PDA

View Full Version : Vitamini i minerali u trudnoći

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

Lali Puna
18.05.2011., 07:47
past će ti željezo sigurno...........
dijete uzima svoje...........

znam da će pasti, u prvoj trudnoći sam negdje između 25. i 30. tjedna išla na KKS, željezo mi je bilo nešto niže od prosjeka pa sam ga pila do kraja trudnoće
nemam niš protiv uzimanja nadomjestaka željeza nego protiv tvrdnje da baš svaka trudnica treba baš odmah poslije 20. tjedna počet uzimat nadomjestke željeza, bez obzira kakva joj je krvna slika dotad i kako se hrani. zašto ne prvo izvaditi krv?

kako ukrotiti vučju glad izazvanu vitaminima B kompleksa iz prenatala?

pa jedi, al ne junk ;)
dodušem, mislim da ti je to vučja glad izazvana trudnoćom, a ne vitaminima
(doduše, primijetila sam po par upisa da si ti jako opterećena debljanjem)

Cattleya
18.05.2011., 10:14
Bilo kakvom hranom. Potražit ću sutra točno što piše u udžbeniku Interne medicine, no koliko me sjećanje služi, potrebna je nadoknada Fe u drugom i trećem tromjesječju u dozi od 40 mg/dan. Sad nemrem do cijenjene knjižurde. :mig:

Dakle, da se nadopunim. Svim trudnicama treba nadoknada Fe u 3. tromjesječju u dozi od barem 30 mg/dan iako su nalazi dobri jer u tom zadnjem tromjesječju je povećana potreba, koja se ne može nadoknaditi hranom, jer beba puni svoje zalihe i prazni majčine. No, određenog broja žena potrebna je nadoknada Fe već od 18. tj. ovisno o nalazima iz krvi, a krv bi trebala biti vađena na tašte i da se ne uzimaju nikakvi preparati Fe uključujući i raznorazne prenatalne pripravke vitamina i minerala.

re_nata
18.05.2011., 17:05
kako ukrotiti vučju glad izazvanu vitaminima B kompleksa iz prenatala? :(

Ja sam prestala pit taj prenatal baš zbog toga, znam da nije baš za pohvalu, ali... bolje to nego da jedem tonu hrane ili da me ubija glad

purpler80
18.05.2011., 17:20
Od 20. tjedna potrebna je nadoknada željeza jer se hranom ne može unijeti potrebna količina. Naime, beba će iskoristiti tvoje zalihe željeza, ako su adekvatne, pa tebi nakon poroda prijeti anemija, a ako ti zalihe željeza nisu adekvatne tada niti beba neće stvoriti dovoljne zalihe željeza za prvih cca 6 mj. života pa i njoj u nekom momentu prijeti anemija. Ono što je definitivno dokazano jest da je potrebna nadoknada željeza i to barem 40 mg dnevno uz uravnoteženu i raznovrsnu prehranu.

pa znanstveno dokazano se ne odnosi na mene... jer mi je ovo treća trudnoća u kojoj ne pijam ništa (sem mg)... i željezo mi je uvijek ok... u trudnoći i poslije nje... a ni djeca mi nisu anemična...
:D

freya7
18.05.2011., 22:16
znam da će pasti, u prvoj trudnoći sam negdje između 25. i 30. tjedna išla na KKS, željezo mi je bilo nešto niže od prosjeka pa sam ga pila do kraja trudnoće
nemam niš protiv uzimanja nadomjestaka željeza nego protiv tvrdnje da baš svaka trudnica treba baš odmah poslije 20. tjedna počet uzimat nadomjestke željeza, bez obzira kakva joj je krvna slika dotad i kako se hrani. zašto ne prvo izvaditi krv?

ja ga ne uzimam :lol:
makar mi se željezo srozalo........

u prvoj trudnoći mi se isto srozalo i počela sam piti do 2tj pred porod (zbog problema sa stolicom prestala).......kao budem opet kad rodim i zaboravila.........

napravila nakon 6mj pretrage.bolje nego ikad......

ish-mish
18.05.2011., 22:41
od pocetka, na preporuku ginekologa, pijem elevit.

rodaZG
18.05.2011., 23:07
nisam pobornik pijenja vitamina po difoltu.
smatram da je svaka trudnica posebna za sebe i da ni vitamine ne bi trebalo shvatiti olako i gutati ih kao bombone 505 sa crtom a da se prije toga ne provjeri krvna slika.

bblack
18.05.2011., 23:22
nisam pobornik pijenja vitamina po difoltu.
smatram da je svaka trudnica posebna za sebe i da ni vitamine ne bi trebalo shvatiti olako i gutati ih kao bombone 505 sa crtom a da se prije toga ne provjeri krvna slika.

slažem se sa svim navedenim...
al opet s druge strane moj slučaj je da mi je krvna slika savršena, gin je prije nego sam mu rekla da ne jedem meso, komentirao kako mi je kao kod profesionalnog sportaša... eee al kad sam mu rekla da ne jedem meso dobila sam prenatale s omegom 3 i vitamin C i magnezij i željezo, jer on smatra da prehrana bez mesa nije zdrava prehrana, ostala 3 gina koja sam pitala svi nemaju ništa protiv toga da ne jedem meso...
od svega redovito uzimam magnezij... prenatale kad smatram da taj dan nisam pojela dovoljno kvalitetne klope ...
umjesto heferola uzimam floradix i friško iscijeđene sokove + često čaj od koprive, jer mi željezo nije ispod donje granice al je sniženo...

mislim da bi svaka od nas trebala realno sagledati kako se hrani i način života koji vodi, raspitati se o dostupnim i potrebnim nadomjescima sa ostalim stručnjacima i prema tome uzeti ili ne dodatne vitamine...

freya7
19.05.2011., 07:55
nek svatko radi kak hoće i misli da je najbolje.......
tj.kako se osjeća najsigurnije i da najzdravije radi za bebu.......

ja pijem prenatale, jednom dnevno 1 tbl (zaboravim često), ne zato što sam vitamin ovisnik nego jer sam radila cijelu trudnoću i nisam imala kao neke trudnice koje su stalno doma......idealne uvjete za sto zdravih obroka, pravilno raspoređenih...itd........

magnezij sam počela biti oko 32tj kad su me grčevi ubijali......ne pijem ih od 37tj i nemam grčeva

mandy
19.05.2011., 08:37
past će ti željezo sigurno...........
dijete uzima svoje...........

ja inače imam oko 27, sad sam na 8

ne mora biti tako...meni je cijelu T i dojenje željezo par vrijednosti ispod gornje granice (zbog nekih stvari ponavljala KS neznam ni ja koliko puta)

Lali Puna
20.05.2011., 08:29
jel uzima netko kakve probiotike? ja počela danas, najviše zbog probave, ali sigurna sam da će mi generalno koristit.
potrošila sam prenatal prije koji dan i nisam još ošla po novi (pila sam solgarov, ali jednu tabletu dnevno, ne dvije kako piše u uputi)

btw, moja teta je farmaceut i nahodala se po seminarima proizvođača dodataka prehrani i kaže da se generalno ti vitamini i minerali ne piju u proljeće i ljeto - jer je tad prehrana bogata svim i svačim (naravno, izuzetak su, recimo, teško bolesne osobe ili one koje se doista loše hrane). samo što ti to nitko nikad neće reć bilo u apoteci bilo od tih savjetnika, jer je njima cilj prodat.

Papirka
20.05.2011., 09:06
poceli me sorati grcevi u nogama po noci sve cesce i sve vise...
a popijem jednu tableticu Mg dnevno.

da li Mg ima trenutni ucinak, odnosno da li ga trebam popiti kad osjetim grč, ili je svejedno kad popijem, samo da pijem? :ne zna:

Mel1
20.05.2011., 09:09

da li Mg ima trenutni ucinak, odnosno da li ga trebam popiti kad osjetim grč, ili je svejedno kad popijem, samo da pijem? :ne zna:

Mislim da Mg djeluje samo u kombinaciji sa kalcijem (a i nekim vitaminima, treba proučiti)...

"Magnezij predstavlja najučinkovitiju tvar u borbi protiv stresa i djeluje brže od bilo koje vježbe opuštanja, a zajedno s kalcijem ublažava napetost živčanog sustava i opušta mišiće te pomaže kod "nemirnih nogu" i grčeva u nogama."

(sa Interneta)

Cattleya
20.05.2011., 10:01

E baš sam se na ovo žalila giniću, s tim da me grči trbuh, pa je rekao da uzmem onaj direkt Bio nekako.....kojeg ionako pijem. Kako mi ne drži čitav dan, rekao je da na večer mogu popiti dodatnu večernju dozu, dakle 600 mg/dan. Moram priznati kad me uhvatilo, uzela sam to i prestalo je za cca 10 min, dok mi inače potraje i duplo duže uz ležanje u određenom položaju s jastukom između nogu.... a ako se nasmijem, onda potraje još toliko.
Kad uzimam Mg onda isto pazim da ga uzmem cca 1 h prije ili 2 h nakon mliječnog ili mesnog obroka jer se kalcij resorbira u tankom crijevu preko istog nosača- transportera kao i kalcij te kao i Fe.

Newbiee
20.05.2011., 10:02
jel uzima netko kakve probiotike? ja počela danas, najviše zbog probave, ali sigurna sam da će mi generalno koristit...

Ja samo pijem acedofilno mlijeko svaki dan. To mi se inače pokazalo učinkovito i protiv gljivica, a i probava mi je super. Jel ti piješ baš neki preparat...?

Meni je rečeno da je najbolje Magnezij piti prije spavanja, tako sam i radila. Sam magnezij mi u jednom trenutku više nije pomagao, pa sam uzela sirup s Kalcijem, Magnezijem i vitaminom D. Evo, zadnjih par dana mi je puno bolje.:)

Newbiee
20.05.2011., 10:05
E baš sam se na ovo žalila giniću, s tim da me grči trbuh, pa je rekao da uzmem onaj direkt Bio nekako...

Dok sam imala samo grčeve u trbuhu, taj Magnezij od Biolectre mi je pomagao, ali sad kad je krenulo i u nogama (u trbuhu stalo, hvala Bogu), više mi sam Mg ne pomaže. :ne zna:

Lali Puna
20.05.2011., 10:14
Ja samo pijem acedofilno mlijeko svaki dan. To mi se inače pokazalo učinkovito i protiv gljivica, a i probava mi je super. Jel ti piješ baš neki preparat...?

ma to je super. ja ne volim jogurte/acidofile i to sve (nažalost), voćni su mi preslatki ili imaju aspartama pa sam uzela ovo
(http://www.probiotikaviva.hr/products.php?id=10)

Yehane
20.05.2011., 12:07
Ja samo pijem acedofilno mlijeko svaki dan. To mi se inače pokazalo učinkovito i protiv gljivica, a i probava mi je super.

Newbiee, koje je to mlijeko; gdje ga kupuješ?

Lali Puna
20.05.2011., 14:22
nisam newbiee, ali vindija ima proizvod koji se zove acidofilno mlijeko. pakirano je u čašici kao jogurt, ali je rijeđe od jogurta. al možeš pojest bilo koji jogurt s probioticima, ista stvar.

Cattleya
20.05.2011., 15:05
Dok sam imala samo grčeve u trbuhu, taj Magnezij od Biolectre mi je pomagao, ali sad kad je krenulo i u nogama (u trbuhu stalo, hvala Bogu), više mi sam Mg ne pomaže. :ne zna:

Baš mi je žao. A da probaš s bananama ili paradajzima? Grčevi znaju biti i kod sniženog kalija.

Newbiee
20.05.2011., 16:14
nisam newbiee, ali vindija ima proizvod koji se zove acidofilno mlijeko. pakirano je u čašici kao jogurt, ali je rijeđe od jogurta. al možeš pojest bilo koji jogurt s probioticima, ista stvar.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRk59ng3wpDyvvQCKWBAFypLItlxFRUY q2ttT8iQit9OzJm-oCdQg
Da, taj pijem jer mi je on najneutralnije što sam našla. No volim one voćne jogurte/probiotike jer su puni kojekakvih šećera i aditiva. Ovaj mi se za probavu pokazao super. Popijem 1-2 na dan. :)

Baš mi je žao. A da probaš s bananama ili paradajzima? Grčevi znaju biti i kod sniženog kalija.

Jedem i banane i orašaste plodove i mljevene sezamove sjemenke... kad bolje razmislim, cijeli dan mi se vrti oko toga šta ću pojesti. :misli::D

Ma ako su grčevi najgore tijekom trudnoće što me čeka, neću se žaliti. :mig:

Yehane
20.05.2011., 18:23

Hvala na info; sad mi je poznato kad vidim sliku, al nisam ni gledala... Baš ću probat!

Lali Puna
21.05.2011., 09:31
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRk59ng3wpDyvvQCKWBAFypLItlxFRUY q2ttT8iQit9OzJm-oCdQg
Da, taj pijem jer mi je on najneutralnije što sam našla.

pa i dukat ima običan acidofil, čvršći je
(ja taj dajem maloj)
i ima hrpa običnih(nevoćnih) jogurta s probioticima - od k plus do danonea
inače, ne škodi nikad popiti probiotički jogurt, ali da bi imalo terapijski učinak (na gljivice, imunitet i sl.) mora biti svaki dan.

Newbiee
21.05.2011., 17:31
Sad sam se sjetila još nečega što mi je super bilo protiv gljivica i kad sam antibiotike pila. Komprimati (http://www.agram89.com/ispis.php?pz=179) koji sadrže probiotike. :)

Lali Puna
23.05.2011., 09:56
d. već dva jutra sa mnom pije hipp natal. to joj je super fora.
(uzela sam ga dok ne odem ponovno po prenatal)
cattleya, jel to ok, nema u njemu nešto što bi joj moglo škoditi?

btw, sjetila sam se da sam u prvoj trudnoći u trećem tromjesečju uzimala kapsule omege 3, prema onim preporukama da je to super-duper za razvoj bebinog mozga. sad sam pametnija pa sam se opskrbila lanenim uljem i bučinim sjemenkama (bučino ulje imam od prije i redovito konzumiram).

Newbiee
23.05.2011., 10:07
btw, sjetila sam se da sam u prvoj trudnoći u trećem tromjesečju uzimala kapsule omege 3, prema onim preporukama da je to super-duper za razvoj bebinog mozga. sad sam pametnija pa sam se opskrbila lanenim uljem i bučinim sjemenkama (bučino ulje imam od prije i redovito konzumiram).

I ja uzimam istu kombinaciju. ;) Samo, negdje sam pročitala da je laneno ulje bogato fitoestrogenima što je super protiv karcinoma, ali da previše fitoestrogena u trudnoći može izazvati feminizaciju muškog ploda. Ja se baš u to ne razumjem, ako netko zna više...jel to utemeljeno? :)

Lali Puna
23.05.2011., 10:28
I ja uzimam istu kombinaciju. ;) Samo, negdje sam pročitala da je laneno ulje bogato fitoestrogenima što je super protiv karcinoma, ali da previše fitoestrogena u trudnoći može izazvati feminizaciju muškog ploda. Ja se baš u to ne razumjem, ako netko zna više...jel to utemeljeno? :)

ne znam koliko ti misliš konzumirat lanenog ulja, al žlica dnevno (koliko mislim ja, a to mi je maksimalna količina koju se mogu prisiliti da pojedem :D) teško da ima terapijsko djelovanje glede fitoestrogena
uostalom, pogledaj temu zatvor u trudnoći, kolike trudnice (uključujući i mene :D) svakodnedvno konzumiraju lanene sjemenke kako bi potakle probavu ;)

Cattleya
23.05.2011., 11:17
d. već dva jutra sa mnom pije hipp natal. to joj je super fora.
(uzela sam ga dok ne odem ponovno po prenatal)
cattleya, jel to ok, nema u njemu nešto što bi joj moglo škoditi?

Ne znam jer je ona dnevna količina napisana za odrasle. E sad, mojoj dajem vitamine od dr. Teiss-a i bez tog nemere. Tamo su te doze dosta niske, no ja joj dajem pol žličice jer to pije mjesecima.
Vitamini u hipp natal prepratu su svi topivi u vodi, dakle ne nakupljaju se i ne djeluju toksično, no samo je pitanje količine joda. Unatoč jodu, ako joj i daš malo na žličicu, mislim da joj nemre ništa biti.

Lali Puna
23.05.2011., 11:50
pa i ne bude to svaki dan pila. morat ću se počet skrivat od nje.
inače joj ne dajem nit sam ikad davala ikakve multivitaminske, vitaminske..ma, zapravo ikakve pripravke osim zelenog meda/mednih sirupa.

Cattleya
23.05.2011., 16:26
pa i ne bude to svaki dan pila. morat ću se počet skrivat od nje.
inače joj ne dajem nit sam ikad davala ikakve multivitaminske, vitaminske..ma, zapravo ikakve pripravke osim zelenog meda/mednih sirupa.

Moja pije taj od dr. Teiss-a i to povremeno, najviše zimi. Dajem jer ne jede voće gotovo uopće. Počela je jesti jagode, pa nakon sveukupno 4 pojedene jagode sad ju uzme odgrize komadić, prožvače i polijepi po vratima..... Jabuku rijetko, a krušku isto tako- rijetko. Suho voće isto neće i to je to. Povrće jede, ništa sirovo, ali to je tak (pre)kuhano da je iluzorno da u tom ima nešto vitamina.
Sad se fiksirala na te vitamine i na Pip imunal medni sirup pa dajem.
Blago tebi ako tvoja jede sve pa joj ne trebaju ovakvi pripravci.

suzuki750
24.05.2011., 07:55
Ja sam jučer kupila Centravit prenatal, 105 kn za mjesec dana, u pakiranju su kapsule (omega 3) i tablete.. Nakon pročitanih par stranica nisam se mogla odlučit i na kraju sam uzela te :ne zna:

Bojala sam se da mi nebude zlo poslije, al eto, nije mi bilo (barem zasad :D) a poslije folne od nw mi je bilo u početku.. Baš sam se slabo osjećala cijeli dan, pogotovo nakon tabletice.

Lali Puna
24.05.2011., 08:07
M
Blago tebi ako tvoja jede sve pa joj ne trebaju ovakvi pripravci.

ma moja je požderuh mali ;)
voće joj nije omiljena kategorija namirnica, al zato se u povrću davi, i to na sve načine, i svježe i pareno i kuhano
općenito voli sve zdravo, evo, jutros me opet žicala da bi ona onaj sok za tete koje imaju bebu u trbuhu :cerek:

bblack
24.05.2011., 09:34
Ja sam jučer kupila Centravit prenatal, 105 kn za mjesec dana, u pakiranju su kapsule (omega 3) i tablete.. Nakon pročitanih par stranica nisam se mogla odlučit i na kraju sam uzela te :ne zna:

Bojala sam se da mi nebude zlo poslije, al eto, nije mi bilo (barem zasad :D) a poslije folne od nw mi je bilo u početku.. Baš sam se slabo osjećala cijeli dan, pogotovo nakon tabletice.

taj ja pijem (ne redovito) i ja nisam imala nikakvih nus pojava....
osim možda, kad sam ga redovito pila, dosta sam dobivala na težini (mislim da je jedna cura već ranije to spomenula). od kad sam prestala prestala sam toliko naglo dobivati na težini... (sad ne znam dali je to povezano s tim vitaminima i omegom ili je prirodno, jer nisam ništa mijenjala u prehrani)

suzuki750
24.05.2011., 10:10
Baš od tog centravita? :misli:

A prenatal se mora pit svaki dan il svaki drugi, treći.. Kak se sjetiš? :)

Koliko su dobre šumeće tabletice tipa magnezij, multivitamin, željezo.. ? Ubiti, te tabletice pijem već dosta dugo, i prije nego sam bila trudna..

