PDA

View Full Version : Utrnulost / trnci u predjelu glave i/ili lica

kisha
18.07.2003., 18:23
Kad se osobi učestalo pojavljuju trnci po glavi, što bi to moglo biti....mislim je li itko ikad imao takvu situaciju, iliti iskustvo :)
U početku je to bilo samo na jedno strani glave, a sad se proširilo na cijelu....nije riječ o nikakvo neugodi, dapače zna biti ugodno, ali s obzirom na sve veću učestalost pojavaljivanja zabrinjava....
Pojavljivanje ne ovisi o nikakvi činiteljima, tj nema pravila kad će se pojaviti...tako da je isključena mogućnost da se javlja kao posljedica umora...

Ima tko kakvu ideju...

gea
18.07.2003., 20:42
odi doktoru. molim te.

verica
18.07.2003., 20:44
Mogla bi biti vratna kralježnica

Gabriel Buzančić
18.07.2003., 21:05
Ili su te napadli mravi - u tom slučaju preporučam mravoklopa kao kućnog ljubimca - ili ti prijeti šlagiranje, rezerviraj mjesto u toplicama.
Šalim se.:B

bona soror
18.07.2003., 22:06
Možda pomogne dobra masaža. Morti bi Gabrek uletil? Pitaj ga.:w

kisha
19.07.2003., 00:14
hahaha.... :D :D :D

Dragi ljudi ma nije riječ o meni..ja samo prenosim upit- ja sam posrednik..pa dok osoba ne ode do doktora ja dođoh na ideju da pitamo svu silu pametnih i radoznalih forumaša ... i da ublažimo našu radoznalu dok nam je ne ublaži doktor svojom pronicljivošću :D...svejedno hvala , nasmijaste me u ove kasne sate :D :D

i Gabrijele što uopće znači taj tvoj naslov : abila si tak dobra forumašica....šta sad više nisam... :D :D..... (izgled da se netko ponovno pod novim imenom logirao:B , igramo se skrivača , ha???? )

Verice i meni je pala na pamet kralježnica, ali ovo mi više sluti na neku frku s glavom? hm???

Ma doktor će sve razjasniti....

verica
19.07.2003., 14:12
kisha kaže:

Verice i meni je pala na pamet kralježnica, ali ovo mi više sluti na neku frku s glavom? hm???

Ha, moj muž ima problema sa vratnom kralježnicom i ima ponekad trnce po glavi - ali ima i druge pojave tipa vrtoglavice, zujanje u ušima, trnce u rukama i nogama i tako dalje i tako dalje.

Gabriel Buzančić
19.07.2003., 14:19
kisha kaže:

Dragi ljudi ma nije riječ o meni..ja samo prenosim upit- ja sam posrednik..pa dok osoba ne ode do doktora ja dođoh na ideju da pitamo svu silu pametnih i radoznalih forumaša ... i da ublažimo našu radoznalu dok nam je ne ublaži doktor svojom pronicljivošću :D...svejedno hvala , nasmijaste me u ove kasne sate :D :D

i Gabrijele što uopće znači taj tvoj naslov : abila si tak dobra forumašica....šta sad više nisam... :D :D..... (izgled da se netko ponovno pod novim imenom logirao:B , igramo se skrivača , ha???? )

E ak nije riječ o tebi, onda se naslov odnosi na tvoju prijateljicu, koju sam več prežalio. Pesimista. Pustite vi kralježnicu, to su krvne žile, trombi i svašta. Scanner glave, EEG, i i pak pogledati za te mrave. Ljeto je. :cool:

kisha
19.07.2003., 18:53
verica kaže:
Ha, moj muž ima problema sa vratnom kralježnicom i ima ponekad trnce po glavi - ali ima i druge pojave tipa vrtoglavice, zujanje u ušima, trnce u rukama i nogama i tako dalje i tako dalje.

