PDA

View Full Version : Klasična glazba

stranice : [1] 2 3 4 5

el_mariachi
23.12.2002., 15:23
Ovaj topic je posvecen svima koji vole i slusaju klasiku. Ideja je da svako nabaci nesto od klasicnih kompozicija koje nisu bas poznate ili ima ikakvih pitanja oko nekih kompozicija ili pak da preporuci neku dobru kompoziciju.
Pa da krenemo:
Preporucujem Balalaiku od Stavinskog i Recuerdos de La Alhambra od Tarrege

rafaela
24.12.2002., 09:02
Ima puno toga, ali recimo da su moji favoriti Albinonijev Adagio i Bachov 'Air'

rafaela
24.12.2002., 09:04
i Rodrigov 'Aranjuez"

banderas
24.12.2002., 09:28
Ravelov Bolero... Nevjerovatno kako jedna te ista tema moze trajati 20 minuta i ne biti dosadna kad ima interesantan razvoj :)

nika
24.12.2002., 11:59
volim poslusati
f.liszta - ungarische rhapsodie nr.5 (ii 2 i 4 :) )
e. griega - il mattino da peer gynt
satiea - gymnopedie
l. delibes - mallika da lakme....
ma ovisi mi o raspolozenju....

Gianluca Vialli
24.12.2002., 12:06
ja preporučem također nešto Tarregino: Venecijanski karneval.....isto tako bih preporučio Danza Ritual Del Fuego iz "El Amor Brujo"....autor je De Falla.....u izvedbi Paca de Lucie

soylent
24.12.2002., 13:51
rafaela kaže:
Albinonijev Adagio...

...u g-molu? prelijepo pretuzno.

el_mariachi kaže:
Recuerdos de La Alhambra od Tarrege[/B]

... i ovo se ponavlja sa imf-a. no, dobro je ponoviti gradivo... :)

no, nas pajdo srbotron (inace, notorni lazljivac, prekenjator i autist sa "politike" :D) priupitao nas ono jednom da li znamo kako se zove stvar sa "latinica"-spice?
obrada je nikse bratosa. u originalu izvode rondo veneziano.
ja se trudio saznati, ali uzalud.
netko?

heh:
za novu idem u prag. na pocetku karlovog mosta je crkva, za koju uceni akusticari kazu da je najbolje mjesto na kugli za slusanje mozartovog "requiema".
samo kaj vele da su karte rasprodane mjeseicma unaprijed... znate li nesto o tome?

lefter
25.12.2002., 04:21
W. A. Mozart - Pachabel Canon in D major ===> nesto najljepse sto se moze odsvirati, pa jos i na violini....oda zivotu :lux:

sunshine
25.12.2002., 10:12
moj broj jedan uvijek je Vivaldi a pogotovo Quattro stagioni
ali u ovo me doba godine nekako uvijek iznova uhvati zelja za slusanjem Straussovih valcera

podizu mi blagdansko raspolozenje :)

funky
25.12.2002., 12:17
zappa/ensemble modern: the yellow shark.

malo je novijeg datuma, al je klasika :)

el_mariachi
27.12.2002., 16:00
Jel znate da je prvi Strauss bio Zidov a da je Vivaldi bio svecenik u Veneciji?
G Verdi je imao prijatelja koji je bio arheolog i koji je desifrirao pricu o Aidi i poslao je Verdiju. Ovaj je kao sto znamo napisao Aidu i premijera je bila u Kairu.
Evo jos nekoliko simpaticnih kompozicija:
Navarra - Spanjolski ples op.33
Sarasate - Ciganski/romski zvuci
Paganini - Perpetuum Mobile
Main Theme iz Kuma
Back - Toccata i Fugue u Dm

Pale Blue Eyes
30.12.2002., 16:35
jako volim Je crois entendre encore iz LES PECHEURS DU PERLES od Bizeta i ALexadra Scriabina (malo manje poznatog Schopina inace rodjaka Seregei Rachmaninova) :)))

elwuss
30.12.2002., 16:45
jebo tu vašu starudiju...

Steve Reich - Pendulum Music
John Cage - The Perilous Night
:D:B

xxGaladrielxx
30.12.2002., 16:53
ak volite klasiku, ajd si skinite nekaj od Jacques Loussiera. bumumisha da bas nitko ne zna za njega. On je jazzist al ne bilo kakav... ;)

Nimrod
30.12.2002., 18:17
xxGaladrielxx:
ak volite klasiku, ajd si skinite nekaj od Jacques Loussiera. bumumisha da bas nitko ne zna za njega. On je jazzist al ne bilo kakav... ;)

Znam ja Galad, i to otkako si ga spomenula ... vise se ne sjecam gdje, u preporukama mozda? ...

Upravo si skidam Cannon in D Major klasicnu verziju i Loussier Trio verziju pa da usporedim. Ovo sto do sada imam (Bachove Goldbergove varijacije i Vivaldijevu Zimu) mi se svidja. Nista sto bi me bas zatuklo od odusevljenja, ali nije lose, nije.

Cekam samo da cujem sto ce mi lokalni jazzist reci za malo strucnije misljenje (ja sam ionako neznalica, vraga crnog znam ocijeniti kvalitetu osim "svidja mi se" / "ne svidja mi se")

Imas jos koju preporuku?

xxGaladrielxx
30.12.2002., 19:19
Nimrod, uh, velika pusa. Vec sam flekice dobila. Tak si me ganul da bi ti najradije postom poslala sve njegove CD-ove. :D O njemu procitaj na http://www.telarc.com/biography/bios.asp?aid=58, tu ti je osnova. Inace, otvorih topic o njemu jer sam bila iznenadjena kaj je za Bozic bil na HTV-u.
Kad skidas i kompariras, probaj Handelov Sarabande, to imas u 2 ili 3 varijacije a kratko je (taj Sarabande je koristen u Levisovom spotu za EJ; ono kad oni dvoje francuza trce kroz zidove...). Izvrsne su mu varijacije na Vivaldijeva cetiri godisnja doba, pa toccata od Bacha (to je veliko) i dobar mu je Debussy (nabrajam sve kaj je inace od klasike poznato, pa tako imas i bolero).
Eminem mu je cak ukral jednu pjesmu (Pulsion) koja nema veze sa klasikom, pa se tuze...
Jacques je genijalac i to ces vidjeti u biografiji.

zucchera
30.12.2002., 20:36
Ja npr volim Carmen (cjelu operu), An der schönen blauen Donau, Bolero, Turski Marsh i Ave Maria (obozavam je)

el_mariachi
31.12.2002., 02:25
xxGaladrielxx kaže:
...pa toccata od Bacha (to je veliko) sa klasikom, pa se tuze...

Bio sam ove godine na Bachovom koncertu u jednoj velikoj protestantskoj katedrali sa velikim orguljama.
Jezio sam se.

xxGaladrielxx
31.12.2002., 03:28
uh, da. akustika u crkvi je izvanredna.
meni je Bachova toccata prvi put digla sve dlake u zrak kad sam u osnovnoj bila u zvjezdarnici. U onih desetak minuta koje koriste za postepeno zamracivanje, da se oko prilagodi, pustali su toccatu.
Nemrem vam opisati koji je to dozivljaj slusati zavaljan u stolici gledajuci nebo koje se mraci, a zvjezde postaju sve uocljivije....
Ne znam kaj danas pustaju...

Nimoy
31.12.2002., 08:27
ISAAC ALBENIZ:ASTURIAS(LEYENDA)

definitivno meni omiljena:)

wuk
31.12.2002., 13:36
orff sa onom svojom a a a a a a ne znam kako se tocno zove pjesma! jednom sam znao, ali sam zaboravio!! Tami je super!!

A jel netko mozda gledo onu parlaonicu gdje su se svadali o tome kako klasika nije za sve, nego samo za glazbenu elitu!!!

Ako ovo cita jedna od onih iz desete (pogotovo ona koja je rekla: "da mi neko sada kaze da do kraja zivota nema glazbe, da vise to ne smijem slusat, ja bi bila sretna :eek: ) cuvajte se jer sam vas sve zapamtio i ako vas sretnem ispred skole malo cemo popricat da mi objasnite koji vam je ***** bio da ste rekli da klasiku smijes slusat samo ako ju razumijes! Ma, ... nema smisla!!!

el_mariachi
01.01.2003., 04:09
L.NimoyInvadesMetal~ kaže:
ISAAC ALBENIZ:ASTURIAS(LEYENDA)

definitivno meni omiljena:)

Prva stvarka koju sam si pustio u NG.

wuk : o fortuna ?

Nimoy
01.01.2003., 15:22
orff

CARMINA BURANA;)

wuk
02.01.2003., 10:17
o fortuna!!! :top:

Pale Blue Eyes
07.02.2003., 23:03
Dizem malo ovaj topik... ne dajmo da nam klasika potone... :lux:

Ja se trenutno drogiram Barberom (adagio,agnus dei) i Handelom (Sarabande) :))))

soylent
08.02.2003., 04:27
balanescu q. u ovo doba... :rolleyes: morati probati!

el_mariachi
09.02.2003., 11:22
PBE: Ovaj topic je osudjen na umiranje :D
Malo se ovdje slusa klasika...
Nego vidim da si u fazi zicanih kompozicija...Poslusaj : Marais: Sonnerie de Sainte Fenevieve du Mont de Paris onda jedna dobra stvar koja je bila u "moje lijevo stopalo"...Schubert: Andantino , za Piano Quintet u A Major.
Kad se osjecas sretno i kad volis cijeli svijet poslusaj: Chopin: Waltz No. 15... A kad si zbunjena i ne znas da li te on voli onda: Beethoven: Allegro assai from Piano Sonata (Appassionata).
Jesam li te nasao ?:D

lady a
09.02.2003., 12:33
Pachelbelov kanon mi je najdraži, ali volim i Mozarta, Čajkovskog i Verdija...
Bach mi je depresivan...

GothicA
09.02.2003., 12:44
wuk kaže:
o fortuna!!! :top:

O fortuna
velut luna
statu variabilis

semper crescis aut decrescis
vita detestabilis... :s :s :s :s

wuk
09.02.2003., 15:14
to mi je jebena stvar....
imam ju na kompu...
u osnovnoj nam je profesor iz g. dao rijeci cijele pjesme, ali ja nisam pisao....

ako ih imas ili barem ovo sto si napisala, ako ti se da, daj mi prevedi na meni razumljive jezike, a to su redom: hrvatski, hrvatski, hrvatski :rolleyes: , engleski, njemacki (radije nemoj, ali ako moras....), talijanski (uz pomoc roditelja i prijetelja bi vjerojatno razimio....), francuski (nemoj)!!!

hvala

dada79
07.03.2003., 11:48
Pa necemo valjda dopustiti da zamre ovaj topic?????!!! :D

Bila sam neku vecer u katedrali na jednom 1,5 satnom koncertu mladih, tek diplomiranih glazbenika - svirao se Brahms, decko je bio odlican na orguljama, a 4 vokala, ko iz najljepsih snova :)

Priguseno svjetlo svijeca, mala katedrala, prepuna umjetnosti i ukrasa...proslost u sadasnjosti...oooogromna kupola, teska, visoka izrezbarena vrata...stara ogledala na grimiznim zavjesama...osvjetljena lica izvodjaca...blaga svjetlost, na mekanoj im kozi :p ...zvuk orgulja i mladog soprana...njemacki jezik(istina, bilo bi super da je bio jos i naglasak izvorni, al dobro ;))

1.5 sat u jednom, posve drugom svijetu...

Izlazak na ulicu...medju punkere... :D

vicko
07.03.2003., 12:24
dada79 kaže:
Pa necemo valjda dopustiti da zamre ovaj topic?????!!! :D

Bila sam neku vecer u katedrali na jednom 1,5 satnom koncertu mladih, tek diplomiranih glazbenika - svirao se Brahms, decko je bio odlican na orguljama, a 4 vokala, ko iz najljepsih snova :)

Priguseno svjetlo svijeca, mala katedrala, prepuna umjetnosti i ukrasa...proslost u sadasnjosti...oooogromna kupola, teska, visoka izrezbarena vrata...stara ogledala na grimiznim zavjesama...osvjetljena lica izvodjaca...blaga svjetlost, na mekanoj im kozi :p ...zvuk orgulja i mladog soprana...njemacki jezik(istina, bilo bi super da je bio jos i naglasak izvorni, al dobro ;))

1.5 sat u jednom, posve drugom svijetu...

Izlazak na ulicu...medju punkere... :D

I mene uvijek u splitskoj katedrali privuče nevjerojatno mnoštvo detalja i uopće razlika ondašnjeg pristupa prostoru i uređenju prostora od ovog današnjeg.

To mi ipak nije odvuklo pažnju od samog koncerta. Apstraktna glazba - apstraktan doživljaj. Svijet za sebe, a opet, u koji mi ljudi imamo pristupa. Teško s čime se može usporediti. Možda jedino s time kao da te vanzemaljci otmu na 1,5 sat :D

kiseli kupus
07.03.2003., 17:05
lady a kaže:
Pachelbelov kanon mi je najdraži, ali volim i Mozarta, Čajkovskog i Verdija...
Bach mi je depresivan...

:top:

vicko
07.03.2003., 18:54
Mozart: Requiem

Posebice "Lacrimosa"

Lacrimosa dies illa,
qua resurget ex favilla
judicandus homo reus,
lacrimosa dies illa,
qua resurget ex favilla
judicandus homo reus:
Huic ergo parce Deus,
Pie Jesu, Jesu Domine,

dona eis requiem,
dona eis, dona eis requiem.
Amen.

