PDA

View Full Version : Pumpa za vodu

maksica6
15.12.2006., 23:34
Ovako kupio sam potopnu pumpu za staviti u bunar (potopna pumpa) debela je 9,8cm a duga 50 cm, dize u zrak vodu 50 metara pritisak radi 5 bara 800wati ,sad me interesira kako se ona prikljucuje,trebam li jos kotao u koji ce voda ici ili kako to prikljuciti ,molim objasnjenje ili kakvu skicu kao bi to trebalo izgledati -cijena pumpe je bla 207 e od inoxa je cijela.

Heg
16.12.2006., 09:23
S obzirom na njenu snagu ne treba ti kotao,dovoljno ju je priključiti na vodovodnu instalaciuju ili za što već koristiš.

maksica6
16.12.2006., 10:34
S obzirom na njenu snagu ne treba ti kotao,dovoljno ju je priključiti na vodovodnu instalaciuju ili za što već koristiš.
kad ju prikljucim na instalaciju kad otvorim vodu tad ce se ona ukljucivati ,za svako pustanje vode motor radi ili?

Damir_77
16.12.2006., 11:40
ovakav ti je redosljed kod mene i radi 5 godina bez problema
1pumpa
2nepovratni ventil
3akvamat (regulise pritisak, ima funkciju kao uklopna sklopka i jos nesto..)
4vodovodna instalacija

A mozes se opredjeliti i za expansionu posudu umjesto akvamata ali ti onda treba i uklopna sklopka i malo vise posla za instaliranje

maksica6
16.12.2006., 12:42
evo to je ova pumpa
http://www.pumpenscout.de/index.php?sid=30d35ddcec345a3b326b9e5622bfd0e1&cl=details&cnid=a0d457d0d1d3d75e9.78915805&anid=a0d457d10796cb3e2.86539998

maksica6
08.01.2007., 14:51
1pumpa
2nepovratni ventil
4vodovodna instalacija

A mozes se opredjeliti i za expansionu posudu umjesto akvamata ali ti onda treba i uklopna sklopka i malo vise posla za instaliranje

kako to radi sa akvamatom? Motor se ukljucuje kad ja otvorim vodu ili moze kakvo objasnjenje kako to funkcionira kako prikljuciti,kad radi pumpa, kakva slika istog i koja je cijena tog akvamata u HR.

maksica6
12.01.2007., 12:16
1pumpa
2nepovratni ventil
4vodovodna instalacija

Ovo je taj akvamat, http://www.tip-pumpen.de/zub_quickmat.php ili je potrebno jos nesto da se spoji na potopnu pumpu, ako neko znade kako se ovo spaja na potopnu pumpu nek malo objasni/ nacrta svaka info je dobrodosla.

Evo pumpe na koju bi se spajao ovaj akvamat.http://www.pumpenscout.de/index.php?sid=30d35ddcec345a3b326b9e5622bfd0e1&cl=details&cnid=a0d457d0d1d3d75e9.78915805&anid=a0d457d10796cb3e2.86539998

Lee Champa
12.01.2007., 12:23
To ti je hidrofor u malom:top:
Ima pumpu, spremnik, sklopku....
Na ulaz metneš cijev sa jednosmjernim ventilom (nepovratnim) kojega bučneš u bunar. U tu cijev naliješ vodu-na pumpi imaš neki čep kroz koji se to radi.
Razina pumpa-voda ne smije biti veća od oko 6m (teoretski 10m)-neće vući.:top:

maksica6
12.01.2007., 12:29
To ti je hidrofor u malom:top:
Ima pumpu, spremnik, sklopku....
Na ulaz metneš cijev sa jednosmjernim ventilom (nepovratnim) kojega bučneš u bunar. U tu cijev naliješ vodu-na pumpi imaš neki čep kroz koji se to radi.
Razina pumpa-voda ne smije biti veća od oko 6m (teoretski 10m)-neće vući.:top:
Mislis na akvamat + pumpa = hidrofor u malom ,na to dvoje si mislio? Pumpa je potopna i dize u zrak vodu 50 m, ali ja trebam u kupaoni i kuci vodu, pa mislim da ako se spoji ovaj akvamat,kad otvorim vodu da imam vodu u kuci , a kad zatvorim vodu da se pumpa ugasi, grijesim li mozda ?

puger
14.01.2007., 15:40
treba ti isto ko i na hidroforu neki rezervar u kojem ce biti nesto zraka i presostat koji ce paliti i gasiti pumpu kad pritisak padne odnosno oporaste i naravno treba ti nepovratni ventil koji ce sprjecavati da voda iz rezervara iscuri nazad u bunar

maksica6
14.01.2007., 18:27
treba ti isto ko i na hidroforu neki rezervar u kojem ce biti nesto zraka i presostat koji ce paliti i gasiti pumpu kad pritisak padne odnosno oporaste i naravno treba ti nepovratni ventil koji ce sprjecavati da voda iz rezervara iscuri nazad u bunar
http://www.tip-pumpen.de/zub_quickmat.php

evo to je ja mislim to,rezervar i taj ventil .

puger
14.01.2007., 19:12
posto od njemackog neznam bas nista nebi znao reci

champ
15.01.2007., 12:24
Akvamat ima tlačnu sklopku koja će automatski paliti i gasiti tvoju pumpu..

Tvoja pumpa već ima ugrađen nepovratni ventil, i ona je predviđena da se spusti u pocinčanu cijev zabijenu u zemlju, ili da se uroni u bunar. Možeš je koristiti sa akvamatom (koji ima mali spremnik, pa će se pumpa paliti čim pustiš litru vode), a može se ugraditi i veći spremnik za vodu (100-200-300 l), koji isto tako mora imati ugrađenu tlačnu sklopku...

Osnovna namjena takve pumpe je dobava vode iz večih dubina, ali uz uvijet da ona bude spuštena i potopljena u razini vode. Klasični hidrofor ima pumpu kod spremnika, i on podiže vodu kroz dugačku usisnu cijev s nepovratnim ventilom na kraju te cijevi..

maksica6
16.01.2007., 08:28
Akvamat ima tlačnu sklopku koja će automatski paliti i gasiti tvoju pumpu..

Tvoja pumpa već ima ugrađen nepovratni ventil, i ona je predviđena da se spusti u pocinčanu cijev zabijenu u zemlju, ili da se uroni u bunar. Možeš je koristiti sa akvamatom (koji ima mali spremnik, pa će se pumpa paliti čim pustiš litru vode), a može se ugraditi i veći spremnik za vodu (100-200-300 l), koji isto tako mora imati ugrađenu tlačnu sklopku...

Osnovna namjena takve pumpe je dobava vode iz večih dubina, ali uz uvijet da ona bude spuštena i potopljena u razini vode. Klasični hidrofor ima pumpu kod spremnika, i on podiže vodu kroz dugačku usisnu cijev s nepovratnim ventilom na kraju te cijevi..
Hvala na odgovoru, znaci ja sam kupio pumpu i akvamat sad samo trebam spojiti kabel od pumpe na akvamat ,a kabel od struje ustekati u struju i rijesio sam pitanje vodovoda www.pumpenscout.de/index.php?sid=30d35ddcec345a3b326b9e5622bfd0e1&cl=details&cnid=a0d457d0d1d3d75e9.78915805&anid=a0d457d10796cb3e2.86539998 http://www.tip-pumpen.de/zub_quickmat.php to je ovo dvoje sto sam kupio znaci drugo mi vise nista netreba ,pumpu povezem cijevima i spustim u bunar i evo vode ,ispravite me ako sam sto pogrijesio.

champ
16.01.2007., 11:25
Da, pumpa i akvamat su stvari s kojima si riješio pitanje vodoopskrbe! Čak i kad ne bi imao bunar, bilo bi ti dovoljno zabiti cijev unutarnjeg promjera 10 cm u zemlju do razine vode, i problem je riješen!

