PDA

View Full Version : Želučana pitanja - gastritis, ulkus, gastroskopije...

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

light_blue
11.10.2003., 01:41
ima li pomoci???
pila sam antibiotike u kombinaciji s jos 2 vrste tableta ,jer mi je ustanovljena h.plyori....mislila sam da sam time rijesila problem...medjutim,otprilike tjedan dana nakon zadnjeg popijenog lanzula...opet ista prica...bolovi u zlicici...osjecaj nadutosti...gastal i slicno ne djeluje..
kakva su vasa iskustva...alternativni lijekovi i slicno...

Hallon
11.10.2003., 08:52
Hmm, ako je h.plyori u pitanju, nemoj se čuditi ako budeš po par puta zaredom pila koktele antibiotika... Gadno je to. Nemoj tražit nikakve alternativne lijekove jer alternative nema.

Odi doktoru...opet!

No22
11.10.2003., 09:07
Protiv h.plyori treba piti istovremeno dva antibiotika, ja sam pio amoxil i sumamed i proslo je :)

xxGaladrielxx
11.10.2003., 09:30
ucini si uslugu i kupi si knjigu Fit for life. mjesec dana sam se uzasno patila ali nikad se vise nisam vratila na stari nacin prehrane jer tegobe koje navodis + cir na zelucu, odmah bi me podsjetilo na bolove koje sam prolazila.

light_blue
11.10.2003., 23:07
thanks...lakse mi je kad vidim da ima jos ljudi sa slicnim problemom...vjerojatno cu opet ici na onaj izdisajni test radi h.plyori....mozda se stvarno samo pritajila...

nea
12.10.2003., 16:22
Meni je doktor prije par godina isto reko da imam gastritis, ali nisam pila antibiotike, nego neke druge ljekove. Pila sam 2 puta po 6 mjeseci, prvo dvije ujutro dvije navece, pa jednu ujutro i jednu navece, pa onda samo jednu ujutro. I bilo je dobro.
Ne jedem luk, cesan, kiselo izbjegavam koliko mogu.
I neki dan sam smazala navece pola tegle kiselog kupusa. preplakala sam cijelu noc.
Bol je prosla, ali i sad nakon 10 dana sam vrlo, vrlo osjetljiva, vidim da se situacija nije jos smirila.
Ne boi, ali kao da mi je kamen u stomku. I nista ne pomaze.

lahor
12.10.2003., 17:58
nea kaže:
Meni je doktor prije par godina isto reko da imam gastritis, ali nisam pila antibiotike, nego neke druge ljekove. Pila sam 2 puta po 6 mjeseci, prvo dvije ujutro dvije navece, pa jednu ujutro i jednu navece, pa onda samo jednu ujutro. I bilo je dobro.
Ne jedem luk, cesan, kiselo izbjegavam koliko mogu.
I neki dan sam smazala navece pola tegle kiselog kupusa. preplakala sam cijelu noc.
Bol je prosla, ali i sad nakon 10 dana sam vrlo, vrlo osjetljiva, vidim da se situacija nije jos smirila.
Ne boi, ali kao da mi je kamen u stomku. I nista ne pomaze.

Jesi radila test na Helicobacter pylori? To bi ti bilo korisno ako ima gastritis.

jimmy jazz
12.10.2003., 19:04
imal sam ja, il josh uvijek imam. posel, fax, josh zeznul nekaj u prehrani, ili na brzinu, stres.

nisam ishel na testiranje za bakteriju, nekak nisam stigel il tak nesto, al je bilo gadno, pri svakom jelu sam osjecal, mucilo me cjelo proljece i pocetak ljeta. u biti, dobio sam neke tablete, al dok sam ih potrosil opet je bilo isto.
pa sam krenul sam s homeopatskom terapijom, i to je pomoglo.
kavu i kisele stvari izbacil, poput vocnih sokova ili svjezeg voca i povrca, nazalost, odnosno probao jesti sto vishe toga ali kuhanog.
evo sad mi je ok, mogu opet piti kavu, tu i tamo(a nisam mogel piti niti nish slatkom poput cole, odma bi rezalo).
najvaznija ja prehrana (ne samo ne kiselo, nego i ne slatko! jer za probavu slatkog treba puno zelucane kiselini koju onda zeludac stvara i opet bed) i smanjiti stres.

izlijecio sam se zapravo homeopatskim kapljicama i yogom(lagaanom, cisto opustanje). i paziti, promijeniti nacin zivota i odnos prema njemu/stresu. antiobiotike ne bi nikad uzimal jer micu samo posljedice, a ne uzroke. pa ti se kasnije pod velikim stresom opet pojavi. a-aa.

i evo, sad vec nekolko mjeseci mogu radit opet Yogu (malo zahtjevniju) i Pranayamu, o cemu nije ni bilo govora dok sam imal gastritis. tak da je to dobar znak. ;)

i na kraju, zasto bakterija nije "toliko" vazna-ona se moze samo smjestiti ako je sluznica vec ostecena i nagrizena, u slucaju da je sluznica zdrava, nece naci "plodno tlo". zato je vazno opet ozdraviti sluznicu i uspostaviti ravnotezu/izbaciti bakteriju. uz uspostavljanje ravnoteze organizam postaje dovoljno jak da sam makne bakteriju, odnosno ona nema vec gdje zivjeti.

xxGaladrielxx
12.10.2003., 19:42
nikako ne razumijem zakaj se toliko bespotrebno patite i pijete antibiotike :confused: istina, i meni je trabalo jako puno godina da shvatim kako je uzrok u prehrani, ali svi redom prihvacate savjete u ljekovima, a ako netko napise o promjeni prehrane, ignorirate.

Winona
12.10.2003., 21:15
zato Galadriel sto je jednostavnije i komfornije progutati tabletu nego se malo pozabaviti sobom. :rolleyes:

Inace i ja sam za tvoju metodu. :top:

Hallon
12.10.2003., 21:42
Ajde nemojte trubit. Ako se nekome dijagnosticira h.plyori onda to nije za zajebanciju. To čudo može izazvat čir na želucu ili rak želuca ako se ne liječi.

Liječi se koktelom antibiotika i amen.

jimmy jazz
12.10.2003., 21:48
halon....halooo.si u shumi? o cemu sam ja pricao ak ne o lijecenju, zapravo vishe o izljecenju ;)

xxGaladrielxx
12.10.2003., 21:52
Hallon kaže:
Ajde nemojte trubit. Ako se nekome dijagnosticira h.plyori onda to nije za zajebanciju. To čudo može izazvat čir na želucu ili rak želuca ako se ne liječi.

Liječi se koktelom antibiotika i amen.
ajd procitaj kaj sam gore napisala. meni skoro svi sa tatine strane imaju ili su imali cir na zelucu, pa sam ga tako dobila i ja s 20 god. Uvijek uz sebe sam imala hrpu tableta i ovisno o god. dobima, ovisno o tome kaj sam jela, razlicito ih konzumirala. grljenje skoljke poslije jela bila mi rutina, a bolove koje sam imala nemrem niti opisat jer zbog reflexije ne znas jel te boli kicma ili zeludac. Redovito isla na one odurne gastroskopije, hodala po noci i plakala od bolova.
Bila je falat sreca pojesti nekaj a da nisam imala neku negativnu reakciju. Onaj tko je imal cir, zna kak je to grdo s hranom.
I naravno da se kod nervoze, stresa i kaj ja znam cega (ma, reagiras na rast trave :D ) sve pogorsavalo.
Ali, nakon kaj sam slucajno prije nekih 2 godine pocela s ovom prehranom, sve je nestalo.
Gledam sad tatu (on je prehodal i perforaciju cira; zbog straha od doktora nije im se blizu pojavljival dok je trajalo) kak se muci i uopce ga ne zelim slusat kad mi kuka i suznih ociju izmislja neki "nardni ljek".
je da je tesko promjeniti prehranu iz korjena, al je u ovom slucaju vrijedno.

nea
13.10.2003., 17:29
galadriel
i ja sam davno procilatala te knjige i sad ih imam obje i nekako sam on i off, na tome, nekad jednostavno ne mogu odoljeti
iii prehrana je vazna, jako vazna,
i knjige su stvarno dobre i pokusavam se sto vise drzati ali ...
eto nisam davno imala nikakvih problema, i neki dan dodjem gladna s posla ugledam kiseli kupus (obozavam kiselo), pojela pola tegle i naje....
jos dolazim sebi od toga, zeludac je jos osjetljiv, ali polako bice dobro
a tablete imam, ali ne znam kad sam prije ovog popila zadnji put, ne volim ih ni ja, ali tu noc da nisam popila ne znam kako bi izdrzala bol

xxGaladrielxx
13.10.2003., 18:31
vidis, s ovakvom prehranom bez frke jedem kiseli kupus u neogranicenim kolicinama. jedino kaj pazim su vremenski intervali...
zadnju bol sam osjetila za Bozic od purice s mlincima :(, al isplatilo se ;)

LadyInRed
13.10.2003., 20:50
Meni je dijagnosticirana h.pylori prije točno godinu dana. Počelo je s napadom boli koji je trajao 3 tjedna za koja sam mislila da ću umrijeti. Hrana mi je privremeno, na pola sata-sat umirivala bolove tako da sam jela i jela i dobila 5 kila :rolleyes: Uglavnom, bol se pojačavala po noći i imala sam baš sve simptome čira. Kako imam genetske predispozicije, uz sve simptome, doktor je bio gotovo siguran da je čir. Onda me poslao na ultrazvuk koji je pokazao da nema čira ni drugih oštećenja sluznice. Krv je pokazala bakteriju. Popila sam onaj koktel antibiotika (3 vrste) u 2 tjedna i nije mi padalo napamet da upisujem Yogu i prelazim na makrobiotiku.:rolleyes: Samo sam htjela da očajna bol prestane, jer ja koja imam ogromnu toleranciju na bol, nisam više mogla izdržati. Prestalo je već nakon 5 dana i od tada više nisam imala probleme.

Doktori su mi rekli da čir kao ni bakterija nema svoj uzrok u prehrani. To valjda i vrapci već znaju i to nije baš nova vijest. Dosta dugo se to zna. Ali postoji hrana koja ti škodi ako imaš gastroenterološke probleme. Tako da nemojte brkati lončiće. Čir i bakterija se ne dobivaju od puno kave i loše prehrane;) Postoje stvari koje ti štete i njih jednostavno moraš izbjegavati jer izazivaju bol nakon što ih pojedeš!! Evo npr. ja mogu popiti 10 espresso kava, ali jedna turska me unušti. Piva mi također škodi. A kiseli kupus ne. Bananu ne smijem jer me ubije bol. I općenito mi pržena hrana smeta. Ali znam po ljudima koje poznam da svakome smeta nešto drugo.

Vjerujem da izlječenju pogoduje pravilan odabir prehrane i načina života. Ali bakterija pylori je dosta opasna i ako se ne liječi može izazvati rak želuca. Antibiotik nije najbolje rješenje, ali je brzo rješenje. Da me opet onako boli uzela bih ga bez razmišljanja.

jimmy jazz
13.10.2003., 20:59
pa ja sam pricao kako da se rijeshiti gastro-problema, a ne maknuti akutne simptome. sto tebi ocito nije uspjelo - rjeshiti se zelucanih problema, ak te jedna turska kava ubije; naravno, jer antibiotici nece regenerirati i uspostaviti balans!tak da ti pricas o necem sasvi drugom. (uvjek ista spika, vec bi i slijepi vidli, sto brze osposobiti covjeka da bude produktivno sposoban, a nauciti ga nekim stvarima, to normalna medicina bash i ne radi, to se mora sam ;)

tek kad mozes ponovo jesti svu hranu bez bolova, mozes biti sigurna da si uspostavila ravnotezu. u organizmu. ;)

LadyInRed
13.10.2003., 21:05
Ma gle ja ti samo ne vjerujem u New age spike i drastične promjene načina života, znaš;) Svatko ima svoje mišljenje.
Život je prebrz da bi se stiglo o svemu voditi računa. Ja bih jako voljela kad bi imala vremena svaki dan za 5 sati opuštanja, yogu, prirodu, odlazak na plac po extra svježe namirnice, kuhanje obroka, posvećivanje prehrani.....Ali nemam. Kao ni 90 % ljudi danas. Tako da su mi te spike jednostavno nerealne. Znaš, meni treba nešto da mi smanji bol momenatlno jer ja već sljedeći trenutak moram raditi, učiti, funkcionirati! ;)

I ja bih voljela da je svijet idealan i život prekrasan, ali nije.

jimmy jazz
13.10.2003., 21:12
pa vidim ja da si malo offtopic ;) new age spike :D neznam zakaj to spominjes, oces nesto pricati o tome ili kaj?
a o vremenu, tell me about it :D...a svijet ti je takav kakvog si ga napravish..jedino ak nisi rodjena bas u nesto gadno potlacenoj sredini..

LadyInRed
13.10.2003., 21:18
jimmy kaže:
pa sam krenul sam s homeopatskom terapijom, i to je pomoglo.
kavu i kisele stvari izbacil, poput vocnih sokova ili svjezeg voca i povrca, nazalost, odnosno probao jesti sto vishe toga ali kuhanog.

izlijecio sam se zapravo homeopatskim kapljicama i yogom(lagaanom, cisto opustanje). i paziti, promijeniti nacin zivota i odnos prema njemu/stresu. antiobiotike ne bi nikad uzimal jer micu samo posljedice, a ne uzroke. pa ti se kasnije pod velikim stresom opet pojavi. a-aa.

i evo, sad vec nekolko mjeseci mogu radit opet Yogu (malo zahtjevniju) i Pranayamu, o cemu nije ni bilo govora dok sam imal gastritis. tak da je to dobar znak. ;)

Evo to je to. Ali ne da mi se dalje u raspravu, razumjeli smo se;) Svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali ja vjerujem svom doktoru. Ipak.

A cura je ipak pitala kad je postavila topic tko ima i kakva iskustva s bakterijom, pa eto.

jimmy jazz
13.10.2003., 21:19
mozes uzet tabletu dok je hitno, i ja uzimam nekad dok moram, al to nije lijek, kao sto vidish...vecina doktora ce ti cesto puta reci, je, to je "kronicno" il tu ste previshe osjetljivi..no fora je u tome da ni oni sami nemaju iskustvo ozdravljenja tog neceg specificnog...onda postoje opet oni drugi ;) doktori koji mogu neke stvari lijeciti..

meni je za grlo pomogao dr. normalne medicine, primarijus u bolnici, specijalist za uho grlo nos, no pomogao mi je ayur-vedskim metodama..cime isto lijeci. tak da mi je stvarno smjeshno spominjanje new-age spika o takvim stvarima..
kuzis, to je nekaj za stvarno, no ljudi vecinom ak nemaju pojma o necem ipak tendiraju sloziti si neko misljenje.. ;)

za gastritis sam isto mislio ici prvo ayur-vedski, jer ayur-veda to lijeci, al bi bilo preskupo, pa sam prvo ipak odlucio probati homeopatiju, jer je ionak na istim principima, i pomoglo je ;)

LadyInRed
13.10.2003., 21:25
jimmy kaže:

kuzis, to je nekaj za stvarno, no ljudi vecinom ak nemaju pojma o necem ipak tendiraju sloziti si neko misljenje.. ;)

Gle ja ti imam klasičan strah od nepoznatog znaš;) A ti si agresivan u svojim stavovima kao baš svatko koga sam do sada upoznala s ovim spikama;) Klasika.

Ja sam off sada s ovog jer ne podnosim chatanje.

xxGaladrielxx
13.10.2003., 21:38
LadyInRed kaže:
Ali postoji hrana koja ti škodi ako imaš gastroenterološke probleme.
Čir i bakterija se ne dobivaju od puno kave i loše prehrane;)

Postoje stvari koje ti štete i njih jednostavno moraš izbjegavati jer izazivaju bol nakon što ih pojedeš!!

