PDA

View Full Version : Frižider iliti hladnjak - problem!

stranice : 1 [2] 3 4

koka36
02.12.2011., 15:12
izmjeri temperaturu u dubokom i u hladnjaku na srednjoj polici.

Iz razloga ?
Mislim zanima me čisto informativno

sfar
02.12.2011., 15:42
ok nije bitno

mali1
04.12.2011., 17:59
Pozdrav,
imam jedan problem sa ugradbenim hladnjakom Ariston, model BCS 311 SX,
Hladnjak radi ali ne hladi dovoljno, temp u hladnjaku je 10 - 15 stupnjeva, kompresor se pali ali kad se upali radi cca 2 min i onda se ugasi... i tako svakih cca 30 min..
ima tko kakvu ideju o kvaru? Termostat, plin, ili nešto drugo?
unaprijed zahvaljujem..

sfar
05.12.2011., 15:11
Da li se kompresor zagrije za to kratko vrijeme rada, i da li kompresor uopće radi ili samo uključi klikne i isključi. Ako radi bar malo pogledaj da li u unutrašnjosti radi tjst da li osjetiš na ruku da hladi. morao bi se radit led.

mali1
06.12.2011., 07:10
Da li se kompresor zagrije za to kratko vrijeme rada, i da li kompresor uopće radi ili samo uključi klikne i isključi. Ako radi bar malo pogledaj da li u unutrašnjosti radi tjst da li osjetiš na ruku da hladi. morao bi se radit led.Neznam dali se zagrije ali radi uredno, upali se, odradi svoj posao i onda se ugasi samo to traje samo cca 2 min. u unutrašnjosti on hladi samo ne dovoljno jako, u ledenici se stvara led.

musolini
06.12.2011., 20:18
POZDRAV VOLIO BI AKO IKO ZNA ODGOVOR NA MOJE PITANJE,NAIME IMAM FRIŽIDER BEKO KOMBINOVANI,I PRIMJETIO SAM DA UOPŠTE NE LEDI I NE GASI SE NIKAKO ,AKO NEKO ZNA ODGOVOR DA SE JAVI UNAPRJED HVALA I POZ

mali1
07.12.2011., 07:28
Neznam dali se zagrije ali radi uredno, upali se, odradi svoj posao i onda se ugasi samo to traje samo cca 2 min. u unutrašnjosti on hladi samo ne dovoljno jako, u ledenici se stvara led.evo update: kompresor se pali svakih 13 min i onda se ugasi za 3 min. i tako cijeli dan! neznam jel to ok? nebi li on trebao paliti kompresor i držati dok ne postigne željenu temperaturu i onda tek ugasiti? recimo jučer sam dugo držao otvorena vrata dok sam stavio unutra stvari ali svejedno on radi po gore navedenom intervalu.

dazzling
09.12.2011., 14:18
Moj friđ je ne znam koliko star jer je naslijeđen, ali ima više od 5 godina.. nekakva marka Ocean.. uglavnom ima frižider i ledenicu.. frižider normalno radi, ali mi je ledenica prestala hladiti prije nekoliko dana.. ima li tko za preporučiti na pp nekog povoljnog, a stručnog majstora koji me neće koštati kao novi friđ.. koliko serviseri uopće naplaćuju dolazak??

sfar
10.12.2011., 16:53
Pa valjda je red da se napiše destinacija (možeš bit u dubrovniku ili vrag zna gdje ). vidi imaš li dva kompresora ili jedan .

sfar
10.12.2011., 16:55
evo update: kompresor se pali svakih 13 min i onda se ugasi za 3 min. i tako cijeli dan! neznam jel to ok? nebi li on trebao paliti kompresor i držati dok ne postigne željenu temperaturu i onda tek ugasiti? recimo jučer sam dugo držao otvorena vrata dok sam stavio unutra stvari ali svejedno on radi po gore navedenom intervalu.

pretpostavljam da su moguća tri problema , termostat - diferenca uklop isklop , nešto sa plinom , ili rele na kompresoru.

sfar
10.12.2011., 16:57
POZDRAV VOLIO BI AKO IKO ZNA ODGOVOR NA MOJE PITANJE,NAIME IMAM FRIŽIDER BEKO KOMBINOVANI,I PRIMJETIO SAM DA UOPŠTE NE LEDI I NE GASI SE NIKAKO ,AKO NEKO ZNA ODGOVOR DA SE JAVI UNAPRJED HVALA I POZ
mogući kvarovi : kompresor, plin ,

stena
12.12.2011., 14:10
Pozdrav!

Imam problem sa novim hladnjakom pa ako mi netko može pomoći bio bih zahvalan.
Jučer sam kupio Quadro hladnjak (DFR-2600AL), smjestio ga na mjesto starog hladnjaka, pričekao 12 sati da se malo "privikne", uključio i namjestio termostat na trojku.
Danas ujutro sam ga napunio (hranom) i već se nakon nekih sat vremena počelo sakupljati inje (smrznute kapljice) na stražnjoj strani. Sada, nakon nekih 3-4 sata kaj radi već imam dobru podlogu inja u frižideru.
Da li je to normalno s obzirom da je hladnjak novi ili je došlo do eventualnog oštećenja prilikom prijevoza ili nešto treće.

Zahvaljujem na odgovorima..

sfar
12.12.2011., 14:57
on bi trebao kad prestane raditi otopiti inje , u dnu hladnjaka imaš jednu rupicu u koju odlazi ta voda što se otopi sa zadnje strane i kad hladnjak radi inje je normalna stvar .

stena
12.12.2011., 15:11
Ja sam nekako imao dojam da pojava inja dolazi s godinama rada hladnjaka radi lošeg dihtanja i sl. Jasno mi je za onu rupicu i za funkciju iste, ali me je malo prepalo pojavljivanje inja na novom hladnjaku.
Ako to treba biti tako tko sam ja da se bunim.

dazzling
12.12.2011., 15:21
Pa valjda je red da se napiše destinacija (možeš bit u dubrovniku ili vrag zna gdje ). vidi imaš li dva kompresora ili jedan .

ja se u frižidere ne kužim apsolutno ništa :D kako provjerim koliko ima kompresora :ne zna:
i da iz zg-a sam :)

sfar
13.12.2011., 09:22
pogledaš iza hladnjaka i vidi ima li dvije ili jednu " crnu kutiju " - kompresor .

zvjerinjak
17.12.2011., 09:50
Ima li netko riješenje za ovaj problem,imam kombinirani gorenje hladnjak 2-motorac,nakon otapanja zamrzivača,više nije htio ledit,dođe do -1 i nije htio dalje,zvao sam majstora koji je napunio plin u kompresor te usuo malo etanola u sistem da ga pročisti,sad fino ledi ali se kompresor ne gasi i umjesto da se isključi na -18 on ode na -25 iako ga smanjim na regulatoru,zanima me što bi sad mogao biti kvar,sumnjam na termostat,pa me zanima mogu li ga sam promijeniti i gdje se nalazi,ne zove mi se opet majstora jer mi je punjenje plina naplatio 300 kn!

kerbi
17.12.2011., 10:17
Za novije modele gorenja (čitaj unzat 5 godina) ti je najisplativije rješenje odvoz glomaznog otpada. Govna su nepopravljiva. Mog su već 3 puta popravljali u par mjeseci i opet ne radi dobro. Čim skupim love, mislim da ću ga preustrojiti u inkubator za piliće. Možda onda bude korisniji.

sfar
17.12.2011., 11:29
Ima li netko riješenje za ovaj problem,imam kombinirani gorenje hladnjak 2-motorac,nakon otapanja zamrzivača,više nije htio ledit,dođe do -1 i nije htio dalje,zvao sam majstora koji je napunio plin u kompresor te usuo malo etanola u sistem da ga pročisti,sad fino ledi ali se kompresor ne gasi i umjesto da se isključi na -18 on ode na -25 iako ga smanjim na regulatoru,zanima me što bi sad mogao biti kvar,sumnjam na termostat,pa me zanima mogu li ga sam promijeniti i gdje se nalazi,ne zove mi se opet majstora jer mi je punjenje plina naplatio 300 kn!
Mijenjaj termostat ili pogledaj da se nije išćupala sonda kad je majstor punio.
termostat je oko 65-70kn i ima tri kontakta ne možeš fulat i na njemu imaš brojeve 3,4, 6,

sfar
17.12.2011., 11:30
Za novije modele gorenja (čitaj unzat 5 godina) ti je najisplativije rješenje odvoz glomaznog otpada. Govna su nepopravljiva. Mog su već 3 puta popravljali u par mjeseci i opet ne radi dobro. Čim skupim love, mislim da ću ga preustrojiti u inkubator za piliće. Možda onda bude korisniji.
ibrek fakat imaš peh s tim hladnjakom

kerbi
17.12.2011., 12:41
Imam ja peh sa servisima. Pa jebote, dva puta vare iste spojeve, i još im izgleda pušta. A one kpilare su kurac očistili kad se pozadina i dalje ledi, a hladnjak nit se gasi i jedva hladi gornji dio. Ma bit će to prekrasan inkubator s dvije komore.

sfar
17.12.2011., 14:19
čekaj pa mijenjali su kučište , ne kužim kaj su tu imali čistiti ako su cijevi i kučište bili novi. da sam bliže pogledao bi ti to , nekad sam putovao svaki dan sisak , petrinja glina , sad se sve srušilo ovom krizom.

kerbi
17.12.2011., 17:00
Pa kad su mijenjali kučište nisu dobro spojili cijevi pa je cijev pukla odmah kod motora i plin je polako iscurio van. I gornji dio nije hladio a motor je radio non stop. Onda sam ih zvao pa su ga opet odvezli da kao moraju sve ispuhati dušikom i očistiti nekakvu kapilaru te sve ponovno spojiti i napuniti te testirati. Nakon dva tjedna u servisu su ga vratili. No on opet slabo hladi a čini mi se da se baš i ne gasi. Uglavnom sad je istekla i garancija na te njihove "radove", a ja nemam namjeru bacati još love u taj bijedni hladnjak jer mi se čini da bi mi bilo jeftinije kupiti drugi. I to ovaj put nema teorije da bude od gorenja. Jebeš garanciju kad im je servis za ovo područje neozbiljan. A to su pokazali i na drugim radovima, što je druga priča. Kupujem makar i kineza pa dok radi radi.

zvjerinjak
17.12.2011., 18:18
Hvala puno Sfar,izgleda da je ona sonda zablokirala! malo sam je prodrmao i evo sad normalno isključuje na -18,taj je frizer star 9 godina,a nadam se da će izdržat još par godina,još jednom hvala i živio,da si bar u slavoniji platio bi ti cugu i dao malo čvaraka i krvavice!:D

sfar
18.12.2011., 11:45
drago mi je da sam ikako mogao pomoć:Pivo:

zvjerinjak
20.12.2011., 20:53
Pozdrav sfar,opet je počeo zamrzivač po starom,ode do -25 i ne isključuje se,sad sam već siguran da je termostat u pitanju,samo me interesira gdje se on nalazi i kako ga izvaditi! Hvala unaprijed,ako bude trebalo poslat ću ti i njegove podatke!

sfar
21.12.2011., 10:21
pošalji podatke , ne bi bila loša i kakva slika ,al nije nužno. tako je morat ćeš mijenjat termostat . sad kad ga malo lupiš on će isključit to znači da ga treba mijenjar.

mali1
29.12.2011., 14:20
pretpostavljam da su moguća tri problema , termostat - diferenca uklop isklop , nešto sa plinom , ili rele na kompresoru.ja se ispričavam na izbivanju... znači nemogu ništa bez majstora da mi napravi dijagnozu... ima li koji dobar (za preporuku) u Velikoj Gorici?

sammir 10
31.12.2011., 10:05
Imam frižider korting,kupljen u gorenju prije 4 godine.Pola je hladnjak,a pola ledenica.
Do sad je sve bilo ok,jutros otvorim hladnjak i osjetim toplinu,kompresor cijelo vrijeme radi,stražnji dio hladnjaka s unutarnje strane,kad ga dotaknem je topli.U ledenici je malo bolje osjeti se hlađenje,al ne sto posto,jer mi se čini da se meso počelo otapati.
Molim majstore za savjet i preporuku nekog u okolici Sesveta

nike321
31.12.2011., 10:10
Imam frižider korting,kupljen u gorenju prije 4 godine.Pola je hladnjak,a pola ledenica.
Do sad je sve bilo ok,jutros otvorim hladnjak i osjetim toplinu,kompresor cijelo vrijeme radi,stražnji dio hladnjaka s unutarnje strane,kad ga dotaknem je topli.U ledenici je malo bolje osjeti se hlađenje,al ne sto posto,jer mi se čini da se meso počelo otapati.
Molim majstore za savjet i preporuku nekog u okolici Sesveta

Jeli ima dva kompresora ili jedan? Jeli samootapajući ili nije!

sfar
31.12.2011., 10:36
pertpostavljam da je jednokompresorski ćim su simptomi otapanja ledenice ,a hladnjak je topao .mogući kvarovi . nedostatak plina , zaštopan sistem , kompresor (nedovoljan pritisak , problem mehaničke prirode)

sammir 10
31.12.2011., 11:30
kolko se u to kužim,ima jedan kompresor

nike321
31.12.2011., 14:49
J Jeli samootapajući ili nije!

:503:

sfar
31.12.2011., 15:46
nike , pretpostavljam da je samootapajuči ne bih se kladio da je no frost .teško da ima više kombiniranih hladnjaka bez samootapanja .
ako je ovaj star 4-5 god pretpostavka je da je samootapajuči . no možda bi ja izgubio ,,,, čekamo gazdu da bar javi tip .

sammir 10
01.01.2012., 12:32
nike , pretpostavljam da je samootapajuči ne bih se kladio da je no frost .teško da ima više kombiniranih hladnjaka bez samootapanja .
ako je ovaj star 4-5 god pretpostavka je da je samootapajuči . no možda bi ja izgubio ,,,, čekamo gazdu da bar javi tip .

korting typ:1413.1G63 mod: KGM 140 W

Armstrong
02.01.2012., 10:02
jel mi može netko reći, kako da skinem u frižideru onu aluminijsku ploču, da zamijenim termostat????.
Radi se o gorenju ( 20god), ima 4slijepe zakovice (plastične) :ne zna:

nike321
02.01.2012., 10:06
jel mi može netko reći, kako da skinem u frižideru onu aluminijsku ploču, da zamijenim termostat????.
Radi se o gorenju ( 20god), ima 4slijepe zakovice (plastične) :ne zna:

Pozadi ima naljepnica sa svim podacima o tipu, modelu i sl.
Prepiši to i pošalji ovde.