Morat ćeš još samo iskopat kanal od bunara do prostorije gdje će biti montiran akvamat. Nabavi na pr. rebrastu plastičnu DWP cijev, u koju ćeš staviti kabel i tlačnu cijev/crijevo od pumpe.. Na taj način bit će zaštičeni, a u slučaju potrebe (na pr. zamjene cijevi) nećeš ponovno morati kopati sve ispočetka..

puger
16.01.2007., 19:11
mozda nisam bas najbolje shvatio ali zasto bi uz akvamat na dodatni rezervar stavljo jos i tlacnu sklopku to nema bas nikakve logike.
moje je misljenje da bi se trebalo staviti rezervar od barem 50+ litara da se nebi pumpa maltretirala za svaku casu vode koju neko natoci

champ
16.01.2007., 22:11
Pa nitko to nije niti rekao, akvamat već ima tlačnu sklopku u sebi.. Ako bi se netko odlučio na veliki spremnik umjesto akvamata, taj isto tako mora imati tlačnu sklopku..

Lee Champa
17.01.2007., 18:06
Postoji jedan problem - kapacitet bunara:flop:
Ako pumpu bučneš u cijev fi 110 dotok vode mora biti jako dobar-iznad pumpe mora biti oko 5m vode jer će za nekoliko sekundi ostati suha i verglati na prazno:top:

champ
18.01.2007., 07:14
Postoji jedan problem - kapacitet bunara:flop:
Ako pumpu bučneš u cijev fi 110 dotok vode mora biti jako dobar-iznad pumpe mora biti oko 5m vode jer će za nekoliko sekundi ostati suha i verglati na prazno:top:

Pa netje biti baš tako kako ti to objašnjavaš! Nakon zabijanja cijevi dovoljno duboko u zemlju i pumpanja, uskoro se stvore "vodene žile" i podzemni "spremnik" vode okolo cijevi.. Što više vode ispumpaš, bit će i veči spremnik..

Ne znam jesi li ti ikad vidio onaj način navodnjavanja velikih poljoprivrednih površina, gdje se na cijev (fi 10 cm) spoji irigatorska puma koju pokreće kardan traktora? Za sat vremena takva pumpa izbaci na desetke kubika vode koja potopi kompletno polje... Po tvojoj logici, obična vrtna (ručna) pumpa bi izbacila samo koju litru vode, a svi znamo da to nije tako!

Lee Champa
18.01.2007., 07:37
Ono o vodenim žilama i spremniku je teorija koja u praksi može fulati:D
Ručna pumpa može beskonaćno raditi i možda bacati, vodu jer ima mali kapacitet:top:
Električna pumpa ima dobavu preko 100-tinjak litara u minuti i ni teoretski u cijev od 100 mm ne može ući tolika količina vode-kuda? Koliko imaš rupica na cijevi, jesu li se zaštopale i sl..?:top:

champ
18.01.2007., 08:09
Ja imam na dvorištu i na vrtu ukupno dvije ručne pumpe, i na svaku od njih je spojen po jedan hidropak kapaciteta oko 3,5 m3/h.. Zalijevam travu, povrće na vrtu, perem, pumpam vode koliko god želim! Moje višegodišnje iskustvo: što se više vode ispumpa, pod zemljom se opet više vode skupi!

Ali to je mala količina vode prema onoj koja se ispumpa iz cijevi 4 cola kod navodnjavanja polja zasađenih povrćem.. U mom kraju dosta ljudi bavi se time, i jednostavno zabiju takvu cijev uz svoju oranicu i nekoliko puta na godinu doslovno POTOPE zemljište velikom količinom vode! Tko ne želi vjerovati, ne mora - ali ja sam se osobno uvjerio u to, tako da nemam razloga sumnjati.. :zubo:

Lee Champa
18.01.2007., 08:58
Količina vode ovisi o slojevima u kojem se nalazi.
Ja imam sloj "kupskog pijeska" (onaj za betoniranje -do 10mm) oko 1m na dubini 12m. Oni u podrućju ZG imaju na 4m šoder do velićine šake koji je debeo nekoliko metara, pa tako su napravili svoja jezera.:top:

champ
18.01.2007., 09:59
Svakako da sastav tla i lokacija bitno utječu na količine vode u podzemlju.. Kod korištenja ovakve pumpe za potrebe vodovoda, pumpa će raditi u vrlo kratkim terminima, jer su njezine mogućnosti dobave puno veće nego što se kroz cijevi vodovoda uopće može ispustiti.. Zato je tu tlačna sklopka koja se brine da tlak vode održava u nekakvim granicama.

maksica6
20.01.2007., 19:48
Svakako da sastav tla i lokacija bitno utječu na količine vode u podzemlju.. Kod korištenja ovakve pumpe za potrebe vodovoda, pumpa će raditi u vrlo kratkim terminima, jer su njezine mogućnosti dobave puno veće nego što se kroz cijevi vodovoda uopće može ispustiti.. Zato je tu tlačna sklopka koja se brine da tlak vode održava u nekakvim granicama.

Ovako pumpa ce biti potopljena u bunaru ,sutra idem izmijeriti dubinu bunara danas sam gledao u bunar i na nekih cca 10 m sam vidio da ima vode sutra idem sa mijerenjem dubine bunara i koliko ima visina stalne vode pa vam javim.

puger
21.01.2007., 01:56
ma samo baci pumpu unutra nece ti voda za jednu kucu ispumpati bunar a i neznam koliko ti to ima smisla mjeriti u sred zime

vw71
21.01.2007., 14:06
meni to izgleda kao pumpa za prepumpavanje,kad plovak ukljuci da ona radi.hidrofori se obicno stavljaju u suhi prostor i od njega se povuce cijev do vode.jer kak je neko napisao glupo je da se za svaku casu vode pali pumpa.

champ
21.01.2007., 20:11
meni to izgleda kao pumpa za prepumpavanje,kad plovak ukljuci da ona radi.hidrofori se obicno stavljaju u suhi prostor i od njega se povuce cijev do vode.jer kak je neko napisao glupo je da se za svaku casu vode pali pumpa.

Slabo si upućen i informiran o pumpama općenito, pa pišeš svašta! Potopne cijevne pumpe koriste se baš za vađenje vode iz večih dubina, jer nijedna puma ne može na usisnoj strani dići vodu s dubine veće od 10 m (teroretski)! Da sad ne idem u objašnjavanje fizikalnih razloga zašto ne može..

