PDA

View Full Version : Temperatura - što napraviti, kada otići doktoru?

stranice : [1] 2 3 4 5 6

Romi
08.11.2006., 11:58
Pozdrav,

imam 9 mjescnu curicu. Od jucer ima povisenu temperaturu (38C-39.1C) koji reguliramo s paracetamol cepicima (ili kak se to vec pise). Pitanje za iskusnije ;-).

Kolko dugo smanjujete temperaturu prije odlaska doktoru ili cim se pojavi temperatura idete k doktoru?

Hvala na savjetima,
RoMi

Rebecca Guay
08.11.2006., 12:05
Iznad 38 bi trebala odmah ići kod doktora!

Darinka
08.11.2006., 12:44
do 38,5 uopće nema potrebe skidati temperaturu.

Ako je opće stanje dobro, onda nema potrebe trčati doktoru. Pazi da puno pije, nije važna hrana kolko tekućina. Ako temperatura traje 3 dana onda je preporuka da se odvede diejte doktoru (ponavljam, ako je opće stanje ok).

Ako je klonula, malaksala i neraspoložena, onda idi odmah doktoru.

baja
08.11.2006., 13:12
ja bi otišla doktoru iako se slažem s darinkom - opći je princip da temperaturu do 38,5 treba pustiti... vrlo, vrlo bitno je paziti na unos tekućine jer pomanjkanje iste dovodi do dehidracije, a dehidracija podiže temperaturu... začarani krug! sretno :)

ZgSash
08.11.2006., 13:25
naribaj krumpir i stavi joj na stopala
znam da glupo zvuci , ali budi glupa i poslusaj me

Dorotea
09.11.2006., 08:11
Znam da temperaturu do 38,5 treba pustiti, ali moja mala npr. kada ima temperaturu ima strasno visoku.... ako joj ne pocnem skidati sa 38, njoj zacas temperatura ode na 40 pa i vise...
mislim da je to dosta individualno od djeteta do djeteta..
moja curica ima strasno visoke temperature koje traju najduze 2 dana... inace temperatura tijela kada je zdrava je cca od 36,2-36,8.. i tako od njezinog rodjenja..
mislim da do godine dana djeteta treba otici doktoru, ipak oni znaju.. da ja nisam isla, nebi na vrijeme saznala da mi mala ima refluks, sto bi mozda kasnije bio veliki problem, a sada ga na vrijeme lijecimo... moj savjet, otici doktoru...

Romi
09.11.2006., 08:43
hvala na odgovorima. mi smo ipak otisli k doktoru, jer nam je to prva temperatura. Ima upaljeno grlo i ako se ne spusti kroz par dana moramo opet k doktoru. Medjutim ovu noc i trenutno nema temperaturu pa se nadam da je to proslost.

Hvala svima,
Romi

jupi
17.11.2006., 20:25
ja se na fibru tresem jer mi je sin kao dvogodisnjak imao Febrilnu konvulziju
i dan danas ,vec kao klinjo od 8 god .umirem od straha
srecom bila je jednostavna F.K. pa nije bio na terapiji

ali zato mi je danas bebacica od 5 mj. zafibretala ,(zubici) i stavila sam trikvarta cepica kad je bila 38,5

muz se usro ----FIBRA

Kent
19.11.2006., 17:18
svugdje piše da se temperatura počinje skidati s antipireticima kad poraste iznad 38
dijete vodim doktoru dan poslije

a da ima jako visoke temperature ili temperaturu koja dugo traje odvela bih ga u zaraznu bolnicu, za svaki slučaj, oni su najbolji stručnjaci

putnica
20.11.2006., 13:33
da, ali se treba pratiti brzina porasta temperature.
do febrilnih konvulzija dolazi (ne kod sve djece ) kad tjelesna temperatura naglo skoci. zato je stablinih 38 podnosljivo, ali treba paziti da ne raste naglo.

malidiv
17.05.2007., 23:28
nikad nisam drhtuljila kodtuđe djece i uvijek sam bez beda to rješavala.sada imam curicu od 8 mjeseci i nikad nije bila bubana do sad, što je i razlog moje budnoće jer ima temperaturu.38,3...nekako ste me smirili.ja sam njoj dala već 2 čepića.jedan u 18 i jedan malo prije jer joj je skočila sa 38 na 38,3.valjda zato jer je noć.strah me je da ne zaspem a ona utone u san vrućice od 40.no onda si kažem kako brijem jer mi se već čini manje toplom...najradje bih stalno imala djete prikopčano na neki toplomjer koji svjetli po mraku.
pa pa

mislim da ću sutra kod dotorese

Rita
18.05.2007., 04:46
Meni kad je djete ovak sumnjivo stavim si je k sebi i stalno po noci provjeravam.Vec osjetim pod rukom da li je vruca ili ne. I ja bi se bojala da cu zaspat a da temperatura podivlja.Fala bogu do sada nikada nije imala temperaturu vecu od 38 pa nije bilo potrebe za nekakvim skidanjima. Imamo dve i pol godine i mala je 6 mjeseci. Smao puno tekucine,ako dojis nek je na cici sto vise.

plavva
18.05.2007., 09:16
cure, ima neko tulavo pravilo da temperatura raste do negdje 1-2 u noći, a onda lagano pada. pa u 6 opet raste (empirijski dokazano na nekoliko bolesti:D). 38,0 je niš, to se ne dira, osim ako dijete nije klonulo i nikakvo. moj mali je znao imat 39 i trčat po stanu, fakat nema pravila.

kocul
18.05.2007., 18:24
Dijete ima višu temperaturu od nas. Do 38 se ne skida uopće, jer time stjeće jači iminutet. Poslije smo koristili Lupocet čepiće i sirup. No kad dođe noć, a to smo izučili na svojoj koži, daj mu Voltaren čepiće. Jači su, djeluju dulje, dijete mirnije spava. Jer ako mu daš Lupocet budiš se svakih 2-3 sata, pipaš dijete,pritom ga razbudiš...:D . Tuširanje jer temperatura raste, svi nervozni...:mad:
Kupili smo i digitalni toplomjer za uho radi mjerenja temperature. Treba mu par sekundi da ju izmjeri. No odstupanja su bila dosta velika (cca 0,5 stupnja) od običnog ( kad se preračuna-dijete ima višu temp. u uhu), tako da nam je služio samo da vidimo da li raste temperatura ( bio je i topic na tu temu ).
Ne trebaš odmah trčati doktoru. Ako postraje 2-3 dana otiđi. Ako nisi sigurna šta raditi radije ga nazovi.

Flores
19.05.2007., 20:45
ja idem kod doktora odmah,tj.zavisi o smjeni ali nikad neznaš dali je viroza ili neka upala. a čekat 2-3 dana sa upalom pa opet dok upala padne nema smisla. odmah odem pa sam na mir.

bliznakinje
23.05.2007., 11:02
Ja se temperature bojim koliko i samog Boga! Kada neko ima temp u nasoj kuci je vojna vjezba-niko niti jedem niti spava...Imam kcerke bliznakinje, obe vrlo osjetljive na blago povisene temperature. Znale su imati konvulzije i na samo 37.8, koje gotovo da nisam ni primjecivala. Ona slabija je jednom dobila napad, a tek nakon par sati joj je porasla temperatura. Kad je dobiju, onda citav tim ljekara i sestara u bolnici ne moze da je obori niti za stupanj!!!
Moj vam je savjet, sa temperaturom UVIJEK oprezno, sve dok dijete ne napuni tri-cetiri godine, te malo ojaca.
Trebate je mjeriti cesto, bar svaki sat, kod malih bebica ona u trenu skoci. Ja sam nocu navijala sat na svakih sat-sat i po pa je provjeravala. I ne pipkajte ih rukom, ima puno djece koja nisu vrela, a ipak imaju temperaturu, moja mladja kcerka je takva. nocu sam im obicno, da ih ne budim, stavljala toplomjer na celo. On nije precizan, ali pokaze da li ima ili ne temp.Digitalni toplomjeri takodjer nisu precizni, najbolji je onaj starinski, sa zivom. Kod djece koja su osjetljiva vrlo je bitno da toplomjer bude precizan.
Jos jedna informacija interesantna,kod jedne od mojih kcerki kad mjerim tem ispod pazuha ona bude npr37.8, ali rektalno (u guzu) bude i za cijela dva stupnja visa. To nije pravilo, ali eto ima primjera...
Sve sto vam neko kaze da probate za temperaturu (krompir, sirce, razblazenu rakiju...)probajte. Nekad su ljudi tako obarali djeci temp, mozda je bas vase dijete jedno od onih kojima to pomogne.
Ne sopajte ih antipireticima, dobro vodite racuna da izmedju dve doze prodje dovoljno dugo vremena, da se temp ne bi smanjila ispod normale, pa eto vam novog problema. Ako jos sta mogu pomoci, slobodno pitajte. Nazelost, iz ove teme sam sve iskusila

bliznakinje
23.05.2007., 11:05
voltaren cepici i brufen sirup nisu bas preporucljivi za djecu mladju od dvije godine zbog bubrega(mogli bi otkazati). No ako bas to radite obavezno se cujte sa dr oko doziranja. Ja mislim da ako dijete ima temp duzu od dva tri dana,ipak trebate otici dr. Sva sreca ako je sve u redu>

Modesti
23.05.2007., 12:22
Ovisi o općem stanju djeteta.Temperatura može biti povišena i zbog zubića.
Moj je jucer imao 38 i učestale rijetke stolice.
Temperaturu sam mu skidala oblozima i dala sam mu probiotik .
Pred večer se temperatura spustila, a danas je više nema.
Naravno nazvala sam svoju pedijatricu no kako sam i sama misila vjerojatno je riječ o prolaznoj crijevnoj virozi. Da mu se stanje nije poboljšalo išli bi doktoru.

SaveAss
23.05.2007., 12:37
Dijete ima višu temperaturu od nas...

Koliko višu?

Zmijica
23.05.2007., 13:29
a kako znate da beba ima temperaturu? :o
mislim, kako posumnjate pa mu idete mjerit?
koji dio tijela bude vruc? jel se beba znoji?

MarinkaD
23.05.2007., 13:57
Čelo.Iako nije nikad imao temperaturu,znam da je čelo prvi pokazatelj.

Paw
23.05.2007., 14:03
Kao što Marinka kaže; čelo ili dodala bih potiljak.
Moj je imao temperature poslije cijepljenja i nije se znojio, nego je bio sav nekako malaksao,ono... u komi, ma skužih ga odmah.

Loulou
23.05.2007., 19:25
Kao što Marinka kaže; čelo ili dodala bih potiljak.
Moj je imao temperature poslije cijepljenja i nije se znojio, nego je bio sav nekako malaksao,ono... u komi, ma skužih ga odmah.

i moja bude takva, ma uzas, ne mrda, prava mala komica.
mrzim temperaturu :(

iggy81
26.05.2007., 10:48
Meni je mali ima temperaturu 39 i trca je po bolnici ki da mu nije nista, tad je ima godinu ipo, a kad je prije 4 miseca bila gripa, ima je priko dana 37 - 38 a priko noci mu je porasla do 40, tusirali smo ga, stavili cepic, mazali rakijom, stavljali naribani krumpir na stopala (sto nije pomoglo, samo mu je jos vise narasla temperatura), i kasnije mu ju pred jutro pocela padat, najgore mi je bilo jer je bunca u snu, sto mu se nikad nije dogodilo dok je ima temperaturu. a kad sam rodila prije 4 miseca drugo dite, taman su nas otpustili iz bolnice i onda mi je suprug dobio gripu, ma prvi mali, a onda beba s 8 dana, ima je temperaturu do 39, stavila sam mu po cepica kako mi je doktorica rekla i odvela ga kod nje na pregled, zatim u bolnicu krv mu vadit (3 prsta mu je morala bosti po 2 puta da bi mogla sto vise krvi izvuc i jos mi je rekla ako ne uspije krvna slika da opet dodem da ce mu iz vene vadit krv, a di oni mogu nac venu bebi od osam dana) do 10 navece sam cekala nalaze, i odnila ih doktorici njegovoj, na sta je ona rekla sto vise ga dojit zbog tekucine i stavljat mu cepice. Na silu sam mu morala stavljat cicu u usta jer je stalno spava zbog temperature. Dva dana je to trajalo, treci mu je vec bolje bilo

Sentinel & Onyx
27.05.2007., 07:30
Dajte ljudi, prestanite više s naribanim krumpirom, octom u čarapicama, alkoholom i sl. metodama. To može samo naškoditi i isušiti tijelo bebe koja ionako temperaturom gubi tekučinu u večim količinama.
Uzmite si kod pedijatra sljedeči put brošuru o skidanju temperature.
Iznad 38,5 - tuširanje ili namakanje u mlakoj vodi po 5 min u razmacima od 20 min, lupocet čepići u razmacima od 4 - 6h, pola voltaren čepića u slučaju da se temperatura od 39 ili više ne spušta ispod 38,5 max 3x u danu i ne trčati odmah 1. dan lječniku osim ako dijete nije u ful lošem (bezvoljno, samo spava ili ima i druge simptome) stanju jer je savjet pedijatra da se pričeka bar 24 - 48h. Obavezno davati dosta tekučine, makar na žličicu u razmacima od pol sata. I presvuči dijete ako se oznoji.

Modesti
27.05.2007., 13:08
Sentinel
sve to stoji, ali ne možeš tuširati dijete svakih 20 min, a ne vidim razloga zbog čega mu davati čepiće ukoliko se može temp skinuti i drugačije.
Ne vjerujem da oblog oko zapešća s razblaženim octom isušuje tijelo djeteta, ja sam tako skidala temperaturu svom starijem , tako su skidali i meni .
Dapače sjećam se pred nekoliko godina kada je cijeli njegov razred oboilo od gripe, sve su mame davale voltaren čepiće, a ja sam mu temperaturu snižavala tuširanjem i hladnim oblozima na zglobovima. Tu noć je kurio već drugi dan temperatura je spala. Njegovi kolege su sa svim voltaren čepićima kurili po četri pet dana.
Naravno da ću dati čepić ako drugačije ne ide, ali ipak glasam za obloge .
Sa svim drugim se slažem.

traxdata
27.05.2007., 16:04
Iznad 38,5 - tuširanje ili namakanje u mlakoj vodi po 5 min u razmacima od 20 min, lupocet čepići u razmacima od 4 - 6h, pola voltaren čepića u slučaju da se temperatura od 39 ili više ne spušta ispod 38,5 max 3x u danu i ne trčati odmah 1. dan lječniku osim ako dijete nije u ful lošem (bezvoljno, samo spava ili ima i druge simptome) stanju jer je savjet pedijatra da se pričeka bar 24 - 48h. Obavezno davati dosta tekučine, makar na žličicu u razmacima od pol sata. I presvuči dijete ako se oznoji.

slažem se s ovim.
evo, moj ima reakciju na cjepivo i išla sam tražiti na engleskim stranicama (riječ je o priorixu, pa nema na našim stranicama niš konkretnoga) i pročitala sam da čak nije dobro niti tuširati mlakom vodom, jer se onda javi reflex drhtanja- znači da do mozga dođe informacija da je hladno i tijelo se bori da zadrži tu temperaturu, ak ne i povisi. to sam našla.
mi smo maloga kupali u mlakoj vodi, stavili lupocet i ostavili ga samo u bodiju- razgolitili ga. i temp je pala...

no, razumijem i roditelje, u panici su, pa žele pomoći djetetu...alkoholom i rakijom i krumpirom i kaj ja znam ne bih nikada pokušavala skinuti temperaturu, jednostavno ne vjerujem u to i tip sam koji misli: živjela kemija kad zatreba..

Sentinel & Onyx
27.05.2007., 16:37
Sentinel
sve to stoji, ali ne možeš tuširati dijete svakih 20 min, a ne vidim razloga zbog čega mu davati čepiće ukoliko se može temp skinuti i drugačije.
Ne vjerujem da oblog oko zapešća s razblaženim octom isušuje tijelo djeteta, ja sam tako skidala temperaturu svom starijem , tako su skidali i meni .
Dapače sjećam se pred nekoliko godina kada je cijeli njegov razred oboilo od gripe, sve su mame davale voltaren čepiće, a ja sam mu temperaturu snižavala tuširanjem i hladnim oblozima na zglobovima. Tu noć je kurio već drugi dan temperatura je spala. Njegovi kolege su sa svim voltaren čepićima kurili po četri pet dana.
Naravno da ću dati čepić ako drugačije ne ide, ali ipak glasam za obloge .
Sa svim drugim se slažem.

Ja sam ti samo prepisala brošuru koju sam dobila kod pedijatra što se tiče tuširanja - može se i zamatati u vlažnu plahtu ili ručnik, a moja frendica koja je isto liječnica mi je rekla da izbjegavam gore navedene domaće metode jer ili škode ili nemaju efekta. Ja ocat nisam nikad stavila na dijete, a i neću. Slažem se da se prvo proba fizičkim metodama, a tek onda lijekovima.
Onyx

kocul
27.05.2007., 17:51
A šta kad se nasnifa para od octa ili alkohola. Da vidiš tek onda...
Radi kako ti kaže Sentinel. Voltaren pazi na dozu. Mi smo davali samo navečer

Modesti
27.05.2007., 20:43
Ja sam ti samo prepisala brošuru koju sam dobila kod pedijatra što se tiče tuširanja - može se i zamatati u vlažnu plahtu ili ručnik, a moja frendica koja je isto liječnica mi je rekla da izbjegavam gore navedene domaće metode jer ili škode ili nemaju efekta. Ja ocat nisam nikad stavila na dijete, a i neću. Slažem se da se prvo proba fizičkim metodama, a tek onda lijekovima.
Onyx

Nećeš na bebu staviti ocat, ali na veće dijete razblaženi ocat ne škodi i izrazito je djelotvoran. Nema nikakvih para ni isparavanja ako namočiš oblog u vodu u koju si kapnula malo octa.U svakom slučajumanje je štetan od voltarena.
Svaka čast pedijatrima, ali nije sve ono što oni kažu sveto pismo. Evo sada kažu da dojena djeca mogu i 10 dana ne imati stolicu i da je to normalno, moj stari pedijatar se na to zgrozio.
Moj stariji ima 16 godina , cijeli život sam mu skidala temperaturu na taj način, antibiotike nije pio hvala Bogu deset godina,zdrav je ko dren kuckucudrvo tako da se nikako ne bi složila da su te stare metode neučinkovite i štetne.
Npr kao mali imao je upale uha i išao na injekcije. Sve dok nisam prestala slušati pedijatre i poslušala mamu i stavila mu u uho sok čuvarkuće. Više nikada nije završio na injekcijama.

Zmijica
27.05.2007., 20:48
hm, voltaren je jedna od zadnjih opcija na koje bih pomislila, pogotovo kod bebe.
lupocet jos ajde-de, al prije bih probala s kupkama i octom.
okej, alkohol ne bih bas jer se apsorbira kroz kozu, al zasto bi para od octa bila stetna? :misli:
ne mirisi bas najbolje, al stetna nije.

modesti, zlu ne trebalo - koliko stara mora bit beba da probam s razblazenim octom? kako ide recept - koliko octa, koliko vode, mlaki/hladni oblog?

