PDA

View Full Version : Vitamini i minerali u trudnoći

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

Dzosi
20.02.2012., 17:19
hvala cure, a zanima me još jel neka koristila centravit? naime, dobila sam kupon u onoj vrećici od doktorice pa sam mislila da ga iskoristim...mislim, ipak je besplatno :)

m m
21.02.2012., 08:30
pije li ikoja trudnica omega 3 i omega 6? Naime usla sam u 30 tjedan i sad mi je ginic rekao da bi mogla to nadodati prehrani ( posto me toliko zgaravica muci vise ribu ne mogu jesti nikako )

Ja pijem pregnital od početka, piše da one sadrže omega 3 i omega 6

mamamia79
21.02.2012., 08:42
ja sam sad počela piti omegu uz vit. a ušla sam u 30 tt ali sama nije mi dr niš rekla

PinaColada000
21.02.2012., 15:28
hvala cure, a zanima me još jel neka koristila centravit? naime, dobila sam kupon u onoj vrećici od doktorice pa sam mislila da ga iskoristim...mislim, ipak je besplatno :)

ja inače od početka trudnoće koristim ELEVIT,ali isto sam dobila taj kupon za Centravit,i sad kad sam potrošila Elevit,pijem taj Centravit šta sam dobila.Za ovaj mjesec sam uštedila 100kn :mig:

Kitteey
21.02.2012., 16:42
Ja nisam htjela miješati te vitamine u trudnoći jer sam krenula s Elevitom pa sam i ostala na njemu. Al zato imam 3 kupona za postnatal i to ću poslati da imam kad rodim :)

think.pink34
21.02.2012., 18:43

ja sam ga koristila prije svakog ivf postupka, pa do bete. kako sam sada trudna 14 tjedana dr je preporučio negdje u 6-tom tjednu da prestanem sa svim vitaminima i pijem samo folacin. sad mislim da ću prestati sa folacinom i definitivno se vraćam na centravit.
bila sam probala i od solgara prenatal ali mi je od njega bilo užasno zlo, popila možda 10 tableta jedva...bačen novac.

linkina
19.03.2012., 11:44
Ja sam kupila Prenatal od Natural Wealtha i upravo sam ga počela piti prije dva dana. Ima 800 folne kiseline pa je potrebna samo jedna tableta dnevno sto mi odgovara, ali jucer sam zaboravila nakon obroka popit tabletu, pa sam prije spavanja pojela kolačice i nakon toga popila tabletu. Cijelu noc nisam spavala, budila sam se svako malo, 7-8 puta ista na wc, usta su mi stalno bila suha, a jedva sam se natjerala piti vode. Sve me danas strah, popit je i nakon jela :(

ciganche
19.03.2012., 12:24
ja pijem Prenatal od NW-a i šumeći magnezij, ali nisam baš ažurna :facepalm:

annusha
19.03.2012., 15:06
bok cure! molila bih vas za savjet - da li se vitaminski dodaci u trudnoći uzimaju samo ako krvna slika nije dobra ili?
pila sam folacin 3 i pol mj, pijem željezo od početka trudnoće i sad sam mislila uzeti nekakve vitamine, inače sam jako mršave građe ali krvna slika mi je uvijek bila dobra. pitala sam svoju gin. da li da počnem koristiti neke vitamine i umjesto da mi nešto preporuči, ona mi je odbrusila - kako hoćeš, ako želiš možeš.
ženska u apoteci nije bila nimalo ljubaznija od nje pa mi nije dala nikakav savjet ni odgovor
pa se mislim između pregnitala i kombinacije prenatala i još nekih omega 3 tableta?
može kakav savjet? hvala

petrunjela1981
19.03.2012., 15:40
bok cure! molila bih vas za savjet - da li se vitaminski dodaci u trudnoći uzimaju samo ako krvna slika nije dobra ili?
pila sam folacin 3 i pol mj, pijem željezo od početka trudnoće i sad sam mislila uzeti nekakve vitamine, inače sam jako mršave građe ali krvna slika mi je uvijek bila dobra. pitala sam svoju gin. da li da počnem koristiti neke vitamine i umjesto da mi nešto preporuči, ona mi je odbrusila - kako hoćeš, ako želiš možeš.
ženska u apoteci nije bila nimalo ljubaznija od nje pa mi nije dala nikakav savjet ni odgovor
pa se mislim između pregnitala i kombinacije prenatala i još nekih omega 3 tableta?
može kakav savjet? hvala

To ti je tako individualno...neke cure piju, neke ne. Ja osobno imam dobru krvnu sliku i prva 3 mjeseca sam pila folnu, a od tada Elevit po preporuci ginekologa. Jednostavnije mi je popiti tu tabletu nego misliti jesam li unijela dovoljno vitamina. Iako se dobro hranim i mislim da bi i bez toga sve bilo ok. Imaš te pripravke od različitih proizvođača, ali više-manje sličan sastav. Meni je osobno Elevit dobar jer mi ne sjeda loše na želudac

think.pink34
19.03.2012., 15:53
može kakav savjet? hvala

meni je krvna slika odlična, isto sam mršavica, kada sam prestala uzimati folacin, krenula sam sa prenatalom i omegom /uzela centravit/ jer mi ne pada teško na želudac. u kutiji ti je 30 tableta vitamina i minerala i 30 tbl omege.
moj socijalac i mpo doktor su mi preporučili da uzimam vitamine iako bi ih ja uzimala i da nisu rekli.
hranim se gotovo isključivo domaćom hranom proizvedenom na našem imanju, tako da što se toga tiče mislim da je moja prehrana zdrava i pravilna. svi obroci su mi kuhani.

linkina
20.03.2012., 09:41
ja pijem Prenatal od NW-a i šumeći magnezij, ali nisam baš ažurna :facepalm:

I nemaš nikakvih problema kad popiješ Prenatal? Ja sam tek počela, ali imam osjćaj da mi se mučnina poveća kad popijem.

think.pink34
20.03.2012., 09:55
I nemaš nikakvih problema kad popiješ Prenatal? Ja sam tek počela, ali imam osjćaj da mi se mučnina poveća kad popijem.

meni je od njega bilo užasno zlo, a nisam bila trudna, od solgara još gore...nažalost, teško je za prvi put odabrati nešto što nam neće smetati. preporodila sam se od kad sam otkrila ovaj centravit, a kažu i da je i elevit blag za želudac.

koliko si trudna? meni je prva tri mjeseca bilo zlo od doslovno svega, pa ako si na samom početku možda ti to sve još i prođe.

mamamia79
20.03.2012., 11:21
ja sam na početku pila samo folnu,a od 10tt elevit i bio mi je ok,sad pijem od twinlaba zato kaj ima za 4 mj, pa mi je jeftinije,e i omegu uzimam

linkina
20.03.2012., 12:22
meni je od njega bilo užasno zlo, a nisam bila trudna, od solgara još gore...nažalost, teško je za prvi put odabrati nešto što nam neće smetati. preporodila sam se od kad sam otkrila ovaj centravit, a kažu i da je i elevit blag za želudac.

koliko si trudna? meni je prva tri mjeseca bilo zlo od doslovno svega, pa ako si na samom početku možda ti to sve još i prođe.

Na početku sam, nadam se da će mi gin sutra točnije reći koji tjedan. Ma strah me da mi ne fali tih vitamina, a kad ih pijem izrazito mi bude muka i ne mogu spavati navečer. Ništa probat ću vidjet kako će ići narednih dana, pa ako ništa drugo napraviti pauzu ako ne ide.

think.pink34
20.03.2012., 12:41
Na početku sam, nadam se da će mi gin sutra točnije reći koji tjedan. Ma strah me da mi ne fali tih vitamina, a kad ih pijem izrazito mi bude muka i ne mogu spavati navečer. Ništa probat ću vidjet kako će ići narednih dana, pa ako ništa drugo napraviti pauzu ako ne ide.

sad ti je ionako najvažnija folna, pitaj malo doktora, ali ako ti preporuči folacin, jako lako da će ti i od njega biti loše.

kužim te jer sam i ja jako osjetljiva biljka. inače, sa prenatalom se kreće nakon 12-tog tjedna, a sad si svakako uzmi neku folnu. trebalo bi ti biti lakše nakon 12-tog tjedna sa vitaminima.

a s druge strane draga moja, možda su to samo trudničke mučnina, ja sam umirala svaku večer i nije mi bilo jasno zašto ih zovu jutarnjim :rofl:

maniakalna Zvjer
27.03.2012., 08:51
ej cure..molim za savjet..pijem folic plus od kad sam saznala da sam trudna i to je sad cca mjesec dana, taman sam pred kraj zaliha za mjesec dana...i onda sam skuzila da elevit ima duplo više folne od folica i naravno ima hrpu drugih vitamina...što mi predlažete, da kupim još jedan folic plus i pijem do kraja 12og tjedna kako se preporuča ili da odmah sad kad potrošim folic pređem na elevit..? jel prerano za elevit? sad sam 9+3 :) hvala :cerek:

mamamia79
27.03.2012., 09:05
ej cure..molim za savjet..pijem folic plus od kad sam saznala da sam trudna i to je sad cca mjesec dana, taman sam pred kraj zaliha za mjesec dana...i onda sam skuzila da elevit ima duplo više folne od folica i naravno ima hrpu drugih vitamina...što mi predlažete, da kupim još jedan folic plus i pijem do kraja 12og tjedna kako se preporuča ili da odmah sad kad potrošim folic pređem na elevit..? jel prerano za elevit? sad sam 9+3 :) hvala :cerek:

a folic uzimaš sama ili ti je dr preporučila?
ja sam pila folnu od početka do 8 tt a ot tad elevit,ali folnu sam pila na svoju ruku ,i elevit ima folne isto koliko i sama folna ,ja uzimala od kal-a,dakle 800 nečega
ako ti dr dala onda pij kak ti je rekla ,ali u biti možeš odmah na elevit:mig:

maniakalna Zvjer
27.03.2012., 09:15
folic plus sam sama pocela piti (rekla sam ginu i rekao je 'odlično'), on ima oko 0.4mg folne te kalcij i vitamin D...a elevit ima 0.8mg folne + svašta nešto još...ma samo mi je bilo bitno da nije 'prerano' za elevit jer vidim da ga većina cura počinje piti oko 12og tjedna.. :)

mamamia79
27.03.2012., 11:13
folic plus sam sama pocela piti (rekla sam ginu i rekao je 'odlično'), on ima oko 0.4mg folne te kalcij i vitamin D...a elevit ima 0.8mg folne + svašta nešto još...ma samo mi je bilo bitno da nije 'prerano' za elevit jer vidim da ga većina cura počinje piti oko 12og tjedna.. :)

kaj se toga tiče možeš bez problema jer elevit možeš pit i prije i poslije trudnoće:mig:

maniakalna Zvjer
27.03.2012., 12:07
super, tnx :)

Find.out
01.04.2012., 10:03
cure, od kojeg ste tjedna (i ako ste) počele piti Omega 3?

mamamia79
02.04.2012., 14:55
cure, od kojeg ste tjedna (i ako ste) počele piti Omega 3?

ja sam počela oko 32 tt

venena
11.04.2012., 16:34
uzimam heferol i uz njega je preporućeno uzimati vit c zbog bolje apsorpcije! kupila sam plivit c sa produljenim otpustanjem! interesira me da li se vit c u tolikoj kolicini moze uzimati u trudnoći? on sadrzi 500mg, a pijem jos i sumece tablete mg sa vit c koje imaj 125mg vit c, jel dopusteno toliko vitamina c uzimati u trudnoći???? hvala

Francesca
11.04.2012., 16:38
uzimam heferol i uz njega je preporućeno uzimati vit c zbog bolje apsorpcije! kupila sam plivit c sa produljenim otpustanjem! interesira me da li se vit c u tolikoj kolicini moze uzimati u trudnoći? on sadrzi 500mg, a pijem jos i sumece tablete mg sa vit c koje imaj 125mg vit c, jel dopusteno toliko vitamina c uzimati u trudnoći???? hvala

Slobodno, samo daj ;)

larazg
11.04.2012., 17:50
, jel dopusteno toliko vitamina c uzimati u trudnoći???? hvala

vitamin C je jeidini vitamin koji nikada ne uzrokuje hipervitaminozu..
potpisujem Fran... uzimaj ga :)

Mirenela
12.04.2012., 08:05
Ja od 13 tjedna pijem 200mg omega3. To mi dodje s vitaminima (Femibion 2).

puffko
15.04.2012., 05:43
vitamin C je jeidini vitamin koji nikada ne uzrokuje hipervitaminozu..
potpisujem Fran... uzimaj ga :)

ni vitamini B, uz C, ne uzrokuju hipervitaminozu jer su topivi u vodi i izlucuju se urinom.

A sto se uzimanja tice.. meni i dalje nije jasno zasto bi zene koje se normalno hrane uzimale preparate za koje korist nije dokazana (osim folata) no anyway.

nety
15.04.2012., 11:58
Ako netko ima Twinlabono duo pakiranje omega plus prenatal , a da mu nije sjelo i da mu je muka ja bi otkupila Meni ostalo još 8 tjedana do kraja i imam još sam za koji dan i ne isplati mi se kupovati

think.pink34
15.04.2012., 12:05
ni vitamini B, uz C, ne uzrokuju hipervitaminozu jer su topivi u vodi i izlucuju se urinom.

A sto se uzimanja tice.. meni i dalje nije jasno zasto bi zene koje se normalno hrane uzimale preparate za koje korist nije dokazana (osim folata) no anyway.

zato što se npr bez obzira na VRLO kvalitetnu i zdravu ishranu /sve iz bio uzgoja/ može dogoditi manjak vitamina i minerala u organizmu. nije svako tijelo isto.

Sashica
16.04.2012., 18:00
Trenutno sam trudna 14 tjedana, dosad sam uzimala samo Folacin i željezo (Heferol), a sad sam mislila s tim prekinuti i uzimati Elevit.

Međutim, vidim da u sebi sadrži vitamin A, a znam da se dosta pisalo o tome da je štetan u trudnoći ili? :misli:

Moja soc.gin. mi je preporučila da uzmem neke multivitamine, a moj MPO-vac je protiv toga, on smatra da nikakve vitamine ne treba piti.

Ja pak mislim, s obzirom da hranu kupujem u trgovačkim centrima i nemam pristup hrani iz BIO uzgoja, niti dobivam domaće mrkve, itd. od familije i slično, da ipak svojoj prehranom ne unosim dovoljno vitamina :ne zna:

Jelena1985
16.04.2012., 21:52
mene zanima kad ste pocele uzimati vitaminske dodatke i da li ste to samostalno odlucile ili na nagovor ginekologa. ja sam u 14.tjednu, i u cetvrtak sam bila na pregledu, nije mi rekla da ista pocnem uzimati.. sljedeca kontrola mi je za nekih 15ak dana..

mamamia79
17.04.2012., 12:15
mene zanima kad ste pocele uzimati vitaminske dodatke i da li ste to samostalno odlucile ili na nagovor ginekologa. ja sam u 14.tjednu, i u cetvrtak sam bila na pregledu, nije mi rekla da ista pocnem uzimati.. sljedeca kontrola mi je za nekih 15ak dana..

meni je rekla odmah ,znači sa 6 tt za elevit,ali sam ja već pila folnu na svoju ruku pa sam s elevitom počela kasnije

Faye Dunaway
17.04.2012., 13:12
Ja sam pila folnu (preko recepta) do nedavno,sad elevit već par dana... :) jel' kome zna biti malo muka od elevita?

tam
28.04.2012., 18:50
Ja sam pila folnu (preko recepta) do nedavno,sad elevit već par dana... :) jel' kome zna biti malo muka od elevita?

Ja isto pijem elevit i nije mi muka ... ni ne 'osjetim' ga :)

Faye Dunaway
29.04.2012., 09:49
Ja isto pijem elevit i nije mi muka ... ni ne 'osjetim' ga :)

ma meni je želudac otišao od silnih mučnina i :rigo: ,pa sam mislila da je možda i elevit pridonio...ali sad vidim da nije,ni ja ga više ne 'osjetim' :D

Aelindis
07.05.2012., 12:56
Pozdrav!

Trudna sam 12 tjedana i do sada sam pila sam folnu kiselinu, nikakve multivitamine nisam uzimala. Sad sam kupila prenatal od Natural Wealtha i sad ću lagano to početi piti. Zanima me, s obzirom da vidim po sastavu, da u tom prenatalu nema magnezija, dal da odmah počnem pit magnezij i kalcij ili je još prerano? :)

-Adrijana
07.05.2012., 22:39
Trenutno sam trudna 14 tjedana, dosad sam uzimala samo Folacin i željezo (Heferol), a sad sam mislila s tim prekinuti i uzimati Elevit.

Međutim, vidim da u sebi sadrži vitamin A, a znam da se dosta pisalo o tome da je štetan u trudnoći ili? :misli:

Moja soc.gin. mi je preporučila da uzmem neke multivitamine, a moj MPO-vac je protiv toga, on smatra da nikakve vitamine ne treba piti.

Ja pak mislim, s obzirom da hranu kupujem u trgovačkim centrima i nemam pristup hrani iz BIO uzgoja, niti dobivam domaće mrkve, itd. od familije i slično, da ipak svojoj prehranom ne unosim dovoljno vitamina :ne zna:

Meni je ginekologica rekla da iza folne kiseline uzimam dodatke prehrani, u mom slučaju je to bio
http://i48.tinypic.com/2bntah.jpg
Ja sam za uzimanje vitamina, neka idu bebicama:)

Ne može naštetiti:)

Jelena1985
08.05.2012., 12:22
ja sam nekidan kupila prenatal, po njenoj prrporuci, i sad to pijem :)

nego, pijem sumece magnezij + kompleks B vitamina, po potrebi. i ona mi nekidan rece da uzmem kombinaciju magnezij + kalcij, no nisam nasla u apoteci takvu kombinaciju, tj.nasla sam ali Ca + Mg + D3. i pitam zensku koja tu radi smiju li trudnice, ona kaze da ne zna :confuse: i kao ne praktikuju trudnice to uzimati.. sad citam na netu, pise da je okej uzimati taj D3 vitamin. sta vi mislite? da kupim tu kombinaciju sa D3.

