PDA

View Full Version : Želučana pitanja - gastritis, ulkus, gastroskopije...

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

tough_cookie
24.05.2006., 22:07
To ja zovem savjet! :top:

tak je moj dragi imao problema sa zelucem pa sam mu kupila neki caj koji je bio tako gorak i odvratan da ga vise nije bolio zeludac samo da ne mora piti taj caj :rofl: (ili se nije usudio rec jer je znao da bih mu ja odmah skuhala caj :rofl: :rofl: )

ja isto imam problema sa zelucem u zadnje vrijeme, i imam valjda jos odvratniji caj, ali meni toliko pomaze da se zrtvujem :top:

OT: ja vjerujem persenu (uzmem dva ili kapsulu kad sam bas jako zivcana) za zivce a peptoranu protiv bolova. za trenutnu pomoc dobar je i gastal ili rupurut, ali nekad nisu dovoljno jaki ili nije dovoljno trajno djelovanje. za ostale bolove ako treba uzimam iskljucivo paracetamol (lekadol).

Elenoar
24.05.2006., 22:51
Uuu, to se i meni jednom desilo. Bol mi je svakim danom bila sve jaca, po noci kako bi legla u krevet nebi se micala vise jer me uzasno bolio svaki pomak. Isla sam kod doktora i rekao mi je da je zelucana nervoza. Dao mi je tabletice Reglan. Poslao bi me na gastroskopiju da mi sa tim nije proslo, ali srecom sve se smirilo u par dana. ;) Sretno!

jeluska
27.05.2006., 14:09
Oprostite što se uvaljujem u temu, ali imam sličan problem pa sam htjela vidjeti ima li još itko na kugli zemaljskoj s ovakvom situacijom.
Naime, oduvijek patim od želučanih problema i svaka veća nervoza rezultira odurnim bolovima u želucu, a kad bi pod tim bolovima
nešto pojela obavezno bi povratila, jer mi hrana u tim slučajevima ima uništavajući učinak (osim sladoleda, griza i pudinga - ne znam zašto).
Bol je onako tupa do oštra, kao da sam se najela (patetično) kamenja. Prođe tek drugi dan, nakon prospavane noći.
Najčudnije od svega mi je to što mi krem-juhe od gljiva - one industrijske, rade istu stvar. I drugi industrijski pripravci od gljiva.
Krem-juha od npr. šparoga, cvjetače, brokule, tikvica, graška .... čega god - ništa, sve super. Ali gljive me ubiju. :flop:
Pretpostavljam da je u pitanju neki E koji se dodaje u gljive.

Ima li tko?

snjoxi
05.07.2006., 10:46
Taman sam mislila da zeludac nikoga ne muci, vidim tema na Zdravlju svakojakih, ali zelucane tegobe - nista.
Samo da se jos malo aktiviramo na ovoj temi.

Kod mene je slijedece: nervoza, bolovi u zelucu i proljev. Bolovi su zapravo od proljeva, kao kad pokvaris zeludac. Nisam cak sigurna dal sam zaista pokvarila zeludac ili sam ipak malko prenervozna u zadnje vrijeme.
Inace imam tegoba sa probavom - neredovita. Pa kombinacija nervoze, zeluca i proljeva - katstrofa.

Isto se spremam na put, daleko, pa se bojim kako ce moj zeludac to podnijeti :rolleyes:

Da li je netko imao slicnih problema sa proljevom?!

MilkyWay
05.07.2006., 18:24
Nije to ništa neobično. Posebno u ljeto. Čopnu me grčevi, nekad me zna bolit i želudac. Pa onda na to proljev. I to traje popodne ili pol dana, pa se fino ispraznim i sve OK. Sindrom nervoznih crijeva. Dosta ljudi danas pati od toga.

snjoxi
05.07.2006., 19:05
ja gutam ugljen (medicinski) kad me to copi, al nije mi opce do toga kaj moram vise puta na wc, nego ti grcevi... to me toliko izmuci da sam 2 dana za nista.

ljenjivac
06.07.2006., 22:24
Sindrom nervoznih crijeva. Dosta ljudi danas pati od toga.
i kak se liječi? (ili nema lijeka?) :confused:

revolution
07.07.2006., 02:38
Hitna pomoć mi treba, a nemam vremena za doktora :D

Naime, u posljednja dva dana muči me užasna bol u želudcu praćena nepodnošljivom nervozom! Uglavnom znam razlog boli. Ljubavni problemi :( pluas ostali, financijski prije svega. E sad... Zna li itko neke tablete za svejedno što bi rekli ili smirenje?! To mi treba zato jer idem sutra na dug, jako dug put i nikakvi čajevi ne mogu pomoć.

Persen? Apaurin? Metak?

Ili ako netko zna način kako se mozak iključuje još bolje!napljugaj se:o :D

kad već čajeki nisu opcija

agnessa
07.07.2006., 07:19

Naime, u posljednja dva dana muči me užasna bol u želudcu praćena nepodnošljivom nervozom! Uglavnom znam razlog boli. Ljubavni problemi :( pluas ostali, financijski prije svega. E sad... Zna li itko neke tablete za svejedno što bi rekli ili smirenje?! To mi treba zato jer idem sutra na dug, jako dug put i nikakvi čajevi ne mogu pomoć.

Persen? Apaurin? Metak?

Ili ako netko zna način kako se mozak iključuje još bolje!

Bokić! Pročitala sam tvoj post pa sam ipak odlučila dati savjet i odgovoriti. Ima doduše nešto što je za te tvoje "Tegobe" fantastično ali se nažalost može nabaviti samo u Njemačkoj i Austriji...a s obzirom da tebi treba hitno ne znam koliko ti je dostupno. Ipak, eto ako ti bude trebalo riječ je o eliksiru koji se nabavlja u ljekarnama njemačkog govornog područja a zove se "Melissengeist (duh melise) Klosterfrau" i odličan je za nervozu želuca, napetosti, stres....jer sve je u glavi pa to udara i na želudac. Eliksir je od samih biljaka i stavlja se ne čajnu žličicu sa šećerom i popije s vodom. Zimi se stavlja i u čaj...Ja sam s njime prezadovoljna. Eto ako ti ga netko može vani nabaviti u apoteci bilo bi super...nije ni skup ....bočica od 250ml ti je oko 10-15 Eura.

agnessa
07.07.2006., 07:24
Evo ti i link pa si slobodno pogledaj....

http://www.ciao.de/Klosterfrau_Melissengeist__401313
:jumping:

MilkyWay
07.07.2006., 09:49
i kak se liječi? (ili nema lijeka?) :confused:

Nikak. Neki ljudi od toga pate gotovo cijeli život, neki jedan period. Može bit uzrokovano stresom i okolinom, a može te ćopit i kad naoko nema nikakvih psihofizičkih utjecaja okoline. Može se pojavit nakon kakve upale crijeva.

Problemi se mogu javiti kod pojačane peristaltike (grčenje mišića zaduženih za probavu). Nekim ljudima se peristaltika pojačava s određenim tipovima hrane. Recimo masline. Pojačana peristaltika može izazvati grčeve i proljev.

Emo§ion:D
07.07.2006., 11:04

Persen? Apaurin? Metak?

Ili ako netko zna način kako se mozak iključuje još bolje!
Znam da nije baš zdravstveno dopustivo i da se mnogi neće složiti sa mnom, ali
zapali jednu, dvije i pomaže..:mig::zubo:

zagrebačka frajla
07.07.2006., 14:00
Najčudnije od svega mi je to što mi krem-juhe od gljiva - one industrijske, rade istu stvar. I drugi industrijski pripravci od gljiva.
Krem-juha od npr. šparoga, cvjetače, brokule, tikvica, graška .... čega god - ništa, sve super. Ali gljive me ubiju. :flop:
Pretpostavljam da je u pitanju neki E koji se dodaje u gljive.

Ima li tko?

Gljive su teška hrana, teško padaju na želudac. Isto kao i luk, svježi krastavci i paprika...
Vjerojatno ti je želudac osjetljiviji, pa ti zato smetaju gljive.

snjoxi
08.07.2006., 17:38
bum si kupla taj klosterfrau kad bum isla u graz u soping :)

Clasic
25.08.2006., 18:04
Lijepo pozdravljam sve članove foruma :)
Naime htio bi priupitati nešto oko gastritisa,čitao sam malo jedan topić o tome ali sebe nisqam našao u mnogo stvari ,pa ako netko nešto zna puno bi mi pomoglo !!!

Prije 6 mjes. osjetio sam lagano probadanje u grudnom košu (nevezano za aktivnost bilo kakovu)..i lagano probadanje u leđima isto ?? Simptomi nisu baš bezazleni tako da sam se javio doktorici koja me uputila kod kardiologa ,i nakon obavljene pretrage sve je ok !

Naknadno mi se pojavila i gorčina (kiselina) u grlu i sve je navodilo na gastritis !
Obavio sam i ultrazvučni pregled,snimanje srca ,pluća i gastroskopiju i opet je sve ok osim gastroskopije gdje mi je liječnik rekao da imam jeko lagani oblik gastritis cronica???

Ni controllock ni lanzol baš ne pomažu :confused:

U biti me najviše zanima jel netko imao jednu neugodnu tupu bol u leđima od gastritisa??????

Hvala na odgovorima !!

momi
26.08.2006., 22:20
Obavio sam i ultrazvučni pregled,snimanje srca ,pluća i gastroskopiju i opet je sve ok osim gastroskopije gdje mi je liječnik rekao da imam jeko lagani oblik gastritis cronica???

Ni controllock ni lanzol baš ne pomažu :confused:

U biti me najviše zanima jel netko imao jednu neugodnu tupu bol u leđima od gastritisa??????

Hvala na odgovorima !!

Imala ja i imam još uvijek...doduše još nisam obavila gastroskopiju,ali gastritis je tu :( ,frend mi je preporučio Belomet tablete (10 u pakiranju) i bome kad me čopi onako prije spavanja,maznem jednu i za 15 minuta ko nova :) ...ali smiju se samo 2 dnevno i ne prečesto

Clasic
27.08.2006., 12:01
Imala ja i imam još uvijek...doduše još nisam obavila gastroskopiju,ali gastritis je tu :( ,frend mi je preporučio Belomet tablete (10 u pakiranju) i bome kad me čopi onako prije spavanja,maznem jednu i za 15 minuta ko nova :) ...ali smiju se samo 2 dnevno i ne prečesto

Dali je u tom tvom slučaju postojala kakva bol u leđima koja se mješala s boli u prsima ????'

Maxima
27.08.2006., 19:50
evo ja imam bol i u ledjima i u prsima, cak sam mislila da je to srce....i bila sam kod doktorice i receno mi je da je to od zgaravice....

momi
28.08.2006., 09:51
Dali je u tom tvom slučaju postojala kakva bol u leđima koja se mješala s boli u prsima ????'

Povremeno je , ali nisu dolazili zajedno...obično je bilo ili bol u prsima ili leđima (no ovo s leđima ti nije pouzdano jer sam žena i znaju me boliti kad imam PMS :) )...

Clasic
28.08.2006., 18:36
evo ja imam bol i u ledjima i u prsima, cak sam mislila da je to srce....i bila sam kod doktorice i receno mi je da je to od zgaravice....

isto tako odrađene sve pretrage oko srca i naravno sve ok !!

Jedna doktorica mi je isto to rekla da je od žgaravice ,no ipak sam se malo raspitivao kod ljudi koji imaju (ajmo reći) gastritis i svi su me bljedo pogledali kad sam spomenio bol u leđima ????:eek:

Hvala na odgovoru i nadam se da ti je bolje !!

Clasic
28.08.2006., 18:41
Povremeno je , ali nisu dolazili zajedno...obično je bilo ili bol u prsima ili leđima (no ovo s leđima ti nije pouzdano jer sam žena i znaju me boliti kad imam PMS :) )...

Evo ja 30 godina i nikad nisam bio bolestan duže od obične prehlade ili gripe a sad me ovo počinje moriti već 6-ti mjesec :confused:

Čuo sam da je do potpunog izlječenja dug put ...ali je ostvarljiv !!
Smijem li pitati koliko taj problem obično traje ????(naravno da zavisi i od slučaja do slučaja):)

Maxima
29.08.2006., 23:16
ja imam probleme sa zgaravicom u proljece i u jesen....tad je to izrazenije...no ne mogu povezati sa nekom specijalnom hranom ....ili zivciranjem ili necim trecim.....
probaj jesti bademe...meni su i kokice pomagale, a tu je i donat mg ...zgaravica mi je u reklami za tu mineralnu vodu izgledala bas simpaticno

momi
30.08.2006., 08:20
Evo ja 30 godina i nikad nisam bio bolestan duže od obične prehlade ili gripe a sad me ovo počinje moriti već 6-ti mjesec :confused:

Smijem li pitati koliko taj problem obično traje ????(naravno da zavisi i od slučaja do slučaja):)

A gle meni dođe i prođe,no recimo mojoj mami to već traje godinu dana,a uzima lijekove :flop: ...možda da probaš sa petrovićevim medom za gastritis?Ja ti pijem već 2 tjedna njegov med za jačanje imuniteta i jako sam zadovoljna,sad sam mislila i isprobati ovaj za gastritis pa ću vidjeti, a mislim i mami kupiti pa ako već lijekovi ne pomažu , možda hoće med...ali probaj malo smanjiti kavu (ako piješ),pušenje pogotovo(ako pušiš), a alkohol, žesticeee potpuno izbaci :zubo: ...

Whatever
30.08.2006., 08:40

I ja imam 30 godina (ali se to na meni ne vidi :zubo: ) i imao sam iste simptome kao i ti... Tupa bol u leđima i malo manje izražena u prsima. Obično bi mi ti napadaji gastritisa trajali par dana, pa par mjeseci ništa, pa opet par dana. Uzimao sam Gastal. To je blagi oblik gastritisa a ta bol koju osjećaš u leđima i prsima je odražena bol sa želučane stijenke koja je nagrižena. Slično kao kad te od zuba boli glava, ali nije problem u glavi, jel? :D

Najbolje je kao što netko već reče, smanjit kavu, cigarete, žestoka pića, gazirana pića... :top:

Maxima
30.08.2006., 09:13
a gdje se moze pronaci taj petrovicev med?
Sto se tice spavanja i zgaravice, tu (u nl) su mi preporucili da spavam sa duplim jastukom ispod glave radi sprecavanja muka tokom spavanja....

nego jel itko od vas probao ovo

http://www.zdravljeizivot.com/hrv/index.php?k=saznajte&s=basenpulver

Bitchka
06.10.2006., 11:08
Gastritis zbog nervoze

Zna li netko nešto o tome?
Što bi moglo pomoći ( osim izbjegavanja stresnih situacija ) ?

nick40
06.10.2006., 11:13
lagana prehrana i pokušaj sa nekim čajem ako ne pomogne onda gastal....a kad on postane preslab.....peptoran

raff34
06.10.2006., 11:24
Gastritis zbog nervoze

nažalost bolest se liječi tako da se treba liječiti uzročnik-nervoza.

Jednostavno se ne smiješ nervirati. Znam glupo zvuči, to sam i ja pomislio kad su mi rekli. To znači da moraš promjeniti većinu navika i cijelo shvaćanje svijeta oko sebe. E to je teško. VRLO TEŠKO.

Ja imam 26 g., imam ga već 3g. (erozivni gastritis).

Što se tiče lijekova, čajeva,...

gastal- kad je žgaravica, ali ne kad te već peče. Nego prije, nakon jela. I sama znaš šta ti smeta, šta ne.

Ulzol i sl.- to ti doktor mora napisat, samo kaj se nakon nekog vremena navikneš na njega i nemreš bez njega. Zato treba prekidat terapije.

Od čajeva: Stolisnik, metvica, kamilica, pelin,

Ali sve ovisi koji imaš gastrtis: SA manjkom kiseline ili viškom.:top:

stay cool.

Bitchka
06.10.2006., 11:29
s manjkom kiseline

počelo u 1. srednje
sada fax

raff34
06.10.2006., 11:48
s manjkom kiseline

počelo u 1. srednje
sada fax

Onda ti trebaš jesti stvari koji ti povećavaju kiselost. Mliječne proizvode, kiselu mineralnu vodu(jamnica,studenac), naranče, limune,...

trebaš dobro žvakati. Razmišljati šta žvačeš. (tako češ olakšati želucu posao, jer će on hranu lakše probaviti.)

Što više puta jesti manje obroke. u točno vrijeme svaki dan. (da navikneš želudac)

Izbjegavati velike oborke. u netipično vrijeme. To ti je veliki šok za želudac.

Najvažniji obrok-doručak nikako ne propuštati.

Kakve simptome imaš?

raff34
06.10.2006., 11:49
s manjkom kiseline

počelo u 1. srednje
sada fax

Onda ti trebaš jesti stvari koji ti povećavaju kiselost. Mliječne proizvode, kiselu mineralnu vodu(jamnica,studenac), naranče, limune,...

trebaš dobro žvakati. Razmišljati šta žvačeš. (tako češ olakšati želucu posao, jer će on hranu lakše probaviti.)

Što više puta jesti manje obroke. u točno vrijeme svaki dan. (da navikneš želudac)

Izbjegavati velike obroke. u netipično vrijeme. To ti je veliki šok za želudac.

Najvažniji obrok-doručak nikako ne propuštati.

Kakve simptome imaš?

Bitchka
06.10.2006., 11:55
-u napetim situacijama napetost i grčevi u gornjem dijelu trbuha
-napuhnost nakon svakog obroka bez obzira na veličinu tog obroka
-i non-stop reži

raff34
06.10.2006., 13:40
-u napetim situacijama napetost i grčevi u gornjem dijelu trbuha
-napuhnost nakon svakog obroka bez obzira na veličinu tog obroka
-i non-stop reži

biti ću malo bezobrazan/realan.

Gastritis je samo početak. (da Bog da tako i ostane)
Tvoj način života sada ne valja. Da valja ne bi imala gastrtis.

To moraš promjeniti.
Inače će gastrtis preći u drugu fazu-čir na želucu.

I na kraju u rak želuca. (ne mora)

Pa sad ti vidi da li češ živjeti TI ili ONI (koji te nerviraju).
Preispituj malo svoje reakcije. Samoanaliziraj svoj psihu.

Jer nerviranje ništa nikada ne mijenja.