Aluminijska ploča je isparivač i treba s njim pažljivo rukovati.

Armstrong
02.01.2012., 10:10
upload-am slike, pa ćeš vidjeti. Slika govori 1000 riječi :)

Edit:

Mijenjam taj termostat.
http://i40.tinypic.com/29x9apf.jpg

Iza ovog je ostatak sonde:
http://i41.tinypic.com/jtbhpt.jpg

Model i podaci
http://i42.tinypic.com/nq4pr4.jpg

nike321
02.01.2012., 10:30
Imaš ta 4 čepa u čoškovima. Skini ih pa odvidaj vide što drže isparivač i onda možeš polako i pažljivo isparivač otklopiti (otvoriti kao stranicu knjige) u desno.

Armstrong
02.01.2012., 10:41
Imaš ta 4 čepa u čoškovima. Skini ih pa odvidaj vide što drže isparivač i onda možeš polako i pažljivo isparivač otklopiti (otvoriti kao stranicu knjige) u desno.

Znači, iščupam te plastične čepove?

Več sam stavio novi termostati i funkcionira, sad samo trebam još tu sondu zmrdati.

Edit:
probao sam sad isčupati te čepove, ali jednostavno nemogu :ne zna: . Da nisu možda pričvrščeni sa stražnje strane hladnjaka? . Riječ je o ugradbenom.

sfar
02.01.2012., 11:43
ne nisu ničim pričvršćeni jednostavno ih moraš izvaditi van . Pazi da ti ne puknu jer sa zadnje strane su malo rašireni pa teže idu van. staviš ruku iza isparivača i malo jače povučeš prema sebi . sondu termostata isto postavi kako je i stara .

Armstrong
02.01.2012., 15:11
Evo riješo sam i taj problem (uz asistenciju susjeda- ovlaštenog servisera)

Nije bilo potrebno nikakvo skidanje isparivača. Na 2. slici, u donjem desnom uglu su dva plastična šrafa. Ti šrafi drže jednu plastičnu pločicu, koju je trebalo malo otpustiti pomoću tih šrafa, isčupati sondu, provuči novo, kraj zategnuti pomoću te pločice. Ostatak sonde se nagurao ispod isparviača.

Serviseru je trbalo točno 50sekudnu, da izvuče staru sondu i postavi novu. Ja sam dalje sklopio termostat i pokrenuo :top: . Sad znam za ubuduće.

hrvac100
09.01.2012., 16:57
Evo i ja imam pitanje.
Radi se o Quadro frižideru s dva kompresora s analognim kontroloma i gornji dio tj. hladnjak je narihtan na 4 a ima skalu do 5 i temp. je oko 8 do 9 stupnjeva što mi se čini puno a skoro je na max. kompresor kad radi dosta se grije kao i i cijeli zadnji dio, tj. ono crno mrežasto iza frižidera kak se zove.
E sad jel to sve normalno? I jel imam dobar osjećaj da mu je previsoka malo temp. s obzirom da je na 4 od 5?

sfar
09.01.2012., 17:50
opa moj jaskanac , sve u svemu na toj bi temperaturi trebalo biti malo hladnije , no to može ovisiti i o prostoru u kojem se hladnjak nalazi . crna mrežasta ploča (kondenzator ) se mora grijati s tim da postepeno rebra moraju biti hladnija . znači prvo rebro je najtoplije a zadnje mlako ili već dosta hladno.

hrvac100
10.01.2012., 07:03
I ti si z Jaske? :)
A jel postoji mogućnost da je pofalilo plina i da ga treba nadopuniti?
Jer uopce nema inja, smrzotine :) na zadnjoj strani, ona je uvijek mokra, uvijek su kapljice, ak ga stavim na maks pa kolko cesto ce se onda tek paliti i trositi struje????
A u dosta toplom je dijelu kuce, sigurno je oko njega 24 - 26 stupnjeva

sfar
10.01.2012., 08:01
sve je u redu , kapljice su zato što se sam otapa , ima inja no možda nisi primjetio i nije tako intezivno. Ako fali plina počet će sve slabije hladit , no po prostoru u kojem se nalazi temp-24-26 trebalo bi po ovim simptomima biti sve u redu.

ber00
11.01.2012., 05:29
Molim pomoc; imam jedan hladnjak star cca 10 god. (gore ledenica, dolje prostor za hranu sa jednim vratima) koji je jucer nakon duzeg vremena neaktivnosti ponovno ukljucen i ne hladi.

Posto je hladnjak kupljen kao polovan, prilikom transporta sa jedne lokacije kod mene u stan nije bio polegnut, nego uspravno vozen, pri nosenju od 5 minuta nagnut cca 45°, a takodjer je tokom stajanja na prvoj lokaciji bio uspravno smjesten. Nakon prijevoza autom od 5 minuta i unosenja u stan je mirovao sat vremena i nesto prije ukljucivanja.

Na termostatu je postavljen na broj 2 (trebalo bi biti dovoljno ? ), za test sam sinoc oko 21h stavio malo vode u posudu u ledenicu i bocu sa vodom na policu i do sada 6h ujutro se nije smrzla u ledenici, a niti ohladila ova u boci, a hladnjak je radio cijelu noc - bar sam tako stekao dojam. Motor kompresora je normalno zagrijan, nista previse.

Sto mi je ciniti? Nekako mi se cini da je plin oslabio tokom duze neaktivnosti?

nike321
11.01.2012., 07:14
Treba zvati majstora. Moguće je da je plin iscurio ili je došlo do začepljenja kapilare uslijed premještanja.

ber00
11.01.2012., 20:29
Inace, kompresor se ne gasi, ploca u hladnjaku nije hladna niti rosna.
Isto tako, navodno je prije odlicno radio, a pri transportu se nije ostetio, sve je na svom mjestu.
Neaktivan je bio nekih cca mjesec dana, ima li to mozda kakve veze?

nike321
11.01.2012., 21:23
:eek:Treba zvati majstora. Moguće je da je plin iscurio ili je došlo do začepljenja kapilare uslijed premještanja.

Bibetta
12.01.2012., 12:39
molim stručno mišljenje tj. procjenu situacije.

Imam frižider Gorenje, model RF 4275E, kupljen 2005. godine. Prije par mjeseci mi je čistačica odleđivala ledište (hladnjak ne) i kliknula u hladnjaku, misleći da je to gumb za odleđivanje ledenice, onu tipku na kojoj je velika pahuljica (za brzo rashlađivanje).
Od onda je par tjedana, dok ja nisam skužila da se nešto zbiva, bila totalna zima i ledara u frižideru i počeo se na zadnjoj strani stvarati led. Ovaj gumb za brzo hlađenje sam isključila, tj. prebacila na normalan rad, led se otopio, i ja mislila-riješeno. Kad ono-drek....:mad: I u normalnom načinu rada frižidera, opet se radi led, jer frižider "ne isključuje", dakle, hladi non-stop, gotovo da ledi namirnice, dakle, na zadnjoj strani frižidera je stvoren led debljine pola do jednog cm. Ledište radi normalno.
Danas bio serviser Gorenja, otvorio frižider, pokazao mi kako se više led stvara na lijevoj strani frižidera, a na desnoj ne (a tamo je navodno plin ili neki motor, što već) i da je to neisplativ popravak i nek si kupim novi frižider :confused:
Uzeo mi 150 kuna (3 nije imao za vratit, fino, bogme).
Molim nekog ovdje stručnog da mi prema opisu situacije kaže ima li smisla ipak to popravljat i koliko bi to koštalo i kome se obratiti, a da je pošten majstor.
Pliz, ljudi! Fala!

sfar
12.01.2012., 13:27
izmjeri temperature u hladnjaku i ledenici . pretpostavka da je termostat neispravan čim kažeš da gotovo ledi namirnice .

Bibetta
12.01.2012., 13:59
izmjeri temperature u hladnjaku i ledenici . pretpostavka da je termostat neispravan čim kažeš da gotovo ledi namirnice .

ok, hoću pa javim, pa ćete mi reć šta dalje.

a gdje da kupim termometar za frižider?

sfar
12.01.2012., 14:08
u svim velikim centrima imaju termometre .

Bibetta
12.01.2012., 18:31

evo, ovako...izmjerila. temperatura u hladnjaku je 1-2 stupnja. stražnja stranica hladnjaka i dalje ima nešto leda (najviše na lijevoj strani, na desnoj baš i ne). termostat se i dalje ne isključuje, radi non-stop.

neki savjet šta dalje? da li mijenjati frižider ili ima nade da se za razumnu cijenu to nešto popravi i koja je najgora stvar ako ga (odmah) ne zamijenim-potrošnja struje ili...? :confused:

Bibetta
12.01.2012., 20:42
da budem detaljna do kraja: temperatura u hladnjaku je od 1 do 4 stupnja, što mi se čini kolko tolko ok. međutim, temperatura u zamrzivaču je (pazite sad) -35 STUPNJEVA! hoće li mi eksplodirati frižider? šta da radim?!

sfar
13.01.2012., 07:14
ne neće explodirati ništa , po ovim simptomima o kojim ovdje govoriš treba jednostavno zamijeniti termostat , nekih cca 200kn sa termostatom bez prijevoza .(dolazak ).

Bibetta
13.01.2012., 08:43
ne neće explodirati ništa , po ovim simptomima o kojim ovdje govoriš treba jednostavno zamijeniti termostat , nekih cca 200kn sa termostatom bez prijevoza .(dolazak ).

puno ti hvala.

i samo mi još reci ZAŠTO onda gorenjevi serviseri govore (bez da se malo oznoje i pogledaju) da nema smisla popravljati frižider i da moram kupiti novi? :504:

jel oni zarađuju po kućama tako što dođu, ne naprave ništa i uzmu ti 147 kuna za drek?! :eek:

nike321
13.01.2012., 09:35
puno ti hvala.

i samo mi još reci ZAŠTO onda gorenjevi serviseri govore (bez da se malo oznoje i pogledaju) da nema smisla popravljati frižider i da moram kupiti novi? :504:

jel oni zarađuju po kućama tako što dođu, ne naprave ništa i uzmu ti 147 kuna za drek?! :eek:

Ako je propala izolacija (što se da zaključiti po tvom opisu problema) pa se frižider zbog toga ledi izvani na jednom mjestu, onda je najvjerojatnije njihova preporuka ispravna.
Može se lediti i zbog toga što je unutra -35°C, ali po meni bi se prije rosio nego ledio da je izolacija ispravna..

sfar
13.01.2012., 09:47
koliko sam ja razumio radi se o stražnjoj stranici sa unutarnje starne . znači na unutarnjoj stranici iza polica . ako je sa vanjske strane led znači iza hladnjaka onda se slažem sa konstatacijom nike .

Bibetta
13.01.2012., 11:15
koliko sam ja razumio radi se o stražnjoj stranici sa unutarnje starne . znači na unutarnjoj stranici iza polica . ako je sa vanjske strane led znači iza hladnjaka onda se slažem sa konstatacijom nike .

led se stvara unutra, na stražnoj stranici i to na gornjoj, površinski gledano, osmini stranice, ulijevo. izvana nema leda.

nike321
13.01.2012., 11:31
led se stvara unutra, na stražnoj stranici i to na gornjoj, površinski gledano, osmini stranice, ulijevo. izvana nema leda.

To upućuje na nedostatak plina. Pored zamjene termostata treba ga i dopuniti plinom.
Pošto je to hermetički sistem, znači da negdje pušta. Ako pušta treba naći propuštanje i zakrpiti.
Može puštati na dijelu koji je nedostupan tj zaliven u izolaciju.
Iskusni serviseri znaju po modelu gdje se to najčešće dešava i mogu sa velikom sigurnošću reći dali se to isplati popravljati ili ne.

Njima je u interesu da popravljaju i na tim popravcima zarade.
Mogli su dopuniti plin i zamijeniti termostat i onda bi problem neko vrijeme bio riješen dok opet ne iscuri dio plina. Onda bi vi reklamirali i oni bi bili u trošku (ili ne, ovisi koliko je veliko propuštanje i kolika je garancija na rad). Ako je to zaista propuštanje, kako se čini po opisu, odabrali su bolju opciju i za njih i za vas.

sfar
13.01.2012., 11:57
imao sam takav slučaj gdje se stvarao led u donjem lijevom ćošku . ako negdje pušta plin onda kad se hladnjak isključi iz struje i ostavi da se sve otopi obično se unutarnja plastika na kojoj je bio led napuhne i onda je to pouzdan znak da pušta .
potreno je vidjeti da nije slučajno uključen prekidač za brzo hlađenje tjst , za otapanje . u svakom slučaju ako postiže u unutrašnjem dijelu temperaturu 2-3 stupnja a ne isključuje navodi na termostat. znači provjeriti da li se napuhnula plastika kad je hladnjak isključen i otopljen .

