PDA

View Full Version : Filozofski fakultet - Split

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

MsLittleMartha
15.10.2010., 16:23
iksice se mogu skupit u radovanovoj od 10 do 13
i da, imamo petkom filozofiju prirode od 8 do 11 i 15...

dammyy
15.10.2010., 21:28
a onda je ono raspored za gostujuce profesore?..jesmo mozda imali uvod u filozofiju ovi utorak?

incantesimo
15.10.2010., 23:15
Je li mi itko od starijih studenata talijanskog jezika moze reci je li tesko polozit u prof. Bilic (1 godina).
Na internetu sam gledala stare rezultate sad sta je bilo u 9 mjesec i nista ne kuzim... neki zaostaci itd... sta sve ubraja u ocjenu.
Hvala

MsLittleMartha
15.10.2010., 23:33
a onda je ono raspored za gostujuce profesore?..jesmo mozda imali uvod u filozofiju ovi utorak?

uvod u filozofiju je srijedom u 18 i 30. koji ti to raspored imaš? :D
utorkom je filozofija pravednosti(izborni) i antička filozofija

dammyy
16.10.2010., 09:05
aaaaa onda je bia taj predmet :S ma doli je stavljen neki raspored necega:S...pola nas misli da nemamo te predmete u terminima kad piše u rasporedu. a doooooobro valjalo bi onda i doć

midnight7
16.10.2010., 13:25
jel mi moramo uzest njemacki, francuski, tjelesni...??

oštrilo
16.10.2010., 14:57
Ne trebamo, to su ti izborni izborni, tjelesni fakultativni. A imaš one i druge izborne: obvezne izborne kojima puniš kvotu od 15 ECTS-a, odnosno 30 po semestru... Uglavnom trebali bi imat 60 ECTS-a po godini, odnosno 180 na kraju treće godine jer sam čula da ljudi nisu uspjeli branit završni rad jer nisu imali dovoljno bodova, falilo im 3-4 boda... (posebno su zafrkane filozofija i povijest sa ovim bodovima... brojite pažljivo!!)

VAUTRIN
16.10.2010., 16:46
Najmanje 170 punata bez završnog jer on nosi 10 tako da je ukupno sa završnin 180.

midnight7
16.10.2010., 17:01
ahaaa...jos da skuzin di cu nabavit svu onu literaturu za filozofiju :ne zna:

dammyy
17.10.2010., 08:32
jel literatura iz uvoda u filozofiju ona koja je stavljena na webu?

oštrilo
17.10.2010., 12:18
Od sutra biramo izborne preko studomata jel tako?

smilich
17.10.2010., 20:41
Je li mi itko od starijih studenata talijanskog jezika moze reci je li tesko polozit u prof. Bilic (1 godina).
Na internetu sam gledala stare rezultate sad sta je bilo u 9 mjesec i nista ne kuzim... neki zaostaci itd... sta sve ubraja u ocjenu.
Hvala

kod nje ti je najvaznije dolazit na same vjezbe i pozorno pratit.naravno, pitat ako ti nesto nije jasno.sta se tice samog predmeta, nije lagan jer u kolokvijima zna bit dosta caka.al sve se da proc s vjezbom.u 1.semestru imas dva kolokvija i ako ih prodes osloboden si pismenog.jos imas usmeni za koji ona da nesto procitati i onda s njom malo pricas o tome.usmeni ti moze puno pomoc i podic ocjenu.
u 2.semestru imas isto 2 kolokvija i zasebno prijevod.ako ih prodes onda si opet oslobodena pismenog dijela.usmeni je ista stvar ka i u 1.semestru.:)

dammyy
18.10.2010., 12:06
ko zna kako se odabiru izborni na studomatu, priko kojih opcija?:ne zna:

Zekoslawa
18.10.2010., 12:08
ko zna kako se odabiru izborni na studomatu, priko kojih opcija?:ne zna:
Sve mi se čini - zasad nikako. :cerek: Jutros su rekli da će sve biti riješeno oko podne, ali ništa još. Strpljenja, na FFST smo. :D

MsLittleMartha
18.10.2010., 12:55
Obavijest za upis izbornih :)

1. Zbog preopterećenosti ISVU-sustava (sporog otvaranja, spore obrade, nemogućnosti logiranja te unosa vlastitih podatka) onemogućen je, nažalost, velikoj većini kolegica i kolega upis izbornih kolegija elektroničkim putem, tj. preko studomata, direktno u ISVU-sustav.

2. Stoga, u svrhu osiguravanja urednog upisa i početka nastave iz izbornih kolegija, molimo sve studentice i studente (također i one koji su se uspjeli upisati preko ISVU-sustava!) da se na svojim matičnim Odsjecima upišu na liste izbornih kolegija koje će im kod tajnica Odsjeka biti ponuđene, i to u vremenu od utorka, 19. listopada od 8 00 sati, do petka, 22. listopada 2010. do konca radnog vremena tj. do 15 30 sati.

tak da, ništa od studomata :D

oštrilo
18.10.2010., 13:32
Jadne tete u referadi - opet sve po njima :kukuc:

smilich
18.10.2010., 16:49
Jadne tete u referadi - opet sve po njima :kukuc:

ne.mislin da referada nema veze s tim.mi smo lani to prijavljivali kod tajnice odsjeka.to je ona Buble.njoj se u uredu rece na koji bi se izborni prijavio.

oštrilo
18.10.2010., 17:20
Je, imaš pravo. A tko će to opet unosit izborne u ISVU - referada!
Nadam se da neće biti u PMS-u kad ja dođem na red :D

VAUTRIN
18.10.2010., 18:33
Proklet bija taj ISVU lobby. Proklet bija 1000 godina.

oštrilo
18.10.2010., 18:48
Hahahah, ma je, malo in je kiksa, tek in je prva godina... bar je dobar šta se tiče prijave ispita

smilich
18.10.2010., 21:32
ma i tu je lani bilo otezanja i svakakvih problemcica.al bar ne moramo popunjavat sve one puste papire ka sta su se inace prijavljivali ispiti.

marcoos91
19.10.2010., 00:02
eeej, jeli netko zna, kad bi se upisala na uciteljski studij bili mi bilo moguce uzet jedan predmet koji bi, nakon zavrsenog faksa, mogla predavat starijim razredima? :ne zna:
Hvala! :)

za predavat predmetnu nastavu (pojedine predmete) ne ideš na učiteljski...
ovako, za matematiku, zemljopis (geografiju), biologiju, kemiju, fiziku ideš na pmf, za vjeronauk na teološki, za povijest, hrvatski i strane jezike na filozofski, na tjelesni na kif (ili dif...), za tehnički i informatiku možeš više fakulteta (uglavnom su to kojekakvi inženjeri ili slična struka)... za likovni i glazbeni ne znan, tu valjda ideš na likovnu akademiju, odnosno glazbenu akademiju...:mig:

incantesimo
19.10.2010., 21:00
kod nje ti je najvaznije dolazit na same vjezbe i pozorno pratit.naravno, pitat ako ti nesto nije jasno.sta se tice samog predmeta, nije lagan jer u kolokvijima zna bit dosta caka.al sve se da proc s vjezbom.u 1.semestru imas dva kolokvija i ako ih prodes osloboden si pismenog.jos imas usmeni za koji ona da nesto procitati i onda s njom malo pricas o tome.usmeni ti moze puno pomoc i podic ocjenu.
u 2.semestru imas isto 2 kolokvija i zasebno prijevod.ako ih prodes onda si opet oslobodena pismenog dijela.usmeni je ista stvar ka i u 1.semestru.:)

Hvala ti puno, puno :s:s:s:s

Uglavnom, jer nisam imala dosta talijanskog u SŠ i ne znam ga dobro, ali mi je velika zelja naucit ga jer mi je drag jezik. Tako sto se tice na predavanjima, ona ih drzi na tal i ja bas i ne kuzim sve... Je li ja trebam ic na konzultacije da mi ona to pokusa objasnit na hrvatskom ili? Je li ona kaze sta ce bit u tim kolokvijima... evo sad ucimo neke digramme itd, nemam veze s vezom ni zasto ni kako ni sta je to :ne zna:... Oce li i to bit u kolokvijima? :(
jos jednom ti puno, puno hvala :s

smilich
19.10.2010., 23:00
Hvala ti puno, puno :s:s:s:s

Uglavnom, jer nisam imala dosta talijanskog u SŠ i ne znam ga dobro, ali mi je velika zelja naucit ga jer mi je drag jezik. Tako sto se tice na predavanjima, ona ih drzi na tal i ja bas i ne kuzim sve... Je li ja trebam ic na konzultacije da mi ona to pokusa objasnit na hrvatskom ili? Je li ona kaze sta ce bit u tim kolokvijima... evo sad ucimo neke digramme itd, nemam veze s vezom ni zasto ni kako ni sta je to :ne zna:... Oce li i to bit u kolokvijima? :(
jos jednom ti puno, puno hvala :s

da,ona ti zapravo sva predavanja drzi na tal.ritko kad nesto kaze na hrv.a sad, za konzultacije ti nisan sigurna.ja mislim da niko od moje god nije isa pa stvarno ne znam.ona ti prakticki sve govori po onim gramatikama-sensini i onoj dardano, trifone.mis mo ucili i za kolokvije po njima i bilo je dovoljno.sve ovisi kakvo ti je predznanje.ljudi koji imaju malo losije predznanje,imaju malo problema s ovim predmetom.
nama ti je uvik rekla sta ce bit u kolokviju.obicno ona to podili po cjelinama sta radite.npr jedan kolokvij da budu zamjenice i imenice, jedan clanovi i prijedlozi i sl.to ce vam ona tocno rec.uvik ti budu sami zadaci.teoriju pita nesto malo na usmenom.
sta s tice tih digramma,to ti zapravo i nije toliko vazno za kolokvije.opcenito, te podjele slova sta ucite u pocetku. al to ti i nije nesto tesko.vidit ces kad kupis/kopiras gramatike( ako vec nisi) da to i nije neki bauk.najvaznije ce ti bit kad pocnete radit alog,podjelu na slogove, vrste rici po slogovima.to ce vam bit u prvom kolokviju.ja bi ti preporucila da ides redovito na vjezbei uvik pitas ako ti nesto nije jasno na satu.ona ce uvik objasnit :)
nadam se da sam pomogla :mig:

incantesimo
19.10.2010., 23:12
Hvala ti puno sta trosis vrime da mi sve objasnis:)
Sta se tice predznanja mislim da ga i nemam bas, ali potrudit cu se.. Koji je tvoj 2 stud predmet?:)
a sada smo zadnje radili neki Iato, sillabo, sdrucciola itd? je li to vazno jer ni to jos nisam svatila... Nesto gledam zadnja 4 di je naglasak, negdi gledam di je na prvom?:confused:
Je li to vazno za kolokvije?
E, i btw, je li tesko polozit uvod u tal? :)
Kakva je ona? Je li bas cilu njenu knjigu miram znat na tal ili ona kaze di da obratimo pozornost? :)
Puno hvala:s

smilich
20.10.2010., 13:18
Hvala ti puno sta trosis vrime da mi sve objasnis:)
Sta se tice predznanja mislim da ga i nemam bas, ali potrudit cu se.. Koji je tvoj 2 stud predmet?:)
a sada smo zadnje radili neki Iato, sillabo, sdrucciola itd? je li to vazno jer ni to jos nisam svatila... Nesto gledam zadnja 4 di je naglasak, negdi gledam di je na prvom?:confused:
Je li to vazno za kolokvije?
E, i btw, je li tesko polozit uvod u tal? :)
Kakva je ona? Je li bas cilu njenu knjigu miram znat na tal ili ona kaze di da obratimo pozornost? :)
Puno hvala:s

meni ti je drugi eng.tebi?
e zapravo od tog sloga(sillaba) ti zapravo i krecu najvaznije stvari za 1.kolokvij.tribat ce znat podilit rici na slogove.onda znat odredit na koji slog pada naglasak u odredenoj rici(to su ti one podjele na sdruccile, piane,tronche itd..naravno, kad ti je naglasak vec stavljen na zadnjem slovu onda je lako pripoznat koja je ric,a za ove ostale bi ti nekako tribalo dolazit po sluhu.tribas ih lipo izgovorit da bi znala pripoznat koji ti je slog naglasen.za to triba samo malo prakse,nije to nista strasno.

sta se tice marasovicke, njen predmet ti je najlaksi na prvoj godini.to ti skoro svi imaju 4 il 5(cast iznimkama).ona vam isto rece tocno kako ce izgledat kolokvij i koje cjeline morat znat iz njene knjige.nama ti je kolokvij bia ka iz dva dijela: prvi 15-ak pitanja na zaokruzivanje koja su bila prepreprelagana.za njih je skoro bilo dosta jednom procitat.a drugi dio su ti bila dva otvorena pitanja u kjima ti ona da naslov jedne cjeline i ti onda tu zapravo napises sve sta znas o tome.ta dva pitanja su ti puno vaznija nego ova na zaokruzivanje jer ti ona po njima gleda kako sastavljas rec, a i zapravo koliko si naucila.tu ti je definitivno najblja preporuka napisat najvise sta znas.ako tu napises nesto malo,a ova na zaokruzivanje rjesis sva tocno,ritko kad ces dobit vise od 2/3.
i naravno,sve moras ucit na tal :zubo:

incantesimo
20.10.2010., 17:37
A je li ona kaze koja 2 naslova da naucimo ili ih kaze nesto vise ili moramo cilu knjigu naucit? Meni je drugi predmet hrvatski... Vec sam te mislila pitat kakva je prof. Granic jer sam samo lose stvari cula o njoj, ali ti si mi na engleskom. A kako se onda nauce ti naglaski i rastavljan je na slogove? Je li trebam znat samo kad su 2 npr dupla z da tribam rastavit ili? Npr ragazzo: ra-gaz-zo? Je li tako? a sve ostalo gledam samo di je samoglasnik:confused::ne zna:
I postoji li ikoje pravilo kako da razlikujem te rici piano,sdruccile itd?
Hvala :)

oberyn
20.10.2010., 21:33
kad je nama uvod u filozofiju?
jel iko zna

smilich
20.10.2010., 21:57
A je li ona kaze koja 2 naslova da naucimo ili ih kaze nesto vise ili moramo cilu knjigu naucit? Meni je drugi predmet hrvatski... Vec sam te mislila pitat kakva je prof. Granic jer sam samo lose stvari cula o njoj, ali ti si mi na engleskom. A kako se onda nauce ti naglaski i rastavljan je na slogove? Je li trebam znat samo kad su 2 npr dupla z da tribam rastavit ili? Npr ragazzo: ra-gaz-zo? Je li tako? a sve ostalo gledam samo di je samoglasnik:confused::ne zna:
I postoji li ikoje pravilo kako da razlikujem te rici piano,sdruccile itd?

ma ne kaze ti ona tocno dva naslova.vjerovatno ce vam u 1.kolokviju dat jednu polovicu knjige, a u drugom drugu.podilit ce to nekako ravnomjerno.
ma imam ti ja dosta prija na hrv.granicka ti je dosta stroga,al za nju ti vridi da moras puno ucit i dolazit na vjezbe iz fonologije.dosta je zahtjevna,al nisu njezini predmeti nemoguci za proc.
cek, jel ti imas ijednu gramatiku??ako ne,moras obavezno nabavit bar jednu.meni ti je sensini bia odlican(imas ga u kopirnici). u svakoj gramatici imas pravila za rastavljenje na slogove.to sa ragazzom sta si ti spomenula je jedno od tih pravila.al nije ti to stvarno tesko.ugl gledas di je samoglasnik,ili ako imas diftong ili triftong,ali, ponavljam, sva ti pravila imaju u gramatikama.
a sta se tice rici,imas neka pravila( opet u gramatici) al mi smo to ugl na kolokviju odredivali po sluhu.
:D

incantesimo
20.10.2010., 22:11
Imam neku gramatiku, ali samo prvu cjelinu (jos je nisamo zavrsili) sta nam je ona ostavila u kopirnici da kopiramo. Oce li nam ona i dalje tako ostavljat ili kako? Odem tamo i pitam onda da mi oni kopiraju cilu gramatiku od toga ili? Jer evo npr na hrvatskom nam ostavljaju nakon svakog predavanja za kopirat iz teorije knjizevnosti, pa sam mislila da ce tako i ona.
Je li tebi ta gramatika bila dovoljna da svatis sve? meni ce vjerojatno bit problem jer je na talijanskom sve napisano, pa dok ja to prevedem i svatim itd... A ja sam misilia da se to sve ide od pocetka samo brzim tempom, tako su mi bar rekli prije nego sam upisala, a ne da vec od mene ocekuju da razumim sve to strucno na talijanskom...

smilich
20.10.2010., 22:33
Imam neku gramatiku, ali samo prvu cjelinu (jos je nisamo zavrsili) sta nam je ona ostavila u kopirnici da kopiramo. Oce li nam ona i dalje tako ostavljat ili kako? Odem tamo i pitam onda da mi oni kopiraju cilu gramatiku od toga ili? Jer evo npr na hrvatskom nam ostavljaju nakon svakog predavanja za kopirat iz teorije knjizevnosti, pa sam mislila da ce tako i ona.
Je li tebi ta gramatika bila dovoljna da svatis sve? meni ce vjerojatno bit problem jer je na talijanskom sve napisano, pa dok ja to prevedem i svatim itd... A ja sam misilia da se to sve ide od pocetka samo brzim tempom, tako su mi bar rekli prije nego sam upisala, a ne da vec od mene ocekuju da razumim sve to strucno na talijanskom...

ma najbolje ti je da odma kopiras cilu gramatiku pa da lipo imas sve na jednom mistu.lipo dodes tamo i pitas jel ima od prof bilic gramatika od sensinija. nama je ona ostavila prije prvog kolokvija sve sta smo dotad radili( one njene grafofolije),al ja to ne bi uopce kopirala jer je ugl sve uzimala iz gramatika.
eto, meni ti je gramatika ta bila dovoljna.al ja san prije i privatno ucila tal i u srednjoj pa ti je i tu razlika( posto kazes da nemas neko savrseno predznanje).
pa zapravo mi smo kod bilicke krpz cilu god i prosli svu gramatiku od pocetka,a l i meni se parilo da je ona ocekivala da mi to vec sve znamo.jedino je bilo dosta ljudi koji nisu ucili npr.passato remoto pa je to kao ona radila, al ni to nije bilo nas nekim sporijim tempom.
najbolje bi ti bilo da se sto prije naviknes na taj strucni tal jer vec krajem drugog semestra sva predavanja su na tal( ne znam jel jos dalmatinka ma ovaj prvi dio na hrv) i profe ocekuju da ih pratis bez problema.

incantesimo
20.10.2010., 22:50
Meni se cini da i sada ocekuju da sve razumim sta govore. Znaci dovoljna mi je ta od sensinia? Ona nam je ovaj prvi dio ostavila Trifone Pallerno: Grammatica italiana di base? Jesu te 2 knjige slicne ili? Je li najbolje da kopiram obe ako imaju?

Da i ako znas za hrv, za Granicku iz cega su ucili? Ona nam je dala po 7 knjiga iz svakog predmeta kao literaturu i to mi se cini nemogucim? jesu li oni nasli neke skripte za to ili?

smilich
20.10.2010., 23:00
Meni se cini da i sada ocekuju da sve razumim sta govore. Znaci dovoljna mi je ta od sensinia? Ona nam je ovaj prvi dio ostavila Trifone Pallerno: Grammatica italiana di base? Jesu te 2 knjige slicne ili? Je li najbolje da kopiram obe ako imaju?

