PDA

View Full Version : Zubni implantati

stranice : 1 2 [3] 4 5

kikakm
04.07.2011., 19:42
Trebam hitno savjet, prije par mjeseci mi je iznova popravljan zubu koji se otkinuo. Otkinuo se okomito tako da je morao veći dio njega odstraniti da bi stavio plombu i sve to nekako zakrpao. Od toga je ostalo manje od polovice zuba. Danas mi se još jedan dio tog ostatka otkinuo i mislim da mu više nema spasa. :( Ne znam ništa o ugradnji zubiju. Čitam na netu, ali mi je to sve previše informacija i htjela bi čuti iskustva. Vidim da su implantati najbolji, ali ja nemam toliko novaca.
Drugo pitanje: kakva su iskustva vas koji imate izvađene korijene u zubima, da li ti zubi trunu s vremenom, da li će ispasti i sl. Strah me jer imam 3 izvađena živca. Ti zubi za sada izgledaju ok i nemam s njima problema, ali sam čitala tuđa loša iskustva. Zapravo me zanima, kako starimo, koja će razlika između potpunog zuba i onog s izvađenim korijenom biti najizraženija?
Nisam imala baš problema sa zubima do negdje prije 1-1,5 god. kada su mi je jedan živac izvađen, popravljana dva zuba. Znam da sam si dijelom i sama kriva jer nisam održavala redovitu higijenu zubiju :facepalm:
btw. to je 5-ica.

Fantomlat
05.07.2011., 09:14
može pitanje, nova sam ovdje nemojte mi zamjerit što nisam u dobroj temi,,, radi se o tome da se jaaaaakoooo bojim zubara i baš imam peh. imam zdrave zube ali mi sedmica ima krivi smjer rasta i gura šesticu..moram na kirurgiju na vađenje ali nešto je kompliciranije jer se tu spominjala i caklina i neki implantanti u čeljusti il di, neam pojma,,,, totalno sam se izbezumila i nemam pojma kaj je rekla,,,,ima ko stručan da prepozna o čem se tu radi :(( il bar da kaže koliko boli to vađenje zuba???? help meeeeee,,,,,,:(:s

U strahu su velike oči ! Anestezija je čarobna riječ koja pomaže.Injekcija u zubno meso i neće vas ništa boljeti.Kasnije kad anestezija popusti,eventualno tablete protiv bolova.I to je to.
Glede situacije u vašoj usnoj šupljini,u očekivanju forumskih profesionalaca
( izgleda da su trenutno na GO),samo ću vam poručiti da konzultirate nekoliko stomatologa i pažljivo slušate što će vam reći. O implantatima imate dosta na ovom topicu.Krenite na prvu stranicu pa do kraja.

tina3333
05.07.2011., 10:43
U strahu su velike oči ! Anestezija je čarobna riječ koja pomaže.Injekcija u zubno meso i neće vas ništa boljeti.Kasnije kad anestezija popusti,eventualno tablete protiv bolova.I to je to.
( izgleda da su trenutno na GO),samo ću vam poručiti da konzultirate nekoliko stomatologa i pažljivo slušate što će vam reći. O implantatima imate dosta na ovom topicu.Krenite na prvu stranicu pa do kraja.

hvala....sad sam malo bolje :) ma čitala sam da jako boli to vađenje, a poslije pogotovo. još da ga samo treba izvadit ok, ali tu se još nešto spominjalo, nešto je kompliciraniji zahvat..samo znam da sam jedva čekala da izađem van...

okica
06.07.2011., 09:28
vasa iskustva i savjeti su dobrodosli :)

naime imam problem sa 6-com,,nekad davno sam punila kanale ( umrtvila zivac il kako se to vec kaze ) i imam veeeliku plombu,,

,i nedavno me pocela boliti i uslikam ga kaze moja zubarica da ne moze nista uciniti da ga je najbolje izvaditi,,,nezz volila bi istraziti sta se uopce moze uciniti i pokusati najlakse je izvaditi jel,,,,

,nezz uopce kako i zasto moze boliti ako vec nema zivca,,a i ne razumijem se u terminologiju pa i nezz sta
to sve tocno znaci,,,

i onda kad sam je pitala sta mogu posle toga napraviti ,,,rekla je il most il implatant,,, kakva su vasa iskustva i sta je bolje i dugotrajnije rjesenje

Funny Queen
06.07.2011., 19:16

naime imam problem sa 6-com,,nekad davno sam punila kanale ( umrtvila zivac il kako se to vec kaze ) i imam veeeliku plombu,,

,i nedavno me pocela boliti i uslikam ga kaze moja zubarica da ne moze nista uciniti da ga je najbolje izvaditi,,,nezz volila bi istraziti sta se uopce moze uciniti i pokusati najlakse je izvaditi jel,,,,

,nezz uopce kako i zasto moze boliti ako vec nema zivca,,a i ne razumijem se u terminologiju pa i nezz sta
to sve tocno znaci,,,

i onda kad sam je pitala sta mogu posle toga napraviti ,,,rekla je il most il implatant,,, kakva su vasa iskustva i sta je bolje i dugotrajnije rjesenje

Čuj, ja koja sam išla redovito (i više nege redovito) zubara sam imala velikih problema sa zubima (još nije gotovo) pa ne znači da je nehigijena uvijek krivac.
Enivej, predlažem drugo mišljenje i predlažem da napraviš panoramsku sliku svih zubi (košta oko 200 kuna) - po tome će doktorica vidjeti što ti je i kako ti izgleda taj zub iznutra. I ja sam imala plombu, umrtvila sam živac i opet sam imala problema i morala sam vaditi zub. Moje iskustvo kaže ovako: nije uvijek rješenje NE vaditi zub - ako čovjeka beprestano boli, ako ne pomažu ni lijekovi, ako imaš gnojne džepiće, onda ga je najbolje izvaditi. Zub puno znači, ali ne znači ništa ako je truo, loš i ako stvara probleme.
No, prvo pričekaj riječ stručnjaka.

Funny Queen
06.07.2011., 19:22

A ja imam jedno pitanje:
Implantati su skupi, no ja sam skupljala novčiče, nešto imam ušteđeno pa bih si barem jedan mogla priuštiti. U čemu je problem?
Problem je u tome što meni (dolje lijevo) nedostaju petica i šestica (i osmica iliti umnjak), a s lijeve strane gore, također nedostaje petica. Od nekoliko doktora kod kojih sam bila, svatko mi je rekao drugačije, no dvije su osobe rekle da prije implantata bilo dobro da odrem kod ortodonta pa da mi izravna zube. Napominjem da osim trojke lijevo gore, krivih zuba nemam i aparatić nikada prije nisam nosila, niti mi je to itko preporučio. Pošto sam ja odavno punoljetna, od socijalnog ne mogu dobiti aparatić, a morala bih ga nositi (tako kažu) barem dvije godine. Moja ova doktorica kaže da bih pod hitno trebala "zakrpati" rupu koja je nastala vađenjem petice i šestice (obje lijevi dolje) jer će mi se u protivnom, zubi raširiti i nepravilno izokrenuti i tako dalje. Ako se odlučim na to, trebala bih brusiti četvorku i sedmicum, a to mi je također, pomalo hm hm ideja. Što da radim?

P@huljica
13.07.2011., 22:11
A ja imam jedno pitanje:
Implantati su skupi, no ja sam skupljala novčiče, nešto imam ušteđeno pa bih si barem jedan mogla priuštiti. U čemu je problem?
Problem je u tome što meni (dolje lijevo) nedostaju petica i šestica (i osmica iliti umnjak), a s lijeve strane gore, također nedostaje petica. Od nekoliko doktora kod kojih sam bila, svatko mi je rekao drugačije, no dvije su osobe rekle da prije implantata bilo dobro da odrem kod ortodonta pa da mi izravna zube. Napominjem da osim trojke lijevo gore, krivih zuba nemam i aparatić nikada prije nisam nosila, niti mi je to itko preporučio. Pošto sam ja odavno punoljetna, od socijalnog ne mogu dobiti aparatić, a morala bih ga nositi (tako kažu) barem dvije godine. Moja ova doktorica kaže da bih pod hitno trebala "zakrpati" rupu koja je nastala vađenjem petice i šestice (obje lijevi dolje) jer će mi se u protivnom, zubi raširiti i nepravilno izokrenuti i tako dalje. Ako se odlučim na to, trebala bih brusiti četvorku i sedmicum, a to mi je također, pomalo hm hm ideja. Što da radim?

meni se to desilo i iskrivili su mi se zubi zato odluči u nekom razumnom roku što se ć napraviti. ja bi također implatante ali sada se još moram strpiti sa financijske strane no razmišljam ozbiljno da ugradim aparatić na donje zube da se izravnaju mada sam si to sama smilisla priznajem.
ja se nekak grozim mosta. užass
neznam dali se može aparatić staviti a dio zuba ti fali. konkretno meni fale 5 i 6 sa obadvije strane a sve druge zube imam..

Fantomlat
14.07.2011., 06:53
meni se to desilo i iskrivili su mi se zubi zato odluči u nekom razumnom roku što se ć napraviti. ja bi također implatante ali sada se još moram strpiti sa financijske strane no razmišljam ozbiljno da ugradim aparatić na donje zube da se izravnaju mada sam si to sama smilisla priznajem.
ja se nekak grozim mosta. užass
neznam dali se može aparatić staviti a dio zuba ti fali. konkretno meni fale 5 i 6 sa obadvije strane a sve druge zube imam..

Imate puno o aparatićima za zube i situacijama u kojima se koristi , na ovom topicu ispod :
http://www.forum.hr/showthread.php?t=591479

Paraklet
14.07.2011., 13:45

to sve tocno znaci,,,

boli jer se upalilo.A upalilo se jer nije dobro punjeno.Možeš otići do specijaliste endodoncije (ili nekog sposobnog stomatologa po pitanju liječenja zubi) da ti izvadi staro punjenje i ponovo napuni kako treba i nećeš više imati problema s tim zubom,eventualno bi dobro bilo staviti keramičku krunu na njega da ga učvrsti od frakture.

U konačnici ćeš još puno godina imati svoj zub koji je puno bolji nego implantat (ako bi vadila taj zub) i kojeg je liječenje višestruko jeftinije nego implantat

djacrop
31.07.2011., 22:22
Tada će ti susjedna dva zuba izbrusiti ako ti je zub izvađen.

discreet
01.08.2011., 01:33
Malo sam čitala, ne mogu da vjerujem šta pričate da je cijena jednog implantata 1000 eura i više, na stomatološkom fakultetu u mom gradu kažu da je cijena implantata 350 eura, sa šarafom i krunicom sve izađe ravno 500 eura.:confused:

felix_arba
01.08.2011., 22:32
Malo sam čitala, ne mogu da vjerujem šta pričate da je cijena jednog implantata 1000 eura i više, na stomatološkom fakultetu u mom gradu kažu da je cijena implantata 350 eura, sa šarafom i krunicom sve izađe ravno 500 eura.:confused:

Ma gdje je to,odmah idem tamo :D mene će izać oko 9 000kn sve zajedno :eek: i jedno pitanje,ona privremena žabica koja se dobije,to je fiksno ili ne?

discreet
02.08.2011., 01:19
Ma gdje je to,odmah idem tamo :D mene će izać oko 9 000kn sve zajedno :eek: i jedno pitanje,ona privremena žabica koja se dobije,to je fiksno ili ne?

Da sam htjela da svi znaju odakle sam napisala bih na profilu :durica Mogu ti reći na PM.
Žabica nije fiksna bar koliko ja znam, meni su čak objasnili da bih nekoliko mjeseci morala biti bez ikakve žabice tj. krezava jer je utvrđeno da žabice negativno utječu na srastanje implantata sa kosti.
Sreća meni nije prednji zub a i nisam se još odlučila da ugradim implantat, rekli su mi da je most isto tako jako kvalitetno rješenje, pa ne znam.

max-xam
02.08.2011., 21:48
Tada će ti susjedna dva zuba izbrusiti ako ti je zub izvađen.
ovo mi se jako ne sviđa..kad smisle način da zaljepe zub odmah ću se javiti za to, brusenje i bušenje baš i ne volim.

Fantomlat
03.08.2011., 14:00

Budite dobri pa napišite o kojem se gradu radi,o kojem implantološkom sustavu i od kojeg je materijala napravljena krunica ? Hvala.

flanker
03.08.2011., 14:48
Budite dobri pa napišite o kojem se gradu radi,o kojem implantološkom sustavu i od kojeg je materijala napravljena krunica ? Hvala.

i mene bi zanimalo gore navedeno :)

discreet
03.08.2011., 18:45

Zaista mi je žao ali iz određenih razloga ne mogu napisati koji je grad, a indikativno je da mi je i nick discreet. :D
Ne mogu se sjetiti naziva implantološkog sustava a pisalo mu je ime na plakatu o implantatima koji je visio na zidu odjela protetike. Čini mi se da počinje sa Bio..... ali nisam sigurna. Možda ima neke veze sa Srbijom odnosno Beogradom, opet nisam sigurna da li sam to pročitala na tom plakatu ili mi ta asocijacija dolazi u sjećanje odnekud drugo. :confused:
Inače meni su rekli da jako kvalitetno rade, da se čitav tim ljekara brine o svakoj fazi postupka, posebno pripremama za ugradnju i da je estetika vrhunska, tako da niko ne može primjetiti da to nisu prirodni zubi.

Da li Vi mislite da jedan stomatološki fakultet sa dugom tradicijom, u velikom gradu, može tek tako koristiti loše kvalitete implantata i materijala za krunice a govoriti da su odlični, i mene bi to jako zanimalo??

Ako želite javite mi se na PM.

discreet
04.08.2011., 02:28
Sjetila sam se!!!! Nobel biocare a plakat je bio ispisan ekavicom!
Primjedbe? :kava:

Fantomlat
04.08.2011., 08:51
Zaista mi je žao ali iz određenih razloga ne mogu napisati koji je grad, a indikativno je da mi je i nick discreet. :D
Ne mogu se sjetiti naziva implantološkog sustava a pisalo mu je ime na plakatu o implantatima koji je visio na zidu odjela protetike. Čini mi se da počinje sa Bio..... ali nisam sigurna. Možda ima neke veze sa Srbijom odnosno Beogradom, opet nisam sigurna da li sam to pročitala na tom plakatu ili mi ta asocijacija dolazi u sjećanje odnekud drugo. :confused:
Inače meni su rekli da jako kvalitetno rade, da se čitav tim ljekara brine o svakoj fazi postupka, posebno pripremama za ugradnju i da je estetika vrhunska, tako da niko ne može primjetiti da to nisu prirodni zubi.

Da li Vi mislite da jedan stomatološki fakultet sa dugom tradicijom, u velikom gradu, može tek tako koristiti loše kvalitete implantata i materijala za krunice a govoriti da su odlični, i mene bi to jako zanimalo??

Ako želite javite mi se na PM.

Ništa ja ne mislim,osim da je cijena nevjerovatna.Zato sam i pitao za detalje.

Fantomlat
04.08.2011., 08:57
Sjetila sam se!!!! Nobel biocare a plakat je bio ispisan ekavicom!
Primjedbe? :kava:

Nobel Biocare je vrhunski implantološki sustav i jedan od tri najjača sustava u svijetu.Pretpostavljam da su krunice koje stavljaju metal keramika.
U svakom slučaju,ponuda iz snova,ako se radi o tom iznosu.

*bobica*
28.08.2011., 22:55
pozdrav, htjela bih čuti ako bilo tko ima kakvog iskustva sa kozmetičkom stomatologijom tj. bondingom na zubima? moze info i na pm

Howard Roark
04.09.2011., 14:25
Koju krunicu je bolje staviti na straumann implant na mestu gornje dvojke?
Metalokeramičku ili bezmetalnu?
Koje su prednosti jedne i druge vrste krunica?

penava
15.09.2011., 13:23
Kako se danas kreću cijene implantanata, znam da je prije par godina je bilo oko 1000 € /zubu, je li to pojeftinilo šta? Da li je cijena jeftinija u Sloveniji ili Srbiji, pa ako pravda trošak goriva možda niti to ne bi bilo loša ideja. Pitam, jer ću morati napraviti 5 zuba pa mi dosta znači cijena ;)

Krumpir
15.09.2011., 20:50
Kako se danas kreću cijene implantanata, znam da je prije par godina je bilo oko 1000 € /zubu, je li to pojeftinilo šta? Da li je cijena jeftinija u Sloveniji ili Srbiji, pa ako pravda trošak goriva možda niti to ne bi bilo loša ideja. Pitam, jer ću morati napraviti 5 zuba pa mi dosta znači cijena ;)

U Hr su cijene sa krunicom od cca 700€ pa do 1300€ ovisno o sustavu koji se koristi.

Biska
16.09.2011., 10:44
lani sam stavljala implatat i platila ga 7000 kn. sve je savršeno napravljeno, jako sam zadovoljna unatoč početnoj skeptičnosti.
logično bi bilo da je svake godine cijena mrvu niža, kao i svemu drugom...

Vermox
16.09.2011., 18:24
trebao bi ugradit implantat pa ako moze na PM preporuku ordinacija onih koji su ih ugradjivali..hvala!

stipe101
09.10.2011., 12:06
gdje se u splitu mogu napravit?
cijena?
i jel to dugotrajan i bolan proces?

TheProvense
10.10.2011., 21:25
muku mučim sa "muskulfiberom" u ustima..
svakih par mjeseci mi se zna upaliti dio čeljusti, i to je bol koja se proteže od jedinice do 8ice..
uvijek donja čeljust, u prvi val desna strana, potom lijeva strana..
dugo je trebalo mom stomatologu da otkrije u čemu je stvar, slikala sam nekoliko puta, otvarali smo zube, sve je bilo u redu, nema karijesa, kanali uredni..
njena dijagnoza je da je krivi zagriz uzročnik tog mog muskulfibera (tako smo ga prozvale :) ) i da sa griženjem, jedenjem, vjerovatno i noćnim škrgutanjem i plesanjem po zubima stvaram traumu na zubima i da bi bilo najbolje da ih sve izbrusim, stavim ljuskice ili implatante, stvorim idealan zagriz i riješim se tih groznih bolova kada se upali..tog "muskulfibera"..
moje pitanje- hoće li me to spasiti i riješiti bolova? jer boli k'o sam vrag a prevelik mi je zalogaj i dovoljno skup sport da bi samo tako riskirala..unaprijed sam više nego zahvalna na bilo kojem odgovoru

žalfija
11.10.2011., 00:56
O bože, ovaj, a da probaš krivi zagriz riještiti fiksnim aparatićem?

Nisam nikakav stručnjak, ali ako se samo o tome radi, čemu brusiti zdrave zube?

Dođi na temu, ima nas starih i metalnih tamo, ako ništa drugo možda nađeš preporuku za kakvog dobrog ortodonta pa potraži još jedno stručno mišljenje prije no što zubalo staviš na panj.:eek:

TheProvense
11.10.2011., 06:38
O bože, ovaj, a da probaš krivi zagriz riještiti fiksnim aparatićem?
Nisam nikakav stručnjak, ali ako se samo o tome radi, čemu brusiti zdrave zube?
Dođi na temu, ima nas starih i metalnih tamo, ako ništa drugo možda nađeš preporuku za kakvog dobrog ortodonta pa potraži još jedno stručno mišljenje prije no što zubalo staviš na panj.:eek:

imam stisnute zube i po njenom- aparatić tu ne bi puno pomogao jer na desnoj strani imam lagani pad..na oko ne se primjeti po usnama, primjeti se jedino kada otvorim usta i zabacim glavu gore (kao kod zubara)..pa se vidi da mi donji zubi na desnoj strani (od 1-8ice gdje bol uvijek počne) lagano padaju..to je pad koji počinje sa milimetrom kod jedinice a završava kod 8ice sa 2-2,5mm, ali očito dovoljan da mi stvara takav kaos u ustima..
ona kaže da iz tog razloga bi trebala stavljati luskice ili implatante da napravim sve ravno k'o po crti pa da tada do te trauma/bolova ne bi ni došlo..
iako bezuvjetno vjerujem svojoj dr i cijela obitelj se kod nje liječi godinama, imam dogovoreno slijedeći tj kod još jednog stomatologa pa ću vidjeti što on kaže..
hvala ti puno..

borna07
11.10.2011., 07:28
imam stisnute zube i po njenom- aparatić tu ne bi puno pomogao jer na desnoj strani imam lagani pad..na oko ne se primjeti po usnama, primjeti se jedino kada otvorim usta i zabacim glavu gore (kao kod zubara)..pa se vidi da mi donji zubi na desnoj strani (od 1-8ice gdje bol uvijek počne) lagano padaju..to je pad koji počinje sa milimetrom kod jedinice a završava kod 8ice sa 2-2,5mm, ali očito dovoljan da mi stvara takav kaos u ustima..
ona kaže da iz tog razloga bi trebala stavljati luskice ili implatante da napravim sve ravno k'o po crti pa da tada do te trauma/bolova ne bi ni došlo..
iako bezuvjetno vjerujem svojoj dr i cijela obitelj se kod nje liječi godinama, imam dogovoreno slijedeći tj kod još jednog stomatologa pa ću vidjeti što on kaže..
hvala ti puno..
Zubi nikada nisu prirodno ravni kao po crti. Uobičajen tijek incizalnih rubova donjih zubi ide tako da od trojke pada, pa se ponovo diže na molarima. To se zove Speova krivulja i prisutna je u svim "normalnim" čeljustima. Veličina i dubina krivulje može varirati od pacijenta do pacijenta.
Ovi bolovi koje ti opisuješ prije su uzrok bruksizma ( škripanja i škrgutanja i stiskanja zubi) nego tijeka Speove krivulje.
Bruksizam se u svakom slučaju treba smanjiti udlagama, ev. botoksom u žvačne mišiće, pa tek onda razmišljati o estetsko-protetskoj opskrbi tih zubi ljuskicama.
Prije samih ljuskica,inlaya, zubi se u mekanijem materijalu nadograđuju na željenu i planiranu visinu i tako se nose 3-6 mjeseci da se uopće vidi koji su benefiti mijenjanja okluzalne plohe.
Između ostalog ortodontskim aparatom zubi se mogu i intrudirati ( utisnuti dublje u čeljust) i ekstrudirati ( izvući iz čeljusti da budu viši), tako da se i kosina i nesrazmjer okluzalne plohe ( tako se to zove) mogu riješiti aparatom, a kompresija ( stisnutost) baš je prava indikacija za ortodontsku terapiju.
Otići po drugo mišljenje je pametna odluka koju si donijela.

TheProvense
11.10.2011., 10:10
.............

borna07 neopisivo ti hvala na detaljnom, stručnom a opet laiku jednostavno shvatljivom objašnjenju :s
da, očito je stvar u tome..nudila je ona meni nešto nalik boksačkoj navlaci za zube da sa time spavam jer očito je da tijekom sna nekontrolirano stišćem, škrgućem i plešem zubima..
još jednom hvala ti puno..sada znam još malo više o tome a svakako ću otići po još jedno mišljenje..

jozo_palac
12.10.2011., 08:51
Pozdrav svima.

