PDA

View Full Version : Citroen Xantia

Gianluca Vialli
16.11.2006., 21:15
Uskoro ću se vjerojatno baciti na kupovinu auta. Jedan od onih koji su mi zanimljivi je i Citroen Xantia.

Vidim da su cijene po oglasnicima relativno niske. Nije da me zato zanima, nego mi se generalno auto jako sviđa.

Zanimaju me vaša iskustva. Koje su loše a koje dobre godine proizvodnje? Koje su kritične točke ovog auta? Ima li možda kakvih problema s hidrauličkim ovjesom? Kakva je generalna pouzdanost auta i koje motore preporučate. Dakle, općeniti dojam onih koji su vozili auto, posjedovali ga i o kakvim iskustvima slušaju od poznanika?

Hvala unaprijed!

Pozdraf...

fangs
16.11.2006., 21:39
Pogledaj ovo
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=3&id2=16
U svakom slučaju nije ugodno za vidjet što ostane od tog auta, a u istoj situaciji bi iz novijih gradskih auta izašao bez ogrebotine!

Gianluca Vialli
16.11.2006., 21:45
Jebote, ovo je fakat u kurcu! :eek:

Nije baš lijepo vidjeti ovo!

Ali, ajde, uzmimo u obzir da se jednom mora umrijeti i pretpostavimo da ću idalje nastaviti s praksom nesudaranja! :zubo:

Galileo
16.11.2006., 22:31
Uskoro ću se vjerojatno baciti na kupovinu auta. Jedan od onih koji su mi zanimljivi je i Citroen Xantia.

Vidim da su cijene po oglasnicima relativno niske. Nije da me zato zanima, nego mi se generalno auto jako sviđa.

Zanimaju me vaša iskustva. Koje su loše a koje dobre godine proizvodnje? Koje su kritične točke ovog auta? Ima li možda kakvih problema s hidrauličkim ovjesom? Kakva je generalna pouzdanost auta i koje motore preporučate. Dakle, općeniti dojam onih koji su vozili auto, posjedovali ga i o kakvim iskustvima slušaju od poznanika?

Hvala unaprijed!

Pozdraf...

Ne preporučam ti Xsantiju, i to zbog hidrauličkog ovjesa... Sklon je kvarenju, kad je u kvaru, ne možeš podići auto, dakle ni voziti ga, a cijene popravka hidraulike su urnebesne... Što misliš, zašto su im cijene tako niske?

ZEGA
16.11.2006., 23:53
Kupi radije XM-a mladjeg neusporedivo bolji auto...
Imam xant 2.1TD karavan 98' a imao sam XM isti motor i stari ima XM-a feeling u voznji je bolji makar su stariji auti koje sam vozio, a XM ima 4 zvijezdice na crashu...
Kaj se kvarova tice ako ga popravljas na pravim mjestima to je kikiriki lova ovo za hidro-ovijes nije istina osim ako se povlacis kod ovlastenih pa ni onda...
Moj xant nema nikakvih problema sa time a xm je bio stariji i problem je bio u nekim od gumenih LHM crijeva koje su lagano popucala pa je ulje znalo curit (low pressure/ povrat) to sam uvijek sredio unutar 5 min sam tako da sam ih skratio i ponovo nataknuo (kod prednjeg kotaca) drzi dok ne nabavis novo pa i dulje...
Inace zahvalna kupovina imo, za 3 godine eksploatacije izgubio sam samo 500 eura na vrijednosti auta a na popravke sam vise stresao za moj bicikl nego na xm-a...
z

sanja 7
17.11.2006., 00:54
Imali smo Xantiu,dobar,siguran auto,ali užasno skup za održavanje.Dijelovi su užasno skupi,osobito ako ti rikne hidraulika.E i kad ga upališ moraš čekat da se digne.Ugl.drago mi je da ga više nema.By the way ako netko treba dijelove za njega nek se javi.

Galileo
17.11.2006., 08:32
Kupi radije XM-a mladjeg neusporedivo bolji auto...
Imam xant 2.1TD karavan 98' a imao sam XM isti motor i stari ima XM-a feeling u voznji je bolji makar su stariji auti koje sam vozio, a XM ima 4 zvijezdice na crashu...
Kaj se kvarova tice ako ga popravljas na pravim mjestima to je kikiriki lova ovo za hidro-ovijes nije istina osim ako se povlacis kod ovlastenih pa ni onda...
Moj xant nema nikakvih problema sa time a xm je bio stariji i problem je bio u nekim od gumenih LHM crijeva koje su lagano popucala pa je ulje znalo curit (low pressure/ povrat) to sam uvijek sredio unutar 5 min sam tako da sam ih skratio i ponovo nataknuo (kod prednjeg kotaca) drzi dok ne nabavis novo pa i dulje...
Inace zahvalna kupovina imo, za 3 godine eksploatacije izgubio sam samo 500 eura na vrijednosti auta a na popravke sam vise stresao za moj bicikl nego na xm-a...
z
Čisto, kad si već toliki stručnjak, informiraj sve nas ovdje koliko dođe centralna kugla hidraulike...

raff34
17.11.2006., 09:19
Pogledaj ovo
U svakom slučaju nije ugodno za vidjet što ostane od tog auta, a u istoj situaciji bi iz novijih gradskih auta izašao bez ogrebotine!

Pogledaj ti ovo!

http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=3&id2=15
BMW 3 1997 isti k. ko xantia

Uzrt onu sport sa 190 ks 3.0 v6, ništa ispod:zubo:

tomicaX
17.11.2006., 14:32
Čisto, kad si već toliki stručnjak, informiraj sve nas ovdje koliko dođe centralna kugla hidraulike...

50-100 eura, ovisno o izvoru nabave (novo, rabljeno/zamjensko i manje)

tomicaX
17.11.2006., 14:48
Vlasnik sam Xantije od 3/2005. Kad sam kupio auto imao je 77000 km, sada je na 100000. Na proljece sam stavio plin (1.8 16V motor, 2000g). Auto je uvezen iz Italije.

Svakako gledaj modele iza 98 godine. Auto jos ima original diskove, auspuh, nigdje nije hrdjav, unutrasnjost je ko nova (tj. bila bi da ga operem:rolleyes: ).
Odlicno ide, prilicno prostran.

Kad sam kupio auto napravljen je veliki servis motora + zamjena kompjutera poluautomatske klime (novi kosta sa zamjenom oko 1500 kuna, ali sam kasnije saznao da se stvar da popraviti zamjenom nekog tranzistora unutra)

Dosadasnji kvarovi:
- desni podizac stakla (500kn rabljeni, montirao sam)
- zamjena 4 kugle (ako neznas kaj je to, to ti je nesto kao amortizer, da neidem u detalje) - stavljene rabljene za 250kn/kom ukljuceno punjenje dusikom - rekao bih da je ovo kvar zbog stajanja auta u autosalonima i mojeg pocetnickog neznanja
- ciscenje kontakata u rucici zmigavaca (napravio sam)
- podmazivanje brave na gepeku (napravio sam)
- ciscenje motorica ler-gasa (napravio sam)
- predihtavanje gumica na jednom zadnjem amortizeru (cca 250 kn)
- pritezanje lajtunga hidraulike (badave, platio covjeku cugu + 200 kuna iscurjelog ulja)

Ja sam zadovoljan kupljenim. Istina je da su dijelovi skupi, ali uz malo truda i za to se nadje rjesenje (zamjenski dijelovi, rabljeni, slovenija, austrija). Hidraulika je ok (dobro sve provjerit prije kupnje), jedino sto moras imati na umu: ako vidis da kaplje, odmah u servis i ne diraj ako neznas kaj radis (kao ja :cool: ). Nije skupo, ali imas problema ako kapanje postane curenje. (ne brini, ne desava se svaki dan:cerek: )

Javi se na PP ako trebas vise Infa.

XM novijeg godista je isto OK, ali mi je ipak bio malo prevelik ....

tomicaX
17.11.2006., 14:53
pitao si za iskustva poznanika:

ekipa koju znam da ima Xantije je zadovoljna. uglavnom voze aute iza 98 godine, pretezno benzince 1.8. Motor odlican, 1.6 nemoj uzimat, sve snaznije je ok (ali nemoj ocekivat stedljivost po gradu)

tomicaX
17.11.2006., 14:57
Pogledaj ti ovo!

http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=3&id2=15
BMW 3 1997 isti k. ko xantia

Uzrt onu sport sa 190 ks 3.0 v6, ništa ispod:zubo:
:rofl:

Galileo
17.11.2006., 15:49
Rabljenu centralnu kuglu hidraulike bi ti stavio na auto???

Galileo
17.11.2006., 15:51
Vlasnik sam Xantije od 3/2005. Kad sam kupio auto imao je 77000 km, sada je na 100000. Na proljece sam stavio plin (1.8 16V motor, 2000g). Auto je uvezen iz Italije.

Svakako gledaj modele iza 98 godine. Auto jos ima original diskove, auspuh, nigdje nije hrdjav, unutrasnjost je ko nova (tj. bila bi da ga operem:rolleyes: ).
Odlicno ide, prilicno prostran.

Kad sam kupio auto napravljen je veliki servis motora + zamjena kompjutera poluautomatske klime (novi kosta sa zamjenom oko 1500 kuna, ali sam kasnije saznao da se stvar da popraviti zamjenom nekog tranzistora unutra)

Dosadasnji kvarovi:
- desni podizac stakla (500kn rabljeni, montirao sam)
- zamjena 4 kugle (ako neznas kaj je to, to ti je nesto kao amortizer, da neidem u detalje) - stavljene rabljene za 250kn/kom ukljuceno punjenje dusikom - rekao bih da je ovo kvar zbog stajanja auta u autosalonima i mojeg pocetnickog neznanja
- ciscenje kontakata u rucici zmigavaca (napravio sam)
- podmazivanje brave na gepeku (napravio sam)
- ciscenje motorica ler-gasa (napravio sam)
- predihtavanje gumica na jednom zadnjem amortizeru (cca 250 kn)
- pritezanje lajtunga hidraulike (badave, platio covjeku cugu + 200 kuna iscurjelog ulja)
Ja sam zadovoljan kupljenim. Istina je da su dijelovi skupi, ali uz malo truda i za to se nadje rjesenje (zamjenski dijelovi, rabljeni, slovenija, austrija). Hidraulika je ok (dobro sve provjerit prije kupnje), jedino sto moras imati na umu: ako vidis da kaplje, odmah u servis i ne diraj ako neznas kaj radis (kao ja :cool: ). Nije skupo, ali imas problema ako kapanje postane curenje. (ne brini, ne desava se svaki dan:cerek: )

Javi se na PP ako trebas vise Infa.

XM novijeg godista je isto OK, ali mi je ipak bio malo prevelik ....

Pročitaj prethodni tekst, reci nam što si prije toga vozio, pa nam objasni kako to da si zadovoljan s tim autom...
Toliko popravaka nije moj stari napravio u 17 godina eksploatacije Golfa dvice...

papa štrumf
17.11.2006., 19:20
Pročitaj prethodni tekst, reci nam što si prije toga vozio, pa nam objasni kako to da si zadovoljan s tim autom...
Toliko popravaka nije moj stari napravio u 17 godina eksploatacije Golfa dvice...
Je nije, kad u Vw niti niti neznaju za te dijelove. Moj deda na kolima za traktor nije imao kvarova u 20 godina ko tvoj stari na golfu u 1 godinu.

Galileo
17.11.2006., 20:44
Je nije, kad u Vw niti niti neznaju za te dijelove. Moj deda na kolima za traktor nije imao kvarova u 20 godina ko tvoj stari na golfu u 1 godinu.
Ni u Citroenu za 360.000 kilometara....

Mister SEXY lover
17.11.2006., 20:51
Moj stari drzi parkiranog BX-a u drugoj kucu koja se sređuje. To jest to mu je auto koji je kupio 1985 a da znate nece ga prodat pa da ga mucis. Kupio je C5 kao novi ali BX je cijelog do GOLA rastavio i sad opet sastavio. Auto je presao oko 360 000 km i ide jos uvijek izvrsno. Motor je 1.9 TRS 105konja benz. ( BX 19 1.9 105 ) Auto sad ide stvarno fino, svaka pohvalam BX-u.
A samo za informaciju -> BX-a je dizajniro lik koji dizjanira Lamburginijeve aute...sad sam malo skrenuo sa teme. Htio sam rec da je Xantia kvalitetan auto a i vozio sam ga i bome fino poteze!

A i to je djelomicno utjecalo na mene da se zanimam za BXa u drugoj temi.

Galileo
17.11.2006., 20:54
Moj stari drzi parkiranog BX-a u svome dvoristu. To jest to mu je auto koji je kupio 1985 a da znate nece ga prodat pa da ga mucis. Kupio je C5 kao novi ali BX je cijelog do GOLA rastavio i sad opet sastavio. Auto je presao oko 360 000 km i ide jos uvijek izvrsno. Motor je 1.9 TRS 105konja benz. ( BX 19 1.9 105 )

A i to je djelomicno utjecalo na mene da se zanimam za BXa u drugoj temi.
Usporedi ovo s boldanim tekstom: moj stari je uglavnom redovito vozio Golfa na pranje.... nikad nije bio rastavljen više od zamjene kvačila ( i to samo jednom).....

tomicaX
17.11.2006., 22:21

opel corsu.

a golf mi je priustio lijepe trenutke kad me ostavio na cessti u sloveniji uz kvar od 8000 kuna.

tomicaX
17.11.2006., 22:23
Usporedi ovo s boldanim tekstom: moj stari je uglavnom redovito vozio Golfa na pranje.... nikad nije bio rastavljen više od zamjene kvačila ( i to samo jednom).....

pa nije ti stari bas inteligentan ako vozi 17 godina sa istim amortizerima ...

tomicaX
17.11.2006., 22:27
Rabljenu centralnu kuglu hidraulike bi ti stavio na auto???

da

getriba
17.11.2006., 22:55
da tvoj tata vozi najbolji auto koji se nikad nije pokvatrio, koji nema potrošnih djelova, koji niš ne troši i sl... daj odhebi s tim pričama ak misliš srat.
svaki auto se kvari neki više neki manje... golf nije nipošto kvalitetan auto, to je zapravo šrot od auta samo kaj ima jeftine i lako dobavljive djelove... pa frendu svako malo neki kurac ode na tom autu, a jedva da se i vozi s tim sranjem...

