PDA

View Full Version : Stiropor fasade i unutarnje žbukanje

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

antetg
03.01.2007., 12:27
Pozdravljam vas,kao što vidite tema su fasade koje su vrlo popularne u hrvatskoj u zadnjih 7-8 godina.Svi imamo pitanja,ja sam taj koji se ovime bavi već odavno i probat ću na vaša pitanja odgovorit
hvala

antetg
03.01.2007., 13:14
Ima li tko što pitat? :confused:

Codegun
03.01.2007., 13:22
Ima li tko što pitat? :confused:

evo, ja ću, nisam još do toga došao na kući ali za početak...
Hoču 10cm stiropora, koje su varijante završnog premaza, koji je najbolji?
Koliko košta koja varijanta s 10cm stiropora?
Da li se obli zidovi naplačuju više?
Kako se stavlja stiropor (ili vuna) na oble zidove?
Da li boje mogu biti skroz po želji ili postoje samo određene nijanse?
Kako se računa kvadratura za fasadu, mislim da prozore?

Sigurno ću se sjetiti još toga...

prle69
03.01.2007., 13:26
imam i ja...
da li stiropor (stirodur) ukopava u zemlju? koliko duboko? kako reagira s vodom?

blue_one
03.01.2007., 13:43
Imam i ja :cool:

Ja imam malo kompleksnije pitanje i evo ga:
Kuća je na dvije etaže i toplinska izolacija nije baš naj sjajnija i sada mene zanima da li je moguće i ako je koliko je takva izveda komplicirana (zakukuljena za napraviti i za naplatiti) da se baci termo fasada SAMO NA 1 ETAŽU (prizemlje). Čuo sam da je to jebada za raditi i da se radije manim tog posla, pa me sada zanima drugo, treće , n-to mišljenje :D

Ajde hvala

zed_alive
03.01.2007., 14:23
imam i ja...
da li stiropor (stirodur) ukopava u zemlju? koliko duboko? kako reagira s vodom?

na ovo ću ti ja odgovorit. možeš ga ukopat u zemlju, dobit ćeš naravno bolju izolaciju podruma. stirodur dobro reagira s vodom, nepropustan je za vodu. stiropor ne bi preporučio u zemlji, voda prodire između kuglica.

s druge strane, ako podrum ne misliš grijat, pitanje koliko dobivaš termoizolacijom temelja u zemlji

zed_alive
03.01.2007., 14:26

Kuća je na dvije etaže i toplinska izolacija nije baš naj sjajnija i sada mene zanima da li je moguće i ako je koliko je takva izveda komplicirana (zakukuljena za napraviti i za naplatiti) da se baci termo fasada SAMO NA 1 ETAŽU (prizemlje). Čuo sam da je to jebada za raditi i da se radije manim tog posla, pa me sada zanima drugo, treće , n-to mišljenje :D

Ajde hvala

nek ti ante odgovori, ali ne vidim zašto bi bila jebada, osim što imaš gornji rub za zaštitit. štoviše, za taj posao ti možda ne treba niti skela :cerek:

blue_one
03.01.2007., 15:19
...štoviše, za taj posao ti možda ne treba niti skela :cerek:
:rofl:

Ma rekli su da je jebada upravo ta zaštita od vlage da se ne provlači između ove postojeće i te nove fasade i da je to nezgodno za napraviti kada nema neki završetak na vrhu.

zed_alive
03.01.2007., 16:03

Ma rekli su da je jebada upravo ta zaštita od vlage da se ne provlači između ove postojeće i te nove fasade i da je to nezgodno za napraviti kada nema neki završetak na vrhu.

pa ima nekog dodatnog posla na koji očito ti ljudi nisu navikli, pa ne vole radit. fah-majstori. čim odudara od rutine, eto problema

plimpi
03.01.2007., 21:31
ante, pozdrav, mi smo se već čuli vezano za ponudu za fasadu. kod mene ne ide stiropor, samo žbuka i završni sloj, ako se sjećaš...

e sad, zanima me da li bi se fasada mogla izvest tako da dobijem zaobljene ćoškove na kući?

prle69
04.01.2007., 08:22
plimpi...
koji je razlog da ne stavljaš stiropor? (znatiželja ne kritika)
Koliko će te koštati po m2?

plimpi
04.01.2007., 08:40
plimpi...
koji je razlog da ne stavljaš stiropor? (znatiželja ne kritika)
Koliko će te koštati po m2?

Već imam stiropor u blokovima kojima sam zidao, 6cm.
Da sam zidao ciglom, stavio bih svakako nešto stiropora, ali ne više od 5-6cm...

Koliko će me koštati ovo bez stiropora? Otprilike 40, a možda i 50% jeftinije.

prle69
04.01.2007., 09:59
kad podvučeš crtu da li ti je takva gradnja isplativija od klasičnih blokova pa staviti stiropor fasadu?

zed_alive
04.01.2007., 10:06
obzirom da misliš staviti tanku klasičnu fasadu plimpi, na koji bi ti način mogao dobiti potreban volumen za okrugle ćoškove? otucao bi bridove?

plimpi
04.01.2007., 10:06
kad podvučeš crtu da li ti je takva gradnja isplativija od klasičnih blokova pa staviti stiropor fasadu?

nije jeftinija, ali nije ni skuplja kad se sve zbroji i oduzme.
ja to gledam ovako: za iste novce sam dobio puno kvalitetniji zid.

a da ne spominjem zajebancije oko stiropor fasade... po meni, stiropor fasada koliko ima pluseva, toliko ima i minusa.

zed_alive
04.01.2007., 10:09
nije jeftinija, ali nije ni skuplja kad se sve zbroji i oduzme.
ja to gledam ovako: za iste novce sam dobio puno kvalitetniji zid.

a da ne spominjem zajebancije oko stiropor fasade... po meni, stiropor fasada koliko ima pluseva, toliko ima i minusa.

ja isto mislim da si odabrao kvalitetnije rješenje, zid je zid. iako tvoji blokovi isto koriste stiropor (gdje je? na vanjskom rubu?)

plimpi
04.01.2007., 10:11
obzirom da misliš staviti tanku klasičnu fasadu plimpi, na koji bi ti način mogao dobiti potreban volumen za okrugle ćoškove? otucao bi bridove?

pa... ako je potrebno... inače, to i nije tako loša ideja, budući da se ne radi o cigli, nego o materijalu sličnom heraklitu...
ali, bit će tu i par centimetara (2-3cm) klasične žbuke...

isto tako, da se razumijemo, ne tražim ja tu neke velike obline... čisto da ćošak bude zarajban tako da nije pravi kut, nego nekakva varijacija polukruga, elipse...

Codegun
04.01.2007., 10:16
pa... ako je potrebno... inače, to i nije tako loša ideja, budući da se ne radi o cigli, nego o materijalu sličnom heraklitu...

isto tako, da se razumijemo, ne tražim ja tu neke velike obline... čisto da ćošak bude zarajban tako da nije pravi kut, nego nekakva varijacija polukruga, elipse...

malo offtopic (ionako nema autora da mi odgovori na pitanja), Plimpi, kaje bilo s katastrom i gruntovnicom?

zed_alive
04.01.2007., 10:16

...a može i hiperbola :D :top:
kužim...u biti, trebao bi ti neki okruglasti profil za brid umjesto pravokutnog, ako tako nešto postoji, ili vraški dobar majstor ;)

plimpi
04.01.2007., 10:27
malo offtopic (ionako nema autora da mi odgovori na pitanja), Plimpi, kaje bilo s katastrom i gruntovnicom?

rješenje iz katastra sam dobio s datumom 15.12.2006. dobio sam ga na kućnu adresu 19.12., a žalbeni rok teče od dana kada svima kome je poslano dobiju rješenje. e sad, jedan od posjednika je u srbiji i još nije stigla povratnica, a navodno je i umro... ali ako sve bude ok, i bez žalbi, puzdam se u ono da će u gruntovnici uzeti datum rješenja, dakle 15.12.... a što drugo...

jesi ti riješio svoje?

Codegun
04.01.2007., 10:28
rješenje iz katastra sam dobio s datumom 15.12.2006. dobio sam ga na kućnu adresu 19.12., a žalbeni rok teče od dana kada svima kome je poslano dobiju rješenje. e sad, jedan od posjednika je u srbiji i još nije stigla povratnica, a navodno je i umro... ali ako sve bude ok, i bez žalbi, puzdam se u ono da će u gruntovnici uzeti datum rješenja, dakle 15.12.... a što drugo...

jesi ti riješio svoje?

moje je u katastru gotovo a u gruntovnici je predmet "U radu"

plimpi
04.01.2007., 10:30
...a može i hiperbola :D :top:
kužim...u biti, trebao bi ti neki okruglasti profil za brid umjesto pravokutnog, ako tako nešto postoji, ili vraški dobar majstor ;)

pitao sam na par mjesta, i nisam našao takav profil...
bit će mi pouzdat se u majstora... jao...

antetg
04.01.2007., 11:38
evo, ja ću, nisam još do toga došao na kući ali za početak...
Hoču 10cm stiropora, koje su varijante završnog premaza, koji je najbolji?
Koliko košta koja varijanta s 10cm stiropora?
Da li se obli zidovi naplačuju više?
Kako se stavlja stiropor (ili vuna) na oble zidove?
Da li boje mogu biti skroz po želji ili postoje samo određene nijanse?
Kako se računa kvadratura za fasadu, mislim da prozore?

Sigurno ću se sjetiti još toga...

završni premaz je silikat putz,najbolji i najsigurniji.Međutim prija silikata moraš prave ljude nać da odrade postavljanje mrežice pravilno jer sam vidio i smijao se nekim firmama kako to rade i neznaju.
i gledaj stiropor ti se računa ovako po kvadratu; 1 cm stiropora debljine po kvadratu je 1 marak,ja sve računam u markama jer je to tako ostalo.Znači 10 cm stiropor je negdje oko 40 kuna po kvadratu kad ga kupuješ ti.
A na oble zidove nije problem stavit stiropor na oble zidove baš sam ja prija mjesec dana radio neku zgradu u Splitu sa oblim zidovima.
a prozori do dva kvadrata se ne izbijaju znači računaju se u kvadrat fasade,a ako su veći onda se posebno računaju.

antetg
04.01.2007., 11:40
imam i ja...
Nisam razumio tvoje pitanje,ali stiradur se obično stavlja pri zemlji jer je vodonepropusan i tvrd radi djece koja znaju udarat nogom u fasadu.Međutim niti jedan materijal neće propusti vodu kad se ugradi silikat na njega jer je on vodonepropusan

antetg
04.01.2007., 11:45

Ajde hvala

Nije istina,ako postoji ikakva dilatacija između prvog i drugog kata nije ama baš nikakav problem,a ako i ne postoji onda malo je skuplje jer se triba doradit malo i namučit oko dilatacije na etažam ali nije to toliko komplicirano i skupo.

antetg
04.01.2007., 11:53
plimpi pozdravljam te,drago mi je da si se javio na moju temu. Što se tiče ćoškova sve se more napravit,ja imam živce za sve,samo kako sam ti prija rekao,triba vidit i objasnit dali se to može napravit super ili ima ono nešto što jebe stvar.Ali ko oće može sve,malo volje i truda ja sa svojim ekipam još nisam naletio na neku reklamaciju ili nezadovoljstvo mojim radom.

antetg
04.01.2007., 11:56
a kao što se prave lukovi na zidovim tako i ćoškove možeš napravit

zed_alive
04.01.2007., 12:11
a prozori do dva kvadrata se ne izbijaju znači računaju se u kvadrat fasade,a ako su veći onda se posebno računaju.

ante, kako se to posebno računaju otvori veći od 2 kvadrata?

mr X
04.01.2007., 13:00
niti jedan materijal neće propusti vodu kad se ugradi silikat na njega jer je on vodonepropusan

nije niti može biti točno.
kao i svaki drugi putz koji se navlači gletaricom te se poslije strukturira tako i silikatni putz ostaje porozan.
potpuno vodonepropusnim ga nećeš učiniti niti sva dva premaza fasadnom bojom.
postoji način kojim se kritični dijelovi mogu učiniti vodonepropusnim, ovdje gdje ja radim fasade se to podrazumijeva pod PRAVILO no ja ti to jednostavno ne želim reći. :p

& da, nedaj se smetati, samo i dalje odgovaraj na pitanja...

zed_alive
04.01.2007., 13:20
nije niti može biti točno.
kao i svaki drugi putz koji se navlači gletaricom te se poslije strukturira tako i silikatni putz ostaje porozan.
potpuno vodonepropusnim ga nećeš učiniti niti sva dva premaza fasadnom bojom.
postoji način kojim se kritični dijelovi mogu učiniti vodonepropusnim, ovdje gdje ja radim fasade se to podrazumijeva pod PRAVILO no ja ti to jednostavno ne želim reći. :p

& da, nedaj se smetati, samo i dalje odgovaraj na pitanja...

mr X, ovo je hrvacka i ovdašnje silikatpuc žbuke su vodonepropusne. zašto? zato što tako kažu majstori, i basta :D :o

Codegun
04.01.2007., 13:26
završni premaz je silikat putz,najbolji i najsigurniji.Međutim prija silikata moraš prave ljude nać da odrade postavljanje mrežice pravilno jer sam vidio i smijao se nekim firmama kako to rade i neznaju.
i gledaj stiropor ti se računa ovako po kvadratu; 1 cm stiropora debljine po kvadratu je 1 marak,ja sve računam u markama jer je to tako ostalo.Znači 10 cm stiropor je negdje oko 40 kuna po kvadratu kad ga kupuješ ti.
A na oble zidove nije problem stavit stiropor na oble zidove baš sam ja prija mjesec dana radio neku zgradu u Splitu sa oblim zidovima.

nisi mi rekao ono najbitnije, cijene.
Kako ili gdje bih ja mogao saznati kako se trebaju raditi pojedine faze?

antetg
04.01.2007., 13:48
ante, kako se to posebno računaju otvori veći od 2 kvadrata?
kutna vinkla po metru

antetg
04.01.2007., 13:49
nisi mi rekao ono najbitnije, cijene.
Kako ili gdje bih ja mogao saznati kako se trebaju raditi pojedine faze?

poslat ću ti na tvoj mail

antetg
04.01.2007., 13:52
Evo mrX ja vidim da si i ti jedna firma koja nije znala šta je žbuka do nazad 7-8 godina.
Ja sam iz kraja gdje ljudi samo to rade i od toga žive i pola europe su izgradili i moj ujak je u hrvatsku prvi doveo karbon i rofix u hrvatsku ima 15-16 godina,dok je još emisija nediljom na tvu bila SEDMA NOĆ,ako se sjećaš.Nemoraš me ti učiti kako se šta radi

moja-kucica
04.01.2007., 13:55
kutna vinkla po metru

pa sad ti vidi

antetg
04.01.2007., 13:55
imaju dvi vrste žbuka,silikatna i silikonska,niti jedna propušta vodu i ja nemam potrebe farbat fasadu silikatnom bojom,to se radi kad se edel navuče na vanjski dio kuće.

moja-kucica
04.01.2007., 13:56
poslat ću ti na tvoj mail

jedino sta me donekle zanima ide privatno :top: ...
onda si mogao stavit svoju emajl adresu pa neka te ljudi privatno kontaktiraju

antetg
04.01.2007., 13:58
pa sad ti vidi
pa po dužnopm metru,ako je prozor 5 kvadrata,onda se računa dužina vinkala oko prozora kojima ti napraviš špale,a ona se naplaćuju po metru.

antetg
04.01.2007., 14:00
pa mislio sam ti to detaljnije objasnit i poslat na tvoj mail,ali ti se ljutiš onda evo reko sam ti sada ukratko

moja-kucica
04.01.2007., 14:04
pa po dužnopm metru,ako je prozor 5 kvadrata,onda se računa dužina vinkala oko prozora kojima ti napraviš špale,a ona se naplaćuju po metru.

gle, ti pricas baustelski a meni treba hrvatski..
ovo "špale" ce ti razumit tvoj kolega baustelac iz dalmacije (jer u zagorju se kazu špalete) a "vinkala" itd. "mogu samo da se dosećam" sta bi reko onaj iz "tesne kože"

zed_alive
04.01.2007., 14:06
kutna vinkla po metru

ukupna duljina šlica, cijena po metru? ili ima veze s brojem vinklova u otvoru?

baš me zanima kolika je cijena u tebe "kutne vinkle po metru". napiši na privatne poruke ako nećeš pisat ovdje

antetg
04.01.2007., 14:16
gle ja radim po cijeloj hrvatskoj ali znam da zagorci kažu špalete,ali u mene je špale.A najviše radim po zgu,rijeci zadru i splitu

plimpi
04.01.2007., 17:23
a jeste navalili na čovjeka...
i uvijek tako bude kad se netko ponudi da bi pomogao i odgovorio na pitanja...
ali ne bi tako ovdje na stanovanju trebalo biti, jer smo svi tu, uglavnom, ozbiljni ljudi, koji imaju pametnijeg posla od besciljnog prepucavanja tipa "ti ništa ne znaš, ja znam sve"...

a što se tiče cijene... pa kad ste još vidjeli da neki majstor ili bilo tko u otvorenom forumu iznosi svoju cijenu? za to imate PM.

a sad pitanje za antu:
ne znam za druge, ali meni je već na vrh glave razgovora o stiroporu i koeficijentima toplinske provodljivosti ovdje na forumu :D , pa mi reci iz vlastitog iskustva, koliko se u postotku ljudi danas odlučuje za stiropor fasadu, i koliko centimetara uglavnom stavljaju?

moja-kucica
04.01.2007., 17:28
a sad pitanje za antu:
ne znam za druge, ali meni je već na vrh glave razgovora o stiroporu i koeficijentima toplinske provodljivosti ovdje na forumu :D , pa mi reci iz vlastitog iskustva, koliko se u postotku ljudi danas odlučuje za stiropor fasadu, i koliko centimetara uglavnom stavljaju?

nakon tolko napisanog me cudi tvoje pitanje. NHF.
sta ako ti on sad kaze (a vjerovatno i hoce) da stavljaju 5cm. Hoces li ga poslusati?

plimpi
04.01.2007., 19:41
nakon tolko napisanog me cudi tvoje pitanje. NHF.
sta ako ti on sad kaze (a vjerovatno i hoce) da stavljaju 5cm. Hoces li ga poslusati?

pitanje sam postavio čisto da vidim kakva je situacija na terenu. ne zaboravi da JAKO mali postatak ljudi čita forum ili slične stvari, i nije tako dobro informiran iz drugih izvora... pa me zanima koliko je stiropor zaživio na terenu.

a ja s tom informacijom neću ništa učiniti, jer mi osobno nije važna - problem fasade sam riješio u trenutku kad sam odlučio čime graditi. niti smatram da bi ta informacija ikome trebala poslužiti kao putokaz u odluci o vlastitoj fasadi.

a ako me netko baš povlači za mišljenje, rekao sam više puta - smatram da je 10cm nepotrebno, a i općenito imam negativno mišljenje o zidu koji "dihta" hermetički. ali to je samo mišljenje jednog laika.

moja-kucica
04.01.2007., 21:04
a ako me netko baš povlači za mišljenje, rekao sam više puta - smatram da je 10cm nepotrebno, a i općenito imam negativno mišljenje o zidu koji "dihta" hermetički. ali to je samo mišljenje jednog laika.

kaze se svako ima pravo na svoje misljenje...ja tu uvjek dodam "da, ako se razumije u to"...ako se ne razumije onda ne znam o cemu ima razmisljati...

radi se o tome da su nasi ljudi prije imali "misljenje" da je i normalna cigla i vise nego dobra, pa su ipak dosli prije par godina na 5cm izolacije dok je razvijeni svijet stavljao i preko 12 a naravno ovi u pasivnim kucama i preko 20...
problem hermeticke zatvorenosti je realan i on postoji i tamo gdje nema stiropora...evo, ja sam najsveziji primjer...cak nije u pitanju pvc stolarija jer kako je to pogresno uvrijezeno to se moze desiti i sa drvenom jer i ona jako dobro brtvi...200m2 je samo cigla bez stiropora i vidis da to nije dovoljno da ta para izadje van kroz zidove...
treba gledati kako rijesiti taj realan problem (po meni je to rekuperator iako nema svoju ekonomsku racunicu) koji je rjesiv a ne gasiti vatru tamo gdje je nema..
nista neces postici staveci 5cm mjesto 10 glede paropropusnosti

plimpi
04.01.2007., 21:30
kaze se svako ima pravo na svoje misljenje...ja tu uvjek dodam "da, ako se razumije u to"...ako se ne razumije onda ne znam o cemu ima razmisljati...

radi se o tome da su nasi ljudi prije imali "misljenje" da je i normalna cigla i vise nego dobra, pa su ipak dosli prije par godina na 5cm izolacije dok je razvijeni svijet stavljao i preko 12 a naravno ovi u pasivnim kucama i preko 20...
problem hermeticke zatvorenosti je realan i on postoji i tamo gdje nema stiropora...evo, ja sam najsveziji primjer...cak nije u pitanju pvc stolarija jer kako je to pogresno uvrijezeno to se moze desiti i sa drvenom jer i ona jako dobro brtvi...200m2 je samo cigla bez stiropora i vidis da to nije dovoljno da ta para izadje van kroz zidove...
treba gledati kako rijesiti taj realan problem (po meni je to rekuperator iako nema svoju ekonomsku racunicu) koji je rjesiv a ne gasiti vatru tamo gdje je nema..
nista neces postici staveci 5cm mjesto 10 glede paropropusnosti

gle, ne radi se o tome da li se ja dovoljno kužim u stiropor i koeficijente. to nije nikakva viša matematika.
radi se o osobnoj preferenciji, i rekao bih, karakteru čovjeka. ja sam uvijek, ali baš uvijek za to da uštedu treba ostvariti odmah, jer je novac znatno vrjedniji sada nego što će vrijediti u budućnosti. ako ćemo baš ekonomskim rječnikom, a to mi je struka, svi vi koji se razmećete desecima centimetara stiropora zaboravljate na oportunitetni trošak. naime, oportunitetni trošak ulaganja u jednu takvu toplinsku izolaciju je golem, posebice uzme li se u obzir da su neki parametri potpuno nepredvidivi (primjerice troškovi centralnog grijanja, cijena plina, i sl.)

ovo što kažeš za paropropusnost apsolutno stoji i nisam ni rekao suprotno. iskreno, ne znam kako kod cigle postić dobru toplisnku izolaciju i paropropusnost. ne razmišljam o tome jer me se ne tiče osobno, ali mi se čini kao nemoguća misija.

moja-kucica
04.01.2007., 21:43
naime, oportunitetni trošak ulaganja u jednu takvu toplinsku izolaciju je golem, posebice uzme li se u obzir da su neki parametri potpuno nepredvidivi (primjerice troškovi centralnog grijanja, cijena plina, i sl.)

nisam neki ekonomski strucnjak i to bi bilo koda da sad pogadjam kolko ce biti cijena nafte u buducnosti..to bi bilo zbilja pretenciozno...ali o tome se i radi.ja sve sta sam racunao je za najgori slucaj po povrat investicije a to je grijanje najjeftinijim energentom, plinom (drva ne racunam zbog komocije)...nije za pretpostaviti da ce biti jeftiniji jer stalno pricaju da je najjeftiniji u europi, a i s tim niskim cjenama se isplati uzeti 10...al to je vec 100 put ispricana prica i posto nisam proizvodjac jedini mi je interes (mada i nije neki interes) predociti fizikalnu i matematicku stranu...sve drugo je vise stvar iracionalnog..

plimpi
04.01.2007., 22:16
nisam neki ekonomski strucnjak i to bi bilo koda da sad pogadjam kolko ce biti cijena nafte u buducnosti..to bi bilo zbilja pretenciozno...ali o tome se i radi.ja sve sta sam racunao je za najgori slucaj po povrat investicije a to je grijanje najjeftinijim energentom, plinom (drva ne racunam zbog komocije)...nije za pretpostaviti da ce biti jeftiniji jer stalno pricaju da je najjeftiniji u europi, a i s tim niskim cjenama se isplati uzeti 10...al to je vec 100 put ispricana prica i posto nisam proizvodjac jedini mi je interes (mada i nije neki interes) predociti fizikalnu i matematicku stranu...sve drugo je vise stvar iracionalnog..

ne bi bilo loše i da dodaš ekonomsku stranu.
oportunitetni trošak je lako mjerljiv, ali je potrebno pretpostaviti konstantne parametre, a na to si ionako pristao pretpostavljaući konstatnost parametara u izračunu troška grijanja.
NPR. - varijanti A (fasada od 10cm) suprotstavljaš varijantu B (fasada od 5cm). Pretpostavimo, primjera radi, da varijanta B donosi uštedu od 1000€. Tih 1000€ koje imaš u rukama danas, možeš godinama (broj godina koji si pretpostaio kao rok otplate investicije u varijanti A) oplođivati kroz pametno ulaganje u neki od investicijskih instrumenata. Tih 1000€ uvećani za pretpostavljenu dobit predstavljaju oportunitetni trošak varijante A.