Moram izvaditi gornju desnu trojku, a četvorka je već izvađena i umjesto nje je stavljen implatant prije 4 godine. Zanima me je li moguće na mjesto trojke staviti most koji će se pričvrstiti za implatant? Mora li se u tom slučaju brusiti dvojka i kako bi to izgledalo?

Drugo pitanje - ako bih stavljala implatant zanimaju me ove ponude koje se nude na kolektivama i sličnim stranicama. Koliko je to pouzdano? Konkretno, radi se o ordinaciji Cosmodent.

Hvala puno.

bbekii
17.10.2011., 17:12
A zašto ne most? Puno je jeftinije, U redu, ne valja štediti na sebi, ali imam jedan keramički most i nisam sve je savršeno, kao da su mi prirodna ta tri zuba, niti je boljelo kad ni ništa...!

flanker
20.10.2011., 13:54
Pozdrav svima.

Moram izvaditi gornju desnu trojku, a četvorka je već izvađena i umjesto nje je stavljen implatant prije 4 godine. Zanima me je li moguće na mjesto trojke staviti most koji će se pričvrstiti za implatant? Mora li se u tom slučaju brusiti dvojka i kako bi to izgledalo?

Drugo pitanje - ako bih stavljala implatant zanimaju me ove ponude koje se nude na kolektivama i sličnim stranicama. Koliko je to pouzdano? Konkretno, radi se o ordinaciji Cosmodent.

Hvala puno.

kod više zubara sam čuo da ne preporučuju most koji na jednoj strani ima implantat a na drugoj pravi zub.
Zub ima ovojnicu koja amortizira silu kod žvakanja, što implantat nema, pa se s vremenom takav most rasklima.
Po meni radije investiraj u implantat na trojci i napravi most 3-4

gratis
27.10.2011., 11:40
Pozdrav svima.

Hvala puno.

Ja sam bio i..ne znam što reći. Nisu mi dali nikakav papir da sam išta radio, pa sad ako se što zakoplicira...Sad ne mogu odustati kad već imam vijak u zubima, al ne sviđa mi se to..

Nadopuna prehrani
04.11.2011., 20:04
Nemaju svi pogodnu kost u koju ide implatat..

to nasreću više nije istina :kava:
"Procedura za implantiranje zuba je jednostavna. Na početku potrebno je izvršiti rendgensko snimanje vilice, kako bi se utvrdilo da li ima dovoljno koštane mase u vilici. Ako nema, pre implantiranja vrši se operacija ugradnje veštačke kosti."
http://www.dr-aleksandar-radovanovic.com/implantologija.htm

ssdvxx
12.11.2011., 11:03
Kako moram riješit probleme sa zubima poslao sam sliku na više adresa te naravno svaki odgovor je drugačiji i razlikuje se uvelike u cijeni radova (a radovi su identični).
Mene interesira ako netko zna koja je razlika između Straumann, Premium
Bredent, Astra Tech implantanata , kada se stavljaju fiksne a kada polufiksne proteze te zašto se proteza danas još uvijek radi s nepcima odnosno što se ne može napraviti proteza koja pokriva samo dio gdje bi trebali biti zubi ako sam se dobro izrazio.

Zahvaljujem

PS
I ako može preporuka kod kojeg stomatologa otići (naravno kirurgija)

borna07
12.11.2011., 16:45
Kako moram riješit probleme sa zubima poslao sam sliku na više adresa te naravno svaki odgovor je drugačiji i razlikuje se uvelike u cijeni radova (a radovi su identični).
Mene interesira ako netko zna koja je razlika između Straumann, Premium
Bredent, Astra Tech implantanata , kada se stavljaju fiksne a kada polufiksne proteze te zašto se proteza danas još uvijek radi s nepcima odnosno što se ne može napraviti proteza koja pokriva samo dio gdje bi trebali biti zubi ako sam se dobro izrazio.

Zahvaljujem

PS
I ako može preporuka kod kojeg stomatologa otići (naravno kirurgija)

U cijene i cjenike ne želim ulaziti, ali treba obratiti pažnju da li je u predračunom obuhvaćen cijeli posao ili samo dio posla, privremena rješenja, dodatni zahvati i sl., od kojeg su materijala predviđeni protetski radovi itd, itd...
Astra tech su definitivno jedni od napostojanijih implantata sudeći po 10 godišnjim studijama održivosti, strauman je tik do, bredent možda ipak klasu niže.
Proteze bez nepca rade se na implantatima ako ih je minimalno 4 postavljeno u čeljusti. Na manje od toga rade se proteze s nepcem. Stvar je u opterećenju i stabilnosti.
Fiksne, polufiksne...milion razloga-od količine kosti, broja implantata, fizionomije lice, gubitka vertikalne dimenzije, stupnja higijene....
Na zubima se proteze bez nepca ne rade zbog opterećenja i stabilnosti, jer kada je prisutan dovoljan broj zubi da bi takva proteza bila pravilno poduprta, tada je moguće i fiksni most napraviti.

ssdvxx
13.11.2011., 12:10
Zahvaljujem,

No tko od nas smrtnika se razumije u kvalitetu svega toga zato baš još jednom hvala!...možemo dobit bilo što i platiti a da smo zapravo zakinuti za kvalitetu a moram priznati većini ljudi je gotovo nemoguće izdvojiti za 5,6 a kamo li recimo 12 implantanata a kako vidim stomatolozi te vrste samo niču na sve strane što ukazuje da debelo naplaćuju svoje znanje jer uložiti više stotina tisuća ili par miliona eura treba moći!
Razumio sam na riječ naravno koji je kvalitetniji implantant i valjda mi je to dovoljno znati.
Zanima me ako nije problem, koji su materijali za proteze kvalitetni odnosno na na koju vrst da obratim pažnju i ponavljam ako nije problem neka preporuka stomatologa- može i na PM.

Hvala!!!

IvoneY
13.11.2011., 12:58
pozdrav svima!

imam suzenu celjut i prednja dva zuba mi idu naprijed.
ne znam dali na ta dva zuba mogu staviti ljuskice,implatant ili nesto dr.
da li je to moguce,i koja bi cijena bila..:confused:

borna07
14.11.2011., 09:17
Zahvaljujem,

No tko od nas smrtnika se razumije u kvalitetu svega toga zato baš još jednom hvala!...možemo dobit bilo što i platiti a da smo zapravo zakinuti za kvalitetu a moram priznati većini ljudi je gotovo nemoguće izdvojiti za 5,6 a kamo li recimo 12 implantanata a kako vidim stomatolozi te vrste samo niču na sve strane što ukazuje da debelo naplaćuju svoje znanje jer uložiti više stotina tisuća ili par miliona eura treba moći!
Razumio sam na riječ naravno koji je kvalitetniji implantant i valjda mi je to dovoljno znati.
Zanima me ako nije problem, koji su materijali za proteze kvalitetni odnosno na na koju vrst da obratim pažnju i ponavljam ako nije problem neka preporuka stomatologa- može i na PM.

Hvala!!!

Materijala koji se koriste u protetici ima jako puno. Pogotovo u implanto-protetici. Svaki ima svoje za i svoje protiv i nemoguće je izdvojiti neki kao najbolji. Na stomatologu je da tijekom pregleda i plana terapije kaže pacijentu koji su materijali kod njega u opciji i što s kojim dobiva, na pacijentu je da odluči prema vlastitim željama, bitnosti i naravno, financijskim mogućnostima.
Ovako općenito, previše je opcija. Stavi rtg tu na forum, ili mi pošalji na pm, pa ću moći možda nešto konkretnije savjetovati.

mrvica87
14.11.2011., 15:10
Pozdrav svima!

Sljedeci mjesec planiramo doci u Zagreb, jer moj muz zeli ugraditi implantate... Posto zivimo u inozemstvu, bili nam mogli savjetovati gdje bi to mogli uraditi... Tesko je donjeti odluku sudeci po web stranicama stomatoloski ordinacija i poliklinika. Jel nam savjetujete da idemu u neku polikliniku il je bolje kod nekog privatnika?

Unaprijed hvala

Hana020
14.11.2011., 18:25
Vidim da ovdje ima ljudi iz struke pa ako netko može meni malo pomoći..
Gornja trojka mi nikada nije izrasla već je rasla u krivo te su je na kraju morali izvaditi van (nisu je uspjeli spasiti) i na tom mjestu sam imala rupu; tadašnja ortodontica kod koje sam stavljala aparatić je preporučila da povučemo zube sa te strane naprijed, stavljene su navlake na trojku i četvroku da to malo bolje izgleda; nisam bila pretjerano zadovoljna tim rješenjem i sada idem to popraviti.. bila sam na konzultaciji sa svojom stomatologom i imam par opcija. Jedna je da stavim aparatić i poguram zube natrag i na mjesto te trojke koja fali stavim implantant, a druga su ljuskice na prednjim zubima.
Meni se osobno više sviđa opcija implantanta tako da taj zub koji fali pokrije tu rupu koju sada pokrivaju navlake (a onda bi poslije te navlake bile preoblikovane da što više sliče mojim zubima, nije da sada odskaču ne znam koliko, ali razmak postoji i meni smeta). Ono što me zanima je, je li bolja opcija implantan, kakav je osjećaj? osjećaj navlaka je onak, znaš da nisu tvoji zubi, štediš da baš ne grizeš s njima itd. Koliko dugo traju, tj. svako koliko se moraju mijenjati. Vidim da ugradnja jako dugo traje, u međuvremenu se stavi nešto da popuni rupu koliko sam iščitala ovdje. Je li bolan postupak ugradnje? Eto, hvala unaprijed :)

Fantomlat
16.11.2011., 23:14
Pozdrav svima!

Sljedeci mjesec planiramo doci u Zagreb, jer moj muz zeli ugraditi implantate... Posto zivimo u inozemstvu, bili nam mogli savjetovati gdje bi to mogli uraditi... Tesko je donjeti odluku sudeci po web stranicama stomatoloski ordinacija i poliklinika. Jel nam savjetujete da idemu u neku polikliniku il je bolje kod nekog privatnika?

Unaprijed hvala
Imate i privatnih klinika,ali generalno,imate dosta ordinacija koje su stručno kvalificirane za izvođenje takvih zahvata.Oni koji rade sa određenim implantološkim sustavima,moraju imati za to određene certifikate i kvalifikacije.
Savjetujem vam da prvo odaberete kvalitetan i pouzdan implantološki sustav,a nakon toga da tražite i kontaktirate ordinacije ili poliklinike koje koristi taj sustav.Tako ćete se lakše koncentrirati i usredotočiti na krajnji cilj.Ja vam ne želim sugerirati niti jednu ordinaciju ili polikliniku,ali ću se nadovezati na komentar forumskog profesionalca Bornu07, kojeg možete uzeti kao vodilju pri izboru implantološkog sustava.

HiP
17.11.2011., 12:56
:mig:, šala, naravno. Istina je da tražim Vaša mišljenja, jer mislim da sam
komplicirani slučaj :). Ovak, stanje u mojim ustima je, nažalost, katastrofalno, počelo je još sa 19 godina, bez obira na održavanje i higijenu, kad nisam bila u komadu npr 3 mjeseca kod zubara, to je bilo wooww, pa gdje si.
Nažalost.

Rezultat svega je taj da mi je većina zubi u krunicama i mostovima. Sad je nastal naravno, novi problem.
Imala sam gore most, dvije jedninice, spojen. Pokraj toga sa obje strane dvojke, svaka zasebno sa krunom. Poslije obje dvojke mostovi sa jedne i druge strane, spojeni od trojke nadalje.
Prije 2 mjeseca morala sam izvaditi (kroz most) korijen od lijeve jedinice.
Dogovor je bio kad mi to zaraste, da budem radila spojen most, znači obje dvojke i obje jedinice, s tim da bi ta tri zuba držala ovog izvađenog.
Naravno, sad se stanje još zakompliciralo. Imam početni granulom na lijevoj dvojci i navodno, na ovoj preostaloj jednici, mada tu još ništa ne osjećam da bi me boljelo ili šta.

Šta napraviti? Zubarka predlaže operaciju na tim zubima, znam da je to najbolje rješenje, ali jednom sam bila i rekla sam nikad-više. Radilo se o donjom četvorci, slijedećih 10 dana umirala sam od bolova doma.

Implantat? Imam još nedokazanu autoimunu bolest, koliko to i dal uopće ima veze sa eventualnim postavljanjem?

Molim mišljenja i savjete?

I još jedno pitanjce :D

Dal postavljenje implantata isto toliko boli (nakon zahvata) kao i operacija granuloma?

Možda netko sa tim iskustvom, da je radio oboje?

Zahvaljujem :)

Fantomlat
17.11.2011., 16:07
:mig:, šala, naravno. Istina je da tražim Vaša mišljenja, jer mislim da sam
komplicirani slučaj :). Ovak, stanje u mojim ustima je, nažalost, katastrofalno, počelo je još sa 19 godina, bez obira na održavanje i higijenu, kad nisam bila u komadu npr 3 mjeseca kod zubara, to je bilo wooww, pa gdje si.
Nažalost.

Rezultat svega je taj da mi je većina zubi u krunicama i mostovima. Sad je nastal naravno, novi problem.
Imala sam gore most, dvije jedninice, spojen. Pokraj toga sa obje strane dvojke, svaka zasebno sa krunom. Poslije obje dvojke mostovi sa jedne i druge strane, spojeni od trojke nadalje.
Prije 2 mjeseca morala sam izvaditi (kroz most) korijen od lijeve jedinice.
Dogovor je bio kad mi to zaraste, da budem radila spojen most, znači obje dvojke i obje jedinice, s tim da bi ta tri zuba držala ovog izvađenog.
Naravno, sad se stanje još zakompliciralo. Imam početni granulom na lijevoj dvojci i navodno, na ovoj preostaloj jednici, mada tu još ništa ne osjećam da bi me boljelo ili šta.

Šta napraviti? Zubarka predlaže operaciju na tim zubima, znam da je to najbolje rješenje, ali jednom sam bila i rekla sam nikad-više. Radilo se o donjom četvorci, slijedećih 10 dana umirala sam od bolova doma.

Implantat? Imam još nedokazanu autoimunu bolest, koliko to i dal uopće ima veze sa eventualnim postavljanjem?

Molim mišljenja i savjete?

Ja vam ovdje odgovaram isključivo kao laik i iz nekog svog iskustva pacijenta koji je imao dosta loših iskustava sa zubima.Ono što vam ja mogu sugerirati je da napravite digitalni orthopan jer je to jedini način da ostvarite koliko toliko kvalitetnu komunikaciju .
Nakon toga kontaktirajte ovdje prisutne profesionalce preko pm,koji se vam spremni dati besplatan stručan savjet glede vaše situacije i plan postupanja u svezi toga.Ne ograničite se na jedno mišljenje,nego barem nekoliko.

I još jedno pitanjce :D

Dal postavljenje implantata isto toliko boli (nakon zahvata) kao i operacija granuloma?

Možda netko sa tim iskustvom, da je radio oboje?

Zahvaljujem :)
Opet ja.Postavljanje implantata je fizički manje traumatično od vađenja zuba,a pogotovo od operacije granuloma.Implantat se ugrađuje pod lokalnom anestezijom i nakon što prođe djelovanje iste,možda će vam trebati tableta protiv bolova,ali samo možda.Ja sam ugrađivao nekoliko puta i nikad mi nije
trebala tableta protiv bolova.

HiP
17.11.2011., 16:34
napravite digitalni orthopan .

A kaj je to? :D Ok, idem guglati. Hvala na mišljenju.

I moja zubarka veli da je implantat manji atak na zubnu kost nego operacija, ali nekak sam bila skeptična, s obzirom da njen muž radi implatate :D

A kaj je to? D

Aaaa, snimanje....:D, to sam već jednom radila...ne sjećam se više zašto :misli:

Fantomlat
17.11.2011., 19:52
Aaaa, snimanje....:D, to sam već jednom radila...ne sjećam se više zašto :misli:
Zato da se vidi što se dogadja sa vašim zubima.Današnji kvalitetni digitalni rengeni imaju puno veću razlučivost od starih klasičnih i daleko manje zrače.
A to što ste vi opisali da imate u ustima i kako to izgleda,ne vrijedi stomatologu ništa dok ne vidi snimku rengena.Bez nje nećete moći dobro komunicirati sa stomatolozima od kojih tražite savjet na forumu i izvan foruma, preko elektronske pošte.Na temelju snimke ćete moći dobiti daleko relevantniju informaciju.

HiP
18.11.2011., 18:49
Gdje su sad stručnjaci na temi.....:)

Fijubriju
18.11.2011., 21:41
Dali je zubni implantant bolje ugrađivati odmah nakon vađenja propalog zuba ili je bolje čekati par mjeseci? Dali je problem ako prođe i par godina? (pod pretpostavkom da okolni zubi pomicanjem ne popune šupljinu)

Fantomlat
19.11.2011., 01:00
Gdje su sad stručnjaci na temi.....:)
Nastave li se ovako ponašati,mogli bi si nestručnjaci dati maha.Just kidding !
Pretpostavljam da su zauzeti i da imaju dosta posla.
Jeste li vi napravili digitalni ortopan? Bez toga se nemojte niti pojavljivali i tražiti ozbiljan odgovor.
Ukoliko jeste,pošaljite ga ovdašnjim profićima na pm i čekajte na odgovor.

Madam Corleone
20.11.2011., 12:35
pozdrav svima!

imam suzenu celjut i prednja dva zuba mi idu naprijed.
ne znam dali na ta dva zuba mogu staviti ljuskice,implatant ili nesto dr.
da li je to moguce,i koja bi cijena bila..:confused:

Da bi stavili implantat,prvo bi naravno postojeće zube morali izvaditi što vam ja nikako ne bi preporučila (nisam stomatolog,već zubni tehničar ).Svaki razuman stomatolog koji ne trči za lovom već je tu za pacijenta će Vam reći da ako Vam je zub zdrav,najbolje ga je ne dirati i brusiti jer naravno to više nikad nije to.Ako Vam doista smeta izgled vaših jedinica,možete staviti ljuskice koje koštaju ovisno o materijalu od kojeg se rade (keramičke ljuskice koštaju oko 2ooo kuna po zubu, ima i jeftinija varijanta gradia-oko 1200 kn ) ili stavite keramičke krunice čija je cijena oko 1000-1200 kn po zubu,ovisno kako u kojoj ordinaciji.Što bi Vam od toga bilo bolje,to najbolje može procijeniti stomatolog.Eto,nadam se da sam makar malo pomogla.:)

Vidim da ovdje ima ljudi iz struke pa ako netko može meni malo pomoći..
Gornja trojka mi nikada nije izrasla već je rasla u krivo te su je na kraju morali izvaditi van (nisu je uspjeli spasiti) i na tom mjestu sam imala rupu; tadašnja ortodontica kod koje sam stavljala aparatić je preporučila da povučemo zube sa te strane naprijed, stavljene su navlake na trojku i četvroku da to malo bolje izgleda; nisam bila pretjerano zadovoljna tim rješenjem i sada idem to popraviti.. bila sam na konzultaciji sa svojom stomatologom i imam par opcija. Jedna je da stavim aparatić i poguram zube natrag i na mjesto te trojke koja fali stavim implantant, a druga su ljuskice na prednjim zubima.
Meni se osobno više sviđa opcija implantanta tako da taj zub koji fali pokrije tu rupu koju sada pokrivaju navlake (a onda bi poslije te navlake bile preoblikovane da što više sliče mojim zubima, nije da sada odskaču ne znam koliko, ali razmak postoji i meni smeta). Ono što me zanima je, je li bolja opcija implantan, kakav je osjećaj? osjećaj navlaka je onak, znaš da nisu tvoji zubi, štediš da baš ne grizeš s njima itd. Koliko dugo traju, tj. svako koliko se moraju mijenjati. Vidim da ugradnja jako dugo traje, u međuvremenu se stavi nešto da popuni rupu koliko sam iščitala ovdje. Je li bolan postupak ugradnje? Eto, hvala unaprijed :)
Ja bi Vam preporučila da stavite implantat.Bila bi šteta dirati i zube u fronti, pogotovo ako imate volje i mogućnosti ugraditi implantat.Eventualno se može izbrusiti dvojka i napraviti mostić tako da su dvojka i četvorka nosaći a trojka član.Jedino,nisan shavtila,da li na mjestu trojke imate atipično puno ili malo mjesta kad Vam nije zadovoljavajuće izgledao demi koji ste do sada imali?Ili jednostavno niste bili zadovoljni kako su Vam to napravili?

The Final Cut
30.11.2011., 08:32
Dali ima ko za preporučiti dobrog zubotehničara da napravi pola zuba? Kamen pogodio jedinicu i precviko na pola.

Jujigatame
30.11.2011., 11:18
? Pa valjda imate svog stomatologa koji ce pogledati o cemu je rijec i predloziti vam najbolje rjesenje (kompozitni ispun, ljuskica, krunica, nadogradnja...)

Yosemite Sam
01.12.2011., 22:52
Pozdrav, napukla mi je gornja jedinica (slika) (http://imageshack.us/photo/my-images/829/zube.jpg/). Zub se klimao te ga je zubar privremeno pričvrstio plombom (sad stoji ali ne mogu gristi s njime jer boli, a i ne želim ga provocirati). Zubar mi je objasnio da punjenje korijena te jedinice nije izvedeno najbolje te da će on to probati popraviti i nakon toga staviti krunicu na taj korijen. Ako to popravljanje ne uspije onda bi trebao nešto drndati i po ovima pored (čitam na netu, to je valjda most i ne sviđa mi se ta ideja jer s tim zubima nemam problema).
Sad me zanima ako to popravljanje korijena ne uspije dali je moguće staviti implantant (znači da se ne pravi taj most). Čitam ovdje da treba par mjeseci da se oporavi to područje gdje se izvadi zub, jel to znači da par mjeseci ne bi imao jedinicu? Imam 21 godinu, kako će to sve izgledati nakon više godina, jesu ta rješenja trajna ili se te krunice trebaju ponekad zamijeniti ili nešta...?
I kakva su iskustva s doktorima i cijenama sve toga u Osijeku, ova opcija da popravi korijen i stavi krunicu dođe oko 1300kn.
Puno hvala:zubo:

magic potion
05.12.2011., 21:36
S obzirom na to da moram izvaditi trojku i četvorku, (dvojka i petica su moji zdravi zubi:zubo:) zanima me koje je rješenje najbolje za taj problem.:p

borna07
06.12.2011., 06:47
Pozdrav, napukla mi je gornja jedinica (slika) (http://imageshack.us/photo/my-images/829/zube.jpg/). Zub se klimao te ga je zubar privremeno pričvrstio plombom (sad stoji ali ne mogu gristi s njime jer boli, a i ne želim ga provocirati). Zubar mi je objasnio da punjenje korijena te jedinice nije izvedeno najbolje te da će on to probati popraviti i nakon toga staviti krunicu na taj korijen. Ako to popravljanje ne uspije onda bi trebao nešto drndati i po ovima pored (čitam na netu, to je valjda most i ne sviđa mi se ta ideja jer s tim zubima nemam problema).
Sad me zanima ako to popravljanje korijena ne uspije dali je moguće staviti implantant (znači da se ne pravi taj most). Čitam ovdje da treba par mjeseci da se oporavi to područje gdje se izvadi zub, jel to znači da par mjeseci ne bi imao jedinicu? Imam 21 godinu, kako će to sve izgledati nakon više godina, jesu ta rješenja trajna ili se te krunice trebaju ponekad zamijeniti ili nešta...?
I kakva su iskustva s doktorima i cijenama sve toga u Osijeku, ova opcija da popravi korijen i stavi krunicu dođe oko 1300kn.
Puno hvala:zubo:

Prema rtg-u, fraktura ( pukotina) je negdje na graničnom području po pitanju može li se spasiti zub ili ne. Ovisi puno toga i o tome kako to izgleda u ustima liniji osmjeha, razini zubnog mesa.
Implantat je moguće staviti i neposredno nakon vađenja, u istoj posjeti, ovisi o stanju kosti i mekih tkiva uokolo. I uvijek se složi neko privremeno rješenje tako da nisi bez zuba.