Bibetta
13.01.2012., 12:06
imao sam takav slučaj gdje se stvarao led u donjem lijevom ćošku . ako negdje pušta plin onda kad se hladnjak isključi iz struje i ostavi da se sve otopi obično se unutarnja plastika na kojoj je bio led napuhne i onda je to pouzdan znak da pušta .
potreno je vidjeti da nije slučajno uključen prekidač za brzo hlađenje tjst , za otapanje . u svakom slučaju ako postiže u unutrašnjem dijelu temperaturu 2-3 stupnja a ne isključuje navodi na termostat. znači provjeriti da li se napuhnula plastika kad je hladnjak isključen i otopljen .

ok, dečki, sad ste mi dali posla preko vikenda :mig: btw, već sam u ranijim postovima napomenula da sam kvar primjetila nakon par tjedana nakon što mi je zabunom čistačica uključila prekidač za brzo hlađenje, pa je tako radilo u full gas modu skoro mjesec dana. možda je to napravilo kvar?

isključit ću frižider te ga otopiti pa ću vidjeti što se zbiva pa javim. samo me zanima:
- jel moram frižider isključiti iz struje ili samo na prekidač, odnosno stavit ga na "0"?
- ako mi se ta plastika i napuše, hoće li to tako trajno ostati, mislim hoće li doći do neke deformacije frižidera ili poružnjenja njegovog izgleda?
- gdje se nalazi prekidač za otapanje kojeg spominješ? ja imam samo prekidač na čijem jednom kraju se nalazi mala, a na drugom kraju velika snježna pahuljica. ja to tumačim da je jedno za normalan rad, a drugo za brzo hlađenje.
dečki, fala.

sfar
13.01.2012., 12:23
plastika se napuhne ali ne prejako , al se vidi da je napuhana . prekidač o kom govorimo u stanju kad je stisnuta velika pahuljica onda radi na unutarnjoj( grijač) i možeš primjetiti da se leđa griju i tada škrinja ide u veliki minus . (govorimo o unutrašnjosti),a kad je na maloj pahuljici onda je normalan rad.za isključenje hladnjaka , najbolje ga isključit iz struje .

ber00
14.01.2012., 16:12
Trebam punjenje plinom jednog hladnjaka.
Zna li tko koliko bi kostalo punjenje hladnjaka plinom R134a?
Ako netko ima nekakav kontakt, neka napise.

sfar
17.01.2012., 10:07
samo punjenje ne znači ništa bez pronalaska mjesta propuštanja i njegovog sanitiranja . uza sve to potrebno je napisati destinaciju na kojoj se nalaziš.

ber00
18.01.2012., 06:04
samo punjenje ne znači ništa bez pronalaska mjesta propuštanja i njegovog sanitiranja . uza sve to potrebno je napisati destinaciju na kojoj se nalaziš.

To mi je jasno, pitam okvirno koliko bi cca doslo punjenje sa R134a plinom.
Nalazim se u ZG, Srednjaci. Moze i na PP.

sfar
18.01.2012., 12:29
servis iz zagreba ne više od 350kn.

Bibetta
18.01.2012., 17:57
molim stručno mišljenje tj. procjenu situacije.

Imam frižider Gorenje, model RF 4275E, kupljen 2005. godine. Prije par mjeseci mi je čistačica odleđivala ledište (hladnjak ne) i kliknula u hladnjaku, misleći da je to gumb za odleđivanje ledenice, onu tipku na kojoj je velika pahuljica (za brzo rashlađivanje).
Od onda je par tjedana, dok ja nisam skužila da se nešto zbiva, bila totalna zima i ledara u frižideru i počeo se na zadnjoj strani stvarati led. Ovaj gumb za brzo hlađenje sam isključila, tj. prebacila na normalan rad, led se otopio, i ja mislila-riješeno. Kad ono-drek....:mad: I u normalnom načinu rada frižidera, opet se radi led, jer frižider "ne isključuje", dakle, hladi non-stop, gotovo da ledi namirnice, dakle, na zadnjoj strani frižidera je stvoren led debljine pola do jednog cm. Ledište radi normalno.
Danas bio serviser Gorenja, otvorio frižider, pokazao mi kako se više led stvara na lijevoj strani frižidera, a na desnoj ne (a tamo je navodno plin ili neki motor, što već) i da je to neisplativ popravak i nek si kupim novi frižider :confused:
Uzeo mi 150 kuna (3 nije imao za vratit, fino, bogme).
Molim nekog ovdje stručnog da mi prema opisu situacije kaže ima li smisla ipak to popravljat i koliko bi to koštalo i kome se obratiti, a da je pošten majstor.
Pliz, ljudi! Fala!

samo da javim epilog priče - našla sam preko preporuke divnog majstora, koji mi je došao doma, ispitao frižider od glave do pete, popipao kompresor koji je bio vruć ko žar, što ne bi smio i zaključio da ga treba promijeniti. Dakle, promijenio je kompresor, dopunio sustav plinom, isprobao ga, sve radi, termostat normalno prekida, donio frižider nazad, spojio ga i sve 5. Sve skupa je naplatio 700 kn. Budući da kompresor i još neke sitnice koštaju oko 480 kuna, mislim da sam dobro prošla. Kako god, ja problem riješila, a GORENJE i njegovi serviseri, koji se nisu potrudili ni malo da poprave frižider, već uzeli 150 kuna samo za dolazak - nek se lijepo jebu! :azdaja:

kerbi
18.01.2012., 18:56
Joj gorenje i njihovi serviseri. Nemam pojma gdje nalaze takve bisere.

nike321
18.01.2012., 20:09
samo da javim epilog priče - našla sam preko preporuke divnog majstora, koji mi je došao doma, ispitao frižider od glave do pete, popipao kompresor koji je bio vruć ko žar, što ne bi smio i zaključio da ga treba promijeniti. Dakle, promijenio je kompresor, dopunio sustav plinom, isprobao ga, sve radi, termostat normalno prekida, donio frižider nazad, spojio ga i sve 5. Sve skupa je naplatio 700 kn. Budući da kompresor i još neke sitnice koštaju oko 480 kuna, mislim da sam dobro prošla. Kako god, ja problem riješila, a GORENJE i njegovi serviseri, koji se nisu potrudili ni malo da poprave frižider, već uzeli 150 kuna samo za dolazak - nek se lijepo jebu! :azdaja:

Ako je pronašao i riješio propuštanje sve 5!. Svoje oduševljenje zadržite dok ne prođe određeni period vremena (min 6 mj).Nakon toga možete biti potpuno zadovoljni ili ne.
Nadam se da vam je dao garanciju na svoj rad.

Extra Green
22.01.2012., 12:05
Jedan dan primjetim da mi je sva hrana u frižideru smrznuta, a hlađenje je namješteno na nekakvu srednju vrijednost, okrenem termostat na minimum, i sljedeći dan primjetim da uopće ne hladi, ne pali se ni kad na najjače okrenem. Svjetlo uredno radi. U čemu bi mogao biti problem i koliko bi koštao popravak?

nike321
22.01.2012., 13:07
ne pali se ni kad na najjače okrenem. Svjetlo uredno radi. U čemu bi mogao biti problem i koliko bi koštao popravak?

A šta se to "ne pali". Kako je to izgledalo prije kad se "palilo"

U međuvremenu, stavi termostat na maximalno hlađenje i provjeri dali kompresor radi.

sfar
23.01.2012., 07:04
pokušaj napisati tip i marku hladnjaka i konkretan opis : ala tipa :ne uključuje se kompresor , ili kompresor radi ali hladnjak ne hladi.

DUNKO
23.01.2012., 19:15

KOMEDIJA!!! bravo za meštra koji je napravija frižider!

misstony
05.02.2012., 16:07
Dragi moji, evo pročitala sam sve postove u ovoj temi jer tražim korisne informacije za kupnju frižidera koji bi potrajao.
Već duže vrijeme gledam u Whirlpoolove jer imaju moderan i prekrasan dizajn, a nude i svakakve novitete (ledomat, britu, No Frost, Fresh Control i imaju neke modele koji su Green Generation pa više štede (A+). Čak sam imala ideju da bih uzela onaj side by side frižider, ali su duplo skuplji pa me strah da mi se takav frižider pokvari. No, nakon velike potrage, naišla sam na puno drugih proizvođača koji nude skoro sve što i Whirlpool pa me zanima vaše mišljenje.
Koji proizvođač je danas najkvalitetniji za frižidere? Koji su najmanje kvarljivi? Za koje postoji najviše servisa u Hrvatskoj, a za koje najmanje? (kad sam kupovala usisavač htjela sam ili rowentu ili electrolux pa su mi rekli da je phillips među usisavačima kao bmw među autima - koja marka frižidera je kao bmw???) Što se tiče cijene, znam da ću za kvalitetan proizvod morati odvojiti i novaca pa jbg... Ionako ide na American i nadam se das će trajati bar 10-ak godina pa nije bed dati ni 5, 7 ili 9 tisuća kn. Ako kod fižidera vrijedi pravilo da s većom cijenom dobiješ veću kvalitetu (danas sve manje vjerujem u to, ali u što onda vjerovat?)

Hvala dobrim ljudima koji su ovo pročitali :D

kerbi
05.02.2012., 17:07
Potpisujem pitanje gore, jedino se ograničavam na 60 cm širine i da je kombinirani frižider-ledenica s bar tri ladice u ledenici. I naravno da nije Gorenje. Taj više neće u moju kuću.

misstony
05.02.2012., 22:53
Naišla sam na drugu temu gdje su se baš raspisali o raznim proizvođačima, markama i sl. pa ću i to pročitati (ima 30-ak stranica pa će mi trebati malo vremena). I tamo ću postaviti isto pitanje pa ćemo vidjeti... Ali, svejedno i ovdje očekujem da mi bar netko da svoje mišljenje pa da vidimo što se može kupiti. Kod mene nije uvjet ni širina, ni visina. A koliko vidim, ovi frižideri koji imaju ledomat i/ili britu moraju imati i dostupnu vodu, a to trenutno nemam (podstanar sam), a tko zna hoću li imati ako/kad jednog dana budem imala svoj stan, a frižider bude još valjao pa ga moram tamo seliti, hehe... Tako da ledomat i brita otpadaju (a to mi je bilo tako cool!!! :( al što se može :D )

sfar
06.02.2012., 13:54
Kvaliteta strašno pada sa 25-30 god na 15- 20g pa 7-10 i sada se trenutno nalazi na nekih 5-7 god trajnosti.za preporučit koju marku jako teško jer sve je to u biti isto i napravljeno skoro u istim tvornicama . treba samo vidjet koji su dijelovi jeftiniji i koji su najbolje pokriveni sa servisom. whirlpol jako skupi dijelovi ,možda se neki neće složit al ja sam za sada za gorenje , nekako su najpristupačniji dijelovima i najjeftiniji.

kerbi
06.02.2012., 19:27
A šta ti to vrijedi kad su ovlaštene servise dobili najveći moroni pa si garanciju možeš okačiti o rep.

sfar
07.02.2012., 16:47
ha ima i u tome nešto istine , majstor koji dolazi u moju destinaciju (Gorenje ovlašteni ) jako dobar majstor

wjeverica
12.02.2012., 13:35
Moj problem je isti kao kod Extra Green. Radi se o Zanussi kombiniranom hladnjaku manje od 2 godine starom, gore hladnjak dolje zamrzivač. Hladnjak smrzava sve, a zamrzivač je ok. Temperatura namještena na najmanju (1 od 3 pahuljice :D), nema nikakvih zvukova kad ga okrećem, osim rijetko kad ga okrenem niže od tog najnižeg položaja onda se kao ugasi - tako piše u uputstvima.

Druga stvar je što sam ga odmrznula.. u zamrzivaču su 2 ladice i iznad svake su one cijevi (ne znam kak se zovu ali ovakvog: UUUUU su oblika). naravno bile su obložene ledom, kad se led otopio otkrila sam da 2 od tih cijevi iznad gornje ladice imaju nekakvu zaštitnu plastiku oko sebe, ne cijelom dužinom nego onako 20ak cm. Te 2 cijevi s plastikom izlaze iz stražnje strane hladnjaka i to u obliku 'kabla', dakle nisu željezne i emajlirane nego sive, zatim ide ta plastika i nakon plastike, te sive 'cijevi' izlaze kao emajlirane. DAKLE :D : kabel -- plastika zaštitna - tvrda cijev. Ispod te napukle plastike se vidi ta tvrda cijev, samo što nije emajlirana....

Pitanje je šta sa hladnjakom koji smrzava sve živo? Da li ta plastika ima ikakve veze s time i da li je to što je ona napukla uopće problem? Hvala!

nike321
12.02.2012., 14:34
1.Neispravan termostat.
2.Ne.

wjeverica
12.02.2012., 18:27
hvala! može li ga se popraviti ili treba kupiti novi termostat? a cijena cca.?

nike321
12.02.2012., 19:20
hvala! može li ga se popraviti ili treba kupiti novi termostat? a cijena cca.?

Cijena? Ne znam, a termostat se mijenja.

sfar
13.02.2012., 14:27
Pošalji podatke sa pločice NO: ser NO: , tip i marka i pošaljem ti cijenu .

gtomlja
22.02.2012., 20:49
Pozdrav!

Evo nije hladnjak ali je princip jako slican pa pi zamolio meštre za savjet.
Odvlaživač je radio normalno jednu sezonu od kad je kupljen, nakon toga je stajao godinu dana jer nije bilo potrebe. Nako sto je ukljucen poslje godinu stajanja ne skuplja vise vodu kako treba..
Kompresor radi normalno, stavim ga na mod da radi non stop. Kad stavim ruku na hladni dio, isparivac valjda, hladno je, ali mislim da ne dovoljno da bi se vlaga kondenzirala. Da li se nesto dogodilo sa plinom radi duzeg stajanja? Plin je R134a.

Hvala!

sfar
23.02.2012., 09:03
pokušaj vidjet šta je sa onim toplim dijelom (kondenzator ili kak bi rekli neki kiler)da li je on čist i da nema slučajno kakav ventilator na tom dijelu. mogućnost da nešto nije u redu sa plinom isto postoji nakon god stajanja .

Miro H
09.03.2012., 10:02
Pozdrav svima. Imam frižider Gorenje, mislim da je ovaj 4215w

http://www.bijela-tehnika.com/trgovina/hladnjaci/gorenje/rb4215w/7406.bt

Nije više pod garancijom.
Ne radi mi žarulja. Zamjenio sam, međutim ni nova ne radi. Išao sam provjerit s probirštiftom i vidim da uopće nema napona. Posumnjao sam u kontakt koji otvara i zatvara svjetlo, međutim uopće ne postoji neki štift koji ide unutra van kako se otvaraju i zatvaraju vrata. Na koji način to radi? Jel negdje skriven u gumi možda?
Frižider radi normalno.

Josip4
09.03.2012., 21:42
Glede hladnjaka, teško je reći koji je najbolji, ali s obzirom da se bavim bijelom tehnikom i to 99% pokvarenom najmanje dobivam whirlpoolove hladnjake, e sad jel to zbog manje prodaje ili kvalitete teško je reći. Imajte na umu da se danas proizvodi nekvalitetna roba, nakon 5-7 godina većina ih odlazi, a neki i ranije. Nažalost to je realnost. Ljudi mi i dosta hvale Qadro hladnjake, nisu skupi, a dosta su kvalitetni i dugotrajni.