Ova osoba nema nikakvih drugih pojava osim tih trnaca, koji su se eto s jednog dijela glave proširili na druge....no,ovih dana će do neurologa, pa ćemo vidjeti, na kraju možda i ispadne da je riječ o vratnoj kralježnici-možda suženje vratnih žila ???.....hvala Verice :)

kisha
19.07.2003., 19:00
Gabriel Buzančić kaže:
E ak nije riječ o tebi, onda se naslov odnosi na tvoju prijateljicu, koju sam več prežalio. Pesimista. Pustite vi kralježnicu, to su krvne žile, trombi i svašta. Scanner glave, EEG, i i pak pogledati za te mrave. Ljeto je. :cool:

a bogme nije ni prijateljica u pitanju.....pesimisto. eh , vidiš kako je uzaludno unaprijed biti pesmist :D

Mrave smo eliminirali- nema ih nigdje na vidiku....preostaju ostale stvari : EEG....itd.. :)

posmatrač
19.07.2003., 21:55
Eh da se i ja ukljucim sa svojim slicnim problemom da ne otvaram novu temu :)

Naime i ja posljednjih 10-tak dana imam konstantno utrnute prste na lijevoj ruci i to tri krajnja - palac i kaziprst su ok.

Jedino jos mogu dodati da je "utrnutost" ujutro manjeg intenziteta nego uvece......

Moze li biti od kafe i cigareta :confused: (mada mi se to do sada nije javljalo zbog toga)

lahor
20.07.2003., 01:52
Tesko da ti je to od kave i cigareta. Jel radis puno za kompjuterom? Vjerojatno je zivac pritisnut zbog necega, preporucujem posjet neurologu. Radi se o nervusu ulnarisu, makar srednjak ne bi trebao biti utrnut kod tog zivca, nego samo mali prst i prstenjak.

Za ovu osobu koja ima trnce po glavi - isto posjet neurologu, kao sto ste vjerojatno i planirali. Vjerojatno nista ozbiljno, mozda problem sa cirkulacijom. Meni se to isto par puta dogodilo.

*cactus*
20.07.2003., 08:39
ei

mislim da nije ništa za zabrinuti.
i meni se to događalo.
prvo na jednoj strani glavi, na jednom djelu....
zatim sve češće, skoro po cijeloj glavi.
točno kao što si opisala, nije ovisilo šta radiš...i to sve kaj si navela.
sve kao što si opisala.
mene to nije bilo ugodno,baš suprotno---neugodno, živciralo me, smetalo me...
iako nije bilo bolno ni ništ.
samo trnci.
otkrila sam da sam za to vrijeme sjedila za kompom po 5 sati dnevno, nekad i više.
skoro po cijele dane.
onda smo, u to vrijeme baš otišli na more, i sve je nadalje bilo ok.
mislim da je to to.
više friškog zraka, kretanje u prirodi, a ne buljaža u komp., i bit ćeš ok.
bar sam ja bila.

posmatrač
20.07.2003., 17:29
lahor kaže:
Tesko da ti je to od kave i cigareta. Jel radis puno za kompjuterom? Vjerojatno je zivac pritisnut zbog necega, preporucujem posjet neurologu. Radi se o nervusu ulnarisu, makar srednjak ne bi trebao biti utrnut kod tog zivca, nego samo mali prst i prstenjak.

E veliko hvala lahor na odgovoru.

Da radim puno za kompjuterom - 8 sati dnevno i to svaki dan i u pravu si srednjak i nije utrnut samo mali prst i prstenjak naravno nema bolova nikakvih samo me pocelo zabrinjavati - znaci trebao bih do neurologa btw. provjeravao sam pritisak danas i ok je.

lahor
20.07.2003., 19:32
Mozes i fizijatru. Kod tebe postoje naznake tzv. sindroma Guyonova kanala, odnosno postoji kompresija na n. ulnaris i zato imas trnce. To je vrlo cesta stvar kod ljudi koji puno tipkaju ili rade nekakve fine pokrete šake.

Nema to veze sa krvnim pritiskom :)

kisha
20.07.2003., 21:44
*cactus* kaže:
ei

onda smo, u to vrijeme baš otišli na more, i sve je nadalje bilo ok.
mislim da je to to.
više friškog zraka, kretanje u prirodi, a ne buljaža u komp., i bit ćeš ok.
bar sam ja bila.

A čuj...mi smo ti uz more stalno, i ne samo uz more, nego i oko njega i u njemu... :) :) A o prirodi, kretanju i tome sl. da ne govorim...svega toga ima na pretek, tako da ni to ništa ne mijenja situaciju previše.....buljenje u komp. je totalno isključeno, jer osoba ne bulji u komp, pa zato sam ja i postavila ovaj topic u njeno ime...
I ja mislim da nije ništa ozbiljno, ali svejedno sutra je ponedjeljak i put doktora se kreće...