I imam pitanje, žašto trudnice nesmiju pit gazirano? Ili se to govori zbog coca cole i ostalih nezdravih napitaka? Kaj sa jamnicom?

bblack
24.05.2011., 10:23
nemam pojima za gazirano, meni je gin na početku trudnoće zabranio bilo što gazirano čak i donat.... al vidim da nije to kod svih slučaj, tako da dok mi se pije cockta popijem ju... mineralnu s limunom isto tako... ne pretjerujem, čaša toga ne više....
mislim, ako sam dobro zapamtila kad sam to malo istraživala, (trudnički mozak) da smanjuje apsorpciju kalcija? kalija?

a ovo za vitamine, da prenatal od centravita s omega 3 kapsulama, pila sam ih svakodnevno... e sad točno ti ne mogu reći kako je to išlo.. mislim nije to neki drastičan dobitak na kilaži, jer sad u 35+4 sam u plusu nekih 9.5/10 kg (od početka 3 mj do sad sam dobila 3 kile...)
samo znam da je netko već pitao baš za te vitamine i nešto vezano za taloženje omege.... (mislim sad ti odgovaram ko da sam u 1 osnovne, al fakat ne pamtim takve stvari jer se s kilažom uopće ne zamaram)

suzuki750
24.05.2011., 11:17
A budem pratila, pa ako ću dobivat puno na težini budem ih promjenila, hvala na savjetu!

Jučer sam baš malo pretjerala sa jamnicom.. Popila sam je dosta :no:

cuba libre
24.05.2011., 12:14
Lali, pitanje o lanenom ulju. Kako ga konzumiraš? Jel treba popit direkt iz žlice ili "vrijedi" ak stavim recimo u rižu prije serviranja. Uglavnom, ako stavim u jelo?

Što se tiče gaziranog, meni skoči tlak ak puno popijem. Od čaše mi nije ništa al jednu večer sam popila skoro litru fante i cijelu noć mi je tlak bio na 1000.

Lali Puna
24.05.2011., 12:32
Lali, pitanje o lanenom ulju. Kako ga konzumiraš? Jel treba popit direkt iz žlice ili "vrijedi" ak stavim recimo u rižu prije serviranja. Uglavnom, ako stavim u jelo?

vrijedi u jelu, samo ga ne smiješ zagrijavati
meni nije baš najboljeg okusa i idealno mi je začiniti salatu njime ili recimo voćna salata sa preljevom laneno-limunov sok-neki slad (to i maloj radim)
ili poškropiš juhu s malo lanenog prije serviranja (rižu nisam probala)

no, to je ok u ovim svakodnevnim okolnostima, kad mi nije bitno da sam baš žlicu konzumirala svaki dan
kad dođe vrijeme za to - događam do početka trećeg tromjesečja :D - mislim da će bit stisni zube i progutaj žlicu ulja pa popij brdo vode
tko voli jogurt može i u jogurt umiješat

(a kad sam već spominjala svog malog požderuha i kako voli sve što je zdravo - ona je u stanju na žlicu jesti prženi sezam s lanenim uljem i tražit još :facepalm:)

bblack
24.05.2011., 13:08
meni je laneno ulje odlično sa sirom (svježim ili tvrdim)... a vidiš na voćnu salatu ga još nisam probala... mogla bi to probati!!!

a tvoja curica je super!! nek mala samo papa zdravo... ja bi gomashio mogla na žlicu, al bez ulja.... a sad sam se i podsjetila da ga moram napraviti... ostala sam bez...

Lali Puna
24.05.2011., 13:22
ja bi gomashio mogla na žlicu, al bez ulja.... a sad sam se i podsjetila da ga moram napraviti... ostala sam bez...

i ja, al se suzdržavam :D
ona jede pareno povrće s gomashio pa joj ja još to malo prelijem lanenim
ovo dal će htjet jest sezam s uljem na žlicu je bio eksperiment, kao ajmo vidjet hoće li proć - a ona jede i traži još!

u voćnu stavim ful malo jer malo uprospasti doživljaj ako sve skupa ima previše okus na ulje

micek-jerry
26.05.2011., 18:32
Ja dobila nalaze:

željezo 10 (8-30)
UIBC 84 (26-59)
TIBC 94 (49-75)...

prije mi je bilo ž. 15, s tim da sam u međuvremenu u 4-om mjesecu popila kutiju Ferruma Lek od 100 mg tablete (na svoju ruku, kupila) , a sad lošije :(
U Prenatalu koji pijem ima 10 mg.
Kaj mislite, hoće mi ginić dati recept za željezo? Kaj ne bi trebala pit?
Sad sam 37+ 1, mislim bit će još gore nakon poroda, ipak se izgubi krvi.

bubimira
26.05.2011., 20:09
željezo opće nije pokazatelj zaliha željeza u organizmu, treba izvaditi feritin. ako je on ok, ne treba ništa nadoknađivati. ne znam zašto to nitko od ginekologa ne vadi?! tako su barem nas uvijek učili...... :zbunjenaželjezomutrudnoći:

kaktusic
26.05.2011., 20:53
željezo opće nije pokazatelj zaliha željeza u organizmu, treba izvaditi feritin. ako je on ok, ne treba ništa nadoknađivati. ne znam zašto to nitko od ginekologa ne vadi?! tako su barem nas uvijek učili...... :zbunjenaželjezomutrudnoći:

točno...ni meni nije jasno zašto svi pile po serumskom Fe i Hgb, a na njih može sto stvari utjecat...pogotovo u trudnoći kad dolazi do hemodilucije pa sve vrijednosti ko fol padaju...skoro nitko ne vadi feritin, a kad dođeš na hematologiju, za njega te prvo pitaju.

bubimira
26.05.2011., 20:59
ma, ginekolozi :)

kaktusic
26.05.2011., 21:08
ma, ginekolozi :)
:cerek:

...hm, al koliko se sjećam, željezo se po defaultu nadoknađuje nakon prvog tromjesečja, zbog povećanih potreba od strane bebača i svega ostalog...:misli: Ja ga uzimam u Elevitu, ako se dobro sjećam u njemu ima oko 160 mg...(prelijena sam da dignem dupe i provjerim :facepalm:)

micek-jerry, a kakvi su ti hemoglobin, MCV, MCHC? Ne bih se sad htjela pravit prepametna, ali s obzirom da se bliži porod, možda i ne bi bilo zgorega popuniti zalihe...:ne zna:

micek-jerry
26.05.2011., 21:29
:cerek:

micek-jerry, a kakvi su ti hemoglobin, MCV, MCHC? Ne bih se sad htjela pravit prepametna, ali s obzirom da se bliži porod, možda i ne bi bilo zgorega popuniti zalihe...:ne zna:

Dobri,
Hg-145, Hct-0.419, MCV-87, MCH 30.2, MCHC-347, (ovo je malko više, normala je do 345)
Čitam za feritin, imate pravo ;) , ali to nikad nisam vadila.
Sutra mm nosi nalaze giniću, pa ću baš vidjeti.
(Nije tema, ali baš me zanima hoće li me slati na urinokulturu, Urin- leukociti 2-4, dosta bakterija, zamućen. A i imam stalni pritisak na mjehur, pogotovo nakon mokrenja baš bol, nadam se da to bebač stišće, jer su mi u toku T 3x radili urinokulturu, zadnji put prije 2 mj i uvijek je bila ok).)

kaktusic
26.05.2011., 22:03
Dobri,
Hg-145, Hct-0.419, MCV-87, MCH 30.2, MCHC-347, (ovo je malko više, normala je do 345)
Čitam za feritin, imate pravo ;) , ali to nikad nisam vadila.
Sutra mm nosi nalaze giniću, pa ću baš vidjeti.
)

oho, pa ovo je super! :cerek:

MCV je dobar pokazatelj "nabildanosti" eritrocita hemoglobinom...kad je nizak, znači da su stanice "prazne" i kod anemije zbog manjka željeza je uvijek nizak. Tako da mi ovo tvoje djeluje super :cerek:
baš i mene zanima šta će ginić reći...

lili36
27.05.2011., 06:37

Slažem se sa svime:top:

Osim što očito imam sreće..jer me moj ginekolog tražio da vadim i feritin..

micek-jerry
27.05.2011., 09:41
baš i mene zanima šta će ginić reći...

Niš, odlučio je da jučer i danas ne radi. Kak si neki lijepo produže vikend :mad:
U ponedjeljak bu sigurno ludnica kod njega (a kao da je inače drugačije).

Tamo neka
27.05.2011., 09:50
Da li nam može i doktor opće prakse dat uputnicu za feritin ili je bolje pitat ginekologa?

bubimira
27.05.2011., 12:43
mislim da može, ako hoće. neki imaju glupi stav, ako to zanima ginića, nek on izdaje uputnice.....najbolje pitaj svog dr

bubimira
27.05.2011., 12:45
lili, gdje živi taj (vjerojatno) unikatni primjerak ginekologa? :)

lili36
27.05.2011., 13:18
Ja nisam dobila feritin na uputnicu jer mi je moja doktorica-opće prakse,rekla da to ne ide na uputnicu-možda je mislila da ne ide na onu lokalnu uputnicu za dom zdravlja..
Taj dio priče ne znam točno:ne zna:
Tako da sam feritin vadila privatno.
A doktor koji mi vodi trudnoću-dr.Radončić:mig:

Jesen82
27.05.2011., 19:28
lili, kaktusić u kojem se tt zapravo treba pročekirati feritin? tek toliko da znam pitati ako moj doc ne bude spominjao...

kaktusic
27.05.2011., 19:56
lili, kaktusić u kojem se tt zapravo treba pročekirati feritin? tek toliko da znam pitati ako moj doc ne bude spominjao...

Bilo kada, ali ja bih pogledala početkom trećeg tromjesečja, da se vide rezerve pred porod...inače bi se trebao gledat kod svake anemije, ne samo trudničke...al eto..

Jesen82
27.05.2011., 20:04
Bilo kada, ali ja bih pogledala početkom trećeg tromjesečja, da se vide rezerve pred porod...inače bi se trebao gledat kod svake anemije, ne samo trudničke...al eto..

moja doturica:D...ti ćeš biti moj Luigi:cerek::rofl:

ja nisam anemična nikad bila...ali pitati ću za željezo doca:mig:

Newbiee
27.05.2011., 20:11
Meni na nalazu piše da je željezo 6, a hemoglobin je oko donje granice, ali ove vrijednosti što ste spominjale- MCV, onako su savršeno u sredini. Ja niti osjećam vrtoglavice, zapravo uopće nemam simptome anemije. Trudim se hranom unijeti željeza...:ne zna:
Treba li me brinuti što je željezo tako nisko, iako su ostale vrijednosti relativno ok?
Naravno, feritin nitko nikad nije spominjao.:rolleyes:

bubimira
27.05.2011., 20:17
Tako da sam feritin vadila privatno.
A doktor koji mi vodi trudnoću-dr.Radončić:mig:

dr. R., pa to onda objašnjava sve :) nisam još čula nijednu negativnu kritiku za njega. ja sam bila na netrudničkim pregledima kod njega 2 puta, nekako mi nije sjeo, ali to nema veze s njegovom stručnošću, više s nekim mojim osobnim dojmom, nema nekog razloga....

bubimira
27.05.2011., 20:23
Meni na nalazu piše da je željezo 6, a hemoglobin je oko donje granice, ali ove vrijednosti što ste spominjale- MCV, onako su savršeno u sredini. Ja niti osjećam vrtoglavice, zapravo uopće nemam simptome anemije. Trudim se hranom unijeti željeza...:ne zna:
Treba li me brinuti što je željezo tako nisko, iako su ostale vrijednosti relativno ok?
Naravno, feritin nitko nikad nije spominjao.:rolleyes:

kažu da se hranom ne može unijeti dovoljno željeza da se popune djetetove zalihe i da mami ostane dovoljno. a kako se (svi) ginići slažu da ga treba dodati u trećem tromjesečju, ja bi provjerila feritin, ako nije iz nekog razloga previsok, dodala željezo, preventivno. u dogovoru s ginićem naravno. mislim da je to što ti je hemoglobin niži tzv relativna anemija što je normalna pojava u trudnoći zbog povećanja volumena krvi (hemodilucije, tj povećanja količine plazme) koji stanice (eritrociti) ne mogu pratiti pa se u nalazima čini da je hemoglobin niži. hoću reći, ako nema nekog drugog razloga, obično od ranije, i nisi anemična.

Newbiee
27.05.2011., 20:28
Bubimira, hvala na pojašnjenju. :)
Nemam inače problema sa anemijom ili krvnom slikom, evo tek sad mi je u nalazu željezo palo.
Idem kod doktora slijedeći tjedan, pa ćemo vidjeti. :)

kaktusic
27.05.2011., 20:41
moja doturica:D...ti ćeš biti moj Luigi:cerek::rofl:
:

...na koliko je ono mrtvaca Luigi govorija da je izučija zanat? :lol::lol::cerek: legenda....ja bi mu dala ulicu u Splitu :cerek:

i potpisujem bubimiru :cerek:

Jesen82
27.05.2011., 21:01
...na koliko je ono mrtvaca Luigi govorija da je izučija zanat? :lol::lol::cerek: legenda....ja bi mu dala ulicu u Splitu :cerek:

i potpisujem bubimiru :cerek:

ne sjećam se ali je stvarno zaslužio ulicu:D

cure sorry na off topicu:)

leanne
28.05.2011., 13:43
ako se tko razumije u sastave vitaminskih preparata, što kažete na ove dm-ove vitamine, zovu se a-z depot, prva slikica u nizu, ima napisan i sastav? jesu li ok za trudnicu?

http://www.das-gesunde-plus.de/cgi-bin/vitalbleiben.pl?id=vitamine&k=&hp=1306586367#

nisam bila pri lovi za twinlabov ili kal-ov prenatal, pa sam uzela ovo za prvu ruku.

Cattleya
28.05.2011., 15:03
Ja dobila nalaze:

željezo 10 (8-30)
UIBC 84 (26-59)
TIBC 94 (49-75)...

prije mi je bilo ž. 15, s tim da sam u međuvremenu u 4-om mjesecu popila kutiju Ferruma Lek od 100 mg tablete (na svoju ruku, kupila) , a sad lošije :(
U Prenatalu koji pijem ima 10 mg.
Kaj mislite, hoće mi ginić dati recept za željezo? Kaj ne bi trebala pit?
Sad sam 37+ 1, mislim bit će još gore nakon poroda, ipak se izgubi krvi.

Osobo sam mišljenja da treba odrediti feritin, ali prema ovim nalazima trebaš nadoknadu željeza iz prostog razloga jer je razina Fe niska, a kapacitet vezanja povišen tako da je zasićenost transferina svega 10%. Da je moj nalaz takav, uzela bih svakako nadoknadu. Prema vrijednostima CKS iz kasnijih postova nisi anemična, ali prema ovome smatram da se kod tebe radi o sideropeniji, dakle nedostatku Fe.

micek-jerry
28.05.2011., 17:59
Osobo sam mišljenja da treba odrediti feritin, ali prema ovim nalazima trebaš nadoknadu željeza iz prostog razloga jer je razina Fe niska, a kapacitet vezanja povišen tako da je zasićenost transferina svega 10%. Da je moj nalaz takav, uzela bih svakako nadoknadu. Prema vrijednostima CKS iz kasnijih postova nisi anemična, ali prema ovome smatram da se kod tebe radi o sideropeniji, dakle nedostatku Fe.

Hvala na odgovoru!
Kak mi nije bilo ginekologa, nadam se da ćemo do utorka doći do njega.
Vaditi feritin me sigurno neće slati :( , jer mi je jedva dao i uputnicu za ovo :rolleyes: A kak znam kak razmišlja (neću vas sad gnjaviti tu s tim, nije tema) , mislim da neću dobiti niti recept za željezo.
Već sam pisala, pijem po 1 tbl Prenetala od TL, unutra ima 10 mg Fe.
Jel mi možeš ti ili netko dugi ak ima iskustva, preporučit neki preparat željeza koji je ok, pa da si kupim?

Cattleya
28.05.2011., 18:35
Hvala na odgovoru!
Kak mi nije bilo ginekologa, nadam se da ćemo do utorka doći do njega.
Vaditi feritin me sigurno neće slati :( , jer mi je jedva dao i uputnicu za ovo :rolleyes: A kak znam kak razmišlja (neću vas sad gnjaviti tu s tim, nije tema) , mislim da neću dobiti niti recept za željezo.
Već sam pisala, pijem po 1 tbl Prenetala od TL, unutra ima 10 mg Fe.
Jel mi možeš ti ili netko dugi ak ima iskustva, preporučit neki preparat željeza koji je ok, pa da si kupim?

Nađoh Ferohel sirup pa možeš to probati u preporučenoj dozi kako piše na proizvodu. Ima doziranje i za trudnice tako da ta doza uz 1 tbl. Prenatala bi trebala biti dovoljna. Moguće je da ti se neće popuniti zalihe željeza s tom dozom do poroda jer si već 37 tjedana pa će ti vjerojatno nadoknada trebati i nakon poroda. To će ti vjerojatno preporučiti kod otpusta iz rodilišta.

micek-jerry
28.05.2011., 19:10
Nađoh Ferohel sirup pa možeš to probati u preporučenoj dozi kako piše na proizvodu. Ima doziranje i za trudnice tako da ta doza uz 1 tbl. Prenatala bi trebala biti dovoljna. Moguće je da ti se neće popuniti zalihe željeza s tom dozom do poroda jer si već 37 tjedana pa će ti vjerojatno nadoknada trebati i nakon poroda. To će ti vjerojatno preporučiti kod otpusta iz rodilišta.

Hvala :mig:

lili36
28.05.2011., 20:13

Ja sam feritin čekirala u prvom tromjesečju.
A s obzirom da idem kod doca u utorak,a zadnji puta mi je već nagovjestio da ću dobit "domaću zadaću"+ušla sam u treće tromjesečje,pretpostavljam da će mi opet napisat feritin,standardno uz KKS..