Nymann
07.03.2003., 20:41
Može li mi neko reći kako su u Hrvatskoj organizirane glazbene škole? Imate li neku dobru knjigu o klasičnoj glazbi za preporuku?

soylent
07.03.2003., 20:53
dada79 kaže:

gdje?

soylent
07.03.2003., 20:55
vicko kaže:

dona eis requiem,
Amen.

herj, pa ovo je iz pajtonovaca i "grala"! :D

jimmy jazz
07.03.2003., 21:17
evo bash neki dan slushal, Bobby McFerrina! i Yo Yo Mama.. :top:
to jedino kaj slusham od klasike ako slusham!

planinar
07.03.2003., 22:33
Pozdrav!
Probajte:
Gabriel Faure - Requiem, (duboko)
Henryk Gorecki - Symphony No.3 Op.36 (meditativno)
Ernst Bloch - Schemolo, Hebrejska rapsodija (povijesno)

planinar
07.03.2003., 22:38
Schelomo, preporuka izvedbe violončela Msistlava Rostropoviča.

dada79
07.03.2003., 22:56
soylent kaže:
gdje?

u splitu

dada79
07.03.2003., 23:03
par komercijalnijih skorojevica :D

I dan danas mozda najljepse djelo, koje je meni osobno pobudilo najvise emocija jest Beethovenova "Mjesecina" rastopim se svaki put iznova...ima "NESTO" u njoj...carobno, sjetno, vjecno...sto u samu dusu dira...i ostavlja bez daha...

Vivaldi mi je stalni prijatelj...dozivljaj prirode kroz njegova godisnja doba...zaista...osjetis atmosferu i svaki ton mozes poistovjetiti s detaljem, pokretom u prirodi u to odredjeno doba...

Bachovi Brandenburski koncerti, narocito br.1 joooj oboica, pa violica :D lagano, tuzno u pozadini, cembalo...u pozadini duboki gudaci..pa onda kasnije male trube, flauta, kontrabas, cembalo, violine...veeeselo :)

Ne znam zasto, al Haydn je covjek kojeg nikada, u koliko se god navrata trudila, nisam mogla osjetiti...u Londonskoj donekle...al slabo, slabo...uz sav trud heh

Musorgski ---unutrasnja ljepota, kao i Schonberg(ne da mi se trazit prijeglas)--- jedan od tragaoca "unutrasnjeg u vanjskom" ;covjek koji je skuzio ogranicenost slobode...te dao svu vaznost unutrasnjem...njegova glazba uvod je u posebno carstvo gdje glazbeni dozivljaji nisu akusticki, vec totalno dusevni.

E, da, korali mi imaju takodjer posebnu draz, a capella, muskici hehe, ma divota! jos posebna atmosfera...i izvan si orbite... ;)

jimmy jazz
07.03.2003., 23:04
www.triology.cc

sviraju zapravo komornu muziku ;) ..zadnji put su dobili standing ovations u Musikvereinu. mene uvijek dovedu do suza - ili zbog smijeha, ili zbog jacine. nevjerojatni virtuozi.

neznam dal ih je ko cul ovog ljeta na Dubrovackom festivalu!? nastupali su s Rachlinom

triology u tipicnoj svirackoj pozi (http://www.triology.cc/photogallery/source/19.html)

Nymann
08.03.2003., 15:14
dada79 kaže:
Bachovi Brandenburski koncerti, narocito br.1 joooj oboica, pa violica :D lagano, tuzno u pozadini, cembalo...u pozadini duboki gudaci..pa onda kasnije male trube, flauta, kontrabas, cembalo, violine...veeeselo :)

Možeš li mi pojasniti pojam male trube? Da li, kojim slučajem, znaš kako se zovu one barokne horne (ili rogovi) sa dvaput uvijenom cevi? :confused:

el_mariachi
08.03.2003., 16:10
Nymann kaže:
Da li, kojim slučajem, znaš kako se zovu one barokne horne (ili rogovi) sa dvaput uvijenom cevi? :confused:
Francuski rog ( vidi sliku)
Nego postoji jedan pijanist Michael Nymann pa velim da to nisi ti ?

Pale Blue Eyes
08.03.2003., 17:11
el_mariachi kaže:
Francuski rog ( vidi sliku)
Nego postoji jedan pijanist Michael Nymann pa velim da to nisi ti ?

je to je sigurno on... :rolleyes:

btw, Nyman je sa jednim N ;)

a ja sada slusam Schubertovu Ave Maria :o

Nymann
08.03.2003., 18:13
Da, postoji francuski rog i engleski (koji je oboa ugođena za kvintu niže, pogodna za komorna dela itd.). Ali, ovo nije taj rog; ovaj je imao dva uvijena kruga... Ili kako već da objasnim...

Ja sam uzeo Nymanovo ime za osnovu svoga "nicka", s tim što sam dodao još jedno N na kraju. Inače, mislim na skladatelja soundtracka filma "Klavir".

„Brandenburški koncert” br. 1 u F-duru je napisan negde oko 1721. godine. Prvi, kao i svi Bachovi koncerti, mnogo duguje italijanskoj tradiciji. Vivaldi je bio naročito privlačan nemačkom skladatelju, koji je revnosno prepisivao Vivaldijeve koncerte kako bi razumeo njegovu upotrebu kontrasta, ritmičkog pogona, i, kao što je kasnije otkriveno, orkestracije. Iako „Brandenburški koncerti” nisu svi bili tako inovativni kako se ranije smatralo, njihovo postupanje sa materijalom je u braoknoj eposi nenadmašno. Izuzetak od pozajmljivanja italijanskih ideja je i upotreba lovačkih horni u prvome koncertu. Koncert je uglavnom pouzdan, i traži tri oboe i fagot, kao i kontinuo-gudače, i violino piccolo. Ističe se zvuk rôgōvā; skladatelj uspeva da njihovo prisustvo učini manje „nagriznim” tako što će upotrebljavati više duvača.
Prvi stavak nema određen tempo, a celokupna četvorostavačna kompozicija traje oko 20 minuta. Svaki stavak ima žustar korak i izvanrednan kontrapunkt koji se vidi u tutti-concertino načinu kontrastiranja. Zajedno sa hornom, violino piccolo je izgleda uključeno da bi se više pažnje privuklo inovativnom karakteru glazbe. Novine ove glazbe postale su standardi u daljoj smeni generacija u glazbenoj povesti. „Brandenburški koncerti” sadrže neke od najveličajnijih primera Bachovog kontrapunkta, a orkestracija koja veoma privlači pažnju u prvome koncertu uopšte nije smanjila vrednost dela. To je jedno od najboljih Bachovih dela.

Angel Of Death
08.03.2003., 20:27
Preporučujem Trans-siberian Orchestra - Christmas Eve Sarajevo
Nije klasična klasika, ali je odlično!

dada79
09.03.2003., 09:50
Pale Blue Eyes kaže:

a ja sada slusam Schubertovu Ave Maria :o

S Ingrid Kertesi? :)

dada79
09.03.2003., 10:54
Nymann kaže:
Možeš li mi pojasniti pojam male trube? Da li, kojim slučajem, znaš kako se zovu one barokne horne (ili rogovi) sa dvaput uvijenom cevi? :confused:

Jao, zaista ti ne znam naziv, a male trube sam uzela slobodnije, nije precizan termin.
Koliko znam, ne spadaju u melodijske, trebali bi spadati u basso continnuanske puhace...al tocan naziv - hm.

kiseli kupus
09.03.2003., 12:03
vicko kaže:
Mozart: Requiem

Posebice "Lacrimosa"

Lacrimosa dies illa,
qua resurget ex favilla
judicandus homo reus,
lacrimosa dies illa,
qua resurget ex favilla
judicandus homo reus:
Huic ergo parce Deus,
Pie Jesu, Jesu Domine,

dona eis requiem,
Amen.

Daaaaaaaaaaaa! Meni definitivno najbolje djelo za soliste, zbor i orkestar. Preporucam ti da poslusas Beethovenovu Missu Solemnis. Nije tako dobro ko Requiem, al mizda ti se svidi. Meni je super! A tu je isto Dvorzakov Stabat Mater, a i Pergolesijev. Pergolezijev mi je totalno andjeoski... Savrsenstvo!

Od ostale klasike najvise volim Koncerte za klavir i orkestar i to najvise Chopin-ove (1. i 2.) te Rachmaninov-ove sve, a osobito 3.

I komercijalistima ;) preporucam soundtrack iz filma Shine i Piano.

Pa uzivjate! :closed:

Nymann
09.03.2003., 12:16
Postoji doista bezbroj kompozicija koje su vredne pažnje i pomena, te ih je nemoguće nabrojati. Ja bih dodao još par nekih koje su po meni zanimljive:

Albinonijev Koncert za obou
Delibesovu operu Lakmé (posebno Cvetni dvopev)
Bellinijevu Normu (uvod arije Casta diva)
Mandelssohnovu Hebridsku uvertiru
Mozartovu operu Otmica iz saraja
Händelovu ariju Con l'ali di costanza iz opere Ariodante.

:closed:

:top:

vicko
09.03.2003., 12:53
kiseli kupus kaže:
[B]Preporucam ti da poslusas Beethovenovu Missu Solemnis. Nije tako dobro ko Requiem, al mizda ti se svidi. Meni je super! A tu je isto Dvorzakov Stabat Mater, a i Pergolesijev. Pergolezijev mi je totalno andjeoski... Savrsenstvo!

Sve to što si mi navela sam "načuo" ali nikad nisam imao vremena za studioznije slušanje. Bacit ću se u potragu,

Ja ti preporučujem "Muku po Mateju" (djelo a ne muku :)) od Bethovena. Prikladno za slušanje u Korizmi.

el_mariachi
09.03.2003., 14:21
Nymann kaže:

Bellinijevu Normu (arija Casta diva)

Jest da mi popucaju stakla :D

Smetana - Appassionato ( Iz mog zivota)
Rimsky-Korsakov - Procession of the Nobles
Liszt - La danza (Tarantella)
Cajkovski - Spanjolski ples, Andantino cantabile
Eh da wagner je car.

Nymann
09.03.2003., 18:30
vicko kaže:

Ja ti preporučujem "Muku po Mateju" (djelo a ne muku :)) od Bethovena. Prikladno za slušanje u Korizmi.

"Muka po Mateju" je Bachovo delo, ne Beethovenovo!!

A što se tiče arije Casta diva, tačno je da ima jedan deo sa očajnim forteom...

Rimsky-Korsakov "Šeherezada"... :top:

vicko
09.03.2003., 19:19
Nymann kaže:
"Muka po Mateju" je Bachovo delo, ne Beethovenovo!!

:eek: Joj! Che grande mistaka! Govorio Beethoven mislio Bach! Lapsus lingue!

Jucer gledao Odiseju 2001 na TCM-u! Preporucujem:

R. Strauss : Also Sprach Zarathustra - Vienna Philharmonic Orchestra

Requiem for Soprano, Mezzo Soprano, Two Mixed Choirs & Orchestra - Bavarian Radio Symphony Orchestra

Na lijepom plavom Dunavu - Berlin Philharmonic Orchestra

Lux Aeterna - Stuttgart Schola Cantorum

Nymann
10.03.2003., 20:28
Koje je vaše omiljeno glazbalo (navedite jedan od članova simfonijskog orkestra)?

el_mariachi
01.04.2003., 10:14
Kupio sam si u subotu duplak i na njemu neko legendarnih stvari:
Sibelius - Valse triste
Schumann - träumerei
Saëns - the carnival of the animals (fossils, the swan, finale)
grieg - morning mood
jos bih dodao Cajkovskog i spanjolski ples

nixon
01.04.2003., 10:20
mrzim kompilacije klasicne glazbe
a jos vise mrzim "best of" nekog skladatelja
pocenem se tresti kad to cujem

a tek one rock-klasicne verzije klasike... grrrrrr.....

:eek:

kiseli kupus
01.04.2003., 18:53
Originally posted by damien
a jos vise mrzim "best of" nekog skladatelja

a tek one rock-klasicne verzije klasike... grrrrrr.....

:eek:

:bljak:
ti i ja bismo se onda dobro slagali! ;)

The Hellion
01.04.2003., 20:08
jao ljudi od kada je ovaj topic?!! ja sam ga tek sada skuzio!! slazem se za Taregino Sjecanje na Alhambru, Albinonijev Adaggio, Bachovu Tocatu in Re...
dodao bih Raindrop i Revolution i bilo sto od Chopina, Tchaikovskog, zatim Prokofievo djelo Romeo i Julia (dance of the knight) Brahmsov Madjarski ples (ne znam sada tocno koji br. trebao bih provjeriti), Pachelbelov (mislim) Cannon (basso continuo i varijacije melodije)...toliko za sada!:top:

Lucky Jim
02.04.2003., 10:37
Evo sto vrtim u zadnje vrijeme...

Za cijelu Bachovu Muku po Mateju mozda nece svi imati zivaca i vremena. Preporucam posljednji dio (57.) 'Wir setzen...' i 31. ('Erbarme dich...').

Pa recimo N. Rimski-Korsakov - Spanjolski kaprico (posebno od osme - devete minute nadalje).

Pa A. Borodin - Polovjecki plesovi.

Pa iz Slika sa izlozbe Musorgskoga (orkestracija valjda Ravelova) - Il vecchio castello (valjda se tako pise...)

Beethovenov treci klavirski - posebno drugi stavak...

enic
03.04.2003., 06:26
Mnogi od ovih sto ste nabrojali, ali i Bartok (Duo Two Violins Sz.98.18. Marche Hongroise 2. Vegh. Lysy), generalno Rachmaninov- narocito iz filma "Shine", Preisner Z.

Mr. Pirouette
03.04.2003., 15:27
E vidi, ja sam slican slucaj kao Hellion posto sam isto tek sada skuzio topic...
Svaka cast za Prokofieva, istina dance of the knights je fenomenalan, ali cijela njegova R&J zvuci velicanstveno. Kada sam ga poceo slusati zvucao mi je grozno, disonantno, kao ludjak...ali u biti sam kasnije shvatio da je stvarno fenomenalan.