:)

*cactus*
20.07.2003., 22:48
kisha kaže:
A čuj...mi smo ti uz more stalno, i ne samo uz more, nego i oko njega i u njemu... :) :) A o prirodi, kretanju i tome sl. da ne govorim...svega toga ima na pretek, tako da ni to ništa ne mijenja situaciju previše.....buljenje u komp. je totalno isključeno, jer osoba ne bulji u komp, pa zato sam ja i postavila ovaj topic u njeno ime...
I ja mislim da nije ništa ozbiljno, ali svejedno sutra je ponedjeljak i put doktora se kreće...

:)

a tako....

da, najbolje je posjetiti doktora.
makar se meni sve riješilo od sebe.
sretno, vjerojatno nije ništa ozbiljno

mala15
15.09.2009., 18:56
Naime, po glavi mi znaju dolaziti trnci, koda se ježim..nešto u tom stilu..osim toga kada očima gledam sa strane, počne me glava boljet sa strane, točnije u ravnini oka sa strane. Neznam što bi to bilo te me počelo jako zabrinjavati. Trnci po glavi i nisu tako strašni, ne boli me, čak i ugodan osjećaj,al me brine to..od čega dolaze, zašto..tata mi ima nekih ozbiljnih problema s glavom pa me sad strah da nije meni nešto slično.. Pomozite..
Unaprijed hvala!

mala15
16.09.2009., 17:22
nitko niš nezna???

Termination
16.09.2009., 19:44
Trnci: koliko često se javljaju i koliko dugo traju?
Bol sa strane kad gledaš? Može detaljnije o tome?
Kakvih problema ima otac?

mala15
17.09.2009., 13:25
Trnci: koliko često se javljaju i koliko dugo traju?
Bol sa strane kad gledaš? Može detaljnije o tome?
Kakvih problema ima otac?

Danas i jučer su mi trnci cjeli dan. Pogotovo kad dodjem na sunce, il recimo kad prođem rukom po glavi, stavim ruku na glavu, počešljam se i sl. Bol sa strane recimo, ja sam puno na kompjuterima, to mi je i posao u životu, moguće da me od toga boli glava i problem s očima. Danas me prestalo to boljeti, ovih dana me boljelo, znači primjer, gledala sam ravno u laptop i kad bi mi netko nešto govorio sa strane mene, ja kad bi pogledala sa strane (znači ne ravno) zaboljelo bi me u glavi, naprijed na glavi u ravnini očiju sa strane,znači malo više od ušiju, tu di nije kosa.. Otac ima problema s krvnim žilama koje su se proširile iz mozga. Neznam točno kako se to zove, al je jako opasno

daso
18.09.2009., 12:42
To može bit i zbog problema s crevikalnim kralješcima ili možda upala živaca u glavi.... ovo obavezno zahtjeva posavjetovat se s neurologom

mala15
18.09.2009., 12:48
To može bit i zbog problema s crevikalnim kralješcima ili možda upala živaca u glavi.... ovo obavezno zahtjeva posavjetovat se s neurologom

strašite me..

S4sh4nn
18.09.2009., 16:01
chekiraj si kraljeznicu i dali morti suimas kaj ?? ..

ovo ti je copy pastano ali to ti je to ugl..

Smetnje koje osjećaš vrlo su vjerojatno povezane s promjenama na vratnoj kralježnici. Naime, usljed prevelikog opterećenja vratne kralježnice zbog prisilnog položaja vrata i premale mišićne snage dolazi do statičkih poremećaja vratne kralježnice. U početku nastaje spazam mišića koji može uzrokovati pritisak na izlazište živaca i trnjenje odnosno bol, a ako se muskulatura ne ojača s vremenom dolazi i do degenerativnih promjena vratne kralježnice te trajnih smetnji.
Preporučljivo je vježbati muskulaturu vrata uz blago istezanje. Ako vaše tegobe potraju potražite savjet fizijatra.

