PDA

View Full Version : Vitamini i minerali u trudnoći

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

Vesper Lynd
13.09.2008., 13:44
Dali je 800 mcg folne previse uzimati kao pripremu za trudnocu?

valneahana
13.09.2008., 14:37

ma nije,nemože ti ništa biti jer je to vrsta b vitamina a b vitamin je topiv u vodi što će reći da se višak izlučuje mokrenjem

MariaDelMar
13.09.2008., 15:43
koja je to folna od kala:confused:

evo o kalu:
http://www.nihon.hr/hr/proizvodi/proizvodi/kal.html

ja ih pijem jako dugo jer su kvalitetni, folna im je za 10 kn jeftinija od twinlaba, a kako ih ja pijem 3x2 dnevno (4 800 mg dnevno), meni je i cijena dosta bitna.

pijem samo twinlab i kal, eventualno lifetime (to je ista firma, ali niži brand i nemaju tako dobre tj. jake formule). ostale marke ne koristim, osim šumećih od dietfarma sad kad sam trudna.

natural wealth ne pijem uopće, na preporuku frendice farmaceutkinje - s njom se konzultiram oko svih vitamina.

kod vitamina je bitno i kako su pakirani i koliko su čisti, i naravno - snaga formule, zato uvijek usporedim formule, jer i od istih proizvođača nije svaki npr. b kompleks isti. koliko para, toliko muzike ;)

MariaDelMar
13.09.2008., 15:45

to ti je taman preporučena dnevna doza (RDA), tako da je to sigurno ok!

ane_007
13.09.2008., 16:37
evo o kalu:
http://www.nihon.hr/hr/proizvodi/proizvodi/kal.html

ja ih pijem jako dugo jer su kvalitetni, folna im je za 10 kn jeftinija od twinlaba, a kako ih ja pijem 3x2 dnevno (4 800 mg dnevno), meni je i cijena dosta bitna.

pijem samo twinlab i kal, eventualno lifetime (to je ista firma, ali niži brand i nemaju tako dobre tj. jake formule). ostale marke ne koristim, osim šumećih od dietfarma sad kad sam trudna.

natural wealth ne pijem uopće, na preporuku frendice farmaceutkinje - s njom se konzultiram oko svih vitamina.

kod vitamina je bitno i kako su pakirani i koliko su čisti, i naravno - snaga formule, zato uvijek usporedim formule, jer i od istih proizvođača nije svaki npr. b kompleks isti. koliko para, toliko muzike ;)

a šta je s tim folic plus:confused:, kakvo je tvoje mišljenje

moonyena
13.09.2008., 18:39
ma nije,nemože ti ništa biti jer je to vrsta b vitamina a b vitamin je topiv u vodi što će reći da se višak izlučuje mokrenjem

Meni je pak jedna apotekarica rekla da se može "predozirati" s folnom, i na moje čuđenje da je to samo B vitamin, ponovila mi je isto. :ne zna:

blackstar
14.09.2008., 13:12
Mislim da svaka ljekarna ima svoje ''favorite'' što se tiče proizvođača i to ponajprije radi marži, a ne radi sastava. Možda griješim ali čini mi se da tako sve skupa funkcionira. Pretpostavljam da bi Twinlab mogao biti bolji od NW iako pijem NW,ali jednostavno nemam konkretnu potvrdu. Odlučila sam se za NW radi toga što ne sadrži vitamin A u obliku retanola dok Twinlab sadrži i taj uz beta karoten. Možda NW je nešto lošiji od Twinlaba ali ne vjerujem da je to ogromna razlika. Neka me ispravi netko ako ima bolje informacije!

MariaDelMar
14.09.2008., 13:54
a šta je s tim folic plus:confused:, kakvo je tvoje mišljenje

stvarno ti ne znam ništa o njima :ne zna:

Sandee
15.09.2008., 08:16
i jos nesto!
jucer mi je dokica rekla da moram piti zeljezo i c-vitamin, a znam da se od fe tesko kaka, pa me zanima, koje je ono bas kao za trudnjace, da odma ovu svoje opce prakse trazim da mi to napise

Samo da se osvrnem na ovaj napis sa samog pocetka posta - ne znam zasto rutinski prepisivati Fe bez nalaza krvi? Isto tako, napisi proizvodjaca da se zeljezo u trudnoci nikako ne moze unijeti hranom u dovoljnim kolicinama idu samo njima u prilog, naravno da im je u interesu prodati proizvod. Cijelu trudnocu sam pila samo Folic (KAL-ov) i Prenatal (NW) i to dosta kampanjski, a Mg kad bih imala grceve i listovima, i sad na kraju mi je Fe na istoj razini kao i na pocetku (s tim da su pokazatelji iskoristivosti Fe malo poviseni, sto je normalno u trudnoci). A nisam se nesto osobito zdravo hranila, hranila sam se uobicajeno. Dodaci zeljeza mogu uzrokovati gadne probavne probleme, koji u trudnoci stvarno nisu pozeljni...

Pika225
15.09.2008., 08:19
Meni je gin preporučila Folic plus prije trudnoće 1 tabletu, onda prva 3 mjeseca 3 tablete. Poslije toga Centrum materna, navodno su bolje i od Twinlaba (zbog vitamina A) i NW (zbog kvalitete).

MalaLola
15.09.2008., 08:52
Ja pijem prenatal od NW, ne bi se ni u ludilu usudila piti Twinlabov jer samo saznanje da prevelike količine vitamina A u retanol obliku uzrokuju hidrocefalus kod bebe ne da me plaše, nego bježim glavom bez obzira. Vrlo neodgovorno od neke tvrtke koja proizvodi nešto za trudnice...bez obzira što su sad kao to poboljšali, ali, svejedno, meni je dovoljno da nekad nisu razmišljali i mogli su nanijeti štetu nekome:rolleyes:
Kal nisam probala iako sam neke druge njihove vitaminske pripravke koristila i bili su mi ok.
E da i nemam nikakvih nuspojava od NW pa nisam ni razmišljala o nekom drugom Prenatalu:ne zna:

Maya_78
15.09.2008., 09:01
evo o kalu:
pijem samo twinlab i kal, eventualno lifetime (to je ista firma, ali niži brand i nemaju tako dobre tj. jake formule).

potpisujem... izbjegavam NW, TL je super, a i svi (pod)brandovi Childlife, Lifetime... Kal je OK, farmaceuti (pouzdani) ga preporučuju...
tu su još neke "slastice" što si priuštim: od Specchiasol, pa onaj Prolife za probavu i sl., Lactogyn za vaginalnu floru je zakon...

Maya_78
15.09.2008., 09:03
Ja pijem prenatal od NW, ne bi se ni u ludilu usudila piti Twinlabov jer samo saznanje da prevelike količine vitamina A u retanol obliku uzrokuju hidrocefalus kod bebe ne da me plaše, nego bježim glavom bez obzira. Vrlo neodgovorno od neke tvrtke koja proizvodi nešto za trudnice...bez obzira što su sad kao to poboljšali, ali, svejedno, meni je dovoljno da nekad nisu
ja sam u 1. (neuspjeloj) trudnoći nabrzaka kupila TL Prenatal, nažalost, prerano prestala uzimati jer više nije trebalo, kasnije se zgrozila iznosima A vitamina unutra... sada uzimam Elevit

SummerNight
15.09.2008., 16:13
A jel ima neki miks da ima omegu a da ne smrdi tako grozno kao Pregnital? :rolleyes: To je prestrasno, ruke mi smrde da ne mogu oprati samo sto stavim u usta tabletu. :cerek:

Nar
15.09.2008., 20:11
A jel ima neki miks da ima omegu a da ne smrdi tako grozno kao Pregnital? :rolleyes: To je prestrasno, ruke mi smrde da ne mogu oprati samo sto stavim u usta tabletu. :cerek:

ja uzimam pregnital, i ne smrdi mi

ne znam koliko si trudna, ali možda ti je pojačan osjet mirisa pa ti zato toliko smrdi...

SummerNight
16.09.2008., 17:51
Ne znam, i inace sam bila osjetljiva na mirise, nisam primjetila da je nesto jace sad. Ali moguce je.
Ovo mi smrdi na ribu, i na onu hranu za ribice. Grozno. :cerek:

MariaDelMar
16.09.2008., 17:56
ja pijem prenatal od TL već neke 3 godine jer je to dobra multivitaminska formula žene - koliko ja to pratim, nije imao previše A vitamina :ne zna: sad imam dva pakiranja (veća) jedna kapsula zadovoljava 40% RDA, s time što je 60% to retinila, a 40% iz beta karotena.
i ja pijem jednu na dan, ali zato uzimam dodatno sve ono gore nabrojano, da se ne ponavljam.

kažem, frendica mi ga je preporučila kao najbolji, a njoj vjerujem.
za TL ne radim ni ja niti itko moj, da me krivo ne shvatite, svatko neka odluči za sebe :)
ovdje samo razmjenjujemo naše odluke :)

moonyena
18.09.2008., 11:24
Meni je danas apotekarica preporučila KAL-ovu prenatal formulu Vita Mom kao najbolju, (ja ju pijem i sada, i u prvoj trudnoći sam ju pila :lux:), da je to kao neka podmarka od TL, ili tako nešto.
Rekla mi je da nije registrirana kao pomoćno ljekovito sredstvo, nego baš kao LIJEK, pa je morala proći kroz rigorozne kontrole i 10 godišnje ispitivanja svake vrste, dakle je valjda poprilično sigurna.

mini.
19.09.2008., 08:39
ginić mi je dao Folacin od JGL-a, 5mg, jednu dnevno.
a ja si kupila i magnezij pa pijem jednu dnevnu zbog grčeva...

surlica
19.09.2008., 08:42
ja kak sam jučer bila na prvom pregledu (sa 7 tjedana) tak mi je ginić rekao da počenm piti Prenatal... uzela sam si od Natural W. njega sam pila i u 1. trudnoći i nastavila daljnjih 13 mjeseci dok sam dojila i bilo je OK!

Tatsha
19.09.2008., 09:21
ginić mi je dao Folacin od JGL-a, 5mg, jednu dnevno.

pa čemu to, taj folacin nije za trudnice koje nemaju zdravstvenih problema :confused:

mini.
19.09.2008., 09:23
pa čemu to, taj folacin nije za trudnice koje nemaju zdravstvenih problema :confused:

da? nisam to znala. a nije da nemam problema :D, nažalost. imam bolove u donjem dijelu trbuha. ali u uputama za folacin piše da je za trudnice, da se pije jedna dnevno i to je to. ništa posebno.

Tatsha
19.09.2008., 09:32
to ti je 6x jača doza od preporuke za trudnice, inače ja sam ih pila kad sam imala problema s crijevima, a i daju se kad ljudi imaju ulcerozni, chron i slične bolesti, pa crijeva ne mogu uzeti dovoljno folne iz hrane, pa se ovako "bombardiraju"

mini.
19.09.2008., 09:36
e pojma nemam zasto mi je onda to dao...valjda on zna:) mozda zato jer nisam prije trudnoce uopće pila folnu...

MariaDelMar
19.09.2008., 10:01
@ surlica - uzmi si i dodatno folnu kiselinu - bez obzira što je ima 800 mcg u multivitaminu jer sigurno nećeš to sve apsorbirati, a višak folne izbaciš putem mokraće, nema predoziranja.

s druge strane, manjak folne može uzrokovati spinu bifidu.

a jača doza folne pomaže i održavanju dobrog papa testa.

mini.
19.09.2008., 10:07
@ surlica - uzmi si i dodatno folnu kiselinu - bez obzira što je ima 800 mcg u multivitaminu jer sigurno nećeš to sve apsorbirati, a višak folne izbaciš putem mokraće, nema predoziranja.

s druge strane, manjak folne može uzrokovati spinu bifidu.

a jača doza folne pomaže i održavanju dobrog papa testa.

znači da se ne moram brinuti što pijem taj folacin od 5mg? baš me tasha uplašila.

Tatsha
19.09.2008., 10:16
ma neće ti ništa biti, ali mariadelmar prelako shvaća doziranja lijekova

For most women the recommended dosage for everyday health and pre-pregnancy preparation is 400 micrograms per day. Once you become pregnant the dosage should be increased to at least 600mcg, however your doctor may recommend 1000mcg, and most prenatal vitamins contain this amount.

It is important to know that folic acid is a water-soluble vitamin, thus the body will naturally flush out excess quantities present in the system, making overdosing less of a consideration than with vitamin A, for example. One of the few known dangers of taking folic acid daily is the potential for hiding a vitamin B deficiency, often occurring in vegetarians, particularly if you do not eat or drink dairy products. If you think you might be at risk for a vitamin B deficiency, consult your doctor.

dakle višak folne može prikriti manjak drugih b vitamina, a koliko se sjećam najbitniji je tu b12, čiji manjak uzokuje anemiju

MariaDelMar
19.09.2008., 10:32
ja sam imala loš papa test, pa sam dosta i promijenila prehranu i uzimam dodatke prehrani - već 3,5 godina pijem prenatal i 3x2 folne kis. od 800 mcg.
vitamini A, D, E i K su topivi u mastima i njihov višak se ne izučuje iz organizma nego se akumulira.
B (a folna tu spada) C i svi ostali su topivi u vodi i višak ispiškiš.

za dobru apsorpciju folne kiseline ti je bitno da ga unosiš skupa sa vit. C.

jako dobro sam proučila tu tematiku jer sam, kažem, imala zdravstvenih problema.
a da si najzdravija na svijetu, folna kiselina je jako važna u prvom tromjesečju, ja bih radije uzela više i višak ispiškila, nego da je imam manje.

Vesper Lynd
19.09.2008., 10:55
Kupila sam danas Pregnital, dosla sam u ljekarnu po folnu od Twinlaba, ali je nije bilo pa sam uzela Pregnital i sumece tablete c-vitamina!

Sad malo citam sastav Pregnitala pa mi ne djeluje bas obecavajuce:

Vitamin B1 (tiamin) 2,2mg 157%RDA
Vitamin B6 (piridoksin) 3mg 150%RDA
Vitamin B12 (cijanokobalamin) 3ng 300%RDA
Vitamin B9 (folna kiselina) 300ng 300%RDA
Magnezijev oksid 96mg 32%RDA
Zeljezni glukonat 20mg 142%RDA
Linolna kiselina 120mg
Gama linoleinska kiselina 40mg
Alfa linoleinska kiselina 29mg
Stearidonska kiselina 7mg

Cini mi se da sadrzi premalo folne pa sam mislila da svejedno kupim folnu od twinlaba pa da kombiniram s Pregnitalom!

Dali je uz ovo pozeljno da i dalje pijem sumeci vitamin C i koji je proizvod najbolji od vitamina C?

Dali kao pripremu za trudnocu je pozeljno da unosim jos koji vitamin, magnezij,kalcij ili nesto trece... jeli ovo dovoljna kolicina zeljeza?

Tatsha
19.09.2008., 11:12
ja se povlačim odavde vidim da su svi "informirani", a ipak svatko odgovara za svoje zdravlje (i za zdravlje svoje bebe)

mini.
19.09.2008., 13:41
ja se povlačim odavde vidim da su svi "informirani"

to se valjda ne odnosi na mene... ja nisam informirana :D uglavnom, samo sam se iznenadila kad si mi rekla da je folacin za trudnice koje imaju zdravstvenih problema, a takvom se ipak ne smatram, pa mi je malo lakše bilo kad su drugi rekli da mi ne može škoditi. nitko nije mislio ništa loše.

Tatsha
19.09.2008., 13:55
to se valjda ne odnosi na mene... ja nisam informirana :D uglavnom, samo sam se iznenadila kad si mi rekla da je folacin za trudnice koje imaju zdravstvenih problema, a takvom se ipak ne smatram, pa mi je malo lakše bilo kad su drugi rekli da mi ne može škoditi. nitko nije mislio ništa loše.
ma ne, nije u tome stvar, folacin od jgl je lijek (ne samo za trudnice, nego dodatak lijekovima kod ulceroznog, chrona, hepatitisa,...) i dobiva se na liječnički recept, za razliku od ostalih folnih kiselina i tako ga treba i shvaćati :mig:

ako slučajno budeš počela imati mučnine, a dosad ih nisi imala, folacin je vjerojatni uzrok, folna inače teže pada na želudac, pa je potrebno pronaći onu koju najbolje podnosiš

mini.
19.09.2008., 14:11
ma ne, nije u tome stvar, folacin od jgl je lijek (ne samo za trudnice, nego dodatak lijekovima kod ulceroznog, chrona, hepatitisa,...) i dobiva se na liječnički recept, za razliku od ostalih folnih kiselina i tako ga treba i shvaćati :mig:

ako slučajno budeš počela imati mučnine, a dosad ih nisi imala, folacin je vjerojatni uzrok, folna inače teže pada na želudac, pa je potrebno pronaći onu koju najbolje podnosiš

ja kupila folacin bez recepta i nitko me nist nije pitao :ne zna:, pitat cu ja njega iduci tjedan sta je on to meni dao :azdaja:

valneahana
19.09.2008., 14:30
znači da se ne moram brinuti što pijem taj folacin od 5mg? baš me tasha uplašila.

meni je isto ginić dao taj i pila sam ga i sve pet i isto bez recepta

mislim folna je folna od bilo kojeg proizvođača,znači nemože jedna biti deklarirana kao lijek a druge ne,razlika postoji samo u količini isto kao i kod svih drugih tableta,vitamina i lijekova,kaj to znači da ovi koji imju više količine su lijek a ovi kaj nemaju da nisu?naravno da ne

mini.
19.09.2008., 14:34

mislim folna je folna od bilo kojeg proizvođača,znači nemože jedna biti deklarirana kao lijek a druge ne,razlika postoji samo u količini isto kao i kod svih drugih tableta,vitamina i lijekova,kaj to znači da ovi koji imju više količine su lijek a ovi kaj nemaju da nisu?naravno da ne

a nije ti rekao zašto ti je dao tako veliku količinu? meni nije

valneahana
19.09.2008., 14:37
Kupila sam danas Pregnital, dosla sam u ljekarnu po folnu od Twinlaba, ali je nije bilo pa sam uzela Pregnital i sumece tablete c-vitamina!