Tek uz ovaj ekonomski aspekt dobivaš cjelovitu sliku.

moja-kucica
04.01.2007., 22:40
oportunitetni trošak je lako mjerljiv, ali je potrebno pretpostaviti konstantne parametre, a na to si ionako pristao pretpostavljaući konstatnost parametara u izračunu troška grijanja.
NPR. - varijanti A (fasada od 10cm) suprotstavljaš varijantu B (fasada od 5cm). Pretpostavimo, primjera radi, da varijanta B donosi uštedu od 1000€. Tih 1000€ koje imaš u rukama danas, možeš godinama (broj godina koji si pretpostaio kao rok otplate investicije u varijanti A) oplođivati kroz pametno ulaganje u neki od investicijskih instrumenata. Tih 1000€ uvećani za pretpostavljenu dobit predstavljaju oportunitetni trošak varijante A.

ha, uloziti novce mozes uvjek. mozes imat orocenu stednju (male pare i neces ustedit bogzna sta), investijske fondove (mozes zaradit, mozes stagnirati a teoretski i spusit), dionice (mozes dosta zaradit ali i dosta spusit)...uglavnom ako tu ocekujes zaradu moras ocekivati i ono drugo.
nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce koje si ulozio pa kreni na ulaganje jer ces imati vise za ulagati nego sa varijantom B.
to bi sad vec odvuklo raspravu u of of of topic iako vec i je..isto tako mozes gledati da fasadu uopce ne stavis i ustedis si kakvih 45000 kuna na 200m2 jer je to vec suma..a razlika izmedju 10 i 5cm je samo 4000 kuna..to po meni ima puno vise smisla nego razmisljati dali ces staviti 5 ili 10cm.

plimpi
04.01.2007., 22:49
ha, uloziti novce mozes uvjek. mozes imat orocenu stednju (male pare i neces ustedit bogzna sta), investijske fondove (mozes zaradit, mozes stagnirati a teoretski i spusit), dionice (mozes dosta zaradit ali i dosta spusit)...uglavnom ako tu ocekujes zaradu moras ocekivati i ono drugo.
nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce koje si ulozio pa kreni na ulaganje jer ces imati vise za ulagati nego sa varijantom B.
to bi sad vec odvuklo raspravu u of of of topic iako vec i je..isto tako mozes gledati da fasadu uopce ne stavis i ustedis si kakvih 45000 kuna na 200m2 jer je to vec suma..a razlika izmedju 10 i 5cm je samo 4000 kuna..to po meni ima puno vise smisla nego razmisljati dali ces staviti 5 ili 10cm.

ja niti ne tvrdim da je varijanta A lošija, nego ukazujem na potrebu da se obje varijante objektivno procijene. a varijantu C (nepostavljanje nikakve fasade nismo ni razmatrali).

no obrati pažnju na ove svoje riječi: "nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce"
dakle, fondovi će realno stagnirati (ili čak propasti), ali će se s varijantom A investicija sigurno vratiti u tom roku.

no, pristranost i nedosljednost u argumentiranju su stalna mjesta, kako na forumu tako i u životu... ali to je sve ok i čisto ljudski, svi smo slabi na to...

Edgar
04.01.2007., 22:50

mislim da znam što mu želiš objasniti ali si to malo krivo objasnio.

mislim da bi priča išla ovako (pod pretpostavkom da je investicija u kešu plaćena, gotovinom a ne kreditom na koji plaćaš kta koja na npr. 10k € nije zanemariva)

A) 5cm - investicija npr. 25e/m2 * 400 m2= 10000€
B) 10cm - ivesticija npr 30e/m2*400m2 = 12000e

Razlika u početnoj investiciji (B-A)=2000€

Povrat investicije (dakle vraćanje uloženog kroz smanjene troškove grijanja, tek nakon povrata inv. nastupa razdoblje uštede)
npr:

A) 20g ili 500€/god
B) 15g ili 1000/god

e sad, to je pretpostavka da je cijena goriva nepromijenjena kroz tih 15-20g, a što vrlo vjerojatno neće biti s obzirom na trendove.

Početnu razliku od 2000€ uložiš u fond i moliš se Svevišnjem da će mu prinos biti poput ovogodišnjeg konstantno slijedećih 15-20g biti od 40-70% god ( a vjerojatno neće). Pod pretpostavkom da ipak hoće, za 15-20god tih početnih 2000€ prevoriti će se bar u jednu nulu više. Onda ti je trošak grijanja ionako nevažan kao i debljina stiropora.

uz prinos fonda od 50% na 2000e godišnje okreneš 1000e i +500e uštede od 5cm, to je 1500€ za prvu godinu, a na 10 cm si uštedio samo 1000€

no nitko ti normalan neće garantirati rast fondova od 50% konstantno kroz 20%, niti da će cijena nafte ostati konsntatno ista slijedećih 20g.

u oba slučaja, riziko. No s druge strane, nakon povrata investicije (15 ili 20g, svejedno) ti ćeš početi štedjeti i to konstanto..doživotno. u to vrijeme cijena nafte može biti i x2 ( na kvadrat) današnje cijene (lako moguće)

no bez obzira na cijenu nafte, jedini način uštede na grijanju je bolja izolacija, čim više to bolje, dakle manja potrošnja (litara nafte, kubika plina).ako će cijena goriva rasti, to bolje, prije će se povratiti iinvesticija.

Ako se ideš igrati s fondovima, izolacija ti ne treba, hebeš 500e godišnje, 3700Kn pih, sitnica....na uloženih 12000€ uz neki 'normalan' prinos od 20% ti imaš 2400€, to je 60% više nego u gore navednoj varijanti.

poanta? ili se kocakaj (investiraj u fondove) ili izoliraj dobro objekt da permanentno smanjiš utrošak goriva što će ti se doživotno vraćati. prinos od fondova neće doživotno biti 20-50%...može biti i -30%, taj riziko kod izolacije kuće nemaš.

tko voli nek izvoli

Edgar
04.01.2007., 22:53
hm, zaboravih napomenuti, gore navedni iznosi cijena fasad, vrijeme povrata investicije i prinosi fondova, su okvirni......da skužite poantu priče.....da ne bi sad bilo kako za 5cm povrat 20g a za 10 cm 15g a ne 10g.....

moja-kucica
04.01.2007., 23:03
ja niti ne tvrdim da je varijanta A lošija, nego ukazujem na potrebu da se obje varijante objektivno procijene. a varijantu C (nepostavljanje nikakve fasade nismo ni razmatrali).

no obrati pažnju na ove svoje riječi: "nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce"
dakle, fondovi će realno stagnirati (ili čak propasti), ali će se s varijantom A investicija sigurno vratiti u tom roku.

no, pristranost i nedosljednost u argumentiranju su stalna mjesta, kako na forumu tako i u životu... ali to je sve ok i čisto ljudski, svi smo slabi na to...

nisam skuzio nedosljednost u toj recenici...samo sam mislio reci da ako odaberes varijantu sa ulaganjem novca u nesto drugo a ne u fasadu ( u ovom slucaju si ti rekao varijanta B), da mozes na kraju X godina biti na istom jer se moze desiti da novce ne povratis (npr. iz fondova) a jos si i spusio lovu koju si davao vise za grijanje, a ako si uzeo varijantu A (mislio sam samo na varijantu fasade bez ulaganja) ti ces za proracunati broj godina sigurno vratiti novce koje si ulozio preko grijanja...

ali, ovo je idealan primjer da tako ne treba razmisljati (barem za mene), jer u ekonomiji ima previse faktora koji su nepoznati...kad bi ja znao gdje uloziti novce da sigurno mogu izracunati kolko cu zaraditi (a negdje cu i ja ulagati) mozda ne bih fasadu radio uopce...mozda zato nisam jos dosao do prvog miliona..
ali kod fasade je stvar vise manje jasna i tu znam na cemu sam.

plimpi
04.01.2007., 23:14
Edgar se pokušao nadovezati na mene, ali se ograđujem od toga... Ja sam namjerno izbjegavao konkretni primjer, a on je svojim unio samo dodatnu pomutnju. Primjerice, kuću s 5cm izolacije poistovjećuje s kućom bez ikakve izolacije, i slično...

Da bi se došlo do kakvog-takvog meritornog izračuna, potrebno je pretpostaviti izvjesnost parametara. ali onda se to mora odnositi na obje varijante.

no, nepredvidivost parametara je upravo najveća slabost cijele priče, i zapravo, cijele ekonomske znanosti, jer ekonomske zakonitosti vrijede samo na papiru.

moja-kucica
04.01.2007., 23:28
Edgar se pokušao nadovezati na mene, ali se ograđujem od toga... Ja sam namjerno izbjegavao konkretni primjer, a on je svojim unio samo dodatnu pomutnju. Primjerice, kuću s 5cm izolacije poistovjećuje s kućom bez ikakve izolacije, i slično...

Da bi se došlo do kakvog-takvog meritornog izračuna, potrebno je pretpostaviti izvjesnost parametara. ali onda se to mora odnositi na obje varijante.

no, nepredvidivost parametara je upravo najveća slabost cijele priče, i zapravo, cijele ekonomske znanosti, jer ekonomske zakonitosti vrijede samo na papiru.

necu nista reci jer ce opet reci da ga napadam (edgar) ali ja tog covjeka ne razumijem ni rijec sta kaze....

plimpi
04.01.2007., 23:29
nisam skuzio nedosljednost u toj recenici...samo sam mislio reci da ako odaberes varijantu sa ulaganjem novca u nesto drugo a ne u fasadu ( u ovom slucaju si ti rekao varijanta B), da mozes na kraju X godina biti na istom jer se moze desiti da novce ne povratis (npr. iz fondova) a jos si i spusio lovu koju si davao vise za grijanje, a ako si uzeo varijantu A (mislio sam samo na varijantu fasade bez ulaganja) ti ces za proracunati broj godina sigurno vratiti novce koje si ulozio preko grijanja...

ali, ovo je idealan primjer da tako ne treba razmisljati (barem za mene), jer u ekonomiji ima previse faktora koji su nepoznati...kad bi ja znao gdje uloziti novce da sigurno mogu izracunati kolko cu zaraditi (a negdje cu i ja ulagati) mozda ne bih fasadu radio uopce...mozda zato nisam jos dosao do prvog miliona..
ali kod fasade je stvar vise manje jasna i tu znam na cemu sam.

nedosljednost je u tome što po tebi kod varijante B ne ostvaruješ nikakvu uštedu na grijanju. a zapravo grijanje plaćaš tek nešto više nego s varijantom A.

nedosljednost je i to što po svom proračunu kod varijante A pretpostavljaš konstantne faktore, a kod varijante s ulaganjem pretpostavljaš mogućnost svih mogućih događaja, pa tako i potpunog gubitka novca. zašto onda kod varijante A ne pretpostaviš, npr., mogućnost potpune nedostupnosti plina kao energenta u određenom razdoblju, lošu izvedbu fasade, pucanja, trošak popravka...

naravno, NE KAŽEM DA TREBA UZETI SVE TE MOGUĆNOSTI U OBZIR, pa to bi bilo potpuno bespredmetno... ali ponavljam posljednji put - obje varijante treba procijeniti objektivno, a ne jednu optimistično, a drugu pesimistično.

moja-kucica
04.01.2007., 23:45
nedosljednost je u tome što po tebi kod varijante B ne ostvaruješ nikakvu uštedu na grijanju. a zapravo grijanje plaćaš tek nešto više nego s varijantom A.

ne. nisam rekao da ne ostvarujes ustedu nego da ustedu koji si ostvario ulazes u nesto sta nije sigurno da ce na kraju biti i 1000E (ako si tolko ulozio)..

ako bas hocemo uzeti taj primjer sa izolacijom, razlika izmedju 10 i 5cm je 4000 kn za 200m2. razlika u grijanju godisnje je barem 300kn i to ako se grijes na najjeftiniji energent a moze biti i 600kn..u rijetko kojem fondu ces dobiti tolko..mozda u onim najrizicnijima koji ulazu u srbiju i skacu ko ludi. ali i prema dole nekad.

al kao sta smo zakljucili ako uzmemo u obzir i taj ekonomski aspekt to vec unosi dosta komplikacija za koje nisam dovoljno strucan da se ovdje istrcavam ali dojma sam da bi i najbolji ekonomski strucnjak tesko to sve upario i dao tocan odgovor sta je bolje...zato se drzim ovoga sta mogu sigurno izracunati a ko se razumije u ekonomiju neka si ubaci i to...iz svog znanja ja svakom mogu reci da ce i 10cm na porotermu povratiti u razumnom roku (a kamoli ne na obicnoj opeci) a za sve drugo ne bih stavio ruku u vatru...

VladT
04.01.2007., 23:45
Zaboravili ste na ekološku osviještenost. Ja ću staviti 25 cm kamene vune i sve to obložiti s dodatnim zidom od 10 cm. I onda običnu žbuku. I napraviću ventilaciju s rekuperatorom a cijevi ću također ukopati u zemlju na 2 metra dubine gdje je temperatura konstantno 12 C. I staviti ću solarno grijanje i par vjetrenjača. Imaću obnovljive izvore energije, kuća će biti ugodna za život i lijepo ću se osjećati što spašavam prirodu. I trošiti ću 0 kuna.

Jesam li ja lud ili što???

I šta da napravim sa tih 15k kuna šta ću uštedjeti godišnje??

Imate li kakav pametan savjet??

plimpi
04.01.2007., 23:52
ne. nisam rekao da ne ostvarujes ustedu nego da ustedu koji si ostvario ulazes u nesto sta nije sigurno da ce na kraju biti i 1000E (ako si tolko ulozio)..

ako bas hocemo uzeti taj primjer sa izolacijom, razlika izmedju 10 i 5cm je 4000 kn za 200m2. razlika u grijanju godisnje je barem 300kn i to ako se grijes na najjeftiniji energent a moze biti i 600kn..u rijetko kojem fondu ces dobiti tolko..mozda u onim najrizicnijima koji ulazu u srbiju i skacu ko ludi. ali i prema dole nekad.

al kao sta smo zakljucili ako uzmemo u obzir i taj ekonomski aspekt to vec unosi dosta komplikacija za koje nisam dovoljno strucan da se ovdje istrcavam ali dojma sam da bi i najbolji ekonomski strucnjak tesko to sve upario i dao tocan odgovor sta je bolje...zato se drzim ovoga sta mogu sigurno izracunati a ko se razumije u ekonomiju neka si ubaci i to...iz svog znanja ja svakom mogu reci da ce i 10cm na porotermu povratiti u razumnom roku (a kamoli ne na obicnoj opeci) a za sve drugo ne bih stavio ruku u vatru...

imaš pravo. ako misliš da na tih 4000 kuna ne možeš nigdje dobiti 10% godišnje (400kn), onda je za tebe najbolje da staviš fasadu sa što više cm stiropora.
bez obzira kako ti ovo gore zazvučalo, kažem ti to najiskrenije, bez imalo cinizma.

moja-kucica
05.01.2007., 00:02
imaš pravo. ako misliš da na tih 4000 kuna ne možeš nigdje dobiti 10% godišnje (400kn), onda je za tebe najbolje da staviš fasadu sa što više cm stiropora.
bez obzira kako ti ovo gore zazvučalo, kažem ti to najiskrenije, bez imalo cinizma.

znam...sve na crveno...bit ce i 100%..:)

moja-kucica
05.01.2007., 00:04
I šta da napravim sa tih 15k kuna šta ću uštedjeti godišnje??

Imate li kakav pametan savjet??

rba 3209141453

VladT
05.01.2007., 00:11
rba 3209141453

Mudro zboriš. Htjedoh vas potaknut na ekološku svijest i očuvanje prirode.

moja-kucica
05.01.2007., 00:15
Mudro zboriš. Htjedoh vas potaknut na ekološku svijest i očuvanje prirode.

rekuperator sam skoro ugradio...trebalo mi 2mj da dodjem do cijene flaktwoodsova koji ima dogrijavanje zraka preko centralnog...topl. pumpa je preskupa...
znam da si bio sarkastican al ja to skoro sve ugradio :zubo: ..
od svega sta sam skoro ugradio cijenim jedino ventilaciju..ovo sve drugo su porezi na budale...

ps..broj od racuna nije skroz tocan da ne padnes u napast..ne primam milostinju :cool: ...ako ustedis vise od 15k javi :)

VladT
05.01.2007., 00:24
rekuperator sam skoro ugradio...trebalo mi 2mj da dodjem do cijene flaktwoodsova koji ima dogrijavanje zraka preko centralnog...topl. pumpa je preskupa...
znam da si bio sarkastican al ja to skoro sve ugradio :zubo: ..
od svega sta sam skoro ugradio cijenim jedino ventilaciju..ovo sve drugo su porezi na budale...

ps..broj od racuna nije skroz tocan da ne padnes u napast..ne primam milostinju :cool: ...ako ustedis vise od 15k javi :)

Nemoj previše pisati o rekuperatorima, toplinskim pumpama i ostalim čudima jer ako to Edgar nanjuši, najebali smo svi. Biće ko u saboru, ispravak netočnog navoda.

Ovo s toplinskom pumpom ima smisla. Ne znam koje su cijene ali pretpostavljam da te oderu ka malog majmuna. Država mora smanjiti poreze i ukinuti PDV na sustave za obnovljive izvore energije, izolaciju i ostala čuda. To je jedini način da se sve počne šire koristiti. Ali jebiga naftni je lobi jači i dok god ima crnog zlata biće isto. Netko uvijek ima neki jebeni interes.

moja-kucica
05.01.2007., 00:38
Ovo s toplinskom pumpom ima smisla. Ne znam koje su cijene ali pretpostavljam da te oderu ka malog majmuna. Država mora smanjiti poreze i ukinuti PDV na sustave za obnovljive izvore energije, izolaciju i ostala čuda. To je jedini način da se sve počne šire koristiti. Ali jebiga naftni je lobi jači i dok god ima crnog zlata biće isto. Netko uvijek ima neki jebeni interes.

tiho, da ga ne probudimo :zubo: ..vjerovatno :zzz:

ja trenutno grijem kucu na klime na kontinentu i racuni su smjesni..sta bi tek bilo da mi je vanjska u zemlji na +12 a ne na -6..samo preskupa je to pocetna investicija i ja sam vec 100 put racunao vrijeme povrata je nikada...a i vijek trajanja im nije beskonacan..15--20 godina i ajmo novu..a jos bi mozda bio 20tak k kuna u downu od prve

Edgar
05.01.2007., 07:41

Točno, ekonomija nije egzaktna znanost.

I parametri jesu neizvjesni

Rekoh, gore brojčani iznosi su 'lupani' bezveze, sve u svrhu koliko-tolikog pojašnjenja (a ispalo nenamjerno da zapravo unose pomutnju)

Kad sam '96 s drva prelazio na ložu cijena je bila cca 2,00Kn/lit. utrošak lože je manje više bez izolacije uvijek isti, 3000l. dakle '96 je to bilo 6000kn, danas je to cca 13000. da sam onda razmišljao i napravio izlocaije, smanjio bih potrošnju bar za 30-50% godišnje, ajmo lupati opet bezveze...na 1500lit, i puta 4,36kn...opet bi bio na skorom istom iznosu kao '96 god...dobar dio, ako ne i cijeli iznos investicije eventualno uložene '96 u izo kuće bio već povratio usljed duplog porasta cijene gorive i sad bi negdje počeo zapravo štedjeti na grijanju...ovako sam još daleko daleko od toga

hm, kako to uspoređujem kuću izolacije s kućom sa 5cm.

ne rekoh li da ukoliko upoće ne uložaš u izolaciju (dakle nit u 5 niti u10cm) nego tu lovu uložiš u fond i imaš sreće, ostvariš vrhunske prinose, zapravo te nije briga za grijanje jel ti prinosi nadoknađuju troškove grijanja tj. ostvarene uštede ostvarene kroz izolaciju....

Uostalom, kao što VladT rekao na drugoj temi, uživaj s tom lovom s ženomi djecom, jednom se živi......kakve izolacije.......

dobro je dok imao opcija šta napraviti, izolirati ili ne, ako da, kako

odluka je uvijek na nama......

Edgar
05.01.2007., 07:42
necu nista reci jer ce opet reci da ga napadam (edgar) ali ja tog covjeka ne razumijem ni rijec sta kaze....

:)
dok pričam o ekonomiji ili o fizici?

Edgar
05.01.2007., 07:45
Nemoj previše pisati o rekuperatorima, toplinskim pumpama i ostalim čudima jer ako to Edgar nanjuši, najebali smo svi. Biće ko u saboru, ispravak netočnog navoda.

teško, u ovom slučaju. o tome neznam stvarno ništa. tj. čitao nešto o tome, nije mi se činilo interesantnim, previše para.........

Codegun
05.01.2007., 08:11

koga (previše) zanimaju uštede taj uopće ne bi trebao graditi kuću.

plimpi
05.01.2007., 08:50
koga (previše) zanimaju uštede taj uopće ne bi trebao graditi kuću.

sve nas zanimaju uštede. svi želimo uštedit na ovaj ili onaj način.
nije li upravo poanta stiropor fasade ušteda? nije li ušteda veća što je više centimetara striopora? misim da se tu svi možemo složiti.

i razliika je samo u osobnim preferencijama, a to je izravno vezano za karakter čovjeka. primjerice, moja kućica će radije ostvarivati uštedu kroz 15 godina, a ja je želim odmah.

i sad ću još nešto reći, nisam htio sinoć, jer mi doista ni tada a ni sada nije namjera ikoga nagovarati na bilo što, ali možda nekome može ponuditi jedno drugo gledište.
dakle, primjerice sinoć spomenutih 4000kn... to je ušteda varijante B u odnosu na varijantu A. to stvarno nije neki novac, čak što više, na cijelu investiciju to je zanemariv iznos. no, ipak, ako je ušteda u grijanju koju donosi varijanta A u odnosu na varijantu B 300 kuna, potrebno je čak 13 godina da varijanta A povrati tih 4000kn. osobno bih uvijek uzeo 4000kn sada nego 13 godina dobivao po 300kn.

