PDA

View Full Version : Uvod u makrobioticku kuhinju

stranice : 1 [2] 3

pinca
12.05.2007., 15:50
bas mmmljacasto zvuci opvaj recept za tortu. Mene muce psenice klice, kad ih kupim jedan dio
iskoristim a uvijek mi ostatak propadne.

Sad sam si napravila juhu od blitve i ispala je mrak.
Evo recept:

------------------------------------------------------------------------------------------------
Krem juha od blitve
------------------------------------------------------------------------------------------------
1 kg blitve
2 zlice maslinovog ulja
1 luk
malo soli
3 reznja cesnjaka
1/3 salice zobenih pahuljica
1 umeboshi sljiva
3 zlicice umeboshi octa
5 salica vode
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Narezati luk i popirjati ga 3-5 min na maslinovom ulju. Dodati oprane narezane stapke blitve
pirjati minutu dvije i zaliti vodom i dodati malo soli. Kad voda prokljuca ubaciti narezane
listove blitve, zobene pahuljice i umbeboshi sljivu (bez koscice). Kuhati 8-10 min. Pustiti da
se malo ohladi i onda izmiksati. Ponovno staviti na vatru da uzavre i dodati umeboshi ocat i
cesnjak(zgnjeciti kroz onu spravicu za cesnjak) sve dobro promjesati. Posluziti i ukrasiti sa
malo malo zobenog vrhnja.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovako saznala sam za brasno 1100 da je prosijano integralno brasno. Znaci da mi je prodavac krivo
rekao u ducanu.

zanahoria
12.05.2007., 18:18
to je zbunjujuće malo sa klicama... misli se na one suhe, mljevene koje možeš kupit u npr bio&bio a ne na sviježe...
tnx za recept :cerek:

Trki
12.05.2007., 19:30
Bravo pinca!
Krasna juha i korisna informacija!

pinca
13.05.2007., 11:56
ok, nisam znala da ima suhih mljevenih.

pinca
14.05.2007., 21:05
Trki sad sam slucajno procitala tvoj post na temi "sto pripremiti za goste vegane" i moram priznati da mi se jako svidja sto si tamo napisala. bravo!!
Vidis nakon toga nitko nije vise nista napisao.

pozdrav

maserka80
15.05.2007., 11:43
Pinca a ja probala tvoje kekse od zob pahuljica i znaš što MRAAAAK!!
E samo sam ja umjesto kuk.ulja stavila obično suncokretovo(nemam kuk.)i stavila sam ječmeni slad,ali svejedno su odlični,ali doduše osjeti se da je malo kao masno,ali drugi put definitivno malo manje ulja a probat ću si kupiti i to kuk.jer vidim da on obično ide u kekse i kolače.S obzirom da nisam maher za kolače zasad ću se zadržati na ovih keksima,odlični su!!!! Može li se umjeso zob.pah staviti i nešto drugo,npr proso ili tako nešto???

Danas pravim polpete(popečke) od prosa! Nisam još jela proso slani!!

E i još nešto, može li se u juhu od blitve umjesto umeboshi šljiva i octa koristiti limun ili limeta???

Trki
15.05.2007., 12:34
Hvala pinca, bilo je iskreno. :kiss:

Masazerka, ne boj se probati napraviti muffine. Izuzetno su jednostavni. Problem je samo u kalupima. Sve drugo je dječja pjesma.
I, usput, baci recept za popečke. Nikako da nađem neko zanimljiv recept upravo za žitne popečke. Najčešće, kada mi se jedu, kupim gotove, a sigurna sam da bi si mogla napraviti bolje, ali eto ne znam kako.

Danas ću, najvjerojatnije, napraviti recept za kremu sa jagodama od pince. Baš se veselim. U subotu sam išla u goste kod jedne djevojke koja nas je pozvala na ručak u prirodi. Ima lijepi vrt ispred kuće, a mi smo u stanu. Napravila sam makrobiotičku savijaču od jabuka. I ono što sam ponijela i ono što mi je ostalo kod kuće je planulo u kratkom vremenu. Tajna je da se sa jabukama u savijaču stave brusnice, a ne grožđice. Tijesto je radila moja mama. Bilo je toliko dobro da to neću raditi prečesto jer se bojim debljanja.

maserka80
15.05.2007., 13:42
Fale mi neki sastojci za muffine, tek iduči mjesec, za ovaj sam ispucala buđet za BioiBio.

A evo kako sam ja napravila danas popečke i to morate probati,zbilja je ukusno!!

Ja sam radila za jednu osobu pa su ove mjere za 1:
pola šalice prosa (kuha se u dvije šalice vode)
1,5 tikvica
1 poriluk
3 režnja češnjaka
šaka bučinih sjemenki
pola šalice brašna (ja sam stavila raženo,a može i tip 850)
sol
petrusin (ja sam sušila pa stavljam taj sušeni, duže traje)
pola čajne žlice bio praška za pecivo

Tikvice sam naribala, posolila i ostavila da puste vodu, i procjedila. Proso sam popržila pa skuhala,i bučine sjemenke sam nasjeckala (a može i mljevene) i popržila.
Češnjak i poriluk malo prodinsatala i sve to skupa ubacila u tikvice, dodala začine, bio prašak za pecivo i brašno dobro promješala i ostavila da se malo ohladi.
Na pleh sam stavila masni papir i na to jušnom žlicom stavljala smjesu i donjim djelom žlice oblikovala svaku.
Peklo se 20ak min na 200C u već zagrijanoj pečnici

Mislim da su radi praška za pecivo bili malo hrskvai(ja tako volim) ali mislim da može i bez toga.
U smjesu se može nasjeckati i tofu!!

Joj eto da i ja dam jedan recept!!! Juhuuuuu!!

maserka80
15.05.2007., 13:48
Trki a na koje ulje se misli u receptu za muffine, jel isto kukuruzno??
Pa sad kad gledam imam sve što mi treba osim ulja,zobenog mljeka i vanilin šećera,tj.imam ovaj obični vanilin.
Vidjela sam u dm par kuna o Alnature košta,mogu ga tamo kupiti.Alnatura ima i prašak za pecivo i kvasac i još neke stvari koje su dosta jeftinije nego u Bio&Bio

Za što sve ide kukuruzno ulje??
Inače samo maslinovo koristim ali vidim da mi to neće proči u kolačima i keksima.
Imam i bučino.Za što njega mogu sve koristiti osim salate??

Trki
15.05.2007., 16:43
Masazerka, nije problem koje ulje koristiš. Možeš staviti i suncokretovo i kukuruzno. Maslinovo, najčešće, ima predominantan miris i zato se izbjegava za kolače. Ja stavim ono koje mi je trenutno u upotrebi. Koristim kukuruzno, maslinovo, suncokretovo. Bučino je stvarno samo za salate. Slobodno stavi ulje koje imaš, ali ne maslinovo. Ono vanilin je prah, a ne šećer. To nije nužno. Bez toga su jednako ukusni. Ovo im daje ekstra aromu po vaniliji. Inače stavim malo više cimeta pa je cimet dominantan. Što se tiče mlijeka može i rižino i bademovo i miješano. Svaki mu daje lagano, gotovo neosjetnu aromu i malo ih zasladi.

Eto, nema zapreka. Samo naprijed!

Hvala za recept. Mislim da ću to odmah sutra probati.

maserka80
15.05.2007., 17:09
bila sam u bio i bio i trenutno nemaju kukuruzno ulje.
Vidjela sam jabučni sirup i mislim da mi je ta bočica od 500ml malo skupa.
Mislim da je zanahoria spominjala nešto od 50 kn, gdje je to i što??
Ja u svom gradu nažalost imam samo bio i bio i ako se što nađe u dm-a od Alnature

maserka80
15.05.2007., 17:11
Zanahoria gdje si javi nam se i ti malo?

Trki odlično hvala za ova ulja.
Mislim da ću za koji dan(kad se pojedu keksi) ići na muffine.Mislim da mi sestra ima kalupe,tako da mi to neće biti problem

maserka80
15.05.2007., 17:13
E imam još jedno pitanje za kukuruzno brašno
Dali se ono ponaša kao i palenta,znači mogu li ga sutra skuhati kao palentu ili ipak ne?? Što bi se od njega dalo raditi?

maserka80
15.05.2007., 17:14
Trki svakako kad izribaš tikvice posoli da puste vodu i ocjedi!!!!

maserka80
15.05.2007., 21:35
kad pržite sjemenke lana i sezama, kako riješavate njihovo pucketanje i izletanje iz tave?? Ima li kakav štos ili da se zadovoljim time da ih poklopim dok se prže??

Pinca, nisi mi rekla dali u juhu od blitve umjesto umeboshi octa može staviti limun ili limeta??

pinca
16.05.2007., 11:14
Masazerka, nesto si pobrkala ja nisam postala recept za kekse tako da ti na to pitanje nemogu odgovoriti,a sto se tice juhe... probaj sa limunom i limetom samo onda treba dodati i malo vise soli jer su umeboshi sljive slane i kisele.
Mislim da umeboshi sljive i ocat daju poseban tek ovoj juhi. Ali kao sto sam rekla nisam probala sa limunom i limetom pa neznam mozda je s limunom jos bolje. Probati probati....uciti

Sto se tice kukuruznog brasna ja mislim da to nije isto kao palenta. Kukuruzno brasno se koristi za kruh i kolace,daje prhkost tijestu.

Ovi popecki zvuce mrak, budem ih probala.

pinca
16.05.2007., 11:15
Radila sam pitu od rogaca iz Jadrankine kuharice i moram priznati ije mi bas nesto ili meni nije uspjelo. Jel ko probao raditi tu pitu?

Ja kad przim sjemenke ako mi jako skakucu stavim mrezasti poklopac koji koristim kad se nesto przi da ulje nefrca okolo. To sam kupila u ikei

maserka80
16.05.2007., 13:46
ajme koja fora,a ja sam se uvijek pitala čemu te mrežice.Ha ha ha
ok je i s poklopcem.

sori za kekse je recept dala suncelina.
ti si za muffine.
E super da si se javila da znam da u juhu stavim i malo više soli.Evo blitva čeka, nema je 1kg ali dovoljno da tek probam.
Super baš uživam u ovim isprobavanjima.
Ja sam danas radila toč o puuno povrća, sve je bilo ili naribano ili zgnječeno i na kraju sam dodala kuzu da to sve ljepo zgusne i da Shoy ne bude vodenast.Baš je bilo super.

Joj Trki tek sam sad vidjela da si spmenula da kupip gotove žitn popečke,nadam se ne u običnom dučanu jer ako nisi primjetila sastav unutra ima svega i svačega,jednom sam htjela uzeti sojine smrznute ali kad sam pročitala što se sve ima (70% sastava je prezla) odustala sam

Trki
16.05.2007., 14:42
Onaj sirup od jabuke je skup, ali od tih 500 ml dobiješ dosta soka od jabuka, tj. razrijediš sa vodom kada ti treba sok. Sok je jeftiniji, ali ga ne razrijeđuješ već ga upotrebljavaš kakav je. Sirup može i duže stajati. Posoje sokovi od Encijana koji imaju samo sok, a bez šećera.

Kukuruzno brašno je za kruh i za kolače, a kukuruzna krupica ili kukuruzni griz za palentu.

Hvala za tip o tikvicama.

Kada se prže sjemenke stavi ih u dublju posudu za prženje. One se trebaju cijelo vrijeme miješati dok se prže, pa mi nije jasno kako ih pokreivate, zar vam ne zagore? Ja cijelo vrijeme miješam i ne izleti ih puno. Možda jedna-dvije. Nemojte ih puštati bez miješanja jer lako zagore, a onda imaju gorak okus.

Nisam probala pitu od rogača. Ali dosta stvari iz Jadrankine knjige ne ispadne kako sam zamislila. U nekim keksima je premalo brašna, a budući da se već dugo bavim kolačima to uspijem ispraviti. Jednu tortu sam bacila jer nije bila jestiva. Zato i tako cvilim na forumu za slatkim koji je netko probao jer me je malo strah opet isprobavati i baciti. Za kekse je lako, ali problem su torte ili punjenja od pita ili takve kremaste stvari. Ta torta koju sam bacila je imala nadjev od maka iz kojeg je curila tekućina. Kuhala sam i duže nego je pisalo i izgledalo je kao da se ugustilo, ali nakon par sati stajanja i pri samom rezanju počela se cijediti nekakva voda. Totalno razočaranje.

Popečke kupim u specijaliziranim dućanima i gledam što imaju. Mislim da ima ta jedna vrsta koja na popisu ima dosta žitarica i neko sušeno povrće i to je to. Zato ih i uzmem. To mi je prilično brzo kada sam u stisci s vremenom, a moram si napraviti marendu za noćnu smjenu.

Još nisam čula da se negdje prodaje nešto sojino smrznuto?!

maserka80
16.05.2007., 17:33
Pa kad pokrijem sjemenke poklopcem mješam ih tako da tresem tavu ljevo desno.

Da ima smrznuto od soje, baš baci pogled u nekom običnom dućanu i baš pročitaj sastav.Ja bi to zabranila da tako varaju potrošaće (a ima ih još uvijek puno koji ne čitaju deklaracije)

Ja ti nisam drušvo za kolače jer mi ni ovi obični ne idu i ne pravim ih a kamoli da se bacim na zdrave.
Keksi su mi super, probat ću još muffine a za dalje hm... ne znam

E čekaj znači da uzmem sok od jabuke(makar i od Enciana) pa da njega koristim za tijesto za pitu za koju je zanahoria dala recept??

zanahoria
16.05.2007., 18:18
pozdrav svima... :zubo:
sok od jabuke po 50 kn što ga spominjah ima 5 litara i u kartonskom je pakiranju s pipom da se spriječi ulaz zraku pa može dugo stajati... ima čak od 2 proizvođača..kupujem u bio&bio i super sam zadovoljna...
meni je uglavnom sve kaj sam probala iz pejić knjige za slatko ispalo okej...ali trenutno radim samo iz knjige zlate nanić... sve super ispadne...
danas radim kolač s kukuruznim biskvitom i kremom od jagoda... radila sam i biskvit od rogača i bio mi je puno bolji nego onaj u pejić knjizi... ma.. treba isprobavati, isprobavati..malo promijeniti...vježbom do savršenstva! :zubo:

kupili smo 'proljeće' i stvarno ima super ideja!
ja sjemenke mješam kad ih pržim il tresem tavu..kad počnu skakati znači da su skoro gotove/gotove

nemoj radit palentu od kuk.brašna... nevalja! probala :D

maserka80
16.05.2007., 19:46
e onda u ovom bioibio nema taj sok od 50kn za 5 litara

Daj recept za kuk.biskvit.Imam kuk brašna.
da slažem se treba isprobavati isprobavati i učiti,nema druge.Hvala bože na forumu.

pinca
16.05.2007., 21:14
masazerka ajd am pliz napisi receptic "toč od puuno povrća".

Zanahorija, da li se sjecas kad si radila pitu od rogacaod pejičke da li ti se puding na vrhu stisnuo ili je malo curio, meni se cini da mi je premekan.
Daj nam pliz napiši recept za kuk.biskvit i jagode.

Ja danas kuhala

Varivo od graška sa žličnjacima
--------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------
2 šalice domaćeg graška
2 žlice maslinovog ulja
1 kombu alga
1 luk narezan
3 režja češnjaka
1/5 vegetarijanske kockice
1 žlica tamarija
1 žlica aru praha
1litra temeljca ili vode

1 šalica brašna t-850
malo soli
voda
Umješati brašno malo soli i vodu u gustu smjesu. Ostaviti da odstoji.

Na maslinovom ulju popirjati luk. Dodati oprani grašak i uliti temeljac dodati kombu i češjak
( rezanjevi prerezani na pola). Kad proključa dodati 1/5 veg. kocke i kuhati 30 minuta da se
grašak skuha. Pred kraj dodati tamari i aru prah razmutiti u malo vode i uliti u varivo kuhati
jos par minuta.

U drugi lonac uliti vodu i pustiti da proključa. Sa malom mokrom žlićicom grabiti gustu smjesu
(koju smo napravili na početku) i stavljati u proključalu vodu. Kad se dignu napovršinu žličjak
je gotov. Umješati ih u varivo.

I poslužiti ...njami.

maserka80
16.05.2007., 22:02
super ti je ovo varivo!!!! Imam graška i baš ću i to napraviti.Rijetko kad kuham što da je "na žlicu"

Evo "toč sa puno povrća"
sitno nasjeckani poriluk i luk
naribana mrkva
i to pirjati
skuhanu brokulu i cvjetaću izgnjećiti u pire i dodati u pirjani lul poriluk i mrkvu
promješati i dodati Shoy,nakon kratkog pirjanja dodati 1žlicu kuzua promješanog u vodi, da se toč zgusne da ne bude vodenast.Na kraju staviti skuhanu blitvu i špinat(ako nije skuhano dodati pred kraj ali prije Shoya)
To sam jela uz rižine fusile i na vrh posula prženim sjemenkama lana i sezama

pinca
16.05.2007., 22:13
e da umjesto žličnjaka mislim da bi super išao i prženi seitan.
Vidi sta ti se cini zgodnije.

ja probam tvoje kad nabavim povrce

wardancer
16.05.2007., 23:50
Pitanje za kreativne:
moram piti eterična ulja i recept kaže nakapati na kocku šećera...a ja ne želim jesti šećer tri puta na dan - kako ga već dugo ne jedem, barem ne u tako čistom obliku :angeleye: , totalno kužim kako me "lupi", postanem brbljava i cerekam se - nije to uopće loše :cerek: , ali ne cijeli dan :rofl:
Sada sam smislila da kapi stavljam na dm bombone od grožđanog šećera, ali je tako teže podnijeti kapi koje su jako jake :zubo: med je isto šećer, u sladu se ne tope i eto, ponestalo mi opcija...uglavnom, ako netko ima ideje, nek se javi!

maserka80
17.05.2007., 10:04
cure evo još jedan tip za tikvice.
Ja ih volim koristiti kad radim "musaku"
Narežem ih na ploške, uzdužne, pa ih na suhu teflon tavu popržim da izgube vodu,ali da ostane kompaknte, pa kad ih se slaže u tepsiju za musaku ne puštaju vodu,a ljepo drže sastav musake.

zanahoria
17.05.2007., 13:08
pinca, nisam radila pitu od rogača.. nego kocke od rogača i ispalo je jako fino ali možda mi je mrvicu bolja varijanta od zlate nanić
evo kak ide:
biskvit s rogačem:
2 š zob. pah.
1. š int. brašna
1 š 850
1 š rogačeva brašna ili 3 žlice finog rogačeva praha
2 šalice svježe okare ili 1 šalica suhe (umjesto okare mogu se staviti pšenične kilce)
2 š naribanih jabuka
1/2 š ulja
1š namočenih grožđica
prstohvat soli
3 žlice praška za pecivo
1 š slada
1/2 š jab sirupa ili 2-3 š soka od jabuke bez šećera
1 žličica cimeta

izmiješati suhei tekuće posebno , pa lagano umiješati tekuće u suhe
slad rastopiti u jab. soku i vodi od namakanja grožđica
ovu slatku tekućinu dodamo prvotnoj smjesi i lagano umješamo. gustoća mora biti da se dade ljevati, ali se žlicom poravnava u namašćenoj i posipanoj tepsiji. peče se 30- 45 min na 200 C
ovo je zapravo kao podloga za tijesto, ali meni je izvrsno i samo...

evo i kukuruzni biskvit:
2 š prosijanog int. kuk. brašna
1 š zobenih pah.
1 š 850
1/2 š ulja
2 š zobenog ili rižinog mlijeka
1 š jab sirupa ili soka
malo soli, malo vanilije
2 žlice praška za pecivo
1/2 š slada
izmješati suhe i tekuće posebno, pa tekuće umješati u suhe.
može se peći i u kalup za tortu, pa ohlađeno prerezati i nadjenuti kremom.
peče se na 200 C. u receptu ne piše kolko dugo, ali meni je trebalo oko pol sata..kad vam se čini gotovo izvadite :zubo:

krema od jagoda je ista ona za koju sam već napisala recept, samo sam ovaj put stavila aru umjesto agara. (naravno, morala sam ga stavit više nego agara)
na kuk. biskvit sam prerezala na pola, stavila tanak sloj kreme, pa ploškice jagoda utisnula, pa opet krema, pa opet jagode... na kraju poklopila sa drugom polvicom i 'obukla ' sve s kremom. nakraju još ide glazura od agara. napisala sam u postu prije kak se radi..još nisam probala kolač, čekam da malo odstoji :cerek:
pozdrav ekipa :D

Suncelina
17.05.2007., 15:19
[QUOTE=masazerka;8516262]kad pržite sjemenke lana i sezama, kako riješavate njihovo pucketanje i izletanje iz tave?? Ima li kakav štos ili da se zadovoljim time da ih poklopim dok se prže??

pozdrav društvance,
sjemenke lana se nikad ne prže. :eek: štoviše, kad ih se i koristi mljevene, u mlincu se kratko stišće gumbić da se ne pregriju. one, naime, imaju najnestabilnije ulje. isto tako, laneno ulje se koristi isključivo hladno. Jadranka ga u svojim predavanjima o ženskom zdravlju često spominje kad dobar izvor lignana (spada u fitoestrogene) uz obilje esencijalnih masnih kiselina ("Laneno ulje je i najveći izvor omega-3 masnih kiselina u prirodi", i http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=212&Show=1888)

osim toga, na jednoj radionici u Feng Shui Centru (primjetila sam da ih je netko spomenuo), Vesna (Ljubičić - napisala knjižicu o muffinima, inače, između ostalog, shiatzu terapeut i učitelj na shiatzu akademiji) je rekla da ni sezam nije samo tako lako prepržiti. on je jedan od "najprljavijih" namirnica, dakle treba se prebrati i prati. kad je tako mokar, treba mu neko vrijeme u tavi na vatri da se posuši, a onda još dok postane pržen... malo potraje
cijelo to vrijeme vatra ne smije biti prejaka. na kraju sezam ne smije biti ništa tamniji nego i sirov. inače je prepržen :flop:
čak je rekla (to još nisam nigdje drugdje čula/pročitala) da se zbog određenih spojeva unutar sezama, mora namakati preko noći. tako se kalcij, kojim sezam obiluje, može iskoristiti... ne znam. probala sam s namakanjem i dulje je trajalo prženje, ali je uspjelo :zubo:
i miješanje - ako se želi paziti na izmjenu yina i yanga (a trebalo bi ;) ) pri prženju (isto je sa suncokretom i bundevinim sjemenkama) sjemenke se miješaju drvenom kuhačom prevrčući ih odozdo prema gore

iskreno, to je cijela umjetnost oko toga. i općenito, čitajući Avelininu kuharicu sam dobila dojam da u makrobiotici ima puuuno finesa ("ako je riža prethodno namakana, stavlja se na jaku vatru da zavrije, pa poklopi, a ako nije, na laganu da se temperatura lagano diže")

maserka80
17.05.2007., 15:39
super tip za sjemenke Suncelina, a i oni keksi od zob.pah. su bili super.

