PDA

View Full Version : Studiranje u inozemstvu

stranice : 1 [2] 3 4

Cicili
03.11.2009., 12:25
E ja studiram u Londonu ali medjunarodni biznis. Nema nista vezano za pravo na mom koledzu, ali ako nekoga zanima biznis i IT, ovo mesto je jako kul.
To je skup tri skole na jednom mestu (STM, SBL, LSC), nalaze se u centru Londona. Za studente sa Balkana daju stipendije od 40 posto na pun iznos skolarine, tako sam ja otisla na master. Jos ako nadjete neku stipendiju preko nekog javnog konkursa, eto mastera za dzabe. U Londonu je skup zivot ali se sa studentskom vizom radi 20 sati nedeljno sto je sasvim dovoljno za zivot meni. Predavanja su 3 dana u nedelji, a ostala 3 dana je dovoljno za rad i ucenje. Ako nekoga zanima vise pisite mi na mail, bilo bi mi drago da vas vidim ovde :D bilja.lazic@gmail.com

*minii*
04.11.2009., 09:57
Ljubljana - ekonomski

ako je netko to završio, nek mi se PLEASE javi, jer sam evo upisala magistarski studij, i sva sam još prestrašena i imam brdo pitanja koje me muče......

unprijed hvala

malehico_girl
04.11.2009., 13:56
bio je vec netko napisao.. da prosjecno studentu treba 800eura mjesecno za zivot, stanarina, hrana i sve ostalo

hmm, 800 €? :misli:
zar nije to ipak malo previše?
oke, ja sam u beču, mene financiraju starci, ali hrpa mojih frendova je tamo po domovima/stanovima. stan plate oko 200-250 €, tako da ne vjerujem da im treba baš još 600€ za ostatak mjeseca.
nećeš svaki dan izlazit van, kupovat si novu odjeću/obuću, nećeš svaki dan jest u luksuznim restoranima. oke, beč je skup, ali da se lijepo živjet i za manje novaca.

a i znam da ima fora da dosta profesora iznajmljuje svoje stanove (imaju vlastite zgrade) studentima koji imaju dobar prosjek.
a i uvijek možeš nać dodatni posao sa kojim ćeš zaradit dobre pare. :D

ljubichica4
04.11.2009., 18:00
pozdrav,

zanima me kako ide recimo studiranje odn. upis na faks u nekim zemljama poput izraela, egipta etc... ?
Pitam to što se tiće i mature i općenito prijamnog za određeni takav faks ili koledž, možda nešto o školarini za nas koji nismo odande.. tražila sam neke inform. na stranici od ministarstva ali nije da ima nešto zanimljivo..
hvala ;)

pink diamond
04.11.2009., 21:28
Bok svima!

Sad sam maturantica, i premisljam se oko fakseva i zapravo sto cu sa sobom, a opcija studiranja/zivljenja u inozemstvu mi se uvijek sviđala .D
No uglavnom..
Zna li itko ista o studiranju jednog o ova dva fakulteta vani? Studira li ih itko u inozemstvu?
Gdje bi bilo najbolje otici? I zapravo, kako? Sto s pripremama? Vidjela sam da postije i neke pripreme (strane) za nesto kao njihov prijemni (?)..
A i htjela bih da je faks na engleskom...

Ma ako itko ista zna o tim faksevima u inozemstvu nek napise sve sto zna, molim :)

PUNO HVALA! :mig:

Jane Eyre
07.11.2009., 03:04
hmm, 800 €? :misli:
zar nije to ipak malo previše?
oke, ja sam u beču, mene financiraju starci, ali hrpa mojih frendova je tamo po domovima/stanovima. stan plate oko 200-250 €, tako da ne vjerujem da im treba baš još 600€ za ostatak mjeseca.
nećeš svaki dan izlazit van, kupovat si novu odjeću/obuću, nećeš svaki dan jest u luksuznim restoranima. oke, beč je skup, ali da se lijepo živjet i za manje novaca.

a i znam da ima fora da dosta profesora iznajmljuje svoje stanove (imaju vlastite zgrade) studentima koji imaju dobar prosjek.
a i uvijek možeš nać dodatni posao sa kojim ćeš zaradit dobre pare. :D

Sad mi je lakse :D. I meni se nekako cini malo previse bas 800 e..jedino ako stan placas 400 e, a ja sam si nasla nesto dosta povoljnije..a vjerujem i da vecina studenata moze. :)

To za profesore je fora :D. Cek, iznajmljuju im po nekoj snizenoj cijeni?

iksd90
08.11.2009., 21:56
Ja sam u Ljubljani, i odgovorila bih ti na poruku ali ti je inbox pun :D

Ljubljana - ekonomski

ako je netko to završio, nek mi se PLEASE javi, jer sam evo upisala magistarski studij, i sva sam još prestrašena i imam brdo pitanja koje me muče......

unprijed hvala

kayya
09.11.2009., 22:25
dali netko zna kolika je mogucnost dobiti stipendiju za veneciju,iuav (universitet za dizajn i arhitekturu),i dali je tesko upasti?

Lucas525
10.11.2009., 21:43
Danas sam na RTL Plusu gledao reprizu Sanje kada su imali za goste ljudi koji su završili i diplomirali u SAD-u i GB. Jedna od gošća je bila žena koja je završila u američkim marincima i tamo diplomirala automatiku. Kako jedan hrvatski student može doći do studiranja kao američki marinac?
P.S. nisam gledao od početka pa nisam čuo ako je pričala.

music_man
11.11.2009., 15:27
Moj primjer.

Studiram u Švicarskoj vec 1 god. Prije toga sam studirao u Zagrbu pa mogu usporediti.
U Zg na fakultetima vlada jedna velika neorganiziranost, nezainteresiranost, kvaliteta nastave je smijesna...
Ovdje je druga prica. Grupe na fakultetima su jako male, maksimalno ima 8 studenata tako da se profesor posvecuje svakom studentu, nastava je gotovo 1 na 1.
Svaki student ima u svakoj ucionici svoj laptop (apple) koji, naravno, dobije na fakultetu, student card s kojom je vecina stvari u drzavi puno jeftinija, ponekad i do 50 %, profesori su velike svijetske face u svojim strukama, moj fakultet ima bazen, teretanu, ogromne sportske dvorane... itd, itd...
Uz studiranje i radim, legalno. I mjesecno zaradim ch minimalac (radim dok imam vremena) koji mi je vise nego dovoljan za zivot ovdje, ostatak stavljam na karticu. Semestar kosta 500 chf, a studentski stanovi se krecu od 300 - 700 chf.
Mogucnost ima jako puno. Non - stop se organiziraju studijska putovanja po cijelom svijetu koja su, naravno, za studente besplatna.
Ne zelim ni govoriti o izgledu, cistoci i moderniziranim ucionicama i zgradama. Toga u hr nema i nikad nece biti.
Na nasim hrv fakultetima profesore nije briga za studente i vlada jedan veliki kaos.

Pa... ako nekoga zanima vise informacija, slobodno mi se obrati :D

Pozzz

loofelix
16.11.2009., 17:59
Moj primjer.

Studiram u Švicarskoj vec 1 god. Prije toga sam studirao u Zagrbu pa mogu usporediti...

može li se znat što studiraš :)

music_man
16.11.2009., 18:36
Naravno. Glazbu :D

DreamF
17.11.2009., 12:30
www.dreamfoundation.eu

Dark_angel55
17.11.2009., 16:02
zanima me zna li tko kakvi su uvijeti sa upisom na umjetnicke studije vani (fotografija)
kako se moze dobiti stipendija, dali mogu imati predavanja na engleskom posto sam u planu ici u Pariz a francuski neznam nikako... poZz...

kween
21.11.2009., 11:32
Ja sam počela ovaj semestar studirati u Beču... i super je.. u svakom slučaju bolje nego u Hrvatskoj :D

California
21.11.2009., 15:12
Teoretski da dobijete u Americi/Europi dobru stipedniju jeli biste prihvati ili biste ostali u Zagrebu?

malehico_girl
21.11.2009., 15:20
Sad mi je lakse :D. I meni se nekako cini malo previse bas 800 e..jedino ako stan placas 400 e, a ja sam si nasla nesto dosta povoljnije..a vjerujem i da vecina studenata moze. :)

To za profesore je fora :D. Cek, iznajmljuju im po nekoj snizenoj cijeni?

jep, po puno manjoj cijeni. :)
frendica živi u zgradi od profesora, nije ga puno platila, mislim da nije preko 200 eura. nisam sigurna. :D

valli
30.11.2009., 17:58
pozdrav:)

studiram u becu i zanima me jel mozda netko ide s autom (ili zna nekog tko ide s autom) ovaj vikend za svetog nikolu iz beca za zagreb i natrag, pa da se prikljucim:D naravno uz diljeljenje troskova za benzin i to:)

p.s. ovo se moze odnosit i ne druge vikende, posto dosta cesto idem
hvala:D

bubblegum_lina
01.12.2009., 11:01
poozdraav!!
ovako, nisam se baš ubila od gledanja prethodnih 6 str..pa ne znam ako je već bilo..
MOLIM VAS da mi itko napiše nešto o studiranju medcine u inozemstvu.
ovako ja sam stvarno za to zakačila i ići ću davat ovjerene kopije doslovno u nekoliko zemalja :zubo:
naći će se tu: Rijeka, Zagreb, Ljubljana, Novi Sad, Mostar, Beč i Trst...:D
e sad na nekim drugim se temama raspitujem za sve osim Trsta i Beča.
Ako netko zna išta o tome odg mi! Kakvi su uvjeti upisa, kvota za strance, šta s maturom (državna..), cijene?,
jezik (brzo učim jezike i neće mi bit problem jer iz oba imam neku podlogu..), odnosi prema strancima koji tek uče jezik, kako idu predavanja ako učiš jezik..
PUNO HVAALAA ;)

nadglednik
09.12.2009., 15:54
E book vam svima..

Ja trenutno idem 2. srednji razred, Japanski poznajem iz ucenja kod kuce (znaci nisam bas poznata s njim, ali cu ga razviti do kraja srednje :)
Oduvijek me je zanimalo studiranje u Japanu, te nikad nije prerano za razmisljanje o tim stvarima.

Zanima me prvo o uvjetima za studiranje tamo...
Te da li znate jel vam ovi ponude stan ili sobu u studentskom domu, jer je meni malo prekomplicirano iz hrvatske se brinut o tim stvarima...
E sad ono najvaznije. Kakva su predavanja u Japanu, na engleskom ili Japanskom ili sto je jos teze njihove knjige ili cak testovi.
Jer znam da ima ljudi koji znaju osnove Japanskog (znaci neznaju nijedno njihovo pismo, koje je jako tesko za naucit) i odu tamo studirat. E pa da li su knjige na engleskom, japanskom ili je to na nama da biramo, te kakva su predavanja , te na kraju da li cu biti primorana pisati u njihovom pismu na ispitima ili ce biti uredu latinica??

Ako netko ima informacije, ili zna gdje ih pronaci molim vas pomozite mi :cerek:

Darkpearl
10.12.2009., 20:50
hej studiram medicinu u zg,3. godina, al nekako mi se probudila zelja za studiranjem negdje vani, svicarska, spanjolska, nesto novo za proci, jer me nas faks u jednu ruku razocarao. nitko ne mari za studente, grupe su prevelike zaista i nema intrekcije student-profesor. pa ako ima netko nekakva iskustva neka napise. zaista bi htjela otici negdje van, mozda na 5. godini.

PashkoPata'q
10.12.2009., 21:25
@nadglednik
Pokušaj ovdje naći još informacija - stipendije.info (http://www.stipendije.info/hr) - IRO (http://www.iro.hr/hr/).
Mislim da će ti u IRO-u dati informacije koje te zanimaju. Pa vidi je'l ima tog na stranici ili ih trebaš kontaktirati.

nadglednik
11.12.2009., 12:25
@nadglednik
Pokušaj ovdje naći još informacija - stipendije.info (http://www.stipendije.info/hr) - IRO (http://www.iro.hr/hr/).
Mislim da će ti u IRO-u dati informacije koje te zanimaju. Pa vidi je'l ima tog na stranici ili ih trebaš kontaktirati.

:top: thx pashko budem pokusala, jer me zaista zanima ta tehnologija (ok nije bas da me toooooolko puno zanima al ... otom potom) , te bi htjela otici studirati u Japan, makar morala dio i placat, jer je to ipak drzava iz koje cu moc dobit najbolju obuku

Laison
12.12.2009., 17:13
Sta kazete o studiranju u Ceskoj? Ima li ko ovdje koji su studirali ili koji jos studira u Ceskoj i koji ima iskustva sa tim?

tinchey
12.12.2009., 17:43
Pozdrav!
Prva sam godina građevinskog fakulteta u Zgrebu i zanima me posljediplomski studij u Rusiju ili Italiji (valjda cu imati barem A1 iz doticnih jezika) a kako me strah da necu imati dovoljno visoki prosjek da upisem konstrukcije na maticnom fakultetu zanima me da li netko zna ista o studiranju gradevine u Rusiji ili Italiji,bas smjer konstrukcije, cula sam za da je Politehnico di Milano dobar,a za ruska sveucilista nemam nikakvih informacija.Nadam se da mi mozete pomoci, bila bi vam zahvalna:)

petra!
14.12.2009., 22:24
ja isto imam jedno pitanjce, valjda bu mi netko neš rekao, a i valjda me nebute razapeli - ja sam samo neupućena .D
mi može iiiitko reć nešto o faksevima u Parizu (Sorbonne, točnije) ili u Finskoj (Abo Akademi)?? jer ja stvarno ne znam kako to sve skupa funkcionira i što je bolje i praktičnije.
a išla bih studirati francuski (mislim ima vremena, tek sam treći razred srednje, al ono), znam da mi je za to najbolja francuska, al ipak su faksevi u finskoj dobri, a jeftini :/

Dumber
28.12.2009., 20:59
ja sam sad na trecoj godini ekonomije i trebala bih na ljeto diplomirati kao bakalar....
mene zanima za diplomski,najvise bec i ljubljana.....pa ako bi mi netko mogao odgovoriti na pitanja:

1.koliko se gleda prosjek,tj. jeli postoji uvijet sto se tice toga?
2.u becu, je li moguce upisati studij na engleskom na WU?
3.s obzirom da je to diplomski,je li se mora polagati nekakav prijemni ili?

unaprijed hvala :D

Dumber
28.12.2009., 23:12
ok,nasla sam master study,koji me zanima,i na engleskom je.....
sad me zanima,gdje i kako polagati GMAT?koliko kostaju?imaju neke skripte za pripremu?
prijateljica mi je pricala da mi moramo polagati neke ispite razlike za austriju?
kakva je procedura oko dokumenata?

Katharina
29.12.2009., 15:35
music_man, kako to ide s upisima? Pošto si umjetnički smijer, prilažeš ocjene, pišeš prijemni? Ajd please, meni je želja upisati dizajn u Švicarskoj, Zürichu.

FALLING
02.01.2010., 09:59
Ako studiraš pravo,jel' bolje otić van na postdiplomski ili kako? I što je onda potrebno za stipendiju?

music_man
03.01.2010., 23:27
Van..
a kud bi ti van?
Nece ti nitko odgovoriti ako ne das neke informacije.

FALLING
04.01.2010., 09:40
Van..
a kud bi ti van?
Nece ti nitko odgovoriti ako ne das neke informacije.

Amerika. Zanima me da li je najpametinije otići poslije diplomskog ili drugačije. I ako je,kako do stipendije. Gledaju se ocjene s diplomskog ili? :)

bellisima
04.01.2010., 11:54
Da li je netko polagao TestDaf, za upis na Master, jel tezak test i gdje ste nabavili literaturu ????

Hvala.

Matijac
04.01.2010., 13:53
Koji smjer bi bil isti kak medicina kod nas tu ponuđeno?
http://www.dreamfoundation.eu/courses/index/find/ok#results
Pise dosta science, biology ... ali ne znam koji bi bil kak medicina isti.

SgtHartmann
05.01.2010., 12:50
Ljudi moji ajde malo napisite kako ide sa tim Becom.Dobili su moje papire vec 1.10.2009 jer su mi slali mail kojeg su mogli saznati jedino da su otvorili pismo i vezane dokumente ali do sada jos nema odgovora.Prijavio sam se za ljetni semestar 2010.Molim vas znam da vas ima koji ste prosli taj postupak konkretno sa Beckim Uni-em.Unaprijed se ispricavam ako sam izostavio neke podatke vezane za Bec ali sam se stvarno potrudio.

les fleurs
09.01.2010., 11:20
Da li postoji stranica na kojoj se može naći točan popis fakulteta u Beča na kojima je za državljane Hrvatske školarina 15 E i na kojoj se stranici mogu naći kvote za upis studenata iz nečlanice Europske unije??