Jesen82
28.05.2011., 20:23
Ja sam feritin čekirala u prvom tromjesečju.
A s obzirom da idem kod doca u utorak,a zadnji puta mi je već nagovjestio da ću dobit "domaću zadaću"+ušla sam u treće tromjesečje,pretpostavljam da će mi opet napisat feritin,standardno uz KKS..

ok, je sam radila u prvom tromjesječju klasičnu KKS i željezo je bilo uredno...

koliko košta privatno vađenje feritina?

lili36
29.05.2011., 05:04
Ne sjećam se cijene jer sam i štitnjaču malo-malo kontrolirala,pa mi se sve pobrkalo..:cerek:

Ali našla sam na stranicama labosa da košta 100kn-poliklinika stela.

Yehane
29.05.2011., 08:36
ako se tko razumije u sastave vitaminskih preparata, što kažete na ove dm-ove vitamine, zovu se a-z depot, prva slikica u nizu, ima napisan i sastav? jesu li ok za trudnicu?

http://www.das-gesunde-plus.de/cgi-bin/vitalbleiben.pl?id=vitamine&k=&hp=1306586367#

nisam bila pri lovi za twinlabov ili kal-ov prenatal, pa sam uzela ovo za prvu ruku.

Ja baš ne bih...vitamini ko vitamini, ok - ali, prvo, zbog nečega postoji tolika razlika u cijeni. Prenatali su BAŠ za trudnice, po sastavu i količinama. Znam da je gadno s lovom, al jel ne možeš negdje drugdje prištedit pa kupit prenatal neki kvalitetan? Nisu preskupi... Ovo, mislim, koliko je jeftino, toliko i ne valja. Pitala sam farmaceuta koji se slaže.

leanne
29.05.2011., 10:17
Ja baš ne bih...vitamini ko vitamini, ok - ali, prvo, zbog nečega postoji tolika razlika u cijeni. Prenatali su BAŠ za trudnice, po sastavu i količinama. Znam da je gadno s lovom, al jel ne možeš negdje drugdje prištedit pa kupit prenatal neki kvalitetan? Nisu preskupi... Ovo, mislim, koliko je jeftino, toliko i ne valja. Pitala sam farmaceuta koji se slaže.

ma ovo sam uzela samo kao rješenje za par tjedana. tek sam 13. tjedan.

nego, koji prenatal mi preporučuješ? kakav je od natural wealtha? vidim da ga poprilično pljuju, ali nekako mi puno dat 250 kn za kvalitetne vitamine... ali budem kupila i skupe ako zaključim da ovi oko 100 kn ne valjaju...

Cattleya
29.05.2011., 12:00
ma ovo sam uzela samo kao rješenje za par tjedana. tek sam 13. tjedan.

nego, koji prenatal mi preporučuješ? kakav je od natural wealtha? vidim da ga poprilično pljuju, ali nekako mi puno dat 250 kn za kvalitetne vitamine... ali budem kupila i skupe ako zaključim da ovi oko 100 kn ne valjaju...

Ovo sam gledala kaj ti piješ te je u njima premalo folne kiseline, a za kasnije zasigurno fali željeza jer ga u preparatu nema uopće. I čemu služi lutein, zatim krom i molibden? Ja bih ti preporučila Elevit pronatal koji mjesečno dođe oko 103 kn. To uzimam na preporuku ginekologa te sam uzela i Omega 3 Prenatal od Natural Wealth-a.

bubimira
29.05.2011., 12:49
meni se isto činilo 250 kn puno za Twinlab ali unutra ima tbl za 4 mjeseca (uzima se 1 dnevno, ne 2 kako piše na američkoj deklaraciji) pa zapravo i nije tako skupo......

Yehane
30.05.2011., 07:14

Evo ja ću potpisat Cattleyu za Elevit. Preporuku sam dobila od dvije različite ginekologice, a onda sam se konzultirala i sa svojom tetkom, koja je farmaceut. A budući mi je tetka, sigurno mi neće dat neki od čijegh dobavljača ima najbolju proviziju, eto da proda, nego onaj koji vodi po kvaliteti. Proizvodi ih Bayer, ona kaže da je to puno bolja garancija kvalitete od Natural Wealtha (:ne zna: valjda se žena razumije bolje od mene). 100-tinjak kuna mjesečno se zbilja da izdržat. Pijemo ih ja i par mojih frendica, nitko nema nuspojave u smislu mučnina, teškog "padanja" na želudac i slično. :top:

lili36
30.05.2011., 07:27
Slažem se Yehane s tvojom tetkom jer sam iste struke i ja također pijem Elevit i njega preporučam!

Yehane
30.05.2011., 07:33
Slažem se Yehane s tvojom tetkom jer sam iste struke i ja također pijem Elevit i njega preporučam!

Eto, farmaceuti su svoje rekli :) :top:

leanne
30.05.2011., 09:44
Ok, hvala vam svima, onda će biti Elevit.:top:

dakle, preporuča se još dodatno uzimati omegu 3 u 3. tromjesečju?

A željezo? kalcij? od kada treba piti?

Jesen82
30.05.2011., 09:53
vidim da svi preporučate Elevit, a što mislite o Solgaru? meni su ga dosta nahvalili, tj.da su im vitamini stvarno kvalitetni... pijem njihov prenatal i omegu... prenatal košta nešto malo više od Elevita i idu dvije tablete dnevno..

lili? cattleya? mišljenja?:)

Lali Puna
30.05.2011., 10:10
ja sam pila solgarov prenatal donedavno (ali jednu dnevno, ja se doista kvalitetno hranim i mislim da ni u najgorem mogućem scenariju ne trebam dvije tablete..i ovu jednu sam pila eto, preventivno, reda radi)
trnutno pijem samo hipp natal, al kupit ću opet solgar
omegu ne namjeravam piti nego uzimat laneno ulje žlicu svaki dan u trećem tromjesečju

leanne
30.05.2011., 10:16
Lali Puna, a je li u tu svrhu vrijede lanene sjemenke iz DM-a, one poluzdrobljene? njih ubacujem u jogurt radi probave.

Jesen82
30.05.2011., 10:21
ja sam pila solgarov prenatal donedavno (ali jednu dnevno, ja se doista kvalitetno hranim i mislim da ni u najgorem mogućem scenariju ne trebam dvije tablete..i ovu jednu sam pila eto, preventivno, reda radi)
omegu ne namjeravam piti nego uzimat laneno ulje žlicu svaki dan u trećem tromjesečju

znači i ti piješ solgar....laneno ulje baš nisam ljubitelj... ali čujem da i pomaže kod zatvora kojeg hvala Bogu za sada nemam pa eto uvijek mogu to probati ako zatreba:mig:

Lali Puna
30.05.2011., 11:00
Lali Puna, a je li u tu svrhu vrijede lanene sjemenke iz DM-a, one poluzdrobljene? njih ubacujem u jogurt radi probave.

mislim da da
i bučino ulje, bučine sjemenke, plava riba...

lili36
30.05.2011., 11:41
Nemam neko posebno mišljenje o Solgaru..ali to ne znači da njihovi proizvodi nisu dobri:mig:

Ja pak nisam fun hipp prenatala niti NW..

Što se tiče omege..ja je pijem,pošto ne brijem na one spike-mora biti biljnog podrijetla,a ne ribljeg,pijem od TW-omega 3.

I to sam je počela piti već u drugom tromjesečju-istina,ne redovito,ali sada od kad sam u trećem tromj.,trudim se svaki dan:cerek:

disident
30.05.2011., 11:45
cure koje pijete elevit pronatal, koliko dnevno ide, jedna?

lili36
30.05.2011., 11:51
cure koje pijete elevit pronatal, koliko dnevno ide, jedna?

Da,jedna dnevno.

Jesen82
30.05.2011., 11:55
thnx lili:)

idem ti poslati pp da ovdje ne oftopičarim...nije vezano za vitamine:)

leanne
30.05.2011., 11:58
Bljah.... odo ja fino u ljekarnu po taj Elevit, kad ono nema. :mad:
Da napomenem, ja živim u vukojebini na otoku i to je jedna jedina ljekarna.
Bilo je za kupiti samo Natural Wealth, pa sam onda ipak uzela taj :ne zna:

U obranu NW, pila sam ga u prošloj trudnoći, nije mi smetao, radio mučnine, niti pojačavao apetit, barem to....

lili36
30.05.2011., 12:06
Bljah.... odo ja fino u ljekarnu po taj Elevit, kad ono nema. :mad:
Da napomenem, ja živim u vukojebini na otoku i to je jedna jedina ljekarna.
Bilo je za kupiti samo Natural Wealth, pa sam onda ipak uzela taj :ne zna:

U obranu NW, pila sam ga u prošloj trudnoći, nije mi smetao, radio mučnine, niti pojačavao apetit, barem to....

Ma ništa ne brini..pij NW prenatal i to je to..
Ako već imaš iskustva s njim,tim bolje..
Jer šta ti vrijede savjeti s foruma-ono,to je bolje,ovo je bolje,kad možda to nešto što većina napiše ti ne podnosiš..

leanne
30.05.2011., 12:40
Ma ništa ne brini..pij NW prenatal i to je to..
Ako već imaš iskustva s njim,tim bolje..
Jer šta ti vrijede savjeti s foruma-ono,to je bolje,ovo je bolje,kad možda to nešto što većina napiše ti ne podnosiš..

da... zato sam ga na kraju i kupila, ionako sam imala problema sa mučninama. kako netko već prije reče, vitamini su više za mamu jer beba će iscrpiti nutrijente za sebe iz majčinog tijela.

suzuki750
30.05.2011., 12:49

Kad se mora počer pit omega? Ja kapsule već sad pijem, a nisam još u 3. tromjesečju (17. tjedan mi je)

Jel to prerano? Uzela sam ih sama na svoju ruku ( u kutijici su sa prenatalom od centravita) Pošto su neke trudnice pisale da pomažu pri debljanju, ako ih netrebam pit nebi..

Jesen82
30.05.2011., 12:59
Kad se mora počer pit omega? Ja kapsule već sad pijem, a nisam još u 3. tromjesečju (17. tjedan mi je)

Jel to prerano? Uzela sam ih sama na svoju ruku ( u kutijici su sa prenatalom od centravita) Pošto su neke trudnice pisale da pomažu pri debljanju, ako ih netrebam pit nebi..

ja ne znam kako omega može debljati.. ali dobro? ukratko ja svoju pijem od kada sam ušla u drugo tromjesječje... doc je rekao da je to ok..mislim ne može ti naškoditi..a pošto ja ne jedem puno ribe.. to mi je nadomjestak..

Cattleya
30.05.2011., 13:08
vidim da svi preporučate Elevit, a što mislite o Solgaru? meni su ga dosta nahvalili, tj.da su im vitamini stvarno kvalitetni... pijem njihov prenatal i omegu... prenatal košta nešto malo više od Elevita i idu dvije tablete dnevno..

lili? cattleya? mišljenja?:)

I ja sam čula da su ti vitamini ok, nema osobnog iskustva. No, na njihovoj web stranici ne vidim koliko čega ima u pojedinoj tbl. Pozitivno je to šta nema A vitamina, a važno je koliko ima folne kiseline i Fe.
Osobno, uzela sam uz Elevit i NW Omega-3 prenatal pa i to uzmem jednu kapsulicu, ali sviđa mi se ideja sa lanenim uljem. Jedini problem s njim je šta mu je rok trajanja nakon otvaranja svega 3 tjedna, ne vjerujem da ću ga potrošiti za 3 tj, a nije jeftino. No, priuštit ću si i to.....

Lali Puna
30.05.2011., 13:10
Jedini problem s njim je šta mu je rok trajanja nakon otvaranja svega 3 tjedna, ne vjerujem da ću ga potrošiti za 3 tj, a nije jeftino. No, priuštit ću si i to.....

ja znam za mjesec dana
ja obično popolovim bocu (tri deci) s nekim, al mislim da bih ju ovak - ako uzimam stvarno redovito žlicu dnevno - mogla potrošiti u tih mjesec dana

Cattleya
30.05.2011., 13:10

Ma ne debljaju. Jest da se radi o ulju, ali vidi koliko ima količinski ulja u jednoj kapsuli. 1 g masnoća ima 9kcal pa računaj.....

Cattleya
30.05.2011., 13:14
Ok, hvala vam svima, onda će biti Elevit.:top:

dakle, preporuča se još dodatno uzimati omegu 3 u 3. tromjesečju?

A željezo? kalcij? od kada treba piti?

I Nw Prenatal je ok. Ima 40 mg Fe po tbl te ima čak 800 mcg folata tak da je to sasvim ok. Ne znam sad koliko Ca ima, pogledaj, ali uz adekvatnu konzumaciju mesa te mliječnih proizvoda uz to, mislim da ti ne treba još dodatna nadoknada kalcija. Omegu možeš uzeti i u 2. tromjesječju...

Cattleya
30.05.2011., 13:16
ja znam za mjesec dana
ja obično popolovim bocu (tri deci) s nekim, al mislim da bih ju ovak - ako uzimam stvarno redovito žlicu dnevno - mogla potrošiti u tih mjesec dana

Uzet ću pa kak bude.... A u šta ti to staviš? Inače ne jedem baš salate....

Jesen82
30.05.2011., 13:17
I ja sam čula da su ti vitamini ok, nema osobnog iskustva. No, na njihovoj web stranici ne vidim koliko čega ima u pojedinoj tbl. Pozitivno je to šta nema A vitamina, a važno je koliko ima folne kiseline i Fe.
Osobno, uzela sam uz Elevit i NW Omega-3 prenatal pa i to uzmem jednu kapsulicu, ali sviđa mi se ideja sa lanenim uljem. Jedini problem s njim je šta mu je rok trajanja nakon otvaranja svega 3 tjedna, ne vjerujem da ću ga potrošiti za 3 tj, a nije jeftino. No, priuštit ću si i to.....

u 2 tbl zajedno ima 400 mikrograma folne i ima 15mg željeza

Cattleya
30.05.2011., 13:23
u 2 tbl zajedno ima 400 folne i ima 15mg željeza

Onda trebaš 2 tbl., a u 3. tromjesječju svakako dodati još Fe jer je za sada preporuka da se dodaje 30 mg/dan željeza što bi značilo da bi trebala još 15 mg nekog drugog preparata, po mojem mišljenju.

Iz osobnog iskustva- uzimala sam 1 kapsulu twin lab prenatala i hipp natal, a nakon poroda sam bila prestrašno anemična, toliko da sam se nakon nekoliko koraka zapuhala na hodniku. Nakon poroda sam uzimala Heferol cca 3 mj. Prije trudnoće i na prvoj kontroli sa cca 12 tj. je sve bilo u redu, rodila sa 35+6-7, što ja sebi tumačim da mi je beba dobrano iscrpila zalihe u ta 2 mjeseca 3. tromjesječja.

Jesen82
30.05.2011., 13:27
Onda trebaš 2 tbl., a u 3. tromjesječju svakako dodati još Fe jer je za sada preporuka da se dodaje 30 mg/dan željeza što bi značilo da bi trebala još 15 mg nekog drugog preparata, po mojem mišljenju.

onda mi je najlakše pošto sam gotova sa ovom bočicom da si kupim Elevit i gotovo...što ne? plus što ću piti samo po jednu pa onda ne budem zaboravila drugu popiti što mi se često zna dogoditi...

omegu ću dovršiti solgarovu pa ću vidjeti što dalje...

Jesen82
30.05.2011., 13:34
..gledam....u Elevitu ima 60mg željeza.. jel mi to malo puno? i recimo ima 100mg magnezija a u solgaru ima 200mg... drugo ja manje više isto.. sastavom...

suzuki750
30.05.2011., 13:56
Ma ne debljaju. Jest da se radi o ulju, ali vidi koliko ima količinski ulja u jednoj kapsuli. 1 g masnoća ima 9kcal pa računaj.....

ja ne znam kako omega može debljati.. ali dobro? ukratko ja svoju pijem od kada sam ušla u drugo tromjesječje... doc je rekao da je to ok..mislim ne može ti naškoditi..a pošto ja ne jedem puno ribe.. to mi je nadomjestak..

Nemam ja pojma, evo quotanog:

taj ja pijem (ne redovito) i ja nisam imala nikakvih nus pojava....
osim možda, kad sam ga redovito pila, dosta sam dobivala na težini (mislim da je jedna cura već ranije to spomenula). od kad sam prestala prestala sam toliko naglo dobivati na težini... (sad ne znam dali je to povezano s tim vitaminima i omegom ili je prirodno, jer nisam ništa mijenjala u prehrani)

a ovo za vitamine, da prenatal od centravita s omega 3 kapsulama, pila sam ih svakodnevno... e sad točno ti ne mogu reći kako je to išlo.. mislim nije to neki drastičan dobitak na kilaži, jer sad u 35+4 sam u plusu nekih 9.5/10 kg (od početka 3 mj do sad sam dobila 3 kile...)
samo znam da je netko već pitao baš za te vitamine i nešto vezano za taloženje omege.... (mislim sad ti odgovaram ko da sam u 1 osnovne, al fakat ne pamtim takve stvari jer se s kilažom uopće ne zamaram)

bblack
30.05.2011., 17:42
evo da sama sebe ispravim od početka 3 mj do sada dobila 1 kg...

a kak sam rekla nisam sigurna za povećanje težine, jer je netko to već spomenuo samo ne znam dal ovdje ili na onoj temi ''koliko ste kg dobile'', a primjetila sam kad sam ih prestala redovito uzimati da sam prestala dobivati toliko na kilaži... :ne zna:

draže mi je zdravije i raznovrsnije se hraniti i pokušati preko hrane unijeti dovoljno vitamina...
još uvijek uzmem prenatale kad mi taj dan nije prehrana bila dovoljno dobra, ali ih ne uzimam redovito jer se relativno zdravo hranim...

Cattleya
30.05.2011., 18:32
..gledam....u Elevitu ima 60mg željeza.. jel mi to malo puno? i recimo ima 100mg magnezija a u solgaru ima 200mg... drugo ja manje više isto.. sastavom...

Mislim da to nije previše. Ionako je resorpcija željeza jako dobro regulirana tako da se kod zdravih ljudi ne može pretjerati s time jer višak ode stolicom, odnosno, ne resorbira se. A magnezija ti je dosta 100 mg u smislu povećanih potreba, a ako ti treba zbog smanjenja kontrakcija ili grčeva, treba veća doza od 100 ili 200 mg.
Druga je varijanta da ostaneš na tom na čem jesi pa uzmeš 2 tbl odjednom dnevno. Tako nećeš zaboravljati uzeti drugu tabletu, a kad uđeš u 28. tjedan upitaš ginekologa šta još od Fe da uzmeš. Od dijetetskih pripravaka čini mi se zgodan Ferohel sirup koji sadrži Fe 1 mg/mL tako da se lako može dozirati te kombinirati sa nekim drugim preparatom.
Posavjetuj se i s ginekologom.

micek-jerry
30.05.2011., 19:09
Ginekolog mi naravno nije prepisao željezo :flop: rekao nek pitam na idućem pregledu u bolnici kaj oni misle :rolleyes: Do tad se mogu i porodit.