Razmisli malo o tome.

Ja sam se počeo mijenjati. Nekima to ne paše. (čitaj: Onima koji su me "jašili")Počeo sam govoriti stvari koje me smetaju, prigovarati. Nedam se više samo tako vozati i ne guzim se više.

Nadam se da sam ti malo pomogao. Znam kak je to frustrirajuće.

:) :) :)

Bitchka
06.10.2006., 20:18
jesi i hvala
potrudit ću se

Staznjevcanec
30.10.2006., 18:34
Vidim da je riječ o gastritisu pa da se i ja javim jer i ja imam sličnih tegoba:

Pečenje želuca (pretežno u gornjem dijelu) kao žgaravica otprilike 2 sata nakon jela, to kod mene traje otprilike 6 mjeseci, testiram hranu koju jedem ali još uvijek nisam baš siguran na što sve reagiram.
Ujutro na tašte mi je ok, nemam simptome, onda doručak i nakon nekog vremena opet sve ispočetka.
Gastal gotovo trenutno uklanja pečenje, druge tablete nisam isprobao. Napominjem da kod mene nema nadutosti i klasičnog bola u želucu, samo to pečenje.
Nekako mi se čini da je to još početak i da će, ako nešto ne poduzmem biti sve gore. Zato sam se odlučio za gastroskopiju :tuzni: pa ću onda vidjeti što dalje ....

momi
31.10.2006., 07:39
Vidim da je riječ o gastritisu pa da se i ja javim jer i ja imam sličnih tegoba:

Pečenje želuca (pretežno u gornjem dijelu) kao žgaravica otprilike 2 sata nakon jela, to kod mene traje otprilike 6 mjeseci, testiram hranu koju jedem ali još uvijek nisam baš siguran na što sve reagiram.
Ujutro na tašte mi je ok, nemam simptome, onda doručak i nakon nekog vremena opet sve ispočetka.
Gastal gotovo trenutno uklanja pečenje, druge tablete nisam isprobao. Napominjem da kod mene nema nadutosti i klasičnog bola u želucu, samo to pečenje.
Nekako mi se čini da je to još početak i da će, ako nešto ne poduzmem biti sve gore. Zato sam se odlučio za gastroskopiju :tuzni: pa ću onda vidjeti što dalje ....
Nisam doktorica pa moj savjet uzmi sa rezervom...dakle,prvo napraviti ultrazvuk jer po tvojim simptomima to je žgaravica , a na ultrazvuku se to može vidjeti. I onda tek na gastroskopiju.Ako si ikako možeš priuštiti,odi kod privatnika jer je zaista skoro pa bezbolno...ako te zanima,kažem ti na pm di sam bila(ultrazvuk i gastroskopija su me došli 700kn).

gljivek
04.11.2006., 13:34
imam jedno pitanje,a nisam htjela otvarati novi topic...

..bila sam u bolnici i obavila izdisajni test, i na nalazu pise da je pozitivan...ima li itko s tim iskustva?što to može značiti?mogu li ikako izbjeći gastroskopiju?:tuzni: :tuzni:

Johnny 99
05.11.2006., 09:27
To najvjerojatnije znači da imaš Heliobacter pilori, tj. da ti je ona uzrok gastritisa, a što se gastroskopije tiče, malo jest neogodno u grlu, no vjeruj mi da je u tvojem najboljem interesu da to obaviš, da usput naprave i biopsiju (posve brzo i bezbolno) te da se točno vidi kako stvari stoje (tj. da nema ulkusa u duodenumu ili na želucu itd.)

plavusa
05.11.2006., 09:56
Nisam doktorica pa moj savjet uzmi sa rezervom...dakle,prvo napraviti ultrazvuk jer po tvojim simptomima to je žgaravica , a na ultrazvuku se to može vidjeti. I onda tek na gastroskopiju.Ako si ikako možeš priuštiti,odi kod privatnika jer je zaista skoro pa bezbolno...ako te zanima,kažem ti na pm di sam bila(ultrazvuk i gastroskopija su me došli 700kn).

moj privatnik naplacuje sve po 200kn
gastroskopija 200, test na bakteriju 200, ultrazvuk 200

ja sam u 23oj dobila cir + gastritis zbog nerviranja i koliko god to
bilo tesko covjek se mora promijeniti i neuzrujavati zbog pizdarija

znas kak se kaze : nemozes promijeniti ono sto ce se dogoditi - samo
mozes kontrolirat svoju reakciju na isto

tough_cookie
05.11.2006., 12:20
treba svakako obavit pregled cim se pojave tegobe, i test na helicobacter, jer stres se ne moze posve izbjeci, ali ako imas helicobacter, on moze biti jedan od glavnih uzrocnika, a njega se mozes dosta lako rijesiti (jest da terapija traje i da se pije puno lijekova, al bar si ga onda na neko vrijeme istrijebio).

sto se tice samog stresa, meni pomaze caj od metvice. dermatologica koja je povezala probleme s kozom sa helicobacterom rekla mi je da (osim terapije) pijem svaki dan caj 1 zlicica caja na 1 l vode, ostaviti da stoji pola sata i procijediti. to onda pijuckam cijeli dan. dobro djeluje na zivce, na busicu, a i na kozu. :top:

naravno da sve ozbiljnije tegobe treba lijeciti na odgovarajuci nacin, ali caj je prirodan, ne moze stetiti, a moje iskustvo je da itekako pomaze olaksati neke muke. :s

dinkudis
05.11.2006., 14:36
...da ne otvaramnovi topic...

...da li mi netko može reći da li se kod gastritisa javlja bol/neugoda u grlu (bolje rečeno jednjak)?

Hvala.

green_eyes
05.11.2006., 15:31
Evo, niti ja ne želim otvarati novi topic, pa da tu pitam...
Moja mama ima već par mjeseci problema sa želucem, boli ju i osjeća kao da joj hrana stoji u jednjaku (?! ne znam, tako ona kaže). Bila je na pretragama krvi i urina, i slika je savršena. Doktorica joj je dala ulzol (na njeno traženje, jaaako profesionalno). Da li netko zna o čemu se radi? Može li to biti gastritis? Koji su simptomi čira na želucu?

raff34
05.11.2006., 15:54

...da li mi netko može reći da li se kod gastritisa javlja bol/neugoda u grlu (bolje rečeno jednjak)?

Hvala.

DA.

To se događa kada se kiselina iz želuca vraća.

Ali ti bolovi mogu doći i iz nekog drugog razloga.

Stoga liječniku.

raff34
05.11.2006., 16:01
Evo, niti ja ne želim otvarati novi topic, pa da tu pitam...
Moja mama ima već par mjeseci problema sa želucem, boli ju i osjeća kao da joj hrana stoji u jednjaku (?! ne znam, tako ona kaže). Bila je na pretragama krvi i urina, i slika je savršena. Doktorica joj je dala ulzol (na njeno traženje, jaaako profesionalno). Da li netko zna o čemu se radi? Može li to biti gastritis? Koji su simptomi čira na želucu?

Na pretragama krvi i urina se ne može vidjeti da li je gastritis.
Ulzol se daje ljudima sa gastritisom. On smiruje kiselinu želuca.

Trebala je prvo ići na gastroskopiju pa onda lijek.
Na gastroskopiji se vidi sve (gastrtis, čir,...)i kao takav pregled je nezamjenjiv.

Bez obzira koliko to bilo neugodno(kako kome) to je jako važan pregled za dijagnostiku.

2-3 minute neugode za XY dana mirnog spavanja, mislim da se isplati.

treba vidjet koji je uzrok takvog stanja(stres, bolest) i isti otkloniti, a ne liječiti posljedice. Jer to je začaran krug.

Ak te zanima neki gastroenterolog(internista za probavni sustav) mogu ti poslati info na pm.:)

green_eyes
05.11.2006., 17:15
Na pretragama krvi i urina se ne može vidjeti da li je gastritis.
Ulzol se daje ljudima sa gastritisom. On smiruje kiselinu želuca.

Trebala je prvo ići na gastroskopiju pa onda lijek.
Na gastroskopiji se vidi sve (gastrtis, čir,...)i kao takav pregled je nezamjenjiv.

Bez obzira koliko to bilo neugodno(kako kome) to je jako važan pregled za dijagnostiku.

2-3 minute neugode za XY dana mirnog spavanja, mislim da se isplati.

treba vidjet koji je uzrok takvog stanja(stres, bolest) i isti otkloniti, a ne liječiti posljedice. Jer to je začaran krug.

Ak te zanima neki gastroenterolog(internista za probavni sustav) mogu ti poslati info na pm.:)

Hvala ti na odgovoru. I ja ju nagovaram da ide na gastroskopiju, ali ne želi! :( Ko malo dijete se ponaša! A reci mi, može li se na rentgenu/ultrazvuku vidjet dal se radi o čiru ili gastritisu? Mogu li ti simptomi biti simptomi neke teže bolesti (krvna slika je savršena)? Stvarno se brinem za mamu, a ne znam kako da ju nagovorim na gastroskopiju kad ne zeli?! :cry:

tough_cookie
05.11.2006., 20:30
Hvala ti na odgovoru. I ja ju nagovaram da ide na gastroskopiju, ali ne želi! :( Ko malo dijete se ponaša! A reci mi, može li se na rentgenu/ultrazvuku vidjet dal se radi o čiru ili gastritisu? Mogu li ti simptomi biti simptomi neke teže bolesti (krvna slika je savršena)? Stvarno se brinem za mamu, a ne znam kako da ju nagovorim na gastroskopiju kad ne zeli?! :cry:

ako se boji boli ili nelagode mislim da svi privatni doktori imaju i opciju anestezije.

gljivek
05.11.2006., 21:40
ako se boji boli ili nelagode mislim da svi privatni doktori imaju i opciju anestezije.

ozbiljno???

MOLILA BIH ako netko moze preporucit neku takvu privatnu ordinaciju neka mi posalje pm ako nece tu pisati-naravno i cijena me zanima. Puno hvala!

dinkudis
05.11.2006., 22:11
ozbiljno???

MOLILA BIH ako netko moze preporucit neku takvu privatnu ordinaciju neka mi posalje pm ako nece tu pisati-naravno i cijena me zanima. Puno hvala!

Ako može imeni a PM...

unaprijed hvala!!!

green_eyes
06.11.2006., 12:27
o kakvoj se anesteziji radi? Ja sam čula da privatnici imaju neki sprej za tu svrhu, jel to to? Može i meni na pm, pilz (i cijena me zanima!)! :)

Ego
06.11.2006., 17:11
Meni u zadnje vrijeme želudac jako čudno radi... S vremena na vrijeme me zna zaboliti u gornjem dijelu trbuha (odmah ispod rebara), i postane mi lagano natečeno i tvrdo na opip. Zna me uhvatiti i mučnina i neka čudna nelagoda u želudcu, kao da sam u isto vrijeme pun do vrha i lagano gladan. Tada najčešće počnem i podrigivati.
U glavnom nije strašno i bude bolje čim počnem nešto žvakati, ali dogodilo mi se i da se ne mogu pomaknuti iz stolca sat vremena. Dvaput me uhvatilo baš povračanje, ali nikad nisam povratio baš sadržaj, nego samo imam onaj refleks.
Probao sam stavr riješiti gastalom, ali ili ne pomaže, ili čak bude još gore.

Jel' odgovara to nekakvom gastritisu ili koji mi je k...?

Ofkors, znam da bi trebao doktoru... Stvar mi se dosta smirila zadnjih 2 tjedna od kad se držim na strogo zdravoj prehrani (doručak ručak i večera u isto vrijeme, bez previše masnog, i začinjenog...), pa nekako odgađam i nadam se da bu prošlo bez intervencije medicine.

dersu
07.11.2006., 07:57
s manjkom kiseline

počelo u 1. srednje
sada fax

meni se javio zbog pijenja jakih lijekova protiv menstrualnih bolova. prestala sam pit te lijekove i zeludac je opet zdrav.

dersu
07.11.2006., 08:03
zdrava hrana je lijek broj jedan za zeludac. kad sam imala problema pila sam caj od kantariona svako jutro.

Ivan M.
07.11.2006., 11:15
treba sredit živce ili ić kod psihijatra..
tak je moj kum, osto bez posla, dobio gastritis, neke proljeve, sluzi, gluposti, pio čajeve, tablete, sve, a nedavno našo poso i sve se postepeno smirilo..
sve je u živcima i nema puno veze prehrana, naravno može pomoći ali samo ublažiti simptome..

white panties
07.11.2006., 21:29
Meni u zadnje vrijeme želudac jako čudno radi... S vremena na vrijeme me zna zaboliti u gornjem dijelu trbuha (odmah ispod rebara), i postane mi lagano natečeno i tvrdo na opip. Zna me uhvatiti i mučnina i neka čudna nelagoda u želudcu, kao da sam u isto vrijeme pun do vrha i lagano gladan. Tada najčešće počnem i podrigivati.
U glavnom nije strašno i bude bolje čim počnem nešto žvakati, ali dogodilo mi se i da se ne mogu pomaknuti iz stolca sat vremena. Dvaput me uhvatilo baš povračanje, ali nikad nisam povratio baš sadržaj, nego samo imam onaj refleks.

Ofkors, znam da bi trebao doktoru... Stvar mi se dosta smirila zadnjih 2 tjedna od kad se držim na strogo zdravoj prehrani (doručak ručak i večera u isto vrijeme, bez previše masnog, i začinjenog...), pa nekako odgađam i nadam se da bu prošlo bez intervencije medicine.

trebas otici doktoru
tvoj slucaj zvuci kao cir na zeludcu

gljivek
08.11.2006., 14:09
dakle,bila sam kod doktora s pozitvnim nalazzom na onu H.bakteriju...i dobila sam terapiju-2 kutije sumameda,2 kutije amoksicilina,i kutiju Controloca:flop:

dersu
08.11.2006., 16:55
znaci sve ce bit u redu. samo napred.

Ego
08.11.2006., 23:19
trebas otici doktoru
tvoj slucaj zvuci kao cir na zeludcu

Ne znam... nije li čir malo zahebanija stvar koja boli žestoko i konstantno? Ja želudac nisam osjećao već jedno 3 tjedna... Danas me zabolio što me ne čudi obzirom da sam se digao u 2 i do 6 hodao po gradu na jednom sendviču. Kad sam došao doma, odmorio i nešto pojeo, bio sam kao nov.

reckless_girl
08.11.2006., 23:51
Prehranom i tabletama se smanjuju simptomi, ali u velikom broju slucajeva ne i sam uzrok :flop: . Naravno da je potrebno obaviti sve potrebne pretrage, kao i pridržavati se pripisane terapije, tužno mi je samo vidjeti u kolikom broju slučajeva doktori, uz pripisane tablete, ne pripisuju i uputnicu za psihologa/psihijatra.. Jer se cesto uzrok gastritisa nadje kod osoba koje "gutaju" sve u sebe, a to ljudi ne smatraju nekim velikim problemom dok se taj stres ne nagomila u tolikoj mjeri da te doslovce pocne izjedat iznutra :(

Zao mi je da je odlazak psihologu VELIKA tabu tema u nasem drustvu, ljudi ce lakse pricat o gljivicama i ginekolozima, ali poraditi na sebi, u psihickom smislu..e, to, nece proci.. Svima ovdje koji imaju problema s gastritisom stvarno od srca zelim da to uspijete srediti :top: ali uz malecki savjet, da osim na zeludac, prehranu i tabletice obratite malo paznju i na sebe. Doslovce. :w

raff34
09.11.2006., 08:10
Ne znam... nije li čir malo zahebanija stvar koja boli žestoko i konstantno? Ja želudac nisam osjećao već jedno 3 tjedna... Danas me zabolio što me ne čudi obzirom da sam se digao u 2 i do 6 hodao po gradu na jednom sendviču. Kad sam došao doma, odmorio i nešto pojeo, bio sam kao nov.

JA ne bih rekao da je čir. Mislim da malo pretjeruje.

Kod čira su jaki bolovi i puno su jači simptomi.

Ali svakako odi doktoru. To ti jedini način.

raff34
09.11.2006., 08:17

Na ultrazvuku i rentgenu se to ne vidi. Jedini i najbolji pregled je da se kamera putem cijevi pošalje unutra-gastroskopija. Pregled traje oko 1-2 minute. Stvarno nije tako strašan, kao što ljudi pričaju. A jako je korisan, jer se sve pregleda + test na H. pilori.

Pa meni je zračenje-rentgen gore nego gastroskopija.

To se MORA obavit- sve ostalo su naklapanja.

A podatke o gastroent. sam ti PM-ao.

labellina
09.11.2006., 19:10
Na ultrazvuku i rentgenu se to ne vidi. Jedini i najbolji pregled je da se kamera putem cijevi pošalje unutra-gastroskopija. Pregled traje oko 1-2 minute. Stvarno nije tako strašan, kao što ljudi pričaju. A jako je korisan, jer se sve pregleda + test na H. pilori.

Pa meni je zračenje-rentgen gore nego gastroskopija.

To se MORA obavit- sve ostalo su naklapanja.

A podatke o gastroent. sam ti PM-ao.
:confused:
Vidi se ultrazvukom zadebljanje stijenki želuca
- kao posljedica prevelike kiseline
a vide se i oštečenja i ožiljci na želucu i dvanajstercu..
Ima već par godina "heliobakteri test" , bezbolan:
pušeš u epruvetu - prije, i nakon što popiješ đus ...
( rezultati se šalju u zg. i čekaju 10-ak dana )
Nakon takve analize rezultati na prisutnost H. bak. su jednako pouzdani i vrijedni
kao gastroskopijom,
jedino se gastroskopijom isključuje karcinom ( ili potvrđuje )
jer se u postupku uzima i tkivo na analizu
zbog tog je pouzdanija.

labellina
09.11.2006., 19:21
potrudit ću se
odmakni se od onih koje ne možeš svariti :cerek:

labellina
09.11.2006., 19:44

Hvala.
to je već " naprediji" gastritis ako ti je došlo do grla :D
ti vjerojatno već imaš zadebljanje jednjaka,
obavezno odi k internisti

dkranj
09.11.2006., 20:17
Gastritis zbog nervoze

Čovječe, nisam ni razmišljao o tome, a već me par dana, tak nekaj peče, nije valjda to !!!! danas na svu sreću ništa, no bude li sutra, trk kod doktorice !! :):):):):):):):):):)

Z e t t a
09.11.2006., 22:11
:confused:
Nakon takve analize rezultati na prisutnost H. bak. su jednako pouzdani i vrijedni
kao gastroskopijom,
jedino se gastroskopijom isključuje karcinom ( ili potvrđuje )
jer se u postupku uzima i tkivo na analizu
zbog tog je pouzdanija.