Vjerujem da izlječenju pogoduje pravilan odabir prehrane i načina života. Ali bakterija pylori je dosta opasna i ako se ne liječi može izazvati rak želuca.
nije li ovo kontradikcija i to na vlastitom iskustvu i onog kaj ti je receno?
i ono kaj sam ja spomenula u vezi svoje promjene prehrane nema apsolutno nikakve veze s makrobiotikom. Radi se upravo o onom sto ti spominjes, samo kaj ja jedem apsolutno sve ukljucjujci i banane i npr sunku.
jedino je stvar komninacije i vremenskih razmaka s ciljem da se hrana ne zadrzava u zelucu, odnosno da se probavi jedno prije no kaj pojedes drugo i time se sprijeci mjesanje istog.
nis posebno

LadyInRed
13.10.2003., 21:45
xxGaladrielxx kaže:
nije li ovo kontradikcija i to na vlastitom iskustvu i onog kaj ti je receno?
i ono kaj sam ja spomenula u vezi svoje promjene prehrane nema apsolutno nikakve veze s makrobiotikom. Radi se upravo o onom sto ti spominjes, samo kaj ja jedem apsolutno sve ukljucjujci i banane i npr sunku.
jedino je stvar komninacije i vremenskih razmaka s ciljem da se hrana ne zadrzava u zelucu, odnosno da se probavi jedno prije no kaj pojedes drugo i time se sprijeci mjesanje istog.
nis posebno

Ne nije kontradikcija. Čir i bakterija se ne dobivaju od hrane. Ali kad ih već imaš, onda postoji hrana koji ti škodi zbog oštećene sluznice. .....ma kužiš me;)

Da, vjerujem da je bakteriju pametnije lječiti antibiotikom jer ako se "razmaše" može biti kobna. A imunitet je bitan kod svake bolesti. Pa tako i kod ovih problema. S tog aspekta vjerujem da ga treba ojačavati pazeći na sebe. Ali ne mjenjajući voj život iz temelja.

Makrobiotika nije išla tebi.

lahor
13.10.2003., 22:51
Ja cu sad bubnut cisto laicki, ali sjecam se da nam je profa iz patologije bas pricala kako neki ljudi imaju jednostavno takav omjer zelucanih enzima i kiseline, odnosno jednostavno im je takva kemija u zelucu da su jako skloni gastritisu i stvaranju ulkusa.

Vjerojatno se pazljivom prehranom problem moze ublaziti, a mozda i rijesiti, ali neki ljudi jednostavno imaju predispoziciju.

Jos ako se tu doda H. pylori, stres, pusenje i neuredan nacin zivota, nema sanse da fulate cir. A bogme se i ono drugo moze dobiti sto ne bih pozeljela niti najgorem neprijatelju. Zato se treba rijesiti te bakterije.

Na srecu nisam imala tih problema, ali u dva navrata sam imala strahovite bolove u zelucu koji su trajali skoro tjedan dana. Bit ce da je bila rijec o gastritisu. Popila sam cijelu karticu Gastala, to meni nista nije pomagalo. Proslo je samo od sebe. Taman kad sam malo prizdravila otisla sam na fax i uletila bas na predavanje o bolestima gastrointestinalnog trakta (gastritis, ulkus, karcinom, mb Chron i sl :(). Smrzla sam se ziva, sve mi je prisjelo :D Bas su mi lijepo to tempirali.

jimmy jazz
14.10.2003., 07:56
LadyInRed kaže:
Gle ja ti imam klasičan strah od nepoznatog znaš;) A ti si agresivan u svojim stavovima kao baš svatko koga sam do sada upoznala s ovim spikama;) Klasika.

Ja sam off sada s ovog jer ne podnosim chatanje.

jeje dok to kaj pricas ispadnu gluposti, onda drugi ima agresivan stav! ooooo! :( zao mi je!

al mi je cudno kolko ispiranja mozga covjek mora podnijeti da bi daval izjave "pa cuj, to kaj me jedna banana ubije, to je normalno, svatko nesto ne podnosi" :D nemrem vjerovat!
mislim djeca u drugom osnovne znaju da to nije "normalno" ak nemres pojest bananu..koje su to spike! :D

404
14.10.2003., 10:06
Mislim da je tema nepotrebno zachatana, iako nije bilo potrebe. Svako se na svoj način sukobljava sa problemima, a opet je i uspješnost nekih terapija subjektivna.

Sjećam se nekih stvari o Heliobacter Pylori, iako sam o toj bakteriji slušao priču prije par godina.
U načelu se radi o bakteriji u stomaku, koja preživljava u ph1-2 uvjetima formirajući svoje mikrokruženje. Istraživanja pokazuju da je, ako se ne varam, oko 30 -50% ljudi "kolonizirano" tom bakterijom, a gastritis se kao posljedica javi u manje od 20% slučajeva.
Iako se bakterija smatra opasnom, jer u akutnim slučajevima može rezultirati i rakom (mada nije jedini uzročnik nikada), neki su mikrobiolozi dokazivali da se ova bakterija može smatrati i normalnom želučanom florom.

Pojava gastritisa i ulkusa može biti rezultat nezdrave prehrane, ali po meni treba postojati i sklonost organizma prema oboljevanju, odnosno slabiji imunitet prema tim bolestima.
Nezdravo živi većina ljudi, tko od onas ima vremena posvetiti se sebi nekoliko sati dnevno?
Dakle, problemi uzrokovani bakterijom H.pylori mogu se ublažiti zdravijom prehranom, duševnim i tjelesnim opuštanjem, ali teško je reći da li se mogu iskorijeniti.

LadyInRed
14.10.2003., 10:31
jimmy kaže:
jeje dok to kaj pricas ispadnu gluposti, onda drugi ima agresivan stav! ooooo! :( zao mi je!

al mi je cudno kolko ispiranja mozga covjek mora podnijeti da bi daval izjave "pa cuj, to kaj me jedna banana ubije, to je normalno, svatko nesto ne podnosi" :D nemrem vjerovat!
mislim djeca u drugom osnovne znaju da to nije "normalno" ak nemres pojest bananu..koje su to spike! :D

Ti imaš problema? Ajde mi se lijepo skini i drži se teme jer ću postati jako bezobrazna, a to dragi Yoga dečko ne želiš, vjeruj mi.

LadyInRed
14.10.2003., 10:33
404 kaže:
Dakle, problemi uzrokovani bakterijom H.pylori mogu se ublažiti zdravijom prehranom, duševnim i tjelesnim opuštanjem, ali teško je reći da li se mogu iskorijeniti.

Ali mogu!!! Položajem -pozdrav suncu- i sl. odmah nestanu i možeš jesti banane :jumping:

Ostajem pri tome da bih ponovno uzela antibiotik da se bakterija aktivira. Mislim da se ona ne može iskorijeniti jer po zadnjim istaživanjima, slažu se znanstvenici, ona je stalno prisutna u želucu i pitanje je samo kad će ponovno zadati nevolje. Čak idu toliko daleko da tvrde da je svaki čovjek ima.

To što ću možda živjeti kraće ili imati nuspojave jer sam popila taj antibiotik, ne razmišljam o tome.

jimmy jazz
14.10.2003., 10:40
LadyInRed kaže:
Ti imaš problema? Ajde mi se lijepo skini i drži se teme jer ću postati jako bezobrazna, a to dragi Yoga dečko ne želiš, vjeruj mi.

ja? ne, pa rekel sam ti da sam sredil svoj gastritis. ;)

sorry, al onakve gluposti moram komentirati. da ne bi bilo nismo znali ;)

404
14.10.2003., 11:21
jimmy kaže:
ja? ne, pa rekel sam ti da sam sredil svoj gastritis. ;)

sorry, al onakve gluposti moram komentirati. da ne bi bilo nismo znali ;)

Dečkiću, mislim da ti se zapravo LadyInRed sviđa, pa joj se upucavaš neargumentiranim kontrama (stara taktika, polako izlazi iz prakse). ;)

Ali da ne odemo daleko od teme, čir na želucu može se dobiti i slušanjem gluposti, pa bi se tvoja izabranica trebala malo zabrinuti.

jimmy jazz
14.10.2003., 12:39
he sorry, izjave su u public pa ljudi moraju racunati s time ih se komentira. o chatu nije bilo nikakvog govora. sve jasno?

lahor
14.10.2003., 17:45
Ej vi..em ste otisli offtopic, em ste se poceli klat. Lakse malo :)

mimi2003
17.10.2003., 21:56
Heliobactery pylori što je to? kako se dobiva? kako se liječi?
Molim iskustva i savjete!!!

mimi2003
18.10.2003., 17:07
Hvala lijepo na mišljenjima i savjetima, puno mi je pomoglo!

lijep pozdarv svima:w

mimi2003
24.11.2003., 18:50
Evo mene opet ...
Naime danas mi suprug išao na gastroskopiju i dijagnosticiran mu je gastritis, a prije mjesec dana Heliobactery pliory, danas mu je opet uzet izdisajni test i nalaz kroz 10 dana.
No što me iznenadilo kaže sestra, da se može prenijeti žlicom rukama svime, slinom, poljupcem....znači imam ga i ja, i šokiralo: kaže ona a vjerojatno i djeca, a ja doma imam dijete od 6g i 6i5mj.
Sva sam na iglama..... pa hebote to je gore nego hepatitis, i aids....
šta da mislim....

LadyInRed
24.11.2003., 19:09
mimi2003 kaže:
No što me iznenadilo kaže sestra, da se može prenijeti žlicom rukama svime, slinom, poljupcem....
Da to doktori tvrde. Sablasno zar ne?:(

mimi2003
24.11.2003., 20:51
LadyInRed kaže:
Da to doktori tvrde. Sablasno zar ne?:(

Ma ja i suprug se ne bojimo za sebe, pa odrasli smo ljudi, meni je prije 10god dijagnosticiran gastritis, ali onda nije bilo izdisajnog testa, a kažu da se može prenijeti(čitala na pliva -zdravlje) i putem nesteriliziranih instrumenata....
.... strah me za djecu:eek: :eek: :confused:

nepta
24.11.2003., 22:39
najmužić je prije godinu dana imao užasne bolove i nakon par dana mučenja odvukla sam ga na gastroskopiju (što mi nije uspjelo u cijelo vrijeme braka iako stalno ima frke sa želucem).
na pregledu je ustanovljeno da mu je cijeli želudac krvav!
onda je liječnik krenuo sa pitanjima:
da li pušite? ne, prestao sam prije par godina. ok.
da li pijete? ponekad, čašicu dvije. ok.
da li doručkujete? neeeeeeee. dakle, tu smo!!!
na ionako bolestan prazan želudac popije par kava.
dobio je antibiotike i još neke lijekove i držao se uputa o prehrani.
dok ima bolove ne smije jesti ništa osim riže kuhane u vodi bez ikakvih dodataka.
i tako, tablete popijene, kontrola pokazala sve u redu.
nakon kratkog vremena opet preskače doručak i sve ispočetka.
panično me strah jer mu je mama umrla od raka želuca a od svih jedino on ima problema. :(

bipolar2000
25.11.2003., 04:50
Iz iskustva...liječi se kombinacijom tri lijeka.
Helicocin (jaki antibiotik, kombinacija dvije tablete po tri puta na dan), Famotidin i Cisap.
Helicocin 10-mjesec dana(u zavisnosti od toga koliko se bakterija raširila) a ova druga dva mjesec dana.
Helicocin se jako teško podnosi, ali isplati se. Ja nisam mogla jesti a bila gladna, mučnina konstatno...maltene sam preležala dok sam to pila. Obzirom da je to jak antibiotik, može da naruši crijevnu floru i da uzazove druge probleme. Zato i ako ne možete da jedete, obavezno ga pijte sa jogurtom. To će spriječiti eventualne probleme

Prehrana...nakon toga individualno. Svako mora osjetiti što mu paše a što ne. I neće pogriješiti;)

bipolar2000
25.11.2003., 04:51
inače pušim i pijem ogromne količine kafe, i sve je ok.:)

mimi2003
25.11.2003., 17:09
Mene zanima mogućnost prijenosa bakterije, niste pročitali post pažljivo!!!!!
...ispada da se može prenijeti jedećim priborom, čašom. na netu pročitala samo da prenosi kućna muha, a doktori o tome nevoljko govore zašto ne znam,ali sestra je rekla da mi imaju to vjerojatno i djeca, a ja dvoje djece 6g. i 6,5mj.
Danas je suprug bio kod njihove pedijatricepa je pitao, ona je rekla poznavajući nas kako sve peremo i uredni smo da ne vjeruje da djeca imaju, ali u slučaju mučnina morat će i poslati obradu??Šta da mislim, na netu ne mogu nać ništa o tome, zna li tko šta da me savjetuje i umiri, noćas nisam oka sklopila od brige...

bipolar2000
25.11.2003., 18:03
molim te, ta bakterije postoji svukuda, ne možeš se zaštititi, čovjeg bi mogo poludit od brige...treba ostati miran
vodi djecu kod doktora
majka zna...uvijek

doc_1
25.11.2003., 19:11
Tocno je da se H.pylori prenosi svakako, ali nebih se ja toliko brinuo. Vidjao sam i teskih gastritisa i ulkusa bez traga H.pylori.
Dakle, ne moze se sve svaliti samo na nju

bipolar2000
25.11.2003., 19:20
doc_1 kaže:
Tocno je da se H.pylori prenosi svakako, ali nebih se ja toliko brinuo. Vidjao sam i teskih gastritisa i ulkusa bez traga H.pylori.
Dakle, ne moze se sve svaliti samo na nju
to je ok skroz, ali da ne bi brinula, nije problem otić kod doce jel tako?
uvijek može-ne može, vrtiš se u krug
to me najviše nervira kod doktora, i onda izgube osjećaj, pa lupe jest ili nije i zaborave da ipak imaju metodu sa kojom mogu da ustvrde...neke stvari
mimi2003...sklopi oči s osmjehom, to ti ja želim
zato i pišem
:)

mimi2003
25.11.2003., 19:26
bipolar2000 kaže:
to je ok skroz, ali da ne bi brinula, nije problem otić kod doce jel tako?
uvijek može-ne može, vrtiš se u krug
to me najviše nervira kod doktora, i onda izgube osjećaj, pa lupe jest ili nije i zaborave da ipak imaju metodu sa kojom mogu da ustvrde...neke stvari
mimi2003...sklopi oči s osmjehom, to ti ja želim
zato i pišem

Hvala ti bipolar najljepša od srca:kiss: , moram priznati da si me malo umirila, a i doc, i pedijatrica me malo umirila , tako da ću paziti na djecu, voditi još veću brigu to mi nije teško, i kupujem izosan, svi ćemo se kupati u izosanu od glave do pete:lol: šalim se....
....evo bipolar već sam bolje volje, hvala ti!

LadyInRed
25.11.2003., 20:24
Da i ja mislim da si preveliku frku digla. Ne umire se od te bakterije. Ona može uzrokovati teškoće, ali i ne mora. Puno ljudi ni ne zna da je ima. Još više ima probleme i bez nje.
Ako se dijagnosticira, treba je liječiti i to je to.
Bez panike;) :)

mimi2003
25.11.2003., 21:02
hvala vam na podršci sad mi je lakše mirnije ću spavati:kiss:

doc_1
27.11.2003., 01:48
Pa tocno, vazno je da si mirnija. Pitam se i ja cesto zasto npr. Domestos nije antibiotik, a ubija sve znane bakterije

bipolar2000
27.11.2003., 10:08
doc_1 kaže:
...zasto npr. Domestos nije antibiotik, a ubija sve znane bakterije
:confused: Zaštooo...sve što je...
neću višše časna... :D

:kukuc: A Raid...:confused: ubija insekte Naaamrtvo?:confused:
ni to ha?:confused:

p.s. dobro jutro...

magic
27.11.2003., 10:17
mimi2003 kaže:
... tako da ću paziti na djecu, voditi još veću brigu to mi nije teško, i kupujem izosan, svi ćemo se kupati u izosanu od glave do pete:lol: šalim se....
....evo bipolar već sam bolje volje, hvala ti!

Mala napomena: pretjerivanjem mozhesh izazvati i suprotan efekat.

Moja majka opsjednuta je chistocom - podove dezinficira, ruke pere valjda 300 puta dnevno, povrce ispire valjda dok ne izgubi boju i slichno i JEDINO JE ONA dobila tu vrazhju bakteriju.

mimi2003
30.11.2003., 17:18
magic kaže:
Mala napomena: pretjerivanjem mozhesh izazvati i suprotan efekat.

Moja majka opsjednuta je chistocom - podove dezinficira, ruke pere valjda 300 puta dnevno, povrce ispire valjda dok ne izgubi boju i slichno i JEDINO JE ONA dobila tu vrazhju bakteriju.

Ej magic ovo za izosan je bila šala :lol: ...ali ovo za djecu kada sam rekla da je sestra rekla da mi imaju djecu baš i:nono: , tako da mi nije bilo svejedno kada je rekla:vjerojatno vam imaju djeca:confused: :confused:
....nisam opterećena tj bolesna sa pranjem, čistim perem u granicama normale, a zabrinulo me je pa imam bebu 6,5mj, i djete od 6god, kako i ne bi....
...no popustilo me....