Modesti
28.05.2007., 01:08
zmijice
malu bebu sam uvijek vodila odmah doktoru jer kod njih se bolest zna naglo razviti tako da se s tim nije za igrati. Maloj bebi temperaturu se može sniziti oblozima od obične vode, na nju ne stavljam ocat jer smatram da je to prenježna koža.Da pokucam moj nije bio buban tako da osim blage temperature zbog zubića ili cjepljenja nismo imali nikakvih problema.
Starijoj djeci od dve godine na gore se prvo proba da se vidi da nisu preosjetljivi, a onda ako je sve ok možeš na zapešća i zglobove staviti oblog od vode i octa u omjeru jedan naprama deset, starijoj djeci možeš staviti i puno više octa ako im ne nadražuje kožu.
Obloge napraviš od hladne, ali ne ledene vode i kada se ugriju promijeniš. To zahtijeva angažman ,ja sam sa starijim znala cijelu noć probdjeti i mjenjati mu obloge, ali njemu je uvijek bolest brže prošla na taj način kad se tijelo samo izbori nego s lijekovimapa je vrijedilo truda.
Isto tako ako je temp visoka i treba je odmah sniziti možeš dijete zamotati u mokru plahtu samo moraš paziti da voda nije prehladna da ne doživi šok.
Naravno akoje temperatura visoka i ne skida se dajem mu čepić.
Čuvarkuća ga je spasila od čestih upala uha i pokazala se djelotvornijom od injekcija i antibiotika.Naravno ona sama neće pomoći ako se bolest već razmahala, ali ja bi mu je ukapala u uho čim bi ga ono počelo smetati i simptomi bi nestali.

Sentinel & Onyx
28.05.2007., 11:44
Za čuvarkuću sam i ja čula i moja svekrva tvrdi da nema boljeg lijeka za upalu uha.
Onyx

Modesti
28.05.2007., 11:55
Za čuvarkuću sam i ja čula i moja svekrva tvrdi da nema boljeg lijeka za upalu uha.
Onyx

I stvarno nema, svaka kuća bi ju trebala imati, ne zahtjeva nikakvu brigu, a puno vrijedi.Naravno da ćeš ukoliko se upala razmahala uzeti antibiotike, ali ona sprečava bolest ako se da na vrijeme. A kad sam doktore pitala rekli su da to ne radim da ne treba ništa stavljati u uho. Nisam ih poslušala i da pokucam sin mi više nikad nije završio na injekcijama zbog upale uha.
Ja vjerujem u prokušane stare recepte s kojima su nekada ljudi liječili.
Meni se prija smijala kad sam joj rekla da stavi na upaljene grudi (dojilja) izglačane listove kupusa, ali na kraju me poslušala i ujutro se mogla izdojiti.

traxdata
28.05.2007., 14:31
čuj, zakaj su ti doktori to rekli... ipak treba prvo pogledati bubnjić prije nego išta kapamo u uho. ako je bubnjić perforiran, ne smije se niš kapati. tako da nije to baš za igrati se.
ja imam iskustva u veterini, ali to je isto, fiziologija i patologija su slične, tako da, velim, ja bez pregleda ne bi ništa kapala, ako dijete ima jaku bol..

da, za tu čuvarkuću sam i ja čula...ali ju nemam :-))

Kikica
28.05.2007., 14:34
čuvarkuća mi je jedina biljka na balkonu al srećom nam nije nikad trebala :s
Al kolko znam nije ju dobro kapati prije nego doktor pogleda uho zato jer može zakamuflirati simptome
Što se tiče temperature, ne skidam ako nije 38,5. Tuširanje, lupocet ako prelazi. Najvažnije mi je opće stanje, po tome se uvijek ravnam u bolesti makar naš miš stvarno nije bio bolestan (2 puta virusna angina i to je to, al bila je popraćena jako visokom temperaturom)

Voltaren je zadnja opcija. Imao je temperaturu 39,9 al sam je skidala blažim lijekovima i nisam htjela dati voltaren. Moja mama je farmaceut i ne želi prodavati voltaren čepiće, jedino ako ih pedijatar napiše na recept. Danas je to nekima prvi izbor jer je najbrži način da djetetu skinu temperaturu ali je i najlošiji. Prebrzi pad temperature je opasan a da ne govorimo na utjecaju voltarena na organe. Pa još ako se ne pazi na doziranje...
Imam primjer poznanice koja je malome prije vrtića izmjerila 36,9 i uvalila mu voltaren tako d amu ne poraste. Malome je prvo temperatura jako pala a onda narasla u sekundi na 39,3. Imao je sreće da nije došlo do konvulzja.
voltaren bi dala samo ako ništa drugo ne djeluje.

traxdata
28.05.2007., 14:37
ja voltaren niti nemam doma, samo lupocet. isto sam za voltaren kao najzadnju opciju, kad niš ne djeluje. to je dobro što ne skidaš temp ak nije previsoka, jer se tijelo na taj način ipak bori.
ja sam ziheraš, ne znam, mene je malo frka da naglo ne skoči, tak da iznad 38 dam lupocet..

Kikica
28.05.2007., 14:52
i meni je frka.
Kad dobije temperaturu, ja sam van sebe, mkar znam da je temperatura dobar znak, znak da se organizam bori. Ja puštam do 38,5 svakako, a dalje ovisi, al u pravilu dajem lupocet kad pređe. Srećom pa je zdrav :)
Voltaren ni ja nemam doma, imam eferalgan za svaki slučaj ali stoji u kutiji i nisam ga ni takla nikad.

Modesti
28.05.2007., 14:53
Ne znam cure, ja sam sa starijim puno puta završila ne na antibioticima već na hitnoj na injekcijama zbog upale uha. Od kada sam počela sa čuvarkućom nikad više. Evo ima 16 god i mi smo zaboravili što u opće znači upala uha.

traxdata
28.05.2007., 15:13
a valjda ima blago protuupalno djelovanje. baš ću prosurfati, baš me zanima sad ta čuvarkuća:D
čula sam samo da ak ju imaš, onda imaš i para..vrijeme je da si nabavim jednu:D

Modesti
28.05.2007., 15:17
a valjda ima blago protuupalno djelovanje. baš ću prosurfati, baš me zanima sad ta čuvarkuća:D

:rofl:
prvi glas, ali čovjeka veseli.
Ja stvarno ne znam kakvo je njezino djelovanje, ali eto u praksi se meni pokazala odličnom.Upotrijebila sam je tek kad odista nisam imala više izlaza jer je i meni pedijatrica rekla nono, ali eto mama je bila u pravu. Ona ju je i meni stavljala jer sam kao dijete imala česte upale uha isto kao i ja. Poslušala mater.:D

kocul
28.05.2007., 15:24
Kakva je to biljka čuvarkuča? Gdje se može nabaviti?
Upalu uha, hvala bogu, još nismo imali. Bilo je problema s gnojnom anginom ovog siječnja. Voltaren smo davali samo navečer da mali mirnije spava (guranje čepića, tuširanje, buđenje), po danu lupocet, oblozi, tuširanje

Kikica
28.05.2007., 15:57

ove moje na balkonu to nisu čule :zubo:

Kakva je to biljka čuvarkuča? Gdje se može nabaviti?

ovo je čuvarkuća http://www.gospodarski-list.hr/img/brojevi/01122005003_1.jpg

ako si u zg dam ti ja da je posadiš. Nju samo utakneš u zemlju i raste ko luda, rezgrana se nevjerojatno brzo i nemoraš ništa s njom raditi da bi rasla (zato čak i meni uspijeva :rofl: )

kocul
28.05.2007., 16:08
ako si u zg dam ti ja da je posadiš. Nju samo utakneš u zemlju i raste ko luda, rezgrana se nevjerojatno brzo i nemoraš ništa s njom raditi da bi rasla (zato čak i meni uspijeva :rofl: )

Kutina

Kikica
28.05.2007., 16:09
da ti pošaljem poštom? :zubo:

Zmijica
28.05.2007., 21:52
Ona ju je i meni stavljala jer sam kao dijete imala česte upale uha isto kao i ja.
oftopik je, al jesi skuzila sto si napisala? :rofl:
:kiss:

Modesti
28.05.2007., 22:49
je, totalni zvrko :zvrko:
Htjedoh reći da i moja mama nije htjela slušati isprva svoju mamu već pedijatricu kad sam ja imala česte upale uha kao dijete, ali da ju je na kraju poslušala jednako kao što sam ja poslušala nju mada sam isprva mislila da nije u pravu i slušala pedijatricu.
E sad kako je od ovoga došlo do onoga gore napisanog to ni ja sama ne znam:rofl:

traxdata
29.05.2007., 20:40
evo link na članak plivinih stranica.

http://www.plivazdravlje.com/?section=stanja&section_menu=majka&cat=D&id=15981&show=1

kocul
29.05.2007., 21:38
da ti pošaljem poštom? :zubo:

Našao kod nas. THX

nina g
30.05.2007., 09:38
dijete nema toliku temperaturu bez veze, obično dijete ima neki virus dišnih puteva, a lako može biti i upala mjehura, kod doktora, svaki čas ako treba, kod djece se to preko noći razvije u nešto ozbiljnije

Kikica
30.05.2007., 11:24
pa da, al to ne znači da treba isti tren trčati doktoru. :)

Osim toga, najvažnije je opće stanje djeteta, to je najbolji pokazatelj dal treba ići doktoru ili ne. Kod viroza je ionako prvi dan temperatura visoka al onda već sljedeći dan nije tolika. Ako se temperatura uspjšno snižava i ako je opće stanje k tome dobro, onda se može još taj dan pričekati pa vidjeti.

Naravno da bi odmah išla doktoru ako je temperatura visoka i ako je opće stanje loše, ali ovako kad je on ok unatoč temperaturi, onda radije snižavam i pričekam.

Zato je meni super da svoju pedijatricu mogu nazvati i posavjetovati se s njom :top:

BUBALINA
08.01.2008., 17:26
a sta ako beba ne zeli da pije

Zmijica
08.01.2008., 18:07
savjet pliz :moli:
sinko jedinko mi vec 2 dan ima lagano povisenu temperaturu. ono, 37 i pol.
i to samo navecer i nocu.
budi se xy puta, ne place, samo se rostilja - kao da mu nesto ne da spavat, a nije prava bol. ujutro imamo podocnjake i on i ja :zubo:
preko dana zivahan, veseo, normalan.
uot d fak iz it?
zubi? :misli:

prije tri dana smo zavrsili turu antibiotika, imao je upalu grla.
da ga vodim pedijatrici?

BUBALINA
09.01.2008., 13:03
ja bebi vec 2 dana pokusavam skinutu temperaturu inace stavljam mu cepice voltareni sirup paracetamol temperatura spadne ali nakon sat vremena opet skoci dili smo kod doktora dobio je inekciju pencilin ali opet temperatura i dalje visoka sta da radim??

Kikica
09.01.2008., 13:11
ja bebi vec 2 dana pokusavam skinutu temperaturu inace stavljam mu cepice voltareni sirup paracetamol temperatura spadne ali nakon sat vremena opet skoci dili smo kod doktora dobio je inekciju pencilin ali opet temperatura i dalje visoka sta da radim??

kolko ti je stara beba? Bez obzira na to, mislim da je davanje voltarena djeci štetno, imaš dobre Eferalgan čepiće koji su jači od Lupoceta a nisu štetni ko voltaren.

temperatura sama po sebi nije loš znak, to se organizam bori i ne treba se svaka temperatura skidati.
Al ako je koristio antibiotik a temperatura je i dalje visoka i opće stanje djeteta nije dobro, mislim da je najbolje da odete doktoru.

mimma
09.01.2008., 14:47

Moj malac svaki put kad mu raste novi zub i kad se cjepio 5u1 dobio je temperaturu... i u tom stadiju ne želi nikakvu tekućinu na bočicu ili čašu, jednostavno zatvori usta i plače sa zatvorenim ustima... ništa mi drugo ne prostaje nego da ga na silu našopam tekućine na žličicu čaja ili vode, ili mu napravim neki fini sok od svježeg voća pa mu naguram u par navrata....

lana10
09.01.2008., 16:17

voltaren cepici nisu baš prigodni za malu djecu i ja ih nikako nebi stavila djetetu bez dogovora sa liječnikom (znam da brzo i efikasno skidaju,ali nisu dobri baš zbog tog jako brzog skidanja temperature)
osim lupuceta pliceta i ostalih antipiretika koje dajemo u obliku supozitorija i tableta djete možemo i tuširati i stavljati mu obloge od vode,ne alkoholne iako i oni brže skidaju
doktoru se javiti dva dana nakon temperature osim ako djete je malaksalo,slabo,dehidrirano,tada se treba javiti odmah
zašto dva dana tako da se bolest počinje razvijati i lakše ustanovi dali se radi o virusu ili bakteriji te da se dade adekvatni lijek ili uputa
često se kod male djece nakon virusne infekcije zbog pada imuniteta nakalemi i bakterija ali nikako ne davati antibiotik kao preventivu

djeca nuditi s puno tekućine ne jako slatke

babe2
09.01.2008., 20:18
Mi smo imali temperaturu prije par dana, pa je pala, pa je počeo kašljat i šmrcat ali bez temperature...

I onda jučer opet temperatura, malaksalost, pospanost... Išli pedici, dijagnoza: jaka prehlada s upalom uha. Dobili Ceporex.

A uz sve to ide van zubić. Veli pedica samo što nije,a mi ga čekamo još od studenog...

babe2
09.01.2008., 20:20

Moj jučer nije ni htio vidjet žličicu - danas je već malo bolje...

Al sam tome doskočila tak da sam mu vodu štrcala sa malom špricom u usta. To mu je čak bilo i zabavno :)

Dora K
09.01.2008., 21:39
budi se xy puta, ne place, samo se rostilja - kao da mu nesto ne da spavat, a nije prava bol. ujutro imamo podocnjake i on i ja :zubo:
uot d fak iz it?

da ga vodim pedijatrici?

Samo radi temperature 37,5 ne. Jos bute nekaj u cekaoni tek onda pobrali. Mozes ju nazvat, ali mogli bi zubi bit. Moja isto zna tak malo zakurit pa ju te dane ne vodim van, sam joj kod svakog prematanja mjerim temperaturu, ak se nekaj sprema uskoro se pokaze, a zna i sam tak proci.
Si mu probala vode po noci ponudit?

Dora K
09.01.2008., 21:45
voltaren cepici nisu baš prigodni za malu djecu i ja ih nikako nebi stavila djetetu bez dogovora sa liječnikom (znam da brzo i efikasno skidaju,ali nisu dobri baš zbog tog jako brzog skidanja temperature)
osim lupuceta pliceta i ostalih antipiretika koje dajemo u obliku supozitorija i tableta djete možemo i tuširati i stavljati mu obloge od vode,ne alkoholne iako i oni brže skidaju
doktoru se javiti dva dana nakon temperature osim ako djete je malaksalo,slabo,dehidrirano,tada se treba javiti odmah
zašto dva dana tako da se bolest počinje razvijati i lakše ustanovi dali se radi o virusu ili bakteriji te da se dade adekvatni lijek ili uputa
često se kod male djece nakon virusne infekcije zbog pada imuniteta nakalemi i bakterija ali nikako ne davati antibiotik kao preventivu

Plus ak je beba na cici sto vise ga stavljat na cicu i rashladit dijete, ne ga ful obuc vec ledja i trbuh ostaviti gole (carapice, pelena i zafrknut bodic ili majcu).

jupi
12.01.2008., 19:58

e,ovo pročitaj i drži se ovog,jako je lijepo napisano
vjeruj mi imam iskustva(sin je imao febrilnu konvulziju i bila sam prisiljena sve naučiti o temperaturama )

lorena3242
13.01.2008., 11:39
Moj sin je također imao febrilne konvulzije tako da sam silom prolika magistrirala na temu temperature.Prošlo je 4 godine od toga pa sada snižavam temperaturu na 38,5.Meni osobno(mislim kod mog dijeteta) se pakazao ibruprofen sirup.Skida temeperaturu polako ali dogotrajno (sirup drži 4-5 sati!U međuvremenu ga kupam (temperatura vode treba biti 1 -2 stupnja niža od temeperature koju dijete ima.Voltaren čepići naglo skidaju temeperaturu i to je šok za organizam tako da ih nikada ne dajem!Dijete treba biti lagano obučeno nikako ga utopljavati.Ako je baš situacija takva da fibru ne mogu kontrolirat između dva davanja sirupa (daje se svakih 6 sati - nikako prije) dam mu pola lupocet čepića.Ako je opće stanje jako loše vodim ga odmah (čitaj nakon 24 sata) a ako je opće stanje relativno dobro vodim ga tek treći dan ako fibra ne prestaje.Nikada ne dajem bilo kakav ljek na svoju ruku posebno ne antibiotik.Antibiotici naraušavaju imunitet i smatram da ih dijete treba uzimati samo kada je to uistinu potrebno (bakterijske upale i isključivo kada to pedijatar odredi).Bila sam ja u fazi kada sam trčala doktoru isti dan, trpala dijete svim i svačim da mu skinem temperaturu a kada mi je pedijatar rekao da treba prvo mene izlječiti dobro sam razmislila i počela se disciplinirano ponašat.

jupi
14.01.2008., 08:38
eto ,Lorena ,kao da sam sve ovo šta si napisala i sama napisala

iako je mali sada već 9-togodišnjak ,još uvijek umirem od straha
nekidan je ima fibru 39 i davala sam mu sirup ibruprofen ( koji mi se pokazao kao jedini koji mu bez problema skida fibru),i to sam mu morala ono po kilaži i do 4 žličice sirupa davat,ali dežurstva i stalni nadzor i spavanje na smjene još mi je uvijek ostalo

amiha1
14.01.2008., 10:06
Moj je malac sa 10 mj. imao trodnevnu groznicu. Temperatura je divljala i do 40:mad:. Pedica rekla neka mu iznad 39 stavim voltaren i po potrebi kombiniram sa lupocetom. Ja sam ga iznad 39 odma stavila u kadicu sa mlakom vodom i kupala do kad temp. nije pocela padati. Jadan se vec sav smezurao... Drugi dan je vec bilo super, temp. pala na 38 ali nije vise divljala. Treci dan kao da se nije nista dogodilo.

frogy
14.01.2008., 12:13
uot d fak iz it?

da ga vodim pedijatrici?

Zmijice, mom malom ti je to normalna temperatura tijela. On stalno ima preko 37. Tek kad pređe 38 je povišena temperatura. I naš sinko se često noću roštilja, dam mu čaj i dalje spava. Ako je veseo, živahan i jede, možda mu je to normalna temperatura tijela....

lorena3242
14.01.2008., 19:10
eto ,Lorena ,kao da sam sve ovo šta si napisala i sama napisala

iako je mali sada već 9-togodišnjak ,još uvijek umirem od straha
nekidan je ima fibru 39 i davala sam mu sirup ibruprofen ( koji mi se pokazao kao jedini koji mu bez problema skida fibru),i to sam mu morala ono po kilaži i do 4 žličice sirupa davat,ali dežurstva i stalni nadzor i spavanje na smjene još mi je uvijek ostalo

Da i ja još uvijek dežuram ili bolje rečeno uopće ne spavam jer strah je preveliki.On je konvulzirao meni na rukama.Muž i ja se podjelima po 2-3 sata i tako se mjenjamo.

jupi
15.01.2008., 20:23
Da i ja još uvijek dežuram ili bolje rečeno uopće ne spavam jer strah je preveliki.On je konvulzirao meni na rukama.Muž i ja se podjelima po 2-3 sata i tako se mjenjamo.

