PDA

View Full Version : Kemoterapija - kako je izdržati? - pitanja, savjeti, iskustva...

stranice : [1] 2

Aragorn
13.07.2004., 17:12
Jel ima tko iskustav s lošom krvnom slikom nakon kemoterapije?
Vjerojatno postavljam glupo pitanje...
Na koji način se nože poboljšati ista što prije? Iskustva?

charlize
13.07.2004., 19:28
ne znam je li vrijedi i za poslije kemo terapije, ali opcenito znam da je dobro jesti kupine, vino od kupina, spinat. sjecam se da kad sam bila mala i stalno problemi s krvnom slikom, pa me mama tjerala da to jedem.

Lampica
14.07.2004., 15:54
osim gore nabrojanog:
kiseli kupus
blitva
med+cimet jedna kasicica ujutro jedna navece i drzati da setopi u ustima (grozan okus, ali za zdravlje i zeljezo:top: )
ima i neki napiatak NONI, mnogi ljudi su ga poslije kemoterapije koristili

kemik
14.07.2004., 15:57
cikla. puno cikle.
jest da je gadna ko vrag, ali sirova cikla s limunom ili narancom, u ogromnim kolicinama. Krvna slika se od toga jako lijepo popravi, vjeruj mi na rijec.

Vilko
15.07.2004., 06:02
Za sve o chemotherapy kao i poslijedicima, pitanja i odgovori ,
na slijedeci Link.
jedino je problem sta je na engleskom!Chemotherapy/Treatment (http://www.cancerbacup.org.uk/Treatments/Chemotherapy/Chemotherapy)

:W

Aragorn
15.07.2004., 07:54
VILKO kaže:
Za sve o chemotherapy kao i poslijedicima, pitanja i odgovori ,
na slijedeci Link.
jedino je problem sta je na engleskom!Chemotherapy/Treatment (http://www.cancerbacup.org.uk/Treatments/Chemotherapy/Chemotherapy)

:W

Hvala Vilko, proučio sam već to. Sad me interesiraju iskustva drugih...

Uranus
20.07.2004., 07:50
Ja preporucam pripravak od soka od cikle, soka od mrkve i meda. I to vise puta na dan. Ja sam koristila one Biota sokve.

Krv, ne da mi se popravila nego mi nikad prije nije bila bolja:top:

Takodjer kopriva je dobra (caj ili svjeza) i opcenito cajevi od kadulje, taheebo, zeleni caj...

I jesti puno voca i povrca.

Bilo bi dobro iz prehrane izbaciti satkiše, alkohol i kavu.

I vazno je puno se kretati na svjezem zraku, pogotovo planinskom. Kazu da planinski zrak podize leukocite.

cyberhrc
09.08.2004., 01:46
pa ovak.. sve su ti vec zapravo rekli
uglavnom, kupinovo vino mene je uvijek vadilo van.. a jos i fino nemos fulat s tim :D
dalje, ciklin sok.. u pm bljutavo no pomogne..
takodjer i med (ne obican, vec onaj 'stvrdnuti'.. ne sjecam se imena na zalost.. pitaj u ljekarni)
no opet, za svaku osobu je bilo drugacije.. meni su gore stvari pomagale sam tak a mnogima opet ne..
jebiga, testiraj ;)

cvio14
30.03.2005., 20:10
Nakon 12-to tjedne kemoterapije završen mi je prvi ciklus terapije. Sada je na redu drugi dio koji bi trebao trajati 1 godinu.
U tom dijelu terapije ja bi trebo uzimat 2 vrste tableta.
Svakodnevno 6-mercaptopurin (6-MP) u dozi od 90,5 mg, te jedanput tjedno metotreksat(MTX) u dozi od 36,2 mg.
Sada mene zanima dali neko ima iskustva s gore navedenim ljekovima, koje su nuspojave,...?

MacGregor
30.03.2005., 22:45
u cijelom tom procesu (prije i kasnije) od srca ti preporučam konzumiranje aloa vere jer će te ona usput čistiti od otrova koje će tvoje tijelo upiti od svih tih kemoterapija i lijekova ...

poznajem gospođu koja je nakon kemoterapija bila toliko puna otrova da joj kod frizera kosa nije htjela primat farbu ... nitko nije vjerovao što je kasnije ta aloa vera učinila ... :)

Ennia
31.03.2005., 08:34
Moram se nadovezati, ta gospođa je sretna što je u periodu kemoterapije imala kosu, a ne biti zbedirana što nije kosa primala boju....

Za ove ljekove nisam čula, ja sam primala totale druge lijekove, i dr ciklusi su mi bili, pa ne mogu komentirat.
Probaj kupiti Noni-sok, jača imunitet, svakako pročitaj o njemu nešto na net-u

Sretno

globus
31.03.2005., 08:45
Nemam pojma za ove lijekove, ali rekao bih općenito...

Da, i Noni i Aloe su OK. Ja bih još nadodao konstantno korištenje soka od cikle (npr. Breuss-ove mješanice - ima skoro u svakom većem dućanu i DM-u) jer cikla poboljšava krv, a njena boja ubija zloćudne stanice. I ono što zapravo nije striktno znastveno dokazano, ali se dosta priča o tome, i vjerujem da je to tako, jesti što više povrća, a što manje mesa, odnosno ako je moguće, prijeći na vegetarijansku prehranu i soju. Isto tako, što manje konzumirati životinjske masnoće i šećer! Šećer pogotovo! Nadalje, preporuča se uzimanje E i C vitamina. Mislim da još i D i A, ali nisam siguran. Isto tako, izbjegavati prženu hranu, ono crno od prepečenosti, i jesti što više pirjanog i kuhanog. Uz sve to možda bih preporučio posjet homeopatu.

;)

Ennia
31.03.2005., 08:51
Slažem se za ciklu, to sam i ja pila, sokove od cikle, neke iz Njemačke (jer ih u to vrijeme nije bilo tu) i pomaže naravno za krvnu sliku.
A što se tiće hrane, neznam, dobro je ako može pojesti bilo šta, ja nisam mogla ništa, al sve zavisi od intenziteta kemot., povraćanja, ostalih nus pojava, moja je bila šokantna, i nema hrane koju bi ja poželjela....

globus
31.03.2005., 09:25
Ennia kaže:
A što se tiće hrane, neznam, dobro je ako može pojesti bilo šta, ja nisam mogla ništa, al sve zavisi od intenziteta kemot., povraćanja, ostalih nus pojava, moja je bila šokantna, i nema hrane koju bi ja poželjela....

Ma to svakako. Ja sam govorio za vrijeme kad se nije pod intenzivnom terapijom, nego nakon kure, kad se vratiš u 'normalu' bez ovih najjačih nuspojava. Za vrijeme kemo dobro je da se gotovo bilo što uspije strpati u usta.

I još jedna preporuka za povraćanje: ne jesti kruške!

I još u vezi povraćanja, ima nekih homeopatskih pripravaka koji jako dobro djeluju protiv tih nuspojava, konkretno povraćanja. Ali nisam siguran koliko dugo ih treba uzimati.

A u vezi leukocita koje treba 'održavati', navodno pomaže svjež zrak i bivanje na većim nadmorskim visinama (1000m i više).

I još nešto glede samog raka (iako ova riječ zvuči ružno, rak nije nepobjediv, niti ga treba smatrati užasno opasnim i ružnim), vrlo važan je imunitet i njegovo održavanje. Tijelo je itekako sposobno samo suzbiti rak, ali mu treba pomoći. U principu kemoterapija djeluje na pogrešan način, ali nažalost to je jedini zasad klasičan postupak, pri kojem se tijelo još više iscrpi i uništi otrovima. Treba podizati imunitet koliko god je to moguće. Tu je još jedan od izvrsnih pomagača: Taheebo (ima i čaj i kapsule) koji je još poznat od pradavnih vremena kao izvrsno sredstvo. Ima još sličnih preparata, teba malo progooglati...

Ennia
31.03.2005., 09:28
Globus jedno direkte pitanje: Ti to pričaš iz vlastitog iskustva??

globus
31.03.2005., 09:36
Ennia kaže:
Globus jedno direkte pitanje: Ti to pričaš iz vlastitog iskustva??

cura mi je prije cca godinu dana bila na kemo, a ja sam to praktički proživljavao s njom i istraživao. Tako da ovo što pričam, ustvari je iz njenog iskustva. :)

Ennia
31.03.2005., 09:51
auch, al vjerujem da je to sve iza Vas, a ono što ne ubije ojača...
pozdrav

globus
31.03.2005., 09:55
Ennia kaže:
auch, al vjerujem da je to sve iza Vas, a ono što ne ubije ojača...
pozdrav

je, iza nas je. nadam se da će tamo i ostati. :D

nije to ništa tako tragično. ovisi puno o tome kako se prema tom 'problemu' postavi...;)

MacGregor
31.03.2005., 10:01
"vrlo važan je imunitet i njegovo održavanje. Tijelo je itekako sposobno samo suzbiti rak, ali mu treba pomoći. U principu kemoterapija djeluje na pogrešan način, ali nažalost to je jedini zasad klasičan postupak, pri kojem se tijelo još više iscrpi i uništi otrovima. Treba podizati imunitet koliko god je to moguće"

ovo je točno, imunitet se može pojačati na mnogo načina, svi preporučuju puno voća i povrća radi vitamina, minerala i antioksidanata koji hrane i štite stanice .. ali više ne možemo biti sigurni u današnje voće i povrće jer su jako osiromašeni zbog brzine i načine uzgoja, i za povećani unos tih hranjivih tvari bi trebali pojesti jako puno toga što uglavnom nije moguće (a i košta) .. prema tome preporučujem dodatke prehrani ali PRIRODNE jer "umjetni" vitamini (farmaceutske kuće) neće imati takav efekt kao prirodni, a to je valjda svima jasno ..

"I ono što zapravo nije striktno znastveno dokazano, ali se dosta priča o tome, i vjerujem da je to tako, jesti što više povrća, a što manje mesa, odnosno ako je moguće, prijeći na vegetarijansku prehranu i soju. "

sve je to točno ali griješiš da to nije i znanstveno dokazano, nauka koja se bavi utjecajem biljaka i prehrane na zdravlje se zove nutricionizam, i istraživanja koja su već urodila plodom u praksi već imaju fenomenalne rezultate .. :)
sve više se prihvaća filozofija kineske medicine i na zapadu .. :)

"Moram se nadovezati, ta gospođa je sretna što je u periodu kemoterapije imala kosu, a ne biti zbedirana što nije kosa primala boju...."

slažem se, ali taj primjer samo govori da ne treba čekati nego da se sve može usporedno odigrati tj. spriječiti teže posljedice ... a da sad ne pričam kako znam primjere ljudi kojima su se tumorske stanice smanjile tj. povukle jer će me sigurno "nevjerni tome" stići i ovdje i "poklopiti" .. :confused: :D

učinak aloe vere je danas jako poznat u svijetu i to je jedna biljka koja ima mnogostruki učinak za zdravlje,
- moćan je detoksikator, posebno efikasan i preporučljiv nakon farmakoloških i kemoterapijskih kura jer reaktivira i stimulira imunološki sustav. posebno se preporuča kao zaštita od onkoloških bolesti,
- poboljšava metabolizam jer sadrži mnoge biološki vrlo moćne enzime koji mogu neutralizirati toksine oslobođene za vrijeme procesa probave, poboljšava hranjenje stanica i njihovu regeneraciju,
- poboljšava hranjenje stanica i njihovu regeneraciju,
- ima dobru osobinu da regulira funkciju crijeva, jer sadrži fermente
- ima učinak zacjeljivanje rana i neutraliziranja u slučaju gastritisa, hiperkiselosti i malih želučanih čireva,
- ima učinak opuštanja napuhnutosti u trbuhu, nadimanja, nateklina zbog želučanih smetnji,
- regulira visoki tlak, pomažući da splasne otečenost nogu i ekstremiteta
- pomaže u tretmanu bubrežnih i žučnih kamenaca,
- ima osvježavajući učinak u grlu,
- zbog prisutnosti provitamina A i PP korisna je u održavanju zdrave kože …

naravno, uz tu alou veru preporučujem povećani unos vitamina, minerala i antioksidanata ..... i osjetit ćeš drastične promjene, garant ! ... :)

globus
31.03.2005., 10:04
MacGregor kaže:

potpisujem! :D ;)

lahor
31.03.2005., 12:57
Bez uvrede, ali čovjek je pitao za iskustva s lijekovima, a ne o aloe veri i drugim nadopunama prehrani. Održavajuća kemoterapija nije toliko agresivna kao ova koja ide u ciklusima.

Lijepo što pišete o nekim svojim iskustvima, ali vidim da su neki gadno skrenuli s teme.

globus
31.03.2005., 13:17
lahor kaže:
Bez uvrede, ali čovjek je pitao za iskustva s lijekovima, a ne o aloe veri i drugim nadopunama prehrani. Održavajuća kemoterapija nije toliko agresivna kao ova koja ide u ciklusima.

Lijepo što pišete o nekim svojim iskustvima, ali vidim da su neki gadno skrenuli s teme.

da, da, znam, to sam i ja primijetio, ali s obzirom da o navedenim lijekovima nitko nema pojma, osjetili smo se valjda pozvani malo više reći o toj temi ne bi li valjda pomogli.

isprike postavljaču teme...

Ennia
31.03.2005., 13:53
Svakako mislim da će bilo kakva informacija biti dobrodošla, govorim iz svog iskustva, uvijek je dobro čuti savjet od ljudi koji su bili usko vezani s kemot.
:top:

cvio14
31.03.2005., 20:20
A valjda će se javiti neko ko je imo iskustva s tim ljekovima.
Šta bi ustvari bila ta terapija održavanja?

MacGregor
01.04.2005., 01:29
razumijem prigovor na skretanje s teme ali objašnjenje ide u smjeru nus-pojava ...
činjenica je da andol ima 21 nus-pojavu a on se smatra kao najbezopasniji lijek, a za lijekove koje spominješ je vjerojatno puno ozbiljnija situacija i ozbiljnije posljedice ... :(

svoj "savjet" sam dao zbog toga što se bez obzira na nus-pojave (koje je često nemoguće predvidjeti jer se svačiji organizam ponaša drugačije u specifičnim situacijama) treba unaprijed zaštititi na prirodan način (tj. očistiti od otrova), i s obzirom da nisam koristio te lijekove (niti poznam ikoga tko je) ne mogu ništa "pametnije" napisati .. :)

ps: lahor ... :kiss: ;)

Uranus
01.04.2005., 08:09
cvio14 kaže:

A što ti ne pitaš barbu doktora...iako poznavajući većinu, sumnjam da će ti konkretno odgovoriti. Meni nisu htjeli reći ni koje su mi organe izvadili na operaciji...da me ne uznemire :rolleyes:

A ja ti preporučam iz iskustva, da ne misliš puno o tome. Doktori nek rade svoje, a ti radi svoje...živi normalno svoj mladi život :top:

btw. a ne bi li o nuspojavama trebalo pisati na onom papiriću uz lijek?

banderas
01.04.2005., 09:39
cvio14 kaže:

Pa samo ime kaže:D
Terapija održavanja bi vjerojatno bila održavanje sadašnjeg stanja, odnosno, trenutne vrijednosti tumorskih markera u cilju spriječavanja metastaza.
O kojem tumoru se radi uopće?

cvio14
01.04.2005., 11:12
banderas kaže:
Pa samo ime kaže:D
Terapija održavanja bi vjerojatno bila održavanje sadašnjeg stanja, odnosno, trenutne vrijednosti tumorskih markera u cilju spriječavanja metastaza.
O kojem tumoru se radi uopće?

Dijagnosticiran mi je bio recidiv LCH (langerhans cell hystiocitosys) na sjednoj kosti.
Nego,to što mene zanima je koliko alkohol utječe u ciklus održavanja,u malim količinama.

globus
01.04.2005., 11:20
cvio14 kaže:
,to što mene zanima je koliko alkohol utječe u ciklus održavanja,u malim količinama.

mislim da je bolje kloniti se alkohola, većinom zbog jetre koja u ovakvim slučajevima proživljava itekako teške trenutke...

allegra
01.04.2005., 18:39
cvio14 kaže:
Dijagnosticiran mi je bio recidiv LCH (langerhans cell hystiocitosys) na sjednoj kosti.
Nego,to što mene zanima je koliko alkohol utječe u ciklus održavanja,u malim količinama.

metotreksat i merkaptopurin se metaboliziraju u jetri, a oštećenje jetrene funkcije je i jedna od potencijalnih nuspojava ovih lijekova, pa ti nikako ne bih preporučila da konzumiraš alkohol (čak ni sporadično) dok si na ovim lijekovima

cvio14
19.05.2005., 21:18
koje su još posljedice s alkoholom osim šta si sj**** jetru, dali poništava učinak ljekova, kako se jetra onda liječi?

Nanna
20.05.2005., 18:54
Početna terapija koja se dobiva po dijagnosticiranom tumoru naziva se indukcijska terapija. Cilj joj je u jednom udaru velikim količinama lijekova eliminirati stanice tumora na najmanju moguću količinu. Završetkom ovog dijela terapije pojedinac je "izliječen" ali uvijek postoji opasnost od recidiva. Zbog toga se terapija nastavlja. Nastavak se naziva terapijom održavanja i cilj joj je spriječiti nastanak recidiva tj. spriječiti ponovnu pojavu tumora i zato ju treba adekvatno sprovesti,a čime se smanjuje rizik od ponovnog oboljenja.Lijekovi koje koristiš su kao što su ti ljudi već ranije rekli i sami po sebi dovoljno teški po tvoj organizam da bi ih još kombinirao sa alkoholom. Bitno je ostati zdrav. Ako se to uspije za alkohol će uvijek biti vremena;) Unatoč tome što je jetra organ sa ogromnom sposobnošću da oprašta,kad ju jednom gadno zezneš spasa više nema. Jedino riješenje je transplantacija. A naći odgovarajućeg donora nije nimalo lako.

xxGaladrielxx
20.05.2005., 21:21
topli savjet, iz moje uze okoline - makrobiotika :)

cvio14
21.05.2005., 18:29
dali loše utječe na lječenje, bez obzira na jetru

J-C
21.05.2005., 23:19
cvio14 kaže:
Nakon 12-to tjedne kemoterapije završen mi je prvi ciklus terapije. Sada je na redu drugi dio koji bi trebao trajati 1 godinu.
Svakodnevno 6-mercaptopurin (6-MP) u dozi od 90,5 mg, te jedanput tjedno metotreksat(MTX) u dozi od 36,2 mg.
Sada mene zanima dali neko ima iskustva s gore navedenim ljekovima, koje su nuspojave,...?

Jedan moj suradnik ima neku metodu liječenja ljudi oboljeli od tumora. Nije mi pričao o detaljima, veli samo da daje rezultate.

TsunamiGirl
23.05.2005., 08:51
Pozdrav svima,

mojoj mladjoj sestri su prije nekoliko dana dijagnosticirali karcinom debelog crijeva, koji se proširio jako. Odstranili su joj debelo crijevo, ali jako puno toga je ostalo. Svi smo u totalnom šoku i o tome ništa ne znamo.

Gotovo ništa ne jede (ne može!) i stalno slabi, a da bi mogla na kemoterapiju i zračenje mora ojačati. Ne znam što da radim. Skinuli su je s infuzije, kažu počela jesti. To što ona pojede nije vidljivo prostim okom.

PLIZ help!
Kad može najranije na zračenja i kemoterapije poslije operacije? Bojim se da je ovo utrka s vremenom!

Zna li neko za nekog alternativca s rezultatom?

Aloa vera u kom obliku? Kapsule? Jel to neki sirup? Što konkretno? I na koji način?

Svaka pomoć mi je dobrodošla!!!

HVALA

TsunamiGirl
23.05.2005., 15:55
MI smo u šoku. Ne znam uopće kamo da se okrenem niti od kud da krenem niti što da radim. Smršavila je užasno, ne može niti hodati niti stajati, ništa, trese se. Srece će mi puknut, ne mogu to gledat.

:( :(

Ako je netko imao takvog bolesnika molim da mi napiše nešto, kako sve to uopće preživjeti. I koliko uopće vremena treba proći od operacije do kemoterapije i zračenja. Koje su nuspojave. Kako ih olakšati? Što je s bolovima? Kako ju nahraniti uopće?

:( :( :( :( :( :(

jako sam tužna i ne znam kako da ona utješim bilo koga. i neću da se išta dogodi. neću. neću. neću.

kemik
23.05.2005., 15:56
e, TsunamiGirl, ja ti mogu samo jedno rec, vjerojatno vec treci put, ali ovaj put malo brutalnije:

SKINI SE S JEBENOG FORUMA I ODI SESTRI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Uranus
23.05.2005., 16:03
Postoji tekuća hrana koja se daje takvoj vrsti bolesnika. Pitaj u ljekarni.

LeeLooo
25.05.2005., 13:21
tekuca hrana, fresubin energy drink, pokriva dopunsko zdravstveno,

to ti je u tetrapaku, 200ml=300kcal, okusi jagoda, vanili, cokolada,karamela, ananas.. itd. ima fin okus..

ako hoces, ja ti mogu dat imam ih bar jos 20..nema problema, jer, mislim da ti dopunsko pokriva 60 mjesecno, .. al nije bitno , cijena je nekih 11 kn po paketu il 8 nisam ziher.

drz se.

Riječanka
25.05.2005., 14:08
TsunamiGirl kaže:
MI smo u šoku. Ne znam uopće kamo da se okrenem niti od kud da krenem niti što da radim. Smršavila je užasno, ne može niti hodati niti stajati, ništa, trese se. Srece će mi puknut, ne mogu to gledat.

:( :(

Ako je netko imao takvog bolesnika molim da mi napiše nešto, kako sve to uopće preživjeti. I koliko uopće vremena treba proći od operacije do kemoterapije i zračenja. Koje su nuspojave. Kako ih olakšati? Što je s bolovima? Kako ju nahraniti uopće?

:( :( :( :( :( :(

jako sam tužna i ne znam kako da ona utješim bilo koga. i neću da se išta dogodi. neću. neću. neću.