Da i ako znas za hrv, za Granicku iz cega su ucili? Ona nam je dala po 7 knjiga iz svakog predmeta kao literaturu i to mi se cini nemogucim? jesu li oni nasli neke skripte za to ili?

ma ja imam i jednu i drugu gramatiku,al sensinijeva mi je puno bolja.bolje mi je napisana, a i malo je opsirnija.mos ti uzet obe pa kombinirat.nije naodmet.
a za te knjige znam da su ih oni dosta kopirali.na kraju im nisu sve bile potribne,al vecina ih ipak triba.znam da su imali za jedan predmet proc 5 knjiga pa bi ih onda ona pitala o jednoj da joj prepricavaju.to se raspitaj u kopirnici jel oni imaju sta il od starijih studenata...

incantesimo
20.10.2010., 23:03
Hvala ti puno :)

Zekoslawa
21.10.2010., 11:32
Što se Granićke tiče, mogu ti samo reći da ne slušaš priče i pričice i da s vrlo velikom rezervom uzimaš sve što čuješ od starijih kolega. I meni su napunili glavu, a kasnije se ispostavi da nije ona baš tako strašna i da su joj na kraju ljudi uglavnom zahvalni. Barem ja jesam. Tako da, nemaš straha, samo radi što ti se kaže. :) Jest da zna biti bezobrazna, ne pojavi se na kolokviju pa se ne zna ni ispričati i sl., ali na ispitu uopće nije tako strašna.

Što se pak tiče njeznih knjižurina, na koji predmet misliš? Ajde napiši što imate za literaturu pa ću ti otprilike reći što ti treba. Zasad nemoj sve kopirati jer su to knjige koje će vam trebati tek za ispit, a i tada se neke mogu posuditi. Nije da će ti sve trebati. I nije istina da ona pita sve te knjige. Pita jednu ili dvije koje treba naučiti pošteno, a ostale su samo informativno. O tome ću ti reći kad me podsjetiš koje su. :)

incantesimo
21.10.2010., 17:47
Bas ste super ovde na forumu :) Ovako, prvi predmet je fonetika i fonologija.
Rekla je 5 njiga iz obavezne literature + 2 bilo koje iz dopunske. Obavezno je:
Brozović, D.(1991). Fonologija hrvatskoga knjiţevnog jezika. U R. Katiĉić (ur.) Povijesni pregled, glasovi i oblici hrvatskoga knjiţevnog jezika. Zagreb: HAZU-Globus, 379-452.
Jelaska, Z. (2004). Fonološki opisi hrvatskoga jezika: glasovi, slogovi, naglasci. Zagreb: Hrvatska sveuĉilišna naklada.
Malmberg, I. (1995). Fonetika. Zagreb: Ivor.
Moguš, M. (1971). Fonološki razvoj hrvatskoga jezika. Zagreb: Matica hrvatska.
Škarić, I. (1991). Fonetika hrvatskoga knjiţevnog jezika. U R. Katiĉić (ur.) Povijesni pregled, glasovi i oblici hrvatskoga knjiţevnog jezika. Zagreb: HAZU-Globus, 61-377.

2. predmet je teorija jezika. Isto obavezna literatura + 2 izborne.
Obavezne su:
Aronoff, M. & Rees-Miller, J. (eds.) (2003). The Handbook of Linguistics. Oxford: Blackwell.
De Saussure, F. (2000). Teĉaj opće lingvistike. Zagreb: ArTresor naklada- Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
De Saussure, F. (2002). Écrits de linguistique générale. Paris: Gallimard. //
De Saussure, F. (2006). Writings in General Linguistics. Oxford: Oxford University Press.
Glovacki-Bernardi, Z. et al. (2001). Uvod u lingvistiku. Zagreb: Školska knjiga.
Koerner, E.F.K. (2007). Jezikoslovna historiografija. Zagreb: Tusculanae editiones.
Škiljan, D. (1994). Pogled u lingvistiku. Rijeka: Naklada Benja.
Škiljan, D. (1976). Dinamika jeziĉnih struktura. Zagreb: Studentski centar Sveuĉilišta u Zagrebu.

S tim da je ovog De Saussure rekla da samo 1 izaberemo. Ako ti je nepregledno evo link ( tu je i dopunska literatura). Teorija jezika je na str 18, a fonetika i fonologija str 2 :)
http://www.ffst.hr/odsjeci/hrvatski/izvedbeni_pd.pdf
jos jednom ti puno hvala :)

Zekoslawa
21.10.2010., 20:40
Bas ste super ovde na forumu :) Ovako, prvi predmet je fonetika i fonologija.
Rekla je 5 njiga iz obavezne literature + 2 bilo koje iz dopunske. Obavezno je:
Brozović, D.(1991). Fonologija hrvatskoga knjiţevnog jezika. U R. Katiĉić (ur.) Povijesni pregled, glasovi i oblici hrvatskoga knjiţevnog jezika. Zagreb: HAZU-Globus, 379-452.
Jelaska, Z. (2004). Fonološki opisi hrvatskoga jezika: glasovi, slogovi, naglasci. Zagreb: Hrvatska sveuĉilišna naklada.
Malmberg, I. (1995). Fonetika. Zagreb: Ivor.
Moguš, M. (1971). Fonološki razvoj hrvatskoga jezika. Zagreb: Matica hrvatska.
Škarić, I. (1991). Fonetika hrvatskoga knjiţevnog jezika. U R. Katiĉić (ur.) Povijesni pregled, glasovi i oblici hrvatskoga knjiţevnog jezika. Zagreb: HAZU-Globus, 61-377.

2. predmet je teorija jezika. Isto obavezna literatura + 2 izborne.
Obavezne su:
Aronoff, M. & Rees-Miller, J. (eds.) (2003). The Handbook of Linguistics. Oxford: Blackwell.
De Saussure, F. (2000). Teĉaj opće lingvistike. Zagreb: ArTresor naklada- Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
De Saussure, F. (2002). Écrits de linguistique générale. Paris: Gallimard. //
De Saussure, F. (2006). Writings in General Linguistics. Oxford: Oxford University Press.
Glovacki-Bernardi, Z. et al. (2001). Uvod u lingvistiku. Zagreb: Školska knjiga.
Koerner, E.F.K. (2007). Jezikoslovna historiografija. Zagreb: Tusculanae editiones.
Škiljan, D. (1994). Pogled u lingvistiku. Rijeka: Naklada Benja.
Škiljan, D. (1976). Dinamika jeziĉnih struktura. Zagreb: Studentski centar Sveuĉilišta u Zagrebu.

S tim da je ovog De Saussure rekla da samo 1 izaberemo. Ako ti je nepregledno evo link ( tu je i dopunska literatura). Teorija jezika je na str 18, a fonetika i fonologija str 2 :)
http://www.ffst.hr/odsjeci/hrvatski/izvedbeni_pd.pdf
jos jednom ti puno hvala :)

Evo ovako. Čini mi se da se ništa nije mijenjalo. Što se tiče Fonetike, morat ćeš nabubati Moguša, Škarića samo neke dijelove (ona će reći koje) i Malmberga (isto neke dijelove). Te tri nabavi, ostalo zasad nemoj. Za Teoriju jezika Škiljanov Pogled ti je Biblija, a osim toga Glovacki-Bernardi. Te dvije svakako nabavi. Ostalo isto tako - fakultativno. Isto će vam točno reći što trebate naučiti i što se toga tiče - vrlo je poštena: što kaže, to pita, ali sve to treba znati ko molitvu. Za izbornu ću literaturu pogledati. Sad nemam vremena, ali javim ti za koji dan. Mi smo svi uzimali manje-više iste stvari i točno se zna koje ona voli. Izbornu, naravno, ne treba bubati nego pročitati s razumijevanjem. Ne pili ona s detaljima. Eto, toliko zasad. Nadam se da ti se sada čini manje strašna. :)

incantesimo
21.10.2010., 21:07
Puno ti hvala na savjetima :)
Ok, onda mi javi ako imas jos informacija kako i sto :)
hvala jos jednom :)

VAUTRIN
21.10.2010., 21:47
Oko prof. Granić ima poprilično tih floskula, al ona je odlična profesorica i najgore šta neki student može napravit jest da padne šaptom :D da ne izađe nikako cilu godinu. Izać 3 puta ako triba pa šta bude da bude.

AnitaMuki
23.10.2010., 08:18

Ah, Granićka. Lijepe uspomene. Ne brini, ne moraš znat svih 7. Moguš, Škarić & Malmberg su glavni za definicije (+malo Brozovića, za ono što nisi već prije naučila) Također je u F&F često ispitno pitanje bio Jakobson, tj.njegova distinktivna obilježja&komunikacijski model.

A teorija jezika je nama bila usmjerena na dvije knjige: Pogled u lingvistiku(Škiljan-tko to nije znao nije mogao izaći na ispit, to nam je bio eliminacijski kolokvij u kojem je bilo gradivo iz te knjige) i Uvod u lingvistiku (ne sjećam se točno od koga, ali prati razvoj lingvistike i lingviste kroz stoljeća). Također je htjela da dobro "baratamo" Saussurevom terminologijom i dihotomijama(koje bismo trebali naučiti iz Saussurevog Tečaja), ali smo mi svi imali skriptu njegove knjige, pa i nismo čitali tu knjigu(iako je ja još uvijek imam :D )

Što se tiče dodatne literature, tu se ne zahtjeva apsolutno znanje kako kod ovih gore navedenih, već da znaš o čemu se govori, kojom se problematikom bavi itd. Najbolji savjet koji ti mogu dati je da uzmeš nešto što ti je zanimljivo. Primjerice, ja sam bila uzela iz F&F Vuletićevu "Gramatiku govora" (čini mi se da se tako zvala) i bila je jako zanimljiva. Uz nju sam uzela Guberinin "Zvuk i pokret u jeziku" jer je to praktički ista stvar kao i Vuletićeva Gramatika. (tj.Vuletić se u svojoj knjizi jako oslanjao na Guberininu knjigu). Neki su uzimali knjige o govornim poremećajima(super tema :mig: ) Iz TJ sam uzela "Zaustaviti izumiranje jezika" od Hagegea, koja je također bila zanimljiva jer je obrađivala problematiku sve veće jezične globalizacije i gubljenja jezika. Ne sjećam se svoje druge. Hm..možda smo iz ovog predmeta trebali samo jednu? Ne vjerujem, ali...

Što se Granićke tiče, mogu ti samo reći da ne slušaš priče i pričice i da s vrlo velikom rezervom uzimaš sve što čuješ od starijih kolega. I meni su napunili glavu, a kasnije se ispostavi da nije ona baš tako strašna i da su joj na kraju ljudi uglavnom zahvalni. Barem ja jesam. Tako da, nemaš straha, samo radi što ti se kaže. :) Jest da zna biti bezobrazna, ne pojavi se na kolokviju pa se ne zna ni ispričati i sl., ali na ispitu uopće nije tako strašna.

Potpisujem sve gore navedeno. Sve priče koje kruže faksom uglavnom potječu od ljudi koji su taj predmet pali ili uopće nisu izašli na ispit. Ona je jedna od pravednijih profesorica na našem faksu. Koliko znaš toliko ćeš dobiti. I da, pripremi se da ti vjerojatno neće doći na kolokvij 1.put kad ga budete pisali :zubo:

Oko prof. Granić ima poprilično tih floskula, al ona je odlična profesorica i najgore šta neki student može napravit jest da padne šaptom :D da ne izađe nikako cilu godinu. Izać 3 puta ako triba pa šta bude da bude.

Također potpis. Samo nemojte izlaziti na blef. Ona odmah prelazi na stvar :zubo: i prokužit će da ne znate.

Sve u svemu, have no fear :cerek: Meni je toliko draga da sam je upisala sad na diplomskom kao izborni predmet (kolegij Sociolingvistika) :zubo: Jedini predmet na kojem se nisam morala boriti da upadnem i ne premašim kvotu. Jako nas se malo prijavilo. XD

Zekoslawa
23.10.2010., 11:58
Ah, Granićka. Lijepe uspomene. Ne brini, ne moraš znat svih 7. Moguš, Škarić & Malmberg su glavni za definicije (+malo Brozovića, za ono što nisi već prije naučila) Također je u F&F često ispitno pitanje bio Jakobson, tj.njegova distinktivna obilježja&komunikacijski model.

A teorija jezika je nama bila usmjerena na dvije knjige: Pogled u lingvistiku(Škiljan-tko to nije znao nije mogao izaći na ispit, to nam je bio eliminacijski kolokvij u kojem je bilo gradivo iz te knjige) i Uvod u lingvistiku (ne sjećam se točno od koga, ali prati razvoj lingvistike i lingviste kroz stoljeća). Također je htjela da dobro "baratamo" Saussurevom terminologijom i dihotomijama(koje bismo trebali naučiti iz Saussurevog Tečaja), ali smo mi svi imali skriptu njegove knjige, pa i nismo čitali tu knjigu(iako je ja još uvijek imam :D )

Što se tiče dodatne literature, tu se ne zahtjeva apsolutno znanje kako kod ovih gore navedenih, već da znaš o čemu se govori, kojom se problematikom bavi itd. Najbolji savjet koji ti mogu dati je da uzmeš nešto što ti je zanimljivo. Primjerice, ja sam bila uzela iz F&F Vuletićevu "Gramatiku govora" (čini mi se da se tako zvala) i bila je jako zanimljiva. Uz nju sam uzela Guberinin "Zvuk i pokret u jeziku" jer je to praktički ista stvar kao i Vuletićeva Gramatika. (tj.Vuletić se u svojoj knjizi jako oslanjao na Guberininu knjigu). Neki su uzimali knjige o govornim poremećajima(super tema :mig: ) Iz TJ sam uzela "Zaustaviti izumiranje jezika" od Hagegea, koja je također bila zanimljiva jer je obrađivala problematiku sve veće jezične globalizacije i gubljenja jezika. Ne sjećam se svoje druge. Hm..možda smo iz ovog predmeta trebali samo jednu? Ne vjerujem, ali...

Evo, incantesimo, tu ti je sve. I ja sam iz Fonetike uzela ove dvije, a iz Teorije su isto dvije, Anita. Ja sam Škiljanov Javni jezik i Martineta. Martineta ipak ne bih preporučila jer je malo prigovarala kako se ona s nekim stvarima ne slaže, kako nismo baš dobro pohvatali i sl. Ako je želiš impresionirati, onda Hjelmslev ili Chomsky. :cerek: Većinom su ljudi uzimali Hagegea i Škiljana. Vidim da su na popisu i neke koje nama nisu bile pa ne mogu reći kako Gra s njima stoji. U svakom slučaju, ono za obaveznu literaturu stoji.

Eto. Još jednom: ne slušaj priče i Gra će ti se svidjeti. Žena i po! :)

AnitaMuki
23.10.2010., 12:16
Ja sam Škiljanov Javni jezik i Martineta.

Ha,ha, sad se sjećam, ja sam isto Javni jezik, ali je toliko potonuo u usporedbi s Hagegeom (po zanimljivosti) da ga se i ne sjećam :cerek:

I da, ona voli kad ljudi čitaju malo teže lingviste :D

monopoly
23.10.2010., 19:05
hvala za fonetiku i teoriju jezika,što je s teorijom književnosti!? profa mi se čini ok,kakv je ispit!??

incantesimo
24.10.2010., 20:40
Hvala vam puno :)
Da, i mene zanima kako ide s teorijom knjizevnosti? Je li to tesko? Btw, nisam skuzila sa seminarima kako ide? Koliko to nosi posto od ispita?

AnitaMuki
24.10.2010., 23:41
Ako vam je prof.Škvorc iz teorije književnosti, nije neki problem. Barem meni nije bio. Ne znam koliko se promijenio u proteklih par godina. Seminari su se kod nas ocjenjivali na način da na njemu možeš dobit 10 bodova (to je ako ga stvarno dobro napišeš, nama je rijetko tko, ako itko dobio sve bodove) i tih 10 bodova(u koje je uključeno sudjelovanje na nastavi) se dodaje bodovima s ispita i konačni zbroj je 100.I think. Možeš odabrat od ponuđenih tema 2 teme, koliko se ja sjećam, s tim da ti obje moraju biti ili u parne ili u neparne tjedne (primjerice ako uzmeš 2.temu, onda opet moraš uzet za 2.seminar neki redni broj, tipa 4.temu, 6.,8. itd) Nama je on davao ograničen broj riječi, i popis literature. Nije neki veliki bauk.

Koliko ga se ja sjećam s predavanja, seminara i sl.,on je volio jako filozofirati, toliko da ja ponekad ne bih uopće znala što me pita :zubo: ali je jako simpatičan i ugodan čovjek s kojim nije problem pričati. Volio je kad bismo sudjelovali u raspravama na seminarima, i pamtio je ljude koji su češće govorili (mi smo bili malo letargična generacija, čast iznimkama, koji nisu voljeli ulaziti u diskusije o raznim književno-teorijskim problemima, pa je svega nekoliko ljudi govorilo :P ) Glavna knjiga je bila Solareva Teorija književnosti, iz koje se učilo za ispit. Također važna (i za seminare vrlo korisna) knjiga je Uvod u književnost (Škreb, Stamać) u kojoj je sve ono što je u Solara jednostavno i kratko objašnjeno ovdje prikazano vrlo detaljno s puno teorijske podloge. Nemojte da vas uplaši veličina knjige, nisu sva poglavlja toliko važna, nama je, čini mi se, najvažnije bilo o stilskim figurama, jer toga nije bilo u Solara (barem ne pod tim nazivom, tj.u ovoj su knjizi imali drugačiju terminologiju).

Što se tiče ispita... 1.rok je najsigurniji. Barem je bio u moje vrijeme. Ja sam na ovaj ispit izašla na blef (dan poslije jednog ogromnog ispita i dan prije drugog ispita) i sve što sam učinila je pročitala Solara od korica do korica. Test je 80% bio na zaokruživanje i to uglavnom pitanja s njegovih predavanja (koje je on nama ostavljao u kopirnicu u obliku ppt prezentacija-isprintanih) a i dosta toga što se već znalo iz srednje. I još 2 esejska pitanja gdje je jedno bilo analizirat pjesmu (tu je sve prihvaćao, što si nalazio/la zanimljivija objašnjenja stihova, to bolje) a drugo nešto posve općenito(meni je došao roman XD ) I dan-danas me sram da sam taj ispit tako lagano prošla i dobila 3, a da tu teoriju koja je zapravo sama osnova književnosti nisam dobro naučila. A što ćeš.

2.rok (kako sam čula od kolegice koja je među najboljima na godini) je bio puno teži. Ni jedno pitanje na zaokruživanje, sve se tražilo znanje. Ali, opet, malo je ljudi palo. Hm. Naša je dijagnoza bila da je profesor meka srca i da ne voli bacati :) Ali, mark my words, što dalje odmiču rokovi, pitanja su sve teža.