Pa zar nije najjednostavniji i isproban način otkrivanja helicobacterija vađenje krvi?

momi
10.11.2006., 08:00

:eek: :eek: :eek: pa jel zna koji doktor za taj test :zubo:???zakaj je onda mene slao na gastroskopiju :cry: :cry: :cry:

labellina
10.11.2006., 09:17
:eek: :eek: :eek: pa jel zna koji doktor za taj test :zubo:???zakaj je onda mene slao na gastroskopiju :cry: :cry: :cry:
znaju.mislim,trebali bi znati.
možda tamo gdje te šalje nema:confused:
privatne internističke ambulante sigurno imaju

momi
10.11.2006., 09:21
znaju.mislim,trebali bi znati.
možda tamo gdje te šalje nema:confused:
privatne internističke ambulante sigurno imaju
pa privatno sam i bila :) , ali možda im je veći gušt kad ljudima guraju cjevčice u usta :zubo: ...ali čudno mi je što mi doktorica opće prakse to nije rekla :rolleyes: . Fakat znam puno ljudi koji su bili na gastroskopiji pa da nikom od njih doktorice nisu rekle :eek: . Ajde valjda šalju da se sve provjeri :) .

labellina
10.11.2006., 09:21
Pa zar nije najjednostavniji i isproban način otkrivanja helicobacterija vađenje krvi?
žive i razmnožavaju se u probavnom traktu

labellina
10.11.2006., 09:25
pa privatno sam i bila :) , ali možda im je veći gušt kad ljudima guraju cjevčice u usta :zubo: ...ali čudno mi je što mi doktorica opće prakse to nije rekla :rolleyes: . Fakat znam puno ljudi koji su bili na gastroskopiji pa da nikom od njih doktorice nisu rekle :eek: . Ajde valjda šalju da se sve provjeri :) .
ti izaberi šta je tebi "gušt" , manje neugodno
daj im do znanja da znaš za test puhanjem

labellina
10.11.2006., 09:29
..mada se po simptomima skoro sigurno zna da ih imaš,
pa test samo potvrđuje da nije nešto drugo
a gastroskopijom ( čitaj gore) se usput, radi i biopsija zbog karcinoma

Z e t t a
11.11.2006., 01:03
žive i razmnožavaju se u probavnom traktu

Znam to. Ali ja sam za otkrivanje helicobacterija bila na vađenju krvi. I na taj način se može otkriti je li čovjek pozitivan na tu bakteriju ili nije. Čula sam i za neke druge testove, ali ti se uglavnom plaćaju. Stoga ne vidim razlog zašto bi netko trošio novac na skupe testove kad se može otkriti i for free.

labellina
11.11.2006., 14:14
Znam to. Ali ja sam za otkrivanje helicobacterija bila na vađenju krvi. I na taj način se može otkriti je li čovjek pozitivan na tu bakteriju ili nije. Čula sam i za neke druge testove, ali ti se uglavnom plaćaju. Stoga ne vidim razlog zašto bi netko trošio novac na skupe testove kad se može otkriti i for free.
Te bakterije su normalno prisutne kod ljudi samo je problem
kad se previše razmnože, tad razaraju.
Zbog toga "test puhanja" ,pušeš dvaput ( naravno,isti dan )
- prvi put pušeš natašte ( u toj epruveti nalaz je povoljniji)
-popiješ đus i čekaš 10-ak min. ( tu se u nalazu vidi koliko ih je i kojom se brzinom razmnožavaju)

labellina
11.11.2006., 14:19
neka predinfarktna stanja su slična po simptomima gastritisu
i liječnici zbog toga često traže gastroskopiju jer je brža za utvrđivanje prave dijagnoze

raff34
13.11.2006., 09:43
neka predinfarktna stanja su slična po simptomima gastritisu
i liječnici zbog toga često traže gastroskopiju jer je brža za utvrđivanje prave dijagnoze

Mislim da ne daješ točne informacije.

Kod doktora se vucaram već 5 godina. Bio sam na 2 ultrazvuka gdje je u cjelosti pregledan cijeli abdomen i nije otkrivena niti upala stijenke želuca niti upala dvanaesterca.
Promjenio sam 3-4 doktora -svi redom internisti i gastroenterlozi hvaljeni od strane njihovbih koelga i pacijenata. Bio u bolnici, bio kod privatnika sa modernim metodama.

Gastroskopija kao pregled je nezamjenjiv.
Sa stjenke želuca se uzima uzorak sluznice kako bi se obavio test na H. pilori.
H. pilori se nalazi u crijevima SVIH ljudi, ali kada to dođe iz "guzice u usta" onda nastaje ifekcija.

Imaš neko znanje, ali ovo je malo predelikatna tema da bi ljudima govorila da gastroskopija ne valja.

Pa ne umire se od gastroskpije da bi toliku prašinu dizali oko takvog pregleda.

labellina
13.11.2006., 11:56
Gastroskopija kao pregled je nezamjenjiv.

Zamjenjiva je manje neugodnim pregledima ako se radi o početnim simptomima gastritisa,i ako se ljudi boje.
Ne treba juriti na gastroskopiju nakon par žgaravica
Karcinom se ne pojavi odjednom nego nakon nekoliko godina
neliječenog gastritisa koji nadalje uzrokuje čir, a neliječeni čir
može i ne mora prerasti u karcinom

Nigdje nisam rekla da gastroskopija ne valja, :rolleyes: bolje čitaj !

labellina
13.11.2006., 12:08
Mislim da ne daješ točne informacije.

Kod doktora se vucaram već 5 godina. Bio sam na 2 ultrazvuka gdje je u cjelosti pregledan cijeli abdomen i nije otkrivena niti upala stijenke želuca niti upala dvanaesterca.
Promjenio sam 3-4 doktora -svi redom internisti i gastroenterlozi hvaljeni od strane njihovbih koelga i pacijenata.
reći ću samo blago tebi !
ako ti ništa nisu našli ne znači da se ultrazvukom ništa ne vidi
i da doktori ne valjaju
nego da bolest nije toliko napredovala da bi ostavila traga

gljivek
14.11.2006., 22:46
dakle,bila sam kod doktora s pozitvnim nalazzom na onu H.bakteriju...i dobila sam terapiju-2 kutije sumameda,2 kutije amoksicilina,i kutiju Controloca:flop:

dakle popila sam terapiju...prva tri dana su nuspojave bile ubitacne, ali od 5 dana ko da niceg nije ni bilo i vise se ne napuhujem i nije mi muka i ne boli zeludac..valjda sam rijesila...nadamse :top:

momi
15.11.2006., 15:50
dakle popila sam terapiju...prva tri dana su nuspojave bile ubitacne, ali od 5 dana ko da niceg nije ni bilo i vise se ne napuhujem i nije mi muka i ne boli zeludac..valjda sam rijesila...nadamse :top:
Meni controloc osim što mi je izazivao trčkalicu :zubo: & mučninu nije pomogao,ali evo sad koristim ulzol i bolje mi je , no s obzirom da sam trenutno pod takvim stresom,sumnjam da bu bilo dugoročnog poboljšanja... :cry:

labellina
15.11.2006., 16:54
Meni controloc osim što mi je izazivao trčkalicu :zubo: & mučninu nije pomogao,ali evo sad koristim ulzol i bolje mi je , no s obzirom da sam trenutno pod takvim stresom,sumnjam da bu bilo dugoročnog poboljšanja... :cry:
Ako nemaš nekih drugih boleština ( jetra,bubrezi)
ne piješ kontracepcijske pilule i nisi trudan
( to naglašavam zbog ženskog roda ) :D
nek ti doktor prepiše Lanzul
( 1 tabletica dnevno)
Doći ćeš k sebi za dan-dva
Ipak ih uzimaj 2-3 tjedna -
odmorit ćeš sluznicu i želudac.
Onda kreni na terapiju s antibioticima,
bit će uspješnija i bez nuspojava
sretno!

osbourne
15.11.2006., 19:48
nadovezao bih se na nervozu.
imam 19godina i kako sam pao u pubertet, znate i sami što se događa još sam tad počeo slušat metal i rock i predao se svim tim glupostima.
u depri bi bio po par dana ne izlazeći iz sobe.
a na živce sam pucao konstantno...zbog ničega.
legnem u krevet tresem se ne mogu zaspati..
onda sam se zapitao pa kolko ja godina imam da bi si to radio, i zbog čega?
moždas zvuči čudno za jednog 19godišnjaka al to su moja razmišljanja.
razmišljam si ako uzmem čašu i razbijem je, mogu glavu razbit o zid ali je neću više sastaviti, dakle morao sam se naučiti pomiriti sa situacijom.
počeo sam od toga da ne mrdam nogom dok sjedim, to je bio tako lijep osjećaj, dok se noga ne izmori doslovno.
bio sam na iglama jer znam da to ne mogu raditi, ali nakon 2 dana noga se smirila.
što se tiče živaca to sam malo po malo sređivao, šetao šumom i slušao tišinu.
uspio sam, najiksrenije. dakle nije teško.
kažeš osim izbjegavanja stresnih situacija?
zapravo, nema drame ako si ju sam ne napraviš.
dobivaš malu plaću recimo..što sad s tim, zar da se ubijaš do povišice ili promjene posla? glupost.
mene jako smiruje glazba (i dalje metal) a da ne govorim o šetnji šumom.
živim na brdu i oko sela sve je šuma, uzmem psa, ili ako njega nema ako se igra okolo uzmem fotić, jabuku i ajmo!
nevjerojatan osjećaj.
počasti se, vikendom sjedi u auto i zapucaj negdje na frižak zrak, gdje si samo ti, mir i tišina i draga ti osoba, ako postoji, ako ne nema veze uzmi fotić..
sretno!

momi
16.11.2006., 08:01
Onda kreni na terapiju s antibioticima,
bit će uspješnija i bez nuspojava
sretno!

halo???pa antibiotici se ne uzimaju ako nemam bakteriju (helicobacter) :eek: , što su mi nakon gastroskopije i potvrdili,no bakterija just gastritis :) ...

labellina
16.11.2006., 18:14
halo???pa antibiotici se ne uzimaju ako nemam bakteriju (helicobacter) :eek: , što su mi nakon gastroskopije i potvrdili,no bakterija just gastritis :) ...
ne, naravno
mislila sam da i ti imaš :D
al savjet je bio za svih-kad je jako iziritiran želudac
- lanzul
Tražiš od svog doktora recept
Internista bi ti savjet za ovaj lijek naplatio 300 kn.:s

Z e t t a
18.11.2006., 14:03
Zanima me je li tko bio na tome i kakva su vaša iskustva.
Jeste li dan-dva nakon toga imali ikakvih smetnji ili se netom nakon pregleda sve vraća na staro?
Hvala!

iman
18.11.2006., 14:38
Kak misliš vraća na staro?

iman
18.11.2006., 14:40
nakon gastoskopije me jedino boljelo grlo i lijevo uho ali to brzo prođe.
Na neugodnijem i kraćem pregledu nisam u životu bila

Cordelia
18.11.2006., 16:55
nakon gastoskopije me jedino boljelo grlo i lijevo uho ali to brzo prođe.
Na neugodnijem i kraćem pregledu nisam u životu bila

Da si prošla kolonoskopiju tek bi shvatila što je to neugodno.

A za iman. Bila sam na gastroskopiji dva puta. Nije bilo ugodno ali nije me bolilo i kratko je trajalo. Najvažnije je da se ne opireš refleksu za gutanjem i onda ti cijev glatko prođe i nema problema. Mene nije ništa boljelo poslije pregleda, kao da ga nisam ni radila, ali znam da neke poslije boli grlo.

Piggy
18.11.2006., 21:46
Gledala sam gastroskopiju i kolonoskopiju, i nemam pojma šta je od čega odvratnije!

conan
19.11.2006., 17:03
Pozdrav svima...ja sam novi na ovom forumu . Vidio sam ovu temu gastroskopija pa sam svratio ovdje jer bi i ja trebao brzo to napraviti ali mi je nekakva frka oko toga ...mislim na osiječaj te cijevi u ustima.....

Ma....šta bude bude....

Ciao

Z e t t a
19.11.2006., 19:44
Nego, recite mi, cure, što da obučem pritom?
Imamo li neke medicinske odore na sebi? Ako da, je l' to na odjeću ili se odjeća skine?

iman
20.11.2006., 07:44
Da si prošla kolonoskopiju tek bi shvatila što je to neugodno.

A za iman. Bila sam na gastroskopiji dva puta. Nije bilo ugodno ali nije me bolilo i kratko je trajalo. Najvažnije je da se ne opireš refleksu za gutanjem i onda ti cijev glatko prođe i nema problema. Mene nije ništa boljelo poslije pregleda, kao da ga nisam ni radila, ali znam da neke poslije boli grlo.

Nažalost, draga, i kolonoskopiju sam prošla... jako je grdo
Sljedeći put ću pod opću, pa šta bude, bude

gljivek
20.11.2006., 12:15

ma i mene jeto mucilo...al sad sam ok :zubo:

nusazvrk
23.11.2006., 10:50
Naime ovako, imamo uputnicu za gastroskopiju no pregled tek mozemo dogovoriti iza nove godine. Poznata prica. Obzirom da je situacija jako losa (bolovi i ucestalo izbacivanje svega pojedenog) molila bi vas da mi preporucite neku privatnu ordinaciju u Zagrebu gdje bismo mogli otici. Dobili smo (rijec je o mom muzu) tablete, cini mi se da se zovu peptoral (ili tako nekako), ali na uputstvina pise da one kod nekih analiza mogu sakriti odredjene bolesti (kao npr. karcinom) i sad ja muzu nedam da pije te tablete prije nego obavi pregled. Nisam ni sama pametna sta radit. Ja sam po struci kemicar i nemam pojma o biologiji a kamoli medicini. Eto ako mi ko moze preporuciti nekog doktora bila bi jako zahvalna

Z e t t a
23.11.2006., 10:50
Naručena sam na gastroskopiju sredinom 12. mj., a do tada ću morati izdržati ovu neugodnu tupu bol na vrhu želuca. Imate li kakav savjet za umeđuvremenu?
Kupila sam Gastal, ali ništa ne pomaže. Inače, helicobacter pylori sam pozitivna. (Offtopic: može li mi netko reći može li se taj helicobacter prenijeti na drugu osobu ljubljenjem?)

tough_cookie
23.11.2006., 21:05
Naručena sam na gastroskopiju sredinom 12. mj., a do tada ću morati izdržati ovu neugodnu tupu bol na vrhu želuca. Imate li kakav savjet za umeđuvremenu?
Kupila sam Gastal, ali ništa ne pomaže. Inače, helicobacter pylori sam pozitivna. (Offtopic: može li mi netko reći može li se taj helicobacter prenijeti na drugu osobu ljubljenjem?)

za ovo zadnje moja doktorica meni jucer rekla da ne. :cerek:

"kika"
23.11.2006., 22:08
Naime ovako, imamo uputnicu za gastroskopiju no pregled tek mozemo dogovoriti iza nove godine. Poznata prica. Obzirom da je situacija jako losa (bolovi i ucestalo izbacivanje svega pojedenog) molila bi vas da mi preporucite neku privatnu ordinaciju u Zagrebu gdje bismo mogli otici. Dobili smo (rijec je o mom muzu) tablete, cini mi se da se zovu peptoral (ili tako nekako), ali na uputstvina pise da one kod nekih analiza mogu sakriti odredjene bolesti (kao npr. karcinom) i sad ja muzu nedam da pije te tablete prije nego obavi pregled. Nisam ni sama pametna sta radit. Ja sam po struci kemicar i nemam pojma o biologiji a kamoli medicini. Eto ako mi ko moze preporuciti nekog doktora bila bi jako zahvalna

ja sam imala problema sa crijevima i trebala sam ići na kolonoslopiju i gastroskopiju ali pošto kod nas se dugo čeka za pregled a ja nisam mogla više bolove trpit mama je zvala bolnice i dobila Rebro.Tam rade i normalno al se čeka, ak platiš onda te brzo uguraju "sve za lovu" mislim da sam gastroskopiju platila oko 1200 kn ( sa anestezijom i sa biopsijom tkiva)!!!!!

BluesCat
24.11.2006., 09:43
pa kažu da nema korupcije u zdravstvu

GRAVEYARD QUEEN
24.11.2006., 14:17
gastroskopija je u privatnim ordinacijama 400 kn i ne čeka se . nazovi bilo koju.

Z e t t a
15.12.2006., 02:15
Eto, zaboravih se javiti i na ovom topicu... Bila sam na gastroskopiji neki dan i moram pohvaliti ekipu na EGDS-u KBC-a u Rijeci (dr. Mavrinca i ljubazno mu i nježno medicinsko osoblje) na dobro obavljenom pregledu.
Najprije su mi našpricali grlo sprejem od kojeg mi je počeo bubriti jezik i grlo (lokalni anestetik, of kors), a dvije minute nakon toga su mi crnu cijev spustili niz ždrijelo. Kad dođu do grkljana, od pacijenta se očekuje da proguta cijev i onda dalje sve rade oni (tj. doktor). Ide čovjeku na povraćanje kad tu cijev guraju unutra-van, ali ne povraća se jer se je natašte. Malo sline samo ode i to je to.
Jest da je vrlo neugodno, ali meni osobno mislim da bolje nije moglo ni biti. Sve je išlo kao podmazano, kratko je trajalo i svi sretni i zadovoljni. Taj dan mi je grlo bilo malo napeto (kao da je knedla bila unutra) i anestetik je trajao, ali prošlo je već naredni dan. Ne smije se ništa jesti dva sata nakon pregleda i to je to.
Ljudi, nemojte se bojati, jer naprema onome što gastroskopija može otkriti, isplati se pretrpjeti te dvije-tri minute. Potrebno je samo biti opušten i vjerovati liječniku.
Ja sam se probala staviti i na mjesto liječnika. Nije ni njemu lako kada tamo mora masakrirati pacijente. Jer, stvarno, u tom je trenutku pacijent tako jadan i nemoćan. Treba za to puno živaca. Ja ni pod razno to ne bih mogla raditi. Kad sam ležala na onom stolu, iako mi je bilo teško i iako me bilo strah, nisam to pokazivala i mislim da sam time i njemu uvelike olakšala.