Nije nikome lako u takvoj situaciji...i tebi i obitelji je potreban suport psihologa ili grupna terapija obitelji, mislim da to rade kod nas na Rebru...

Činjenica da se ima terminalnog pacijenta u kući je devastirajuća, rijekto je tko na to spreman kada ga ovakva tragedija pogodi iz vedra neba.
Treba naučiti kako pomoći bolesniku oko prehrane, njege, terapije boli...
Osim toga, u ovakvim se situacijama treba pripremiti i na odlazak bliske osobe, jer često tek tada počinju problemi :(

Kemoterapija se obično počinje kada zacijeli operacijska rana, no u iznimnim situacijama i ranije...

viky
25.05.2005., 14:45
cvio14 kaže:

Nisam ti mogla odgovoriti odmah jer nemam osobno iskustvo, ali moja frendica je prosla to pa prenosim ono sto mi je rekla. Doze nisu bile iste, tako mozda i to ima utjecaja, ali ona je imala ukupno 0 nuspojava. Kaze da nije ni osjetila nikakvu tegobu.
Naravno, svaciji organizam nije isti tako samo prenosim tude iskustvo i zelim da i tvoje bude isto.

cvio14
26.05.2005., 09:14
Za sada je sve u redu i krvna slika isto.

Loreleis
26.05.2005., 16:08
Alkohol i metotreksat bio bi fatalni koktel za tvoju jetru. Nakon samo jednog ciklusa MTX-a jetrene probe su mi bile toliko visoke da još uvijek držim rekord na svom onkološkom odjelu.

Neovisno o tome je li ta terapija pod kojom si agresivna ili ne, svakako moraš održavati svoj imunitet na što višoj razini. Vjerujem da ti mnogo ljudi ovo govori, ali to i jest nešto što nikako ne smiješ zaboraviti – i kada ozdraviš, nastavi paziti što unosiš u svoje tijelo. Osim krajnjeg opreza u biranju namirnica (ako imaš bilo kakve dvojbe, konzultiraj svog liječnika), također je važno da ne prestaneš s njihovom konzumacijom. Naime, neke od nuspojava kemoterapije mogu ti redovite obroke učiniti prilično odvratnima, i vrlo je bitno da te to ne obeshrabri. Jednako je tako moguće da se to uopće neće dogoditi, ali u svakom slučaju ne zaboravi snažiti tijelo pravilnom (i redovitom!) prehranom.

Uranus
27.05.2005., 10:51
Da netko od vas zna nešto o kemoterapji od imele? Izgleda da je imela puno više od korova.

http://www.trcc.org/mistletoe.html

Morph
27.05.2005., 17:16
Uranus kaže:
Da netko od vas zna nešto o kemoterapji od imele? Izgleda da je imela puno više od korova.

http://www.trcc.org/mistletoe.html
ne bi ja brkao pojmove
Kemoterapija je kemoterapija
ovo spada u dijetetske proizvode koliko ja znam

Kemoterapeutici su proizvod dugotrajnih istraživanja, kad se konačno nešto i otkrije, treba dokazati da to stvarno radi, prođe par faza testiranja (u lab. vivo, vitro, život., ljudi), treba dokazati da to nije placebo, da je djelotvorniji od prošlog (zna se radit o postocima)........ nus pojave, doze, koliko to traje, koja je to lova, koliko oni samo dođu za bolnicu, državu, treba to stavit na listu HZZO-a, to traje.......
koliko ih ne prođe prvu fazu ispitivanja, pa drugu.....

kod dijetetskih (prirodnih) po mojem, da se određena biljka pokaže u narodu izrazito djelotvornom farmaceutske kompanije to odmah pokušavaju kopirati (mjesto djelovanja supstance, receptor, enzim) i stvoriti djelotvornu supstancu pod nazivom SDF345HG54
normalno to onda prođe ono gore i dođe do pacijenta po cijeni od 900E (ovo je umjerena cijena) za dozu, ne za cijeli tretman, nećemo to u kune
Problem kod prirodnih supstanci je što ih kompanije ne mogu monopolizirati (patentirati), pa im se ni ne isplati provesti istraživanja
na žalost uglavnom su samo rezultati tih kompanija relevantni za takva istraživanja ( imaju iskustvo, novac)¸
njima je u interesu da se ne sazna za uspješnost tih proizvoda prirode, a ako se i sazna to se popljuje ili svede na priče od babe s placa

inače moja stara je sušila imelu i radila si čaj ne znam zbog čega

za rak crijeva, listao sam neku maminu knjigu jučer, mislim da se zove, nešto sa božjom ljekarnom - korjen iđirota - čaj se pije par puta na dan , par gutljaja; tvrdi se da se neka curica mislim u njem. izliječila od toga - rak crijeva (koji, koji stadij, metastaze - to se naravno ne zna)
inače određeni tumor određena trava, korjen....

Uranus
28.05.2005., 09:24
Dobro, nije KEMO terapija, nego prirodna terapija. Ali isto se ubrizgava u tijelo.

Ta terapija imelom se koristi UMJESTO kemoterapije tako da ne možeš reći da je to samo djetetski proizvod. U Evropi se ta terapija već koristi.

Nina-Zg
29.05.2005., 16:42
Potrazite na netu dijetu dr. Johanne Budwig.
Sigurno ne skodi ...

Morph
29.05.2005., 20:35
Nina-Zg kaže:
Potrazite na netu dijetu dr. Johanne Budwig.
Sigurno ne skodi ...
ovo se isplati pročitat :top:

da je Ivanković znao za ovo, mogo je dobiti izbore:D

meljem ja taj lan u musle zbog omege-3, ali sad mi je to malo nadograđeno:p

dj108
01.06.2005., 13:04
cvio14 kaže:

Probaj piti Noni sok, izgleda da znatno smanjuje nuspojave kod zračenja i kemoterapije. Čak ga i liječnici preporučuju.

Johnny 99
01.06.2005., 14:06
Ne uzimajte kemoterapiju, ništa ne koristi; ne liječi bolest, samo malo (kao) usporava bolest na par dana i čini te zapraf još bolesnijim (posebno ako se radi o c. pancreatis ili drugim agresivnim oblicima karcinoma)
Morate pokušati vratiti prirodni balans organizma, a odgovor na to je uzimanje enzima pankreasa - to je ključ svega! Pancreatin, bromelain, papain, chymotrypsin, trypsyn...
Jesti barem jednu papaju i ananas dnevno raspoređene ravnomjerno tijekom dana, tako da se organizam kupa u enzimima 'all the time', boreći se protiv neprijatelja koji je isto prisutan 'all the time'!
I uzimati additional stuff koji vam preporučim!

cvio14
01.06.2005., 22:32
dj108 kaže:
Probaj piti Noni sok, izgleda da znatno smanjuje nuspojave kod zračenja i kemoterapije. Čak ga i liječnici preporučuju.

Kad sam ja svojoj doktorici spomenuo noni samo se slatko nasmiješila. Da takvi proizvodi svakih 5 godina izlaze na tržište, kada se ljudi jednog zasite izađe novi proizvod...
Ja sam noni pio, neznam dal je koristio ali sigurno nije štetio.
I kod ove kemoterapije održavanja nemam neke nuspojave :) , barem ne vidljive.

Riječanka
01.06.2005., 22:37
Johnny 99 kaže:
Ne uzimajte kemoterapiju, ništa ne koristi; ne liječi bolest, samo malo (kao) usporava bolest na par dana i čini te zapraf još bolesnijim (posebno ako se radi o c. pancreatis ili drugim agresivnim oblicima karcinoma)
Morate pokušati vratiti prirodni balans organizma, a odgovor na to je uzimanje enzima pankreasa - to je ključ svega! Pancreatin, bromelain, papain, chymotrypsin, trypsyn...
Jesti barem jednu papaju i ananas dnevno raspoređene ravnomjerno tijekom dana, tako da se organizam kupa u enzimima 'all the time', boreći se protiv neprijatelja koji je isto prisutan 'all the time'!

Kako možeš tako nešto napisati??? :bljak:
Karcinom se NIKADA neće izliječiti uzimanjem enzima pankreasa....

Ja se samo nadam da ovdje ljudi nisu toliko bedasti pa da nasjednu ovakvim napisima :mad:

Operacijsko liječenje tumora + iradijacija + kemoterapija + suport organizmu stimuliranjem imuniteta, tj.uravnotežena prehrana, promjena načina života, izbjegavanje stressa, podržka okoline...TO SU JEDINI PUTEVI DO IZLJEČENJA!!!

Ennia
02.06.2005., 07:05
Johnny 99 kaže:

koje gluposti i apsurde može netko napisati:rolleyes: :rolleyes:

Johnny 99
02.06.2005., 09:37
Riječanka kaže:
Kako možeš tako nešto napisati??? :bljak:
Karcinom se NIKADA neće izliječiti uzimanjem enzima pankreasa....

Ja se samo nadam da ovdje ljudi nisu toliko bedasti pa da nasjednu ovakvim napisima :mad:

Operacijsko liječenje tumora + iradijacija + kemoterapija + suport organizmu stimuliranjem imuniteta, tj.uravnotežena prehrana, promjena načina života, izbjegavanje stressa, podržka okoline...TO SU JEDINI PUTEVI DO IZLJEČENJA!!!

Operacija i ovaj support koji navodiš su ključ, jasno, ali kemoterapija uništava skoro pa sve, babe! Zračenje također može grdo uznemiriti organizam i donijeti više štete nego koristi - i to sam vidio! Osobno se u to uvjerih na nekoliko slučajeva, i neke vrste raka (kao gušterača) uopće ne reagiraju na Gemzar kao najbolji citostatik.
Zdrava prehrana (u skladu s krvnom grupom), sok od svježeg špinata (opet pun enzima) kako bi se stvorila što je moguće više alkalna atmosfera u organizmu (a ne kisela što pogoduje daljnjem razvitku malignih stanica); ne šećer itd. itd. Pročitaj si malo o Wobenzymu i drugim pripravcima koje koriste i doktori i sportaši i 'alternativci'. Ja sam pazio na jednu osobu i dok god je mogla biti na režimu prirodnih sokova špinata i velikih doza nekih supplemenata i pankreatina u obliku Wobenzyma i još jednog proizvoda tumor nije mogao mrdnuti ni 2 mm u 6 mjeseci! - da bi čim se je skinulo s tog režima zbog odlaska u bolnicu sve otišlo vrit - pa sad tko je tu u pravu?!? -->> A da je nemoguće bilo to izliječiti samim time što je lezija bila inoperabilna je druga stvar - pa normalno da ako drastično ne smanjiš tumorsku masu odnosno ne otkloniš primarni tumor ništa od svega!! Svašta...
Rezultati, rezultati - to ti gledaj, a ne teorije koje ti prodaju ljudi koji znaju zapraf još manje nego neki koji su to pokušali rješavati prirodnim putem.

Chymotrypsyn barem donekle uništava ovojnicu maligne stanice, a time i nju samu. Maligne stanice imaju sasvim drugu strukturu i način ishrane (hrane se glukozom) - zato šećer ni pod razno, i što više biti na čistom zraku, kretati se itd.

Još nisam vidio ni jedan jedini slučaj izlječenja tumora probavnog sustava kemoterapijom - možda ih ima, ali većina se otkriva tek kad su previše uznapredovali i kad je kasno.
Druga stvar je dojka, testisi i tsl. gdje kemoterapija ipak pomaže, čini se. Ali je opet bitno ojačati organizam, biti jak, biti optimističan itd.

(Australski stručnjaci otkrili su da pčelinji otrov uništava stanice raka ostavljajući zdrave stanice netaknutima - ali to je teško primijeniti kao lijek, jasno...)

dj108
02.06.2005., 10:35
cvio14 kaže:
Kad sam ja svojoj doktorici spomenuo noni samo se slatko nasmiješila. Da takvi proizvodi svakih 5 godina izlaze na tržište, kada se ljudi jednog zasite izađe novi proizvod...

Ocu od poznanika koji je imao rak pluća liječnici su preporučili da pije noni i stanje mu se značajno poboljšalo (ne kažem da je samo od nonija).
Moj otac je sada na Rebru na Onkologiji i pitao sam doktora može li piti noni. Rekao je: "Da, neka ga pije."

Ne želim reći da je noni lijek protiv raka, ali ako može pomoći ljudima i ako si ga mogu priuštiti (jer je bezobrazno skup), zašto ne bi probali?

magic
02.06.2005., 10:39
da si pitao da li da pije motorno ulje, isto bi ti rekli nek pije, osim ako nije smrtonosno otrovno...

na takvim odjelima osoblje ima stav da podrzhava pacijente u onome shto ovi misle i vjeruju da ce im pomoci.

da samo znate shto sve ti jadni ljudi uzimaju i chine :rolleyes: :(

Uranus
02.06.2005., 11:12
dj108 kaže:
Ocu od poznanika koji je imao rak pluća liječnici su preporučili da pije noni i stanje mu se značajno poboljšalo (ne kažem da je samo od nonija).
Moj otac je sada na Rebru na Onkologiji i pitao sam doktora može li piti noni. Rekao je: "Da, neka ga pije."

Ne želim reći da je noni lijek protiv raka, ali ako može pomoći ljudima i ako si ga mogu priuštiti (jer je bezobrazno skup), zašto ne bi probali?

Ja pijem noni svako jutro jednu čašicu. Ma nije to nikakav lijek protiv raka nego ti pomaže da ti organizam ojača, odnosno da ti se krvna slika popravi i možda može biti kao preventiva. Noni dosta pomaže za popravljanje cirkulacije. Ali moraš piti redovno tri mjeseca za neke rezultate.

Dosta pacijenata i na onkologiji i inače, kažu da im je noni pomogao, a opet neki kažu da im nije ništa pomogao pa ti vidi...

Da je bezobrazno skup, istina je. A i okus mu je odvratan.

Ja mislim da bi se isti učinak dobio redovnim uzimanjem nekih 'dostupnijih' 'narodskih' sokova i pripravaka od povrća kućne izrade. Ali nama se uglavnom ne da petljati svaki dan s tim (osim kad smo u krizi, a tada je uglavnom kasno), pa je lakše uzeti ovo iz boce.

A doktori u stvarnosti i realno ne znaju dovoljno o karcinomima. A i karcinomi su različiti i drukčije reagiraju i svaki je pacijent poseban slučaj, čak i kod onih 'uhodanih' slučajeva.

btw.čula sam da je dobro kod karcinoma jesti đumbir (đinđer), ali svježi.
I ne samo kod karcinoma nego kod svih bolesti.

violent_femmes9
02.06.2005., 11:58
Johnny 99 kaže:
Ne uzimajte kemoterapiju, ništa ne koristi

Ti ocito nisi svjestan da radis budalu od sebe.

Johnny 99
02.06.2005., 15:13
Uranus kaže:
A doktori u stvarnosti i realno ne znaju dovoljno o karcinomima. A i karcinomi su različiti i drukčije reagiraju i svaki je pacijent poseban slučaj, čak i kod onih 'uhodanih' slučajeva.

btw.čula sam da je dobro kod karcinoma jesti đumbir (đinđer), ali svježi.
I ne samo kod karcinoma nego kod svih bolesti.

Johnny 99
02.06.2005., 15:25
violent_femmes9 kaže:
Ti ocito nisi svjestan da radis budalu od sebe.
Čuj, radije nemoj davati paušalne izjave o stvarima u koje se očito ne kužiš. Znam iz iskustva da kemoterapija pomaže samo kod nekih (blažih) oblika malignih bolesti tipa dojka, testisi i sl., a kod nekih drugih (a to su uglavnom c. probavnog sustava) ne samo da nema više od 20-30% efekta kod recimo gušterače - čak i Gemzar i 5FU i cisplatina i druga sranja, nego ti 'dugoročno' (jer to na žalost ne traje predugo) uništava čak i zdravi dio organizma tako da ti ruši imunitet, a da i ne govorim o tome kakve nuspojave i mučninu izaziva, a korist je next-to-nothing! To je samo 'liječenje', bolje rečeno: suzbijanje simptoma bolesti, ali ne i uzroka, a taj je neravnoteža metabolizma u organizmu, što je i izazvalo maligni proces. Tumor je samo posljedica tog PROCESA!
Odi si na Rebro pa ih pitaj, ali off-the-record koliko koristi kemoterapija i tko se je IKAD i kako 'izliječio' pa ćeš vidjeti što će ti reći - ali u 4 oka - ako su imalo iskreni!... Ali nisu oni krivi za to, jasno, već bolest koja je prestrašna.
Samo mi nemoj kakati da radim budalu iz sebe jer na žalost imam i previše iskustva poznavajući mnoge meni bliske i manje bliske ljude koji su imali tu nesreću! i nije im bilo pomoći s kemoterapijom. Ne dao ti Bog takvog iskustva!

Hmmm
02.06.2005., 15:54
Moja preporuka je da , za ublazavanje kemoterapije , koristis marihunanu i njene preparate .

Ne utjece na jetru i nikakvom obliku , tako da moze biti i supstitucija za alkohol ako trazis nacin kad si vani da malo promjenis stanje svijesti.

Ukoliko ne zelis pusiti iz zdrastvenih razloga (iako par tankih joinita na dan nista ne znaci s obzirom na tvoje zdrastveno stanje) , postoje na internetu recepti za pripremanje kolaca , maslaca i sl. od kanabisa i njegovih derivata.

Slobodno se informiraj na netu i iz drugih izvora sto se tice marihunane i ublazavanja simpotoma kemoterapije.
Ono , u principu te relaxira, povecava apetit i sl.

Sto se ovisnosti tice , ovisnost o marici je vrlo mala , te je psihicke prirode (kao kava i secer npr.) .Cigareta tj.duhan izaziva puno vecu ovisnost koje je i fizicke naravi (nikotin).

Znaci ako budes rolao pljuge nemoj stavit duhana ili vrlo malo.

Evo , nadam se da ce probat moj savjet , te ti zelim brzo ozdravljenje.

violent_femmes9
02.06.2005., 16:31
Johnny 99 kaže:
Čuj, radije nemoj davati paušalne izjave o stvarima u koje se očito ne kužiš.

Ti si ocito budala.

Johnny 99
02.06.2005., 19:55
Ovo što i kako pišeš najbolje govori tko si i kakva si ti sama!

U krajnjoj liniji nisam bitan ja uopće - ako želiš pomoći kome ovdje, pomozi kad si tak jako pametna, umjesto da vrijeđaš kao zadnja uličarka.
Forum bi trebao služiti da se argumentirano o nečemu govori, a ne da se ljude naziva imenima, bez ikakvog argumenta.
To je nešto za moderatore...

Ovakve ljude kao što si ti inače ignoriram (ima ih na žalost jako puno u ovoj našoj zemlji).
Odustajem od ovog, nema smisla. Nadam se da sam barem donekle prenio ono čemu sam na žalost svjedočio i dan danas čujem svaki dan... :closed:

violent_femmes9
02.06.2005., 20:58
Johnny 99 kaže:
Ovo što i kako pišeš najbolje govori tko si i kakva si ti sama!

U krajnjoj liniji nisam bitan ja uopće - ako želiš pomoći kome ovdje, pomozi kad si tak jako pametna, umjesto da vrijeđaš kao zadnja uličarka.
Forum bi trebao služiti da se argumentirano o nečemu govori, a ne da se ljude naziva imenima, bez ikakvog argumenta.
To je nešto za moderatore...

Ovakve ljude kao što si ti inače ignoriram (ima ih na žalost jako puno u ovoj našoj zemlji).
Odustajem od ovog, nema smisla. Nadam se da sam barem donekle prenio ono čemu sam na žalost svjedočio i dan danas čujem svaki dan... :closed:

Upravo sam dirnuta tvojom nesebicnom brigom za ljude koji imaju problema sa zdravljem.

Medjutim, nekako mi se cini puno opasnijim ispaliti ovako nesto: "Ne uzimajte kemoterapiju, ništa ne koristi", nego reci nekome da je budala.

Ako nisi budala, zasto te smeta moje misljenje? Ja sam ionako zadnja ulicarka (istina, znam ponesto o citostaticima - svakako puno manje od Rijecanke koja ti je rekla isto sto i ja, i uz to i POJASNILA neke stvari, a kojoj si odgovorio da pojma nema. Voljela bih ti vidjeti izraz lica kad bi shvatio sto je ona po profesiji.). :kava:

A ti si specijalista onkolog, jel tako? ;)

Admin
03.06.2005., 23:37
Imam jedno pitanje - da li je od Twinlaba, Immunity booster doovoljan kod kemoterapije ili treba nešto još jače?

cvio14
23.06.2005., 21:56
Zašto se ove ljekove ne smije pit s mlijekom i zašto ih moram pit navečer?

Zita
24.09.2006., 20:45
Završila sam prvi ciklus AC kemo terapije i ostalo mi ih je još 5. Kako ih preživjeti što lakše? Povraćala sam 3 dana i osjećala se kao sjena. Nema mirisa koji mi ne smeta, sva hrana mi se gadi. Iduće se užasno bojim. Silno želim izdržati, ali sama pomisao na još jednu ubije volju za životom u meni.

Lavica02
24.09.2006., 21:25
Postoje neke injekcije/tablete koje se uzimaju prije kemo, a smanjuju/ublažavaju mučnine nakon kemo.
Pitaj svojeg liječnika o njima. Kako se zovu, zaista ne znam.