Dumber
09.01.2010., 13:01
Da li postoji stranica na kojoj se može naći točan popis fakulteta u Beča na kojima je za državljane Hrvatske školarina 15 E i na kojoj se stranici mogu naći kvote za upis studenata iz nečlanice Europske unije??

molim vas ako tko zna di se mogu polagati GMAT?

historia
09.01.2010., 13:22
zanima me da li je netko od vas studirao u Mađarskoj? konkretno me zanimaju jednosemestralni diplomski program, ako netko zna nešto više o tome, slobodno napiši!

trešnjica
09.01.2010., 13:30
Molim vas ako netko studira u BEČU FARMACIJU (po mogućnosti da je tamo započeo studij) ili poznaje nekoga tko studira neka mi se javi na PM. Puno hvala :)

les fleurs
09.01.2010., 16:00
O polaganju GMATA-a u Hrvatskoj:

http://www.iro.hr/hr/standardizirani-testovi/gmat/

http://www.iro.hr/hr/edukacijske-usluge/pripremni-tecajevi/pripremni-tecaj-za-gmat/

Dumber
09.01.2010., 17:02
O polaganju GMATA-a u Hrvatskoj:

http://www.iro.hr/hr/standardizirani-testovi/gmat/

http://www.iro.hr/hr/edukacijske-usluge/pripremni-tecajevi/pripremni-tecaj-za-gmat/

will you marry me? :)

Dumber
09.01.2010., 17:17
i da,koliko se gleda prosjek na wirtshafts universitat?kolike su kvote?

emem44
10.01.2010., 15:28
Želim studirati u Njemačkoj. Čula sam da se lakše prebaciti na fakultete u Njemačkoj nakon završene jedne godine studija ovdje, a ne da se odmah nakon srednje prijavljujem za studij tamo. Ima li netko iskustva s prebacivanjem u Njemačku nakon prve godine studija??? :confused: Planiram se upisati na Filozofski fakultet u Zagrebu, pa onda u Njemačku. Bilo kakva informacija bi mi dobro došla. :s

ivana19
11.01.2010., 11:39
Ej music man! Ja namjeravam upisati fakultet u Zurichu u Švicarskoj, inače živim u Puli, zanima me sve oko faksa, točnije koji sve fakulteti i smjerovi se nude U zurichu? što ti točno studiraš, koliko plaćaš faks, postoji li mogućnost učenja njemačkog jezika kao oblika tečaja u sklopu fakulteta ili slično jer izvrsno baratam engleskim jezikom i pasivno talijanski i španjolskim, ali njemački neznam. Molim te da mi odg na poruku jer nemogu nigdje dobiti potrebne informacije. Unapriejd zahvljujem ivana

marina1501
11.01.2010., 18:03
ovo je već bilo al mi se neda kopat po stranicama....može malo informacija.....jel netko studira u beču......ak da....kako je? kako sa smještajem malo sam kopala i našla nekakve studentske stanove za nekih 350eura i to je ok....al jel kad tamo dođeš i npr izabereš sobu sa dva kreveta kaj možeš birat skim ćeš il oni nekog stave stobom?..i još s obzirom da bi studirala engleski....mogu ja imat predavanja na eng jer mi njemački šteka? eto hvala i sori ak je bilo

les fleurs
12.01.2010., 18:53
Ima li tko kakve informacije o studiranju u Mađarskoj u Budimpešti, Pečuhu ...

cromat
18.01.2010., 19:45
Nije mi se dalo pretaživati 7.stranica,pa se nadam da se nećete ljutiti.

Zanima me studiranje elektrotehnike/računalne znanosti u inozemstvu,ali u zemljama gdje se priča engleski.Dakle,SAD/UK/Kanada.Kakve su šanse za dobivanje stipendije te rada uz studiranje tamo?Ima li netko iskustva sa životom i studiranjem u stranim zemljama,je li teško preživiti i sl.?Ne bi mi teško palo i ostati živjeti tamo.

Hvala unaprijed

stella7
21.01.2010., 14:05
bok,
dal možda netko studira na SAE institutu u ljubljani, namjerava studirati ili je završio? i da li netko zna kako funkcionira osnovno zdravstveno osiguranje ako se studira izvan hrv? se posebno plaća ili je potrebno samo potvrditi studentski status?

Parry
22.01.2010., 10:10
Imam ponudu za Cambridge, ali sve uvelike ovisi o financiranju. Imam neke formulare koje treba ispuniti, pa ako itko ima iskustva s time, u UK ili na nekim drugim sveučilištima, bila bih zahvalna da se javi.

Konkretno, najviše me zanima koju svotu navesti pod "family contribution" - graničnu svotu koju mogu izdvojiti ili neki manji iznos? Čini mi se da jako ovisi o politici sveučilišta kako tome pristupaju..

kimih
22.01.2010., 11:16
hy, ima ko tu da je studirao u italiji???
zanima me studij dizajna, pa ako ko sta zna, molila bih da se javi sa svim mogucim informacijama

juretherebel
24.01.2010., 16:58
Studiranje u Londonu:

Prelistao sam ovu temu,al nisam našao ništa konkretno.

Zanima me studiranje u UK(po mogućnosti u Londonu)
ali ne dvododišnja škola,već pravi studij

vidio sam neke stranice postane ovdje,ali čini mi se da to većinom nisu pravi studiji već 2-3godišnji stručni tečajevi.

Studirao bih i under i postgraduate

Bio bih vrlo zahvalan ako ima ovdje nekog ko je studirao u UK ili zna nekog takvog.

Zanima me Business arts ili nešto vezano sa industrijom/znanošću

Hvala unaprijed

wozniak
01.02.2010., 14:58
Jel me može neko informirat o studiranju u španjolskoj,mislim ić nakon 3.godine faksa kad se odvajaju smjerovi ?
hvala

Tussaud
01.02.2010., 17:58
E ovako, ovu sam temu uzela kao najadekvatniju da vas pitam - dakle ja sam iz Bosne, i zanima me zna li neko koliko se plaća školarina na faksu u Zadru (psihologija)? Imaju li ikakve stipendije za strane studente? Znam da ću vjerovatno morati polagati i državnu maturu, međutim negdje sam našla da ako se tvoja zemlja svrstava kao državu koja ima uspostavljen sustav vanjskog vrjednovanja srednjeg obrazovanja ne moraš polagati... e sad nisam sigurna, ali zbilja sumnjam da je Bosna jedan od njih. Skoro bih se kladila da nije :D
ima ko da zna nešto o tome?

matija1401
13.02.2010., 13:05
Može li mi netko objasniti ovo, ja studiram ekonomiju na diplomskom studiju u Zagrebu, znači završio sam dodiplomski (prvostupnik ekonomiju) i sada ću završiti diplomski studij i bit ću magistar ekonomije (magistar struke), znači mag.oec, po bolonji. Može li mi sada netko reći što ja poslije toga mogu upisati u inozemstvu Americi ili UK?? Graduate study, postgraduate study, MBA?? Nije mij baš jasan taj naš i njihov sustav!!??!! :s:ne zna:

malapatkica
13.02.2010., 15:01
Može li mi netko objasniti ovo, ja studiram ekonomiju na diplomskom studiju u Zagrebu, znači završio sam dodiplomski (prvostupnik ekonomiju) i sada ću završiti diplomski studij i bit ću magistar ekonomije (magistar struke), znači mag.oec, po bolonji. Može li mi sada netko reći što ja poslije toga mogu upisati u inozemstvu Americi ili UK?? Graduate study, postgraduate study, MBA?? Nije mij baš jasan taj naš i njihov sustav!!??!! :s:ne zna:

Kao što si sam rekao imaš Bachelors degree zatim MASTER, MBA , sada ćeš upisati postgraduate :o
dakle prvostupnik je undergraduate bachelors degree, graduate ti je master, sad ovo što su u nas složili da traje tri kod njih četiri godine je glupo al razumljivo, dakle kod nas tri je kod njih četri, ako si magistar znači da si završio diplomski graduate, dakle ideš na ono dalje. Prvo ćeš morat prevest sve te dokumente i tako to ocjene i ostalo, zdravstvena uvjerenja o cjepivima rubeolama i nekim pizdarijama:rofl: , izabereš fakultet, procedura samo takva, ako moš dobit stipendiju odlično, al papirologije i troška poprilično :w

malapatkica
13.02.2010., 15:08
E ovako, ovu sam temu uzela kao najadekvatniju da vas pitam - dakle ja sam iz Bosne, i zanima me zna li neko koliko se plaća školarina na faksu u Zadru (psihologija)? Imaju li ikakve stipendije za strane studente? Znam da ću vjerovatno morati polagati i državnu maturu, međutim negdje sam našla da ako se tvoja zemlja svrstava kao državu koja ima uspostavljen sustav vanjskog vrjednovanja srednjeg obrazovanja ne moraš polagati... e sad nisam sigurna, ali zbilja sumnjam da je Bosna jedan od njih. Skoro bih se kladila da nije :D
ima ko da zna nešto o tome?

Ako odeš u Zd studirat psihologiju :bang:.
Preporučam da ideš u ZG i to na Hrvatske studije:top: iako imaš i na filozofskom, koliko znam otvara ti se ove godine u Splitu, bar bi se trebao otvoriti odjel za Psihologiju, imaš i u Rijeci.
Zaboravi stipendije, studirala sam u Zd, najbolesniji faks ikada, mito korupcija, bezobrazluk. Cura je upisala postdplomski za kojeg predavanja nisu nikad počela i onda ih je tužila da joj vrate pare.:rolleyes:
Al nemoj da te to prepadne ako baš želiš tamo, to je individualno.
Šta se tiče psihologije moji su se lomili u ZD i kad su otišli u ZG dali sve u roku.
Za to vanjsko vrednovanje nikad čula kao ni za ovu maturu, ali mislim da ćeš morat.Za stipendiju mislim da zaboraviš jer stranci tu kod nas plaćaju više kao i mi izvan države. E sad za nas je oko tisuću eura, iako je prije bilo pet tisuća kuna sad više ne znam, sve su izmiješali.
Uđi na stranicu pa vidi ili nazovi i pitaj.:ne zna: :)

juretherebel
13.02.2010., 19:56
vidim da su mnogi pitali,a neznam da li je itko dao konkretan odgovor

za studij u SADu treba položiti TOEFL(test engleskog za strance) i SAT(test engleskog i matematike koji isti takav polažu i Ameri)
Oba testa se mogu položiti u HR(tj. u ZGu kolko znam).

Inače,za englesku se plaća pola školarine ako ste u EUu,a valjda je tako i ta ostatak EUa.

Zanima me jel ima netko ovddje tko je studirao/studira na engleskom govornom području???
Na više izvora sam dobio totalno kontradiktorne informacije o potrebnom znanju engleskog jezika,mada,istina,to ovisi i o tipu studija.

I još me zanima koliko je teško upasti na solidan studij u npr. engleskoj?
Na internet stranicama fakulteta broj prijavljenih/upisanih je najmanje 3 naprama 1.

I koliko su dobri studiji teži od srednje cijenjenih(npr.,sad bubam,Cambridge u odnosu na neki fakultet srednje klase)

matija1401
13.02.2010., 22:27
Puno hvala na odgovoru!!

Imam još jedno pitanje, našao sam jedan fakultet, na koji bi možda išao, e sada tamo po Entry Requirements piše ovov: Students will normally be expected to hold a 2:1 Honours degree(whichmay be in any discipline) froma UK university, or anequivalent professional qualification froma similar non-UK
institution. A negdje sam vidio i da se traži 2:2 Honours degree. E pa sada, ako mi može netko objasniti što to točno znači!?!

Puno hvala!!

matija1401
13.02.2010., 22:27
Puno hvala na odgovoru!!

Imam još jedno pitanje, našao sam jedan fakultet, na koji bi možda išao, e sada tamo po Entry Requirements piše ovo: Students will normally be expected to hold a 2:1 Honours degree(whichmay be in any discipline) froma UK university, or anequivalent professional qualification froma similar non-UK
institution. A negdje sam vidio i da se traži 2:2 Honours degree. E pa sada, ako mi može netko objasniti što to točno znači!?!

Puno hvala!!

jackall
14.02.2010., 11:25
Puno hvala na odgovoru!!

Imam još jedno pitanje, našao sam jedan fakultet, na koji bi možda išao, e sada tamo po Entry Requirements piše ovo: Students will normally be expected to hold a 2:1 Honours degree(whichmay be in any discipline) froma UK university, or anequivalent professional qualification froma similar non-UK

Puno hvala!!

http://en.wikipedia.org/wiki/British_undergraduate_degree_classification

malapatkica
14.02.2010., 16:26
http://en.wikipedia.org/wiki/British_undergraduate_degree_classification

Second-class honours, Upper division

The upper division is commonly abbreviated to 2:1 (pronounced two-one).

Many competitive jobs in the UK now have a minimum requirement of a 2:1 for graduate entry.[2]

Many reputable universities have a university-wide minimum requirement of a 2:1 for entry into their postgraduate degrees.[3][4]

In the academic year of 2005/06 about 45% of all graduates achieved a 2:1.

Vidiš da sam ti dobro rekla da je postgraduate degree:o

Moraš imat prosjek ocjena u rasponu 60-69, ocjena B+ (plus četri) :rofl::cerek:

juretherebel
14.02.2010., 17:51
45% ljudi za prosjekom 4 ili većim
vau,nisam ovo očekivao

malapatkica
14.02.2010., 18:59
45% ljudi za prosjekom 4 ili većim
vau,nisam ovo očekivao

Svi neki pametni ili pokupovali diplome:cerek:

matija1401
14.02.2010., 21:39
Vidiš da sam ti dobro rekla da je postgraduate degree:o

Moraš imat prosjek ocjena u rasponu 60-69, ocjena B+ (plus četri) :rofl::cerek:

Znači na diplomskom studiju (to je ova 5. godina, mi na ekonomiji smo 4+1,) to je nama skroz novi studij, ja trebam imati prosjek veći od 4, ili na svih pet godina, kako to ide? I što znači ovo "imat prosjek ocjena u rasponu 60-69"?? Kako se to računa, na što se to odnosi? Hvala!!:s:top:

malapatkica
15.02.2010., 11:20
Uđi na to i dobro pročitaj, pogotovo tu tablicu a kraju di imaš GPA i vrednovanje po US sistemu,kanadskom i to. Vidiš da se za neke traže 2:2, za neke 2:1, ne moraju bit postgraduate, neki graduate master zahtijevaju 2:1 isto, ali ako si ti našao za taj faks da ide tako onda ide.Raspon su postoci,čitaj ,kako ćeš upisat ako ne znaš prevest ovo:confused:
GPA po US za B+ je u rasponu od 3.3-3.59
http://en.wikipedia.org/wiki/Academic_grading_in_North_America#Grade_point_aver age
eto pa računaj
i ovo isto europski bakalar EP
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Baccalaureate
Ja mislim da je to za sve godine, ne znam baš.
Ne znam ja kako se to vrednuje, ako se vrednuje samo zadnja :ne zna: onda ni ne treba učit prve četIri :rofl::rofl:

Tussaud
15.02.2010., 19:31
Ako odeš u Zd studirat psihologiju :bang:.
Preporučam da ideš u ZG i to na Hrvatske studije:top: iako imaš i na filozofskom, koliko znam otvara ti se ove godine u Splitu, bar bi se trebao otvoriti odjel za Psihologiju, imaš i u Rijeci.
Zaboravi stipendije, studirala sam u Zd, najbolesniji faks ikada, mito korupcija, bezobrazluk. Cura je upisala postdplomski za kojeg predavanja nisu nikad počela i onda ih je tužila da joj vrate pare.:rolleyes:
Al nemoj da te to prepadne ako baš želiš tamo, to je individualno.
Šta se tiče psihologije moji su se lomili u ZD i kad su otišli u ZG dali sve u roku.
Za to vanjsko vrednovanje nikad čula kao ni za ovu maturu, ali mislim da ćeš morat.Za stipendiju mislim da zaboraviš jer stranci tu kod nas plaćaju više kao i mi izvan države. E sad za nas je oko tisuću eura, iako je prije bilo pet tisuća kuna sad više ne znam, sve su izmiješali.
Uđi na stranicu pa vidi ili nazovi i pitaj.:ne zna: :)

Frendica studira u Zadru i prezadovoljna je, a uz to kažu da sad ima i intervju na prijemnom... hm, mybe you're right za Zagreb, ali kužim si, svi će skoro u Zg, pa ne znam kolike su mi šanse da upadnem...
Ali probat ću, pa ono što bude. a inače pročitala sam da je školarina oko 20.000 kn godišnje...
anyways, hvala

Dumber
15.02.2010., 19:50
Frendica studira u Zadru i prezadovoljna je, a uz to kažu da sad ima i intervju na prijemnom... hm, mybe you're right za Zagreb, ali kužim si, svi će skoro u Zg, pa ne znam kolike su mi šanse da upadnem...
Ali probat ću, pa ono što bude. a inače pročitala sam da je školarina oko 20.000 kn godišnje...
anyways, hvala

sigurno studira u zadru psihologiju?i prezadovoljna je?
pricamo li mi o istoj psihologiji? :confused:

matija1401
16.02.2010., 11:19
Jel USA 4.0 ocjena, zapravo naših 5.0, pošto je kod njih najviša ocjena 4.0, a kod nas 5.0? ili kako to ide?

malapatkica
16.02.2010., 15:27

:ne zna: i ja je pitam :zubo:

silvija@
17.02.2010., 11:54
hello svima!!! nadam se da ovdje ima netko tko će mi moći pomoći!! Mene zanima studranje u Americi tj. više bi se bazirala na Kanadu! Zapravo moj dečko ima veliku želju ići studirati tamo, pa me sad zanima kako je to moguće, jer mu želim pomoći!! Problem je u tome što će on uskoro 26 g. i nije završio nikakav fax u Hrv. već samo srednju školu. Izvrsno zna engleski i vjerujem da mu to ne bi predstavljalo nikakav problem!! Znima me da li postoji šansa da dobije nekakvu stipendiju ili da li postoje nekakve udruge ili tako nešto kojima bi se mogao obratiti za pomoć!! Hvala!! :)))

Tussaud
17.02.2010., 19:50

Pa valjda da... ona je još uz to pokretač programa student - mentor... i kaže da joj je super.

juretherebel
17.02.2010., 20:16
hello svima!!! nadam se da ovdje ima netko tko će mi moći pomoći!! Mene zanima studranje u Americi tj. više bi se bazirala na Kanadu! Zapravo moj dečko ima veliku želju ići studirati tamo, pa me sad zanima kako je to moguće, jer mu želim pomoći!! Problem je u tome što će on uskoro 26 g. i nije završio nikakav fax u Hrv. već samo srednju školu. Izvrsno zna engleski i vjerujem da mu to ne bi predstavljalo nikakav problem!! Znima me da li postoji šansa da dobije nekakvu stipendiju ili da li postoje nekakve udruge ili tako nešto kojima bi se mogao obratiti za pomoć!! Hvala!! :)))

a kaj češ ti?

malapatkica
17.02.2010., 21:16
a kaj češ ti?

