PDA

View Full Version : Želučana pitanja - gastritis, ulkus, gastroskopije...

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Wiki
12.06.2008., 11:07
dakle kronični gastritis??
i to si riješila controlocom??

Tako je kronični gastritis...
Nisam riješila - već tri godine pijem controloc, mislim stalno ću morat :rolleyes:
Kao moram ga pokušavati što rjeđe piti...

mya_7920
12.06.2008., 11:07
dakle kronični gastritis??
i to si riješila controlocom??

Ako ja nisam, nije ni ona. :kava:

mya_7920
12.06.2008., 11:09
Nisam riješila - već tri godine pijem controloc, mislim stalno ću morat :rolleyes:

I ne boli te želudac? :eek:

Meni je užasno i s Controlocom, iako je to vjerojatno zbog refluksa, a ne samog gastritisa.. :rolleyes:

Wiki
12.06.2008., 11:11
I ne boli te želudac? :eek:

Meni je užasno i s Controlocom, iako je to vjerojatno zbog refluksa, a ne samog gastritisa.. :rolleyes:

Ma imam i refluks...katastrofa..
Pa kako kad...
Pila sam i neke Nexium (valjda se tako zovu :ne zna:) i te mi nisu bile dobre..
Controloc mi je ok!
Tebi nije? Pa šta ti piješ?

sasa80
12.06.2008., 11:14
ja sam odustao od tih controloca, peptorana, lanzula i sl. - ništa mi ne pomaže, jednostavno imam faze kad mi je super i kad mi je loše, bez obzira pio tablete ili ne...jedino mi gastal pomaže kod žgaravice i to je to...

Wiki
12.06.2008., 11:19
ja sam odustao od tih controloca, peptorana, lanzula i sl. - ništa mi ne pomaže, jednostavno imam faze kad mi je super i kad mi je loše, bez obzira pio tablete ili ne...jedino mi gastal pomaže kod žgaravice i to je to...

I ja imam te faze...
Meni ni gastal ne pomaže...puno bolji me je rennie :kava:

mya_7920
12.06.2008., 11:55
Ma imam i refluks...katastrofa..
Pa kako kad...
Pila sam i neke Nexium (valjda se tako zovu :ne zna:) i te mi nisu bile dobre..
Controloc mi je ok!
Tebi nije? Pa šta ti piješ?

Trenutno Controloc 1x, al čini se da ću trebat prijeći na dvije dnevno. Gastal pomaže kratkotrajno, Lanzul nimalo. Ponekad bih najradije iščupala želudac. :D

sasa80
12.06.2008., 11:58
a koje ste sve preglede napravile??

Wiki
12.06.2008., 12:02

Ja sam bila 2 puta na gastroskopiji, s tim da mi je drugi put (prije 2 godine :misli:) morala uzet uzorak ili tako nešto jer mi je želudac izgledao kao u bake od 7 banki :D
Ugl kronični gastritis, refluks, bla bla :rolleyes:

Wiki
12.06.2008., 12:03
Trenutno Controloc 1x, al čini se da ću trebat prijeći na dvije dnevno. Gastal pomaže kratkotrajno, Lanzul nimalo. Ponekad bih najradije iščupala želudac. :D

Meni je ok :ne zna:

Pa jesi promijenila prehranu?

sasa80
12.06.2008., 14:40
meni su isto rekli kronični gastritis...zna mi biti dobro po mjesec-dva, pa se opet javi...najgore mi je što uopće nema nekog pravila što se klope tiče...nekad mogu jesti sve, a nekad ništa...

party33
13.06.2008., 15:29
Ja sam promijenila prehranu malo- jela sam laganiju hranu i manje pečenog, prženog i slatkog. Riješila sam upalu (barem se nadam)kombinacijom Metoprana, Lanzula i Ulfamida!

party33
13.06.2008., 15:31
Ja sam promijenila prehranu malo- jela sam laganiju hranu i manje pečenog, prženog i slatkog. Riješila sam upalu (barem se nadam)kombinacijom Metoprana, Lanzula i Ulfamida! 6 mjeseci

mya_7920
13.06.2008., 15:48

Gastroskopija, rekli kronični gastritis. PHmetrija, rekli refluks. Moram otić na izdisajni test da se vidi jesu li antibiotici ubili Phylori. :o

Meni je ok :ne zna:

Pa jesi promijenila prehranu?

Rekli su mi šest stvari. Ne smijem jest najmanje dva sata prije spavanja - prestala sam. Ne smijem pit kavu - prestala sam. Ne smijem piti gazirana pića - pijem u minimalnim količinama, i to rijetko. Ne smijem jest jako začinjenu i tešku hranu - ne jedem. Što manje čokolade - e sorry, to ne ide. :D Ne smijem pušit - a pušim. Možda je u tome problem?

sasa80
13.06.2008., 16:29
ja sam čak prestao i pušit (ne skroz, zapalim kad odem van ili npr. jučer za vrijeme tekme, al to je minimalno...) pa svejedno i dalje nije do kraja dobro...

sasa80
13.06.2008., 16:30
Ja sam promijenila prehranu malo- jela sam laganiju hranu i manje pečenog, prženog i slatkog. Riješila sam upalu (barem se nadam)kombinacijom Metoprana, Lanzula i Ulfamida! 6 mjeseci

kaj nije to trojna terapija za HP bakteriju??

Wiki
13.06.2008., 21:15
Gastroskopija, rekli kronični gastritis. PHmetrija, rekli refluks. Moram otić na izdisajni test da se vidi jesu li antibiotici ubili Phylori. :o

Rekli su mi šest stvari. Ne smijem jest najmanje dva sata prije spavanja - prestala sam. Ne smijem pit kavu - prestala sam. Ne smijem piti gazirana pića - pijem u minimalnim količinama, i to rijetko. Ne smijem jest jako začinjenu i tešku hranu - ne jedem. Što manje čokolade - e sorry, to ne ide. :D Ne smijem pušit - a pušim. Možda je u tome problem?

Ma ne bi rekla da je to problem...:ne zna:
Mene neki put čokolada ubije, a neki put pojedem tone i ništa...:ne zna:
Kava mi UVIJEK smeta :kava:
Jbt neki put mi i kamilica smeta :rolleyes:

sasa80
13.06.2008., 21:34
meni je to isto najgore...nema pravila...

mya_7920
13.06.2008., 22:17
Ma ne bi rekla da je to problem...:ne zna:
Mene neki put čokolada ubije, a neki put pojedem tone i ništa...:ne zna:
Kava mi UVIJEK smeta :kava:
Jbt neki put mi i kamilica smeta :rolleyes:

meni je to isto najgore...nema pravila...

A ne znam, baš to - ima perioda i kad mi je bez tableta super, a ima kad i uz Controloc popijem 2-3 Gastala jer ne mogu živjet od onog osjećaja kao da mi nešto para želudac. Tako mi je zadnjih par dana i nadam se da će ta faza proći.

Ali dobro, preživjela bih i te bolove i preglede svako malo, no najgore je što mi ta kiselina užasno uništava zube. :o Prije nego što sam dobila dijagnozu, zubar me pitao imam li problema sa želucem. Užas. :mad:

Kava mi još i najmanje od svega smeta, ali nikad je nisam previše pila, pa ne pijem ni sad. Jednom mjesečno napravim Nes kad mi dođe i sve ok. Ne smeta mi ni alkohol. Šta mi onda smeta?! :D

party33
14.06.2008., 07:54
kaj nije to trojna terapija za HP bakteriju??

Pa ja nisam imala bakteriju. Mislim da se za HP bakteriju dobije antibiotik u kombinaciji sa drugim lijekovima!

mya_7920
14.06.2008., 11:11
Pa ja nisam imala bakteriju. Mislim da se za HP bakteriju dobije antibiotik u kombinaciji sa drugim lijekovima!

Dobije se Fromilid (1x dnevno), Controloc (2x) i Amoxil (2x).

Wiki
14.06.2008., 14:15
A ne znam, baš to - ima perioda i kad mi je bez tableta super, a ima kad i uz Controloc popijem 2-3 Gastala jer ne mogu živjet od onog osjećaja kao da mi nešto para želudac. Tako mi je zadnjih par dana i nadam se da će ta faza proći.
Ali dobro, preživjela bih i te bolove i preglede svako malo, no najgore je što mi ta kiselina užasno uništava zube. :o Prije nego što sam dobila dijagnozu, zubar me pitao imam li problema sa želucem. Užas. :mad:

Kava mi još i najmanje od svega smeta, ali nikad je nisam previše pila, pa ne pijem ni sad. Jednom mjesečno napravim Nes kad mi dođe i sve ok. Ne smeta mi ni alkohol. Šta mi onda smeta?! :D

Meni je cijeli ovaj tjedan bio grozan..:rolleyes:
Ali sam stvarno jela sve i svašta tako da nije čudno :kava:

Wiki
14.06.2008., 14:18
A što kad se organizam privikne na Controloc i kad više neće imat nikakvog učinka? :ne zna:
Mijenjaju se tablete? :ne zna:

mya_7920
14.06.2008., 14:23
A što kad se organizam privikne na Controloc i kad više neće imat nikakvog učinka? :ne zna:
Mijenjaju se tablete? :ne zna:

Koliko ja znam, Controloc se ne bi trebao uzimati dugoročno. Zadnji put su mi prekinuli terapiju nakon godine dana, ali i prepisali ponovo nakon nekog vremena jer je bilo samo gore i gore.

Ne uzimajte mi tablete, to je sve što mogu reć! :s

Wiki
14.06.2008., 16:42
Koliko ja znam, Controloc se ne bi trebao uzimati dugoročno. Zadnji put su mi prekinuli terapiju nakon godine dana, ali i prepisali ponovo nakon nekog vremena jer je bilo samo gore i gore.

Ne uzimajte mi tablete, to je sve što mogu reć! :s

Ja ih pijem već skoro 3 godine :confused:

mya_7920
14.06.2008., 17:02
Ja ih pijem već skoro 3 godine :confused:

:ne zna: Tak mi je rekao gastroenterolog zadnji put. Sad ih pijem godinu i po.

sasa80
14.06.2008., 18:42
ma ti doktori su isto za kurac, prepišu ti tablete od kojih ti se stanje ništa ne poboljšava i tako tri godine...katastrofa

sasa80
14.06.2008., 18:43
meni je isto loše zadnjih par dana...možda ima veze i vrijeme?!

Wiki
14.06.2008., 20:15

Mislim da da :ne zna:

mya_7920
15.06.2008., 10:11

Mislim da da :ne zna:

:misli: Ne znam kako bi vrijeme utjecalo na kiselinu u mom želucu (:rofl:) al nek mu bude - vrijeme je krvio! http://www.pic4ever.com/images/clap.gif

sasa80
15.06.2008., 11:29
nije ni meni baš jasno, al dosta ljudi koje znam i koji imaju gastritis trenutno su u lošoj fazi...
a i doktorica mi je rekla da je proljeće i početak ljeta, te jesen loše razdoblje za želudac... ;)

mya_7920
15.06.2008., 11:37
nije ni meni baš jasno, al dosta ljudi koje znam i koji imaju gastritis trenutno su u lošoj fazi...
a i doktorica mi je rekla da je proljeće i početak ljeta, te jesen loše razdoblje za želudac... ;)

Nikad čula nešto takvo! Ali ako je istina, onda mi je drago da postoji neki razlog. :D

Wiki
15.06.2008., 19:59

To je istina - i meni je tako rečeno!

MeTheChaos
15.06.2008., 20:18

:w

gle, nisam dosla nikom solit pamet sad, ali ja sam proslu godinu u isto ovo vrijeme (jer naproljece i najesen je kakti gastritis jace izrazen.. :ne zna: ) isla na gastroskopiju i dijagnosticirali su mi blagi gastritis.. a imala sam onda 22. dali su mi controloc.. e i sad.. ja ti bas ne volim pit te ljekove blabla i ja sam pila kojih par dana i stala, osla na more.. i sve je nekak .. :ne zna: se stisalo..
sad imam nekad onak nadutost i kiseline.. ali znam da je to od kave/glupo skombinirane prehrane i soicno:bonk:
neko mi je na istom ovom forumu, ali na ALTERNATIVnoj medicini reko da je taj controloc ko i svi antacidi zapravo dugorocno stetni..
a i citala sam (doduse ne-strucnu knjigu1 -di su govorili o tome kak je kod tih gastritisa i slicnih --problem , ne u previse nek premalo kiseline a antacidi dakle onda daju kontra efekt .. cak 1 dečko.. mama mu je u prehranu dolijevala kiselinu.. i stanje se popravilo,,jer kiseline u zelucu treba biti .. da se hrana i mikroorganizmi(stetni)razgrade.. :ne zna:
tak da .. ako neko pije controloc 3 godine.. :misli: ja bi stala vec davno..probaj bolje kod nekog travara.. jer kak su meni rekli s tim controlocom mozes navuci jos neke ozbiljne komplikacije zeluca :mig:

sasa80
15.06.2008., 20:51
pa neki ljudi imaju problema sa viškom, a neki sa manjkom kiseline, ali ni jedno ni drugo nije dobro...

Ego
15.06.2008., 21:01

gle, nisam dosla nikom solit pamet sad, ali ja sam proslu godinu u isto ovo vrijeme (jer naproljece i najesen je kakti gastritis jace izrazen.. :ne zna: ) isla na gastroskopiju i dijagnosticirali su mi blagi gastritis.. a imala sam onda 22. dali su mi controloc.. e i sad.. ja ti bas ne volim pit te ljekove blabla i ja sam pila kojih par dana i stala, osla na more.. i sve je nekak .. :ne zna: se stisalo..
sad imam nekad onak nadutost i kiseline.. ali znam da je to od kave/glupo skombinirane prehrane i soicno:bonk:
neko mi je na istom ovom forumu, ali na ALTERNATIVnoj medicini reko da je taj controloc ko i svi antacidi zapravo dugorocno stetni..
a i citala sam (doduse ne-strucnu knjigu1 -di su govorili o tome kak je kod tih gastritisa i slicnih --problem , ne u previse nek premalo kiseline a antacidi dakle onda daju kontra efekt .. cak 1 dečko.. mama mu je u prehranu dolijevala kiselinu.. i stanje se popravilo,,jer kiseline u zelucu treba biti .. da se hrana i mikroorganizmi(stetni)razgrade.. :ne zna:
tak da .. ako neko pije controloc 3 godine.. :misli: ja bi stala vec davno..probaj bolje kod nekog travara.. jer kak su meni rekli s tim controlocom mozes navuci jos neke ozbiljne komplikacije zeluca :mig:

Ma samo se treba držati podalje od tih debilnih alternativaca i njihovih fiksideja. Kiselinu dodavati na gastritis... možda bi bilo dobro još i koji žilet progutati... da se hrana bolje isjecka u želudcu...

Postoji stanje preoskudnog lučenja kiseline koje ponekad zamijene s gastritisom jer je rijetko a ima slične simptome, ali to je već stvar pogrešnih dijagnoza.

A što se lijekova tiće... naravno, svi imaju nuspojava. Ali nuspojava neliječenog gastritisa je well... čir, pa puknuće čira, pa... smrt :)

mya_7920
15.06.2008., 22:35

:eek::eek: Meni je kiselina ta koja uništava želučanu ovojnicu i osjećam je i s tabletama. Kad bih uzimala dodatnu kiselinu, ili jela zakiseljenu hranu - pa ostala bih bez želuca!

Kiselina mi uništava želudac, jednjak, zube, a imam 19 godina. Živo me zanima kako bi mi unutrašnjost izgledala za x godina da si bar malo ne olakšavam tabletama.

Nego, Wiki, Saša, koliko često idete na kontrole?

MeTheChaos
16.06.2008., 08:08
ne gledaj.. (opet naglasavam da janisam strucna, ali kaj sam dobila kao "utisak" je:...) -da zapravo kad pojedesnekaj i ako se u zelucu ne izluci dovoljno kiseline za tu hrau , onda hrana ostaje dulje u zelucu i zato osjecas kiselinu..
..daj se sjetite koji ljudi "obični" tj oni bez gastritisa.. kad oni imaju žgaravicu=kiselina im u zelucu i diže se uz jednjak... dabe ju onda kad PREVIŠE jedu .. dakle onda kad je previse hrane , a zeludac nemre tak brzo izlucit dovoljnu kiselinu da bi se efixasno obavila faza prebave u zelucu.. kuzis..a dok normalnu kolicinu hrane pojedu , pravilno iskombiniranu.. nista :ne zna:
.. ali dobro , to je samo kak ja razmisljam, samo velim da ja sa svojih 22 godine nemogu trosit neki controloc koji ionak ne pomaze nista , trosit cijeli zivot , s tim da jos riskiram da mi se razvije neki poremecaj zeluca ..
moj stari ima helicobacter pilori .. ( i bija je u bolnici u dva navrata kad mu je puko čir) ali on puši i pije kave puno ( sad više ne ) :tuctuc:

enivej, ja sam samo htjeca skrenut paznju na to da ..ako ti neki lijek ne pomaže ni zere u 3 godine kolko ga tršiš, pa ..probaj onda nekaj drugo , ne :mig:
neku alternativu , napravi experiment sa sobom, mozda ti bude bolje :ne zna: ne se drzat tih lijekova ko pijan plota :top:

MeTheChaos
16.06.2008., 08:15
:eek::eek: Meni je kiselina ta koja uništava želučanu ovojnicu i osjećam je i s tabletama. Kad bih uzimala dodatnu kiselinu, ili jela zakiseljenu hranu - pa ostala bih bez želuca!

Kiselina mi uništava želudac, jednjak, zube, a imam 19 godina. Živo me zanima kako bi mi unutrašnjost izgledala za x godina da si bar malo ne olakšavam tabletama.

a gle, mozda ti je problem u prehrani , probaj onda si potrazit koja hrana izaziva pojacano lucenje HCl-a i onda to izbacit iz prehrane na neko vrijeme ,,pa onda vidis ak ti se stanje popravlja.. recimo meso ti izaziva pojacano lucenje kiseline..probaj s zitaricama na neko vrijeme.. :mig:
ocu reci .. da je bolest STANJE organizma koje si SAM necim izazva ili imas parazita ili ti je genetski odredjena :ne zna:
si bila na testiranju za helicobacter ? :ne zna:
a ako si si sama s necim izazvala to stanje ( ko i ja ..s kavama /pusenjem /stresom /najvjerojatnije i helicobacter, buduci da moj stari ima.. :misli: ) ,onda moras vidit koji su ti uzroci i probat radit na njima. ako nastavis radit po starom .. lijekovi ti budu samo smanjili tegobe ( kak si sama rekla.. olaksavaju ti ) a ti ces i dalje bit bolesna..

Wiki
16.06.2008., 09:15

Ja sam prvi put bila na gastroskopiji sa 16 pa sa 19 i 21 (sad imam 24)...

Wiki
16.06.2008., 09:22
ne gledaj.. (opet naglasavam da janisam strucna, ali kaj sam dobila kao "utisak" je:...) -da zapravo kad pojedesnekaj i ako se u zelucu ne izluci dovoljno kiseline za tu hrau , onda hrana ostaje dulje u zelucu i zato osjecas kiselinu..
..daj se sjetite koji ljudi "obični" tj oni bez gastritisa.. kad oni imaju žgaravicu=kiselina im u zelucu i diže se uz jednjak... dabe ju onda kad PREVIŠE jedu .. dakle onda kad je previse hrane , a zeludac nemre tak brzo izlucit dovoljnu kiselinu da bi se efixasno obavila faza prebave u zelucu.. kuzis..a dok normalnu kolicinu hrane pojedu , pravilno iskombiniranu.. nista
.. ali dobro , to je samo kak ja razmisljam, samo velim da ja sa svojih 22 godine nemogu trosit neki controloc koji ionak ne pomaze nista , trosit cijeli zivot , s tim da jos riskiram da mi se razvije neki poremecaj zeluca ..
moj stari ima helicobacter pilori .. ( i bija je u bolnici u dva navrata kad mu je puko čir) ali on puši i pije kave puno ( sad više ne ) :tuctuc:

enivej, ja sam samo htjeca skrenut paznju na to da ..ako ti neki lijek ne pomaže ni zere u 3 godine kolko ga tršiš, pa ..probaj onda nekaj drugo , ne
neku alternativu , napravi experiment sa sobom, mozda ti bude bolje :ne zna: ne se drzat tih lijekova ko pijan plota :top: :w

Ja imam previše kiseline :mig:

Nisam rekla da mi ne pomaže :ne zna:
Naprotiv, kad ga ne pijem tjedan dva ne osjećam se dobro i štogod pojela ubija me...:ne zna:

Što se tiče alternativne medicine...ne znam, ima nešto u tome, ali nemam baš povjerenja...

A lijekovi...naravno da imaju štetan utjecaj dugoročno gledano i svjesna sam toga :ne zna:

Možda odem kod homeopata :ne zna: o tome sam već razmišljala!

MeTheChaos
16.06.2008., 09:29
a ima ko od vas helicobacter p.? :ne zna:

kaj s tim ? kak s tim bolje receno ?

Wiki
16.06.2008., 09:38
a ima ko od vas helicobacter p.? :ne zna:

kaj s tim ? kak s tim bolje receno ?

Ja nemam...nemrem vjerovat...:rofl:

Ego
16.06.2008., 12:27
Meni controloc nije pomagao skoro pa ništa... peptoran je bio nešto bolji, ali opet ne savršen. Lanzul me doslovno preporodio. Već sam bio u depresiji skroz jer sam bio uvjeren da mi ništa ne pomaže. Uglavnom, ako lijek ne pomaže, možda treba u dogovoru s liječnikom probati neki drugi.