Puno sreće ti želim i držim fige.:kiss:

baboon
25.09.2006., 07:38
Jedne se zovu zofran! A postoje neke druge koje su bolje i skuplje naravno, ali ne znam kak se zovu. Mislim da počinju nekek sa n! A tablete ti se ne isplati uzimati, jer nema koristi kad povratiš! A zar ti ne bi trebali davati u bolnici ili gdje već te injekcije? Ja mislim da je škvadra na Rebru to dobivala dok je bolnica imala tih injakcija, a kad je nestalo onda su se morali sami snalaziti!

d-moll
25.09.2006., 16:45
meni su davali injekcije Zofrana, medjutim alergicna sam na njega.
dobijala sam Reglan u zamjenu, blazi al meni dovoljan.

sutra pocinjem s novom kemo, ne znam sta ce mi davati,
ali nekad davno sam pila Kytrill tablrte, ili tako nesto. pomagalo je.

za vrijeme terapije pomazu slani stapici, provjereno ;)

Zita
25.09.2006., 19:50
Meni su dali Reglan i ništa mi ne pomaže. Malo su pomogli Torocan čepići, ali tek nakon nekoliko sati. Zofran sam kupila, nisam od njega povraćala, ali mi je i dalje bilo mučno.
Pijem sok od cikle, mrkve, jabuka i meda za krvnu sliku, no odvratan je, od mirisa mi se povraća.
Trošim i tablete za jetru kako bih joj pomogla da se što prije riješi tih otrova, a i noni sok.
Silno, silno me strah kako su izdržati još 5 terapija, kada mi je već prva bila preteška. Ubijaju me mirisi. Posebno miris vlastita tijela koje smrdi po citostaticima danima poslije.

Aragorn
25.09.2006., 20:28
Sa starim sa mprošao taj put. Koristili smo reglan (ništa koristi) i zofran (puno bolji). Poprilično ga je skršila kemo ali izdržao je i evo sad je sve ok već dvije godine.
Ustraj i izdrži - smao nemoj klonuti duhom!

Zlatokosa
25.09.2006., 20:34
Zita, drži se.
I probaj jedan mali trik što se tiče mirisa. Kad dišeš na usta, onda manje osjetiš miris. Barem dok piješ sok, ne diši na nos.
A možda da si nabaviš aromaterapijske lampe i da si biraš mirise prema raspoloženju? Recimo, ja si u kadu svaki puta nakapam neko drugo eterično ulje (nakapam ga ili u bademovo ulje ili u morsku sol). Naranča, limun, pačuli, lavanda... Što se tiče kemoterapije, tu baš nisam od pomoći, ali u svakom slučaju čitat ću te i savjetovati kad god budem znala i mogla.:kiss:

Cobalt Chick
25.09.2006., 21:13
E čaos!
Zofran ti je super,Torekan pomaže,Reglan tak tak. Sve ti ovisi o organizmu.Što više tekućine da što prije izlučiš citostatik van, no na žalost miris ti ostaje dosta dugo a okus će se unormalit. Što više povrća, noni nemre škodit ali isto tako nije baš neka ludnica.Drži se, i držim fige:top:

Zlokotlokrp
26.09.2006., 19:16
Pogledaj ove mailing liste (http://acor.org/), naći ćeš
korisnih savjeta i iskustava. "Iz druge ruke" (savjeti su
za EP/BEP - Etopozid, Bleomicin, Cisplatin ili Carboplatin,
ali vrijede i općenito za kemo):
- bolje je primiti kemo dozu kroz duže vrijeme, dakle sjedi/leži
pod infuzijom radije šest umjesto dva sata, ako možeš birati
- pij što više vode - jako važno
- što god uzimala protiv mučnine, uzmi ranije - preventivno
- imunitet bi ti mogao biti slabiji - kontroliraj leukocite, čuvaj se
infekcija, neki tvrde da je dobro izbjegavati svježe voćke/povrćke
- kad se grliš s milima i dragima, izbjegavaj kontakt kožom - budi
sebična sa svojim citostaticima ;)
- ne uzimaj ni vitamine, ni npr. sok od grejpa, a pogotovo tablete za
jetru bez dogovora s liječnikom, jer puno toga utječe na vrijeme
zadržavanja citostatika u tijelu - te otrove uzimaš jer ti trebaju
i ne želiš ih prebrzo izbaciti (ipak, pij vode da ih se dovoljno
brzo riješiš)
- možda bi trebala izbjegavati klopu koju inače voliš, puno ljudi kaže
da im je čulo okusa i mirisa ludovalo, nekad drage stvari ogadile bi
im se za vrijeme terapije ali i poslije; opet, neki su preživjeli kemo
na sladoledu, ili na ljuto začinjenoj hrani, eksperimentiraj!

Sve to i drugo što je dobro znati bi ti trebao i liječnik reći, ali ako
već nisi, svakako i sama proući standardne protokole i alternative. (Npr.
za neke terapije je alternativa 4 ciklusa EP umjesto 3 BEP i dobro je
izbjeći Bleomicin ako želiš smanjiti rizik oštećenja pluća.) Često se
spominje upravo da treba piti puno vode i da to smanjuje rizik od nekih
nuspojava (tinitus, periferna neuropatija).

Neće ti biti lako proći još pet ciklusa, ali možeš - točno znaš unaprijed da će
toliko i toliko trajati i završiti i prestati ćeš se osjećati kao zombi i život
će biti ljepši. (A ako voziš bicikl... postoji i žeMski Tour de France :cool:)

Svakako pogledaj one liste na gornjem linku, ima ljudi koji su prošli isto i
njihova iskustva i podrška će ti uz optimizam i znanje najviše pomoći,
a i ljudima koji su s tobom uz ovo.

:kiss: & :FIGE:

taylorica
27.09.2006., 03:49
Meni su davali reglan, u bolnici, i to mi je bilo dovoljno. Zofran mi je bio prejak, tako da mi je on uzrokovao povraćanja i ostalo čega nakon terapija nije bilo.

Imala sam samo mučnine. Ali nije bilo strašno. Uzimala neke dodatke prehrani, tako da sam na kilaži izgubila tek nekih sedam kila, ali kosa mi je ostala. Malo je opadala, ništa strašno.

Ljudi reagiraju različito. Ne boj se prije vremena. Možda ćeš sve ok podnjeti. Ne brini. Nije to baš taaaako strašno. ;)

Drži se. :kiss:

zazie1
27.09.2006., 06:39
Stvar je totalno individualna. Meni ni Zofran ni Reglan nisu pomagali, rigala sam dušu, po dva tjedna nisam mogla jesti, a onda mi je sestra na kemoterapiji preporučila Toracan čepiće i spasila mi život. Kad sam njih koristila, osjećala sam samo blagu mučninu, ali nisam povraćala, niti mi se gadila hrana. Moja lijepa duga plava kosa mi je otpala, ali je narasla brzo...:) Izdržala sam 6 ciklusa, brrrr.
Zbilja, zašto mi ove informacije moramo dijeliti jedni drugima, umjesto da ih čujemo od naših liječnika?

Lisa
27.09.2006., 19:40
Zbilja, zašto mi ove informacije moramo dijeliti jedni drugima, umjesto da ih čujemo od naših liječnika?

sigurna sam da mnogi lijecnici daju puno savjeta sto bi nekom moglo pomoc ali lijecnici su takvi : pricaju puno u kratkom vremenskm roku pa ajd ti sve zapamti :D
ne, stvarno, meni su puno toga nudili ali sam sve zivo ispovracala samo su cepici ostajali unutra i nesto malo ublazili mucnine
nakon prve kemo sam zavrsila na infuziji jer nisam mogla nis u sebi zadrzat
kao sto si i sama rekla, to je vrlo individualna stvar
svako tijelo reagira drugacije na odredjeni citostatik pa tako i na sredstva protiv mucnina i povracanja
zato nije na odmet podijelit iskustva pa makar i neugodna , ako to nekom pomaze prebrodit sve to ...

saljem vam ogroman virtualni zagrljaj da vam da snage, da sto brze prodje ... :)

Zita
27.09.2006., 20:21
Jao, predivni ste. Nisam ni znala da nas toliko ima. Čovjek misli da je sam u tome, posebno kad je teško. Meni je sada dobro, jedino mi je ostalo osjetljivije osjetilo mirisa i djelomični problemi sa hranom. Nikako mi ne paše slatko, već samo kisele stvari, juhe i grožđe, te suhi kruh. Pokušavam u sebe staviti špeka i grožđica što kažu da je dobro za krvnu sliku, ali teško mi to ide.
Sada već spremnije čekam drugu i više je se toliko ne bojim. Hvala na linku, dobro ću ga proučiti.
Danas sam počela i raditi. Tako se osjećam bolje, životnije. Uzimati ću bolovanje dok traje mučnina, ostalo ću nastojati izdržati raditi. Ima li tko iskustva u tom dijelu?

Lisa
27.09.2006., 20:34
Danas sam počela i raditi. Tako se osjećam bolje, životnije. Uzimati ću bolovanje dok traje mučnina, ostalo ću nastojati izdržati raditi. Ima li tko iskustva u tom dijelu?
ja sam radila cijelo vrijeme i za vrijeme kemo i za vrijeme zracenja
doduse samo 5 sati ali mi je to bilo najbolji nacin da skrenem misli i da se krecem medju ljudima, pricam o banalnim starima i svakodnevnim sitnicama
u vrijeme primanja kemo i tri dana nakon toga sam bila doma (na bolovanju) i opravljala se a cetvrti dan sam vec bila k`o zmaj :D
ja sam primala EC i bila je jebena, al se nisam dala :D
meni osobno su vrlo godile duge energicne setnje ili voznja bikeom
to me brzo vratilo u normalu

samo pomalo, onoliko koliko mozes
:kiss:

zazie1
28.09.2006., 06:43
Ja sam na pol kemoterapije išla raditi i to mi je puno pomoglo u psihičkom smislu. Makar moram napomenuti da radim komotan posao, predajem na faksu, pa ne moram svaki dan guliti osam sati. Onima koji se osjećaju dovoljno snažno, preporučujem da idu raditi, dobro je za glavu da ne ležiš doma i ne osjećaš se kao pacijent. A što se klope tiče, mene je dizala "fast food", užas jedan....:)

Zita
28.09.2006., 21:50
A kako ste podnijele gubitak kose? Mene to čeka za koji dan. Perika je već spremna, ali ja je ne mogu niti pogledati. Nije mi to grozno samo zbog estetike, već je to prvi vanjski znak moje bolesti. Imam osjećaj da će tako svi živi znati što se zbiva sa mnom i žaliti me, a to je zadnje što želim.

banderas
28.09.2006., 22:15
Zvuči glupo, ali pij Coca Colu, zaista pomaže. Općenito gazirana pića jako smanjuju mučnine.
Moja stara kad je stavila periku je rekla da je bila kod frizera i da ima novi friz, nije nikome ni govorila o svojoj bolesti i nisu joj ni skužili :D
Ako imaš novaca, možeš si dati napraviti periku od vlastite kose prije nego što ti ispadne, tako da neke velike razlike ni nema.

taylorica
28.09.2006., 23:07
A kako ste podnijele gubitak kose? Mene to čeka za koji dan. Perika je već spremna, ali ja je ne mogu niti pogledati. Nije mi to grozno samo zbog estetike, već je to prvi vanjski znak moje bolesti. Imam osjećaj da će tako svi živi znati što se zbiva sa mnom i žaliti me, a to je zadnje što želim.

Ja nisam ostala bez kose. Samo je malo žešće opadala.

taylorica
28.09.2006., 23:10
Ja sam na pol kemoterapije išla raditi i to mi je puno pomoglo u psihičkom smislu. Makar moram napomenuti da radim komotan posao, predajem na faksu, pa ne moram svaki dan guliti osam sati. Onima koji se osjećaju dovoljno snažno, preporučujem da idu raditi, dobro je za glavu da ne ležiš doma i ne osjećaš se kao pacijent. A što se klope tiče, mene je dizala "fast food", užas jedan....:)

U potpunosti postpisujem dio da se treba nečime zabaviti. ako te boli, boli te i dok ležiš u krevetu, a ovako nekako vrijeme brže prođe.

A za fast food te kužim. Ja sam cijeli mjesec poslije naručivala pizze ili jela u mcdonaldsu. I još oni kalorični dodaci prehrani da ne gubim na težini. Na kraju se još i zdebljala. Tri mjeseca nakon kemoterapije imala sam najviše kila ikada u životu. :rofl:

zazie1
29.09.2006., 06:54
Glede Coca Cole, opet je stvar individualna. Mnogima je pomogla. Ja sam ju pila prvi dan, i zbljuvala se. Prošlo je skoro godinu i pol dana, a ja još uvijek ne pijem Colu i ne jedem brokulu i meso od morskog psa, moj prvi obrok na dan prve kemoterapije koji je prvi aterirao u lavor....:)

Glede kose, evo ti savjeta od žene koja je imala dugu, gustu plavu kosu što je izazivala opću zavist - fućkaš kosu! Iz nekog razloga, većini je žena taj gubitak kose najveća paranoja, fakat ne znam zakaj. Ja sam se ošišala na kratko čim sam izašla iz bolnice, da ne linjam duge dlake i da se naviknem na kratkoću. Terapija mi je pala tako da sam oćelavila u lipnju, pred ljeto. Periku sam kupila, jednom je stavila na glavu i shvatila da se osjećam kao da na glavi imam mrtvog štakora. Dozvala sam frendicu da mi s mašinicom oguli tjeme i mogu ti reći da su ćelave žene pet puta ljepše od žena s perikom! Baš smo seksi bez kose, vidjet ćeš...:) Sve izgledamo kao Nefretiti...:cerek: Cijelo ljeto sam nosila marame i šalove na glavi, a do jeseni mi je naraslo dovoljno da se pokažem u javnosti koja je znala da imam rak,, pa mi se živo fućkalo. Narasla mi je kosa opet, a da stvar bude ljepša, lagano je kovrčava...:) I po zimi možeš lijepo svezati šal i na njega za po cesti nabiti na glavu neki seksi šešir koji u uredu skineš i izgledaš ko carica. Perika od vlastite kose je primamljiva ideja, ali košta preko 10 000 kuna, :eek: pa ti vidi.

Drži se, i ako ti se priča, javi se.

Zita
01.10.2006., 19:54
Ja sutra idem na guljenje mašinicom. Ne želim gledati kako mi kosa ostaje na jastuku ili tko zna gdje po stanu. Nadam se da mi neće ispasti obrve i trepavice, no postoji šminka, pa ako i bude, nekako ću se snaći.
Sada sam već spremnija za iduću terapiju. Gledam na nju kao na još jednu manje. Super se osjećam, gotovo kao prije bolesti. Zeza me jedino ruka zbog izvađenih limfi, ali to je najmanji problem.
Meni smrde lignje jer ih je netko od susjeda frigao za ručak na dan moje prve kemo. Isto mislim da ih još dugo neću moći jesti.
Kako se sada nosite sa pomislima o recidivu bolesti, sa danima koji dolaze?
Ja sam ful mirna, uopće ne razmišljam daleko u budućnost, već živim dan po dan i vidim u životu toliko lijepih stvari i toliko uživam u njemu, te se čudim sama sebi kako to ranije nisam znala. Sve mogu, sve želim, nemam ograničenja, niti straha. Naprosto je po prvi puta život istinski lijep.

zazie1
02.10.2006., 05:26
Prije sam se više živcirala, na početku bolesti mi je svaka kontrola bila pitanje života ili smrti; to je zapravo normalno, kad se uzme u obzir da sam 37 godina bila zdrava ko dren, a onda dobila rak pluća, ravno u glavu. Nikako nisam uspijevala skužiti da je moguće biti živ i bolestan, u mojoj glavi bolest je bila izjednačena s umiranjem.
A onda sam prije jedne kontrole pila kavu na toplom proljetnom zraku sa svojom maćehom, pametnom ženom, koja mi je rekla: "Čuj, nemoj se ti živcirati ako ti nalazi baš ne budu sjajni, ništa to ne znači, nekad su dobri, nekad nisu, normalno je da stvari osciliraju." I tu mi se stvar konačno posložila, pa sam na svoj rak počela gledati kao na kroničnu bolest s kojom moram naučiti živjeti.
Ima raznih dana, boljih i lošijih. Nekad mi pokažeš prst i ja se rasplačem, razmišljam o tome kako se popis stvari koje bih još željela učiniti pretvara u popis stvari koje nikad neću stići napraviti, žalim samu sebe, bojim se smrti... A ipak, živim sama, hodam na svoje dvije noge, obavljam sve što moram i nije baš fer da se žalim...ima ljudi kojima je puno gore.
Pojačano sam živčana prije svake kontrole (sljedeća mi je u četvrtak), ali tko nije? Ja ću se truditi iz petnih žila da preživim, koliko je u mojoj moći. A koliko nije, nije....

Zita
02.10.2006., 16:40
Koja koincidencija. I ja sam 37 godina bila najzdravija osoba koju poznajem, a onda rak dojke. Ne vjerujem da sam se prije nešto više od mjesec dana vratila sa godišnjeg i mislila za sebe da sam najzdravija osoba na svijetu, a danas iza sebe imam povijest bolesti koje stanu u registrator.
Drži se i držim fige za uspješnu kontrolu. To je stvarno nešto sa čime se moramo naučiti živjeti.
Meni je baš danas došao jedan loš nalaz. No, život ide dalje. Već će se to posložiti.

zazie1
02.10.2006., 18:00
Fora je u tome da se čovjek ne smije ponašati kao pacijent, ne smije o sebi misliti kao o bolesnoj osobi. Kad padneš u taj bunar, teško se izvući iz njega bez pomoći bližnjih. Nema veze, danas je loš, sutra će nalaz biti dobar. Uvijek se sjetim Lancea Armstronga, rak testisa, metastaze na plućima i mozgu, operacije... a poslije je još jednom osvojio Tour de France. Lijepo je rekao: "Još sam kašljao krv, a već sam bio na biciklu!" Svi se trebamo popesti na bicikl i pedalirati...:)

baja
03.10.2006., 13:33
žene, nemam baš nešto pametno za savjetovati... samo da vam kažem da ste divne... i da ćete biti divne i bez kose... dok got nosite ovaj vedar duh. sretno :kiss:

d-moll
06.10.2006., 11:26
bok drage tete i djevojke...i naravno, ostali!

evo da vas podrzim jos jednom pricom. i nastojat cu odgovoriti na par Zitinih pitanja koje sam upamtila....
ja bolujem vec skoro cetiri godine, i nadam se da to privodim kraju ovih dana ;)
Bolesna sam od svoje 18e a neki dan sam, tu u bolnici napunila 22.
U pocetku moje bolesti primala sam ABVD kemoterapije svakih 15 dana. i povracala tu i tamo... za mucnine dobijala Kytrill, i pila Coca-colu :D
da... ali samo u gutljajima, tu i tamo kad mi je bas jako muka. nije je dobro previse popiti :D

kroz cijeli taj period uspjesno sam zavrsila srednju skolu, i upisala se na fakultet. i to ne bas tako lagan. arhitekturu. i unatoc tome sto me je bolest uporno vracala na pocetak odradila sam posteno prvu godinu, sad cekam ipak da sve bude ok, pa da nastavim....

kosa.. posebna prica... 4 puta sam je gubila :D i postalo mi je stvarno jako nevazno dal je imam ili ne. otpadnu mi i trepavice i obrve. a nema nista lakse nego nacrtati obrve i nasminkati se. a ni stavljanje umjetnih trepavica za neke prilike mi nije strano.
jedino, perika mi nikada nije padala na pamet. uz toliko lijepih marama i sesirica da se ja gnjavim s necim takvim a jos k tome i skupim? nema sanse....

malo me jedino kilaza zeza, skoro uvijek se udebljam na kemoterapijama. jednostavno, ne krecem se koliko inace....

i za kraj ovog postica samo da vam kazem da sam prekjucer transplatirala kostanu srz. i trenutno se dobro osjecam. i da, ovo pisem iz bolnice :D
(ovisnik o internetu)

sve vas puno pozdravljam, drzite se, volite svijet, i znajte da ostali uopce nisu svjesni kako im je lijepo, a mi smo imali tu sansu da to spoznamo, i cijenimo male ali jako bitne stvarcice!

Cats
06.10.2006., 11:39
Kao prvo, svima :grli:. Moje dobre vibracije su s vama.

A onda. Ako razumijete slovenski, na ovom (http://www.europadonna-zdruzenje.si/uploads/files/ed_15_2004.pdf) linku u reviji udruženja Europa Donna nalazi se članak o tome što i kako učiniti kad se želudac pobuni. Sigurno to već sve znate, pa ipak.

U obitelji smo nedavno imali bolesnika s rakom. Protiv mučnine mu je donekle pomagao lapacho čaj.

papricica
06.10.2006., 12:24
Meni su dali Reglan i ništa mi ne pomaže. Malo su pomogli Torocan čepići, ali tek nakon nekoliko sati. Zofran sam kupila, nisam od njega povraćala, ali mi je i dalje bilo mučno.
Pijem sok od cikle, mrkve, jabuka i meda za krvnu sliku, no odvratan je, od mirisa mi se povraća.
Trošim i tablete za jetru kako bih joj pomogla da se što prije riješi tih otrova, a i noni sok.
Silno, silno me strah kako su izdržati još 5 terapija, kada mi je već prva bila preteška. Ubijaju me mirisi. Posebno miris vlastita tijela koje smrdi po citostaticima danima poslije.
Curke, najprije svaka vam čast :top: ! Treba puno snage nositi se s bolestima, ja nemam osobnog iskustva ali s tatom smo prošli sve to a sad i s majkom pa eto par savjeta: moja mama pije kupinovo vino svaku večer što je super za krvnu sliku a troši i biljne tablete iz Rusije"Altajski mumie" i kaže da s njima puno lakše podnosi kemoterapiju.
Držim fige da svaka kemo bude što lakša:w

Zita
07.10.2006., 09:03
d-moll, krasan si post napisala. Svaka čast na hrabrosti i držim fige da koštana srž dobro "sjedne" i da završiš faks i živiš punim i sretnim životom. Ustvari, znam da hoćeš, to tvoj post govori.

Ja sam stvarno nakon prve kemo mislila odustati, no sada čekam drugu i silno se bojim da mi ne odgode primanje zbog krvne slike. Upalile su mi se desni i moja onkologica kaže da je to znak pada imuniteta. Malo će mi smanjiti dozu jer je možda prva bila preagresivna, no izgleda da sam jedan od onih koji teže podnose kemo. No, nema veze, imam ih još 7 i idem dalje do kraja. Više mi se ne gadi hrana, tovim se sokom od cikle i ciklom na sve načine, a počela sam i sa špekom. Jedem sve, ali hranu donekle nastojim uzonirati kako bi bila u što boljoj ravnoteži. Sa kilažom imam problema, ali u smislu da ju gubim. Nije da mi je krivo (ipak smo mi žene tašte, a ja volim biti šlank), ali me malo brine.