No svejedno hvala na savjetu....:s :s

mimi2003
13.12.2003., 23:23
Evo moj mužićje bio na gastroskopiji 2x, i prvo mi utjero strah u kosti i rekao još je gori nalaz :eek: moraću na bolničko lječenje,:eek: :cry: no kad je vidio moje sjajne okice i da zijevam ko pegla, odvalio se smijat....ma sve je:top: nemam više životinju u sebi...

...eh rekoh baš si mi prodrmo dan:mad: ...
no jel to se životinja pritajila i ponovo čeka priliku da mu bude :bljak: :bljak:

Recite:confused:

No22
13.12.2003., 23:56
mimi2003 kaže:
no jel to se životinja pritajila i ponovo čeka priliku da mu bude :bljak: :bljak:
Recite:confused:

Ja sam te bakterije imao prije oko pet godina i pio sam neka dva antibiotika i sve je dobro proslo i vise se nisu pojavile.
Nis se ne sekiraj :)

subc0mandante m0ris
19.12.2003., 13:01
Ja sam ih također imao i ta fucking bakterija mi je skoro život uništila.
Svakodnevno povraćanje i nesnanice od bolova.
Na gastroskopiji uočene dvije kolkonije (čitaj dva čira)...jedan na želucu drugi na početku dvanaesterca.
Sve to prije 5 godina.

Nasreću...Koktel Sumamed+ Amoxicilin + Controloc je sve spasio.
Nakon toga bez problema.

Hvala onome tko izmisli antibiotike!
:s :s :s :s :s :s

jurislav
19.12.2003., 16:21
light_blue kaže:
ima li pomoci???
pila sam antibiotike u kombinaciji s jos 2 vrste tableta ,jer mi je ustanovljena h.plyori....mislila sam da sam time rijesila problem...medjutim,otprilike tjedan dana nakon zadnjeg popijenog lanzula...opet ista prica...bolovi u zlicici...osjecaj nadutosti...gastal i slicno ne djeluje..
kakva su vasa iskustva...alternativni lijekovi i slicno...

možda da probaš preparate tianshia, mislim da bi ti oni mogli pomoći.

fiona
19.01.2004., 20:03
Kako je se rijesiti? Imate li kakvih iskustava?

No22
22.01.2004., 00:30
fiona kaže:
Kako je se rijesiti? Imate li kakvih iskustava?

Meni Sumamed+ Amoxil + Controloc nisu pomogli, imao sam uzasne bolove od toga.

Onda sam pio Rupurut, Ultop 40mg ujutro, i dva antibiotika Medazol 3x250mg i Amoxil 2x1000mg kroz 10 dana i pomoglo je.

eustahije
06.03.2004., 09:51
Od proslog ponedjeljka imam strasnih problema sa probavom.
Na wc idem vrlo cesto i stolica je svaki put rijetka, a jedem cvrstu hranu. Imam osjecaj da u zelucu imam balon i lagano me zaboli kad se nasmijem, kad kasljem ..... U zelucu mi jako cesto krulji i to kad se najedem i nisam gladan. I dosta cesto imam grceve u zelucu. Uopce ne znam sto se desava. Danas je vec 6. dan da traje ovakvo stanje. Da li je netko imao slicne simptome? Imam 20 godina. Da li je moguce da se radi o ciru ili nekoj bakteriji s obzirom na moje godine?

Ajmo doktori, pomozite!

Mary Poppins
06.03.2004., 11:36
Pa dragi eustahije , evo ponovno sam se registrirala na forumu nakon godina voajerizma samo da tebi odgovorim, iako ne znam da li ću biti baš od pomoći.
Dakle ovako, nedavno sam imala slične simptome (osim problema sa stolicom), odnosno grčeve u želucu, osjećaj gladi i prije i poslije jela i podrigivanje, i to je trajalo danima. Nakon desetak dana otišla sam kod doktorice, ali bez ikakvog rezultata. Naime, nakon što mi je ispritiskala cijeli trbuh, kad je pritisnula područje iznad pupka , odmah je počelo zavijati, pa mi je sa smiješkom rekla da to nije ništa i da sam samo puna zraka. Dala mi je tablete za regulaciju probave (od kojih sam btv. dobila rijetku stolicu :o ), i rekla da redovito jedem, odnosno svakih sat-dva nešto stavim u usta (ja to i inače radim :D ). Nikakvog daljnjeg objašnjenja nisam dobila.
Trbuh me je bolio još oko 10 dana a onda se polako smanjilo (nisam sigurna da je 100% prestalo ali uglavnom jest).

Dakle, poučak: od doktora nikakve koristi. Sjedni i čekaj da prođe samo od sebe (ili da umreš, ako ti je došlo vrijeme :D ).

Pozdrav !
:W

Dobojlija
06.03.2004., 13:07
Problem koji imas je zanemarujuci u odnosu sto sam ja imao.
Tvoj problem pretpostavljam jes si mlad, juris odas koje kuda disko, barovi klubovi, cigarete, kafa neredovno jelo i slicno tome. Mada je danasnji zivot pun stresova. Savjetovo bi ti da se malo smiris da redovno uzimas hranu laganu i po malo bez kafe po mogucnosti, alkohola a ako pusis makas svedi na minimum dok ti problmi ne prodju. Ako problemi nastave potrazi generalni pregled zeluca, ako nista ne nadju a vjerujem, da nista nije ozbiljno, a i dalje problemi onda ti pomaze dijeta i prirodni lijekovi. Sve ce bit u redu sa srecom, pa semo se cut opet. Ciao

eustahije
07.03.2004., 13:10
Dobojlija kaže:
Problem koji imas je zanemarujuci u odnosu sto sam ja imao.
Tvoj problem pretpostavljam jes si mlad, juris odas koje kuda disko, barovi klubovi, cigarete, kafa neredovno jelo i slicno tome. Mada je danasnji zivot pun stresova. Savjetovo bi ti da se malo smiris da redovno uzimas hranu laganu i po malo bez kafe po mogucnosti, alkohola a ako pusis makas svedi na minimum dok ti problmi ne prodju. Ako problemi nastave potrazi generalni pregled zeluca, ako nista ne nadju a vjerujem, da nista nije ozbiljno, a i dalje problemi onda ti pomaze dijeta i prirodni lijekovi. Sve ce bit u redu sa srecom, pa semo se cut opet. Ciao

Sve si pogodio osim cigareta i kave. Nit pusim, a kavu popijem jaaaako rijetko. Cesce je alkohol u pitanju :), ali opet ne precesto. Sad se pomalo smiruje pa cu vidjeti sto ce biti.

MilkyWay
07.03.2004., 17:22
Poremećaji probave se ne rješavaju tako brzo. Imao sam par puta ozbiljnih situacija (bakterija, upala i slične one-time gadarije) i trebalo mi je još dosta vremena dok mi se probava ne vrati u normalu (čitaj par tjedana). Jednom je bilo gadno, dva dana sam bio svakih pola sata na WC-u, a zatim još jedno mjesec dana neredovite probave, vjetrova, povremenih proljeva, pokvarenog želuca i sličnih pizdaryia.

Možda je neka bakterija. Ako ti se ponovi - odmah doktoru, dobit ćeš antibiotike, što još uvijek ne znači da će biti bolje. Jedno duže vrijeme (tjedan dana) nemoj jesti nešto teško, isto tako izbjegavaj alkohol u većim količinama (čašica ili dvije te neće ubiti). Probaj Acidofil i slične jogurtiće, sadrže bakterije povoljne za probavu, odn. stabiliziraju probavnu floru.

iggix
07.03.2004., 23:01
Slushaj, meni to zvuci ko blaza stomacna gripa. Ajd ti odi lijecniku i nemoj eksperimentirati s klopom - mozesh josh gore napraviti.

S cajem od mente ne mozesh nikad pogrijshiti - on uvijek smiruje stomak.

No, odmah sutra lijecniku!:rospija: :mig: :)

eustahije
09.03.2004., 20:03
Bijah kod lijecnika i dobih Sinersul.

Kaze da sam gadno pokvario zeludac. E sad, koliko jedan lijecnik opce medicine moze od oka reci sto mi je ..... To ne znam i mislim da vise nagada.
A zeludac se malo smirio, ali jos uvijek nije u redu.

MilkyWay
10.03.2004., 07:30
OK, al zašto ti sad kompliciraš? Nisu te pretrage baš tako jeftine. A u 99,999% slučajeva se upravo radi o bakterijicama. Za početak je terapija antibiotikom dovoljna, pa ako ne pomogne, tek tad se može sumnjati na nešto ozbiljnije, npr. Chronov sindrom.

Kud bi se došlo da se svakoga tko ima malo probleme s proljevom šalje na neznamkakve pretrage!?

iggix
10.03.2004., 10:42
Ok, pokvario si stomak......
Ne drami, koristi to shto ti je lijecnik dao, a ako ne pomogne - opet k njemu i trazi da te shalje specijalisti.
Mislim da si se ti malo uplashio, pa se sve malo oduljilo...:)

jozodz
05.05.2004., 14:05
jeli netko čuo za ovu bakteriju?
Kako se liječi?
Kako se uopće dobije?

Moja sestra je negdje zaradila i ima već šest mjeseci dosta velikih problema. Tek su sada uspjeli ustanoviti u čemu je problem i propisali joj sumamed i još nekakva dva lijeka. Kažu da je bakterija poprilično gadna i žilava.

Malo sam kopao po webu i piše da je dosta ljudi ima, ali ne pokazuju nikakve simptome zaraze, kao da se neki ljudi jako dobro slažu s tom bakterijom. Isto tako piše da ta bakterija može uzorkovati čir želuca, a u kasnijim fazama čak i rak. Kao metode liječenja spominju se nekakavi lijekovi za koje prvi put čujem, a spominju i da bijeli luk pomaže u liječenju od te bakterije.

Ako netko zna nešto o ovome molim ga da podijeli svoje znanje.

Shadowfax
05.05.2004., 14:29
Ja sam to imala i izljecila sam ju. Malo mi cudno da je dobila summamed. Ja sam pila Medazol,Contrloc, i Amoxil. Mora pazit na prehranu izbjegavati ljuto,kiselo, i brzu hranu. Ona se da izljeciti pravilnom prehranom i ljekovima. Ja sam trpila jake bolove. I bila dva puta na gastroskopiji. Obicno kazu da nakon te bakterije dolazi gastritis pa cir. Ako ti sestra puši i pije kavu obavezno mora prestat. Sve je stvar prehrane.

*cactus*
05.05.2004., 16:56
helicobacter pylori ti je bakterija koja živi isključivo u sluznici čovjekova želuca na pH - oko 3 i smatra se najčešćim uzročnikom peptičkog čira želuca čovjeka

...dijagnostika se vrši na temelju izolacije helicobactera iz bioptičkog materijala sluznice želuca

...nakon izolacije helicobactera može se napraviti antibiogram i prema njemu može se uz antibiotsku terapiju potpuno izliječiti čir želuca

...zbog teškog pristupa antibiotika u sluznicu želuca, u terapiji se koristi kombinacija 2-3 antibiotika kroz duže vrijeme

...treba samo puno upornosti i ustrajnosti u liječenju :(
...nema druge
...jest da je gadno i teško, ali je izlječivo

fairy
23.06.2004., 09:11
Mislim da imam gastritis jer mi ga frendica ima i ima iste simptome kao ja. E sad, ona je išla u bolnicu na gastroskopiju i čekala jebenih 2 mjeseca na red, ali mi kaže da je bolje otići kod privatnika jer ti odmah to napravi(bez čekanja millijon dana), a i sonde su mu tanje nego u bolnici. Jel zna neko nekog privatnika koji to radi i koliko cca para??
TNX!

E da, dali netko ima gastritis, kako si pomaže i koji su simptomi pokazatelji te boleštine??

LadyInRed
23.06.2004., 09:33
ja bih ti savjetovala da prvo napraviš test (vađenje krvi) na bakteriju helicobacteri pylori (tako nekako se piše, nikad nisam sigurna), nakon toga ultrazvuk želuca a tek onda najgoru metodu, sondu. čovječe pa nemoj odmah na sondu, nisi čak ni sigurna što ti je:eek:

fairy
23.06.2004., 09:44
LadyInRed kaže:
ja bih ti savjetovala da prvo napraviš test (vađenje krvi) na bakteriju helicobacteri pylori (tako nekako se piše, nikad nisam sigurna), nakon toga ultrazvuk želuca a tek onda najgoru metodu, sondu. čovječe pa nemoj odmah na sondu, nisi čak ni sigurna što ti je:eek:

Pa nije ti mene uopće strah te sonde,ali ako mogu ovako još bolje! Ali šta mi nebi ona najbolje pokazala što mi je??
Jel ti znaš nekoga tko to radi u Zagrebu privatno?

LadyInRed
23.06.2004., 09:46
ne, ja sam u Rijeci. ali mislim da je vaditi krv ipak bezbolnije i brže;) i time možeš utvrditi da li imaš bakteriju npr. sondom to ne možeš. ultrazvukom se isto mogu vidjeti lezije, a također je bezbolnije i brže.

ne znam, kako hoćeš:w

fairy
23.06.2004., 09:54
LadyInRed kaže:
ne, ja sam u Rijeci. ali mislim da je vaditi krv ipak bezbolnije i brže;) i time možeš utvrditi da li imaš bakteriju npr. sondom to ne možeš. ultrazvukom se isto mogu vidjeti lezije, a također je bezbolnije i brže.

Je, mislim da je bolje tako kako ti kažeš, a to ću i napraviti jer bez obzira kaj se ne bojim sonde, mislim da bi ju izbjegla na dugo i široko ako mogu.:trk:

Hvala ti Lady!:kiss:

jimmy jazz
23.06.2004., 12:03
bok!

ovak, za gastritis prije i poslije jela zauzeti ovu Yoga pozu (http://www.santosha.com/asanas/vajra.html) (Diamond Asana), najmanje 15 minuta, uz abdominalno ravnomjerno disanje (disanje trbuhom). mice svaki gastritits garantirano. (iz vlastitog iskustva)

uz odgovarajucu dijetu (ne: kiselo, slatko, sokovi, kava, alkohol, da: kuhano, neutralno).

ta Asana se primjenjuje u Yoga-terapiji za tretiranje gastro-poremecaja.

fairy
23.06.2004., 12:26
jimmy jazz kaže:
bok!

ovak, za gastritis prije i poslije jela zauzeti ovu Yoga pozu (http://www.santosha.com/asanas/vajra.html) (Diamond Asana), najmanje 15 minuta, uz abdominalno ravnomjerno disanje (disanje trbuhom). mice svaki gastritits garantirano. (iz vlastitog iskustva)

uz odgovarajucu dijetu (ne: kiselo, slatko, sokovi, kava, alkohol, da: kuhano, neutralno).

ta Asana se primjenjuje u Yoga-terapiji za tretiranje gastro-poremecaja.

Da, da i ja imam svoju pozu nakon ručka koja mi pomaže. Nalaktim se na stol i duuboko dišem. I uvijek djeluje. Zajeb je ako nakon ručka moram odmah negdje juriti, počne me za 5 minuta rasturati!
A što se tiče hrane, kaj ću onda smjeti jesti, NIŠ???Kuhano i neutralno??:bljak: :( :( :(

jimmy jazz
23.06.2004., 13:15
pa da zato ti se i javlja gastritis jer morash nekam trcati i premalo pazish na svoj zeludac.

a dok se jenput dobi gastritis onda se mora jako paziti na jelo ak ga se oces rijeshiti. samo kuhano jesti, pa na lesho, kruh isto.

ja sam dobil tablete, i dok sam ih uzimal je bilo ok, al nakon kaj sam potroshil opet je bilo isto.
onda sam odjebal tablete i probal homeopatski, al najvishe mi je pomogel gore navedeni polozaj. nema jednostavnije stvari, samo zahtjeva disciplinu.
pol vure posle klope u tom polozaju abdominalno disat, i 15 minuta prije, i sve se rijeshilo nakon mjesec dana. a imal sam gadnih problema s kavom i masnom klopom. sad opet pijem kavu kolko ocu i jedem sve vec dugo. a ak imam problema, imam rjeshenje ;)

a sonda je koma
:eek: :bljak:

fairy
23.06.2004., 13:50
jimmy jazz kaže:
pa da zato ti se i javlja gastritis jer morash nekam trcati i premalo pazish na svoj zeludac.

a dok se jenput dobi gastritis onda se mora jako paziti na jelo ak ga se oces rijeshiti. samo kuhano jesti, pa na lesho, kruh isto.

ja sam dobil tablete, i dok sam ih uzimal je bilo ok, al nakon kaj sam potroshil opet je bilo isto.
onda sam odjebal tablete i probal homeopatski, al najvishe mi je pomogel gore navedeni polozaj. nema jednostavnije stvari, samo zahtjeva disciplinu.
pol vure posle klope u tom polozaju abdominalno disat, i 15 minuta prije, i sve se rijeshilo nakon mjesec dana. a imal sam gadnih problema s kavom i masnom klopom. sad opet pijem kavu kolko ocu i jedem sve vec dugo. a ak imam problema, imam rjeshenje ;)

a sonda je koma
:eek: :bljak:

Ma nije da uvijek jurim, ali ako slučajno jurim, sranje je!
I nije da jedem masno, naprotiv, ali mene boli od slatkoga i od kuhanog povrća, hrenovki, juhe iz vrečice....ma puno toga tako da me stvarno strah što uopće smijem staviti u gubicu, a da ne boli!?
Moram na vađenje krvi definitivno!!!!

