PDA

View Full Version : Vitamini i minerali u trudnoći

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

magic blue
14.11.2006., 10:16
malo me zbunila novo nastala situacija, pa sam vam zaboravila rec da mi je mm neki dan isao kupiti twinlabov prenatal i nema ga u ljekarni. reko je tetama da nema beda i da imam jos malo pa nek ga nazovu na mob kad stignu. i veli teta da vec 2 mjeseca ga nema niti kod jednog dobavljaca :eek:
i sta sad da si covjek tu misli :confused: Pale je pisala o onom stetnom A vitaminu i to mi je prvo palo na pamet, ali mm veli da bi se to moralo dat u javnost isto kao i ona greska s aparatima za transfuziju i prije tri tjedna s aparaticima za mjerit GUK i sl. Ali ja sam jos uvijek malo zbunjena.
Ugl, teta nam mu je ponudila Vita Mom jer su ti kao najslicnija zamjena twinlabovih (a jos su i u plastici pa ne postoji opasnost kad mi ispadaju iz ruku po kupaoni :D) Samo mi smrde za popiz....

magic blue
14.11.2006., 10:20
i jos nesto!
jucer mi je dokica rekla da moram piti zeljezo i c-vitamin, a znam da se od fe tesko kaka, pa me zanima, koje je ono bas kao za trudnjace, da odma ovu svoje opce prakse trazim da mi to napise

magic blue
14.11.2006., 10:27
evo nasla za zeljezo: "Dnevne potrebe žena za željezom su prosječno oko 15 mg /dan, dok trudnice i doilje trebaju dvostruko više. Tu povećanu količinu nemoguće je unijeti hranom pa se zato preporuča dodatno uzimanje željeza.
Željezo je neophodno u prijenosu kisika putem krvi , također pomaže rast , sprečava umor, te sudjeluje u obrani organizma od stresa i infekcija.
Osim za vrijeme trudnoće važno je da i za vrijeme dojenja žene uzimaju dovoljne količine željeza , jer one osim za zadovoljavanje vlastitih potreba trebaju stvoriti i hranu za dojenče.
Majka doilja koja sama nema dovoljno željeza ne može bebi osigurati potrebnu količinu željeza putem mlijeka. Međutim od iznimne je važnosti količina željeza koje dojenče primi bili preko majčinog mlijeka , bilo preko dječje hrane, jer manjak željeza u dojenačkom periodu ne može se ukloniti kasnijom nadoknadom."

i jos kaze: "Belupo je razvio novi proizvod Fersan forte formuliran baš za potrebe žena, trudnica i dojilja.
Fersan forte sadrži: 30 mg elementarnog (karbonilnog) željeza, 180 mg Vitamina C, 600 µg folne kiseline .
Elementarno (karbonilno) željezo u Fersan Forte tableti sigurno i djelotvorno nadoknađuje manjak željeza u organizmu, vrlo dobro se apsorbira iz probavnog trakta, a odlikuje se i dobrom podnošljivošću . U Fersan Forte tableti nalazi se i folna kiselina u baš preporučenoj dozi za trudnice i dojilje ( 600 µg ), a dodani vitamin C neophodan je za apsorpciju željeza i folne kiseline, te višestruko poboljšava iskorištavanje elementarnog željeza u organizmu."

ja bi to! a jel mogu ja trazit od dokice bas taj ili ona ima neka koja moze prepisat i gotovo?

mandy
14.11.2006., 10:30
Mislim da se sve to kupuje bez recepta, samo su ljekovi na recept.
Tak da si možeš izabrat koji ti se sviđa i eventualno pitat dokicu što ona misli o tome.
A zašto ne kupiš Natural wealthov?

mandy
14.11.2006., 10:31
Sama napiše temu i da odgovor :lol: :kiss:

magic blue
14.11.2006., 10:37
di ti vidis odgovor :o ja jos uvijek cekam da mi se Pale javi jerbo sam lijena kopat po svim postovima i trazit di nam je vec o tome pricala, a ovak se bit na jednom mjestu

MaLo
14.11.2006., 10:38
Magic, fakat si si dala truda! Pohvalno!

Gle, ja sam ti 13 godina bila strašno anemična i pila sam po dvije kapsule željeza dnevno od 100 mg (znači 200 mg željeza dnevno :eek: ) i nije mi pomoglo, dobro to je druga priča...Ugl, htjedoh reći da se od željeza ne kaka teško :zubo: (kakaš crno :zubo: ), nego ti je to jako teško za želudac, pa ga rađe popij nakon jela, a ne natašte kak doktori preporučaju. Natašte mi je bila koma uzimati, bilo mi je muuuuuka.:flop:
Nakon mjesec dana uzimanja navikneš se ko pes na batine :zubo:

magic blue
14.11.2006., 10:38
A zašto ne kupiš Natural wealthov?
rekla teta da je ovaj slicniji twinlabovom, pa kao da ne mjesam :confused:

MaLo
14.11.2006., 10:41
Sama napiše temu i da odgovor :lol: :kiss:

Da, da, to samo Magična može :lol:

Dal je potrebno odgovarati, il su odgovori suvišni? :lol:

magic blue
14.11.2006., 10:42
Nakon mjesec dana uzimanja navikneš se ko pes na batine :zubo:
koja utjeha :rofl:
jedino mi nije jasno kako je ona meni to prepisala bez ikakvih krvnih pretraga, cak ni ne zna koliki mi je hemoglobin :confused:
a recimo mg mi nije prepisala, a dora je pricala kako su nju odmah frknuli na mg cim su joj neke komplikacije krenule

bas me zbunjuju ti doktori

MaLo
14.11.2006., 10:43

Vjerojatno je mislila da ima istu količinu vitamina A, kao i Twinlabov :zubo: :mad: :E .
Ja isto preporučam natural wealthov :cool:

MaLo
14.11.2006., 10:47
koja utjeha :rofl:
jedino mi nije jasno kako je ona meni to prepisala bez ikakvih krvnih pretraga, cak ni ne zna koliki mi je hemoglobin :confused:
a recimo mg mi nije prepisala, a dora je pricala kako su nju odmah frknuli na mg cim su joj neke komplikacije krenule

bas me zbunjuju ti doktori

Ne gleda ti se samo hemoglobin, nego i željezo u serumu i UIBC i TIBC.

I mogla ti je napraviti krvnu sliku zbog željeza, ali ovo koje ti je preporučila za uzimanje je u tak malim količinama da baš ništ ne škodi, dapače!

magic blue
14.11.2006., 10:52
ma citala sam kao da nedostatk fe moze uzrokovat preuranjeni porod i malu porodajnu masu, pa valjda zato. i bas kaj velis, u malim kolicinama ne mre skodit

mandy
14.11.2006., 10:57

nećeš ih mješat jer nećeš piti više twinlabove, nije dobro piti par vrsti........ali to opet nisu ljekovi.

I ja čula da Mg daju za sprječavanje otvaranja i kontrakcija....

A ja imam još željezo u šumećoj tableti i popijem jednu tjedno (jer su :bljak:

MaLo
14.11.2006., 10:58
ma citala sam kao da nedostatk fe moze uzrokovat preuranjeni porod i malu porodajnu masu, pa valjda zato. i bas kaj velis, u malim kolicinama ne mre skodit

Ma nemre nikak škoditi! Trebala bi ti jaaako puno željeza unjeti u organizam da bi škodilo.
Mislim da mi je doktorica jednom rekla da ako imaš viška željeza, da se može dogoditi avitaminoza. ne znam kak i zašto :rolleyes: ,ali tak mi je ostalo u sjećanju. Al za to se moraš fakat jaaaako puno željeza nagutati

magic blue
14.11.2006., 11:05
a ne znam, bumo vidli za sat kad dokica pocne radit sta ce mi rec koje da uzmem.
ja mg pijem sumeci kad se sjetim navecer (citaj: kad me nesto pocne bolit il pikat)

Zmijica
14.11.2006., 11:30
Vjerojatno ti je prepisala zeljezo zbog bebaca koji svo svoje zeljezo za prvih 6 mjeseci izvuce od tebe i ima u zalihi.
A mozda i zato sto skoro sve trudnice imaju manjak zeljeza, nemos toliko pojest - npr. 10 deka mesa ima jedva 1 mg zeljeza.

Kao trudnica ga mozes dobit na recept, ali mislim samo jednu (eventualno dvije) popisom lijekova propisanu vrstu. Onaj Plivin preparat, mislim.
Meni se zna malo mantat i slabost me hvata, pa samoincijativno uzimam DM sumece tablete zeljeza. U 2 tablete 14 mg zeljeza i 100 mg vitamina C (poboljsava iskoristavanje zeljeza).
Ne smetaju mi za probavu nis.

Pahuljica79
14.11.2006., 11:41
Cure, jel postoji mogucnost da se u trudnoci predozirate ili pretjerate sa odredjenim vitaminom?
Tipa, pijem Natural w. Prenatal, pa uzmem zeljezo posebno (npr. sumece tabl.), pa jos magnezij?

mandy
14.11.2006., 11:45
mislim da ne možeš.
ja imam šumeće neke iz DM-a koje imajui vitamin C (jer se onda željezo bolje apsorbira) i u 2 tablete je preporučena dnevna količina a ja popijem 1 dnevnu i to tek onda kad se sjetim.

PaleBlueEyes
14.11.2006., 14:32
mislim da su povukli twinlab bas zbog tog stetnog vitamina A... a natural wealth ti ima 28 mg zeljeza dok je twinlab imao samo 20 mg... ja si jos tu i tam kupim onaj hippov sok sa zeljezom....

PaleBlueEyes
14.11.2006., 14:36
Mislim da mi je doktorica jednom rekla da ako imaš viška željeza, da se može dogoditi avitaminoza.

zeljezo nije vitamin :zubo: :mig:

PaleBlueEyes
14.11.2006., 14:39
Cure, jel postoji mogucnost da se u trudnoci predozirate ili pretjerate sa odredjenim vitaminom?
Tipa, pijem Natural w. Prenatal, pa uzmem zeljezo posebno (npr. sumece tabl.), pa jos magnezij?

Ne. Natural wealth ne sadrzi magnezij, a u tim sumecim mislim da imas 15 mg zeljeza... ja te sumece uzmem par puta tjedno kad ne pijem onaj sokic od hippa sa zeljezom. No moja krva slika je odlicna. :)

magic blue
14.11.2006., 14:42
pale, pa tebe cijeli dan cekam ko ozeblo sunce :kiss:
ajd, sad ukratko sta ti ono pijes i kako jerbo me zbunise.
po mojoj dokici ispada da bi trebala pit prenatal ko i do sad, dodatno zeljezo, dodatni c vitamin i magnezij sumeci koji vec pijem. pa najest cu se tableta, sluznicu u zelucu cu si zbombardirat, pobogu.

mandy
14.11.2006., 14:45
po mojoj dokici ispada da bi trebala pit prenatal ko i do sad, dodatno zeljezo, dodatni c vitamin i magnezij sumeci koji vec pijem. pa najest cu se tableta, sluznicu u zelucu cu si zbombardirat, pobogu.

i bojiš se da nš drugo neće stat :kiss:

magic blue
14.11.2006., 14:49
uf, ne volim ove koji me dobro poznaju :brukica: :D

PaleBlueEyes
14.11.2006., 15:29

bili smo na placu :zubo: pokupovali brdo mandarina jer ih nemrem prestat jesti...

ovak. ja sam prvo u prva tri mjeseca pila samo folnu. onda sam po preporuci ginekologice pocela piti magnezij i prenatale twinlab (sad ne znam jel ona bas te prepisala ili mi je zena u apoteci njih dala jer misli da su najbolji, tad se nisam bas razumjela u sve to, pa nisam ispitivala) ...onda kad su mi ostale jos dvije tabletice, ja naletjeh na clanak o stetnosti vitamina A (onog iz jetre) i nakon par dana panicarenja i razmisljanja o tuzbi :zubo: nekak sam se ipak uspjela smiriti. No cuvam te dvije kapsulice za svaki slucaj.:mad:

s tim da twinlabov prenatal ima u sebi 200 mg magnezija, tak da sam jedno vrijeme u sebe sljevala 500 mg magnezija dnevno :eek: :zubo: no provjerila i to nije stetno... :)

onda jedno vrijeme nisam uzimala nista osim magnezija. tj. tu i tam one sumece multivitamine jer ih imamo doma... pa sam pocela uzimati onaj hippov prenatal. on uopce nema nikakvog vitamina A. no on na kraju ispadne prilicno skup, a i sadrzi dosta manje svega ostalog potrebnog za razliku od twinlaba i natural wealtha... no vjerujem da je to stoga sto je radjen za europljanke, koje se zdravije hrane od amerikanki, pa vec hranom unose dovoljnu kolicinu svih potrebnih vitamina i minerala...

zatim sam presla na natural wealth jer kao i twinlab sadrzi 800 mcg folne, 120 mg vitamina C, nema magnezija, a magnzeij i zeljezo se inhibiraju i moraju se uzimati u razmaku od 4 sata, tako da nije ni dobro da jedna tableta sadrzi oba. ista stvar je i sa kalcijem i zeljezom. trebaju se uzimati u razmacima. natural wealth ima 200 mg calcija, mislim da je twinlab imao 400 mg... no ja sam si bas prije par dana uzela dodatne kalcij sumece od dietpharma jer kuzim po noktima da mi fali...iako se kljukam bioactivima i mlijekom :rolleyes:

i da skratim... trenutno uzimam 300 mg magnezija prije spavanja, poslije rucka uzmem tabletu natural wealtha, navecer uzmem kalcij, i svakih par dana ujutro uzmem jednu sumecu Fe ili si uzmem onaj sokic od hippa sa zeljezom... ja ne uzimam dodatni vitamin C jer ga ima u tim sumecim Fe i u prenatalu, ali si svako jutro iscijedim sok od narance, ponekad jos prek dana sok od limuna i pojedem brat bratu kilu mandarina dnevno :zubo: a i jedem cesto kiselo zelje... :zubo:

citala sam da je u zadnja 3 mjeseca dosta vazan adekvatan unos kalcija i zeljeza jer tada beba iste najvise treba...

magic blue
14.11.2006., 16:22
uf, opet post koji sam citala s puno koncentracije i dok sam stigla do kraja nis ne kuzim :D Zezam se, skuzila sam da pijem prenatal i dalj, plus ovo kaj ce mi dokica dat i nis mi nece bit kao previse. thx!
pitat cu ju koje mi moze prepisat i ak mi se ne budu svidale, platit cu si sama onaj belupov ferosan i sve 5

MaLo
15.11.2006., 10:15
zeljezo nije vitamin :zubo: :mig:

Pa znam da željezo nije vitamin. U 13 godina slabokrvnosti, svih mogućih terapija i vucaranja po doktorima, valjda nekog vraga znam :E .
A avitaminoza mi je ostala u sjećanju... mislim da je doktorica rekla da kao posljedica viška željeza u organizmu može doći do avitaminoze. Kakve to veze ima jedno s drugim, ne znam :confused:

PaleBlueEyes
15.11.2006., 12:00
avitaminoza ili hipovitaminoza je nedostatak vitamina, znaci ne visak...
hipervitaminoza je visak vitamina koji se ne izbacuje nego se akumilira u tijelu i to se najcese desava s vitaminima topivim u mastima - vitamin A, D, E i K.

mislim da je preko 100 mg zeljeza dnevno toksicno za organizam.

sbg
17.11.2006., 12:59
ja sam pila od natural wealtha prenatal, sve ok!