Codegun
05.01.2007., 08:55
sve nas zanimaju uštede. svi želimo uštedit na ovaj ili onaj način.
nije li upravo poanta stiropor fasade ušteda? nije li ušteda veća što je više centimetara striopora? misim da se tu svi možemo složiti.

i razliika je samo u osobnim preferencijama, a to je izravno vezano za karakter čovjeka. primjerice, moja kućica će radije ostvarivati uštedu kroz 15 godina, a ja je želim odmah.

i sad ću još nešto reći, nisam htio sinoć, jer mi doista ni tada a ni sada nije namjera ikoga nagovarati na bilo što, ali možda nekome može ponuditi jedno drugo gledište.
dakle, primjerice sinoć spomenutih 4000kn... to je ušteda varijante B u odnosu na varijantu A. to stvarno nije neki novac, čak što više, na cijelu investiciju to je zanemariv iznos. no, ipak, ako je ušteda u grijanju koju donosi varijanta A u odnosu na varijantu B 300 kuna, potrebno je čak 13 godina da varijanta A povrati tih 4000kn. osobno bih uvijek uzeo 4000kn sada nego 13 godina dobivao po 300kn.

ma ja sam to rekao više iz zezancije. Ja ću npr. staviti 10cm stiropora i računam da će me ta fasada koštati 30% više a povratiti ću za nekoliko godina novac.

Boris_RI
05.01.2007., 09:26
ma ja sam to rekao više iz zezancije. Ja ću npr. staviti 10cm stiropora i računam da će me ta fasada koštati 30% više a povratiti ću za nekoliko godina novac.

Tako i ja planiram... zato od tebe očekujem detalje na blogu :D

Codegun
05.01.2007., 09:57
Tako i ja planiram... zato od tebe očekujem detalje na blogu :D

naravno, no fasada će kod mene vjerojatnije na jesen premda postoji mogućnost da bude i na proljeće ove godine.

antetg
05.01.2007., 12:14
pogledajte,najčešće se koristi stiropor 5 cm,ta matematika o propusnosti topline i ostale te gluposti,to ti nitko ne računa niti se od nas izvođača tko osvrće na to.
Međutim,dosta ljudi je počela i kamenu vunu ugrađivat na svoje kuće i to je danas "in", ali i stiropol također.Međutim,stiropol je najbolji jer mi to ovako računamo 1cm stiropola je OKO 10 cm betona za toplinu.

antetg
05.01.2007., 12:22
Gospodo,što deblji stiropor to je bolje,ali i više novaca itd.
No,kuća se pravi jednom godišnje,i DOBRO triba kuću napravit,a fasada je jedan od najbitnijih elemenata na kući,jer dobra izolacija je sve,a ako ona pođe vlažit onda je jebi.
Ja nikom neću priznat,niti jednoj firmi da bolje radi od mene i unutra žbuku i vani fasadu jer moto moje firme nije brzo i kvalitetno nego POLAKO I DOBRO da bude svaki detalj.

blue_one
05.01.2007., 12:24
@moja-kucica
@VladT

može jedno glupo pitanje a što su rekuperatori? i čemu služe?

VladT
05.01.2007., 12:28

Uvijek se vraćamo na početak. Po meni uopće nije upitno treba li 5 ili 10 cm. Stavi 20 cm. Zašto ne? Ako gradiš novu kuću i moraš staviti fasadu plus ti novi propisi traže da zadovoljiš koeficijente onda dileme nema. Ne treba biti tvrd već fleksibilan i prilagoditi se situaciji i gledati par koraka unaprijed. Danas imaš takve mogućnosti, tehnologija i znanost su puno uznapredovale i šteta je to ne znati iskoristiti. Pa kvragu, ako nisi siguran - PITAJ?? I to ne susjeda ili prijatelja već pitaj stručnjaka. E sad, problem je šta je kod nas vlada inflacija stručnjaka. Zapravo su svi stručnjaci za sve. Danas ti jedan te isti majstor betonira temelje, zida kuću, pokriva krovove, radi izolaciju, provlači kablove, radi centralno grijanje, farba zidove i ko zna šta još ne. E to tako ne ide. Ali jebiga to je druga tema.
No šta sa nama, kao primjerice ja, koji imamo kuće stare 25 godina, građene u vrijeme Milke Planinc, kada se čekalo u radu za cement koji se prodavao po cijeni od suhog zlata. Meni je fasada u savršenom stanju i bit će takva sigurno još 25 godina. Prozori također u dobrom stanju. Šta sad treba sve to bacit ća. Starog koji je gradio kuću u ono vrijeme i odrekao se puno toga u životu, vjerojatno bi strefilo srce. Neću mijenjati ništa, imaću više troškove za grijanje i gotovo. Šta god napravio danas sutra će se pojaviti bolje. Isto vrijedi i za sve vas koji radite fasadu od 5cm. Za par godina smijat ćete se sami sebi.

zed_alive
05.01.2007., 12:28
ljudi nemojte se uopće zajebavati s edgarom. sad kad je počeo o prinosima fondova, to me sve skupa jako podsjeća na nekog. ovo je navlakuša i ne isplati vam se trošiti vrijeme i energiju

antetg
05.01.2007., 12:33
Ljudi triba se pokrit sa onliko koliko imate pokrivača,malo i razvuć se ali ne puno.Stiropol 20 cm ne stavljaju ni u novom zelandu,u švicarskoj se stavlja od 10-16 cm. Ali 20 cm stiropola košta.

moja-kucica
05.01.2007., 12:55
Uvijek se vraćamo na početak. Po meni uopće nije upitno treba li 5 ili 10 cm. Stavi 20 cm. Zašto ne? Ako gradiš novu kuću i moraš staviti fasadu plus t

slazem se od prve do zadnje...ja sam napravio izolaciju na kuci jer je bila novogradnja..kad sam pred 3 godine spomenuo tehnologiju izolacija starcima skocili su u zrak.."pa kaj bus ti radio kucu od stiropora...sine, pa nemoj delat norca"..i tako na svaku novinu sta sam uveo...danas, kad imam konkretan dokaz (racun za grijanje koji je jako nizak) ploca se okrenula...sad me zovu na konzultacije sta i kako jer i oni bi tako, al ja ne znam sta bih im savjetovao..kuca stara 30 godina, oni stari oko 60...da sad uloze 20tak k E na stolariju i izolacije ne znam kolko ima smisla jer ce to vracati 40 godina...
opet s druge strane lakse ces prodati kucu jer sad vec to nije avangarda a kad za 20 godina nekom kazes da kuce nema 1cm izolacije covjek ce odmah upalit digitron i smanjiti tvoju cijenu za x E..i to s pravom..

pa bi se onda isto grijali na klimu jer vide da je stvarno jeftinoca....al sta im preporucit kad je kuca ko svicarski sir..to bi trebalo 5 klima da to pokrije...

mava
05.01.2007., 12:57
No,kuća se pravi jednom godišnje

?

moja-kucica
05.01.2007., 13:07
dok pričam o ekonomiji ili o fizici?

o fizici definitivno a za ekonomiju ne znam jel tu mozes lupat kaj hoces kad ja tako i tako ne razumijem :zubo:

Edgar
05.01.2007., 13:31
ljudi nemojte se uopće zajebavati s edgarom. sad kad je počeo o prinosima fondova, to me sve skupa jako podsjeća na nekog. ovo je navlakuša i ne isplati vam se trošiti vrijeme i energiju

????

a) podsjećam te na koga?
b) navlakuša na šta?

ajd pojasni malo...

ne radim kao financijski savjetnik pa mi nije interes nikoga navlačiti u nešto.

fondove nisam ja tu spomenuo prvi, već netko drugi

Edgar
05.01.2007., 13:33
o fizici definitivno a za ekonomiju ne znam jel tu mozes lupat kaj hoces kad ja tako i tako ne razumijem :zubo:

:top: za fiziku si u pravu

:top: ekonomija - konačno neko područje gdi samjači od tebe :)

antetg
05.01.2007., 14:13
najbolja je stiropolna fasada i moje mišljenje je da svak ko je u mogućnosti triba radit sebi stiropol,nije da nagonim vodu na svoj mlin ali je sigurno najbolja fasada

plimpi
05.01.2007., 14:22
Da li utiplavaš stiropor kad radiš prizemnicu? Ili prizemnicu s visokim potkrovljem?

VladT
05.01.2007., 14:33
najbolja je stiropolna fasada i moje mišljenje je da svak ko je u mogućnosti triba radit sebi stiropol,nije da nagonim vodu na svoj mlin ali je sigurno najbolja fasada

Ne slažem se s tobom. Tvrdim da je kamena vuna bolja. Već sam elaborirao zašto. Pitaj Edgara.

Edgar
05.01.2007., 14:36
Ne slažem se s tobom. Tvrdim da je kamena vuna bolja. Već sam elaborirao zašto. Pitaj Edgara.

:rofl: :rofl: :rofl:

Pitaj edgara???

ak počnem sa svojim tumačenjima ne gine mi javni linč

VladT
05.01.2007., 14:42

Pitaj edgara???

Stekao sam mišljenje da si shvatio poantu paropropusnosti i kondezacije, pa da čovjeku malo pojasniš a pritom dokažeš mojoj kućici da i ti nešto znaš.

Edgar
05.01.2007., 14:44
mislim kak je krenulo biti će:

a) Zed će mi navući HANFA-u na vrat radi pružanja financijskih savjeta bez posjedovanja odgovarajuće licence

b) Moja Kučica će završiti u ludari čitajući moje teorije o kondenzaciji, parnoj brani, točkama rosišta i ledišta,

c) Antetg će me tražiti po kvartu jer mu rušim biznis i odlavčim ljude u fondove

d) Moderatori će mi doživotno zabraniti postanje na forumu

VladT
05.01.2007., 14:46
[B]:rofl: :rofl: :rofl:

Pitaj edgara???

Stekao sam mišljenje da si shvatio poantu paropropusnosti i kondezacije, pa da čovjeku malo pojasniš a pritom dokažeš mojoj kućici da i ti nešto znaš.

VladT
05.01.2007., 14:50

Pitaj edgara???

plimpi
05.01.2007., 14:50
... opet s druge strane lakse ces prodati kucu jer sad vec to nije avangarda a kad za 20 godina nekom kazes da kuce nema 1cm izolacije covjek ce odmah upalit digitron i smanjiti tvoju cijenu za x E..i to s pravom..

apsolutno se slažem!
ovo je važan argument ZA postavljanje što kvalitetnije izolacije.
ali ne treba nijedan materijal idealizirati. evo, ja ću opet bit malo skeptičan - naime, isto tako nije nemoguće da za 15 godina stiropor "izađe iz mode" jer se ustanovi, ili se čisto iz marketinških razloga nametne mišljenje da je nezdrav ili sl... dakle, budućnost je relativna i krajnje neizvjesna.

što se pak proračuna isplativosti investicije tiče, oni su vrlo relativna i varljiva stvar, a bez izračuna oportunitetnog troška su potpuno irelevantni u ekonomskom smislu.

zaključak, sve je apsolutno relativno, a čovjeku ostaje da odlučuje i radi onako kako najbolje zna... i da tu i tamo natjerava vodu na svoj mlin. :D

VladT
05.01.2007., 14:51
@moja-kucica
@VladT

može jedno glupo pitanje a što su rekuperatori? i čemu služe?

www.google.hr -- rekuperator -- Prati me sreća

plimpi
05.01.2007., 14:56
mislim kak je krenulo biti će:

a) Zed će mi navući HANFA-u na vrat radi pružanja financijskih savjeta bez posjedovanja odgovarajuće licence

b) Moja Kučica će završiti u ludari čitajući moje teorije o kondenzaciji, parnoj brani, točkama rosišta i ledišta,

c) Antetg će me tražiti po kvartu jer mu rušim biznis i odlavčim ljude u fondove

d) Moderatori će mi doživotno zabraniti postanje na forumu

hehehehe
ne daj se, Edgare! :top:
otkad si ti došao, forum je nekako živnuo. :)

Edgar
05.01.2007., 15:08
[B]

oho, pa to je pohvalno od tebe. Svaka čast

ajd sad čekam antetg da me upita :)

Edgar
05.01.2007., 17:43
apsolutno se slažem!
ovo je važan argument ZA postavljanje što kvalitetnije izolacije.
ali ne treba nijedan materijal idealizirati. evo, ja ću opet bit malo skeptičan - naime, isto tako nije nemoguće da za 15 godina stiropor "izađe iz mode" jer se ustanovi, ili se čisto iz marketinških razloga nametne mišljenje da je nezdrav ili sl... dakle, budućnost je relativna i krajnje neizvjesna.

što se pak proračuna isplativosti investicije tiče, oni su vrlo relativna i varljiva stvar, a bez izračuna oportunitetnog troška su potpuno irelevantni u ekonomskom smislu.

zaključak, sve je apsolutno relativno, a čovjeku ostaje da odlučuje i radi onako kako najbolje zna... i da tu i tamo natjerava vodu na svoj mlin. :D

Evo mene opet----:)

čudim se da nitko od ovdje involviranih u raspravu pri izračunu isplativosti ulaganja u izolaciju i povrata iste (rekli smo ima hrpa nepredvidih parametara) nije uzeo u obzir jedn faktor koji će kroz godine postati jako bitan

Taj faktor se zove globalno zatopljenje. Prema tome, koje crne investicije u izolacije radi smanjenja troškova grijanja. Koje crno grijanje? Britanski stručnjaci kažu ovo će biti najtoplija godina od kada su mjerenja i takvih godina će biti još u budućnosti. uz napomenu da globalno zatopljenje ne znači pretjerani rast ljetnih temp 8tak da me davite sad s troškovima hlađenja)

uzmimo u obzir i ovu zimu. Kolika vam je potrošnja ove sezone grijanja (recimo od 01.10.-31.12) u odnosu na isti period lani (tj već preklani)? Ostvarena ušteda je sigurno poprilična, čak i za one koji u međuvremenu nisu ništa uložili u izolacije. Daljnje globalno zatopljenje ruši sve naše izračune povrata investicije....a samim time i cijene nekretnina u budućnosti radi vrste izolacije.

nadalje što se tiće standarda - materijala koji se koriste. vjerujem da će kad tad se pojaviti potreba ne navlačiti na kući materijal koji će toplinski izolirati kuću već onaj koji će spriječavati neznam štirenja nekog zračenja (tipa Uv zračnje, npr UV-ŽNJ zračenje koje još nije otkriveno ili zapravo još ne postoji a pojavit će se usljed globalnog zatopljavanja i sto drugih gluposti koje prirodi radimo danas)........

Znam, sad opet mislite da lupetam gluposti.

Ok

svratite ovdje na forum za 30 godina, aktualne teme će biti poput ove:

Kako kuću efikasno zaštiti od zračenja (5 ili 10 cm TITANODURA)

objašnjenje: TITANODUR - spec materijal od smjese titana, magnezija (dobivenog iz preostalih rezervi DONAT MG-a jer ga u to vrijeme u prirodi više neće biti) i slicicija + dodatak spec aditiva čiju formulu zna samo jedan čovjek na svijetu i stoga je basnoslovno skup.

(povrat investicije u TITANODUR ovisi koliko često putujete svemirom brzinom svjetlosti, ako češće...ne starite pa na zemlji živite duže)

Edgar
05.01.2007., 17:51
hehehehe
ne daj se, Edgare! :top:
otkad si ti došao, forum je nekako živnuo. :)

Svaka čast!

Ti si jedini koji me provalio! I prvi koji mi to kaže u vitualnom svijetu

inače, ljudi koji me znaju, govore mi to svakodnevno, u mom društvu nikad nije dosadno

VladT
05.01.2007., 19:12
Evo mene opet----:)

čudim se da nitko od ovdje involviranih u raspravu pri izračunu isplativosti ulaganja u izolaciju i povrata iste (rekli smo ima hrpa nepredvidih parametara) nije uzeo u obzir jedn faktor koji će kroz godine postati jako bitan

Taj faktor se zove globalno zatopljenje. Prema tome, koje crne investicije u izolacije radi smanjenja troškova grijanja. Koje crno grijanje? Britanski stručnjaci kažu ovo će biti najtoplija godina od kada su mjerenja i takvih godina će biti još u budućnosti. uz napomenu da globalno zatopljenje ne znači pretjerani rast ljetnih temp 8tak da me davite sad s troškovima hlađenja)

Poštovani predsjedniče, dame i gospodo forumaši, eto opet moram reagirati na Edgarove gluposti. Iako mi je jako drag i simpatičan počeo me pomalo živcirati. Naime jučer sam mu savjetovao da prvo provjeri pa onda priča o stvarima za koje nije siguran. ISPECI PA RECI.

Globalno zatopljenje ne donosi toplo vrijeme. Možda kratko vrijeme na početku. Ključ klime na Zemlji krije se kružnom toku vodenih masa od sjevernog Atlantika do sjevernog Pacifika. Klimu u Europi, čitaj NAMA najviše određuje topla Golfska struja. Ako se otopi arktički i grenlandski led, njegova hladna i slatka voda slijevat će se prema jugu i potisnuti toplu i slanu Golfsku struju. More će zahladiti a time se gubi toplina koja je prije grijala vjetrove te će onda oni tako ohlađeni dolaziti u Europu čitaj HRVATSKU. Tada će jedina stvar koja će nas grijati ostati Sunce. Znači bićemo poput guštera. Zaključak: Dolazi trajno ZAHLAĐENJE i ulagati u izolaciju je PAMETNO.
Ma koliko mi šutjeli o tome, moj EDGARE.

I zato još jednom te molim, ISPECI PA RECI.

Edgar
05.01.2007., 19:35
Poštovani predsjedniče, dame i gospodo forumaši, eto opet moram reagirati na Edgarove gluposti. Iako mi je jako drag i simpatičan počeo me pomalo živcirati. Naime jučer sam mu savjetovao da prvo provjeri pa onda priča o stvarima za koje nije siguran. ISPECI PA RECI.

Globalno zatopljenje ne donosi toplo vrijeme. Možda kratko vrijeme na početku. Ključ klime na Zemlji krije se kružnom toku vodenih masa od sjevernog Atlantika do sjevernog Pacifika. Klimu u Europi, čitaj NAMA najviše određuje topla Golfska struja. Ako se otopi arktički i grenlandski led, njegova hladna i slatka voda slijevat će se prema jugu i potisnuti toplu i slanu Golfsku struju. More će zahladiti a time se gubi toplina koja je prije grijala vjetrove te će onda oni tako ohlađeni dolaziti u Europu čitaj HRVATSKU. Tada će jedina stvar koja će nas grijati ostati Sunce. Znači bićemo poput guštera. Zaključak: Dolazi trajno ZAHLAĐENJE i ulagati u izolaciju je PAMETNO.

pa možda si i u pravu. ti pripadaš onom klanu što podržava znanstvenike koji su nedavno tvrdili da nam se približava ledeno doba.

i taj dan se prbližava svakim danom sve više.

eto primjer iz prakse. prošle godine je bilo frke oko isporuke ruskog plina ukrajini. time nastala mala nestašica i uvozio se plin lošije kvalitete tko zna odkud. temperature zraka prije točno godinu dana bile su -10C i mom stricu se smrznuo plin i morao je na kotlu mijenjati plamenik i početi se grijati ponovo na ložu.

eto, godinu dana kasnije, rusija i ovaj puta bjelorusija (ako ne griješim) uspjele su se pravodobno dogovoriti oko cijene plina, plin se uredno isporučuje, standardne kvalitete koji se eto ne smrzava ni na današnjih +10C

Uz to, proces otopoljavanja artičkog i grenladskog leda je započeti i dok oni svakodnevno tjeraju golfsku struju dolje do meksičkog zaljeva, moja kuća koja je sad već stara 30g će se za to vrijeme pretvoriti u prah i pepeo a ja i svi moji nasljednici do trećeg koljena (gledano po vertikali) biti ćemo mumije balzimirane po najnovijim standardima (min 10cm izo materijala, ako ne i 20, treba napraviti izračun....) i naganjati divljač po vječnim lovištima.

Ako bude sreće, igrat ćemo poker s Kennedyem za novce, i ostvarivati puno više prinose nego u fondovima

e da.....

.....i ulagati u izolaciju je PAMETNO.

...ja tebe bio shvatio da je bolje za te pare uživati u životu s obitelji (negdje na Bahamama) nego bacati lovu u bunar (čitaj uložiti u izolaciju kuće stare 30g)

ja fakat sve krivo shvatio.

sky cruiser
05.01.2007., 21:53

E sad se ja moram uključit isto. Čuj VladT, ali pričaš pizdarije ljudima, dobro da nisi povezao prelet pekinških patki preko Himalaja i klimu u RH. Zrak se zagrijava jedino isijavanjem tla, koje zagrijava Sunce. Zato vrh temperature zraka tijekom dana kasni 2 h za vrhuncem Sunca.I to je sve.

Ne griju nas nikakvi vjetrovi koji dolaze iz Golfske struje itd, G.S. utječe jedino na polja tlakova kako na Zemlji, tako ponajviše na Atlantiku. Pod njenim utjecajem stvaraju se polja niskih tlakova, središta niskog tlaka u predjelu Grenlanda (tzv. ciklone), koje se pravilnim gibanjem koje je uvjetovano oketanjem Zemlje, Coriolisovom silom , i gravitacijom, premještaju u Europu, donose sa sobom vlažan i topli zrak sa Atlantika, koji rotira u ciklonalnom vrtlogu promjera 1000-3000km, u vidu hladnih i toplih fronti... E vidiš one uvjetuju vrijeme u RH, tj oblačnost i vlagu, a temperaturu samo Sunce! A vjetrovi su samo posljedica trenutnog rasporeda polja tlakova, oni "voze spust" niz izobarne plohe (gibanje zraka), pa ovisno o tome gdje se nalazi anticiklona i ciklona, mogu biti južni (topli i vlažni), sjeverni (suhi i hladni), a mogu biti i istočni i zapadni! Itd itd...

Ne prtljaj se u meteorologiju, jer je složena znanost. A izolaciju treba stavit svakako, jer će energija biti jako skupa ( npr u Švedskoj je zimi mjesečni račun za struju 700 dolara, plin još toliko...)

Edgar
05.01.2007., 22:47
uf, VladT al te oprao......

jest da nisam ništa skužio šta je rekao...

mislim mogao bi se ja sad nadovezati na njega...ali kučicu će šlagirati, bojim se

moja-kucica
05.01.2007., 23:18
mislim mogao bi se ja sad nadovezati na njega...ali kučicu će šlagirati, bojim se

samo sutim i slusam :cool:

VladT
05.01.2007., 23:18
E sad se ja moram uključit isto. Čuj VladT, ali pričaš pizdarije ljudima, dobro da nisi povezao prelet pekinških patki preko Himalaja i klimu u RH. Zrak se zagrijava jedino isijavanjem tla, koje zagrijava Sunce. Zato vrh temperature zraka tijekom dana kasni 2 h za vrhuncem Sunca.I to je sve.