Savjet za sve vas mlade i nadobudne kroatiste: čitajte poglavlja koja vam profesor odredi (čak i unaprijed xD), sudjelujte na seminarskim raspravam (jer čim vas prof. zapamti, sve je tako lakše) i naučite Solara jer...trebat će vam. Trust me. I, da. Nemojte kao neki (khm...ja...khm...) totalno zaboraviti učiti iz predavanja. Sve što trebate znati je tu. Iako možda malo skraćeno :D

Toliko o tom. Idem se izjedati od grižnje savjesti što nisam bolje naučila taj predmet. Hm. Eno vidim Solara na polici. Mogla bih ga malo pročitat večeras. :mig:

MsLittleMartha
25.10.2010., 20:25
Što se dogodi ako se ne prijavi izborni predmet na vrijeme ? :/

oštrilo
25.10.2010., 20:53
Kako misliš prijava, ovo kod tajnica odsjeka što se trebalo izabrati do petka? Trči odmah sutra ujutro do njih (ne znam na kojem si odsjeku) i moli Boga da liste još nisu proslijeđene u referadu... jer ako jesu, hm, najvjerojatnije ćeš morati pisati molbe za naknadni upis.... valjda :kava:

MsLittleMartha
25.10.2010., 21:24
Kako misliš prijava, ovo kod tajnica odsjeka što se trebalo izabrati do petka? Trči odmah sutra ujutro do njih (ne znam na kojem si odsjeku) i moli Boga da liste još nisu proslijeđene u referadu... jer ako jesu, hm, najvjerojatnije ćeš morati pisati molbe za naknadni upis.... valjda :kava:

Da, prijava kod tajnice. Za jedan odsjek sam prijavila, za drugi nisam..išla sam 2 puta pa poljubila zatvorena vrata,pa smetnuh s uma, znam, neodgovorno. -.-
Ugl, icu odma ujutro, nadam se da se neće stvorit neki ogromni problem od toga :( i, hvala na odgovoru :)

AnitaMuki
26.10.2010., 15:41
Što se dogodi ako se ne prijavi izborni predmet na vrijeme ? :/

Najvjerojatnije će te upisat negdje gdje ima mjesta.:D nažalost, možda ti se ne svide predmeti:mig:

MsLittleMartha
26.10.2010., 16:33
''Skulptura i arhitektura srednjovjekovne hrvatske države'' - yup, ne zvuči kao nešto što će mi se svidjet...I tajnica odsjeka je bila bjesna na mene ali zapisala mi je ime & predmet pa.. valjda će to riješit :D

AnitaMuki
26.10.2010., 16:44
''Skulptura i arhitektura srednjovjekovne hrvatske države'' - yup, ne zvuči kao nešto što će mi se svidjet...I tajnica odsjeka je bila bjesna na mene ali zapisala mi je ime & predmet pa.. valjda će to riješit :D

:zubo: ako vas bude malo, možda budete imali popust :cerek:

karolinaa
27.10.2010., 08:46
Dobro jutro, molila bih za malo pomoći... prije 3 godina diplomirala sam na studiju filozofije i sociologije (po starom programu). Vratila sam se na otok i zaposlila... sad bi polako ponovno nastavila studirati (vanredno). Upisala bih postdiplomski studij sociologije... da li se to može u Splitu (ili drugdje nije bitno),s obzirom da je došlo do promjena bolonja itd., a ja sam diplomirala po starom sistemu-koji su uvjeti, kome se mogu obratiti... Od srca unaprijed zahvaljujem na svakoj informaciji i pomoći

Adriat1c
27.10.2010., 21:27
Dobro jutro, molila bih za malo pomoći... prije 3 godina diplomirala sam na studiju filozofije i sociologije (po starom programu). Vratila sam se na otok i zaposlila... sad bi polako ponovno nastavila studirati (vanredno). Upisala bih postdiplomski studij sociologije... da li se to može u Splitu (ili drugdje nije bitno),s obzirom da je došlo do promjena bolonja itd., a ja sam diplomirala po starom sistemu-koji su uvjeti, kome se mogu obratiti... Od srca unaprijed zahvaljujem na svakoj informaciji i pomoći

Odsjek za sociologiju
Zajčeva bb, HR-21000 Split
Telefon: + 385 21 541 922
Telefaks: + 385 21 541 922

nazovi pa se raspitaj u odsjeku, tesko cemo ti mi na forumu znat odg na to :D

karolinaa
28.10.2010., 08:02
Odsjek za sociologiju
Zajčeva bb, HR-21000 Split
Telefon: + 385 21 541 922
Telefaks: + 385 21 541 922

nazovi pa se raspitaj u odsjeku, tesko cemo ti mi na forumu znat odg na to :D

Hvala ti od srca, odgovor me i nasmijao... :rofl:

incantesimo
08.11.2010., 22:46
Pozdrav, zanima me za prof. Dalmatin iz tal jezika kao izgleda ispit? Kod nje mozemo odgovarat svaki sat, ali tada pita pitanja koja nisu u njezinoj skripti...
Zanima me kakva su joj pitanja na ispitu? Jesu li ista kao i u skripti ili jos nesto doda kao sto svaki put radi na ispitivanju? I po vasem misljenju je li bolje da odgovaramo usmeno na satu sada dok ispituje ili je jednostavnije na ispitu?
Puno hvala na odgovoru :)

smilich
10.11.2010., 17:45
Pozdrav, zanima me za prof. Dalmatin iz tal jezika kao izgleda ispit? Kod nje mozemo odgovarat svaki sat, ali tada pita pitanja koja nisu u njezinoj skripti...
Zanima me kakva su joj pitanja na ispitu? Jesu li ista kao i u skripti ili jos nesto doda kao sto svaki put radi na ispitivanju? I po vasem misljenju je li bolje da odgovaramo usmeno na satu sada dok ispituje ili je jednostavnije na ispitu?
Puno hvala na odgovoru :)

ista ti je stvar odgovarala ti na satu il kasnije izasla pa priko kolokvija.al ja bi ti definitivno preporucila da se rjesavas sta vise dijelova na satu.
sad vjerovatno radite onaj prvi dio na hrv.ako nisi dosad, pocni se pripremat cjeline i javljat za odgovarat jer je toga ipak previse za jedan kolokvij( 1.kolokvij je taj dio na hrvatskom).sta se tice samih pitanja, ista su ka i ona sta pita na satu-sva ona iz skripte.s tim sta ti na satu uvik lagano progleda kroz prste jer cijeni trud sta si se uopce pripremala za sat.
i imat cete kasnije onaj dio na tal.ja san se tog dijela rijesila svog na satu i tako ti je milijon puta lakse.ona ce vam predlozit da procitate jedan roman( mi smo ugl svi citali ime ruze) i onda kasnije ti koji procitaju na satu to malo komentiraju( svak dobije po jedan dio da obradi).kasnije jos imaju ona pitanja na tal-vezano za nekakve pojmove.toga se isto mos rijesit na satovima.
nama je kasnije dala jos neki blic sa pjesnickim figurama tako da nam je maksimalno olaksala taj predmet.
u svakom slucaju, ja preporucam da se javljas na satovima i pripremas jer stvarno je tako lakse. :)

incantesimo
10.11.2010., 18:39
Hvala ti na odgovoru i savjetima :)
Ma ona sada na satu ne pita samo prema pitanjima nego pita i nesto sta nije u skripti pa me zanima je li u testu da bas identicno pitanje kao u skripti ili opet nadoda nesto svoje?

Jos jedno pitanje za kroatiste :)
Kod prof. Granic imamo prvi "eliminacijski" kolokvij. Je li mi dovoljna knjiga pogled u lingvistiku za to ili jos nesto? Kakva su tocno pitanja i kako da odgovaram? Kratko ka sta je rekla ili sve sta znam?
Sta ako ne prodem taj kolokvij?
Hvala na odg

AnitaMuki
10.11.2010., 20:09
Jos jedno pitanje za kroatiste :)
Kod prof. Granic imamo prvi "eliminacijski" kolokvij. Je li mi dovoljna knjiga pogled u lingvistiku za to ili jos nesto? Kakva su tocno pitanja i kako da odgovaram? Kratko ka sta je rekla ili sve sta znam?
Sta ako ne prodem taj kolokvij?
Hvala na odg

Ovako, pitanja su vrlo direktna, i da, jedino ti je potrebna knjiga Pogled u lingvistiku. Odgovoriti možeš jednom rečenicom,a možeš i puno pisati :) Ali uglavnom su baš precizna pitanja (evo, ja se sjećam da je meni bilo pitanje "Što su aloglotski utjecaji?" Tu je jedna rečenica bila dovoljna. Ili pitanje "Koliko u ovoj riječi ima grafema a koliko slova?" ili nešto u tom stilu)

Recept ti je: odgovori ono što te pita, ne pričaj priče. Ona vidi iz odgovora znaš li ili ne :zubo:

Što se tiče onog "eliminacijskog" dijela...kod nas je to diglo veliku prašinu, jer oni koji nisu prošli su išli u pročelnika za Hrv. i žalili se. Naravno, svi su na kraju dobili potpis i izašli na ispit :mig: Doduše, ona je nama govorila da ako nemamo 100% da to nije prolaz :D ali, kasnije smo skontali (tj.kad nam je actually ispravila kolokvije) da nas je time samo htjela...hm...motivirati. :cerek:

Ja ti osobno preporučam da stvarno dobro naučiš PuL, jer je to znanje koje će ti i kasnije koristit (čak i u tal.lingvistici), a i dosta ti pomaže na usmenom, jer ako razvališ kolokvij, onda te ne pita Škiljana na usmenom, tj.pita samo ono što nisi znala na kolokviju. A i utječe na ocjenu. Drugi kolokvij (ne znam imate li ga) je esejskog tipa i bazira se na Uvodu u lingvistiku, tj.na povijesti lingvistike i lingvističarima.
Eto:mig: ah, pisanje o ovom mi budi takva lijepa sjećanja :p

(...i javi kako je bilo, koja su bila pitanja i sl.:cerek: volim slušati dojmove)

dammyy
11.11.2010., 17:50
ako se sicas nebi bilo naodmet odgovorit na ta pitanja :S
zna ko šta je s indeksima?

smilich
11.11.2010., 22:30

mi smo bili pitat u pon i rekli su da su oni gotovi al se cekaju naljepnice za predmete.

AnitaMuki
11.11.2010., 22:45

XD Svi odgovori se mogu naći u Škiljanu:D Ali, eto, čega se ja sjećam je da su aloglotski utjecaji actually utjecaji stranog jezika na neki jezik :mig:

a što se tiče grafema/slova, posavjetujte se sa Škiljanom :)

incantesimo
14.11.2010., 12:42
Koliko treba vremena da se nauci cijela knjiga za ispit "Pogled u lingvistiku"?
Ispit, tj.kolokvije je 2.12.:(

freestyle2
14.11.2010., 21:55
Jeste vidjeli u novoj brošuri za 2011./2012. najavljuju nove studije preddiplomski geografiju i diplomski psihologiju, zašto samo diplomski za psihologiju?

coollerica
14.11.2010., 21:56
Jel mi neko može reć u vezi onih šifra za carnet, ako smo izgubili svoje jel se može otić uzet nova ili kako..? i ako uopće nismo uzeli te šifre, jel se može sad ili je postoja neki rok za to?? tenks :)

Start
14.11.2010., 22:26
Jel mi neko može reć u vezi onih šifra za carnet, ako smo izgubili svoje jel se može otić uzet nova ili kako..? i ako uopće nismo uzeli te šifre, jel se može sad ili je postoja neki rok za to?? tenks :)

Matične ustanove - davatelji elektroničkih identiteta (http://www.aaiedu.hr/aai_status.php) -> Matične ustanove - kontakt osobe [FFST] (http://www.aaiedu.hr/aai_status.php?realm=ffst.hr) -> javiš se njima. :mig:

dammyy
15.11.2010., 09:58
paaa nije cila knjiga pogled u lingvistiku. ona poglavlja šta nam je ona dala za porčitat to treba naučit a šta se tice seminara oni će bit na drugom kolokviju kao eseji. taaaaaako da se ima vrimena za naučit 7 poglavlja:p

coollerica
15.11.2010., 11:11
Matične ustanove - davatelji elektroničkih identiteta (http://www.aaiedu.hr/aai_status.php) -> Matične ustanove - kontakt osobe [FFST] (http://www.aaiedu.hr/aai_status.php?realm=ffst.hr) -> javiš se njima. :mig:

aha tenks :)

AnitaMuki
15.11.2010., 19:38
Koliko treba vremena da se nauci cijela knjiga za ispit "Pogled u lingvistiku"?
Ispit, tj.kolokvije je 2.12.:(

Pa, evo, da sad počneš učit, znala bi je napamet do 2.12. :mig: Meni se čini da je jedno tjedan dana dovoljno, iako se da i u manje vrimena. Doduše, pola stvari već znaš iz srednje, tako da ti automatski ide brže.
Nemoj brinut, imaš dovoljno vremena, ali nemoj sve ostavit za zadnji čas :)

paaa nije cila knjiga pogled u lingvistiku. ona poglavlja šta nam je ona dala za porčitat to treba naučit a šta se tice seminara oni će bit na drugom kolokviju kao eseji. taaaaaako da se ima vrimena za naučit 7 poglavlja:p

Istina. :cerek:

incantesimo
15.11.2010., 21:14
Ali ne trebam cilu knjigu pogled u lingvistiku? Mi smo krenili od sredine i obranili smo jedno 5-6 poglavlja... Znaci samo ce mi to bit? Ovo s pocetka knjige nista? :confused: :)

E, i oce li mi bit i ovi seminari sta mi izlazemo? Npr prosli put su neki od nas izlagali pismo i ona je rekla da ce nam i to sve bit u ispitu :ne zna:

oštrilo
16.11.2010., 16:35
Indeksi :cheer:

dammyy
16.11.2010., 18:22
ala pa piše ti gori. ti seminari će bit u ispitu ali na drugom kolokviju. znaš da imaju 2. na prvom je teorija a na drugom esej. ti eseji su zapravo ovi seminari šta ih triba naučit. i nije cila knjiga. imaš ukupno 7 poglavlja naučit. osim ako ona ne doda još koji u međuvremenu.
indeksi došli? zato pada kiiiiiiiiiša!

AnitaMuki
16.11.2010., 22:59
Ali ne trebam cilu knjigu pogled u lingvistiku? Mi smo krenili od sredine i obranili smo jedno 5-6 poglavlja... Znaci samo ce mi to bit? Ovo s pocetka knjige nista? :confused: :)

E, i oce li mi bit i ovi seminari sta mi izlazemo? Npr prosli put su neki od nas izlagali pismo i ona je rekla da ce nam i to sve bit u ispitu :ne zna:

Promijenio se način rada od onda kad sam ja imala taj predmet. Mi, recimo, nismo imali seminare, i cijela nam je knjiga "Pogled u lingvistiku" bila na kolokviju. A kako je pismo bilo obrađeno u jednoj od lekcija, i to je bilo :D

Imaš vremena,sljedeći tjedan je PITAJTE jesu li samo odabrana poglavlja ili cijela knjiga. Tko pita ne skita.:mig: Bolje nego da nagađate. Ali, koliko se ja sjećam, esejska pitanja su na 2.kolokviju XD (kako kaže Dammyy)

incantesimo
21.11.2010., 12:21
Je li ima netko sa talijanskog tko zna je li u prvom kolokviju kod prof. Marasovic ima samo zaokruzivanje ili i prepricavanje lekcije? Je li se trebaju ucit i detalji kao npr karakteristike razlike portugalskog i spanjolskog i sl ( odsutnost dvoglasa e, o,...) u spanjolskom da su karakteristike put f>h>0 ( fabulare>hablar...)? Molim vas odgovorite, kolokvij je sutra :(:(:(:(:(:(:(:(:(

smilich
21.11.2010., 13:02
Je li ima netko sa talijanskog tko zna je li u prvom kolokviju kod prof. Marasovic ima samo zaokruzivanje ili i prepricavanje lekcije? Je li se trebaju ucit i detalji kao npr karakteristike razlike portugalskog i spanjolskog i sl ( odsutnost dvoglasa e, o,...) u spanjolskom da su karakteristike put f>h>0 ( fabulare>hablar...)? Molim vas odgovorite, kolokvij je sutra :(:(:(:(:(:(:(:(:(

imas inbox :mig:

Clint Eastwood
21.11.2010., 16:35
imas inbox :mig:

ima nas više ovdje, kad već pomažeš. :mig:

smilich
21.11.2010., 21:22
ima nas više ovdje, kad već pomažeš. :mig:

ugl taj prvi kolokvij ti je stvarno bia prelagan.prvi dio ti je bio na zaokruzivanje.negdi 20.ak pitanja.to je onaj prvi dio.ako se dobro sican, onaj drugi dio mi smo imali kroz seminare,vjerovatno ste i vi, ti je bio ka otvoreno pitanje.ona bi ti stavila naslov, npr. i primi documenti i onda ti napises sve sta znas o tome.naravno, sta vise, to bolje.ja bi ti preporucila da se ne gubis u nekin predugin recenicama.bolje da pises jednostavnije da se ne pogubis bezveze pa da se ne razumi sta si tila rec.sta se tice tih prefiksa i sufiksa, ona ce vam dat mozda njih desetak i vi tribate napisat sta taj odredeni prefiks/sufiks znaci i napisat jedan,dva primjera.to ti nije tesko.samo naucis s onog papira.
i onaj prvi dio, na zaokruzivanje, su ti pitanja bila skoro sva iz knjige doslovno prepisana, s tim da je jedino odg bio izostavljen, naravno.tako da citaj to sto vise, pa ako i ne budes znala neku ric, ostat ce ti u pamcenju ono sta si citala pa ces znat odgovorit.
a ja mis da ti nama nije bilo uopce spomena ot im razlikama španj/portugalskog i promjene u njihovim glasovima.bas se sican da je bilo pitanje, ka razlika izmedu lat classico i volgare.i tu si sad ima pisat sve sta znas, kojih se god promjena mos sitit. bas su ti meni bila ta dva pitanja (i primi documenti i ova razlika izmedu classica i volgare)

incantesimo
23.11.2010., 15:14
Je li mi itko moze preporucit dobar talijansko hrvatski rjecnik na cd-u? Hvala :)

incantesimo
28.11.2010., 15:11
XD Svi odgovori se mogu naći u Škiljanu:D Ali, eto, čega se ja sjećam je da su aloglotski utjecaji actually utjecaji stranog jezika na neki jezik :mig:

a što se tiče grafema/slova, posavjetujte se sa Škiljanom :)

Je li mi mozete reci koja je razlika grafema i slova? U knjizi sam nasla samo da je grafem najmanja graficka jedinica kojoj odgovara neki fonem, a da je slovo najmanji znak koji se pise samostalno i odvojeno u nizu.
I dalje ne razumim kako da razlikujem koliko fonema ima riječ srdzba, philosophy, schaumrg, ljepota, njok... takve su neke rijeci bile prole go koliko smo uspjeli saznat...