Linolna kiselina 120mg

Cini mi se da sadrzi premalo folne pa sam mislila da svejedno kupim folnu od twinlaba pa da kombiniram s Pregnitalom!

Dali je uz ovo pozeljno da i dalje pijem sumeci vitamin C i koji je proizvod najbolji od vitamina C?

Dali kao pripremu za trudnocu je pozeljno da unosim jos koji vitamin, magnezij,kalcij ili nesto trece... jeli ovo dovoljna kolicina zeljeza?

mislim da je željeza dovoljno pogotovo ako prije trudnoće nisi imala manjak željeza,a ako jesi onda pitaj ginekologa,što se tiče vitamina c možeš ga slobodno piti,njega se preporučuje i do 1000 mg znači 1 grama zato što njega uništava sve živo od svjetlosti do neznam čega sve ne i zato se brzo izlučuje iz organizma mokrenjem i još uz to topiv je u vodi prema tome višak njega će tvoj organizam izbaciti

ja sam ga pila u kapsulama,lakše sam progutala jednu kapsulu nego popila šumeći,ovo mi je brže bilo

koristila sam od solaraya

valneahana
19.09.2008., 14:40
a nije ti rekao zašto ti je dao tako veliku količinu? meni nije

ma nije,ma normalno da ti neće ništa biti pogotovo kad si u drugom stanju kad su potrebe za folnom jako velike,prema tome bez straha ju pij

uostalom možda ginići prepisuju njega jer je najjeftiniji,radi toga što nažalost nemaju svi novaca da kupe neku markiranu folnu ali kao što rekoh folna je folna

kasnije sam počela piti twinlabovu jer mi ju je frendica naručivala jer radi u twinlabu,da nije počela tamo raditi ja nebi ni čula za twinlab niti bi bila tu folnu jer nisam pretjerano u ljekarnama a niti sam bila na forumu za vrijeme trudnoće da bi saznala koje marke su bolje

Tatsha
19.09.2008., 14:56

zbog količine folne u sebi ova se i daje na recept- bar bi trebala, a i nije baš tako jeftina, mislim da je oko 28kn 20 tableta, zar ne?? ja sam pila dm kombinaciju b6 b9 b12 i bila je ta cijena za 60 ili 90 tableta, nisam sigurna više

ovdje nađem da je taj folacin jedini registriran u hr, zato valjda je na recept

Folna kiselina
Folna kiselina je po kemijskoj strukturi pteroilmonoglutaminska kiselina. Još se naziva folacin i vitamin B9. U prirodi postoji čitav niz različitih derivata folne kiseline u biljnim i životinjskim tkivima koji se nazivaju folati. Najviše ih ima u kvascu, jetri, bubregu i u zelenom povrću (po zelenom povrću je i dobila ime: lat. folium = list) Dnevna potreba je do 50 mikrograma. Hranom dnevno unesemo oko 500 do 700 mikrograma folata, od kojih se apsorbira 50 do 200 mikrograma, ovisno o metaboličkim potrebama (trudnice mogu apsorbirati 300 do 400 mikrograma folne kiseline na dan). Obično je 5 do 20 miligrama folata uskladišteno u jetri i ostalim organima. Budući da je rezerva folne kiseline u organizmu relativno mala, a dnevne potrebe su velike, deficit folne kiseline i megaloblastična anemija mogu se razviti 1 do 6 mjeseci nakon prestanka uzimanja folne kiseline.
Folna kiselina nije aktivna sama po sebi, nego se u organizmu reducira u tetrahidrofolnu kiselinu, uz sudjelovanje askorbinske kiseline. Osnovna je uloga folata formiranje folatnog kofaktora nužnog za metaboličke procese u kojima se zbiva prijenos funkcionalnih skupina s jednim C atomom, potrebnim za sintezu DNA. Folati sudjeluju u sintezi timina iz uracila te u razgradnji histidina u glutaminski kiselinu. Sudjeluju i u procesima pretvorbe serina u glicin i u sintezi metionina iz homocisteina. Neophodna je kod rasta eritrocita i njezin nedostatak može izazvati megaloblastičnu anemiju.
U alkoholičara i bolesnika s jetrenim bolestima može nastati deficit folne kiseline zbog siromašne prehrane i smanjenja jetrenog depoa folata, ako i interferencija s apsorpcijom i metabolizmom folata. Folna kiselina se najčešće primjenjuje u obliku tableta.
Koristi se za prevenciju i terapiju megaloblastične anemije izazvane deficitom folata kod nedostatnog unosa hranom, malapsorpcijskog sindroma povezana s jetrenim bolestima, bolestima tankoga crijeva, dugotrajnim stresom ili infekcijama i povećanim izlučivanjem. Također, folnu kiselinu treba davati i kad postoji povećana potreba tijekom trudnoće i dojenja, dugotrajnog liječenja antagonistima folne kiseline (metotreksat), antikonvulzivima, adrenokortikoidima, analgeticima, androgenom, sulfasalazinom te kod kronične hemolitičke anemije.
Registrirani u RH za 2006: Folacin (JADRAN GALENSKI LABORATORIJ)

preuzeto sa http://farmakologija.com/materia/b_aa.htm

MariaDelMar
19.09.2008., 14:59
ja sam isto nedavno na moru ostaa bez folne, u ljekarni nisu imali od kala i kupila sam folacin od JGL, bez liječničkog recepta.

Tatsha
19.09.2008., 15:08
ja sam isto nedavno na moru ostaa bez folne, u ljekarni nisu imali od kala i kupila sam folacin od JGL, bez liječničkog recepta.
da i ja sam ga isto jednom kupila, falilo mi terapije, ali sam baš negdje čitala da su nekoga zezali zbog recepta

kiki008
19.09.2008., 17:59
Ja sam danas prešla sa Folic-a na Prenatal (NW) i cijeli dan me boli želudac za popi.....
Popila sam i šumeći kalcij.

Mislim da mi nije od hrane, jela sam i pila isto što i inače i sve od svježih namirnica.
Jel moguće da mi je od prenatala, jel imao još netko bolove u želucu od njega?

seven_
19.09.2008., 18:15
Kiki, ja sam čitala na rodi o lošim iskustvima s Prenatalom od NW. Zato sutra po preporuci ginekologice kupujem Centrum materna i počinjem s vitaminiziranjem :).

kiki008
19.09.2008., 18:26
Čitala rasprave o tome koji je bolji, koji lošiji, o tome da su neki puni dodataka ali nisam baš pročitala da je netko imao loših iskustava ili problema zbog određenih proizvođača vitamina :ne zna:

kirshna
19.09.2008., 18:33
Kiki ja sam otkrila da mi Folic+ ne odgovara zbog sastava koji veže vitamine u tablete a ne zbog određenih vitamina, jer ovo novo što sam kupila mi je dobro i od njega ne povraćam.

kiki008
19.09.2008., 18:50
Kako to otkriti? Kupujem dalje dok ne skužim koji mi odgovara :rofl:

Šalu na stranu, vidjet ću sutra kad popijem, ako me opet bude bolio želudac kupit ću neki drugi.

kirshna
19.09.2008., 18:54
Pa očito jedino tako.
Znaš kako je meni bilo od Folica pa ti stvarno kažem iz iskustva.

valneahana
19.09.2008., 19:45
Ja sam danas prešla sa Folic-a na Prenatal (NW) i cijeli dan me boli želudac za popi.....
Popila sam i šumeći kalcij.

Mislim da mi nije od hrane, jela sam i pila isto što i inače i sve od svježih namirnica.
Jel moguće da mi je od prenatala, jel imao još netko bolove u želucu od njega?

ja sam pila od twinlaba i ako bi ga popila na prazan želudac imala bi mučininu i to jako a kad bi ga na pun sve pet,probaj ga na pun a ako jesi i svejedno ti je bilo tako kako je onda ga promjeni ili probaj još sutradan pa ćeš videjti

Nova0303
19.09.2008., 19:48
ja sam pila od twinlaba i ako bi ga popila na prazan želudac imala bi mučininu i to jako a kad bi ga na pun sve pet,probaj ga na pun a ako jesi i svejedno ti je bilo tako kako je onda ga promjeni ili probaj još sutradan pa ćeš videjti

ista stvar meni sa VitaMom...pijem ga navečer prije spavanja...
a znalo se desit da zaboravim pa ga popijem ujutro i obavezno
na putu do posla povratim...:rolleyes:

kiki008
19.09.2008., 19:54
Popila sam ga odmah poslje ručka.
Ja mučnine nisam uopće imala od početka trudnoće..danas me bolio želudac, isto bez mučnine..
Probat ću još sutra pa ću vidjeti..hvala vam na odgovorima :)

kirshna
20.09.2008., 11:54
Meni najgore što pijem folnu s vitaminima i obavezno željezo a ne znaš koje gore sjeda na želudac i onda još šumeći kalcij. Ma svaki dan ću po jedno i to dok mi ne dopizdi. Neću trpiti bolove i mučnine i točka.
Kak sam se ja rodila živa i zdrava a mama mi nije pila ništa.

kiki008
20.09.2008., 12:04
Ja sam popila prenatal prije sat vremena, za sada me ne boli želudac..
Jučer sam još popila šumeći kalcij odmah poslje njega a danas nisam da mi ne bude previše..

Ako popiješ pola litre do litru mlijeka na dan ne treba ti dodatno kalcij.
Ja nisam navikla toliko mlijeka piti.

kirshna
20.09.2008., 12:05
Ja mlijeko samo s kavom i čokolinom...
Mene sve strah popiti išta da mi ne bude zlo u svatovima.
Sutra ću popiti

Suncica_B
20.09.2008., 19:08

Linolna kiselina 120mg

ja pijem pregnital od 14 tj. i nemam nikakvih mucnina od njega, sto mi je vazno.. meni je on extra.. imam u kuci prenatal od NW, a cini mi

Fe imas dovoljno, jer meni je na zadnjem mjerenju pokazalo 21 zeljezo, a nikad ga nisam imala toliko...

sve sto ti uz to treba jeste dodatno C vitamin , posebno u vrijeme ovih gripa.. ja pijem od Sensilaba 1000, pijem dodatno i kalcij sumeci i mg...

moonyena
21.09.2008., 00:39
Ja pijem taj KAL-ov prenatal VitaMom dvije dnevno, NW Omega 3 za trudnice, TL željezo, NW kalcij-magnezij-cink, TL kalcij 1000mg cca 2x tjedno (jer još dojim), ponekad B-kompleks.
Nikad nikakvih ni mučnina, ni zatvora... :)

larazg
21.09.2008., 00:41
Ja sam popila prenatal prije sat vremena, za sada me ne boli želudac..
Jučer sam još popila šumeći kalcij odmah poslje njega a danas nisam da mi ne bude previše..

Ako popiješ pola litre do litru mlijeka na dan ne treba ti dodatno kalcij.
Ja nisam navikla toliko mlijeka piti.

zar ti nije malo prerano za prenatal? meni su ih preporučili tek od 12 tjedna..

valneahana
21.09.2008., 07:27

ja sam isto prenatal od početka trudnoće počela piti(tako mi rekao ginić):ne zna:

Tatsha
21.09.2008., 09:40
čak od 14, 16 tjedna ih preporučuju, dok potpuno ne prestanu mučnine, zbog težine prenatal formula za želudac

kiki008
21.09.2008., 23:52

Pa u 15. sam tjednu :mig:

trudnica24
22.09.2008., 16:21
JA pijem pregnital od 12 mjeseca trudnoce kaze mi doktor da je on bolji od prenatala jer sadrzi omega 3 i omega6 uz to pijem samo dodatno sumeci magnezij jer imam malo problema s grcevima u nogama a i za stolicu je dobar.

Plavooka Sanja
22.09.2008., 16:54
danas kupila CENTRUM MATERNU, i ponekad popijem šumeći magnezij ili kalcij, ovisno kako me ulove grčevi u listovima!

MalaLola
23.09.2008., 07:57

Meni ga je Ivaniševićka preporučila u 9.tjednu, a prvi put sam ga pila otpočetka trudnoće (mislim od prvog posjeta ginu:D)
Recimo curama koje imaju jake mučnine preporučuju prekid folne (jer je jako teška i zna biti krivac za mučnine) i prelazak na prenatal:mig:

Leptiric
23.09.2008., 11:16
ja pijem prenatal od kad smo poceli raditi na bebi jer mi je uz folnu trebao jos neki vitaminski dodatak zbog pada imuniteta... i doc opce prakse i ginica se slozile da je bolje da uzimam prenatal nego folnu + multivitamine...

Suncica_B
04.10.2008., 23:06
Pije li ko Kelatirani kalcij-magnezij-cink od NW i koliko tabletica??

ovdje pise da treba piti 3 dnevno... potrosila sam zalihe Mg i kalcija a ovo mi se cinilo kao idealna kombinacija.. uz to ima i cink koji je inace super za jacanje imuniteta, a sad u vrijeme gripa mi se cini bas potreban...
kupila sam ih, ali mi je mrsko cekat pregled... sta vi velite...

jah, da napomenem da u 3 tablete ima

1000 mg kalcija
25 mg cinka
400 mg magnezija

i da je pijem pregnital koji ne sadrzi ni kalcij ni cink, vec samo malu kolicinu mg..
inace sam pila 250-500 mg magnezija, kako u koje vrijeme
kalcij isprva oko 1200, kasnije od 500-800
a cink nisam pila...

Tatsha
05.10.2008., 09:46
pa jedino je taj Mg upitan 400mg ga je dovoljno za proljev, a s tim si već imala problema, ja bi radije 1tbl manje, pa bez proljeva da se to što piješ i jedeš apsorbira, a ak trčiš u wc niš od apsorpcije :D

Suncica_B
05.10.2008., 09:53
tatsha, ja sam bila smanjila dozu Mga na 250 i iskreno, poceli su me hvatati grcevi svako malo... ipak nisam uzimala po 2 x ovu dozu... Svojevoljno sam smanjila, najvise rad stolice.. da, svega se ti sjecas :lol:

e, vidis, i ja mislim da su mi 2 dovoljne da pijem...:s
mada znam da sad trebam sto vise kalcija, a desio mi se peh otkako sam imala stomacni grip (prije nekih 20ak dana)... otad nisam mogla ni mlijeko nit ista mlijecno provariti... brijem rad laktoze.. svugdje trazim lako jutro mlijeko, ali ga ne mrem naci... tak sam pocela brijat da ce djetetu falit kalcija.. evo sam tek preksinoc uspjela , nakon tolike pauze, popiti casu mlijeka.. grozno...

lady_in_blue
05.10.2008., 11:41
meni je doktorica sama na recept propisala prva tri miseca fplnu kiselinu..a sada mi je dala pregnital i željezo i rekla da uzmem onaj hipp sokić što pije mjerica ujutro...e mene sad zanima počela sam šmrcat već:( curke koji bi mi vitaminčić dodatno pomoga osim c...ne smi gripa sad na mene...

zoro007
05.10.2008., 18:43

pijem isto nešto kao prenatal (orthomol natal) i u uputstvu preporučuju da se pije i prije trudnoće, tj. ako netko planira trudnoću. vitamini & co su isto pozitivno djeluju na to da se optimiraju uvijeti za oplođenu stanicu. da ne govorim o folnoj kiselini.
meni je moj gyn preporučio preparat čim mi je konstatirana trudnoća.
i prije 12. tjedna se bebica razvija i puno se dešava u prvom tromjesečju, ne razumijem zašto ne bi vitamini koristili?

Suncica_B
09.10.2008., 11:02
meni je doktorica sama na recept propisala prva tri miseca fplnu kiselinu..a sada mi je dala pregnital i željezo i rekla da uzmem onaj hipp sokić što pije mjerica ujutro...e mene sad zanima počela sam šmrcat već:( curke koji bi mi vitaminčić dodatno pomoga osim c...ne smi gripa sad na mene...

probaj piti cink, on je uz C vitamin dobar za jacanje imuniteta...

oko mene svi bili bolesni, a ja pijem cink i C i nista mi nije preslo...:mig:

a najbolje ti je da bjezis od ljudi koji kisu, kaslju i sl.

foresst
10.10.2008., 19:56
ja sam prenatal počela piti čim smo počeli pričati o bebi.. pa dok smo konačno počeli, pa uspjeli, ja ga već pila skoro 6 mj. i cijelu trudnoću i sad dok dojim (9 mj).

falilo mi željeza, vjerojatno i folne (zbog pilula), tako da sam fino popunila rezerve prije bebe (naravno, uz preporuku gina)

TigerLilly
10.10.2008., 20:38
Mozda ce neki biti iznenadjeni ali moj ginekolog mi nije htio preporuciti nikakve vitaminske preparate..samo je rekao da uzimam folnu..zeljezo u krvi sam testirala i bilo je ok...
jos sam ga je dodatno gnjavila za vitamine i pitala da li bi ipak trebala nesto dodatno uzimati no on je ostao pri svome da je bitno da se zdravo i raznoliko hranim i da mi nikakvi dodatni vitamini ne trebaju...

on tvrdi da je to s vitaminima big business i da sve to forsira farmaceutska industrije..sinteticki vitamini se u puno slucajeva slabije apsorbiraju nego prirodni iz hrane..u principu ne mogu naskoditi ako su uzima preporucena doza ali od njih u principu i nema tolike koristi kao sto si zene umisljaju..