Galileo
18.11.2006., 00:04
Ja sam mislio da se amortizeri mijenjaju kao potrošni materijal... I da, stavljaju se novi....
Da, zamisli, i antifriz je već nekoliko puta mijenjao...
A ti si osobito inteligentan kad stavljaš rabljenu centralnu kuglu hidraulike...

Galileo
18.11.2006., 00:06
da tvoj tata vozi najbolji auto koji se nikad nije pokvatrio, koji nema potrošnih djelova, koji niš ne troši i sl... daj odhebi s tim pričama ak misliš srat.
svaki auto se kvari neki više neki manje... golf nije nipošto kvalitetan auto, to je zapravo šrot od auta samo kaj ima jeftine i lako dobavljive djelove... pa frendu svako malo neki kurac ode na tom autu, a jedva da se i vozi s tim sranjem...
Vidi, Golfovi nemaju jeftine dijelove, istina da su lako dobavljivi... Pitanje je kakvog Golfa ima tvoj frend (moj stari je prvi vlasnik), da, malo troši: 5-6 litara na 100 km, ja sam imao 5 Golfova, a samo sam s 1.3I benzincem bio zadovoljan (prije desetak godina - dvica).... Trice su koma.... kvare se, a i odlazi im limarija...

FYI, upravo vozim Megane Scenica 1,9 DCi, i mislim da više nikada neću voziti VW uopće....

papa štrumf
18.11.2006., 07:26
Golf 2 dizel pređe 400 000km takoreči bez kvara i troši 5 litara, istinu je rekao, ovi noviji golfovi su sve manje kvalitetniji.

Gianluca Vialli
18.11.2006., 09:08
O jebote, pa ovdje ništa ne može proći bez da se ljudi pokolju tko ima bolji auto, jel švabo bolji od francuza i slične gluposti.

Uglavnom, hvala svima na komentarima, pokušat ću informacije iskoristiti prilikom kupovine.

Da ne otvaram novi topic, kakva su iskustva s Peugeotom 306?

tomicaX
18.11.2006., 12:04
O jebote, pa ovdje ništa ne može proći bez da se ljudi pokolju tko ima bolji auto, jel švabo bolji od francuza i slične gluposti.

Uglavnom, hvala svima na komentarima, pokušat ću informacije iskoristiti prilikom kupovine.

poznanik je dosta cesto bio s njim po servisima. benzinac, ali neznam koji motor ...

tomicaX
18.11.2006., 12:13
Ja sam mislio da se amortizeri mijenjaju kao potrošni materijal... I da, stavljaju se novi....
Da, zamisli, i antifriz je već nekoliko puta mijenjao...
A ti si osobito inteligentan kad stavljaš rabljenu centralnu kuglu hidraulike...

zasto si onda napisao zamjenu lamele? pa ni ona nije vjecna.

neda mi se dalje raspravljat. ja sam samo svojim iskustvom htio reci covjeku kaj moze ocekivat, a ne raspravljat je li bolji golf 2 ili Xantia.

ja nisam pozalio sto sam kupio taj auto, a o hidrauliku treba upoznat, a ne o njoj pricat napamet (nisam neki strucnjak, ali sam u ovih godinu i pol skupio ponesto znanja ....)

Uglavnom, da kupio bih ponovo Xantiu, jedino sto bih trazio 3.0 motor sa Activa ovjesom (a to je kod nas tesko naci).

Amen.

getriba
18.11.2006., 12:19
imam ga ja šta te konkretno zanima?

Gianluca Vialli
18.11.2006., 12:24
Koji motor, koja godina? Je li mu održavanje pretjerano skupo? Koliko je pouzdan auto?

Čuo sam dosta pozitivnih komentara na auto.

getriba
18.11.2006., 15:14
1.9d, imam ga tek 2 mjeseca odnosno 3tkm...
od dijelova sam kupio jedino lijevi retrovizor, mehanički podesiv u velasu za 160kn... U peugeotu je 810kn... tak ako misliš kupovat original dijelove u peugeotu onda će ti biti skupo održavanje!
od mehanike je sve ok i tamo nisam imao nikakvih ulaganja, niti bih trebao imati dogledno vrijeme...
autić je sasvim dobar, troši mi 7 litara gradske vožnje, ali i dosta solidno ide s obzirom da je običan dizel...
imo sam par nedostataka kad sam kupio auto, ležaji na alternatoru i klinasti remen, lijevi podizač (guma se zgužvala na vodilici, rješio silikonom), centralno zaključavanje, i strgani retrovizor!
ostalo je sve u redu... autom sam zadovoljan i mislim ga imati duže vrijeme!

iberlauff
18.11.2006., 16:49
Tek toliko i ja kupujem xantiu i najvjerojatnije 1.9 ili 2.1 TD
Ja bas hocu hidrauliku i šteta je što ne ugrađuju u nove modele (osim C5)
Motori su pouzdani i kvalitetni,karoserija pocinčana tako da nije trul ko kadet ili vektra, puno opreme,udobnost, vozne karakteristike...
Za mene više nego dosta.
Između P406, volva S40 i xantie (sve oko 97god) mislim da je citrač u kombinaciji. i jeftiniji je oko 1500-2000 ojra

Mister SEXY lover
18.11.2006., 20:44

Ma kakvo pranje, moj stari je BX-a rastavio ne radi problema i neceg slicnog vec radi toga sto je htio. Auto radi kao i mazgai nema problema. Nemoj spominjat Golf 2 koji u ni jednome slucaju nemoze parirati BX-u. Unutrasnjost BX-a je predobra za razlika u onoga.

A Xantia je odlican auto, moj stari ju je 1999 htio kupit ali radi tadasnje cijene uzeo Mitsubishi Carismu, koja se u 4g nije ni jednome pokvarila a cak ni svjetla otisla.

Golf 2...samo sanjaj - i za info>>> BX je prvi auto sa 16v motorima

ZEGA
28.11.2006., 23:26

Ja sam je placao 100kn sa zamjenom iako moze i jeftinije...
Ako mislis na regulator, ukoliko ispod auta nisi imao velik fleku netko te zeznuo :zubo: na njega se sarafi akumulator kugla pa ti to neznalici moze prodati pod akumlator kugla, iako sam ja nabavio akumulator kuglu sa regulatorom tlaka za 150kn, a FDV tj razdjelnik toka koji se koristio do 94 u XM SI jer je hidraulicna pumpa nerazdjeljena to sam placao 200kn covjeku koji mi je dio dofurao u ZG iz okolice (sa dostavom)!!...
Ovaj u sesvetama sa grobljem je skuplji ali ne drasticno....
z

iberlauff
29.11.2006., 09:43
Upravo kupih xantiu 2.1 TD 97.god oprema, sve osim kože.
bas me zanima koji bi auto za 4000e mogao nadmašiti ovaj.
A svima koji ne vjeruju ili su skeptični glede istih savjetujem da se profuraju malo u takvom autu pa da vide kako je glupo golfa ili punta uopće nazivati automobilima.

tomicaX
29.11.2006., 09:46
cestitam kolega :-)

pridruzi nam se na citroen forumu, ako vec nisi ...

frflj
30.11.2006., 23:09
evo mojih iskustava:

vozio cca 1,5 godinu xantiu 2.0i od rentacara negdje '97-'98, kad sam ju preuzeo imala je cca 150kkm, na AC bez problema do 220 kmh, udobnost 5+, u tom periodu riknuo je jedino originalni radio

Svicar
30.11.2006., 23:26
A svima koji ne vjeruju ili su skeptični glede istih savjetujem da se profuraju malo u takvom autu pa da vide kako je glupo golfa ili punta uopće nazivati automobilima.

Mislim dasam isit motor imao u Evasionu P8C ili XUD11BTE,kada dodje vrijeme zamjene zupcastog treba malo vise platit(u pezou su dijelovi jevtiniji),i pripremi se za zezanje sa Lucasovom pumpom,obicno nista nije pokvareno nego jednostavno pocme da curi.Presao preko 250,000 km,vukao auto prikolice,vozio preko prevoja 2300 metara,ali niti vode niti KAPI ulja trosio.Dva puta je zamjenjen semering na radilici (prema kvacilu),stoje malo uzelo vremena i toje to.

Galileo
02.12.2006., 23:27
Tek toliko i ja kupujem xantiu i najvjerojatnije 1.9 ili 2.1 TD
Ja bas hocu hidrauliku i šteta je što ne ugrađuju u nove modele (osim C5)
Motori su pouzdani i kvalitetni,karoserija pocinčana tako da nije trul ko kadet ili vektra, puno opreme,udobnost, vozne karakteristike...
Za mene više nego dosta.
Između P406, volva S40 i xantie (sve oko 97god) mislim da je citrač u kombinaciji. i jeftiniji je oko 1500-2000 ojra
Nije toliko jeftiniji od P406.....

Galileo
02.12.2006., 23:30
Mazda 626 1,8 ili 2,0 benzinac.... Sigurno ga nadmašuje...
Ali, ruku na srce (i ako hidrauliku ne računamo kao nedostatak), koplje je ispred ostale konkurencije (Vectra, P406, stara Laguna, Mondeo....)....

Passat je u tome svemu priča za sebe, a Mazda je legenda, i nju bih stavio ispred Passata.... Samo, Mazda ima jednu manu (ako ikada nastupi): svaki kvar je krvavo skup... Samo što se izuzetno rijetko dogodi....

Puno sreće s Xantijom :top:

iberlauff
04.12.2006., 08:31
gledao sam ja mazdu 626,slažem se odličan auto ali nisam vidio ispod 5000e
napomena diesela ne benzinac,a remenje (oba) su zamjenjeni prije 5000km
Zasada sam jako zadovoljan,valjda će tako i ostati.

Taroth
05.12.2006., 08:29
cuj, ja imam citroena (xsaru, 2003. godiste) i mozda auto i je okej, ali je postprodaja, tocnije ako imas neko pitanje ili reklamaciju u qurtzu...

ja razmisljam i da ih dam u novine...

ZiggyStardust
20.02.2007., 23:24
Mogu li dugogodišnji vlasnici xantije napisati iskustva s kvalitetom interijera? Imao je kum xantiju 1.6, ali samo dvije godine, nije se stigla rasklimati (sad vozi C5).

Zanima me škripi li plastika unutra, pojavljuju li se cvrčci i slično (pogotovo kod onih primjeraka koji većinu km naprave u Zgb).

Auto navodno ina ovjes iz Xma, još dodatno poboljšan, a udobnost mi je izuzetno važna.

Kupovat ću xantiju možda krajem godine, pa zato pitam.

1.6 je slabašan (90ks), koji motor preporučujete, 1.8 ili jači? Kakva su davanja po kW?

U Oglasniku oko 5000 eura za '99. god., dobra cijena, zar ne?

ZiggyStardust
20.05.2007., 01:20
Evo, da dignem temu jer me zanimaju stvari kojje sam pitao, posebice završna obrada i unutrašnjost automobila nakon desetak godina vožnje.

Vidim u Oglasniku, prilično jeftino 2000. godina, SX oprema, evo primjer:

Xantia 1.9 td 00.g. karavan sve osim kože reg. godinu dana 5600€
Xantia 1.8, 98.g., očuvan, 3250€
Xantia 1.8 16V benzin, 97.g., reg., automatska klima, metalik plava, 3300€ na ime kupca
Xantia 1.6 SX, 99.g., reg. 08/07., očuvana, 5000€

Je li doista xantia toliko lošija od passata, da košta i dva puta manje?

papa štrumf
20.05.2007., 16:33
Pusti završnu obradi, bolje da škripi nego da se desi kvar od 1000€.

tomicaX
21.05.2007., 09:50
Evo, da dignem temu jer me zanimaju stvari kojje sam pitao, posebice završna obrada i unutrašnjost automobila nakon desetak godina vožnje.

Vidim u Oglasniku, prilično jeftino 2000. godina, SX oprema, evo primjer:

Xantia 1.9 td 00.g. karavan sve osim kože reg. godinu dana 5600€
Xantia 1.8, 98.g., očuvan, 3250€
Xantia 1.8 16V benzin, 97.g., reg., automatska klima, metalik plava, 3300€ na ime kupca
Xantia 1.6 SX, 99.g., reg. 08/07., očuvana, 5000€

Je li doista xantia toliko lošija od passata, da košta i dva puta manje?

a cuj, da je zavrsna obrada vrhunska, bas i nije. Iz prednje konzole nista ne skripi i ne vibrira. Skripanje se cuje iz vrata, ali nisam pokusavao to sredit. Inace sve to skupa se cuje samo na najlosijim cestama, dok u nekim normalnim uvjetima nije bed. Sva vrata se fino, uhu ugodno, zatvaraju. Osjeca se jeftinoca na plastici oko komandi ventilacije, ali obloge vrata sicevi itd su ok.
Na materijalim unutra se ne kuzi potrosenost, a sad, pasata to godiste nisam imao, pa nemogu direktno usporedjivati, ali se sjecam jedne "bolje kupiti dobrog Fiata, nego loseg Volkswagena".