Osim Prokofieva obozavam Tchaikovskog (Najvise iz labudjeg "pas de trois" i andante iz 2.cina ), Carminu of Orffa (btw. wuk saljem ti lyricse), L. Minkusa (pogotovo La Bayadere kompletni), Albinoni (adaggio u Gm naravno)...etc...

Drago mi je vidjeti da je ovaj topic ipak ziv unatoc losim predvidjanjima :)

silver devil
12.04.2003., 02:52
Originally posted by Lucky Jim
Evo sto vrtim u zadnje vrijeme...

Za cijelu Bachovu Muku po Mateju mozda nece svi imati zivaca i vremena. Preporucam posljednji dio (57.) 'Wir setzen...' i 31. ('Erbarme dich...').

Pa recimo N. Rimski-Korsakov - Spanjolski kaprico (posebno od osme - devete minute nadalje).

Pa A. Borodin - Polovjecki plesovi.

Pa iz Slika sa izlozbe Musorgskoga (orkestracija valjda Ravelova) - Il vecchio castello (valjda se tako pise...)

Beethovenov treci klavirski - posebno drugi stavak...

[color=silver]korsakov je jako dobar... musorgski također...
ma rusi su u kompletu ok...
što se borodina tiče, pokušavam već neko vrijeme naći njegovog "princa igora" na netu mp3 formatu...
znaš li možda gdje bi se to moglo naći?

p.s.
bartok je odličan, ali mi je trebalo 3 mjeseca da ga se usudim poslušati do kraja, ali onda nisam prestajao...
* [/color=silver]
:D

Samantha
13.04.2003., 01:29
evo nekih mojih omiljenih djela

da zaplacem Rodrigo "Concierto de Aranjuez"
za opustanje Tchaikovsky "Dance of the Reed Flutes"
da se oraspolozim Wagner "The ride of the Valkyries"

lady a
13.04.2003., 11:05
Originally posted by lefter
W. A. Mozart - Pachabel Canon in D major ===> nesto najljepse sto se moze odsvirati, pa jos i na violini....oda zivotu :lux:

slažem se , to je zbilja prekrasno...

Nymann
06.06.2003., 20:21
Evo još pokoji prikaz dela koja ste naveli, čisto da se malo obrazujete u pogledu toga šta slušate.

„Brandenburški koncert br. 2”

Između 1719. i 1721. Bach je komponovao 6 koncerata za Christiana Ludwiga, markgrafa od Brandenburga, i po porudžbini i kao prijavu za posao. Brandenburški koncert br. 2 je možda poslednji napisan i čini se kao delo napisano za posebne prilike. Koncert ističe četiri uočljiva instrumenta – trubu, blok-flautu, obou i violinu – nasuprot gudačima i generalbasu. Komponovanje je brilijantno i virtuozno; deonica za D-trubu (sopranino trubu) naročito rastužuje mnoge dobre svirače (tj. ne mogu ispravno da je odsviraju). U suštini delo prati šemu italijanskog concerta grossa, ističuće solističke deonice protiv tuttija, iako su ovde solisti više integrisani u muzičko tkivo nego kod italijanskoga koncerta.

Veoma ritmičan prvi stavak kome nedostaje oznaka za tempo traži od soliste i posebno isticanje i pripadnost orkestru u raznim kombinacijama. Orkestar uvodi energičnu temu u osminskom taktu, a zatim, dva solista najedno, i odvojeni ponavljanjima početne melodije, uskaču s njihovim motivima u polovinskom taktu. Nadalje će se solisti retko odmicati stalno se igrajući svojim kratkim motivom i uzimanjem motiva iz uvodne teme takođe. Truba se udaljava od žalobnog andantea, ostavljajući ostala tri solista sa jednostavnom pratnjom generalbasa kako se koncentrišu na temi na izdisaju. Ulazak jednog instrumenta se preklapa za poslednjim notama prethodnog u nekoj vrsti kontrapunkta koja, uprkos određenim „naporima”, nikada ne iščezava.

Varirajući temu iz prvog stavka allegro assai ozbiljnije shvata kontrapunkt. U ranijim stavcima, Bach je prebacivao melodiju s jednog na drugi instrument, u optpunosti koristeći njihove kontrastne mogućnosti. Sada, u ovom poslednjem stavku, solisti svaki zasebno daje posebne deonice u potpunoj fugi sa gudačima koji samo slabašno podržavaju glavne trenutke. Ova fuga nije puka akademska vežba; muzika je vedra i svečana, koja jasno ukazuje na to kako naučena struktura može biti sjedinjena sa običnom zabavom na markgrafovom dvoru.

„Španski kapričo”

Rimski-Korsakov je „Kapričo na španske teme” komponovao u leto 1887. i izveo njegovu premijeru 31. oktobra iste godine. On je delo skicirao 1886. godine kao fantaziju za violinu i orkestar na španske teme. Sledeće je godine ovo delo postalo izrađena petostavačna svita u obliku ronda, svirana bez predaha, i koja je trebala da „blješti blistavim orkestarskim bojama”. Kada ju je zapanjeni Čajkovksi, četiri godine stariji i poznatiji, nazvao „kolosalnim remek-delom instrumentacije... najvećeg majstora toga doba”, Rimski se nadurio u svojoj biografiji: „Mišljenje da je „Kapričo” veličanstveno delo instrumentacije je pogrešno. „Kapričo” je brilijantno delo za orkestar. Izmena tembara, pravi izbor melodija i figuracija odgovaraju svakom instrumentu posebno , kratke virtuozne kadence, ritmovi udaraljki čine suštinu samog dela... a ne orkestracija.” Alborada (Vivo e strepitoso; A-dur, 2/4) je jutarnja serenada koja fantastično počinje a završava se nežno klarinetom i solo violinom. Četiri varijacije koje čine drugi stavak (Andante con moto; F-dur, 3/8) su zasnovane na lirskoj temi za horne. Svaka ima svoj individualni koloristički karakter. U trećem stavu, alborada, sada u B-duru, se vraća sa izmenjenim instrumentalnim bojama. Četvrti stav „Scena e canto gitano” (F-dur, 6/8) počinje udarom bubnjeva, zatim ide pet solo kadenci (zadnja je harfa), nakon čega dolazi ciganska pesma sa dve melodije i nekoliko fragmentarnih kadenci. Završni stav, „Fandango asturiano”, (A-dur, ¾), južnoamerički ples popularan u španskoj pokrajini Asturiji tokom 18. veka, čini više varijacija na pozauni na koje se nadovezuju odgovori duvača visokog registra. Završava se prekrasnom codom koja reprizira alboradu još jednom.

:B

bloody sailor moon
07.06.2003., 19:33
The Hellion kaže:
Prokofievo djelo Romeo i Julia

:top: :top: :top: :top: :top: ajme, to je fuLL dobro...!!!! :D

damnaya
07.06.2003., 19:49
Beethoven - Symphony no.3 in E flat, op.55 ''eroica''
Orff - Carmina Burana
- Catulli Carmina

Nymann
08.06.2003., 15:52
[list=1]
1Александар Бородин „Из Средње Азије”;
Николај Римски-Корсаков „Шехерезада”;
Клод Дебиси „Море”.
[/list=1]

:cool:

SDJ
09.06.2003., 16:25
da se prikljucim...

shvativsi s kim ili jos bolje s cim imam posla , dugo sam se bavio s i desifrirao poruke betovenovih simfonija, klavirskih koncerata i sonata, shvatio ko je betoven i bespogovorno, onako po instinktu ucinio ga djelom svoje svakodnevnice.. .
onda kada je uticaj poceo da popusta poceo sam da slusam njegove zicane kvartete, ahhhhhhhh... novo blago, posve neovisno od simfonija i svega ostalog.

pogodilo me kao grom, nisam dolazio sebi, nisam se smirio dok nisam propisno, ne iz opsesije vec iz nasusne potrebe, iskopao sve i jedan zicani kvartet koji je napisao. u pitanju je bozanska muzika, dubina kvarteta je zastrasujuca, betoven prodire u najfinije emocije[pogotovo u onim famoznim kasnim kvartetima] i raspolaze s njima, posjeduje ih, manipulise, jednostavno transmutira u muziku tako duhovnu da prevazilazi sve okvire klasifikovanja i , podsjeca na beskonacno, svjedoci o beskonacnom, spaja s beskonacnim.

sebicno ih iskoristavam za sopstvene potrebe. kao dusevna terapija, samo se smirim i pustim da djeluju. ne postoji umjetnicka kreacija, ne postoji napisano ista u muzici sto se nalazi na istoj frekvenciji s tim kvartetima: odisu s neuporedivom, krajnje specificnom snagom. slusati ih znaci odati se necemu neizrecivom, bez pogovora, kao zarobljen, kao da dolazis samom sebi, kao zapanjujuce saznanje da imas uvid u drugu dimenziju; neopisiv osjecaj...

inace, pisem ovo pod dejstvom: zicani quartet br.15 u A molu Opus 132, jedan od onih kasnih, vanzemaljskih...

el_mariachi
01.07.2003., 23:34
rezereksn :D

Postoje osobe koje bi mozda zeljele kupiti ili nabaviti nesto od klasike ali se ne sjecaju imena ili ne znaju kako sto zvuci.
Ako se ode na
ovu stranicu (www.naxos.com) moze se naci dosta klasike koja se moze slusato na netu ali i skinuti na Vas PC. Postoje i objasnjenja pojmova koja se koriste u ovim svrhama. Pretrazivanje je jednostavno. Mora se uclaniti ali email adresa koju ispunjavate ne mora postojati. Bitno je jedino da je se sjecate kao log in + lozinka.
Na ovaj nacin mozete naci i vase omiljene pjesme/skladbe i napraviti vase osobne kompilacije.

mimicro
02.07.2003., 11:31
a jos vise mrzim "best of" nekog skladatelja (smash hits?)

ti i ja bismo se onda dobro slagali!

Moj prijedlog za nas:
Sibelius- Violinski koncert in D op.47 (izvorna verzija 1903-04)

Slušam ga na CD Leonidas Kavakosa. Gore je još i standardna verzija (1905), koja je nešto kraća i manje dramatična.

Da li još neko izvodi ovu izvornu verziju?

Meni su najbolji od klasike koncerti za solo instrument i orkestar.
Koliko vidim ovdje se sluša samo Aranjuez.

Ima li još favorita među koncertima?

Nymann
02.07.2003., 11:44
Посебна улога је додељена енглеском рогу у "Облацима", првом ставу групе. Танки, двогласни контрапункт у трајним четвртинама представља позадину више но жалобних гестова енглескога рога. Исти мелодијски фрагмент ће више пута бити поновљен са веома мало измена или продужетака, и биће понекад прекинут коментарима хорне. Јак контраст против уздржане акордске позадине ће обезбедити пентатонски прелудијум писан за флауту и харфу. Ознака за темпо овде је "малодушно". Енглески рог ће се још једном огласити тек да би распршио пианисимо тремоло позадину флауте која још једном понавља своју мелодију. Тихо пулсирајући пицикато завршетак "Облака" пружа утисак "сиве агоније", како нам казује сам Дебиси.
О "Фестивалима" би се могло штошта рећи, али најбитније је следеће: изванредна је Дебисијева способност да наговести вулгарност и просташтво у контексту његовог изузетно префињеног света звукова.
Вокализирајући (тј. без тескта) женски хор је додат ансамблу у "Сиренама", последњем и најинспиративнијем од "Ноктурнâ". Не смете бити обманути понављањима и привидном једноставношћу "Сирена" – једноставност је требала да начини паралелу варљивом и невином шарму митских морских сирена – јер ово је дело велике истанчаности. Густа замршеност оркестралних ефеката којих има кроз цело дело, а који су написани у динамичкој ознаци пиано или пианисимо, је многе подсетила на технике најпознатијег оркестратора Мориса Равела. Дебисијеве методе, ипак су својствене само њему. Без изненађења музика се удаљава к мору, плутајући на ретким хармоницима двоје харфистâ.