Zbog toga se za veće dubine koriste upravo ovakve pumpe, koje se spuštaju najčešće u zacjevljenu bušotinu! Večina vodocrpilišta za javne vodovode koristi "bunare" gdje se voda pumpa iz dubina od nekoliko desetaka metara, na pr. 70 - 80 m...

vw71
22.01.2007., 15:47
ako ti kao strucnjak tako kažeš ja cu se samo složiti sa tobom i necu vise pisati gluposti u koje nisam upucen.:top:

moja-kucica
16.03.2007., 14:00
Ja imam na dvorištu i na vrtu ukupno dvije ručne pumpe, i na svaku od njih je spojen po jedan hidropak kapaciteta oko 3,5 m3/h.. Zalijevam travu, povrće na vrtu, perem, pumpam vode koliko god želim! Moje višegodišnje iskustvo: što se više vode ispumpa, pod zemljom se opet više vode skupi!

ovo me zanima..i ja imam u vrtu jednu rucnu pumpu koju sam skinuo da mi kamion moze navest zemlje..ostala je samo cijev u zemlji promjera (ne znam lupit cu otprilike) mozda 3cm..tako nesto. nisam na tu rucnu pumpao ne znam kolko i ja bih je vec odavno bacio al stari u svojoj kuci ima isto takvu i koda je sentimentalno vezan za te vrtne rucne pumpe.

e sad...vidim da ovdje ljudi pricaju o bunarima, pumpama i ne znam cemu sve ne...ovo moje se mislim ne broji pod bunar ? (to bi bilo nesto man made, izbetonirano sa velikim spremnikom na dnu?)
ustvari ono sta me zanima je upravo ovo sta si ti napravio. gurnuo bi cijev kroz tu cijev u zemlji (ne znam kolko je duboko, to me zateklo na zemlji koju sam kupio) od nekakve elektricne pumpe. postavlja se pitanje kolko mora biti jaka ta pumpa? sluzila bi isto samo za zaljevanje travnjaka (znaci ne mora protok biti veci od onoga sta daje kad rucno pumpam)..naravno, minumum jaka, jel ne bih htio da mi vise potrosi pumpa struje nego sta bi platio vodu iz gradske mreze za to isto zaljevanje...

ajde recimo, nek je nekih 10m dubine ta cijev..
jel ima problema (kao sto ovdje neki pricaju) sa presusivanjem...(moj grad je dosta podvodan)..
kad ti npr. hoces izvuc nekolio m3, jel to ide ili moras cekati da se opet napuni od ne znam kud ispod zemlje?

i kolko bi kostala takva pumpa i sta je sve potrebno jos od nekih prikljucaka..ne znam, cijevi, ventili i ko zna sta jos..

Lee Champa
16.03.2007., 14:45
Probaj staviti ponovno tu ručnu pumpu i provjeriti radi li.
Za taj mali promjer nema dubinske pumpe.
Izmjeri dubinu.

champ
16.03.2007., 20:08
ustvari ono sta me zanima je upravo ovo sta si ti napravio. gurnuo bi cijev kroz tu cijev u zemlji (ne znam kolko je duboko, to me zateklo na zemlji koju sam kupio) od nekakve elektricne pumpe. postavlja se pitanje kolko mora biti jaka ta pumpa? sluzila bi isto samo za zaljevanje travnjaka (znaci ne mora protok biti veci od onoga sta daje kad rucno pumpam)..naravno, minumum jaka, jel ne bih htio da mi vise potrosi pumpa struje nego sta bi platio vodu iz gradske mreze za to isto zaljevanje...

ajde recimo, nek je nekih 10m dubine ta cijev..
jel ima problema (kao sto ovdje neki pricaju) sa presusivanjem...(moj grad je dosta podvodan)..
kad ti npr. hoces izvuc nekolio m3, jel to ide ili moras cekati da se opet napuni od ne znam kud ispod zemlje?

i kolko bi kostala takva pumpa i sta je sve potrebno jos od nekih prikljucaka..ne znam, cijevi, ventili i ko zna sta jos..

Čovječe, vidim da si slabo upućen u tu problematiku! Cijev je kod tebe najvjerojatnije 5/4 cola, to je standard za montažu ručnih vrtnih pumpi!

Tebi treba sljedeće: T-komad 5/4, dupli nipl 5/4, dupli nipl 3/4 (nekoliko komada), redukcija 5/4-3/4, nepovratni ventil 3/4, holender 3/4, dvije vrtne slavine i najvažnije: GOSPODIN Hidropak... Ima tu još nekih sitnica, ali za sada ne mogu sve detalje..

S ručnom pumpom podigneš prvo vodu u cijev, zatim uključiš hidropak čiji usis je spojeni na T-komad ispod ručne pumpe. To ti ne troši puno struje, a košta ti nekoliko stotina kuna. Ako nemaš iskustva, najbolje je da ti to spoji vodoinstalater.

Ako želiš vodovod u kući, onda ti se na tu istu cijev može spojiti i hidrofor! Ali nikakvo guranje crijeva u cijev, jer u tom crijevu imao bi zrak, i pumpa nikad ne bi mogla dignuti vodu!

Edgar
16.03.2007., 20:30
Čim nema bunara već se radi o cijevi za pretpostaviti je da je dubina >10m, moža čak 15-18m, jel to se obično radi tamo gdje na nižim dubinama nema vode ili je nekvalitetna (željezo, kamenac) što tebi u principu nije bitno ak će ti služiti za zalijevanje. i to što kažeš da si na podvodnom području govori tome u prilog da vod ana nižim dubinama nije kvalitetna

na tim dubinma mala je vjerojatnost da presuši.

ja na dvorištvu imam bunar (zapravo dva ali to je duga priča zašto je tako) i nikad nisu presušili. to pojednostavljeno funkcionira ko neki spremnik, čim uzmeš vodu iz bunara nova dotiče, kao da si pipu otvorio. no nije uvijek, tako ovisno o području. ja znam ljude kojima su za vrijeme suša bunari presušili....ili recimo moj susjed koji vodi bezuspješne borbe s krticama, pa je jedan dan popizdio i nagurao crijevo u krtičnjak - i zaboravio zatvoriti vodu tak da je cijelu noć curila voda, i naravno ujutro je bunar bio presušio :rofl: . unutar 24h voda je naišla u bunar

zanimljivo ti je da u ova moja dva bunara, koji su udaljeni 15tak metara uvijek je ista razina vode i u jednom i u drugom, kao da se radi s spojnim posudama

o teh. specifikacijama pumpi nemam pojma

champ
17.03.2007., 12:21
Standardna dužina cijevi koje se koriste kod ručnih pumpi je 6 metara, plus navarena špica.. Pumpa na usisu može stvoriti najviše vakum od 1 bar, a to znači da u idealnim uvjetima može dizati vodu iz dubine od 10 m. U praksi to je manje, obično do nekih 8-8,5 m.

Podvodne vode, ovisno o području, kreću se od metar ispod tla, pa na više.. Ukoliko su vode duboko ispod zemlje, ili se želi dobiti kvalitenija voda, postavljaju se duboke cijevi i u njih se spuštaju cijevne pumpe, do dna cijevi.

Kod ispumpavanja, oko cijevi se stvori podzemni rezervoar vode. Što se više pumpa, veća je i zaliha vode pod zemljom (otvore se vodne žile, narodski rečeno)..

Ali glavno je pravilo, što se više vode ispumpava, tim se pod zemljom opet nakupi više vode.. Ovo govorim iz višegodišnjeg iskustva takvog načina korištenja hidropaka. Bez vode prvo ostaje onaj hidropak koji se tokom godine rjeđe koristi..

moja-kucica
17.03.2007., 14:52
Čovječe, vidim da si slabo upućen u tu problematiku! Cijev je kod tebe najvjerojatnije 5/4 cola, to je standard za montažu ručnih vrtnih pumpi!