Kako je trziste prepuno kojekakvih izvozenih Passata, mislim da je kupnja dobre Xantie isplativa. Na kraju krajeva, i ja sam ju kupio, ako to ikome ista znaci.

tomicaX
21.05.2007., 09:53
da, vezano za motore ....

benzinci su ok, ali nisu bas stedljivi. 1.6 je slabasan.

sto se tice dizelasa, navodno je 1.9 TD ok, 2.1 manje ok (nemogu se sjetit zbog cega, mislim zbog sustava dovoda goriva ili tak nekaj). O HDIju nemam bas nekih informacija ...

ZiggyStardust
21.05.2007., 13:50
, ali se sjecam jedne "bolje kupiti dobrog Fiata, nego loseg Volkswagena".

Ma istina, to stoji, ali može se naći i dobar fiat, a i wolksvag. A i citroen, dakako.

Ne zanima me passat, spomenuh ga samo zbog usporedbe. Rado bih vozio A4 ili A6, ali preskupi su kao rabljeni, a održavanje može biti vrlo skupo.

Kako mi je važna udobnost, citroen bi mogao biti odlično rješenje. Kum je vozio xantiju dvije godine, ali jasno da se u tom razdoblju i nije stigla previše rasklimati. Sad vozi C5, isto tek dvije godine.

Za 1.6 znam da je slabašan, pogotovo s četiri osobe unutra. A još s uključenom klimom... To je 88 ks, mislim.

Koji je tvoj? Kakvi su 1.8 i 2.0. Mislim da bi to bilo optimalno. Po gradu se ne vozim mnogo, a i godišnje ne prijeđem toliko da mi treba dizel.

Eh da, i koja je godina tvoj xantia? Pretpostavljam da su zanja godišta dobra kvalitetom ('98-'00). Čitao sam i Marušićev test rabljenog, ali nije mi posebno koristan tekst.

Naime, sad vozim 206 iz 2001., a za iste novce mogu voziti dvije godine stariju xantiju. S tim da mi je 206 mali, neudoban na duljim relacijama (a takve uglavnom vozim) i ubija me vrućina u autu već na proljetnim temperaturama, a o ljetnima da ne pišem...

tomicaX
21.05.2007., 15:17
1.8 16V 2000g.

potrosnja po gradu dosta velika (12-13l), ali je autoput i otvoreno umjerena.

2.0 bi ti potrosio litru vise, a ulazis i u visi rang za registraciju, ako se ne varam. 1.8 ti je sasvim dovoljan za normalnu voznju, odrzavanje nije skupo, nisam cuo da je netko imao problema sa motorom.

ZiggyStardust
21.05.2007., 16:40
Heh, bratić nedavno kupio merc C klase, 94., 150 ks, veli da troši 12-13l po gradu. A on ga dosta stišće.

To je dosta visoka potrošnja, no opet, ako se voziš kroz Zg gužve, onda je očekivana. Ja sam vrlo rijetko u gužvama u Zgb, vozim se ili Zagrebom oko podneva, kasno navečer, ili u malom gradu kad god. Dakle, rijetko upadnem u gužvu.

S obzirom da sam dosta na otvorenoj cesti, vjerujem da bi 1.8 bio bolji izbor od slabašnog 1.6. Koliko ks ima 1.8? Moguće da je on najbolje rješenje, pogotovo ako su davanja za 2.0 veća.

HDI je odličan motor (valjda je 2.0 ugrađivan u xantiju, isti bi trebao biti i u 406), ali su rabljeni dizelaši skupi, a mogući popravci na takvu motoru mogu biti toliko skupi pa je zapravo neisplativa kupnja dizela. Pogotovo za moje godišnje km.

Hajde, kad si već voljan pomoći, napiši mi koju i o održavanju, što se MORA održavati svake godine da se izbjegnu veći kvarovi? Pretpostavljam da je ovjes skup za održavanje.

Zvon
21.05.2007., 23:11
Vozil sam 2.0hdi 90 ks u P306, skoro 250t km. Na 130t km promijenjena remenica (ima gumene spojeve) na radilici, na 195t km kuplung, a na 210t km, dobavna pumpa goriva (u spremniku goriva). To su uglavnom bili svi kvarovi (bolje reći spadaju u potrošni materijal).
Zacrnjenje na eko testu ispod 2.0, potrošnja ulja zanemariva (Max-Min na šipki, za 15-20t km).
Meni je hdi bil OK i ne moraš ih se bojati.

tomicaX
22.05.2007., 22:03
Heh, bratić nedavno kupio merc C klase, 94., 150 ks, veli da troši 12-13l po gradu. A on ga dosta stišće.

Koliko ks ima 1.8?

Hajde, kad si već voljan pomoći, napiši mi koju i o održavanju, što se MORA održavati svake godine da se izbjegnu veći kvarovi? Pretpostavljam da je ovjes skup za održavanje.

Meni su tvrdili da Xantia 1.8 16V trosi 11 po gradu. Ako samo pogledas specifikaciju koju daje proizvodjac, lijepo pise: grad - 12.4l

ima 110 konja.

a odrzavanje, kao i svaki drugi auto. Ako redovito i na vrijeme popravis stvari koje se pokvare nema problema. Cijene dijelova su umjerene (naravno, ako ih kupujes izvan ovlastenih servisa).

Hidraulika je vrlo dobra i pouzdana ako se redovito pregleda od strane covjeka koji se u nju razumije, a neke potencijalne kvarove se da preventivno rijesiti ako se ukaze potreba. Skupo je ako se ne odrzava redovito, a dijelovi se daju nabaviti i rabljeni i novi po umjerenim cijenama. Ako negdje nesto kaplje, da se predihtati, kugle treba redovito kontrolirati i dopunjavati plinom, a svakih 5 godina treba promijeniti LHM i ocistiti sustav.

Skupi su dijelovi elektrike i elektronike, pa se treba malo snac da bi se proslo jeftinije. Mehanika je ok po cijenama.

Uglavnom, ako zelis auto o kojem ne zelis razmisljati (tu prvenstveno mislim na hidrauliku), nemoj kupiti Xantiu. Ali ako imas nekog afiniteta prema rjesenjima koje hidraulicari koriste i udobnosti koje pruzaju, Xantia je ok izbor. Definitivno vrijedi te novce.

Ja sam u svoju prije godinu dana ugradio plin i vise sam vremena potrosio na skakanje po servisima da se plin dovede u red (i jos nije savrseno podesen), nego na servisiranje samog auta.

Eto, nadam se da sam pomogao.

madmad
23.05.2007., 23:03
Možda sam se na žalost kasno uključio u temu ali bi, nadam se, kao dugogodišnji vlasnik Citroena moga o prenesti svoja iskustva.
Vozim Citroene :kiss: više od 18 godina (najviše BX) i prošao sam sve i svašta sa njima.

HIDRAULIKA: Čemu se bojati hidraulike? Najčešći kvar je pad pritiska u kuglama. I po servisnoj dokumentaciji se trebaju promijeniti svake 2 do 3 godine. Ako je membrana u redu jednostavno se napune. Cijena punjenja je 100 do 150 kn i mirni ste sljedeće 2 godine. Cijena običnog amortizera cca 1000 kn pa računajte.
Redovno čišćenje filtera u rezervoaru hidrauličke tekučine svakih 6 mj. bitno produžuje cijelo stanje hidraulike. Iz iskustva znam da večina večina vlasnika ni ne zna da to postoji.

GUMENA CRIJEVA HIDRAULIKE: Odlaze zbog starosti nakon 10 ili više godina cijena u Servisu 350 kn
Od Prvog modela BX-a (1980 god.) imaju 100% pocinčani lim tako da je predrasuda o koroziji kod francuza predrasuda. Kao dokaz nudim svoj auto na uvid.:)

MOTOR: (benzin i diesel) I jedan i drugi su pouzdani (moj 1,6 benzinac '92 sa 250000 km još uvijek ide po autoputu preko 150 km/h). Bivši dizelaš 1,7 trošio je 6,5 po gradu, pokoj mu duši :Pop:) Ako se ne odžavaju kako treba otići če isto kao i na Mercedesu. Benzinci su veći potrošaći (10-12l) ili više po gradu. Dizeli su provjereni PSA proizvod koji porijeklo vuku još od starog Peugeota 507 (pitajte stare taxiste što misle o njima, ni jedan nije prošao manje od pola milje km ;) ), a uz neznatne izmjene u koncepciji ubrizgavanja i danas se ugrađuju u Berlingo. Isti motori se nalaze u saxu, P 306, Xantii, P 406.
Preporučam dizelaše 1,9 TD i više.

Drugi kvarovi su u granicama normale s obzirom na pređene kilometre i održavanje. Pod ovim smatram normalo održavanje (kugle, spone, diskovi itd.)
Rezervni dijelovi novi, orginalni skupi su kao i za sva ostala vozila, ali za hiću ima jako veliki izbor rabljenih i zamjenskih. Recimo manžeta poluosovine u Citroenu cca 150 kn, ali je ista kao od Golfa II cca 45 kn ;) .

Kad kreneš na more, staviš ženu i troje odrasle djece u auto, gepek napuniš stvarima za dva tjedna, a gepek se normalno zatvori :) , a auto idealno vodoravan i udoban, ne glisira kao ostali, shvatiš prednosti hidraulike i prostranosti.

Potpisujem uvijek za Xantiu ili XM. Iskreno preporučujem TD motore.

Vozio sam do sada Bubu, Yugo, Ford Sieru, Alfu, Golfa ali je jedino Citroen bio i ostao u mom srcu :s . BDW ovo je 4. BX kojeg trošim i imam još jedan koji uređujem za rezervu, jer ipak godime idu.

ZiggyStardust
24.05.2007., 00:33
Evo što kaže Marušić – http://www.autogodine.hr/rabljeni/2007/03/27/citroen_xantia_2_0_16v_1998_-155_000_km/ .

Uglavnom, ocjena dobar, ali isplativost kupnje ovisi o stanju pojedinog auta, tako da ta ocjena i ne znači mnogo, rekao bih.

Ne bavim se autima, imam odlične mehaničare opće prakse, a za ono što oni ne mogu obaviti, vozio bih ga u ovlašteni. Čini mi se kao jako isplativa kupnja. Passat i A4 toga godišta bar su dvostruko skuplji, a također mogu biti skupi za održavanje.

Vjerujem da su HDI motori dobri, ali previše je toga što se može pokvariti i biti vrlo, vrlo skupo (turbina, recimo). 1.8 bi bio optimalan, 110 ks mora biti dovoljno za taj auto.

Mnogo ti hvala, tomicaXu, na svim informacijama i savjetima :top: :top:

ZiggyStardust
24.05.2007., 15:25
Možda sam se na žalost kasno uključio u temu ali bi, nadam se, kao dugogodišnji vlasnik Citroena moga o prenesti svoja iskustva.

madmad, možda si se kasno uključio u raspravu za pokretača teme (i što je na kraju kupio?), ali za mene si taman na vrijeme, kupovat ću automobil tijkom ove godine, vjerojatno nakon ljeta.

Veli Marušić da je potrošnja veća zbog hidraulike, u čemu je stvar?

Nisam baš očekivao da je potrošnja visoka, automobil nije osobito težak, koliko znam.

Vidim nekoliko preporuka za dizel, ali meni stvarno nije nužan. Uostalom, 1.9 TD ima 75 ks, nije li to ipak preslabo za srednju klasu?

Zvon
24.05.2007., 18:33
Potrošnja je nešto veća zato jer motor stalno pogoni hidrauličku pumpu, poput one na servo volanu, pa ona uzme malo snage kad dopunjava sistem.
1.9D je oko 70ks,
1.9TD je oko 90ks
Xantia nije auto za divljanje (nema veliko ubrzanje), već za ugodnu i brzu vožnju.
90ks ti je sasvim dosta za to. Može bit problema pri pretjecanju.

madmad
24.05.2007., 18:43
Ziggy,
Ne vidim kako bi potrošnja trebala biti veća zbog hidraulike. Po mome trebala bi biti ne manja, već ujednačena bez obzira na optrečenje. Razlozi?
1. Motor pogoni hidrauličku pumpu koja stvara pritisak u hidraulici (do 150 bara).
Pritisak se stvara onog trenutka prije nego pumpa napravi "klik". To je onaj zvuk koji je specifičan kod Citroena sa hidraulikom. Kod normalno održavane hidraulike po Citroenovim podacima trebao bi biti između 1-2 minite između "klika". Nije zabrinjavajuče ni ako je interval oko 20-30 sek. U ovom slučaju je pao pritisak u 5. kugli koja služi kao rezervoar pritiska u slučajevima nagle potrebe za tlakom. Kod xantije je i tzv. šesta kugla koja je na zadnjoj osovini i zbog nje nema onog klasičnog propadanja zadnjeg kraja kod parkiranih modela.
Znaći da je motor jače opterećen neposredno prije "klika". To je po meni toliko zanemarivo je ako se u vožnji stvara tlak pod nešto većim obrtajima tad je i interval "klika" manji. Ako se uzme u obzir da auto sa upaljenom klimom ima konstantno veće opterečenje i veću potrošnju onda je opterečenje prilikom dopune pritiska neznatno. Da je sve i u katastrofalnom stanju potrošnja ne bi trebala biti veća ni za koji deci a kamo li za koju litru.
2. Zbog svoje konstrukcije hidraulika uvijek teži da vozilo bude u idealnom položaju., To znaći da se bilo koje opterečenje po bilo kojoj osi automobila automatski korigira i auto vraća u idealnu poziciju. Npr. stavi u gepek 5-6 vreća cementa ili 50-tak kvadrata laminata i u sekundu dvije auto se sam izravna. Zbog toga se eliminira opterečenje na motor jer se smanjuje, ispravite me ako griješim, vučno opterečenje na motor (sjetite se stojadina sa dvije osobe na zadnjoj klupi :D ). Znaći još jedan razlog za ujednačeniju potrošnju.