:rofl::rofl:
ona će ha čekat dok se ne vrati :hekla:

silvija@
20.02.2010., 19:28
ne ja neću čekati da se vrati, ja imam svoje planove!! Jedan od njih je kada se snađe k njemu!!

Scimmia
20.02.2010., 23:53
hy, ima ko tu da je studirao u italiji???
zanima me studij dizajna, pa ako ko sta zna, molila bih da se javi sa svim mogucim informacijama

studiram trenutno u Torinu ali novinarstvo, pitaj što te zanima a da nije vezano za dizajn nego općenito studiranje u It

lipa mil
05.03.2010., 17:32
Bok:), imam veliku želju studirati u Beču. Trenutno završavam preddiplomski studij tako da bi u Beču htjela na Masterstudium.
Molim vas, ako netko zna kakve informacije da podijeli samnom! Ili ako netko ima sličnih iskustava, zanimaju me i troškovi studiranja...ma sve!
Bila bi jako zahvalna :rolleyes:
:mig:

lipa mil
06.03.2010., 12:34
Dali netko studira na WU u Becu ili inamjerava??:mig:
pliz javite se :s

California
06.03.2010., 15:43
google je tvoj najbolji prijatelj.
svi bi van išli studirati, a niste si sposobni niti sami pogledati ništa. lipa mil ovo nije nešto protiv tebe osbno no probaj se prvo malo snaći. sve ti piše na stranicama faxa.
no mislim da ti je prvi i najvažniji uvjet poznavanje njemačkog jezika, pretpostavljam na b2/c1 razini. onda je sve ostalo.

lipa mil
07.03.2010., 11:45
google je tvoj najbolji prijatelj.
svi bi van išli studirati, a niste si sposobni niti sami pogledati ništa. lipa mil ovo nije nešto protiv tebe osbno no probaj se prvo malo snaći. sve ti piše na stranicama faxa.
no mislim da ti je prvi i najvažniji uvjet poznavanje njemačkog jezika, pretpostavljam na b2/c1 razini. onda je sve ostalo.

o boze! mislim da nisam ni prva ni posljednja koja trazi pomoc! za tvoju informaciju procitala sam bezbroj foruma i stranice zeljenog faksa! i ne nije mi tesko potrazit informacije tj snac se!
ali bilo bi bas lijepo da se konzlutiram sa drugima koji su u slicnoj situaciji samnom, jer je mislim najbolji nacin saznat kako je to studirat u Becu od osoba koji su to iskusili na vlastitoj kozi!
nije nista protiv tebe osobno, ali ako bi tako svi mislili kao ti ovog foruma nebi ni bilo, kao ni ove teme studiranja u inzozemstvu..

Dumber
07.03.2010., 11:49
o boze! mislim da nisam ni prva ni posljednja koja trazi pomoc! za tvoju informaciju procitala sam bezbroj foruma i stranice zeljenog faksa! i ne nije mi tesko potrazit informacije tj snac se!
ali bilo bi bas lijepo da se konzlutiram sa drugima koji su u slicnoj situaciji samnom, jer je mislim najbolji nacin saznat kako je to studirat u Becu od osoba koji su to iskusili na vlastitoj kozi!
nije nista protiv tebe osobno, ali ako bi tako svi mislili kao ti ovog foruma nebi ni bilo, kao ni ove teme studiranja u inzozemstvu..

koji stupanj?bachelor ili master?

lipa mil
07.03.2010., 12:45
koji stupanj?bachelor ili master?

master na jesen ako Bog da!

Dumber
07.03.2010., 18:42
master na jesen ako Bog da!

pa jesi se prijavila?

music_man
08.03.2010., 00:10
procitaj forum. Pisalo se dosta o studentskom zivotu o Becu. A za fax ces najvise infrmacija dobiti na stranicama od faxa.

The_End
08.03.2010., 14:40
Ima li tko od vas iskustva i da uputi koju riječ o odlasku studiranje u inozemstvo putem web stranice www.stipendije.info.Ima li koga da je otišao na studiranje u inozemstvo,ili barem neka iskustva svojih bližnjih koji su išli preko ine.Kolika je pouzdanost svega toga,pristupačnost.

pod vrsta stipendije,ako piše djelomična...da li to djelomično pokriva polovicu ili tek mali dio stipendije?

ako zna netko?:)

lipa mil
08.03.2010., 15:25
mogu se upisat do 6 mjeseca na WU:mig:! moram se jos informirat o stipendijama jer bas nerazumim kako doc do njih!
i zanima me dali moram polagat razliku predmeta jer ja znaci sad zavrsavam preddiplomski u RH, a zelim nastavit master u Becu. Na stranici od faksa pise da se prilikom upisa na faks gleda dali cu trebat to polagat.... Sto npr nije dobro jer sam u neizvjesnosti.
:p

Dumber
08.03.2010., 15:37
mogu se upisat do 6 mjeseca na WU:mig:! moram se jos informirat o stipendijama jer bas nerazumim kako doc do njih!
i zanima me dali moram polagat razliku predmeta jer ja znaci sad zavrsavam preddiplomski u RH, a zelim nastavit master u Becu. Na stranici od faksa pise da se prilikom upisa na faks gleda dali cu trebat to polagat.... Sto npr nije dobro jer sam u neizvjesnosti.
:p

ne,upisi su ti ili prosli ili se sad otvaraju,ovisno za koji smjer...
ne moras polagati razliku ispita,ali ako planiras studirati na engleskom (nisam gledala za njemacki),moras poloziti GMAT i imati TOEFL ili neki drugu medjunarodno priznatu diplomu engleskog....

lipa mil
08.03.2010., 19:23
ne moras polagati razliku ispita,ali ako planiras studirati na engleskom (nisam gledala za njemacki),moras poloziti GMAT i imati TOEFL ili neki drugu medjunarodno priznatu diplomu engleskog....

ma ne:), upisi pise na stranicama faksa su do 6 mjeseca (za zimski rok), i upisujem se putem online bewerbung. planiram studirat na njemackom jeziku, polagala sam Test DAF u Njemackoj. mislim da bi to trebalo biti ok, hvala na pomoci! :rofl:

belleza
14.03.2010., 13:57
Isplati li se? Jesi li faksovi bolji od nasih? Dijele li stipendije za nas?
Daljnji zivot u Meksiku?
Hvala! :)

_GrGa_
14.03.2010., 18:31
Mogla si u Kolumbiju :facepalm:

California
19.03.2010., 08:27

oprosti na preuranjenom zaključku s moje strane no većina postova na ovoj temi je "ja želim studirati u americi. kaj trebam napraviti" i onda očekuju da im mi stavimo linkove, upute i još najbolje da ih prijavimo za fakultet. :rolleyes:

Da dobijete ponudu iz nekog dobrog (ne top-top tipa Harvard) sveučilišta u Americi je li bi ste ga izabrali umjesto ZG PMF-a? Naravno PMF je puno jeftiniji no i taj američki vam da dobru (ali ne punu) stipendiju?

California
19.03.2010., 08:27

oprosti na preuranjenom zaključku s moje strane no većina postova na ovoj temi je "ja želim studirati u americi. kaj trebam napraviti" i onda očekuju da im mi stavimo linkove, upute i još najbolje da ih prijavimo za fakultet. :rolleyes:

Da dobijete ponudu iz nekog dobrog (ne top-top tipa Harvard) sveučilišta u Americi je li bi ste ga izabrali umjesto ZG PMF-a? Naravno PMF je puno jeftiniji no i taj američki vam da dobru (ali ne punu) stipendiju? I molim suzdržite se komentara tipa da jebeš Hrvatsku i hrvatske fakultete nego želim konstruktivna mišljenja.

belleza
20.03.2010., 18:32
Mogla si u Kolumbiju :facepalm:

Ne bih, drazi mi je Meksiko :mig:

miss sunshine88
23.03.2010., 11:21
da li jos tko zeli ici u diplomski u Beč? :)

kween
30.03.2010., 15:22
Bok:), imam veliku želju studirati u Beču. Trenutno završavam preddiplomski studij tako da bi u Beču htjela na Masterstudium.
Molim vas, ako netko zna kakve informacije da podijeli samnom! Ili ako netko ima sličnih iskustava, zanimaju me i troškovi studiranja...ma sve!
Bila bi jako zahvalna :rolleyes:
:mig:

Prvo i prvo studiranje ti je skoro pa besplatno! Moras platiti samo neku sicu od 16,50 eura po semestru za OeH.

Daljnje informacije su ti sve tu:

http://www.oeh.ac.at/de/studieren/studieren_in_oesterreich/

kix20
05.04.2010., 14:44
Idelana tema. HVALA STO POSTOJI!!

Naime (vec sam napisala post u topicu STIPENDIJE)
Imam ambiciju otici studirat u Svedsku, ovdje moram zavrsiti jos godinu dana i onda magisterij bi pokusala upisati gore :D
Mozete pitati zasto tako daleko, ali imam i previse razloga, fakultet mojih snova (arhitektura i to bas njihov fax jer je preeeeejeben) , poznajem nekolicinu ljudi i opcenito moja zaljubljenost u sjeverne krajeve :)

Prikupila sam miljardu informacija, prvo direktno sa stranica fakulteta, imaju program za strane drzavljane, skolovanje je besplatno sto je usteda ogromna.
Osim sto trebam sakupiti miljardu dokumenata sto mi nije toliki problem, najvise me zabrinjavavaju financije, pa iz toga razloga pokusavam pobrati neke stipendije.
Fax je dvojezicni, dakle predavanja su na engl. a ako treba polozit nekakav test poznavanja engl, nece biti problem.

Zanima me, postoji li tko, tko je isao gore ili netko tko se uspio dobiti ovakvu inozemnu stipendiju i opcenito nekakve informacije kome da se prvo obratim, kako da pocnem sve to realizirati. Preko konzulata, necega..bilo cega, POMAGAJTE :(
najgore mi je od svega sto MORAM od nekud poceti, a ne znam ni sama od kud. Informacije o faxu imam, vise manje sam upoznata s nekim pravilima, ali to je sve opcenito itd. Zelim to sad krenit sređivati jer znam da treba dosta vremena, puuuno papira, a ja mislim najvise zivaca :D pogotovo poznavajuci nasu administraciju itd.

dodi u svedsku, ako imadnes srece davat ce ti lovu samo sto si doso. ;)

a ja sam doso na ovaj forum da pitam kako je dole sa studentskim domovima, vidio sam uzasne slike.. mislim doc dol u zagreb jedan termin da vidam kako je.

raspitaj na internacionalnom odredu u zg i kontaktiraj sam skolu koja te zanima.. jevo par skola www.sh.org www.hj.se www.kth.se ...
OVAJ POST ME OHRABRIO :D

inace planiram fax koji je naveden - KTH ;)

Hvala

Dark_angel55
26.04.2010., 19:40
dali itko zna do kada se pridaju prijave za skolarinr u australiji. nacula sam da se moraju dati cak i do godinu dana prije. pa me sada zanima dali jeto istina. hvalaa

The_End
26.04.2010., 20:55
ne moras polagati razliku ispita,ali ako planiras studirati na engleskom (nisam gledala za njemacki),moras poloziti GMAT i imati TOEFL ili neki drugu medjunarodno priznatu diplomu engleskog....Da,ali ako sam dobro upoznat,rezultati TOEFL Ibt-a vrijede 2 godine od dana testiranja...tako ako je netko recimo prva ili druga god.studija,a položi uspješno TOEFL-a...a namjerava ići na usavršavanje negdje van poslije završetka fakulteta...TOEFL mu više neće biti od pomoći.

Iskreno podržavam sve koji imaju u nakani polagati Tojflčeka:)...pošto i sam imam namjeru za 2-3 godine pristupiti polaganju inoga.Sve u svemu,još jedno životno iskustvo...koje može donijeti puno dobroga za daljne obrazovanje.;)

The_End
02.05.2010., 21:56
Jedna veoma zanimljiva ponuda...eto prilike...bjež'te dok možete.

http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=9971&sec=2042

Bubbi
05.05.2010., 17:58
Pozdrav ekipi, ja bi imala jedno ptanje, naime spremam se u Francusku još ove godine i traže me:
Copy of the Student certificate,
Copy of the Civil Liability
i Copy of the European health card (for EU students)
or International health insurance (for non-EU students).

Iskreno gdje god pitam za ijednu od ovih stvari (osim zadnje, nailazim na čuđenje), pa me zanima, ako itko od vas zna šta je to i di bi mogla podignut. Za prvo su mi s faxa dali prijepis ocjena :confused: što po meni nikako ne odg nekakvom certifikatu..
Unaprijed HVALA :)

California
05.05.2010., 20:11
Mislim da tie student certificate matura/svjedožba, tj potvrđuje si da su u šk.
civil liability je dokaz da si nekažnjavana.

Bubbi
05.05.2010., 20:44
Mislim da tie student certificate matura/svjedožba, tj potvrđuje si da su u šk.
civil liability je dokaz da si nekažnjavana.

Mislim da nije, jer cu ja sad magistrirat, i njima nije važna moja diploma, nego status. Mislim nešt ko naše potvrde na faxu, ali ovi s faxa kažu da to nije to :(
To bi onda bila criminal liability, bar tako su mi rekli na sudu u Zg, Ri i nekom xy uredu di sam zvala, dvoje pravnika nema pojma sto je to, pa pitam ako je slučano neko negdje to slao, da vidim šta je on/a poslao :)
ALi punooo hvala na trudu :)

plavetnilo100
06.05.2010., 13:11
Copy of the Student certificate,
Copy of the Civil Liability
i Copy of the European health card (for EU students)
or International health insurance (for non-EU students).

Student certificate - diploma/potvrda.

civil liability n. potential responsibility for payment of damages or other court-enforcement in a lawsuit, as distinguished from criminal liability, which means open to punishment for a crime.
(razlika između criminal i civil -
http://www.rsc.org/images/2_Difference_tcm18-17644.pdf )

International health insurance - mislim da se to odnosi na zdravstveno osiguranje :ne zna::ne zna:

anamia91
06.05.2010., 19:40
Student certificate - diploma/potvrda.

civil liability n. potential responsibility for payment of damages or other court-enforcement in a lawsuit, as distinguished from criminal liability, which means open to punishment for a crime.
(razlika između criminal i civil -
http://www.rsc.org/images/2_Difference_tcm18-17644.pdf )

International health insurance - mislim da se to odnosi na zdravstveno osiguranje :ne zna::ne zna:

Plaćam pivo :) (pišem sa sestrinim acc, isprika)

mikivica
07.05.2010., 10:24
Pozdrav svima! Ima li koga da ima neke informacije o studiranju u Češkoj, točnije u Brnu...? Naime, zainteresiran sam za "Mendel University of agriculture and forestry Brno" i to na "Faculty of forestry and wood technology"- Master study, pa me zanima da li je netko slucajno studirao na tom sveucilistu ili bilo gdje u češkoj...
...postoje li neke stipendije, koji su uvjeti za hrvatske studente, kakav je smjestaj u Brnu (cijene stnova)....
Bio bi zahvalan da mi netko da smjernice gdje prvo krenuti, kome se obratiti i sl.

glittersniffer.
16.05.2010., 23:12
Ima li netko bilokakve informacija u vezi neke akademije vezane za fotografiju ili modu u Britaniji ? :)

mujc
20.05.2010., 01:28
Završio sam srednju školu prije 3 godine. Zanima me kakve su mogućnosti studiranja u inozemstvu s obzirom da slabo pišem i govorim bilo koji strani jezik, tj. dal uopce postoji takva mogućnost, ako bi se odlučio na neki inozemni fakultet volio bi da ima veze za elektrotehnikom ili informatikom.
Ako ima netko ikakve korisne informacije bio bi mu zahvalan.
Hvala

nikudnikam
04.06.2010., 08:38
Zanima me studiranje u Grazu sad ću krenuti na faks ali bi htjela u Graz pa me zanima ako se mogu ovdje upisati i odmah prebaciti u Graz.
Bar sam tako našla na internetu, ali na njihovim službenim stranicama ne mogu naći nikakve datume niti službeno objašnjenje.