Štrumpfeta
17.11.2006., 17:39
meni nije jasna jedna stvar (srećom pa je samo jedna): kad sam došla u ljekranu i tražila vitamin C (rekla da sam trudna) magistra mi je rekla da ne bi smijela ništa uzimati bez konzultacija sa gin!
Pa sad ti budi pametan!
Nego, gin mi je drugom priilkom preporučio magnezij, koji vi pijete, jel možete preporučiti neki fini, šumeći?

PaleBlueEyes
17.11.2006., 18:36
meni je najbolji dietpharmov magnezij 300. ima najbolji okus def. i radjen je posebno za trudnice i sportase.

magic blue
17.11.2006., 18:56
a ja sam na dm-ovom i okus mi nije tako los. strumpfeta, kupi dietpharmov pa probaj, ak ti ne id kupi dmov pa probaj, ak ti ne ide, kupi neki drugi i tak.....

Pahuljica79
17.11.2006., 19:49
I ja sam prije 3 dana uzela od dm-a s aokusom limuna, isto pise da je za trudnice i dojilje.
Super pomaze, iako sam ja bila skepticna

mandy
17.11.2006., 19:58
A šta će va magnezij? šta on točno radi? Zar nije dovoljna ona količina iz Prenatala?

Pahuljica79
17.11.2006., 20:01
U natural w. prenatalu nema magnezija
Dobar je koliko ja znam za grceve, a ja sam od toga patila zadnjih tjedan dana.
Nisam mogla spavati, pa mi trudna frendica rekla neka uzmem.
Rekla mi da i ne pijem magnezij poslije 34.tog tjedna

mandy
17.11.2006., 20:02

Ovo sam čula al nisam 100% sigurna zašto, mislim da može sprječit/usporit otvaranje.

Pahuljica79
17.11.2006., 20:04
Ovo sam čula al nisam 100% sigurna zašto, mislim da može sprječit/usporit otvaranje.

Ima smisla, jer nju sad drze grcevi, ali ne zeli piti magnezij jer je par dana do poroda - pa da ne uspori stvari, jer jedva ceka primiti svoju princezu u zagrljaj

PaleBlueEyes
17.11.2006., 20:15
A šta će va magnezij? šta on točno radi? Zar nije dovoljna ona količina iz Prenatala?

a ti si prespavala one silne postove o magneziju :zubo:
prvenstveno, manja je sansa da ces se ranije otvoriti i da ces imati prijevremene kontrakcije kad si na magneziju... on ti dodje nesto kao prirodni prepar jer relaksira misice maternice... i sprijecava grceve i regulira stolicu i dobar je protiv nervoze i stresa...
magnezij je najbolji prijatelj svake
trudnice :)

onaj DM-ov ima 150 mg. Pa moras uzimati dvije tablete. po meni je bolje uzeti jednu tabletu od 300 mg dnevno...

ja bih se prije odrekla prentala nego magnezija... :)

a nemas magnezija u svim prenatalaim. u natural wealthu ga uopce nemas, sto je OK jer se magnezij i zeljezo inhibiraju pa ga je bolje uzimati zasebno...

imas ovdje (http://www.babycenter.com/refcap/pregnancy/pregnancynutrition/659.html) zasto je dobro da trudnice uzimaju dodatni magnezij.

Pahuljica79
17.11.2006., 20:19
onaj DM-ov ima 150 mg. Pa moras uzimati dvije tablete. po meni je bolje uzeti jednu tabletu od 300 mg dnevno...

a nemas magnezija u svim prenatalaim. u natural welathu ga uopce nemas, sto je OK jer se magnezij i zeljezo inhibiraju pa ga je bolje uzimati zasebno...

Ja sam namjerno uzela dm-ov i pijem samo jednu navecer. I dosta mi je.

Hvala na info o uzimanju zeljeza i magn. odvojeno - to sam ja prespavala ;)

PaleBlueEyes
17.11.2006., 20:19
U natural w. prenatalu nema magnezija
Dobar je koliko ja znam za grceve, a ja sam od toga patila zadnjih tjedan dana.
Nisam mogla spavati, pa mi trudna frendica rekla neka uzmem.

meni se to cini nekak rano... mozda ga tada treba smanjiti kolicinski... ja mislim tada poceti uzimati onaj od 200, pa sa 36 tjedana od 150 mg... no tek sa 38 tjedana ga prestati uzmati...

PaleBlueEyes
17.11.2006., 20:21
Ja sam namjerno uzela dm-ov i pijem samo jednu navecer. I dosta mi je.

Hvala na info o uzimanju zeljeza i magn. odvojeno - to sam ja prespavala ;)

moras napraviti razmak od 4 sata najmanje. isto je i sa zeljezom i kalcijem.

btw, ja radije pijem sada 300 mg, nego da me u slucaju ranijeg otvaranja sutnu na 800 mg dnevno kao Doru...

Pahuljica79
17.11.2006., 20:24
Imam politiku da prenatal pijem naposlu u 13.00 sati, magnezij sad podvecer, a onda jos Fluonatril prije spavanja.
Tako da radim velike pauze izmedju - upravo zato da razdvojim sve sto moram i sto nejde zajedno

magic blue
17.11.2006., 20:24
a ti si prespavala one silne postove o magneziju :zubo:
nije spavala ziher, tad je jos radila bebaca :mig:

PaleBlueEyes
17.11.2006., 20:25
Imam politiku da prenatal pijem naposlu u 13.00 sati, magnezij sad podvecer, a onda jos Fluonatril prije spavanja.
Tako da radim velike pauze izmedju - upravo zato da razdvojim sve sto moram i sto nejde zajedno

a kaj ce ti fluonatril? i zakaj je to? jel to fluorid?

ja magnezij pijem uvijek prije spavanja.

magic blue
17.11.2006., 20:26
meni se to cini nekak rano... mozda ga tada treba smanjiti kolicinski... ja mislim tada poceti uzimati onaj od 200, pa sa 36 tjedana od 150 mg... no tek sa 38 tjedana ga prestati uzmati...
meni ovo isto nekako zvuci ok!
mada je mene dokia sad stavila na fe i c vitamin, a o mg ni rijeci, pa ga pijem samoinicijativno od kad je dora pricala kako je to u dojclandiji normalna praksa da s bilo kojom komplikcijom u trudnoci pocnes piti mg

magic blue
17.11.2006., 20:29
i ja ga mrknem oko 20h i u 22h sam vec bogina :)

PaleBlueEyes
17.11.2006., 20:31
i jos nesto... pravilnom prehranom zena unese oko 150 do 300 mg magnezija dnevno, no samo se trecina toga apsorbira, a trudnicama se preporucava minimalno 350 mg magnezija dnevno... tako da se meni dodatna tableta od 300 mg dnevno cini optimalnom dozom.

Pahuljica79
17.11.2006., 20:31
a kaj ce ti fluonatril? i zakaj je to? jel to fluorid?

To mi je zubar preporucio jos kad sam se odlucila udati :zubo:
Rekao neka mu se javim kad ostanem trudna, pomaze nerodjenom djetetu u razvoju korijena buducih zubi i za cvrstinu i kvalitetu zubica
Moja je seka to pila i obje joj kceri imaju prekrasne i kvalitetne zubeke.

Koliko ja znam.. ali nisam ubrojiva previse :rofl:

PaleBlueEyes
17.11.2006., 20:37
meni ovo isto nekako zvuci ok!
mada je mene dokia sad stavila na fe i c vitamin, a o mg ni rijeci, pa ga pijem samoinicijativno od kad je dora pricala kako je to u dojclandiji normalna praksa da s bilo kojom komplikcijom u trudnoci pocnes piti mg

pa Njemci su napredniji sto se toga tice jer se za vaznost magnezija kod trudnica nije prije znalo. zato sam ja ipak koliko god jebem mater onoj smrdljivoj doktorici iz klinike Harni, koja nije vidjela da imam spustenu posteljicu :mad: zahvalna jer mi je ona preporucila magnezij, inace mi ne bi palo na pamet uzimati ga. i poslije kad sam radila research na netu, skuzila sam koliko je taj mineral vazan. A dr. Harni se skolovala u Njemackoj pa je od tuda valjda svjesna vaznosti magnezija kod trudnica i zato ga istima i prepisuje. Recimo, moj sadasnji ginekolog mi ga nikada ne bi prepisao, doduse kad sam mu rekla da ga uzimam, on je rekao kao super neka ga samo uzimam. no znam da ga on sam ostalim trudnicama samoinicijativno ne prepisuje... :rolleyes:
mozda je i tvoja ginicka samo zaostala... :zubo:

PaleBlueEyes
17.11.2006., 20:40
Rekao neka mu se javim kad ostanem trudna, pomaze nerodjenom djetetu u razvoju korijena buducih zubi i za cvrstinu i kvalitetu zubica

i mislila sam da je to to... no ja uzimam i magnezij i kalcij koji su istao tako vazni za formiranje zubi i kostiju, pa se ne zelim kljukati jos i fluoridom :zubo:

magic blue
17.11.2006., 20:41
mozda je i tvoja ginicka samo zaostala... :zubo:
a bit ce :D
meni se cervix skracuje a ona mi daje zeljezo :misli:
a pise na netu kako zeljezo n treba dodatno uzimat bez vadenja hemoglobina koji je indikator za "malokrvnost" odnosno nedostatak fe u organizmu :confused: I sad me sve to plasi, ko da me sprema za carski i velika krvarenja i svasta, bezveze sam si umislila :rolleyes:

putnica
17.11.2006., 20:50
krvi izgubis i na normalnom porodu, pa ako ti je krvna slika i malo slabija ima osnova prepisati zeljezo.

samo se pazite tableta zeljeza, one naime zatvaraju, a to je najmanje sto ti treba ako si sivana :rolleyes:

ja sam pila tekuce zeljezo, bilo mi je ok.

ili u ferimport po dvajst deka hrdjavih cavala :rofl:

Pahuljica79
17.11.2006., 20:57
ili u ferimport po dvajst deka hrdjavih cavala :rofl:

Teta moderatorica, i kak da luda trudnjaca ne reagira na ovo - a da ne dobije spotanciju jer se ne drzi teme?
Mislim, ak ne progovorimo na usta (tj. na prste i tipkovnicu) progovorit cemo na :no:

magic blue
17.11.2006., 21:00
krvi izgubis i na normalnom porodu, pa ako ti je krvna slika i malo slabija ima osnova prepisati zeljezo.
pa u tom i je stvar da mi nikakvu krvnu sliku nije radila. zadnji put su mi krv vadili kad sam u 22om tjednu lezala u bolnici i od tad nista i zato me i zbunila jer me pukla na zeljezo po ne znam ni ja kojoj indikaciji :confused:

Satya
17.11.2006., 21:42

Pahuljice, bojim se da im zubići nisu od toga tako lijepi već prije od kalcija itd.
Cure znam da vam je navrh glave tih upozorenja ali molim vas pročitajte priču o fluoru i procijenite same kome ćete i zašto vjerovati.

Ja fluor sigurno neću piti i izbjegavam paste za zube koje ga sadrže. Malo i guglajte same...Pliz :kiss:

Evo:http://www.zamirnet.hr/prijatelji-zivotinja/viewtopic.php?TopicID=449

Pahuljica79
17.11.2006., 21:48
Malo i guglajte same...Pliz :kiss:

:cry: :mama:

Satya
17.11.2006., 21:51
Važno za sve koji piju taj fluorid (fluor) + ne želim nikome soliti pamet (o svemu odlučujete same :) ) ali ovo mi se čini jako važno i moram to podijeliti s vama jer vas volim :kiss: :

http://www.fluoridealert.org/

Satya
17.11.2006., 21:53
Pahuljice - za utjehu moja sestra je gutala tone tog sranja prije i za vrijeme obje trudnoće itd. Ima dvoje prekrasnih klinaca sa super zubima (NE zahvaljujući fluoru, uvjerena sam, već te tješim da im se nije ništa desilo i kažem - ja ga neću piti da ga j.... )

Pahuljica79
17.11.2006., 21:58
Pahuljice - za utjehu moja sestra je gutala tone tog sranja prije i za vrijeme obje trudnoće itd. Ima dvoje prekrasnih klinaca sa super zubima (NE zahvaljujući fluoru, uvjerena sam, već te tješim da im se nije ništa desilo i kažem - ja ga neću piti da ga j.... )

OK, bitno da se nista strasno nije desilo.
Mislim, ja sam i svog ginica pitala i nije negativno reagirao...

Pahuljica79
17.11.2006., 22:02
# Tabletice Fluonatril uzima svaka trudnica od 4. mjeseca trudnoće zbog zaštite svojih zubi, kao i jačanja otpornosti mliječnih zubi djeteta. Trudnice uzimaju tabletu od 1,0 mg dnevno.

Satya
17.11.2006., 22:07
Ginići i ostali doktori to najčešće ne znaju, zubari ga preporučuju iz meni nepoznatih i misterioznih razloga.
Nakon istraživanja po netu - ni slučajno to ne bi gutala... :nono: Mi ponekad slijepo vjerujemo doktorima ko da su neka nadnaravna i uber-mudra bića. A nisu. Naprosto nisu. Što više svojim vlastitim glavama mučnemo to bolje za nas, po pitanju svega. Treba te "autoritete" malo relativizirati i donositi samostalnije odluke, tako ja barem mislim. :zubo:

Pahuljica79
17.11.2006., 22:09
Ja isla logikom da nisam ja zavrsila skolu koju su oni, pa valjda znaju vise od mene.
A meni je samo bitno da u vec nerodjeno dijete ulozim najvise sto mogu.

Satya
17.11.2006., 22:10
A farmaceutske kompanije i ostale sick-shit korporacije...uf to je za neki drugi topic, ali samo ovo ti kažem: prije nego što progutaš nešto za što nisi sigurna da ti čini dobro, istraži pa tek onda donesi odluku. :top:

Pahuljica79
17.11.2006., 22:11
E da, ja sam bila sigurna da mi cini dobro - i meni i djetetu
Pogotovo iz tudjih iskustava

Satya
17.11.2006., 22:14
Ja isla logikom da nisam ja zavrsila skolu koju su oni, pa valjda znaju vise od mene.
A meni je samo bitno da u vec nerodjeno dijete ulozim najvise sto mogu.

Znam srećo, tako svi misle, i ja isto. Želimo samo najbolje za sebe i svoje dijete i vjerujemo tj. imamo povjerenja u "autoritete". No, ne treba biti paranoik, sve je ok..., samo treba stvari propitkivati (kad ti nešto "smrdi" :zubo: ) i ne uzimati sve zdravo za gotovo i slušati intuiciju. Barem tako mislim.