Mrwa
03.07.2003., 00:37
Henryk Gorecki - Symphony Of Sorrowfull Songs
Dvorak - Symphony From The New World
Orff - Carmina Burana

IlBo
06.07.2003., 22:44
na ovom forumu teme idu tako brzo,ma ne moze se stici na sve!!!to bi trebalo zvucati kao pohvala!:D
muzika: mnogo je vec receno.al ipak evo(ma mislim,culi ste ih vec,al svejedno evo jos par koji nisu bas mala nocna muzika ili oda radosti-necu zato dodati bethovena kojeg izuzetno volim),i samo zato sto je ovo izuzetno bogato podrucje,i uvijek ima jos nesto da se doda:
Samuel Barbar: Adagio for strings
Paganini: Caprice za violinu, opus1,sve a narocito br24
Mendelsson: Koncert za violinu i orkestar u e-molu: opus64
Grieg: koncert zaklavir a-mol: opus16
melodije,opus33,br2 proljece
Rahmanjinov: osim onog koncera br2 iz shine,ima i songs,opus 34,takode cini mi se da je u shine(a kazu da je onaj kakosezove...glavni lik,pijanista,...helpgod ;) ,u stvari poprilcno los pijanista danas,i da ga izvlace ludilo i film)
Jules Massenot:Meditation,Prelude for Organ-meditacije.
Barrios: Katedrala
Bokerini:kvintet za 2 violine,viole itd u e-molu,br3
Brahms:madarski lesovi 21 za klavir u4 rukebr1 g mol(vec i previse poznato,al eto).bas sam udarila o romantici.(a koj li mi je ono omisljeni instrument.let me see;zice,violina,violina,viola,cello....:D)

Puccini:Tosca;e Lucevan te stelle
album20 great violinists plays 20 masterpeces,da izludim muza,koji voli cist zvuk,a ovo je sa gramofonskih snimaka,s nostalgijom preneseno na cd
ima jedna lijepa i meni vrlo posebnu video kaseta,koja uspjesno kombinuje muziku sa animacijom,Opera Imaginaire,kojom je izuzev nas bio odusevljen i nas sin kad je bio beba.bio bi u drugoj sobi,i ja bih pustila tu kasetu,ma sekundu kasnije bi se dorolao u hodaljci(imamo to i snimljeno) i zinuo u ekran,i ne bi se pomjerio 10 minuta.ali izuzev malo karmen i mdm butterfly slusa covjek samo tenore.a pocelo je ako sto je s nekih 4,5 mjeseci cuo operu na tv-u,moja mama ga je drzala,i poceo sasvim ozbiljno da zavija i pjeva jedno 5 minuta.eh,to su oni blistavi zivotni momenti.nas 3 posmatraca smo pozabadali glave u jastuke,da ne prekidamo nastup smijehom.:klap: i danas voli i tu kasetu,i operu,i njegova omiljena pjesma je iz Leoncavallo-va :Pagliacci.
sorry,zvucim konfuzno,ali sam malo umorna,i nemam puno vremena,a ni linkova da kopiram,a ovo pisanje je bas potrajalo.
i da,bila sam odusevljena jer sam na naxos artistima nasla jednog svog poznanika i druga(divan mladi covjek,vrijedan svakog uspjeha i srece u zivotu),Dejana Ivanovica.

peonija
06.07.2003., 22:58
Nymann kaže:
Može li mi neko reći kako su u Hrvatskoj organizirane glazbene škole? Imate li neku dobru knjigu o klasičnoj glazbi za preporuku?
Osnovna glazbena škola traje 6 godina, srednja 4 godine i poslije toga glazbena akademija ako uspiješ. Istodobno moraš pohađati redovnu osnovnu školu i neku srednju školu. Kad sam ja išla u osnovnu glazbenu sve se plaćalo privatno. Dalje na žalost nisam uspjela, valjda nisam bila dovoljno uporna jer je trebalo putovati u Zagreb. Knjige možeš lako naći u svakoj većoj gradskoj knjižnici ili u antikvarijatima ili knjižarama.

peonija
06.07.2003., 23:01
Carmen je opera kojoj nema premca!
A to što je Mozart skladao za svoga kratkoga života nitko ne može ponoviti.

-=zErO-oNe=-
07.07.2003., 12:17
Puno je toga sto volim, pokusat cu spomenuti neke kompozitore i izvodjace, cija vecina djela je odlicna.

Astor Piazzolla, tango podignut na poseban nivo,sjetne kompozicije, u izvedbama Gidon Kramera je odlican, klasicni stil.Komponirao je za bandoneon, transkripcije uradjene za mnoge instrumente, naj izvodjeniji kompozitor u zadnjih 50 godina.Sam je izvodio svoja djela i ta su naravno odlicna za cuti, ali su cesto u jazz stilu.Sto nije mana.

Leo Brouwer, klasicna gitara, modernist, posebno nesto.Ima mnogo dobrih izvedbi.El decameron negro je jako dobar komad.

Stepan Rak, temptation of renesance u izvedbi Vladimira Mikulke.

Manuel Ponce, u izvedbi Gerard Abiton, Variations et fugue sur Folias de Espana, tres canciones populares Mexicanas.

Goran Listes kao izvodjac, Sergio i Odair Assad i ima ih jos puno, javim se opet.

mimicro
09.07.2003., 12:03
U Zagrebu gostuje beogradski balet s pretstavom "Dr.Jackil and Mr.Hyde" . Da li je to netko gledao? Isplati li se?

Nikola alokiN
12.07.2003., 13:17
Zanima me da li netko od vas koji je iz Zagreba je voljan posuditi neke CD klasike za presnimiti (razmjena) . Ja osobno imam okolo 250 CD-a i isto toliko LP-a klasike , a kako sam strastveni kolekcionar glazbe (klasične i ine) želio bih nadopuniti kolekciju . Nije mi ništa hitno , to bi bilo aktuelno od jeseni . Postepeno davam cijeli popis toga što imam do kompjutera , pa ako vam nešto od toga treba , a ja imam , nema frke .

A u mašini imam preko 13 000 MP3 metala , rocka , dance , zabavnjaka itd i ta će kolekcija do kraja ljeta porasti na 16 000 , pa se slobodno obratite od jeseni .

Nymann
12.07.2003., 14:39
PEONIJA kaže:
Osnovna glazbena škola traje 6 godina, srednja 4 godine i poslije toga glazbena akademija ako uspiješ. Istodobno moraš pohađati redovnu osnovnu školu i neku srednju školu. Kad sam ja išla u osnovnu glazbenu sve se plaćalo privatno. Dalje na žalost nisam uspjela, valjda nisam bila dovoljno uporna jer je trebalo putovati u Zagreb. Knjige možeš lako naći u svakoj većoj gradskoj knjižnici ili u antikvarijatima ili knjižarama.

Isto kao i u Srbiji i Crnoj Gori...

wyrm
15.07.2003., 14:10
Hell(o)!
Ima tko za sprzit Prokofjeva?
Ako da neka mi javi ovdje ili na mail
pa mi ga posalje... Placam cijenu praznog CDa, jednog piva i postarinu!

mail: wyrm@grex.org

:E BLACK METAL :E

mimicro
15.07.2003., 14:49
Poštarina za pivo ili za CD?

The Hellion
15.07.2003., 16:15
wyrm kaže:
Hell(o)!
Ima tko za sprzit Prokofjeva?

ja ti imam Prokofievog!

bloody sailor moon
17.07.2003., 00:28
yeah, yeah... sad se nađite kod graca i razmijenite cdove....

aL imam i ja to isto :cool: :cool:

The Hellion
17.07.2003., 09:25
bloody sailor moon kaže:
yeah
aL imam i ja to isto :cool: :cool:

a tko ti je to dao...:B

Gabriel Buzančić
18.07.2003., 18:08
Toplo preporučam svite od Scarlattija i Bacha transkribirane za dvije gitare. I capriccia Paganninijeva transribirana za klasičnu gitaru preporučam.:s

el_mariachi
18.07.2003., 18:42
Ovo sam kupio prije 7-8 dana i sasvim je OK.
Mussorgsky - Gopak ( Sorochinstsy Fair)
Tchaikovsky - Polonaise (Act III) (Eugene Onegin )

bloody sailor moon
18.07.2003., 21:28
The Hellion kaže:
a tko ti je to dao...:B

nemoj ti meni :B jer će ti bit :hebemu:

:cool:

*Deathless*
20.07.2003., 00:09
a ja preporučam jedan ansambl - fons musicae ... nosači zvuka koje su do sad izdali nisu tolko dobri ko nastup uživo... njih čuti uživo je zbilja nekaj prekrasnog... sviraju uglavnom baroknu glazbu i ak imate priliku ići na njihov koncert, ne to propustiti... ;)

Nikola alokiN
28.07.2003., 16:17
Tek toliko da ne bi ovaj topic ostao na stranici br. 2

Icarus
31.07.2003., 18:55
Klasnicna muzika na mene uvijek djeluje opustajuce i mogu izdvojiti nekoliko kvalitetnih kompozicija :
Orff - Carmina Burana
Bach - Toccata i Fuga u d-molu
Bethowen - Mjeseceva sonata
Vivald - Proljece
te Vannesa Mae - Devil's Trill

kriplic
31.07.2003., 19:58
Nymann kaže:
Isto kao i u Srbiji i Crnoj Gori...

Kod nas ne moras ici u drugu srednju, na primjenjenoj upises glazbeni razred, dobivas samo jednu svjedodzbu, i imas puno olaksan program opce gimnazije

kriplic
31.07.2003., 20:07
Ljudi,klasika je zakon, a Beethoven jedan od najvećih genija!
Mjesečeva sonata, pogotovo zadnji stavak, Patetična sonata, svi stavci, simfonije, kvarteti...

Bach, preludiji i fuge
Debussy, arabeske, Clair de lune
Chopin, sve, pogotovo noturna i valceri, revolucionarna etida
Liszt, mađarske rapsodije
Smetana, Vltava
Dvorzakove simfonije
Orfova Carmina burana (poslušajte pjesmu pečenog patka,luda je)
ima toga još puno,puno,samo da se sjetim

:top: :top: :top:

el_mariachi
31.07.2003., 21:05
Icarus kaže:
Klasicna muzika na mene uvijek djeluje opustajuce i mogu izdvojiti nekoliko kvalitetnih kompozicija ...

Mrzim sto ovo moram reci ali zavidim Ti. Na mene samo neke stvari djeluju opustajuce kao npr. Cajkovski i njegov "spanjolski ples" ili Bramsov "madjarski ples" Rossinijev seviljski brijac me i nasmije ali ima nekih stvari koje ne mogu slusati svaki dan... Boli me i ne mogu... Schubertova Ave Maria me baca u komu. 4g doba zasigurno me ne oraspoloze ( ovo slusam sam i to od pocetka do kraja brez prekidanja)...Na starom forumu je 1 decko napisao da mu je mama slusala Albinonijev adagio nekoliko mjeseci...samo tu pjesmu... Nemam neki dojam da ju je smirivao ako je suditi po mom misljenju... Pa slusati Bacha u crkvi sa orguljama...ja ne znam za sebe kad izadjem iz crkve ali znam da nisam opusten. Da, zbilja zavidim Ti.

Nymann
31.07.2003., 21:06
kriplic kaže:
Kod nas ne moras ici u drugu srednju, na primjenjenoj upises glazbeni razred, dobivas samo jednu svjedodzbu, i imas puno olaksan program opce gimnazije

Nisam te baš shvatio jer gutaš reči. Kakva primenjena? U primenjenu pa u opću gimnaziju?
:confused:

P.S. Mahlerove zadnje reči su bile "Mozart", a Debussy je Beethovena nazvao u jednoj svojoj kritici "gluvim starcem".

*Deathless*
31.07.2003., 22:10
primjenjena - mislil je na srednju glazbenu(ak se ne varam)... i uz tu srednju ne moraš ići u još jednu srednju školu (osim ako imaš volju za tak nekaj...) ta srednja škola uključuje glazbene predmete + nekoliko opće-gimnazijskih (gimnazijski program je srezan na ponižavajuću razinu, ko za one "s poteškoćama u razvoju", žalosno). Kroz svaku godinu se dobivaju novi glazbeni predmeti, a gube se oni "gimnazijski"... :rolleyes:
srednja traje ili 4 godine - ako učenik pri upisu u srednju školu ima već završeno 6 godina osnovne glazbene škole.postoji još jedna mogućnost, za one koji su malo zakasnili u osnovnu glazbenu : srednja može trajati i 6 godina - 2 pripravna razreda (umjesto osnovne škole) + 4 razreda srednje škole.

Icarus
31.07.2003., 23:46
el_mariachi kaže:
Mrzim sto ovo moram reci ali zavidim Ti. Na mene samo neke stvari djeluju opustajuce kao npr. Cajkovski i njegov "spanjolski ples" ili Bramsov "madjarski ples" Rossinijev seviljski brijac me i nasmije ali ima nekih stvari koje ne mogu slusati svaki dan... Boli me i ne mogu... Schubertova Ave Maria me baca u komu. 4g doba zasigurno me ne oraspoloze ( ovo slusam sam i to od pocetka do kraja brez prekidanja)...Na starom forumu je 1 decko napisao da mu je mama slusala Albinonijev adagio nekoliko mjeseci...samo tu pjesmu... Nemam neki dojam da ju je smirivao ako je suditi po mom misljenju... Pa slusati Bacha u crkvi sa orguljama...ja ne znam za sebe kad izadjem iz crkve ali znam da nisam opusten. Da, zbilja zavidim Ti.

Zaboravio si od Rossini-ja - Duet macaka ;))

Nymann
01.08.2003., 12:30
Icarus kaže:
Zaboravio si od Rossini-ja - Duet macaka ;))

'Duet mačaka' je divan, prekrasan... Ne znam kako da ti se ne svidi. Posebno je dobro jedno izvođenje koje sam čuo od jedne naše sopranistkinje i mecosopranistkinje.

P.S. Nije potrebno pisatu '-' posle 'Rossini'. Jednostavno stavi 'Rossinija'. :B

Icarus
01.08.2003., 13:49
OK , Nymann-e necu vise :B

el_mariachi
12.08.2003., 20:23
Gledao sam reklamu na TV-u.
Bec... Kisa pada i noc je... I neki ljudi u crnim odjelima kucaju na vrata jedne kuce i otvara im Beethoven. Unose klavir u njegov stan. I onda ga pokazuju kasnije kako svira "mjesecevu sonatu" stojeci i sve je idilicno i on sretan. I onda skuzi da je cijena jos na klaviru ( 1000 necega)...onda je skine i vidi da je ispod cijena 500 i skuzi da je prevaren. U sledecem momentu pocinje svirati 5-u simponiju.
Legendarno :D

deftones
12.08.2003., 21:03
Ja vam preporučam Debussy - ¨Clair De Lune ¨iz suite Bergamasque. To je jedna savršena kompozicija koja se izvodi na klaviru. Čisti I M P R E S I O N I Z A M .:) :) :)

re-animator
14.08.2003., 13:02
Nitko nije spomenuo Sibeliusa.Evo što imam od njega u svojoj kolekciji:

Finlandia, Op.26
Pan and Echo, Op.53a
Valse Triste, Op.44
Lemminkainen Suite, Op.22
Karelia Op.11

Nije bas idealan za ljetni stimmung.Najbolje ga je slusati u kolibi zatrpanoj snjegom.