Sardi
12.01.2007., 10:56

krv vadis prvi put kad se ide vidjet jel imas ili ne.
ako imas, vise se iz krvi ne moze vidjeti jesi je izljecio ili ne, samo gastroskopija ili izdisajni test.

inace, evo mojih problema.

ja kad imam problema sa zelucem, meni se noge otkidaju od bolova. toliko me koljena bole (izmedju ostalih dijelova nogu), da ih namazem sa polar iceom da se malo umire da mogu zaspat.

ono sto mi se vec dosta dugo nije dogodilo je, evo stvarnog primjera.
zivim na savici i idem doma s trga pjeske. vec na trgu me lovi velika nuzda, al naravno, nista prije doma. na glavnom kolodvoru (nakon 200njak metara) me noge pocinju noge bolit. autobusni (jos 500njak metara) noge vec bole poprilicno, ostatak puta (a imam sigurno 700-800 metara do doma) noge otkidaju, takvi bolovi da molim boga da uopce dodjem do doma ziv, a ne da ne pustim u gace. to mi se nije dogodilo vec godinu dvije, zato su tu drugi simptomi.

imao sam (9.5.06.) heliobacter pylori, lijecio je sa koktelom od 3 vrste tableta, na izdisajnom izlijecen ( dob - Wert 0,5 ). prodje cca 5 mjeseci, dodje krv u stolici. ne puno, kap dvije, al dovoljno da mene alarmira. takodjer se javi umor + bol u nogama. odem kod doktorice, sve joj ispricam, ona kaze hemeroidi popucali + poremecena probava i da mi ulzol. prvih 5 dana 2 tablete/dan, nakon toga 1. pio sam ga dok me nije izlijecio (a to sam skuzio tako sto mi je sama tableta stvarala muku nakon sto sam se oporavio). i sve divno krasno do prije 4 dana, opet se javi kap, dvije krvi u stolici, nakon toga noge pocnu nerazumno boljet. odem na hitnu (i spremim se na gastro i kolinoskopiju), kad k***c, prime me, izvade krv, doki me malo pregleda i ni rijeci o zelucu. samo brije o hemeroidima i debelom crijevu. Ja mu uporno dajem nalaze o hel.pylori (ja sam jos 16.9.03 otrovao zeludac s necim, zavrsio na infektivnoj s povracanjem i temperaturom na 5 boca infuzije - otpustili me bez dijagnoze). i doktor uglavnom nista, nalaz krvi super, preporucio mi neki pregled za koji mi stara kaze da se ceka malo duze tak da sad ne znam sto mi je. jucer sam popio ulzol i vratio mi noge u zivot, danas sam uzeo jos jedan i full se dobro osjecam.

sto mi je? ne znam.
uskoro cu na ultrazvuk trbusne supljine, stara brije nervoza, nije nemoguce, al brate izvana je nema, jedino ako nije unutarnja.

e da, i jos sam i mononukleozu imao u prvom srednje (`01), tak da stavimo malo šlaga na tortu :) 3 mjeseca izbivao iz škole, a jos se i vratila nakon nekog vremena malo.

white panties
12.01.2007., 17:52
nadovezao bih se na nervozu.
imam 19godina i kako sam pao u pubertet, znate i sami što se događa još sam tad počeo slušat metal i rock i predao se svim tim glupostima.
u depri bi bio po par dana ne izlazeći iz sobe.
a na živce sam pucao konstantno...zbog ničega.
legnem u krevet tresem se ne mogu zaspati..
onda sam se zapitao pa kolko ja godina imam da bi si to radio, i zbog čega?
moždas zvuči čudno za jednog 19godišnjaka al to su moja razmišljanja.
razmišljam si ako uzmem čašu i razbijem je, mogu glavu razbit o zid ali je neću više sastaviti, dakle morao sam se naučiti pomiriti sa situacijom.
počeo sam od toga da ne mrdam nogom dok sjedim, to je bio tako lijep osjećaj, dok se noga ne izmori doslovno.
bio sam na iglama jer znam da to ne mogu raditi, ali nakon 2 dana noga se smirila.
što se tiče živaca to sam malo po malo sređivao, šetao šumom i slušao tišinu.
uspio sam, najiksrenije. dakle nije teško.
kažeš osim izbjegavanja stresnih situacija?
zapravo, nema drame ako si ju sam ne napraviš.
dobivaš malu plaću recimo..što sad s tim, zar da se ubijaš do povišice ili promjene posla? glupost.
mene jako smiruje glazba (i dalje metal) a da ne govorim o šetnji šumom.
živim na brdu i oko sela sve je šuma, uzmem psa, ili ako njega nema ako se igra okolo uzmem fotić, jabuku i ajmo!
nevjerojatan osjećaj.
počasti se, vikendom sjedi u auto i zapucaj negdje na frižak zrak, gdje si samo ti, mir i tišina i draga ti osoba, ako postoji, ako ne nema veze uzmi fotić..
sretno!

ja mislim da tebi najveci stres prouzrokuje taj metal i hard cord ili kako se to vec zove. za tebe ocito takva vrsta muzike prouzrokuje neobican stres od kojeg dobijas gastro tegobe. mislim da trebas vise setati po sumi a manje slusati black metal jer mnogi su to slusali i postali i ubice preko noci. najgori su metallica i ac dc.:D

(stvarno sam morala:D :rofl: )

zac013
12.01.2007., 21:15
Jel ima tko kakvih iskustava sa kapsulama Karbofin forte??
Jesu li 'zdrave' i dal pomazu?
Naime, i ja imam slicnih simptoma..ceto mi zna rezat i krulit u trbuhu bez da bi bio il gladan il sl. Student sam pa vjerujem da je i nervoza kriva jer nas fakat muce na faksu, kraj je pa bi svi najednom sve htjeli od nas..
Al stvarno je neugodno kad ti na predavanjima pocinje!
Probao se tog rijesiti na razne nacine i jedva cekam da predavanja zavrse (jos 2 tjedna, jupi), da mogu ic k lijcniku da me salje na pregled il kaj vec!

Hvala za komentar..savjet!!
Lp.

crnka st
13.01.2007., 14:03
Meni je za gastritis u periodu kad imam neizdržive bolove da jedva dišen najbolji zasad bija reglan ali te se tabletice piju samo 7 dana..ali već dugo pijen čaj od stolisnika, ne jeden tunjevinu,paštetu i stvari koje teško padaju na želudac pa mi je o.k. bez ikakvih tableta! A za kiselinu mi gastal i sl. nikad nisu pasali, ja grickan krekere ali ne slane za taj problem..

Sardi
13.01.2007., 19:08
reglan mi pije cura, tu i tamo je ulovi malo stomak (uglavnom ujutro) pa popije reglan.

sto se kruljenja stomka tice, nebi krulio, al bi bolio, neki blago neugodan osjecaj ko da grebe. kad obolim na zeludac, onda mi je to jedan od prvih simptoma.

nusazvrk
13.01.2007., 22:58
Htjela bi skrenuti paznju SVIMA koji imaju iole cudnan odaziv iz zeludca-GASTROSKOPIJA POD HITNO!!!!!!!!
Moj mu je imao savrsenu krvnu sliku! Bolove u zeludcu godinama, u smislu svako toliko (1-2 mjeseca) bi osjecao zgaravicu, nekad nadutost, pa bi si covijek olaksao i prst u usta! Na kilazi je fino dobivao! apetit savrsen! Nikakvi znakovi da je nesto strasno u procesu!!
Dijagnoza je rak zeludca, nezanemarive povrsine i mozemo biti zahvalni Bogu da nema metastaza jer je dosao u zasnji cas!!
Jedini znak da nesto ne stima koji se provlaci svo ovo vrijeme je cinjenica da mu je uvijek jenda od nasih maca spavala na zeludcu. (mace idu tamo di nevalja). To je jedini posten i konstantan znak!
Ja sam cijeli zivot misljenja da svaka bolest ima svoje simptome, sto gora bolest-to konkretniji znak za nju. Rak danas nije neizljeciv, ali se sva ova stoljeca jedna stavka o njemu nije i nece promjeniti-OPAKO JE PODMUKLA BOLEST.
ZAJEBITE VI NJEGA PRIJE NEGO ON VAS! Ljudi MOLIM VAS odite na gastroskopiju, vjerujte mi iz onoga sto sam vidjela, suocavanje, operacija, bol nakon operacije, prividni oporavak, sepsa, ponovo operacija, oporavak u trajanju beskonacnost...Gastroskopija je goli k.. prema tome! Tako je i prihvatite! Nemate oko cega dvojit
I da nije nuzan slije- gastritis, cir, rak. Stovise vecina gastritisa direktno prelazi u ..ono
Tutanj gastroskopija!!!!

yaya
14.01.2007., 11:19
Gastritis zbog nervoze

ja sam ga dobila vrlo rano, nazalost obicno predje u ulkus..meni je savjetovao jedan covjek, treba maksimalno usporiti sve u zivotu, nikamo ne zurit, znaci potpuna promjena nacina zivota.. naravno izbjegavanje nerviranja i stresa ako je to ikako moguce u situaciji u kojoj zivimo..dotle bori se gastalima i peptoranima i zelim ti brzo ozdravljenje:)

JA31
15.01.2007., 07:47
[QUOTE=Ego]Meni u zadnje vrijeme želudac jako čudno radi... S vremena na vrijeme me zna zaboliti u gornjem dijelu trbuha (odmah ispod rebara), i postane mi lagano natečeno i tvrdo na opip. Zna me uhvatiti i mučnina i neka čudna nelagoda u želudcu, kao da sam u isto vrijeme pun do vrha i lagano gladan. Tada najčešće počnem i podrigivati.

Ofkors, znam da bi trebao doktoru... Stvar mi se dosta smirila zadnjih 2 tjedna od kad se držim na strogo zdravoj prehrani (doručak ručak i večera u isto vrijeme, bez previše masnog, i začinjenog...), pa nekako odgađam i nadam se da bu prošlo bez intervencije medicine.[/QU
mislim da ti se ovdje definitivno radi o gastritisu ili o nervozi želuca ili pak kombinaciji. ja imam gotovo iste simptome ali kada se naživciram onda mi se ispotencira, pa promisli malo o tome. gastal mi također ne pomaže, dapače zna mi napraviti još goru mučninu. razmisli o tome dali te zapravo nešto muči, jer to je ono što bi zapravo trebao rješavati.

raff34
15.01.2007., 14:30
Treba pripazit sa gastalom.

Njega je najbolje piti 30 minuta nakon jela. Prije nego što se simptomi pojave.

Kad se jednom simptomi pojave onda je kasno za gastal.

nusazvrk
12.02.2007., 12:44
Pala mi je na pamet jedna stvar, naime s jedne strane mi se cini vrlo logicna (taj cu pristup u svom elaboriranju iznjeti), a s druge strane mi je to tako apsurdno. Dakle:
da li je moguce prenjeti slinom uvazenu bakteriju Helikobacter pylori. Obzirom da ona caruje bez problema na pH 1-2, osobe koje je imaju cesto put podriguju, povracaju, dakle na neki od nacina sadrzaj zeludca (ukljucujuci i njenu visost) podizu prema ustima, gdje su manje agresivni uvjeti.
Neznam vec mi se par dana mota to po glavi, obzirom da srecem puno ljudi koji se bore s njom ili su se vec izborili, cini mi se dosta zastupljena, vise nego prije.. mozda ako moja teza stoji bi se na nekoj drugoj razini moglo poceti ogranicavati njeno sirenja (uz pretpostavku da je tako)
Je li itko tako nesto proucavao, postoji li nacin da je se izolira pa mijenjaju podloge i vidi sto joj pase kao nastamba (mozda to nebi bio los znanstveni rad :-) )
Pozdrav :-)

_malicka_
12.02.2007., 18:39
da li je moguce prenjeti slinom uvazenu bakteriju Helikobacter pylori.

www.google.com cini cuda!
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=9036&show=1#2

Kako se ljudi zaraze s HP?

Način prijenosa HP infekcije još nije potpuno istražen. Sva dosadašnja saznanja govore u prilog tome da se infekcija prenosi izravno od zaražene osobe na zdravu osobu, i to na tri glavna načina:

ŽELUDAC-USTA, kada iz povraćenog želučanog sadržaja inficirane osobe koji sadrži veliku količinu bakterija, one dospiju u usta zdrave osobe;
USTA-USTA, kada iz usta zaražene osobe bakterija prelazi u usta zdrave osobe; istraživanja su, naime, pokazala, da se HP nalazi i na ranicama na sluznici usne šupljine;
STOLICA-USTA, kada bakterija iz stolice zaražene osobe, prljavim rukama, pređe u usta zdrave; ovaj put zaraze se temelji na činjenici da se HP često može naći u stolici zaražene osobe.

Postoje i naznake nekih drugih putova zaraze (iz okoline putem vode ili preko mačaka, pasa i dr.), ali ta još treba potvrditi detaljnijim istraživanjima.

lala
12.02.2007., 19:21
Pala mi je na pamet jedna stvar, naime s jedne strane mi se cini vrlo logicna (taj cu pristup u svom elaboriranju iznjeti), a s druge strane mi je to tako apsurdno. Dakle:
da li je moguce prenjeti slinom uvazenu bakteriju Helikobacter pylori. Obzirom da ona caruje bez problema na pH 1-2, osobe koje je imaju cesto put podriguju, povracaju, dakle na neki od nacina sadrzaj zeludca (ukljucujuci i njenu visost) podizu prema ustima, gdje su manje agresivni uvjeti.
Neznam vec mi se par dana mota to po glavi, obzirom da srecem puno ljudi koji se bore s njom ili su se vec izborili, cini mi se dosta zastupljena, vise nego prije.. mozda ako moja teza stoji bi se na nekoj drugoj razini moglo poceti ogranicavati njeno sirenja (uz pretpostavku da je tako)
Je li itko tako nesto proucavao, postoji li nacin da je se izolira pa mijenjaju podloge i vidi sto joj pase kao nastamba (mozda to nebi bio los znanstveni rad :-) )
Pozdrav :-)

Evo da ti pomognem praktičnim primjerom: bivši je imao HB (i čir), ja sam se dala testirati (preko krvi) na HB kad sam razmišljala na taj način_ ništa, srećom. (dobro, lako se liječi, 3 vrste antibiotika i gotovo, koliko znam).
Pa ti uključi to u teoriju.:D

sretnodijete
13.02.2007., 07:54
Evo da ti pomognem praktičnim primjerom: bivši je imao HB (i čir), ja sam se dala testirati (preko krvi) na HB kad sam razmišljala na taj način_ ništa, srećom. (dobro, lako se liječi, 3 vrste antibiotika i gotovo, koliko znam).
Pa ti uključi to u teoriju.:D

Ne liječi se uvijek lako-moj muž to ima godinama,u nekoliko se navrata pumpao antibioticima-malo zaliječi,bude mu bolje neko vrijeme pa opet sve ispočetka.
Da li sam ja uspjela dobiti helico od njega ne znam,nisam se testirala-nemam potrebu jer se osjećam super sa prob. traktom.

Ona007
13.02.2007., 08:31
Nama je zena koja nam je cistila imala HB.pokazala mi je neke tabletice, 3 dnevno za kratko vrijeme mislim.. doktor joj je rekao da su vrlo jake..al joj s enazalost nakon nekog vremea HB vratila.
Bas sam ovih dana razmisljala o tome, ona je s nama bila godinama, kuhala itd.. zanima me jel se moze prenijet preko rukovanja s hranom ?

nusazvrk
13.02.2007., 13:17
Vidim ja da testiranje ne bi bilo zgoreg za napravit. Ne razumijem zasto se na to ne upozorava od strane doktora. :-(

piroman
08.03.2007., 07:38
Klinički nalaz: GASTRITIS SUPERFITIALIS CHRONICA ACTIVA
Znam da na forumu ima sličnih tema sto se tice gastritisa ali su već dosta stare pa bih ja pokusao da ova tema bude drugacija od ostalih, potrebna su nam razna iskustva vezana za ovu temu.
Inace ja imam probleme sa zeludcom (katar) ali u poslednjim par mjeseci bio sam jako, jako nervozan sto se odrazilo na želudac, otišao sam na gastroskopiju i diagnoziran mi je kronični gastritis (sa bakterijama), koji obično bude uzrokovan, napetošću , stresom i nepravilnom ishranom.
Kod mene je ova prva dva, i gubljenje na kilaži koje je neminovno zato sto ne mozes normalno da jedeš. Dobio sam terapiju 7 dana.
Doktor je rekao da trebam utopljavati želudac sa termoforom, verovatno zbog opuštanja i sledeće: Sva hrana mora biti priređena na ulju ili maslacu, potrebno je jesti češće, u manjim obrocima, najmanje 6 puta dnevno. Hrana ne smije biti ni vruća ni hladna, mora biti dobro prožvakana, poslije jela potrebno je leći barem 30 min. Pitanje sta se od slatkog (kolači t tako to) može jesti?
Znamo odprije sto se tice gastritisa tablete se koriste za prestanak upale, unistavanje bakterije i obnavljanje sluznice, kada se to sve napravi period oporavka je jako tezak jer tada ste sam svoj doktor nesme biti stresa, nervoze ,napetosti (to je malo teze ali treba pokusati) i normalno ishrana koja je veoma vazna.
Sada kada sam to sve opisao ono sto mene interesuje je kako da se covek najbolje opusti, odbaci stres i tako to. Pio sam jedno vrijeme Gaster čaj (http://www.suban.hr/inlay.php?sto=proizvodi&kateg=1&list_pos=9&arhiva=1) koji je mogu vam reci veoma dobar i ima da ga nastavim piti.
Zelio bih cuti vasa iskustva vezano za ovu temu ili mozda neka pitanja pa da podelimo iskustva zajedno.

Fleur Delacour
08.03.2007., 07:59
Ja ga imam već 8 godina. Dobila sam ga sa 17 godina (osjetljiva dušica :blink: :trept: :zubo:).