Da ovo za sjemenke je zanimljivo ali bome i dugotrajno.
Znači da lanene ne pržim??? Ok.

E a ljudi što je u MB sa sojom??

maserka80
17.05.2007., 15:41
Evo ja sam baš pojela svoje varivo od graška, samo sam malo izmjenila recept,kao temeljac sam ulila u luk vodu u kojoj se kuhala kombo pa tek sam onda kratko uvalila grašak (koji je iz limenke)
Svejedno, varivo je odlično.Ne znam kad sam zadnji put jela osim miso juhe nešto na žlicu!
Imam i suhog graška,ali sam morala prvo potrošiti ovaj da se riješim tih limenki.

pinca
17.05.2007., 20:37
Hvala suncelini na ovim informacijama.
Ja bi isla na seminare ili radionice ali sve mi je to dosta skupo.
Draze mi je za taj novac kupiti namirnice i fino papati.
zato hvala svima koji podjele sto su tamo culi.

maserka80
17.05.2007., 22:35
evo ova radionica na koju planiram ići je jedno popodne(4 sata) i koštat će 270 kn.
Ma ja sam u jako brzom roku pohvatala dosta toga i to najviše na forumu, a dosta i iz knjiga a i net je pun informacija.
A nije loše vidjeti i na licu mjesta kako se što sprema,ali da-skupo je,slažem se.
Nadam se da će nas biti više i da će se otvarati konkuretne trgovine zdravom hranom pa da nam i to bude jeftinije.
Ja nemam ništa novo za prijaviti.Kad napravim nešto od vaših recepata javim vam kako je ispalo.

pinca
18.05.2007., 10:48
Ja radila muffine (ali ne ove sa foruma). Malo su mi tvrdi izvana i kao da su zagorili. Da li treba nauljiti i pobrasniti kalupe za pecenje? Ja sam mislila da ne, jer ima ulja u tijestu.

zanahoria
18.05.2007., 11:03
Ja radila muffine (ali ne ove sa foruma). Malo su mi tvrdi izvana i kao da su zagorili. Da li treba nauljiti i pobrasniti kalupe za pecenje? Ja sam mislila da ne, jer ima ulja u tijestu.
prije...kad sam radila standardne muffine (ne mb) nikad nisam uljila i pobrašnila kalupe i nikad se nije ljepilo... kod mb se ljepi.. my guess valda zato kaj smjesa nije tolko masna...

Trki
19.05.2007., 12:20
Wardancer, sada sam nišla na jednu stranicu http://www.covermagazin.com/zdravlje.php?NID=43 i tu sam našla da se ulja mogu nakapati i na keks. Možda će te to zadovoljiti. U bio bio postoje kesi bez šećera. Eto, nadam se da sam pomogla. Možda kasno, ali ipak...

Cure darage, ja muffine radim oduvijek u ovim silikonskom kalupima i naikada ih ne mažem. Uvijek stavim košarice papirnate i nemam problema. Kod tih silikonskih niti netrebaju košarice, ali one su tu zbog estetike ili što bi moj dragi rekao jednom kada sam napravila bez košarica :" A gdje su im haljinice?" Mislim da nebi trebalo biti problema niti kod vas, ako stavite papirnate košarice. Svakako nemojte čekati dok se skroz ohlade već ih malo toplije (10 tak minuta nakon vađenja) barem okrenite u kalupu na bok. To je zato da se na dnu ne "oznoje". Što se tiče tvrdoće, to može biti problem prdugog pečenja ili predugog miješanja suhih i mokrih sastojaka. Probati izmijeniti ove dvije stvari pa vidjeti. Muffinima treba cca 30 - 35 min. Provjeriti da nisu gotovi oko tog vremena čačkalicom. Ne treba slijepo vjerovati receptu. Pećnice su nam razne i ne peku sve jednako.
Ulje u tijesu ne osigurava ne lijepljenje. Ono je vezano za tijesto i njegove karakteristike. Ako ne uzimate košarice onda kalupiće svakako nauljiti i posuti brašnom, izbaciti višak, a tek onda stavljati tijesto. Ako se bojite da ga nećete moći odvojiti od kalupa onda kalupe ne punite preko vrha nego do vrha ili čak i malo manje. Tako vam neće prerasti vrh već će doći do ruba onog dijela gdje je brašno i tako se neće zaljepiti. Nadam se da sam pomogla.

maserka80
19.05.2007., 12:45
ej a ja imam isto jedan tip za one kekse od zobenih pahuljica
u recepetu ne stoji prašak za pecivo ali kad sam ih prvi put radila ja sam ga ipak stavila i baš su bili prhki ko keksi
a jučer nisam stavila prašak za šecivo i nisu bili tako prhki,baš ono kao kad zagrizete keks
Eto pa stavite praška za pecivo ukoliko ćete raditi kekse.
ja sam sinić bila na jednom rođendanu i bilo je super sve ljepa klopa,suši,povrtni ražnjići i to,ali sam se ubila čokoladnom tortom tako da neču ovaj vikend raditi muffine to bi mi bilo previše slatkog za ovaj tjedan (ha ha ha)

Ali svakako ću ih probati napraviti.Moja sestra ih radi isto u tim košuljicama i nikad joj se ne zaljepe!

Trki
19.05.2007., 13:41
Znači bila si kod nekih ljudi koji su napravili svašta makrobiotičko i vegetarijansko, ali čini mi se da torta od čokolade nije makrobiotička. :( I ja bi toga voljela...

zanahoria
19.05.2007., 15:39
meni je uvijek bed kad dođem kod frendova, pa mi svašta nude a ja na sve odgovaram, sori, al ja ti to ne jedem. znaju da jedem mb, al ih još svejedno čudi moje odbijanje npr banana ( ''al, pa to je voće'')i zapravo svega gotovog tj kupljenog (sve one stvari koje nudimo gostima)
onda je njima čudno jer mi nemaju kaj dat, a meni je neugodno...
al ne odustajem ja :D

maserka80
19.05.2007., 20:09
da da,inače ta moja prijateljica je u biti prva počela ići u Bio i Bio kad se otvorio ali ja tad baš nisam bila još u toj fazi ali sam dosta stvari u nje vidjela koje sam kasnije počela i ja kupovati i kad bi dolazili u njih sve mi je što je nudila bilo ok.Kod nje nema(ni kod mene više) grickalica nego svježe povrće na prutiće sa umakom od nekog povrća ili mahunarke i tako to
To na rođendanu je bilo super što je napravila,ali da torte nisu mb ali ni ona nije mb (kao ni ja) samo se želi zdravo(zdravije) hraniti (kao i ja)
Zanahoria i ja imam takve situacije kao i ti ali ja ti to ne doživljavam kao neugodu, jednostavno se zahvalim i to je to.Ako ima što na stolu da preberem što mi se sviđa uzmem ako ne ništa.
Ne znam zašto ne jedeš banane, ali ja ih svakako ne jedem jer ih ne volim.

Joj trki naš kako su torte bile dobre ali sam se ja najela sušija pa sam pojela pola komada torte (sva sreća)
ali ipak sam se danas pazila s hranom baš radi te torte.
Trčala sam,jela ananas, malo sjemenki i za većeru mrkvu sa radićem i pješke išla dva km s prijateljicom na kavu

Aj mi dajte neki fini recept za adzuki grah, možda nešto zapečeno ili tako nešto.Dosad sam ga jela jedino na salatu(hladnog)

pinca
20.05.2007., 08:56
Vidim da ovdje svi imaju iskustva s muffinima.
Znaci stavim papirnate kosarice u kalupe pa onda tijesto pa u pecnicu. Sam dobro shvatila?

Ja sam tek pocela sa zdravijom hranom i moram priznati da je i meni neugodno kao sto kaze
i trki jer me svi pitaju zakaj to nejedes pa sta ti je.. itd.
Masazerka mozda je tebi lakse jer ipak ima jos jedna osoba koja tako radi.
Ovako si kao crna ovca.... i svi se cude.

Ja imam jedan recept s azuki grahom iz kuharice "Složenci i variva" od Ane Janjatović Zorica.
Nisam probala ali zvuči mi dobro.

Zapečeni špinat i grah u tofuu
500g špinata
1 š. kuhanog azuki graha

krema
1 š. tofua
1/2 š. zobenog vrhnja
1 žlica umeboshi octa
1 žlica limunovog soka
1/2 žličice soli
malo papra
2 žlice maslinovog ulja
3 režja češjaka
Lagao skuhajte špinat. Napravite kremu tako da izmiksate sve sastojke.
Pliticu premežite maslinovim uljem slagati redom špinat, pa kremu i nakraju kuhani grah.
Zapecite u pecnici 15 min. na 180C

Masazerka, spominjes da doma za goste imas povrce na prutice i neke umake.
Bi nam mogla napisati koji receptic za umake? Meni to strasno fali.
I ima tko kakav receptic za umak preko tjestenine?

Trki
20.05.2007., 13:17
Ja azuki grah vrlo često kuham sa rižom i onda ih koristim zajedno kao da je samo riža. To mi je jednostavnije i tako imam žitaricu i mahunarku za dva dana.

Z muffine si dobro shvatila. Upravo tako.

Budući da još nisam u potpunosti na mb furam se na ono da je kuhano povrće i neka mahunarka uz zelenu salatu najmanje zlo. Dakle idemo nekamo, recimo na rođendan neke bake, djede, roditelja... Nazovem ljude i kažem im da bih im bila zahvalna da mi pripreme zelenu salatu, kuhani grah, kuhanu mrkvu i još neko povrće, a kojem je sezona, i da ću si ja napraviti salatu. Upravo to i naprave. Dakle, napravili su mi nešto za pojesti, ja sam odabrala što želim, a onda sam zamo sve to napravila kao složenu salatu. Mislim da je to najmanje zlo koje mogu odabrati. Družimo se, svi jedemo, svi zadovoljni, a ja sam ostala živa i sve 5. Eto, to je moj način. Moram priznati da je moja okolina jako dobro reagirala na takav način ugošćavanja. Probajte.

Nedavno sam napravila humus i bio je jako dobar. To bi mogla biti ideja za goste, čak i one koji nisu mb jer je jako fino.

pinca
20.05.2007., 14:18
daj nam pliz napisi recept za humus.

zanahoria
20.05.2007., 15:43
ja imam 3 recepta s neta al još nisam ni jedan isprobala:
HUMUS 1
300 gr, nauta, kuvati oko 1 1/2 sat , skidati penu od kuvanja.
Kuvan , isprati u hladnoj vodi, dodati mu oko1 dcl.prokuvane vode, 1 kasiku taana, malo bibera, sok od pola limuna, 1 -2 kasike soja sosa, 2 kasike ulja maslinovog, sitno seckani persun. Sve samleti u blenderu.

HUMUS 2
Skuvati naut, ispasirati sa malo narendanog cnog luka, i malo umebosi sirceta ili soja sosa.

HUMUS 3
Potrebni sastojci za 4 osobe: 2 solje kuvanog nauta, 2 kasicice tana, sok od velikog limuna, 2 kasicice maslinovog ulja,1 umebosi sljiva,1/2cena belog luka,1 manji crni luk,1 kasicica braon pirinca,2 kasicice umebosi sirceta i po potrebi tecnost od kuvanog nauta.
Priprema: Skuvati naut. Umebosi sljivu izmrviti u pastu, pomesati sa tanom i na laganoj vatri proprziti, ostaviti da se ohladi. Sa ostalim sastojcima staviti u blender, dodati malo tecnosti od kuvanog nauta, izmiksati. Sluziti sa integralnim beskvasnim hlebom ili palacinkama.

trki kak ti radiš??
ma super je kad je neki rođendan, pa znaju da ćeš doć... prošli put su bile tikvice na roštilju s preljevom od maslinovog, narezanih maslina i češnjaka (prefino), i blitva s bobom i maslinovim, a ja sam si od doma donesla smeđu rižu..baš sam se fino najela... problem je kad dođem kod nekog na običan dan... svi vam neš ljubazno nude onak zbunjeni a vi morate odbit...

pinca
20.05.2007., 16:31
zanahorija hvala za recepte ali ja neznam sta znace neke rijeci. Sta je to naut, tan, umeboshi sirčet (sto postoji umeboshi sir?), smeđi pirinic???

maserka80
20.05.2007., 21:43
pinca, ja ti sirovu tikvicu, mrkvu i krastavacisjećem na štapiće,rotkvice na ploške
napravim umak od avokada ili od leće(može i od adzukia probala sam)
Jednostavno u zgnječeni avokado šrpcijediš češnjak malo limunovog soka
u leću ili adzuki je ok i senf isto tako možeš neki češnjak ,e da i grašak je još najbolji, grašak izgnječiš sa češnjakom i lim soli i eto ti umaka.
Ja još napravim i od svježeg posnog sira sa nekim dukat ili sl.namazom sa peršinom.Eto meni je to za grickat ok, jest da gosti čudno gledaju ali ko neće ne moram
Tako nasjecakm i voće, a za dip naprvim mljevene orašaste plodove u čokoladi ili samu čokoladu ili neki razblaženi med.... (nije mb,ali je fino)
Joj pa gdje baš sad nemam špinata a uvijek ga imam
Mislim da ću opet adzuki na salatu,peći ću tikvice u foliji i z.salatu.Mljac

wardancer
20.05.2007., 23:26
Trki, hvala :) Za sada i dalje furam ove tabletice grožđanog šećera, a sutra ću probati na keks...

Kao što sam već spomenula, nisam mb, ali vrlo sam blizu :zubo: Veliki mi je problem prehrana kada sam u gradu cijeli dan, stvarno ne znam što bih stavila u sebe...ručam najčešće u menzi, onaj vege meni, ali rijetko isfuraju int rižu ili ječam...zapravo moje pitanje bi bilo - otkuda izvlačite motivaciju kuhati samo za sebe? Ja sam od djetinjstva kuhala za 6 članu obitelj i uvijek mi je bio gušt kuhati za druge, a sad nitko ne jede to što skuham i grozno mi je kuhati za jednog, plus što uvijek skuham previše :zubo: Deprimira me kupovati hranu odvojeno, kuhati odvojeno, jesti odvojeno od obitelji - ćak i kad jedemo za istim stolom nije to to :flop:
Što se posjeta tiče, ja najčešće napravim neki namaz, pa donesem zajedno s kruhom bez kvasca - znale su se razviti rasprave oko moje prehrane, a jednom su me frendice doslovno napale da neću valjda jednom zlostavljati vlastitu djecu s takvom prehranom...to mi je bilo grozno...

Malo sam u depri...nije inače sve tako crno...

PS ima super recept za čoko tortu u kuharici "hrana za dušu i tijelo", općenito svaki iskušani recept iz te kuharice bio je totalni uspjeh (nije potpuno mb, npr. koristi javorov sirup), mogu pretipkati ako nekog zanima...

Trki
21.05.2007., 11:29
Hummus

1 š kuhanog slanutka
1 jušna žlica tahinija
1 jušna žlica limunovog soka
1/2 čajne žlice soli
1 režanj češnjaka

Usitniti češnjak pa sve izmiksati u namaz

Ja u ovo dodam još malo maslinovog ulja. Bude jako fin.

Naut mislim da je slanutak, sirće je ocat (umeboshi ocat), a smeđi pirinač je smeđa riža. Taan ne znam što je. Zanahoria upomoć!

Masazerka, ovo su super ideje. To je umak od povrća i mahunarki, dakle slično se radi kao hummus. Dobra ideja.

Wardencer, kada čovjek odluči mjenjati navike u svom životu, pogotovo kada su to navike vezane uz prehranu, mijenja se i drugi dio njegovog života. Ja nisam kuhala za veliku porodicu, kada sam počela kuhati to je bilo za tri člana i nije bio toliki problem. Vjerujem da je teško bliskoj okolini prihvatiti takve promjene, ali će morati. Ono što je bitno to je da se ti na tako nešto odlučiš jer to želiš. Znači, ja sam krenula na tu promjenu zbog zdravlja i kada sam otkrila blagodati odlučila sam da je ta promjena za stalno. Često su me pitali kada ću početi "normalno" jesti. Što da odgovorim. Što je to "normalno"? Salama od otpadaka? Hrenovke koje imaju sve osim mesa? Meso koje sadrži hormone? Mlijeko koje sadrži hormone? Kvasac i šećeri od kojih u mojem tijelu nastaju milijuni gljivica? Ako je to "normalno" onda se nikada više neću hraniti "normalno".
Okolina zna biti okrutna i sklona ismijavanju onih koji se odmaknu od uhodane grupa. No, nisam sigurna da je to tako loše. Svaki puta kada bih donijela ručak na posao svi bi se zagledavali u moj ručak, a većina i probala. Na kraju sam nosila skoro dvije porcije jer bi mi jednu pojeo neko s posla ili više njih probavajući. Naravno svima je to bilo fino i ukusno i svi bi to uvijek mogli jesti, ali kada bi im neko kuhao. Ja nisam strogi mb, dakle radim greške, uglavnom svjesno jer koristim vrijeme na nekim drugim mjestima. Ali to što bi ja donijela na posao svako bi sebi mogao napraviti. Dakle kuhano povrće, pa dio popržen i uz to dodana žitarica i mahunarka. To mi je najčešći ručak svaka 4 dana kada radim dnevnu smjenu. Još je bilo bolje kada je izašao moj recept u Zdravom životu pa su svi rekli "Kako je to jednostavno?!" Stvari treba pojednostaviti sebi. JA živim ovaj život i želim ga živjeti bez većih zdravstvenih problema, ako je tajna toga u prehrani, onda ja mijenjam prehranu. Tko to ne može shvatiti ima problem. Ako mu to ne paše onda mu ni ja ne pašem i , žao mi je, ali ne mogu se družiti s ljudima koji me ne razumiju. To je u stvari jednostavno. Ne dozvoljavam da netko govori da jedem smeće ili gluposti dok taj isti jede bombone i trpa u sebe ćevape. Zato je potrebno najprije rasčistiti sa samim sobom. Želim se promijeniti ili ne želim. Kod mene dolazi cijela familija za Uskrs i ja pripremam janjetinu i sve što je po propisu za Uskrs. U isto vrijeme sebi spremam što ja jedem, i to malo veću količinu. Sve češće se dešava da cijela familija uzme malo probati. To su mali koraci, ali su koraci. Ja uživam uz njih, jedem što ja želim, a istovremeno ne prisiljavam njih da jedu što ne žele. To je moj put.
Nisam htjela nikoga povrijediti niti uvrijediti. Ne bih htjela da me se tako shvati, ali u ovom životu sami smo sebi naijbolji proijatelji ili najveći neprijatelji. Sve počinje sa radom na sebi. Nadam da se slažete. :mljacko:

I usput, svi recepti su dobrodošli. Pogotovo za slatko. wardencer, nadam se da ćeš napisati taj recept. Imamo mi sojinu i rogačevu čokoladu. Samo tipkaj!

Pozdrav svima! :kiss:

jimmy jazz
21.05.2007., 11:39
Pitanje za kreativne:
moram piti eterična ulja i recept kaže nakapati na kocku šećera...a ja ne želim jesti šećer tri puta na dan - kako ga već dugo ne jedem, barem ne u tako čistom obliku :angeleye: , totalno kužim kako me "lupi", postanem brbljava i cerekam se - nije to uopće loše :cerek: , ali ne cijeli dan :rofl:
Sada sam smislila da kapi stavljam na dm bombone od grožđanog šećera, ali je tako teže podnijeti kapi koje su jako jake :zubo: med je isto šećer, u sladu se ne tope i eto, ponestalo mi opcija...uglavnom, ako netko ima ideje, nek se javi!

hm, etericna ulja su ti malo jaka za unutarnju upotrebu(vecina), oprezno s tim (izlucuju se kroz bubrege i jetru), ima skola koja to uopce ne preporucuju.

zanahoria
21.05.2007., 11:59
sori, trebala sam promijenit riječi...to je sa srpskih stranica pa zato... kako reče trki, pirinač je riža, naut je slanutak a taan je tahini...
trki hvala na tvom receptu!
super si ovo napisala... o predrasudama i toleranciji drugih ljudi
meni uopće nije problem si nosit hranu na fax
riža se može u expres loncu skuhat za 2 dana (il više), neka mahunarka isto tak... sam si povrće pripremim sviježe. pa recimo u posudici ponesem smeđu rižu, azuki s kombu algom, + još neko povrće koje sam kratko zblanširala ujutro ( a ima još tolko mogućnosti...slanutak, crni grah, ječam, tofu, sejtan, razni popečci..)
za doručak jedem miso juhu i pošto radim samo za sebe začas nasjeckam to povrće i dok se to kuha ja se tuširam il neš... poslije juhe još kaša od neke žitarice koja je ranije skuhana pa ju treba sam doradit...
za večeru isto prvo miso juha pošto još nisam nabavila termosicu pa da i juhu mogu ponjest :cerek:
:w

maserka80
21.05.2007., 12:20
wardencer, imam prijateljicu s dvoje djece koja po tri puta godišnje imaju temperature, upale grla, ušiju....i pitam je da li je razmišljala da je problem u prehrani a ne da su preosjetiljica, kaže da dobro jedu.A to dobro je - svaki dan juha s krumpirom i mrkvom(raskuhano) kad im radi cvjetaču ili brokulu onda je raskuha pa im to kao pohuje na prezli imaslacu, svaki dan jedu nutelu i nekoliko prstića, tjesteninu i eto to klasična hrana.
I kaže ona meni da ovo što ja i kako ja jedem da neće valjda to i moja djeca ja sam ti njoj rekla da hoće,a ako i oni budu i tad bili stalnou temperaturi i upalama da ću im početi mazati nutelu na kruh, davati im meso i hrenovke i brdo tjestenine i raskuhanog povrća....naravno da se naljutila
Ni na treb joj nije palo na pamet da im skuha neku žitaricu.Djeca imaju 3 i 4 god i nikad nisu pojeli niti jednu žitaricu, pa čak ni kornfleks, ni musli...ništa.Ni mahunarke.Pa zar to nije zlostavljanje djece????

Nemam problema s okolinom zbog hrane jer ja to ne predstavljam kao nešto posebno nego se ja držim da je to normalno i ne raspravljam puno o tome.