S obzirom na to da moram izvaditi trojku i četvorku, (dvojka i petica su moji zdravi zubi:zubo:) zanima me koje je rješenje najbolje za taj problem.:p

Implantati definitivno.
Trojka je zub najjačeg korijena i na prijelazu horizontalnog u vertikalni dio čeljusti te je izložena jakim rotacijskim žvačnim silama. Dvojka je s druge strane mali zub, relativno slabog korijena i u mostovnim konstrukcija gdje dvojka služi kao nosač mosta kako bi se nadoknadila trojka, počesto dolazi do njenog preopterećenja.
Stoga, ako možeš financijski sebi dozvoliti, 2 implantata, svaki na mjesto zuba koji nedostaje, najbolje je rješenje.

magic potion
06.12.2011., 08:38
Implantati definitivno.
Trojka je zub najjačeg korijena i na prijelazu horizontalnog u vertikalni dio čeljusti te je izložena jakim rotacijskim žvačnim silama. Dvojka je s druge strane mali zub, relativno slabog korijena i u mostovnim konstrukcija gdje dvojka služi kao nosač mosta kako bi se nadoknadila trojka, počesto dolazi do njenog preopterećenja.
Stoga, ako možeš financijski sebi dozvoliti, 2 implantata, svaki na mjesto zuba koji nedostaje, najbolje je rješenje.

Da. I ja sam tako mislila. Hvala na odgovoru.:p

100PER
07.12.2011., 23:52
pitanje: kod implantanata postoji razlika boljih i losijih implantanata/zubara ili svatko (stomatolog) moze modelirat i ugradit visemanje realistican i kvalitetan zub :zubeki:

ante111
09.12.2011., 15:14
http://www.kupime.hr/ponuda/zubni-implantat-metal-keramicku-krunicu/1315

Vasa misljenja??

Hvala

Chain
10.12.2011., 07:49

Vasa misljenja??

Hvala

Muljaza...kad trazis info o navedenoj poliklinici...sve zivo je opisano osim tko je dr koji vodi tzv. polikliniku. Takve stvari su se nedavno nasle na udaru kolega jer se rusi dignitet struke a pacijenti obmanjuju cijenama koje na kraju ne ispadnu nize jer akcija istjece za mjesec dana a ti suprastrukturu mozes raditi tek za 3-6 mjeseci...i onda se plati ostalo.
Izgovor je bio...pa akcija traje mjesec dana...od nje je proslo pola godine...placate puni iznos do kraja.
Da na stranici poliklinike arena stoji ime i prezime osobe koja ju vodi, bilo bi to malo drugacije.

Fantomlat
11.12.2011., 13:46

Vasa misljenja??

Hvala

Nikakve relevantne informacije o toj poliklinici nisu dostupne.
Ne samo da se ne zna ništa o stručnom osoblju,nego se ne zna niti sa kojim implantatima i materijalima rade.
Vrlo površan pristup koji ne zaslužuje ozbiljno razmatranje.

hartijai
13.12.2011., 00:30
koji su najbolji zubari za implantate u osijeku, i kolika je optimalna cijena za jedan zub? havala

*SpHeRe*
13.12.2011., 07:50
na mjesto gornje četvorke i petice, što staviti? implantate ili na neki drugi način to riješit?

100PER
14.12.2011., 22:52
koji su najbolji zubari za implantate u osijeku, i kolika je optimalna cijena za jedan zub? havala

trebao bi biti oralni kirurg ,a ne zubar iako to svi sada znaju uzeti od 1000 pa do 1800 eura po zubu ovisno o zahvatu

Ninna89
16.12.2011., 13:32
Ja sam prije par godina slomila desnu jedinicu, kako sam cekala dosta vremena, zubi su mi se poceli skupljat tako da mi na mjesto jedinice vise nebi stala ni dvojka, jucer sam bila kod zubara, izvadila mi je ostatak zuba i korijen, i u jednom danu napravila mi je zabicu, trenutno, platila sam ju 150kn, malo mi je neugodni na pocetku, trenutno dok sam doma ju vadim jer nemogu jest s njom, a da mi stavi pravi zub na vijak, treba mi 3000kn jer socijalno to ne pokriva.. zanima jel jos netko ima zabicu i koliko m je trebalo da se navikne na nju

Freakzoid
16.12.2011., 17:35
trebao bi biti oralni kirurg ,a ne zubar iako to svi sada znaju uzeti od 1000 pa do 1800 eura po zubu ovisno o zahvatu

NE mora biti oralni kirurg, implantat ti može postaviti i stomatolog koji se bavi ugradnjom implantata!

na mjesto gornje četvorke i petice, što staviti? implantate ili na neki drugi način to riješit?

ovisno o željama i novcu prvenstveno. implantati u potpunosti simuliraju pravi zub ali su zato i najskuplji. Moze vjerojatno o situaciji i ostalim zubima ici most ali se zbog toga trebaju susjedni zubi brusiti!
Ponavljam sve ovisi o situaciji i ortopanu!

Mira K
21.12.2011., 19:37
ja sam se odlucika na kompletnu zamjenu zuba tokom vremena sam u trudnoci izgubila zadnje zube i tokom vremena mi se vilica spustila...tako da su mi morali rezat vilicu operacija je bolna i stavili mi 3implantata sada moram cekat deset dana da me bol popusti i zaraste i onda druga strana ako tjelo prihvati implantat tj vijak onda se stavlja zub na njega na gornjoj celjusti su mi sve zube izbrusili i stavili umjetnu protezu tako da nemam rupa dok moji zubi ne dodu...iskreno to je skup sport sve skupa me doslo 10000eura ali cu bar bit na miru i imat lijepe zube najbolji zubar za implantatee je dok kalmar u rijeci i dramlju posjetite njegove stranice i vidjet ce te ja sam imala veliku strah od zubara ali kod njega je sve to drugacije covjek ima zlatne ruke

I ja sam radila kod dr. Klamara prije puno godina i sve je ispalo super! Zaista ima zlatne ruke, puno znanja a kvaliteta je neusporediva sa drugima.
Eto i moje preporuke za dr. Kalmara u Rijeci i Dramlju ( kraj Crikvenice):)

Haylie
21.01.2012., 19:34
zanima me da li se za titanski vijak za implantat busi kost ili se uvija? zapravo me zanima da li se koristi busilica brrrrrrrr:503::D

borna07
22.01.2012., 08:00
zanima me da li se za titanski vijak za implantat busi kost ili se uvija? zapravo me zanima da li se koristi busilica brrrrrrrr:503::D

koristi:503:

titanika
03.02.2012., 20:05
Pozdrav!
HITNO mi treba odgovor da se smirim! :)
Implantat mi je postavljen umjesto četvorke gore lijevo , nisam imala peticu i šeticu pa je napravljen most do sedmice za koju je zakačen. Nadam se da se kuži šta mislim.
E pa upravo sam jela tvrde bombone i zaljepili su mi se gornji i donji zubi i kako sam jako krenula zinuti da se "odlijepe" tako mi se most povukao prema dolje. Odmah sam ga pogurala na mjesto ali sad osjećam kako je malo labav pogotovo na djelu kod četvorke (gdje je "zakačen" za implantat).
Zubaru mogu tek u ponedjeljak i strah me da li se sad može u ovih par dana nešto dogoditi, inficirati ili sl.

Molim za odgovor, malo sam panična! :)
Hvala!

Chain
03.02.2012., 20:13
nece ti biti nista...samo treba zacementirati most opet

garfield01
05.02.2012., 00:11

1800 eura? Po zubu? :eek: To je 13 500kn! Mislim da je to pretjerano. Ajd 1000 kn, ali eura!?
Ne postoji neki jeftiniji način ugradnje zuba? :D

Jujigatame
05.02.2012., 00:49
1000 kn? U kojem si ti filmu? Mozda na Istoku kod osoba s tko zna kakvom edukacijom i materijalima kineskog porijekla sumnjive kvalitete

borna07
05.02.2012., 09:15
1800 eura? Po zubu? :eek: To je 13 500kn! Mislim da je to pretjerano. Ajd 1000 kn, ali eura!?

Priroda ti je zube ugradila besplatno, a četkica i pasta za zube su najjeftiniji stomatolog.
Sve što si trebao je čuvati ih.
Sad je kasno za zgražavanje nad cijenom.

garfield01
05.02.2012., 10:21
Priroda ti je zube ugradila besplatno, a četkica i pasta za zube su najjeftiniji stomatolog.
Sve što si trebao je čuvati ih.
Sad je kasno za zgražavanje nad cijenom.

Ajd malo soli pamet. :kava:
Eto, nemaju svi mogućnost dati 2000 eura za nešto.

Freakzoid
05.02.2012., 13:13

Mislim da je to pretjerano. Ajd 1000 eura, ali kuna!?

Mislim da se autor ovako htio izraziti..

:D:D

Naravno sve ovisi o pojedincu,željama i potrebama..
Netko ce prije ulozit u auto ili nesto drugo nego u zube, drugi ce prije u sebe ulozit pa onda u ostalo...
Svatko ima mogucnost izbora..

garfield01
05.02.2012., 13:46
Naravno sve ovisi o pojedincu,željama i potrebama..
Netko ce prije ulozit u auto ili nesto drugo nego u zube, drugi ce prije u sebe ulozit pa onda u ostalo...
Svatko ima mogucnost izbora..

Vodim brigu o svojim zubima. Nekada ni to ne može spriječiti upalu, cistu, puknuće zuba i sve ostalo.
Samo mi se to čini preveliki iznos.

Jujigatame
05.02.2012., 16:15
A tko kaze da moras raditi implantat? Postoje mostovi, proteze...
ps moze se sprijeciti sve osim puknuca

borna07
05.02.2012., 18:53
Vodim brigu o svojim zubima. Nekada ni to ne može spriječiti upalu, cistu, puknuće zuba i sve ostalo.
Samo mi se to čini preveliki iznos.

a-ha
Meni je taj zub bio otvoren dvije godine pa je na kraju završio u sendviču. :(:D

očito je pojam brige jaaako rastezljiv

Jujigatame
05.02.2012., 19:28

:top:

garfield01
06.02.2012., 16:32

Poštedi me...
Zub je bio predugo otvoren, što nije moja nemarnost, već zubareva.
Zub je počeo mijenjati boju i na kraju pukao.

A tebi su sigurno sve savršeni implantati. :kava:

Freakzoid
06.02.2012., 16:59
a-ha

Kolegice veliki lajk!:top::mudri::mudri:

Poštedi me...
Zub je bio predugo otvoren, što nije moja nemarnost, već zubareva.
Zub je počeo mijenjati boju i na kraju pukao.

A tebi su sigurno sve savršeni implantati. :kava:

Opa znaci mora da je vise nego prekrcan tvoj stomatolog buduci da ti je dao termin za 2 i pol godine...

:mig:

garfield01
07.02.2012., 14:47
Opa znaci mora da je vise nego prekrcan tvoj stomatolog buduci da ti je dao termin za 2 i pol godine...

:mig:

Ma nije prekrcan već je zavlačio s tim, a kod oralnog kirurga sam čekala sedam mjeseci i danas je sve sređeno.
Da je sve ranije obavljeno, onda bih imala zub i ne bih se tu čudila cijeni jer me stvarno nikada nije zanimala i zato sam se iznenadila.:)

Fantomlat
08.02.2012., 12:22
Ma nije prekrcan već je zavlačio s tim, a kod oralnog kirurga sam čekala sedam mjeseci i danas je sve sređeno.
Da je sve ranije obavljeno, onda bih imala zub i ne bih se tu čudila cijeni jer me stvarno nikada nije zanimala i zato sam se iznenadila.:)
Sve je u relativnom odnosu pa tako i to.Inače 1800€ je gornji plafon i puno realnije je 1000-1200€ ,ovisno o načinu plaćanja.Implantologija spada u elitnu stomatologiju i ona nikad neće biti cijenom pristupačna prosječnom čovjeku.
Na implantat treba gledati isključivo kao na dugoročnu investiciju.
Nažalost,mnogima se ,baš kao i u vašem slučaju, dogode iznenadne situacije kad im se implantat pojavi kao najoptimalnije rješenje i onda se začude koliko to košta jer im je trenutno nedostupno.No sa druge strane,kao društvo smo
zatupljeni sa prekomjernim konzumerizmom i spremni smo na odricanje da bi ponekad kupili nešto što nam u životu možda i nije neophodno.
Oni koji su potrošili novac na ugradnju implantata,tamo gdje im je to bilo
potrebno,uz uvjet dobrog zdravlja i higijene te korektno obavljenog posla,u nadolazećim godinama, imati će priliku shvatiti kako se radilo o investiciji koja se itekako isplati.
Nažalost u stomatologiji,kao i u svakoj profesiji ima stručnih i manje stručnih doktora i o tome bih mogao puno napisati kad se radi o mojim dugogodišnjim iskustvima.Nažalost neke krive odluke i postupci se ne mogu poništiti pa je u
tom smislu ,što se tiče stomatologije i zdravlja zubi te njihove funkcionalnosti,poželjno planirati unaprijed.I svakako,držati se maksimalne higijene jer je prevencija najeftinija stomatologija.

viridarium
14.02.2012., 14:48
imam jedno možda trivijalno pitanje.Vidim da postoje razne vrste ( firme ) implantata, skuplje i jeftinije.Moje pitanje je odakle ja znam što mi doktor usadi?Otvara pakiranje predmnom ili?ja Kad zijevam en vidim što mi ide u kost, a isto tako kad je sve gotovo ne razlikujem da mogu determinirati koji implantat mi je u kosti

borna07
18.02.2012., 07:04
imam jedno možda trivijalno pitanje.Vidim da postoje razne vrste ( firme ) implantata, skuplje i jeftinije.Moje pitanje je odakle ja znam što mi doktor usadi?Otvara pakiranje predmnom ili?ja Kad zijevam en vidim što mi ide u kost, a isto tako kad je sve gotovo ne razlikujem da mogu determinirati koji implantat mi je u kosti

Postoji nešto što se zove povjerenje. Ako nemate povjerenja u rad stomatologa, a kamo li u vjerodostojnost materijala koji se koristi, bolje ga promijenite.
Uobičajeno je nakon terapije pacijentu dati certifikat o implantatima u kojem ne samo da je upisana vrsta implantata koja je ugrađena, već i njihova veličina, širina i ev primjedbe.

rokoo
21.02.2012., 21:35
Ovako!
Imam pokvarenu peticu koju treba vadit, a četvorka je na pobjegla prema unutra. Moj zubar je rekao da odem do ortodonta da on to malo pogleda. Šta mogu očekivati?

Chain
22.02.2012., 06:55
Ovako!
Imam pokvarenu peticu koju treba vadit, a četvorka je na pobjegla prema unutra. Moj zubar je rekao da odem do ortodonta da on to malo pogleda. Šta mogu očekivati?

Ovako. Imam pokvareni auto. Ako odem kod mehanicara sta mogu ocekivati?
Tako nekako zvuci tvoje pitanje i toliko ima opcija

rokoo
22.02.2012., 09:53
E, baš ti hvala! Srce si!
Ima jedna mala razlika. Tvoj auto se pokvario, i to je sve! Dok su se mome izlizale gume i probio auspuh.

rokoo
22.02.2012., 10:16
Nadam se da se necu morati više obazirati na odgovore od Chaina.
Buduci da ima mjesta samo za jedan zub pretpostavljam moguce solucije, a iskusniji me mogu ispraviti:
1) izvadit pokvaren zub i onda ovog koji je u dobrom stanju pomicat prema mjestu gdje je bio pokvareni;
2) Izvadit oba i onda zavidat implantant na mjesto gdje je bio pokvareni;
3) je li moguča autotransplatacija zuba????
Sad mi vi recite, šta je bolje? Šta duže traje? Šta je jeftinije?

Jujigatame
22.02.2012., 10:35
Kolega doktor (koji ovdje u svoje slobodno vrijeme besplatno daje vrijedne savjete) lijepo napise da mu das detalje jer nismo vidoviti i ne citamo misli, a ti si zauzvrat bezobrazan.
Od kud vam ljudi dragi ideje da ce vam itko ovako na nevidjeno s 0 informacija reci sto da radite? I jos se pritom usudite uvrijediti?

rokoo
22.02.2012., 11:04
Ma, tko je bezobrazan!!
Šalim se na isti naćin kao i Chain.
Možda si ti umislio da možeš procijeniti ljude na osnovu jednog posta.
Svašta! Tražim odgovor na pitanje, a on se šali. Zašto ne bi i ja?!
Ako nemam pojma o tome onda mislim da sam na pravom mjestu. I da cu dobit savjet, a ne da me spustiš na zemlju da ne znam više koje pitanje postaviti ili koju informaciju dati. Ne želim raspravljati i pametovati. Molim te, pusti me na miru. Unaprijed zahvaljujem.

Ne namjeravam se držati iskljucivo tog savjeta kojeg bi mi netko dao ovdje na forumu ali jednostavno bi želio da me netko uputi u ovo! Jednostavno, šta mogu očekivati? Ne vjerujem da ima više od 3 situacije koje sam nabrojao, a ako ima bio bi zahvalan da mi ih netko opiše.

Freakzoid
22.02.2012., 11:12
Ma, tko je bezobrazan!!
Šalim se na isti naćin kao i Chain.
Možda si ti umislio da možeš procijeniti ljude na osnovu jednog posta.
Svašta! Tražim odgovor na pitanje, a on se šali. Zašto ne bi i ja?!
Ako nemam pojma o tome onda mislim da sam na pravom mjestu. I da cu dobit savjet, a ne da me spustiš na zemlju da ne znam više koje pitanje postaviti ili koju informaciju dati. Ne želim raspravljati i pametovati. Molim te, pusti me na miru. Unaprijed zahvaljujem.

Ne namjeravam se držati iskljucivo tog savjeta kojeg bi mi netko dao ovdje na forumu ali jednostavno bi želio da me netko uputi u ovo! Jednostavno, šta mogu očekivati? Ne vjerujem da ima više od 3 situacije koje sam nabrojao, a ako ima bio bi zahvalan da mi ih netko opiše.
nije potrebno nista opisivati jer ima masu kombinacija i masu indikacija.stoga kad se vratite napisite sto vam je predlozio pa cete onda dobiti opis.

:D

rokoo
22.02.2012., 11:20
Hvala! Sutra idem, pa se čujemo!
Živili!

rokoo
23.02.2012., 21:00
Pokvareni se vadi, a ovoga zdravog ce se gurat prema mjestu gdje je bio pokvareni. 2000kn može biti 6 ili više mjeseci

Fantomlat
24.02.2012., 00:10
Pokvareni se vadi, a ovoga zdravog ce se gurat prema mjestu gdje je bio pokvareni. 2000kn može biti 6 ili više mjeseci
Imate li vi sliku dig.rengena na cd formatu ili barem probajte poslati scan te situacije u vašim ustima ovdašnjim stručnjacima na forumu na pm.Pošaljite i Borni07 i Chainu i Krumpiru.
Vjerujem da će vam svi odgovoriti u razumnom roku .Ako nemate ,onda vam savjetujem da ga napravite.Bez toga je teško dobiti adekvatnu i preciznu informaciju.
Uvijek je dobro da potražite i dodatno mišljenje koje možda i neće biti u suglasju sa prvim.

rokoo
24.02.2012., 08:14
U utorak idem vadit zub, onda cu slikat. Ortodont mi je rekao da cim izvadim i slikam dođem do njega. Ali prije cu postavit ovdje....
Nekako mi je lakše kad mi je rekao da nece morat stavljat žice na sve zube nego samo oko ovog kojeg treba dovući do mjesta gdje ce biti rupa od ovog pokvarenog. A i cijena je samim tim prihvatljivija.

Tacuma1
24.02.2012., 09:28
Evo ovak, imam jedno pitanje. Možda se već pričalo o tome, ali želim da mi netko kaže baš za moj primjer!

Naime, prije ljeta mi je pukla trojka (gore desno) na nogometu, i ja sam bio jako pametan pa nisam odmah otišao kod zubara, nego sam trpio ogromne bolove itd, itd.. Na kraju se to sve pokvarilo, i puklo još malo! E onda sam shvatio da bih stvarno trebao otići kod zubara i to riješiti. E sad. On mi je preporučio nadogradnju zuba. Pričao mi je u kratkim crtama što sve treba napraviti.. Nešto tipa izvaditi otisak zubnog kanala od voska, dostaviti zubotehničarima i onda oni rade zub (?). Znači korijen je čitav, očišćem, zuba ima sa svake strane po komadićak i ne vjerujem da bi se to moglo nekom plombom ili nečim napravit.. Rekao je da to dođe 1300,00 kn sveukupno, samo za taj jedan zub.

Moja pitanja su:
Jel mi može netko objasniti princip toga što će mi on raditi? Tj, što će uopće raditi i koliko dugo traje sveukupno (on je rekao 8 dana, ali sumnjiv mi je)
Jel to stvarno toliko skupo? Vjerujem da je, ali zanima me. BTW, sam sam si kriv, sam ću si i platit, jbg.
Kak će on meni stavit zub, ako ja imam još svojeg zuba, nije izvađen niti će biti izvađen?

Hvala Vam svima unaprijed na odgovorima, nadam se da ću biti zadovoljan poslije svega.

Pozdrav!

EDIT: I jel se može platiti u više rata?

Tacuma1
24.02.2012., 11:27
Kak sad nema nikoga kad meni treba pomoć? :D

Jujigatame
24.02.2012., 17:40
Tacuma, uzet ce ti otisak za nadogradnju, tj izmodelirat ce ju u ustima iz voska, tehnicar ce izliti nadogradnju, nadogradnja ce se zacementirati u zub (ona nadoknadjuje dio zuba koji fali a nuzan je za prihvat definitivne restauracije - krunice) i na kraju gore ide krunica. Cijena je ok. Mozes li platiti u ratama, to pitaj doktora ;)

Tacuma1
24.02.2012., 19:37
Hvala na odgovoru, ali imam još jedan mali detalj koji me zanima!