Kim01
08.05.2012., 15:36

Meni je u početku bilo malo zlo od Elevita, pila sam ga navečer prije spavanja.
Nakon dva tjedna mi se smirilo. Sada ga uzimam već treći mjesec i sve je ok.

ivanna86
11.05.2012., 16:52
Ja sam, čim sam saznala za trudnoću, na svoju ruku otišla u ljekarnu i zatražila vitaminčeke koji su po njihovom najbolji za prva tri mejseca. Teta u ljekarni mi je izvadila hrpu proizvoda, ali mi je preporučila Elevit jer je, kako kaže, na njemu rađeno najviše studija i može se uzimati cijelu trudnoću. A sad sam tek 5. tjedan. Folne kiseline ima 0.8 mg, i kada sam ju pitala jel trebam uzimati jos folnu posebno, rekla je da nema potrebe. Jel bih trebala još nešto uzimati dodatno, s obzirom da piše da je tu sve što treba. I plus, najbolje ga je uzimati ujutro, poslije doručka, onda nema mučnina ;)

Kim01
16.05.2012., 14:27
Meni je moja ginekologica rekla da prva 3. mjeseca moram piti folic, a nakon toga vitamine ( Elevit ili Prenatal ). Elevit je skoro duplo skuplji od Prenatala, ali u apoteci su mi rekli i da je puno kvalitetniji i bolji, pa sam ga zato uzela.
Sve mi se čini da oni u apoteci dobivaju dobru proviziju, pa zato guraju određene proizvode...

Inka_du
10.06.2012., 13:52
Pozdrav svima!

Imala bi jedno pitanje vezano za vitamine. Pila sam zbog sebe od Twinlaba Dualtabs i stvarno sam se bolje osjećala. Pitanje je smijem li njih nastavit i u trudnoći ili je bolje uzet baš neke prenatalne vitamine?

Hvala!

Verbena
10.06.2012., 16:33
Pozdrav svima!

Imala bi jedno pitanje vezano za vitamine. Pila sam zbog sebe od Twinlaba Dualtabs i stvarno sam se bolje osjećala. Pitanje je smijem li njih nastavit i u trudnoći ili je bolje uzet baš neke prenatalne vitamine?

Hvala!

Bolje je uzeti neke prenatalne jer imaju točan omjer vitamina i minerala koji odgovaraju bebi, a "standardni" vitamini mogu imati nekih stvari previše (mislim vit.A) koji bebi mogi čak i štetiti.

Inka_du
12.06.2012., 21:47
Bolje je uzeti neke prenatalne jer imaju točan omjer vitamina i minerala koji odgovaraju bebi, a "standardni" vitamini mogu imati nekih stvari previše (mislim vit.A) koji bebi mogi čak i štetiti.

Hvala, upravo sam te standardne spremila za poslije. Sad sam na folnoj pa ću odlučit što dalje

alleszusammen
13.06.2012., 16:16
ja uzimam samo folnu kiselinu od KAL-a, 800 mcg i liquid sun, prah mlade pšenice. inače jedem puno voća i povrća i dr. mi je rekla da mi nikakvi prenatali nisu potrebni. eventualno ću uzeti željezo ako bude trebalo.
izbjegavam multivitamine općenito. frendici kad je bila trudna je dr. rekla da od vitamina tipa prenatal djeca mogu imati problema s kožom. ne znam jel to istina, al mislim da je zdrava prehrana puno važnija od šopanja vitaminima ako nema potrebe.

puffko
13.06.2012., 20:10
ja uzimam samo folnu kiselinu od KAL-a, 800 mcg i liquid sun, prah mlade pšenice. inače jedem puno voća i povrća i dr. mi je rekla da mi nikakvi prenatali nisu potrebni. eventualno ću uzeti željezo ako bude trebalo.
izbjegavam multivitamine općenito. frendici kad je bila trudna je dr. rekla da od vitamina tipa prenatal djeca mogu imati problema s kožom. ne znam jel to istina, al mislim da je zdrava prehrana puno važnija od šopanja vitaminima ako nema potrebe.

Imas potpuno pravo i imas i potporu znanstvenih istrazivanja.
Samo za folnu kiselinu postoje cvrsti dokazi.
Za sve ostalo, nema bas nikakvih dokaza da suplementi pomazu.

Clicky
17.06.2012., 08:51
Moja doktorica nije za uzimanje nikakvih dodataka u trudnoci. kad sam ostala trudna uzela na svoju ruku Elevit popila jednu kutiju i vise nisam ni uzimala. Dobro se hranim, puno toga imam u vrtu, krvna slika odlicna, tako da ne uzimam nikakve dodatke.

E da, MM mi je u Becu mislio uzet prenatal od twinlaba i neke vitamine za malog isto od TL, ali su mu rekli u par ljekarni da ne drze i da izbjegavamo TL.:ne zna:

vin09mon
29.08.2012., 16:22
zarucnica mi je trudna kojih mjesec dana. sljedeci pregled kod ginekologa ima tek krajem 9. mjeseca.
pije vec neko vrijeme omega 3 kapsule lana iz dm-a i kapsule zeljeza iz dm-a. vegetarijanka je (jede jaja, sir i sad kad je trudna malo ribe).
e sad mene zanima nesto. za trudnice je potrebno 400 mikrograma folne kiseline i 2,5 mikrograma b12.
ove kapsule lana iz dm-a imaju cak 600 mikrograma folne i 7,5 mikrograma b12!!
kapsule zeljeza imaju 200 mikrograma folne i 3 mikrograma b12.

dal su to prevelike dnevne doze? mislim, ocito jesu, al dal su i stetne za bebu? kao neki kontraefekt mozda?
ove kolicine u kapsulama lana su stvarno cudne..

i jos jedno pitanje, posto je vegetarijanka, dal je ok da uzima one neke proteinske shakeove?

hvala :)

Eliena
29.08.2012., 19:04
evo sad mozes procackat ovu temu

al za pocetak joj je najvaznija folna kiselina, a posto je vegetarijnaka onda i zeljezo, a kasnije neki multivitamini, tj prenatal

sta zdravija i raznovrsnija prehrana naravno...

omega 3 tek posli 30og tjedna, iako nista nece bit ako ce i prije pit, al nema neke potrebe...

vin09mon
30.08.2012., 13:19
ok, hvala na info

ma samo mi je cudno bilo cemu takve konjske doze folne i b12 u toj omega3 kapsuli..al kolko citam, vece doze b12 i folne kis. od preporucenih nisu stetne, tijelo ih jednostavno izbaci mokrenjem.

bingulina
01.09.2012., 18:03
Pozdrav! koju folnu kiselinu kupiti prije nego odem na pregled ginekologu vezano za trudnoću?

puffko
01.09.2012., 22:24
ok, hvala na info

ma samo mi je cudno bilo cemu takve konjske doze folne i b12 u toj omega3 kapsuli..al kolko citam, vece doze b12 i folne kis. od preporucenih nisu stetne, tijelo ih jednostavno izbaci mokrenjem.

Ne nisu prevelike doze. U nekim zemljama se trudnicama preporucuje i 800 mikrograma folata. osim toga, kao sto kazes, vitamin B (i C) su vitamini topivi u vodi i visak se izlucuje urinom.
Mislim da nema potrebe da pije proteinske shakeove, s dobro kombiniranom prehranom dobit ce sve aminokiseline.

vin09mon
01.09.2012., 22:49
hvala na info puffko!

bubley
04.09.2012., 14:14
Trudnice koje pijete dodatke prehrani, zanima me jeste li se savjetovale s doktorom prije toga? Ja sam saznala za trudnoću sa 7 tt + 6, sada sam u 13-om tjednu, tek sam obavila sve krvne pretrage koje su srećom sve u redu - laboratorijski nalaz i trudničku obradu, te drugi UZV i nuhalni nabor. Sljedeći pregled mi je tek 25.09., pa me zanima je li pametno na svoju ruku kupiti neke dodatke ako je krvna slika u redu?

Eliena
04.09.2012., 14:23
Trudnice koje pijete dodatke prehrani, zanima me jeste li se savjetovale s doktorom prije toga? Ja sam saznala za trudnoću sa 7 tt + 6, sada sam u 13-om tjednu, tek sam obavila sve krvne pretrage koje su srećom sve u redu - laboratorijski nalaz i trudničku obradu, te drugi UZV i nuhalni nabor. Sljedeći pregled mi je tek 25.09., pa me zanima je li pametno na svoju ruku kupiti neke dodatke ako je krvna slika u redu?

mozes slobodno uzet bilo koji prenatal na svoju ruku, nista ti nece bit

meni moja dr.preporucila Elevit od 12 tt i ja ga pila skoro cilu trudnocu

bubley
04.09.2012., 14:41
mozes slobodno uzet bilo koji prenatal na svoju ruku, nista ti nece bit

meni moja dr.preporucila Elevit od 12 tt i ja ga pila skoro cilu trudnocu

Hvala puno, ma samo se nadam da mi nije kasno sada početi s uzimanjem dodataka....Ovo mi je prva trudnoća pa sam cijela smotana i neupućena :/

JustForFun
05.09.2012., 12:04
je li imaju neke omega 3 koje se baš preporučuju trudnicima, osim onih koji dolaze zajeno sa vitaminima u pregnitalu ili u centravit prenatalu, baš d aima da se kupi samo omega 3?

JustForFun
05.09.2012., 12:05
Hvala puno, ma samo se nadam da mi nije kasno sada početi s uzimanjem dodataka....Ovo mi je prva trudnoća pa sam cijela smotana i neupućena :/

nije kasno, osim folne ja ne znam je li išta drugo baš i bitno u prvom tromjesječju, jer je plod još mal

bubley
05.09.2012., 12:13
nije kasno, osim folne ja ne znam je li išta drugo baš i bitno u prvom tromjesječju, jer je plod još mal

Jučer mi vrag nije dao mira pa sam otišla u ljekarnu i preporučila mi je žena Elevit, da je jedan od boljih preparata i relativno dostupan cijenom (platila sam ga 100-ak kn, 30 kapsula).
I u pravu si, baš sam pitala za folnu kiselinu, ali mi je rekla da je više nema smisla piti samostalno jer je najpotrebnija prva 3 mj. A u Elevitu ima i folne, između ostalog.
Čak mi je rekla da je Natural Wealth dosta lošiji, iako je 40-ak kn skuplji od Elevita.

lianne
05.09.2012., 12:28
je li imaju neke omega 3 koje se baš preporučuju trudnicima, osim onih koji dolaze zajeno sa vitaminima u pregnitalu ili u centravit prenatalu, baš d aima da se kupi samo omega 3?

imas od NW prenatal omega 3..ja ih evo pijem i pila sam u prvoj trudnoci..
dodu oko 70-tak kn 60 kapsulica..pije se 1-2 dnevno..:)
nisam vidjela niti u jednoj multimineral&multivitamin kombinaciji da su dodali DHA masne kiseline pa vjerujem da ih je preporucljivo piti posebno..:)

lianne
05.09.2012., 12:33
Jučer mi vrag nije dao mira pa sam otišla u ljekarnu i preporučila mi je žena Elevit, da je jedan od boljih preparata i relativno dostupan cijenom (platila sam ga 100-ak kn, 30 kapsula).
I u pravu si, baš sam pitala za folnu kiselinu, ali mi je rekla da je više nema smisla piti samostalno jer je najpotrebnija prva 3 mj. A u Elevitu ima i folne, između ostalog.
Čak mi je rekla da je Natural Wealth dosta lošiji, iako je 40-ak kn skuplji od Elevita.

joj koja je to banda po tim ljekarnama..
NW je skuplji,ali ima 100 tableta..znaci mirna si preko 3 mj s njim,a do tad ces jos 2 puta iskesirati po 100 kn za Elevit..pa racunaj..:D
imas i u NW 800 mg.folne po 1 tableti..(dugo su bili jedini sa tolikim omjerom po jednoj tableti :zubo:)

i vitamin je vitamin..nema losijeg ili boljeg..bitni su samo omjeri i izvor samog vitamina(tj.njegova forma tj.kemijski oblik..sto je zapravo puuuno vaznije za minerale i mikroelemente)
postoje samo oni na kojima je NJIMA bolja provizija,marza,rabat,stimulacija od strane farmaceutskih firmi itd..:503:

bubley
05.09.2012., 13:04
joj koja je to banda po tim ljekarnama..
NW je skuplji,ali ima 100 tableta..znaci mirna si preko 3 mj s njim,a do tad ces jos 2 puta iskesirati po 100 kn za Elevit..pa racunaj..:D
imas i u NW 800 mg.folne po 1 tableti..(dugo su bili jedini sa tolikim omjerom po jednoj tableti :zubo:)

i vitamin je vitamin..nema losijeg ili boljeg..bitni su samo omjeri i izvor samog vitamina(tj.njegova forma tj.kemijski oblik..sto je zapravo puuuno vaznije za minerale i mikroelemente)
postoje samo oni na kojima je NJIMA bolja provizija,marza,rabat,stimulacija od strane farmaceutskih firmi itd..:503:

Nisam znala da NW ima 100 tableta :rolleyes:
A ne znam više što vjerovati, ono pouzdaš se u ženu jer je ipak ona za razliku od mene završila farmaceutski fakultet i tražiš dobronamjeran savjet, kad ono...Šta reć, kome?

RenataAL
05.09.2012., 13:08
ja sam počela piti centravit prenatal kad sam saznala da sam trudna, ali sam dobila osip pa sam prestala piti... pila sam folnu kiselinu dok nisam potrošila dvije kutije koje mi je doktor prepisao i sad sam prije tjedan dana počela piti hippov natal (vitamini u sokiću) i od njih nemam nikakav osip i magnezij. sada se osjećam puno bolje, nemam migrene ni grčeve.

lianne
05.09.2012., 13:32
Nisam znala da NW ima 100 tableta :rolleyes:
A ne znam više što vjerovati, ono pouzdaš se u ženu jer je ipak ona za razliku od mene završila farmaceutski fakultet i tražiš dobronamjeran savjet, kad ono...Šta reć, kome?

dodi se tu prije informirati ili zatrazis sama par razlicitih proizvodaca na licu mjesta,pa malo procackas..:)
ja sam u toj bransi,pa em se kuzim malo u to sve skupa em znam kako funkcioniraju dobavraljci ljekova,farmaceutske kompanije,promotori i ljekarne kao preprodavaci..
naravno da ti nece dati nesto lose,ali sad su im svima puna usta tog elevita,a cini mi se jako skup..morala bi malo komparirati sastav,pa da vidim..

ja sam u prvoj trudnoci sve te pripravke prosnjofkala i zakljucila(a i trosila) da mi je NW najbolji omjer cijene i onoga sta nudi..bilo ih je jos par vrlo blizu njemu,ali im je mana bila sto su bila ili manja pakiranja ili su se pile po 2 tablete dnevno,a ne volim tablete,pa mi se o njima nije dalo toliko cesto razmisljati..

evo u drugoj trudnoci isto pijem prenatal,ali otkrila sam u dm-u one njihove A-Z mama tablete koje su totalna bagatela s obzirom na cijenu,a sastav je skroz solidan(kad se gleda pokrivenost samim vit&min. i kolicina)iako nikako nisu za prvo tromesjecje zbog premale doze folata i definitivno oskudjevaju na kalciju i zeljezu(kao i vecina svih ovih tableta!)..no 60 tableta za 23 kn..super stvar za kombiniranje :mig:

u pravilu treba paziti samo na vit A.(tetratogen!),u prvom tromesjecju na folate(minimalno 800 mikrograma) i bilo bi pozeljno bar zadnja tri mj.piti nekakve masne kis.zbog intenzivnog razvoja mozga..
ostalo je diskutabino i ovisi od trudnice do trudnice i njenim prehrambenim navikama..:)
(ja recimo u drugoj trudnoci moram pojacti zeljezo,jer su mi se u prvoj ispraznile zalihe pa uz sve to jos pijem i sirup ..)

bubley
05.09.2012., 15:17
u pravilu treba paziti samo na vit A.(tetratogen!),u prvom tromesjecju na folate(minimalno 800 mikrograma) i bilo bi pozeljno bar zadnja tri mj.piti nekakve masne kis.zbog intenzivnog razvoja mozga..
ostalo je diskutabino i ovisi od trudnice do trudnice i njenim prehrambenim navikama..:)
(ja recimo u drugoj trudnoci moram pojacti zeljezo,jer su mi se u prvoj ispraznile zalihe pa uz sve to jos pijem i sirup ..)

Hvala ti, napokon netko tko se kuži u to i govori iz dobre namjere :)
Vjerojatno ću nakon što potrošim Elevit preći na NW, s obzirom na broj tableta razlika u cijeni je zapravo velika, a naravno da mi novci ne padaju s neba i da gledam gdje ću uštediti ako mogu.
Ovo što si rekla da bi zadnja 3 mj. trebalo piti neke masne kiseline, na što točno misliš, Omega 3 ili nešto drugo? Misliš li da bi to trebalo piti uz npr. Prenatal ili samo masne kiseline?
P.s. I ja mrzim gutati tablete, pa mi je zato super kad se pije 1 dnevno...

toka13
05.09.2012., 17:13
Ja sam u prvoj trudnoći pila centravit prenatal (100kn)i jedna kutija je samo za mjesec dana bila, a sad sam malo šnjofala (još nisam trudnica) i naišla na NW koje se fakat ispalte jer dođu 120kn , aimaš ih za 3 mjeseca. jedina kaj ove centarvit imaju te kapsule sa omega tri masnim kiselinama, koje se prporučuju u zadnjem tromjesečju trudnoće. a farmaceuti, kao i doktori imaju svak svoje-najbolje. a li sve je to isto ili slično po različitim cijenama!

Verbena
06.09.2012., 07:09
prije trudnoće sam znala piti NW multivitamine i nakon SVAKE tablete bi mi bilo mučno i povraćalo bi mi se. U trudnoći sam pijem elevit, i od njih mi nije bilo mučno čak ni u 1.tromjesječju. I što sad? Ne usudim se opet kupiti NW.
a koje omega 3 se isplate? Mg pijem iz dm-a, možda da se tamo uzme i omega?

chasei
06.09.2012., 13:36
u prvoj trudnoći sam pila pregnital, a danas mi sestra kaže nek si kupim elevit...i kupim ja taj elevit i padnem skoro na guzu dok vidm cijenu i količinu tableta...sad dok to popijem idem na pregnital ponovo...