Tak da sam od frendice nabavila Ferrum Lek i počela piti (njoj ostao, a ja ga dobro podnosim).

Zanimam me kak željezo utječe na dojenje, da li djetetu mijenja okus mlijeka, da li onda i dijete kroz dojenje dobiva to željezo?

Jer na Ferrumu piše: "Željezo se izlučuje u majčino mlijeko i veže na laktoferin. Iz kompleksa željezovog (III) hidroksida s polimaltozom u mlijeko se izluči neznatna količina željeza, zbog čega je rizik od pojave neželjenih učinaka u dojenčeta vrlo mali." A ja sad to niš ne kužim.

A kaj se tiče omege, pijem od NW Omegu natal, jer ona jedina nema vitamin E, (pa da se ne predoziram uz Prenatal od TL), mada mi je to čudno, jer ga sve druge omege koje sam gledala u ljekarni sadrže (teta u ljekarni mi je rekla da služi kao konzervans). Čak sam im poslal i mail u Milsing (zastupnici za NW) da pitam to, ali mi nisu odgovorili :flop:

Jesen82
31.05.2011., 09:16
Mislim da to nije previše. Ionako je resorpcija željeza jako dobro regulirana tako da se kod zdravih ljudi ne može pretjerati s time jer višak ode stolicom, odnosno, ne resorbira se. A magnezija ti je dosta 100 mg u smislu povećanih potreba, a ako ti treba zbog smanjenja kontrakcija ili grčeva, treba veća doza od 100 ili 200 mg.
Druga je varijanta da ostaneš na tom na čem jesi pa uzmeš 2 tbl odjednom dnevno. Tako nećeš zaboravljati uzeti drugu tabletu, a kad uđeš u 28. tjedan upitaš ginekologa šta još od Fe da uzmeš. Od dijetetskih pripravaka čini mi se zgodan Ferohel sirup koji sadrži Fe 1 mg/mL tako da se lako može dozirati te kombinirati sa nekim drugim preparatom.
Posavjetuj se i s ginekologom.

tako sam i napravila... ostala sam na istom i onda ću pitati doca slijedeći tjedan za željezo...thnx:)

Cattleya
31.05.2011., 09:22
Ginekolog mi naravno nije prepisao željezo :flop: rekao nek pitam na idućem pregledu u bolnici kaj oni misle :rolleyes: Do tad se mogu i porodit.

Tak da sam od frendice nabavila Ferrum Lek i počela piti (njoj ostao, a ja ga dobro podnosim).

Zanimam me kak željezo utječe na dojenje, da li djetetu mijenja okus mlijeka, da li onda i dijete kroz dojenje dobiva to željezo?

Jer na Ferrumu piše: "Željezo se izlučuje u majčino mlijeko i veže na laktoferin. Iz kompleksa željezovog (III) hidroksida s polimaltozom u mlijeko se izluči neznatna količina željeza, zbog čega je rizik od pojave neželjenih učinaka u dojenčeta vrlo mali." A ja sad to niš ne kužim.

A kaj se tiče omege, pijem od NW Omegu natal, jer ona jedina nema vitamin E, (pa da se ne predoziram uz Prenatal od TL), mada mi je to čudno, jer ga sve druge omege koje sam gledala u ljekarni sadrže (teta u ljekarni mi je rekla da služi kao konzervans). Čak sam im poslal i mail u Milsing (zastupnici za NW) da pitam to, ali mi nisu odgovorili :flop:

Željezo ti treba i kod dojenja ako su ti zalihe prazne. Moguće da malo mijenja okus mlijeka, ali nemoj se na to obazirati. Željeza nema baš puno u majčinom mlijeku, ali se odlično resorbira to malo što ima tako da je to, uz zalihe koje skupi u trudnoći, bebici dosta do cca 6 mj. starosti. Nakon poroda možeš tražiti od opće da te pošalje na KKS, Fe, UIBC i feritin pa prema tome se procijeni da li ti je nadoknada i dalje potrebna.
Iz osobnog iskustva- pila sam heferol gotovo od poroda i nakon toga još 2-3 mjeseca....

Lali Puna
31.05.2011., 09:43
ne znam kako utječe na okus mlijeka, ali ja sam kod prvog dojenja odustala nakon par dana od željeza jer sam ionako imala problema sa zatvorom/tvrdom stolicom (stvaranje mlijeka ti mobilizira svu tekućinu iz organizma), a ferrum lek je to samo pogoršavao

micek-jerry
31.05.2011., 10:57
Cattleya i Lali Puna, hvala na odgovoru!
Zanimljivo, meni od Ferruma uopće nije tvrda stolica, samo onak bljakasto tamna i nekak fuj fuj :o
Budem tražila dr-a opće prakse uputnicu, još samo da rodim :mig:
A frendica koja je rodila prije godinu dana me upozorila da kad počnem dojit da pijem jako puno vode, da se naviknem prije svakog podoja popit 3dcl baš zbog stvaranja mlijeka.

Newbiee
31.05.2011., 11:14

Samo vodi računa da je to u Solgaru mjera na 2 tablete. Znači, jedna sadrži oko 100 mg. :)

A što se tiče omege 3, ja sam prije pila iz ribljeg ulja, ali to je meni tako "rušilo" ionako prenizak tlak, pa mi znalo biti mučno.

Od lanenog ulja mi je super. :):)

Lali Puna
31.05.2011., 11:18
A frendica koja je rodila prije godinu dana me upozorila da kad počnem dojit da pijem jako puno vode, da se naviknem prije svakog podoja popit 3dcl baš zbog stvaranja mlijeka.

pit ćeš hektolitre, al ćeš svejedno osjećat manjak vode u tijelu ispočetka
meni su se prvi put u životu tad ruke doslovno raspucale od suhoće (stalno pranje ruku + manjak vode u tijelu), a nikad u životu suhu kožu nisam imala

rina82
31.05.2011., 13:00

ma ne debljaju vitamini cure, oni mogu samo otvoriti apetit, pa da zbog toga se počnete debljat, ne zbog vitamina :D

to se meni dogodilo kad sam pila hippov vitaminski sok, otvorio mi se apetit, non stop sam mogla jesti i normalno kile su išle gori, inače sam pila nw i oni su mi bili super :zubo:

e, da, a što se tiče omege sa vitaminima, ona je dodatak jer se jedan dio vitamina otapa u masnoći, a drugi u vodi, pa je omega dodana da se vitamini bolje i više apsorbiraju u organizmu. zato se npr. nw vitamini uzimaju nakon jela. ako jedete normalnu hranu i masnoću unosite u organizam u normalnim količinama, nema potrebe za tim dodacima. omega je samo najzdraviji oblik masnoće :zubo: i naravno neće škoditi ako je uzimate, a ima i druge blagodati kao dobra je za srce, krvne žile ako se ne varam :misli:

lili36
31.05.2011., 14:13
ma ne debljaju vitamini cure, oni mogu samo otvoriti apetit, pa da zbog toga se počnete debljat, ne zbog vitamina :D

to se meni dogodilo kad sam pila hippov vitaminski sok, otvorio mi se apetit, non stop sam mogla jesti i normalno kile su išle gori, inače sam pila nw i oni su mi bili super :zubo:

e, da, a što se tiče omege sa vitaminima, ona je dodatak jer se jedan dio vitamina otapa u masnoći, a drugi u vodi, pa je omega dodana da se vitamini bolje i više apsorbiraju u organizmu. zato se npr. nw vitamini uzimaju nakon jela. ako jedete normalnu hranu i masnoću unosite u organizam u normalnim količinama, nema potrebe za tim dodacima. omega je samo najzdraviji oblik masnoće :zubo: i naravno neće škoditi ako je uzimate, a ima i druge blagodati kao dobra je za srce, krvne žile ako se ne varam :misli:

Oprosti,ali malo se ne slažem sa tobom..
To što su uz neke vitamine pakirane i omega 3,to znači da pojedina farmaceutska kuća samo želi olakšati trudnici da ne kupuje posebno vitamine,a posebno omegu..
Istina je da je omega dobra za krvožilni sustav-opčenito,ali u slučaju trudnoće ti piješ omegu radi boljeg razvoja mozga dijeteta jer su one sastavni dio membrane moždanih stanica.
To je "dobra masnoća"..Nije svaka masnoća dobra,napr.majoneze,margarin,biljna ulja su "loše" masnoće koje bi trebalo izbjegavati.

Lali Puna
31.05.2011., 14:36
Oprosti,ali malo se ne slažem sa tobom..
To što su uz neke vitamine pakirane i omega 3,to znači da pojedina farmaceutska kuća samo želi olakšati trudnici da ne kupuje posebno vitamine,a posebno omegu..

da, baš ih pakiraju skupa jer žele olakšati trudnici :D
pakiraju ih jer ih žele prodati što više

ovo da je omegu dobro piti da se vitamini topivi u masti imaju u čemu otopiti mi je presmiješno - mislim da ne postoji osoba na svijetu koja ne konzumira ni gram masti dnevno pa da se vitamini ne bi imali u čemu topiti

rina82
31.05.2011., 20:58
ma da lali, ali ta omega je ''dobra masnoća'' i kao što je lili rekla još uz to pomaže razvoju mozga bebe :zubo: zato svak bira šta mu paše, netko centravit, neko natural w, netko neke druge vitamine i tako.

lili36
01.06.2011., 07:34
da, baš ih pakiraju skupa jer žele olakšati trudnici :D
pakiraju ih jer ih žele prodati što više

Ako si malo više proučila pakiranja raznih proizvođača vitamina za trudnice,uglavnom pakiraju samo vitamine i odvojeno kupuješ omegu-znači daju tebi na volju hočeš li kupiti ili ne omegu,i kad ćeš ju kupiti!!

Osim Centravita prenatal,on ima jedno i drugo..Ima još nekih proizvođača koji odmah u svom sastavu vitamina imaju i omegu-ali za mene su to loši sastavi i nisu bitni..

Brinettaa
07.06.2011., 12:03
7 mjeseci sam trudna...ginekologinja mi je sada preporucila mangezij u sumecim tabletama..
ali ja svaki put kad to idem piti,povracam,uzasno mi sjeda na zeludac.
uzela bi ga u tabletama...koje tablete da uzmem?

livadica
07.06.2011., 12:14
7 mjeseci sam trudna...ginekologinja mi je sada preporucila mangezij u sumecim tabletama..
ali ja svaki put kad to idem piti,povracam,uzasno mi sjeda na zeludac.
uzela bi ga u tabletama...koje tablete da uzmem?

ja uzimam magnezij direkt od Bioelectre, to je kao prašak koji samo rastopiš u ustima.
ja sam se preporodila otkad ne uzimam šumeći magnezij! :mig:

tartaruga
07.06.2011., 12:27
Nakon popijenog Centravit Prenatala od Dietpharma, danas mi teta u ljekarni preporučila Solagarov prenatal - mala razlika u cijeni a da su kvalitetnije. Moja ginekologica mi nije striktno uvjetovala preparate od nekog određenog proizvođača pa sam uzela taj od Solgara. Zasad sam jedino primijetila da užasno smrdi :rofl:

charm
07.06.2011., 12:34
Vidim da spominjete omegu, ja popila sve vitamine koje sam imala i imam još cijeli paket omege od mm-a koji to naravno zaboravi piti pa sam mislila to roknuti.
Ima li nekakva dnevna preporučena doza, može li se unijeti previše omege? Ove su od nw 1000 mg.

Newbiee
08.06.2011., 08:02
Nakon popijenog Centravit Prenatala od Dietpharma, danas mi teta u ljekarni preporučila Solagarov prenatal - mala razlika u cijeni a da su kvalitetnije. Moja ginekologica mi nije striktno uvjetovala preparate od nekog određenog proizvođača pa sam uzela taj od Solgara. Zasad sam jedino primijetila da užasno smrdi :rofl:

Tebi smrdi? :D Ja uopće ne osjetim. Ja isto pijem te. Davno mi je Torma skrenula pažnju na njih, pa ih odonda pijem. :)

tartaruga
08.06.2011., 08:15
Tebi smrdi? :D Ja uopće ne osjetim. Ja isto pijem te. Davno mi je Torma skrenula pažnju na njih, pa ih odonda pijem. :)

Evo išla opet pošnjofat (po urinu, da 'prostiš :facepalm:) :D
I onaj okus u ustima kad ih progutam. Bljakac. Ali gutam :zubo:

Nego, da li piješ samo njih ili još neki dodatak?

Newbiee
08.06.2011., 08:33
Tart, stvarno su ti se istančala osjetila. :D

U početku sam pila samo to, onda sam nadodala onaj Magnezij što je Livada gore navela zbog grčeva u trbuhu. :)
Onda su počeli grčevi u nogama, pa mi taj Mg više nije bio ok, sad umjesto njega pijem neki sirup s Kalcijem, Magnezijem i vit. D i nemam više grčeve.

I da, sad zadnja tri mjeseca pijem omegu 3, ali iz lanenog ulja, jer mi riblje ulje jako ruši tlak. :)

I tako, vidjet ćeš tijekom vremena kako ćeš se osjećati, pa ćeš tako dodavati ili oduzimati neke preparate. :)

kewica
30.06.2011., 22:42
Vidim da spominjete omegu, ja popila sve vitamine koje sam imala i imam još cijeli paket omege od mm-a koji to naravno zaboravi piti pa sam mislila to roknuti.
Ima li nekakva dnevna preporučena doza, može li se unijeti previše omege? Ove su od nw 1000 mg.

Tih 1000 mg se odnosi na količinu ulja u jednoj kapsuli. Bitno je koliko ima samih kiselina u tih 1000mg ribljeg ulja, DHA I EPA. Za trudnice, odnosno za bebu, je važna DHA, a preporučena dnevna doza je 200-300mg.

tina:-)
01.07.2011., 08:12
ja uzimam magnezij direkt od Bioelectre, to je kao prašak koji samo rastopiš u ustima.
ja sam se preporodila otkad ne uzimam šumeći magnezij! :mig:

ima od bioelectre i kapsule magnezija... ja sam ih upravo popoila.. i nakon toga kupila šumeći magnezij :eek: upravo sam jedva popila prvu šumeću :mad: neznam gdje mi je pamet bila da to kupim

irenagalic1
09.07.2011., 12:35
Ne znam jel se to smije na ovoj temi, ja ću pokušat pa neka me administratori pobrišu ako sam pogriješila. Unaprijed se ispričavam forumašicama i admin.

Prodajem za 30 kn
CENTRAVIT PRENATAL kutija 30 tableta+30 kapsula, primopredaja u Zagrebu na potezu DUBRAVA-KVATRIĆ, rok upotrebe 10/2011.

http://i53.tinypic.com/tahhdh.jpg

SHIKI
10.07.2011., 19:27
jel uzimate vitamine to prenatal na svoju ruku ili kad vam doktor prepiše...ja sam bila tek na jednom ultrazvuku i tad mi nije ništa rekao

gugolina
10.07.2011., 19:41
Ni meni moja gin ništa nije govorila, a bila sam na 2 pregleda. Ali ja sam na svoju ruku uzimala samo folnu kiselinu (kupila u DM-u). Ove ostale vitamine mislim da neću uzimati, osim ako mi gin preporuči. Eventualno možda kalcij+magnezij.

10.07.2011., 19:55
jel uzimate vitamine to prenatal na svoju ruku ili kad vam doktor prepiše...ja sam bila tek na jednom ultrazvuku i tad mi nije ništa rekao
možeš ti i sama kupit, bez da ti doktor veli.. meni je moja rekla već na prvom pregledu da si kupim neke vitamine i pijem.. a mojoj frendici je njezina dala folnu za prvih 3 mj. i dalje joj nije ništa rekla da si kupi...
tako da kupi ako želiš, ima unutra folne,i svih ostalih vitamina

gugolina
10.07.2011., 20:05
A folna bi se trebala uzimat cijelu trudnoću? Ja čula da samo prva 3 mjeseca :ne zna:

10.07.2011., 20:11
A folna bi se trebala uzimat cijelu trudnoću? Ja čula da samo prva 3 mjeseca :ne zna:
ma folna bi se trebala uzimati prije trudnoće i kroz prva 3 mjeseca.. meni moja dr.nije dala posebno folnu samo za prve mjesece nego je rekla da do kraja trudnoće pijem vitamine, tako da ih pijem i dalje, nemam nikakvih nuspojava :mig:.. sve zavisi od doktora do doktora, kako ti preporuče..

kaktusic
15.07.2011., 11:51
evo da pitam i ovdje: je li previše 500 mg magnezija? Imam neke tablete od Kala, magnezij u obliku Mg-oksida, Mg-taurata, Mg-citrata i Mg-orotata...500 mg po tableti. Dosad sam ih lomila napola i pila pola tablete dnevno, računajući da je to oko 250 mg+ onih 100 iz prenatala= 350. Ali jutros sam imala grčeve u listovima, koje u životu nikad nisam imala, i prvu BH kontrakciju dosad (22+5), i nekako imam dojam da mi je malo....

mandy
15.07.2011., 12:11

Ona je najvažnija u prva 3 mjeseca ali može se piti i dalje. Koliko znam sve tablete sa dodacima vit/min imaju i folnu u sebi.

15.07.2011., 12:46
evo da pitam i ovdje: je li previše 500 mg magnezija? Imam neke tablete od Kala, magnezij u obliku Mg-oksida, Mg-taurata, Mg-citrata i Mg-orotata...500 mg po tableti. Dosad sam ih lomila napola i pila pola tablete dnevno, računajući da je to oko 250 mg+ onih 100 iz prenatala= 350. Ali jutros sam imala grčeve u listovima, koje u životu nikad nisam imala, i prvu BH kontrakciju dosad (22+5), i nekako imam dojam da mi je malo....

e neznam.. meni je moja doktorica za grčeve u listovima rekla da kupim mg od 300 mg. a jedna cura je dobila od 350 mg za kontrakcije... tako da neznam, možda i je previše.. pitaj kad dođeš na pregled

Jesen82
15.07.2011., 12:46

ja ti uzimam oko 500mg dnevno... imam u prenatalu od Solgara 200 i još si navečer uzmem od Biolectre one u granulama 300 jer imam grčeve po noći

mislim da u ovoj fazi mi ne može naškoditi malo više magnezija a vidim da mi tijelu paše jer niti imam proljev niti ništa od toga..dapače samo urednu stolicu i nikakvih grčeva

a kada su te to kontrakcije uhvatile? jesi sigurna da su B-H kontrakcije?

kaktusic
15.07.2011., 12:56
ja ti uzimam oko 500mg dnevno... imam u prenatalu od Solgara 200 i još si navečer uzmem od Biolectre one u granulama 300 jer imam grčeve po noći

mislim da u ovoj fazi mi ne može naškoditi malo više magnezija a vidim da mi tijelu paše jer niti imam proljev niti ništa od toga..dapače samo urednu stolicu i nikakvih grčeva

a kada su te to kontrakcije uhvatile? jesi sigurna da su B-H kontrakcije?

onda ću i ja po 500 dnevno :cerek: mislim da bih ih jedino mogla rasporedit na pola doze ujutro i pola navečer.

jutros sam osjetila, gotovo sam sigurna da je bila BH. ležala sam; da sam hodala, možda ne bih ni osjetila. Potpuno bezbolno, mazila sam trbuh jer se beba upravo tada javljala :brukica: i osjetila sam kako se maternica steže, točno kao napinjanje bilo kakvog mišića; ono, ko da biceps napinješ u stilu bildera. :lol: I osjetila sam pod rukom kako se maternica stvrdnula i zaokružila, točno sam je mogla napipat, definirat je od okoline. Trajalo možda koji sekund i prošlo. Jedva sam je stigla registrirat a već je prošla. :ne zna:

a noćas oko 4 su me uhvatili takvi grčevi u oba lista da sam mislila da će mi se potkoljenice polomit :eek: dosad nisam znala šta su to grčevi u mišićima...možda gubim više Mg-a nego inače znojenjem...:ne zna:

Cattleya
15.07.2011., 13:19

Ja uzimam 700 mg otkad su mi BH jake i češće. Uzmem 2x Biolektru i još 100 s Elevitom. Grčeve u trbušnim mišićima imam i dalje, povremeno, ali su mi se BH ipak smanjile.