Kod "hidroaktive II" varijante još i računalo dodatno prinosi stabilizaciji automobila. Ugrađivan je u Xantiu Activa II, novije modele XM-a, a Hidroaktiv III u nove modele C5.

ZiggyStardust
24.05.2007., 22:20
madmad, što je s tim klikom, pojavljuje li se on tijekom čitavog vremena vožnje? Je li glasan?

Daleko od toga da mi treba automobil za jurnjavu, ali upravo ne želim probleme pri pretjecanju, dosta sam po otvorenoj cesti s 206 60ks, pa znam kako je to kad nedostaje nekoliko ks. Ne bih htio kupiti auto, pa onda još sljedećih nekoliko godina razmišljati kako sam trebao kupiti jači.

Svakako mnogo hvala obojici na dosad napisanome, nadam se da ću se dočepati ovog auta do kraja godine ;)

tomicaX
25.05.2007., 14:40
Kazem ti, 110KS je optimalno. Auto ima 1250 kila i 90 konja je premalo. Ako ides na benzinca, razlika u potrosnji imedju 1.8 i 1.6 izvan grada je mala, a u gradu je 1.6, pretpostavljam, nesto stedljiviji. Isti motor u Peugeotu 406 (koji nema hidrauliku) trosi podjednako.

Klikanje nije glasno u smislu da bi smetalo, ali se cuje kad obratis pozornost i nije stalno, vec povremeno.

tomicaX
25.05.2007., 14:42
e, da: nemoj oko volana bjesomucno traziti "kotacic" za podesavanje visine prednjih svjetala :rofl: :rofl:

ZiggyStardust
25.05.2007., 16:20
U peugeotu sam u ovih šest godina valjda tri ili četiri puta dotaknuo taj sklop :misli:

A i znam da je citroen uvijek na jedakoj visini :driver:

Da, bit će da je od benzinaca 1.8 najbolje rješenje. Doduše, 2.0 izgleda još malo bolje, ali trebalo bi vidjeti razliku kod reg. i osiguranja, ako nije velika, isplatilo bi se.

Zaninljivo za to klikanje, vozio sam se jednom kad je kum još imao taj auto, u tri sata vožnje, što po Zgb što po otvorenoj cesti, apsolutno ništa nisam čuo. Njegov je bio 1.6 SX s hrpom opreme (zadnje god. proizvodnje, bio je dosta jeftin na akciji), sjećam se da nije baš sjajno vukao ni s tri osobe u autu, a kad je još došla četvrta s prtljagom...

Hvala vam obojici još jednom na svim savjetima, ako imate što dodati, pišite, pratim temu i dalje. Pozivam i ostale koji imaju iskustva s autom da napišu pokoju :top:

moses
25.05.2007., 17:59
ja nemam iskustva s xantiom ali imam s tim motorom, 1.8i. u berlingu. motor je zakon :s :top:

negdje po netu sam surfala i surfala oko tog motora i prema komentarima korisnika su vrlo pouzdani.

uglavnom, ja zadovoljna. žedan benge, ali šiba. :cool:

madmad
25.05.2007., 19:57
Kaj se tiće tog kliktanja nije glasno. Kod novih modela gotovo i da se ne ćuje. A kod vožnje se ni ne primečuje osim kod otvorenog prozora i ako bas obratiš pažnju. Ako vidiš koji citroen sa hidraulikom u gradu probaj obratiti pažnju na to. Klik je sličan onoj dječjoj žabici.

domi-haramija
03.09.2007., 08:03
Vozim xantiju 1,9 TD pet godina. Auto je udoban, troši 6,5 do 7 litara/100km, bilo je nekih kvarova pomalo neuobičajenih za obične aute, ali sve u svemu sam zadovoljan. Prijatelj vozi golfa III, 1,9 D 1996. god., potrošnja mu je 4,3 l/100 km. Nikad više od 4,6 l. Drugi prijatelj ima pasata 96 god. TDi, troši oko 5,5l/100km. Klima i sve ostalo na visini. Cijena od 7500 do 8000 eura. Cijena Xantije istog godišta je i ispod 5000 eura... Moram reći da sam ja za svojega dao 6500 eura prije 5 godina, a to sada nebi bilo dovoljno za pasata...

LHM
03.09.2007., 11:23
AX i Saxo sa 1.5d motorima troše oko 5 l/100km,tako da te lovačke priče o potrošnji golfa i pasata nebi baš uzimao za ozbiljno!

domi-haramija
04.09.2007., 07:09
Imao sam golfa II TD i trošio je 5,5 do 6 litara. Otac mi ima golfa III TD Var. i troši 6 do 6,5. Vozim se skoro svakodnevno s frendom na posao: vozi na niskim okretajima (kod šaltanja iz niže u višu desi se da poteže i sa 1000 o/min - da trese, trese, ali izgura. Pitao sam dosta ljudi koji voze golfove trojke ali svi su tu negdje na oko 5,5 l/100 km. Golf od frenda je očito neka iznimka ...

xmxm
18.09.2007., 18:53
Ima li netko nekog majstora za Citroen XM za preporučiti ?

LHM
18.09.2007., 20:01
Ima li netko nekog majstora za Citroen XM za preporučiti ?

U kojem gradu živiš?

Svicar
18.09.2007., 20:16
U kojem gradu živiš?

Prije se ZEGA cesto javaljao i rado dijelio savjete,on ti je doctor za njih

xmxm
18.09.2007., 22:16
Prije se ZEGA cesto javaljao i rado dijelio savjete,on ti je doctor za njih

Živim u Zagrebu (Zapad).

Mislim da sam prije 2 godine čitao njegove upute za kupovinu Xm 2,1 diesel.
Je li to isti gospon?
Svaka preporuka je dobrodošla,jer sam već lud od "stručnjaka" i lopova.

JVC
18.09.2007., 22:28
kupio moj frend nema ni godinu dana platio 4500 eura 2001 1.6 benzinac ...90000 km čim ga je kupio auto je počeo zjebavat dao je 5000 kn u orginalnom servisu sada su mu ga složili i radi kako treba ...
sranje kod tog auta ti je ta hidraulika ... stalno moraš te kugle održvat punit plinom mjenjat lhm ulje itd. po meni da taj auto nema tu pizdarju bio bi puno bolji što se održavanja tiče ... a i mislim da bi imao time i veći uspijeh na tržištu ...kod nas ...
inače auto je prostran i to zavidno stvarno ima mjesta, i udoban ...

LHM
19.09.2007., 07:54
Javi se Saši Nemecu u Zaprešić, 091/250-4164

Ne postoji XM sa 1.6 motorom,najmanji motor ugrađivan u XM-a je 2.0!
U 10 godina koliko već vozim XM-ove,a prije toga DS sa hidraulikom nisam imao nikakvih problema,ulje u sistemu se mijenja nakon 2-3 godine,a tlak u kuglama nadopunjava nakon 70.000 km.

tomicaX
19.09.2007., 08:35
kupio moj frend nema ni godinu dana platio 4500 eura 2001 1.6 benzinac ...90000 km čim ga je kupio auto je počeo zjebavat dao je 5000 kn u orginalnom servisu sada su mu ga složili i radi kako treba ...
sranje kod tog auta ti je ta hidraulika ... stalno moraš te kugle održvat punit plinom mjenjat lhm ulje itd. po meni da taj auto nema tu pizdarju bio bi puno bolji što se održavanja tiče ... a i mislim da bi imao time i veći uspijeh na tržištu ...kod nas ...
inače auto je prostran i to zavidno stvarno ima mjesta, i udoban ...

Pitanje je kak ti je frendov auto odrzavan prije kupnje (i gdje). Hidrauliku treba paziti. Kugle: provjera tlaka svake godine, nadopunjavanje po potrebi (obicno ispadne da svake 2-3 godine treba napuniti koju kuglu - ali ne sve). Moze se desiti da probije membrana na kugli, ali obicno izdrze solidnu kilometrazu uz redovite preglede. LHM se mijenja svakih 5 godina.

Xantia se kupuje zbog hidraulike, a ne usprkos njoj ...

tomicaX
19.09.2007., 08:36
Živim u Zagrebu (Zapad).

Mislim da sam prije 2 godine čitao njegove upute za kupovinu Xm 2,1 diesel.
Je li to isti gospon?
Svaka preporuka je dobrodošla,jer sam već lud od "stručnjaka" i lopova.

a kaj ti nevalja s autom?

xmxm
19.09.2007., 09:05
a kaj ti nevalja s autom?

Pušta mi jedan lajtung,ne radi mi centralno, pušta mi ulje ma crijevima do turbine (CT Turbo),navodno da mi ni kape na amortizerima nisu dobre,curi mi ulje iz getribe (semering-manžeta) , putni kompjuter pokazuje neke čudne vrijednosti ,ima tu još nekih sitnica koje mogu i sam (prekidači podizača i slično).
Uglavnom,motor je mastan odozdo,tako da je teško skužiti od kuda sve curi.

I naravno treba mi jedan općeniti pregled cijelog auta.

tomicaX
19.09.2007., 09:16
Pušta mi jedan lajtung,ne radi mi centralno, pušta mi ulje ma crijevima do turbine (CT Turbo),navodno da mi ni kape na amortizerima nisu dobre,curi mi ulje iz getribe (semering-manžeta) , putni kompjuter pokazuje neke čudne vrijednosti ,ima tu još nekih sitnica koje mogu i sam (prekidači podizača i slično).
Uglavnom,motor je mastan odozdo,tako da je teško skužiti od kuda sve curi.

I naravno treba mi jedan općeniti pregled cijelog auta.

Nazovi Sasu, on ti moze pomoci oko mehanike i hidraulike, a za struju nisam siguran ...

xmxm
27.09.2007., 07:54
Hvala.
Poslao sam mu email,ali mi nije odgovorio.

LHM
27.09.2007., 10:23
Nazovi ga,napisao sam ti broj mobitela!

ryder on the storm
27.09.2007., 10:27
Pogledaj ovo

reko biš da je auto čvrst, kad ono:eek:

getriba_
27.09.2007., 13:58
je.. koje tad mario za ncap?
pogle bmw tricu... još gore...
http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

vjetrovrh
28.09.2007., 20:36
vlasnik sam xantie 94g 1.8. e sad ukratko da vam kažem malo o autu.nisam jedan od onih koji će pričat gluposti na osnovu priča rekla-kazala već govorim iz vlastitog iskustva.auto me je znao koštat popriličnih živaca i novaca! prvo ću o pozitivnim stranama,mašina je definitivno dobra strana auta.od kada ga posjedujem(8g) nikakvih problema nisam imao osim sto sam mjenjao podizače ventila.e sad, imao sam cijeli niz razno raznih blesavih kvarova(uglavnom potrošna roba i dotrajalost koja se sustavno događa u intervalima i koja nervira jer je dosta česta).inače vozim i renault 19 iz 89g za koji mogu reći da se manje kvari.evo zadnja pizdarija koje se dogodila je da je propišala cijev od hidraulike na desnoj prednjoj kugli i sve me strah koliko će me koštati nova.limarija je definitivno dobra strana(nigdje pikice hrđe).imam par savjeta za vlasnike xantia! izbjegavajte rabljene kugle jer vrlo kratko traju s tim da ima i takvih kretena(kakav je meni radio) koji ti stavi stražnje kugle napred(razlika u promjeru rupe pa ovjes bude tvrd).nakon toga sam stavio originalne nove kugle za koje garantiraju 100000km.jesu skuplje ali i traju a ne svakih 4mj mjenjati shit.druga stvar na što bih ukazao je da pripazite sa zamjenskim dijelovima(ja npr.stavio zamjenske diskove talijanske-shit)pa mi sad trese kod jačih kočenja.sve u svemu zajebani udobni francuz s dobrom mašinom!!!!!!

wilson
03.10.2007., 21:57
Odličan auto.
Vozio prije oho ho godina model 1.6 sa 88 ks iz 93. godine sa cca 100 000km.
U dvije godine napravio 30000km.
Trošak kvarova-0 kn.
Natoči i vozi.
Niti jedan prije ni poslije me nije tako služio, a imao sam ih 8.
ZA preporuku.

zknezic
06.06.2008., 08:52
ljudi zamolio bih ako tko zna kako se unosi code u radio? mijenjao sam bateriju pa mi sad radio ne radi znam da trebam stisnuti BND a dalje... neznam

raff34
06.06.2008., 13:21
ljudi zamolio bih ako tko zna kako se unosi code u radio? mijenjao sam bateriju pa mi sad radio ne radi znam da trebam stisnuti BND a dalje... neznam

Imas stanice

1 2 3 4

za recimo code: 4321 : četiri puta stisneš 1, tri puta 2,...
Kad uneseš sve 4, stisneš broj 5 ili volume unutra(nisam siguran)

zknezic
07.06.2008., 12:11
hej evo šaljem ti sliku. kod mi je 6433 znači trebam stisnuti BND te čekati ili... odmah stisnuti ili kako help

zknezic
07.06.2008., 12:17
slika nadam se da sam sad uspio

zlatkodd
29.08.2008., 20:03

200 kn sa akumulatorom, ako misliš na tu centralnu, preko oglasa. Ustvari trebao sam akumulator, a kugla je bila gratis

zlatkodd
29.08.2008., 20:08
Ako netko treba napuniti kugle za bilo koje citroenovo vozilo, znam čovjeka u Čakovcu koji to odradi ko od šale i za male novce... Govorim iz iskustva, ako trebate broj telefona, zatražite porukom ili na mail... Inače vozim Xantiu 1,9TD 6 godina. Da me nekad zna iznervirati, istina je, ali generalno, auto mi se jako dopada i nebih ga mijenjao nizašto... Pozdrav svim citroenašima...