Satya
17.11.2006., 22:16
Ma, Pahuljice nemoj se brinuti...:kiss:
Ja bi onog tm tak namlatila :rofl:
Lijepo mi pajkite...:kiss:

Pahuljica79
17.11.2006., 22:17
I ti lijepo pajki :kiss:

putnica
19.11.2006., 10:52
Teta moderatorica, i kak da luda trudnjaca ne reagira na ovo - a da ne dobije spotanciju jer se ne drzi teme?
Mislim, ak ne progovorimo na usta (tj. na prste i tipkovnicu) progovorit cemo na :no:

offtopic:i ovaj nas kutic cita i pretrazuje daleko vise korisnika nego sto ih sudjeluje u diskusijama, a na nekim topicima postaje prilicno tesko izdvojiti korisne postove od interne zafrkancije. nista nije brisano, mozda koji put premjesteno, no kad se topic gdje curke dodju po savjet gdje kupiti trudnicku odjecu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=166197) otme kontroli :eek: i ne moze ga se razlikovati od jos tri slicna onda gubi smisao.

ontopic: u predajama s koljena na koljeno doista postoji prica o zacavlanim jabukama za unosenje zeljeza u organizam.
u jabuku se zabodu cavli, priceka se neko vrijeme (?), cavli oksidiraju, zahrdjaju...sto li, pojma nemam, pa se izvade iz jabuke, a jabuka se pojede :confused: :eek: :eek:

e vidis to sam pokusala izbjeci napisati, jer meni djeluje prestrasno :horor: i nisam probala :D

Satya
19.11.2006., 11:03
[u jabuku se zabodu cavli, priceka se neko vrijeme (?), cavli oksidiraju, zahrdjaju...sto li, pojma nemam, pa se izvade iz jabuke, a jabuka se pojede :confused: :eek: :eek:

e vidis to sam pokusala izbjeci napisati, jer meni djeluje prestrasno :horor: i nisam probala :D

:rofl: Crkla sam od smijeha; i ja sam to čula ali mislim da će naše trudnjače, iako uvijek gladne :kiss: preskočiti takvu voodoo jabuku :zubo:

mandy
19.11.2006., 12:52
voodoo jabuku

Možda bi i probale al sad nema vremena, to smo trebale napravit prije trudnoće, sad bi bile krcate željezom :lol: :lol: :lol: u doslovnom smislu riječi :lol:

Satya
19.11.2006., 13:37
Cure, ja pijem prenatale (1 dnevno, ne 2) od Twinlaba unatoč vit A (jer pola količine vit A od ukupne je onaj neškodljivi (koji glumi mrkvu ;) , pa si mislim da je to OK). Imam i Folic Plus pa i to ponekad šiknem...Jel ima netko tko je gutao Twinlab i da je zapravo bio zadovoljan i sve ok. Pitam jer mi se čini da ponekad dižem frku previše oko svega, čini mi se da pretjerujem s tim "briganjem". Kaj mislite curke?

mandy
19.11.2006., 13:40
Magic ti je pila Twinlabov, ali ga već 2 mjeseca nema u ljekarnama zbog tog vitamina A, ima ga samo u nekim Twinlabovim dućanima/ljekarnama (ne sjećam se točno).

Satya
19.11.2006., 13:58
Tnx mandy, valjda će mi se magic još javiti, zanima me je li se uplašila ili nije nakon te "frke" oko Twinlaba itd.

Ej, prijedlog za novu kraticu (skupljamo ih, ne?) BITP-briganje i trudničko prigovaranje :rofl:

PaleBlueEyes
19.11.2006., 15:29
Cure, ja pijem prenatale (1 dnevno, ne 2) od Twinlaba unatoč vit A (jer pola količine vit A od ukupne je onaj neškodljivi (koji glumi mrkvu ;) , pa si mislim da je to OK). Imam i Folic Plus pa i to ponekad šiknem...Jel ima netko tko je gutao Twinlab i da je zapravo bio zadovoljan i sve ok. Pitam jer mi se čini da ponekad dižem frku previše oko svega, čini mi se da pretjerujem s tim "briganjem". Kaj mislite curke?

pa ja sam ga uzimala mjesec dana i nije da sam bila nezadoovljna u smislu da sam imala neke nuspojave, nego tek kad sam citala o stetnosti vitamina A. sam ga prestala uzimati.

a to kaj uzimas samo jednu tableticu ne znaci da time dobivas polovicu vitamina A biljnog porijekla, nego da uzimas 2100 IU retinyl palmitate, a samo 1800 IU beta karotena...

a kak to da si uprkos svemu kaj smo pisali, se ipak odlucila za twinlab?

inace je vitamin A bilo kojeg porijekla sasvim nepotreban kao supplement jer ga tijelo pohranjuje do godinu dana u svojim rezervama. sto znaci da cak ako godinu dana ne uneses nista vit. A u sebe, ne moras brigati. za razliku od vitamina C i ostalih vitamina topivih u vodi, koji se lako gube i redovito se moraju unositi...

cak ni previse beta karotena ne valja jer ga jetra pretvara u retinyl palmitate...

PaleBlueEyes
19.11.2006., 15:31
a ak uzimas samo jednu kapsulu twinlabovog prenatala, time unosis manje ostalih a vrlo potrebnih vitamina i minerala... :mig:

Satya
19.11.2006., 15:51
Pale, s obzirom na to da sam ga već imala doma, kupljenog i nakon što mi se učinilo da nepotrebno brinem i pretjerujem, počela sam ga uzimati u tom razdoblju prije začeća (u kojem se nalazim ;) ).

Inače, moj ginić je rekao da po njemu ne trebam uzimati ništa ;) osim Folic Plus 2-3tbl dnevno do 12. tjedna trudnoće (pa sam, sukladno tome, mislila da jednom tbl Twinlaba neću unositi ničega premalo, već možda previše :confused: a i trudim se svjesno već više od tri mjeseca jesti redovito i kvalitetno, puno povrća, voća, razne sjemenke, tofu (+ grah, leća...), tu i tamo piletina i riba. Dosta vode + biljnih čajeva i tako.
Folic Plus u 1 tbl sadrži 133 mikrograma folne, 276 miligrama kalcija i 2,5 mikrograma vitamina D (D3) (www.predictor.co.uk)
Što misliš o tome Pale?

Satya
19.11.2006., 15:53
OK ispričavam se na ovom nepotrebnom "predictor" linku, nema veze s tim, gledam u kutiju Folic Plus-a na kojem se nalazi pa umjesto da provjerom koji je to klinac ja vas davim i stavljam vam bezvezne linkove. Sori curkice :kiss:

PaleBlueEyes
19.11.2006., 16:24
ma kuzim. ali pitanje je koliko uopce danasnjom "zdravom" prehranom unosimo potrebnih minerala i vitamina? osobno mislim da danasnje voce i povrse sadrzi puno manje vitamina i minerala nego ono prije 20 godina. a dosta hranjivih sastojaka u vocu i povrcu se gubi dok ono iz zemlje dodje u necija usta. sto stajanjem, pripremanjem, kuhanjem, u transportu etc... tako da ja ne vjerujem onim doktorima koji su a priori protiv trudnickih vitamina i minerala... samo naravno treba znati mjeru kao u slucaju vitamina A...

no tebi je za sada potreban jedino folic acid i uzimaj ga barem 400 mg dnevno.

ja bih s ostalim vitaminima krenula tek nakon 12. tjedna trudnoce. do tada se i dalje zdravo hrani. :))))

meni je laknulo sto ja u prvih 12 (dobro 11 + 3) tjedana nisam uzimala nista osim folne jer prekomjerna doza vitamina A, koju btw, sadrzi twinlabov prenatal, je najopasnija u prvih 12 tjedana... pa me to malo smirilo. :)

Zmijica
19.11.2006., 16:33
Satya, ja uzimala Twinlabov Prenatal 3 mj. prije zaceca isto kao i ti - jednu dnevno.
Kad sam zatrudnila, presla na 2 dnevno.
Jebiga, nisam onda znala za visak A vitamina u tim prenatalima.
Da sam znala, uzela bih Natural Wealthov Prenatal, ili sto bi mi vec guglanje izbacilo kao najbolju stvar.

Da sam na tvom mjestu, ostavila bih si Twinlab za nakon trudnoce (dobar je i za dojilje, a onda vise ne smeta vitamin A), a sad presla na neke druge.

Satya
19.11.2006., 16:43
ma kuzim. ali pitanje je koliko uopce danasnjom "zdravom" prehranom unosimo potrebnih minerala i vitamina? osobno mislim da danasnje voce i povrse sadrzi puno manje vitamina i minerala nego ono prije 20 godina. a dosta hranjivih sastojaka u vocu i povrcu se gubi dok ono iz zemlje dodje u necija usta. sto stajanjem, pripremanjem, kuhanjem, u transportu etc... tako da ja ne vjerujem onim doktorima koji su a priori protiv trudnickih vitamina i minerala... samo naravno treba znati mjeru kao u slucaju vitamina A...

no tebi je za sada potreban jedino folic acid i uzimaj ga barem 400 mg dnevno.

ja bih s ostalim vitaminima krenula tek nakon 12. tjedna trudnoce. do tada se i dalje zdravo hrani. :))))

meni je laknulo sto ja u prvih 12 (dobro 11 + 3) tjedana nisam uzimala nista osim folne jer prekomjerna doza vitamina A, koju btw, sadrzi twinlabov prenatal, je najopasnija u prvih 12 tjedana... pa me to malo smirilo. :)

Pale, u potpunosti se slažem po pitanju svega što si spomenula u vezi hrane kakvu danas jedemo. I dala si mi zapravo vrlo korisne info - posebno ono o činjenici da je vit A (kakav je primjeroce u Twinlabovim prenatalima) najopasniji u prvih 12 tjedana).
Hvala ti na tome i sad ovak: s obzirom na to da također imam neke "Foliphar" tabletice isključivo folne kiseline koje se uzimaju 1 dnevno i sadrže 0,4 mg (tj. 400mikrograma dakle preporučena dnevna doza), mislim da ću od danas do 12. tjedna (uf, moglo bi to potrajati :rolleyes: ) uzimati samo to. Ne one Folic Plus (koje sadrže i kalcij i vit D) i koje se uzimaju 3 dnevno. Kalcija uzimam dosta s hranom, čini mi se...

Satya
19.11.2006., 16:45
Satya, ja uzimala Twinlabov Prenatal 3 mj. prije zaceca isto kao i ti - jednu dnevno.
Kad sam zatrudnila, presla na 2 dnevno.
Jebiga, nisam onda znala za visak A vitamina u tim prenatalima.
Da sam znala, uzela bih Natural Wealthov Prenatal, ili sto bi mi vec guglanje izbacilo kao najbolju stvar.

Da sam na tvom mjestu, ostavila bih si Twinlab za nakon trudnoce (dobar je i za dojilje, a onda vise ne smeta vitamin A), a sad presla na neke druge.

Zmijice, kaj misliš o ovoj varijant koju sam napisala u mom zadnjem postu? Samo Folic do 12. tjedna, a kasnije možda i multići (neki drugi brand) + kako ti kažeš nakon poroda?

Zmijica
19.11.2006., 16:52
Zmijice, kaj misliš o ovoj varijant koju sam napisala u mom zadnjem postu? Samo Folic do 12. tjedna, a kasnije možda i multići (neki drugi brand) + kako ti kažeš nakon poroda?
Meni zvuci dobro :top:
Folna je ionak najvaznija stvar koja ti u prvih 12. tjedana treba.
Uz sto vise voca, povrca, integralnih zitarica (sto vec pises da jedes, pa sve pet).
Ja bih nakon 12. tj. obavezno neke multivitamine, jer:
a) folna ti vise ne treba toliko (zatvorila se kicmica)
b) pocinju ti puno trebat druge stvari: kalcij, zeljezo, C-vitamin, omega masne kiseline (za razvoj mozga)...

Moze i to pojedinacno, al meni bi bilo nekak zgodnije sve u jednoj-dvije tablete.
Plus i dalje zdrava hrana (plus junk food, psihodelicne kombinacije, trudnicki fetisi na knedle i krastavce... :zubo: )

Satya
19.11.2006., 17:17
Hvala Zmijice, it sounds like a plan!

PaleBlueEyes
19.11.2006., 18:46
Pale, u potpunosti se slažem po pitanju svega što si spomenula u vezi hrane kakvu danas jedemo. I dala si mi zapravo vrlo korisne info - posebno ono o činjenici da je vit A (kakav je primjeroce u Twinlabovim prenatalima) najopasniji u prvih 12 tjedana).
Hvala ti na tome i sad ovak: s obzirom na to da također imam neke "Foliphar" tabletice isključivo folne kiseline koje se uzimaju 1 dnevno i sadrže 0,4 mg (tj. 400mikrograma dakle preporučena dnevna doza), mislim da ću od danas do 12. tjedna (uf, moglo bi to potrajati :rolleyes: ) uzimati samo to. Ne one Folic Plus (koje sadrže i kalcij i vit D) i koje se uzimaju 3 dnevno. Kalcija uzimam dosta s hranom, čini mi se...

ja sam uzimala bas taj folic plus koji jos ima vitamin D i kalcij. mislim da tu nije bilo nesto pretjerano puno kalcija, a vitamin D pospjesuje apsorpciju kalcija, pa ne mislim da moze stetiti. ali ak mislis da uzimas vec dosta kalcija preko hrane, a to ti je minimalno litra mlijeka dnevno :zubo: onda si uzmi samo cisti folic acid. :)

kalcij i zeljezo su vrlo vazni u 3. tromjesecju. tada moras paziti da ih dovoljno uzimas. a nakon 12. tjedna uz prenatale, ja bih ti obavezno preporcuila i magnezij :)

PaleBlueEyes
19.11.2006., 18:53
.

Moze i to pojedinacno, al meni bi bilo nekak zgodnije sve u jednoj-dvije tablete.
Plus i dalje zdrava hrana (plus junk food, psihodelicne kombinacije, trudnicki fetisi na knedle i krastavce... :zubo: )

najbolje je u jednoj tableti... no neki prenatali sadrze razlicite kolicine raznih vit. i minerala. tako sam ja jedno vrijeme zapisivala sto jedem i koliko sto u sebi sadrzi vit. i min. :zubo: pa ak taj dan nisam recimo popila dovoljno mlijeka, ja bih uzela dodatnu tabletu kalcija i sl. :zubo:

sad nakon 6. mjeseca obavezno uzimam dodatni kalcij. citala sam da je tada potrebno 2000 mg kalcija dnevno... a to je cini mi se 2 L mlijeka :eek: :zubo:

PaleBlueEyes
19.11.2006., 18:57
i da, omega 3 osim u plavoj ribi je prisutna i u sjemenkama lana. tak da nije potrebno uzimati dodatne tablete i za to ili jesti plavu ribu svaki dan (sto se inace ni ne preporucuje) nego si radije na cerealse ili juhu ili sto vec volis, posipaj zlicu tih sjemenki dnevno. ja si svaki dan u cerealse to namecem... :)))

Satya
19.11.2006., 19:31
E da i ja papam laneno sjeme (koliko misliš da je dovoljno, dnevno, dvije pune jušne žlice?) zbog omega 3 i sjemenke sezama zbog kalcija (prožvačem isto kolliko i lana, kaj misliš je li to dovoljno dnevno :confused: ) imam i bučinih i suncokretovih sjemenki, ugl, MM to sve skupa zove "birdie num nums" :rofl:

Satya
19.11.2006., 19:35
Pale...mislim da ću ipak gutati one Folic Plus koje spominješ jer, da, imaš pravo, kalcij ne može škoditi a i ne jedem dosljedno kvalitetno non-stop, bolje da ne riskiram...Mislim, imam i ja faze kad mi se jedu samo knedle i sendviči s majonezom i krastavcima :zubo: Da ne ispadnem još neka super new-age all-healthy-all-the-time-militant-mama wannabie :rofl:

mandy
19.11.2006., 19:48
ja sam do 13-og tjedna pila Folic plus sa vitaminom C i D.
U tom periodu za bebin razvoj je najznačajnija folna kiselina ( da ne dođe do spine bifide ili nekih drugih malformacija ploda).
Nakon 12-og tjedna kako beba počinje rasti uzima sve više vitamina od tebe (koji trebaju bebi) i zato je dobro preć na prenatal jel on ima sve što treba tj što bebi treba, a da ti ne ostaneš bez tih vitaminajel ih beba osim od tebe nema odakle uzet).

mandy
19.11.2006., 19:49
meni od folica nokti rasli ko ludi i skroz se učvrstili.....