:(da da i tako to već godinama--ja dežuram dan i do 2-3 noć ,a mm ostalo,s tim da mm zna uzeti i slobodan dan da mi olakša maksimalno
ima je mali febrilnu u 2. god. života

i zato mi je trebalo 7 godina da mm i ja odlućimo imat bebu
i dobili smo je,ali sa njom se ne tresem baš kad je febrilna--dobro je podnosi

ali ko zna:confused:
i od brata je klinac imao 2 puta febrilnu--možda je genetski--iako su šta se toga tiče mišljenja podjeljena

a moj klinac je bio tati u naručaju kad se desila febrilna:eek:

ovaj gotovo nije umro od straha,bilo me više strah za njega nego za malenog jer sam odmah skužila da je konvulzija u pitanju--(nevista mi opisala)

eto,bilo,prošlo i neponovilo se
i nedaj bože taj šok nikome

milutin7
23.01.2008., 20:36
:(da da i tako to već godinama--ja dežuram dan i do 2-3 noć ,a mm ostalo,s tim da mm zna uzeti i slobodan dan da mi olakša maksimalno
ima je mali febrilnu u 2. god. života

i zato mi je trebalo 7 godina da mm i ja odlućimo imat bebu
i dobili smo je,ali sa njom se ne tresem baš kad je febrilna--dobro je podnosi

ali ko zna:confused:
i od brata je klinac imao 2 puta febrilnu--možda je genetski--iako su šta se toga tiče mišljenja podjeljena

a moj klinac je bio tati u naručaju kad se desila febrilna:eek:

ovaj gotovo nije umro od straha,bilo me više strah za njega nego za malenog jer sam odmah skužila da je konvulzija u pitanju--(nevista mi opisala)

eto,bilo,prošlo i neponovilo se
i nedaj bože taj šok nikome

moze li objasnjenje,sto je to febrilna?
kod mene je situacija-prije 5 dana malecka mi je imala 38,5 temperaturu i tako 3 dana.skidali smo sirupom panadolom i antibiotik zinnat(jer nam pedijatrica rekla da je bakterija neka-po gustoj slini).temperatura je spala ali sad 5-ti dan opet joj se vratila-sad je 37.5.povratila je i ima kasastu stolicu,kiselkasta mirisa.
inace malecka ima 10 i pol mjeseci.
da nisu zubici?:)

mandy
24.01.2008., 00:11

jel doji?

Mihael nije ništa htio piti a 3 dana pod temp...samo je dojio....

mene strah temp..MM 2 puta prošle godine bez temp samo mu u uhu osjećaj zaštopanosti kao kad mjenja nadmorsku visinu i ispala gnojna angina, sav upaljen a nijednog simptoma......
šef prošle godine par dana sa temp 37,7 a kad ono upala pluća...sve više bolesti nemaju tipične simptome....

Rita
24.01.2008., 06:34
Ovak, zadnji primjer. Prosli vikend mala(14mj.) zakurila i to je islo do 39 stupnjeva u uhu. Nije smrcala ni nis a izbijaju joj dva kutnjaka i jedan ocnjak, sve u isto vrijeme. Usta su joj sva natecena. Hvata se za lice, uho... Uglavnom nis joj nisam dala i cekala sam da vidim oce ic gore ili ce se pocet spustat i uglavnom islo je gore dole cijeli dan, prek noci je bila na 38 uglavnom , drugi dan isto tak i na vecer nije vise kurila. Sad se i dalje drzi za liceko i uha ali temperature nema. Razmisljam da li da je vodim doktoru ali mislim da nema smisla jer ako je i upala uha, uglavnom tu nedaju nista,pogotovo ako nema temperature. Dajem joj malo sirupa protiv boli i eto je danas preko dana odspavala 4 sata u komadu, bas je bila sva nikakva umorna. Prek noci ne spava bas kak spada. Temperatura od 39.5 u biti ubija viruse pa ja pustim da se digne i pratim. Frendica mi je bas rekla kak po njenom iskustvu(ima dvoje djece i ne ide bas doktoru cesto) ako temperatura skace gore dole, da je to uglavnom virus a ako ide polako i ne staje, onda je to bakterija. Kod bakterije naravno ide doktoru a viruse prolaze bez puno uzbudjenja. Nama je ovo bila naj visa temperatura ikada kod obje cure pa me malo bila frka ali proslo bez problema.

lorena3242
24.01.2008., 18:31
moze li objasnjenje,sto je to febrilna?
kod mene je situacija-prije 5 dana malecka mi je imala 38,5 temperaturu i tako 3 dana.skidali smo sirupom panadolom i antibiotik zinnat(jer nam pedijatrica rekla da je bakterija neka-po gustoj slini).temperatura je spala ali sad 5-ti dan opet joj se vratila-sad je 37.5.povratila je i ima kasastu stolicu,kiselkasta mirisa.
inace malecka ima 10 i pol mjeseci.
da nisu zubici?:)

Febrilna konvulzija je vrsta cerebralnog napada koja je najčešće vezana uz visoku temeperaturu.Dijele se na jednostavne i složene.Česta je kod djece do 4 godine.Ono o čemu ja znam je jednostavna febrilna konvulzija koje se javila samo jednom.Relativno je bezopasna za djecu od 6 mjeseci do 3,5 godine.Djeci u toj dobi se ne daje terapije i najčešće su nalazi ok.Radi se eeg mozga jer febrilna može izazvati oštećenja.Ali ovaj tip o kojem ja govorim nejčešće prođe bez ikakvih oštečenja.Napadaj izgleda jezivo i najvažnije je ostati pribran.Dijetetu tijelo omlohavi a povremeno ga protresaju trzaji.Bjeloočnice se zakrenu i dijete može bacati pjenu na usta.Kod mene je to ovako izgledalo.
Mislim da su kod tvog dijeteta sigurno zubi.Moj savjet je promatraj svoje dijete jer ti si najbolji pedijatar.Ako stalno gura nešto usta,grize ili se hvata za uho sigurno su zubi.Ono što znam o febrilnoj sam napisala eto tako samo da znaš šta je to ali molim te nemoj sada razmišljati a šta da se mom dijtetu to dogodi?Prati mu temperaturu skidaj ako prelazi 38 i budi razumna.Kod bolesnog dijeteta nikada ne treba paničariti.(ja sam paničarila ajme meni a sada sam postala smiren tip).

milutin7
28.01.2008., 19:52
Febrilna konvulzija je vrsta cerebralnog napada koja je najčešće vezana uz visoku temeperaturu.Dijele se na jednostavne i složene.Česta je kod djece do 4 godine.Ono o čemu ja znam je jednostavna febrilna konvulzija koje se javila samo jednom.Relativno je bezopasna za djecu od 6 mjeseci do 3,5 godine.Djeci u toj dobi se ne daje terapije i najčešće su nalazi ok.Radi se eeg mozga jer febrilna može izazvati oštećenja.Ali ovaj tip o kojem ja govorim nejčešće prođe bez ikakvih oštečenja.Napadaj izgleda jezivo i najvažnije je ostati pribran.Dijetetu tijelo omlohavi a povremeno ga protresaju trzaji.Bjeloočnice se zakrenu i dijete može bacati pjenu na usta.Kod mene je to ovako izgledalo.
Mislim da su kod tvog dijeteta sigurno zubi.Moj savjet je promatraj svoje dijete jer ti si najbolji pedijatar.Ako stalno gura nešto usta,grize ili se hvata za uho sigurno su zubi.Ono što znam o febrilnoj sam napisala eto tako samo da znaš šta je to ali molim te nemoj sada razmišljati a šta da se mom dijtetu to dogodi?Prati mu temperaturu skidaj ako prelazi 38 i budi razumna.Kod bolesnog dijeteta nikada ne treba paničariti.(ja sam paničarila ajme meni a sada sam postala smiren tip).

da,izgleda da su zubici.hvala ti,lorena!sada nema temperaturu ali sve stavlja u usta i puno bali.nikao joj je jedan dole zubic ali izgleda da su slijedeci gornji problem.hoce li joj se vracati temperatura zbog zubica?inace,imala je skoro pa pravi proljev ali sad joj je prestalo kad smo zavrsili sa antibiotikom zinnat-om
valjda ce sad bili sve ok:top:

lorena3242
28.01.2008., 20:35
da,izgleda da su zubici.hvala ti,lorena!sada nema temperaturu ali sve stavlja u usta i puno bali.nikao joj je jedan dole zubic ali izgleda da su slijedeci gornji problem.hoce li joj se vracati temperatura zbog zubica?inace,imala je skoro pa pravi proljev ali sad joj je prestalo kad smo zavrsili sa antibiotikom zinnat-om
valjda ce sad bili sve ok:top:

Sigurna će je mučiti temeperaturica dok ne niknu ti koji su krenuli.To je samo dok zubić ne poviri vani i onda to obično nestaje.Mom sinu su jednom u par dana nikla 4 zuba.To što sve trpa u usta i puno bali je 100% radi zubića.Sve to ide u naš rok službe.Proće to brzo.Nekako nisam uhvatila zašto je dibila antibiotik?Pročitać ću još jednom tvoje postove valjda će skontat.

milutin7
29.01.2008., 19:30
Sigurna će je mučiti temeperaturica dok ne niknu ti koji su krenuli.To je samo dok zubić ne poviri vani i onda to obično nestaje.Mom sinu su jednom u par dana nikla 4 zuba.To što sve trpa u usta i puno bali je 100% radi zubića.Sve to ide u naš rok službe.Proće to brzo.Nekako nisam uhvatila zašto je dibila antibiotik?Pročitać ću još jednom tvoje postove valjda će skontat.
antibiotik je dobila zato sto je pedijatrica predpostavila da malecka ima bakteriju po gustoj slini i temperaturi 38,5.
inace vodimo je na vjezbe kod fizioterapeuta jer prilikom rodjenja ustanovljen je hipertonus misica.sada je puno bolje,ali i dalje idemo na vjezbe jer malecka ne puze a trebala bi da ojaca misice ruku.nadamo se da cemo moci uskoro cuti da joj vjezbe nisu vise potrebne.:p

lorena3242
29.01.2008., 19:45
antibiotik je dobila zato sto je pedijatrica predpostavila da malecka ima bakteriju po gustoj slini i temperaturi 38,5.
inace vodimo je na vjezbe kod fizioterapeuta jer prilikom rodjenja ustanovljen je hipertonus misica.sada je puno bolje,ali i dalje idemo na vjezbe jer malecka ne puze a trebala bi da ojaca misice ruku.nadamo se da cemo moci uskoro cuti da joj vjezbe nisu vise potrebne.:p

Moja kolegica s posla imala je sličan problem.Uporno vježbanje je dalo rezultate.Malecki je sada super ne zaostaje od vršnjaka a s godinu dana nije puzao.Sve je malecki nadoknadio.Samo budi uporna i sigurno će biti sve ok!!!
Nisam znala ovo za slinu.

milutin7
30.01.2008., 20:53
Moja kolegica s posla imala je sličan problem.Uporno vježbanje je dalo rezultate.Malecki je sada super ne zaostaje od vršnjaka a s godinu dana nije puzao.Sve je malecki nadoknadio.Samo budi uporna i sigurno će biti sve ok!!!
Nisam znala ovo za slinu.
Bas ti hvala na podrsci.Da,mi u pocetku nismo puno vjerovali u vjezbe ali poslije su se pokazale pravo dobre.Kazu nam cim ona sjedi nema problema da nece hodati(jer su nas i sa tim plasili da je moguce).Sad su joj ruke veci problem od nogu.Nadamo se i vjerujemo da ce sve biti ok.:top:

Štrumpfeta
30.01.2008., 21:18
milutin7, imaš posenu temu ovdje na ovom forumu koja se zove distoni, hipertonus i hipotonus (ili slično). pogledaj na prvoj stranici je. tu se skupljanju svi roditelji koji imaju probleme slične tvojima, pa slobodno navrati

putnica
30.01.2008., 22:47
Bas ti hvala na podrsci.Da,mi u pocetku nismo puno vjerovali u vjezbe ali poslije su se pokazale pravo dobre.Kazu nam cim ona sjedi nema problema da nece hodati(jer su nas i sa tim plasili da je moguce).Sad su joj ruke veci problem od nogu.Nadamo se i vjerujemo da ce sve biti ok.:top:

štrumfi, fala :kiss:

milutine7, evo i link na temu Distoni, hipertonus i hipotonus (http://www.forum.hr/showthread.php?t=259407)
dobro nam dosli :)

milutin7
31.01.2008., 11:59
štrumfi, fala :kiss:

milutine7, evo i link na temu Distoni, hipertonus i hipotonus (http://www.forum.hr/showthread.php?t=259407)
dobro nam dosli :)
hvala štrumfi,hvala putnica
nisam znala da ima posebna tema.sad cu otici na nju:top:

Rita
25.02.2008., 06:32
Evo i zadnjih 3 godine koliko mi je starija susreli smo se svega nekoliko puta sa dilemom da li spustit temperaturu ili pustit da od kuri. Uglavnom sam uspjela odolit strahu i savjetima i pustala ih da se same bore.Nikada nije presla preko 39(kucam u drvo).
Imam frendice sa djecom koje ih odmah filaju paracetamolima i ibuprofenima,na naj manji znak bolesti.Prehlada i sl.
Zanima me sta vi radite i zasto. Moje pravilo je u biti da ih pustim do 39.5 , navodno da je to idealna temperatura za ubijanje virusa. Sta kazu vasi doktori? Moji prepisuju sve i svasta.

vandea
25.02.2008., 06:45
ovisi od slucaja do slucaja
moja starija rijetko zakuri a ako se to dogodi rjesavamo to tusiranjem ili u krajnjem slucaju voltren cepicem(ako vidim da se ne prestaje dizati)
drugi slucaj mi je mlada cura koja je sa manje od godine dana zavrsila u bolnici jer je imala febrilne konvulzije i to na temperaturi od 37,3
njoj smo pak cepic stavljali vec na 37,5-38 zbog straha da se konvulzije ne ponove
nasrecu, to se vise nije dogodilo i tu temperaturu za cepic poceli smo lagano pomicati...evo, ima neka dva tjedna da je imala temperaturu i 40,3 i hvala bogu, nis se nije dogodilo
doduse, ja sam umirala od straha jer se dijete probudilo i doslo k nama u temp 39,7 i narednih sat vremena nije padala ispod toga unatoc tusiranju, oblogama od alkohola i cepicu
osobno nisam za te cepice ali, mislim da ako dijete "padne" cepic mu treba dati(pogotovo malom djetetu) bas radi izbjegavanja febrilnih konvulzija
to je moje iskustvo....

Štrumpfeta
25.02.2008., 07:02
ne znam rita, moj mališa spada u neurorizičnu djecu i ni malo mi se ne mili kad vidim da je temperaura oko 39 a za više nemam živaca. oko 38,5 stavljam čepić.
sad smo na kuri antibiotika jer su mu otkrili bakterijsku respiratornu upalu.
moja prijateljica kaže da ona svog sigurno ne bi filala antibioticima i ne ide kod doktora ispod 3 dana tempice (iako daje čepiće)
mi smo imali uroinfekt sa 6 tjedana i tad je bio na intravenoznom antibiotiku 10 dana.
kad vidim da mu nije dobro odmah se sjetim da može krenuti uroinfekt (redovito idemo na kontrole urina ali nikad ne znaš).
inače sam ljubitelj konvencionalne medicine i zahvalna na otkriću antibiotika

Štrumpfeta
25.02.2008., 07:08
vandea. ako su joj febrilne bile na 37,3 jel to znači da je strah drugih roditelja od f.k. prvi visokim tempretaurama neopravdan (s obzirom da je kod vas to bilo na niskoj temp?)

mare83
25.02.2008., 07:09
ja već na 38 stavljam čepić, meni je mlađi s 8 dana imao gripu, prije njega su imali muž mi i stariji, a mi smo taman izišli iz bolnice kad je njih uvatilo. Onda kad je mlađeg prošlo, opet je stariji dobio, pa mu nisam stavljala čepiće nego mu pod tušem skidala temperaturu i rakijom mazala, cilu noć nisam oka sklopila. On je plakao, drhtao, tresao se. Bila sam na sve ljuta, a najviše na muža jer nije htio ić u dežurnu apoteku kupit čepiće. Jer ovako nismo ništa postizali s kupanjem i rakijom. Ujutro oko 6 uri mu se temperatura počela snižavat. Ta 2 tjedna nisam se pošteno ni odmorila ni naspavala, a pogotovo što i kad im se temperatura stabilizirala, još ih je nos zeza. Curio im i nisu mogli normalno disat, pa sam im morala izvlačit sline iz nosa. A lako mi bilo za starijeg, nego mlađi je vrišta, nisam mu mogla niti približit onog pingvina da mu izvučem sline, već bi počeo cmizdrit

vandea
25.02.2008., 09:22
strumpfeta, ona je imala atipicne f.k.
to se inace dogada na temperaturi jako visokoj...mene je strah i sad iako je proslo 2,5godine od toga....
btw, ona je sa 20dana zavrsila u bolnici zbog upale mokracnih kanala(14dana bili) i jos triput do prve godine....grintavica mala!!
sad je ok ali, moj strah je jos uvijek strasan
sto se ostalih roditelja tice i njhovog straha od f.k.-ne znam
za stariju me nekako niakd nije bilo strah ali, valjda zato sto je puno otpornija od mlade(jedini put da je imala visoku, visoku temperaturu je bilo kad joj je seka zavrsila u bolnici(bas f.k.) ali, vjerujem da je tada bio sok u pitanju jer su jako vezane)

simon3
25.02.2008., 10:34
Strumfeta, i moja kći je sa 11 dana završila u bolnici, isto uroinfekt...

sad joj je 8, i nije se ponovilo, mislim da to imam zahvalit dojenju. Sad i ako dobije, znam da nema veze sa onim od rođenja, a i da je ostala osjetljiva na to, već bi se pokazalo.

Međutim, često je bolesna, uvijek grlo. sad je veća, i ako ne povraća, dam joj tabletu paracetamola. Ukoliko temperatura naglo raste, uz tresavicu, i visoka je,
preko 39, dajem voltaren, jer ibuprofen povraća uzet oralno.

Ajme, kako sam zavidna onima čija djeca nemaju te visoke temperature...