BTW. jedna stvar koju sma skužio da mi jako pomaže je rupurut. Sličan je gastalu, kupuje se bez recepta, i čini mi jako dobro.

MeTheChaos
16.06.2008., 14:25
pa da.. ali nemres svaki dan pit gastal :vidiga: :misli:.. nije gastal ono za iznimne slucajeve tj za "normalne"zdrave ljude kojima se zalomi zgaravica i slicno . i peptoran isto .. :ne zna: :misli:

Ego
16.06.2008., 19:47
pa da.. ali nemres svaki dan pit gastal :vidiga: :misli:.. nije gastal ono za iznimne slucajeve tj za "normalne"zdrave ljude kojima se zalomi zgaravica i slicno . i peptoran isto .. :ne zna: :misli:

Nije... :)

Uzmem rupurut kad god osjetim onu težinu u želudcu ili kiselinu u grlu... svaki put bude bolje, rijetko mi se javljaju bolovi i mučnine...

mya_7920
16.06.2008., 20:11
a gle, mozda ti je problem u prehrani , probaj onda si potrazit koja hrana izaziva pojacano lucenje HCl-a i onda to izbacit iz prehrane na neko vrijeme ,,pa onda vidis ak ti se stanje popravlja.. recimo meso ti izaziva pojacano lucenje kiseline..probaj s zitaricama na neko vrijeme.. :mig:
ocu reci .. da je bolest STANJE organizma koje si SAM necim izazva ili imas parazita ili ti je genetski odredjena :ne zna:
si bila na testiranju za helicobacter ? :ne zna:
a ako si si sama s necim izazvala to stanje ( ko i ja ..s kavama /pusenjem /stresom /najvjerojatnije i helicobacter, buduci da moj stari ima.. :misli: ) ,onda moras vidit koji su ti uzroci i probat radit na njima. ako nastavis radit po starom .. lijekovi ti budu samo smanjili tegobe ( kak si sama rekla.. olaksavaju ti ) a ti ces i dalje bit bolesna..

Pa da, bit ću bolesna i s tabletama i bez njih, ali i tablete za srce piješ kako bi ti olakšale, ne? :D HP sam imala, popila antibiotike i čim prođu ispiti idem na izdisajni test da vidim je li prošlo ili moram ponavljati antibiotike.

E da, Wiki, kažeš da nemaš. Nisam ni ja, pa su 6 mjeseci kasnije kad sam išla na gastroskopiju ustanovili da imam. Provjeri s vremena na vrijeme. :D

Ja sam prvi put bila na gastroskopiji sa 16 pa sa 19 i 21 (sad imam 24)...

Joooj. Mislim da ću prije sljedeće prvo raditi koji mjesec da mogu platiti onu s kompletnom anestezijom. Imala sam osjećaj da ću umrijeti tamo na stolu dok mi je gurao cijev u želudac. Neizdržive kontrakcije želuca, kao da mi netko para grlo - ne znam je li bio problem u nestručnom doktoru ili meni.

Nisam rekla da mi ne pomaže :ne zna:
Naprotiv, kad ga ne pijem tjedan dva ne osjećam se dobro i štogod pojela ubija me...:ne zna:

Očito je ono što želimo reći da nam lijekovi pomaži u određenoj mjeri, ali ne potpuno.

BTW. jedna stvar koju sma skužio da mi jako pomaže je rupurut. Sličan je gastalu, kupuje se bez recepta, i čini mi jako dobro.

E Rupurut je skroz okej. Njega sam uzimala kad su mi napravili pauzu s Controlocom.

MeTheChaos
16.06.2008., 20:28
e? a da vas pitam ? kaj su vam rekli u bolnici na gastroskopiji i tim pretragama .. ? jer mene su pitali dal pušim .. tad sam rekal da NE jer asm prestala ali sam imala iza sebe kojih 3 godine pušačkog staža s razdobljima prekida.. ali sam još uvijek pila dosta kave s MLIJEKOM . a poznato je da kava naravno daje vise kiseline s mlijekom jos vise.. :ne zna: ali mislim da nisu popušili foru da NE pušim :cerek:

pa me zanima koji su vaši "grijesi" tj na kaj sumnjate , s čim ste si uzrokovali/stekli probleme sa želucem ? osim sa HP? :ne zna:

Ego
16.06.2008., 21:21
Kod mene je kronični stres u pitanju...

Wiki
16.06.2008., 21:35
@mya: Moja prva gastroskopija je bila PRESTRAŠNA :eek:
išla sam ko jednog poznatog gastroenterologa :rolleyes: koji mi je doslovno rekao: ''lezi na lijevi bok i progutaj cijev'' :eek:
Naravno nisam mogla :rolleyes: kako progutati nešto što nema kraja :ne zna:
Ugl. napravio je to prek kurca...ja par dana nisam mogla doć k sebi od šoka!
Nakon toga sam pokušavala izbjeći ponovnu gastroskopiju, ali stvarno mi nije bilo dobro pa sam morala...Išla sam privatno, ne mogu reć da je bilo ugodno jbg, ali 1000 puta lakše sam to podnijela...doktorica ima predivan pristup i jako je nježna...eto...
Odi privatno :top:

Što se tiče HP nisam nikad imala :ne zna:

Wiki
16.06.2008., 21:43
e? a da vas pitam ? kaj su vam rekli u bolnici na gastroskopiji i tim pretragama .. ? jer mene su pitali dal pušim .. tad sam rekal da NE jer asm prestala ali sam imala iza sebe kojih 3 godine pušačkog staža s razdobljima prekida.. ali sam još uvijek pila dosta kave s MLIJEKOM . a poznato je da kava naravno daje vise kiseline s mlijekom jos vise.. :ne zna: ali mislim da nisu popušili foru da NE pušim :cerek:

pa me zanima koji su vaši "grijesi" tj na kaj sumnjate , s čim ste si uzrokovali/stekli probleme sa želucem ? osim sa HP? :ne zna:

Meni je doktor rekao, paz' sad, da mi je to od gimnastike :s
Previše salta i stajanja na rukama :lol::lol: kakav idiot :lol::lol:
Isto kao kod Ega..stres + gutanje sranja + raznorazni problemi i tak svašta nešta :ne zna:

MeTheChaos
16.06.2008., 21:50
@wiki- :ne zna: meni su svi govorili ono.. gastroskopija = :horor:

i ja odem i .. meni je to bilo zabavno zapravo . isto ko i tonzilektomija pri lokalnoj anesteziji :cerek:
jedino kaj su bili neki mladi zgodni doktorcici okolo ( specijalizacija i guess) a meni ono .. podrigavanje nokontrolorano.. :rolleyes: :o ali okej, bolje to nek kolonoskopija :headbang: :zubo:

Wiki
16.06.2008., 22:02
@wiki- :ne zna: meni su svi govorili ono.. gastroskopija = :horor:

i ja odem i .. meni je to bilo zabavno zapravo . isto ko i tonzilektomija pri lokalnoj anesteziji :cerek:
jedino kaj su bili neki mladi zgodni doktorcici okolo ( specijalizacija i guess) a meni ono .. podrigavanje nokontrolorano.. :rolleyes: :o ali okej, bolje to nek kolonoskopija :headbang: :zubo:

OMG :horor:

Mislim da je doktor idiot i zbog njega je bilo PRESTRAŠNO..
Ova zadnja dva puta mi je bilo ok. Nikako zabavno :mig: nego ok.

Ček - ti imaš gastritis? Ne sjećam se :zubo:

MeTheChaos
16.06.2008., 22:34
.. nisam ja bila na kolonoskopiji , be z brige :mig: ali mi je pricala bakina sestra :cerek: ( drago mije da imam zajednickih tema sa starim ljudima :zubo: )

imam/imala sam .. da . blagi , gastritis. pise u dijagnozi . BLAGI. :mig:
dakle dijagnoza mi je bila prije godinu tocno
samo jos da spomem da sam oko 3 godine ..NE jela meso ... ne znam ako ima to veze s gastritisom, ali buduci da za probavu mesa, zeludac mora luciti vise kiseline :ne zna:
rekli su mi na 1 temi da nakon žitarica.. mi je mozda ..zeludac prestao lucit dovoljne kolicine kiseline .. tak nekak :ne zna:
sad par tjedana jedem meso .. trebala bi prestat pit KAVE .. ali nemogu :bonk:

Wiki
17.06.2008., 14:43
.. nisam ja bila na kolonoskopiji , be z brige :mig: ali mi je pricala bakina sestra :cerek: ( drago mije da imam zajednickih tema sa starim ljudima :zubo: )

imam/imala sam .. da . blagi , gastritis. pise u dijagnozi . BLAGI. :mig:
dakle dijagnoza mi je bila prije godinu tocno
samo jos da spomem da sam oko 3 godine ..NE jela meso ... ne znam ako ima to veze s gastritisom, ali buduci da za probavu mesa, zeludac mora luciti vise kiseline :ne zna:
rekli su mi na 1 temi da nakon žitarica.. mi je mozda ..zeludac prestao lucit dovoljne kolicine kiseline .. tak nekak :ne zna:
sad par tjedana jedem meso .. trebala bi prestat pit KAVE .. ali nemogu :bonk:

Ne moraš prestat, ali bi možda trebala smanjiti...

Ma zapravo, jebe ti se jedi sve...ako nemaš nikakvih tegoba :ne zna:
Blagi gastritis...kojeg više nemaš, vjerojatno :mig:

MeTheChaos
17.06.2008., 14:49
a neam pojma.. a ja sam ti prije prakticki iza svakog obroka pila kave :rolleyes: :bonk:
sad otkad jedem meso .. :ne zna: cak mi je puno bolje. mozda ipak vrijedi ona teorija onog lika s alternative :mig:

tjeskobna pastrva
17.06.2008., 17:27
ja nemrem prestat pit kavu jer tek kad popijem dva komada dobijem mjerljivi tlak :zubo:

ja pijem controloc vec dvije i pol godine i dobro mi je s njim... jedino ak bas ne spavam ko recimo danas ujutro, malkice sam zuci pljuckala al inace je sve ok. a kad ga ne pijem to je takva kkiselina da osjecam da me usi bole kolko mi se popne.

koliko se ceka na gastro u bolnici, jel mi se to uopce isplati il da opet odem privatno?

pretpostavljam da bih nakon tolko vremena trebala na neku kontrolu cisto da mi vide zelucek. :ne zna:

MeTheChaos
17.06.2008., 21:10
hm.. ali znas da je kava bitch za tlak . gle fora ti je u kavi kaj ona djeluje 3 sata.i sad.. nakon kaj ti popijes ti se tlak digne ( za kjih pol sata , dok pocne djelovati kava uopce) , i drzi ti tlak visim no prirodno bi ti bil i to ta 3 sata, nakon toga ti se tlak spusta i to ne na onu razinu kak ti je bil prije pijenja kave nek NIZE :ne zna:
bolje pij puno tekucine i jedi slanu hranu .. mozda pomogne..

Wiki
18.06.2008., 13:32
ja nemrem prestat pit kavu jer tek kad popijem dva komada dobijem mjerljivi tlak :zubo:

ja pijem controloc vec dvije i pol godine i dobro mi je s njim... jedino ak bas ne spavam ko recimo danas ujutro, malkice sam zuci pljuckala al inace je sve ok. a kad ga ne pijem to je takva kkiselina da osjecam da me usi bole kolko mi se popne.

koliko se ceka na gastro u bolnici, jel mi se to uopce isplati il da opet odem privatno?
pretpostavljam da bih nakon tolko vremena trebala na neku kontrolu cisto da mi vide zelucek. :ne zna:

Ne znam koliko se čeka, ali ja uvijek radije preporučim privatnika :ne zna:

mya_7920
18.06.2008., 19:39
@mya: Moja prva gastroskopija je bila PRESTRAŠNA :eek:
išla sam ko jednog poznatog gastroenterologa :rolleyes: koji mi je doslovno rekao: ''lezi na lijevi bok i progutaj cijev'' :eek:
Naravno nisam mogla :rolleyes: kako progutati nešto što nema kraja :ne zna:
Ugl. napravio je to prek kurca...ja par dana nisam mogla doć k sebi od šoka!
Nakon toga sam pokušavala izbjeći ponovnu gastroskopiju, ali stvarno mi nije bilo dobro pa sam morala...Išla sam privatno, ne mogu reć da je bilo ugodno jbg, ali 1000 puta lakše sam to podnijela...doktorica ima predivan pristup i jako je nježna...eto...
Odi privatno :top:

Možda smo bile kod istog? :horor: Mrzim takve doktore kojima je u cilju samo što prije obaviti posao, a ne obaviti ga kako spada. Užasavam se idućeg puta. :o

MeTheChaos
18.06.2008., 19:55
daj nije to nis strasno.. :mig: .. meni niko nije reko da gutam nekaj .. samo se moras opustit, onak .. "otvorit" jednjak... ko da se oces podrignit.. :cerek:
i ne smes se borit protiv toga da ti guraju tu cijev.. samo otvori grlo , pa jednjak... oni ti to poguraju onda ljepo..
sjecam se da jedino kaj mi je bilo neugodno je bilo .. kad su mi vec dosli u zeludac.. i jos su gurali prokletu cijev.. ja sam imala osjecaj da su mi pogurali do debelog crijeva :rofl: i onda su mi mrdali po zeluci okretali vamo tamo .. :rolleyes: to je malo neugodno jer imas dojam da ti drob premeću :cerek:
s "gutanjem" cijevi ja nsiam imala puno problema .. :ne zna:

frederic
19.06.2008., 00:09
Zbog ove teme sam se registrovao na ovom forumu...za nekih 7 sati treba da uradim gastro,baš sam u frci kad sam pročitao kakvih sve iskustava ima...valjda ce da prodje ok:)

frederic
19.06.2008., 11:31
I uradio sam je...zaista je užasno,sav sam se uslinio dok je trajalo a uspeo sam da progutam cev tek iz drugog ili trećeg pokušaja...bitno da je gotovo:D a i našli su vala svašta...

MeTheChaos
19.06.2008., 15:13
I uradio sam je...zaista je užasno,sav sam se uslinio dok je trajalo a uspeo sam da progutam cev tek iz drugog ili trećeg pokušaja...bitno da je gotovo:D a i našli su vala svašta...

:s

onda, koja ti je dijagnoza :mig: ?

frederic
19.06.2008., 16:32
:s

onda, koja ti je dijagnoza :mig: ?

Da ne pišem izveštaj na latinskom zapamtio sam da je u pitanju čir na dvanaestopalačnom,gastritis,zapaljenje sluznice jednjaka...dobio sam OMEPROL kapsule danas ali cu dobiti jos lekova za koji dan....rekao mi je da imam puuuno kiseline u zelucu;da nije bilo Rupuruta u poslednje vreme mislim da bih izludeo od kiseline,pekao me jednjak i nepodnošljivo puno podrigivanja i štucanja....od kafe ili coca cole bi uvek imao haos nakon par minuta;nadam se da ću uspeti da se izlečim,pije mi se kafa....:mig::kava:

MeTheChaos
19.06.2008., 16:48
Da ne pišem izveštaj na latinskom zapamtio sam da je u pitanju čir na dvanaestopalačnom,gastritis,zapaljenje sluznice jednjaka...dobio sam OMEPROL kapsule danas ali cu dobiti jos lekova za koji dan....rekao mi je da imam puuuno kiseline u zelucu;da nije bilo Rupuruta u poslednje vreme mislim da bih izludeo od kiseline,pekao me jednjak i nepodnošljivo puno podrigivanja i štucanja....od kafe ili coca cole bi uvek imao haos nakon par minuta;nadam se da ću uspeti da se izlečim,pije mi se kafa....:mig::kava:

uh.. :o

onda nema kave for ju :vidiga: :mig:

frederic
19.06.2008., 17:06
E kafu stvarno volim ali ako me i dalje bude mučilo,jbg:(treba onda i da prekinem s pusenjem(ne pušim mnogo,oko 10 dnevno).
A jel pušenje mnogo utiče?Ko zna nek mi odgovori...:ne zna:

MeTheChaos
19.06.2008., 18:42
naravno da da , nazalost.. uglavnom .. kad pusis ne udises dim samo u pluca nego i u zeludac , kuzis ? :mig:
moj stari je 2 puta u zadnjih 10 godina bio hspitaliziran jer su mu popucali čirevi na žellucu .. pio je puno kave i jedno kutiju, kutiju i pol na dan :ne zna:
sad ne pije kave ali puši i dalje. .. i u jednom i u drugom slučaju hospitalizacije, dali su mu obavezu da prestane pusit. i to je trajalo ( apstinencija) kojih 3 tjedna a nakon toga-po starom .. i sad opet čekamo kad budu mu sljedeći put pukli :mad: :nono:
ali on bude prije umro nek presta pušit :o
enivej, kad sam ja isla na gastroskopiju, prvo kaj su me pitali je dal pušim :zubo:
tak da. smanji kolko moguce :top:

mya_7920
19.06.2008., 18:48
E kafu stvarno volim ali ako me i dalje bude mučilo,jbg:(treba onda i da prekinem s pusenjem(ne pušim mnogo,oko 10 dnevno).
A jel pušenje mnogo utiče?Ko zna nek mi odgovori...:ne zna:

Da, doktori se križaju kad im kažeš da pušiš. I da nemaš namjeru prestat, kao što ja kažem. :D

tjeskobna pastrva
19.06.2008., 19:54
meni su na nalaz napisali da moram prestat dimit.

al na preporuci o hrani pise da smijem pit blagu kavu ako podnosim. a sad, sta je njima blaga kava ne znam al nije mi jako lose od nje...

zapravo ja veliku vecinu hrane mogu jesti, a ne mogu jesti jaja, mlijeko, vrhnje. sto je super jer bih uginula bez cokolade.

frederic
19.06.2008., 21:15
Da, doktori se križaju kad im kažeš da pušiš. I da nemaš namjeru prestat, kao što ja kažem. :D

Doktor mi je danas rekao da za vreme terapije zaboravim na kafu,alkohol,coca colu i sl.Cigarete nije spomenuo ali se to valjda podrazumeva:ne zna:
Pa ako cigarete toliko smetaju želucu onda bi svi pušači imali čireve a sigurno da nije tako (sad zvučim kao tipičan pušač koji nikako ne želi da se odrekne svoje loše navike:D).Inače ovaj doktor koji mi je radio gastro je porodični prijatelj i znam da je nekad pušio 2 kutije na dan pa je prekinuo...ne znam kako je u Hr ali ovde dosta doktora puši a već se izvesno vreme vodi antipušačka kampanja...

frederic
19.06.2008., 21:23
meni su na nalaz napisali da moram prestat dimit.

al na preporuci o hrani pise da smijem pit blagu kavu ako podnosim. a sad, sta je njima blaga kava ne znam al nije mi jako lose od nje...

zapravo ja veliku vecinu hrane mogu jesti, a ne mogu jesti jaja, mlijeko, vrhnje. sto je super jer bih uginula bez cokolade.

Meni je jedenje postalo noćna mora...uvek osećaj kiselog posle obroka,podrigivanje,pečenje...:mad:potpuno me dekoncentrisalo neko vreme,samo o tome mislim,nisam mogao normalno da izvršavam obaveze...a kad sam gladan imam osećaj da bih mogao svašta da pojedem(a ne mogu):eek:

MeTheChaos
20.06.2008., 08:28
Meni je jedenje postalo noćna mora...uvek osećaj kiselog posle obroka,podrigivanje,pečenje...:mad:potpuno me dekoncentrisalo neko vreme,samo o tome mislim,nisam mogao normalno da izvršavam obaveze...a kad sam gladan imam osećaj da bih mogao svašta da pojedem(a ne mogu):eek:

:vidiga: :cerek: :mig: (zezam se )
no , tak ti je i meni bilo 1 vrijeme. i onda sam rekla :e pa dobro, onda NEĆU niš jesti :cerek: i onda bi pojela recimo 1 jabuku -i opet isto :mad:
e ! i nemojte jesti jabuke ako imate problema s kiselinom :mig: i ne puno mesa. jabuke posebno ne.

Wiki
20.06.2008., 08:53
:vidiga: :cerek: :mig: (zezam se )
no , tak ti je i meni bilo 1 vrijeme. i onda sam rekla :e pa dobro, onda NEĆU niš jesti :cerek: i onda bi pojela recimo 1 jabuku -i opet isto :mad:
e ! i nemojte jesti jabuke ako imate problema s kiselinom :mig: i ne puno mesa. jabuke posebno ne.

mene naranče unište :eek:
lubenica :eek::eek:

Meni je rečeno da izbjegavam što je moguće više svježe voće, a jedem kompote (al ne one umjetne kupljene)...recimo jabuke mi smetaju, pa ih skuham...i to mi je ok...

Naravno ne smeta mi sve i stalno...kako kada i što..:)

MeTheChaos
20.06.2008., 09:01

Meni je rečeno da izbjegavam što je moguće više svježe voće, a jedem kompote (al ne one umjetne kupljene)...recimo jabuke mi smetaju, pa ih skuham...i to mi je ok...