Tebi treba sljedeće: T-komad 5/4, dupli nipl 5/4, dupli nipl 3/4 (nekoliko komada), redukcija 5/4-3/4, nepovratni ventil 3/4, holender 3/4, dvije vrtne slavine i najvažnije: GOSPODIN Hidropak... Ima tu još nekih sitnica, ali za sada ne mogu sve detalje..

S ručnom pumpom podigneš prvo vodu u cijev, zatim uključiš hidropak čiji usis je spojeni na T-komad ispod ručne pumpe. To ti ne troši puno struje, a košta ti nekoliko stotina kuna. Ako nemaš iskustva, najbolje je da ti to spoji vodoinstalater.

otprilike mi je jasno...znaci prvo rucnom pumpom napravim podtlak. sta hirdropak za parsto kuna ne bi mogao napraviti takav podtlak da digne vodu kroz crijevo (koje bi recimo bilo uronjeno u podzemne vode..nesto kao slamka u casi kokakole :)) nego moram sa rucnom pumpom prvo podici vodu.

ako nemoze, nije problem napraviti i ovako kao sto si ti predlozio samo me u cijeloj prici mrvicu zivcira rucna pumpa na sred travnjaka...

champ
17.03.2007., 20:24
Hidropak (kao ni hidrofor) ne mogu podići vodu sa tolike visine kad je u usisnoj cijevi zrak... Za to služi ručna pumpa (koja je klipna). Cijev možeš izvaditi i preseliti negdje u kut dvorišta, gdje će ti najmanje smetati.. Zašto bi morala biti na sredini travnjaka?

sar8
11.05.2007., 11:53
[QUOTE=champ;7766428]Standardna dužina cijevi koje se koriste kod ručnih pumpi je 6 metara, plus navarena špica.. Pumpa na usisu može stvoriti najviše vakum od 1 bar, a to znači da u idealnim uvjetima može dizati vodu iz dubine od 10 m. U praksi to je manje, obično do nekih 8-8,5 m.

Poz....
a što ako je voda niže kod mene na 9,20m i ne miče ....ili da sve to pošaljem u k....c jer mi je već dosta što sam sve isprobavao .....Ono što piše na nekim hidropacima max usisna visina 9 m jel to mazanje očiju ili .....

Bok!!

maksica6
29.07.2007., 11:26
Ovo je taj akvamat, http://www.tip-pumpen.de/zub_quickmat.php ili je potrebno jos nesto da se spoji na potopnu pumpu, ako neko znade kako se ovo spaja na potopnu pumpu nek malo objasni/ nacrta svaka info je dobrodosla.

Evo pumpe na koju bi se spajao ovaj akvamat.http://www.pumpenscout.de/index.php?sid=30d35ddcec345a3b326b9e5622bfd0e1&cl=details&cnid=a0d457d0d1d3d75e9.78915805&anid=a0d457d10796cb3e2.86539998

Ovako ,spojio sam pumpu i akvamat na instalaciju u kuci ,sve radi super ali posto je mali akvamat pumpa se ukljucuje kad padne pritisak u akvamatu .Znaci kad istocim cca 1 litru vode pümpa se ukljucuje,sad sam kupio spremnik za vodu od 180 litara (650 kn) i trebam spojiti na akvamat i vodovod pa javim rezultate. Sve lijepo funkcionira i sa ovim prijasnjim sutavom ali me nervira da se pumpa pali kad istocim svaku litru vode.

zunzara
29.07.2007., 13:33
Champ, unaprijed sam ti zahvalna ak mi možepš dati odgovore na slijedeće: imamo bunar dubok 19 m, a sada po suši voda je na 11 m, znači vode ima dovoljno. Trebamo potopnu pumpu i agregat jer nemamo struje, ali ne znamo da li nam još kaj treba kupiti da ne kupujemo polovično.
Hvala i bok!

champ
29.07.2007., 15:02
zunzara, ne znam dali će ti to služiti samo za zalijevane, ili za instalaciju vodovoda. U slučaju vodovoda potreban ti je i spremnik vode, s tlačnom sklopkom koja uključuje pumpu.

U slučaju da vodu trebaš samo povremeno, potrebno ti je samo nekakvo tlačno crijevo (ili fiksna cijev), ovisno o tome kakvu pumpu ćete odabrati..

rango
22.08.2007., 16:29
Dobar dan.

Eto, ja sam još jedan od onih koji planiraju kupiti potopnu cijevnu pumpu za bunar, te njome opskrbljivati kućanstvo vodom. E, sad ono što me zanima, a nisam uspio naći u vašim odgovorima jest: dali uz pumpu moram kupiti akvamat i spremnik vode s tlačnom sklopkom, ili potopna pumpa može raditi samo sa spremnikom vode, dakle bez akvamata.
I samo još nešto, koliko bi pumpa trebala biti jaka za kuću od 120 m2 u kojoj će se grijati na centralno. Voda u bunaru je na cca 12 m dubione.

Hvala unaprijed.

maksica6
22.08.2007., 18:59
Dobar dan.

Eto, ja sam još jedan od onih koji planiraju kupiti potopnu cijevnu pumpu za bunar, te njome opskrbljivati kućanstvo vodom. E, sad ono što me zanima, a nisam uspio naći u vašim odgovorima jest: dali uz pumpu moram kupiti akvamat i spremnik vode s tlačnom sklopkom, ili potopna pumpa može raditi samo sa spremnikom vode, dakle bez akvamata.
I samo još nešto, koliko bi pumpa trebala biti jaka za kuću od 120 m2 u kojoj će se grijati na centralno. Voda u bunaru je na cca 12 m dubione.

Hvala unaprijed.

Ovako vam je najbolje napraviti.Kupite potopnu pumpu koja dize u zrak vodu cca 50 metara, zatim posudu gdje ce biti voda (hidroforsku posudu /bacva ) te tlacnu sklopku. Hidroforsku posudu kupite za cca 650 kn,tlacna sklopka cca 85 kn i to vam je potrebno za cijli vodovod + cijevi za vodu i kabel za struju te par koljena i ventila, to j sve .

champ
22.08.2007., 22:09
Ako imaš baš pravi bunar, onda cjevna pumpa nije potrebna! Ona je izmišljena za veće dubine, gdje bi kopanje bunara bilo preskupo, pa se radi bušotina u koju se spušta cijev, i u nju takva pumpa.

chumpi
07.03.2008., 20:57
bok!
trebao bi savjet u vezi navodnjavanja. u vikendici nemam struju a imam zasadene vocke koje bi trebale vise vode nego sto je dobivaju ( ljeti, naravno )
imam bunara i mislio sam spojit pumpu na akumulator da zaljeva vocke ( a mozda i vrt ) i timer koji bi to pokretao dok nikog nema. a da je jeftinije ,ako ima kakva pumpa koja radi na 12V a da bi mogla izbacit nekih 30l . vremenski izbacivanje vode mi nije bitno, jedino da akumulator izdrzi 3,4-7 dana. kako to spojit???......
gdje kupit i sta???.....

zanzibar
08.05.2008., 17:38
bojim s eda nema akomulatora koji bi dizao vodu sa pumpom na dubini 8 m pa na dalje

p-a-j-o
21.10.2008., 02:08
pozz,evo da malo obnovim temu
koju potopnu pumpu mi mozete preporucit kao najbolju koja se nalazi na hrv trzistu....zahvaljujem...

mbubnjar
15.07.2009., 07:59
Standardna dužina cijevi koje se koriste kod ručnih pumpi je 6 metara, plus navarena špica.. Pumpa na usisu može stvoriti najviše vakum od 1 bar, a to znači da u idealnim uvjetima može dizati vodu iz dubine od 10 m. U praksi to je manje, obično do nekih 8-8,5 m.