DARKO DENZIĆ
03.11.2009., 12:56
Ako netko treba napuniti kugle za bilo koje citroenovo vozilo, znam čovjeka u Čakovcu koji to odradi ko od šale i za male novce... Govorim iz iskustva, ako trebate broj telefona, zatražite porukom ili na mail... Inače vozim Xantiu 1,9TD 6 godina. Da me nekad zna iznervirati, istina je, ali generalno, auto mi se jako dopada i nebih ga mijenjao nizašto... Pozdrav svim citroenašima...

Može li broj telefotna od tog majstora?

dado.-
03.11.2009., 13:11

a diskovi:rofl:

dimosphobos
03.11.2009., 14:42
Može li broj telefotna od tog majstora?

Ne znam iz kojeg si "kvarta" u Hr, ali ja sam isao u Ptuj (SLO) kod Rudija Belsaka. Inace, dvojica su (otac i sin), stariji (cca. 80 sad valjda) je kazu "izmislio" punjenje kugli. Meni je pred 3 godine punio bas on (taj djedica), inace, izumitelj je, nedvojbeno, jer mi je pokazao poprilicno dokumenata (zasticeni patenti).
Ja sam ga nasao na citroenbilten.com

chainsaw
03.11.2009., 20:14
Imao Xantiu 1.8i 16 V iz 98 godine , fenomenalan auto za malo love. Dobro onda bas i nije bio za sicu ali danas su druga vremena. 150.000 Km bez kvarova osim par sitnica. Motor odlican , ovjes po meni bolji od Xm-a , sto se tice hidraulike na 80.000 je bila promjena lhm-a i nakon 120.000 nova centralna kugla oko 500 kn . Ja jos i danas zalim za njom kako je to dobar auto bio. Mislim da je to njapouzdaniji hidro citroen ikada , kazu da su modeli od 98 na dalje dosta bolji od starije verzije. Auto kombinira udobnost i dobro lezanje na cesti kao rijetko koji i gust ga je voziti. Kada sam ga prodao prije 3 godine dobio sam 2000 eura manje za njega od susjedove hrdjave vectre bez klime 1.6 istoga godista. Za plakati ali zato znalci mogu jeftino do dobroga auta. Izbjegavaj lose odrzavane , ima ih puno u sasvim dobrome stanju na trzistu i nemoj zaliti da promijenis lhm kada ju kupis( cca 1500 kn) i biti ces miran sa hidraulikom

dimosphobos
03.11.2009., 21:31
nemoj zaliti da promijenis lhm kada ju kupis( cca 1500 kn) i biti ces miran sa hidraulikom

To je cijena u ovlastenom servisu?
Pa ja sam platio punjenje 5 kugli 100E (bas kao sto sam gore naveo, u SLO)... ulje kupio 3l (cca. 25-30E, pred 3 godine)... lik izvadio staro pumpom (na busilici) i zamijenio.

Too_good
03.11.2009., 21:33
Pa koliko kostaju te kugle, da se zamjeni komplet? I cijela ta hidraulika? O kojim ciframa govorimo? Stalno slusam da je to zeznuta stvar kod Xantie, a i vidim da se auti prodaju za bagatelu... zar mi treba 1500-2000€ da sredim kvar na toj hidraulici (tolika je razlika u cijeni u odnosu na konkurentske modele istog godista, osim mozda Lagune koju napadaju zbog elektronike)? Ili je problem nasih majstora?

Alex33
28.11.2009., 11:58
Ovisi gdje kupiš kuglu.Savjetujem citroen servis negdje vani (mi idemo u Trst) a cijena kugle ti je oko 100€.Imamo majstora u puli koji ako je membrana dobra napravi novo punjenje dušikom (100kn) i miran si dok ne probije membrana ili ne popusti opet plin (može biti par mjeseci a može biti i par godina).Cijevi ne treba mijenjati.Ako imaš nekog majstora za citroene sa hidraulikom,odvezi ga do auta koji ti se sviđa da provjeri stanje,i ako je u solidnom stanju nebi trebao imati još dugo vremena problema.Vozim citroene sa hidraulikom od kada imam vozačku (15 godina) i imam samo riječi hvale za sistem.naravno da ima i mana,ali nitko mu nije ravan po udobnosti.Ako netko treba savjet,tu sam.Vozio sam BX i to gti 1,9 onda 1,9 atmosferski diesel,onda 1,9TD,zatim xantiu 1,8 i 2,0 i na kraju c5II 2,0 HDI.Teško je reći koji mi je bio najdraži,ali recimo BX td nije trošio ništa,vozio na ložu,prošao sve i svašta,a vukao ko magare.Xantia 2,0 sa automatskim mjenjačem...krstarica za autoput,ugrađen plin,el.sicevi,grijani sicevi,original alarm,el.grijani retrovizori,radio sa cd changerom (original blaupunkt),pranje farova,sport vožnja...strava auto...potrošnja 12l plina...

Glavni frajer kaže:
28.11.2009., 18:12
Jedan mi od najdražih autiju. Pogotovo zadnja godišta proizvodnje.

Tata jedne bivše cure, imao jednu bijele boje. Baš mi fali... Auto, ne cura:zubo:
Ali i cura je bila prava xantia! :zubo:

johny5
29.11.2009., 00:06
Jedan mi od najdražih autiju. Pogotovo zadnja godišta proizvodnje.

Tata jedne bivše cure, imao jednu bijele boje. Baš mi fali... Auto, ne cura:zubo:
Ali i cura je bila prava xantia! :zubo:

xantia je prava cura, malo skupa za održavat, al eto neki se ne bune, tj. sve bi dali za tog stroja, curu..

mihaelll
31.12.2009., 00:43

Hvala unaprijed!

Pozdraf...
volio bih isto ćuti savjete od znalaca buduči da se isto nalazim pred kupnjom auta a jako me zanimaju ciotroenova vozila sa hidraulikom.
dali xm, ili xantia(samo benzin)
koliko troše recimo 1.8 i.
dali je to dovoljno za takav auto.
kako pri kupnji znati dali je auto u dobrom stanju ili nije, na šta treba obratiti pozornost..
koliko troši takav auto .koliko mu je servis koliko, košta jedna kugla za hidrauliku ,koliko košta filter Lhm tekućine,( koliko košta Lhm tekučina) koliko često ga se mijenja , koliko košta plin za kugle hidraulike,koliko se često nadopunjava, šta ako odu i da li se mogu popraviti membrane kugli ili se mijenjaju cijele kugle. koliko košta jedna kugla.
znam puno pitanja..
molim da odgovore samo oni koji imaju bilo kakva iskustva s takvim autima ..
dobra ili loša...
ljubitelji njemačkih i talijanskih vozila molim psssssst...

Uniform 64
31.12.2009., 07:16
volio bih isto ćuti savjete od znalaca buduči da se isto nalazim pred kupnjom auta a jako me zanimaju ciotroenova vozila sa hidraulikom.
dali xm, ili xantia(samo benzin)
koliko troše recimo 1.8 i.
dali je to dovoljno za takav auto.
kako pri kupnji znati dali je auto u dobrom stanju ili nije, na šta treba obratiti pozornost..
koliko troši takav auto .koliko mu je servis koliko, košta jedna kugla za hidrauliku ,koliko košta filter Lhm tekućine,( koliko košta Lhm tekučina) koliko često ga se mijenja , koliko košta plin za kugle hidraulike,koliko se često nadopunjava, šta ako odu i da li se mogu popraviti membrane kugli ili se mijenjaju cijele kugle. koliko košta jedna kugla.
znam puno pitanja..
molim da odgovore samo oni koji imaju bilo kakva iskustva s takvim autima ..
dobra ili loša...
ljubitelji njemačkih i talijanskih vozila molim psssssst...

Evo ovako uzmi xantiju ljepsa je i bolja od xm
hidraulika jos nisam cuo da se nekom raspala a imao sam 3 xantijei par bx
svake godinje se mijenja ulje u njoj a jednostavan nacin spustis je skroz dole
i preko nekog crijeva povuces na usta i cekas da istoci i koliko istoci ti toliko natoci novog.

hm sto se tice benzinaca nejdi na 1.6.i 1.8 imaju lose kompjutere i kvari se elektronika skupo je za popravljat jednostavno im je mana.

ah da se vratim na hidrauliku jos one kugle na njoj kontroliras godisnje ima vec majstora koji imaju stroj za mijerenje pritiska i oni ti ih mogu punit ZNACI NE MORAJU SE KUPOVAT NOVE NEGO SAMO DOPUNJAVAT OSIM AKO JE NISI ISPRAZNIO A SE ONA PROBILA ALI UZMES POLOVNU ZA 200KN I DA SE NAPUNIT znaci to su jednogodisnji servisi
ili ako radis reko 50oookm

Moj savjet ti je da ides na xantiju hdi jer to su motori nepoderivi i prolaze vise kilometara nego sto ce jedan tdi iz grupacije PSA

Pootrosnja benzinaca ti je oko 10 litara teski su auti(1.6-1.8-2.0)
Ako benzinac onda 2,0 samo zato sto nema problema s elektronikom

i naravno budi spreman daces imat milion sitnih kvarova u kabini i oko nje koji nisu financijski skupi nego malo rade malo ne
npr pokazivac vanjske temparature malo radi malo ne i tako neke sitnice ako nisi jako pedantan u tim sitnicam ok

I ONO NAJBITNIJE KAD SJEDNES U XANTIJU I NAPRAVIS 500 KM ILIVISE TI IZLAZIS KAO GOSPODIN A NE KAO U AUDIJU ILI GOLFU IZLAZIS KAO PREBIJENI CUCAK

johny5
31.12.2009., 09:03
Evo ovako uzmi xantiju ljepsa je i bolja od xm
hidraulika jos nisam cuo da se nekom raspala a imao sam 3 xantijei par bx
svake godinje se mijenja ulje u njoj a jednostavan nacin spustis je skroz dole
i preko nekog crijeva povuces na usta i cekas da istoci i koliko istoci ti toliko natoci novog.

hm sto se tice benzinaca nejdi na 1.6.i 1.8 imaju lose kompjutere i kvari se elektronika skupo je za popravljat jednostavno im je mana.

ah da se vratim na hidrauliku jos one kugle na njoj kontroliras godisnje ima vec majstora koji imaju stroj za mijerenje pritiska i oni ti ih mogu punit ZNACI NE MORAJU SE KUPOVAT NOVE NEGO SAMO DOPUNJAVAT OSIM AKO JE NISI ISPRAZNIO A SE ONA PROBILA ALI UZMES POLOVNU ZA 200KN I DA SE NAPUNIT znaci to su jednogodisnji servisi
ili ako radis reko 50oookm

Moj savjet ti je da ides na xantiju hdi jer to su motori nepoderivi i prolaze vise kilometara nego sto ce jedan tdi iz grupacije PSA

i naravno budi spreman daces imat milion sitnih kvarova u kabini i oko nje koji nisu financijski skupi nego malo rade malo ne
npr pokazivac vanjske temparature malo radi malo ne i tako neke sitnice ako nisi jako pedantan u tim sitnicam ok

I ONO NAJBITNIJE KAD SJEDNES U XANTIJU I NAPRAVIS 500 KM ILIVISE TI IZLAZIS KAO GOSPODIN A NE KAO U AUDIJU ILI GOLFU IZLAZIS KAO PREBIJENI CUCAK

Kome ovo nije toliko bitno može se vozit ko gospodin a ne prebijeni cucak:top::top:

Glavni frajer kaže:
31.12.2009., 09:33
moja ti je preporuka da uzmeš xantiju što novijeg godišta. kod starijih treba biti jako oprezan. kako taj auto nije preskup, zna se dogoditi da starije često mijenjaju vlasnike, budu ne održavane, i sumnjive prošlosti. naravno i sa njima ima izuzetaka.
ali ako ti nije bitan koji euro više na cijeni, uzmi što noviju. na njima su ispravljene manjkavosti koje su se pokazale u prijašnjim godištima, jer citroen dosta radi na poboljšavanju modela tijekom godina proizvodnje.

ako si zainteresiran mogu te spojiti sa jednim vlasnikom xantije active 2.0turbo. mislim da je daje za oko 2200€-2500€, 1996. je godište, ali ima dosta novih dijelova pa ti odi i vidi. prodaje je jer ima još još 2 auta uz nju.
iako je u zadnje vrijeme nešto pričao kako je nebi dao, jer ga navodno auto vozački oduševljava...

johny5
31.12.2009., 09:39
moja ti je preporuka da uzmeš xantiju što novijeg godišta. kod starijih treba biti jako oprezan. kako taj auto nije preskup, zna se dogoditi da starije često mijenjaju vlasnike, budu ne održavane, i sumnjive prošlosti. naravno i sa njima ima izuzetaka.
ali ako ti nije bitan koji euro više na cijeni, uzmi što noviju. na njima su ispravljene manjkavosti koje su se pokazale u prijašnjim godištima, jer citroen dosta radi na poboljšavanju modela tijekom godina proizvodnje.

ako si zainteresiran mogu te spojiti sa jednim vlasnikom xantije active 2.0turbo. mislim da je daje za oko 2200€, 1996. je godište, ali ima dosta novih dijelova pa ti odi i vidi. prodaje je jer ima još još 2 auta uz nju.
iako je u zadnje vrijeme nešto pričao kako je nebi dao, jer ga navodno auto vozački oduševljava...

Nije bitno što ja vozim, ja samo citiram što je čovjek rekao. On se isto bavi autima i vozi i audije i citroene i dobro zna koje su razlike. Svi bi mi vozili citroene da nemaju tih nekih mana, no jasno svaki auto ih ima. Zato se svatko tko želi vozit mora pripremit na sve prednosti i mane a ne da ga to živcira i slično jer onda tu nema oduševljenja u vožnji. Slična stvar je što je onaj jučer pito dal da uzme novog meganea ili 6 godina starog a4 za 20 tisuća eura, čim je to pitao jasno da nije ni sam siguran u ono što želi i može te su ga ljudi ok uputili na pravi put.