Nije mi problem kuhati samo za sebe jer uživam u okusima i bojama i načinu spremanja.Muž pojede ponekad isto što i ja.Evo danas imamo adzuki s kombo algom na salatu i znam da će uživati u tome,ali u tikvicama punjene prosom i pečene neće,ali zato je meni to super, a on će nešto treće.Ma i ne osjetim to da kuham puno,naprovtiv kuham i manje nego prije kad se jelo sve i svašta.
Uživam u tome.
Jest malo problematično vani jesti jer iznerviram konobare sa Nemojte začinjati, za količinu paprike i krumpira mi dajte tikvice, ne stavljate ocat, i tako to,ali uvijek dobijem što i naručim.!!!
Da pođem kod nekoga na ručak koji bi najvjerojatnije bio mesna juha, krmpir i meso i salata vjerojatno bi jela samo salatu,ali dobro što š
Ja volim sireve jako,ali ne kravlje trudim se nači neki fini ovčji ili kozji,a odlučila sam da više neću ni kefire ni vrhnje kupovati.Kad mi se tako nešto baš pije čula sam da ima AB kultura od soje.
Ali sira i ribe se ne odričem.

wardancer
22.05.2007., 12:47
Znači, ja sam krenula na tu promjenu zbog zdravlja i kada sam otkrila blagodati odlučila sam da je ta promjena za stalno. Često su me pitali kada ću početi "normalno" jesti. Što da odgovorim. Što je to "normalno"? Salama od otpadaka? Hrenovke koje imaju sve osim mesa? Meso koje sadrži hormone? Mlijeko koje sadrži hormone? Kvasac i šećeri od kojih u mojem tijelu nastaju milijuni gljivica? Ako je to "normalno" onda se nikada više neću hraniti "normalno".

Ja sam krenula još u pubertetu postepeno izbacujući prvo mlijeko, pa meso, pa mliječne proizvode, pa jaja - sve iz etičkih razloga - dakle, ne želim podupirati tu nehumanu industriju. Godinama kasnije sam iz zdravstv. razloga otišla na makrovikend i pejić mi reče: ti si hrpu toga izbacila iz prehrane, ajd sad obrnuto: pa sam se bacila na žitarice i sjemenke i usput se dugo i bolno :zubo: odvikavala od šećera (i danas nisam s tim skroz načisto :o ). Ne spadam u nijednu kategoriju (vege, makro...) već se vodim načelima: ne masovnom uzgoju, ne pesticidima, ne gmo-u, da domaće i sezonski :usama: Naravno, kršim vlastita pravila jer u ničem u životu ne treba biti preozbiljan, pa jedem kakao (ako uzmognem fair trade nabavim) i pijem bijeli čaj jer mi je fiiiiino :s Također jedem ribu koju tata upeca i kozji sir od tete s placa, no to se i ne kosi s mojim pravilima ;) po njima bih teoretski i kakvu živinu mogla pojest kad bih ju sama uzgojila i ubila,ali zasad ne osjećam potrebu za mesom :E

BOŽANSTVENA ČOKOLADNA TORTA S TREŠNJAMA
biskvit
3 šal pirovog brašna
1,5 šal org. kakaa
1 Žl pec.praška bez aluminija
1/4 žl soli
1 šal mljevenih badema
1,5 šal javorovog sirupa
1 šal šafranikinog ulja
1 šal kokosovog mlijeka
1 šak rižinog mlijeka
naribana kora i sok 1 naranče
trešnje za ukras
nadjev
2 šal trešanja
1/2 šal jabučnog soka
1 Žl kuzua ili arua
glazura
250 g tamne čokolade
350 g mekanog tofua
2 Žl javorovog sirupa/meda
1/4 šalice narančinog soka

U jednoj posudi pomiješati brašno, kakao, pec. prašak, sol i bademe, a u drugoj javorov sirup, ulje, mlijeka, koru naranče i sok - ovu smjesu dodati u prvu posudu i dobro promiješati/miksati. Speći u kalupu za tortu, na 180'C.

Trešnje očistiti od koštica i zakuhati u jabučnom soku, pa krčkati još 5-7 min (dok ne omekšaju, ali ne da se raspadaju) - kuzu ili aru rastopiti u malo vode i dodati - miješati dok se ne zgusne.

Čokoladu otopiti na pari i miksati sa tofuom, medom/javorovim sirupom i narančinim sokom u glatku kremu - ostaviti da odstoji.

Pa onda: biskvit, krema, nadjev, biskvit, krema, trešnje za ukras - NJAM!!!

*umjesto pira može pšenično integralno brašno
*umjesto badema mogu lješnjaci i sl.
*umjesto kokosovog i rižinog može bilo koje biljno mlijeko
*umjesto trešanja bilo koje voće - sada smo okruženi jagodama :cerek:

jimmy - bez brige, pijem po strogoj uputi fitoaromaterapeuta, znam da je to jaka terapija i bome osjećam kako djeluje :D

zanahoria i masazerka - svaka čast, ma i meni je gušt kuhati uvijek bilo i jest, ali malo sam pala u neku gužvu i strku, odem od doma u 7 ujutro, a vratim se u 10 navečer - no sve je to samo stvar navike i organizacije, znam ,znam...:o
AB kulturu od soje ima annapurna :top:

ovac
22.05.2007., 14:15
wardencer, imam prijateljicu s dvoje djece koja po tri puta godišnje imaju temperature, upale grla, ušiju....i pitam je da li je razmišljala da je problem u prehrani a ne da su preosjetiljica, kaže da dobro jedu.A to dobro je - svaki dan juha s krumpirom i mrkvom(raskuhano) kad im radi cvjetaču ili brokulu onda je raskuha pa im to kao pohuje na prezli imaslacu, svaki dan jedu nutelu i nekoliko prstića, tjesteninu i eto to klasična hrana.
Vrlo vjerojatno intolerancija na neku od namirnica.
Ljudi jako malo poklanjaju pažnju probavi određenih namirnica koja je genetski uvjetovana što znači da s kojim enzimima(vezano za krne grupe) se čovjek rodi to ostaje za cijeli život i ne može se mijenjati. Npr govori se o makrobiotici kao najzdravijem načinu prehrane ili vegetarijanstvu ili ko zna čem. Što ako pojedinac ne može probaviti žitarice što je genetski uvjetovano i vrijedi za 1 od 7 čovjeka u populaciji, a koje su temelj makrobiotike. Za njega sigurno makrobiotika nije zdrav način prehrane jer može(će) dovesti do težih posljedica u budućnosti. Evo jedan odličan link o toj temi
http://www.foodintol.com/matrix.asp. Pogledati samo koliko simptoma izaziva intolerancija :eek:
Pogledati između ostalog i na dno stranice gdje se govori učestalost intolerancije na pojedine skupine namirnica u populaciji. Zanimljivo je za mlijeko da 3 od 4 čovjeka u populaciji su intolerantni na tu namirnicu. To se ne odnosi recimo samo na laktozu već na i masti i kazein i ostale proteine u mlijeku. U jednoj poliklinici u kojoj sam bio sam vidio grafove najintolerantnijih namirnica u ljudskoj prehrani. To su ananas (jedini od voća), kvasci(pivski i pekarski), mliječni proizvodi, soja, jaja.

maserka80
22.05.2007., 16:42
ovac ja se hranim po krvnoj grupi!!
I to je i jedan od razloga zašto se ne deklarimram kao vege ili markor ili nešto treće.Tako sam u biti i krenula, s krvnom grupom,ali kako moja krvna grupa zahtjeva ovakav način ishrane zato sam se i uputila u sve ovo.
Prvo sam dva tri mj istraživala i izbacila sve ono što mi krvna grupa kaže, i kad sam vidjela da mi to ne fali i da se dobro osjećam onda sam krenulu ubacivati stvari koje nisam prije jela, počela kuhati skroz drugačije i evo me tu gdje jesam. Zadovoljna i odlično se osjećam, a i imam 20kg manje nego kad sam se u prvom mjesecu upustila u promjenu načina prehrane jer sam skužila da je to prekretnica svega, od kilaže do zdravlja.

maserka80
22.05.2007., 16:48
Ja sam danas prvi put jela sojinu šunku i jako mi se svidjelo.Pirjala sam je sa komoračem i lukom u Shoyu i u portvanu redala red mrkve pa blitva pa sojina šunka pa tikvice i na kraju kad se zapeklo sam pržene mljevene sjemenke stavila kao začin.Odlično je bilo.

A gdje je u MB tjestenina,ne spominje se baš ni soja a ni masline koje ja obožavam!?

Trki
22.05.2007., 21:07
Wardencer svaka čast! :top: Čini mi se da imamo dosta zajedničkog. Ni ja se nisam odrekla svega. Da slažem se da treba koristiti namirnice kojima znaš porijeklo. I industrija treba izgubiti svoje pobornike. Slažem se. Meni su se te dvije stavari složile. Ja sam počela izbjegavati meso zbog toga što mi je bilo sve manje ukusno i sve sam manje uživala, a sve sam se češće sjećala baš te industrije. Ta makrobiotika, ili ono što nas dosta jede, nešto slično makrobiotici je bilo idealno rješenje.
Hvala za recept. Zvuči sjajno. Mislim da ću skupiti hrabrosti i napraviiti ga.

Sojina šunka je meni ok za puniti povrće. Tako sam ove zime imala sarme sa šunkom sojinom. Ovo je odlična ideja.
Tjestenina se koristi, ali isto vrlo rijetko. Masline da, ali sojini pripravci nije nešto što će preporučiti. Soja se koristi kao mahunarka.

maserka80
22.05.2007., 21:24
mene je jučer jedna poznanica,bivša susjeda pitala što i kako jedem i kad sam joj rekla da ne jedem meso namrštila se i pitala Pa što onda jedeš???

Trki, primjetila sam da nema baš soje u knjizi Hrana za život, ali meni se sviđa, ova sojina šunka mi se pogotovo svidjela,i super ideja za puniti povrće iako mi ostaje da punim samo tikvice jer ni papriku ni krumpir ni balančane ne jedem.Može li se još što puniti? A da pa moglo bi se od blitvinog lista napraviti kao sarma a? Jel bi to moglo?

Ne znam ko je od vas reko da mu kombo čips ne bude dobar,evo ja ga baš radila jer mi se nešto jako grickalo i na vruči teflon bez ulja sam stavila 5-6 malih trakica i čips je bio odličan.Čekala sam dok ne počne dobijat neku žučkastu boju i da pod vilicom osjetim da je hrskavo.

Trki
23.05.2007., 10:52
Masazerka, možeš puniti kelj, kupus slatki i kiseli. Možeš i pomidor, ako ga jedeš.
Soja i to crna se preporuča kod oboljenja bubrega i reproduktivnog trakta. Obična soja (zrno) se navodi kao svaka mahunarka, ništa više. Više se spominje azuki grah jer je ljekovitiji. Ti pripravci od sojinog brašna nisu nešto što se preporuča, ali se zato napominje kada se ističe sličnost mb sa klasičnom kuhinjom.
Kombu čips mi je preslan i ne paše mi.

zlocka
23.05.2007., 12:34
pozdrav svima
kad sam prestala jest meso u 10mj prošle godine, nisam nabavljala nikakve zamjene, bilo mi je dosta samo povrće
onda sam probala negdje, više se ni ne sječam gdje, tofu i oduševila se (od tad sam probala sve kaj sam mogla nać - omegol majonezu, tofunezu, tofu namaz, soja drinkove, soja deserte, soja umake, te ostale sojine varijacije i sl)
a u međuvremenu sam pokupovala i knjige, i skinula recepte s neta, eto, još mi ručak nije gotov jer mariniram tofu
u početku su me plašili, moraš jesti meso, buš obolila, al za sad nemam problema, što ne znači da ih neću imat kasnije
može neki help u vezi toga?

Suncelina
24.05.2007., 10:50
[QUOTE=zlocka;8623710]pozdrav svima
kad sam prestala jest meso u 10mj prošle godine, nisam nabavljala nikakve zamjene, bilo mi je dosta samo povrće
QUOTE]

pozdrav,

o jedenju mesa... samo jednom sam doživljela od jedne liječnice da mi je rekla: "ne, ne trebate jesti meso" i to u smislu - nije nam u prehrani potrebno meso :s . no ona nije studirala na nekom našem fakultetu, na kojima, koliko sam čula, nema ni jednog jedinog predmeta o hrani; ako griješim, ispravite me :cool:

tada to nisam tako razmišljala, čak ni shvaćala. bila sam nekoliko mjeseci vegetarijanac (možda bolje polu-vege jer ipak ponekad pojedem ribu, kupljenu s čamca, ulovljenu koji sat ranije) i to mi je bilo nešto što sam mogla "stavljati svima na nos"... posebno roditeljima koji se ni dan danas ne mire s mojim načinom prehrane (više od 5 godina kasnije) :E

tek zadnjih godinu dana kako se trudim hraniti se u skladu s makrobiotikom i nakon nekoliko tečajeva, nešto knjiga itd. kužim neke stvari. kombinacija žitarica-mahunarka osigurava sve potrebne esencijalne aminokiseline. nije neophodno da budu u istom obroku, ali je poželjno. kad pojedemo meso (Zlatkovo predavanje) u našim crijevima, koja su dulja od čistih mesojeda (mačaka npr) ona se predugo zadržavaju, i počinje proces truljenja. to dalje izaziva apsorpciju mnogih toksina u tijelo.

s druge strane, naša crijeva su nešto kraća od čistih biljojeda, pa se ponekad jedući meso nećemo otrovati. ono će biti u određenoj mjeri provareno... no to je za slučaj "potrebe". kod starih naroda, koji su se bavili skupljanjem hrane i lovom, a koje je ova naša "prekrasna civilazacija" gotovo potpuno iskorijenila :flop: (američki Indijanci, Aboriđini, Bušmani...) konzumacija mesa nije bila svakodnevna, a svakako nije bila za svaki obrok, nego kad su nešto ulovili. na taj način su živjeli naši pretci, u plemenima, i slično se hranili.

no sadašnja industrija mesa (a i mlijeka, i drugih "blagodati" civilizacije, čipseva, smokija...), razni lobiji i neznanje, samo potiču preveliku potrošnju i konzumaciju... svih proizvoda koji donose profit. i na žalost, sada se ljudi koji jedu "normalno" hrane potpuno osiromašenim namirnicama, a onda im se sa strane prodaju dodaci u prehrani, tablete i pilule, raznorazne pahuljice ("izvrsne za doručak", a prepune šećera :eek: )...

eto npr. pšenica... prvo se potpuno oguli, očisti od svega vrijednoga, zrna i ovojnice, dobije se škrob koji se samelje i napravi neka prerađevina, kruh npr. onda mu se dodaju razni dodaci, da bi ga se obogatilo... a iz onoga što su odvojili rade se onda posije i dr. ("to je zdravo za probavu") koje se prodaju posebno, koriste se u kozmetičkoj industriji (vitamin E), itd. pa se to onda lijepo još jednom naplati...
osim toga, bijelo brašno bez zrna se ne kvari tako brzo kao integralno pa može stajati i stajati u skladištima, prevoziti u bilo koji dio svijeta gdje je možda manjak brašna pa bolje zaraditi... i sve u službi profita
(ne govorim sad uopće o kvaliteti tako uzgojenih namirnica, jer to je isto priča za sebe)

no činjenica je - ako nema konzumacije mesa, čovjek se mora hraniti raznolikije, što obično rezultira boljim zdravljem, (no potrebno je i određeno znanje pri tome :rolleyes: ), ali mora uložiti više truda u pripremu obroka, a to se ljudima uglavnom ne da... no pitanje je prioriteta - što mi je važnije zdravlje i puniji život ili telenovela, nogomet i kakve gaće nosi koja kućanica
jer prehrana direktno utječe na stanje uma, preko kemijskih procesa u stanici. ono što unesemo u sebe, ugrađuje se u naše tijelo, i živčana struktura nije izuzetak... a ova vrsta prehrane "stabilizira", uravnotežuje :zubo:

to je moje mišljenje o prehrani ;)

Suncelina
24.05.2007., 10:55
eto malo o mlijeku s Makronovine stranice
http://www.makronova.com/Default.aspx?tabid=265

i jedan dobar interview s Jadrankom, iz "Na rubu znanosti"
http://www.youtube.com/watch?v=CIbamgUgb5k

maserka80
24.05.2007., 17:48
odlični linkovi suncelina.
Sve ovo što si pisala sam več čitala i stvarno se zapitala oko toga i ima smisla,ali teško je preodgojiti cijelo jedno društvo pa se više i ne trudim ništa govoriti niti objašnjavati ,gledaju me kao da sam frik,izrod neki.
Baš me briga.

wardancer
25.05.2007., 11:48
A gdje je u MB tjestenina,ne spominje se baš ni soja a ni masline koje ja obožavam!?

masazerka- Koliko znam može, samo da je integralna, bez jaja. Ja napravim svoju: samo umijesim glatko čvrsto tijesto od int. brašna, vode i mrve soli, ostavim da odstoji, izvaljam,pobrašnim, zarolam, izrežem u trake i odmah u vruču vodu- odmah kuhano :top:

Puniti se mogu i korabice, ja sam manijak za korabice - jedem ih kuhane u juhi, pržene na na trakice u woku, pohane, sirove u sendviču, u salati...:s

suncelina- sve si dobro napisala...meni je glavno otkriće bilo kada sam skužila da prestanak jedenja mesa ne podrazumijeva prelazak na soju, već posao rade i grah, leća, grašak itd...

trki- javi ako napraviš kolač, kod mene je nestao u roku pol sata :cerek:

maserka80
25.05.2007., 13:41
jedem ja tjesteninu rižinu i heljdinu.
Nisam još probala praviti sama!
Kupila sam jednom korabu i pekla sam je i jednom sam je i pirjala i jako mi se svidjela.
Daj mi recept za punjenu korabu.Tenks

zlocka
26.05.2007., 22:03
istina, mi doma jedemo rižinu tjesteninu, al korabu nisamo, to više preferiraju moje životinjice
ak probamo i bude dobro, onda bumo morali djeliti :D

maserka80
26.05.2007., 23:16
u početku su me plašili, moraš jesti meso, buš obolila, al za sad nemam problema, što ne znači da ih neću imat kasnije
može neki help u vezi toga?

Ne znam što bi ti rekla točno na ovo ali mislim da ti je pravi putokaz kako se ti osjećaš.
Ja znam da kad sam ja prestala jesti crveno meso, mesne prerađevine, itd da sam se puno bolje osjećala (to je bilo prije 7-8 god) kasnije sam jela samo puretinu i piletinu,jedan kratki period sam opet počela kao jesti crveno,ali ma kakvi ja bi se nakon tog komada mesa osjećala tako tromo i pospano da sam definitivno rekla da neću meso.To je bilo prije godinu dana, malo nakon toga sam prestala i puretinu i piletinu i to mi uopće ne nedostaje, ni na tren mi još u ovih 5,6mj nije palo na pamet da bi mogal neki komad mesa(kojeg uvijek ima doma jer muž jede).
I znaš što, uopće ne mislim da da ću zbog toga imati problema, naprotiv, mislim da je to dobar korak za boljitak organizma.
Ima pregršt drugih namirnica bogatijih sastojaka nego meso, lakše probavljivijih i što mi je najvažnije i najdraže - ukusnijih.

zlocka
27.05.2007., 21:39
istina
danas smo imali tortilje, punjene sa povrćem, prekrivene salsom i baš je bilo MLJAC
sljedeži put ću ubaciti malo tofua ili soje, bum vidjela još, ma nemam mira dok sve ne probam

wardancer
27.05.2007., 22:43
jedem ja tjesteninu rižinu i heljdinu.
Nisam još probala praviti sama!
Kupila sam jednom korabu i pekla sam je i jednom sam je i pirjala i jako mi se svidjela.
Daj mi recept za punjenu korabu.Tenks

zapravo sam pokupila ideju odavde (http://www.forum.hr/showthread.php?t=141045), dakle od polly :)
samo ja punim najčešće lećom (napravim slično kao za štrucu od leće koju sam mislim već davno postala) ili prosom (popržim s lukom i kratko prokuham s malo crvene leće)...zapravo uvijek improviziram...ako imam kozjeg sira, naribam malo na vrh, ako nemam - pospem peršinom itd.
ali najčešće ju utrpam u sendvič - kao danas: beskvasni kruh, senf, dimljeni tofu, korabica i salata :cerek:

maserka80
28.05.2007., 14:40
Ma nema do Polly,žena sve zna.
Da,super recept!

Super ovo za nadjev s lećom,sviđa mi se, a senf sam i ja češće počela koristit jer ne znam što bi drugo mogla i na to naslažem povrće i odličan sendvić
Ja bi probala napraviti neke namaze od tofua, mahunarki i tako.
Joj ima toliko toga, a ne znam odakle da počnem.ma sve ću ja to pomalo pohvatati, i ovo do sad je uspjeh stvarno.sve mi bude fino i ukusno.