Pročitala sam sve vezano uz bolest jer me doktorica uopće nije informirala o tome niti mi dala kakve upute (osim da se ne živciram nepotrebno al' kao da je to nešto što se radi svjesno i na što se može utjecati).

Mogu reći da nemam nekih većih tegoba zbog gastritisa. Kad je prošlo ono što mi ga je "napravilo" prošli su i bolovi u želucu, a danas mi se nekad eventualno dogodi da dobijem žgaravicu ako pojedem nešto iz skupine zabranjene hrane iako sam s vremenom skužila što mi smeta, a što ne.

Sve u svemu, moje iskustvo - gastritis nije uopće strašan ali treba ga liječiti (iako ja to ne radim) da ne bi prerastao u nešto puno gore.

-katrin-
14.03.2007., 11:04
ja ga imam vec 8 godina (od 19te godine) i godinama nisam imala nikakvih problema do ovih zadnja 2 mjeseca... pila sam contoloc skoro 2 mjeseca, ali nista nije pomoglo.. pazim sta jedem i pijem i jos uvijek isti simptomi- povremena bol u gornjem dijelu zeluca, zgaravica, podrigivanje itd. inace dijagnoza mi je kronicni gastritis i insuficijencija kardije+ GERB... i dalje gutam gastal, rennie, rupurut, peptoran i sl, ali nista ne prolazi... vise ne znam sta da napravim.. da li ima netko nekakakva iskustva s prirodnim lijekovima? cajevi? onaj petrovicev med za gastritis? kapi? homeopatija?
btw s punim zelucem nikako nemoj u horizontalu!!!

jimmy jazz
14.03.2007., 12:39
ovak. morate malo jesti, ali dosta cesto na dan. vishe malih, lako probavljivih, obroka na dan.

jesti sto vishe kuhano ili dinstano.

najbolje je povrtje na lesho. ne masno, ako vec, onda se preporuca maslinovo ulje.

ne piti kavu, alkohol, colu. sokovi svi ispadaju, jer povecavaju kiselost u zelucu.

isto tak reducirati i cokolade i slicne namirnice s puno secera, jer dizu kiselost zeluca.
umjesto toga voce, po mogucnosti kompot.

dugotrajni gastritis mozhe donijeti ozbiljne posljedice sa sobom, nije za igrati se ili ignorirati.

homeopatija pomazhe, ali samo ako se gore navedeno odrzhava.

i na kraju, ali mozda najbitnije - postepeno mijenjati stil zivota na ono kaj je zdravije za vas.

ak se tog pridrzhavate, sluznica ce se obnoviti i zeludac ce se regenerirati.

-katrin-
14.03.2007., 13:59
ja se pridržavam svega navedenog i jos mi se nista nije poboljsalo, a vec se oko 2 mjeseca pazim..
cula sam za petrovicev med koji je navodno djelotvoran.. zna netko nesto o tome?
a homeopatija- gdje, kako..?

bambi11
16.03.2007., 22:10
imam 25. god.već nekoliko godina imam problema sa jakim žgaravicama, bolovima ispod desnog rebrenog luka i u žličici, te redovito koristila samo gastale koji su pomagali neko vrijeme.no prije tri mjeseca završila sam na hitnoj zbog jakih bolova.dr.me uputila gastroenterologu gdje su mi obavili gastroskopiju.nalaz_kronična upala želučane sluznice i duodenitis-dvanaesnik!!
uglavnom već 1,5 mjesec pazim na prehranu-kuhano, čajevi, isl. ne pijem kavu...dr-spec. me jako razočarala jer se prema toj mojoj dijagnozi postavila kao da se radi o prehladi.dg.4tj- tablete Nexium i sve će me proći, riješila me za 2 minute jer joj se žurilo, čak sam i osnovne upute o prehrani dobila od svoje dr. opće prakse.naravno nakon terapije opet počeli bolovi, mučnina i učestale drhtavice, i ja opet na Nexiumu, ali još tu i tamo zaboli a i mučnine su tu.
zabrinuta sam i zanima me da li netko ima takvu dijagnozu i kako se izliječiti?da li je nexium uopće ok za ovu dijagnozu jer u uputstvima se pretežno navodi refluksna bolest. ne znam kako si pomoći. a tu je i strah od eventualnog karcinoma.hvala

-katrin-
18.03.2007., 12:22
i meni je dijagnoza kronicni gastritis+ insuficijencija kardije.. ponekad me boli, imam zgaravice, podriguje mi se i sl... ali nemoj odmah panicariti i gledati sve tako crno, nece rak preko noci doci i sve se jos da popraviti (izlijeciti).. pridrzavaj se dijete, tu i tamo napravin konrolu, pitaj za neki dr lijek i sl..

Gorriot
18.03.2007., 13:49
Meni je dijagnosticiran gastritis u 11.mj 2004., tad su doktori sumnjali na žučne kamence, ali završila sam na gastroskopiji i eto. Helio bactery pilorum hvala Bogu nisam imala. Pila sam 2 mj Ulzol kapsule, jednu na dan, bila sam ful smršavila ( 14 kg u mj.dana, koje sam nažalost od onda vratila, pa sam sad i na topicu za UN dijetu :p ), ali sam stvarno pazila što jedem, slano mi je posebno smetalo ( i prije dijagnoze gastritisa ), nisam jela jabuke neko vrijeme, iako ih obožavam jer su mi jako jako smetale.... Disciplinirana sam bila, prestala pušiti... Nadam se da neće biti pogoršanja :moli:

Raptor'
19.03.2007., 13:32
Da li netko zna nešto više o toj bakteriji i je li netko imao iskustva s tim??

kishobran
19.03.2007., 14:12
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=9036&show=1#2

Raptor'
19.03.2007., 19:26
Ovako...ja sam tu navedenu terapiju s antibioticima(sumamed, amoxil,controloc) pio već 4 puta...I opet kad odem na pretrage još uvijek sam pozitivan..ima netko sličnih iskustava?

kishobran
19.03.2007., 22:02
Ovako...ja sam tu navedenu terapiju s antibioticima(sumamed, amoxil,controloc) pio već 4 puta...I opet kad odem na pretrage još uvijek sam pozitivan..ima netko sličnih iskustava?

Jesi išo na izdisajni test ili samo krvni? Ovaj iz krvi zna bit nepouzdan. Izdisajni je najpouzdaniji.

Raptor'
19.03.2007., 23:59
bio sam na jednom i drugome...
krvni test zna biti nepouzdan ali samo ako se pravi u vremenskom razdoblju manjem od godine dana nakon uzimanja antibiotika, šta kod mene nije slučaj...
I tako se ja već 5 godina s tim borim...

Putnik92
20.03.2007., 00:09

Terapija se ne može na ovaj način ponavljati jer bakterija razvija imunost na lijekove. Novi krug terapije traži drugačiji antibiotik.

Raptor'
20.03.2007., 15:08
tako mi je doktor propisao...bio sam kod gastroenterologa u rijeci

maredoo
20.03.2007., 15:30
Meni Sumamed+ Amoxil + Controloc ... to sam i ja pila i pomoglo na mjesec dva no onda opet po starom. Nakon koktela lijekova ujutro imala bi strašne bolove u želucu, ali to je kao uobičajeno (ipak je to strašno puno jakih antibiotika)
Dijagnosticirali mi helico 3 puta do sada. Svaki puta su tu dijagnozu pratili bolovi u donjem dijelu trbuha i vraćanje želučane kiseline (čitaj: podrigavanje), nadutost s osjećajem praznog želuca...
I zadnji puta bolovi bili baš jaki i pristala ja (na mamin nagor) na gastroskopiju. UŽASNO ISKUSTVO :eek:
Uglavno, doktor nije našao NIŠTA: ni čir, ni oštećenu sluznicu, ni simpptome refluksa i uzeo je uzorak tkiva i napravio (kao najpouzdaniji) test za helico i NIŠTA. A dva dana prije rezultati nalaza krvi pokazali suprotno. Onda mi je objasni da antitijelo (koja se traže krvnom analizom) ostaju dugo u tijelu i zbog toga je taj nalaz jako varljiv ... on kaže da to samo dokazuje da sam jednom imala helico.

I na kraju ništa nije dijagnozirao ... na osnovu nekih simptoma preporučio mi je onaj drugi pregled (na drugu rupu :zubo: ) no to nema šanse ...

Skužila sam sama koja mi hrana ne odgovara i nakon što pazim na to bolje je ... makar ne potpuno dobro...
Eto, to su moja iskustva, ako nema ima pametnu za dodatni dapače ;)

maredoo
20.03.2007., 15:31
Otkad šaram po forumu "Zdravlje" skužila sam da i nisam tako zdrava kak si mislim :eek: :eek:

Ili sam postala hipiohondar :cerek:

Raptor'
21.03.2007., 11:33
I zadnji puta bolovi bili baš jaki i pristala ja (na mamin nagor) na gastroskopiju. UŽASNO ISKUSTVO :eek:
;)

Ja sam isto bio na gastroskopiji...nikad u životu ničeg goreg od toga....to je bilo nakon što sam 1.put popio terapiju s antibioticima, i onda popio još 3 terapije i uvijek isti qr..c

piroman
21.03.2007., 12:26
Ja sam pokrenio ovaj topik pa da nastavim.
Posto sam popio sve tablete za upalu i bakterije otisao sam na kontrolnu gastroskoiju i doktor je rekao da je sve ok ono sto se vidi prostim okom i uzeo je ponovo 2 uzorka da se vidi da li je ostalo bakterija i rekao je da mogu sve normalno jesti. Onda sam mu ja rekao da me posle jela onako peck, boli i riba pa mi je prepisao lanzul da pijem dok ne bude gotov nalaz. Evo sada je vec proslo 7 dana od pregleda, jedan dan bude ok drugi dan opet pecka, grebe itd.
Pazim sta jedem i sve to. Da li neko zna ili je imao iskustvo koliko dugo traje oproravak jer verovatno na tim djelovima gdje je bila upala stjenka zeludca i sluznica su slabije pa zato to boli i pecka i vreovatno sada treba proci vremena da to sve dodje na svoje normalno pod uslovom da umedjuvremenu nesto ne zeznem.
Verovatno su iskustva od osobe do osobe drugacija ali vrlo rado bih da ih podjelimo.
Procitao sam u jednoj knjizi o lekovitom bilju da bi trebalo oni koji imaju kronicni gastritis da uzmu 300 grama pšenice i i prokuvat je da ona bude dobro prokuvana skoro do raspadanja i onda prije jela 100 grama pšenice (jednu kutlaču ili sipaću kašilu) preliti sa 1 decom mlijeka i kašika šećera i to jesti prije svakog obroka svaki drugi dan do izlečenja. To sada probavam pa cu da vidim.

maredoo
21.03.2007., 12:58
Užas katastrofa.

Uopće nije trajalo kratko kak mi je doktor obećao, cijelo vrijeme sam se davila i mislila sam da ću ga :rigo: suze su krenule ko lude ...
Došla sam doma i tresla se ostatak dana ...:eek:

-katrin-
21.03.2007., 13:49
a imas hrpu tih "biljnih" peparata i recepata... od cajeva, mjesavina cajeva do propolisa, meda i sl..
treba samo paziti sta se jede i to je to.. i, naravno, da treba vremena da se zalijeci nesto sto je tko zna koliko dugo bilo upaljneno..

crnka st
21.03.2007., 18:54
Švedska grenčica je mojoj mami izlječila gastritis prije desetak god..iman ga i ja pa budući da san je kratko koristila ne mogu puno reć al moja mater sad jede sve i super joj je! Dobar je i čaj od stolisnika - bilo je prije par mj. na eksplozivu kako je stolisnik nekoj ženi puno pomogao za gastritis, a i ja ga otada uvik iman doma i dosta manje bolova i žgaravice, iako u proljeće i jesen - želudac, bar moj poludi..

baboom
22.03.2007., 10:30
Pošto me doc poslao na uvz jetre i žuči mislila sam da je konačno ozbiljno shvatio moje podrigivanje, no nalaz je ok! Pa on meni malo :blabla: i da mi lanzul kapsule bez konkretnih pretraga želuca i testova na helico.
Pa sad vi recite jel to ok ili...:Snajper:

piroman
22.03.2007., 10:49
Ne znam, ako mi zeludac dobro radi znaci varenje mu je uredu da li da posle obroka uzimam gastal? Imam osecaj da mi je pojacana kiselina posto ne mogu da jedem svu hranu vec jedem slabiju (dijetalnu) tako kad pojedem nesto odma posle 20-tak minuta osetim grebanje, peckanje u zeludcu izgleda da kiselina skoci. Koliko je gastal (vazan , potreban) kod kronicnog gastritisa?
Znam da ako sam odstranio bakteriju i upalu, period posle mora se jako paziti sta jedes i da moras biti smiren (bez stresa i to.)

maredoo
22.03.2007., 11:48
Baboom, nitko od doktora nije shvatio ozbiljno moje podrigavanje. Znam da zvuči grozno, no svako malo, posebice kada legnem imam napadaje podrigavanja. Nije to naravno non stop i mogu kontrolirati ali kada sam doma i mogu si dati oduška to traje i traje ... Rekla sam već da je specijalista sumnjao na refluks no nema oštećenja sluznice ... I nakon toga nitko ne pridodaje pažnju mom simptomu tko zna čega ...

baboom
22.03.2007., 17:21
Baboom, nitko od doktora nije shvatio ozbiljno moje podrigavanje. Znam da zvuči grozno, no svako malo, posebice kada legnem imam napadaje podrigavanja. Nije to naravno non stop i mogu kontrolirati ali kada sam doma i mogu si dati oduška to traje i traje ... Rekla sam već da je specijalista sumnjao na refluks no nema oštećenja sluznice ... I nakon toga nitko ne pridodaje pažnju mom simptomu tko zna čega ...

Eto kao da si mene opisala i još dodaj napadaje gladi i to je to!:rolleyes:
A moj doc sumnja na hiatus hernia, što može uzrokovati upale jednjaka itd. Ali eto ti tabletice idi doma...:flop:

maredoo
23.03.2007., 08:03
Tako se oni nas najlakše riješe, a kada se bolest ne daj Bože proširi i postane kritično tada nas pošalju u bolnicu i opet nismo njihova briga.
Kažem, na mom specijalističkom pregledu doktor je rekao da mi preporuča još onaj drugi pregled, na drugu rupu :zubo: na osnovu nekih simptoma no mene je to jako strah i ne bi ja to ...

Veky
23.03.2007., 11:57
Ja sam bio jučer na gastroskopiji. Da je neugodno je, no kad malo uključiš mozak i ovladaš sam sobom i nije tako opako strašno kao što se svi hvalimo.

Ja također podrigujem, imam žgaravicu i jake bolove. Smeta mi sve i svašta. Nakon masnije hrane, ili obilnijeg obroka, a osobito kad ležim podrigivanje bi trajalo satima. Ustanovio mi je GERB no gerb ne mora biti erozivni, GERB može biti i neerozivan i ne mora odmah izazivati upale. Našao mi je i vidljivu hijatalnu herniju koja može imati veze s refluktivnom bolešću. Indicija za bakteriju nema.

maredoo
23.03.2007., 12:21
Mozak??!?? Moš mislit kak sam ja bila sposobna uključiti mozak taj tren!!! Meni je gastroskopija bila užasno iskustvo i to je činjenica, a ne hvalisanje.

Što je to GERB?

Veky
23.03.2007., 14:19
GastroEzofagealna Refluksna Bolest

piroman
23.03.2007., 16:51
Uzeo sam čaj od stolisnika pa me interesuje a prdpostavljam da se on pije prije jela dali je to tako i sta je to homeopatija ako neko moze da mi objasni.

Anee
23.03.2007., 22:57
ljudi,
nazalost, nema ni super lijeka a kamoli biljnih preparata koji ce vam pomoci rijesiti se gastritisa zauvijek-treba mijenjati navike i paziti na sitnice..ja sam pokusala valjda sve dodatke koji postoje,i cajeve i medove i alternativnu medicinu,sve je to kratkotrajno dobro i cim se ponadas da mozes uzivati u svemu shebe te opet..
gastroskopija je sveta stvar i ne treba je izbjegavati pomocu gastala i inih,oni samo smanjuju vatru,ali je nece sprijeciti,plus taj aluminij u njima se potencijalno taloži u organizmu a i djeluje na druge lijekove koje mozda uzimate..
terapija lijekovima je najcesce mjesec dana,ali bez brige zahtjevajte duze,bar 2 tj nakon sto vam prestanu bolovi,jer veca je steta prestati nego piti jos neko vrijeme..

-katrin-
24.03.2007., 15:32
nekome pomogne nesto, nekome nesto drugo itd. ne treba druge domoralizirati da nista nece pomoci jer svaki je organizam drugaciji..
slazem se da prehranu treba mijenjati pod broj jedan, a i manje se zivcirati i sl.
ja sam vec nekoliko puta bila na gastroskopiji- sto znaci ne izbejgavam ju- i dijagnoza je uvijek ista.. uzimala lijekove (zadnje controloc) i malo se se popravilo, ali na zadnjoj gastroskopji (koja je bila prosli tjedan) dr mi uopce nje propisala daljnju terapiju niti rekla da nastavim s prekinutom (controloc), bez obzira sto jos uvijek imam tegobe, a ma bas nista, mislim toliko o doktroima!!!!! i sta bi ja sad trebala, njoj "savjetovati" da mi prepise lijek!!?? a ona sama tako ne misli...

piroman
26.03.2007., 06:17
Takvi su nam doktori, meni je rekao popi terapiju lijekova a poslije ko zna ali ja sam nastavio da pijem te lijekove i vjerovatno cu da ih pijem jos jedno izvjesno vreme. Ja sam imao zesce probleme prije jedno 7 godina i mogu reci bez laganja da je moj oporavak jako jako dugo trajao preko godinu dana, znaci do onoga momenta kada sam "skoro" mogao sve da jedem ali opet sam izbegavao jako ljuto, alkohol, čokoladu nisam jeo 3 godine (bez zezanja) tada sa moje kilaze od 85 kg spao na 74 da bi se kasnije evo doprije 3 mjeseca kada me je pono zadesilo ima 90 kg. a sada imam 86 kg. kilaza polako pada ali tako to ide dijeta htio to ili ne. Znaci put je dugacak i trnovit ali mozes uspeti samo moras biti uporan.
Svako sebi nadje kako bih to rekao neku semu u samolečenju uz tablete probas ovo cujes ono i tako. Ako nesto ne stima ti izbacis pa probas drugacije i tako.
Fakticki, posle zavrsene terapije lekova ti si sebi sam svoj doktor, moras se paziti nema druge.
Sto se tice gastroskopije ona je zakon, kada dodju problemi ja bih je radio svakih mjesec dana samo da imam uvid da li je sve uredu i kakva je situacija.
De mi recite za caj od stolisnjaka da li se on pije prije oborka (verovatno) i sta je to homeopatija?