Zekoslawa
28.11.2010., 20:12
Je li mi mozete reci koja je razlika grafema i slova? U knjizi sam nasla samo da je grafem najmanja graficka jedinica kojoj odgovara neki fonem, a da je slovo najmanji znak koji se pise samostalno i odvojeno u nizu.
I dalje ne razumim kako da razlikujem koliko fonema ima riječ srdzba, philosophy, schaumrg, ljepota, njok... takve su neke rijeci bile prole go koliko smo uspjeli saznat...
Pa vidiš iz te definicije. Imamo recimo dž. To je dvoslov iliti digraf, jel tako? Odnosno, sastoji se od dva slova, a odgovara jednom fonemu. Dakle, što imamo u riječi srdžba? Šest slova i pet grafema. Ili pak philosophy - deset slova, a 8 grafema (/filozofi/). Jasnije? :)

incantesimo
28.11.2010., 20:59
Svatila sam :)
A sto se tice ovih definicija svih... ucim prvu i nikako je zapamtit... Ona je rekla da napamet ne smimo, a tako i ne mogu, ali bome ne mogu ni s razumjevanjem naucit neke skroz stote definicije... npr plan izraza, plan sadrzaja i sl... :confused:
Npr u planu sadrzaja se preslika neki izvanznakovni podatak koji nije taj znak, a plan izraza je prikladan da se ostvari u nekom obliku materije i da se prenesu u procesu interpersonalne komunikacije...
Sad s cim da ja to povezem da bi meni bilo to jasno sta je sta? Najgore od svega sta smo -evo sad vidim- imali toliko glupu prof iz hrvatskog u srednjoj da smo od gramatike kad bi je i radili, radili bi samo veliko, malo slovo i slicne gluposti i sad imam problema zbog toga... super... :rolleyes:

Pa vidiš iz te definicije. Imamo recimo dž. To je dvoslov iliti digraf, jel tako? Odnosno, sastoji se od dva slova, a odgovara jednom fonemu. Dakle, što imamo u riječi srdžba? Šest slova i pet grafema. Ili pak philosophy - deset slova, a 8 grafema (/filozofi/). Jasnije? :)

VAUTRIN
28.11.2010., 21:51
Zar vam nije to pokazano na kakvom primjeru? Veza između označitelja i označenog itd.?

incantesimo
28.11.2010., 23:15
Zar vam nije to pokazano na kakvom primjeru? Veza između označitelja i označenog itd.?

Da, to je kasnije opisano kod de Saussurea :rolleyes:
Mene muci sta je njoj sad vazno? Je li bolje da joj kazem to sta de Saussure kaze ili ovo sta pise u uvodu? Je li uopce moram to iz uvoda ucit jer su to same definicije, a koliko sam vidila neke se i kasnije ponavljaju u dr poglavljima... Taj uvod je zapravo i najtezi kako vidim jer samo moram bubetat na pamet to i zato se jos s njega nisam makla :(
Hvala puno na pomoci i odgovoru :mig:

NaturalWealth
29.11.2010., 15:20
Može li mi netko pomoći u pronalasku neke literature o Pseudo-Aristotelu?Nikakve preopširne informacije,samo neki osnovni podaci.

AnitaMuki
29.11.2010., 20:03
Npr u planu sadrzaja se preslika neki izvanznakovni podatak koji nije taj znak, a plan izraza je prikladan da se ostvari u nekom obliku materije i da se prenesu u procesu interpersonalne komunikacije...

Bleh. Ovakve definicije ja nikad nisam učila napamet. Meni je to sve išlo preko razumijevanja:mig:
npr.polje sadržaja: "preslika se izvanznakovni podatak"...u prijevodu, nešto iz "svijeta oko nas" :D nešto što nije u jeziku, nego van jezika, dakle u zbilji. Uzmimo za primjer: "kuća" Svi znamo što je kuća, tj. u vanjezičnoj zbilji postoji građevina koju mi zovemo kuća (ne objašnjavam se dobro, ali prati me XD )

polje izraza: kako ćemo tu kuću nazvati u jeziku. Veza između sadržaja i izraza nije, kako bih rekla, čvrsta, određena, već je proizvoljna. Tj. kuća se mogla nazvati i drugim imenom, da je tako "odlučeno" u jeziku. Da se ustalilo da je ime za "kuću", na primjer, "pelta", danas bismo svi živjeli u "pelti" XD Najbolji primjer su ti razni nazivi za kuću (u stranim jezicima): eng.house, njem:Haus, španj.casa.... Kao što vidiš, nema baš ODREĐENOG naziva za neku vanjezičnu pojavu, već je to "dogovorno". (sjeti se samo što je Saussure rekao: veza između označenika i označitelja proizvoljna je. Oni u stvarnosti nemaju nikakve prirodne vezem za razliku od simbola gdje uvijek postoji neki ostatak prirodne veze između označenika i označitelja.)

Uglavnom, skužaj ako sam nešto fulala, ipak su prošle dobre 3 godine otkad sam se zadnji put srela s ova dva pojma XD (iako si me sad potakla da si idem iskopat svoju ofucalu kopiju Pogleda u lingvistiku, i ponovno si osvježim pamćenje). Uglavnom, ja sam to ovako zapamtila, nadam se da je barem dio točan :cerek:

Zekoslawa
29.11.2010., 20:37
Ja bih još nešto dodala.

Jezični se znak, rekli smo, sastoji od označitelja i označenog iliti izraza i sadržaja. Anita je dobro počela, no da ne bude zabune: jezični znak nije veza između kuće (objekta) i riječi kuća, nego između pojma kuće i akustičke slike riječi kuća. Dakle, ta bi veza bila mentalna.

I, kako reče Anita, ona je arbitrarna, što bi značilo da nema ničega što bi uvjetovalo da određenom označenom odgovara određeni označitelj (govori se i o djelomično motiviranim znakovima - onomatopejama, no i to je uvjetno uzmemo li u obzir da Hrvat čuje mačku na jedan, a Talijan na drugi način) i konvencionalna, odnosno ona je društveno normirana, stvar je dogovora.

incantesimo
30.11.2010., 00:12
Puno vam hvala :)
Je li se jos samo sicate je li ja njoj to mogu tako rec... npr plan izraza je matalna strana znaka odnosno niz fonema ( i onda opisem to s kucom) ili moram bas znat takvu kompliciranu definiciju :S

Zekoslawa
30.11.2010., 00:40
Puno vam hvala :)
Je li se jos samo sicate je li ja njoj to mogu tako rec... npr plan izraza je matalna strana znaka odnosno niz fonema ( i onda opisem to s kucom) ili moram bas znat takvu kompliciranu definiciju :S
A što bi to bilo "matalna" strana? :misli:

:D

Aj pomalo, požvači još malo ono što smo napisale Anita i ja i sjest će to, nije komplicirano.
Pa čuj, ne traži ona baš da učiš definicije od riječi do riječi, ali materija je takva da je preciznost vrlo bitna. Tako da, da, možeš to svojim riječima, ali nastoj ne brljati svašta.
Bitno je reći da plan sadržaja mora biti takav da se u njega može preslikati neki izvanznakovni podatak i da plan izraza mora biti takav da se može ostvariti u nekoj materiji i prenijeti drugim sudionicima komunikacije.
Važno je također spomenuti arbitrarnost i konvencionalnost jezičnog znaka, nije to baš zanemarivo. A što se tiče Saussurea, rekoh gore - upamtiš označeno = pojam onoga što se znakom komunicira (iliti sve ono što u svojoj glavi vezuješ uz kuća) i označitelj = akustička slika (psihički otisak zvuka, predodžba dotične riječi opet u tvojoj glavi).

Jel išta bolje ili sam te samo zbunila? :D

incantesimo
30.11.2010., 16:01
Mislila sam materijalna, a ne matalna :D

Je, jasnije mi je :) Puno ti hvala :) Jedini problem je sto se ne mogu skoncentrirat i sve definicije naucit,a ispit za 1ipo dan :(
Gore je neko pisa da onda ne dode na prvi kolokvij? :D
Btw ako njega ne prodem ocu li moc pisat ovaj esejski dio (ona je rekla da necu, sad je li ozbiljna...?)
I koliko kolokvija kod nje postoji? Ima li ikoji nakon esejskog djela kao popravni ili odma ide ispit?
Hvala

AnitaMuki
30.11.2010., 17:26
Ja bih još nešto dodala.

Anita je dobro počela.

Hvala na dopuni :cerek: ja masu toga zaboravim :p

Pa čuj, ne traži ona baš da učiš definicije od riječi do riječi, ali materija je takva da je preciznost vrlo bitna. Tako da, da, možeš to svojim riječima, ali nastoj ne brljati svašta.

Potpisujem. Ne moraš joj istim riječima sve napisati, ali pokaži da znaš o čemu govoriš:mig:

Jedini problem je sto se ne mogu skoncentrirat i sve definicije naucit,a ispit za 1ipo dan :(
Gore je neko pisa da onda ne dode na prvi kolokvij?
Btw ako njega ne prodem ocu li moc pisat ovaj esejski dio (ona je rekla da necu, sad je li ozbiljna...?)
I koliko kolokvija kod nje postoji? Ima li ikoji nakon esejskog djela kao popravni ili odma ide ispit?
Hvala

Ah, vi mlade generacije. Ne znate više ni kako biti kampanjci :rofl: A to da možda neće doći na kolokvij, to se dogodilo, ali ne znači da će se opet dogoditi :mig: Nama je prvi kolokvij bio eliminacijski, dakle ako njega nismo prošli nismo mogli izaći na drugi, a navodno ni na ispit (ali to je dekan kasnije "poništio"). Ja sam ovaj prvi bila super napisala, a drugi očajno :D i kad sam došla na usmeni (dakle, imaš 2 kolokvija i usmeni:p) ona mi je to komentirala :cerek: a i inače je na usmenom bio princip da prvo odgovoriš na ono što si u kolokviju pogriješila, i onda krene po povijesti lingvistike :)

incantesimo
02.12.2010., 21:05
Hvala na dopuni :cerek: ja masu toga zaboravim :p

Potpisujem. Ne moraš joj istim riječima sve napisati, ali pokaži da znaš o čemu govoriš:mig:

Ah, vi mlade generacije. Ne znate više ni kako biti kampanjci :rofl: A to da možda neće doći na kolokvij, to se dogodilo, ali ne znači da će se opet dogoditi :mig: Nama je prvi kolokvij bio eliminacijski, dakle ako njega nismo prošli nismo mogli izaći na drugi, a navodno ni na ispit (ali to je dekan kasnije "poništio"). Ja sam ovaj prvi bila super napisala, a drugi očajno :D i kad sam došla na usmeni (dakle, imaš 2 kolokvija i usmeni:p) ona mi je to komentirala :cerek: a i inače je na usmenom bio princip da prvo odgovoriš na ono što si u kolokviju pogriješila, i onda krene po povijesti lingvistike :)

Ne mogu ti poslat PP jer nemas vise mista, pa izbrisi neke da ti mogu odgovorit :mig:

AnitaMuki
03.12.2010., 00:01
Ne mogu ti poslat PP jer nemas vise mista, pa izbrisi neke da ti mogu odgovorit :mig:

Done :D

Clint Eastwood
06.12.2010., 16:42
....

Jel znaš što bude u 1. kolokviju od tete Bilić?

smilich
11.12.2010., 22:08
Jel znaš što bude u 1. kolokviju od tete Bilić?

a joj, ne sican se sad tocno svega.ja mislin da je nama bilo oni zadaci sa odredivanjem naglska na ricima i onda da ih po tome podilimo na piane, tronche itd...mislin da su bili i zadaci di smo tribali pisat mnozinu.ugl su to bile one rici sta zavrsavaju na -co i -go. podjela imenica po broju...sad se ne sican sta smo jos tada radili...al ugl ti budu slicni zadaci onima sta s njom vjezbate na satu :mig:

incantesimo
20.12.2010., 18:16
Je li to znaci da ako u Skvorca prodemo ovaj prvi kolokvij to je to? Nema vise ni usmenog ni pismenog ispita :)

Ako vam je prof.Škvorc iz teorije književnosti, nije neki problem. (...)

Što se tiče ispita... 1.rok je najsigurniji. Barem je bio u moje vrijeme. Ja sam na ovaj ispit izašla na blef (dan poslije jednog ogromnog ispita i dan prije drugog ispita) i sve što sam učinila je pročitala Solara od korica do korica. Test je 80% bio na zaokruživanje i to uglavnom pitanja s njegovih predavanja (koje je on nama ostavljao u kopirnicu u obliku ppt prezentacija-isprintanih) a i dosta toga što se već znalo iz srednje. I još 2 esejska pitanja gdje je jedno bilo analizirat pjesmu (tu je sve prihvaćao, što si nalazio/la zanimljivija objašnjenja stihova, to bolje) a drugo nešto posve općenito(meni je došao roman XD ) I dan-danas me sram da sam taj ispit tako lagano prošla i dobila 3, a da tu teoriju koja je zapravo sama osnova književnosti nisam dobro naučila. A što ćeš.

2.rok (kako sam čula od kolegice koja je među najboljima na godini) je bio puno teži. Ni jedno pitanje na zaokruživanje, sve se tražilo znanje. Ali, opet, malo je ljudi palo. Hm. Naša je dijagnoza bila da je profesor meka srca i da ne voli bacati :) Ali, mark my words, što dalje odmiču rokovi, pitanja su sve teža. (...)
:

AnitaMuki
20.12.2010., 21:28
Je li to znaci da ako u Skvorca prodemo ovaj prvi kolokvij to je to? Nema vise ni usmenog ni pismenog ispita :)

Well, mi nismo imali kolokvije, tako da ne bih znala :)

monopoly
30.12.2010., 10:46
netko je ovdje spomenuo da ste za tečaj opće lingvistike od de Saussurea imali neku skriptu!! Gdje se to može nabavit,i koliko granićka to detaljno pita na ispitu!?

incantesimo
03.01.2011., 20:42
netko je ovdje spomenuo da ste za tečaj opće lingvistike od de Saussurea imali neku skriptu!! Gdje se to može nabavit,i koliko granićka to detaljno pita na ispitu!?

To se i ja pitam? I gdje da nabavim izborne knjige za nju? U gradskoj ih nema :ne zna:
Btw, je li znas sta ce nam tocno bit u Skvorca na prvom kolokviju?
Hvala:mig:

dea1802
04.01.2011., 11:00
:D Novak seminari??? upitnik? :ne zna:

ee a vi s prve godine...hm de saussure...te stvari učite iz seminara koje su vam imali kolege...oni obrade detaljno knjigu i to vam je dovoljno..samo granićki NIKAD nemojte reć da nešto niste pročitali...i kad ne znaš ništa sve si pročita al je bloka mozak :D.....e a Škvorca pitajte da vam da pitanja...on je draaaaaaaaag.. :)))

AnitaMuki
08.01.2011., 22:50

Postoji skripta. Nas nije baš pitala o njemu, samo o dihotomijama. :mig:

monopoly
10.01.2011., 15:20
hvala na odgovorima, ali na jedno niste, gdje mogu nabavit tu skriptu za tečaj opće lingvistike!!!?? ;)

Clint Eastwood
11.01.2011., 10:50
Što ako ne napravimo seminar u graničke?

incantesimo
11.01.2011., 17:23
A napisi bar nešto. Provaj na internetu nac neku knjigu pa copy-pastaj. Koliko se mogu sitit jedna cura iz trece grupe nije bila napravila. Valjda ju je Granicka samo malo "izbiflala" da je svoju temu odavno znala, da joj nije jasan razlog itd. Sad ti na seminaru ne moze nista, ali ce vjerojatno na ispitu to komentirat i onda ti se ne pise dobro. Uglavnom, savjetujem ti da bar nesto napises i to joj doneses pa ces drugi put ispravit sta ne valja, nego da dodes bez icega (pogotovo jer si ima 2 tjedna praznika) :D

Clint Eastwood
11.01.2011., 18:09
A napisi bar nešto. Provaj na internetu nac neku knjigu pa copy-pastaj. Koliko se mogu sitit jedna cura iz trece grupe nije bila napravila. Valjda ju je Granicka samo malo "izbiflala" da je svoju temu odavno znala, da joj nije jasan razlog itd. Sad ti na seminaru ne moze nista, ali ce vjerojatno na ispitu to komentirat i onda ti se ne pise dobro. Uglavnom, savjetujem ti da bar nesto napises i to joj doneses pa ces drugi put ispravit sta ne valja, nego da dodes bez icega (pogotovo jer si ima 2 tjedna praznika) :D

Dakle postoji mogućnost da se ne napiše seminar, tj. može se i bez seminara izaći na ispit?

AnitaMuki
11.01.2011., 22:24
hvala na odgovorima, ali na jedno niste, gdje mogu nabavit tu skriptu za tečaj opće lingvistike!!!?? ;)

Kod starijih studenti? :mig:

incantesimo
12.01.2011., 21:59
Dakle postoji mogućnost da se ne napiše seminar, tj. može se i bez seminara izaći na ispit?
Nisam ti 100% sigurna. Vjerojatno može, ali mislim da ce ti na ispitu grintat di ti je seminar i mozda ti smanjit ocjenu... ne znam :ne zna:

fireflyxx
24.01.2011., 20:30
imam par pitanja (koja su mozda vec i bila postavljena al stvarno nemam zivaca traziti odgovore nakon toliko procitanih tema o toliko razlicitih faxeva:D)..
naime, maturantica sam, medu ostalim izborima mi je i filozofski u st-u i to pedagogija i engleski (daklee..onaj dvopredmetni)..pa me zanima misljenje od vas koji vec idete na filozofski tu, bila to pedagogija ili eng, svejedno,,,

koliko mi je pametno ici iz zagreba u split zbog engleskog i pedagogije?
jel fax jako zahtjevan? kakva je ekipa? profesori? jel organizacija fakulteta na nekakvom nivou?xD

svjesna sam da su mi pitanja dosadna i bezze al, shvatite me, u takvoj sam nedoumici, pojma nemam gdje cu pa mi je bilo kakva informacija dragocjena haha :D
hvala!:)

AnitaMuki
25.01.2011., 21:52
koliko mi je pametno ici iz zagreba u split zbog engleskog i pedagogije?
jel fax jako zahtjevan? kakva je ekipa? profesori? jel organizacija fakulteta na nekakvom nivou?xD

Pa, ako baš želiš ići ovdje, ne vidim zašto bi ti bio problem doći u Split na studij. Na engleskom već imamo par ljudi koji su došli iz Zagreba, i njima je sasvim dobro.
Jel faks zahtjevan? Hm..pa ovisi koga pitaš. Meni osobno nije, iako se mnogi ne bi složili sa mnom i rekli da je engleski očajan. Sve se svodi na to koliko znaš engleski, jer ipak sve 3 godine preddiplomskog imaš komunikacijske vještine (modul 1-6), gdje se neprestano provjerava znanje engleske gramatike i vokabulara.:ne zna:
Ekipa... na svakom faksu ti je drugačija ekipa, pa ti je svejedno jesi li ovdje ili u Zg-u. Profesori su meni sasvim ok, nikad mi nisu stvarali probleme, izlaze u susret itd.
Organizacija... pa. O tom bi se dalo raspravljat. Ovdje je lakše upisat diplomski (manja je strka i panika nego u Zg-u, znam jer mi je kolegica upisala ove godine diplomski u zg, nakon završenog preddiplomskog u Splitu, i izludila je s njihovim sistemom), ali inače mi se čini da je FFZG bolje organiziran (iako ne znam za sigurno).
A koji je faks bolji? Ovaj u Zg-u je veći i daje više prilika, ajmo tako reći. Doduše, bolji "dril" iz engleskog ćeš dobiti u Splitu (opet moje osobno mišljenje bazirano na reakcijama studenata koji su se prebacili iz Zg-a u Split, i koji su ostali šokirani koliko "ozbiljno" mi radimo engleski).
Na kraju ti je sve stvar tvog izbora. Sve ti ima prednosti i nedostatke. U Splitu je manje studenata, pa je lakše raditi, profesori te upoznaju i sl. U Zagrebu je opet puno bolja knjižnica, puno organiziranije(a ovdje smo u više zgrada, ako upišeš pedagogiju i engleski, nećeš ih slušat na istom mjestu).

Eto, nadam se da sam ti pomogla barem malo. Ja osobno volim Split, ali to je očito zbog činjenice što studiram ovdje :)

oštrilo
27.01.2011., 17:30
Jesu li počele prijave ispita? Preko studomata...? A ako ne prijavimo, možemo li izaći na ispit?

AnitaMuki
27.01.2011., 21:23
Počele su prijave. (ja sam svoje ispite već prijavila) I, ne, čini mi se da bez toga ne možeš na ispit.

Komercijalist
28.01.2011., 11:28
Ispravite me ako sam dobro shvatio: Engleski jezik i knjizevnost,hrvatski, povijest, povijest umjetnosti,filozofija su dvopredmetni studiji koje mogu upisati jedino ako kombiniram dva od tih dvopredmetnih (recimo hrvatski i povijest).
E sad jel se to broji kao dva studijska programa ili jedan? I sta ako upadnem recimo na hrvatski a na povijest ne?

oštrilo
28.01.2011., 16:59
Još ti se mogu kombinirati i talijanski i pedagogija sa svim navedenim odsjecima.

Mislim da se kao studijski program broje dvije kombinacije, a 100 % sam sigurna da ako ne upadneš na hrvatski ne možeš upisati povijest i obrnuto. Moraš zadovoljiti oba predmeta za upis na fax.

incantesimo
28.01.2011., 17:10
Preddiplomski dvopredmetni studiji:
1. Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni studij)
2. Engleski jezik i književnost (dvopredmetni studij)
3. Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni studij)
4. Povijest (dvopredmetni studij)
5. Filozofija (dvopredmetni studij)
6. Povijest umjetnosti (dvopredmetni studij)
7. Pedagogija (dvopredmetni studij)
+ u brosuri za iducu godinu stoji da ce biti i Geografija (dvopredmetni studij)
Jednopredmetni studiji su:
1. Studij predškolskog odgoja
2. Sociologija
3. Učiteljski studij

Što se tice dvopredmetnih studija mozes upisati samo ako kombiniras 2 dvopredmetna studija. Moj savjet ti je da na postani-student.hr prijavis sto vise dvopredmetnih studija koji te zanimaju jer ako prijavis samo hrv i povijest i na jedan od ta 2 ne upadnes ne mozes upisat. Tako da prijavi sve sta te zanima i kad dodu rezultati potvrdi 2 na koja zelis. evo link od brosure za iducu godinu pa tu mozes vidjeti vise :) http://www.ffst.hr/studenti/upisi2011/brosura.2011.pdf

Ja imam jedno pitanje za studente kroatistike. Je li za usmeni iz fonetike i fonologije moramo znat (iz Malberga) sve ove primjere na francuskom i hoce li me pitat podjelu suglasnika i samoglasnika ako smo to vec pisali u kolokviju? Hvala :)

AnitaMuki
28.01.2011., 19:29
Ja imam jedno pitanje za studente kroatistike. Je li za usmeni iz fonetike i fonologije moramo znat (iz Malberga) sve ove primjere na francuskom i hoce li me pitat podjelu suglasnika i samoglasnika ako smo to vec pisali u kolokviju? Hvala :)

Ne moraš znat primjere na francuskom, samo definicije za stvari poput frekvencije i sl.:mig:

incantesimo
28.01.2011., 20:22
Ne moraš znat primjere na francuskom, samo definicije za stvari poput frekvencije i sl.:mig:

Puno hvala :)

Komercijalist
30.01.2011., 16:41
Jeli faks tezak (opcenito kad gledas na druge)? Koliko ucite dnevno?

AnitaMuki
30.01.2011., 19:54
Jeli faks tezak (opcenito kad gledas na druge)? Koliko ucite dnevno?

Meni nije :cerek: i ja ti inače ne učim "dnevno", nego po potrebi XD

fireflyxx
11.02.2011., 13:25
Eto, nadam se da sam ti pomogla barem malo. Ja osobno volim Split, ali to je očito zbog činjenice što studiram ovdje :)

hvala ti puno :D a nije problem doci u st, ali kako sam cijeli zivot u zg...da mi kasnije ne bi bilo krivo sta sam otisla il sta ja znam..xD a stalno govorim kako cu u split ici studirati, tu mi se sve cini tako savrseno opusteno pa ono....:))))) hvala ti jos jednom:) na popisu mi je filozofski pa cemo vidjeti gdje upadnem.....drzi fige:P

Discordia
16.02.2011., 15:07
ljudi, ima li na netu kakav .pdf o izradi završnog rada ? treba mi za predškolski, pomažem nekome pa čisto da se znan orijentirat..

oštrilo
17.02.2011., 20:00
Ako si mislila na ovo:
http://www.ffst.hr/tajnistvo/pravilnik_zavrsnom_diplomskom_radu.pdf
http://www.ffst.hr/studenti/dokumenti/Hodogram_diplomskog.pdf

Discordia
17.02.2011., 23:40
hvala, drugi link san bila našla, a prvi je super :top: - samo me zanimalo koje su šeme s brojem stranica, fontovima, vrstom slova i sl... pretpostavljam Times New Roman - 12, 14, 16 i 18.
al pomalo, nije još priša :)

Clint Eastwood
28.02.2011., 23:02
.....

Šta mi možeš kazat o seminaru iz hrv. usmene književnosti kod Dragića?

mentalny
08.03.2011., 21:45
Prošle godine je bilo govora o otvaranju novih studija u Splitu. Psihologija, geografija itd...

Ima li iko informaciju jeli se išta napravilo po tom pitanju, i hoće li se moći nastavit na jednom od studija diplomski studij?

AnitaMuki
09.03.2011., 10:52
Šta mi možeš kazat o seminaru iz hrv. usmene književnosti kod Dragića?

Odeš tamo gdje živiš (tu ti je poželjno ako si iz nekog manjeg mjesta, ili još bolje, s otoka!) i uhvatiš nekog starijeg (što starije to bolje) i pitaš ga/nju o običajima,ophodima i sl. Možeš bilo koga, ako imaš baku/djeda, njih pitaj. Ako imaš rodbinu na selu, pitaj njih. Uglavnom, traži se da zapišeš narodne običaje, pjesme, vjerovanja, you know.

U najgoru ruku, postoje zbornici usmene poezije pojedinih mjesta, a i dosta knjiga gdje su popisani narodni običaji. Zapravo sve ovisi odakle si.

Ja sam ove godine upisala Tradicijsku baštinu kod Dragića (kao izborni) i mi opet moramo isti taj seminar pisat. Doduše,dao je izbor, ili ispit ili seminar, ja ću bogme na ispit :D ne da mi se više ispitivat stare ljude :zubo:

magic potion
09.03.2011., 11:00
haha, ja sam još prije 2 godine dobila "pouzdanu" informaciju da će se u Splitu otvoriti još neki jezici...A ništa od toga.:rolleyes:

mentalny
09.03.2011., 22:33
znaci nista ni od jednog ni od drugoga za ovu godinu?

Clint Eastwood
10.03.2011., 09:36
Odeš tamo gdje živiš (tu ti je poželjno ako si iz nekog manjeg mjesta, ili još bolje, s otoka!) i uhvatiš nekog starijeg (što starije to bolje) i pitaš ga/nju o običajima,ophodima i sl. Možeš bilo koga, ako imaš baku/djeda, njih pitaj. Ako imaš rodbinu na selu, pitaj njih. Uglavnom, traži se da zapišeš narodne običaje, pjesme, vjerovanja, you know.

U najgoru ruku, postoje zbornici usmene poezije pojedinih mjesta, a i dosta knjiga gdje su popisani narodni običaji. Zapravo sve ovisi odakle si.

Ja sam ove godine upisala Tradicijsku baštinu kod Dragića (kao izborni) i mi opet moramo isti taj seminar pisat. Doduše,dao je izbor, ili ispit ili seminar, ja ću bogme na ispit :D ne da mi se više ispitivat stare ljude :zubo:

Ok, znam dosta starih ljudi. I što sad? Trebam snimiti babu kako govori o tome koji običaju su bili u njenom djetinjstvu ili? Koliko treba trajati sve to?

AnitaMuki
10.03.2011., 15:00
Ok, znam dosta starih ljudi. I što sad? Trebam snimiti babu kako govori o tome koji običaju su bili u njenom djetinjstvu ili? Koliko treba trajati sve to?

Što više to bolje :) pitaj o svemu: o božićnim običajima, o pokladima, o uskrsnim običajima, igrama koje su ko mali igrali, vjenčanim običajima, pjesmama koje su pjevali jedni drugima (veselice, zdravice) ili one koje muški pjevaju curama kad im se udvaraju...

Nije stvar u trajanju snimke (ja kad sam to pisala nisam nikoga snimala, nego sam zapisivala što su mi govorili, i onda to napisala u seminaru), nego u stranicama, nemoj da ti ih bude premalo (doduše, ako budeš imao dosta materijala, imat ćeš i višak stranica). Moj je osobno imao 20-ak stranica, jer sam uklopila i korizmene pjesme, i pjesme navišćavanja, pjesme udvaranja i sl., a to zauzima mjesta XD

Pitaj njega, uglavnom, čovjek je legenda i uvijek je spreman pomoći.

Prošle godine je bilo govora o otvaranju novih studija u Splitu. Psihologija, geografija itd...

Ima li iko informaciju jeli se išta napravilo po tom pitanju, i hoće li se moći nastavit na jednom od studija diplomski studij?

Well, na stranicu faksa je postavljena brošura za upis 2011., i u nju su uključeni preddiplomski geografije i diplomski psihologije. Ja osobno planiram sljedeće godine kad završim ovaj svoj diplomski upisat diplomski iz psihologije :D

oštrilo
10.03.2011., 18:06
Ne znam baš hoćeš li moć to upisati s obzirom da je psihologija jednopredmetni diplomski studij i vjerojatno će uvjet biti završen preddiplomski studij psihologije :ne zna:

AnitaMuki
10.03.2011., 21:43
XD ne briga ti to mene puno :zubo: Ako bude moglo, super, ako ne, još i bolje, ionako imam u planu tečaj za sudskog tumača tu godinu kad završim :D

dammyy
13.03.2011., 13:28
jel može neko reć za starocrkevno šta se treba bazirat na rvom kolokviju , kako uopće izgleda...iii općenito o tom predmetu..:/

Zekoslawa
13.03.2011., 17:05
jel može neko reć za starocrkevno šta se treba bazirat na rvom kolokviju , kako uopće izgleda...iii općenito o tom predmetu..:/
Ovako. Četiri kolokvija: povijesni dio, glagoljica, ćirilica i fonološki dio. Na ispitu se piše morfološki dio. Literatura za povijesni dio: Slovo iskona (S. Damjanović), a mislim da je postojala i nekakva skriptica, no u svakom slučaju uzeti knjigu. Za fonološki dio M. Mihaljević Slavenska poredbena gramatika. Za oba pisma imaš samo transliteraciju koju ćete raditi na seminarima. Ako se nije što mijenjalo, kolokvije izlaziš kako želiš, dakle kad dođe termin, izađeš što hoćeš od navedenoga. Preporučujem da se prvo izađe povijesni dio jer obično prvi put budu lakša pitanja. To ti je za početak. Kad dođe vrijeme za kakve opširnije informacije, pitaj. Kolokviji obično budu dosta kasno.

AnitaMuki
13.03.2011., 19:54

Jel vam prvi kolokvij povijesni dio? U moje vrijeme je taj predmet bio podijeljen na 5 kolokvija, 5.je bio ispit, i na njega se moglo izaći ako si položio/la ova prva 4. Dakle, kolokviji su bili:
1.Povijesni dio
2.Glagoljica (obla i uglata)-transliteracija teksta
3.Ćirilica-transliteracija teksta
4. Fonološki dio (glasovne promjene)
----------------------------------------------------
5.Morfološki dio (tj.ispit)

Povijesni dio se temeljio na predavanjima prof.Mihaljevića o Ćirilu i Metodu i starim tekstovima, te na knjizi Slovo iskona. Obično se na prvom kolokviju pojave slična pitanja svake godine, te je postojala skripta s tim najčešćim pitanjima.

Glagoljica se sastojala od 2 teksta koje je trebalo transliterirati na latinicu, jedan tekst je bio na obloj, drugi na uglatoj.

Ćirilica-po istom principu kao i glagoljica, samo s 1 tekstom

Fonološki dio- treba identificirati glasovnu promjenu koja se dogodila, dobijete riječ, i riječ od koje je "postala", tako da nije neki problem. Jedino zafrknuto je to što tu morate imati 100%, dakle ne smijete nijednu promjenu pogriješiti. Doduše, ide vam u prilog činjenica da se uvijek uglavnom javljaju iste promjene (pravilo ruki, 3 palatalizacije, jotacija, diftongizacija...)

I kad sve ovo položite, polažete morfološki dio na ispitnom roku. To se doslovno sastoji od staroslavenske gramatike-dakle, 11 deklinacija (ali to na kraju ispadne kao 5-6, jer ih je dosta slično), konjugacije, deklinacije zamjenica, stupnjevanje pridjeva i sl.

Ne znam jeli se išta mijenjalo otkad sam ja polagala ovaj predmet (cirka 3 years ago), tako da ipak slušajte što vam prof.Lozić govori na vježbama :) i pitajte ako vam nešto nije jasno.

dammyy
14.03.2011., 20:12
a kao treba to slovo iskona naucit ali zar cilu knjigu ???? ili samo neki dio...ili je dovoljno da se baziramo na njena predavanja :S

Zekoslawa
15.03.2011., 07:48
a kao treba to slovo iskona naucit ali zar cilu knjigu ???? ili samo neki dio...ili je dovoljno da se baziramo na njena predavanja :S
A ček, tko vama to predaje? Nama ja Mihaljević držao predavanja, Lozićka seminare. No budući da se nešto govorka da ona to pomalo preuzima, bit će da vama ona drži predavanja.
Uglavnom, što se tiče te knjige, pa onako, većim je dijelom treba naučiti. Ali ne baš sve u detalje, je li. Sad je ja nemam kod sebe, ali ako se dobro sjećam, uvodni dio govori o Ćirilu i Metodu i njihovim pustolovinama. Iz toga dijela bude koje pitanje. Onda one teorije o glagoljici, termini staroslavenski/starocrkvenoslavenski/crkvenoslavenski - to isto bude. Kasnije idu najstariji spomenici. Koliko se sjećam, tu ne treba o svakome od njih detaljno (ono, kad je otkriven, tko, gdje...), ali treba biti upoznat sa svima, znati koji je kojim pismom pisan i obratiti pažnju na rečenice tipa "najstariji, najveći, najdulji" i sl. Mislim da je mene tako nešto dopalo. I onda na kraju idu inkunabule i te stvari. Tu isto bude tako tih pitanja s prefiksom "naj". E sad se ne mogu točno sjetiti, ali mislim da je meni bilo neko pitanje oko kentumskih i satemskih jezika. Uglavnom je sa svakim sljedećim rokom bilo sve teže jer više nije imala što izmisliti. Pa je bolje taj povijesni dio riješiti odmah prvi.

E sad, kaže Anita, a spomenula sam i ja - postojala je nekakva skripta s najčešćim pitanjima. Barem sam je ja imala. Vjerojatno to još postoji, raspitajte se. Ako ne nađete, možda ja negdje iskopam svoju.

AnitaMuki
15.03.2011., 14:51
ali treba biti upoznat sa svima, znati koji je kojim pismom pisan i obratiti pažnju na rečenice tipa "najstariji, najveći, najdulji" i sl. Mislim da je mene tako nešto dopalo. I onda na kraju idu inkunabule i te stvari. Tu isto bude tako tih pitanja s prefiksom "naj". E sad se ne mogu točno sjetiti, ali mislim da je meni bilo neko pitanje oko kentumskih i satemskih jezika. Uglavnom je sa svakim sljedećim rokom bilo sve teže jer više nije imala što izmisliti. Pa je bolje taj povijesni dio riješiti odmah prvi.

E sad, kaže Anita, a spomenula sam i ja - postojala je nekakva skripta s najčešćim pitanjima. Barem sam je ja imala. Vjerojatno to još postoji, raspitajte se. Ako ne nađete, možda ja negdje iskopam svoju.

True, true. Zadnji dio povijesnog dijela su jezici, tj.moraš znati kojoj skupini pripada koji jezik. Idem i ja probat locirat svoju skriptu :D

luceinda
15.03.2011., 21:04
Morfologija? Kako izgleda pismeni i usmeni ispit? Profesor je spomenuo i predrok?!

Veeeeliki pozdrav svim kolegama i kolegicama :)

AnitaMuki
15.03.2011., 21:48
Morfologija? Kako izgleda pismeni i usmeni ispit? Profesor je spomenuo i predrok?!

Veeeeliki pozdrav svim kolegama i kolegicama :)

Prof.Vrljić? Lagaaaaaaanooooooo. Najvažnije ti je da prođeš pismeni kod Brešanke, ako je to još uvijek tako (da ona drži seminare, a on predavanja), a usmeni kod njega je walk in the park.

Pismeni: ono što činite na seminarima, označavat padeže, kategorije glagola, identificirat vrstu tvorbe i sl. Doslovno što činite na seminarima.

Usmeni: Stvarno lagano, pita ništa komplicirano, ne pila, uglavnom što ste spominjali na predavanjima. Mene je pitao da odaberem što želim odgovarat, ja uzela imenice, i onda smo još malo o poštapalicama :D tj.pitao je curu koja je bila sa mnom odakle ta riječ, a onda mene, jel lakše hodat sa štapom ili bez njega. Word of advice, recite bez njega, jer to znači da si zdrav :cerek:

I još jedna stvar. On cijeni kad se boriš za ocjenu. Dakle, ako te pita koliko će ti dat, reci 5. Lažna (ili prava) skromnost ne pali kod njega. Jednog kolegu je pitao koliko će mu dat, i ovaj mu reče 3, kao ono da ne ispadne prepohlepan :D i prof. mu je rekao, a šteta, htio sam vam dati 5, i dao mu 4. Me,on the other hand, kad me pitao, ja sam lipo rekla dajte mi 5 XD (to se potvrdilo i ove godine na izbornom predmetu kad je objavio da on mora vidjeti da mi želimo tu peticu :cerek: )

incantesimo
20.03.2011., 13:39
Za starocrkveni (1.kolokvij), jel se tribaju znat ikoje godine?

AnitaMuki
20.03.2011., 22:48
Za starocrkveni (1.kolokvij), jel se tribaju znat ikoje godine?

Da, pogotovo one vezane za važne spomenike

incantesimo
26.03.2011., 14:32
Ako se padne neki kolokvij iz strarocrkvenog je li se on moze ponavljat na iducem kolokviju ili? vidim da spominjete da je svaki put sve teze, pa mi nije jasno koliko puta se moze ponavljat taj kolokvij? A sto se skripte tice (ima oko 100 pitanja i odgovora), je li dovoljno to naucit da prodes? Jesu li sva pitanja kratka ili ima i opsirnijih (npr da kazemo sve o Bascanskoj ploci itd)? Puno hvala :)

AnitaMuki
29.03.2011., 09:18
Ako se padne neki kolokvij iz strarocrkvenog je li se on moze ponavljat na iducem kolokviju ili? vidim da spominjete da je svaki put sve teze, pa mi nije jasno koliko puta se moze ponavljat taj kolokvij? A sto se skripte tice (ima oko 100 pitanja i odgovora), je li dovoljno to naucit da prodes? Jesu li sva pitanja kratka ili ima i opsirnijih (npr da kazemo sve o Bascanskoj ploci itd)? Puno hvala :)

Imaš termine za kolokvije (njih je dosta, tipa svakih 10 dana, sad ne znam kako je vama), i na njima možeš polagati bilo koji dio. Možeš i sva 4 ako želiš. Nema ograničenja. Ja sam 2 ili 3 puta polagala fonološki dio (nikako pogodit onih 100% :D ). Povijesni dio ti se pogoršava, ova ostala 3 ostaju relativno jednake težine. Stoga, za 1.kolokvij, nauči jako dobro tu skriptu, pročitaj slovo iskona i nadaj se najboljem XD Koliko se ja sjećam bila su sva kratka pitanja, 2-3 rečenice maksimalno. I nauči jezike obavezno! (tj.kojoj grupi pripada koji jezik). Iako to nije u knjizi, bude u povijesnom dijelu.

carrie22
03.05.2011., 19:47
Pleasee....je li netko ima skripte za fonetiku & fonologiju? Trebaju mi hitno.....!! Ako ima, nek se javi na private.....;)
Hvalaaa.....;):top:

incantesimo
04.05.2011., 21:32
Pleasee....je li netko ima skripte za fonetiku & fonologiju? Trebaju mi hitno.....!! Ako ima, nek se javi na private.....;)
Hvalaaa.....;):top:

Imas na ovoj stranici neke skripte http://www.scribd.com/collections/2887583/Fonetika-i-fonologija-skripte Nadam se da ce ti one pomoci :)

Adriat1c
17.05.2011., 20:16
dakle poštovani kolege, ovu vijest je važno da raširite, jer se tiče svih nas studenata.

kao što ste vidjeli prije par dana su bili izbor za studentski zbor, vjerovatno 99% od vas nije bilo briga, no sad ce vas biti. jer izabrana je lista 1 (lista Marija Šimunđića) koja je dobila i zadnja 2 izbora (koji su pak bili BEZ opozicije), ovaj put su dobili zahvaljujuci malverzacijama, mogucnoscu trostrukog glasovanja i inertnoscu vecine studenata koji kao ovce glasaju za onoga tko ih poteze za rukav.

sad taj isti "novi" zbor jednoglasno je prihvatio odluku da se granica za oslobađanje od plaćanja digne sa dosadašnjih 4.00 prosjeka podigne na 4.50 ujedno tako sjebavsi desetke ako ne stotine vrlo dobrih studenata naseg faksa. dakle molio bih vas ako mozete da rasirite vijest o ovome (objava doticne je na oglasnoj ploci u radovanovoj, jer se nisu usudili staviti je na web) i molio bih vas da se odazovete potpisivanjima peticije koja ce se nadam se pokrenuti.

Die Young
17.05.2011., 21:48
jel se planiraju kakvi potezi u vezi toga? il se čeka na istih par revolucionarnih da vidimo kakvi su njihovi planovi?

Baby Blues
18.05.2011., 20:47
PROSVJED
protiv
političke instrumentalizacije znanosti, sveučilišta i visokog obrazovanja

u PETAK, 20. svibnja
u 11.30 sati

ispred SVEUČILIŠNE KNJIŽNICE
(Ruđera Boškovića 31)

Sindikat visokog obrazovanja i znanosti Akademska Solidarnost

Ne dopustimo da obrazovanje postane privilegija, a fakulteti robovi privatnih interesa i kapitala!

lunjaa
23.05.2011., 20:16
Bok :)
Lani sam pisala državnu maturu i položila sam je s odličnim uspjehom, inače, studentica sam Učiteljskog studija u Splitu. Naime, iako obožavam djecu i mogu se kasnije zamisliti u radu s njima, ipak mislim da se u potpunosti ne pronalazim na ovom fakultetu, ne odgovara mi sama njegova koncepcija i, iskreno, nije mi veliki izazov. Htjela bih se ove godine prebaciti na hrvatski jezik i pedagogiju pa bih vas molila da netko podijeli svoja iskustva s ovim dvopredmetnim studijem.
Unaprijed hvala. :top:

yoyo16
25.05.2011., 08:04
Studenti 1.god.FFST eng.jezik pomognite malo nama maturantima koji ove godine pišemo Dm i imamo želju upasti na engleski.Sa koliko se lani bodova upisivalo i sl. Hvala,nadam se budući kolege.

oštrilo
26.05.2011., 07:20
oko 800 :misli:

freya5
28.05.2011., 16:01
Studenti 1.god.FFST eng.jezik pomognite malo nama maturantima koji ove godine pišemo Dm i imamo želju upasti na engleski.Sa koliko se lani bodova upisivalo i sl. Hvala,nadam se budući kolege.Koliko se ja sjecam zadnji je prošle godine imao 820 bodova ili par bodova vise od toga. Najbitnije ti je da imas visok prosjek iz srednje skole i da rijesis engleski bar oko 85-90%. Sto se tice samog faksa profesori su super, ali naravno ima dosta posla, moras imat dobre temelje iz gramatike i puno volje za citanje knjizevnosti :D. Naravno dosta toga ti ovisi i o drugom predmetu koji mislis izabrati. :mig:

yoyo16
28.05.2011., 18:53
Koliko se ja sjecam zadnji je prošle godine imao 820 bodova ili par bodova vise od toga. Najbitnije ti je da imas visok prosjek iz srednje skole i da rijesis engleski bar oko 85-90%. Sto se tice samog faksa profesori su super, ali naravno ima dosta posla, moras imat dobre temelje iz gramatike i puno volje za citanje knjizevnosti :D. Naravno dosta toga ti ovisi i o drugom predmetu koji mislis izabrati. :mig:

Hvala!!!:)Vijesti su odlične,nadam se upadu.Prijavila sam kao drugi predmet sve
osim talij. i pov.umjetnosti.Ako budem mogla birat šta mi predlažem budući da me samo eng. posebno zanima

freya5
29.05.2011., 13:35
Hvala!!!:)Vijesti su odlične,nadam se upadu.Prijavila sam kao drugi predmet sve
osim talij. i pov.umjetnosti.Ako budem mogla birat šta mi predlažem budući da me samo eng. posebno zanimaOnda definitivno ne preporucam hrvatski jer je jako tezak pa ako te posebno ne zanima nemoj ga birati :D. A od tri preostala pedagogije filozofije i povijesti izaberi ono sto ti se cini najzanimljivije tj. sto si najlakse ucila u srednjoj skoli jer sva tri ukljucuju puno citanja i seminara :mig:

fireflyxx
02.06.2011., 12:16
zna li tko sto se ispituje na prijemnom za uciteljski? glazbene, kinezioloske i likovne sposobnosti, te intervju? odnosno, kako to sve izgleda??? ne znam nikoga od tamo, moolim vas ako se netko moze raspitati kako je to izgledalo prosle godine:))) hvala!:)

monopoly
03.06.2011., 09:00
Bok :)
Lani sam pisala državnu maturu i položila sam je s odličnim uspjehom, inače, studentica sam Učiteljskog studija u Splitu. Naime, iako obožavam djecu i mogu se kasnije zamisliti u radu s njima, ipak mislim da se u potpunosti ne pronalazim na ovom fakultetu, ne odgovara mi sama njegova koncepcija i, iskreno, nije mi veliki izazov. Htjela bih se ove godine prebaciti na hrvatski jezik i pedagogiju pa bih vas molila da netko podijeli svoja iskustva s ovim dvopredmetnim studijem.
Unaprijed hvala. :top:
sto se tice pedagogije, ima dosta predmeta koji se podudaraju s vasima na uciteljskom. a hrv je vec malo tezi, pogotovo stcsl! ako vec toliko volis raditi s djecom mozda ti je bolje upisati predskolski! :)

yoyo16
03.06.2011., 20:36
Budući brucoši FFST.Stigli su prvi rezultati DM.Sad smo korak bliže ili dalje upisu na željeni studij.Bilo bi dobro da podijelimo
naše nade,strahove i očekivanja.
Moj izbor su engleski,pedagogija,povijest,hrvatski ... i nadam se upisu:Hrvatski 89%, Engleski 90%.(od 400 mogućih imam
380 bodova iz škole).Nadam se da je dovoljno za engl. i pedagoju.Molim vaše mišljenje i komentare.Uključite se da olakšamo ove muke oko DM

monopoly
03.06.2011., 21:12
Budući brucoši FFST.Stigli su prvi rezultati DM.Sad smo korak bliže ili dalje upisu na željeni studij.Bilo bi dobro da podijelimo
naše nade,strahove i očekivanja.
Moj izbor su engleski,pedagogija,povijest,hrvatski ... i nadam se upisu:Hrvatski 89%, Engleski 90%.(od 400 mogućih imam
380 bodova iz škole).Nadam se da je dovoljno za engl. i pedagoju.Molim vaše mišljenje i komentare.Uključite se da olakšamo ove muke oko DM

upadas 100% buduca kolegice! :mig:

gabi1989
03.06.2011., 21:59
Meni je hrv 83% a eng 97% .Daj mi samo objasnite ako nije problem kako se tocno racuna to za ocjene iz srednje?

yoyo16
04.06.2011., 05:34
Meni je hrv 83% a eng 97% .Daj mi samo objasnite ako nije problem kako se tocno racuna to za ocjene iz srednje?

Ovako ti to ide: Npr
1.razred prosjek 4,67
2.razred prosjek 4,72
3.razred prosjek 4,85
4.razred prosjek 4,96
Izračunaš srednje prosjek :4,8/5,0x100=96%
Ocjene nose 40%tj. 400 x 96% = 384 boda

Lani je zadnji upisani na engl.imao 822 boda tako da i ja mislim da upadam :),
ali... triba čekat i :s

oštrilo
04.06.2011., 07:26
Zbog specifičnosti dvopredmetnog studija a i zbog toga što je prošle godine prvi put uvedena državna matura, bilo je omogućeno i nakon završetka kalvarije s DM ljudima koji nisu upali na željenu kombinaciju na FFST dodatno klikanje za upis na fax, tj. osoba je zadovoljina na jedan predmet ali nije na drugi, takvim ljudima se dala još jedna prilika da kliknu koji studij žele upisani na FFST iako su imali i manje bodova (naravno, ako je ostalo mjesta na tom smjeru)

Ove godine, pročitala sam u Vjesniku, nakon svih službenih rokova omogućit će se ljudima koji se nisu uspjeli upisati na željenu kombinaciju naknadni upis na fakultet, tj. moći će se prijaviti svi ljudi koji nisu zadovoljili uvjet (npr. hrvatski 15. mjesto, povijest 225. mjesto), naravno pod uvijetom da ostane manje od 10% mjesta na pojedinom smjeru (ovo će se napraviti da se izbjegne jesenski rok, jer se prošle godine zbog jednog mjesta išlo na jesenski rok). Tako da još imate nade.

Upisi su od 18.-22.7. Objava rezultata, tj. slobodnih mjesta objavit će se 22.7. na službenim stranicama Fakulteta u popodnevnim satima. Neupisani budući studenti će se moći prijaviti na Fakultet do ponedjeljka, u ponedjeljak će se napraviti rang lista upisanih. I to je to! SRETNO :)

nella_b
16.06.2011., 10:26
Ima li jos neko ko je nezadovoljan ovom odlukom da je za oslobođenje plaćanja( stari studenti) dignut prosjek na 4,5, nije mi jasno niko se ne žali.

carmen379
01.07.2011., 15:18
helou :)
ima li onih koji se nadaju da ce prag za engleski bit nizi jer je ove god eng na maturi bio malčice sheban ,hh :D

yoyo16
02.07.2011., 07:20
helou :)
ima li onih koji se nadaju da ce prag za engleski bit nizi jer je ove god eng na maturi bio malčice sheban ,hh :D
Ja se nadam,jel mi je to prvi i jedini izbor.Neću studirat ništa osim toga a i neću nigdi drugo.Kad će više taj 07.07. i da sve ovo skupa bude gotovo.
Čitajući ove nove upute na postani student, mislim se, koliko će nam živaca tribat ta tri dana gledajući kako se liste pomiču i lagano nas izbacuju.
Bože daj nam svima snage da ovo izdržimo:s

carmen379
02.07.2011., 08:20
Ja se nadam,jel mi je to prvi i jedini izbor.Neću studirat ništa osim toga a i neću nigdi drugo.Kad će više taj 07.07. i da sve ovo skupa bude gotovo.
Čitajući ove nove upute na postani student, mislim se, koliko će nam živaca tribat ta tri dana gledajući kako se liste pomiču i lagano nas izbacuju.
Bože daj nam svima snage da ovo izdržimo:s

a ako smo izdrzali do sad mozemo i ta tri dana,ukoliko me srce ne izda gledajuci te liste xD

yoyo16
02.07.2011., 08:22
a ako smo izdrzali do sad mozemo i ta tri dana,ukoliko me srce ne izda gledajuci te liste xD

Tako je:top:buduća kolegice.Sretno

carmen379
02.07.2011., 09:01
Tako je:top:buduća kolegice.Sretno

hvala,također :D

myactinglife
02.07.2011., 09:03
kakv aje povijest u st?

freya5
02.07.2011., 11:19
povijest u st je super, ali moras stvarno to volit jer nije ni najmanje lagano, pogotovo kad pocne pisanje seminara :D

myactinglife
02.07.2011., 11:32
povijest u st je super, ali moras stvarno to volit jer nije ni najmanje lagano, pogotovo kad pocne pisanje seminara :D
ond aništa..:D

yoyo16
02.07.2011., 11:40

Neću je ni ja,ako upadnem engl. i pedag. na 3 mi je mistu

freya5
02.07.2011., 15:57
Neću je ni ja,ako upadnem engl. i pedag. na 3 mi je mistusta se tice engleskog, meni je on ok, iako mi je na povijesti zabavnije :D, a za pedagogiju stvarno ne znam kako je, znam da i oni imaju dosta seminara, ali cini mi se da je mozda lakse od povijesti, bar sudeci po dojmovima onih koji su na pov-pedag :mig:

Tokio_girl
02.07.2011., 19:39
Bok! Ima li onih koji namjeravaju upisati hrvatski i talijanski? Koliko bodova imate? :D
I ako stariji studenti kogu reći koliko je zahtjevno studirati ta dva jezika paralelno i kakvo je stanje općenito :)

carmen379
03.07.2011., 11:27
Bok! Ima li onih koji namjeravaju upisati hrvatski i talijanski? Koliko bodova imate? :D
I ako stariji studenti kogu reći koliko je zahtjevno studirati ta dva jezika paralelno i kakvo je stanje općenito :)

ja planiram tal...
a imam vise od proslogodisnjeg praga,to je bitno xDDD

Tokio_girl
03.07.2011., 12:04
ja planiram tal...
a imam vise od proslogodisnjeg praga,to je bitno xDDD

Heh,imam i ja više,ali to mi i ne znači previše jer ne znam kakva je konkurencija, a uz to nisam pisala talijanski kao izborni jer sam već pisala 2. :p

carmen379
03.07.2011., 12:21
Heh,imam i ja više,ali to mi i ne znači previše jer ne znam kakva je konkurencija, a uz to nisam pisala talijanski kao izborni jer sam već pisala 2. :p

nisam ni ja...lol
al mislim da ce to bit cisto ok....

Tokio_girl
03.07.2011., 13:49
nisam ni ja...lol
al mislim da ce to bit cisto ok....

Nadam se ;)
Čini mi se da si pisala i na forumu filozofskog u Zadru,eto,možda budemo kolegice...iako bi ja radije upala na psihologiju u Zagrebu ili Zadru,heh

carmen379
03.07.2011., 13:55
Nadam se ;)
Čini mi se da si pisala i na forumu filozofskog u Zadru,eto,možda budemo kolegice...iako bi ja radije upala na psihologiju u Zagrebu ili Zadru,heh

da jesam... :D
htjela sam eng u zagrebu al ta mi je ideja slavno propala xD
pa sam sad isprijavljivala sve moguce jezike di god se moglo...
mozda budemo :D

Tokio_girl
03.07.2011., 14:18
da jesam... :D
htjela sam eng u zagrebu al ta mi je ideja slavno propala xD
pa sam sad isprijavljivala sve moguce jezike di god se moglo...
mozda budemo :D

hahah,poznato mi je to,i ja sam stavila sve živo xD

yoyo16
03.07.2011., 23:44
Stigle rang liste!!!!! engleski 5 , pedagogija 1!!!! presretna.samo da tako i ostane

Balonka
05.07.2011., 03:19
Jel itko zna kakav je talijanski ođe? Ja sam na listi, doduše ne nešto visoko ali čvrsto stojim a to mi je glavno. Uz to namjeravam povijest umjetnosti tu sam dosta visoko. Ali talijanski? Drag mi je jezik, ali s obzirom na to da sam svih 7 godina koliko sam ga učila (4 u osnovnoj, 3 u srednjoj jer sam se zamjerila profesorici pa ga za svaki slučaj nisam uzela u 4. sr :D) imala stvarno katastrofa profesore. Tako da u tih 7 godina nisam naučila zapravo ništa više od samih osnova, a uvijek mi je bio 4 ili 5. Zanima me koliko je težak, i jeli se počinje iznova kao što to inače biva na fakultetima, znači iz temelja ili je ipak malo naprednije? Hvala.
p.s. ja bi najradje engleski, gdje zapravo imam poprilicno bodova ali ocito ne dovoljno jer sam 30 mjesta ispod crte :D (edit: listening me sjeb'o :D)

Tokio_girl
05.07.2011., 10:01
Jel itko zna kakav je talijanski ođe? Ja sam na listi, doduše ne nešto visoko ali čvrsto stojim a to mi je glavno. Uz to namjeravam povijest umjetnosti tu sam dosta visoko. Ali talijanski? Drag mi je jezik, ali s obzirom na to da sam svih 7 godina koliko sam ga učila (4 u osnovnoj, 3 u srednjoj jer sam se zamjerila profesorici pa ga za svaki slučaj nisam uzela u 4. sr :D) imala stvarno katastrofa profesore. Tako da u tih 7 godina nisam naučila zapravo ništa više od samih osnova, a uvijek mi je bio 4 ili 5. Zanima me koliko je težak, i jeli se počinje iznova kao što to inače biva na fakultetima, znači iz temelja ili je ipak malo naprednije? Hvala.
p.s. ja bi najradje engleski, gdje zapravo imam poprilicno bodova ali ocito ne dovoljno jer sam 30 mjesta ispod crte :D (edit: listening me sjeb'o :D)

ja namjeravam hrvatski i talijanski,ako mi se ne posreći na psihologiji u Zd...
hrv sam 34. trenutno (jučer sam bila 31.), talijanski 31.,a pov umjetnosti 2. (ali neću to) ,a stavila sam i eng,ali nema šanse (DM eng je ono-lupaj glavom od zid...teška lutrija)
Mene također zanima isti upit za talijanski pa ako netko može odgovoriti. :)

Zekoslawa
05.07.2011., 13:58
A što da vam se kaže za talijanski? Ne trebate se bojati toga koliko znate ili ne znate, bilo je slučajeva da su ga upisali ljudi koji ga nikad nisu ni učili, pa su kroz nekakav brzi tečaj u mjesec dana štogod pohvatali i opet su se snašli. Naravno, sve što se ne zna kumulativno će se pogoršavati s godinama, pa nije loše popuniti rupe za koje znate da ih nosite sa sobom. Ispočetka će biti teško slušati predavanja na talijanskom, mene je prvih mjeec dana znala zaboljeti glava od napora, no sve to sjedne na svoje mjesto s vremenom. Nisu, naravno, sva predavanja na talijanskom.

Jezične vježbe počinju se, ajmo reći, od osnova, ali opet se očekuje nekakvo znanje. Nije da će vas netko učiti kako se tvori prezent i slično. Osim toga, u svakom semestru imat ćete jedan predmet vezan uz književnost, te jedan o nečem trećem - malo trabunjanja o povijesti jezika, pa fonologija, morfologija, sintaksa, svašta nešto. O profesorima neću jer se tu štošta mijenja iz godine u godinu i već su sada to neki drugi ljudi od onih koji su mene dočekali.

Uglavnom, prva je godina prilično jednostavna, druga je već nešto zajebanija. Na stranici faksa imate izvedbeni plan za svaku godinu, pa možete pronjuškati, a za ostala pitanja čitamo se po potrebi.

Eto ga.

Tokio_girl
05.07.2011., 14:53
A što da vam se kaže za talijanski? Ne trebate se bojati toga koliko znate ili ne znate, bilo je slučajeva da su ga upisali ljudi koji ga nikad nisu ni učili, pa su kroz nekakav brzi tečaj u mjesec dana štogod pohvatali i opet su se snašli. Naravno, sve što se ne zna kumulativno će se pogoršavati s godinama, pa nije loše popuniti rupe za koje znate da ih nosite sa sobom. Ispočetka će biti teško slušati predavanja na talijanskom, mene je prvih mjeec dana znala zaboljeti glava od napora, no sve to sjedne na svoje mjesto s vremenom. Nisu, naravno, sva predavanja na talijanskom.

Jezične vježbe počinju se, ajmo reći, od osnova, ali opet se očekuje nekakvo znanje. Nije da će vas netko učiti kako se tvori prezent i slično. Osim toga, u svakom semestru imat ćete jedan predmet vezan uz književnost, te jedan o nečem trećem - malo trabunjanja o povijesti jezika, pa fonologija, morfologija, sintaksa, svašta nešto. O profesorima neću jer se tu štošta mijenja iz godine u godinu i već su sada to neki drugi ljudi od onih koji su mene dočekali.

Uglavnom, prva je godina prilično jednostavna, druga je već nešto zajebanija. Na stranici faksa imate izvedbeni plan za svaku godinu, pa možete pronjuškati, a za ostala pitanja čitamo se po potrebi.

Eto ga.

Hvala puno :)
znaš li možda otprilike kakvo je stanje s hrvatskim...koliko je jednostavno/slošeno itd.? ^^

Zekoslawa
05.07.2011., 15:53
Hvala puno :)
znaš li možda otprilike kakvo je stanje s hrvatskim...koliko je jednostavno/slošeno itd.? ^^
Na pravoj si adresi. Hm, a što da ti kažem na takvo pitanje. Prva godina je zajebanija zbog fonetike i staroslavenskoga, to će ti svatko reći. Naravno da ni to nije ništa što se ne bi moglo riješiti. Na drugoj svjetska književnost stvara probleme. Sve ovo ostalo nekako se riješi, netko prije, neko kasnije, ali riješi se. Princip je, naravno, drugačiji nego kod stranih jezika, ali otprilike slično - red književnosti, red gramatike, red nečega trećeg.

Kao i bilo koja druga kombinacija na dvopredmetnim studijima, i ova se donekle prati. Pa ti štogod s jedne studijske grupe posluži na drugoj i obrnuto. Ne mogu reći da tako nije i kad se studira jedan jezik i nešto drugo (filozofija, povijest, pov. umj. ili nešto), ali kad su u pitanju dva jezika, uvijek se nađe više toga što posluži jedno za drugo. Pogotovo na početku.

Na kroatistici se nije mijenjalo puno profesora, pa će najveći problem predstavljati oni gore spomenuti (fonetika, staroslavenski, svjetska itd.), ali ne slušati priče. To je jedini savjet koji mogu dati.

Tokio_girl
06.07.2011., 10:40
Na pravoj si adresi. Hm, a što da ti kažem na takvo pitanje. Prva godina je zajebanija zbog fonetike i staroslavenskoga, to će ti svatko reći. Naravno da ni to nije ništa što se ne bi moglo riješiti. Na drugoj svjetska književnost stvara probleme. Sve ovo ostalo nekako se riješi, netko prije, neko kasnije, ali riješi se. Princip je, naravno, drugačiji nego kod stranih jezika, ali otprilike slično - red književnosti, red gramatike, red nečega trećeg.

Kao i bilo koja druga kombinacija na dvopredmetnim studijima, i ova se donekle prati. Pa ti štogod s jedne studijske grupe posluži na drugoj i obrnuto. Ne mogu reći da tako nije i kad se studira jedan jezik i nešto drugo (filozofija, povijest, pov. umj. ili nešto), ali kad su u pitanju dva jezika, uvijek se nađe više toga što posluži jedno za drugo. Pogotovo na početku.

Na kroatistici se nije mijenjalo puno profesora, pa će najveći problem predstavljati oni gore spomenuti (fonetika, staroslavenski, svjetska itd.), ali ne slušati priče. To je jedini savjet koji mogu dati.

Hvala još jednom! :)
Nadam se da će mi biti ok na tom faxu...s obzirom da mi se uopće nigdje ne ide kad nisam upala na psihologiju koju sam tako htjela. :/

Vidim da ljudi na ovoj temi nisu baš aktivni kao na drugima...ajmo budući studenti,znate li išta o upisima osim da su od 18. do 22. Ništa ne piše na stranici...trebali li kakve dokumente,fotografije i sl. donijeti? ^^

Jelena__
06.07.2011., 10:51
Doci ce vam na vrijeme obavijest, a vjerojatno cete trebati dvije slike odredjenog formata, potvrde o polozenoj drzavanoj maturi, domovnica i rodni list, eventualno svjedodzbe i to je to. i ispunjavat cete hrpu papira kad dodjete :D

yoyo16
06.07.2011., 13:06
Obavijest o potrebnim dokumenima za upis je stavljena 4.7. i to na stranici ffst,lijevo upisi 2011/2012 i Natječaj za upis,
odnosno triba donit domovnicu,rodni list,potvrdu o prebivalištu, dvije slike i uplatnicu na 375 kn i to od 18.do22.07 itd...
nisam sve zapamtila

Tokio_girl
06.07.2011., 13:19
Obavijest o potrebnim dokumenima za upis je stavljena 4.7. i to na stranici ffst,lijevo upisi 2011/2012 i Natječaj za upis,
odnosno triba donit domovnicu,rodni list,potvrdu o prebivalištu, dvije slike i uplatnicu na 375 kn i to od 18.do22.07 itd...
nisam sve zapamtila

Ok,našla sam :D
Ima li ode budućih kolega? :cerek:

yoyo16
06.07.2011., 14:21
Engleski i pedagogija

zauviksitu
06.07.2011., 15:19
jel ima ITKO ko je upa, tj. ko ce upisat povijest i povijest umjetnosti? :D

Tokio_girl
06.07.2011., 15:38
jel ima ITKO ko je upa, tj. ko ce upisat povijest i povijest umjetnosti? :D

Ja sam upala na pov. umjetnosti,ali neću to. :D

zauviksitu
06.07.2011., 15:43
a daaaaaaaj :(
sve mi se cini da cu bit jedina na povjesti i povijesti umjetnosti :(
nema veze, vidimo se na faksu svejedno :D

Tokio_girl
06.07.2011., 15:53

hehe,povijest nisam nikada volila,a s povijesti umjetnosti mi se čini da je jako teško naći posao,ali je zanimljivo.
Vidimo se ako mi se ne posreći i nekim čudom upadnem na psih u Zadru. :D

zauviksitu
06.07.2011., 16:00
ajde drzim fige za Zadar :D Sritno :D

Tokio_girl
06.07.2011., 16:24
ajde drzim fige za Zadar :D Sritno :D

Hvala iako su šanse jako male. :cerek:

Hercegbosanac
06.07.2011., 18:20
Šta im znači ono:˝Rok prijave:06.07.2011˝???Malo me to buni,jel to znači da moram potvrdit do danas u ponoć ili šta...?!?!?

Tokio_girl
06.07.2011., 18:22
Šta im znači ono:˝Rok prijave:06.07.2011˝???Malo me to buni,jel to znači da moram potvrdit do danas u ponoć ili šta...?!?!?

Ma nije. Pretpostavljam da to znači da smo trebali taj fax dodati na listu Postani student do danas jer sutra zatvaraju onu opciju "odaberi". :mig:

E,mene zanima jesu li predvanja na hrv i tal u istoj zgradi? Čitala sam da su svi smjerovi raštrkana okolo po gradu :O

Hercegbosanac
06.07.2011., 18:49
Ma nije. Pretpostavljam da to znači da smo trebali taj fax dodati na listu Postani student do danas jer sutra zatvaraju onu opciju "odaberi". :mig:

Hvala na informaciji,odmah mi je lakše,imam još 24h za odluku...!!:misli:

Zekoslawa
06.07.2011., 19:01
E,mene zanima jesu li predvanja na hrv i tal u istoj zgradi? Čitala sam da su svi smjerovi raštrkana okolo po gradu :O
Jesu. Jezici su svi u Radovanovoj 13. Barem ove prve tri godine.

Tokio_girl
06.07.2011., 19:06
Jesu. Jezici su svi u Radovanovoj 13. Barem ove prve tri godine.

Ah...žalosno da nemaju jednu normalnu zgradu. -.-"
a u kakvom je bar stanju,nešto ruševno i staro ili?

oštrilo
06.07.2011., 21:39
Uglavnom je ruševno i staro ali nije baš tooooliko strašno ;)
Ali će se gradit nova zgrada na kampusu :cerek:

Zekoslawa
06.07.2011., 21:50
Uglavnom je ruševno i staro ali nije baš tooooliko strašno ;)
Ali će se gradit nova zgrada na kampusu :cerek:
Pa dobro sad, šta ja znam... Ja imam jednu snimku iz VD kad je ne prokišnjavalo nego se voda slijevala kroz rupu na krovu. :cerek: Onda, jednom nije bilo nastave jer je atrij poplavio. U D4 nedavno se urušio strop... Ali u principu je okej. :rofl:

Jedino zna biti malo zajeb kad se onaj pas iz susjedstva razlaje pa se ne čuješ što misliš. :D

Ipak, ne bih mijenjala Radovanovu ni za što na svijetu. Treba razmišljati i što ćeš raditi za vrijeme pauza od nekoliko sati. A kad si ondje, hvala bogu, imaš gdje. Hoćeš đir po dućanima, hoćeš u birtiju, hoćeš u knjižnicu... O blizini kolodvora (autobusnog i željezničkog) te trajektne luke da ne govorimo. :mig:

lunjaa
07.07.2011., 00:21
Ah...žalosno da nemaju jednu normalnu zgradu. -.-"
a u kakvom je bar stanju,nešto ruševno i staro ili?

Ej, vidim da ti isto želiš u Zd na psihologiju, koja si na listi ako mogu znat?
Meni fali 16 mista, ali idem u Osijek ako ne upadnem tu :D

Tokio_girl
07.07.2011., 09:03
Ej, vidim da ti isto želiš u Zd na psihologiju, koja si na listi ako mogu znat?
Meni fali 16 mista, ali idem u Osijek ako ne upadnem tu :D

Heh,40. sam,fali mi 10 mjesta i kao što vidiš već polako prihvaćam činjenicu da ću završiti u Splitu na hrv/tal. xD
Tebi je vidim dobro jer si i Osijek stavila...Ja sam računala sa ffzg,HS i ffzd, ali očito nisam imala sreće. Sad mi je žao što nisam probala i u Rijeci i Osijeku. Što je tu je! :D
Nadajmo se za Zadar i puno nam sreće! :cerek:

Jesus,vidim bit će uzbudljivo dolaziti na predavanja...sa mišlju da bi mi se strop mogao srušiti na glavu! :top:

Tokio_girl
08.07.2011., 00:35
AJMOOOO! kolege/kolegice,gdje steee! :D

Hercegbosanac
08.07.2011., 00:47
Povijest i filozofija.......!!!!!:top::top:

LadyGaladriel
08.07.2011., 01:27
Baš ono šta sam i namjeravala studirati. Povijest i Hrvatski jezik i književnost :D:D:D
Nadam se da ste svi upali na ono što ste htjeli. Vidimo se, kolege!

missF
08.07.2011., 04:59

nisi jedina ;D al ja san na pov.umj i hrv :)

missF
08.07.2011., 05:17
Ljudi :D mene zanima,ako netko zna,jel se moguće prebacit s preddiplomskog npr hrv na diplomski eng? Ili zamijenit jedan dvopredmetni s drugim?Npr povijest i tal. i onda tal zamijenit s nečim drugim..?I zar je hrvatski tako težak? :eek: Puno pitanja,al nemojte zamjerit :D mi smo ipak novi tu :D

yoyo16
08.07.2011., 07:39
Sad znamo da su jezici u Radovanovoj, a di je pedagogija.

oštrilo
08.07.2011., 12:42
U klerikatu, Zajčeva bb

Maani
08.07.2011., 13:52
Engleski i pedagogija :D
Ima još neko na tome? :')

Tokio_girl
08.07.2011., 13:55
Ja sam na hrvatskom i talijanskom :D

Maani
08.07.2011., 14:09
Ja sam na hrvatskom i talijanskom :D

auu, čujen da je hrvatski katastrofa težak, pogotovo stcsl..
ali sritno :D

btw, šta se tiče ovoga klerikata u zajčevoj, di se održava pedagogija, neka neko bude krasan i prosvitli nas ne-splićane di je to D:

Tokio_girl
08.07.2011., 15:33

btw, šta se tiče ovoga klerikata u zajčevoj, di se održava pedagogija, neka neko bude krasan i prosvitli nas ne-splićane di je to D:

haha,hvala :D ,nisi me tribala upoznati s tom činjenicom. xD

yoyo16
08.07.2011., 17:33

Isto engleski i pedagogija,isto nisam iz Splita, ali znam da je klerikat,ogromna zgrada između bolnica Firule i Križine.Pozdrav kolegice

May123
09.07.2011., 07:21
engleski i talijanski :cerek:

Tokio_girl
09.07.2011., 10:03
engleski i talijanski :cerek:

Vidimo se na talijanskom! :D

Maani
09.07.2011., 15:07
evo našla san klerikat, nije to baš blizu ostatka faxa.. al što je tu je :D

hvala :)

yoyo16
09.07.2011., 17:57
evo našla san klerikat, nije to baš blizu ostatka faxa.. al što je tu je :D

hvala :)
Dvi autobusne stanice,pokaz 67 kn

zauviksitu
14.07.2011., 12:24
da pitam, za svaki slucaj... Jel tribamo na upis donit svjedodzbe i potvrde o polozenoj maturi? I sta je onaj upisni broj sta nam pise kraj faksa na koji si upa?

fala :D

coollerica
14.07.2011., 17:48
klerikat vam je velika građevina sa križem pokraj heliodroma, iza bolinice firule (ako gledamo OD grada, malo se prođe bolnica)...dijelimo je sa svećenicima; nije loša uopće :D

E sad, ima li netko sa viših godina da bi mi rekao koliko bodova treba imati da bi se upisala viša godina (2.) i koliko se plaća...? ima li neki prag do kojeg se ne plaća ili kak to ide? tenks unaprijed

oštrilo
15.07.2011., 16:13
da pitam, za svaki slucaj... Jel tribamo na upis donit svjedodzbe i potvrde o polozenoj maturi? I sta je onaj upisni broj sta nam pise kraj faksa na koji si upa?

fala :D

Ne trebaš, ali ponesi za svaki slučaj, možda ih u referadi uhvati žuta minuta, nikad ne znaš :D

Dokumenti koje su pristupnici dužni osobno priložiti za upis:
- domovnicu (u izvorniku, datum izdavanja neograničen) Hrvat koji nije državljanin Republike
Hrvatske mora donijeti dokaz o hrvatskoj narodnosti,
- rodni list (u izvorniku, datum izdavanja neograničen),
- dvije osobne fotografije (3,5 x 4,5 cm),
- potvrdu o prebivalištu,
- dokaz o uplati troškova upisa i upisnih materijala u iznosu od 350,00 kuna (indeks, matični list,
upisni list i statistički list - sve navedene upisne materijale pristupnik će dobiti u Službi za
studentske poslove Fakulteta) te troškova za izdavanje studentske iskaznice u iznosu od 25,00
kuna.
Uplatnica se popunjava na sljedeći način:
Primatelj: Filozofski fakultet u Splitu
Žiroračun: 2330003-1100066764
Poziv na broj odobrenja: 02-241
Opis plaćanja: troškovi upisa i X-ice
Iznos: 375,00 kuna

Upisni broj ti ne treba

E sad, ima li netko sa viših godina da bi mi rekao koliko bodova treba imati da bi se upisala viša godina (2.) i koliko se plaća...? ima li neki prag do kojeg se ne plaća ili kak to ide? tenks unaprijed

Za upis 2. godine potrebno je minimalno 42 ECTS boda. Upisat ćeš sve nepoložene ispite sa 1. godine a do 60 ECTS-a predmeta sa 2. godine.
E sad, ako si upisala 1. godinu 2010./2011. godine drugu godinu plaćaš prema bodovima koliko si predmeta položila, 1 ECTS je cca 380 kn, npr. položila si 42 boda, ostalo ti je 18 bodova (jer si na početku upisala 60 bodova): 18*380=6.840,00 kn, ali mislim da ima tablica na oglasnoj ploči kraj referade pa pogledaj točan iznos.

Tokio_girl
16.07.2011., 13:53
Pridružite se u grupu ako želite! :D

http://www.facebook.com/home.php?#!/groups/164955230240724?ap=1

coollerica
17.07.2011., 16:15
@oštrilo: Đizs krajst, nadan se da nije tako skupo... :eek::eek:

oštrilo
19.07.2011., 20:45
Zanemari tekst jer je to mfst, ali tablica na drugoj stranici se odnosi za ffst, tamo onaj red gdje je školarina 7000 kn

http://neuron.mefst.hr/docs/dokumenti/novosti/2011/Skolarine%202011-2012-sijecanj.pdf

coollerica
20.07.2011., 14:24
Zanemari tekst jer je to mfst, ali tablica na drugoj stranici se odnosi za ffst, tamo onaj red gdje je školarina 7000 kn

http://neuron.mefst.hr/docs/dokumenti/novosti/2011/Skolarine%202011-2012-sijecanj.pdf

hahahhaha, super...baš super...:flop:

Tokio_girl
18.08.2011., 13:46
Zna li netko treba li zadovoljiti neke uvjete za priključivanje ekipi koja sudjeluje u pisanju fakultetskog časopisa? :D

Zekoslawa
19.08.2011., 21:17
Zna li netko treba li zadovoljiti neke uvjete za priključivanje ekipi koja sudjeluje u pisanju fakultetskog časopisa? :D
A jesi li već pokušavala slati kakav rad? Ili te zanima urednički ili lektorski posao? Mislim, ne mogu ti ni ja puno reći o tome, ali ti mogu reći par imena, pa njih možeš pitati na koji način da se uključiš. Na kraju krajeva, mislim da su nedavno bili nekakvi oglasi da traže nove suradnike.

U svakom slučaju, ako se nećeš sama angažirati, neće te nitko ni zvati. A, ruku na srce, nije da će se i profesori previše truditi da te potaknu na objavljivanje čak i ako napišeš nešto toga vrijedno. Stoga, nema ti druge nego pokucati na vrata sama ili čekati da netko prepozna štogod u tebi, što je rijetko, ali ne i nemoguće.

penelopa21
22.08.2011., 00:39
malo sam zbunjena u vezi završnog rada pa može samo potvrda ili ispravak mog shvaćanja? :D dakle, ako prijavljujem na drugi rok,(12. - 14. 09.) radne verzije rada dajem istovremeno mentoru i članovima povjerenstva, tj. teti tajnici u odsjeku, 10 dana prije prijave,npr.sad, krajem 8. miseca. kad mi oni to pregledaju i kažu da je sve ok, mentor popunja obrazac kojim se kaže da je napravljena radna verzija rada (jel mu ja nosim taj obrazac ili...?). pri prijavi u referadi dajem samo indeks i taj obrazac. onda,nakon što oni utvrde datum obrane, onda u referadu donesem 4 uvezana rada i cd. jel to tako iđe? :D Hvala :)

trapped
22.08.2011., 11:01
Ne trebaš, ali ponesi za svaki slučaj, možda ih u referadi uhvati žuta minuta, nikad ne znaš :D

Dokumenti koje su pristupnici dužni osobno priložiti za upis:
- domovnicu (u izvorniku, datum izdavanja neograničen) Hrvat koji nije državljanin Republike
Hrvatske mora donijeti dokaz o hrvatskoj narodnosti,
- rodni list (u izvorniku, datum izdavanja neograničen),
- dvije osobne fotografije (3,5 x 4,5 cm),
- potvrdu o prebivalištu,
- dokaz o uplati troškova upisa i upisnih materijala u iznosu od 350,00 kuna (indeks, matični list,
upisni list i statistički list - sve navedene upisne materijale pristupnik će dobiti u Službi za
studentske poslove Fakulteta) te troškova za izdavanje studentske iskaznice u iznosu od 25,00
kuna.
Uplatnica se popunjava na sljedeći način:
Primatelj: Filozofski fakultet u Splitu
Žiroračun: 2330003-1100066764
Poziv na broj odobrenja: 02-241
Opis plaćanja: troškovi upisa i X-ice
Iznos: 375,00 kuna

Upisni broj ti ne treba

Za upis 2. godine potrebno je minimalno 42 ECTS boda. Upisat ćeš sve nepoložene ispite sa 1. godine a do 60 ECTS-a predmeta sa 2. godine.
E sad, ako si upisala 1. godinu 2010./2011. godine drugu godinu plaćaš prema bodovima koliko si predmeta položila, 1 ECTS je cca 380 kn, npr. položila si 42 boda, ostalo ti je 18 bodova (jer si na početku upisala 60 bodova): 18*380=6.840,00 kn, ali mislim da ima tablica na oglasnoj ploči kraj referade pa pogledaj točan iznos.

ima tamo tablica, bila je i lani....ali... ja san prenila 15 ECTS-a, plaćala ECTS-e nisan, dakle školarina mi je bila 3500 kn baš k'o i one godine kad sam upisala. dakle školarina bi trebala ostat ista. koliko plaćaš kad ne daš uvjet ( 42 ECTS ) , e to neman pojma...

trapped
22.08.2011., 11:05
haha,hvala :D ,nisi me tribala upoznati s tom činjenicom. xD

stcsl - nemoj se zafrkavat, teškooo ( bar je drugi semestar :D )
fonetika i fonologija - kad naučiš naglaske sve će bit ok, pripremi se za vježbanje :P
teorija jezika - fuj, fuj, fuj, samo štrebanje :)

sve ostalo na prvoj godini ti je dječja igra :)

Novak ove godine nije držao svjetsku, ako ostane tako to više neće biti jedan od "najvećih problema" :P

Zekoslawa
22.08.2011., 13:48
Novak ove godine nije držao svjetsku, ako ostane tako to više neće biti jedan od "najvećih problema" :P
Pa, nije svjetska ni bila problem zbog Novaka nego zbog G. G. K. :D

malo sam zbunjena u vezi završnog rada pa može samo potvrda ili ispravak mog shvaćanja? :D dakle, ako prijavljujem na drugi rok,(12. - 14. 09.) radne verzije rada dajem istovremeno mentoru i članovima povjerenstva, tj. teti tajnici u odsjeku, 10 dana prije prijave,npr.sad, krajem 8. miseca. kad mi oni to pregledaju i kažu da je sve ok, mentor popunja obrazac kojim se kaže da je napravljena radna verzija rada (jel mu ja nosim taj obrazac ili...?). pri prijavi u referadi dajem samo indeks i taj obrazac. onda,nakon što oni utvrde datum obrane, onda u referadu donesem 4 uvezana rada i cd. jel to tako iđe? :D Hvala :)
Otprilike tako nekako. U svakom slučaju, tako sam i ja imala taj slučaj s "radnom verzijom", ali mislim da zapravo nije trebalo ništa posebno oko toga. To je isti onaj obrazac za prijavu kao da je rad gotov, samo nije bio potpisan. Zapravo, radi se o tome da ti se omogući da prijaviš unutar tih zadanih rokova, a da je gotov barem dio rada. To vidiš s mentorom. Mislim da njima u referadi ne treba tvoj nedovršeni rad, dovoljno im je da on potvrdi da se nešto događa i da ispuniš taj obrazac za prijavu. I da, obrana? :misli: Okej, ne znam koji je profesor u pitanju, ali završni nema obrane. Uglavnom ne. To bude formalnost u vidu toga da mentor upiše ocjenu, popuni papire i to.

ajla.ajla
23.08.2011., 09:06
Ja sam studentica druge godine književnosti na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, međutim, od ove godine, svoj sam život primorana nastaviti u Splitu. Zanimalo me je da li uopće postoji mogućnost prebacivanja sa stranih fakulteta i ako ne, koji je postupak upisa za strane državljane na Filozofski fakultet u Splitu? Na ove sad rokove sam vjerovatno zakasnila? Molim vas za bilo kakve informacije koje mi možete ponuditi što prije, očajna sam! Hvala! :)

oštrilo
23.08.2011., 11:23
ima tamo tablica, bila je i lani....ali... ja san prenila 15 ECTS-a, plaćala ECTS-e nisan, dakle školarina mi je bila 3500 kn baš k'o i one godine kad sam upisala. dakle školarina bi trebala ostat ista. koliko plaćaš kad ne daš uvjet ( 42 ECTS ) , e to neman pojma...

Vjerojatno zato jer si upisala fakultet prije 2010. godine kad su uveli plaćanje po ECTS bodovima. Ti si zadržala svoj status pri upisu, tj. 3500 kn - plaćaš samo jedan smjer, drugi je na teret MZOŠ-a i tebe se ne tiče ova tablica. Možeš se osloboditi plaćanja prema uvjetima koje će propisati u 9. misecu (ili su već donijeli odluku - nisam sigurna) na način da zadovoljiš te iste uvijete

Otprilike tako nekako. U svakom slučaju, tako sam i ja imala taj slučaj s "radnom verzijom", ali mislim da zapravo nije trebalo ništa posebno oko toga. To je isti onaj obrazac za prijavu kao da je rad gotov, samo nije bio potpisan. Zapravo, radi se o tome da ti se omogući da prijaviš unutar tih zadanih rokova, a da je gotov barem dio rada. To vidiš s mentorom. Mislim da njima u referadi ne treba tvoj nedovršeni rad, dovoljno im je da on potvrdi da se nešto događa i da ispuniš taj obrazac za prijavu. I da, obrana? :misli: Okej, ne znam koji je profesor u pitanju, ali završni nema obrane. Uglavnom ne. To bude formalnost u vidu toga da mentor upiše ocjenu, popuni papire i to.

Uglavnom si u pravu zato jer je u 9. misecu ludilo šta završni, šta diplomski, šta dekanski... tako da će se okvirno moć prijavljivati do 15.9. samo da se skupi što više prijava (bez obzira na položene/nepoložene ispite), svatko će za sebe uzeti obrazac i prijave u kopirnici, donijeti indeks. Rad se donosi naknadno (3 mentoru i komisiji 1 referadi)
Obrana postoji samo iz engleskog za ostale odsjeke nisam čula da ima obrana, raspitajte se da ne bude :ne zna: (najbolje pitati mentora, odnosno pročelnika odsjeka)

Ja sam studentica druge godine književnosti na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, međutim, od ove godine, svoj sam život primorana nastaviti u Splitu. Zanimalo me je da li uopće postoji mogućnost prebacivanja sa stranih fakulteta i ako ne, koji je postupak upisa za strane državljane na Filozofski fakultet u Splitu? Na ove sad rokove sam vjerovatno zakasnila? Molim vas za bilo kakve informacije koje mi možete ponuditi što prije, očajna sam! Hvala! :)

Našla sam ti odluku za prijelaz, prouči je, moraš zadovoljiti neke uvijete, sve ti piše i naravno da si studirala dva predmeta jer je FFST dvopredmetni studij. Imaš još 7 dana za predati papire. Sretno :)
http://www.ffst.hr/tajnistvo/odluka.o.upisu.na.FF.prijelaz.s.drug.vis.ucil.pdf

Tokio_girl
23.08.2011., 11:49
A jesi li već pokušavala slati kakav rad? Ili te zanima urednički ili lektorski posao? Mislim, ne mogu ti ni ja puno reći o tome, ali ti mogu reći par imena, pa njih možeš pitati na koji način da se uključiš. Na kraju krajeva, mislim da su nedavno bili nekakvi oglasi da traže nove suradnike.

U svakom slučaju, ako se nećeš sama angažirati, neće te nitko ni zvati. A, ruku na srce, nije da će se i profesori previše truditi da te potaknu na objavljivanje čak i ako napišeš nešto toga vrijedno. Stoga, nema ti druge nego pokucati na vrata sama ili čekati da netko prepozna štogod u tebi, što je rijetko, ali ne i nemoguće.

Hvala na odgovoru. Ja sam brucošica tako da još nisam ništa pokušavala, ali razmislit ću još o tome. :)

smilich
27.08.2011., 14:14
jedno pitanje u vezi prediplomskog?sad cu trecu godinu,strudiran tal i neg i ne znan koji bi od ta dva predmeta izabrala za prediplomski.tal mi je mrvicu drazi,al mi se nekako cini da bi lakse napisala rad na eng posto tu imam vise iskustva.iz tal nismo pisali previse eseja i sl.inace sam cula da se moraju branit jedino radovi iz eng...ima li neko nekakav prijedlog??
najverovatnije bi pisala nesto iz knjizevnosti( eng il tal) il mozda cak nesto kod bralicke( leksikologija)...

Clint Eastwood
29.08.2011., 20:44
Jel može tko napisati što me očekuje na drugoj godini? (hrv. i tal.)

smilich
29.08.2011., 22:08
evo mogu ja za talijanski :D
znaci, prvo ovo lakse,a ja bi rekla da je to lnjizevnost.prvi semestar drzi antonija pivac i ona je stvarno super zena.ona vam rece iz koje cete skrpite ucit( ostavit ce vam ih u kopirnici).sve pisme sta budete citali ona isto ostavi.jedino kod tih pisama-njih smo citali na seminarima i onda ko procita neku kiticu ona uvik pita tvoje misljenje o tome,kako ti se svidilo i sl...a kolokviji su prilicno lagani.rece ti tocno sta ce bit i ako to naucis,nema nikakvih problema :zubo:
drugi semestar je srecko iz knjizevnosti.on vam daje tekstove sta citate i on bi ih objasnjava na seminarima,a na predavanjima govorio pa ko pise, pise.ko ne pise,samo nek muci.kolokvije nam je dava usmeno.da ti tocno deset pitanja za svaki dio i onda te pita po njima.on je dosta gleda kako pricas i kako se izrazavas.
onda, za vjezbe.oba semestra drzi tonkic.ne znan sta za njega rec.meni je on jedan od najlegendarnijih profesora.face koje on slaze kad neko izvali neku glupost su neprocjenjive.dosta ljudi kaze da te on nece puno naucit,iako on ima ogromno znanje.ja ne bi bas reklada je tako.ako stvarno redovito radis,dolazis na vjezbe i rjesavas sta on daje,po meni ne bi tribalo bit loseon ti na kolokvijima daje i teoriju.uostalom,on vam uvik da nekoliko primjera ispita i po istom principu bude na kolokviju/ispitu.preporucam za drugi semestar vjezbanje prijevoda jer je to stvaralo probleme masi ljudi.citat knjige na tal moze bit od velike pomoci! ista stvar je i sa glagolima(obadvoje je drugi semestar u ispitu).on ti uzme neki roman na tal i onda izbaci glagole i ti tribas pogodit vrimena(naglasak je na proslim vrimena,al ima tu svega izmisanog).ista stvar i s prjievodom(naravno s grv na tal).
i zadnje,orif bralic koja drzi leksikologiju i sintaksu.ona je nama prvi semestar bila jos na porodiljnom pa nam je sintaksu drzala hace-citra,al princip ti je ugl isti.ispit ti se sastoji od dva dijela.prvi dio je prijevod( sa hrv na tal i obratno) i polozeni prijevod je uvjet za izlazak na drugi dio koji je sama teorija.teorija je lagana.dobijes skrpitu koju imas naucis i tu nema neke filozofija.prijevodi opet budu problem.kod bralicke ne smis koristis rjecnik,al mos nju pitat neke rici.s njom ugl vjezbas neke tekstove i onda ona da slican vokabular.
lekikologija je nama bila srugi semestar(vama mozda i okrene).za taj predmet ja prvenstveno savjetujem REDOVIT rad!!bralicka daje veeeeeeliki broj vjezbi( svaki tjedan po nekoliko papira vjezbi koje onda provjeravate na svakom seminaru).uvik ocekuje da imate rjesene sve vjezbe.na kolokviju ti uvik bude jedan dio teorija(opet vam da skriptu) i jedan dio te vjezbe koje moras na kraju i naucit(uglavnom tu bude dosta novih rici,sinonima,antonima i sl).e da,kod nje budite spremni na hvalu koju ona uvik ima spremnu za zingarellijev rjecnik i na njezine digresije(vrlo cesto joj se dogodi da skrene s teme u uvik preprica neke svoje price)
eto,to bi bilo ugl to :D

Tokio_girl
31.08.2011., 12:26
Smilich,možeš li molim te reći nešto i o 1. godini talijanskog? Je li potrebno već neko veliko znanje ili? Kakav je pristup-očekuju li da već dosta toga znamo ili ipak koliko toliko kreću od osnovnijih stvari?

smilich
31.08.2011., 14:52
a slusaj,istina je da oni krecu od osnovnih stvari,al tempo kojim to rade sugerira da oni ipak ocekuju da se sve to otprije triba znat.npr na jeznicnim cete pric sva glagolska vrimena,nacine,al isto je smatra da vec znate tvorbe,kad se sta koristi i sl.kod lingvistike i knjizevnosti naravno ne mozes znat nesto puno otprije, al ce ti isto bit puno lakse ucit ako imas bolji vokabular i bolje se sluzis jezikom.definitivno ces onda manje vrimena provedit da te stvari usavrsis :D

Tokio_girl
31.08.2011., 17:09
a slusaj,istina je da oni krecu od osnovnih stvari,al tempo kojim to rade sugerira da oni ipak ocekuju da se sve to otprije triba znat.npr na jeznicnim cete pric sva glagolska vrimena,nacine,al isto je smatra da vec znate tvorbe,kad se sta koristi i sl.kod lingvistike i knjizevnosti naravno ne mozes znat nesto puno otprije, al ce ti isto bit puno lakse ucit ako imas bolji vokabular i bolje se sluzis jezikom.definitivno ces onda manje vrimena provedit da te stvari usavrsis :D

Ok,hvala na odgovoru. :)

trapped
02.09.2011., 21:00
Jel može tko napisati što me očekuje na drugoj godini? (hrv. i tal.)

neman pojma za tal.
jesi ocistia cili hrvatski, oce ti ostat sta? kad mi napises sta ti ostaje onda mozemo dalje :D

Ikstomi
08.09.2011., 10:47
Kolika je ove godine bila upisna kvota za jezike Engleski, hrvatski?

Clint Eastwood
08.09.2011., 15:39
neman pojma za tal.
jesi ocistia cili hrvatski, oce ti ostat sta? kad mi napises sta ti ostaje onda mozemo dalje :D

Koje podcjenjivanje, vrijeđaš me. :(

Ali dobra pretpostavka, ostala mi je Granić x2 :D

VAUTRIN
08.09.2011., 17:24
Ali dobra pretpostavka, ostala mi je Granić x2 :D

To je šteta da ne izađeš. Odlična profesorica i osoba.

Clint Eastwood
08.09.2011., 18:49
To je šteta da ne izađeš. Odlična profesorica i osoba.

Slažem se s obje konstatacije, međutim nemam potpis. :504: :D

coollerica
15.09.2011., 21:36
moze li neko od starijih kolega rec je li bilicka uvjet na 1. godini, tj. ako ne polozimo bilicku (2. semestar) jel mozemo uopće upisat 2. godinu ili je samo bitno 42 boda i to nema veze....? hvala

smilich
16.09.2011., 11:21
nije ti ona uvjet.i na nasoj godini je bilo ljudi koji nisu nju polozili i zato nes moc uspisat tal jezik 2/modul 2-tj kod tonkica drugi semestar.al ako imas 42 boda moc ces upisat drugu godinu.ako zelis,mos nazvat i referadu i potvrdit za svaki slucaj :D

hindenburg
16.09.2011., 20:59
bokić :D

kakva je šema s ovim ECTS bodovima, plaćanjem itd... jel to vrijedi i za diplomski ili preddiplomski? (34 ECTS boda pa moram ponavljat godinu očito...):504:

coollerica
17.09.2011., 10:39
nije ti ona uvjet.i na nasoj godini je bilo ljudi koji nisu nju polozili i zato nes moc uspisat tal jezik 2/modul 2-tj kod tonkica drugi semestar.al ako imas 42 boda moc ces upisat drugu godinu.ako zelis,mos nazvat i referadu i potvrdit za svaki slucaj :D

Imam 42 boda, ama kak onda to ide? Ako upišem godinu:
- a nisam prošla biliću i ne mogu taj predmet upisat 2 semestar sljedeće god.?
ili
-ako položim bilićku u zimskom roku (znači 1., 2. mjesec), mogu li onda upisat taj predmet?
Pliiiiz objasni mi to ak znaš kak ide sa tim...tenks unaprid :)