Pache Mallo
06.09.2012., 13:48
Ja sam cijelu prvu trudnocu pila prenatal od centravita (pakiranje koje ima kapsule ribljeg ulja i tablete sa svim ostalim). Imala sam mucnine prvih mjesec dana. Ovaj put sam pocela piti isti prenatal prije nego sam zatrudnila, ali ginicka mi je preporucila folacin prvih 12 tjedana pa onda nastavit s prenatalom. Zasad nema mucnine, ne znam jel to povezano ili ne. :ne zna:

puffko
07.09.2012., 23:12

A jos puno bolje od tableta omega-3 je jesti hranu bogatu omega-3
lososa (koliko vec smijes u trudnoci), laneno ulje, kostice, orasaste plodove...

I dalje tvrdim da osim za folate nikakvog dokaza za korist suplemenata nema (Elevita, NW ili sto hoces)--sve se vec dobije hranom.
Osim naravno ako se ne dokaze manjak necega,kao zeljeza.

sleepy
08.09.2012., 00:10
evo u drugoj trudnoci isto pijem prenatal,ali otkrila sam u dm-u one njihove A-Z mama tablete koje su totalna bagatela s obzirom na cijenu,a sastav je skroz solidan(kad se gleda pokrivenost samim vit&min. i kolicina)iako nikako nisu za prvo tromesjecje zbog premale doze folata i definitivno oskudjevaju na kalciju i zeljezu(kao i vecina svih ovih tableta!)..no 60 tableta za 23 kn..super stvar za kombiniranje :mig:

ej ovo je bila hvale vrijedna info :cerek: Otisla odmah i kupila, i puno bolje su mi pale na zeludac nego centravitove, mora bit zbog cijene :)
Stavise brijem da mi smanjio apetit od kad ih pijem. Sto se tice kalcija , svakako ga pijem dodatno od pocetka trudnoce, a zeljezo mi je za sada super.

lianne
08.09.2012., 16:11
Hvala ti, napokon netko tko se kuži u to i govori iz dobre namjere :)
Vjerojatno ću nakon što potrošim Elevit preći na NW, s obzirom na broj tableta razlika u cijeni je zapravo velika, a naravno da mi novci ne padaju s neba i da gledam gdje ću uštediti ako mogu.
Ovo što si rekla da bi zadnja 3 mj. trebalo piti neke masne kiseline, na što točno misliš, Omega 3 ili nešto drugo? Misliš li da bi to trebalo piti uz npr. Prenatal ili samo masne kiseline?
P.s. I ja mrzim gutati tablete, pa mi je zato super kad se pije 1 dnevno...

sa NW prenatalom neces pogrijesiti..a ako uletis u jos goru financijsku strku mozes komotno ovo sto i ja(dm marka gesunde plus..zovu se A-Z mama)..sastav je solidan :)

da da-to su omega 3..no i kod njih postoji neka minorna podjela zbog podrijekla(koliko se sjecam s faxa)..neke su bolje,a neke losije iskoristive i razliciti organski sustavi ih rabe za razlicite svrhe..tako nekako..
uglavnom ono sto je bitno je to da su ludo neophodne za razvoj mozga..posebice ta DHA komponenta koja se izgleda nalazi samo u ribama..ona se direktno ugraduje u sivu masu i ukoliko je nemas(a najcesce nemas)cak sam negdje nasla podatak da se razgraduje tvoja vlastita..
zato ju je preporucljivo piti..
e sad..ja sam ju nasla isto u vidu NW prenatala omega 3..cijena mi je ok,pa nisam njiskala dalje,ali mogla bi recimo usporediti sastav i koncentraciju sa recimo nekim drugim omega 3(ribljim..mislim da cak dm ima nesto takvo..muz mi je to gfutao za psorijazu,ali se sjecam da se rijetko nadu..slabo dobivaju posiljke bas toga :ne zna:)

msilim da je kombinacija prenatala i DHA cisto dovoljna..:)
ukoliko nema drugih pretenzija(ako si anemicna,vegetarijanac,imas slucaj osteoporoze u obitelji ili ne volis mljecne proizvode i sl..)

lianne
08.09.2012., 16:14
prije trudnoće sam znala piti NW multivitamine i nakon SVAKE tablete bi mi bilo mučno i povraćalo bi mi se. U trudnoći sam pijem elevit, i od njih mi nije bilo mučno čak ni u 1.tromjesječju. I što sad? Ne usudim se opet kupiti NW.
a koje omega 3 se isplate? Mg pijem iz dm-a, možda da se tamo uzme i omega?

jesi ih pila prije ili poslije jela?

inace sam nasla isto jedan podatak na nekoj americkoj stranici..
ukoliko ti je muka od trudnickih tableta prije jela-probaj ih nakon..i obratno..

lianne
08.09.2012., 16:23
A jos puno bolje od tableta omega-3 je jesti hranu bogatu omega-3
lososa (koliko vec smijes u trudnoci), laneno ulje, kostice, orasaste plodove...

I dalje tvrdim da osim za folate nikakvog dokaza za korist suplemenata nema (Elevita, NW ili sto hoces)--sve se vec dobije hranom.
Osim naravno ako se ne dokaze manjak necega,kao zeljeza.

problem je u koncentraciji..tesko ces prehranom postici koncentraciju koja ti treba i oblik koji ti treba(isto kao i kod folata)..osim ako se bas davis u ribi svaki dan..s tim da znamo sto kazu za losos i tunu :zubo:

ja u suplementima vidim sljedecu korist-nece se izvlaciti moje rezerve i ukoliko sta treba tu je servirano,a ne mora mi se jetra muciti sa "odmotavanjem"(tj.metaboliziranjem) iz rezervi..posebice tvari iz mojeg masnog tkiva,jer tamo su i otrovi..ne hvala :zubo:
nitko od nas ne jede toliko uravnotezeno da bi mogao svaki dan unjeti sve..da je priroda tako to zamislila ne bi radili zalihe..
e sad je samo stvar od mame do mame-zeli li prazniti svoje zalihe ili ne zeli..
ovo zvuci malo sebicno,no poanta je kasnije i u oporavku i u dojenju..sto se organizam vise crpi-teze se oporavlja..
s tim da sve ostanemo trudne sa zalihama u razlicitim stanjima,pa je do dojenja potrebno stosta popuniti..

ja sam svakako pobornik..posebice kad znam kakvo smece jedemo(nemojmo se sad praviti da smo svi na organskom i svjeze ubranom) i kako propremamo hranu..
(pre)malo je toga tu..
i onda se opet vracamo na-zalihe :zubo:

Verbena
08.09.2012., 21:40
jesi ih pila prije ili poslije jela?

inace sam nasla isto jedan podatak na nekoj americkoj stranici..
ukoliko ti je muka od trudnickih tableta prije jela-probaj ih nakon..i obratno..

u bilo koje doba sam ih pila, uvijek bi mi bilo mučno. prije jela,uz, poslije, natašte...baš bi mi bilo gadno pozlilo a nisam još ni bila trudna.
eto danas sam izgnjavila tetu u ljekarni oko tih prenatala. zaključak svi su jednako koma skupi, osim NW za koje je i teta rekla da teško padaju na želudac pa nisam htjela riskirati.
na kraju uzela za 260kn twinlab pakiranje prenatala za 2 mj o uz to dobila twinlab 50 kapsula omega 3.
i sad te twinlab prenatal kapsule smrde po ribi...bljak...
mislim da iduće naručujem s neta, bar omegu :/

maniakalna Zvjer
08.09.2012., 22:05
ja pijem elevit, twinlab omegu3 te njihov Mg400 je imam uzasne grceve...

Verbena
08.09.2012., 22:18
magnezij mi je iz dm-a, dosta pomaže kad treba...

ivancica14
08.09.2012., 22:25
Verbena svi ti vitamini i dodatci prehrani su mi strašno smetali i grozne mučnine izazivali, bez obzira kad ih pila..i tako sam prestala..nisam niti 10 tableta popila, krvna slika mi je bila dobra..

u 7.mjesecu trudnoće je počelo željezo padati i moja dr. mi je prepisala Heferol, a ja sam sad na svoju ruku kupila omegu 3 natal od NW..

ako su ti nalazi dobri, ne brini puno oko dodataka, beba sebi uzima najbolje, naš organizam pati, a ako radiš redovne kontrole - to ćeš na vrijeme i saznati :mig:

puffko
08.09.2012., 22:47
problem je u koncentraciji..tesko ces prehranom postici koncentraciju koja ti treba i oblik koji ti treba(isto kao i kod folata)..osim ako se bas davis u ribi svaki dan..s tim da znamo sto kazu za losos i tunu :zubo:

ja u suplementima vidim sljedecu korist-nece se izvlaciti moje rezerve i ukoliko sta treba tu je servirano,a ne mora mi se jetra muciti sa "odmotavanjem"(tj.metaboliziranjem) iz rezervi..posebice tvari iz mojeg masnog tkiva,jer tamo su i otrovi..ne hvala :zubo:
nitko od nas ne jede toliko uravnotezeno da bi mogao svaki dan unjeti sve..da je priroda tako to zamislila ne bi radili zalihe..
e sad je samo stvar od mame do mame-zeli li prazniti svoje zalihe ili ne zeli..
ovo zvuci malo sebicno,no poanta je kasnije i u oporavku i u dojenju..sto se organizam vise crpi-teze se oporavlja..
s tim da sve ostanemo trudne sa zalihama u razlicitim stanjima,pa je do dojenja potrebno stosta popuniti..

ja sam svakako pobornik..posebice kad znam kakvo smece jedemo(nemojmo se sad praviti da smo svi na organskom i svjeze ubranom) i kako propremamo hranu..
(pre)malo je toga tu..
i onda se opet vracamo na-zalihe :zubo:

Ali nije to opet tako jednostavno...

Mi jednostavno nemamo znanstvenih dokaza da je jesti vitamine i minerale u tabletama isto/jednako korisno kao jesti voce.

Jer suplementi ne mogu imitirati interakcije u hrani, osim toga--mi i ne znamo sastav hrane u potpunosti.

Npr jedna je studija pokazala da vitamin C pokriva samo 4% antioksidans aktivnosti jabuke.

Zato i postoji toliko labs koji se sada bave 'whole foods'.

No ima studija (i kvotali smo ih na ovom topicu) koje su dokazale korist prehrane npr hranom bogatom omega 3.

A sto se zaliha tice.. i nakon toliko godina istrazivanja, nema jos niti jedne studije koja je pokazala povezanost izmedju manjka konkretnog vitamina, minerala, aminokiseline--osim folata.
(one studije koje Bayer citira uz Elevit npr se SVE odnose na folate, plus nekoliko madjarskih studija iz 1970-tih ili 1980tih koje nitko poslije nije uspio ponoviti).

A nije da farmaceutska industrija nema interesa, zar ne.
Sto ce reci da zalihe cak i u sirokoj populaciji nisu bas tako lose.

Ja nisam pobornik, dapace. Nisam ih uzimala, osim folata.

Na kraju, nek uzima tko hoce. No glavni razlog sto pisem je da se cure koje ne uzimaju ne uzrujavaju.

zvrčak mali
09.09.2012., 16:12
Molim Vas za savijet :) trudna sam već 2 mjeseca i do sada nisam uzimala nikakve vitamine... Zdravo se hranim, super se osjećam i ginekologica mi nije ništa specijalno savjetovala... :( Ali danas se neki nemir u meni uvukao.. po Vašem mišljenju, koliko je velika moja pogreška bila i da li sam možda time naštetila svojoj bebici... Tješim se da ni naše mame nisu ništa uzimale, a rađale su zdravu djecu... svejedno, sutra čim ustanem idem u ljekarnu i kupujem neki nadomjestak prehrani... Vaša preporuka, koji da uzmem... :confused:
evo, bacam se na čitanje cijele teme :D

campi
09.09.2012., 16:25
ja pijem prenatal, kako od kojeg proizvođača od početka i to mislim da je uvrh glave...doktor me je jedino odmah kad sam saznala da sam trudna pitao da li uzimam folnu, a u prenatalu je ima tako da nisam doatno još uzimala..mislil da ti je ona najvažnija, ali u prva tri mjeseca, a ti si već prošla prva dva pa sad neznam da li je potrebno..

Verbena
09.09.2012., 19:07
sad sam proučila sastav Elevit vs. Twinlab
Twinlab se navodno pije 2 tablete dnevno a elevit 1. A omjer sastojaka odgovara 2:1, tako da možete piti 1 kapsulu TL i doći ćete na isto kao da pijete elevit, a boca će trajati 4mj. Jedino mi se čini da ima malo željeza i jedan i drugi, oko 15%RDA.
Molim cure koje se kuže da me isprave ako griješim u ovoj laičkoj procjeni.

bubley
09.09.2012., 20:09
Molim Vas za savijet :) trudna sam već 2 mjeseca i do sada nisam uzimala nikakve vitamine... Zdravo se hranim, super se osjećam i ginekologica mi nije ništa specijalno savjetovala... :( Ali danas se neki nemir u meni uvukao.. po Vašem mišljenju, koliko je velika moja pogreška bila i da li sam možda time naštetila svojoj bebici... Tješim se da ni naše mame nisu ništa uzimale, a rađale su zdravu djecu... svejedno, sutra čim ustanem idem u ljekarnu i kupujem neki nadomjestak prehrani... Vaša preporuka, koji da uzmem... :confused:
evo, bacam se na čitanje cijele teme :D

Ista situacija kod mene....prije neki dan sam tek kupila Elevit, a kad potrošim to prebacujem se na NW, zbog boljeg omjera količine i cijene. Također mi niti jedan od 2 ginekologa koje sam posjetila dodatke prehrani nije NI SPOMENUO. Ni folnu, ni vitamine, ni minerale, NIŠTA, apsolutno ništa. Sama sam se počela raspitivati o tome, brinuti se i naravno nabijati si paniku :rolleyes:
Inače, iako se i ja brinem oko toga, mislim da razloga za paniku ipak nema. Znam cure koje nisu ništa pile u trudnoći, samo su pazile na prehranu koliko su mogle i sve je bilo u redu s bebicom...Ja sam u 14.tjednu, zasad je sve u redu s mojom krvnom slikom i urinom, kao i bebica na UZV, i nuhalni nabor je 1.2 mm.
Ponekad mislim da je sve to jedna velika industrija i zarada (općenito s raznim dodacima za ovo i ono, ne samo kroz trudnoću), no svejedno ih uzimam, naškoditi neće, a budući da većinu trudnoće neću imati vremena da si svakodnevno kuham nešto ekstra zdravo i organsko, pa barem da iz tablete dobijem ono što kroz prehranu ne uspijem.

mihaela8
09.09.2012., 22:00
Meni isto ginekolog nije ništa preporučio. Na svoju ruku počela sam piti folnu 2. mj. prije nego sam ostala T (sad sam 8+2) i nastaviti ću je piti do 12 tj. Kada sam ga pitala za Prenatal ili neke slične vitamine rekao je da je to "čisto bacanje novaca" tako da više nisam sigurna da li ću uopće nakon 12 tt nastaviti što uzimati. :ne zna: Jedino za folnu je komentirao da koristi razvoju bebe uz napomenu da bi bilo dobro uzimati je čak i 6. mj. prije začeća. Nastojim hraniti se zdravo i raznoliko tako da sam za sada odlučila pričekati nalaz krvne slike pa onda vidjeti što ću dalje.

bubley
09.09.2012., 22:05
Meni isto ginekolog nije ništa preporučio. Na svoju ruku počela sam piti folnu 2. mj. prije nego sam ostala T (sad sam 8+2) i nastaviti ću je piti do 12 tj. Kada sam ga pitala za Prenatal ili neke slične vitamine rekao je da je to "čisto bacanje novaca" tako da više nisam sigurna da li ću uopće nakon 12 tt nastaviti što uzimati. :ne zna: Jedino za folnu je komentirao da koristi razvoju bebe uz napomenu da bi bilo dobro uzimati je čak i 6. mj. prije začeća. Nastojim hraniti se zdravo i raznoliko tako da sam za sada odlučila pričekati nalaz krvne slike pa onda vidjeti što ću dalje.

To ti je super.
Samo što ja trudnoću nisam planirala, i za nju sam saznala sa 7 tj + 6 d. Dakle skoro prva 2 mjeseca nit sam se nešto posebno pazila, niti sam pila neke vitamine i minerale. Znam da ovo što sad pijem neće to nadoknaditi, ali svejedno mislim da nije naodmet, ipak se danas teško prehranom može unijeti sve što je organizmu potrebno inače, a kamoli u trudnoći. A opet ko što sam spomenula ima žena koje ništa ne piju i opet sve u redu bude. Bar dosad nisam čula za slučajeve gdje se dijete rodilo s nekom manom ili poremećajem jer žena nije uzimala dodatke prehrane u trudnoći! Daleko je korisnije kloniti se štetnih tvari, od junk fooda, cigareta, alkohola, stresa, fizičkih napora itd.

puffko
09.09.2012., 22:50

Dobar ti je ginekolog :)
Da, dobra je ideja piti folnu prije zaceca, tkogod planira trudnocu bi je trebao poceti piti od pocetka pokusavanja.
Za folnu je dokazano da smanjuje rizik anomalija neuralne cijevi.

toka13
10.09.2012., 07:28
meni je moja u prvoj trudnoći preporučila centravitov prenatala, pila sam ga u cijeloj trudnoći, ali ne baš skoro svaki dan, nekad zaboravila, nekad mi bilo muka stavit išta u zube, a kamoli još tabletu :)
sad smo počeli raditi na drugoj bebici pa sam i počela piti NW prenatal, baš zbog te folne.

Verbena
10.09.2012., 07:55
cure kojima gin nije rekao, folnu treba piti bar 1. tromjesječje a može i prije začeća. ostale dodatke po želji. folna održava trudnoću i smanjuje rizik od nekoliko gadnih deformacija ploda, a ne uzimamo potrebnu količinu hranom.
ostale vitamine pijte prema željama i mogućnostima. ja sam inače zdrava i ne pijem nikada dodatne vitamine, ali u trudnoći pijem da mi dijete ne bi iscrplo moje zalihe kalcija, željeza itd...

lianne
10.09.2012., 12:25
Ali nije to opet tako jednostavno...

Mi jednostavno nemamo znanstvenih dokaza da je jesti vitamine i minerale u tabletama isto/jednako korisno kao jesti voce.

Jer suplementi ne mogu imitirati interakcije u hrani, osim toga--mi i ne znamo sastav hrane u potpunosti.

Npr jedna je studija pokazala da vitamin C pokriva samo 4% antioksidans aktivnosti jabuke.

Zato i postoji toliko labs koji se sada bave 'whole foods'.

No ima studija (i kvotali smo ih na ovom topicu) koje su dokazale korist prehrane npr hranom bogatom omega 3.