Tako ako netko može staviti neki link ili nešto slično.

Unaprijed se zahvaljujem!

tea4patd
04.06.2010., 10:28
http://public.mzos.hr/Default.aspx?sec=2031

ova stranica je dobra da
samo zanima me
npr za cesku pise da se moze studirat na eng jeziku blabla
i kad idem na vel.britaniju zapravo nis ne pise o nikakvim studijima nego nekakvim stipendijama

pa dali neko zna nes o studiranju u vel brit?

i inace ja polazem sad drzavnu maturu
pa jel postoji neka sansa da se jos stignem prijavit na studij u pragu il londonu?

Mija123
05.06.2010., 17:15
Pozdrav svima...Da li neko zna nesto o postdoktorskim studijama u Njemackoj i Americi?Da li moze da se dobije sipendija i kakvi su uslovi?

Anavi=)
19.06.2010., 21:02
Pozdrav! Namjeravam na drugi rok, ako ga bude, pokušati na politologiji u Beogradu, Mostaru i Banja Luci. Imate li više informacija možda? Nekog da je studirao tamo? Naime, u Mostaru na prijemnom imam hrvatski, povijest i engleski, što mi nije problem, dok u Beogradu moram polagati sociologiju, ustav, srpski, povijest i psihologiju... Muči me sljedeće :) Psiho, soc i ustav mi nije nikako problem naučiti, ali srpski i njihovu povijest, kako da savladam preko ljeta? Ideja?

nail polish
19.06.2010., 21:27
Pozdrav! Namjeravam na drugi rok, ako ga bude, pokušati na politologiji u Beogradu, Mostaru i Banja Luci. Imate li više informacija možda? Nekog da je studirao tamo? Naime, u Mostaru na prijemnom imam hrvatski, povijest i engleski, što mi nije problem, dok u Beogradu moram polagati sociologiju, ustav, srpski, povijest i psihologiju... Muči me sljedeće :) Psiho, soc i ustav mi nije nikako problem naučiti, ali srpski i njihovu povijest, kako da savladam preko ljeta? Ideja?

Zar ti nece biti teze nauciti ustav od srpskog?
Ja sam hr knjizevnost za maturu naucila za manje od mjesec dana i to bas onako dobro :cerek:
A povijest... hm sretno :D

Anavi=)
19.06.2010., 22:12
Zar ti nece biti teze nauciti ustav od srpskog?
Ja sam hr knjizevnost za maturu naucila za manje od mjesec dana i to bas onako dobro :cerek:
A povijest... hm sretno :D

Ma hrvatski i povijest (naša) sam gotovo izvrsna, pogotovo povijest, jer sam tek završila gimnaziju, imala strogu prof. i još išla na izbornu, a volim pov <3
Ma Ustav je ono.. knjižica koju nije problem naučiti napamet (ne moramo znati sve, više podjelu i u grubo sve). A Srpski i Historiju :SSS To zbilja nemam ideje :/ Nabavit ću gimnazijske udžbenike i lagano krnuti, nemam druge ideje :D

nail polish
20.06.2010., 08:47
Ma hrvatski i povijest (naša) sam gotovo izvrsna, pogotovo povijest, jer sam tek završila gimnaziju, imala strogu prof. i još išla na izbornu, a volim pov <3
Ma Ustav je ono.. knjižica koju nije problem naučiti napamet (ne moramo znati sve, više podjelu i u grubo sve). A Srpski i Historiju :SSS To zbilja nemam ideje :/ Nabavit ću gimnazijske udžbenike i lagano krnuti, nemam druge ideje :D

A kazem ti da srpski ne bi trebao biti problem, gramatika i pravopis je isti, knjizevnost jedino, a ako znas svjetsku tim bolje, samo ucis nacionalnu :)
Dobro ja sam vec znala dosta hrvatskih velikana :D ali to su ovi iz renesanse i to.. modernizam i postmodernizam sam mislila da nikad necu nauciti, a zapravo uopce nije bilo tesko ...
Isto tako i za povijest, ne trebas uciti i svjetsku, ako je dobro znas, pa ce ti biti lakse utoliko.
Sretno ;)

Anavi=)
20.06.2010., 11:29
A kazem ti da srpski ne bi trebao biti problem, gramatika i pravopis je isti, knjizevnost jedino, a ako znas svjetsku tim bolje, samo ucis nacionalnu :)
Dobro ja sam vec znala dosta hrvatskih velikana :D ali to su ovi iz renesanse i to.. modernizam i postmodernizam sam mislila da nikad necu nauciti, a zapravo uopce nije bilo tesko ...
Isto tako i za povijest, ne trebas uciti i svjetsku, ako je dobro znas, pa ce ti biti lakse utoliko.
Sretno ;)

Hvala ti :)
Jesi ti išla tamo na prijemni? Gdje?

sb23
30.06.2010., 15:46
Pozdrav.Javljam se iz Slavonskog Broda i zanima me kako se upisati na faks u Graz besplatno.Citao sam na forumima da se to moze samo me zanimaju uvjeti.Ja sam zavrsio Poljoprivredni faks u Hrvatskoj(po bolonji 3godine)i zanima me kako nastavit studirat u Austriji.Ja imam bosanske papire a cuo sam da iz bosne mogu besplatno studirat.Zanima me koja je procedura kada bi isao tamo studirat.Ako mozete da mi neku internet stranicu ostavite

L4zyD4!zy
08.07.2010., 22:26
Hello :)

studentica sam anglistike i germanistike u Rijeci, na jesne cu se upisati na trecu godinu studija, ali me ne interesira smjer koji nude u Rijeci, a isto tako imam želju poboljsati svoj njemacki, te me interesira koje su mi mogunosti za master u Beču? (a da sad koji MASTER- prevoditeljstvo, diplomatika, te sto je s knjizevnoscu??)

Pokusala sam nesto shvatit na stranicama studentpointa, ali meni tamo nista nije jasno o.O pa vas molim ukoliko znate nesto vise o studiranju u Beču i prebacivanju na zadnje dvije godine faksa, bila bih vam veoma zahvalna :) i naravno puno biste mi pomogli. Takoder su mi u Rijeci rekli da se javim AKF-u u Zagrebu, trenutno sam im se javila preko mejla, ali zena koja je zaduzena za te stvari ne odgovara (planiram posjetiti osobno, ali sam milsila da bi bilo lijepo od mene da ih kontaktiram prije, ali dobro...)

I u slucaju da imate neke dodatne informacije koje trenutno nisam spomenula, tipa smjestaj, stipendije, mogunost pronalaska posla, koliko mi para mjesecno treba ako me starci financiraju itd. napisite, da prikupim sto vise informacija zbog sebe, jer koga god nesto pitam nitko nista ne zna, a to se odnosi na osobe koje su ovlastene za takve stvari.

Puno Vam HVALA! :)

sum41
09.07.2010., 19:40
ajd nek mi se javi u inbox netko tko zna išta o grazu...

Mala Plava!!!
10.07.2010., 16:53
ovakoo.. i ja imam neka pitanja o studiranju u americi... sad cu treci razred ekonomske skole i tila bi upisat neki ekonomski faks u USA...
1. jel mi iko možee preporuciti neki dobri faks (ekonomija) ???
2. jel bolji privatni ili drzavni i koliko su cijene?
3. kad bi se i kako trebala pocet pripremat i sta se sve boduje za upis????
4. i opcenitoo malo o studiranju tamoo.. di je bolje, ovde ili tamo?? kakve su sanse kad se vratim u RH za dobit posao i tako too!!

Plsss odg!! HVALA UNAPRID!!! :D

PilotInstruktor
10.07.2010., 19:15
ovakoo.. i ja imam neka pitanja o studiranju u americi... sad cu treci razred ekonomske skole i tila bi upisat neki ekonomski faks u USA...
1. jel mi iko možee preporuciti neki dobri faks (ekonomija) ???
2. jel bolji privatni ili drzavni i koliko su cijene?
3. kad bi se i kako trebala pocet pripremat i sta se sve boduje za upis????
4. i opcenitoo malo o studiranju tamoo.. di je bolje, ovde ili tamo?? kakve su sanse kad se vratim u RH za dobit posao i tako too!!

Plsss odg!! HVALA UNAPRID!!! :D

Cijene privatnih ti se kreću od 30 do 50 tisuća dolara na godinu. S tim da ti je na takve fakultete jako teško upasti. Ljudi koji su pobjedili na nekoliko državnih natjecanja budu odbijeni. Trebaš imati visok prosjek u srednjoj (4.7 nadalje). Moraš položiti TOEFL i SAT (sa vrhunskim rezultatom). Za jake fakultete su potrebna najčešće još 2 SAT Subject testa biti položena.

Možda najbitniji dio su EC's iliti izvanškolske aktivnosti. Top sveučilišta zahtijevaju strašne stvari, kao pravo radno iskustvo, i takve reference za koje prosječan hrvatski učenik nije ni pomislio da je moguće imati, a kamoli ostvariti.

Poznajem neke ljude koji su otišli u USA na najjače faksove, pripremali su se jako dugo za to, i stvarno ostvarivali genijalne stvari kroz srednju školu.

Preporučam ti da za dodiplomski odeš negdje u Europu, Austriju, ili Italiju.

U Italiji postoji dobar faks za ekonomiju, zove se Bocconi. Baci oko na njega. :mig:

Mala Plava!!!
11.07.2010., 00:09
Hvala ti! :)
ja ipak imam veliku zelju upisat neki faks u americii... ne mora to bit bas neki od najboljih al da opet nije neki bas jadnii.. sredina XD
i da te pitan.. jel mi možes reć od cega se sastoje ti SATOVI? kakvi su to ispiti.. :O
ja san prvi i drugi razred prosla s 5 (1.--> 4.6 , 2.-->4.5) iako idem u privatnu skolu pa nezznam jel to utjece na upis... :D

lucaaa
12.07.2010., 19:14
cek a kak to funkcionira. ja cu sad bit brucošica. znaci mogu ic drugu godinu tek? i nasla sam fax vani na koji bi isla. sad dalje kak to ide...../:

Fade_91
15.07.2010., 15:23
zao mi je ak je ovo glupo pitanje, vjerojatno i je, al nadam se da cete mi progledat kroz prste jer nisam jos ni prva godina faxa al ono za unaprijed znam :) zanima dal ja trazim stipendiju od SVOG faxa za studiranje u npr. francuskoj, il nadjem fax u francuskoj na koji bi htjela ic i od NJIHOVOG faxa zatrazim stipendiju? i citala sam vec gore da moram vjerojatno proc test njihov francuskog al dal postoji mogucnost da imam predavanja na engleskom (iako u toj drzavi nije engleski maternski jezik) pa moram samo proc test engleskog? jer ja neznam ni f od francuskog. znaci da ga pocnem ucit il? XD

soulages
16.07.2010., 09:45
http://www.campusfrance.org/fr/d-catalogue/programs_taught_english/programs.html

možda ti ovaj link pomogne...

u biti imaš programa koji se nude na engl, ali ne tako puno... ako imaš volje i mogućnosti uči fr!

za stipendije je bolje gledati što nude faxovi za strane studente, a možeš malo pogledati i na stranicama abasade francuske u hrvatskoj..

sretno!

soulages
16.07.2010., 09:48
http://www.campusfrance.org/fr/d-catalogue/programs_taught_english/programs.html

možda ti ovaj link pomogne...

u biti imaš programa koji se nude na engl, ali ne tako puno... ako imaš volje i mogućnosti uči fr!

za stipendije je bolje gledati što nude faxovi za strane studente, a možeš malo pogledati i na stranicama abasade francuske u hrvatskoj..

sretno!

da, i ako te zanimaju razmjene, tj. upisat ćeš se na naš fax pa ćeš u fr otić samo na jedno vrijeme, onda nemoj zaboraviti programe razmjene tipa erasmus... ne znam što se točno nudi, al proguglaj svakako...

Blue_Moon91
16.07.2010., 11:20
jel ima tak neki program za nizozemsku da su predavanja na eng?

Blue_Moon91
16.07.2010., 11:37
jel ima tak neki program za nizozemsku da su predavanja na eng?

nis od ovog nasla sam vec XD

Weedeemer
23.07.2010., 21:39
ako bi se odlučio na studij u njemačkoj, što mi je konkretno potrebno iz hrvatske, kakva dokumentacija ?
hint: check ip adress.

Countess
23.07.2010., 21:56
ako bi se odlučio na studij u njemačkoj, što mi je konkretno potrebno iz hrvatske, kakva dokumentacija ?
hint: check ip adress.

Prvo recimo guglaj popis fakulteta u Njemačkoj, onda odluči što bi htio studirati, i nakon toga guglaj stranicu tog fakulteta, vjerojatno tamo imaju navedeno što ti sve treba za upis.

bobcat_13
03.08.2010., 16:37
Može samo jedno pitanje? Ne tražim da tražite išta umjesto mene :) Jednostavno sam naišla na informaciju da za studiranje u Velikoj Britaniji treba završiti 13 godina školovanja, dakle da treba pohađati dodatnu godinu školovanja kod njih prije upisa na fakultet s obzirom da naš školski sustav traje 12 godina. Zna li netko što o ovome? Ne znam koga da pitam.

Hvala :mig:

juretherebel
05.08.2010., 14:23
Može samo jedno pitanje? Ne tražim da tražite išta umjesto mene :) Jednostavno sam naišla na informaciju da za studiranje u Velikoj Britaniji treba završiti 13 godina školovanja, dakle da treba pohađati dodatnu godinu školovanja kod njih prije upisa na fakultet s obzirom da naš školski sustav traje 12 godina. Zna li netko što o ovome? Ne znam koga da pitam.

pa nisam konkretno upućen,ali mislim da polaganjem jezičnih testova koji su ti potrebni i možda još nečega stičeš ravnopravnost

daydream_girl
05.08.2010., 15:59
Pozdrav! Nadam se da mi možete pomoć, i sorry ako je već netko postavljao slična pitanja.. ( i sry ako budu glupa, al stvarno ne znam koga bi mogla pitat z apomoć):ne zna:
Intenzivno razmišljam (ozbiljno, dakle xD) o upisu faksa U njemačkoj. Njemački mi je drugi materinski jezik, pa smatram da bar oko tog neću imat velikih problema (znam samo da ću morat položt još neki test znanja Njemačkog..ako i o tome imate detalje -koji testovi PLIIIZ javite :mig: )Dosta sam čačkala po internetu, i listala fakultete koji me zanimaju, samo ne znam kako to točno funkcionira. Moram ovdje prvo završit državnu zar ne? (što s izbornim predmetima, i to sve?:( ) Hoće li oni tu državnu priznat? Mogu li se odmah nakon završenog 4. razreda gore upisat, il moram godinu dana ić na faks ode?
Sljedeće, listala sam i mnogo o stipendijama i tako to za strance, ali čini mi se da se većina stipendija odnosi samo na završne godine, ili kako to ide (nema ništa ono za početke)..ima li itko tih iskustva sa stipendijama ili neki poželjan LINK?? (konkretno za Njemačku? )

I imate li iskustva (ili nekoga znate) za tamo..kakvi su fakulteti, studenstki život, cijene :S

PUUUNO hvala, za bilo koju informaciju :s:s :top:

bosslady
08.08.2010., 23:21
Pozdrav! Nadam se da mi možete pomoć, i sorry ako je već netko postavljao slična pitanja.. ( i sry ako budu glupa, al stvarno ne znam koga bi mogla pitat z apomoć):ne zna:
Intenzivno razmišljam (ozbiljno, dakle xD) o upisu faksa U njemačkoj. Njemački mi je drugi materinski jezik, pa smatram da bar oko tog neću imat velikih problema (znam samo da ću morat položt još neki test znanja Njemačkog..ako i o tome imate detalje -koji testovi PLIIIZ javite :mig: )Dosta sam čačkala po internetu, i listala fakultete koji me zanimaju, samo ne znam kako to točno funkcionira. Moram ovdje prvo završit državnu zar ne? (što s izbornim predmetima, i to sve?:( ) Hoće li oni tu državnu priznat? Mogu li se odmah nakon završenog 4. razreda gore upisat, il moram godinu dana ić na faks ode?
Sljedeće, listala sam i mnogo o stipendijama i tako to za strance, ali čini mi se da se većina stipendija odnosi samo na završne godine, ili kako to ide (nema ništa ono za početke)..ima li itko tih iskustva sa stipendijama ili neki poželjan LINK?? (konkretno za Njemačku? )