Naravno ne smeta mi sve i stalno...kako kada i što..:)

neznam zakaj svjeze voce.. trebalo bi pitat nekog strucnog. ali recimo za jabuke znam pouzdano da uzrokuju pojacano lucenje kiseline pa zato se zabranjuju , i agrumi isto. agrumi svi se zabranjuju isto ..
recimo one zitarice (haferflocken ,..) se preporucaju kod cireva .. kuhane u recimo nekoj juhi laganoj..
sa mlijekom nisam na cisto, ali mislim da se ni mlijeko bas ne preporuca.. stariji ljudi ionak imaju problema sa probavljanjem

frederic
20.06.2008., 09:58
Ja voće već neko vreme izbegavam,ono ipak sadrži tu voćnu kiselinu koja sigurno ne moze da prija obolelom želucu...ali jedno vreme mi je jako prijao voćni jogurt,zapravo jogurt uopšte:mig:

frederic
20.06.2008., 10:01
I naravno,prijalo mi je laganije meso kao piletina a npr.ćevapi sa lukom..:mad::flop:

tjeskobna pastrva
20.06.2008., 14:04
ja mogu cevape jesti. ali ja sam vec godinama na terapiji. :zubo:

i rekli su mi da se ne ogranicavam nego da probam jesti i sama vidjet sto mi smeta jer je to individualno... i eto, vecini ljudi pase jogurt a meni je od njega zlo. a cokolada mi recimo ne smeta. i mogu pojesti malo jabuku ali ju moram ogulit. ista stvar s paradajzom - pazljivo oguliti kozicu i ono unutra.

paradajz s kozicom je jako jako gadan za zeludac, agrumi isto, sve sto ima koru mora se gulit...

naravno to vrijedi nakon sto neko vrijeme pijete lijekove i stanje vam se stabilizira, u prvo vrijeme treba na dijetu ic ali poslije se smijete opustit. pa zeldac sam da neki znak sta mu je u redu sta nije.

meni je bed kaj nemrem alkohol piti, cak ni malu pivu. a pise da se moze ako se podnosi al ja ne podnosim :(

frederic
20.06.2008., 14:57
@Tjeskobna patsrva
Koja ti je dijagnoza i kako je sve to počelo?Ja sam uvek imao malo problematičan stomak ali se u poslednja dva meseca naglo pogoršalo:( i ranije sam teže podnosio gazirana pića i alkohol...mislim da sam od stresa i nervoze sve to zaradio,nekoliko neprijatnih godina je u pitanju):bonk:

frederic
20.06.2008., 15:00
btw imam 24 godine a to je još rano za čir!!?:eek:

ruyanna29zg
20.06.2008., 15:19
moji problemi počeli su prije jedno godinu dana, prošle godine u 10.mj. na prvoj gastroskopiji dijagnoza je bila gastroskopija i gerb.
od onda sam bila još na 2 gastroskopije ( u 2. i 5.mj. ove godine) i dr. me opet šalje na još jednu, dakle 4., jer još uvijek imam simptome, mučnine, kiselina i sl.

mene sad zanima jel to uobičajeno da se u tako kratkom vremenskom razdoblju toliko puta radi gastro, ja mislim da za to nema potrebe, pa zna šta mi je, neka primjeni terapiju, a ne da mi stalno gura tu cijev u grlo!

meni se čini da, obzirom da se radi o privatniku, samo naručuje na gastro da bi naplaćivao preglede.....
:ne zna:
šta vi mislite?

tjeskobna pastrva
20.06.2008., 15:51
hijatalna hernija i gerb, u dvadeset i trecoj. vele da mi se od stresa luci previse kiseline.

ja ne znam kolko se cesto mora gutat cijev.

Wiki
20.06.2008., 16:10
ja mogu cevape jesti. ali ja sam vec godinama na terapiji. :zubo:

i rekli su mi da se ne ogranicavam nego da probam jesti i sama vidjet sto mi smeta jer je to individualno... i eto, vecini ljudi pase jogurt a meni je od njega zlo. a cokolada mi recimo ne smeta. i mogu pojesti malo jabuku ali ju moram ogulit. ista stvar s paradajzom - pazljivo oguliti kozicu i ono unutra.

paradajz s kozicom je jako jako gadan za zeludac, agrumi isto, sve sto ima koru mora se gulit...

naravno to vrijedi nakon sto neko vrijeme pijete lijekove i stanje vam se stabilizira, u prvo vrijeme treba na dijetu ic ali poslije se smijete opustit. pa zeldac sam da neki znak sta mu je u redu sta nije.

meni je bed kaj nemrem alkohol piti, cak ni malu pivu. a pise da se moze ako se podnosi al ja ne podnosim :(

Ja podnosim samo Jeger...stvarno ga mogu popit u neograničenim količinama...probaj...
Recimo vino i pivica me satru :ne zna:

Što se tiče paradajza...kao i za sve ostalo, neki put me smeta neki put ne :ne zna:

Wiki
20.06.2008., 16:12
moji problemi počeli su prije jedno godinu dana, prošle godine u 10.mj. na prvoj gastroskopiji dijagnoza je bila gastroskopija i gerb.
od onda sam bila još na 2 gastroskopije ( u 2. i 5.mj. ove godine) i dr. me opet šalje na još jednu, dakle 4., jer još uvijek imam simptome, mučnine, kiselina i sl.

mene sad zanima jel to uobičajeno da se u tako kratkom vremenskom razdoblju toliko puta radi gastro, ja mislim da za to nema potrebe, pa zna šta mi je, neka primjeni terapiju, a ne da mi stalno gura tu cijev u grlo!

meni se čini da, obzirom da se radi o privatniku, samo naručuje na gastro da bi naplaćivao preglede.....
šta vi mislite?

Kod istog liječnika si radila te silne gastroskopije? Koje tablete piješ?
Meni je zadnji put rekla da za cca 3 godine dođem na kontrolu...to bi trebalo biti sad negdje..Isto je privatnica i predivna je doktorica...

ruyanna29zg
20.06.2008., 16:55
da, sve kod istog liječnika....:confused:

prvo sam pila nexium, na koji sam dobro reagirala, nakon njih mi je dao ortanol, i nakon ortanola sad u 5.mj. controloc.
Taj controloc mi ništa ne valja, isto mi je kao na početku liječenja, pa sam mu to i rekla, i rekla sam mu da ne bi opet na gastro, pa mi je rekao da pijem opet nexium,ali da za par tjedana dođem opet na gastroskopiju....ne znam šta da radim.....:ne zna:

čitala sam da puno ljudi uopće ne raegira na controloc, pa mislim da nema smisla opet na gastroskopiju, ako će nalaz biti isti kao i prije mjesec dana...

kod koje dr. si ti išla?

Wiki
20.06.2008., 20:57
da, sve kod istog liječnika....:confused:

prvo sam pila nexium, na koji sam dobro reagirala, nakon njih mi je dao ortanol, i nakon ortanola sad u 5.mj. controloc.
Taj controloc mi ništa ne valja, isto mi je kao na početku liječenja, pa sam mu to i rekla, i rekla sam mu da ne bi opet na gastro, pa mi je rekao da pijem opet nexium,ali da za par tjedana dođem opet na gastroskopiju....ne znam šta da radim.....:ne zna:

čitala sam da puno ljudi uopće ne raegira na controloc, pa mislim da nema smisla opet na gastroskopiju, ako će nalaz biti isti kao i prije mjesec dana...

kod koje dr. si ti išla?

Ja sam na controlocu i meni je ok :s
Nexium mi nije bio dobar :ne zna:

Gle, nisam gastroenterolog niti išta slično (:rofl:), ali stvarno mislim da nema potrebe za tako čestim gastroskopijama...ja imam katastrofa kronični gastritis i trebam na gastro svakih 3 god otprilike...:ne zna:
Iz Zagreba si?

ruyanna29zg
20.06.2008., 21:15
jesam, iz zagreba sam.

razmišljam o tome da odem nekom drugom gastroenterologu, pa ako imaš neki prijedlog....svaka pomoć je dobrodošla :mig:

kod koga si ti išla na preglede?

Wiki
20.06.2008., 21:44
jesam, iz zagreba sam.

razmišljam o tome da odem nekom drugom gastroenterologu, pa ako imaš neki prijedlog....svaka pomoć je dobrodošla :mig:

kod koga si ti išla na preglede?

A jesam tuka, pa piše ti u nicku :rolleyes:

Na PM ću ti poslat gdje idem!

mya_7920
21.06.2008., 18:46

Hehe, ovo mi je baš zanimljivo. :D Meni najčešće ništa od toga ne smeta, jogurte tamanim samo tako, popijem najmanje pola litre mlijeka dnevno i sve ok. Ali pekmez - ni pomisliti na njega. Pola sata kasnije kao da mi netko para želudac. :o Voće mi isto ne smeta, alkohol još manje, jedino začini.

tjeskobna pastrva
21.06.2008., 18:59
ja zivim na pekmezu :cerek:

a vis sve je to individualno jako. tak i doktor veli. samo sam dobila taj neki papir s opcim natuknicama da se snadjem.

frederic
21.06.2008., 19:46
Hehe, ovo mi je baš zanimljivo. :D Meni najčešće ništa od toga ne smeta, jogurte tamanim samo tako, popijem najmanje pola litre mlijeka dnevno i sve ok. Ali pekmez - ni pomisliti na njega. Pola sata kasnije kao da mi netko para želudac. :o Voće mi isto ne smeta, alkohol još manje, jedino začini.

lucky you!:top:

mya_7920
22.06.2008., 18:46
lucky you!:top:

:rofl:

A i kad je znao zasmetat, uspješno sam to ignorirala :D

cudim_se
23.06.2008., 12:07
Ja sam isto dobila tako neku kombinaciju lijekova, a kad završim ponovno ćemo uzimati uzorak i vidjeti jesam li je se riješila!!

Ja doduše sad imam simptome žgaravice, posebno poslije banana na primjer, a što prije nisam osjećala. Vidim da je to kao normalno.

Bad mi je ako se prenosi slinom jer onda sam ju možda čak tako i dobila, bljak :( a da ne govorim da ju mogu i prenijeti dalje :(

Wiki
23.06.2008., 14:02
Hm, čudno...ja imam kronični gastritis i ni na jednoj od tri gastroskopije na koje sam bila nisam imala HP...:ne zna:

mya_7920
23.06.2008., 18:33
Pa nitko ne kaže da je moraš imati, ne buni se. :D Nisam ni ja imala prvi puta kad su mi kopali po želucu (PH-metrija), a nakon gastroskopije su rekli da imam. :ne zna:

tjeskobna pastrva
24.06.2008., 11:58
mi smo svi jako sretni ako pijemo samo contoloc i slicno. bilo bi definitivno puno gadnije da imamo i bakteriju i tri razlicita antibiotika.

naravno, ja sam cesto ljubomorna na skroz zdrave ljude koji mogu jest palacinke i tunu i jaje na oko sa spekom al sta sad... :(

Wiki
24.06.2008., 15:29
Ne bunim se :kava:

mya_7920
24.06.2008., 18:53
Vjerujem. :mig:

frederic
27.06.2008., 16:04
Danas mi stigli rezultati sa gastroskopije,nemam bakterije...:Dali mi zasad ovaj lek nista posebno ne pomaže;lekar u domu zdravlja mi održao predavanje protiv pušenja,bilo mi je baš neprijatno:bonk:ipak bih želeo da prekinem a ne znam kako,posle 5,6 dana apstinencije počnem da sanjam cigarete...:ne zna:samo da mi se izleči ovaj dosadni reflux,čir i gastritis....:mad:

frederic
27.06.2008., 16:08
Već 15 dana bez alkohola i kafe:mig:samo još da batalim cigarete i biću bez poroka:rofl:

@Honey@
29.06.2008., 21:19
ja bih se vratila na onu kapsulu M2A, zanima me gdje se može kupiti i (ili) koliko košta takav pregled

imagine
30.06.2008., 07:50
naravno, ja sam cesto ljubomorna na skroz zdrave ljude koji mogu jest palacinke i tunu i jaje na oko sa spekom al sta sad... :(

A tek na one koji sve to mogu jest i još da se ne udebljaju :D

nusha1983
30.06.2008., 11:39
Zanima me sve o toj pretragi, koliko traje, koliko je neugodna ili bolna:flop: ? Neka se jave oni koji su već bili na gastroskopiji...

Meni je trajala cirka 5 minuta, najgorih 5 minuta jer me to toliko smetalo da nisam prestala povraćati...Nikad to više ne bi ponovila.
Da je bolno, nije, samo je neugodan osjećaj. Zaista se treba opustiti,ali to je tako lako reći,a tako teško napraviti kad znaš da imaš nešto u grlu i smeta te...

kex_3
30.06.2008., 19:47
bok!

zanima me jel ima neko iskustva s s kirurškim ili laparoskopskim liječenjem gerba?

kex_3
04.07.2008., 19:29
Bok!

Vidio sam u jednom tvom postu da te muče slične muke kao i mene. Naime i ja imam gotovo istu dijagnozu kao i ti. Kronični gastritis+insuficijencija kardije+refluks. To me muči več gotovo godinu dana i odonda sam na Controlocu. Nažalost to nikako da se smiri. Uz to sam i promijenio prehranu i probao i razne prirodne preparate med, probiotike, čajeve..., ali nije baš imalo nekog efekta. Javljam ti se zato jer vidim po onome kaj si pisala da imaš dosta iskustva u tome svemu i da se dobro nosiš s time pa me zanima jel mi možeš nekako pomoći. Ja sam stvarno dosta očajan oko svega, ne znam šta bi više jeo a šta ne, smršavio sam...
Vidio sam da postoji i neko kirurško, tj. laparaskopsko rješenje pa me zanima jel imaš kakva saznanja o tome.
Kak si ti sebi pomogla, kak se ti nosiš sa svim tim?
Kak se ti hraniš i jel imaš neki savjet kaj bi mi moglo pomoći? Možda nešto šta si ti koristila. Neki čaj, kapi... Čuo sam milijun savjeta, ni sam ne znam kaj bi vrijedilo probati a kaj ne.
Nadam se da ćeš mi odgovoriti i dati neke savjete što i kako dalje. Sve šta misliš da bi mi moglo pomoći samo reci. Svaki savjet je dobrodošao...:)
Hvala ti,

janko

nusha1983
04.07.2008., 20:01
Gastritis sam dobila prije 10 godina...imala sam velikih problema sa grčevima, morala pazit što jedem, pola hrane sam morala izbaciti...prošla sam pretraga i pretraga ,od ultrazvuka do gastroskopije...prošle godine mi se sranje proširilo ,vezano uz to ,dobila sam iritabilni kolon pa sam i to morala liječiti, a na kraju ,uz kronični gastritis ,našli su mi i kilu na želucu koja se ne da liječiti niti operativno nego jednostavno pazit što se jede...prošla sam lijekova i lijekova od gastala, peptorana, do reglana i raznih enzima kao dodataka prehrani kako bi mogla to probaviti i da mi ne sjedne na želudac...uglavnom ,big shit...

expozed
04.07.2008., 20:53
Koji test napraviti za Helicobacter P., mislim najbrzi i najbezbolniji :)? I gdje (drzavne bolnice, privatni?)?
Ustanovili su mi prije 3 mj. kronicni gastritis, pio sam lanzul 2 mjeseca, sad nakon sto sam prestao pocelo me opet zezat, poslao sam upit na pliva-zdravlje, pa su mi rekli da je vrlo vjerojatno bakterija u pitanju i da odem na test.
Btw. bolovi su odvratni (nedefinirani: probada, pecka, napuhanost...katastrofa) i bacaju u depresiju :(

Fujitsu Siemens
09.07.2008., 09:47
Koji test napraviti za Helicobacter P., mislim najbrzi i najbezbolniji :)? I gdje (drzavne bolnice, privatni?)?
Ustanovili su mi prije 3 mj. kronicni gastritis, pio sam lanzul 2 mjeseca, sad nakon sto sam prestao pocelo me opet zezat, poslao sam upit na pliva-zdravlje, pa su mi rekli da je vrlo vjerojatno bakterija u pitanju i da odem na test.
Btw. bolovi su odvratni (nedefinirani: probada, pecka, napuhanost...katastrofa) i bacaju u depresiju :(

Pozdrav,

Gastoskopija definitivno najbrži i najbolja provjera, jer uzmu ti uzorak i to je najbolje ne osjećaš apsolutno ništa ... E da e definitvno kod nekog privatno istina da će te to stajati nekih 500 do 600 kuna, ali nalazi su ti ako ne i isti dan onda definitivno drugi dan ujutro... Nema gužvi a ni stajanja u beskonačnom redu u bolnicama ili na nekim listama čekanja po 6 do 10 mjeseci ...

peta25
09.07.2008., 10:27
dal vi koji imate problema s gastritisom imate takoder i sa stolicom problema imate il rjedu ili te koliko puta na dan jer mislim da je i to pokaazetelj---??

Fujitsu Siemens
13.07.2008., 18:31
dal vi koji imate problema s gastritisom imate takoder i sa stolicom problema imate il rjedu ili te koliko puta na dan jer mislim da je i to pokaazetelj---??

U mom slučaju je sve bilo kao i prije ništa posebno ili zapanjujuće... :D

kompost
14.07.2008., 23:50
Vjerujem. :mig:

djevojke, skuhajte si čaj od melise, litru, pijte umjesto vode, spavat ćete kao bebe, i nije vas briga za gastritis...isprobano..

kompost
14.07.2008., 23:53
Glavu bi si skino zbog toga! Sam sam kriv!
Treba se smirit jest lagano zdravo, ne pit alkohol, ne jest rostilj, ne janjetinu pod peku s pecenim krumpirom i mladom kapulom, ne pljeskavice sa sirom i pomfritom i majonezom....:mad::mad::mad:

To živ čovjek nemre istrpit...
Ali uz čaj od melise, sve se može...

Beboje
15.07.2008., 09:01
To živ čovjek nemre istrpit...
Ali uz čaj od melise, sve se može...

Melisa, matičnjak... hej, baš sam si ga nedavno kupila. Ima čak i fin okus. Još ga nisam počela redovito piti, no ako fakat djeluje, budem.

Mene muči iritabilni kolon... grčevi, napuhnutost, proljevi. Sad na i najmanju nervozu reagiram kao da sam uzela sredstva za čišćenje crijeva. Totalna koma. I to od ove godine.

Nema mi druge nego pokušati s matičnjakom.

peta25
15.07.2008., 15:33
dal vas kojima je dijadnoza gastritis muce bolove u trbuhu ali donjem oko pupka i ono da vam je zlo takav tip boli???

teniskaloptica
15.07.2008., 19:12
kaj je to helio??? cura vadila krv za to:ne zna:

brazilac 5
16.07.2008., 11:35
Halo ekipa, evo i mene da se malo jadam :(

Imao sam HP prije 3 godine i odradio sam onu tešku terapiju i nestala je nakon toga ali sam evo prije par dana opet imao bolove u želucu, osjećaj težine i kao da me rezucka netko malo dolje pa ne mora značiti ali mislim da se HP vratila :mad:

Ono što me brine, u odnosu na stanje prije 3 godine, je da sam u inozemstvu (Beč) pa sam počeo piti Talcid (glavni sastojak Hydrotalcit) i pazim što jedem (bademi, maslinovo ulje, banane, brokula, žganci i sl.) i ono što je razlika je da me jako boli kraj kralježnice i noge (nešto kao kad imam gripu ili sl.), kao da su povišene temperature, ne mogu se sagnuti, kleknuti, kondicija na nuli i sl. a na WC-u je shit totalno neke zeleno-sive boje :confused:

Jeste imali takvih problema i kako ste ih riješili :s

bozica
16.07.2008., 15:35
Evo da vam se i ja pridružim bezbrojnim savjetima. Ukratko, meni je pomogao čaj od sladiča, svako jutro 2 decilitra uz doručak. Minimalno 3 - 6 mjeseci, ako želiš potpuni učinak. Uz njega kroz dan pij ponekad ostale čajeve: majčina dušica, gospina trava, trputac, od maline i sl. Kamilicu bolje ne jer ona također podiže kiselinu.
Bolje prirodni ljekovi nego antibiotici. No svatko neka odluči kako će se liječiti.
Pusa:kava:

bucika
18.07.2008., 19:35
Da, ja sam bivši gastritičar. Ranih 90-ih konstatiran mi je kronični gastritis, terapija su bili Gastali, Peptorani, Rupuruti i sl. No nikakve pomoći. Od jačine bolova (čak ispod lopatica), bila sam zgrčena ko Quasimodo. I tako 2 godine . A onda mi je sinulo da probam nešto sama. Pratila sam što jedem te kada i kakve simptome imam. Nakon cca skoro godinu dana počela sam izbacivati iz prehrane ono što je izazivalo smetnje (u mom slučaju - meso). I već 10-ak godina ništa od bolova, promijenila sam prehranu (lakto-ovo vegetarijanac) a želudac podnese i glavicu luka pojedenu k'o jabuku :cerek: .
Dragi moji, svi koji imate problema sa želucem, postepeno smanjujte terapiju ljekovima i pazite što jedete (ono prvo ne vrijedi za one sa bakterijom). Sretno !:top:

Ego
18.07.2008., 22:33
Čuj... kod mene je baš obratno često. Pokušao sam s tom laganom hranim i vrlo malo mesa, mnogo povrća i bla... Jedan dan došao s faksa, sav poluiskrivljen, suzdržavajući se da ne počnem povračati, jedva stavio u sebe par žlica rižota s piletinom... Imao sam osjećaj kao da sam gladan, a želudac pun. Onda sam pukao i naručio iz Rubelja svinjski lungić, pomfrit i salatu, sve fino začinio i pošteno se najeo. Mučnina je nestala u roku od 15 minuta.

