PDA

View Full Version : Zubni implantati

stranice : [1] 2 3 4 5 6

kemik
06.10.2004., 08:02
Prije nekog vremena mi je izvadjena sestica dole desno i jucer mi je moj zubar stavio bubu u uho s mogucnoscu ugradnje implantata. Nismo bas detaljno stigli razglabat o tome, samo sam skuzila da to ide u nekoliko etapa, traje oko 3 mjeseca i na kraju mi je on rekao da kosta oko 7000 kn (u prncipu, 1000 juroa). Jel zna netko od vas nesto vise o tome, kak to tocno ide i je li ta cijena u redu? Thx...

loler
06.10.2004., 08:20
meni je izvadjena gornja petica.trebas cekat nekih mjesec dana da ti se zubno meso oporavi i namjesti natrag (meni se recimo trebalo spustit,od toga je proslo pun kc i 800,al se jos uvjek nije:confused: )
nakon toga ti moze pocet slagat implantat,,ima ih puno vrsta i nacina,,al za tu cijenu bi se ja na tvom mjestu raspitala mozda kod nekih drugih zubarka,jer moja nije spominjala nist toliko astronomsko,,sory al nebrem se sjetit kolko je to bilo

kemik
06.10.2004., 08:27
ta sestica je izvadjena prosle godine u sestom mjesecu, tak da pretpostavljam da se oporavilo i spustilo natrag...

Nemam pojma ni o vrstama ni o nacinima, a i cijena mi se cini malo too much za jedan zubek, zato i pitam... :misli:

Paw
06.10.2004., 10:23
Kemik....
Moj dečko je prije godinu i pol izvadio četvorku i odmah smo se raspitali za implatant.
Cijena je kod (privat naravno, nisam sigurna dali soc. to rade, sve ovisi od ordinacije do ordinacije), uglavnom cijena se kretala oko 5-6 tisuća... pitala dečka i veli on da prvo platiš 2-3 tisuće za bazu, i ako se baza primila za kost, odnosno čeka se dali će tkivo primiti ili odbaciti implatant. I ako je sve ok, onda počinje ugradnja zuba koji dođe isto između 2-3 tisuće.
:)

kemik
06.10.2004., 10:56
ok, to ima smisla. za cetvorku 5-6 tisuca, sestica je puno veca, pa onda oko 7 kkn. Valjda to ima smisla.

Ajmo cut jos koji komentar!!

Scorpio babe
06.10.2004., 11:18
Mislim da u prosjeku jedan zubni implantat košta cca 1500 kn!

Ako ti je zub izvađen, tada će ti susjedna dva zuba izbrusiti za 1/3 i tada na njih također staviti implantate..jer šestica ne može stajati sama.

I to ti đođe dakle oko 5000kn.Zato je tako skupo.No ne bi ti preporučila to jer uništiš dva zdrava zuba..no ako postoje zdravstveni razlozi onda ti nema druge.

magic
06.10.2004., 11:22
Scorpio babe kaže:

Ako ti je zub izvađen, tada će ti susjedna dva zuba izbrusiti za 1/3 i tada na njih također staviti implantate..jer šestica ne može stajati sama.

oprosti, ali ti ne znash o chemu pishesh.

IMPLANTAT jest zub.

I ne moraju se nikakvi susjedni zubi brusiti jer on ne mozthe stajati sam. On urasta u cheljust. i stoji sam. i to dovoljno chvrsto da se za njega eventualno mozhe kasnije i neki drugi protetski rad montirati.

Paw
06.10.2004., 11:41
magic kaže:
oprosti, ali ti ne znash o chemu pishesh.

IMPLANTAT jest zub.

I ne moraju se nikakvi susjedni zubi brusiti jer on ne mozthe stajati sam. On urasta u cheljust. i stoji sam. i to dovoljno chvrsto da se za njega eventualno mozhe kasnije i neki drugi protetski rad montirati.

Točno:) tj. koliko sam ja skužila, mora se bušiti kost, montirati baza i onda na bazu doslovno "zašerafiti" zub.

Ovo o čemu Scorpion babe piše, zove se most.
E sada, ako su ti susjedni zubi zdravi, grijeh je brusiti ih... zato se ekipa odlučuje za implatant jer time ne oštećuješ ništa "susjedno":)

magic
06.10.2004., 11:45
Neke osobe implantatom nazivaju i 'sharaf' koji se stavlja u korijen zuba, ukoliko je slomljen ili oshtecen do te mjere da se ne mozhe kompozitom nadoknaditi. Pa se na njega montira krunica. No i takav zub stoji 'samostalno'.

Tiamat
06.10.2004., 12:04
Ja razmisljam o ugradnji implanta na mjesto jedne long gone petice. Cijena me toliko ne brine, ali me zato itekako zanima:

Koliko to BOLI???

Jel itko implantirao zub da zna rec iz iskustva?

kemik
06.10.2004., 12:19
ok, ne svidja mi se ova ideja sa busenjem kosti (iz ocitih razloga) ali fakat imam povjerenja u svog zubara jer mi je tu sesticu izvadio s uzasno puno muke s njegove strane, a mene bas nista nije boljelo.

Most u kojem bi mi brusili susjedne zube ne dolazi u obzir, toliko mi ipak ne fali moja sestica da bi 2 normalna zuba dala unistiti. Ovo sa samostalnim stajanjem je i on meni jucer nesto napricao, ali kao sto kazem, uzasno mu se zurilo pa sam cula najskraceniju verziju na svijetu. Zato imam vas... :top:

377chiara
06.10.2004., 12:54
Scorpio babe kaže:

I to ti đođe dakle oko 5000kn.Zato je tako skupo.No ne bi ti preporučila to jer uništiš dva zdrava zuba..no ako postoje zdravstveni razlozi onda ti nema druge.

ti pises o MOSTU a ne o implantatu :rolleyes:
koji kosta 1500 cuna
implantant je taj koji kosta vise, zna se i zasto!

margarita
06.10.2004., 15:33
Tiamat kaže:
Ja razmisljam o ugradnji implanta na mjesto jedne long gone petice. Cijena me toliko ne brine, ali me zato itekako zanima:

Koliko to BOLI???

Jel itko implantirao zub da zna rec iz iskustva? ja imam implantiran zub - cetvorka, gornja desna - ovdje je to cub broj 17 (drugacije broije zube)

prvo su mi izvadili taj moj jadni krnjotak (imala sam tretman kanala na tom zubu pa je tek onda pukao uzduzh) pa su cekali 6 mjeseci da kost dobro zaraste da imaju u shta ugraditi korijen (sharaf)

onda su mi bushili vilicu i tu stavili implatant od titanija i to sve zashiju (bude kompletno ispod desni - ne vidish nishta) i to puste da se "primi" jedno 3-4 mjeseca i da dobro zaraste (meni su morali stavljati malo plastichne kosti jer se rupa od mog zuba nije ponovo potpuno ispunilka mojom kosti) - postoji i mala shansa da kost "odbije" ugadjeni sharaf

onda sam ishla na tretman gdje ti razrezhu desni na mjestu gdje je sharaf i onda na to stave "kapicu"

to je jedan metalni dio koi shtiti sharaf od hrane i svega...onda to mora da zaraste (desni oko te kapice) (cca mjesec dana)

na kraju sam ishla kod prostetichara (ovo ugradjivanje radi kirurug) i on je uzeo mjeru za krunu (tj. zub koji ce doci na taj sharaf), pa su onda uradili krunu od nekog "probnog" materijala pa sam ishla na probu (kao kod shnajderice ;-), pa su onda na kraju skinuli tu metalnu kapicu i usadili zub na taj sharaf -ali ne mozhe se odvrtat i zavrtat - jednom on zavrne i basta!

:D

ja sam super zadovoljna - evo vec ga imam godinu i pol

samo se mora voditi racuna da se dobro ochisti posebnim zadebljalim koncem oko sharafa - to ce ti zubar pokazati

ja sam placala odvojeno sharaf i krunu i sve skupa me doshlo cca $4,000 (kanadskih)

i da - uuopce ne boli jer su me svakiput uspavali - ne narkoza nego bi mi dali valijum injekcju i kad bih zaspala oni bi mi "zamrzali" desni injekcijama (bash nisam zeljela slushati bushilicu kako drila po kosti) :eek:

Tiamat
06.10.2004., 15:51
Dobro, mislim, naravno da ce ti dat nekakav painkiller dok to rade, i super sto te uspavaju, ali nakon sta popusti djelovanje, a ti imas vijak u kosti, zar to ne boli? bar neko vrijeme?

margarita
06.10.2004., 16:02
Tiamat kaže:
Dobro, mislim, naravno da ce ti dat nekakav painkiller dok to rade, i super sto te uspavaju, ali nakon sta popusti djelovanje, a ti imas vijak u kosti, zar to ne boli? bar neko vrijeme? bole shavovi ali ti daju antibiotike (preventivno) i daju ti tablete za bolove - tako da u biti nisam nishta osjetila jer sam pila tablete za bolove (meni je rekao da pijem Tylenol 3 svaka 4 sata)

kemik
07.10.2004., 09:16
margarita kaže:
ja imam implantiran zub - cetvorka, gornja desna - ovdje je to cub broj 17 (drugacije broije zube)

prvo su mi izvadili taj moj jadni krnjotak (imala sam tretman kanala na tom zubu pa je tek onda pukao uzduzh) pa su cekali 6 mjeseci da kost dobro zaraste da imaju u shta ugraditi korijen (sharaf)

onda su mi bushili vilicu i tu stavili implatant od titanija i to sve zashiju (bude kompletno ispod desni - ne vidish nishta) i to puste da se "primi" jedno 3-4 mjeseca i da dobro zaraste (meni su morali stavljati malo plastichne kosti jer se rupa od mog zuba nije ponovo potpuno ispunilka mojom kosti) - postoji i mala shansa da kost "odbije" ugadjeni sharaf

onda sam ishla na tretman gdje ti razrezhu desni na mjestu gdje je sharaf i onda na to stave "kapicu"

to je jedan metalni dio koi shtiti sharaf od hrane i svega...onda to mora da zaraste (desni oko te kapice) (cca mjesec dana)

na kraju sam ishla kod prostetichara (ovo ugradjivanje radi kirurug) i on je uzeo mjeru za krunu (tj. zub koji ce doci na taj sharaf), pa su onda uradili krunu od nekog "probnog" materijala pa sam ishla na probu (kao kod shnajderice ;-), pa su onda na kraju skinuli tu metalnu kapicu i usadili zub na taj sharaf -ali ne mozhe se odvrtat i zavrtat - jednom on zavrne i basta!

:D

ja sam super zadovoljna - evo vec ga imam godinu i pol

samo se mora voditi racuna da se dobro ochisti posebnim zadebljalim koncem oko sharafa - to ce ti zubar pokazati

ja sam placala odvojeno sharaf i krunu i sve skupa me doshlo cca $4,000 (kanadskih)

i da - uuopce ne boli jer su me svakiput uspavali - ne narkoza nego bi mi dali valijum injekcju i kad bih zaspala oni bi mi "zamrzali" desni injekcijama (bash nisam zeljela slushati bushilicu kako drila po kosti) :eek:

ma bog te blagoslovio, bas sam to htjela cut od nekoga tko je to prosao sam i zna kak to sve zgleda...

a i 4000$ (pa makar i kanadskih) je puno vise od ovih mojih 7000 kn!

magic
07.10.2004., 09:18
Ako to mozhesh platiti, svakako bih ti savjetovala da to uchinish.

jednog dana ce ti mozhda trebati zub-nosach nekog protetskog nadomjeska, a sve to puno tezhe zacijeljuje i tezhe se 'prima' u kasnijoj dobi.

zato - go :top:

kemik
07.10.2004., 09:20
magic kaže:
Ako to mozhesh platiti, svakako bih ti savjetovala da to uchinish.

jednog dana ce ti mozhda trebati zub-nosach nekog protetskog nadomjeska, a sve to puno tezhe zacijeljuje i tezhe se 'prima' u kasnijoj dobi.

zato - go :top:

Ma mogu platiti, ali mi je puno veci problem ova vremenska klauzula. Nisam znala da postoji period od 3-4 mjeseca kad se (ako sam ja dobro shvatila margaritu) nista ne desava, nego samo ta stvar "urasta" u kost...

mislim da cu se vrlo brzo odlucit na to, jos ak mi zubar da da to otplatim u nekoliko dijelova!!

Tiamat
08.10.2004., 12:15
Ja isto mislim da je to jako dobra ideja i da ako si to mozes priustit to i napravis. Jedino sto je mene do sad sprjecavalo je iskreno - strah od boli.
Al nakon ovog margaritinog posta mislim da cu ozbiljno porazgovarat sa zubarom o tome.
Thanx honey!:kiss:

happygoose
08.10.2004., 12:32
Koji zubari to rade (privatni) u Zgb.?
Odnosno koji su se proculi po svom dobrom radu:D ?

Noemi
08.10.2004., 12:42
Implantata ima raznih,a samim time varira i cijena.

Raspitajte se dobro sto vam planiraju staviti usta i progooglajte malo,ili se konzultirajte okolo.

Isto tako ima stomatologa koji naplacuju svaku pojedinu stepenicu rada,pa ih pitajte koliko kosta kompletan zub u ustima,znaci,implantat plus nadomjestak zuba.

377chiara
09.10.2004., 20:27
ovo sta ima margarita je fina stvar
nazalost kad sam ja radila (ima4-5 godina) nije to jos bilo tako popularno u nas
a vjerovatno bi me i cjena i tad sjebala
tako sam dala izbrusit dva zdrava zuba radi jedne rupe :rolleyes:
skroz iza, al opet
da mi se sad nudi ta situacija digla bi kredit i otplatila za godinu dana al bi imala kako triba!
(most koji imam, jako sam zadovoljna, nije se usmrdio, nikad upalio, nedavno bila na kontroli, kaze ne triba ga minjat jos 5 godina minimalno, boju je pogodila skroz, jedva se vidi, a i to ne, ko ne zna, da nije moj) al steta onih zdravih zuba

kemik
17.02.2005., 11:58
samo da dignem svoju prastaru temu... s novim vijestima.
dogovorila sam se sa zubarom da u utorak krecemo u operaciju "nova sestica za kemika" (pri cemu on, naravno ne zna za to kodno ime). ukoliko ima interesa, mogu napredovanje operacije upisivati ovdje, tako da zainteresirani mogu iz prve ruke cut kako to sve ide...

drste mi fige, vec mi je najavio da se u utorak dobro najedem prije nego dodjem k njemu!

cyra
17.02.2005., 12:11
zbog čega je takav implantat do kosti bolji od krunice (zub na šaraf)? dobro, predpostavljam da je to čvršće ili ima još nešto?

ja sam prije 5 godina slomila (spretna sam nemilo, otprilike ovako :zubo: ) gornju lijevu jedinicu i stomatologinja mi je ugradila taj falši zub na vijak (nikakvo brušenje susjednih zubi lijepljenje na njih)

nemam nikakvih problema s tim zubom, imam osjećaj da je to čvršće od mojih zubi

baš me zanima (jer ovo moje nije bilo toliko skupo?)

magic
17.02.2005., 12:13
pa nije to nishta bolje ili loshije...ako imash zub na sharaf, znachi da imash korijen zuba koji ti manjka josh uvijek u cheljusti.

osobe koje implantiraju zub to nemaju. zub im je u potpunosti izvadjen.

dakle - nemate istu situaciju u ustima.

cyra
17.02.2005., 12:16
vidiš, vidiš, nisam znala to sa korijenom (to se za razliku od zuba ne uništi klizećim startom niz stepenice :D )

thx

kemik
23.02.2005., 07:48
good morning...

prva faza u akciji "nova sestica" je prosla jucer, zapravo nulta faza: dogovor i slikanje osteopana (to je ona slika cijele vilice, obavljena za 15 minuta, kosta 80 kn).
po toj slici je zakljucio da moze staviti saraf neke duljine i neke sirine (pojma nemam...). Samo ugradjivanje ce se odvijati sljedeci petak, jerbo par dana nakon toga bas i necu bit najupotrebljivija, pa se to radi samo petkom...

eto, dec it!

energy
23.02.2005., 17:44
:grli: hajde drzi se...

M Renata
27.02.2005., 17:57
Pozdrav,

Obradovala si me s pisanjem iskustva iz prve ruke, za ugradnju implatanta.;)

Mene "čeka" isti postupak za 2L zub, iako moram reći da sam se recimo navikla na žabicu, pa se nekako dvoumim.:confused:

Tvoje iskustvo dobro će mi doći da se okuražim.:top:

Ne znam gdje usađuješ implatant, ali ja sam se dogovorila na stomatološkom fakultetu u zg. Naime, plaćam cijenu implatanta, dok su radovi preko HZZO-a.

Prošlo je 5mj. od vađenja zuba, a rečeno mi je da se javim poslije 6 mj. Koliko sam se interesirala oko toga, potrebno je da se spusti neki koštani greben, da bi se valjda mogao usaditi implatant.

No, dosta o tome. Držim fige i javi nam se:W

kemik
11.03.2005., 08:04
eto mene, danas je the dan...

jucer sam bila kod svog zubara jer mi je preporucio da dan ranije pocnem piti antibiotike, da bad-guysima ne damo nikakvu sansu. sad pijem novocef i medazol i cekam 12 sati....

nego, pitam ja njega jucer hocu li danas moci pricati, a on ce meni: "pih, zensko a da ne moze pricati!" S tocno ovakvim izrazom lica :rolleyes:

lud je ko gljiva :rofl:

E, da... sam implantat (znaci ovo danas) dodje 750 eura. a lot of money, i know!

kemik
12.03.2005., 18:49
evo me...

dakle, ziva sam i zdrava (s malo natecenim desnim obrazom!)

kao prvo, svima koji se spremaju na to, NIJE NISTA STRASNO!!!

cijela procedura traje malo vise od sat vremena (skup sa sivanjem). dobijes nekoliko injekcija, nema apsolutno nikakve boli, zavrsi sa sest savova (na mjestu jedne sestice)...

jucer popodne kad mi je popustila anestezija popila sam pola Vioxxa (savjetovao mi je bilo koji lijek protiv boli, a u vioxx imam najvece povjerenje). normalno sam spavala, i nista me vise ne boli. kazem, samo sam malo natecena. antibiotike pijem i dalje, jedem normalno, pricam sve u sesnaest, samo je malo bad se smijati, ali i to ce sutra valjda proci...

ako vas jos kaj zanima, shoot!

M Renata
12.03.2005., 19:14
Prvo, drago mi je da si dobro i da si zadovoljna, kao i svaka pohvala za hrabrost.

Zanima me kad vadiš šavove i što onda? Drugo što me zanima je vrsta implatanta, da li znaš koji su ti vrstu ugradili.

Hvala.

:top:

kemik
12.03.2005., 19:21
nema vađenja savova, stavio je onaj konac koji se sam otopi (pojma nemam kakav je ispravan naziv, ali valjda kuzite). nakon toga 3-4 mjeseca se ne desava nista, jer se implantat mora osteointegrirati (nova rijec koju sam jucer naucila), srasti s kosti. a sto ide dalje pojma nemam, idemo step by step...

vrsta? pojma nemam, znam samo da je titanski, a valjda su svi titanski. mogu ga pitat koji je proizvodjac, valjda

M Renata
13.03.2005., 08:58
Odlično je to da nema vađenja šavova.
I sve što opisuješ stvarno zvuči izuzetno profesionalno.

Moj najveći problem oko implatanta je da li će se na njega moći staviti krunica. Naime, prije nego što sam izvadila dvojku lijevo, trebalo mi je uzeti mjeru za žabicu. Prilkom uzimanja mjere, na protetici stomatološkog fakulteta, profesorica te katedre je htjela izraditi studiju da se ne može ugraditi krunica, zbog toga što nema mjesta za nju i da treba raditi most (koji ja odbijam, taman nosila uvijek žabicu). To je iz razloga, što mi dvojke stoje malo izbačeno (kao u vampira-samo ja ne grizem).

Stoga bi trebala potražiti drugo mišljenje, jer sam imala isti problem sa dr. zubom koji je sreća imao svoj korijen.

Molim te da li mi možeš dati broj svog zubara da čujem njegovo mišljenje?

Hvala.

magic
13.03.2005., 09:27
mogu li ja konachno sznati shto je ta zhabica :confused:

M Renata
13.03.2005., 10:03
Žabica je protetski nadomjestak umjesto izgubljenog zuba, odnosno parcijalna proteza. Sastoji se od untarnjeg dijela koji dolazi ispod nepca (plastični) i vanjskog koji se sastoji od zuba (umjetnog) koji na sebi ima savijene žičice da bi se mogla žabica učvrstiti na susjedne zube. Da nemam tih žičica, izgledalo bi kao moj prirodni zub, samo bi u tom slučaju morao povećati plastični dio ispod nepca.

To protetsko pomagalo košta 2300 kn. Sva sreća da u familiji imam zubnog protetičara.

Eto, nadam se da je jasno i ostalima koje to zanima, jer kada je mene zanimalo, niti na google nisam uspjela dobiti pravu informaciju.

darling
13.03.2005., 12:43
Zar zabica toliko kosta? Ja sam u Beogradu i prosle godine sam zabicu platila nesto sitno, toliko da se ni ne secam koliko je kostala, kod privatnog proteticara.
No svejedno moji novi zubari kazu da je zabica lose resenje na duge staze.
Zato ja za dve nedelje dobijam fiksnu protezu, pa ce mi ona razvuci zube da popune rupu nastalu vadjenjem zuba.
Zbogom zabice, zbogom mostovi, zbogom implantii.

M Renata
13.03.2005., 12:54
Sto je fiksna proteza, da li je skidaš i za koliko je to zuba, odnosno u čemu je razlika u odnosu na žabicu?

happygoose
15.03.2005., 08:52
Ja sam nasla ovaj "site", dobro je objasnjeno sa puno linkova i dodatnih informacija o vrstama i izvedbama samih implantata, cijelom procesu, metodama rada i najnovijim tehnologijama i tako to.....ako koga zanima.....mene ceka isto pa sam se htjela malo educirati, da mi ipak ne uvale bilo sta.....:D

http://www.dental-implants.com/

Javi se Kemik, kako ja nakon par dana?

kemik
15.03.2005., 08:59
jel me netko trazio? ;)

sasvim je OK, otecenost je skroz nestala, normalno mogu prat zube, jesti, ne bas sad divljati po savovima, malo ipak paziti ali vise-manje sam slobodna radit kaj hocu. hell, cak se mogu i podboltati s desnom rukom, sto mi jos prekjucer djelovalo kao mission impossible.

danas popodne idem k zubaru, htio je vidjet kako ide zacijeljivanje, pa vam javim sto je on rekao o svemu tome!

happygoose
15.03.2005., 09:07
Sam oporavak, se cini prilicno brz, ali ipak je pozeljno to napraviti pred vikend....:)

No samo se ti javi....;)

kemik
15.03.2005., 09:10
pa je, rekao je on meni da on to radi iskljucivo petkom... a zna covjek valjda i zasto!

M Renata
18.03.2005., 07:38
Reci nam koliko te je dosad sve to koštalo i da li znaš koliko ćeš platiti daljnje postupke rada (otvaranje implatanta i umetanje štifta za krunicu, te sama izrada krunice?

Inače sam postupak u slikama pogledajte na link:

http://dr.zeljkobarisic.org/video.fajlovi.htm

Pozdrav.

kemik
23.03.2005., 08:00
dosad me implantat + ruke kostalo 5600 kn (750 eura). pojma nemam koliko ce me kostati ovo dalje, jednostavno ga nisam ni pitala... saznaz cu kad krenemo dalje.

jucer sam bila kod njega, i izvadio mi je konce. rekao je da bas nema smisla da stoje nutra kad je sve zacijelilo, tako da sad vise u ustima NEMAM ruzne spage!!!

pitala sam ga kad da ponovo dodjem, i on je rekao da negdje za 2 mjeseca, sto bi bilo pocetkom 6.

M Renata
23.03.2005., 08:11
Hvala na odgovoru.
Znači šavovi se ipak vade. Čestitam ti na takvoj odluci.

Ja zasada moram čuti mišljenje dr. stomatologa, da li će se moći na moj ugrađeni imlatant (hipotetsko pitanje) moći ugraditi krunica. Bez toga ne mogu ići na zahvat. Kad obavim predradnje, javim rezultate. U svakom slučaju javi nam daljnji tijek događanja,
uz tebe smo:top:

Pozdrav!

M Renata
23.03.2005., 09:29
Još jedno pitanje?

Kod mene kirurg se ne upleće u rad pretetičara, niti je izrazio sugestiju na nemogućnost izrade krunice, niti je komentirao most.

Stoga pitanje da li će ti (tvoj kirurg) sve on to obaviti ili ideš kod dr. liječnika koji će uzeti otisak, pa na osnovu toga izraditi krunicu.

Da li imaš sve u jednom?

kemik
23.03.2005., 09:30
ne, nemam sve u jednom, ali u ordinaciji s mojim zubarom (kirurgom) radi i prosteticar, u kojeg ovaj ima veliko povjerenje, pa mi je predlozio da to napravim kod njega. a posto nemam bas neke druge preferencije za prosteticara, nemam ni potrebu ici kod nekog drugog

M Renata
23.03.2005., 09:39
Nadam se da ti nije bed, da mi daš na pm adresu, ime doktora i telefon te ordinacije, jer u svakom slučaju moram čuti drugo mišljenje.

Hvala.

kemik
16.09.2005., 08:10
kemik kaže:
pitala sam ga kad da ponovo dodjem, i on je rekao da negdje za 2 mjeseca, sto bi bilo pocetkom 6.

Odgovorna i streber kakav jesam, ovo sto je trebalo biti pocetkom sestog, dogodilo se jucer :cheer: ...

uglavnom, nije nikakav bad sto je to tako dugo stajalo, sve ide dalje po rasporedu.

Otvorio je implantat (koji ludi osjecaj kad imas mali srafciger u ustima :D ), i stavio "gingivaformer", neku stvar koja ce mi "formirati gingivu" (mislim, gdje je bila ta gingiva ovih posljednjih 25 godina :misli: ).

ponovo moram ici k njemu sljedeci tjedan, da uzme otisak za zubic (on i/ili taj drugi frajer, nisam bas skuzila ejr sam bila preumorna)!

kemik
19.10.2005., 07:55
No dobro, vi ste sigurno vec zaboravili na moju dugotrajnu i dosadnu pricu o zubu, ali sam obecala da cu pisat sve do kraja, pa da to i odrzim: gotovo je (mislim, skoro!)
Otisak je uzet, poslan u zubotehnicki labos, napravljen prvo "tester", pa se sedmica u ta dva tjedna jos malo pomaknula, pa je trebalo probavati, pripasavati, malo brusiti gornju sesticu (jerbo se i ona pomaknula prema dolje, kad je vec imala mjesta), i jucer navecer mi je konacno usarafljena moja dugo cekana i skupo placena donja desna sestica!!!! Sad mora tak stajat neko vrijeme, dok se ja malo naviknem, nakon cega ce mi jos malo popuniti tu ludu polegnutu sedmicu!!! :cheer:

sretna sam ko malo dijete sto je to konacno gotovo (mislim, nije nista boljelo ni nista, ali se tolko oteglo mojom krivicom da mi je fakat dopizdilo!)

uglavnom, kad sam dosla od zubara jucer svom sam snagom jela jabuku na desnu stranu :lol:

happygoose
19.10.2005., 11:44
nismo zaboravili.....:D

cestitke i:five: :zubeki: :top: samo ti papaj....

Aragorn
22.10.2005., 12:52
Mom starom su nakon zračenja stradali zubi. Prvo caklina, a onda i ostalo. Sad ih je krenuo sređivat (prije nije smio jer nije prošlo dovoljno vremena od zračenja i kemoterapije) i zubar mu je isto tako rekao da postoji mogućnost implatanta - 1000€ po implatantu. No dobra stvar je ta da može staviti 4-5 komada u čeljust i na njih vezati most tak da nemaš klasični gebis. Loša stvar - 10000€ za zube!!! :mad:

Denys
04.11.2005., 09:57
kemik kaže:
dosad me implantat + ruke kostalo 5600 kn (750 eura). pojma nemam koliko ce me kostati ovo dalje, jednostavno ga nisam ni pitala... saznaz cu kad krenemo dalje.

Sad kad je sve sretno zavrsilo, moze li i ostatak troskova?
Hvala, :) !

kemik
04.11.2005., 10:03
moze...

dakle, na inicijalnih 750 eura doslo je jos 520 kn + 210 eura za krunicu.

dakle, negdje smo oko 1000 eura, sto je otprilike u rangu onoga o cemu prica aragorn, i znatno jeftinije nego vani (u USA to veselje dodje izmedju 2 i 3 tisuce dolara!)

Ona007
26.01.2006., 11:47
Zanima me da li netko zna kolika je otprilike cijena implanta ( usadjivanje zuba) u Hrvatskoj.
U Madjarskoj je npr cijena oko 5500kn po zubu a ovdje kod mene oko 30 000 kn po zubu..

ambrozija
27.01.2006., 10:02
5000 - 7000 kn ... upravo ovih dana debelo razmišljam da sredim jedan zub tj. mjesto gdje je bio do nedavno:zubo: ... mrzim most:mad:

kemik
27.01.2006., 10:11
imao je nedavno netko nekakav topik o implantatima... :misli:

cekaj, mislim da ga imam mozda ti ovo pomogne (http://www.forum.hr/showthread.php?t=66847)

mislim da je unutra napisano od procedure do cijene...

Ona007
27.01.2006., 22:26
Ajme kemik obradovala si me do neba!!
Kako tvoja sestica sada?
nisam skuzila iz tvog topika koliko se zapravo puta i u koliko dugim vremenskim razmacima treba otic zubaru koji ti to radi.. tj zanima me koliko bih puta trebala odletit u Hrvatsku za to cudo napravit..

kemik
28.01.2006., 08:36
Moja sestica je sad super, hvala na pitanju.

stoji na svom mjestu, naucila sam se skroz jest na tu stranu, sve pet. skroz sam zadovoljna sto sam se na taj poduhvat odlucila

Kolko puta u kolkom vremenskom razdoblju: mislim da bi trebala 2 puta po tjedan-dva bit u Zagrebu (prvo kad ti stavljaju taj saraf, onda ti treba neko vrijeme da se oporavis; drugi put kad se radi sama krunica). Izmedju toga prodje 3-5 mjeseci (mislim da je tebi najsigurnije da bude ovo dulje vrijeme, da budes ziher da se "primilo")

Ona007
29.01.2006., 10:35
Bas ti hvala za ovo kemik.
Mene zaniam kako se zna da se "primilo" tj. sto se dogadja ako se ne primi?
I kako se zna da se zasigurno primilo?

kemik
15.02.2006., 06:17
uh, tek sad sam vidjela da ti nisam odgovorila, sram me bilo...

kolko sam ja skuzila, nemre se "ne primiti", samo je pitanje koliko ce vremena proci do potpune osteointegracije. Meni je bilo proslo preko 6 mjeseci, pa nije bilo nikakve dvojbe je li implantat potpuno fiksiran, ili jos malo "plese". Pretpostavljam da je to nesto sto zubar/kirurg odredjuje na osnovu nekakvog svog iskustva...

anya
15.02.2006., 06:57
Žabica je protetski nadomjestak umjesto izgubljenog zuba, odnosno parcijalna proteza. Sastoji se od untarnjeg dijela koji dolazi ispod nepca (plastični) i vanjskog koji se sastoji od zuba (umjetnog) koji na sebi ima savijene žičice da bi se mogla žabica učvrstiti na susjedne zube. Da nemam tih žičica, izgledalo bi kao moj prirodni zub, samo bi u tom slučaju morao povećati plastični dio ispod nepca.

To protetsko pomagalo košta 2300 kn. Sva sreća da u familiji imam zubnog protetičara.

Eto, nadam se da je jasno i ostalima koje to zanima, jer kada je mene zanimalo, niti na google nisam uspjela dobiti pravu informaciju.

Ja sam moju žabicu platila 300 kn. Sad ovih dana namjeravam raditi implantat.

Kemik, kod kojeg zubara u zg si ti to radila?
Može na PM.
Hvala!

Ona007
15.02.2006., 08:08

kolko sam ja skuzila, nemre se "ne primiti", samo je pitanje koliko ce vremena proci do potpune osteointegracije. Meni je bilo proslo preko 6 mjeseci, pa nije bilo nikakve dvojbe je li implantat potpuno fiksiran, ili jos malo "plese". Pretpostavljam da je to nesto sto zubar/kirurg odredjuje na osnovu nekakvog svog iskustva...
Moj mi je zubar rekao da implant nije 'zauvijek' nego za 'dugo vremena'..malo zbunjujuce...
Jel znas nesto o tome kemik?

kemik
15.02.2006., 08:12
ne, ne znam nista o toj razlici izmedju stalnog i za dugo vremena. nisam o tome razmisaljala niti pitala svog zubara.

Pretpostavljam da se radi o tome da krunica ima neki rok trajanja, da se nakon nekog vremena krunica mora mijenjati. Sto se samog sarafa tice, mislim da kad se on jednom stavi da ga ni dragi bog nemre izvaditi van...

Dora K
15.02.2006., 08:31
Moj mi je zubar rekao da implant nije 'zauvijek' nego za 'dugo vremena'..malo zbunjujuce...
Jel znas nesto o tome kemik?

Trajnost implantata je u prosijeku oko 20 godina, što ne znači da ne može trajati kraće ( oralna nehigijena, traume, škripanje zubima....), ili duže

Dora K
15.02.2006., 08:35
Zanima me da li netko zna kolika je otprilike cijena implanta ( usadjivanje zuba) u Hrvatskoj.
U Madjarskoj je npr cijena oko 5500kn po zubu a ovdje kod mene oko 30 000 kn po zubu..

Oko 1100 eura po implantatu.

Ona007
15.02.2006., 08:40
Trajnost implantata je u prosijeku oko 20 godina, što ne znači da ne može trajati kraće ( oralna nehigijena, traume, škripanje zubima....), ili duže

Hoces rec da sharaf ispadne.. sto se onda dogodi? ostane ti rupa u zubnoj kosti?
Ili je to samo gornji dio koji ispadne, tj. krunica koju kemik spominje?

Dora K
15.02.2006., 08:41
Ajme kemik obradovala si me do neba!!
Kako tvoja sestica sada?
nisam skuzila iz tvog topika koliko se zapravo puta i u koliko dugim vremenskim razmacima treba otic zubaru koji ti to radi.. tj zanima me koliko bih puta trebala odletit u Hrvatsku za to cudo napravit..

Implantat se stavlja u lokalnoj anesteziji, nakon toga imaš šav na tom mjestu i moraš pažljivo održavati higijenu, nakon oko tjedan dana vadi ti konce i tada čekaš da se implantat oseointegrira (primi u kost) 3 meseca za gornju vilicu i 6 mjeseci za donju. Trebala bi povremeno napraviti RTG da se vidi da je sve OK, to možeš i u Eng, a poslati zubaru skeniranu sliku na mail.
Kaj se krunice tiče, možeš se dogovoriti sa zubarom da čim prije bude gotova, ionako ju plaćaš iz svog džepa. Mislim da ti treba 2-3 dana za to, prvo ti moraju uzeti otisak, pa napraviti probu, pa tek onda definitivnu krunicu.

Martinn
16.02.2006., 17:52
Da li postoji alternativa implatantu i mostu ako se radi samo jedan zub, tj. nekakvo lijepljenje, da se ne bruse okolni zubi?

kemik
16.02.2006., 17:55
pa poanta implantata je da se ne bruse susjedni zubi :confused:

ne kuzim sto si zapravo htio reci

ambrozija
16.03.2006., 11:47
...neznam da li ste negdje spominjali,pa... koliko min.treba proći tjedana,mjeseci poslije vađenja zuba (u mom slučaju gornje šestice), da to zaraste da se može ugraditi implantat

joop
16.03.2006., 23:02
...neznam da li ste negdje spominjali,pa... koliko min.treba proći tjedana,mjeseci poslije vađenja zuba (u mom slučaju gornje šestice), da to zaraste da se može ugraditi implantat
cula sam da cesto odmah nakon vadjenja zuba, na to mjesto stavljaju implantat... tako kost ne zarasta dvaput, a i ti rijesis dva brrrrr zahvata odjednom...

kemik
17.03.2006., 07:31
nema sanse.

da bi se stavio ovakav implantat o kojem ja pricam, dakle ovaj sa titanskim sarafom, kost MORA zarasti, odnosno na kosti ne smije vise bit meksih dijelova, kao oziljaka onoga gdje je nekad bio zub.

meni je izmedju vadjenja i stavljanja sarafa proslo oko 3 godine, sto je previse (jer su se zubi okolo poceli pomicati). Mislim da je optimalno vrijeme 6 mj - godine dana

ambrozija
17.03.2006., 13:29
...znači min.6 mjeseci...ne bih htjela dugo čekati jer mi je poslije jednog izvađenog jednog zuba kost jako brzo "nestajala" , u par mjeseci se spustila baš nisko, a sada poslije 3 godine mislim da tu više i nema mjesta za implantat
btw.nisam baš bezuba:zubo: ...sa ovim će biti -2 ali nažalost obje šestice:cry:

kemik
17.03.2006., 13:40
ja opet ponavljam pitanje koje stalno ponavaljam, a jos cesce otkad sam postala mod:

zasto vjerujete savjetima ljudi s foruma, a ne odete za detalje pitat lijecnike?

mislim, svi smo mi divni, krasni i pametni, ali daj odi pitat nekog stomatologa jel se moze staviti implantat ili ne? cak i da ja imam 6 doktorata iz stomatologije i kirurgije, kaj bi ti mogla rec bez da sam vdjela tvoje zubeke (ili nedostatak istih :zubo: )?

Jel stvarno tak tesko otic do strucnjaka i pitat za njegovo misljenje, pa ako ti ni to nije dovoljno, otic kod drugoga po second opinion?

Ona007
17.03.2006., 13:50
Meni je receno oko 6 mjeseci, koji su taman nekidan poceli :( tako da se nadam da cu implante poceti negdje oko kolovoza

ambrozija
17.03.2006., 14:22
ja opet ponavljam pitanje koje stalno ponavaljam, a jos cesce otkad sam postala mod:

zasto vjerujete savjetima ljudi s foruma, a ne odete za detalje pitat lijecnike?

mislim, svi smo mi divni, krasni i pametni, ali daj odi pitat nekog stomatologa jel se moze staviti implantat ili ne? cak i da ja imam 6 doktorata iz stomatologije i kirurgije, kaj bi ti mogla rec bez da sam vdjela tvoje zubeke (ili nedostatak istih :zubo: )?

Jel stvarno tak tesko otic do strucnjaka i pitat za njegovo misljenje, pa ako ti ni to nije dovoljno, otic kod drugoga po second opinion?

...znači neznaš:cerek: ...ma znaš-nedavno si to radila:kiss:
...ja više nikome ne vjerujem-samo forumašima:top:
...spremam se do stručnjaka kako ti veliš, a do tada sam rado tu sa vama pametni moji bezubi

joop
17.03.2006., 14:31
nema sanse.

da bi se stavio ovakav implantat o kojem ja pricam, dakle ovaj sa titanskim sarafom, kost MORA zarasti, odnosno na kosti ne smije vise bit meksih dijelova, kao oziljaka onoga gdje je nekad bio zub.

meni je izmedju vadjenja i stavljanja sarafa proslo oko 3 godine, sto je previse (jer su se zubi okolo poceli pomicati). Mislim da je optimalno vrijeme 6 mj - godine dana
eto mojoj frendici prije pola godine izvadili zub i odmah na isto mjesto stavili implantat...;) sve proslo ok...

ambrozija
17.03.2006., 14:38
eto mojoj frendici prije pola godine izvadili zub i odmah na isto mjesto stavili implantat...;) sve proslo ok...

...znam, rek'o mi stručnjak - i to može ... pa kako vam onda čovjek ne bi vjerovao:s

andreja999
18.03.2006., 18:32
savjetujem ti da odes u gundulicevu na stomatoloski faks, oni ti do dosta povoljno rade a i najbolji su ti u hrvatskoj po tom pitanje. a i ims jeftiniju opciju ako si mlada. poznato je da se zubi pomicu pa ti nakon vremena nestane rupa.kako god bilo sretno

ivanahumpalot
20.03.2006., 20:01
savjetujem ti da odes u gundulicevu na stomatoloski faks, oni ti do dosta povoljno rade a i najbolji su ti u hrvatskoj po tom pitanje. a i ims jeftiniju opciju ako si mlada. poznato je da se zubi pomicu pa ti nakon vremena nestane rupa.kako god bilo sretno

Da, nestane ti jedna velika rupa, zubi ti se pomalo pomiču, rotiraju, a zubi iz kontra čeljusti ti isplivaju! Poslije ne možeš ništa napraviti na takvu situaciju!

Tajwy
01.04.2006., 19:05
@kemik
daj mi reci, da li ti je krunica usarafljena ili ti je zacementirana?
jel porculanska ili?

kemik
02.04.2006., 09:04
usarafljena, porculanska.

molim

Tajwy
02.04.2006., 16:04
ja evo jucer imala zahvat, pa me zanimalo.
sad cekam 3 mjeseca pa bumo vidli. :)
hvala, jos jednom.

medo5
02.06.2006., 14:37
Jel netko zna zubara koji stavlja implantate i gdje je moguće plaćanje u ratama ili kad je sve gotovo?I kakve su cijene?:confused: :confused:

green_eyes
04.06.2006., 01:09
Medo, to ti radi većina privatnih stomatologa po zagrebu, a koliko sam čula i u gundulićevoj (valjda je tamo jeftinije). Upiši u google stomatološka ordinacija pa potraži... Ja znam jednu privatnicu u zg koja radi implantate, ali ju neću reklamirati jer mi nije simpatična!:D Mislim da se cijena kreće (kod privanika) oko 1000 €

green_eyes
04.06.2006., 01:17
Aha, tek sam sad vidjela da si pitao kad je sve gotovo.
Ak tek vadiš zub, moraš prvo čekat 2-6 mjeseci da ti to zaraste, onda ti drilaju kost i stavljaju titanski vijak, pa čekaš da to zaraste( 2-3 mjeseca za donju čeljust, a koji mjesec više za gornju:zubo: , ne pitaj zakaj je to tako, neam pojma:) ) pa ti tek onda stavljaju porculansku krunicu.
Mene jedino zanima koliki je vijek trajanja tih implantata (bar okvirno), i kaj s njima dok prođe vijek trajanja? Mislim, šta se onda stavlja novi ili ostaje rupa:zubo: ? Nadam se da će dentist na ovo odgovorit, baš me to zanima!

jaja
04.06.2006., 15:45
meni je rečeno da je doživotno, već sam se pomirila s time da ću i u urni zveckati :D

neki zubari ti daju preko americana na 12 rata, mislim da je to preozbiljan zahvat da gledaš hoćeš li proći 100 eura jeftinije

plaća se po fazama

dentist
04.06.2006., 16:49
Nista sto se tice zivog organizma i da je u njega ugradjeno (implantirano) nije i ne moze biti dozivotno. Nazalos moram reci da tko je god to rekao, izjava je vrlo neozbiljna. Trajnost radova u ustima ponajprije protetskih se kvalificira kao bioloska i tehnicka trajnost. Tehnicka trajnost podrazumjeva kvalitete materijala i njihovu predvidjenu minimalnu vremensku stabilnost. Sto se pak bioloske trajnosti tice, ona podrazumjeva ponasanje odredjenog implementa u bioloskim uvjetima, odn navlake, mosta, implantata, plombe u ustima. Bioloska trajnost ovisi o bioloskim faktorima koji mogu biti promjenjivi (za razliku od tehnicke) utjecaj bakterija na implantat recimo-ukoliko higijena usta nije zadovoljavajuca nastaje upala tkiva oko implantata (periimplantni mukozitis i periimplantitis) nestaje kost kao i kod parodontoze,implantat se rasklimava i ispada.
Smatra se da je uobicajena trajnost za implantat oko 10 godina. Naravno to moze biti i 8 godina ali i 20... Ali nista nije vjecno, a ponajmanje implantat!

green_eyes
04.06.2006., 19:49
Dentist, niste napisali što se događa dok prođe vijek trajanja implantata i on se mora vadit (ili sam zbog paradontoze ispadne)? Jel moguće stavit drugi implantat na mjesto toga ili?
Još jedno pitanje, zanima me koliko je opasna recesija gingive( mislim, opasna za ispadanje zuba), dakle povlačenje zubnog mesa bez popratne upale ili boli, te kako se može liječiti?

dentist
05.06.2006., 07:07
Implantat nece sam ispasti, potrebno ga je izvaditi. Na njegovo mjesto je u slucaju uznapredovale periimplantne bolesti tesko staviti novi implantat ako je kosti nestalo pa se priblizavamo kriticnim anatomskim prostorima koji limitiraju implantaciju. Rupa naravno ne ostaje jer se ona ispunjava novim kostanim tkivom odn vezivom.

O recesijama sam pisao prije nekoliko dana pod postom "zubno meso" pa si malo tamo pogledaj. Tamo sam rekao puno toga, pa se ne bih htio ponavljati.

Veky
05.06.2006., 08:00
Eh... meni je prošli tjedan napuknula gornja desna dvojka. Zub je prije 4-5 godina liječen, vađen je živac i napunjen je. Ove godine se komadić otkrhnuo i teta stomatologica ga je opet pokrpala. No sad je definitivno puknuo tako da se gotovo "poravnao" sa zubnim mesom. Malo sam ga klimucnuo prstima i uz suzu-dvije uspio sam prstima ukloniti otkrhnuti dio.

Tako me od jučer resi osmjeh srednjevjekovnog čovjeka, tj. osmjeh je "popunjen" jednom rupom.

Što se tu može učiniti ?
Živca nema, korjen je pretpostavljam stabilan. Može li se samo "zatiplati šaraf i na njega nadograditi krunica ? Zub je inače bilo lagano naguran između jedinice i dvojke i povučen u nazad. Čisto sumnjam da će mi se u tridesetoj zubi poslagati sami da zatvore tu rupu. Koliko košta jedna krunica tako zatiplana u korijen, predpsotavljam da se to radi ? U tom slučaju to nije implantat zar ne ?

Hvala!

green_eyes
05.06.2006., 14:47
Dentist, pročitala sam vaš post o zubnom mesu, i napisali ste da se recesija gingive može uspješno liječiti.
Mene zanima da li to uspješno liječenje podrazumijeva samo da se na ogoljeni zubni vrat transplantira dio zubnog mesa i kako to može pomoći? Jer, ako je dio kosti nestao, kako će zubno meso osigurati čvrstoću zuba? Ili sam ja tu nešto krivo shvatila? :mig:
Jel moguće da se recesija u nekoj fazi zaustavi i ne napreduje dalje (a zub je i dalje čvrst i ne klima se)? Koji su još znakovi parodontoze?

dentist
07.06.2006., 20:25
:) Oprosti ova pitanja dosta strucno postavljas, a vidim u prethodnim postovima i koristis neke termine.. Nisi li mozda stomatolog koji nema poznatog parodontologa da ga to pita? :cool:

dentist
07.06.2006., 20:28
Eh... meni je prošli tjedan napuknula gornja desna dvojka. Zub je prije 4-5 godina liječen, vađen je živac i napunjen je. Ove godine se komadić otkrhnuo i teta stomatologica ga je opet pokrpala. No sad je definitivno puknuo tako da se gotovo "poravnao" sa zubnim mesom. Malo sam ga klimucnuo prstima i uz suzu-dvije uspio sam prstima ukloniti otkrhnuti dio.

Tako me od jučer resi osmjeh srednjevjekovnog čovjeka, tj. osmjeh je "popunjen" jednom rupom.

Što se tu može učiniti ?
Živca nema, korjen je pretpostavljam stabilan. Može li se samo "zatiplati šaraf i na njega nadograditi krunica ? Zub je inače bilo lagano naguran između jedinice i dvojke i povučen u nazad. Čisto sumnjam da će mi se u tridesetoj zubi poslagati sami da zatvore tu rupu. Koliko košta jedna krunica tako zatiplana u korijen, predpsotavljam da se to radi ? U tom slučaju to nije implantat zar ne ?

Hvala!
Zub se nece pomaknuti u prednjem segmentu celjusti. To nije implantat nego nadogradnja endodontski lijecenog zuba. Ista se sidri u korijenu i nadogradjuje razorenu krunu zuba. Takav zub se finalno restaurira krunicim (navlaka). Takav job te kosta prosjecno 1400 kn.

green_eyes
07.06.2006., 21:40
:) Oprosti ova pitanja dosta strucno postavljas, a vidim u prethodnim postovima i koristis neke termine.. Nisi li mozda stomatolog koji nema poznatog parodontologa da ga to pita? :cool:

:rofl:
Nisam sigurna dal je ovo bilo meni namijenjeno ili...
Hm, ja stomatolog? Ma kakvi, nemam veze s medicinom! Čak sam i razmišljala o stomatologiji, ali ne, nisam ja za te štreberske fakseve!:D
Samo su mi zubi jako važni pa sam puno čitala o tim stvarima. Nekako se užasavam parodontoze pa me to jako zanima, a nemam koga pitati!
Nego dentist, možete mi molim vas odgovoriti na pitanje?:D

dentist
08.06.2006., 07:00
Postoje indikacije za prekrivanje recesija. Za to su bitne klasifikacije po razini gubitka medjuzubne kosti. Kada gubitka medjuzubne kosti ima ili je nema vrlo minimalno moze se recesija lijeciti i ako se pruza i 10mm. Ali to je gubitak prednjeg dijela kosti na celjusti. Nitko nije spominja i povezivao recesiju s klimanjem zuba. To je nesto sasvim drugo. Ovdje je rijec o recesijama kao neupalnim promjenama, iako naravno recesija je isto tako simptom pardontne bolesti kao posljedica gubitka kosti.
Stavljanje graftova s nepca nije jedina metoda. Kada nedostaje veci dio kosti koriste se metode da se dobije kost i parodontno tkivo (vodjena regeneracija tkiva - GTR upotrebom membrana) ili biokemijska regeneracija tkiva upotrebom Sintetskog caklinskog proteinskog matriksa - amelogenina.
Moguce je da se recesija zaustavi, otklanjanjem uzroka; npr. nepravilnog-preagresivnog cetkanja ili nepravilnog zagriza...
Osnovni simptom parodontne bolesti je prisutnost parodontnog dzepa koji se mjeri graduiranim instrumentima, tu je jos prisutnost gubitka kosti sto se vidi na rtg-u. Krvarenje, zadah, klimanje zuba, pojava gubitka zubnog mesa izmedju zuba...

Veky
08.06.2006., 07:17
Dentist - hvala.
Evo, bio sam u međuvremenu kod moje tete zubarke i idem poslikati zub pa ćemo onda dalje. Financijski se izrazila otprilike kao i ti.

green_eyes
08.06.2006., 08:44
Dentist, puno hvala na odgovorima!:)

ambrozija
08.06.2006., 12:12
... dentist tebe je sam Bog poslao na forum:s :s :s ... još samo da pročitam ostale tvoje postove i evo mene sa svakakvim pitanjima:)

green_eyes
08.06.2006., 14:33
... dentist tebe je sam Bog poslao na forum:s :s :s ... još samo da pročitam ostale tvoje postove i evo mene sa svakakvim pitanjima:)

To i ja kažem!:D Ustvari, ja sam se registrirala samo da dentista pitam svakakva pitanja koja su me mučila!:)
Nažalost, stomatolozi, barem ovdje u zg, uopće nisu tak pristupačni i spremni odgovarati na pitanja pacijenata, nego ono, samo da što prije završe s tobom i bok! Ova zadnja kod koje sam bila (privatnica, jaaako skupa) bila je jako neljubazna prema meni, a onda dođe neki stari dedek(na kojem će se valjda nabrat dve tri tisuće € na protezu, implantate ili štogod) i odmah je procvjetala:cerek: :cerek:
Pa šta je tako teško naći dobrog (i modernog) stomatologa u zg....?:mad:

dentist
08.06.2006., 21:53
Ha cuj, misljenja su razlicita. neki su me napali da se reklamiram ovdje na forumu. U svakom slucaju hvala na lijepim rijecima!

Dentist4Real
11.06.2006., 11:53
To i ja kažem!:D Ustvari, ja sam se registrirala samo da dentista pitam svakakva pitanja koja su me mučila!:)
Nažalost, stomatolozi, barem ovdje u zg, uopće nisu tak pristupačni i spremni odgovarati na pitanja pacijenata, nego ono, samo da što prije završe s tobom i bok! Ova zadnja kod koje sam bila (privatnica, jaaako skupa) bila je jako neljubazna prema meni, a onda dođe neki stari dedek(na kojem će se valjda nabrat dve tri tisuće € na protezu, implantate ili štogod) i odmah je procvjetala:cerek: :cerek:
Pa šta je tako teško naći dobrog (i modernog) stomatologa u zg....?:mad:
Green_eyes, izgleda nisi imala sreće naići na korektnog stomatologa u Zagrebu. Što se tiče objašnjavanja pacijentima, različiti ljudi to različito primaju. U mojoj je praksi bilo slučajeva od krajnosti "Ne zanima me to. Napravite što trebate, žuri mi se." pa sve do onih koji su 5-6 puta dolazili samo na razgovor i pojašnjavanje.
Problem hrvatske stomatologije leži prije svega u činjenici da su ljudi godinama navikli da je u stomatologiji skoro sve besplatno. Općenito se može reći da u hrvatskoj postoji tzv. "socijalna stomatologija" i tzv. "privatna stomatologija". Socijalna stomatologija je ona koju plaća država tj. hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. To znači da vaš izabrni stomatolog za vaše liječenje godišnje dobije od države oko 120 kn (toliko otprilike košta pola plombe kod privatnika). Koje točno usluge pokriva, a koje ne pokriva tzv. glavarina od 120 kn propisano je određenim pravilnicima i ne bih ulazio u detalje. Uglavnom, kompozitne (bijele) plombe na prednjim zubima, amalgamske plombe na bočnim zubima, liječenja zubi i njihova vađenja pokriveni su glavarinom. Ostalo se najčećše mora (do)platiti.
Privatna stomatologija je takva gdje se sve usluge plaćaju. Međutim, ako odete kod privatnog stomatologa to ne znači da ćete automatski dobiti i kvalitetniju uslugu. Pacijenti općenito NISU KOMPETENTNI da procjenjuju kvalitetu rada nekog stomatologa sa stručnog aspekta. Oni samo mogu subjektivno simpatizirati ili ne simpatizirati određenog stomatologa. O tim i takvim stvarima dalo bi se podosta toga reći što svakako premašuje opseg jednog posta na forumu.

Dentist4Real
11.06.2006., 12:46
Aha, tek sam sad vidjela da si pitao kad je sve gotovo.
Ak tek vadiš zub, moraš prvo čekat 2-6 mjeseci da ti to zaraste, onda ti drilaju kost i stavljaju titanski vijak, pa čekaš da to zaraste( 2-3 mjeseca za donju čeljust, a koji mjesec više za gornju:zubo: , ne pitaj zakaj je to tako, neam pojma:) ) pa ti tek onda stavljaju porculansku krunicu.
Mene jedino zanima koliki je vijek trajanja tih implantata (bar okvirno), i kaj s njima dok prođe vijek trajanja? Mislim, šta se onda stavlja novi ili ostaje rupa:zubo: ? Nadam se da će dentist na ovo odgovorit, baš me to zanima!
Implantati su priča za sebe. Većina ljudi, a i stomatologa, niti ne zna da se radi o drugoj po starosti stomatološkoj disciplini (najstarija je oralna kirurgija, tj. vađenje zuba). Prve implantante radili su još stari Kinezi prije 4000 godina, dok su npr. Inke rezbarile tadašnje implantate od ljuštura morskih školjaka koje su unda usađivali u čeljust. Novija primjena implantata kreće 1948. godine kad je Bostonski stomatolog Al Strock osmislio dvofazni implantat. Jedan od prvih njegovih pacijenata bio je prikazan na implantološkom kongresu 1986. godine sa jednim takvim implantatom koji je uredno funkcionirao 38 godina nakon ugradnje.
Ako se strogo pazi na terapijsku indikaciju (odnosno može li se i treba li se nekom pacijentu ugraditi implantat ili ne) onda s implantatima u principu nema problema. Oni od pacijenta samo zahtijevaju perfektnu higijenu i održavanje, te redovite kontrole svakih 4-6 mjeseci.
Za ilustraciju, navest ću primjer mladog pacijenta, sportaša, koji je u sportu zadobio izravan udarac u gornji sjekutić što je rezultiralo izbijanjem tog zuba. Svi ostali prednji zubi su potpuno zdravi, bez karijesa, plombi itd.
Pacijent je želio nadoknaditi manjak tog zuba. Moguće je nekoliko rješenja (od obične male proteze s jednim zubom tzv. žabice, pa sve do implantata).
Klasično rješenje bi bila izrada mosta koji podrazumijeva brušenje dva okolna potpuno zdrava zuba, uzimanje otisaka i laboratorijsku izradu mosta koji se trajno cementira na izbrušene zube nosače. Cijena takvog rada (keramika napečena na zlatnu leguru) bila bi oko 4800 KN. Prema najnovijim podacima iz literature (Misch CE, Dental Implant Prosthetics, 2005, Elsevier-Mosby):
-prosječni vijek trajanja takvog rada (uz 50% preživljenje) je 10 godina
-glavni uzrok neuspjeha je karijes
-15% izbrušenih zuba nosača zahtijeva i liječenje zubnog živca (endodoncija)
-gubitak zuba nosača iznosi 8-12% u prvih 10 godina, a 30% nakon 15 godina
-80% zuba koji su morali biti izbrušeni da bi nosili most su imali vrlo male plombe ili su bili potpuno zdravi

Nasuprot tomu rješenju, isti taj pacijent mogao je na mjesto izbijenog zuba ugraditi implantat bez brušenja okolnih zdravih zuba. Taj zahvat u konačnici košta oko 9000 KN. Prema istoj literaturi, njegove prednosti su slijedeće:
-visok postotak uspješnosti (više od 97% nakon 10 godina)
-smanjen rizik nastanka karijesa na susjednim zubima
-smanjen rizik nastanka endodontskih problema na susjednim zubima
-poboljšana oralna higijena
-smanjenje preosjetljivosti susjednih zubi na hladno i na dodir
-psihološke prednosti
-smanjenje gubitak zuba nosača

U svakom slučaju, implantati su dobro i pouzadno rješenje, a trajat će onoliko koliko ih pacijent i stomatolog održavaju. Glavni uzrok njihova neuspjeha (manje od 3% implantata nakon 10 godina) je NEODGOVARAJUĆA ORALNA HIGIJENA a to je krivica pacijenta.

Eto. Sapienti sat.

green_eyes
11.06.2006., 16:04
Hvala puno na opsežnom odgovoru!:)
Mene najviše zanima jedna stvar o implantatima! Ne znam da li vi u vašoj ordinaciji radite implantate, ali ako da zanima me iz vaše prakse (jer u teoriji manje više sve znam:D ) kolika je uspješnost stavljanja implantata (bez popratnih komplikacija i periimplantatnih bolesti) te kolika je trajnost implantata kod vaših pacijenata.
Što se podrazumijeva pod odgovarajućom oralnom higijenom implantata, odn. da li su potrebne neke dodatne paste ili deblji konci za čišćenje implantiranog zuba? Hvala!

Orbit2006
11.06.2006., 16:28
Vidim dosta toga i u tekstu iz skripte "Osnove stomatoloških materijala".

http://www.sfzg.hr/files/user/ipelivan/Osnove_stomatoloskih_materijala.pdf

Nego kakva je ovo odjednom navala realnih i inih zubara, oprostite, stomatologa? :-)

Dentist4Real
11.06.2006., 18:25
Hvala puno na opsežnom odgovoru!:)
Mene najviše zanima jedna stvar o implantatima! Ne znam da li vi u vašoj ordinaciji radite implantate, ali ako da zanima me iz vaše prakse (jer u teoriji manje više sve znam:D ) kolika je uspješnost stavljanja implantata (bez popratnih komplikacija i periimplantatnih bolesti) te kolika je trajnost implantata kod vaših pacijenata.
Što se podrazumijeva pod odgovarajućom oralnom higijenom implantata, odn. da li su potrebne neke dodatne paste ili deblji konci za čišćenje implantiranog zuba? Hvala!
Za sada je uspješnost 100%. Svi su moji pacijenti rapidno pojačali oralnu higijenu, kupili tuševe za usta, električne četkice, interdentalne četkice itd. Problema nema, a koristi su višestruke.
Kao što sam već rekao, uspješnost implantata prema literaturi je 97% preživljenja nakon 10 godina. To znači da su od 100 implantata samo 3 propala u prvih 10 godina. Od ta tri, njih 2,5 propala su zbog loše oralne higijene i ne odlaska na kontrole zbog čega je došlo do upale oko implantata tzv. periimplantitisa.

Dentist4Real
11.06.2006., 18:26
Vidim dosta toga i u tekstu iz skripte "Osnove stomatoloških materijala".

http://www.sfzg.hr/files/user/ipelivan/Osnove_stomatoloskih_materijala.pdf

Nego kakva je ovo odjednom navala realnih i inih zubara, oprostite, stomatologa? :-)
U toj skripti, potencijalnom budućem udžbeniku o stomatološkim materijalima ne piše baše previše o samim implantatima.

Dužnost name je educirati pučanstvo. :) Služimo narodu.

Dentist4Real
11.06.2006., 18:30
Ključna stvar za uspjeh implantata je multidisciplinarni stomatološki pristup. Protetičar isplanira položaj implantata, a onda u surdanji s oralnim kirurgom izvede njegovu ugradnju. Nakon razdoblja oseointegracije ("sraštavanja" implantata s okolnom kosti), koji traje 4-6 mjeseci, prelazi se na izradu tzv. suprastrukture na implantatu (tj. krunice). To se može napraviti i odmah po ugradnji implantata, ali ne bih ulazio u detalje.
Koga zanima, neka me pita.

green_eyes
11.06.2006., 18:50
Ključna stvar za uspjeh implantata je multidisciplinarni stomatološki pristup. Protetičar isplanira položaj implantata, a onda u surdanji s oralnim kirurgom izvede njegovu ugradnju. Nakon razdoblja oseointegracije ("sraštavanja" implantata s okolnom kosti), koji traje 4-6 mjeseci, prelazi se na izradu tzv. suprastrukture na implantatu (tj. krunice). To se može napraviti i odmah po ugradnji implantata, ali ne bih ulazio u detalje.
Koga zanima, neka me pita.

Evo, mene zanima!:D
U kojim se slučajevima može staviti krunica odmah nakon stavljanja implantata? I zašto neki stomatolozi stavljaju implantat odmah poslije vađenja zuba (tj. kako je to moguće budući da dio kosti nedostaje?:confused: )
Kako se zna kad je prošao vijek trajanja implantata i on se treba vaditi? Da li je moguće i nakon koliko vremena na mjesto tog postaviti drugi implantat?
I još nešto, što su to tuševi za usta?:D

Dentist4Real
11.06.2006., 18:55
Evo, mene zanima!:D
U kojim se slučajevima može staviti krunica odmah nakon stavljanja implantata? I zašto neki stomatolozi stavljaju implantat odmah poslije vađenja zuba (tj. kako je to moguće budući da dio kosti nedostaje?:confused: )
Što se tiče stavljanja krunice odmah po ugradnji implantata (tzv. immediate loading), još sam malo skeptik glede toga. Radi se o relativno novijem pristupu koji još treba pokazati svoju dugoročnu uspješnost.
Što se tiče stavljanja implantata odmah nakon vađenja zuba, s tim u principu nema većih problema i najnormalnije se izvodi. Dapače, zbog nekoliko je činjenica čak i poželjno (manja traumatizacija koštanog tkiva, manji iznos resorpcije kosti nakon ugradnje itd...). Međutim, u nekim ga je slučajevima poželjno izbjegavati (npr. ugradnja implantata nakon vađenja gangrenoznog zuba koji je uzrokovao apsces, zatim ugradnja implantata nakon vađenja gornjih kutnjaka itd...).

Dentist4Real
11.06.2006., 18:59
Laički rečeno, miniwash za usta.
http://www.impl.pl/img/ryz-higiena01.jpg

green_eyes
11.06.2006., 19:07
Editirala sam tekst pa niste vidjeli jedno pitanje:
Kako se zna kad je prošao vijek trajanja implantata i on se treba vaditi? Da li je moguće i nakon koliko vremena na mjesto tog postaviti drugi implantat?
Puno hvala na odgovoru!:)

Orbit2006
11.06.2006., 19:27
Dužnost name je educirati pučanstvo. :) Služimo narodu.

Vrlo dobro. Mada sam nešto skeptičan glede nenadane poplave stomatologa na forumu :rolleyes:

Bani
11.06.2006., 19:41
Vrlo dobro. Mada sam nešto skeptičan glede nenadane poplave stomatologa na forumu :rolleyes:

slazem se s tobom u potpunosti :)

Noventis
11.06.2006., 20:01
potpisujem. ovaj se pojavio kao neki real, a ne kobojage kao ovaj dentist... ispucao se u par aktualnih i profitabilnih tema, prepise neku skrpitu i skuplja pacijente :rofl:

dentist
11.06.2006., 20:16
:) od sada naplacujem savjete.
Kidam na druge topice :trk:

Dentist4Real
11.06.2006., 21:21
Editirala sam tekst pa niste vidjeli jedno pitanje:
Puno hvala na odgovoru!:)
Implantat ima neograničen vijek trajanja i nema ga potrebe mijenjati.
Pažljivo pročitaj moje prethodne postove o uzrocima neuspjeha implantata. To je u prvom redu ne pridržavanje strogih uputa za oralnu higijenu. U tom slučaju nastane periimplantitis koji zahvaća kost oko implantata. Liječenje ovisi o tome kad se pacijent javi stomatologu tako da je čak moguće i sačuvati implantat. Međutim, pacijenti se obično jave kad je već prekasno pa se taj implantat najčešće mora ukloniti. Ima li onda uopće smisla nekome tko je uspio sam sebi zaribati jedan implantat ugrađivati i drugi? Mislim da nema.

Dentist4Real
11.06.2006., 21:27
potpisujem. ovaj se pojavio kao neki real, a ne kobojage kao ovaj dentist... ispucao se u par aktualnih i profitabilnih tema, prepise neku skrpitu i skuplja pacijente :rofl:
Smeta li ti moja pojava ili sadržaj mojih postova!?
Sudeći po ovome, izgleda da ti smeta samo moja pojava na forumu, a tu ti, nažalost, ne mogu pomoći. Nisam psihijatar.

jaja
11.06.2006., 23:29
Implantat ima neograničen vijek trajanja i nema ga potrebe mijenjati.

jel to znači da ću ja ipak zveckat u urni :D

green_eyes
12.06.2006., 01:25

Stvarno, zašto tebi smeta što stomatolozi odgovaraju na pitanja i zašto tjeraš ljude s foruma? Gdje ti tu vidiš da se oni reklamiraju? Fakat mi je drago da postoje takvi ljudi koji su ti spremni pomoći i zbilja bi voljela naći takvog stomatologa, jer je to kod nas (a govorim iz svog iskustva) očito rijetkost. Možda si zato i tako skeptičan! Ja sam do sad izmijenila dosta stomatologa, a sve zbog toga što niti jedan nije uzeo ni 5 min vremena da se potrudi objasnit neke stvari,ali mi zato mogu za minimalno brušenje komotno naplatit 400kn (DA, 400kn)! :mad: Zato sam morala sama dosta surfati u potrazi za nekim odgovorima, a ovi su mi savjeti puno pomogli!
A tebi ako ne paše, vrati se na post o hemeroidima, očito tamo imaš puno više za reć!:mad:

Dentist4Real
12.06.2006., 08:30
jel to znači da ću ja ipak zveckat u urni :D
Tako je. :)

Noventis
12.06.2006., 08:33
Ne.. uopće se ne reklamiraju; dentist izbjeljivanje, a d.4real implantati. srećom pa ima hipohondara poput tebe :D

jaja
12.06.2006., 08:45
Tako je. :)

:kiss:

green_eyes
12.06.2006., 17:12
Čini se da sam cenzurirana!:)
Dobro, evo, Noventis sorry na uvredi, nisam tako mislila.Malo sam živčana ovih dana, ipak ispiti se bliže...:) Ne volim vrijeđat ljude i nemam običaj to radit, ali malo me razljutio tvoj napad na dentiste. Mislim, ako ti smeta nemoj komentirat i to je to. Ne kužim zašto si to morao napisat i na taj način otjerat ljude s foruma.

ambrozija
26.06.2006., 11:03
jvp sve nam dentiste potjeraste:hebemu:

Chain
28.06.2006., 09:26
Ma niko ne otjera nikog...ljude koje zanima i koji imaju problema ce i procitat postove. Tocno je ovo sto je neko reko da i nema previse ljudi koji se ovako javljaju i zele pomoc sadasnjim ali i buducim pacijentima. Neki bi trebali bit zahvalni na ovom jer uslijed totalne neupucenosti nase nacije o odrzavanju zdravlja ovo mjesto predstavlja odlican izvor informacija koje se mogu dobiti malo gdje.

I sta ovaj lik kaze da se reklamiraju...pa ja nigdje ne vidim adresu i ime i prezime doticnih stomatologa!!!!

ANABELA
28.06.2006., 09:38
pa zar za sve "to"moramo za ZG?

goca92
11.12.2006., 21:22
zanima me kakva su vam iskustva sa implantantima???

gorki3
14.12.2006., 08:11
Imam implantat (gornja desna jedinica) od 1998. i sve 5! :)
Preporučujem svima zubne implantate :D

kemik
16.02.2007., 08:28
Evo mene opet :D :D

naime, jucer smo ;) naucili jos nesto o zubnim implantatima: poželjno je svakih 6 mjeseci doci kod zubara kako bi on odvrnuo implantat, te očistio šaraf i ono u što je šaraf ušarafljen :D :D u svrhu održavanja optimalne higijene.

To naravno, pojma nisam imala (iako se on kune da mi je rekao, nema veze), pa eto, da i to znate :)

Osjecaj WC-sanitara u ustima: priceless :zubo:

Chain
23.03.2007., 15:32

koja hrpetina gluposti...covjek jednostavno pored tebe nemre sutit...
naravno da se implantat moze ne primiti...naime u pitanju je strano tijelo, i kao i kod svake ugradnje stranog tijela ili transplantacije, tijelo moze odbiti i implantat. Odbijanje implantata nije tako jako veliko jer SVAKi pacijent MORA zadovoljiti tocno odredene uvjete (a njih je podosta) da bi mogao dobiti implantat, a tek ako ih je zadovoljio treba vidjeti da li ce ga tijelo prihvatiti.
i kod implantologije nema iskustva...tocno se zna kakva mora bit higijena, opce zdravlje i navike osobe, parodontoloski status, KOMPLETNA ANAMNEZA!!!!

Chain
23.03.2007., 15:39
i mala nadopuna...kod implantata je odbacivanje smanjeno izradom "sarafa" od titana, koji rijetko izaziva reakcije organizma....ali stvar se mijenja...ako govorimo o plemenitim metalima za koje se do nedavno smatralo da na njih ne postoje alergijske reakcije...e pa danas se zna da postoje i u porastu su...isto tako je i bit ce za titan.

Maurice
27.03.2007., 13:44
Čovječe Božji ovo zvuči ovo zvuči bolno i skupno grrr.

kemik
27.03.2007., 14:23
skupo - je.

bolno - puno manje nego sto zvuci ovako napisano :)

Maurice
27.03.2007., 20:20
Ali biti bez zuba toliko dugo, to mora da ubije čovjeka. Haha, sad sam se sjetio da moja stara ima istu stvar, ona je prije nekih 7-8 godina bila bez većine gornjih zuba haha, kako sam to mogao zaboraviti? Samo ne kužim kako je to mogla priuštiti. Sad koliko vidim nema nikakvih problema ali brate bilo ju je ružno vidjet bez zuba.

Aviss
05.04.2007., 19:59
Bok ljudi,

Zanima me da li netko ima iskustva sa implantatima u Puli? Odnosno iskustva kod pulskih liječnika?

Chain
05.04.2007., 22:54
Bok ljudi,

Zanima me da li netko ima iskustva sa implantatima u Puli? Odnosno iskustva kod pulskih liječnika?

ne znam za Pulu, ali siguran sam da Pula kao i ostatak Istre ima dobro razvijenu "turističku stomatologiju", pa ako valja za stranca, ne vidim zašto ne bi i za nas :)

vava1231
20.04.2007., 09:10
molim vas vi koji ste radili implantate pomozite gdje?nemen pojma jer vec par godina ne zivim u hrvatskoj i dali je neko radio implantate u vodicama ili rovinju ovdje kosta 20 000 kuna

ornella
04.05.2007., 15:50
Mužu su mi na donju vilicu stavljen prije dva mjeseca četiri implatanta..dva s lijeve i dva s desne strane....e sad prije par dana stomatolog mu je rekao da mu se radi kesica (njega ništa nije boljelo, niti smetalo), a danas mu ih je izvadio i navodno nisu prihvaćeni...da li je moguće greška u radu i da li je za očekivati da će se to desiti i s druge strane......zasad kaže da je to u redu...ali ipak..e da i još mu je na to mjesto danas stavio umjetnu (valjda plastičnu kost)..pitam se zašto..a hrabro muško nije se niti usudilo pitati za daljne mogućnosti i opcije?
Ja bih imala tisuću pitanja i mogućnosti....pa eto ako se tko razumije..

ornella
04.05.2007., 17:22
Zar baš nitko nema neku ideju, please...

zlaja_1
18.06.2007., 15:43
Posto bih vjerovatno trebao radit implantant na gornjoj lijevoj jedinici, da li pusenje smeta implantantu?

Chain
20.06.2007., 01:16
Mužu su mi na donju vilicu stavljen prije dva mjeseca četiri implatanta..dva s lijeve i dva s desne strane....e sad prije par dana stomatolog mu je rekao da mu se radi kesica (njega ništa nije boljelo, niti smetalo), a danas mu ih je izvadio i navodno nisu prihvaćeni...da li je moguće greška u radu i da li je za očekivati da će se to desiti i s druge strane......zasad kaže da je to u redu...ali ipak..e da i još mu je na to mjesto danas stavio umjetnu (valjda plastičnu kost)..pitam se zašto..a hrabro muško nije se niti usudilo pitati za daljne mogućnosti i opcije?
Ja bih imala tisuću pitanja i mogućnosti....pa eto ako se tko razumije..

postoji minimalna debljina kosti koja MORA postojati da bi se implantat mogao usaditi i primiti. Ukoliko ta debljina nije zadovoljena usaduje se vlastita ili umjetna kost. Bez toga ne ide.

kiklop0
20.06.2007., 08:44
Jel netko zna kako se krecu cijene krunica, a koliko dodju implatanti otprilike? Trebao bih radit desnu jedinicu, vjerojatno implatant, ali to cu znati nakon slikanja...

Chain
20.06.2007., 10:06
Jel netko zna kako se krecu cijene krunica, a koliko dodju implatanti otprilike? Trebao bih radit desnu jedinicu, vjerojatno implatant, ali to cu znati nakon slikanja...

implantati...1000 do 1200 ojra.

kiklop0
20.06.2007., 11:18
A onda nista od implatanata, velika gnjavaza i previse para...

Feanor347
20.06.2007., 20:41
ja sam upravo danas ugradio implantat nakon sto mi je ispala lijeva gornja jedinica. Sve je ispalo super mada je samo privremeni zub kojeg cu zamijeniti za nekih 3 mjeseca. sto se tice boli uopce je nema, ja sam se prepao jer sam mislio da ce boljeti, al uopce nista nisam osjetio mada su mi busili 1.6 cm u celjust

zoranp
21.06.2007., 05:40
E dragi moji, ja sam skoro završio da implantatom, ali mi je moja zubarica spasila sedmicu koju su svi prije nje otpisali otpisali. Naime, taj zub ima dva korjena, od kojih je jedan bio potpuno trul a drugi zdrav ko pračka, pa je zub jednostavno prepilila na pola i izvadila ono što je stvaralo probleme. Preostali dio je nakon liječenja nadogradila i gore mi je nataknula most.
Tako sam za dlaku izbjegao ugradnju implantata.

Razlog zbog čega Vam pišem je jednostavan. Ona mi je rekla, da ne postoji generalizirano najbolja opcija. U nekim slučajevima je implantat bolje rješenje od mosta, dok kod nekog drugog pacijenta, kao što je bilo kod mene, to nije slučaj. Ali to može odrediti isključivo stomatolog.
Ja sam morao u svakom slučaju raditi most, a kako su mi i zubi nosači na drugoj strani bili več pomalo "istrošeni", te je i njih trebalo "presvuči" krunama da im se produlji vijek, odlučilo se na spašavanje sedmice kako bi ona poslužila kao nosač. Da su kojim slučajem ti zubi bili zdravi, u svakom slučaju bi najbolja opcija bila nadogradnja mosta na implantante.
Njeno mišljenje je da je čvrsti korijen zuba uvijek bolji od implantata koji je ipak strano tijelo u organizmu.
Ali ako nemamo ništa u ustima, još uvijek je bolje ugraditi implantate, nego gebis.

martini
22.06.2007., 15:34
situacija je slijedeca: svi gornji zubi su mi koma(donji su super), neki su isplombirani, neki su umjetni(navlake), a neki su jednostavno ruzni i nebijeli :zubo: .
sad, ja bih htjela imat lijepe bijele zubeke i ne znam sta da radim..sto bi mi trebalo..
da li mogu kompletno stavit implantate gore? i ako da, sta to znaci da bi se svi zubi trebali povadit i onda cekat neko vrijeme prije ugradnje? bila bi krezubica nekoliko mjeseci?!??!?! :confused: :confused:

ako mi moze tko udijelit neki savjet...bila bih jako zahvalna..

Australian-forever
23.06.2007., 12:32
Prije 15 godina skoro sve gornje i doljnje zube sam imao Krunane.

Prosle godine ispao mi je jedan gornji krunirani zub,zubar je usadio u korijen post, na koji je i na slijedecu krunu napravio novu krunu, dakle dvije spojene krune.

Trosak ukupan $3.600 AU dollara.....2.275 Euro

Ove godine ispali su mi dva doljnja krunirana zuba i jedan umjetni zajedno spojeni.
Radim dvije nove krune, koje ce biti ucvrscene iz korijena...zubar kaze da je to sigurniji i bolji nacin nego implant....trosak za dva zuba/krune iz korijena,ukupno oko $3.800 Au dollara.....2.402 Euro

Bojim se da ce tako pomalo svake godine i druge krune pomalo odlaziti.

Kada sam radio krune kazano mi je bilo vrijeme je oko 10-15 godina, dok ne dodje do problema.

Ne mogu si zamisiti iako sam uskoro 66 godina da bi nosio umjetne zube , sjecam se pokojne majke nije ih podnosila.

vilko
;) :)

nina2006
24.06.2007., 01:46
dali je netko od vas morao nositi mobilni aparatic da mu se npr 5 i 7 razmaknu,pa da se tek tada krene sa ugradivanjem implatata na mjesto 6?naime,to je zubarica rekla decku.jos me zanima kolka je cifra na stomatoloskom za ugradnju i koja je sama procedura?tj.kome se prvo javit tamo,kolko se ceka na prvi pregled i tak dalje?

deatwin
10.09.2007., 13:54
Čini mi se da ću i ja u društvo škvadre sa šarafom :zubo:

Ode mi kost iznad jedinica i jedne dvojke... Slika (ortopan) će pokazati da li je ostanjak kosti dovoljan za implantat.... Šit :mad: A zubeki lijepi, izvana zgledaju potpuno zdravo....

Pročitah sve što ste napisali (Kemik, hvala)... I niš mi se ne dopada :rolleyes:
Nema šanse da tri mjeseca budem bez prednja tri zuba! A prema onome kaj ste napisali - nema šanse da mi tri zuba stave - i odmah tri zuba ugrade....

Most...kaj ja znam...na lijevu stranu još ok...ali na desnoj strani sam već imala isti slučaj s četvorkom, pa je na trojku naslonjen most...nosač je petica i šestica....

Vrit :flop:

Možda čita netko tko ima neka friška iskustva????

Odoh napraviti ortopan i sutra na čvenk s kirurgom, da očita sliku i kaže koje su mi mogućnosti.

Ak se još netko sprema na ugradnju - ajmo se udružiti u pljački neke banke na periferiji - to je jedini način da to sve platim :E

brato
10.09.2007., 14:36
Deatwin koju ćemo opljačkati, zovi i mene jer para nemaaaa i nemaaaa...:rofl:

kiklop0
10.09.2007., 21:58
Meni fali gornja jedinica desno, ako radim most jel moraju i susjedna dva ici pod krunicu ili samo jedan?
I kolike su cijene ako netko zna, cisto onako informativno?

Chain
10.09.2007., 22:15
Meni fali gornja jedinica desno, ako radim most jel moraju i susjedna dva ici pod krunicu ili samo jedan?

moraju se izbrusiti i 2 susjedna zuba...i oba idu pod krunicu...

deatwin
12.09.2007., 08:01
Brato, spremaj pištolje, bestrzajni, zolju.... Nema mi druge jer cifra je :eek:

Prva faza:
Prvo operativnim putem izvaditi dvije jedinice, potkresati malo korjenje dvojkama, očistiti trulež, napuniti s nekim umjetnim amterijalom koji glumi kost i sraste za zdravi ostatak kosti, pa membrana koja sve to u početku (ispod mesa) drži na mjestu....pa nakon par dana "žabica"....
Cifra za prvu fazu je 5.000,00 kn

Druga faza:
Nakon dva tjedna, kad situacija zaraste, otok se smiri, koliko-tolko se dobije neka forma - stavlja se privremeni most (akrilitni), nošen na dvojkama....s vrlo pažljivom upotrebom prednjih zuba (samo ako baš moraš :mad: ).... Taj privremeni most ostaje 6-7 mjeseci, skroz dok se kost potpuno ne obnovi, sve upale se ne smire, ožiljak očvrsne....
Cifra druge faze je 1.200,00 kn

Treća faza je ugradnja implantata. Razrežu, izbuše dvije rupe, nakon preparacije umetnu dva šaraufa, zatvore rupe, zašiju....vrate privremeni most....
Cifra treće faze je 13.300,00 kn

Četvrta faza je stavljanje "zubiju" na ta dva šarafa, stavljanje krunice na dvije susjedne dvojke, finiširanje....
Cifra četrte faze je 13.400,00 kn

Cijela priča traje 8-9 mjeseci i ukupno košta oko 33.000,00 kn (+/- 10%).

Koma :mad: Em mi je tu mač s parama, em se bojim... Pas kosti! :mad:

polly
12.09.2007., 08:18

može samo jedan, ali bolje je dva, no to ti mora zubar procijeniti
cijena mosta po zubu ti je u prosjeku 1000 kuna po zubu, bez obzira jel to onaj koji fali ili onaj koji se samo brusi pa drži most

ako nemaš više od 60 let ja ti preporučam implatant
ovo s mostom je muka teška a i radi se o samo jednom zubu koji se i te kak vidi
da je u pitanju petica, kog briga :zubo:

polly
12.09.2007., 08:19
Cijela priča traje 8-9 mjeseci i ukupno košta oko 33.000,00 kn (+/- 10%).

ihaaaaaaaaaaaaaaaa :eek:
no bar buš vrednija 4.500 ojra :D

deatwin
12.09.2007., 08:32
ihaaaaaaaaaaaaaaaa :eek:
no bar buš vrednija 4.500 ojra :D

Vidiš, nis na to tak gledala :zubo:

Idme mam to razmišljanje širit dalje :E

polly
12.09.2007., 08:37
treba znat u svemu nać pozitivnu stranu :mig:

deatwin
13.09.2007., 14:52
Nove mogućnosti na pomolu - odabrat ću krajem drugog tjedna, kad još jedan kirurg zaviri u situaciju...

Kaže ovako:
- obje jedinice van, kiretiranje kosti do zdravog dijela, pa i ponešto zdravog dijela, nadomjestak umjetnim materijalom, šivanje
- odmah žabica (otisak uzet prije vađenja kljova, terminski usklađen)
- dok tkivo zarasta i odmara nosi se samo žabica, bez privremenog mosta
- dvojka (koja je na štift) i susjedna dvojka (koja je pod plombom i bez živca) se, nakon što tkivo/zubno meso/umjetni dio kosti sjednu na mjesto, izbruse i pripreme za most...
- jedna od trojki će jedina biti žrtva jer se mora uključiti u nošenje mosta....
- napravi se most od dva viseća člana i 3 noseća člana....

Ukupno priča traje 3 mjeseca, samo jdena operacija, mala mogućnost komplikacije, ukupna cifra je oko 12,000,00 kn

polly
13.09.2007., 15:00
susjedna dvojka (koja je pod plombom i bez živca)

iz osobnog iskustva a i selo tako priča, zubi bez živca su izuzetno krhki
pazi da ti se most ne uruši :zubo:

deatwin
14.09.2007., 07:35
...nemam baš neki izbor...jedna dvojka već je "na štift" (daklem bez živca, sa štiftom umetnutim u korjen, na kojem je krunica), a druga je "samo" punjena (znači bez živca, ali s OK korjenom i nije krunica).
Pa jebemu, kaj da onda obje trojke uključim????

I kako da uopće odlučim koji od ova dva rješenja odabrati, kad svaki od kirurga/zubara vrlo suvereno, iznoseći činjenice, uspoređujući, navedoeći iskustva dobra i loša obaju rješenja, čvrsto stoji iza svoje ponude.
Naravno da je na kraju svake od ponuda stoji: Vi ste ta koja bira, naime oba rješenja su odlična. :confused:

Most ima svoje mane....svoje velike mane.
Ali kaj ako odaberem implatant, a kost i dalje nastavi "raditi"....ako se ponovo sve upali... Jebemu, sad iznad jedinica imam "tekuću" kost :(
Naravno, sve bi oni to očistili, čak i dio zdrave kosti iskiretirali, napunili, stavili membranu..... No ubija me ono:"Kaj ako........?"
Sredim sve, zašaraufam, izdržim 3-4 operacije, lijepi zubeki, kao da su moji.... I onda me sjebe moja vlastita kost..... Toga se bojim.....

Morti bum u srijedu pametnija :)

Chain
14.09.2007., 09:11
oho...ugradnja umjetne kosti....da, to jako lijepo da poskupit situaciju....al kako god, mlada si i moj bi savjet uvijek bio (ako mozes financ. podnest) da ides na implantat i pokusas sacuvat zdrave zube....

M Renata
27.09.2007., 09:17
...nemam baš neki izbor...jedna dvojka već je "na štift" (daklem bez živca, sa štiftom umetnutim u korjen, na kojem je krunica), a druga je "samo" punjena (znači bez živca, ali s OK korjenom i nije krunica).
Pa jebemu, kaj da onda obje trojke uključim????

I kako da uopće odlučim koji od ova dva rješenja odabrati, kad svaki od kirurga/zubara vrlo suvereno, iznoseći činjenice, uspoređujući, navedoeći iskustva dobra i loša obaju rješenja, čvrsto stoji iza svoje ponude.
Naravno da je na kraju svake od ponuda stoji: Vi ste ta koja bira, naime oba rješenja su odlična. :confused:

Most ima svoje mane....svoje velike mane.
Ali kaj ako odaberem implatant, a kost i dalje nastavi "raditi"....ako se ponovo sve upali... Jebemu, sad iznad jedinica imam "tekuću" kost :(
Naravno, sve bi oni to očistili, čak i dio zdrave kosti iskiretirali, napunili, stavili membranu..... No ubija me ono:"Kaj ako........?"
Sredim sve, zašaraufam, izdržim 3-4 operacije, lijepi zubeki, kao da su moji.... I onda me sjebe moja vlastita kost..... Toga se bojim.....

Morti bum u srijedu pametnija :)

Kakva je situacija? Kako napreduješ?

vemar1
27.09.2007., 14:07
Ljudi, da li ste culi i sta je to tocno kad se stavlja "novi zub" na mjesto zivadjenog i sa nekim kao leptiricima pricvrsti za susjedne? To je jeftinije nego implatant ane ostecuje susjedne zube. I jako je cvrsto.

deatwin
28.09.2007., 08:07
Za to što Vemar piše - nisam čula....
Ali ako netko zna da postoji (probah "proguglati" ali ništa nisam našla), bilo bi super da napiše...

Inače, naručena sam za operaciju 22.10., u Gudnulićevoj, na faxu.

Prije toga moja zubarica uzet će mi otisak, razdvojiti lijevu dvojku i jedinice (sada su povezani s krunicama)...i napraviti privremenu "žabicu", koju će mi, odmah nakon vađenja jedinica, staviti na ranu :eek:

Provjerih kod oba zubara (i kirurga i "običnog") ovo sa stavljanjem žabice odmah i oboje su rekli da to tako treba :confused: pa onda valjda i treba :mad:

I onda čekam....
Čekam da sve zaraste, da se kost sporavna, da se vidi koliko će se meso povući, da sve to dobije jednu konačnu formu. E onda ako s formom nismo zadovoljni, ondak se to (operativno) opet kregira :flop:

E onda kad sve, sve, baš sve sjedne na svoje mjesto (a iz ove perspektive to mi zgleda "na sveto nigdarjevo") e onda se uzima novi otisak za most.

Obzirom na stanje dvojki, morat će se jedna trojka uključiti :(

Impaltate, na žalost, ne mogu stavljati, zbog stanja kaostiju i zbog sumnje na atoimunu boleštinu :mad:

Niš, za 15-tak godina nosila bum gebis.....i kaj sad da delam.....pas mater!
Još da sam ja krivac...ajde, nekak bi se nosila s time... Ali ovak.... UH!

M Renata
28.09.2007., 08:12
Da li netko ima informaciju ili se radio ugradnju implatanta zuba u KB Dubrava?

Hvala!

LelaSt
28.09.2007., 08:16
Ja jucer obavila prvi implantant. Drugi nisam mogla dobiti , jos, jer mi je tanka kost :-( Tako cekam specijalistu iz Zg-a za dva tjedna da doje pogledat situaciju i obavi ugradnju implantata i za drugi zub.
S obzirom da su mi susjedni zubi zdravi, nadam se da ce sve proc dobro jer ih nebih htjela unistavat za most.
Sad me zanima, oni koji su ugradili, povremeno osjecam krv u ustima, jel to i vama bilo tako?

LelaSt
28.09.2007., 08:19
[QUOTE=M Renata;10476647]Da li netko ima informaciju ili se radio ugradnju implatanta zuba u KB Dubrava?

Pa , nisam radila tamo al s obzirom na navedenu situaciju, doci ce mi iz Dubrave radit drugi implantant. Pa ako oni dolaze radit za rizicne slucajeve, valjda su dobri :)

M Renata
28.09.2007., 08:20
Gdje si to radila (ugradnju)?
Koliko si platila?

LelaSt
28.09.2007., 08:25
Radila sam u Splitu. A platila sam 600 eura sam imlantant. Onda jos + zub kasnije. Uglavnom doci ce me cijeli zub jedan 1 000 eura.
S obziroma da mi je kost za drugi implatant tanka, zubar mije rekao da on suradjuje sa kolegom iz Dubrave kome je to specijalnost i da ce se dogovit s njima da dodje mi pogledat i obavit ugradnju. Ako ti nije kasno, mogu ti javit za dva tjedna sta je bilo i tko mi je bio.

M Renata
28.09.2007., 08:26
[QUOTE=M Renata;10476647]Da li netko ima informaciju ili se radio ugradnju implatanta zuba u KB Dubrava?

Pa , nisam radila tamo al s obzirom na navedenu situaciju, doci ce mi iz Dubrave radit drugi implantant. Pa ako oni dolaze radit za rizicne slucajeve, valjda su dobri :)

Zvala sam KB Dubravu, rekli su da implatante rade dr. Erić (radi četvrtkom), ali ne znam cijenu-nije sestra znala?

LelaSt
28.09.2007., 08:29
Meni moj zubar nije spominjao nista vescu cijenu nego sta sam ovaj radila... tako da i kad dodje drugi iz Dubrave dat cu opet 600 eura.

M Renata
28.09.2007., 08:29
Radila sam u Splitu. A platila sam 600 eura sam imlantant. Onda jos + zub kasnije. Uglavnom doci ce me cijeli zub jedan 1 000 eura.
S obziroma da mi je kost za drugi implatant tanka, zubar mije rekao da on suradjuje sa kolegom iz Dubrave kome je to specijalnost i da ce se dogovit s njima da dodje mi pogledat i obavit ugradnju. Ako ti nije kasno, mogu ti javit za dva tjedna sta je bilo i tko mi je bio.

Molim te javi mi situaciju i saznaj ime dr. iz Zagreba.

Hvala!

LelaSt
28.09.2007., 08:35
Nema frke, sljedeci tjedn kad idem vadit konce rece mi tocno kada cemo imat senasu :) pa ti javim. Takodjer, ako mozda tko nije znao, recimo ja nisam :) zubar kad mi je dao racun rekao mi je da mogu dobiti povrat poreza i da privaim u poreznoj prijavi. ne znam sad kako to tocno ide, raspitat cu se, al kad vec dajemo tolike pare, bar nek se nesto vrati :)
a ako tko zna.. nek napise :top:

M Renata
28.09.2007., 08:37
Meni moj zubar nije spominjao nista vescu cijenu nego sta sam ovaj radila... tako da i kad dodje drugi iz Dubrave dat cu opet 600 eura.

U 600 eura je uključena i cijena ruku?

LelaSt
28.09.2007., 08:38
Da

M Renata
28.09.2007., 08:39
Nema frke, sljedeci tjedn kad idem vadit konce rece mi tocno kada cemo imat senasu :) pa ti javim. Takodjer, ako mozda tko nije znao, recimo ja nisam :) zubar kad mi je dao racun rekao mi je da mogu dobiti povrat poreza i da privaim u poreznoj prijavi. ne znam sad kako to tocno ide, raspitat cu se, al kad vec dajemo tolike pare, bar nek se nesto vrati :)
a ako tko zna.. nek napise :top:

Obavezno priloži račun uz prijavu poreza, radi povrata novaca.

LelaSt
28.09.2007., 08:41
Hocu :-)
Samo ne znam kako to ide, tj, koliko ti se vrati.. Zanima me to sad. :)

M Renata
28.09.2007., 08:47
Hocu :-)
Samo ne znam kako to ide, tj, koliko ti se vrati.. Zanima me to sad. :)

Ne znam koja je cifra, ali prijava poreza se radi i prilaže do kraja 2/08 za 2007g. Potrebno je ju ispuniti i priložiti sve račune. Vjerujem da cifra nije zanemariva (radi se sigurno od 1000 kn pa naviše). Ako sam ja dobila povrat za dodatno osiguranje (uplata 920kn godišnje) 200kn, onda sama sračunaj omjer.

Pozdrav!

LelaSt
28.09.2007., 08:49
Lipo...
Onda cujemo se, ja se javim cim saznam od zubara bilokakve detalje sto te zanima. :)
Pozz

M Renata
28.09.2007., 08:55
Lipo...
Onda cujemo se, ja se javim cim saznam od zubara bilokakve detalje sto te zanima. :)
Pozz

Ako uspiješ saznati ime dr.i da li se može obaviti u KB Dubrava i za koliko novaca...super :kiss:

Držim fige da prođe sve kako treba. Što se tiče krvarenja mislim da je normalno, samo drži glavu uspravno, samo da je uzvišen položaj u odnosu na tijelo.

vemar1
30.09.2007., 13:44
Ja moram vaditi jedan zub jer mu je upaljen korijen. A zub je ok i nema karijesa. Ali nesto su mi zeznuli kad su ga popravljali u Hrvatskoj.
Ovdje, u AU jedan implatant kosta 5000 AUD tako da ta opcija ne dolazi u obzir. Jel netko zna za taj zub sto ima leptirice koji se fiksno zalijepe za susjedne zube. To navodno kosta oko 1300 AUD.

M Renata
09.11.2007., 08:30
Pozdrav,

Evo i ja sam se napokon odlučila za ugradnju implatanta:)

Jučer sam napravila ortopan, a zakazala sam i posjet kirurgu za ugradnju implatanta u pon. 12.11.:zubeki:

Ljudi čuvajte mi fige, jer me polako hvata panika :trk:

kemik
09.11.2007., 08:31
Ljudi čuvajte mi fige, jer me polako hvata panika :trk:

Držimo ti fige, nije ništa strašno, samo se dobro najedi sad preko vikenda :mig:

vjeruj mi na riječ :D :D :D

(ak te zanima bilokaj, samo pitaj, tu ili na pm :) )

M Renata
09.11.2007., 09:12
Držimo ti fige, nije ništa strašno, samo se dobro najedi sad preko vikenda :mig:

vjeruj mi na riječ :D :D :D

(ak te zanima bilokaj, samo pitaj, tu ili na pm :) )

Hvala na podršci:cerek: , u ponedjeljak idem samo na pregled. Nadam se da neće biti
prepreka ugradnji

yaya
09.11.2007., 10:36

ovo o cemu ti pises nije implatat nego krunica tzv cini mi se..implantat je zaseban zub koji se usarafljuje u zubno meso i samostalan je

M Renata
12.11.2007., 20:25
Hvala na podršci:cerek: , u ponedjeljak idem samo na pregled. Nadam se da neće biti
prepreka ugradnji

Dogovorili sam operaciju za 23.11. Koštani greben je dovoljan za implatant. I to je to:ne zna: Najviše što mi se svidjelo što je rekao da će zahvat trajati 15min:rofl:

kemik
12.11.2007., 20:32
Najviše što mi se svidjelo što je rekao da će zahvat trajati 15min:rofl:

yeah, right :vidiga:

:rofl: :rofl:

M Renata
12.11.2007., 20:38
yeah, right :vidiga:

:rofl: :rofl:

LelaST mi je isto rekla za dr. Krmpotića kada je njoj radio, a i meni je danas potvrdio. Možda zbog toga što se radi o dvojki:confused: :confused:

ribica0603
13.11.2007., 13:43
LelaST mi je isto rekla za dr. Krmpotića kada je njoj radio, a i meni je danas potvrdio. Možda zbog toga što se radi o dvojki:confused: :confused:

dr.Krmpotic vise ne radi u Dubravi...
sada je samo privatno..ali za njega svake preporuke :top:

M Renata
22.11.2007., 16:57
Pozdrav:w

Što ste od tableta pili za bolove, poslije ugradnje implatanta, da se sutra priremim.:mama:

kemik
22.11.2007., 17:49
jedan vioxx.

taj dan.

sutradan više nije bilo potrebe za tim.

Glosy
22.11.2007., 17:56
Dali postoji mogućnost da tjelo jednostavno u početku odbaci implatat ili možda i ako ga prihvati da nakon jednog dužeg vremena ga organizam počinje odbacivati?

M Renata
23.11.2007., 08:05
Dali postoji mogućnost da tjelo jednostavno u početku odbaci implatat ili možda i ako ga prihvati da nakon jednog dužeg vremena ga organizam počinje odbacivati?

Jesu li moguće komplikacije?

Veoma rijetko kada su pripreme pažljivo odrađene. Moguće su infekcije u slučaju loše oralne higijene, odmah nakon zahvata ili kasnije. Moguće je da tijelo odbaci implantate, što je vrlo rijetka pojava. Uspjeh zahvata je kod pušača smanjen za 10% posto, kao rezultat toksičnog djelovanja nikotina i visoke temperature u ustima u fazi zacjeljivanja, kao i taloženja katrana i nedovoljne oralne higijene. Pojava slična parodontozi može se javiti i kod implantata te u tom slučaju govorimo o periimplantitisu, odnosno upali mekih pa onda i tvrdih tkiva oko implantata.

više o implatantima:

http://www.dr-popadic-dentist.com/Popadic_hr/Implantate_hr.htm

M Renata
23.11.2007., 13:20
Prvo, sve pohvale za rad dr. Krmpotića, nivo usluge, brzina ugradnje i profesionalnost:s :top:

Čitav postupak je trajao 35min (sjedanje na stolicu, anestetik, ugradnja, šivanje, ispisivanje uputa, knjižica implatanta, računa)

Iako sam se tresla od straha čitavo vrijeme, postupak je bezbolan, nije smetalo ni bušenje kosti.

Sve preporuke za dr.Krmpotića:s :s :s

M Renata
30.11.2007., 09:39
Hi:w

Skinuli su mi konce i opet imam žabicu. Čekam 1.03.2008.:D

Pozdrav narode!

vedranko
05.02.2008., 17:37
Evo pridruzujem se članku jer i ja sam prije 4 dana dobio implantat pa vidim da je dosta zainteresiranih !

prednja jedinica...polako je propadala zahvaljujuci mom strahu od zubara... propadala do se nije rasklimala... i onda je vrag odnio salu.. Kako sam u lokalnom oglasniku jos prije par godina citao clanak o implantaciji zuba ..clanak od dr. Barisica odlucio sam ga potraziti jer racunam valjda je covjek u najmanje tih par godina stekao iskustvo u tome !

dakle u roku 35 minuta (moze cak i 2-3 minute manje)
- sjeo sam na njegovu stolicu
- uzeo mi je postojeci otisak zuba (za privremeni akrilni zub)
- dobio sam 2 inekcije anestetika
- izvadio mi je zub
- zabusio malo kosti za implantat
- zavidao implantat
- zasio ranu
- uradio ciscenje gornjih zubi od kamenca i kiretazu gornjih zubi

to je trajalo kako rekoh 35 minuta:ne zna:

zatim mi je izlio nova dva zuba..jedan ko navlaka na susjednu dvojku a drugi onaj koji mi fali.. njega ta navlaka drzi..

sto se tice boli... jedino malo kiretaza...samo vadjenje i ugradnja implantata i sivanje potpuno bezbolno..
Slijedeca dva dana pio sam antibiotik, neznatno otecenost.. i malo boli koji sam ubio neofen tabletama..
Danas 4 dana poslije..samo mi je nelagoda u ustima zbog dva odnosno 1,5 umjetni zub...

vadjenje konaca 14.02 a onda cemo vidjeti !:top:

sto se tice strucnosti dr Barisica http://dr.zeljkobarisic.org/ zna covjek sto radi...bez puno filozofije...

citao sam puno clanaka o implantaciji...vecina od njih je takva da ugradnja implantata izgleda u najmanju ruku kao space shuttle..

pozdrav

M Renata
06.02.2008., 08:15
Zanima me (za Vedranka) da li si jedinicu vadio radi paradentoze i koliko trebaš čekati da se usadak (implatant) primi?

Pozdrav!

mayoko
15.02.2008., 10:37
Ja imam 29 godina i mlijecnu donju peticu:), dakle nema korijena pravog zuba, i visine je otprilike ko četvrtina pravog zuba, odnosno potpuno je nefunkcionalna.Već se pomalo i kvari. Pri završetku sam nošenja fiksnog aparata i sad mi je moj ortodont savjetovao da se odlučim želim li je izvaditi i ugraditi implantat, ili ne.
Zanima me konačni rezultat, tj. da li se igdje vidi nekakav metal, ili stvarno izgleda ko pravi zub? I kakav je osjećaj, jel se brzo navikneš?

kemik
15.02.2008., 10:56
Zanima me konačni rezultat, tj. da li se igdje vidi nekakav metal, ili stvarno izgleda ko pravi zub? I kakav je osjećaj, jel se brzo navikneš?

nikakav metal se nigdje ne vidi, osim ako znaš gdje mora biti i jako,jako dobro se zagledaš u njega u ogledalu.

navikneš se, pa, odmah :D okej, par puta se ugrizeš za obraz (bar ja jesam sa mojom šesticom), ali ipak je to strano tijelo u ustima i normalno da treba par dana da počenš grist samo hranu, a ne i sve što se nađe na putu :zubo:

kiki-ri
17.02.2008., 07:50
Koje su cijene implantata? Da li to stoji cijeli život ili se mora mjenjat kao i krunica? Ja sam nedavno izvadila donju 6. To mi je prvi zub koji sam vadila i sad imam osjećaj kao da mi pola zuba fali u ustima!

asa
25.02.2008., 08:23
" Ništa nije vječno; i implantat ima svoj vijek trajanja. Dentalne implantate ćemo proglasiti uspješnim ako 85-90% usađenih implantata preživi 10 godina.
Nije to zbog dizajna, ili materijala iz kojeg je dentalni implantat izrađen, već iz razloga što je usađen u živo koštano tkivo koje se neprestano obnavlja i pregrađuje, ali koje neminovno stari i smanjuje svoj volumen (atrofira).
S druge strane, implantat nema zaštitu kao što je ima prirodni zub. Prirodni zub ima parodontalni ligament (kojim je zub vezan uz kost), a koji predstavlja prepreku prodoru bakterija prema zubnom korijenu. Upravo je brižljiva oralna higijena koju pacijent provodi u stvari zaštita implantata kako se ne bi razvio periimplantitis (upala mekih i tvrdih tkiva oko implantata)."

Eto, to je dio odgovora koliko traje implantat.
Inace sam ga pokupila iz teksta nekog stomatologa, al ne znam kojega- nadame se da se nece ljutiti zbog ispustanja imena...
A lijepo je sve kad ide glatko, ali mene jeza hvata od koplikacija- npr. sta ako se desi infekcija, pa se onda to vadi ...k a k o to izgleda?!?

kiki-ri
25.02.2008., 16:04
" Ništa nije vječno; i implantat ima svoj vijek trajanja. Dentalne implantate ćemo proglasiti uspješnim ako 85-90% usađenih implantata preživi 10 godina.
Nije to zbog dizajna, ili materijala iz kojeg je dentalni implantat izrađen, već iz razloga što je usađen u živo koštano tkivo koje se neprestano obnavlja i pregrađuje, ali koje neminovno stari i smanjuje svoj volumen (atrofira).
S druge strane, implantat nema zaštitu kao što je ima prirodni zub. Prirodni zub ima parodontalni ligament (kojim je zub vezan uz kost), a koji predstavlja prepreku prodoru bakterija prema zubnom korijenu. Upravo je brižljiva oralna higijena koju pacijent provodi u stvari zaštita implantata kako se ne bi razvio periimplantitis (upala mekih i tvrdih tkiva oko implantata)."

Eto, to je dio odgovora koliko traje implantat.
Inace sam ga pokupila iz teksta nekog stomatologa, al ne znam kojega- nadame se da se nece ljutiti zbog ispustanja imena...
A lijepo je sve kad ide glatko, ali mene jeza hvata od koplikacija- npr. sta ako se desi infekcija, pa se onda to vadi ...k a k o to izgleda?!?

Imaš pravo bolje biti na miru. Druga stvar je ako je to jedinica i dvojka pa će čovjek nešto i riskirat!

M Renata
26.02.2008., 08:27
Koje su cijene implantata? Da li to stoji cijeli život ili se mora mjenjat kao i krunica? Ja sam nedavno izvadila donju 6. To mi je prvi zub koji sam vadila i sad imam osjećaj kao da mi pola zuba fali u ustima!

Pozdrav!

Cijena implatata je cca 1000 eura i izvodi se u 2 faze, znači ne platiš odmah tu cifru. A ako ideš s računom imaš i povrat novca preko porezne prijave, pa te dođe manje od 1000 eura.
Za trajnost implatata, kao i mogućnost ugradnje, treba zadovoljiti uvjete, kao što su općenito stanje zubnog mesa, koštanog grebena i dr. koje kirurg traži.

Uglavnom da bi dobio relevantne informacije na svoja pitanja o trajnosti implatata, kao i dr. pitanja koja te muče, trebaš pitati kirurga koji se time bavi, a ne "rekla-kazala" stručnjake, jer je svaki slučaj sam za sebe osoben.

Što se tiče ekipe koja je dosad ugradila implatate, iskustva su pozitivna.

ribica0603
26.02.2008., 18:02
Uglavnom da bi dobio relevantne informacije na svoja pitanja o trajnosti implatata, kao i dr. pitanja koja te muče, trebaš pitati kirurga koji se time bavi, a ne "rekla-kazala" stručnjake, jer je svaki slučaj sam za sebe osoben.

Što se tiče ekipe koja je dosad ugradila implatate, iskustva su pozitivna.

:top::top:

celica maja
26.02.2008., 19:32
Podrav! Zna li itko postoji li mogucnost da se implatant ugradi odmah nakon vadjena zuba? Mislim na krunu i sve. Mene muci to sto ne zivim u HR, ali bih dosla uskoro i stavila implatant, ali imat cu samo kojih mjesec dana vremena u Hr, pa nisam sigurna da li bi to bilo dosta za cijeli proces (vjerojatno ne?).
Druga opcija bi bila most, pa me zanima isto pitanje, koliko se prije pravljanja mosta mora izvaditi zub da zacijeli kost? Radi se o 4-ci na gornjoj celjusti, pa bi bilo prilicno vidljivo da mi fali taj zub.

M Renata
27.02.2008., 08:17
Podrav! Zna li itko postoji li mogucnost da se implatant ugradi odmah nakon vadjena zuba? Mislim na krunu i sve. Mene muci to sto ne zivim u HR, ali bih dosla uskoro i stavila implatant, ali imat cu samo kojih mjesec dana vremena u Hr, pa nisam sigurna da li bi to bilo dosta za cijeli proces (vjerojatno ne?).
Druga opcija bi bila most, pa me zanima isto pitanje, koliko se prije pravljanja mosta mora izvaditi zub da zacijeli kost? Radi se o 4-ci na gornjoj celjusti, pa bi bilo prilicno vidljivo da mi fali taj zub.

A gdje u HR dolaziš? Koji grad?

celica maja
27.02.2008., 18:27
A gdje u HR dolaziš? Koji grad?

Dolazim u Zagreb.

mayoko
12.04.2008., 10:03
Evo malo mojih informacija iz prve ruke: Prije 3 tjedna izvađena mi je mlijecna donja petica, trebalo je malo pricekat da se oporavi zubno meso i prije 4 dana mi je ugrađen šaraf. Sama ugradnja traje malo više od pola sata, očekivala sam nešto strašnije, ali nije ni bolno ni agresivno, barem ne ugradnja. Ali zato-svaka čast kemik, imaš visok prag tolerancije na bol, ja sam već 4 dana na analgeticima, i na klavocinu.
Prva dva dana je bilo dosta natečeno, sad se vec pomalo oporavilo, ali zato me sad konci smetaju do boli..nije da sam pekmez, ali sve skupa je dosta neugodno...evo da se ljudi pripreme i na bol...
inace, stavio je šaraf, malo umjetne kosti i membranu koja stvara zubno meso, ili tak nešto. nakon tjedan dana vade se konci,jedva čekam, membrana ostaje i dalje, a nakon oko tri mjeseca se postupak nastavlja, izradi se zub itd. mene je ovo do sad koštalo 500 eura, a ovo kasnije bi trebalo biti još oko 1500 kn.

Kleopatra
14.04.2008., 14:51
dakle u roku 35 minuta (moze cak i 2-3 minute manje)
- sjeo sam na njegovu stolicu
- uzeo mi je postojeci otisak zuba (za privremeni akrilni zub)
- dobio sam 2 inekcije anestetika
- izvadio mi je zub
- zabusio malo kosti za implantat
- zavidao implantat
- zasio ranu
- uradio ciscenje gornjih zubi od kamenca i kiretazu gornjih zubi

to je trajalo kako rekoh 35 minuta:ne zna:

zatim mi je izlio nova dva zuba..jedan ko navlaka na susjednu dvojku a drugi onaj koji mi fali.. njega ta navlaka drzi..
Ako sam dobro shvatila, dobije se privremeni zub? Ne moraš hodati okolo mjesecima bez zuba?:D

mayoko
14.04.2008., 15:23
Pitanjce za ljude koji su ugradili šaraf:Jel vam zubno meso iznad bilo potpuno zašiveno ili samo malo sa svake strane?-naime, meni je zašio samo sa strane i sad mi se čini da je s jedne strane popustio šav i da se proširila rupa? :ne zna:Valjda me neće opet zašit umjesto da vadi konce?:( inače je konačno prestalo boljeti:top:

M Renata
15.04.2008., 08:22
Pitanjce za ljude koji su ugradili šaraf:Jel vam zubno meso iznad bilo potpuno zašiveno ili samo malo sa svake strane?-naime, meni je zašio samo sa strane i sad mi se čini da je s jedne strane popustio šav i da se proširila rupa? :ne zna:Valjda me neće opet zašit umjesto da vadi konce?:( inače je konačno prestalo boljeti:top:

Meni je bilo potpuno zašiveno. Inače II faza je otvaranje implatata. Javi se što prije svom doktoru, jer otvorena rupa je ulaz za bakterije i ne smije je biti otvorena naredna 3 mjeseca, kada se zub prima u kost.:horor:

Sretno!

L.Miki
19.04.2008., 16:48
meni su obadvije gornje petice mlječne i drže, al mi je sad doktorica rakla da će to još 1-3 godine , jer nemaju dobar korijen. i sad mogu uzet fiksni, al se bojim, ne biiii, a mogu se kasnije mučit s implatantima , i sad ne znam šta ću. kaj da radim? :rolleyes:

M Renata
19.04.2008., 17:30
meni su obadvije gornje petice mlječne i drže, al mi je sad doktorica rakla da će to još 1-3 godine , jer nemaju dobar korijen. i sad mogu uzet fiksni, al se bojim, ne biiii, a mogu se kasnije mučit s implatantima , i sad ne znam šta ću. kaj da radim? :rolleyes:

Prvo nemaš brige, jer stanje nije alarmantno. :top:
Drugo što je najbolje imaš vremena 3 godine.:top:
Treće ako i izvadiš petice možeš pomoću fiksnog aparatića zube poravnati.:top:
Četvrto ako paziš na higijenu možda petice duže prežive.:top:
Peto potraži drugo mišljenje.:top:

Sretno:top:

vrabac101
21.04.2008., 10:11
kao prvo HVALA svima na savjetima i opisu svojih iskustava..eto ja sam sutra 22.04.2008. u rano doba jutra dogovoren na "šeraf" umjesto očnjaka...eto bio telac pa sada skupo plaćam(novcima,strahom i ponekom boli)sve svoje propuste itd. ALI hvala dragom Bogu da ima opcije za nas "specijalce"...uglavnom...javim sutra ili prekosutra kak je bilo..

p.s. nadam se da nitko tko je bio na stolu NIJE LAGAO!!!! (o boli) :)

kemik
21.04.2008., 10:13
p.s. nadam se da nitko tko je bio na stolu NIJE LAGAO!!!! (o boli) :)

kunem se titanskim šarafom da nisam :D

sve će bit OK, držimo fige :)

vrabac101
21.04.2008., 10:17
kunem se titanskim šarafom da nisam :D

sve će bit OK, držimo fige :)

ok znači imam "prvu" kojeg bum potražil later on...

nije da ne vjerujem ženama...nije...lol

šalim se naravno i HVALA na figama!!!

tralaban
27.04.2008., 14:38
ako netko zna dobrog privatnog stomatologa na području grada siska a da radi implantate neka napiše nebi bilo loše i da ima ugovor sa HZZO tako da riješim sve pod istim krovom ....lijepo molim....

bloodrayne
19.06.2008., 12:33
Koloko je posjeta potrebno sve skupa da se ugradi implatant? Ja bih iz Osijeka dolazila u Zg, pa zato pitam

M Renata
19.06.2008., 20:59
Koloko je posjeta potrebno sve skupa da se ugradi implatant? Ja bih iz Osijeka dolazila u Zg, pa zato pitam

5 najmanje, ako su idealni uvjeti
1. pregled kirurga i dogovor termina
2. ugradnja implatanta
3. otvaranje implatanta
4. uizimanje otiska
5. stavljanje krunice

needhelp
13.08.2008., 17:53
pozdrav...
imam probleme s zubima od malena i sad mi je dosta,skupila sam novce i isla bi na ugradnju implatanata...nesto kao na onoj seriji"pod noz"...pa me zanima ako ko zna di to najbolje rade i kolko mi para otprilike treba...hvala unaprijed...

Martinez
14.08.2008., 17:09
pozdrav... i ja imam slicne probleme kao needhelp pa sam htio pitati za savjet!

Svi su mi zubi zdravi, nemam niti jedan jednini pokvaren (mora da su geni :)), ali imam jako ruzne i krive zube, pogotovo gornja celjust. Za to je kriv moj zubar kod kojega sam isao do 13-te godine i nije mi htio dati uputnicu za ortodonta u vezi sa protezom (aparaticem). Sada mi jedinice idu svaka na svoju stranu, dvojke su mi jako tanke i špicaste, a trojke mi izgledaju kao kod onih vampira na filmovima - dulje od ostalih i ostre!

I sada... Htio sam pitati da li je pametno stavljati navlake - unistavati zdrave i ruzne zube(imam 16 godina)? Kolika je cijena tih navlaka, koliko dugo se prave i koliko traju vremenski?

ribica0603
14.08.2008., 17:50
pozdrav...
imam probleme s zubima od malena i sad mi je dosta,skupila sam novce i isla bi na ugradnju implatanata...nesto kao na onoj seriji"pod noz"...pa me zanima ako ko zna di to najbolje rade i kolko mi para otprilike treba...hvala unaprijed...

u toj seriji nisu sve implantati...tako da se ne bi zavaravali...dosta toga su i krunice...

a ne znam kako vama,ali meni ti njihovi zubi izgledaju sasvim neprirodno,preveliko,prebijelo i ljudi cudno pricaju s tim zubima...:ne zna:

titanika
19.08.2008., 08:52
Pozdrav!
Vidječa sam na stranicama raznih stomatologa da postoji opcija "Tooth in one day", pa me zanima dali netko zna malo više o tome, dali je to skuplje od običnih implantata?

Pepi_2007
02.09.2008., 20:05

A iz kojeg razloga bi putovala u zg.kada u Osijeku imaš jako dobrog oralnog kirurga koji radi implatate.Dr. Kopić

*Girlie*
06.09.2008., 21:32
mene ceka ugradnja dva implantata (bokte kako je komplicirano natipkat ovu rijec). u oba slucaja rijec je o sedmicama. cijenu mi je rekao cca 1000 ojra sta je standard. radim sve kod privatnika. moj tata je isto kod njega i zadovoljan je. bas je super procitat ovoliko informacija o implantatima. drugi zubar mi je preporucio most ali to ne zelim. necu da mi se dira druga dva zuba. implantat je skuplji ali djeluje mi bolje a i ovaj trenutni zubar ga je preporucio odmah i most je prekrizio. eto.

...en@...
13.10.2008., 13:22
za nekih mjesec dana idem stavljat implantat pa me zanima da li jako boli i dal ce mi za tih 6mjeseci,kolko mora zacjelivat,ortodontica stavit nest tek tolko da nemam rupu

Gutaperka
13.10.2008., 13:29
za nekih mjesec dana idem stavljat implantat pa me zanima da li jako boli i dal ce mi za tih 6mjeseci,kolko mora zacjelivat,ortodontica stavit nest tek tolko da nemam rupu

obično ne boli a ovisno o situaciji ti stavlja privremeni rad

M Renata
13.10.2008., 13:50

Trebala bi ti u pravilu staviti privremeni zub u vidu tzv. žabice, jer 6 mjeseci je veliki period. Obavezno ju pitaj, jer ako to ona neće raditi, morati ćeš kod nekog drugog, iz čisto estetskih razloga.

Obavezno ju nazovi:top:

Veljko77
22.10.2008., 21:59
Hvala ljudi na informacijama, pukla mi je mrtva šestica i ako se ne zalijeći idem definitivno na implant a tek ako on ne uspije na most.

Chain
22.10.2008., 23:42
Pozdrav!
Vidječa sam na stranicama raznih stomatologa da postoji opcija "Tooth in one day", pa me zanima dali netko zna malo više o tome, dali je to skuplje od običnih implantata?

ako mislis na ovo....
http://www.youtube.com/watch?v=K_fXV76un3s

to i je implantat...

peppsi
18.11.2008., 11:43
Bok svima!
Zanima jeli netko radio neke posebne pretrage prije same ugradnje, naravno osim pregleda panoramske slike, npr. krvne pretrage ili nešto slično.
Čula sam da se je potrebno napraviti kompletan pregled tijela, pa tek onda ugradnja :confused:
Navodno, da tijelo može odbaciti strano tijelo (implatant) ako nešto nije u redu..
S obzirom da puno košta a nije baš ni bezbolno, jako se dvoumim što napraviti.
Naime, nosim žabicu na mjestu dvojke, a to mi je bed - skidanje, stavljanje itd.:mad:

M Renata
18.11.2008., 14:01
Bok svima!
Zanima jeli netko radio neke posebne pretrage prije same ugradnje, naravno osim pregleda panoramske slike, npr. krvne pretrage ili nešto slično.
Čula sam da se je potrebno napraviti kompletan pregled tijela, pa tek onda ugradnja :confused:
Navodno, da tijelo može odbaciti strano tijelo (implatant) ako nešto nije u redu..
S obzirom da puno košta a nije baš ni bezbolno, jako se dvoumim što napraviti.
Naime, nosim žabicu na mjestu dvojke, a to mi je bed - skidanje, stavljanje itd.:mad:

Nisam radila nikakve krvne pretrage, niti je kirurg tražio. Samo je rekao da na rtg snimci ima dovoljno koštanog grebena za implatant i dogovorili smo ugradnju.

Prije ugradnje implatanta sam pregledavala po web-u tražeći informacije za i protiv ugradnje. Naišla sam na svašta i o tome da je napr. depresija prepreka za ugradnju umjetnog zuba?!? :confused:

Ali iako ja imam depresiju, to nije bila prepreka ugradnji:top:
Ili očito nemam depresiju:cerek:

peppsi
20.11.2008., 06:21
Hvala M Renata na inf,
od depresije sigurno ne patim, tako da je to :top:
Jedino sam zabrinuta ako dođe do odbacivanja možda iz nekog razloga koji se mogao i prije saznati...
Pozzz...

M Renata
20.11.2008., 13:30
Hvala M Renata na inf,
od depresije sigurno ne patim, tako da je to :top:
Jedino sam zabrinuta ako dođe do odbacivanja možda iz nekog razloga koji se mogao i prije saznati...
Pozzz...

Ja sam bila isto tako skeptična po pitanju "što ako se ne primi":confused:, a sada kada se pogledam u ogledalo:cerek:, osjećam samo zadovoljstvo :rofl:

Mislim, uvijek može poći krivo, ali i dobro. Čak mislim da jeviše dobro.
Neki dan baš raspravljam, da nisam shvaćala zašto ljudi rade cijelu vilicu s implatantima:confused:, neš ti skineš, opereš, staviš gebis i ideš dalje.

Ali osjećaj s implatantom je osjećaj pravog zuba i ako imaš mogućnosti za ugradnju, vjeruj nećeš pogriješiti. Od mene sve preporuke za:top:

Pozdrav!

*dalmatinka*
20.11.2008., 18:41
pozdrav... i ja imam slicne probleme kao needhelp pa sam htio pitati za savjet!

Svi su mi zubi zdravi, nemam niti jedan jednini pokvaren (mora da su geni :)), ali imam jako ruzne i krive zube, pogotovo gornja celjust. Za to je kriv moj zubar kod kojega sam isao do 13-te godine i nije mi htio dati uputnicu za ortodonta u vezi sa protezom (aparaticem). Sada mi jedinice idu svaka na svoju stranu, dvojke su mi jako tanke i špicaste, a trojke mi izgledaju kao kod onih vampira na filmovima - dulje od ostalih i ostre!

I sada... Htio sam pitati da li je pametno stavljati navlake - unistavati zdrave i ruzne zube(imam 16 godina)? Kolika je cijena tih navlaka, koliko dugo se prave i koliko traju vremenski?

Nema ti tvoj zubar pravo odbiti dati uputnicu za ortodonta, reci da ćeš se tužiti HZZO-u. U današnje vrijeme ortodoncija čini čuda, a i bilo bi ti besplatno jer si maloljetan. Mislim da bi ti bilo bolje otići na pregled kod ortodonta, a ako ti zubar opet odbije uputnicu odi kod privatnika, za njih ti nije potrebna uputnica. Godine nemaju nikakve veze s ortodontskom terapijom, ja imam 29 i spremam se na stavljanje fiksnog aparatića. To je bar moje mišljenje.

M Renata
24.11.2008., 10:24
Jako sam zadovoljna sa implatantom, umjesto dvojke u gornjim desnima.
Međutim, primjetila sam, a i ljudi oko mene, da se na prirodnoj svjetlosti ponekad, reflektira (vidi) metalni dio, na koji je našarafljen umjetni zub.

Da li se to može na neki način riješiti? Materijalom ili ???

Molim odgovor:s

L ANDREA
28.11.2008., 21:13
A iz kojeg razloga bi putovala u zg.kada u Osijeku imaš jako dobrog oralnog kirurga koji radi implatate.Dr. Kopić

dali ste culi za dr Matijevica iz Osijeka,i dali znate nekoga kome je on radio

leonoraZg
05.01.2009., 12:32
situacija je slijedeca: svi gornji zubi su mi koma(donji su super), neki su isplombirani, neki su umjetni(navlake), a neki su jednostavno ruzni i nebijeli :zubo: .
sad, ja bih htjela imat lijepe bijele zubeke i ne znam sta da radim..sto bi mi trebalo..
da li mogu kompletno stavit implantate gore? i ako da, sta to znaci da bi se svi zubi trebali povadit i onda cekat neko vrijeme prije ugradnje? bila bi krezubica nekoliko mjeseci?!??!?! :confused: :confused:

ako mi moze tko udijelit neki savjet...bila bih jako zahvalna..

Raspitaj se za tzv. ljuskice tj. lumineers . Ako su zubi zdravi, ovo rješava estetske probleme.

brunella
05.01.2009., 19:30
Koja je otprilike cijena tih ljuskica,? tocni mi se prvi zub otkrhnuo, strava:mad:

titanika
08.01.2009., 14:43
Zanima me da li netko ima iskustva sa dr.Žgombićem iz Dentoriuma u Rijeci!

leonoraZg
09.01.2009., 14:55
Koja je otprilike cijena tih ljuskica,? tocni mi se prvi zub otkrhnuo, strava:mad:

ne znam..treba nazvati neku od ordinacija. Mislim da to radi dr.Knego i dr. Krmpotić ..ako kaj saznaš, objavi :)

ivec
11.01.2009., 17:31
dali se takvo šta radi u varaždinu? :s

brunella
11.01.2009., 19:17
U subotu idem na stavljanje implatanta, gornja cetvorka...tako da sam prek vikenda doma...malo me strah boli, al zubar mi je obecao da nema boli definitivno. Za one koji neznaju prvi postupak nakon sto odlucite ici na implatant je slikanje celjusti to Vam cirka kosta oko 200kn, mene je toliko kostalo u n Zagrebu, al stomatolog mora dobro vidjeti jel Vam celjust odgovara za ugradnju pa i ta jedna slika nije puno!! Nadam se da bude sve dobro, drzite fige hehe, pusa

brunella
17.01.2009., 11:24
Eto obavljeno, bila sam gotova za pola sata. Doktor da dvije injekcije, ceka da pocnu djelovati, sve je bezbolno al evo stvarno i to busenje je samo jedan neugodan osjecaj koji i nije tako prestrasan, ma nije uopce. stavi seraf i jos ga malo potucka da bolje sjedne, priserafi i gotovo...sasije i mozes ici!! Dobila sam antibiotike Klavocin i kupila tekucinu za ispiranje. Nisam sada ni natecena ma nista, jos uvijek injekcija djeluje. Sve sam to platila ali odmah sa krunicom(zubom)=6850kn fakat puno al znam da je to najbolja stvar!!

succubus
21.01.2009., 15:16
mene najvise zanima dobije li se neki privremeni zub? listam po stranicama i nikako ne mogu naci :(

Gutaperka
21.01.2009., 16:14
mene najvise zanima dobije li se neki privremeni zub? listam po stranicama i nikako ne mogu naci :(

može se napravit nešto privremeno

succubus
21.01.2009., 16:32
hvala gutaperka :cerek:

jucer sam slomila desnu trojku, i to skroz do korijena :(
u petak idem kod chika zube, pucaju me paranoje da cu mjesecima hodat ovako :zubo: pa nisam oka sklopila