I imate li iskustva (ili nekoga znate) za tamo..kakvi su fakulteti, studenstki život, cijene :S

Kad je moja frendica upisivala faks u Njemačkoj, morala je normalno završiti prvo srednju i upasti na faks u Hrvatskoj koji je pandan onoga na koji se tad već bila prijavila u Njemačkoj. Ona je dobila stipendiju od DAAD, to je super stvar (plaćaju joj faks i smještaj), ali ne znam kako od njih dobiti stipendiju osim preko DSD nastave. Mi smo to imali u srednjoj školi i u četvrtom razredu smo polagali DSD ispit i tko je položio mogao se prijaviti za stipendiju (naravno ne dobiju ju svi). Ali mislim da je to test koji ćeš morati položiti da potvrdiš znanje njemačkog jezika potrebno za upis na bilo koji fakultet tamo. (Ako jest, ne brini, fakat je lagan za položiti! :D)

Uglavnom, ne bih ti htjela puniti glavu poluinformacijama/dezinformacijama, nego preporučujem da proučiš malo ovu stranicu:

http://www.daad.or.kr/ger/index.php

Sretno! :D

Desdemona
09.08.2010., 22:48

Njihova 13. godina je ekvivalent našoj 12. godini, tj. 4. srednje. Da bi upisala faks tamo moraš položiti IELTS ili neki sličan ispit i prevesti ocjene odavdje. Za upis na faks se prijavljuješ preko stranice ucas.com gdje ti je objašnjena cijela procedura.

daydream_girl
16.08.2010., 08:39
Kad je moja frendica upisivala faks u Njemačkoj, morala je normalno završiti prvo srednju i upasti na faks u Hrvatskoj koji je pandan onoga na koji se tad već bila prijavila u Njemačkoj. Ona je dobila stipendiju od DAAD, to je super stvar (plaćaju joj faks i smještaj), ali ne znam kako od njih dobiti stipendiju osim preko DSD nastave. Mi smo to imali u srednjoj školi i u četvrtom razredu smo polagali DSD ispit i tko je položio mogao se prijaviti za stipendiju (naravno ne dobiju ju svi). Ali mislim da je to test koji ćeš morati položiti da potvrdiš znanje njemačkog jezika potrebno za upis na bilo koji fakultet tamo. (Ako jest, ne brini, fakat je lagan za položiti! :D)

Uglavnom, ne bih ti htjela puniti glavu poluinformacijama/dezinformacijama, nego preporučujem da proučiš malo ovu stranicu:

http://www.daad.or.kr/ger/index.php

Sretno! :D

Da, znam da DAAD izdaje te stipendije, malo ću provjerit još po njihovim stranicama :mig:
Da, znam i da moram položit taj nekakvi ispit, i ne vjerujem da bi trebalo bit problema :D

HVALA puno, puno na informacijama (i linku :) )
Znači trebam se prvo upisat na neki faks u HR? :eek:

PS: kako je tvojoj frendici tamo, jeli zadovoljna xD

bosslady
17.08.2010., 23:31
Da, znam da DAAD izdaje te stipendije, malo ću provjerit još po njihovim stranicama :mig:
Da, znam i da moram položit taj nekakvi ispit, i ne vjerujem da bi trebalo bit problema :D

HVALA puno, puno na informacijama (i linku :) )
Znači trebam se prvo upisat na neki faks u HR? :eek:

PS: kako je tvojoj frendici tamo, jeli zadovoljna xD

Super joj je :D Kaj se financija tiče, DAAD joj plaća stan (unajmila je s još dvije cimerice) i faks, kaže da je faks puno manje zahtjevan nego u Hrvatskoj (npr. ona ima tri ispita po semestru) i radi sa strane u nekom uredu za super plaću (po našim domaćim mjerilima) tako da :D Isplati se ako dobro barataš s njemačkim.

Jest da je prvo bila usamljena i slično, mislim to je normalno, ali lako se povežeš s ljudima s faksa i njoj je sad fakat dobro. Htjela bi ostati tamo i nakon što završi faks.

EDIT: Ne znam mora li se u svakom slučaju (vrsti stipendije) prvo tu upisati istovrsni faks, ali ona je morala.

vedranna2
25.08.2010., 17:47
Pozdrav svima! Ovako, trenutno studiram pravo u Zagrebu i obzirom da je u pravničkoj struci stanje sve gore razmišljam o upisu još jednog faksa. Prvo sam razmišljala o upisivanju VŠMOD u Zgu (specijalistički studij(samo 2 god)),no načula sam da je to čisto bacanje novca. Pa me zainteresiralo studiranje u inozemstvu, međutim slabo se razumijem u inozemne fakultete. Pa bih molila da netko preporučiti neki inozemni faks, a opet da bude vezano uz pravo ili diplomaciju/ predavanja na engleskom/ maksimalnog trajanja do 2 godine ?

lafra
26.08.2010., 08:44
znate li možda, upisala bih Master u Njemačkoj, na Uni (Tubingen ili Wuppertal), daj bože, no nije mi jasno, i ne vjerujem da će mi se ikad to obistinit, jel an Uni jako teško upasti??? Traže milju uvjeta...ja sam završila ekonomiju i njem bi lako položila...samo pliz ako netko ima neka iskustva i poznanstava na tu temu? hvala

.stolz
27.08.2010., 14:55
pozdrav! ima li netko da studira u njemačkoj/austriji/švicarskoj prirodne znanosti, ( npr. fiziku) i može li prepopručiti fakultete za master programe na engleskom jeziku?

da li za master iz fizike ima kakve posebne stipendije, ne trebam razvikana sveučilišta, dovoljna su i manja središta. hvala

michelangelogt
30.08.2010., 14:18
Da li je itko studirao u Kanadi.... Možda netko da mi prenese koju info.

Poodle noodle
31.08.2010., 12:00
Nakon zavrsene medunarodne srednje skole imam International Baccalaureate diplomu i namjeravam se upisati na fakultet u jednoj od skandinavskih zemalja. Prijateljima iz drugih zemalja njihova drzava placa skolovanje i smjestaj u inozemstvu, a oni kada zavrse faks i zaposle se (sto može biti i 10-15 godina kasnije) otplate drzavi ono sto im je posudila kada su to najvise trebali. Zanima me da li nasa drzava prakticira ista slicno?

noinspiration
31.08.2010., 19:02
Ti to ozbiljno? :rofl:

vedranna2
31.08.2010., 19:57
Milijun pitanja odgovora ni od kuda :confused:
Možda ću sa ovim pitanjem imati više sreće: može li mi netko ponešto reć o stručnoj edukaciji iz područja menadžmenta u London Business School? Kolika je cijena, trajanje tečaja/ poslijediplomskog? Hvalaaaa :p

music_man
31.08.2010., 20:25
pozdrav! ima li netko da studira u njemačkoj/austriji/švicarskoj prirodne znanosti, ( npr. fiziku) i može li prepopručiti fakultete za master programe na engleskom jeziku?

da li za master iz fizike ima kakve posebne stipendije, ne trebam razvikana sveučilišta, dovoljna su i manja središta. hvala

Yooo
U Svici je jako dobar EPFL (Lausanne), vodeci u svijetu sto se tice prirodnih znanosti. Za master u Svici nije moguce dobiti stipendiju.

V.Sipak
01.09.2010., 14:23
Milijun pitanja odgovora ni od kuda :confused:

a sto ne googlate malo :confused: sve potrebne informacije cete naci na stranicama od fakulteta koji vas interesira,ako vam nesto nije jasno mozete i nazvati na broj koji vam pise na njihovim stranicama,niste vi prvi strani studenti koji se informiraju o mogucnosti studiranja kao stranci.sekretarice koje se javljaju na telefon su za to placene da takvima razjasne mogucnosti,dakle bez straha.

vedranna2
01.09.2010., 18:12
a sto ne googlate malo :confused: sve potrebne informacije cete naci na stranicama od fakulteta koji vas interesira,ako vam nesto nije jasno mozete i nazvati na broj koji vam pise na njihovim stranicama,niste vi prvi strani studenti koji se informiraju o mogucnosti studiranja kao stranci.sekretarice koje se javljaju na telefon su za to placene da takvima razjasne mogucnosti,dakle bez straha.

Da googlala sam, i nisam pronašla potrebne informacije, a i zanima me poneko iskustvo, savijet, a teško da ću ti nać na stranicama faksa ili preko telefona, osim toga ovo je jeftiniji način od telefoniranja u UK.

V.Sipak
01.09.2010., 19:03
Da googlala sam, i nisam pronašla potrebne informacije, a i zanima me poneko iskustvo, savijet, a teško da ću ti nać na stranicama faksa ili preko telefona, osim toga ovo je jeftiniji način od telefoniranja u UK.

London Business School ima svoj forum pa pokusaj tamo a sto se tice "jeftinijeg nacina" zar nije neki engles rekao "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino"

vedranna2
01.09.2010., 21:20
London Business School ima svoj forum pa pokusaj tamo a sto se tice "jeftinijeg nacina" zar nije neki engles rekao "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino"

Okee, okee, samo bez nervoze. Na kraju krajeva i ovo je forum i topic za prikupljanje informacija kakve sam ja tražila, prema tome chill out :mig::mig::mig:

V.Sipak
02.09.2010., 00:24
Okee, okee, samo bez nervoze. Na kraju krajeva i ovo je forum i topic za prikupljanje informacija kakve sam ja tražila, prema tome chill out :mig::mig::mig:

nisam ja nervozan,ematrikulacija za "Technische Universität München" je stigla tako da sam sasvim smiren a ti prikupljaj informacije na ovom forumu,svako dobro ti zelim :mig:

buntspecht
02.09.2010., 01:03

da bi se upisala na faks bez nekih dodatnih gluposti, moras se prvo upisat na hrvatski faks, ako ne onda moras ici jednu godinu na Studienkolleg.prije nego se odlucis za neki faks, provjeri dali za taj studij postoji NC , jer ako postoji zaboravi na njega

sto se tice znanja njemackog jezika, za upis na njemacki studije je potrebno imati polozen DSH,koji se u pravilu polaze na fakultetu i obicno se obradjuju teme vezane za sam faks.

osim toga da bi se uopce dobila viza potrebno je svake godine dokazat da imas 7500 Eur na posebnom Sperrkontu kod neke njemacke banke

BRAB-STON
02.09.2010., 10:54
pozdrav...jedna privatna firma u Njejmačkoj inače otvara mjesto "doktorand"-to je postdiplomski (?)....jel bih npr.ja mogao nakon faxa se prijaviti na to mjesto. Odnosno,zanima me jeli to moguće jer ne znam kolko je točno njihov način studija različit od našeg(iako bi bolonja to trebala kao izjednačit) i postoji li kakva šansa za mene :) ili je to rezervirano baš za Njemce...ako itko išta zna,hvala :)

lafra
03.09.2010., 08:43
nisam ja nervozan,ematrikulacija za "Technische Universität München" je stigla tako da sam sasvim smiren a ti prikupljaj informacije na ovom forumu,svako dobro ti zelim :mig:

Čestitam, woow, tako nešto slično bi i ja...ti si to upisao 1. godinu ili nekaj više, aj pliz jel mi možeš objasniti kak si ti to, kaj ti je bilo najteže..ja gledam Master u Njemačkoj, nekako bih baš otišla..

Haznadar
03.09.2010., 10:45
http://www.mastersportal.eu/students/browse/country/11/germany.html

V.Sipak
03.09.2010., 20:04
Čestitam, woow, tako nešto slično bi i ja...ti si to upisao 1. godinu ili nekaj više, aj pliz jel mi možeš objasniti kak si ti to, kaj ti je bilo najteže..ja gledam Master u Njemačkoj, nekako bih baš otišla..

hvala na cestitkama, allerdings finde ich das wooow übertrieben, vor allem wenn man bedengt dass einiger meiner mitschüler ein stipendium für havard zb bekommen haben^^
wie ich das gemacht habe? ganz einfach, hab mein abi gemacht und mich online beworben und am nächsten tag hab ich schon meine zusage bekommen :D
nach dem ich die zusage bekommen habe musste ich natürlich alle papiere nachreichen und dann wurde ich immatrikuliert.
kaj mi je bilo najteze? weiß nicht, nebih sad mogao reci da je nesto bilo posebno tesko.
moje misljenje je da bi svako trebao osobno nazvati faks za kojeg se interesira i pitati direkt kod njih kako to kod njih funkcionira i sto mu sve treba da bi kod njih mogao studirati sve ostalo je kinderkake.

vedranna2
03.09.2010., 20:25
http://www.zona-znanja.hr/ nadam se da će pomoć nekome :mig:

buntspecht
03.09.2010., 23:40
hvala na cestitkama, allerdings finde ich das wooow übertrieben, vor allem wenn man bedengt dass einiger meiner mitschüler ein stipendium für havard zb bekommen haben^^
wie ich das gemacht habe? ganz einfach, hab mein abi gemacht und mich online beworben und am nächsten tag hab ich schon meine zusage bekommen :D
nach dem ich die zusage bekommen habe musste ich natürlich alle papiere nachreichen und dann wurde ich immatrikuliert.
kaj mi je bilo najteze? weiß nicht, nebih sad mogao reci da je nesto bilo posebno tesko.
moje misljenje je da bi svako trebao osobno nazvati faks za kojeg se interesira i pitati direkt kod njih kako to kod njih funkcionira i sto mu sve treba da bi kod njih mogao studirati sve ostalo je kinderkake.

da to samo ako si napravio abi u njemackoj i ako zivis u njemackoj. za osobe iz hrvatske koje zele studirat u njemackoj postupak je potpuno drugaciji i daleko kompliciraniji

Piggy
05.09.2010., 17:27
U Finskoj ti je studij besplatan za svakoga. Plaćaš sebi smeštaj, režije i hranu.

matija1401
06.09.2010., 11:21
Bok! Zanima me da li moguće upisati se na neki master u inozemstvu (engleska ili SAD), ako nam ocjene nisu baš bajne?? :-) Ne mislim na dobivanje stipendije, ja bi si sam platio sve to, ali me znima da je moguće upisati se??

zagrebački
08.09.2010., 08:02
bio u Parisu 1 semestar..radio za EDF i pisao diplomski..diplomirao porsle god na FERu po starom programu..dobio posao u zg..sad trazim magisterij negdje vani..prijavio se na Harvard..ali realnija opcija je Graz ili Wien..

ak koga zanima paris, nek pita..inacer grad je savrsen..sve placeno bilo.

Poz

Ques Staff
08.09.2010., 21:40
Jel ima itko iskustava sa prebacivanjem naseg prosjeka u GPA?
Koje institucije to rade?

Na Columbia Business School ima GPA Conversion Guide ali neznam jel isto vrijedi i za druge fakultete. Evo linka: http://www4.gsb.columbia.edu/mba/lea...ynow/start#GPA

PilotInstruktor
09.09.2010., 17:37
Jel ima itko iskustava sa prebacivanjem naseg prosjeka u GPA?
Koje institucije to rade?

Na Columbia Business School ima GPA Conversion Guide ali neznam jel isto vrijedi i za druge fakultete. Evo linka: http://www4.gsb.columbia.edu/mba/lea...ynow/start#GPA

Uzmeš svoj prosjek, i od njega oduzmeš 1.

Dakle, ako ti je prosjek na primjer, 4.23, to je u Američkom sistemu 3.23.
Ali ti ne računaš sam GPA već pošalješ njima svu papirologiju, pa to oni sami riješavaju.

I da, sretno s upadom na Columbiju. Sreće će ti trebati jako puno. :D

Ques Staff
09.09.2010., 18:33
Uzmeš svoj prosjek, i od njega oduzmeš 1.

Dakle, ako ti je prosjek na primjer, 4.23, to je u Američkom sistemu 3.23.
Ali ti ne računaš sam GPA već pošalješ njima svu papirologiju, pa to oni sami riješavaju.

I da, sretno s upadom na Columbiju. Sreće će ti trebati jako puno. :D

Po njihovom računanju prosjek od 4.0 jednak je 3.3 GPA što je puno bolji način preračunavanja nego samo da se oduzme 1 jer naš npr. 4.5 nije isto kao i njihov 3.5...

martina1704
11.09.2010., 20:50
Bok! Zanima me da li moguće upisati se na neki master u inozemstvu (engleska ili SAD), ako nam ocjene nisu baš bajne?? :-) Ne mislim na dobivanje stipendije, ja bi si sam platio sve to, ali me znima da je moguće upisati se??