-katrin-
26.03.2007., 13:47
www.homeopatija.org
www.homeopatija.com

crnka st
26.03.2007., 14:59
Stolisnik se pije poslje jela!

piroman
27.03.2007., 06:15
Ovi linkovi o homeopatiji su super sada znam o cemu se radi.
A i informacija o Stolisniku je posluzila ja pio caj prije jela a ono treba posle, zato sam i pokusao sa ovim topikim da izmenjujemo različita iskustva. Super!

piroman
27.03.2007., 13:51
Dobijo sam nalaz druge gastroskopije na bakterije, nema nista nalaz je uredan.
Ali mene i dalje boli, pece itd. Doktor nije prepisao nikakve lekove.
Do sada sam pio Lanzul 1 ujutro. Išao sam kod moga doktora opšte prakse tražeći tablete za opuštanje želudca Helax dao mi je ali mi je rekao sledece da nebi trebao toliko da pijem tablete za želudac znači Lanzul, Helax, i sve ostale znamo koje su jer one vremenom mogu imati kontra dejstvo sa gadnim posledicama.
Odlučio sam da nastavim sa čajevima i raznoraznim biljnim preparatima da mi se organizam malo isčisti od tih silnih tableta. Znam da se kronični gastritis a i obični gastritis ne može izlečiti ali znam da se može zalečiti.
Ako imate saznanja za još neke biljne preparate i čajeve koji nisu do sada pomenuti u ovom topiku bilo bi lijepo da ih se pomene pa da probamo.

Anee
27.03.2007., 23:17
pitanje je kako ti je zeludac izgledao na zadnjoj gastroskopiji,jel bilo erozija i upala ili te samo muci visak kiseline..bitno je da nemas H. pylori,a cim ti nije propisivao nista vise,obito nije strasno.
cuj,moj ti je savjet bolnicka dijeta kroz neko vrijeme,a to bi bilo otprilike: zacini nikakvi,sol i secer sto manje,nista kiselo,od voca samo banane i to zrele,kuhana hrana na leso,riba a manje mesa,ne kavu,nikako gazirano pice i alkohol a ako pusis samo rijetko i nakon jela.jesti cesce po malo,svakih 2-3h,po potrebi gastal.
sto se lijekova tice,doktori pisu sto im se pise jer svaki drugi pacijent ima iste probleme,nova istrazivanja tvrde da je controloc bolji i sigurniji od lanzula,ulzola,ultopa itd jer se drugacije metabolizira(da ne duljim).dosta se hvali i nexium,al vise za gerb,tj kad se kiselina dize u jednjak.
meni su preporucili travari kombinaciju stolisnika i melise,ali max 5min caj da stoji prije neg se procijedi.imas jos i med za gastritis(probala,upitno jel pomoglo),basenpulver(moguc kontraefekt),neki cak uzimaju biljne preparate za smirenje jer obicno zivci budu glavni uzrok kiseline..itd itd..

-katrin-
28.03.2007., 10:28
na zadnjoj gastroskopiji bilo je i erozija i nesto upala, ali mi nisu vise preipisali nikakav lijek..
koji med si uzimala? zasto upitno da li je pomoglo? ili je ili nije?
ja sad uzimam propolis i stvarno pomaze, nemam vise zgaravice ni podrigivanja..

piroman
29.03.2007., 11:38
Kako si koristila Propolis?

-katrin-
29.03.2007., 15:12
ja koristim tinkturu propolisa (to je u alkoholu) i to 3 puta dnevno poslije jela

piroman
30.03.2007., 08:16
Jel kapas na secer pijes u kasikici, koliko posle jela?

normall
30.03.2007., 09:45
www.homeopatija.org
www.homeopatija.com

homeopatija je glupost i nikoga nije nikada izliječila, ona ima samo kratkotrajni placebo učinak.

piti puno vode, početi se baviti tjelesnom aktivnošću obavezno, dijetalna prehrana i to je to.
ako je uzrok stres, bilo bi zgodno posjetiti i kojega psihoterapeuta.

-katrin-
30.03.2007., 10:31
moje misljenje je da je u svakom slucaju bolje pokusati s prirodnim preparatima nego stalno utati lijekove... a prehranu i neke navike svakako treba mijenjati..
to je tinktura propolisa u boci od pola litre, uzimam jednu jusnu zlicu poslije jela..

Tinach
30.03.2007., 10:57
ja se još nisam odvažila na gastroskopiju :o, ali s obzirom da ponešto znam o tome svemu, pretpostavljam da bolujem od istog..
neko sam vrijeme pila Controloc..ali sad popijem Peptoran kad nastupe bolovi i dobro je.

piroman
02.04.2007., 06:29
Jos jednom - gastroskopija nije bauk jedan obicni pregled koji najvise traje (necu da preteram) 3 minute sa uzimanjem uzoraka sluznice.
Ako dodju jaci bolovi bolje otici napraviti pregled.
Ja se sada borim sa ishranom sta god pojedem stomak mi stane, zeludac ne radi verovatno se od silnih tableta i slabe ishrane probava pobrkala.
Uzeo sam Digestin tablete na biljnoj bazi koje ubrzavaju probavu tako kada je popijem u toku jela hrana se ne zadrzava dugo u zeludcu i nema se onaj osecaj tezine i zgaravice. Probat cu i to jedno 7 dana pa cu videti dalje sta cu. Pocet cu i med i propolis i jedno ulje od lekovitih trava. Pa cu tamo kasnije otici, ako bude potrebno na jedan kontrolni pregled da vidim kako to napreduje.
Naj gore mi je to sto radim na takom posliu gde sam stalno u kontaktu sa ljudima koji su nemoguci 100 ljudi 100 cudi, onda se unervozim i najvise se pribojavam da mi se ne vrati upala+bakterija pomisao na one silne tablete :mad: odma mi je muka.

piroman
02.04.2007., 13:52
Još jedna stvar,ako neko zna šta je dobro od biljnih preparata za obnavljanje sluznice?

Beboje
03.04.2007., 08:47
Joj društvo, tako mi je drago što vas čitam. Imam 35g. i prošle godine su me cijela dva mjeseca gnjavile konstantne mučnice od jutra do mraka, niš gadno, ali glupo. Dr. opće prakse mi je propisala neke tablete u stilu Peptorana. Uzimala sam ih tjedan dana bez nekog povoljnog rezultata, no prestala nakon što mi je tjedan dana na moru smirilo mučninu. Dr. je spominjala da se možda radi o gastritisu, no meni se to činilo glupo jer sam uglavnom imala osjećaj da neku hranu teško probavim i da mi nedostaje želučanih sokova. Znala sam uzeti Švedsku grenčicu, pa bi pomoglo.
No, par puta godišnje bi mi se dogodile mučnine i opaka slabost... mislila sam da mi možda pada šećer ili nešto slično.
Prije neka tri-četri tjedna krenule me opet mučnine, jednom-dva puta tjedno, popraćene groznicom i samo utopljavanje mi je pomoglo. Nažalost, prije dva i pol tjedna sam završila na hitnoj KBC Rebra jer mi je mučnina postala opaka, a pobunila su mi se i crijeva i jedva sam stajala na nogama. Napravili mi rentgen, krvne nalaze, UZV i na kraju gastroskopiju i pronašli: kronični erozivni gastritis, refluksni ezofagitis, hiatalnu herniju, Barettov sindrom (promjena sluznice jednjaka) i sitne žučne kamence (imala sam povećane jetrene enzime). Čini se da su mi se pokrenuli i kamenci i gastritis. Ljudi, dva tjedna sam umirala i pala u tešku depru. Uzimam Lanzul jednom ujutro, pijem kamilicu i sljez, jedem puno domaćeg kompota (jedino što mi je pomagalo i od čega mi se vratio život u želudac), pijem jogurt, jedem kuhanu piletinu i povrće, mlijeko odjednom ne podnosim, uzimam B vitamine, Persen, a u krizi Helax jer me povremeno hvata užasna tjeskoba zbog svih tih sranja.

Koji je mene očaj uzvatio! Kao da su me progutale metastaze i umirem u strašnim bolovima. I nikako da prestane. Ujutro mučnine i crijeva rade ko šašava, navečer me utroba bode, žulja, smeta. Totalna koma.

Odlučila sam vratiti se na posao nakon dva tjedna bolovanja i mogu reći da mi je psihički pomoglo jer se zabavljam drugim mislima, a čujem i da hrpa ljudi ima slične tegobe i živi su. Odlučila sam se na strogu dijetu; alkohol nisam pila (samo povremeno pivce), ne pušim, fizički sam aktivna, izbacila obožavanu kavu i čokoladu, navalila na čajeve i vodu. Moram priznati da sam živac i da sam previše stvari pokušavala držati pod kontrolom, ali mi nije jasno kako sam uspjela nakupiti sve ovo kad nisam niti debela, jedem sitno i često, trudim se da bude zdravo, nisam imala žgaravice, ljutu hranu sam lakše probavljala od masne... glupo!

Neću valjda cijeli život biti na tabletama za smirenje?

Eh, da... paše mi kad se utoplim... kao da se utroba opusti. Zato se veselim ljetnim vrućinama.

piroman
03.04.2007., 12:10
Mogu ti reci da si to fino i detaljno opisalo tako ti je i kod mene sto se tice kroničnog gastritisa, ujutro kad ustanem creva prazna a u zeludcu odma pocinje da me pecka i grebe i još usto počinje nervoza ja ustajem sa nervozom zbog te boli peckanja koja me prati čitav dan i onda sam napet i neraspoložen, a taj kronični gastritis mi je došao od nervoze i sada ne znam šta da radim da odma ujutro popijem tabletu za smirenje (i to nije bas pametno) ne znam na koji način da se opustim da zaboravim problem. Zadnji nalaz gastroskopije je bio uredu i posle toga mi nije napisao vise nikakve tablete ja pio jedno vreme Lanzul pa prestao izgleda da cu ga poceti ponovo piti ujutro.
Više sam sav pogubljen.

crnka st
03.04.2007., 12:14
http://www.herbateka.com/ - ovde se može nać dobrih savjeta, a ima i forum pa vam mogu tamo dat neke odgovore o biljkama ljudi koji ih koriste!!

Beboje
03.04.2007., 13:01
Čuj, ja si uzmem pola tablete za smirenje ujutro, a ako bude trebalo, uzimat ću drugu polovicu prije spavanja, jer ovo nezadovoljstvo i nervoza mi samo pogoršavaju stanje i otežavaju izlječenje. Mislim da je za ovisnost riskantna puno veća količina.
Čim osjetim da mi ujutro bude bolje, prestat ću s tabletama za smirenje pa ću vidjeti.

piroman
03.04.2007., 13:30
Koje tablete Normabel, Helax ili neke druge?

Beboje
03.04.2007., 13:44
Helax. Moja mlada kolegica koristi Normabel jer isto pati psihosomatski, ali ima druge tegobe.
Bože, pocrkat ćemo svi prije četrdesete. Da bar ima eterično ulje na bazi marihuane, pa da se u uredu liječimo na taj način... aromaterapijom... he, he, he

Ja već drugi dan na poslu guram. Jedino što bez kave, kao niskotlakaš, poslije-podne doslovno vegetiram. Želudac tu i tamo osjetim, a bolje mi je kad stalno nešto jedem. Dobar je puding na bazi soje. Ali nema do kompota.

piroman
03.04.2007., 13:50
Super, ujutro drmnem 1/2 helaxa sa čajem od kamilice jedno izvesno vreme pa cu da vidim a posto me boli i pece verovatno cu i Lanzul. Jos cu se ja posavetovati sa doktorom pa cu da nadjem neku sredinu, nesto sto ce mi odgovarati.

-katrin-
03.04.2007., 15:42
zar vam je bas do toga doslo da su am tablete za smirenje ZAISTA potrebne??? i ja imam kronicni gastritis, GERB itd. i boli me i imam zgaravice, ali ne pijem nikakve tablete za smirenje.. uzivajte vise u nekim stvarima, opustajte se vise, zabavite se s necim, zaposlite um, nemojte cijelo vrijeme misliti na bolest i ocekivati e sad ce me boljeti, sad ce mi biti muka itd itd tablete za smirenje nisu nikakvo rjesenje, a kamoli ne trajno!!!!!

piroman
04.04.2007., 06:10
Znam da nije trajno rešenje ali kada ustanes sa nervozom koja te drzi skoro pola dana onda nisi nizasta. A moj kronicini gastritis je nastao od nervoze i moram nesto da pokusam da ga smirim. Znam da ga tablete za smirenje nece smiriti ali ce mene malo smiriti pa da mogu bolje funkcionisati kroz dan.
Svako ima drugacije pristupe.

Beboje
04.04.2007., 08:06
Pardon, Helex, ne Helax.

Ni ja nisam za tablete za smirenje, ali mi je organizam u rasulu i počela sam padati u tešku depru od silne zabrinutosti, pa se neću mučiti.
A zabavljanje raznoraznim mislima me je i dovelo u ovu situaciju jer se nisam mogla opustiti; hrpa zadataka na poslu zbog kojih se nisam micala od računala, onda jurnjava do svekrve gdje bih večerala tip hrane koji mi uopće ne odgovara, samo da bih se poigrala sa svojim vrlo živahnim dvogodišnjem sinčićem, a da ne govorim o stalnoj brizi o financijama koje ja držim u rukama + konstantno zafrkavanje s majstorima i firmom od koje smo kupili stan + preostalih slobodnih par sekundi panično sam pokušavala održati red u kući.
Stalno sam se jadala da sam umorna ko pas, a jedino bi me kave držale djelomično budnom.
Otkad sam rodila nemam više vremena za sebe, a briga je konstantna. Čim mi sin kaže da ga buba, meni odmah zlo.

Razmišljam o jogi, akumpunkturi, refleksoterapiji... moram si s nečim pomoći.

A do tada jedan Helex prije spavanja da ne osjetim tu glupu herniju i bolove u želucu barem preko noći. Bitno mi je da se naspavam.

Beboje
04.04.2007., 08:10
S obzirom da sam sitne građe i nedavno sam obavila gastroskopski pregled na KBC Rebru, bez lokalne anestezije, zanima me da li u Zagrebu postoje gastroskopski uređaji koji su nježniji tako da se pregled lakše podnese.
Ima li netko iskustava s lokalnim anestetikom, razumije li se u ove uređaje? Postoje li napredniji, bezbolniji?

piroman
04.04.2007., 10:32
Podržavam te 100% vrovatno nedele svi takvo mišljenje ali i kod mene je slična situacija. Počeo sam (uz sve ostalo) sa medom+propolisom+orginal maslinovo ulje da vidim jedan period kako ce biti. Jutros sam na tašte uzeo kašiku meda i u nju nakapa 10 kapi propolisa i progutao bez da sam potom popio čašu vode čisto onako da samo sklizi niz grlo (preporučio mi tako medar) potom sam popio čaj od kamilice sa jednim Helex 0,5 mg a pred doručak Lanzul posto me uzasno grebe i pecka u zeludcu. tokom dana popijem jos jedan caj od kamilice a navece pred spavanje isto caj od kamilice. To je moja trenutna terapija koju ja isprobavam.

Beboje
04.04.2007., 12:22
Bitno mi je da stalno, polako, nešto stavljam u želudac, da se zabavlja. Ne znam kako će ti proći s medom jer to je slatko i stvara popriličnu kiselinu u želucu.
Od slatkog si pojedem puding od soje ili popijem mlijeko od soje s aromom vanilije... mrak.
Ali, ponavljam, stalno nešto ulijevati u želuček. Probaj i čaj od sljeza.
Sad krećem u proučavanje homeopatskih pripravaka. Will keep you informed.

Još uvijek ne mogu vjerovati da sam se odjednom pretvorila u takvog invalida... šepavu bakicu...

maredoo
04.04.2007., 15:15
Malo sam preletila preko vašim psotova i ivdim da ima svakakvih iskustava. Vjereovatno sve ovisi o osobi ...

Moja gastroskopija je bila užasna. Našpricali su mi grlo, rekli da neću ni osjetiti i da će trajati pola minute.
Frišku figu.
Nije boljelo no užasno je neugodno. A i cijev nije tak tanka kao kad ti pričaju o njoj. Uglavnom stalno sam mislila da ću povraćat i zapravo nisam imala kontrolu nad sobom. Slinila sam ko luda, suze su nagonski krenule, nisam se mogla opustiti ... Nakon toga sam jako dugo osjećala cijev u grlu ...

maredoo
04.04.2007., 15:19
A koleidoskopija?
Kakva su Vam iskustva s time? Meni je to doktor preporučio ... no užano me je strah, Da li je moguće to napraviti pod anestezijom? Bilo kakvom!

Beboje
05.04.2007., 07:46
Mene zanima gdje u Zagrebu se može napraviti gastroskopija, a da ti daju Dormicum.

piroman
05.04.2007., 10:02
Evo ovde sam našao još nešto vezano za prehranu:

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/991/

Kažu da je pravo, ne ovo iz trgovina, maslinovo ulje jako dobro za gastritis ujutri jednu kašiku na tašte.

piroman
10.04.2007., 09:10
Evo jedan jako dobar čaj ŽALFIJA - KADULJA, barem ga svi hvale, koji pomeže i kod želudčanih problema:

http://users.skynet.be/orbus/medicina/kadulja.htm

A tu je još i čaj STOLISNIK – HAJDUČKA TRAVA - KUNICA koji pomeže kod želudčanih problema:

http://www.cro-web.com/zdravlje/index1.php3?newsid=17

Beboje
10.04.2007., 11:13
Danas sam kupila ProLife probiotik, pa ću i njega početi trošiti.

Preko vikenda sam pročitala da i Aloe Vera ima dobre rezultate - treba piti sok. Možda i to probam.