Hoće mi onda staviti nešto tipa 'batrljak' na koji se plombom radi krunica zuba? Znači ispuni korijen nečime, neznam ni čime i na tom ispunu bude malo komadičak na koji se radi plomba?

Hvala još jednom, puno mi je lakše kad znam o čem se radi :mig:

I opet EDIT: koliko treba zubotehničarima da naprave tu nadogradnju? Koliko će proći vremena od kad uzmem otisak do gotovog zuba?

Fantomlat
24.02.2012., 21:00
Fantomlat has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.

Jesam !

Fantomlat
24.02.2012., 21:20
Hvala na odgovoru, ali imam još jedan mali detalj koji me zanima!

Hoće mi onda staviti nešto tipa 'batrljak' na koji se plombom radi krunica zuba? Znači ispuni korijen nečime, neznam ni čime i na tom ispunu bude malo komadičak na koji se radi plomba?

Hvala još jednom, puno mi je lakše kad znam o čem se radi :mig:

I opet EDIT: koliko treba zubotehničarima da naprave tu nadogradnju? Koliko će proći vremena od kad uzmem otisak do gotovog zuba?

Taj batrljak ( štift,kolčić) izliven iz metala je nadogradnja koja se cemetira u zub,a nakon toga se uzima otisak za krunicu.To se može teoretski napraviti jako brzo,ali u praksi obično treba par dolazaka .Ovisi o rasporedu vašeg stomatologa.Uglavnom,većina ordinacija šalje otiske za izradu protetskih radova u laboratorije izvana,ali poneke imaju u okviru ordinacije i laboratorij.
Recimo,tjedan dana je razuman rok za taj rad,a ako je kraće tim bolje.

Tacuma1
25.02.2012., 13:07
Taj batrljak ( štift,kolčić) izliven iz metala je nadogradnja koja se cemetira u zub,a nakon toga se uzima otisak za krunicu.To se može teoretski napraviti jako brzo,ali u praksi obično treba par dolazaka .Ovisi o rasporedu vašeg stomatologa.Uglavnom,većina ordinacija šalje otiske za izradu protetskih radova u laboratorije izvana,ali poneke imaju u okviru ordinacije i laboratorij.
Recimo,tjedan dana je razuman rok za taj rad,a ako je kraće tim bolje.

Ok, hvala vam puno na odgovorima. Ma nije mi bed strpit se tjedan dana, mislio sam da duže traje. Ok, nadam se da će sve brzo i dobro proć i da će to bit to. U ponedjeljak dajem otisak tog kanala, korijena i nadam se da će onda idući tjedan to bit gotovo..

smoothcriminal
26.02.2012., 01:14
pozdravljeni!; tražim, ali puno bi značilo stručno mišljenje ili iskustvo; hitno ( danas ili sutra ) se moram odlučiti u vezi Biohorizons zubnih implantata;

a situacija je, inače, "kriminalna" a od nedavno i gora, skinut je most koji se "držao" na petici gore lijevo

http://img840.imageshack.us/img840/199/ortopan.jpg

svako stručno mišljenje je dobrodošlo ..

smoothcriminal
02.03.2012., 22:19
.. forum duhova ..

Fantomlat
03.03.2012., 02:27
.. forum duhova ..

Valjda su mislili da ste se već odlučili za te implantate.
Ja nisam stručnjak,ali mogu komentirati implantate,za koje vidim da su od američkog proizvođaća i da su na našem tržištu neafirmirani i relativno
nepoznati.Pogledao sam njihovu stranicu i vidim da sve frca od marketinga
tipa unikatni,jedinstveni bla bla bla.Navode uspješnost ugradnje od 99,2 % u što jako dvojim jer u svijetu na svim referentnim kongresima ,samo 3 sustava postižu takve rezultate,
a niti jedan nije američki.Ušli su na tržište u Srbiju i pokušavaju se plasirati dalje.Našli su ordinaciju koja ih zastupa i trenutno je u ponudi akcija koja je i vas privukla,a to je 4000kn
ukupno za ugradnju implantata i krunica od metal keramike.To je povoljno,
ali nisam siguran.Da se radi o meni radije bih išao na provjerene implantate koji su dugo na tržištu i ima dosta povratnih informacija o njima i kako se ponašaju dugoročno.U početku to sve može dobro funkcionirati,
ali što će biti za 5 ili 10godina? Kako će reagirati čeljust i kakvi će biti međučeljusni odnosi te da li će biti značajnije resorpcije čeljusne kosti itd.Tu je razlika između dobrih implantoloških sustava i onih najboljih.
Eto,razmišljanje jednog laika.Za sliku orthopana nisam kompetentan,ali ako se nitko ne javi,sutra ću vam na pm dati par savjeta koji vam mogu pomoći.

borna07
03.03.2012., 07:49
pozdravljeni!; tražim, ali puno bi značilo stručno mišljenje ili iskustvo; hitno ( danas ili sutra ) se moram odlučiti u vezi Biohorizons zubnih implantata;

a situacija je, inače, "kriminalna" a od nedavno i gora, skinut je most koji se "držao" na petici gore lijevo

http://img840.imageshack.us/img840/199/ortopan.jpg

svako stručno mišljenje je dobrodošlo ..

Mišljenje o čemu?
Implantatima Biohorizons ili o stanju u ustima?

smoothcriminal
03.03.2012., 14:15
Valjda su mislili da ste se već odlučili za te implantate.
Ja nisam stručnjak,ali mogu komentirati implantate,za koje vidim da su od američkog proizvođaća i da su na našem tržištu neafirmirani i relativno
nepoznati.Pogledao sam njihovu stranicu i vidim da sve frca od marketinga
tipa unikatni,jedinstveni bla bla bla.Navode uspješnost ugradnje od 99,2 % u što jako dvojim jer u svijetu na svim referentnim kongresima ,samo 3 sustava postižu takve rezultate,
a niti jedan nije američki.Ušli su na tržište u Srbiju i pokušavaju se plasirati dalje.Našli su ordinaciju koja ih zastupa i trenutno je u ponudi akcija koja je i vas privukla,a to je 4000kn
ukupno za ugradnju implantata i krunica od metal keramike.To je povoljno,
ali nisam siguran.Da se radi o meni radije bih išao na provjerene implantate koji su dugo na tržištu i ima dosta povratnih informacija o njima i kako se ponašaju dugoročno.U početku to sve može dobro funkcionirati,
ali što će biti za 5 ili 10godina? Kako će reagirati čeljust i kakvi će biti međučeljusni odnosi te da li će biti značajnije resorpcije čeljusne kosti itd.Tu je razlika između dobrih implantoloških sustava i onih najboljih.
Eto,razmišljanje jednog laika.Za sliku orthopana nisam kompetentan,ali ako se nitko ne javi,sutra ću vam na pm dati par savjeta koji vam mogu pomoći.

puno hvala Fantomlat!!; i moja razmišljanja su išla u istom smjeru ..; Vaši savjeti su dobrodošli ..

drdentmed123
06.03.2012., 10:36
Jako tesko se vidi na ovoj slici koju ste uploadali...klimaju li vam se zubi? Izgleda kao da vam je razina kosti snizena.

smoothcriminal
06.03.2012., 21:11
napravit ću novi, nadam se, digitalni ortopan; zubi mi se ne klimaju, što me čudi, obzirom prije koliko vremena su izvađeni; zanimali su me, prvenstveno, implantati Biohorizons, ali oni sada više nisu opcija; ispričavam se na ponekoj, u žurbi napisanoj nespretnoj izjavi ..

Fantomlat
07.03.2012., 12:19
napravit ću novi, nadam se, digitalni ortopan; zubi mi se ne klimaju, što me čudi, obzirom prije koliko vremena su izvađeni; zanimali su me, prvenstveno, implantati Biohorizons, ali oni sada više nisu opcija; ispričavam se na ponekoj, u žurbi napisanoj nespretnoj izjavi ..

Probajte u Ilici 19 ( Lauc).Oni su malo skuplji (čini mi se),ali imaju vrhunski digitalni rengen.Ukoliko netko ima drugu preporuku za kvalitetan dig. orthopan,
neka napiše.Onda možete direktno sa cd-a ( dobijete sliku i cd zapis)smanjiti kapacitet slike koji je u originalu 4,90MB,na manji format pa poslati gdje želite.
Zapravo ne znam koliki je ovdje maks. kapacitet prijenosa slike u poruci.

Eyjafjallaj0kul
11.03.2012., 13:40
jel ko zna nekoga ko to izvodi u Splitu. mislin na impatante. kako izgleda zahvat. nisan uspija nac bas na ovon topicu. i kolko bi me to doslo otprilike??

Fantomlat
12.03.2012., 20:21
jel ko zna nekoga ko to izvodi u Splitu. mislin na impatante. kako izgleda zahvat. nisan uspija nac bas na ovon topicu. i kolko bi me to doslo otprilike??
Za početak,evo liste nekoliko ordinacija koje imaju u ponudi ugradnju implantata:

http://dr.zeljkobarisic.org/usluge.htm
http://dentalstudio-ruzevic.hr/implant.htm
http://www.dental-split.com/usluge_implantologija.html
http://www.perkovic.hr/posebno.html

Evo još nekoliko ordinacija u Splitu !!!!

http://www.croatiadentist.com/kontakt.php
http://www.burow.de/hr/usluge.html
http://www.poliklinikavarnica.hr

viridarium
19.03.2012., 13:10
Postoji nešto što se zove povjerenje. Ako nemate povjerenja u rad stomatologa, a kamo li u vjerodostojnost materijala koji se koristi, bolje ga promijenite.
Uobičajeno je nakon terapije pacijentu dati certifikat o implantatima u kojem ne samo da je upisana vrsta implantata koja je ugrađena, već i njihova veličina, širina i ev primjedbe.
Evo ja sam neki dan ugradio dva implantata.Što se tiče povjerenja,potpuno vjerujem svom doktoru, namučio se samnom kao i ja sam dok sam sjedio u stolici i trpio bolove.Oteklina prolazi,nadam se da će sve završiti dobro.Nisam dobio nikakav račun niti certifikat,neugodno mi je bilo pitati,ali mislim da ako platim nešto 2000e,a plaća mi nije velika,makar sam i ja završio faks, i radim odgovoran posao, ne bi bilo loše da stomatolog daje račun pacijentu.Mislim da nije problem umeni ili njemu,nego u tome što kod nas nije uobičajeno da stomatolog,frizer,razni majstori daju račun.Jednom mi je automehaničar izdao račun za sve radove i dijelove i to me jako ugodno iznenadilo.Znači li to da je on gluplji od mog stomatologa ili mene ( tj. nas obrazovanih ) pa on mora dati račun,ili se od njega ne očekuje povjerenje da mi preda pouzdano vozilo???

Freakzoid
19.03.2012., 15:14
Evo ja sam neki dan ugradio dva implantata.Što se tiče povjerenja,potpuno vjerujem svom doktoru, namučio se samnom kao i ja sam dok sam sjedio u stolici i trpio bolove.Oteklina prolazi,nadam se da će sve završiti dobro.Nisam dobio nikakav račun niti certifikat,neugodno mi je bilo pitati,ali mislim da ako platim nešto 2000e,a plaća mi nije velika,makar sam i ja završio faks, i radim odgovoran posao, ne bi bilo loše da stomatolog daje račun pacijentu.Mislim da nije problem umeni ili njemu,nego u tome što kod nas nije uobičajeno da stomatolog,frizer,razni majstori daju račun.Jednom mi je automehaničar izdao račun za sve radove i dijelove i to me jako ugodno iznenadilo.Znači li to da je on gluplji od mog stomatologa ili mene ( tj. nas obrazovanih ) pa on mora dati račun,ili se od njega ne očekuje povjerenje da mi preda pouzdano vozilo???

Vjerojatno cete navedeno dobiti po zavrsetku terapije! Sam po sebi rad jos nije gotov pa kad se sve zavrsi i kad "dobijete" nove zube cete i sve ostalo.

Fantomlat
24.03.2012., 12:41
Evo ja sam neki dan ugradio dva implantata.Što se tiče povjerenja,potpuno vjerujem svom doktoru, namučio se samnom kao i ja sam dok sam sjedio u stolici i trpio bolove.Oteklina prolazi,nadam se da će sve završiti dobro.
Nešto ovdje ne štima.Niti ste vi trebali trpiti bolove pod lokalnom anestezijom,
niti se implantolog trebao namučiti sa vama.

borna07
25.03.2012., 08:50
Nešto ovdje ne štima.Niti ste vi trebali trpiti bolove pod lokalnom anestezijom,
niti se implantolog trebao namučiti sa vama.

Sorry, ali ovo je totalni nonsens.
Implantologija nije nimalo jednostavan posao. Postoje situacije kada su zahvati lagani, brzi i jednostavni, ali te su situacije u manjini naspram kompliciranih i zahtjevnih u kojima se implantolog itekako namuči ne bi li napravio posao kako treba.
Isto tako razina osjećaja boli i neugode kod svakog pacijenta je vrlo individualna i nešto što je nekome mala neugoda drugome znači trpljenje boli.

Freakzoid
25.03.2012., 12:35
koliko sam ja shvatio citajuci forum fantomlat zna o svemu sve, a zapravo nema pojma... I zato mi je zao ostalih koji citaju njegove izjave, a koje su totalni nonsens.. Zato dragi fantomlate nemoj se uvrijediti, ali bilo bi mozda bolje da pustis "malo" strucnije ljude da odgovore na postove.:)

LP!

Fantomlat
25.03.2012., 22:40
Sorry, ali ovo je totalni nonsens.
Implantologija nije nimalo jednostavan posao. Postoje situacije kada su zahvati lagani, brzi i jednostavni, ali te su situacije u manjini naspram kompliciranih i zahtjevnih u kojima se implantolog itekako namuči ne bi li napravio posao kako treba.
Isto tako razina osjećaja boli i neugode kod svakog pacijenta je vrlo individualna i nešto što je nekome mala neugoda drugome znači trpljenje boli.

Poštovana Borna07
Izuzetno cijenim vaše stručne komentare i možda bi bilo bolje da nisam napisao komentar na koji imate primjedbu.Kad sam pročitao komentar forumaša pacijenta,čak sam htio pozvati se na vas da komentirate sa strane
vaših iskustava da li je to uobičajeno.Pa ipak,ne slažem se sa vama da je totalni nonsens.Sve je točno što ste naveli,da se radi o individualnim situacijama i da su uvijek mogući nepredvidivi zapleti.No složit ćete se,uz kvalitetne pripremne preglede,poznate moguće kontraindikacije i dobar dig. rengen,implantolog se ipak može dobro pripremiti za ono što ga čeka.Ali postoje i neki " možda",koji mogu biti uključeni u zahvat.Ja bih ovdje razdvojio neugodu i traumu od osjećaja boli.Bušilica u kost jest neugoda i trauma i ja sam je prošao.Ali što je to bol ?
Kvragu,pa zašto onda baš sve ordinacije koje se bave ugradnjom implantata,deklariraju zahvat kao „jednostavan i bezbolan“ ili je to možda prijevara i manipulacija ??? Rado bih volio vidjeti web stranicu vaše ordinacije ili poliklinike ( ukoliko je imate) i kladim se da bih našao sličan opis.
Vi kažete na početku,citiram „Implantologija nije nimalo jednostavan posao“.Meni je potpuno jasno da to nije jednostavan posao jer zadire u oralnu kirurgiju,a svaka kirurgija po defoltu nije jednostavna,kolikogod bila rutinska.
Nadalje,"možda" pacijent nije dobio dovoljno adekvatnu lokalnu anesteziju(ne bi bilo prvi puta)pa se i zato javio osjećaj boli,a uz to uobičajeno ja da pacijent prije zahvata popije lijek protiv bolova( ibuprofen ili slično) koji djeluje
i nakon prestanka anestezije.
I na kraju o implantologiji.Svaki stomatolog koji se specijalizirao za tu granu stomatologije,mora imati licencu.No koliko je on stvarno stručno osposobljen,koliko ima iskustva i kakve ima reference,o tome bi se dalo naširoko.
Nije svaki implantolog vrhunski stručnjak.Kao i u svakom drugom poslu,neki su manje,a neki više stručni.Nadam se da ćete se oko ovog složiti sa mnom.A nije isto ako netko ugradi 50 implantata godišnje,a netko i do ili preko tisuću.Onaj koji je stručniji i sa više iskustva,rutiniranije će ugraditi implantat tamo gdje je složenija situacija.
Moja osobna iskustva i nekih mojih rođaka, prijatelja i znanaca,uglavnom su redom pozitivna i bez ikakvih posebnih trauma,a pogotovo bezbolna što se tiče trajanja zahvata.Jedina je razlika da je nekom bila lagano natečena čeljust dan ili dva,a nekom malo više.No to je individualno.
Implantologija je između ostalog i vrlo unosna i profitabilna grana stomatologije,a tamo gdje se vrti veliki novac,sve je veća gužva.Pojavljuju se i novi igrači u tom biznisu,od ordinacija pa do novih sustava.Rekao bih da je sve više pirana u vodi,a i sve više mulja.Jesam laik,ali nisam analfabet.
LP

Fantomlat
25.03.2012., 23:11
koliko sam ja shvatio citajuci forum fantomlat zna o svemu sve, a zapravo nema pojma... I zato mi je zao ostalih koji citaju njegove izjave, a koje su totalni nonsens.. Zato dragi fantomlate nemoj se uvrijediti, ali bilo bi mozda bolje da pustis "malo" strucnije ljude da odgovore na postove.:)

LP!
Nedavno si se pojavio na ovoj temi i već si glavni i galamiš ! Pogledaj svoje kolege koji su puno stariji na ovoj temi od tebe.Oni se ne razbacuju riječima olako kao ti.Vrlo si drzak za novaka.
Inače,valjda te nisu obavjestili da ovo nije profesionalni forum samo za stručnjake,nego otvoreni,gdje i pacijenti i laici mogu ostavljati svoja vlastita iskustva.Interesi su različiti,a takva su i iskustva.
Glede mojih komentara,mislim da nisi dobro čitao i da si krivo zaključio.Molio bih te da još jednom sve moje komentare na ovoj temi pročitaš pa se opet javiš i poimence mi naznačiš što je to nonsens ?
I nemoj druge žaliti u svoje vlastito ime i štititi ih od mene.
Ako ima netko,da je glede mojih komentara imao štetu,neka se slobodno javi !

leeloo27
25.03.2012., 23:20
Ljudi moji molim vas da raspravljate, a ne da se prepucavate i svodite raspravu na osobnu razinu. Ok?

borna07
26.03.2012., 08:04
Pa ipak,ne slažem se sa vama da je totalni nonsens.Sve je točno što ste naveli,da se radi o individualnim situacijama i da su uvijek mogući nepredvidivi zapleti.No složit ćete se,uz kvalitetne pripremne preglede,poznate moguće kontraindikacije i dobar dig. rengen,implantolog se ipak može dobro pripremiti za ono što ga čeka.
Naravno, priprema je neophodna.
Što ne znači da se i uz najbolju pripremu implantolog neće namučiti s radom.

Ali postoje i neki " možda",koji mogu biti uključeni u zahvat.Ja bih ovdje razdvojio neugodu i traumu od osjećaja boli.Bušilica u kost jest neugoda i trauma i ja sam je prošao.Ali što je to bol ?
Kvragu,pa zašto onda baš sve ordinacije koje se bave ugradnjom implantata,deklariraju zahvat kao „jednostavan i bezbolan“ ili je to možda prijevara i manipulacija ??? Rado bih volio vidjeti web stranicu vaše ordinacije ili poliklinike ( ukoliko je imate) i kladim se da bih našao sličan opis.

Ne, to je reklama. Isto kako i Ariel očisti sve mrlje.
Jednostavan za pacijenta, ne i za doktora, bezbolan za doktora ne i za pacijenta:mig:

Vi kažete na početku,citiram „Implantologija nije nimalo jednostavan posao“.Meni je potpuno jasno da to nije jednostavan posao jer zadire u oralnu kirurgiju,a svaka kirurgija po defoltu nije jednostavna,kolikogod bila rutinska.
Nadalje,"možda" pacijent nije dobio dovoljno adekvatnu lokalnu anesteziju(ne bi bilo prvi puta)pa se i zato javio osjećaj boli,a uz to uobičajeno ja da pacijent prije zahvata popije lijek protiv bolova( ibuprofen ili slično) koji djeluje
i nakon prestanka anestezije.

Usprkos anesteziji lijekovima protiv bolova za mnoge pacijente takvo iskustvo je bolno. Jer su toliko psihički napeti da im i najmanja neugoda referira kao bol. Ja osobno nikada ne potcjenjujem doživljaj pacijenta. Ako kaže da mu je bilo bolno, tko sam ja da mu proturječim, ja sam sjedila s druge strane, nisam proživljavala isto što i on.
Nekome prisutnost šavova u ustima izazaiva bolove zbog kojih je tjedan dana na analgeticima, netko ih niti ne osjeti. Nema tu generalizacije.

I na kraju o implantologiji.Svaki stomatolog koji se specijalizirao za tu granu stomatologije,mora imati licencu.No koliko je on stvarno stručno osposobljen,koliko ima iskustva i kakve ima reference,o tome bi se dalo naširoko.

Nažalost netočno. Čak nema ni posebne licence za implantologiju.

Nije svaki implantolog vrhunski stručnjak.Kao i u svakom drugom poslu,neki su manje,a neki više stručni.Nadam se da ćete se oko ovog složiti sa mnom.A nije isto ako netko ugradi 50 implantata godišnje,a netko i do ili preko tisuću.Onaj koji je stručniji i sa više iskustva,rutiniranije će ugraditi implantat tamo gdje je složenija situacija.

Istina, što opet ne znači da nema situacija u kojima će se i najiskusniji namučiti. Profesionalana pristojnost nam pak nalaže da i najkompliciraniji posao odradimo sa smješkom na usnama i ako nema potencijalnih problema nakon završetka da pacijentu stanje referiramo kao normalno. Zašto bismo pacijente opterećivali s nepotrebnim bojaznima.
Moj osobni stav je jako protiv onih koji nakon posla veličaju probleme pred pacijentom kako bi ispali veliki stručnjaci jer su "jako kompliciranu" situaciju tako dobro riješili.

Moja osobna iskustva i nekih mojih rođaka, prijatelja i znanaca,uglavnom su redom pozitivna i bez ikakvih posebnih trauma,a pogotovo bezbolna što se tiče trajanja zahvata.Jedina je razlika da je nekom bila lagano natečena čeljust dan ili dva,a nekom malo više.No to je individualno.

Drago mi je. Ali znam da postoje i pacijenti koji sat vremena sjedenja na stolici kod zubara i zijevanja opisuju kao traumatično i bolno iskustvo.

Implantologija je između ostalog i vrlo unosna i profitabilna grana stomatologije,a tamo gdje se vrti veliki novac,sve je veća gužva.Pojavljuju se i novi igrači u tom biznisu,od ordinacija pa do novih sustava.Rekao bih da je sve više pirana u vodi,a i sve više mulja.Jesam laik,ali nisam analfabet.
LP

Istina.