Podvodne vode, ovisno o području, kreću se od metar ispod tla, pa na više.. Ukoliko su vode duboko ispod zemlje, ili se želi dobiti kvalitenija voda, postavljaju se duboke cijevi i u njih se spuštaju cijevne pumpe, do dna cijevi.

Kod ispumpavanja, oko cijevi se stvori podzemni rezervoar vode. Što se više pumpa, veća je i zaliha vode pod zemljom (otvore se vodne žile, narodski rečeno)..

Ali glavno je pravilo, što se više vode ispumpava, tim se pod zemljom opet nakupi više vode.. Ovo govorim iz višegodišnjeg iskustva takvog načina korištenja hidropaka. Bez vode prvo ostaje onaj hidropak koji se tokom godine rjeđe koristi..

Sad budem pital možda glupo pitanje, ali to me kopka već neko vrijeme...
Ako naiđem na vodu na 6 m dubine (a u mom kraju kažu da je tako) i ako intenzivno koristim tu vodu, kažete, stvorit će se podzemni rezervoar sa vodom. Da li postoji opasnost od urušavanja takvog rezervoara ako se isprazni? Koliko su veliki ti rezervoari koji se stvore oko špice?

*jezebel*
02.09.2009., 02:17
unaprijed hvala!

http://mileusnic.50webs.com/slike/rucna_pumpa.jpg

mbubnjar
02.09.2009., 06:54
A oklen' si ti, crna ženo?
Ja ti znam jedan dućan u Varaždinu, 230 kn kineske pumpe.
A i Strojarska škola u Varaždinu ima dobre pumpe za pristojnu cijenu, oko 400 kn. Oni ih rade i vele ljudi da su nepoderive.

*jezebel*
02.09.2009., 10:09
:confused: nestade mi slika.

odgovaraju mi zagreb i osijek, varazdin nazalost ne. hvala svejedno! :)

mbubnjar
02.09.2009., 11:18
Eto da i ja zatražim pomoć...
S obzirom da mi kasni priključak vode (administracija, ne pitajte) a radovi na gradilištu kreću za dva tjedna primoran sam vratiti se prvotnom rješenju od kojeg sam odustao jer nisam našao vodu.
Uglavnom, cijev smo zabili do 10,5 m, vode nije bilo. Na kraju nam je cijev pukla (na zadnjem navoj srećom, pa smo uspjeli izvaditi sve) i tako sam odustao od zabijanja.
Sad razmišljam da naručim bušenje i postavljanje cijevi od 110 mm, te kombinaciju sa potopnom pumpom.
Kako nemam još ni struje na gradilištu zanima me jel ima netko preporuku za agregat i potopnu pumpu koja bi zadovoljila potrebe gradilišta (zalijevanje deke, hlađenje pivi i sl.) te kasnije za zalijevanje vrt, travnjaka i sl... I naravno da sve skupa ne bude previše skupo... :)

durex1991
22.12.2009., 14:10
Ljudi ja vas molim pomozite !!!! Naime napravio sam kuću u šumi i spoio normalno vodu(kuhinja,wc,kupaona) kako nema vodovodne meže sve sam spoio na glavni vodi koji vodi u šternu (bunar 20 kubika) i u nju stavio potopnu pumpu (ova sa slike). Sve je bilo u redu dok nije pregorila tjekom punjenja jednog "bazenčića" !!! Nitko nikad u mom gradu (Rijeci) niti u jednoj trgovini sa vodovodnom opremom nije vidio ovako nešto! Kao da je pala sa neba ... Bilo kakve informacije o pumpi kao na slici mogu mi pomoc, a ako netko ima istu za prodat neka se javi na mail (jsvetic@gmail.com) !!! unaprijed HVALA http://img23.imageshack.us/img23/3603/22122009073d.jpg

totejapitam
23.12.2009., 12:08
Imao ju je PEVEC u prodaji, mislim da je koštala cca 400 kn, no koliko znam, prodajni centri u Zagrebu su im zatvoreni, ima jedan u industrijskoj zoni u Rijeci, no sumnjam da i on radi :( . Da pokušaš preko oglasnika?

durex1991
24.12.2009., 09:33
Na žalost nema ... već sam bio i tamo!!! Ma kažem vam ljudi ovo je neko čudo, dobio sam je iz Bosne (Prnjavora) a NITKO nezna koja je pumpa niti koji joj je naziv, nema ni serijskog koda, NITI JEDNE JEDINE OZNAKE... a TREBA MI HITNO PRIJE NOVE GODINE...

Lee Champa
24.12.2009., 10:27
Koji je princip rada te pumpe: rotaciona ili vibraciona?

durex1991
24.12.2009., 11:08
nisam siguran al po zvuku bi reko da je vibraciona...

Lee Champa
24.12.2009., 17:33
Ako se čuje, znači radi.
Rastavi pumpu, očisti ventile i i membranu i vidi jel čitava membrana.:top:

durex1991
24.12.2009., 21:52
već sam probo, tj. vodo nstalater je probo i nije uspio reko je da je PREGORILA :( pomagajte ljudi ako netko ima i za prodat voljan sam kupit i polovnu!!!

Mojle
24.12.2009., 22:21
Kupio sam sličnu pumpu nedavno na sajmu u Samoboru. Vherojatno ima i na Hreliću u Zgb.

user zoki
24.12.2009., 22:23
I ja sam je tražio po centrima po i oko Zg-a jednostavno ih nema ..
Ima ih na sajmištu npr. sajmu automobila Jakuševac ,nađe se i u na sajmu u Samoboru ..vjerojatno i u Karlovcu ( tamo ne zalazim)
Pa ako imaš nekog pošalji ga tamo da ti kupi i pošalje poštom .
Koliko sam ja istražiao ima ih dvije vrste manji i veci protok ..
Ova manja izgleda kao ova tvoja i kao bolje je jer ima usis na vrhu pa ne usisava blato i mulj s poda .
Ova "veca" ima usis na dnu pa mora visjeti u zraku .