Trenutno se bavim skupljanjem novaca za herceptin. Zna li netko postoji li koja farmaceutska kuća koja ga može djelomično donirati, spustiti cijenu ili me uputiti na neku udrugu koja zna kako do njega lakše doći. Godišnja terapija bi me po redovnim cijenama koštala oko 300.000 kn, a to mi je trenutno Himalaja.

Donata
07.10.2006., 20:47
Zita,
Moze se kupiti on-line za 45$ doza od 150 mg.
Ostajem iznenadjena da se taj lijek ne nalazi na popisu besplatnih lijekova.

zazie1
08.10.2006., 05:14
Joj, nemoj da počnem o listi... :2up: Na listi za doplatu će biti i Durogesic flasteri protiv bolova, oni koji ih koriste znaju kako je teško bez njih. Moja doktorica opće prakse je pošizila kad je to čula, jer za te flastere ne postoji degenerička zamjena.
Račice, vadite me malo iz bunara, nisam dobro. Prošli tjedan sam bila na kontroli i kažu mi da su markeri iz rujna skočili i to poprilično. Ako ovi iz listopada neće pasti, skidaju me s terapije Tarcevom na kojoj sam sad.... :tuzni: Nisam baš od volje.
D-moll, drži se, djevojčice, poznam jednu curu kojoj je slično kao i tebi. Sigurna sam da ćete se izvući i živjeti dugo i sretno. Pusa i ne daj se!

BBlue
08.10.2006., 07:12
Drži se Zazie... kao što si i sama rekla, to je jedan nalaz... drugi mora biti bolji! Ne daj se, baby!:kiss:

Donata
08.10.2006., 08:13
Zazie,
vec ste gore spomenule L.Armstronga, o njemu se govorilo zato sto je poznat, koliko takvih ima koji su anonimni?! I ne samo da se lijecio i izlijecio, vec i postao otac i osvojio Tour ... a sve to nakon metastaza.
Moj prijatelj je imao 38 godina kada je obolio od leukemije. Od tada je proslo 5 godina, lijecio se i izlijecio, iako je na stalnim kontrolama, upisao fakultet, upoznao zenu svog zivota, a kada sam ga pitala planiraju li djecu rekao mi je da je jos prerano, da imaju vremena.

BBlue
08.10.2006., 09:33
Joj, nemoj da počnem o listi... :2up: Na listi za doplatu će biti i Durogesic flasteri protiv bolova, oni koji ih koriste znaju kako je teško bez njih. Moja doktorica opće prakse je pošizila kad je to čula, jer za te flastere ne postoji degenerička zamjena.

Zazie, upravo sam pogledala listu na stranici HZZO... flasteri su na osnovnoj listi za bolesnike od maligne bolesti, a za ostale na dopunskoj. Inače, to je još uvijek prijedlog liste - idući tjedan će biti utvrđena konačna lista. Ja imam doma dva kronična srčana bolesnika i jednog astmatičara, i više manje im lijekovi ostaju - doplate za sve troje neće prelaziti 250 kn mjesečno.

Zita
08.10.2006., 11:42
Donata, kako to misliš 45$?! Online?! Na kojoj adresi? Daj napiši kako da sve iščeprkam. Ako se to može uvoziti, na ovaj ili onaj način i ako je sve ok, meni to znači spas.

Zazi, nadam se da je danas bolji dan. Svaka negativna vijest pokopa nadu i uznemiri, ali za nas borce to traje dan, dva i dižemo se ponovno na noge. Moraš vjerovati.

Ja vjerujem da je bolest odraz našeg unutrašnjeg stanja i čim se javi ona nam je znak da nešto u svom životu moramo mijenjati, da moramo zaroniti duboko u svoju podsvijest i iščistiti sve što smo godinama taložili u sebi i što nas je žderalo. U skladu sa time obavila sam jedan tretman kojim sam zaronila u sebe i doslovce naišla na stvari koje sam duboko, najdublje zakopala i koje su me zaprepastile. Nakon što sam ih izabacila iz sebe, osjećala sam se u skladu sama sa sobom, spremna prihvatiti ovo sve što mi je na tanjuru i boriti se sa time. Ako želiš, pogledaj stranicu thejourney.com i ako ti je to ok mogu ti dati kontakt u Zagrebu gdje možeš napraviti tretman koji je gotovo besplatan.

Donata
08.10.2006., 11:52
Zita, kad si spomenula taj lijek isla sam pogledati o cemu se radi i nasla da ga ovdje (http://www.all-drugs-online.com/Drugs/Oncology/1377.aspx) prodaju po toj cijeni. Postavi post na dijaspori, ima nasih puno u USA, sigurno ce ti pomoci s informacijama.
Sutra cu pogledati kako stvari stoje ovdje u Italiji i po kojoj cijeni se moze nabaviti, ako je cijena povoljnija rado cu ti pomoci i donijeti lijek u Hrvatsku.

Una67
08.10.2006., 13:38
Drage moje,
prije svega, samo da naglasim koliko vam se divim u vasoj borbi protiv ove odvratne bolesti.

Moja najmilija je originalno dijagnosticirana 2004. godine, sa nepunih 13 godina starosti. Isto kao i vi, apsolutno nikada nije bila bolesna. To nas je sve skupa udarilo kao grom iz vedra neba i milion puta sam pozeljela da ja budem na njenom mjestu, jer gledati rodjeno dijete da prolazi kroz ove muke je naprosto uzasno!!

Originalno, 2004., nakon operacije, imala je 6 kemoterapija. Sjecam se horrora u njenim ocima dan prije nego mora na kemoterapiju, zatim, povracanja onog trenutka kad udje u bolnicu (!!!!). Onaj "bolnicki miris" ju je uzasno iritirao.
Kemoterapija je trajala 3-4 dana, u bolnici. Tijekom kemoterapija, a da bi smanjila efekt povracanja, dobivala je "Ondensetron" (ili tako nekako, ne znam tocan latinski naziv) u obliku tableta, medjutim nije ih bas mogla piti jer su joj izazivale grceve u trbuscicu. To su, stoga, zamijenili sa tabletama "Lagactil"....one su je znale uspavati, tako da je uglavnom prespavala 3-4 dana, dok je primala kemoterapiju i ne bi nista niti jela niti pila za to vrijeme.

Nakon dolaska doma sa kemoterapije, taj dan bi zivjela na svjezem vocu. Obicno taj dan za veceru ili drugi dan za rucak sama bi pojela cijelu veliku pizzu.

Zita
08.10.2006., 16:52
Donata, ja ovo gledam i ne vjerujem. Kod nas je veleprodajna cijena jedne ampule herceptina 4.396 kn, a meni trebaju 3 do 4 svaka 3 tjedna. Zar je mogće da su takve marže? Poslala sam mail toj firmi da vidim mogućnosti isporuke. Po toj logici mi se isplati otići na kraj svijeta, kupiti godišnju zalihu, to prošvercati ako ne ide drugačije i dati si šansu biti zdrava. Baš sam nakon ovog jadna i bijesna. Molim te raspitaj se kako je u Italiji.

Una, kako je sada tvoja djevojčica?

Donata
08.10.2006., 17:21
Niti ja ne znam sta da mislim!? Postavi post na dijaspori i trazi pomoc nasih u USA da ti provjere iz prve ruke taj site, jer ja o njemu stvarno nista ne znam, nasla sam ga trazeci nesto o lijeku koji ti treba. Do sada sam pogledala neke stranice u Italiji i uglavnom sve govore o cijeni tretmana (a ja ne znam koliko traje) i ide u prosjeku nekih 700 eura, radi se o cijeni koju pokriva osiguranje. Pokusala sam ti potraziti info i kod Rochea koji je proizvodjac, ali nista korisno u smislu cijene i sl.

emmanuella
08.10.2006., 22:14
Evo curke i ja se pridruzujem medu borce.Imam 25 godina i prije 4 mjeseca dijagnosticiran mi je karcinom jajnika i maternice.
U cetvrtak idem na 5 kemoterapiju i vec sad mi je zlo i povraca mi se!!!!!
Prve tri su bile ok (primala sam taxol),a sad su mi je promjenili i ocajna je!!!!!A nemam pojima koliko cu ih jos primiti....

taylorica
08.10.2006., 22:37
bok drage tete i djevojke...i naravno, ostali!

evo da vas podrzim jos jednom pricom. i nastojat cu odgovoriti na par Zitinih pitanja koje sam upamtila....
ja bolujem vec skoro cetiri godine, i nadam se da to privodim kraju ovih dana ;)
Bolesna sam od svoje 18e a neki dan sam, tu u bolnici napunila 22.
U pocetku moje bolesti primala sam ABVD kemoterapije svakih 15 dana. i povracala tu i tamo... za mucnine dobijala Kytrill, i pila Coca-colu :D
da... ali samo u gutljajima, tu i tamo kad mi je bas jako muka. nije je dobro previse popiti :D

kroz cijeli taj period uspjesno sam zavrsila srednju skolu, i upisala se na fakultet. i to ne bas tako lagan. arhitekturu. i unatoc tome sto me je bolest uporno vracala na pocetak odradila sam posteno prvu godinu, sad cekam ipak da sve bude ok, pa da nastavim....

kosa.. posebna prica... 4 puta sam je gubila :D i postalo mi je stvarno jako nevazno dal je imam ili ne. otpadnu mi i trepavice i obrve. a nema nista lakse nego nacrtati obrve i nasminkati se. a ni stavljanje umjetnih trepavica za neke prilike mi nije strano.
jedino, perika mi nikada nije padala na pamet. uz toliko lijepih marama i sesirica da se ja gnjavim s necim takvim a jos k tome i skupim? nema sanse....

malo me jedino kilaza zeza, skoro uvijek se udebljam na kemoterapijama. jednostavno, ne krecem se koliko inace....

i za kraj ovog postica samo da vam kazem da sam prekjucer transplatirala kostanu srz. i trenutno se dobro osjecam. i da, ovo pisem iz bolnice :D
(ovisnik o internetu)

sve vas puno pozdravljam, drzite se, volite svijet, i znajte da ostali uopce nisu svjesni kako im je lijepo, a mi smo imali tu sansu da to spoznamo, i cijenimo male ali jako bitne stvarcice!

Ti si valjda jedna od rijetkih osoba koja se udebljala na kemoterapiji. A ja jedna od rijetkih kojoj nije opala kosa tokom iste.

Ja bolujem zadnjih godinu, dvije i također završavam fakultet. Sve mi možemo. I još nam je slađe na kraju. I više cijenimo život. I sve ostale sitnice. Dobro kažeš. :)

Drži se draga. :kiss:

taylorica
08.10.2006., 22:38
Evo curke i ja se pridruzujem medu borce.Imam 25 godina i prije 4 mjeseca dijagnosticiran mi je karcinom jajnika i maternice.
U cetvrtak idem na 5 kemoterapiju i vec sad mi je zlo i povraca mi se!!!!!
Prve tri su bile ok (primala sam taxol),a sad su mi je promjenili i ocajna je!!!!!A nemam pojima koliko cu ih jos primiti....

Ne brini. Budi snažna. I slobodno navrati po podršku. :grli:

zazie1
09.10.2006., 05:52
Thanks, cure, sto pusa svima.... :kiss: Čitam nas i nevjerojatno mi je koliko nas je mladih (i relativno mladih, ;) ) s tim groznim boleštinama. Prije dvadesetak godina o tome nisu ni razmišljale žene prije menopauze, a vidi nas sad... Jedna od najgorih stvari mi je to što sam izgubila mengu, osjećam se kao osušena grančica, ne znam što bih dala da je opet imam. Ginekolozi su za hormonalnu terapiju, svi drugi urlaju protiv nje, nisam ni sama pametna. U principu se ne osjećam loše, iznenadili su me ti loši nalazi. A ništa, vidjet ćemo ovaj tjedan kako stoje stvari.
Emanuella, znam da je grozno, nema goreg od kemoterapije. Ali mila, ako daje rezultata, bljuj i trpi, isplati se. Ja sam prošla 6 komada i nisu mi uopće pomogle, nadam se da će kod tebe biti drugačiji slučaj.
A sad idem raditi, ima toliko sranja na poslu da ću sigurno zaboraviti da sam bolesna...:cerek: Sve vas volim i mislim na vas. Držite se!

Una67
09.10.2006., 06:12
(Glupavi post.....tipkam tipkam i pobjegne mi. I onda se na kraju vise nisam mogla ukljuciti.)

Dakle, da nastavim.
Sjecam se kad je zavrsila s kemoterapijom, u sijecnju 2005, moja je Najmilija rekla: "NIKAD VISE!!!" Rekla je da bi radije umrla nego ponovno isla kroz sve to. Sada, nakon sto se rak povratio, i nakon zavrsenih 5 radioterapija, kaze da joj je muka u trbuhu cim pomisli na kemoterapiju.
Ne znamo jos kad ce poceti jer Dr zele najprije vidjeti efekt radioterapije. Ubija nas ovo iscekivanje.

d-moll
09.10.2006., 07:59
Ti si valjda jedna od rijetkih osoba koja se udebljala na kemoterapiji. A ja jedna od rijetkih kojoj nije opala kosa tokom iste.

Mislim da nisam od rijetkih, jer gotovo sve cure i žene, koje sam upoznala ležanjem po ovim sobama su nabacile kilažu. Stvar je u citostaticima i vrsti terapije. I naravno, vrstama bolesti.
U sklopu moje zadnje su bili kortikosteroidi, a od tog se samo napuhuješ, napuhuješ i napuhuješ :)

Ok sad, sam tu na transplantaciji i ovaj put sam definitivno pala, samo ne znam koliko. Ma uostalom, sve to tako nije bitno, jer se sve da srediti, samo da se riješim problema.

Opet ista stvar i što se kose tiče. Nakon mojih prvih 6 ciklusa kemoterapija, prorijedila se, ali i pocela rasti dok je stara jos opadala, tako da nisam bila sasvim celava. Medjutim kako se bolest vracala i vracala, tako sam sve jace kemije morala dobijati. i evo, ovo mi je vec druga transplantacija. pa se linjam na veliko :zubo:

meni je od sveg najveći problem infekcija usne šupljine. ne mogu niti otvoriti usta, o hrani da ne pričam. pa sam na sokićima, kašicama i sve sa slamčicom :)

odbrojavam dane :)

d-moll
09.10.2006., 08:03
Sjecam se kad je zavrsila s kemoterapijom, u sijecnju 2005, moja je Najmilija rekla: "NIKAD VISE!!!" Rekla je da bi radije umrla nego ponovno isla kroz sve to.

Znam kako joj je :( i ja, svaki put kada sam bila prividno dobro, mislila sam da nikad više ne bih mogla prolaziti sve ponovo. Pa ipak, kada bi se desilo, ne da bi prošla ponovo, nego još i teže...
Volja za životom je jednostavno prejaka. Tako i kod tvoje djevojčice, VJERUJEM!

Zita
09.10.2006., 08:34
D-mol, meni je doktorica prošli tjedan za upalu usne šupljine dala nistatinsku mučkalicu i neki Cambridge gel. Malo mi je bolje od toga i sada je infekcija samo na jednom mjestu pa čak mogu i žvakati. Mažem i propolis kapima, te ispirem u čaju crnog sljeza.

Ja nisam htjela doživjeti da mi ispada kosa pa sam se ošišala na nulericu. Smiješeno je što mi kosa uopće nije počela ispadati. Sve su mi dlake na broju. Ironija.

Što se menge tiče, to me ne smeta. Kod mene postoje 3 opcije: hormoni koji bi me stavili 5 godina u menopauzu, zračenje jajnika ili sve izvaditi. Još ne znam što ću napraviti, no imam vremena odlučiti.

Navodno postoji kontrola gena zvana BRC1 I BRC2 i ako su geni na karcinom pozitivni ženi se preporuča napraviti obostranu masektomiju i izvaditi sve reproduktivne organe jer navodno bez obzira na bilo kakvu terapiju rak se vraća. Utješno je što je gen pozitivan samo kod 5-7% žena. Još jedino ne znam da li se to radi i kod nas (možda na Ruđeru).

Je li netko od vas bio na petscanu?

baboon
09.10.2006., 09:53
Ja bi htio istaknuti kako je to već netko prije rekao da je važna motivacija. Bio je spomenut Lance Armstrong. Njemu su davali 6 mjeseci života, a nakon dvije godine je osvojio prvi puta Tour i tako 7 godina za redom. Ne znam koliko je dobro ali mislim da je proporučnljivo koliko je moguće baviti se sportom. Ja sam imao tumor testisa prošle godine i sada sam ok, možda dijelom jer sam i ja malo bio biciklirao, tako da mislim da to nije loše, koliko je tko u mogućnosti naravno!

--only___me--
09.10.2006., 11:03
Čitam vas, žene, djevojke....prekrasne ste, divne osobe, jake..

Svala čast, nemojte gubiti optimizam.

Svima jedan veeliki :kiss:

emmanuella
09.10.2006., 12:49
Je li netko od vas bio na petscanu?

-Ja se spremam otici ovaj mjesec u Austriju i napraviti i PETscan.Cula sam da mozes traziti digitalni zapis petscana,pa da ga eventualno mogu poslati i drugim onkolozima i traziti misljenje.

A sto se tice menge-evo ja je i nakon 4 kemoterapije i dalje redovito imam,to mi nije jasno,imam rak jajnika i maternice a mengu imam normalno :rofl:

Zita
09.10.2006., 13:15
Emma, meni je doktorica rekla da joj se obavezno javim ako dobijem menzis da mi ga zaustavi hormonima jer nije dobro da mi jajnici rade za vrijeme terapije. No, ja imam drugu dijagnozu, ali za svaki slučaj bolje da pitaš svog doca.

Ideš li na PETscan preko uputnice i na dogovoreni termin ili na slijepo? Čula sam da košta oko 1.400 EUR. Nalaz ti daju na CD i mislim da ga šalju poštom nakon tjedan dana. Mojoj poznanici su na povratku u Hrvatsku carinici skoro pali u nesvijest koliko je bila ozračena jer su im svi aparati podivljali.

emmanuella
09.10.2006., 13:30
Za PETscan mi od frendice tata sreduje termin,a cula sam da je oko 2.000 eura.A nisam znala da se moze i preko uputnice?
E,da i jos jedna stvar-moj PAPA test je normalan,i da nisam radila color dopler ne bi ni znala da imam karcinom.Svi mi mislimo odemo na pregled kod ginekologa,i PAPA je u redu,ah super zdrava sam.Zato drage moje,ne zavaravajte se da je sve ok ako je i PAPA uredan-nazalost kod mene nije bio taj slucaj.

Donata
09.10.2006., 16:46
Raspitala sam se danas o Herceptinu, ovdje u Italiji, maloprodajna cijena je oko 900 eura i nema ga u prodaji jer se daje u bolnicama. Postavila sam pitanje na jednom internacionalnom forumu, a i ovdje na dijaspori, o onom americkom sajtu. Cim nesto saznam prenijet cu vam.

zazie1
10.10.2006., 07:54
Ako se ne varam, PET se može napraviti i u Hrvatskoj, postoji jedan aparat. Znam da mi je doktorica rekla da bi mi to sredila kad bi mislila da taj tip pregleda za mene ima smisla. Nisam sigurna je li na Rebru ili u Dubravi, taj dan mi nije bilo do pažljivog slušanja.

Donata
10.10.2006., 08:50
Zita,
Na zalost ipak nije moguce doci do lijeka za samo 45$, obzirom na cijene u Hrvatskoj i Italiji, bilo bi previse dobro da bi bilo stvarno.
Info od nasih iz Amerike je ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?p=6201840#post6201840).

Zita
10.10.2006., 09:29
Donata, hvala puno. Nekako sam si i mislila da je tako, ipak su to prevelike razlike u cijeni.

Što se tiče Petscana, uputnica ne pokriva troškove, a i nije klasična uputnica, već pismo liječnika doktorima da znaju što i kako napraviti, a koliko sam čula bez toga se ni ne može obaviti pretraga.
Rebro definitivno nema petscan već kombiniraju ct sa (mislim) rendgenom i onda spajaju nalaze, no to nije dovoljno pouzdana metoda. Za Dubravu ne znam da li ga ima.

Ema, ne mogu vjerovati da se iz pape nije ništa vidjelo. To zvuči prestrašno.

Kod mene je sličan slučaj jer sam ja kontrolirala dojke ultrazvučno svakih godinu dana i nalaz je uvijek bio uredan. Tumoru je trebalo da naraste nekoliko godina, no eto uspjelo im je promaći. Navodno sve što je manje od 8 mm ukoliko nije dovoljno osjetljiv aparat i dovoljno dobar dijagnostičar ne moraju uopće otkriti. Kod mene je i mamografski nalaz također bio uredan i to dan prije operacije u bolnici gdje su me operirali.

Kako se približava slijedeći ciklus kema svaki dan sam u sve većoj depresiji. Znam da ne mogu bez toga i želim to dobiti, no ujedno toliko bih htjela da mi to ne treba i da sve ovo ne moram proživljavati.

Zita
10.10.2006., 21:31
Dobila sam nekoliko savjeta kako pomoći organizmu da preživi kemoterapiju. Đumbir pomaže bubrezima i smanjuje mučninu, a kopriva je dobra za krvnu sliku.

1 dan prije kema 3 puta dnevno popiti sok od korijena đumbira, tako da se pomiješa 1 čajna žlličica soka sa 1 dl soka ili vode. Sok od korijena se dobije tako da se komadić korijena veličine pola palca oguli, nariba i iz tog naribanog dijela istisne sok. Sok nastaviti piti još 2 do 3 dana nakon kema.

U razmacima između kema piti čaj od sušenog lista koprive isto 3 puta dnevno svježe pripremljeno. Čaj se priprema tako da se zakipi 2,5 dl vode, skine sa vatre i u to stavit 2 jušne žlice sušenih listova koprive, pokrije i pije nakon 15 minuta nezaslađeno. Čaj prestati piti 1 dan prije kema, kada se počinje sa đumbirom.

happygoose
11.10.2006., 10:40
Donata je postala na dijaspori...pa da odgovorim ovdje umjesto tamo...