Na novijim hladnjacima najveći je problem elektronika, tako da se lako desi da vas popravak dođe 50% novog uređaja što je ne isplativo, pa se ljudi većinom odlučuju na nove hladnjake.

nike321
10.03.2012., 06:54
Pozdrav svima. Imam frižider Gorenje, mislim da je ovaj 4215w

http://www.bijela-tehnika.com/trgovina/hladnjaci/gorenje/rb4215w/7406.bt

Nije više pod garancijom.
Ne radi mi žarulja. Zamjenio sam, međutim ni nova ne radi. Išao sam provjerit s probirštiftom i vidim da uopće nema napona.

Gdje to nema napona? Opiši detaljno šta si to točno gledao "probir štiftom".

Posumnjao sam u kontakt koji otvara i zatvara svjetlo, međutim uopće ne postoji neki štift koji ide unutra van kako se otvaraju i zatvaraju vrata. Na koji način to radi? Jel negdje skriven u gumi možda?
Frižider radi normalno.

Ako nigdje nema jezičca, onda ima magnetni prekidač u dovratniku.

Miro H
11.03.2012., 09:06
Gdje to nema napona? Opiši detaljno šta si to točno gledao "probir štiftom".

Ako nigdje nema jezičca, onda ima magnetni prekidač u dovratniku.

Skinuo sam žarulju i gledao u grlu žarulje. Tu nema napona.

Možeš mi pojasniti što misliš pod dovratnik, odnosno na kojem dijelu dovratnika se to nalazi i na koji način taj magnetski prekidač funkcionira za prekidanje i spajanje strujnog kruga kod frižidera?
Jel može u nečem drugom biti stvar, sumnjam da postoji neki osigurač za žarulju?

kerbi
11.03.2012., 09:17
Čuj, ako tebi zjevaju vrata i ne radi svjetlo jesi ti siguran da ti vrata dobro nalijegaju? Možda su se pantovi smrdali ili sl pa sad niti vrata dobro dihte niti radi to što pali svjetlo jer je to sve povezano s dobrim radom vrata.

Miro H
11.03.2012., 09:37
Nisam nigdje napisao da mi zijevaju vrata i da ne nalijegaju dobro, odakle to...?
Iako bi možda mogao zamjeniti gumicu, al ne znam dal se uopće može ili treba zamjeniti vrata, pa mi to trenutno nije bitno, ali to nema veze sa žaruljom.

nike321
11.03.2012., 10:49
Možeš mi pojasniti što misliš pod dovratnik, odnosno na kojem dijelu dovratnika se to nalazi i na koji način taj magnetski prekidač funkcionira za prekidanje i spajanje strujnog kruga kod frižidera?

Dovratak je ono na šta se lijepi guma kad se vrata zatvore. Ako nema nikakvog prekidača koji vrata pritisnu i tako se uspostavi kontakt, onda je moguće da je ugrađen u samu pjenu magnetni prekidač koji se zatvori kada se magnet vrata zalijepi na vrata. Sličnih takvih prekidača ima kupiti odvojeno a najčešće se koriste u apartmanima za gašenje klime kad se otvori prozor i sl namjene.
Tu se izvede tako da prekidač montiraš na štok prozora a magnet na prozor pa kad magnet dođe u blizinu prekidača prekidač zatvori kontakt. Dakle, nema fizičkog kontakta već magnetno polje magneta zatvara kontakt. To može biti slučaj i kod tvog frižidera. Detalje ne znam jer sa kućnim frižiderima ne radim svakodnevno pa nisam u toku s novim modelima.

Jel može u nečem drugom biti stvar, sumnjam da postoji neki osigurač za žarulju?

Mogu biti žice koje povezuju prekidač i njihovi kontakti a možda i postoji kakav osigurač ali on bi trebao biti dostupan za kontrolu i zamjenu.

Mislim da bi trebao zvati majstora da ti to riješi, jer si ti već učinio ono što laik može.

sfar
11.03.2012., 12:55
otišla magnetna sklopka, cca nekih 60kn , a nalazi se u kutiji gdje je termostat . izgleda kao pola manjeg upaljača i ima izvod tiskane pločice sa 4 kontakta .

kerbi
11.03.2012., 16:41
Sory pobrkao sam dva topica o svjetlu u frižideru. U jednom se svjetlo ne gasi i zjevaju vrata, a ovdje se ne pali. Slični topici i problemi.

13petak
18.03.2012., 16:07
Imam hladnjak gorenje star 15 godina,dva kompresora,zamrzivač radi odlično a hladnjak se ne isključuje...ledi na stražnjoj strani i nehladi dobro,koji je kvar i dali to vrijedi popravljati.Jedan majstor veli samo napuniti plin i to je 500 kn a drugi veli neisplati se baci ga?
Pozdrav

https://plus.google.com/u/0/photos/117689200168382639774/albums/5721264900778627233/5721264917549651090

kerbi
18.03.2012., 19:32
Baci ovog drugog majstora iz kuće van. Na tim starim hladnjacima nema kvara koji se ne može popraviti za 500kn.

nike321
18.03.2012., 20:16
Ako treba puniti plin znači da negdje pušta. Ovaj šta ti ga napuni a bez da nađe propuštanje za 500kn je "uzmi lovu i bježi", jer će opet pustiti, a onda treba "još 500 kn".

15 godina star frižider se isplati popravit jedino ako se radi o termostatu, žarulji, gumi i sl.
U tvom slučaju je najvjerojatnije djelomično začepljenje kapilare frižidera usljed pregrijavanja uređaja (zbog ne čišćenja kondenzatora) i raspadanja ulja i laka namotaja motora kompresora zbog toga. Simptomi su slični kao i kod nedostatka plina.

Dali se isplati? To je znak da je stanje u sistemu loše i da će, i ako se začepljenje riješi, najvjerojatnije dalje ostati poluraspadnuto ulje u sistemu i loš lak na namotaju pa je i vjerojatnost ponovnog začepljenja realna.

Za biti siguran isplatili se ili ne, treba izmjeriti izolaciju kompresora i analizirati kiselost ulja, prije nego se upusti u popravak uređaja.
U tom svjetlu, ovaj drugi savjet je realniji.

sfar
19.03.2012., 05:59
kad nešto ne radi na hladnjaku ili škrinji svi bi samo punili plin kao da je to automobilska guma .

nike321
19.03.2012., 06:09
Zato što je mnogim "majstorima" jedini alat za otkrivanje kvarova manometar i jedino što o rashladu znaju je da isparavanje treba biti oko x bara.
Tako im rekao stari majstor.:504:

tomios
19.03.2012., 15:09
Pozz.

Nedavno kupljen hladnjak, stajao je cca. 1tj u standby ali ga nisam palio. Kad sam ga oprao iznutra, ukljucim ga, podesim temperature, a on muk. Ne pali kompresor. Ugasim ga na stand by, pricekam, opet upalim, nista. Totalno za iskljucim sa mreze, sacekam, ukljucim, opet nista. Tek drugi put je proradio, i sad hladi normalno. Pretpostavljam da se elektronika "zblesirala"?
U tih tjedan dana ponekad sam cuo oko sredine hladnjaka neki cudan zvuk, brujenje, kao neki induktivitet, koji traje jedno 5sek pa prestane.

nike321
20.03.2012., 11:35
Tko zna šta je u mikrokontroleru elektronike zapisano.

ssm
21.03.2012., 08:14
kad nešto ne radi na hladnjaku ili škrinji svi bi samo punili plin kao da je to automobilska guma .

vrijedi i za "klimaše"

:lol:

nike321
21.03.2012., 08:43
Viđao sam ja i na komercijalnim hladnjačama takvih.

sfar
21.03.2012., 10:20
imao sam ovdje baš na ovoj temi raspravu o tome i čovjek mi je tvrdio da to nije neka nauka , čak je tvrdio da kaj je problem promijeniti kompresor. došli smo do toga da će on kupit kompresor ,a ja ću mu dat alat i on će jednostvno to zamijenit. nikad se poslije toga nije javio .normalno mudrovao je još par postova. Ne kažem da je to nauka al ima svoje zakonitosti i postupke koje treba strogo poštivati.

kerbi
21.03.2012., 14:00
Viđao sam ja i ovlaštene servisere koji jednostavno nisu u stanju spojiti kompresor da ne pušta iz drugog pokušaja. Ima svakakvih majstora. Imao sam ja u kući Boshevog naučnika koji nije znao detektirati kvar na veš mašini al je znao da je to minimum 1200 kn i još je uzeo 100 kn za dolazak i dijagnostiku (iako nije otkrio kvar) da bi isto to lokalni mičo riješio za 15 minuta i 50 kn. Ima svakakvih i majstora i ljudi.

Jovančica-ica
26.03.2012., 12:46
:504: Ovako, imam Gorenje hladnjak, kombinirani- Gore je hlađenje, dolje zamrzavanje, odvojena vrata. Sinoć sam primjetio da nešto ronda, onako ko da je ventilator zapeo za nešto. Otvori sam vrata i malo lupio iznutra i prestalo je, to je prvi put da se čuje tako nešto od kad smo ga kupili prije 3 godine. Sam se čisti i piše no frost. Međutim jutros kad sam otvorio vrata ledenica dolje imao sam šta vidjeti, ne ledi više. Isto je jutros malo rondao, ali je prestalo . Šta bi to moglo biti?? Isključio sam ga i opet uključio i od tada više nečujem ventilator. Pomogajte hitno..:503:

sfar
26.03.2012., 15:51
lupio si dole gdje je zamrzivač , pretpostavljam ventilator koji vuče zrak gore u hladnjak . do motorića se dođe sa zadnje strane , no prije pogledaj unutra da nije nešto zapelo , a vrlo je moguće da se dole napravilo puno leda pa zapinje ili je već sav u ledu .
pregledaj ovo što sam napisao pa javi da idemo korak dalje .

Jovančica-ica
26.03.2012., 17:30
lupio si dole gdje je zamrzivač , pretpostavljam ventilator koji vuče zrak gore u hladnjak . do motorića se dođe sa zadnje strane , no prije pogledaj unutra da nije nešto zapelo , a vrlo je moguće da se dole napravilo puno leda pa zapinje ili je već sav u ledu .

Hladnjak gore radi sve uredno, dolje mi je zamrzivač, lupkao sam iznutra da di je ventilator. Sad sam iznutra otvorio neku plastiku i vidio da ima leda, otopit će žena pa čemo vidjeti šta dalje..hvala ti na savjetu. javim ti

Jovančica-ica
26.03.2012., 18:00

k....,no frost, ima leda ko u priči ,sto posto je to problem,.

nike321
27.03.2012., 02:25
k....,no frost, ima leda ko u priči ,sto posto je to problem,.

Najvjerojatnije je problem u začepljenom odvodu vode.

Jovančica-ica
28.03.2012., 09:45
Najvjerojatnije je problem u začepljenom odvodu vode.

odleđeno, sad sve uredno radi, ljepo je zamrzlo hranu , nekužim ako piše no frost zar ne bi to trebalo značiti da nema zamrzavanja i da se led ne zadržava, neko vrijeme se sam čistio tj. stalno do pred malo sam primjetio da nema onih finih nagluih zvukova pucanja leda, ali ni na kraj pameti mi nije palo da se zaštopalo to, u biti nisam dirao ni jednu cijev, samo sam odledio i sad je okej.

sfar
28.03.2012., 09:59
no frost se odnosi na hladnjak , ne za zamrzivač . Mada zamrzivač isto ne bi trebao imati leda zato što se otapa pomoću grijača , no gdje su temperature -18 i niže ma ko kaže da nema leda .
evo očito je problem riješen , to je dokaz da se i indirektno može pomoći.

goga69
04.04.2012., 11:26
Da se nadovezem na temu, kupio sam hladnjak gorenjev 60370 model, dole zamrzivač, gore hladnjak, navodno no frost u zamrzivačkom dijelu. Problem sa njim je što u stanu od 90 kvadrata centralni izvor buke je hladnjak. Kompresor radi kao da ima pijeska u sebi, a i ventilator nije baš najtiši. Kad starta sa radom pukne kao da je netko petardu bacio. U servisu me lagano ignoriraju sa pričom da je to normalan rad hladnjaka. Primjetio sam da se ni u trgovinama industrijski hladnjaci ne čuju ovako. Ima li tko kakvih ideja kako riješiti problem!

sfar
04.04.2012., 12:29
ne bi se smio čut . to su hladnjaci sa plinom (rashladnim medijem)R600a i rade jako tiho. ono što bi se moglo čut je unutarnji ventilator (no u normalnim okolnostima i on se ne bi smio čut. )..........ah ta današnja tehnika čim dalje to gore i lošije .

goga69
04.04.2012., 12:43
pa odmakao sam hladnjak od zida i lijepo se čuje kompresor koji radi kao da ima pijeska u njemu. Kako cu natjerati servis da nešta naprave jer oni samo pričaju istu stvar, to tako radi, a mene hladnjak žicira da je to nenormalno. Inače je pod garancijom još 4 godine i 10 mjeseci. Da zovem odvjetnika nek ih on nazove, ili da ga bacim kroz prozor?

sfar
04.04.2012., 13:33
imaš se pravo žaliti jer proizvod mora biti ispravan , a pogotovo kad imaš garanciju. Ako ne ide zovi društvo potrošač pa češ vidjet šta če ti reć . Istina da nam dolaze sve lošiji i lošiji proizvodi , pa tako i mi majstori nekad(rekao bih gotovo uvijek ) ispadnemo krivi jer u zadnje vrijeme dolaze aparati koji su toliko zatvoreni da je popravak gotovo nemoguć .