Lee Champa
25.12.2009., 10:39
Ajde rastavi pumpu!:mad:

totejapitam
26.12.2009., 20:26
Ove pumpe koje se daju naći po Zagrebu izgledaju otprilike ovako:
http://img30.imageshack.us/img30/5157/maskingvibrationpumpmvp.th.jpg (http://img30.imageshack.us/i/maskingvibrationpumpmvp.jpg/)

Pumpa vodu usisava sa gornje strane kroz rupice na središnjem izbočenom dijelu, a izlaz je na onoj cijevi sa strane koja je ujedno i najviši dio pumpe. Rupe na bokovima služe da se objesi o uže - sajlu ili sl. i tako potpopi u vodu.
Pokušaj dati oglas u neki čitaniji oglasnik, upload-aj fotku, možda uspiješ nešto naći

durex1991
28.12.2009., 22:01
Puno hvala svima... Potražit ću malo po sajmovima pa vam javim kako je prošlo!!!

bb78
01.04.2010., 09:15
U vrtu pored kuće imam izbušeni bunar malog promjera 12cm i dubine 7m. Bunar mi koristi za zalijevanje vrta i do sada sam se koristio "ruskim" potponim pumpama koje se mogu kupiti na sajmovima i placevima. Svako malo bi se kvarile a za njih nema garancije pa sam odlučio kupiti nešto trajnije i sa bar nekakvom garancijom. Bunar je malog kapaciteta tako da mi ne treba velika protoćnost niti velika snaga. Ne mora nužno biti potopna pumpa, ako netko ima alternativno rješenje slobodno neka napiše. Bitno je da je na struju, da stane u rupu promjera 12cm, da je protočnost slična kao na "ruskim" i da ima garanciju.
Unaprijed hvala na odgovoru!

majstor52
01.04.2010., 14:27
U vrtu pored kuće imam izbušeni bunar malog promjera 12cm i dubine 7m. Bunar mi koristi za zalijevanje vrta i do sada sam se koristio "ruskim" potponim pumpama koje se mogu kupiti na sajmovima i placevima. Svako malo bi se kvarile a za njih nema garancije pa sam odlučio kupiti nešto trajnije i sa bar nekakvom garancijom. Bunar je malog kapaciteta tako da mi ne treba velika protoćnost niti velika snaga. Ne mora nužno biti potopna pumpa, ako netko ima alternativno rješenje slobodno neka napiše. Bitno je da je na struju, da stane u rupu promjera 12cm, da je protočnost slična kao na "ruskim" i da ima garanciju.

Svakako treba pogledati na stranice Grundfos-a koji imaju zaista dobru ponudu upravo pumpi za takove namjene.
Pumpe naravno ne trebaju spremnik,a izbor je za sve potrebe.

genero
14.12.2010., 22:14

Evo rješenja, potopna pumpa marke Varuna
(pazi ovo: MADE IN INDIA)koje se proizvode od 1935., mi ih prodajemo od 2007 i pokazale su se odlične. Mislim da bi tvoj "problem" riješila pumpa protoka do 0,5 l/sec. snage motora 0,55kw na 6 bara pritiska, max pritisak 9,5 bara. Promjer pumpe je 4" - oko 95 mm, znači u cijev ide ali ako treba manja imamo i 3" - oko 75 mm. Cijena je oko 1800 kn, servis i dijelovi su osigurani a standardno garancija 12 mjeseci koju možemo produžiti na 24 mjeseca ukoliko je pumpa ugrađena s naše strane. Možda se neki forumaši zakače na "visoku" cijenu, ali malo se raspitaj za ovaj tip pumpi, mislim da se teško može naći jeftinije. Ukoliko ti voda treba idi svakako na dubinsku pumpu, ove hobi varijante su nula bodova ( osim ako ti voda netreba povremeno). Malo kasnim s komentarom ali bolje ikad nego nikad. Evo kontakt za bilo koje pitanje vezano za dubinske pumpe ...

deplay
10.04.2011., 19:50
Pumpa je pocela puštati na mjestu između motora i pumpe,točnije ispod osovine su dva šarafa(prilično korodirana),molio bih nekog da mi da upute kako da ih zamjenim.Dali treba pumpu vaditi van iz sistema ili je moguce zamjeniti ih bez tog.Brine me ako ih izvadim dali ce voda jace teci i na sta sve trebam paziti kod zamjene tih šarafa.I ako je u pitanju dihtung,opet nacin kako????unaprijed Vam se svima zahvaljujem na pomoći....pozdrav...:)

glupko
10.04.2011., 20:04
Gle ak buš sam radio , živci zbor , prvo odvoji sistem (zatvori dotok i odlaz vode) te isključi osigurače napajanja pumpe , potom skini komplet pumpu sa grane vode i otpoji kablove , tek sad možeš odvajati pumpu od motora na siguran način tj da ti koji od možda i puknutih dijelova ne završi u cijevi , pripazi na brtve koje naravno sve treba izmijeniti te dobro očistiti spojna mjesta gdje brtve naliježu tako da nove brtve lijepo ulegnu na mjesto tj da nema nečistioča i pregiba na dosjedu ,vijke ako su pohrđali zamijeni identičnima i vrati sve nazad !

deplay
10.04.2011., 20:20
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.limundo.com/originalslika-1227989.jpg&imgrefurl=http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Ostalo/PETOSTEPENA-PUMPA/1249614&usg=__gV78NbtwbWsmYutnK8qNkKgXShw=&h=600&w=450&sz=30&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=UfFwi5oo--hBuM:&tbnh=178&tbnw=160&ei=awKiTfibBJH1sgbC5fCKAg&prev=/search%3Fq%3Delektrokovina%2Bpetostepena%2Bpumpa%2 6hl%3Den%26sa%3DX%26biw%3D1280%26bih%3D848%26tbm%3 Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=808&vpy=271&dur=25&hovh=259&hovw=194&tx=129&ty=117&oei=awKiTfibBJH1sgbC5fCKAg&page=1&ndsp=20&ved=1t:429,r:8,s:0http://
....pumpa izgleda ovako samo da nije tako u losem stanju...znaci problem je u sredini ispod osovine..

majstor52
10.04.2011., 20:53
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.limundo.com/originalslika-1227989.jpg&imgrefurl=http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Ostalo/PETOSTEPENA-PUMPA/1249614&usg=__gV78NbtwbWsmYutnK8qNkKgXShw=&h=600&w=450&sz=30&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=UfFwi5oo--hBuM:&tbnh=178&tbnw=160&ei=awKiTfibBJH1sgbC5fCKAg&prev=/search%3Fq%3Delektrokovina%2Bpetostepena%2Bpumpa%2 6hl%3Den%26sa%3DX%26biw%3D1280%26bih%3D848%26tbm%3 Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=808&vpy=271&dur=25&hovh=259&hovw=194&tx=129&ty=117&oei=awKiTfibBJH1sgbC5fCKAg&page=1&ndsp=20&ved=1t:429,r:8,s:0http://
....pumpa izgleda ovako samo da nije tako u losem stanju...znaci problem je u sredini ispod osovine..

Niš se ne vidi, daj ponovi sliku pumpe.

Lee Champa
11.04.2011., 18:14
Otišli su ti simerinzi (1 ili 2 kom). Moraš sve raskopati. Kad izvadiš simeringe, dobro očisti rupu i natrpaj nove simeringe koliko god stane (4 ili 5 kom - ovisno o širini istog).

deplay
12.04.2011., 17:55
...da..gospodin je u pravu u pitanju su je...su...semerinzi...ali ako mi neko moze objasnit totalno cijeli postupak kako da odvojim pumpu od el.motora..pretpostavljam da to moram uradit...i kako da zamjenim taj semering...jedino ceg se bojim je to sto nikad to nisam radio pa i neznam na sta trebam pazit...tako da .....zahvalan sam svima na pomoći...

deplay
12.04.2011., 17:58
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.limundo.com/originalslika-1227989.jpg&imgrefurl=http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Ostalo/PETOSTEPENA-PUMPA/1249614&usg=__gV78NbtwbWsmYutnK8qNkKgXShw=&h=600&w=450&sz=30&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=UfFwi5oo--hBuM:&tbnh=171&tbnw=160&ei=fISkTciPG9GKswb2g4yeBw&prev=/search%3Fq%3Delektrokovina%2Bpetostepena%2Bpumpa%2 6hl%3Den%26sa%3DX%26biw%3D1280%26bih%3D848%26tbm%3 Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=807&vpy=265&dur=1528&hovh=259&hovw=194&tx=103&ty=143&oei=fISkTciPG9GKswb2g4yeBw&page=1&ndsp=17&ved=1t:429,r:8,s:0

deplay
12.04.2011., 18:00
pumpa izgleda ovako mada nije u tako losem st5anju kako se cini ova na slici...

majstor52
13.04.2011., 19:58
pumpa izgleda ovako mada nije u tako losem st5anju kako se cini ova na slici...