BTW. jeo sam svakakve lijekove do sad, skužio sam da mi najviše pomaže rupurut koji sam počeo uzimati na svoju ruku. Uvijek imam par tableta uza se, i uzmem jednu čim osjetim da mi se počinje dizati kiselina. Kada odmah ubijem kiselinu, valjda ne stigne napraviti štetu unutra... Uglavnom, ovisan sam prilično o rupurutu, ali mi je život ponovo postao lijep :D

Peace34
20.07.2008., 09:25
Ja sam u zadnja dva mjeseca bila na gastroskopiji dva puta. Prvi put je bilo sasvim ok, drugi put mrvicu nelagodno. Uopće nije tako kako ljudi govore, sve je stvar stava. U osnovi se malo zasliniši, podriguješ i to je to. Bude brzo gotovo, doktori tračaju tebi iznad glave pa ti je zanimljivije, ne boli. Moj savjet je žmiri, bit će ti lakše.

Mislim da se ne isplati riskirati da ti punkne čir ili ne daj Bože da imaš i nešto gore, samo zato što se bojiš gastroskopije. Bila sam i na kolonoskopiji (nisam hipohondar, morala sam) i vjeruj mi - nije ni to tak strašno. Ali za to se isplati dati pare privatno, jer ti daju papirante gaćice, dok u državnoj bolnici navodno hodaš gologuz. Eto, recimo, za to bih dala pare, a za gastroskopiju ne bih.

Littleaigrl
27.07.2008., 08:21
Ustanovljena mi je helicobacter pylori i pila sam terapiju 7 dana controloc metronidazol i amoxibos i onda jos 7 controloc,ima znakova poboljsanja no opet mi se zna javit mucnina i tezina u stomaku,jutros je bila dosta izrazena,najcesce u jutarnjim satima,jucer je bio zadnji dan terapije,ne pazim bas na ishranu,mozete li mi pomoci s nekim savjetima sto i kako dalje?hvala

ante dumbledore
27.07.2008., 11:18
a zašto si pila trojnu terapiju tako kratko vrijeme? je li ti to preporučio gastroenterolog il šta? čudno mi je to da piješ samo 1 tjedan trojnu terapiju....

Littleaigrl
27.07.2008., 13:31
pa da tako mi je rekao gastroenterolog,7 dana tri lijeka,tu trojnu terapiju i onda jos 7 dana samo controloc,sto jesu li tvoja iskustva drugacija ?

Ianna
28.07.2008., 14:24
ja bi samo postavila pitanje vama koji ste vec dugo u tome, ili koji ste kratko ali se razumijete..
zanima me da li bi se na gastroskopiji trebao vidjeti kronicni gastritis? mislim ako upala nije aktualna, da li bi doktor to ipak trebao vidjeti?
jer nalaz same gastroskopije je uredan, od oblika, velicine organa, i makroskopski uredne sluznice, ali na biopsiji (koja je radena iz jednog drugog razloga) utvrdena je atrofija sluznice II stupnja i patoloska dijagnoza glasi gastritis chronica, i sad meni tu nije ovo jasno-gastroskopsija dala uredan nalaz a danas dobim ovaj nalaz biopsije..
molim ako netko razumije ovu meni nelogicnu situaciju da mi objasni, jer tek drugi tjedan idem dr na kontrolu..

ante dumbledore
28.07.2008., 14:56
pa jedna od standardnih shema je tjedan dana trojne th pa onda još tjedan antisekretorne,ali u slučajevima poput tvog je preporučljivije 14 dana trojne terapije pa tek onda 1 tjedan antisekretorne. koje si antibiotike pila?

Littleaigrl
28.07.2008., 22:38
Pila sam metrozol,amoxibos i controloc,ne znam zasto mi tegobe nisu prosle :ne zna:

Suki
03.08.2008., 12:39
Bok ljudi!
Evo učlanih se i ja da se malo izjadam i da eventualno pitam za savjet, preporuku ili sl.
Evo prošlo je 2 mj. od kad se borim sa kroničnim gastritisom.
Svo ovo vrijeme nisam imao tipične simptome gastritisa - bol,"reže me", "probada me" itd.
Sve je počelo prije 2 mj. nakon što smo se kolega i ja pošteno najeli jednu večer....ujutro sam se ustao i vidi veselja - mučnina, kao da ću povraćati ali prošlo je....
Mislim si ja super, to je to....
Nakon toga 2 tjedna nisam mogao prestati podrigivati...nadutost, podrigivanje stalno...nisam pola minute imao mira....popijem Digestin i ajde kao dobro mi je....par dana sam normalno funkcionirao - reko' super, to je to....sad je valjda prošlo....kad ono, OPET....mučnina, problijedim, kao da mi nešto stoji u grlu....
I niš', da mi frend peptoran 150mg i meni lakše....
Nakon toga 3 tjedan, stalno nešto "stoji" i nikako da ode....podrigujem ko' budala cijelo vrijeme...
i točno nakon 3 tjedna (u dan :-) ) probudim se ujutro, sjednem za računalo i sve se odjednom "spusti" i počne mi kruljit nešto u žličici - potpuno bezbolno....
hehe, nisam stigao do WC-a iz mene curi voda....i tako jedno 4 puta na wc....i super....NAPOKON JE PROŠLO....
Vratio mi se apetit, normalno jedem izlazim, vozim sve OK....ali i dalje nešto "stoji" tamo gdje mi je kruljilo (gornji dio želuca)..---ne boli, samo s vremena na vrijeme "radi" i primjećujem da se aktivira na mineralnu vodu....???
I 4 tjedan opet počne "žuljat" taj dio, podrigivanje se vratilo, opet izgubio apetit....
I sad mi je već dosta, Vinogradska i ajmo....ultrazvuk, vađenje krvi, pišanje, RTG....ništa nisu našli....
I dalje me muči, ajmo na gastroskopiju....
Pitam doktora, "I, jeste našli nešto?" Odg:"NE"
Pitam:Da nije možda gastritis? odg."NE NE"
NIš, dođu nalazi gastrits chronica
Eh da, u međuvremenu bio na zaraznoj, nosio stolicu 4 puta na analizu - ništa...
Nakon gastro pošalje mene doktor na kolonoskopiju, još 6 vađenja krvi na 3 različita mjesta u gradu....još uvijek čekam analize...
Odem na kolonoskopiju - opet ništa ne nađe...
I sjedim ja tako tužan na stolcu dok on tipka na kompu nešto i čekam da mi kaže reč. sa subjektom i predikatom...
Kad ono - imate još pasažu crijeva
Pa odi mi u kurac ...mislim koji ti je???
I ispred njega stoji nalaz sa gastro - nije helicobakter - piše "gastritis chronica"
I sad ja njega pitam: Jeste vidjeli nalaz? (nadajući se komunikaciji neke vrste)
Odg:DA DA
ja:I????????????
Pa da, imaš gastritis....
JA:No shit sherlock....pa znam i ja čitat išao sam u školu...
Ja:I????lijekovi ili nešto????
On:Aha, nisam ti ništa dao?
Ja:ne, niste (laganini raspižden)
On:2x na dan controloc mjesec dana, 1x1 controloc i peptoran 150 2x drugi mjesec, 3mj. 1x peptoran 150 i 4x gastal....i to mi nabrzinu načrčka na papiru...
E sad, gutam ga već 4 dana....niti mi je rekao kad..ma ništa ništa....
E sad, ja onako idem nekom logikom, pa popijem jedan ujutro prije jela, i jeden predvečer prije večer, oko sat prije....u uputama ništa ne piše BTW.
Eh da ne zaboravim, 6 tjedan opet nešto prokruljilo, i opet nisam ni stigao na WC kako je izletila ta neka zmazana voda...
Uglavnom, nemam nikakvih olakšanja od tog controloca....doduše, treba pričekat neko vrijeme da se tek vide rezultati...ne može ništa preko noći pa ni to....
E sad, zašto vam pišem ovaj roman....zato što sam preplašen i vjerujte mi, više sam info-a dobio od frenda koji studira medicinu i čitajući ovaj forum...
Navečer mi od controloca zna biti...hmmm...ne bih rekao mučno, ali "čudno" koliko god je to stupidan opis....i od kad ga pijem ne mogu spavati...ne znam zašto...nije da me nešto boli, nego jednostavno ne mogu spavati....

Neko sam vrijeme pio sok od ananasa, i osjetio sam kad da se nešto "lomi" u gornjem dijelu želuca i da me "pušta"....samo što nije, evo samo što nije, i onda na kraju ništa...

Zanima me, ima li netko slična iskustva?
I kako vam je sa controlocom ako ga netko uzima?
Btw:nakon gastroskopije nema komunikacije naravno, i čitam nalaz - angiodisplazija ventriculi - išao sam u klasičnu gimnaziju, pa recimo kužim latinski, ali ne znam što je angiodisplazija???
I nekako ja saznam od frenda da je to nateknuće neke vrste, u mom slučaju (najvjerojatnije) proširenje krvnih žila u trbuhu....or something...
Uglavnom, ako se nekome da ovo čitat bio bih prezahvalan da mi se javite sa sličnim iskustvima...
Povraćao nisam, bolove bilo kakve vrste nemam....za sad....i apetit nula bodova...
Kako mi idu na k..... ti naši doktori....
A imam feeling, da nisam sjedeći na stolu nakon gastro spomenuo gastritis da se dotični ne bi ni sjetio napisati: Gastritis chronica.biopsio facta. Jer nije došao do tog dijela kad sam ga ja pitao za gastritis....

I ide mi na živce kako nitko od tih doktora ne sluša...osim moje doktorice opće prakse, koja je vrlo draga i uvijek SLUŠA pacijenta, ovi svi su nadrkani i samo što se ne deru na mene....
Ono, sorry što sam bolestan i oprosti što sam ti došao u smjenu na pregled...ispričavam se uvaženi gosp. doktore što imam tegobe, bolest whatever....
A na povijest bolesti frajer uredno štanca "to i to zbog toga što proljevi ne prestaju ni nakon 7 tjedana"...NEEEEEEEEEEEEEEE....NEEEEEEEEE...WRONG jebote....OPET nisi slušao---u 2 mjeseca 2x prokruljilo i gas na WC i voda van....ne 7 tjedana, svaki dan.....2 puta, znači imamo 7 tjedana, ovo je bilo 2 dana, u vremenskom razmaku od 2 tjedna...

Ali neeee......previše je to informacija za njihove glavice pametne doktorske..."ček dečko, jel imaš proljeve ili ne? I jebiga, šta da mu čovjek kaže...ne može hendlat 4 informacije u jednoj rečenici...

Eto hvala na čitanju.....kupio sam gaster čaj, idem još po taj petrićev med (ako netko zna gdje ga ima za kupiti bio bih zahvalan i onu švedsku grančicu ili kako se već zove)....

Još jednom hvala, i čitamo se....i oprostite na povijesti bolesti, ali niti jedan me doktor ne sluša,ne doživljava....
Hvala

Suki
03.08.2008., 13:33
.....da ne zaboravim, svi koji se boje gastroskopije, nije ništa strašno...
Ja sam prije gastro čitao forum, i uplašio sam se, ali vjerujte mi, nije uopće bed...

Nije ugodno, ali nije nešto što se ne bi moglo izdržati....meni su 3 uzorka uzimali, 3 biopsije, i nikakvi bolovi, nikakvi nagoni na povraćanje, mučnine itd.

Dobio sam anestetik u grlo i to mi je bio najgori dio gastroskopije vjerovali ili ne...

To mi je najviše smetalo, ali sama pretraga---ma dječja igra...stvarno nije problem...
Preporučam vinogradsku....imaju najnoviju opremu, nedavno su dobili...ništa ne grebe, ne boli jer završetak cijevi nema proširenje kao kod starijih instrumenata....nema što grebat....obična guma sa lampicom na kraju...
Toplina u želucu - ništa nisam osjetio

Eto, ako netko mora ići, ne morate izbjegavati, nije uopće strašno kako se priča....samo dišite i skulirano unutra....

Eto, toliko od mene za sad... :)

Fujitsu Siemens
03.08.2008., 18:49
Bok ljudi!
Hvala

Ovako ja sam odmah u početku bio na Controlocu, ja nisam imao nijednu noć da nisam mogao spavati, nakon ne znam koliko mjeseci uzimanja Controloca, došlo je vrijeme za kraj terapije par tjedana ili mjesec bilo ok pa se ko foll vratilo istina ja osobno nisam imao ništa što si ti naveo, ali u potpunosti ti te razumijem znam kroz što prolaziš, no da se vratim na temu, onda mi je doktorica propisala još ne znam nekih dva mjeseca Lanzula, prvi dan kad je prošla terapija nakon obilnog doručka, u toku dana sam osjetio naglu slabost i jednostavno sam bio bez ijednog atoma energije, s obzirom da je bila nedjelja otišao sam tek u ponedjeljak doktorici nakon čega me poslala na vađenje krvi (trigliceridi, kolesterol), mokraća, štitnjača i nalazi bili uredni i nakon toga ja više nemam nikakvih simptoma koje sam imao prije, moram pokucati u drvo ... :lol:

Možda se neki lijekovi u početku uzimanja predstavljaju kao da ne djeluju, ali u biti djeluju, ili druga opcija jeste biti uporan i tražiti odgovarajući lijek kojeg će organizam podnositi. U svakom slučaju mislim da je mnogo veći rizik za pogoršanje ako se kupuju tablete iliti lijekovi na svoju ruku.

A znaš li možda gdje leži tvoj uzrok nastanku i pojavi opisanih simptoma ?

Jer ja sam šest mjeseci prije nego su se pojavili ti simptomi uzimao tablete Roaccutane jer sam imao problema sa kožom, i ja osobno ciljam da su mi upravo te tablete oštetile sluznicu, ali to od liječnika nitko neće ni prokomentirati ili nešto slično ... Ali sad mi je i koža super a i ja sam super, naučio sam u najvećoj mjeri izbjeći stresne, nervozne atmosfere, mnogo manje se nerviram itd. A što se tiče zaceljenja sluznice potrebno je vremena i vremena. Eh da i više ne uzimam nikakve tablete po ni jednom pitanju. :D

Svima želim uspješno liječenje te da se što prije izvučete iz te kože i da vam bude bolje. Budite uporni i ne odustajte tako olako ! Vi ste pobjednici, više se smijte, manje bedirajte, izađite vanka dišite punim plućima, oboružajte se ugodnim društvancem i siguran sam da će te uspijeti. Možda bi trebao napisati knjigu "Kako uspijeti ... " brijem da je to sad "in", svi nešto na tu temu pišu .. :lol:

Suki
04.08.2008., 11:58
Bok!
Hvala što si se javio...
Što se tiče lijekova...to imaš potpuno pravo - za neke je stvari potrebno vremena i vremena da se zaliječe i da prestanu....
Ja kao ja, mlad i lud :) želim sve jučer....a nikako da se smirim i da pričekam...
Ono što me uplašilo jest činjenica da se kronični gastritis ne može izliječiti...a ako moram ovako da prostiš razjeban biti ostatak života---hmm....i don't think so...
To što ne mogu jesti - ajd, nije bed, to što ne izlazim - ajd, nije bed...to što sam umoran - ajd nije bed, to što moram paziti na ishranu - ajd, nije bed, ali to što ne mogu fukat - e gle stari....to ne bu tak išlo...ne ne....:rolleyes:

Pitao si me za uzrok?
hm....dobro pitanje....zapravo koliko je dobro toliko je i teško...
U početku sam mislio da je možda ta večera sa kolegom....te njoke sa špinatom....da je tu nešto bilo...ali iskreno, kad sam počeo "kopat" čini mi se da je u igri više međusobno povezanih faktora...

Kako bi englezi rekli:"accident waiting to happen" ili ti "samo je bilo pitanje vremena kad će mi se to dogoditi"

Mislim da je uzrok OSIM loših životnih navika koju su opet izazvane (neke) van moje kontrole, i psihički stres....
Zvao sam danas jednog psihijatra i naručio sam se za termin jer živim nekako u nadi da kad izbacim to što me muči, da će onda i gastritis proći....

tako da....uzroka je više - cigarete,kava,loša ishrana,pretilost,ne ispavanost i kad na to dodaš pshičku bol o kojoj ne bih sad na forumu--eto---BUM...

ja barem tako mislim...možda i nije tako...
U mojoj obitelji bilo sa mamine strane bilo sa tatine NITKO nije imao gastritis...
Dapače, nisu ni znali što je to dok meni nije došao nalaz...
A svi smo uredno kava i pljuga ujutro, stari i ja ubijamo po par kila janjetina bez jebemti (čistog mesa, bez kosti) :)....ono, kapaciteti smo...
Moj djed, kad "mu je loše i kad izgubi apetit" pojede za dvoje :lol::rofl:

Tako da ja nekako iz svega izvlačim zaključak da je gastritis došao od psihe...+ sve gore nabrojano....

Niš, hvala ti puno na odgovoru i hvala na čitanju i hvala drugima koji će se javiti ako će se javiti...

Nikako da se javi netko pa da mi kaže:ja sam se izliječio od toga....;-)

Suki
04.08.2008., 12:16
I još samo nešto da te pitam, vezano za controloc...

Prvi mjesec moram uzimati po 2 na dan....a doktor mi uopće nije napisao:kad, ujutro, navečer???

Uzimam jednu kad se dignem, sat prije doručka i jednu navečer prije lagane večere....

E sad, on je pobjegao na godišnji kao i pola zagreba, i moj doc opće prakse je isto pobjegla...mislim, dal da uzimam obje ujutro ili? Kako si ti fujitsu siemens?

Hvala

tjeskobna pastrva
04.08.2008., 13:01
ne prije vecere nego prije spavanja, par sati nakon vecere...

Suki
04.08.2008., 13:47
Vidiš to nisam znao....puno hvala....
A ujutro prije jela iili isto nakon jela?

Hvala

tjeskobna pastrva
04.08.2008., 15:37
ujutro prije.

Suki
04.08.2008., 18:26
Super---hvala lijepo....:s

Konačno imam pravu informaciju...
Hvala

hajr
05.08.2008., 01:36
pozdrav
inače s vremena na vrijeme imam bol u stomaku, kad legnem i pritisnem područje oko pupka bol prođe i tako ja to rješim ali u zadnje vrijeme mi se to događa češće i s intenzivnijom boli pa me zanima dali netko ima sličnih problema te dali da odem doktoru, stvarno mi tlaka. Sve razmišljam ma proći će..
i zanima me ako je to do želudca a vjerojatno je kako da to liječim a da ne koristim tablete.
unaprijed zahvalna

khm01
05.08.2008., 09:17
Ovako ja sam odmah u početku bio na Controlocu, ja nisam imao nijednu noć da nisam mogao spavati, nakon ne znam koliko mjeseci uzimanja Controloca

controloc je zakon, bar meni, nijednom nisam osjetio kiselinu otkad ga uzimam, a ponasam se jako neodgovorno (opijanje navecer i onda na fast food:rofl:)
jedino mi je skinuo 5 kila u prvih mjesec dana uzimanja, nisam imao prakticki nikakav apetit, ali sam tad bio i u losem psihickom stanju pa je mozda i to uzrok
cisto me strah se sad skinut s njega, al dobro imam jos 2 mjeseca fore:D

Suki
05.08.2008., 10:24
pozdrav
inače s vremena na vrijeme imam bol u stomaku, kad legnem i pritisnem područje oko pupka bol prođe i tako ja to rješim ali u zadnje vrijeme mi se to događa češće i s intenzivnijom boli pa me zanima dali netko ima sličnih problema te dali da odem doktoru, stvarno mi tlaka. Sve razmišljam ma proći će..
i zanima me ako je to do želudca a vjerojatno je kako da to liječim a da ne koristim tablete.
unaprijed zahvalna

Nisam doktor, ali nikad neću zaboraviti svoju doktoricu opće prakse prije 10god.
Dobar dan, stalno kašljem i nije mi dobro - odg. "čajeki,dvopeki sunce i za par dana možeš opet u školu"

Ishod:"upala pluća, 2.pol. 6 osnovne sam proveo u kući igrajući gand turismo i medal of honor"

Sad - kronični gastritis
Moj dok. opće prakse: "Čajeki, dvopeki i za 5 dana si OK"

Ja kad čujem čajeki, dvopeki tek mi je onda slabo...:lol:

Ha gle, probaj sa čajeki, dvopeki neko vrijeme, lagana hrana, kuhana, ne jedi navečer, ne pij kavu, alkohol, gazirano sve što iritira želudac....možda ti bude bolje....ali svakako odi kod doktora, pa se tamo posavjetuj ako je učestalije...bolje spriječiti nego liječiti reklo bi se jelte...

J sam čekao 5 tjedana prije nego što sam otišao kod doktora prvi put....i jebiga, sad tek žderem te controloce 6 dana....a da sam odmah otišao, možda bi si skratio muku....

Posavjetuj se sa liječnikom svakako....

Suki
05.08.2008., 10:30
e i zna li netko možda nešto o švedskoj grančici? Kako se to primjenjuje?
Hvala

Suki
05.08.2008., 13:38
I gdje bi se to moglo kupiti u zagrebu(hrv)?
Hvala

hajr
05.08.2008., 20:03
Nisam doktor, ali nikad neću zaboraviti svoju doktoricu opće prakse prije 10god.
Dobar dan, stalno kašljem i nije mi dobro - odg. "čajeki,dvopeki sunce i za par dana možeš opet u školu"

Ishod:"upala pluća, 2.pol. 6 osnovne sam proveo u kući igrajući gand turismo i medal of honor"

Sad - kronični gastritis
Moj dok. opće prakse: "Čajeki, dvopeki i za 5 dana si OK"

Ja kad čujem čajeki, dvopeki tek mi je onda slabo...:lol:

Ha gle, probaj sa čajeki, dvopeki neko vrijeme, lagana hrana, kuhana, ne jedi navečer, ne pij kavu, alkohol, gazirano sve što iritira želudac....možda ti bude bolje....ali svakako odi kod doktora, pa se tamo posavjetuj ako je učestalije...bolje spriječiti nego liječiti reklo bi se jelte...