Satya
19.11.2006., 19:53
mandy, jesi sigurna da je bio Folic Plus s vit C i D (ja ga imam ali moj sadrži kalcij i vit D, nema vit C u sastavu. Njega sam mislila posebno gutnut oko 500 mg dnevno (to već radim) :top:

mandy
19.11.2006., 19:55
da, kalcij (:zubo: g hormon radi. Ja pila 2 tablete (na kutiji pisalo 3 dnevno), ali 2 su imale preporučenu dnevnu količinu i rekle mi tete da su dovoljne dvije tablete dnevno

Satya
19.11.2006., 19:58
da, kalcij (:zubo: g hormon radi. Ja pila 2 tablete (na kutiji pisalo 3 dnevno), ali 2 su imale preporučenu dnevnu količinu i rekle mi tete da su dovoljne dvije tablete dnevno

Jesi ih gutnula odjednom ili?

mandy
19.11.2006., 20:00
u početku sam pila jednu ujutro i jednu navečer, a kako sam polako počela zaboravljat jesam popila ili nisam pila sam 2 odjednom (pisalo je da se smije pa zašto ne), bar ih popila.....

SAd Prenatal pijem po 1, al nekad isto zaboravim.

Satya
19.11.2006., 20:04
SAd Prenatal pijem po 1, al nekad isto zaboravim.

:nono: (g-hormonček?) :kiss:

mandy
19.11.2006., 20:09
nekad zaspem.......nisam ja kriva :cool:

magic blue
19.11.2006., 20:36
Tnx mandy, valjda će mi se magic još javiti, zanima me je li se uplašila ili nije nakon te "frke" oko Twinlaba itd.
javljam se na report : salutira:
pila po 1 twinlabov navecer i zadovoljna. cue vele da su se od njega udebljale, ja znam da sam ja od hrane :zubo: vele da im je bilo mucno od njega, ja bi ga mrknila navecer, pa ak je mucnine i bilo ja bi ju prespava :zubo:

da li sam se uplasila stetnosti vit A jesam, ali sam si mislila "ima ih po cijelom svijetu, da su toliko otrovne ne bi ih pila svaka druga i vec bi im naljepili multimilijunske tuzbe o kojima bi mediji trubili" :mig:

mandy
19.11.2006., 20:38
i ja ih pijem navečer pa i ako ima mučnina prespavam, a i glad prespavam :lol: :lol:

magic blue
19.11.2006., 20:45
meni od folica nokti rasli ko ludi i skroz se učvrstili.....
a neces imat ni bore, eno neka nova reklama na tv tak kaze :D

magic blue
19.11.2006., 20:46
mandy, jesi sigurna da je bio Folic Plus s vit C i D (ja ga imam ali moj sadrži kalcij i vit D, nema vit C u sastavu. Njega sam mislila posebno gutnut oko 500 mg dnevno (to već radim) :top:
a ja pijem kombinaciju Fe, c vit, folic :misli:

Satya
19.11.2006., 20:49
Hvala magic na javljanju :kiss: i nešto te nema danas tu :confused: bit će tm domeka i fiiiiiina papica :cerek:

mandy
19.11.2006., 20:57
ja još popijem ponekad šumeću sa željezom, a ako se jave i grčevi onda ubacujem i magnezij. Ili ću se bacit na banane :rofl:

magic blue
19.11.2006., 21:07
Hvala magic na javljanju :kiss: i nešto te nema danas tu :confused: bit će tm domeka i fiiiiiina papica :cerek:
kako me ufati :D

Satya
19.11.2006., 21:10
a ja pijem kombinaciju Fe, c vit, folic :misli:
Ali ovo je neki UK brand Folic Plus koji Pale i mandy (i ja:zubo: ) gutamo - folic+kalcij+vitD, a ti? oš reć da naprosto to piješ a ne da imaš neki takav gotovi mix i još pod istom imenom (sori g-hormon :zubo: )

PaleBlueEyes
20.11.2006., 00:11

ja sam ih pila 3, a to je bilo 400 mcg dnevno, i toliko se preporucuje u prvom tromjesecju...

PaleBlueEyes
20.11.2006., 00:17
E da i ja papam laneno sjeme (koliko misliš da je dovoljno, dnevno, dvije pune jušne žlice?) zbog omega 3 i sjemenke sezama zbog kalcija (prožvačem isto kolliko i lana, kaj misliš je li to dovoljno dnevno :confused: ) imam i bučinih i suncokretovih sjemenki, ugl, MM to sve skupa zove "birdie num nums" :rofl:

ma i ja sam tako na pocetku bila militantna :zubo: no znalo mi se tu i tamo omaci i koji McDonalds i pizza :zubo: sad sam se malo vise opustila, cesce si znam dopustiti slatko, ali se i dalje sopam zdravim :)

a ja dnevno uzmem punu zlicu do dvije lanenih sjemenki.

mandy
20.11.2006., 07:13
Ali ovo je neki UK brand Folic Plus koji Pale i mandy (i ja:zubo: ) gutamo - folic+kalcij+vitD, a ti? oš reć da naprosto to piješ a ne da imaš neki takav gotovi mix i još pod istom imenom (sori g-hormon :zubo: )

I moj je bio UK brand, mislim da od Magic ono Fe stoji za željezo
(prvo sam pričitala band pa mi nikako nije bio jasan post :lol: :lol: rano mi još)

magic blue
20.11.2006., 07:19
khm, uopce nije isto, cak ime ni ne nalikuje :rofl: g-hormon je ziher :rofl:
pijem fersan forte od belupa i primarno mu je fr i c, a ne folic ;)

evangelinlilly
21.11.2006., 08:49
hej,curke dobro jutro...kak ste mi jutros? imam pitanjce,jel nekoj doktor rekao da troši omegu 3? meni je rekao zadnji put kad sam bila tam(to je sad 21tj.)da si uzmem to i kalcij magnezij citrat i prenatal 2 puta dnevno...kaj nije sve to malo previše?

prije 7 godina mi nije niš dao trošiti,samo željezo jer sam malo slabokrvna.....a sad cijelo čudo toga...kaj vi mislite?

magic blue
21.11.2006., 09:40
...kaj vi mislite?
ja ti to nis ne kuzim, ali prekopaj u nazad po Palenim postovima jer ti je ona maltene doktorirala na tome :kiss:
kad je i me dokica prepisala svu silu toga, ja sam poslusala kaj mi je Pale rekla i evo jos uvijek ziva i u jednom komadu :D

PaleBlueEyes
21.11.2006., 12:54
Magic :cerek:

Evangeline, nije ti potrebna omega 3 u supplements. Jedi dva put - najmanje jednom tjedno plavu ribu i svaki dan si uzmi zlicu sjemenki lana koje su vrlo bogate omegom 3. njih si sam posipas po cerealsima ili ih stavis u juhu, a mogu i na kruh :)

evangelinlilly
21.11.2006., 13:08
thanks....ma znam za taj lan,ali sam ja negdje čitala da ta omega biljnog podrijetla nije toliko iskoristiva kao ova životinjskog....mislila sam možda je još netko dobio slične upute

magic blue
21.11.2006., 21:25
thanks....ma znam za taj lan,ali sam ja negdje čitala da ta omega biljnog podrijetla nije toliko iskoristiva kao ova životinjskog....mislila sam možda je još netko dobio slične upute
biljno = lanen sjemenke imas za kupit u dm
zivotinjsko = ribicke imas za kupit na svakom placu

jel se vidi da sam profa :rofl:

Wedding
24.11.2006., 12:59
Ja pijem Prenatal od Natural Welta (ali cu ga zamjenit zs Twinlab), Folic plus taj neki americki (i nega cu zamjenit ua Twinlabov), vit. C i Brusnicu:)

magic blue
24.11.2006., 13:15
bolje nemoj prelazit na twinlab jer je Pale pisala da su imali neku aferu s A vitaminom (onim koji je stetan za trudnocu) i btw, rekla mi je teta u ljekarni da ih vec 2 mjeseca ne mogu pribavit niti od jednog dobavljaca :misli:

Pahuljica79
24.11.2006., 13:46
Kazu da, kivi, izmedju ostalog obiluje:
Folate, Magnesium, and Vitamin E are all well represented in kiwifruit, offering health benefits that range from bone formation to reduced risks of heart disease. Plus kiwifruit contains no saturated fat or cholesterol.
A single serving containing Folate, helps protect against birth defects, cancer and heart disease, and helps prevent 70% of neural tube in babies each year. This is especially important for all woman of child bearing age.

Raw kiwifruit is also rich in the protein-dissolving enzyme actinidin, (in the same family of thiol proteases as papain), which is commercially useful as a meat tenderizer but can be an allergen for some individuals.
Specifically, people allergic to latex, papayas or pineapples are likely to be allergic to kiwifruit also.

Folic acid in food:
The UK government advises pregnant women to also increase the amount of folic acid in their diet.
Fruits - particularly citrus fruits and kiwi fruit.

Ugl. u jednom kiviju cca 76 g tezine ima 95% c-vitamina.

Trudnicama se preporuca 5 porcija voca dnevno.
Porcija znaci:
npr. jedna srednje velika vocka (jabuka, narandja...)
pet casa svjezeg soka od po 1 dcl
...
Nesto tipa 20 dkg voca u salici (tipa narazano, tipa salata).
Valjda sam dobro pohvatala detalje...

Racunam da sam sa svojih 5 kivija u komadu odjednom:
1. pretjerala u tom trenu
2. zadovoljila ukupnu dnevnu kolicinu

Sad idem traziti podatke o c-vitaminu, da se nadovezem na PBE koja je rekla da se isti lako gubi, pa nemrem pretjerati :cool:

magic blue
24.11.2006., 13:58
i tak ga bus popiskila :mig:

Wedding
24.11.2006., 14:30
Nema panike sto se tice voca:zubo:

Vitamini: Tiamin (B1), Riboflavin (B2), Nikotinamid (B3), Pantotenska kiselina (B5), Piridoksin (B6), Folna kiselina (B9), Cijanokobalamin (B12), Askorbinska kiselina (C), Biotin (H) uf...vljda nisam nis fulala:rofl: su topljivi u vodi i svaki visak se mokracom izlucuje iz organizma tako da nema bojazni:top:

Vitamini:A, D, E, K su vitamini topljivi u mastima i taloze se u organizmu i kao takvi mogu izazvat hipervitaminoze tj. povecane kolicine odredjenog vitamina koji moze imat razne posljedice.

Pahuljica79
24.11.2006., 14:39
Nema panike sto se tice voca:zubo:
Vitamini:A, D, E, K su vitamini topljivi u mastima i taloze se u organizmu i kao takvi mogu izazvat hipervitaminoze tj. povecane kolicine odredjenog vitamina koji moze imat razne posljedice.

Hm, nasla da kivi ima u sebi vitamina E 4.3% dnevne vrijednosti (1 kivi)

magic blue
24.11.2006., 15:00
ma to ti je premalo da bi ti bilo sta bilo, ali to ti je matematika i to ti ide, nije to hr da se zbunis :kiss:

Pahuljica79
24.11.2006., 15:56
ma to ti je premalo da bi ti bilo sta bilo, ali to ti je matematika i to ti ide, nije to hr da se zbunis :kiss:

Meni i hr ide, Zmijica otkrila pjesnicku zicu u meni :cool:

magic blue
24.11.2006., 15:59
a je, oprosti, zaboravila sam na to :kiss:

Utpala
24.11.2006., 17:03
# Tabletice Fluonatril uzima svaka trudnica od 4. mjeseca trudnoće zbog zaštite svojih zubi, kao i jačanja otpornosti mliječnih zubi djeteta. Trudnice uzimaju tabletu od 1,0 mg dnevno.

Moja zubarka rekla da to ne uzimam nikako. Da ih vani vise ne daju nikome jer zubima ne koriste - bebaci si ionako uzmu kalcija koliko im treba, a trudnici koristi za zastitu samo SAVRSENO cetkanje i odrzavanje higijene zuba.

Ginic se slozio s njom.

2 od 2...

Pahuljica79
24.11.2006., 17:09
Moja zubarka rekla da to ne uzimam nikako. Da ih vani vise ne daju nikome jer zubima ne koriste - bebaci si ionako uzmu kalcija koliko im treba, a trudnici koristi za zastitu samo SAVRSENO cetkanje i odrzavanje higijene zuba.

Ginic se slozio s njom.

2 od 2...

Nakon sto me Satya naspotala, prestala sam istu vecer.
Pila mozda 4 veceri, dobro nije dugo

Utpala
24.11.2006., 17:31
Ma pazi na prehranu i svega bude dosta. Mene jedno vrijeme brinulo da li pijem dovoljno mlijeka, pa mi ginic rekao nek se ne nalijevam mlijekom jer ionako kalcija sigurno dovoljno dobijem i iz druge hrane (nar/sipak ga ima - pojima nisam imala)

mandy
24.11.2006., 18:20
to za kalcij i ja jučer gledala. Obično za doručak jedem muslije sa jogurtom (LGG ili onaj Probiotik) koji ima 60% dnevne doze u bočici od 330 g, a još ga dobijem u Prenatalu i u hrani a i mlijeka pijem dooosta...

PaleBlueEyes
24.11.2006., 18:49
Ma pazi na prehranu i svega bude dosta. Mene jedno vrijeme brinulo da li pijem dovoljno mlijeka, pa mi ginic rekao nek se ne nalijevam mlijekom jer ionako kalcija sigurno dovoljno dobijem i iz druge hrane (nar/sipak ga ima - pojima nisam imala)

navodno ga u kelju ima vise nego u mlijeku... :zubo:

ja sam nedavno pocela uzimati dodatni kalcij u sumecim tabletama...

magic blue
24.11.2006., 18:53
i u ementaleru :top:

Wedding
24.11.2006., 20:54
Hm, nasla da kivi ima u sebi vitamina E 4.3% dnevne vrijednosti (1 kivi)
Ma hebiga pa moga ga malo imat:zubo: :rofl: , al nije to nista ja bi po tome vec bila zelena koliko ga mogu pojest:kiss: :top: (obozavam kivi;) )

Utpala
26.11.2006., 12:39
Samo se vi smijte tudjoj muci...

Kad smo vec kod vitamina... Preksinoc me zgrabio grc u listu. Protiv toga cini mi se, pomaze magnezij, ne? E sad... Koji? Ima ih sto vrsta... Sto vi koristite protiv grceva? Jel Donatica dovoljna?

mandy
26.11.2006., 12:40
ja tamanim banane, jel mi to dosta magnezija?

magic blue
26.11.2006., 13:23
donat ili sumeci magnezij prije spavanja :mig:

Utpala
26.11.2006., 13:40
donat ili sumeci magnezij prije spavanja :mig:

Tnx sveznalice :kiss:

magic blue
26.11.2006., 13:41
to me pale naucila : ponosnodizenos:

Wedding
26.11.2006., 16:08
bolje nemoj prelazit na twinlab jer je Pale pisala da su imali neku aferu s A vitaminom (onim koji je stetan za trudnocu):

Daj ovo malo pojasni please?

magic blue
26.11.2006., 16:15
PaleBlueEyes je na ovom topicu pisala o stetnosti A vitamina iz twinlabovog prenatala, pa malo kopaj na prethodnim stranicama

Wedding
26.11.2006., 16:21
PaleBlueEyes je na ovom topicu pisala o stetnosti A vitamina iz twinlabovog prenatala, pa malo kopaj na prethodnim stranicama

ma, na te price se ne obazirem, jer stalno ispliva nesto novo, sad nevalja vit.D od Plive, pa je nakon mjesec dana kao foll ipak on najbolji pa sad ovo sad ono............:top:

Shayen
27.11.2006., 14:56
Richard Lucas:"Carolije bilja u svakodnevnom zivotu", pa kaze:

Izuzetan izvor E VITAMINA (kojeg neki cak zovu kao najbolji prijatelj majki) su ULJE ZITNIH KLICA I SAME ZITNE KLICE. Vitamin E (u jednom istrazivanju) pomogao je velikom dijelu pacijentica koje su krvarile ili trpjele znatne bolove. 86% rizika od pobacaja i 60% rizika od prijevremenog porodjaja uspjesno je rijeseno s vitaminom E i uslijedio je normalan porodjaj.