DUNKO
04.04.2012., 16:21
Nažalost buka je normalna, upravo zbog rashladnog medija R600a. Stranke to opisuju kao da pas cvili, mačka mjauče, krava muče i ostalo :) . Nažalost popravka tu nema. Pogotovo su osjetive one stranke koje "spavaju" uz hladnjak, odnosno u istoj prostoriji (poljske kućice, vikendice, garsonjere) i to noću, kad nema dnevne buke. Možeš se žaliti, ali čak ni s novim ništa nećeš postići jer takav je skoro svaki... Nekidan sam bio kraj Boshevog od 12.500kn, ista stvar...

sfar
04.04.2012., 16:44
ma jok to mora tiše radit , pogotovo R 600a kojeg jako malo ide u sistem . Imao sam takav slučaj i isto tako su u servisu tvrdili da je to normalno i sad pitam kako su ga iz 4.tog pokušaja uspijeli napraviti da se jednostavno ne čuje i radi ok. Čovjek je jednostavno bio uporan i nije htio aparat nazad dok je zujao i lupao kompresor.

DUNKO
04.04.2012., 17:11
ma jok to mora tiše radit , pogotovo R 600a kojeg jako malo ide u sistem . Imao sam takav slučaj i isto tako su u servisu tvrdili da je to normalno i sad pitam kako su ga iz 4.tog pokušaja uspijeli napraviti da se jednostavno ne čuje i radi ok. Čovjek je jednostavno bio uporan i nije htio aparat nazad dok je zujao i lupao kompresor.

To je druga stvar, pogotovo buka kompresora... 10-ke su znal biti bučne za popizdit... al iako R600a ide 3 puta manje nego 134a nije bilo problema s bukom pretakanja plina kao sada.

goga69
04.04.2012., 17:45
Evo natjerao sam servisere da dođu, bili danas, i naravno kažu da tako radi. Kažu da je kompresor neki 11-ka i da ga oni mogu promijeniti al da će isto raditi. Na kompresoru sam pročitao oznaku, čini mi se neki, jia xpira nt1117y ili tako nešta slično.
Kažu da je to jači kompresor od normalnih i da iz njihovog iskustva svi tako rade, čak neki i glasnije. Nemam pojma šta bi uradio, ne da mi se prčkati po novom hladnjaku i mijenjati kompresor ako će i novi biti isti.

disha
16.04.2012., 04:04
Imam Whirpool star 2 god i problem se javio nakon isteka garancije: hladnjak ne prestaje raditi i alarm non-stop tuli.
Molio bih preporuku servisera u pp.
Hvala

sfar
16.04.2012., 06:27
prvo i prvo treba znat postavit pitanje . (bar neko obrazloženje) . iz ovog je vidljivo da hladnjak radi no da li hladi . Drugo bar neka destinacija jer preporuka može bit za Dubrovnik a ti si u Zagrebu .

disha
16.04.2012., 14:14
hladi ok, a destinacija je zg iako je nedavno bila du (vjestica? :P)
hvala na odgovoru

MariusMax
29.04.2012., 18:08
Pozdrav svima, da se uključim u temu oko frižidera iako (za sada) nemam toliki problem.
Frižider je Candy star 10 godina. Nemojte pitat konkretni model jer sam uputstva zagubija, a neke oznake nema nigdi po samom friđ-u, jedino je kompresor - electrolux (?!), punjen s plinom R600a. Gore je hladnjak, dole ledenica, jedan kompresor i u deset godina nije bilo nikakvih nevolja - jednom ili dva puta godišnje ga ženica izgasi, očisti i odledi, i to je to. Posljednjih nekoliko miseci se međutim pojavljuje led u hladnjaku, više prema livo na stražnjem (dakle unutrašnjem) panelu. E sad, ja bi to vjerojatno ignorira do daljnjega, s obzirom da hladnjak normalno hladi (@ sfar: nemoj me molim te pitat točnu temp u unutrašnjosti hladnjaka, ali sve namirnice i piće se normalno održavaju i uobičajene su hladnoće, dakle ne lede se niti su mlake), ledenica normalno radi i ne stvara višak leda, kompresor se pali i gasi po potrebi, ništa izvan uobičajenog... Već smo nekoliko puta gasili frižider da sklonimo nakupinu leda, jedno 0,5 cm debelu koja počinje po sredini hladnjaka i vremenom se spušta prema dole. Provjerija sam i onaj navod iz pustih prethodnih postova, taj dio plastike u unutrašnjosti hladnjaka nije se napuhao niti je mekaniji, dakle ne bi trebala biti ona situacija s plinom.
Dakle pitanje: da li zvat nekog servisera (čini mi se da dosta ljudi nema baš najboljih iskustava) ili da se pokrijem ušima pa dok traje? Hvala unaprijed na savjetima
P.S. lokacija je Split, ali i ovdje nije baš velik izbor kvalitetnih servisa

nike321
29.04.2012., 21:00
Najvjerojatnije blago začepljenje filtera ili nedostatak plina. Treba zvati servis jer se kompresor počinje pregrijavati pa je moguča šteta veča.
Oprez sa serviserima! Mislim da ti je u Splitu najbolje zvati Andabaku.

Corvin
29.04.2012., 21:04
Hladnjak Elektrolux, dva kompresora.
Odjednom je počeo hladiti ko lud (hladnjak) skoro do nule, bez obzira kako sam
naštimao termostat.
Kupio sam novog (270Kn :504:) i promijenio. Malo je radio kako treba, ali samo kad je termostat bio na minimumu, a sada se ponaša kao da je plin otišo kvragu. Nonstop radi kompresor (ali nekako mlitavo), tem. u hladnjaku 7-8 C. Ima li ideja.

Imao sam Beko garancija 4 godine -otišo plin nakon 4g + 2mjeseca.
Kupio Elektrolux, garancija 2 g zajebava a nema ni tri.

Dali postoji marka koja može raditi bez problema 10-tak godina?
Nemogu raditi samo za ta sranja.:ne zna:

totejapitam
29.04.2012., 21:24

Znam za jednog marke Bosch koji radi već dobrih 20 godina :mig:

nike321
29.04.2012., 21:32

Konstruktori današnjih frižidera su mladi inženjeri sa drugačijom filozofijom života. Osim toga tu je i cilj proizvođača da ti svako malo proda novu stvar, jer od toga žive.
Odgovor je; Teško!

sfar
30.04.2012., 10:42
a evo da se pohvalim hladnjak od moje punice OBODIN radi od 1968god.i do sada sam ja na njemu popravljao pant vrata , znači na rashladu nisam radio ništa . Današnji hladnjaci čiji izdrži više od 5 god svaka čast . Ovi današnji pogotovo No frost za ništa su . Izmišljaju nekakve sonde pa dodaju grijače itd , a da ne pričam o elektronici. živa koma .

MariusMax
30.04.2012., 12:46
@nike321
Zahvaljujem, dakle nazvat Andabaku da malo provjere u čemu je stvar...

RTL Car
01.05.2012., 08:30
Znači, imam pitanje.
Imam Gorenje "Fresh and Cool", star oko 5 godina. Jučer se ugasio, i više se ne želi upaliti kompresor, i ne hladi. Žaruljica u njemu je radila. Malo sam ga prodrmao, nije ništa pomagalo. Nakon sat vremena opet sam ga drmao, jače, i kompresor je proradio, i sad normalno radi.

nike321
01.05.2012., 09:59
Loš kontakt negdje. Opasnost od požara!

RTL Car
01.05.2012., 17:55
Ali žaruljica je radila normalno, znači, šteker je ispravan. Misliš da je negdje u kompresoru loš kontakt?
Sad je sve uredu od jutra. Ne znam, ne znam, trebam frižder...

nike321
01.05.2012., 20:29
Ali žaruljica je radila normalno, znači, šteker je ispravan. Misliš da je negdje u kompresoru loš kontakt?

Loš kontakt može biti na samom termostatu pa sve do kompresora na bilo kojem spoju u tom potezu.

Human1
02.05.2012., 09:14
Pozdrav i pitanje..

Kod jednog starog Obodina iscurio je freon. I to naglo negdje je procurio jer se čulo nekakvo takvo šuštanje, kao da curi.
I naravno, više ne hladi.

Koga bih u Zagrebu mogao kontaktirati da dođe pogledati jel se tu da što popraviti? U Novom ZG. I koliko bi koštao popravak? Jel neko uopće to puni danas?

Human1
02.05.2012., 12:30
Pozdrav i pitanje..

Kod jednog starog Obodina iscurio je freon. I to naglo negdje je procurio jer se čulo nekakvo takvo šuštanje, kao da curi.
I naravno, više ne hladi.

Koga bih u Zagrebu mogao kontaktirati da dođe pogledati jel se tu da što popraviti? U Novom ZG. I koliko bi koštao popravak? Jel neko uopće to puni danas?

Eh, pročitao sam malo stare postove i našao da se to inače radi. Trebao pročitati prije nego sam išao pitati, znam, znam.. :)
Nego, jel zna netko nekog majstora kojega može preporučiti u Novom ZG? (Novi ZG istok. Zapruđe, Utrina, Travno) da dođe to pogledati jel se da popraviti?

RTL Car
04.05.2012., 17:14

Opet se frižder ugasio, ja ga prodrmao, i onda mi je izbacio osigurač. Vratio osigurač, stavio frižder natrag u struju, radi i hladi. :504:

kerbi
04.05.2012., 19:55
J.... te tito jel ti zbilja ne kužiš da te jebu kontakti negdje. Ili se nešto otkopčalo ili neka žica pukla kad ti tako malo radi malo ne i izbacuje osigurać. Ako neznaš sam pregledati vodove i naći što ne drži zovi majstora, ili čekaj da susjedi zov 112

nike321
05.05.2012., 04:22
Tipujem na susjede!

RTL Car
05.05.2012., 08:23
J.... te tito jel ti zbilja ne kužiš da te jebu kontakti negdje. Ili se nešto otkopčalo ili neka žica pukla kad ti tako malo radi malo ne i izbacuje osigurać. Ako neznaš sam pregledati vodove i naći što ne drži zovi majstora, ili čekaj da susjedi zov 112
Problem je u tome što sad sve radi, i to sasvim normalno. Zašto bi susjedi zvali vatrogasce? Pa, ništa se neće dogoditi, valjda.

sfar
05.05.2012., 08:32
ako sve radi onda nemaš problem,,,

kerbi
05.05.2012., 08:36
Jep, koeficjent za susjede raste.
Valjda. Gle, ako on gubi kontakt, i još k tome izbacuje osugurać, znaći da je negdje ne samo nešto otpojeno nego dolazi u kontakt ili faza sa nulom ili sa masom ili sve skupa. Uglavnom to je opasno i može zaskriti. Sad razmisli koliko je plastičnih i zapaljivih djelova na hladnjaku, pa ako po tome još koji put zaiskri. Eto susjeda u testiranju brojeva za slučaj opasnosti. Ili to pregleda sam ili zovi nekog majstora, pa čak i nekog običnog električara da to pogleda.

RTL Car
05.05.2012., 09:25
Problem je što sad sve radi, već 4-5 sati.

RTL Car
05.05.2012., 16:48
Da se opet javim... Frižder se zadimio (malo) i zasmrdio, te je bacio osigurač, no, sad više ne radi ni lampica od vratašca niti ništa - nešto se zdimilo i sad je frižder mrtav. Nisam baš pri lovi, dajte mi neku ideju do čega bi moglo biti?

nike321
05.05.2012., 19:12
Do susjeda! Jbte koji lik?:504::504::504::504:

kerbi
05.05.2012., 19:24
Treba ga jače zdrmati. Probaj ga udariti s autom ili traktorom.
Jel ti patiš od nekakvog poremećaja pažnje???

RTL Car
05.05.2012., 19:27
Treba ga jače zdrmati. Probaj ga udariti s autom ili traktorom.
Jel ti patiš od nekakvog poremećaja pažnje???

Zašto? Samo nisam pri novcima, i htio bih što duže ovako.

kerbi
05.05.2012., 19:39
A jebiga kad ne može. Nitko nije pri novcima, ali frižider ti je neispravan i bio je opasan dok nije krepao do kraja. Sad je hvala bogu samo neispravan. Ako si htjeo uštedjeti onda si ga trebao sam pregledati kako ti je savjetovano. Možeš još uvjek. Ali drmati dok ti očito negdje probija struja i riskira požar je u najmanju ruku glupo. Tako se ne štede novci nego gubi kuća jer ti se mogao skros zapaliti a ne samo zadimiti.

RTL Car
05.05.2012., 19:43
Pa... Eto, možda ideja nije bila pametna, ali, tako je - kako je. Sad je skroz neispravan.
Da pogledam utičnicu, ili je ipak do kompresora?

kerbi
05.05.2012., 19:51
Pa jel se utičnica zadimila ili frižider? Taj dim ti je vjerojatno došao od mjesta kvara.
Čuj, daj nađi nekog susjeda koji ima nekakvog pojma o struji, majstorijama i sl. Mislim sory, ali po tvojim pitanjima kužim da se ti u struju i tehniku kužiš ko glista u svemirske letove. Dam se kladiti da neki lokalni Mićo može taj kvar rješiti jako jednostavno. Meni je jedan lokalni Mićo (zbilja se čovjek zove Mičo i lokalni je majstor za kučanske aparate) kvar za koji su me u Bosh servisu tražili minimalno 1200 kn (neznaju šta je ali moraju rastaviti veš mašinu i onda se mjenjaju lageri, semerinzi.... i to košta 1200 kn) popravio za ravno 15' i 50 kn. Pa ni Pivu nije htjeo popiti nego nekakvi sokič. Dakle ako je takva kriza u potragu za Mičom. Da si u Petrinji dao bih ti broj od svoga, ali ovako raspitaj se.
Šteta samo što Mićo ne može do plina da mi popravi i frižider koji isto sere, a serviser nesposoban do bola.

RTL Car
05.05.2012., 20:19
Ja sam ti više za hrvatski - kaže se htio. :)
Ne znam da li se zadimilo kod utičnice, ali vidim da je utičnica malo prokurena, onako... Malo. Kao da se grijala.

kerbi
05.05.2012., 20:45
A ja sam tebi do sad htjeo pomoći, ali ti nisi htio slušati rješavati problem dok je bio jednostavniji. Pa ti sad drmaj frižider i raspravljaj o gramatici, a ja idem na pametnije teme.