J sam čekao 5 tjedana prije nego što sam otišao kod doktora prvi put....i jebiga, sad tek žderem te controloce 6 dana....a da sam odmah otišao, možda bi si skratio muku....

Posavjetuj se sa liječnikom svakako....

suki hvala puno, možda ipak da prošetam do doktora bilo bi odgovorno od mene. ma čudno mi to bilo zato što se inače zdravo hranim, nepijem čak ni kavu, nepušim.
pa mislila da će to samo proći, glupost ljudska.
hvala još jednom, odem sutra doktoru

Fujitsu Siemens
05.08.2008., 20:03
I još samo nešto da te pitam, vezano za controloc...

Prvi mjesec moram uzimati po 2 na dan....a doktor mi uopće nije napisao:kad, ujutro, navečer???

Uzimam jednu kad se dignem, sat prije doručka i jednu navečer prije lagane večere....

E sad, on je pobjegao na godišnji kao i pola zagreba, i moj doc opće prakse je isto pobjegla...mislim, dal da uzimam obje ujutro ili? Kako si ti fujitsu siemens?

Hvala

Neee obje nikako ujutro to je preeeviše. E ovako ja sam uzimao također dvije i to ujutro 30 minuta prije doručka, i cca. sat vremena prije večere . Istina da kod mene nije bio u pitanju kronični gastritis.

A postoji i onaj gastritis koji je u glavi čovjeka, no o tome ja ne bi previše diskutirao jer nisam iz struke medicine. No, predlažem ti da se ne opterećuješ i da ne čitaš suviše razno razne članke po Internetu i časopisima jer će ti se samo pogoršati. Reci si ja to mogu, ja to želim i vjerujem kako se i to može izliječiti. I VELIKA pohvala što reagiraš brzo i što si zakazao termin, iskreno sam siguran kako ćeš se uskoro osjećati bolje. :top::top::top:

Fujitsu Siemens
05.08.2008., 20:10
Iz prehrane sam u potpunosti izbacio : kavu, gazirane napitke, vruću hranu, žvake (ovo navodim iako nisam baš žvakao) i to je to.

Što se tiče alkohola umjereno, u vrijeme uzimanja lijekova kroz taj period ni kap alkohola, ali sad sam ok, možda u par mjeseci se zalijem alkoholom i to je sve. Makar mi je malo tlaka idući dan ali to potraje par sati i onda je sve dalje ok. :D

Suki
05.08.2008., 20:49
Znači ipak je navečer PRIJE večere?

Hmm....par postova prije tvog sam dobio odg. poslije večere, što mi nekako nije bilo logično ali dobro....

Hvala ti za pohvalu, i mogu ti reći da je zaista teško uzeti telefon i tipkat brojeve psihijatra....malo ti je čudno da u 22.god. života moraš na razgovore....

Jedan mi je prijatelj rekao da, po njemu, svatko može kod psihijatra....ima u tome nešto istine...:ne zna:

Može biti da ja imam taj u glavi....
Kažem ti, uglavnom se ljudi žale, koliko sam uspio skužiti, na bolove ove ili one vrste....žgaravice, povraćanje itd.

A te sve simptome ja hvala bogu dosad nisam imao...nadut jesam, apetit nemam, i ponekad mi nešto "stoji" u grlu ali ne tjera me na povraćanje....i ne osjećam hranu kad jedem....drugim riječima, sitost i glad - nemam feeling uopće....

Hvala ti na informacijama

Suki
05.08.2008., 20:58
suki hvala puno, možda ipak da prošetam do doktora bilo bi odgovorno od mene. ma čudno mi to bilo zato što se inače zdravo hranim, nepijem čak ni kavu, nepušim.
pa mislila da će to samo proći, glupost ljudska.
hvala još jednom, odem sutra doktoru

1)Nema na čemu.
2)Ja sam ti tip čovjeka koji ne voli ići kod doktora osim ako ne gori....ja u početku nisam ni razmišljao o gastritisu ili tako nečemu....pa koji mi je sad k.... odjednom? Ma, malo čaja, odmor, i proći će to, a ako je neki bad, nazovem dok.opće prakse da mi da nešto i za 2 dana sam OK...pa nemre biti nešto opasno....

I eto.....na kraju se ispostavilo da je relativno gadno...mislim, je i nije, ali svakako nije ugodno....

Mnoge "bolesti" prolaze same od sebe....ja sam nedavno popušio salmonelu....i niš', ležao sam doma, temperatura, čaj, ovo ono...i nakon 4-5 dana sam kao nov....

Zadnje što sam ja bio bolestan je bilo prije 10.god.---ta upala pluća...

Od tad, ja se ne sjećam kad sam ja bio bolestan (osim sad prije par mj.) i ovaj jebeni gastritis....najgore što mi se dogodilo je bio zatvor (to je baka riješila magic tabletom) :rofl::rofl:

U obitelji su mi svi više-manje zdravi, naročito što se želuca tiče...i sad si ja mislim isto - ma nemre to bit više od par dana....a trebao sam ja odmah, odmah na gastro i krv i ovo i ono a ne čekat...pa makar se ništa ne našlo, da iskoristim malo to zdravsveno koliko već starci godinama odvajaju za to...:)

Suki
05.08.2008., 21:11
A postoji i onaj gastritis koji je u glavi čovjeka, no o tome ja ne bi previše diskutirao jer nisam iz struke medicine. No, predlažem ti da se ne opterećuješ i da ne čitaš suviše razno razne članke po Internetu i časopisima jer će ti se samo pogoršati. Reci si ja to mogu, ja to želim i vjerujem kako se i to može izliječiti. I VELIKA pohvala što reagiraš brzo i što si zakazao termin, iskreno sam siguran kako ćeš se uskoro osjećati bolje. :top::top::top:

E to su mi odmah rekli - starci i frendovi - nemoj biti sam svoj doktor, nemoj da te hipohondrija uhvati...ali ne radi se o tome...

Svi mi govore - nije ti ništa, čajeki, dvopeki, ajd ne seri, ajd nemoj se pretvarati da ti je nešto kad ti nije ništa....

A ja osjećam da mi nešto je....mislim znaš...i onda čovjek popizdi....krvi nalazi ništa, pišalina ništa, drek ništa.....mislim, to je super....hvala bogu da mi nisu ništa našli - a onda svi na mene navale - no vidiš da ti nije ništa...

KAK MI NIJE BOGTE KAD OSJETIM DA MI JE????
Razmeš----:top:

E zato i zbog nekih drugih stvari idem kod psihića pa da vidimo....možda kad sredim glavu, sredit ću i trbuh...bumo vidli...

8 puta sam drek analizirao, 6 puta vadio krv, 2 put pišao, gastroskopija, kolonoskopija, preksutra imam pasažu crijeva....ono....mislim nema više što....

doktor mi je nakon gastro rekao "nije gastrits"...jer koliko ja znam, gastritis se vidi (fizički) na gastro....a meni niš...osim "angiodisplazija ventriculi"

E zato sam ti ja počeo googl-at u nadi da ću možda na net-u naći nekoga sa sličnim simptomima a zna što je to...jer okolina me ne doživljava...starci, frendovi pa i sami doktori....a ovo nikako da prestane....a onda mi je počeo i strah da nikada neće prestati da ću zauvijek biti ovakav nikakav.....već mi je stari počeo govoriti "privikni se na to i počni živjeti s time"----a ja se ne želim priviknut, ne želim "živjet s time" nego hoću naći rješenje....
E sad dal se to rješenje zove controloc - vidjet ćemo za mjesec-dva dana....za sad mi baš i nije nešto pomogao...ali dobro, tek je 7 dana prošlo....
Ako se rješenje zove - psihić i controloc....ok, budemo tako probali....
Ako je petrićev med - ok idem i po njega...
Ako je švedska grančica, čaj od stolisnika u kombinaciji sa controlocom i medom i psihijatrom i i don't know....OK, budemo tako probali....ali ne želim se naviknut....da imam 60-70god. onda bi me bolio kurac....još jedna tegoba na listi, ali sa 22.....ne ne....još ja imam za fukat, izlazit, radit....pa igranje sa zlatnim receiverom kojeg imam doma...moram ja to nekako pobijedit....:):)

hajr
05.08.2008., 21:13
1)Nema na čemu.
2)Ja sam ti tip čovjeka koji ne voli ići kod doktora osim ako ne gori....ja u početku nisam ni razmišljao o gastritisu ili tako nečemu....pa koji mi je sad k.... odjednom? Ma, malo čaja, odmor, i proći će to, a ako je neki bad, nazovem dok.opće prakse da mi da nešto i za 2 dana sam OK...pa nemre biti nešto opasno....

I eto.....na kraju se ispostavilo da je relativno gadno...mislim, je i nije, ali svakako nije ugodno....

Mnoge "bolesti" prolaze same od sebe....ja sam nedavno popušio salmonelu....i niš', ležao sam doma, temperatura, čaj, ovo ono...i nakon 4-5 dana sam kao nov....

Zadnje što sam ja bio bolestan je bilo prije 10.god.---ta upala pluća...

Od tad, ja se ne sjećam kad sam ja bio bolestan (osim sad prije par mj.) i ovaj jebeni gastritis....najgore što mi se dogodilo je bio zatvor (to je baka riješila magic tabletom) :rofl::rofl:

U obitelji su mi svi više-manje zdravi, naročito što se želuca tiče...i sad si ja mislim isto - ma nemre to bit više od par dana....a trebao sam ja odmah, odmah na gastro i krv i ovo i ono a ne čekat...pa makar se ništa ne našlo, da iskoristim malo to zdravsveno koliko već starci godinama odvajaju za to...:)

znaš ono čovjek nezna cjeniti zdravlje dok ga neizgubi, a i život je postao toliko ubrzan da čovjek mora trčati za njim. Sve se to odražava na zdravlje.

Bundevica
05.08.2008., 22:17
Bok ljudi!
Evo učlanih se i ja da se malo izjadam i da eventualno pitam za savjet, preporuku ili sl.
Evo prošlo je 2 mj. od kad se borim sa kroničnim gastritisom. ............

1.prvo, zaboravio si napisati koliko imaš godina? ne moraš točno ali barem otprilike...20-25 ili 30 ili 40....ili 18 jer bitno je znati koliko si star.

2.drugo, zanimalo bi me s čim se trenutno baviš? nisu bitni detalji nego, radiš li ili ideš u školu? jesi li pod stresom? postoji li neka nova životna situacija unazad 6 mjeseci?

3.treće, koliko imaš kila? imaš li apetit i jesi li u zadnjih par mjeseci smršavio? ako jesi koliko?

4.s čim se hraniš? jedeš li redovito ili kad stigneš?

5.piješ li alkohol?

6. uzimaš li lijekove radi neke druge tegobe? ako da, koje lijekove i koliko dugo? jesi li neposredno prije početka ovih tegoba s želucem bio na nekoj terapiji s lijekovima?

7. iz tvog pisanja nije mi jasno imaš li proljev? ili je to bilo samo jednom? ako imaš proljev, od kada, koliko puta na dan? imaš li krvi u stolici?

8. imaš li bolove u želucu? ako da, kada se pojavljuju? odmah nakon jela? kad si gladan? poslije jela? kakvi su to bolovi?

9. kakva ti je krvna slika?

10. povraćaš li? ako da, što povraćaš? ima li primjesa krvi?

11. imaš li osjećaj žgaravice, kiseline?

Vidim da si bio na gastroskopiji iz koje si dobio dijagnozu kronični gastritis.

Controloc je ok, zaista dobar lijek, ali na tvom mjestu ja bih ga uzimala samo jednu na dan. To bi trebalo biti dosta, s tim da to uzimaš samo određeno vrijeme, ca. 3 tjedna.

Ne bih preporučila Gastale i slične lijekove...

Ono što bi svakako trebao je preispitati svoju ishranu i promijeniti je. Jer želudac reagira na ishranu kao i na nervozu, stres.

Ovo je hrana i pića koja ne bi trebao ni jesti ni piti dok si u tretmanu s Controlocom i dok ti traje simptomi sa želucem:

- sve gdje ima kuhanog, dinstanog ili pečenog paradajza (umaci, pizza, juhe, variva)
-čokolada i sve što sadrži čokoladu
- kava (probaj kao nadomjestak divku ili barem izdrži tjedan dana bez kave pa onda divku i kneipp ili pola divku/pola pravu kavu), espresso ne, tursku kavu ne, probaj filter kavu ili instant kavu
- gazirana pića
- sve pohano, pohana piletina, pohani šnicli itd...
- kombinacija hrane sa zaprškom (ajnprenom), razne juhe, variva
- u principu ne bilo koja hrana koja ima kombinaciju prženog ulja i brašna bez obzira radi li se o povrću ili mesu ili ugljikohidratima
- pečeni luk i češnjak
- jako ljuta hrana
- jako slatka hrana
- jako vruća ili hladna hrana ili piće
- alkohol
- ukiseljeno povrće
- fast food - pizza, ćevapi, burek, kečap, majoneze, senf itd..(zaboravi!)
-čips,pommes-frittes,smoki, kiki-riki itd...zaboravi!
- sokovi tipa jucy-juice, svi sokovi iz tetrapaka, voćni sirupi, ice tea, itd...

Da ti bude jednostavnije: izbjegavaj masnoću, šećer, kiselinu, kavu, čokoladu, gazirana i alkoholna pića.

Uz Controloc probaj biti oko tjedan dana na umjerenoj dijeti:

- kruh, po mogućnosti crni ili toastiran
- svježi sir
- meso na lešo
- povrće na lešo, možeš začiniti s maslinovim uljem i limunom umjesto octa (kiselina od pravog limuna ne šteti želucu)
- jogurt ili još bolje kefir (ne previše)
- mlijeko polumasno
- variva bez ajnprena i rajčice
- krumpir pire bez puno masnoće ili još bolje kuhani u vodi
- banane
- svježe povrće
- corn flakes ili zobene pahuljice s mlijekom
- keksi koji nisu jako masni

Bitno je da jedeš manje obroke, a češće. Ne smiješ se pretrpavati, a ne bi smio biti dugo vrijeme "na prazan želudac".

Jako bitno: popij na dan barem 2 litre čiste vode. Čiste vode a ne čajevi, hladni čajevi ili sokovi! Počni tako da popiješ pola sata prije doručka 2 deci čiste vode.

Nakon jela --> NE ići leći. To je jako loše. Odsjedi ili se lagano prošetaj. Nemoj jesti kasnije od 19 h navečer. Kad ležiš stavi si jastuk tako da spavaš na malo uzdignutom.

Dodatna pomoć: kupi čaj od pelina. Pelin je vrlo ljekovita biljka i pomaže kod svih ali svih problema s želucem. U uzavrelu vodu (ca. 2 dcl) stavi prstohvat pelina. Neka provrije 1 minutu ili možeš vrelu vodu sipati u šalicu od 2 dcl s isto toliko pelina (prstohvat= koliko uhvatiš između dva prsta). Ostavi tek toliko da se voda zazeleni svijetlo zeleno. To je ca. 2 minute. Procijedi. Ostavi da se čaj ohladi tj. bude mlačan. Popij gutljaj. Možeš piti cijelu šalicu gutljaj po gutljaj duže vrijeme jer je čaj užasnog okusa, jako je gorak.Ali pomaže sigurno pod uvjetom da se držiš i ovih drugih savjeta. Pij jednu šalicu na dan, 7 dana.

S ovim pravilima: dijeta - izbjegavanje hrane na listi, 2 l vode na dan, čaj od pelina, jesti češće ali manje obroke, ne jesti nakon 19 h navečer + Controloc, tvoji simptomi bi morali nestati za 2 tjedna i hoće. Garantiram. :)

Suki
05.08.2008., 23:40
wow Bundevica, stvarno si si dala truda....svaka čast i veliko hvala....

Nisam išao u detalje jer imam osjećaj da se nikome ne da čitati a i glupo mi je (općenito u životu) druge zamarati svojim problemima....
E sad da krenemo....

1.Imam 22god. 4

2.Studiram u inozemstvu, ima nova životna situacija unazad 1.god. koja je trebala biti pozitivna i bila je u samom početku, a unazad 4.mj. je prerasla u ogroman stres i nezadovoljstvo popraćeno nesanicama.....skoro puna 2 mjeseca nisam pošteno oka sklopio....i stalno sam bio napet i nezadovoljan....i izmoren...

3.Nemam apetit uopće, u zadnja 2mj. odkad me to hebe sam skinuo oko 15kg

4.Inače sam se uvijek zdravo hranio, ali zadnjih godinu dana užasno loše i jeo sam kad sam stigao i to kad sam jeo, uglavnom sam jeo govna da prostiš...

5.ne....nikad

6.ne uzimam ništa stalno, ali mjesec dana prije nego što je ovo počelo imao sam povraćanje, temperaturu i gubitak apetita....to sam riješio medicinskim ugljenom i nekim preparatom koji mi je kolega sa faxa donio da pijem....nešto za gašenje povraćanja....ne znam što, ali nije antiobiotik ako na to misliš....nešto nalik cedeviti.....otopiš i vodi i piješ....to sam možda 2 čaše popio i odmah mi je bilo bolje....

7.hehe...to ni doktorima nije bilo jasno....nemam proljev, u klasičnom smislu (vodensta stolica) nego mi se dvaput dogodilo da mi je nešto prokruljilo (bezbolno) u žličici i nisam ni stigao do WC-a i izbacio sam u par navrata neku zmazanu vodu....i odmah nakon toga mi je bilo lakše...apetit se vratio, podrigivanje je prošlo, ali je ostalo to "nešto" u žličici...drugi put (2 tjedna nakon 1.og. puta) je opet prokruljilo, opet nisam stigao na WC ali ovaj put je podrigivanje i nadutost ostalo....i gubitak apetita....nema krvi u stolici...normalne je boje i konzistencije :)

8.nemam (hvala bogu) do sad nikakve....gladan nisam uopće....

9.ALT 62 (referentni interval do 48)
amilaza u mokraći 578 (referentni interval do 400)
bazofilni granulociti 0,10 (referentni interval do 0,06)

Ostalo je u granicama normale - ni prenisko ni previsoko....

10. ne ne povraćam niti sam povraćao, ali ponekad imam osjećaj kao da bih mogao

11.nemam,nemam

Čuj, ja ne bih išao na svoju ruku sa tim controlocom...doc je napisao 2x prvih mjesec dana, drugi mjesec 1x na dan i 2x peptoran 150mg, i 3 mjesec 1 peptora i 4 gastala na dan.....

Iako kad sam probao gastal, nisam ništa osjetio...mislim da ide na bolje....
kavu ne pijem odkad mi je ovo počelo.....kad jedem a to je vrlo rijetko uglavnom jedem kuhano....tjestenina sa brokulom, palenta, kuhana piletina, riba sa blitvom i malo maslinovog ulja,karfiol i tako....
Popijem čašu crnog ribizla zbog vitamina i pijem kamilicu, vodu itd.
Znam za dijetu, pročitao sam već na internetu o tome, ali hebeš ti dijetu kad ja nemam apetit i nemam osjećaj kad jedem za ništa....
Jedno sam vrijeme pio sokove od ananasa, i činilo mi se kao da mi pomaže...nakon što bih popio taj sok, nešto kao da se lomi u želucu (gornji dio), tj. kao da me ta tegoba pušta....kao da će taj sok "pokupit" to što "stoji" i ja ću to fino kroz stolicu van....ali onda je prestao "pomagati" jer mi je znalo biti loše nakon soka....pa sam ga prestao piti....

Hvala ti puno za upute, ali nekako sam pesimističan....sve što sam pročitao na net-u sam probao...i lešo hrana, manji obroci, čajeki dvopeki, kamilica, izbacio kavu, šećer....itd. ali ništa mi do sad ne pomaže....mislim ajde, tek 7 dan pijem taj controloc ali ne osjećam napredak....bar ne do sad....

A 2 mjeseca skoro nisam jeo, i bio sam čak na infuziji da me malo "digne" jer nisam dugo jeo.....

Suki
06.08.2008., 01:17
znaš ono čovjek nezna cjeniti zdravlje dok ga neizgubi, a i život je postao toliko ubrzan da čovjek mora trčati za njim. Sve se to odražava na zdravlje.

apsolutno se slažem s ovime...tek kad ti je loše shvatiš koliko ti je bilo dobro dok ti nije bilo ništa, a kad nije ništa, onda opet kenjaš da ovo ne valja, da ono ne valja...

Znaš kako se kaže: "zdrav čovjek ima 1000 želja, a bolestan samo jednu"

If you know what I mean...

hajr
06.08.2008., 08:10
apsolutno se slažem s ovime...tek kad ti je loše shvatiš koliko ti je bilo dobro dok ti nije bilo ništa, a kad nije ništa, onda opet kenjaš da ovo ne valja, da ono ne valja...

Znaš kako se kaže: "zdrav čovjek ima 1000 želja, a bolestan samo jednu"

If you know what I mean...

e da znam, imala sam u životu situaciju u kojoj sam teško ostala živa tako da mi je sve jasno. sad znam cjeniti život.