Glavni frajer kaže:
31.12.2009., 09:58
majstore, ne kužim o čemu pišeš, i kakve veze to što si napisao ima sa ovom temom...

johny5
31.12.2009., 10:01
majstore, ne kužim o čemu pišeš, i kakve veze to što si napisao ima sa ovom temom...

Ne da mi se ponavljat ništa 5 puta, ko je skužio skužio, tko ne, nema veze, idemo dalje:top: Forum automobili nije za filozofiranje.:top:

Uniform 64
01.01.2010., 08:20
moja ti je preporuka da uzmeš xantiju što novija

ako si zainteresiran mogu te spojiti sa jednim vlasnikom xantije active 2.0turbo. mislim da je daje za oko 2200€-2500€, 1996. je godište, ali ima dosta novih .

Covece sto baljszgas gluposti ja sam 1.6 sa plinom 2000godinu prodao za 3ooo eurica a ti mu prodajes taj krs za 2.5k eura
hm gle da se nac za 3 keura malo bolja s hdi motorom i jos iz ovog stoljeca a da nema preko 150tisuca km

Glavni frajer kaže:
01.01.2010., 10:24
xantia activa 2,0turbo ipak je malo jači i poželjniji auti od tvoje bivše 1,6.
ovaj bi svoju dao za nešto više od 2000€, za koliko točno treba se dogovoriti sa vlasnikom. jer ipak se radi o autu koji je bio koliko toliko održavan.
za te novce sigurno se ne može pronači bolji auto.

što se tiće tvoje xantije 1,6, popušio si masnu crnačku čunu, ako si je prodavao u 2009.
naime do 2009., ZXevi su išli za skoro 3000€ zadnje godište proizvodnje (znači 97. i 98.), a i ti bi za svoju sigurno dobio 1000-1500€ više da si je dao 2008., ovo što si sada dobio za nju dobio bi i da si je zadržao i imao još 2 godine i onda je prodao. recesija i nepovoljno razdoblje za prodaju auta...

ali već napisao, kod xantie je najbitnije stanje auta. kakva je tvoja bila, mogu samo zamisliti.

dimosphobos
01.01.2010., 10:28

Evo, ja sam s 1.6 ('93, dakle - prva), doduse X oprema (minimalno) napravio u 10 godina 110tkm. Prodao ju pred tri tjedna.
Potrosnja preko 10l, meni nepoznato. Naravno, nije ZG, inace bi valjda i to bilo moguce. Moja evidencija portosnje kaze 6,26 do 8,89. UVIJEK tankao full, pa se na taj nacin najlakse i najtocnije izracuna. Istina, rute tipa 1-2-5km su meni nepoznat pojam.

Kvarovi, hm... kontakti na jednom i drugom podizacu stakla me nesto poceli zezati, jednog popravio, drugog zamijenio. Pormijenio "kmh sajlu", krepao prekidac straznjih maglenki. Sajlu rucne, 2x (jedna strana). :flop:
Takodjer me zadnjih par godina zezao "ler gas", na samoj masini sam dao promijeniti taj "motoric ler gasa" (kako li se vec zove) i ove godine termostat, prestao mi se ukljucivati ventilator! :ne zna:
Naravno, ulje je trosila... prilicno. :flop:
Jedan jedini puta mi je rekla NE... kad sam okrenuo kljuc... a razlog je bio akumulator. Jos koji mjesec fali i bit ce tom novom 8 godina.
Kad nije vozena, uvijek bijase zatvorena u garazi! :top:
Sto se tice udobnosti... za sitne novce za koje se moze nabaviti Xantia, tesko da ce se naci tako udobno vozilo, slazem se u potpunosti! :s

johny5
01.01.2010., 13:52
Evo, ja sam s 1.6 ('93, dakle - prva), doduse X oprema (minimalno) napravio u 10 godina 110tkm. Prodao ju pred tri tjedna.
Potrosnja preko 10l, meni nepoznato. Naravno, nije ZG, inace bi valjda i to bilo moguce. Moja evidencija portosnje kaze 6,26 do 8,89. UVIJEK tankao full, pa se na taj nacin najlakse i najtocnije izracuna. Istina, rute tipa 1-2-5km su meni nepoznat pojam.

Kvarovi, hm... kontakti na jednom i drugom podizacu stakla me nesto poceli zezati, jednog popravio, drugog zamijenio. Pormijenio "kmh sajlu", krepao prekidac straznjih maglenki. Sajlu rucne, 2x (jedna strana). :flop:
Takodjer me zadnjih par godina zezao "ler gas", na samoj masini sam dao promijeniti taj "motoric ler gasa" (kako li se vec zove) i ove godine termostat, prestao mi se ukljucivati ventilator! :ne zna:
Naravno, ulje je trosila... prilicno. :flop:
Jedan jedini puta mi je rekla NE... kad sam okrenuo kljuc... a razlog je bio akumulator. Jos koji mjesec fali i bit ce tom novom 8 godina.
Kad nije vozena, uvijek bijase zatvorena u garazi! :top:
Sto se tice udobnosti... za sitne novce za koje se moze nabaviti Xantia, tesko da ce se naci tako udobno vozilo, slazem se u potpunosti! :s

Mislim nije loše , to je 7 sitnih kvarova i jedan veći s uljem, s druge strane samo 110 tkm u 10 godina, po tome bih ja imao s tom xantijom 35 malih kvarova i 5 većih kada bih svake 2 godine odvezao te kilometre(u roku 10 godina). Istina sitnice koje zezaju su dakle nezaobilazne kod xantije, no s druge strane nisu to neki skupi kvarovi, traže živaca no skupo nije, naime kad rikne nešto na novijem vw-u od ozbiljnijih stvari onda je to 5 put skuplje.
Ovdje se sad samo kose 2 stvari, xantija je strašno udoban auto i popiša se na vw i audi po tom pitanju, no s druge strane takav udoban auto bi trebao baš onome tko radi recimo 50 tkm godišnje a u tom slučaju sitnih kvarova ima brdo, to su dakle dvije suprotnosti. Uglavnom što se tiče preporuke oko xantije, mogu proći novija godišta bez problema da se te sitnice ipak u velikoj mjeri izbjegnu i baš zbog toga teško je špekulirat da je xantija od 1500 eura bolja opcija od neke novije za 4000 eura. Bolja može biti u slučaju samo ako se pozna čovjeka od kojeg se kupuje i zna se da je auto iznimno dobro održavan i normalno vožen, ako ga usput prodaje dosta jeftino još bolje. Inače su modeli s jačim motorom puno bolji jer su većinom bolje opremljeni, motor ima šanse duže trajati i tak dosta sitnica. Ne znam treba voziti i pregledati puno primjeraka da bi se uzela prava xantija a tada je to posao. Podrazumijeva se i kod svih ostalih auta treba posebno pažljivo birati da se kupi najbolji, no eto kod xantije možda posebno jer je osjetljiva na održavanje a treba kupiti baš onu na kojoj netko nije štedio na održavanju. I audi a8 je teški šrot od auta ako ga je netko zapustio i nije ga održavao uopće, nema tu iznimaka.

mirkec_23
01.01.2010., 14:01
samo ću reći da jako jeftini auti takvog tipa na kraju puno koštaju. Bolje dat malo više para za takav auto ,a da je dobro održavan pa neće biti toliko problema sa njime.

dimosphobos
01.01.2010., 14:20
Mislim nije loše , to je 7 sitnih kvarova i jedan veći s uljem, s druge strane samo 110 tkm u 10 godina, po tome bih ja imao s tom xantijom 35 malih kvarova i 5 većih kada bih svake 2 godine odvezao te kilometre(u roku 10 godina).
Podrazumijeva se i kod svih ostalih auta treba posebno pažljivo birati da se kupi najbolji, no eto kod xantije možda posebno jer je osjetljiva na održavanje a treba kupiti baš onu na kojoj netko nije štedio na održavanju.

OK, to je sad matematicki izracunato (kvarovi), u stvarnosti je tesko predvidjeti sto ce se dogadjati. Ne znam bas da bi taj motor izdrzao tvojih 500.000km u 10 godina. Ne bi ni ja isao na 1.6 benzinca (ma niti na plin) da radim toliko km! :mig:

Alex33
21.02.2010., 11:48
Ja sam donedavno imao xantiu 2.0i iz 94g. automatic i plin.
Auto ide super.Potrošnja grad 12l plina,otvorena cesta i autoput sa prosječnom brzinom150-160,10 do 11l.Morate priznat za auto od 1500kg i automatskim mjenjačem,te 124ks super povoljna potrošnja.Kvarovi...
Hmm...naravno da ih je bilo,ali najčešće bi mi crkla koja kugla (probila membrana i postao tvrd amortizer),te bih odnio majstoru (spominjao sam ga u jednom od prijašnjih postova),te bi mi on u roku od sat-dva zamijenio recimo obje zadnje kugle,ako je koja probila,dao bi svoju ispravnu i uzeo si 200-300kn za sve to.to sam čini mi se dva puta zadnje punio,i jednom prednje.jednom mi je malo curilo ulje na centralnoj kugli kod motora,i to je isto našao on grešku i riješio za 100kn.Motor,nikada ništa.napravio sam u tri godine nešto preko 100000km.Imao je 140000,a prodao sam ga sa skoro 300000...nije trošio kap ulja.Mjenjao sam ulje svakih 30000km jer je išao isključivo na plin.Problem su bili injektori,pa je teže palio prvi put...ali to je boljka plina,jer zaruzinave iznutra pa ne bacaju benzin kako bi trebali (preko noći se slije benzin iz njega u cilindar pa malo treba vrtiti dok upali).Greške imaju na prekidačima el.podizača stakala.Zamijeniš prekidač,i vozi dalje.Znaju otići i četkice na motoru ventilatora.Skineš dole i zamijeniš (iznad suvozačevih nogu je.Tri vide ga drže,i kasnije tri gumena nosača.Četkice dođu oko 50-70kn.Zna zezati i motorić ler gasa.Posprejaš ga wd40 i miran si neko vrijeme.Eh da,najzeznutija stvar je kad ventilator hljadnjaka radi na najjačoj brzini bez razloga.Tad je termoprekidač otišao,a na nepristupačnom j e mjestu (na glavi iza termostata) a kako nema pristupa od gore,trebaš se sav izlomiti od ispod za doći do njega,i treba cjevasti ključ,ali ne sjećam se veličine.najbolje kupiti original novi termoprekidač (oko 200kn) i promijeniti,pa si na duže miran.Diskovi ako cvile,treba samo kupiti mekše pakne,i postrugati ruzinu (najčešće zadnji) sa vanjskoga dijela diska (ja sam improvizirao brusilicom,a majstor uzme cca 200kn da ih prođe na tokarski).Treba pripaziti i dali ima grijanje,pošto sam znao vidjeti da su ljudi zbog cijene hladnjaka i promjene hladnjaka u kabini,premostili cijevi i auto nije imao grijanje.naime za promijeniti hladnjak u kabini,treba skidati cijeli kokpit.A to je posao od cijeloga dana,ali to je problem većine modernih auta,jer se nalazi u unutrašnjosti ispod kokpita.Sve u svemu meni je pružila nezaboravne trenutke.Ti kvarovi koje sam imao su sitnica za broj prijeđenih kilometara i godište auta.Ehhh da.Možda je to zato jer je auto uvezen iz Švicarske a znamo da za to tržište rade specijalne aute :) konkretno moj je imao:original alarm,sa isključivanjem na ključ u predjelu motora,original radio blaupunkt sa original cd-changerom u prtljažniku,poluautomatska klima,grijanje siceva i el.sicevi koji imaju napuhavanje bočnih uporišta i lumbalnog dijela,abs,activa ovjes,el.grijane retrovizore sa spuštanjem prema dole kad ubacite u rikverc,tempomat,vanjsku temperaturu,kod za paljenje,sve električne podizače prozora sa blokadom zadnjih za djecu,daljinsku centralnu bravu...možda sam nešto i zaboravio...ali auto milina.Tko treba neku informaciju,dati ću mu je na pm drage volje.Sorry za poduži post.Pozz ljubiteljima citroena i xantie.:p

zoran1973
30.01.2011., 20:02
tema je stara no trebam hitno pomoć, sutra mislim kupit xantiu 1998 god, hidraulika radi ok no zanima me dali se taj auto mora kad stoji ugašen cjeli dan spustiti ili je normalno da ostane skoro dignut, eventualno se zadnji kraj malo spusti. dali je to u redu ili nije nešta u redu???? Hitno, hvala

tomicaX
30.01.2011., 22:06
tema je stara no trebam hitno pomoć, sutra mislim kupit xantiu 1998 god, hidraulika radi ok no zanima me dali se taj auto mora kad stoji ugašen cjeli dan spustiti ili je normalno da ostane skoro dignut, eventualno se zadnji kraj malo spusti. dali je to u redu ili nije nešta u redu???? Hitno, hvala

Pa, to godiste bi trebao ostati skoro dignut ili se malo spustit, ali ne smije pasti skroz do poda. Ali, cak ako i padne ne mora biti nista strasno, mozda je samo zadnja srednja (antisink) kugla dala svoje ....

zoran1973
30.01.2011., 22:55
Pa, to godiste bi trebao ostati skoro dignut ili se malo spustit, ali ne smije pasti skroz do poda. Ali, cak ako i padne ne mora biti nista strasno, mozda je samo zadnja srednja (antisink) kugla dala svoje ....