Opis je prilićno dugačak, a na kraju ako nemaš sa tim baš nikakva iskustva, teško je to složiti, vjeruj mi.
I najvažnije kad se već sve raskopa, treba staviti nove dijelove,"puškice", brtve i naravno olovnu brtvu oko osovine.

Preporućam da to ipak napravi neki majstor.

cobico
14.04.2011., 19:44
pozdrav svima

zna li neko nekog u okolici Varaždina da zabija pumpe :cerek:
i koja bi okvirno cijena bila zabijanja sa materijalom na cca 4m dubine jer na toj dubini u mom kraju ima vode ali mislim da je i pliće

hvala

plus
01.05.2011., 20:28
pozdrav svima

i koja bi okvirno cijena bila zabijanja sa materijalom na cca 4m dubine jer na toj dubini u mom kraju ima vode ali mislim da je i pliće

hvala
Ako ima i mene zanima, pumpa, špica i cijev su spremne, doma, samo da ih se zabije.
Ima li takva ekipa blizu VŽ da to lupi za sat dva, a da nije previše novaca?

mbubnjar
02.05.2011., 07:38
Ako ima i mene zanima, pumpa, špica i cijev su spremne, doma, samo da ih se zabije.
Ima li takva ekipa blizu VŽ da to lupi za sat dva, a da nije previše novaca?

I ja se pridružujem pitanju za okolicu VŽ.
Doduše mene zanima bušenje do oko 15 m (rješenje sa potponom pumpom), jer do 10 m smo zabijali cijev i nismo došli do vode (samo do lapora).

champ
02.05.2011., 08:43
pozdrav svima

hvala

Već sam pisao o tome davnih dana - ako si negdje u dolini Drave, onda je najbolje zabiti 6-metarnu pocinčanu cijev s navarenom špicom. Bat za zabijanje 5/4" cijevi iznajmljuje čovjek iz Zbelave, za neke sitne novce.

E sad, vama je čak teško zabiti i cijev, mada sam ja zadnju cijev SAM zabio, za malo više od pola sata. Pozovite neku ekipu frendova, a možete se i vi međusobno dogovoriti, pa pomoći jedan drugome. Ili pak angažirajte nekog vodoinstalatera, pa će vam on riješiti problem.

Broj od tog čovjeka koji ima bat je (042) 641 978, nazovite ga i raspitajte se o detaljima.

mbubnjar
02.05.2011., 08:48
He, he, ja sam sve napravil kako je champ napisal, ali kad smo došli do 10 m i lapora, pukla nam cijev na zadnjem gvintu, jer dalje nije išlo.
Vele "učeni" ljudi da treba nekako probiti taj sloj lapora. A ja to mogu jedino bušenjem.

Inače, zabijanje cijevi kroz "normalnu" zemlju ide o varaždinskom kraju, posebice oko Drave, čisto lako. Gajba pive, mišičava ekipa i za sat-dva ste gotovi... :D

champ
02.05.2011., 09:01
Gajba pive, mišičava ekipa i za sat-dva ste gotovi... :D

Mišićava ekipa se od toga sat i pol bavi s gajbom pive i raznim delicijama, a za pola sata zabije cijev u zemlju... :top:

plus
02.05.2011., 10:27
Mišićava ekipa se od toga sat i pol bavi s gajbom pive i raznim delicijama, a za pola sata zabije cijev u zemlju... :top:
Halo prijatel, nemoj me sad za(h)ebavati, :flop:

Ja sam ti trenutno izvan stroja (na kirurgiji zašiveni prsti ruke, td.), omladina mi je također iz doista opravdanih razloga neraspoloživa (friško operiran i fakultet izvan VŽ, dio njih posao izvan VŽ, a dio izvan HR itd.)
Susjedi starije osobe, neki friško operirani - I BAŠ SVE JE ISTINA :mad:

Prekjučer u subotu je bio vrlo važan svečani obiteljski događaj, jučer Bijela nedjelja, firma u mjesnoj crkvi + prvi maj, šogoru rođendan) a dans su svi svaki na svoju stranu.

BAT JE U GARAŽI I ČEKA EKIPU, vino je u inoxici, najde se i kruha dakle nemoj me više za(h)ebavati, :top:
ja samo trebam dobre ruke na dva sata, poslije si sednemo doma pod brajde, na terasi pa koliko tko može :D

champ
02.05.2011., 10:50
Ja sam ti trenutno izvan stroja (na kirurgiji zašiveni prsti ruke, td.), omladina mi je također iz doista opravdanih razloga neraspoloživa...

Znam o čemu pričaš, danas je teško nabaviti radnu snagu za slične poslove, makar im nudiš sve i svašta...

Možda ne bi bilo loše nazvati Student servis, i potražiti dvojicu malo jačih momaka?

http://www.scvz.hr/student-servis/cjenik.html

plus
02.05.2011., 13:54
Znam o čemu pričaš, danas je teško nabaviti radnu snagu za slične poslove, makar im nudiš sve i svašta...

Možda ne bi bilo loše nazvati Student servis, i potražiti dvojicu malo jačih momaka?

http://www.scvz.hr/student-servis/cjenik.html
Dobar prijedlog, hvala!

cobico
03.05.2011., 14:27
Već sam pisao o tome davnih dana - ako si negdje u dolini Drave, onda je najbolje zabiti 6-metarnu pocinčanu cijev s navarenom špicom. Bat za zabijanje 5/4" cijevi iznajmljuje čovjek iz Zbelave, za neke sitne novce.

E sad, vama je čak teško zabiti i cijev, mada sam ja zadnju cijev SAM zabio, za malo više od pola sata. Pozovite neku ekipu frendova, a možete se i vi međusobno dogovoriti, pa pomoći jedan drugome. Ili pak angažirajte nekog vodoinstalatera, pa će vam on riješiti problem.

Broj od tog čovjeka koji ima bat je (042) 641 978, nazovite ga i raspitajte se o detaljima.

nije problem zabiti dok imaš sa čim ali ja nemam pa pitam....a kaj se tiće pomoći nema beda ima nas 3-4 pa ako neko ima bat bumo sve po redu zabijali po kučama još bude...kak velite gajba pivi i u jednom danu sve rešimo..ja sam za:top:

plus
03.05.2011., 17:21
nije problem zabiti dok imaš sa čim ali ja nemam pa pitam....a kaj se tiće pomoći nema beda ima nas 3-4 pa ako neko ima bat bumo sve po redu zabijali po kučama još bude...kak velite gajba pivi i u jednom danu sve rešimo..ja sam za:top:
Poslao sam Vam "pp", lijepo molim pročitajte!
Pozdrav,

plus
04.05.2011., 08:17

Poslao sam Vam još jedan "pp"

Pozdrav

plus
08.05.2011., 08:11
Nema odgovora :ne zna:

plus
12.05.2011., 06:15
http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC02400.jpg

champ
12.05.2011., 12:17
Čestitam - problem je riješen, cijev je zabita, i voda je potekla! ;) Gdje ste uzeli bat, i koliko vam je trebalo vremena za akciju?

plus
12.05.2011., 12:34
Čestitam - problem je riješen, cijev je zabita, i voda je potekla! ;) Gdje ste uzeli bat, i koliko vam je trebalo vremena za akciju?
Hvala na čestitki :top:

Bat sam posudio od kolege Stanka "s posla", HVALA MU.