Pallas
23.06.2004., 16:08
Postoji izdisajni test za H. pylori. Da se raspitas?

jimmy jazz
23.06.2004., 16:17
ah..ovaj..ona asana lijeci i paniku ;)

Mrtva mrkva
23.06.2004., 16:24
Ja sam se svog rijesila tako sto sam prestala jesti u menzi. Sad opet pusim ko smuk, pijem alkohol, a kolicinu kave mjerim u litrama i nema ga!. Gad mali :E A na prvoj i drugoj godini faksa mi je znalo biti tako lose da su me doslovno morali nosit doma.

E, jimmy jazz... za paniku kazes? Hmmmm... :cheer:

jimmy jazz
23.06.2004., 16:29
mislim ovakve napade panike ko gore.
a ta asana fino centrira. al kolko god bila jednostavna i laka tolko je isto teska treba postici tu disciplinu i redovno to delati, usprkos otezavujucim okolnostima, nemiru, nervozi, bolovima, i strahu dal ce prestat i kad.

fairy
24.06.2004., 08:20
jimmy jazz kaže:
mislim ovakve napade panike ko gore.
a ta asana fino centrira. al kolko god bila jednostavna i laka tolko je isto teska treba postici tu disciplinu i redovno to delati, usprkos otezavujucim okolnostima, nemiru, nervozi, bolovima, i strahu dal ce prestat i kad.

Istina je da me hvata panika kad osjetim bol, ali to nije razlog da me zajebavaš!:flop:

jimmy jazz
24.06.2004., 09:38
nije, nije! ;)

fairy
24.06.2004., 11:35
jimmy jazz kaže:
nije, nije! ;)

;) ;) ;)

tiha
23.09.2004., 11:41
Mislim, kak me želudac kolje već tjedan dana užas. Baš me boli užasno, nije to probadanje niti težina, nego baš jaki bolovi.
Mokraća mi je ko piva tamna, a stolica svijetlo žuta. Nikak se smirit. Pijem peptorane, na dijeti sam, al ništ. I da, umorna sam non stop. Jel i vama tak isto? :(

377chiara
23.09.2004., 12:02
ne
odi doktoru

magic
23.09.2004., 12:05
tiha kaže:
Mislim, kak me želudac kolje već tjedan dana užas. Baš me boli užasno, nije to probadanje niti težina, nego baš jaki bolovi.
Mokraća mi je ko piva tamna, a stolica svijetlo žuta. Nikak se smirit. Pijem peptorane, na dijeti sam, al ništ. I da, umorna sam non stop. Jel i vama tak isto? :(

Hitno lijechniku.

HITNO!!!

Ovo sve shto si napisala su simptomi koje sam imala kad sam bolovala od B hepatitisa.

Hitno lijechniku!

kemik
23.09.2004., 12:09
Fakat:

simptomi hepatitisa (http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik&section_menu=bolesti&bid=6)

tiha
23.09.2004., 12:09
Nemam to. Nedavno sam radila sva antitijela na hepatitise. Mislim da je ipak nekaj akutno

magic
23.09.2004., 12:10
Nedavno?

Jucher?

Lijechniku!

magic
23.09.2004., 12:11
Tamna mokraca i svijetla stolica ne mozhe biti nishta akutno, a ni bezazleno.

Kud josh s bolovima i malaksaloshcu.

tiha
23.09.2004., 12:13
ok, budem otisla. ionak si moram dici nalaz od sistematskog. U zadnjih par mjeseci jako sam se zdebljala, ali bilo mi je dobro sve do pred tjedan dana, kad me to ščepalo sve.

baka
23.09.2004., 18:55
Već su ti svi rekli.Trči doktoru.Jer može biti akutno, od danas ili jučer.Ne zezaj se.

LadyInRed
23.09.2004., 21:40
hm, ja sam točno u ovo vrijeme(geeez skoro pa isti datum:eek: ) prije 2 godine iskusila nenormalnu, neopisivu, probadajuću, konstantnu bol u želucu. debljala sam se jer sam neprestano jela da to umirim. nakon pola sata od hrane, bilo je još gore. po noći se pogoršavalo, neizdrživo. punih 10 dana nisam oka sklopila od bolova, imala sam sve simptome čira. stolica je bila sumnjiva, ali ne blijedo žuta.

na krvnom testu, napravljenim baš za to, utvrđena mi je Helicobacteri. bakterija u želucu. antibioticima sam je zalječila. od tada sve ok.

da nije to?:confused: (kad kažeš da si radila krvni test za hepatitis)
ima jedna zanimljiva stvar, što je meni tada "obični" krvni test kod mog doktora pokazao lagano povišen ALT (u jetri) i postojala je sumnja na hepatitis. ali je pretragama ona isključena. a ponovljeni krvni test nakon mjesec dana je bio sasvim uredan.

tiha
24.09.2004., 05:15
Danas mi je puno bolje. Vitaminizirala sam se bevitalom, e i c vitaminom, puno tekucine, svježeg voća i povrća. Pecivo od integriranog brašna. Ne očekujem da će se preko noći sve poboljšati, ali čim pomaže režim prehrane i pojačani unos vitamina, pretpostavljam da je riječ o posljedicama loše prehrane.
Nalaz još nisam vidjela.

alexxx
24.09.2004., 07:34
kak se lijeci zgaravica bez gastala?
spavala 2 i po sata nocas, probudila se s kamenjem u zelucu i to je valjda bilo vruce kad sam ga gutala pa me svu spalilo.. ajajaja.
gastala nemam. ni ulfamida. nemam droge, sve u svemu. probala hladno mlijeko, imam osjecaj da se pokvarilo u meni (ne znam to opisat :zubo:), frisko otvoren tetrapak, samo mama sipala mlijeko u kavu jutros, nije do mlijeka.

tiha
24.09.2004., 07:56
eto, ipak nas ima još sa želučanim tegobama ove dane. Dobar ti je čaj od metvice, ili možda kombinirano - kamilica/metvica. Kruh prepečenac i kompot od jabuke.

sweetina
24.09.2004., 11:11
žgaravicu najčešće uzrokuje slabost mišića koji spajaju jednjak i želucac, i čim se oni malo opuste, evo ti kiseline iz želuca pa peče, li ga peče...

nego, bilo bi ti dobro pripaziti na hranu koju uzimaš - izbjegavaj kavu, cigarete, jako začinjenu hranu, a isto tako masno i prženo...

i probaj imat manje ali češće obroke, i nakon ručka nemoj leć i spavat već probaj biti u vertikali da ti sila teže pomogne držat sadržaj želuca tamo di mu je mjesto (a ne u jednjaku)

ksd spavanja, ako spavaš na boku, probaj spavat uglavnom na lijevom boku!
a dobro je i povisit malo jastuk

ima dakle puno toga šta se može napravit prije/osim uzimanja antacida ....

a ako baš ništa ne pomogne ili ti žgaravica traje dulje vrijeme, onda je stvarno vrijeme za posjetu liječniku

swaschta
24.09.2004., 12:25
To je ozbiljan znak da se nesto dogadja i da to treba lijeciti. Gastal ti nece rjesiti stanje samo privremeno ukoniti simptome. Ako si u HR i zanima te to rjesiti javi se na PM. Ne bih htio da ispadne da nesto ovdje reklamiram.

Ipanema
24.09.2004., 12:30
Zgaravica i mlijeko ne idu ruku pod ruku :nono:

Amalthea
24.09.2004., 12:34
Nemoj jesti niti tople stvari s kvascem (klipiće, pizzu). To me uvijek počasti žgaravicom - naročito sad u trudnoći.

kumek
24.09.2004., 15:42
Popij sodu bikarbonu. Pomaže odmah.

grogo bolger
24.09.2004., 15:48
Probaj sa čajem od pelina, imaš ga za kupiti u svakoj ljekarni. Meni je pomogao, samo pazi sa doziranjem(manje od jedne žličice na 2dl vode), okus je odvratan!

sretno
:w

alexxx
24.09.2004., 22:12
pipl tnx, otisla otpajkit jos dve ure i digla se ko nova..

Leia
16.10.2004., 03:56
Bademi

:top:

Ruda
16.10.2004., 08:03
sweetina kaže:
žgaravicu najčešće uzrokuje slabost mišića koji spajaju jednjak i želucac, i čim se oni malo opuste, evo ti kiseline iz želuca pa peče, li ga peče...

nego, bilo bi ti dobro pripaziti na hranu koju uzimaš - izbjegavaj kavu, cigarete, jako začinjenu hranu, a isto tako masno i prženo...

:top:
Prvo prestani piti alkohol
Probaj sa mineralnom vodom

swaschta
16.10.2004., 20:19
Donat Mg :top:

Leia
31.12.2004., 08:04
Nije prvi put da sam imala zgaravicu, ali ovo je bilo nesto nenormalno!

Dakle, otisla sam spavati i za dva sata su me probudili grozni bolovi u prsima. Uzasno me peklo od zeluca pa do grla. Popila sam vode i nisam znala kako si pomoci osim toga (obicno imam za svaki slucaj nesto protiv zgaravice, Gastal, Rennie, Rupurut, ali sinoc bas nista nisam imala!).

Opet sam legla spavati, ali me prejako boljelo i morala sam povratiti. Zao mi je sto sam ovako detaljna! :( To je bilo tamno crveno, nisam sigurna, ali mislim da je bilo i krvi. Poslije toga mi je bilo bolje, ali sam si spekla cijela usta i jezik kad sam povratila. Ne kuzim zasto je to bilo, nisam jela nista osobito.

Mozda netko ima kakvu ideju o tome sto bi to moglo biti i kako si pomoci ako pri ruci nema nekog lijeka?

Hvala,

Leia

mrkenangelo
31.12.2004., 08:08
problem je u 3. čakri :rolleyes: (samopouzdanje?)
probaj s alternativnom medicinom.

grogo bolger
31.12.2004., 08:08
Au :(
susosjećam s tobom, mene tu i tamo pecne kad pretjeram sa cugom. Ovo tvoje sa krvi mi djeluje ozbiljno, odi što prije kod doktora nije se igrati sa tim.
Inače dobar je čaj od pelina, ali ga vjerojatno nisi imala u kući
:(

ajde, ozdravi što prije :w

Leia
31.12.2004., 08:13
grogo bolger kaže:
Au :(
susosjećam s tobom, mene tu i tamo pecne kad pretjeram sa cugom. Ovo tvoje sa krvi mi djeluje ozbiljno, odi što prije kod doktora nije se igrati sa tim.
Inače dobar je čaj od pelina, ali ga vjerojatno nisi imala u kući
:(

ajde, ozdravi što prije :w

Hvala Grogo, lijepo od tebe!
:cerek:

Ruda
31.12.2004., 08:14
Imaš najvjerojatnije gastritis.......malo pomaže mineralna voda
Liječnik također može pomoći

Leia
31.12.2004., 08:16
mrkenangelo kaže:
problem je u 3. čakri :rolleyes: (samopouzdanje?)
probaj s alternativnom medicinom.

oookeeeeeeej... sure

:misli:

mrkenangelo
31.12.2004., 08:18
Leia kaže:
oookeeeeeeej... sure

:misli: ak ne vjeruješ u alternativnu medicinu - zaboravi. ako misliš da ima nekaj u tome - provjeri - dobit ćeš isti odgovor.

nema na čemu. :W

Leia
31.12.2004., 08:43
Ruda kaže:
Imaš najvjerojatnije gastritis.......malo pomaže mineralna voda
Liječnik također može pomoći

Gastritis... :confused:
Reci mi malo vise?

Leia

grogo bolger
31.12.2004., 08:46
Leia kaže:
Gastritis... :confused:
Reci mi malo vise?

Leia

hej Leia baci pogled tu (http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik&section_menu=bolesti&section_menu2=&bid=225-0)

Onaj koji luta.
31.12.2004., 09:42
O jao jao. imas PM

Kako si sada?

PUSA

Leia
31.12.2004., 09:58
@Onaj Koji Luta

Ma cudno se osjecam nekako. jos me malo boli. Ma uvjerena sam da je to bila krv. Vec neko vrijeme ima malo krvi i u stolici.

Bas sam procitala ono o gastritisu i sve vise mi se cini da je to to. Definitivno cu otici kod doktorice sto prije.

Pusa:cerek:

Hvala svima, stvarno!:top:

Ruda
31.12.2004., 10:11
Ne se puno sekirati, sve je to od sekiracije (možda i stresno živiš), ma ima puno razloga

eena_
31.12.2004., 10:24
Leia kaže:
@Onaj Koji Luta

Ma cudno se osjecam nekako. jos me malo boli. Ma uvjerena sam da je to bila krv. Vec neko vrijeme ima malo krvi i u stolici.

Bas sam procitala ono o gastritisu i sve vise mi se cini da je to to. Definitivno cu otici kod doktorice sto prije.

Pusa:cerek:

Hvala svima, stvarno!:top:

ako zaista ima krvi, onda odi na hitnu - to je dosta hitno
Pitanje je šta je to što si ti vidjela, ali ako sumnjaš da je krv obavezno na hitnu
Ako dođe do provale krvi u želudac, ona malo smanji kiselost i bol se zato smanji, ali kako je prestalo krvarenje?

Leia
31.12.2004., 11:02
eena_ kaže:
ako zaista ima krvi, onda odi na hitnu - to je dosta hitno
Pitanje je šta je to što si ti vidjela, ali ako sumnjaš da je krv obavezno na hitnu
Ako dođe do provale krvi u želudac, ona malo smanji kiselost i bol se zato smanji, ali kako je prestalo krvarenje?

Kada sam povratila, tada je to izgledalo kao krv, onako tamnija. Poslije kada sam isprala usta, i oprala zube, definitivno je bilo krvi, no vise nisam bila sigurna od cega. Jako sam spekla usta i jezik tim povracanjem. Ziva kiselina! Kvragu!¨

Leia

Leia
31.12.2004., 11:03
Ruda kaže:
Ne se puno sekirati, sve je to od sekiracije (možda i stresno živiš), ma ima puno razloga

Imas pravo Ruda, zapravo sam pod dosta stresa u zadnje vrijeme! Ali gastritis, nisam li malo premlada za takve gluposti?!

Leia

eena_
31.12.2004., 15:07
Leia kaže:
Imas pravo Ruda, zapravo sam pod dosta stresa u zadnje vrijeme! Ali gastritis, nisam li malo premlada za takve gluposti?!

Leia

ima i djece sa gastritisima od živciranja, tako da očito nikad nisi premlad za tako nešto
Stvarno, ako je bila krv odi odmah kod liječnika. Po nalazu krvi može vidjeti ako si izgubila značajnu količinu krvi, a možda napravi i gastroskopiju. Ili barem nazovi nekog specijalista i pitaj da li trebaš dolaziti.

Oleander
03.01.2005., 14:14
Leia, odmah doktoru. Prema simptomima krvarenja koje si navela može se raditi i o čiru. U svakom slučaju nemoj samo čekati. :)

Leia
03.01.2005., 14:21
Hvala svima jos jednom.

Sada sam bolje, nije se ponovilo iako povremeno imam zgaravicu. Mislite li da ipak trebam otici doktoru iako se sada ok osjecam, a ono se dogodilo samo jedanput?

Leia

MilkyWay
03.01.2005., 14:25
Igraš se. Odi doktoru. Ono se ne događa slučajno, bezveze ili samo tako jer si povečerala nešto malo jače. Ako imaš gastritis to je onda ozbiljno i neće proći samo od sebe! Grrr :mad:

eena_
03.01.2005., 15:10
Leia kaže:
Hvala svima jos jednom.