Ima li netko kakve preporuke za njega.Koje su mu najbolje simfonije?

Nymann
14.08.2003., 14:16
re-animator kaže:
Nitko nije spomenuo Sibeliusa.Evo što imam od njega u svojoj kolekciji:

Znaš li šta je za njega rekao Debussy u jednoj svojoj kritici -- "pink bonbons filled with snow". Žešće...

Ali dobar je on. Uzmi Okeanide (Aallottaret), tonska poema, za orkestar, Op. 73...

mimicro
15.08.2003., 12:27
re-animator:
Nitko nije spomenuo Sibeliusa

mimicro (2.7.03):Moj prijedlog za nas: Sibelius- Violinski koncert in D op.47 (izvorna verzija 1903-04)

To mi je jedan od najboljih koncerata i trenutno ga najviše slušam.

Nymann
29.08.2003., 15:49
Jesi li ti školovani glazbenik?

Mogli biste počuti i skladbe Stjepana Šuleka, Marka Tajčevića, Straussa... :)

finalnifantazista
30.08.2003., 19:24
Otkud se ovaj topic stvori? (ja ne gledam ništa izvan prve dvije strane nigdje)
Nymann piše, i to na ćirilici:
Александар Бородин „Из Средње Азије”;
Николај Римски-Корсаков „Шехерезада”;
Клод Дебиси „Море”.

Посебна улога је додељена енглеском рогу у "Облацима", првом ставу групе. Танки, двогласни контрапункт у трајним четвртинама представља позадину више но жалобних гестова енглескога рога. Исти мелодијски фрагмент ће више пута бити поновљен са веома мало измена или продужетака, и биће понекад прекинут коментарима хорне. Јак контраст против уздржане акордске позадине ће обезбедити пентатонски прелудијум писан за флауту и харфу. Ознака за темпо овде је "малодушно". Енглески рог ће се још једном огласити тек да би распршио пианисимо тремоло позадину флауте која још једном понавља своју мелодију. Тихо пулсирајући пицикато завршетак "Облака" пружа утисак "сиве агоније", како нам казује сам Дебиси.
О "Фестивалима" би се могло штошта рећи, али најбитније је следеће: изванредна је Дебисијева способност да наговести вулгарност и просташтво у контексту његовог изузетно префињеног света звукова.
Вокализирајући .. itd.

Baš si drag. Koliko ovih ljudi zna čitati ćirilicu?!

Prijevod: Aleksandar Borodin: "Iz srednje Azije"
Nikolaj Rimski-Korsakov: "Šeherzada"
Klod Debisi: "More"

Posebna uloga je dodijeljena engleskom rogu u "Oblacima", prvom stavu grupe. Tanki, dvoglasni kontrapunkt u trajnim četvrtinama predstavlja pozadinu više no žalobnih gestova engleskoga roga. Isti melodijski fragment će više puta biti ponovljen sa veoma malo izmena.. ali vidim da nitko nije pitao pa zašto da se mučim dalje?

Ja baš i ne slušam previše klasiku, ali mi je skoro sve od Bacha (osim Muke po Mateju <i sl.> koja je za mene muka po svemu) odlično. Više volim "modernu instrumentalnu" glazbu, kao što su Vangelis, Enya, japanski soundtrackovi RPG-ova i sl.

O Fortuna iz Carmine Burane od Carl Orffa mi je jedno od rijetkih djela koje smo slušali u osnovnoj a da mi je pasalo.

Nymann
30.08.2003., 21:07
:rolleyes:

Nikola alokiN
18.09.2003., 12:26
Ne spavajte ljubitelji klasike . Eto ja sam si nedavno kupio Jana Krtitela Vanhala i njegove gudačke kvartete . Totalno nepoznat , a toliko dobar . Veoma sliči Haydnu .

Nymann
18.09.2003., 14:00
Da ja spomenem Zorana Erića i njegov Cartoon za gudački orkestar i operu Erićeve učenice Anje ĐorđevićNarcis i Eho. Cartoon ćete lako pronaći, a operu nikako. ;)

el_mariachi
19.09.2003., 16:58
Jel iko sanja da vidi novogodisnji koncer becke pilharmonije. Ja da..i to nije tako ni neostvarivo... Koncert ide dosta cesto bar 20-25 puta... Japanci obicno zakupe nekih 10 komada...
Ovdje (http://www.wienerphilharmoniker.at/english/neujahrskonzert.htm) se moze naci malo vise o tome.
Za proslogodisnji koncert karte su se kod "tapkarosa" nekoliko dana prije mogle naci za 400-450€.

Nymann
19.09.2003., 18:13
Ko nije (posebno kad je bio Seiđi), mada mene nervira Štraus...
Karte su rasprodate bar godinu dana unapred - ima ih samo za creme društva.

Kad sam gore spomenuo Straussa, mislio sam Richarda.

:D

royal trux
19.09.2003., 18:29
sve osim bacha mi je kuruza, ne mogu si pomoci.

ko sto rece nazif gljiva: bach, mozart i ja.

Nymann
31.12.2003., 16:33
[list=1]
La resurrezione od Händela;
Hippolyte et Aricie od Rameaua;
Služavka gospodarica od Pergolesija;
Zbor With drooping wings sa silaznim molskim lestvicama iz opere Didona i Enej od Henryja Purcella.
[/list=1]

Felidae
03.01.2004., 15:47
Upravo sviram Minijature (Miniaturas) Joauquina Turine. Ima ih 8 i veoma su slatke, prave spanjolske. Od modernih stvari svidja mi se Coplandov scherzo, Macka i mis. Kratko i brzo.

Vilverin
03.01.2004., 18:53
definitivno obožavam Puccinia-Madame Butterfly i Tosca(posebno izvedba od Sarah Brightman-nešto modernije no svaki put kad je slušam naježim se ), tu je Ravel s Bolerom, Verdi... što se mene tiče klasična glazba je zakon...:top:

Vilverin
03.01.2004., 20:27
Oooopssss..:rolleyes: , malo sam se zeznula u prijašnjem postu... nisam mislila na Toscu, nego na Spente le Stelle od Emme Shapplin... gledala sam pogrešan CD, pa tako se potkrala greškica...
Što mislite o klasičnoj crossover glazbi (mješavina klasične i moderne)... meni je odlična :top:

Keky0
03.01.2004., 21:10
el_mariachi kaže:

Preporucujem Balalaiku od Stavinskog i Recuerdos de La Alhambra od Tarrege

Nisam neki ljubitelj ali mi je u srcu najdrazi Chopin i njegova revolucionarna etida ahh.......

Vilverin
04.01.2004., 10:42
Zaboravila sam još spomenuti Polovjetske igre od Borodina :top:

Nymann
15.01.2004., 15:01
Daphnis and Chloé

Mnogi smatraju da je ovo delo, koreografska simfonija u tri scene, Ravelovo najbolje. To je jednostrano viđenje. Činjenica je da je Daphnis and Chloé jedno od najšarenijih, intrigantnijih i najlepših ikada napisanih partitura. Možda ne postoji nijedno bolje orkestrirano delo na repertoraru 20. veka (uključujući dela Stravinskog) i čitave police pune orkestracijskih udžbenika mogli bismo jednostavno eliminisati zamenjujući ih detaljnom analizom ove partiture.

Daphnis and Chloé komponovan je između 1909. i 1912. po narudžbini čuvenog Djagiljeva i Ballets Russes i predstavlja muziku za scenario koji je Mikhail Fokine prilagodio po uzoru na grčko delo istog naziva od Longusa. Premijerno je izvedeno 8. juna 1912. Izvedba nije bila dobro pripremljena, te je malo ljudi obratilo pažnju na delo. Dve orkestralne svite izvedene iz partiture dojmile su kritičare nakon što ih je Ravel ubjavio ubrzo posle praizvedbe izvornika (posebno Svita br. 1, koja je i danas jedno od najsviranijih Ravelovih dela).

Ravel je oduvek bio više zainteresovan za reprodukciju tradicionalnih muzičkih oblika i struktura nego za postizanje raznih zvukovnih pejzaža koje olako opisuju kao ‘impresionističku muziku’; balet Daphnis and Chloé oblikovan je deo po deo na temelju klasičnih kontura na šta je ravel bio naročito ponosan. Čak i poznata muzika izlaska sunca na početku treće scene, s njenim treperavim tridesetosekundnim notama i doprinosima flaute i pikola, s njenom ekstatičnom, uzdižućom melodijom, ne poseduje ništa što bismo mogli nazvati progresivnim ili naročito inovativnim u tehničkom smislu, iako ništa napisano pre ovog baleta ne podseća na ovu muziku (čak ne i izdaleka). To je suština Ravelovog genija: sposobnost da on nečeg starog napravi nešto poptpuno novo. Da li je Daphnis and Chloé Ravelovo najbolje delo nebitno je pitanje: od prvih uzvika pozadinskog zbora, dalekog i prikazanog kroz drevni svet pastirâ i nimfî, do ritmičkog bunta poslednjeg plesa, ono je pisani dokaz Ravelove zapanjujuće sposobnosti da pomeša različite elemente u izvanrednu novu celinu.

skellington
28.01.2004., 17:15
2. Mahlerova simfonija ... meni nesto presavrseno...

i jos... 1., 4., 5., i 7. Beethovenova simfonija...

rijetko sto me u stanju toliko napunit energijom kao to (osim hrane, naravno ;))

NoWa
28.01.2004., 22:29
skellington kaže:
2. Mahlerova simfonija ... meni nesto presavrseno...

jednostavno sam znala da ces to reći:D

osobno nisam ljubitelj klasicne glazbe...stvar ukusa, I guess.

al od onoga sto mi se iz svega toga sviđa izdavajm bolero i carminu buranu:top:

skellington
29.01.2004., 08:51
NoWa kaže:
jednostavno sam znala da ces to reći:D

osobno nisam ljubitelj klasicne glazbe...stvar ukusa, I guess.

al od onoga sto mi se iz svega toga sviđa izdavajm bolero i carminu buranu:top:

kako si znala? :D

osobno, mislim da ljudi koji kazu da ne vole klasiku jednostavno nisu culi prave stvari... prvi susret s klasikom je uglavnom u skoli (osnovna, pa srednja), a vecina stvari koje se tamo slusaju i nisu bas nesto... ili, ako i jesu, ne slusaju/obrade se dovoljno dobro...

carmina... ja bih je malo izrezao, imao dosta dosadnih dijelova :) ali ima i nekoliko fantasticnih dijelova :)

NoWa
01.02.2004., 14:38
"Sleep is an excellent way of listening to an opera."
- James Stephens (1882-1950):D

skellington
01.02.2004., 14:43
NoWa kaže:
"Sleep is an excellent way of listening to an opera."
- James Stephens (1882-1950):D

istina... ako mene pitas, opera je vrlo bezobrazno djelo umisljenih skladatelja :)
misli si skladatelj: "sad cu ja napisati operu... ona ce imati 50 cinova, trajat ce sto sati, svi ce je doc slusati, bit ce im super, bla bla bla...."

a nitko... nitko ne bi *smio* biti u stanju poslusati cijelu operu s dovoljno paznje i da ne zaspe... nisam ni jednu operu pogledao cijelu :))) uvijek bih zaspao... (meni je super spavati u kazalistu/koncertnoj dvorani - toplo, dobra glazba, naslonis se na prvog do sebe, i zamolis ga da te gurne ako pocnes hrkati :))

divota.

Gabriel Buzančić
07.02.2004., 14:53
Prokopfjev...

Gilad Pellaeon
07.02.2004., 21:57
Kao doprinos ovom izvrsnom topicu, evo nesto sto se meni u zadnje vrijeme vrtilo po play listi.:), tj moji favoriti:

Bethoven - 4th Symphony
Bethoven - 9th Symphony
Bethoven - Fur Elise
Brahms - Hungarian Dance
Tchailkovsky - Swan Lake
Mozart - 7th Symphony

Verdi- La Traviata
Mozart - Requiem Dies Irae
Rigoletto - La Donna E Mobille
Puccini - Aria from la boheme
Verdi - Aida Triumphal March
Verdi - Carmen
Verdi - Nabucco
Wagner - La Walkyrie

Wagner - Tannhauser Overture
Liszt - Hungarian Rhaspody no2

Ove dvije posljednje skladbe su za ...:cry: - savrsenstvo.
:s

Gabriel Buzančić
24.02.2004., 16:42
Paganninijev Capriccio broj 13, koji se još i moŽe izvesti nekako...;)

skellington
24.02.2004., 17:09
evo bas slusam u zadnje vrijeme gillesov requiem. jel slusao to netko?

znate li da se u zagrebu ove godine odrzava veliki barokni festival? jel cuo ko sto o tome?

karlovacko3
01.03.2004., 15:32
de Falla - Noci u Spanjolskim vrtovima
Holst - Planeti
Musorgski - Slike s izlozbe

te
Callasica - u bilo kojoj operi

Gilad Pellaeon
01.03.2004., 17:23
Evo jos nesto sto mi se jako svidja:
Strauss - Die Fledermaus Overture
(šišmiš):D

Arwen Evenstar
01.03.2004., 21:59
Chpin mi je fenomenalan. Njegovu glazbu bih mogla slušati danima i noćima, kao i Mozarta.

Beethoven mi je isto drag, a pogotovo Sonata quasi una fantasia.
Erik Satie i Debussy....