Ne griju nas nikakvi vjetrovi koji dolaze iz Golfske struje itd, G.S. utječe jedino na polja tlakova kako na Zemlji, tako ponajviše na Atlantiku. Pod njenim utjecajem stvaraju se polja niskih tlakova, središta niskog tlaka u predjelu Grenlanda (tzv. ciklone), koje se pravilnim gibanjem koje je uvjetovano oketanjem Zemlje, Coriolisovom silom , i gravitacijom, premještaju u Europu, donose sa sobom vlažan i topli zrak sa Atlantika, koji rotira u ciklonalnom vrtlogu promjera 1000-3000km, u vidu hladnih i toplih fronti... E vidiš one uvjetuju vrijeme u RH, tj oblačnost i vlagu, a temperaturu samo Sunce! A vjetrovi su samo posljedica trenutnog rasporeda polja tlakova, oni "voze spust" niz izobarne plohe (gibanje zraka), pa ovisno o tome gdje se nalazi anticiklona i ciklona, mogu biti južni (topli i vlažni), sjeverni (suhi i hladni), a mogu biti i istočni i zapadni! Itd itd...

Ne prtljaj se u meteorologiju, jer je složena znanost. A izolaciju treba stavit svakako, jer će energija biti jako skupa ( npr u Švedskoj je zimi mjesečni račun za struju 700 dolara, plin još toliko...)

E jebi ga sada. Malo sam pojednostavio stvari da ne zbunim naciju no poanta je točna. Ne bih polemizirao previše o tome jer nas to nigdje neće dovesti. Naravno da stvari nisu tako jednostavne i da vjetar koji puše iznad Atlantika ne dolazi pravocrtno do nas što bi neuki mogli isčitati iz prijašnjeg posta. Svakako je to složeniji proces. Ali se ne slažem s tobom i pričaš nebuloze. "Temperaturu uvjetuje samo sunce"-tvoje riječi. Pa i na Grenlandu ima Sunca pa svejedno če ti se guzica slediti. Klimu na Zemlji stvaraju gibanja zračnih masa. Zračna masa je inače golema količina zraka koja zauzima znatan prostor na kopnenom ili vodenom površinom. Ako se taj zrak nalazi duže vremena nad jednovrsnom podlogom on postepeno dobiva fizičke osobine te podloge. Znači hladna zračna masa, recimo polarna prelazi preko Atlantika te se zagrijava i vlaži te postaje nestabilna. Napominjem ona se zagrijava. A šta to nju zagrijava iznad Atlantika. Sunce možda. Nemojmo pričati pizdarije. Kad ne bi bilo Golfske struje Europa bi bila pokrivena ledom. Evo ti primjer. Recimo jug Irske i Labrador, oboje na oko 50 N. U Irskoj uspijevaju masline dok sa na drugoj strani Atlantika u Kanadi na Labradoru šeću polarni medvjedi. Sunce sije jednako na oba područja. Ali stvarno ne bi o tome. Inače meteorologija mi je usko vezana za struku i nije mi anonimus. No radi publike ne volim previše mudrovat pa uvijek nastojim jednostavnim riječnikom objasniti neku stvar ili pojavu.

...ja tebe bio shvatio da je bolje za te pare uživati u životu s obitelji (negdje na Bahamama) nego bacati lovu u bunar (čitaj uložiti u izolaciju kuće stare 30g)

ja fakat sve krivo shvatio.

Nisi me Edgare krivo shvatio. Ako radiš novu kuću svakako traba uložiti u što bolju izolaciju i sve ostalo što ona povlači za sobom. No ne nužno to raditi primjerice na kući staroj 25 godina gdje sve još uvijek dobro funkcionira i u dobrom je stanju.

Inače moram pred svima pohvaliti Edgara, počeo je po drugim postovima dijeliti savjete o parnim branama i izolaciji. Svaka čast. Naučio nešto.

Edgar
06.01.2007., 00:24
samo sutim i slusam :cool:

klimom na zemlji ne upravvljaju prirodne sile, pojave - npr propuh a bogami ni štapovi za golf, teniski reketi i ina oruđa i priručni alati

klimom na zemlji upravlja nevidljiva ruka ADAM-a SMITH-a

E sad...tko je pak taj

pa guglajte..................

Edgar
06.01.2007., 00:29
@ VladT

meteorolog a? Znači varaš nas tu cijelo vrijeme. Meni sve bilo čudno kak prosječan čovjek može znati sve te spike s tlakovima, para točkama ovog i onog

inače moram pred svima pohvaliti Edgara, počeo je po drugim postovima dijeliti savjete o parnim branama i izolaciji. Svaka čast. Naučio nešto.

Eto, dobra dušica, vidiš, naučio nešto...sada širim nauku dalje...posto mesija....:)

doći će vrijeme kad ću i ja vas nešto naučiti, i koliko vidim bliži se taj čas.

BTW.....vidio jutros da je u ovo doba sinoć bilo poprilično živahno....doduše niste me probudili........ali zato noćas još nisam ni zaspoao....i gle sad nigdje nikog....pih.....

moja-kucica
06.01.2007., 01:06
BTW.....vidio jutros da je u ovo doba sinoć bilo poprilično živahno....doduše niste me probudili........ali zato noćas još nisam ni zaspoao....i gle sad nigdje nikog....pih.....

kao sto rekoh, samo sutim i slusam

ps..neprijatelj nikad ne spava ;)

plimpi
06.01.2007., 08:46
...kao sto rekoh, samo sutim i slusam...

ali to uopće nije tvoj stil.
ili je to samo da zavaraš protivnika... ;)

Boris_RI
06.01.2007., 08:57
Ja se pitam kakve veze imaju zadnje dvije stranice sa naslovom topica? :confused:

Alo ljudi.. deebeli OT

fishenwalc
06.01.2007., 11:30
ja bum ove godine stavil novu stiropor fasadu na staru fasadu i to sa prošlogodišnjom zaradom iz fondova
znači, uspješno sam spojio fasadu i fondove :) :)

moja-kucica
06.01.2007., 11:45
Ja se pitam kakve veze imaju zadnje dvije stranice sa naslovom topica? :confused:

Alo ljudi.. deebeli OT

situacija je takva da mi je rijetko kad zao kad tema ode u off zato sta to najvise ovisi o pokretacu teme koji gotovo u pravilu pokrene temu, tema se zavrti na 12 strana a od pokretaca ni a....nekad se pitam jel ga uopce zanima to sta je pitao ili samo krati vrijeme...
ova je malo specificna jer ju je pokrenuo covjek koji je odmah rekao da ga nista ne zanima nego samo hoce dijeliti :mudri:

VladT
06.01.2007., 11:48
kao sto rekoh, samo sutim i slusam

ps..neprijatelj nikad ne spava ;)

Alo moja-kućice, spominjao si da imaš klimatiziranu kuću, da si riješio ventilaciju i da imaš rekuperator. Zanima me malo podrobnije kako si točno sve izveo. Konkretno imaš li klasičnu klimatizaciju, split sustave, multi invertere ili si stavio kanalni model? Je li ti ventilacija odvojena od klimatizacije ili su iste cijevi? Ako si već pisao o tome, linkaj. Iskreno imam neku svoju viziju pa bi volio čuti šta imaš ti za reći. Razmjena iskustva, zar ne?

Moj Edgare, nisam meteorolog, samo sam nekad davno podrobno učio o tome. I vidi vraga, ostalo nešto u glavi.

Edgar
06.01.2007., 11:57

Alo ljudi.. deebeli OT

kakav OT?.

pa došli smo do isplativosti investicije u izolaciju i oportunitetni trošak

pri izračunu isplativosti zaboravili na vrlo značajan faktor - globalno zatopljenje.

posljedice kojeg ntiko nemože predvidjeti.......eto i znanstvenici se ne mogu dogovoriti...jedni viću ledeno doba.... drugi da bumo kaj pilići u inkubatoru

sad, ak se oni ne mogu dogovoriti..zakaj i se mi trebali...........moći

Edgar
06.01.2007., 11:59
ja bum ove godine stavil novu stiropor fasadu na staru fasadu i to sa prošlogodišnjom zaradom iz fondova
znači, uspješno sam spojio fasadu i fondove :) :)

psssssssst. mogao bi svratiti zed.

hoćeš da i tebi navuće HANFA-u za vrat..........ja tipkam od sinoć iz garaže......undercover

Edgar
06.01.2007., 12:02
Moj Edgare, nisam meteorolog, samo sam nekad davno podrobno učio o tome. I vidi vraga, ostalo nešto u glavi.

Svaka čast.

ja ekonomist neznam si ni kta za kredit izračunat sam

moja-kucica
06.01.2007., 12:12
Alo moja-kućice, spominjao si da imaš klimatiziranu kuću, da si riješio ventilaciju i da imaš rekuperator. Zanima me malo podrobnije kako si točno .

ne. nisam rekao da sam rijesio ventilaciju nego samo da sam bio korak do toga da je rijesim al me financije izdale..inace mislio sam uzeti flaktwoodsov rekuperator..mislim da jos imam negdje specifikacije ako te zanima..cijena mu je bila oko 16tak k kuna cini mi se, a meni je bio zanimljiv jer je imao mogucnost dogrijavanja vanjskog zraka preko centralnog, sta je naravno puno jeftinije nego da mi el. grijac stalno radi unutra kao sto ima daikin i ostali..mislim da bi sve skupa sa kanalima i dr. kostalo oko 25k kuna..
inace ovaj moj frend projektant mi i dalje tupi da sam budala sta ga nisam slusao, a on mi je predlagao da svugdje stavim fancoile i preko chilera (ili ne znam ni ja cega) grijem i hladim cijelu kucu..cinilo mi se preskupo i u principu ne volim te fancoile (treba do svakog struju dopeljat sta meni bas nije bilo zgodno kad je sve bilo gotovo i odvodnju kondenzata, a i skuplji su dosta od radijatora)..stavit cu samo jedan u DB jer je velik pa da se bolje raspodjeli temp. i da nemam tamo radijator sa 100 clanaka ili da imam 3 manja...

znaci, za sada ventilacije nema nego imam samo grijanje preko klima uredjaja...imam 2 klima. 2 splita. nisam htio multisplit jer su me svi monteri od toga odgovarali da je cjenovno tu negdje a ovako ipak imas 2 autonomna sustava..uzeo sam fujitsu klime za koje sam cuo sve najbolje i svi, ama bas svi su mi tvrdili da se to ne kvari NIKAD..odsnosno da na par tisuca ugradjenih ima mozda 0.5 promila kvarova i to zbog krive montaze ili sutanja pri transportu ili sl. i da se to odmah pokaze u par dana..za par godina cu znati bolje al sam misljenja da je to definitivno klima sa najboljim odnosom ulozenog i dobivenog..bolje od razvikane toshibe ili daikina (mada sam prije mislio i malo drukcije)..
jako sam zadovoljan sa njima..mogao bih sad pisati 3 dana o teh. spec. i sl. i kolko daje snage pri 0 kolko pri -4 i kolko su mi gubici kuce, o puhanju, vlazi, potrosnji itd. al mi glupo pisati jel neznam sta te od svega toga zanima???

pucaj...

VladT
06.01.2007., 12:33
ne. nisam rekao da sam rijesio ventilaciju nego samo da sam bio korak do toga da je rijesim al me financije izdale..inace mislio sam uzeti flaktwoodsov rekuperator.........pucaj...

Znači tako. Nekad davno dok sam bio mlad i mislio da ću se najkasnije do tridesete vozikati jahtom po Karibima i guziti latinoamerikanke razmišljao sam upravo o jedinstvenom sustavu klime i grijanja. Hladiš se strujno a griješ na plin. U ono vrijeme je to bila SF. Danas više ne. Konkretno se radilo o konvektorskom tipu, umjesto radijatora podni konvektori u svakoj sobi, zasebna regulacija. Međutim nikad nitko nije spominjao ventilaciju. Klasična klima samo vrti isti zrak. E sad pojavila se mogućnost da po prihvatljivoj cijeni ugradiš kanalni model klime. Znači ventilatori šibaju zrak cijevima po cijeloj kući. Također postoji mogućnost regulacije svake sobe ili dijela kuće. Na svakom izlazu iz cijevi postoje termoregulacioni ventili. Taj sustav može ovisno o vremenu distribuirati topli zrak zimi, hladni zrak ljeti ili samo suhi zrak. Zrak može vući od vana ili samo recirkulirati, ili se radi miks. Postoje analizatori kisika i dozira se čisti zrak po potrebi. Da ne biš stvorio nadtlak u kući trebaš zrak klasičnom ventilacijom sisati i vraćati natrag, koristiš ga preko rekuperatora i ideš dalje. Postoje odvlaživači i ovlaživači, ovisno o potrebi. Hladiš recimo strujom, griješ plinom. Dosta složen sustav. Ali si objedinio sve šta ti treba. Tu još negdje dodaš toplinsku pumpu i riješio si sve. Samo me zanima di je tu isplativost. Nadam se da si shvatio poantu.

antetg
06.01.2007., 12:35
ljudi,ljudi nemojte se ponašat kao djeca,tu smo da načimo nešto i pitamo šta ne znamo

antetg
06.01.2007., 12:37
Da li utiplavaš stiropor kad radiš prizemnicu? Ili prizemnicu s visokim potkrovljem?

Tiplanje uopće nije potrbno radit do 10 metara visine zida.

sky cruiser
06.01.2007., 12:39
E jebi ga sada. Malo sam pojednostavio stvari da ne zbunim naciju no poanta je točna. Ne bih polemizirao previše o tome jer nas to nigdje neće dovesti. Naravno da stvari nisu tako jednostavne i da vjetar koji puše iznad Atlantika ne dolazi pravocrtno do nas što bi neuki mogli isčitati iz prijašnjeg posta. Svakako je to složeniji proces. Ali se ne slažem s tobom i pričaš nebuloze. "Temperaturu uvjetuje samo sunce"-tvoje riječi. Pa i na Grenlandu ima Sunca pa svejedno če ti se guzica slediti. Klimu na Zemlji stvaraju gibanja zračnih masa. Zračna masa je inače golema količina zraka koja zauzima znatan prostor na kopnenom ili vodenom površinom. Ako se taj zrak nalazi duže vremena nad jednovrsnom podlogom on postepeno dobiva fizičke osobine te podloge. Znači hladna zračna masa, recimo polarna prelazi preko Atlantika te se zagrijava i vlaži te postaje nestabilna. Napominjem ona se zagrijava. A šta to nju zagrijava iznad Atlantika. Sunce možda. Nemojmo pričati pizdarije. Kad ne bi bilo Golfske struje Europa bi bila pokrivena ledom. Evo ti primjer. Recimo jug Irske i Labrador, oboje na oko 50 N. U Irskoj uspijevaju masline dok sa na drugoj strani Atlantika u Kanadi na Labradoru šeću polarni medvjedi. Sunce sije jednako na oba područja. Ali stvarno ne bi o tome. Inače meteorologija mi je usko vezana za struku i nije mi anonimus. No radi publike ne volim previše mudrovat pa uvijek nastojim jednostavnim riječnikom objasniti neku stvar ili pojavu.

Nisi me Edgare krivo shvatio. Ako radiš novu kuću svakako traba uložiti u što bolju izolaciju i sve ostalo što ona povlači za sobom. No ne nužno to raditi primjerice na kući staroj 25 godina gdje sve još uvijek dobro funkcionira i u dobrom je stanju.

Inače moram pred svima pohvaliti Edgara, počeo je po drugim postovima dijeliti savjete o parnim branama i izolaciji. Svaka čast. Naučio nešto.
A je, bilo bi sad teško objasnit klimu kompletnog planeta, niti smo to u stanju, a nema ni smisla. Samo 2-3 odgovora. Zrak se grije na slijedeći način:
Sunčeve zrake udaraju u tlo, zagrijavaju ga, tlo nakon toga isijava toplinu i grije zrak iznad sebe. Kao dokaz tome je da temperatura pada s visinom i to -6.5 C/1000 metara. Znači da je na npr. 2 km visine temperatura niža za 13 C nego prizemno. Inače bi bilo suprotno, zar ne.
Što se tiče temperature zraka na Grenlandu, ona mora biti niska kad se on nalazi na 75°sjeverno, i Sunce ga obasjava pod malim kutem i vrlo kratko u danu (tlo se ne može ugrijati tj grije se puno manje, pa se ni zrak ne stigne zagrijati...sad je tamo -24, rekao mi lik koji radi gore!)...i to sve 6 mj u godini, dok je polarni dan, a onda ide 6 mj polarna noć, e onda tek nema grijanja, onda je -60 C.
Što se tiče Irske i Labradora. Na istoj su paraleli 50 sjeverno, OK..ali u Irskoj vlada oceanska klima, sa toplim i vlažnim zrakom koji se (uvijek na isti način) spušta sa Atlantika, a povezan je kao što si rekao sa Golfskom strujom. Na Labradoru je pak polarna klima, jer je on pod utjecajem hladnog i ledenog zraka koji se na njega (uvijek na isti način) spušta od gore (sj Kanada, Aljaska, Arktička područja). Znači njihovu klimu odredjuju gibanje zračnih masa, koja se odvijaju po zakonitostima fizike (polja tlakova, okretanje zemlje i prividna Coriolisova sila, te gravitacija). Što znači , laički, ako gledaš na zemljinu kuglu, i iznad nje hrpu vlažnog zraka (zamisli satelitsku snimku zemlje i bijelu hrpu oblaka iznad nje...npr jedna mala ciklona). Ciklona se stvori na Grenlandu, pod utjecajem polja tlakova (gore je hladni gušći zrak, a dolje južno prema ekvatoru topliji i rijeđi)..putuje dolje . Za to vrijeme zemlja se okreće i "izmiče toj zračnoj masi, malo lijevo, ne previše jer masu još uvijek "drži" gravitacija; i prividno ciklona je skrenula udesno, prema istoku (to je ta prividna Coriolisova sila, koja ima tendeciju da zračnu masu skreće udesno,ka istoku), jer se zemlja okreće prema zapadu. I tako se ciklona uvijek na pravilan način giba , poput suhog lista koji pada sa stabla, ide dolje pa desno, dolje pa desno...i tako dolazi s Grenlanda na Europu, prvo kači Britaniju, pa ide dolje na Europu. kasnije ju Alpe malo uštopaju, ili skrenu. Nekad ode gore , sjevero istočno prema Poljskoj ,Ukrajini, ali gotovo uvijek ovaj smjer Grenland-Britanija-Beneluks-Austrija,Italija-pa mi- i ode dole na Grčku-tamo se i raspadne.
Dalje sa sad ne bih uvlačio, jer to je cijela znanost, a nisam knjigu iz meteorologije 10 g drzao u ruci.

sky cruiser
06.01.2007., 12:44
Tiplanje uopće nije potrbno radit do 10 metara visine zida.
Ante legendo, daj mi objasni točkasto lijepljenje stiropora ili skroz okolo. Kako ti radiš i zašto?

Edgar
06.01.2007., 12:47
ljudi,ljudi nemojte se ponašat kao djeca,tu smo da načimo nešto i pitamo šta ne znamo

pa učimo:)

ali još nismo naučili kolika je isplativost ulaganja u fondove ili u izlociju kuće stare 30g

trenutno smo na ciklonama i propuhu

čeka se daljni rasplet rasprave sa konkretnim zaključcima

sky cruiser
06.01.2007., 12:49
Bude i Ante nekog vraga od nas naučio!

Edgar
06.01.2007., 13:07
obrazovni program je u tijeku..........

sputnyk
06.01.2007., 13:11
na ovo ću ti ja odgovorit. možeš ga ukopat u zemlju, dobit ćeš naravno bolju izolaciju podruma. stirodur dobro reagira s vodom, nepropustan je za vodu. stiropor ne bi preporučio u zemlji, voda prodire između kuglica.

s druge strane, ako podrum ne misliš grijat, pitanje koliko dobivaš termoizolacijom temelja u zemlji

e shto se ti ne kuzish, stirodur i stiropor su robne marke, ko i novoterm, lastro, ursa i sta ti ja znam

radi se o polistirenu, a ima ih masu vrsta, ekstrudirani je i vodootporan, a i njih ima sa razlicitim toplinskim vodljivostima, difuziskim otpornostima, spec tezinom i gustocom...

poliuretanske ploce imaju najmanji W / m K, pa je najbolji termoizolator, a nisu lose ni plutane ploce...

a sto se tice podruma bitna je samo dobra hidroizolacija

ovisno o zoni u kojoj se objekat nalazi, od kojeg materija su zidovi, i blabla, kad se svi ti parametri uzmu, fino se izracuna koja debljina zeljene termoizolacije je potrebna da bi se postigao zeljeni ucinak

al problem je sto se kod nas i kilava baba kuzi u gradjevinu, pa onda kae moj sin ima dobru fasadu, stavijo 10cm stiropora, eis....a komsija stavio 15, za svaki slucaj:s

VladT
06.01.2007., 13:25
A je, bilo bi sad teško objasnit klimu kompletnog planeta, niti smo to u stanju, a nema ni smisla.......Dalje sa sad ne bih uvlačio, jer to je cijela znanost, a nisam knjigu iz meteorologije 10 g drzao u ruci.

Sve ja to razumijem. Edgar baci bombu pa se mi ostali ko luđaci nadmećemo ko je pametniji. Namjeravao sam jednostavno objasniti pojavu. Ali kako vidim ne ide to baš tako. Nema smisla ovako o meteorologiji, izgubili bi dane i mjesece i ništa ne bismo postigli. Vidim da ti materija leži, leži i meni a za ostale... Imaju knjige pa ko voli...

moja-kucica
06.01.2007., 14:12
sve. Samo me zanima di je tu isplativost. Nadam se da si shvatio poantu.

mislim da poante i inace nema...poanta je za svakog drukcija..kad to kazem cak mislim da to i nije previse filozofski. drukcije razmisljas kad imas 16, 30 ili 45 i sve ovisi sta si radio sa 16 a sta sa 30 ili 45....moguce da ces sa 45 razmisljati kao sa 20 jer kad si imao 20 si razmisljao onako kako bi trebao sa 45. a mozda su u sumi.
stvar je vise prioriteta. da mi se sad rodi recimo dijete vjerovatno bi neki tamo rekuperator ima prioritet 20. ovako vise paznje dajem na druge stvari kao npr. gradnja kuce i ne prodje jedan dan a da ne zamisljam svoju novu hi tech kucu iz snova gdje bi upotrijebio sva znanja sta sam do sad skupio (i kao sto mi svi tupe vjerovatno se opet zajebo)...samo mi fali zemlja na jednako dobrom mjestu kao sto je ovo sad...mozda cu si za par godina biti smjesan i najvaznija stvar u kuci ce mi se nalaziti u dvoristu u vidu divovske pecenjare sa svim mogucim priključcima (rostilj, razanj, peka...)..ma serem. mislim da ce biti vec od ove godine jer na proljece ju idem radit...

VladT
06.01.2007., 15:04
mislim da poante i inace nema...poanta je za svakog drukcija..kad to kazem cak mislim da to i nije previse filozofski. drukcije razmisljas kad imas 16, 30 ili 45 i sve ovisi sta si radio sa 16 a sta sa 30 ili 45....moguce da ces sa 45 razmisljati kao sa 20 jer kad si imao 20 si razmisljao onako kako bi trebao sa 45. a mozda su u sumi.
stvar je vise prioriteta. da mi se sad rodi recimo dijete vjerovatno bi neki tamo rekuperator ima prioritet 20. ovako vise paznje dajem na druge stvari kao npr. gradnja kuce i ne prodje jedan dan a da ne zamisljam svoju novu hi tech kucu iz snova gdje bi upotrijebio sva znanja sta sam do sad skupio (i kao sto mi svi tupe vjerovatno se opet zajebo)...samo mi fali zemlja na jednako dobrom mjestu kao sto je ovo sad...mozda cu si za par godina biti smjesan i najvaznija stvar u kuci ce mi se nalaziti u dvoristu u vidu divovske pecenjare sa svim mogucim priključcima (rostilj, razanj, peka...)..ma serem. mislim da ce biti vec od ove godine jer na proljece ju idem radit...