Ja sam se raspitala tu kod mene u dvije apoteke i razgovarala sa jednom poznanicom koja radi u apoteci u Monacu...

Prema rijecima farmaceutkinje sa kojom sam razgovarala, lijek je registirian u FRA, odnosno nasla ga je u kompu, no medjutim po njenim rijecima lijek se drzi u bolnicama, ne prodaje se u apoteci...cijenu mi zbog toga nije moga reci.

Takav sam odgovor dobila i u drugoj apoteci...

Moja poznanica mi je isto tako nasla lijek u kompu...ali ne i cijenu...rekla je da se cuva u frizideru...pa je transport tog lijeka problem...mora biti na hladnom..i daje se iskljucivo u bolnici kroz infuziju....
To je sve sto sam uspjela saznati...ja moram priznati da ne uzimam ove informacije zdravo za gotovo, postoji mogucnost da nesto od ovoga nije istina...pa se unaprijed ogradjujem i izvinjavam....:)

Prema clancima koje sam nasla na netu cijena Herceptina se krece od 500 pa do 900 eura po dozi....:flop:

happygoose
11.10.2006., 10:42
Evo kopi pejstala sam svoje postove sa dijaspore....

ja cu ti otici danas u moju apoteku ili vise njih i raspitati se...pa cu ti javiti...
Roche distribuira svoje ljekove u Francuskoj.....

U medjuvremenu nasla sam ti ovaj clanak...koji potvrudjuje visoku cijenu tog ljeka.... ja osobno se ne oslanjam na on-line apoteke.

http://www.medicinenet.com/script/ma...ticlekey=55502

For example, the cost of providing the treatment in Belgium would be 25.5 million Euro ($30 million) or around 34,000 Euro ($40,000) per patient. Extending its use to earlier, stage I breast cancers would double that burden, Neyt said.

Since Herceptin is still being studied for use in early breast cancer, it is too soon to determine which patients are eligible for this treatment, Neyt added. "The economic analysis has to be done for specific subgroups of patients. Subgroups with a higher baseline risk will be more cost-effective," he said.

"Don't just look at the medical side of the story," Neyt said. "There is also an economic reality. Herceptin is a wonderful product but society has to be able to afford it. Money for health care can only be spent once. Well-considered decisions have to be taken and this is only possible if all available evidence is taken into account."

This study confirms some reports in the United States on the drug's benefits, Saslow said. "There is a lot of recent excitement about the preliminary data showing that this drug would be extremely beneficial and lifesaving to a good proportion of women with early breast cancer, not just late breast cancer," she said.

Clanak je napisan prosle godine, 30.11.2005.

happygoose
11.10.2006., 10:44
i ....

I ovaj clanak....

http://www.eurekalert.org/pub_releas...-chs112705.php

He said these costs could be even higher in some countries because the price of the drug varies widely. For example, in Norway, at current prices, Herceptin is 928 Euro per 150mg vial, compared with 647 Euro per vial in Belgium. In the UK, the price to the National Health Service is about 595 Euro.

Cijena ovog lijeka nije visoka samo u hrvatskoj...nego svuda...pa i u americi..

Cini se da je cijena u RH u kategoriji najnizih u RH....komparirajuci je sa ostatkom EU...nazalost cijena je previsoka za nase uvjete.....
ja se nadam da su informacije barem malo pomogle...drzite se....:)

d-moll
11.10.2006., 11:19
jučer sam pokušala postati, točnije iscrpno napisala sve, al me forum nije volio.

Znači, ja sam bila dvaput na PETu u Klagenfurtu, jednom na Rebru.

Preporučujem Klagenfurt. Ovaj na Rebru i tako veći dio godine ne radi.

Proces:
Nakon što vam onkolog, u mom slučaju hematolog, napiše izjavu da vam je neophodna ta pretraga i da je nije moguće obaviti u Hrvatskoj ili da vam je baš baš hitna... onda tu izjavu skupa sa svom medicinskom dokumentacijom koju imate šaljete u HZZO, oni na komisiji to odobravaju, dobijete rješenje o troškovima, i garantni list, koji se preda na šalteru u Klagenfurtu i obavite pretragu. i super.

medjutim, najčešće ne ide tako jednostavno pa se komisija razvuče, ili su na godišnjim odmorima ili blabla... pa vi fino na šalteru u K. platite 1408€ a kasnije tražite refundaciju.

Naravno, prije toga se treba naruciti gore, u LKH-Klagenfurt, na zavod za nuklearnu medicinu kod dr. Peter Lind.

Pretraga kao pretraga je stvarno dobra, otkriva i najmanje tragove i sl....
Traje oko 2 sata. a otprilike 2 sata poslije nje možete dobiti CD sa snimkama, a nalaz s mišljenjem specijalista stiže poštom za jedno tjedan dana.

Zita
11.10.2006., 22:07
D-moll, hvala na info. Koliko sam shvatila fond pokriva trošak ukoliko ti doktor napiše preporuku, a ako ne plaćaš iz svog džepa.
Ovih dana se u Hrvatskoj pokreće akcija vezana za tumor dojke i liječenje herceptinom. Cilj je senzibilizacija javnosti i upoznavanje sa revolucionarnim efektima lijeka. Nadam se da će akcija imati efekte zbog kojih se pokreće.

Hvala i predstavnicima dijaspore na velikom trudu i protoku informacija. Predivno je vidjeti kako se ljudi zalažu jedan za drugoga bez obzira na to poznaju li ih ili ne. To daje snagu za ići dalje.

Ja još sitno brojim do terapije. Počela sam sa đumbirom. Dane sam si okupirala sa milijun aktivnosti samo da nemam vremena previše misliti o onom što me čeka.

zazie1
12.10.2006., 07:07
Samo hrabro, bejbe...:kiss: Ja sam imala MIC terapiju, visila sam na igli u prosjeku 8 do 9 sati, brrr... Ali sve se to izdrži, važno je samo da je poslije toga bolje. Za to se isplati sve podnijeti.

d-moll
12.10.2006., 08:31
Da Zita, tako je, mislim da samo s izjavom lijecnika mozes traziti.

S obzirom da sam nakon PETa zaglibila u bolnici ja si jos nisam sredila zadnje troskove.

Sretno ti na terapiji. I samo vjeruj da ti to možeš i sve će proći u redu.

Ja sam trenutno s leukocitima na nuli, i 24h dnevno prikačena na infuzije, antibiotike i još razne neke bočice. I grozno je. ALI PROĆI ĆE!
Provodim ove dane u planiranju ostatka života.

zgubidan
12.10.2006., 12:33
Kupnja lijekova preko interneta je jako rizična, pogotovo ako je tako velika razlika u cijeni. Nedavno je bilo na TV-u da se obično u bočicama nalazi neka beskorisna tekućina. Zato preporučam veliki oprez.

Mi skoro sve lijekove kupujemo u Sloveniji i švercamo ih preko granice. Iz nekog razloga su tamo puno jeftiniji nego kod nas. Sad već nakon tri godine više ne moramo plaćati ništa unaprijed.

Što se oporavka tiće, preporučam što više koristiti makrobiotiku. Kod moje mame ima čudesne rezultate.

Zita
12.10.2006., 16:41
d-moll, drži se.
Prehlađena sam i boli me grlo, ali nemam temperaturu. Nadam se da me neće sutra vratiti.

emmanuella
12.10.2006., 22:14
d-moll uz tebe smo!!!!:kiss:
ja sam trebala danas na kemo,al su rekli da pricekam do drugog tjedna jer sam prehladena.....i tako mi produljili patnje i nervozu.A taman sam se psihicki kolko tolko pripremila i sad opet iscekivanje i nervoza do drugog tjedna.

Ponekad se pitam dal cu ja to sve moc izdrzati.....jer nisam jos ni na pola puta...
A ne zelim jos umrijeti,jos bi htjela puno toga prozivjeti,pa imam tek 25 godina......

zazie1
13.10.2006., 07:59
Ajmo ne o umiranju, petak nije dan za to...;) Srećom, moje vijesti su ovaj put dobre, markeri su mi pali nakon što su prošli mjesec neobjašnjivo skočili. Jučer sam to saznala nakon tjedan dana neizvjesnosti i sa srca mi je pao takav kamen da mislim kako je dobrano odjeknulo kod susjeda ispod. Nadajmo se da će tako i ostati. Držite se sve, prebrodit ćemo mi sve to.

Donata
13.10.2006., 08:07
Zazie, to su lijepe vijesti :top: i meni je drago za tebe.
Zita, danas ides na kemo i nadam se da ces u roku odmah izaci iz stanja mucnina. Misli samo da je to jos jedna manje na putu prema zdravlju!
Emanuela, zelim ti da izdrzis, hrabra djevojka poput tebe to apsolutno zasluzuje!

marta 76
13.10.2006., 08:23
uf.....svaka čast djevojke i žene..majke....
i ja bolujem od dugotrajne neizlječive bolesti ( kao i moja sestra)i predvidjaju nam mogući karcinom crijeva...kao rezultat borbe s njom...
imam 30 god......seka 24 god.

divne ste....optimistične....kolike ste me rastužile toliko ste me i "digle"..
stvarno ste :angel: :angel:

d-moll
13.10.2006., 11:48
emmanuella, MISLI POZITIVNO! to je najbitnije od svega. nisi na pola puta? bit ćeš! i sve će proći, i još je najbolji dio života pred tobom!

zazie, ČESTITAM!!! lijepo je čuti takve vijesti!

marta, mogući karcinom, je od svega samo moguć... isto kao što sam rekla emmi, misli pozitivno... od sumornih misli se možeš samo uvući u gore stanje.

i sve, ponosno glave gore i iskoristite ove zadnje zrake sunca pred zimu ;)

Brown Acid
13.10.2006., 13:07
Meni ti je frend pljugao travu, veli da mu je pomagala kod mučnine tijekom kemo terapije..

demetrius
13.10.2006., 13:35
Završila sam prvi ciklus AC kemo terapije i ostalo mi ih je još 5. Kako ih preživjeti što lakše? Povraćala sam 3 dana i osjećala se kao sjena. Nema mirisa koji mi ne smeta, sva hrana mi se gadi. Iduće se užasno bojim. Silno želim izdržati, ali sama pomisao na još jednu ubije volju za životom u meni.

moram ti odmah dati podršku i :kiss:,moj frnd je imao tumor limfnih čvorova u trbuhu,mislim 12 kemoterapija,svakih 15 dana,prvih par terapija je bilo u redu ali zadnjih par,povraćanje ko i ti ali je preživio i sad je u redu,imao je dobru podršku cure familije,frendova,šteta d anije sad sa mnom da ti točno ispriča kako mu je bilo,zadnju rečenicu poslije ali izbaci van.

d-moll
13.10.2006., 16:04
moj frend je imao tumor limfnih čvorova u trbuhu,mislim 12 kemoterapija,svakih 15 dana,prvih par terapija je bilo u redu ali zadnjih par....

2003. sam imala istih tih 12 kemoterapija. (isto limfni čvorovi, samo u vratu i prsnom košu) ispočetka bilo super. a zadnja na apaurinima. i mislila sam da se nikad neću dić s onog bolničkog kreveta više.

al postoje u nama neke snage koje otkrivamo tek tako s nekim problemima...

marta 76
13.10.2006., 16:26

iznenadiš sam sebe koliko toga možeš podnijeti...i kako se promijeniš...
kad si tako teško bolestan....:klap:

zazie1
14.10.2006., 05:56
Hja, čujte, sve čovjek podnese kad je suočen s alternativom kakva je naša...:) Samo hrabro, Zita, obgrli svoj omiljeni lavorić, nazovi ga Cicko i napuni ga...:) Sa svim sranjima u životu je kao s gripom - gadna su dok traju, a na kraju ipak prođu. Srećom smo mi ljudi izdržljiva bića - a kad sve ovo prođe, bilo bi fer da popijemo neko piće i nazdravimo same sebi.

zgubidan
14.10.2006., 07:22
2003. sam imala istih tih 12 kemoterapija. (isto limfni čvorovi, samo u vratu i prsnom košu) ispočetka bilo super. a zadnja na apaurinima. i mislila sam da se nikad neću dić s onog bolničkog kreveta više.

Mene je prva skoro ubila. Doktori su se skroz uplašili kako ću preživjeti tek ostale, ali nekim čudom svaku iduću sam nekako lakše preživio. Isto sam imao tumor limfnih čvorova u prsima.

Istina je to za neku unutarnju snagu, poslije sam znao reći da kad živiš godinu dana u teškim bolovima da ti to nekako postane i normalno. Kad sam ozdravio, nekako kao da mi mozak nije dobivao dovoljan stimulans da ostanem budan. Iduće 2-3 godine samo sam spavao.

Zita
16.10.2006., 18:03
Evo me nakon drugog ciklusa. Još ih imam 6. Ovaj put sam dobila odličnu premedikaciju i prva dva dana uglavnom prespavala. Jučer je bilo tak-tak, a danas se jedva vučem. No, gotovo je, idemo dalje. Malo me muči depresija, strah me za ovu moju nejač da ne ostane sama.

Zazi, super za dobre markere.

D-moll, jesi li danas bolje.

Emma, nadam se da si i ti bolje i da si ili ćeš brzo dobiti svoju terapiju.

Ostalima pozdrav i nadam se da se zaista svi uskoro vidimo na kavi.

d-moll
16.10.2006., 18:24
Čekala sam da se javiš...
Znači, prošlo bolje nego prvi put?
Nekako... ne svidja mi se ta "depresija" koju spominješ...
Baš zbog Tvojih budi jaka i izdrži sve! Znaš i sama da im trebaš.

Ja se oporavljam. Bio je gadan tjedan ovaj prošli...
al sad već su mi se sa 0.04, leukociti podigli na 1.29, odmah je bolje!

zazie1
17.10.2006., 05:44
Zita, good for you. Možda s tobom bude kao s onima koji su prijavili da im je svaka sljedeća bila sve lakša... Držim fige. A što se tiče depresije, to je normalni dio bolesti. Padneš u bunar, pa se izvučeš. Ja sam u zadnje skoro dvije godine dvaput bila u ozbiljnom bunaru, što je pretežito bilo uzrokovano jakim bolovima, a kad su oni nestali, prošla je i depra. A malih depri imam dvjesto na dan. Počnem cmizdriti odmah ujutro, čim pročitam vaše postove...:)
D-moll, bravo za leukocite; nek narastu svaki dan pomalo.
Emma, gdje si nam ti? Ima li napretka?
I jedno pitanje za sve - meditirate li?
Velika :kiss: svima.

Una67
17.10.2006., 10:03
Lijepi pozdrav svima. :kiss:
Uistinu ste prava inspiracija!!

Moja Najmilija sutra ide na prvu kontrolu nakon radijacije i nadamo se dobiti plan kemoterapije. Pred nama je duuuuuug put do ozdravljenja i puno pozitivnih misli!! :top:

Zita
17.10.2006., 16:15
Una, baš razmišljam o tebi i kako ti mora biti preteško kada je dijete u pitanju. Nema goreg za roditelja. Želim dobar plan kema i siguran put izlječenja.

D-moll, :top: samo neka se dižu leukocitići. Kako ti se manifestira problem sa njima?

Zazie, nemoj plakati nad našim postovima, neka ti daju svakog jutra snagu i izazovu osmijeh na lice. Vidi koliko je ovdje dobrih vibri i koliko boraca.

Ja ne meditiram, ali se molim. I drugi mole za mene. I dajem si reiki i odlazim na bioenergiju. I promijenila sam mjesto spavanja. Pregledali su mi stan viskom i mjesto gdje sam spavala je križište podzemnih voda i jedno od najopasnijih u čitavom stanu. Otkada spavam na boljem mjestu, ne mogu spavati, valjda zato što sam navikla na loša zračenja. Pazim koliko je moguće i na prehranu u smislu da kombiniram ugljikohidrate i proteine te da nabavljam bio povrće i nastojim nabaviti meso od seljaka sa sela, a ne iz dućana (to mi je već malo teže). Dosta sam na svježem zraku, pijem ciklu, čaj od koprive i jedem špekeca. Uzimam i homeopatske pripravke za jetru i imunitet. I to je to.

emmanuella
17.10.2006., 17:59
Evo i mene.
d-moll :top: za leukocite,drzi se!
Zita-bas mi je drago da ti je bilo lakse nego prosli put!

A ja jos nisam primila kemo jer sam jos bolesna,prehlada mi se nesta razvukla.Smrcam,kisem,a evo upravo vidim da imam temperaturu 37.

Uspjela sam srediti da odem na PETscan,idem drugi petak u Graz.

A vi moje cure,svojim postovima mi dajete puuuno podrske,niste ni svjesne koliko,hvala vam :kiss:

zazie1
18.10.2006., 07:15
Ah, pa malo se mora zasuziti, to izbacuje lošu energiju...:) Ja nisam religiozna, ali mi su mi puno pomogle meditacije/vizualizacije koje sam pronašla u knjizi "Kako ponovno ozdraviti" - jako dobra knjiga za pacijente od raka i njihovu psihičku ravnotežu. Puno sam meditirala kad sam išla na zračenje i mislim da je to pridonijelo uništenju tumora.
Una, nadam se da će kontrola dobro proći, tebi je, mislim, najteže od svih nas. Ljudi često zaborave kako je teško onima koji su pacijentu najbliži.
Nek leukociti rastu, djeca ozdravljuju, kemoterapije prolaze, skenovi budu dobri... i sve to. :grli:

d-moll
18.10.2006., 09:37
D-moll, :top: samo neka se dižu leukocitići. Kako ti se manifestira problem sa njima?

Problem je kad ih nema, onda dobijem sve moguće infekcije, zato i jesam u sterilnoj jedinici. Al sad kad su prešli 1 je daleko lakše. Ovih dana ide na krv na analizu, da vide koje su stanice moje, koje bratove i tako to (brat mi je davaoc srži)
Muče me malkice trombociti, oni se zadnji oporavljaju, a trenutno su mi samo 6. Sva sreća nigdje ne krvarim.

sve češće čujem da bih mogla brzo kući, i to me strašno veseli...
računam da bi moglo biti najkasnije krajem sljedećeg tjedna.

:kiss: i pozdrav svima!

Zita
18.10.2006., 10:00
d-moll, držim fige da ideš što prije doma i da nalazi budu uredni. Ako nije glupo pitanje, zašto si tek sada dobila koštanu srž? To se nije moglo ili smjelo prije napraviti?

Ema, meni su rekli da se petscan radi tek po završetku terapija. Zašto tebe šalju ranije? Zbog ciljane terapije?

Zazie, tko je napisao tu knjigu i gdje se može kupiti?
Ja sam bila na NLP metodi o kojoj se više može pročitati na thejourney.com i očistila svašta u sebi. Isplakala sam dušu, izbacila sav bijes i poslije se osjećala predivno danima.

Krenula sam na vježbe jer mi je ispala lopatica. Dobivam i struju i limfnu drenažu. Tamo sam najmlađa i imam glup osjećaj jer me žene uglavnom zbog godina žale. Sad sam tražila ranojutarnji termin da izbjegnem žalopojke. Malo sam se prepala kad sam vidjela sa kakvim rukama žene dolaze nekoliko godina nakon operacije. Nekima čak i amputiraju ruke jer su se zapustile. Nisam znala da je takva frka zbog limfa i da to više nikad neće biti niti približno isto. Ruka se mora koristiti ali tako da se ne napinje. Mora se redovno vježbati, ništa teško nositi, ići redovito na limfnu masažu, paziti da se ruka ne ozlijedi, poreže ili da se u nju ne daju cjepiva. Srećom pa je kod mene lijeva ruka u pitanju pa je sve daleko lakše.

d-moll
18.10.2006., 14:49
paaa... ja imam Hodgkinov limfom, koji je, u principu super izljeciv, i u najvecem dijelu slucajeva se rijese samo s par kemoterapija. nakon tih prvih kemoterapija sam bila u remisiji oko godinu dana, pa mi se ponovilo. tada sam imala autolognu transplantaciju kostane srzi, koja je isto trebala biti ucinkovita ali ipak nije... ovo je najrizicniji postupak valjda, pa se nije islo na to ranije, tocnije, stanje nikad nije bilo bas tragicno. samo eto, ponavljalo se, i to na razlicitim mjestima.
imam srecu da mi je brat kompatipilan pa ce valjda proci sve kako treba....

stravicno zvuci to s rukom, ali disciplina i volja... i ja, kao i uvijek, ne sumnjam da ce biti dobro.