Cijev je sveukupno bila duga 9 m (6m+3m), uspjeli su ju zabiti toliko da je vani ostalo 1,8 m, jer dalje usprkos silnom trudu - nije cijev ni mrdnula :mad: .

Samo zabijanje cijevi za tu moju pumpu je trajalo manje od 2 sata, kad je cijev stala ja sam zatražio da prekinu radove i dao sam taj višak odrezati, smatram da je dovoljno tih 720 cm u zemlji.
Danas več ide solidno čista i bistra voda, naravno pijeska još ima u njoj, ali je bistra. :)

H3llas
30.05.2011., 16:18
Znam da je stara tema ali mislim da je to pumpa Dragocvet iz Jagodine, Srbija.

Kazu ljudi da radi i po 15 godina.

Evo ti vise info ovdje:
http://www.cbc.rs/forum/viewtopic.php?f=8&t=46995&start=0

pinzgauer
22.03.2012., 11:17
Ljudi, jel netko zna gdje ima za kupiti tlačna sklopka koja pali od 0,5 bara?

Pomagajte, imam jednu potopnu pumpu, dosta slabu, ali za prvu ruku dobru ali bi trebao tlačnu sklopku za nju koja pali na minimumu od 0,5 bara.

Našao sam neke na internetu u Americi na kojima piše da im je "range" od 0,5 bara do 7 bara ali onda piše da je tvornički podešena od 1,5 bara do 5 bara.

Ne znam da li se to tvorničko podešivanje može promjeniti.

http://www.grainger.com/Grainger/SQUARE-D-Pressure-Switch-5B415?Pid=search

Hvala

sandrica999
16.11.2012., 10:29
HITNO NEKA MI NEKO POMOGNE...IMAM POTOPNU PUMPU SA PLOVKOM I SAD MI JEDNOSTAVNO NE RADI..JEL GREŠKA U PLOVKU ILI DA PRESPOJIM DIREKT NEKE ŽICE TAKO DA JEDNOSTAVNO POČNE RADITI ČIM SE UŠTEKA U STRUJU?????:mad:

Lee Champa
16.11.2012., 16:43
E, ne može to tak!
Je l ispravan plovak (prekidać):ne zna:je l ispravan kabel:ne zna:je l ispravan kondenzator:ne zna: jesu li ispravni namotaji na motoru:ne zna:okreće li se rukom rotor:ne zna:utikač i utićnica:ne zna:osigurač:ne zna:

Humana dolina
26.02.2013., 16:25
Pokušavam napraviti neki sustav navodnjavanja travnjaka pa sam nabavio ovakvu pumpu, ali me muči njezina snaga.
Da li se ona može reducirati na manji nastavak recimo na 3/4 cola, a da ju ne u.ebem?
Ideja bi bila jedno glavno crijevo koje se račva na 4-5 izlaza sa raspršivačima.
Evo i slika te pumpe.

http://i47.tinypic.com/2wn0cp3.jpg

http://i49.tinypic.com/2cgzk36.jpg

http://i48.tinypic.com/opnyn7.jpg

Humana dolina
01.03.2013., 08:47
Postoje neka saznanja da pumpi neće biti ništa, ali još tražim potvrdne odgovore.

Kentaur07
04.03.2013., 22:27
Lijepo bih molio za pomoć jer se u ovo ne razumijem previše, a iz postova koje sam pročitao nisam siguran mogu li ja istu tehnuku primjeniti pošto je dubina punara puno veća od prosječne.

Imam vikendicu gdje nema vodovoda. Kuća je cca 50m2. Bunar bi bio na cca 25 metara promjera fi 80 cm. Mislim staviti dubinsku potopnu pumpu. Mene zanima koliko bara mora takva pumpa imati, kakav je hidrofor poželjno staviti (napominjem da bih ga ukopao pored bunara ako je moguće) i kakve su posljedice od mogučeg smrzavanja tokom zime. Ako postoji nešto što nisam naveo (ili neznam) slobodno recite. Unaprijed hvala!

Lee Champa
05.03.2013., 07:37
Pokušavam napraviti neki sustav navodnjavanja travnjaka pa sam nabavio ovakvu pumpu, ali me muči njezina snaga.

Može se reducirati bez problema to je centrifugalna pumpa!

...Bunar bi bio na cca 25 metara promjera fi 80 cm.

Svakih 10 metara u dubinu ili visinu "ukrade" 1 bar - pa sad računaj.
Recimo kad pumpa povuče, razina u bunaru padne na 15 metara od površine - tu je "potrošeno" več 1,5 bara. Da bi dobio pritisak od 2 bara u vikendici na pumpi mora pisati najmanje "dobava 35 metara" (1,5 + 2= 3,5 bara*10 m)!:kava:

majstor52
05.03.2013., 11:31
Lijepo bih molio za pomoć jer se u ovo ne razumijem previše, a iz postova koje sam pročitao nisam siguran mogu li ja istu tehnuku primjeniti pošto je dubina punara puno veća od prosječne.

Imam vikendicu gdje nema vodovoda. Kuća je cca 50m2. Bunar bi bio na cca 25 metara promjera fi 80 cm. Mislim staviti dubinsku potopnu pumpu. Mene zanima koliko bara mora takva pumpa imati, kakav je hidrofor poželjno staviti (napominjem da bih ga ukopao pored bunara ako je moguće) i kakve su posljedice od mogučeg smrzavanja tokom zime. Ako postoji nešto što nisam naveo (ili neznam) slobodno recite. Unaprijed hvala!

Možeš staviti dubinsku pumpu koja ima zadovoljavajuće karakteristike, po pitanju visine dobave i tlak koji može ostvariti. Cijev za spajanje pumpe sa kotlom je promjera 1“, a najbolje je staviti okiten cijev.
Za spajanje okiten cijevi na pumpu koristi svakako mesingane okiten spojnice, a pumpa se sa pocinčanom sajlom objesi na neku sigurnu kuku na vrhu bunara. Ako se postavlja spremnik od prokroma, svakako koristiti sve mesingane spojne komade. Jesu skuplji ali nema reakcije na prokrom.
Spremnik može biti ukopan u zemlju, ali može biti smješten i u kući, ako je moguće. Do spremnika se polaže također okiten cijev 1“

Link za pumpe:
http://www.pumpe.hr/potopne-pumpe-za-vodu/3-tp

kombaj_boy
02.04.2013., 16:18
trebala bi mi što prije informacija o dobrom servisu potopnih(ili dubinskih, kako god) pumpi marke SUBTECK (made in italy).
ako može da je na području Zagreba.
Molim Vas pomagajte ljudi, nemam vode :(