Štrumpfeta
25.02.2008., 10:37
simon3 - 8 godina ili mjeseci? pretpostavljam godina kad pije tablete
jel još uvijek idete na kontrole urina?

puppa
25.02.2008., 10:54
Ja svojim klincima za temperaturu iznad 38 dajem paracetamol (može dnevno za svoju težinu 4 x 10 ml). Ako vidim da paracetamol "ne drži", kombiniram s ipubrufenom, a voltaren čepić samo za noć.
Klinac mi je ovaj vikend kurio do 40, na 38,5 mu se tresla bradica, pedijatar je rekao nikakako hladiti tuširanjem ili ručnicima, baš zbog f. k., iako, hdb, nikad nismo imali problema. :)

simon3
25.02.2008., 11:25
simon3 - 8 godina ili mjeseci? pretpostavljam godina kad pije tablete
jel još uvijek idete na kontrole urina?

Ne, od njene prve godine. odvikla se od pelena u drugoj godini, sve prošlo ok.

To i tebi želim.

mandy
25.02.2008., 15:47
ja stavljam čepić na 38,5....strah me veliek tempice iako on to dobro podnosi...

ja dajem Lupocet čepiće...čitala sam da Voltaren može jako naglo i previše smanjit temp pa se ne preporuča do nekih visokih stupnjeva...?

a opet nije dobro ni jako naglo spustit...

ja prvo idem sa oblogama, kupanjem, pa tek ako ne ide stavljam čepić...

lorena3242
25.02.2008., 17:31
vandea. ako su joj febrilne bile na 37,3 jel to znači da je strah drugih roditelja od f.k. prvi visokim tempretaurama neopravdan (s obzirom da je kod vas to bilo na niskoj temp?)

Ja sam majka djeteta koje je imalo febrilnu (jedan put pri visokoj temepretauri) pa sam malo više čitala o tome.Postoje razne vrste konvulzija.Najčešće su one pri visokoj temeperaturi ali moguće su i pri mali temeperaturama.Dijete moje prijateljice imalu ih je u fazi pothlađivanja.Dakle dijete je usljed nečega počelo gubiti temperaturu i tada je konvulzirala.Dakle u pitanju su samo različite vrste konvulzija.Mislim da se od toga ne možemo zaštiti.Moje mišljennje je da je prvo pitanje da li je dijete sklo9n temperaturi kao reakciji.Npr. moja sestra kada ima neke jake upale zafibra 37,5 - 37,8.Dakle ako ona ima teperaturu 38,8 znači da je nešto strašno.Ja npr. se mao iznerviram i imama 37,5.Dakle nama dvjeme se ne može isto pristupiti.
Osobno svom djetetu snižavam temperaturu kada pređe 38,5 ako brzo raste ili 39 ako polako raste..Do tada puštam da se bori sam.Voltaren ne dajem nikada jer on brzo obara fibru što može šokirati mali organizam.Ibruprofen mi se pokazao naučinkotiviji.Polako obara temp. ali jako dugo je drži pod kontrolom.Strogo se držim razmaka od 6 sati.Između ga kupam(temp. vode 2 stupnje maxismalo hladnija od temp.tijela) ili ako je baš kriza kada gubim kontrolu nad fibrom dam pola ćepica (plicet).

baja
25.02.2008., 19:23
Moje pravilo je u biti da ih pustim do 39.5 , navodno da je to idealna temperatura za ubijanje virusa.
tako nekako i ja razmišljam
nekidan smo prvi puta iskusili 40 (stara je otprilike kao i tvoja princeza :)) i dala sam joj pola doze (od preporučene) panadona te joj priredila kupku
kupka ju je osvježila toliko da je sama uzela tuš i tučirala se dobrih 20-ak minuta
moram, doduše, napomenuti da ona izvrsno podnosi tempereture - žilava je i spremna za akciju pod bilo kojim uvjetima
da joj ne vidim plivajuće okice nekad bi mogla, komotno, proći da ništa ne skužim

Het
25.02.2008., 20:25
radeci u zdravstvu i ponekad na pedijatriji ..vidim sve i svasta..ali najvise (nazalost) djece koja su u bolnici na inzistaciji paranoicnih roditelja..pedijatri kazu da su se vremena promjenila toliko da se ljudi vise ne trude koristit starije metode tipa tusiranja/preznojavanja/cajeva ..vec se odmah love lijekova..ja sam dva puta kupila bocicu sa painkillersima ..kod nas je to calpol ili neurofen(u 12 god)..oba puta mi je istekao rok a ostalo vecinom ne upotrebljeno..na svu srecu da kucenm u drvo jako rijetko su bolesni..jedini savjet mi je ikom tko koristi nove metode radije nego tradicionalne razmislite prvo o djecjoj jetri..bubrezima..imunitetu..a jos najvise o ovisnosti..od moje frendice mali je doslovno postao ovisan (potvrdjeno od pedijatra) o painkillersima a mali je imao 3 godine...danasnji lijekovi nisu ono sta smo mi pili..doze su vece i jace i puno brze utjece na organe

Zmijica
25.02.2008., 21:59
JIbruprofen mi se pokazao naučinkotiviji.Polako obara temp. ali jako dugo je drži pod kontrolom.Strogo se držim razmaka od 6 sati.Između ga kupam(temp. vode 2 stupnje maxismalo hladnija od temp.tijela) ili ako je baš kriza kada gubim kontrolu nad fibrom dam pola ćepica (plicet).
Ne kuzim :misli:
Sto nije plicet paracetamol i puno "laganiji" od ibruprofena? Meni bi logicnije bilo obrnuto - prvo plicet/lupocet, pa onda ibruprofen.
I koliko znam o febrilnim - a ofrlje znam, priznajem - ne nastupe od visoke tempice same po sebi, nego od naglog rasta/pada temperature.

Ja tusiram po danu, nekad i po tri puta, navecer dam Lupocet cepic (vis, sad bih mogla i sirup, mali voli lijekove na zlicicu :rofl: ) ak je preko 38 jer me frka da u snu naglo ne zakuri, a ja ne skuzim.

Al pravo-zapravo, zilav je i nismo jos prosli "pravo" visoku temperaturu, nas samo pizdarijice muce, nek tako i ostane :s

Edit: Nasa dokica je ok... Nije panicna, dvaput ce provjerit sto je prije nego da lijek.
Jedinu dozu koju smo popili nam je dala dezurna. Nasa nam npr. nije htjela Operil kapi dat prije brisa nosa.
Meni moja opce prakse zna svasta prepisat, al kod mene znam sto mi je, tak da se uglavnom sama lijecim i njoj idem kad osjecam da je zbilja frka.
Jesam za konvencionalnu medicinu, ali ne za svaku bolestinu.
Antibiotici spasavaju zivot i hvala im na tome. A gripu treba odlezat.

mandy
25.02.2008., 22:19
jel vi kupate ili tuširate klince?

čitala sam da ih treba kupat min 20 min....krenut sa vodom oko 34-35 i pustit da se hladi tih 20-ak minuta...ja sam Miahela kupala al tempica se tad spustila za cijelih 0.02......od tuširanja vjerojatno ne bi bilo ništa....

Zmijica
25.02.2008., 22:36
Mandy, ja kupam - odnosno, napunim kadu, pa onda tusem dodajem hladniju vodu. Al ne bas tako dugo, prije ce bit 10 min.
Kici ne padne toliko temperatura, koliko sav zivne od kupanja - popije, pojede nesto, nekad se cak i malo igra :)
Zato ga kupam cesto.

Inace, kad njemu naraste temperatura prava je mala komica... potuljen, samo bi se nosio i mazio, ne moze jest, ne moze spavat. Ma koma.

simon3
26.02.2008., 07:42
tako nekako i ja razmišljam
nekidan smo prvi puta iskusili 40 (stara je otprilike kao i tvoja princeza :)) i dala sam joj pola doze (od preporučene) panadona te joj priredila kupku
kupka ju je osvježila toliko da je sama uzela tuš i tučirala se dobrih 20-ak minuta
moram, doduše, napomenuti da ona izvrsno podnosi tempereture - žilava je i spremna za akciju pod bilo kojim uvjetima
da joj ne vidim plivajuće okice nekad bi mogla, komotno, proći da ništa ne skužim
Vidim da obje dajete pola doze paracetamola.

Krivo.
Zašto? Zato što je on najmanje škodljiv lijek za djecu. Pa čak i u vrlo velikim dozama. A u malim dozama koje vi dajete, posve je neučinkovit. Onda bolje ništa.

Inače, pravilno doziranje jest: prvi dan bolesti, 10-150mg po kg djetetove težine, 4 puta dnevno, u nuždi i 5. Dakle, ako dijete ima 10 kg, date slobodno
cijeli čepić od 120 mg
Plicet - lupocet , efferalgan je ista stvar, tj sadržava istu djelatnu tvar, a to je paracetamol.

puppa
26.02.2008., 08:29

čitala sam da ih treba kupat min 20 min....krenut sa vodom oko 34-35 i pustit da se hladi tih 20-ak minuta...ja sam Miahela kupala al tempica se tad spustila za cijelih 0.02......od tuširanja vjerojatno ne bi bilo ništa....

ja klince nikada nisam ni kupala ni tuširala, hladila sam ih zamotane 2-3 minute u namočeni veliki ručnik 3-4 puta s razmacima od najviše pola sata. U tih cca sat vremena temperatura je znala pasti i za cijeli stupanj, što je mene ugodno iznenadilo, jer iskustva mojih frendica koje su klince kupale ili tuširale nisu bila ni približno dsobra.

SaveAss
26.02.2008., 08:45
Zanima me sta vi radite i zasto. Moje pravilo je u biti da ih pustim do 39.5 , navodno da je to idealna temperatura za ubijanje virusa. Sta kazu vasi doktori? Moji prepisuju sve i svasta.

Bornina pedijatrica je rekla da ne spuštamo ništa ispod 38,5. uzimamo sve na bazi paracetamola i strogo se držimo uputa o doziranju (čak sam ja u nekoliko navrata dala manje od propisanog)
inače, pedica uvijek gleda kako da izbjegnemo medikamente ili ako su neizbježni onda pripiše ono što je laganije. i po pitanju toga mi itekako odgovara.

a s obzirom da je borna neurorizično dijete i s obzirom da ima genetsku predispoziciju za febrilne konvulzije, ja (umirem od straha kad mu zakuri temperatura) spuštam sve iznad 38,5.

PiaLolla
26.02.2008., 08:48
Puppa.....to smo i mi radili....i pokazalo se kao bolje rjeshenje od kupanja!

A i lakshe je po nochi.....tako i onako nismo spavali, pa smo je dva, tri puta zamotali mokrim ruchnikom......kupati je po nochi, mozda jednom...ne bih mogla par puta.....

Mi smo u neznanju davali pola chepicha svakih 5 sati (prva visoka tempica)....al sigurno nechu tako sljedechi put......

Ali samo kad je bila oko 39....kad je bila 38.5 nismo je spushtali sa chepichem, nego tushiranjem, goliranjem i ruchnicima!

Nas su strashile priche da se malo dijete ne smije pustiti da bude u visokoj tempici, jer moze otichi sve na mozak, moze oglushiti, bla, bla? :ne zna:

Koliko je to zapravo istina????????

puppa
26.02.2008., 11:06
Pia Lolla, ja sam ti tip koji slijepo vjeruje pedijatru i dalje od toga ne idem. Liječnici su mi i tata i brat, ali ne pedijatri. Kad sam rodila prvo dijete, tata je rekao kako će za unuku dati sve, ali neka je liječi njezin pedijatar, a on može samo savjetima.
Nama je pedi rekao da se temperature nakon 38 (što ne znači 37,9, već možće biti i 38,3) skidaju paracetamolom (Panadol baby koristimo mi, bolji okus i duže trajanje od lupoceta), dozirano prema kilaži djeteta, a maksimum ide doza 4 puta dnevno. Ako to nije dovoljno da održi djetetu normalnu temperaturu (da temperatura ne divlja) kombinira se s ipubrufenom (Dalsy mi koristimo) koji se opet po uputi pedijatra dozira prema kilaži i eventualoj kombinaciji s paracetamolom. Uz tu kombinaciju, ako po noći skoči temperatura iako navečer dobije ipubrufen, stupa na snagu Voltaren čepić (krajnja nužda i to samo jedan u danu - ovisno o kilaži i manje od jednog cijelog).
Ja dijete ispod 38 temperature nisam nikad hladila dijete niti skidala medikamentima temperaturu. Nakon 38 - 38,5 dajem prvo medikament, a onda eventualno mokri ručnik. Noćas sam recimo malom nakon što mu je skočila u roku od sat i pol temperatura sa 36,7 na 40, dala čepić, nisam ga hladila ručnikom već sam ga samo skinula u pelenu i nakon 30 minuta je imao cijeli stupanj manju temperaturu. Ali to zato što nije ljeto... Iskustva su mi sad već zavidna, ali bih ih se odrekla isti čas kad bih znala da mi više nikada neće trebati. Pozdrav! :)

Štrumpfeta
26.02.2008., 12:15
pia, to za mozak - radi se o febrilnim konvulzijama. sjećam se da si jednom na starcima pitala o tome pa je saveass odgovorila. to može biti opasno (može, ali i ne mora). obično ti pedijatri savjetuju da se visoke temperature skidaju baš zbog toga. nama su na goljaku rekli da oko toga budemo dosta oprezni - pa zato ja i na hladno pušem (doslovno)

baja
26.02.2008., 19:46
Zašto? Zato što je on najmanje škodljiv lijek za djecu. Pa čak i u vrlo velikim dozama. A u malim dozama koje vi dajete, posve je neučinkovit. Onda bolje ništa.
možeš li, molim te, pojasniti ovo jer unatoč smanjenoj dozi lijek odradi svoje
uvjerila se u praksi :confused:

baja
26.02.2008., 19:51

mi smo, nekida, krenule s kupkom gdje je provela 15-ak minuta i onda je živnula pa se čak sama tuširala idućih 15-20 minuta
temperatura drastično pala, a o njenom općem stanju da i ne govorim
svakako preporučam kupke :)
ukoliko je nosić začepljen dodam i sljezov čaj unutra ili par kapi kakvog mentolastog ulja

Snake's Kiss
26.02.2008., 19:59
Mi smo za sada, hvala Bogu, imali samo jednom temp. preko 37,5C. (tocnije 39,9) Neurorizican je, a uz to je odmah imao febrilne konvulzije. Nama Lupocet nije pomogao,a niti tusiranje, pa smo po preporuci ped.odmah presli na Ibuprofen. On je temp. skinuo odmah. Na Rebru su nam neuropedijatrica i ped. rekli da temp.kod neurorizicne djece ne smije prijeci 38C. Tada se obavezno daje i klizma u guzu (koju svaki roditelj treba imati).

Nadam se da necemo imati skora iskustva.

mandy
26.02.2008., 20:38
nama pedica rekla do 12 kila ide pola čepića...kad je nedavno imao temp ja stavil i malo više od pola a temp ni makac (imao malo manje od 10 kg)...na Hitnoj nas ko klince tretirali da kako neznamo koliko čepića stavit....

jbga slušali pedicu...oni stavili cijeli čepić i temp pala začas...

citrusa
26.02.2008., 21:31
ne znam rita, moj mališa spada u neurorizičnu djecu i ni malo mi se ne mili kad vidim da je temperaura oko 39 a za više nemam živaca. oko 38,5 stavljam čepić.
sad smo na kuri antibiotika jer su mu otkrili bakterijsku respiratornu upalu.
moja prijateljica kaže da ona svog sigurno ne bi filala antibioticima i ne ide kod doktora ispod 3 dana tempice (iako daje čepiće)
mi smo imali uroinfekt sa 6 tjedana i tad je bio na intravenoznom antibiotiku 10 dana.
kad vidim da mu nije dobro odmah se sjetim da može krenuti uroinfekt (redovito idemo na kontrole urina ali nikad ne znaš).
inače sam ljubitelj konvencionalne medicine i zahvalna na otkriću antibiotika

SORRY..ali tu imam nesto za reci,dosta roditelja zna na cak i neke bezlazene simptome trazit antibiotike..(STO NEKAZEM DA JE KOD VAS SLUCAJ)a to se moze rijesit i laksim putem,antibiotici se koriste kod tezih klinickih slika,a cak i onda bi se pokazalo da antibiotici ne skracuju tijek bolesti niti je nesto ublazavaju..ISTINA hvale su vrijedni ali ipak..roditelji lakse malo s tim antibioticima! :mig:

Štrumpfeta
26.02.2008., 21:36
pisala sam tamo na starcima, ali mislim i da je ovdje primjereno:

da li bakterijska upala može proći bez antibiotika? ako može, kako biti dovoljno stručan i reći doktoru da ne želim uzimati antibiotik koji mi propiše?
npr. mi sad imamo respiratornu bakterijsku upalu za koju su nam na šalati dali antibiotik, a moja prijateljica kaže da ona taj antibiotik sigurno ne bi dala svom djetetu u toj situaciji (nije doktorica kao ni ja). crp je drugi dan bolesti bio 51, da li se kod takvih stanja može bez antibiotika?

Štrumpfeta
26.02.2008., 21:43
citrusa, možda ti možeš s nama podijeliti iskustvo ako imaš neurorizično dijete? na koji način vi snižavate temperaturu i do koje granice idete?
većina roditelja neurorizične djece je dosta oprezna, dobro bi nam došao savjet nekog tko je cool i uspješno je prebrodio stanja visokih temperatura - slobodno nam napiši svoja iskustva

citrusa
26.02.2008., 21:48
strumfeta nadam se da te nisam uvrijedila necim..,nisam strucnjak..ali sam ipak malo u doticaju s tim..! Ja sam opcenito govorila da danasnji roditelji prebrzo skacu s tim zeljama za antibiotikom,i naglasila sam..da je kod nekih nazalost tekih bolesti za djecu nuzan! Oprosti mogu te pitat o kakvoj je respiratornoj bakt.uplai rijec?

Štrumpfeta
26.02.2008., 21:52
nos je u pitanju (+limfni čvorići su povećani). on je ko zmaj, grlo mu je čisto, pluća i uši isto. prvi dan smo vadili krv i sve je bilo ok, poslali nas kući. drugi dan nam izvadili krv i CRP 51 - doktori šiznuli, ustrčali se i donnjeli odmah injekciju s antibiotikom.
nisu radili nikakve briseve, jer se to na hitnoj šalati ne radi, samo su nam dali antibiotik. njemu nakon 12-tak sati pala tempica

citrusa
26.02.2008., 21:59
a misek mali...!Vjerujem da su vas pogotovo sa svojom sizom jos vise uplasili..! Koliko je mali star? povecani limfni cvorici mogu biti simptomi raznih vrsta bolesti..nisu vam rekli o cemu bi se moglo radit?..