Sinoć sam radila opet zobene kekse i opet nešto dodala i super su.Suho voće sam dodala.Ma super slastica.
Ne znam kad sam pojela neki keks ili kolač iz dućana i uopće mi to ne fali kad znam što si sve puuuno bolje mogu doma napraviti, i jeftinije.

maserka80
30.05.2007., 19:45
malo sam istraživala i po dm-u i našla ekstrate za raženi kruh, kvasac, imaju i kocke juhe, imaju i zobeno mljeko(13kn), rižino i sojino i to po povoljnijim dosta cijenama nego u Bio&Bio.
Sinoć sam radila raženi kruh i bio je izvrstan!! Prvi put da bez pšeničnog brašna napravim dobar kruh
Idući tjedan je avantura Tofu.Kupujem ga i uživat ću u svim njegovim inačicama koje uspijem napraviti.
Počinjem raditi i mislim da bi mi bilo zgodno kad baš nemam vremena za topli obrok da imam tofunezu fini neki kruh i unutra puuuuno povrća i eto obroka.

polly
30.05.2007., 19:55
Ja bi probala napraviti neke namaze od tofua, mahunarki i tako.
.

kad me već hvališ :D

si probala humus, meni je to super
ja jako volim slanutak, to mi je najdraža grahorica
skuhaš slanutak, što je bolje ili ocijediš o dobro ispereš konzervirani, što je brže
zmiksaš ga ili spasiraš (ja tak da nije sasvim gladak, zanimljiviji mi je gad ima i komadića) umiješaš pastu od sezama, maslinovog ulja, limuna,.... ma što ti paše

ili one pogačice od slanutka, ubi me ali sad se ne mogu sjetit kak se zove
isto ga spasiraš zajedno sa lukom, peršinovim listom i začiniš po želji
formiraš pogačice i ispečeš
dodaj i kakvo brašno da se ne raspadaju pri pečenju
to s kakvom salatom i imaš super sendvič

i slanutkovo brašno mi je izvrsno
ja u njega utapkam bukovače i ispečem ih, ma :klopa:

maserka80
30.05.2007., 23:04
super znam to sve za slanutak i najčešće se on spominje,ali ja ga ne jedem
Zanima me da li bi se to dalo i od leće napraviti?Po čemu je slanutak tako specifičan?
Pravila sam namaze i od nekih drugih mahunarki i svi su mi bili ok,ali ima fali ono nešto(kao u klasičnim majoneza,svježi sir i tako nešto) namaz je ukusan ali suh.Fali mi nešto tekuće, mislim da bi tofuneza pomogla

maserka80
02.06.2007., 14:58
cure,gdje ste??Nema vas danima

Kupila sam tofu(fajnli) danas sam ga pravila tako da sam u vrečeici za pečenje u bacila svo povrći i tofu s njim i bilo je odlično.
Vidim da bi ga mogla iskoristiti i za tortu s trešnjama,a mogal bi ga nekako i pohovati,a? Sa sezamovim sjemenkama.
Sutra obavezno nešto radim s njim.

maserka80
05.06.2007., 15:49
Zašto MB ne preporuća soju??

wardancer
07.06.2007., 08:54
Zašto MB ne preporuća soju??

kaj ne preporuča :confused: na makrovikendu smo učili kako raditi soju i hvalili su crnu soju kao nešto najzdravije na svijetu što te ozdravi i još ti posauga i opere prozore...ja ju baš ne volim - zapravo, moje tijelo ju ne podnosi (trudnica efekt :o ) osim u fermentiranom obliku (soja sos). ako ju uzimam, uzimam samo onu na kojoj piše da nije gmo, jer je to naj-gmo-astija :zubo: namirnica na svijetu...

kaj se tiče namaza, ako su suhi, dodaj više ulja - hladno prešano ulje je zdravo :top:

evo recept za štrucu od leće, ako ju malo zgnječiš ili zmiksaš - onda je namaz od leće :zubo: (ali štruca je savršena, to je opet iz one knjige iz koje je i torta..ja samo čekam da žena objavi još neku knjigu :s )

2 šalice smeđe leće
2 lovor lista
2 žlice maslina ulja
1 veliki opran i sitno nasjeckan poriluk (ili dva manja naravno )
prstohvat soli
2 sitno nasjeckana češnja češnjaka
1 žlica sitno nasjeckane kadulje
1 žličica sitno nasjeckanog timjana
1 žličica stino najseckanog ružmarina
1 žličica naribane limun kore
1 šalica krušnih mrvica
soja sos (pravi!)
1 žličica senfa
šaka sitno nasjeckanog bosiljka
1 žlica limun soka

leću i lovor kuhati sa 4 šalice vode (dok zakuha, pa nek 2-3 min pokupi pjenu s vrha, smanji vatru i ostavi još 30-45 min- dok leća ne omekša, lovor: fijuuu). na žlici masl ulja prži poriluk i sol, dodaj češnjak, kadulju, timjan, ružmarin i koru limuna. još malo (oko 5 min) miješaj dok poriluk ne omekša. pomiješaj s lećom, dodaj krušne mrvice, soja sos, senf, bosiljak i limun sok. mješavinu stisni u nauljeni kalup i premaži ostatkom maslinovog i peci na 190*C 30-45 min ili dok gornji dio ne postane hrskav.

maserka80
07.06.2007., 12:53
uuuu kako dobro, a daj mi reci zašto se zvove štruca od leće kad se ništa ne rola? Ako sam dobro skužila treba to sve smiksati i oblikovati kao kruh ili tako nešto i peći
I daj pliz reci što bi moglo umjesto tih krušnih mrvica?

Crnu soju sam vidjela i u Bio i Bio,ali ove druge prerađevine nisam
Da soja je naj gmo namirnca ali pazim da na pakiranju piše da nije GMO

Tigrica
07.06.2007., 12:58
moze meni neko objasniti jel postoji razlika (osim u cijeni) izmedju onog tofu-a sto ima za kupiti u svim trgovinama (stoji na policama), a cijena mu je oko 12-13 kn i onog tofu-a sto nalazim u trg. prirodne hrane a stoji u frizideru i skuplji je 3x (oko 40 kunica)?

jel postoji razlika izmedju tofu sir i tofu obicni? tofu dimljeni sam isto vidjela..
hvala na objasnjenjima neznalici :rolleyes:

wardancer
07.06.2007., 15:03
masažerka - ne znam zapravo zašto se tako zove, valjda zato jer kad ju na kraju istreseš iz kalupa izgleda kao...pa...štruca:zubo: Inače sam ja znala jednostavno odrezati krišku i tako na kruh, no mekana je pa ju sigurno moš zmiksati u namaz. Ja stavim krušne mrvice, nisam preveć o tome razmišljala...pretpostavljam da bi mogle sitne zobene pahuljice ili prosene pahuljice koje su jako sitne i podatne...zapravo ne znam:confused:

biobio sigurno ima tofu, tofunezu i sva ostala čuda u hladnjaku

tigrica - mislim da je razlika u cijeni 1) zato jer je soja na kojoj ne piše da nije gmo prilično sigurno gmo 2) jer su dućani prirodne prehrane mali dućani, s narafski višim, često i prenapuhanim cijenama - kad nemaju konkurencije :flop:

tofu ima:
obični - tvrd, moš ga rezat, nema neki okus
dimljeni - ima okus kao dimljeni sir recimo
mekani - isto kao i obični ali je mekan pa od njega moš raditi mejonezu , kreme i sl.
ima i verzija sa začinima, mariniranog itd.

bushi
07.06.2007., 15:13
pozdrav svima!
imam za početak pitanje: kakvo je općenito mišljenje makrobiotičara o konzumiranju čičoke u umjerenom klimatskom pojasu, gdje u yin/yang tablici spada to povrće?
hvala

Tigrica
07.06.2007., 16:19
tigrica - mislim da je razlika u cijeni 1) zato jer je soja na kojoj ne piše da nije gmo prilično sigurno gmo 2) jer su dućani prirodne prehrane mali dućani, s narafski višim, često i prenapuhanim cijenama - kad nemaju konkurencije :flop:

hvala; no mislim da nije stvar u cijeni; jer
- sigurno pise da nema gmo,kupila sam od Advent-a (iz Pule)
- a takvih nisam vidjela da ima u maloj trgovini zdrave hrane. Ima u Dm-u i trg. centrima. Ovi skuplji su sasvim drugaciji cini mi se po izgledu, zasto, ne znam.

Pa dobro, koji ti tofu kupujes i gdje? cijena?

maserka80
07.06.2007., 21:49
ja kupim u bio i bio tofu pakiran i košta od 20-22kn i ima ga poprilično.Mislim meni je ta količina ok jer ga samo ja doma jedem.Već sam tri obroka imala od tog tofua.
Za tu cijenu i količinu si napravim i obrok i imam i za tofunezu i za još nešto.
Kupila sam tofu u vrećici koji uz kap ulja i još ponešto napravim izvrstan preljev za salatu a sigurno bi bilo dobru i u namaze od npr leće

Grozno mi je pomisliti da na nečemu što piše da nije gmo da ipak je.Znam da je soja naj gmo namirnica ali pazim na deklaracije.

Zanahoria, probala sam po tvom receptu tempuru raditi - IZVRSNO.Oduševljena sam time.Radila sam lišće kroabe, mrkvu, korabu i tofu
A radila sam po tvom receptu i onu pitu.Nadjev sam radila od pirjanog luka sa tofuom i sojinom šunkom i maslinama.IZVRSNO.

_filo
08.06.2007., 11:51
bok, e vi svaki dan jedete miso juhu?
s chim to radite sve? svaki dan rezhete mrkvicu, celer, korabu il kaj vech..
jer, to ja radim a ne da mi se.. postoji neki brzhi nachin rezuckanja?
recimo, narezhem 1 na tjedan sve to povrche, pa zamrznem il neki aparat koji sam narezhe? :confused:

maserka80
08.06.2007., 12:10
ma možeš
Ja recimo zelenu salatu obavezno izrežem na rezance i tako je držim u posudi u frižidru, tako radim i sa šoinatom i blitvnom...ma svo povrće pripremim da mi bude lakše za raditi
Miso juhu kupujem u Bio i bio instant u vrečicama i odlične su mi

Trki
14.06.2007., 20:42
Hej ljudi! Zadnjih par tjedana imala sam problema sa kompom i nisam ništa stigla čitati, ali sam se jako iznenadila da više nitko ništa ne piše. Vjerujem da ste se umorili, ali bilo je dosta. Stiglo je ljeto i ljetne poslastice. Vjerujem da se kod svih vas skriva još puno stvari koje će oplemeniti našu kuhinju, a svakako će nam dati poticaja da nastavimo našim putem. Javite se, pišite.
:lux: :klopa:

maserka80
15.06.2007., 06:37
Evo Trki vidim i ja da baš ne pišu.Super da si se malo javila

Više ne znam čiji je to recept, ali ja sam napravila kolač od kuk.biskvita, i filala ga s pudingom i malinama i višnjama. Odličan mi je ispo.Odlično za prvi put iako sam trebala samo pola mjere napraviti jer je ispalo dosta toga,pa sam dio morala zalediti tako da kad mi se jede slatko imam.

Eto, pozdrav

Trki
16.06.2007., 14:14
U Rijeci postoji slastičarna u kojoj se može kupiti sladoled rađen sa fruktozom i rižinim mlijekom. Da nema ničeg kravljeg to mogu potvrditi jer nemem nikakvu reakciju. E sada ono što mene zanima je da li netko ima recept za MB sladoled? Baš bih bila sretna napraviti vlastiti sladoled u kojem mogu uživati. Pozdrav! :w

maserka80
16.06.2007., 21:57
joj trki negdje sam vidjela recept za sladoled od tofua.Čima ga ponovno nađem pejstam ti ga u post.OK?

maserka80
16.06.2007., 22:00
eevo gaa

SLADOLED OD TOFUA

Namirnice

* 20 dkg tofua
* 1/2 zdjelice sojinog mlijeka
* 2-3 žlice meda ili šećera
* 1 vanilin šećer
* malo soli

Priprema

Sve sastojke izmiješamo u el. mikseru i zamrznemo.

uopće nije komplicirano.

Ja nisam luda baš za sladoledom ali evo jedan recept za sve koji jesu

Trki
17.06.2007., 11:33
Hvala za recept, ali teško mi je povjerovati da kombinacija tofua (koji nema okusa) i sojinog mlijeka (koji nema okusa) u kombinaciji sa šećerom mogu dati dobar i privlačan okus?! Da li si to probala? Može li se šećer ili med zamijeniti ječmenim sladom?

maserka80
18.06.2007., 20:18
ma da naravno da može neki slad.
Nisam to probala jer ti meni sladoled nije napet.uzmem nekad čajnu žlicu dvije u društvu s dragim,ali ne jedem sladoled, ne privlaći me a nije dobar za moje grlo.Nakon operacije prije 8 god ne pijem gazirano i izbjegavam hladno.
Ali eto taj mi se recept činio jednostavnim pa ga ti malo izmjeni, ubaci nešt.neko voće npr.

pasiva
19.06.2007., 09:49
cure, ja vam nemam pojma o makrobiotici
htjela bi poceti nesto kuhati. jednoom sam probala neke kao šnicliće i bile su mi jako fineeee. e sad vas molim za pomoc, da li su to bile od soje ili tufua. a koliko sam shvatila po vasim postovima toufu je tekcina ili???
i da li imate neki receptic za te kao šnicliće?
sorry na vama glupim pitanjima, ali koga cu ako ne vas:)
puno hvala

darka-1
19.06.2007., 12:25
A kak rješavate hranu za put, tj. kaj stavljate u sendviče? I kakvo pecivo koristite, sami ga radite?

pinca
19.06.2007., 14:05
Za put mogu ići sendvići. Ja sama radim peciva, ali kad nemam vremena kupim peciva od "Demetre". Namaza ima raznih to isto sama radim ali postoji veliki izbor namaza u bio dućanu. Dobro je staviti przeni tofu ili seitan i malo salate ili povrća. To ti je to.

Za put je zgodno nositi pite ili rizine loptice.

pinca
19.06.2007., 14:07
Nema vise puno postova. meni je bio pokvaren kompjuter (riknuo mi hard) mislila sam da ce biti sve prepuno postova kad se vratim, ali nije. Ipak je doslo ljeto i svi plazimo po vani.

Sretno!

maserka80
19.06.2007., 15:51
A kak rješavate hranu za put, tj. kaj stavljate u sendviče? I kakvo pecivo koristite, sami ga radite?

da peciva i ja sama radim,ali nadovezala bi se na pincin odgovor.Ideja joj je super,ali imam i ja nekih prijedloga za put, posao,plažu....(bar ja tako radim9
npr. čufta(polpete) od tikvica, prosa, riže,sojini medaljoni...sve se to da nositi i jesti hladno.
Ja kad nemam peciva onda nosim rižine(alnatura) krekere.
Ili skuham adzuki (ili azuki kako kome) pa si u njega u restoranu ili ako idem kod nekog samo ubacim krastavac, salatu, peršin i malo ulja i eto salate.

Ima razno raznih ideja i načina, a da se ne moraju kupovati pizze i sendvići ili pekarski proizvodi

darka-1
19.06.2007., 15:55
da peciva i ja sama radim,ali nadovezala bi se na pincin odgovor.Ideja joj je super,ali imam i ja nekih prijedloga za put, posao,plažu....(bar ja tako radim9
npr. čufta(polpete) od tikvica, prosa, riže,sojini medaljoni...sve se to da nositi i jesti hladno.
Ja kad nemam peciva onda nosim rižine(alnatura) krekere.
Ili skuham adzuki (ili azuki kako kome) pa si u njega u restoranu ili ako idem kod nekog samo ubacim krastavac, salatu, peršin i malo ulja i eto salate.

Ima razno raznih ideja i načina, a da se ne moraju kupovati pizze i sendvići ili pekarski proizvodi

Super, curke, hvala vam na idejama! Ja sam se baš vratila prije par dana s puta i niam znala kaj bi pa sam napravila klasične sendviče sa sirom i salatom, ali su mi tak teški bili da sam mislila da ću puknut...
Za posao si ja nosim svoj ručak koji mogu grijati u mikrovalki (nije pametno, ali drugačije ne mogu).

maserka80
19.06.2007., 16:00
cure, ja vam nemam pojma o makrobiotici
htjela bi poceti nesto kuhati. jednoom sam probala neke kao šnicliće i bile su mi jako fineeee. e sad vas molim za pomoc, da li su to bile od soje ili tufua. a koliko sam shvatila po vasim postovima toufu je tekcina ili???
i da li imate neki receptic za te kao šnicliće?
sorry na vama glupim pitanjima, ali koga cu ako ne vas:)
puno hvala

ne znam od čega je to moglo biti.
Tofu je sir, sojin sir.Imaš ih u raznim izvedbama.
Ima dosta toga, pa ti predlažem kupiti knjigu.
Ja sam isto kao novija u ovim vodama,pa evo iz mog iskustva, treba puno vremena i volje, mjesecima sam čitala,istraživala,slušala i neka predavanja i isprobavala koji je to način ishrane koji mi paše.
Kad sam dovoljno informacija skupila i kupila par osnovnih sastojaka(stare sastojke izbacila) kupila sam knjigu Hrana za život i malo po malo mi je sve bilo jasnije i u svezi kombiniranje hrane a i spravljanja.
Nisam makrobiotičarka, jedem ribu i obožavam je,ali samo ribu ne i morske plodove, tu i tamo ako naletima na neki fini svježi kozji sir kupim,ali puno više koristim sojin sir tofu.
u biti moja ideja je bila hraniti se po krvnoj grupi a kako moja krv.grupa zahtjeva ovakav način prehrane(bez mesa i cjelovite namirnice) tako sam ja sad tu.

Ja ti imam puno recepata(svojih) za šnicle razno razne (bezmesne) ali te koje si ti jela ne znam što bi bilo!!
Eto ako te što konkretno zanima javi se rado ti postam recept

maserka80
19.06.2007., 16:10
Super, curke, hvala vam na idejama! Ja sam se baš vratila prije par dana s puta i niam znala kaj bi pa sam napravila klasične sendviče sa sirom i salatom, ali su mi tak teški bili da sam mislila da ću puknut...
Za posao si ja nosim svoj ručak koji mogu grijati u mikrovalki (nije pametno, ali drugačije ne mogu).

pa nije to tako loše.I ja sam dok sam radila u bivšoj firmi isto nosila i grijala.
Preporučam nikad ne nositi začinjenu salatu.Nabavi se neku malu bočicu ili teglicu ili nešto slično, u to ulij ulje, sol, peršin,limun(ocat) pa to naknadno na salatu
Ja tako skoro svaki put radim kad znam da ću cijeli dan biti na poslu.

darka-1
20.06.2007., 08:02
pa nije to tako loše.I ja sam dok sam radila u bivšoj firmi isto nosila i grijala.
Preporučam nikad ne nositi začinjenu salatu.Nabavi se neku malu bočicu ili teglicu ili nešto slično, u to ulij ulje, sol, peršin,limun(ocat) pa to naknadno na salatu
Ja tako skoro svaki put radim kad znam da ću cijeli dan biti na poslu.

A kak radiš peciva?

Trki
20.06.2007., 11:18
Pasiva, moguće je da si jela šnicle od sejtana. On je jako fin, pogotovo kada se začini sa senfom i poha. Sojini medaljoni isto mogu biti fini, ali im treba malo više pažnje kod prženja jer se vole zaljepiti. Sejtan je najukusniji kada se napravi vlastiti jer ove kupovne varijante su jako suhe i žilave. Sojini medaljoni se mogu kupiti bilo koji, recimo od Encijana jer oni imaju i recepte uza sebe. Probaj s time. Mislim da nećeš pogriješiti ako medaljone skuhaš 10tak minuta, dobro ocijediš. Na malo ulje baciš medaljone. Kada se speku sa obje strane dodaš malo češnjaka i pustiš da omekša. Preko toga preliješ malu količinu sojinog vrhnja. Meni je to odlično.

Što se tiče peciva, predlažem da pogledate prijašnje stranice jer smo pisali recepte za peciva i kruh u nekim bivšim postovima.

Masažerka, išla sam raditi popečke od cvjetače i brokule i bili su, hm, recimo ok. U tu smjesu sam dodala prije kuhanu rižu i azuki garh i čini mi se da mi je trebalo previše brašna da bih sljepila smjesu. Kada su bili pečeni više su mi bili kao pečeno brašno. Vidim da ti spominješ ćufte i popečke, pa te molim za par savjeta o toj temi.

maserka80
20.06.2007., 13:10
uuu draga pa kud od cvjetače i brokule. pa znaš da one sadrže vode dosta.
I tikvica je takva, ali one je ok jer se da dooobro ocjediti.
ja radim te popečke i od prosa i riže i nikad nisam imala nekih problema
I u sve te kombinacije jako malo brašna stavim, ali obavezno stavim preška za peciov(bio naravno), žlićicu ulja (maslinovo) i to je to.
Oblikujem i stavim na masni papir u predhodno ugrijanu pečnicu

darka-1 odi par strancia unazad ima ti svakakvih recepata, od kolača, do slanih pita, peciva, palačinki, tempura način (pohanje)
ako se ne snađeš vići pa ti pejstam

Trki
20.06.2007., 13:38
To je to. Istina. Imla sam kuhano povrće, a jeli su mi se popečci. Svaka škola se plaća. Sada znam jednu više.

darka-1
21.06.2007., 08:38
darka-1 odi par strancia unazad ima ti svakakvih recepata, od kolača, do slanih pita, peciva, palačinki, tempura način (pohanje)
ako se ne snađeš vići pa ti pejstam

Evo našla sam, hvala!!! :kiss:
Zapravo sam i ja radila ovakva peciva, mislim da je recept baš u knjizi Hrana za život ali nekak su mi uvijek presuha ispala...:confused:

maserka80
21.06.2007., 13:52
presuha su ti možda jer ti je žitarica bila suha.Probaj žitaricu ako je ostatak još jednom u malo vode skuhati ili ako je kuhaš baš za peciva kad se ohladi vidi jeli suha ili je ipak malo glatka.
Možda suhoću možeš izbjeći sa uljem(neko hladno prešano) i stavi prašak za pecivo.(najbolje ono bio ako može,imaš ga i u dm-a za kupiti)

imam i ja knjigu hrana za život, ima odličnih stvari,ideja, ali ipak i meni u knjzi nedostaju te neke cake,ali mislim da se ipak te cake iskustvom nauče.
Ja sam stvarno dosta toga probala i sve mi je ok ispalo.Čak sam i kolač radila a nikad nisam ni jedan klasični probala napraviti,a ovaj mi je super uspio

libellule
21.06.2007., 16:49
bog svima, ja sam tu nova,:)

imam pitanje za masazerku, vidila sam da si pravila neki biskit sa kukur.brasnom i pudingom; je li moze recept ?
Zvuci mi dobro pa bi to napravila sutra, pozdravi

pinca
21.06.2007., 16:56
meni isto kao masazerki ovi makrobiotički kolači super ispadaju, a klasični nisam nikad radila.Ljudi puno se pise o pohanju i pecenju, a sada je ljeto, vruće i treba se jesti što manje pečenih stvari .... treba smanjiti ulje, sol, i jesti što više salata i kratko kuhano lisnato, te juhice-lagane. Sada ima puno voća ...mnjac voćna salata!!!

Ima neko prijedlog za ljetni rucak?

Ja sam u zadje vrijeme otkrila alge, sjecate se da sam pisala da mi je kombu cips uzasan. sad sam ga dobro napravila (ima vec mjesec dana) i odusevila sam se!!! Sad sam probala i wakame, arame, dulse...odusevljena!

Imate koji receptic sa algama?

maserka80
21.06.2007., 19:21
pinca draga imam kraj sebe knjigu alge pa evo natipkam ti nešto,ali reci koju imaš sad doma.
I da slažem se nemojte jesti pohano i pečeno prevruće je
Ja doduše volim polpetice od povrća ali ihe ne pržim neko ih pečem na masni papir a sve ostalo lagano kuham,ako naiđem na listove povrća i to jedem,imam instant miso juhe i to je to.

pinca
23.06.2007., 19:47
hvala masazerka, kupila sam knjigu... jednostavi su recepti vec sam dva probala. Sad sam na arame algama i odusevljena sam!!

maserka80
24.06.2007., 17:17
aaaa super kupila si knjigu.Jel tako da je mrak??!
Ima supe stvari s algama!