A sto se zaliha tice.. i nakon toliko godina istrazivanja, nema jos niti jedne studije koja je pokazala povezanost izmedju manjka konkretnog vitamina, minerala, aminokiseline--osim folata.
(one studije koje Bayer citira uz Elevit npr se SVE odnose na folate, plus nekoliko madjarskih studija iz 1970-tih ili 1980tih koje nitko poslije nije uspio ponoviti).

A nije da farmaceutska industrija nema interesa, zar ne.
Sto ce reci da zalihe cak i u sirokoj populaciji nisu bas tako lose.

Ja nisam pobornik, dapace. Nisam ih uzimala, osim folata.

Na kraju, nek uzima tko hoce. No glavni razlog sto pisem je da se cure koje ne uzimaju ne uzrujavaju.

Ako ces tako gledati-znanstvenih dokaza nemas za NISTA..
nitko ti znanstveno ne moze garantirati koliko c vit.imas bas u toj narandi koju jedes :zubo:
i studija imas svakakvih..ja iskreno vise u studije ne vjerujem,jer ces za jednu te istu stvar naci gro studija i hrpa ce ih biti kontradiktorna(ja sam nasla studiju koja je pokazala da 90% jabuka starijih od tjedan dana u svom sastavu vise nema nista osim vlakana:rolleyes:)
to sve skupa je jako diskutabilno i vjerovati studijama je glupost..
treba se voditi samo nekakvom zdravom logikom i vlastitim zakljuccima..
ono sto osobno vjerujem je da razina vitamina u hrani je minorna,jer hranu nabavljamo iz centara i od svukud a ona je iskreno znj.kvalitete..ok izgleda,a sastav je nikakav..jedino mogu vjerovati svjeze ubranoj hrani iz svog vrta,ali i tu je pitanje koliko cu cega pogoditi koji dan i ovisi o tome kako pripremam tu hranu..
ja samo znam da je vitamin-vitamin..njegova forma i kemijska formula je jednaka..tjelo ne prepoznaje da li je to "prirodno" ili "sintetsko"..
ono sto je otkriveno zadnjih desetljecja su te interakcije i oblici,ali kod minerala(npr oblik kalcija i njegov omjer sa fosforom)..
slazem se da je sve to skupa jos poprilicno misteriozno..
s tim da je priroda zaista napravila da su stvari dostupnije i manje dostupne ovisno o potrebi..primjerice c i b vit.imas na sve strane,visak popisas..problem rijesen..dok ces se vise namuciti da prirodno dodes do omega 3..

ono sto mi logika nalaze je da treba u trudnoci piti nadomjestke, jer je to zaista posebno stanje..i za bebu i za mamu..
jer nije stvar samog razvoja bebe(i ciganice i somalijske zene iznesu trudnocu)..nego svega poslije..stanje tvog organizma,bebinog,imuniteta..

evo ja prvu trudnocu nisam ni osjetila..niti mi je padala kosa,niti oslabili zubi..nista,nista..
jedino sto mi se spustila razina zeljeza(sto sam i ocekivala,jer sam nazalost zbog recesije pocela jesti sve manje crvenog mesa :tuzni:)..puerperij prosao odlicno..jako brzo se oporavila..nikakvih posljedica nemam!
malisa je evo dvije godine-imunitet odlican(vrticko djete od godine dana,a svega smo 3-4 puta zavrsili na atb.),zdravlje odlicno(niokakve zutice,anemije..)viskokointeligentan(razina govora i povezivanja godinu dana naprednija..e sad da li su tu pomogle te omega 3-ne znam..ali opet ih pijem :zubo:)..
mislim da je sigurno bar 1 % u svemu pomoglo sto sam promisljeno sve to skupa "odradila" i pila kljucne stvari u kljucnom trenutku :zubo:
ne znam..sad cu vidjeti s njom sta ce biti :cerek:

i da-sintetski vitamini su danas najjeftiniji i najdostupniji izvor vitamina(u prosjeku jedna multivitaminska tableta koja zamjenjuje hrpu stvari kosta oko 1 kn!)..naravno da industrija ima koristi od toga,ali postoji gro industrija koje su beskorisnije i zaraduju puno vise na ljudskim glupostima nego sto je industrija vitamina i minerala..osobno to ne bi gledala tako..gledam da samo u svemu tome samo treba biti pametan,ne srljati i educirati se :)

tko ne zeli vitamine-treba znati cega,koliko i kad jesti..dapace..
tko zeli piti-neka pripazi sto i koliko pije..
i to je to :)

lianne
10.09.2012., 12:35
cure kojima gin nije rekao, folnu treba piti bar 1. tromjesječje a može i prije začeća. ostale dodatke po želji. folna održava trudnoću i smanjuje rizik od nekoliko gadnih deformacija ploda, a ne uzimamo potrebnu količinu hranom.
ostale vitamine pijte prema željama i mogućnostima. ja sam inače zdrava i ne pijem nikada dodatne vitamine, ali u trudnoći pijem da mi dijete ne bi iscrplo moje zalihe kalcija, željeza itd...

meni je prvi ginic isto rekao da sve zene koje planiraju trudnocu trebaju poceti piti folnu i koji mjesec prije zaceca..
tako sam i ja pila cca.2 mj prije no sto sto rekli "idemo na bebu"..
folna je definitivno najbitnija..posebice prvo tromesjecje..
i to piti 0,8 mg (tj.800 mikrograma)..

negdje sam nasla podatak da je razlog tome sto jednostavno neka podneblja zbog sastava tla,klime,oborina ne podrzavaju zadrazavanje folata u hrani..postoje zemlje gdje trudnice ne moraju piti folate,jer ih dosta unose hranom..kod nas je hrana itekako oskudna..
no to je samo studija..gore sam vec navela da sve to treba uzimati sa rezervom..ali zanimljivo je uvijek malo "prosiriti horizonte" :D

puffko
10.09.2012., 22:04
Lianne-mislim da cemo agree to disagree :)

Jer ja jednostavno ne prihvacam da 'znanstvenih dokaza nema za nista' (onda bih mogla lijepo odustati od svog posla).

Slazem se da kvalitete studija se razlikuju, ali zato ih i citam detaljnije da vidim na osnovu cega su doneseni zakljucci, kakva je statistika i je li potvrdjena studija drugima ili ne.

Ako cemo anegdotalno--ja sam isto iznijela trudnocu bez ikakvih problema sa super kosom, kozom, imunitetom, radila do 38 tjedana (i isla na jogu itd), a imam i godina... rodila zdravo dijete, prvu bolest zbog koje je ostala doma (virusni laringitis pokupljen u vrticu usred zime tu kod nas na NZ) imala je sad sa skoro 2.5 godine a antibiotike nije nikad popila, e sad koliko je pametna--nisam tu objektivna za procijeniti :D ali bilingvalno je i motoricki vjesto dijete.

Osim folne nista nisam pila. Hranimo se raznoliko, ali da sad nesto posebno.. ne znam, tesko mi je procijeniti, cini mi se da se u mojoj okolini svi tako slicno hrane.

chasei
14.09.2012., 14:32
zanimljivo...
bila sam na prvom pregledu sa 11+2 i prihvatio se moj ginić teme vezano za folnu, al mi reko da je još rano, da ćemo o tome kad se vidimo za mjesec dana, i to AKO ćemo...i to je bilo to...a sestra mi vani rekla da kupim elevit...

zvrčak mali
16.09.2012., 17:39
Evo, i ja sam si sad kupila taj elevit, čisto da se malo umirim... jer, kao što je netko lijepo rekao "i ciganice i somalijske žene su uspjele iznijet trudnoću" pa budem valjda i ja... :rolleyes: ali, svejedno, mislim da nije profesionalno od ginekologice što mi ni folnu nije spomenula, ništa, nikad... dobro da postoji ovakav oblik edukacije ;)

tejja
22.09.2012., 19:19
ja sam počela piti centravit prenatal kad sam saznala da sam trudna, ali sam dobila osip pa sam prestala piti... pila sam folnu kiselinu dok nisam potrošila dvije kutije koje mi je doktor prepisao i sad sam prije tjedan dana počela piti hippov natal (vitamini u sokiću) i od njih nemam nikakav osip i magnezij. sada se osjećam puno bolje, nemam migrene ni grčeve.

eeeejjj jel mi možeš rećkakv ti je bio osip??? Ja jučer dobila nekakav osip po licu i čelu pa ne znam od čega je, čekam ponediljak da idem doktorici a pijem taj centravit

tejja
22.09.2012., 19:24
Drage trudnice, jel itko od vas imao ikakav osip po licu???
Ja sam ga jučer dobila, sad sam cila ko sugava, fuuuj :(:(...Čekam ponedjeljak da odem doktorici...osip nije crven već onako ka vodenast, puno nekih malih točkica....i ne svbi???????????
btw u 18 sam tjednu...

Evil-smile
22.09.2012., 19:48
ja sam pila folacin prva tri mjeseca, točnije do 13 tt, od tada sam na prenatalu od NW-a, a od 19 tt čini mi se i na magneziju.

cheril
23.09.2012., 11:09
moja gin. mi nije rekla da uzimam bilo kakav dodatak prehrani što mi je sasvim uredu, jer je moj izbor bio da ne želim uzimati nikakve tabletice (makar i vitamini bili) osim u slučaju da mi krvna slika ne pokaže drugačije. S druge strane mi nije nimalo uredu kad vidim da mi prijateljice izlaze od gin. s hrpom promotivnih letaka za dodatke prehrani, nekakve kremice i sl. Mislim da je puno bolje jesti raznovrsnu prehranu..

Evil-smile
23.09.2012., 15:22
je istina, raznovrsnu prehranu iz bakinog vrta.

ja jedem ogromne količine voća, povrća i mesa, zbilja raznovrsno, ali budimo realni ona smrznta brokula iz kauflanda ne puca vitaminima.

dok nisam počela piti prenatal a kad sam ušla u drugo tromjesečje umirala sam od malaksalosti i umora. čim sam počela piti vitamine i žinvula sam i imala snage za kućanske poslove.

naravno, poštujem svačiju odluku u vez vitamina i dodataka prehrani, ali eto recimo sada magnezij me spašava od kontrakcija.

cheril
24.09.2012., 06:59
..ma uredu je ukoliko oni pomognu oko nekih poteškoća, ali mi je neshvatljivo da se trudnice uplaše da će naštetiti bebi jer nisu ništa koristili za vrijeme trudnoće. Mislim da treba poraditi više na edukaciji što znače ti dodatci prehrani i dati svakome pravo izbora. No to neće biti moguće dokle god gin. reklamiraju iste.

RenataAL
24.09.2012., 12:28
eeeejjj jel mi možeš rećkakv ti je bio osip??? Ja jučer dobila nekakav osip po licu i čelu pa ne znam od čega je, čekam ponediljak da idem doktorici a pijem taj centravit

meni je taj osip bio onak ispod ruku, ali prema prsima, i prestao je kad sam prestala piti vitamine...nisam bila kod doktorice, tata mi je rekao da je on jednom popio previše nekih vitamina i da je to isto dobio tako da sam to povezala isto s tim... ali sad pijem hippove vitamine koji su ustvari sokić i nema ništa od tog osipa
namjeravam popit do kraja te vitamine što sam počela da se ne baca pa ću vidjeti hoće li se opet pojaviti

aFrOdiVa
25.09.2012., 14:21
Ja sam prije nego sam zatrudnila pila NW prenatal, prva tri mjeseca folnu i sad sam prešla na Elevit. Ako vam je blizu Mađarska, odite tamo po Elevit jer je duplo jeftiniji nego kod nas. Ja sam se opskrbila za cijelu trudnoću!

buhtla_os
26.09.2012., 12:38
Ja sam prije nego sam zatrudnila pila NW prenatal, prva tri mjeseca folnu i sad sam prešla na Elevit. Ako vam je blizu Mađarska, odite tamo po Elevit jer je duplo jeftiniji nego kod nas. Ja sam se opskrbila za cijelu trudnoću!

stvarno? kolko si platila? ja sam gledala po netu mađu, srbiju, sloveniju, italiju i svagdje su iste cijene...

angelina333
29.09.2012., 07:30
ej ovo je bila hvale vrijedna info :cerek: Otisla odmah i kupila, i puno bolje su mi pale na zeludac nego centravitove, mora bit zbog cijene :)
Stavise brijem da mi smanjio apetit od kad ih pijem. Sto se tice kalcija , svakako ga pijem dodatno od pocetka trudnoce, a zeljezo mi je za sada super.
potpisujem! pijem A-Z Mama iz dm-a 2 mjeseca prije nego sam zatrudnila, i još ih pijem, i pit ću dok dojim. jedino sam prije T, i prva 3mj. pila folnu preko recepta od 5mg.
povremneo znam kupiti omegu3, isto u dm-u.

lianne
29.09.2012., 11:45
potpisujem! pijem A-Z Mama iz dm-a 2 mjeseca prije nego sam zatrudnila, i još ih pijem, i pit ću dok dojim. jedino sam prije T, i prva 3mj. pila folnu preko recepta od 5mg.
povremneo znam kupiti omegu3, isto u dm-u.

i meni su super..totalno otkrice..:top:
doduse ja ih mjesam sa prenatalom,ali cim potrosim mix idem samo na njih..sastav je super,a cijena je smjesna:D

ivanna86
30.09.2012., 09:23
cure, kako se zovu oni vitamini sto imaju u kutiji tablete i kapsule s omegom 3? jel to nw ili?

mio mao
30.09.2012., 09:30
cure, kako se zovu oni vitamini sto imaju u kutiji tablete i kapsule s omegom 3? jel to nw ili?

mislim da je to od dietpharma. popila sam jednu kutiju tih. do sada sam pila NW, te s omegom i sada elevit (malo za promjenu, da ne bude dosadno):)

brita
30.09.2012., 10:20

mislim da centravit.. od dietpharma..
ja sam dobila onaj poklon bon u onoj vrećici moja srećica pa mi sad to stiglo...
ne znam koliko koštaju.. ajde ako ćeš kupovati javi koliko koštaju, baš me zanima :durica

bubley
30.09.2012., 10:38
U 4. sam mjesecu trudnoće. Što se sastava tiče, biste li radije preporučili NW Prenatal ili AZ Mama?
Prva 2 mjeseca nisam ništa uzimala, a kroz 3.mj. Elevit koji mi je upravo pri kraju...

Pache Mallo
30.09.2012., 10:48
mislim da centravit.. od dietpharma..
ja sam dobila onaj poklon bon u onoj vrećici moja srećica pa mi sad to stiglo...
ne znam koliko koštaju.. ajde ako ćeš kupovati javi koliko koštaju, baš me zanima :durica

Da da, to su od centravita, tablete vitamina i kapsule ribljeg ulja.

matijacip
30.09.2012., 11:17
Centravit Prental 106,30kn
vitamini+minerali+omega3
ima ih za mjesec dana ;)

JustForFun
01.10.2012., 09:59
i ja pijem te iz dm-a, kolko sam skontala sastav je tu negdje sa svim drugim prenatalima, e sad kvaliteta, stvarno ne znam, meni pašu punim, nikakvih tegoba

još odvojeno uzimam željezo heferol natašte jer mi je nisko (+vitamin C)
magnezij
kalcij
omega 3

lianne
01.10.2012., 23:27
U 4. sam mjesecu trudnoće. Što se sastava tiče, biste li radije preporučili NW Prenatal ili AZ Mama?
Prva 2 mjeseca nisam ništa uzimala, a kroz 3.mj. Elevit koji mi je upravo pri kraju...

prenatal od nw zbog folne..popij jednu kutiju,pa mozes prijeci na a-z mamu :)
naime ona ima premalo folne za prvi trimestar..poslije je ok :)

lianne
01.10.2012., 23:30
cure otkrila sam u dm-u da one njihove riblje kapsulice imaju 120 mg DHA..dok ove sta pijem od NW imaju 100..
cim popijem prelazim..:zubo:
mislim da imaju 60 tabletica i dodu 30 kn :mig:

nikol10
02.10.2012., 07:36
curke...da li je bolje piti magnezij 300 ili onaj iz dm-a običan šumeći?

RenataAL
02.10.2012., 08:08

centravit je to... ja sma taj pila i od njega dobila osip... sad namjeravam popiti preostale tablete, jer je moguće da je ospi bio jer su taman tad bile one vrućine...

JustForFun
02.10.2012., 08:08
curke...da li je bolje piti magnezij 300 ili onaj iz dm-a običan šumeći?

i mene to zanima
mada ja pijem šumeći jer mi se sviđa da pijem nešto s okusom s obzirom da sam na vodi uglavnom zbog dijabetesa

brita
02.10.2012., 19:57
cure, a jel pijete dodatno kalcij u trećem tromjesječju? u kojem obliku ( šumeći, tablete)...

JustForFun
03.10.2012., 08:45
ja od drugog tromjesečja već pijem dodatni kalcij, šumeće tablete iz dm-a, nije mi to doktor propisao, ali čitala sam kao da je dobro pa eto...

jer ipak bebi se kosti razvijaju i ako nema dodatnoona vuče iz tvojih kostiju

pazim da prenatal i željezo odmaknem s uzimanjem od kalcija par sati, jer kao željezo i kalcij se međusobno ometaju u apsorpciji

apeitheia
09.11.2012., 17:18
ja pijem solgarove prenatal vitamine,twinlab magnezij i krecem sad an twinlab omegu-3.inace solgarovi prenatali su jedni od najboljih vitamina jer su prirodni,tj. naslicniji prirodnim i tijelo ih bolje apsorbira.a i prijateljica koja je doktorica rekla je da su po zadnjim istrazivanjima solgarovi jedni od najboljih vitamina opcenito.:mig:

AmonRaa33
16.11.2012., 17:35
zena pije elevit protanal zanima me da li se moze dobiti na recept ili se mora uzeti za novac

VUITTONKA
16.11.2012., 20:24
zena pije elevit protanal zanima me da li se moze dobiti na recept ili se mora uzeti za novac

ma ništa to ne ide na racept, sve moraš platiti

cerveza
17.11.2012., 14:20
cure,imam par pitanja i pliz pomagajte dok ne dođem do prve kontrole...
mislim da imamo plusić,nisam još radila test(ali sam prilično sigurna):D...

Počela bih piti te dodatke(vitamine i min.) pa nisam sigurna koliko mi folne treba u ovom prvom tromjesečju jer sam bila na ispitivanju prije godinu dana minerala u organizmu i test je pokazao : 0 bodova za folnu kiselinu i selen ...