Fujitsu Siemens
06.08.2008., 11:49
Jako bitno: popij na dan barem 2 litre čiste vode. Čiste vode a ne čajevi, hladni čajevi ili sokovi! Počni tako da popiješ pola sata prije doručka 2 deci čiste vode.

Da to je istina, ja prije nego idem na doručak popijem si vodu ali ne gutljaj nego onako pošteno se nalijem vode ... :top: Promaklo mi je jer već sve to radim po navici . Eh da i primjetih kako mi ujutro više ne odgovara topli čaj (a od malih nogu sam svako jutro popio šalicu toplog čaja), već hladna voda. I sad sam super.

Jedna interesatna stvar a tiče se ispijanja vode, primjetio sam barem kod sebe da ukoliko čovjek kraj sebe ima čašu s vodom da će manje popiti ili uopće neće popiti ni tu jednu čašu vode, a kad je ta ista voda iz slavine u bočici od 0,5 l popije bez problema 4 bočice s vodom kroz dan. Zanimljivo. :D

Suki
06.08.2008., 12:14
hehe .... istina....

Ja kad pijem iz slavine, uvijek se nalijem ko' svinja....:lol:

A iz čaše glumim gospodina :rofl:

Suki
06.08.2008., 13:22
Ljudi daj te molim vas recite kako se ta švedska grančica/gorčica primjenjuje kod gastritisa?

Kupio mi je danas stari mariborsku ali dobro to je isto....a ja ne znam kako to piti...tj. smijem li to uopće piti kad imam gastritis - želučane tegobe??

@BUNDEVICA - nije stari našao čaj od pelina...rekla mu je žena u ljekarni da nije nikad čula da tako nešto postoji??
Znaš li možda gdje se to može kupiti u Zagrebu?

Hvala

Fujitsu Siemens
06.08.2008., 14:30
@BUNDEVICA - nije stari našao čaj od pelina...rekla mu je žena u ljekarni da nije nikad čula da tako nešto postoji??

Hvala

Možda klasične ljekarne ne drže takve čajeve, prije bi se to našlo u nekoj biljnoj ljekarni. Eh sad gdje ima biljne ljekarne u ZG ne znam, jer nisam iz ZG .

Suki
06.08.2008., 14:41
imaš pravo....niš', idem googl-at...možda nađem nešto :)

Suki
06.08.2008., 16:44
http://www.vitamelmelem.com/index.html

Piše da se ne smije koristiti kod bolesti trbuha....a ja bi ju baš popio...:)

Bundevica
06.08.2008., 23:20
Ljudi daj te molim vas recite kako se ta švedska grančica/gorčica primjenjuje kod gastritisa?

Kupio mi je danas stari mariborsku ali dobro to je isto....a ja ne znam kako to piti...tj. smijem li to uopće piti kad imam gastritis - želučane tegobe??

Hvala

Ma nemoguće...ima sigurno u biljnim ljekaranama. Evo latinski naziv: Pelin (Absinthii herba)

Pitaj ove: Suban ljekovito bilje
Galici 8
10434 Strmec, Hrvatska
T: 01/3335 200
Kontakt: Proizvodnja Strmec
Galici 8, 10434 Strmec Samoborski
01 3335 200
01 3324 384

ili Drogerija Suban,
Ivana Perkovca 4, 10430 Samobor
01 3363 940

ak nema ja ti pošaljem poštom, raste mi u vrtu ko ludo :D

khm01
07.08.2008., 10:29
znaci li to da je pelinkovac sveti gral, em te opije em lijeci:cerek:

Suki
07.08.2008., 13:08
Čitao sam negdje nedavno da je Pelinkovac zapravo jako zdrav...ali samo u umjerenim dozama naravno, ne sad svaku večer sa dečkima iz birtiiiiije rokat....onda je naravno kontraproduktivno....:)

Bundevica
07.08.2008., 17:38
znaci li to da je pelinkovac sveti gral, em te opije em lijeci:cerek:

pelinkovac je liker ak se ne varam, ima alkohola u sebi i pelina :D

ovo je samo čaj od pelina :D

ljuta trava na ljutu ranu :rolleyes:

abattoir
08.08.2008., 15:23
da li mi možete opisati par simptoma gastritisa? prvo sam pomislila na trudnoću (zbog mučnina) ali testić kaže minus. :cry:

Suki
08.08.2008., 15:36
Ha čuj, to ti ovisi od čovjeka do čovjeka kako se meni čini...

Recimo moji simptomi nisu bili toliko jaki, osim nadutosti i podrigivanja koje nisam mogao zaustaviti.....

Sad bih ti nabrojao još hrpu simptoma,ali vjerojatno nisam najbolja osoba za to jer sam danas saznao da se borim sa 2 bolesti istovremeno, a da to nisam ni znao....tj. znao sam za gastritis, ali sam mislio da su svi drugi simptomi vezani upravo za gastritis a nisu....danas sam dobio nalaz da imam mononukleozu....ali neki "blaži" oblik, koji nažalost traje dulje od težeg,...

I te sve mučnine, naglo dobijem temp, i otežano gutanje, i gubitak apetita zapravo dolazi od mononukleoze. Mislim, počelo je sa gastritisom, koji nisam liječio od početka jer niti jedan doktor nije sumnjao na to, niti mi je itko dao terapiju, a onda uz to sam pobrao mononukleozu....i sad jebiga...controloc uzimam za gastritis, vodu pijem jer eto....pijem ju :), a mononukleozu moram čekat da prođe...

Moj frend ima gastritis i on se žali da ga trbuh boli, kao da ga netko sa žarom cigarete probada i diže mu se kiselina u jednjak....proguta peptoran 150 i miran je 3-4 mj. ponekad i više....

Kao pravilo u proljeće i kasno ljeto ga zna probadat, i to najviše traje 2 dana kad je najgore....i kažem, sa peptoranom to ubije....

Kod gastritisa se uglavnom ljudi žale na podrigivanje, bol (pečenje) u gornjem dijelu želudca...itd.

Eto toliko ja znam o tome, pročitaj malo po forumu/internetu....svega ćeš naći.... :)

abattoir
08.08.2008., 16:10
zhx suki ,,
ja imam malo drugačije poteškoćem ali valjda budu prošle:kava:

Suki
09.08.2008., 11:27
Ha čuj, ono najvažnije je da neko vrijeme budeš na laganoj dijeti....mislim, to ni zdravom čovjeku neće škoditi, a kamoli bolesnom.

jedi laganu, kuhanu hranu, pij čaj...a ono, klasika....što da ti kažem....

Da se malo želudac odmori, pa ti bude prošlo...ako je teže ili ako dugo traje, samo odi kod doktora....bolje spriječit, nego liječit...;)

Suki
10.08.2008., 15:16
jel mi može netko ovo protumačit?
Mislim, info su full kontradiktorne....:confused:

http://www.vitamelmelem.com/html/o_svedskoj_goreici.html

A ono što me muči (preuzeto sa web stranice)

"Kod tegoba svih vrsta možemo uzeti 3 čajne žličice razrijeđena eliksira".

Ok super...

"Kada NE SMIJETE koristiti Švedsku grenčicu eliksir:

kod bolesti jetre,
kod epilepsije,
kod bolesti mozga ili oštećenja mozga,
kod bolesti u trbuhu,
kod crijevnih oboljenja (Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis),
kod upale slijepog crijeva,
kod rana na želucu
kod menstruacije "

Ok shvaćam....sve tegobe osim gore navedenih...može....razumijem...

i onda:

""STARI RUKOPIS"
(prijepis o ljekovitim učincima eliksira švedska gorčica)

........

"9. Kapljice rastjeruju vjetrove u tijelu i hlade jetru, otklanjaju sve želučane tegobe i one u trbuhu, te pomažu kod zatvora stolice.
10. Odlično su sredstvo za želudac, kad on slabo probavlja i ne zadržava hranu. "

Ček tko tu kog hebe???

sasa80
10.08.2008., 18:47
to s dijetom je glupost, ja kad sam počeo imat probleme sa želucem (kronični gastritis) isto sam držao dijete pa sam napravio još veće sranje...
zašto?? zato jer me derala kiselina, a ja umjesto da u želudac ubacim normalnu količinu hrane, ja sam ubacivao neke glupe dvopekiće i čajeve pa je kiselina još više nagrizala moju želučanu stjenku...eto toliko...
sve te dijete su danas out kad se radi o gastritisu, bitno je da ti shvatiš što ti odgovara, a što ne...i naravno u svemu bit umjeren...ja sam tako donekle riješio svije probleme...kažem donekle jer sam slab karakter pa ponekad oderem neku hranu koju ne bih smio, zalim to sa hladnim pivama ili gemovima i drmnem 10-20 cigareta, al hebi ga, jednom se živi :)

ras-na
11.08.2008., 14:48
http://www.cro-rss.com/article_green_care_gastritis__1517370.htm
evo jos jednog preparata,ja cu si naruciti jer vise ni sama neznam sto cu sa tim zelucem. controloc,target,gastal,cajevi od tete francike(bakica travarica)

svedska grencica-ja je imam doma i nije mi pomogla za zeludac.to vise koristim za vanjsku primjenu,a i okus joj je gadan. ima ih za kupit u svakoj ljekarni.

Suki
12.08.2008., 21:26
Znam kupio sam ju i danas sam ju probao, doduše samo 2 kapi 2x u čaj danas....malo me frka s obzirom na to da uzimam controloc pa da ne bude nekog kontraefekta itd.

Bundevica
12.08.2008., 21:34
Znam kupio sam ju i danas sam ju probao, doduše samo 2 kapi 2x u čaj danas....malo me frka s obzirom na to da uzimam controloc pa da ne bude nekog kontraefekta itd.

Suki zakaj ti bolestan hodaš okolo po gradu? Ti sad moraš biti doma i odmarati se. Ne zezaj se.

Suki
13.08.2008., 12:58
Ne hodam, vozim se :):) (šala)

Ma tatu sam poslao, ali vidim da je i njemu već pun kufer mojih narudžbi...

Ha gle...odmaram se vć 2 i pol mjeseca i nikako da mi bude bolje...ja ne znam više što da napravim...

Ovaj controloc mi ništa nije pomogao....baš sam jučer popio zadnju tabletu - 28-u, 2x na dan....i uzeo sam neki dan od doktorice još jednu kutiju od 56 tableta....a imam osjećaj kao da mi je sve gore i gore od tih tableta...mislim da ću ih prestat uzimat jer ovo više nema smisla...ili promijenit tablete....ne znam...već sam lud od svega...

Suki
13.08.2008., 13:07
svedska grencica-ja je imam doma i nije mi pomogla za zeludac.to vise koristim za vanjsku primjenu,a i okus joj je gadan. ima ih za kupit u svakoj ljekarni.

Nemre bit gadnije od gastroskopije :)

ja sam ju pomiješao sa čajem od kamilice i nije neki bed...mislim, osjeti se, ali ono...nije strašno

brazilac 5
13.08.2008., 19:17
Alo ekipa, ajde da Vas pitam prije nego odem na gastroskopiju kroz koji tjedan... Nakon stresa, obilate prehrane, kavica i sl. me uhvatilo u želucu onako peckati i osjećaj težine. Bio sam na testu za helicobacter pylori i nalaz je negativan :ne zna: E sad, ili je gastritis ili ne daj bože ćir ili nešto gore :rolleyes:
Uglavnom, tipa čim popijem kavicu ili nešto teže pojedem, osjećam da mi je u želucu teško i da se nešto dešava dolje pa pocuclam Rupurut i bolje je. Što bi to bilo po vama? :s

sasa80
13.08.2008., 19:23

Ha gle...odmaram se vć 2 i pol mjeseca i nikako da mi bude bolje...ja ne znam više što da napravim...

Ovaj controloc mi ništa nije pomogao....baš sam jučer popio zadnju tabletu - 28-u, 2x na dan....i uzeo sam neki dan od doktorice još jednu kutiju od 56 tableta....a imam osjećaj kao da mi je sve gore i gore od tih tableta...mislim da ću ih prestat uzimat jer ovo više nema smisla...ili promijenit tablete....ne znam...već sam lud od svega...

pa nemaš mononukleozu pa da moraš mirovat?!
navikni se da više ništa neće biti kao prije i prestani se toliko zamarati s time jer će ti samo biti još gore...

Bundevica
13.08.2008., 20:00
Alo ekipa, ajde da Vas pitam prije nego odem na gastroskopiju kroz koji tjedan... Nakon stresa, obilate prehrane, kavica i sl. me uhvatilo u želucu onako peckati i osjećaj težine. Bio sam na testu za helicobacter pylori i nalaz je negativan :ne zna: E sad, ili je gastritis ili ne daj bože ćir ili nešto gore :rolleyes:
Uglavnom, tipa čim popijem kavicu ili nešto teže pojedem, osjećam da mi je u želucu teško i da se nešto dešava dolje pa pocuclam Rupurut i bolje je. Što bi to bilo po vama? :s

Gastritis. Ako ne središ prehranu stalno će ti tako biti. Moraš dati želucu šansu da se oporavi.

Bundevica
13.08.2008., 20:01

Pauziraj malo s Controlocom. Popij svaki dan šalicu čaja od pelina i biti će ti bolje s želucem. Pazi što jedeš.

Astrice
13.08.2008., 20:25
Joj Bundevica ne mora biti gastritis ima i drugih želučanih pardon ulkusnih bolesti.Mojoj dr je bitno da me ne pecka i da nemam HP.Zato me i nije slala na gastroskopiju.Moram priznat da bar mučnine nemam,a ovo ostalo ponekad.Još istražujem što mi paše.Imam frendicu sa gastritisom.Dobar je i čaj od stolisnika.Kažu da je najbolje pit rasol tj.sok od kupusa jer da to liječi.I banane štite želudac od kiseline.

Bundevica
13.08.2008., 20:54
Joj Bundevica ne mora biti gastritis ima i drugih želučanih pardon ulkusnih bolesti.Mojoj dr je bitno da me ne pecka i da nemam HP.Zato me i nije slala na gastroskopiju.Moram priznat da bar mučnine nemam,a ovo ostalo ponekad.Još istražujem što mi paše.Imam frendicu sa gastritisom.Dobar je i čaj od stolisnika.Kažu da je najbolje pit rasol tj.sok od kupusa jer da to liječi.I banane štite želudac od kiseline.

Gastritis je svaka upala želučane sluznice. Može biti blaga i prolazna, može biti kronična itd..

Astrice
13.08.2008., 20:58
Nisam to znala ili bar nisam pažljivo pročitala.

Ego
13.08.2008., 22:11
to s dijetom je glupost, ja kad sam počeo imat probleme sa želucem (kronični gastritis) isto sam držao dijete pa sam napravio još veće sranje...
zašto?? zato jer me derala kiselina, a ja umjesto da u želudac ubacim normalnu količinu hrane, ja sam ubacivao neke glupe dvopekiće i čajeve pa je kiselina još više nagrizala moju želučanu stjenku...eto toliko...
sve te dijete su danas out kad se radi o gastritisu, bitno je da ti shvatiš što ti odgovara, a što ne...i naravno u svemu bit umjeren...ja sam tako donekle riješio svije probleme...kažem donekle jer sam slab karakter pa ponekad oderem neku hranu koju ne bih smio, zalim to sa hladnim pivama ili gemovima i drmnem 10-20 cigareta, al hebi ga, jednom se živi :)

Potpisujem.

Meni je od te lagane ishrane bilo grozno. Bolovi, mučnine... strava. Najbolje se osjećam nakon umjerene kolićine dobrog ručka. Pod "dobrog" mislim fino začinjeno, ne preteško, ali nešto što želudac može držati u sebi neko vrijeme, meso, povrće, salata... Čak si s vremena na vrijeme priuštim posjetu meksičkom restoranu. Pojedem rupurut kasnije i dobro sam. Ono što me ubije je stres... a toga se nikako riješiti.

Ego
13.08.2008., 22:14
Suki zakaj ti bolestan hodaš okolo po gradu? Ti sad moraš biti doma i odmarati se. Ne zezaj se.

Čuj... u naslovu piše kronični gastritis. Ja ga vučem već dvije godine otprilike... i mislim neće tako skoro proči. Ležanje doma ne dolazi u obzir. To je bolest s kojom se živi.

Bundevica
13.08.2008., 22:36
Čuj... u naslovu piše kronični gastritis. Ja ga vučem već dvije godine otprilike... i mislim neće tako skoro proči. Ležanje doma ne dolazi u obzir. To je bolest s kojom se živi.

Gastritis ti neće ti proći dok god ne ukloniš uzrok. A uzrok je najčešće hrana 80% i stil života 20%. Vrlo rijetko se radi o bakterijskoj infekciji, infekciji virusom ili gljivicama ili nekom drugom jako rijetkom stanju. Dakle, ti si na potezu.

p.s. Ukor Sukiju nije se odnosio na gastritis. Naravno da s gastritisom možeš hodati po gradu. :D

Suki
14.08.2008., 10:18
pa nemaš mononukleozu pa da moraš mirovat?!
navikni se da više ništa neće biti kao prije i prestani se toliko zamarati s time jer će ti samo biti još gore...

Imam i mononukleozu....

sasa80
14.08.2008., 15:56
znači imaš mononukleozu i kronični gastritis, jel to sve ili???

Astrice
14.08.2008., 16:35
Kolko sam ovdje pročitala ništa više.Ima li još nešto osim Rupuruta za smirit bol. Kamilica mi baš ne pomaže,od nje podrigujem.

Suki
14.08.2008., 20:48
znači imaš mononukleozu i kronični gastritis, jel to sve ili???

ja se toplo nadam....:rolleyes:

Jer nemrem funkcionirat više ovako....bilo što da pojedem, nije mi dobro...uspijem jedino frutek, čokolino ili tako nešto...

zato mi nije jasna doktorova dijagnoza - kronični gastrits?
Uopće nemam tipične simptome....osim nadutosti i podrigivanja nemam bolove itd. I čak mi je išlo (recimo) na bolje dok nisam počeo jest taj controloc....imam feeling da mi je sad još gore nego prije...

Nikako da se riješim više pakla....ne mogu ovak funkcionirat majke mi...
Znam ljude koji imaju gastritis, ali većina njih nema nikakve probleme....dapače, svi sve jedu normalno, tu i tamo žgara i to riješe ili peptoranom ili gastalom i gotovo....mislim....u roku odmah...

Znam jednu ženu koja od 25 uzima controloc...i kaže kad popijem kuru (mjesec dana) 2 - 2 i pol god. sam mirna...a žena uredno pije kavi, puši, radi....ja jednostavno ne funkcioniram ovako....stari mi stalno govori da se naviknem, a kak' da se naviknem kad ne mogu jest???već 2 i pol mjeseca? :rolleyes:

Astrice
14.08.2008., 21:45
Evo što nađoh na newsama;
(pripravak se radi u ljekarnama)

"Lijek koji lijeci suvisnu kiselinu, cir na dvanaestercu, zuc i opcu
bolest
zeluca.

- Bismut sudnitricom............... 45 gr
- Natrium citrikum.................... 45 gr
- O L cinamoni......................... III X
- Aqua destilata....................... 250

Prije upotrebe lijek dobro promjesati da bude bijel ko mlijeko.

- Od prve boce uzimati 3x dnevno po jednu zlicu poslije jela.
- Nakon toga pauzirati 10 dana do druge boce.
- Od druge boce uzimati 2x dnevno po jednu zlicu poslije jela.
- Nakon toga pauzirati 10 dana.
- Od trece boce uzimati 1x dnevno po jednu zlicu poslije jela.

Mnogim bolesnicima nece biti potrebna treca boca, a vise od tri
svakako nece
trebati nikome, jer ce bolest prestati.
Prilikom upotrebe stolica je crne boje, a zeludac normalno
funkcionira.
Lijek je ugodnog okusa.
Izbjegavati duhan, rakiju i pivo.
Bolesnik moze raditi sve poslove i trositi svu vrstu hrane."

Suki
15.08.2008., 13:30
Hvala na info-u....budem i to probao...

Samo da te pitam, jel to kućna radinost ili ima neki medicinsku pozadinu?
Hvala

Astrice
15.08.2008., 13:50
Navodno je to pila svekrva jedne sa newsa i stara čuva taj recept 30 godina.Mada taj thread je star 3 godine.Al kaže žena da se svekrva njime izlječila.

Suki
16.08.2008., 15:37
Od gastritisa?