Prošli tjedan sam vidjela na http://www.zona-znanja.hr/Onama/Info/tabid/71/language/hr-HR/Default.aspx

A jučer sam bila na evaluaciji i stvarno sam puno saznala pa sam definitivno odlučila probati :) drž'te fige! :)

martina1704
11.09.2010., 20:51
http://www.zona-znanja.hr/ nadam se da će pomoć nekome :mig:

puuuno hvala! :)

glumac1991
11.09.2010., 21:23
pozz zna li netko bilo koju informaciju o studiju glume u londonu,hvala!

martina1704
11.09.2010., 21:39
Mislim da ne, nažalost :( ali probaj naći stipendiju

U Finskoj i još nekim skandinavskim zemljama (mislim Danskoj) je sve besplatno, ali samo za njihove državljane koji zato plaćaju ogromne poreze

TheRusvaj
16.09.2010., 13:40
U Švedskoj je visoko obrazovanje potpuno besplatno za sve, i strance i domaće... troškove života naravno snosiš sam, ako ne nabaviš neku od stipendija iz njihovih programa koji su zaista raznovrsni... pogledaj malo po internetu jer imaju jako kvalitetne stranice na tu temu (i nacionalne i od pojedinih sveučilišta) di te doslovno vode kroz svaki korak i objašnjavaju sve. Također studiranje u manjim sredinama sa uglednim sveučilištima (npr. Uppsala) je znatno povoljnije s obzirom na troškove života koji su tamo puno niži nego u npr. Stockholmu. Imaju i velik broj studija na kojima je nastava na engleskom, možeš dobit smještaj u domu i kao stranac, njima je normalno da za vrime faksa i radiš, tako da se može dobit studentska radna dozvola

bow
16.09.2010., 16:59
U Švedskoj je visoko obrazovanje potpuno besplatno za sve, i strance i domaće... troškove života naravno snosiš sam,

samo mali ispravak
nazalost, od sljedece akademske godine, svedjani zapocinju s naplacivanjem master programa za ne-EU gradjane. doktorati su i dalje besplatni + moras imat nekih 7500 eura na racunu kao dokaz da mozes zivit tamo 10 miseci (750 eura misecno) ali to jos provjeri, nisan siguran 100%, mozes i radit ali bez jezika zna bit problem nac posal. sve ostalo stoji, imas hrpu programa na engleskom, troskovi zivota i nisu tako skupi ka sta ljudi kod nas misle
preporucan da pocnes s ovom stranicom (inace su svedske "studentske" stranice najpreglednije od sviju koje san pretraziva)
https://www.studera.nu/studera/1374.html
a na njoj mozes pronac linkove za ostale vazne stranice.

motorolica
18.09.2010., 17:48
Gugl, gugl, gugl! Svakakvih stipendija se pronađe. Super je gledati i direktno na stranicama raznih fakseva. I obavezno www.stipendije.info
Imaš naravno i erasmus, erasmus mundus itd:)

matija1401
19.09.2010., 22:11
Bok!

Zanima me da li ima netko kakva iskustva sa studiranjem u UK! Ja razmišljam o tome da upišem postdiplomski studij financiju (ili tako nešto) u engleskoj. Trenutno završavam petu godinu na EFZG.
Konkretno me zanima, da li je velika razlika između studiranja u UK i u Hrvatskoj, znači, da li treba više učiti, kakav je princip polaganja ispita, da li je sve to zajedno puno teže nego kod nas???
:s

bobcat_13
20.09.2010., 08:49
I da, zahvaljujem na odgovorima :D

Chromium
20.09.2010., 20:52
Bok. Pohađam 3. razred gimnazije, i vec dosta vremena po glavi mi se mota nekakva želja da bilo kako dođem do nekakvog obrazovanja iz inozemstva. Bilo da je to nekakva razmjena učenika preko lijeve agencije,neki program potaknut državom, neki rkaći višetjedni, višemjesečni boravak; ili bilo koja vrsta kvalitetnog boravka u inozemstvu radi proširivanja iskustava, dobivanja novih znanja, razvijanja stranog jezika i sl.

I naravno, što više istražujem o tome, više mi je jasno da je tako nešto u lijepoj našoj vrlo teško ostvariti, pogotovo bez dobre novčane injekcije, možda dobre veze ali povrh svega upornosti u traženju posrednika te sam došao do zaključka da su programi takvoga tipa dosta zastupljeniji u fakultetskom obrazovanju. Svjestan sam da čim se ranije počnem informirati o ovim stvarima bolje ću znati koji su mi prioriteti tj postignuća važna što u srednjoškolskom što u fakultetskom obrazovanju(npr. da li bi malo više truda s ocjenama trenutno doneslo mi nekakve povlastice na fakultetu)
Živim u Rijeci i dosta sam afirmiran što se fakulteta tiče, to je dakle medicina. Govorim engleski odlično, talijanski osnove(naravno dobrom motivacijom ovo se sigurno može poboljšati..).

Dakle, molio bi ljude da podijele svoja iskustva i smjernice što se tiče inozemnog obrazovanja:

koje su razlike? što mi konkretno donosi obrazovanje u inozemstvu? da li su strani fakulteti uvijek cijenjeniji? da li su naši fakulteti loši/lošiji ili nedovoljno dobri u usporedbi sa nekim iz bližih zemalja? kako ukratko funkcionira stipendiranje države(postoje li stipendije/pomoć pri školovanju u stranoj državi) i što je potrebno(ukratko) za dobru stipendiju u hrvatskoj?
medicinski fakultet u rijeci(kvaliteta)?

music_man
22.09.2010., 17:22
Bok. Pohađam 3. razred gimnazije, i vec dosta vremena po glavi mi se mota nekakva želja da bilo kako dođem do nekakvog obrazovanja iz inozemstva. Bilo da je to nekakva razmjena učenika preko lijeve agencije,neki program potaknut državom, neki rkaći višetjedni, višemjesečni boravak; ili bilo koja vrsta kvalitetnog boravka u inozemstvu radi proširivanja iskustava, dobivanja novih znanja, razvijanja stranog jezika i sl.

I naravno, što više istražujem o tome, više mi je jasno da je tako nešto u lijepoj našoj vrlo teško ostvariti, pogotovo bez dobre novčane injekcije, možda dobre veze ali povrh svega upornosti u traženju posrednika te sam došao do zaključka da su programi takvoga tipa dosta zastupljeniji u fakultetskom obrazovanju. Svjestan sam da čim se ranije počnem informirati o ovim stvarima bolje ću znati koji su mi prioriteti tj postignuća važna što u srednjoškolskom što u fakultetskom obrazovanju(npr. da li bi malo više truda s ocjenama trenutno doneslo mi nekakve povlastice na fakultetu)
Živim u Rijeci i dosta sam afirmiran što se fakulteta tiče, to je dakle medicina. Govorim engleski odlično, talijanski osnove(naravno dobrom motivacijom ovo se sigurno može poboljšati..).

Dakle, molio bi ljude da podijele svoja iskustva i smjernice što se tiče inozemnog obrazovanja:

koje su razlike? što mi konkretno donosi obrazovanje u inozemstvu? da li su strani fakulteti uvijek cijenjeniji? da li su naši fakulteti loši/lošiji ili nedovoljno dobri u usporedbi sa nekim iz bližih zemalja? kako ukratko funkcionira stipendiranje države(postoje li stipendije/pomoć pri školovanju u stranoj državi) i što je potrebno(ukratko) za dobru stipendiju u hrvatskoj?
medicinski fakultet u rijeci(kvaliteta)?

Hej, javi se na pm ako te zanima Svicarska ili USA.

Mija123
24.09.2010., 11:03
Pozdrav svima...Upisala bih post doktorat u Izraelu.Da li neko ima iskustva sa skolovanjem u ovoj zemlji?Ima li sansi da dobijem stipendiju,iako nisam jevrejka?

matija1401
27.09.2010., 22:45
Hej, javi se na pm ako te zanima Svicarska ili USA.

Ej, jel bi mogao napisati nešto o studiranju u SAD-u, mene zanima postdiplomski iz financija tamo? Jel možeš malo objasniti kako to kod njih ide, ako imaš neka iskustva.
Hvala Ti!

scotty22
28.09.2010., 13:51
Pozdrav. Jel zna neko ili ima iskustva kako se može upisati studij u njemačkoj konkretnije Frankfurt/Offenbach? Imam gore smještaj, čak i poslodavca koji bi me uzeo na praksu, znam švapski, ovdje sam završio VŠS računarstvo u Nas. Tamo bih isto nešto u struci upisao za daljnje napredovanje itd...

music_man
28.09.2010., 22:20
Ej, jel bi mogao napisati nešto o studiranju u SAD-u, mene zanima postdiplomski iz financija tamo? Jel možeš malo objasniti kako to kod njih ide, ako imaš neka iskustva.
Hvala Ti!

Hej, ne znam kako funkcionira za postdoktorski. Ja sam trenutno na bachelor (preddipomski). Pronadi fakultet koji te zanima, odi na njihovu sluzbenu stranicu i sve je super jasno opisano. :D

matija1401
29.09.2010., 09:49
Hej, ne znam kako funkcionira za postdoktorski. Ja sam trenutno na bachelor (preddipomski). Pronadi fakultet koji te zanima, odi na njihovu sluzbenu stranicu i sve je super jasno opisano. :D

A jel se teško upisati, kakvi su uvjeti upisa (ocjene, testovi itd.)? Kakav je princip školovanja, tamo jel pono različitiji nego kod nas (mislim, jel treba učiti više ili manje nego ovdje, jel gradivo zahtevnije, kakvi su profesori i to, neka tvoja iskustva)Znam da neznaš za postdiplomski, ti reci kako si se ti upisao i kakva su tvoja iskustva, vjerojatno je onda i ovo nešto slično.

Puno ti hvala!!

Maniac1950
05.10.2010., 17:11
Srdačan pozdrav,

Student sam 3 godine ekonomije, i zanima me MBA , tražio sam po netu ali ništa konkretno nisam našao,
biste li mi mogli preporuciti neke fakultete u inozemstu za mba , te i njihove cijene uvijete i slicno. Bilo je neka tema na forumu ali ništa konkretno..

Nadam se da ce i drugima pomoć,

Hvala lijepa

matija1401
06.10.2010., 11:50
Može li mi netko objasniti koji bi bio Hrvatski ekvivalent engleskom - UK 2.2 (Honours) Bachelors degree???

Puno hvala!

monchika
06.10.2010., 20:38
želim upisati studij u Grazu,il Beču...a nigdje ne mogu pronći što mi sve treba za upis na te faksove :// heeeeeelp :ne zna:

juretherebel
06.10.2010., 20:47
želim upisati studij u Grazu,il Beču...a nigdje ne mogu pronći što mi sve treba za upis na te faksove :// heeeeeelp :ne zna:

:kava:

nisi jedina

music_man
07.10.2010., 15:48

Hvala Bogu na Googleu. Trebalo mi je 45 sekundi da pronadem.

Graz: http://www.uni-graz.at/en/stpawww/stpawww_internationalstudents.htm#tuitionfees

Bec: http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=407

:top:

Laison
07.10.2010., 17:33
Sto mislite o studiranju u Ceskoj?

sunnybarrett
07.10.2010., 19:43
Sto mislite o studiranju u Ceskoj?

Zvuci dobro :)

Zanima me ima li itko nekakvo iskustvo da podijeli samnom o daljnjem nastavku studija u stranoj zemlji?
2.sam godina FSB-a i selim se u UK slijedece godine,i htjela bih nastaviti studij tamo....znam da je kod njih sistem drugaciji,ali nadam se da cu nekako uspjeti...
anyone?

sunnybarrett
10.10.2010., 09:11
Vidim da ovdje rijetko tko odgovori na pitanje... :D ako će nekome išta značiti,evo jedan link:
http://www.university-world.com/Europe-Universities-state.html

ROTC
10.10.2010., 17:57
Ovako sad sam 4.raz srednje tehničke škole i zanima me upis na američko sveučilište (ROTC), pa da upitam, kako se prijaviti tamo, gledao sam na njihovim stranicama piše da trebam bit američki građanin da se mogu upisat pa me zanima dali postoji šansa za dobit američko državljanstvo na neki "ubrzani" način preko te škole i što sve prije samog upisa treba napravit, koje ispite položit, koja je procedura općenito za upis na američka sveučilišta i koliko to košta? Gledao sam po netu malo ali mi puno toga nije jasno. Pozdrav

NoHaa
11.10.2010., 15:07
ovako , trenutno idem u srednju školu , medicinsku , smjer : fizioterapeut.
Čula sam i da je posao jako poznat i da bi se sa njim lako mogla zaposliti izvan granica Hrvatske .. Je li to istina?
Imam u planu kada završim srednju otići u Njemačku na višu fizioterapeutsku ( jer tamo imam rodbinu ,a bih imala kako-tako barem smještaj ) . Ali neznam ništa o tim tamo višim školama...neznam ni pod kojim imenom da izgooglam..
I kasnije poslije te više ,mislila sam u Ameriku na dodatne tečajeve i tamo se zaposliti i raditi .

Ili je bolje da odma sa 18-19 idem u Ameriku,radim kao babysitter i s time si zarađujem ..?

I pls stranice škola ako netko zna da se mogu raspitati.
Nemojte se odma ljutit kao što nas to briga,nisam znala gdje drugdje da pitam :)

seal
12.10.2010., 20:27
netko je prije napisao da drzeva financira sve (uz odredene uvjete) ukoliko se vanka ide studirat neki smjer koji se nemoze (ne postoji) studirat u rh.

jel zna iko nesto vise o tome?

Luke1110
12.10.2010., 20:55
Tek sam 4. godina srednje ali me zanima kako to ide ako zelim studirati u inozemstvu (UK ili SAD). Citao sam dosta toga na stipendije.hr ali me sve to jako zbunjuje. Di otici za prijavu,kako uopce naci fakultet u stranoj zemlji (dal nam daju opcije ili moramo sami nac fakultet i kontaktirat nekog tamo i sredit nesto).Koji su uvjeti za stipendiju (ja sve 4.godine srednje prolazim s ocjenom 4,dali i dalje imam sanse s tim). Uglavnom moze li mi netko objasnit SVE kak to ide.

Zahvaljujem

Lina"007
16.10.2010., 08:02
trenutno sam 4. razred prirodoslovne gimnazije Vž ( ali ne 1. gimnazija) , znam da ovi na 1. gimni imaju dsd uključen u nastavu..... i da polažu taj ispit... sada me zanima dali mogu i ja ( znam da ću vjerojatno nešto patiti ) ići polagati dsd ? I koliko vam uopće koristi Dsd pri upisu na fax u Beču ili bilo kojem drugom faxu ?

Lady_D
16.10.2010., 13:27
Pomaže utoliko da ne moraš na tom faksu polagat ispit iz jezika, a ovo dal možeš kod njih polagat - a pitaj, pošalji mail u tajništvo ili direkt profesoru/ profesorici koji drži ta predavanja. Iako je malo vjerojatno da će te pustit jer se ti ispiti inače skupo plaćaju. Speaking of, taj isti ispit možeš polagat u Goethe institutu u Zagrebu. Na njihovoj stranici (http://www.goethe.de/ins/hr/zag/deindex.htm) je sve objašnjeno, a ako nekaj i dalje nije jasno - šalji mail. :)

Lina"007
16.10.2010., 15:48
thx

marina0000
17.10.2010., 15:13
jel mi može netko reći šta je sve potrebno za TU vienna? želim studirat arhitekturu i zanima me šta sve treba odnjet od dokumenata,dal treba radove ,na koju foru se uopće upada jel prijemni neki il ocjene. e i još nešto kolko dobro treba znat njemački da bi te opće primili i još trebam neku studentsku vizu ili boravišnu dozvoli ili kaj?

SiXo
18.10.2010., 15:44
Ja sam trenutno 2 razred gimnazije, i stvarno imam želju studirati glumu u inzoemstvu. Sve štima volio bi ja upast i tu na Akademija Dramskih Umjetnosti, ali mislim da bi mi studiranje u inozmestvu puno bolje pomoglo. S obzirom da engleski govorim bolje od hrvatskog, studiranje u Velikoj Britaniji ili Americi bi bilo odlično. Pa ako netko može pomoc nekak, nek mi se javi. Hvala! :)

music_man
18.10.2010., 17:39
Ja sam trenutno 2 razred gimnazije, i stvarno imam želju studirati glumu u inzoemstvu. Sve štima volio bi ja upast i tu na Akademija Dramskih Umjetnosti, ali mislim da bi mi studiranje u inozmestvu puno bolje pomoglo. S obzirom da engleski govorim bolje od hrvatskog, studiranje u Velikoj Britaniji ili Americi bi bilo odlično. Pa ako netko može pomoc nekak, nek mi se javi. Hvala! :)

U USA skoro na skvaom sveucilistu imas program za glumu i daju se dobiti relativno dobre stipendije.
Koju bi ti drzavu, koje sveuciliste? Moras razumjeti da je studiranje u USA jako skupo.