Sirove zitne klice i ulje zitnih klica takodjer su sjajni izvori i VITAMINA B KOMPLEKSA.

Zeljezo sam pila u prvoj trudnoci. Kada bi ga pila na taste, bolio bi me zeludac, pa sam ga zato pila nakon jela. Nivo zeljeza u krvi mi se popravio- to je bilo najbitnije- znaci ne mora bas na taste.

Inace MAGNEZIJA ima u znacajnim kolicinama u orasastom vocu (bademi, orasi, ljesnjaci...), sjemenkama, integralnim zitaricama (puno zrno) i povrcu.

Od vitamina/minerala pijem samo TABLETE FOLNE KISELONE+JOD I buduci mi je zeljezo opet na granici (trenutno u 22 tjednu) pocela sam danas piti i SUMECE TABLETE ZELJEZO + C VITAMIN (blaza varijanta od onih velikih crnih tableta koje se obicno kod veceg manjka Fe piju).

Umjesto obicne tjestenine kupujem sto cesce INTEGRALNU, pecem svoj kruh sa integralnim brasnom uz dodatak LANENIH SJEMENKI, PSENICNIH MEKINJA (sve to potice probavu).

Jedem svakodnevno po saku orasa i badema te suho voce (susene smokve, marelice, sljive i datulje) uglavnom ne previse suhog voca- jednom sam se malo zaboravila pa sam kasnije trcala do WC-a. Sve su to izvrsni izvori vitamina i minerala i poznato dobri za trudnice.

Inace ZELENO POVRCE (spinat, brokulica...) je dobar prirodan izvor folne kiseline.

Od voca moj favorit je u zadnje vrijeme SIPAK, jednostavno mi super pase! Plus sve ostalo sto se u trgovinama u ovo vrijeme moze naci.

NAJVECI PROBLEM mi je MESO, njega ni inace nisam bas ljubitelj osim kad si priustimo ono BIO uzgoja/proizvodnje (u Njem. prilicno skupo). Ukus, a vjerujem i kvaliteta u odnosu na ono po obicnim trgovinama su neusporedivi.

Toliko od mene. Pozdrav svima!

magic blue
29.11.2006., 11:02
upravo sam opet kopala po netu u potrazi za nekom tablicom koliko trudnjaci cega treba i sta sam nasle - NISTA!
svako pise drugacije, ne mogu mjere usaglasit i bezveze :flop:
ako netko slucajno naleti na talicu koja na jednom mjestu objedinjuje sve elemente nek proslijedi. thx!

PaleBlueEyes
29.11.2006., 12:03
bas sam jucer bila u Bootsu i proucavala njihove prenatale ovdje... i bas ni jedan ne sadrzi ni vitamin A, ni beta karoten... no vecina uz sve ostale vitamine i minerale jos ima i omega 3...

Luu
29.11.2006., 13:17
Ja sam jucer kupila prenetal od NW,a doc mi je prepisao Heferol,115 mg željeza.

Satya
29.11.2006., 13:40
bas sam jucer bila u Bootsu i proucavala njihove prenatale ovdje... i bas ni jedan ne sadrzi ni vitamin A, ni beta karoten... no vecina uz sve ostale vitamine i minerale jos ima i omega 3...

Nevjerojatno! Pa normalno, kako jednostavno i pametno. Stvarno me frustriraju ta sranja s vit. A, pa nije to "problem" otkriven jučer ...i da su na zagrebačkim tj. hrvatskim policama uporno ti polusumnjivi vit. pripravci. Maaa...:flop:

PaleBlueEyes
29.11.2006., 14:56
Nevjerojatno! Pa normalno, kako jednostavno i pametno. Stvarno me frustriraju ta sranja s vit. A, pa nije to "problem" otkriven jučer ...i da su na zagrebačkim tj. hrvatskim policama uporno ti polusumnjivi vit. pripravci. Maaa...:flop:

ni njemacki prenatali nemaju vitamin A. to izgleda samo forsiraju u Americi jer su i natural wealth i twinlab americki...

magic blue
29.11.2006., 15:10
... Heferol,115 mg željeza.
meni ovo malo puno zvuci, mislim da je za trudnjace dovoljno 30mg. izgleda ti je onda jako grda krvna slika

Zmijica
29.11.2006., 16:29
Ja cak isla pogledat na gugl, jer mi je 115 mg izgledalo :eek:
Fakat je toliko.
Luuin gin sigurno ima razloge za to.

Wedding
30.11.2006., 07:50
meni ovo malo puno zvuci, mislim da je za trudnjace dovoljno 30mg. izgleda ti je onda jako grda krvna slika

Nije bad u krvnoj slici nego i u tome da se ne moze potpuno sve resorbirati odjednom u organizam:zubo: , inace kod svih tih vitaminsko-mineralnih pripravaka postotak resorbcije je oko 30-40%:)

Luu
30.11.2006., 15:37

Dajte curke, najte me strašit :rolleyes:
Rekao mi je da je ostalo sve ockej, samo da mi je zeljezo malo palo. :rolleyes:
Šećer uredu, sve okej, nema bakterija u mokraci, tlak ma sve ockej, osim tog zelejza. :rolleyes:

magic blue
30.11.2006., 16:15
ma ne plasimo te, samo kazem da mi je 115mg jako puno. ja ga pijem dnevno 30mg plus jedan prenatal u kojem ima 6.25mg. a kupila sam si onaj fersan forte i na njemu pise da je trudnicama to dovoljno. a ko ce ga znat kad ti doktori ko da je svako u svoju skolu iso :rolleyes:

SaveAss
30.11.2006., 16:41
Šećer uredu, sve okej, nema bakterija u mokraci, tlak ma sve ockej, osim tog zelejza. :rolleyes:

Luu i ja pijem duplu dozu željeza, jer je na osnovu nalaza doktor zaključio kako mi treba. Uz svo dužno poštovanje, na ovom forumu nema niti jedan ginekolog specijalist, pa je bolje da se ne strašiš odmah, već da vjeruješ svom liječniku (po drugo mišljenje uvijek možeš ići, ali onda radije kod onog tko je školovan za to). No panic:kiss:

Zmijica
01.12.2006., 10:41
Slusaj Spasigujcu, dobro zbori.
A ima i vise trudnoce u... ovaj, medju nogama :zubo:
I nis se nemoj strasit - vitamini, ne vitamini, beba ce izvuc sve sto joj treba i bit ce dobro.
Zeljezo je za tebe :)

PaleBlueEyes
01.12.2006., 10:59
meni se ta doza ne cini strasno velikom. mislim da je to normalna doza koja se daje u slucaju manjka zeljeza. onu od 30 mg pijemo mi, koje nemamo problema sa zeljezom.

Rosa
01.12.2006., 11:10

Probaj cuclat čavle........:rofl:

Wedding
01.12.2006., 11:13
ali stare zahrđale:lol: :lol: :lol:

putnica
01.12.2006., 12:36

zeljezo rules :top:

evo i preporuka, pokusaj u apoteci naci "Liqid iron" - tekuce zeljezo koje puno manje opterecuje probavni trakt, od tableta zna doci do zatvora. ako pocnes piti tekuce, obrati paznju na uputu da se pije slamcicom, jer zna zacrniti zube :mig:

Luu
01.12.2006., 12:44

Vec sam rekla, da cu se preselit u željezaru sisak. :rofl: :rofl:

evangelinlilly
01.12.2006., 14:15
ma nemoj se niš brinuti,ja sam pila ferrum lek(100mg) i u prvoj trudnoći jer sam koma slabokrvna,i sve bilo ok....mala fala bogu nije anemična ,a i sad uzimam istu stvar već od početka trudnoće

Satya
01.12.2006., 15:07
Ne znam na kojem topicu da pitam ali - koje čajeve (ne)smiju trudnice piti (jasno i one koje pokušavaju zatrudnjeti, preventivno...) ? PBE?

magic blue
01.12.2006., 15:11
ginko sok, rekla mi frendica koja se kuzi u to, a ja zaboravila zasto

PaleBlueEyes
01.12.2006., 22:02
Ne znam na kojem topicu da pitam ali - koje čajeve (ne)smiju trudnice piti (jasno i one koje pokušavaju zatrudnjeti, preventivno...) ? PBE?

znam da uvin caj i ginseng nisu preporucljivi... a citala sam i da se kamilica ne bi trebala piti u trudnoci... no u vezi kamilice su misljenja razlicita. negdje je preporuju, a drugdje ne... ja je za svaki slucaj ne pijem :zubo:

s biljnim cajevima treba oprezno jer neke herbs mogu biti stetne u trudnoci. ja pijem samo caj od brusnice.

na ovoj nasoj stranici (http://www.bosnic.com/index.asp?RID=1&TID=5&PID=86&SID=770924) pise za kamilicu i jos neke biljne cajeve Sljedece ljekovite biljke temeljito su proucene i njihovi su ucinci znanstveno potvrdeni, ali ih ne treba uzimati u trudnoci ni za vrijeme dojenja.

blond lady
14.04.2007., 10:36
Ginekolog mi je rakao da od sada pijem puno vitamina:
(21. tjedan trudnoće)

Prenetal 2 x dnevno
Vitamin C 1 x
Kalcijum, Magnezium i Citrat 1 x
Omega 3 1x
Dali su i vama rekli da to pijete?
On je rekao da mogu već sada aktivno utjecati na zdravlje i napredovanje bebe.
Sada pijem već tjedan dana sve te vitamine i imam svaki dan mučnine.
Ne znam dali je to od vitamina ali moglo bi biti.

blizanka
14.04.2007., 10:38
moguće je da ti je od vitamina, tj. da ti teško padnu na želudac. Probaj ne piti na prazan želudac.

zrnce soli
14.04.2007., 11:00
Čuj. moguće da ti je mučno od silnih tableta. Npr. ja sam jučer navečer više sati nakon što sam jela popila prenatal i prvi puta povraćala. Pij uz hranu, iako se meni osobno čini da je to malo previše toga. Na prenatalu piše koje su to dnevne količine vitamina i minerala u svakoj tableti. Nije potrebno uzimati 200% i više dnevno preporučenih količina svih tih tvari. Uostalom, treba se hraniti zdravo i raznoliko uz puno voća i povrća tako da svi ovi dodaci mogu biti samo support. To je bar moje mišljenje. A i moj ginić se složio sa mnom. Tako daja uzimam samo prenatal, ali se trudim oko hrane.
Ipak, svaka od nas ima pravo odlučit što misli da je najbolje za nas i naše bebice.:kiss:

milkica
14.04.2007., 12:13
Sigurno ti je muka od vitamina jer ih piješ previše,ja sam pričala sa 3 ginekologa i svi su mi rekli da je prenatal dovoljan.Željezo prema potrebi,magnezij ako imaš grčeve u nogama i sl. a za vit C su mi rekli da uopće ne treba-prenatal ima svega dovoljno.I obavezno nakon jela,inače stvara mučninu.

-lena-
14.04.2007., 12:49
meni se isto cini da je to previse svega, ja prenatal pijem cak svaki drugi dan, a ponekad i rijedje a zeljezo svaki dan jer mi fali..triba vidit krvnu sliku i vidit sta fali.. naravno da svak sam odlucuje, al po meni je sve ok dok je u normalni kolicinama. jedio sta je meni ginekolog reka je, da prvih 12 do 15 tjedana trudnoce je folna kiselina jako bitna, a ostalo najbolje kroz hranu.

Sestra mi ima 2 djece i isto je pila prenatal, al kao ja svako drugi-treci dan i rekla je da su u bolnici djeca cije su mame pile redovno prenatal bile puno vece od ostalih (iako su njena djeca bila vec velika) pa sad zasto je to tako..neman pojma, al dok je beba zdrava i normalno napreduje, mislin da nije potrebno se toliko pumpat vitaminima :D

blond lady
14.04.2007., 14:50
Prenetal pijem jedanput na dan a ne dva puta kao sto je doktor rekao.
A ove ostale vitamine ću u budućnosti rijeđe piti (svaki drugi dan)
Imam normalnu trudnoću bez problema i mislim da mi nisu potrebni toliki vitamini.

"kaya"
14.04.2007., 14:56
ja pijem 1 prenatal dnevno i magnezij 300(šumeći) od dietpharma...i to je to.

Ani4
14.04.2007., 20:24
Blond lady, meni je doktor dao potpuno isto. A da mozda ne idemo kod istog!? Ja sam u DZ Spansko.
Pijem samo Prenatal 2x i C 500. Planiram kupiti jos samo Kalcij i magnezij.

blond lady
14.04.2007., 20:41
@Ani4 - idemo kod istog ginekologa - u Dom zdravlja Spansko.
Malo je svoj i neobican doktor i uvijek me ugnjavi sa svojom pričom i ludim idejama.

milkica
14.04.2007., 21:28
Bila sam i ja kod toga u Španskom i prepisao mi samo prenatal;jako je čudan tip.Ako se imalo normalno hraniš,nemoj piti sve te vitamine-previše je to.

paspa
14.04.2007., 21:30
nisam htjela prva to reći...ali mislim da je to malo preveć svega...pa niste bolesne djevojčice...

milkica
14.04.2007., 21:33
Meni je čak jedan stari ginić(sad u penziji) rekao da nikako c vitamin,pogotovo šumeći jer od njega više štete nego koristi.Prenatal stvarno ima sve potrebno za jedan dan,netreba toliko toga trpati u sebe.Ipak je sve to kemija.

blizanka
14.04.2007., 22:23
baš tako malo čitam što se preporučuje danas za piti, što se preporučivalo prije... i mislim si, a jesmo mi svi pokusni kunići! ali to su drastične razlike!

evo prije par godina (ne pitajte me koliko, jer sam s vremenom na vi i takve stvari ne pamtim) je maltene pod obavezno bilo da trudnice moraju piti fluor, a danas je to pod niti u ludilu! danas se pak preporuča folna kao da je jedino i najbitnije na svijetu, a tko zna što će se za koju godinu pisati o njoj!

mislim, sve me to ne bi toliko uzrujavalo da se kaže da se nešto može piti, ali uvjek je neki stav da ako ne piješ nešto što se preporuča i što je trenutno u modi da si grozan, da ti nije stalo do djeteta i tako...

moje mišljenje je da u ničemu ne treba pretjerivati. neke vitamine je preporučljivo piti, ali ne odmah šaku svega. možda je dobro, kad doktor navali sa 1001 preporukom, pitati još jedno stručno mišljenje...

*Lubenica*
14.04.2007., 22:39
ja pijem 1 prenatal dnevno i magnezij 300(šumeći) od dietpharma...i to je to.

isto kao ja, osim šta se ja još moram kljukat željezom

paspa
14.04.2007., 22:50
znate kaj...čudno,al ja niš nisam pila (tak je to bilo prije)...

blond lady
15.04.2007., 08:44
Svaćan ja vas cure i mislim i sama da je previše tih vitamina i namjeravam smanjiti.
Ali ipak je ovo moja prva trudnoća i mislim što mo doktor preporuči da je to dobro i korisno i kad uz to još kaže "Možete već sada aktivno utjecati na zdravlje i razvoj vašeg djeteta" i nebi htjela nesto piti ili ne piti što je korisno za moju bebu.

A da je doktor čudan to mogu samo potvrditi.