Sada sam bolje, nije se ponovilo iako povremeno imam zgaravicu. Mislite li da ipak trebam otici doktoru iako se sada ok osjecam, a ono se dogodilo samo jedanput?

Leia

obavezno
takvi simptomi su jako ozbiljni i trebala si se odmah javiti liječniku

Leia
03.01.2005., 15:19
Ok, uvjerili ste me,
javit cu vam nalaze!
Pusa svima,
Leia

eena_
03.01.2005., 16:31
nemoj samo otezati, pa se slijedeće godine u ovo doba sjetiti da ti je prošle godine nešto bilo i da si trebala kod doktora

Leia
03.01.2005., 17:07
eena_ kaže:
nemoj samo otezati, pa se slijedeće godine u ovo doba sjetiti da ti je prošle godine nešto bilo i da si trebala kod doktora

Good point!

Leia

Leia
03.01.2005., 20:18
O ljudi, kvragu!
Na poslu sam i oko pola sest sam jela rucak u kantini. Malo prije mi je pozlilo, povracala sam i bilo je krvi.
Ovaj put definitivno. I to dosta. Boli me u plucima. Koji je to neopisivo oduran osjecaj kada iz tebe ide krv! Idem kod doktora odmah cim stignem!

Ciao!

Leia
:confused:

Taroth
15.07.2005., 17:29
kakva je sterilnost gastroskopa nakon nekoliko godina upotrebe?
koliko je gastroskopija korisna?

trebor
15.07.2005., 18:05
Postavljaš malo neobična pitanja...

Gastroskopija je vrlo korisna metoda dapače i nezaobilazna u dijagnostici podosta bolesti želudca i dvanaesnika. Isto tako, terapijska gastroskopija kod krvarećih ulkusa u želudcu spasila je glavu gomili ljudi i poštedjela ih kirurškog noža.

Godine upotrebe fiberoptičkih instrumenata nemaju veze s njihovom "sterilnošću". Čistoča gastroskopa ovisi samo i jedino o postupku dekontaminacije nakon pretrage. Ako se radi kako treba nema opasnosti za prijenos koječega. Ako ne onda rizik postoji.
Samo "tehnička" napomena, instrument se nakon pretrage i dekontaminacije ne sterilizira nego se potapanjem u kojekakve dezinfekcijske otopine postiže visok stupanj dezinfekcije. Nije aparat dakle sterilan nego "žestoko" dezinficiran.

enter
15.07.2005., 18:27
čovjek ti je sve reko ;)

kad smo kod gastroskopije,baš sam bila prije dva tjedna drugi put na pregledu i mogu reć da bolje i bezbolnije to rade u vinogradskoj nego na rebru,tek tolko ak kome treba. :)

purplequeen
09.01.2006., 22:10
Zanima me sve o toj pretragi, koliko traje, koliko je neugodna ili bolna:flop: ? Neka se jave oni koji su već bili na gastroskopiji...

Cordelia
09.01.2006., 23:04
Zanima me sve o toj pretragi, koliko traje, koliko je neugodna ili bolna:flop: ? Neka se jave oni koji su već bili na gastroskopiji...

Traje zavisi od toga jesu li ti našli nešto ili ne. Ako ti je sve u redu traje dva-tri minuta (kao meni), a ako hoće nešto bolje pogledati traje nešto duže (ali ne predugo). Meni nije bila bolna, samo je ružno gutati cijev i imaš dojam da ćeš povratiti. Meni je želudac bio u redu, a ne znam da li je bolno ljudima koji imaju neko oštečenje na želudcu. I malo je zastrašujuće kad vidiš debljinu cijevi:eek:

alexxx
09.01.2006., 23:09
a) žmiri
b) našpricaju ti grlo anestetikom pa ti to ubije nagon za povraćanjem. kad progutaš cijev, ok je.
c) pripremi se za to da ćeš osjetiti pomicanje cijevi u želucu. meni to nisu rekli pa sam se preplašila i počela dahtat i cvilit ko pašče. a nisi baš u situaciji da možeš racionalno mislit.
d) uzmi nešto što fino miriši, ali ne slatko, recimo, ulje ružmarina, kapni malo na maramicu i kad legneš na onaj stol, a ležiš bočno, stavi si tu maramicu ispod nosa. ja bih bila ubila za to.

nadam se da će nalaz bit ok. :)

Tatsha
10.01.2006., 08:12
b) našpricaju ti grlo anestetikom pa ti to ubije nagon za povraćanjem. kad progutaš cijev, ok je.

moš mislit da ti našpricaju:rolleyes: - di si ti to bila???

meni je bilo neugodno, nije boljelo, cijev je oko 1cm promjera i to je bilo grozno, al stavila sam si u glavu da to moram sad odraditi i da više neć morati i tak mi je bilo lakše.;)

sarabara
10.01.2006., 09:10
moja mama je morala ici na gastr., njoj je to bilo jaaako gadno i nisu uspjeli obaviti : niti u bolnici, niti kod jako dobrog i poznatog privatnika koji navodno ima "njeznu ruku".
Doticni privatni lijecnik joj je preporucio gastroskopiju pod anestezijom, koja se obavlja u nekim privatnim klinikama - cifra nije bila neka uzasno velika (ne sjecam se tocno - 700 kn recimo 900? subota u jutro, sve gotovo za sat vremena)sve je super proslo - tako da je moj izbor za tako neke gadne pretrage npr kolonoskopija gastroskopija - ako vec covjek mora obaviti, onda anestezija !
Oni tocno doziraju kolicinu, tako da zaspes samo na desetak petnaestak minuta, probudis se i ides doma kao da se nista nije desilo, a ipak je svima ugodinije ... i pacijentu - i lijecniku ...

Billi
10.01.2006., 09:16
naspricaju ali to bas i ne pomaze. meni su zadnji put razderali grlo.
traje par minuta.

divlji_Muzafer
10.01.2006., 09:25
Bit svega je da njezno progutas cjevčinu...ja bio 2 puta i kod mene išlo ko po loju...najteže je progutati,ali ti našpricaju tak da skoro niš ne osjetiš....al kaj da pametujem kad je to drugačije od osobe do osobe....:p

alexxx
10.01.2006., 10:06
tatsha, samo ti rolaj očicama, meni grlo jesu špricali. dvaput, jer mi je popustilo djelovanje dok su me se sjetili. ako se nisam tad vlastitom slinom udavila, više ni neću. :zubo: zagrcnula sam se svaki put kad sam udahnula dok sam ih čekala. :D

radila u rijeci.

Tatsha
10.01.2006., 12:47
tatsha, samo ti rolaj očicama, meni grlo jesu špricali. dvaput, jer mi je popustilo djelovanje dok su me se sjetili. ako se nisam tad vlastitom slinom udavila, više ni neću. :zubo: zagrcnula sam se svaki put kad sam udahnula dok sam ih čekala. :D

radila u rijeci.
sorry, al men nitko to nije ni spomenuo da je moguće:o

alexxx
10.01.2006., 15:44
ima lokalni anestetik. meni su spominjali i opciju rađenja pod anestezijom na kantridi. nikad mi nije bilo više žao što sam punoljetna.

alexxx
10.01.2006., 15:46
dakle, purplequeen, TRAŽI da ti našpricaju grlo. i moli se za dobrog doktora koji ti ga neće oderat. i pretpostavljam da bi bilo dobro da nisi prehlađena i nije ti grlo crveno. mislim da to mora jako povećat neugodnost procesa.

purplequeen
10.01.2006., 16:08
Čitajući ovo, sve mi djeluje još strašnije nego da idem neznajući što me čeka

purplequeen
10.01.2006., 16:09
A jel mogu u državnoj bolnici tražit potpunu anesteziju za to?

alexxx
10.01.2006., 17:36
mislim da samo ako si mlađa od 18. bar je meni tako rečeno.

gle, stavi neš pod nos što lijepo miriši. ozbiljno. i ako ti kažu da kad prođe grlo neš više niš osjetit, nemoj im vjerovat, spremi se na to da ćeš osjetit neš u trbuhu da se ne prestrašiš. ja sam se išokirala.

ono, nije najljepša pretraga na svijetu, al nije ni najgora, i kratko traje. :)

Cordelia
10.01.2006., 17:47
A jel mogu u državnoj bolnici tražit potpunu anesteziju za to?

Ne znam od čega boluješ. Ako nije nešto što navodi da bi ti pregled bio bolan nemoj pod narkozu. Nije toliko strašno. Gledaj to pozitivno bar nije kolonoskopija gdje ti istu takvu cijev guraju u dupe.

eennter
10.01.2006., 19:39
ovako,ja sam radila gastroskopiju na rebru prvi put i bilo mi je koma :bljak: :rolleyes: sestre su mi tu cijev gurnule tako brzo da me nakon pregleda grlo boljelo par dana.nikad više nejdem tamo!
a drugi put sam na savjet od frendice otišla u vinogradsku i tamo nisam skoro ništa osjetila.našpricali su mi taj anestetik i pregled je bio fenomenalan i lagan,jedino me malo zasmetalo kad su mi okretali cijev u želucu jer je trebao uzorak za heliobakter.
savjet-ako ste u mogućnosti:u vinogradsku! :top: ;)

Dora K
10.01.2006., 19:41
Prije izvođenja gastroskopije našpricaju ti grlo lokalnim anestetikom.
Iz vlastitog iskustva mogu ti reći da je najvažnije da se opustiš. Progutaj cijev kao što bi progutala bombon, nije ništa strašno. Ak osjetiš nagon za povraćanjem, gutaj, to će suzbiti taj nagon i tako ćeš izbjeći ogrebotine ždrijela. Kad je cijev jednom u jednjaku ne boli niš, instrument na vrhu cijevi ima lampicu i osjetit ćeš malo kako te iznutra ta lampica grije i to je sve.
Nije ugodna pretraga, ali nije niti blizu toliko strašna koliko si se ti čitajući odgovore prestrašila.
:kiss:

Anson
10.01.2006., 22:04
Gastroskopija :eek: :eek: :horor: :horor:
nikad vise :trk:

didach
11.01.2006., 07:51
Joj i ja ću bojim se morat uskoro obavit tu pretragu. :(
Međutim bijah na kolonoskopiji, pa reko - gore ne može!

@ eenter & Dora K - hvala na dobrim savjetima! :kiss:

Pallas
11.01.2006., 08:01
Ne bi bilo lose da se raspitas o lijecniku koji ju izvodi. Jako je vazan on, a izuzetno je vazna i sestra koja asistira.

Nista ne boli ali je prilicno neugodno, kao sto su svi rekli. Osobno nisam osjetio pomicaje gastroskopa u zeludcu niti sam osjetio kad je lijecnik uzeo uzorak sluznice. Vazno je biti opusten (koliko se moze ;) ) i mirno disati na nos. Sljedecih dan-dva ce te peci i boljeti grlo. Prvi dan stvarno smeta, drugi je bolje i nakon toga se i to povuce.

Ovo s anesteziranjem zdijrela je opciono - nije od presudne vaznosti.

purplequeen
11.01.2006., 13:56
Eto sad sam se utješila, ja se brinem oko gastroskopije, a stvarno, kako je tek onima koji su morali na kolono.....:eek:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jedna poznanica mi je rekla da se manje namučila na porodu nego na kolonoskopiji:bang: Meni još možda sve bude super

bbsan
11.01.2006., 14:20
Bio sam privatno prije godinu dana u Splitu, malo su mi našpricali grlo prije. Legneš bočno, sestra ti to gura u usta, a doktorica gleda monitor jer je na vrhu cijevi kamera. Nije bilo bolno, samo malo neugodno, ništa strašno, niti je bilo posljedica poslije, tj. s grlom sve u redu. Jedini nedostatak bila je brzina guranja cijevi - nije to bilo brzo, ali bi ja volio sporije, a dok imaš cijev u ustima ne možeš govorit. Prema tome, ako netko ima nešto za reć neka kaže odmah ili šuti zauvijek :) odnosno možeš napomenut da guraju sporo ako te to brine.
Nisu mi uzimali nikakav uzorak, samo su gledali. Mislim se bi li išao na kolonoskopiju, mislim da bi trebao, a to me više muči. Za kolonoskopiju sam čuo da postoji s anestezijom, ali više volim vidit što se događa oko mene ako nešto pogriješe da ih mogu spriječit prije nego me ubiju :D

sheila
11.01.2006., 17:12
:( :( ja bih trebala na gastroskopiju, ali me bilo previse strah...a sad :eek: :trk:
imala sam smetnje u zelucu, isla sam na ultrazvuk i skuzili su ljudi da imam gastritis. rekli su mi obavezno da idem na gastroskopiju, da se mozda radi o helikobakter pylori-u i ako je, i ne lijeci se da mogu dobit cir na zelucu.:( :cry:
ali me bilo strah i nisam otisla(imam uputnicu i sve)...dali mislite da bih trebala otic? zadnjih mjesec dana nemam nikakve smetnje u zelucu...kao da je proslo :confused:
jel to moze proci samo od sebe?
help!
fala

MangoAnanas
11.01.2006., 17:54
Ako vam je svima takva frka napraviti gastroskopiju, zeludac se moze pregledati barijevim kontrastom, ako vam nije bed sto cete biti slikani rentgenom. Za dokaz infekcije H.pylori, moze se napraviti izdisajni test. Negativna strana ta 2 testa je sto se ne moze uzeti sluznica za biopsiju, a zlatno pravilo je da se svaki zelucani ulkus smatra karcinomom dok se ne dokaze suprotno.

Postoji jos jedna mogucnost, a to je da se na slijepo uzme trojna terapija, ali se moze previdjeti karcinom. To ne savjetujem.
Moze se jos i napraviti hemoccult test, da se stolica, vidi se da li postoji krvarenje, pa ako postoji, onda se trazi mjesto krvarenja.

I jos nesto- zasto je dobro napraviti gastroskopiju:
1. H.pylori infekcija je povezana sa nastankom MALT limfoma zeluca
2. ako prokrvari ulkus, u bolnici ce vam sigurno napraviti gastroskopiju, a bolje je napraviti 'na hladno' i poceti se lijeciti na vrijeme
3. to je jedina sigurna metoda i najbrzi put to dijagnoze

sheila
11.01.2006., 20:34
ja sam se jednom testirala za h. pylori tako da su uzeli krv.
zasto to ne mogu ponovno? :confused:

magriz
11.01.2006., 20:55
ja sam se jednom testirala za h. pylori tako da su uzeli krv.
zasto to ne mogu ponovno? :confused:

krvni test za HP je kvalitativni latex test koji može dati lažno pozitivan/negativan nalaz, te kao niti test iz sline nije potpuno pouzdan. jedini apsolutno pouzdani nalaz HPa je gastroskopijom. međutim, postoje liječnici koji na osnovu krvnog ili nalaza iz sline prepisuju antibiotsku terapiju, što definitivno nije dobro

sheila
11.01.2006., 20:58
krvni test za HP je kvalitativni latex test koji može dati lažno pozitivan/negativan nalaz, te kao niti test iz sline nije potpuno pouzdan. jedini apsolutno pouzdani nalaz HPa je gastroskopijom. međutim, postoje liječnici koji na osnovu krvnog ili nalaza iz sline prepisuju antibiotsku terapiju, što definitivno nije dobro
znaci morat cu na gastroskopiju ipak? :cry:
a to sto vise nemam problema--jel moguce da je proslo samo od sebe?

magriz
11.01.2006., 21:04
znaci morat cu na gastroskopiju ipak? :cry:
a to sto vise nemam problema--jel moguce da je proslo samo od sebe?

radila sam gastroskopiju, dosta neugodno iskustvo, ali brzo prođe i zaboravi se.
da li je prošlo samo od sebe? nisam liječnik, ali sumnjam. može bit da se smirilo. procijeni, popričaj sa svojim liječnikom...

bbsan
11.01.2006., 21:20
jel to moze proci samo od sebe?Ja sam se isto testirao na hp na krv (i bilo je negativno).
Nisam stručan, ali pretpostavljam da gastritis (upala želudca) može proć sama od sebe, uostalom zato valjda postoji akutna i kronična. Dobro je biti oprezan, ali mislim da je ovo s karcinomom pretjerivanje, s obzirom da je gastritis dosta čest, a karcinom nije.

alexxx
11.01.2006., 21:31
koliko se kombiniranim testom krvi i izdisajnim smanjuje mogućnost lažno pozitivnog nalaza?

malo mi je sadistički radit gastroskopiju za nešto što se može bezbolno obavit.