Štrumpfeta
26.02.2008., 22:00
ima 9 mj. znam da povećani čvorići mogu biti simptom za svašta, ali po njima je to od ove upale. prije nisu bili povećani - ja sam prepipavala

citrusa
26.02.2008., 22:09
Mozda je u pitanju neka od sada sezonskih bolesti.. jel mozda povracao? Ma ubiti vazno da je njemu temp pala,vjerujem da ce se mali oporaviti ,kako kazes mali ZMAj..i vidim ubrzo prohodati..! Mozda je u pitanju neki streptokok..koji je malo bio dosadan! Sve u svemu,nije mi bila namjera te uvrijedit,izdvojila sam te jer si mi strumpfasticna :)

Štrumpfeta
26.02.2008., 22:16
nema povraćanja, proljeva, lošeg raspoloženja - ništa.
nisi me uvrijedila, samo većina roditelja neurorizične djece je u prvih par mjeseci od rođenja djece prošla nekoliko uzv glave, eeg, nekoliko neuropedijtrijskih pregleda, mjesece vježbe - onda ti se antibiotik i ne čini tako strašan, ako dr kaže da je neophodan

citrusa
26.02.2008., 22:32
naravno..zato sam i napomenula na pocetku da to sto pisem se ne tice izravno tebe!Jos jednom izvini! Ali nebi vjerovala u kojim sve situacijama roditelji idu na svoju ruku davat antibiotike! Sto je prestrasno! Nadam se da ce s malim biti sve ok,puno mu zdravlja zelim a i tebi miran san i manje briga!

simon3
27.02.2008., 10:11
možeš li, molim te, pojasniti ovo jer unatoč smanjenoj dozi lijek odradi svoje
uvjerila se u praksi :confused:

Bolje za tebe i tvoje dijete ako je tako. Ili viroza nije bila žestoka, ili ti dijete
tako reagira.

Na žalost, često se događa da prvi dan bolesti, temperaturu ne možeš skinuti paracetamolom. To se meni zadnji puta dogodilo prije 6 dana. Sa 39.3 500mg paracetamola mojoj curi od 29 kg skinulo je temperaturu na 38,9. I to samo dva sata, da bi opet skočila. Morala sam dati voltaren.

Nisu sve viroze jednake, a ni sva djeca. Prema tome, budi super sretna da kod tebe paracetamol u malim dozama pomaže.

alfatripo
27.02.2008., 10:19
Tijelo se treba boriti do 40C, kada pređe zovite hitnu, cepici su trenutnorijesenje, ja sam sa 40.8 uzeo jedan cepici palo je na 37.2, i za 3-4 sata opet na 40.2, kada se vec dogodi ta velika temp. treba u bolnicu oni najbolje znaju kako je skinuti.

Snake's Kiss
27.02.2008., 12:10
Kao sto sam navela i moj T. je neurorizican. Ja sam odbila dati mu antibiotik kad je imao ranije spomenutu temp. Ped. je rekla da nece cekati nalaz urina,da je vjerojatno u pitanju upala mjehura ili sl. dala nam antibiotik i rekla da procekamo pon (bio je petak). Ja sam odbila i otisla na hitnu.
Urin mu je kao i ostali nalazi bio savrsen! Nakon 4 dana temperatura je prosla.

Nisam strucnjak, no nisam niti za davanje antibiotika na pamet. Svi znamo da oni u tijelu stvaraju rezistentnost, pa danas imamo djecu kojoj nista drugo ne moze pomoci osim Sumameda (jer su ih kao bebe za svaku prehladu pedij. kljukali blazim antibioticima).

baja
27.02.2008., 12:58
Nisu sve viroze jednake, a ni sva djeca. Prema tome, budi super sretna da kod tebe paracetamol u malim dozama pomaže.
hvala ti :)
izgleda da je to do mog čudovišta :D, u nekom prijašnjem sam postu opisala kako bi mi nekad moglo i promaći da ima temperaturu (da joj se okice ne zasjaje) jer je žilava i aktivna pod svim uvjetima

baja
27.02.2008., 13:02
Ped. je rekla da nece cekati nalaz urina,da je vjerojatno u pitanju upala mjehura ili sl. dala nam antibiotik i rekla da procekamo pon (bio je petak). Ja sam odbila i otisla na hitnu.
čestitam na hrabrosti mama :)
oprostite mi na riječniku al' nabijem ih na antibiotike; pogotovo u ovakvim situacijama kad niti ne znaju o čemu se radi ali da budu sigurni daju antibiotik da spali sve :flop:
a, onda kad djete do desete godine već isproba sve trebali bismo ih liječiti napalmom

manekaluda
27.02.2008., 13:10
čestitam na hrabrosti mama :)
oprostite mi na riječniku al' nabijem ih na antibiotike; pogotovo u ovakvim situacijama kad niti ne znaju o čemu se radi ali da budu sigurni daju antibiotik da spali sve :flop:
a, onda kad djete do desete godine već isproba sve trebali bismo ih liječiti napalmom

Slažem se ja s vama, ali, dragi moji, budite oprezni s visokom temperaturom.
Dok se vi odlucite koji cepic i koja kupka ili obloge, dijete (narocito do 3 g) ukoliko je preosjetljivo, moze dobiti konvulzije. A saznaš je li preosjetljivo uglavnom kasno, kad se usprkos svemu ukoci ispred tebe. Poslije svi "peru ruke" i prave se pametni.
Iz osobnog iskustva govorim, budite oprezni s visokim temperaturama, ne cekajte, dajte cepic i u kadu/pod tus s njim. Da sam ja to ucinila, ne bi moja mala s 1,5 g zavrsila u bolnici s febrilnim konvulzijama!
Ako vam dijete slabije reagira na lupocete isl dajte voltaren (primjereno kilazi). Ja sam nakon toga (a mala je bila s visokom temp. puno puta) radila tako i konvulzije se nisu ponovile.
Ponavljam, budite oprezni, jer to ukoceno tijelo i strah nikad ne zaboravite

Štrumpfeta
27.02.2008., 13:17
moram napomenuti da imam pedijatricu koja ne daje antibiotike: njeno je pravilo tri dana temperature, ako ne pada - onda nalazi krvi i urina.
ovo Snake što si ti učinila je dobra odluka (al nije posebno hrabra) jer mislim da bi to svatko trebao napraviti (odbiti dijagnozu danu napamet): ne može pedijatrica dati antibiotik tek tako - ako je virus onda taj antibiotik ionako neće pomoći.

Štrumpfeta
27.02.2008., 13:18
manekaluda - u pravu si. onaj tko je prošao f.k. mislim da je puno oprezniji od onih koji nisu. i da treba educirati nas ostale

Gdjica
27.02.2008., 14:03
kako uopće prepoznati f.k.?
Muž već ludi s menom jer mjerim temperaturu bebi jednom dnevno. ima skoro dva mjeseca, nos mu curi, okice se sjaje i tu i tamo kiše. A temperatura u guzi 37,4°C.

Keymaker
27.02.2008., 14:10
Normalna temperatura bebaca ako je mjeris rektalno ti je od 36,8-38, mislim da ne tribas puno panicarit !

Gdjica
27.02.2008., 14:18
Hvala! A nos mu curi, ujutro mu izvadim šmrkljiće i nakapam fiziološke. Čim vidi pumpicu zlo mu je. Još će me susjedi prijaviti za zlostavlajnje djeteta.
Na radijatorima držim vlažne ručnike.

Keymaker
27.02.2008., 14:28
Uh, niti nas mali nije bio odusevljen sa tom pumpicom a i nije imala tolikog efekta kao nakapati fiziolosku i pustiti da samo iscuri a ostatak lagano ukloniti beby stapicima. Naj vaznije je sad bebcu odrzavati normalnu temperaturu u prostoriji u kojoj se nalazi i to sto si vec napravila paziti da se zrak ne susi ! Sto se fibre tice za sad nista zabrinjavajuce, bit ce to za koji dan Ok :) :top:

lorena3242
27.02.2008., 17:31
Muž već ludi s menom jer mjerim temperaturu bebi jednom dnevno. ima skoro dva mjeseca, nos mu curi, okice se sjaje i tu i tamo kiše. A temperatura u guzi 37,4°C.

Ako ti se dogode znati češ(nedaj Bože).Kod mog dijeteta je to izgledalo ovako :potpuno mlohavo tijelo koje svakih deset sekundi protrese jedan"grč".oči su bile zakrenute (samo se vide bjeloočnice) užas.Nasreću sve je to manje opasno nego što izgleda u tom momentu.Slažem se s svima gore koje su napisali da se s antibioticima treba oprezno.Oni ipak narušavaju imunitet.Moj pedijtar ih uistinu rijetko propisuje i to obvezno uz vađenje krvi.Kod viroze uopće nemaju učinka.

lorena3242
27.02.2008., 17:36
[QUOTE=Zmijica;12813108]Ne kuzim :misli:
Sto nije plicet paracetamol i puno "laganiji" od ibruprofena? Meni bi logicnije bilo obrnuto - prvo plicet/lupocet, pa onda ibruprofen.
I koliko znam o febrilnim - a ofrlje znam, priznajem - ne nastupe od visoke tempice same po sebi, nego od naglog rasta/pada temperature.

DA bilo bi logičnije ali s obzirom na moje iskustvo(konvulzije) ibruprofen mi je siguran.Bojim se da mi plicet ne bi bio prelagan.Moj sin je cijelu noć imao temperaturu a ujutro je konvulzirao.Znači da nije bilo baš naglog rasta temp.
Mislim da je svaki slučaj konvulz. za prića sebe

ksenija_2
27.02.2008., 17:38
Moram priznati da mi je koristan ovaj topic. Mi još nikad nismo imali temperaturu, niti bili bolesni pa ću sad bar znati što i kako kad nas zadesi :)

šiljo
27.02.2008., 17:41
samo nešto - to u guzu do 38 da li odbijate onih 0,5?

Gdjica
27.02.2008., 17:42
Sljedeći tjedan bi trebali na cijepljenje. jel smijemo ako je malo prehlađen?

Gdjica
27.02.2008., 17:47
samo nešto - to u guzu do 38 da li odbijate onih 0,5?
ko u guzi poraste iznad 38,5°C onda bi trebalo snižavati.

Snake's Kiss
27.02.2008., 18:34

Moj T. se trzao u snu i to poprilicno!

Kikica
27.02.2008., 19:12
Ako vam dijete slabije reagira na lupocete isl dajte voltaren (primjereno kilazi). Ja sam nakon toga (a mala je bila s visokom temp. puno puta) radila tako i konvulzije se nisu ponovile.

Za pojavu febrilnih konvulzija je opasnija nagla promjena temperature nego sama temperatura, tako da ovaj savjet sa voltarenom nije baš najbolji. Voltaren bi trebao biti zadnje sredstvo snižavanja temperature. Kad je visoka temperatura pa se skida voltarenom, nagli pad temperature može izazvati konvulzije.
Dobro, znam da ste imali konvulzije i da zato daješ voltaren, ali mislim da nije dobar savjet da se daje voltaren kod temperature djeci, pogotovo bebama, jer voltaren nije bezazlen.

Puno bolje je dati lupocet ili eferalgan pa vidjeti (nama je sad eferalgan bolji), snižavati sa tuširanjem pa ako ne pada dati ibuprofen a voltaren kao zadnje. Makar, ako nakon svega ne pada, pretpostavljam da je bakterija u pitanju pa djetetu treba antibiotik.

Ja inače ocijenim po općem stanju- to mi je najbitniji pokazatelj, ali ne skidam temperaturu do 39, čak i više. (ali moj nikada nije bio bolestan da je u pitanju bakterij, samo nekoliko viroza). Temeratura je dobar znak, znak da se organizam bori i iako mi je užasno teško i ne spavam i umirem od brige, ja pustim da se organizam bori sam dok može.

manekaluda
28.02.2008., 08:46
[QUOTE=Kikica;12841866]Za pojavu febrilnih konvulzija je opasnija nagla promjena temperature nego sama temperatura, tako da ovaj savjet sa voltarenom nije baš najbolji. Voltaren bi trebao biti zadnje sredstvo snižavanja temperature. Kad je visoka temperatura pa se skida voltarenom, nagli pad temperature može izazvati konvulzije.
Dobro, znam da ste imali konvulzije i da zato daješ voltaren, ali mislim da nije dobar savjet da se daje voltaren kod temperature djeci, pogotovo bebama, jer voltaren nije bezazlen.
Nisam ja rekla da je voltaren bezazlen ali je, u mom slučaju bio JEDINO učinkovit. Sva ostala sredstva za snižavanje temperature (a vjerujte da sam ih imala sve) nisu se pokazala učinkovitim. Moja djevojčica je dobila konvulzije s čepićem lupoceta u sebi. naravno da su iskustva različita. Ja iznosim svoje.
I drugo, ne brkajte antibiotike s tim, jer, u pravilu ide prvo visoka temperatura pa se tek onda pokušava utvrditi uzrok. Mojoj malenoj na otpusnici je pisalo virusna upala grla!
Da zaključim, budite brzi, dajte neko sredstvo protiv temp. i odmah pod tuš. Tuširanje ponavljati dok vam toplomijer ne pokaže da je sve ok:)

Kikica
28.02.2008., 09:25
[ Nisam ja rekla da je voltaren bezazlen ali je, u mom slučaju bio JEDINO učinkovit. Sva ostala sredstva za snižavanje temperature (a vjerujte da sam ih imala sve) nisu se pokazala učinkovitim. Moja djevojčica je dobila konvulzije s čepićem lupoceta u sebi. naravno da su iskustva različita. Ja iznosim svoje.
I drugo, ne brkajte antibiotike s tim, jer, u pravilu ide prvo visoka temperatura pa se tek onda pokušava utvrditi uzrok. Mojoj malenoj na otpusnici je pisalo virusna upala grla!

ma sve ok, zato sam i rekla da razumijem da ti tako radiš. Znam da su iskustva različita i napisala sam da je to ok za vas. Znam i ja o čemu pričaš jer moj brat ima epizode kod temperature već od 37,5 i ne pišem napamet.

i dalje tvrdim da voltaren treba biti zadnje sredstvo za snižavanje temperature maloj djeci i da nije za preporuku za snižavanje temperature (osim ako nema indikacija a kod većine djece nema- više se radi o strahu nas odraslih od temperature koju bi željeli silom skinuti)

Ne brkam antibiotike s ničim, čak ih nismo nikada ni koristili, rekla sam da ako nakon svih pokušaja temp ne pada a stanje djeteta nije dobro- za snižavanje temperature nije dovoljan antipiretik jer on ne djeluje na uzrok (a kad je bakterija u pitanju onda treba antibiotik)

plavva
28.02.2008., 09:47
ja sam konačno skulirala živce i sad skidam kad prijeđe 39. upravo smo prošli gripu, 5 dana temperature od čega je jedan dan bio 39,7:horor: to sam skidala jer prema novim preporukama, temperatura se skida u 2 slučaja: 1. kad je dijete klonulo, jadno i nikakvo (moj je jednom kurio 39,3 i trčao veselo po stanu) i 2. kad se roditelji uspaniče:D

skidamo belladonom kad je imam, ili panadol baby sirupom. imam doma i dalsy, ali to je za hitne, hitne slučajeve jer nije zdrav i ne pomaže ozdravljenju: temperaturu od 39 obori na 36,7 u pola sata, sat. što je totalni šok za tijelo.

inače, ako djetetu mjerite u guzi temperu, skidate je kad u guzi ode na 39, što je 38,5 ovak.

manekaluda
28.02.2008., 10:41
Ono o antibioticima sam komentirala postove prije, jer sam stekla dojam da se temperatura poistovjećuje s medikamentima. U velikoj većini slučajeva, opet iz mog iskustva, radilo se o virozama. Naglašavam da nisam od onih koje dijete šopa s antibioticima osim ako nije nužno

lorena3242
28.02.2008., 18:36
Moram zaključiti da ovdje svako ima priču za sebe i da se baš ne daju uspoređivati.Netko je pisao da treba pogledati kako dijete izgleda prije nego se počne snižavati temperaturu.Moj je veselo trčkarao po stanu sekundu prije konvulzije(spremali smo se doktoru).Hvala osobi koja je napisala da joj je dijete imalo konvulzije s čepičem u sebi.Nakon 4 godine imam malo mira.Uvijek sam sebe optuživala da sam kriva što je konvulzirao.Kao ono da sam mu dala još jedan čepić ne bi se to dogodilo.Mom sinu je na otpusnom pismu pisala upala uha (ni u jednom momentu nije pokazivao znakove upale uha).Što se voltarena tiče meni je u bolnici rečeno da ga koristim jedinu ako baš ništa ne djeluje i to u samo prvih par mjeseci a poslje da ne koristim je prenaglo spušta fibru.Naravno ako kod nekoga drugi ljekovi ne djeluju treba posegnuti za voltarenom

snowbunny
29.02.2008., 10:16
Ako ti se dogode znati češ(nedaj Bože).Kod mog dijeteta je to izgledalo ovako :potpuno mlohavo tijelo koje svakih deset sekundi protrese jedan"grč".oči su bile zakrenute (samo se vide bjeloočnice) užas.Nasreću sve je to manje opasno nego što izgleda u tom momentu.Slažem se s svima gore koje su napisali da se s antibioticima treba oprezno.Oni ipak narušavaju imunitet.Moj pedijtar ih uistinu rijetko propisuje i to obvezno uz vađenje krvi.Kod viroze uopće nemaju učinka.

Moj se zestoko grcio. Imao je sirom otvorene oci ali nije na nista reagirao. Rekli su nam kasnije da je bio u nesvijesti.
Treba i dijete odmah staviti na bok i nesto (mi smo uzi dio kuhace) staviti izmedu zuba da ne pregrize jezik i da mu ne puknu zubici. Moj je jako lupao sa ustima a ja sam se sjetila kako je neka stara glumica u americi pregrizla jezik dok je imala konvulzije. Odmah sam stavila svoj prst izmedu njegovih zubica i tako me uzgrizao da mi je krv krenula. A ja se derem na muza da donese kuhacu.
Kada smo dobili hitnu na telefon, vec je poplavio i rekli su nam da ga odmah stavimo na bok. Sve je zavrsilo sa zestokim proljevom koji je probilo pelene i napravilo lokvu na podu.

Bilo mi je to najgorih 10 minuta u zivotu. Dosao je k sebi vec u kolima hitne a u bolnici je bio obicno bolesno dijete sa gripom.

Mad Babble
02.03.2008., 15:10
Mi imamo temperaturu 38-38,5 imali smo proljev. :( Jako slini, al normalno klopa i aktivna je, smjeska se, da li je moguce da tempica dode zbog zubica? Imamo 8 mjeseci, samo se odjednom rasplace, i baš je nervozna.. :ne zna: Stalno varira nije se popela do 39. :s Kupili smo cepice, al ako se nesnizi, ne znam da li da trcimo na hitnu, ili da probamo kupanjem? :ne zna:

Snake's Kiss
02.03.2008., 18:46
Mad Babble : nama su rekli i ped. i neuroped da je temp zbog izbijanja zuba "babska prica". Kod izbijanja kutnjaka i ocnjaka moze doci do pada imuniteta i tada ponekad nastaje nekakva infekcija koja dovodi do pojave proljeva i temp. No, sama povisena temp. nikada ne dolazi od zubica.

Sretno!:cerek:

snowbunny
02.03.2008., 20:58
Moj T. se trzao u snu i to poprilicno!

Jel se on trzao prije konvulzija? Moj se isto trznuo u snu nekoliko puta tik prije konvulzija. Bas sam dosla do njega da provjerim stanje i mirno je disao i spavao. Probala sam mu celo i nije imao temperaturu (barem ne veliku) jer je dobio cepic pola sata prije toga. I sjecam se da sam ostala duze pokraj njega i gledala kako se trza u snu i cudila se zasto se to desava. Pitala sam kasnije doktora dali je to bio znak i pogledao me kao da sam luda.