Ma sadašnji vlasnik mi kaže da stoji i tri dana dignut a ja nikad nisam imao citroena a nikog ko ima takav auto i neznam pa čitam po forumima no niko o tome ništ nigdje nije napisao. Na autu sve radi osim ventilatora kabine no to me ne brine previše, to će se popravit, našao sam tu negdje moguće kvarove ako ne radi ventilator. O tim autima neznam ama baš ništa. Znači onda je ok, hvala ti na odgovoru. :top:
Ajd da i pitam opet nešta jer ni o tome nisam nigdje ništa našao, smije li se podešavati (spuštat i dizat) visina dok auto vozi ili se mora stat pa to napraviti?

tomicaX
31.01.2011., 07:44
Na autu sve radi osim ventilatora kabine no to me ne brine previše, to će se popravit, našao sam tu negdje moguće kvarove ako ne radi ventilator. O tim autima neznam ama baš ništa. Znači onda je ok, hvala ti na odgovoru. :top:
Ajd da i pitam opet nešta jer ni o tome nisam nigdje ništa našao, smije li se podešavati (spuštat i dizat) visina dok auto vozi ili se mora stat pa to napraviti?

Ventilator kabine zna biti skup ako se cijeli mijenja. Ipak, neki elektronicar bi to trebao znati popraviti ako je kvar bas na elektronici. Ja sam sam promijenio neke tranzistore i stvar je proradila. trosak 60 i kusur kuna. Ipak, prije treba provjeriti kablove i slicno, naravno.

Sto se tice visina: kranji polozaji su iskljucivo servisni (zamjena hidraulickog ulja, kugli hidraulike, zamjena gume). U voznji se koriste samo dva srednja polozaja: onaj nizi za svakodnevnu voznju i na tom polozaju je auto najudobniji i najbolje drzi cestu. Visi polozaj je ako ides na neki teren ili visoki rinzol. Visina se moze mijenjati i u voznji, iako je bolje to na mjestu napraviti. U krajnjim polozajima je auto izrazito tvrd i nema amortizacije.

zoran1973
31.01.2011., 09:33
Ventilator kabine zna biti skup ako se cijeli mijenja. Ipak, neki elektronicar bi to trebao znati popraviti ako je kvar bas na elektronici. Ja sam sam promijenio neke tranzistore i stvar je proradila. trosak 60 i kusur kuna. Ipak, prije treba provjeriti kablove i slicno, naravno.

Sto se tice visina: kranji polozaji su iskljucivo servisni (zamjena hidraulickog ulja, kugli hidraulike, zamjena gume). U voznji se koriste samo dva srednja polozaja: onaj nizi za svakodnevnu voznju i na tom polozaju je auto najudobniji i najbolje drzi cestu. Visi polozaj je ako ides na neki teren ili visoki rinzol. Visina se moze mijenjati i u voznji, iako je bolje to na mjestu napraviti. U krajnjim polozajima je auto izrazito tvrd i nema amortizacije.

Opet imam pitanja pošto veliš da si popravljao elektroniku ventilatora. Gdje se nalazi ta elektronika da ne prekapam bezveze po autu? Auto ima klimu. Čemu služi onda onaj položaj skroz napred kad je auto spušten, jel to za vožnju autoputom ili šta? Odlučio sam ga uzet danas pa kako bude.

tomicaX
31.01.2011., 11:00
Opet imam pitanja pošto veliš da si popravljao elektroniku ventilatora. Gdje se nalazi ta elektronika da ne prekapam bezveze po autu? Auto ima klimu. Čemu služi onda onaj položaj skroz napred kad je auto spušten, jel to za vožnju autoputom ili šta? Odlučio sam ga uzet danas pa kako bude.

Elektronika ti se nalazi ispod instrumentne ploce (suvozacka strana), pored ventilatora kabine. ima na sebi 2 okrugla kondenzatora, otpornik i cini mi se neki bimetal. U svakom slucaju, kao sto rekoh, prvo provjeriti zice, motor ventilatora i slicno.

Najnizi polozaj se koristi samo u servisnoj radionici kada se servisira hidraulika (na taj nacin se ispusta pritisak u sistemu).

zoran1973
31.01.2011., 15:03
Elektronika ti se nalazi ispod instrumentne ploce (suvozacka strana), pored ventilatora kabine. ima na sebi 2 okrugla kondenzatora, otpornik i cini mi se neki bimetal. U svakom slucaju, kao sto rekoh, prvo provjeriti zice, motor ventilatora i slicno.

Najnizi polozaj se koristi samo u servisnoj radionici kada se servisira hidraulika (na taj nacin se ispusta pritisak u sistemu).

Auto je stigao doma, sve radi osim ventilatora, sad mi se neda to gledat, sutra ću, smrzao sam se dok sam dovezao doma, a valjda se nisam zeznuo :ne zna: . Ako će bit kakvih pitanja vezano uz auto a nije nigdje napisano budem pitao. Evo imam pitanje, koje ulje ide u hidrauliku?

dimosphobos
31.01.2011., 15:59
Evo imam pitanje, koje ulje ide u hidrauliku?

LHM, imas ga od vise proizvodjaca, cak i INA.

maziva.hr/web/images/stories/tehinfo/INA_LHM_Fluid.pdf

Koji motor je u pitanju? Vidim samo da si napisao da je '98.

zoran1973
31.01.2011., 17:09
LHM, imas ga od vise proizvodjaca, cak i INA.

maziva.hr/web/images/stories/tehinfo/INA_LHM_Fluid.pdf

Koji motor je u pitanju? Vidim samo da si napisao da je '98.

1.8 i. Imam još jedno pitanje. Na središnjoj konzoli iznad radia točnije iza sata i pokazivača vanjske temperature zuji nekakav motorić, čemu on služi i šta to je?

zoran1973
31.01.2011., 18:18
Ima li ko manual od tog auta na cd-u? Xantia 1.8i 81 kw 1998 godina, klima. :kava:

audi_driver
31.01.2011., 19:40
dajte ljudi jebo vas citroen . Ovaj ima hidropneumatski ovjes i pitaj boga koliko kugli. Valjda 6 ili 8. Dok ja na audiju nemam yebačine sa oprugama dotle vi morate davat po tko zna koliko eura za svaku a ak traju 100-150 000 km puno sam i rekao. A kaj je najbolje dijelovi su vjerovatno puno skuplji nego za moj C4 na kojeg paše 90 % dijelova sa starog 100 C4

dimosphobos
31.01.2011., 20:15
dajte ljudi jebo vas citroen . Ovaj ima hidropneumatski ovjes i pitaj boga koliko kugli. Valjda 6 ili 8. Dok ja na audiju nemam yebačine sa oprugama dotle vi morate davat po tko zna koliko eura za svaku a ak traju 100-150 000 km puno sam i rekao. A kaj je najbolje dijelovi su vjerovatno puno skuplji nego za moj C4 na kojeg paše 90 % dijelova sa starog 100 C4

Bit ce da ta ima 7 kugli. Kugle se mogu puniti plinom, ne moraju se mijenjati (ja barem nisam morao, presao 110tkm).
"Tko zna koliko", pomalo otrcano zvuci.
Postoje originalni i zamjenski dijelovi.

Onako usput, Xantia se proizvodila do prosle godine. OK, lokacija je egzoticna. :rolleyes:

http://goo.gl/U1n0l

audi_driver
31.01.2011., 21:30
pa dobro al te kugle ne puni svaki servis, dakle štanga. Ja imam dijelova za stari A6 od Auto Dade tu u Dupcu do kojeg pljunem i nije preskup, ima Migros koji je pokraj, na poljanicama i još gomila dućana u gradu, kupim, odnesem u servis koji je po cijenama i stručnosti između gige iz šupe i ovlaštenog servisa dakle dobar i ne preskup i oni to ugrade. Prethodno odem da provjere jel treba zbilja mijenjat to i to ili ne i bok.
Kad imaš veliki citroen s tim se baš i nemreš pohvalit. Malo je majstora a da nisu ovlašteni koji znaju složit xantiu a dijelova baš i nema svuda.
Prednost je udobnost prema jednom passatu, bmw-u ili a4 ali to i košta

I wonder
31.01.2011., 21:52
zato ti imaš panzera koji ždere 20 litri, gledaš van kroz puškarnice i sjediš na drvenoj klupi. ali, bar dijelova ima svugdje. i besplatni su:D
ručica dugog svjetla ne košta 2 500 kn, nego ju daju zabadaf ako kupiš plavi oglasnik i žvaku.

a oni plaćaju punjenje kugli, voze se ko lordovi, ali u francuskom smeću.

audi_driver
31.01.2011., 21:58
zato ti imaš panzera koji ždere 20 litri, gledaš van kroz puškarnice i sjediš na drvenoj klupi. ali, bar dijelova ima svugdje. i besplatni su:D
ručica dugog svjetla ne košta 2 500 kn, nego ju daju zabadaf ako kupiš plavi oglasnik i žvaku.

a oni plaćaju punjenje kugli, voze se ko lordovi, ali u francuskom smeću.

je ja sam dao za prekidač šajbe i ručicu 1200 zato jer su mi debili u molydonu to razmrdali do kraja pa sam trebao hitno mjenjat. Za usporedbu - indikator temp rashl tekućine je kod njih (Kovačević) 800 kn bez ruku kod Dade 150 kn :flop:

Daleko je to moje od drvenih klupi. To su široke izdašne fotelje a neudoban nije nikako, a dijelovi stvarno nisu nekaj skupi. Remen, sve rolice (5-6 komada ne znam točno), španer i pumpa za vodu = 1200 kn, za Feliciu je lanac sa lančanicima, pumpa i klinasti sve zajedno bez ruku uf oko 500-600 kn ali zato dijelovi traju 3x kraće.
Baš me zanima koliko je za citroen.

P.S. tu me najviše jebe potrošnja i nenormalna cijena registracije samo zato jer ima puno kubika...

zoran1973
31.01.2011., 22:13

Ajd ti meni reci ko te uopće zvao da ovdje pljuješ po nečem šta nemaš. Koliko znam ovo je tema o xantiji a ne o audiu pa ak ti se ne sviđa nemoj gledat. Ja ne želim ni audia ni vw jer to sam sve imao vjerovatno dok si ti vukao rajnike i zdjele po pjesku pa nisam sad otišao na neku temu od audia i pljuvao i sr.o po njemu mada se jedino to i može po tim autima radit a posluže i za ravnanje čavala.

dimosphobos
31.01.2011., 22:19
Ajd ti meni reci ko te uopće zvao da ovdje pljuješ po nečem šta nemaš. Koliko znam ovo je tema o xantiji a ne o audiu pa ak ti se ne sviđa nemoj gledat. Ja ne želim ni audia ni vw jer to sam sve imao vjerovatno dok si ti vukao rajnike i zdjele po pjesku pa nisam sad otišao na neku temu od audia i pljuvao i sr.o po njemu mada se jedino to i može po tim autima radit a posluže i za ravnanje čavala.

Ma pusti ga, nek' pise sto hoce, iako je OT.
Sto se tice kugli, eh, ne znam da li je sad nesto skuplje, sjecam se da sam dao puniti (ja sam ih imao samo 5) i promjena LHM-a (3l), ukupno neki sitan euro preko 100 (u Ptuju).
Inace, ne znam sto si jos do sad naucio o dami :mig: koju si kupio, ali npr. to ulje ti nije samo za ovjes, nego i za servo i kocnice.

zoran1973
31.01.2011., 22:26
Sto se tice kugli, eh, ne znam da li je sad nesto skuplje, sjecam se da sam dao puniti (ja sam ih imao samo 5) i promjena LHM-a (3l), ukupno neki sitan euro preko 100 (u Ptuju).
Inace, ne znam sto si jos do sad naucio o dami :mig: koju si kupio, ali npr. to ulje ti nije samo za ovjes, nego i za servo i kocnice.

Danas sam ju kupio, nemam sa ničim problema osim ventilatora kabine no to ću pogledat sutra 1.8i 1998 god, za ulje sam pitao čisto informativno da ne kupim nešta šta nije za taj auto jer ću ga promjeniti. Našao sam na netu večeras komplet manual tako da me više ništa ne muči. Do sad sam imao sigurno 70-ak auta no nikad citroena pa sam imao nekoliko pitanja na koja sam i dobio odgovor.

zoran1973
01.02.2011., 12:32

Kvar rješen, sad radi sve al doslovno sve na autu. Džek koj se uštekava u ventilator se vremenom rasklimao i nije imao dobar spoj. Hvala na pomoći.

tomicaX
01.02.2011., 14:10
1.8 i. Imam još jedno pitanje. Na središnjoj konzoli iznad radia točnije iza sata i pokazivača vanjske temperature zuji nekakav motorić, čemu on služi i šta to je?

To ti je otvor kroz koji se mjeri temperatura unutrasnjosti, te na bazi toga regulira grijanje/hladjenje (tzv. polu-automatska klima). A taj motoric sluzi da valjda efikasnije vuce zrak iz kabine na senzor temperature. I da, zna biti glasan, ali se kod mene nikad nije cuo.

tomicaX
01.02.2011., 14:22

to je ujedno i najveci problem. Ako negdje procuri, ne samo da legne na pod, nego i servo i kocnice odu papa.

Zorane, ono sto ti svakako savjetujem da si provjeris prednje kape amortizera, jer zbog lose izvedenog sistema i materijala, zna se desiti da ti "ispali" amortizer i spiga haubu. Ima zamjenskih za nabaviti koje su bolje rijesene od ovih tvornickih. Sorry, zaboravio sam ti to napomenuti prije kupnje :rolleyes: : redovitim preventivnim pregledom se moze vidjeti stanje i servisirati na vrijeme.

http://www.frenchcarforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=19386

dkicin1
02.02.2011., 09:25
Pozdrav! Zanima me ko može ipitati kugle na c5 2001g u zg. Prednost sesvete i okolica mada nije problem potegnut i dalje ako je dobar majstor

tomicaX
02.02.2011., 12:55
Pozdrav! Zanima me ko može ipitati kugle na c5 2001g u zg. Prednost sesvete i okolica mada nije problem potegnut i dalje ako je dobar majstor

imas autoservis damir u Trnavi. Mozes njega pitat, mislim da ima opremu za ispitivanje, a ako nema vjerojatno zna nekoga tko ima. ukucaj u gugl, pa nazovi.