Ja se spremam kupiti i knjigu Tofu.

pinca
24.06.2007., 22:27
da odlicna je i alge su mi sADA mrak!!!

maserka80
25.06.2007., 12:30
ja ih imam i konzumiram ali ne tako često jer jedem ribu, bar dva puta tjedno.Evo danas imam losos dimljeni na žaru pa ču si ga staviti kad se ohladi u z.salatu.
Jedem uglavnom bijelu ribu,tako da alge ne tako često,ali kombo obavezno kuham/pirjam s mahunarkama

pinca
25.06.2007., 20:23
blago tebi ti si malo juznije pa ima fine ribe. Ja u Zg (na dolcu) rijetko vidim nesto svjeze i fino. Ali na moru je poseban gust papati ribu.

maserka80
26.06.2007., 15:54
aha, pinca ti jedeš ribu jel??
Da,ovdje je lako doći do ribe,a pogotovo volim što je dragi i očisti i izgrilla.:rofl:

diki
26.06.2007., 18:12
''Čaroliju zdravih muffina'' napisala je Vesna Ljubičić a izdao Feng Shui Centar, mislim da ima u bio&bio za kupit... ovu koju mi imamo doma je stari dobio pa neznam...

evo recepta:
TORTA OD JAGODA

BISKVIT od lješnjaka
1 š zob. pahuljica
1 š int. brašna
1 š 850
2 š pšeničnih klica (mljevenih)
1 š mljevenih prženih lješnjaka
2 š ribanih jabuka
1/2 š ulja
2 žlice praška za pecivo
prstohvat soli
1/2 š slada
1/2 š jab. sirupa ili 3 š jab. soka bez šećera
izmješati suhe i vlažne sastojke posebno, pa onda lagano umiješati tekuće u suhe. slad otopiti u jabučnom soku. tu slatku tekućin dodamo prvotnoj smjesi i lagano mješamo. gistoća mora biti da se dade ljevati, ali se žlicom poravnava u namazanoj i posipanoj tepsiji. peče se 30-45 min na 200 C
za tortu se radi u kalupu za tortu i kad se ohladi prereže se na pola i svaka se polovica natopi jabučnim sirupom ( ja nisam, jer mi se tijesto činilo dovoljno vlažno i saftno)

KREMA od jagoda
1 kg jagoda
3 žlice agara
3 žlice vode (ili jab. soka)
malo soli
slad

jagode prokuhati s malo soli u jako malo vode te propasirati . posebno prokuhati agar u 3 žlice vode sa sladom , dodati jagode i još malo prokuhati. zbog testa gustoće staviti malo smjese na hladan tanjurić da vidimo dali ce se stvrdnuti. ako ne, dodati još malo agara.

ja sam stavljala na biskvit kremu, pa ploškice jagoda, pa kremu, pa ploškice jagoda.. pa biskvit. nakraju se sve premaže s ostatkom kreme i na vrh se poslažu ploškice jagoda i prelije želatinom od agara ( 1 š vode, 2 žlice agara, malo slada- u hladnu vodu dodati agar i slad pa uz mješanje dovesti do vrenja. kuhati još 10 min. preliti po jagodama na vrhu torte) ovo zadnje nije potrebno, al ljepše izgleda i bolje 'čuva' tortu da se ne sasuši

meni je torta bila PUNO finija nakon 4 dana u frižideru (mama ju je omotala prozirnom folijom) nego prvi dan (jedemo slatko svaka 4 dana, a torta je dost velika... :D ) valda zato kaj su se proželi sastojci..prvi dan mi je bila okej a poslije mmmm odlična!

probajte i uživajte :zubo: :w

ajme, recept je :Slin:
reci mi, molim te, da li od onog kg jagoda, koji trebam prokuhati i propasirati, odvojim malo jagoda za slaganje na kremu ili? :misli:

inače, čitam vaše postove i vaša iskustva i recepti su za pet :top:
ne znam puno o makrobiotici, ali nadam se da ću uskoro nešto više naučiti.
vidim da vas je mnoge bolest natjerala na mijenjanje prehrambenih navika. šteta što ljudi ne razmišljaju o tome koliko hrana utječe na naše zdravlje...
u svakom slučaju, izvrsni ste!
kad nešto naučim, javit ću se, a za sada još uvijek ću samo krasti vaše znanje :o :zubo:
pozdrav :kiss:

Trki
26.06.2007., 21:32
Napravila sam popečke od blitve i prosa i bili su odlični! Baš sam bila zadovoljna. Stvarno mrvica brašna, ali odličan okus.

Masazerka i ja se ponašam kao i ti. Jedem ribu nešto češće, ali alge uvijek u mahunarke.

Od slatkog, za sada kada nemam vremena, variram recept za muffine. Pred neki dan sam napravila u kombinaciji sa kokosom i bili su super. Moj dragi ih je pojeo skoro više od mene. Torte ne redim jer se bojim da će mi predugo stajati, a i prevruće je za neke veće količine slatkog. Sada koristim vrijeme i jedem sirovo voće kao što su trešnje, borovnice...

Pozdrav, diki. Samo ti kradi, svi smo se tako nekeko naučili.

maserka80
27.06.2007., 09:10
joj da trki slažem se,ja sam napravila onu tortu od kuk.biskivta i umjesto da sam stavila pola mjere ja sve i puno je ostalo,a kako ne jedam slatko više ko prije (ne zato što ne bi ne go mi se i ne jede) pola torte sam bacila.

Jedem voća i tražim baš ove bobice (maline, kupine višnje trešnje), puno nektarina jagoda i bresaka, a od glavnih jela su mi tikvice i mrkva na sve načine, sve salate, tu i tamo krastavac i masline, luk, češnjak, ubacim nekad i azuki, rižinu tjesteninu ili sojine medaljone.
Joj kad se sjetima kako bi jaku hranu prije ljeti jela i kako bi mi bilo muka i vruče,a sad nakon ove hrane sam super.Dragi mi stalno kaže da ne može vjerovati da mi nije vruče,on se jadan iznervira od vručine toliko da ne iden uopće na more jer se naravno nakon onih silnih kobasica i mesa što jede i ne može pokrenuti igdje.

diki says:"vidim da vas je mnoge bolest natjerala na mijenjanje prehrambenih navika. šteta što ljudi ne razmišljaju o tome koliko hrana utječe na naše zdravlje..."

Nažalost draga moja to je tako, na sreću mene nije bolest, nego zdrav razum, ali zbilja jako puno ljudi ne shvaća da je hrana ono što nas lijeći.
Ja sam prije puuuno godina to shvatila, pa sam na nekoliko godina to zaboravila i dobila 30kg, i sad sam sigurna da je to tako i nema povratka.
Samo ti kradi, i mi smo tako,imaš super recepata i sve ama baš sve se da napraviti i fino i zdravo kao i u klasičnog prehrani.

pinca
28.06.2007., 21:39
masazerka, od kuda vam to da makrobioticari ne jedu ribu? Makrobiotika je razumjevanje univerzuma, jina i jaga, energije i prlazosti vremena. Ljudi koji se bave teskim fizičkim radom trebali bi jesti meso, a to ne znači da nisu makrobiotičari. Makrobiotika je nesto vise od postavljenih granica... nema granice treba covjek naci zlatnu sredinu i onda ce biti zdrav. Nesto sto je zdravo za tebe mozda nije za mene. Ja nazalost jedem rijetko ribu ali je jako jako volim i jedva cekam da idem na more da si je pojedem!

pozdrav-

pinca
28.06.2007., 21:42
By the way. Jadranka Boban Peijć koja je prve ime zdrave prehrane ( prema makrobiotickim nacelima) u HR jede ribu 2x tjedno!!!

maserka80
28.06.2007., 23:12
nisam ni mislila da ne jedu ribu,ali je baš u MB jelovnicima i nema baš.
Znam sve o tome o čemu pričaš,pročitala sam par njenih knjiga jednu i imam svoju, i super mi je način i stil na koji piše i zato me još više i privuklo.Da, baš kaže da si svak prema sebi odredi neke stvari i super joj je što stalno ponavalja da i previše dobrog nije dobro.
Eto sreća ja sam na moru, ali mora ti priznati da je 50% ribe koju jedem ipak smrznuta,ali trudim se što više jesti svježu.I nisam već neko vrijeme ni jela ribu i to samo zato što je ne volim a i ne znam čistiti.Ha ha ha

Ovih dana imam kruha, sama sam ga pravila od raženog Alnaturinog brašna i odličan mi je bio.
Svaki put mi ide sve bolje i bolje.

pinca
29.06.2007., 09:40
stavlas kvasac u kruh?

maserka80
30.06.2007., 15:01
stavlas kvasac u kruh?

da.kupim ga u bio i bio ili u dm-a.
još se nisam upustila u avanturu beskvasnog kruha.
raženi koji sam prije par dana radila je još uvijek odličan.Dragom sam kupila obični iz pekare ali je ipak jeo ovaj moj.sviđa mu se.Jest da mu je tvrđi (naravno da mora biti tvrđi od pekarskog) ali mu se jako sviđa.

Upravo sam došla iz spenze večeras spremam večeru za prijatelje i kupila sam u bio i bio popečke od koprive, popečke od blitve, dimljeni i grill tofu, tofunezu, kupila sam i žutu mahunu koju ću raditi hladnu na salatu, i radit ću salatu od peršina radića rotkvice mrkve sa dimljenim tofuom.Uzela sam i grickalice:čips od riže s kombo algom, tortilje čips.napravit ću i neki dip za to.
A dečkima (mom mužu i njenom dečku) ćemo raditi čevape i pomfri (oni bi ipak to). Uzela sam im suncokretovo hladno prešano ulje za pržiti pomfri.Imam fritezu pa će biti lako napraviti.Nadam se da ćemo se fino najesti,a nakon klope idemo u grad na svirku na plaži.

Trki
30.06.2007., 19:09
Masazerka, zvuči odlično! Baš mi je zao što nisi bliže. Mislim da bi se pozvala! Dobru zabavu!

pinca
30.06.2007., 20:14
Masazerka, uživaj!!

Ja sam jučer prvi put radila kruh sa kvascem (iz bio&bio) i malo mi je pre kiseli kruh puo mi je bolji bez kvasca. Ja ti inače radim samo sa praskom za pecivo (iz bio&bio).

Ajde napisi koji si radila dip za grickalice.

Sta postoje popecki od koprive u bio&bio?
Kakvi su?

pinca
30.06.2007., 20:16
oprostite ja zaboravim staviti čćšž vec automatski pišem ccsz jer u mailu mi nema kvačica...

maserka80
01.07.2007., 21:33
ej cure popečci od blitve su mrak bili ali ovi od koprive su VAUUU odlični
grill tofu je bio ok ali dimljeni je mrak.
Dip sam radila od tofuneze, peršina i senfa.Inače bi da sam imala i neki namaz stavila i to ali i ovo je bilo ok.Jednostavno a svima se svidio.Možeš u tofunezu zgnječiti i adzuki ili neku drugu mahunarku.

Večera je zbilja bila mrak.Najele smo se a opet nam nije teško palo to se za dva sata probavilo i krenuli smo u grad,a momci su još i danas osjećali težinu čevapa. Ha ha ha

Pinca, i ja sam htjela probati umjesto kvasca(iako koristim samo zdravi) staviti samo prašak za pecivo ali nisam sigurna kako bi ispalo.Znači ti sve isto radiš samo ne kvasac nego prašak za pecivo??? I koliko držiđš da se tijesto digne(ako se uopće od praška diže)??

diki
01.07.2007., 21:43
ej cure popečci od blitve su mrak bili ali ovi od koprive su VAUUU odlični
grill tofu je bio ok ali dimljeni je mrak.
Dip sam radila od tofuneze, peršina i senfa.Inače bi da sam imala i neki namaz stavila i to ali i ovo je bilo ok.Jednostavno a svima se svidio.Možeš u tofunezu zgnječiti i adzuki ili neku drugu mahunarku.

Večera je zbilja bila mrak.Najele smo se a opet nam nije teško palo to se za dva sata probavilo i krenuli smo u grad,a momci su još i danas osjećali težinu čevapa. Ha ha ha

Pinca, i ja sam htjela probati umjesto kvasca(iako koristim samo zdravi) staviti samo prašak za pecivo ali nisam sigurna kako bi ispalo.Znači ti sve isto radiš samo ne kvasac nego prašak za pecivo??? I koliko držiđš da se tijesto digne(ako se uopće od praška diže)??
masažerka, radiš li te popečke od blitve sa zobenim pahuljicama ili na drugačiji način?
tražila sam recept na threadu, ali ne mogu ga naći.:o

aeariel
02.07.2007., 10:20
papala sam opet makrokolacic od mavrovica. ne znam koliko je makrobioticki, al je savrsen. jel mozda imate ideje kak bi se to moglo doba napraviti? :kiss:

jimmy jazz
02.07.2007., 11:28
fini su kolacici - al imaju margarina :flop: ne znam kaj mu je to trebalo. mislim znam, duzhe se ne pokvari, ali margarin je jako losha prehrambena namirnica, tak da da dosta srozava hranjivu vrednost kolacica.

pinca
02.07.2007., 20:09
mozda koristi bio margarin! i to nije dobro?

masazerka moj kruh ti se ne digne ali meni to nesmeta.

pinca
02.07.2007., 20:09
ima netko od vas djete?

maserka80
02.07.2007., 21:33
diki, te polpete sam kupila u bio i bio (4kom 17 kn) ali kad bi ih radila(inače radim polpete od tikvica najčešće) stavim samo tikvicu malo praška za pecivo i maaalo brašna(1100 najčešće),ali da mislim da bi se dalo ljepo napraviti i od pahuljica ali svakako predhodno pahuljice drži u vodi.Ječmene bi bilo bolje cijelu noć,a zobene i mješavine pofuri vrućom vodom.Probaj.

Pinca evo ja nemam djece,ali kad ih tj, kad ga budem imala sigurno da ću mu odmalena usađivati pravilne navike prehrane, ne nužno makrobiotička načela,ali svakako prehranu bez hrenovki pomfri,paštete,pizze,grickalice sendvića i salama.Naravno sve će to probati (ne prije škole) ali ne bi da ima naviku da je to prehrana.

Pinaca, još za taj kruh,ma i meni je ok ako se ne digne nego me strah da ne bude tvrd!! Kakkav tebi bude?

maserka80
02.07.2007., 21:35
Jimmy,ako si čitao /la sastav na makrolačiću mislim da su sastojci Mavrovićevi a kolačiće radi neka druga firma

Ima bio margarina, vidjela sam u bio i bio ali nisam čitala sastav jer me ne privlači to tako da i ne kupujem

diki
02.07.2007., 21:48
stavim samo tikvicu malo praška za pecivo i maaalo brašna(1100 najčešće)

Naravno sve će to probati (ne prije škole) ali ne bi da ima naviku da je to prehrana.

napravit ću sutra, ali bez zobenih pahuljica (vidjela sam da sam ih zaboravila kupiti:rolleyes:), tako kako ti radiš, pa javim kako su ispali. hvala ti :kiss:

apropos djece, mislim da bi bilo o.k. da i škole poprave jelovnik i da izbace one grozne salame, sendviče, hrenovke i paštete i da svoju ponudu obogate povrćem, piletinom, ribom

maserka80
02.07.2007., 22:00
ej diki,pazi s tikvicama.ne znam jesi nas prije čiatala pisala sam,ali kad ih izribaš obavezno maaalo posloli i ostavi 10ak min, ocjedi i tek onda ubacivaj sjemenke, brašno prašak za pecivo,ja stavim i jušnu žlicu masl.ulja, i 2-4 čajne žlice brašna.To je na dvije tikvice.
Ne znam bili ih pržila ili pekla?? Ja stavim na masni papir i ubacim u vruču pečnicu.

Javi kako je ispalo

diki
03.07.2007., 14:25
evo, popečci su u peći i peku se, ali nikako da porumene i dobiju nekakvu formu :confused:.

sad sam izvadila tepsiju i probala kakvog su okusa, fini su, ali mljeckavi.
iako sam u smjesu stavila zobene pahuljice i malo praška za pecivo, nisu baš tvrdi :o

maserka80
03.07.2007., 18:32
pa i ne trebaju da ti budu tvrdi.Polpete bi i trebale biti malo mekše,ali dovoljno tvrde da se ne raspadaju!
A formu im sama zadaješ kad ih stavljaš na lim.Ja to radim jušnom žlicom, to mi je mjera.Zgrabim žlicom i tako ih spustim na lim i malo donjim djelom žlice razmackam to u neki krug

diki
03.07.2007., 18:43
možda je problem u tome što sam napravila samo dva ultramasivna popečka:zubo:, pa su se zato raspadali.
idući put još ću bolje ocijediti tikvice i staviti manje soli. inače okus je bio fantastičan. stavila sam u smjesu i svježeg bosiljka, majčine dušice i list celera i malo shoye, papra i jedan češanj češnjaka.:)

pinca
04.07.2007., 07:37
meni ti je kruh mekan jer ga nisam dovoljno dugo pekla.Sva sreca uvijek je bio jestiv osim jednom kad sam ga prepekla. Još uvijek nisam skužila koliko treba da se on fino ispeče a da ne izgori.

pinca
04.07.2007., 07:37
dajte neki preljev za salatu....

Ved
04.07.2007., 13:58
Pozdrav svima!
Nova sam ovdje. Malo sam proletila po vašim postovima i vidjela da često spominjete peciva pa bih vas molila recept ili da me barem uputite linkom gdje ste već o tome pisali da baš ne čitam sve ...;)
Puno hvala!

maserka80
04.07.2007., 18:32
dajte neki preljev za salatu....

- maslinovo ulje, senf, peršin, limun i procjeđeni češnjak, sol
- ab soja jogurt sa sjemenkama
- tofuneza

maserka80
04.07.2007., 18:33
Ma ne diki velike "pljeskavice" male!!!!
Eto za drugi put znaš

maserka80
04.07.2007., 18:39
ved, evo za peciva, to je copy paste isto s ove teme,mislim da je to zanahoria pisala
peciva...
ovo je jako praktična fora:
evo kako sama možeš napraviti pecivo ako ti ostane kuhanih žitarica (proso, ječam, riža, palenta):
3šalice kuhane žitarice
3šalice cjelovitog brašna
1/2 žličice soli
3 žličice praška za pecivo ( kupi ga u ''zdravom dućanu'' jer obični ima aluminija)
ako je žitarica presuha, dodaj malo vode i prokuhaj desetak min
1.pomiješaj brašno, sol, prašak za pecivo, dodaj žitaricu, pa sve dobro umijesi (mijesi se oko 10 min)
2.oblikuj okrugla peciva i stavi na nauljeni i pobrašnjeni lim. ostavi da odstoji pol sata (treba stajati 3-4 sata ako nemaš prašak bez aluminija)
3. u zagrijanoj pećnici peci 45 min na 200 C
4.vruća peciva umotaj u vlažnu pamučnu tkaninu i ostavi da se ohlade
ispadne ti 6-8 komada koji mogu stajati nekoliko dana

Trki
07.07.2007., 15:08
Imam jedan problem. Dolazim u šoping u Zg u nedjelju, a ne znam gdje bih mogla nešto pojesti a da je barem najbliže makrobiotici ili barem varijanti vegetarijanstva i ribe. Molila bih pomoć. Ne rade ni Makronova ni Sirion. Što radi?

jimmy jazz
07.07.2007., 18:10
mozda Placa v Radicevoj!

Noemi
07.07.2007., 18:11
kako to da makronova ne radi nedjeljom?:misli:

pretpostavljam da uzeti nesto od doma nije varijanta?

Trki
07.07.2007., 21:19
Nije opcija da nešto uzmem sa sobom jer idemo nas dvoje. Moj mesožder i ja. Vjerovatno ćemo se naći sa nekim prijateljima, a htjela bih pojesti nešto ukusno u nedjelju.

Jimmy jazz ideja je odlična, ali nažalost ne rade nedjeljom.

Ne znam što je to sa tim restoranima da nedjeljom ne rade. Što je sa obiteljskom ručkovima, svi su samo subotom? Ne mogu vjerovati. Kakvo razočarenje. Vidim da mi neće biti druge nego pojesti neku salatu sa tunom i biti zadovoljna s time.

Noemi
08.07.2007., 17:46
pa ako ti je vegetarijasko ili riba ok, mislim da svugdje vise manje mozes dobiti ribicu i blitvu ili nesto slicno:misli:

maserka80
08.07.2007., 21:30
da Trki i ja mislim da si u svakom restoranu možeš sama iskobinirati neki ručak.Jest da ćeš ispeglati malo konobare (kao ja što radim) ali dobiješ.

U da, pa nedjelja je prošla. I? Kako si se snašla za klopu?

Ja sam dva dana bila na vikendu, i obavezno si nosim svoje mljeko,kruh (ovaj put raženi s sjemenkama pakirani od Alnature) tikvice i salatu, a znam da bude ribe ili tako nešto i super se snađem.

maserka80
13.07.2007., 16:21
ej ljudi, evo jedan receptić od mene.Nije ništa big ali meni je super
Kupila sam on annapurne tofu obični izrezala ga na ploške, posula masl. uljem limetom i prženom soli i sjemenkama sezama koje sam predhodno malo smrvila,a sol sam samu malo popržila da izađe vlaga.To je ostalo noćit u frižideru i danas je to MRAK!!

Trki
13.07.2007., 22:41
Eto mene. U nedjelju sam bila prilično umorna i gladna kada smo došli do restorana. Otišli smo do capucina. Iako su imali salatu uzela sam paštu sa tunom i graškom i bilo mi je jako ukusno. Uz to sam pojela mješanu salatu i bilo mi je baš ok. Malo sam se počastila i bilo je sve ok.

Hvala na svim vašim prijedlozima, ali strašno je kada si tako izgubljen. Budući da dečko i ja relativno često izlazimo van na ručak moram priznati da mi je već dosta salate i tune i tih stvari. Neke ribe i lignje i izbjegavanje većeg zla mi je preko glave. Svaki izlet je problem mene nahraniti. Svaki put mi se konobari isčuđavaju kada naručim tri priloga i salatu ili tako nešto. Pa onda poprijeki pogledi kojima se moram opravdavati da sam alergična jer je to najjednostavnije. I tako dalje. Zato se svaki put veselim kada odem u Zg da ću jesti makrobiotičku hranu, a s menom i moj najdraži mesožder koji je sve bliže makrobiotici, ali još uvijek predaleko. I onda odaberemo usrani dan kao što je nedjelja. Eto, zato sam molila prijedloge.

I samo da znate, ugodno sam se iznenadila u jednom restoranu u Istri. Imaju meso i svašta, ali među svom silom tog mesa postoji nešto što su nazvali vegetarijanski pladanj. Pitam što je to,a barba mi kaže da je to po malo od svih priloga od povrća. Sjajno. Ništa zahtjevno, a meni napokon olakšanje da neću opet jesti samo mješanu salatu. Ne mogu se sjetiti imena restaća, ali ako nekoga bude zanimalo, poradit ću na sjećanju.