RTL Car
05.05.2012., 20:51
Nemoj se ljutiti, pliz. :(
Sutra ću pozvati majstora. :(

Human1
07.05.2012., 00:47
Ne mogu vjerovati da svi hranite ovog trola, koji vas sve skupa trola s ovom strujom.
A nitko meni da preporuči nekog dobrog i povoljnog majstora da mi dođe napuniti freonom frižider.

mali1
07.05.2012., 06:05
ja se ispričavam na izbivanju... znači nemogu ništa bez majstora da mi napravi dijagnozu... ima li koji dobar (za preporuku) u Velikoj Gorici?Samo da vas obavijestim o raspletu situacije oko problema sa mojim frižiderom.. dakle problem je bio da se temperatura u hladnjaku nikako nije mogla spustiti ispod cca 15 stupnjeva, frižider se bitno jače čuo kad je radio i palio je i gasio kompresor u nekekvim blesavim intervalima (cca 20 min ne radi pa se upaili i radi 3 min.), ledenica je radila dobro.
Riješenje:novi termostat (200kn) i dopuna plina. ukupno 550kn sa preuzimanjem i dovozom od strane servisera.
Hvala sfar na pomoći prilikom detekcije kvara.:top:

sfar
07.05.2012., 08:40
Drago mi je da sam bio od pomoći . konačno da se netko zahvali . ima ovdje još kolega koji su pomogli sa savjetima i svima nama je drago kad čovjek napiše kako je kvar otklonjen i kako je problem završio. Teško je ovako preko stranice dati 100% dijagnozu , sretni smo kad čovjek riješi problem i opiše način na koji se to dogodilo.

RTL Car
08.05.2012., 10:56
Ne mogu vjerovati da svi hranite ovog trola, koji vas sve skupa trola s ovom strujom.
A nitko meni da preporuči nekog dobrog i povoljnog majstora da mi dođe napuniti freonom frižider.

Ja troll? Ja samo hoću pomoć, i još uvijek ju tražim, jer nije riješenje nositi namirnice u frižder koji je na poslu. (mislim na meso)

sfar
08.05.2012., 19:04
human 1 na pp

fridgeisill
19.05.2012., 13:11
Pozdrav svima,

imam 4 g. star frižider Zanussi model ZRB34NA8.
Otišla je guma (popucala) na donjim vratima od zamrzivača. Nakuplja se led na ladicama.
Molim pomoć koliko bi ugrubo koštala izmena navedene gume i majstora ili servis za preporučiti. Lokacija je Trešnjevka.
Unaprijed zahvalan!
Pozdrav!

sfar
20.05.2012., 14:38
180,00kn je guma vrata ,e sad ovisi o servisu koliko će naplatit izmjenu .Dosta je bitna lokacija jer nije isto ako netko ide iz N zg ili iz dubrave itd. za srvis na pvt.

obodova
24.05.2012., 18:03
Pozdrav svima! Imam Excello hladnjak RF310-1773LA. Trazim plasticna vratasca za ledenicu jer su trenutna pukla i sad jako ledi. Molila bih ako netko zna gdje bi se mogla kupiti ili da li bi mozda od neke druge marke hladnjaka mogla vratašca odgovarati. Hvala! Pozz

electron_1111
03.06.2012., 08:54
Gorenje kombinirani ugradbeni hladnjak, dolje dio sa 3 ladice za zamrzavanje, gornji dio hladnjak. Star cca 10 god. Navodno ok sve radilo i prije par dana je iskljucen jer su stanari iselili. Nakon jednog dana zadnja unutarnja stranica nabubrila jako i tako stoji, kada probam gurnuti tu plastiku nazad imam osjecaj da ju nesto gura, vjerojatno plin. Kada ga upalim, nakon par sati zamrzivacki dio uredno ohladen, a hladnjak ne. Pitanje je sto se dogodilo, moze li se to popravit i vratiti plasticnu stranicu (ovako se police ne mogu namjestiti) i kolika je cijena popravka otorilike?

Hvala unaprijed na pomoci!

EDIT:
Model: Gorenje KI291LB
Plin: R134a
Osijek

nike321
03.06.2012., 16:15
Kupi novi

electron_1111
03.06.2012., 18:14
Kupi novi

Takvi odgovori mi ne pomazu ni najmanje

Sent from my iPhone using Tapatalk

nike321
03.06.2012., 19:16
Šta bi ti sad? Elaborat?
To ti je najkorisniji odgovor dobiven od majstora koji se bavi bijelom tehnikom i rashladom zadnjih 20 i kusur godina.

kerbi
03.06.2012., 20:15
Propustio ti je plin negdje unutar kućišta (to ti je to napuhnuto) Kako je kućište vjerojatno saliveno nema mogućnosti krpanja nego samo zamjene kompletnog kućišta, a ta operacije ti je u biti skoro koliko i novi frižider i ne garantira baš uspjeh svaki put. Kod mene je npr Gorenje pristalo dati kućište o svom trošku (radi kvara negog grijača koji je isto zaliven u kućište), no od tad su 3 puta ponovno punili plinom i varili spojeve, i mislim da je opet propustilo plin negdje na spoju. Ukratko: kupi novi i uštedi si muku koja će te u konačnici koštati isto.

electron_1111
03.06.2012., 20:36
Hvala Kerbi!

electron_1111
03.06.2012., 20:45
Šta bi ti sad? Elaborat?
To ti je najkorisniji odgovor dobiven od majstora koji se bavi bijelom tehnikom i rashladom zadnjih 20 i kusur godina.

Sto bi ja trebao biti vidovit da uopce znam da si ti majstor i onda zato sto je neki Nike321 rekao ja izujem ladno 4k kuna umjesto da probam popraviti. Ako nemas zivaca da pomognes na pravi nacin bolje nemoj ni odgovarat na ovaj nacin. Sva sreca sto ima jos i drugih dobrih ljudi koji hoce stvarno pomoci.
Sretno!

zorand5
17.06.2012., 11:35
Ovaj frizider koristim vec 10 godina i do sada nisam imao nikakvih problema bio sam prezadovoljan. Od juce sam primetio da donji deo sta je samo za hladjenje nije dovoljno ohladio, hrana i pivo mi nije ohladjeno kao sta je bilo i prije. Pomislio da je od leda koji je bio prilicno u komori za zamrazivanje, pa sam ga fino lepo pocistio, ali opet isto. Primetio sam da vise je iskljucen nego ukljucen, kad udarim po dugme termostata on pocinje da radi, ali ne svake put. Dal je taj isti termostat i za zamravanje i za hladjenje jer gornja komora je jos uvjek u funkcii i radi kao sta treba, ili ima posebni termostat za zamrazivanje. Recite mi dal je samo do termostata ili ima neki drugi kvar. Skinuo sam semu mog friza i stavicu je da vam olesnim.

Veliki pozdrav!!!

sfar
17.06.2012., 13:17
ajd stavi shemu

zorand5
17.06.2012., 14:20
ajd stavi shemu

probao sam ali je limit mnogo mali(9,8kb sema je 64kb), evo ovde je imate:
http://www.elitemadzone.org/t451926-0#3125264

nike321
17.06.2012., 17:49
Sto bi ja trebao biti vidovit da uopce znam da si ti majstor i onda zato sto je neki Nike321 rekao ja izujem ladno 4k kuna umjesto da probam popraviti. Ako nemas zivaca da pomognes na pravi nacin bolje nemoj ni odgovarat na ovaj nacin. Sva sreca sto ima jos i drugih dobrih ljudi koji hoce stvarno pomoci.
Sretno!

Ne treba biti vidovit nego manje lijen. Pročitaj malo profil i prošle postove onog tko ti odgovara, pa če ti biti jasnije s kim se dopisuješ i dali taj zna što govori a ne da se kreveljiš ko mala beba kad ne dobije lizalicu.
Ti probaj, svejedno češ izuti kuna za novi.

nike321
17.06.2012., 18:36
probao sam ali je limit mnogo mali(9,8kb sema je 64kb), evo ovde je imate:
http://www.elitemadzone.org/t451926-0#3125264

Tu treba provjeriti dali termostat radi na zadanim temperaturama. Ovisno o namještanju (MIN ili MAX) treba isključiti od -16°C do -32°C. Isto tako mora uključiti na 4°C bez obzira na namještanje.
Ako nemaš čime provjeriti najjeftinija je varijanta promijeniti termostat odgovarajućim novim.

pufek
19.06.2012., 07:43
Imam Bosch KAN58A side by side frizider star 4god i sad mi se pojavio sljedeci problem: Frizider stalno radi, kad otvorim vrata rubovi gdje inace prianja guma od vratiju su jako vruci, ali uz sve to hladi i zamrzava normalno... Da li se tu moze nesto sam pogledati s obzirom da je frizider pun elektronike... Hvala!

nike321
19.06.2012., 08:11
Imam Bosch KAN58A side by side frizider star 4god i sad mi se pojavio sljedeci problem: Frizider stalno radi, kad otvorim vrata rubovi gdje inace prianja guma od vratiju su jako vruci, ali uz sve to hladi i zamrzava normalno... Da li se tu moze nesto sam pogledati s obzirom da je frizider pun elektronike... Hvala!

Rubovi trebaju biti topli samo na dijelu frizera! Na dijelu frižidera rubovi su normalne temperature.
Ako frižider non stop radi, moguće je da je relej otapanja zalijepio i drži grijač isparivača non stop uključenim.
Svakako zvati servis.

pufek
19.06.2012., 14:53
Rubovi trebaju biti topli samo na dijelu frizera! Na dijelu frižidera rubovi su normalne temperature.
Ako frižider non stop radi, moguće je da je relej otapanja zalijepio i drži grijač isparivača non stop uključenim.
Svakako zvati servis.

Znaci, sam si bas i ne mogu pomoci oko ovog problema!?

plagra
20.06.2012., 13:12
ekipa,molim pomoć.imam indesitov frižider sa ledenicom(ima već lijepi staž) i primjetila sam da mi termostat ne iskapča,stalno mi frižider radi i hladi.jel to znak da ga treba napuniti plinom ili? svaki savjet dobrodošao,hvala.:)

branuschi
20.06.2012., 16:26
ekipa,molim pomoć.imam indesitov frižider sa ledenicom(ima već lijepi staž) i primjetila sam da mi termostat ne iskapča,stalno mi frižider radi i hladi.jel to znak da ga treba napuniti plinom ili? svaki savjet dobrodošao,hvala.:)

Isti hladnjak i kod mene i isti problem jel možda termostat u pitanju jer su rešetke odzada vruće dosta da se nemože ruka dugo držat na njima!?

slavapelintrava
20.06.2012., 23:05
Svakako zvati servis.

Danas sam i ja primjetila na mom Bosch frižideru starom 1,5 godinu ga su mu rubovi zagrijani...ali samo rubovi oko ledenice (gornjeg dijela). Nisam primjetila da radi non-stop,ali ću malo bolje pratiti.
Znači...zvati servis?:confused:

sfar
21.06.2012., 05:59
velika vjerojatnost da je termostat u pitanju - pozvati majstora.

nike321
21.06.2012., 06:29
Vi, što vam frižider radi non stop sada kad je ugrijalo, trebate prvo pogledati i očistiti od prašine ako je prljavo, zadnju stranu frižidera ako ima crno obojanu rešetku. Ako nema, odmaknite frižider od drugog namještaja barem 5 cm pa probajte dali i dalje radi non stop.

slavapelintrava
21.06.2012., 07:49
Danas sam i ja primjetila na mom Bosch frižideru starom 1,5 godinu ga su mu rubovi zagrijani...ali samo rubovi oko ledenice (gornjeg dijela). Nisam primjetila da radi non-stop,ali ću malo bolje pratiti.
Znači...zvati servis?:confused:

Ne radi non-stop,a rubovi su malo vrući-malo normalni. Zvala sam servis i kažu da je to normalno i da,budući da je ovako vruće,frižider radi još više pa se rubovi ugriju više nego obično.
Nadam se da je u pravu...osjetljiva sam na svoje kućanske aparate!:p

plagra
21.06.2012., 11:18
Isti hladnjak i kod mene i isti problem jel možda termostat u pitanju jer su rešetke odzada vruće dosta da se nemože ruka dugo držat na njima!?

to sam i ja primjetila,tako da ni sama ne znam otkud da počnem.pozvati majstora pa vidjeti dalje.

velika vjerojatnost da je termostat u pitanju - pozvati majstora.

hvala.:)

Vi, što vam frižider radi non stop sada kad je ugrijalo, trebate prvo pogledati i očistiti od prašine ako je prljavo, zadnju stranu frižidera ako ima crno obojanu rešetku. Ako nema, odmaknite frižider od drugog namještaja barem 5 cm pa probajte dali i dalje radi non stop.

to je sve napravljeno ali on i dalje po svom.

da li netko zna možda koliko dođu takvi termostati?

branuschi
21.06.2012., 20:34
Kupljen termostat za indesit dođe 43kn nisam ga stigao još zamjenit inače rešetke se čiste redovito ,sumnjam na termostat pa ćemo vidit nakon zamjene nisu neki novci!?

plagra
21.06.2012., 21:03
nije neka lova.obzirom da imamo indesit i ti i ja, ako smijem pitati gdje si ga kupio? idem po njega u sub.pa nek ga muž montira.mi isto redovito čistimo rešetke, tako da je i meni sumnja na termostat.al vidjet ćemo.

Brigitte Sch
22.06.2012., 15:25
Pozdrav ljudi,
molim vas pomoć!Crko mi je frižider Bosch-ov star 5 g, jučer! Primjetila sam da ne hladi, jer je voda za piće ostala neohlađena, što bi nače napravio u pol sata!Prvo sam probala smanjiti temp. sa +4 na +2, da vidim reagira li temperatura, no nije,nego je lampica koja pokazuje stupnjeve počela bljeskati, za razliku od inače kad svijetli non-stop. Onda sam stisnula gumb na kojem je pahuljica da radi neko virjeme, i opet se ništa nije dogodilo!Zatim sam ga ugasila, ispraznila i ištekala iz stuje! Nemam nikog od susjeda, prijatelja, i čika Miće koji se kuže u frižidere, da iz zovnem upomoć, otkad mi se susjed (tzv. čika Mićo) u 2 ujutro, u liftu nudio da mi "pravi društvo", pa mi je sad nelgoda ga zvati!
no, šalu na stranu...usisala sam iza i ispod frižidera sve šta se dalo usisati, plus friđ je udaljen od zida 10 cm, a tako je bilo i prije nego je odlučio prestati raditi!E da, i nije se čuo nikakav zvuk, ni smrad, ni dim kad se to dogodilo!
Što da dalje probam, i gdje da provjeravam, jer nije mi jasno što se dogodilo, i da li ću morati kupiti novi već sada!
zahvalna!

sfar
24.06.2012., 10:51
teško ovako nešto reć ,nadam se da si u međuvremenu nešto poduzela .

plagra
24.06.2012., 11:23
frižider mi ni ne hladi više.jel se uopće isplati puniti ga plinom ili bolje kupiti polovni? da li netko možda zna jeftinog majstora za punjenje? može i na pp.hvala.:)

sfar
24.06.2012., 12:20
isplati se puniti normalno ako se može pronać gdje pušta . ako je sistem pustio negdje gdje su cijevi u sistemu znači nisu dostupne onda nema pomoći . to ipak mora majstor pregledat.