I sada me zanima da li bi mi folna od 800 mg bila dovoljna ili mogu i povećati dozu??? I da li je sad dovoljna samo čista folna ili treba neka kombinacija???

Također bi počela piti i magnezij bar 450-500 mg zbog kontrakcija jer sam prije 7 god. imala u prvoj trudnoći jake kontrakcije od 18 tt do poroda i bila u bolnici na tokolizi mjesecima i pila kod kuće prepar i normabel,a nitko mi nikad nije spomenuo magnezij,za njega sam doznala tek poslije poroda:rolleyes:

Hely
17.11.2012., 16:00
Mislim da ti je folacin po tom pitanju najbolji.Ako je i previse ostatak ces pomokrit.Ja od kad sam saznala da sam trudna pijem mg (nemam stolice bez njega).

cerveza
17.11.2012., 16:23
Tenkju:)

znači čista folna...to sam negdje pročitala prije par godina da se sa folnom kis. ne može pretjerati jer višak uvijek izađe mokrenjem...

Znači ne treba mi uz folnu vit.D ili kalcij?

A magnezij ovaj puta obavezno pijem,valjda će biti dovoljno oko 500 mg?...ne mogu zamisliti da opet prolazim kroz one bolove maternice i kontrakcije od kad progledam do kasno u noć:(

Hely
17.11.2012., 18:44
Tenkju:)

znači čista folna...to sam negdje pročitala prije par godina da se sa folnom kis. ne može pretjerati jer višak uvijek izađe mokrenjem...

Znači ne treba mi uz folnu vit.D ili kalcij?

A magnezij ovaj puta obavezno pijem,valjda će biti dovoljno oko 500 mg?...ne mogu zamisliti da opet prolazim kroz one bolove maternice i kontrakcije od kad progledam do kasno u noć:(

Prva tri mj ti je dovoljna folna i naravno uravnotezena prehrana...Ja saisto imala kontrskcije u prvoj trudnoci i rodila sa 35 tt.Ja sam se bas malo dala u istrazivanje oko tog mg i naravno pitala dr koji je oblik najbolji...Najbolji je citrat-ima najbolju asorpciju a najlosiju asorpciju imaju karbonati( sumeci )i oni se taloze na bubrezima pa i nije najbolji izbor...oksidi su ti negdje u sredini...Ja uzimam od solgara mg citrat skup je
dosta ali kazu da su jedni od najboljih...

cerveza
17.11.2012., 18:56
Prva tri mj ti je dovoljna folna i naravno uravnotezena prehrana...Ja saisto imala kontrskcije u prvoj trudnoci i rodila sa 35 tt.Ja sam se bas malo dala u istrazivanje oko tog mg i naravno pitala dr koji je oblik najbolji...Najbolji je citrat-ima najbolju asorpciju a najlosiju asorpciju imaju karbonati( sumeci )i oni se taloze na bubrezima pa i nije najbolji izbor...oksidi su ti negdje u sredini...Ja uzimam od solgara mg citrat skup je
dosta ali kazu da su jedni od najboljih...

ok,hvala ti...

danas sam i ja naišla na taj podatak o magneziju,da je bolje citratni oblik...potražit ću Solgarov...koja mu je cjena?

EDIT-sad sam izguglala cijenu i podnošljiva je da se pije 1 tableta dnevno,ali s obzirom da je u 1 tableti samo 200mg i preporučuje se piti 2 dnevno,a ja bi trebala i 3 dnevno... to je onda preskupo...moram naći nešto od bar 500mg i da se pije 1 dnevno...

apeitheia
17.11.2012., 19:28
ja ti pijem solgarove prenatal vitamine i izvrsni su,ali nisam imala para za magnezij pa sam uzela drugu dobru soluciju,a to ti je twinlabov magnezij.100 komada za 94kn i jos je od 400 miligrama :D
meni je dobar,redovito sam na wcu od njega i osjetim veliku pormjenu ako ga ne uzmem,od bolova i grceva,do glavobolja.dakle djeluje

cerveza
17.11.2012., 19:53
ja ti pijem solgarove prenatal vitamine i izvrsni su,ali nisam imala para za magnezij pa sam uzela drugu dobru soluciju,a to ti je twinlabov magnezij.100 komada za 94kn i jos je od 400 miligrama :D
meni je dobar,redovito sam na wcu od njega i osjetim veliku pormjenu ako ga ne uzmem,od bolova i grceva,do glavobolja.dakle djeluje

hvala na iskustvu i savjetu:)
a jeli taj twinlabov magnezij isto citratnog oblika ili?

Duga111
17.11.2012., 20:09
hvala na iskustvu i savjetu:)
a jeli taj twinlabov magnezij isto citratnog oblika ili?

oksid

cerveza
17.11.2012., 20:20
oksid

:top:

a koji je još citratni osim ovog Solgarovog?

cerveza
17.11.2012., 21:03
Evo šta sam još našla o magneziju i njegovoj apsorpciji...vidim da svi spominjete kako imate rijeđu stolicu od njega,ali to je često znak nedovoljne apsorpcije...

"Oralni dodaci magnezija raspoloživi su u organskim solnim kelatima kao što su magnezij-citrat i magnezij-malat. Oni se prilično dobro apsorbiraju, osobito oni u obliku praška kojemu se dodaje voda i koji se može prilagoditi vašoj dozi. Važno je tokom dana raspodijeliti dozu kako ne biste svakom pojedinom dozom preopteretili tijelo s previše magnezija. Carolyn Dean savjetuje da prvu dozu uzmete rano ujutro a sljedeću kasno popodne – one se podudaraju s periodom kada je razina magnezija u tijelu niska. Da li je to samo slučajnost da se ovi periodi niskih zaliha magnezija i slabe snage podudaraju s kulturološkim obredima ispijanja jutarnje kave i popodnevnog čaja?

Prorijeđene stolice pokazuju da niste apsorbirali magnezij već da on djeluje kao laksativ. Kada magnezij putuje crijevima manje od dvanaest sati on se prije potpuno izluči nego što se apsorbira. Ako primijetite da mijenjanjem doza ne možete izbjeći laksativni učinak, mogli biste iskušati oralni dodatak koji je keliran u aminokiselinu, kao što su magnezij-taurat i magnezij-glicinat za kojeg mnogi smatraju da se bolje apsorbira od onoga u obliku soli te da je manje vjerojatno da će uzrokovati rijetku stolicu. Pojedinci koji trebaju malo pomoći s probavom kao što su djeca, stariji odrasli, te bilo tko sa smanjenom želučanom kiselinom ili crijevnom disbiozom, trebaju razmotriti homeopatski magnezij, zvani i tkivna sol ili biokemijska sol. Odgovarajuća je 6x doza magnezij-fosfata i djeluje tako da uvodi magnezij u stanice, gdje i pripada. Propisuje se također i kao lijek za mišićne grčeve i grčeve drugih vrsta. Magnesia phosphorica može pomoći u smanjenju ili uklanjanju rijetke stolice dok uzimate oralni dodatak magnezija pružajući vam pozitivni znak da vaše tijelo doista prima magnezij u stanice."

evo link na cijeli tekst,ako vam se da čitati...:D

http://istineilaziohrani.blogspot.com/2011/08/velicanstveni-magnezij.html

evo još nešto zanimljivo...
"Jedno istraživanje provedeno iste godine potvrdilo je da terapija magnezijevim sulfatom, ukoliko se daje majkama prije poroda, smanjuje rizik od cerebralne paralize u novorođenčadi premale tjelesne težine. Ova su istraživanja vrlo značajna i potvrđuju da je terapija magnezijem u žena s ovakvim problemima u trudnoći vrlo korisna i trebala bi se češće primjenjivati u medicinskoj praksi, osobito i zato što je potpuno bezopasna. Ovakva terapija, naime, ne izaziva nikakve neželjene nuspojave."

Hely
17.11.2012., 21:38
Meni je stolica ok...Zadnjih dana i pre tvda ( ispričavam se na detaljnom opisu).Ja sad uzimam 400 mg iako sam cijelo drugo tromjesječe uzimala 600mg ali onda bi mi znala stolica biti mekša ( ne uvijek)...Smanjila sam zbog toga šta još u ovim prenatalnim vitaminima ima magnezija pa još unosim hranom tako da mislim da je to dosta...To negdje ispane 500mg u obliku dodataka +hrana...Istina da je skup sport ali ja sam počela s tim a sad me je strah išta mijenjat dok je sve ok...Još sad u utorak kad sam bila na pregledu 31 tt ( hvala Bogu zatvorena i sve super) mi je dr. preporučio da bi bilo dobro sad zadnja dva mj. uzimat omegu 3 muka mi je došlo - opet dodatni trošak....Sva sreća da je jedna kutija dovoljna do kraja...:)

apeitheia
18.11.2012., 04:45
Na wc idem redivito jer uzimam velike kolicine magnezija.oko 2 tablete,znaci 800mg plus citrat iz prenatala solgarovih.dakle 900mg skoro! Znam da je citrat bolji ali uzimati te kolicine uz tu cijenu...a dakle djeluje mi ovaj i to ajme

cerveza
18.11.2012., 07:23
hvala curke,na podrobnom opisu:cerek:

sutra idem u potragu po ljekarnama pa ću vidjeti šta imaju,a možda nađem i nešto homeopatsko,to bi bilo možda bolje...

Anabelly
28.11.2012., 13:57
Evo ja sam 17+3, i uzela sam Centravit Prenatal... Cini mi se ok,osim sto mi izaziva strasnu glad :503:
Imate li mi nesto za preporuciti, sto da kupim...? ;)

JustForFun
28.11.2012., 14:27
do kad se uzima magnezij zna li tko?

nuklea500
28.11.2012., 14:46
do kad se uzima magnezij zna li tko?

Svatko tvrdi drugačije. Nama u bolnici govorili do 32 tt.

Inače, ja od 23 tt ne pijem prenatal jer sam pročitala da se gynipral ne uzima uz D vitamin i kalcij.

Pijem sljedeće:

http://www.dietpharm.hr/default.asp?ItemSubID=21&PiID=192

http://www.dietpharm.hr/default.asp?PiID=186&ItemSubID=21

http://www.dietpharm.hr/default.asp?PiID=147&ItemSubID=21

http://www.oktal-pharma.hr/hr/zastupstva/proizvod/189/

JustForFun
28.11.2012., 14:53
evo ja sam na pragu 32. tjedna malte ne i po tome bih trebala prestat pit magnezij, a mene strah nekih kontrakcija ili nečega ranije

do kada ćeš ga ti pit????

nuklea500
28.11.2012., 16:08
evo ja sam na pragu 32. tjedna malte ne i po tome bih trebala prestat pit magnezij, a mene strah nekih kontrakcija ili nečega ranije

do kada ćeš ga ti pit????

Posavjetovat ću se još s ginekologom, ali zasad ne planiram prestati prije 36 tt. Ako dočekam te tjedne...

JustForFun
29.11.2012., 08:24
ja sam isto svome spomenula na pregledu sa 31tt da pijem magnezij, on je prokomentirao da je magnezij dobar, ništa nije spominjao da prestanem pa sad :ne zna:

buhtla_os
30.11.2012., 12:56
ja sam čitala da mg piju i dojilje...

teta mina
02.12.2012., 11:05
Koliko Mg-a treba uzimati dnevno? Meni je dr rekla 300 miligrama. Njega je bilo u sumecem obliku u mojoj apoteci a kako ne mogu piti nista sumece uzela sam od NW tablete od 250. Probava mi je ok, 1-2 puta dnevno. Do 12 tj pila sam i folic plus.

U prosloj trudnoci sam pila elevit li mi je bilo previse davat pa sam uzela Twinlabove prenatal od kojih mi je bilo zlo pa sam nakon tjedan dana prestala.
Koliko kosta Solgarov magnezij ili ostali vit/min koji se piju u trudnoci?

santoshi2012
03.12.2012., 07:39
Evo ja sam 17+3, i uzela sam Centravit Prenatal... Cini mi se ok,osim sto mi izaziva strasnu glad :503:
Imate li mi nesto za preporuciti, sto da kupim...? ;)

I mana muči ta glad,pijem ga cijelo vrijeme,ali koma mi je,jela,na jela,umirem od gladi,jel netko imao sličan problem pa prešao na nešto drugo?

JustForFun
03.12.2012., 08:00
ja mislim da je 350-400 mg dnevna potreba za magnezijem, mada se on ne apsorbira uvijek u potpunosti pa da popiješ i više nije tako strašno po meni :ne zna:
ja se držim toga, dvije šumeće

Roly
03.12.2012., 12:22
Koliko Mg-a treba uzimati dnevno? Meni je dr rekla 300 miligrama. Njega je bilo u sumecem obliku u mojoj apoteci a kako ne mogu piti nista sumece uzela sam od NW tablete od 250. Probava mi je ok, 1-2 puta dnevno. Do 12 tj pila sam i folic plus.

U prosloj trudnoci sam pila elevit li mi je bilo previse davat pa sam uzela Twinlabove prenatal od kojih mi je bilo zlo pa sam nakon tjedan dana prestala.
Koliko kosta Solgarov magnezij ili ostali vit/min koji se piju u trudnoci?

ja sam si uzela u dm-u mg u tabletama, piješ 2 tbl. u kojima je 375 mg, imaš 300 tbl. u jednoj bočici i dođe nekih 50-ak kn. doktor je rekao da to nije previše.
od ostalih vitamina uzimam prenatal, ali mislim da u dm-u imaš imaš i multivitamine za trudnice, pa pogledaj, mislim da su bili oko 40-ak kn, više se ne sjećam.

buhtla_os
03.12.2012., 18:16
ja mislim da je 350-400 mg dnevna potreba za magnezijem, mada se on ne apsorbira uvijek u potpunosti pa da popiješ i više nije tako strašno po meni :ne zna:
ja se držim toga, dvije šumeće

mislim da taj šumeći nije baš nešto najsjajnije...ja sam bila šumeći i imala grčeve, sve dok nisam prešla na direkt...

nuklea500
03.12.2012., 19:28
Kažu da šumeći nisu baš idealni jer se najvećim dijelom izmokre, al', eto, nekima očito i pomognu.

JustForFun
04.12.2012., 12:39
mislim da taj šumeći nije baš nešto najsjajnije...ja sam bila šumeći i imala grčeve, sve dok nisam prešla na direkt...

pa ne znam iskreno, meni dobro djeluje po pitanju stolice (u smislu da je u priliku redovna), a kontrakcije neke izražene nemama pa ne mogu ga porediti dal ih prevenira ili ne pa sad :ne zna:

u svakom slučaju ima razlike između različitih oblika magnezija, da li je citratni ili kloridni oblik, i svakako se ne apsorbira lako ni jedan kolko znam

VUITTONKA
04.12.2012., 19:21
jel pije netko omegu - 3 natal od natural wealtha, zanima me koliko se treba piti 1 ili 2 kapsule, na kutiji piše 1-2 kapsule dnevno, u 27 tjednu sam.

JEDNA KAPSULA SADRŽI: 400 mg koncentriranog ribljeg ulja sadrži: DHA (DOKOSAHEKSAENOIČNA KISELINA) 100 mg

nikol10
11.02.2013., 18:38
do kad se u trudnoći piju vitamini i magnezij?

isabellle
11.02.2013., 21:02
do kad se u trudnoći piju vitamini i magnezij?

meni rekla ginekologica da prestanem s magnezijom u 37 tt

EineKleineMaus
21.02.2013., 21:53
meni preporučili šumeći magnezij zbog kontrakcija, mm danas iz apoteke donio direkt (tuka mu namjerno prodala jer je skuplji), a vidim da ima aspartama pa se ne usudim uzeti. je li aspartam jako opasan za plod?

zoro007
22.02.2013., 08:44
bas nekako razmisljam koliko je smisleno uzimati prenatalne preparate - mislim na one u kojima jedna tableta sadrzi sve vitamine i minerale..zeljezo..cink...

ako gledamo cinjenicu da istovremeno uzimanje cinka i zeljeza negativno utjece na resorpciju istih, slicno je i sa selenom i cinkom, ne vidimo smisao da uopce uzimam prenatalni preparat. nekako mi je smislenije onda uzeti razlicite vitamine/minerale koje bi po rasporedu uzimala.
sto vi mislite?

jelena mia
22.02.2013., 10:39
Zoro-ne znam koliko si dobila dojam ali ja sam ti pobornik i inace totalno prirodnog a u trudnoci jos i vise...ali sto kad stvarno toj mrvici sve to treba a ja nemam ispred kuce ni povrtnjak ni vrtnjak ni vocnjak...
kad je nesto u jednoj tableti onda je u puno nizim dozama nego kad je sve zasebno tako da je automatski i manje medusobnih reakcija.

Ja sam do 15 tt uzimala samo folacin i neurobion(b-vitamin u visokim dozama zbog problema s rukom a gin.mi je rekla da pomaze i kod mucnina-pa eto ja ih mozda bas zbog neurobiona nisam imala).

Tek sa 15 tt sam to maknula i uvela elevit i to sve u dogovoru s gin.Tako cu sve i dok budem dojila...mislim da nam trebaju ali da isto ne treba pretjerivati!
Beba ce svoje uzeti ali mi moramo isto biti fit i nazalost ne mozemo sve to dobiti iz hrane,kamo srece da mozemo.

bubley
22.02.2013., 22:47
meni rekla ginekologica da prestanem s magnezijom u 37 tt

Zašto?

zoro007
23.02.2013., 06:33
Zašto?

Zato sto se od magnezija cerviks ocvrsne, a pred porod to nije dobro. Ja sam se prerano porodila i koristila high dose magnezij..taj dan mi je babica dala kalcij kao antagonist magneziju.

@jelena
Ma nisam protiv uzimanja.sto vise. Pogotovo kad se doji. Svakako cu nesto uzimati. Za sadasam kombinirala b komplex i folnu 5mg i cink...navecer omegu i kalcij..tu i tamo magnezij..