(ok, sad vec vjerujem da ce me zbog optimizma strpati na psihijatriju :D )

emmanuella
18.10.2006., 21:38
Zita evo u kratko.
Mene su vec u bolnici prakticki otpisali,tumor se ne moze izvaditi jer je prevelik i na nezgodnom mjestu,kemoterapije ne djeluju...i tak
Sad ce me lijeciti jedan doktor privatno,a on prije pocetka terapije zahtjeva da napravim PETscan da bude sto posto siguran sta i kako mora lijeciti.

lana69
18.10.2006., 22:28
u nadi da će nekom biti od pomoći....
iz iskustva sa hočkinovim limfomom (nodularna skleroza) koji je nakon stotinu muka dijagnostifikovan prošle godine kod mog 38 godišnjeg supruga, želim vam prenijeti naše iskustvo.
Naime kod mm su se pojavile uvećane limfne žlijezde u desnoj preponi a kasnije su pronađeni i paketi u abdominalnom dijelu-oko aorte. Liječenje je započeto po ABVD protokolu u obliku 6 ciklusa hemo terapije, odnosno 12 hemo terapija koje su se sprovodile svakih 14 dana. Nakon završene hemo, uz kortikosteroide, uslijedila je zračna terapija u trajanju od 4 sedmice.
Liječenje i prve dvije hemo, započeo je u drugom gradu i imao je dušu ispustiti jer su mu prvu terapiju prekinuli na pola da bi ručao i nastavili nakon ručka!? Iako sam tehničke struke i tada bila laik za medicinu a za ovo oboljenje sam tada prvi put čula u životu, znala sam da su napravili grešku. Ni druga nije prošla mnogo bolje jer ga je neko od familije posavjetovao da prije terapije dooobro doručkuje, jer pobogu, ima da crkne od gladi do ručka.
Sve ostale je primao u našem gradu. S obzirom da sam, inače kao i svi vi, od dana izražene sumnje od strane ljekara, da je MOŽDA u pitanju hočkin, sve što sam mogla da pronađem na netu ja sam iščitala i napravila novi jelovnik za njega.
Da konkretno pređem na stvar:
Prije terapije nije doručkovao. Ponese sa sobom malo koštunjavog voća (badema, lješnika i brazilskih oraha) koje gricka nakon uzimanja krvi za analizu. u toku terapije pio je isključivo vodu u mjeri koliko mu je prijalo, ali nikada nije popio više od pola litra. nakon četvorosatnog "trovanja" nije bio u stanju da govori zbog "metalnog" ukusa u ustima. Po dolasku kući, spavao bi dva sata nakon čega bi počinjalo naše "čišćenje". Imali smo sreću u nesreći da je veći dio terapije primao u ljetnjim mjesecima kada je bilo svega u izobilju. Kada bi se probudio, počinjala bih sa torturom zvanom lubenica ili dinja, i to na kilograme. Nakon sat vremena počeo bi da "izbacuje" tečnost. U početku bi ona bila crvene boje (kao i prva flaša terapije) da bi nakon sat vremena bila potpuno providna. Kada bi pražnjenje splasnulo osjetio bi onu pravu zdravu glad. Pojeo bi supu od povrća (po dva tri tanjira), a za glavno jelo, povrće bareno na pari (izbor 5 boja: kukuruž, kopriva, šargarepa, blitva, karfiol i sl). Kada bi se malo odmorio, uzmemo naše blago za ručice i pravac šetnja. Kada bi se vratili, mješavina čajeva (može i tahebo), lagana večera, tuširanje, krevet i sjutra na posao.

Iako smo u remisiji već (tek) 9 mjeseci, borimo se; ako smo izgubili bitku, nećemo dozvoliti da izgubimo rat sa ovom, sami znate, opakom bolešću.

Ako mogu nešto da vam pomognem, tu sam!
Želim vam svako dobro i puno vjere u sebe same. Glavu gore :-)

Una67
19.10.2006., 03:49
Jucer nam je lijecnik rekao da ne vidi svrhu kemoterapiji jer.....Najmilija polako umire. Medjutim, prije definitivnog NE, cekamo jos par dana kako bi vidjeli rezultate radioterapije. Proslo je tek 2 tjedna od iste, a efekti se znaju pokazati i do 5-6 tjedana nakon.
Danas i sutra ne radim......zovemo okolo, trazimo 2nd opinion, alternativu,......

Pomolimo se.......

zazie1
19.10.2006., 07:43
Joj, Una, kako mi je žao... Traži drugo mišljenje, svakako, nisu ni doktori nepogrešivi, mene su već dvaput slali doma da umrem, a vidi me...Sve treba pokušati. Zapravo, to mi je rekao jedan liječnik - sve treba pokušati, jer nikad ne znaš koja će terapija upaliti kod kojeg pacijenta.
Mislim na vas, mile moje... Samo mi budite hrabre i ne dajte se crnim mislima. Isti liječnik ispričao mi je sljedeći primjer: djevojčica iz Hercegovine dovedena je u Zagreb s groznim tumorima. Doktori pogledaju nalaze, zgledaju se i kažu roditeljima da maloj nije ništa, neka se lijepo vrati doma, jede domaću hranu i dođe na kontrolu za šest mjeseci, računajući da male neće biti među živima ni za šest tjedana. Kad li, eto ti nje za šest mjeseci na kontrolu, a nigdje tumora. Čuda se ponekad i događaju. Želim ti barem jedno malo čudeso...:grli:

d-moll
19.10.2006., 08:02
una šaljem jako puno pozitivnih misli i energije i želim vam svu sreću koja postoji... :kiss:

lana, ja imam nodularnu sklerozu zadnje 4 godine, samo eto nisam baš imala sreće da sam u remisiji, al nakon ovog boravka to očekujem. a vi ste se kolektivno super organizirali i vjerujem da ce ta remisija ostati remisija sljedecih 5 godina, nakon kojih ce se smatrati izlijecen ;)

ja se sad vec dobro osjecam i samo cekam da me puste kuci :top:

Zita
19.10.2006., 15:23
Una, ne vjerujem ovo što čitam. Bacila si me u komu. Ako ste spremni za alternativu, poslati ću ti u pm broj žene koja je medij jednog Rusa i koja je izliječila Janeza Janšu. Ja ju nisam kontaktirala, čuvam to kao zadnjeg asa u rukavu.

d-moll, ići ćeš ti brzo kući, osjećam to.

bigblue2010
19.10.2006., 21:29
Pozdrav svima... mozda ce vam ovo biti zanimljivo

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/zanimljivosti/657155/index.do

Una67
19.10.2006., 23:10
Una, ne vjerujem ovo što čitam. Bacila si me u komu. Ako ste spremni za alternativu, poslati ću ti u pm broj žene koja je medij jednog Rusa i koja je izliječila Janeza Janšu. Ja ju nisam kontaktirala, čuvam to kao zadnjeg asa u rukavu.

Zita....imas PM.
Hvala.

baja
20.10.2006., 15:20
Danas i sutra ne radim......zovemo okolo, trazimo 2nd opinion, alternativu,......
Pomolimo se.......
una, pretpostavljam da ste sve probali, a opet ne mogu da te ne pitam; iz prijašnjih postova sam skužila da je Najmilija vrlo aktivno stvorenje. jeste li je probali uključiti u neke od terapeutsko-borilačkih vještina kao tai chi, lohan kung...? kinezi su vrlo jaki u terapeutici, a znam da ih je puno u australiji.
s vama sam u molitvi! :kiss:

lana69
20.10.2006., 22:53
u svim ovim postovima pronašla sam jedino Zitu koja je otvorena prema alternativnom načinu liječenja.
Zašto je ostavljati za posljednju šansu kada je organizam i njegov imuni sistem potpuno uništen, da mu apsolutno ništa ne može pomoći?
Prvobitna dijagnoza mog supruga bila anaplastični krupnoćelijski limfom T ćelijskog fenotipa. Grozno zvuči?Šta to znači? Znači da su mu maligne ćelije počele sa osvajanjem posljednjeg odbrambenog zida njegovog organizma i da mu je vrijeme preživljavanja od 13 do 36 mjeseci (sa ili bez terapije).
nakon potrage za drugim, trećim mišljenjem došli smo do hočkinovog limfoma-nodularne skleroze koja je za nas, poslije svega, bila obična prehlada. Kada je liječenje otpočelo i kada vidite onu ljekarsku rutinu (da ne kažem bezdušnost) dok pripremaju i daju te koktele, govore vam kako hemo terapija nije štetna, kako zračenje X zracima ne može izazvati sekundarni kancer, iako se ti zraci emituju eksplozijom nuklearne bombe, podvučete crtu i razmišljate šta vam je činiti.
iz neznanja, nedostatka hrabrosti i bezrezervnog povjerenja u savremenu medicinu i ljekare koji, bar koliko sam ja primijetila, tretiraju više posljedicu nego sam uzrok, počinjete da istražujete i saznajete fantastične stvari koje vas natjeraju da se alternativom , za početak, branite od kontraindikacija gore navedenih terapija, kako bi bar kokiko toliko očuvali imuni sistem, koji je u biti i najvažniji. Kako? Hranom. izbacujete SVE namirnice životinjskog porijekla. Izbacujete sve šećere i bijelo brašno. Pa i PET scan koji pominjete, prepoznaje maligne ćelije zahvaljujući radioaktivnom glukoznom rastvoru, jer maligne ćelije drugačije reaguju ("pecaju se") na šećere od zdravih ćelija. Ispijate litre vode i čajeva (npr. tahebo, žalfija, matičnjak, nana, kantarion, ma svaki je dobar), jedete proklijalu pšenicu, sve sjemenke, koštunjavo voće, sve žitarice, svo voće i povrće (koprive što više), svježe, bareno na pari, sokove od cvekle, šargarepe, pijete omega 3 ili još zdravije, čisto riblje ulje, jedete ražani hleb i po malo ribe.
Sve vam ovo pišem iz našeg iskustva. Moj suprug je od kortikosteroida dobio "mjesečev izgled", kosa mu nije potpuno opala već se mnogo prorijedila. kako je ranije puno pridavao svom izgledu, njega je to šokiralo. i tu smo pronašli rješenje. to malo kose (za koju mene nije bilo ni briga hoće li izrasti) sam mu farbala kolor šamponom i to u crvenoj boji (nije bilo druge) što je doprinjelo njegovom boljem psihičkom stanju kao i svakodnevni odlazak na posao pa makar i pola sata....
rezultat svega gore navedenog je bio da nikada nije bio gladan, sva hrana je bila neopterećujuća za stomak a kilaža je varirala u +-2 kila.
Raspisala sam se na dugo i naširoko. Hoću reći, ne odustajte i probajte sve u hodu. Od treće 3. hemo pa do 12., hemoglobin je sa 107 porastao na 153, bez obzira na tri virusne infekcije sa temperaturom do 40. Ljekari su bili u čudu.

I još nešto: Knjiga koja me je prosvijetlila i to čini i danas (od srca je preporučujem kako zdravim i onima koji to nijesu) je "Čišćenje organizma" od Genadija Petrovič Malahova. Da bih tokom liječenja supruga mogla da ga uvjerim u neke stvari, morala sam imati jake argumente što znači da sam puno toga morala provjeriti na sebi. par stvari koje sam probala po receptima ove knjige dali su nevjerovatne rezultate.
Zato, Zita, d-moll, Una 67, ne posustajte, ČUDA STVARAMO SAMO MI!

Una67
20.10.2006., 23:34
tu sam
koalica je u polu snu....ljubav moja mila

mi vec furamo sa alternativom.....nedavno dobili smjesu cajeva sa balkana
maticna mlijec.....

fizicke aktivnosti je netko spomenuo.....tesko jer je rak potisnuo jetru koja je sada uvecana.....nema metastaza ali je uvecana i bolna......tako da najmilija uglavnom lezi, malo sjedi.....ima masazu jednom tjedno

Najmilija je 15-godisnjakinja, mesozderka, mrzi povrce.....ovo je rat koji vodimo od rodjenja......voce moze u neogranicenim kolicinama, paradajz......jedino od povrca jede brokoli (zeleni karfiol)......voli sjemenke.....

e da
da vas pitam
imamo problema sa stolicom......pili smo cajeve.....ne pomazu bas.......sad pijemo laksativ iz ljekarne......ima netko jos neku ideju??......kompoti ne idu, mrzi ih!!

hvala sto ste tu!:kiss:

lana69
21.10.2006., 08:49
Una 67
Iglica iliti zinzula je odlična voćka za stolicu, kruška, suva kajsija, šljiva i smokva.
meso nebi trebala ni primirisati. Neka jede voća i voćnih sokova (napravi ih u sokovniku jer moraju biti bez vještačkog šećera i limunske kiseline koja se na proizvodima označava kao emulgator E330 za koji je dokazano da izaziva kancer) u neograničenim količinama. Brokoli joj obari na pari tek toliko da malo smekša i pomiješaj sa isto tako barenim kukuruzom šećercem. sa malo maslinova ulja-prste da poliže. Svari se vrlo brzo, ukusno je i sito.
To što je jetra u takvom stanju vrlo brzo se oporavlja sokom od šargarepe i , cvekle. mora nešto i na silu. put ka ozdravljenju nije na čokoladi. ako cveklu ne voli, pomiješaj je sa sokom od jabuke. neka popije makar 3 dl dnevno soka od cvekle na prazan stomak.

puno sreće vam želim

marta 76
21.10.2006., 13:53
una, imaš pm.

Zita
21.10.2006., 15:18
Lana, ako imaš koji recept za ukusne i hranjive ručkove, pošalji. Ja nisam još uvijek na čisto sa sobom glede prehrane. Nisam sklona potpuno izbacivati meso, to mi je preradikalno, posebno odjednom. No, slažem se da treba jesti što više povrća, žitarica i voća (mada sa njime isto ne treba pretjerivati).
Meni alternativu ne čini samo prehrana (ustvari nju niti ne bih nazvala alternativom), već i različite duhovne tehnike kojima pomažemo svojoj psihi, kojima tražimo odgovore na mnoga pitanja, kojima izvlačimo iz sebe hrpu zakopanih emocija. Tehnike kojima se punimo energijom.
Alternativu mi čine i fitoaromaterapija i homeopatija u koju bezrezervno vjerujem.
Alternativa su mi i različite druge tehnike o kojima sada ne bih pisala, a i vjera u nešto što nas drži.
Ja sam oduvijek otvorena prema alternativi, sada više nego ikada i u ovim vremenima je uz vjeru, obitelj i prijatelje kojima sam okružena jedan veliki generator koji me pokreće.

Una67
21.10.2006., 20:53
Lana, ako imaš koji recept za ukusne i hranjive ručkove, pošalji.

Da, i ja bih bila zainteresirana za iste. :top:

Cats
21.10.2006., 21:38
Cure drage,

Možda će vam ovaj (http://www.forum.hr/showthread.php?t=143122) topic dati kakvu ideju. Otvorila sam ga tražeći pomoć za tatu, koji je bolovao od raka želuca.

A i sigurna sam da bi vam, ako otvorite topic na Gastronomiji, ili "dignete" ovaj, ljudi tamo rado pomogli - puni su dobre volje i maštovitih savjeta. :)

lana69
22.10.2006., 21:24
zita, iako nijesam navela, smatram alternativom sve što nije zvanična medicina a naročito sve ono što si navela u svom posljednjem pasusu.
evo danasnjeg rucka:

supa od junećeg ili goveđeg mesa (zrelo meso)
glavica karfiola
5-6 srednjih šargarepa
1 paškanat
2 korjena peršuna
1 kolut (debljine prsta) celera
morska so
maslinovo ulje
malo limuna i pršunovog lista
u expres loncu skuvati meso i kad je gotovo, presuti u emajliranu šerpu. svo povrće isjeckati na kolutiće, kockice ili štapiće. karfiol razdvojiti u cvjetiće. svo povrće posložiti u cjediljci ili šerpici sa izbušenim dnom kako bi se kuvalo na pari od supice. kada je povrće 2/3 bareno, pustiti supu da se malo prohladi i povrće spustiti u supu. začiniti sa malo maslinovog ulja, morskom solju, peršunovim listom i malo limuna. supe sve spremam bez tjestenine jer bude puno povrća da bi bila višak. (ona koja se kod nas može kupti je isključivo od bijelog brašna a to izbjegavamo)
glavno jelo je danas bila pastrmka ali se na ovaj način može spremiti bilo koja riba. samo malo mašte i jelo je tu.
marinirala sam ribu u malo suncokretovog(nerafiniranog) ulja, malo morske soli bijelog luka i dosta limunovog soka. foliju oblikujem prema pizza grilu, u kojem inače sve spremam, posložim ribu sa svim sokovima, dvije šargarepe i jednu papriku isjeckam u štapiće i kolutiće, prekrijem folijom i okrenem termostat na 15 min. za to vrijeme bari se krompir, i kad je pri kraku,na njegovoj pari, barim kukuruz šećerac.
a seviram ovako:
na dnu plitkog tanjira rasporedim manju glavicu crnog luka (onog crvenog, sočnog) isjeckanog na kolutove. pospem malo peršunovog lista pa ribu sa povrćem u sredini i prelijem onim divnim toćem koji je pustila riba i povrće. u krug rasporedim kukuruz, a po obodu tanjira, bareni neslani krompir. sve to još jednom zalijem sa malo maslinovog ulja i limuna i začinim bosiljkom.
bilo je da sva čula uživaju.
meso i hljeb nijesmo jeli jer ih se niko nije ni sjetio.

ostalo vam šaljem na pp

Cats, ideja ti je odlična!

d-moll
23.10.2006., 08:53
Čekam da mi izvade centralni venski kateter, i da mi daju otpusnicu :cerek:

prva etapa gotova... sad onaj proces doma...

što se prehrane tiče moram se sad potpuno posvetiti tome,
jer ne smijem jesti hranu s glutenom.. uf a već mi se svašta jede!
još kad vidim ove lanine recepte... :s

Da, pisala sam u prethodnim postovima da bi se udebljala na kemoterapijama,
ali evo, sad, u ovih mjesec dana izgubila sam 10ak kila...

idem kućiii :top:

baja
23.10.2006., 09:30
cats, super link i za mene koja nisam alergična, nemam zdravstvenih problema....
za sve koje ste zainteresirane mogu tu i tamo staviti koji recept, kuhinja mi je bazirana uglavnom na povrću;

1. na pari (ili umalo, malo vode)skuhaj mrkvu narezanu na deblje kolutiće, cvjetaču u komadićima, brokulu u komadićima. ja volim da je to malo kuhano, odnosno da se zadrži onaj slatkasti okus povrća, pa kuham svega 15-ak min.
to izmješam s prethodno skuhanim makaronima (ili bilo koja veća tjestenina, integralna). dodam nasjeckani češnjak, sitno sjeckana suha smokva, majčina dušica, maslinovo ulje, sok od limuna, malo lanenih, sezamovih ili suncokretovih sjemenki - i eto tzv. salate koju možeš imati dva dana u frižideru, nije bitno jel se jede hladno ili toplo.

2. humus; kuhani (ili onaj iz konzerve ako baš mora) grah smiksaj s dvije žlice tahinija (pašteta od sezama), žlicom maslinova ulja, dva rebra češnjaka, limunov sok, malo papra i soli - i eto paštete za nekoliko dana, samo pripremi krekere

za one koje žele i kakve aktivnosti (na putu do ozdravljenja) povirite www.anan-do.com , tu možete naći informacije o treniranju terapeutsko-borilačkih vještina

Zita
23.10.2006., 13:08
d-moll :top: suppperrrrrrrrrr
Baja, Lana i Cats, super za recepte i linkove. Moram sve isprintati i proučiti, teško mi je ovako sa ekrana.
Danas me bole limfe na vratu, valjda od prehlade.
Više se i umaram nego inače. Vjerojatno su mi leukociti loši.

baja
25.10.2006., 09:14
vjerojatno znate al' ja ću svejedno napomenuti, skrenuti pažnju na pripravke za podizanje imuniteta; spirulina (alge), zelena magma, echinacea....
sirutka čaj od koprive čiste jetru...

Cats
25.10.2006., 09:23
Evo, Una67 je otvorila novi topic (http://forum.hr/showthread.php?t=169315) na Gastronomiji. Možda nađete kakvu ideju ili bar ogladnite čitajući. ;)

Svako dobro vam želim. :grli:

d-moll
25.10.2006., 10:45
vjerojatno znate al' ja ću svejedno napomenuti, skrenuti pažnju na pripravke za podizanje imuniteta; spirulina (alge), zelena magma, echinacea....
sirutka čaj od koprive čiste jetru...

al ja nisam sigurna kako ti pripravci utjecu na lijekove koje uzimam, pa me sve to jako zbunjuje...
izvjesno vrijeme cu biti na imunosupresivima, da ne bi doslo do odbacivanja srzi,
tako da mi se nekako ne cini pametnom idejom podizati imunitet necim drugim :confused:

@Purger@
26.10.2006., 18:17
Čitajući ove postove, pogotovo postove Une67, ostao sam šokiran i deprimiran. Ne mogu vjerovati da se takvo nešto dešava, teško mi je i pomisliti na to da se netko suočava sa gubitkom djeteta kojem na bilo koji način pokušava pomoći. Svima vam držim fige.

Sretno, ne dajte se!

moorhen
26.10.2006., 19:35
Ne bih sad cetao sve vase postove jer me podsjecaju na maminu kemoterapiju koju je primala prije 5-6 godina. Samo da kazem da joj je nakon prve bila strasna muka da je pozelila umrit. Primala je najjace koktele i trebalo joj je nesto sto ce joj olaksat muku. Pocela je uzimat ZOFRAN i puno joj je lakse bilo. Ne znam koliko kosta niti kako se uzima vec mi je samo ostalo ime lijeka u pamcenju i do danas ga zna spomenuti da je spasio.

zazie1
29.10.2006., 06:20
Djevojke, eto mene iz bolnice. Bilo je grozno. Ne moram ni reći da sam ušla malo bolesna, a izašla da bolesnija ne mogu bit. Trebala su mi dva dana da se riješim ogromne temperature i užasnog kašlja. A zapravo su ustanovili da mi nije ništa - ali čim me pipne doktor, ja sam odmah gotova. Časna riječ, nikad više u bolnicu; radije ću krepati.
Vidim da ste na imunitetu; d-moll, ti ne smiješ dizat imunitet ni sa čim. I moja frendica u istoj situaciji nije smjela uzimati ništa od sredstava za to. Osobno preporučujem Noni sok, njega već i doktori preporučuju kao pomoćno sredstvo uz kemoterapiju, ima znanstveno provjerene podatke.
Una, drži se...Mislila sam u bolnici na sve vas, kako ste, što ima novoga...

d-moll
29.10.2006., 10:14
tako sam i mislila zazie...

nadam se da će to tvoje stanje prolazi kad si kući ;)

ja otkad sam se vratila kući samo sam malkice
živčanija nego prije :D :cerek:
al vole me ovi doma, pa trpe :D

a Noni sam pila od siječnja 2005. do ovog rujna,
uz jednu pauzu od mjesec dana,
i jedina prehlada u tom periodu mi je bila u tom
mjesecu pauze, sad, slučajno ili ne, ne znam....

Zita
30.10.2006., 05:15
Zazie, žao mi je što si bila u bolnici, ali super da ti nije ništa.I ja kašljem već danima, ali nemam temperaturu.
Što se nonija tiče, meni je fitoaromaterapeut rekao da noni ima mnoga blagotvorna svojstva, ali i mnoga "otrovna" pa ga ne bi preporučio piti dulje od mjesec dana bez pauze. Isto se navodno ne preporuča piti za vrijeme kema jer dodatno opterećuje jetru. I ja ga isto pijem, no kad popijem ovu bocu, neću ga više naručivati.