Summa summarum, nonsens je iznositi vlastito iskustvo kao jedinu i neprijepornu istinu o nečemu, te tvrditi da ako je netko doživio to drugačije da nešto ne valja i time čovjeku koji je postao navlačiti nepotrebnu sumnju i strah da je nešto krivo ili bi moglo poći krivo.

Freakzoid
26.03.2012., 08:12
Nedavno si se pojavio na ovoj temi i već si glavni i galamiš ! Pogledaj svoje kolege koji su puno stariji na ovoj temi od tebe.Oni se ne razbacuju riječima olako kao ti.Vrlo si drzak za novaka.
Inače,valjda te nisu obavjestili da ovo nije profesionalni forum samo za stručnjake,nego otvoreni,gdje i pacijenti i laici mogu ostavljati svoja vlastita iskustva.Interesi su različiti,a takva su i iskustva.
Glede mojih komentara,mislim da nisi dobro čitao i da si krivo zaključio.Molio bih te da još jednom sve moje komentare na ovoj temi pročitaš pa se opet javiš i poimence mi naznačiš što je to nonsens ?
I nemoj druge žaliti u svoje vlastito ime i štititi ih od mene.
Ako ima netko,da je glede mojih komentara imao štetu,neka se slobodno javi !

:lol::lol::lol: Dragi fantomlate ponovit cu nemoj se uvrijediti. Vise necu dolaziti na forum jer si me uvjerio da ima i strucnijih od mene. Stoga lijepi pozdrav svima, a ti dragi prijatelju uzivaj i "strucno" komentiraj.

Fantomlat
27.03.2012., 10:42
Nažalost netočno. Čak nema ni posebne licence za implantologiju.
---------------------------------------------------------------------

Mislio sam na licencu ili certifikat,kao potvrdu da ste kvalificirani i osposobljeni
da bi radili sa određenim implantološkim sustavom,uz sva dodatna usavršavanja na raznim seminarima i međunarodnim i domaćim kongresima.

Summa summarum, nonsens je iznositi vlastito iskustvo kao jedinu i neprijepornu istinu o nečemu, te tvrditi da ako je netko doživio to drugačije da nešto ne valja i time čovjeku koji je postao navlačiti nepotrebnu sumnju i strah da je nešto krivo ili bi moglo poći krivo.
-------------------------------------------------
Nisam egocentričan i ne doživljavam svijet na taj način.
Ajde recimo da sam uzeo krivi odabir riječi i time poništio ono što sam namjeravao.Intencija mi je bila ,radi drugih koji čitaju,da ne pomisle da je to uobičajeno stanje " da mora biti bolno i traumatično".Rekao bih da na kraju,
veći dio pacijenata zahvat ugradnje jednog ili više implantata doživi kao nešto manje traumatično,nego su očekivali.Pretpostavljam da je i kod vas slično,
ili se varam?

P.S.Zašto sam se kao laik, zadržao na ovom topiku ? Ne bi vjerovali,ali ljudi mi pišu na pm,a ja im iz pristojnosti odgovorim.Zanimaju ih razne
informacije u svezi implantata i ugradnje i moja iskustva glede toga.
No prvo što napravim je da ih upozorim,da ja nisam stručnjak i da im ne mogu dati nikakvu stručnu informaciju.Glede stanja u ustima ( to valjda mogu kao laik) kažem im da bi bilo dobro da imaju dig. rengen situacije koja ih zanima ,te im preporučim da se jave dežurnim stručnjacima na forumu na pm,radi dobivanja drugog mišljenja ili savjeta općenito.Pri tome izričito odbijam dati adresu ordinacije u kojoj sam ja to napravio,te ime implantološkog sustava,izbjegavajući bilo kakav sukob interesa.Jedino što im ja sugeriram ,budući da se radi o znatnoj investiciji,da izaberu provjeren implantološki sustav (jedan od onih nekoliko, koji su ovdje dobili preporuke,
između ostalih i od vas) i ordinaciju sa dobrim referencama.I to je to.

Fantomlat
27.03.2012., 11:01
:lol::lol::lol: Dragi fantomlate ponovit cu nemoj se uvrijediti. Vise necu dolaziti na forum jer si me uvjerio da ima i strucnijih od mene. Stoga lijepi pozdrav svima, a ti dragi prijatelju uzivaj i "strucno" komentiraj.

Ne može proći bez cinizma,ali shvaćam,ne možeš pobjeći od sebe.Nisam se uvrijedio jer nemam ego do neba da ne bi prihvatio konstruktivnu kritiku.Lijepo sam te zamolio da nabrojiš listu mojih nonsensa,osim ovog zadnjeg,nazovimo to "problematičnog komentara".Ovo tvoje "stručno",mogu shvatiti isključivo kao zlobno podmetanje jer ja nigdje nisam napisao,niti se deklarirao da sam stručan i stručnjak,nego sam se više puta ogradio,da to nisam .Bilo bi dobro da malo pređeš ovu temu od početka pa ćeš vidjeti da ja nisam niti prvi,niti jedini laik pacijent, koji je ostavio svoj komentar.Čak štoviše,ovu je temu otvorila forumašica- pacijentica i to u početnoj fazi ugradnje implantata do završnog dijela.Nisi se ti ovdje pojavio zbog mene,a nećeš niti otići zbog mene.No moram ti reći da nemaš stila,a to te na fakultetu ne mogu naučiti.
Zato bi ti bilo bolje da se ugledaš na kolegicu Bornu07 i druge kolege,glede kulture ophođenja na forumu.Ovi smajlići mi samo pokazuju da još nisi odrastao.
LP

borna07
27.03.2012., 12:17
-------------------------------------------------
Nisam egocentričan i ne doživljavam svijet na taj način.
Ajde recimo da sam uzeo krivi odabir riječi i time poništio ono što sam namjeravao.Intencija mi je bila ,radi drugih koji čitaju,da ne pomisle da je to uobičajeno stanje " da mora biti bolno i traumatično".Rekao bih da na kraju,
veći dio pacijenata zahvat ugradnje jednog ili više implantata doživi kao nešto manje traumatično,nego su očekivali.Pretpostavljam da je i kod vas slično,
ili se varam?

Ne mora biti bolno i ne mora biti traumatično, ali ponekad uza sve najbolje mjere tako jeste. I to je isto normalno, to nužno ne znači da je nešto napravljeno krivo.
Pacijenti većinom implantate dožive upravo kako ste i sami napisali, kao nešto manje traumatično nego su očekivali. Stoga jer im pojam bušenja kosti za postavljanje implantata izaziva očekivanje velike boli i kako smo kao ljudi vrlo nepovjerljivi prema onome što nismo sami iskusili, usprkos svim našim uvjeravanjima, oni i dalje očekuju nešto strašno. Kad zahvat prođe tada kažu da to i nije tako strašno.

I činjenica je da će netko tko na forumu traži savjet češće i radije poslušati i povjerovati drugom pacijentu koji je taj zahvat proživio nego doktoru koji ga rijetko kada doživi kao pacijent iako ga radi. Pogotovo kada se radi o informacijama baš tog tipa koliko je bolno, neugodno.
I stoga je dobro da i laici ovdje iznose svoja mišljenja i svoje iskustvo. Meni se to sviđa.
Ne volim samo, kao što sam već i rekla, kad netko na temelju svog iskustva postavlja dijagnoze i aksiome.

viridarium
29.03.2012., 10:22
Ne mora biti bolno i ne mora biti traumatično, ali ponekad uza sve najbolje mjere tako jeste. I to je isto normalno, to nužno ne znači da je nešto napravljeno krivo.
Pacijenti većinom implantate dožive upravo kako ste i sami napisali, kao nešto manje traumatično nego su očekivali. Stoga jer im pojam bušenja kosti za postavljanje implantata izaziva očekivanje velike boli i kako smo kao ljudi vrlo nepovjerljivi prema onome što nismo sami iskusili, usprkos svim našim uvjeravanjima, oni i dalje očekuju nešto strašno. Kad zahvat prođe tada kažu da to i nije tako strašno.

I činjenica je da će netko tko na forumu traži savjet češće i radije poslušati i povjerovati drugom pacijentu koji je taj zahvat proživio nego doktoru koji ga rijetko kada doživi kao pacijent iako ga radi. Pogotovo kada se radi o informacijama baš tog tipa koliko je bolno, neugodno.
I stoga je dobro da i laici ovdje iznose svoja mišljenja i svoje iskustvo. Meni se to sviđa.
Ne volim samo, kao što sam već i rekla, kad netko na temelju svog iskustva postavlja dijagnoze i aksiome.
1.molim komentar na ono što me muči ( cijena,plačanje,izdavanje računa) a ne da se prepucavate što nekome predstavlja bol,a što ne.
2.Slažem se sa bornom da je to individualno.Ja sam sat vremena najmanje sjedio u stolici i TRPIO.Za svoje dobro trpio sam doktora dok mi kopa po ustima,vadi zube,buši kost,šiva itd.Makar mi je on drag,imamo dobar odnos,ugodnije bi mi bilo sa njim na ćevapima.Ne može mi nitko reći da je nakon toga normalno otići u kino,školu,na posao,u shopping,na piće ili na rođendan.Jedina misao i želja mi je bila otić doma,stavit obloge,leć i zaboravit na sve.Najgore od svega mi je bilo zabadanje igle ( iako ne boli) sa anestezijom u nepce.Kome je to ugodno??Stavljanje implantata,a pretkodno pripremanje i obrada je trauma.a trauma je trauma,trauma nije skidanje kamenca,ili odlazak kozmetičaru,barem za mene.No ja sam zadovoljan i sretan jer izgleda da je sve ok nakon 2 tjedna.

borna07
29.03.2012., 11:18
1.molim komentar na ono što me muči ( cijena,plačanje,izdavanje računa) a ne da se prepucavate što nekome predstavlja bol,a što ne.

A šta komentirati na to...ja mogu samo navesti kako ja radim, ne kako i ostali kolege rade.
Ponekad račun izdam neposredno nakon ugradnje implantata, ponekad tek na kraju kada su i krune gotove, sve ovisi o dogovoru s pacijentom i načinima plaćanja. Ali uvijek i za svaku uplatu pacijent odmah dobiva potvrdu o uplati pogotovo ako se konačni račun izdaje kasnije.
Meni pak je čudno i nelogično da netko može nekome platiti 2000 eura bez da traži račun, potvrdu, bilo što...kad već onaj tko je posao napravio ne nalazi shodno to automatski izdati.

Fantomlat
29.03.2012., 16:28
2.Slažem se sa bornom da je to individualno.Ja sam sat vremena najmanje sjedio u stolici i TRPIO.Za svoje dobro trpio sam doktora dok mi kopa po ustima,vadi zube,buši kost,šiva itd.Makar mi je on drag,imamo dobar odnos,ugodnije bi mi bilo sa njim na ćevapima.Ne može mi nitko reći da je nakon toga normalno otići u kino,školu,na posao,u shopping,na piće ili na rođendan.Jedina misao i želja mi je bila otić doma,stavit obloge,leć i zaboravit na sve.Najgore od svega mi je bilo zabadanje igle ( iako ne boli) sa anestezijom u nepce.Kome je to ugodno??Stavljanje implantata,a pretkodno pripremanje i obrada je trauma.a trauma je trauma,trauma nije skidanje kamenca,ili odlazak kozmetičaru,barem za mene.No ja sam zadovoljan i sretan jer izgleda da je sve ok nakon 2 tjedna.
Evo da ja iznesem svoj iskustva.Meni su ugradili 4 implantata za manje od sat vremena.Inače sam se dosta družio sa stomatolozima pa nemam od njih baš nikakav strah.Anestezija mi je najmanji problem i to me može zabrinuti kao ubod komarca jer sam ih dobio xx puta.Trauma može biti bušenje jer osjetite te vibracije iako mene nije ništa boljelo.No sad,doziranje anestezije i ovisno o poziciji i što je šire područje, to zahtijeva iskustvo i može se dogoditi da možda nije bilo optimalno i dovoljno.Što se tiče otekline,kod mene je bila neznatna i to je trajalo možda 2-3 dana,ali mi to nije bio problem.Nakon zahvata dobije se led i treba ga držati sat-dva na strani čeljusti gdje je bio zahvat.Također,tablete protiv bolova ,poput ibuprofena su predviđene,nakon što prestane djelovanje anestezije.Ja sam popio samo jednu.Prvi dan nakon zahvata je svakako najteži i treba mirovati,a uz to je potrebno ranu u ustima nekoliko dana ispirati sa tekućinom ili gelom,koji sadrže klorheksidin uz ostale spojeve koji dezinficiraju ranu i ubrzavaju zarastanje sluznice.Glede plaćanja,osim kartičnog,ukoliko se radi o gotovinskom plaćanju,uobičajeno je da se za prvi dio (ugradnja samog implantata bez suprastrukture)ostavi oko pola novca ili tu negdje,ali i to može biti stvar dogovora.Drugi se dio plaća obično nakon što se napravi nadogradnja i završni protetski rad.Glede potvrda i računa,tamo gdje sam to obavio,rade slično kao što je Borna 07 opisala.

~StarPrincess~
01.04.2012., 14:40
vidim da ovdje ima ljudi koji se time bave pa da upitam, jel u tom ne bi trebala bit veliak razlika u cijeni

koliko kosta izmjena krunice na implantatu?
al ne keramika-zeljezo, il kak vec (to sad imam), neg sljedeca koja ima, keramika-keramika?

implantat mi je na 1inici gore, a druga 1inica do ovog je s vanjske strane ~1x1,5 mm okrhnuta i onako je malo pobjelilo to kao pukotinice

pa kako bi najbolje taj bilo popravit?
ljuskice?
krunice?
cijena?
hvala :)

Jujigatame
01.04.2012., 17:21
Prvo pitanje; zbog cega zelite mijenjati? Ako je abutment (bataljak) metalni, moje misljenje je da necete previse dobiti s bezmetalnom keramickom krunicom. Izmjena ovisi o vrsti implantata, a cijena potpune keramicke krunice je dosta veca od klasicne metal-keramicke (cca 2000-2500 kn). Probajte prvo pitati vaseg doktora koji vam je ugradio postojecu situaciju. Za drugu jedinicu vam nitko ne moze precizno reci dok ne vidi situaciju, ali po ovome sto kazete mislim da bi mozda bio dovoljan i lijep kompozitni ispun (200-400 kn) ;)

~StarPrincess~
01.04.2012., 22:15
Prvo pitanje; zbog cega zelite mijenjati? Ako je abutment (bataljak) metalni, moje misljenje je da necete previse dobiti s bezmetalnom keramickom krunicom. Izmjena ovisi o vrsti implantata, a cijena potpune keramicke krunice je dosta veca od klasicne metal-keramicke (cca 2000-2500 kn). Probajte prvo pitati vaseg doktora koji vam je ugradio postojecu situaciju. Za drugu jedinicu vam nitko ne moze precizno reci dok ne vidi situaciju, ali po ovome sto kazete mislim da bi mozda bio dovoljan i lijep kompozitni ispun (200-400 kn) ;)

ja taj batrljak, to metalno sto ide iz kosti imam od svoje mmm 13 god ja mislim i od tad sam 2 put mjenjala krunicu(sad cu 28 god) ...i da to zeljezo je onako sivo-crno, i to ne bi mjenjala jel je to ok, nemam ja ovak problema s tim, samo estetski

oba puta jel je pozutila i nekako ruzno izgleda naspram drugih zubi

nekako se kao od gore je puna boja pa prema dole kao ide na prozirno :S
vjerojatno tako izgleda jel je zubar procjenio da ide uz ostael zube al ne ide :S gadno je

prije sam ja dosta pusila i kave pila i sve (sad vec 2 god ne pusim)

ugl izgleda ruzno pa bi zbog toga mjenjala :)

Jujigatame
01.04.2012., 22:38
Od kud vam zapravo da imate implantat? To sto ste sad spomenuli je nadogradnja i ne spada u ovu temu;) Svejedno stoji sve sto sam rekao. Pozdrav

magic potion
01.04.2012., 22:45
Mene zanima je li implantat uvijek najbolja opcija?
Dvoumim se između mosta (gornju 4. moram izvaditi) i implantata.
Krunice bi bile cirkon keramika.
Ne znam, glupo mi je brusiti susjedne zube zbog jednog zuba! Bi li onda implantat bio bolji?

~StarPrincess~
01.04.2012., 22:54
Od kud vam zapravo da imate implantat? To sto ste sad spomenuli je nadogradnja i ne spada u ovu temu;) Svejedno stoji sve sto sam rekao. Pozdrav

pa ja mislim da imam
ugl zbog ne znam ni ja cega (imala sam krunicu na svom zubu, no to sam kao dijete stalno lomila jel nisam slusala zubara i dok nisam ostala komplet bez zuba) bila mi je neshto oslabila gore kost iznad te jedinice
isla sam na operaciju i oni su to nekako popravili i u tu kost su mi usarafili to neko kao zeljezo
i ja kad mjenjam krunice il kak se to vec zove, meni svaku put dok ne napravi zubar krunicu taj batrljak/zeljezo viri van
evo ovako isto
http://www.ortodoncijahr.com/_Data/Slike/101_2009052612312278.jpg

samo moje nije tako sjajno, neg ko malo mat, i gore kroz meso mi se isto sivo vidi
:ne zna:

Fantomlat
02.04.2012., 00:12
Ne znam, glupo mi je brusiti susjedne zube zbog jednog zuba! Bi li onda implantat bio bolji?
Već ste sami dali odgovor.Ukoliko financije nisu ograničene,onda svakako implantat.To vam kaže jedan laik,a stručnjaci će vam to samo potvrditi.

Fantomlat
02.04.2012., 00:36
pa ja mislim da imam
ugl zbog ne znam ni ja cega (imala sam krunicu na svom zubu, no to sam kao dijete stalno lomila jel nisam slusala zubara i dok nisam ostala komplet bez zuba) bila mi je neshto oslabila gore kost iznad te jedinice
isla sam na operaciju i oni su to nekako popravili i u tu kost su mi usarafili to neko kao zeljezo
i ja kad mjenjam krunice il kak se to vec zove, meni svaku put dok ne napravi zubar krunicu taj batrljak/zeljezo viri van
evo ovako isto
http://www.ortodoncijahr.com/_Data/Slike/101_2009052612312278.jpg

samo moje nije tako sjajno, neg ko malo mat, i gore kroz meso mi se isto sivo vidi
:ne zna:
To što se vidi je suprastruktura ili abutment,odnosno vanjski ( površinski) dio implantata na koji se cementira krunica.Ne radi se o željezu,nego o titanu koji je biokompatibilan materijal.Ono što je meni interesantno da ga imate 15 godina.Danas je ta grana stomatologije još napredovala,ali vi očito nemate problema sa implantatom,nego sa krunicom.Mogu zaključiti da je to bio kvalitetan rad.

borna07
02.04.2012., 00:37
ja taj batrljak, to metalno sto ide iz kosti imam od svoje mmm 13 god ja mislim i od tad sam 2 put mjenjala krunicu(sad cu 28 god) ...i da to zeljezo je onako sivo-crno, i to ne bi mjenjala jel je to ok, nemam ja ovak problema s tim, samo estetski

S 13 godina sigurno nije ugrađivan implantat.
Radi se o metalnoj nadogradnji u korjenu zuba.
Estetski se najbolje može riješiti zirkon krunom. Zirkon, naime u potpunosti prekriva sivu boju metala.
Na drugi zub,ako je zdrav i nema velikih ispuna na njemu, može i ljuskica.

borna07
02.04.2012., 00:39

Ako su zubi pored zdravi, bez velikih ispuna, definiivno implantat. I cijena implantata neće biti puno različita od tročlanog zirkonskog mosta.

~StarPrincess~
02.04.2012., 09:26
To što se vidi je suprastruktura ili abutment,odnosno vanjski ( površinski) dio implantata na koji se cementira krunica.Ne radi se o željezu,nego o titanu koji je biokompatibilan materijal.Ono što je meni interesantno da ga imate 15 godina.Danas je ta grana stomatologije još napredovala,ali vi očito nemate problema sa implantatom,nego sa krunicom.Mogu zaključiti da je to bio kvalitetan rad.

pa eto da imam ga dugo jako, isla sam u osnovnu skolu, a radjeno je u Osijeckj bolnici na maksiofacijalnom
ugl s time sam jako zadovoljna, dok krunice koje sam imala ...jednu njihovu, a drugu od jednog drugog zubara...ugl sa krunicama ja nisam bila zadovoljna, jel su eto pozutile i tako

pa bi samo to promjenila :)
znaci vrijedi ono sto mi je gore napisano od korisnika Jujigatame

jos kao neko ima preporuku zubara u Osijeku?

Fantomlat
02.04.2012., 10:01
pa eto da imam ga dugo jako, isla sam u osnovnu skolu, a radjeno je u Osijeckj bolnici na maksiofacijalnom
ugl s time sam jako zadovoljna, dok krunice koje sam imala ...jednu njihovu, a drugu od jednog drugog zubara...ugl sa krunicama ja nisam bila zadovoljna, jel su eto pozutile i tako

pa bi samo to promjenila :)
znaci vrijedi ono sto mi je gore napisano od korisnika Jujigatame

jos kao neko ima preporuku zubara u Osijeku?

Na slici koju ste stavili je implantat bez krunice,a vi imate klasičnu nadogradnju
na zubu.Implantat je kad nema uopće zuba na tom mjestu.

~StarPrincess~
02.04.2012., 10:30
S 13 godina sigurno nije ugrađivan implantat.
Radi se o metalnoj nadogradnji u korjenu zuba.
Estetski se najbolje može riješiti zirkon krunom. Zirkon, naime u potpunosti prekriva sivu boju metala.
Na drugi zub,ako je zdrav i nema velikih ispuna na njemu, može i ljuskica.

ovo bi prije mogla bit istina
jel ja naime ni nemam tu zuba uopce, i poceo je i korjen propadat (jel je zivac odavno bio uklonjen, jos s nekgdje oko 8 god) pa sam isla na operaciju i radjeno je TO neshto, i taj metalni dio mi je virio dok nisam dobila prvu krunicu i onda i kad sam mjenjala

ok hvala puno, znaci cirkon-keramika :)

magic potion
02.04.2012., 12:33
Ako su zubi pored zdravi, bez velikih ispuna, definiivno implantat. I cijena implantata neće biti puno različita od tročlanog zirkonskog mosta.

Jedan je potpuno zdrav, a drugi je nadogradnja.

borna07
02.04.2012., 12:38
Jedan je potpuno zdrav, a drugi je nadogradnja.

Implantat je kvalitetnije rješenje, ali ako i na susjedni zub mora ići krunica, onda su većinom financije taj faktor koji donosi odluku.