Astrice
16.08.2008., 17:41
Očito ak je bilo na threadu od gastritisa.

hlclds
16.08.2008., 18:34
meni je dijagnosticiran kronični gastritis prije više od 10.g., u fazi kad mi doktori nisu čak ni htjeli prepisati neke lijekove (jer sam došla prekasno za liječenje), nego su mi samo dali upute što jesti, a to izbjegavati. onda sam prije 7 g. prešla na striktnu makrobiotičku dijetu zbog nekih drugih zdravstvenih problema, hranila se makrobiotički cca godinu dana i nakon toga nisam imala niti jedan napadaj gastritisa! da kucam o drvo, do danas mi se gastritis nije vratio iako se hranim normalno, samo pazim da ne jedem hiper-masno, hiper-slatko, hiper-ljuto i slično. dakle, zaboravite tablete, pređite na makrobio. stvarno se isplati!!:s

frederic
16.08.2008., 20:33
Gastroskopiju sam radio pre nekih 2 meseca,dijagnoza: rani stadijum erozivnog gastritisa,GERBa i cir na prelazu iz zeluca u dvanaestopalacno.....simptomi su bili kiselina,povremena mucnina,pecenje,cudno i nekontrolisano podrigivanje (najgori deo problema,je.beno dekoncentrise:mad:),osecaj nadutosti i stucanje...dobijem ultop i cisap-kiselina se smanji ali stucanje i nadutost ostanu i lekar me posalje na rendgen gde su mi nasli jos i ogroman mehur u zelucu i kao,nesto kako rece "kaskadni oblik" ili tako nesto:ne zna:....:flop: Ultop polako izbacujem a cisap moram i dalje...jedino poboljsanje: nema onakve kiseline i zgaravice kao ranije ali strepim posle svakog jela,nekad sam ok ali kad mi nesto ne prija ne mogu da disem od "podrigivanja" i stucanja (stucanje mi i ne smeta toliko....)
Cak ponekad uspem kafu da popijem ali mi reeetko prija...a sto se alkohola tice,pivo uspem da popijem ali mi tek naknadno zasmeta...(nadutost i podrigivanje)
valjda prodje,svima vam zelim uspesno ozdravljenje:mig:

Ego
17.08.2008., 00:22
Gastritis ti neće ti proći dok god ne ukloniš uzrok. A uzrok je najčešće hrana 80% i stil života 20%. Vrlo rijetko se radi o bakterijskoj infekciji, infekciji virusom ili gljivicama ili nekom drugom jako rijetkom stanju. Dakle, ti si na potezu.

p.s. Ukor Sukiju nije se odnosio na gastritis. Naravno da s gastritisom možeš hodati po gradu. :D

Yeah... to mi i doktor veli, uzrok je stres. Samo, stresa se nikako riješiti. Uvijek se nešt događa stresno. Faks, obaveze, poslovi...

Astrice
17.08.2008., 12:30
@hlcds nije baš makrobiotika za svakoga,ti ionako nisi prešla na njuz zbog gastritisa

hlclds
17.08.2008., 12:40
astrice, ha gle.... najlakše u životu je popiti šaku lijekova i očekivati ozdravljenje. jesti makrobio je JAAAAKO TEŠKO, pogotovo ako se toga stvarno želiš držati kako treba i očekivati rezultat. ali ako ništa drugo ne funkcionira, bolje i to nego cijele noći biti budan zbog vatre i kamenja u želucu. kad se sjetim svog gastritisa, sorry ali ipak biram zdravu prehranu :mig:

Ego
17.08.2008., 13:18
astrice, ha gle.... najlakše u životu je popiti šaku lijekova i očekivati ozdravljenje. jesti makrobio je JAAAAKO TEŠKO, pogotovo ako se toga stvarno želiš držati kako treba i očekivati rezultat. ali ako ništa drugo ne funkcionira, bolje i to nego cijele noći biti budan zbog vatre i kamenja u želucu. kad se sjetim svog gastritisa, sorry ali ipak biram zdravu prehranu :mig:

Ali nekima takva neprirodna prehrana čini još gore...

hlclds
17.08.2008., 13:33
Ali nekima takva neprirodna prehrana čini još gore...

ali zasto smatras da je takva prehrana neprirodna? i sto konkretno ti zdrava hrana moze uciniti gore od bolova koje uzrokuje gastritis? i sam si vjerojatno dobio instrukcije od doktora da moras izbjegavati gazirana pica, ljutu i masnu hranu i sl. dakle, i ovako i onako moras promijeniti stil zivota ako zelis bilo kakvu promjenu na bolje....

Astrice
17.08.2008., 16:41
@Hlcds stvar je u tome što to nema svugdje za kupit,a ni ljudi nisu educirani.Ja nemam vatru u želucu pa nekad nisam i sigurna dal imam gastritis. A i nisam poslana na gastroskopiju.Nije me dr. opće praxe poslala jer kao nemam HP. Ja sam za onaj napitak.Treba probat.

hlclds
17.08.2008., 17:44
@Hlcds stvar je u tome što to nema svugdje za kupit,a ni ljudi nisu educirani.Ja nemam vatru u želucu pa nekad nisam i sigurna dal imam gastritis. A i nisam poslana na gastroskopiju.Nije me dr. opće praxe poslala jer kao nemam HP. Ja sam za onaj napitak.Treba probat.

ma da, poznati su mi ti dr. opće praxe, koji put je zbilja katastrofa izvući uputnicu iz njih, ko da čovjek k njima ide jer ne zna kud bi sa slobodnim vremenom...

ne znam kako si testirana na HP: meni su prvi put na dah testirali: rezultat negativan, mjesec dana kasnije iz krvi: rezultat pozitivan! :zvrko:

u svakom slučaju, good luck sa rješavanjem tegoba. meni je stvarno drago da od mog "kroničnog gastritisa" nije ostao ni "k"

sasa80
17.08.2008., 19:09
rezultat ti preko krvi često zna bit pozitivan jer je nepouzdan, mislim da je negdje oko 60% posto, a urea izdisajni test je puno sigurniji i veći je postotak točnosti...naravno najsigurnije je uzet uzorak prilikom gastroskopije pa na biopsiju... ;)

Ego
17.08.2008., 19:56
ali zasto smatras da je takva prehrana neprirodna? i sto konkretno ti zdrava hrana moze uciniti gore od bolova koje uzrokuje gastritis? i sam si vjerojatno dobio instrukcije od doktora da moras izbjegavati gazirana pica, ljutu i masnu hranu i sl. dakle, i ovako i onako moras promijeniti stil zivota ako zelis bilo kakvu promjenu na bolje....

Pa gle... kao što piše gore, meni radi probleme želudac kad je šupalj. Kada sam probao jesti samo skroz laganu, slabo začinjenu hranu, mislio sam da ću krepati koliko bi mi loše bilo. Kužiš, treba mi konkretnih stvari, komad mesa, ribe, dobra salata, fino začinjeno varivo...

Suki
17.08.2008., 21:13
ma da, poznati su mi ti dr. opće praxe, koji put je zbilja katastrofa izvući uputnicu iz njih, ko da čovjek k njima ide jer ne zna kud bi sa slobodnim vremenom...

Šparaju....gastroskopija je "skup" pregled,pa zato ne šalju...

Moj doc opće prakse je draga žena...ali kao da medicinu nije studirala...boji se pacijenata i sve bi riješila sa čajem i dvopekom...

Prije 10.god. mi je rekla da mi nije ništa - ja doma 3 i pol mjeseca - upala pluća

10.god. kasnije, opet popušim foru - nije ti ništa, čajeki,dvopeki - ja doma već 2 i pol mjeseca....mislim, medalju ću joj kupit

kica14
17.08.2008., 23:41
[COLOR="Purple"]evo ovak... prošli tjedan su me ulovili užasni bolovi u gornjem djelu trbuha, tolko jaki da nisam mogla sama hodat nego me frendica doslovno vukla do doma. nahranila me toplom juhicom i bolovi su tjekom noći pomalo prestajali. mislila sam da sam pojela nešto i time pokvarila želudac.sljedeći dan me bolio samo kad bi se nešto naživcirala.:confused: međutim, jučer ujutro, pojavila mi se krv na wc papiru nakon stolice. svjetlo crvena krv. i to se smanjilo tjekom dana. danas sam bila dobro, malo me samo bolio želudac nakon jela. posjetit ću doktora, ali se bojim i pretraga i nalaza. zna li netko kaj bi to moglo bit? hvala unaprijed..
:confused:

Bundevica
18.08.2008., 00:38
[COLOR="Purple"]evo ovak... prošli tjedan su me ulovili užasni bolovi u gornjem djelu trbuha, tolko jaki da nisam mogla sama hodat nego me frendica doslovno vukla do doma. nahranila me toplom juhicom i bolovi su tjekom noći pomalo prestajali. mislila sam da sam pojela nešto i time pokvarila želudac.sljedeći dan me bolio samo kad bi se nešto naživcirala.:confused: međutim, jučer ujutro, pojavila mi se krv na wc papiru nakon stolice. svjetlo crvena krv. i to se smanjilo tjekom dana. danas sam bila dobro, malo me samo bolio želudac nakon jela. posjetit ću doktora, ali se bojim i pretraga i nalaza. zna li netko kaj bi to moglo bit? hvala unaprijed..
:confused:

Moguće da imaš čir na želucu ili jaki gastritis.
Crvena krv obično nije od želuca nego od debelog crijeva ili hemoroida (napor pri istiskivanju stolice).

Odi doktoru opće prakse, dati će ti uputnicu za vađenje krvi i kontrolu stolice na krvarenje iz gastrointestinalnog trakta (daju ti jednu kutijicu u kojoj doneseš mali uzorak stolice u laboratorij na pretragu za krvarenje)

Vjerojatno će ti prepisati Controloc ili te odmah poslati na gastroskopiju.

Poštedi želudac, nemoj piti kavu ni gazirana pića barem par dana, ne jedi ništa žestoko ni masno,preslano, ljuto, hladno, vruće. Jedi redovito i blagu, kašastu hranu (svježi sir, krumpir pire, rižu sa sluzi, kruh, jogurt, krekere, toast) da ti se sluznica želuca smiri.

kica14
18.08.2008., 01:42
e da, prije nekih 2 mjeseca, možda manje pila sam ciprinol zbog nekakve upale.. od njih sam imala bolove u želucu i nešto malo krvi u stolici, bila sam kod svoje doktorice i rekla mi je samo da pijem ab kulture i ostale slićne proizvode. brzo mi je to prošlo, al eto, sad se vratilo.
jel moguće da je sve to kaj mi se događa posljedica tih jakih antibiotika? jesam punoljetna i kao smijem ih piti al nemam ni 50 kila i mislim da su ipak bili prejaki za mene...

crohunk24
19.08.2008., 19:51
Prije cca mjesec dana nakon gastroskopije diagnosticiran mi je čir na želucu, nakon 28 dana controloca i metoprana pregled. Strah me ponovne gastroskopije al ne tolko nje koliko tgoa da cu se jos dugo zezati sa tim cirom, bolje mi je al ne znatno pa sam opet pod stresom - ima li netko dobre preporuke oko prehrane? Cigareta se pokusavam ostaviti...:(

CzechBoy
20.08.2008., 15:43
Zdravo!

Imam 18 godina i velike probleme sa želudcem. Mnoga jela mi smetaju, a u zadnje i pića (naranča, ananas, rijeđe gazirana). Često sam napet (živčan) zbog raznoraznih stvari i tu si ne mogu pomoći, no nadam se da će te me ipak savjetovati kako da smanjim tu kiselinu, da mi želudac ozdravi i to... Koju hranu izbjegavati? Je li prerano za gastroskopiju? Gazirana pića, koliko štete? Je li živciranje uistinu uzrok čestih povraćanja ujutro (i to žući)? Koje tablete piti? Ako osjetim potrebu, da li da povraćam (čuo sam da to šteti grlu i sustavu općenito)? :ne zna: :ne zna:

Mnogo je pitanja, ali ja se nadam da će se naći netko tko može pomoći. Isto se nadam, da tema neće biti zatvorena ili spojena s nekom drugom, jer ipak ja imam 18 godina... Pozdrav, hvala!

trebor
20.08.2008., 18:03
@czechboy
sorry...ali mislim da spajanjem više tema sa skoro pa istim upitima možeš dobiti više kvalitetnih informacija na jednom mjesto.

kica14
20.08.2008., 19:57
hvala na spajanju, sad možda netko i pročita naše probleme i da nam neki savjet... nisam ni znala kolko je nas mladih od 18-19 godina sa problemima sa želucem... ljudi molim vas za pomoć, ja imam 19 i nitko od mojih ne vjeruje da je u pitanju čir, a ja se jako bojim pretraga, gastroskopije i svega toga... nikako da se natjeram i odem doktoru...

Ivanicapeca
21.08.2008., 10:04
hvala na spajanju, sad možda netko i pročita naše probleme i da nam neki savjet... nisam ni znala kolko je nas mladih od 18-19 godina sa problemima sa želucem... ljudi molim vas za pomoć, ja imam 19 i nitko od mojih ne vjeruje da je u pitanju čir, a ja se jako bojim pretraga, gastroskopije i svega toga... nikako da se natjeram i odem doktoru...

Morat ćeš. Može biti svašta, od gastritisa, čira, h. bactera, GERBa...bitno je da se vidi šta je i da se liječi. Sve je frka, ali moramo biti odgovorni i zreli kada je po srijedi naše zdravlje. Kreni od liječnika opće prakse. Dati će ti uputnicu i naručiti ćeš se za specijalistički pregled. Gastroskopija nije najugodnija stvar na svijetu, ali da se izdržati tu minutu pregleda. Samo sklopiš oči i brojiš do 60.

mrki_medvjed
22.08.2008., 19:27
Zdravo!

Imam 18 godina i velike probleme sa želudcem. Mnoga jela mi smetaju, a u zadnje i pića (naranča, ananas, rijeđe gazirana). Često sam napet (živčan) zbog raznoraznih stvari i tu si ne mogu pomoći, no nadam se da će te me ipak savjetovati kako da smanjim tu kiselinu, da mi želudac ozdravi i to... Koju hranu izbjegavati? Je li prerano za gastroskopiju? Gazirana pića, koliko štete? Je li živciranje uistinu uzrok čestih povraćanja ujutro (i to žući)? Koje tablete piti? Ako osjetim potrebu, da li da povraćam (čuo sam da to šteti grlu i sustavu općenito)? :ne zna: :ne zna:

Mnogo je pitanja, ali ja se nadam da će se naći netko tko može pomoći. Isto se nadam, da tema neće biti zatvorena ili spojena s nekom drugom, jer ipak ja imam 18 godina... Pozdrav, hvala!

Ja ti imam kronični gastritis već duže vrijeme. Pomiri se s time da ćeš to uvijek imati. Kaj se tiče hrane to ćeš najbolje sam osjetiti kaj ti odgovara a kaj ne. Dobit ćes savjete ali nešto što ti je možda zabranjeno ćeš dobro podnositi. Gastroskopija je nužna i nije prerano. Ja sam bio 2-3 puta. Tada ćes jedino i znati kakvo je točno stanje i da li je akutni ili kronični. Ili možda čir.

Od tableta su ti najbolje Controloc i Peptoran. Ja sam ti dvije godine svaki dan uzimao jednu tabletu Peptorana ujutro i onda sam miran za cijeli dan. I to je najbolje onaj od 75 mg. Inače sam i pušač pa mi to još dodatno nekada pogorša stanje. Sad već par tjedana ne uzimam tablete i dobro se osjećam. Alkohol dosta zna nadražiti želudac.
U svakom slučaju sam ćeš najbolje odrediti što ti odgovara. S tabletama nije dobro pretjerivati jer ćeš ih sigurno još morati piti. One dosta mogu pokvariti želudac pa kad budeš stariji teško će ti pomagati. Ja se recimo toga baš ne pridržavam ali eto. Znaš da mi je u jednom trenutku žgaravica toliko dosadila da sam jednostavno počeo konstantno piti tablete. I recimo dosta ti je bitno jesti pomalo i više puta. Kad se jako najedeš kao i ja često, hrana ti se vraća natrag a i kiselina.

S gaziranim pićima nemoj pretjerati ali meni čaša Coca-Cole super pomogne poslije jela jer potakne probavljanje hrane.

Moguće je da imaš i bakteriju koja se dosta dugo liječi pa ti preporučam što prije otići na gastroskopiju!!!

mimica1789
22.08.2008., 19:56
Moj tata ima garstritis,a moja baka kamene u žući,u bolnici dubrava je operirana i izvadili u joj te kamence onda nakon 2 do 3 tjedna ona je dobila opet iste imptome kao i prije za kamene i opet je otišla tamo su joj vidjeli još jedan kamenac pa mislim stvarno dvostruko više boli nego što uopće treba.

Anja
23.08.2008., 07:12
Jos nisi otisla?
Idi vadi krv, slikaj trbuh .
Nemoj se igrat ,i nemoj dugo cekat

Mojoj rodici su doktori rekli da ima cir,lijekovi joj uopce nisu pomagali.
Pa su joj doktori rekli da je luda,pa su je skoro istjerali van.
A ona je imala rak crijeva ,dalje necu da pricam...
Molim te idi i ne igraj se sa svojim mladim zivotom...

PlesCvijetova
26.08.2008., 13:00
Ciao,ja sam prije 4god imala tu bakteriju i isto sam ju liječila tjedan dana sa tri vrste tableta-neznam točno kojih.Nakon toga sam radila kontrolu izdisajnim testom kojim se vrši kontrola,i kod mene je bilo sve ok.Bakterija se otkrila naravno gastroskopijom-fuj,ali kontrola se može napravit tim testom-sve sam radila kod privatnika.Nakon toga sam i dalje imala problema sa želucom,ali naravno bez bakterije.No uzimala sam peptorane a nakon toga godinu dana neki ortanol.Vjerojatno mi se malo želudac oporavio-sluznica,no ako pojedem nešto što sam sama skužila da mi šteti,naravno da imam par dana opet problema,bolova itd.Tako da vec godinu dana ne koristim nikakve ljekove ali se pazim šta jedem,pijem i naravno-ne pušit!To najviše šteti- pogotovo želučanoj sluznici,i svemu ostalom naravno!!!
Tako da napravi test i kontroliraj sama sebe u načinu života i prehrane.

Agy
26.08.2008., 15:32
Ferzym - to su kapsule probiotica, kao dodatak prehrani ... meni su dosta pomogle, posebno protiv napuhavanja i baš te mučnine... Zatim sam otkrila laneno ulje kojim sam zamjenila obično ulje u kuhanju i :top: sam.
Sad čak mogu pojesti i nešto od čeg sam prije dobila grčeve da sam bila zelena :s al ne smijem baš retjerivat.
Inaće, ne znam kak vama al ja sam posebno loše reagirala na crvenu papriku, celer i - mueslije .... Od tog bi mi bilo muka i napuhnula bi se ko balonček :eek:

yellowmellon
27.08.2008., 13:05
gastroskopija je sama po sebi neugodna, to ne treba osporavati, ali nije ništa što ne bi netko mogao preživjeti. meni je veća muka ići vaditi krv.
osobno, radila sam gro gorih pregleda od kojih se svima diže kosa na glavi.

treba se samo smiriti, pripremiti se na to da je moguće da bude neugodno, preduhitriti ta mala slatka iznenađenjca. :(

bolje tako nego patiti i ne znati zbog čega.

peta25
27.08.2008., 13:08
kakvu stolicu vi imate koji imate probleme s zelucem vise proljev ili zatvor???

Peppa Pig
31.08.2008., 23:06
zadnjih nekoliko dana sam na controlocu (40mg, 1 ujutro, 1 navecer) i vise-manje mi je bilo ok
medjutim veceras nakon sto sam popila tabletu mi je uzasno lose :(
mucnina, tezina u zelucu, vec sat vremena samo cekam da povratim :(

jel jos netko imao takvih problema?
ili ta mucnina uopce nije od controloca?

lutka18
31.08.2008., 23:42
Pozdrav! Evo samo da podijelim svoj problem s vama da čujem mišljenja...Imam 19 god i nikad nisam imala posebnih želučanih tegoba. No, u zadnje vrijeme...prije par tjedana osjetila sam nekakve čudne mučnine, konstantno, svaki dan, gubitak apetita, gađenje na hranu...Čekala sam da prođe, mislila sam da je od pms-a il nešto,ali nije prošlo pa sam išla u doktora...Prepisala mi je lanzul jer sam joj rekla da imam česta podrigivanja pa je prije drastičnih pregleda odlučila vidjeti hoće li terapija upalit...Evo pijem 5 dana taj lijek, kapsula dnevno i apetit mi se donekle vratio..samo je problem što još uvijek osjećam neku težinu u jednjaku i nagon na povraćanje...kao da mi nešto stoji...ne znam jel to možda od tableta il...trebam li pričekati da popijem cijelu terapiju pa vidim učinak?

Ego
01.09.2008., 02:04
Pozdrav! Evo samo da podijelim svoj problem s vama da čujem mišljenja...Imam 19 god i nikad nisam imala posebnih želučanih tegoba. No, u zadnje vrijeme...prije par tjedana osjetila sam nekakve čudne mučnine, konstantno, svaki dan, gubitak apetita, gađenje na hranu...Čekala sam da prođe, mislila sam da je od pms-a il nešto,ali nije prošlo pa sam išla u doktora...Prepisala mi je lanzul jer sam joj rekla da imam česta podrigivanja pa je prije drastičnih pregleda odlučila vidjeti hoće li terapija upalit...Evo pijem 5 dana taj lijek, kapsula dnevno i apetit mi se donekle vratio..samo je problem što još uvijek osjećam neku težinu u jednjaku i nagon na povraćanje...kao da mi nešto stoji...ne znam jel to možda od tableta il...trebam li pričekati da popijem cijelu terapiju pa vidim učinak?