Termination
18.09.2009., 22:43
Danas i jučer su mi trnci cjeli dan. Pogotovo kad dodjem na sunce, il recimo kad prođem rukom po glavi, stavim ruku na glavu, počešljam se i sl. Bol sa strane recimo, ja sam puno na kompjuterima, to mi je i posao u životu, moguće da me od toga boli glava i problem s očima. Danas me prestalo to boljeti, ovih dana me boljelo, znači primjer, gledala sam ravno u laptop i kad bi mi netko nešto govorio sa strane mene, ja kad bi pogledala sa strane (znači ne ravno) zaboljelo bi me u glavi, naprijed na glavi u ravnini očiju sa strane,znači malo više od ušiju, tu di nije kosa.. Otac ima problema s krvnim žilama koje su se proširile iz mozga. Neznam točno kako se to zove, al je jako opasno

Pretpostavljam da ti otac ima aneurizmu, a ovo sigurno nema veze s tim.
Trnci i bol ukazuju na neurološki ili krvožilni poremećaj. Preporučio bih ti odlazak liječniku. Mi ovako možemo samo nagađati. To bi trebalo snimiti. Može biti i do vratne kralježnice. Uglavnom, otiđi kod liječnika i napravi neurološke i radiološke pretrage.

strašite me..

Ne strašim te. Sama si došla sa svojim problemom. Moja dužnost je da te savjetujem da odeš k liječniku, ne radi mene nego radi sebe i u interesu svog zdravlja. Ako želiš zapustiti svoje zdravlje, bit će mi jako žao. Drž' se! ;)

mala15
19.09.2009., 15:38
Hvala svima na savjetima..inaće tata mi ima ozbiljnih problema, uskoro će na operaciju koja je jako riskantna..tolko je ozbiljno da može umrijeti svaki dan. Nevolim o tome govoriti,al eto..zato sam napisala to strašite me..jer se užasno bojim toga svega:rolleyes:

Termination
19.09.2009., 19:31
Hvala svima na savjetima..inaće tata mi ima ozbiljnih problema, uskoro će na operaciju koja je jako riskantna..tolko je ozbiljno da može umrijeti svaki dan. Nevolim o tome govoriti,al eto..zato sam napisala to strašite me..jer se užasno bojim toga svega:rolleyes:

Iskreno se nadam da će sve bit u redu. Može ti to sve bit i od stresa.
Svaka operacija je riskantna. Istina je da takva spada u riskantnije. Tati želim brz oporavak. Samo hrabro naprijed...

mala15
19.09.2009., 21:01
Iskreno se nadam da će sve bit u redu. Može ti to sve bit i od stresa.
Svaka operacija je riskantna. Istina je da takva spada u riskantnije. Tati želim brz oporavak. Samo hrabro naprijed...

hvala:)

betty_boop_19
28.08.2010., 22:52
da ne otvaram novu temu pisati ću ovdje, nadam se da je to u redu :)
ovako, ja imam isto trnce po glavi, točnije lijeva strana glave i lica.na licu su najizraženiji oko oka i oko usnice, rijetko i obraz. ponekad se uz trnce osjeća i nekakva kao težina (prvenstveno oko oka). mogu micati očima, ustima, nabrati čelo, no taj osjećaj težine mi je i onda prisutan. unazad pola godine radila sam MR mozga koji je pokazao upalu lijevog frontalnog sinusa i etmodnih celula obostrano. imam rinitis zbog kojega vjerujem da ni sada sinusi ne miruju premda me ne bole. radila sam još i CDFi karotidnih i vertebralnih arterija koji je bio uredan. RTG vratne kralježnice koji je pokazao lordozu. EEG uredan. vidni i slušni evocirani potencijali uredni. pila sam dosta dugo vitamin b i stanje je bilo uredno. sad ga nepijem već oko 2 mjeseca. idem kod neurologa na kontrolu (zbog dijagnoze R42) za 10 dana, pa ako netko može prokomentirati moj problem i dati mi neki savjet, imam li razloga za brigu, od čega se ti trnci sada mogu javiti? HVALA :)

budalašica
28.08.2010., 23:55
dobro je što ste naručeni kod neurologa jer nije pametno odugovlačit kad je glava u pitanju, a do tad evo nešto za utjehu: trnci po glavi su često uzrokovani lošom cirkulacijom, krivim položajem vratne kralježnice, a mogu biti i posljedica stresa, depresije, anksioznosti (tada se mogu javiti i grčevi u području lica). s obzirom da ste spomenuli neki problem sa vratnom kralježnicom, vrlo je moguće da je kod vas to uzrok. javite kako je proša pregled, a ako trnci u međuvremenu budu predstavljali veći problem onda se javite svom doktoru opće prakse.