Jedino, ako se ne varam, kugle za C5 se ne daju puniti. Samo ispitati :)

zoran1973
02.02.2011., 14:13
Evo našao sam oglas na njuškalu i mislim da je cijena punjenja kugli sasvim pristojna 50 kn a ima servise koliko vidim u podosta županija. Nisam zvao no vjerujem da su to i servisi gdje se može komplet hidraulika servisirat za malo novaca.
http://www.njuskalo.hr/servisi-vozila/citroen-kugle-oglas-2018455

zoran1973
02.02.2011., 14:49
Ajd evo ja opet, zvao sam broj sa ovog gore linka, izgleda da mi jedna kugla ne valja, točnije na vozačevoj strani prednja jer tvrda je ko kamen a ostale sve ljepo rade. Zamjena te jedne kugle, zamjena ulja u hidraulici, punjenje ostalih kugli i čiščenje filtera sa njegovim poslom 700 kuna. Pa :ne zna: ako je to nekom puno onda se za tako nekog nema šta reći. Auto je kod mene od ponedeljka popodne i evo svakim danom me sve više i više iznenađuje, to nije uopće skup auto ko god šta pričao.

dkicin1
02.02.2011., 17:55
imas autoservis damir u Trnavi. Mozes njega pitat, mislim da ima opremu za ispitivanje, a ako nema vjerojatno zna nekoga tko ima. ukucaj u gugl, pa nazovi.

Jedino, ako se ne varam, kugle za C5 se ne daju puniti. Samo ispitati :)

Evo uspio sam kontaktirati majstora iz sesveta kaže da može ispitat i napunit kugle. Dogovor je pao pa javim kak je složeno:top:

dimosphobos
02.02.2011., 19:03
Ajd evo ja opet, zvao sam broj sa ovog gore linka, izgleda da mi jedna kugla ne valja, točnije na vozačevoj strani prednja jer tvrda je ko kamen a ostale sve ljepo rade. Zamjena te jedne kugle, zamjena ulja u hidraulici, punjenje ostalih kugli i čiščenje filtera sa njegovim poslom 700 kuna. Pa :ne zna: ako je to nekom puno onda se za tako nekog nema šta reći. Auto je kod mene od ponedeljka popodne i evo svakim danom me sve više i više iznenađuje, to nije uopće skup auto ko god šta pričao.

Ovo zvuci sasvim OK. Nadam se da je i majstor OK, a ne neki salabajzer. :mig:

tomicaX
02.02.2011., 19:24

pa, to jest ok cijena. valjda ce ispasti dobro. Inace, ako se redovito odrzava i konrolira, nije skupo. Ako se pusti tipa "dok vozi, dobro je", onda moze biti skupo, pogotovo s dijelovima iz ovlastenog servisa.

Ja nove (zamjenske) kugle kupujem u Grazu po 30ak eura komad.

fullcool
15.02.2011., 15:19
pozdrav svima, nov sam na forumu no citroene vozim već 15-tak godina, koje sam uglavnom sam održavao pa se godinama skupilo vrijednog iskustav sa tim autima tak da ako ima kakvih pitanja, tu sam.
vidim da ima dosta ljubitelja citroena koji poprilično znaju kako funkcionira hidraulika i druge specifičnosti kod citroena, ali ipak moram reći da je tu dosta toga pogrešno objašnjeno ili interpretirano, pa eto i mene na forum tak da ubuduće nema zezazancije na račun citroena :)

trenutno vozim xanti 19 td i kombi c25 sa sofim turbo dieselom, a još jednu xantiu benzinca imam rastavljenu u dijelove do zadnjek vijka

svaki savjet u vezi foruma je dobro došao

a sad pitanje, jel neko možda negdje na netu našao xantiu cabrio, osim one fotomontaže, cx,xm,ds,sm, sve ima cabrio al nigdje xantia nijedna ???:ne zna:

fullcool
15.02.2011., 15:28

preporučujem da zamijeniš obje prednje kugle jer trebaju biti uparene isto kao gume ili amortizeri, a kad ti je tako tvrd ovjes kao što kažeš upravo zbog toga ti izbije ležaj amortizera, ili riješi to odmah ili nemoj voziti tako

jel može link za taj manual što si skinuo

zoran1973
15.02.2011., 18:03
preporučujem da zamijeniš obje prednje kugle jer trebaju biti uparene isto kao gume ili amortizeri, a kad ti je tako tvrd ovjes kao što kažeš upravo zbog toga ti izbije ležaj amortizera, ili riješi to odmah ili nemoj voziti tako

jel može link za taj manual što si skinuo

http://www.citroenforum.hr/citroen-xantia-134/xantia-pdf-uputstva-19/

fullcool
15.02.2011., 18:21
hvala kolega :top:

zoran1973
15.02.2011., 19:02
hvala kolega :top:

Registriraj se na forum. Svi su dobrodošli.:top:

mirda69
15.02.2011., 19:17
:top::D

dkicin1
16.02.2011., 19:00
pozdrav svima, nov sam na forumu no citroene vozim već 15-tak godina, koje sam uglavnom sam održavao pa se godinama skupilo vrijednog iskustav sa tim autima tak da ako ima kakvih pitanja, tu sam.
vidim da ima dosta ljubitelja citroena koji poprilično znaju kako funkcionira hidraulika i druge specifičnosti kod citroena, ali ipak moram reći da je tu dosta toga pogrešno objašnjeno ili interpretirano, pa eto i mene na forum tak da ubuduće nema zezazancije na račun citroena

imam problem sa c5. Bio kod majstora provjerio i promjenio zadnje kugle ali još uvijek u zadnjem kraju auta kod prolaska preko proreza na asfaltu se čuje lupkanje(kao da neko gumenim čekićem udari).Šta bi to moglo biti

Glavni frajer kaže:
16.02.2011., 21:16
poznat mi je taj tvoj problem. ali ne mogu se sjetiti kako je bio točno riješen. negdje sam čitao o tome. znam da je problem bio riješen za 100njak kn. nisam ti puno pomogo, ali probaj guglat, trebal bi nešto nači

fullcool
16.02.2011., 22:12
imam problem sa c5. Bio kod majstora provjerio i promjenio zadnje kugle ali još uvijek u zadnjem kraju auta kod prolaska preko proreza na asfaltu se čuje lupkanje(kao da neko gumenim čekićem udari).Šta bi to moglo biti

kod c5 nemam praktičnog iskustva, pa odgovor je teoretski a ovi dečki koji rade
u citroen servisima će ti nadam se reći kakvo je stanje u praksi

c5 kao i svi citroeni sa hidraulikom imaju konusne ležajeve u ruci zadnjeg ovjesa (lafet), to je najkritičnije mjesto i prije ili kasnije ti ležajevi se moraju promijeniti,
dakle, to prvo trebaš provjeriti ako ti auto ima dosta km, čudime da ti to majstor nije pogledao kad je mijenjao kugle, al evo kako ćeš to provjeriti
auto nek ti bude u položaju za vožnju, podigni zadnji kraj tako da oba kotača ostanu visiti, i sad uhvati i mrdaj kotač jedan pa drugi da vidiš jel ima kakvog lufta, ako se miče kotač zajedno sa lafetom onda je to to pa ćemo vidjeti što dalje
ako nije to onda je neka glupost npr, aspuh ti negdje udara u pod il tako nešto
i reci mi jesi stavio nove ili polovne kugle i kako ti ih je majstor provjerio ???

dkicin1
17.02.2011., 19:29
kod c5 nemam praktičnog iskustva, pa odgovor je teoretski a ovi dečki koji rade
u citroen servisima će ti nadam se reći kakvo je stanje u praksi

c5 kao i svi citroeni sa hidraulikom imaju konusne ležajeve u ruci zadnjeg ovjesa (lafet), to je najkritičnije mjesto i prije ili kasnije ti ležajevi se moraju promijeniti,
dakle, to prvo trebaš provjeriti ako ti auto ima dosta km, čudime da ti to majstor nije pogledao kad je mijenjao kugle, al evo kako ćeš to provjeriti
auto nek ti bude u položaju za vožnju, podigni zadnji kraj tako da oba kotača ostanu visiti, i sad uhvati i mrdaj kotač jedan pa drugi da vidiš jel ima kakvog lufta, ako se miče kotač zajedno sa lafetom onda je to to pa ćemo vidjeti što dalje
ako nije to onda je neka glupost npr, aspuh ti negdje udara u pod il tako nešto
i reci mi jesi stavio nove ili polovne kugle i kako ti ih je majstor provjerio ???
Lagere u rukavcima sam prvo promjenio.Kugle su polovne reparirane kod Fiolića u Sesvetama

fullcool
18.02.2011., 00:21
ako su ležajevi novi onda nebi trebalo biti ništa opasno,
ali ipak provjeri, moguće da nisu dobro smontirani, to su konusni ležajevi i ako nisu pravilno stegnuti mogu ima zračnoisti
kugle lako znaš da li su dobre jer ako su loše osjetiš to u vožnji, jednostavno osjetiš da je auto tvrd, ako je mekan kao i uvijek onda su kugle dobre,
a sad to lupkanje, moraćeš na dizalicu pa sve redom pregledati, auspuh,cijevi od hidraulike ako nisu fiksirane mogu se tresti jer su pod tlakom pa se svaki udar sa kotača prenosi na cijevi putem ulja,itd
navodno je citroen tu imao nekih problema oko cijelog tog zadnjeg ovjesa pa su vršili neke modifikacije i tak, to bi trebali znat serviseri sa iskustvom baš kod tih modela, pa vidjećemo možda se neki od njih javi sa konkretnim rješenjem

djelonito
12.04.2011., 17:56
Pozdrav svima !! Ako ima netko sa sličnim problemom nek se javi.
Imam xantiu 1.9 td 95 god . A vlasnik sam joj zadnjih 7 god . U tom razdoblju 3 puta je na njoj procurio mali hladnjak ili grijač kabine .
ima li netko da može reći dali je to samo na mojoj xantiji ili ima netko i na ostalima takav problem. I zašto se to događa. Molim sve da nepljuju bilo koje marke vozila jer svatko ima razlog zašto je uzeo baš taj model. Xantia ima udobnost i za one koji imaju problema s kičmom nesumnjivo je dobar izbor. Pozdrav svima na ovom forumu . Možete mi se javiti na mail djelonito1970@net.hr

fullcool
12.04.2011., 19:50
Pozdrav svima !! Ako ima netko sa sličnim problemom nek se javi.
Imam xantiu 1.9 td 95 god . A vlasnik sam joj zadnjih 7 god . U tom razdoblju 3 puta je na njoj procurio mali hladnjak ili grijač kabine .
ima li netko da može reći dali je to samo na mojoj xantiji ili ima netko i na ostalima takav problem. I zašto se to događa. Molim sve da nepljuju bilo koje marke vozila jer svatko ima razlog zašto je uzeo baš taj model. Xantia ima udobnost i za one koji imaju problema s kičmom nesumnjivo je dobar izbor. Pozdrav svima na ovom forumu . Možete mi se javiti na mail djelonito1970@net.hr

kakav antifriz stavljaš?

nenocutlas
12.04.2011., 20:43
...ili možda stavlja zamjenske kineske hladnjake:p

Glavni frajer kaže:
12.04.2011., 21:02
kod limara kineza :p

maliturnic
03.07.2011., 19:09
ljudi imam problem i molim za savijete. imam xantiu 2.0 16v 1996.god. sve radi ali kada se auto zagrije jednostavno se ugasi ,ond malo sačekaš pa ga oprt upališ i tako stalno . bio sam kod raznih majstora, električara itd.. ali niko mi nije mogao pomoči. znam da je kvar električni nije mehanički mijenjao sam dosta stvari ali kvar ostaje.kada auto dođe do radne temperature jednostavno se ugasi,kompjuter ne pokazuje nikakvu grešku. neznam što da radim. dali je netko imao takvih problema

Glavni frajer kaže:
04.07.2011., 08:15
da nije ovo: http://www.auti.hr/dijelovi_oprema/automobili/oglas-751602/

balkycf
24.08.2011., 21:36
ej ekipa daj mi recite stari bi uzeo xsaru
99 1.4 jel valja to kaj kakve ima bolesti i na kaj obratit paznju kod kupnje

Dox26
17.11.2011., 21:03
Auto ti je super imao je bratić jednog, prodao ga je radi snage i brat je imao jednog.

Modeli se tu negdje razilaze, ako je onaj sa okruglim ispupčenim svijetlima, kod njih ima problem da se zna dogoditi da nešto troši akumulator. Drugim riječima dva dana ga ne pališ i prazan akumulator. Ali to je samo kod nekih.

Onaj model sa kockastim svijetlima sve ok.
Provjeri auspuh jer je to boljka svih citroena.

Oba dva modela su super i za preporučit. Inače sam cijeli život oko Citroena.

Naravno standardno treba pogledati stvari kao kod svakog auta.

zoran1973
17.11.2011., 21:20
Auto ti je super imao je bratić jednog, prodao ga je radi snage i brat je imao jednog.

Modeli se tu negdje razilaze, ako je onaj sa okruglim ispupčenim svijetlima, kod njih ima problem da se zna dogoditi da nešto troši akumulator. Drugim riječima dva dana ga ne pališ i prazan akumulator. Ali to je samo kod nekih.

Onaj model sa kockastim svijetlima sve ok.
Provjeri auspuh jer je to boljka svih citroena.

Oba dva modela su super i za preporučit. Inače sam cijeli život oko Citroena.

Naravno standardno treba pogledati stvari kao kod svakog auta.

http://www.citroenforum.hr/