Gabriel Buzančić
20.03.2004., 14:02
Leharove operete sad slušam...

baaatak
20.03.2004., 19:26
nisam siguran je li netko već spomenuo (ne vjerujem da je to moguće) Prokofjevljevu "Skitsku suitu".

to je definitivno nešto najbolje što sam u zadnje vrijeme čuo, a da je klasično.

finale za poludit od energije! :eek:

fragment
20.03.2004., 23:49
primjetih da nitko nije naglašavao izvedbe klasičnih djela npr. glen gould izvodi bacha, berlinska filharmonija ovo ili ono...
u svakom slučaju preporučam već spomenutog g.goulda i njegovo sviranje bacha (french suites i goldberg variations) to mi je toliko dobro da jednostavno nemam riječi...
također preporučam paul hindemith - trauermusik, benjamin britten - lachrymae, krzystof penderecki - konzert fur viola und kammerorchester u izvedbi kim kashkashian na violi
također verdiev requiem je nešto što se ne propušta
ili polniches requiem od pendereckog

poison ivy
21.03.2004., 08:32
ja ne slusam klasiku ali mi je ludilo ova pjesma od maksima mrvice exodus:top: :top:

Nymann
21.03.2004., 08:41
fragment kaže:
primjetih da nitko nije naglašavao izvedbe klasičnih djela npr. glen gould izvodi bacha,

Zanimljivo. Bach je rođen upravo na današnji dan 1685. godine. :D

baaatak
21.03.2004., 10:21
poison ivy kaže:
ja ne slusam klasiku ali mi je ludilo ova pjesma od maksima mrvice exodus:top: :top:

e nabijem ja tog nazovi-pijanistu Maxima Mrvicu dreka!

taj tip je najobičniji spaljeni partijaner koji se nekim čudesnim čudom uspio prodati pod glazbenika. u biti je obična nula i jebeno mi ide na živce kad ga se proglašava klasičnim glazbenikom. on je prije neki klasični idiot. samo ga krajnje glazbeno neuki levati mogu smatrati ozbiljnim izvođačem.

tip se okitio ko božićno drvce i onda ladan ko špricer sjedne za klavir i unakazi Rimski-Korsakova onim imbecilnim TUC-TUC Colonia style intervencijama u skladbu.:bljak:

veći su pijanisti ona dva klinca iz reklame za neki margarin na HRT-u.

OK, o ukusima ne vrijedi... ali ti je ukus ipak kriminalan.:B

gljeb
21.03.2004., 10:33
baaatak kaže:
e nabijem ja tog nazovi-pijanistu Maxima Mrvicu dreka!

taj tip je najobičniji spaljeni partijaner koji se nekim čudesnim čudom uspio prodati pod glazbenika. u biti je obična nula i jebeno mi ide na živce kad ga se proglašava klasičnim glazbenikom. on je prije neki klasični idiot. samo ga krajnje glazbeno neuki levati mogu smatrati ozbiljnim izvođačem.

tip se okitio ko božićno drvce i onda ladan ko špricer sjedne za klavir i unakazi Rimski-Korsakova onim imbecilnim TUC-TUC Colonia style intervencijama u skladbu.:bljak:

veći su pijanisti ona dva klinca iz reklame za neki margarin na HRT-u.

OK, o ukusima ne vrijedi... ali ti je ukus ipak kriminalan.:B

tip je fakat smrad:flop:

Nymann
10.04.2004., 09:58
Juče sam kod drugarice prvi put čuo Allegrijev Miserere, motet napisan po 51. psalmu. To je ona čuvena devetoglasna kompozicija koju je Mozart zapisao samo nakon jednog slušanja u Sikstinskoj kapeli.

Načelno, to je skladba sastavljena od petoglasnog falso bordonea (faux bourdon) koji je izmenjen dodavanjem ornamentalne deonice. Taj ukrasni deo peva četvoroglasni zbor s jednim pevačem po ulozi. Ono što je zanimljivo jest da gornja deonica dosiže čak c3 što je vrlo neuobičajeno za papski zbor, koji se obično držao strogog Palestrininog stila.

Abraxas
10.04.2004., 12:58
Ne slusam nesto klasicnu glazbu ali kad cujem Albinonis Adagio in Gmol ili Aranjuez koncert ja gustam. A kad pustam Verdija ili Wagnera to mora cut cijelo susjedstvo :)

edwind
05.05.2007., 06:49
ne znam vrijedi li ponovo otvarato ovu temu, jer se pojavila nova s istim nazivom, ali me zanima u vezi klasične glazbe da li netko može usporediti balet 19. i 20. st. i poslati na pm?

LadyBlue
05.05.2007., 22:40
Adagio for strings, Samuel Barber.
Fascinantno.
Fortissimo-forte climax...

jurajj
05.05.2007., 22:50
Ne razmem se preveč u klasičnu muziku, ja više slušam lakše stvari.Al kad čujem Recuerdos De La Alhambra od F.Tarrege uvijek uzmem gitaru i pokušavam je svirat............al naravno nejde.Akordi sami idu bez problema, melodija također ali onaj tremolo kaj treba radit sa prstima je fakat zahtjevan.........

Elektambura
06.05.2007., 18:52
da li apocalyptica spada kao u neku klasičnu?ne slušam baš klasiku...

Splenda
15.06.2007., 15:18
jel zna netko kak se točno zove ona arija , mislim da je kraljica noći ili tak nešto. i čija je?
htijela bi ju skinut....

bonnie billy
15.06.2007., 16:31
jel zna netko kak se točno zove ona arija , mislim da je kraljica noći ili tak nešto. i čija je?
htijela bi ju skinut....

...Arija kraljice noći je dio Mozartove Čarobne frule.

Splenda
16.06.2007., 16:06
...Arija kraljice noći je dio Mozartove Čarobne frule.

thnx. :)
pod "magic pipe" mi nije ništa izbacilo. :cry:
prek čega vi skidate klasiku?
na emulu je ima nešto, al nema baš velik izbor.

bonnie billy
16.06.2007., 16:23
DC++

acraba
16.06.2007., 18:44
da li apocalyptica spada kao u neku klasičnu?ne slušam baš klasiku...

Kako da ne, to je neka vrsta klasike, na kraju krajeva i sviraju na gudačkim instrumentima koji su temelj svakog orkestra.
Meni su najbolje Mozartova Simfonija u g-molu, i arija Habanera iz opere Carmen :) :s

gelu
17.06.2007., 09:43
Mahler i samo Mahler. Čovjek je CAR. Prema njemu je sve ostalo bez veze. Beethovena više i ne slušam, iako ima i više od par dobrih stvari. Uostalom mislim da je Alban Berg rekao da ima samo jedna šesta, a to nije Pastoralna, već Tragična.Mozart je limunada (otprilike kao Magazin istala smeća danas). Iz tog razdoblja je najbolji Haydn. Stravinski kao genij 20. stoljeća. Počevši od baleta prko instrumentalne glazbe i svega ostaloga. Orffa mi je dosadno i spominjati jer ga već svi toliko hvale, ali poslušajte malo francuze iz 20-tog: Honneger, Dukas, Milhaud, a nesamo Ravela i Debussya.
Za operu Cijeli Wagnerov repertoar, Boitov Mefistofele (posebno za megalomane), cijeli Puccinijev repertoar, te par Mozartovih (na žalost).

gelu
17.06.2007., 14:44
Zaboravih napisati da je danas 125 godišnjica rođenja Igora Stravinskog. Pa da je čovjek kojim slučajem živ....

Longin
18.06.2007., 23:24
Mahler i samo Mahler. Čovjek je CAR. Prema njemu je sve ostalo bez veze. Beethovena više i ne slušam, iako ima i više od par dobrih stvari. ...Mozart je limunada (otprilike kao Magazin istala smeća danas). Iz tog razdoblja je najbolji Haydn. Stravinski kao genij 20. stoljeća...
Čudan ukus, iako se ukusima ne raspravlja, kažu...

Meni osobno Beethoven ni malo nije dosadio, iako ga slušam već 20-tak godina. Simfonije su nenadmašne. Mozart mi je definitvno bolji od Haydna, Mahler tako-tako (Adagietto iz 5. je zakon), Stravinski - nula bodova. :D

Uglavnom visim na religiji, kad imam vremena za forum (a nemam baš). Ovdje svratih da vidim što se sluša od klasike. I jedva pronađoh temu... Tužno, 7 stranica u 5 godina... :o

Evo jedna stvar, što mi zadnjih nekoliko dana ne izlazi iz glave. Gledao sam (opet) La Vita e Bella, i podsjetio se na onu prekrasnu Offenbach-ovu Bracarollu iz Hoffmanovih priča:

Offenbach - Les contes d'Hoffmann - Barcarolle - Belle nuit (J.Norman) (http://www.sendspace.com/file/l27uj6)

P.S. ako dobijem karton, znat ću da se ne smiju stavljati linkovi na sendspace. :cerek:

passsenger
19.06.2007., 02:26
Antonio Vivaldi - Spring - 01. Allegro
Greig - Morning

morbidangel
19.06.2007., 07:21
Kako da ne, to je neka vrsta klasike, na kraju krajeva i sviraju na gudačkim instrumentima koji su temelj svakog orkestra.
Meni su najbolje Mozartova Simfonija u g-molu, i arija Habanera iz opere Carmen :) :s

Kakva greška:s Ako je tebi Apocaliptica klasika onda ti ne znaš što je klasika:flop: Apocaliptica je najbliže simfonijskom metalu.

Bach, Beethowen, Rahmanjinov

Chinesecloud
19.06.2007., 11:08
uhhh klasika..da,u zadnje vrijeme popularna na mojoj listi.Cijenim...veoma.
pogotovo Samuel Barber-a:adagio for strings napisano oko 1910.g.
te naravno Erik Satie:Nocturne, Night air...uuu yeah!;)

Chinesecloud
19.06.2007., 11:13
iii da! moze jedno pitanjce na vratance? ZAŠTO NEMA NI JEDNA OPERA NAPISANA ZA ALT KAO SOLISTA?! dobro osim CArmen koju bi mogap pjevati zenski alt..ali ljudi...to nije nikako fer:(

Piggy
19.06.2007., 19:49
Jebiga kaod je premalo pravih altova!

Jazon
19.06.2007., 20:26
ima ko možda Posmrtni marš od Chopina??

Chopin nije skladao marševe :kava:

To ti je piano sonata No. 2 in B-molu, Op. 35.

Većini je ona poznata u unakažanej verziji, tj kada su nekavi anonimni ruski glezbeni lešinari nakon Lenjinove smrti derivirali muziku 3. stavka Chopinove sonate i napravili mu posmrtni marš kojega još i danas sviraju po seoskim sprovodima.

Ali npr., na pogrebu Johna F. Kennedyja svirana je originalna sonata.

Big Al
20.06.2007., 09:51
moja omiljena: D.Šostaovć-sonata za violončelo i klavir u d-molu:top:

volim i npr Erik Satie : Tois gnossiennes br1 (klavir)

Longin
20.06.2007., 13:32
!! stvarno puno hvala!!:) to je ta originalna sonta?,
Je, ali samo taj čuveni 3. stavak.

Btw, na ovom forumu postoji upravo fenomenalan interes za klasičnu glazbu. :zubo:

http://img489.imageshack.us/img489/5331/clipboard01bn6.png

Big Al
20.06.2007., 18:56
^ha, na ovom forumu je cijela HR pa valjda nema interesa ni u hr

fredrik
20.06.2007., 22:19
Ja inače slušam zaista sve. Od rocka i techna do ono neznam popa najgoreg. Ali klasika je zaista najuzvišenija. Takvu prelijepu glazbu zaista ono nema riječi kojima bi se opisala. Ja osobno najviše volim čajkovskog. Najljepše melodije u povijesti. Nema lijepših. I chopina obožavam. Nokturna, mazurke, poloneze,... Fantastične stvari. I da naravno. Paganini. Meni je on isto prejeben. Pre-prejeben. Stvarno ima takvih prelijepih stvari da neznam ono. A ostalo mislim volim sve ovo kaj se tu najčešće spominje. Beethoven, bach, mozart, vivaldi, haydn,... Zaista takvi majstori će se vrlo teško ponoviti. A mislim glupo je opće počinjati pisati te autore. Evo sad sam se sjetio ovih novijih frajera stravinskog, ravela, debussy-a.... Nemogu ih nabrojati sve. Ali stvarno imaju svi bar neku odličnu stvar. E da. I naravno rossini. Pogotovo uvod u seviljskog brijača. Uviejk me očara iznova. Uglavnom šteta kaj više ljudi tu ne piše.

cosanostra
21.06.2007., 02:02
Ja sam se u 10 godina muzičke škole sveg tog naslušao. :D
Npr. od Čajkovskog mi je, što se klavira tiče, najbolji Koncert za klavir i orkestar u B-molu. Za Chopina se nemrem sjetit, al ima 2-3 nokturna koje povremeno čujem da se sviraju u muzičkoj, predobri su mi. :D
Paganinijev (jedan, ne znam koji) koncert za violinu i orkestar, di se stvarno pokazuje virtuoznost glazbenika, a i super zvuči.
Od Bacha i ekipe ima previše stvari da bih nabrojao kaj mi se sve sviđa.

i da, naravno da se takvi majstori više neće ponovit, al prije 150, 200 godina je glazba imala puno veću važnost u državi i puno veću ulogu, a glazbenici su bili cijenjeniji. Naravno, nije ih bilo tolko puno kao danas.

colibri
21.06.2007., 13:27
Evo da vam ne solim mozak,par jako cuvenih klasika.pa kome se slusa nek proba.
Brhams Hungaarian Dances

Tchaikovky Piano koncertN.1

Grieg Pano concerto in A.minor

Dvorak Symphony N.9 in E .minor

Handel The water music N.1 in f major

Ravel Bolero

Smetana Ma vlast-The moldau river

debussy Prelud à l'apres midi d' un Faune

Ima tog mnogo ,nezaboravno .

acraba
21.06.2007., 19:16
Kakva greška:s Ako je tebi Apocaliptica klasika onda ti ne znaš što je klasika:flop: Apocaliptica je najbliže simfonijskom metalu.