(btw, meni h.pylori i je dijagnosticiran iz krvi, dobila antibiotike, poslije njih bila ok. za vrijeme baš i ne. :zubo: gastroskopija mi je rađena godinu dana kasnije iz drugih razloga)

purplequeen
11.01.2006., 22:07
činjenica je da ako ti je nešto sa želucem, teško da će ti se gastritis ili neka bolest povući tek tako, vjerovatnije se stanje samo prividno smirilo i tako do daljnjeg, ali kad tad se simptomi vrate ako nešto tako nije lječeno:flop:

purplequeen
11.01.2006., 22:09
Inače, u Lovranu ima privatna bolnica i može se uz plaćanje tražit sedacija, tj. uspavljivanje na kratko za sve te moguće pretrage, ali nije svima blizu i ne znam koliko se plaća

Dora K
12.01.2006., 06:33
Bio sam privatno prije godinu dana u Splitu, malo su mi našpricali grlo prije. Legneš bočno, sestra ti to gura u usta, a doktorica gleda monitor jer je na vrhu cijevi kamera. Nije bilo bolno, samo malo neugodno, ništa strašno, niti je bilo posljedica poslije, tj. s grlom sve u redu. Jedini nedostatak bila je brzina guranja cijevi - nije to bilo brzo, ali bi ja volio sporije, a dok imaš cijev u ustima ne možeš govorit. Prema tome, ako netko ima nešto za reć neka kaže odmah ili šuti zauvijek :) odnosno možeš napomenut da guraju sporo ako te to brine.
Nisu mi uzimali nikakav uzorak, samo su gledali. Mislim se bi li išao na kolonoskopiju, mislim da bi trebao, a to me više muči. Za kolonoskopiju sam čuo da postoji s anestezijom, ali više volim vidit što se događa oko mene ako nešto pogriješe da ih mogu spriječit prije nego me ubiju :D

Khm, toplo preporučam anesteziju za kolonoskopiju. :D

Billi
12.01.2006., 07:17
[QUOTE=alexxx]koliko se kombiniranim testom krvi i izdisajnim smanjuje mogućnost lažno pozitivnog nalaza?

malo mi je sadistički radit gastroskopiju za nešto što se može bezbolno obavit.
QUOTE]

mislim da je to najkompletniji pregled pa se isplati istrpit par minuta i poslije biti ziher da je sve ok.

Cordelia
12.01.2006., 07:41
Khm, toplo preporučam anesteziju za kolonoskopiju. :D

Sve zavisi koliko su ti bolesna crijeva. Meni je rade pod narkozom jer imam suženje crijeva pa mi je bolna, ali moj kolega po bolesti prolazi kolonoskopiju bez problema i bez narkoze. To bude ona kratka anestezija, ali uvjek je sigurnije kad je pacjent budan ako je moguće i da komunicira s doktorom, da mu može reći ako je nešto krivo ili ga zaboli i sl.

Mary Poppins
12.01.2006., 15:18
Dakle i ja sam pred koju godinu bila na gastroskopiji, imala sam helico i upalu sluznice zeluca. Pretragu su vec gore dobro opisali, i kod mene je bilo slicno.
Prvo su mi u venu nesto ustrcali od cega mi se pocelo vrtiti u glavi, onda su mi grlo i jezik paralizirali sa sprejem, a zatim poceli gurati cijev u grlo od cega se meni pocelo povracati :o , pa sam se morala koncentrirati na disanje da se ne ugusim. Nakon toga sam nekoliko mjeseci imala dijetni rezim i pila tablete, a jos uvijek nisam bas super, ali se tjesim da je to valjda normalno. Sve u svemu ne bih to iskustvo rado ponovila, iako ako se mora, mora se.
I jos da napomenem da sam pretragu napravila kod privatnika i mislim da ako bih morala opet ici da bih radije isla privatno (iako nije bilo bas tako dobro :D ) nego u bolnici. Naime cula sam da u bolnici ne daju nikakav anestetik i da je cijev deblja :flop: .

Vilko
13.01.2006., 14:34
Ja idem gastroentologistu Profesoru u bolnici, vidim ga privat ,ali je isto kao da sam normalan pacijent /samo garantirano vidimo( i supruga) njega vec 25 godina.
Imamo redovito svaka tri mjeseca preglede i lijekove preko bolnice ,jer bi nas dosli privatno svaki mjesec $150-200 Dollara AU.
Lijekovi su za IBS/irritable bowel syndrome/.

Jednom na godinu on obavi pregled kada nas inace pregledava sa "kratkom cijevi za kolonoskopy"...sta je malo neugodno.

Ja sam imao do sada 6 puta gestroentology tube i 5 puta kolonoskopy.
Dobro se znadem sa profesorom i dva puta na moj zahtjev je napravio pregled obadva u jednoj posjeti...prvo kolonoskopy..."i to gledam kako prolazi i on kaze komente i vadi van polip i trga...vidi se na ekranu kako to radi i krvari i osjeti...ali ja nemam niti lokalni anestetik ili bilo sta.

Sa grlom je malo drugacije sa obzirom da imam suzenje grla i jednjaka...on koji je veoma iskusan i koji je napravio na desetine hiljade preglede ima problem progurati cijev...prije pocetka i ovdje u Australiji "pospricaju grlo sa tekucinom anestetikom" ,ali ja ne uzimam nikakav anestetik iako mi je bilo predlozeno.

Svi smo razliciti sa bolovima ...sa obzirom da imam bolove 35 godina kronicne i nista ne pomaze naucen sam na bolove i kada znadem da su samo za kratko "lagano je podnijesti".

Jedno samo ne bi nitkome predlozio imati obadva pregleda najednom kao sta sam ja imao dva puta....bolovi poslije u trbuhu su nepodnosljivi....jednom je bolje kada se otvori zrak...i pocmes se rijesavati zraka jer je velika kolicina
tokom dva pregleda.

Zato hrabro ...malo boli i neugodnosti ne ce nikoga ubiti.

Ali kako Dora K.kaze i preporuca za neke je najbolje anestetika.

Jer nismo svi jednaki.

Arslan
15.01.2006., 11:58
Oh Vilko, pa sta si ti konstantno na pain killerima da ti vise anestezije ne treba ili ti se natural threshold toliko digao da to sve podnosis? Je li te covijek bar obavijestio da ce ti vaditi polip i predlozio anesteziju?

Sto se tice pregleda, ja bi insistirao na drugim, manje invazivnim metodama dijagnostike, jer gastroskopija je samo dijagnostika, nista nece promijeniti, nego ako ce eventualno nakon gastro propisati antibiotik - radije cu piti antibiotik nepotrebno koji tjedan nego da me muce cijevima i ozljede mi grlo. Ne treba sljepo prihvacati sve invazivne pretrage koje ljecnik predlozi.

Vilko
15.01.2006., 15:56
Oh Vilko, pa sta si ti konstantno na pain killerima da ti vise anestezije ne treba ili ti se natural threshold toliko digao da to sve podnosis? Je li te covijek bar obavijestio da ce ti vaditi polip i predlozio anesteziju?

Sto se tice pregleda, ja bi insistirao na drugim, manje invazivnim metodama dijagnostike, jer gastroskopija je samo dijagnostika, nista nece promijeniti, nego ako ce eventualno nakon gastro propisati antibiotik - radije cu piti antibiotik nepotrebno koji tjedan nego da me muce cijevima i ozljede mi grlo. Ne treba sljepo prihvacati sve invazivne pretrage koje ljecnik predlozi.

Sa obzirom da sam 35 godina na antiinflametari tablets i da imam IBS, isto i reflax...drzi se pregled svake druge godine radi poslijedice od tableta.

Kolenoskopi je bio moj izbor ne imati lokalnu, malo cupanje polipa nije veliki problem....oko procitas moj link na Arachnoititis onda ces znati da imam probleme 24/7....bolove koji ne prestaju i koji su veoma jaki ....a nemozem nista uzimati imam reakciju na sve ...primjer morphijum ima polagani relise i u tekucini...ali ne podnasam ....bol popusti veoma malo a poslijedice su velike svrbes i nespavanje po 24-30 sati....slicno i sa metadonom, oxycontine,
nista ne radi....nisam ja "tako veoma jak nakon toliko godina ali naucis se zivjeti sa bolovima kada nema izlaza.

Neda mi se pisati koliko razlicitih tableta sam probao osim narkotika i ne pomazu ili rade problem....sigurno znades da se daju antidepresant isto za bolove?...ja ih i inace uzimam....
Gabapetin ,Rivotrol, Dijazapam...i.t.d....dugacke su bile 35 godine sa bolovima ...sada makar ne radim i bojim se kada cu pasti ili ista mi se dogoditi od narkotika.

Kako kazem imam sve pri ruci i mogu dobiti sve sta postoji ali nista ne pomaze.....neuropathic bolovi su najgore vrste.

Mnogi ne znadu da nociceptive bolovi /sta pokriva i rak/, nisu toliko bolni, jer ne rade sa nervnim sistemom.

Ali idem probati legnuti vec je ovdje jutro ponedjeljak 03:37

:cool:

magriz
15.01.2006., 17:04
radije cu piti antibiotik nepotrebno koji tjedan nego da me muce cijevima i ozljede mi grlo.

ovo je jedna od većih tvojih debilana! :eek: :rolleyes:
prvo, ne pije se antibiotik koji tjedan, već 2 vrste udarne doze kroz mjesec dana. i sorry, rađe gastroskopija nego bespotrebno mučenje jetre antibioticima. nitko ti neće ozlijediti grlo i nije takvo mučenje cijevima, kao što je bespotrebno pijenje antibiotika!

alexxx
16.01.2006., 20:43
ja ne bih pila antibiotike koji ubijaju h.pylori bez potrebe. gastroskopija traje par minuta, od bijotika mi bilo zlo par tjedana :zubo:

Violator
28.01.2006., 20:04
dijagnoza: kronični gastritis

učinjena gastroskopija, dokazana erozija sluznice na dijelu blizu spajanja na duodenum...

terapija: Ulzol (1x dnevno, ujutro, natašte), ali samoinicijativno zamjenjeno Controlocom (isto 1x dnevno, ujutro natašte)

e sada, prošlo je već tri dana od propisivanja th., smanjeni su bolovi, nema više puno mučnina tijekom dana, uspostavila se donekle normalna prehrana... ali još uvijek ujutro prije uzimanja th. pojavljuju se grčevi, mučnina i nagon na povraćanje... nakon uzimanja Controloca i laganog doručka sve se smiri... ali opet tijekom dana svi već anveeni simptomi gastritisa...

zanima me kakve još preparate koristiti za ublažavanje ovog problema?

(od sada se pazi na prehranu i pije čaj od kamilice koji, ćini se, pomaže)

hvala na savjetima

:s

Natch
28.01.2006., 20:05
prestani pit i pusit. pocni jest i nemoj vise piti kavu.

Violator
28.01.2006., 20:13
ne radim se o meni :)

ta osoba (sa gastritisom) ne pije, ne pusi extremno puno (max 5 cigara dnevno) i ne pije kavu... jedino što ne jede baš redovito ali to će se korigirati.

Natch
28.01.2006., 20:14
i nek si s necim zamijeni nerviranje, nekim sportom ili seksom ili drustveno korisnom aktivnoscu...

Natch
28.01.2006., 20:15
i naravno mora promijeniti kompletan nacin prehrane i zivljenja...

http://www.coolinarika.com/zdravlje/specijalni_oblici_prehrane/gastritis/

icegirl78
01.03.2006., 10:37
moja mama je morala ici na gastr., njoj je to bilo jaaako gadno i nisu uspjeli obaviti : niti u bolnici, niti kod jako dobrog i poznatog privatnika koji navodno ima "njeznu ruku".
Doticni privatni lijecnik joj je preporucio gastroskopiju pod anestezijom, koja se obavlja u nekim privatnim klinikama - cifra nije bila neka uzasno velika (ne sjecam se tocno - 700 kn recimo 900? subota u jutro, sve gotovo za sat vremena)sve je super proslo - tako da je moj izbor za tako neke gadne pretrage npr kolonoskopija gastroskopija - ako vec covjek mora obaviti, onda anestezija !
Oni tocno doziraju kolicinu, tako da zaspes samo na desetak petnaestak minuta, probudis se i ides doma kao da se nista nije desilo, a ipak je svima ugodinije ... i pacijentu - i lijecniku ...

Gdje je taj privatnik u Zg gdje se može obaviti gastroskopija s anestezijom?

sarabara
01.03.2006., 15:03
Gdje je taj privatnik u Zg gdje se može obaviti gastroskopija s anestezijom?

ice, poslala sam ti pm

Arslan
01.03.2006., 22:09
ovo je jedna od većih tvojih debilana!
prvo, ne pije se antibiotik koji tjedan, već 2 vrste udarne doze kroz mjesec dana. i sorry, rađe gastroskopija nego bespotrebno mučenje jetre antibioticima. nitko ti neće ozlijediti grlo i nije takvo mučenje cijevima, kao što je bespotrebno pijenje antibiotika!
Ah, sad je pametno oduzeti covjeku pravo da preferira da li zeli neugodni pregled ili kakvu god dozu antibiotika. :eek: :rolleyes:
Jesi li ti glupa i bezobrazna uvijek prema svima ili samo imas los dan?

MangoAnanas
01.03.2006., 22:12

Gle ovak, ti koji mrzis doktore, za pocetak, ne mijesaj se u struku!!

1. Gastroskopija je i dijagnosticka i terapijska metoda
Terapijska je u slucaju krvareceg ulkusa, kad se moze napraviti sklerozacija arterije...
2. Zlatno pravilo: svaki ulkus je karcinom dok se ne dokaze suprotno. To se dokazuje biopsijom sluznice. Nekom tko ima karcinom, a das mu antiulkusnu terapiju- ubijes ga!
3. dijagnoza ulkusa moze se postaviti radioloski, barijeva kasa, ali opet, nema bioptata, i tesko je diferencijalnodijagnosticki odrediti jel se radi o ulkusu ili karcinomu.
4. izdisajni test- H. pylori- nema bioptata

Imas moj post na stranici prije, da, rekla sam da se moze na slijepo uzeti trojna terapija, ali imas ogromnu sansu da previdis karcinom, tak da se s tim ne bi ni zezala! Nije gastroskopija tak bas strasna, je neugodna, ali traje kratko i ljudi hodajuci odu van, mala cijena za veliku sigurnost.

Arslan
01.03.2006., 22:14
Gle ovak, ti koji mrzis doktore i mislis da si najpametniji na svijetu, za pocetak, ne mijesaj se u struku!!

1. Gastroskopija je i dijagnosticka i terapijska metoda
Terapijska je u slucaju krvareceg ulkusa, kad se moze napraviti sklerozacija arterije...
2. Zlatno pravilo: svaki ulkus je karcinom dok se ne dokaze suprotno. To se dokazuje biopsijom sluznice. Nekom tko ima karcinom, a das mu antiulkusnu terapiju- ubijes ga!
3. dijagnoza ulkusa moze se postaviti radioloski, barijeva kasa, ali opet, nema bioptata, i tesko je diferencijalnodijagnosticki odrediti jel se radi o ulkusu ili karcinomu.
4. izdisajni test- H. pylori- nema bioptata

Imas moj post na stranici prije, da, rekla sam da se moze na slijepo uzeti trojna terapija, ali imas ogromnu sansu da previdis karcinom, tak da se s tim ne bi ni zezala! Nije gastroskopija tak bas strasna, je neugodna, ali traje kratko i ljudi hodajuci odu van, mala cijena za veliku sigurnost.

OK Mango, snagom argumenata uvjerila si me u smisao tog neugodnog pregleda. Bio sam u krivu. Ti si u pravu. Priznajem. Ne mislim cinicno, fakat ima smisla to sto si napisala.:top:
Vidis, kad tako ljepo objasnis pacijentu onda je lakse i njemu i tebi, zar ne? Jedino bi dodao da mi ako se vec radi takav pregled nekom tko ga se boji cini se smisleno obaviti ga pod anestezijom, zar ne?

MangoAnanas
01.03.2006., 22:21
OK Mango, snagom argumenata uvjerila si me u smisao tog neugodnog pregleda. Bio sam u krivu. Ti si u pravu. Priznajem. Ne mislim cinicno, fakat ima smisla to sto si napisala.:top:
Vidis, kad tako ljepo objasnis pacijentu onda je lakse i njemu i tebi, zar ne? Jedino bi dodao da mi ako se vec radi takav pregled nekom tko ga se boji cini se smisleno obaviti ga pod anestezijom, zar ne?