Noemi
14.07.2007., 20:07
MIslim da se u svakom restoranu da dobiti povrce na zaru:misli: Ili ako popricas s konobarom, uvijek se nesto da dogovoriti.
I ne mora te biti sram, tvoj nacin prehrane je tvoj izbor. Zasto laz?:)

NIje to tako komplicirano, ja sam odrasla kao celijakicar s alergijom na mlijeko, a onda sam prestala jesti i meso,:D tako da imam poprilican staz hodanja po restorana i pronalazenja sto se moze pojesti a da je fino i da ne naskodi.

Mozda ipak vidis problem malo vecim nego sto je:)

maserka80
15.07.2007., 00:01
MIslim da se u svakom restoranu da dobiti povrce na zaru:misli: Ili ako popricas s konobarom, uvijek se nesto da dogovoriti.
I ne mora te biti sram, tvoj nacin prehrane je tvoj izbor. Zasto laz?:)

Mozda ipak vidis problem malo vecim nego sto je:)

Slažem se.
Mislim da to ne bi trebalo predstavljati kao problem ili se osjećati drugačijim od drugih jer ti ne bi to nego bi ono.
Ja bez problema naručim što želim, nekad i dva puta pripomenem "nezačinjeno", i zatražim pola limuna i masl. ulje i nikad nisam imala neugodnih situacija ili da me konobar nešto odmjera.
Najčešće vani jedem provrće na žaru ali naručim tako da mi za količinu paprike koja ide u porciju stavi još tikvica npr.
Ako bi se baš išlo ono u neku krajnost da moram u pizzeriu gdje su samo pizze i isključivo pizze e onda stvarno ne bi imala izbora nego bi naručila: ništa,ali srećom ne idemo nikad u pizzerije uvijek gledamo da ima bar malo širi izbor

maserka80
14.08.2007., 21:51
ej ekipa pa gdje ste??Kupate se, sunčate....

Ja sam tokom ljeta otkrila novih stvarčica,ali vas nema da to podjelimo
Kad zahladi, kad budemo više doma pa ćemo si pistati.
Pozz

Noemi
15.08.2007., 16:14
pisi:) pa oni koji su na moru neka citaju kada se vrate:)

Lali Puna
17.08.2007., 12:37
kupila sam u bio&bio šnicle od seitana, onak su okrugle i u vrećici. kak da to pečem? jel ih moram marinirati u nečemu ili ne?
mogu lih natrljat sa senfom i češnjakom? ili samo sa senfom, a češnjak dodam dok se peku, na kraju?

hvala

maserka80
17.08.2007., 22:15
Ne znam točno koje si šnicle kupila jer ih ima i pohovanih i gotovih.Pročitaj etiketu, pa vidi koje si uzela.Ako su već pohane ili napravljene onda ih samo ugrij i jedi,ako su sirove e onda ti ne znam jer ti to još nisam jela.Ja ti kupim one polpete gotove od koprive ili blitve i super su.Samo ih ugrijem i to je to.

Lali Puna
20.08.2007., 14:42
napisala sam šnicle, a ne polpete. i ako ih mislim peći, očito je da nisu gotove tj. već pečene. no, nema veze, snašla sam se. namazala sam ih senfom, bacila na ulje i pred kraj istisnula češnjaka na njih.

diki
20.08.2007., 19:08
cure, sutra ću si skuhati juhu od leće, ali u receptu ne piše da je treba močiti 24h u vodi. jel ju uvijek treba močiti, pa to ni ne treba posebno naglašavati ili? :misli:?

nickthestripper
21.08.2007., 11:25
Pozdrav! Proučila sam ovih 17 stranica postova, izvukla par receptića, ali ipak imam neka pitanja.

Bila sam malo u šopingu i uzela: heljdinu kašu, prosenu kašu, ječmenu kašu, crvenu leću, smeđu leću, aru-prah, kus kus, kombu alge, lanene sjemenke, integralne sezamove sjemenke i zobene pahuljice.

Imate li molim vas kakvih prijedloga kako neke od ovih sastojaka ukomponirati u svekodnevnu prehranu temeljenu na povrću (vegetrijanka, razmišljam o makro, ali ne ljubim soju, tako da vas molim recepte bez misoa, tempeha i tofua). Posebno za doručak - kako i koliko kuhati ove kaše i koliko dugo, prema vašem iskustvu mogu ostati u hladnjaku?

Imam još jedno pitanje - nisam pronašla ovdje - ima li gdje recept za seitan? Po mogućnosti bez soya sosa?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima :)

dіki
21.08.2007., 12:26
Pozdrav! Proučila sam ovih 17 stranica postova, izvukla par receptića, ali ipak imam neka pitanja.

Bila sam malo u šopingu i uzela: heljdinu kašu, prosenu kašu, ječmenu kašu, crvenu leću, smeđu leću, aru-prah, kus kus, kombu alge, lanene sjemenke, integralne sezamove sjemenke i zobene pahuljice.

Imate li molim vas kakvih prijedloga kako neke od ovih sastojaka ukomponirati u svekodnevnu prehranu temeljenu na povrću (vegetrijanka, razmišljam o makro, ali ne ljubim soju, tako da vas molim recepte bez misoa, tempeha i tofua). Posebno za doručak - kako i koliko kuhati ove kaše i koliko dugo, prema vašem iskustvu mogu ostati u hladnjaku?

Imam još jedno pitanje - nisam pronašla ovdje - ima li gdje recept za seitan? Po mogućnosti bez soya sosa?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima :)
pa kombu je dobro kombinirati s mahunarkama jer tako postaju lakše probavljive, a sprječava se i stvaranje plinova u crijevima.
možeš ih kombinirati s lećom. npr. ja sam si maloprije pristavila juhu od leće, pola trake kombua sam namočila na deset minuta u vodi i zatim narezala, te stavila u mali lonac, preko toga stavila nasjeckani luk i na kraju zelenu leću koja se namakala preko noći u vodi. na to sam stavila vodu i to ti se treba kuhati nekih 40-ak minuta.

od sezamovih sjemenki pravim si gomashio, ali možeš si napraviti i ukusan namaz, tzv. maslac od sezama (tahin). dakle, prepržiš sol i sezam i to samelješ, a zatim dodaješ ekstra djevičansko maslinovo ulje dok ne dobiješ pravu gustoću tj. dok ne dobiješ namaz. :)

nickthestripper
21.08.2007., 13:07
Hvala Diki!

Nadam se da ima još savjeta, posebno za kaše :top:

diki
21.08.2007., 13:39
kaše si nisam nikada ni kupovala ni pravila, ali moja mama ih stalno radi, posebno prosenu. mislim da ih kuha oko pola sata i sve pojede tako da ni nema što čuvati u hladnjaku. :zubo:

Suncelina
21.08.2007., 15:24
cure, sutra ću si skuhati juhu od leće, ali u receptu ne piše da je treba močiti 24h u vodi. jel ju uvijek treba močiti, pa to ni ne treba posebno naglašavati ili? :misli:?

pozdrav,
koliko sam do sad primjetila, postoje 3 vrste leće (nisam vidjela druge, no neću biti isključiva ;) ): smeđa, zelena i crvena. zelena i crvena ne moraju namakati, relativno kratko se kuhaju (crvena, naravno kraće jer je manja), dok je smeđu leću potrebno namakati. ona je manja, ali je kompaktija, mislim da joj je i opna čvršća. po makrobiotičkim principima yin-a i yang-a, smeđa leća je više yang, pa ju treba malo "yin-izirati" :zubo:

i primjedba nickthestripper-ici: ni ja ne volim samu soju, premasna mi je. ne volim ni tempeh. prije nisam voljela ni tofu, no dosadašnje iskustvo mi je pokazalo da je sve stvar navike. navikli smo na određene okuse.
malo sam se igrala i otkrila način kako mi tofu paše... nakon nekog vremena, dogodilo se to da ga sad mogu jesti u manje-više svim oblicima.
probaj ovako: ja ga relativno tanko narežem (3 mm), mariniram sa soya-sosom (shoyu, ne tamari koji je jači) i narezuckanim češnjak na listiće. prije sam dodavala i malo maslinovog ulja. ostavim ga nekih pola sata tako. onda ga popržim s obje stane dok ne promijeni boju (malo se zarumeni) u tavici na žlici ulja. prije sam koristila maslinovo, no sad sam uvela sezamovo koji bolje podnosi zagrijavanja, pa koristim njega.
ili npr. probaj dimljeni tofu (meni je dobar od Anyo-a) - isto ga poprižim na tavi, a prije ga samo malo posolim

stvar je u tome da, ako ne konzumiraš meso, mogla bi dugoročno imati zdravstvenih problema. shvatila sam da vegetarijanci mogu zaista kvalitetnije jesti od mesojeda, no samo ako jedu raznoliko (a to uključuje mnoge namirnice koje izbacuješ). mesojedi uglavnom ne razmišljaju da trebaju pojesti žitaricu, razno povrće... i kakve je kvalitete, to što pojedu. činjenica je da iz mesa dobivaju većinu neophodnih nutrijenata, no ne sve. meso u prehrani (ne želim uopće reći da je to "namirnica" :flop: ) je gotovo iste građe kao i ljudsko meso... (mislim da sam jasna pri tome :cool: )
uz sve ostale rafinirane namirnice, ne-konzumaciju povrća (pri tome ne mislim da su krumpir i tri lista salate "povrće"), žitarica (a to ne uključuje bijeli kruh i tijesto) nije ni čudo da su ljudi u zapadnom svijetu, uz obilje "hrane" izgledanjelog tijela, a s druge stane pretili.

u makrobiotici, a do sad mi se to čini najraznovrsniji i najpotpuniji oblik vege-prehrane, konzumira se 40-60% žitarice (pa i više), 10% mahunarke, 5% juhe, 5% alge, 30-40% povrće (korjenasto, glavičasto i lisnato) - ovo je zaista ugrubo
iako je na srpskom, dosta informacija ima na: http://www.makrokutak.net/index.html
http://www.makrobiotika.net/nm/mala_skola_ishrane/01/zdrava_ishrana_01.htm

...i uskoro se spremam ponovo ubaciti tempeh u neki obrok... možda prođe ;)

diki
22.08.2007., 10:20
pozdrav,
koliko sam do sad primjetila, postoje 3 vrste leće (nisam vidjela druge, no neću biti isključiva ;) ): smeđa, zelena i crvena. zelena i crvena ne moraju namakati, relativno kratko se kuhaju (crvena, naravno kraće jer je manja), dok je smeđu leću potrebno namakati. ona je manja, ali je kompaktija, mislim da joj je i opna čvršća. po makrobiotičkim principima yin-a i yang-a, smeđa leća je više yang, pa ju treba malo "yin-izirati" :zubo:

hvala :top:
i, da, postoje te tri vrste leće. no, bilo kako bilo, sve ih yangiziramo kad ih kuhamo (vatra;))

prije nisam voljela ni tofu, no dosadašnje iskustvo mi je pokazalo da je sve stvar navike. navikli smo na određene okuse.
malo sam se igrala i otkrila način kako mi tofu paše... nakon nekog vremena, dogodilo se to da ga sad mogu jesti u manje-više svim oblicima.
probaj ovako: ja ga relativno tanko narežem (3 mm), mariniram sa soya-sosom (shoyu, ne tamari koji je jači) i narezuckanim češnjak na listiće. prije sam dodavala i malo maslinovog ulja. ostavim ga nekih pola sata tako. onda ga popržim s obje stane dok ne promijeni boju (malo se zarumeni) u tavici na žlici ulja. prije sam koristila maslinovo, no sad sam uvela sezamovo koji bolje podnosi zagrijavanja, pa koristim njega.

ni ja ne volim tofu, ali probat ću ovaj tvoj recept, možda mi se čak i svidi :D

Trki
23.08.2007., 18:37
Pozdrav, ljudi.

Vratili se sa godišnjih? Nekih zgodnih priča o hrani i ljudima? Ja sam tek počela sa godišnjim. Zato sada vi odmoreni malo pišite.

Tofu volim pohani i baš mi prija pogotovo ako ga se poha uz još neko povrće ili sejtan. Dobar je i ako se sejtan puni tofuom. I, svakako, jako mi je dobro kada radim vrste gibanica ili štrudli (slanih) sa blitvom ili tikvicama. Obavezno stavljam jedan obični tofu, jedan dimljeni.

Sejtan je jako jednostavan za napraviti, pogotovo ako se vidi priprema. Opisivanje traje duže od same pripreme. Soja sos kod sejtana služi da ga se zasoli, a naravno da se može staviti samo sol.

Rado ću napisati kako se radi, ako treba.

diki
23.08.2007., 20:27
može :)

edit: meni su štrudle s tikvicama super bez ikakvih dodataka...samo domaće tijesto, naribane tikvice i sol.
mmmmmmmm

nickthestripper
24.08.2007., 11:52
Sejtan je jako jednostavan za napraviti, pogotovo ako se vidi priprema. Opisivanje traje duže od same pripreme. Soja sos kod sejtana služi da ga se zasoli, a naravno da se može staviti samo sol.

Rado ću napisati kako se radi, ako treba.

Lijepo molim :romeo: :)

diki
26.08.2007., 19:38
imam jedno pitanjce. koje vi začine koristite?
ja jako volim začinjenu hranu, ali priuštim si je samo ponekad budući da makrobiotika ne preporučuje korištenje stimulansa, pa tako ni začina.
posudila sam si i makrobiotičku kuharicu. recepti su stvarno jednostavni, ali nisu mi baš ono....najfiniji na svijetu :D
na primjer, teško mi pada što hranu manje solim. o šećeru da ne pričam :o o ljutoj paprici i feferonima također da ne pričam :o
a kombinacija ljuto - slatko mi je :klopa:
onu juhu od leće na jedvite jade sam pojela jer imala je okus samo po leći.
nekako kao da manje uživam u hrani...pa me zanima, postoji li nekakva tajna kako da to sve skupa bude ukusnije?

maserka80
27.08.2007., 09:46
Diki ne znam da li je onda MB za tebe jer koliko sam ja to shvatila, i bit svega i je da osjetiš punoću okusa namirnice koju jedeš a ne da ju ubiješ paparom vegetom feferonima itd.
Ja si sama radim začine:
sezam i morska sol
kombo i sunc.sjemenke
wakame
češnjak i peršin (zajedno sitno sjeckano)
peršin
korijen celera
korijen đumbira
češnjak (protisnut)
...

Ne koristim papar niti išta slično ni kupovno
Nekad, rijetko (1-2puta u dva mj) stavim pola žličice crvene mljevene paprike(domača makedonska)

Juha od leće i mora iimati okus po leći!!!!

Little Miss Violet
27.08.2007., 09:48
Pozdrav svima,
iako redovito citam vas forum ovo je prvi put da se javljam.
Mogla bih reci da pomalo i ja postajem makrobioticar iako je to dugotrajan proces. Jako mi se dopada vas forum, ima mnogo zanimljivih i korisnih recepata i savjeta. Ipak postoji nesto sta bih vas htjela pitati. Kako se hranite kad ste na poslu? Postoje li u Zagrebu restorani koji dostavljaju hranu spremljenu prema makrobiotickim nacelima?
Hvala.

diki
27.08.2007., 11:12
Diki ne znam da li je onda MB za tebe jer koliko sam ja to shvatila, i bit svega i je da osjetiš punoću okusa namirnice koju jedeš a ne da ju ubiješ paparom vegetom feferonima itd.
Ja si sama radim začine:
sezam i morska sol
kombo i sunc.sjemenke
wakame
češnjak i peršin (zajedno sitno sjeckano)
peršin
korijen celera
korijen đumbira
češnjak (protisnut)
...

Ne koristim papar niti išta slično ni kupovno
Nekad, rijetko (1-2puta u dva mj) stavim pola žličice crvene mljevene paprike(domača makedonska)

Juha od leće i mora iimati okus po leći!!!!
koliko si ti dugo mb? kako ti je bilo na početku?
stvar je u tome da želim jesti ono što mi čini dobro, a ne samo ono što volim jer kad bih jela samo ono što volim, onda....onda to ne bi bilo dobro :D
i činjenica je da s epuno bolje osjećam otkako sam počela mijenjati prehranu. npr. nemam više glavobolje, a dosta sam ih često imala. i imam puno više energije.
i ja za sada samo pravim gomashio i peršin s lukom, ali za druge mb "začine" ne znam...
kako koristiš kombo i suncokretove sjemenke?

Suncelina
28.08.2007., 09:42
pozdrav,
možda će Vas zanimati, ako ste u blizini:
http://www.net.hr/infocentar/zagreb/page/2007/08/27/0090006.html
"Demonstracija - degustacija Tradicionalne namirnice u suvremenoj upotrebi održat će se u prostorima Makronove, Ilica 72, s početkom u 19 sati, a vodit će ju Jadranka Boban-Pejić, prvo ime prirodne prehrane u Hrvatskoj."

što se začina tiče u makrobiotici, po mom mišljenju, ima ih raznovrsnijih nego u klasičnoj prehrani. npr. ne koristi se vegeta (pojačivači okusa :flop: ), ali sve začinske trave su poželjne: origano, bosiljak, ružmarin, majčina dušica, mažuran, melisa, menta, kadulja, vlasac itd. isto tako, shoyu, tamari i miso nisu baš blagi začini (uz morsku sol, gomashio...), pa ume-ocat, umeboshi šljiva (slano i kiselo), limun kora i sok, rižin ocat...
od ljutih su to wasabi hren (prodaje se kao prah i vrlo je ljut) i đumbir (češnjak se preporuča koristiti rijeđe, ne svakodnevno, jer ima više ljekovitu svrhu)
treba se malo poigrati. naravno, u početku će netko više soliti i općenito začinjavati, no onda treba polagano smanjivati slane, ljute i ostale jake začine... sve je to stvar navike
a uostalom, dodavanjem jedne začinske trave bit će vam potrebno manje slan okus... isprobano ;) . npr. kad kuham ljeti juhu, kako je bolje ljeti manje soliti, dodam ili malo začinske trave (ružmarin npr na moru) ili malo limun-soka tako da se ne osjeti kiselo, i bude ukusno s manje soli nego obično.
kasnije, kad se čovjek "izoštri" u okusima, i klice rotkvice i sami korjen daikona budu dovoljno ljutkasti ;)

i odgovor Little Miss Violet:
što se kuhanja i posla tiče, nisam još našla zadovoljavajuću kombinaciju :mad:
postoje restorani koji imaju dostavu: restoran Nova (http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=54), Sirion (http://www.sirion.hr/restoran.aspx) i što sam čula prije par dana, još nisam isprobala, Placa (http://webshop.placa.hr/index.php?cat_uid=3)
postoji još i klupski restoran u sklopu Feng Shui Centra, ali ne znam koliki im je kapacitet. potrebno je naručiti dan ranije, kao i za Placu, i ne znam da li dostavljaju posvuda
i svi su relativno skupi, preskupi da bi si čovjek priuštio to svaki dan: restoran Nova, makroplata je 79kn, ne znam kako je uz dostavu, Sirion i Placa cijene su na njihovim stranicama, a Feng Shui Centar je bilo 60kn + dostava (mislim 10kn)
za sad si kuham sama, za dragog i sebe (on mi pomaže :top: ), a ponekad naručim od Siriona, iako mi je iz Feng Shui Centra ukusnije, ali problem je doći do njih. i kuham uglavnom jutrom, što zahtijeva dosta planiranja... npr. žitaricu često skuham dan prije, navečer, a ujutro ostalo da bude što svježije... nije baš jednostavno i stalno razmišljam kako naći bolji način
u knjizi "Hrana za život", a i u Avenininoj kuharici prema predloženim menu-jima, predlaže se večera kao "bogatiji" obrok kad se ima više vremena za pripremu... hmmm :confused:
ponekad napravim sushi, on može stajati, a vrlo je ukusan, pa jutrom spavam dulje :zubo: . ili chapate (indijske pogačice) punim povrćem i tofuom. obje kombinacije su zgodne i za put. nisam još isprobala, ali mogu se napraviti i slani muffini (prema knjizi Vesne Ljubičić), probala sam ih kod njih, i to je k'o i pizza - staviš unutra što želiš

Little Miss Violet
28.08.2007., 13:54
Prvo da zahvalim Suncelini na iscrpnom odgovoru.
Vidim da cu morati poceti cesce kuhati kod kuce ako se zelim pravilno hraniti(to mozda i nije tako lose:). Kako ja nisam bas vjesta kuharica morat cu posjetiti Makronovine radionice i naravno pratiti forum :)

Jos jedno pitanje za iskusne kuhare/ice:
kakav kolac/tortu napraviti za rodendansku proslavu a da je relativno jednostavan i naravno u skladu s makrobiotickim nacelima prehrane?
Molim recepte :)

jagodica-bobica
06.09.2007., 22:03
pozdrav. imam jedno pitanje:posto se bacam na makrobiotiku, ljubazna poznanica se ponudila da mi njen rodjak donese makrobioticke namirnice iz austrije...dakle, da li je isplativije i bolje kupiti namirnice vani ili u zagrebu ipak? vjerujem da je ponuda tamo puno bolja ali meni je malo problem sto ni ne znam tacno sta mi sve treba, za pocetak, a ni ne znam koliko bi to tamo moglo kostati?
dajte, prosvijetlite me :D

maserka80
07.09.2007., 17:54
koliko si ti dugo mb? kako ti je bilo na početku?

kako koristiš kombo i suncokretove sjemenke?

ej diki nije me dugo bilo.
Čuj ja ti nisam MB, pisala sam prije kad sam se javila na ovaj forum da ti ja nisam pripadnik ni jedno načina prehrane tipa Vegetarijanka (iako ne jedme meso), ni Mb, ja ti se hranim po krvnoj grupi a moj način ishrane je najsličniji MB tako da sam se našla tu na Makrobiotici. Večinu hrane kupujme u Bio i Bio (jer je ujedno to i jedina trgovina u mom gradu gdje mogu nači zdrave namirnice tj. zdravije ima nešto i u dm a sve ostalo u klasičnim trgovinama.
Nije mi bilo teško jer sam i prije davno pazila što kako i koliko jedem ali u jednom trenutku svog života sam zaboravila na sve to i dobila 30kg viška (kojih sad više nemam) i vratila se dobrim starim navikama, pročitala puuuuno knjiga i nije mi bilo teško, super sam se osjećala, nanovo učila kuhati i uživala u svakom novom skuhanom obroku.