Npr. on me šalje da idem na Sv. Duh na ultrazvuk a ja radim i teško mi je izostajat svako malo sa posla - svaćaju zaposlene trudnice.
Ja bi htjela sada još samo kod njega na ultrazvuk a pred kraj trudnoće mogu i na Sv. Duh. Ali on kaže da je ultrazvuk subjektivno mišljenje i da je uvijek bolje čuti mišljenje od dvije osobe.
Mislim koja je to glupost, studirao je medicinu - nadam se da je :) i zna kolika beba treba u određenom vremenu trudnoće da bude i ostale stvari koje se gledaju na ultrazvuku.
A ultrazvuk kod njega naplaćuje 100 kn što me je isto iznaadilo jer sam mislila da je to bezplatno. Ali platit ću tih 100 kn samo da ne idem na Sv. Duh i izgubim pola dana sa posla.

maja m
15.04.2007., 10:00
treba pripaziti na željezo,pogotovo u zadnjem tromjesečju, a za ostalo ako se kvalitetno jede može se nešto po potrebi nadopunit, ali ne se previše opterećivat. sve bi mi svojim bebicama:kiss: htjele osigurati sve naj naj, a bebe se najbolje razvijaju kad smo mi opuštene. nisam protivnik vitamina, samo farmaceutsku industriju smatram kriminalcima i manipulatorima, mada sam i sama često izmanipulirana. priroda čini svoje, vaše bebice:kiss: se sigurno razvijaju bez 10 tableta dnevno, i moje malo pile isto...:kiss: :kiss: :kiss:

milkica
15.04.2007., 13:14
Ja sam bila kod ovog u Španskom na UZV i znam zašto te šalje na Sv.Duh-on ima neki prastari uzv na kojem se pola toga ne vidi.Ja sam bila kod njega skoro pola sata i ništa konkretno nije vidio, a na SD mi je doktor u manje od 10 min vidio sve-srčeko,sve organe,spol itd.Moja preporuka-odi još negdje na pregled i UZV.

Pcelica Maja
15.04.2007., 13:48
Moram priznati da sam do sad popila samo jednu bočicu Hipp prenatal sirupa za trudnice i to je sve, kad sam vadila krv iamala sam željeza 30 (a normalno je od 14-30), jedem stvarno što raznovrsniju hranu, svaki dan što više voća.i to je to. Svaki dan lagana šetnjica. Vidjet ćemo kako će biti poslije.
Što se tiče doktora, svaki ima svoju filozofiju, ne mora značiti da je u pravu ako nešto preporuči. Morate znati da oni dobivaju ili nagrade ili neki postotak ako preporučuju vitamine od neke farmaceutske firme. To nipošto ne znači da je to što oni preporuče najbolje.
U jednim medic. novinama je pisalo o nekim prenatal vitaminima , svi su ih preporučavali a poslije su ih bez objašnjenja povukli iz prodaje. Sad se mislim opet prodaju.

Pcelica Maja
15.04.2007., 13:52
Meni je čak jedan stari ginić(sad u penziji) rekao da nikako c vitamin,pogotovo šumeći jer od njega više štete nego koristi.Prenatal stvarno ima sve potrebno za jedan dan,netreba toliko toga trpati u sebe.Ipak je sve to kemija.

To je i meni moj rekao, ima 70-ak godina. Rekao je da se vitamin C nalazi u dosta namirnica i da ga nije potrebno još naknadno uzimati.

blond lady
15.04.2007., 14:06
@milkica - mislim ja da ću ja otići opet Dr. Pintarić, kod njega sam bila prvi puta jer nisam imala još zdravstvenog osiguranja -
platit u 100 kn više za ultrazvuk ali ima sve moderne tehnologije i dobar ultrazvuk

Dok ne platiš izgleda nema ništa u HR - moram se prvo privikniti na ovaj zdravstveni sistem u HR jer sam živjela dugo vani pa sam neke stvari zaboravila
:)

MaLo
15.04.2007., 18:55
Koliko toga moraš piti!! :eek: Nisi vegetarijanka ili anoreksičarka, ne? Ne vrijeđam, da ne bi krivo shvatila, al mislim da je to stvarno previše :rolleyes:
Meni je moja dr. rekla da je jedan prenatal sasvim dovoljna nadopuna prehrani jer sadrži sve vitamine i minerale koji ti trebaju. I da ne treba dodatno piti folnu, a niti da je onaj flour za zube u obliku tabletica potreban... A magnezij ak imaš grčeve u nogama ili ak si možda otvorena, pa da ne rodiš prerano.
Ja još moram piti i željezo jer mi fali, a i 13 god. sam bila anemična...

EllaH
15.04.2007., 22:36
meni je moja rekal da ne trebam ništa, tek nakon 12. tjedna.. ali mi je kontrola tek u 14. tjednu tako da će mi tek tada dati prenatal.. za sada piejm željezo jer mi je nisko, ali mi nije dala ništa drugo.. kupila sam jednu hippovu bočicu multi soka s folnom kiselinom i opet ću barem jednu do kontrole.. aiko nisam baš tip koji će sam otići u ljekarnu i kupiti na svoju ruku nešto što negdje piše da je sada moderno.. pokušavam hranom koliko je to moguće..

Škiljo
16.04.2007., 08:28
Evo da se i ja pridružim. Ja pijem samo 1 tbl. Prenatala dnevno...Magistra u apoteci mi je rekla 2, no gin. je rekao da je dovoljna jedna, ipak nešto od svih tih potrebnih stvarčica dobivaš i u hrani, pa je zato valjda jedna dovoljna...
Eto!:top:

Imann
16.04.2007., 08:42
Curke, mislim da neki liječnici stvarno pretjeruju. Svi mi, naravno ovisno o prehrambenim navikama također imamo u sebi određene zalihe. U trudnoći smatram da je potrebno samo malo pripaziti da uzimamo donekle raznovrsniju prehranu. Iako sam i ja naravno uzimala od samog početka trudnoće 1 tbl. prenatala + mjericu Hipp natal aktiv sokića, a od 4,5 mj. trudnoće sam poćela uzimati samo željezo i nastavila piti Hipp natal sokić. A jedem ono što želim. Tako da sam dosta smirena što se tiče prehrane.

Tashi
16.04.2007., 18:45
moj gin meni rekao, pak, da ništa e treba jer će krvne pretrage pokazati - eventualne - potrebe za nečim..oduvijek pijem magnezij, zbog problema s venama, sad samo nastavila, i počela piti, na svoju ruku, kalcij..sve šumeći
jedno vrijeme poila željezo - ali kako cijelu trudnoću imam problema s probavom - skužila da me željezo dodatno zatvara i prestala, no, kalcij je zato zakon - posebice rastopljen u toploj vodi..jest gadan za popiti - ali crijevca raadee

Wedding
17.04.2007., 07:44
Ginekolog mi je rakao da od sada pijem puno vitamina:
(21. tjedan trudnoće)

Prenetal 2 x dnevno
Vitamin C 1 x
Kalcijum, Magnezium i Citrat 1 x
Omega 3 1x
Dali su i vama rekli da to pijete?
On je rekao da mogu već sada aktivno utjecati na zdravlje i napredovanje bebe.
Sada pijem već tjedan dana sve te vitamine i imam svaki dan mučnine.
Ne znam dali je to od vitamina ali moglo bi biti.

Pa cemu ovakvo sopanje minerlima i vitaminima ...... a pogotovo ovakve doze vitamina C:flop: ........ necu te plasit ali od ovoga mozes imat smo posljedice a ne i koristi.
Kada dodjem doma prepisat cu ti jedan mali tekstic o stetnosti previsoke doze vitamina u trudnoci;) iz Kurjakove knjige.

machkala
26.07.2007., 07:24
Trudna sam oko 12 tjedana, bila sam već tri puta kod ginekologa na pregledu i čak u bolnici jednom zbog mučnina, a niti jednom nitko nije niti spomenuo
da bi trebala piti neke vitamine.

Naime nadala sam se da će mi ginić dati neke vitamine , kad ono ništa!
pa ne znam da li da si sama kupim kalcij i prenatale?
p.s. moj ginić je jednom spomenuo kako mi to ne treba.

molim vas za mišljenje.

paspa
26.07.2007., 07:29
Trudna sam oko 12 tjedana, bila sam već tri puta kod ginekologa na pregledu i čak u bolnici jednom zbog mučnina, a niti jednom nitko nije niti spomenuo
da bi trebala piti neke vitamine.

Naime nadala sam se da će mi ginić dati neke vitamine , kad ono ništa!
pa ne znam da li da si sama kupim kalcij i prenatale?
p.s. moj ginić je jednom spomenuo kako mi to ne treba.

molim vas za mišljenje.

...obzirom da si već 12-i tj ne treba ti folacin,nego odmah počni piti prenatal,jednu dnevno...i,po mogućnosti,nađi normalnog gina...:top:

machkala
26.07.2007., 07:32
...obzirom da si već 12-i tj ne treba ti folacin,nego odmah počni piti prenatal,jednu dnevno...i,po mogućnosti,nađi normalnog gina...:top:

danas idem , naručila sam se kod doktora Račkog u Runanjinovoj , stella mi ga je preporučila , a i šogorica ide k njemu kaže da je ok.

folnu sam pila na svoju ruku i prije nego sam ostala trudna.
htjela sam i tebe pitat da li ima mjesta kod Podobnika , ali sigurna sam da je on popunjen i vrlo zauzet , a znam da je on jedan od boljih.

paspa
26.07.2007., 07:34
danas idem , naručila sam se kod doktora Račkog u Runanjinovoj , stella mi ga je preporučila , a i šogorica ide k njemu kaže da je ok.

folnu sam pila na svoju ruku i prije nego sam ostala trudna.
htjela sam i tebe pitat da li ima mjesta kod Podobnika , ali sigurna sam da je on popunjen i vrlo zauzet , a znam da je on jedan od boljih.

ako želiš k njemu,sad se moraš narućiti za otprilike poč 9-og mj...ali to nije problem,do tada idi k tom svom,a nakon prvog pregleda kod podobnika dalje te sestra normalno naručuje....i budi spremna na cijenu...ali i na privat rodilište...:top:

EllaH
26.07.2007., 18:40
meni su rekli do 12 tjedna sve vitamine s tanjura.. nakon toga da počmem uzimati prenatal.. s tim da sam ja od prve kontrole pila željezo zbog anemije..zbog migrenskih glavobolja pijem povremeno magnezij, a sad sam u potrazi za lanenim uljem od 27. tjedna zbog omega 3 kiselina jer ne smijem jesti ribu niti išta što potječe od ribe

paspa
26.07.2007., 18:42
meni su rekli do 12 tjedna sve vitamine s tanjura.. nakon toga da počmem uzimati prenatal.. s tim da sam ja od prve kontrole pila željezo zbog anemije..zbog migrenskih glavobolja pijem povremeno magnezij, a sad sam u potrazi za lanenim uljem od 27. tjedna zbog omega 3 kiselina jer ne smijem jesti ribu niti išta što potječe od ribe

meni gin rekao folna do 12og tj...poslije prenatal...

EllaH
26.07.2007., 18:47

meni dva gina u dva različita grada rekli do 12. tj samo s tanjura.. a s tanjura bogme mogu mašala :cerek:
a sad mi je kasno.. prošao davno 12. tjedan

crvena11
26.07.2007., 21:33

meni gin koju svi hvale u riječ.rodilištu kaže ako je nalaz krvi dobar da ništa ne pijem ni folnu ni prenatal ni kalcij. Žena kojoj je vodila 2 trudnoće je je ful zadovoljna s njom. Moj frend je doktor i kaže da sve to vitamini nije uvijek poželjno!!Pogotovo ne prenatal ako već oćeš pred kraj trudnoće

boccaccio
03.09.2007., 08:35
Trebala bi jedan savjet: na pocetku trudnoce sam. Lijecnik mi je preporucio uzimanje folne kiseline 0.5 mg na dan. Taj preparat uzimam svako jutro. Da bi se zastitila dodatno sam htjela poceti koristiti i multivitaminski preparat - no isti vec sadrzi 0.4 mg vitamina b11. Znate li mozda da li bi mogla imati problema? thnx

zoro007
03.09.2007., 09:33
mislis B12?
pa ja sam prije trudnoce godinu dana pila B komplex (B6, B12 +folna)

a sada uzimam ortho pregna, to mi je ginich preporucio - preporuka od WHO
(sadrzava vitamine, kalcijum, jod, folnu itd itd..)

da odgovorim na tvoje pitanje - folnu mozes kombinirati sa vitaminima..

boccaccio
03.09.2007., 09:40
a da li je preporucljivo uzimati isti folnu kiselinu iz 2 preparata? i to ispadne da uzimam 0,9 mg dnevno - dovoljno bi bilo pola ...

zoro007
03.09.2007., 09:50
a da li je preporucljivo uzimati isti folnu kiselinu iz 2 preparata? i to ispadne da uzimam 0,9 mg dnevno - dovoljno bi bilo pola ...

pa ja sam uzimala preparat od 0,8mg. nisu mi poznate nuspojave ako uzimas vise folne kiseline. lijecnici preporucavaju do 0,8mg. moras se odluciti za nesto. ima dovoljno komleks preparata - ne mora to bas biti folna od tvog doktora. bitna je kolicina

Wedding
03.09.2007., 09:57
Trebala bi jedan savjet: na pocetku trudnoce sam. Lijecnik mi je preporucio uzimanje folne kiseline 0.5 mg na dan. Taj preparat uzimam svako jutro. Da bi se zastitila dodatno sam htjela poceti koristiti i multivitaminski preparat - no isti vec sadrzi 0.4 mg vitamina b11. Znate li mozda da li bi mogla imati problema? thnx

cumu pretjerivanje i dodatno uzimanje preparata - slusaj doktora jer ti dobro govori tj. da je potrebno jos nesto on bi ti to preporucio i nista ne uzimaj na svoju ruku, slusaj svog doktora

zoro007
03.09.2007., 10:06
cumu pretjerivanje i dodatno uzimanje preparata - slusaj doktora jer ti dobro govori tj. da je potrebno jos nesto on bi ti to preporucio i nista ne uzimaj na svoju ruku, slusaj svog doktora

Cuj, ako pogledas primjer potrebe za kalcijem – 1000mg. Trudnica bi trebala piti skoro litru mlijeka ili jesti toliko sira..jogurta i etc. da bi dosla uopce na dnevnu potrebnu dozu. Da ne govorim o ostalom. Eh sad, bas me zanima koja zaista .uzima toliko kalcija iz hrane..? Po meni nije od gorega uzeti neki preparat. Ovo sto je meni moj ginic preporucio je u okviru preporuke svjetske zdrastvene organizacije za trudnicku prevenciju. Zasigurno ima ginica koji ce ti reci da ne trebas nista drugo osim folne. Istina – ako zaista uzimas toliko vitamina itd. Iz hrane..

kako su govorili stari - jedna trudnoca - jedan zub :-D

iad
03.09.2007., 10:12
Ja sam prva tri meseca zimala folna kiselina, a cele trudnoce pila Prenatal. U njemu su svi vitamini neophodne za bebica i tebe. kad su bile grcevi u noge bilo je i Magnezijum, dva puta dnevno. Vit C obavezno.