Mene malo zabrinjava sto neke cure ovdje pisu kako si same doziraju najrazlicitije vitamine i minerala..a cijela stvar je puno komplicirianija, postoje kompleksne medjuovisnosti i visak pojedinih minerala i vitamina inhibira apsorpciju nekih drugih..osim toga ovdje svi anatemiziraju vitamin A a on je isto tako vazan za bebu..

Cijela tema je nekako kontorverzna..Ja ponekad uzme cink kad osjecam da mi je lose i uzmem vitaminsku tabletu ali da svaki dan redovito pijem nesto kao Prenatal - to ne..Mozda bi trebala..naskodit mi sigurno nece..

zoro007
10.10.2008., 21:43
Mozda ce neki biti iznenadjeni ali moj ginekolog mi nije htio preporuciti nikakve vitaminske preparate..samo je rekao da uzimam folnu..zeljezo u krvi sam testirala i bilo je ok...
jos sam ga je dodatno gnjavila za vitamine i pitala da li bi ipak trebala nesto dodatno uzimati no on je ostao pri svome da je bitno da se zdravo i raznoliko hranim i da mi nikakvi dodatni vitamini ne trebaju...

on tvrdi da je to s vitaminima big business i da sve to forsira farmaceutska industrije..sinteticki vitamini se u puno slucajeva slabije apsorbiraju nego prirodni iz hrane..u principu ne mogu naskoditi ako su uzima preporucena doza ali od njih u principu i nema tolike koristi kao sto si zene umisljaju..

Mene malo zabrinjava sto neke cure ovdje pisu kako si same doziraju najrazlicitije vitamine i minerala..a cijela stvar je puno komplicirianija, postoje kompleksne medjuovisnosti i visak pojedinih minerala i vitamina inhibira apsorpciju nekih drugih..osim toga ovdje svi anatemiziraju vitamin A a on je isto tako vazan za bebu..

Cijela tema je nekako kontorverzna..Ja ponekad uzme cink kad osjecam da mi je lose i uzmem vitaminsku tabletu ali da svaki dan redovito pijem nesto kao Prenatal - to ne..Mozda bi trebala..naskodit mi sigurno nece..

mislim da je ok da ipak koji put uzmeš vitaminsku.
pogledaj samo koliko bi trebala uzimati vitamina ili minerala, a koliko kroz kuhanje ispari? što je sa magnezijom? a kalcij? da vidimo koliko bi trebali pojesti namirnica da bi preko hrane uzeli tih 800mg koje preporučuju. itd, itd....

hoću reći da se malo tko toliko zdravo hrani da baš potrebu za vitaminima&co pokrije preko hrane.

u prenatal produktima nema vitamina A, berem ne u ovom koji ja koristim.

Onassis
03.11.2008., 12:48
jel pijete kakve vitamine? mislim, meni je moja ginekologica preporucila prenatal ali u tekucem obliku i mogu reci da je sjajan. jeste ga probali? itko? :)

surlica
03.11.2008., 13:13
jel pijete kakve vitamine? mislim, meni je moja ginekologica preporucila prenatal ali u tekucem obliku i mogu reci da je sjajan. jeste ga probali? itko? :)

u tekućem?!
gdje to kupiš? čiji je?

Onassis
03.11.2008., 13:17
zove se prenatal liquid, od nature's plusa je. ima ga, ja mislim, u svakoj ljekarni, ali inace sigurno u medikoru. super mi je jer ne moram piti nikakve kapsule i slicno, i fin je

surlica
03.11.2008., 13:19
zove se prenatal liquid, od nature's plusa je. ima ga, ja mislim, u svakoj ljekarni, ali inace sigurno u medikoru. super mi je jer ne moram piti nikakve kapsule i slicno, i fin je

a to je kao sirup ili se u vodi razrijedi... daj reci malo! :ne zna:

Onassis
03.11.2008., 13:27
Uglavnom, to je kao sirup, individualno ga pijes tj. doziras. Sadrzi sve vitamine i esencijalne minerale, na bazi voca i povrca, super okus. Postoje dva pakiranja, vece je 300kn, a manje je 145.
Evo ti link, pa pogledaj, ali preporucujem ga pod must! :)

http://www.medikor.hr/proizvodi/proizvodi.aspx?kat=56

Sad sam vidjela da imaju hrpu dobrih/zanimljivih proizvoda za bebe ;)

surlica
03.11.2008., 13:30
Uglavnom, to je kao sirup, individualno ga pijes tj. doziras. Sadrzi sve vitamine i esencijalne minerale, na bazi voca i povrca, super okus. Postoje dva pakiranja, vece je 300kn, a manje je 145.
Evo ti link, pa pogledaj, ali preporucujem ga pod must! :)

http://www.medikor.hr/proizvodi/proizvodi.aspx?kat=56

Sad sam vidjela da imaju hrpu dobrih/zanimljivih proizvoda za bebe ;)

joj baš ti hvala... kad popijem kapsule, onda ću uzeti taj u tekućem obliku jer ću ga i tak piti ak budem dojila... super... :mig:

*Mistique*
03.11.2008., 21:11
Prenatal od TwinLaba tijeko cile prve trudneća,pa onda tijekom dojenja i sad opet nastavljam s njim!

Onassis
04.11.2008., 10:02
Prenatal od TwinLaba tijeko cile prve trudneća,pa onda tijekom dojenja i sad opet nastavljam s njim!

ne znam bas. par doktora mi je reklo da twinlabov i nije toliko bajan koliko se cini. rekli su da je nature's plus-ov bolji. s obzirom da nisam strucnjak, slusat cu ono sto mi strucnjaci kazu ;)

mini.
04.11.2008., 10:03
ne znam bas. par doktora mi je reklo da twinlabov i nije toliko bajan koliko se cini. rekli su da je nature's plus-ov bolji. s obzirom da nisam strucnjak, slusat cu ono sto mi strucnjaci kazu ;)

ali svaki stručnjak kaže drugačije :mig:

Tatsha
04.11.2008., 12:03
ja pijem nw prenatal i ja zadovoljna- krvnu sliku sam ponovila u petak i sve mi je dobro, uključujući hemoglobin i željezo (25), tako da sam danas kupila novu bočicu :mig:

AnaPi
04.11.2008., 13:09
Posavjetujte me na brzinu, što da počnem piti?

31 tjedan, dosad sam pila samo folnu prva tri mjeseca i eventualno Hipp sok za trudnice, krvna slika odlicna pa dr reko ne treba mi nista.. ali, zadnja dva dana pukla naglo dva nokta i pojavljuju mi se bijele flekice,znači sad je prifalilo nečeg,a sljedeći pregled mi je 15.11

..pa mi vi lipo recite,pošto sigurno znate,što smijem uzeti sama bez dr. i čije firme da uzmem.

Hvala vam, kissi

MalaLu
04.11.2008., 13:17
kakav je taj Hipp sok za trudnice??
ja sam pila prva 3 mjeseca folnu, i prije dva tjedna pocela od Twinlaba Prenatal, ali odmah prestala.... totalno mi se poremeti probava, i treba mi par dana da je dovedem u red...
i sad uopce ne znam sta da pijem :rolleyes:
sad sam u 27 tjednu

Tatsha
04.11.2008., 13:51
Posavjetujte me na brzinu, što da počnem piti?

31 tjedan, dosad sam pila samo folnu prva tri mjeseca i eventualno Hipp sok za trudnice, krvna slika odlicna pa dr reko ne treba mi nista.. ali, zadnja dva dana pukla naglo dva nokta i pojavljuju mi se bijele flekice,znači sad je prifalilo nečeg,a sljedeći pregled mi je 15.11

..pa mi vi lipo recite,pošto sigurno znate,što smijem uzeti sama bez dr. i čije firme da uzmem.

Hvala vam, kissi
pa smiješ bilo koji prenatal (nw, tl) ili pregnital, svi ti trudnički idu na slobodno tako da samo o tebi ovisi što ćeš uzeti, a mi ti možemo samo svaka pojedinačno zagovarati ono što mi pijemo, tako da od toga nemaš puno koristi :D

e da i u njima nema baš brdo kalcija, a njega ti vjerojatno pojačano treba, tako da njega uzmeš još sa strane ;)

AnaPi
04.11.2008., 13:55
Eto mi smo si blizu s tjednima, a Hipp sokić je odlican.. Kupim ga u dm-a,košta oko 50kn mislim i dobijes dvije male bočice i dozer,piješ svaki dan jednu mjericu i imaš za 12 dana.. popiješ jednu pa drugu bočicu,jer kad otvoriš trebaš potrošiti u šest sedam dana.. drugi hipp sokic je za trudnice i dojilje,boca 7 dcl i pije se casa ili dvije dnevno,u tri dana treba popiti otvorenu bocu,a kosta oko 15ak kuneja..

..ali isto meni noktići otisli jer ne pijem redovito taj sok, lako mi je za nokte, nego da mi ne odu zubi sad odjednom,moram pocet nesto piti.. mozda kalcij šumeći?? Šta ti misliš?

AnaPi
04.11.2008., 13:56
thanx tatsha, ali pošto meni samo i fali taj kalcij da ja uzmem samo njega..? nemam potrebe za tim ostalim ako je tako dr. rekao.

MalaLu
04.11.2008., 14:24
probat cu danas taj hipp sok... :top:

surlica
04.11.2008., 14:30
i ja budem si ga ili kasnije išla kupiti ili sutra prošećem do DMa... a kakvog je okusa?

ashatanay
04.11.2008., 14:33
Eto pojavio se i taj nenadani plusić. Odmah sam išla kod doktora koji me je nažalost odmah spustio na zemlju kad mi je rekao da se ne nadam jer jedna od deset žena izgubi dijete u prvim tjednima trudnoće. Čak me nije savjetovao o prehrani, ni o čemu.

Ultrazvuk mi je za 2 tjedna, nadam se da će proći u redu...usprkos činjenici da me doktor malo deprimirao. Imam jedno pitanje..mogu li na svoju rku početi uzimati folnu kiselinu??

Hvala...

MAJA155
04.11.2008., 15:19
folnu kiselinu svakako trebaš uzimat, ne trebaš čekati da ti dr. kaže

Tatsha
04.11.2008., 15:24
samo naprijed, folna se preporučuje uzimati i prije plusića :mig:, a dr ko šiša, samo ti misli pozitivno i bit će sve ok

AnaPi
04.11.2008., 16:26
Hipp sokic je ukusan prvi dan a onda mi je postao ko i sirup.. dooooosadan okus!!

A folnu odma uzmi.. koji dr. bas ti i nije trebo to rec.. di pise da si ti jedna od tih nesretnih zena??! Zloćo!!

ashatanay
04.11.2008., 17:21
Hvala na savjetima i podršci!!! :s Sutra obavezno uzimam folnu kiselinu i spremam se za najljepše radoblje života :)

valneahana
04.11.2008., 21:36
Eto mi smo si blizu s tjednima, a Hipp sokić je odlican.. Kupim ga u dm-a,košta oko 50kn mislim i dobijes dvije male bočice i dozer,piješ svaki dan jednu mjericu i imaš za 12 dana.. popiješ jednu pa drugu bočicu,jer kad otvoriš trebaš potrošiti u šest sedam dana.. drugi hipp sokic je za trudnice i dojilje,boca 7 dcl i pije se casa ili dvije dnevno,u tri dana treba popiti otvorenu bocu,a kosta oko 15ak kuneja..

..ali isto meni noktići otisli jer ne pijem redovito taj sok, lako mi je za nokte, nego da mi ne odu zubi sad odjednom,moram pocet nesto piti.. mozda kalcij šumeći?? Šta ti misliš?

za zube fluoronatril tabletice od 1 mg

one sadrže fluor koji je dobar za zube i protiv karijesa,kad ga ti piješ štiti tvoje a taloži se i kod bebe tako da beba ima zalihe koje će joj dobro doći,kada ćeš dojiti dobivati će fluor preko tvoga mlijeka(ako nastaviš to piti) a kad prestaneš dojiti davat ćeš bebi dok joj neizbiju trajni zubi

moja majka je to pila samnom u trudnoći,davala mi je i to nakon što je prestala dojiti i moram se pohvaliti da imam jako kvalitetne zube i da nisam imala karijes do sedmog razreda osnovne škole uopće

kad je bila trudna s bratom dr. joj je rekal da ako nije pila u trudnoći da nema smisla to davati djeteu sada jer nema efekta,e a ja sam pila u trudnoći ali neredovito i ne cijelu trudnoći i kad sam rodila zvala sam svog zubara da ga pitam dali ima smilsa da svojoj maloj dajem ako nisam baš pila u trudnoći on je rekao naravno da ima smisla dok god su zubi unutra i dok nisu izbili trajni a trajni počinu izbijati tek oko šeste godine znači ima itekako smisla

tako da ja sad to svojoj maloj dajem

eto to ti preporučam za zdravlje tvojih zubi ali jednog dana i djetetovih,uostalom piše u knjizi moja prva godina koja se dobiva u rodilištu da dojilje piju fluor tako a ga dijete dobiva a ako ne doje da ga daju djeci,prema tome očito ima nešto u tome a i zubar mi ej to potvrdio

ako te znaima detaljnije kako se uzima i to piši pa ti odgovorim:mig:

BlackLotus
05.11.2008., 00:00
pije li itko Centravit prenatal(od dietpharma)? ja sam dobila letak za taj, moč reklame..... :D

ja sam tek u 6. tjednu al već pijem folnu kiselinu, omega3 kapsule, magnezij, željezo i vitamine B, C i E... sada razmišljam o tom prenatalu i hippovom sokiću...(PS-ispravak AnePi: pije se samo 20ml dnevno i jedno pakiranje traje 20 dana)
i stvarno pazim što jedem, jedem zelenog povrća ko nikada do sad :rofl:

Tatsha
05.11.2008., 08:41
pije li itko Centravit prenatal(od dietpharma)? ja sam dobila letak za taj, moč reklame..... :D

ja sam tek u 6. tjednu al već pijem folnu kiselinu, omega3 kapsule, magnezij, željezo i vitamine B, C i E... sada razmišljam o tom prenatalu i hippovom sokiću...(PS-ispravak AnePi: pije se samo 20ml dnevno i jedno pakiranje traje 20 dana)
i stvarno pazim što jedem, jedem zelenog povrća ko nikada do sad :rofl:
de smanji malo te vitamine, toliko ti ih stvarno nje potrebno, a od željeza ti se mogu dodatno mučnine pogoršati, ako stvarno jedeš zdravo. ne znam čemu trpaš toliko tableta :ne zna:

MariaDelMar
05.11.2008., 10:46
hipp sok za trudnice sam i ja malo pila - meni je bio ukusan, ali bih ga zaboravljala piti jer stoji u frižideru, a vitamine obične ne zaboravim piti jer to imam dugogodišnju naviku.

@ ashantay - cure su ti već rekle, folna se preporučuje i prije začeća jer sprečava malformacije ploda (spina bifida), samo naprijed :top:

@ valneahana - je li to sigurno smiju trudnice piti? pitam da ne kupim bezveze, jer znam da pastu neku za zube - mislim da je od belupa - koja je za djecu i ima brdo floura u njoj sam prestala koristiti od kad sam trudna jer je štetna ako se proguta :ne zna:

@ black lotus - ja isto dobila letak i uzorak prenatala od dietpharma jer sam nakupovala njihovog kalcija i magnezija - trebam usporedit formulu sa twinlabom. inače, vidim da piješ dodatno vit. E, a on je topiv u mastima, što znači da se višak taloži u jetri, ne izlučuje s mokraćom, se pa budi oprezna :)
ja pijem prenatal od TL, u njemu ima nešto željeza, a dodatno sam počela uzimati tek od prije mjesec dana jer sam po noktima skužila da mi nečega fali, napravila pretrage za željezo i od tad mi je gin prepisala ferrum od leka tablete za žvakanje. previše željeza ti sto nije dobro, napravi pretrage, 50 kn ako ideš bez uputnice - i to kompletno željezo i zalihe i sve :top:

i isto uzimam, osim prenatala, kao i ti i b kompleks i c vit. s vremenskim otpuštanjem i folnu od kala i mg i ca od dietpharma i omegu 3-6-9 od TL.

i pazim što jedem, kuham na pari, ali... tko zna čega je ostalo u tom povrću s tržnice, nemam ja svoj vrt :( tako da si mislim od svih tih vitamina iz bočice i s tržnice, valjda se nešto i apsorbira.