Suncana 007
17.07.2011., 10:03
Evo da i ja nešto pitam, dobila sam 13Kg sad sam na 32+2, s time da prva četiri mjeseca nisam uzimala vitamine i dobila tek jedan Kg, a zadnja tri mjeseca pijem vitamine i dobila 12 Kg, dal ima to veze jedno s drugim? Iako, ne izgledam ogromno, sve što sam dobila dobila sam isključivo u trbuh.

Cattleya
17.07.2011., 14:11
Evo da i ja nešto pitam, dobila sam 13Kg sad sam na 32+2, s time da prva četiri mjeseca nisam uzimala vitamine i dobila tek jedan Kg, a zadnja tri mjeseca pijem vitamine i dobila 12 Kg, dal ima to veze jedno s drugim? Iako, ne izgledam ogromno, sve što sam dobila dobila sam isključivo u trbuh.

U zadnjem tromjesječju je prirast težine najveći. Što ti kaže ginekolog? Da li to njega zabrinjava? Da li otičeš? I da li više jedeš općenito, odnosno, da li si povećala unos neke kalorične hrane poput slatkiša, sladoleda i grickalica? Vitamini ne debljaju jer ne daju energiju. Oni sudjeluju u raznim metaboličkim procesima, ali samo uzimanje vitamina ne deblja. Moguće je da poboljšaju apetit, ali mislim da kod tebe nije riječ samo o boljem apetitu.

goodgirl29
17.07.2011., 19:52
ma folna bi se trebala uzimati prije trudnoće i kroz prva 3 mjeseca.. meni moja dr.nije dala posebno folnu samo za prve mjesece nego je rekla da do kraja trudnoće pijem vitamine, tako da ih pijem i dalje, nemam nikakvih nuspojava :mig:.. sve zavisi od doktora do doktora, kako ti preporuče..

meni moja nije nista rekla da pijem, a vec sam u 3. mjesecu :( da kupujem odmah sutra ili je sada kasno? :( mislim, pretpostavljam da nije kasno, samo sto da kupim tocno?

17.07.2011., 20:24
neznam.. možeš i nemoraš :)
kupi si vitamine neke, odi u ljekarnu i reci da trebaš neke vitamine za trudnice, ima ih od dosta proizvođača, pa odaberi neke.. oni imaju sve što ti treba od vitamina i imaju unutra i folne

Jesen82
18.07.2011., 12:07
Ja uzimam 700 mg otkad su mi BH jake i češće. Uzmem 2x Biolektru i još 100 s Elevitom. Grčeve u trbušnim mišićima imam i dalje, povremeno, ali su mi se BH ipak smanjile.

o pa super...onda mojih 500 nije previše...jel ti znaš koliko je kao neki maksimum magnezija dnevno..čisto me zanima:mig:

Cattleya
18.07.2011., 13:05
o pa super...onda mojih 500 nije previše...jel ti znaš koliko je kao neki maksimum magnezija dnevno..čisto me zanima:mig:

Ne znam, ali sam čitala na temi 'Prerano otvorena...' da cure uzimaju i 900 mg na dan tj. 3x300 mg. :ne zna:

vejanka
18.07.2011., 13:27
meni moja nije nista rekla da pijem, a vec sam u 3. mjesecu :( da kupujem odmah sutra ili je sada kasno? :( mislim, pretpostavljam da nije kasno, samo sto da kupim tocno?

ma nije ti to nužno, ja sam si sama kupila kad sam ostala trudna ali zaboravljam ih pit :rolleyes: popim jednu tjedno i opet sve 5 :mig:

Jesen82
19.07.2011., 09:05
Ne znam, ali sam čitala na temi 'Prerano otvorena...' da cure uzimaju i 900 mg na dan tj. 3x300 mg. :ne zna:

thnx:)

Suncana 007
21.07.2011., 07:57
U zadnjem tromjesječju je prirast težine najveći. Što ti kaže ginekolog? Da li to njega zabrinjava? Da li otičeš? I da li više jedeš općenito, odnosno, da li si povećala unos neke kalorične hrane poput slatkiša, sladoleda i grickalica? Vitamini ne debljaju jer ne daju energiju. Oni sudjeluju u raznim metaboličkim procesima, ali samo uzimanje vitamina ne deblja. Moguće je da poboljšaju apetit, ali mislim da kod tebe nije riječ samo o boljem apetitu.

Ma rekao je da mora ostat na tome, da pazim kaj jedem jer da ću dobit još toliko, da ne smijem dobivat više. Pazim ionako kaj jedem, al kaj da radim, ako dobim još koju. Ne mogu biti da cijeli dan ništa ne jedem.:ne zna:

Cattleya
21.07.2011., 09:03
Ma rekao je da mora ostat na tome, da pazim kaj jedem jer da ću dobit još toliko, da ne smijem dobivat više. Pazim ionako kaj jedem, al kaj da radim, ako dobim još koju. Ne mogu biti da cijeli dan ništa ne jedem.:ne zna:

Možeš jesti voće i povrće, smanji unos kruha, krumpira, masti. Npr. po obroku nemoj pojesti više od 2 šnite kruha, odnosno ne više od 60 g. Slatkiše zaboravi i, ako smiješ hodati, šetaj, kreći se.

Suncana 007
23.07.2011., 08:45
Mislim da je u tome problem, u početku sam se više kretala, a sad mi je beba stalno na desnoj strani i čim malo dulje hodam, počne me boljeti nešto, pa se ne krećem baš, osim po kući.

Cattleya
23.07.2011., 12:52
Mislim da je u tome problem, u početku sam se više kretala, a sad mi je beba stalno na desnoj strani i čim malo dulje hodam, počne me boljeti nešto, pa se ne krećem baš, osim po kući.

Potpuno te razumijem. I meni je slično, s tom razlikom da sam na dijabetičkoj dijeti od cca 1800 kcal pa mi težina više ne 'divlja'.

puffko
25.07.2011., 00:59
ma da lali, ali ta omega je ''dobra masnoća'' i kao što je lili rekla još uz to pomaže razvoju mozga bebe :zubo: zato svak bira šta mu paše, netko centravit, neko natural w, netko neke druge vitamine i tako.

Ne samo uz ovaj post
Ja bih zaista voljela da mi netko pokaze studiju da ijedan od ovih vitamina, kombinacija vitamina, esencijalnih masnih kiselina itd itd, OSIM folne kiseline je zaista klinicki dokazan da je potreban u trudnoci.

Radim u znanosti, jos takvu studiju nisam vidjela.

To da ce farmaceutske kuce probati prodati sto vise toga, to je jasno.

(ne govorim gdje zaista postoji manjak npr zeljeza)

Cattleya
25.07.2011., 09:20
Ne samo uz ovaj post
Ja bih zaista voljela da mi netko pokaze studiju da ijedan od ovih vitamina, kombinacija vitamina, esencijalnih masnih kiselina itd itd, OSIM folne kiseline je zaista klinicki dokazan da je potreban u trudnoci.

Radim u znanosti, jos takvu studiju nisam vidjela.

To da ce farmaceutske kuce probati prodati sto vise toga, to je jasno.

(ne govorim gdje zaista postoji manjak npr zeljeza)

Evo link (http://www.vitamini.hr/8307.aspx) o randomiziranoj studiji sa omega 3 masnim kiselinama.
Naišla sam na ovo (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21508745#) i ovo (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19568173)

puffko
25.07.2011., 18:54
Evo link (http://www.vitamini.hr/8307.aspx) o randomiziranoj studiji sa omega 3 masnim kiselinama.
Naišla sam na ovo (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21508745#) i ovo (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19568173)

Ali ove dvije studije s PubMeda samo potvrdjuju ono sto govorim.

Jesi procitala sazetke?

Druga
u uvodu

Neither macro- nor micronutrient supplements have been clearly demonstrated to reduce the risk of preterm birth.

Onda

High (above the median) plasma concentrations of alpha- and beta-carotene, alpha- and beta-cryptoxanthin, and lycopene were all associated with reductions in risk of spontaneous preterm birth, with evidence of dose-response effects across quartiles. Modest increases in risk were observed with elevated total monounsaturated, total polyunsaturated, and total n-6 polyunsaturated long-chain fatty acids concentrations. Paradoxically, a high gamma-tocopherol concentration was associated with increased preterm birth risk (adjusted odds ratio = 1.8 [95% confidence interval = 1.2-2.6]). Only one of the studied micronutrients (lutein) was independently associated with a reduced risk of decidual vasculopathy (0.5 [0.3-0.9]).

Dakle.. koliko korisno toliko i stetno? Ili mozda i vise stetno? Njihov zakljucak:

Carotenoids and long-chain fatty acids warrant further investigation in in vitro, animal, and human studies of preterm birth.

A ova prva govori o benefits of moderate fish intake.

O tome da je raznovrsna hrana zasnovana na ribi, povrcu, vocu je korisna, s time se apsolutno slazem, tome uopce nisam proturjecila. Medjutim da postoje benefits izoliranih komponenti koje su slozene onako kako se farmaceutskim kucama svidi--nema dokaza. Zato i postoji pokret whole foods u prehrambenoj znanosti--znas li za studiju na Cornellu koja je pokazala da je vitamin C odgovoran za 4% antioksidativne aktivnosti jabuke, a za preko 50% posto se nema pojma sto je uzrokuje? Savjet: jedite voce i ribu, a na suplemente zaboravite, barem koliko sadasnja znanost zna :ne zna:

Cattleya
26.07.2011., 07:49
Ali ove dvije studije s PubMeda samo potvrdjuju ono sto govorim.

Jesi procitala sazetke?

O tome da je raznovrsna hrana zasnovana na ribi, povrcu, vocu je korisna, s time se apsolutno slazem, tome uopce nisam proturjecila. Medjutim da postoje benefits izoliranih komponenti koje su slozene onako kako se farmaceutskim kucama svidi--nema dokaza. Zato i postoji pokret whole foods u prehrambenoj znanosti--znas li za studiju na Cornellu koja je pokazala da je vitamin C odgovoran za 4% antioksidativne aktivnosti jabuke, a za preko 50% posto se nema pojma sto je uzrokuje? Savjet: jedite voce i ribu, a na suplemente zaboravite, barem koliko sadasnja znanost zna :ne zna:

Onu o ribi jesam, ovu sam na brzaka pročitala. Ona o ribi mi ima neko veće značenje jer se radi o randomiziranoj studiji, dok ovu drugu bi trebalo vrlo kritički čitati od A-Ž. Ma sve ih treba kritički čitati. Uopće me ne iznenađuje ovo što su za povišene vrijednosti tokoferola povezali.
Davno sam se ja za to zanimala, no i u Lancetu je bio izašao članak o štetnosti antioksidansa dok nam na predavanju jedan divan znanstvenik nije obrazložio kritički kako im istraživanje/studija uopće nije dobro koncipirana i da nije čudo da su došli do krivih zaključaka.
No, uvijek se postavlja pitanje, što preporučiti ljudima/pacijentima da uzimaju ako ne jedu/ ne mogu jesti svakodnevno voće i ribu 3x tjedno? Šta s njima, posebno ako su žene imale ranije prerani porod?

puffko
26.07.2011., 09:35
Onu o ribi jesam, ovu sam na brzaka pročitala. Ona o ribi mi ima neko veće značenje jer se radi o randomiziranoj studiji, dok ovu drugu bi trebalo vrlo kritički čitati od A-Ž. Ma sve ih treba kritički čitati. Uopće me ne iznenađuje ovo što su za povišene vrijednosti tokoferola povezali.
Davno sam se ja za to zanimala, no i u Lancetu je bio izašao članak o štetnosti antioksidansa dok nam na predavanju jedan divan znanstvenik nije obrazložio kritički kako im istraživanje/studija uopće nije dobro koncipirana i da nije čudo da su došli do krivih zaključaka.
No, uvijek se postavlja pitanje, što preporučiti ljudima/pacijentima da uzimaju ako ne jedu/ ne mogu jesti svakodnevno voće i ribu 3x tjedno? Šta s njima, posebno ako su žene imale ranije prerani porod?

Da i mene ne cudi za tokoferol.

Sto se tvog pitanja tice... cuj, meni se cini malo vjerojatno da netko tko nema novaca ili nema znanja jesti 'zdravu hranu' ce istodobno imati novce i biti dovoljno informiran da kupuje te prenatalne vitamine koji su dosta skupi :ne zna: Mislim voce i povrce, ako je sezonsko, nije skupo, nitko ne kaze da treba jesti papaju, ne znam, a ni riba ne mora biti skupa.

Ali recimo da je takav slucaj. Pa ja im opet ne znam bih li im preporucila neki prenatalni vitaminski kompleks. Jer mi jednostavno nemamo dokaza da oni djeluju :ne zna: (osim folne naravno) i da ce biti *ikakva* zamjena.

A sto se tice bas preranog poroda. Ocito jesi medicinar ili biomedicinar, pa znas da je prerani porod vrlo kompleksna stvar, vjerojatno cak i nasljedna ili bar dijelom nasljedno utjecana (bio je jedan odlican nedavno paper u PLoS Genetics koji je povezao rizik premature labour s odredjenom verzijom FSH (!) receptora) --da ce se na to utjecati nekakav prenatalni vitamin.. ili cak i modifikacije prehrane--pod uvjetom da se ne radi o deficijenciji naravno!--ne znam...

Sorry malo me ovo sve skupa iritira, jer Bayer gura taj svoj prenatalni vitamin ovdje kod mene na NZ i onda na reklami daje lazne podatke, tj podatke koji se odnose na folnu iskljucivo, kao da se odnose na cijeli kompleks! Samo da nadjem vremena da napravim posteni pregled literature pa pisem consumer protection, najozbiljnije. Jednostavno farmaceutske kuce bi tu trebale biti vise fer i transparentnije.

Cattleya
26.07.2011., 12:44
Da i mene ne cudi za tokoferol.

Sto se tvog pitanja tice... cuj, meni se cini malo vjerojatno da netko tko nema novaca ili nema znanja jesti 'zdravu hranu' ce istodobno imati novce i biti dovoljno informiran da kupuje te prenatalne vitamine koji su dosta skupi :ne zna: Mislim voce i povrce, ako je sezonsko, nije skupo, nitko ne kaze da treba jesti papaju, ne znam, a ni riba ne mora biti skupa.

Ali recimo da je takav slucaj. Pa ja im opet ne znam bih li im preporucila neki prenatalni vitaminski kompleks. Jer mi jednostavno nemamo dokaza da oni djeluju :ne zna: (osim folne naravno) i da ce biti *ikakva* zamjena.

A sto se tice bas preranog poroda. Ocito jesi medicinar ili biomedicinar, pa znas da je prerani porod vrlo kompleksna stvar, vjerojatno cak i nasljedna ili bar dijelom nasljedno utjecana (bio je jedan odlican nedavno paper u PLoS Genetics koji je povezao rizik premature labour s odredjenom verzijom FSH (!) receptora) --da ce se na to utjecati nekakav prenatalni vitamin.. ili cak i modifikacije prehrane--pod uvjetom da se ne radi o deficijenciji naravno!--ne znam...

Sorry malo me ovo sve skupa iritira, jer Bayer gura taj svoj prenatalni vitamin ovdje kod mene na NZ i onda na reklami daje lazne podatke, tj podatke koji se odnose na folnu iskljucivo, kao da se odnose na cijeli kompleks! Samo da nadjem vremena da napravim posteni pregled literature pa pisem consumer protection, najozbiljnije. Jednostavno farmaceutske kuce bi tu trebale biti vise fer i transparentnije.