@nchi
24.06.2012., 13:48
Prošli mjesec nam se utrostručio račun za struju pa smo ovih dana pratili potrošnju i ustanovili da nam frižider troši oko 3 kWh na dan. Meni se to čini malo previše, koliko je normalna potrošnja frižidera?
Frižider konstantno radi (kompresor) što prije nije bio slučaj. Da li je to znak da mu fali plina ili nešto drugo?

Vidim da se spominje termostat, ima li neka metoda da provjerim da je termostat pokvaren?
Npr. kad smanjim jačinu na termostatu kompresor se isključi, kad nakon toga odmah vratim termostat na staru poziciju, kompresor ostane isključen. Nakon toga se kroz nekoliko sati ponovo upali i dalje konstanto radi (dok opet ne ponovim ovaj trik s termostatom).
Što bi mogao biti uzrok tolike potrošnje? Frižider je inače odmaknut od zida bar 10 cm, tako da iza ima protok zraka.

sfar
24.06.2012., 16:54
termostat definitivno ,okreni ga do kraja i temperatura će se smanjiti čak ići u minus a da neće isključiti.

Brigitte Sch
26.06.2012., 12:06
[QUOTE=sfar;40130657]teško ovako nešto reć ,nadam se da si u međuvremenu nešto poduzela .[/QUOT

ma boschov servis je bio zatvoren jer su na godišnjem...
baš negzodan tren za crkivanje friđa

branuschi
26.06.2012., 15:35
nije neka lova.obzirom da imamo indesit i ti i ja, ako smijem pitati gdje si ga kupio? idem po njega u sub.pa nek ga muž montira.mi isto redovito čistimo rešetke, tako da je i meni sumnja na termostat.al vidjet ćemo.

Uzeo sam ga u Peše mislim da ga ima i andabaka!

Još jedno pitanje za stručnjake:
Sad nakon promjene termostata frižider sam stavio na 3, temperature su u ledenici -20 u hladnjaku 4-5 na najdonjoj polici a sam frižider radi u intervalima cca. 15 min. radi 6 min. neradi jel to sad ok?

Hvala!

sfar
26.06.2012., 18:41
sasvim ok

coccolino69
27.06.2012., 19:37
Pozz ekipa
evo i mene sa problemom

Naime, končarov hladnjak tu kod gazde (podstanar sam), od prvog dana slabije hladi
od jucer skroz slabo. Stavio sam ga na 4, motor radi (čujem ga), hladi nešto ali ne kako bi trebao

Da li ej do plina ili do termostata? Da li imate preporuku majstora koji bi mi mogao to pogledati (Zagreb-Prečko)

Hvala

Bart
28.06.2012., 14:08
Pozdrav!

Evo ovako, posjedujem Gorenje kombinirani hladnjak/zamrzivač RK6337E
http://www.gorenje.hr/hladnjaci/prethodni-modeli?c=101893

Hladnjak je star 5god i mjesec dana tako da nije više u garanciji. Prošli tjedan hladnjak je počeo slabije hladiti i nikako ne uspijeva spustiti temperaturu ispod 8 C, prije dva dana temp je bila na 9 C i cijelo vrijeme je blinkala na LCDu. Donji dio zamrzivač radi savršeno.

Zvao sam gorenje servis , lik je došao uzeo 150 kn i konstatirao da je otišla cijela "zadnja ploča", da se plin zavukao u međuprostor i da bi mi moglo s vremenom odvaliti vrata odnosno eksplodirati :503:. Naravno jedino riješenje, a ujedno i najeftinije je kupovina novog uređaja. OK.

Na preporuku zovem drugog majstora koji kaže da je to sve u redu i da je sve OK čim su namirnice hladne... :ne zna:
Meni temperatura već drugi tjedan još uvijek stoji na 8-9, prije nikad nije išla iznad 4 C, namirnice jesu hladne...jedan dan sam primjetio inje na stražnjoj strani ali je ono sljedeći dan nestalo.
Što vi mislite o ovome i da li se trebam brinuti da će cijeli frižider odjednom poletiti ?:facepalm:

Zecc
11.08.2012., 12:47
Imam 5 godina star Gorenje kombinirani hladnjak-zamrzivač HZDI 2526 RKI4254W ART.101917, koji u dijelu hladnjaka ne hladi dovoljno. Pošto sam tehničke struke, zaključio sam da nema dovoljno freona R600. Sistem sam ispraznio, ugradio ventil sa iglicom, promijenio filter, izvakumirao sistem te ponovno napunio sa 56g freona. Sada hladnjak hladi bolje no ne spušta temperaturu ispod 10 C, dok je u zamrzivačkom dijelu temp. -21 C. Termostat je postavljen na položaj 3 (od 7) i isključuje.
Kada termostat postavim na veći položaj, temperatura se spusti eventualno na 9,5 C, i uređaj se opet isključi (nakon duže vremena).
Ne znam u čemu je problem.
Ima li tko tko bi mogao dati savjet?

nike321
12.08.2012., 09:33
Pod pretpostavkom da je termostat ispravan, u kapilari!
Treba je mijenjati.
Nije ti falilo plina.
Kapilara je djelomično začepljena, to uzrokuje prenisko isparavanje, isparivač je prehladan i termostat koji osjeća temperaturu isparivača u dijelu hladnjaka isključuje kompresor prerano.

Stavi termostat na najjače pa provjeri dali skida temperaturu dalje.

Zecc
12.08.2012., 11:09
Pod pretpostavkom da je termostat ispravan, u kapilari!
Treba je mijenjati.
Nije ti falilo plina.
Kapilara je djelomično začepljena, to uzrokuje prenisko isparavanje, isparivač je prehladan i termostat koji osjeća temperaturu isparivača u dijelu hladnjaka isključuje kompresor prerano.

Stavi termostat na najjače pa provjeri dali skida temperaturu dalje.

Stavio sam termostat na 6, temperatura u zamrzivaču je došla do -30,2 C a u hladnjaku 8,5 C, no termostat ne isključuje niti se temperature spuštaju niže od navedenog.
Vratio sam termostat unazad te je negdje na položaju između 5 i 6 isključio.
Znači i dalje ne mogu dobiti temperaturu u hladnjaku ispod 8,5 C.
To sve je tako radilo cijelu noć.

nike321
12.08.2012., 13:01
To je onda do kapilare!

Zecc
12.08.2012., 14:35
To je onda do kapilare!

Da li bi moglo pomoći propuhivanje dušikom?

nike321
12.08.2012., 15:04
Ne! Možeš probati skratiti kapilaru za prvih 5-10 cm nakon filtera, gdje se najčešće nakupljaju naslage na stjenku kapilare, ali time mijenjaš efikasnost frižidera. Kad već otvaraš ponovo sistem, najbolje je, ako je lako dostupno, zamijeniti cijelu kapilaru.

Zecc
13.08.2012., 21:22
Ne! Možeš probati skratiti kapilaru za prvih 5-10 cm nakon filtera, gdje se najčešće nakupljaju naslage na stjenku kapilare, ali time mijenjaš efikasnost frižidera. Kad već otvaraš ponovo sistem, najbolje je, ako je lako dostupno, zamijeniti cijelu kapilaru.

Problem - kapilara je 0,7 mm, duljine 3,3 m. Mogu li staviti 0,9 mm te koliko treba biti duga?

nike321
14.08.2012., 07:01
Ta bi trebala biti duga 10,5 m.

Ne stavlja se nikad kapilara duža od 5m.

Skrati prvih 10 cm kako sam rekao i propuši dušikom, i u 98% slučajeva si riješio problem.
Onih 2% je na izlazu iz kapilare u isparivač. Skrati tu 10 cm ako ne prođe sa ovim prvim skraćivanjem.
Na 3,3m kapilare 10-20 cm ne predstavlja neki problem.

Koji je kompresor?

Zecc
14.08.2012., 22:10
Ta bi trebala biti duga 10,5 m.

Ne stavlja se nikad kapilara duža od 5m.

Skrati prvih 10 cm kako sam rekao i propuši dušikom, i u 98% slučajeva si riješio problem.
Onih 2% je na izlazu iz kapilare u isparivač. Skrati tu 10 cm ako ne prođe sa ovim prvim skraćivanjem.
Na 3,3m kapilare 10-20 cm ne predstavlja neki problem.

Koji je kompresor?

Kompresor je DANFOSS NLY10KK.3
Promijenio sam čitavu kapilaru i ima je skoro 4 m - našao sam original.
Sve propuhao, izvakumirao i napunio novi freon.
Jedino nisam siguran u točnu količinu freona jer mi vaga ima grubu podjelu, ali mislim da ipak ima 56 g. freona u sustavu.

Sad to radi cca 4 sata neprekidno.
U zamrzivaču je temperatura oko -27 C, dok je u hladnjaku oko 7,5 C.
Termostat je na 6 i uključio sam onaj prekidač za stalni rad.
Znači u hladnjaku sam dobio nižu temp., no ne i zadovaljavajuću.
Pustit ću to tako do jutra pa ću vidjeti.

Jedina razlika koju sam primijetio da je prije kompresor radio u vakuumu na oko - 0,5 bara, a sad dok sam ga pustio u rad nakon zamjene kapilare radio je na oko - 0,2 bara. No to je bilo odmah nakon puštanja u rad dok je sustav još bio na temp. sobne temp. Provjerit ću sutra kako stoje stvari.

nike321
15.08.2012., 06:18
-0,5 bara = -28,5°C isparavanja
-0,2 bara = -17,7°C isparavanja

Ili ti u zamrzivaću nije -27 ili ti tlak nije dobro očitan.
Trebao bi biti oko -0,6 bara (0,42 bara apsolutno = -32°C isparavanja)
Sa čime ti mjeriš temperaturu?
Ako si dobro očitao tlak, onda ti u zamrzivaču nije niže od -12°C

Svejedno, dobio si više isparavanje što znači da je sad kapilara prohodna i frižider bolje radi.
Sad ti ostaje provjeriti termostat.

Zecc
15.08.2012., 10:32
-0,5 bara = -28,5°C isparavanja
-0,2 bara = -17,7°C isparavanja

Ili ti u zamrzivaću nije -27 ili ti tlak nije dobro očitan.
Trebao bi biti oko -0,6 bara (0,42 bara apsolutno = -32°C isparavanja)
Sa čime ti mjeriš temperaturu?
Ako si dobro očitao tlak, onda ti u zamrzivaču nije niže od -12°C

Svejedno, dobio si više isparavanje što znači da je sad kapilara prohodna i frižider bolje radi.
Sad ti ostaje provjeriti termostat.

Temperaturu mjerim sa malim lcd termometrom sa sondicom na žici. Točan je.
Za tlakove je moguće da sam krivo očitao. Provjerit ću.

Danas ujutro - termostat isključuje na -28,2 C u zamrzivaču i 6,5 C u hladnjaku, sa postavljenim termostatom na položaj 4 (od 7).
Nakon 43 min termostat je opet ukopčao na -14,1 C u zamrzivaču.
Radi idućih 62 min. i opet iskopča na -28,4 C u zamrzivaču, a 6,5 u hladnjaku.
Do -27 C dođe za cca 35 min, no ovo dalje jedva spušta.
Uređaj je totalno prazan od namirnica.

Ne znam da li je to OK, no povratna cijev u kompresor je hladnija nego prije i lagano orošena na rubu da se ulovi inje., a što prije nije bio slučaj. Također, čuje se "pretakanje" mislim u kondenzatoru, a što isto prije nije bio slučaj.

nike321
15.08.2012., 10:49
Polagano ispuštaj malo po malo plina (sačekaj 15 minuta između 2 ispuštanja) kad je temperatura blizu -25°C u zamrzivaču, sve dok usisna cijev kod ulaza u kompresor nekih 5-10cm prestane biti pokrivena injem.

Sad ti je nisko pregrijanje plina. Treba dovesti pregrijanje u normalu ispuštanjem viška plina. Tu se radi o postocima od 2-5% maksimalno.

nike321
15.08.2012., 13:40
Ni slučajno nemoj stavljati ni skidati manometar dok frižider radi. Kod R600 to možeš samo dok frižider miruje duže od 10 min. Inače, pošto je frižider u vakuumu dok radi, uvući ćeš zrak unutra i eto belaja, moraš sve ponovo vakumirati a možda i mijenjati filter-sušač.

Kod R600, vakumiraj najmnaje 30 min. sa dvostepenom vakuum pumpom.

Zecc
15.08.2012., 14:43
Ni slučajno nemoj stavljati ni skidati manometar dok frižider radi. Kod R600 to možeš samo dok frižider miruje duže od 10 min. Inače, pošto je frižider u vakuumu dok radi, uvući ćeš zrak unutra i eto belaja, moraš sve ponovo vakumirati a možda i mijenjati filter-sušač.

Kod R600, vakumiraj najmnaje 30 min. sa dvostepenom vakuum pumpom.

OK, znam postupak.

Ispustio sam malo plina, stavio vakuumetar.
Na -25C vakuum je 470 milibara, a temperatura je padala do -28,2 C dok termostat nije isključio, a vakuum je bio 450 milibara.

Cijev povrata iz isparivača više ne ledi, no i dalje je pothlađena i rosna.
Da bi dobio vakum koji si napisao od 0,6 bara, da li još trebam ispuštati plin ili nešto drugo?

nike321
15.08.2012., 15:02
450mBar je -31°C isparavanja. Na -28°C (uzmimo u obzir da taj termometar nije kalibriran) to je dobro isparavanje i po meni ne treba ništa dirati.