Joules
03.09.2007., 10:24
Ako se ne varam vitamini B-kompleksa su topivi u vodi, tj ako uzmes visak, tijelo ga izbaci mokrenjem... malo jos proguglaj.. ovo sjecanje seze iz osnovne ili srednje... :kiss:

Wedding
03.09.2007., 10:24
Cuj, ako pogledas primjer potrebe za kalcijem – 1000mg. Trudnica bi trebala piti skoro litru mlijeka ili jesti toliko sira..jogurta i etc. da bi dosla uopce na dnevnu potrebnu dozu. Da ne govorim o ostalom. Eh sad, bas me zanima koja zaista .uzima toliko kalcija iz hrane..? Po meni nije od gorega uzeti neki preparat. Ovo sto je meni moj ginic preporucio je u okviru preporuke svjetske zdrastvene organizacije za trudnicku prevenciju. Zasigurno ima ginica koji ce ti reci da ne trebas nista drugo osim folne. Istina – ako zaista uzimas toliko vitamina itd. Iz hrane..

sve to stoji ali ti preparati sadrze i ostale vitamine ..recimo prevelike doze vitamina A nisu preporucljive;)

zoro007
03.09.2007., 10:32
sve to stoji ali ti preparati sadrze i ostale vitamine ..recimo prevelike doze vitamina A nisu preporucljive;)

vitamin A i nece biti u prenatalnom preparatu u vecoj dozi nego preporuceno. svaki trudni vrabac na grani zna da se i ne smiju konzumirati stvari koje imaju puno vitamina A - npr jetra...:zubo:

ivn@
03.09.2007., 10:35
a sad imam i ja jedno pitanje, ako bi pila prenatal, da li treba piti i Omegu 3, s obzirom da ribe baš ne volim jesti????????

iad
03.09.2007., 10:39
Omega 3 ne, zasto Prenatal ima sve sto treba za vas i vase bebence.

iad
03.09.2007., 10:40
Ja ribe necu da probam, ni da vidim, pa moje bebice, sasd ima sest mes., rod. se 3100 sa 51 dugacko.

zoro007
03.09.2007., 10:40
a sad imam i ja jedno pitanje, ako bi pila prenatal, da li treba piti i Omegu 3, s obzirom da ribe baš ne volim jesti????????

Da li taj preparat sadrzi omega 3? Moj recimo sadrzi.. Ali ribu bi trebala jesti i zbog jodi (pogotovo ako zivis negdje gdje nema puno jodi u zraku -inace se manjak moze odraziti na stitnjacu trudnice+bebe). Naucnici vele da su djeca onih koji su uzimali omega3 pametnija :zubo: . osim toga, omega 3 smanjuje riziko spontanog pobacaja..

Wedding
03.09.2007., 10:41
vitamin A i nece biti u prenatalnom preparatu u vecoj dozi nego preporuceno. svaki trudni vrabac na grani zna da se i ne smiju konzumirati stvari koje imaju puno vitamina A - npr jetra...:zubo:

ma vau, otkrila si toplu vodu :rofl: :rofl: :rofl: a koliko vidim boccaccio prica o multivitaminskom pripravku sto nije isto kao i prensatalni preparat ili se cura krivo izrazava:zubo:

Wedding
03.09.2007., 10:44
Da li taj preparat sadrzi omega 3? Moj recimo sadrzi.. Ali ribu bi trebala jesti i zbog jodi (pogotovo ako zivis negdje gdje nema puno jodi u zradu). Naucnici vele da su djeca onih koji su uzimali omega3 pametnijea :zubo: . osim toga, omega 3 smanjuje riziko spontanog pobacaja..

sa cime se ti zamaras - jod u zraku je najmanji problem jer jod dobivamo iz soli:D

cukerino77
03.09.2007., 10:44
pa ne bi oni valjda svjesno u trudnicku kombinaciju ubacili preveliku kolicinu necega sta steti....meni je gin rekla do 10.tjedna samo folnu, a kasnije samo prenatal jer on ionako ima folnu u sebi

iad
03.09.2007., 10:45
Prenatal je bas multivit. za trudnice

iad
03.09.2007., 10:45
Cukerino, je u pravo i ona je radila kao mene. Vrlo ispravno

boccaccio
03.09.2007., 10:48
cure stvarno ste najbolje!!

zoro007
03.09.2007., 10:51
sa cime se ti zamaras - jod u zraku je najmanji problem jer jod dobivamo iz soli:D
draga, toliko soli nemres ni pojesti. previse soli nije dobro jer veze vodu u tkivo (tem nakupljanje vode - edemi)
recimo bayern (gdje ja zivim) je oficijelno proglaseno kao podrucje gdje ima jako malo jodi (=puno oboljenja stitnjace). cim netko zatrudni dobije od ginicha kombi preparat jod + folio. a sto se tice vitamina i ostalog - ginich ce preporuciti, no ostaje na trudnici da odluci sta ce (ili ne)

Wedding
03.09.2007., 10:53
draga, toliko soli nemres ni pojesti. previse soli nije dobro jer veze vodu u tkivo (tem nakupljanje vode - edemi)
recimo bayern (gdje ja zivim) je oficijelno proglaseno kao podrucje gdje ima jako malo jodi (=puno oboljenja stitnjace). cim netko zatrudni dobije od ginicha kombi preparat jod + folio. a sto se tice vitamina i ostalog - ginich ce preporuciti, no ostaje na trudnici da odluci sta ce (ili ne)

ali to nije hrvatska:rofl: :rofl: :rofl: ... pa o tome ja i pricam, ginic je taj koji ce joj preporucit sta da pije i svako uzimanje preparata napamet u trudnoci moze nosit svoje posljedice;)

zoro007
03.09.2007., 10:58
ali to nije hrvatska:rofl: :rofl: :rofl: ... pa o tome ja i pricam, ginic je taj koji ce joj preporucit sta da pije i svako uzimanje preparata napamet u trudnoci moze nosit svoje posljedice;)

of skroz honey..onaj tko zivi na moru zasigurno nece imati problema..oni u unutrasnjosti mozda prije..:)

no da li ce netko uzimati dodatne preparate (osim folio) ovisi malo i o prehrani trudnice. ako se hrani 100% kak treba ne vidim neki problem. ako netko povraca tri mjeseca i nemre nista zadrzati u stomaku - pa ta trudnica zasigurno ne konzumira dovoljno vitamina :confused:
ako netko ne podnosi mlijecne proizvode, onda mislim da ima smisla uzimati npr. kalcij itd itd itd..

ono sto se nalazi u tim prenatalnim preparatima ne moze biti lose za trudnicu..

zoro007
03.09.2007., 11:06
Koliko je dovoljno? (http://www.trudnoca.net/tekst.php?id=138&podrubrika=Vodi%C4%8D%20kroz%209%20mjeseci&rubrika=Trudno%C4%87a%20i%20porod)

zanima me tko uzima toliko vitamina preko hrane kao sto stoji u preporuci...?

@wedding
smiruj zivce na nekom drugom..:kiss:

ivn@
03.09.2007., 13:42
Evo, ja postavim pitanje, a 2 forumašice su se morale zakačiti.....

zoro007
03.09.2007., 14:13
Evo, ja postavim pitanje, a 2 forumašice su se morale zakačiti.....

ma kakvi..samo ti pitaj..:kiss:

Precious X
03.09.2007., 20:09

e ovo pak nema veze s vezom, tj. sa Ca i sl. deficitom. Ali zato ima sa hormonalnim promjenama izazvanim gingivitisom- gingivitis gravidarum
to be precise. :) prevencija se sastoji prvenstveno u pojačanoj i redovnoj higijeni usne šupljine

zoro007
03.09.2007., 22:12
evo što sam našla u netu:

Kalcijum
Potrebna je veća količina kalcijuma da bi kosti i zubi bebe postali dovoljno čvrsti i da beba ne bi uzimala rezerve kalcijuma iz majčinih kostiju.
Kalcijum je mineral koji u organizmu ima višestruku ulogu: potreban je za normalno formiranje kostiju i zuba bebe kao i proizvodnju mlijeka. Za apsorpciju i regulaciju kalcijuma neophodan je Vitamin D. Preporučena dnevna doza tokom trudnoće i dojenja iznosi 1,2 mg. Dovoljnu količinu kalcijuma u organizam možete unijeti tako što ćete jesti ili piti četiri puta dnevno nešto iz mliječne grupe proizvoda. Najviše ga ima u mlijeku i mliječnim proizvodima, lososu, koštunjavom voću i zelenom povrću, brokoli, cvjetači, tofu siru. Kalcijum stabilizira nervne i psihičke funkcije: smanjuje razdražljivost i pomaže pri nesanici, što je čest problem kod trudnica. Uslijed nedovoljnog unošenja kalcijuma, može doći i do prolazne (reverzibilne) osteoporoze. Izbjegavajte uzimanje tableta željeza i kalcijuma u isto vrijeme, pošto se mnogo bolje apsorbiraju u organizmu kada se uzimaju odvojeno.

Precious X
03.09.2007., 22:50
to je sve istina, ali nigdje tu ne piše da zbog manjka kalcija ispadaju zubi, čak štaviše piše da beba povlači Ca iz kostiju majke. Zubi ispadaju zbog hormona, odnosno trudničkog gingivitisa. Ne mogu čak ni zamisliti kako bi to izgledalo...:misli:
Npr. meni je zubar primjetio početak gingivitisa te me upozorio na mogući scenario još u fazi gestacijske vrećice, a teško da mi je onda imalo šta povlačiti Ca iz organizma.

;) :W

zoro007
03.09.2007., 23:01
da je nezaljeceni gingivitis uzrok ispadanju zuba nije nista novo - bilo da se radi o zenama ili muskarcima. no to je dugotrajan proces i to se obicno desava tek kasnije..osim mozda u ekstremnim slucajevima
kod trudnica je tijelo obicno podloznije gingvitisu i slicnim oboljenjima.
bilo bi pogresno reci da je iskljucivo gingvitis uzrok ispadanju zuba, kao sto bi bilo pogresno reci da je iskljucivo nedostatak kalcijuma uzrok ispadanju zuba. :zubo:

cinjenica je da beba uzima rezerve kalcijuma iz kostiju- sto se moze odraziti na kvalitetu majcinih zubi nakon trudnoce..i kuca bi se prije srusila ako su joj temelji u losi..:zubo:

Wedding
03.09.2007., 23:57
to je sve istina, ali nigdje tu ne piše da zbog manjka kalcija ispadaju zubi, čak štaviše piše da beba povlači Ca iz kostiju majke. Zubi ispadaju zbog hormona, odnosno trudničkog gingivitisa. Ne mogu čak ni zamisliti kako bi to izgledalo...:misli:
Npr. meni je zubar primjetio početak gingivitisa te me upozorio na mogući scenario još u fazi gestacijske vrećice, a teško da mi je onda imalo šta povlačiti Ca iz organizma.

;) :W

:top:

Wedding
03.09.2007., 23:58
Koliko je dovoljno? (http://www.trudnoca.net/tekst.php?id=138&podrubrika=Vodi%C4%8D%20kroz%209%20mjeseci&rubrika=Trudno%C4%87a%20i%20porod)

zanima me tko uzima toliko vitamina preko hrane kao sto stoji u preporuci...?

@wedding
smiruj zivce na nekom drugom..:kiss:

memam sta smirivat zivce her se nemam na sta nbakjutit - a ti samo forsiraj nepotrebne price i nepotrebna zamaranja ostalih trudnica sa jodom iz zraka:rofl:

zoro007
04.09.2007., 06:50
memam sta smirivat zivce her se nemam na sta nbakjutit - a ti samo forsiraj nepotrebne price i nepotrebna zamaranja ostalih trudnica sa jodom iz zraka:rofl:

honey, da li je ovo forum iskljucivo za trudnice koje zive u hr? :confused: :confused: :confused: tema je vitamini i sta je dodatno potrebno. zivio netko u tunguziji ili purgeriji. zato smo tu da pricamo.:zubo:
i hrvatski lijecnici preporucavaju jodi 150µg dnevno neovisno o sadrzaju joda u zraku - a svaki ce ti ginich reci da se sol treba umjereno konzumirati jer ona veze vodu za tkivo, sto je problem mnogih trudnica, pogotovo na kraju trudnoce. dakle, trebali bi jesti dovoljno ribe..
a ja sam navela primjer kako je ovdje gdje zivim..to je to, a zenska se odmah pali..uuff
last at least, sigurno ces naci ginica koji ce ti reci da osim folio nista drugo nije potrebno uzimati, a ima zasigurno i onih drugih koji ce reci da je potrebno uzimati dodatno prenatalne preparate...zbog slobodnih radikala i bla, bla, bla...
a svaka od nas mozak da razluci i odluci..
baj baj...:kiss:

abilan
04.09.2007., 07:41
Ja sam do sad uzimala samo folnu kiselinu i nešto malo željeza i C vitamina. Doktorica mi je rekla da ne pijem prenatal, ali iskreno, zaboravila sam zašto.
Svako toliko kupim one hippove tekuće vitamine za trudnice (dvije su bčice u pakiranju od, mislim, 2 dcl) i to je to, a bebica se normalno razvija.
Jedem puno voća i povrća, pijem, ne ločem mlijeka i jogurta...

Wedding
04.09.2007., 10:35
Ja sam do sad uzimala samo folnu kiselinu i nešto malo željeza i C vitamina. Doktorica mi je rekla da ne pijem prenatal, ali iskreno, zaboravila sam zašto.
Svako toliko kupim one hippove tekuće vitamine za trudnice (dvije su bčice u pakiranju od, mislim, 2 dcl) i to je to, a bebica se normalno razvija.
Jedem puno voća i povrća, pijem, ne ločem mlijeka i jogurta...

:top: - i sigurno ti nista nece falit kao ni bebi;) ......... najbolje mi je kada netko kaze joj nekad su se hranili zdravije, ma jok, nekad se zderalo speka, sunke, kobasa i ostale svinjske mesine 10 puta vise nego sada i nikome nije nista a sad svi izmisljeju bjesne gliste sa preparatima.