MariaDelMar
05.11.2008., 10:54
hippovom sokiću...(PS-ispravak AnePi: pije se samo 20ml dnevno i jedno pakiranje traje 20 dana)

koliko se ja sjećam, jedna bočica je za 6 dana, u pakiranju su 2 bočice - znači pokriva potrebe za 12 dana.

pipi3108
05.11.2008., 11:01
Ja sam jucer pocela piti od nw prenatal....ovaj put nista ne prepustam slucaju....

BlackLotus
05.11.2008., 11:32
ma vitamin E ne pijem posebno dodatno, kao ni B i C, samo je u tom soku koji pijem dodatna količina i u tableticama sa željezom ga ima... ne brinite, ne pretjerujem :mig:

samo je trudnoća nenadana i neplanirana i bubnula nas je samo tako s nebesa, a ja sam veoma mlada i nadobudna pa hoću napravit sve da rodim zdravo, inteligentno i lijepo maleno čudovište :P

budem se u vezi svega još posavjetovala s ginekologom, samo da dođe više taj datum kontrole...

BlackLotus
05.11.2008., 11:35
koliko se ja sjećam, jedna bočica je za 6 dana, u pakiranju su 2 bočice - znači pokriva potrebe za 12 dana.

:ne zna: možda su sad promijenili
eo lijepo mi tu piše:
"1 mjerica dnevno(20ml) pokriva povećanu dnevnu potrebu za svim važnim vitaminima i mineralima, uključujući jod, željezo i folnu kiselinu. 1 pakiranje dostatno je za 20 dana"

ne koristim ga još, al tako mi piše

valneahana
05.11.2008., 11:45
hipp sok za trudnice sam i ja malo pila - meni je bio ukusan, ali bih ga zaboravljala piti jer stoji u frižideru, a vitamine obične ne zaboravim piti jer to imam dugogodišnju naviku.

@ ashantay - cure su ti već rekle, folna se preporučuje i prije začeća jer sprečava malformacije ploda (spina bifida), samo naprijed :top:

@ valneahana - je li to sigurno smiju trudnice piti? pitam da ne kupim bezveze, jer znam da pastu neku za zube - mislim da je od belupa - koja je za djecu i ima brdo floura u njoj sam prestala koristiti od kad sam trudna jer je štetna ako se proguta :ne zna:

@ black lotus - ja isto dobila letak i uzorak prenatala od dietpharma jer sam nakupovala njihovog kalcija i magnezija - trebam usporedit formulu sa twinlabom. inače, vidim da piješ dodatno vit. E, a on je topiv u mastima, što znači da se višak taloži u jetri, ne izlučuje s mokraćom, se pa budi oprezna :)
ja pijem prenatal od TL, u njemu ima nešto željeza, a dodatno sam počela uzimati tek od prije mjesec dana jer sam po noktima skužila da mi nečega fali, napravila pretrage za željezo i od tad mi je gin prepisala ferrum od leka tablete za žvakanje. previše željeza ti sto nije dobro, napravi pretrage, 50 kn ako ideš bez uputnice - i to kompletno željezo i zalihe i sve :top:

i isto uzimam, osim prenatala, kao i ti i b kompleks i c vit. s vremenskim otpuštanjem i folnu od kala i mg i ca od dietpharma i omegu 3-6-9 od TL.

i pazim što jedem, kuham na pari, ali... tko zna čega je ostalo u tom povrću s tržnice, nemam ja svoj vrt :( tako da si mislim od svih tih vitamina iz bočice i s tržnice, valjda se nešto i apsorbira.

ja kad sam doznala da sam trudna pitala svog zubara namjerno za to jer znam da je to moja mama pila samnom no moja mama se nije mogla sjetiti kako se to zove i onda mi je rekao za taj fluoronatril i da to mogu piti i nastaviti kad ću dojiti a ako neću onda djetetu davati ovako(što sam već gore i spomenula do kada i zašto)

nazovi si zubara pa traži njegovo mišljenje za to,moj je meni to preporučio i nisam imala nikakvih problema a nevjerujem da bi mi preporučio da nesmijem

i ginića sam pitala za to i isto mi je rekao da mogu(prije nego što sam otišla kod zubara) samo neka ti kaže koliko miligrama,ja se sad nemogu sjetiti dali sam pila jednu cijelu ili pola te od 1 mg(a rekao mi je koliko da uzimama ali sad se njesejćam više) uglavnom djeci se daje četvrtina od 1 mg a za nas odrasle ili kad dojiš ide jedna cijela ili pola,pitaj zubara za fluoronatril tabletice

kad sam pitala pedijatra o njima za malu rekao mi je kao da je negdje provedeno nekakvo istraživanje i kao da je ispalo da nema utjecaja nekakvog u smislu da oni kaj nisu pili su imali isti broj karijasa kao ova djeca kaj su pila

ali unatoč tome poznato je da je fluor dobar za zdravlje zubi i isto je poznato da u zemljama u kojima voda ima više fluora (a naša nema) da imaju zdravije zube prema tome ja njoj i dlaje dajem,nemože štetiti ali može pomoći e sad dali će djeovati zbilja ili ne i koliko je to njihovo istraživasnje pravo neznam

znam samo da je stajalište moga zubara da je fluor dobar za zube i uostalom to piše i u knjizi moja prva godina koja sedobije u rodilištu pa valjda onda ima nešto u tome

znam samo da ću ga piti i u drugoj trudnoći ali redovito tada a ne ko u prvoj kad se sjetim

AnaPi
07.11.2008., 13:49
valneahana , hvala na savjetu, kad ti pijes i dajes svom djetetu nema razloga zasto ne bi i ja pila to preventivno,pa eto savjetovali te i zubar i ginic i pedijatrica.. nema razloga za NEpiti.. hvala,sutra ih kupujem..
i onda da pijem pola? a bebacu da dajem cetvrtinu?

valneahana
07.11.2008., 14:12
valneahana , hvala na savjetu, kad ti pijes i dajes svom djetetu nema razloga zasto ne bi i ja pila to preventivno,pa eto savjetovali te i zubar i ginic i pedijatrica.. nema razloga za NEpiti.. hvala,sutra ih kupujem..
i onda da pijem pola? a bebacu da dajem cetvrtinu?

ako si trudna ili ako si rodila ali dojiš ti onda piješ cijelu ili pola sad se nesjećam više;ali mislim da cijelu jer znam da ja sebi nisam raspoljavljala te tabletice(provjeri još s zubarom) ali kažem ti ide cijela jer znam da nisam djelila jednu na pola i piješ ju tako da ju zapravo nepopiješ nego ju pocuclaš i čekaš da se rastopi u ustima ili ju izgrizeš zubima

znači kad si trudna ili dojiš ide cijela a dijete od toga dobiva iz tebe koliko treba

ako nećeš dojiti(kao ja radi toga što nije prihvaćala cicu ili iz nekih drugih razloga) onda jednu tableticu raspoloviš na četiri dijela i daš jednu četvrtinu djetetu,pošto dijete nezna cuclati ni grist ja sam ti tu četvrtinu stavila u papir i papir presavinula i onda lupala s nečim tvrdim da tu četvrtinu pretvorim u prah,kad nastANE PRAH onda ja navlažim prst u vodi(samo da bude vlažan) tako da se prah primi na prst i onda joj gurnem prst u usta i obrišem joj od jezik i tako ona dobije tu tableticu i tako još i dan danas radim jer još nezna gristi ili cuclati

četvrtina se daje do godine dana a onda ide pola tabletice nakon godine dana,a nakon dvije se može davati cijela i tako dok god neizbiju svi trajni zubi(negdje s šest godina počinju izbijati)

jel kužiš sad?

znači kad s trudna ili dojiš samo ti piješ a kad rodiš i ako nećeš dojiti onda daješ djetetu četvrtinu a ti više nemoraš onda uzimati

Calliope
09.11.2008., 21:19
Da se i ja ubacim pitanjcem :) Koji kalcij da pijem? Pila sam folnu, do 12. tjedna, sad pijem prenatal (twinlabov) i to ne svaki dan, nego svaki drugi po 1 tabletu. Mislim da bih mogla dodati i malo kalcija, ali ne znam koji da kupim? Inače ne volim baš previše mlijeko, pa mislim da bi mi kalcija moglo faliti :ne zna:

midva
10.11.2008., 07:18
kupi si twinlabov Ca-Mg citrat od borovnice, ima dosta Ca, nema previše D-vit. i fini je :mig:

Calliope
10.11.2008., 09:09
Hvala! Potražit ću.

blackstar
10.11.2008., 15:06
Da se i ja ubacim pitanjcem :) Koji kalcij da pijem? Pila sam folnu, do 12. tjedna, sad pijem prenatal (twinlabov) i to ne svaki dan, nego svaki drugi po 1 tabletu. Mislim da bih mogla dodati i malo kalcija, ali ne znam koji da kupim? Inače ne volim baš previše mlijeko, pa mislim da bi mi kalcija moglo faliti :ne zna:

Ja isto ne volim mliko pa pijem Ca u tabetama...Kupujem Dietpharmov Kalcij+C i pijem 1 tabletu dnevno(šumeće)...Mogu ti reći da su mi nokti bolji nego prije...Vjerojatno je i to razlog.... :cerek:

dori
04.12.2008., 07:07
malo sam gledala postove unazad.. pa vidim da Twin preporuča Twinlabove proizvode prije nego Natural Wealth.
E sad.. ja pila Pregnatal do sada, danas ću zadnju, a od frendice dobila na poklon Pranatal od NW i jučer si kupila isto od njih Omega 3 natal..
pa sam sad u sto dilema..
probat ću to zamjeniti za Twinlabove ali ako mi ne budu htjeli primiti ..koliko su štetni da ih pijem, obzirom da Twin kaže da imaju dosta umjetnih sastojaka?
:(

larazg
04.12.2008., 07:19
dori.... ja sam prvu trudnoću imala u samom početku u USA i prvi pregled odradila tamo.

Ginekolog crnac (ali Afrički) mi je isto preporučio... isto rekavši da su to sintetički vitamini

dori
04.12.2008., 07:55
ma sada sam opet čitala postove i ne znam više ništa!
netko je za Twin lab netko za NW ..:bang:
što je sad dobro, što ne?
da mjenjam taj Nw ili da ga nastavim piti..?
meni nije bitno koji ima kakav postotak, tj. bitno mi je samo da unosim nekakav dodatak i da nije sintetički!

larazg, jel to pouzdana inf. za NW?

amfibija
04.12.2008., 07:57
Pa sve su to sintetički vitamini... A sad, jedni preporučuju jedno, drugi drugo... Mislim da je ipak najbitnija zdrava prehrana, a vitamini u tabletama su ipak samo dodatak.

larazg
04.12.2008., 08:03
meni nije bitno koji ima kakav postotak, tj. bitno mi je samo da unosim nekakav dodatak i da nije sintetički!

čuj kako je meni crnac rekao :ne zna: što da tebi kažem.

Twin je inače farmaceut, ona radi u apoteci i bavi se lijekovima i vitaminima.

Twin po meni je mjerodavna kao farmaceut za te stvari

Tatsha
04.12.2008., 09:31
ja sam cijelo vrijeme na nw i meni je jedino mjerodavna moja krvna slika, ako je ona u redu- nisam anemična, željezo 25, ne mislim da ima potrebe mijenjati vitamine

Tatsha
04.12.2008., 09:32
Ginekolog crnac (ali Afrički) mi je isto preporučio... isto rekavši da su to sintetički vitamini
:rofl: vrlo bitno u priči o vitaminima

Wedding
04.12.2008., 11:23

ma gle tu ce uvije biti polemike pa em bolji Twin pa em bolji Natur. ma uopce se nemoj time opterecivat:mig:

BTW : ja sam zato sad pocela piti Pregnital:lol: jer mi se vise neda slusat cas ovo cas ono, pa vec i farmaceutkinje u ljekarnama ni same ne znaju:rofl:

MariaDelMar
04.12.2008., 11:54
twinlab je čistiji i ima bolje formule (čistije i jače) od NW-a.
a to je bitno zbog bebe, mamine jetre i cijelog organizma.

kao što svaki čaj nije čaj, jer u nekom ima i grančica i sl. stvari koje ne spadaju u čaj od lišća, recimo, tako i u vitaminima, npr. omega 3 je jako bitno da je skroz očišćena od žive (samo primjer). a nije živa jedini problem, bitno je i da li je i što je dodano vitaminu da bi se em bolje očuvao, em bolje apsorbirao u organizam, ma bitno je i od čega je ona ovojnica na kapsuli.

Death-of-Art
04.12.2008., 12:07
meni je ginekologica uz folnu i željezo prepisala još i neke čepiće protiv mučnine, no nisam načistu jel bih pila to.
jel itko tko pio možda?

blackstar
04.12.2008., 13:00
Što se tiče vitamina- ja sam se bila odlučila za NW samo zato jer ima manje količine vitamina A. E sad, pretpostavljam da je twinlab nešto kvalitetniji,al eto po morala sam odlučiti hoću li uzimati navodno kvalitetniji pripravak s više štetnog vitamina A(Twinlab) ili manje kvalitetan pripravak koji ima manje vitamina A i koji je u obliku betakarotena(NW). Svaki od njih ima pluseve i minuse- treba donit odluku....

Wedding
04.12.2008., 13:09
kao što svaki čaj nije čaj, jer u nekom ima i grančica i sl. stvari koje ne spadaju u čaj od lišća, .

nije uopce rijec o caju..ono so je u vrecici to nije caj to je mocevina ali se kod nas krivo deklarira..cajevi se mjere na zlicice a ne da se kupuju gotovi u ducanima i smao namoce u vrelu vodu:mig:

sto se tice sastava caja, nije samo caj od lisca i tu si u krivu..cajevi se itekako rade od petljki (recimo caj od visnje ili tresnje) caj d kore drva (roibos) a dalje mi se neda nabrajat:p

Wedding
04.12.2008., 13:11
meni je ginekologica uz folnu i željezo prepisala još i neke čepiće protiv mučnine, no nisam načistu jel bih pila to.
jel itko tko pio možda?

folna kiselina ti je vaznija od prenatala jer je u prenatalima ima jako malo zato ju je jako dobro piti kao i zeljezo

dori
04.12.2008., 13:16
nije uopce rijec o caju..ono so je u vrecici to nije caj to je mocevina ali se kod nas krivo deklarira..cajevi se mjere na zlicice a ne da se kupuju gotovi u ducanima i smao namoce u vrelu vodu:mig:

sto se tice sastava caja, nije samo caj od lisca i tu si u krivu..cajevi se itekako rade od petljki (recimo caj od visnje ili tresnje) caj d kore drva (roibos) a dalje mi se neda nabrajat:p

wedding ti si zakon!!:lol::lol::lol:

ma jel sad ovo malo bolje il ono - nije bitno dok je oboje ok! dok ne može štetiti!stoga ako se svi oko toga slažu, možda se stvarno ne treba toliko opterećivati!
:ne zna:

ja od početka pila prvo prenatal a uoće ne folnu jer sam mislila da u njemu ima dovoljno folne!?

Tatsha
04.12.2008., 13:21
ja od početka pila prvo prenatal a uoće ne folnu jer sam mislila da u njemu ima dovoljno folne!?

i ima dovoljno folne :mig:

ps. cure često piju folic plus recimo, a u njima ima:
3 FOLIC Plus tablete sadrže:
Količina %RDA*
Folna kiselina 400 µg 200
Kalcij 800 mg 100
Vitamin D 7,5 µg 150

a u nw prenatalu je 800 µg folne, jedino što su prenatal formule "teške" za želudac, pa se stoga ne pp tijekom 1.tromjesečja i vremena mučnina

dori
04.12.2008., 13:30
thanx tatsha!:s
onda je ok! već sam se mislila zabrinuti i oko toga!:rofl:

Death-of-Art
04.12.2008., 13:34
folna kiselina ti je vaznija od prenatala jer je u prenatalima ima jako malo zato ju je jako dobro piti kao i zeljezo
mislim da si krivo kvotala.

Tatsha
04.12.2008., 13:38
thanx tatsha!:s
onda je ok! već sam se mislila zabrinuti i oko toga!:rofl:
ma ne brini, informiraš se malo, pa malo odvagneš i odabereš za sebe najbolje, ja sam recimo uzela prenatal nw, jer u njemu nema magnezija, a trudnice kad-tad završe na magneziju, pa da si ga mogu sama dozirati po potrebi, odnosno prema prehrani (njega jako malo apsorbiramo iz tableta, a ako pretjeraš završiš sa proljevom :D)

Death-of-Art
04.12.2008., 13:40
a vid mene jesam blesava.
mislim u sebi od čega mi onako bolesne mučnine.
imam ih danas ali vidim nisu tako jake kao proteklih dana...kad ono od prenatala. Bože sačuvaj.
jučer ga nisam popila pa mi danas odmah bolje.

koji užas.