Bach, Beethowen, Rahmanjinov

Da si bolje pročitao moj post vidio bi da nisam ni napisala da je Apocaliptica klasika. Rekla sam da je ''neka vrsta klasike''. Dobro, možda se nisam najbolje izrazila, ali evo ti si donekle dobro definirao njihovu glazbu nazvavši ih simfonijskim metalom. I mislim da znam što je klasika. Samo sam htjela pozitivno odgovoriti osobi koja je pitala je li to klasika, kako bi onda ona možda poslušala neke prave klasične stvari, upoznala se s njima i slično :o

Robi
21.06.2007., 19:28
Da si bolje pročitao moj post vidio bi da nisam ni napisala da je Apocaliptica klasika. Rekla sam da je ''neka vrsta klasike''. Dobro, možda se nisam najbolje izrazila, ali evo ti si donekle dobro definirao njihovu glazbu nazvavši ih simfonijskim metalom. I mislim da znam što je klasika. Samo sam htjela pozitivno odgovoriti osobi koja je pitala je li to klasika, kako bi onda ona možda poslušala neke prave klasične stvari, upoznala se s njima i slično :o
to je jednostavno neoklasika

acraba
22.06.2007., 09:36
eto ga ;)

Nymann
22.06.2007., 13:44
htijela bi ju skinut....

Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen, obično skraćeno samo Der Hölle Rache. Druga je O zitt're nicht.

tcog7
22.06.2007., 14:03
Evo nesto za ljubitelje Bacha, Beethovena i Mozarta:

http://youtube.com/watch?v=3QzM-gCLBAs

:zubo:

Longin
22.06.2007., 19:08
Longine, da nemaš Philippea Jarousskyja (sopranist) Vedro col mio diletto?
Ne. Handelove opere slabo poznajem. Općenito nisam baš preveliki fan barokne glazbe. Volim Vivaldija i Bacha, ali ne toliko kao Mozarta i Beethovena, ili skladatelje 19. stoljeća. Posebno obožavam Beethovena, mislim da imam skoro kompletan njegov opus na disku, dobar dio u .ape i .flac formatu. ;)

Nymann
22.06.2007., 20:09
Eh, ja baš volim baroknu glazbu! Ovo je Vivaldijeva aria iz Giustina. Za one koje zanima, pogledajte ovde (http://www.youtube.com/watch?v=9zQX2XqAE8c).

Nymann
22.06.2007., 21:09
Operu pod nazivom (Il) Giustino su dakle napisali i Vivaldi i Handel?

Moguće da su i drugi kompozitori, znaš već za barok i libreta.

Nymann
23.06.2007., 12:29
Longine, ko peva ariju Kraljice noći koju si postavio?

Ta se arija smatra jednom od najtežih u standardnom repertoaru koloraturnih soprana iako uloga zahteva samo 2 relativno kratke arije i skupni finale, oko 12 minuta ukupno na pozornici. Ali Mozart je za ovu zlicu napisao dve izuzetno zahtevne arije koje zahtevaju čak pet visokih F (najviša nota standardnog repertoara), pune su melizama, lestvica, arpeđa i rulada.

Mnoge sopranistice ne vole ulogu uglavnom zato što je dosadno čekati iza pozornice samo 2 kratka a prezahtevna pojavljivanja. Usto, 5 visokih F toliko je poznato da publika samo njih čeka; ako sopranistica promaši samo jedno visoko F, uloga se smatra fijaskom čak iako je sve ostalo savršeno otpevala.

Nymann
23.06.2007., 12:39
http://www.operainfo.org/images/clips/zauber/clip4.jpg

pikica_24
24.06.2007., 08:07
Čula sam da se u Zagrebu otvorio dućan s klasičnom glazbom. Jel netko bio? Kakva je ponuda? I gdje je?

Piggy
24.06.2007., 13:24
Čula sam da se u Zagrebu otvorio dućan s klasičnom glazbom. Jel netko bio? Kakva je ponuda? I gdje je?

Ako misliš na note, onda ti je to u Preradovićevoj 32.

Piggy
24.06.2007., 13:25
http://www.operainfo.org/images/clips/zauber/clip4.jpg

Ljepota života!;)

cosanostra
24.06.2007., 15:18
Jedna od briljantnijih arijica. Dobro, najefektnija. :D

Jazon
25.06.2007., 01:08

Aquarius je otvorio specijalizirani dućan za jazz i klasiku, u Varšavskoj, u jednom haustoru 20-ak metara prije ulaza u njihov stari dućan.

Niš posebno, ponuda je, čini mi se, slabija nego u Dinatonu, a u usporedbi s trenutnim sniženjem klasike u Profilu, cijene su im paprene.

žamenot
09.11.2007., 20:58
http://www.youtube.com/watch?v=yiyc9Ak3EtQ
Gershwin - Rhapsody in Blue pt.1/2

ja_a
09.11.2007., 21:22
http://www.youtube.com/watch?v=yiyc9Ak3EtQ
Gershwin - Rhapsody in Blue pt.1/2

Ah...savršeno :cerek:

fredrik
10.11.2007., 17:47
Ajde nek mi neki znalac ovdje kaže neke poznate lijepe arije iz opera. Treba mi frendu za cd da mu napravim.

minstrel
11.11.2007., 15:48
Opera Carmen, G. Bizeta (arije: Habanera, Seguidilla, arija toreadora Escamilla); opera Turandot G. Puccinija - arija Nessun dorma; opera Tosca G. Puccinija - arija E lucevan le stelle; opera Ljubavni napitak G. Donizettija - arija Una furtiva lagrima; opera Xerxe G. F. Haendla - arija Ombra mai fu;
opera Figarov pir W. A. Mozarta - arija Non so piu i arija Voi che sapete;
opera Gianni Schicchi, G. Puccinija - arija O mio bambino caro; opera Hoffmanove price J. Offenbacha - duet Barcarolla; opera Rigoletto G. Verdija - arija La donna e mobile;
Ako mozes birati izvodjace preporucila bih sljedeće Placido Domingo, Luciano Pavarotti, Jose Cura, Bryn Terfel; Cecilia Bartolli, Sumi Jo, Anne Sofie von Otter, Renee Fleming, Susan Graham, Natalie Dessay
Sretno i uzivajte u glazbi!

colibri
11.11.2007., 22:10
http://www.youtube.com/watch?v=zSaYnQD7EpY

ledeno_topla
11.11.2007., 23:55
http://www.youtube.com/watch?v=zSaYnQD7EpY

Bach je zakon

emile ajar
27.11.2007., 18:07
ja volim odu radosti.
baš se pitam kak je takav mračnjak ko bethoven u stanju pisat takve vesele pjesmice.

callas_fan
28.11.2007., 00:14
Ja recimo obožavam operu ali samo zbog jedne dame a ta dama je Maria Callas . Kad sam u osnovnoj učio o operi opera me uopće nije zanimala sve dok nam jednog dana profesor nije pustio ariju iz tosce koja se zove Vissi d´arte koju je pjevala Maria Callas. Takav glas nikad nisam čuo takve osječaje ja sam zaista osječao isto kao i ona za mene je taj glas postao božastven.Počeo sam se raspitivat na internetu o njoj a tako i operi i što sam više tražio i slušao sve mi se više sviđala. Moram Vam reć ja sam se rasplako kad sam čuo Mariu Callas a sad evo te arije pa poslušajte.pozdrav
http://www.youtube.com/watch?v=1ZXwz0gj5fY&feature=related

GoRun
07.08.2008., 01:34
Hej, šta je ovo?! Zadnji post 28.11.2007???? Zašto ste stali??? E, nebu tak išlo...ne, dok ja ne kažem svoje favorite...

Bach...gotovo sve s nekim iznimkama...:-)
Cesar Franck...sve njegovo što ima veze s orguljama...premračan lik
Faure...Requiem
Rachmaninov...koncert za klavir i orkestar no.3 u d-molu i fantazija u cis-molu
Debussy...arabeska br.1 u E-duru i Mjesečina
A.I.Webber...Requiem i Fantom u operi

ovi mi trenutno padaju na pamet

e, da...renesansa...Allegriev "Misserere"...najbožanstvenija skladba ikada skladana za zbor
evo i linka: http://www.youtube.com/watch?v=x71jgMx0Mxc

_GaL_
07.08.2008., 10:04
BACH - air on the g string from suite no.3 in d.mp3
DEBUSSY - claire de lune.mp3
LUIGI Boccherini - Menuet
ALBINONI- Adagio in G minor
BEETHOVEN - Moonlight sonata
RUBINSTEIN_ fantasie impromtu op66
BACH_toccata and fugue
jealousy tango....................

i naravno da uh ima jos puno,puno.........punooooooooooooo

cosanostra
07.08.2008., 18:31
Ajme, Air od Bacha. :cerek:

Al prenaporno za svirat. Još u sporijem tempu, umreš dok dođeš do kraja. Al predivno. :D

Dodajem listi Requiem od Mozarta. Nije ga, naravno, cijelog dovršio, al kolko je (a i dalje, naravno) je odlično.

Klasika rulz. :D

morbidangel
10.08.2008., 21:56
Evo još jedan requiem (Verdi), zapravo samo Dies irae (http://www.youtube.com/watch?v=wBBzsMqDnPE) pod vodstvom velikog Herberta von Karajana.
Pogledajte komentare, neki retard je napisao da Karajan slini:tuctuc: Bezobrazna i nekulturne deca

Inače "Albinonijev" adagio nije "Albinonijev" jer je izvorna skladba Sonata u g-molu nestala prilikom bombardiranja Dresdena u drugom svjetskom ratu (jednim od najsramotnijih događaja u povijesti) i ovo što danas poznajemo kao Adagio u g-molu je sklepana skladba Rema Giazotta prema pronađenom fragmentu Albinonija.

Piggy
10.08.2008., 23:04
E, šta me briga čiji je meni je famozan i sad ga sviram.:)

mukotrpak
12.08.2008., 19:47
Inače mi je 7. Šostakovičeva jedna od vrhunskih. Zadnji put kad sam je slušao u Lisinskom, negdje početkom godine, cura je u prvom stavku tako dooobro lemala klavir da su me prošle mušice od pete do nosa. Nikad prije nisam obraćao paznju na njega ali tako unese boju da se zalediš.

Poslušajte si Papandopulove sarkazme za klarinet. Ambilivibl.

GoRun
15.08.2008., 02:14
Hej. ljudi, a je li netko čuo "Adaggio for strings" od Samuela Barbera?
Navodno, koliko sam čuo, da je to jedna od najtužnijih skladbi na koju su mnoge poznate face plakale...hm, kada se malo proanalizira, on je genijalno harmonijski i kompozicijski sastavljen da doista ostavlja dojam neke tjeskobe i patnje, tuge...svakako potražite po yubitou...:mig:

system of a down
15.08.2008., 11:43
pachelbel- canon in D:s

a.i.c.
16.08.2008., 09:40
mozart - requiem for a dream
moulin rouge - borielo
i Nobuo Uematsu, Aki Kuroda - To Zanarkand iz ff X :D

mukotrpak
16.08.2008., 11:04
Kanonisti bi sigurno uživali u ovom što upravo slušam. Stari portugalski ples kako ga vidi Corelli: la follia
Ima li netko note za Boccherinijev kvintet No.6 Opus 30 (La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid)?

morbidangel
18.08.2008., 10:42
E, šta me briga čiji je meni je famozan i sad ga sviram.:)

:rofl: Ajmo se malo hvalisati:p Ja sviram Rahmanjinov treći klavirski koncert. Bar prva četiri takta:zubo:

aqualung
18.08.2008., 11:09
klasiku volim, klasika rocks:D, al u pravom smislu rijeci, kao i u onom opcem pojmu na sto vecina misli.

pa da ostanem u duhu prave klasike jer ona mi je ipak pri vrhu klasicne glazbe (to je ono sto je),
mislim se da ce sljedeca melodija biti moj soundtrack ovih dana, ako ne ,bar danas:
Haydn-posljednju Londonsku simfoniju (104), finale: spiritoso.
Jabuka u Londonu :zubo:ace! so nang!

soncek
18.08.2008., 21:06
cesar frank: Prelude, choral et fugue, to trenutno slusam i uzivam:mig:

mukotrpak
19.08.2008., 11:17
Je li netko ima tog Boccherinija?

Piggy
20.08.2008., 09:57
Hej. ljudi, a je li netko čuo "Adaggio for strings" od Samuela Barbera?
Navodno, koliko sam čuo, da je to jedna od najtužnijih skladbi na koju su mnoge poznate face plakale...hm, kada se malo proanalizira, on je genijalno harmonijski i kompozicijski sastavljen da doista ostavlja dojam neke tjeskobe i patnje, tuge...svakako potražite po yubitou...:mig:

Znam, predivan mi je.:)

Piggy
20.08.2008., 09:58
Je li netko ima tog Boccherinija?

A što te zanima od Boccherinija?

mukotrpak
20.08.2008., 11:57
Boccherinijev kvintet No.6 Opus 30 (La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid)

GoRun
21.08.2008., 11:42

Jesi probao kopati po internetu? Ja sam nešto malo tražio, ali nisam naišao na njega...naišao sam na Boccherinija, ali ne i na njegov kvintet...

mukotrpak
21.08.2008., 11:53
Čeprkao sam po internetu sveudilj ali od gospona B imaju samo menuet ko da ništa drugo nije napisao. Kvinteti se mogu kupiti ali baš i ne bih mahao brojem kartice pred nosom hakerske zajednice. Osim toga, što je džabe i Bogu je drago.

crvenajabuka18
21.08.2008., 14:33
moj broj jedan uvijek je Vivaldi a pogotovo Quattro stagioni
ali u ovo me doba godine nekako uvijek iznova uhvati zelja za slusanjem Straussovih valcera

podizu mi blagdansko raspolozenje :)

poslusaj "Proljece" od Vivaldija

tuk'bah
21.08.2008., 15:49

:rofl:
Nemoj slušati Quattro stagioni, nego "Proljeće". :rofl:

Piggy
22.08.2008., 15:28

To sam počela vježbati, nije baš lagano.