Ide na bolje, mravljim koracima. Još samo da se počnem i osjećati zdravo, a ne kao invalid. Sve je u glavi, a onda pak i u imunitetu!

piroman
10.04.2007., 12:51
Ja sam isto cuo da je "sok aloa vera plus" jako dobra evo jednog citata od osobe koja ga je koristila a kontaktirala me:

Dijagnoza je bila jaki gastritis i ulcus duodeni vrlo mali, veličine zrna riže.
Naravno da je to bila posljedica gastritisa. Tada, dakle prije 15-tak godina
sam počeo koristiti sok Aloe veru plus proizvod GNLD-a cija je osnova gel aloe vere uz dodatke kamilice, cinka,C vitamina....
Svi su problemi nestali vrlo brzo za nekih mjesec mjesec i pol. Aloe Vera Plus prvrnstveno smiruje to je najvažnije ali i ljekovito djeluje na sluznicu želudca.

Ja mogu isto reci da osecam malo poboljsanje bas kako si rekla "mravljim koracima". (samo da mogu reci da mi je prosao jedan dan a da nisam nista osetio) znas o cemu mislim da nema ni trunke boli. A i to ce doci siguran sam.

Osoba koja me kontaktirala za Aloa vera plus sok saznat cu njegovu cenu i kako do njega doci.

Beboje
10.04.2007., 13:03
Upravo mi je muž kupio litru Aloe Organics soka koji proizvodi Texas Organic, navodno organski proizveden po vrlo strogim pravilima za preradu aloe. Dila ih Biovega u Zagrebu.
Prije sat vremena sam skoro poklekla i kupila capuccino s kavomata. Kako da niskotlakaš ostane budan na poslu kad ne smije piti kavu, ali se davi u prirodnim pripravcima koji smiruju. Pakao!

Eh, da, upravo mi je kolegica ispričala da je gastritis i čir na dvanaesniku izlječila čajem od nevena. Na ponovljenoj gastroskopiji nisu mogli vjerovati rezultatima. Pa ti budi pametan!

piroman
10.04.2007., 13:45
Trebaš pronaci šta ti odgovara i od čega osećaš poboljšanje. i onda se toga pridražavati.

Veky
10.04.2007., 14:09
Nije li Helex lijek koji djeluje tek nakon 3-4 tjedna redovnog uzimanja ili čak 2 mjeseca ?

Što se gastroskopije tiče - ne, ne... nije bauk. Samo je sreća da sam na pregled otišao s naočalama umjesto s lećama. Jer bi leće bile negdje an podu ili u onoj zdjelici u koju povraćaš i sliniš.

Kaže striček dr. GERB i hijentalna hernija. Th. Zipantola 1 x dnevno /1, Reglan 3 x dnevno / 1 kroz 6 tjedana.

Homeopatija? Hm... Uvjeravali su me da pijem onu kombusha gljivu. Pitam se kako bi to zakrpalo rupicu u sfinkterima jednjaka i kako bi zaliječilo hijentalnu herniju !? Sumnjam da budu uspjeli i ovi lijekovi koji imaju jače i znanstvenije djelovanje od neke gljive.

nina7
10.04.2007., 17:22
Meni su prije tri tjedna dijagnosticirali kronični gastritis, upalu jednjaka i imala sam pozitivan test na helicobacter pylori. Prvo sam pila lanzul 2x1 dva tjedna, pa to u kombinaciji sa antibioticima (amoxil i još jedan, mislim da je bio fromilid), a sada pijem jos 4 tjedna lanzul samo ujutro. Moram piznati da mi je bolje iako se ne osjecam skroz super, tu i tamo me jos zapece ili zaboli zeludac i konstantno stucam. Prestala sam jesti voće, prženu hranu, gazirano, kavu i masno ali zato se ubijam u slatkom - i smrsavila sam 4 kg, nazalost. Doktor se cudio od kud mi takve rane i krvarenja u zelucu, pogotovo jer imam 23 godine, kaze da se gastritis moze dobiti od zivciranja ali ne i rane. I btw, moja je gastroskopija trajala nekih 15 minuta a ne kao sto mi je dr. na pocetku rekao maksimalno 3 - razlog je bio stanje koje je zatekao unutra - tako mi je bar rekao.:flop:

piroman
11.04.2007., 08:38
Nije gastritis+kronični kod svih isti ja naprimer Helex popijem ujutro onaj od 0,5 mg sa cajem od kamilice, taj najslabiji jer sam se ujutro budio jako nervozan i onda se to sve odrazava na zeludac i moje psihicko stanje (neraspolozenost i nezainteresiranost). Mogu reci sto se tice jutarnje nervoze da je sada bolje.
U razgovoru sa jednom osobom rekla mi je sledece da je u meni usadjen strah za bolest i da ja stalno mislim o tome kako to mene boli kada ce da prodje, sto je i istina. Znaci mora se naci neki odusak, neka zanimacija kojom ces potisnuti razmisljanje o bolesti (to govorim za one koji su slicni meni, joj pecka, boli kada ce to vec jednom da prođe itd.).
Pokusavam sa raznim cajevima trenutno je kamilica, stolisnik sam pio jdno 10 dana sada prelazim na zalfiju 1 do 2 puta dnevno znaci nista ne preterujem sada da pijem 3 litre raznovrsnog caja dnevno. Kada supruga pije kafu ja popijem caj, jer to ne moze da prodje preko noci i ono sto me najvise ubija je ishrana ona mi nekako najteze pada zato sto moram stalno nesto da biram i sto puta da jedem na dan :)

Beboje
11.04.2007., 09:18
Probala Aloe Veru - nikako za ovo akutno stanje! Ima limunske kiseline i odmah sam osjetila reakciju u želucu, pa i u crijevima. Još uvijek sam, dakle, upaljena.
I definitivno manje obroke. Ionako jedem ko ptičica, no sad bih stalno nešto jela i koliko mi staviš na tanjur, toliko pokušam smazati... nije dobro... odmah krene pikanje kao da sam kocke pojela.

Probala Taheebo čaj... mrak je. Fin, nježan, paše za želudac. Skuhaš si litru i pijuckaš cijeli dan. Ima aromu koja vuče na vaniliju.

Piroman - i ja sam tip ko ti. Još pregrmim vanjske ozljede, ali kad nešto ne štima unutra, nemrem prestati misliti na to i imam osjećaj da će mi sve naškoditi, a to nije dobro. Kvragu, pa valjda si radim dobro kad jedem dijetno i uzimam čajeve!

Strpljenja... kojeg nikad nemam.

piroman
11.04.2007., 09:41
Znaš kako kažu "strpljen spašen".

I ja jedem kao ptičica ali izgleda oči gladne pa nekada malkice i preteram i odma nevalja. Meni je i problem sta da uzmem da jedem izmedju obroka posto mi je posao blizu kuce pa kada je pauza skocim do kuce i doruckujem ali onaj period od dorucka pa do rucka me nekako nervira sta da jedem sta da grickam, ne mogu popiti jogurt to kao da sam popio casu vode drzi 15 minuta posle opet osecam glad.

Verovatno, i to je istina sa čajevima se može postici učinak ali mora se biti uporan jer čajevi imaju blagotvorno dejstvo i kada se skuva čaj ne bi ga trebalo ostaviti da dugo stoji, nema veze što na kutiji ili uputstvu piše 30, 20 ili 15 min uvek ga treba malo ranije procediti.
Čuo sam da za ovakvo stanje gastritisa treba piti blage čajeve.

Beboje
11.04.2007., 10:26
Kupi si neke nezačinjene krekere, dijetalne pudinge i kažem - mlijeko od soje s okusom vanilije (klizi niz grlo - divota). Moram priznati da mene jogurti drže, ali isto tako vjerujem da je to puno premalo za jednog muškarca.

piroman
11.04.2007., 10:30
Ne da je premalo nego je malo, ali nigde ne mogu da nadjem mlijeko od soje trazio sam u Osijeku u tim vecim trznim centrima nema, da li se to kupuje u prodavnicama zdrave hrane?

Beboje
11.04.2007., 11:09
U Zagrebu ih ima u svim većim dućanima, pretpostavljam i u Konzumu. Ja ih uglavnom nabavljam u DM-u. To su ti male tetrapak žute kockice sa slamkom - Alpro Soya s vanilijom. Alpro su i pudinzi i obična mlijeka od soje.
Desertić koji me razveseli.

Sad si ujutro, prije odlaska na posao, napravim bijelu kavu od običnog sojinog mlijeka i Bianca kave (cikorija). Paše jer je blago i toplo. Treba ti malo da se navikneš na okus soje, ali čak se ni moj, vječno osjetljivi, muž ne buni.

Ne znam da li si kad pokušao meso zamjeniti sojom - moja preporuka je dimljeni tofu koji možeš ubaciti u povrće, rižu, ćušpajze/gulaše, a ne brineš da li je previše masno. Možeš si ujutro skuhati rižu, prodinstati kockice tofua, pomješati i ponijeti na posao. Ista kombinacija s ječmom ili hajdinom kašom.

PERLA_
14.04.2007., 22:00
Ja imam ulkus na dvanaestercu, ali ja ne živim ovako napeto kao ovi neki postovi koje sam pročitala..

Nikad nisam pila tablete za smirenje..:confused:
Hranim se normalno s uobičajenom dalmatinskom prehranom..
Malo sam vas čitala, jer sam nedavno imala problema i bila na antibioticima..
Sve me je bolilo ispod rebara, učinilo mi se kao da su mi jetra otečena..
Valjda od povračanja...:confused:

None
14.04.2007., 22:21
Gastritis imam vec 100 godina..........sve sam probao, ali jedino sto pali je sirova mrkva, nikako ne kuhana, kad krene napad i pomaze bez greske.
Nista vas ne kosta probati. Grickati mrkvu..........

matsa
15.04.2007., 21:47
Bok ljudi,

evo da i ja podijelim svoje tegobe s vama.Prošle godine sam u biti počela primjećivati promjene na jeziku, znate onaj osjećaj kad vam sluznica jezika kao pukne, pa zapeče na kiselo, ono kao da imate "prišt" na jeziku. Otišla do otorinolaringologa, koji mi je rekao da to dolazi iz želuca i da se malo smirim, posao, itd i da bi trebalo biti ok. Onda sam bila na sistematskom, krv bila pozitivna na helicobacter i moja dr. opće prakse mi dala antibiotike za helicobacter, jer me bilo strah gastroskopije.

onda mi je bilo super jedno par mjeseci, apsolutno nikakvih tegoba, dok se nije vratilo na sljedeći način -ujutro me budi bol u želucu, osjećaj gladi, čim stavim nešto malo u sebe, komad kruha, bude bolje. i otišla opet kod dr. opće prakse, koja mi više niša nije htjela dati bez gastroskopije i otišla i na taj pregled. Slažem se s piromanom, ima puno gorih pretraga. ova nije ugodna, ali stvarno traje vrlo kratko. enivej, dijagnoza, kronični gastritis. pila sam controloce koji mi jesu pomagali, ali kako sad pokušavam ostati trudna, onda ništa ne pijem. Ali ono što mi stvarno pomaže, a netko je već spomenuo (pooglo je i mojoj mami) je ovaj TExasov Aloe Vera iz Biovega dućana - navečer prije spavanja.

Eto, nadam se da sam pomogla.

P.S. al ste me uplašili s ovim pričama o tumorima:o . Let's all think positive:top:

piroman
16.04.2007., 06:15
Kod nas ovde koji se javljamo na ovu temu je zajedničko "Kronični gastritis" ali nismo svi isti kod nekih se ispoljava ovako kod nekih onako kod nekih pomaze ovo kod nekih pomaze ono, zato je dobro deliti iskustva. :top:

Sada ujutro popijem neki do cajeva kamilica ili žalfiju (čuo sam da je i kantarion (http://www.blikprodukt.co.yu/kantarion.htm) dobar) ali ujutro prije jela popijem Lanzul, Bas sam kontaktirao doktora koji mi je radio gastroskopiju i reako sam mu da posle zadnjeg pregleda i nalaza na bakterije koji je bio negativan nije mi nista prepisa a posto mene i dalje zeza pece, grebe pijem Lanzul i dali je to uredu, njegov odgovor je bio da mogu piti lanzul, lazul mozes piti godinu dana (kaže on) a mislim usebi pa nisam lud toliko da pijem. Znam tablete nisu rešenje zato pokusavam i sve ostalo.
A jos jedan faktor u svemu ovome je proljeće sve se budi, buja tako i u organizmu se događa do promena, navono krv se menja itd. Pa oni koji imaju problema sa želudcom najbolje to osete.
Nisam jos probao Aloe Veru Što neznači da neću.

Beboje
16.04.2007., 08:13
Kad bi me barem prestao hvatati taj prokleti grč u crijevima! A to definitivno jesu živci. Ali, zašto me to nije hvatalo nikad do prije napadaja mučnine, ima mjesec dana?
Kao da mi se cijela utroba ispretumbala i sve pocrkalo! Ne znam može li išta od toga biti nuspojava Lanzula?
Još uvijek sam većinu vremena bezvoljna zbog utrobe. Jedino na poslu se malo smirim (nemreš bilivit!).

I ja se nadam da će se sve smiriti kako se bude približavalo ljeto.

Ovaj vikend sam počela sa svježim povrćem; salata puterica, pa jučer matovilac. Ne vidim da mi škodi. I malo crne čokolade, pa ujutro nemam trčkavicu.

Jako mi se sviđa Taheebo čaj... super se pije bez šećera.

No, ne gine mi jedan 0,25mg Helex prije spavanja jer se jedino tako naspavam bez buđenja... mirno.. i probudim na ugodan način i bez neke jutarnje šize. Sad me više nije ni briga hoću li postati ovisna jer se mrzim kad sam ovako bezvoljna i ni u čemu više ne uživam.

strumpf
17.04.2007., 22:23
Prvo ljudi pozdrav.evo nikad nisam bio na forumima,al ova tema je i moja jedno zadnja 2 mj.imam isto problem kao vi(bar mislim)nisam bio na gastroskopiji al cini mi se da cu morati.moj problem je isto bila mucnina i slabost sad se to primirilo,ali ja imam i neki kasalj uz to,nekad izbacim i slajm a nekad je to suhi kasalj i dovoljno je jednom da se zakasljem da mi bude slabo i muka.u zadnje vrijeme sam primjetio da kasljem poslije jela ali odmah poslije ne nakon nekog vremena.i grlo mi se susi i od toga mi je takodjer muka.krvna slika ok,urin ok,pregled na uho,grlo,nos ok,bakteriju u grlu nemam.pocinjem mislit da je sve u glavi ne znam nisam pametan.ispricavam se ako je ovo dugacko:)

piroman
20.04.2007., 13:28
Evo jedan preparat (kapsule) POTPUNO PRIRODAN BILJNI PREPARAT koji sam poce koristiti danas pa cu da vidim reakcije.
Evo ovde je link pa mozete pročitati "SVE" o njemu, on se koristi kao dopunska terapija.
Ne znam da li se moze nabaviti kod nas u Hrvatskoj ja sam ga nabavio u Srbiji posto zivim u blizini.

http://www.gastroherbal.com/srpski/index.htm

Beboje
20.04.2007., 15:25
Piromane, budi oprezan - na internetu ne nalazim ono što navode pod sastav. Bio bi red da su naveli hrvatske nazive tih "biljaka".

Kako se osjećaš inače?

Meni je od ovog tjedna nešto bolje. Stolica mi je odjednom od mekane postala tvrda i nema jurnjave na WC čim se dignem. Još uvijek uzimam LANZUL ujutro, Helex prije spavanja, počela sam piti čaj od nevena.

Nije mi dobro ako stalno nemam pristojno napunjen želudac. Stalno sam gladna i trudim se stalno jesti, ali ne vraćaju mi se izgubljene kile.

piroman
23.04.2007., 10:45
Kod mene je situacija svakakva, meni je naveci problem ishrana jer sve je uredu dok nesto ne pojedem.
Kao da ima malog pomaka na bolje ali to sve opet zavisi od onoga sta pojedem, ustvari količinski, inače pazim šta jedem, nekad se zeznem pa malkice više pojedem i odma, pece itd. poznati simptomi.
Ja takodje pokušavam da mi je zeludac pristojno napunjen pa da se on zabavlja (kao što bi ti rekla).
Jos uvek terapija po starom Helex i Lanzul.
Znaš kako je jedan dan bude relativno O.K. mislim super konačno pomak, drugi dan pece grebe i tako na izmence. U 5 mj. idem na kontrolnu gastroskopiju da vidimo kakvo je stanje iz nutra.

A sto se tice Gastroherbala ja sam na internetu opsežno tražio po po imence te trave i koliko sam moga da pronađem to jesu neke trave ili trave i njihova korenja koje su u to sve kombinovane.
Ali dobro na svakom je odluka sta ce koristiti. Ja cu da probam.

Beboje
23.04.2007., 11:12
Meni je pak najbolje kad se najedem da budem sita. Nikad me ne peče, ali često osjećam pritisak u prsima od jednjaka ili me bocka po želucu i crijevima.
Nikako da vratim kile, iako jedem sve više. Priuštim si i slatko i pol 3u1 Nescafea... ne smeta mi.
Ujutro uvijek mučnina, navečer me žulja utroba pa se teže namjestim (sad me i vrat boli od spavanja na dva jastuka).
Čini mi se da mi ta glupa hernija u jednjaku smeta fizičkim aktivnostima! A nikad to prije gastroskopije nisam osjetila!!!
Imam gadan osjećaj da su me sj...li na gastroskopiji s onom cjevčugom.

piroman
23.04.2007., 11:53
Sto se tice kila to dodje vremenom. Ja sam prve probleme sa gastritisom imao 1998 godine kada sam sa kilaze od nekih 83 kg spao na 74 kg. a od tada do 2006 god. ja sam dostigao kilazu od 91 kg. Sada sam smrsao jedno 4 kile.
Naj vazniji je oporavak a kile ce same doci kada budes mogla normalno da jedes.

bigmamma
23.04.2007., 12:27
A nitko me spominje DONAT MG-meni je on zakon i kad mi se pojavi katar(upala) sluznice obavezno ga pijem.Istina da moram malo češće na wc no to je sitnica prema tegobama koje imam ponekad.

Donat MG i čaj od stolisnika.Također i onaj Gastro čaj koji je netko spomenuo prije.

Nikakve kemije , konzervansi i ostale gluposti,to mi samo nadražuje želudac.