Precious X
04.09.2007., 10:36
eh, ipak nisam usamljena po tom pitanju. Ni ja ne pijem prenatal, po preporuci doktorice kojoj bezuslovno vjerujem. Rekla je da "nema potrebe za tim, samo ću se bezveze udebljati", ergo više štete nego koristi. Sad će svi skočit-BESPOTREBNO-po meni svatko neka pije šta god želi, ili šta liječnica koja vodi trudnoću preporuči-tako ja radim, i nikakve filozofije niti višeg smisla nema u tome. Inače nije da ništa ne pijem, u početku samo folnu, kasnije Ca + vitamin C, Magnezij, sad već i omega3. U pravilu se hranim zdravo i raznovrsno, a ako mi se nekoliko dana jede junk food, tada pijem hipp natal, ali tek odnedavno. DA, beba super napreduje, hvala na pitanju. :)
Inače, jedino od nadomjestaka što može biti prevencija ispadanju zubi je fluonatril ili nešto slično, a gingivitis i trudnički gingivitis su 2 jaako različite stvari (trudn.gingivitis nije nikakav "dugotrajni proces" izazavan nebrigom itd, već vrlo brz proces(Razlog tome je što se zbog funkcije placente pojačano stvaraju hormoni koji povećavaju prohodnost krvnih žila i rahlost veziva, i tako pospješuju sklonost upali) izazvan HORMONIMA). Naravno neće pogoditi baš svaku trudnicu, i sva sreća da je tako. ;)
(a evo i jedan textić (http://www.bebinsvet.net/tekstovi/trudnoca/strane/trudnoca-pravilna-briga-zubi.html), kratak i jasan )

*Mistique*
04.09.2007., 11:56
To da se od Prenatala deblja vam nije istina,ja ga evo pijem od početka trudnoće i nisam dobila nigdje osim u stomaku,a stvarno ga sve cure koje znam hvale,jer koliko god jeli " zdravo" i raznovrsno opet iz hrane ne možemo zadovoljiti dnevne potrbe za određenim vitaminima i mineralima.Uz njega redovito pijem i vitamin C i ako ste čuli za Spirulinu ( o njoj više na http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=65 ).Zato ne slušajte babske priče,jer nema u Prenatalu hormona kao u kontracepciji, pa da bi se od njega mogle nadebljati,očito je dobivanje na kilaži povezano sa divljanjem vlastitih hormona!

ivn@
04.09.2007., 12:33
Evo, ja sam ipak uzela Prenatal i pit ću 1 tabletu dnevno. Koga god da sam pitala, sve su rekle da su pile. Mislim meni je gin rekao da ne moram, ali 1 na dan je OK!
E pa onda, prvu sam već danas popila

Precious X
04.09.2007., 12:46
To da se od Prenatala deblja vam nije istina,ja ga evo pijem od početka trudnoće i nisam dobila nigdje osim u stomaku,a stvarno ga sve cure koje znam hvale,jer koliko god jeli " zdravo" i raznovrsno opet iz hrane ne možemo zadovoljiti dnevne potrbe za određenim vitaminima i mineralima.Uz njega redovito pijem i vitamin C i ako ste čuli za Spirulinu ( o njoj više na http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=65 ).Zato ne slušajte babske priče,jer nema u Prenatalu hormona kao u kontracepciji, pa da bi se od njega mogle nadebljati,očito je dobivanje na kilaži povezano sa divljanjem vlastitih hormona!

znala sam da će se netko uzjebati sad oko prenatala, početi vrijeđati i sl.
"bapske priče" -no comment.
to je rekla doktorica koju mi sve Riječanke jako cijenimo, jedan od vodećih stručnjaka još za vrijeme stare Jugoslavije, pa do danas.
Ali, dobro, ti si kompetentna da je nazoveš babom, a njenu expertizu bapskim pričama.
Ja sam napisala lijepo neka svako radi po svojoj savjesti i savjetima svoje doktorice, i rekla kako radim ja. A ti želiš nametnuti svoju rutinu kao jedinu ispravnu, omalovažavajući pritom druge.. strašno, pa još na trudničkom podforumu.:nono:
ako meni ne smeta što ko pije, ne vidim zašto bi se drugi trebali osvrtati na moj izbor.

mriza
04.09.2007., 12:50
to je rekla doktorica koju mi sve Riječanke jako cijenimo, jedan od vodećih stručnjaka još za vrijeme stare Jugoslavije, pa do danas.
Ali, dobro, ti si kompetentna da je nazoveš babom, a njenu expertizu bapskim pričama.
Ja sam napisala lijepo neka svako radi po svojoj savjesti i savjetima svoje doktorice, i rekla kako radim ja. A ti želiš nametnuti svoju rutinu kao jedinu ispravnu, omalovažavajući pritom druge.. strašno, pa još na trudničkom podforumu.:nono:
ako meni ne smeta što ko pije, ne vidim zašto bi se drugi trebali osvrtati na moj izbor.

cini mi se da se ovdje netko naljutio. :confused: ili se radi samo o hormonskim 'nestaslucima'? :zubo:
da pitas sto strucnjaka, jedan bi ti rekao ovo, a drugi ono. nije ta "baba" jedina kometentna osoba u citavoj hr i univerzumu

svjetska zdrastvena organizacija cak preporucava uzimanje prenatalnih preparata u sklopu prevencije jos u majcinoj utrobi.

pusti zenu naka radi kako hoce..

Precious X
04.09.2007., 12:50
......Sad će svi skočit-BESPOTREBNO-po meni svatko neka pije šta god želi, ili šta liječnica koja vodi trudnoću preporuči-tako ja radim, i nikakve filozofije niti višeg smisla nema u tome.....
eto

*Mistique*
04.09.2007., 12:54

O kakvom nametanju i vrijeđanju ti pričaš??????? Isto kao što si i ti iznijela svoje mišljenje tako sam i ja iznijela svoje,bez iti malo namjere da se idem svađati i prepucavati s tobom.Zato nismo ovdje već da bi jedna drugoj pomogle svojim iskustvima,zar ne? to što sam rekla o debljanju stvarno nije povezano sa pijenjem Prenatala,jer ipak sam završila med.školu i znam neke osnove! Nemoj odmah skakati na mene,nikoga ne omalovažavam a pogotovo ne druge trudnice!! A kao što si sama rekla na svakome je da sam odluči što će i koliko piti tijekom trudnoće!!!!! :kiss:

Precious X
04.09.2007., 12:57
pa da, nek odluče, :kiss: i tebi!!

*Lubenica*
04.09.2007., 14:32
uuuu hot hot hot:D
nego curke evo moje iskustvo...

pila sam prenatal od trećeg mj do neki dan... nije me udebljao, ali sam čula mnoga iskustva da je curama teško padao na želudac... to je, rekla bih, očito individualno...
osim toga pila sam cijelu trudnoću do pred koji tjedan magnezij (hvala onome koji ga je izmislio :s ) i naravno na početku folnu (prva tri mj) u kombinaciji s hipp sokićem..
eto, hranila se zdravo (što to uopće znači danas ali trudila se povećati unos voća i povrća a smanjiti junk...) i to je to...

*Lubenica*
04.09.2007., 14:40
e da i btw stajališta sam ne valja pretjerivati.. meni je prenatal od 100 tableta trajao od trećeg mjeseca do sada što dakle matematiko moja :cerek: znači da ga nisam uzimala svaki dan... on mi je bio moj tajni prijatelj, pa kada bi zabrazdila ili pretjerala s čevapima, slajom i inim proizvodima :rofl:, zaobilazila blitvu i jabukice ili preskočila doručak..... nekako se nebi sekirala... možda mi uopće nije pomogao ali barem nisam bila u brizi već mirna - a mislim da je to daleko važnije od svega...:cerek:

Wedding
05.09.2007., 01:08
e da i btw stajališta sam ne valja pretjerivati.. meni je prenatal od 100 tableta trajao od trećeg mjeseca do sada što dakle matematiko moja :cerek: znači da ga nisam uzimala svaki dan... on mi je bio moj tajni prijatelj, pa kada bi zabrazdila ili pretjerala s čevapima, slajom i inim proizvodima :rofl:, zaobilazila blitvu i jabukice ili preskočila doručak..... nekako se nebi sekirala... možda mi uopće nije pomogao ali barem nisam bila u brizi već mirna - a mislim da je to daleko važnije od svega...:cerek:

:zubo: , meni jekutija od 90 tableta trajala cijelu trudnocu:rofl: , beba se razvijala kako treba, meni svi zubi na broju a koza savrsena......... sada ga pijem zbog dojenja jer mi je sada puno potrebniji;)

Lelija
05.09.2007., 09:12
Ja sam na početku pila folnu, a nakon 12. tjedna sam počela pit Prenatal (posavjetovala se s dr) - što se mene tiče, ovak me barem malo umiri činjenica da beba dobije nekih minerala i vitamina jer se baš nešto ne ubijam u voću i povrću - ma, mislim da je nekima od nas danas teško imati ujednačenu i pravilnu ishranu (pogotovo kad si na poslu pa nemaš vremena za užinu nego natrpaš bilo što u sebe) :zubo:
A sad, svakome na volju pit ili ne pit Prenatal i slično, on svakako nije neophodan niti nužan nego samo nadopuna prehrani. ;)

flekica35
11.10.2007., 11:21
Mene zanima ima li koja anemična trudnica (osim mene).
Vidim, pije se sve i svašta od sokova do prenatala. Ali ima li ijedna trudnica kojoj su navedeni preparati pomogli kako bi joj se krvna slika popravila.
Ja osobno baš u kemiju ne vjerujem.
A i svaki likar ima različito mišljenje. Čemu folacin ako se zna da su ga naranče pune? Zašto prenatal, ako se zbog njega nakrcamo vitaminom A.

Sanja29
11.10.2007., 12:31
Mene zanima ima li koja anemična trudnica (osim mene).
Vidim, pije se sve i svašta od sokova do prenatala. Ali ima li ijedna trudnica kojoj su navedeni preparati pomogli kako bi joj se krvna slika popravila.
Ja osobno baš u kemiju ne vjerujem.
A i svaki likar ima različito mišljenje. Čemu folacin ako se zna da su ga naranče pune? Zašto prenatal, ako se zbog njega nakrcamo vitaminom A.

ja pijem heferol, jer su mi hemoglobini u krvnoj slici niski ....

prenatal je dobar, kao nadomjestak prehrani, odnosno kao dodatak prehrani ..

flekica35
12.10.2007., 08:39
Meni je hemoglobin 109. Još nisam bila u ginekologa pa mi nije dao ništa za pit, ali se osijećam koma.
Po cijele dane spavam i stenjem. Sve me boli. Zima mi je.... Ne osijećam se uopće trudnom. Osijećam se bolesnom.

Twin
27.04.2008., 09:03
Drage wannabe i trudnice!

Potaknuta stalnim pitanjima koja se, čitam, postavljaju na zborovima - otvaram ovaj topic (ako ima koji sličan - PARDON!, pripojite me...).

Prvo da pojasnim onima koji me "ne znaju", naime, ovo je tema iz moje domene pa znam što pišem...

Kod planiranja trudnoće obično se preporuča, ako je ustanovljeno da je sve u redu (nakon svih onih pretraga) da wannabe mame počnu uzimati folnu kiselinu u jednokratnoj dnevnoj dozi od 400 mcg svakodnevno, a wannabe mame i tate i E vitamin 200-400 I.J. s tim da mame prestaju piti E vit. jedno tjedan dana prije očekivane ovulacije ili, najbolje, 5.-ti dan ciklusa. Tata ga pije do + na testu, a ne može štetiti ni da pije i dulje, u slučaju da je štogod ostalo u bočici...

Kad je trudnoća potvrđena nastavlja se s folnom u toj dozi od 400 mcg (dozu od 4 mg može prepisati samo liječnik i to u strogo indiciranim slučajevima, da sad ne nabrajam) do 12.-og ili 16.-og tjedna trudnoće, a potom se nastavlja uzimati vitaminsko-mineralni dodatak za trudnice i dojilje, poznatiji i pod zaštićenim nazivom (kod nekih proizvođača) kao Prenatal i to za vrijeme trajanja cijele trudnoće i perioda laktacije! Još se i početkom trećeg tromjesečja trudnoće u novije vrijeme preporuča uzimati Omega-3 masne kiseline zbog znatnog povoljnog utjecaja na daljnji razvoj mozga.

Kako i kada se pojedini preparati uzimaju i za kojeg se proizvođača odlučiti?
Osobno smatram, što iz vlastitog iskustva, a što iz saznanja koja imam kroz svoj posao, da je folnu najbolje uzimati od TwinLaba ili Kala i to može iza ručka s punom čašom vode, najbolje. E vit. se može uzimati ujutro s čašom soka od naranče ili cedevitom (zbog sadržaja C vitamina koji se uzima uz E vit. radi bolje resorpcije istog). Prenatal i Omega-3 strogo TwinLabove zbog čistoće i odličnih omjera. E sad, taj se Prenatal preporučuje uzimati do 2 dnevno, međutim, nema potrebe ako je trudnica zdrava i uravnoteženo se hrani. Jedna kapsula je čisto dovoljna, a da bi se izbjegle mučnine treba ga početi uzimati u 16.-om tjednu i to iza obilnog ručka s puno tekućine!!! Omega-3 se uzima natašte!

Kratko pojašnjenje zašto preferiram:
TwinLabov Prenatal - A vitamin u svom čistom obliku je teratogen (štetan za plod) pa se on ovdje nalazi kao beta karoten - provitamisnski oblik A vitamina. Također, ne sadrži uobičajene alergene iz riba, jaja, pšenice, mlijeka, a nema ni dodanog šećera, natrija, umjetnih boja, zaslađivača ili konzervansa. Određeni nutrijenti su unutar kapsule također posebno tehnološki obrađeni kako ne bi ulazili u interakciju (međudjelovanje) s drugim tvarima što je potencijalno štetno ako se dogodi.
TwinLabovu Omegu-3 - omega-3 su nezasićene masne kiseline koje se dobivaju uglavnom iz jetara morskih pasa, bakalara, lososa i tih masnih riba. Kako su te ribe i velike, a i žive uglavnom dugo, duži je i period "sakupljanja" teških metala (poput otrovne žive) u njihovim organizmima. TwinLab jamči da je njihova Omega-3 pročišćena od istih te da je dobivena i hladnim postupkom što jamči očuvanost svih njenih pozitivnih svojstava.

Najbitnije je, ipak, paziti na uravnoteženu ishranu, izbaciti štetne tvari i navike iz upotrebe i pokušati proživjeti ovaj blagoslovljeni period sa što manje stresa, kako fizičkog tako i onog psihičkog (što zna biti teško!). Također, ako vam je vaš liječnik savjetovao uzimanje lijekova treba ih piti strogo prema njegovim uputama i ništa ne uzimati "na svoju ruku". Kod osjećaja uznemirenosti trudnice za smirenje smiju uzimati Persen dražeje, a Normabel od 2 mg samo ako je tako liječnik odredio!

Drage moje, nadam se da sam vam barem malo pomogla, a ako ovo pročita netko iz TwinLaba - valjda će mi donirati koju dozu! (ovo je bila šala za kraj!)

Sretno svima!:)

P.S. sad tek povlačim paralelu između svog nicka i ovog proizvođača - čisto slučajno, naime - ja nosim blizance, a i blizanac sam u horoskopu pa da ne bi bilo komentara...

larazg
27.04.2008., 09:06
twin..štreberica.... u ranu zoru nedeljom ovakva tema...ma tema je super
nadam se da će mnogima olakšati.

ja isto se slažem za twinlab. najgori proizvodi su natural wealth (imaju jako puno umjetnih dodataka vitaminima i mislim da su sintetički vitamini)
možda si zaboravila dodati probiotike.... i oni su dobri za uzimanje

Twin
27.04.2008., 09:21
Larice... ja štreberica, još editiram post, a ti postala na temu već...
Da, slažem se da Natural Wealth treba u širokom luku izbjegavati.... neću sad objašnjavati zašto, ti si dovoljno rekla!

Probiotici- lat. pro znači za, a bios je život, dakle: za život! Čega? Crijevne mikroflore koja je izizetno važna za pravilnu resorpciju svega gore navedenog u organizmu. Ako crijeva ne funkcioniraju to vam je kao da cijedite kroz cjedilo pa sad ovisi o mrežici- ako je gušća na situ će ostati sve krute tvari, a tekućinu ćete odliti, a ako je rjeđa - s tekućinom odlaze i te krute tvari koje ste zapravo željeli zadržati...
Svakodnevno uzimnaje fermentiranih mliječnih napitaka s tim probiotičkim kulturama će dostajati, međutim, u slučaju da uzimate antibiotike koji suzbijaju bakterijsku infekciju, ali i uništavaju vašu crijevnu mikrofloru (antibiotik ne zna razliku između dobrih i loših bakterija), preporuča se pojačanje! Moja je preporuka ili Prolife caps. od JGL 2x1 i to 2h prije ili poslije uzimanja antibiotika (ne zajedno) ili još jača varijanta: Ferzym plus caps. od Specchiasola, isto 5 dana 2x1, a zatim po 1 do poboljšanja stanja. Ove potonje sadrže i prebiotička vlakna (nema veze s probioticima) tipa akacije, baobaba i inulina koja na prirodan način potiču peristaltiku crijeva i na taj način omogućavaju zdravo i pravovremeno pražnjenje istih. Preporučuju se uzimati i za vrijeme opstipacije (zatvora) i dijareje (proljeva).

Ako sam još što zaboravila - podsjetite me...

Florena
27.04.2008., 09:26
Ej twin,kako si nam to fino pojasnila...vidim da si super..bas mi je drago zbog tebe:):):)

larazg
27.04.2008., 09:27
twin prava pravcata štreberica.. vidiš kako je to ona sve složila. Najbolji i najkvalitetniji na našem tržištu je twinlab (i najskuplji) a poslije njega KAL.
ostalo je fakat smeće sintetičko od vitamina.