Laison
18.10.2010., 22:22
Pitam se jel kasno studirati sa 22 ili 23 godina?

Countess
22.10.2010., 19:40
Pitam se jel kasno studirati sa 22 ili 23 godina?

...Ne.

Imaš cijelu temu na KZŠIS-u o tome, ovdje (http://forum.hr/showthread.php?t=137866).

Sparkly
24.10.2010., 18:57
Ja sam 4.razred jezične gimnazije i zainetresirana sam za studiranje u Londonu. Recimo da bih smještaj i hranu mogla sredit (imam nešto u planu), školarinu bi trebala pokrit stipendija i sad odakle krenut, znam da moram krenut odmah jer kod njih ti upisi počinju puno ranije. Ali kome se ja sad trebam obratit za polaganje testova i sve ostalo što ide s time?

littleparasite
25.10.2010., 14:34
Studiram komparativnu književnost u Zagrebu (ove jeseni upisala diplomski), ali bih voljela jedan semestar (barem) otići na Filozofski u Novi Sad. Zna li netko iz vlastitog ili tuđeg iskustva kako se za to dobiva stipendija i kako je tamo?
Mislim da velike razlike u kvaliteti između studija nema, razlozi odlaska su znatiželja, predah od Zagreba, nova sredina, osamostaljenje i sl.

Laison
26.10.2010., 16:45
U popunjavanju formulara trebao bih napisati u jednom formu zasto zelim studirati u nekoj zemlji i zasto bih bio kandidat za to, zvuci sablasno ali to me muci danima... moze neko pomoci?

Amybroj9
26.10.2010., 19:11
Malo glupo pitanje,ali zanima me i bitno je...
Npr.,u Hrvatskoj završiš godinu nekog fakulteta (bilo kojeg,npr. ekonomija)...Bi li mogao ostale tri godine završiti u Srbiji ili Bih?

i live4love
27.10.2010., 00:31
jel znate koliko otprilike kosta 1 godina studiranja vani npr. u Londonu ili Svicarskoj? (znaci prosjecno,nije odreden smjer)

music_man
27.10.2010., 12:18
jel znate koliko otprilike kosta 1 godina studiranja vani npr. u Londonu ili Svicarskoj? (znaci prosjecno,nije odreden smjer)

Svicarska 1200 CHF godina, London vise od 10 000 EUR.

Tussaud
30.10.2010., 10:20
Jel ima neko tu da studira na Karl Franz univerzitetu u Grazu? Ako ima, molim da mi se javi pm-om. Hvala :)
(ili da se želi prijaviti, može i to :D)

Tussaud
30.10.2010., 10:25
Malo glupo pitanje,ali zanima me i bitno je...
Npr.,u Hrvatskoj završiš godinu nekog fakulteta (bilo kojeg,npr. ekonomija)...Bi li mogao ostale tri godine završiti u Srbiji ili Bih?

Pa iz Hrvatske u Bosni bi sigurno mogao, naročito u Bosni, jer znam da naši dosta cijene vaše diplome i studije... a i čula sam da dosta hrvatskih profesora predaje na faksu u Sarajevu, tako da ne vidim problem. Mada bi ti ja preporučila ako možeš ostati u Hrvatskoj biće ti bolje... bar koliko ja znam po iskustvima. Jedino u Banjaluci su pohvalni faksovi i profesori (doosta lakše kod njih upasti nego u Sarajevu).

Roze.Karen
30.10.2010., 13:10
Studiranje u Kanadi , Torontu?

Nemislim na nacin da dobijem stipendiju i da odem u Kanadu, nego preko studentske vize. Htjela bih studirati u Kanadi u Torontu jer tamo imam i rodake kod kojih bih mogla zivjeti dok studiram. No da bi isla tamo studirati moram znati par stvari. Pa zanima me kako bih polagala prijamni ispit (nije valjda da moram ici direktno u Kanadu da bih polozila i onda ako ne uspijem se ponovno moram vracat u hrvatsku!?!) ? Te koje predmete moram polagati za neki elektrotehnicki fakultet ili bar usko povezanim s tim? I dali uopce ima takav faks u torontu, i ako imate mozete mi molim vas dati webpage
Zatim zanima me koliko otprilike dodje skolovanje u Torontu i dali se placa godisnje ili jedna cijena dok se ne zavrsi fakultet? Te da li je lako dobiti studentsku vizu s tim da vec imam rodake u Kanadi (tatinu sestru)?
Zatim kakav je zivot u domovima za ucenike i dali se to naknadno placa?
Onda inace kakva je Toronto destinacija za studente? Dali bi uopce mogla upasti u neki faks u Torontu s time da sam prosla prva dva razreda (racunalni tehnicar) s 4, a druga dva planiram proc s 5.

Ako je vec otvorena ovakva tema ja e ispricavam i molim vas da mi date link >.<

Te ako imate jos kakvih savjeta u vezi studiranja u inozemstvu ili nesto za dopuniti i dodati, te vasa iskustva slobodno odgovorite

I da zanima me dali bi mogla dignuti kredit pa da tako platim skolovanje a onda kad se zaposlim nakon skole to sve otplatim, ili kako vec to ide?

a_melancia
31.10.2010., 22:12
Bok! Dobila sam stipendiju za sljedeći semestar za Graz u iznosu od 300 eura mjesečno, 3 mjeseca. Zanima me je li tko već tamo bio/živio kao student i je li zna kolike su cijene stanova tamo? Kako ću uopće naći tamo stan? Ovo je prva godina da je bio natječaj za tu stipendiju na mom sveučilištu pa nemam koga pitati za savjet... Koliko je otprilike novaca dovoljno za prosječni studentski život mjesečno tamo? :):)

mentalny
01.11.2010., 21:22
Zanima me jedna stvar. ja trenutno nisam student, zavrsio sam ima mjesec dana 3. godinu (prvostupnik), i sada, otvoreni su natjecaji za mobilnost studenata za neke drzave na moj faksu (finska,austrija, slovenija..). do kraja 11. mjeseca ovegodine traje natjecaj. mogu li se i kako ja prijaviti, ako dogodine mislim na studij? to mi je malo nejasno.. posto su već sada prijave za studij koji će biti za godinu dana.

a_melancia
01.11.2010., 21:30
Zanima me jedna stvar. ja trenutno nisam student, zavrsio sam ima mjesec dana 3. godinu (prvostupnik), i sada, otvoreni su natjecaji za mobilnost studenata za neke drzave na moj faksu (finska,austrija, slovenija..). do kraja 11. mjeseca ovegodine traje natjecaj. mogu li se i kako ja prijaviti, ako dogodine mislim na studij? to mi je malo nejasno.. posto su već sada prijave za studij koji će biti za godinu dana.

mislim da moraš biti upisan na diplomski ako se misliš prijaviti jer ti sada više nemaš status studenta. ja sam se isto prijavila za neke takve i uvjet je bio naravno da si upisan na sveučilište, bez obzira imaš li već nekakvu diplomu ili ne. a koje su to točno stipendije?

mentalny
01.11.2010., 22:26
aha.. hvala.. onda nista slijedece godine..

to je na mom fakultetu ekonomskome.. ne znam tocno, 1000 stip., ja sam vise gleda malo po drzavama studije i tako to, nista dubiozno..
mene vise zezaju ti silni propisi, znanje/neznanje stranog/ih jezika, puno administracije..

*Cupcake*
04.11.2010., 19:51
Bok :)

Na 2. sam godini stručnog studija. Naglasak na STRUČNOM studiju, u okviru VELEUČILIŠTA. Htjela bih sad kad diplomiram ici studirati van drzave. Nisam jos detaljnije gledala gdje, no zanima me mogu li sa veleučilišta nastaviti studiranje van. Jer svi spominju sveučilište i sad me zanima ak nije problem sto sam ja na stručnom studiju :/

Hvala :)

petra_wb
06.11.2010., 11:11
Nakon sto zavrsis te 3 godine, imat ces 180 ECTS-a.
I na temelju tih 180 ECTS-a nastavljas daljnje skolovanje...
Ako fakat zelis vani nastavit studij,
odluci se sta i gdje zelis, jer to i nije bas jednostavna procedura...
Budi svjesna toga da te cekaju nostrifikacija diplome i rjesavanje vize...

cherrygirl
07.11.2010., 17:24
Dvoumim se između studiranja u navedenim zemljama.
Što se tiče V. Britanije na "listi" su mi Oxford i Cambridge te London Business School. A u SAD-u Yale, Brown i Princeton.Ovo nisu svi fakulteti o kojima razmišljam, oni su u užem izboru.

Molim ljude koji su studirali na tim fakultetima da podijele svoje iskustvo sa mnom. Može i na pm. Puno hvala unaprijed.

kowa
13.11.2010., 17:41
Zanima me University of Twente u Nizozemskoj, htio bih tamo upisati fakultet znanosti i tehnologije (Faculty of Science and Technology) kako bi se dalje mogao obrazovati i naposlijetku specijalizirati u bionici i biomehatronici. Zna li itko išta o tome fakultetu, iskustva, prednosti, mane...
Trebam li odmah nakon srednje škole upisati taj fakultet ili prvobitno započnem obrazovanje npr. na ETF-u ili nekom takvom fakultetu ovdje? U trećem sam razredu gimnazije i tražim informacije već sada kako bih se mogao pripremati.

vauvau!
15.11.2010., 19:08
studiranje u Grazu? :)

zagorka0211
18.11.2010., 19:41
Evo ovako dragi moji. :mig: nisam sada čitala sve iz početka jer sam primjetila da se ne piše nigdje konkretno za ljubljanu, pa bi vas ja eventualno zamolila tko će se zaletit na forum i vidjet moj post da mi ukratko napiše što i kako se mogu nakon 2 godine završenog stručnog studija na ekonomiji u zg prebacit u ljubljanu na ekonomski fakultet. što mi je potrebno od papira, što i kada se treba slati papiri, da li treba prevađat papire na slo, da li me ta škola u krajnjem slučaju košta i koliko i da li ja kao stranac imam pravo na dom ili neki smještaj ili isključivo traženje stana ? :)) ajde molim vas da mi netko odgovori jer uzasno puno razmisljam o tome... :)) hvaaala puno unaprijed ;)

sparkles
19.11.2010., 22:39
ima li netko iskustva s erasmusom? studiram germanistiku i htjela bi jedan semestar u njemačku, al ne znam jel bi dobila daad stipendiju jer nemam baš dobre ocjene a čula sam da se prema tome dobija? :ne zna:

deniKID
29.11.2010., 01:20
gledam ovdje na stipendije.info i niš mi nije jasno...
konkretno, ja bi na jesen 2011 trebao upisati diplomski studij, ali htio bi ga upisati u španjolskoj... još konkretnije, student sam ekonomije i zanima me područje marketinga...
e sad, gledam na ovom siteu prijašnje i trenutne natječaje i ne mogu pronaći nikakav natječaj vezan za marketing :/
drugo, da li je jedini uvjet za studiranje u inozemstvu stipendija? mislim, za dobiti stipendiju vjerojatno postoje visoki uvjeti, a ja sam student s prosjekom 3,2... postoji li način da sam plaćaš ili neš tako?

hvala

tereza_7
05.12.2010., 16:41
od nedavno sam diplomirani profesor po starom programu, jako me interesira upis poslijediplomskog i voljela bih znati ima li netko od vas iskustva s upisom istog negdje vani - placa li se i koliko, postoji li mogucnost stipendiranja, kako i gdje, kome se trebam javiti etc?
interesira me polje lingvistike i njemacki jezik, dakle ako netko ima iskustva s istim, voljela bi da me kontaktira privatno ili u ovom topiku.

ima li netko iskustva s erasmusom? studiram germanistiku i htjela bi jedan semestar u njemačku, al ne znam jel bi dobila daad stipendiju jer nemam baš dobre ocjene a čula sam da se prema tome dobija? :ne zna:

mene interesira ista stvar, uz ovo gore.

jasnica051
06.12.2010., 12:14
Mislim se prijaviti ya jedan od domova u grazu, ali ne mogu doci do info kako oni stoje sto se tice toga da netko prespava u sobi sa strane. tipa da vikendom ti dodje netko, koliko su strogi u pogledu toga, ili ih nije briga?

hvala hvala hvala:mig:

irados
14.12.2010., 19:14
pozdrav
trenutno sam treci razred gimnazije i sve si vise postavljam kao mogucnost sduiranja u sloveniji, opcenito mislim ic na ekonomiju(ako ce to bit u sloveniji onda u mariboru) eh sad kakva im je navala na te fakultete ii sve to a i zanima me kakva je tocno procedura upisa na faks u sloveniji(sta se sve treba napravit, u kakvim rokovima i sve to) bio bi zahvalan kad bi mi entko pomogao tko ima iskustva
pozz

Prolznikos
20.12.2010., 11:12
Ovako, zanima me koji je postupak kod upisivanja ''Master degree''-a u inozemstvu nas koji smo završili ''Bachelor degree'' odnosno prve tri godine studija (180ects) u Hrvatskoj, sve u potpunosti prilagođeno bolonjskom procesu. Kakva ste iskustva imali kod upisa te preostale dvije godine vani, koliko vam je bilo potrebno da bi prikupili svu dokumentaciju, da prevedete predmete i kako to sve funkcionira, da li se moraju polagati ispiti razlike ako se studij nastavlja u europi gdje je također na snazi Bologna, odnosno kako i šta s ispitima razlike ako se ide u neku prekooceansku zemlju gdje naravno nema Bologne, ali je sistem također 3+2.

Kakav ste prosjek ocjena imali odnosno kakav su vas minimum prosjek tražili? s obzirom da sam vidio da neki 'international studies' fakulteti traže od 3.5 pa na više, ako imate manje ne trebate niti ispunjavat aplikaciju.

Također me zanima da li i koliko uspjevate raditi uz školovanje i da li se vani striktno drže pravila od najmanje 70% dolazaka na predavanja?

Cijene master degree-a po kontinentima:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/International_tuition_fees.png

Na ovom grafu preuzetom s wikipedije vidim da europa u usporedbi s ostalima stoji fenomenalno po pitanju cijena, no i to naravno varira, tako da me zanima koji studij idete te kolika mu je cijena po godini na tom fakultetu kojeg polazite i u kojoj se zemlji uopće nalazite?

bez boja
20.12.2010., 18:54
eto i mene ... odlucih se registrirat kako bi mi netko rekao (po mogućnosti) iz iskustva kako ide proces za prijavu na studij recimo u pragu koji su uvijeti da te prihvate, stipendije itd... i ako postoji netko na forumu tko je izimigrirao i otišo studirat akademiju likovnih umijetnosti u pragu.

gledah te njihove stranice i lagano se upučujem ali ipak bi htjela nečije iskustvo. zahvaljujem se nekoj dobroj dušici

petra_wb
21.12.2010., 00:37
Ovako, zanima me koji je postupak kod upisivanja ''Master degree''-a u inozemstvu nas koji smo završili ''Bachelor degree'' odnosno prve tri godine studija (180ects) u Hrvatskoj, sve u potpunosti prilagođeno bolonjskom procesu. Kakva ste iskustva imali kod upisa te preostale dvije godine vani, koliko vam je bilo potrebno da bi prikupili svu dokumentaciju, da prevedete predmete i kako to sve funkcionira, da li se moraju polagati ispiti razlike ako se studij nastavlja u europi gdje je također na snazi Bologna, odnosno kako i šta s ispitima razlike ako se ide u neku prekooceansku zemlju gdje naravno nema Bologne, ali je sistem također 3+2.

Kakav ste prosjek ocjena imali odnosno kakav su vas minimum prosjek tražili? s obzirom da sam vidio da neki 'international studies' fakulteti traže od 3.5 pa na više, ako imate manje ne trebate niti ispunjavat aplikaciju.

Također me zanima da li i koliko uspjevate raditi uz školovanje i da li se vani striktno drže pravila od najmanje 70% dolazaka na predavanja?

Na ovom grafu preuzetom s wikipedije vidim da europa u usporedbi s ostalima stoji fenomenalno po pitanju cijena, no i to naravno varira, tako da me zanima koji studij idete te kolika mu je cijena po godini na tom fakultetu kojeg polazite i u kojoj se zemlji uopće nalazite?