Piggy
22.08.2008., 15:28

Imam note samo od menueta.

mukotrpak
22.08.2008., 22:15
Da, svi imaju samo menuet. Hvala na trudu.

GoRun
23.08.2008., 11:23
Da, svi imaju samo menuet. Hvala na trudu.

Eto...jbg, ali kada nešto nemožeš dobiti besplatno, nemožeš...i ja sam sto puta već tražio nešto za sebe ali neke stvari jednostavno nemožeš naći...jedino kada bi pogledao u nekoj knjižnici neke glazbene škole ili akademije...

Hej, vidim kako svi hvale skladbe iz raznih razdoblja ali nitko ni ne spominje renesansu...ima li netko tko voli renesansu...je li tko poslušao onaj allegrijev misserere na jubitou od kojeg sam ostavio link? I ja slušam svašta i nisam neki superfan renesanse jer nju se ni nemože stalno slušati, ali ju jako poštujem i priznajem kao najbožanstvenije i najblaženije razdoblje u glazbenoj povjesti...

mukotrpak
23.08.2008., 19:19
Neki dan sam slušao ekipu iz Berlina. Između ostalog otpjevali su Greensleeves malo drugačije: veselo i poletno jerbo se radi o razgovoru nezadovoljne mušterije i jedne, jelte, dame. Vrlo interesantno.

mukotrpak
31.08.2008., 20:20
Le li netko filharmonijin pretplatnik?

dalal
03.09.2008., 20:28
Jedno pitanje...zna li neko za neku dobru stranicu gdje je free download klasike? Ja sam najveći dio onoga što me interesuje skinula preko eMulea ali nevjerovatno je da se tamo ne mogu pronaći neka djela ili autori poput Prokofjeva,Handela,Ramireza ili manje poiznatih Bartokovih djela.Thanks

mukotrpak
04.09.2008., 15:54
Note ili mp3?

dalal
04.09.2008., 20:15
Note ili mp3?

Mp3

Cocaine
04.09.2008., 21:13
Pređi na torrente(azureus program). Na mininova,pirate bay i ostalim stranicama imaš tone i mp3-a i glazbe u FLAC formatu koji je kvalitete kao CD.Nema smisla slušati neke simfonije ili koncerte za.... na mp3 kvaliteti.

dalal
05.09.2008., 01:34
Pređi na torrente(azureus program). Na mininova,pirate bay i ostalim stranicama imaš tone i mp3-a i glazbe u FLAC formatu koji je kvalitete kao CD.Nema smisla slušati neke simfonije ili koncerte za.... na mp3 kvaliteti.

Uspjela sam pokrenuti Azureus i mislim da će mi dobro poslužiti. Zahvaljujem:)

gelu
05.09.2008., 10:02
Ja sam filharmonijin pretplatnik (plava oktava) i nikad ne skidam klasiku s neta jer nikad ne mogu biti siguran da je to to što skidam. Pri tome ne mislim na djelo, već na izvođače.

yellowmellon
05.09.2008., 12:18
debussy,
satie,
mendelssohn,
ravel,
vivaldi,
saint saens,
albinoni

točka.

mukotrpak
05.09.2008., 12:47
Gelu, vidimo se na koncertima

gelu
05.09.2008., 13:47
Može mukotrpak. I još se ne zna program za prvi koncert. Trebao je biti Mahler, a sada ćemo vidjeti

Cocaine
05.09.2008., 21:19
Ja sam filharmonijin pretplatnik (plava oktava) i nikad ne skidam klasiku s neta jer nikad ne mogu biti siguran da je to to što skidam. Pri tome ne mislim na djelo, već na izvođače.

Naravno da možeš sve ti lijepo piše.Pogotovo fileovi u FLAC ili sličnim kvalitetnim formatima imaju navedeno i tko i što i gdje i kad.Mislim da ne smijem davati tu linkove,ali ako te zanima odi na Mininovu i upiši recimo Mahler FLAC i gle čuda..

Nymann
06.09.2008., 18:17

Poslušaj Beriov aranžman za orkestar.

Instrumentacija je sledeća:

3 flaute i pikolo, 2 oboe i engleski rôg, 2 klarineta i bas-klarinet, 2 fagota i kontrafagot
4 rôga, 4 trublje, 3 trombona i tuba
timpani, bas-bubanj, čineli (obični i suspendirani), zvončići s klavijaturom, tam-tam, trokut, doboš, tamburin
harfa
gudači

gelu
07.09.2008., 10:15
Nisam mislio da na torentima ne piše tko izvodi to i svi podaci, ALI tko mi veli da je to stvarno to. Ovako ja sam na originalu siguran što uzimam, a uzeo sam toga poprilično.

Nevezano za to DG CDi klasike su u Moskvi duplo jeftiniji nego u Zagrebu ili negdje u Evropi, a i većina CDa je tamo puno jeftinija.

mukotrpak
13.09.2008., 08:37
U nevezanom razgovoru vezanom uz jedan događaj iznjedrila se misao da bi Isoldina ljubavna smrt mogla biti Wagnerov pokušaj glazbenog opisa ženskog orgazma (donošenje teme, razvoj u valovima, kulminacija i smiraj itd). Budući sam genetski osujećen u sagledavanju problema iz prve ruke molim za komentar upućenih.
Hvala

Big Al
17.09.2008., 10:15
Ima tko šta od Krste Odaka?

Piggy
17.09.2008., 10:38
Imam. Pjesma za sopran :Mura voda teče

gelu
24.09.2008., 10:55
U ponedjeljak sam bio u Lisinskom na koncertu orkestra HRT-a. Weber je bio OK (ništa posebno), koncert za klavir od Almeide je premijerno izveden u Hrvatskoj (djelo je iz 1959) i dosta je zanimljivo. Možda treba od njega još ponešto potražiti i preslušati. Na kraju je izvedena Mahlerova prva simfonija. Bilo je par dijelova koje su sfušali, ali je u cjelini bilo dobro (mislim da će HRT dati koncert u nedjelju 28.9. ujutro). I na žalost je bilo poluprazno tako da se je mogla kupiti karta i navečer što je česti slučaj za orkestar HRT-a. Tako da sam uzeo najjeftiniju za 30 kuna i sjeo gdje sam htio. Nadam se da će otvaranje plave oktave biti posjećenije.

J.F.K. 6
24.09.2008., 14:51
jel ima netko malo brzu verziju (remixanu ) pjesme la donna e mobile ? cuo sam tu izvedbu na zatvaranju olimpijskih igara pa mi se svidjela,trazim al ne nalazim na netu..moze na pm izvor il mail da moderatori ne interveniraju..hvala

Endimion17
24.09.2008., 17:12
Tko je ovdje dovoljno vičan klasičnoj glazbi da bi lako pogodio ime neke skladbe? Imam samo uzorak i ne mogu se sjetiti ništa o tome. A uzorci se ne smiju stavljati na forum. :rolleyes:

TreeHugger
24.09.2008., 18:23
Puno je kompozicija koje volim, ali evo da izdvojim:
- Bach:Cello suite no. 1 u G duru-preludij
- Pablo de Sarasate: Carmen fantazija i Serenata Andaluza
- Gabriel Faure: Pavane
- Maurice Ravel: Tzigane
- Camille Saint Saens: Introduction & Rondo Capriccioso

mukotrpak
25.09.2008., 11:54
Sutra počinje filharmonija. Nadam se da se nisu previše opustili preko ljeta, naročito limeni puhači koji dosta često zvuče ko krdo slonova. Ponajčešće rogonje.

mukotrpak
29.09.2008., 07:16
No, i to se dogodilo. Prvi koncert sezone Zagrebačke filharmonije prošao je, na žalost, onako kako sam se bojao. Svaka čast maestru Horvatu, izvukao je najviše što se moglo iz ljetno raspuštenog orkestra. U prvom stavku Dvorakova koncerta za violončelo u h molu orkestar je ganjao čelo i obratno. Možda filharmoničari ne čuju dobro solista ili se ne čuju međusobno a ne gledaju dirigenta, ne znam, ali bilo je povuci-potegni. Do pred kraj drugog stavka izgledalo je sve dobro sa limenjacima a onda se dogodilo: dreknuli su, prvo jedan a onda drugi sa 0.1 s zakašnjenja. Ne znam svirati trubu , rog niti trombon pa ne znam jel se ti instrumenti prvo trebaju napuhati ko gajde da bi proizveli zvuk, čisto sumnjam, ali su profesionalni glazbenici do sad morali savladati tehniku proizvodne zvuka u željenom trenutku. Zvučali su ko štrumfovi na fešti. Kolega kaže da im negdje pri vrhu nota piše "štrumfirati" ali ja sumnjam u to. Njih to jednostavno zabavlja. Zadnji stavak je obilježilo bjesomučno štemanje triangla. Prvo sam pomislio da zvoni mobitel nekom ispred mene a onda sam shvatio: čiko je lemao metalni trokut tako da je nadjačao cijeli orkestar.
Možda im je maestro Horvat u pauzi natrljao nos ali su Brahmsovu 1. simfoniju izveli jako dobro. Čak su se i limenjaci upristojili, dapače, vrlo uristojili.

Floverka
01.10.2008., 08:43
Tko je ovdje dovoljno vičan klasičnoj glazbi da bi lako pogodio ime neke skladbe? Imam samo uzorak i ne mogu se sjetiti ništa o tome. A uzorci se ne smiju stavljati na forum. :rolleyes:

ja sam vična. samo me brine ovo 'neke skladbe', jer pitaj Boga čemu si ti vičan, ali ajde pucaj, možda imaš sreće :p

mukotrpak
04.10.2008., 18:27
Bravo, i tri put bravo! Izvrstan koncert, svi sudionici odlični. Filharmonija se iskazala, čak su i limenjaci zvučali dobro. Hoćemo da De Rose bude glavnokomandirajući dirigenz ZFe!

Pacificist
04.10.2008., 23:29
ili je glas pokrio rupe?

salim se naravno, bilo je dobro.

Pacificist
05.10.2008., 00:15
jebemti malog mišića, sad vidim na jutarnji.hr da je na bisu izveo "Nessun dorma". Pa jebemu mišića maloga, a ja otrčao prije bisa žureći na Kaiser Chiefse.
I propustio "Nessun dorma" u izvedbi Cure. Tako mi i treba.

Malog mišića još jednom.

mukotrpak
06.10.2008., 16:08
I propustio "Nessun dorma" u izvedbi Cure.

Da, živa šteta. Mene je bilo sram kad su počeli pljeskati usred zadnjeg dueta. I tako dvaput.

gelu
07.10.2008., 10:20
Cura je bio dobar, ali je orkestar na dijelove bio grozan. A za onaj duet bih rekao da je dosta dugačak pa kao i u operi ljudi nagrađuju pjevače pljeskom na kraju arije iako to nekome smeta, ali to je tako.

mukotrpak
07.10.2008., 15:22
Ma to stoji, ali baš usred dueta pa još dva puta.
Meni su limeni puhači postali lakmus za ZF. U petak su prilično dobro zvučali što me oduševilo (kako čovjeku malo treba). Samo dobri dirigenti mogu s njima izaći na kraj. Maestro Horvat je možda ipak malo pre star da se nateže s tom ekipom ali De Rose ih je stisnuo. Bar malo.

Pacificist
07.10.2008., 15:59
kad smo kod dirigenata, imam dojam da iza onog blagog lica simpatičnog čiče Kitajenka stoji neki staljinistički režim jer kad god ih slušam pod njegovim vodstvom zvuče odlično :)

mukotrpak
07.10.2008., 19:08
Je, je Kitajenko i čvrsta šaka. To su dobri muzičari ali ih, očito, treba dobro prišarafiti. Čudi me samo kako to nije pošlo za rukom Nevillu Marrineru kad je zadnji put bio u Lisinskom (prošla, pretprošla sezona?). Razočarao me.

mukotrpak
10.10.2008., 17:49
Kako je to tužno, upravo sjedim na poslu a za 40 minuta počinje Rachlinov koncert u Lisinskom. Šmrc.

Pacificist
11.10.2008., 15:39
Kako je to tužno, upravo sjedim na poslu a za 40 minuta počinje Rachlinov koncert u Lisinskom. Šmrc.

manje mi je zbog Rachlina, više zbog repertoara, ali bila je Alicia i još uvijek ne znam jesam li odabrao bolju opciju.
ali nema veze, bit će toga još. (a Alicije vjerojatno ne.)

Laudon
12.10.2008., 09:31
klasičnu glazbu slušam od 11. godine ali privatno (javno slušam glazbu 21. stoljeća-volim cajke XD) i mislim da je klasika za mene najbolja glazba...mislim ipak ta glazba ima nešto posebno za razliku od cajki koje namaju ništa, ali eto živim u 21. stoljeću i moram se prilagoditi okolini!!

slušam svu vrstu glasične glazbe, pogotovo barok i klasicizam..imam ogromnu kolekciju klasične glazbe..od mozarta i bacha imam kompletan opus...blizu sam i vivaldijevom opusu...
trenutni prijedlog za slušanje...Felix Mendelsohn: HEBRIDI, uvertira (ovo je poznata melodija koja se vrti stalno po televiziji u reklami za banke i aute cool je ;)

imam jedno pitnaje za vas koji volite klasičnu glazbu..gdje nababavljate cd-ove?