Daj tabletama vremena da djeluju... sad ti se stijenka želudca polako oporavlja... ali to je proces koji traje i par tjedana...

dek
05.09.2008., 20:47
I meni je dijagnosticiran gastritis, pijem controloc ali slabo nešto pomaže...
Međutim, meni je čudno što mi se osjećaj žarenja javlja kad sam gladan, kad duže ne jedem a poslije jela mi bude lakše (kod gastritisa je valjda obrnuto).

sporo varenje?:confused:

yellowmellon
06.09.2008., 15:47
zadnjih nekoliko dana sam na controlocu (40mg, 1 ujutro, 1 navecer) i vise-manje mi je bilo ok
medjutim veceras nakon sto sam popila tabletu mi je uzasno lose :(
mucnina, tezina u zelucu, vec sat vremena samo cekam da povratim :(

jel jos netko imao takvih problema?
ili ta mucnina uopce nije od controloca?

iako sam mislila da ce i meni pomoci, bilo mi je zlo od controloca, doza mi je bila manja od tvoje, ali svejedno.
nakon toga sam ponovno citala upute, pa vidim da su moguće takve pizdarije.

valjda reakcija na lijek.
meni nije nista pomoglo, sad moram biti na duploj dozi, bila sam danas opet na gastroskopiji. h.pylori mi je negativna, ali mi je zato sluznica želuca u totalnom neredu, a refluksan dispepsija-naravno, ostaje.

uglavnom, mislim da je to ok s controlocom, da se javljaju takvi bolovi i povraćanje, razgovarala sam danas s doktoricom, veli da zna tako biti.

pozdrav

Fujitsu Siemens
06.09.2008., 21:58
Međutim, meni je čudno što mi se osjećaj žarenja javlja kad sam gladan, kad duže ne jedem a poslije jela mi bude lakše (kod gastritisa je valjda obrnuto).

sporo varenje?:confused:

Nije svaki gastritis isti, kao što ni svaki čovjek nije po ničem isti, barem što se tiče s tog aspekta.

Ako ti je bolje kad jedeš, onda nemoj preskati obroke, čak što više ubaci koji obročić više i nemoj razmišljati o tome i opterećivati se što ti je dijagnosticiran gastritis.

Ja sam počeo s takvom taktikom i sad mi je dobro (moram pokucati o drvo), dobar mi tlak i nemam nikakvih problema, osim ponekad na poslu s neposlušnim ljudima no to je najmanje... :lol:

Sve će biti u redu . "Izliječenje" odnosno vremenski rok ublažavanja simptoma ili potpuno izlječenje ovisi ja bi rekao isključivo o čovjeku. :top:

MrBlc
09.09.2008., 22:17
Inače, koliko god gastroskopija bila gadna, postoji dobar razlog zbog kojeg se radi prije terapije. Može se dogoditi da terapija riješi simptome, a ne bolest, pa bolest napreduje.

hihotić
10.09.2008., 12:47
Ja sam bio na gastroskopiji dvaput, prvi put mi je bilo lagano, no drugi put su mi vadili uzorke sluznice, pa je duže trajalo, a također sam i zaboravio disati na nos pa mi je stalno išlo na riganje. Moja stara je bila jednom kao cura, i rekla je- nikad više! Što se mene tiče, pregled nije tako strašan, ne boli apsolutno ništa, samo treba disati na nos, i onda nek te roštaju koliko god hoće, nije bed.

Peppa Pig
10.09.2008., 20:51
iako sam mislila da ce i meni pomoci, bilo mi je zlo od controloca, doza mi je bila manja od tvoje, ali svejedno.
nakon toga sam ponovno citala upute, pa vidim da su moguće takve pizdarije.

valjda reakcija na lijek.
meni nije nista pomoglo, sad moram biti na duploj dozi, bila sam danas opet na gastroskopiji. h.pylori mi je negativna, ali mi je zato sluznica želuca u totalnom neredu, a refluksan dispepsija-naravno, ostaje.

uglavnom, mislim da je to ok s controlocom, da se javljaju takvi bolovi i povraćanje, razgovarala sam danas s doktoricom, veli da zna tako biti.

pozdrav
prestala sam s controlocom nakon tjedan dana (ujutro bi mi bilo ok, navecer bi mi uvijek bilo uzasno lose)
sad mi preostaje samo gastroskopija :(

KuiperBelt
11.09.2008., 06:41
Prošla isto sranje kao i većina ovdje vas i fuj muka mi je od same pomisli na sve to... a znate šta je nabolje od svega, imam prijateljicu u Muenchenu, tamo su već 8 godina, njoj je isto furt nešto, pa pored ostalog ima i gastristis..tamo sve dobije na obično jebeno socijalno, ma trentman kraljevski, pa je tako bila i na gastroskopiji 2 puta i to niš neka specijalna klinika, obična, jedna od mnogih u gradu..lijepo je uspavali i probudili, i još dok je padala u san ju je sestra gladila po ruci..to je sve kaj se ona sjeća od gastropskopije..kakvo razderano grlo, kakve mućnine, kakvi bakrači, ništa...i još se njemaci žale zadnjih godina kak im je zdravstvo postalo loše

Suki
12.09.2008., 03:09

Meni je također dijagnosticiran gastritis...prije 2 mj. skoro...
Pio sam controloc, ne samo da mi dosad nije pomogao,dapače, što sam ga više pio,sve gore i gore sam se osjećao....kamenje u želucu, boli, ne mogu da prostiš srat itd.
Pročitao sam na uputama da su takve nuspojave moguće, te da ako se javi, da se obratim liječniku...
Ja se obratim liječniku, a liječnik mi se smije u facu i kaže mi da izdržim....

I još sam saznao da sam na sve to imao mononukleozu, koju umjesto da odležim doma, ja sam išao okolo po bolnicama, radio gastro, kolonoskopiju, vadio 14 puta krv, visio na zaraznoj itd.

Baš sam pitao frenda kako je njegova cura to riješila- imala je helicobakter, i nakon toga je pila Lanzul meni se čini i odmah je osjeztila poboljšanje...
Znam isto jednu ženu koja popije kuru controloca i mirna je 2 godine...
Frend popije par gastal i sve super...
Frendica popije gastal sve super, a kad ju baš boli, izdrži, čeka da prođe i to je to...
Frend popije peptoran 150 i miran je 6mj.
Frendica je 2mj. ležala doma, pila je tablete (ne zna mi reći koje), stalno na WC-u, bolovi itd. i prošlo je...
Od tad tu i tamo žgara od kave ili jako začinjene hrane...

Kao što je fujitsu napisao, kako tko....
Ja se recimo još uvijek borim s time....nemam uopće apetit, neki dan sam jeo malo dinstanog mesa, 3 sata mi je bilo loše....u biti skoro sve što pojedem, loše mi je od toga, osim čokolina ili fruteka i tkavih gluposti...
Gornji dio želuca - malo nategnut, kao da nešto stoji gore, i nikako da se spusti, i opčenito osjećam da sam pun u želucu...

E sad jebiga....meni su svi govorili - nije ti to ništa, to ti svi imaju, navikni se živjeti s time...e nažalost ja ne mogu, jer dok ne mogu jesti, ne mogu ni baš funkcionirati....stao sam na na vagu neki dan, imam 75kg, a sve ovo je počelo kad sam imao 103kg....
Mislim, ja se divim ljudima koji mogu s ovime funkcionirati, raditi normalno, izlaziti i sl., ali ja nažalost ne mogu....toliko mi bude loše da to nije istina...

Suki
12.09.2008., 03:14
@DEK - to ti može biti i čir....ovo kad sam gladan mi je loše,kad sam pun mi je dobro....to zna biti simptom...

Čitao sam negdje na forumu, ovdje u ovoj temi ne netko napisao da je svoj gastritis (donekle) riješio upravo na način da jede....tj. da su ga dijetice i pizdarije još dodatno sjebale i kad jede normalnu hranu, napuni dobro želudac, da je onda sve OK....

raimunda
12.09.2008., 08:20
Meni su na sistematskom otkrili da imam helicobacter al ja nikad u zivotu nisam imala problema sa zelucem, nikakve simptome. Rezultat s izdisajnog testa mi je dosao pozitivan i sad bi trebala uzimati trojnu terapiju. Zanima me moze li mi tek ta terapija unistit zeludac?

I ako bi popila tu terapiju bi li opet morala placat 350 kn za izdisajni test da vidim jel nestala?

brazilac 5
12.09.2008., 13:44
Pitanje : kao znate da je čir a kako da je kronični gastritis :confused:
Nisam bio na gastroskopiji ali vjerojatno budem.
Ali me zanimaju simptomi jednog i drugog i razlike :s

Suki
12.09.2008., 15:19
Mislim da je bez gastroskopije teško uočiti razliku između toga dvoje...nekima imaju simptome čira a posrijedi je gastritis i obratno....
Upiši u google pa pročitaj malo o tome...ima na net-u dosta...plivazdravlje i sl. stranice....

kex_3
12.09.2008., 21:17
Meni su na sistematskom otkrili da imam helicobacter al ja nikad u zivotu nisam imala problema sa zelucem, nikakve simptome. Rezultat s izdisajnog testa mi je dosao pozitivan i sad bi trebala uzimati trojnu terapiju. Zanima me moze li mi tek ta terapija unistit zeludac?

I ako bi popila tu terapiju bi li opet morala placat 350 kn za izdisajni test da vidim jel nestala?

bok!

Pa zakaj si uopće išla na izdisajni test? Kak to da su te slali? Jesi imala kakve tegobe? To mi se ne čini kao nešto što se radi na sistematskom...
Da morat ćeš ponovo platiti 350 kn da vidiš jel terapija uspijela (govorim iz vlastitog iskustva...) Nažalost...:))

KuiperBelt
13.09.2008., 21:09
Suki fakat mi je žao, mislim mogu te dobro razumjeti...ali nebi vjerovao nekad ti je stvar i u psihi. Ja sam ti isto od ljudi koji kad im je nešto se toliko fiksiraju na to da im je nekad gore nego što zaita je, ust vari čini im se da im je gore.
Mislim da ne bi trebao toliko vagati šta jedeš, nego jednostavno slušaj vlastito tijelo. Kada dobiješ želju za nečim, jednostavno jedi. Mislim ne znam, možda ovo tebi zbilja ne pomogne, ali kod mene zna puno puta upaliti.

Kod mene je nus pojava gastritisa da me luđački peće grlo več dvije godine. kako sam pušila mislila sam, jel, na ono najgore. Ali to je od gastritisa. Odnosno peće me onaj prijelaz od grla na jednjak, čini se kao grlo. I vjerovao ili ne, ali kad sam down i grlo me peće više, kad kažem sama sebi, ma daj fuck off gastritis, mlada sam puna života, želim uživati, navalim na luk, kisele krastavce, salata sa maslinovim i vinskim octem, mljac... i sve ok.

Velim probaj, možda upali i kod tebe.

mi-mi
16.09.2008., 22:29
da li mi itko moze reci da li je gastritis moguce izljeciti DOZIVOTNO..??? :eek: znaci da nema problema u stomaku nakon masnog jela i peckanja pri zivciranju..

Nevjerna
17.09.2008., 09:23
Ja skoro stalno imam mučnine, znači ujutro se probudim imam mučninu, ili kada jedem, tako da često moram više puta na dan, a manje. Inače se previše nerviram i brinem oko učenja, drugih osoba itd. Nadam se da ovo nije početak. :(:(

E da i jako puno se znojim.

Suki
19.09.2008., 15:07
Hey!

Probao sam to, ali jednostavno ne mogu jesti....nemam apetit nikakav, hrana jedva prolazi....muka mi je kad bilo što pojedem....

Sad po novome je dijagnoza da mi je mononukleoza sjela na gastro trakt, tj. da sve što imam je posljedica mononukleoze...

Ma izluđuje me ta doktorska nepreciznost....malo je ovo, malo je ono...
Odem na gastroskopiju, doktor kaže - nije gastrits, a onda dođe nalaz - da je, i da imam kronični...
Pio sam controloc, pa mi ništa bolje nije bilo, dapače, bila mi je muka od toga...a da nisam doktora pitao za lijekove, nebi mi ni dao ništa....
ma ne znam više....već mi je pun k.... svega....majke mi....ne mogu izdržat više....
Em mi je muka svaki dan, em ne mogu jesti, a svaki posjet doktoru druga dijagnoza....e pa jebiga mislim...nek se više odluče što mi je...
Pitam ljude koji ga imaju kako se bore s time, svi kažu da normalno jedu, samo da od kave ili ljude hrane ponekad imaju žgaru ali za to uzmu peptoran ili rupurut i problem riješen...

ma znam da je stvar psihe, samo meni sad psiha itekako radi jer sam lud od svega što mi se događa...nikako da mi bude bolje, a doktori me zajebavaju...

pebbles
19.09.2008., 16:06
hej..pošto me strah ici na gastroskopiju...htjela sam pitati prepoznaje li itko ove simptome(ono kao da su slični njegovima....) Ponekad me jaaako zna boliti želudac i to zna trajati po tjedan, dva...u to vrijeme mi ne odgovara gotovo nikakva hrana (pogotovo pržena na ulju) i zna mi nekada malo pomoći čokolada:D:ne zna: a onda opet se pojavi period od mjesec, dva da mogu sve jesti i ništa mi ne smeta...i da...kada je to vrijeme kada me boli želudac stalno trebam podrigivati:ne zna:

mageeme
19.09.2008., 19:26
Ljudi jel mi mozete preporuciti gdje se moze u zg privatno napraviti ultrazvuk?

kex_3
19.09.2008., 21:42
jel imao netko helicobacter a da ga se uspio riješiti bez upotrebe trojne terapije tj. antibiotika? Naime, probao sam s antibioticima pa me sad zanima da li netko ima da se uspio riješiti HP bez antibiotika. Ako netko nešto zna molim za savjet...
Hvala. :)

Suki
20.09.2008., 00:06
hej..pošto me strah ici na gastroskopiju...htjela sam pitati prepoznaje li itko ove simptome(ono kao da su slični njegovima....) Ponekad me jaaako zna boliti želudac i to zna trajati po tjedan, dva...u to vrijeme mi ne odgovara gotovo nikakva hrana (pogotovo pržena na ulju) i zna mi nekada malo pomoći čokolada:D:ne zna: a onda opet se pojavi period od mjesec, dva da mogu sve jesti i ništa mi ne smeta...i da...kada je to vrijeme kada me boli želudac stalno trebam podrigivati:ne zna:

Zvuči kao gastritis, ali svakako to odi pogledati...što prije to bolje...

Gastroskopiju možeš privatno napraviti u anesteziji, makar mislim da to nije potrebno.....
Ja sam se također bojao ko sam vrag, problijedio sam kad sam ušao u sobu za preglede....ali vjeruj mi, to nije ništa strašno...gore ti je ići popravljati pokvareni zub, nego ovo...
Naravno, mišljenja su različita, ali ja sam dobio anestetik u grlo, i apsolutno ništa nisam osjetio....nikakvu bol, povraćanje...ma ništa...
Samo sam jednom čudno podrignuo ali to je bilo kad mi je doktor radio biopsiju (uzimao je uzorak želuca)....dapače, meni je bilo loše od tog anestetika....ali od same gastro, ma....niš'...to je za čas gotovo....
Ima puno gorih pregleda od ovoga....recimo, ja sam radio kolonoskopiju, ali sam išao preko veze, pa sam dobio anesteziju....mislim da bi podivljao da sam to morao raditi na živo....ali opet, i tu su mišljenja podijeljena...

Ono što možeš napraviti, bezbolno, je tzv. izdisajni test na HP, krv na HP, i stolicu na HP.
Ali ta gastroskopija nije zaista nikakav problem....razumijem strah, i ja sam to odgađao i bojao se i ovo i ono, a sad bih mogao svaki tjedan ići da moram jer znam kako je i znam da ne boli ništa i da nema povraćanja itd. a i traje vrlo kratko....

pebbles
20.09.2008., 17:37
Zvuči kao gastritis, ali svakako to odi pogledati...što prije to bolje...

....

:) hvala puno...nakon ovoga se možda i ohrabrim...ali mislim da ću ipak prvo tražiti uputnicu za izdisajni HP :mig: tnx!

\mania/
25.09.2008., 13:27
:) hvala puno...nakon ovoga se možda i ohrabrim...ali mislim da ću ipak prvo tražiti uputnicu za izdisajni HP :mig: tnx!

h. pylori se moze i preko krvi testirati, tako sam ja i bio je negativan ali me nastavilo muciti sve ko i prije. slicno ko tebe, par mjeseci dobro pa onda mucnine, zgaravica...
sad sam bila na gastroskopiji napokon, bilo me strah ali evo me ziva i zdrava. malo je neugodno ali da se prezivjeti pa da napokon znas sto ti je. ja nemam nikakvu bolest nego cudan oblik zeluca pa mi stoji hrana dulje a i stres je glavni uzrok.
probaj kad imas te napadaje izbaciti sve osim kuhane, bljutave hrane pa nakon par dana ili tjedana malo po malo uvoditi normalnu

Astrice
25.09.2008., 15:17

Može se testirati iz stolice,ja jesam i čak sam vidla da je neko to spomenuo jer sam mislila da sam neki poseban slučaj.

iksy20
28.09.2008., 19:52
evo da ja kazem svoje simptome..
imala sam upalu mjehura i nakon toga pocela bol u prsima kiselina mi se skupiljala u ustima doslovno i uzasni bolovi..imam inace 20 god..isla vadit krv..ultrazvuk stitnjace, onda vidit grlo sve ok malo crveno unutra pijen tablete koje mi uopce ne pomazu i to vec tako 3tjedna..nema sta me ne boli.svaki dan nesto drugo sad je uvatilo mi ruku pa me lijeva ruka boli..sutra mi je gastroskojia i vise ne znan sta je..pila san yasmin prije mjesec dana stala sad da mi to nije sve pomutilo u ogranzimu i rekla mi je doktorica da moze bit da je jednjak ostecen zbog antibiotika od upale mjehura ali ne znan zasto bol toliko traje i ne izlazim puno zbog toga a i nemirno spavan je se tresen iznutra.ma sve ludo...,

moka 2
29.09.2008., 15:40
bok
evo moram se i ja uključiti
dakle od uvijek imam diagnozu gastritis ali nikada ovakve simptome
prije dvije godine sam imala silne mučnine ,proljeve,slabine i nakon brdo pregleda su mi ustanovili h.pilori od onda sam dobila controloc 20 mg i sve silne antibiotike i gle čuda nakon par dana sve počelo jenjavati ali kada sam prestala piti controloc odmah bi počela podrigivati i tako ga ja pijem već dvije god.svaki dan. Međutim prije 1mj.osjetim ja slabinu pa mučninu ,groznicu .proljevi (do 5 dnevno) mokrenje čak sam i brojala 20 puta u 3 sata mišići slabi da nisam mogla čašu u ruci držati. Uglavnom odem ja doktoru i napravi kompletnu krvnu sliku i urin kada ono nalazi super kaže doktorica hitno napraviti hormone jer inaše bolujem od hipotiroze poslije operacije štitnjače.
Nakon 15 dana pretraga nalazi pokazali da je štitna super znači nema šanse da je od nje.
Ali je nakon 15 dana prestalo mokrenje i proljevi doktori opet kažu da je najvjerovatnije bila viroza.
Eh sada nakon mjesec dana mučnine još nisu prošle ,osječaj da ću se ispovračati kada nešto pojedem ne prolazi a stolice 3 dnevno iako nisu proljevi ,apetit nula bodova inače obožavam hranu čak me ni čokolada ne može oraspoložiti.
Nalazi pokazali opet h.pilori pozitivan a gastrolog kaže da od njega ne mogu imati takve mučnine(o podrigivanju da ne pričam)amebe negativne.
u četvrtak mi je gastrolog poslije utz koji je uredan prepisao MEDAZOL od kojeg sebi nisam mogla doći ,hitno zovem doktoricu i ona kaže da ih prestanem piti
danas opet odem kod tog istog gastrologa a on mi kaže da pijem prolife 2puta dnevno i da moram na gastroskopiju i kolonoskopiju za koje su me naručili za 1mj. i 2.mj. a što ću ja do tada to se njih ne tiče ili mogu ići privatno što kod nas u Rijeci košta oko 2000kn
E sada ću opet kod moje doktorice ako me i ona ne potjera kada me vidi pitati da mi ona da antibiotike za hp

moka 2
29.09.2008., 15:49
da li bi ovo mogli biti simptomi od HP

maybelline
29.09.2008., 18:03
ja sam ovdje vec pisala o GERB-u,gastritisu,hp,i ostalim tegobama zeluca.
naime nakon sto sam nesto vise od 1godinu se nagutala svakakvih tableta,controloc,2 ili 3 puta trojna terapija,pa opet samo controloc koji nie poogo,lanzul+reglan,lanzul s su zadnje,i sad sam ja na svoju odgovornost oko nove godine prestala s lanzul s,iz razloga jer nisam osjetila toliko jake zgaravice i ostale simptome,(iako ih je bilo i kad sam ih pila)i sve je bilo dobro par mjeseci i od tad opet,pocelo pogorsanje,kad si legnem,ili pojedem nest sto nebi smila.ali i veliki uzrok mi je stres to sama znam, i vjerovatno "trovanje" zeludca iz djetinjstva tabletama zbog druge bolesti.i sad ja se pitam pa jel stvarno svije kinder regel mogu uzrokovat toliku bol,i vracanje kiseline?
nemam sad toliko velike i jake simptome kao prije ali gotovo svakodnevno osjetim nesta,trenutno nisam u hr i nemogu doktoru ali uskoro kad se vratim trazit cu opet gastroskopiju,jer mi kardija nije dovoljno zatvorena,pa me zanima jel tu ima kakvih pomaka, nemam pojma jesu uopce moguci,osim operacije.pokusavam se nesekirat ali nekad je to jace.

nadam se da jednom uskoro otkriju nest sto ce nam svima pomoci.

maybelline
29.09.2008., 18:13
Sta je sa ovom forom maslinova ulja protiv gastritisa?
Jel to zbilja pomaze ili ne?
Hvala!

neznam jel ti netko odgovorio na ovo,ali ja sam uzimala neko vrijeme zlicu maslinova ulja prije jela i meni je pomoglo,ali samo da se rijesim hp