Kombo ti isključivo kuham i jedam sa mahunarkama ili si nekad od nekoliko trakica napravim čips
A sunc.sjemenke svakako koristim, u sve ih stavljam, nekad cijele nekad samljevene
Obožava sezam njega najviše jedem jer ne pijem dosta mljeka, pa mi je to kalcij i jedem puuuno tofua mariniranog u sez.sjemenkama i masl.ulju
Uglavnom svašta kombiniram i jedem, ali ništa rafinirano ništa od brze hrane i ništa pekarsko.Rijetko pojedem kruh iz pekare, najčešće si ga sama radim a ako nemam kad onda kupim u bio i bio.

maserka80
07.09.2007., 17:56
I moram vam svima tu reći da sam došla s broja 48/50 na 38!!!!!!
I već dva mjeseca bez problema to održavam, nemam se od ćega udebljati, ljepi i zdravi okusi me vuku prema finoj hrani i kad sam najgladnija ne pristajem na sendvić.Odem u trgovinu po voće i najedem se toga

diki
07.09.2007., 17:59
I već dva mjeseca bez problema to održavam, nemam se od ćega udebljati, ljepi i zdravi okusi me vuku prema finoj hrani i kad sam najgladnija ne pristajem na sendvić.Odem u trgovinu po voće i najedem se toga
bravo :s :kiss:

maserka80
07.09.2007., 18:28
vidim da ih se dosta misli kako s klopom dok su na poslu
Ja već mjeesecima nosim svoje na poso,iako imam na poslu ručak ali se uglavnom bazira na mesu i krumpiru (ne jedem ni jedno ni drugo) tu i tamo ima i neko povrće ali uglavnom na gulaš sa nekim teškim umakom tako da sam u ova 3 mj svega tri puta jela u menzi, nosim si svoje u ledenoj torbi i sve jedem hladno, kad nosim salatu onda u posebnoj malo posudici nosim ulje sol i limu već pripremljeno za preliti preko z salate, a uglavno mnosim i jedem na poslu sve.Od leće s mrkvom na gusto, od tofua od riže ili tjestenine s povrćem, a voće obavezno nosim svaki dan za doručak i za popodnevni snack (osim ako netko iz ofisa ne donese neke kekse pa pojedem koji).Uglavnom, to mi nije problem,a sad kad mi se ustale smjene od 8-15h neću ni nositi ručak, samo voće ili pahuljice.

ljudevita
08.09.2007., 19:59
A što reći nego BRAVOOOOO:top: Znam da to nije baš lako ni jednostavno, ali je lijepo vidjeti uspjeh. Koristiš li ghi? Znašli nešto o tome? Puno je novih namirnica i naziva kod nas, a ja se nekako trudim jesti zdravo kombiniranjem naših namirnica.Neznam puno o tim istočnim namirnicama iako me makrobiotika i uopće zdrav način ishrane itekako zanima.

jagodica-bobica
09.09.2007., 12:00
Da li bi se neko osvrnuo na moj prethodni post? :cry:

maserka80
09.09.2007., 21:08
pozdrav. imam jedno pitanje:posto se bacam na makrobiotiku, ljubazna poznanica se ponudila da mi njen rodjak donese makrobioticke namirnice iz austrije...dakle, da li je isplativije i bolje kupiti namirnice vani ili u zagrebu ipak? vjerujem da je ponuda tamo puno bolja ali meni je malo problem sto ni ne znam tacno sta mi sve treba, za pocetak, a ni ne znam koliko bi to tamo moglo kostati?
dajte, prosvijetlite me :D

Uh pa ne znam što da ti kažem. ja mogu samo iz iskustva govoriti, a to je da prvo moraš ipak nešto i pročitati i istražiti čemu što služi, kako se što sprema i s čim i kako kombinira.
A to dali je bolje naručivati iz vani ili kupovati u mjestu, mislim da je ipak bolje odlučit se za kupovanje u mjestu jer će ti početi nestajati namirnica doma pa ti je zgodnije otići i kupiti što ti treba nego naručivati po nekome.
Ne znam gdje živiš i što ti tvoj grad nudi, ni što bi ti htjela,ali ako kreneš za tim nači češ sve što ti treba.
Ja kupujem dosta u bio i bio (gotovi kruh i peciva, alge, sol, tofu, tofuneza, sjemenke, miso juhe, tjestenina, čips od riže, nekad povrće...)a ono što je u dm-a jeftinije (mljeko, pahuljice, brašna, prašak za pecivo, kako namazi,rižini krekeri, grickalice, čokolada, kvacas, suncokretovo ulje)kupujem u dm, a dosta ima i u trgovini u koju inače idem do mjesećne potrepštine, a svježe voće i povrće kupujem u provjernog privatnika Voće i povrće.

Počni malo po malo kombinirati povrće s nekim sjemenakama i neke slatkiše sa orašastim plodovima, ili rižu sa sjemenkama, tjesteninu s povrćem, sendviće s namazima od povrća i npr. tofua....malo po malo češ si ubacivati.

Meni je trebalo 6 mj. da sve to skužim, proućim i naučim i da počnem bez problema kombnirati i kuhati.
Da razjasnim, ne kuham kako MB kaže: ovoliko i ovoliko posto mahunarki, zelenog povrća, algi itd.
Kuham i jedem onako kako mislim da mi paše,a to nije ni MB ni vege ni nešto treće, uglavnom odabirem namirnice koje pašu mojoj krvnoj grupi i što mi se sviđa,a spremam si tako da mi se sve sviđa:)

Noemi
12.09.2007., 21:04
mozes li napisati recept za kruh:)

faja:kiss:

Little Miss Violet
13.09.2007., 09:24
Pozdrav,
pitanje za maserku80. Uz kombiniranu prehranu (MB, krvne grupe i vege...) si uspjela smrsaviti, jesi se bavila i nekom fizickom aktivnoscu?
Javi li se ikad zelja za pojesti nesto lose (npr.przene krumpire, pravu kremsnitu...)?

maserka80
14.09.2007., 16:35
da da , išla sam na aerobik, pa je došlo ljeto pa sam prestala i evo opet planiram sad krenuti.
da naravno da mi dođe, evo baš sam danas jela pomfri i majonezu ha ha ha (nakon puuuuno mjeseci)
ali ne ne jedem to tako često skoro nikako i ne razmipljam o pizzama npr. sendvićima i kremšnitama tako da ih i ne jedem

Recept za kruh:
jako jednostavno
raženo brašno (iz dm ili iz trgovine piše na njemu tip 1250)
maaalo pšeničnog (tip 1100 ili 850)
sol
ekstrakt za pečenje raženog kruha(iz dm-a)
kvasc (iz dm-a)
malo vode
može i kap ulja (stavim najčešće maslinovo ili suncokretovo, hladno prešano iz dm-a)
ubacim sjemenke koje imam,a njačešće ih imam: suncokretove, sezam i buća, pa sve to stavim,umjesim ostavim 30ak min i u pečnicu na 150,pa na 200 i za nekih sat i po do dva je gotovo.

Trki
19.09.2007., 19:15
Neću da se ovaj post ugasi i zato nastavljamo u dobrom duhu!

Obećanje od davnina - sejtan.

Dakle, od brašna 850 ili 1200 i malo vode se umijesi tijesto. Tu baš dobro paše ona uzrečica - vode koliko pita. Napravi se kugla tijesta koja se dobro izmijesi. Ostavi se stajati u posudi u kojoj je topla voda. Neka stoji 30 - 60 minuta.
Nakon toga se počinje u toj posudi tijesto mijestiti i mijenjati voda. Provalja se preko ruku par puta i kada se voda zabijeli, izlije se ta voda i stavi hladna, onda opet topla i tako naizmjence dok se ta voda poprilično ne razbistri. Prirodno je da se ta kugla tijesta u vašim rukama otapa i pomalo nestaje. Ostat će vrlo mali grumen. Zato je bolje da ne radite sa manje od 1 kg brašna.
Kada ste gotovi i struktura kaja je ostala u vašim rukama je u potpunosti nitasta, ostavite ju u hladnoj vodi. Za to vrijeme pripremite juhicu za sejtan. Voda, celer, mrkva,kapula, crvena paprika, malo papra i svi oni začini koje volite: timijan, bosiljak, origano... Omjeri: ako radite od 1 kg brašna onda je to cca 2 l vode, 1/2 celera, 2-3 mrkve, 1 kapula. Začina treba dodati dosta oko 1/2 do 1 jušne žlice. Svakako dodati i soja sos. Staviti da počne kuhati. Onaj sejtan ja podijelim na dva dijela i svaki umotam u gazu. Stavim u juhicu i kuham 1 sat. Poslije toga ugasim i ostavim da se potpuno ohladi.
Kada izvadite imate svoj sejtan koji nije skup, a puno ukusniji od kupovnog. Nemojte da vas obeshrabri dužina pisanja. Recept je dug jer se mora objasniti step-by-step. Nakon prvog puta sve ćete raditi kao od šale.
Ako bude nejasnoća samo pitajte.

because the night
20.09.2007., 17:35
jedino što se meni iskreno gadi kod makrobiotike je ovo:

Krumpir recimo ne valja jer da je on iz latinske amerikle

paprika isto tak

paradajz isto

a zašto je onda u pi..ku mat...rinu dobar japan?

alge iz japana, grah japanski, azuki, ovaj-onaj

Jel bi jadranka boban pejić umrla da prizna koliko je zdrava riba s gradela s masl. uljem, češnjakom i peršinom

Domaće kiselo zelje bi trebalo spadat u makrobiotiku, al ne! To treba jest daikon...ma daaaj....

jagodica-bobica
20.09.2007., 21:31
ja isto se mislim kako se mogu jesti alge u cijelom svijetu kada ne rastu svuda? i te neke karakteristicno japanske kulture?

Mislim, Hokaido bundeva....

Little Miss Violet
21.09.2007., 10:45
Prava je umjetnost hraniti se namirnicama koje rastu u tvojoj blizini (npr.masline, zeleni kupus, rastika....) u kombinaciji s namirnicama koje dolaze s istoka (alge...). Btw: u makrobiotici se koriste zitarice (proso, soja, heljda...) s kojima su jako dobro upoznate nase bake :)

Trki
21.09.2007., 13:23
Because the night, mislim da nikada nisi slušao Jadranku, a niti poslušao ikoga tko je i malo više u priči o makrobiotici. Jer da jesi onda bi doznao da sve što nam dolazi iz dalekih krajeva, a makrobiotika koristi je sušeno. Sve što je svježe je iz ovih krajeva, a kiseli kupus je postao dio makrobiotike kojime smo mi oduševili kineze i japance. Sada se po našoj recepturi tamo kiseli kupus jer je izuzetno zdrava namirnica. Riba na gradele nije zabranjena već je vrlo ok ako znaš porijeklo te ribe, a to znači da nije odrasla u nekoj bari punoj izmeta. Isto tako je i sa mesom.
Zato samo naprijed. Bolje je jesti ribu na gradele nego hamburger.

jagodica-bobica
24.09.2007., 13:14
Ja ne znam kako vi, ali ja nikako ne podnosim ni miris ni ukus shoy sosa niti tamarija :bljak:

maserka80
24.09.2007., 17:38
pa ako ti ne miriše fino ne koristi ih.
Meni su i jedan i drugi super.Odličan su i dodatak za sve.

because the night
24.09.2007., 19:29
Because the night, mislim da nikada nisi slušao Jadranku, a niti poslušao ikoga tko je i malo više u priči o makrobiotici. Jer da jesi onda bi doznao da sve što nam dolazi iz dalekih krajeva, a makrobiotika koristi je sušeno. Sve što je svježe je iz ovih krajeva, a kiseli kupus je postao dio makrobiotike kojime smo mi oduševili kineze i japance. Sada se po našoj recepturi tamo kiseli kupus jer je izuzetno zdrava namirnica. Riba na gradele nije zabranjena već je vrlo ok ako znaš porijeklo te ribe, a to znači da nije odrasla u nekoj bari punoj izmeta. Isto tako je i sa mesom.
Zato samo naprijed. Bolje je jesti ribu na gradele nego hamburger.

Prvo, ja sam žensko, drugo, jesam bila sam daaavno (prije 13 god) na makrobiotici godinu dana, a onda ne znam zakaj sam prestala. nije bilo vise novaca i vrwemene preptostavljam. Nisam slusala agđu jadranku, istina, al me tadasnja sogorica uvela u to koja je završila tecaj kod nje. nema veze kaj se donosi sušeno, al to mi je licemjerno da mi moramo kupovat japansku bundevu ili japanski grah, osim toga kolko znam, filozofija je makr. da jedes ono kaj je iz tvojih krajeva, ne? Al, ok....

because the night
24.09.2007., 19:31
Kad velim riba, mislim ja jadransko more, da, a ne na neku baruštinu punu izmeta, hvala
dobar tek!

maserka80
25.09.2007., 22:16
ja uglavnom jedem ribu, meso ne.Kupujem svježu a od zaleđenih jedino Ledo bakalar filete i to mi je super.

U hrani treba uživati, kako u njenom spremanju tako i u okusu. Na to se ne treba siliti.

Tigrica
25.09.2007., 23:46
a od zaleđenih jedino Ledo bakalar filete

di to ima za kupiti? bakalar fileti?!

darka-1
26.09.2007., 13:13
Neću da se ovaj post ugasi i zato nastavljamo u dobrom duhu!

Obećanje od davnina - sejtan.

Dakle, od brašna 850 ili 1200 i malo vode se umijesi tijesto. Tu baš dobro paše ona uzrečica - vode koliko pita. Napravi se kugla tijesta koja se dobro izmijesi. Ostavi se stajati u posudi u kojoj je topla voda. Neka stoji 30 - 60 minuta.
Nakon toga se počinje u toj posudi tijesto mijestiti i mijenjati voda. Provalja se preko ruku par puta i kada se voda zabijeli, izlije se ta voda i stavi hladna, onda opet topla i tako naizmjence dok se ta voda poprilično ne razbistri. Prirodno je da se ta kugla tijesta u vašim rukama otapa i pomalo nestaje. Ostat će vrlo mali grumen. Zato je bolje da ne radite sa manje od 1 kg brašna.
Kada ste gotovi i struktura kaja je ostala u vašim rukama je u potpunosti nitasta, ostavite ju u hladnoj vodi. Za to vrijeme pripremite juhicu za sejtan. Voda, celer, mrkva,kapula, crvena paprika, malo papra i svi oni začini koje volite: timijan, bosiljak, origano... Omjeri: ako radite od 1 kg brašna onda je to cca 2 l vode, 1/2 celera, 2-3 mrkve, 1 kapula. Začina treba dodati dosta oko 1/2 do 1 jušne žlice. Svakako dodati i soja sos. Staviti da počne kuhati. Onaj sejtan ja podijelim na dva dijela i svaki umotam u gazu. Stavim u juhicu i kuham 1 sat. Poslije toga ugasim i ostavim da se potpuno ohladi.
Kada izvadite imate svoj sejtan koji nije skup, a puno ukusniji od kupovnog. Nemojte da vas obeshrabri dužina pisanja. Recept je dug jer se mora objasniti step-by-step. Nakon prvog puta sve ćete raditi kao od šale.
Ako bude nejasnoća samo pitajte.

Dakle, umijesim tijesto i stavim u posudu u toplu vodu ili je posuda u toploj vodi? :confused: I onda opet to tijesto mijesim u vodi u kojoj je stajalo pa mijenjam vodu i opet u vodi mijesim?

maserka80
26.09.2007., 17:34
di to ima za kupiti? bakalar fileti?!

Pa u svakom večem centru nadam se.Mislim da sam to i u Konzuma vidjela, ali ja to kupujem u CBA lancu trgovina.
ma pogledaj malo bolje, ima i Tommy mislim, mora ti biti kraj fileta oslića.
Meni je to super-zamotam u foliju sa puno češnjaka i luka,posolim malo ulja i pečem i bude mraaaaak.
Nekad ga pečem zamotanog i sa povrćem (mrkva, špinat, poriluk, blitva,brokula cvjetača...što imam)

Probaj (te)

diki
26.09.2007., 18:01
nakon pomnog praćenja kako reagiram na namirnice, primijetila sam da voće ne podnosim baš najbolje. na primjer, ne mogu svaki dan pojesti neku voćku jer me užasno boli želudac. ista stvar i sa pšeničnim kruhom i mueslima. :(
dok kukuruzne pahuljice super podnosim, one miješane mueslije nikako ne mogu probaviti.
najbolje mi odgovara povrće, skoro sve osim krumpira koji mi isto sjedne na želudac i paprike od koje dobijem žgaravicu. i meso mi je super.
mislim da ću odustati od makrobiotičke prehrane i pokušati iskombinirati nekakavu prehranu koja bi mi najbolje odgovarala.
prestala sam koristiti i mliječne proizvode i ni to nisam baš bajno podnijela jer organizam mi ih je jednostavno tražio. čak ne ni njih koliko meso.
mislim da ću iskombinirati ono najbolje od makrobiotike i prehrane po krvnim grupama.

maserka80
26.09.2007., 18:37
Ma diki to ti je i najbolje, jesti ono što ti odgovora i to kombinirati.
Jesi ti možda A krvna grupa?

diki
26.09.2007., 18:54
Ma diki to ti je i najbolje, jesti ono što ti odgovora i to kombinirati.
Jesi ti možda A krvna grupa?
ne, ja sam 0. a ti?
ma najbolje je od svega uzeti najbolje i ne biti isključiv.
ako ti nešto ne paše, ne treba forsirati, kao što si i sama rekla, u hrani treba uživati. i tek sad vidim da se prehrani zaista ne može pristupiti s nekakvim univerzalnim receptom. svi smo jedinke za sebe, samo treba se potruditi pa pronaći idealnu prehranu za sebe. :)

Trki
26.09.2007., 19:22
Darka-1, da, upravo tako kako piše. Stavi se u posudu s vodom, u vodi se mijesi, voda se mijenja. Stavlja se hladna tj. topla i opet se u vodi mijesi. Cilj je da ostane samo gluten. Škrob moramo isprati iz toga. Zato se ispire vodom odnosno mijesi u vodi. Prvi put je najčudnije jer se to tijesto mijenja i postaje mekanije i sve manje. Izgled je sve nitastiji. Treba probati, onda sve sjedne na svoje mjesto.

vedrana123
26.09.2007., 21:11
Škicnite na blog: http://svijetmakrobiotike.blog.hr/
Ima i tečajeva izrade seitana i tofua.:)

vedrana123
26.09.2007., 21:17
jedino što se meni iskreno gadi kod makrobiotike je ovo:

Krumpir recimo ne valja jer da je on iz latinske amerikle

paprika isto tak

paradajz isto

a zašto je onda u pi..ku mat...rinu dobar japan?

alge iz japana, grah japanski, azuki, ovaj-onaj

Jel bi jadranka boban pejić umrla da prizna koliko je zdrava riba s gradela s masl. uljem, češnjakom i peršinom

Domaće kiselo zelje bi trebalo spadat u makrobiotiku, al ne! To treba jest daikon...ma daaaj....

Čuj, makrobiotika u biti ništa ne isključuje. Samo se neke namirnice rjeđe jedu. Primjer si naveo. Zašto se ne bi jeo domaći paradajz, domaća paprika, domaći krumpir? Samo u ograničenim količinama. :)

darka-1
27.09.2007., 11:22
Darka-1, da, upravo tako kako piše. Stavi se u posudu s vodom, u vodi se mijesi, voda se mijenja. Stavlja se hladna tj. topla i opet se u vodi mijesi. Cilj je da ostane samo gluten. Škrob moramo isprati iz toga. Zato se ispire vodom odnosno mijesi u vodi. Prvi put je najčudnije jer se to tijesto mijenja i postaje mekanije i sve manje. Izgled je sve nitastiji. Treba probati, onda sve sjedne na svoje mjesto.

Oki doki, bacam se na posao :cerek: pa javim.

Tnx, Trki! :kiss:

Tigrica
27.09.2007., 11:33
Pa u svakom večem centru nadam se.Mislim da sam to i u Konzuma vidjela, ali ja to kupujem u CBA lancu trgovina.
ma pogledaj malo bolje, ima i Tommy mislim, mora ti biti kraj fileta oslića.
Meni je to super-zamotam u foliju sa puno češnjaka i luka,posolim malo ulja i pečem i bude mraaaaak.
Nekad ga pečem zamotanog i sa povrćem (mrkva, špinat, poriluk, blitva,brokula cvjetača...što imam)

Probaj (te)

nikad nisam to vidjela, pa jel to mozda zamotano u nekakav celofan?

maserka80
27.09.2007., 12:40
ma ne nije u celofanu, pakirnao je u plavom pakiranju s natpisom Ledo,s jedne strane je plavo i Ledov logo, a druga strana je prozirna i vidiš fino filete. ma ne možeš faliti.Pogledaj malo bolje po zamrzivačima i čitaj etiketu, pakirano ti je od 1000g (1kg) košta niti 30ak kn

Tigrica
27.09.2007., 13:21
ma ne nije u celofanu, pakirnao je u plavom pakiranju s natpisom Ledo,s jedne strane je plavo i Ledov logo, a druga strana je prozirna i vidiš fino filete. ma ne možeš faliti.Pogledaj malo bolje po zamrzivačima i čitaj etiketu, pakirano ti je od 1000g (1kg) košta niti 30ak kn

aha onda znam.
a kako ga ti tocno peces? u rerni zamotano u foliji, a povce stavis okolo ili?

because the night
27.09.2007., 17:00
Čuj, makrobiotika u biti ništa ne isključuje. Samo se neke namirnice rjeđe jedu. Primjer si naveo. Zašto se ne bi jeo domaći paradajz, domaća paprika, domaći krumpir? Samo u ograničenim količinama. :)

Zašto se ne bi to jelo? Pa tak piše u knjizi od Aveline Kushi, kaj se praviš blesava...:zubo:

loptica 1
02.10.2007., 12:58
Zašto se ne bi to jelo? Pa tak piše u knjizi od Aveline Kushi, kaj se praviš blesava...:zubo:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Noemi
03.10.2007., 12:18
makronova ima tecaj 3.10 o brzom ukusnom i zdravom kuhanju.

da li je netko bio na njihovim tecajevima? jesu li vrijendi novca?

razmisljam o makrovikendu 8 i 9 .12.:)

jagodica-bobica
03.10.2007., 14:43
Meni se ne cine ok ti tecajevi ni makrobiotika koju propovijeda jadranka boban. Meni to ni nije makrobiotika. U njihovim receptima ima i cokolade i svega sto se nikako ne smije naci u MB

Noemi
03.10.2007., 15:04
jesi bila?:) zanima me iz prve ruke prije nego istresem 900 kn za to.