Pojest kupovnu paštetu?Ni u ludilu...žgaravica za popizdit...i također sam primjetila da od hran ekoju sama uzgojim i pripremim imam manje problema nego od bilo čega kupovnog.

Sve su vam to signali koje vam šalje vaš organizam , smo ih trebate slušat.

Beboje
23.04.2007., 13:24
A ne hvala. Meni su rekli da ne smijem gazirana pića, a i vidim da mi ne pašu za jednjak i želudac. Prošle godine u Rogaškoj Slatini sam popila čašu DonatMG-a, pa sam se loše osjećala jer mi se cijela utroba, i crijeva, pobunila.
Ali zato imam osjećaj da maslinovo ulje mogu piti direkt iz boce.

piroman
24.04.2007., 12:18
Maslinovo ulje je zdravo za zeludac, onaj ko ga moze piti bilo bi dobro da popije po jednu do dve kasike ujutro na taste, ja sam probao pa mi nesto ne ide, a Donat MG sam pio jednom u zivoti, ne kazem da on nije dobar cuo sam dosta o njemu samo onaj ko ima problema sa zeludcom mislim na ostecenje ili upalu želudčane sluznica da nebi trebao piti NIŠTA gazirano, opet mozda to nekome ne smeta ili odgovara ali nekih stvari se mozemo odreci na par meseci dok se to sve sanira onda polako, postepeno iskušavati i uvoditi u ishranu i pica i one stvari koje nismo mogli ili su nam smetale pa se vidi to moze to ne moze.
Kada se zeludac oporavi, ojaca i sluznica se obnovi kazu da nije lose popiti kada si u prilici Pelinkovac - gorki list, taj je dobar gorak do bola.

-katrin-
24.04.2007., 14:29
donat mg je super! naravno da se treba pustiti da mjehurici ishlape.. stavi se u casu otprilike sat vremena prije jela, tu i tamo se promijesa i onda se pola sata prije jela popije... ja imala gadnih problema i fakat je pomoglo.. sad jedem i pijem sve zivo.. prestala sam misliti na to da me muci zeludac i opeterecivati se s time i sve super...

Psihopatična
25.04.2007., 16:40
Hey Piroman-e !
Ja se također borim sa gastritisom već par godina ( mada nije oblika, ni stadija kao tvoj ), tako da se mogu nadovezati na temu.
Helex može također uzrokovati probleme koje imaš ( žgaravica prvenstveno )- koliko dugo ga uzimaš ? Uzimam antidepresive, anksiolitike ( već duži period ) i to mi sada dolazi na naplatu, pogoršanjem stanja sa gastritisom. Možeš vidjeti temu na Psihologiji koju sam otvorila ( Panični poremećaj ), tamo sam navela koje medikamente uzimam, itd. .
Nabrzaka sam prelistala post-ove, ne znam da li je itko spomenuo čaj od mente koji je vrlo učinkovit, ako se pije redovito ( to znači svakodnevno i duži period ), mlak, bez ikakvih dodataka.
Pokljucala sam jednu dozu Peptorana 75 ( kartica ima samo 10 tableta, bez recepta ) i tegobe su se smirile, ali samo na kratko.
Ne znam da li se može nastaviti uzimati odmah poslije te jedne ture ili treba ipak pauza ?
Napravila sam ju, tjedan dana, i danas ( upravo sada ću riknuti od bolova ) boli+žgaravica i razmišljam da se odvučem do apoteke po Peptoran 75 opet..

Beboje
26.04.2007., 08:11
Za čaj od mente su mi u bolnici rekli ne. Samo kamilicu, blage stvari, ni kisele ni ljute... Ništa gazirano. I to fakat stoji, barem meni.
Paše mi kamilica (istovremeno me i smiri) i čaj od sljeza.

Ja žgaravicu nikad nemam, a opet mi izjelo jednjak. Koja glupost!

piroman
26.04.2007., 08:47
Eto vidis kod svakoga je drugacije, kod mene je situacija da ja uopste nisam imao kiselinu ni sada je nemam a desava se to sto se desava.
Ja isto kao Beboje preferiram čaj od kamilice (http://www.covermagazin.com/zdravlje.php?NID=150) a pijem i žalfiju mada kamilica je na prvom mestu. Najvažnija je prehrana probaj da izbacis normalno ako znas ili bar eksperimentiraj (na neko vreme) to što ti uzrokuje kiselinu jer od pojačane kiseline u onom delu di je sluznica želudca oštećena dolazi do bola.
A sto se tice Peptorana 75 to ćeš morati pitati nekoga kompetentnijeg, nabolje pitaj doktora ili u ljekarni.
Po mome misljenju (ali to je moje mišljenje) Peptoran 75 je slab, ako baš imamš učestale bolove i kiselinu, što znači svakodnevno, ja kada sam ga pio pio sam onaj od 150 ujutro i naveče ali taj ide na recept. Najbolje se posavjetuj sa nekim.

-katrin-
26.04.2007., 10:50
meni je npr. kamilica katastrofa.. imam uzasnu zgaravicu od nje kao od niceg drugog.. za mentu sam isto cula da je super.. probala par puta, ali nisam bas disciplinirana da bi stvarno nastavila redovito i kroz duzi period pa ne mogu govoriti kako djeluje iz vlastitog iskustva...
tocno je da antidepresivi (helex medju prvima!!!!!!!!!!!!!) moze samo punooooooooooooo pogorsati stanje pa oprez!

PERLA_
27.04.2007., 18:15
Ma, recite mi, je li itko od vas blesav ko' ja pa puši cigarete..?...:o

Psihopatična
27.04.2007., 19:00
Ma, recite mi, je li itko od vas blesav ko' ja pa puši cigarete..?...:o

Aha.. :frajer:
Ha, hebemu, što je čovjek bez poroka !! ;)

-katrin-
28.04.2007., 11:39
nisam nikad bila kronicni pusac, ali volim tu i tamo zapaliti pa i pretjerati... joj ljudi jednom se zivi :zivili:

zac013
28.04.2007., 23:33
A kakve to sad ima veze sa gastritisom, jel ko pusi il ne??

-katrin-
29.04.2007., 11:48
a kako ne bi imalo??? cigarete su katastrofa za gastritis tj. za zelucanu kiselinu.. svaki gastroenterolog ce ti reci da pod br.1 treba prestati pusiti

PERLA_
29.04.2007., 11:50

Da, baš čudno pitanje..:confused:

Psihopatična
29.04.2007., 13:35

Stupidno pitanje.
:zmaj:

zac013
29.04.2007., 22:47
No Ql, znam da šteti..naravno!! Pušenje, cigareta naravno, je štetno imao ti gatritis il ne?!?! Al malo glupo postavljeno pitanje na temu gastritis!!
Ak koga zanima jel ko još puši onda otvori novu temu pa pita!!
Bio bi korisniji koji savjet il način ko ima il zna kaj o gastritisu da se olakša ili izliječi čovjek koji ga ima!
No, zato sam pitao kakve veze ima to pitanje s gastritisom!!

Lp,
žac013

piroman
30.04.2007., 09:29
Evo našao sam nešto vezano za gastritis i pušenje:

Pušenje je faktor koji negativno utječe na niz funkcija probavnog sustava, na primjer na slabljenje piloričnog sfinktera. Smanjena je i sposobnost organizma da se samoiscjeljuje, što je povezano sa smanjenom funkcionalnošću imunološkog sustava. Dim od cigareta također smanjuje apsorpciju i učinkovitost aktivnih sastojaka lijekova koji se uzimaju u slučaju gastritisa.

Evo još nešto o gastritisu: Gastritis - prevencija na prvom mjestu (http://www.vipnet.hr/sp/d_show?idc=2520&idnews=22596640&page=)

Mene interesuje (nevezano za pušenje) posto ja stvarno volim jako da konzumiram mlijeko a kazu da ga ne bi trebalo koristiti ako imas gastritis. Zašto???

-katrin-
30.04.2007., 11:10
mlijeko- mozda zbog laktoze..
pa daj nemoj se toliko opterecivati i misliti na to.. jedi i pij sta pozelis, ako ti zasmeta nemoj i to je to.. ali nemoj stalno misliti na to e sad ce mi biti lose i cekati da ti bude lose... meni je stvarno bilo lose i to ful lose, vise se uopce ne zamaram i super mi je..

piroman
30.04.2007., 11:56
Hoćeš reći: Let's all think positive :klopa:

-katrin-
30.04.2007., 12:15
bas tako!! :top: :Pivo:

Psihopatična
30.04.2007., 19:58
Mlijeko mi često zadaje tegobe ( tu i tamo prokleto boli želudac nakon konzumiranja ! ), zbog mliječne kiseline. Ah, u kavi ga se neću odreći, nek' se fućka gastritis !!
:kava:

fragrga
06.05.2007., 15:07
meni se drugu godinu ponavlja gastritis u isto vrijeme godine. valjda je igrom slučaja odnosno način života i brzina uzriokovana poslom koja se poklopila s prošlom godinom samo ovaj put za razliku od prvog znam što mi je i kako se liječiti.
najbitnije je promijeniti tj ispraviti prehrambene navike, odreći se alkohola koji je meni najviše naruišio želudac(bar mislim tako, hladno pivo, onda ide pizza pa opet pivo...)
ovaj put je malo lakši oblik pa neću još uzimat controloc, malo pazim da je hrana lagana na maslinovom ulju, bitno je da se dobro hrana sažvače i može se živit s "njim"

Ego
06.05.2007., 15:34
Čuj... ako hranu termički obrađuješ, onda ju bolje obrađuj na suncokretovom ulju. Maslinovo se pri višim temperaturama prilično lagano raspada i nastaju spojevi koji baš nisu najzdraviji.

piroman
08.05.2007., 06:21
Pozdrav poštovani forumaši!
Evo ponovo se javljam sa novim informacijama i hvala dragom bogu - napredak.
Prije neki dan sam isao na kontrolnu gastroskopiju, nalaz 100% uredan nema upale, ma nista "Ali" uvep postoji to ali mož želudac je u jako velikom grču od nervoze ima momenata kada osetim kao knedlu u grlu, zeludac kao da je blokiran nece da radi. Sve sam ja to objasnio doktoru i on je rekao sledece evo to pij ovaj caj eusan čaj (http://suban.hr/proizvod_detalj.asp?ProductID=110) koji smiruje i olakšava san da ga pijem do kontrole posto su uzeta 2 uzorka za kontrolu na bakterije.
Moram se opustati odnosno u svojoj glavi raskrstiti, inače sam jako bio nervozan zbog moje situacije sa zeludcom (zasto boli, zasto to ne prolazi itd.) tako da je doslo dotle da je u mene usao strah, nervoza i tjskoba koje se sada moram resiti.
Pijem taj caj ali i piti puno cajeva nevalja, posto slabo jedem a cajevi ispiraju zeludac pa moze se osetiti nelagoda, tako dakada skuvam caj pustim da ostoji 5 minuta i to je plafon.
Sada me interesuje da li je neko imao iskustva sa tim strahom, tjeskobom, panikom itd. Ja cu pokusati da ne koristim tablete za smirenje.
Zelio bih cuti Vase misljenje, mozda je neko imao takvo iskustvo.

Beboje
08.05.2007., 07:59
Mene već znaš. Probat ću taj tvoj čaj jer nema smisla više se gnjaviti s tabletama za smirenje. Sad sam dodatno splašena zbog prokletih napadaja žuči.

Nego, reci koliko ti je proteklo između dvije gastroskopije?

piroman
08.05.2007., 10:16
2 mjeseca.

Beboje
08.05.2007., 10:27
Onda bum si i ja narihtala pregled za kraj svibnja, pa da se dogovorim i za vađenje žučnih jer ću inače skapati.

Baš mi je drago da ti se sredila upala. Kad te uhvati frka, izađi malo se ogrijati na sunce i samo razmišljaj da je sad unutra sve lijepo uredno. Najgora mi je moja bolesna mašta... kao da vidim stanice raka da me izjedaju iznutra. Takva sam ti ja. I kad vadim krv, poslije padam u nesvijest jer imam osjećaj da su mi oštetili venu i evo panike. Krv u noge, a ja na pod.

piroman
08.05.2007., 11:20
Cuj imas tih cajeva za opustanje more jedno, meni je doktor preporucio taj, mada kad odes u ljekarnu pa pitas koje imate cajeve za opustanje itd. onda ona kaze imas ovaj imas onaj. Onda odes do pijace pa ako ima prirodnih travara i kod njih se moze naci svasta a dobro.
E sada caj nije naprimer kao tableta, tabletu popijes i ona posle odredjenog vremena djluje, za caj treba malo vise da pocne delovati i netreba preterivati sa njim, nista na silu ako ti ne odgovara taj probaj sa drugim. I ako je moguce da se misli pozitivno, psiha je kod nas naj gora mi si umislimo gluposti i srokamo se u ponor, sada treba izaci iz toga ponora i pokusati normalno ziviti.

Nike.
09.05.2007., 12:51
pozdrav,

imam želučanih problema (višak kiseline), pa mi je doktor propisao 'dijetu' ali onako opčenito
Da li negdje na internetu postoji nekakvi meni pri ovakvoj djeti, u stvari da vidim šta od jela mogu jesti, te opisi raznih jela koja mogu pripremati.

Ako neko ima nekakvu knjigu o ovom preporučiti unaprjed zahvaljujem !

Hedera
09.05.2007., 18:56
Ja sam imala nekakve ritmičke kontrakcije jednjaka svo vrijeme i slinila kao pas,bernardinac sa upalom slinovnica,ako me razumijete:rofl: .Kad se konačno izvukli onu cijev van;počela sam psovati na sav glas onome tko je izmislio pretragu i nije bio u stanju u današnje vrijeme optičkih vlakana i sličnih p********...načiniti nešto tanje za gutanje.
Sestra,fina neka gospođica,mi je rekla da sam neodgojena...Ja ostala paf...eeeeehh,što bih nju rado vidjela da to mirno podnese!!I ne traje minutu-dvije,i crijevo nije super tanko,neka izvine gđica fino odgojena sestrica!:mad: Ma ponašala se kao da sam nju osobno vrijeđala,i nježno uheko joj povrijedila svojim sablažnjivim riječima...

tough_cookie
09.05.2007., 19:45
http://web.vip.hr/sanja.bozic.vip/dijete.htm

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/991/

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/945/

trubek
09.05.2007., 20:44
ma nevjerovatno! ja bila dva puta na gastro i dva puta na kolono...ludo je bilo, baš nezaboravno :top:
nisam obraćala pažnju na pomahnitale sestre ni na neodgovorne doktore ni na debele cijevi, ono čilaš na krevetu pokrivenom bijelim plahtama :rofl:

tjeskobna pastrva
09.05.2007., 23:07
a ne znam, ja sam ocekivala da cu grcat i slinit i suzit i da ce bolit a kad bar nije bolilo nije mi bilo uopce tako strasno.

tjeskobna pastrva
10.05.2007., 16:18
i svaki tvrdi drukcije... hm hm...

ekonomist007
10.05.2007., 18:43
Baš mi je fora čitat vaše postove.:zubo: Nekima je bila grozno, nekima niš strašno.

Uglavnom, ja idem u ponedjeljak pa ćemo vidjet.:cool:

tough_cookie
10.05.2007., 19:12
ja bih rekla da su to opcije. probas i vidis sto tebi kao pojedincu najvise odgovara i najmanje smeta.

tjeskobna pastrva
10.05.2007., 22:35
a gle, ocekuj uzas pas shvatit da nije bas ko u najgoroj nocnoj mori. ocekuj ugodan pregled i napatitces se. ja nikad nisam rekla da pregled nije bio grozan, saamo da nije bio grozan kako sam ga zamisljala.

Nike.
11.05.2007., 10:07
Hvala tough cookie to je ono što sam trebao

tjeskobna pastrva
12.05.2007., 15:59
ak netko jos njes iskopa slobodno nek posta, sto vise to bolje. hvala kuki, probatcu kombinirat ovo tu, malo me mayo ovaj zbunjuje al sta sad.

snjoxi
12.05.2007., 19:54
gdje je najbolje obavit gastroskopiju?
privatno je dost skupo, pa bih se radije probala narucit u bolnici, al sam cula da se jako dugo ceka...

crnka st
13.05.2007., 11:36
[QUOTE=Hedera;8431073]Ja sam imala nekakve ritmičke kontrakcije jednjaka svo vrijeme i slinila kao pas,bernardinac sa upalom slinovnica,ako me razumijete:rofl: QUOTE]
:horor: također, samo je meni dok je izvlačila prokletu cijev promašila nešto pa je vraćala na pola puta natrag i na kraju mi je izgrebala jednjak..kad san vidila krv poludila san-krava glupa (Split)

-katrin-
13.05.2007., 17:29
privatno je dost skupo, pa bih se radije probala narucit u bolnici, al sam cula da se jako dugo ceka...

da, ceka se fuuuuul dugo... otprilike 3, 4 mjeseca... tako da se isplati platiti 500kn i otici privatno!

snjoxi
13.05.2007., 17:47
cula sam da ima ona fora da ako se ceka duze od mjesec dana imas pravo otici privatniku na pregled, pa ti se refundira lova

alexxx
13.05.2007., 17:50
ja sam, mislim, kraće čekala. ne sjećam se više koliko.

Ida Bauer
13.05.2007., 18:44

Odi privatno,nekome tko nije nervozan.
Ja sam bila kod super liječnice,al to je u Čk-u i platila cca350kn,bila je totalno nježna i sve mi je prije objasnila.Ljudi su me nepotrebno preplašili pričama.Stvarno nije tako grozno kako zvuči.Meni su tekle suze,al ne od boli nego od podraživanja grla,ustvari to uopće ne boli,samo je neugodno kao i npr.povraćanje.Kod špricanja grla pazi da ne udahneš da ne ode u pluća.
Mene više brine higijensko stanje te cijevi i sl.

-katrin-
13.05.2007., 20:55
cula sam da ima ona fora da ako se ceka duze od mjesec dana imas pravo otici privatniku na pregled, pa ti se refundira lova

i ja sam to cula.. jel zna netko jel to funkcionira???

Ida Bauer
13.05.2007., 23:39
i ja sam to cula.. jel zna netko jel to funkcionira???

Samo ako ti je prvi pregled kod specijaliste.