Mad Babble
03.03.2008., 08:24
Danas nemamo tempicu, cak je sinoc pala, sama od sebe. :ne zna:
Ona se skroz normalno ponaša. Ako su to bapske price,kako onda neki klinci dobiju zubice, 2 dana nakon tempice. :misli:

Snake's Kiss
03.03.2008., 11:47
Jel se on trzao prije konvulzija? Moj se isto trznuo u snu nekoliko puta tik prije konvulzija. Bas sam dosla do njega da provjerim stanje i mirno je disao i spavao. Probala sam mu celo i nije imao temperaturu (barem ne veliku) jer je dobio cepic pola sata prije toga. I sjecam se da sam ostala duze pokraj njega i gledala kako se trza u snu i cudila se zasto se to desava. Pitala sam kasnije doktora dali je to bio znak i pogledao me kao da sam luda.

Ta trzanja su zapravo bila konvulzije. On se grcio i trzao nogicama i rukicama.

snowbunny
03.03.2008., 12:33
Moj se trzao u snu - onako kao da ima noćnu moru. Onda je vrisnuo ali onako stvarno jezovito jer je usred vriska naglo ušutio, kao da je netko gumbom prekinuo vrisak.
Onda se ukočio i počeo se jako grčiti i tresti.
Znači ti trzaji su ustvari bile blage konvulzije?

ATE13
18.07.2008., 19:43
Mi evo po prvi put u nasih 10 mjeseci imamo temperaturu, mjerila sam ali je samo 37,5°C, ali je vruc kao pec... i sav je nikakav samo hoce da se nosa i mazi i zaspi na kratko pa se opet probudi pa opet se mazi...

Sad neznam jel mu to od zubica, imamo 7 zubi ni jedan nismo ojestili ali sad vidim da mu je tamo nateklo i crveno di treba izaci donja ljeva dvica al nisat se neosjeti pa neznam jel zbog toga mozda ???
Ako sutra bude isto ovako idem dokiju , jer mi ga ja toliko zao kad ga vidim da samo lezi i nista mu se neda... :(

oštrilo
18.07.2008., 20:14
Ate, ne znam je li to zbog zubića :ne zna:

Moja beba, također od 10 mj je prije 4 dana imala temp 39,5, dan poslije 38,5 i konačno 37,5 da je jučer uopće nije imala kao ni danas, a u ove dane temperature nije došlo do promjene ponašanja ili odbijanja hrane...
Liječenje: hitna (za svaki slučaj jer nismo doma gdje nam je pedica), sirup, čepić i tuširanje

Također nemamo još ni jedan zub, a nema ni naznaka rasta istog :rolleyes:

petra593
18.07.2008., 20:17
I moj nećak od 3mj je neki dan kurio i do 39C, ali sva sreća biloa je to ona trodnevna virozica. Samo temperatura i nikakvih drugih simptoma. Nadam se da će i kod vas brzo proći. 37,5C nije jako velika temperatura, ali očito joj stvara nervozu. Kod temperature (bez drugih simptoma, i ako nije baš, ono, jako visoka) je nama pedica rekla da sačekamo tri dana, ako se ne spusti da onda dođemo kod nje.
Obrati pažnju na osip.

draganica
18.07.2008., 21:05
Mene zanima da li je normalno da beba od nepuna 2 meseca ima vise puta na dan razlicitu temperaturu koja se krece od 36,5 do 37,2? Velike su vrucine, ona je mala...ne znam ima li to veze...

valneahana
18.07.2008., 21:14
Mene zanima da li je normalno da beba od nepuna 2 meseca ima vise puta na dan razlicitu temperaturu koja se krece od 36,5 do 37,2? Velike su vrucine, ona je mala...ne znam ima li to veze...

to je normalno jer bebama do trećeg mjeseca nije razvijen centar za regulaciju temperature koji se nalazi u hipotalamusu u mozgu i zato su djeca termolabilna,nakon trećeg mjeseca sve postaje normalno,radi te termolabilnosti se zato i bebe do trećeg mjeseca moraju dobro oblačiti bez obzira jeli sunce ,ljeto,zima,ništa se nebrini to je sasvim normalno:top:

oštrilo
18.07.2008., 21:14
Ma do 37,5 se i ne smatra nekom temperaturom a i velike su vrućine pa je možda i od toga

ATE13
18.07.2008., 22:10
Obrati pažnju na osip.

:ne zna::confused: kakav ??
ima neke male crvene tockice na prsima... :(

petra593
19.07.2008., 05:48
Može biti da je od znoja, ali svejedno bi bilo dobro pitati pedijatra. Možda da nazoveš ako joj ne bude bolje i pitaš za savjet:ne zna:...
Ne znam ja sam baš gdje se prvo javlja osip od znoja, ali znam da je moj uz temperaturu i proljev imao osip na prsima i leđima.

ATE13
19.07.2008., 10:24
cjelu noc nije spavao samo je plakao i cvilio kao da ga nesto boli.. kupala sam ga,stavljala obloge al najveca temp mu je bila 37,9 ... ali je vruc ko pakao... lezao cjelu noc na meni i koliko je vruc cak i mene je malo zapeklo.. sad nekuzim kako je tako vruc a temp samo 37,9:ne zna:
a meni su ovdje rekli da beba moze bolje trpiti veliku temp nego manju

petra593
19.07.2008., 10:56
Samo ti njega drži što laganje obučenog i kupaj više puta dnevno. Ako je danas drugi dan temperature, i ako je ona trodnevna, sutra bi mu trrebala već spasti.
Jesi se čula sa doktorom?

ATE13
19.07.2008., 11:41
da rekao je da dodjemo oko 17 ako mu nebude bolje...

mandy
19.07.2008., 12:55

moguće..male bebe su termolabilne pa ako joj je vruće može se povisit temp..
ako mjeriš u guzi to je normalna temp...

mandy
19.07.2008., 16:34
ako je bilo temp 3 dana a poslej osip to je trodnevna grozbnica ili kako se već zove...

draganica
19.07.2008., 17:09
to je normalno jer bebama do trećeg mjeseca nije razvijen centar za regulaciju temperature koji se nalazi u hipotalamusu u mozgu i zato su djeca termolabilna,nakon trećeg mjeseca sve postaje normalno,radi te termolabilnosti se zato i bebe do trećeg mjeseca moraju dobro oblačiti bez obzira jeli sunce ,ljeto,zima,ništa se nebrini to je sasvim normalno:top:

Hvala puno!!! :cerek: Ovo je sjajno objasnjenje...sad vise nemam briga! Bas mi je znacio ovakav odgovor! :kiss:

lopticica
19.07.2008., 17:46
Nama je patronazna rekla da se u guzi oduzima 0.5 stupnja. Npr ako je u guzi 37.9 to je zapravo 37.4. I kod mog malenog je varirala tako temp,ne brini.

valneahana
19.07.2008., 21:42
Hvala puno!!! :cerek: Ovo je sjajno objasnjenje...sad vise nemam briga! Bas mi je znacio ovakav odgovor! :kiss:

:kiss::kiss::mig:

ATE13
20.07.2008., 09:07
:s danas nam je puno bolje... opet je mamin mali terorista , probudio me cupanjem kose lizanjem po licu i stavljanjem prsta u oci :s:s:s

petra593
20.07.2008., 09:30
Super!! ipak je bila trodnevna virozica.

Debs
23.07.2008., 13:34
Da li ste mozda culi za slucaj kada malo dijete (do 1.5 god) ima visoku temperaturu (iznad 39), a ruke i noge mu poplave i hladne su. Znate li sto bi to moglo biti?

lorena3242
23.07.2008., 13:39
Da li ste mozda culi za slucaj kada malo dijete (do 1.5 god) ima visoku temperaturu (iznad 39), a ruke i noge mu poplave i hladne su. Znate li sto bi to moglo biti?

Kad god je moj sin imao temp. veću od 39 rukice i nogice su bile hladne!Dakle kod mog sina je to bila "nus" pojava uz visoku temp.Snizi temp. i odvesti ga pedijatru (ili nazovi na telefon).

Debs
23.07.2008., 15:11
Mom sincicu se to jedanput dogodilo, u pitanju je bila gripa, snizavali smo temperaturu cepicima, i sve je dobro zavrsilo nakon 4 dana.

Medjutim moja necakinja, koja je iste dobi, cesto ima takve viroze/gripe s visokom temperaturom iznad 39, a ruke i noge joj redovito poplave tako da to grozno izgleda. Lijecnici kazu da ona jednostavno tako reagira na visoku temperaturu.

Mene samo zanima da li ste vi ikad vidjeli ili culi za tako nesto i znate li zasto dolazi do toga da ruke i noge poplave?

lorena3242
23.07.2008., 15:25
Mom sincicu se to jedanput dogodilo, u pitanju je bila gripa, snizavali smo temperaturu cepicima, i sve je dobro zavrsilo nakon 4 dana.

Medjutim moja necakinja, koja je iste dobi, cesto ima takve viroze/gripe s visokom temperaturom iznad 39, a ruke i noge joj redovito poplave tako da to grozno izgleda. Lijecnici kazu da ona jednostavno tako reagira na visoku temperaturu.

Mene samo zanima da li ste vi ikad vidjeli ili culi za tako nesto i znate li zasto dolazi do toga da ruke i noge poplave?

Neznam zašto ali i kod mog sina tako izgleda.Doduše nisam baš primjetila ruke ili noge da poplave ali mu usne znaju biti plavkaste!Vjerujem da je rječ o reakciji na temp. jer je i meni tako objašnjeno.

zrnce soli
24.07.2008., 13:05

Kada dođe do povišenja temperature, termoregulacijski centar u mozgu se "podesi" na tu novu,višu temperaturu, i zato organizam želi očuvati i povisiti temperaturu do te nove temperature. Jedan od mehanizama je vazokonstrikcija na periferiji, tj. žile na rukama i nogama se "stisnu", kontrahiraju, i zato ručice i nožice poplave. Nadam se da sam bila jasna. :)

zrnce soli
24.07.2008., 13:11

Kada dođe do povišenja temperature, termoregulacijski centar u mozgu se "podesi" na tu novu,višu temperaturu, i zato organizam želi očuvati i povisiti temperaturu do te nove temperature. Jedan od mehanizama je vazokonstrikcija na periferiji, tj. žile na rukama i nogama se "stisnu", kontrahiraju, i zato ručice i nožice poplave. Nadam se da sam bila jasna. :)

traveler33
24.07.2008., 14:37
Moja djevojčica od 4,5 g. ima vodene kozice. Temperatura oko 38,6. Po noći je došlo čak i do 39.6. Odmah sam joj dala sirup Panadol i to u preporučenoj dozi i još hladila ruke i noge sa hladnim ručnikom.
Imamo onaj toplomjer što mjeri u par sekundi. Obično joj mjerim u uhu i to nekoliko puta pa uzimam prosjek jer zna varirati. Da li netko ima takav toplomjer i da li vam pokazuje točno?

lorena3242
24.07.2008., 15:34
Moja djevojčica od 4,5 g. ima vodene kozice. Temperatura oko 38,6. Po noći je došlo čak i do 39.6. Odmah sam joj dala sirup Panadol i to u preporučenoj dozi i još hladila ruke i noge sa hladnim ručnikom.
Imamo onaj toplomjer što mjeri u par sekundi. Obično joj mjerim u uhu i to nekoliko puta pa uzimam prosjek jer zna varirati. Da li netko ima takav toplomjer i da li vam pokazuje točno?

Bila je negdje tema o tim toplomjerima.mislim da su se uglavnom mame složile da je bolji onaj digitalni obični ili klasični živin.Baš zbog toga uzimanja prosjeka malo mi nepouzdano djeluje.Ja osobno koristim digitalni i prezadovoljna.Imam ga 5 godina jednom promjenili bateriju.Brz je i pouzdan.Znam puno o temperaturi jer je maleni imao febrilne.

zeze
24.07.2008., 20:40
Bok curke! Imam pitanje! Do kada se djeci temperatura mjeri u guzi tj. kada se obično počinje mjeriti temperatura ispod pazuha.
Mi sada navršavamo 13 mjeseci pa mi eto palo na pamet!

ksenija_2
24.07.2008., 21:04
Bok curke! Imam pitanje! Do kada se djeci temperatura mjeri u guzi tj. kada se obično počinje mjeriti temperatura ispod pazuha.
Mi sada navršavamo 13 mjeseci pa mi eto palo na pamet!

Pretpostavljam do onda dokle ti dijete da da mu guraš nešto u guzu :rofl:
Ja svom mjerim i u guzi i pod pazuhom (ima 14 mj.).

zeze
24.07.2008., 21:13
:top:Pretpostavljam do onda dokle ti dijete da da mu guraš nešto u guzu :rofl:
Ja svom mjerim i u guzi i pod pazuhom (ima 14 mj.).

:)još uvijek mi da, al nikad ne znaš kad šefici može počet smetat.
bez obzira na to probat ćemo sutra ispod pazuha pa da vidimo kako nam ide.:mig:

goya21
24.07.2008., 21:43
:wPozzz... Evo da se malo uključim. U svezi mjerenja temp. bilo u guzi ili ispod pazuha, mislim da to nije uvjetovano sa dobi djeteta- mislim na djecu od godinu pa dalje. kad se dođe kod liječnika pa ti kaže da mu izmjeriš, mislim da do 3.god. traže da se mjeri u guzi-neznam zašto. Vjerojatno je tako vjerodostojnije mjerenje,jer je manja mogućnost da toplomjer ispadne, a preporučuju živine toplomjere, a uvjerila sam se i sama puno puta- nažalost. Digit.topl. neće pokazati 2 puta za redom istu temp. kao ni digit. tlakomjeri jednak tlak. Nije rečeno da digitalci ne valjaju, ali po iskustvu preferiram klasiku.

Zmijica
25.07.2008., 08:43
Apropos vrsti toplomjera - jel uopce bitno jel dijete ima 38 ili 39?
Zar nije vaznije kakvo je opce stanje, jel klonuo, jel jede, itd?

Osim za one s povijescu febrilnih konvulzija, njima kuzim da je svakih pol stupnja vazno.

anthony9906
25.07.2008., 08:49
Bok,
da podijelim iskustva sa temperaturom.
Moj dječak je 4 dana imao temperaturu 40,5 i uspjela bi je skinut do 39.
Na hitnoj su mi rekli (ima 22 mj) da mu dajem i ibuprofen sirup i lupocet sirup,svaka 3 sata (dakle izmjenjuju se da nebi bilo zabune)
Čepići mu uopće nisu skidali temperaturu,a i s sovim sirupima sve je to bilo slabo,palo bi na pola sata i onda opet skoči na 40.
Anyway,što se tiče tuširanja,da što češće,ali ne brisati dijete nego ga ostaviti mokro (znam zima im je i još štošta..)
a obloge radije ne.
Tako su meni rekli,to sam radila (iako je sve to slabo pomagalo)...
Sada smo dobro,hvala Bogu.
I još,da uvijek je bitno dali kakvo je djetetovo opće stanje,nego npr.koliku ima temperaturu,osim kada se radi o konvulzijama.
Pozdrav

zrnce soli
25.07.2008., 17:25
Sad i mi imamo iskustva iz prve ruke što se tiče temperature i toplomjera.
Kao prvo, više NIKADA neću vjerovat digitalcima. Imam novi novcati dosta skupi digitalac koji se stavlja na čelo. Kao izračuna prosječnu temp. Aha. Mali je jučer bio klonuo i jako topao na dodir, ja uporno digitalac na čelo,ono max 37,7. I onda uzmem živin i pod pazuho u roku od minute je skočio na 39!!!!! U konačnici je bilo 39.5C. Katastrofa. Od sada jedino živin.
Probala sam mjeriti ispod pazuha,funkcionira besprijekorno, smjestiš toplomjer i držiš mu rukicu 5 min, ali obično naraste do zadovoljavajuće točne vrijednosti za 2 min. A imamo 8,5 mj.I puno mi je lakše nego u guzu.
Kako skidamo: stavim čepić (na sirup mi povraća), dok čekam, omotam ga u veliki ručnik smočen u mlakoj vodi (ne prehladnoj) i preko toga ga omotam suhim ručnikom. To tako stoji 10-akmin i onda ponovim proceduru. Naravno, glavu ne pokrivam. Muka mi je kad ga gledam kako plače dok mu stavljam hladni ručnik, ali djeluje. Za pola sata dok čepić paracetamola ne počne djelovat tako skidam temp- sa 39,3 pala na 37,7.
Inače,preporuka je tako raditi (omatanje ručnikommože zamijeniti polijevanje/kupanje u mlakoj vodi,ovisno o dobi djeteta), ako se ni tako ne uspije sniziti, dati Voltaren čepić 12.5mg. To bi trebalo djelovati.
Usput, MRZIM kad mi dijete ima tako visoku temp. I još više MRZIM što će toga biti još...

anthony9906
25.07.2008., 21:24
ovaj voltaren čepić isto ide prema težini i dobi djeteta kao i lupocet?

lorena3242
25.07.2008., 21:34

Sve ljekove koje dajete djeci dobro pročitajte upute!!!Voltaren je jeko sredstvo ali to bi trebalo biti zadnje (kada ništa drugo ne pomaže).Neki ga koriste jer drugo ne pomaže ali mislim da nije za igru jer može jako spustit temperaturu!Kod mog sina najbolje djeluje ibruprofen!Ako fibra baš luduje unutar 6 sati (razmak za ibruprofen) stavim mu pola čepića lupoceta.I tuširam/kupam stalno!Oprezna sam jer je imao febrilne.A što se tiče toplomjera ovaj digitalni koji imam je zakon.Ja sam više puta uspoređivala s živinim i uvijek je isto pokazao samo što je s njim brže!

goya21
25.07.2008., 22:28
Istina-voltaren nije bezazlen kao ni drugi paracetamoli i sl. Kod neke djece dolazi do buncanja,jer volt. brzo skida temp. pa se treba paziti koju dozu dati-dal' pola,dal' 2/3,ovisi o težini i dobi djeteta. nemam sa njim loša iskustva,ali ipak ako nije temp. previsoka dajem ibuprofen ili sl. Dalsy=sirup i naravno ako treba i tuširanje 10-tak min.(ne glavu).