Pun
23.02.2013., 17:16
Koja su vaša iskustva sa Solgar prenatal vitaminima? Vidim da se relativno malo spominju u odnosu na druge a meni je teta iz biljne ljekarne rekla da su ti kao najprirodniji (?). Osim toga ja uzimam željezo tu i tamo - Floradix - to je baš željezo sa c vitaminom baš namjenjeno trudnicama i dijlijama... Meni moja doktorica ništa od tog nije preporučila, sve sam počela uzimati na svoju ruku...nije me čak ni slala da ponovim krvne pretrage (8. mjesec sam a krv sam vadila u 1. tromjesečju zadnji put...), a čini mi se da većini trudnica počne faliti željeza ako ga dodatno ne uzimaju u 3. tromjesečju?? I sad vidim da mnoge od vas uzimaju omega 3 pa razmišljam da i to počnem (ajme tko će to sve pit :D), iako jedem ribu (ili lignje, mrkač ili sl) prosječno 2 x tjedno pa ni neznam da li je potrebno - vjerojatno neće naškoditi :)

EineKleineMaus
24.02.2013., 08:16
Solgar se ističe po tome što je bez zaslađivača, nije šumeći i skup je ko vrag :D
A na pretrage te nije slala jer vjerojatno nemaš tegobe, poput slabosti, vrtoglavica... ako ti je tlak i ogtt u redu, nemaš naznaka anemije, onda te nema razloga slati.

Pun
24.02.2013., 09:31
istina, taj Solgarov prenatal je skup...ne sjećam se koliko sam ga platila..oko 200 kn možda...ali mi ta jedna bočica traje cijelu trudnoću (s time da sam počela u 3. mj, i nisam ga pila redovito jer sam pila spirulinu pa da ne pretjerujem...a zadnjih mjesec, dva pijem ga svaki dan). Ja inače nisam pobornik tih sintetskih vitamina i minerala, lijekova i čega sve ne ako nije nužno - sve je to dio farmaceutske industrije, ali sam u trudnoću ušla s premalo kila i osjećala sam da mi treba nešto dodatno... za Solgar su mi u ljekarni rekli da su to kao prirodni vitamini iz organskog uzgoja...e sad, tko bi to više znao :D

Amelie12
24.02.2013., 14:37
Jel može neko od cura ko se razumije napraviti spisak što sve postoji od tih proizvoda i koliko koji košta? Ja sam tražila po intrnetu, pa sam ipak na kraju uzela elevit kao i u prošloj trudnoći -meni je ok, kao ima sve unutra i 100 kn 30 komada..

EineKleineMaus
24.02.2013., 16:17
istina, taj Solgarov prenatal je skup...ne sjećam se koliko sam ga platila..oko 200 kn možda...ali mi ta jedna bočica traje cijelu trudnoću (s time da sam počela u 3. mj, i nisam ga pila redovito jer sam pila spirulinu pa da ne pretjerujem...a zadnjih mjesec, dva pijem ga svaki dan). Ja inače nisam pobornik tih sintetskih vitamina i minerala, lijekova i čega sve ne ako nije nužno - sve je to dio farmaceutske industrije, ali sam u trudnoću ušla s premalo kila i osjećala sam da mi treba nešto dodatno... za Solgar su mi u ljekarni rekli da su to kao prirodni vitamini iz organskog uzgoja...e sad, tko bi to više znao :D

u Farmaciji je 143 kn
ja pijem Centravit Prenatal, on je 107

EineKleineMaus
24.02.2013., 16:23
Jel može neko od cura ko se razumije napraviti spisak što sve postoji od tih proizvoda i koliko koji košta? Ja sam tražila po intrnetu, pa sam ipak na kraju uzela elevit kao i u prošloj trudnoći -meni je ok, kao ima sve unutra i 100 kn 30 komada..

pogledaj cijene ovdje, sigurno ne variraju toliko od ljekarne do ljekarne http://www.mojaljekarna.hr/

toka13
24.02.2013., 20:03
Bitan ti je omjer cijene i broj tableta. Ja sam u prvoj trudnoci pila centravit prenatal,jedna kutija 100kn bila je samo mjesec dana,ali prednost njih je sto imaju kaprule sa omega 3kiselinama,koje su bitne u zadnjem tromjesecju,dok je u prvom tromjesecju najbitnija folna-kojd u svim tim proizvodima ima otprilike isto. Ja sam sad u planiranju druge trudnoce pila od natural wealtha-140kn,kutija dosta za 3mjeseca.

imenka
17.03.2013., 13:45
Drage trudnice,

malo upadam s temom.
Danas sam dobila +ić na testu :D i sad se brinem, jer nisam pila nikakve vitaminske dodatke prije :/ ono tipa folna kiselina i to. A negdje čitam, da već sad može biti i kasno...

Jel ima koja da nije pila nikakve vitamine od početka, pa da se dijete ipak rodilo živo i zdravo :confused:

puffko
17.03.2013., 18:38
Drage trudnice,

malo upadam s temom.
Danas sam dobila +ić na testu :D i sad se brinem, jer nisam pila nikakve vitaminske dodatke prije :/ ono tipa folna kiselina i to. A negdje čitam, da već sad može biti i kasno...

Jel ima koja da nije pila nikakve vitamine od početka, pa da se dijete ipak rodilo živo i zdravo :confused:

:rofl:
Kupi folnu (za ostale vitaminske dodatke nema nikakvih dokaza da koriste) sad i pij i ne brini.

ajs-krim
17.03.2013., 18:51
Drage trudnice,

malo upadam s temom.

ja sam na recept i u prvoj i u drugoj dobila folnu :mig:
kad završim s time onda tek idem na one ostale vitamine koje sama kupujem. U prošloj t. sam pila pregnital (100kn) tako planiram i ovu t.

mihaela8
17.03.2013., 20:49
Imenka, ne brini. Ako se dovoljno raznoliko hraniš sve vitamine ćeš dobiti i iz hrane. Moj mi je ginekolog jedino folnu preporučio da pijem (za ostalo mi je rekao da ne bacam novac) i nju sam počela piti neka 2-3 mjeseca prije nego sam ostala trudna pa do 3 mjeseca trudnoće.
U prvoj trudnoći (prije 10 godina) sam pila samo Calciu koju danas više nitko ne spominje... folnu nisam uopće pila niti mi je itko rekao da bi trebala a rodila se zdrava, pametna djevojčica :) tako da se uopće ne sekiraš. Meni se čini da su ti vitamini više stvar trenutne "mode" i marketinga i daleko od toga da će ti dijete biti zakinuto za nešto ako ih ne piješ. Naravno, sve pod uvjetom da se inače normalno hraniš.

SaritaSarita
17.03.2013., 21:12
Imenka,
U prvoj trudnoći (prije 10 godina) sam pila samo Calciu koju danas više nitko ne spominje... folnu nisam uopće pila niti mi je itko rekao da bi trebala a rodila se zdrava, pametna djevojčica :) tako da se uopće ne sekiraš. Meni se čini da su ti vitamini više stvar trenutne "mode" i marketinga i daleko od toga da će ti dijete biti zakinuto za nešto ako ih ne piješ. Naravno, sve pod uvjetom da se inače normalno hraniš.

sad si mene malo utješila..
ja se već jedno tri tjedna grizem jer nisam pila folnu (nisam znala... :((()
uglavnom i prije trudnoce, a pogotovo od kad sam trudna jedem dosta voća i povrća tak da se nadam da sam dobila bar nešto te folne kiseline i nisam si zeznula bebu :(
sad sam 13 tj i već 2 tjedna pijem elevit

carrie23
18.03.2013., 08:29
do kad onda pit magnezij :misli:
ja sam 35+5tt, razmišljam da ga više ne uzimam.

puffko
18.03.2013., 09:43
Imenka, ne brini. Ako se dovoljno raznoliko hraniš sve vitamine ćeš dobiti i iz hrane. Moj mi je ginekolog jedino folnu preporučio da pijem (za ostalo mi je rekao da ne bacam novac) i nju sam počela piti neka 2-3 mjeseca prije nego sam ostala trudna pa do 3 mjeseca trudnoće.

Pa, folna nije stvar mode i marketinga, za nju zaista postoje dokazi da smanjuje ucestalost spine bifide odnosno poremecaja razvoja neuralne cijevi. Zato sve zemlje preporucuju folnu kiselinu, u rasponima od 400 mikrograma (mislim da je Hrvatska tu? Kod mene je na NZ 800 mikrograma) do cak 5 miligrama (Kanada).

Za ostale vitamine ne postoje dokazi u klinickoj/znanstvenoj literaturi i za to se slazem da je vise do marketinga no do drugih razloga. Za te ostale vitamine (i minerale) se nacionalne preporuke jako razlikuju i uglavnom se ne preporucuje sluzbeno-nista (osim folne).

Sto naravno ne znaci da ako ne pijes dodatnu folnu neces roditi zdravo dijete. Uobicajena prehrana ce uglavnom sadrzavati dovoljno folne kiseline, spina bifida nije naravno jako cesta u populaciji.

ajs-krim
18.03.2013., 09:51
do kad onda pit magnezij :misli:
ja sam 35+5tt, razmišljam da ga više ne uzimam.

ja sam pila magnezij do 38tt (tada sam rodila)... uzimala sam onaj što je ugranulicama i sipa se direkt u usta... 1x dnevno...

carrie23
18.03.2013., 10:04
ja sam pila magnezij do 38tt (tada sam rodila)... uzimala sam onaj što je ugranulicama i sipa se direkt u usta... 1x dnevno...

taj i ja uzimam. bila si uloživa ili otvorena? kak to da si ga tak dugo uzimala? ja sam uloživa za vršak prsta al stanje mi je nepromijenjeno još od 23tt.

ajs-krim
18.03.2013., 12:45
taj i ja uzimam. bila si uloživa ili otvorena? kak to da si ga tak dugo uzimala? ja sam uloživa za vršak prsta al stanje mi je nepromijenjeno još od 23tt.

nisam...

ja sam ga pila jer sam imala grčeve u nogama (mišićima)... a i kasnije kad su počele bh kontrakcije nisam ih skoro pa ni osjetila...

Satene
18.03.2013., 16:40
Pa, folna nije stvar mode i marketinga, za nju zaista postoje dokazi da smanjuje ucestalost spine bifide odnosno poremecaja razvoja neuralne cijevi. Zato sve zemlje preporucuju folnu kiselinu, u rasponima od 400 mikrograma (mislim da je Hrvatska tu? Kod mene je na NZ 800 mikrograma) do cak 5 miligrama (Kanada).

Za ostale vitamine ne postoje dokazi u klinickoj/znanstvenoj literaturi i za to se slazem da je vise do marketinga no do drugih razloga. Za te ostale vitamine (i minerale) se nacionalne preporuke jako razlikuju i uglavnom se ne preporucuje sluzbeno-nista (osim folne).

Sto naravno ne znaci da ako ne pijes dodatnu folnu neces roditi zdravo dijete. Uobicajena prehrana ce uglavnom sadrzavati dovoljno folne kiseline, spina bifida nije naravno jako cesta u populaciji.

dakle prenatal i omega3 su stvar marketinga također.
mislila sam da ginekolozi preporučuju prenatal a samo moja socijalna ne jer mi ionak nikaj ne govori:D

doduše,nije mi rekla ni za folnu....

ms_4ever
18.03.2013., 17:55
Prije prve trudnoće nisam znala da sam trebala uzimati folnu, počela sam isti dan kad sam dobila plusić, bila sam 20ak dana trudna. Nastavila piti do 12og tt, dijete rođeno zdravo. Pila sam i Prenatal, Omega3 i magnezij, poslije nastavila s Pregnitalom umjesto Prenatalom jer ima Omegu 3 i 6. Magnezij sam pila do poroda.
Drugu trudnoću i nisam baš planirala pa sam opet počela s folnom kad sam ugledala plusić, uzimala sam Elevit (po preporuci gin jer ima najviše željeza?),Omegu3 i magnezij, sad umjesto Elevita i Omege uzimam Pregnital, magnezij + željezo (Heferol) uz vitamin C

puffko
18.03.2013., 18:41
dakle prenatal i omega3 su stvar marketinga također.
mislila sam da ginekolozi preporučuju prenatal a samo moja socijalna ne jer mi ionak nikaj ne govori:D

doduše,nije mi rekla ni za folnu....

A ne dobiju trudnice nekakav letak na pocetku trudnoce s informacijama iza kojih stoji Ministarstvo zdravstva--prehrana, suplementi i slicno? Nemam pojma koja je praksa u Hrvatskoj, ali ovako je u mnogim zemljama, tako se standardiziraju savjeti.

S preparatima s nezasicenim masnim kiselinama postoji jos i veliki problem stabilnosti komercijalnih preparata...
bolje ti je jesti sitniju plavu ribu.

A sto se ostalih vitamina tice, da, nema dokaza za kombinirane vitaminske suplemente.

Ali kolegica upravo radi veliki review svjetske literature bas o tome pa cu nadam se uskoro moci izvijestiti sto se sada tocno smatra na osnovu klinickih studija da ima smisla, eventualno, dodavati, a sto ne.

ajs-krim
18.03.2013., 22:34
Ja sam pila pregnital na preporuku gina.. Trebalo bi i to ic na recept :raspa:

puffko
18.03.2013., 22:48
Ja sam pila pregnital na preporuku gina.. Trebalo bi i to ic na recept :raspa:

Ponovno: nemas bas nikakvih klinickih dokaza da ta kombinacija je potrebna/korisna.

Pregnital
Vitamin B1
Vitamin B6
Vitamin B12
Vitamin B9
Magnezijev oksid
Željezni glukonat
Omega-3 i omega-6 esencijalne masne kiseline

Vitamin B kompleks (btw folna je B9)--osim B9 nema dokaza o potrebi suplementacije. Deficijencije B1 i B6 su zbilja rijetke, tih vitamina ima svuda. B12, eventualno moze biti problem kod vegetarijanaca odnosno vise kod vegana jer se najvise nalazi u hrani zivotinjskog porijekla.

Magnezijev oksid: dodatni magnezij moze biti koristan ali nije potreban svima trudnicama, ne kroz cijelu trudnocu i ne vidim zasto uzimati ako ne postoji klinicka indikacija jer visak nije pametan.

Zeljezo: slicno kao gore. Pametnije provjeriti razinu zeljeza (meni je npr odlicna u ovoj trudnoci bez ikakvih suplemenata) pa nadoknaditi koliko je individualno potrebno.

O esencijalnim masnim kiselinama sam pisala gore.

ajs-krim
19.03.2013., 09:49
ma znam.. al isto tako dosta gina ne prepisuju folnu iz nekog razloga...
:ne zna: ja kad sam bila na tečaju samo nas 5 od 20 je diglo ruku da smo dobili folnu od gina.. doktor je ostao blago rećeno u šoku...

a dodatni magnezij sam dobila jer sam tamo iza 31tt imala sve češće i jače grčeve u listovima.. i kak sam počela piti magnezij preporodila sam se...

SaritaSarita
19.03.2013., 11:40
:ne zna: ja kad sam bila na tečaju samo nas 5 od 20 je diglo ruku da smo dobili folnu od gina.. doktor je ostao blago rećeno u šoku...

a dodatni magnezij sam dobila jer sam tamo iza 31tt imala sve češće i jače grčeve u listovima.. i kak sam počela piti magnezij preporodila sam se...

da ja nisam dobila i zato sam bila u panici... :/

imenka
19.03.2013., 12:31
Hvala cure na savjetima.
Kupila jučer samo folnu od natural wealtha.
Jučer popila prvu, danas mi se pojavio neki blago žuto smeđi iscjedak, valjda nije povezano.
Inače nisam pobornik nikakvih umjetnih vitamina, pa sam do sad jela redovito zelenu salatu sa suncokretovim sjemenkama . One isto imaju dosta folne.
nazvala danas svoju ginićku koja prima tek od 7. tjedna, pa sam odlučila otići prije jednoj novoj. tako da vidjet ćemo sutra sve :D

imenka
19.03.2013., 12:36
da, što se magnezija tiče. Napravila sam prije trudnoće, nepovezano, doduše, kuru pijenja magnezijevog klorida otopljenog u vodi. Ne znam jel koja od vas pila to. Ima u ljekarnama za kupiti kao sol za kupku nogu, mislim. Ja sam dobila već smiksani od mame :)

ajs-krim
19.03.2013., 14:26
Hvala cure na savjetima.
Kupila jučer samo folnu od natural wealtha.
Jučer popila prvu, danas mi se pojavio neki blago žuto smeđi iscjedak, valjda nije povezano.
Inače nisam pobornik nikakvih umjetnih vitamina, pa sam do sad jela redovito zelenu salatu sa suncokretovim sjemenkama . One isto imaju dosta folne.
nazvala danas svoju ginićku koja prima tek od 7. tjedna, pa sam odlučila otići prije jednoj novoj. tako da vidjet ćemo sutra sve :D

:top:
i u grahu ima folne.. al kao, iako konzumiraš te namirnice, opet ne unosiš dovoljne količine :ne zna:

da, što se magnezija tiče. Napravila sam prije trudnoće, nepovezano, doduše, kuru pijenja magnezijevog klorida otopljenog u vodi. Ne znam jel koja od vas pila to. Ima u ljekarnama za kupiti kao sol za kupku nogu, mislim. Ja sam dobila već smiksani od mame :)

znam za to... to moja mama pije... al ja nisam nikad probala...
nije baš kao sol za noge :zubo: ovo što se pije malo je drugačije i mislim da je malo teže naći.. možda prije u nekoj bio ljekarni nego običnoj...

imenka
19.03.2013., 15:02
hehe, ma nije sol za noge, znam, ali kod nas ga ne drže kao dodatak prehrani, jer je jeftiniji od nekih umjetnih stvari, nego se u obliku soli kupuje, no neće pisati da je za piti, jel. I cijena je tipa kg 30ak kuna ili tako nešto. Znam da u i u sloveniji kupuje u ljekarnama, tamo je jeftiniji.
Mislim da ide 100g na litru vode, al nisam sigurna, to bolje provjeriti na netu. Imam soli doma, ali mi trenutno vaga ne radi, pa nikako da napravim novu turu.

Inače okus je malo ono, hmm, ali ako progutaš sve u jednom mahu, pa zaliješ vodom, ide ;) Pije se valjda po 1/4 čaše dnevno.

puffko
19.03.2013., 18:49

To je problem. Za ocekivati je da imas nekakav minimalni standard za preventivu koga se svi drze (recimo folna), koga priprema Ministarstvo zdravstva i koga se moraju drzati svi lijecnici koji se brinu za trudnice, a ostalo se prepisuje po klinickoj potrebi--kome treba magnezij, kome zeljezo.

Imenka, folna nema nikakve veze s iscjetkom.

crazydiamond2
12.04.2013., 10:07
Trudna sam 4 + 4, znaci na pocetku. Unatrag par mjeseci sam pila folnu 400 mikrograma i B 100 kompleks od Twinlaba (koji sadrži također 400 mikrograma folne, 100 mg B6 vitamina, i ostalih B vitamina da bi formula bila potpuna).