Wedding
04.12.2008., 13:47
a vid mene jesam blesava.
mislim u sebi od čega mi onako bolesne mučnine.
imam ih danas ali vidim nisu tako jake kao proteklih dana...kad ono od prenatala. Bože sačuvaj.
jučer ga nisam popila pa mi danas odmah bolje.

koji užas.

to ti nije nista cudno, i nisi jedina koja ima mucnine :mig:..dal pijes mozda prenatal od TwinLaba?:D

Tatsha
04.12.2008., 13:54
zato sam ja s prenatalom počela "tek" sa 16tj

Death-of-Art
04.12.2008., 13:57
to ti nije nista cudno, i nisi jedina koja ima mucnine :mig:..dal pijes mozda prenatal od TwinLaba?:D

znam da nisam jedina koja ima mučnine.
ali mislim da mučnine koje te čine disfunkcionalnom i koje te bude usred noći i traju čitav dan..znači 24 sata dnevno... i nisu baš pohvalna niti normalna stvar.
pogotovo ako se radi o onoj mučnini "na vrhuncu". tj. kad čitavo vrijeme osjećaš uteg u jednjaku kao da će iskočiti iz tebe svake sekunde.

evo. tek sad vidim da je to bilo zbog tih tableta.
i da su trudničke mučnine same po sebi prilično podnošljive.
i ja sam se pitala što nije u redu sa mnom i kako većina trudnica ima mučnine pa nikom ništa, a ja ne mogu pomaknuti sa sobom.
prenatal je bio u pitanju.
a ne beta hcg.

edit- eh, mislim da nije twinlab nego natural wealth.

Death-of-Art
04.12.2008., 14:00
zato sam ja s prenatalom počela "tek" sa 16tj

ma da. kužim. al ja sam to tek sad saznala i napravila poveznice kad sam pročitala na forumu da se te tablete ne piju dok su mučnine.
već sam se maloprije počela pitati zašto mi danas mučnina nije toliko jaka kao jučer i prekjučer i od subote tj... kad sam se jedva micala i onda sam zaključila da je to zato jer sam zadnju tabletu prenatala baš prekjučer popila pa je valjda još jučer želudac bio pod dojmom te tablete a danas se već "pročistilo" takoreći pa mi je bolje.

mislim. imam mučninu. ali nije bed neki. mogu oprati kosu i urediti sobu unatoč tome. a zadnja dva dana se nisam s kauča mogla dić.

Wedding
04.12.2008., 14:04
znam da nisam jedina koja ima mučnine.
ali mislim da mučnine koje te čine disfunkcionalnom i koje te bude usred noći i traju čitav dan..znači 24 sata dnevno... i nisu baš pohvalna niti normalna stvar.
pogotovo ako se radi o onoj mučnini "na vrhuncu". tj. kad čitavo vrijeme osjećaš uteg u jednjaku kao da će iskočiti iz tebe svake sekunde.

evo. tek sad vidim da je to bilo zbog tih tableta.
i da su trudničke mučnine same po sebi prilično podnošljive.
i ja sam se pitala što nije u redu sa mnom i kako većina trudnica ima mučnine pa nikom ništa, a ja ne mogu pomaknuti sa sobom.
prenatal je bio u pitanju.
a ne beta hcg.

edit- eh, mislim da nije twinlab nego natural wealth.

te mucnine su gadne i znam kako ti je bilo jer sam ih ja imala i to svaki puta od Twin Labovog prenatala koji mi je pretesko sjedao na zeludac a ovo sa utegom si super opisala jer to upravo tako i djeluje:top:... ja nisma imala volje ni jest, ni pit a kamoli nesto napravit ali eto opet od kad sam ih promjenila sve super:mig:

MariaDelMar
04.12.2008., 15:18
oooo wedding :lol:
znam draga da se čaj radi i od cvjetova i od korjena i čega sve ne. samo što u čaju od npr. listova neke biljke ne treba biti pola kubika drva za ogrjev :zubo:

Makadamija
04.12.2008., 17:45
Moja gin se oduševila mojim nalazima krvi,ali kaže da bez obzira na moju dobru prehranu i na kombiniranje namirnica koje imaju sve sastojke koji mi trebaju ne mogu toliko toga unjeti hranom ipak bi trebala popiti neke dodatke i dala mi je Prepital tablete (nisam sigurna da sam točno pročital s recepta :) )
A u paketiću koji sam od nje na poklon dobila, dobila sam Centrum materna,i Floridix (željezo)

dori
05.12.2008., 06:42
dakle, pazi sada..
dođoh jučer i apoteku pitati za te Omega 3 od Twinlaba i općenito kažem magisti što sam pročitala oko toga, kakve diskusije a ona meni kaže da im je recimo nedavno bio čovjek iz Kanade kaji im je rekao da se kod njih Twinlabovi proizvodi i ne mogu nabaviti u svim ljekarnama jer kao tamo ne kotiraju dobro!:ne zna:

eto.. ostadoh ja kod NW pa kako bude! :mig:

btw, ja prenatal počela uzimati od 5 tjedna NW i nikakve mučnine, ništa..
imala mučnine od nekih mirisa i tako od nekih stvari ali tablete mi nisu smetale..

MalaLola
05.12.2008., 11:38
Ja sam davno rekla i tu da ja Twinlab prenatal ne bi koristila da oni meni plate da ga pijem:ne zna: Al ko voli nek izvoli, ja greške lako ne praštam:rofl: (teško mm-u:lol:)

Wedding
05.12.2008., 12:57
dakle, pazi sada..
dođoh jučer i apoteku pitati za te Omega 3 od Twinlaba i općenito kažem magisti što sam pročitala oko toga, kakve diskusije a ona meni kaže da im je recimo nedavno bio čovjek iz Kanade kaji im je rekao da se kod njih Twinlabovi proizvodi i ne mogu nabaviti u svim ljekarnama jer kao tamo ne kotiraju dobro!:ne zna:

eto.. ostadoh ja kod NW pa kako bude! :mig:

btw, ja prenatal počela uzimati od 5 tjedna NW i nikakve mučnine, ništa..
imala mučnine od nekih mirisa i tako od nekih stvari ali tablete mi nisu smetale..

pa ovo je ziva istina i to je potvdilo i mnogo ljudi koji gore zive, a recimo u Svedskoj im je dugo bila zabranjena prodaja a sada kotiraju kao nesto ne bas:mig:
........ali zato cim kod nas nekome spomenes da je nesto iz Amerike odmah svi kazu: vau pa to je najbolje i bla bla.

Wedding
05.12.2008., 12:58
oooo wedding :lol:
znam draga da se čaj radi i od cvjetova i od korjena i čega sve ne. samo što u čaju od npr. listova neke biljke ne treba biti pola kubika drva za ogrjev :zubo:

a jbg..recesija vla, treba se stedjet:lol:

BTW: krivo sam te ocito bila skuzila:mig:

Death-of-Art
05.12.2008., 14:45
ja mislim da su svi ovi dodatni vitamini i minerali - s r a nj e.

nikakve koristi od njih.

meni je se potreba za zdravom hranom javila čim sam ostala trudna.
radije potrošim više novaca i više vremena da spremim normalan obrok nego da bih se više trovala s tim.

no, eto..danas je sve na brzinu, pa čak i kad se radi o trudnoći.
čak trudnoća i porod postaju običan kapitalizam, što više u što manje vremena. još najbolje da budemo trudne cca tri mjeseca, tko je vidio 9 mjeseci se s tim zajebavati.

samo sebe smatram glupom jer sam se dala ispočetka preveslati i što su me uspjeli ustraviti glupim pričama...JOJ FOLNA KISELINA, JOJ PRENATAL, JOJ ŽELJEZO, JOJ FLOUR... JOJ OVO JOJ ONO...joj odjebite.

Wedding
05.12.2008., 14:49
ja mislim da su svi ovi dodatni vitamini i minerali - s r a nj e.

nikakve koristi od njih.

meni je se potreba za zdravom hranom javila čim sam ostala trudna.
radije potrošim više novaca i više vremena da spremim normalan obrok nego da bih se više trovala s tim.

no, eto..danas je sve na brzinu, pa čak i kad se radi o trudnoći.
čak trudnoća i porod postaju običan kapitalizam, što više u što manje vremena. još najbolje da budemo trudne cca tri mjeseca, tko je vidio 9 mjeseci se s tim zajebavati.

samo sebe smatram glupom jer sam se dala ispočetka preveslati i što su me uspjeli ustraviti glupim pričama...JOJ FOLNA KISELINA, JOJ PRENATAL, JOJ ŽELJEZO, JOJ FLOUR... JOJ OVO JOJ ONO...joj odjebite.

znas li ti da povrce danas zbog zagadjenosti zraka ne sadrzi niti pola minerala i vitamina kao nekada?
Inace Folna kiselina je nesto sto je prijeko potrebno u trudnoci:mig:

Death-of-Art
05.12.2008., 14:52
znas li ti da povrce danas zbog zagadjenosti zraka ne sadrzi niti pola minerala i vitamina kao nekada?
Inace Folna kiselina je nesto sto je prijeko potrebno u trudnoci:mig:

da. naravno.

Wedding
05.12.2008., 14:56
da. naravno.

ti onda nemoj pit:kava: a kasnije se nemoj lupat po glavi:D

Death-of-Art
05.12.2008., 15:01
ti onda nemoj pit:kava: a kasnije se nemoj lupat po glavi:D

a ti svoju propagandu farmaceutske industrije zadrži za sebe jer znaš u dubini duše da se radi o običnoj prevari.

draga moja...da je to sve istina i da je neizbježno..djelili bi ih oni šakom i kapom bez ikakve naplate.

midva
06.12.2008., 10:49
zakaj tak misliš?
farmaceutska industrija je poslije rata i nafte treća po zaradi na svijetu, oni su tu da zarade, a ne da dijele.....
a svaka cura/žena neka radi onako kako misli da je najbolje za nju i njezinu bebu :ne zna:
ako ti dobivaš dovoljno folne kiseline u hrani, svaka čast :D

Death-of-Art
06.12.2008., 11:13
zakaj tak misliš?
farmaceutska industrija je poslije rata i nafte treća po zaradi na svijetu, oni su tu da zarade, a ne da dijele.....
a svaka cura/žena neka radi onako kako misli da je najbolje za nju i njezinu bebu :ne zna:
a čuj. trudim se...

ana:)
06.12.2008., 23:36

navodno da mi u svojoj prehrani dobivamo dovoljno.

bebe su se rađale sa oštećenjima i onda su radili istraživanja koja su pokazala da u skandinavskim zemljama toga fali, a onda su svi doktori masovno počeli to propisivat, valjda za svaki slučaj. to mi je dr rekla, valjda žena zna kaj priča.

meni moja dr rekla da ak hoću pijem, neće naškodit, ali da nema potrebe. ja sam to u početku pila ali ne baš redovito, malo sam zaboravljala.

a što se tiče ostalih vitamina, probala sam jednom i tak mi je zlo bilo. inače i kad nisam bila trudna nisam mogla pit nikakve vitamine jer mi je bilo zlo. povremeno sam znala uzimat dječje kaj se cuclaju.

hranim se bolje nego prije i nadam se da je to ok.

aleta
07.12.2008., 10:28
twinlab je čistiji i ima bolje formule (čistije i jače) od NW-a.
a to je bitno zbog bebe, mamine jetre i cijelog organizma.

npr. omega 3 je jako bitno da je skroz očišćena od žive (samo primjer). a nije živa jedini problem, bitno je i da li je i što je dodano vitaminu da bi se em bolje očuvao, em bolje apsorbirao u organizam, ma bitno je i od čega je ona ovojnica na kapsuli.

moja kuma je radila u zastupstvu twinlaba i rekla mi je da bi ona radije preporučila Omegu od njihovih podbrandova npr. ChildLife (isto TL, samo linija za djecu) jer se Omega uzima iz velikih riba hladnih mora (manje tuna, više bakalar..) a budući da su te ribe jako velike i dugog životnog vijeka, one sakupe više žive tijekom života. U dječjoj liniji je ta živa puno bolje pročišćena nego u onoj za odrasle, ali je u tekućem obliku, dakle ono što bi mi zvali "riblje ulje", a ne u softgel kapsuli, pa je malo problematična za uzimanje radi refluksa po ribi, a i nije neki hit ako jako patite od mučnina.. što se tiče željeza (to je pak sad moja struka, biolog, radim s fitoterapijom), ja floradix baš ne favoriziram jer sadrži jednu algu koja je malo prebogata jodom (i prilično nepotrebna u cijeloj priči o željezu) isto tako ni ferohel ili ferumlek jer su to visokodozažna željeza koja imaju vrlo slabu resorpciju (zato i je tako visoka doza) a i teško padaju na želudac, boje zube, imaju metalan okus... ima drugih dodataka željeza u obliku sirupa za koje mislim (a i velika većina farmaceuta) da su puno bolji (bezveze mi je napisat brand jer radim za njega pa da ne bude reklama:ne zna:).
ja ću kad budem trudna (hopefully skoro) prestati sa sintetskim suplementima (sad sam na prenatalu - nw i folna-kal) i prva 3 mjeseca (dok traje organogeneza) piti samo HiP sokić (onaj skupi za 12 dana 60kn), folnu i TL Ca-Mg citrat (borovnica- manja količina D vitamina, jako dobra resorpcija). i naravno skinut se sa sendviča i junk fooda i papati zdravu hranu :p:D. eto, nadam se da nisam previše ugnjavila i da sam možda nekome i pomogla.:D

dori
08.12.2008., 07:59
ja ću kad budem trudna (hopefully skoro) prestati sa sintetskim suplementima (sad sam na prenatalu - nw i folna-kal) i prva 3 mjeseca (dok traje organogeneza) piti samo HiP sokić (onaj skupi za 12 dana 60kn), folnu i TL Ca-Mg citrat (borovnica- manja količina D vitamina, jako dobra resorpcija). i naravno skinut se sa sendviča i junk fooda i papati zdravu hranu :p:D. eto, nadam se da nisam previše ugnjavila i da sam možda nekome i pomogla.:D

good luck! :top:
ako ne budeš radila i budeš doma cijelu trudnoću možda i uspiješ!

vjerujem da bi sve bilo ok i bez svih tih gluposti i kemije koju ja inače NIKAD ne uzimam ali hajd kad je bebač u pitanju neću riskirati!
znam puno žena koje su bez svih tih suplemanata imale izvrsnu trudnoću i divne bebe al opet, marketing čini svoje!
meni je par ginekologa reklo da mi to ne treba al ak hoću - mogu!
a ja ko i svi - podlegla marketingu! :rofl:

RazmaŽena
13.01.2009., 13:50
Ja ću piti taj prenatal od nw ali ne još, jer imam mučnine. Zbog mučnine sam prestala piti i folnu kiselinu (koju sam pila do 10 tjedna, a i 2 mjeseca prije trudnoće) i od tada imam puno blaže mučnine... Rekla sam dr da više ne pijem i nije ništa prigovorila, samo je predložila prenatal uz upozorenje da i on može uzrokovati mučninu, jer B vitamini tako djeluju...

larazg
13.01.2009., 13:57
ja mislim da nije to od B vitamina već od folne...folna je kiselina koja zna pasti teško na želudac. pogledaj da li ti ti tvoji vitamini imaju folne u sebi?

RazmaŽena
13.01.2009., 14:13
Folna kiselina je B vitamin (vitamin B9) :mig:

Death-of-Art
13.01.2009., 22:34
ja ništa nisam pila od ovih preparata.
možda nekoliko tabletica u svih 14 tjedana...
i evo zasad je sve u redu.

mučnine su me ubile.
dodatni mi se vitamini gade jer su mi pojačali mučninu za popizdit...

sad me jedino muči ovaj umor i pospanost... pa se premišljam jel bi ipak pila nešto... jer nemam vremena non stop jesti naranče i jabuke...mislim..jela bi ja... al šta kad moram na faks... i onda non stop to jesti, guliti, od toga se puno i piša i sere... :cerek: ... pardon... :cerek:
a u jednoj tableti moš kao dobit sve.
makar kao što rekoh. protiv sam tih tableta. smatram da je to sve farmaceutska fama i način da se zaradi na svemu mogućem i nemogućem.

al možda stvarno ima i nešto vitamina...aj baš ću probat... možda probam...

makar bih stvarno radije jela više voća i povrća pa ako moram ić kenjati u wc na faksu...a kaj da radim...jebiga...ak mi se kenja ne mogu držati gospodina Kenjatora u sebi... pa trudna sam... :(
:cerek::cerek::cerek:

RazmaŽena
14.01.2009., 11:27
Pa kupi si jedan prenatal od nw i probaj. Ja ću probati oko 14 tjedna. Ne moraš piti svaki dan, ali mislim da bi bilo dobro da barem ponekad popiješ te vitamine. Beba uzima iz našeg tijela sve što joj treba za razvoj (ako uopće imamo dovoljno), a nama što ostane...

Death-of-Art
14.01.2009., 11:30
Pa kupi si jedan prenatal od nw i probaj. Ja ću probati oko 14 tjedna. Ne moraš piti svaki dan, ali mislim da bi bilo dobro da barem ponekad popiješ te vitamine. Beba uzima iz našeg tijela sve što joj treba za razvoj (ako uopće imamo dovoljno), a nama što ostane...
da barem uzima masne naslage :cerek:

RazmaŽena
14.01.2009., 11:36
Pa i uzima, osobito one s bokova i guze, ali više u trećem tromjesečju:). Čitala sam da majke s više oblina imaju pametniju djecu, jer te masnoće hrane bebin mozak. Laički rečeno...