Pošto cijev više ne ledi, znači da imaš pregrijanje više od 31K što je više nego dovoljno.
Ja više ništa ne bi dirao.

Ja sam napisao oko -0,6 Bar. To je relativni tlak u odnosu na atmosferski tlak.
Pošto je atmosferski tlak 1 Bar, onda je 1-0,6=0,4 apsolutno ili 400mBar apsolutno.
Vakuumetar je instrument koji mjeri apsolutni tlak pa tako imaš 450mBar = -0,55 Bar relativno, a to je blizu onome što sam rekao. Dalje ne treba ispuštati plin i snižavati isparavanje jer ćeš izgubiti na iskorištenju isparivača a time i na rashladnom kapacitetu.

Mislim da je to to što se tiče rashladnog kruga. Uzrok eventualne više temperaturu u hladnjaku morati češ potražiti u nečem drugom.

Koja je oznaka termostata? Da vidimo dali se on ponaša kako treba.

Zecc
15.08.2012., 15:11
450mBar je -31°C isparavanja. Na -28°C (uzmimo u obzir da taj termometar nije kalibriran) to je dobro isparavanje i po meni ne treba ništa dirati.

Pošto cijev više ne ledi, znači da imaš pregrijanje više od 31K što je više nego dovoljno.
Ja više ništa ne bi dirao.

Ja sam napisao oko -0,6 Bar. To je relativni tlak u odnosu na atmosferski tlak.
Pošto je atmosferski tlak 1 Bar, onda je 1-0,6=0,4 apsolutno ili 400mBar apsolutno.
Vakuumetar je instrument koji mjeri apsolutni tlak pa tako imaš 450mBar = -0,55 Bar relativno, a to je blizu onome što sam rekao. Dalje ne treba ispuštati plin i snižavati isparavanje jer ćeš izgubiti na iskorištenju isparivača a time i na rashladnom kapacitetu.

Mislim da je to to što se tiče rashladnog kruga. Uzrok eventualne više temperaturu u hladnjaku morati češ potražiti u nečem drugom.

Koja je oznaka termostata? Da vidimo dali se on ponaša kako treba.

Danfoss 077B6549 (597907) - termostat

Mogu staviti 077B6149 (596215) .

nike321
15.08.2012., 15:17
Koje su temperature i gdje utisnute na termostatu?

Ako se diferencijal ne poklapa sa njima, preveliki diferencijal može isto uzrokovati povišenu temperaturu u hladnjaku.

Zecc
15.08.2012., 15:28
Koje su temperature i gdje utisnute na termostatu?

Ako se diferencijal ne poklapa sa njima, preveliki diferencijal može isto uzrokovati povišenu temperaturu u hladnjaku.

ugrađeni :
3.7 3.7
-25.0 -35.0

novi za ugradnju:
3.0 3.0
-25.0 -35.0

To je utisnuto na plastičnom kućištu termostata
Novi - zamjenski su mi prodali jučer u prodavaonici rez. djelova po podacima sa ugrađenog.

nike321
15.08.2012., 16:12
Pa jesi li zamijenio taj termostat ili nisi?

nike321
15.08.2012., 16:29
Produži vrijeme uključenosti sa nekim opterečenjem (stavi nešto u zamrzivač i u frižider), pa vidi koje onda temperature postiže u hladnjaku.

Zecc
15.08.2012., 16:39
Pa jesi li zamijenio taj termostat ili nisi?

upravo pokušao, no termostat koji je ugrađen ima 4 kontakta - br. 3, 4, 4 i 6. Koristi žice 3 4 i 6.

ovaj novi ima 3 kontakta bez kontakta 6.

kontakt 6 je u originalu spojen na onaj prekidač za stalno uključeno radi zamrzavanja

nike321
15.08.2012., 17:01
Pa nema veze, spoji bez toga. Tebe zanima 3-4 da vidiš radi li frižider dobro. Poslije lako središ problem sa kontaktom 6, ako frižider radi kako treba.

Zecc
16.08.2012., 11:39
Pa nema veze, spoji bez toga. Tebe zanima 3-4 da vidiš radi li frižider dobro. Poslije lako središ problem sa kontaktom 6, ako frižider radi kako treba.

Stavio sam jučer u 18 sati u zamrzivač 4 boce sa 2 l vode, a u hladnjak neke namirnice.
Ujutro u 7 u zamrzivaču je -21, a hladnjaku 6,8. Termostat postavljen na 3. Ne znam da li je termostat isključivao, no upravo sam u Gorenju kupio novi i ugradio ga.
Sad ću to malo popratiti.

nike321
16.08.2012., 11:47
Pa stavi ga na 7 i provjeri sutra koja je temperatura u hladnjaku.
Šta si se pripa?:D

Zecc
16.08.2012., 12:01
Pa stavi ga na 7 i provjeri sutra koja je temperatura u hladnjaku.
Šta si se pripa?:D

Nije ga problem stavit na 7, samo onda i troši mnogo struje.
Stvar ga je podesiti da radi normalno na manjoj poziciji termostata, pa tako manje i troši.
Uglavnom, bolje radi nego prije promjene kapilare.
Da li dovoljno dobro, to ćemo vidjeti.

kerbi
16.08.2012., 12:57
E, a kako ti to znaš promjeniti kapilaru i imaš R600 plin koji nije dostupan baš svima, a nemaš pojma o samim hladnjacima nego radiš prema savjetima sa foruma. Čisto me zanima.

Thorin
16.08.2012., 13:08
Gorenje ladičar zamrzivač, star cca. 30 g., neki dan jednostavno "krepao", tj. počeo se otapati i više ne hladi. Ima 2 prekidača, jedan je za paljenje/gašenje, a drugi je S/N. Probao sam malo s tim drugim, ali se ništa ne događa. Novi te veličine (4 ladice) su od 1200 kn nadalje, je li isplativ popravak?

Zecc
16.08.2012., 14:11
E, a kako ti to znaš promjeniti kapilaru i imaš R600 plin koji nije dostupan baš svima, a nemaš pojma o samim hladnjacima nego radiš prema savjetima sa foruma. Čisto me zanima.

Ne bi vjerovao, ali prvi puta ovo radim u životu, i uglavnom dobro me navodi.

Tehničko znanje imam i to dosta široko (struja, voda, plin, automatika, računala, upravljanja, centralni nadzorni sustavi ....).Elektrotehničke sam struke.
Jasan mi je princip rada uređaja, pa razumijem što pišu.
Igrom slučaja imam manometre i cijevi, vakuum pumpu i garnituru za varenje.
Dobio sam ih od kolege prije 4 godine kad sam sebi postavljao klimu (isto prvi puta u životu). Razlog - nisam htio dati 1400 kn za montažu klime jer u mojem slučaju je to bilo duplo previše.

Dušik i ostali materijal i alat što mi je trebalo posudio sam od kolege koji radi u frigo tvrtki. R600 kupio sam u jednoj prodavaonici rezervnih dijelova u kojoj me nitko nije pitao za ikakve dozvole i ovlaštenja.

Razlog zašto popravljam sam, je taj što je hladnjak star 5 godina, a od toga je radio samo oko godinu dana.Kada sam primijetio da hladnjak slabo hladi zvao sam servis i odgovor je bio da se ne isplati popravljati i neka kupim novi.
Moje pitanje je kome se ne isplati - meni ili serviseru?
Također, hladnjak je ugradbeni i problem je što se novi u takvim dimenzijama više ne proizvodi. Isto tako vjerujem da se sve može popraviti, jedino je stvar isplativosti popravka ili kupnja novog uređaja. Za sada mi je još uvijek daleko isplativiji popravak.

sfar
16.08.2012., 14:32
za R600a nije potrebna dozvola za rad sa plinovima jer ne podliježu plinovima koji uništavaju atmosferu. (mješavina propan butan- classe:2 5F(2,1bar-20C, 5,8bar -50C).
Kod mjerenja temperature u hladnjaku stavi sondu u čašu vode tako ćeš dobiti najtočniju temperaturu.

nike321
16.08.2012., 14:50
Termostat postavljen na 3 ljeti upravo i daje nekih 5-6 stupnjeva u većini frižidera.
Termometar nije kalibriran pa tko zna kolio odstupa.
Po meni kvara, više nema.
Možda fino štelovanje punjenja plinom, ali za to treba vremena.
Bolje da ga nešto malo manje ima, nego nešto malo više. Prema tome, "case closed" što se mene tiče. Vrijeme je za pivo.:Pivo:

sfar
16.08.2012., 15:01
nike i ja bih boga mi sad jedno rosno točeno :Pivo:

nike321
16.08.2012., 15:06
Taman sam ručao i sad cijedim jedno rosno Karlovačko 2l.
Aj, živio!:Pivo:

kerbi
16.08.2012., 15:29
Svašta. A meni jedan lokalni majstor tvrdio da baš R600a nemože nabaviti jer treba dozvola za njega. Zbog toga mi i bilo čudno. A to za servis ti vjerujem jer sam i sam imao natezanje s Gorenje servisom oko frižidera koji je drugi majstor na kraju složio za pola sata. Čudne biljke su ti ovlašteni.

nike321
16.08.2012., 15:32
Ovakav servis se isplati jedino kad je frižider u radioni.

nike321
16.08.2012., 15:34
@Thorin

Ne isplati, osim ako ne vodiš muzej, pa naplaćuješ ulaznice za divljenje tom primjerku.
Da ne govorim koliko si struje platio, mogao si kupiti 3 ta od 1200Kn

Thorin
16.08.2012., 17:08
Heh, ja sam ga koristio 2,5 god., a prije toga je stajao između 5 i 10 god. :D

kerbi
16.08.2012., 19:38
S obzirom na kvalitetu i pouzdanost današnjih modela, ja bi ga probao popraviti makar za rezervu. Nađi nekoga pouzdanog staroga majstora da ga pogleda. Ti stari se dadu jeftinije srediti nego novi jer su svi djelovi dostupni.

nike321
16.08.2012., 20:23
Govoriš gluposti!
Najvjerojatnije od korozije porozan isparivač i još koji dio instalacije. Ispustio plin, ulje se raspalo, izolacija kompresora oslabila, izolacija frižidera u raspadu itd..., itd...
Sanacija toga došla bi ko nova 3, kako sam već i rekao.
I opet bi bio stari propali, neefikasni zamrzivač. Nemoj davati ljudima lažnu nadu.
Sve ima rok trajanja. Tome je prošao, radio-neradio.

Thorin
16.08.2012., 22:04
Ma već je 100% donesena odluka da se kupuje novi, nema govora o popravku.

Zecc
18.08.2012., 19:20
Termostat postavljen na 3 ljeti upravo i daje nekih 5-6 stupnjeva u većini frižidera.
Termometar nije kalibriran pa tko zna kolio odstupa.
Po meni kvara, više nema.
Možda fino štelovanje punjenja plinom, ali za to treba vremena.
Bolje da ga nešto malo manje ima, nego nešto malo više. Prema tome, "case closed" što se mene tiče. Vrijeme je za pivo.:Pivo:

NIKE hvala na pomoći i trudu. Eto sve radi ok, i hladi i zamrzava.:D
Termostat na 3 - u hladnjaku 6,2 C, u zamrzivaču -21C

nike321
19.08.2012., 09:24
Odlično!

sfar
19.08.2012., 15:50
nike ,,,koliko hladnjaka i škrinja je popravljeno preko foruma , mislim da zaslužuje više od pive .

jationmivioni
21.08.2012., 20:09
Neki hladnjak zanussi ( ne mogu nać pločicu) ..gore normalnjak dolje ledenica ...
Iza izgleda kao svaki drugi hladnjak s jednim agregatom .
Na vrhu ima dva gumba na okretanje , na jednom oznaka S i N , a na drugom oznake od 1 do (mislim) 5 .
Zanima me kako on radi tj. da li za gore i dolje ima posebno termostat ili kako prebaciva cirkulaciju medija gore ili dolje ..ili radi serijski ili paralerno u nekom omjeru djeljenja pa kome koliko odnosno uvjek ?
Ustvari ja bi htio i od donjeg djela narpaviti hladnjak a ne ledenicu .to jest da dolje i gore bude ista temperatura ?

nike321
21.08.2012., 20:21
Ustvari ja bi htio i od donjeg djela narpaviti hladnjak a ne ledenicu .to jest da dolje i gore bude ista temperatura ?

Ne može to!

Sve radi zajedno, ne može se odvojiti, i temperatura se kontrolira u hladnjaku, a u zamrzivaču šta bude.

nike321
21.08.2012., 20:24
nike ,,,koliko hladnjaka i škrinja je popravljeno preko foruma , mislim da zaslužuje više od pive .

Ništa, otvori stranicu za savjetovanje pa čemo naplačivati savjete preko pay-pala.
:)

Mrki990
26.08.2012., 13:09
Poštovanje;
imam Electrolux END44500X ( star je skoro 4 godine) i pocela mi je prije par dana kapati voda u hladnjaku iznad polica chiller.. gdje su one "resetke s rupicama" koje valjda sluze za dotok hladnog zraka .. sad me zanima u cemu bi mogao biti problem ??

mate11111
30.08.2012., 08:38
Prije par godina imali smo udar groma u kuću i dosta stvari je izgorilo (cijena štete prava sitnica). Od tad nam hladnjak ne radi dobro, tj. hladi normalno, samo zuji da se nemože bit u kuhinji od toga i to počne čim se on uključi, znači nije stalno. Što bi to moglo biti, jer niti jedan majstor to nije znao popraviti.

hvala!

nike321
01.09.2012., 09:54
Treba locirati izvor zvuka. Tek onda možeš nešto raditi po tom pitanju.

zeljko1010
07.09.2012., 19:48
frizider excello dolje hladnjak gore ledenica, star 4 god, nehladi uopce, motor se uapli na pet sekundi i ugasi se, onda se nakon dvadesetak sekundi opet upali na pet sekundi i tako stalno. termostat nije jer sam ga promijenio. molim zna li netko sta bi mogao biti kvar?

sfar
08.09.2012., 12:07
kompresor 99%