Moze :) a isto tako, moze se i pokusat uvjeriti pacijenta da je dovoljno jak i hrabar da to prode i bez anestezije. :top:

icegirl78
02.03.2006., 12:42
ice, poslala sam ti pm

Thanks! :kiss:

plavusa
03.03.2006., 15:55
ja koja sam stvarno pekmez i imam totalno nizak prag boli,
prezivjela sam gastroskopiju bez problema. isla sam kod privatnika
jer nisu znali odcega takvi bolovi u zeludcu - ultrazvuk je bio za 5
tak da me doktor samo poslao u drugu sobu na gastroskopiju bez
ikakve moje psihicke pripreme...:)
anesteziju nisu ni ponudili, no bili su jako jako ljubazni i pazljivi
oci su mi ispale kad sam vidla debljinu cijevi no sam pregled stvarno nije
strasan... doktor ti govori kako da dises, dok cijev ne prodje grlo dodje
ti par puta na povracanje (samo poriv, neces povratit bez brige) i onda
kad je u zelducu maltene nis ne osjetis. dijagnoza je bila cir i gastritis,
bris na bakteriju negativan... ali kaze doc da su mu dolazili ljudi u takvom
strahu i tako su se grcili i previjali da pregled nije bio moguc...
sve je u glavi :)

sretnodijete
07.03.2006., 08:06
Moj muž je bio 2 puta na gastroskop..Neugoda jako ovisi i o tome tko ti radi pretragu.U Novoj bolnici(Zgb) ,kad je prvi put radio uopće mu nisu našpricali ždrijelo da mu malo umrtve osjet.Bilo mu je katastrofa,izašao je blijed ko anemični duh,a grlo ga je boljelo još 3 dana poslije.
Kad je išao drugi put obavio je to kod privatnika u Novom Marofu.Špric u grlo,kraće je trajalo i bilo je neusporedivo ugodnije.
Ne kažem da nema socijalaca koji će to dobro napravit,ili privatnika koji možda neće biti ugodni.Sve ovisi o osobi koja to radi.Pa ak imaš sreće......
I ne bih se složila s izjavom(netko reče u ovoj temi) da je sve u glavi.Jer mog muža opće nije bilo frka prvi put(nije imao blagog pojma kaj mu se sprema) a bilo mu je grozno,a drug put je cvikao poprilično pa je bilo ok.

Arslan
07.03.2006., 16:55
Da, malo postovanja i brige da sve bude dobro cuda radi. Doktor ljepo objasni sta ce, ponudi anesteziju (sta je lose s malom anestezijom grla da je ne bi ponudio?), vodi pacijenta (kako da dise), pazljivo obavlja pregled i sve je OK.

Naravno, kad je netko slampav i bezobrazan onda to mora biti puno gore.

Velvet's Overdrive
07.03.2006., 20:27
jedanput bila na gastroskopiji - postupak je prilično neugodan jer je ta cijev dosta široka (što nisam očekivala), nije naročito bolno ali cijelo vrijeme povraćaš želučanu sluz:(
ne znam koliko dugo je trajalo jer me uhvatilo neko stanje šoka pa je došlo do zujanja u ušima i sve mi se mutilo pred očima - al' ništa strašno sve se to zaboravi za par dana:top:

nemoj izbjegavat tu pretragu jer je stvarno korisna meni su tako otkrili u kojem mi je stupnju gastritis i upozorili me da su našli mjesto na kojem će mi nastati čir ako se ne prestanem živcirat - a to me dodatno naživciralo

i da povedi nekog sa sobom, bit će ti lakše;)

U_slobodno_vrijeme
09.03.2006., 03:23
Mozda bi vam ovo moglo rjesiti vas problem straha :

M2A Capsule

http://www.yalemedicalgroup.org/news/ymg_proctor.html

Pozdrav

PS Postoji za oba pregleda tj zeluca i debelog crijeva.

Krvnik
10.03.2006., 17:38
ja ne znam kod kakvih ste vi to mesara bili, ali u privatnim klinikama to naprave u roku od dve minute bez ikakvih nuspojava, kao što je bol ili peckanje u grlu par dana poslije.
svaki put kad sam se vraćao s gastrice odmah sam išao nekaj pojest i sve je bilo okej.
je 300 kuna, al si odmah gotov i stvarno se posvete samo tebi.
nisi im "samo još jedan želudac za pregledat".
ako i jesi, ne daju ti to do znanja tako očito.

uglavnom imaju i opciju totalne anestezije kad čovjeka urokaju tako da prespava sve preglede, al to nisam uzimao, pa neću o tom.

MangoAnanas
10.03.2006., 19:53
Mozda bi vam ovo moglo rjesiti vas problem straha :

M2A Capsule

U Hrvatskoj ih rijetko koriste, skupe su, i recikliraju ih FUUUUUUUUUUJJJJJJ!!! :bljak: :rigo: :bljak: :rigo: :bljak: :rigo:

(tak sam bar ja cula, a nadam se da nije istina, ali ne bi riskirala, znajuci u kakvom nam je stanju zdravstvo, vrlo lako moguce)

Arslan
12.03.2006., 13:00
Hmm, dobro, ideja da gutas kapsulu koja je nekome prosla kroz probavni trakt jest fuj, no ne steriliziraju li se raznorazni instrumenti kojima te doktori bockaju, rezuckaju, buse i sl, a prije su imali kontakta s krvi drugih ljudi? Po meni gori je kontakt s krvi nego s probavom.

U_slobodno_vrijeme
16.03.2006., 02:22
Dragi moji,

sterilizacija jednog uredjaja traje oko 3 do 4 sata da bi bila 100% djelotvorna.

Vec dugo godina se zna da putem gastroskopije se prenose najteze virusne bolesti : Hepatitis B i Hepatitis C (Rizik je do 30 puta veci nego kod zubara).

Privatne ordinacije imaju samo jedan uredjaj i nemoguce je sterilizirati uredjaj na adekvatan nacin za svakog pacijenta, zbog toga je rizik puno manji u velikim bolnicama koje imaju dva ili vise uredjaja.

Pozdrav

MangoAnanas
17.03.2006., 19:41
@ U_slobodno_vrijeme

Rizik uvijek postoji, u svemu, pogotovo u svakoj invazivnoj metodi. Ja sam vise mislila na ono: kapsula je kod lijenalne fleksure, ma nema beda, imamo jos vremena koliko hoces, jedi janjetinu, spusta se, evo je u descendensu, evo je u sigmi, jos malo, evo u rektumu je i: 'Seri roda!!!' Dobro je, javlja nam da je vani, sad cemo malo procackat po drekecu, ups, nema je, pobjegla je u zahod. Nema veze, neka nitko ne poteze vodu. Dobro, idemo po rukavice. Dobro je, nasli smo je, nije strgana, oprat cemo ju i vratiti....

Jesi siguran da se ona moze sterilizirati? Ne mislim dezinficirati, nego fakat sterilizirati? Jel bi to izdrzala?

Mislim da se cijevi za gastroskopiju samo dezinficiraju.

Arslan
17.03.2006., 23:23
Mislim da se cijevi za gastroskopiju samo dezinficiraju.

Onda, u cemu je razlika prema kapsuli? Nije li kontakt s krvi gori od kontakta s fakalijama? Koliko uopce kosta kapsula?

MangoAnanas
18.03.2006., 14:19
Onda, u cemu je razlika prema kapsuli? Nije li kontakt s krvi gori od kontakta s fakalijama? Koliko uopce kosta kapsula?

Nemam ti pojma koliko kosta kapsula.

Tesko mi je odgovoriti na ovo pitanje, jel kontakt s krvi gori od kontakta s fekalijama. Skroz se razlicite stvari prenose. Ovako, krvlju se prenose HBV, HCV, HDV, HIV, EBV, CMV, mozda sam jos nesto preskocila... Ako si u ovim kraticama skuzio, stalno se ponavlja slovo V, a to znaci virus. Virusi brzo crknu ako su izvan stanice. Bakterije su zloceste i otporne, i masu toga se prenosi fekooralnim putem. Drugaciji tip prenosa, druge bolesti. Ima i virusa koji se prenose fekooralnim putem (HAV, HEV, enterovirusi...). Tesko mi je odgovoriti na tvoje pitanje. Uz pravilnu dezinfekciju nema straha. Jedino, ona psiholoska komponenta, da pijes nesto sto je nekome bilo u guzici. :zubo: Ali, meni ne bi bio bed, ja bi dobila novu kapsulu ;) . Za zdravlje se mnogo toga pretrpi, pa brijem da je ta kapsula najmanji problem.

Cijepljena sam protiv hepatitisa B, a obicno znas kad ti netko ima HCV ili HIV, pa vise pazis. Kazem, obicno znas, ne uvijek.

leiloo
19.03.2006., 22:41
Mozda se moze nekako kapsulu ocistiti, pa onda izvaditi nutarnji dio iz vanjskog omotaca, kao babuske. Vanjski, prozirni se baci i untarnji jos jednom dezinficira i stavi za sljedeceg korisnika u novi vanjski. Sta fali ideji?

MangoAnanas
19.03.2006., 23:18
Super je ideja! :top:

U_slobodno_vrijeme
20.03.2006., 02:36
Sto se tice kapsule, nju je lakse dezinficirati nego crijevo koje ima 100 puta vecu povrsinu nego kapsula. Kapsula je hermeticki zatvorena i napravljena je od specijalnog materijala koji moze podnijeti sve sto je potrebno. Takodjer kapsula nema niti jednog dijela koji moze povrijediti bilo koji dio tijela, sto nije slucaj s crijevom.

Sto se tice Hapatitis-a B i C, njihov opstanak je vrlo nezgodan te na temperaturama koje nisu ekstremne mogu izdrzati od 2 dana pa sve do 3 tjedna. Cak i u osusenoj krvi koja je izvan tijela tj na predmetima oko nas, moguce je zaraziti se do tri dana, naravno ako dodje u kontakt s nasom krvlju.

Virus Hepatitisa je vrlo otporan na vanjske uvjete sto nije slucaj s virusom HIV-a (Aids-a) koji izvan tijela moze izdrzati samo 30 minuta.

Jedina stvar koja se ne moze uraditi putem kapsule je ciscenje debelog crijeva od polipa koji prethode adeno-karcinomu (ne uvijek), te ih je bolje sto prije ukloniti.

Pozdrav

MangoAnanas
23.03.2006., 18:03
Sto se tice kapsule, nju je lakse dezinficirati nego crijevo koje ima 100 puta vecu povrsinu nego kapsula.

Kad kazes crijevo, pretpostavljam da mislis na gumenu cijev. Crijevo je za mene tanko i debelo..... Krivo mislis! Sve cime se manipulira po covjecjem organizmu mora zadovoljiti vrlo rigorozne kriterije. Nema to veze kolika je povrsina cijevi, jednako mora biti cisto.

Sto se tice Hapatitis-a B i C, njihov opstanak je vrlo nezgodan te na temperaturama koje nisu ekstremne mogu izdrzati od 2 dana pa sve do 3 tjedna. Cak i u osusenoj krvi koja je izvan tijela tj na predmetima oko nas, moguce je zaraziti se do tri dana, naravno ako dodje u kontakt s nasom krvlju.

Ma, chill out, nitko te nece gastroskopirat, a da na cijevi postoje komadici sasusene krvi. :cool:

Jedina stvar koja se ne moze uraditi putem kapsule je ciscenje debelog crijeva od polipa koji prethode adeno-karcinomu (ne uvijek), te ih je bolje sto prije ukloniti.

Kapsula je samo dijagnostika, a gastroskopija ili kolonoskopija su dijagnosticko-terapijski zahvati.

Glupo mi je raspravljati o tome, sve ima svoje indikacije, svaki slucaj je zaseban, a sto se tice opasnosti od infekcije, 0 bodova, nema straha. :top:

Arslan
23.03.2006., 22:18
Mislim da je bila kapsula na vijestima, kosta nekih $250.

Meursault
24.03.2006., 00:02
Ja sam isto obavio gastroskopiju 2 puta, i mogu reć da nije nimalo ugodno iskustvo! Ne radi se o boli, mene nije skoro ništa bolilo, nego, prvo samo to gutanje te cijevi, mislim nije baš kao da gutaš tabletu :zubo:, a onda taj UŽASNI osjećaj stranog tijela u sebi, i ono, instinktivno ga želiš izbaciti iz sebe, cijelo tijelo se grči da ga izbaci (nagon za povraćanje, ruke same idu prema cijevi :zubo: ) a znaš da ne smiješ. Zato možeš izdržat vrlo malo, po nekoj mojoj procjeni pregledaje te nekih 20-30 sekundi ali i to je previše jer ti se sekunde čine kao vječnost, i da je trajalo samo 10 sekundi duže, mislim da bi vlastitim rukama iščupao cijev. Šta je najgore, meni su drugi put i našli čir, i to "lipi veliki" kako je rekao doktor, tako da ću gastroskopiju sigurno morat ponavljat bar još jednom :mad:. A da ne govorim da za anesteziju grla prvi put čujem, toliko o splitskoj bolnici :flop:. E sad, meni je doktor propisao trojnu terapiju za eradikaciju H. Pylori, ali meni nije jasno je li on mogao vidjeti gastroskopijom da imam tu bakteriju? Nije vadio nikakve uzorke, koliko ja znam. Lani sam vadio krv i nalaz je bio negativan. Valjda nisam ove antibiotike uzimao bezveze :rolleyes:. I moram priznati zaintrigiralo me ovo "svaki čir se smatra za karcinom dok se ne dokaže suprotno", dr. mi nije ništa rekao za to, kako se to uopće utvrdi, jel se treba napravit neka dodatna pretraga ili šta?

MangoAnanas
24.03.2006., 00:22
E sad, meni je doktor propisao trojnu terapiju za eradikaciju H. Pylori, ali meni nije jasno je li on mogao vidjeti gastroskopijom da imam tu bakteriju? Nije vadio nikakve uzorke, koliko ja znam.

Je, samo si ti bio zabavljen cijevi i koliko ti je bilo muka, da nisi ni skuzio.

I moram priznati zaintrigiralo me ovo "svaki čir se smatra za karcinom dok se ne dokaže suprotno", dr. mi nije ništa rekao za to, kako se to uopće utvrdi, jel se treba napravit neka dodatna pretraga ili šta?

Biopsija sluznice + patohistoloski nalaz, sto je tebi vec uzeto za vrijeme zadnje gastroskopije, i ocito je sve ok, pa te doktor nije s tim htio zamarati. 'Svaki ulkus zeluca (ne duodenuma, nego bas zeluca) se smatra ca dok se ne dokaze suprotno. To je jedno od 'zlatnih pravila' , slobodno mu to reci kad slijedeci put budes na pregledu.

seti
24.03.2006., 15:05
hm ja imao prsnuti cir pa je to trajalo preko 3-4 minute, dok je tip krpao stijenku nekako, ima valjda i neka sprica za neki sprej, lijek, nešto - na vrhu sonde. nije me tjeralo na bljuvanje nego na podrigivanje, što sam junački htio potisnuti , ali nije išlo, e jesam se napodrigivao ko prase :o
a caka je da je na sondi kamera i slika ide na monitor. najvece face su oni koji izdrze gledati si unutrasnjost zeludca na monitoru. u Dubravi na Novoj klinici je monitor odmah do kreveta, jer doktor koji ti to gura to i gleda istovremeno, ako je operacija u pitanju. podnijet tu sliku je jos teze, to baca u komu. cak sam i ja, koji sa smijeskom i grickajuci kokice mogu gledati i najgore trillere izdrzao samo pola prijenosa. :bljak:

Cats
24.03.2006., 15:11
Ja sam bila prošli tjedan. Našpricali su mi grlo nečim s okusom po bananama :visi: ali progutat sondu nije bio problem. Počelo je bit gadno kad su mi napumpali x litara zraka u želudac jer su trebali napravit biopsiju. Mislila sam da će mi rebra puknut, i suze su mi nekontrolirano tekle da mi je poslije cijelo lice bilo mokro. :o A nisam baš neka mimoza. Trajalo je sve skupa 22 minute. I doktorica je bila neka odbojna, još me grdila da što baš tad moram disat kad ona nešto radi. :rolleyes:
I nije bilo šanse da nakon toga nešto pojedem, a i bar tri dana nakon toga mi je bilo koja hrana pričinjavala gadne muke.