Jujigatame
02.04.2012., 18:38

Pa i inace keramika prekriva boju metala i moze izgledati super. U ovom slucaju dobivamo isto, zar ne? Metalnu podlogu i keramicki plast. Dakle ne mislim da je stvar u prekrivanju nego u nekakvoj "vrhunskoj estetici" - zato i rade cirkonijske abutmente u kombinaciji sa cirkonijskim krunicama (ili FRC kolcice ako govorimo o nadogradnjama) da bi se postigao ujednacen rasap svjetla, dubina boje, translucencija... Cisto za raspravu, da cujem drugo misljenje :)

borna07
02.04.2012., 19:53
Pa i inace keramika prekriva boju metala i moze izgledati super. U ovom slucaju dobivamo isto, zar ne? Metalnu podlogu i keramicki plast. Dakle ne mislim da je stvar u prekrivanju nego u nekakvoj "vrhunskoj estetici" - zato i rade cirkonijske abutmente u kombinaciji sa cirkonijskim krunicama (ili FRC kolcice ako govorimo o nadogradnjama) da bi se postigao ujednacen rasap svjetla, dubina boje, translucencija... Cisto za raspravu, da cujem drugo misljenje :)

Na metal keramičkoj kruni na metal se nanosi sloj opakera kako bi se pokrio metal. Opakera nema u kombinaciji metalnog abutmenta i full keramike i zato to nije najbolja kombinacija. Metalni štiftovi i abutmenti prosijavaju kroz full keramiku.

S druge strane, baš taj opaker je ono što "ubije" prirodnost metal-keramike i sprečava da metal keramička kruna dobije onu dubinu i translucenciju prirodnog zuba, osim na incizalnom dijelu. Kod pacijenata s jakom zasićenošću caklinskih boja i malom transparencijom cakline to ne igra veliku ulogu i na njima i metal keramičke krune mogu izgledati vrhunski.

Zirkon pak, s druge strane je negdje između metala i full keramike po težini izvedbe što se tiče ovih parametara, a definitivno pokriva metal u potpunosti.

Zirkonski abutmenti se rade u visoko estetskoj zoni više gledajući na odnos dubine implantata i debljine gingive u cervikalnom sloju. Najviše prosijavanja metala kod implantoprotetike dolazi od prosijavanja kroz marginalnu gingivu. Tu se u slučaju tankog biotipa i nemogućnosti dublje pozicije samog implantata ide na zirkon abutmente.
U području same krune zuba, veličina abutmenta omogućuje tehničaru velike slobode jer ima puno više mjesta za keramiku nego kod brušenih zubi.

Ali da ne davimo dalje ostale članove foruma, možemo nastaviti na pm :)

pinj
10.04.2012., 20:48
Izvađena mi je šestica prije više od 10 godina i normalno da se rupa smanjila.
Petica je super, sedmica ima plombu ali je OK.

Ja ne bi brusio ove zdrave zube jer financije nisu toliki problem.

Koliki je problem sužena rupa za implatante, dosta je manja nego šestica na drugoj strani.

Bitno mi je da je to dugoročno i kvalitno rješenje.

Molim bornu i ekipu za odgovor.

borna07
11.04.2012., 09:49
Izvađena mi je šestica prije više od 10 godina i normalno da se rupa smanjila.
Petica je super, sedmica ima plombu ali je OK.

Ja ne bi brusio ove zdrave zube jer financije nisu toliki problem.

Koliki je problem sužena rupa za implatante, dosta je manja nego šestica na drugoj strani.

Bitno mi je da je to dugoročno i kvalitno rješenje.

Molim bornu i ekipu za odgovor.

5,5 mm je najmanji potreban razmak između dva zuba za postavljanje implantata.
Naravno da je u tom slučaju kruna na implantatu puno manja od krune zuba, ali može se i tako napraviti. To ne ometa normalnu žvačnu funkciju.

killa bee
11.04.2012., 22:02
@~StarPrincess~ za preporuku implant centar martinko (http://implant-centar-martinko.com/zubni_implantati.php) iz zagreba, nije osijek, ali nije ni tako daleko s obzirom na kvalitetu :)

zeljko30os
12.04.2012., 05:57
@~StarPrincess~ za preporuku implant centar martinko (http://implant-centar-martinko.com/zubni_implantati.php) iz zagreba, nije osijek, ali nije ni tako daleko s obzirom na kvalitetu :)

Za Osijek,, preporuka www.siber.hr
Jucer izvadjeni konci, ugradjena 4 implanta ali jedino sto me na donjoj celjusti malo zeza jos uvijek upala,,,ali ugradnja i sve ostalo kao i cijena kvalitet usluge i pristup pacijentu i vise nego zadovoljan....

Fantomlat
12.04.2012., 21:57
Za Osijek,, preporuka www.siber.hr
Jucer izvadjeni konci, ugradjena 4 implanta ali jedino sto me na donjoj celjusti malo zeza jos uvijek upala,,,ali ugradnja i sve ostalo kao i cijena kvalitet usluge i pristup pacijentu i vise nego zadovoljan....
Možete li komentirati o kojem implantološkom sustavu se radi i koliko će vas stajati taj zahvat u konačnici ? Vjerujem da će i to zanimati forumaše,a posebno one iz vaše županije.

viridarium
13.04.2012., 09:10
Implantat je kvalitetnije rješenje, ali ako i na susjedni zub mora ići krunica, onda su većinom financije taj faktor koji donosi odluku.

Upravo sam došao doma sa stavljanja još jednog implantata na petici gore.Operacija je prošla odlično,iglu nisam ni osjetio,ni šivanje,jedino što mi je usna dosta zgnječena pa sad počinje boljeti.Osim implantata,platio sam 2000kn dosipavanje umjetne kosti,iako nije falilo kosti,doktor je stavio tog praha i stavio preko toga neku membranu i sve zašio.Molim mišljenje,je li to ok cijena?

DANIELA30
13.04.2012., 12:31
Molila bih drage forumaše ako znaju da mi nekog preporuče u Vinkovcima. Ako ne znate tko kvalitetno radi implatante u VK može i Osijek, nismo daleko.
Hvala unaprijed!

rrromana
17.04.2012., 13:53
E pa evo i mene sa velikim problemom...naime puko mi je korijen jedinice gornje, dvojke mi nisu izrasle nakon mliječnih zubi iii sad jedino rješenje je implatant i to pod hitno jer se radi o jedinici. Gledam malo po Zagrebu, svi sve rade, ja pojma nemam kuda i kamo. Molila bih Vas ako netko može dati kakvu preporuku!!!!!!!! Bila bi zahvalna!!!!!!!! Jučer sam bila kod jednog stomatologa kod kojeg je cijena 3950 sa najjeftinijom krunicom i sad nisam pametna, ne bi htijela zeznuti nešto!!!! Hvala

Fantomlat
17.04.2012., 16:47
E pa evo i mene sa velikim problemom...naime puko mi je korijen jedinice gornje, dvojke mi nisu izrasle nakon mliječnih zubi iii sad jedino rješenje je implatant i to pod hitno jer se radi o jedinici. Gledam malo po Zagrebu, svi sve rade, ja pojma nemam kuda i kamo. Molila bih Vas ako netko može dati kakvu preporuku!!!!!!!! Bila bi zahvalna!!!!!!!! Jučer sam bila kod jednog stomatologa kod kojeg je cijena 3950 sa najjeftinijom krunicom i sad nisam pametna, ne bi htijela zeznuti nešto!!!! Hvala
Ako ovdje želite dobiti dobar savjet i to besplatan,onda bi bilo dobro da napravite digitalni rengen vaše situacije u ustima ,skenirate ga i na pm. pošaljete profićima na ovoj temi ( trenutno su tu Borna 07 i Jujigatame ).
Oni će vam dati savjet,ne samo oko implantata,nego i oko najboljeg rješenja vašeg problema.Pođite odavde,a kasnije možete kontaktirati i eventualno druge ordinacije.Glede odabira implantata,nemojte da vam cijena bude isključivi kriterij.Zadnjih nekoliko mjeseci u tijeku je agresivna marketinška kampanja nekih jeftinijih implantoloških sustava koji ne spadaju u prvu ligu,i na akciji ( tipa "kupi me" i slično) se nude u tobože pola cijene,a što je netočno,jer se radi o napuhanim cijenama i realno su na popustu od nekih 20%.Malo se vratite par stranica unazad glede te tematike pa ćete naći i nešto u vezi odabira implantoloških sustava.

borna07
17.04.2012., 18:15

Solo implantat u fronti, osobito uz visoke estetske zahtjeve, je jako komplicirana i zahtjevna stvar. Jednom zeznuta estetika tvrdih i mekih tkiva teško se može naknadno ispraviti. Trebaš naći ordinaciju koja ima puno iskustva u rješavanju takvih slučajeva i nemoj da ti novac bude glavni kriterij.
U ovom slučaju ne treba nipošto žuriti niti raditi najjeftinije opcije. Mogla bi zažaliti bez mogućnosti popravka.
Kako odlučiti kod koga ići i kome vjerovati...najjednostavnije je tražiti da ti se kod stomatologa pokažu fotografije slučajeva sličnih tvome kako su napravljeni.

C2Q
18.04.2012., 10:39
Ima li tko iskustva sa poliklinikom Ars Salutaris???

rrromana
18.04.2012., 10:49
Ako ovdje želite dobiti dobar savjet i to besplatan,onda bi bilo dobro da napravite digitalni rengen vaše situacije u ustima ,skenirate ga i na pm. pošaljete profićima na ovoj temi ( trenutno su tu Borna 07 i Jujigatame ).
Oni će vam dati savjet,ne samo oko implantata,nego i oko najboljeg rješenja vašeg problema.Pođite odavde,a kasnije možete kontaktirati i eventualno druge ordinacije.Glede odabira implantata,nemojte da vam cijena bude isključivi kriterij.Zadnjih nekoliko mjeseci u tijeku je agresivna marketinška kampanja nekih jeftinijih implantoloških sustava koji ne spadaju u prvu ligu,i na akciji ( tipa "kupi me" i slično) se nude u tobože pola cijene,a što je netočno,jer se radi o napuhanim cijenama i realno su na popustu od nekih 20%.Malo se vratite par stranica unazad glede te tematike pa ćete naći i nešto u vezi odabira implantoloških sustava.

..hvala ... vidjet ću što ću napraviti ali mislim da neće biti lako

viridarium
18.04.2012., 15:07
U cijene i cjenike ne želim ulaziti, ali treba obratiti pažnju da li je u predračunom obuhvaćen cijeli posao ili samo dio posla, privremena rješenja, dodatni zahvati i sl., od kojeg su materijala predviđeni protetski radovi itd, itd...
Astra tech su definitivno jedni od napostojanijih implantata sudeći po 10 godišnjim studijama održivosti, strauman je tik do, bredent možda ipak klasu niže.
Proteze bez nepca rade se na implantatima ako ih je minimalno 4 postavljeno u čeljusti. Na manje od toga rade se proteze s nepcem. Stvar je u opterećenju i stabilnosti.
Fiksne, polufiksne...milion razloga-od količine kosti, broja implantata, fizionomije lice, gubitka vertikalne dimenzije, stupnja higijene....
Na zubima se proteze bez nepca ne rade zbog opterećenja i stabilnosti, jer kada je prisutan dovoljan broj zubi da bi takva proteza bila pravilno poduprta, tada je moguće i fiksni most napraviti. molim ako netko može dati informaciju o DirectImplant sustavu?

šećerna vata
19.04.2012., 06:43
Bok,

mene samo zanima vi koji ste stavljali implantant na zub, da li ste morali preko i krunu stavljati? ja ću kod privatnika stavljati implantant na jedan zub, a još mi je predložio da preko stavimo tu krunu..a to se još puno plaća..pa je li to baš bitno da ide preko kruna? ili me samo hoće opelješiti?:/

Jujigatame
19.04.2012., 15:53
Implantat je saraf u kosti i nema smisla bez krunice (krunica je ono sto se od zuba vidi) ;)

Fantomlat
20.04.2012., 07:50
Bok,

mene samo zanima vi koji ste stavljali implantant na zub, da li ste morali preko i krunu stavljati? ja ću kod privatnika stavljati implantant na jedan zub, a još mi je predložio da preko stavimo tu krunu..a to se još puno plaća..pa je li to baš bitno da ide preko kruna? ili me samo hoće opelješiti?:/

Neće vas nitko extra opelješiti jer je krunica završni rad nakon ugradnje implantata i cementira se na abutment (vanjski dio implantata tj. protetsku nadogradnju koja zamjenjuje izbrušeni zub i služi kao nosač za krunicu).
Vratite se na 32 str. ove teme pa ćete vidjeti sliku zubi pacijenta sa ugrađenim implantatom i abutmentom od titana(može biti i od zirkonija) bez krunice pa pogledajte kako to izgleda i odmah će vam sve biti jasnije

šašavica
24.04.2012., 07:00
Pozdrav!:)

Samo kratko jedno pitanje:

ja sam bila sad nedavno kod jednog privatnog stomatologa, i vadio mi je zub kojeg se nije nikako moglo popraviti, i ugradio mi kost, i sad sam trebala kod njega stavljati za par tjedana implantant, pa prkeo krunu.. to je šestica, na desnoj strani.

međutim, ja nisam zadovoljna, previše mi je nakon toga nateklo zubno meso na toj strani, i nije do kraja splasnulo ni nakon mjesec dana.:eek:
unatoč antibioticima..i stavljanju leda..
nije natečeno sad da se ovak vidi, al to meso nije kao na drugoj strani, normalno..

osim toga, sad je povećao cijenu koju sam trebala platiti za taj implantant..:rolleyes:

i sad, jel bi me primili u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, možda bi kod njih to mogla napraviti, pošto bi im došla sa već napola obavljenim poslom..?
jel bi mogla ja tako, a sigurno bi i manje platila..

borna07
24.04.2012., 07:53
Pozdrav!:)

Samo kratko jedno pitanje:

ja sam bila sad nedavno kod jednog privatnog stomatologa, i vadio mi je zub kojeg se nije nikako moglo popraviti, i ugradio mi kost, i sad sam trebala kod njega stavljati za par tjedana implantant, pa prkeo krunu.. to je šestica, na desnoj strani.

međutim, ja nisam zadovoljna, previše mi je nakon toga nateklo zubno meso na toj strani, i nije do kraja splasnulo ni nakon mjesec dana.:eek:
unatoč antibioticima..i stavljanju leda..
nije natečeno sad da se ovak vidi, al to meso nije kao na drugoj strani, normalno..

osim toga, sad je povećao cijenu koju sam trebala platiti za taj implantant..:rolleyes:

i sad, jel bi me primili u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, možda bi kod njih to mogla napraviti, pošto bi im došla sa već napola obavljenim poslom..?
jel bi mogla ja tako, a sigurno bi i manje platila..

Postupak vađenja zuba i dogradnje umjetne kosti je neovisan od implantacije. To je priprema za implantat, ali ne spada u samu implantaciju ni radom ni cijenom. Cijena samog implantata najvjerojatnije je ostala ista, ali se još pribrojio ovaj trošak.
Normalno je da je zubno meso pojačano natečeno nakon ovog postupka. Ovisno o materijalima i tehnici koja je korištena, i do 8 tjedana treba da splasne.

šašavica
24.04.2012., 08:19
Postupak vađenja zuba i dogradnje umjetne kosti je neovisan od implantacije. To je priprema za implantat, ali ne spada u samu implantaciju ni radom ni cijenom. Cijena samog implantata najvjerojatnije je ostala ista, ali se još pribrojio ovaj trošak.
Normalno je da je zubno meso pojačano natečeno nakon ovog postupka. Ovisno o materijalima i tehnici koja je korištena, i do 8 tjedana treba da splasne.

Hvala:) znači postoji mogućnost da bi me primili sad na KBC-u na pregled da vidim da li mogu kod njih, ako treba, doršiti posao?
i da li može proži više mjeseci od ugradnje te kosti, pa do stavljanja implantanta? neće biti velike štete?

DrWho
24.04.2012., 12:10
Pozdrav!

Imao bih pitanje u svezi zubnih implantata.

Mama bi trebala implantate. Razmišljali smo o implantatima za gornju čeljust od 1-3 ili 4 lijevo i desno. Pošto je već u godinama dentisti ne daju garanciju da će to sve uspjeti, a povrat uloženog novca je nepovratan što svakako nije mala stvar.

Moja pitanja:
1.postoji li mogućnost ispitivanja da organizam prihvaća implantate, pa tek onda ugraditi kompletno sve? (ugradnja baze i sl.)?
2.koji načini ili mogućnosti postoje oko ugradnje implantata, koje bi bile minimalne a opitmalne zdravstveno i financijski?
3.koliko bi sve navedeno koštalo?
4.postoji li još koja opcija?

Lp

whisper12
24.04.2012., 14:14
pozdrav,pali su mi svi gornji implantati (cjelo gornje zubalo).Sad me zanima mogu li opet stavit te koje su pale,ili trebam ponovno narucivat nove?

Jujigatame
24.04.2012., 16:06
...

Implantati su napravljeni od titana koji je provjereno bioinertan materijal.
Teoretski, 4 implantata u gornjoj celjusti su dovoljna za pokrovnu protezu, 6 ili vise za most. U ovoj drugoj opciji pribrojite da ce za veci br implantata vjerojatno, s obzirom na godine, biti potrebno remodelirati kostani greben, odnosno podizati maksilarni sinus kako bi se stvorio prostor za implantate. To poskupljuje i produljuje cijeli zahvat.
Racunajte da je cijena po implantatu 700-1000 eura.
Ne znam od kuda ste ali preporucio bih vam konzultacije u specijalistickoj ordinaciji kod oralnog kirurga.

libertas30
25.04.2012., 19:02
Ugrađivani su mi implantati (Astratech) s blagim podizanjem sinusa gore lijevo 6 i 7 i dole lijevo 6 i 7 .E sada, prošlo je skoro 3 mjeseca od ugradnje i nemam nikakvih bolova ali mi je zubno meso ( gore lijevo) na strani prema obrazu kao natečeno ili kao nekakva loptica - osjeti se kod prelaska prstom preko mesa.To mene ne boli ali postoji neugodan osjećaj ponekad kada slikovito rečeno raširim usta kao kad se smijem npr ili kada ih skupim u obli slova O, ako me razumijete.Zna li neko o čemu se radi i je li to nešto što će trajno ostati?

borna07
25.04.2012., 22:48
Ugrađivani su mi implantati (Astratech) s blagim podizanjem sinusa gore lijevo 6 i 7 i dole lijevo 6 i 7 .E sada, prošlo je skoro 3 mjeseca od ugradnje i nemam nikakvih bolova ali mi je zubno meso ( gore lijevo) na strani prema obrazu kao natečeno ili kao nekakva loptica - osjeti se kod prelaska prstom preko mesa.To mene ne boli ali postoji neugodan osjećaj ponekad kada slikovito rečeno raširim usta kao kad se smijem npr ili kada ih skupim u obli slova O, ako me razumijete.Zna li neko o čemu se radi i je li to nešto što će trajno ostati?

Jesu li na implantatima krunice ili još su zatvoreni?

libertas30
26.04.2012., 07:31
Jesu li na implantatima krunice ili još su zatvoreni?

Još su zatvoreni.

borna07
26.04.2012., 08:11
Još su zatvoreni.

Onda najvjerojatnije nije ništa zabrinjavajuće. U ovakvim zahvatima u gornjoj čeljusti ponekad treba i po nekoliko mjeseci da sve zaraste i dođe na svoje mjesto.
Svejedno otiđi na kontrolu.

imean
27.04.2012., 08:20
:504:

Zubi su neravni, kaže ako ih izvadi ne može ugraditi implatante jer bi oštetio živac, umjesto toga da nekoliko god. nosim fiksni aparatić....

help

Torma
27.04.2012., 09:30
Ne razumijem u cemu je problem. :ne zna:
Ti bi cupao/la zdrave zube jer su krivi, umjesto nosio/la aparatic? Pa to je apsurdno.

imean
27.04.2012., 13:16
Ne razumijem u cemu je problem. :ne zna:
Ti bi cupao/la zdrave zube jer su krivi, umjesto nosio/la aparatic? Pa to je apsurdno.

Nisu malo krivi, gori ne mogu biti morao bih nositi aparatić nekoliko godina, ovako je sve gotovo u najviše mjesec dana:rolleyes:

Chain
27.04.2012., 13:39
Nisu malo krivi, gori ne mogu biti morao bih nositi aparatić nekoliko godina, ovako je sve gotovo u najviše mjesec dana:rolleyes:

ajde malo razmisljaj....u pitanju je zdravlje...
dal zelis easy way out i da se rijesis situacije u najkracem mogucem roku ili zelis najkvalitetnije rjesenje pa sta god trebalo odradit samo da bude vrhunsko???

kiki_991
27.04.2012., 14:51
Ja sam stomatolog i moram ti reći da ako imaš manje od 18 godina, ne glupiraj se nego stavi aparatić i nosi ga. Ukoliko te je sram, znaj da su današnji aparatići gotovo prozirni (usudio bih se reći čak i moderni). Ako imaš 30 i više..onda aparatić nije baš najidealnija opcija..

Torma
27.04.2012., 15:20
Ja sam stomatolog i moram ti reći da ako imaš manje od 18 godina, ne glupiraj se nego stavi aparatić i nosi ga. Ukoliko te je sram, znaj da su današnji aparatići gotovo prozirni (usudio bih se reći čak i moderni). Ako imaš 30 i više..onda aparatić nije baš najidealnija opcija..

Ako si zaista stomatolog, mozda bi trebao znati da se ortodontska terapija danas bez rezerve preporuca ljudima u odrasloj dobi koji za nju imaju indikacije.

Amelie77
27.04.2012., 18:26
Ma daj! Zaboga, nadam se da nitko nije shvatio ozbiljno da se ispravljanje zuba ne preporuča starijima od 30 :confused: Ja sam bila i par godina iznad te granice kad sam krenula ispravljati zube, sve se je ispravilo bez problema. Sad nosim retainer i sve je super.
A što sam drugo trebala, isčupati valjda krive zube i staviti implantate :eek: Jer sam bila iznad 30 :rolleyes: Pa ljudi nose aparatiće i sa 40 i sa 50, a ima i starijih, uh, baš si me :no:

imean
28.04.2012., 10:26

Nije do toga, implatante mogu kod zubara otplatiti na rate, a za aparatić moram kod privatnika što je neizdrživo financijski

Bershka
28.04.2012., 10:37
:504:

Zubi su neravni, kaže ako ih izvadi ne može ugraditi implatante jer bi oštetio živac, umjesto toga da nekoliko god. nosim fiksni aparatić....

help

Ja nikad ne bih vadila SVOJE zdrave zube radi čiste estetike i stavljala implantate :eek: Ako ti je problem financijski, ako imaš ispod 18god ja mislim da možeš preko državnog dobit fiksni, ali se čeka par godina.. Radije pričekaj aparatić tako nego sad brzat s implantatima.. Uostalom nisu oni ništa jeftiniji od fiksnog (kod privatnika) koje sam ja platila u nekoliko obroka.. :ne zna:

imean
28.04.2012., 10:43
Ja nikad ne bih vadila SVOJE zdrave zube radi čiste estetike i stavljala implantate :eek: Ako ti je problem financijski, ako imaš ispod 18god ja mislim da možeš preko državnog dobit fiksni, ali se čeka par godina.. Radije pričekaj aparatić tako nego sad brzat s implantatima.. Uostalom nisu oni ništa jeftiniji od fiksnog (kod privatnika) koje sam ja platila u nekoliko obroka.. :ne zna:
Da je u nekoliko obroka nema problema, ali ne znam hoćemo se moći dogovoriti(20.05. idem na pregled) kod privatnika za aparatić budući da je prijedlog s implatantima propao, ali imam 17 godina 3 godine je lista čekanja za aparatić...