Nije pitanje samo novaca oko zdrave prehrane. Pitanje je vremena, zatim fizičke mogućnosti pripravljanja takvih obroka, a s druge strane, ljudi mogu imati i kojekakve druge smetnje zbog čega ne jedu neke namirnice.
No, mene je zaintrigiralo to s omega 3 kiselinama jer su valjda to mjerili u membranama eritrocita kod žena koje su imale prerani porod i jele su tj. nisu jele ribu. Znam da je prerani porod multifaktorijalna stvar, kao i dosta drugih nezaraznih bolesti, no mislim da treba pokušati korigirati rizične faktore koje možemo. Jesam medicinar pa zato tako razmišljam. :mig:

Osobno suplemente ne zagovaram, osim folne i željeza te sam nekako pristalica Omega 3, no po mojem mišljenju suplementi su dobrodošli kod žena sa mučninama koje se zbog toga loše hrane. Ovo mogu potvrditi iz osobnog iskustva, s tim da ima i gorih slučajeva od mene.
S druge strane, nema smisla da se ubijaš sa traženjem i citiranjem studija. Opće je poznato da proizvođači dijetetskih proizvoda smiju koješta pisati po svojim reklamnim letcima nesankcionirano.
Šire gledano, ljudi su lakovjerni pa vjeruju proizvođačima dijetetskih proizvoda i proizvodima 'na prirodnoj bazi' nego aktulano dokazano djelotvornim lijekovima.
Piše se u zadnje vrijeme dosta i o D vitaminu kako je ipak važan u imunološkim reakcijama i kako ga izgleda mi odrasli ne uzimamo dovoljno. Kod nas je preporuka profilakse rahitisa u prvoj i drugoj godini života, a kasnije kao ne treba. U Americi se suplementacija s D3 provodi do cca 18 godina bez obzira na doba godine, u slučajevima ako djeca ne jedu ili ne piju mlijeko odnosno namirnice obogaćene D vitaminom.
Čak sam pedijatra pitala o tome jer mi dijete ima atopijski dermatitis, da li dati D3 ljeti jer ju mažemo 50+ faktorom, a odgovor je bio da ne treba i da će ju sunce već dohvatiti.
A neće uz sun block. A dodatnih 400 IU dnevno ne bi nikoga otrovalo, daleko od tog.

tiliw
26.09.2011., 10:04
odlučila sam počet pit elevit od bayera i sad sam malo zbunjena

naime na njihovoj službenoj stranici postoji samo elevit s lodinom za trudnice koji sadrži lodin i nema vitamin A, elevit pronatal se ne spominje

a kod nas se prodaje samo elevit pronatal

jel možda netko zna gdje ga ima za kupit ovaj s lodinom

ruxy
27.09.2011., 11:49
moj ginekolog u bolnici je rekao da ne trebam piti nikakve vitamine (nakon što mi je u domu zdravlja ginekolog prepisao elevit) jer oni "debljaju".. trebam samo jesti raznoliku prehranu i to je to... 30tj sam trudna,i nisam nikakve tablete pila osim za želudac.. :D ali isto tako sam čula da je najbolje piti pregnatal radi omega 3... :confused:

makeup_aab
27.09.2011., 12:57
prije trudnoće pila sam i vitamine...i omegu 3...i hranila se turbo turbo zdravo.
kad sam saznala da sam trudna odmah sam si kupila prenatal od solgara (kazu da su među boljima) ALI zbog odvratnih mučnina uspjela sam popiti moooožda 10 tableta u prva tri mjeseca. nema šanse da sam ih pila jer sam jedva išta jela...a prehrana mi je bila koma! sve što sam prije jela mi se zgadilo :504:
doktor mi je rekao da ništa ne brinem...i da vitamini uopce nisu potrebni..a da jedem samo ono što mogu i ne zabrinjavam se time dok traju mučnine.
sad su mučnine skoro prestale..popijem tu i tamo šumeći kalcij, vitamine i dalje ne pijem jer mi smrde :rofl:

desertrose0403
27.09.2011., 13:43
Meni je ginićka preporučila da uzimam prenatal i folnu kiselinu.
S obzirom na to da sam i prije nego što sam ostala trudna počela piti folnu, jučer dođem u ljekarnu po prenatal i žena u ljekarni poludi :503:
Kaže da nikako ne smijem prekoračiti dopuštene doze folne, a prenatal i folna bi u mom slučaju bilo previše jer i prenatal sadrži folnu.
A ginićka mi rekla da ne brinem i da sigurno neće biti previše, čak mi je rekla da je i ona tako uzimala u svojoj trudnoći.
Više mi ništa nije jasno :ne zna:

lopticica
27.09.2011., 14:13
:confused: Sta nije da se visak folne ispisa?? Mislim ja pijem 10mg dnevno, sta bi meni rekli??

Margaretta
27.09.2011., 14:19
Da li neka od vas pije fluonatril za zube bebice???

lopticica
27.09.2011., 14:23
Ja zasada samo folnu.

bubasta
27.09.2011., 15:11
koju folnu pijete?
sad sam uzela od twinlaba-a, al majko mila...nikad do sad nisam toooliko bila gladna ko od nje... :mad:

u prosloj trudnoci sam pila folacin, od njega nikakva promjena u apetitu...al ne daju nego na recept

lopticica
27.09.2011., 15:23
Folacin.

bugaboo
27.09.2011., 17:23
Pila Folic +, sad Pregnital:)

Ani4
27.09.2011., 21:47
Ja pijem Elevit i on sadrzi 400 mg folne, sto je preporucena doza za trudnice. Tako da mi je doktorica rekla da nista vise ne uzimam.
Osim zeljeza, koji mi je na niskim granama. Dala mi je Ferum lek, ali je meni to odvratno, pa ga ne uzimam. Moram smisliti nesto drugo.

prda
03.11.2011., 12:07
prije svega pozdrav svima!
kako sam nova u trudnoći i svemu vezanom uz nju molila bih ako mi možete preporučiti čije prenatal vitamine da pijem, natural wealth, centravit... koji imaju dovoljnu količinu vitamina. ginekologica mi ih je preporučila od negdje 10. tjedna (sad sam 10+3) s obzirom da kroz hranu ne unosim skoro nikakve vitamine (ne jedem ni voće ni povrće, znam da bi trebala, ali jednostavno to ne ide ni blizu mene a kamoli u mene).
hvala :)

Ani4
03.11.2011., 18:21
Cini mi se da svi ti ¨trudnicki" vitamini imaju priblizan omjer vitamina i minerala koji bi trebali trudnici. Sad je na tebi da izaberes koji ti odgovaraju. Meni su neki pasali, dok sam od nekih imala gadan okus u ustima ili su mi tesko padali na zeludac.

Blakey
04.11.2011., 12:43
Meni je dr. dala Elevit, jer mi je željezo malo nisko, ali još uvijek u granicama dopuštenog. Ako se ne popravi, onda će mi propisati nešto samo za željezo.

croatiansen22
04.11.2011., 13:10
prije svega pozdrav svima!
kako sam nova u trudnoći i svemu vezanom uz nju molila bih ako mi možete preporučiti čije prenatal vitamine da pijem, natural wealth, centravit... koji imaju dovoljnu količinu vitamina. ginekologica mi ih je preporučila od negdje 10. tjedna (sad sam 10+3) s obzirom da kroz hranu ne unosim skoro nikakve vitamine (ne jedem ni voće ni povrće, znam da bi trebala, ali jednostavno to ne ide ni blizu mene a kamoli u mene).
hvala :)

Meni je doktor preporučio Elevit. U početku sam pila Solgar, koji je isto dobar, pa sam se prebacila na Elevit. I vidim da imaju i sličan sastav, osim što Elevit ima malo više željeza, a Solgar ima jod dok Elevit to nema.

Da li netko od vas uzima posebno omegu?

Lukrecija13
04.11.2011., 16:31
Meni je doktor preporučio Elevit. U početku sam pila Solgar, koji je isto dobar, pa sam se prebacila na Elevit. I vidim da imaju i sličan sastav, osim što Elevit ima malo više željeza, a Solgar ima jod dok Elevit to nema.

Naravno da uzimam, ona je jako važna za zdravlje općenito, a ne samo u trudnoći.
Samo s omegama treba biti oprezan jer na tržištu se prodaje zbilja svašta.
Osobno kupujem samo omege koje su potvrđene kao ultra rafinirane od strane neovisne treće strane, u mom slučaju IFOS-a (http://www.ifosprogram.com/IFOS/ConsumerReport.aspx).
Na njihovim stranicama postoji popis ultra rafiniranih omega pa se ja po njemu ravnam kad ih kupujem.

Inače na njihovoj stranici možeš naći i tonu članaka o utjecaju omege 3 na zdravlje.

makeup_aab
04.11.2011., 18:03

prije trudnoće redovno, ali sada još ne jer mi ful smrdiiii...namjeravam se nekako posiliti pa počet opet..

inače sam pila baš ulje, pa mi zato i smrdi...trebala bi kupiti kapsule.
samo da ovo što je Lukrecija napisala je važno..jer prodaju svašta. ja sam kupovala ulje od Zone...jedno od najboljih kod nas.
ustvari meni je bio bitan omjer epa/dha...al to sad ne znam ovako napamet...mogu pogledati..

Lukrecija13
04.11.2011., 19:19
prije trudnoće redovno, ali sada još ne jer mi ful smrdiiii...namjeravam se nekako posiliti pa počet opet..

samo da ovo što je Lukrecija napisala je važno..jer prodaju svašta. ja sam kupovala ulje od Zone...jedno od najboljih kod nas.
ustvari meni je bio bitan omjer epa/dha...al to sad ne znam ovako napamet...mogu pogledati..

Ja kupujem kapsule od Zone, njihovi su proizvodi jedini dobri na našem tržištu koliko smo mi uspjeli istražiti, ali su skupi ko vrag, nažalost. :)
Isto brijem na omjer i količinu eph/dha, odn. moj dečko brije pa je i mene zarazio. :)

makeup_aab
04.11.2011., 19:48
Ja kupujem kapsule od Zone, njihovi su proizvodi jedini dobri na našem tržištu koliko smo mi uspjeli istražiti, ali su skupi ko vrag, nažalost. :)
Isto brijem na omjer i količinu eph/dha, odn. moj dečko brije pa je i mene zarazio. :)

sportaš ha? :D moj muž isto...a i ja s njim :)
Od Zone su zaista među najboljima...a možda i najbolji kod nas..

mi uzimamo tekuće ulje od Zone..jer se još bolje apsorbira. a okus nije strašan..samo što sam ja sad malo osjetljiva na taj miris pa mi smeta. bočica dođe 100kn a trajala bi nam po tjedan-tjedan i pol ..užas. sad je lakše jer ja ne pijem, pa njemu traje duže haha..al moram si te kapsule uzet...
Omegu ipak ne možeš prehranom dovoljno unesti kao druge vitamine/minerale..

Lukrecija13
04.11.2011., 20:24
sportaš ha? :D moj muž isto...a i ja s njim :)
Od Zone su zaista među najboljima...a možda i najbolji kod nas..

mi uzimamo tekuće ulje od Zone..jer se još bolje apsorbira. a okus nije strašan..samo što sam ja sad malo osjetljiva na taj miris pa mi smeta. bočica dođe 100kn a trajala bi nam po tjedan-tjedan i pol ..užas. sad je lakše jer ja ne pijem, pa njemu traje duže haha..al moram si te kapsule uzet...
Omegu ipak ne možeš prehranom dovoljno unesti kao druge vitamine/minerale..

He, he nije sportaš već je upravo suprotno - dijetaš. :D :D

Kužim da ti miris ulja smeta, ja pijem kapsule pa povremeno osjetim onaj intenzivni šmek po ribi. Inače volim ribu, ali od kad sam trudna nikako mi ne paše. :)

Fakat, omegu 3 nema šanse unijeti prehranom u ovoj količini zato i ja navijam za dodatke.
Uz folnu, omegu 3 smatram najvižnijom stavkom kad su dodaci prehrani u pitanju.

dunjaF
11.11.2011., 14:24
Na samom početku trudnoće vrijednost željeza mi je bila 12 i moja ginićka nije komentirala da je preniska i da bih trebla nešto dodatno uzimati. Sad sam u 20. tj. i ne znam kad se ponovo provjerava krvna slika, ali je mojoj prijateljici vrijednost željeza bila 10 i njena ginićka joj je odmah preporučila dodatno unos Fe. Sad sam na prenatalu kojim unosim nešto željeza, ali ništa posebno. Trebam li privatno provjeriti krvnu sliku i ima li netko iskustva sa sličnom vrijednošću željeza? Je li u startu bila preniska?

Ani4
11.11.2011., 16:21

ustvari meni je bio bitan omjer epa/dha...al to sad ne znam ovako
napamet...mogu pogledati..

Ja pijem Centravit Prenatal i u kutiji su dvije tablete, tj. tableta sa vitaminima i kapsula Omega 3.

Darkica
12.11.2011., 09:40
Ja pijem Centravit Prenatal i u kutiji su dvije tablete, tj. tableta sa vitaminima i kapsula Omega 3.

I ja pijem Centravit Prenatal, jedna poveća tableta i jedna kapsula omega 3.

ane_007
16.11.2011., 15:17
vi cure koje pijete folic +, jel pijete 3 tablete dnevno?

makeup_aab
16.11.2011., 15:59

išla jučer vidjeti kolko dođu kapsule od Zone...ijaoo (380kn)..jel pakiranje od 120 komada ili više?..ma ustvari cijena je ista kao i ulje, samo što je ulje u manjim pakiranjima pa kao ne skužiš kolko na kraju platiš.
koliko ti kapsula dnevno uzimaš? jer mi ženska sve nešto zbrkano objasnila...ja sam pila jednu žličicu ulja dnevno..i pitam ju kolko je onda to kapsula, a ona mi kaže pa možete od 3 do 8 kapsula dnevno. wtf?

*chiara*
16.11.2011., 17:05
vi cure koje pijete folic +, jel pijete 3 tablete dnevno?

Više ne pijem, ali kad sam pila, pila sam 3 dnevno, mislim da tak piše i na kutiji.

Francesca
16.11.2011., 17:56
Da li folacin ide samo na recept?

ane_007
16.11.2011., 17:59
ima li neka folna da se pije jedna tableta dnevno? :cerek:

Rea Reana
16.11.2011., 18:02
Da li folacin ide samo na recept?

Yep, ne daju u ljekarni bez recepta..

Francesca
16.11.2011., 18:04

Ima Folacin, al ide na recept

Francesca
16.11.2011., 18:04
Yep, ne daju u ljekarni bez recepta..

Thx, i cinilo mi se tak, ovu kutiju sam imala od prije al gotova je

Rea Reana
16.11.2011., 18:07

Ja sam pila cistu folnu 800ug (po preporuci gin), od Twinlaba.. To je jedna tableta dnevno :)

blonde13
18.11.2011., 12:50
cure jer pije neka od vas pregnacare plus?

piju se 2 tablete. 1 kapsula su kao omega3 masne kiseline, a u drugoj vitamini i 400μg folne. Cini mi se da ima svega osim kalcija?

potpun sastav je na http://www.valens.hr/dodaci-prehrani/vitabiotics/pregnacare.html

vidim da vas je dosta analiziralo sto treba i sto ne i da se kuzite u ovo pa bi bila zahvalna za neki komentar :)

Lukrecija13
19.11.2011., 07:35
cure jer pije neka od vas pregnacare plus?

piju se 2 tablete. 1 kapsula su kao omega3 masne kiseline, a u drugoj vitamini i 400μg folne. Cini mi se da ima svega osim kalcija?

potpun sastav je na http://www.valens.hr/dodaci-prehrani/vitabiotics/pregnacare.html

vidim da vas je dosta analiziralo sto treba i sto ne i da se kuzite u ovo pa bi bila zahvalna za neki komentar :)

Nisam stručnjak pa ti ne mogu reći sa sigurnošću za ove tablete, ali čini mi se da im je sastav više-manje sličan kao i ostalim tabletama tog tipa.
Međutim, što se omega 3 kapsule tiče ove količine DHA i EPA su jako male i namaju nikakvog pozitvnog ni negativnog učinka na tvoj organizam.
Ja pijem dnevno ukupno 2,4 g (grama) DHA i EPA kiselina što je neki dnevni minimun da bi omega imala učinak.

piskavac
19.11.2011., 21:55
Inače na njihovoj stranici možeš naći i tonu članaka o utjecaju omege 3 na zdravlje.

Lukrecija, stvarno ti puno hvala za ovaj link. Meni će jako dobro doći za liječenje očiju, bar se nadam. Tražio sam nešto sasvim stoto, a naletio na ovaj dragocjeni link. Puno hvala još jednom.

Inače, je li koja od vas trudnica koristila neki multimineralni dodatak? Baš multimineralni, ne i vitaminski jer je teško zgruvat sve nutrijente u dovoljnim količinama u jednu tabletu. Posebno me zanima ako ste koristile neki pripravak s mikroelementima u tabletama/kapsulama.

nety
22.11.2011., 09:29
Ja sma u 8tj ...tj oni racunaju da je o 8 tj ali kako sam ja ostala u MPO postupku trudna a spiracija je bila 8 10 to je sad neki 6 tj Od samog starta pijem folacin 1x1 i omegu od belupa isto 1x1...kad bi trebalo pojacati s onim prenatalima?

Kitteey
22.11.2011., 10:06
I ja sam iz mpo voda, pila sam folacin od početka do kraja 12 tjedna a onda sam tek počela piti Elevit. Ako ti gin nije ništa drugo govorio folacin ti je prvih 12 tjedana dovoljan, manje više svi tako piju :)

piskavac
22.11.2011., 19:44
Ja sma u 8tj ...tj oni racunaju da je o 8 tj ali kako sam ja ostala u MPO postupku trudna a spiracija je bila 8 10 to je sad neki 6 tj Od samog starta pijem folacin 1x1 i omegu od belupa isto 1x1...kad bi trebalo pojacati s onim prenatalima?

Nisam siguran je li Belupo najs(p)retniji izbor za Omegu. Belupo je ime, a ime se plaća. Oni npr. prodaju silimarin, od 80mg po istoj cijeni po kojoj Natrol prodaje silimarin od čini mi se 200mg. Nisam ti siguran, pa me nemoj baš držat za riječ, ali siguran sam da je razlika u dozi dosta veća u korist Natrola.

*zlata*
23.11.2011., 14:09
pije li netko prenatal od twinlaba?
meni žena u apoteci preporučila to i ja uzela. rekla mi je još da pijem 2 dnevno i tako ja to pila 2 tjedna i danas skužim da u onome dijelu koji piše na hrvatskom piše da se pije 1 tableta dnevno.
valjda mi neće ništa lošeg biti jer sam pila 2?
kada sam to danas skužila išla odmah u ljekarnu i žena mi veli ma svejedno vam je, ovo za 2 dnevno je američki standard, a kod nas su manje preporučene količine. ma kako može biti svejedno????

uf ljuta sam i na nju u ljekarni i na sebe još više jer sam to pila a nisam pročitila sitna slova.

Francesca
23.11.2011., 14:23
pije li netko prenatal od twinlaba?
meni žena u apoteci preporučila to i ja uzela. rekla mi je još da pijem 2 dnevno i tako ja to pila 2 tjedna i danas skužim da u onome dijelu koji piše na hrvatskom piše da se pije 1 tableta dnevno.
valjda mi neće ništa lošeg biti jer sam pila 2?
kada sam to danas skužila išla odmah u ljekarnu i žena mi veli ma svejedno vam je, ovo za 2 dnevno je američki standard, a kod nas su manje preporučene količine. ma kako može biti svejedno????

uf ljuta sam i na nju u ljekarni i na sebe još više jer sam to pila a nisam pročitila sitna slova.

Pijem ja al jednu
Nece ti nis bit jer si pila dve, ne brini

slonica
23.11.2011., 14:32
Ja sam do 13 tj pila samo folnu, a od 13 mi je dr.rekla da pređem na Elevit. Teta u apoteci mi je preko nekoliko puta naglasila da se pije samo 1 tableta i da je bolje preskočit nego popit 2. Tako da treba biti oprezan. Objasnila mi je da je problem sa vit. A i čini mi se D, jer oni nisu topivi u vodi nego se višak taloži u organizmu, a to je navodno u trudnoći štetno :ne zna: Ak u tvojima nema vit A i mislim D onda nemaš brige.

*zlata*
23.11.2011., 15:06
ima u njima i A i D vitamina.
a valjda mi neće biti ništa strašno jer sam pila samo 2 tjedna :ne zna:

morati ću se posavjetovati sa doktoricom u utorak kada dođem kod nje na kontrolu.