Odkako sam saznala da sma trudna, pijem samo 800 mikrograma folne od Solgara.
Da li da nastavim sa B kompleksom, tj. da li velike kolicine B6 vitamina mogu biti stetne?
Takoder razmisljam da krenem sa folacinom (jer mi je zadnji papa bio los), ali se bojim da 5 mg folne ne bi bilo previse?

Nadalje, da li da krenem odmah sa magnezijem ili da pricekam?

Hvala :)

EineKleineMaus
12.04.2013., 10:40
Od magnezija ti ne bu niš, slobodno ga piješ, a za folnu najbolje da pitaš liječnika.

Amelie12
12.04.2013., 12:01
Bitan ti je omjer cijene i broj tableta. Ja sam u prvoj trudnoci pila centravit prenatal,jedna kutija 100kn bila je samo mjesec dana,ali prednost njih je sto imaju kaprule sa omega 3kiselinama,koje su bitne u zadnjem tromjesecju,dok je u prvom tromjesecju najbitnija folna-kojd u svim tim proizvodima ima otprilike isto. Ja sam sad u planiranju druge trudnoce pila od -140kn,kutija dosta za 3mjeseca.

U prvoj t sam pila elevit, i sad sam počela, al mi je bilo mučno i gin mi savjetovao da privremeno prekinem sa njim. Taman mi je i bilo nestalo, pa sam poslje manje pauze kupila isto od natural wealtha. Da se radi o nekoj ekstremnoj razlici u kvaliteti, ne bih mjenjala, al vjerujem da je to sve manje-više isto, tako da je jeftinije bolje.. Elevit mora platiti reklame koje su na tv svakih malo..

puffko
12.04.2013., 20:17
Trudna sam 4 + 4, znaci na pocetku. Unatrag par mjeseci sam pila folnu 400 mikrograma i B 100 kompleks od Twinlaba (koji sadrži također 400 mikrograma folne, 100 mg B6 vitamina, i ostalih B vitamina da bi formula bila potpuna).

Odkako sam saznala da sma trudna, pijem samo 800 mikrograma folne od Solgara.
Da li da nastavim sa B kompleksom, tj. da li velike kolicine B6 vitamina mogu biti stetne?
Takoder razmisljam da krenem sa folacinom (jer mi je zadnji papa bio los), ali se bojim da 5 mg folne ne bi bilo previse?

Nadalje, da li da krenem odmah sa magnezijem ili da pricekam?

Hvala :)

Super da si pila folnu i prekoncepcijski!

Kazes da 'krenes s folacinom' a vec uzimas 800 mikrograma folne (folacina; folate/folic acid/vitamin B9)?

Kanada preporucuje 5 miligrama u trudnoci i u tome je jedinstvena, sve druge zemlje preporucuju 400-800 mikrograma. Koliko mi je poznato, nema dokaza da bi 5 mg stetilo (i tesko da bi Kanada preporucila) s druge strane

Cijeli B kompleks ti u principu ne treba. B1, B2, B6, to imas svuda, u zitaricama, povrcu... deficijencija, pa i u trudnoci, nema. S druge strane od tih kolicina B6 koje spominjes ti nece nista biti negativno.

No; ako si vegetarijanka mozda ce ti faliti B12, pa eto o tome valja razmisliti.

Magnezij, a sto ce ti? Posebno bez klinickog razloga i u prvom trimestru?

crazydiamond2
13.04.2013., 08:23
Super da si pila folnu i prekoncepcijski!

Kazes da 'krenes s folacinom' a vec uzimas 800 mikrograma folne (folacina; folate/folic acid/vitamin B9)?

Kanada preporucuje 5 miligrama u trudnoci i u tome je jedinstvena, sve druge zemlje preporucuju 400-800 mikrograma. Koliko mi je poznato, nema dokaza da bi 5 mg stetilo (i tesko da bi Kanada preporucila) s druge strane

Cijeli B kompleks ti u principu ne treba. B1, B2, B6, to imas svuda, u zitaricama, povrcu... deficijencija, pa i u trudnoci, nema. S druge strane od tih kolicina B6 koje spominjes ti nece nista biti negativno.

No; ako si vegetarijanka mozda ce ti faliti B12, pa eto o tome valja razmisliti.

Magnezij, a sto ce ti? Posebno bez klinickog razloga i u prvom trimestru?

Mislila sam na folacin od 5 mg (onaj na recept) s obzirom da sam imala losiji papa nalaz. Ili da se drzim ovih 800 mikrograma?

Nisam vegetarinanka, B 100 kompleks sam pila da produzim lutealnu fazu koja mi je bila kratka i da dignem razinu progesterona. Mislim da ga necu sada piti, ako zatreba tu je.

A sto se tice magnezija, ne znam, vidim da se spominje :) A kako ja ne znam sto treba u 1 tromjesjecju uzimati, bolje da pitam :)

Dakle, preporuka je nastaviti sa folnom samo, ako samdobro shvatila?

Hvala na odg :)

puffko
13.04.2013., 11:32
Mislila sam na folacin od 5 mg (onaj na recept) s obzirom da sam imala losiji papa nalaz. Ili da se drzim ovih 800 mikrograma?

Nisam vegetarinanka, B 100 kompleks sam pila da produzim lutealnu fazu koja mi je bila kratka i da dignem razinu progesterona. Mislim da ga necu sada piti, ako zatreba tu je.

A sto se tice magnezija, ne znam, vidim da se spominje :) A kako ja ne znam sto treba u 1 tromjesjecju uzimati, bolje da pitam :)
http://www.forum.hr/images/smilies/confused2.gif

Folna u dozi od 400-800 mikrograma ovisno o zemlji (uz tu kanadsku iznimku) je jedina konzistentna svjetska preporuka, od pocetka trudnoce i jos ranije.*

Ostalo je sve individualno/po klinickim potrebama, vec ovisno o nalazima i klinickim znakovima.

Tako da si ti ok. E da, jedi dobro dok ne pocnu mucnine (osim ako ne budes sretnica koju ce izbjeci) :)

*Neke zemlje su nedavno pocele preporucivati i jod. Nemam pojma kako Hrvatska tu stoji.

Do

Amelie12
13.04.2013., 11:39

Moj privatni gin. kaže da je sasvim dovoljno piti jedan od mnogih proizvoda koji su na tržištu za trudnice. Uglavnom sadrže sve što je potrebno. Kad sam mu se požalila na mučnine, rekao mi je da prekinem sa elevito, do 13tt i da mi ništa neće faliti..

Magnezij mi je dodatno preporučio u 1 trudnoći u 1 tromjeesečju kad sam imala veliki problem sa zatvorom

crazydiamond2
15.04.2013., 13:11
Cure, hvala na savjetima :) Ostajem onda pri folnoj od 800 mikrograma. Magenzioj sa sada ne treba jer problema sa zatvorom nemam :)

I jos jedno pitanjce.. da li smijem uzimati vitamin C 500 mg sa produljenim djelovanjem? On bi mi potencijalno pomogao kod escherichie, s kojom se nazalost mucim.

puffko
15.04.2013., 20:12
I jos jedno pitanjce.. da li smijem uzimati vitamin C 500 mg sa produljenim djelovanjem? On bi mi potencijalno pomogao kod escherichie, s kojom se nazalost mucim.

Ne vidim zasto ne, uostalom vitamin C a) se izlucuje urinom u visku b) nije 500 mg nikakva megadoza :ne zna:

maritimeivy
11.05.2013., 08:23
Vi koje ste pile / pijete magnezij...do kada ste pile / planirate piti? Ja sam do sada pila 600mg zbog kontrakcija, grčeva i lupanja srca. Budući da sam sada 35tt gin mi je rekla da ne moram više, mogu po potrebi... Najviše mi je zbog lupanja srca strah, a Mg mi pomaže...ne znam da li da pijem do 36tt ili ipak po potrebi... Na nekim stranicama piše da se može prestati tjedan prije termina, a opet ne bii htjela kočiti otvaranje jer sam se na prošlom porodu ionako sporo otvarala ( a Mg tada pila isto negdje do 35 ili 36tt ). Da li znate jel stvarno sada o ovoj fazi koči otvaranje ili više nema tu ulogu kao ranije u spriječavanju kontrakcija?

MAJAMAMA
12.05.2013., 12:33
Ja sam dobila naputak da s 35. tjednom prestanem piti Mg jer može kočiti kontrakcije... Nedavno je to bilo.

maritimeivy
12.05.2013., 21:41
Ma i ja ću prestati, otvorena sam 1 prst zasada. Da izguram još malo, bar 2-3 tjedna..valjda neću prenijeti hehe

micek-jerry
06.08.2013., 12:13
Molim pomoć.
Razmišljam o idućoj trudnoći :)
Prije prve sam 2-3- mjeseca prije počela piti Prenatal od TL, folnu od Kal-a i Omegu natal od NW.

Ne znam koja bi mi omega bila najbolja?
Ovu od NW sam uzimala jer ona nema vitamin E (tokoferol) kojeg većina drugih ima (mislim da on služi kao konzervans), a bilo mi je to bitno jer vit E ima i Prenatal pa da ne uzmem previše.

Daduška
04.09.2013., 07:39
Molim pomoć.
Razmišljam o idućoj trudnoći :)
Prije prve sam 2-3- mjeseca prije počela piti Prenatal od TL, folnu od Kal-a i Omegu natal od NW.

Ne znam koja bi mi omega bila najbolja?
Ovu od NW sam uzimala jer ona nema vitamin E (tokoferol) kojeg većina drugih ima (mislim da on služi kao konzervans), a bilo mi je to bitno jer vit E ima i Prenatal pa da ne uzmem previše.

Bok,

ja sam na preporuku uzela omega 3 od Twinlaba...Obična omega 3...jer Twinlab ima više toga...omega 3, omega 6, flax/fish, mega twin EPA..itd... ali da u trudnoći i kasnije je dovoljno unositi samo omega 3...1 g ulja na dan (ovo sve navedeno da je prejako)
1 kutija ima 50 kom kapsula - 104,00 kn.

bambix
05.09.2013., 09:17
Trebam pomoc s tim trudnickim vitaminima :)
Koji uopce sve postoje?

Znam samo za prenatal i elevit, i iskreno, cine mi se 'too much', jer se prilicno zdravo hranim i trazim nesto 'njeznije' (valjda sam se dobro izrazila)

U prosloj trudnoci sam pila hipp natal, to mi je bilo taman, svega pomalo, a nicega previse... Nazalost, vise ga nema na trzistu :(

zara01
05.09.2013., 10:07
Meni je dr.iz Vinogradske rekao prva 3 mjeseca folacin,a onda u danima kad jedem suhoi nezdravo popiti elevit,prenatal,a moj gin je rekao od pocetka:ne zna:Ja imam centravit prenatal,s njim dobijes i omegu posebno,iako zasad pijem samo folacin.Eleveit svi hvale:ne zna:U prvoj sam pipa prenatal od natural w.ali i ja mislilm da nema potrebe za toliko vitamina ako se o.k.hranimo.Nisam uopce pametna:confused:

bambix
09.09.2013., 21:36
Meni je dr.iz Vinogradske rekao prva 3 mjeseca folacin,a onda u danima kad jedem suhoi nezdravo popiti elevit,prenatal,a moj gin je rekao od pocetka:ne zna:Ja imam centravit prenatal,s njim dobijes i omegu posebno,iako zasad pijem samo folacin.Eleveit svi hvale:ne zna:U prvoj sam pipa prenatal od natural w.ali i ja mislilm da nema potrebe za toliko vitamina ako se o.k.hranimo.Nisam uopce pametna:confused:

Vidis, nije ni to losa ideja, da uzimam svaki drugi, treci dan... :)
Meni se cini da su svi na Elevitu, a prsli put mi se cinilo da su svi na Prenatalu...
I ja pijem samo folacin, tek sam 9 tjedana trudna pa jos nema potrebe za extra dodacima. KKS mi je dobra, zeljezo i hemoglobin super, tako da imam bar jos mjesec dana za odluku :D

Pshia
10.09.2013., 10:24
Tijekom trudnoće pila sam i Elevitove i Dietpharmove dodatke prehrani tijekom trudnoće, i primjetila sam da sam tijekom pijenja Dietpharmovih imala grčeve u potkoljenici pri spavanju a onda i shvatila zašto: nema magnezija!
Za razliku od Elevita, kada nisam morala dodatno uzimati magnezij, dok sam potrošila turu ovih uredno sam svaki dan pila i magnezij. Pa ako je nekome bitno, ili je osjetljiv na mg kao ja, eto info... :)

happy smile
10.09.2013., 10:29
Pozdrav! Evo ja pijem Elevit, možda nekima je puno davat 120 kn mjesečno, ali za zdravlje moje bebe bi i puno više izdvojila. Uz Elevit nije potrebno dodatno piti folnu, magnezij i slično...

majica_2008
12.09.2013., 16:31
ne pijem nikakve propisane gluposti (prenatal, elevit...) od samog početka trudnoće....
uzimala sam kao i do sada prije trudnoće-Omega pilulu ujutro, željezo i kompleks vitamina iz dm-a..(AZ mama)
vaše će bebe biti utoliko zdravije,ukoliko naviše vitamina i minerala budete uzimale zdravom i uravnoteženom prehranom....sve ostalo je farmaceutska patka i bacanje para....

zara01
13.09.2013., 09:56
Super je "zdrava prehrana"ako znas da je zdrava:mig:ova sa zgb.trznica i trgovina viamina vidjela nije.

maslacak7
13.09.2013., 16:31
Meni je zadnje receno da pijem Elevit i magnezij 300:ne zna: S bebom i samnom je hvala bogu sve u redu,nalazi su stalno dobri pa predpostavljam da onda ovo sta pojem odgovara. Sad smo 17+2..na pocetku sam samo pila folnu..

majica_2008
13.09.2013., 20:54
...ono što zapravo želim povedat je da je uzimanje suplemenata ok, ali da oni zapravo i nisu nužni...
sjetite se svojih mama i baka.....te mjere predostrožnosti kojima se žene priklanjaju radi (opravdane) brige za dijete su ponekad pretjerane...
ne bih išla u raspravu oko vitamina u hrani i ''vitamina'' u hrani,samo -uvijek ću radije uzeti salatu od rajčice i rikole, špinat,grahorice i sezonsko voće i povrće koje mi je pri ruci (ionako ga obožavam), nego tabletu:)))))))))

i još nešto(moram,jebga)-sve cure koje briju na ''organsko i zdravo'' i pritom bacaju masu para....nedavno mi je prijatelj pričao kako je tip u Lidlu pokupovao pola dućana voća i povrća i zatražio račun na firmu imena....(neću reći kojeg,ali ime je vrlo popularno i jednostavno za zapamtiti...)
tako da, nedajte da vas yebu lažima....

Pshia
14.09.2013., 07:45
majica_2008, slažem se da ne treba pretjerivati ni u čemu, i kao i uvijek i u svemu - najbolja je sredina... no, mišljenja sam da nije argument "kako je moja mama/baka/prabaka": vremena se mijenjaju, npr. sigurno da povrće koje mi danas jedemo i ono koju je moja baka ubrala iz svog vrta za vrijeme trudnoće nije isto, i upravo zbog toga ja uzimam suplemente.. samo kažem: sve u sridu i nema problema :)

majica_2008
14.09.2013., 09:02
naravno SC, jedno je osjetiti sam što ti treba i znati u čemu siu deficitu...ali kljukanje vitaminima (i haha, znimljivo-baš ONIMA s kojima tvoj ginekolog ima ugovor..) je pomalo zarađivanje na tuđoj brizi i živcima...
čuh nedavno od frendice da joj je ginekolog rekao da nebi ni svojoj kćeri dao da pije neke superextraturbo komplekse tipa Prenatal....

zara01
14.09.2013., 09:27
Moj ginekolog ne preporuci odrredene,a ona da se vitamini kupuju na placu,a ne u ljekarni je vrijedila bas u doba nasih baka.Ja sam ovaj put nadobudno krenulam bez vitamina,samo folacin,pa sam nakon jezika punog afti odustala i pocela ih piti.Ocito mi nesto fali....

majica_2008
14.09.2013., 09:51
...dobro, a što se to promijenilo.....i molim argumentirane odgovore i studije,sivuple:DDDD?

zara01
14.09.2013., 10:09
Imam maminu tetu koja radi na placu i znam sto i od kuda prodaje i nikakve studije mi nisu potrebne:rolleyes:Uostalom dovoljno sam odrasla da odlucujem sama za sebe i nekad se fakat pitam zasto uopce gubim vrijeme na ovim temama:rolleyes:valjda ga imam previse sad dok mirujem.

Sister Jude
14.09.2013., 11:49
O zaostalih li ljudi... :rolleyes:
Nekad davno je bilo normalno izgubit 5-6 djece... I tek 7. put npr. rodit živo i zdravo dijete... Ajmo se vratit u to vrijeme...

Ja imam doma farmaceuta kojem je drago što pijem vitamine... I ne, nije mi ih ginekolog preporučio... Pogotovo ne - jer ima ugovor sa njima. A kad sam mu rekla da sam kupila prenetal od dietpharma - rekao je odlično.
No dobro - od drugog proizvođaća ne bih niti kupila - jer neki sadrže i provitamin A (beta karoten) koji i nije naj za trudnicu... :kava:

Al slažem se ovo za voće i povrće - ako nije iz vrta - vraga ćeš ti nać tu nešto vitamina.. :lol:

majica_2008
14.09.2013., 20:45
not convinced, sorry...ja nemam farmaceuta, hvala bogu al znam previše žena koje se drže tih vitamina ko pijan plota i nakon nekog ''normalnog'' roka od par mjeseci pojačanog uzimanja folne....
a jbg. nekada davno je i menstruacija bila bauk radi kojeg se ležlo u krevetu po tjedan dana.....pa valjda smo uznapredovali...ili nas se samo lakše uvjeri u korisnost tableta i nekorisnost voćke....