Bani
04.10.2007., 06:11
Ja bila na makrovikendu onom prvom kaj moras odradit (i platit :D ) da bi opce mogel nekaj dalje (skola kuhanja i te spike). Prvi dan teorija - Zlatko Pejic - OK je no brate covjek voli samog sebe slusat do bola - onda tu nema kraja :D . Drugi dan kuhanje i to je bilo zgodno - dopala mi se Toncika. Sve u svemu OK al da mi je bilo neko ludilo ne. Znaci sad je 900 kn :eek: ja mislim da je moj bil 700 ili tak nekak :misli: prije 7 mjeseci . Neka teorija mi pije vodu a neka ne - naravno ovisi s kojim svojim filterima ces ti doci slusati kaj Zlatan ima za reci (a on se prevoli :D )

Noemi
04.10.2007., 10:26
baniiii:cerek::kiss:

vidla sam da imas isto iskustvo s but bees ko i ja, sestro:D

i mislila sam da nije vrijedno tih novaca:tuzni:

Bani
04.10.2007., 11:30
:grli:
moja "prekobarna" frizerka mi je rekla da to hitim u smece al zato aveda rules :cerek: pardoncek makrobioticari na offu :)

Meni nije vredilo tih novaca no to ne znaci da nekome drugome isto nije. Volim kad ljudi rade sa srcem a tu sam nasnjofala bussines motive (IMHO) i onda ti to meni mam sve pada u vodu.

nedavno iskustvo - uletavam oko pol 3 il 3 u njihov restoran - i htela bi si nekaj zamezit. Guzva, poznata ekipa ala Almira, mjesta ni otkud, no da te neko pita kaj bi ti, jel bi ti, da mozes nekog pitat kolko se ceka :flop: . A prije par mjeseci jedoh njihovu platu s mojom majkom koja je neke stvari usvojila radi vise sile no ne ubija se prevec jel, skuha onak z levom rukom kad mora :D ... Moram priznat ni mi bas bilo prefino - a kad je ona rekla pa moja juhica i riza su bolje onda sam znala da nisam pristrana :zubo:. No zato kelac je bil :top: (morti jer jos nis nisam nitijedan spekla iako sam knjigicu kupila davno po tvom naputku).

Noemi
04.10.2007., 12:32
Da li znas kakve su im one jdenodnevne radionice, tipa, skuhati fino i brzi za zaposlene ili nosite se sa stresom:D?

Definitivno odustajem od tecaja, hvala it:kiss:

Steta da nema nekog malog restorancica s makrobiotiskom hranom:( Oni su bili super kad su tek poceli. Ali valjda je ljudska priroda takva.:(

Dobro te je citati opet:kiss:

Bani
04.10.2007., 12:47
nje znam :ne zna: no kak sam rekla Toncika mi se dopala pa bi njene mogle biti dobre. Ona mala Dunja mi ni tak sjela (sto sam zlocesta) - ne ulazim u znanje jer je Tonciki sam pomagala no ja navek idem na filinga :D

fala , ja sam svaki dan tu no inkognito i drzim sve pod kontrolom :zubo:, i ovak me ramena razvaljuju od konstantnog visenja na laptopu a jos da pisem....

Ne nije takva ljudska priroda nek kad se ljudi domognu (moci - citaj love) onda tek vidis s kim imas posla (stara narodna - daj covjeku 3 dana moc i novac i odmah ces vidjet kakav je). Iako sam ja za to da se svako znanje treba platiti i nisam za bagateliziranje - vis kak nije dobro da pocnem pisat mam zaspamam topic
ajd nabaci neki brzo recept da nas ne hite vun :D

Noemi
04.10.2007., 17:52
Imam negdje za njoke, bum pogledala:)

mimihu
08.10.2007., 07:46
Trki hvala ti sto si ostavila adresu na makrokutku za ovaj divan forum.

Odstampala sam tvoje recepte sa heldom koju nikako da uvrstim u ishranu.
Ali posto dolazi hladno vreme , to je najbolji period da se heljda konzumira, tako da cu sve isprobati.

Pozdravljam sve, i imam jos dosta toga ovde da procitam, stigla sam do 11 strane.

:top:

mimihu
08.10.2007., 12:08
kad me već hvališ :D

ili one pogačice od slanutka, ubi me ali sad se ne mogu sjetit kak se zove
isto ga spasiraš zajedno sa lukom, peršinovim listom i začiniš po želji
formiraš pogačice i ispečeš
dodaj i kakvo brašno da se ne raspadaju pri pečenju
to s kakvom salatom i imaš super sendvič

i slanutkovo brašno mi je izvrsno
ja u njega utapkam bukovače i ispečem ih, ma :klopa:

mmmm..ovo moram da isprobam divno zvuci. Brašno nikada nisam probala.

Uh koliko recepata , treba sve pripremiti. Napravih ja jelovnik za celu nedelju.

Evo mog danasnjeg rucka:

BUNDEVA SA SEMENKAMA SUNCOKRETA

- BUNDEVU - od juče, pečena , iseći na kockice
- SUNCOKRETOVE SEMNEKE sirov
- PERŠUN
- CRNI LUK

Iseći luk, i na susamovom ulju propržiti. Dodati kockice bundeve i suncokret. Pržiti kratko, dodati peršun sitno seckan. Ovo jelo je slatkastog ukusa, dodati vrlo malo soli. Tamari ne bih dodavala umesto soli jer bi promenilo divan ukus ovog jela.

BLITVA SA SUSAMOM

Na susamovom ulju propržiti blitvu i dodati malo integralnog susama.
Prži se nekoliko minuta. Dodati tamari ili so.

Uz ovo sam skuvala JEčam i kukuruz šećerac, kuvan juče.

Leshica
10.10.2007., 08:49
Pozdrav svima!
Evo,imate novu članicu u svojim redovima. Dragi mi prijatelji žive po načelima makrobiotike već nekoliko godina,pa sam imala prilike probavati makrobiotičke delicije i prije malo više od mjesec dana su me potpuno zarazili.Kupila sam namirnice u Bio&Bio i krenula u avanturu. Informacije sam skupljala od prijatelja i preko ovog foruma. Hvala vam na svemu što pišete ovdje.Već sam copy-paste sve vaše recepte,a mnoge sam i probala-mljac.
Toliko za sada od mene.Budite i dalje aktivni u razmjeni recepata,informacija i svega ostaloga što vam srce želi. Lijepi pozdrav!

Noemi
10.10.2007., 09:27
napisi i ti neki receptic:) mi smo vecinom , cast izuzecima, tu pocetnici i tapkamo, prilagodjavamo makrobioticke principe vlastitim gustima u hrani, pokusavajuci se hraniti zdravije:)

dobrodosla:kiss:

Leshica
10.10.2007., 10:48
Ooo,Noemi zbilja si hitra!
Ja sada kuham po knjizi Hrana za život i receptima koje prikum od prijatelja i vas.
Prije sam se hranila relativno dobro. Jela sam sve,ali redovito kuhana jela od koliko-toliko kvalitetnih namirnica,s puno raznovrsnih satojaka. Baš sam uvijek brijala na hranu i pokušavala saznati nešto novo. Put me donio na početak makrobiotike. Za sada mislim i dalje jesti malo mesa i dosta ribe(2x tjedno).
Makrobiotika me oduševila okusima,mirisima,bojama i navažnije zdravljem! Dosta sam u sportu,osim zadnja 3 tjedna(imam slomljenu nogu),svaki vikend u planinama i nekako mi je ovaj način prehrane blizak duhu.
Za sada nemam neki recept koji vama nije poznat. Sinoć sam za dragoga napravila nešto iz glave. Pomiješala sam integralnu rižu,mladi grah(naravno kuhan s kombu),mladi luk i tunu(zbog dragoga),bučino ulje,gomashio,par kapi jabučnog octa,a na tanjuru samo posipali s pečenim sjemenkama. Bilo je brzo,ukusno i divno. Oduševljava me to što u svakom trenutku imam kuhane žitarice i mahunarke,povrće i druge namirnice,te je spravljanje jela prava igra!
Mislim da sada u početku jedem previše mahunarki,odnosno previše bjelančevina unosimo u organizam,s obzirom da jedemo ribu i malo mesa, Al vidjet ću kamo će me odvesti ovo putovanje u koje sam se upustila.
Htjela bi uvesti i prešano povrće u jelovnik,mislim da ću se ovih dana okušati.
Hvala na dobrodošlici,valjda nisam prebrbljava(ponjelo me)!
Pozdrav!!!

Noemi
10.10.2007., 10:52
hvala za recept:) c/p ga pod jela na brzinu:)

samo nastavi, svaki receptic ili savjet je doprinos topicu:)

ja trenutno zabusavam s kuhanjem, pojedem miso juhu, nesto zitarica i umbeoshija, otrovali su me u restoranu s vrhnjom:zubo: pa prisilno cistim organizam.

Leshica
10.10.2007., 11:01
A ja doma sa slomljenom nogom kuham sve u 16. Mirovanje mi je trajalo 2 dana. Sada stalno vučem stolicu sa sobom po kuhinji i nešto kuham,pečem..
Svako jutro miso juha,pa neka kašica. Danas za ručak riža,mladi grah,kratko kuhana blitva,matovilac na salatu i hoba. To baš i nije ful makrobiotički,al je fino. Večere su neka improvizacija,jer ipak sam sad samo po doma i eventualno odštakam u prvi birc,pa i ne trebam puno klope.
E da, stalno jedem po dvije žlice pečenog crnog sezama da mi kost prije zaraste. U petak na kontroli više nisu vvidjeli lom!!! 2 tjedna nakon ozljede!! Čudo!!

Leshica
10.10.2007., 11:03
Zašto imam edit ispod posta a vi ne??????????

Noemi
10.10.2007., 12:26
drago mi je z anogu:) nemoj nas zaboraviti kad ozdravis:):)

ne mozes editirati nase postove, nego samo svoje:misli:

Leshica
10.10.2007., 13:19
Ok,kužim,hvala! Neću vas zaboraviti,ali ovih dana će dragi nositi sa sabom laptop,pa ću se javljati eventualno navečer,a idući se tjedan 5 dana možda neću moći uopće. Baš ćete mi faliti! Ali nakon toga će te moliti da se Lešica skine s foruma!ha,ha

maserka80
14.10.2007., 23:48
Leshica, ćao

Joj baš ljepo imamo novog receptodonošu

Super, ti se hraniš otprilike i igraš kao i ja,ali evo baš da te pitam
Čitam gore kažeš da uvijek imaš skuhane žitarice i mahunarke:reci mi koliko dana držiš to tako skuhano?? Ja mislim da bi i ja to počela ovu zimu tako raditi jer bi mi bilo lakše i jednostavnije nego svaku veče kuhati za sutra ili svaki dan kuhati, uuu to bi mi oduzelo fuuuul vremena.

mimihu
15.10.2007., 08:39
Maserka80,
ja uvek kuvamn žitarice za 2-3 dana. Pirinač, ječam, ovas stoje 3 dana bez problema.

Ali azuki, leblebije , kuvam za dan-dva. I ne držim ih u vodi nego prospem vodu i čuvam u frižideru u zatvorenoj činiji.

Evo jedan recept za AZUKI pasulj:

Propržiti semenke suncokreta i susama , dodati malo tamarija i u to dodati azuki.
Pomešati i posuti peršunom.

Povrće sa MOCHIJEM

Na susamovom ulju prodinstati:
-šargarepu , dajkon , crni luk - krupno sečeno

-dodati malo vode i kuvati 20ak minuta

-Mochi iseći na kockice ili izrendati , dodati i nastaviti sa kuvanjem još 15ak minuta

-dodati morsku so ili tamara

Noemi
15.10.2007., 09:32
mochi nisam nikada koristila. mozes nam reci malo vise o njemu/okus/primjena/vrste etc:)

Leshica
15.10.2007., 12:06
Pozdrav Maserka!
Hvala na dobrodošlici!
Kao i Mimihu čuvam žitarice neka 3 dana,a isto tako i mahunarke. Zbilja si time olakšam posao. Evo jedan recept koji su mi mejlali prijatelji,a namjeravam ga napraviti sutra;
ZAPEČENA POSLASTICA
250 g tofua, 2 šalice bundeve na kocke, 250 g seitana, maslinovo ulje, tamari sojin umak. Zagrij pećnicu na 250 stupnjeva. Pomiješaj sve sastojke u zdjeli. Prelij tamarijem i maslinovim uljem. Dobro sve promiješaj i stavi u vatrostalnu posudu. Poklopi i peci 40 minuta.

Kažu da su se davili u tome i ja ima vjerujem!

Imate li možda kakav recept sa pšenicom? Ja sam je stavljala u peciva,fino mi je,ali malo pretvrdo,i dodavala je u juhu od bundeve. Imate li kakav recept za slasticu sa pšenicom? Uz ručak i večeru mi nije baš najomiljenija ta žitarica.

Trki
15.10.2007., 15:28
Pozdrav i dobrodošlica novim članovima, posebno mimihu.

Mochi i ja planiram probati uskoro. Mislim da ću probati napraviti recept od Jadranke iz kuharice Jesen. Javim kada probam.

Zanimljivo mi je pitanje za pšenicu. Ja je ne koristim, ali mogla bih, ali nemam niti jedan recept s njom.

Leshica
15.10.2007., 17:30
Hvala Trki!
Čudi me da nemaš nikakav savijet ni recept s pšenicom,budući si ful aktivna na forumu. Dobre recepte i informacije si objavila. Go girl!

Mislim da si pisala kako kuzu koristiš za napitke. Kakve(receptura) i kavo im je djelovanje?

Ako netko zna malo više o balansiranju organizma pomoću tekke i umeboshija,bila bi zahvalna da malo pojasni.

Jel netko drugi ima kakav recept s pšenicom??

mimihu
16.10.2007., 12:46
Mochi kupujem u prodavnicama zdrave hrane. U pakovanju ima 6 komada.
On se pravi od specijalne vrste pirinca - SLATKI PIRINAČ .
Pakovanje košta oko 9 €. Nije baš jeftin ali se i nekoristi mnogo.
Slatkog je ukusa.
Najviše sam ga jela u trudnoći jer pospesuje stvaranje majcinog mleka.

- Može se iseckati na male kockice i pržiti u suvom tiganju (ne nauljenom) mada ja ponekad malo nanesem susamovog ulja. Mochi se pri tom zagrevanju naduje skoro ko loptica , pece se dok ne dobije zlatnu boju. Okrecite i przite svaku stranu.Tada se dobija hrskava poslastica.

- Nekoliko kockica tako pečenog Mochi-a mozete dodati u vec gotovu supicu , odlično je.

- može se narendati u supu prilikom kuvanja.

- Koristim ga takodje kao dodatak jelima . Dinstam povrće i onda dodam narendan Mochi . Kuva se još 10ak minuta.

mimihu
16.10.2007., 12:51
Torta od Žita

- skuva se 250grama Žita i samelje,
- skuva se 50 grama sojinih ljuspica( u originalnom receptu idu ljuspice ali ja ih ne dodajem),
- isitni se badem ili orah,
- potopi se suvo grozdje u vrelu vodu desetak minuta,
- sve to pomešati i dobro umesiti (bice jako lepljivo ali budite uporani) :)
- dodas jecmeni slad ili pirincani slad zavisi sta imate, nekoliko kašika,
- opet promešati,
- i na kraju rukama oblikovatis kolač i ukrasiti po želji usitnjenim bademima ili nekom vockom (suva kajsija sečena na kockice, suva šljiva..).

Evo slike:
http://www2.shrani.si/files/dsc00008500877.jpg

Žito - slana varijanta

Skuvati žito
Na susamovom ulju prodinstati mladi lik sa percima, dodati semenke bundeve, pa dodati žito. Sve zajedno dinstati 5 minuta.

Žito sa bundevom
Ovo jelo dajem i svom detetu

Bundevu iseckati na kockice i kuvati 15 minuita.
Žito koje smo skluvali pomešati sa bundevom , staviti u blender i izmiksati.
Ispadne kao kaša za bebe. Za odrasle se ne mora miksovati a takodje se može zasladiti pirinčanim sladom.

Žito dodajem i u supu ponekad.

Ja volim da jedem kuvano žito sa pirinčanim mlekom i dodam malo žutog šećera.

Leshica
21.10.2007., 20:08
Mimihu,hvala na receptima! Isprobati cu u toku ovog tjedna.

jagodica-bobica
21.10.2007., 22:04
Cure, gdje kupiti prigusivac plamena u ZG?

Suncelina
22.10.2007., 09:43
Cure, gdje kupiti prigusivac plamena u ZG?

hi,
imaš na trešnjevačkom placu. gospođa inače prodaje drvene predmete (kuhače, daske...), pa je treba pitati (nisu odmah vidljivi :mig: ). a nalazi se u onim kućicama na istočnoj strani placa
ima ih u 3 veličine

jagodica-bobica
22.10.2007., 11:19
hvala, suncelina :mig:

Noemi
22.10.2007., 12:14
cemu to sluzi:)? nije dosta smanjtii plin?

i imasm jos jedno pitanje. kako se snalazite ako doma imate keramicku plocu, ne plin?

Suncelina
23.10.2007., 10:04
cemu to sluzi:)? nije dosta smanjtii plin?

ponekad je dovoljno. ovisi o plinu (boca ili gradski), štednjaku i ekspres-loncu.
kad ekspres-lonac nema debelo dno (obično su takvi jeftiniji) ovaj podmetač je izvrstan. ja imam Zeppter-ov koji ima dosta debelo dno, ali ipak koristim i podmetač jer se onda ne brinem. žitarica se kuha polako i nema straha da će tlak prijeći kritičnu vrijednost (tad kroz sigurnosni ventil izlazi para i gubi se tekućina)

i imasm jos jedno pitanje. kako se snalazite ako doma imate keramicku plocu, ne plin?

prema makrobiotičkim pravilima trebalo bi se kuhati na vatri... to je onda ili vatra dobivena gorenjem drva - bolja varijanta, ili plina - kompromis života u civilizaciji. potpuno je različita energija u kuhanju na vatri ili struji.
(svaki feng shui savjetnik bi ti odmah preporučio zamjenu štednjaka)
možda će ovo izgledati nekome glupo, ali svi znamo da ploče - električna, staklokeramička, griju zahvaljujući prolasku struje kroz otpor što oslobađa toplinu. pri tome se formira i elektromagnetsko polje. budući da sve živo ima svoje EM polje, EM polje ploče intervenira sa slabim poljem namirnice. znanstvena strana će priznati ovu "intervenciju", ali će reći da se namirnici time nije ništa dogodilo. oni osjetljivijeg nepca će reći da je promijenjen okus. :ne zna: no sasvim je sigurno da do nekog međudjelovanja dolazi.
i iako mi, na žalost :( , gledamo na hranu kao na nešto neživo, to nije tako. upravo je to bit makrobiotike - jesti "živu" hranu, koja sadrži životnu vitalnost. grahorica, žitarica ostavljena u vodi dat će novi život. a mene fascinira i kad primjetim da mi je mrkva kojoj sam odrezala veliki dio lišća u onom svom izdanku potjerala novo lišće - to je živo. da je u zemlji bilo bi joj još bolje :D .
kuhanjem radimo trasformaciju, i naravno, stajanjem ta vitalnost nestaje.
cijela ova "litanija" da te nagovorim da razmisliš o promjeni štednjaka. :mig:
to je skupo, ali u nekoj dugoročnoj varijanti ipak razmisli. (a inače ne volim kuhati "na struju" jer nemam osjećaj za te ploče, presporo mi reagiraju)

Noemi
23.10.2007., 10:13
hvala ti:)

sad bi i ja prigusivac za plin:( ali ne vjerujem da ih kod mene ima:tuzni:

nemrem promijeniti stednjak, nije moj stan:(:(

bas ste me rastuzile danas:D

jagodica-bobica
23.10.2007., 23:26
a da li neko ima jos koji savjet gdje potraziti prigusivac jer samo taj jedan dan sam u ZG i ne bi sad odala i raspitivala se za prigusivac:D

Bani
24.10.2007., 13:33
posto uredujem kuhinju najbolje da kupim sparet na drva pa da budem u skladu s makrobiotickim nacelima (necem civilizaciju :zubo:), salim se no iskreno ne volim ekstreme - baratas s cim imas, prilagodis i sve pet :) .

Noemi Lea je svojevremeno dala super savjet za kuhanje zitarica a da ne zgore. Imas otvoren express lonca dok voda ne zakipi i onda ga poklopis i stavis plin na najmanje i nema isparavnja vode niti kaj zagori i sve pet i bas su fine :klopa: .

jimmy jazz
24.10.2007., 13:45
i po ayurvedi je najbolje kuhati na prirodnim izvorima energije..ali to zalazi u spiritualnost vec..
v Indiji je ceremonija Agnija - Ognja - jedna od najcescih, ljudi se prilikom rituala Puje simbolicki umivaju ognjom, tak se obnavljaju i prociscavaju.
Ogenj daje energiju, posreduje izmedju nebeskih Bogova i zemljanskih ljudi, obnavlja i osvjezhava. isto tak prilikom kuhanja na ognju on daje dio svoje energije dalje na hranu. to se ne deshava ak se kuha na struju, a djelimicno se deshava kod kuhanja na plin.
zato ja uvjek gledam kad idem jesti pizze da su spravljene u krusnoj peci :top: primjenjena ayurveda :D
a ta ceremonija nije sam v Indiji, bilo je tog posvuda, samo se v Indiji najvishe zadrzhala i ocuvala svoju vaznost.

po zimi je jako ljepo slushati pucketanje drva, kuriti s njima i na taj nacin biti u dodiru s Prirodom. jer kad su sve stvari artificijelne, daleko smo od Zivota.

Bani
24.10.2007., 16:25
i stavit na pec kore od narance :cerek: kak je to fiiino :)
jezi ga jimmy pec na dreva necem u moju kuhinju no na vikendici bi stela.

ali zato friska riba iz moreka na gradele na crniki ili tak nekome drevu :klopa:

Suncelina
25.10.2007., 09:54
Noemi Lea je svojevremeno dala super savjet za kuhanje zitarica a da ne zgore. Imas otvoren express lonca dok voda ne zakipi i onda ga poklopis i stavis plin na najmanje i nema isparavnja vode niti kaj zagori i sve pet i bas su fine :klopa: .

pa žitarice se jedino tako i kuhaju... a kako drukčije?!? :confused:
i kad zakipe, prije stvaljanja poklopca, doda se prstohvat soli na šalicu žitarice.
a to da li će ti i plin na najmanje biti "prejak" ovisi, kako sam rekla, i o plinu, i o štednjaku. kod dragog kuham na gradski plin i tamo mi pritisak u loncu raste sporije, a doma imam bocu i kad mi je najmanji "ring" skroz smanjen, i bez obzira što Zepter ima debelo dno, tlak raste prebrzo (Zepter ima onaj indikator na poklopcu). bez podloške nema šanse da izdrži 45-50 minuta kuhanja riže a da ne ispušta paru (na žalost, gnjavila sam se dosta s time i morala micati lonac s vatre da tlak padne :mad: )

Bani
25.10.2007., 11:07
mislis ono da bas pisti? :confused: meni ne i nis se ne zagori