Bershka
28.04.2012., 11:20
Da je u nekoliko obroka nema problema, ali ne znam hoćemo se moći dogovoriti(20.05. idem na pregled) kod privatnika za aparatić budući da je prijedlog s implatantima propao, ali imam 17 godina 3 godine je lista čekanja za aparatić...

Sad ću biti offtopic :no: . Ali sigurno bi ti bilo koji privatnik trebao dati na obroke, jer nitiko ne može tu cifru iskešit u jednom komadu, barem ne obični smrtnici.. I svakako ti preporučam privatnika, a o higijeni i redovitim pregledima usporedivši s državnim da ne pričam..

imean
28.04.2012., 11:55
Sad ću biti offtopic :no: . Ali sigurno bi ti bilo koji privatnik trebao dati na obroke, jer nitiko ne može tu cifru iskešit u jednom komadu, barem ne obični smrtnici.. I svakako ti preporučam privatnika, a o higijeni i redovitim pregledima usporedivši s državnim da ne pričam..

Nadam se da će ovaj dati..

zaruljica
29.04.2012., 03:45
Vi koji ste stavljali impantate, jeste li dobili nekakvu službenu garanciju za njih?
Na papiru nekakvom ili tako nešto...

Ja sam svog pitala jel daju oni kakvu garanciju, on je rekao da garancija ne treba jer da se ništa loše ne može desiti... Jedino ako se implatat ne primi prvi put, da se postupak ponavlja besplatno i to je to.. :confused:

Fantomlat
29.04.2012., 10:25
Vi koji ste stavljali impantate, jeste li dobili nekakvu službenu garanciju za njih?
Na papiru nekakvom ili tako nešto...

Ja sam svog pitala jel daju oni kakvu garanciju, on je rekao da garancija ne treba jer da se ništa loše ne može desiti... Jedino ako se implatat ne primi prvi put, da se postupak ponavlja besplatno i to je to.. :confused:

Quote:18.02.2012. 08:04

McGee
02.05.2012., 11:45
Molim savjet / preporuku,

Prije nešto više od godinu dana, puknula mi je donja 6.
Išao sam privatno i zubarka mi je rekla nakon dosta odluke da će ipak pokušat spasiti zub i stavila je krunicu. Opcija 2 je bila staviti implantat ili izvaditi zub.
Sve je bilo ok do prije nekoliko dana kada je opet puknuo.
E sad nisam baš pri lovi i davat 1000 Eur za jedan zub, a opet ne bih htio ostati bez zuba :(
Pa pitam jel ima netko nekoga preporučiti gdje bi se moglo to za neke manje novce napraviti, da pola ide preko HZZO ili nešto tako...:moli:

Jujigatame
02.05.2012., 13:57
Zub je izvadjen? Imas li sedmicu ili osmicu? Imas li peticu i zube ispred?
Teoretski se da napraviti most, to je jeftinije, a kvalitetno rjesenje, samo sto moras brusiti susjedne zube. HZZO zaboravi.

McGee
02.05.2012., 19:21
Zub je izvadjen? Imas li sedmicu ili osmicu? Imas li peticu i zube ispred?
Teoretski se da napraviti most, to je jeftinije, a kvalitetno rjesenje, samo sto moras brusiti susjedne zube. HZZO zaboravi.

imam sve osim gornjih umnjaka :D, i relativno su ok, možda koji popravljen karijes :rolleyes:
jbg valjda je najveće opterečenje na toj šestici kada žvačem pa je ošla vrit :503:
šta ne valja sa HZZO, to je jedan zub samo u pitanju :eek:?

Jujigatame
03.05.2012., 13:29
hzzo ne pokriva ono sto ti trebas(most ili implantat)

suzuki750
08.05.2012., 08:36
Prelistala sam par stranica unazad..

situacija je sljedeca, trebao bi mi zub (5.) za 9 mj ove godine, ubiti zub je bio pokvaren i ja sam ga pametna odlucila izvadit umjesto popravit, nebi most nego implantat..

Koliko vremenski treba proc od ugradnje "šarafa" do konačnog izgleda? jel mi dosta cca 3 mj, koliko sam shvatila treba cekat da mi sraste s mojom kosti?

Htjela bi da izgleda najprirodnije kaj moze, da zub bude bijeli, jel taj šaraf mora bit sive boje? il moze bit bijele il neke da se slucajno ne pocne vidjet kroz meso? stručni naziv za šaraf je implantant? :misli: kak se onda zove sam zub?

gledala sam na ovoj stranici cijene al se ne snalazim bas :D

http://implant-centar-martinko.com/cjenik.php

e da, i desna jedinica mi ide malo prek jedinice do, i malko viri van.. dal se to moze kak brzinski rijesit? recimo s onim ljuskicama? :ne zna:

hvala na odg!

libertas30
08.05.2012., 17:04
Prelistala sam par stranica unazad..

situacija je sljedeca, trebao bi mi zub (5.) za 9 mj ove godine, ubiti zub je bio pokvaren i ja sam ga pametna odlucila izvadit umjesto popravit, nebi most nego implantat..

Koliko vremenski treba proc od ugradnje "šarafa" do konačnog izgleda? jel mi dosta cca 3 mj, koliko sam shvatila treba cekat da mi sraste s mojom kosti?

Htjela bi da izgleda najprirodnije kaj moze, da zub bude bijeli, jel taj šaraf mora bit sive boje? il moze bit bijele il neke da se slucajno ne pocne vidjet kroz meso? stručni naziv za šaraf je implantant? :misli: kak se onda zove sam zub?

gledala sam na ovoj stranici cijene al se ne snalazim bas :D

http://implant-centar-martinko.com/cjenik.php

e da, i desna jedinica mi ide malo prek jedinice do, i malko viri van.. dal se to moze kak brzinski rijesit? recimo s onim ljuskicama? :ne zna:

hvala na odg!

Očito ti nisi dobro istražila što su implantati.Implantat se ugrađuje u kost i on po zarastanju nije vidljiv (recimo da je on kao korijen ili šaraf kako ga ti nazivaš) na koji ide nastavak implantata i krunica.Inače po završetku bi ti rad trebao biti kao i zubi koje imaš.Zarastanje, iz mog iskustva, traje 3 do 6 mjeseci, što ovisi o tome je li riječ o donjoj ili gornjoj vilici.Ako je riječ o gornjoj traje duže a još i postoji velika šansa da će ti se morati raditi sinus lift (mali ili veliki - ovisi o stanju kosti) što produžuje proces.Meni je rađen sinus lift (mali) na 6 i 7 gore plus regeneracija i moram čekati 6 mjeseci (još čekam) do otvaranja implantata (oni su sad ispod desni tj., ne vide se), a tek nakon otvaranja računaj još 2 do 3 tjedna do gotovog rada.Nije to tako brzo.
Vjerovatno ćeš trebati raditi Ortopan - cca 200 kn, možda i 3d snimak čeljusti - cca 800 kn, još druge predradnje (skidanje kamenca i sl...).Što se tiče cijene samih "implantata" evo ti moje iskustvo:
Implantat s malim podizanjem sinusa= 6100 kn, nadogradnja nad implantatom 1800 kn, krunica 1800 kn.To ti je cca skoro 10000 kn po zubu.Još ako treba regenerativna terapija dodaj još koju stotinu kuna.To je naravno cijena za gornji zub sa podizanjem sinusa.
Ako je riječ o donjem onda ti je cca 1000 kn jeftinije.

suzuki750
08.05.2012., 17:15
Gornji je.. Znaci male su sanse da cu ga imat do 9 mj? :(

Skuzila sam ja da se to sarafi u kost, al netko je bio pisao da mu se nakon cca 10 godina to pocelo nazirat kroz zubno meso :ne zna: pa sam odmah zakljucila da su implantati ono kad potamni meso starijim ljudima koji imaju fejk zube..

A u kojem slucaju dolazi do podizanja sinusa? Kod koga si ti isao?

Sent from my iPhone using Tapatalk

libertas30
08.05.2012., 17:21
Gornji je.. Znaci male su sanse da cu ga imat do 9 mj? :(

Skuzila sam ja da se to sarafi u kost, al netko je bio pisao da mu se nakon cca 10 godina to pocelo nazirat kroz zubno meso :ne zna: pa sam odmah zakljucila da su implantati ono kad potamni meso starijim ljudima koji imaju fejk zube..

A u kojem slucaju dolazi do podizanja sinusa? Kod koga si ti isao?

Kad obaviš snimke onda će ti reći da li treba ili ne podizanje sinusa.Obzirom da je riječ o stražnjem zubu postoji velika šansa da će ti trebati raditi podizanje sinusa.To ti se radi zato da se poveća recimo obujam kosti da se ima implantat gdje ugraditi.Ne znam, ja sam laik pa neka ti neko stručniji da svoje mišljenje, ali prema onome što su meni rekli teško ćeš imati zub do 9-og mjeseca (objasnio sam ti proceduru koju treba obaviti).Ja sam radio (još radim) u Rijeci.

suzuki750
08.05.2012., 22:54
Ajoooj! :(

Budem sutra ujutro redom zvala, sve mi je sad propalo, ja sam sam racunala cca 3 mj maximalno..

A jel ima koja druga metoda osim krunice i implantata? Nebi brusila zube okolo :( a opet bi htjela "svoj" zub :mama:

Nisam ni sama pametna..

Fantomlat
09.05.2012., 00:51
Ajoooj! :(

Budem sutra ujutro redom zvala, sve mi je sad propalo, ja sam sam racunala cca 3 mj maximalno..

A jel ima koja druga metoda osim krunice i implantata? Nebi brusila zube okolo :( a opet bi htjela "svoj" zub :mama:

Nisam ni sama pametna..

Evo još jedno mišljenje i sugestija laika,dok se ne jave profići sa foruma.Koliko dugo ima da ste izvadili zub ? Ukoliko se radi o par mjeseci,onda vam vrlo vjerovatno neće trebati sinus lift, jer se u tako kratkom vremenu kost nije mogla toliko povući.Indikacija za takav zahvat je obično višegodišnja bezubost.Eventualno,u najgorem slučaju,trebat će napraviti augmentaciju tj. zahvat nadogradnje čeljusne kosti na mjestu gdje je deficit. Čak i u tom slučaju,ovisno o situaciji,moguće je istovremeno napraviti ugradnju implantata i augmentaciju. Glede osseointegracije,odnosno vremena potrebnog za srastanje implantata sa okolnom kosti,kod gornje čeljusti je to približno dvaput duže od donje čeljusti jer je donja čeljust puno gušća od gornje i zato joj treba manje vremena za dostizanje potrebnog opterećanja implantata.Uobičajeno je ,kako je naveo forumaš prije mene,da to traje oko 6 mjeseci za implantat u gornjoj i oko 3 mjeseca za implantat u donjoj čeljusti.No danas postoje i implantološki sistemi kod kojih osseointegracija traje i kraće,oko 2 mj. za donju čeljust i 4 mj. za gornju čeljust.Postoje i situacije kad se implantat može opteretiti i ranije iako to ovisi " o situaciji na terenu" !Dakle,još nije sve izgubljeno,iako je važnije napraviti to kako spada,nego u žurbi nešto zeznuti.Moj savjet vama je da prvo napravite dig.orthopan i to što prije jer će vam u svakom slučaju trebati.A kad njega imate,onda ćete moći odmah dobiti kvalitetnu informaciju i sa njom možete dogovarati termin za konzultacije,a možete i skenirati i poslati na pm.Imate ovdje nekoliko profesionalaca( trenutno Borna 07,Jujigatame )koje možete besplatno konzultirati glede mišljenja.Inače neke ordinacije naplaćuju konzultacije,a neke ne.Zato je najbolje prvo tražiti odgovor i mišljenje tamo gdje je besplatno.

suzuki750
09.05.2012., 10:31
iako je važnije napraviti to kako spada,nego u žurbi nešto zeznuti.Moj savjet vama je da prvo napravite dig.orthopan i to što prije jer će vam u svakom slučaju trebati.

e to me i najvise brinulo jer inace volim sve prije detaljno proucit na netu (a svi znamo da to zna traaaaaajat) za banalne stvari, kamoli ak se radi o nekom takvom zahvatu (+ nije ni jeftin)

koja je razlika izmedu ovog prvog i drugog digitalnog ortopana?

http://www.x-dent.net/cjenik/

zaruljica
09.05.2012., 15:35
Meni je u istom danu izvađen zub i stavljen implatat... Nisam imala nikakve predradnje osim snimanja zuba, a rečeno mi je da se ostatak radova (kruna i ostalo) nastavlja za 2 mjeseca.. a radi se o gornjem zubu..
Može neki komentar?

zaruljica
09.05.2012., 15:42
Quote:18.02.2012. 08:04

Ja nisam dobila nikakav certfikat... ali to šta ti citiraš se ne spominje nikakva garancija...
Nisam čak ni račun dobila jer koliko sam shvatila taj kirurg to dolazi kod zubara obaviti na crno.. nemaju nikakav ugovor ni ništa... kirurg inače radi u bolnici i na jako dobrom je glasu, a taj zubar je inače moj zubar, tako da sam zbog toga to tu napravila.. iako nisam ni znala do kraja da nemaju ugovor..
Zubar kaze da ukoliko se implatat "ne uhvati", postupak se ponavlja, a za dalje da nece bit nikakvih problema... Kruna i ostalo ide regularno preko njega i on garantira za to...
Trebam li biti zabrinuta?
S obzirom da nemam nikakav račun, ni pismenu garanciju, ni certfikat ni baš ništa pismeno za implatat :confused:

Jujigatame
09.05.2012., 15:52
Ma uglavnom se tako i radi jer je jeftinije. Ako je riječ o stručnjacima a ne nekim fušerima koji rade u garaži s made in china sustavima za par tisuca kn, neće biti problema.

zaruljica
09.05.2012., 16:51
Hvala... Ako netko još ima nešto nadodati, neka se slobodno javi..
Je, stručnjaci su i sve je stručno izvedeno.. Ali nije da je baš jeftinije... Sve skupa će me doći oko 8 000 kn.. i to kao s popustom...
Nešto sam ovde čitala da do problema s implantatima moze doci vec nakon 10 godina... šta se onda radi? ..javim se ovom svom zubaru u čijoj ordinaciji je to rađeno?

Jednom uredno stavljen implantat, koliko bi trebao trajati? Ja sam mislila da je to doživotno..

Jujigatame
09.05.2012., 17:52
Je, stručnjaci su i sve je stručno izvedeno.. Ali nije da je baš jeftinije... Sve skupa će me doći oko 8 000 kn.. i to kao s popustom...
Nešto sam ovde čitala da do problema s implantatima moze doci vec nakon 10 godina... šta se onda radi? ..javim se ovom svom zubaru u čijoj ordinaciji je to rađeno?

Jednom uredno stavljen implantat, koliko bi trebao trajati? Ja sam mislila da je to doživotno..

Pa prosjecna cijena je oko 800-1000 eura, rjedje moze i manje, ali i vise, pogotovo ako je uz sam implantat rijec o punoj keramici, augmentaciji kosti i mekih tkiva i sl.
Sto se trajnosti tice, to ti nazalost nitko ne moze garantirati. Moderni implantati nisu toliko dugo na trzistu da se moze reci "toliko i toliko ih je trajalo npr 40 god". Ako su ugradjeni po ps-u, ako su okluzijski odnosi ok, ako se provodi savrsena higijena i redovite kontrole, ne vidim razloga zasto ne bi trajali jaako dugo, pogotovo vrhunski sustavi s bogatom povjescu tipa Astre...
Spomenuo sam redovite kontrole; na njima se otkrivaju ev problemi u samom zacetku, sto poboljsava sanse za dobar ishod; npr., ako dodje do infekcije, odnosno perimplantitisa, pocinje povlacenje zubnog mesa i gubitak kosti oko implantata. Ako se ne napravi dobra parodontoloska obrada, ishod je negativan..

Fantomlat
09.05.2012., 19:45

Već si dobila odgovor ,a ja ću se samo nadovezati.Za dug vijek implantata,uz dobar i provjeren sustav,stručno odrađenu ugradnju i adekvatnu dentalnu higijenu ,posebno oko implantata, ono što određuje vijek trajanja funkcije implantata je i tvoje osobno zdravlje.Neki proizvođaći daju doživotnu garanciju na implantat,ali ti nitko ne može dati garanciju da ćeš biti savršenog zdravlja slijedećih 10 ili 20 godina.U slučaju nekih težih oboljenja,pada imuniteta i propadanja zubnog tkiva,u situacijama kad i prirodni zubi propadaju,takve situacije će dovesti i do propadanja i ispadanja implantata.Pretprošle godine sam sreo jednog gospodina ,starosti oko 73god.( koliko se sjećam).Rekao mi je da već 17 godina ima ugrađen implantat u gornjoj čeljusti.Inače je dobrog zdravlja i nikakvih problema nije imao.Tako da bi u tim okolnostima,tvoj implantat ,a i mojih nekoliko,trebali bi imati dug vijek.Jedino ,ukoliko imaš metal keramičku krunicu,za nekih cca. 10 godina,moguće da ćeš je trebati zamijeniti sa novom.Ove bezmetalne od zirkonija,trebale bi biti još trajnije.Certifikat i račun bi trebala dobiti na zavšetku terapije.No ,kad si već zabrinuta,možda si se trebala prije malo spremiti za taj zahvat i pročitati sve na ovoj temi od početka.Recimo, ti ne znaš koji je proizvođać ,čiji su ti implantat ugradili.Vjerovatno ćeš na kraju dobiti certifikat i saznati sve detalje,ali ja sam takve stvari želio znati unaprijed i suzio sam izbor na nekoliko provjereno najuspješnijih sustava .Kad već plaćam,želim znati što plaćam i po kojoj cijeni.

Sashica
15.05.2012., 21:50
imean, post ti je prebačen ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=591479&page=91)

Babangida
15.05.2012., 21:59
Zanima me mišljenje stručnjaka.
Na jednoj internetnoj stranici se može nači 50 % popust za ugradnju implatanta. Sigurno znate o kojoj je stranici riječ, pa ne želim raditi reklame. Cijena ugradnje implatanta je 500 eura.
Zanima me kvaliteta tog implatanta. Ako ima koji doktor, mogu mu i na privat poslati poruku i link internetne stranice.
Hvala

wackwacko
17.05.2012., 17:22
Ovako..

zanima me cijena ugradnje zubnog implantata na mjesto lijevog sjekutića(ne srednjeg).
http://i49.tinypic.com/33vkf4j.jpg

i koliko bi koštalo najpovoljnije izbjeljivanje zubi?

Hvala.

Jujigatame
17.05.2012., 17:58
Je li ovo vasa slika? Zbog cega zelite ugraditi implantat, kakva je situacija s dvojkom? Implantati se krecu od 800-1200 eura cca; vrte se sada i neke "ponude dana" ali u taj posao ne ulazim. Kakvo izbjeljivanje zelite? Brzo i jace, ali bolnije - u ordinaciji, ili polaganije, "za po doma"? Cijene su otprilike 1000-2000 kn. Takodjer racunajte i da se s izbjeljivanjem moraju mijenjati i sve plombe koje su vidljive jer one zadrzavaju postojecu boju.

** Tara **
17.05.2012., 18:36
Ako pikiraš na što povoljnije izbjeljivanje, možeš preko stranica s grupnim popustima pronaći već od 500 kn pa do 1 300 kn. Tako se otprilike kreću.

Ja sam išla dva puta na izbjeljivanje preko tih stranica i to na različita mjesta.

Ono što bi ti definitivno savjetovala da obratiš pažnju na to koju metodu koriste.
Jednom sam bila pod onom lampom ( 15 min ) i ništa nije boljelo ni tada ni kasnije.

Drugi put sam bila bez lampe samo su mi stavljali to nešto na zube i samo sam morala sjediti i čekati da to djeluje.
U tri navrata su mi stavljali to na zube po 15 min.
Usta su mi utrnula ( peko sat vremena imaš otvorena usta ), jezik mi se osušio i počeo peći, a zubno meso i zubi :horor:

Definitivno su se izbjelili, ali ta bol je užasna. Imala sam cijeli taj dan osjećaj kao da mi netko lupa oštrim predmetom po svim zubima i to je bilo na mahove, baš onako oštra bol koja presiječe.
Na kraju sam pila tablete protiv bolova koliko je boljeo ( a inače sam tip osobe koja trpi svu bol i godišnje popije do 5 tableta protiv bolova i to samo kad je najnužnije tako da doista nisam ništa umislila ).

Taj put kad me boljelo platila sam manje, ali vjeruj mi, platila bih tih par stotina kuna više samo da me nije bolilo toliko. Nikako ne preporučam.

wackwacko
17.05.2012., 18:36
Je li ovo vasa slika? Zbog cega zelite ugraditi implantat, kakva je situacija s dvojkom? Implantati se krecu od 800-1200 eura cca; vrte se sada i neke "ponude dana" ali u taj posao ne ulazim. Kakvo izbjeljivanje zelite? Brzo i jace, ali bolnije - u ordinaciji, ili polaganije, "za po doma"? Cijene su otprilike 1000-2000 kn. Takodjer racunajte i da se s izbjeljivanjem moraju mijenjati i sve plombe koje su vidljive jer one zadrzavaju postojecu boju.

U vezi implantata, nedostaje cijeli bijeli vidljivi dio zubi, puknut je te je ostao sam krnjotak. Nije ovo moja slika.. ne znam baš koji je dvojka ali susjedni zubi su u redu.

najpovoljnije, nije bitno koliko traje i koliko bolno je.. samo da su rezultati uspješni.