D-moll, nemoj biti živčana, to ti sigurno ne pomaže. Mada, to je skroz normalno po povratku kući. Naši najdraži nas jednako živciraju koliko i vole.

Ja sam ovaj vikend bila na seminaru duhovne obnove. Otišla sam ko nevjerni Toma, vratila sam se smirenija. Preporučam.

zazie1
30.10.2006., 17:09
I ja sam živčana. Temperatura se vratila, a ni kašalj nije puno bolje. Svaki put kad odem u tu prokletu bolnicu pokupim neku infekciju i bude mi još gore. Sad mi ovo ležanje i kašljanja i temperature opasno idu na nerve. Počinjem zbilja vjerovati da od tih doktora nema koristi. :mad:

Zita
31.10.2006., 13:56
Ma, ima, samo smo mi nervozni što smo bolesni pa su nam svi krivi.
Ja isto još uvijek kašljem, a i poprilično sam umorna. Trombociti su mi isto u komi jer nikako zaustaviti krvarenja kod porezotina, a i madeži mi se otvaraju i krvare.
U petak bih trebala dobiti treću terapiju.
Pripremam se i za tv emisiju u kojoj bih trebala govoriti o herceptinu i svojoj bolesti. Ako sve bude ok, biti će emitirana 14.11.
Šaljem i dopise na firme za doniranjem, tj. kupovinom lijeka. Za sada nemam pozitivni feedback, no ne odustajem. Ne znam kako drugačije da sakupim lovu za godišnji iznos liječenja.

d-moll
31.10.2006., 17:23
Drzim ti fige da uspijes u svemu tome!!!! :kiss:

zazie1
01.11.2006., 19:12
Zita, držim fige, ali nekako sam skeptična, nisu naši ljudi skloni davanju love u dobrotvorne svrhe...:( Daj Bože da me demantiraju. Isuse, kako mrzim ovo doba godine... Mračno, hladno i gadno.... Ajmo, cure, gdje su dobre vijesti?

Zita
02.11.2006., 09:24
Meni isto nije drago ovo vrijeme, posebno jučerašnji dan. Bacio me u depru.
Kaj se doniranja tiče, bojim se da imate pravo, no ako ne pokušam neću niti znati. Možda me netko iznenadi.
Počele su mi se razrjeđivati trepavice i obrve. Dolazi mi da vrištim zbog toga i da se sakrijem u najmanju mišju rupu. Gubitak kose je piece of cake prema ovom.
Kako se vaši nose sa vašom bolesti? Ispunjavaju li vaša iščekivanja, razočaravaju vas, čine vas ravnodušnima, živciraju, čine tužnima, sretnima,....? Mene drže djeca, posebno mlađe, koje ništa ne kuži. Mm misli da će mi pomoći tako da mi se miče s puta. Prijateljice su mi isto veliki stup kada posrnem. Njima mogu reći ono što me duboko muči. Roditelje izbjegavam jer znam da im je preteško ionako.

zazie1
02.11.2006., 16:28
Meni je najviše pomogla mama - da nije bilo nje, ne bih preživjela. I sad je uz mene, uvijek tu kad je trebam. Zapravo, cijela obitelj mi je nevjerojatna podrška, kad god ih trebam dođu. Uvijek se pitam bih li ja bila takva da je netko od njih u pitanju.

d-moll
02.11.2006., 21:45
zazie evo nesto dobrih...
za sad sitno, aaali, popravljam se :) digli su mi se i leukociti i trombociti pristojno.
krvni nalazi su sasvim uredni, za dva tjedna imam malo detaljniju kontrolu i PET za jedno mjesec dana....

E da, sto se PETa tice, moj lijecnik mi pokusava dogovoriti na Rebru,
a ako ne budem mogla, moram ici ili u Graz ili Bec, Klagenfurt je ispao iz igre.
A jos mi nisu refundirali prosli pregled u Klagenfurtu, i ne znam da li ce.

Sto se tice obitelji, ja zivim s roditeljima i dva brata, tesko im je, naravno,
ali mi to rjesavamo smijehom i humorom, najcesce crnim, to je neki Nas Nacin :)

:kiss: vam!

Una67
04.11.2006., 06:17
Mi smo sve podredili Najmilijoj. Dnevna soba u prizemlju je razmjestena tako da akomodira njezine potrebe. Njen 16-godisnji brat, po vlastitom izboru, podesava svoje zelje, nakon sto se pobrinemo o Najmiljoj. Jako puno razumjevanja za jednog teenagera.
Zivimo nekako na rubu, na iglama. Tek smo danas poceli sa oralnom kemoterapijom.
Primjetih da mi pomaze molitva, meditacija, razgovor.
Najmilija kaze da joj pomaze tatina snaga.
Sin kaze da se osjeca sigurno jer se obitelj (bliza i dalja) skupila zajedno i svi trazimo nacine da pomognemo Najmiljoj.
Stari kaze da mu pogled njegove Najmilije ulijeva snagu.
Bog je uz nas!

zazie1
04.11.2006., 08:49
Nema ništa bez obitelji... Baš sam jutros razmišljala kako su zapravo liječnici slaba potpora. Odnos pacijent-liječnik je kod nas uglavnom nova trauma, sve ovisi o tome kakav je čovjek taj doktor ili ta doktorica. Često imam dojam da se moji doktori čude što još nisam umrla i samo čekaju da se to dogodi... Pitam se, imaju li oni na faksu nekakav predmet koji bi bio vezan uz "bedside manners" ili tako nešto. Uvijek se iz bolnice vratim deprimirana, nikad ohrabrena...Kakva su vaša iskustva?

Una67
04.11.2006., 11:28
Nema ništa bez obitelji... Baš sam jutros razmišljala kako su zapravo liječnici slaba potpora. Odnos pacijent-liječnik je kod nas uglavnom nova trauma, sve ovisi o tome kakav je čovjek taj doktor ili ta doktorica. Često imam dojam da se moji doktori čude što još nisam umrla i samo čekaju da se to dogodi... Pitam se, imaju li oni na faksu nekakav predmet koji bi bio vezan uz "bedside manners" ili tako nešto. Uvijek se iz bolnice vratim deprimirana, nikad ohrabrena...Kakva su vaša iskustva?

Zapravo ne znam sto bih ti na to rekla.
Prije nekoliko tjedana otvoreno nam je rekao da nam Najmilija umire. Doslovno tim rijecima. Tonom koji pokazuje da je dignuo ruke od svega.
Prekjucer, kad je uvidio koga smo sve kontaktirali u Australiji i po svijetu, kaze mi da kad smo vec tako uporni, da bude nam dao imena dva strucnjaka u Au do kojih jos nismo dosli, jer su vrlo priznati u istrazivackom radu u svijetu, po pitanju tumora koji Najmilija ima.
Pa mislim, mogla sam mu oci iskopati.
I jos mi je dao svoju email adresu da kad radim istrazivanja, ne moram cekati radni dan da mu se javim, nego da mu mogu poslati email i tako da ostanemo u kontaktu.

Obzirom koliko moramo optrcavati da se pocne napokon nekaj desavati po pitanju terapije, ne skidajuci sa uma da je zapravo stanje Najmilije jako jako ozbiljno i opasno, ipak bi se covjek ponadao da bi im malo vise stalo do ljudskog zivota i da bi pokusali apsolutno sve osobito u ovoj situaciji di se vise nema kaj izgubiti.

Inace, kaj se njege tice, ono, sestre, pomocno osoblje, kucna posjeta, financijska pomoc, ..... zaista nemam rijeci, do sada.

Donata
04.11.2006., 17:00

Zazie, otvaras mi ranu koja jos uvijek boli i ne samo da boli, vec svaki put kada se prisjetim ispunim se tolikim bijesom, da to jednostavno nije za opisati. Jedan poznati zagrebacki radiolog-onkolog na Rebru je takva nula od covjeka, da mu ne bih povjerila niti napustene macke da lijeci, ljudima uopce ne bi smio prici. Gadim se i sama sebe jer nisam bila dovoljno hrabra u ono vrijeme prijaviti njegovo neljudsko i bezobrazno ponasanje.Nemojte misliti da se radilo o mojoj povecanoj osjetljivosti, taj covjek je bio bezobrazan do bola, a interes koji je pokazao za lijecenje moje mame je bio nepostojeci.
Za razliku od njega, imala sam pozitivno iskustvo s obiteljskim lijecnikom, kao i s lijecnicima na rijeckoj onkologiji, cak i s nekim lijecnicima koje sam telefonski kontaktirala.
Diploma nikome od lijecnika ne garantira i humanost, ali ako nemaju strpljenja i humanosti za bolesne ljude, onda trebaju mijenjati struku. A ako inzistiraju i dalje na takav nacin tretirati pacijente, onda se ja iskreno nadam da ce jednoga dana u bolesti dobiti jednaki tretman koji su drugima davali. To bi bilo jedino pravedno.

d-moll
04.11.2006., 21:39
Zao mi je sto imate takva iskustva :(

Moja su sasvim drugačija, od šefa odjela, preko SVIH liječnika,
sestara, do spremačica, svi su prema meni bili divni...
Sve ove godine...

Zita
05.11.2006., 20:23
I moja iskustva sa liječnicima su pozitivna. I kao i kod d-moll, ne samo sa liječnicima, već sa ukupnim bolničkim osobljem.
Sram me pisati, posebno nakon Uninih postova, ali jako sam u down fazi. Poželim da me nema da ne moram sve ovo prolaziti. Znam da moram dalje, znam da imam zbog koga živjeti, znam da bogohulim kad poželim da me nema, ali trenutno nemam volje ići dalje.

Una67
05.11.2006., 20:49
Jutros sam se probudila u suzama.
Pa dobro kaj se desava?! Zakaj Najmilija?? Zakaj itko??
Tako je valjda nastala poslovica da se lose stvari desavaju dobrim ljudima.

A ona, zabica moja slatka mala, nemre papati pa je rekla nek joj radim juhicu ali samo onu vodicu iz juhice, jer nemre gutati. Kaze, jedva ceka da se vrne natrag u skolu jer ima toliko puno posla. Danas joj dolaze dvije frendice iz skole malo na trac partiju.

Ovo je nocna mora i normalan zivot mi se cini toliko jako daleko kao da ga nikada vise necu stici zivjeti.

Zita
06.11.2006., 10:14
Una, ne znam što da ti kažem i zato ti šaljem veliki zagrljaj ohrabrenja.

baja
06.11.2006., 10:30
Pripremam se i za tv emisiju u kojoj bih trebala govoriti o herceptinu i svojoj bolesti. Ako sve bude ok, biti će emitirana 14.11.
zita, najavi nam ovo, molim te. koja emisija?

zazie1
08.11.2006., 09:39
Joj, cure, ne treba nam biti neugodno kad kukamo, svakome je njegov pakao najgori, uza sve razumijevanje drugih. Ja ne mogu reći da mislim kako me liječnici nisu adekvatno liječili, samo mislim da su strahovito orijentirani na prosjeke, od tipa pacijenta do stope smrtnosti i tako dalje, a premalo se bave onime što bi u medicini trebalo biti iscjeliteljstvo. Ima i liječnika raznih, stidljivih, nekomunikativnih, ne baš toplih ljudi koji ti, kad se požališ, kažu: "Da vi ne možete sami do zahoda, ovo vam uopće ne bi bio problem" i takve bezvezarije. Zbilja mi se čini da se ta elementarna sućut prema pojedincu ipak može naučiti, odnosno barem odglumiti naučeno.
Una, drži se, it ain't over till the fat lady sings...:) Šaljem puno pusa tebi i Najmilijoj. Inače, jučer sam bila na CT-u toraksa i abdomena - u zadnjih šest mjeseci nije bilo promjena...:) Eto. još sam živa, što svima vama od srca želim. Možda zvuči blesavo, ali bolesni znaju o čemu govorim. :grli: Da, Zita, fakat, kad je emisija?

Zita
08.11.2006., 10:43
Super za nepromijenjeni CT. Meni unaprijed muka od svih pretraga koje me očekuju. Nešto kašljucam i iz predostrožnosti moram na rendgen pluća. Ne moram reći koji film svakodnevno čistim iz glave. Kažu da naše misli oblikuju i naš život pa se trudim misliti pozitivno.

Emisija se snima 14.11., a onda ću valjda saznati i termin pa vam javim. Nadam se da mi do tada neće ispasti obrve. Gore mi je zbog njih nego što mi je bilo zbog kose.

Una67
08.11.2006., 10:57
mislim da su strahovito orijentirani na prosjeke, od tipa pacijenta do stope smrtnosti i tako dalje, a premalo se bave onime što bi u medicini trebalo biti iscjeliteljstvo.

E upravo to!!!!

Kazem specijalisti od Najmilije da taj i taj decko u NY je dobio 2004. godine samo dva mjeseca zivota u djecjoj bolnici u Melbourne, a on se i dan danas lijeci u NY, a Dr meni veli: "Pa ne mozes njega usporedjivati sa Najmilijom!! Njegova bolest je NEIZLJECIVA."

A ja .... ono......pa meni si rekao prije par tjedana da mi dijete umire??????
Mislim, tko je ovdje blesav!!!!

Upravo to, drze se statistika ko pijan plota umjesto da se skoncentriraju na pojedinca i udare svim snagama.

Rekla sam mu da je dobro da nije zivio u doba otkrivanja penicilina jer, sa takvim njegovim rezoniranjem, jos uvijek bi zivjeli u mracnom dobu, sto se medicine tice.

d-moll
08.11.2006., 21:07
Nadam se da mi do tada neće ispasti obrve. Gore mi je zbog njih nego što mi je bilo zbog kose.

Max Factor eyebrow pencil ;) ja sam se ispraksirala...
Sada mi nisu sasvim otpale, imam ih taman toliko da znam gdje su nekad bile :)

sretno na snimanju!

zazie1
10.11.2006., 06:59
Meni je sve otpalo, i kosa, i obrve i trepavice....:) Baš sam bila kao vanzemaljac. Ali kakve su mi trepavice poslije narasle! Gušće nego prije, a bome i metar dugačke, još im se i danas čudim...:) Kako mi podnosite ove promjene vremena? Ja sam, bome, sretna što je toplo. Jučer sam išla na posao (putem pokupila vitaminsku injekciju) i bilo mi je super. Ne dam se više krevetu, dosta je bilo. Samo da mi je nekako pojačati apetit...Ima li ideja?

Zita
10.11.2006., 17:31
Zazie, mislim da će ti se apetit pojačati sam po sebi sada kada si se ponovno aktivirala i počela sa vitaminskim injekcijama.Posao digne adrenalin, a šetnja apetit.
Meni je vrijeme super. Žao mi je što ne mogu više van na zrak jer mi malena ima kozice.
Ništa ne stižem ovih dana. Na poslu je ludnica, usput sam angažirana na prikupljanju sredstava, imam svakodnevne fiziterapije, obilazim liječnike, pišem dopise hzzo, čitam literaturu oko liječenja. Usto me muči nesanica pa izgledam ko avet. Jedina dobra stvar je da sam toliko izmorena da ne nemam vremena razmišljati, no loše je što sam zbog nedostatka vremena i previše obveza u konstatnom stresu.

zazie1
11.11.2006., 08:07
Žao mi je što ne spavaš. nesanica je živi užas. Ja sam uvijek sretna kad prespavam noć u komadu, bez znojenja ili bolova. Samo pazi da te to ne načme još više, znam da želiš sve obaviti, ali možda mala selekcija ipak ne bi škodila. Ne znam što ću s tim apetitom. Zapravo jesam gladna, ali kad trebam nešto pojesti, hrana mi se većinom gadi i niš mi se ne jede. To nije dobro, moram skupiti snagu za dalje.

d-moll
11.11.2006., 11:15
Zapravo jesam gladna, ali kad trebam nešto pojesti, hrana mi se većinom gadi i niš mi se ne jede.

Ah, isto ovako i kod mene. Jedino što mogu jesti je voće. Sjednem ručati s ostatkom obitelj i kao super, sad ćemo mi jesti, i čim mi stave hranu na tanjur, ne mogu, jednostavno ne ide...

Super što je vrijeme konačno "očistilo" jer sam zadnja dva dana provela u krevetu s glavoboljom :rolleyes:

:kiss: vam!
Drzite se!

Ivanicapeca
11.11.2006., 12:57
Mama ima tumor na mozgu i kemoterapiju je izdržala do samog kraja bez ikakvih nuspojava sa Nativnim propolisom (ići na www.hedera.hr ). Čak joj ni jednom krvna slika nije pala ispod normale. Morala je piti 3x5 kapsula dnevno. Još i danas pije, čine joj dobro.

Zita
11.11.2006., 19:21
Cure, pokušajte se natjerati jesti. Znam da je to lako reći, ali stvarno morate. Ako već ne ide, možda da uzmete u apoteci neke energetske napitke. Ja sam za vrijeme prve kemo pila nešto kao čokoladno mlijeko koje je imalo sve sastojke koje mora imati jedan kompletni obrok. Nije bilo bljakavo, a zadovoljilo je potrebe organizma.

Ivanicapeca, zanimljiv link, hvala. Ja već toliko toga stavljam u sebe da mi se više ništa ne da probati, no ovo zvuči zgodno, ako ništa drugo zbog proljetne alergije.
Neki dan mi je mama dala tibetansku gljivu. Na nju se stavlja mlijeko i to se kiseli 24 sata i pije 20 dana. Gledam ja gljivu, gleda ona mene, ali stvarno više ništa ne mogu ubacivati u svoj organizmić.

Prošlo je već 10 dana od kema, a meni još uvijek u ustima onaj metalni okus i sve mi grozomorno smrdi.

Una, ima li kod tebe kakvih novosti? Kako je Najmilija?

zazie1
12.11.2006., 07:10
Ja sam koma, od četvrtka imam grozne bolove. To je uvijek tako kad na duže vrijeme prekinem s injekcijama, onda me prve blokade poslije pauze luđački bole. A ta ambulanta, na žalost, radi samo dvaput tjedno...Mislim da ću iz kože iskočiti. Una, gdje si nam ti?

Una67
13.11.2006., 04:05
Upravo se upisah na RiD.
Nist' novo za javiti. Dr jos uvijek misli da izvodimo bijesne gliste jer, kako on kaze, Najmilija umire.
Jede me cinjenica da moram nekoga uvjeravati i moliti da mi je dijete vrijedno borbe i spremno na borbu.
Neka nam je Gospod na pomoci.

baja
13.11.2006., 10:29
o, una, pratim te i ovdje i na RiD... nemaš pojma koliko mislim na tebe, na vas... ono; radim nešto doma pa mi padne na pamet "koliko je sati u australiji", "jel' Najmilija našla put k ozdravljenju".... ima li ona volje priključit nam se ovdje na forumu? da vidi koliko joj je dobrih vibracija upućeno? kako da ti pomognemo? :(

Zita
13.11.2006., 10:56
Danas sam imala snimanje za Život uživo.Prilog ide sutra ili najksanije prekosutra. Početak emisije je u 16.35, no ne znam u kojem dijelu emisije će biti moj prilog.
Sutra imam snimanje za emisiju Sasvim obični ljudi pa vam javim kada će biti i taj prilog.
Držite fige da se snimanjem postigne cilj, a to je da mi hzzo odobri troškove liječenja.
Una, drži se. Ja vjerujem da će se Najmilija izvući jer ima oko sebe hrpu ljudi koji je vole i vibraju za nju.

baja
13.11.2006., 11:11
zita,snimit ću si život uživo...
najavi i ovu drugu emisiju :)
aktivna si i to mi je baš :top:

d-moll
14.11.2006., 16:13
Zita, svaka čast!
Jako ti drzim fige da ti zdravstveno odobri lijek...
Njihova pravna sluzba zna ponekad biti spora...
Meni je tek neki dan stiglo rješenje za PET, koje sam tražila početkom kolovoza.
Al kod tebe se ipak radi o lijekovima, i mislim da bi MORALI sve to skupa ubrzati...

I znaš, super izgledaš!!!! I ne, ne kažem to tek tako,
jer samo mi neki znamo kako se loše može izgledati...
Prekrasne ste i ti i tvoji Andjeli!

P.S. Javi i za onu drugu emisiju ;)

Zita
14.11.2006., 17:46
d-moll, hvala puno. Iduća emisija je 13.12. i zove se Svi obični ljudi. Danas je bilo snimanje i osim mene kao predstavnika pacijenata bili su i ljudi iz struke. Mislim da je ta emisija stvarno dobra jer se bavi konkretno karcinomom dojke.
Od mog lijeka preko fonda ništa jer nije na listi, a ovi to nisu htjeli reći, no barem sam pokušala, ako ništa drugo.
Sutra je i članak u Jutarnjem zbog kojeg me malo sram jer je senzacionalistički, no kaj je, tu je.

zazie1
15.11.2006., 00:19
O, cure moje... hodam po stanu, bolovi me razdiru, analgetici ne djeluju...ubila bih se da ne mislim na vas i vašu hrabrost. Kako se nosite s tim kad vam tijelo podivlja i nema mu pomoći? Ludim, ludim i ludim....

Una67
15.11.2006., 00:44
O, cure moje... hodam po stanu, bolovi me razdiru, analgetici ne djeluju...ubila bih se da ne mislim na vas i vašu hrabrost. Kako se nosite s tim kad vam tijelo podivlja i nema mu pomoći? Ludim, ludim i ludim....

Mila moja,
dusa mi puca kad gledam moju Najmiliju i kad cujem kako jauce od bolova. Kad procitam vase postove, mislim da znam kroz sto prolazite.
Kaze Najmilija: "ne znas mama kako nam je, ti znas iz ugla roditelja, ali da samo znas kako je ovo sve skupa grozno..."

Dodje mi da urlam, lupam glavom u zid.......ovo je prvi put u zivotu da ne mogu zastiti moje dijete i to me razdire. Njeni bolovi su mi totalno nepodnosljivi.