''zaostalo'' je vrlo neugodan pojam,nemoj ga tako olako bacati pri upisima:)

Kristina19
16.09.2013., 14:51
Kao i svaka trudnica :D razmišljam o uzimanju nekakvog dodatka prehrani. Bliži mi se kraj prvog tromjesečja i trenutno uzimam samo folnu i (kad se sjetim :o) omegu3. Koliko znam, za bebu je bitna DHA pa gledam da uzmem dnevno oko 400 mg DHA.
Krvna slika mi je odlična, željezo visoko, dobro se osjećam (osim naravno one normalne trudničke iscrpljenosti koja je navodno normalna :durica).
Razmišljala sam o Centravit Prenatal dodatku jer je jedam od rijetkih koji nema dodan vitamin A. Prije trudnoće sam pila Centravit Energy. :ne zna:

::Lost::
16.09.2013., 15:05
Kao i svaka trudnica :D razmišljam o uzimanju nekakvog dodatka prehrani. Bliži mi se kraj prvog tromjesečja i trenutno uzimam samo folnu i (kad se sjetim :o) omegu3. Koliko znam, za bebu je bitna DHA pa gledam da uzmem dnevno oko 400 mg DHA.
Krvna slika mi je odlična, željezo visoko, dobro se osjećam (osim naravno one normalne trudničke iscrpljenosti koja je navodno normalna :durica).
Razmišljala sam o Centravit Prenatal dodatku jer je jedam od rijetkih koji nema dodan vitamin A. Prije trudnoće sam pila Centravit Energy. :ne zna:

Koju omega 3 koristiš? Da, za bebu je bitan DHA, posebno u trećem tromjesečju, za razvoj mozga. Imaš posebno za kupiti baš omega 3 za trudnice, zove se Prenatal DHA Omega-3 kapsule, pije se jedna dnevno, a sadrže 500mg DHAa u toj kapsuli.

A što se tiče multivit.-min.dodataka za trudnice, iskreno mislim da su svi na tržištu manje-više slični i da ne možeš pogriješiti :ne zna:

Sister Jude
16.09.2013., 15:24
majica, a kako onda nazvat ljude koji se mjere po trudnoćama njihovih bakica? :lol: Ako je nešto bilo normalno prije - ne mora značit da je i danas.. Pa pobogu, medicina napreduje... :kava:
Ako sam za "gutanje" kakvih tableta - to će na prvom mjestu biti vitamini !! Normalno - ništa na svoju ruku i u ničemu ne valja pretjerivat...

Ali za voće i povrće IZ VRTA - ja sam uvijek ZA !!!

Kristina, Centravit prenatal je dobar izbor. :top:

U tableti: kalcij, vitamin C, niacin, vitamin E, cink, željezo, pantotenska kiselina, vitamin B6, vitamin B1, vitamin B2, bakar, folna kiselina, selen, biotin, vitamin D, vitamin B12.
U kapsuli: 400 mg ribljeg ulja (24 mg EPA, 172 mg DHA).

Imaš svih potrebnih vitamina i minerala... + Zdrava prehrana... Bebolino će dobit sve što mu je potrebno... :cerek:

SuperCow
16.09.2013., 15:35
...ono što zapravo želim povedat je da je uzimanje suplemenata ok, ali da oni zapravo i nisu nužni...
sjetite se svojih mama i baka.....te mjere predostrožnosti kojima se žene priklanjaju radi (opravdane) brige za dijete su ponekad pretjerane...
ne bih išla u raspravu oko vitamina u hrani i ''vitamina'' u hrani,samo -uvijek ću radije uzeti salatu od rajčice i rikole, špinat,grahorice i sezonsko voće i povrće koje mi je pri ruci (ionako ga obožavam), nego tabletu:)))))))))

i još nešto(moram,jebga)-sve cure koje briju na ''organsko i zdravo'' i pritom bacaju masu para....nedavno mi je prijatelj pričao kako je tip u Lidlu pokupovao pola dućana voća i povrća i zatražio račun na firmu imena....(neću reći kojeg,ali ime je vrlo popularno i jednostavno za zapamtiti...)
tako da, nedajte da vas yebu lažima....

Pa ako pričaš o štetnosti tableta zašto ne bi raspravljala o vitaminima i "vitaminima"?
Po meni je u najmanju ruku jednako uzeti tabletu elevita dnevno i pojesti salatu od poluplastičnog povrća kupljenog u supermarketu.
Da sam u drugačijoj situaciji i da imam vrt u kojem sama uzgajam voće i povrće, pa znam jel špricano ili ne, onda bih vjerojatno samo na tome živjela i bilo bi mi super. Ovako u roku od dva dana pojedem sve što izraste u bakinom mini vrtu i preostaje mi opcija pronalaženja kumice za koju znam da uzgaja prirodno i domaće ili kupovati ovo ostalo koje ne da nema vitamina nego je i opasno.
U čemu je onda razlika između tog što nam se nudi u trgovinama i tableta?

Kristina19
16.09.2013., 16:28
Koju omega 3 koristiš? Da, za bebu je bitan DHA, posebno u trećem tromjesečju, za razvoj mozga. Imaš posebno za kupiti baš omega 3 za trudnice, zove se Prenatal DHA Omega-3 kapsule, pije se jedna dnevno, a sadrže 500mg DHAa u toj kapsuli.

A što se tiče multivit.-min.dodataka za trudnice, iskreno mislim da su svi na tržištu manje-više slični i da ne možeš pogriješiti :ne zna:
Sad jos imam solgarovu http://m.iherb.com/Solgar-Omega-3-Fish-Oil-Concentrate-240-Softgels/23555 od prije pa cu potrosit iako mi je tlaka piti 2x2 da bi dobila 400 mg DHA ali narucila sam neku navodno bolju
http://m.iherb.com/Natural-Factors-RxOmega-3-Factors-EPA-400-mg-DHA-200-mg-240-Softgels/4251

Kristina19
16.09.2013., 16:31
Kristina, Centravit prenatal je dobar izbor. :top:

U tableti: kalcij, vitamin C, niacin, vitamin E, cink, željezo, pantotenska kiselina, vitamin B6, vitamin B1, vitamin B2, bakar, folna kiselina, selen, biotin, vitamin D, vitamin B12.
U kapsuli: 400 mg ribljeg ulja (24 mg EPA, 172 mg DHA).

Imaš svih potrebnih vitamina i minerala... + Zdrava prehrana... Bebolino će dobit sve što mu je potrebno... :cerek:
E to sam htjela cut! :mig:

bambix
16.09.2013., 18:18

Koja je šema s vitaminom A?

majica_2008
16.09.2013., 18:30
SuperCow.....nije stvar u štetnosti draga....nego apeliram na pretjerivanja i davanje novca za specifične komplekse, a za puno manje dobiješ istu stvar (Omega,FE,folna itd....)....
dakle, ja sam apsolutno za da svatko uzima ono što mu odgovara....meni je bilo sasvim dovoljan AZ mama kompleks iz dm-a, omega iz dm-a i kalcij iz dm-a...jednaka količina jedinica koje treba uzimati.;))....ne znam, sažderavam se u voću i povrću i zasad (36 tj.) nisam imala ama nikakvih problema sa deficitom ičega.....možda samo imam sreću da nemam potrebu niti ne osjećam da mi nešto drugo treba.....

vrlo bitna stavka-ne kupujem plastično povrće:Đ.....danas sam za 6 kn kupila domaću rajčicu (kilo i po, volovsko srce<3),koja je izgledala kao da su ju premlatili na mrtvo....špinat za 10 kn, male vinogradarske breskve,idared jabuke domaće i svježi sir.....kupujem i kuhanu ciklu kad ju nađem,kupus i grah....i u salatu bubnem lanene sjemenke...šljive koje mi ujak donosi iz Like,matovilac i rikolu od bake koja ih bere u vrtu....sirutku,kefir i tunu koju kupujem na Dolcu i spremam sama....
ne osjećam nikakvu potrebu za ičim drugim.....jedino pijem Omega tablete i magnezij jer mi nekako odgovaraju i isto pijem godinama:D

16.09.2013., 18:43
Koja je šema s vitaminom A?

Kako su meni objasnili, lako je s njim pretjerati jer se lako dobiva iz uobičajene prehrane dovoljno, ne gubi ga se puno kuhanjem, pa se još u nekom trudničkom kompleksu vitamina dodatno unese, a ne obrati se pozornost jer je je deklaraciji recimo, naveden kao beta karoten. A velike količine mogu dovesti do oštećenja ploda, pa treba biti oprezan.

bambix
17.09.2013., 16:22
Thanx Lost pojma nisam imala :)

I sta sad, vecina prenatala ima vit. A? Koji nema? Centravit?

Meni prijateljica radi u apoteci i rekla mi je da je sve to li-la, da bi mi ona preporucila twinlab ili solgar jer su nakvalitetniji, u smislu da tim proizvodjacima najvise vjeruje.
Sad kad ispadne da oba imaji vit. A, opet sam na pocetku :504:

gnjavež
17.09.2013., 17:25
Kako su meni objasnili, lako je s njim pretjerati jer se lako dobiva iz uobičajene prehrane dovoljno, ne gubi ga se puno kuhanjem, pa se još u nekom trudničkom kompleksu vitamina dodatno unese, a ne obrati se pozornost jer je je deklaraciji recimo, naveden kao beta karoten. A velike količine mogu dovesti do oštećenja ploda, pa treba biti oprezan.

beta karoten nije problem, organizam ga pretvara u vit. a samo ako mu fali:o treba pazit na retinol.

17.09.2013., 20:39
Thanx Lost pojma nisam imala :)

I sta sad, vecina prenatala ima vit. A? Koji nema? Centravit?

Meni prijateljica radi u apoteci i rekla mi je da je sve to li-la, da bi mi ona preporucila twinlab ili solgar jer su nakvalitetniji, u smislu da tim proizvodjacima najvise vjeruje.
Sad kad ispadne da oba imaji vit. A, opet sam na pocetku :504:

Ja pijem Solgar Prenatal nutrients, ne sadrži vit. A
Tu imaš točan sastav u dnevnoj dozi: http://www.solgar.hr/index.php?page=prenatal

beta karoten nije problem, organizam ga pretvara u vit. a samo ako mu fali:o treba pazit na retinol.

Nisam znala za retinol, hvala ti! :top:

listopad14
17.09.2013., 21:55
Ja pijem Solgar Prenatal nutrients, ne sadrži vit. A
Tu imaš točan sastav u dnevnoj dozi: http://www.solgar.hr/index.php?page=prenatal

Nisam znala za retinol, hvala ti! :top:

Znaci da je ovaj ok?
http://www.iherb.com/Solgar-Prenatal-Nutrients-Multivitamin-Mineral-240-Tablets/9157
Ima vit A, ali kao prirodni beta karoten

17.09.2013., 22:33
Znaci da je ovaj ok?
http://www.iherb.com/Solgar-Prenatal-Nutrients-Multivitamin-Mineral-240-Tablets/9157
Ima vit A, ali kao prirodni beta karoten

Ja ga uzimam, i zadovoljna sam...
Poledala sam sad baš i za retinol, koliko vidim nema ga, tako da mislim da je onda o.k.

Off topic - skoro sam pala u nesvjest kad sam vidjela cijenu na ovom linku što si stavila... :504::504::504: Meni uopće nije palo na pamet on line kupiti, nego sam tu plaćala 120 kn za 60kom :504::504::504:
Ako misliš Solgar naručivati, definitivno ti se isplati naručiti ove s linka.

listopad14
18.09.2013., 10:18
Ja ga uzimam, i zadovoljna sam...
Poledala sam sad baš i za retinol, koliko vidim nema ga, tako da mislim da je onda o.k.

Off topic - skoro sam pala u nesvjest kad sam vidjela cijenu na ovom linku što si stavila... :504::504::504: Meni uopće nije palo na pamet on line kupiti, nego sam tu plaćala 120 kn za 60kom :504::504::504:
Ako misliš Solgar naručivati, definitivno ti se isplati naručiti ove s linka.

Ja tjedno dobijem paketic s iherba :)
Dosao mi i Solgarov Magnezij i Omega 3, a i bademovo ulje za trackanje :cerek:
sada cekam da ovi vitamini budu in stock pa ih narucujem

Kristina19
21.09.2013., 19:22
Zene, sto je s kalcijem i magnezijem? Znam da nam kalcija treba vise (e sad da me ubijes ne znam od kojeg tjedna:ne zna:). Uzima li netko dodatke prehrani ili jedostavno jedete puno mlijecnih proizvoda?

Na kraju sam uzela ovu DHA http://www.iherb.com/Now-Foods-DHA-500-Double-Strength-180-Softgels/10713
Jako dobra cijena!

listopad14
21.09.2013., 23:44
Zene, sto je s kalcijem i magnezijem? Znam da nam kalcija treba vise (e sad da me ubijes ne znam od kojeg tjedna:ne zna:). Uzima li netko dodatke prehrani ili jedostavno jedete puno mlijecnih proizvoda?

Na kraju sam uzela ovu DHA http://www.iherb.com/Now-Foods-DHA-500-Double-Strength-180-Softgels/10713
Jako dobra cijena!

Dodatke, uzela Solgarov mg-ca citrat

davegahan
02.10.2013., 13:15
pozdrav svima!
ja sam sada u 21. tjednu i pijem samo centravit prenatal...al koliko sam vidjela u njemu nema magnezija? vidim da mi je dr na nalazu napisala Mg 2x300...preporuke za taj magnezij molim..thanks

Kristina19
02.10.2013., 14:01
pozdrav svima!
ja sam sada u 21. tjednu i pijem samo centravit prenatal...al koliko sam vidjela u njemu nema magnezija? vidim da mi je dr na nalazu napisala Mg 2x300...preporuke za taj magnezij molim..thanks

Uglavnom kalcija i magnezija nema u tim dodacima (ili ima minimalno). Trebaju se uzimati posebno i najbolje u omjeru 2:1 (u korist kalcija). Nisam stručnjak ali pročitala sam da su najbolji kelirani spojevi (chelated, u obliku citrata npr.) zbog bolje iskoristivosti. Pa traži u ljekarni tak nekaj. Ili naruči preko www.iherb.com puno jeftinije! :mig:

http://www.iherb.com/Now-Foods-Magnesium-Citrate-200-mg-250-Tablets/691

Ove piješ recimo 3 na dan da dobiješ 600 mg magnezija i imaš ih za 83 dana. Koštaju oko 80 kn. :) Vrlo povoljno.

ancizg91
14.10.2013., 23:44
pozz cure....nova sam trudnica (5+2tt) i zanima me mogu li na svoju ruku bez recepta uzeti npr folacin ili sta bi vec preporucile, s obzirom da mi ginekologica nije nista dala nego sam na cekanju do 7tt kada prvi put idem na ultrazvuk, a cula sam da je dobro uzimati te neke vitamine zbog razvoja djeteta u prvim tjednima trudnoce, pa ne zelim "zakasniti" s tim stvarima :/

Snow Fairy
15.10.2013., 05:51
Folacin koliko znam ide samo na recept, ali mozes kupiti bilo koje vitamine za trudnice, i oni imaju folnu

gnjavež
15.10.2013., 09:37
pozz cure....nova sam trudnica (5+2tt) i zanima me mogu li na svoju ruku bez recepta uzeti npr folacin ili sta bi vec preporucile, s obzirom da mi ginekologica nije nista dala nego sam na cekanju do 7tt kada prvi put idem na ultrazvuk, a cula sam da je dobro uzimati te neke vitamine zbog razvoja djeteta u prvim tjednima trudnoce, pa ne zelim "zakasniti" s tim stvarima :/

mozes uzeti folnu kiselinu od twinlaba, nekad bude besplatna u paketu s prenatalom a moze se i posebno kupiti:)

zara01
15.10.2013., 12:26
Folacin moze i bez recepta,ja kupila.

mimi24b
15.10.2013., 18:25
Vidim da vas ima puno koje se razumijete u vitamine pa tražim savjet.. ulazim u 12 tt i pijem samo prenatal od NW, jel to ok?

ancizg91
15.10.2013., 19:45
Folacin moze i bez recepta,ja kupila.

kolika je cijena toga, i za koliko dugo imam jednu kutiju tog? :)

zara01
15.10.2013., 20:32
Kutija je za 30 dana,a cifru se nemrem sjetiti,al nije nesto puno bilo.....
Kupovala sam jos poslije sve i svasta ,tak da stvarno ne znam.

Victoria88
15.10.2013., 21:38
kad sam ostala trudna trazila folnu u apoteci i rekli mi da je najbolje folacin (najjaci je) ali ide samo na recept...
:ne zna:

affirmation
17.10.2013., 00:53
Prva 3 mj pila folacin - na recept.
Sad pijem elevit + omega 3 ( iz dm-a) i sumeci mg po potrebi

mimi24b
17.10.2013., 08:38
Vidim da vas ima puno koje se razumijete u vitamine pa tražim savjet.. ulazim u 12 tt i pijem samo prenatal od NW, jel to ok?

nitko mi neće odg... šmrc

Cro_Heidi
17.10.2013., 09:12
Folacin sam dobila bez recepta, 30kn bio.

zara01
17.10.2013., 10:51
nitko mi neće odg... šmrc

Zavisi od sastava.....

mimi24b
17.10.2013., 14:22
piše ovako:
JEDNA TABLETA SADRŽI: KOLIČINA %RDA*
Beta karoten 2,4 mg **
Vitamin D (kolekalciferol) 400 I.J. (10 µg) 200
Vitamin E (DL-α-tokoferil acetat) 20 mg α-TE 167
Vitamin C (L-askorbinska kiselina) 120 mg 150
Folna kiselina 800 µg 400
Vitamin B-1 (tiamin mononitrat) 1,8 mg 164
Vitamin B-2 (riboflavin) 1,7 mg 121
Niacin (nikotinamid) 20 mg 125
Vitamin B-6 (piridoksin hidroklorid) 2,6 mg 186
Vitamin B-12 (cijanokobalamin) 8 µg 320
Željezo (željezov fumarat) 28 mg 200
Kalcij (kalcijev karbonat) 200 mg 25
Cink (cinkov oksid) 25 mg 250

zara01
17.10.2013., 15:35
Nema mg i omege kao i u mojima tj.u mojima ima mg ,ali nedovoljno.....
Meni rece jedan dr.ovako,vitamini se kupuju na placu,ne u ljekarni,ali ja nemam domace voce i povrce,a ovo kupovno ne znam koiko uopce ima vitamina,tako da pijem elevit- ne bas svaki dan:p,plus dodatno mg od 300 - 600mg(svaki dan)a danas cu pitati i za omegu....

Snow Fairy
17.10.2013., 15:39
Ja sam do 12 tt pila Folacin, od tad Elevit. Magnezij uzmem ili šumeći (imam onaj Dietpharmov sa C vitaminom, od 300) ili popijem Donat, ako osjetim da mi treba.
I od prije 3 tj mi je dr rekao da uzimam Omegu 3. Trenutno imam onu od Natural Wealtha