Jujigatame
17.05.2012., 18:45
...
Imas srecu sto te s lampom nije boljelo; generalno svi reklamiraju da su te stvari bezbolne, ali cinjenica je da si, ovisno od osobe, u jakim bolovima koji dan i da je potrebno uzimati nesto protiv bolova.
Osobno bih si napravio udlagu koja se nosi 10ak dana preko noci, unutra su slabije doze gela, izbjeljivanje ide sporije ali su rezultati na kraju super i sve je puno ugodnije i manje stetno za same zube.

wackowacko
Treba vidjeti sliku, mozda je moguce na "krnjotak" napraviti nadogradnju i krunicu - to ce te ispasti jeftinije.
Ako stvarno zelis proci samo sto jeftinije, eto imas tih razno raznih ponuda dana, riskiraj...iako znate kako se kaze; najjeftiniji posao je zapravo najskuplji ;)

** Tara **
17.05.2012., 18:46
najpovoljnije, nije bitno koliko traje i koliko bolno je.. samo da su rezultati uspješni.

Onda stranice s grupnim popustima i možeš upikirati već za 500 kn :mig:

Uspješnost ovisi o tome koje boje ti jesu zubi i kako će reagirati. Ja sam s dva izbjeljivanja došla na A1 boju.
Nisam ni mislila ići na drugo izbjeljivanje, ali se vidjelo da ima još prostora za izbijeliti ih pa sam ipak otišla.
Neki već jednim tretmanom postignu super rezultat, a nekima treba više. To budeš vidio tek nakon tretmana koliko će ti se posvijetliti.

wackwacko
17.05.2012., 20:30
@Jujigatame

IMPLANTANT : Ostalo je jako malo krnjotka tako da se vjerojatno mora kompletni zub ali probat ću nabaviti sliku za detalje. Trenutno nema mogućnosti za stomat. pregled pa ste vi jedini spas.

IZBJELJIVANJE : nisam mislio nužno najjeftinije, nego mislim najpovoljnije - omjer plaćenog sa omjerom kvalitete.. rekao sam da je nebitno koliko boli i koliko traje ali naravno da je bitno da rezultati budu odlični.

I gdje su u Hrv. takve stvari najjeftinije? Što se tiče tih zahvata i toga?

mirjana7
22.05.2012., 10:12
Pozdrav!!Dali mi netko može reći koliko bi koštao implantant jednog zuba preko HZZO-a?

libertas30
22.05.2012., 15:05
Pozdrav!!Dali mi netko može reći koliko bi koštao implantant jednog zuba preko HZZO-a?

Nema od toga ništa.Bar ja tako mislim.Samo privatno.

Jujigatame
22.05.2012., 23:21
Socijalno ne pokriva implantate

mirjana7
23.05.2012., 10:16
Socijalno ne pokriva implantate

Nisam ni mislila da pokriva nego pitam koliko bi koštali ako bi se radilo kod zubara koji radi preko HZZO-atj.dali bi bili što jeftiniji nego kod privatnika..

Jujigatame
23.05.2012., 10:25
Pa to ste i pitali u prvom upisu; cijene variraju ovisno o samim doktorima i sustavima koje koriste, neovisno jesu li zaposlenici doma zdravlja, poluprivatnici ili cisti privatnici; dakle hzzo('socijano') ne igra nikakvu ulogu

mirjana7
23.05.2012., 11:48
Pa to ste i pitali u prvom upisu; cijene variraju ovisno o samim doktorima i sustavima koje koriste, neovisno jesu li zaposlenici doma zdravlja, poluprivatnici ili cisti privatnici; dakle hzzo('socijano') ne igra nikakvu ulogu

Hvala na odgovoru

preferans16
31.05.2012., 07:52
Moram preporučiti ovu ponudu, stvarno profesionalan i ljudski pristup po povoljnoj cijeni!
Jako kvalitetni implantati!
Doktor je stvarno jaaaako brizan i u redu i zna sta radi, ako se već trebate odluciti za nesto tako veliko, kupite si ovu ponudu, mogu stvarno garantirati da cete dobiti punu uslugu, odličnu kvalitetu po pristupačnoj ljudskoj cijeni! Uostalom odite pa se uvjerite!
Biohorizons ZUBNI IMPLANTATI sa metalno keramičkom krunicom - garancija kvalitete za 3.950kn

http://www.ponudadana.hr/r/o/QF37MEU3

Jujigatame
31.05.2012., 09:17
Ne razumijem kako neke ljude nije sram...dragi doktore, upravo ste si napravili jednu veliku kontrareklamu

Fantomlat
31.05.2012., 09:53
Moram preporučiti ovu ponudu, stvarno profesionalan i ljudski pristup po povoljnoj cijeni!

Doktor je stvarno jaaaako brizan i u redu i zna sta radi, ako se već trebate odluciti za nesto tako veliko, kupite si ovu ponudu, mogu stvarno garantirati da cete dobiti punu uslugu, odličnu kvalitetu po pristupačnoj ljudskoj cijeni! Uostalom odite pa se uvjerite!

Biohorizons ZUBNI IMPLANTATI sa metalno keramičkom krunicom - garancija kvalitete za 3.950kn

Link: http://www.ponudadana.hr/r/o/QT5L4MS3

Ružno je otvoriti profil sa isključivom namjerom da bi sebe reklamirali,zar ne dr.Flegar? Biohorizons nisu vrhunski implantati zato jer je to netko napisao i popust od 51% je čista obmana jer neafirmirani sustav na našem tržištu (implantat +metal keramička krunica) ne stoji 1060 € .Bit će prije da bi realna cijena tog implantata sa mk krunicom bila oko 750€,tako da je popust napuhan.I još nešto ! Imamo ovdje profesionalce od kojih su neki i implantolozi, koji ovdje provode vrijeme i pomažu pacijentima forumašima sa besplatnim savjetima i sugestijama .Vama tako nešto ne pada na pamet, nego vas isključivo zanima iskoristiti forum za svoju osobnu korist.

Fantomlat
31.05.2012., 10:21

http://www.ponudadana.hr/r/o/QF37MEU3
Evo preporuke jednog forumaša sa ove teme za jaaaako brižnog doktora i njegovu ordinaciju :

15.11.2011., 03:51 #20
LukeZG
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2011.
Postova: 74 Trenutno sam kod dr. Irme Šavorić u Gornjem Vrapču (ZG), došao na preporuku i svaka pohvala, pristupačna, ljubazna, pažljiva, stvarno sam dosad iznimno zadovoljan.

Za razliku od dr. Flegar (Špansko, ZG), katastrofa totalna, nervozan, stavio mi plombu a nije zaliječio zub, zub se upalio, takvog ga krenuo vaditi, dao mi injekciju a ja umirem od bolova, on viče ne može te boljeti, ja ga sterao u neku stvar i otišao, više nikad se nisam pojavio, to je bilo prije nekoliko godina.

Chain
31.05.2012., 11:09
koja amaterčina...prestrašno

cookiemonster
07.06.2012., 23:47
Stavila sam implantat prije 3 dana.... 6.dolje desno.... Sam postupak zaista ne boli. Ali kad popusti anestezija počne boliti. Prvi dan me boljelo jako,držala sam led cijeli dan i pomogao mi je neofen forte. A jučer i danas onako srednje, nije strašno ali dovoljno da sam razdražljiva i da me umara ta bol, a mrsko mi je kljukat se tabletama....
Zna li tko od vas je li to normalno? na prvih par stranica sam pročitala da je jednu osobu boljelo samo prvi dan. Je li normalno da me boli i dalje? Strah me da to nebi bio znak da tijelo odbacuje implantat :(

borna07
08.06.2012., 08:23
Stavila sam implantat prije 3 dana.... 6.dolje desno.... Sam postupak zaista ne boli. Ali kad popusti anestezija počne boliti. Prvi dan me boljelo jako,držala sam led cijeli dan i pomogao mi je neofen forte. A jučer i danas onako srednje, nije strašno ali dovoljno da sam razdražljiva i da me umara ta bol, a mrsko mi je kljukat se tabletama....
Zna li tko od vas je li to normalno? na prvih par stranica sam pročitala da je jednu osobu boljelo samo prvi dan. Je li normalno da me boli i dalje? Strah me da to nebi bio znak da tijelo odbacuje implantat :(

Razina bola je individualna. Normalno je nekoliko dana uzimati tablete protiv bolova prema propisanoj terapiji, a isto tako normalno je da nekome nije potrebno.
Popij tablete ako ti bolovi ometaju normalno funkcioniranje, zato su i propisane.
Ako se nakon 7 dana bolovi nastave ili im se intenzitet pojačava, javi se doktoru koji je ugrađivao implantat.

libertas30
15.06.2012., 12:19

Ja sam preventivno pio 3-4 dana bez da sam provjeravao jel boli ili ne..Šta ću, nije da podnosim bol.Što se tiče odbacivanja ja sam prvih 3 mjeseca mislio svaki put kad me nešto štrecne s te strane da nije neko odbacivanje.Sve što je novo je nepoznato pa ljudi pušu na hladno.Opusti se i uživaj.
Ja idem za mjesec i pol stavljat krunice na implantate.

rroso5
27.06.2012., 10:07
Ne razumijem kako neke ljude nije sram...dragi doktore, upravo ste si napravili jednu veliku kontrareklamu
Kad smo već kod ovog slučaja, u eteru vlada pilična zbrka u dosta konfuznij šumi ponuda ,pa je meni kao laiku teško prosuditi njihovu relevantnost. Forum nam svima služi kao neka vrst filtera pa nam feedback omogučuje neku korekciju. Konkretno : molim vas za mišljenje vezano za proizvode "champion implantants" , odosno na tu tehnologiju (praksa je u Stubičkim toplicama),pošto imam nizzzzzzz vrlo loših iskustava kod stomatologa čija su me razna paušalna riješenja dovela u grupu kandidata za implataciju gotovo cijele gornje čeljusti (star. 38 g.):503::ne zna:

Jujigatame
27.06.2012., 15:02
Nikad cuo, sto ipak ne znaci da su nuzno losi. Ako zelite najbolje uvjete, odaberite provjerenog kirurga, odnosno polikliniku koja radi s vrhunskim sustavom (Astra, Nobel, Straumann..). Nista manje bitna nije ni protetika koja ide na implantat, nuzno je da se svaki dio napravi vrhunski. To ce vas doci malo vise, ali najjeftinije opcije uvijek na kraju ispadnu najskuplje. Osobno bih izbjegavao razne "ponude dana" i sl.

ps trazite i drugo misljenje - nikada nije na odmet. Npr uvijek mozete zalijepiti svoj digitalni ortopan ovdje, ili zamoliti nekog od forumskih stomatologa da vam pomognu savjetom ;)

ireborin
27.06.2012., 21:15
Imam gornju desnu (iz moje perspektive gledano) sesticu, te gornju lijevu sedmicu koje su u jako losem stanju.

Na sestici je trenutno krunica, ali doticna je vec jedanput ispala, pri cemu je odvalila i dobar dio nadogradnje; trenutno je gore cementirana ali mi je zubar rekao da je sad znatno slabija zbog manje nosece povrsine (ima smisla). Gornja lijeva sedmica je do zubne linije izbrusena, te je zubar rekao da je za "ex" (Zasto jednostavno ne mogu reci da je "za vadenje", ne znam :ne zna:)
Sva tri molara na obje strane su mi relativno velika (posebno sedmica) prema rijecima zubara.

U svakom slucaju, razmisljam o ugradnji implantata - i iz razloga sto sam s dvjema krunicama vec imao problema (te me ideja mosta nimalo ne privlaci), te zbog toga sto nakon prve dvije godine "patnje" s njima, im je prognozirani vijek trajanja ipak duzi.
Imam posao koji me cesto vodi na duze izostanke u krajeve gdje mi nije lako doci do zubara (ponekad i nemoguce) po par mjeseci, te mi odredeno pouzdanje da nista nece poci po krivu u meduvremenu, jako puno znaci.

Medutim, malo sam se laicki probao informirati i implantati na gornjim zubima (posebno na straznjima) su izgleda veliki problem.

Stoga, da ne petljam i ne napravim si problem u iducim godinama (desetljecima) zivota ... moze li netko napisati ponesto o ugradnji implantata na doticne pozicije, te koje su stomatoloske ordinacije u Zagrebu poznate po tome sto uredno i odgovorno rade taj "posao"?
Na internetu ih nalazim nekoliko, Jelusic, Vukic, Martinko ..., i sve imaju lijepe web stranice, no to mi manje govori o kvaliteti istih, koliko o tome da imaju dobrog web dizajnera :D

rroso5
28.06.2012., 16:03
Nikad cuo, sto ipak ne znaci da su nuzno losi. Ako zelite najbolje uvjete, odaberite provjerenog kirurga, odnosno polikliniku koja radi s vrhunskim sustavom (Astra, Nobel, Straumann..). Nista manje bitna nije ni protetika koja ide na implantat, nuzno je da se svaki dio napravi vrhunski. To ce vas doci malo vise, ali najjeftinije opcije uvijek na kraju ispadnu najskuplje. Osobno bih izbjegavao razne "ponude dana" i sl.

ps trazite i drugo misljenje - nikada nije na odmet. Npr uvijek mozete zalijepiti svoj digitalni ortopan ovdje, ili zamoliti nekog od forumskih stomatologa da vam pomognu savjetom ;)

tnx

Jujigatame
28.06.2012., 17:54
Ireborin,
ako nije moguce nadograditi zube, imas 3 rjesenja:
1. ne raditi nista (jer imas jos 2 molara) - ujedno i najlosije rjesenje
2. izvaditi problematicne zube, izbrusiti (ako je moguce) 2 susjedna zuba i napraviti dobar most - lose ako su ti susjedni zubi zdravi i vise-manje netaknuti
3. izvaditi problematicne zube i postaviti implantate - ovo tehnicki gledano nije nikakav problem te je ujedno i najbolja solucija, ako ju mozete financijski izdrzati. Standardni postupak izgleda ovako: nakon vadjenja zuba, priceka se neko vrijeme da se kost na mjestu ekstrakcije obnovi, zatim se ugradi implantat i za 2-3 mj. kada se potpuno "primi" u kost, na njega dolazi konacni nadomjestak. Problemi se mogu javiti u situacijama gdje dugo fale zubi pa nema dovoljno kosti ili se spustio maksilarni sinus, ali i za to ima lijeka, samo sto je terapijski period duzi i skuplji.

pix-dix
10.07.2012., 19:44
Molim stomatologe forumaše za pomoć. Hitno mi je potrebna preporuka protetičara. Imam most iz 2 dijela na gornjoj čeljusti i most 5 zuba dole. Donji je spao, najvjerojatnije će trebati vaditi oba nosača jer su slabi-umnjak i četvorku, i raditi implantate. Jedna strana gornjeg mosta također je pala, ortopan pokazuje loše stanje, slomljene i zube i metalne šarafe. Stanje je dakle komplicirano i jako skupo, tako da vas molim preporuku stručnog zubara s dobrim omjerom cijene i kvalitete. Mogu poslati na pp snimku. Hvala

marusha28
19.07.2012., 22:11
molim za savjet....imam 3 godine i nakon 3 godine skinula sam fiksni aparat..kako nemam šestice dolje lijevo i desno moj stomatolog preporuča mi da napravim mostove s time da bi mi lijevo brusila 7., 5. i 4. a desno 7. i 5. (kaže - malo se počelo povlačiti zubno meso)....išla sam na drugo mišljenje gdje me odgovaraju od mostova i preporucaju implantante na mjesta šestica - u dilemi sam što napraviti - mostove ili implamtante...razmišljala sam i o ovim jeftinijim opcijama implantanata koje se nude na raznim stranicama, ali nakon iščitavanja foruma nekako odustajem..molim pomoć ili sugestiju:)hvala

Chain
20.07.2012., 05:53
molim za savjet....imam 3 godine i nakon 3 godine skinula sam fiksni aparat..kako nemam šestice dolje lijevo i desno moj stomatolog preporuča mi da napravim mostove s time da bi mi lijevo brusila 7., 5. i 4. a desno 7. i 5. (kaže - malo se počelo povlačiti zubno meso)....išla sam na drugo mišljenje gdje me odgovaraju od mostova i preporucaju implantante na mjesta šestica - u dilemi sam što napraviti - mostove ili implamtante...razmišljala sam i o ovim jeftinijim opcijama implantanata koje se nude na raznim stranicama, ali nakon iščitavanja foruma nekako odustajem..molim pomoć ili sugestiju:)hvala

ono sto je cudno je da imas 3 godine, vec se koristis forumom, a ocito od rodenja nosis aparatic ako i njega nosis 3 godine :) šala mala :)
implantati!!!

Jujigatame
20.07.2012., 07:47
:)

Ako ti financije dopustaju, naravno. Racunica je jasna, mostovi su duplo jeftiniji od solo implantata. Samo izbjegavaj ove hit ponude za 3000 kn.
Inace ako su ti 7ice i 5ice (nosaci) u velikim plombama, nije ih steta brusiti za most, stovise, rekao bih da je to i bolje.

44nazgul44
21.07.2012., 00:04
Ljudi, ja nemam samo jedne sestice, jel mi preporucujete da sta stavim ili ostavim ovako ?

Chain
21.07.2012., 16:04
Ljudi, ja nemam samo jedne sestice, jel mi preporucujete da sta stavim ili ostavim ovako ?

šestice su sto se funkcje tice najvazniji zubi u ustima....funkcije...ne estetike...
koliko ti je bitno zdravo funkcionirati?

44nazgul44
21.07.2012., 16:17
šestice su sto se funkcje tice najvazniji zubi u ustima....funkcije...ne estetike...
koliko ti je bitno zdravo funkcionirati?

Ali mrzim ja imati umjetno u sebi nesto... Da li je to nezdravo ?

Fantomlat
21.07.2012., 20:46
Ali mrzim ja imati umjetno u sebi nesto... Da li je to nezdravo ?
Ako mislite na implantate od titana, možete biti spokojni.Radi se o potpuno biokompatibilnom materijalu,kojeg organizam ne doživljava kao strano tijelo.Od titana se rade i umjetni kukovi i umjetni diskovi kod složenih
prijeloma ektremiteta ili kod operacija vratnih i kičmenih kralježaka i to je već desetljećima provjereno pouzdan i siguran materijal za tu namjenu,bez ikakvih štetnih posljedica za organizam.Kako sam i osobno pacijent
sa ugrađenih nekoliko implantata,mogu vam reći iz svog iskustva,a i par ljudi koje znam,da ukoliko se posao napravi stručno i profesionalno,implantat ćete u kratkom vremenu doživljavati kao vlastiti zub.

Hermiona29
22.07.2012., 09:24
Neki dan mi je pukla četvorka gore desno i ostao je samo korijen. Oralni kirurg kod kojeg bi trebala ići na dogovor za ugradnju implantata je trenutno na godišnjem :503: i nema ga tri tjedna :503: .
Da li da odem svojoj stomatologici da mi izvadi korijen tako da rana polako zacjeljuje :ne zna: (tri tjedna je puno za čekati :rolleyes:) ili da sve prepustim oralnom kirurgu koji će ugrađivati implantat? Koliko treba proći vremena od zacjeljivanja rane nakon ekstrakcije zuba do implantacije? Da li postoje kakve šanse za imedijatnu implantaciju (s obzirom da se radi o zubu u gornjoj čeljusti kojeg je uništio karijes...)?

Jujigatame
22.07.2012., 16:13
Ovo sve su pitanja koja morate postaviti svom stomatologu, on valjda ima dogovor za vasu konkretnu situaciju s oralnim kirurgom koji ce mu stavljati implantate.

Hermiona29
22.07.2012., 19:19
Ovo sve su pitanja koja morate postaviti svom stomatologu, on valjda ima dogovor za vasu konkretnu situaciju s oralnim kirurgom koji ce mu stavljati implantate.

Ne , nema dogovor s njim. Ona ga je preporučila, ali ne surađuju, a nju nisam kontaktirala još jer je vikend... Muči me dilema - vaditi sad korijen ili ne...

office chick
23.07.2012., 11:00
Disclaimer: Pokušala sam naći odgovor, ali ne vidim da je to netko spominjao i ispričavam se unaprijed ako je već rečeno.

Dakle, i mene čekaju implantati kako je krenulo, pa sad pročitala sam hrpu toga o ušarafiljivaju, bolovima, vremenskom periodu oporavka itd., ali ono što mene zanima - dok se čeka da se implantat primi,dakle nakon što se ušarafi u kost, što je s površinskom dijelom "šarafa"? Jel se stavi gore neka provizorna krunica ili baš stoje oni metalni šiljici? Donekle to još mogu pojmiti ako se stavljaju implantati otraga (kutnjaci), ali što ako su prednji zubi u pitanju?

Jujigatame
23.07.2012., 16:03
Jedna metoda je imedijatno opterecenje, gdje se odmah stavljaju i implantat i krunica (ovdje treba biti jako, jako oprezan pri planiranju).
Druga (najcesca) metoda podrazumijeva implantaciju i prekrivanje implantata sluznicom. Nakon perioda oseointegracije od cca 2 mj. implantat se otkriva i postavlja se tzv.gingiva former (nastavak koji oblikuje budući izgled zubnog mesa oko gingive), zatim tzv.abutment (bataljak) - uzima se otisak, gore ide provizorni rad pa trajni rad... U onom prvom periodu od 2 mj dok se ceka "primanje" implantata moguće je napraviti provizorij, ili od starog zuba koji se prebrusi i zalijepi za susjedne zube, ili s malom protezom, tzv.zabicom.

Jujigatame
23.07.2012., 16:09
Ne , nema dogovor s njim. Ona ga je preporučila, ali ne surađuju, a nju nisam kontaktirala još jer je vikend... Muči me dilema - vaditi sad korijen ili ne...

Kako nema dogovor, pa nece vam on raditi krunice. Polivalent i kirurg dogovaraju faze. Ona kao vas ordinarijus prva zna hocete li raditi imedijatnu implantaciju (pricali ste o tome, ne ulazim sada koliko je to dobro ili ne). Ako necete, onda vam i ona moze izvaditi taj radix (ako uopce moze, tehnicki) pa da rana cijeli.

Hermiona29
23.07.2012., 16:35
Kako nema dogovor, pa nece vam on raditi krunice. Polivalent i kirurg dogovaraju faze. Ona kao vas ordinarijus prva zna hocete li raditi imedijatnu implantaciju (pricali ste o tome, ne ulazim sada koliko je to dobro ili ne). Ako necete, onda vam i ona moze izvaditi taj radix (ako uopce moze, tehnicki) pa da rana cijeli.

Nisam precizirala, oprostite: moja stomatologica me uputila oralnom kirurgu koji ima svoj tim s kojim radi ( u tom timu je naravno i stomatolog koji će obaviti svoj dio posla) :) Anyway, čula sam s sa svojom stomatologicom danas i ona je odluku o vađenju korijena prepustila njima tako da mi nema druge nego da čekam da završe godišnji...
A što se tiče imedijatne implantacije - mene je interesiralo upravo koliko je to dobro ili loše i što se inače prakticira (radi se o gornjoj četvorki)....

DrWho
24.07.2012., 18:00
Zamolio bih nekoga za savjet.

Mama mi je nedavno radila protezu, koja je dobro ispala i zadovoljna je.
Prije je imala dvije koje nije uopće mogla nositi jer su bile loše napravljene.

Doktor joj je dao ponudu 4 mini implantata za donju čeljust, koji se spajaju magnetima ako se ne varam.
Radi se o 1-4 L i 1-4 D. Doktor nam je dao ponudu od 1200 EUR-a.

Zamolio bih nekoga sa foruma da li je cijena korektna ili ne, te kako su se mini implantati na magnet pokazali u praksi, i na što bi trebali obratiti pozornost, odnosno i poneki savjet u svezi istog.

Unaprijed zahvaljujem!