Ja sam zavrsila prve tri godine u Hr, i sada 4. godinu upisala u inozemstvu...
Najnormalnije sam nastavila studij, bez ikakvih razlikovnih ispita niti ista slicno tome. U Hr sam zavrsila turisticki menadzment u Opatiji, a skolovanje sam nastavila na politickim znanostima.
A sto se tice papirologije, to mi je bio pravi krizni put :(
Otkako sam pocela s rjesavanjem dokumentacije, pa do dana kad sam konacno imala cistu stiuaciju proslo je 4 mjeseca.
Koliko je na to sve para otislo, necu ni spominjat :eek:
Sredjivanje vize, nostrifikacija diplome, ishodovanje svih mogucih i nemogucih potvrda, prijevodi i ovjere istih, ministarstvo ovo, ministarstvo ono, ambasade, policija, sudovi, i sam Bog zna sta sve ne...
1001 put mi je doslo da odustanem :lol:
Sto se predavanja tice to sve zavisi od fakulteta do fakulteta.
Meni kao redovnom studentu predavanja uopce nisu obavezna, ali na temelju prisustva dobivam bodove.
I da, zajebano je ucit na stranom jeziku :D

Prolznikos
21.12.2010., 10:27
Ja sam zavrsila prve tri godine u Hr, i sada 4. godinu upisala u inozemstvu...
Najnormalnije sam nastavila studij, bez ikakvih razlikovnih ispita niti ista slicno tome. U Hr sam zavrsila turisticki menadzment u Opatiji, a skolovanje sam nastavila na politickim znanostima.
A sto se tice papirologije, to mi je bio pravi krizni put :(
Otkako sam pocela s rjesavanjem dokumentacije, pa do dana kad sam konacno imala cistu stiuaciju proslo je 4 mjeseca.
Koliko je na to sve para otislo, necu ni spominjat :eek:
Sredjivanje vize, nostrifikacija diplome, ishodovanje svih mogucih i nemogucih potvrda, prijevodi i ovjere istih, ministarstvo ovo, ministarstvo ono, ambasade, policija, sudovi, i sam Bog zna sta sve ne...
1001 put mi je doslo da odustanem :lol:
Sto se predavanja tice to sve zavisi od fakulteta do fakulteta.
Meni kao redovnom studentu predavanja uopce nisu obavezna, ali na temelju prisustva dobivam bodove.
I da, zajebano je ucit na stranom jeziku :D

Puno hvala na informacijama!

Reci mi još samo u koju zemlju si otišla nastaviti studirati i koliko ti je tvoj prosjek kojeg si imala na svom faksu u Opatiji odmogao ili pomogao na upisu.. i jesi te godine završila svoj faks u HR pa upisala u inozemstvu ili je bila godina dana pauze?

i btw. ta nostrifikacija diplome, kako je to išlo, kod prevoditelja si šta sve trebala prevodit, i kod javnog bilježnika potvrdit...

petra_wb
21.12.2010., 18:49
Sada studiram u Makedoniji, Skopje :cerek:
Odmah sam nastavila studij, imala sam godinu dana pauze nakon srednje skole... I ne bi ponavljala to iskustvo :D
A prosjek mi nije imao nikakve veze s upisima ovdje, bila sam unutar kvota tako da na to nitko nije ni gledao. Ali to sve zavisi od fakulteta do fakulteta...

Sto se tice nostrifikacije, prvi korak ti je dobivanje apostil pecata.
Za nostrifikaciju su mi bili potrebni diploma, dopunski izvjestaj uz diplomu (mi u Opatiji to dobivamo, ne znam kako je na drugim fakultetima) srednjoskolska diploma, index, nastavni plan i program, sve 4 svjedodzve srednje skole, i sam Bog zna sta sve jos...
Apostil pecate rjesavas na nadleznim opcinskim sudovima koje pokrivaju podrucje gdje ti je diploma izdana. Npr. za diplomu s faxa morala sam na sud u Opatiji.
Najtocnije informacije dobit ces tako da se obratis nadleznom ministarstvu u zemlji gdje planiras nastavit studij.
I kreni s time cim prije, jer ti je nostrificirana diploma uvjet za upis na fakultet, a procedura traje. Ja sam osobno cekala oko mjesec i pol dana da mi se nostrificira diploma.
I pripremi se na brdo potrosenih para za prijevode i ovjere, jer sve moguce potvrde moraju biti prevedene...
Raspitaj se takodjer i za vizu, da stignes prikupit i prevest svu potrebnu dokumentaciju...
I provjeri si do kada ti vrijedi putovnica, jer najcesce traze da ti vrijedi minimalno 3 mjeseca duze od perioda za koj zahtjevas vizu.

u_potrazi
22.12.2010., 06:04
pozdrav svima imao bih nekoliko pitanja ...

prvo pitanje je , diplomirao sam elektrotehniku , po starom sistemu prije bolonje i zanimalo bi mi da li mogu ici na post diplomske iz hemije , biohemije , fizicke hemije , dakle bilo sta vezano za hemiju ...

da li postoji takva mogucnost ?
ili mogu li ici za neki post diplomski vezan za hemiju , i da dodatno polozim neke ispite , ili bih trebao upisati studij potpuno ispocetka ...

negdje na netu sam procitao da postoje conversion masters , ali ne znam odakle da pocnem da trazim o tome ...

ima li ko da zna vise o tome

drugo pitanje koje imam je kako naci neki fakultet u inostranstvu gdje bih to odradio , ako mogu uopste ...

koliki su troskovi zivota i studiranja ?
da li se sa studentskom vizom moze naci barem neki honorarni posao da se pokrije bar dio troskova zivota itd ...
tj. da li se sa studentskom vizom uopste ima pravo traziti honorarni posao ?

ako ima neko neki savjet ili odgovor bio bih zahvalan , pozdrav svima ...

lostseele
23.12.2010., 21:41
Mislim se prijaviti ya jedan od domova u grazu, ali ne mogu doci do info kako oni stoje sto se tice toga da netko prespava u sobi sa strane. tipa da vikendom ti dodje netko, koliko su strogi u pogledu toga, ili ih nije briga?

hvala hvala hvala:mig:

mislim da to nije nikakav problem, sigurno zavisi i o doma, ali koliko sam čuo nije ih briga, u hafneru ti je najlakše i najbrže dobiti sobu ali nije baš na dobrom glasu

studiranje u Grazu? :)

welcome

Bok! Dobila sam stipendiju za sljedeći semestar za Graz u iznosu od 300 eura mjesečno, 3 mjeseca. Zanima me je li tko već tamo bio/živio kao student i je li zna kolike su cijene stanova tamo? Kako ću uopće naći tamo stan? Ovo je prva godina da je bio natječaj za tu stipendiju na mom sveučilištu pa nemam koga pitati za savjet... Koliko je otprilike novaca dovoljno za prosječni studentski život mjesečno tamo? :):)

:ne zna: to ovisi od tebi , dosta ljudi dođe u austriju pa postanu rastrošni odjednom moraju nositi brendirane marke, a ima i slučaja baš obrnuto, stanovi su skupi, ali može se desiti da negdje naletiš na povoljan stan, tu ti treba puno sreće,koliko za prosječan studentski život -to ti nemogu odgovoriti živim sa bratom pa ne mogu tačno da odredim , recimo da placas stan 300, osiguranje ti je 25 mjesečno, mobitel 10eura, semestar na faksu 380, ako učiš jezik onda ti je kurs semestar 320, stim da ovaj novac za faks možeš vratiti ako imaš 8 wochenstundi to je mislim oko 16 ects, to je oko tri položena predmeta, zatim ako ne živiš u domu onda + struja i internet , nadam se da sam ti pomogao

Jel ima neko tu da studira na Karl Franz univerzitetu u Grazu? Ako ima, molim da mi se javi pm-om. Hvala :)
(ili da se želi prijaviti, može i to :D)

ekonomija KF

curazd
07.01.2011., 21:30
heej,ovako zanima me nesto oko studiranja u becu...koliko je vazan njemacki jezik,i dali bi osoba koja nikada nije ucila njemacki jezik,mogla nauciti ako bi pocela ici na neke tecajeve za to.....hvala unaprijed! :)

satrapija
08.01.2011., 10:08
Da li vec netko ima iskustva sa master studijem u EU?
Na mom faksu (metalurški) ima jako malo informacija o tome.
Proučila sam stranicu pa se mislim prijaviti na master, a zanima me kakav prosjek ocjena s faksa se očekuje od aplikanata, pisma preporuke i potvrde o stranim jezicima, pošto se kod nas dosta toga može prenapuhati (osim ocjena u indeksu) pa me zanima kako se to provjerava.

Hvala unaprijed!

Dumber
08.01.2011., 13:47
Ako je izašao natječaj, sve ti piše u uvjetima natječaja.

Provjera prosjeka i sl. se radi tako da im doneseš potvrdu s faksa i mislim da i preslik indexa, nisam sigurna. Imaš dosta papirologije, od životopisa i motivacijskog pisma na engleskom, do potvrda od prodekana i profesora na faxu itd.

Imaš na svom fasku koordinatora zaduženog za Erasmus, piše ti na stranicama Sveučilišta tko je, otiđi njemu/njoj na konzultacije i raspitaj se o svemu što te konkretno zanima.

No, da se ne nadaš previše, neće ti koordinator previše pomoći, bar na mom faksu su bili poprilično neupućeni i sve je bilo na nama samima.

lostseele
08.01.2011., 20:00
heej,ovako zanima me nesto oko studiranja u becu...koliko je vazan njemacki jezik,i dali bi osoba koja nikada nije ucila njemacki jezik,mogla nauciti ako bi pocela ici na neke tecajeve za to.....hvala unaprijed! :)

sve je moguce, ja nikad nisam ucio njemacki, pa evo danas studiram na njemackom

Kleopatra14
09.01.2011., 18:21
hej!
Treca sam godina psihologije u Osijeku,i htjela bi diplomski upisati u Belgiji (tocnije na Katholieke Universiteit Leuven) jer se selim tamo u 10.mj. Zanima me zna li itko kako izgleda sva ta procedura prebacivanje,sto sve treba i odakle zapravo poceti??? Znam da to traje mjesecima pa mi trebaju informacije da znam planirati kad i kako poceti? Gdje sredjivati sve te papire, Bosna ili Hrvatska,buduci da sam iz BiH a samo sam trecu god upisala u HR??? Please help :ne zna:

MustanG-MG
14.01.2011., 17:13
evo ovako, zanima me za studiranje u Canadi, jeli se netko raspitivao, ima nekoga tko tamo studira ili planira???? bilo kakvu informaciju ako ima da napiše :D unaprijed hvala

nonanichts
15.01.2011., 10:47
bolj ljudi
imam veliku želju da pođem jedan semestar vani malo sudirati
bilo bi najbolje kad bi to bio zimski semestar 2011 godine ali su mi rekli da su prošle prijave već za to (erasmus)
dali možda tko zna kakav još program koji omogućuje izmjenu
znači tehničke znanosti i preddiplomski studij

nonanichts
16.01.2011., 17:27
sve je moguce, ja nikad nisam ucio njemacki, pa evo danas studiram na njemackom

studiranje na njemačkom govornom području me jako zanima :)
jel bi mi molim te mogla reći dali si išla privatno ili preko neke stipendije.
Ako si išla preko neke stipendije možeš li mi to malo pojasniti?

lostseele
16.01.2011., 18:56
ako se obracas meni , mogu ti samo reci povrijedila si me , ja sam musko not female :lol: ja sam u grazu , nemam nikakvu stipendiju za sada, ima u nekom sam postu otprilike objasnio kako se krecu troskovi u austriji, tako ako te bas zanima austrija tu ti otprilike mogu pomoci ali ne vezano za stipednije, cujem da neki imaju stipendije ovdje ali eto ja sam bio lijen pa se nisam raspitao:D

juretherebel
16.01.2011., 19:30
ako se obracas meni , mogu ti samo reci povrijedila si me , ja sam musko not female :lol: ja sam u grazu , nemam nikakvu stipendiju za sada, ima u nekom sam postu otprilike objasnio kako se krecu troskovi u austriji, tako ako te bas zanima austrija tu ti otprilike mogu pomoci ali ne vezano za stipednije, cujem da neki imaju stipendije ovdje ali eto ja sam bio lijen pa se nisam raspitao:D

Dear Sir!

Zanima me koji su ti bili kriteriji za upis i što studiraš?
Te kako se provodi aplikacija za faks?

lostseele
16.01.2011., 20:22
Dear Sir!

Zanima me koji su ti bili kriteriji za upis i što studiraš?
Te kako se provodi aplikacija za faks?

studiram ekonomiju, prvo sam upisao faks u svojoj drzavi pa onda sa potvrdom da sam primljen saljem na zeljeni faks u austriji , i cekam od njih odgovor jedno vrijeme , kad ti oni posalju odgovor da si primljen mozes doci u austriju, imam formular negdje na kompu. koji saljes zajedno sa potvrdom da si primljen (naravno prevedenu i ovjerenu) ali to je za karl franzes univerzitet u grazu

juretherebel
16.01.2011., 20:29
a je li do držabni(austrijski faks)

i dal znaš kako to ide kad iz srednje direktno ideš u Austriju na studij?

play life
16.01.2011., 20:35
Pozdrav :)
Interesira me studiranje u Becu. Molim Vas ako tko zna. Znam da postoji WU u Becu, da li postoji jos koji fakultet koji ima ekonomske smjerove? Iz razloga jer je taj WU (Masterstudium) na glasu kao tezak fakultet pogotovo za nas strance. Trazila sam malo po netu, ali nisam nasla nesto bitno da mi pomogne... Svaka informacija je dobro dosla :))))

lostseele
16.01.2011., 22:05
a je li do držabni(austrijski faks)

i dal znaš kako to ide kad iz srednje direktno ideš u Austriju na studij?

jeste drzavni, karl franzes (prirodne i drustvene nauke) tu graz (tehnicke) med uni graz (medicina) i kunst uni. graz (umjetnost), koliko ja znam ne mozes direktno iz srednje u austriju ,nego moras prvo biti primljen u svojoj zemlji (poloziti prijemni) ali raspitaj se na vise izvora,nemoj vjerovati samo meni :D ja pokusavam pomoci koliko mogu

Kleopatra14
22.01.2011., 15:53
E ovako, dvije godine prediplomskog sam zavrsila u BiH,odakle inace i jesam, a trecu sam upisala u Hr. Zanima je li bolje da se sada prijavim u Hrvatskoj,pa da sredjujem papire odavde, jer kad zavrsim trecu imam namjeru nastavit u Belgiji, ili da ostanem prijavljena u BiH? Ako je tko bio u sl situaciji,please daj savjet :)

Bellica
01.02.2011., 16:02
Ovako, imam par pitanja vezanih za studiranje u inozemstvu. Zanima me koja je točno procedura, gdje da se raspitam? Sada sam maturantica, htjela bih upisati psihologiju ili logopediju, osim toga zanima me i novinarstvo..većinom te društvene grane. Od država u koje bih išla, definitivno su mi privilegija UK, Irska ili neki fakulteti koji nude studiranje na eng jeziku..možda jednom čak i SAD..od kuda da krenem? Hvala puno

bloome
07.02.2011., 18:26
mene zanima ako ja sad studiram na 2.-oj godini,moram li završiti bachleor da bi se prebacila negdi vani na master ili se odma mogu prebacit?
i konkretno me zanima austrija o kojoj se piše najviše ..pročitala sam cilu temu o studiranju i u beču i u grazu ,poslala mail zaduženim osobama gore koje su me preusmjerile na neke druge osobe,ali prije no što pošaljem te druge mailove,ako mi netko može reć ko je prošao to sve...ako im ja šaljem sad prijavnicu i sve dokumente za prijavu,ja mogu slat kopije svjedodžbi iz srednje škole i kopiran index,pošto su originali na mom matičnom fakultetu??? zahvaljujem unaprijed na odgovorima :top:

Melitkica
08.02.2011., 14:09
Pozdrav!

Ja već 4 godine živim i studiram u Sloveniji, u Ljubljani i ove godine mi je moj fakultet omogućio da idem u Pariz na godinu dana. Svima koji imaju želju studirati izvan Hrvatske definitivno bih to preporučila jer ja imam samo riječi hvale! :)

michelangelogt
17.02.2011., 08:21
Kakvi su troškovi života u Austriji i Njemačkoj. Možda bi se prijavio preko erasmusa i čini mi se kako njihov 400 eura ni blizu nije dovoljno.

hrvoje2210
20.02.2011., 22:35
pozdrav :)
mene zanima da li je moguće otići u inozemstvo na master arhitekture sa završenim preddiplomskim studijom građevine?
hvala.

Melitkica
21.02.2011., 19:42
pozdrav :)
mene zanima da li je moguće otići u inozemstvo na master arhitekture sa završenim preddiplomskim studijom građevine?
hvala.

Naravno da je moguće, isto kao što je moguće u Hrvatskoj diplomirati na jednom fakultetu i upisati master na drugom!

Cornflake
21.02.2011., 22:53
pozdrav imam par pitanja vezana uz studij u beču, dakle, htjela bih se malo raspitati o mogućnosti studiranjav tamo, i stipendijama te o smještaju. iiii sad me zanimalo koga bih mogla nazvati / gdje bi se mogla raspitati o svemu tomu, da mi cijeli proces bude malo jasniji. :) pa ako bi mi netko mogao pomoći bila bih jakoooo zahvalna. konkretno me zanima prediplomski.