betty_boop_19
02.09.2010., 14:00
dobro je što ste naručeni kod neurologa jer nije pametno odugovlačit kad je glava u pitanju, a do tad evo nešto za utjehu: trnci po glavi su često uzrokovani lošom cirkulacijom, krivim položajem vratne kralježnice, a mogu biti i posljedica stresa, depresije, anksioznosti (tada se mogu javiti i grčevi u području lica). s obzirom da ste spomenuli neki problem sa vratnom kralježnicom, vrlo je moguće da je kod vas to uzrok. javite kako je proša pregled, a ako trnci u međuvremenu budu predstavljali veći problem onda se javite svom doktoru opće prakse.

hvala na savjetima! evo uspjela sam doći ranije do neurologice. pregledala je sve nalaze, napravila neurološki status, sve je to uredno. kaže ona da nemam nikakvog razloga za brigu jer je najvažnije da je MR uredan, kao i svi nalazi za multiplu, tako da kaže da je vjerovatno riječ o upali živca na licu pa od njega trne, premda nije isključena ni kralježnica. ovih dana je bilo bolje. nadam se da će tako i ostati :)

djzuza
05.09.2010., 08:18
Jutros mi je iznenada ( osjećaj kao da me je neko udario čekićom iznad vrata u blizini lijevog uha ) . Osjećala sam nekoliko trenutaka bol do te mjere da si moram držati glavu da bi zatim nekoliko minuta kasnije osjećala utrnulost i trnce u predjelu iza lijevog uha i prema doljnoj lijevoj strani glave. To mi se već događalo, a vezano je uz nagli pokret glave ( tj. kada želim negdje pogledati ).

2005.god radila sam TCD vertebrobazilarnog sliva.. Povišene vrijednosti SBSK nad desnom vertebralnom arterijom sasvim blago I nad lijevom. Uredni preotoci nad bazilarnom arterijom. Nalaz upućuje na spazam desne VA. Moguć utjecaj kompresivnog vratnog sindroma.

još sam radila EKSTRAKRANIJSKI OBOJENI DOPLER VERTEBRALNIH ARTERIJA

nalaz:

Asimetrija promjera žila, desna je uska hipošplastična, lijeva je srednje široka. Sa iste strane vidljiv je hemodinamski poremećaj u smislu povišenog cirkulatornog otpora, uredan protok sa lijeve strane.

zaključak:

Hypoplasio arteriae vertebralis dextri Ipsilaterni hemodinamski poremećaj..

Molim da mi netko stručan rastumači nalaz, i dali bi to moglo imati utjecaj na navedene simptome. Trebam li ponoviti sve nalaze ?

Imam i česte glavobolje. Unaprijed zahvaljujem.

BatinaSkela
09.09.2010., 11:47
ja sam imao te trnce po glavi dok sam bio mlađi i sad ponekad ali rijeđe. uvjek bi se to događalo kada bi bio jako smiren, ili kada bi mi neko nešto pričao ili pokazivao recimo slike u slikovnici -onda bi mi kao mozak utrnuo ali to mi je uvjek bilo jako ugodno i smirujuće. Isto tako i danas kada sam odrasli mi se nekad desi da kad sam smiren a neko mi nešto priče da mi mozak "utrne" i opet je osječaj ugode i smirenosti prisutan

jel to opasno? ukazuje li to na neke nepoželjne stvari? npr odumiranje stanica u mozgu?

inače sam zdrav i dosta inteligentan

Red_bullet
10.11.2011., 21:19
Pozdrav svima. Zadnje vrijeme dosta cesto mi se desava da mi trne glava. Ne znam kako bih to opisao. Vrh glave mi zna trnuti, znam cak osjecati kao da imam nesto na glavi, kapu ili nacale...upravo takav feeling. Isto tako sam primjetio da mi je zadnje vrijeme jako pocela smetati svjetlost, recimo kad vozim ili kad je lampa u kuci iznad mene, jako mi smeta. O cemu bi se moglo raditi? Imam li razloga za brigu?

bolivera
05.01.2013., 16:38
Avgusta meseca prosle godine zaboleo meje donji deo slepoocnice za nekoliko dana poceo me je strahovito boleti porsinski deo koze lica jagodice a onda je bol prestala utrnula mi je gornja usnica i od tada pri blagom tapkanju gornjih delova lica sve mi bridi i bolucka.Obratila sam se lekaru on me je poslao neurologu koji kaze da to nije klasicna neuralgija vec da taj nerv nesto pritiska.Poslao me je stomatologu i na orl zubi su u redu a orl je primetio malo zatamnjenje sinusa pa me lecio antibioticima i nista ja sam i dalje utrnuta.Da li neko zna nesto o tome.POOZZZZ