Meursault
24.03.2006., 17:57
Trajalo je sve skupa 22 minute.
22 MINUTE!?!?!?!? :eek: :eek: :eek: Ja bi za 22 minute već 20 puta ubio sebe i sve oko sebe :mad:

Arslan
24.03.2006., 20:31
Ako je bila gadna sta si imao povjerenja da ti radi? Mogao si narediti prekid pregleda i otici nekom drugom. Valjda prije pregleda mozes dogovoriti neki znak rukom ako ti bude neizdrzivo da izvade odmah. Ako ne vade izvadis si sam. Pa nije to inkvizicija. Ili povedes nekog sa sobom da se izdere na njih neka ti vade odmah.
U svakom slucaju ja ne bi isao na pregled kod ljudi koji mi se cine bezobrazni, jer ne bi vjerovao da ce zastupati moje interese. Radije bi platio privatno.

kemik
24.03.2006., 20:34
meni je tip u dubravi pricao na mobitel za vrijeme moje gastroskopije.

Fosil
27.03.2006., 12:25
Ako imate ikakve mogućnosti, tj. vezu u bolnici ili kod privatnika, tražite da vam prije zahvata daju Dormicum. Nije štetno kao totalna anestezija, svjestan si prilikom zahvata, ali ti je sve ravno, a nakon toga se ni ne sjećaš da je bilo neugodno. Isprobano i stvarno OK. Svakako povesti nekog sa sobom na pregled.

Trillian
27.03.2006., 15:04
Ne znam, ja sam bila prije jedno dvije godine u Zajčevoj kod neke dr. Tičak, Tiček, tako nešto i bilo je skroz podnošljivo! Nije bilo ugodno, ali našpricali su mi anestetik u grlo (nakon čega sam ja odmah počela povraćat! :rolleyes: :rolleyes:), i super mi je bilo je što te tako na brzinu ispreskaču da se ne stigneš ni snaći kak treba, a već je sve gotovo, brijem da to namjerno rade!!!
U ambulanti pored su radili kolonoskopiju, pa nekak dok čekaš, sam sebe ohrabriš vidjevši da ima i gorih stvari na svijetu od gastroskopije!!!:zubo:

MangoAnanas
27.03.2006., 19:22
meni je tip u dubravi pricao na mobitel za vrijeme moje gastroskopije.

Cijelo vrijeme ili se samo javio?

kemik
27.03.2006., 19:24
usred gastroskopije mu je zazvonio mobitel u dzepu, zamolio sestru da primi skop, javio se, dogovorio s zenom gdje ce se naci nakon posla i kaj ce ic kupit, spustio slusalicu i nastavio radit pregled.

usput, meni sam pregled nije bio posebno neugodan, iako bez ikakvog anestetika. Ali vam je jasno da sam imala zelju njega istuc ili tako nesto...

MangoAnanas
27.03.2006., 19:30
Koma! Svasta! :mad: Ne znam sto da kazem. Njemu je to kao da vozi auto i prica na mobitel, a tebi je to u najmanju ruku ne bas ugodan pregled.

kemik
27.03.2006., 19:31
ugodan ili ne, ali je pregled i ja od lijecnika dok ga obavlja ocekujem 100% koncentraciju, a ne da prica sa zenom o cipelama.

strijelčic@
30.03.2006., 21:16
Bila sam na tom pregledu kad sam imala jedno 12 god. i to samo zato jer nisam znala o čemu se točno radi, inače nebi išla ni mrtva. No nije nešto šta se nemože izdržat, ako moraš obavi to i poslije si mirna.

leiloo
30.03.2006., 21:32
Ovo s mobitelom je krajnja bezobrastina. Trebalo bi tipa prijaviti primarijusu da izaziva nepotrebne patnje pacijenta i ugrozava mu zdravlje time sto prekida gastroskopiju radi privatnih razgovora. Uz primarijusa treba obavijestiti i Ministarstvo zdravstva, ljecnicku komoru i HZZO. Pa nek se veseli i uziva u zasluzenoj reputaciji.

Shina
30.03.2006., 21:52
Ja sam bila pre neki dan, prvi put. Manje mi je strašno nego što sam mislila. Naprskali su mi grlo anestetikom (kod državnog lekara). Za vreme gastroskopije mi je bilo olakšavajuće kada sam duboko i polako disala NA USTA. Onda vidiš da ima puno slobodnog mesta oko tog creva, pa ti bude lakše.
Pre početka nameste ti oko usta plastični prsten koji zagrizeš, pa ti grlo bude u dobrom položaju za gutanje i budeš u tom položaju sve vreme. Ja sam mislila da tu postoji čitavo natezanje oko toga da progutaš crevo, međutim samo ti ga proture kroz grlo i proguraju, ide automatski, ne učestvuješ ti suviše.
Ružno je, ali nije puno strašno. Dok ti je unutra, seti se da se opustiš i duboko diši!
Naprskala sam i ruzmarinovo ulje na maramicu, kao što je rekao neko na prvoj strani ove teme. Ali ga nisam na kraju upotrebila, međutim, zato mi je super došlo da se priberem posle, nabila sam odmah nos u maramicu. Preporučujem!
p.s.Crevo je bilo tanje nego što sam očekivala.((:

tough_cookie
01.04.2006., 10:30
molim vas savjete za kontrolu gastritisa.

pila sam ulzol mjesec dana, nisam se bas pridrzavala dijete, al bilo je ok. ali sad se sve vratilo, zeludac me pece sto god pojela, i kad se zivciram, i kad ne, a ne ide mi se bas svaki mjesec na gastroskopiju, pa po tablete, i opet nista.

alternativne metode? cajevi? homeopatija? bilo sto sto vam je pomoglo?

e, da, odlucila sam probati malo vise paziti na prehranu, ali prema dijeti koju sam dobila jako malo stvari smijem jesti a ne znam ih bas ni pripremiti da ne umrem od dosade. zna li netko mozda za neku dobru kuharicu s receptima bas za zeludac?

help!

MangoAnanas
01.04.2006., 10:44
Potrazite topic gastroskopija i tu vam sve pise!! :top:

tough_cookie
01.04.2006., 15:32
Potrazite topic gastroskopija i tu vam sve pise!! :top:

hvala, no o gastroskopiji vec znam sve iz dvostrukog osobnog iskustva. nije mi bilo bas ugodno, posebno drugi put i radije ne bih ponavljala ako bas ne moram.

mislim da bi pomoglo da se probam malo opustit na poslu i poslije doma, ali buduci da se tijekom terapije nisam bas striktno pridrzavala dijete, probala bih sada i to, ali nemam bas ideje za jela s tim sastojcima (navikla sam na nesto sasvim drugacije). zato prvenstveno pitam za ideje za prehranu.

zatim, koji cajevi pomazu pri smirenju bolova. pila sam dosta mente, cula i za stolisnik, al opet bih htjela cuti i neka druga iskustva

zlocestoca
01.04.2006., 18:49
ja sam svoj problem sa zelucem rijesila promjenom prehrane
maltretirala sam ga godinama kavom (3 dcl jake turske kave ujutro na prazan zeludac), feferonima, ljutim, kiselim i slanim jelima
kad bi me zabolio, pocuclala sam koji gastal ili rupurut pa opet ispocetka sve dok jedan dan nisam povratila nakon kave, pa ponovno povracanje nakon klope, pa cak i kad sam samo popila vodu
sad sam izbacila kavu (ispocetka skroz, sad sam uvela ev salicu dnevno), slano, ljuto, kiselo, slatko, cips i slicno smece...
uvela sam dorucak (sendvic + jogurt, komad voca, cokolino...), kod rucka pazim da bas ne jedem prezacinjeno (ne pijem vise ni ocat iz salate :zubo: ), lagana vecerica i zeludac je ok vec 2 mjeseca :cerek:

zlocestoca
01.04.2006., 18:51
zatim, koji cajevi pomazu pri smirenju bolova. pila sam dosta mente, cula i za stolisnik, al opet bih htjela cuti i neka druga iskustva
prvih tjedan dana nakon sto mi je zeludac defnitivno popizdio, pila sam caj od kamilice (iako mi je nakon nekog vremena i on postao prekisel), bila mi je ok slabo gazirana mineralna voda, ab kultura...

(osim sto sam pazila na klopu tjedan dana sam pila controloc (2 x dnevno))

toncek
03.04.2006., 12:53
Mislim da imam gastritis jer mi ga frendica ima i ima iste simptome kao ja. E sad, ona je išla u bolnicu na gastroskopiju i čekala jebenih 2 mjeseca na red, ali mi kaže da je bolje otići kod privatnika jer ti odmah to napravi(bez čekanja millijon dana), a i sonde su mu tanje nego u bolnici. Jel zna neko nekog privatnika koji to radi i koliko cca para??
TNX!

E da, dali netko ima gastritis, kako si pomaže i koji su simptomi pokazatelji te boleštine??

Imam kronični gastritis. Moj savjet ti je da prvo odeš doktoru opće prakse, kupiš knjigu Gastritis - skrivena vatra (http://www.superknjizara.hr/search2.php?PHPSESSID=d0f68c812a4513b986ee168e9ceb 53f3&searchCategory=sve&searchPhrase=gastritis) i odeš u polikliniku Sunce.

Veky
03.04.2006., 13:03

Neka me netko ispravi ako griješim no bojim se da pišeš pogrešne informacije.

Naime... postoje tri metode testiranja na helikobakteriju pri čemu je najnepouzdaniji (da ne kažem proročanski) nalaz iz krvi. Vrlo pouzdan je test na dah gdje se posebnom opremom u sterilnu dozu uzima uzorak "na dah". Pazi sad, najpouzdaniji test se obavlja uzimanjem brisa - upravo sondom.

Sondom se vidi "u živo", vidi se boja i izgled sluznice, može se uzeti bris, uzorak želučanih sokova i sl.

Mislim da se nije pametno igrati doktora nit davati drugima da ti daju diagnoze i zaključke nego uzmi uputnicu za gast-internistu i napravit će ti ono što struka nalaže.

Što se gutanja sonde tiče, puno je ugodnije od proktoloških pregleda tipa kolonoskopije i rektoskopije. I ne znam da je netko umro pri tome.

Cats
03.04.2006., 13:37
Prošli tjedan sam bila na testu na dah i rekli su mi da je pouzdanost 80%.

Billi
03.04.2006., 16:07
[QUOTE=Veky]

Sondom se vidi "u živo", vidi se boja i izgled sluznice, može se uzeti bris, uzorak želučanih sokova i sl.

QUOTE]
tako je. gastroskpija je najkompletniji pregled.

Enola
06.04.2006., 12:42
meni je za gastritis pomogao "Med za gastritis" od Petrovica, vec nakon 1 tj. nisam imala nikakvih problema sa zelucem. med je malo skuplji (100 KN), al super.

shkmish
12.04.2006., 09:35
Ja imam gastritis od 18. godine, znaci vec 5 godina...to nije stvar koja prođe, kad ju dobijes ju imas i to je to...hoce li te boliti cesto ovisi o tebi...

Sto se tice otkrivanja bakterije gastroskopija je nuzna, a odvratna. Prezivis u svakom slucaju.

Dobila sam tabletice za ujutro, prije rucka i slicno i nikada niti jednu nisam popila...zasto se trovati tim glupostima kad se moze i bez toga. Gastritis dolazi od nervoze i uzrok ne lezi u hrani, kriva hrana je samo dodatni poticaj javljana boli.

Treba se manje nervirati, izbjegavati stresne situacije, ne drzati probleme u sebi i to je sve. Naravno da je to ponekad nemoguce...

Jedino jako jako ljuta hrana moze izazvati odvratnu bol ispod cica u sredini kao da te netko pritisce prstima...grč. Ja se ponekad ne mogu ni ispravit kako ubija...

sora
12.04.2006., 09:38
TNX!

Bio je moj stari privatno u SUNCU na Jarunu. Platio je oko 250 kn, ali je bio odmah gotov. cca 30 min

bluntman
23.05.2006., 09:56
Hitna pomoć mi treba, a nemam vremena za doktora :D

Naime, u posljednja dva dana muči me užasna bol u želudcu praćena nepodnošljivom nervozom! Uglavnom znam razlog boli. Ljubavni problemi :( pluas ostali, financijski prije svega. E sad... Zna li itko neke tablete za svejedno što bi rekli ili smirenje?! To mi treba zato jer idem sutra na dug, jako dug put i nikakvi čajevi ne mogu pomoć.

Persen? Apaurin? Metak?

Ili ako netko zna način kako se mozak iključuje još bolje!

MaxB
23.05.2006., 12:25
Znam samo da kofein i secer u tome ne pomazu - dakle, ako nista drugo, prestani piti kavu (ili barem smanji) i konzumirati secer i gazirana pica. Jednostavno moras pretrpit - kad malo zaboravis na stvari, i bol ce se smanjiti - ako nije cir u pitanju.

Pink Lemon
23.05.2006., 12:42
Hitna pomoć mi treba, a nemam vremena za doktora :D

Naime, u posljednja dva dana muči me užasna bol u želudcu praćena nepodnošljivom nervozom! Uglavnom znam razlog boli. Ljubavni problemi :( pluas ostali, financijski prije svega. E sad... Zna li itko neke tablete za svejedno što bi rekli ili smirenje?! To mi treba zato jer idem sutra na dug, jako dug put i nikakvi čajevi ne mogu pomoć.

Persen? Apaurin? Metak?

Ili ako netko zna način kako se mozak iključuje još bolje!

probaj s persenom! to ti je caj u tableti :zubo:

nesto "konkretno" ne mozes dobit bez recepta. mozda bi ti lijecnik opce prakse prepisao nesto na osnovu ovih simptoma + spremas se na dug put?

MaxB
23.05.2006., 12:57
Zaboravih reci - probaj se dobro naspavati i odmoriti - nit previse nit premalo.

bluntman
23.05.2006., 13:20
probaj s persenom! to ti je caj u tableti :zubo:

nesto "konkretno" ne mozes dobit bez recepta. mozda bi ti lijecnik opce prakse prepisao nesto na osnovu ovih simptoma + spremas se na dug put?
Hvala obojici. Znam da bol dolazi s psihičke baze, a ljekarka mi je dala neki lexilium :confused:
Jako dug put. 16 sati.

NoWa
23.05.2006., 13:25
kad me boli zeludac, ja ga smirim spasmexom i peptoranom. a glavu ne smirujem nikako osim snom i lješkarenjem na suncu:D

bluntman
23.05.2006., 13:38
kad me boli zeludac, ja ga smirim spasmexom i peptoranom. a glavu ne smirujem nikako osim snom i lješkarenjem na suncu:D
mene želudac i boli od glave, ponvaljam. a za lješkarenje neće bit problema :D

NoWa
23.05.2006., 13:44
mene želudac i boli od glave, ponvaljam
nikako kafetina, neofen u tom slucaju.

doktor rekao da je neofen manje agresivan za zeludac, a da ga kafetin ubija.

alexxx
23.05.2006., 13:52
ne neofen za želudac za boga miloga.

kemik
23.05.2006., 13:54
NE NEOFEN ZA ZELUDAC, ZABOGA!!!!

sad se derem da me se fakat cuje...

bluntman
23.05.2006., 14:05
Dobro, dobro! Shvatio sam! Neću neofen na želudac. Ne znam ni što je to :D

alexxx
23.05.2006., 14:10
neofen je ibuprofen.

a jel tebi treba neš za želudac il za smirenje? i dal misliš da ti ovdje netko može prepisat lijek? odi doktoru dok još radi.

bluntman
23.05.2006., 14:12
neofen je ibuprofen.

a jel tebi treba neš za želudac il za smirenje? i dal misliš da ti ovdje netko može prepisat lijek? odi doktoru dok još radi.
ne tražim recept zaboga! Pa na početku sam napisao da mi treba nešto za smirenje i tražio savjet. Ne vjerujem doktorima :D

alexxx
23.05.2006., 14:16
kupi si valeral. neš biljno za smirenje, uspavljivanje etc. tolko je blago da ne osjetiš efekt. a tolko odvratno daš zabvravit da te išta muči.

alexxx
23.05.2006., 14:18
http://www.tegobe.com/vademecumi/alkaloid/lexilium.html#SASTAV

evo ti nešto za živce blentone. il se oćeš baš satrat? preporučam šljivovicu.

dakle, čovjek ima neš za smirenje. k tome, nešto što se inače izdaje na recept, ako je za vjerovati kutijici. ali on bi još. e pa.. :rolleyes:

bluntman
23.05.2006., 14:19
kupi si valeral. neš biljno za smirenje, uspavljivanje etc. tolko je blago da ne osjetiš efekt. a tolko odvratno daš zabvravit da te išta muči.
To ja zovem savjet! :top: