PDA

View Full Version : Povišeni AST i ALT

ivan7
15.12.2006., 23:19
Molim pomoć, bavim se sportom,
nedavno sam napravio nalaz krvi i sve je u redu
osim povišenog AST (60) i ALT (90).
Proteklih godinu dana uzimam željezo s vitaminom C zbog slabokrvnosti, i multivitaminski dodatak prehrani.

Ne pijem, nepušim i zdravo se hranim.

Ići ću ponovo na vađenje krvi, pa me zanima što mogu uopće očekivati?
Drugim riječima u kojem je stanju moja jetra?
Da li ću morati na neku dijetu strogu?

Namjeravao sam početi uzimati creatin ali pošto piše da se ne bi trebao uzimati ako jetra nije 100% zdrava, ne znam što da radim...

nordea
16.12.2006., 09:40
Ako su normalne vrijednosti iste kao i kod mene, onda to znaci da ti je ALT uvecan dva puta od normalne vrijednosti. Pogledaj sta ti pise za GGT. U pitanje dolaze sve bolesti vezane za jetru, hepatitis, zutica, a moze biti i nesto sa zuci. Utvrdi i potvrdi o cemu se radi.

Cordelia
16.12.2006., 10:15
Imaš povišene jertrene enzime. Nordea ti je ok odgovorila.

M3NT4L
20.12.2006., 23:17
osim povišenog AST (60)
.
:confused: :confused: :confused:
Meni je AST sad na zadnjem mjerenju bio 400 i nesto......

fic1984hr
21.12.2006., 11:17
:confused: :confused: :confused:
Meni je AST sad na zadnjem mjerenju bio 400 i nesto......

Mislim da nije moguce!
Eeee, pa 400 ?!?!!?

M3NT4L
21.12.2006., 14:19
Ako je AST anti(ne znam napisat) titraj,na zadnjem mjerenju mi je bio 400 i nesto...

nordea
21.12.2006., 18:36
Ako je AST anti(ne znam napisat) titraj,na zadnjem mjerenju mi je bio 400 i nesto...

nije anti, vec je to enzim(AST). On se nalazi u celijama jetre. Kada dodje do nekog ostecenja jetre, AST izlazi iz celija i ulazi u krvotok. Sto ce reci da je Ivanu doslo do nekog ostecenja. AST je skracenica za aspartat aminotransferaza a ALT je alanin aminotransferaza. Oba enzima su specificni za jetru.

M3NT4L
21.12.2006., 18:46
nije anti, vec je to enzim(AST). On se nalazi u celijama jetre. Kada dodje do nekog ostecenja jetre, AST izlazi iz celija i ulazi u krvotok. Sto ce reci da je ficu doslo do nekog ostecenja. AST je skracenica za aspartat aminotransferaza a ALT je alanin aminotransferaza. Oba enzima su specificni za jetru.
Meni je neki anti?????nesto???? titraj jako povisen

nordea
21.12.2006., 19:06
Meni je neki anti?????nesto???? titraj jako povisen
Titraj nesto drugo. Koliko znam to je za autoimuna oboljenja. Provjeri sa doktorom. Koliko ja znam, titraju budu poviseni kada imas neki autoimuni proces. Nije ni to dobro. Provjeri. Moze se drzati pod kontrolom.

trebor
21.12.2006., 21:42
AST - antistreptolizinski titar

AST - ( ovaj gore o kojem se priča ) - jetreni enzim

isti naziv - dvije sasvim različite stvari....jebat ga....

M3NT4L
21.12.2006., 22:04
Titraj nesto drugo. Koliko znam to je za autoimuna oboljenja. Provjeri sa doktorom. Koliko ja znam, titraju budu poviseni kada imas neki autoimuni proces. Nije ni to dobro. Provjeri. Moze se drzati pod kontrolom.
Sta su to autoimuna oboljenja?jos sam dosta mlad pa nije valjda nesto zajebano?

M3NT4L
21.12.2006., 22:04
AST - antistreptolizinski titar

AST - ( ovaj gore o kojem se priča ) - jetreni enzim

isti naziv - dvije sasvim različite stvari....jebat ga....

Pa da....ja gleadm kako se lik zali da ima 60,meni je prije pencilina bio preko 600...sad je 400

nordea
22.12.2006., 16:27
Sta su to autoimuna oboljenja?jos sam dosta mlad pa nije valjda nesto zajebano?

A to ti je kada, zbog nekog razloga a ne zna se jos zasto, tvoje tijelo umisli da imas u organizmu nesto "strano". A kada tijelo umisli da imas nesto "strano" onda ono pokrene mehanizme da to eliminise. U normalnoj situaciji imas recimo primjer virusa. Kada virus udje u organizam, organizam se krene boriti protiv virusa te ga savlada i ubije. Kod autoimunog oboljenja organizam se okrene protiv samog sebe jer "misli" da je nesto strano.
:D
ovo bi bila pojednostavljena verzija.

lunali
22.12.2006., 16:45
Ja sam ko dijete imala ogromne vrijednosti ast-a i alt-a, ali meni je to tad bilo radi streptokoka koje su se iz grla ubacile u krv, i onda sam primala neke opako bolne inekcije svako 21. dan kojih je u komunizmu bilo teško za nabaviti, ali je doktorica bila požrtvovna, pa je uvijek nalazila neki način da dođe do njih. Ne znam je si imao kakvih upala grla, ako jesi, možda da napraviš bris? Bubam, samo kao ideju.

normall
23.12.2006., 18:55
Molim pomoć, bavim se sportom,
nedavno sam napravio nalaz krvi i sve je u redu
osim povišenog AST (60) i ALT (90).
Proteklih godinu dana uzimam željezo s vitaminom C zbog slabokrvnosti, i multivitaminski dodatak prehrani.

Ne pijem, nepušim i zdravo se hranim.

Ići ću ponovo na vađenje krvi, pa me zanima što mogu uopće očekivati?
Drugim riječima u kojem je stanju moja jetra?
Da li ću morati na neku dijetu strogu?

Namjeravao sam početi uzimati creatin ali pošto piše da se ne bi trebao uzimati ako jetra nije 100% zdrava, ne znam što da radim...

Možda se radi o hepatitisu B
EVO ti malo objašnjenja sa linka PLIVA ZDRAVLJE
Napravi test krvi na antitjela za virusni hepatitis (podebljano)
http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik&section_menu=bolesti&bid=6-0
PLIVAzdravlje :: PRIRUČNIK :: BOLESTI :: HEPATITIS
Ispitivanja krvi za kronični hepatitis uključuju mjerenja razina aminotransferaza, bilirubina i otkrivanje poteškoća zgrušavanja krvi. Također se provode imunološka ispitivanja za otkrivanje antitijela na virus hepatitisa. Ako bolesnik osjeća simptome kroničnog aktivnog hepatitisa šest mjeseci ili dulje, a virus se ne može otkriti, tada se obično sumnja na autoimuni hepatitis. Da bi se moglo potvrditi ovo stanje, rezultati ispitivanja mogu pokazivati visoke nivoe imunih faktora zvanih serum globulini ili određenih antitijela na proteine jetre.

Marakana
25.12.2006., 10:18
I meni su povišeni, oko 200...itd. AST i ALT...
Međutim znam od čega...

Zabrini se kad budu preko 1000..sve ostalo je OK.

darkNess(ie)
25.12.2006., 12:44
hm...meni je to bilo kad sam imala mononukleozu.. jesi mjerio LDH? sad te ljudi tu zasipavaju infektivnim bolestima pa si se uplašio.. al moraš znati da ni to nije isključeno.. probaj se sjetiti svojih spolnih patnera ako si imao jer se tako prenosi dosta infektivnih bolesti i virusa...
nadam se da nije ništa opasno..ali opreza nikad dosta,
sretno

M3NT4L
25.12.2006., 17:29
Ja sam ko dijete imala ogromne vrijednosti ast-a i alt-a, ali meni je to tad bilo radi streptokoka koje su se iz grla ubacile u krv, i onda sam primala neke opako bolne inekcije svako 21. dan kojih je u komunizmu bilo teško za nabaviti, ali je doktorica bila požrtvovna, pa je uvijek nalazila neki način da dođe do njih. Ne znam je si imao kakvih upala grla, ako jesi, možda da napraviš bris? Bubam, samo kao ideju.
E to ti je pencilin..to sm i ja dobivao...Sve sam to radio i sad su mi rekli kao da bi mogao ic vadit krajnike ali ja to ne zelim...

fic1984hr
25.12.2006., 20:26
Ajd vec kad pricamo o nalazima krvi, jetre itd.

Bilirubin - od cega on bude povisen i za sta je on pokazatelj, kojih "nepravilnosti".
Kao najbolje je da bude u intervalu od 3-20, a meni bude i preko 30.

Koliko je to opasno?

Primjetio sam da mi od alkohola skoci.
Kad pijem, ode preko 30, a kad 3 tjedna nista ne popijem, vrati se u normalu - nesto vise od 20.

nordea
02.01.2007., 18:05
Ajd vec kad pricamo o nalazima krvi, jetre itd.

Bilirubin - od cega on bude povisen i za sta je on pokazatelj, kojih "nepravilnosti".
Kao najbolje je da bude u intervalu od 3-20, a meni bude i preko 30.

Koliko je to opasno?

Primjetio sam da mi od alkohola skoci.
Kad pijem, ode preko 30, a kad 3 tjedna nista ne popijem, vrati se u normalu - nesto vise od 20.

Zutica. Moze biti i problemi sa zucnim mjehurom pa ti zuc ne otice dobro. Zavisi koji je bilirubin povisen, direktni ili indirektni.
Alkohol se metabolizira u jetri. Ako je jetra smanjene funkcionalnosti, reaguje. a smiri se bilirubin zato sto jetra ima dobru moc obnavljanja pa nakon nekog perioda se smiri.
Nemoj piti.

Anonimus123
17.10.2007., 17:43
Imam poviseni AST vec nekoliko godina (na zadnjem nalatu oko 570
), ali niko mi ne govori sta je to ili koliko je to lose!! Zbog toga sam vadila krajnike i primala extencilin!!
Ako neko zna nesta vise o tome bila bi mu jako zahvalna!

simple
17.10.2007., 18:31
http://www.forum.hr/showthread.php?t=268151

Ivanicapeca
17.10.2007., 18:42
POVIŠENO KOD:
nekroza jetrenih stanica, kolestatska i opstruktivna žutica, kronični hepatitis, hepatotoksični
lijekovi, alkoholni hepatitis (u alkoholnom hepatitisu AST>ALT, a u akutnom i kroničnom
virusnom hepatitisu ALT>AST); nekroza, upala ili trauma srčanog ili skeletnih mišića, akutni
infarkt miokarda (AST>ALT ).

Traži obavezno da ti daju uputnicu za markere na hepatitis

Vrijednosti su enormno visoke. Strogo izbjegavaj sve masno, alkohol i gazirano. Moguće je da su i te upale krajnika utjecale, kao i ti antibiotici koje si vjerojatno dugo pila.
Kakve su ti ostale jetrene probe?

simple
17.10.2007., 19:13
POVIŠENO KOD:
nekroza jetrenih stanica, kolestatska i opstruktivna žutica, kronični hepatitis, hepatotoksični
lijekovi, alkoholni hepatitis (u alkoholnom hepatitisu AST>ALT, a u akutnom i kroničnom
virusnom hepatitisu ALT>AST); nekroza, upala ili trauma srčanog ili skeletnih mišića, akutni
infarkt miokarda (AST>ALT ).

Traži obavezno da ti daju uputnicu za markere na hepatitis

Vrijednosti su enormno visoke. Strogo izbjegavaj sve masno, alkohol i gazirano. Moguće je da su i te upale krajnika utjecale, kao i ti antibiotici koje si vjerojatno dugo pila.
Kakve su ti ostale jetrene probe?

Uplasit cemo zenu, pa ce nam otvorit temu "povisen troponin" (infarkt :D ). Ne radi se o tom AST, vec o antistreptolizinskom titru (krajnici, ekstencilin itd.) Zasto ga vec jednom ne prozovu pravim imenom ASO ili ASOT :mig: ?!

Anonimus123
17.10.2007., 19:23
Uplasit cemo zenu, pa ce nam otvorit temu "povisen troponin" (infarkt :D ). Ne radi se o tom AST, vec o antistreptolizinskom titru (krajnici, ekstencilin itd.) Zasto ga vec jednom ne prozovu pravim imenom ASO ili ASOT :mig: ?!

E na to mislim....nisam ni znala da se to zove ASO..... kad pitam mamu sta je to, ona kaze nis strasno!

Ivanicapeca
17.10.2007., 19:33

Pa prozvan je ASO, samo što se neki liječnici i biokemičari ne drže pravila, izgleda:rolleyes:
Moja isprika začetnici topica.:angeleye:

Dakle:
OPIS ANALIZE:
Streptokok grupe A jedan je od najčešćih uzročnika bakterijskih infekcija u čovjeka.
Streptolizin O predstavlja jedan od ekstracelularnih produkata streptokoka na koje se u
organizmu stvara protutijelo koje određujemo u svrhu potvrde i praćenja streptokokne
infekcije.
POVIŠENO KOD:
akutni faringitis, sinusitis, otitis, peritonzilijarni apces, pneumonija, erizipel, nekrotizirajući
fascilitis, gangrena, reumatska groznica, akutni glomerulonefritis

izvor:
Odsjek za lab. imunologiju i metaboličke pogreške, KB Sestre milosrdnice (http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/metabolicki.htm)

Drugim riječima, pošto ga je (streptokok) dugo uzgajala u krajnicima, ima antitijela na njega

Anonimus123
17.10.2007., 19:44
Hvala, samo mi nije jasno sta je to lose u tome ako ti ASO povisen1!

Ivanicapeca
17.10.2007., 19:49
Hvala, samo mi nije jasno sta je to lose u tome ako ti ASO povisen1!

Pa zapravo i nije, jer pokazuje da ti se tijelo samo bori protiv streptokoka jer stvara antitijela na njih. Pošto si ga dugo nosila u svojim krajnicima, u tijelu i dalje imaš antitijela na njega. Ne znam u kojem periodu bi trebala ta tijela u broju opasti, te ako ne opadnu, vjerojatno još negdje u tijelu imaš neko žarište tih streptokoka. Zato te i kontroliraju.
Samo ti deri po vitaminima i nekim preparatima za dizanje imuniteta.
Pročitaj malo o Nativnom propolisu (http://www.hedera.hr)

Anonimus123
17.10.2007., 19:55
E, hvala ti puuuuuuuno!!!

nirv@na
27.11.2007., 18:19
Imam mononukleozu virusnu, i vadila sam krv radi pretraga, te vidjela da imam poviseni AST 933 IJ/ml od dozvoljenih (0-200)ij/ml. Jako me strah sad sta to znaci i zasto je toliko povecano , dali zbog mononukleoze ili?Ako netko više zna il je bio u slicnoj situaciji molim da mi objasni..

Ivanicapeca
27.11.2007., 19:15
Imam mononukleozu virusnu, i vadila sam krv radi pretraga, te vidjela da imam poviseni AST 933 IJ/ml od dozvoljenih (0-200)ij/ml. Jako me strah sad sta to znaci i zasto je toliko povecano , dali zbog mononukleoze ili?Ako netko više zna il je bio u slicnoj situaciji molim da mi objasni..

Povišeno ti je najvjerojatnije zbog mononukleoze. Moraš paziti što jedeš da se jetra što manje opterećuje i da dobije prostora za regeneraciju. Jesi li dobila dijetu za oštećenu jetru od dr? http://www.hepatos.hr/savjeti_hepaticna_dijeta.htm

nirv@na
27.11.2007., 19:19
Povišeno ti je najvjerojatnije zbog mononukleoze. Moraš paziti što jedeš da se jetra što manje opterećuje i da dobije prostora za regeneraciju. Jesi li dobila dijetu za oštećenu jetru od dr? http://www.hepatos.hr/savjeti_hepaticna_dijeta.htm

Da rekli su mi da ne jedem masnu hranu, gazirano, pre začinjeno,i sl.. al to je previse povecano 933 a maximalno je 200 to je vise od pola..:eek:

starr*
27.11.2007., 20:34
Imam poviseni AST vec nekoliko godina (na zadnjem nalatu oko 570
), ali niko mi ne govori sta je to ili koliko je to lose!! Zbog toga sam vadila krajnike i primala extencilin!!
Ako neko zna nesta vise o tome bila bi mu jako zahvalna!

I meni je dugo vremena bio povišen (oko 700) zbog kronične upale sinusa,tj.streptokok se učahurio majku mu njegovu i nikako nije htio van.
Isto sam bila na extencilinima,2 godine svaka dva tjedna.
Samo po sebi nije strašno opasno,ali ti može oslabiti imunitet (ja sam s tim imala velikih problema),ali nedavno sam bila kod kardiologa koji mi je rekao da extencilin može uzrokovati srčane mane,pogotovo kod mlađih osoba!
Zato pripazi koliko dugo ćeš ga primati,a ubuduće pazi na grlo i kljukaj se vitaminima.

Ivanicapeca
27.11.2007., 20:40
Da rekli su mi da ne jedem masnu hranu, gazirano, pre začinjeno,i sl.. al to je previse povecano 933 a maximalno je 200 to je vise od pola..:eek:

Mononukleoza dosta dugo traje i potrebno je vrijeme da se jetra regenerira, tako da ćeš se možda i pola godine morati strogo pridržavati režima prehrane. Preporučujem ti Silymarin (http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=196) za jačanje jetre.

nirv@na
27.11.2007., 21:47
Mononukleoza dosta dugo traje i potrebno je vrijeme da se jetra regenerira, tako da ćeš se možda i pola godine morati strogo pridržavati režima prehrane. Preporučujem ti Silymarin (http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=196) za jačanje jetre.

ma da znam sve to nije mi problem u prehrani, nego nisam znala da toliko dugo treba da se jetra regenira jer mi je doktorica rekla drugacije u bolnici, i ova moja doktorica drugacije, i sad kuzis neznam kome vjerovat..:rolleyes:

nirv@na
27.11.2007., 21:52
a taj silymarin, je na biljnoj bazi?cula sam da ima i neki caj dobar za jetru a sad neznam tocno koji..

marta 76
27.11.2007., 22:34
za jetru vam je dobar med "Radovan Petrović"
hepar med..

Ivanicapeca
28.11.2007., 08:32
a taj silymarin, je na biljnoj bazi?cula sam da ima i neki caj dobar za jetru a sad neznam tocno koji..

Radi se od biljke sikavica. Jako je moćan:top:
Ti sebe lijepo pazi i dalje i drži se striktno dijete dokle god ti se jetrene probe ne normaliziraju. Ne znam osobno koliko je zapravo dobar ovaj med od Petrovića, ali sigurno ti neće škoditi. Diži si imunitet, a za to najbolja iskustva imam s Nativnim propolisom. Moja pokojna mama je održavala svoju jetru u kakvom takvom prihvatljivom stanju za vrijeme kemo Nativnim propolisom. Tebi će sigurno pomoći tako da će ti obnavljati jetru na način da će propolis na sebe vezati slobodne radikale i toksine koji opterećuju jetru (njen je posao da filtrira krv od takvih štetnih tvari) i onda ćeš ih stolicom izbaciti iz tijela, a i pomoći će ti tijelu da se lakše bori protiv mononukleoze. Više o njemu na www.hedera.hr

nirv@na
28.11.2007., 11:24
e hvala ti a mogu li uzimat oboje i silymarin, i nativ propolis?

Ivanicapeca
28.11.2007., 12:58
e hvala ti a mogu li uzimat oboje i silymarin, i nativ propolis?

Možeš. Oba se tretiraju kao dodatak prehrani, a ne kao lijek, tako da ne vjerujem da bi moglo biti ikakvih komplikacija.

nirv@na
28.11.2007., 15:10
Sad sam bila kod doktorice rekla mi je da mi je to normalno to je povecano( AST) s obzirom da imam mononukleozu, i da ce se samo to smanjiti. I pitala sam ju dal mogu uzimat taj silymarin i ovaj drugi, rekla je da mogu ako hocu, al da i netrebam jer mi se jetra sama popravlja vec su mi bolji nalazi..:)

Yvonne
05.11.2008., 09:02
Hello!
U 32 tjednu trudnoce, na redovitoj kontroli krvi pokazao mi se poviseni ALAT, prvi puta 62, a za tjedan dana povecao se na 182. preboljela sam infektivnu mononukleozu prije 9 godina i nikada do sada mi nisu jetreni enzimi bili toliko poviseni, zanima me koji je uzrok povecanja enzima i dali postoji mogucnost da se sprijeci povecanje ili je "to nesto" sto se nemoze svojevoljno kontrolirati. Unaprijed hvala

nemaš pojma
15.01.2009., 10:10
imama i ja povišen alt, baš vodim bitku protiv toga.
ali moj je još niži, 48. bio je i 39, 43... (kao normalno je 10-36)
i zbog tog više ne smijem piti logest pilule, gastroenterolog me šalje na stotinu pretraga u par bolnica, jer se ne zna zašto je povišen. bila sam i na ultrazvuku jetre, koji je jako dobar i na markerima hepatitisa- nemam ga. ja osobno sumnjam na stres i živčanost, jer u zadnje vrijeme nisam baš najboljeg raspoloženja. nadam se da će nać uzrok i da će se ubrzo smanjiti, pomalo me to brine. jer baš nema nekih drugih razoga da mi jetra bude ugrožena: ne pijem alkohol, gazirane sokove, kavu, ni ne pušim a ni prehrana mi nije loša.
tako da se nadam da će se stanje popravit.

Josey_Wales
15.01.2009., 10:36
I ja sam imao AST u nebesima ali to je zato sto sam jedno vrijeme jeo iskljucivo konzerve...

xamaxy
27.06.2009., 14:31
AST mi je 54, a ALT 121, gama glutamil 100 i C reaktivni protein 11!!

Sve ostalo divota, jel to nekakva indikacija banane jetre ili trenutni pokazatelj eventualno ak se dan prije pilo prije vađenja krvi npr?

maple leaf rag
27.06.2009., 15:58
imama i ja povišen alt, baš vodim bitku protiv toga.
ali moj je još niži, 48. bio je i 39, 43... (kao normalno je 10-36)
i zbog tog više ne smijem piti logest pilule, gastroenterolog me šalje na stotinu pretraga u par bolnica, jer se ne zna zašto je povišen. bila sam i na ultrazvuku jetre, koji je jako dobar i na markerima hepatitisa- nemam ga. ja osobno sumnjam na stres i živčanost, jer u zadnje vrijeme nisam baš najboljeg raspoloženja. nadam se da će nać uzrok i da će se ubrzo smanjiti, pomalo me to brine. jer baš nema nekih drugih razoga da mi jetra bude ugrožena: ne pijem alkohol, gazirane sokove, kavu, ni ne pušim a ni prehrana mi nije loša.
tako da se nadam da će se stanje popravit. Pa nalazi ne odstupaju bas nesto puno od ref.vrijednosti da bi se ovo nazvalo ugrozenom jetrom.

Termination
28.06.2009., 14:39
AST mi je 54, a ALT 121, gama glutamil 100 i C reaktivni protein 11!!

Sve ostalo divota, jel to nekakva indikacija banane jetre ili trenutni pokazatelj eventualno ak se dan prije pilo prije vađenja krvi npr?

odstupaju dovoljno da se zabrinemo...

AST: 11 - 38
ALT: 12 - 48
GGT: 11 - 55

može biti zbog alkohola, ali može biti i zbog oboljenja bilo jetrenih bilo nekih drugih... nalaz bi trebalo ponoviti 15 dana nakon ovog (s tim da se ne pije alkohol dva tri dana prije) i ako tada enzimi ne budu u redu provest daljnje pretrage...

Nekonstantni
14.09.2010., 20:01
Ja imam taj problem sa grlom :(.Teško i govorim ponekad,a kamoli nešto drugo.AST imam 45 , a AlT mi je 171.Kakvi su tvoji simptomi bili?

Slizim
15.09.2010., 16:18
Uradi kompletnu lab. obradu ukljucujuci kiselu i alkalnu fosfatazu i lagano proanaliziraj svu simptomatologiju koja ti se desava najmanje zadnjih godinu dana.
Konsultiraj se sa internistom.
Javi nam sto je bilo.

El Gato Félix
31.10.2012., 16:15
black mamba 23, Vaš post premješten je na temu Hepatitis B/C (http://www.forum.hr/showthread.php?p=42009715#post42009715) (kliknuti na link).

Za pitanja u vezi tzv. jetrenih proba, AST i ALT, imamo top-temu "Laboratorijski nalazi", stoga ovu zaključavam.