BlackLotus
14.01.2009., 12:01
da barem uzima masne naslage :cerek:

meni ih je uzeo jer baš i ne mogu jest :cerek:
samo se gospe cicke drže bujne, ostalo je mali pocuclo iz mene :cerek:

Death-of-Art
14.01.2009., 12:29
Pa i uzima, osobito one s bokova i guze, ali više u trećem tromjesečju:). Čitala sam da majke s više oblina imaju pametniju djecu, jer te masnoće hrane bebin mozak. Laički rečeno...

ajme..ako je dječja pamet proporcionalna masnim naslagama koje im ima majka... onda će moje dijete biti genijalac s kvocijentom inteligencije 250 :lol:

:cerek: joj :cerek:

ne znam šta mi je s ovim cerekima... :cerek: nisam normalna... :cerek: prelazim u drugo tromjesječje pa sam luda totalno. fali mi moja isfrustriranost i agresivnost :cerek:

meni ih je uzeo jer baš i ne mogu jest
samo se gospe cicke drže bujne, ostalo je mali pocuclo iz mene

joj ... ja se već bojim svojih sisa... to ko da je neka invazija bića iz svemira se nastanila pa sad stvorili novi svijet :lol:
bojim se jako :cerek:

RazmaŽena
14.01.2009., 12:40
:cerek:
A ja tek mogu reći kako napokon imam sise.:D I baš su krasne!:cerek:

BlackLotus
14.01.2009., 14:46
ajme..ako je dječja pamet proporcionalna masnim naslagama koje im ima majka... onda će moje dijete biti genijalac s kvocijentom inteligencije 250 :lol:

:cerek: joj :cerek:

bolje da se ja ne javljam :cerek:

joj ... ja se već bojim svojih sisa... to ko da je neka invazija bića iz svemira se nastanila pa sad stvorili novi svijet :lol:
bojim se jako :cerek:

moje nikad nisu bile male, a sad su se povečale barem za broj(slovo) košarice :lol:

larazg
29.01.2009., 17:37
evo pošto je vrijeme gripe, viroza i svega i svačega... ja jučer završila na infuziji u Zaraznoj zbog proljeva od dva dana idehidrirala skoro, neke u gripama... složiti ćete se da nam svima imunitet pada.

Što može trudnica uzimati za pojačavanje imuniteta poslije gripe, viroze općenito oslabljelog organizma????

Death-of-Art
29.01.2009., 17:56
evo pošto je vrijeme gripe, viroza i svega i svačega... ja jučer završila na infuziji u Zaraznoj zbog proljeva od dva dana idehidrirala skoro, neke u gripama... složiti ćete se da nam svima imunitet pada.

Što može trudnica uzimati za pojačavanje imuniteta poslije gripe, viroze općenito oslabljelog organizma????

oni obični trudnički vitamini i minerali tipa Prenatala ti ne pomažu za to?

meni su pomogli u prevenciji viroze i gripe, točno sam osjetila kako bi mi mogla temperatura skočit i kako ću se razboljeti... ali sam bila mudra pa sam popila prenatal i stvarno mi je valjda ta jaka doza c vitamina digla imunitet...plus kaj svaki dan pijem cedevitu.

Wedding
30.01.2009., 09:24

vitamin C u tabletama i brusnicu:mig:

larazg
30.01.2009., 09:26
vitamin C u tabletama i brusnicu:mig:

ma yok kada imaš proljev vitamin C izričito zabranjen kao i brusnica (jer ga je i ona puna)

Ima li neki probiotik ali na prirodnoj osnovi za trudnice - proljevaste

Calliope
30.01.2009., 09:28
ma yok kada imaš proljev vitamin C izričito zabranjen kao i brusnica (jer ga je i ona puna)

Češnjak :mig: Možda ti je gadno, ali to ti je super prirodni antibiotik

larazg
30.01.2009., 09:29
Češnjak :mig: Možda ti je gadno, ali to ti je super prirodni antibiotik

ok, imam ga ali sa čim to jesti? Pa ne valjda tako sam :visi:?

Leptiric
30.01.2009., 09:33

naravno, zagor ce bit odusevljen... :rofl:

Calliope

A nemam pojma, ja se prisilim i pojedem ga sa puno kruha. Najbolje ti je ako ga ikako možeš sirovog pojesti, kad se dinsta (kuha, peče...) gubi puno toga. Možeš ga nasjeckati i staviti u jogurt i tako pojesti.
Ja ga ne volim, ali se trudim :)
I nemoj pretjerati :top:

larazg
naravno, zagor ce bit odusevljen... :rofl:

sad of topicarim...koje je to kombinacija mirisa Grah i Luk :lol::lol:

Calliope
30.01.2009., 09:41
Dobro, ponekad nije baš ugodno za okolinu, ali što je tu je :lol:
Lara, guglaj malo, vidjet ćeš da je za sve i svašta dobar. Osim toga, ako imaš Lesingerovu knjigu "Ljekovitost voća, povrća i začina", pogledaj i tamo, svašta super piše o češnjaku. Naravno, ne smije s pretjerivati. Postoje i one neke tablete s češnjako, ali njih nisam probavala pa ti ne znam ništa o tome reći.

Vidi ovdje npr. http://www.centar-zdravlja.net/index.php?akcija=savjeti&ispis=937 Tu piše da anemične osobe i osobe koje uzimaju antikoagulante moraju kontrolirano uzimati češnjak...

larazg
30.01.2009., 09:42
ma hvala ti draga moja na savjetu.. čim proljev prestane odmah ga jedem....

Calliope
30.01.2009., 09:51
ma hvala ti draga moja na savjetu.. čim proljev prestane odmah ga jedem....

Mislim da ti i to regulira, piše Lesinger (ja njega dosta čitam, očito :zubo: ) da je antidiaroik.
Evo malo: "Bijeli luk direktno djeluje u crijevima na fermente truljenja tako da olakšava razmnožavanje bakterijama kiselog vrenja što u konačnici dovodi do normalizacije odnosa unutar same crijevne flore. Takvo djelovanje onemogućuje pojavu i nastanak plinova u crijevima, raznih grčeva, proljeva, dizenterije te širenje otrovnih sastojaka u crijevima jer sprječava da ih crijeva apsorbiraju i tako unose u našu krv čime izazivaju niz poremećaja u našem ogranizmu. ...
Ljekovitu moć bijelog luka možemo koristiti kod svih vrsta zaraznih proljeva, kod poremećaja crijevne flore u tankom crijevu i debelom crijevu. ..."

Tu se spominje baš i to da je dobar za prevenciju gripe, viroza, prehlada, hunjavica itd.

Ne znam, vidi kad ti se smiri probava, pa probaj malo po malo, samo pogledaj ako uzimaš neke lijekove da ne bi bilo sukoba među njima

Wedding
30.01.2009., 11:06

e draga - meni su recimo za proljev preporucili da kupim sipak u apoteci i da skuham caj ali minimalno zasladjen sa medom ili uopce ne zasladjen - opce poznato da sipak zatvara a ipak pun je Vit C:mig:

Death-of-Art
30.01.2009., 12:20
pa ispečeš par kotleta na ulju i nabaciš puno češnjaka i peršina..pojedeš prvo meso i onda s kruhom taj češnjak i peršin...valjda ne izgubi hranjive sastojke a okus je čisto ok.

arenx
31.01.2009., 19:31
Napraviš paštetu od tunjevine sa puno češnjaka.

Leptiric
31.01.2009., 19:36
sad of topicarim...koje je to kombinacija mirisa Grah i Luk :lol::lol:

:lol::lol::lol:

valneahana
01.02.2009., 08:28
laro ako piješ već vitamine u trudnći tipa pregnitala ili prenatala netrebaju ti dodatni vitamini,pokupila si virozu,ona će proći i to je to,samo nastavi s vitaminima i to je to

za zaustavljanje proljeva je super coca cola na tašte,naribana jabuka koja mora odstajati dok neposmeđi i neznam ni ja kaj još ne

što se tiče češjaka njega jedi friškog ali nemoraš ga samog s kruhom,možeš ga staviti u sir i vrhnje zajedno i onda to s kruhom ili još s nečim,ili si namaži na kruh sirni namaz i na to čenjaka,meni je to prefino i ja to često jedem tako

RazmaŽena
01.02.2009., 11:27
Manemaboljeg lijeka protiv proljeva od tamne čokolade! :cerek:

Death-of-Art
01.02.2009., 21:38
Manemaboljeg lijeka protiv proljeva od tamne čokolade! :cerek:

ma užas. onda te čokolada odvede u drugu krajnost pa praktički rađaš kroz guzu nad wc školjkom.

ja uvijek radije biram proljev nego zatvor!

živjela...sloboda... izražavanja... ha ha...

MalaLola
02.02.2009., 01:06
Meni neki dan nestalo prenatala, i bilo mi bezveze kupovat cijelu onu bočicu i dat 120kn kad imam još 20 dana do kraja, pa sam kupila Centravit (50kn ima masu vitamina), a sad si mislim jel mi to dovoljno:ne zna:

surlica
02.02.2009., 07:21
Meni neki dan nestalo prenatala, i bilo mi bezveze kupovat cijelu onu bočicu i dat 120kn kad imam još 20 dana do kraja, pa sam kupila Centravit (50kn ima masu vitamina), a sad si mislim jel mi to dovoljno:ne zna:

ja sam pila Prenatala za vrijeme trudnoće i sve dok sam dojila, daljnjih 13 mjeseci... ne znam zašto bi ti bilo bezveze kad s Prenatalom nastavljaš i nakon trudnoće... jedino ak si odlučila ne dojiti :ne zna:

pugollina
02.02.2009., 11:46

dobro kaže surlić, prenatal ti je i za dojilje :top:

RazmaŽena
02.02.2009., 12:21
ma užas. onda te čokolada odvede u drugu krajnost pa praktički rađaš kroz guzu nad wc školjkom.

ja uvijek radije biram proljev nego zatvor!

živjela...sloboda... izražavanja... ha ha...

:rofl: ma ti si sigurno pretjerala, dovoljno je kockicu, dvije pojesti... iako, ja se teško kontroliram kada je čokolada u pitanju tako da znam o čemu govoriš :D

lucy c.
06.02.2009., 08:27
Ja sam pila Prenatal cijelu trudnoću,pa i poslije,nakon poroda,jer sam mislila da ću moći uspješno dojiti.
I to se pokazalo previše.Mjesec dana nakon poroda završim na hitnoj u luđačkim bolovima,kamenac u bubregu.Kažu od previše kalcija i minerala.
A sjećam se da mi je bivši doktor za vrijeme prve trudnoće rekao-ma ne treba ti kalcij,samo ćeš dobit kamenac.Eto,bio je u pravu.
Definitivno ne treba pretjerivat s dodacima.Dobra prehrana je najvažnija,a Prenatal možda samo jednu bočicu popiti,ne dvije kao ja.
Srećom,kamenac sam popiškila,uf,moglo je i gore ispasti.

Usagi
08.03.2009., 07:40
Jel moguće da se debljam od tih vitamina? Dobivam malo previše kila mjesečno. Oko 5...:(

Death-of-Art
08.03.2009., 10:40
Jel moguće da se debljam od tih vitamina? Dobivam malo previše kila mjesečno. Oko 5...:(
je. naravno da je moguće.

pa obično liječnici niti ne daju "jačim" ženama to.

ja ih ne pijem jer sam prije trudnoće već imala 5 kila viška i jednostavno sam smatrala da mi nije potrebno.

i evo u ovih 20 tjedana trudnoće ja sam ti dobila sve skupa 3kg.
ili 2.... tu negdje se kreće 2-3 kg...

zakaj uopće piješ to? :)

odi sa mnom u šetnju po maksimiru.
bit će nam ludo :)

RazmaŽena
08.03.2009., 11:42
Pa moguće je da ti se poboljšao apetit, meni je, ali da bi se udebljala moraš više jesti tj unositi kalorije, a jedna tableta sigurno nije izvor kalorija. Ja pijem prenatal gotovo svaki dan i imam dobara apetit, ali se nisam previše udebljala,oko 4 kg dosada. Nastojim se kontrolirati!:mig:

SummerNight
08.03.2009., 11:57
Ma ne mozes se udebljati od vitamina. :cerek: Jedino nekima vitamini b kompleksa otvore apetit pa vise jedu.
Meni nisu jer mi je apetit i prije bio odlican. Isto pijem pregnital, na pocetku sam pila folnu s kalcijem.
Ponekad popijem magnezij i kalcij.

Inica
08.03.2009., 12:17
Cure moje, nitko se nije udebljao od vitamina, osim ako se ne radi o B kompleksu, što je već spomenuto u gornjem postu. Nešto moraš mijenjati u prehrani, čak ako i jedeš puno voća se možeš udebljati (zbog fruktoze, koja je šečer). Ja sam počela dobivati kile pojačano nakon 20 tjedna, do onda sam bila na +3, sad pred kraj sam na +10, jedem sve, normalno i pijem vitamine od prvog dana, a nisam mršavica. Počastim se i slatkim i ćevapima, ako mi baš dođe...

dobrica31
08.03.2009., 20:50
Ja pila samo folnu do 12-og tjedna. Prenatal počela al prestala. rekao mi moj ginekolog da ne moram ak jedem raznovrsno. :top:
Sad zadnja dva mejeseca žvačem tablete željeza i pijem vitamin c jer mi se porod približava pa mi gin to preporučio jer se kao porodom gubi dosta krvi.:confused:

Usagi
08.03.2009., 21:06
A onda definitivno mijenjati način prehrane...

Death-of-Art
08.03.2009., 22:42
ja popijem taj prenatal samo npr kad imam neke gužve pa ne stignem baš jesti ništa normalno nego samo sendviče.

ali baš svaki dan ih piti mi je previše.
i apsurdno.

BlackLotus
09.03.2009., 00:06
ja ga pijem svaki dan, twin-labov prenatal(dakle 2xdnevno) i omegu 3 za mali mozgić...
s time da jedem poprilično puno voća, cedevite i takvih stvari, tak da sam puna vitamina. (a bome i popijem oko litru mlijeka dnevno + sirevi, mliječni i sirni namazi... :zubo: obožavam mlijeko i sir i od kad sam trudna imam pojačanu potrebu to trpat u sebe :zubo: )
i evo, ipak me neka prehlada po drugi puta pokupila, kašljem i grlo boli :rolleyes:

Usagi
09.03.2009., 13:25
Evo, i ja tako sve jedem ko i ti, i udebljam se 5 kila mjesečno. Pa kosu ću si počupati!!! Ma katastrofa!:(

Death-of-Art
09.03.2009., 14:08
Evo, i ja tako sve jedem ko i ti, i udebljam se 5 kila mjesečno. Pa kosu ću si počupati!!! Ma katastrofa!:(
usagi. jel se krećeš dovoljno ili samo doma stojiš?

ja mislim da jedem puno i dosta... ali nisam baš stacionirana tj dosta energije i potrošim na razne načine.

al to ti je i inače univerzalno pravilo da te ne deblja hrana koliko ne-kretanje.

SummerNight
09.03.2009., 14:57

Odi na taj ogtt, zbilja tesko da dobivas 5 kg mjesecno ako se ne prezderavas.

BlackLotus
09.03.2009., 15:33
al to ti je i inače univerzalno pravilo da te ne deblja hrana koliko ne-kretanje.

ovo će sad postat moj problem.
opet sam stavljena na mirovanje :bang:

Usagi, sretno sa šećerom... Idem i ja opet radit nalaz krvi, doktor nije ništ reko al mene malo strah da meni nije povišen jer je bebač dosta požurio sa svojim rastom (na početku je bio skoro tjedan dana u zaostatku, zakašnjela ovulacija valjda, sad je skoro tjedan dana unaprijed :confused:)

Death-of-Art
09.03.2009., 16:22
ovo će sad postat moj problem.
opet sam stavljena na mirovanje :bang:

ček.... doktor te stavio na mirovanje?
zakaj? kaj je bilo?

BlackLotus
09.03.2009., 17:36
ček.... doktor te stavio na mirovanje?
zakaj? kaj je bilo?

često me boli donji dio trbuha bez vidljivog razloga (i kad ležim)
već nakon sto metara hoda me rastura. iritantno, nemrem ni šetat.
reko mi je da mirujem i hitno dođem ak slučajno osjetim kontrakcije :flop:

linazg
09.03.2009., 17:56
je. naravno da je moguće.

pa obično liječnici niti ne daju "jačim" ženama to.

ja ih ne pijem jer sam prije trudnoće već imala 5 kila viška i jednostavno sam smatrala da mi nije potrebno.

i evo u ovih 20 tjedana trudnoće ja sam ti dobila sve skupa 3kg.
ili 2.... tu negdje se kreće 2-3 kg...

zakaj uopće piješ to? :)

odi sa mnom u šetnju po maksimiru.
bit će nam ludo :)
nije potrebno možda nama ali bebi je jer ona crpi sve iz nas :confused: u pravilu se vitamini piju ako trudnica ne jede dovoljno voća ili povrća ali skoro svaki gin ih preporuči (kao recimo meni moj) kao dodatak prehrani

Lindsay
10.03.2009., 07:33
ja zasad još ne pijem ništa osim što sam popila 2-3 kutijice folne ( prije trudnoće počela). dr. mi je rekla da ne moram ništa, krvna slika kad sam ju radila bila je super. jedino sam mislila piti omegu i kalcij kao posebni dodatak, kalcij najviše jer nisam mesoljubac i mislila sam si malo pojačati time doze kalcija.
međutim, meni organizam sada jako traži meso, svaki dan pojedem jako puno sira, mliječnih namaza, ribu često jedem isto tako da mislim da nema potrebe.
a što se tiče voća i povrća, pojedem svaki dan barem tri vrste voća i povrća u jelima. za omegu ću još razmisliti, to vjerojatno uvedem a i prije sam pila omegu svaki dan po dvije zbog nekih problema.
rekla mi je dr. da u trećem tromjesečju mogu nešto početi pitati, neki vitaminski nadomjestak,jer kao tad beba najviše uzima i treba pa četso se tad iz hrane ne može uzeti dovoljno minirela, vitamina i dr.