PinaColada000
25.11.2011., 11:51
ja od kada sam saznala da sam trudna pijem Elevit,jednu na dan. uz to pijem i kalcij jer me jako bole zubi i kosti.

bellla
26.11.2011., 09:28
ja imam jedno pitanje, u 6 tjednu mi je dok propisao folacin, kupila sam ga, popila 3, 4 tablete, ali mi je od njega bilo toliko muka da sam prestala...
mislim bilo mi je i inace, ali s njim nisam mogla skoro nista pojesti, a onda ni zadrzati u sebi..
i cijelo vrijeme sam imala griznju savijesti jer ne pijem, i brinula, premda znam da puno zena ne pije uopce vit, a i kako su nam mame i bake bez toga uspjele..:ne zna:
sad sam na prenatalu, njega pijem vec 4 tjedna otpr, i mozda svaku 5, 6 tabl preskocim, ako taj dan jedem puno prirodnih vitamina kroz hranu.
nadam se da mi taj folacin nece toliko nedostajati, jer beba je zdrava, a i ja.

jel bio netko u slicnoj situaciji?:confused:

*zlata*
29.11.2011., 12:49
Evo jedna info, u ljekarni Jadran u Ri, kod gradske knjižnice (vjerojatno ima i u drugim ljekarnama, ali tamo sam baš danas bila pa sam dobila info) uz kutiju prentala od twinlaba dobije se gratis kutija omoge-3. cijena je 255 kn

nety
05.12.2011., 16:39
Evo jedna info, u ljekarni Jadran u Ri, kod gradske knjižnice (vjerojatno ima i u drugim ljekarnama, ali tamo sam baš danas bila pa sam dobila info) uz kutiju prentala od twinlaba dobije se gratis kutija omoge-3. cijena je 255 kn

Hvala na informaciji ja kupila u njihovoj trgovini u ZG Taman je doza 120 kom prenatala do kraja trudnoce i uz nju ide 50 kom omege
Od kojeg tj se to pocinje piti

dunjaF
05.12.2011., 17:59
Ja sam dosad pila prenatal NW i načula sam da je cijena lijekova u mađi drastično niža (ja sam iz Os pa mi blizu). Ugl, kako znam mađarski, odem na njihove stranice, preračunam cijenu i skužim da je pakovanje od 30 tabletica Elevita 55 kuna! Imaju i pakovanje od 90 tab koje se još više isplati. Svi ostali vit. dodatci za trudnice, manje razvikani, doduše, pod tim nazivima ih nemamo ovdje (Gravida, Femibion i sl.), su i jeftiniji. Konatm da ne mogu biti ništa lošiji ako ne i bolji (oni su u EU) od naših.
Tko tu kog valja? Nemoguće ja da mađ. farmacija nema računice. I oni zarade, al naši očito pljačkaju.
Ugl, tata mi bio preko i donio Elevit. Stvarno ta cijena, pakovanje ko naše.

maya_zg
06.12.2011., 10:53
ma svi ti vitamini i minerali su zesce izmuzivanje para... svatko ko se hrani donekle normalno, a ne vjerujem da postoje trudnice koje svaki dan jedu u mc donaldsu unesu dovoljnu kolicinu svih tih vitamina i minerala prehranom.

prije tog sveg nit nije bilo pa su se gle cuda opet radala normalna djeca i trudnice su normalno funkcionirale, a sad ima tog sve vise i vise po itekako paprenim cijenama koje si realno gledano ne moze priustit puno zena.

nemoguce je da nekome fale ama bas svi vitamini i minerali tako da nema prevelikog opravdanja za unos multivitaminskih pripravaka, a ako nekome nesto i fali onda je puno bolje uzimat tu tvar pojedinacno, a to je najcesce zeljezo u trudnoci (kojem ce onda bit dodan vitamin c za bolju apsorpciju) ili recimo uzimanje samo magnezija za npr grceve u listovima i da ne nabrajam sad.

dobro je i prva 3 mjeseca uzimati preparate s dodatkom folne kiseline jel je ona potrebna, tako da je ok i popit jednu-dvije ture nekog od tih pripravaka a posije eto ako nesto bas fali a sigurno ce falit npr zeljezo.
farmaceutska industrija je itekako odlucila zaradit na trudnicama, eto iz mog primjera pred kraj trudnoce sam koristila floradix (oko 105kn kutija traje cca 10 dana) ja to malo otegnula jel mi bilo preskupo,canesten 3 zbog kandide cca 70kn kutija, pa ako ces lactogyn probiotike (70kn za 15 dana), pa ako uz to sve uzimas jos neke multivatine i omega 3mk (jos 100-200kn) ono dodje se do pozamasne cifre koju si rijetko ko moze priustit:rolleyes:

pahuljica.666
07.12.2011., 07:17
helloooo :)

ja sam od početka trudnoće pila folacin + i bio mi je super. :mig:
doktorica mi je rekla da u prvih 12-15 tjedana i ne trebam ništa drugo s tim da je moja kks bila uredna.

nedavno sam prešla na elevit i :rolleyes: nije da sam baš zadovoljna.
pijem ga negdje tjedan dana i imam užasne probavne smetnje (prvo zatvor, pa proljev.. konstantno sam napuhana i ono što me najviše brine... čini mi se da mi je od njega stolica ful tamna ... :( )
da li je netko imao od elevita ovakve smetnje?

dok sam pila folacin + nisam imala nikakve probleme (tu i tamo od malo teže hrane proljev, ali barem je boja bila normalna). :ne zna:

pahuljica.666
07.12.2011., 07:25
ma svi ti vitamini i minerali su zesce izmuzivanje para... svatko ko se hrani donekle normalno, a ne vjerujem da postoje trudnice koje svaki dan jedu u mc donaldsu unesu dovoljnu kolicinu svih tih vitamina i minerala prehranom.

prije tog sveg nit nije bilo pa su se gle cuda opet radala normalna djeca i trudnice su normalno funkcionirale, a sad ima tog sve vise i vise po itekako paprenim cijenama koje si realno gledano ne moze priustit puno zena.

nemoguce je da nekome fale ama bas svi vitamini i minerali tako da nema prevelikog opravdanja za unos multivitaminskih pripravaka, a ako nekome nesto i fali onda je puno bolje uzimat tu tvar pojedinacno, a to je najcesce zeljezo u trudnoci (kojem ce onda bit dodan vitamin c za bolju apsorpciju) ili recimo uzimanje samo magnezija za npr grceve u listovima i da ne nabrajam sad.

dobro je i prva 3 mjeseca uzimati preparate s dodatkom folne kiseline jel je ona potrebna, tako da je ok i popit jednu-dvije ture nekog od tih pripravaka a posije eto ako nesto bas fali a sigurno ce falit npr zeljezo.
farmaceutska industrija je itekako odlucila zaradit na trudnicama, eto iz mog primjera pred kraj trudnoce sam koristila floradix (oko 105kn kutija traje cca 10 dana) ja to malo otegnula jel mi bilo preskupo,canesten 3 zbog kandide cca 70kn kutija, pa ako ces lactogyn probiotike (70kn za 15 dana), pa ako uz to sve uzimas jos neke multivatine i omega 3mk (jos 100-200kn) ono dodje se do pozamasne cifre koju si rijetko ko moze priustit:rolleyes:

osobno mislim da je smješno uspoređivati "prijašnja vremena" sa sadašnjima.
prije su se ljudi puno zdravije hranili i rijetko kad znali za stres i užurbani način života.
osim toga, današnja hrana je većinom otrovana koječim i količina vitamina i minerala koju unosiš teško da je na razini onoga što knjige navode za njih.
probaj skuhati kupovnu blitvu (iz nekog shopping centra pa čak i sa placa) pa ćeš vidjeti da voda poslije nje nikad nije zelena, a da ona "pocrni" čim dođe u doticaj sa vrućom vodom. s druge strane, ono što je uistinu domaće (bez ikakvih dodataka, uzgajano u vrtu kraj kuće i sl) je i jako skupo, a i rijetko tko ima mogućnost uzgajati svo voće i povrće pa da zna da je organsko i 100% zdravo.

mislim da nema ništa loše u vitaminima i mineralima koje lječnici propisuju.
ne kažem da ih treba piti 100 vrsta, ali nitko ti ni ne govori da ih piješ toliko.
meni su preporučili folacin + za prvih 12-15 tjedana i kasnije elevit. drugo nisu ni spominjali.
doktorica je jedino spomenula da si mogu kupiti magnezij ako osjetim neke grčeve pa za svaki slučaj.
meni se to ne čini extra napuhano, ali svatko je gazda svog tijela i kao takav donosi odluke da li će nešto koristiti ili ne.
što se novaca tiče, mislim da će se većina odreći nekih drugih stvari da osigura da bebica ima sve što joj treba. barem znam da ja bih.

Francesca
07.12.2011., 07:30
helloooo :)

ja sam od početka trudnoće pila folacin + i bio mi je super. :mig:
doktorica mi je rekla da u prvih 12-15 tjedana i ne trebam ništa drugo s tim da je moja kks bila uredna.

nedavno sam prešla na elevit i :rolleyes: nije da sam baš zadovoljna.
pijem ga negdje tjedan dana i imam užasne probavne smetnje (prvo zatvor, pa proljev.. konstantno sam napuhana i ono što me najviše brine... čini mi se da mi je od njega stolica ful tamna ... :( )
da li je netko imao od elevita ovakve smetnje?

dok sam pila folacin + nisam imala nikakve probleme (tu i tamo od malo teže hrane proljev, ali barem je boja bila normalna). :ne zna:

A obicno Elevit preporuce trudnicama koje lose podnose ostale vitamine, a kod tebe je ocito obratno

Probaj Pregnital ili nesto jer ti folacin u svakom slucaju vise nije dovoljna

pahuljica.666
07.12.2011., 08:16
A obicno Elevit preporuce trudnicama koje lose podnose ostale vitamine, a kod tebe je ocito obratno

Probaj Pregnital ili nesto jer ti folacin u svakom slucaju vise nije dovoljna

a nemam pojma... :ne zna:
probat ću par dana eskivirat sa elevitom da vidim da li je stvar stvarno do njega ili ne.
da ne optužim elevit, ako jadan nije kriv :lol: :rofl:

al mogla bi se preseliti na Prenatal ili pregnital.

maya_zg
07.12.2011., 09:07
osobno mislim da je smješno uspoređivati "prijašnja vremena" sa sadašnjima.
prije su se ljudi puno zdravije hranili i rijetko kad znali za stres i užurbani način života.
osim toga, današnja hrana je većinom otrovana koječim i količina vitamina i minerala koju unosiš teško da je na razini onoga što knjige navode za njih.
probaj skuhati kupovnu blitvu (iz nekog shopping centra pa čak i sa placa) pa ćeš vidjeti da voda poslije nje nikad nije zelena, a da ona "pocrni" čim dođe u doticaj sa vrućom vodom. s druge strane, ono što je uistinu domaće (bez ikakvih dodataka, uzgajano u vrtu kraj kuće i sl) je i jako skupo, a i rijetko tko ima mogućnost uzgajati svo voće i povrće pa da zna da je organsko i 100% zdravo.

mislim da nema ništa loše u vitaminima i mineralima koje lječnici propisuju.
ne kažem da ih treba piti 100 vrsta, ali nitko ti ni ne govori da ih piješ toliko.
meni su preporučili folacin + za prvih 12-15 tjedana i kasnije elevit. drugo nisu ni spominjali.
doktorica je jedino spomenula da si mogu kupiti magnezij ako osjetim neke grčeve pa za svaki slučaj.
meni se to ne čini extra napuhano, ali svatko je gazda svog tijela i kao takav donosi odluke da li će nešto koristiti ili ne.
što se novaca tiče, mislim da će se većina odreći nekih drugih stvari da osigura da bebica ima sve što joj treba. barem znam da ja bih.

ok, svako ima pravo na svoje misljenje, bez brige, bebi nece nista nedostajati jel je tijelo zene u trudnoci tako dizajnirano da se namiruju prvo bebine potrebe a onda zenine.

normalno da vitamini ne mogu skoditi, zapravo i mogu ako se ude u hipervitaminozu, al vjeruj mi ovaj post koji sam napisala nije samo moje osobno misljenje nego misljenje i komentar s strane doktora i farmaceuta, a da su ti svi silni vitamini koji se nude na trzistu neznam kak korisni, vjeruj mi isli bi na recept, nebi se tak skupo placali!!!

ljudi cesto misle ak neki dodatak prehrani puno kosta da je to super i da se isplati izdvojit neznam kolko para za njega,al vjeruj mi puno se vise isplati ulozit u zdraviju prehranu, nebi se slozila da je prije sve bilo super sto se tice hrane i da je netko ko je zivio na selu imao preveliki izbor osim onih namirnica koje su se uzgajale u njegovom kraju,mozda nije bilo toliko spricano al definitivno nije bilo tolikog izbora namirnica, a i danas ako bas ne mozes nabavit nista domace uvijek postoje raznio bio&bio ducani i sl.

za pojedine suplemente nije uopce niti dokazano da djeluju i studije brojnih istrazivanja su jos uvijek kontradiktorna, tak da ipak jos uvijek mozes dobit vise vitamina A unosom mrkve ili rajcice nego pripravkom, a bome razno raznnih pripravaka je sve vise i vise,a i cijene su im sve vise i vise:rolleyes:

Francesca
07.12.2011., 09:10
Maya oprosti a jesi ti sad trudna ili si bila trudna?

mmaaccaa
07.12.2011., 12:37
slažem se s pahuljicom. današnjom prehranom je nemoguće unijeti sve vitamine koji su nam potrebni. pogotovo u trudnoći kada nam treba više vitamina nego inače.
višak vitamina se ionako izluči iz tijela, a ako se i desi da postoji višak onih par koji se ne izlučuju, par mjeseci uzimanja će sigurno napraviti manju štetu nego što bi neuzimanje vitamina napravilo
naravno da je farmaceutski lobij jak i ima svoje interese, ali kada je u pitanju bebica mislim da nitko od nas ne želi riskirati da se, ne daj bože, javi neki problem zbog manjka vitamina
svaki organizam će drugačije reagirati na trudnoću, ipak je to drugo stanje :) zato je bolje da mu pomognemo dodatnim vitaminčekima, nego da se pati.
ja sam isto kao i većina na početku koristila folacin, a sada elevit+ dodatno željezo a magnezij mi je u pripremi ako me ulove grčevi u nogama :mig:

jaja_njet
07.12.2011., 18:06
Trebam savjet meni je danas kad sam zvala ginicku da se narucim za prvi pregled,sestra rekla da pocnem piti neke vitamine za trudnice,a ja ne znam kakvih uopce sve ima. Tu sam malo citala,pa dajte mi vi preporucite,trudna sam 5+5

*chiara*
07.12.2011., 18:31
Ja sam u tako ranoj trudnoći pila samo folic plus.

Blakey
08.12.2011., 07:25
Trebam savjet meni je danas kad sam zvala ginicku da se narucim za prvi pregled,sestra rekla da pocnem piti neke vitamine za trudnice,a ja ne znam kakvih uopce sve ima. Tu sam malo citala,pa dajte mi vi preporucite,trudna sam 5+5

ja sam do 12 tt pila samo folnu, a od 12 tt elevit (koji ima sve potrebne minerale i vitamine). al to je sve bilo na preporuku ginekologa.

puffko
08.12.2011., 08:15
ok, svako ima pravo na svoje misljenje, bez brige, bebi nece nista nedostajati jel je tijelo zene u trudnoci tako dizajnirano da se namiruju prvo bebine potrebe a onda zenine.

normalno da vitamini ne mogu skoditi, zapravo i mogu ako se ude u hipervitaminozu, al vjeruj mi ovaj post koji sam napisala nije samo moje osobno misljenje nego misljenje i komentar s strane doktora i farmaceuta, a da su ti svi silni vitamini koji se nude na trzistu neznam kak korisni, vjeruj mi isli bi na recept, nebi se tak skupo placali!!!

ljudi cesto misle ak neki dodatak prehrani puno kosta da je to super i da se isplati izdvojit neznam kolko para za njega,al vjeruj mi puno se vise isplati ulozit u zdraviju prehranu, nebi se slozila da je prije sve bilo super sto se tice hrane i da je netko ko je zivio na selu imao preveliki izbor osim onih namirnica koje su se uzgajale u njegovom kraju,mozda nije bilo toliko spricano al definitivno nije bilo tolikog izbora namirnica, a i danas ako bas ne mozes nabavit nista domace uvijek postoje raznio bio&bio ducani i sl.

za pojedine suplemente nije uopce niti dokazano da djeluju i studije brojnih istrazivanja su jos uvijek kontradiktorna, tak da ipak jos uvijek mozes dobit vise vitamina A unosom mrkve ili rajcice nego pripravkom, a bome razno raznnih pripravaka je sve vise i vise,a i cijene su im sve vise i vise:rolleyes:

Maya, ja sam ti na ovom istom topicu s linkovima na znanstvenu literaturu ne tako davno pisala da nema NITI JEDNE studije koja je zaista dokazala da ista od tih komercijalnih suplemenata (izuzev folne kiseline te zeljeza prema potrebi) ima koristi u trudnoci. Radim na institutu koji se bavi prenatalnim i ranim postnatalnim razvojem i to nije direktno moje podrucje, razgovaram s kolegama, na seminarima sam i znam sto je istrazeno.

Uopce necu ni ulaziti u to o tome je li isto uzeti vitamin A iz preparata ili iz voca/povrca, sto uopce znamo o tome sto se u tzv whole foods nalazi itd.

Ali nema ti od toga koristi. Farmaceutska industrija je uspjela te suplemente nametnuti potrosacima, i sto je najgore i lijecnicima. I tak ce ti tu na topicu si preporucivati te skupe i nepotrebne preparate do unedogled.

Francesca
08.12.2011., 08:26
Ja konkretno zivim na kruhu, mlijecnom namazu, cajnoj kobasici, saftu i tijestu
Voce i povrce jednostavno ne mogu stavit u usta

I sad cete rec da je bolje ne pit te vitamine nego ih pit? Pa ne bi bas rekla

Ilana
08.12.2011., 08:39
Ja sam u jako ranoj trudnoći pila hrpu radlera, ali kažu da ima puno folne kiseline u sebi pa je to super :brukica:

Šalu na stranu, od kada sam saznala pa do nekog 13. tjedna sam pila Folic+, a sada pijem Prenatal.
Trudim se zdravo hraniti (vjerujem da se i inače zdravo hranim, ne volim baš prženo, pečeno, fast food i tako, a imam i malu curicu radi koje su obroci svakodnevno uredni i zdravi) no svejedno ne mogu biti sigurna unesem li dovoljno prehranom pa uzimam vitamine.

U netrudnom stanju nisam za uzimanje suplemenata jer vjerujem da treba jesti uravnoteženo i zdravo i da će tijelo iskoristiti ih te hrane potrebne vitamine i minerale.

mandy
08.12.2011., 08:49

Ja isto mislim da tijelo samo traži što mu treba i ako je prije T sve bilo normalno da nema potrebe za dodacima.
Sa starijim sam pila Folic plus prva 3 mj na preporuku ginekologa, poslje ništa, sa mlađim sam imala nešto nd NW ali neznam jesam popila pola bočice do kraja T.
Na početku mi se sve gadilo, povraćala, od tableta mi je još gore bilo. Živjela prva 4 mj na riži, mrkvi na pari i jabukama. KS je sasvim normalna bila. Meso nisam mogla smisliti.
Poslje ta 4 mj mi se dosta meso jelo ali su mi se gadile neke druge stvari.

Frendica je izgubila 9 kg u prva 3 mj, jedva je išta zadržavala u sebi. Kad su mučnine prestale ubijala se u grahu, mogla ga je cijeli dan jesti. Poslje je saznala da je grah pun folne i još nečega.

svasta_nesto
08.12.2011., 08:53
Fran, što je tebi tvoj dr. preporučio da uzimaš?

pitam čisto kao wonnabee koji bi kad i ako... je l te ostane trudna, imala istog dr-a (ili nekoga iz njegove ekipe) i mjesto poroda kao i ti...

inače, ja sam za uzimanje vitamina. slažem se da hrana nije dovoljna...

Lali Puna
08.12.2011., 09:41

ne, nego da nema štete ako ih ne piješ

dodaci prehrani odnosno suplementi su zlatna koka farmaceutske industrije, ako bolje pogledate suplementi i općenito lijekovi koji idu bez recepta se reklamiraju k'o ludi u zadnje vrijeme. i to do iznemoglosti pa su tako multivitaminski ili vitaminsko-mineralni suplementi sponzori neke serije i slično.

tko hoće neka uzima, tko neće nek ne uzima. samo bi trebalo objektivno infomirati žene, a ne da medicinske sestre preporučuju (k'o što je gore napisano) suplemente pa je žena 5 tjedana trudna u panici jer ništa ne pije. ili da se smatra kako se praktički šteti plodu ako se ne pije prenatal, omega, magnezij, kalcij, folna i željezo!

puffko
08.12.2011., 09:50

Ne znam je li bolje ne piti nego piti--mislim da dokaza o steti nema--ali bogme ni o koristi. Pila, ne pila, ista stvar.

(ako cemo vec o osobnim iskustvima, i moj je jelovnik u tjednima izrazite mucnine, tako od 7. do 14. ili 15. tjedna, bio uzasan. Nisam pila nikakve vitamine osim folne. Moje zdravlje u trudnoci kao i djetetovo--odlicno).

I da, ima nesto u ovome sto mandy pise--postoje neke hipoteze o evolucijskoj vrijednosti mucnine. Nazalost tesko ih je istestirati.

puffko
08.12.2011., 09:59
ne, nego da nema štete ako ih ne piješ

dodaci prehrani odnosno suplementi su zlatna koka farmaceutske industrije, ako bolje pogledate suplementi i općenito lijekovi koji idu bez recepta se reklamiraju k'o ludi u zadnje vrijeme. i to do iznemoglosti pa su tako multivitaminski ili vitaminsko-mineralni suplementi sponzori neke serije i slično.

tko hoće neka uzima, tko neće nek ne uzima. samo bi trebalo objektivno infomirati žene, a ne da medicinske sestre preporučuju (k'o što je gore napisano) suplemente pa je žena 5 tjedana trudna u panici jer ništa ne pije. ili da se smatra kako se praktički šteti plodu ako se ne pije prenatal, omega, magnezij, kalcij, folna i željezo!

Da, bas tako.

Nazalost to je podrucje vrlo slabo zakonski izregulirano i prostor je otvoren za raznorazne tvrdnje koje, bas kao si napisala, zene u ranjivom razdoblju ce progutati i potrositi novce koje bi joj bolje bilo potrositi na, ne znam, kvalitetnu hranu.

Pisala sam vec ranije, cijelo podrucje prepisivanja i uporabe izoliranih supstanci je pod velikim upitnikom, i dosta se paznje posvecuje tzv 'whole foods' i interakciji pojedinih tvari unutar prirodne hrane.

Ilana
08.12.2011., 14:40
Trebalo bi provesti neko istraživanje (ako već nije) o tome kako tijelo u trudnoći samo traži namirnice za koje se kasnije ispostavi da su stvarno pune potrebnih vitamina/minerala.

Mojoj sestri su se u trudnoći strašno jeli bademi pa se ispostavilo da imaju željeza ili nešto :misli:
Meni se u početku obje trudnoće strašno jeo svježi sir i vrhnje i cikla (ne zajedno)... vjerujem da nekad tijelo traži ono što mu treba.

Francesca
08.12.2011., 15:45
Fran, što je tebi tvoj dr. preporučio da uzimaš?

pitam čisto kao wonnabee koji bi kad i ako... je l te ostane trudna, imala istog dr-a (ili nekoga iz njegove ekipe) i mjesto poroda kao i ti...

inače, ja sam za uzimanje vitamina. slažem se da hrana nije dovoljna...

Ja sam tek sad od 12 tt kod njega, prije me vodio moj Mpo doktor
Pitao me P samo sto uzimam, ja rekla Prenatal i rekao je ok

svasta_nesto
08.12.2011., 17:14
jesi uzimala folnu dosad ili odmah prenatal?

magnezij?

hvala btw :mig:

Francesca
08.12.2011., 17:27
jesi uzimala folnu dosad ili odmah prenatal?

magnezij?

hvala btw :mig:

Folacin od prvog dana redovito a s prenatalom onak malo brljam, moram sad postat redovitija

Magnezij uzimam od onih krvarenja

puffko
08.12.2011., 18:48
Trebalo bi provesti neko istraživanje (ako već nije) o tome kako tijelo u trudnoći samo traži namirnice za koje se kasnije ispostavi da su stvarno pune potrebnih vitamina/minerala.

Mojoj sestri su se u trudnoći strašno jeli bademi pa se ispostavilo da imaju željeza ili nešto :misli:
Meni se u početku obje trudnoće strašno jeo svježi sir i vrhnje i cikla (ne zajedno)... vjerujem da nekad tijelo traži ono što mu treba.

Ma nesto se pokusavalo ali to je jako tesko za provesti, nije kao klinicke studije gdje dajes/ne dajes nesto.
Inace je evolucijska hipoteza da se mucnina razvila bas da bi se izbjegavala potencijalno toksicna hrana u krucijalno vrijeme embriogeneze.
Ali to je samo hipoteza.

maya_zg
08.12.2011., 20:13
Maya, ja sam ti na ovom istom topicu s linkovima na znanstvenu literaturu ne tako davno pisala da nema NITI JEDNE studije koja je zaista dokazala da ista od tih komercijalnih suplemenata (izuzev folne kiseline te zeljeza prema potrebi) ima koristi u trudnoci. Radim na institutu koji se bavi prenatalnim i ranim postnatalnim razvojem i to nije direktno moje podrucje, razgovaram s kolegama, na seminarima sam i znam sto je istrazeno.

Uopce necu ni ulaziti u to o tome je li isto uzeti vitamin A iz preparata ili iz voca/povrca, sto uopce znamo o tome sto se u tzv whole foods nalazi itd.

Ali nema ti od toga koristi. Farmaceutska industrija je uspjela te suplemente nametnuti potrosacima, i sto je najgore i lijecnicima. I tak ce ti tu na topicu si preporucivati te skupe i nepotrebne preparate do unedogled.

sva sreca da nas ima jos informiranih! al naravno s takvim znanjima koja si ti tu navela barataju nazalost samo ljudi koji su te struke, a ostaloj velikoj vecini se namece toliko toga sto bi se moralo kupovati bez ikakvih informacije koliko je to zaista potrebno i korisno:confused:

ja studiram farmaciju (sva sreca skoro zavrsavam:D) zato isto imam ta neka saznanja, nisam htjela biti tako radikalna pa napisati da zapravo nista od tih vitamina kad se tako uzima ne djeluje, ali nazalost to je istina, al eto kad napises takvo nesto neznam zasto se odmah toliko ljudi zgrozi i napadne te umjesto da zaista promisli o tome:ne zna:

maya_zg
08.12.2011., 20:22
Maya oprosti a jesi ti sad trudna ili si bila trudna?

sorry, sad tek vidim post, bila sam trudna, rodila prije 7 mjeseci...

meni se isto cini mada nije znanstveno dokazano, da je mucnina u trudnoci korisna i da se zenama jede tocno odredena hrana jel im bas to fali.
eto ja sam prije trudnoce jela jaaako puno mesa i kad sam ostala trudna odjednom mi se zgadilo meso, jela sam prva 3 mj samo kuhano, s puno povrca, meso eventualno kuhano ako i takvo, salame,hrenovke i slicno su mi se zgadile do daljnjega i danas ih vise ne jedem, jela sam puno voca, razno raznih sireva, uglavnom sve sto mi prije bas i nije spadalo u omiljene namirnice, chak mi se i kiselo zelje jako jelo, limun,mandarine, mora da mi je falilo vitamina C...:ne zna:

Francesca
08.12.2011., 20:29
sorry, sad tek vidim post, bila sam trudna, rodila prije 7 mjeseci...

meni se isto cini mada nije znanstveno dokazano, da je mucnina u trudnoci korisna i da se zenama jede tocno odredena hrana jel im bas to fali.
eto ja sam prije trudnoce jela jaaako puno mesa i kad sam ostala trudna odjednom mi se zgadilo meso, jela sam prva 3 mj samo kuhano, s puno povrca, meso eventualno kuhano ako i takvo, salame,hrenovke i slicno su mi se zgadile do daljnjega i danas ih vise ne jedem, jela sam puno voca, razno raznih sireva, uglavnom sve sto mi prije bas i nije spadalo u omiljene namirnice, chak mi se i kiselo zelje jako jelo, limun,mandarine, mora da mi je falilo vitamina C...:ne zna:

Meni se konkretno jede samo kruh, mlijecni namaz, vrhnje, cajna kobasica, tjesto sa saftom

Moja frendica je tri mjeseca jela samo obicnu skuhanu tjesteninu

Zar uz takve prehrane nije bolje pit i te vitamine nego nikakve?

maya_zg
08.12.2011., 20:40
vec su ti cure gore odgovorile, pila- ne pila svejedno ti je, jedino je folna kiselina korisna u prva 3 mjeseca, ne znaci ako ti trenutno ne unosis neke vitamine da ih beba nece dobiti, vitamini se skladiste u tijelu i postoje njihove zalihe, tak da ako ih neko vrijeme i ne unosis mobilizirati ce se zalihe i sve ok, tako da nemas brige da ce biti nekih problema kod bebe zbog toga...

primjer za to ti je vitamin B12 koji se nalazi vecinom u namirnicama zivotinjskog porijekla koje vegetarianci, vegani i sta ti ja znam ko sve ne unose uopce, ako su oni ikad unijela taj vitamin vjerojatno jos uvijek imaju u zalihi jel se skladisti i do 10 godina! opet ponavljam, ako ti 3 mjeseca jedes slabo zbog mucnina to ne znaci da tvoja beba ne dobiva skoro nista i da se zbog toga lose razvija...

Lali Puna
08.12.2011., 21:15
a i većina ginekologa ponavljaju k'o papige - pijte prenatal, ne znajući uopće kako se žena kojoj to govore/pišu hrani
meni je moja rutinski svaki put na kraju nalaza napisala prenatal, od prvog do zadnjeg pregleda, a bome me nikad nije pitala što, kako i koliko jedem

maya_zg
09.12.2011., 11:04
normalno da ponavljaju ko papige kad dobivaju odredene znakove paznje od onih ciji je proizvod...:D

mene moj pitao na pocetku,ja rekla a ono pijem povremeno,pita on zasto ne redovito,ja odmahnem rukom i kazem-ahh, sve je to tak,reda radi, a on se nasmije i kaze-istina, osim folne kiseline,pa bi bilo dobro sam zbog tog piti u pocetku...

treba u sve ukljuciti zdravi razum,razmisliti,proguglat,pitat vise ljudi za misljenje,a ne uzimati sve sto ti se nudi i sto je netko rekao da bi trebalo.

agni
09.12.2011., 11:26
Moja dr. me pitala u prošloj trudnoći što pijem od vitamnina, ja rekoh: spirulinu. I ona mi napisala prenatal, da se na duhu ne bi pitali što je to spirulina :)

Ana St-Zg
09.12.2011., 11:29
ja sam protivnik svih dodataka prehrani inače....
e sad, što se folne tiče to pijem...
sad sam u 11. tjednu pa ne znam hoću li dobiti još nešto....
vjerujem ginekologu kod kojeg idem pa ako kaže prenatal pit ću ga iako mislim da bi bilo isto i bez njega....
al to samo zato što sam trudna, inače ne pijem tablete protiv bolova (mogu trpiti ko konj :cerek:), neću injekciju kod zubara, zadnji antibiotik popila prije valjda 10 godina i slično... smatram da svi samo zarađuju na nama i da se još uz to i trujemo....

stigmata8
09.12.2011., 23:21
ja sam u 23.sedmici. ne pijem nikakve dodatne minerale i vitamine.
ali zato svako jutro svjeze cijedjeni sok (mrkva, cvekla, jabuka, limun, grozdje...), dosta kuhanog povrca, ribe, mahunarki ... krvna slika i svi nalazi do sada extra.

nety
25.12.2011., 08:10
Meni dr napisala neka pijem od 12tj prenatal i uz to još magnezij od 300 Nije li to previse magnezija jer ga ima u prematalu isto
I koji koristite?

Kitteey
25.12.2011., 08:51
nety, teoretski ti ne može biti previše magnezija jer sav višak tijelo izbaci ( a magnezij ti je dobar ako ti blokira probava, to znamo :))

Ja sam sad trudna 29+3 i pijem od 600 do 850gr magnezija dnevno, ovisi da li koji dan zaboravim popiti koju dražeju magnezija. Uz sve skupa znam popiti i donat mg. Od početka trudnoće sam bila na nekih 450 mg dnevno radi sprečavanja kontrakcija, rizična trudnoća i imala sam hematome. Poslije sam povećala na 600 mg i sad nedavno i na 850 jer me pored tog unosa od 600 mg ulovio grč jednom u nozi a jednom u kuku i evidentno tijelu nije bilo dovoljno pa sam povisila.

Pitala sam i svog gina koji je max koji smijem kao trudnica i rekao je 600 mg al kao što kažem, nigdje nećeš naći posljedice viška magnezija u organizmu jer sav neiskorišten tijelo izbaci putem probave.

Nadam se da sam pomogla ;)

nety
25.12.2011., 08:56
O dapace U utorka cu onda odmah otici još po njega ...ug skupo je to sve ali nema veze sve samo da moja bebe bude dobro:grli:

Kitteey
25.12.2011., 08:59
Ja sam si uzela magnezij u DM-u, nije bio neka cifra. Imaš pakovanje u bočici od 300 komada za nekih tipa 65 kn, to mi je trajalo 3 mjeseca. Sad sam nedavno te potrošila i nisu više imali pa sam uzela opet kod njih u kutiji, 60 kom nekih 25-30 kn al je u jednoj tableti 375 mg, u ovima od bočice je u 2 tablete 375 pa obrati pažnju kad kupuješ :)

alba chiara
26.12.2011., 10:08
:w kada ste prestali piti Prenatal?
Ja pijem samo to od 12tj., nikakav magnezij ni ništa drugo mi nije rekla gin. da počnem piti.

Kitteey
26.12.2011., 13:27
Ja sam na Elevitu i mislim ga nastaviti piti i par mjeseci nakon što rodim a pogotovo ako ću dojiti. Pretpostavljam da većina trudnica prestane s prenatalom kad rode al imaš i postnatal recimo. Elevit je dobro piti i kad se doji, to sam čula već od više majki tako da ću sigurno nastaviti s njim i kad rodim.

Magnezij počni ako dobiješ grčeve u nogama. Meni moj gin nije ništa rekao za magnezij al sam ga uzela na svoju ruku da spriječim kontrakcije maternice obzirom da sam mirovala radi hematoma, meni konkretno magnezij čini samo dobro.

Ani4
26.12.2011., 15:55
Ja sam pila Prenatal jos dvije godine nakon poroda, tj. sve do prestanka dojenja. Taman mi je tako nekako i bocica bila gotova, pa sam ga potrosila i prebacila se na "normalne" vitamine.

Maya_24
14.02.2012., 19:25
Prvo sam pila prenatal koji mi je jako teško padao. Sad pijem Elevit i one su mi ok. Iako se trudim jesti što zdravije:mig:

mamamia79
14.02.2012., 21:31
ja pila elevit pa mi ga nestalo i nisam kupovala drugi ,pa mi željezo palo ,e sad sam kupila od twinlaba i to ću imati i nakon poroda jer njih ima za 4 mj

Shiva28
15.02.2012., 18:54
pije li ikoja trudnica omega 3 i omega 6? Naime usla sam u 30 tjedan i sad mi je ginic rekao da bi mogla to nadodati prehrani ( posto me toliko zgaravica muci vise ribu ne mogu jesti nikako )

Kitteey
15.02.2012., 19:12
Ja pijem omegu 3 od natural wealtha i to od 27 tt. Nije mi gin ništa rekao nego kako puno čitam o trudnoći i prehrani sam naletila na taj podatak, tj da bi ulaskom u zadnje tromjesječje trebalo krenuti s omegom. Jedem i ribe i to lososa al svejedno mislim da ne mogu samo ribom unjeti dovoljno omege.

Francesca
15.02.2012., 21:40
Ja pijem omegu od pocetka, samoinicijativno

Dzosi
20.02.2012., 16:38
Da li se nekome događa da povraća vitamine? Za vrijeme mučnina sam pokušala piti vitamine (kupila sam prenatal od twin laba) ali jednostavno nisam mogla zadržati u sebi. I sad kad su već mučnine prestale, neki dan skužim da mi se malo otkrhnuo zub, valjda mi nedostaje kalcija, uzmem opet prenatal i krenem ručati....nakon par minuta sam izbacila sve iz sebe. Više ne znam što da radim...:ne zna:

vedrana84
20.02.2012., 16:58
neke trudnice su se zalile da im tesko padaju na zeludac ti vitamini, ne znam jel neka povracala,kuma mi je rekla da je njoj od toga uvik bila muka. ja pijem od elevita i ne pada mi tesko, prije sam pila neki drugi prenatal i na oba je pisalo da se pije nakon jela :ne zna:

Francesca
20.02.2012., 17:05
Da li se nekome događa da povraća vitamine? Za vrijeme mučnina sam pokušala piti vitamine (kupila sam prenatal od twin laba) ali jednostavno nisam mogla zadržati u sebi. I sad kad su već mučnine prestale, neki dan skužim da mi se malo otkrhnuo zub, valjda mi nedostaje kalcija, uzmem opet prenatal i krenem ručati....nakon par minuta sam izbacila sve iz sebe. Više ne znam što da radim...:ne zna:

Cure kone su lose pkdnosile Prenatal, obicno sa Elevitom nisu imale problema pa probaj njega
Prenatal mozes u trecem tromjesecju