Ne znam sto da ti kazem osim "drzi se!"
Jednom mi je netko tekao da nam dobri Bog daje samo ono sto mozemo izdrzati. :kiss: :kiss:

zazie1
15.11.2006., 09:11
Hvala ti na podršci, dušo. Čitam tebe i uvijek mislim na svoju mamu...i njoj je jučer bilo grozno, na kraju smo otišli na hitnu, tamo su mi dali injekciju i onda mi je bilo lakše. Srećom, ti dani nisu česti. Držite se ti i Najmilija, samo se držite, čuda se događaju i ja u to vjerujem....:grli:

Zita
15.11.2006., 09:22
Moje mlađe dijete je imalo jednu groznu dijagnozu i ja sam zbog toga skoro prolupala. Ovo što mi se sada dešava je ništa u odnosu na ono što sam tada proživljavala, tako da te Una potpuno razumijem.
Ti moraš biti njena snaga i njeno svjetlo, moraš naći snage za nju. No, nemoj zaboraviti niti sebe, moraš si naći ispušni ventil i moraš se na neki način puniti energijom, jer ćeš se inače razboliti. Pola sata dnevno što nećeš biti sa njome, a koristiti ćeš sa sebe njoj neće faliti, a tebi će puno značiti.

Zazie, drži se. Jesi li pokušala autogeni trening ili pozitivne afirmacije? Možda neka masaža, kupka u toploj vodi, injekcije? Nemam pojma, ali tako bih ti htjela pomoći.

Ja i dalje imam nesanice, no danas sam saznala za tablete Melatonina od Kala koje prirodno uvode u san i ne stvaraju ovisnost. Pokušati ću sa time, jer je ovo grozno, totalno bauljam po svijetu.

amika23
15.11.2006., 09:25
Molim da mi se javi netko s iskustvom raka dojke s kim bih mogla popričati, razmijeniti iskustva...

Ivanicapeca
15.11.2006., 10:21
Drage moje cure, i vi bubine i vi koje imate bubine u svojoj blizini.
Moja mama je jako loše. Taman kad čovjek pomisli kako lošije ne može biti, sutra se probudim i desi se lošije. Ne znam dali joj je tumor uznapredovao i nastavio se širiti po mozgu ili su ti prokleti deksići krivi za to mlohavo i nepomično 70 kg teško tijelo. Puca mi kralježnica od bolova, jer ja imam 158cm i 55 kg i treba to dići, oprati, nasaditi na princezu, treba skrivati nemoć i suze pred njom, a znaš kako ona zna, zna majka svoje dijete. Uspjela sam dobiti volontere u Hospiciju da mi dolaze po 2-3 sata dnevno. Puno mi to znači, jer ona je puna masnica od navlačenja. Hvala Bogu, bar nema nikakvih bolova u glavi.
Ono što sam se naučila kroz ovih 1,5 godinu borbe s njenom bolešću je uzdati se u Božju providnost. Bilo je toliko bezizlaznih situacija u kojoj sam se borila protiv sebe, svoje nemoći jer više ne znam kako da joj pomognem, svoje psihe, depresije i tek onda kad sam sebe dovela do ruba iznemoglosti i kad sam rekla "Bože čini što ti je volja, ja više ne mogu", stvari su se popravile ili se našlo bar neko rješenje.
Mama je bila 2 puta na rubu smrti, zvala sam svećenika da joj da bolesničku pomast, bila je bez svijesti. Rekli su nam, pitanje je trena...a ona se bila oporavila. Tko zna, možda sad opet stane na svoje noge.
Znam da u medicini 1+1 nikad nije 2, čovjek nije rezervna građa. Isto tako znam da kada čovjek od nečeg digne ruke, Bogu je samo potrebno da prstom prema tome upravi.
Vjerujte u sebe, slušajte svoja tijela što vam govore, pitajte svoju bolest zašto je tu, što treba da učinite sa svojim životom da vam bude bolje i da ozdravite ili bar da budete sretnija osoba, jer sada znate cijeniti nešto što neki nisu naučili i do duboke starosti.
I da, znam kako doktori uvijek vole biti u pravu, a gotovo nikad nisu. Rekli su nam: "Ma to vam je maximalno godina dana života s kemoterapijom i zračenjem". Ma da!? A tko je on da mi kaže točno datum njene smrti? Ono čega moramo biti svjesni kada idemo kod njih je da u stvari oni ništa ne znaju, jer da znaju, znali bi zašto rak uopće nastaje...oni su ipak samo ljudi, grešni ljudi. Zato nemojte si dopustiti da vas izbediraju kad odete u bolnicu.(hm, kad se samo sjetim dnevne bolnice na Rebru i onog hodnika u podrumu gdje ti svako malo ispred nosa na kolicima odpeljaju nekog prekrivenog plahtom na patologiju, uf, brrr) Shvatite to kao nešto što morate odraditi, dnevnu ili povremenu obavezu, na kraju krajeva i oni tako doživljavaju svoje pacijente. Ko ih šiša! Postavite si cilj ispred sebe i grabite prema njemu ne obazirući se na njih! Znam da za to treba puno volje i snage i zato se nadam da ste okruženi ljubavlju i podrškom okoline. Život je patnja kroz stalnu borbu, nosimo svoj križ, a ono što nam može pomoći je ljubav bližnjih koji će malo tereta tog križa staviti na sebe da vam pomognu da ga nosite. Zato je jako važno da ljubite svoje bližnje i oni vas.

Moja ljubav je sa vama, šaljem vam svu pozitivnu energiju svijeta.
Život ide dalje...

Pusa od Ivane

baja
15.11.2006., 13:15
članak u Jutarnjem zbog kojeg me malo sram jer je senzacionalistički, no kaj je, tu je.
senzacionalistički ? :nono:
suprug i ja samo prestali, unatrag par godina, kupovati božićne poklone. umjesto toga, izdvojimo određenu svotu za potrebite.
pridružit ću se tvojoj akciji, moja svota je mizerna u odnosu na potrebnu, al' kap po kap... :)

btw, izgledaš super, bez laskanja... bolje od one druge bb

baja
15.11.2006., 13:18
amika, imaš već temu ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=164467), i dosta sugovornica...:)

Zita
15.11.2006., 16:03
Baja, hvala.
Amika, ja imam rak dojke pa pitaj kaj god te zanima. Dijagnosticiran mi je 6.9. ove godine i još se liječim.

zlix
15.11.2006., 22:22
Da li netko zna gdje se može doći do roferonom ili interferon ( 12 injekcija )potrebno uz kemo-terapiju.
Ako netko zna web stranicu ili cijenu ili nešto slično , može i savjet!

HVALA

zlix
16.11.2006., 10:15
Srara mi ima tumor linfnih čvorova bila je na plastici i sad ide na kemo-terapiju pa če na zračenje , uz kemo terapiju potrebne su joj i injekcije roferonom ili interferon ( 12 injekcija ) proizvode se u njemačkoj i rusiji da li netko zna koliko stoje i gje ih se može nabaviti
http://www.tegobe.com/vademecumi/roche/roferon.htm#Posebne%20napomene

bibobu
16.11.2006., 20:54
Koji interferon tocno ti je mami potreban???

bibobu
16.11.2006., 20:58
A oprosti nisam klikala na link ispod, tek sad...

Ovako Roferon A 9, 6 sprica kosta 599 eura, ali bez recepta ih je nemoguce kupiti.
Ovo ti je u njemackoj!

zelig
17.11.2006., 09:45
i vjerojatno nece pomoci ako je u pitanju malo dijete ili ste roditelj kome ovo zvuci strasno, ali jedan od nacina da se lakse prebrodi kemoterapija je marihuana.
iskustvo dolazi iz kalifornije i od jos kojekuda, gdje koriste "travu" u medicinske svrhe za ublazavanje posljedica kemoterapije i poticanje apetita.

jednoj prijateljici iz engleske lijecnik je "dilao" travu dok joj je muz bio na kemu, iako je to ilegalno u Vel. Britaniji.

znam da mnogi od vas ovaj savjet nece uzeti za ozbiljno, niti znaju kako naci marihuanu, ali posavjetujte se sa svojim lijecnikom, ukoliko mislite da je ovaj savjet provokacija.

mozete me i PM-ati za konkretnije savjete, ali nazalost, kako je marihuana ilegalna u Hrvatskoj i nosi jednaku zatvorsku kaznu kao ubojstvo, nemogu vam je pomoci pronaci. pitajte klince iz kvarta.

zao mi je. imam prilicno gadnu bolest i sumnjam u opremljenost zatvorskih bolnica i razumijevanje rabijatnih policajaca.

zlix
17.11.2006., 10:13
našao sam injekcije po povoljnoj cijeni , u njemačkoj (MINHEN)18 kom. 250 eu i u
bih 38 km (19 eu) proizvođač njemačka (stim da da iste proizvode i francuska i rusuja uspješno)
SVIMA HVALA NA SAVJETIMA I PODRŠCI !

bibobu
17.11.2006., 11:19
našao sam injekcije po povoljnoj cijeni , u njemačkoj (MINHEN)18 kom. 250 eu i u
bih 38 km (19 eu) proizvođač njemačka (stim da da iste proizvode i francuska i rusuja uspješno)
SVIMA HVALA NA SAVJETIMA I PODRŠCI !

Ja sam ti maloprije kontaktirala doktora s kojim sam dobra i ovako mi je rekao.
Da ti vjerovatno moze srediti i sa Hrvatskim receptom bas iz razloga da bi se sprijecila prodaja takvih ljekova na crno. Upozorio me je na to da se velika vecina interferona A, B i sta ja znam sta je sve nabrojao, prodaje u istocnim zemljama i na crno puno ispod cjene iz razloga sto im je istekao rok trajanja itd.
nadalje ovako mi je objasnio da se to ovdi u DE radi.
Odredeni interferon za koji doktor smatra da pacjentu moze pomoci prvo mu se daje jedna sprica u bolnici pod ljecnickim nadzorom i onda se gleda na nuspojave za koje kaze da mogu biti i kobne!
Nadalje ako pacjent dobro reagira onda mu se prepisuje recept!
Kaze da u zadnje vreme isto preporucavaju (zavisi od vrste tumora, hepatitisa, stupnja bolesti) da se kombiniraju razlicite interferonske terapije (npr. Roferon A i proleukin).
sto se tice nuspojava kaze da mogu stvarno biti strasne, za primjer mi je naveo da se moze pojaviti temperatura iznad 40°, kaze da kod jacih pacjenata to moze pomoci (to je valjda i cilj) da se stvaraju bjela kvna zrnca, ali da isto tako kod slabijih pacjenata moze naskoditi, da su zabiljezeni i smrtni slucajevi izazvani visokom temperaturom.
kaze da bas uvijek se pojavljuju simptomi poput gripe, bolova u misicima, mucnine i gubitka apetita.
sad toliko ti ja znam, doktor kaze da svejedno o kome se radi, moli na ozbiljnost i doktorsku konzultaciju pri uzimanju.
Sretno, ako ti sta mogu pomoci, javi se!

zlix
17.11.2006., 15:47
Ja sam ti maloprije kontaktirala doktora s kojim sam dobra i ovako mi je rekao.
Da ti vjerovatno moze srediti i sa Hrvatskim receptom bas iz razloga da bi se sprijecila prodaja takvih ljekova na crno. Upozorio me je na to da se velika vecina interferona A, B i sta ja znam sta je sve nabrojao, prodaje u istocnim zemljama i na crno puno ispod cjene iz razloga sto im je istekao rok trajanja itd.
nadalje ovako mi je objasnio da se to ovdi u DE radi.
Odredeni interferon za koji doktor smatra da pacjentu moze pomoci prvo mu se daje jedna sprica u bolnici pod ljecnickim nadzorom i onda se gleda na nuspojave za koje kaze da mogu biti i kobne!
Nadalje ako pacjent dobro reagira onda mu se prepisuje recept!
Kaze da u zadnje vreme isto preporucavaju (zavisi od vrste tumora, hepatitisa, stupnja bolesti) da se kombiniraju razlicite interferonske terapije (npr. Roferon A i proleukin).
sto se tice nuspojava kaze da mogu stvarno biti strasne, za primjer mi je naveo da se moze pojaviti temperatura iznad 40°, kaze da kod jacih pacjenata to moze pomoci (to je valjda i cilj) da se stvaraju bjela kvna zrnca, ali da isto tako kod slabijih pacjenata moze naskoditi, da su zabiljezeni i smrtni slucajevi izazvani visokom temperaturom.
kaze da bas uvijek se pojavljuju simptomi poput gripe, bolova u misicima, mucnine i gubitka apetita.
sad toliko ti ja znam, doktor kaze da svejedno o kome se radi, moli na ozbiljnost i doktorsku konzultaciju pri uzimanju.
Sretno, ako ti sta mogu pomoci, javi se!

Puno hvala-ja sam se raspitao na sve strane ipak mi treba staroj pa nisam kupijo prve na koje sam naletijo.
Kada ih kupujes u njemackoj koja je i proizvodac (250 eu) 18 kom. u ljekarni im je konacna cijena tako da svi naju i kupuju se uz recept,konkretno ja sam gledao u minhenu.
U bih kada ih kupujes kostaju 1 kom.52 km ali veleprodajna cijena im je 38 km 1 kom. inace ja sam gledao proizvodace u francuskoj njemackoj i rusiji, i odlucijo se na njemce!http://www.tegobe.com/vademecumi/roche/roferon.htm#Posebne%20napomene

Zita
20.11.2006., 10:51
Cure, što ima novoga? Kao da ste u zemlju propale.
Mene boli lijeva strana glave, malo mi slabi i vid, posebno kada sam umorna. Nadam se da je vid od umora, a glava od perike, jer o drugome odbijam razmišljati.
Postajem sve nervoznija kako se bliži kemo. Ostalo nepromijenjeno.

d-moll
21.11.2006., 00:32
Ja sam se malo intenzivnije posvetila hobijima, tako manje mislim.
Zadnji nalaz krvi mi je ok, sad sam u iscekivanju PETa, on je presudan.
Okupirala sam se maksimalno dragim sitnicama, i dani nekako brze prolaze.

Vid je od umora a glava od perike!!! Nego od ceg drugog bi bilo?! ;)

Zita
21.11.2006., 13:22
d-moll, samo ti uzivaj u hobijima.
Sutra u 16.05 je emisija na htv 2 Sasvim obični ljudi u kojoj gostujem sa liječnicima.

Soprano
21.11.2006., 14:56
d-moll, samo ti uzivaj u hobijima.
Sutra u 16.05 je emisija na htv 2 Sasvim obični ljudi u kojoj gostujem sa liječnicima.

Draga Zita, svakako ću te gledati. Gledala sam te i prošli put i čitala u Jutarnjem.:top: Divim se na hrabrosti tebi i svim ostalim curama. Tekst u Jutarnjem nije uopće senzacionalistički, dapače trebao je i biti jači. Kod nas ti ljudi reagiraju samo na teški senzacionalizam. Koristi medije što jače možeš jer se uz pomoć njih puno toga može ostvariti. Mislim da ne bi bilo loše da se javiš u Arenu, oni jesu slabo čitani, ali Arenu čita dijaspora i u puno takvih akcija je skupljen novac za liječenje. Moja obitelj ti je uplatila skroman iznos i iskreno se nadamo da ćeš doći do lijeka i ozdravit na radost svih nas, a prvenstveno svoje dječice.:kiss:
I dovraga, nemoj u medijima onako zgodno izgledati, ljudi vole pomoći onima za koje misle da su lošiji od njih. Žalosno, ali istinito.

Una67
21.11.2006., 18:58
Soprano, u pravu si!
U dijaspori se neprekidno skuplja za nekoga, a i Crkva ima svoj interni fond koji se moze darovati pojedincu, po potrebi i uz dogovor uprave.

Kontaktiraj npr Cro Herald u AU: http://www.croatianherald.com/Privacy.aspx

Zatim: http://www.croatiancreditunion.com.au/CCCU.html i
http://www9.sbs.com.au/radio/language.php?language=Croatian

Jel ima netko link za napis u Jutarnjem?

Sretno!! :kiss:

Zita
22.11.2006., 17:39
Una, kako je Najmilija?
Danas nije išla emisija zbog prijenosa Sabora. Javiti će mi kada će biti novi termin.
Soprano, hvala.
Ma, meni je sve ovo oko uplata nekako grozno, nisam mislila da ću ikada biti u toj situaciji, no s druge strane, predivno je saznati koliko prijatelja imaš i što su sve spremni učiniti za tebe, a meni se to dešava svakodnevno. Mislim da mi je to najveći dar koji mi je bolest donijela.

Soprano
23.11.2006., 15:26
Una, kako je Najmilija?
Danas nije išla emisija zbog prijenosa Sabora. Javiti će mi kada će biti novi termin.
Soprano, hvala.
Ma, meni je sve ovo oko uplata nekako grozno, nisam mislila da ću ikada biti u toj situaciji, no s druge strane, predivno je saznati koliko prijatelja imaš i što su sve spremni učiniti za tebe, a meni se to dešava svakodnevno. Mislim da mi je to najveći dar koji mi je bolest donijela.

Čekala sam emisiju i skidala sve po spisku sabornicima. Javi obvezno kad će emisija ići. Jasno je meni da se ti loše osjećaš zbog uplata jer svi mi volimo potrošiti ono što imamo i ne razmišljamo o situaciji u kojoj doslovno moramo prositi, ali u situaciji u kojoj si ti nema ponosa, nema razmišljanja o takvim stvarima, imaš dvoje djece i moraš živjeti i ne opterećuj se glupostima i onako te previše toga mori. Samo ti nama ozdravi, a onda ćemo zajedno ganjati majmune u ministarstvi i HZZO da stave Herceptin na listu i za one koji nemaju metastaze. Uz sve svoje probleme, žalosno je što još moraš rzmišljati kako do lijeka. Čuvaj se:kiss: be i svoje cure.

Soprano
23.11.2006., 15:37
Una, tražila sam link u Jutarnjem, ali ne mogu naći članak.
Kako je Najmilija? Razmišljam o tebi danima, danima pokušavam nešto napisati, ali ne ide. Kad god pogledam svoje dijete, ja pomislim na tvoje. Svaki dan se sjetim što si napisla na Rid-u da zaustavimo dah, pogledamo najmilije i sjetimo se kako smo sretni. Ja to i radim. Kad god pogledam svoje dečke, svog mališu i svog muža ja zahvalim Bogu na njima. Kad se pomolim za zdravlje svog djeteta ja molim i za tvoje dijete. Vjerujem duboko i iskreno u Najmiliju i da će ozdraviti. Hrabra je to cura. A tebi želim da te Najmilija dobro iživcira pubertetskim pizdarijama, izlascima i da se kroz prozor naviruješ u sred noći da vidiš koji ju je klipan ovaj put dopratio.:kiss:

Leny
23.11.2006., 23:35
znam da morate izdržati,ali i ja trenutno neznam kako.

Leny
23.11.2006., 23:37
Dali netko ima iskustva s glioblastomom,visoki stadij?Trebam pomoć!!!!

Una67
24.11.2006., 06:29
Una, tražila sam link u Jutarnjem, ali ne mogu naći članak.
Kako je Najmilija? Razmišljam o tebi danima, danima pokušavam nešto napisati, ali ne ide. Kad god pogledam svoje dijete, ja pomislim na tvoje. Svaki dan se sjetim što si napisla na Rid-u da zaustavimo dah, pogledamo najmilije i sjetimo se kako smo sretni. Ja to i radim. Kad god pogledam svoje dečke, svog mališu i svog muža ja zahvalim Bogu na njima. Kad se pomolim za zdravlje svog djeteta ja molim i za tvoje dijete. Vjerujem duboko i iskreno u Najmiliju i da će ozdraviti. Hrabra je to cura. A tebi želim da te Najmilija dobro iživcira pubertetskim pizdarijama, izlascima i da se kroz prozor naviruješ u sred noći da vidiš koji ju je klipan ovaj put dopratio.:kiss:

Bog te cuo!!
Stari i ja govorimo da bi radije da joj cuvamo dijete u ovim godinama ili da imamo besane noci cekajuci je da se vrati s tuluma ili....ma, bilo sto......doslovno bilo sto, samo da ozdravi......
Samo da ozdravi......
Samo da ozdravi......

Bog je dobar i vidi sve i znam da gleda moju Najmiliju!!!

Bani
24.11.2006., 08:05
una ne daj se :kiss: :grli:

Zita
25.11.2006., 12:51
Una, ozdraviti će, duboko vjerujem u to.

Iza mene je 4. kemo. Sa idućom dobivam herceptin. Za sada je skupljno za šest mjeseci terapije. :)

Una67
25.11.2006., 19:34

Iza mene je 4. kemo. Sa idućom dobivam herceptin. Za sada je skupljno za šest mjeseci terapije. :)

Drzimo fige, draga moja!
Neka je Gospod uz nas!

d-moll
25.11.2006., 23:53

Jupiii! :top:
Bit ce skupljeno koliko god treba, ne sumnjam.
A vjerujem da je i tebi sad lakse prolaziti kroz terapije i sve!

Ja nisam izdrzala pa sam otisla malo do grada.
Jedna curica u Tubro limachu me preslatko gledala, nista joj nije bilo jasno...
Poglede odraslih vjesto izbjegavam, ovo mi simpaticno :)

sto bi rekla jedna pjesma:
"hajde usudi se pa pogledaj u poglede..."

Drzite se!!!! :kiss:

Zita
26.11.2006., 09:21
d-moll, da te ja vidim u gradu meni bi bila najljepša jer znam koliko ti je duša lijepa i koliko si hrabra i optimistična osoba, stoga, ako netko gleda u dušu i u oči, on to vidi, a za sve one kojima je bitan samo vanjski izgled :cool:

Gdje je Zazie? Malo se brinem što je sa njom.

Ivanicapeca
26.11.2006., 15:04
Dali netko ima iskustva s glioblastomom,visoki stadij?Trebam pomoć!!!!

Moja mama ga ima. Dijagnosticiran joj je u 7. mjesecu 2005. Mogu pomoći svojim indirektnim iskustvom. Javite mi se na PM ili ovim putem, možete me sve pitati.

Zita
26.11.2006., 15:59
Danas sam konačno dobila broj Ane Rukavine i pišem joj poruku kada su na radiju javili da je umrla. Zašto je tako moralo biti? Nije pošteno. Nije i nije i nije i ne želim u to vjerovati. Ona je kao i mi sve željela živjeti.