TONNINA
10.03.2009., 11:54
SAD SAM SKROZ ZBUNJENA ČITAJUĆI SVE OVO O VITAMINIMA.MISLIM DA IH JE POTREBNO UZIMATI (ŠTA JE DANAS ZDRAVO OD HRANE SAMO ONO ŠTA JE DOMAĆE,A NE KUPOVNO),ALI SAM U VELIKOJ NEDOUMICI ŠTA.
5 TJ.SAM TRUDNA,SA PRVIM DJETETOM SAM PILA PRENATAL OD NW,BIO MI JE ODLIČAN,NA CARSKI SAM RODILA I DRUGI DAN SAM VEĆ ŠETALA I DOBRO SE OSIJEĆALA,DOSTA MI JE POMOGAO,ALI SAM SE UDEBLJALA KO PRASICA,ŠTA DA UZMEM SAD NISAM PAMETNA.

adriatica
10.03.2009., 13:02
Hej Tonnina, ne vikati (isključi Caps Lock) :) Inače, do 12. tjedna se preporučuje folna kiselina, nakon toga po izboru, ukoliko ti je NW odgovarao u prošloj trudnoći zašto ne njega? Btw, deblja se od prekomjernog unosa kalorija, a ne od tableta :mig:

Death-of-Art
10.03.2009., 13:03
Hej Tonnina, ne vikati (isključi Caps Lock) :) Inače, do 12. tjedna se preporučuje folna kiselina, nakon toga po izboru, ukoliko ti je NW odgovarao u prošloj trudnoći zašto ne njega? Btw, deblja se od prekomjernog unosa kalorija, a ne od tableta :mig:

Usagi ne unosi previše kalorija pa se puno deblja a pije prenatal.

i da - od tableta se može itekako debljati. bolesno.

Usagi
10.03.2009., 17:09
Pregnital sam pila. Sad ga ne pijem dva, tri dana i mislim da mi je manji apetiti. Ne znam reći jel se deljat može od tableta, ili od nekog od sastojka tih tableta (b-vitamin recimo), ali znam da on pojačava apetit...:ne zna:

Bumo vidjeli na slijedećoj kontroli koliko sam dobila kila.

Calliope
10.03.2009., 18:40
Meni se prije trudnoće od b vitamina strašno povećavao apetit, svaki put kad bih ga pila je tako bilo, tako da vjerujem da se može debljati od tableta. Odnosno da neke tablete mijenjaju metabolizam i apetit, pa jedemo više (manje) i to je to.

BlackLotus
10.03.2009., 19:22
Pregnital sam pila. Sad ga ne pijem dva, tri dana i mislim da mi je manji apetiti. Ne znam reći jel se deljat može od tableta, ili od nekog od sastojka tih tableta (b-vitamin recimo), ali znam da on pojačava apetit...:ne zna:

Bumo vidjeli na slijedećoj kontroli koliko sam dobila kila.

prvo neupućeno tebi: nemreš se baš od tableta zdebljat. to je onako nekako zdravo logički. uneseš 1 tabletu punu vitamina i minerala u sebe koja ima čak 5-6g, koliko ih treba čitavih u tebi ostat da dobiš kilu?
jedini je problem vitamin B koji nas potiče da papamo više, al Usagi ne jede puno npr.

Usagi možda ti se tekućine dosta nakupilo u tijelu? zna se i to dešavat :ne zna:

izgubljena
10.03.2009., 22:06
sad me jedino muči ovaj umor i pospanost... pa se premišljam jel bi ipak pila nešto... jer nemam vremena non stop jesti naranče i jabuke...mislim..jela bi ja... al šta kad moram na faks...

Koje mrtve jabuke u trudnoći? Jabuke su voćka najzagađenija pesticidima, proguglajte malo po netu, meni je tip na placu rekao da ih šprica 18 puta godišnje. :eek:

BlackLotus
10.03.2009., 22:58
Koje mrtve jabuke u trudnoći? Jabuke su voćka najzagađenija pesticidima, proguglajte malo po netu, meni je tip na placu rekao da ih šprica 18 puta godišnje. :eek:

ma danas je sve zagađeno kemikalijama i pesticidima, bila to jabuka il nešt treće. nemreš ih izbječ nikako. osim ak ne posadiš sama u svom vrtu.
ma da danas ni to ne pomaže, ne bi pomoglo ni da si napraviš vrt usred prašume. od nekud bi već zagađen zrak i kemikalije isplivale i zagadile tvoj trud :D

a jabuka je inače jako zdravo voće :top:

Death-of-Art
11.03.2009., 06:49

joj daj molim te poštedi me.
kaj si ne znaš oprat jabuku i odreza koricu možda?
nije te mama to naučila?

pa vjeruj mi . nije teško. pustiš mlaz vode i dobro opereš.
možeš pojest i koricu...al ako si baš jako paranoična dobro bi bilo da ju oguliš onda a to napraviš ovak-uzmeš nož i grebeš njime po površini jabuke i tak režeš koricu.

wow! jelda?

linazg
11.03.2009., 19:10
joj daj molim te poštedi me.
kaj si ne znaš oprat jabuku i odreza koricu možda?
nije te mama to naučila?

pa vjeruj mi . nije teško. pustiš mlaz vode i dobro opereš.
možeš pojest i koricu...al ako si baš jako paranoična dobro bi bilo da ju oguliš onda a to napraviš ovak-uzmeš nož i grebeš njime po površini jabuke i tak režeš koricu.

wow! jelda?

:top::top:

izgubljena
11.03.2009., 20:47
Ne želim nikome soliti pamet, ako netko misli da mu je dovoljno oprat jabuku, ok. Evo jedan članak, ako koga zanima super, ako ne, nema veze, ja smatram da pesticidi u hrani nisu bezopasna stvar, ali ne mislim raspravljati o tome.
http://www.alertonline.org/magazine/full.php?subaction=showfull&id=1224956909&archive=&start_from=&ucat=4&

http://www.cure-guide.com/Natural_Health_Newsletter/Pesticides_in_Fruit/pesticides_in_fruit.html
Zdrava hrana« prepuna otrovnih tvari

25.10.2008
Godišnje se proizvede 2,5 milijuna tona pesticida, čija je vrijednost 30 milijardi dolara. WHO procjenjuje da od tih kemikalija godišnje umre 200.000, a akutnu intoksikaciju doživi tri milijuna ljudi. Među pesticidima ima vrlo toksičnih i karcinogenih, pa je EU neke zabranila, a za druge ograničila potrošnju
Početkom godine, EWG (The Environmental Working Group - radna skupina za okoliš), zbog pritiska javnosti, istražila je u SAD-u 100.000 uzoraka voća i povrća na zagađenje pesticidima te sastavila crnu listu 12 najzagađenijih. Prema poznatom filmu, lista je nazvana »12 prljavih«. Suprotno mišljenju da stanje nije alarmantno, istraživanje je pokazalo da se ljubitelji zdrave prehrane trebaju zamisliti. Što je voće i povrće veće površine, sadrži više ostataka opasnih pesticida.

Tehnika raspršivanja putem aerosola tako je napredovala da emulzija kombinacije pesticida ulazi u sve pore. Svrha je te »zaštite« produžiti održivost i ubrzati dozrijevanje, dok je briga za zdravlje nevažna. Budući da smo veliki uvoznici voća i povrća, stupanj kontaminacije može se uzeti kao prosjek vrijednosti. Sasvim je svejedno je li breskva iz Španjolske ili Turske, odnosno jagode iz Španjolske, a začinska paprika iz Mađarske.

BRESKVA drži prvo mjesto na ljestvici kao najzagađenije voće, jer je 95 posto uzoraka bilo zagađeno nedopuštenim količinama pesticida. To je žalosno, jer upravo je breskva vrlo omiljeno voće koje se konzumira svježe, ali i prerađuje u džemove, kolače, kreme, kompote... U pitanju je iznimna osjetljivost, tj. kvarljivost, pa proizvođači i distributeri traže dodatnu zaštitu kako bi od voćnjaka do stola imali najmanje gubitke. Za breskve se koristi nevjerovatnih 45 vrsta pesticida od kojih su neki toksični, mutageni i karcinogeni. Osim toga, to voće ima veliku okruglu površinu i dlačice s velikom sposobnošću upijanja aerosola, pa pranje kao kod jabuka ne znači mnogo.

CELER (list i korijen), svjež i suh, najzagađeniji je začin koji se u kulinarstvu najčešće rabi. Istina, to nisu velike količine, ali učestalost upotrebe omogućuje tzv. kontinuirani dnevni unos. Čak 94 uzorka bila su pozitivna, što znači da sadrže nedopuštenu količinu ostataka pesticida. Za tu biljnu vrstu koristi se spektar od 29 vrsta pesticida. Neki od njih su izrazito toksični, pa i karcinogeni.

JABUKA, u nas najpopularnije voće, drži treće mjesto po opsegu.
kontaminacije, uz napomenu da je 92 posto testiranih uzoraka bilo - pozitivno. Otkriveno je 36 vrsta pesticida među kojima ima vrlo toksičnih. Prednost jabuke nad ostalim voćem je tvrda i glatka površina koja se može dekontaminirati s nekoliko kapi tekućeg deterdženta i temeljitim ispiranjem pod mlazom vode. Budući da je većina pesticida »masna«, otapaju se u deterdžentu, ali će ih dio ipak ostati.

SLATKA PAPRIKA je u nas vrlo popularna i koristi se kao svježa za salatu i u raznim jelima, a najpopularnija je punjena paprika. Rast u obliku niskih grmova s velikom površinom omogućuje veliku apsorpcijsku sposobnost, pa je 68 posto uzoraka bilo pozitivno. Utvrđena je prisutnost 39 vrsta pesticida. Tu dolazi i začinska paprika, a zadnji skandal s tim proizvodom dogodio se u Njemačkoj kad je iz prometa povučena »mild paprika« u poznatom lancu Edeka, koji raspolaže sa 4100 prodavaonica širom te zemlje. Analizom podrijetla utvrđeno je da je jako zagađena paprika došla iz Tajlanda i Indije, a u Njemačkoj je samo zapakirana.

TREŠNJA / VIŠNJA je zbog svog oblika i načina uzgoja na petom mjestu po stupnju zagađenosti pesticidima. Analizom je utvrđena kontaminacija 91 posto uzoraka uz korištenje 25 raznih pesticida kako bi se suzbili crvljivost i naglo propadanje zbog plijesni.

UVOZNO GROŽĐE drži sredinu tablice najzagađenijeg voća. Visoki stupanj kontaminacije pesticidima utvrđen je za 86 posto uzoraka crnog i bijeloga grožđa, a identificirano 35 vrsta pesticida. Među njima ima najviše fungicida, jer su upravo gljivice najopasniji neprijatelj tog voća. Međutim, upravo se među fungicidima krije najveći broj visoko toksičnih i karcinogenih preparata.
NEKTARINE su u nas također vrlo tražene, a čak je 97 posto testiranih uzoraka bilo pozitivno. U praksi se koristi 26 raznih pesticida, najviše fungicida.
KRUŠKE su u nas omiljeno voće, koje se osim u svježem stanju često nudi i kao kompot u limenkama ili osušeno u kolutićima za zimske uvjete potrošnje. Pesticidi su utvrđeni u 94 posto uzoraka, a kromatografski je identificirano 35 vrsta pesticida. Kvalitetna kruška sortirana po klasama u nas u pravilu dolazi iz uvoza, viljemovke najviše iz Argentine.

KRUMPIR je namirnica koja se najviše servira na hrvatskom stolu, jer je najjeftinija. Kad je domaćeg podrijetla, zagađenost pesticidima vjerojatno nije upitna, jer su pesticidi preskupi za domaću proizvodnju. Ali, uvozni krumpir, koji se također nalazi na tržnici, može biti znatno zagađen. U spomenutim testovima 79 posto uzoraka bilo je pozitivno na 29 vrsta pesticida.

MALINA, bobičasto voće vrlo atraktivne boje, velikog je antioksidacijskog potencijala, ali i prilično zagađeno. Oko 60 posto uzoraka bilo je pozitivno na 39 pesticida među kojima prevladavaju fungicidi. Razlog je velika osjetljivost voća i kratki rok trajanja.

ŠPINAT je namirnica, prema ljestvici vrijednosti koju je sastavio George Mateljan, vrlo visoko zbog velikog sadržaja nekih zaštitnih tvari. Istodobno, zbog velike površine zelene mase, dosta je zagađena pesticidima. Čak 83 posto uzoraka u američkom istraživanju bilo je zagađeno sa 36 raznih pesticida. Time je definitivno uzdrmano vjerovanje o špinatu kao zdravoj namirnici, potaknuto crtićima o mornaru Popaju.

JAGODE su drugo bobičasto voće na listi »najzagađenijeg voća«. Bilo je zagađeno 96 posto uzoraka i identificirano 36 pesticida. Šteta, jer jagoda je sve donedavno držala pijedestal »kraljice voća« i servirala se na najbogatijim stolovima svijeta.

Znajući dobro da među korištenim pesticidima ima vrlo toksičnih i karcinogenih, pa i onih koji vrlo destruktivno djeluju na endokrini i imunološki sustav, Unija je inicirala da se neki od njih zabrane, a drugima da se ograniči potrošnja. Dursban je već zabranjen u SAD-u i Kanadi zbog neuroloških znakova i gubitka memorije, zatim insekticid dibrom zbog neugodnih neuroloških znakova, a malation zbog naglog pada imuniteta. U prometu je oko 250 vrsta pesticida razne namjene, uz napomenu da još nismo zaboravili pogubno djelovanje DDT-a te klordana i dioksina. Ti su pesticidi utvrđeni u masnom tkivu ljudi umrlih u dobi od 60 do 70 godina, što jasno pokazuje da se akumuliraju i da ih se za života ne može riješiti. Svima njima je utvrđen rak raznih lokacija te druga oštećenja organa i tkiva.

Što više kemikalija ulazi u prehrambeni lanac, to gore za zdravlje. Prije 2008. godine nikom nije padalo na pamet da u namirnicama analizira melamin, kemikaliju koja se koristi u proizvodnji plastike. Sad se ta analiza mora raditi, jer je kinesko mlijeko u prahu otišlo u cijeli svijet te se našlo i u dječjoj hrani, ali i u sladoledu, mliječnim karamelama... Prije 2003. nitko u mesu nije tražio dioksin, jer ga tamo nije bilo sve dok belgijski proizvođači svinjetine i piletine nisu zabrljali stvar.

Jedno je sigurno: od otrova se ne može pobjeći, jer, htjeli ili ne, svakodnevno ih unosimo u tijelo. Ako ih ne dobijemo kroz želudac, udahnut ćemo ih zrakom u pluća kao u slučaju spalionice Puto. Ostaje jedino sveto pravilo kao kod lijekova - izvagati što je važnije: korist ili šteta. Upravo na toj vagi mnogi od nas će zaglaviti - jedni će bezglavo bježati od svega, a drugi će jesti bez pranja tako da jabuku obrišu u rub kaputa.

nananorma
11.03.2009., 21:16
Ne želim nikome soliti pamet, ako netko misli da mu je dovoljno oprat jabuku, ok. Evo jedan članak, ako koga zanima super, ako ne, nema veze, ja smatram da pesticidi u hrani nisu bezopasna stvar" . "
Jedno je sigurno: od otrova se ne može pobjeći, jer, htjeli ili ne, svakodnevno ih unosimo u tijelo. Ako ih ne dobijemo kroz želudac, udahnut ćemo ih zrakom u pluća kao u slučaju spalionice Puto. Ostaje jedino sveto pravilo kao kod lijekova - izvagati što je važnije: korist ili šteta. Upravo na toj vagi mnogi od nas će zaglaviti - jedni će bezglavo bježati od svega, a drugi će jesti bez pranja tako da jabuku obrišu u rub kaputa."

eto i u tvom citiranom tekstu pise da jabuku samo trebas oprati.

izgubljena
11.03.2009., 21:21
eto i u tvom citiranom tekstu pise da jabuku samo trebas oprati.

oprati s nekoliko kapi deterdženta. tko to radi? :ne zna:

RazmaŽena
11.03.2009., 21:23
ali deterdžentom!!! to mi nikada nije palo na pamet, ali radije ću ih guliti.

ana:)
11.03.2009., 22:51
oprati s nekoliko kapi deterdženta. tko to radi? :ne zna:

JA! :mig:

operem sa deterdžentom za suđe i spužvicom i onda ogulim.

sad mislite da sam luda, al to masno se nemre drugačije oprat a gadi mi se jest masnu jabuku.

perem i naranče prije nego ih ogulim, da odmah pojasnim, ono sjajno žuto se zguli sa kore na moje prste i onda dok ogulim da kraja sve to s prstiju mi se obriše na naranču.

možda sam luda, al mislim da tako bar malo manje tih otrova pojedem.