anthony9906
26.07.2008., 10:46
nisam davala voltaren jer kad Antonio zafibra 40 ja zovem hitnu jer znam šta slijedi.kako je malo (hvala bogu) fibrao,
dva tri puta,onda se s njima konzultiram za skidanje temperature,baš zbog toga što se ne daje isto djeteu sa 6,9 ili 14 kila.
eto,pozdrav

zrnce soli
26.07.2008., 12:03

S Voltarenom treba biti oprezan, zato se i daje kao zadnja opcija. Kod nas su dostupni čepići od 12,5mg,a dozu svakako treba korigirati prema težini djeteta. Doziranje je 0.5-2mg/kg/dan u 2-3 doze. Znači u grubo, 1 čepić od 12.5mg možemo djetetu od 12 kg dati 2 puta na dan. Ali obično dajemo samo 1 kad ne uspijemo drugim metodama skinuti temperaturu (a to bi bilo iznad 39 C).
Najbolje su fizikalne metode skidanja, na njih ne smijemo zaboraviti. Znači, ili kupanje (mora trajati 20-ak min otprilike) ili zamatanje u mokre ručnike i njihova izmjena svakih 10-ak min. To radimo kad damo djetetu paracetamol (koji je prva linija u skidanju temp) u pravoj dozi (10-15 mg/kg) i dok ne prodjeluje skidamo temp vodom.:mig:

anthony9906
26.07.2008., 15:44
hvala na odgovoru po drugi put,:)
ali ja ne dajem voltaren čepiće.:kava:
zadnji put kad je Antonio fibrao sam pitala mišljenje pedijatra na hitnoj,i rekli su mi ovako:
NE davati djetetu od 22 mj,14 kg Volatren čepiće.:ne zna:
Iako,da podsjetim,imao je 4 dana fibru 40,5 koja bi pala eventualno na 39 i to na pola sata.:(
Lupocet čepići ne djeluju,a ibuprofen u kombinaciji s lupocet sirupom i metodam tuširanja također ima slabi učinak.:flop:
ali ako su rekli NE voltaren čepićima,ja ih se nisam usudila dati.
etogac:mig:

trudnjacha
01.08.2008., 18:11
Normalna temperatura bebaca ako je mjeris rektalno ti je od 36,8-38, mislim da ne tribas puno panicarit !

normalna temp.bebe koja je mjerena rektalno nikako ali NIKAKO nije do 38!!!!

leola
01.08.2008., 22:01
Normalan raspon
Rektalna temperatura: 36,8-38 Celzijevih stupnjeva
Aksilarna temperatura: 35-37,2 Celzijevih stupnjeva
Gornja granica normale (blago povišena temperatura)
Rektalna temperatura: iznad 38,2 Celzijevih stupnjeva
Aksilarna temperatura: iznad 37,4 Celzijevih stupnjeva

Ako sam ja dobro shvatila 38 (mjereno rektalno) je normalna temperatura.

mandy
03.08.2008., 12:09
ovisi i o djetetu..Mihi je i 37.1 u guzi previše jer je njegova normalna 36.1-36.3...
isto tak je i MM-u...

oštrilo
04.08.2008., 14:34
Temperatura je znak neke bolesti, jel tako :misli:

To pitam zato jer moja bebica svaka 2 dana ima temperaturu, ujutro ili navečer, 38,5 ili 39 (ispod ruke), dam joj sirup ili čepić u guzu. Temperatura prođe za sat-dva i dalje dan ide kao da se ništa nije dogodilo! To već traje tjedan dana :ne zna:

Pomislila sam da je možda to od zubiju ali nijednom još ni traga :confused:

charlyse
04.08.2008., 17:44
Moj mali (4.5mj) je nedavno imao temp 38.5 (mjerenu digitalnim u uhu). Zvala sam pedicu i rekla da je vjerovatno od puta jer smo tek došli na more. Tuširala sam ga i dala mu neki sirup (ne mogu se sad sjetit kako se zove:D). Ali taj toplomjer je shit jer nije pouzdan rekla mi pedica da uvijek oduzmem 5-7 crtica. Također mi je rekla da tepm do 38.5 kod beba nije zabrinjavajuća ali ju treba držat pod kontrolom. Imali smo taj jedan dan i slijedeći dan dopodne.
Planiram kupit digitalni toplomjer koji sam označava kad je kraj mjerenju, kao živin mjeri se ispod pazuha ili u guzi, takav ima naša pedica

IpsyDipsy
06.11.2008., 11:45
Moje zlato dobilo temperaturu. Sada mu je 37,7 i grozno mi ga je gledati ovako grintavog i tužnog. Znam da su možda zubići, ali mi je čudno jer su mu prva dva izašla bez problema. Svi kažu čekati do 38,5, ali to se meni čini previše. Zar nije malo mali za toliku temp (7 mj)? ili da mu odmah dam lupocet čepić?

mandy
06.11.2008., 16:00
mene strah temp ja dam čepić ili sirup čim dođe blizu 38..

IpsyDipsy
08.11.2008., 21:00
Evo da se malo požalim. Još uvijek imamo temperaturu koja se diže i do 39,8 i pomažu nam samo voltaren čepići. A tako ih mrzim, ne koristim ih niti za sebe, ali šta ću kad mu jedino oni snižavaju temperaturu.
Probali kupanja, obloge, raznorazne prirodne recepte, Lupocet (ne pomaže uopće) i samo se nadam da će proći dovoljno vremena prije nego mu opet naraste temp. da mu smijem dati još čepića (dajem trećinu, a smije samo 1 na dan) jer inače ne znam šta bi. Saznala sam za, i kupila, sirup Dalsy, ali se ne smije miješati sa Voltarenom pa me strah dati mu njega.
Noćas sam dežurala do 4.30 i mjerila mu temp svakih sat vremena, a dalje do jutra mm i oko 6 mu se opet digla na 38,8. Popodne opet, a uz to dobio i proljev tako da me čeka vesela noć. I stalno ga moram gnjaviti da pije ili jede i guram mu cicu u usta jer mu se apsolutno ništa ne da.
A jadničak maleni, tako mi ga žao.