Pih. Pečenjara sama po sebi i nije toliko bitna, bitno je ono što se u njoj peče.

EDGAREEEEEE, JAVI SEEEEE!!!

Edgar
06.01.2007., 15:20
tu sam.......

kao što rekoh obrazovni program je u tijeku...upravo pročita onu brošuru što je linkao VladT na drugoj temi

e sad, manje više sve jasno, osim onih sustava ventiliranja i klimatiziranja, ali iskreno to me baš preveć ne zanima, jer na to sigurno neću trošiti pare u ovu, 30g staru kuću.

Neki zaključci iz brošure a koji bi mogli riješiti neke dileme koje se pojavljuju u ovoj raspravi:

prozori - transmisijom i provjetravanjem uzrokuju 50% gubitaka eneregije tj. troškova grijanja)
http://www.eihp.hr/hrvatski/pdf/vodic_ee_gradnja.pdf sstr. 19 odlomak drugi

- ako izo s vanjske strane, onda 8-11cm (dakle 5cm je out definitivno)

-uporaba automatske regulacije sustava za grijanja radi optimalizacije utrošaka energije

- štedljivi sustavi grijanja vodom do 50c

e sad......razmišljam......na glas

Ako sam, već prije 3 godine ugradio automatsku regulaciju po vanjskoj temp i time dobio štedljiv sustav grijanja vodomdo 50C (eto ovih dana mi temp polaznog voda i oko 45C) i time dobio uštedu od cca. 10%tak posto u potrošnji lože....

i ako sam ove (zapravo prošle) godine u prizmelju stavio PVC stolriju s U=1,3
(a na katu je možda promijenim ove godine), čiji efekt još nemogu procijeniti jer je sezona grijanja u tijeku (ali bez obzira na trenutne efekte globalnog zatopljenja i izuzetno visokih vanjskih temp za ovo doba godina i stim povezanim nižim troškovima grijanja), ali čini se da bimogli biti između 10-15%

vraćam se ponovo na pitanje da li uopće stavljati ikakvu izolaciju s obzirom na starost objekta?

naime ako su gubici kroz prozore na ovaj ili onaj način bili 50% i deseterostuki su veći nego što su kroz zidovi (iako s obzirom na ukupnu površinu prozor ai njihova površina na ukupnu površinu zidova, smisao ove konstatacije postaje upitan) postavlja se stvarno pitanje isplativosti daljenjg ulaganjaa novaca u izolaciju zidova, povrata investicije i njen oprtunitetni trošak.

Kao što rekoh, ozbiljno razmišljam o stavljanju stiropa, čak dapače imam i vremenski plan, a to je pos isteku stambeneštednje, krajem 2009. Razmišljao sam (prije stjecanja saznanja s ovog foruma) o debljini od 5-6 cm na zidove prema jugu, istoku i zapadu i 8-10cm na sjevernu stranu, jer mi je ta strana, osim što je sjeverna ko za vraga i strana kuće s najvećom površinom vanjskog zida.

s tim uvezi sam izvršio i neke predranje (ubrajaći tu i educiranje na forumu) poput izmjne prozora i.......unaprijed postavljanja kamenih klupčica koje su izbačene za 8-13cm od postojeće ravnine zida i trenutno izgledaju ko šaka u oko. Svi sumi govorili d to ne radim, da ne postavljam unaprijed tkaoklupčice, no limar me zavlačio (za limene) a frend mi se bavi kamenom pa ga dobio ispod cijene a i računao na to da je to prizemlje i da ktko god i kako bio zidao kuću prije 30g nije valjda na 1,3 m visine fulao zid za toliko da ću, kad s erazvuku špage morati ići trgati klupčice jer neće biti u paraleli s novom stiropor konstrukcijiom

no čini se da ću neke ipak morati trgati....jer ako se iodlučim za stiropor, čini se 5-6cm neće biti dovoljno.

no do 2009/10 ima vremena, i ostajemi za procijeniti efekte uštede na grijanju usljed izmjene prozora i efekta globalnog zatopljenja (tj. viših temp zraka po zimi)

Edgar
06.01.2007., 15:23
evo zauzeo gard....čekam vaš napad na moje gore izvedene konstatacije

tko će prvi?

VladT
06.01.2007., 17:24
s tim uvezi sam izvršio i neke predranje (ubrajaći tu i educiranje na forumu) poput izmjne prozora i.......unaprijed postavljanja kamenih klupčica koje su izbačene za 8-13cm od postojeće ravnine zida i trenutno izgledaju ko šaka u oko. Svi sumi govorili d to ne radim, da ne postavljam unaprijed tkaoklupčice, no limar me zavlačio (za limene) a frend mi se bavi kamenom pa ga dobio ispod cijene a i računao na to da je to prizemlje i da ktko god i kako bio zidao kuću prije 30g nije valjda na 1,3 m visine fulao zid za toliko da ću, kad s erazvuku špage morati ići trgati klupčice jer neće biti u paraleli s novom stiropor konstrukcijiom

no čini se da ću neke ipak morati trgati....jer ako se iodlučim za stiropor, čini se 5-6cm neće biti dovoljno.

no do 2009/10 ima vremena, i ostajemi za procijeniti efekte uštede na grijanju usljed izmjene prozora i efekta globalnog zatopljenja (tj. viših temp zraka po zimi)

Vidiš, ništa ti se ne isplati raditi unaprijed.

Edgar
06.01.2007., 18:13
ma dobro, taj frend je još mlad, bavit će se on kamenom još dugo dugo godina,

a mislim da ću ove klupčice moći iskoristiti na drugom mjestu, na terasi, na dijelu koji 'viri' van ograde....malo više zafrkancije.......

sad neznam, kaj da radim ak idem ipak ove godine mijenjati prozore na katu, ovako unaprijed raditi klupčice očigledno bezveze....limene isto koštaju (doduše puno manje) ali ću ih baciti u smeće (kad i ako se odlučim na stiropor fasadu)

jel može kaj štetiti da zalijepim 2-3cm (koliko već bude lufta) stiropora, da prekrije onaj cokl od prozora (radi estetike i izolacije). znam da nije bajno rješenje, ali ono kao privremeno, jeftino i efikasno (striopr par kuna, uostalom imamnekaj doma još) + kakva takva izolacija. Jedino kaj imam dva prozora na sjevernoj strani, pa kiša, snijeg....bla bla....mislim ne bu niš stiroporu ili ?(recimo sljeva se voda direkt na njega s prozora)?

VladT
06.01.2007., 19:06
ma dobro, taj frend je još mlad, bavit će se on kamenom još dugo dugo godina,

a mislim da ću ove klupčice moći iskoristiti na drugom mjestu, na terasi, na dijelu koji 'viri' van ograde....malo više zafrkancije.......

sad neznam, kaj da radim ak idem ipak ove godine mijenjati prozore na katu, ovako unaprijed raditi klupčice očigledno bezveze....limene isto koštaju (doduše puno manje) ali ću ih baciti u smeće (kad i ako se odlučim na stiropor fasadu)

jel može kaj štetiti da zalijepim 2-3cm (koliko već bude lufta) stiropora, da prekrije onaj cokl od prozora (radi estetike i izolacije). znam da nije bajno rješenje, ali ono kao privremeno, jeftino i efikasno (striopr par kuna, uostalom imamnekaj doma još) + kakva takva izolacija. Jedino kaj imam dva prozora na sjevernoj strani, pa kiša, snijeg....bla bla....mislim ne bu niš stiroporu ili ?(recimo sljeva se voda direkt na njega s prozora)?

Možeš laganu žbuku privremeno. Poslije ju otučeš. Ako se odlučiš na stiropor fasadu moraš otuči komplet špaletu oko prozora da ti se stiropor može nadovezati do prozora.

Edgar
06.01.2007., 19:13
činise da me nisi shvatio...ne mislim raditi kpl špalete oko prozora (one okvire),

ok, bočno i gore će se zatvoriti i obraditi, nego donji dio prozora tam ti inače dodje klupčica, tu bi stavio taj stiropor da privremeno glumi klupčicu......zalijepim ga i pofarbam s malo fasadeax....znam da nije neka estetika, ali eto.....

Edgar
06.01.2007., 19:15
e da, kad smo već kod prozora i stiropora....šta je sad standard, koliko stiropora ide do prozora (bočno) i iznad...čini mi se 2cm, jel mi se krivo čini

VladT
06.01.2007., 20:35
e da, kad smo već kod prozora i stiropora....šta je sad standard, koliko stiropora ide do prozora (bočno) i iznad...čini mi se 2cm, jel mi se krivo čini

Upravo tako.

činise da me nisi shvatio...ne mislim raditi kpl špalete oko prozora (one okvire),

ok, bočno i gore će se zatvoriti i obraditi, nego donji dio prozora tam ti inače dodje klupčica, tu bi stavio taj stiropor da privremeno glumi klupčicu......zalijepim ga i pofarbam s malo fasadeax....znam da nije neka estetika, ali eto.....

Rekao sam ti. Staviš lagani beton pa ga poslije otučeš. Šta se špaleta tiče, ako su ti prozori ukopani i nemaš mesa za 2cm stiropora tada moraš prije otući špalete. Inače nije potrebno.

Edgar
06.01.2007., 20:55
Upravo tako.

kako nakraju? 2cm?

Rekao sam ti. Staviš lagani beton pa ga poslije otučeš. Šta se špaleta tiče, ako su ti prozori ukopani i nemaš mesa za 2cm stiropora tada moraš prije otući špalete. Inače nije potrebno.[/QUOTE]

:top:

VladT
06.01.2007., 21:05
kako nakraju? 2cm?

Da. Možeš ti i više ako hoćeš. Ko ti brani.

Edgar
06.01.2007., 21:35
evo...još jedan faktor koji mmože potencijalno utjecati na odabir debljine striopora....prozori su mi uvučeni 18cm od vanjske ravnine zida, e sad +10cm =27cm...kak će to izgledati....kaj puškarnice na srednjovjekovnim dvorcima

VladT
06.01.2007., 21:41
evo...još jedan faktor koji mmože potencijalno utjecati na odabir debljine striopora....prozori su mi uvučeni 18cm od vanjske ravnine zida, e sad +10cm =27cm...kak će to izgledati....kaj puškarnice na srednjovjekovnim dvorcima

O tome si trebao razmišljati kad si mijenjao prozore. I otkad je to 18+10=27??
No tu se moraš othrvati ženskom utjecaju i tehnička strana mora prevladati nad estetskom.

Edgar
06.01.2007., 21:51
O tome si trebao razmišljati kad si mijenjao prozore. I otkad je to 18+10=27??

gle, dobro znaš da dva i dva nikad nisu četiri, čak ni u matematici.

mglo bi se to dokazati uz limese i to, ali trenutno sam slab tu, morao bi ponoviti radio......

tehnička strana mora prevladati nad estetskom.

...ili financijska :)

VladT
06.01.2007., 22:07
gle, dobro znaš da dva i dva nikad nisu četiri, čak ni u matematici.

mglo bi se to dokazati uz limese i to, ali trenutno sam slab tu, morao bi ponoviti radio......

...ili financijska :)

Pssssst! Nemoj o limesima, probudićeš moju-kućicu.

moja-kucica
06.01.2007., 22:17
Pssssst! Nemoj o limesima, probudićeš moju-kućicu.

ako hoce o limesima prvo mi mora reci cemu tezi sinx/x kad x->0 da bi uopce imali o cemu razgovarat :zubo:

moja-kucica
06.01.2007., 22:19
ako hoce o limesima prvo mi mora reci cemu tezi sinx/x kad x->0 da bi uopce imali o cemu razgovarat :zubo:

dobro, sad sam pretjerao...al nisam kriv..ribice su krive

Edgar
06.01.2007., 22:22
pa šta?

mene bi baš to znaimalo sada......ja te teroije u matematici nikad nisam kužio

pa nek pojansi

imaš dvije kovanice s lijeve strane, dvije s desne...sad ih stavi zajedno, koliko ih imaš? 4!

Ali ne, sad će doći matematičari i reći da krivo vidim i da to nikako nisu četiri kovanice jer......

alo kučice?

si tu

ALO?

moja-kucica
06.01.2007., 22:23
dobro, sad sam pretjerao...al nisam kriv..ribice su krive

majku mu ljubim, kad mi ovako propadne pijanka pa moram chatat u ovako sitne sate...cak sam od ocaja pozvo bivsu da svrati al odmah da vam kazem nema se obicaje odazivati na pijane pzive...

zed_alive
08.01.2007., 11:50
e shto se ti ne kuzish, stirodur i stiropor su robne marke, ko i novoterm, lastro, ursa i sta ti ja znam

kužim ja sve, znam što je ekstrudirani polistiren. čovjek je spomenuo riječ stirodur, pa sam je i ja spomenuo, a mislim da svi kuže o čemu je riječ

sky cruiser
09.01.2007., 17:42
A nemremo tak u evropu, jebiga. Šatro otvoriš temu gdje ćeš nam davat savjete i onda nestaneš u vidu magle. Čovjek ti postavi pitanje a ti ne odgovaraš danima.

što bi jedan moj kompa reko "nema te ko turpije u zatvoru"

Edgar
09.01.2007., 18:21
vidiš da je lijepo vrjeme, sezona se produžila, radi fasade

nema on sad vremena po forumima bit

sky cruiser
09.01.2007., 20:17
vidiš da je lijepo vrjeme, sezona se produžila, radi fasade

nema on sad vremena po forumima bit
A je stvarno, to sam bio i pomislio u prvi mah, ali me bilo strah napisati. Je, čovik radi i radi, kakav internet kakvi bakrači, dolazi u 22h doma, prebijen , nakon postavljenih 20m2 stiropor fasade (i to "desetke":clint: ). I ženu je zapustija ovih dana, a di neće forun.
Triba uzet pare, kad je već vrime poslužilo. Jedino ne znan di će s parama tolikin?

Edgar
09.01.2007., 20:23
A je stvarno, to sam bio i pomislio u prvi mah, ali me bilo strah napisati. Je, čovik radi i radi, kakav internet kakvi bakrači, dolazi u 22h doma, prebijen , nakon postavljenih 20m2 stiropor fasade (i to "desetke":clint: ). I ženu je zapustija ovih dana, a di neće forun.
Triba uzet pare, kad je već vrime poslužilo. Jedino ne znan di će s parama tolikin?

i ti gluposti pitaš

U FONDOVE:rofl:

bježim sad....da me zed opet ne tuži HANFI.....:)

fishenwalc
12.01.2007., 19:04
evo da je nebum imal puškarnice ko Edgar, dajte savjet

Prije nove fasade dao bi promjenit par prozora
Koliko bi trebalo postavit ”duboko” prozore od ruba fasade, da znam reći meštrima kak i kam da ih postave
Ovi stari prozori su sad 15 cm od ruba stare fasade + 10 cm nove fasade bude bilo predaleko, ili ne bu ??
Jel postoje nekakvi standardi
Vanjske prozorske klupčice, jel postoje u nekim standardnim širinama ( ne mislim na dužinu) ili se to reže po potrebi
Ak ostavim ovako, treba mi klupčica od 30-35 cm
Izgleda mi malo previše

Edgar
12.01.2007., 19:35
evo da je nebum imal puškarnice ko Edgar, dajte savjet

Prije nove fasade dao bi promjenit par prozora
Koliko bi trebalo postavit ”duboko” prozore od ruba fasade, da znam reći meštrima kak i kam da ih postave
Ovi stari prozori su sad 15 cm od ruba stare fasade + 10 cm nove fasade bude bilo predaleko, ili ne bu ??
Jel postoje nekakvi standardi
Vanjske prozorske klupčice, jel postoje u nekim standardnim širinama ( ne mislim na dužinu) ili se to reže po potrebi
Ak ostavim ovako, treba mi klupčica od 30-35 cm
Izgleda mi malo previše

gle, meni su prije izmjene prozori bili uvučeni 18cm, ostavio sam ih na istom mjestu jer onda pak iznutra izgledalo bezveze. kako sam recimo na sjeverni zid naumio staviti 10cm stiropora (a možda i titanodura, ak već bude komercijaliziran:) ), klupčice samunaprijed izvukao za 13cm (3 cm radi 'zuba' koji će viriti van zida i ureza s donje strane, radi vode...kak se to ono zove,ne mogu se sad sjetiti)

klupčice u principu ne postoje u std. mjerama, rade se prema potrebi, iako ti neki imaju jedinstvenu cijenu do npr širine 25cm, ak je više onda nadoplatiš, to ti je tak ak ideš prek trgovaca.

ak baš uzmeš majstora, on ti dodje izmjerti i bubne cifru.....

VladT
12.01.2007., 21:28
gle, meni su prije izmjene prozori bili uvučeni 18cm, ostavio sam ih na istom mjestu jer onda pak iznutra izgledalo bezveze. kako sam recimo na sjeverni zid naumio staviti 10cm stiropora (a možda i titanodura, ak već bude komercijaliziran:) ), klupčice samunaprijed izvukao za 13cm (3 cm radi 'zuba' koji će viriti van zida i ureza s donje strane, radi vode...kak se to ono zove,ne mogu se sad sjetiti)

klupčice u principu ne postoje u std. mjerama, rade se prema potrebi, iako ti neki imaju jedinstvenu cijenu do npr širine 25cm, ak je više onda nadoplatiš, to ti je tak ak ideš prek trgovaca.

ak baš uzmeš majstora, on ti dodje izmjerti i bubne cifru.....

Kako to misliš, bubne cifru. Zna se koliko je cijena m2, čovjek izmjeri, pomnoži i to je to. Koliko imaš kvadrata toliko platiš. Recimo granit ROSA BETA 3cm ti je 90EUR/m2.

Edgar
12.01.2007., 21:56
Kako to misliš, bubne cifru. Zna se koliko je cijena m2, čovjek izmjeri, pomnoži i to je to. Koliko imaš kvadrata toliko platiš. Recimo granit ROSA BETA 3cm ti je 90EUR/m2.

a ugradnja? pričam o majstorima, ne trgovcima

ja sam za kashmir white 2cm, 2,4 m2(ili možda 2,6:misli:) s ugradnjom, nekih 1800kn platio

ovdje kod mene, ti se prodaje 3cm granita (prosjek) oko 1100kn, jel baš i rosa beta toliko, neznam konkretno, ali nekak mi je 90€ jeftino za 3cm

znam da je imperial white 2cm 705kn, a 3cm tih 1100kn

ok, nije svaki granit isti....

fishenwalc
13.01.2007., 08:50
kaj je dosta uzeti 2 cm ili se preporuča 3 cm

plimpi
13.01.2007., 09:32
kaj je dosta uzeti 2 cm ili se preporuča 3 cm

Pa ne možeš ti stavit 2cm, a susjed ima 3?!?!?!?!
Ili baš želiš godinama slušat kako ti nabija na nos da on nije štedio kad je gradio kuću... :D

fishenwalc
13.01.2007., 10:22
Pa ne možeš ti stavit 2cm, a susjed ima 3?!?!?!?!
Ili baš želiš godinama slušat kako ti nabija na nos da on nije štedio kad je gradio kuću... :D
to sam potpuno zaboravil
a zaboravil sam i da to ovisi o tezini tegle s cvjecem, koja bu gore stajala

ustvari,
trebal bi Edgar izbacit neke koeficijente izdrzljivosti klupcica, pa da onda vidimo

VladT
13.01.2007., 11:50
a ugradnja? pričam o majstorima, ne trgovcima

ja sam za kashmir white 2cm, 2,4 m2(ili možda 2,6:misli:) s ugradnjom, nekih 1800kn platio

ovdje kod mene, ti se prodaje 3cm granita (prosjek) oko 1100kn, jel baš i rosa beta toliko, neznam konkretno, ali nekak mi je 90€ jeftino za 3cm

znam da je imperial white 2cm 705kn, a 3cm tih 1100kn

ok, nije svaki granit isti....

Cijene ovise o ponudi i potražnji. Ja recimo kupujem kamen od kamenoklesara koji ima veliki obrt i nabavlja ogromne blokove i od njih reže ploče. Te ploče on prodaje manjim kamenoklesarima. Ako kupiš od njih, normalno je da će ti više naplatiti jer moraju i oni zaraditi. Što se tiče postavljanja, tu vlada kaos. Postavljanje košta skoro kao i kamen po m2. Sramotno. I još ti se pojavi zemljak, koji je radio godinu dana u kamenolomu i misli da je popio svu pamet svijeta, i misli da zna nešto o kamenu, nastane kaos svjetskih razmjera. Osobno ne volim kamen jer je preskup, delikatan i većina je vodopropusna. Voda + Led = KAOS. No postoji tradicija i estetski je vrlo prihvatljiv. Nekad davno je kamen bio jedina vrsta materijala i radna snaga je bila jeftina, no danas... A da ne govorimo koja mu je lambda... UŽAS.

fishenwalc
13.01.2007., 12:15
Cijene ovise o ponudi i potražnji. Ja recimo kupujem kamen od kamenoklesara koji ima veliki obrt i nabavlja ogromne blokove i od njih reže ploče. Te ploče on prodaje manjim kamenoklesarima. Ako kupiš od njih, normalno je da će ti više naplatiti jer moraju i oni zaraditi. Što se tiče postavljanja, tu vlada kaos. Postavljanje košta skoro kao i kamen po m2. Sramotno. I još ti se pojavi zemljak, koji je radio godinu dana u kamenolomu i misli da je popio svu pamet svijeta, i misli da zna nešto o kamenu, nastane kaos svjetskih razmjera. Osobno ne volim kamen jer je preskup, delikatan i većina je vodopropusna. Voda + Led = KAOS. No postoji tradicija i estetski je vrlo prihvatljiv. Nekad davno je kamen bio jedina vrsta materijala i radna snaga je bila jeftina, no danas... A da ne govorimo koja mu je lambda... UŽAS.

a da stavim nekaj drugo
imas kakvu bolju ideju ??
po onom stampanom betonu, sam se uvjeril da si ih pun :top:

Edgar
13.01.2007., 13:10
. A da ne govorimo koja mu je lambda... UŽAS.

???????????????????

LAMBDA??????????????????

Šta nevalja?

da idem trgati????????

gdi je kučica?

da vidim izračun!

Edgar
13.01.2007., 13:14
to sam potpuno zaboravil
a zaboravil sam i da to ovisi o tezini tegle s cvjecem, koja bu gore stajala

ne ne, nitko ne skače po klupčicama.

imam štangu u kući, pa se cure mogu tam igrati.

mislim da ti debljina ovisi recimo čisto o estetici.

ak imaš neki mali prozor, tpa onaj od kupaone, ostave isl....morbidno bi izgledalo 3cm, još ak imaš puškarnice.....čist lako može i haubicu izdržati

ustvari,
trebal bi Edgar izbacit neke koeficijente izdrzljivosti klupcica, pa da onda vidimo

nisi pročitao kaj je VladT rekao?

trgaj te klupčice, lambda im je u banani.......

Edgar
13.01.2007., 13:15
a da stavim nekaj drugo

pa stavi lim, ali ne obični već lindab, u nekoj boji kaj će ti ići uz fasadu

ninoras
13.01.2007., 13:24
Dao bi i ja svoj doprinos produljenju zmije posta....

1. čovjek čuo da sa boljim prozorima uštediš 600 kn mjesečno pa kupi dobre prozore...

2. kako ušteda i nije baš 600 kn mjesečno "sigurno zato što žena previše lufta" uvodi se režim prozračuvanja koji ne prelazi, kako je negdje pročitao 5 min na dan

3. ušteda na grijanju raste, jedno zabrinjavaju nijagarini slapovi sa prozora...

4. pročitao je da skidanjem brtvi sa prozora sprečava rošenje stakala pa skida sve brtve koje može....

5. opet ušteda od grijanja manja, no problem če zasigurno riješiti stiropor fasada od 20 cm...

Vrlo smiješno i karikirano, ali sve pročitano i interpretirano sa ovog i sličnih foruma i iz novinskih članaka...

Nije ovo negativna kritika na forum i sudionike, da pače, neizmjerno me veseli da postoji mnogo pametnih ljudi koji svoja iskustva dijele ovdje na forumu, hvala vam!

I moje viđenje:

Termička regulacija kuče je sistem. On nije toliko dobar koliko su dobre pojedine njegove komponente nego je dobar koliko su mu komponente uravnotežene.

20+ cm stiropora su glupost! bez rekuperatora! ogromna glupost!
Low-e stakla su velika glupost bez izolacije zidova!
Uložiti gomilu novaca u sve moguče izolacije i živjeti od fobije provjetravanja i otvaranja vrata i prozora su bolest!

Uz svo dužno poštovanje.

moja-kucica
13.01.2007., 13:32
I moje viđenje:

odmah znam da sljede proseri

On nije toliko dobar koliko su dobre pojedine njegove komponente nego je dobar koliko su mu komponente uravnotežene.

prvi

Low-e stakla su velika glupost bez izolacije zidova!

drugi

Uložiti gomilu novaca u sve moguče izolacije i živjeti od fobije provjetravanja i otvaranja vrata i prozora su bolest!

treci

Uz svo dužno poštovanje.

molim?

Edgar
13.01.2007., 14:36
Joj kaj volim padobrance kad počnu mudrovati

sky cruiser
13.01.2007., 14:54
20+ cm stiropora su glupost! bez rekuperatora! ogromna glupost!:bonk:

A daj mi reci tko je to ugradio 20cm stiropora!?
Oš da ti ja kažem, nitko osim jednog..a taj ima rekuperator i još 100 čudesa za koja ti nisi ni čuo.

btw: doprinos ti i nije neki! :bang: :rigo:

plimpi
13.01.2007., 14:59
e jebiga sad... otjeraste čovjeka...

moja-kucica
13.01.2007., 14:59

vidi ga vec :)

a di je nestalo:

evo možeš provjeriti, nakon stotine stranice ispisanih o fondovima ovdje, uleti tip i otovori temu - kamo kratkoročno uložiti 40k kn, i pita tako debilna pitanja o fondovima da bi mogao saznati odg. da je pročitoa i jedan članak o fondovima u bilo kojim novinama (uklj i žuti tisak).

no, ja sam čovjeku sve iznova objasnio a ne ga popljuvao. slično je na temi koliko je riziko ulagati u fondove, a taj odg znaju već i vrapci na grani

izgleda da je objasnjenje ipak u:

javi se nakon sta te to neko 15ti pita 15ti put

:p

VladT
13.01.2007., 15:27
a da stavim nekaj drugo

Nema boljeg rješenja od kamena za klupčice. Kvalitetno i estetski.
A šta se tiče lambde govorio sam o kućama zidanim kamenom.
Izgleda da ste malo pobrkali lončiće.

VladT
13.01.2007., 15:30

a di je nestalo:

Jadan kućica nema više snage pisati pa je počeo komunicirati slikovnim pismom. Očigledno se drži one stare da slika vrijedi više nego tisuću riječi.

antetg
13.01.2007., 15:34
pozdravljam ljudi kako se osjećate u ajmo reć prolitnom vrimenu?

antetg
13.01.2007., 15:44
Ljudi oprostite,ja samo radim a tu je 22 čovika u firmi triba s njima znat i bit stalno tu.
A jebi ga,nekada nemogu stignut sve pa mi se javite na privatno.
Ali pomoći ću vam koliko mogu.

plimpi
13.01.2007., 15:45
Jadan kućica nema više snage pisati pa je počeo komunicirati slikovnim pismom. Očigledno se drži one stare da slika vrijedi više nego tisuću riječi.

da...
nadajmo se da je incident prolazne naravi, i da kućica nije zauvijek izgubljen... :D

plimpi
13.01.2007., 15:48
Ljudi oprostite,ja samo radim a tu je 22 čovika u firmi triba s njima znat i bit stalno tu.

vratija se ante, ajme di je bija :)

vidim, ante, radiš punom parom. dobro je, dobro...
i mi smo bili vrijedni... da samo vidiš koliko smo toga pretočili iz šupljega u prazno... a tek koliko smo se prazne slame namlatili... :D

Edgar
13.01.2007., 15:55

a di je nestalo:

čuj ovo je ipak vanredna okolnost, čovjek se nije pravi oglup, već pametan:rofl:

nije pitao, već konstatirao.......:)

Edgar
13.01.2007., 15:56

a kaj je sa formulama

jedna njegova formula vrijedi ko cijeli jedan podforum :rofl:

sky cruiser
13.01.2007., 18:09
Jebiga, lipo se sad vrati par stranica unazad, odgovori šta su te ljudi pitali sve, i kad rješiš zaostatke, bit će u redu!:D

VladT
13.01.2007., 20:16
Hm, malo sam zabrinut, kućica se bogme ne javlja. Sta mu bi?

KUĆICE, JAVIIIIIIIIIIIIIIII SEEEEEEEEEEEEEEE! :s

iggy36
13.01.2007., 20:52
Pitanje za majstora Antu.

Gdi bi se moglo nabaviti cokala i tipala za stiropor od 15 cenata.
Nemoj mi samo reć da mi to netriba, ja san ti malo ćaknut pa zapeo za taj stiropor. Znan ja da je dosta puknut 5 cenata al moran imat ovoga radi susjeda.

Edgar
13.01.2007., 20:58
vidiš, mudro, staviš cokl od 15, a stiropor 5cm......

to se zove ventilirajući sloj..........:top:

da se čovjek zamisli

iggy36
13.01.2007., 22:49
vidiš, mudro, staviš cokl od 15, a stiropor 5cm......

to se zove ventilirajući sloj..........:top:

da se čovjek zamisli

Čitao na index.hr da BMW izmislio rezervoar za tekući vodik debljine 3cm koji ima toplinsku izolaciju kao stiropor -pazi sad - debljine 17 !! metara.
To ja zovem izolacijom.
Samo kak kuću smjestit u taj rezervoar, pa da se onda grijemo samo na prdac.

Edgar
13.01.2007., 22:56
sad si mi dao za misliti....

nova domaća zadaća

čovjek nikad zadovljan, izračunaš mu U i lambdu, daš mu cijenu za špikani beton, daš mu džabe titanodur.....

za nevjerovati

ma znaš da i ti švabe rade gluposti...17m? dosta je 5cm, jel tak antetg?

antetg
13.01.2007., 23:28
možeš naći u skladištim,ali baš za 15 cm??? ako nemogneš naći javi se na moj broj moba i ne znam odakle pišeš pa ću te ja usmjerit. 091/883-7386

antetg
13.01.2007., 23:29
za naše krajeve je to sasvim ok.

antetg
13.01.2007., 23:31
ljudi ja imam puno posla meni 22 čovika side na vratu i triba tim ljudima dat plaće zato se nemojte ljutit što nemam vrimena baš.Kad će ta zimaaaaaaaaaaaaaaaa

Edgar
13.01.2007., 23:31
ali baš za 15 cm???

sky cruiser
13.01.2007., 23:44
ljudi ja imam puno posla meni 22 čovika side na vratu i triba tim ljudima dat plaće zato se nemojte ljutit što nemam vrimena baš.Kad će ta zimaaaaaaaaaaaaaaaa
Kako lijepiš stiropor, okolo ili točkasto i zašto?

ninoras
14.01.2007., 07:16

A ima i stalnih mudraca na sreču! :kiss:

ninoras
14.01.2007., 07:31
odmah znam da sljede proseri

Sigurno slijede i argumenti....

Edgar
14.01.2007., 09:31
A ima i stalnih mudraca na sreču! :kiss:

naravno, mi smo dežurni ovdje,

nakon jedne čaše Donat MG-a....na svijet gledaš potpuno drugim očima

probaj vidjet ćeš

antetg
14.01.2007., 10:04
Lijepim okolo cijele plate i unutra po dvi točke,a zato kad se tipla ako je na točkasto plata ili se provali zabijanjem tiple pa nastaju rupe a i tipla manje drži ili ne drži ako je ne zabušiš u lipilo nema svrhe nikakve a i radi vode itd.

antetg
20.01.2007., 11:25
pozdravljam vas ponovno sve

moja-kucica
20.01.2007., 21:27
Sigurno slijede i argumenti....

prvo mi se nije dalo nista pisat al samo jedan mali primjer...
ako imas kucu koja trosi 5kw i sastoji se od nekih gradj. elemenata, nije bitno kojih...sad stavis umjesto normalnog stakla low e staklo koje smanjuje gubitke na prozorima za duplo...ako su gubici na staklima bili prije 1000w sad ce biti 500w i ukupni vise nisu 5kw nego 4,5kw...tako da tvoj prica o tome da je sustav jak kolko su mu jake pojedine karike vrijedi na nekoj opcenitoj filozofskoj raspravi...
zbilja mi se neda druge stvari ispravljati jer je sve bilo receno prije pa malo procitaj i zakljuci..

antetg
20.01.2007., 23:27
ljudi ja se stvarno ispričavam ali prezaokupljen sam poslom samo vikendom mogu malo se odmorit i kome pomoć ako ima pitanja.

ninoras
21.01.2007., 08:38
prvo mi se nije dalo nista pisat al samo jedan mali primjer...
ako imas kucu koja trosi 5kw i sastoji se od nekih gradj. elemenata, nije bitno kojih...sad stavis umjesto normalnog stakla low e staklo koje smanjuje gubitke na prozorima za duplo...ako su gubici na staklima bili prije 1000w sad ce biti 500w i ukupni vise nisu 5kw nego 4,5kw...tako da tvoj prica o tome da je sustav jak kolko su mu jake pojedine karike vrijedi na nekoj opcenitoj filozofskoj raspravi...
zbilja mi se neda druge stvari ispravljati jer je sve bilo receno prije pa malo procitaj i zakljuci..

Sorry, znam da sam jako dosadan...

Moja je logika da ako imam ili planiram kuču sa ukupnim gubicima od 10kW, (150m2 termo žbuka na poro., i izo stakla), tako da su mi gubitci cca 60% kroz zidove, 15% kroz stakla i ostalih 25% ventilacijski, onda:
bolja izolacija zidova ima smisla, bolji prozori nemaju smisla isto kao što nema smisla riješavanje ventilacijskih gubitaka.
Kad bi na gore navedenu kuču stavio low-e stakla smanjio bi za 50% onih 15% gubitaka kroz stakla i napravio "od gova pitu", i dobio kuču kojoj sa gubicima 9,25kW.
Zaključak mi je da se ne isplati stavljati bolje prozore dok se ne riješi izolacija zidova.

Edgar
21.01.2007., 11:03
Sorry, znam da sam jako dosadan...

Moja je logika da ako imam ili planiram kuču sa ukupnim gubicima od 10kW, (150m2 termo žbuka na poro., i izo stakla), tako da su mi gubitci cca 60% kroz zidove, 15% kroz stakla i ostalih 25% ventilacijski, onda:
bolja izolacija zidova ima smisla, bolji prozori nemaju smisla isto kao što nema smisla riješavanje ventilacijskih gubitaka.
Kad bi na gore navedenu kuču stavio low-e stakla smanjio bi za 50% onih 15% gubitaka kroz stakla i napravio "od gova pitu", i dobio kuču kojoj sa gubicima 9,25kW.
Zaključak mi je da se ne isplati stavljati bolje prozore dok se ne riješi izolacija zidova.

E da se ja sad opet malo umiješam u raspravu

gledajući po vrijednosti koeficijenata, gubici kroz prozore su najveći.

koliko ukupnih pak gubitaka otpada prije svega otapada na prozore, ovisi naravno koliko je ukupna površina prozora u odnosu na ukupnu površinu zidova. ako na nekom zidu dobar dio površine otapa na prozore, onda izmjena prozora ima smisla.

no, eto x ljudi priča, kojjima se i ja mogu priključiti iz vlastitog iskustva, da se izmjenom prozora postižu uštede na grijanju. iako, uz ovakovu zimu, gdje je možda ukupno 7 dana, temp bila ispod 0, je teško za procijeniti jel ta ušteda posljedica tople zime ili pak izmijenjenih prozora. no budući, da je to i bilo par dana ispod ništice, i da znam za koliko mi je temp po noći padala u stanu prije izmjene prozora, i za koliko pada sada nakon izmjene prozora, mogu zaključiti da su štede znatne, iako zapravo prozori kod mene ne čine natprosječnu veću površinu u odnosu na površinu kpl zidova

eto, ove zime, za vrijeme onih noći dok je vani bilo -5, u vremenu od 22h-6h kada grijanje ne radi, sobna temp padne za 2,5C, prije bi za 2,5c pala već do 1-1.30h u noći, i onda bi se grijanje palilo i dogrijavalo. pa sad vi računajte jel to neka ušteda ili nije. anologno tome, i prek dana se valjda sporije gubi toplina, pa treba manje dogrijavati da bi se održavala željena sobna temp.

sky cruiser
21.01.2007., 12:44
A vidiš Edgare, glede globalnog zatopljenja, slušam jučer na TV-u, kaže neki lik da možda nastupi i ledeno doba...Znači prvo ovak toplo, a onda kao u USA prošli tjedan, Texas okovan ledom, 3 dana nema struje...Što kažeš?

Red topline, red leda! Treba što prije stavit 20 cm stiropora za prvu ruku, a onda sve još presvuć sa laganim slojem titano-dur-aluminija! I šupa sa drvima , kad 3 dana nema struje.

VladT
21.01.2007., 13:07
A vidiš Edgare, glede globalnog zatopljenja, slušam jučer na TV-u, kaže neki lik da možda nastupi i ledeno doba...Znači prvo ovak toplo, a onda kao u USA prošli tjedan, Texas okovan ledom, 3 dana nema struje...Što kažeš?

Red topline, red leda! Treba što prije stavit 20 cm stiropora za prvu ruku, a onda sve još presvuć sa laganim slojem titano-dur-aluminija! I šupa sa drvima , kad 3 dana nema struje.

NNNI

iggy36
21.01.2007., 13:39
Možda je bilo, no da malo pročešljamo ponovno temu.
Novogradnja. Instalacije se rade- voda,kanalizacija, struja. Dakle ubrzo će unutrašnje žbukanje. Nekako mi se strojno danas čini najprivlačnijim.
Dakle što bi vi- prednosti i mane:
- strojno ili klasično (ručno) žbukanje
- vapneno-cementna žbuka, gips-žbuka ili nešto treće

Na prvi pogled mi se čini strojno- gips nekako best-buy, nemaš poslije gletanja, no vjerojatno ima i mana.

iggy36
21.01.2007., 13:42
Novogradnja. Instalacije se rade- voda,kanalizacija, struja. Dakle ubrzo će unutrašnje žbukanje. Nekako mi se strojno danas čini najprivlačnijim.

Na prvi pogled mi se čini strojno- gips nekako best-buy, nemaš poslije gletanja, no vjerojatno ima i mana.

antetg
21.01.2007., 13:50
tribaš gipsanu žbuku uzet,tvrđa je i možeš po njoj odma i edel navuć unutra.
a cimenat žbuka je za kupaone.

iggy36
21.01.2007., 13:56
tribaš gipsanu žbuku uzet,tvrđa je i možeš po njoj odma i edel navuć unutra.
a cimenat žbuka je za kupaone.

Da, znam za kupatilo da ide cementna.
Ova gipsana za sobe- čujem da se treba jako dugo sušiti, ti kažeš da se po njoj odmah može raditi.
Dali ima više vrsta tih gips- žbuka, i na što treba obratiti pažnju.

Edgar
21.01.2007., 14:07

E, zaboravio si ti na Alpe.

Nemože ta nevera preko njih proći.

A kad se to desi, dotad ću ja već biti okamenjeni fosil

Vidiš da je sve to bilo na sjeveru, mi smo na jugu.....

Stoga okanite se tih žbuka i stiropora, radje odite u shopping po majice s kratkim rukavima

a ako opet idete stavljati te sitropore i žbuke kojekakve.....onda samo s keš lovom....niti slučajno kredit, onda vam formula neće štimati, lova iz kredita će vas koštati na ime kamata bar još 20-30%.....to produlje povrat investicije na nasljednike u trećem koljenu

Boris_RI
21.01.2007., 14:23
Ova gipsana za sobe- čujem da se treba jako dugo sušiti, ti kažeš da se po njoj odmah može raditi.

Susjed nedavno radi strojnu gipsanu.
Navratio sam kod njega mjesec dana nakon šta su majstori završili i sve je bilo suho, s tim da nije grijao a ni provjetravao. Dok su mu u kupaonici cemetno žbukani zidovi i dalje bili čagano vlažni

moja-kucica
21.01.2007., 18:58

i ja sam se svojevremeno raspitivao za strojnu i kakva sam picajzla cak sam zvao i institut gradjevinarstva da se malo rapitam jer oni ispituju te proizvode...dobio sam neku predstojnicu zavoda i zena mi naravno nije mogla konkretno govoriti o pojedinim proizvodjacima al da je u biti to sve slicno i da je to skroz ok stvar i da bi si ju ona stavila sigurno na svoju kucu..

na kraju sam slusao blesave zidare i blizu i daljnu rodbinu i odlucio se za klasicnu da ih skinem s one stvari a i bila je neznatno jefinija..

mislim da moras paziti na odredjene stvari kao sto je debljina ako ides s kablovima od struje na zid jer bi onda mogla pucati ako ides samo 1cm..ne znam kolko onda poskupljuje ako ide vise cm u odnosu na 1cm..ako ides s buzirima onda nema veze..

iggy36
21.01.2007., 19:06
na kraju sam slusao blesave zidare i blizu i daljnu rodbinu i odlucio se za klasicnu da ih skinem s one stvari a i bila je neznatno jefinija..

mislim da moras paziti na odredjene stvari kao sto je debljina ako ides s kablovima od struje na zid jer bi onda mogla pucati ako ides samo 1cm..ne znam kolko onda poskupljuje ako ide vise cm u odnosu na 1cm..ako ides s buzirima onda nema veze..

Bit će sve bužiri.
Kolko sam se raspitivao sada je strojna jeftinija, no neki mi kažu (nevjerujem baš jer nemaju nekih argumenata) da jer ručno kvalitetnije.
Sad ja pitam po čemu bi to ručno bilo kvalitetnije.
Da li itko ima negativnih iskustava sa strojnim-gips žbukom.

antal
21.01.2007., 19:12
Pitanje: stiroporr fasada na staru žbuku ide ili ne?

plimpi
21.01.2007., 19:16
Ljudi, o kojim cijenama govorite? Kakve ponude imate za strojnu-gips?

iggy36
21.01.2007., 19:35
Ljudi, o kojim cijenama govorite? Kakve ponude imate za strojnu-gips?
Možda je ispalo malo nejasno- ručno žbukanje mi ispada skuplje od strojnog.
Što se tiče strojnog cijena klasičnog i gips je kako mi je rečeno ista, a cijene su većinom prema dogovoru na terenu no išle bi od 6E pa na više po m2.

Kad smo već kod toga kako se točno računaju prozori i vrata, znam da ima neke razlike u veličini- da me ne ožene na kraju kad ispostave račun, i da li ima nekih caka kojim na kraju dižu račun.

plimpi
21.01.2007., 19:50
čuj, caka uvijek ima... ;)
možda bi ante mogao reći poneku od njih :D

nego, jel zna tko, može li se u RI naći ispod 8€ za strojno?

moja-kucica
21.01.2007., 20:23

pogledaj si malo na http://www.novolit.com/hr/..

uglavnom uvjek naglasavaju da ako je stara zbuka izdrzljiva onda nema problema i mozes sa stiroporom na nju, al postoji naravno i varijanta da se otuce ako vec sama otpada..sam procjeni kakva je

moja-kucica
21.01.2007., 20:25
Možda je ispalo malo nejasno- ručno žbukanje mi ispada skuplje od strojnog.
Što se tiče strojnog cijena klasičnog i gips je kako mi je rečeno ista, a cijene su većinom prema dogovoru na terenu no išle bi od 6E pa na više po m2.

Kad smo već kod toga kako se točno računaju prozori i vrata, znam da ima neke razlike u veličini- da me ne ožene na kraju kad ispostave račun, i da li ima nekih caka kojim na kraju dižu račun.

pa u principu strojna je jeftinija od klasicne ali za klasicnu lako nadjes majstore u fusu i niske cijene je lakse postici..mene je kostalo oko 40kn sa svim...
bilo me malo prpa dat nekim fuserima to strojno..

iggy36
21.01.2007., 21:06
pa u principu strojna je jeftinija od klasicne ali za klasicnu lako nadjes majstore u fusu i niske cijene je lakse postici..mene je kostalo oko 40kn sa svim...
bilo me malo prpa dat nekim fuserima to strojno..

Da, točno, to je uvijek lutrija.

Boris_RI
22.01.2007., 10:44

Na Kanalu-RI, ti se vrti reklama o strojnom žbukanju za 50kn/m2.. u onim videostranicama pa malo pogledaj

swedishbrick
24.01.2007., 16:19
pozdrav svima. već neko vreme pratim ovu i slične teme, pošto i sam gradim kuću. puno sam od vas naučio, i primenio praktično.

imam više pitanja oko uredjenja poda na tlu.

imam trakasti temelj, znači trenutno je nabijena zemlja i šut kao podloga. ideja mi je da na to postavim 50mm styrodura, preko njega Guta foliju kao hidro izolaciju i na to 50 ili 75mm Ytong.
preko toga tanka 5mm folija i laminat.

Xella savetuje da se Ytong ne stavlja u pod, kažu nije predvidjeno.

kakvo je mišljenje o tom sendviču poda na tlu.

oko kuće je uradjena detaljna drenaža cevima i nasut grubi šljunak, yidovi hidroizolovani po propisima i obloženi sa 60mm styrodura osim na severnoj strani gde je 80mm styrodur.

vlage nema u ili na zidu.

tražio sam po temama ali nisam našao odgovore.

hvala unapred, prvi je post :)

moja-kucica
24.01.2007., 17:52
pozdrav svima. već neko vreme pratim ovu i slične teme, pošto i sam gradim kuću. puno sam od vas naučio, i primenio praktično.

imam trakasti temelj, znači trenutno je nabijena zemlja i šut kao podloga. ideja mi je da na to postavim 50mm styrodura, preko njega Guta foliju kao hidro izolaciju i na to 50 ili 75mm Ytong.

ne bi se htio mjesati dali je ytong za pod ili ne (osobno ga ne bih nihad stavio za tu namjenu) ali ti je redosljed putpuno pogresan...stiropor ide NA hidroizolaciju a ne ispod jer i on upija vodu i kad se napije uvelike smanjuje toplinska svojstva...

swedishbrick
24.01.2007., 21:42
uh, ne bih stavljao (jeftiniji) stiropor vec stirodur.
on moze da ide direktno i u zemlju, i da bude u vodi, niti je upija niti gubi toplinska svojstva.
probao prakticno, kao spoljna obloga zidova podruma.

mene zanima Ytong umesto obicnog livenog betona, ima li iskustava ?

iggy36
25.01.2007., 12:26

Xella savetuje da se Ytong ne stavlja u pod, kažu nije predvidjeno.

kakvo je mišljenje o tom sendviču poda na tlu.

oko kuće je uradjena detaljna drenaža cevima i nasut grubi šljunak, yidovi hidroizolovani po propisima i obloženi sa 60mm styrodura osim na severnoj strani gde je 80mm styrodur.

vlage nema u ili na zidu.

tražio sam po temama ali nisam našao odgovore.

hvala unapred, prvi je post :)

A koja bi bila prednost toga u odnosu na klasično- znači tj. odozdola
temeljna ploča- hidroizolacija-stiropor-glazura.
Ako zidaš sa ytongom ionako nemaš toplinskoh mostova od zida prema temelju pa ti je svejedno (ako si na to mislio)

I kud si baš zapeo za styrodur ( osim ako ga nabavljaš po posebnoj cijeni :) :) ), za istu lovu imaš na zidovima 12cm i 16cm stirpora (styrodur je duplo skuplji po cm od stirpora).

I nije mi baš jasno to sa 60mm i 80mm styrodurom- jel to u zemlji ili izvan zemlje.

swedishbrick
25.01.2007., 17:57
malo je specifičan pristup objektu pa dotur materijala nije baš zgodan a Ytong mogu da prevezem vozilom.
drugi motiv je što Ytong mogu sam da postavim (sam postavio oko 180 kvadrata stiropora sa mrežicom po zidu, neko iskustvo) i mogu da radim jednu po jednu prostoriju.

cena Ytonga i popune betonom izmedju temelja je gotovo ista što se materijala tiče a ruke sebi ne naplaćujem. beton iako nije noseći niti opterećen svi mi kažu da mora mrežica armature makar najtanja što poskupljuje i komplikuje izradu.
imam oko 80 kvadrata, nije mnogo posla pa mislim da mogu i sam.

zidovi su sazidani sa šupljom opekom 29cm i obloženi stiroporom debljine 8 do 15cm zavisno od pozicije zida prema vetru-osunčanosti.
oko podruma deo u zemlji i prvi red iznad zemlje je obložen stirodurom, na severnoj strani 80mm a na ostale 3 strane po 60mm.
radio sam dvoslojno 50+30 mm odnosno 30+30mm.

to je podrum i nije predvidjeno da se greje ali možda jednog dana bude uredjen.

čini mi se u kalkulaciji troška da mi je jeftinije styirodur koji može direktno u zemlju od kombinacije vodonepropusnog betona pa V4 bitumenskih traka pa stiropor.

drugi razlog je što i nije tako velika razlika u ceni styrodura koji je 30gramski i stiropora od 30grama, barem ovde kod mene.
a nešto mi se ne dopada da stavljam 17gramski u pod pa onda glazuru koja mora da se armira.

cilj mi je dobijem U za pod oko 0,4 pošto se neće grejati direktno.

Ytong mi se čini zgodnim i što bi kasnije mogao da u njemu urežem kanale i položim PEX cevi pa preko glazuru i time dobijem podno grejanje ako odlučim da postane stambeni deo. (pretpostavka je da je 50mm styrodura dovoljna izolacija prema zemlji, i nekih 40mm Ytonga pošto cevi idu odozgo oko 25mm u dubinu Ytonga).

zidovi imaju oko trenutno U 0,27 a planiram da dodam još jedan sloj tako da U zida padne na oko 0,19 do 0,21.

krovište je sa dvoslojnom izolacijom, 200 +100mm staklene vune i tu bih se zadržao.

razliku finansija koju ostvarim upotrebom Ytonga umesto livenog betona upotrebio bi za izradu vazdušnog solarnog kolektora na južnoj fasadi (nekih 45 kvadrata).

nešto poput www.solarwall.de rešenja u samogradnji.

otuda štednja za svaki cent dobro dodje za sledeći korak izgradnje.

ukupno planiram da kuća bude tzv dvolitarska, tj 20kWh godišnje po kvadratu za grejanje. ( sada je negde oko 4,5 do 5.0 litara).

izvinjavam se što nabacujem odjednom mnogo stvari,
vršio sam neke probe sa Ytongom, hidrofobizaciju akrilnom emulzijom sasvim uspešno a i vrlo lako se obradjuje i slaže a imam dobru cenu, nekih 55 evra za kubik sa uračunatim PDVom dok liveni beton je procenjen na oko 70 evra kubik + rastura na gradilištu.

cena + laka obrada su me zainteresovali.

znam da se Ytongom uspešno prave kupaonice a tamo ima podosta vlage obično pa valjda može i u pod...

moja-kucica
25.01.2007., 20:55
malo je specifičan pristup objektu pa dotur materijala nije baš zgodan a Ytong mogu da prevezem vozilom.
drugi motiv je što Ytong mogu sam da postavim (sam postavio oko 180 kvadrata stiropora sa mrežicom

ovo sta ti radis stvarno treba imati muda za tako nesto..mislim, staviti styrodur na pijesak pa na njega hidroizolaciju samo poloziti bez varenja mi se cini dosta hazarderski a ne vidim sta ces dobiti s tim..najvise me kod gradnje bilo strah vlage, jer ako to dobro ne napravis nekad je nemoguce kvalitetno ispraviti...
izmedju 2 styrodura je velika vjerovatnost da ti vlaga prodje kapilarno do hidroizolacije koja uopce ne brtvi jer nije varena..ne znam kako si to zamislio...

beton je svagdje moguce dopremiti..meni su glazuru radili strojno i obicno imaju i stroj koji vani mjesa a kroz crijevo doprema beton gdje god hoces u kuci..moze biti i preko 200m dugacko i ici do ne znam koje visine..10m sigurno..
i ja nemam nikakvu armaturu nego samo vlakna i nisam primjetio da je nesto puklo..

sa debljinama na krovu pretjerujes..i 20 ti je previse a kamoli 30...tih dodatnih 10 neces nikad povratit..

pogledaj malo i cijene solarnog..ako je samo za grijanje sanitarne vode to se po ovim cijenama sta ja znam nije niti blizu isplatilo..nisam radio racunicu da se to poveze sa centralnim itd. al mislim da to samo povecava vrijeme povrata do te granice da bi isplativost bila opravdana da se zivotni vijek covjeka produzi za 50 godina..

sve je to ljepo, pasivne, niskoenergetske kuce, samo to nema svoju racunicu..
inace, ako ne rijesis ventilaciju nema sansi da napravis dvolitarsku...jedino ako nitko u njoj nece boraviti...

sky cruiser
25.01.2007., 21:35
drugi motiv je što Ytong mogu sam da postavim (sam postavio oko 180 kvadrata stiropora sa mrežicom po zidu, neko iskustvo) i mogu da radim jednu po jednu prostoriju.

cena Ytonga i popune betonom izmedju temelja je gotovo ista što se materijala tiče a ruke sebi ne naplaćujem. beton iako nije noseći niti opterećen svi mi kažu da mora mrežica armature makar najtanja što poskupljuje i komplikuje izradu.
imam oko 80 kvadrata, nije mnogo posla pa mislim da mogu i sam.

zidovi su sazidani sa šupljom opekom 29cm i obloženi stiroporom debljine 8 do 15cm zavisno od pozicije zida prema vetru-osunčanosti.
oko podruma deo u zemlji i prvi red iznad zemlje je obložen stirodurom, na severnoj strani 80mm a na ostale 3 strane po 60mm.
radio sam dvoslojno 50+30 mm odnosno 30+30mm.

to je podrum i nije predvidjeno da se greje ali možda jednog dana bude uredjen.

čini mi se u kalkulaciji troška da mi je jeftinije styirodur koji može direktno u zemlju od kombinacije vodonepropusnog betona pa V4 bitumenskih traka pa stiropor.

drugi razlog je što i nije tako velika razlika u ceni styrodura koji je 30gramski i stiropora od 30grama, barem ovde kod mene.
a nešto mi se ne dopada da stavljam 17gramski u pod pa onda glazuru koja mora da se armira.

cilj mi je dobijem U za pod oko 0,4 pošto se neće grejati direktno.

Ytong mi se čini zgodnim i što bi kasnije mogao da u njemu urežem kanale i položim PEX cevi pa preko glazuru i time dobijem podno grejanje ako odlučim da postane stambeni deo. (pretpostavka je da je 50mm styrodura dovoljna izolacija prema zemlji, i nekih 40mm Ytonga pošto cevi idu odozgo oko 25mm u dubinu Ytonga).

zidovi imaju oko trenutno U 0,27 a planiram da dodam još jedan sloj tako da U zida padne na oko 0,19 do 0,21.

krovište je sa dvoslojnom izolacijom, 200 +100mm staklene vune i tu bih se zadržao.

razliku finansija koju ostvarim upotrebom Ytonga umesto livenog betona upotrebio bi za izradu vazdušnog solarnog kolektora na južnoj fasadi (nekih 45 kvadrata).

nešto poput www.solarwall.de rešenja u samogradnji.

ukupno planiram da kuća bude tzv dvolitarska, tj 20kWh godišnje po kvadratu za grejanje. ( sada je negde oko 4,5 do 5.0 litara).

izvinjavam se što nabacujem odjednom mnogo stvari,
vršio sam neke probe sa Ytongom, hidrofobizaciju akrilnom emulzijom sasvim uspešno a i vrlo lako se obradjuje i slaže a imam dobru cenu, nekih 55 evra za kubik sa uračunatim PDVom dok liveni beton je procenjen na oko 70 evra kubik + rastura na gradilištu.

cena + laka obrada su me zainteresovali.

znam da se Ytongom uspešno prave kupaonice a tamo ima podosta vlage obično pa valjda može i u pod...

Dobar si, :top: za trud u nastojanju u 2-l kući.
btw. bit će dobra i ak bude 4-l:s

iggy36
25.01.2007., 21:42

razliku finansija koju ostvarim upotrebom Ytonga umesto livenog betona upotrebio bi za izradu vazdušnog solarnog kolektora na južnoj fasadi (nekih 45 kvadrata)....

....nešto poput www.solarwall.de rešenja u samogradnji.

.ukupno planiram da kuća bude tzv dvolitarska, tj 20kWh godišnje po kvadratu za grejanje.. ..( sada je negde oko 4,5 do 5.0 litara).

Kakvu stolariju planiraš? Ovakav sistem bez centralne ventilacije sa rekuparacijom nema smisla jer ćeš sve gubitke imati na ventilaciju.

swedishbrick
25.01.2007., 22:06
znam da sam pomalo nejasan, nisam baš takav hazarder.
sorry za malo duži post.

na styrodur bi stavio preko Guta čepičastu membranu, to je neka plastika (HDPE ili kako se već zove) koja je za to namenjena. inače se sa tom plastikom oblažu zidovi tunela upravo za hidro pa računam ako može za tunel i onoliku vlagu može i za tlo. po prospektu trpi 2 bara ili 20metara vodenog stuba.
po obimu kuće ispod nivoa poda sam izveo drenažni sistem i pratio sam ponašanje vlage u tlu zadnjih 4 godine tako što sam stavio novinsku hartiju i kartonske kutije i sve je suvo.
hidro mi je više preventivno, da se ne kajem što nisam stavio a ta specijalna plastika nije skupa.
i da, postavljam je u jednom komadu pošto je njena širina 4m a dužina po želji sa rolne. praktično bi u svakoj prostoriji bila folija iz jednog komada a na krajevima naravno varena na postojeći dupli ter papir ispod početnog reda zidova.

u pravu si, beton je svuda moguće ali cena raste sa komplikacijama što mi povećava troškove koje bi usmerio na druge poslove.

mala je razlika cene staklene vune, pa sam odlučio za 30cm. dodatna izolacija od 100mm me košta (inače sam uradio komplet) oko 2,30 eura po m2 a to mogu da progutam. mislio sam da idem na 400mm ali sam odustao zbog malih komplikacija oko krovnih prozora.

sanitarnu vodu sam rešio pre 3 godine termosifonskim solarnim, i to radi odlično, tako da nekih 70 dana godišnje trebam dogrevanje vode elektro grejačem.

nemam centralno, nemam uopšte radijatore u kući, grejem se na topli vazduh i na kaminsko zatvoreno ložište.

ovde sam mislio na vazdušno solarno (space air heating) koncept pošto bi kolektor istovremeno bio i završna fasadna obloga.
radio sam proračun preko adekvatnog softvera, i za moju lokaciju sa 45 kvadrata trebao bi da dobijem prosečno dnevno oko 70kWh toplote u najgorem slučaju, prvom mesecu.

kolektor bi istovremeno imao i funkciju rekuperatorske ventilacije pošto postoji izmena spoljnog i unutrašnjeg vazduha, uz besplatno solarno zagrevanje vazduha koji se usisava. u kući imam cevi za razvod vazduha fi 127mm u dnevnom boravku i kuhinji (ne treba mnogo posla da se povežu i spavaće).
to mi služi za grejanje vrelim vazduhom iz kamina a i za ventilacioni razvod.

temp. površine fasade u periodu 12. do 2. meseca je oko 25-45C zavisno od količine Sunca. mereno IR termometrom a i na osećaj je toplije od dlana.
kada je napolju -10C bilo prošle godine, na osunčanoj fasadi je temp bila +22C.

znam da nema baš mnogo rečunice kratkoročno, ja kalkulišem na duži rok, kao neku vrstu penzionog ulaganja koje će se polako vraćati..
malo blesavo, ali već sam zagrizao duboko i nema odustajanja.
moja loigka je da umesto ulaganja u centralno sa kotlom što košta oko 3.500 eura, koje nisam potrošio preusmerio sam u izolaciju tako da dodje na isto, s tim što centralno uvek troši gorivo a izolacija je jednokratni toršak.

za sanitarnu vodu vreme povrata investicije je oko 6 godina (700 eura je komplet investicija sa ugradnjom) u mom slučaju. kupio sam sistem u vreme vansezone pa popust za to, popust za keš, malo se cenjkao :) a kako je termosifonski nema nikakve automatike (čitati dodatnog novca).

imam veoma sunčanu lokaciju, van grada na bregu sa mikro klimom od nekih 300+ sunčanih dana godišnje i pogledom na jug.

solarni kolektor treba da me košta oko 11 eura po kvadratu materijal, tako da mi se čini da 500 eura odvojeno za to nije tako strašno pri poredjenju sa taksom za uvodjenje plina (oko 1500 eura) koga još nema.

pod me muči, hoću jeftino a da se lako samostalno može napraviti.
ako neko ima neku ideju pažljivo slušam kako.

inače, gotov fabrički rekuperator ventilacije može da se nadje za oko 700 eura bez transportnih troškova, pa mi je i to u glavi kao rezervno rešenje.

swedishbrick
25.01.2007., 22:21
rekuperaciju planiram kombinovano sa vazdušnim kolektorom tako da imam efektivni dobitak toplote. južna fasada mi je 78 m2 pa možda napravim kolektor i oko 60m2.
navodno vazdušni kolektor (prema tvrdnjama proizvodjača) omogućava U osunčane fasade od samo 0,05 zbog specifičnog kretanja vazdušnog sloja uz površinu fasade koji se usisava nazad u kuću.

stolarija je davno pre 15tak godina uradjena, i treba da se dalje obradi.
na severnoj strani imam jako male otvore a tu sam se pomogao tako što sam izmedju drvenih grilja i spoljnog stakla prozora ugradio 20mm styrodura.
a tu su mi sve pomoćne prostorije pa mi dnevno svetlo ne znači puno.

na južnoj strani su mi prozori 140x140 pa su tu najveći gubici ali je i značajan dnevni dobitak od Sunca pa ukupan bilans nije tako loš.

mikro pozicija kuće je izuzetno dobra, a po proračunima na bazi meteo podatak ima 2700 stependana grejanja.

prevedeno na razumljivije brojke, U se množi sa 65 (za moju lokaciju) za godišnju specifičnu potrošnju u kWh po kvadratu pa je time i lakše postići NEH standard.

moja-kucica
26.01.2007., 14:50
sorry za malo duži post

hm, da je bar vise takvih

mala je razlika cene staklene vune, pa sam odlučio za 30cm. dodatna izolacija od 100mm me košta (inače sam uradio komplet) oko 2,30 eura po m2

a onda trpaj..vjerovatno govoris o onoj u bali. mekanoj ko vata..ne znam zasto nekako mi se ta nije nikad svidjala.al uglavnom po toj cijeni mozes staviti i 1m i isplatiti ce ti se...ja sam gledao onu za oko 0.8E/m2 za 1cm debljine

temp. površine fasade u periodu 12. do 2. meseca je oko 25-45C zavisno od količine Sunca. mereno IR termometrom a i na osećaj je toplije od dlana.
kada je napolju -10C bilo prošle godine, na osunčanoj fasadi je temp bila +22C.

jasno..sunce ti danas sigurno tuce sa 200-300W/m2 pa mnozi po m2

inače, gotov fabrički rekuperator ventilacije može da se nadje za oko 700 eura bez transportnih troškova, pa mi je i to u glavi kao rezervno rešenje.

samo kakav?....jos me manje brine kolka mu je iskoristivost vec kakvo je dogrijavanje zraka...nisam vidio ispod 1500E i to sa dogrijavanjem zraka na. el grijac a jedan sta ima dogrijavanje preko centralnog je preko 2k eura..

ajde, konacno neko ko ima volje i tko je nesto i napravio prakticno
:top:

swedishbrick
26.01.2007., 17:59
da mislim u bali, URSA ELF 100mm u 3 sloja.
Lambda je 0,045 pa U izadje na 0,15.
malo je lošija kao izolacija ali i jeftinija a mesta imam za smeštaj.

da tako nekako računam, 0,3kW po kvadratu. i ukupno po danu 1,65kWh (prema podacima iz tabele je 1,80 ali malo sam smanjio radi sigurnije margine).

takav rekuperator pravi General Electric u SAD, pločasti protustrujni klasični sa 2 ventilatora i termo klapnom uz odvod za kondenzat.
iskoristivost bi po dijagramu trebala da bude prosečno oko 0,65.
mana je što su ventilatori na 110V pa je potreban autotrafo ili zamena ventiltora.

sada koristim 4 komada vazduh-voda toplotne pumpe (klime) koje daju zbirno oko 13kW uz input oko 3,4kW struje. i to je sasvim dovoljno do nekih 4-5C čak i sada bez rekuperacije.

za dogrijavanje zraka rekuperacije se ne brinem, imam jedan prastari Obod frižider kome je propalo kućište pa sam sačuvao kompresor i oba izmenjivača sve sa cevima u kompletu. da ga osposobim u novoj funkciji mislim da nema nekih prepreka.
računam da bi uz input od 0,2kW davao oko 0,5kW toplote za dogrevanje a kako rekuperator radi 24 sata to bi bilo dovoljno da pokrije gubitke kuće nekih 75% vremena tokom godine.

mada ja više preferiram tzv solar space heating pošto zaista imam odlični položaj kuće srećom pa šteta ne iskoristiti ono što priroda nesebično nudi.

radio sam proračun (softver za to kanadske Vlade, javno dostupan) i po tome bi trebao godišnje da prikupim oko 4.500 kWh godišnje, prema mojoj lokaciji.

kako moram da radim oblogu fasade, napraviću je od aluminija koji je odličan termoprovodnik pa se brzo zagreje kada ga obasja Sunce i ima malu inerciju.
a alu mogu da složim sam po želji na potkonstrukciju sa CD profilima.
galvanska korozija čeelik-alu me ne brine jer će biti sve u vazduhu, na suvom uz dobro prozračivanje.
ispod alu unutar roštilj konstrukcije dodaću 50 ili 100 vune, već prema finansijama koje budem imao.

kanadski proivodjač takvog sistema tvrdi da je merenjem dobio U od samo 0,05 pošto se vrti isti vazduh u krug, onaj koji napusti zid kuće i odvlači toplotu se usisava ponovo nazad u kuću.

praktično efekat bi trebao da bude kao da je unutra temp. 21C a spoljni sloj zida na oko 15C tako da je delta t samo 5-6C.

ono ideja ne grejati vazduh iznutra koji se gubi kroz zid nego grejati spolja tanak sloj vazduha neposredno uz uzid pa time rešiti prolaz toplote.

u teoriji ima logike, praktično znaću kada napravim.

moram ekperimentisati, nemam gde da vidim iskustva praktično.
ovaj sistem istovremeno vrši i razmenu unutrašnjeg i vanjskog vazduha.

ako ne bude funkcionisalo kako treba imam rezervnu varijantu sa vazduh-zemlja zemnim kolektorom (erdwarmetauscher) koji bi aktivirao kao sekundarnu funkciju sistema drenažnih cevi koje sam ukopao oko temelja kuće zbog sakupljanja podzemnih voda i ostavio kraj cevi iznad zemlje na severnoj strani kuće (za ispiranje) koji je dostupan.
mali sistem predgrevanja spoljnog vazduha.

dobija se po malo pojedinačno, u zbiru mislim da bi trebao da oko 40-60% godišnje potoršnje za grejanje dobijem iz okoline.
tada i 2 litarska kuća možda može da se ostvari u smislu potrošnje fosilnih goriva.

dok ne probam ne mogu saznati a ne mogu saznati dok ne zagrizem u nepoznato a finansija nemam za poznata skupa rešenja...
imam samo želju, nešto znanja i dosadašnje iskustvo sa raznim radovaim na kući koje je pokazalo da se može mnogo toga uz alat i malo veštine u rukama ali dobro planiranje.

ako ne uspem sam sebi kriv..

nego šta na pod kao nulta ploča osim livenog betona, neka ideja, neko‚...

Edgar
26.01.2007., 18:13
....ako ne uspem sam sebi kriv..

a, nemoj tako. vidim da se trudiš i da ti gradnja kuće dodje kao hobi, nisi opterečen kao večina graditelja

iako, priznajem, pola toga što pišeš ne razumijem, ali interesanto mi je čitati tvoje postove.

konačno je i moja-kučica sebi našla ovdje nekog ravnog za suvisle razgovore o izolaciji.:)

mislim da će biti i dalje interesanto čitati vaše postove

plimpi
26.01.2007., 19:27
moja-kućica je na kraju morao preko grane da bi si našao "ludog" entuzijastu idostojnog sugovornika o izolaciji :D

Zvon
26.01.2007., 20:13
Hmm, mislim da swedishbrick nije spomenul tytanodur ... još :rofl:

Edgar
26.01.2007., 20:23
Hmm, mislim da swedishbrick nije spomenul tytanodur ... još :rofl:

e tu ga ja čekam :)

onda ću se moći kvalitetno upustiti u raspravu

plimpi
26.01.2007., 20:23
stolarija je davno pre 15tak godina uradjena, i treba da se dalje obradi.
na severnoj strani imam jako male otvore a tu sam se pomogao tako što sam izmedju drvenih grilja i spoljnog stakla prozora ugradio 20mm styrodura.
a tu su mi sve pomoćne prostorije pa mi dnevno svetlo ne znači puno.

:eek: :eek: :eek:
"Majke ti šašave i bezobrazne!", što bi rekao Žika iz Boljeg života. :rofl:

Edgar
26.01.2007., 20:24

sky cruiser
26.01.2007., 22:45
kako moram da radim oblogu fasade, napraviću je od aluminija koji je odličan termoprovodnik pa se brzo zagreje kada ga obasja Sunce i ima malu inerciju.
a alu mogu da složim sam po želji na potkonstrukciju sa CD profilima.
galvanska korozija čeelik-alu me ne brine jer će biti sve u vazduhu, na suvom uz dobro prozračivanje.
ispod alu unutar roštilj konstrukcije dodaću 50 ili 100 vune, već prema finansijama koje budem imao.

kanadski proivodjač takvog sistema tvrdi da je merenjem dobio U od samo 0,05 pošto se vrti isti vazduh u krug, onaj koji napusti zid kuće i odvlači toplotu se usisava ponovo nazad u kuću.

praktično efekat bi trebao da bude kao da je unutra temp. 21C a spoljni sloj zida na oko 15C tako da je delta t samo 5-6C.

ono ideja ne grejati vazduh iznutra koji se gubi kroz zid nego grejati spolja tanak sloj vazduha neposredno uz uzid pa time rešiti prolaz toplote.

u teoriji ima logike, praktično znaću kada napravim.

moram ekperimentisati, nemam gde da vidim iskustva praktično.
ovaj sistem istovremeno vrši i razmenu unutrašnjeg i vanjskog vazduha.

Hm. mislim da to sa aluminij fasadom neće baš dobro funkcionirati. Što kad ti se zimi na -10 navuku oblaci ili magla , pa ne vidiš sunca mjesec dana. A druga stvar, noć...jer kad pogledaš , najviše sunca imaš u mjesecima kad grijanje ne koristiš, a kad ti najviše treba onda ga nema.

swedishbrick
27.01.2007., 08:28
pa ništa, kada je -10 i potpuno oblačno koristi se struja ili šta drugo u većoj količini da nadoknadi dok to traje.
nema baš situacija da mesec dana nema Sunca, najduže je do 5 dana na toj lokaciji ali to me ne brine. trošak izrade obloge fasade imam pa imam a ovo dodje kao benefit.
ne planiram samo grejanje na Sunce, već kao dopunsko.
noć, nema nikakvog efekta, isto kao i obična fasada.

Sunca najviše ima više u 2. i 3. mesecu nego u 5. po količini na južnoj veritkalnoj fasadi.
deluje blesavo ali baš i nije...

objašnjenje je položaj Sunca tokom godine.
leti Sunce provede na jugu samo 3 i po sata u toku dana a veći deo vremena na delu izmedju istoka i juga i juga i zapada.
zimi u 1. mesecu (najgori slučaj za grejanje) Sunce je na strogom jugu oko 5 sati.

drugi važan faktor je elevacija- nagib pod kojim Sunce obasjava.
leti je visoko i pod oštrim uglom zagreva fasadu, zimi je nisko na horizontu i skoro pod pravim uglom greje fasadu.

sada će @edgar da se priseti trigonometrije i uglova (šala mala) koja objašnjava brojkama odnose.

kako god, po kvadratu proračun kaže da Sunce daje 1,85 kWh dnevno prosečno svaki dan tokom januara- siječnja a za april.-travanj to je tek 2,40kWh što po meni nije tako velika razlika. u februaru- veljači Sunce daje oko 2,90 kWh po kvadratu prosečno svakoga dana.

i ja sam isto mislio kao i ti, i čudio se ali sam pogledao fotografije, pročitao i proračunao uz iskustva drugih i shvatio da taj sistem funkcioniše u Kanadi i SAD u hladnijim zonama, na većim geografskim dužinama i sa još manje Sunca.

prvi takav sistem u SAD je primenjen za NATO bazu u hladnim planinama, Boeing je svoju upravnu (tada novu) zgradu opremio za takav način dogrevanja a dosta se primenjuje i u industriji za sušare i drugo.

sofware i više o tome se može naći kao RET screen international clean energy project analysis software iza koga stoji kanadska Vlada.

www.retscreen.net

ovo o čemu pričam oni zovu SAH, solar air heating.

možda interesuje edgar-a, SAH program obuhvata obimne finansijske proračune za izradu feasibility studija sa sve kamatama i drugim čudesima za koje pola ne znam ni kako se zovu.

iz baze podataka za Zagreb- Grič, jug vertikalna površina
2. mesec 2,17 kWh dnevno
6.mesec 2,74 kWh dnevno
8.mesec 3,02kWh dnevno
11. mesec 1,80
12. mesec 1,33

nisu tako velika odstupanja količine energije koliko izgleda na prvi pogled.

po mom proračunu godišnje treba da sakupim oko 4.500kWh tom alu oblogom.
uz 5 euro centi po Kwh to je nekih 225 eura godišnje besplatne energije.

kako kvadrat materijala treba da košta oko 11-14 eura vreme povrata bi trebalo da bude oko 4 godine u najgorem slučaju a oko 2 godine pri poredjenju sa nekom drugom oblogom fasade pa je to meni prihvatljiva opcija.

dok se ne sete da traže porez i na Sunce.

švedski Lindab ima gotove čelične panele (iz fabrike u Madjarskoj) koji se mogu koristiti za tu svrhu, jedino su dosta skuplja varijanta od alu (ovde) pa sam odbacio kao materijal.

antetg
27.01.2007., 10:52

treba se duže sušiti,ali nakon tjedan dana može se po njoj raditi jer ona odradi svoje.

antetg
27.01.2007., 10:56
Bit će sve bužiri.
Kolko sam se raspitivao sada je strojna jeftinija, no neki mi kažu (nevjerujem baš jer nemaju nekih argumenata) da jer ručno kvalitetnije.
Sad ja pitam po čemu bi to ručno bilo kvalitetnije.
Da li itko ima negativnih iskustava sa strojnim-gips žbukom.

gledaj,ručnu žbuku više nitko skoro i ne radi i nemože se ni uradit kao strojna žbuka,ono je malo kvalitetnija(zbog današnjeg tržišta materijala jer postoji svašta)ali uopće nije ništa bolja od strojne.

antetg
27.01.2007., 10:56

Ide i to je odlična stvar radit na staru žbuku.

antetg
27.01.2007., 10:59
čuj, caka uvijek ima... ;)
možda bi ante mogao reći poneku od njih :D

Bok plimpi,moja cijena je od 6,5-7 eura po kvadratu.

plimpi
27.01.2007., 11:39
Bok plimpi,moja cijena je od 6,5-7 eura po kvadratu.

Antiša, prijatelju, čini mi se da ćeš se ti naradit kod mene :top:

pogotovo ako se zalomi kakav forumski popust :D

antetg
27.01.2007., 11:45
Antiša, prijatelju, čini mi se da ćeš se ti naradit kod mene :top:

pogotovo ako se zalomi kakav forumski popust :D

a prijatelju to su takve cijene pa kom paše paše,kome ne nek traži dalje

plimpi
27.01.2007., 12:03
a prijatelju to su takve cijene pa kom paše paše,kome ne nek traži dalje

ma nemaš brige, dogovorit ćemo se! :)

p.s. a količinski popust? :D

antetg
27.01.2007., 12:55
ma nemaš brige, dogovorit ćemo se! :)

p.s. a količinski popust? :D

dogovorit ćemo se

Edgar
27.01.2007., 18:39
Evo, ovdje je bilo mnogo priče i o velikim ventilacijskim gubicima.

ja bi molio da mi netko mjerodavan to malo podrobnije objasni.

naime, ja sam to malo baš pratio kod sebe. ako otvorim prozore i napravim lagani propuh, i to recimo 3x dnevno po neznam 5-10min......i kako su u pitanju prozori s kojih zrak direktno ne struji pored termostata...koji su to gubici?

naime, tijekom jednog takovog luftanja temp mi pada za max 0,2C. pa 3x dnevno = 0,6C koje treba nadoknaditi. neko smatram da to baš i nije neki trošak za konja ubiti. ili opet nisam u pravu...pa to je jednokratno dogrijavanje za 0,2C....doduše u tri navrata.....

s druge strane, kako pravilno luftati. naime kako izračunati koliko zraka prolazi kroz prozor 120x120, koliko m3, u minuti...mislim tak da znam koliko dugo mora biti otvoren da se kpl zrak u prostoriji izmjeni.

jel se to može izračunati, ako da - kako?

moja-kucica
27.01.2007., 20:38
Evo, ovdje je bilo mnogo priče i o velikim ventilacijskim gubicima.

ja bi molio da mi netko mjerodavan to malo podrobnije objasni.

naime, ja sam to malo baš pratio kod sebe. ako otvorim prozore i napravim lagani propuh, i to recimo 3x dnevno po neznam 5-10min......i kako su u pitanju prozori s kojih zrak direktno ne struji pored termostata...koji su to

radi se o standardima koji se utvrdjuju ne znam ni ja kako..uglavnom zna se kolko je po osobi potrebno svjezeg zraka...vec sam poceo zaboravljati al prica ti ide otprilike da je za jednu osobu potrebno toliko i toliko kubika zraka po satu...sad vidis kolko prostorija ima kubika i ako mu treba 80m3 zraka po satu a prostorija je 4x4x2.5=40m3 znaci da ces morati u tom satu luftati dvaput da se u prostoriji zrak dvaput izmjeni kako bi bio dovoljno dobre kvalitete..e sad. nitko bas tolko ne lufta i vjerovatno udisemo zrak koji nije bas najbolji ili ipak kroz razno razne rupice prodje nesvjesno zraka pa nam je ipak dobro..uglavnom, po meni, cilj je zabrtviti kucu da je zrakonepropusna i onda kontrolirano dodavati zrak...

gubici se znaju...mislim da ako pri -18 ubacis 100m3 zraka da bi ga zagrijao na +20 treba ti preko 1kw (mozda i 1.3kw)..mislim da su otprilike tako nekako brojke..normalna kuca ti ima barem 300m3 i sad ti vidi kolki je to gubitak svakog sata..to je za -18...za nize temp. je naravno manje..to sta ti to ne osjetis to je noramalno jer se to vrlo brzo nadoknati iz toplih zidova i taj je zrak vrlo brzo topal..al ta energija je ipak potrosena mada ti to ne osjetis....

naravno, posebno se uzima za kupaonu, posebno za DB itd..na taj nacin se racunaju gubici i mogu ti reci da su meni gubici za kucu 13kw a od toga oko 7kw na ventilaciju..pa sad ti vidi...al to je naravno racunato za 4 osobe u kuci al to za sad nije slucaj i dosta malo luftam jer me ja malo doma tako da je to puno manje..i to je jos za vanjsku -18 a vidis i sam kolke su temp. ove godine..

Edgar
27.01.2007., 21:16
znao dam d apostoje neki standardi :)

e sad, vidiš, na katu imam krovne prozore. oni imaju onaj ventilacijski preklop, kojimožeš malo odškrinuti a da ne otvoriš prozor. kažu da je protok 14-28m3 (valjda po satu), što vjerojatno ovisi o veličini prozora pretpostavljam, moj je onaj nekakvi srednji, pa ajmo reći da je prtok 20m3

e sad kolika je kubikaža sobe mi je malo teže izračunati kad su kosine, ali ok ajmo reći da nisu pa bi to bilo 6,5x4,5x2,3 iliti cca 68m3, što ispada (68/20) da mii treba uz tako odškrinuti preklop čitavih 3,3 sata da izmjeni zrak u prostoriji, jesam ja to dobro izračunao?. i ne pitam ovaj konkretni slučaj za sezonu grijanja (jel s ekaže bolje skroz otvoriti nego na kip, a ovo s preklopom je kao neki kip) već za po ljetu. da ne otvaram prozor skrz da mi ne uljeću neke štetočine, krozovaj preklop će valjda teže pogoditi :)

a ovo što dalje opisuješ sa -18 i ti energetski gubici, pa to je valjda izračun kada bi recimo zrak na 20C 'izvadio' iz neke npr kutije i 'ubacio' onaj na -18C, tu bi ti sigurno trebal toliko energije koliko kažeš. no, da li se to stvanro dešava prilikom luftanja, pa ti nakon par minuta luftanja ubaciš samo malo toga hladnog zraka, toliko malo da mi temp padne samo za 0,2C, pa to nije valjda neki trošak pretjerani ili? ok. sad vnai nije -18c ali nije baš ni neka toplina.

a tko je tebi i kako izračunao te ventilacijske gubitke.

i moram priznati da mi malo zvuči perverzno spika da su sad i utičnice problem. da tu ulazi previše hldanog zraka, iskreno kad sam počeo čitati tu postove o izolaciji slutio sam da da će doći na red i neka takva perverzija.

e sad pitanje odakle taj hladni zrak u utičnicama? pa mislim svi kablovi iduod razvodnog ormara. pa onda zadihtaj taj razvodni ormar, tak ga zadihtaj da ovi kad dodju iz elektre da trebaju tri sata da očitaju sat, dok skinu izolaciju.a sad ak taj hladni zrak ide od jedne do druge prostorije, to nije problem ak su sobne jednako zagrijane. jedino problem kod ulaza u kuću. tu bi mogao uvući hladni zrak kad ulaziš u kuću, ali za to imam rješenje, pa ima za kupiti one poklopce s kojima zatvoriš utičnicu, u te poklopce naguraj malo vune i dobro

moja-kucica
27.01.2007., 21:32
znao dam d apostoje neki standardi :)

e sad, vidiš, na katu imam krovne prozore. oni imaju onaj ventilacijski preklop, kojimožeš malo odškrinuti a da ne otvoriš prozor. kažu da je protok 14-28m3 (valjda po satu), što vjerojatno ovisi o veličini prozora pretpostavljam, moj je onaj nekakvi srednji, pa ajmo reći da je prtok 20m3

e sad kolika je kubikaža sobe mi je malo teže izračunati kad su kosine, ali ok ajmo reći da nisu pa bi to bilo 6,5x4,5x2,3 iliti cca 68m3, što ispada (68/20) da mii treba uz tako odškrinuti preklop čitavih 3,3 sata da izmjeni zrak u prostoriji, jesam ja to dobro izračunao?. i ne pitam ovaj konkretni slučaj za sezonu grijanja (jel s ekaže bolje skroz otvoriti nego na kip, a ovo s preklopom je kao neki kip) već za po ljetu. da ne otvaram prozor skrz da mi ne uljeću neke štetočine, krozovaj preklop će valjda teže pogoditi :)

a ovo što dalje opisuješ sa -18 i ti energetski gubici, pa to je valjda izračun kada bi recimo zrak na 20C 'izvadio' iz neke npr kutije i 'ubacio' onaj na -18C, tu bi ti sigurno trebal toliko energije koliko kažeš. no, da li se to stvanro dešava prilikom luftanja, pa ti nakon par minuta luftanja ubaciš samo malo toga hladnog zraka, toliko malo da mi temp padne samo za 0,2C, pa to nije valjda neki trošak pretjerani ili? ok. sad vnai nije -18c ali nije baš ni neka toplina.

a tko je tebi i kako izračunao te ventilacijske gubitke.

pocet cu ja pocinjati svoje postove sa "e moj edgare"..zamisli prozor od samo 60x60..jel znas ti koja je to rupetina..zamisli si 20m3 vode da ide kroz takav otvor..sta se tebi cini da bi trebao citav sat da napunis 20m3 kroz rupu od 60x60...nemam pojma jel onaj podatak koji imas po satu ili ne znam cemu..prostorija se nikad ne lufta sa prozorima na kant nego se napravi propuh od par minuta i tu se sigurno izmjeni sav zrak u kuci ili sobi..
evo bas sam danas otvorio sve otvore na kuci i temp je za par minuta sa 20 pala na 15 na sredini DB velicine 45m2...tako da mi ovih tvojih 0.2 stvarno nisu jasni...jedino ako luftas sa prozorima na kant sta je potpuno pogresno..

kad se kaze da se zrak izmjeni u prostoriji onda se misli da ako prostorija ima 45m3 zraka na +20, da taj sav istroseni zrak izadje van a ovaj od -18 udje u nutra samo sta se on vrlo brzo zgrije jel imas veliku akumulaciju u zidovima, podovima i izvor topline na kraju krajeva..

te gubitke sam racunao sam uz nadgledanje projektanta jer mi je dobar frend..nije to nikakav problem..vec sam ti napisao skroro sve...samo to je bilo pred godinu dana i vec sam zaboravio tocne vrijednosti, ali mislim da sam ih ovdje napisao pred kakvih godinu i vise...

Edgar
27.01.2007., 22:16
Sve ti je to zavaravanje protivnika :)

ne znam za koliko je stupnjeva pala temp na sredini DB, jer tamo ne mjerim.

termostat je na zidu, no fora je u tome da kad otvaram prozore, to su u principu oni sa kojih hladan zrak drito ne prođe pored termostata. kad bi otvorio prozor nasuprot termostatu sigurno bi temp pala za par stupnjeva, i to bi bili veliki gubici. pa nakon toga moraš sve iznova....dizati cijelu kuću za pet stupnjeva, to se stvarno zove bacanje u vjetar.

osim toga još prilikom postavljanja pitanja o gubicima pri ventilaciji lijepo pitah koliko kubika ide kroz prozor 120x120, što sam znači da ja to neznam - koliko prodje.

nego, zanima me tvoje mišljenje, što je po tebi bolje. odnosi se na grijanje.

recimo od 6-22h grijem na 21c, automatika ga u to vrijeme pali i gasi sama. nakon 22h sama se ugasi. e sad šta da radim po noći. da li da isključim grijaje full, pa mi do 6h temo padne za 3C, na nekih 18, ili da postavim noćnu temp na 19; 19,5...što bi značilo da on ne grije dok temp ne padne na 18,5-19, onda se pali i lagano zagrijava do 19;19,5...tak da u 6h kad se pali bude ta temp.

pitam te to s kuta potrošnje. ako ugasim grijaje full i temp padne za 3C, u 6h kas se pali grijanje, plamenik se doslovce ne gasi preko pola sata (treba dići cijelu kuću za 3C), ak postavaim noćnu temp na 19; 19,5C...ujutro ipak kraće radi, razlika je to, to su onda ipak 1,5-2c za dgnuti.

e sad šta je bolje s pogleda potrošnje varijanta a ili b

isto se može primjeniti na primjer..odeš od doma na neznam 4-5 sati, kaj s grijanjem, ugasiti ga skorz (pa kad dodješ doma, opet se cijeli sistem diže za par stupnjeva) ili ga ostaviti neka grije.

to je s pogleda potrošnje. s pogleda kvalitete življenja čitah u prospektu velux da radi sprečavanja kondenzacije treba održavati konstantnu (naglasak na konstatnu) temp prostoije 20C ili više i vlažnost zraka ne iznad 45%

znači po veluxu,ne treba niti smanjiti niti ugasiti grijanje u gore navedenim slučajevima

naravno ova pitanja bi bila bespredmetna kad bi imao super U zida, ali nemam pa se prostor hladi. isto takoslušam ljude koji ovih dana pričaju dok je bilo toplo, super ne grijem, samomalo ujutro i predvečer...naravno ni oni nemaju super neki U. mislim si, pa u oba slučaja moraju dići cijeli sistem grijanja za par stupnjeva, tu se plamenik ne gasi tak skoro. možda više potroše neg da je konstatno prostor dogrijavao.

ja imam onu automatiku po vanjskoj temp. ona održava konstatnu temp, znači termostat ne radi na princupu kad s 21 padne na 20,5 onda pali pumpu, meni pumpa radi non stop, a sistem dogrijava lagano da nadoknadi pad temp. znači, eni je uvijek 21. serviser plamenika mi govorio da dogrijavnjae malo troši goriva (plameni radi po 5min, možda 2 puta u jednom satu, ovisi koliko je hladno vani i kak s ebrzo prostor hladi) po toj logici.....dizanje sistema zapar stupnjeva crpi gorvio nemilosrdno.

sky cruiser
27.01.2007., 22:59
Sve ti je to zavaravanje protivnika :)

e sad šta je bolje s pogleda potrošnje varijanta a ili b

isto se može primjeniti na primjer..odeš od doma na neznam 4-5 sati, kaj s grijanjem, ugasiti ga skorz (pa kad dodješ doma, opet se cijeli sistem diže za par stupnjeva) ili ga ostaviti neka grije.

to je s pogleda potrošnje. s pogleda kvalitete življenja čitah u prospektu velux da radi sprečavanja kondenzacije treba održavati konstantnu (naglasak na konstatnu) temp prostoije 20C ili više i vlažnost zraka ne iznad 45%

znači po veluxu,ne treba niti smanjiti niti ugasiti grijanje u gore navedenim slučajevima

naravno ova pitanja bi bila bespredmetna kad bi imao super U zida, ali nemam pa se prostor hladi. isto takoslušam ljude koji ovih dana pričaju dok je bilo toplo, super ne grijem, samomalo ujutro i predvečer...naravno ni oni nemaju super neki U. mislim si, pa u oba slučaja moraju dići cijeli sistem grijanja za par stupnjeva, tu se plamenik ne gasi tak skoro. možda više potroše neg da je konstatno prostor dogrijavao.

Sad ću ti ja reći za to ventiliranje, ne-otvaranje prozora, disanje i ostale pizdarije. Moje iskustvo, onak zdravo-seljački.
Bio ja u švedskoj u 12 mj / 2006 , 7 dana. Spavao u hotelu. Grijanje i izolacija do jaja. U kupaoni podno grijanje, a u sobi gore na zidu ventilacijsko-grijaći otvor, iz kojeg puše topli zrak. Prozori neki debeli, skinute kvake , nemoš otvorit prozor (jer soba gleda na unutrašnje dvorište, a dole je restoran). A vani +8°C.

Otuširao se ja, para šiba iz kupaone, pod grije, nemoš disat. U sobi toplo, nemam ja zraka. legao u krevet, znoj me obljeva, a iz stropa upuhuje toplinu u sobu (nema radijatora). jebote, nemoš ti to isključit, ima neki termostat, stavio ja njega na plavo područje. ma kakvi , ništa - vrhunska izolacija, ne ide toplina van (a ni para).
ja popizdio, otišao na recepciju, reko "daj drugu sobu, oću spavat sa otvorenim prozorom, ne mogu disat :E "...ovi se izvinjavaju, da mi ne mogu sad u ponoć dati drugu sobu, ali ima mali s recepcije neku univerzalnu kvaku, pa će mi otvorit jedan mali prozor privremeno do jutra. A kaže "možemo vam sutra dati sobu za pušače, gleda na ulicu i mogu se otvorit prozori".
E tako sam sutra uzeo tu sobu, i nisam zatvarao prozor 7 dana u sred Stockholma, u sred zime!
Eto, kad se sjetim toga počne me sve svrbit, i nema meni ljepšeg kad ja otvorim prozor i friški zrak mi fino ulazi u sobu. Ne bih ja htio tu pasivnu kuću i da mi nekakav Samsung regulira zrak koji dišem dok spavam. Radije taj gušt platim 100 kn mjesečno više-neka rade radijatori i nek izlazi toplina van kroz prozor, neke stvari nemaju cijenu!

Toliko o ventilacijskim gubicima vezanim za otvaranje prozora-zdravo seljačko razmišljanje!