BlackLotus
11.03.2009., 22:58
Ne želim nikome soliti pamet, ako netko misli da mu je dovoljno oprat jabuku, ok. Evo jedan članak, ako koga zanima super, ako ne, nema veze, ja smatram da pesticidi u hrani nisu bezopasna stvar, ali ne mislim raspravljati o tome.
http://www.alertonline.org/magazine/full.php?subaction=showfull&id=1224956909&archive=&start_from=&ucat=4&

...

honey, a da se sve zatvorimo svaka u svoju sobicu, stisnemo u kutak i jednostavno crknemo od gladi?
što bi mi, po tvome, trebale jesti?
ima li nešto što je po tvome "odobreno" trudnicama? :rolleyes:
gdje ti to nađeš zdravu hranu bez tih pizdarija koju jedeš?
il si toliko bezobzirna pa jedeš hranu koja je tretirana tim smećem? :eek: nije valjda da si i ti, ko mi, neupućene koze, truješ dijete? :eek:

samo mi nemoj o eko-uzgoju.
radila sam u tvornici labud. ako ne znaš, to ti je tvornica raznoraznih deterdženata za pranje, prašaka, kiselina i kemikalija koliko hoćeš. odmah kraj labuda je, naravno, ogromno parkiralište za zaposlenike i kamione s jedne strane. i ispušna cijev iz koje curi sve i svašta iz labuda.
s druge strane labuda je- pogađaš- eko uzgoj povrća.

izgubljena
11.03.2009., 23:09
honey, a da se sve zatvorimo svaka u svoju sobicu, stisnemo u kutak i jednostavno crknemo od gladi?
što bi mi, po tvome, trebale jesti?
ima li nešto što je po tvome "odobreno" trudnicama? :rolleyes:
gdje ti to nađeš zdravu hranu bez tih pizdarija koju jedeš?
il si toliko bezobzirna pa jedeš hranu koja je tretirana tim smećem? :eek: nije valjda da si i ti, ko mi, neupućene koze, truješ dijete? :eek:
.

evo ja se informiram preko interneta kao i svi mi :ne zna:

našla sam top listu "crnu" i "bijelu", ima na više mjesta.

http://www.sirovahrana.com/forum/viewtopic.php?f=42&t=141
Bijela lista

Evo i liste svježih namirnica s najmanjim udjelom pesticida u sebi. Krenimo s voćem:

1. ananas
2. mango
3. banane
4. kivi
5. papaja

Ananas i mango rijetko kada u sebi sadržavaju pesticide i ako da, to je obično samo jedna vrsta. Banane ih u sebi obično imaju, ali rijetko kada više vrsta raznih pesticida, kao što je to slučaj s voćem s crne liste. Povrće:

1. kukuruz
2. avokado
3. karfiol/ cvjetača
4. šparoge
5. crveni luk
6. grašak
7. brokula

samo mi nemoj o eko-uzgoju.
radila sam u tvornici labud. ako ne znaš, to ti je tvornica raznoraznih deterdženata za pranje, prašaka, kiselina i kemikalija koliko hoćeš. odmah kraj labuda je, naravno, ogromno parkiralište za zaposlenike i kamione s jedne strane. i ispušna cijev iz koje curi sve i svašta iz labuda.
s druge strane labuda je- pogađaš- eko uzgoj povrća

ovo je zanimljivo, jer da bi netko stekao status eko uzgajivača morao je prethodno dobiti razno razne dozvole i potvrde da uzgaja bilje na nezagađenom području i sl., tako da, ako je tako kao što ti kažeš, netko je dobio potvrdu preko veze. e pa to bi trebalo prijaviti, za početak Udruzi za zaštitu potrošača.

izgubljena
11.03.2009., 23:16
JA! :mig:

operem sa deterdžentom za suđe i spužvicom i onda ogulim.

sad mislite da sam luda, al to masno se nemre drugačije oprat a gadi mi se jest masnu jabuku.

perem i naranče prije nego ih ogulim, da odmah pojasnim, ono sjajno žuto se zguli sa kore na moje prste i onda dok ogulim da kraja sve to s prstiju mi se obriše na naranču.

možda sam luda, al mislim da tako bar malo manje tih otrova pojedem.

prvi put čujem da netko to radi, ali ok, bar se štitiš koliko možeš :mig:

BlackLotus
11.03.2009., 23:19
evo ja se informiram preko interneta kao i svi mi :ne zna:

našla sam top listu "crnu" i "bijelu", ima na više mjesta.

http://www.sirovahrana.com/forum/viewtopic.php?f=42&t=141

voće - grous. ne volim tropso voće i nitko me ne bi natjero da papaju ili mango približim ustima. dakle ja moram živjet na bananama. :(

ps: i to voće opet ima pesticide i ti ne možeš znati hoćeš li kupiti neki kivi koji ima minimum pesticida ili neki koji je pošprican do bola.
ne možeš se zaštitit od pesticida u današnje vrijeme apsolutno nikako.
niti možeš 9 mjeseci živjet na 5 vrsta voća i povrća koje su "sigurnije", pa rodit i stavit bebu pod stakleno zvono. prva hrana koju će jest osim tvog mlijeka nije papaja nego jabuka :ne zna:
u hippovom natalu i prenatalu su jabuke, breskve, naranče...
kužiš gdje ovo ide?
bespotrebno cjepidlačiš. bebi neće bit ništa, košto nije ni ostalim bebama ovoga svijeta čije su mame u trudnoći jele JABUKE
(ps preporučeno je od strane zdravstva pojesti barem 5 jabuka tjedno)

BlackLotus
11.03.2009., 23:21
ovo je zanimljivo, jer da bi netko stekao status eko uzgajivača morao je prethodno dobiti razno razne dozvole i potvrde da uzgaja bilje na nezagađenom području i sl., tako da, ako je tako kao što ti kažeš, netko je dobio potvrdu preko veze. e pa to bi trebalo prijaviti, za početak Udruzi za zaštitu potrošača.

:D hajde probaj, javi kak je prošlo :lol:
ovo je Hrvatska, ne Velika Britanija

ma da ne znam ni dal bi tamo bolje prošla.
moji starci su prije jako često išli autom do Nizozemske (tatin šef je bio tamo)
uz autoput duž Njemačke sam eko-uzgoj, na sve strane :lol:

Wedding
12.03.2009., 08:07
Cure fakat se zatvorite u sobu i vrknite od gladi ako ovako razmisljate..... dal znate koji je princip uzgoja zelene salate danas..sadi se u staklenu vunu (svi znamo sastav) i dohranjuje hrpom kemikalije a vi tu sad radite paniku oko voca...... danas je koliko toliko zdravo jedino ono iz vlastitog vrta ali niti to nije kao nekada zbog zagadjenosti zraka, tako da ovdje mlatite praznu slamu .............. opce je poznato da danas vecina namirnica nema onoliku kolicinu minerala i vitamina kao nekad ( BTW zato se i danas preporucaju vitaminsko mineralni dodaci u prehrani trudnica) ali akocete gledat sta je zagadjeno a sta nije onda nemojte uopce hodat po cesti bez maske za lice:rolleyes:

izgubljena
12.03.2009., 08:15
Pa dobro, to je osobni izbor, neka svatko radi što hoće. Ja ne mislim da se moram zatovriti u kut sobe, ali neću baš ni gurnuit glavu u pijesak, pa ako mogu birati između preporučenog tropskog voća i onoga koje je na crnoj listi, onda ću to iskoristiti.

A sad malo o temi. Kod nas uglavnom svi piju ili Natural Welth ili Twinlab. Malo sam gledala po američkim forumima i otkrila da tamo rijetko tko koristi njihove proizvode, odnosno od Twinlaba tu i tamo netko, ali Natural Welth čak nema ni nekakvu normalnu web stranicu, nego ovo http://www.naturalwealth.com. Tamo uglavnom svi piju vitaminske dodatke od Rainbow ligt ili New chapter, koji se mogu naručiti preko interneta.

http://www.rainbowlight.com/

http://www.new-chapter.com/
Ne znam je li netko ovdje ima iskustva s njihovim proizvodima.

Wedding
12.03.2009., 08:28
A sad malo o temi. Kod nas uglavnom svi piju ili Natural Welth ili Twinlab. Malo sam gledala po američkim forumima i otkrila da tamo rijetko tko koristi njihove proizvode, odnosno od Twinlaba tu i tamo netko, ali Natural Welth čak nema ni nekakvu normalnu web stranicu, nego ovo http://www.naturalwealth.com. .

ta TL je opc epoznato da u americi ima slabu prođu zbog raznih afera a NW je stranica trenutno u izradi:mig:

BTW: ja ne pijem niti jedno niti drugo jer na trzistu postoji mnogo preparata koji su nemjerljivo bolji ali cak i skuplji a ovi dva su samo najrazglaseniji i na zalost velika vecina ljekarni drzi samo ova dva brenda sto je po meni sramota:mig:

izgubljena
12.03.2009., 08:35
ta TL je opc epoznato da u americi ima slabu prođu zbog raznih afera a NW je stranica trenutno u izradi:mig:
Stranica im je u izradi već 6 mjeseci, vjeruj mi, gledala sam i prije. :ne zna:

BTW: ja ne pijem niti jedno niti drugo jer na trzistu postoji mnogo preparata koji su nemjerljivo bolji

Znači uzimaš neke druge vitaminske preparate?

Wedding
12.03.2009., 08:44
Znači uzimaš neke druge vitaminske preparate?

da:mig:, ili Centrum materna ili pregnital

Usagi
12.03.2009., 21:51
Samo da napomenem da ja već cijeli tjedan nisam dobila na težini. Inače sam dok sam pila Pregnital, prije njega Prenatal dobivala po kilu tjedno, što je bilo stravičnih 4-5kila mjesečno. :cheer:

RazmaŽena
12.03.2009., 21:54
e pa super!:top:
i nisi ništa promijenila uprehrani? samo si prekrižila vitamine?

Usagi
12.03.2009., 22:06
Nije da sam namjerno mijenjala. Već nekako uopče nemam potrebu stalno nekaj jesti. Kao kaj sam imala prije, dok sam ih pila. Onak, ne jedem nikaj između obroka, nemam potrebu. A s vitaminima stalno me nekaj tražilo, uglavnom masno i slatko (pogotovo slatko), znala sam pojesti cijeli šlag i kesten pire. Ledo. Onak...:eek:

A sad nikaj. Nemam potrebu. Kome god rekla za vitamine skupine B, svi odmah - Od toga se jako jedeeee. Ili - Od toga se deblja.

RazmaŽena
12.03.2009., 22:11
je ti su B vitamini baš ''opasni''. ja imam isto jaaako dobar apetit, cijeli dan nešto grickam i jako se borim u samokontroli :rofl:

Usagi
13.03.2009., 07:32
Nisu oni opasni, čula sam da su oni za smirenje, tj da umiruju, ali i jako otvaraju apetit. Sad, ne znam. Ali ja to više ne pijem, voće bum radije.

vejanka
13.03.2009., 08:14
ja sam prošla cijelu trudnoću bez ikakvih umjetnih vitamina. uzimala sam jedino željezo FerumLek. :ne zna:

RazmaŽena
13.03.2009., 10:13
Nisu oni opasni, čula sam da su oni za smirenje, tj da umiruju, ali i jako otvaraju apetit.

ma zato sam i stavila navodnike (''opasni''), mislila sam na opasnost od povećanja apetita :mig:

Wedding
13.03.2009., 10:14
ja sam prošla cijelu trudnoću bez ikakvih umjetnih vitamina. uzimala sam jedino željezo FerumLek. :ne zna:

nadam se da si dobro izribala zube oslije tog sugavog zeljeza:D

RazmaŽena
18.03.2009., 21:54
meni je stvarno malo naporno čitati sve ovo o vitaminima i mineralima, pa molim da mi netko napiše koje su tablete magnezija najbolje, jer mene sve počelo stezat i zatezat.
danas sam si za 50kn kupila u afektu neke mikrogranule što se otapaju u ustima (biolectra magnezij 300 direkt), 300mg Mg, ali nekako mi se nesviđa to (ima aspartam)...u prenatalu od NW nema Mg, pa mi definitivno nešto treba...
jel dovoljno piti donat mg? ha?

Death-of-Art
18.03.2009., 22:23
meni je stvarno malo naporno čitati sve ovo o vitaminima i mineralima, pa molim da mi netko napiše koje su tablete magnezija najbolje, jer mene sve počelo stezat i zatezat.
danas sam si za 50kn kupila u afektu neke mikrogranule što se otapaju u ustima (biolectra magnezij 300 direkt), 300mg Mg, ali nekako mi se nesviđa to (ima aspartam)...u prenatalu od NW nema Mg, pa mi definitivno nešto treba...
ja sam pila donat mg al to nije dobro išlo uz moju ionako brzu probavu blago rečeno pa sam s donat mg-om kakala po tri puta dnevno pa sam morala prestati.

RazmaŽena
18.03.2009., 22:28
da, čini se da je to nedostatak donata mg. iako, meni to trenutačno baš treba:D

Death-of-Art
19.03.2009., 09:39
da, čini se da je to nedostatak donata mg. iako, meni to trenutačno baš treba:D

a kaj se mučiš s opstipacijom?

joj, ja sam se tak bojala da ću u trudnoći patiti od zatvora... znam neke žene koje su tako muku mučile s tim...
al hvala bogu...evo 22i tjedan... i ja svako ujutro uredno kakam bez pola frke.
možda čak i bolje nego prije trudnoće.

RazmaŽena
19.03.2009., 09:50
ma inače je bilo sve super, ali onda 4 dana zastoj, valjda od previše tamne čokolade :zubo:
no sad je sve ok...samo se pitam jesam li se uistinu udebljala 5 kg ili je toliko vaga pokazala zbog viška sadržaja...:rofl:

Wedding
19.03.2009., 10:51

Donat je skup i nevalja (barem meni) i trebala bi ga popit oko 1.5 L dnevno i to mlakog da bi efekt bio dobar- super je Mg o Dietpharma - sumeci i ima ih 20 u pakiranju:mig: ( isto nije bas fini ali 1 dcl lako sipas u usta:rofl:)

RazmaŽena
19.03.2009., 10:55
a ima li i u tom aspartama?

Wedding
19.03.2009., 11:12
a ima li i u tom aspartama?

ne - evo ti cijeli sastav: 300mg Magnezija, 120 mg vit.C, limunska kiselina, natrij-hidrogenkarbonat, glucideks, prirodna aroma limuna, saharin-natrij, sorbitol, E101

RazmaŽena
19.03.2009., 23:14
wedding, a koliko košta taj mg?

opet je death u banani?!:rofl:

lillyrose
20.03.2009., 08:40
ja koristim šumeći mg, i željezo, i dodatno kalcij jer mi postalo muka od mlijeka i sira, uz prenatal, al svejedno me muče kosti i mišići i probava.:(

Wedding
20.03.2009., 08:49
wedding, a koliko košta taj mg?

opet je death u banani?!:rofl:

e stavrno bi ti lagala da ti kazem cijenu jer se ne sjecam:rofl:...mislim da je sigurno oko 60-80 kuna, ali ne moras ga pit svaki dan nego po potrebi kad zagusti:D

RazmaŽena
14.05.2009., 18:02
Pije li tko u trudnoći OMEGA 3 od NW? pijem prenatal i razmišljam da počnem piti i omegu 3.

marcipanka
14.05.2009., 18:07
Pije li tko u trudnoći OMEGA 3 od NW? pijem prenatal i razmišljam da počnem piti i omegu 3.

pila sam je ja, a pijem je i dalje...:top:

dobro je početi s time oko 16 tjedna kada se intenzivno razvija mozak i piti do kraja, a nastaviti i za vrijeme dojenja.

alternativa je da tjedno jedeš cca 2kg plave ribe.:p

RazmaŽena
14.05.2009., 18:09
pila sam je ja, a pijem je i dalje...:top:

dobro je početi s time oko 16 tjedna kada se intenzivno razvija mozak i piti do kraja, a nastaviti i za vrijeme dojenja.

alternativa je da tjedno jedeš cca 2kg plave ribe.:p

baš od NW? ajd super...
valjda nije kasno početi u 29 tjednu :)

marcipanka
14.05.2009., 18:16
baš od NW? ajd super...
valjda nije kasno početi u 29 tjednu :)

da, baš od njih pijem. sad sam se vratila i na prenatal (on je i za dojilje). samo ga ti počni piti:top:. čitala sam da je omega 3 dobra prevencija i za hiperaktivnost u djece.

RazmaŽena
14.05.2009., 18:20
da, baš od njih pijem. sad sam se vratila i na prenatal (on je i za dojilje). samo ga ti počni piti:top:. čitala sam da je omega 3 dobra prevencija i za hiperaktivnost u djece.

hvala!
joj ja sam bila hiperaktivno dijete i mama mi je poželjela jedno takvo da vidim kako je njoj bilo :rofl: tako da :top:

ma dobro je da nisam odmah počela s tim, neće biti prepametan :lol:

majaa
15.05.2009., 10:22

Ja pijem prenatal od centravita u kojem ima i omega3. Riba mi se baš i ne jede u trudnoći (a ni inače)