mandy
08.11.2008., 21:33
jeste bili kod pedice?
ako nakon 3 dana prođe temp i dođe osip onda je trodnevna viroza...
~~~~~~~~~~~~~~~~ da brzo ozdravite..

Tajwy
08.11.2008., 22:09
mozda je i on pokupio rota virus.
obavezno odite kod doktora. barem i na hitnu jer je vikend. neka uzmu urin i pregledaju ga svakako.
:kiss: da brzo ozdravite. samo se drzite.

IpsyDipsy
08.11.2008., 22:34
Bili prvu noć na hitnoj i u petak kod pedice. Kaže da je virus i da za 3 dana mogu očekivati osip pa pretpostavljam da je onda ta trodnevna.
Nije spominjala rota virus, a ja se i nisam baš informirala o tome pa idem malo čitati. A valjda nije, valjda bi vidjela. Postoje neki posebni simptomi ili?
Idem se malo obrazovati o tome, sada si mi stavila bubicu u uho.

IpsyDipsy
08.11.2008., 22:37
Ako dobije osip. kako ga tretirati, ili pustiti da sam prođe?

abilan
08.11.2008., 22:57
Osip prođe sam od sebe.
Držte se!!

mandy
09.11.2008., 13:02
mislim da nije rota...on uključuje i povraćanje i proljev...:misli:

kako vam je danas?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da ste bez tem:kiss:

IpsyDipsy
10.11.2008., 11:17
mislim da nije rota...on uključuje i povraćanje i proljev...:misli:

kako vam je danas?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da ste bez tem:kiss:

Hvala Mandy. Nije rota sigurno:trio:
Od subote naveče (opet 39,5 i trećina voltarena) nema više temp. Noćas je bila prva noć bez dežurstva i tako sam se lijepo naspavala, a i malac je odvalio 10 sati bez buđenja. Evo jutros vidim lagani osip po licu i leđima, ali se nadam da neće biti jači. Sutra idemo na pregled.
Ovo nam je bilo "vatreno krštenje". Za prvu temp sam jako ponosna kako smo ju odradili, a sad je gotovo i nadam se da još duuugo neće biti bubani.
Pusa svima, hvala na podršci:cheer:

mandy
10.11.2008., 11:34
super da je temp prošla...:lux: :lux:

Tajwy
10.11.2008., 13:28
super da nije rota! :)
i super da ste to odradili kao pravi.
i nek nemamo vise bubanih. :)

.... grozne su temperature kod malenih... :(

TYANA
26.11.2008., 11:03
eto neznam gdje da pitam,pa cu pokusat na ovu temu(isprike ako sam fulala)

radi se o sljedecem,mali(2.5 god),je u subotu navecer zakurio 38.5.,postupak snizavanja temp. i u nedjelju ujutro je imao 37.5,i sve do nedjelje navecer tako,kad ono opet temp 38.3 (naravno-vecer),opet sinzavanje i ponedjeljak ujutro isto imao temp.
otisli ki mod pedice,i ona ga pregleda,i sve ok.nema upalu grla,pluca okey,cak ni kasalja ni nosic nije curio.i veli ona meni,to je neka prehladica,ako bude sve ok,dodite za tri dana po ispricnicu za vrtic.
i danas ujutro mali nije imap temp.i ja otisla pedijatru trazit ispricnicu za petak ili ponedjeljak.
ona mi dala za petak.
i dosli mi doma,i ono kaos.
idem ga presvuc,a ono proljev(ovo je bio prvi),mjerim temp-nema.
al je bio blijed i pospan.
i zaspao mi u 10 h(sto me cudi jer nema temp),i probudi se prije sat vremena.
od tada je neprepoznatljiv.
sav je slab,baulja po stanu,blijed ko krpa,podocnjaci,cvili..uglavnom cudan.provjerim ja-proljev nije,jede normalno,pije normalno,temp nema!

ne kuzim..sta bi to moglo biti??

matte
26.11.2008., 21:07
Obićna crijevna viroza, koja zn a tako iscrpit ( malaksavost, bljedoća, podoćnjaci ...)
bitno je da mu koža nije skros suha, da mu jezik nije bijel, da je mokrio u zadnjih 6 sati ---sve ostalo je normalno ( jer ovo su znaci dehidracije)

lagana prehrana, ono šta stiska i obnavlja crijeva ( riža, mrkvica, ..... i sad varijacije sa juhicom, čajem, dvopek, slani štapići..)

TYANA
27.11.2008., 07:00
Obićna crijevna viroza, koja zn a tako iscrpit ( malaksavost, bljedoća, podoćnjaci ...)
bitno je da mu koža nije skros suha, da mu jezik nije bijel, da je mokrio u zadnjih 6 sati ---sve ostalo je normalno ( jer ovo su znaci dehidracije)

lagana prehrana, ono šta stiska i obnavlja crijeva ( riža, mrkvica, ..... i sad varijacije sa juhicom, čajem, dvopek, slani štapići..)

neznam,imao je jucer taj jedan jedini proljev.normalni pije/jede,nema ovih znakova ..jucer mu se vratila temp(38 u guzi),al nisam nista snizavala,i nakon toga nije imao.jutros isto nema.
sta je to jucer bilo..pojma nemam.vjerojatno to sta kazes :ne zna:

oraščić
29.11.2008., 01:05
Mame,ne znam da li ste cule,kad malisani imaju temp.,imate u ljekarnama prasak koji im se daje da ne dehidriraju,dobro ga je imati u kucnoj ljekarni.Temp.se jako bojim,pa uvijek dam cepic preventivno.Osip zna biti opasan pokazatelj,ako se ne zna razlikovati.Ne zelim nikoga uplasiti,ali cula sam dosta toga.Svim bubicama,puno ljubavi i brz oporavak.Mame,tate,....mazite ih puuuuno!

blond lady
29.11.2008., 19:26
eto neznam gdje da pitam,pa cu pokusat na ovu temu(isprike ako sam fulala)

radi se o sljedecem,mali(2.5 god),je u subotu navecer zakurio 38.5.,postupak snizavanja temp. i u nedjelju ujutro je imao 37.5,i sve do nedjelje navecer tako,kad ono opet temp 38.3 (naravno-vecer),opet sinzavanje i ponedjeljak ujutro isto imao temp.
otisli ki mod pedice,i ona ga pregleda,i sve ok.nema upalu grla,pluca okey,cak ni kasalja ni nosic nije curio.i veli ona meni,to je neka prehladica,ako bude sve ok,dodite za tri dana po ispricnicu za vrtic.
i danas ujutro mali nije imap temp.i ja otisla pedijatru trazit ispricnicu za petak ili ponedjeljak.
ona mi dala za petak.
i dosli mi doma,i ono kaos.
idem ga presvuc,a ono proljev(ovo je bio prvi),mjerim temp-nema.
al je bio blijed i pospan.
i zaspao mi u 10 h(sto me cudi jer nema temp),i probudi se prije sat vremena.
od tada je neprepoznatljiv.
sav je slab,baulja po stanu,blijed ko krpa,podocnjaci,cvili..uglavnom cudan.provjerim ja-proljev nije,jede normalno,pije normalno,temp nema!

ne kuzim..sta bi to moglo biti??

može biti i urinoinfekt jer on se teže skuži i zbog toga bi u svakom slučaju dala urin da vide, moja cura prije nego što je završila u bolnici je dva dana povraćala (ne previše često) a prije toga svaka dva dana imala jedanput visoku temperaturu i u bolnici su tek uzeli urin i ustanovili da imala jaku upalu

TYANA
29.11.2008., 22:22
može biti i urinoinfekt jer on se teže skuži i zbog toga bi u svakom slučaju dala urin da vide, moja cura prije nego što je završila u bolnici je dva dana povraćala (ne previše često) a prije toga svaka dva dana imala jedanput visoku temperaturu i u bolnici su tek uzeli urin i ustanovili da imala jaku upalu

joj,hvala ti,al evo vec je dva dana mir,ni temperatura,ni proljev..nista.
mali se normalno ponasa,ima normalne stolice,i normalno piski..

mislis da je jos uvijek potrebno?

zoro007
17.01.2009., 19:47
mene strah temp ja dam čepić ili sirup čim dođe blizu 38..

meni je pedijatrica rekla da skidam temepraturu tek kad je iznad 39. što je sada slučaj :(
ima povišenu temperaturu od petka popodne. vjerovatno se radi o tzv. trodnevnoj temperaturi, nema uopće simptome kao da ima gripu ili da je prehlađena. ne vidim ni da će joj krenuti zubići.
nakon paracetamola bude niža, no nakona 5-6 sati se opet poveća. ako ne bude bolje, ići ćemo u ponedjeljak kod pedijatrice.

dubac
31.01.2009., 15:29
Moja mala (2,5 g) pred tjedan dana dobila temperaturu 38,4 (pod pazhom), budući da sam doma imala samo lupocet čepiće kojima je istekao rok trajanja pred 6 mjeseci, nisam joj niš dala. Naime do sad nije bila vrtićko dijete pa je u te 2,5 godine bila 3 put bolesna. Ujutro je opet imala istu temperaturu, ali je malo malaksala, pa sam joj kupila Panadol sirup, lupocet čepiće i voltaren čepiće, zlu ne trebalo. Međutim, nema šanse da mi njoj damo sirup! Ne znam kakva su vaša iskustva, ali ona se ne da. Pokušali smo i na silu (primili joj ruke, otvorili usta ulili sirup), ali naravno da ga nije progutala. Na kraju smo ipak morali staviti Lupocet čepić. Temparatura je pala. Drugi dan nije imala temperaturu. Treći je imala 37,2 (u uhu). Onda 2 dana nije imala temperaturu, pa smo je čet. i pet. dali u vrtić. Jučer navečer mi je rekla da je boli uho. Doslovna je vrištala od boli. Jadnica. A bez temperature. Negdje oko ponoći smo joj stavili voltaren čepić da ne pati toliko. Noć je prošla ok. Danas je uho ne boli, ali je u uhu imala 39,3. Stavili smo joj Lupocet čepić. Dosta danas spava i ubrzano diše. Sad gleda Doru (snimljenu) pjeva i pleše. Malo je bolje. Nadam se da je viroza. Sad je ne dam u vrtić sve dok ne bude bila bez ikakvih simptoma prehlade. Ono što me brine u cijeloj situaciji je što ako budem trebala dati antibiotik, a ona ne želi piti sirup?! Kako joj dati sirup? Nikakvi razgovori, uvjeravanja, ništa ne pomaže!

oraščić
31.01.2009., 15:42
Zao mi je zbog curice,mislim da je sprica jedino rijesenje,morat cete,nazalost na silu.....(drzim:top:da vam ne treba)

dubac
31.01.2009., 22:59
Pod "šprica" misliš da se sirup stavi u špricu i istisne u usta?
Joj sam da prođe bez antibiotika! Večeras smo joj opet stavili čepić. Bunila se ali srećom brzo ju pusti.

plavusa123
31.01.2009., 23:05
Mi bi nasoj davali sirup isto na silu,otvorim joj usta i stisnem nos,okrutno znam ali je jedini nacin. Sad je navikla jer pije svaki dan sirup za apetit pa nema problema.

oraščić
01.02.2009., 01:07
Pod "šprica" misliš da se sirup stavi u špricu i istisne u usta?
Joj sam da prođe bez antibiotika! Večeras smo joj opet stavili čepić. Bunila se ali srećom brzo ju pusti.

Ma da,moras,ako ne ide drugacije(al ona medicinska sprica,ne ono sto dobijes u sirupu)lakse je sa ovom....
a cepice smo mi ovako-(glupo,ali je palilo,guza je gladna,guza popapala cepic...)bilo je smjesno njima,pa vise ni ne trzaju....

dubac
01.02.2009., 09:57
Dobro, nekako uspijemo ugurati čepić. Ona viče. "Neću čepić!", muž joj drži noge, a ja ugurnem. Čepić unutra, a ona i dalje viče: "Neću čepić!" Velim joj ja: "Pa već smo ti ga stavili!" A ona će nato vičući: "Imam čepić, imam čepić!"
Evo danas već drugi dan ima visoku temperaturu (ujutro 39,3). Kad vi dijete vodite doktoru? Da malo razjasnim situaciju, ja sam doktorica, ali nisam pedijatar, a ne radim niti s pacijentima, tako da nije da mi dijete nije uopće bilo "kod doktora" ova dva dana. Malo sam joj škicnula u grlo i nije mi se činilo crveno. Nadam se da je viroza. Ne bih htjela ići doktoru s njom jer su čekaone - pune bolesne djece. Kod nas u kvartu vlada i šarlah, pa zašto izazivati bakterijsku infekciju, ako je "samo" virus. A nebih niti da ispadne da paničarim bezveze. Zapravo sam mislila da ako joj sutra ne padne temperatura da odemo njenoj doktorici. Ja čak sumnjam na gripu. Muž i ja smo se cijepili, ali ona nije. Doduše i muž mi danas ima temperaturu. Bolnica na kraju grada.
http://www.cosgan.de/images/smilie/muede/s030.gif

dubac
03.02.2009., 10:00
Danas 4. dan temperature iznad 38 (s čepićima). Zvala sam doktoricu. Ona smatra da je viroza. Ali dijete mi ne jede - ništa. Jedino joj uspijemo dati malo voćnog soka (kupovnog) da bar mrvicu kalorija dobije. Sirotica moja.

Enid
03.02.2009., 13:04
dubac ja bi svejedno otišla pedijatrici. vidim da to traje već danima. Mi smo za vikend na hitnoj završili. Navece malo zakurila, ništa strašno, drugo jutro bila temp. 39, popodne 4o :eek:, ali smo to sve uspjeli spustit. Navecer opet 39.5 ali nikako dolje. Sve smo moguce mjere poduzeli ali ona gori i još se trese, a noge hladne znači temp. raste. I niš, na hitnu. Uglavnom - viroza, možda čak gripa, tak su nam rekli.
Dva dana je kurila jako, treći dan malo i nismo joj niš davali, četvrti dan više nema temp.

dubac
03.02.2009., 15:20
Eto zato ja najradije ne bih išla doktoru. Odem, izmaltretiram ju, a na kraju viroza... Ali ipak milim da ćemo ju popodne odvesti da vidi uho i grlo. Moja je prvi put tako bolesna, pa možda zato ima tako jake simptome. Ne znam.

dubac
03.02.2009., 19:00
Na žalost ipak je uho u pitanju. Dobila Klavocin bid. Sad joj samo to moramo uspjeti dati...

Enid
03.02.2009., 20:55
Ajoj! Pa šta se nije dirala po uheku? to ih jaako buba.
I doktorica ti je pogriješila što je prek telefona "smatrala" umjesto da ti je rekla da ju dovedeš. Držim fige za što prije ozdravljenje.

blond lady
04.02.2009., 20:20
Na žalost ipak je uho u pitanju. Dobila Klavocin bid. Sad joj samo to moramo uspjeti dati...

h. je isto pila klavocin kad je imala upalu uha i davala sam joj sa spricom, ona je imala 5 dana temperaturu, prvih dana 39 i čak i 40 a poslje manje ...
ako se tako buni kad joj stavljaš čepiće, probaj joj dat ibuprofen sirup sa špricom (sad neznam koliko dijete staro)

pipi duga bičva
04.02.2009., 21:52
pozdrav ljudi....imam curicu od 14 mjeseci koja već 6 dana vuće temperaturt 37.2, 37.3, 37.4..bili smo u doktora kaže crveno grlo...jeli moguće da je noj svaki drugi mjesec crveno grlo?..toliko sam zaludila jer joj ovo nije prva fibra, doduše ovaj put je najmanja i više ne znam dal da joj mjerim i da se opterećujem...nije joj ništa dala jer je prije 3 tjedna popila antibiotik radi laganog bronhitisa..ljudovi moji ja više ne znam koja je normalna temp. dijeteta u ovoj dobi??ona jede, pije, spava, vesela je, nema nikakvih naznaka da je nešto muči..

Lavica
04.02.2009., 22:14
Pa ja mislim da to nije temperatura za djecu. Tek od 38 ti je povišena temperatura a skida se tek kad dođe do 38,5 (ja osobno i malo prije).

Zmijica
04.02.2009., 22:16
Pipi, moze zub bit.
Izbijanje zuba kroz meso i je lagana upala, od toga moze i temperatura ovako na malo skocit.
Trazi da vas posalje krv vadit i urin dat, iz toga ce se vidit ak je nesto drugo.

Dubac, s 3,5 godine ona sigurno kuzi stvari. I sigurno ima nacin da joj dokazes, pa ti je poznas, znas do cega joj je stalo, cime je mozes potkupit/zaprijetiti.
Kod nas to ide ovak:
Prvo stavim sirup (antibiotik, Panadol oce bez problema) u spricu. On nece.
Objasnim da je to lijek, kako ga jako boli uho, to ce popit i vise ga nece boliti.
Traje jedno 5-10 minuta dok ne popije, obicno u 2 sprica.
Ako odbija i dalje, onda mu obecam "Popij i idemo gledat crtic/jest sladoled (tu stavi ono sto tvoja jako voli). Ne popijes, nema crtica."
Ako ni to ne upali, onda mu kazem: "Razumijem da neces, ali ja te lijecim i hocu da to popijes. I ti ces to popit jer necu da ides na injekcije kod doktorice. A to ce se desit ak ne popijes".
Zadnja instanca, ak nis ne prodje: sjednem s njim u krilu, drzim rukice, noga mi je preko njegovih nogica. Mm dodje sa spricom, uhvati za obraze, sibne pola, drzi zatvorena usta dok ne proguta.
Onda isto tako za drugi dio.

Inace, ja se sjecam da su meni jednom stavljali cepice sa cca 4 godine i to mi je bilo bas fuj iskustvo.
Fuj fuj fuj. Dozivjela sam to kao zlostavljanje.

dubac
05.02.2009., 10:22
pozdrav ljudi....imam curicu od 14 mjeseci koja već 6 dana vuće temperaturt 37.2, 37.3, 37.4..bili smo u doktora kaže crveno grlo...jeli moguće da je noj svaki drugi mjesec crveno grlo?...

Moguće je. Jel ide u jaslice ili se druži s jasličkom djecom? Sad su aktivni ti virusi koji izazivaju upale grla, tako da nema tu nekog lijeka... A možda je stvarno uz to i neki zub. Nisi napisala gdje mjeriš temperaturu (guza, pazuh, uho, usta), jer u svim otvorima to je normalna temperatura, osim pod pazuhom.

Dubac, s 3,5 godine ona sigurno kuzi stvari. I sigurno ima nacin da joj dokazes, pa ti je poznas, znas do cega joj je stalo, cime je mozes potkupit/zaprijetiti.
Ima 2,5 :cerek:, ali svejedno kuži. No kad mi je tak bolesna teško mi ju je ucjenjivati...

Ajoj! Pa šta se nije dirala po uheku? to ih jaako buba.
I doktorica ti je pogriješila što je prek telefona "smatrala" umjesto da ti je rekla da ju dovedeš. Držim fige za što prije ozdravljenje.

Ma je. U petak je gotovo vrištala od boli, ali nije imala temperaturu, pa sam joj stavila voltaren čepić. Bol prestala. Kad sam davala lupocet, isto je smanjio bol i zamaskirao upalu. Sad se tučem po glavi, jer da sam u subotu ujutro otišla u dežurnu ambulantu, sad bi sve bilo OK. A nisam htjela da ispadne da paničarim bezveze. Možete slobodno drvlje i kamenje po meni.

pipi duga bičva
05.02.2009., 11:13
Moguće je. Jel ide u jaslice ili se druži s jasličkom djecom? Sad su aktivni ti virusi koji izazivaju upale grla, tako da nema tu nekog lijeka... A možda je stvarno uz to i neki zub. Nisi napisala gdje mjeriš temperaturu (guza, pazuh, uho, usta), jer u svim otvorima to je normalna temperatura, osim pod pazuhom.

Ima 2,5 :cerek:, ali svejedno kuži. No kad mi je tak bolesna teško mi ju je ucjenjivati...

Ma je. U petak je gotovo vrištala od boli, ali nije imala temperaturu, pa sam joj stavila voltaren čepić. Bol prestala. Kad sam davala lupocet, isto je smanjio bol i zamaskirao upalu. Sad se tučem po glavi, jer da sam u subotu ujutro otišla u dežurnu ambulantu, sad bi sve bilo OK. A nisam htjela da ispadne da paničarim bezveze. Možete slobodno drvlje i kamenje po meni.
ne ide u jaslice ali nam doma uvik cirkuliraju ljudi...npr. dođe teta koja kašlje prehlađena je i šta sad...ja sam u neugodnu situaciju dovedena i trebala bi joj reć da ode a to ne mogu...temperaturu joj mjerim u guzi digitalnim toplomjerom i odbivam 5,krv smo vadili sve je u redu, sutra nosimo mokraću,,,
valjda će sve bit dobro..:(

dubac
05.02.2009., 15:03
Ma bit će. Nije to tak visoka temperatura. Sad je vrijeme viroza. Samo ne znam zašto ljudi koji su bolesni ne vode računa o tome da ne posjećuju obitelji s malom djecom.

pipi duga bičva
05.02.2009., 15:42
Ma bit će. Nije to tak visoka temperatura. Sad je vrijeme viroza. Samo ne znam zašto ljudi koji su bolesni ne vode računa o tome da ne posjećuju obitelji s malom djecom.to ni meni nije jasno a neugodno ti je reć da ode, tako je dobila i bronhitis, jer je došla tetka koja se gušila od kašlja.....a s druge strane ne možeš ih skroz izolirat jer ipak moraju steć imunitet...pa ti budi pametan..:(

dubac
06.02.2009., 09:58
Ma to sa sticanjem imuniteta je zapravo bezveze. Da li su djeca koja ne idu u vrtić pa kao ne stječu imunitet, kasnije u životu bolesnija? Mislim da nisu. Što imam od tobožnjeg stjecanja imuniteta sad kad mi dijete već pet dana nije pojelo normalan obrok jer je bolesna. Tako može samo izgubiti imunitet. Sirotica. Sva se osušila. Za bolesti na koje se stječe doživotni ili dugotrajni imunitet postoji cjepivo. A na ove stalnocirkulirajuće viruse ionako ne možeš iskorjeniti. Imunitet se stječe na druge načine, a ne tako da se dijete razboli. To ga može samo oslabiti.

oraščić
06.02.2009., 15:17
to ni meni nije jasno a neugodno ti je reć da ode, tako je dobila i bronhitis, jer je došla tetka koja se gušila od kašlja.....a s druge strane ne možeš ih skroz izolirat jer ipak moraju steć imunitet...pa ti budi pametan..:(

Ja nekako mislim,da je mozda urinarni problem.....da bar grijesim,da nije bubana......

Leonee
07.02.2009., 16:31
Kako tocno skidate temp sa oblozima I tusiranjem? Pls detaljne upute..
Nama nikako to ne uspjeva.. Dapace, sada poslije tusiranja mu je I porasla.. A voda je bila 2-3 stupnja niza..

blond lady
07.02.2009., 17:49
Kako tocno skidate temp sa oblozima I tusiranjem? Pls detaljne upute..
Nama nikako to ne uspjeva.. Dapace, sada poslije tusiranja mu je I porasla.. A voda je bila 2-3 stupnja niza..

to sa tuširanjem i oblozima su gluposti jer tako se može samo još više prehladiti dijete a temp se možda sa pola sata smanji pa poslje toga se još više podigne, sve sam to probavala i znam da joj je poslje tuširanja narasla i na 40 a uz to je još se i trešla od groznice (nije bila hladna voda) a oblozi hladni možeš staviti tetra pelenu namočenu u hladnoj vodi na glavu ali to je isto kao i sa tuširanjem i iz to još vrište jer im je to nije ugodno...ja joj stavim lupocet čepić i od toga se spusti ili ako je jako visoka ibuprofen sirup

blond lady
07.02.2009., 17:51
Ja nekako mislim,da je mozda urinarni problem.....da bar grijesim,da nije bubana......

mogu samo ovo potpisati, tako su kod nas počeli urinoinfekti i na kraju i upala bubrega, u svakom slučaju dati urin i napraviti urinokulturu

NelaZg
07.02.2009., 17:52
Leonee kad smo dosli do toga da joj cepic ne mogu dat,onda san je stavila u kadicu (norm.temperatura vode), kraj toga kajin ledene vode i lagano nadolijevala. Mala se igra, ja je zabavljam,mm nadolije vodu. Kad je stala vristat da joj je dosta tj.doslo hladno izvadila je iz kadice i obukla. Nakon malo vremena fibra je pala.To mi je savjetovala frendica koja je med.sestra. Inace, meni su govorili da je odmah okupam u hladnoj vodi ali to nije dobro za male bebe, osim sto mi je to ista frendica potvrdila procitala san jos i u jednoj knjizi. ~~~~~~~~~~~~~ da brzo prodje :)

lorena3242
07.02.2009., 21:41
Imam dosta iskustva s temperaturom i moram prokomentirat neke postove :
Blond Lady tuširanje/kupanje nikako ne bih nazvala glupostima.Mene je to osobno spašavalo.Treba to napraviti na ispravan način i naravno da to neće biti jedina stvar kojim snižavate temp. već uz sirup/čepić.
Što se tiče davanja sirupa bebi meni je uvijek pomagao trik s nosičem.

Modesti
07.02.2009., 22:55
to sa tuširanjem i oblozima su gluposti jer tako se može samo još više prehladiti dijete a temp se možda sa pola sata smanji pa poslje toga se još više podigne, sve sam to probavala i znam da joj je poslje tuširanja narasla i na 40 a uz to je još se i trešla od groznice (nije bila hladna voda) a oblozi hladni možeš staviti tetra pelenu namočenu u hladnoj vodi na glavu ali to je isto kao i sa tuširanjem i iz to još vrište jer im je to nije ugodno...ja joj stavim lupocet čepić i od toga se spusti ili ako je jako visoka ibuprofen sirup

Pa sad to ovisi.
Ja sam svom starijem obično snižavala temperaturu oblozima , ali naravno ne ukoliko je temperatura bila vrlo visoka.
No ukoliko je temperatura bila oko recimo 38 i po i s oblozima ( dve trećine vode, jedna trećina octa) bi mu pala na 38 ne bi mu davala čepić.
Istina znalo se desiti da mu cijelu noć stavljam obloge, no zato bi u pravilu već sutradan temperatura u potpunosti nestala, što se ne bi desilo u slučaju kad sam slušala pedijatre i davala odmah lijek za snižavanje temperature.
Naravno ukoliko je temperatura viša onda obavezno sniziti pomoću čepića ili sirupa.
Ukoliko temperatura traje više od tri dana idem doktoru ili ukoliko dijete jako kašlje.

oraščić
08.02.2009., 00:58
Pa nadam se da to znate-oblozi se nikad ne stavljaju na glavicu djeteta!!!!!Zamotati u mlaku pelenu,pa u suh rucnik ili sl.

kate17
08.02.2009., 01:06
Pa nadam se da to znate-oblozi se nikad ne stavljaju na glavicu djeteta!!!!!Zamotati u mlaku pelenu,pa u suh rucnik ili sl.

da nesmi se glava smočiti i nesmi se alkohol koristiti - ja u ovom slučaju i ocat smatram - je li tako

oraščić
08.02.2009., 01:55
Znam,da akohol ne,ali ocat-nisam sigurna,mozda moze,jer se ipak razrijedi sa vodom:ne zna:

ivana2904
08.02.2009., 06:58
Evo i mi imamo prvu temperaturu. Imao je 38,3 navečer, sad ujutro u pol 7 38,5. On je dobre volje, jedino malo šmrca (kapamo i izvlačimo šmrkljiće), a zna se i zakašljat. Uz to, zubno meso mu je naotečeno :ne zna:. Ne znam ni sama, možda su zubići, sad je zadrijemao, pa čekam da se probudi da mu izmjerim opet :(

Modesti
08.02.2009., 08:18
da nesmi se glava smočiti i nesmi se alkohol koristiti - ja u ovom slučaju i ocat smatram - je li tako

maloj bebi ne, no maloj bebi ne bi ni snižavala tako temperaturu već bi je ipak vodila pedici.
Alkohol ulazi preko kože u organizam tako da to baš ne bi prakticirala ni kod većih klinaca, držim se octa.
Kod male djece se bolest može razmahati u roku odmah i nekako mislim da tu nema mjesta čekanju.
Kod veće djece stavljam oblog na čelo .
Ne smočim mu glavu već dobro ocjeđeni oblog stavim na čelo, a to su me naučili još pred ohoho godina u bolnici.

ivana2904
08.02.2009., 09:10
Digitalni nam pokazuje 37,9 u guzi, a živin 37,4 :rolleyes:. Nadam se da neće rasti. :moli:.

Leonee
08.02.2009., 18:57
Evo sad ga kupali.. Pol sata.. I snizavali temp vode.. Dosli do 34 I onda smo ga izvukli.
Temp prije kupanja je bila 38,6 a poslije 38,4
Stavili smo mu cepic. :kava:
I molim boga da mu ne moram dati nocas ibuprofen.. Al kako je krenulo..
Iako, moram priznati da je danas nesto bolje nego jucer (kad je bila preko 39)

pink5
08.02.2009., 19:08
...temperaturu joj mjerim u guzi digitalnim toplomjerom i odbivam 5,krv smo vadili sve je u redu, (

kasno palim
Možda da joj probaš mjeriti sa tomplomjerom na živu,ja sam živi vjerna,ti digitalci mi baš ne ulijevaju povjerenje. Mame su pisale dosta kontra digitalca,možda mala i nema povišenu fibru:ne zna:

zrnce soli
08.02.2009., 21:18
Evo sad ga kupali.. Pol sata.. I snizavali temp vode.. Dosli do 34 I onda smo ga izvukli.
Temp prije kupanja je bila 38,6 a poslije 38,4
Stavili smo mu cepic. :kava:
I molim boga da mu ne moram dati nocas ibuprofen.. Al kako je krenulo..
Iako, moram priznati da je danas nesto bolje nego jucer (kad je bila preko 39)

Fizikalne metode snižavanja temperature, tj. kupanje ili hladni oblozi, su definitivno najbolji i najmanje štetan način skidanja temperature. Ako je temp. iznad 38, odn. 38,5, trebali bi je skidati. Budući da svakom lijeku treba određeno vrijeme da počne djelovati, ako je temp stvarno visoka može se pokušati kombinacija obojega. To znači, prvo staviti paracetamol čepić ili sirup, onda krenuti sa vodom.
Tuširanje izgleda ovako: dijete staviti u kadicu s mlakom vodom, ne hladnom, i onda ga polijevati 10-ak min i temp bi trebala pasti. Zatim, postoji metoda s oblozima. Smočiti šugaman (ručnik, je li) u mlakoj vodi i dijete skroz omotati osim glavice i onda ga preko toga omotati sa suhim ručnikom. Nakon 10 min promijeniti onaj vlažni jer se ovaj ugrijao i tako da ukupno bude dijete u oblozima 20-30 min. Nipošto parcijalni oblozi samo na čelo/dlanove/tabane i sl. jer je bitno da se pokrije velika površina tijela, ovo je besmisleno. Isto tako, nipošto alkohol bilo kojeg oblika, pa ni ocat, jer je moguća apsorpcija preko kože. Voda nipošto neće naškoditi djetetu, o tome nema diskusije. Naravno, ako nije prevruća ili prehladna.:mig:
OD lijekova primarno paracetamol, a ako on ne djeluje, Voltaren. Paziti na dozu, naročito kod Voltarena.

Cattleya
08.02.2009., 21:53
ne ide u jaslice ali nam doma uvik cirkuliraju ljudi...npr. dođe teta koja kašlje prehlađena je i šta sad...ja sam u neugodnu situaciju dovedena i trebala bi joj reć da ode a to ne mogu...temperaturu joj mjerim u guzi digitalnim toplomjerom i odbivam 5,krv smo vadili sve je u redu, sutra nosimo mokraću,,,
valjda će sve bit dobro..:(

Ako u guzi mjeriš temperaturu, 37,2, 37.3 i sl. ne sasvim normalna temperatura. Temperatura u guzi je za jedno 0,4 stupnja viša nego ona ispod pazuha. Ako je situacija takva, tvoje dijete onda nema temperaturu. Pokušaj i živinim toplomjerom mjeriti, trebala bi dobiti iste ili slične vrijednosti. Osim toga, gledaš kakve tegobe ima dijete, da li je dobro raspoloženo i kako jede. Ako je dobro raspoloženo, dobro jede i nema nikakvih tegoba- vrlo vjerojatno joj nije ništa.

ivana2904
09.02.2009., 07:38
mi smo imali temp cijeli dan jučer i cijelu noć, od 38-38,8. Bili sad kod doktorice, jedno uho malo upaljeno, al veli da je vjerovatno viroza. Vadili krv, pa će nas zvati oko pol 1 da nam veli nalaze :moli: