PDA

View Full Version : Srce - pitanja razna

stranice : [1] 2

Usagi
02.08.2003., 12:12
Moje pitanje je: Da li srce boli, što može biti uzrok tome, i ako srce ne boli kako objasniti bol u lijevom dijelu prsa? Boli onako kad udahnem, no bol je jača otraga, na predjelu leđa. Ne znam objasniti najbolje, ali kao da probada.
Možda nisam najbolje opisala, pa ako je nejasno kasnije pojasnim.

lahor
02.08.2003., 12:35
Naravno da srce boli, i onda se bol moze siriti i u lijevu ruku i prema vratu. Ako boli - boli zbog ishemije (tkivo nema dovoljno kisika).

Uz srce moze boljeti jos puno stvari. Ovo sto tebe boli najvjerojatnije nije srce, ali odi provjeriti.

Usagi
02.08.2003., 12:39
Zaboravih napomenuti da mi se katkad čini kao da će mi u području vrata izletjeti kako kuca. Dok katkad kao da na tren stane i onda polagano, nakon što se opusti počne dalje pumpati. A i tlak mi je prilično nizak uz povišeni puls, recimo najčešće 95.

healer
02.08.2003., 23:54
Pođi ti lijepo za početak napraviti EKG. Ako živiš u RH, onda ti ga možda može napraviti i tvoj obiteljski liječnik, jer ih znatan broj ima potreban aparat. A nakon toga...slijedi njegove upute! :)

OzzY
03.08.2003., 23:57
da ti fantomski bolovi imaju uzrok na psihickoj bazi i da osvjescenjem i eliminiranjem istih bolovi bi trebali nestati . Al je frka ako uzroci traju dugo pa ih i ovo nestabilno vrijeme moze pogorsati .

Mozda pomogne da odes na godisnji odmor ? :p

Idijot
04.08.2003., 13:43
Srce je inervirano ograncima živaca koji inervira i kožu. Tako kad "zaboli srce", najčešće zbog nedostatka kisika, bol se reflektira na živčane ogranke koji se nalaze na lijevoj strani prsa, u području ruku, donje čečjusti, a bol je ponekad locirana čak u području žličice.

To što kažeš da imaš osjećaj da imaš osjećaj da će ti srce izletjeti kad kuca može biti loš znak jer upućuje na aortalnu insuficijenciju.

Najbolje bi bilo da odeš liječniku da se ustanovi o čemu se radi.

Bol može biti i psihičkog karaktera, naravno ali bez pregleda teško je ustanoviti.

Dali te zaboli pri naporu ili u mirovanju? Ili te boli uvijek kada udahneš?

lahor
04.08.2003., 17:09
To sto on opisuje mogla bi vrlo lako biti i pleuralna bol ili bol misicno-kostanog podrijetla jer se bol pojacava pri udahu, a i probadajuca je.

Kao sto smo ti rekli, odi provjeriti, cisto za svaki slucaj. Ovo sto ti se dogadja sa pulsom je losiji znak nego to sto te boli. Ja bih na tvom mjestu napravila i ultrazvuk osim ekg-a.

Samantha
05.08.2003., 17:04
Lahor kakva je to bol misicno-kostanog podrijetla,koji je uzrok ovoj vrsti boli?
kako se lijeci?

:)

Idijot
05.08.2003., 17:22
Vjerovatno je mislila na bol koja se javlja zbog pritiska na interkostalne živce zbog krivog položaja kralježnice. Jako je česta i kad mlađi pacijent dođe liječniku zbog bolova u prsima prvo se posumnja na takvu etiologiju boli. Liječi se pravilnim držanjem i vježbama za kralježnicu.

lahor
05.08.2003., 17:25
Upravo tako :)

Vidi se da idijot jako dobro pece svoj zanat :)

Idijot
05.08.2003., 18:14
A drugačije nebi bilo dobro. :) Odmah bi drugu profesiju izabrao.
Nagovoriti ću ja još par kolega da postaju ovdje pa će ovo postati najbolji dio foruma. Pravi savjetnik će postati. :)

Marija_1963
14.08.2003., 16:19
Ovo i mene jako zanima jer moj dragec često nesvjesno pritišće prsa u području srca, kad pitam što je - odmahne rukom, ali mislim da ga boli. Ne mogu ga natjerati liječniku (glupo, znam), a majka mu je srčani bolesnik, pa još više brinem :(

Lamp
14.08.2003., 16:33
Ja sam se tri godine mučio sa tim "boli me srce". Par puta me tako spopalo da sam morao u hitnu ići, i svaki put su mi radili EKG i uvijek je sve bilo super OK. Ali bi mene opet zabolilo nakon par mjeseci. I onda se poslije tri godine našla teta liječnica kojoj je palo na pamet kako me u stvari boli želudac i na kraju se ispostavilo da je to u pitanju.

I onda sam saznao da Amerikanci žgaravicu (gorušicu, kako god da je ime) i zovu "heartburn" pošto po simptomima jako liči na to da te boli srce.

Solaris
14.08.2003., 22:48
healer kaže:
Pođi ti lijepo za početak napraviti EKG. Ako živiš u RH, onda ti ga možda može napraviti i tvoj obiteljski liječnik, jer ih znatan broj ima potreban aparat. A nakon toga...slijedi njegove upute! :)

Da. Idi. Za svaki slučaj.

(mene srce boli od tuge )

lahor
15.08.2003., 00:23
Mene isto vrlo rijetko zaboli u tom podrucju. Cak me tu i tamo strefi poneka ekstrasistola...

Ali ne zamaram se :D

Zecky
04.11.2005., 14:25
Imam neki problem sa srcem, išao sam na ultrazvuk i napisat ću što mi piše u nalazu pa Vas molim da mi to malo objasnite normalnim rječnikom, što mi nevalja s srcem, da li se to može pogoršati, da li se može popraviti

9.4.2004

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: vjerojatno bikuspidna aortna valvula s rudimentalnim III.kuspisom. Aortalna insuficijencija do II.stupnja (uski mlaz koji seže do korda tendineja) Nema pataloškog sistoličkog gradijenta kroz aortalni zalistak. Nema kriterija za prolaps mitralnog zalistka. Nema plučne hipertenzije. Kavitarne dimenzije LV neznatno povečane LVIDd 5,7, LVIDs 3,5. kontraktilnost stijenki LV koordinirana. Globalna istisna frakcija 76 %. FS 37 %. Debljina stijenki LV 1,1-1,2 cm. Ao 3,5, LA 2,9 cm. Perikard b.o. Intrakardijalne tvorbe nisu nađene.

12.9.2005.

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: i dalje se prikazuje aortna insuficijencija blažeg do srednje teškog stupnja. Aortna valvula je bikuspidalna s rudimentalnim trečim kuspisom.Kavitarne dimenzije su neznatno veće nego kod posljednjeg pregleda. LVIDd 6,1, LVIDs 4,0 cm. Kontraktilnost stijenki je koordinirana. Globalna istisna frakcija 70%. FSD 33%. Debljina stijenki LV 1,2-1,3cm Ao 3,4 LA 3,3 cm.Perikard b.o. intrekardijalne tvorbe nisu nađene.

Ako treba nekom još podataka nevezanih uz nalaz sa ultrazvuka rado ću ih iznjeti.

trebor
04.11.2005., 19:45
Zecky kaže:
Imam neki problem sa srcem, išao sam na ultrazvuk i napisat ću što mi piše u nalazu pa Vas molim da mi to malo objasnite normalnim rječnikom, što mi nevalja s srcem, da li se to može pogoršati, da li se može popraviti

9.4.2004

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: vjerojatno bikuspidna aortna valvula s rudimentalnim III.kuspisom. Aortalna insuficijencija do II.stupnja (uski mlaz koji seže do korda tendineja) Nema pataloškog sistoličkog gradijenta kroz aortalni zalistak. Nema kriterija za prolaps mitralnog zalistka. Nema plučne hipertenzije. Kavitarne dimenzije LV neznatno povečane LVIDd 5,7, LVIDs 3,5. kontraktilnost stijenki LV koordinirana. Globalna istisna frakcija 76 %. FS 37 %. Debljina stijenki LV 1,1-1,2 cm. Ao 3,5, LA 2,9 cm. Perikard b.o. Intrakardijalne tvorbe nisu nađene.

12.9.2005.

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: i dalje se prikazuje aortna insuficijencija blažeg do srednje teškog stupnja. Aortna valvula je bikuspidalna s rudimentalnim trečim kuspisom.Kavitarne dimenzije su neznatno veće nego kod posljednjeg pregleda. LVIDd 6,1, LVIDs 4,0 cm. Kontraktilnost stijenki je koordinirana. Globalna istisna frakcija 70%. FSD 33%. Debljina stijenki LV 1,2-1,3cm Ao 3,4 LA 3,3 cm.Perikard b.o. intrekardijalne tvorbe nisu nađene.

Ako treba nekom još podataka nevezanih uz nalaz sa ultrazvuka rado ću ih iznjeti.
Puno je tu kardijalnih fraza i brojki razumljivih samo kardiolozima. To ni nije tako bitno za laika.
Bitan su izrazi "Aortalna insuficijencija blažeg do srednje teškog stupnja", "Nema plućne hipertenzije" i "kavitarne dimenzije LV su neznatno povećane".

Prvo je srž problema koji te pati. Mali background....krv u srce dolazi venama i to prvo u desnu predklijetku ( atrij ). Odtuda srčanim radom ulazi u desnu klijetku ( ventrikul ). Između desnog atrija i desnog ventrikula nalazi se zalistak ( valvula ) koja sprečava da se krv kod srčane kontrakcije vraća "natrag" u desni atrij. Krv nema kuda nego kod kontrakcije srca iz desnog ventrikla ulazi dalje u plućnu arteriju koja granajući se u sitne ogranke u pluća nosi vensku krv gdje se na nivou plućnih alveola odvija izmjena plinova ( CO2 i O2 ) tj. disanje. OK?
Sada ta oksigenirana krv ( nosi na sebi O2 ), iz pluća plućnim venama dolazi u lijevu predklijetku ili atrij. Odtuda srčanim radom ulazi u lijevu klijetku ili ventrikul ( LV ). Srčanom kontrakcijom, srce izbaci krv u aortu, najveću arteriju, te krv ide dalje arterijama u sve dijelove tijela noseći kisik stanicama. Između lijeve klijetke i aorte nalazi se aortalni zalistak koji se nakon izbacivanja krvi iz srca ( medicinari kažu nakon sistole ), zatvara i onemogućava povratak krvi natrag u lijevu klijetku. I to tako ide cijeli život. OK?

Nadam se da je to razumljivo.

E sad....izraz aortalna insuficijencija označava stanje gdje se aortalni zalistak u određenom stupnju NE ZATVARA nakon izbacivanja krvi u aortu. Jednostavno dio krvi, ovisno o stupnju aortalne insuficijencije, se vrati u lijevu klijetku nakon sistole.

Kako oksigenirana krv iz pluća skroz dolazi u lijevo srce a dio krvi se nakon kontrakcije vraća u isto to lijevo srce, s vremenom šupljina lijevog ventrikla ( LV ) s proširi. Izraz "kavitarne dimenzije LV su neznatno povećane" upućuje na to mada uzrok tome može biti još koješta vrlo vjerojatno je kod tebe uzrok te formulacije ( koja izgleda nije još uznapredovala ) upravo aortalna insuficijencija. Inače, aortalni zalistak se sastoji od tri da tako kažem "listića". Ali kod tebe piše da je zalistak "bikuspidalni s rudimentarnim trećim kuspisom" što znači da se tvoj aortalni zalistak sastoji samo od dva a ne tri "listića". Dakle, nekakvom logikom dva "listića" lošije zatvaraju aortu nego tri. Ovo je vrlo vjerojatno urođena mana koja je eto tek sad počela praviti probleme.

I treće, izraz "nema plućne hipertenzije" govori da tvoj srčani problem vjerojatno nije uznapredovao da se ne može liječiti.
Liječenje osim kardiologa skoro sigurno mora uključivati i kardiokirurga koji je kompetentan procijeniti treba li kardiokirurškim zahvatom zamjeniti aortalni zalistak ili ne. Ako je operacija neophodna, bolje ju je uraditi sad kad je srce još u relativno dobrom stanju nego nakon nekog vremena kad srce neće više biti u "dobroj kondiciji".

U svakom slučaju, puno sreće!

Zecky
05.11.2005., 10:09
trebor kaže:

Ovo je vrlo vjerojatno urođena mana koja je eto tek sad počela praviti probleme.

U svakom slučaju, puno sreće!

E sad, pravi probleme, ja za taj problem nisam znao do kad nisam prošao kroz lječnički pregled za vojsku što znaći da sam npr. išao u civilnu vojsku za to nebi ni znao.Nemem nikakve probleme (nisam ih osječao) osim u zadnje vrijeme kad često osječam nekakvo probadanje, nelagodnu bol u prsima pa je to razlog što sam i postavio ovu temu. Zanima me da li to probadanje i lagana unutarnja bol s vremena na vrijeme ima kakve veze s tim nedostacima na srcu? Da li možda ima kakav utjecaj povečanje tjelesne težine nogomet, povremeno pušenje?

trebor
05.11.2005., 12:34
Pa čuj, ovako preko foruma možemo samo špekulirati. Odgovore na tvoja pitanja morao bi dati kardiolog, najbolje onaj koji ti je i radio UZV srca. Nemoj odgovore tražiti kod liječnika drugih profila ili onih opće prakse. Ja ne bih. Svi će oni nešto reći o tome, ali samo ono što su pročitali negdje prije i općenito. Konkretne odgovore o detaljima baš tvog stanja a na osnovu nalaza koje imaš i kliničkog stanja mora dati kardiolog.

Možda dio odgovora na tvoja pitanja možeš dobiti ako klikneš ovdje (www.magdalena.hr) .

Problemi koje navodiš mogu biti posljedica nalaza na srcu. Srčani mišić pokušava uvijek nekakvim kompenzatornim mehanizmima nadomjestiti problem - povećat će frekvenciju rada, udarni i minutni volumen, s vremenom će srčani mišić hipertrofirati ( povećati se ). No sve to će ići do jedne granice. Ali kad više ne ide, e onda je puno teže liječiti problem nego sada.
Ali ponavljam, odluku i pravi izbor kako i kada liječiti MORA DONJETI KARDIOLOG + ( eventualno ) KARDIOKIRURG. I naravno, pušenje i povećanje tjelesne težine svakako su faktori koji nimalo ne olakšavaju rad srcu nego mu pričinjavaju dodatnu smetnju. Bavljenje sportom s obzirom na srce, opet mora biti u skladu s preporukama kardiologa..

ja555
29.07.2009., 09:11
Pozdrav!
Imam 18 godina i imam povišeni tlak za koji već godinu dana pijem irumed.
U 9.mj prošle godine pedijatar mi je propisao i Ormidol25mg zbog čestih tahikardija. Tlak je sada već dugo normalan.
Prije dva tjedna sam bio kod kardiologa na pregledu i dijagnoza je sljedeća: Hypertensio art., Cor comp.
Zanima me što znači ovo Cor komp,negdje sam našao da je to kompenzirano srce,dal je to zdravo srce ili neka bolest.?

WishFish
29.07.2009., 09:34
Imam 30 godina, i počeo sam biti Ormidol 50mg (beta blokator) prije par dana.

Piše da bi se trebale piti jedna ili dvije tablete dnevno ali problem je kod mene sljedeći: izgleda da tableta ne djeluje dovoljno dugo, tj. nekih 6 sati mi bude baš dobro ali onda mi postane lošije nego prije.

E sad:
- da li ja smijem te tablete piti češće, recimo 4 puta dnevno?
- da li ih mogu koristiti tako da popijem samo kada mi je loše
- da li to što tablete prebrzo gube djelovanje znaći da možda imam neki drugi poremećaj srca a ne Anginu pectoris?
- da li bi rješenje mogle biti neke druge tablete?
- da li je moguće da imam prejaku Anginu Pectoris i da zato tablete ne djeluju dovoljno dugo - znači da mi ostaje samo operacija?
- šta je sa nitroglicerinom? jel to opušta srce? koje su nuspojave?

Molim odgovore ljudi koji imaju iskustva sa tim.
Kako se nosite sa tom bolešču?
Da li je moguće vratiti život u normalu? Baviti se aktivno sportom opet?
Šta je sa "rebound" efektom nakon prestanka uzimanja beta-blokatora? Koliko je to zapravo jako?

Ako neko ima dobrih savjeta/iskustava može i na PM, bio bih jako zahvalan.

ja555
29.07.2009., 10:23
Imam 30 godina, i počeo sam biti Ormidol 50mg (beta blokator) prije par dana.

Piše da bi se trebale piti jedna ili dvije tablete dnevno ali problem je kod mene sljedeći: izgleda da tableta ne djeluje dovoljno dugo, tj. nekih 6 sati mi bude baš dobro ali onda mi postane lošije nego prije.

E sad:
- da li ja smijem te tablete piti češće, recimo 4 puta dnevno?
- da li ih mogu koristiti tako da popijem samo kada mi je loše
- da li to što tablete prebrzo gube djelovanje znaći da možda imam neki drugi poremećaj srca a ne Anginu pectoris?
- da li bi rješenje mogle biti neke druge tablete?
- da li je moguće da imam prejaku Anginu Pectoris i da zato tablete ne djeluju dovoljno dugo - znači da mi ostaje samo operacija?
- šta je sa nitroglicerinom? jel to opušta srce? koje su nuspojave?

Molim odgovore ljudi koji imaju iskustva sa tim.
Kako se nosite sa tom bolešču?
Da li je moguće vratiti život u normalu? Baviti se aktivno sportom opet?
Šta je sa "rebound" efektom nakon prestanka uzimanja beta-blokatora? Koliko je to zapravo jako?

Ako neko ima dobrih savjeta/iskustava može i na PM, bio bih jako zahvalan.

Koliko ja znam, Ormidol ne djeluje direktno na anginu pektoris već se njegov učinak očituje u tome da smanjuje potrošnju kisika u srčanom mišiću. Ja pijem Ormidol25mg zbog tahikardija.
Negdje sam pročitao da bi doze od 50 i 100mg trebale biti učinkovite 24h.
Pravilo je da se beta blokatori uzimaju jednom na dan.
Prilikom napada angine se sužavaju koronarne arterije čime se i smanjuje dotok krvi u srce,tj. dotok kisika.Nitroglicerin djeluje tako da opušta koronarne arterije i koristi se samo prilikom napada.

Balkanka
29.07.2009., 12:45
imam sljedeći problem; dok sjedim, mirujem, broj otkucaja srca mi zna biti i do 103 ali primjerice dok zovim bicikl 115. jednom sam vježbala i morala sam u 10 minuta 2 puta stati jer me je zaboljelo oko srca.

moja pitanje- je li se trebam brinuti? tražila sam na internetu neke podatke i vidjela da ljudi moraju piti tablete za smanjenje otkucaja srca, postoji li način kako izbjeći te tablete, primjerice nekim travama, čajevima?

napomena- ne pijem, ne pušim, kvalitetna mi je prehrana i bavim se sportom. jedino eto, što sam po prirodi takva da se znam dosta živcirati

ja555
29.07.2009., 15:10
imam sljedeći problem; dok sjedim, mirujem, broj otkucaja srca mi zna biti i do 103 ali primjerice dok zovim bicikl 115. jednom sam vježbala i morala sam u 10 minuta 2 puta stati jer me je zaboljelo oko srca.

moja pitanje- je li se trebam brinuti? tražila sam na internetu neke podatke i vidjela da ljudi moraju piti tablete za smanjenje otkucaja srca, postoji li način kako izbjeći te tablete, primjerice nekim travama, čajevima?

napomena- ne pijem, ne pušim, kvalitetna mi je prehrana i bavim se sportom. jedino eto, što sam po prirodi takva da se znam dosta živcirati

Možda je anksioznost?

CosmaShiva
29.07.2009., 15:38
Pozdrav!
Imam 18 godina i imam povišeni tlak za koji već godinu dana pijem irumed.
U 9.mj prošle godine pedijatar mi je propisao i Ormidol25mg zbog čestih tahikardija. Tlak je sada već dugo normalan.
Prije dva tjedna sam bio kod kardiologa na pregledu i dijagnoza je sljedeća: Hypertensio art., Cor comp.
Zanima me što znači ovo Cor komp,negdje sam našao da je to kompenzirano srce,dal je to zdravo srce ili neka bolest.?

kompenzirano srce znači da ne popušta i to je dobro.nek me
ispravi netko ako nije točno.

Balkanka
29.07.2009., 17:08
nene sve 5, sad sam bila kod doktorice. veli da je to zbog niskog tlaka pa srce više pumpa krv. idem ujutro vadit krv i tak to

ja555
29.07.2009., 17:27
Hvala na odgovoru!

Endimion17
29.07.2009., 18:34
Kada je to sve počelo? Sjeti se da je vani sparina. Možda je zbog toga.

Gepetto
29.07.2009., 21:01
Moj stari je imao anginu pectoris i trošio je nitroglicerin samo kad bi imao napad - to je maala, sićušna tabletica koja se stavlja pod jezik...

od drugih tableta kaj je trošil ne sjećam se ovog naziva, mislim da je imal samo terapiju za visoki tlak.

Balkanka
29.07.2009., 21:09
da, kad je počelo ljeto, onda je i to počelo. pa nagle promjene vremena i eto

ja555
29.07.2009., 22:25
Moj stari je imao anginu pectoris i trošio je nitroglicerin samo kad bi imao napad - to je maala, sićušna tabletica koja se stavlja pod jezik...

od drugih tableta kaj je trošil ne sjećam se ovog naziva, mislim da je imal samo terapiju za visoki tlak.

Moguće je da je za liječenje tlaka uzimao beta blokator(Ormidol...) jer osim smanjenja broja otkucaja i potrošnje kisika beta blokatori snižavaju i tlak.

Groinx
30.07.2009., 01:37
Znam da je tema stara al da ne otvaram novu, jer imam isto pitanje,
boli onako kad udahnem, no bol je jača otraga, na predjelu leđa, mene srce najčešće zaboli kada mirujem nikad me nije zabolilo pod nekim naporima.
Isao sam liječniku napravio EKG sve uredu, vadio krv i to je uredu, i sada me šalje da odem na ultrazvuk, kaze i on da nezna do čega mi je ali da napravim UZV da bude siguran da nije nesto ozbiljnije, ako je itko išao doktoru zbog ovog problema mozete li reci koje vam je objašnjenje dao.

vigilanty
31.07.2009., 01:31
UZV čega? Kakva je bol - pritisak, žareća, probadajuća...? Da li se pogoršava pri nekim pokretima?
Najvjerojatnije je problem u kralješnici.

Groinx
31.07.2009., 17:58
UZV čega? Kakva je bol - pritisak, žareća, probadajuća...? Da li se pogoršava pri nekim pokretima?
Najvjerojatnije je problem u kralješnici.

UZV srca, bol je probadajuca, radio mi je doktor EKG i krv sam vadio i reko je da nebi trebalo biti ozbijno, moze biti to do kraljeznice jer uvijek mi se dogodi kada udišem i kada ležim.Zanima me jeli ikome doktro rekao neko objašnjenje u vezi ovoga ili nagađate da je problem u kraljeznici.

Termination
01.08.2009., 16:00
UZV srca bi trebao definitivno kao uzrok boli isključiti srčanu bolest. Ne znam zašto nije napravljen i RTG toraksa jer bi nam puno toga rekao o srcu, plućima i torakalnom dijelu skeleta. Bol pri disanju može ukazivati i na neke plućne upalne bolesti poput bronhitisa, pleuritisa i sl. Ako nije ništa od toga onda treba provjeriti kralježnicu, gdje bi nam opet dosta koristio RTG, jer može dati indikaciju za daljnje radiološke pretrage kralježnice.

vigilanty
01.08.2009., 17:52
Da, slažem se. RTG s/p je totalno indiciran!
I ne bi se reklo da je u pitanju u srce, po svemu sudeći. Ali obavi pretrage...

Groinx
01.08.2009., 19:54
A vidit cu na sta me doktor posalje.

Traceur
24.09.2009., 18:56
Evo danas sam uzeo nalaz EKG-a i piše HLK - hipertrofija lijeve klijetke. Moram priznat da me baš ustreslo. Inače imam anemiju oko 2 godine koja se počela vraćati u normalu. Imam dva pitanja

1. Koliko je ovo stanje ozbiljno
2. Je li se ono vraća u normalu ako se uzrok (anemija) ukloni

Hvala unaprijed.

ante dumbledore
24.09.2009., 19:05
vjerojatno da će bit ok, hipertrofija je neprecizan termin u smislu prognoziranja, jer se mora znati njen stupanj, al ako se korigira anemija šanse su da će se stanje popravit, bar klinički tj EKG neće pokazivat znakove hipertrofije. inače mehanizam nastanka hipertrofije je vjerojatno volumno preopterećenje, osim ako nemaš visok krvni tlak il bolest zalistaka... sretno!

Traceur
24.09.2009., 19:40
Hvala od srca. Nadam se zdravog :). Puno me tvoj odgovor smirio. Inače nemam visok tlak a nadam se ni bolest zalistaka.

nikola_B
04.02.2010., 20:57
imam 22 godine i osecam neprijatan probadajuci bol u predelu srca.Jako sam se zabrinuo i najpre sam posetio kardiologa i uradio EKG,Ultrazvuk srca ,izvadio krv i doktor je konstatovao da je sve u redu.Konstatovan mi je sum na srcu kao malom,ali nista ozbiljno i citavo detinjstvo sam se bavio sportom,najpre fudbalom a potom i vaterpolom,vaterpolo sam trenirao 8 godina i dobio sam sportsko srce.U sustini je da ne duljim doca je rekao da je sve ok sto se tice srca da mogu da budem miran. Milslio sam da ce bol da prestane ali nije prestajala,pa sam posetio i pulmologa i uradio RTG pluca i spirometriju, doktorka je rekla da je sve u redu.Potom sam posetio i gastroerentologa i prekontrolisao sve unutrasnje organe bukvalno,sve je u redu i dalje,dao mi je 4 inekcije dikolfenaka za bolove.ali cim prestane dejstvo inekcije bolovi se vrate. I na kraju sam posetio doktora za kicmu i misice i on mi je na kraju konstatovao da sam zaradio virus koji mi se nastanio u medjurebarne nerve.Doktor je rekao da lekovi za to ne postoje i da ce organizam da se oslobodi virusa eto tako samo od jednom kad se imunitet digne na zavisni nivo. Moje pitanje glasi ,mozda ce zvucati glupo ali stvarno sam se prepa jako,kada se zaradi neki virus na srcu da li postoje pokazatelji putem pregleda da se utvrdi taj virus. DA li zaista mogu da budem miran sto se tice srca i da li su ovi pregledi bili merodavni za utvrdjivanje virusa.AKo je neko imao iskustva sa ovim ako moze da mi da par uputa za smanjenje bolova.? HVALA NA RAZUMEVANJU SVIMA :)

nikola_B
04.02.2010., 20:58
Bol mi traje vec neka tri meseca ,to sam zaboravio da kazem ....

borussia
07.05.2010., 23:08
Ovako da pocnem iz pocetka. Prije nekih pola godine me pocelo nesto bolit oko srca i primjetio sam da mi srca nekad malo nepravilno radi. Otisao sam u bolnicu te uradio ekg i uzv srca te je doktor rekao da je srca u okvirima normale. Ali mene je to nastavilo bolit vise peckat, a sad me i ledja dobro bole pa mislim da je to sve od kraljeznice. Ali su se ti otkucaji nastavili tj. iz jutra kao da izmedu dva otkucaja bude jos jedan ili ubrzano 3 otkucaja. I primjetio sam da mi to dodje od onog zraka ( neznam kako bi to opisao). U pokretu je sve u redu koliko mogu pimjetit. Ali me u yadnjih tjedan dana iznenadni uvijek neki jak otkucaj samo jedan , mozda u sat vremena jednom. Pa me to sad muci uzasno. Jos me to i pecka u prsima a i ledja me bole. Imam 21 god. broj otkucaja ne ide nikad preko 85 u miru. Ali nazalost nisam u RH pa nemogu otic u doktora , Moze li mi itko savjet dat, jel ovo opasno...

ema007
08.05.2010., 10:24
Itekako može biti od vratne kralježnice, odi na masažu, plivanje, nastoj što manje držati glavu spuštenu dolje npr u položaju dok pišeš, lagano vježbaj i što više hodaj. Ako to ne pomogne provjeri i hormone štitnjače( TSH,T3 i T4)

borussia
08.05.2010., 19:06
Vjerovatno je ta kraljeznica, al me ovi otkucaji brinu. To vjerovatno nije od kraljeznice. Danas sam prvi put osjetio nakon dugog hodanja taj dodatni otkucaj i nije mi bilo sve svejedno. Nekad mi nesto povis lijeve bradavice udari pa neznam je li to neki drugi misic ili srce. Cak mi je jucer i usna pocela treperit ko otkucaji. Neznam koliko su opasni nepravilni otkucaji pa me to sad brine...

ema007
08.05.2010., 19:27
Rekao si da si obavio sve pretrage u vezi srca, znači ne brini, ili ih nakon nekog vremena ponovi. Anksioznost (tjeskoba) isto mogu utjecati na otkucaje srca pa čak izazivati pritisak u prsima. Možeš pokušati sa biljnim tabletama za smirenje, a ako to ne pomogne onda je ipak do kralježnice

Fleurdefeu
08.05.2010., 19:31
Meni taj otkucaj, kako ga ti opisuješ, podsjeća na preskakanje srca. Ne mora biti ništa strašno, danas gotovo da i nema osobe kojoj srce ne preskače, samo nekima je to preskakanje toliko slabo da ga ni ne osjete, a neki imaju malo ozbiljnijih problema. U svakom slučaju, malo tjelovježbe za kralježnicu ne škodi, a ako si pod stresom, dobar je i i emin savjet o tabletama za smirenje.

borussia
08.05.2010., 19:45
Pa o tim dodatnim otkucajima nisam previse ni vodio brigu. To je vise bilo iz jutra i isto kao da to dode od promjene vremena ili nekog zraka. Ali posljednjih nekoliko dana je to malo cesce, Posebno danas nakon 1 km hodanja ulazim u kucu srca ubrzano radi i uleti mi takav otkucaj, e to me je zabrinulo. Ovih dana jesam bio pod stresom. Al kazem samo sam uradio ekg i uzv a nisam holter i ergometriju ,a sad ih nemogu uradit jer nisam u RH.

Fleurdefeu
08.05.2010., 20:03
Normalno da ako srce ubrzano radi da i da ćeš u takvoj situaciji i takav otkucaj osjetiti jače. ekg si vjerojatno radio u mirnom stanju, on rijetko kad pokaže išta, osim ako se to nešto ne događa baš u tom trenu. A i s holterom treba imati sreće, zato se uglavnom ponavlja s vremena na vrijeme dok nešto "ne ulovi". A stres nažalost i na srce utječe jako, i to se onda javlja u obliku ubrzanog rada, preskakanja i raznih drugih tegoba. Probaj malo smiriti samog sebe, naći način da se zaštitiš od stresa, a ukoliko dođe do pogoršanja stanja ili se ono nastavi, pronađi načina makar na konzultacije kod kardiologa da odeš.

Zaboravih pitati, jesi možda pušać?

borussia
08.05.2010., 20:23
Nisam pusac. Kazem te otkucaje sam primjetio prije pola godine ali sam danas prvi put to primjetio u hodu. Mozda to traje vec 5 god. al nisam znao zato. Svi ti osjecaji me brinu jos i srce mi nekao drugom jacinom stalno kuca. Vjerovatno nije nista mlad sam al opet to je u podsvijesti...

maple leaf rag
09.05.2010., 09:38
Ako i kad preskoci ne razmisljaj nakon toga zasto je preskocilo,zanemari to(naravno ako si ucinio prije toga pretrage da se sam uvjeris da ti je sa srcem sve ok).

Fleurdefeu
09.05.2010., 09:49
Nisam pusac. Kazem te otkucaje sam primjetio prije pola godine ali sam danas prvi put to primjetio u hodu. Mozda to traje vec 5 god. al nisam znao zato. Svi ti osjecaji me brinu jos i srce mi nekao drugom jacinom stalno kuca. Vjerovatno nije nista mlad sam al opet to je u podsvijesti...

Sve je to normalno - povremena presakanja, različiti načini kucanja. Ako naravno ne postoji patologija, no to nećeš moći saznati na drugi način nego detaljnom obradom. Rekao si da je uzv i ekg bio u redu. Vidim da te sve to jako muči. A na taj način si možeš i sam pojačati simptome. Čak i iz nečeg bezazlenog poput normalnih preskakanja razviti anksioznost koja se između ostaloga može manifestirati takvim radom srca. Čim prije obavi pregled. Znam da si vani pa ne možeš, ali svejedno se raspitaj o cijenama gdje jesi, ili prvom prilikom kod nas, naruči se. A za sada probaj što manje misliti na to, ako osjetiš nepravilan rad, ne paničariti. U svakom slučaju, ako ti bude baš jako loše, postoje hitne službe koje obave sve što treba, ali po svemu što si napisao mislim da nemaš straha od toga.

ico1
09.05.2010., 11:41
Imao sam slični slučaj.
Moguće: štitnjača, visoki tlak, unutarnje žarište (krajnici,zubi)
Bolovi se obično dogode kad je vruće u prostoru. Izbjegavati zagušljive prostore.
Testirati krv na AST - antistreptolizinski titar, izvaditi bris grla, nosa..
Za visoki tlak:izbaciti sol,kava, alkohol, stres..itd

milka_18
10.05.2010., 23:26
oprostite što upadam ovako :D
od čega se javlja kao "podrhtavanje" srca?
desilo mi se par puta. isto kao i tahikardija.
pri jednom napadaju tahikardije su mi na hitnoj napravili ekg.
nalaz je unatoč tahikardiji bio dobar, bez aritmija....
da li je on u tome slučaju pouzdan?
eto, nadam se pomoći :D
hvala :D

siddarhta
24.06.2010., 13:44
Pozdrav,

zet mi je dobio sljedecu diagnozu (u Bosni) pa da cisto vidim vase misljenje, koji nacin lijecenja bi bio najbolji...Da li bi trebao eventalno razmisljati o OP...

Inače ima 54 god, dugogodisnji pusac i alkoholicar, koji tren niti pusi niti pije (vec nekoliko godina)..

dijagnoza je:

CARDIOPATHIA DILATATIVA RECOMP,INSUF. VALVULE MITRALIS 2/3,
BLOCK SINISTROCRURALIS

Terapija je manje soli,lopril,dilatrrend,tulip,andol, NTG - po potrebi pod jezik,Hygroton...

plus Echocardiografija u kojoj piše:
Sire dimenzije lijevog atrija a povecane izrazeno lijeve komore, znaci sistolne i dijastolne disfunkcije lijeve koore (niza ej frakija i poremecaj relaksacije)
Mitralna rurgitacija nesto preko drugogo stupnja. paradoksni pokret septuma (blok lijeve grane), a slabije sistolno debljanje donjegh zida.

Znaci dilatativne kardiopratije s sistolnom i dijastolnom disfunkcijom lijeve komore i sek disfunkcijom valvule.

IV SD - 1,09 CM
IVSS 1,67 CM
AORROOT 3,74 CM
LA D 4,31 CM
LVIDD 7,53 CM
LVIDS 5,92 CM
LVPWD 1,09 CM

LVPWS 1,38 CM
HR 192
LA/AO 1,15
EF 41,99 %
FS% 21,37%
SV TEICH 126,5 CM3

Ako netko moze dati misljenje o dijagnozi i sto bi bilo pametno napraviti....

Hvala...

slatko zlo 23
05.08.2010., 18:11
Molim Vas za odgovor.

Zadnjih par dana, osjecam napetost, nedostatak zraka, umor, treperenje cijelog tijela, ponajvise u rukama.
Na ekg nalazu danas pokaze mi hipertrofiju lijeve klijetke i uputise me kardiologu na uzv srca. Kazu ne mora biti validan ekg nalaz, mozda je aparat zakazao, mijenja se ekg iz minuta u minut, pokazace bolje ultrazvuk.
Imate li iskustva i da li je potrebno da se brinem?

DinamoBBB
05.08.2010., 18:42
Molim Vas za odgovor.

Zadnjih par dana, osjecam napetost, nedostatak zraka, umor, treperenje cijelog tijela, ponajvise u rukama.
Na ekg nalazu danas pokaze mi hipertrofiju lijeve klijetke i uputise me kardiologu na uzv srca. Kazu ne mora biti validan ekg nalaz, mozda je aparat zakazao, mijenja se ekg iz minuta u minut, pokazace bolje ultrazvuk.

Kada dobiješ više podataka - napiši ih!
Hipertrofija lijeve klijeteke - može biti više uzroka :top:

lav_18
16.09.2010., 22:40
evo imam i ja pitanje vec me dosta dugo boli oko srce ne samo srce sad imam 19 god i uzasno puno i naporno treniram (kickbox) i uvijek me boli oko srca ali to zanemarujem jel sam bio 2x na ekg-u i UZ.sta vi mislite jel trebam jos nesto provjeriti .inace imam napadaje uvjiek straha neke i uzbuden sam cesto.???

milka_18
17.09.2010., 10:30
evo imam i ja pitanje vec me dosta dugo boli oko srce ne samo srce sad imam 19 god i uzasno puno i naporno treniram (kickbox) i uvijek me boli oko srca ali to zanemarujem jel sam bio 2x na ekg-u i UZ.sta vi mislite jel trebam jos nesto provjeriti .inace imam napadaje uvjiek straha neke i uzbuden sam cesto.???

ako ti je uzv i ekg uredan, onda mislim da nemaš razloga za brigu. može te boliti u prsima zbog napada straha ili tjeskobe koje navodiš (anksioznost, napad panike...) i napad panike često prati bol u prsima, uznemirenost, ubrzan rad srca, plitko i nepravilno disanje itd... onda se uplašiš još više jer ne znaš o čemu je riječ pa ti se simptomi još produže i ne bude ti bolje.
isto tako, budući da treniraš, može te boliti zbog upale mišića ili živca. a može boliti i zbog kralježnice kada se bol reflektira u prsa.

meritas
17.09.2010., 21:19

Da ti nije ko polomio rebra na treningu...Preporuka: ostavi se bilo čega što je naporno.

meritas
17.09.2010., 21:21
Molim Vas za odgovor.

A ko ti je vidio taj ekg? Ili je to aparat sam izbacio? Koliko godina imaš? Jel imaš visok tlak?
Simptomi koje navodiš su nespecifični, osjeća ih svaka "baba" u klimaksu i svak ko misli da mu nešto je.....

meritas
17.09.2010., 21:26
... I na kraju sam posetio doktora za kicmu i misice i on mi je na kraju konstatovao da sam zaradio virus koji mi se nastanio u medjurebarne nerve.Doktor je rekao da lekovi za to ne postoje i da ce organizam da se oslobodi virusa eto tako samo od jednom kad se imunitet digne na zavisni nivo. Moje pitanje glasi ,mozda ce zvucati glupo ali stvarno sam se prepa jako,kada se zaradi neki virus na srcu da li postoje pokazatelji putem pregleda da se utvrdi taj virus. DA li zaista mogu da budem miran sto se tice srca i da li su ovi pregledi bili merodavni za utvrdjivanje virusa.AKo je neko imao iskustva sa ovim ako moze da mi da par uputa za smanjenje bolova.? HVALA NA RAZUMEVANJU SVIMA :)

Jel se to meni čini ili previše mlađahnih ljudi se tu javlja s hipohondaarskim sklonostima...
Ovo gore je tipični primjer ili krivog shvaćanja pacijenta o onom što mu doktor govori, ili laprdanje doktora koji ne zna kako da se riješi pacijenta pa provali ovakvu piz....osim ako nemaš herpes zoster.

betty_boop_19
19.09.2010., 22:43
unazad par dana mi se javlja pritisak u prsima. zbog jakih bolova u žličici želudca i bolova u cijeloj lijevoj strani prsa rađen je ekg koji je pokazao tahikardiju (100 otkucaja). utvrđeno je da su se bolovi javili zbog želudca. no sada mi želudac relativno miruje, ali taj pritisak je stalno prisutan. osjećam i peckanje oko srca, isto tako i sa desne strane. ta bol ne traje dugo , oko par sekundi i nije stalno na istome mjestu. nakon nje pritisak također ostaje. ima li tko kakav savjet? bila kod dr, napravila je ekg i kaže to je kao okej. inače nitko u obitelji nema problema sa srcem.
edit aparat je pokazao još neke nepravilnosti - sinus tachycardia, right bundle branch block, indeterminate axis, twave abnormality. no moja dr tvrdi da je sve okej. šta označavaju ti termini? može li aparat pogriješiti?

trešnjica
22.09.2010., 21:22
U zadnje vrijeme (ne znam koliko već, možda mjesec-dva, možda i više) s vremena na vrijeme, otprilike svaki drugi dan) mi se dogodi da srce počne ubrzano kucati ili da preskoči, da tako kažem. Ono, normalno kuca i onda odjednom ubrzano pa se opet vrati na normalu nakon minutu-dvije. Znala sam mjeriti puls na vratu i primjetiti točno kako se to "odigrava". To mi se zna dogoditi i kada sam potpuno mirna npr. večeras kad sam gledala TV. Radila sam EKG prije 2-3 godine ali sve je bilo u redu, blaga tahikardija ali to je zato što sam bila uzbuđena i nervozna. Inače, u mojoj obitelji nitko nema problema sa srcem. Od čega bi to moglo biti? Alkohol nisam već dosta pila a i kada pijem, to je rijetko, u nekim prigodama. Možda kava? :ne zna: Ili to što manje spavam u zadnje vrijeme? :ne zna: Kada mi se to dogodi, znam se preplašiti jer osjetim neku blagu slabost kada preskoči. Ne znam kako bih to opisala, slično onom osjećaju kada auto naglo ubrza pa vam srce poskoči. To traje oko sekundu. Ako može netko odgovoriti, bila bih vam zahvalna. Imam 20 godina.

Greco
25.09.2010., 14:24
ovo mi se prvi put javilo kada je pitalo zemljpis imam 17 god
znoj napad panike i strah neka nelagoda u grudima i neki jbn osjecaj kao da se gubim ali traje 2-3 sekunde ali nemam puls 180 vec 60-ak

IoNForce
17.10.2010., 09:47
Ovo mi se najčešće događa na satu tjelesnog odgoja u srednjoj. Ponekad nakon trčanja za zagrijavanje ili nakon vježbi istezanja, srce mi počne nenormalno brzo i jako udarati. Jako teško dišem i koliko god duboko ili brzo disao, čini se kao da mi zrak ne dopire do pluća. Toliko jako udara da osjetim svaki mlaz vrele krvi u vratu... Ono što je neobično je to da mi se to zna dogoditi i u normalnim situacijama kada sam na satu ili kada ležim na krevetu. Imam 16 godina, u kondiciji sam, ne pušim, ne pijem alkohol, ne drogiram se i nisam pretil. O čemu se radi?

yaell
20.12.2010., 19:50
Pred otprilike dva mjeseca nešto me probolo u lijevoj strani grudnog koša.Imala sam osjećaj da mi je nešto puklo ,počela sam se tresti ,ostajala bez svijesti,srce mi je ubrzano lupalo i nešto me boljelo u lijevoj strani. Nakon što je hitna došla na stan ustanovili su da sam hiperventilirala zbog panike i dali mi injekciju sedativa. Nakon toga sve je došlo u normalu da bi se dan kasnije opet ponovilo. Otišla sam na Riječki hitni trakt i ustanovili su opet hiperventilaciju. Od toga dana svakodnevno osjećam kao da me nešto zateže pored srca,trnu mi usne i glava,bole me vratne žile i osjećam hladnoću,tlak mi zna biti jako nizak (danas 80/40 mjereno digitalnim tlakomjerom ). Napravila sam ultrazvuk srca ,CT krvnih žila, nosila sam holter i bila kod neurologa i kardiologa. Neurolog mi je napomenuo da mi jedan zalistak slabije radi i preporučio ultrazvuk srca kroz jednjak i pregled kod aritmičara a kardiolog je to negirao ( rekavši da je to kozmetički tip zaliska,ne znam šta to znači), dao mi terapiju Normabela tri puta dnevno ,dijagnosticirao stres i poslao kod psihijatra.Spomenuli su jednom i tahikardiju ali je sve ostalo na tome.

Prije 11 mjeseci imala sam porod i morali su mi davati neke ljekove za srce jer mi kako kažu nije izbacivalo dovoljno krvi.( davali su mi profilaks bakterijskog endokarditisa peripartalno).
Zbunjena sam i prestrašena jer mi se skoro svaki dan događa isto ,prošla sam sve pretrage ali mišljenja doktora nisu ista.
dali ima itko ovakva iskustva ???

Dinah
05.02.2011., 19:31
Možete li mi reći koliko otprilike traje ovaj pregled? Prije nekoliko mjeseci sam obavila EKG i za sljedeći tjedan sam naručena na holter srca. saznala sam da to traje 24 sata :confused: što, iskreno, nisam znala.
Jel' pacijent taj uređaj može ponijeti na sebi i provoditi normalno dan kod kuće ili taj dan provodi u klinici?
Biste li mi mogli otprilike objasniti što me sve čega na tom pregledu?
Unaprijed zahvaljujem! :)

mirjana7
05.02.2011., 21:49
Možete li mi reći koliko otprilike traje ovaj pregled? Prije nekoliko mjeseci sam obavila EKG i za sljedeći tjedan sam naručena na holter srca. saznala sam da to traje 24 sata :confused: što, iskreno, nisam znala.
Jel' pacijent taj uređaj može ponijeti na sebi i provoditi normalno dan kod kuće ili taj dan provodi u klinici?
Biste li mi mogli otprilike objasniti što me sve čega na tom pregledu?
Unaprijed zahvaljujem! :)

Da taj pregled traje 24 sata tj.uređaj snima rad tvog srca 24 sata a samo njegovo postavljanje traje oko 5 minuta i onda dobije upute o tome kako to moraš pratiti odnosno voditi dnevnik nošenja otprilike što si u koje vrijeme radila i slijedeči dan dođeš u isto vrijeme da ti ga izvade i onda nakon nekoliko dana dobiješ nalaz..Moja preporuka ti je da obučeš ugodnu odječu napr.košulju da se možeš kasnije lakše presvlačiti jel je uređaj pokopčan na tebe..

Dinah
13.02.2011., 20:22
Da taj pregled traje 24 sata tj.uređaj snima rad tvog srca 24 sata a samo njegovo postavljanje traje oko 5 minuta i onda dobije upute o tome kako to moraš pratiti odnosno voditi dnevnik nošenja otprilike što si u koje vrijeme radila i slijedeči dan dođeš u isto vrijeme da ti ga izvade i onda nakon nekoliko dana dobiješ nalaz..Moja preporuka ti je da obučeš ugodnu odječu napr.košulju da se možeš kasnije lakše presvlačiti jel je uređaj pokopčan na tebe..

Hvala na objašnjenju! :)
Bilo je zanimljivo nositi uređaj. Za to vrijeme strogo je zabranjeno korištenje mobitela zbog zračenja (stoga se nisam služila ni fiksnom linijom ni kompjuterom). Zbog vođenja dnevnika poželjno je provesti različite aktivnosti za to vrijeme da se vidi kako srce reagira pri mirovanju, a kako pri naporu, itd...

Dinah
14.09.2011., 21:30
Laički pojašnjeno, zalistak između klijente i pretklijetke ne zatvara mi se u potpunosti. Ne brinem se oko toga jer je u blagom obliku. Zasad bih trebala jednom godišnje obavljati ultrazvuk srca radi kontrole.

Samo me zanima, je li nekome dijagnosticirana trikuspidalna insuficijencija pa da je s vremenom bio upućen na terapiju?
Pokojni djed je zadnje godine proveo s umjetnim srcem, pa postoji sumnja da je genetsko nasljeđe. :misli:

lana74
15.09.2011., 12:29
Samo me zanima, je li nekome dijagnosticirana trikuspidalna insuficijencija pa da je s vremenom bio upućen na terapiju?
Pokojni djed je zadnje godine proveo s umjetnim srcem, pa postoji sumnja da je genetsko nasljeđe. :misli:
kakva terapija, jel misliš na ljekove ili na operaciju?

meni prije puno godina ( vjerojatno je urođena) i ova i mitralna, al nisam zasad na još nikakvoj terapiji.
ali sa godinama kod mene ide na gore i insuficijencija je sve veća, šta utječe i na povećanje desne strane srca, tako da mi ne gine operacija kad tad.

Dinah
15.09.2011., 14:10
kakva terapija, jel misliš na ljekove ili na operaciju?

meni prije puno godina ( vjerojatno je urođena) i ova i mitralna, al nisam zasad na još nikakvoj terapiji.
ali sa godinama kod mene ide na gore i insuficijencija je sve veća, šta utječe i na povećanje desne strane srca, tako da mi ne gine operacija kad tad.

Žao mi je ovako nešto pročitati. :( S koliko su ti godina otkrili insuficijenciju? Jel' se već onda radilo o većem odstojanju?
Jesu li ti naveli što je moglo dovesti do pogoršanja stanja, jel' se ikako moglo spriječiti, usporiti...?

Pod svojim pitanjem prvenstveno sam mislila na lijekove i druge zdravstvene preventive.

lana74
15.09.2011., 19:45
Žao mi je ovako nešto pročitati. :( S koliko su ti godina otkrili insuficijenciju? Jel' se već onda radilo o većem odstojanju?
Jesu li ti naveli što je moglo dovesti do pogoršanja stanja, jel' se ikako moglo spriječiti, usporiti...?

Pod svojim pitanjem prvenstveno sam mislila na lijekove i druge zdravstvene preventive.

a sa nekih 18 godina i to sasvim slucajno (iako kažem najvjerojatnije je od rođenja). tad to nije izgledalo ništa strašno, čak sam se jako dugo vrlo aktivno bavila sportom (do neke 25). sad imam 37. osim ultrazvuka radila sam i holter i ergometriju i magnet srca. trebala bih napravit još jednu pretragu, pomalo neugodnu, koja sliči na gastroskopiju ali se iznutra sve bolje vidi, al nekako mi se to još neda.

kardiolog nije siguran tj. nije definirano zbog čega dolazi do pogoršanja:ne zna:
uglavnom zasad idem na kontrole 1 godišnje i to je to. koliko znam nema ljekova koji taj proces mogu zaustavit, možeš dobit terapiju jedino ako ti prolaps stvara probleme tipa aritmija i preskakanja srca. imam beznačajan mitralni prolaps (koji tako stoji godinama nije se pogršavao) i trikuspidalni prolaps koji je bio +2 a sad je +2/3 (već značajnije). i on utječe na (zasad) blago povećanje desnog srca. koliko znam jedino rješenje tog problema je jednog dana popravka zalistka ili njegova zamjena.
koliko ti imaš godina i kad je tebi otkriveno?

Dinah
16.09.2011., 08:55
a sa nekih 18 godina i to sasvim slucajno (iako kažem najvjerojatnije je od rođenja). tad to nije izgledalo ništa strašno, čak sam se jako dugo vrlo aktivno bavila sportom (do neke 25). sad imam 37. osim ultrazvuka radila sam i holter i ergometriju i magnet srca. trebala bih napravit još jednu pretragu, pomalo neugodnu, koja sliči na gastroskopiju ali se iznutra sve bolje vidi, al nekako mi se to još neda.

kardiolog nije siguran tj. nije definirano zbog čega dolazi do pogoršanja:ne zna:
uglavnom zasad idem na kontrole 1 godišnje i to je to. koliko znam nema ljekova koji taj proces mogu zaustavit, možeš dobit terapiju jedino ako ti prolaps stvara probleme tipa aritmija i preskakanja srca. imam beznačajan mitralni prolaps (koji tako stoji godinama nije se pogršavao) i trikuspidalni prolaps koji je bio +2 a sad je +2/3 (već značajnije). i on utječe na (zasad) blago povećanje desnog srca. koliko znam jedino rješenje tog problema je jednog dana popravka zalistka ili njegova zamjena.
koliko ti imaš godina i kad je tebi otkriveno?

I meni su otkrili sasvim slučajno ove godine (imam 26 god.) samo kod mene je prolaps +1. Kao i ti, dugo se bavila sportom, čini se da je isto urođeno, no zasad mi jedino predstoji obavljati UZV kontrole jednom godišnje pa ću s vremenom vidjeti hoće li doći po pogoršanja ili neće. :ne zna:

Drži se :grli: i razmišljaj kako je dobro što postoji način da ti se pomogne.

Greco
16.09.2011., 22:09
ja sam bio uvjeren da imam problema sa srcem, kao bolovi, pocele se javljat vrtoglavice , strah od smrti itd

Uradim EKG, i sve Ok :D

Na kraju je to bilo zbog ledja pa me je boljelo na lijevoj strani prsa, a ja to odmah na najgore, a vrtoglavice sam umislio jer sam bio uvjeren da je "srce u kvaru"

smile4
30.09.2011., 07:03
zanima me ako netko može prokomentirati..
često mi plave nokti i usne..i hladno mi je jako često-noge i ruke ful...i onda steže srce..probada u prsima stravično..to traje već dosta vremena..s tim da se sve pojačalo u zadnje vrijeme..uz to često mi se javlja skucanje i zijevanje..sinoć mi je uz to i tekla krv iz nosa..i vrtilo mi se nekako.

kod kardiologa još nisam bila..stalno odgadjam..

dal sve ovo može bit od depresije il postoji neki drugi razlog...jer ovo me jako počelo smetat...stalno smeta i probada oko srca

hrvoje dr.
30.09.2011., 19:20
zanima me ako netko može prokomentirati..
često mi plave nokti i usne..i hladno mi je jako često-noge i ruke ful...i onda steže srce..probada u prsima stravično..to traje već dosta vremena..s tim da se sve pojačalo u zadnje vrijeme..uz to često mi se javlja skucanje i zijevanje..sinoć mi je uz to i tekla krv iz nosa..i vrtilo mi se nekako.

kod kardiologa još nisam bila..stalno odgadjam..

dal sve ovo može bit od depresije il postoji neki drugi razlog...jer ovo me jako počelo smetat...stalno smeta i probada oko srca
Dali imate nedostatak zraka? Nebi bilo loše uraditi ABS art.

smile4
01.10.2011., 23:40
Dali imate nedostatak zraka? Nebi bilo loše uraditi ABS art.

kako se to mjeri?kod specijaliste kardiologa il?
mogu to sama izmjeriti?
danas sam mjerila tlak u par navrata..bio je 89/77, 89/61, i kasnije nakon gutljaja likera: 117/77

hrvoje dr.
02.10.2011., 17:51
kako se to mjeri?kod specijaliste kardiologa il?
mogu to sama izmjeriti?
danas sam mjerila tlak u par navrata..bio je 89/77, 89/61, i kasnije nakon gutljaja likera: 117/77
U spirometrijskom kabinetu. Imate nizak tlak. Trebali bi učiniti EKG,te pregled kardiologa.

smile4
02.10.2011., 21:53
U spirometrijskom kabinetu. Imate nizak tlak. Trebali bi učiniti EKG,te pregled kardiologa.

hvala

saturdaypumpkin
14.11.2011., 19:35
Pozdrav!
Zanima me stručni savjet (ako ga mogu dobiti) vezano uz srce i panične napade. Jasno mi je kako sam napad panike/ anksioznosti ne može nauditi srcu, međutim, da li to, dugoročno gledano, ostavlja trag na srcu/ žilama i da li su napadi opasni ako traju godinama? Hvala.

kismo
18.11.2011., 18:16
Evo mene nakon par mjeseci opet.
Dakle, na proljeće obavila kardiološke pretrage i nalaz je bio, ponovit ću ga iako je dugačak
Nakon napravljenog EKG-a, na kojem je bio prikazan T val (koji dr od kad radim EKG tumače kao normalan nalaz ), poslana sam na nošenje holtera, koji je pokazao - max. registrirana ST depresija inferiorno 1mm. Dr. me potom poslala na ergometriju, prije kojeg mi je napravljen UZV.
Prepisujem nalaz:
EKG nalaz: sinusni ritam 89/min, PQ 144", intermedijalna el. os, bifazični T val u DIII i a VF kao fiziološka varijanta NORMALNOG NALAZA!!!QTc o,427"- uredan nalaz konvencionalnog EKG-a u mirovanju.
UZV - nema znakova prirođene, niti stečene srčane greške. Dimenzije srčanih šupljina i širina lumena velikih krvnih žila, kao i debljina stijenki miokarda lijeve klijetke su također uredni. Sistolička i dijastolička funkcija miokarda izvrsna. Nema znakova plućen arterijske hipertenzije, nitiperdijakalnog izljeva niti konstrikcije - uredan nalaz UZV srca s color dopplerom
ERGOMETRIJA - prekinuta u 10:10 minuti u IV stupnju po protokolu po Bruceu radi postignute submax, tj. postignutih 90% max. frekvencije pulsa uz subjektivno dobro osjećanje, bez ikakvih diferentnih prsnih angioznih tegoba ili ekvivalenta istih, i izraženi porast krvnog tlaka. ( moram napomenuti da mi je tlak već pri dolasku bio 155/100 - sigurno od panike i stresa, jer inače imam uredan tlak, često doma mjerim). Tijekom samog opterećenja se u lateralnim odvodima registrira promjeniva horizontalna do ascedentna denivelacija ST spojnice od 1,2 - 2 mm od 0,06 sec, neovisno o frekvenciji pulsa i stupnju opterećenja. Poremećaji ritma i smetnje provođenja nisu zabilježeni. Rekuperacija se postiže u 9:27min uz promptno vraćanje ST spojnice u početne vrijednosti odmahpo porestanku opterećenja.
ZAKLJUČAK: test opterećenja je negativan do graničan, odnosno unatoč postignutom opterećnju od čak 12,00 MET i izostanku diferentnih prsnih angioznih tegoba, gore opisane promjene ST spojnice zahtijavaju etiološko razjašnjenje tj,. isključenje njihove ishemičke geneze. Neophodna je evaluacija testa MSCT koronarografijom.
I sad sveukupno mišljenje:
UZV je u cijelosti uredan i isključena je prirođena ili stečena srčana greška. Nalaz ekg u mirovanju isto uredan, a pojava bifazičnog T-vala u DIII i aVF je fiziološka varijacija normalnog nalaza. Promjene ST spojnice u mirovanju u inferiornim odvodima nisu registrirane,a povremene arnije verificirane u nalazu konvencionalnog EKG mogu osim položajne, biti i fiziološka varijanta u zdravih osoba,odobito u DIII odvodu. Iako ne postoje klinički znakovi koji bi u nalazu testa opterećenja upućivali na ishemičnu bolest srca,a i sama promjenjivost ST spojnice od horizontalne do ascendentne denivelacije unutar 1 minute testa, neovisno o frekvenciji pulsa ili stupnju opterećenja u lateralnim odvodima, iako značajno u apsolutnim vrijednostima, također ne bi upućivala na miokardnu ishemiju. Međutim, radi definitivnog isključenja ishemičke geneze, neophodno je učiniti MSCT koronarogarfiju (ev. bridging??). moli se da u poliklinici Medikol učini traženu pretragu.
Nisam otišla na MCST koronografija, budći me nekoliko ljudi (stručnih ) odgovorilo od d toga, nego me dr. opće prakse poslala u Srčanu polikliniku na još jednu ergometriju. to sam bila oko 15.8.2011.Nalaz je sljedeći, pa vas molim da ga prokomentirate:
procjena kardiorespiratorne sposobnosti: POTROŠNJA KISIKA očekivana 2,2 l/min ili 34 ml/kg/min, postignuta 2,2l/min i 33 ml/kg/min
PULS; u mirovanju 103/min, očekivani maksimum 182/min, 6. minuta poslije opterećenja 96/min, postignuti maximum 160/min
TLAK: u mirovanju 140/90, max 170/80, 6 min. poslij eopterećenja 130/80
DVOSTRUKI PRODUKT RRxP/1000 27
METABOLIČKI EKVIVALENT ( MET):9,4

EKG
nema premećaja ritma i smetnji provođenja

Funkcijska klasifikacija (NYHA): I
FAI: ne postoji
Integrirani funkcijski kardiovaskulkarni kapacitet: 97% ( REDUKCIJA ZA 3% )
TEST KORONARNE REZERVE
nalaz uredan

Zbunjuje me na samom EKG ispisu piše sinus rhytm with sinus arithmia
right atrial enlargment
nonspecific ST abnoramility
abnormal EKG,

a na nalazu što je dr. napisala je kao EKG u redu?!
Može li mi netko malo protumačiti nalaze.

Unazad dva tjedna stalno imam nedostatk zraka, potrebu udahnuti duboko, zijevnuti, osjećaj gušenja, omaglice. S time se doduše susrećem s neki prekidima od 2003. godine, i po svim obradama ispada da su tegobe psihosomatske prirode ( anksioznost, panika ), pila smau dva navrata i Cipralex, a i imam male promjene na vratnoj kralježnici.
Uglavnom sva sam jadna, bez Normabela više ne idem.
Što mi je činiti?

hrvoje dr.
18.11.2011., 18:42
..................Nalaz je sljedeći, pa vas molim da ga prokomentirate:
procjena kardiorespiratorne sposobnosti: POTROŠNJA KISIKA očekivana 2,2 l/min ili 34 ml/kg/min, postignuta 2,2l/min i 33 ml/kg/min
PULS; u mirovanju 103/min, očekivani maksimum 182/min, 6. minuta poslije opterećenja 96/min, postignuti maximum 160/min
TLAK: u mirovanju 140/90, max 170/80, 6 min. poslij eopterećenja 130/80
DVOSTRUKI PRODUKT RRxP/1000 27
METABOLIČKI EKVIVALENT ( MET):9,4

EKG
nema premećaja ritma i smetnji provođenja

Funkcijska klasifikacija (NYHA): I
FAI: ne postoji
Integrirani funkcijski kardiovaskulkarni kapacitet: 97% ( REDUKCIJA ZA 3% )
TEST KORONARNE REZERVE
nalaz uredan

Zbunjuje me na samom EKG ispisu piše sinus rhytm with sinus arithmia
right atrial enlargment
nonspecific ST abnoramility
abnormal EKG,

a na nalazu što je dr. napisala je kao EKG u redu?!
Može li mi netko malo protumačiti nalaze.

Unazad dva tjedna stalno imam nedostatk zraka, potrebu udahnuti duboko, zijevnuti, osjećaj gušenja, omaglice. S time se doduše susrećem s neki prekidima od 2003. godine, i po svim obradama ispada da su tegobe psihosomatske prirode ( anksioznost, panika ), pila smau dva navrata i Cipralex, a i imam male promjene na vratnoj kralježnici.
Uglavnom sva sam jadna, bez Normabela više ne idem.
Što mi je činiti?
Nalaz ergometrije je uredan.
To što aparat na EKG napiše netreba uopće gledati,važan je komentar i očtanje liječnika.
Za sada ništa,možda javiti se kardiologu,ali prije toga se dogovoriti sa svojom dr.,koja je vrlo dobro procjenila što treba napraviti.
Niste napisali dali u obitelji ima kakvih KVB-a.

kismo
18.11.2011., 19:01
hvala na odgovoru.
Otac je imao 2001. godine moždani udar, ali se oporavio.
Mama hipotireozu i isti je paničar kao i ja.Nalaz ergometrije je uredan.
To što aparat na EKG napiše netreba uopće gledati,važan je komentar i očtanje liječnika.
Za sada ništa,možda javiti se kardiologu,ali prije toga se dogovoriti sa svojom dr.,koja je vrlo dobro procjenila što treba napraviti.
Niste napisali dali u obitelji ima kakvih KVB-a.
Zboravih napomenuti da sam prije 2 tjedna bila na sistematskom. Nalazi svi odlični.
Ni m od masnoća, UZV trbuh uredan,. spirometrija uredna, EKG uredan, tlak ok...

kismo
21.11.2011., 10:02
hvala na odgovoru.
Otac je imao 2001. godine moždani udar, ali se oporavio.
Mama hipotireozu i isti je paničar kao i ja.
Zboravih napomenuti da sam prije 2 tjedna bila na sistematskom. Nalazi svi odlični.
Ni m od masnoća, UZV trbuh uredan,. spirometrija uredna, EKG uredan, tlak ok...

Kakav je to pregeld MCST koronografija?
Moja dr., a i prijatelj koji je spcijalizant kardiologije na Rebru smatraju da to nije potrebno. Ja sam paničar i hipohondar i najrađe bi otišla. Ali ne želim se pretvoriti u "bolesnika" ako nema razloga.

hrvoje dr.
21.11.2011., 10:08
Kakav je to pregeld MCST koronografija?
Moja dr., a i prijatelj koji je spcijalizant kardiologije na Rebru smatraju da to nije potrebno. Ja sam paničar i hipohondar i najrađe bi otišla. Ali ne želim se pretvoriti u "bolesnika" ako nema razloga.
Pomoću CT i kontrasta se gledaju vaše krvne žile i srce.
Još jedanput sam pogledao nalaze i nevidim jaku indikaciju.

kismo
21.11.2011., 10:11
Ispričavam se kaj sam dosadna. Mislite znači da nema razloga da idem.
Smatrate li da su nalazi u granicama normale?
Na pretragama u 8 mj. u Srčanoj poliklinici sve je bilo ok. Nisam im pokazivala nalaze iz 6 mj. od privatnika.

hrvoje dr.
21.11.2011., 10:22
Ispričavam se kaj sam dosadna. Mislite znači da nema razloga da idem.
Smatrate li da su nalazi u granicama normale?
Na pretragama u 8 mj. u Srčanoj poliklinici sve je bilo ok. Nisam im pokazivala nalaze iz 6 mj. od privatnika.
S mojeg stajališta kao GE,nema indikacije za MSCT koronarografiju.

kismo
21.11.2011., 11:35
S mojeg stajališta kao GE,nema indikacije za MSCT koronarografiju.

Hvala vam!:w

kismo
05.01.2012., 17:50
Evo mene opet, izludit ću.

Gotovo svaki dan me ulovi iz čista mira, gušenje i nedostatak zraka. nekad cekam da malo prođe, trudim se koncentrirati na disanje, popiti vode, kašljati, nekad odmah popijem nešto za smirenje.
Stalno osluškujem srce, mjerim puls, ko luđak. Hvala bogu da na poslu sama sjedim u sobi.
To i se sve u pravilu dešava u mirovanju. Kad vježbam u teretani, rijetko osjećam te simptome. hodam oko 20.30 minuta brzo na traci i nije mi problem.

Da li je moguća ishemijska bolest srca, angina pectoris i sl. ako se gušenje, otežano disanje javljaju u mirovanju, a ne pri naporu?

i da li su mogući ti problemi zbog kralježnice. Jako puno sjedim, takav mi je posao, sva sam pokoćena, vrat ukočen, leđa tvrda, puno miogeloza, a imam i neke promjene na vratnoj kralježnici.

hrvoje dr.
05.01.2012., 17:54
Evo mene opet, izludit ću.

Gotovo svaki dan me ulovi iz čista mira, gušenje i nedostatak zraka. nekad cekam da malo prođe, trudim se koncentrirati na disanje, popiti vode, kašljati, nekad odmah popijem nešto za smirenje.
Stalno osluškujem srce, mjerim puls, ko luđak. Hvala bogu da na poslu sama sjedim u sobi.
To i se sve u pravilu dešava u mirovanju. Kad vježbam u teretani, rijetko osjećam te simptome. hodam oko 20.30 minuta brzo na traci i nije mi problem.

Da li je moguća ishemijska bolest srca, angina pectoris i sl. ako se gušenje, otežano disanje javljaju u mirovanju, a ne pri naporu?

i da li su mogući ti problemi zbog kralježnice. Jako puno sjedim, takav mi je posao, sva sam pokoćena, vrat ukočen, leđa tvrda, puno miogeloza, a imam i neke promjene na vratnoj kralježnici.
Tegobe su najvjerojatnije pshičke ,a dio i od kralježnice, uzrokovane tegobe.
Zašto je u današnje vrijeme teško prihvatiti da si zdrav?:rolleyes:

kismo
05.01.2012., 18:01
Ne znam, ljutim se na samu sebe što sam takva.
Moja mama isto ko ja.Dok sam još živjela s roditeljima, sjećam se da je svako malo išla na hitnu, tamo joj sprašili apaurin i to je to.
A kad je tek krenuo klimax, pa depresija..
I dan danas svako malo mjeri tlak, a ma normalan.
Jednostavno ja ne mogu prihvatiti da psiha može raditi takve probleme, da može izazvati takve simptome.
Par dana sam mirna, samoj sebi velim sve ti je to u glavi i onda opet ispočetka, a da ipak nije srca, pa ona ergometrija je bila sumnjiva, pa EKG ovakav i onakav, pa malo surfam po internetu ( zlo!!) i opet sve ispočetka.

hrvoje dr.
07.01.2012., 20:26
Ne znam, ljutim se na samu sebe što sam takva.
Moja mama isto ko ja.Dok sam još živjela s roditeljima, sjećam se da je svako malo išla na hitnu, tamo joj sprašili apaurin i to je to.
A kad je tek krenuo klimax, pa depresija..
I dan danas svako malo mjeri tlak, a ma normalan.
Jednostavno ja ne mogu prihvatiti da psiha može raditi takve probleme, da može izazvati takve simptome.
Par dana sam mirna, samoj sebi velim sve ti je to u glavi i onda opet ispočetka, a da ipak nije srca, pa ona ergometrija je bila sumnjiva, pa EKG ovakav i onakav, pa malo surfam po internetu ( zlo!!) i opet sve ispočetka.
E,takvima bi ja masno naplatio dolazak na hitni prijem,pa da vidim bili se onda trčalo za svaku sitnicu na hitnu.

sanjuška67
09.01.2012., 13:10
Već više od dvije godine imam pritisak u prsima, lupanje srca i ono najgore "preskakanje srca"-ekstrasistole. Obavila sam sve kardiološke pretrage , nalaz holtera:
Sinus r. prosj. 84/min (62-147) Rijetke pojedinačne VES (istih oblika 29 ukupno) i SVES 10 po izvje. u 4,36 registrirana kraća SVPT od 10,6 sec., aritmija: odgođena >140%: 6., uzv je uredan,ergometrija uredna.
Dobila sam Ormidol od 25 mg. ekstrasistole su znatno smanjene ali i dalje su prisutne gotovo svakodnevno.
Imam i problema s kralježnicom, skoliozu, spondilozu....... Da li ekstrasistole mogu biti povezane s kralježnicom i užasno lošim držanjem?
Je li normalno da i uz terapiju imam ekstrasistole?
jako me to sve opterećuje i nikako se ne mogu opustiti. :ne zna:

hrvoje dr.
09.01.2012., 15:36
Već više od dvije godine imam pritisak u prsima, lupanje srca i ono najgore "preskakanje srca"-ekstrasistole. Obavila sam sve kardiološke pretrage , nalaz holtera:
Sinus r. prosj. 84/min (62-147) Rijetke pojedinačne VES (istih oblika 29 ukupno) i SVES 10 po izvje. u 4,36 registrirana kraća SVPT od 10,6 sec., aritmija: odgođena >140%: 6., uzv je uredan,ergometrija uredna.
Dobila sam Ormidol od 25 mg. ekstrasistole su znatno smanjene ali i dalje su prisutne gotovo svakodnevno.
Imam i problema s kralježnicom, skoliozu, spondilozu....... Da li ekstrasistole mogu biti povezane s kralježnicom i užasno lošim držanjem?
Je li normalno da i uz terapiju imam ekstrasistole?
jako me to sve opterećuje i nikako se ne mogu opustiti. :ne zna:
Sve je u najboljem redu,nije mi jasno uvođenje BB u th.

sanjuška67
10.01.2012., 06:20
Pa kardiolog mi ga je propisao zbog tih ekstrasistola koje su mi doslovno uništavale svakodnevni život. Sada je to znatno manje ali još uvijek prisutno. da li te ekstrasistole mogu biti povezane s kralježnicom, da li Ormidol može napraviti neku štetu srcu?

hrvoje dr.
11.01.2012., 15:59
Pa kardiolog mi ga je propisao zbog tih ekstrasistola koje su mi doslovno uništavale svakodnevni život. Sada je to znatno manje ali još uvijek prisutno. da li te ekstrasistole mogu biti povezane s kralježnicom, da li Ormidol može napraviti neku štetu srcu?
Nisu vam VES i SVES uništavale život ,već je to činila vaša psiha. No nekih bolesti kralježnice su opsani slučajevi blagog povećanja broja VES/SVES ali bez patologije. Ormidol tj. BB nema baš povoljan metabolički status.

kismo
26.01.2012., 12:22
E,takvima bi ja masno naplatio dolazak na hitni prijem,pa da vidim bili se onda trčalo za svaku sitnicu na hitnu.

Ha, ha sad sam tek vidjela vaš odgovor!:lol:
Slažem se. Ali prošla je ta faza.

kismo
02.03.2012., 16:42
Danas sam ipak zbog gušenja i nedostatka zraka otišlo kod kardiologa.
Napravio mi je EKG ( opet depresija u ST spojnicama , ako dobro vidim do -0,75-1,00) . Na ispisu piše sinus tachycardia ( zbog panike je puls bio 108-117, left atrial abnormality, ST i T abnormality consider inferior ischemia or left ventricular strain)
i isto kao i dr. u 6.mj prošle godine zaključio da bi trebalo napraviti MCST koronografiju da isključimo ishemijsku bolest i neki opasan bridging.
Ovaj put sam se isprepadala i odlučila napraviti odmah taj pregled.Prije sam odustala jer sam od više ljudi ( stručnih ) čula da je u mom slučaju nepotreban.
Evo nalaza:
LM, LAD s DG1,CX s OM granama, te dominatna RCA s PD im PL su tipične anatomije, urednog izgleda.

Distalno se na LAD nalazi plići MB dužine oko 2 cm.
U srednjem dijelu se na DG1 nalazi kraći, plići MB.
Zaključak kardiologa je su isključene signifikanzne aterosklerotske promjene na koronarnim arterijama, plići bridging na LAD i D1, te sa sistolička funkcija LV-a očuvana.
Terapija Concor 1x2,5 mg i može i Aspirin protect 1-100 mg

Veli da ovaj bridging nije opasan.

Kakvo je vaše mišljenje? Nisam shvatila može li mi taj bridging raditi probleme ( nedostatk zraka, potreba za udisajem.. ) ili je to više anksioznost

trebor
02.03.2012., 17:28
Bridging skoro pa bilo kakav ako se i pronađe u pravilu se ne terapira.

kismo
03.03.2012., 07:02
Bridging skoro pa bilo kakav ako se i pronađe u pravilu se ne terapira.

Ne znam zakaj sam onda dobila terapiju Concor?

trebor
03.03.2012., 08:53
Kakav bi to doktor bio da ne dobiješ neke lijekove....:D

anaroz
23.03.2012., 13:58
čaj od gloga je jako dobar za srce. što se tiče kralježnice puno može pomoći švedska grenčica, a za teža psihička stanja uz brojne čajeve jako puno može pomoći kuhanje ljuski oraha i onda se to pije. budući da znam veeeliki broj ljudi koji su se izliječili prirodnim putem, a ne tableticama i glupostima više ni ne idem doktoru nego obavim malo istraživanje koje biljke (ili neka namirnica) su za što i problem se riješi!!

Jack-Daniels
23.03.2012., 20:30
Imam 20 godina,i kad sam živčan imam neugodan osjećaj kao da mi "netko sjedi na glavu",,dođe mi kao da ću izgubiti svijest,jedanput sam otišao na hitnu i doktor mi se praktički smijao.Tlak mi je normalan,nemam genetsku predispoziciju za neku srčanu bolest,te mi je je rekao kako su mojim godinama problemi sa srcem gotovo pa nemogući.
No ja i dalje kad sam živčan imam taj osjećaj "sjedenja na glavi",no vjerojatno je sve od abnormalne živčanosti.

leeloo27
23.03.2012., 20:45
čaj od gloga je jako dobar za srce. što se tiče kralježnice puno može pomoći švedska grenčica, a za teža psihička stanja uz brojne čajeve jako puno može pomoći kuhanje ljuski oraha i onda se to pije. budući da znam veeeliki broj ljudi koji su se izliječili prirodnim putem, a ne tableticama i glupostima više ni ne idem doktoru nego obavim malo istraživanje koje biljke (ili neka namirnica) su za što i problem se riješi!!

Ovakvi postovi nisu dopušteni na zdravlju i molim te da to više ne pišeš. Nemamo ništa protiv kad se spomene nešto od prirodnih stvari ali predlagati nekome da ne pije terapiju i govoriti da su tablete i liječenje gluposti ovdje nije dopušteno.

zullsafce
24.03.2012., 08:17
Imam 20 godina,i kad sam živčan imam neugodan osjećaj kao da mi "netko sjedi na glavu",,dođe mi kao da ću izgubiti svijest,jedanput sam otišao na hitnu i doktor mi se praktički smijao.Tlak mi je normalan,nemam genetsku predispoziciju za neku srčanu bolest,te mi je je rekao kako su mojim godinama problemi sa srcem gotovo pa nemogući.
No ja i dalje kad sam živčan imam taj osjećaj "sjedenja na glavi",no vjerojatno je sve od abnormalne živčanosti.

Isto ko i meni,to je psiha ,ništa opasno :D

LadyMoonlight
25.03.2012., 22:12
Imam neki problem sa srcem, maloljetna sam i nisam isla jos ni na kakve preglede, ali znam da nesto nije uredu. Naime, vrlo cesto mi srce dostize i po 150, ako ne i vise otkucaja u minuti. Nedaj Boze da potrcim malo, hodam brze minutu, otkucaji se penju na 200. Ispod 100 nikad ne ide osim ako ne lezim u krevetu pred spavanje. Nekad zna preskocit pa ubrzat pa se opet 'unormalit', ali ja osobno mislim kako to nije bas skroz normalno. Sto bi mi vi preporucili? Na kardiologa bi cekala pola godine, ako ne i vise..

hrvoje dr.
26.03.2012., 07:51
Imam neki problem sa srcem, maloljetna sam i nisam isla jos ni na kakve preglede, ali znam da nesto nije uredu. Naime, vrlo cesto mi srce dostize i po 150, ako ne i vise otkucaja u minuti. Nedaj Boze da potrcim malo, hodam brze minutu, otkucaji se penju na 200. Ispod 100 nikad ne ide osim ako ne lezim u krevetu pred spavanje. Nekad zna preskocit pa ubrzat pa se opet 'unormalit', ali ja osobno mislim kako to nije bas skroz normalno. Sto bi mi vi preporucili? Na kardiologa bi cekala pola godine, ako ne i vise..
Zasada nije potreban kardiolog.
Potrebno je javiti se svom dr. opće med. Te učiniti opću biokemiju-KKS,CRP,Fe,UIBC,hormone štitnjače T3,T4,TSH-EKG ev. ECHO srca. Daljnja obrada na kliničku indikaciju,te nalaze.

LadyMoonlight
26.03.2012., 19:50
Zasada nije potreban kardiolog.
Potrebno je javiti se svom dr. opće med. Te učiniti opću biokemiju-KKS,CRP,Fe,UIBC,hormone štitnjače T3,T4,TSH-EKG ev. ECHO srca. Daljnja obrada na kliničku indikaciju,te nalaze.

Hvala puno!

The Druid
12.04.2012., 12:17
Povremeno osječam probadajuču bol u srcu, kao da me netko pikne iglom svaki put kad srce udari. Prvi put sam bol osjetio prije oko 3 tjedna i od tada se javila 4-5 puta. Nisam baš star, tjelesna težina mi je normalna i ne pušim jako često; oko 0,25 grama kanabisa tjedno, no u njega ponekad stavim malo duhana, na kojeg sam bio alergičan kao djete. Je li možda ta bol zbog duhana i prepuručate li posjet liječniku?

hrvoje dr.
12.04.2012., 20:10
Povremeno osječam probadajuču bol u srcu, kao da me netko pikne iglom svaki put kad srce udari. Prvi put sam bol osjetio prije oko 3 tjedna i od tada se javila 4-5 puta. Nisam baš star, tjelesna težina mi je normalna i ne pušim jako često; oko 0,25 grama kanabisa tjedno, no u njega ponekad stavim malo duhana, na kojeg sam bio alergičan kao djete. Je li možda ta bol zbog duhana i prepuručate li posjet liječniku?
Prestanite pušiti i piti.

klinik
14.04.2012., 21:32
pozdrav, imam 23 godine i prije 2 dana su mi dijagdnosticirali ekstrasistole..nisam ih nikad do sada imao..nisam u hr, putujem sutra i put ce trajati 24 sata, pa sam malo zabrinut..doktor je rekao da se trebam testirati kad dodem u Hrvatsku i da mi nebi trebalo nista bit u avionu, ali sad su mi dosli novi simptomi, osjecam pritisak u prsima (nije jak) i pojavila mi se ujutro crvena fleka velicine bradavice na lijevoj strani prsiju ( blizu srca) dali su to samo normalni simptomi Extrasistola ili nesto vise?

hrvoje dr.
15.04.2012., 12:10
pozdrav, imam 23 godine i prije 2 dana su mi dijagdnosticirali ekstrasistole..nisam ih nikad do sada imao..nisam u hr, putujem sutra i put ce trajati 24 sata, pa sam malo zabrinut..doktor je rekao da se trebam testirati kad dodem u Hrvatsku i da mi nebi trebalo nista bit u avionu, ali sad su mi dosli novi simptomi, osjecam pritisak u prsima (nije jak) i pojavila mi se ujutro crvena fleka velicine bradavice na lijevoj strani prsiju ( blizu srca) dali su to samo normalni simptomi Extrasistola ili nesto vise?
Vi mislite da kad ste rekli da imate ekstrasistole ,da ste time sve rekli i da ja odmah što i kako i kakvo uopće tesstiranje?
Jer ekstrasistole mogu biti supraventrikulske-atrijske,nodalne,alodromne,salve.
Te ventrikulske-u paru,interpolirane,salve,bigemija i sl.
Pa sad nek si ja mislim i pogađam o čemu se radi.
No to crvenilo nije povezano sa srcem.

Stone_Cold
09.05.2012., 09:27
Molim pomoć..

unatrag mjesec dana osjećam kako mi srce ubrzano kuca, više neujednačeno lupka ( u predjelu prsnog koša, dušnika i jednjaka), mjerila sam tlak 127/90, puls 110..trenutačno čekam na pregled kardiologa..nalaz štitnjače (ultrazvuk i hormoni su ok)...sad unatrag tj.dana to lupkanje mi izaziva potrebu za kašljucanjem pa me interesira dali je to normalna pojava (kašljucanje mislim). Sve mi to stvara laganu paniku na dnevnoj bazi jer gotovo cijelo vrijeme osjećam to lupkanje i nadražaj za kašljucanjem...unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

hrvoje dr.
10.05.2012., 11:38
Molim pomoć..

unatrag mjesec dana osjećam kako mi srce ubrzano kuca, više neujednačeno lupka ( u predjelu prsnog koša, dušnika i jednjaka), mjerila sam tlak 127/90, puls 110..trenutačno čekam na pregled kardiologa..nalaz štitnjače (ultrazvuk i hormoni su ok)...sad unatrag tj.dana to lupkanje mi izaziva potrebu za kašljucanjem pa me interesira dali je to normalna pojava (kašljucanje mislim). Sve mi to stvara laganu paniku na dnevnoj bazi jer gotovo cijelo vrijeme osjećam to lupkanje i nadražaj za kašljucanjem...unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Po meni nije potreban kardiolog/zasada/,već učiniti EKG,te dalje prema njemu ev. obrada

Kisa Pada
16.05.2012., 09:30
Bok.
E ovako prvo cu navesti smetnje koje se desavaju kod mene i zelio bi da vidim imali neko sa slicnim problemima i kakva su vasa iskustva i kako deverate sa tim, smeta li vam prilikom treniranja, trcanja..
U mene npr navece kad legnem da spavam ponekad mi se pojavi nekakav osjecaj kao da neko povuce srce ka dole, traje nekih pola sekunde sekund najvice i prestane, osjecaj nije bolan ali je neugodan i pojavljuje se neocekivano i iznenada. Desaje mi se i to prilikom brzog saginjanja, ustajanja ili udisadnja zraka duboko srce pocne da lupa ubrzano i imam osjecaj tereta u lijevoj ruci. Isao na sve moguce preglede i nikad nista nisu nasli u vezi srca. Imam i problem sa krvarenjem iz nosa, i javljaju mi se paralize sna, posle kojih srce nekad kuca tiho jeda ga osjetim a nekad hoce da iskoci. I sve ovo oko srca ali kardiolog kaze da sam zdrav i trebam nesto trenirati, a ja treniram ali mi to smeta prilikom treniranja srce nekad kao da tuntura kao da visi na koncu takav osjecaj.. imali vas sa slicnim problemima..

Gottlieb Muller
06.06.2012., 09:51
Pozdrav
Ovako,trebam pomoć.Ne pitajte kako je došlo do ovog pitanja,ali eto došlo je.Ako netko može pomoći,bio bi zahvalan.Dakle,pitanje je kolika je površina perikarda?Ako bi ga razvukli kao komad papira ili platna,koliko bi zauzeo cm2?Naravno,radilo bi se o nekom prosjeku.Ako nekom pitanje zvuči hm,čudno,glupo,ok,vjerovatno i je.Ako sam na krivom mjestu,ispričavam se moderatorima,nismo znali gdje bi.Google tu ne pomaže.Ako netko može pomoći,pomagajte.Znamo da se radi o otprilike površini dvije skupljene šake ili nešto tako,i da se ne radi o točnim mjerama,ali ako bi netko mogao dati nešto što bi se uzelo kao opće priznati broj,dajte.Hvala.

maarinatje
07.06.2012., 15:36
zadnjih par dana sam si mjerila pritisak i puls.. pritisak mi je odlican oko 130/80 ali puls mi je jutros bio samo 42 :eek: i evo sad 47..

nisam profesionalna sportasica nego se bavim sportom rekreativno i na zadnjem pregeldu sttine zlijezde prije skoro 2 mjeseca T3 i T4 u redu a TSH blago povisen.. pa nije valjda da samo zbog te blage povisenosti meni bas ovoliko srce radi usporeno... imam li razloga za brigu? :(

hrvoje dr.
07.06.2012., 20:22
zadnjih par dana sam si mjerila pritisak i puls.. pritisak mi je odlican oko 130/80 ali puls mi je jutros bio samo 42 :eek: i evo sad 47..

nisam profesionalna sportasica nego se bavim sportom rekreativno i na zadnjem pregeldu sttine zlijezde prije skoro 2 mjeseca T3 i T4 u redu a TSH blago povisen.. pa nije valjda da samo zbog te blage povisenosti meni bas ovoliko srce radi usporeno... imam li razloga za brigu? :(
To se teško može reći preko foruma,pogotovo sa manjkavitm podacima.
Ad EKG.

deniKID
26.06.2012., 11:01
pozdrav
da ne otvaram novu temu, tu ću pitati...

naime, već par dana osjećam preskoske u radu srca (cca 4 puta u minuti). ne stvaraju mi nikakve nuspojave, samo osjetim preskok u ritmu. mjerio sam si puls i primjetim kad mi preskoči da pulsa u tom trenutku nestane... ugl puls je u okviru normalnog (sinoć 62, sad 68 otkucaja u minuti)

do sada nisam imao nikakvih problema, pa ne znam da li se radi o nečemu zbog čega bi se trebao obratiti doktoru ili se jednostavno radi o vrućini i sl. stvarima koje utječu na to

imam 24 god, 15ak kg viška na 2 m visine :D

hvala

hrvoje dr.
26.06.2012., 19:21
pozdrav
da ne otvaram novu temu, tu ću pitati...

naime, već par dana osjećam preskoske u radu srca (cca 4 puta u minuti). ne stvaraju mi nikakve nuspojave, samo osjetim preskok u ritmu. mjerio sam si puls i primjetim kad mi preskoči da pulsa u tom trenutku nestane... ugl puls je u okviru normalnog (sinoć 62, sad 68 otkucaja u minuti)

do sada nisam imao nikakvih problema, pa ne znam da li se radi o nečemu zbog čega bi se trebao obratiti doktoru ili se jednostavno radi o vrućini i sl. stvarima koje utječu na to

imam 24 god, 15ak kg viška na 2 m visine :D

hvala
Radi sigurnosti dobro bi bilo učiniti EKG.

ady79
27.06.2012., 18:33
pozdrav

imam 33 godine i osjetio sam tegobe u predjelu srca prema lijevoj ruci (kratke bolove) i bolove u lijevoj ruci u januaru ove godine. Javljalo mi se i ubrzano lupanje srca pogotovo naveče kad legnem. Otisao sam u hitnu uradili su mi EKG tri puta u toku te sedmice i uradio sam nalaze. Imao sam povišen holesterol.
Moja doktorica mi je rekla da nije nista opasno, da je sve to od stresa,da smanjim pušenje i pazim sta jedem. nije mi dala nikakve lijekove. Prestao sam pušiti u februaru.
Međutim te tegobe su mi se nastavile i prije 15-ak dana sam ponovo otišao kod nje i ona me je uputila da uradim nalaze, RTG pluća i srca i naručila me kod interniste koji mi je uradio ultrazvuk srca. nalaz mi je bio odličan, holesterol normalan. ostale vrijednosti
EKG: sinus aritamija, frekvenca 105/min. osovina položena intermedijerno, ostali nalaz uredan.
EHO srca (VI/12): blaga pulmonalna i trikuspidalna regugitacija , uredne dimenzije zidova i srcanih supljina, kontraktilnost uredna. EF 65%
DG: tahycardia supraventricularis trasitoria
TH: Kardijalna dijeta, Corvitol 50 mg 1x1/2 uveče
E sad, evo peti dan pijem te tablete i ponovo mi se jave isti bolovi u predjelu srca. Dali će to prestati i ako neko zna jeli opasna ova dijagnoza jer mi je doktor rekao da ću vjerovatno prestati ih piti za mjesec dana i da će to biti dovoljno a ja i dalje osjecam kao da ce me infarkt svaki momenat da pogodi. molim vas za odgovor.

hrvoje dr.
27.06.2012., 23:21
pozdrav

imam 33 godine i osjetio sam tegobe u predjelu srca prema lijevoj ruci (kratke bolove) i bolove u lijevoj ruci u januaru ove godine. Javljalo mi se i ubrzano lupanje srca pogotovo naveče kad legnem. Otisao sam u hitnu uradili su mi EKG tri puta u toku te sedmice i uradio sam nalaze. Imao sam povišen holesterol.
Moja doktorica mi je rekla da nije nista opasno, da je sve to od stresa,da smanjim pušenje i pazim sta jedem. nije mi dala nikakve lijekove. Prestao sam pušiti u februaru.
Međutim te tegobe su mi se nastavile i prije 15-ak dana sam ponovo otišao kod nje i ona me je uputila da uradim nalaze, RTG pluća i srca i naručila me kod interniste koji mi je uradio ultrazvuk srca. nalaz mi je bio odličan, holesterol normalan. ostale vrijednosti
EKG: sinus aritamija, frekvenca 105/min. osovina položena intermedijerno, ostali nalaz uredan.
EHO srca (VI/12): blaga pulmonalna i trikuspidalna regugitacija , uredne dimenzije zidova i srcanih supljina, kontraktilnost uredna. EF 65%
DG: tahycardia supraventricularis trasitoria
TH: Kardijalna dijeta, Corvitol 50 mg 1x1/2 uveče
E sad, evo peti dan pijem te tablete i ponovo mi se jave isti bolovi u predjelu srca. Dali će to prestati i ako neko zna jeli opasna ova dijagnoza jer mi je doktor rekao da ću vjerovatno prestati ih piti za mjesec dana i da će to biti dovoljno a ja i dalje osjecam kao da ce me infarkt svaki momenat da pogodi. molim vas za odgovor.
Gdje je tu EKG dg. SVT?
Osobno ja vam ništa nebih dao.

Femmme
29.06.2012., 01:56
pozdrav,
prosle godine u 9.mjesecu zavrsila sam na hitnoj jer sam otezano disala, osjecala neku nelagodu u podrucju srca (kao neko preskakanje, stezanje) i lijeva ruka mi je bila nekako cudna kao da je trnula. napravili su mi ekg koji je bio uredan i sve su prepisali stresu; i da,kalij mi je bio snizen pa su rekli da je mozda i od toga. ne znam da li je to vazno ali sve se to desilo prije spavanja,
nakon toga nisam imalaa nekih problema, jedino bi mi svako toliko znalo nesto "preskociti" kao zatitrati oko srca ali to je bilo rijetko, mozda jednom tjedno i onda se nekako smirilo. i to se desavalo preko dana
i sad evo prije mjesec dana mi je opet pocelo (najvise pred spavanje), osjecam kao neko peckanje, stezanje oko srca i ponekad nelagodu u lijevoj ruci.
prije neke 2 i pol godine su mi rekli da imam neki jako mali sum na srcu, nista zabrinjavajuce.
ne pijem i ne pusim i imam 24 godine

da li mi molim vas netko moze reci da li bi trebala biti zabrinuta i posjetiti doktora
hvala

zeusxl
29.06.2012., 11:46
pozdrav,
prosle godine u 9.mjesecu zavrsila sam na hitnoj jer sam otezano disala, osjecala neku nelagodu u podrucju srca (kao neko preskakanje, stezanje) i lijeva ruka mi je bila nekako cudna kao da je trnula. napravili su mi ekg koji je bio uredan i sve su prepisali stresu; i da,kalij mi je bio snizen pa su rekli da je mozda i od toga. ne znam da li je to vazno ali sve se to desilo prije spavanja,
nakon toga nisam imalaa nekih problema, jedino bi mi svako toliko znalo nesto "preskociti" kao zatitrati oko srca ali to je bilo rijetko, mozda jednom tjedno i onda se nekako smirilo. i to se desavalo preko dana
i sad evo prije mjesec dana mi je opet pocelo (najvise pred spavanje), osjecam kao neko peckanje, stezanje oko srca i ponekad nelagodu u lijevoj ruci.
prije neke 2 i pol godine su mi rekli da imam neki jako mali sum na srcu, nista zabrinjavajuce.

da li mi molim vas netko moze reci da li bi trebala biti zabrinuta i posjetiti doktora
hvala
Trebala bi napraviti holter-24 satni EKG,da se vidi dali imaš kakvu aritmiju. Osobe koje imaju aritmiju osjećaju gušenje i nepravilan ritam srca.
Ako imaš šum na srcu trebalo bi napraviti i UTZ srca

hrvoje dr.
30.06.2012., 10:44
pozdrav,

hvala
Dovoljno je napraviti EKG.

Femmme
30.06.2012., 13:17
hvala vam na odgovorima
u ponedjeljak cu onda otici kod svoje doktorice

White Strike
09.07.2012., 10:20
Bok.
E ovako prvo cu navesti smetnje koje se desavaju kod mene i zelio bi da vidim imali neko sa slicnim problemima i kakva su vasa iskustva i kako deverate sa tim, smeta li vam prilikom treniranja, trcanja..
U mene npr navece kad legnem da spavam ponekad mi se pojavi nekakav osjecaj kao da neko povuce srce ka dole, traje nekih pola sekunde sekund najvice i prestane, osjecaj nije bolan ali je neugodan i pojavljuje se neocekivano i iznenada. Desaje mi se i to prilikom brzog saginjanja, ustajanja ili udisadnja zraka duboko srce pocne da lupa ubrzano i imam osjecaj tereta u lijevoj ruci. Isao na sve moguce preglede i nikad nista nisu nasli u vezi srca. Imam i problem sa krvarenjem iz nosa, i javljaju mi se paralize sna, posle kojih srce nekad kuca tiho jeda ga osjetim a nekad hoce da iskoci. I sve ovo oko srca ali kardiolog kaze da sam zdrav i trebam nesto trenirati, a ja treniram ali mi to smeta prilikom treniranja srce nekad kao da tuntura kao da visi na koncu takav osjecaj.. imali vas sa slicnim problemima..

obavezno pregledaj želudac, ja sam imo istih problema, mislio sam da ih radi srce, ali radio ih je želudac, osjeti se kao natezanje i kao da povuce malo zraka sa sobom u grlu, odvratan osjecaj. uz gastritis i upalu jednjaka moze biti i do hernije želuca... nakon toga je meni anjcesce od kratkog napada panike kretalo lupanje srca i tzv preskakanje.

Talija86
11.07.2012., 18:45
bili smo danas kod kardiologa koji nije bas pričljiv, pa ako mi netko može malo pojasniti nalaz mojeg malog čovjeka koji je 05.07. navršio mjesec dana:
valvularna stenoza plućne arterije težeg stupnja
doppler gradijent 70-75mmHg
kompenzirano srce
prekordij življi, akcija srca ritmična, 2 ton nad bazom pokriven holosistoličkim šumom 2-3/6. nema organomegalije. pulzacije f. art uredne.
EKG sinusni ritam 128/min, el.os srca +135st., PR. QRS, Qtc uredni, tlakovno opterećenje desne klijetke
UZV srca- maksimalni sistolički gradijent preko pulmonalne valvule do 80mmHg. kontraktilnost uredna. postoji i otvoren foramen ovale s L-D šantom. anulus pl arterije oko 10mm.

mirjana7
12.07.2012., 20:26
bili smo danas kod kardiologa koji nije bas pričljiv, pa ako mi netko može malo pojasniti nalaz mojeg malog čovjeka koji je 05.07. navršio mjesec dana:
valvularna stenoza plućne arterije težeg stupnja
doppler gradijent 70-75mmHg
kompenzirano srce
prekordij življi, akcija srca ritmična, 2 ton nad bazom pokriven holosistoličkim šumom 2-3/6. nema organomegalije. pulzacije f. art uredne.
EKG sinusni ritam 128/min, el.os srca +135st., PR. QRS, Qtc uredni, tlakovno opterećenje desne klijetke
UZV srca- maksimalni sistolički gradijent preko pulmonalne valvule do 80mmHg. kontraktilnost uredna. postoji i otvoren foramen ovale s L-D šantom. anulus pl arterije oko 10mm.

Laički rečeno vaše dijete ima urođenu srčanu manu tj.rupu na srcu i plučnu hipertenziju...nadam se da vas je doktor uputio oko daljnjeg liječenja

Grgica Mali
13.07.2012., 16:48
Molim za mišljenje o situaciji:

Dakle, riječ je o, ali prepuštam konačno mišljenje liječniku, nekakvoj vrsti tahikardije. Upravo mi se dogodila, opet. Iz čista mira. U ležećem sam položaju, potpuno opušten, i samo odjednom osjetim poprilično ubrzan rad srca al traje samo 2-3 sekunde. Kako došla - tako ošla. Nije mi se vrtilo, nit mi je bilo zlo - apsolutno ništa. Za vrijeme trajanja 'napada' imam osjećaj kao da sam izgubio dah.. tako nekako bih opisao. To mi se dogodilo otprilike 5 puta, sve u zadnjih 3 godine.

O čemu bi moglo bit riječ? Inače, 27 godina, BMI oko 27, generalno zdrav, darujem krv redovno (tlak uvijek oko 130/80), nemam nikakvu dijagnozu.

Mrkemič
13.07.2012., 23:20
Zbog ubrzanog lupanja srca nedavno sam bio na pregledu kod liječnika. Napravljen mi je ultrazvuk i broj otkucaja je bio poprilično visok (135). Dao mi je dvije različite tablete i nakon sat vremena ponovio ultrazvuk te se broj otkucaja spustio na manje od 80. Napisao mi je da prema potrebi mogu uzeti concor od 2,5 mg, međutim nisam ga pitao da li moram za to ići kod doktorice opće prakse pa tek onda u ljekarnu ili se navedeni lijek može uzeti bez liječničkog recepta. Da li netko koristi navedeni lijek?

hrvoje dr.
14.07.2012., 20:52
Molim za mišljenje o situaciji:

Dakle, riječ je o, ali prepuštam konačno mišljenje liječniku, nekakvoj vrsti tahikardije. Upravo mi se dogodila, opet. Iz čista mira. U ležećem sam položaju, potpuno opušten, i samo odjednom osjetim poprilično ubrzan rad srca al traje samo 2-3 sekunde. Kako došla - tako ošla. Nije mi se vrtilo, nit mi je bilo zlo - apsolutno ništa. Za vrijeme trajanja 'napada' imam osjećaj kao da sam izgubio dah.. tako nekako bih opisao. To mi se dogodilo otprilike 5 puta, sve u zadnjih 3 godine.

O čemu bi moglo bit riječ? Inače, 27 godina, BMI oko 27, generalno zdrav, darujem krv redovno (tlak uvijek oko 130/80), nemam nikakvu dijagnozu.
Najvjerojatnije o ničemu. Poželjno je malo reducirati TT,te ev. učiniti EKG.

Zbog ubrzanog lupanja srca nedavno sam bio na pregledu kod liječnika. Napravljen mi je ultrazvuk i broj otkucaja je bio poprilično visok (135). Dao mi je dvije različite tablete i nakon sat vremena ponovio ultrazvuk te se broj otkucaja spustio na manje od 80. Napisao mi je da prema potrebi mogu uzeti concor od 2,5 mg, međutim nisam ga pitao da li moram za to ići kod doktorice opće prakse pa tek onda u ljekarnu ili se navedeni lijek može uzeti bez liječničkog recepta. Da li netko koristi navedeni lijek?
BB samo na rp. Ali zapravo važnije od same th. Bisobelom jest nalaz EKG i TTE,te primjenjeni lijekovi.

Grgica Mali
18.07.2012., 17:53
Najvjerojatnije o ničemu. Poželjno je malo reducirati TT,te ev. učiniti EKG.

:s:s Zahvaljujem. LP.

Momak 90
24.07.2012., 22:50
Zašto mi nekad srce sporije kuca i nekako tiše. Samo od sebe mi dođe tako u krevetu ili dok sjedim na stolici.

noklica
25.07.2012., 08:54
pozdrav, otkrili su mi sinusnu aritmiju i piše još ST depresija (tako je rekao HOLTER EKG). Svi ostali nalazi uredni, ali je prisutna bol u prsima... Nekada mi je tlak debelo visok, a nekad debelo nizak.. Doktor je napisao da će mi eventualno uvesti nakon nalaza Helex, jel zna netko nešto o tom lijeku, jel ima tko ovakve probleme? Čitala sam čak da su ovakvi problemi i posljedica bolesni gastrointestinalnog sustava što je kod mene slučaj, pa samo čekam šta je slijedeće jer mi je već muka od raspada sistema....

hrvoje dr.
25.07.2012., 15:00
Zašto mi nekad srce sporije kuca i nekako tiše. Samo od sebe mi dođe tako u krevetu ili dok sjedim na stolici.
Normalno.

pozdrav, otkrili su mi sinusnu aritmiju i piše još ST depresija (tako je rekao HOLTER EKG). Svi ostali nalazi uredni, ali je prisutna bol u prsima... Nekada mi je tlak debelo visok, a nekad debelo nizak.. Doktor je napisao da će mi eventualno uvesti nakon nalaza Helex, jel zna netko nešto o tom lijeku, jel ima tko ovakve probleme? Čitala sam čak da su ovakvi problemi i posljedica bolesni gastrointestinalnog sustava što je kod mene slučaj, pa samo čekam šta je slijedeće jer mi je već muka od raspada sistema....
Trebali bi prepisati nalaz Holter EKG.
Helex je inače benzodiazepini,popularno nazvani lijekovi za smirenje.
Inače kod psihosomatski tegoba ili drugih zdr. stanja povezanih s anksioznosti je najbolji bromazepam,ali nekoristi tako često zbog bržeg razvoja ovisnosti,a dobro riješenje je i oksazepam.

prepametni
30.07.2012., 00:19
Trebala bi mi mala pomoc od nekog specijalizanta ili doktora kardiologa :D

Povremeno patim od anksioze, nsam par godina, pa me uhvatilo na mjesec dana pa sad tu i tamo ako se bas nazivciram.

Par puta san ima sinusnu tahikardiju cca 130-140 otk/min, zavrsio na hitnoj, sinusni ritam, tlak uredan, zasicenost kisikom dobra(???)

Dali bi mi Normabel koji nebi popio i otisao bi kuci. EKG radio desetak puta, nekad b pokazivao inkopletan blok desne grane nekada nista.

Odlucio sam se napravit pretrage da se smirim ali mi je problem nastao jer mi doktor nije odgovorio na dosta pitanje, pa me sad to muci kada sam u tom "stanju" anksioze.

Radio sam UZV srca & doppler i ergometriju.

Rezultati su sljedeci:

Ergometrija: maximalan otkucaji 190 otk/min, maximalan postignut 185 pri tlaku 155/70, pise u nalazu: Funkcijska sposobnost i test koronarne rezerve uredni, Normotenzivna reakcija na napor. Poremecaja ritma nije bilo.
Ima hrpa rezultat (tablica) napisanih, ako treba slkat cu pa staviti ode??? :ne zna:

Rezultati UZV:

TaCC 170ms, AoVS Vpeak: 144.38cm, Gpeak 8.34 mmHg, E 72.51 cm/s, A 61.52 cm/S, E/A 1.18, IVSd 1.00cm, LVDd 4.22 cm, LVPWd 1.11 cm, EF 78.90%, FS 47.16%, SV 62.70ml, LV Mass 149.10g, LAD 2.64 cm, AHD 3.34 cm, EA/Ao 0.79 i na kraju pise - kaviteti, stijenke i zalisci uredni, sistolicke i dijastolicke funkcije LV uredni (EF 79%, e/e 1.18), perikard uredan

Pretpostavljam da je ovo sve ok, sad molim vas saledate stvari iz moje perspektive.
Kad me uhvati ta anksioza padne mi milion i jedna losa ideja na pamet vezana za smrt. Ne zelim pit tablete lijecim sam sebe i vec ssam daleko dogura :D

- Kakvi je rizik od iznenadne srcane smrti?
- Moze li se meni desit da umrem ulazeci u more (vrijeme ulaska mi je cca 15-20 min i stalno pipam puls)
- Ne izlazim na vrucinu nikako (uvik mi je vruce), imam li razlog za to?
- Poceo bi trenirat u vecernjim satima (trcanje) ima li straha od ove vrucine (nemam apsolutno nikakvu kondiciju, skale me umore)
- puls mi se poveca kod IKAKVE fiz aktivnosti i vidi da mi pluca nisu bajna (kondicija) idem u srijedu na spirometriju.
KKS uredno, ko i svi ostali nalazi, TSH skoro 5 (dr kaze da nema panike)

Normalan broj otkucaja od 70-100

Uglavnom ima li nesto cega bi se trebao paziti? :504:

Inace imam 25 godina, pusac sam (previse pusim), hvala Bogu rijetko kad me ista zapravo zaboli, osim problema sa sinusima koji su stalno zacepljeni i pretjeranog znojenja.

Pomozite mi da sam sebi pomognem :top:

sarajka01
30.07.2012., 00:48
Šta je taj inkompletni blok desne grane???? Je li to kad pise block dextrocrularis? Na sta to upucuje??? Meni je takav ekg svaki put ali doktorica nista nije rekla niti objasnila, niti dala terapiju.
Ja imam ista pitanja i dileme kao forumas iznad :(

sarajka01
30.07.2012., 00:49
Evo, i da na ovoj temi stavim svoje simptome.
Uradila sam kompletnu krvnu sliku, uradila ultrazvuk stitne zlijezde, uradila hormone stitne zlijezde, uradila ultrazvuk srca, uradila EKG, uradila urinokulturu, bris grla i nosa.
Sve od ovoga uredu, hvala Bogu, eto, jedino na UZV srca su mi rekli da je to blagi prolaps, jedan srčani zalisak malo duži, ali doktor je rekao da je srce zdravo i da se ne sekiram i da popijem Lexilium kada krene aritmija i ostalo.
Ali mene i dalje žiga. Nisu to nepodnošljivi bolovi koji su neprestani, već povremena blaga žiganja na raaaznim mjestima, i onda sve očekujem ne daj Bože neki jaki žig
Evo danas me boli tačno na sredini prsa, kada se istežem, kao da je mišić, a ne znam šta je.
Ne znam sta je TSH.
Sta kazete, da li mi je potreban HOLTER i ERGOMETRIJA?
Kada sam radila EKG, pise na nalazu nešto kao Block Dextrocrularis, ali valjda je to uredu jer je rekla da dolazim svakih 6 mjeseci na EKG.
Inače, u Sarajevu, moram prvo otići kod svog doktora da mi da uputnicu za internistu, pa internista SAMO AKO ON MISLI DA TREBA daje uputnicu za holter i ergometriju. Katastrofa. A sve je to udaljeno. Više mi je na vrh glave hodanja po doktorima pogotovo kad vidim koliko su neizanteresirani.

hrvoje dr.
30.07.2012., 16:50
Šta je taj inkompletni blok desne grane???? Je li to kad pise block dextrocrularis? Na sta to upucuje??? Meni je takav ekg svaki put ali doktorica nista nije rekla niti objasnila, niti dala terapiju.
Ja imam ista pitanja i dileme kao forumas iznad :(
Ništa,niti da je kompletni.

...........
Sta kazete, da li mi je potreban HOLTER i ERGOMETRIJA?
Kada sam radila EKG, pise na nalazu nešto kao Block Dextrocrularis, ali valjda je to uredu jer je rekla da dolazim svakih 6 mjeseci na EKG.
Inače, u Sarajevu, moram prvo otići kod svog doktora da mi da uputnicu za internistu, pa internista SAMO AKO ON MISLI DA TREBA daje uputnicu za holter i ergometriju. Katastrofa. A sve je to udaljeno. Više mi je na vrh glave hodanja po doktorima pogotovo kad vidim koliko su neizanteresirani.
Ne.

Trebala bi mi mala pomoc od nekog specijalizanta ili doktora kardiologa :D

Povremeno patim od anksioze, nsam par godina, pa me uhvatilo na mjesec dana pa sad tu i tamo ako se bas nazivciram.

Par puta san ima sinusnu tahikardiju cca 130-140 otk/min, zavrsio na hitnoj, sinusni ritam, tlak uredan, zasicenost kisikom dobra(???)

Dali bi mi Normabel koji nebi popio i otisao bi kuci. EKG radio desetak puta, nekad b pokazivao inkopletan blok desne grane nekada nista.

Odlucio sam se napravit pretrage da se smirim ali mi je problem nastao jer mi doktor nije odgovorio na dosta pitanje, pa me sad to muci kada sam u tom "stanju" anksioze.
......................
1.- Kakvi je rizik od iznenadne srcane smrti?
- 2.Moze li se meni desit da umrem ulazeci u more (vrijeme ulaska mi je cca 15-20 min i stalno pipam puls)
-3. Ne izlazim na vrucinu nikako (uvik mi je vruce), imam li razlog za to?
- 4.Poceo bi trenirat u vecernjim satima (trcanje) ima li straha od ove vrucine (nemam apsolutno nikakvu kondiciju, skale me umore)
-5. puls mi se poveca kod IKAKVE fiz aktivnosti i vidi da mi pluca nisu bajna (kondicija) idem u srijedu na spirometriju.
KKS uredno, ko i svi ostali nalazi, TSH skoro 5 (dr kaze da nema panike)

Normalan broj otkucaja od 70-100

6.Uglavnom ima li nesto cega bi se trebao paziti? :504:

Inace imam 25 godina, pusac sam (previse pusim), hvala Bogu rijetko kad me ista zapravo zaboli, osim problema sa sinusima koji su stalno zacepljeni i pretjeranog znojenja.

Pomozite mi da sam sebi pomognem :top:
Ja bih u ovakim slućajevima masno naplatio sam dolazak na HP(500-1000kn.),pa redom sve pretrage,pa da vidim bili svakome palo na pamet za svaku ogrebotinu,otkucaj srca trčati u HS.
1.Nikakvi,osim ako vam ne padne cigla na glavu.
2.Može,pogotovo ako na vas najuri gliser.
3.Ne.
4.Pošto nemate kondicije počnite lagano.
5.Uredno,vjerujem da će spirometrija biti uredna,TSH je praktički uredan.
6.Da,prestati pušiti.
Uputno je učiniti pregled psihijatrija.

prepametni
30.07.2012., 21:51
Neizmjerno ti hvala :D

sarajka01
30.07.2012., 22:34
Doktore, šta da Vam kažem, osim hvala.
Evo me danas žiga ispod lijeve ruke, lijeva strana, lijeva ruka, lijeva šaka, plakala sam jer sam se prepala, pa dobro mi dođu bilo kakve riječi utjehe, jer sam kontala sutra da odem da tražim sljedeće:
Spirometriju
RTG pluća
Gastroenterolog
Holter
Ergometriju
Šta ću kad se prepadnem sve mislim da će me hercika zdrmati, NE DAJ BOŽE :(

Victoria0
16.09.2012., 20:47
Pozz, evo pitanje za doktora, ako moze odgovor. Hvala. Ovako, citali ste moje prijasnje postove, da sad ne objašnjavam. Neki dan zavrsila sam na hitnoj radi jakih bolova u zličici, doktorica na hitnoj napravila je ekg, i rekla da imam infarkt, skoro sam se onesvjetila kad sam cula, no uglavnom, vadili su mi CPK-a, naravno bilo je sve u redu. Nakon toga kontaktirali smo moga kardiologa, naravno rekao je da je to pacemaker i da nije infarkt nego zeludac. Napravila sam sve pretrage i ok je zeludac. No s vremena na vrijeme, tako me pocne bolit i svaki put misle da je srce, naravno odmah se i ja prestrasim, s obzirom kakva je moja dijagnoza. Ukratko, operirala sam coraktaciju aorte, pa aneurizmu aorte (bentall) pa pacemaker, pa baypass u lijevoj preponi. Sad me zanima otkud ti bolovi ako nije srce i zeludac? Hvala na odogovu.

El Gato Félix
18.09.2012., 09:14
micamacazg, Vaš post premješten je na temu "Bolovi u prsima" i nalazi se ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?p=41370890#post41370890) (kliknuti na link).

igorsabolić
23.09.2012., 21:22

I ja sam se bavio sportom,ne pijem ,ne pušim,liječim se protiv stresa i prije mjesec dana doživio infarkt,zato ti je moja preporuka da se javiš svojem doktoru i napraviš pretrage srca jer oćito nemaš dovoljan protok krvi i zato se brzo umaraš i puls ti je veliki.Obavezno napraviti jedan dobar liječnički

igorsabolić
23.09.2012., 21:25
Obavezno napravi jedan liječnički pregled

Liza11
04.10.2012., 20:21
ne znam gdje bi s ovim pitanjem pa sam se odlučila pod ovu temu :(
u zadnje vrijeme osjetim kao da me nešto smeta kod srca, zadnjih mjesec dana intenzivnije i češće..onako kao nekakvu opnu osjećam i počne bolit kod udisaja pa ili dišem površno ili naglo udahnem cijelim plućima pa me ta 'opna' užasno zaboli i nakon 5 sekundi je opet sve oke, ko da ništa nije ni bilo. ne znam o čemu se radi, događa se i kad sam nervozna i kad nisam, i kad sjedim i kad hodam po gradu...tako da mislim da nije vezano uz nekakav stres ili napore.
U tom trenu kad osjetim kao da mi nešto smeta kod srca, ali mi ne počne srce kucat brže/sporije, jedino što se ja sva uspaničim pa onda počne naravno, plus što mi se dlanovi znoje za poludit. dogodi se da mi baš curi znoj sa ruku, a ništa ne radim. za to sam bila kod doktora i rekla mi je da je to normalno:504:
i osjećam bol kod srca nakon što me ta mala opna prestane boljet...
zna li netko o čemu se radi, da li da paničarim?
mislim otić doktoru kroz tjedan/dva jer sad ne stignem...
imam 22 godine.

magdalena1967
13.10.2012., 14:00
Radila holter zbog tahikardija,liječnik preporučio concor 1.25,ali me to malo plaši jer imam niži tlak,obično 110/70,nekada i niži.Ginekologica predpostavlja da je to sve početak menopauze jer uz tahikardiju imam i čestu promjenu raspoloženja i još mnogo toga.Ali najviše me zanima da li mi concor uz takav tlak može naškoditi više nego koristiti?::ne zna:

hrvoje dr.
13.10.2012., 18:10
Radila holter zbog tahikardija,liječnik preporučio concor 1.25,ali me to malo plaši jer imam niži tlak,obično 110/70,nekada i niži.Ginekologica predpostavlja da je to sve početak menopauze jer uz tahikardiju imam i čestu promjenu raspoloženja i još mnogo toga.Ali najviše me zanima da li mi concor uz takav tlak može naškoditi više nego koristiti?::ne zna:
Nalaz Holtera je ?
Zasada ne vidim indikaciju za primjenu bisoprolola.

magdalena1967
14.10.2012., 12:24
Nalaz Holtera je ?
Zasada ne vidim indikaciju za primjenu bisoprolola.
Ovako:zabilježeno 119687 srčanih akcija u osnovnom sinusnom ritmu prosječne frekvencije 83/min.Frenkvencija se kretala od 58-118.Bez sign pauza i promjena ST segmenta.Od poremećaja srčanog ritma zabilježene su 10 VEB te oko 450 SVES.Terapija Concor Cor 1,25.To je nalaz holtera.Ni ja ne bih trošila lijekove,ali me te jutarnje tahikardije i smetaju i ometaju u poslu.Popijem ja Xelex 0,5 i to se smiri,ali mogu li i na Xelexu biti baš dugo?Naručila sam se i kardiologu,holter radila internistica.Krenula sam i psihologu jer sem tih neugodnih tahikardija nema,bar tako kaže psiholog neke potrebe za psihijatrom.Ginekologica čeka nalaz i mišljenje kardiologa pa ćemo vidjeti za nadomjesnu terapiju.Osim toga čitala sam negdje da ima i BB koji ne utječu toliko na tlak kao Concor?I napominjem da tahikardiju imam samo ujutro,ali ako baš ništa ne popijem dopodne nisam za ništa,a raditi moram i funkcionirati što ja bih,ali kao da mi je tijelo umorno.Izgleda da sam ušla u neke lude godine.Hvala na odgovoru

plavi-safir
18.10.2012., 07:56
Hypertensio arterialis
Oppressiones precoridales

zavrsna dg.sinoc na Rebru,Hitni prijam.

Sestra sam. Razumijem prvu dg,shvatila sam nalaz.

Al ne kuzim Oppressiones precor?
Nikad čula,a bome ni učila o toj dg!

Molim pomoć! Na netu izbaci mi sve na eng,pol toga ne kuzim!

hrvoje dr.
21.10.2012., 10:38
Ovako:zabilježeno 119687 srčanih akcija u osnovnom sinusnom ritmu prosječne frekvencije 83/min.Frenkvencija se kretala od 58-118.Bez sign pauza i promjena ST segmenta.Od poremećaja srčanog ritma zabilježene su 10 VEB te oko 450 SVES.Terapija Concor Cor 1,25.To je nalaz holtera.Ni ja ne bih trošila lijekove,ali me te jutarnje tahikardije i smetaju i ometaju u poslu.Popijem ja Xelex 0,5 i to se smiri,ali mogu li i na Xelexu biti baš dugo?Naručila sam se i kardiologu,holter radila internistica.Krenula sam i psihologu jer sem tih neugodnih tahikardija nema,bar tako kaže psiholog neke potrebe za psihijatrom.Ginekologica čeka nalaz i mišljenje kardiologa pa ćemo vidjeti za nadomjesnu terapiju.Osim toga čitala sam negdje da ima i BB koji ne utječu toliko na tlak kao Concor?I napominjem da tahikardiju imam samo ujutro,ali ako baš ništa ne popijem dopodne nisam za ništa,a raditi moram i funkcionirati što ja bih,ali kao da mi je tijelo umorno.Izgleda da sam ušla u neke lude godine.Hvala na odgovoru
Nema inidikacije za primjenu bisoprolola

Hypertensio arterialis
Oppressiones precoridales

zavrsna dg.sinoc na Rebru,Hitni prijam.

Sestra sam. Razumijem prvu dg,shvatila sam nalaz.

Al ne kuzim Oppressiones precor?
Nikad čula,a bome ni učila o toj dg!

Molim pomoć! Na netu izbaci mi sve na eng,pol toga ne kuzim!
Bolovi u prsištu.

radanko
29.10.2012., 17:36
Neznam gdje bih postavio ovo pitanje pa cu ovdje a ako mu tu nije mjesto uputite me.Naime prije 18 dana mi je preminuo otac u bolnici u jednoj susjednoj drzavi.Imao je ugradjena 2 stenta.Dijagnoza je laicki receno gusenje vodom.Sad se ja pitam dali se ta voda mogla ispustit ispod rebara umjesto da mu daju oko 15 ampula za izmokravanje?nije li to previse?Nije mi namjera blatit doktore al bi htjeo saznat nesto o tome pa molim pomoc.hvala

meritas
29.10.2012., 20:47
Vjerojatno je umro u plućnom edemu, koji je ili posljedica novog infarkta, ili popuštanja srca u sklopu ranijih infarkta ili ishemijske bolesti srca.

Plućni edem ne možeš ispustit "pod rebra" jer kad nabadaš pod rebra nabadaš u pleuralni prostor, a ne u plućno tkivo, na taj način se ispušta pleuralni izljev (za koji laički isto može biti rečeno voda na plućima, ali nije ista stvar kao i plućni edem iako se može javiti i paralelno s njim).

Plućni edem se dakle liječi "ampulama za izmokravanje", a pleuralna punkcija i evakuacija izljeva se mogu raditi kod pleuralnog izljeva, koji ako je kod tvog oca i bio prisutan nije neposredni uzrok smrti, niti bi se njegovom evakuacijom promijenila situacija (pod uvjetom da su moje početne pretpostavke točne).

Odžaluj oca , nemoj previše kopati po medicini, nećeš u tome naći mir.

radanko
31.10.2012., 12:38
Meritas hvala ti na odgovoru.Mislim da su tvoje pretpostavke tocne al kad dodem do papira napisacu tocno sto pise.sad sam na poslu pa nemam otpusno pismo.Uglavnom pozlilo mu je oko 6 i za 4 sata je preminuo.taj dan je bio sasvim dobro sto ocito nista ne znaci.neznam valjda trazim neku utjehu i nadam se da se nije mucio

cibo
01.11.2012., 00:20
Nema inidikacije za primjenu bisoprolola

Bolovi u prsištu.

Bliže - nelagoda, senzacije u prsima

Marko1898
01.11.2012., 19:45
Neznam jl sam na pravom mjestu ali evo da pitam. Vec dosta dugo se budim po noci zbog toga sto mi ruke trnu ali znaci samo po noci , preko dana ne. Tu pitam jer mi je mama umrla navodno zbog srca ali jako mlada ( mada sam ja siguran da je zbog neceg drugog, no da ne duljim) pa me malo strah, isao sam kad je tek
Umrla na dosta pregleda srca i sve je bilo u redu. Sad me zanima da li mi trnu samo zato sto spavam u krivom polozaju ili je nesto drugo, bio bih zahvalan na pomoci 😊

monster12
12.11.2012., 16:30
Sta moze biti uzrok jakim otkucajima srca, dakle normalnom brzinom srce radi, ali jako lupa da cesto kad legnem u krevet u tisini ga osjetim kako lupa i kako otkucaji odzvanjaju u drugim dijelovima tijela ? Uz ovo imam nekada otezano disanje, recimo dovoljno je da se popnem na 2,3 kat u zgradi pa da tesko dolazim do daha sto bas i nije normalno za dvadesete godine.

Svi nalazi ok, ukljucujuci EKG srca koji pokazuje 72 otkucaja u minuti, ultrazvuk srca ok, ultrazvuk i hormoni stitne ok.

Ivanicapeca
12.11.2012., 16:32
Sta moze biti uzrok jakim otkucajima srca, dakle normalnom brzinom srce radi, ali jako lupa da cesto kad legnem u krevet u tisini ga osjetim kako lupa i kako otkucaji odzvanjaju u drugim dijelovima tijela ? Uz ovo imam nekada otezano disanje, recimo dovoljno je da se popnem na 2,3 kat u zgradi pa da tesko dolazim do daha sto bas i nije normalno za dvadesete godine.

Svi nalazi ok, ukljucujuci EKG srca koji pokazuje 72 otkucaja u minuti, ultrazvuk srca ok, ultrazvuk i hormoni stitne ok.

Tlak?
Jesi radio ergometriju?

monster12
12.11.2012., 16:49
Tlak je izmedju 120-140 / 80. Ergometriju nisam radio, nije mi to niko od Dr. preporucio, jednostavno su mi nakon pregleda srca i stitnjace rekli da se opustim i to je to, vjerovatno stres.

Ivanicapeca
12.11.2012., 18:38
Pa znaš šta, iako se tlak od 140/90 smatra još OK, ali s 20 godina imati 140/80 i nije baš neki znak za zanemariti. Očito imaš tendenciju da će to s godinama ići prema gore. Ajde ti provjeri svoj kolesterol i traži uputnicu za ergometriju, s obzirom da ti se to lupanje javlja pod opterećenjem.

hrvoje dr.
12.11.2012., 20:01

A tj. težina,kondicija??
Po meni vrlo je mala vjerojatno da vam je nešto i nije potrebna nikakva obrada.
Uz ogradu da nemam uvid u kl. stanje.

monster12
12.11.2012., 20:39
@ivanicapeca

Najvise sto sam do sada imao je 140/80, ali to je bilo dok sam bio kod Dr danas npr i malo sam se prepao i nervozan bio.

Kasnije sam otisao kod prijatelja koji je Dr. Opste medicine i kada sam skroz opusten pritisak je bio 120/85 pa posle par minuta 115/80, dakle varira stalno, ali to su neke granice normale.

Sto se tezine tice, imam 84 kg na 188 cm tako da nemam problema s tim, a sto se kondicije tice toga nemam definitivno i to je ono sto me muci, dakle popnem se na 2,3 sprat u zgradi i moram punim plucima da udahnem jer vec osjecam umor, zbog toga sam i otisao doktoru. A otkucaji srca su jaki cak i kada mirujem i to me najvise brine. Kada sam sam u sobi i zelim da spavam, cujem svoje srce i to mi smeta, da li je to samo psiha ili nesto drugo ne znam.

Dakle osnovni nalazi krvi i urina su ok, jetra ok, uzv srca i ekg ok, hormoni i uzv stitnjace su ok. Sutra cu vjerovatno otici raditi i tu ergometriju privatno jer nije skupo, a neda mi se peglati sa uputnicama i drzavnom bolnicom.

BTW

Genetski sam od djeda i oca naslijedio blagu skoliozu i kifozu, nista strasno, ali predpostavljam da bi to moglo utjecati na otezano disanje, sto opet ne dovodim u vezu sa pojacanim lupanjem srca.

Bude li ova ergometrija ok odustajem od daljnjih pretraga, vjerovatno je onda stvar psihe i nervoza u pitanju, potraziti mozda nekog trenera koji ce mi pomoci da kondiciju dovedem u red tako sto cu se baviti sportom.

sanjuška67
13.11.2012., 08:20
Već sam pisala na ovom forumu, imam problem takihardije i ekstrasistola oko dvije godine, pijem Ormidol 25. Stanje je malo bolje nego prije.
Sada sam radila kontrolni holter ekg-a koji je pokazao prosječni puls 82 (62min i 122 max), 0 VES i 0 SVES (na nalazu prije godinu dana 29VES i 10SVES) i zabilježene su 2 aritmije jedna po noći i jedna u mirovanju.
I za vrijeme nošenja holtera ja sam osjetila "preskakanje" srca 3-4 puta kroz dan ali to nije zabilježeno na holteru, pa me zanima da li to što ja osjećam i nije preskakanje srca već možda zbog kralježnice s kojom imam velikih problema. :ne zna:

Ivanicapeca
13.11.2012., 09:59
@ivanicapeca

Najvise sto sam do sada imao je 140/80, ali to je bilo dok sam bio kod Dr danas npr i malo sam se prepao i nervozan bio.

Kasnije sam otisao kod prijatelja koji je Dr. Opste medicine i kada sam skroz opusten pritisak je bio 120/85 pa posle par minuta 115/80, dakle varira stalno, ali to su neke granice normale.

Sto se tezine tice, imam 84 kg na 188 cm tako da nemam problema s tim, a sto se kondicije tice toga nemam definitivno i to je ono sto me muci, dakle popnem se na 2,3 sprat u zgradi i moram punim plucima da udahnem jer vec osjecam umor, zbog toga sam i otisao doktoru. A otkucaji srca su jaki cak i kada mirujem i to me najvise brine. Kada sam sam u sobi i zelim da spavam, cujem svoje srce i to mi smeta, da li je to samo psiha ili nesto drugo ne znam.

Dakle osnovni nalazi krvi i urina su ok, jetra ok, uzv srca i ekg ok, hormoni i uzv stitnjace su ok. Sutra cu vjerovatno otici raditi i tu ergometriju privatno jer nije skupo, a neda mi se peglati sa uputnicama i drzavnom bolnicom.

BTW

Genetski sam od djeda i oca naslijedio blagu skoliozu i kifozu, nista strasno, ali predpostavljam da bi to moglo utjecati na otezano disanje, sto opet ne dovodim u vezu sa pojacanim lupanjem srca.

Bude li ova ergometrija ok odustajem od daljnjih pretraga, vjerovatno je onda stvar psihe i nervoza u pitanju, potraziti mozda nekog trenera koji ce mi pomoci da kondiciju dovedem u red tako sto cu se baviti sportom.

Pazi tlak, donji je na stalnoj granici.
Obavi erogmetriju, pa si miran. Možda pušem na hladno, ali izgubila sam vrlo dragu mladu osobu u obitelji jer nije obavila i ergometriju, a drugi nalazi su bili ok. Na kraju se posmrtno uspostavilo da je imao srčanu manu koja se mogla vrlo lako kontrolirati da se otkrila na vrijeme.

monster12
13.11.2012., 13:43
Pazi tlak, donji je na stalnoj granici.
Obavi erogmetriju, pa si miran. Možda pušem na hladno, ali izgubila sam vrlo dragu mladu osobu u obitelji jer nije obavila i ergometriju, a drugi nalazi su bili ok. Na kraju se posmrtno uspostavilo da je imao srčanu manu koja se mogla vrlo lako kontrolirati da se otkrila na vrijeme.

Sad si me bas prepala, u svakom slucaju hvala na savjetima. Danas sam se narucio kod Dr i sutra cu obaviti ergometriju pa vam javim rezultate.

monster12
13.11.2012., 14:44
Moze li sve ovo biti do anksioznosti a da nisam ni svjestan, nesto citam po forumima i vidim da je bilo slicnih slucajeva?

Recimo sinoc mi je srce toliko jako lupalo kad sam htio spavati da sam se prepao bolesti i poceo se znojiti zbog panike, dok recimo danas kada sam sjedio vani s prijateljima, smijao se i zezao nisam nista osjetio ?

Recimo da imam taj problem sa srcem zbog anksioznosti, a ovo sa disanjem da je jednostavno zbog manjka kondicije ?

vodenaruža
13.11.2012., 22:32
možda imaš srčanu bolest a možda i nemaš, 50:50, sumnjam da je to anksioznosti, jer bi imao pored toga i druge simptome

monster12
14.11.2012., 15:52
Kaze DR da nema problema, ovo sa jakim otkucajima je vjerovatno stvar psihe, a problemi sa disanjem su do kondicije. Jedino sto mene cudi jeste to sto je pritisak bio 140/85 kada sam tek usao u ordinaciju tj bio u stanju mirovanja, ali on nije obracao paznju na to i kaze da je sve ok.

Nalaz:

Pacijent ergometrijski testiran po standardnom Bruceovom protokolu. Test prekinut u 10 minuti zbog dostizanja max. predvidjenog opterecenja. Testom postignuto max. opterecenje srca od 12,4 METs sto predstavlja 110% od maximalnog spram individualnih parametara pacijenta, a pri 94% od max. srcane frekvence. Testom demonstrirana izvrsna funkcionalna sposobnost. Nije bilo provocirane ektopije. Nisu zabiljezene signifikantne promjene ST segmenta koje bi bile patagnomonicne za miokardnu ishemiju. Test se smatra negativnim.

Ivanicapeca
14.11.2012., 19:28
Sad si miran :angel:

Slobodan16
16.11.2012., 22:15
Pozdrav svima :)
Imao bih nekoliko pitanja u vezi problema koji imam, pa bi mi dobrodoslo i da odgovorite ako znate, a uvjeren sam da ima vas koji to znate. Naime, imam nekih 'problema' sa srcem. Danas, posle treninga otkucaji srca po minuti su mi bili 200. Ponekad, osjecam kako me steze u lijevom dijelu, bas gdje se srce nalazi, pa moram da sjednem i da odmorim nekoliko minuta, jer bol bude nepodnosljiva. A ja tek imam 16 godina, moze li ova bol postati intenzivnija kako godine prolaze . I nakon lezanja, kada ustajem, sve mi se manta, i na 2-3 sekunde ne vidim nista, sve se zamuti, ali odma' prodje. Da li je i ovo povezano sa ovim sto sam spomenuo ranije ? Da napomenem, utvrdjen mi je i sum srca nekad na pregledu ... Da vam se zahvalim unaprijed, stvarno mi je potreban odgovor.

trebor
17.11.2012., 09:47
Premlad si za neka srčana dešavanja...s druge strane neka simptomatologija, iako neodređena, je prisutna.....Ne treba paničariti, to je sigurno, jer kad bi iza svih tako opisanih simptoma bilo srce onda ne bi bilo živih na kugli zemaljskoj.....Još je pak sigurnije da ti se ovdje ne može sugerirati ništa drugo osim da odeš razjasniti svoj problem...
Izraz "šum na srcu" vrlo je neodređen i tu, pogotovo ako si sportaš, moraš biti sasvim na čisto o čemu se radi....znači tvoj liječnik...pa kardiolog...pa najvjerojatnije UZV srca ili što ti se već preporuči....

monster12
23.11.2012., 06:24
Na prethodnoj stranici imate objasnjeno koje sam sve pretrage obavio prije i sta mi se desavalo. Ne znam da li moze biti povezano, ali veceras mi se nesto cudno desilo.

Bio sam opusten, imao neki party kod prijatelja i dok sam sjedio odjednom sam na 2,3 sekunde osjetio neki cudan osjecaj u lijevoj ruci. Nisam siguran, ali mislim da mi je iste sekunde kroz glavu prosla misao " srcani udar ". Ovo nije nista cudno jer znam biti hipohondar i znalo se i prije desavati da sebi umislim nesto.
Nakon toga sam odjednom osjetio slabost, kroz cijelo tijelo je prosla toplina i trnci te sam osjetio veliku slabost u nogama i nisam smio ustati sa stolice. Htio sam da kazem prijateljima da zovu hitnu, ali nisam htio stvarati paniku. Nakon 2,3 minute mi je pocelo biti skroz hladno, tresao sam se od zime da bi 10-tak minuta nakon toga dosao sebi. Mjerio sam puls i narednih sat vremena je bio oko 120,130, 2 sata nakon toga 90,100 i nakon 4 sata je sve ok, sada je 70,80. Napominjem da nisam osjetio bol ili pritisak u grudima.

Ne znam sada sta da radim, citao sam i ovo mogu biti simptomi srcanog, kazu moze uslijediti i par dana nakon cudnih simptoma, ali isto tako mislim da je ovo mozda bio moj prvi napad panike, nisam nista prije imao i izgleda da cu u buducnosti morati psihicu. Jeli moguce da mi se desilo tek tako iako nisam pod stresom i u problemima?

SuperCow
23.11.2012., 11:01
Na prethodnoj stranici imate objasnjeno koje sam sve pretrage obavio prije i sta mi se desavalo. Ne znam da li moze biti povezano, ali veceras mi se nesto cudno desilo.

Bio sam opusten, imao neki party kod prijatelja i dok sam sjedio odjednom sam na 2,3 sekunde osjetio neki cudan osjecaj u lijevoj ruci. Nisam siguran, ali mislim da mi je iste sekunde kroz glavu prosla misao " srcani udar ". Ovo nije nista cudno jer znam biti hipohondar i znalo se i prije desavati da sebi umislim nesto.
Nakon toga sam odjednom osjetio slabost, kroz cijelo tijelo je prosla toplina i trnci te sam osjetio veliku slabost u nogama i nisam smio ustati sa stolice. Htio sam da kazem prijateljima da zovu hitnu, ali nisam htio stvarati paniku. Nakon 2,3 minute mi je pocelo biti skroz hladno, tresao sam se od zime da bi 10-tak minuta nakon toga dosao sebi. Mjerio sam puls i narednih sat vremena je bio oko 120,130, 2 sata nakon toga 90,100 i nakon 4 sata je sve ok, sada je 70,80. Napominjem da nisam osjetio bol ili pritisak u grudima.

Ne znam sada sta da radim, citao sam i ovo mogu biti simptomi srcanog, kazu moze uslijediti i par dana nakon cudnih simptoma, ali isto tako mislim da je ovo mozda bio moj prvi napad panike, nisam nista prije imao i izgleda da cu u buducnosti morati psihicu. Jeli moguce da mi se desilo tek tako iako nisam pod stresom i u problemima?
Gle, ti kažeš da nisi pod stresom i u problemima, a svakodnevno razmišljaš o bolestima i misliš da ti nešto nije u redu sa srcem. Pa nije li to sasvim dovoljan stres?
Jel si konzumirao alkohol ili nešto drugo na partyu? Alkohol je često okidač napada panike.
Kao što ti je trebor već napisao, nekakve dodatne pretrage možeš napraviti i vidjeti o čemu se radi, ali ovo što opisuješ je recimo klasičan primjer preopterećenosti nekim stvarima koje možda uopće nisu problematične, te na kraju sam iz toga stvoriš problem i počneš se osjećati loše.
Koliko sam čitala o srčanim problemima (a imam i u obitelji povijest srčanih bolesti) bol u lijevoj ruci kod srčanog udara nije "čudan osjećaj" nego bol dužinom cijele ruke ili ramena koja se često širi na čeljust, prsište, nekad i leđa. Vjerujem da je u slučaju srčanog udara dosta lako razlikovati taj čudan osjećaj od pravih bolova.
Moj stric koji je u pedesetoj godini imao srčani nije sjedio doma i mjerio si puls nego se od jačine bolova srušio i nije mogao doći do telefona da sam pozove hitnu, a bol u čeljusti i prsima koju je osjećao usporedio je sa osjećajem da mu slon sjedi na prsima i na živo vadi zube.

Osjećaj hladnoće, trnci po rukama i nogama, slabost, treskavica, tahikardija, hiperventiliranje, osjećaj gušenja, zamračivanje pred očima
i sl., su uvijek prisutni kad imam napad panike. Naravno, sve to popraćeno mišlju kako upravo doživljavam srčani udar.

Sve će bit ok, samo se malo smiri, kad si na partiju partijaj, ne razmišljaj o bolestima.

monster12
23.11.2012., 16:22
Prestanem razmisljati danima, ali onda cim mi se nesto malo desi ja pravim sve moguce pretrage, prosle godine kad sam imao problema sa vidom i kad mi je dr rekao da je sve ok sa ocima nisam se smirio dok nisam napravio MR da utvrdim da je sve ok sa glavom.
Ako iskljucimo bolesti organa za koje se nadam da je sve ok, mislim da je povezano sa djetinjstvom kada sam imao 2 teske bolesti u obitelji i osobe su bukvalno bile otpisane, a sada su hvala bogu svi zdravi i zivi s tim da je to vjerovatno ostavilo traga na meni.

Mislim da cu morati potraziti profesionalnu pomoc jer nije normalno da cim sam osjetio nesto u ruci odmah pomislio na srcani udar i da mi se desio ovaj napad panike. To je definitivno bio najgori osjecaj u zivotu, muka mi je samo kad pomislim na onaj osjecaj toplote koji je prosao kroz mene i oduzetost u nogama.

ZlayaA
29.11.2012., 13:52
Danas sam radio ergometriju, pa molim objašnjenje. Imam 31.g

RR početni 140/80 mmHg.
Max RR 180/90 mmHg.
RR nakon opterećenja 130/80 mmHg.

EKG mirovanje: sinus ritam 79 /min.
EKG opterećenje: sinusna tahikardija 176/min.
EKG odmor: VES x1. U 3. minuti iza opterećenja denivelacija ST segmenta do 1mm u V4 do V6 uz bifazičan do negativan T val.

Postignuto je puno opterećenje za dob 11 minuta, od 12 MET uz 94 % ciljne frekvencije. Zamjećena je dispnea nakon opterećenja.
Test koronarne rezerve je negativan do graničan.

Miss Angel
26.12.2012., 12:26
Moja sestra je isla da snima pluca,i lekar joj je ustanovio da joj je sjena srca puno uvecana te da se mora hospitilizirati ,a otisla je da snima pluca jer joj je stalno nesto skripalo na ljevoj strani al na plucima nije bilo nista,ponekad joj znaju oteci obrazi al to su ustanovili da ima bolesti sinusa,a vamo sam citala da moze biti u pitanju i stitnjaca pa joj je doktorica dala hitno da uradi ultrazvuk zljezda
Da li je ista ozbiljno :(

duxi9
26.12.2012., 15:44
Neki dan sam postavila slično pitanje,doduše bila je slična tema ali odgovor nisam dobila.
Stoga bi još jednom zamolila da li mi ko može reći ,šta točno znači "sjena srca uvećanog lijevog ventrikla"
Također na rtg ?
Hvala:)

hrvoje dr.
27.12.2012., 08:32
Danas sam radio ergometriju, pa molim objašnjenje. Imam 31.g

RR početni 140/80 mmHg.
Max RR 180/90 mmHg.
RR nakon opterećenja 130/80 mmHg.

EKG mirovanje: sinus ritam 79 /min.
EKG opterećenje: sinusna tahikardija 176/min.
EKG odmor: VES x1. U 3. minuti iza opterećenja denivelacija ST segmenta do 1mm u V4 do V6 uz bifazičan do negativan T val.

Postignuto je puno opterećenje za dob 11 minuta, od 12 MET uz 94 % ciljne frekvencije. Zamjećena je dispnea nakon opterećenja.
Test koronarne rezerve je negativan do graničan.
Obradu bi trebalo nadopuniti sa TTE te Holterom.
Zašto ste uopće radili ergo.?

Moja sestra je isla da snima pluca,i lekar joj je ustanovio da joj je sjena srca puno uvecana te da se mora hospitilizirati ,a otisla je da snima pluca jer joj je stalno nesto skripalo na ljevoj strani al na plucima nije bilo nista,ponekad joj znaju oteci obrazi al to su ustanovili da ima bolesti sinusa,a vamo sam citala da moze biti u pitanju i stitnjaca pa joj je doktorica dala hitno da uradi ultrazvuk zljezda
Da li je ista ozbiljno :(
Na temelje izrazito šturih podataka se nemože reći.

Neki dan sam postavila slično pitanje,doduše bila je slična tema ali odgovor nisam dobila.
Stoga bi još jednom zamolila da li mi ko može reći ,šta točno znači "sjena srca uvećanog lijevog ventrikla"
Također na rtg ?
Hvala:)
Na RTG -u praktički ništa.

duxi9
27.12.2012., 13:49
ok:)hvala:)
znači nije potrebno uraditi nikakve preglede više?

hrvoje dr.
29.12.2012., 12:04
ok:)hvala:)
znači nije potrebno uraditi nikakve preglede više?
Zavisi zbog čega je uopće rađen RTG,dob,pridruženi bolestima,tegobama,ev. obiteljska anamneza i sl.
Može se učiniti TTE tj. ECHO srca,te vidjeti kakve su vrijednsoti RR/tlaka.

duxi9
30.12.2012., 11:42
Zavisi zbog čega je uopće rađen RTG,dob,pridruženi bolestima,tegobama,ev. obiteljska anamneza i sl.
Može se učiniti TTE tj. ECHO srca,te vidjeti kakve su vrijednsoti RR/tlaka.

uputna dijagnoza asma bronhicale, tj pogoršanje iste.
No,na snimci torokalnih organa ne nalazi se znakovi akutnog zastoja niti svježih upalnih promjena.
Sjena srca uvećanog lijevog vertikla, oštrih kontura.Godine više od 30manje od 40:)
Tlak zadnje izmjeren kod dr.113,72, puls 70.
Krvna slika sve u granicama normale.
Ono šta mene interesira sad, je koja je pretraga najpreciznija da li je to ono šta ste gore spomenuli , kolko sam shvatila to je ultrazvuk koji je dosta slican gastroskopiji?Znam to na rtg snimci ne mora da znači ništa ali isto tako znam da može i da znači puno.
Ja ću naravno obaviti sve potrebno i potražiti ako bude potrebno mišljenje barem dvaju dr., al eto zanima me i vaše cijenjeno mišljenje:)hvala:)

hrvoje dr.
31.12.2012., 17:07
uputna dijagnoza asma bronhicale, tj pogoršanje iste.
No,na snimci torokalnih organa ne nalazi se znakovi akutnog zastoja niti svježih upalnih promjena.
Sjena srca uvećanog lijevog vertikla, oštrih kontura.Godine više od 30manje od 40:)
Tlak zadnje izmjeren kod dr.113,72, puls 70.
Krvna slika sve u granicama normale.
Ono šta mene interesira sad, je koja je pretraga najpreciznija da li je to ono šta ste gore spomenuli , kolko sam shvatila to je ultrazvuk koji je dosta slican gastroskopiji?Znam to na rtg snimci ne mora da znači ništa ali isto tako znam da može i da znači puno.
Ja ću naravno obaviti sve potrebno i potražiti ako bude potrebno mišljenje barem dvaju dr., al eto zanima me i vaše cijenjeno mišljenje:)hvala:)
TTE-jest transtorakalna ehokardiografija-UZV isto kao i kod npr. UZ pregleda abdomena,štitnjače i sl.. A ,
TEE-(transezofagusna ehokardiografija)je ono što vi opisujete.
Najbolja medota je UZ srca.

last day
04.01.2013., 15:18
Da li može uzimanje tableta protiv bolova tipa tramal-tramadol-zaldiar plus iscrpljenost cjelodnevnim droncanjem u kolima hitne (srčani nalaz rađen navečer nakon 2.transporta hitnom, jer osoba ne može hodati) poremetiti "preoperativni kadiološli nalaz" - tj. srčani nalaz, tj. da li bi on bio normalniji da osoba NIJE pod stresom, umorom, tabletama? Hvala.

hrvoje dr.
06.01.2013., 12:43
Da li može uzimanje tableta protiv bolova tipa tramal-tramadol-zaldiar plus iscrpljenost cjelodnevnim droncanjem u kolima hitne (srčani nalaz rađen navečer nakon 2.transporta hitnom, jer osoba ne može hodati) poremetiti "preoperativni kadiološli nalaz" - tj. srčani nalaz, tj. da li bi on bio normalniji da osoba NIJE pod stresom, umorom, tabletama? Hvala.
Nije mi jasno pitanje.
Tramadol nema utjecaja na EKG.

last day
06.01.2013., 13:46
Konkretno Zaldiar - ne radi se samo o EKG- nego o kompletnom preoperativnom pregledu srca - mama je doma popila 2 Zaldiara da izdrži od bolova prijevoz do jedne privatne klinike, dakle 2 zaldiara, umor,šok,droncanje u hitnoj,bolovi - i onda ić analizirat svaku krvnu žilicu....a mami je bilo zlo i cijelo vrijeme je povraćala, a zapravo smo tražili preoperativni internistički nalaz, dobili kardiološki u koji ja ne vjerujem jer nije rađen pod normalnim uvjetima,a masno smo platili (privatno). A trebali smo priložiti za operaciju samo EKG i internistički nalaz, a ne kompletnu detaljnu analizu srca i to pod sedativima.To sam htio pitati - dali Zaldiari i sve navedeno može smetati detaljnoj srčanoj analizi?

hrvoje dr.
06.01.2013., 13:58
Konkretno Zaldiar - ne radi se samo o EKG- nego o kompletnom preoperativnom pregledu srca - mama je doma popila 2 Zaldiara da izdrži od bolova prijevoz do jedne privatne klinike, dakle 2 zaldiara, umor,šok,droncanje u hitnoj,bolovi - i onda ić analizirat svaku krvnu žilicu....a mami je bilo zlo i cijelo vrijeme je povraćala, a zapravo smo tražili preoperativni internistički nalaz, dobili kardiološki u koji ja ne vjerujem jer nije rađen pod normalnim uvjetima,a masno smo platili (privatno). A trebali smo priložiti za operaciju samo EKG i internistički nalaz, a ne kompletnu detaljnu analizu srca i to pod sedativima.To sam htio pitati - dali Zaldiari i sve navedeno može smetati detaljnoj srčanoj analizi?
Nebi trebalo,ev. što je moglo biti je povraćanja da se srce malo uzlupa npr. sinus tahikardija do nekih 100-110 min.
Predpostavljam da je rađen TTE tj. UZ srca,na koji sve to nebi trebal imati previše utjecaja.

last day
06.01.2013., 23:21
Kak ne bi trebalo utjecat na srce? 1992. su boksaču, Evanderu Holyfieldu nakon poraza od Michaela Moorera zabranili da boksa zbog toga jer je "teški srčani bolesnik", a čovjek danas ima 50 godina i dalje boksa i pokušava vratiti titule od braće Kličko (jednu - WBF je prije godinu dana osvojio)...dobro da se sad ne bavimo boksom, ali nakon poraza od Moorera prebačen je u bolnicu, gdje su ga našopali sa sedativima, a kad je prebačen u svoju bolnicu u Atlanti, srce mu je bilo dvostruko veće,jer iz prethodne bolnice nisu rekli što su sve ubacili u njega od sedativa, pa su ovi mislili da mu je srce oduvijek takvo, međutim to nije bilo točno, i čovjek se žalio,išao na nove preglede i vraćena mu je licenca jer mu srce nije bolesno, nego je nateklo od lijekova, a čovjek je posve zdrav, i čak i u 50. boksa, i nije mu ništa. To sam samo htio reći - da lijekovi ipak mogu imati utjecaja na rad srca - i onda dođe do pogrešne dijagnoze i slike i svega, čega možda ne bi bilo kad bi čovjek bio "čist".:ne zna:

hrvoje dr.
11.01.2013., 19:05
Kak ne bi trebalo utjecat na srce? 1992. su boksaču, Evanderu Holyfieldu nakon poraza od Michaela Moorera zabranili da boksa zbog toga jer je "teški srčani bolesnik", a čovjek danas ima 50 godina i dalje boksa i pokušava vratiti titule od braće Kličko (jednu - WBF je prije godinu dana osvojio)...dobro da se sad ne bavimo boksom, ali nakon poraza od Moorera prebačen je u bolnicu, gdje su ga našopali sa sedativima, a kad je prebačen u svoju bolnicu u Atlanti, srce mu je bilo dvostruko veće,jer iz prethodne bolnice nisu rekli što su sve ubacili u njega od sedativa, pa su ovi mislili da mu je srce oduvijek takvo, međutim to nije bilo točno, i čovjek se žalio,išao na nove preglede i vraćena mu je licenca jer mu srce nije bolesno, nego je nateklo od lijekova, a čovjek je posve zdrav, i čak i u 50. boksa, i nije mu ništa. To sam samo htio reći - da lijekovi ipak mogu imati utjecaja na rad srca - i onda dođe do pogrešne dijagnoze i slike i svega, čega možda ne bi bilo kad bi čovjek bio "čist".:ne zna:
Ovo je primjer glupe rasprave,"obožavam" ovakva pisanja,gdje se nešto mrlja.
A to što novinari napišu je 75 posto laži,nesamo medicinske stvari, već sve od politike pa na dalje.
Napišite klinički prikaz slučaja tog boksaća,ostalo nevalja.
Dalje što vi podrazmjevate pod "lijekovima "???,naravno da "lijekovi" utječu na srce,čak se velika ATK skupina zove "Lijekovi s utjecajem na srce i krvožilje"
te neki koji nespadaju u tu skupinu npr. triciklički antidepresivi,salbutamol.
Na kraju krajeva u čemu je problem?

ribar45
16.01.2013., 21:03
Ekipa pozz, ako može jedan savjet

Evo ovako, ovo mi se već javljalo par puta prije par mjeseci al je prestalo no sad mi se opet javilo i ponavlja svake večeri, tj. kad odem spavat. Znači, srce mi se uzlupa i kad budem u polusnu počinjem gubit dah, javlja mi se neka čudna kratkotrajna bol u glavi, naravno odmah me razbudi, pa prestane pa onda opet se javlja kad budem u polusnu, gubim dah, kratkotrajna bol u glavi i tako se ponavlja. Jel itko zna što je to?

Da napomenem da me nekad (rijeto ali desi se) probode u prsima te da sam imao želučanih problema, tj. sa želučanom kiselinom, žgaravicom itd koje sam riješio tabletama. Imam 20 godina.

Unaprijed hvala

body halleck
16.01.2013., 23:06

Evo ovako, ovo mi se već javljalo par puta prije par mjeseci al je prestalo no sad mi se opet javilo i ponavlja svake večeri, tj. kad odem spavat. Znači, srce mi se uzlupa i kad budem u polusnu počinjem gubit dah, javlja mi se neka čudna kratkotrajna bol u glavi, naravno odmah me razbudi, pa prestane pa onda opet se javlja kad budem u polusnu, gubim dah, kratkotrajna bol u glavi i tako se ponavlja. Jel itko zna što je to?

Da napomenem da me nekad (rijeto ali desi se) probode u prsima te da sam imao želučanih problema, tj. sa želučanom kiselinom, žgaravicom itd koje sam riješio tabletama. Imam 20 godina.

Unaprijed hvala

S obzirom kako se tegobe ponavljaju sve učestalije, gotovo na redovnoj bazi, svakako posjeti nadležnog liječnika ŠTO PRIJE kako bi se utvrdilo radi li se o nekom bezazlenom poremećaju, ili je ipak posrijedi nešto što se MORA liječiti.
Bilo bi neozbiljno davati dijagnoze radi li se o nekoj aritmiji (uzlupa ti se srce,prebrzo radi, pa se ni srčani mišić ne uspije "opskrbiti kisikom", niti mozak dobija dovoljnu količinu kisika-dakle glavobolja, i nedostatak daha), jer to se mora utvrditi uz pomoć EKG-a (vrlo vjerojatno i tzv.holter EKG-a-24h nosiš mali uređaj koji kontinuirano snima rad tvog srca+UZV srca) itd. Svakako napomeni za priču sa žgaravicom.
Btw, kad ti se to događa, jel tad imaš pun trbuh, jesi li legao neposredno nakon (pre)obilne večere, jesi li tih večeri imao žgaravicu?

ribar45
16.01.2013., 23:14
S obzirom kako se tegobe ponavljaju sve učestalije, gotovo na redovnoj bazi, svakako posjeti nadležnog liječnika ŠTO PRIJE kako bi se utvrdilo radi li se o nekom bezazlenom poremećaju, ili je ipak posrijedi nešto što se MORA liječiti.
Bilo bi neozbiljno davati dijagnoze radi li se o nekoj aritmiji (uzlupa ti se srce,prebrzo radi, pa se ni srčani mišić ne uspije "opskrbiti kisikom", niti mozak dobija dovoljnu količinu kisika-dakle glavobolja, i nedostatak daha), jer to se mora utvrditi uz pomoć EKG-a (vrlo vjerojatno i tzv.holter EKG-a-24h nosiš mali uređaj koji kontinuirano snima rad tvog srca+UZV srca). Svakako napomeni za priču sa žgaravicom.
Btw, kad ti se to događa, jel tad imaš pun trbuh, jesi li legao neposredno nakon (pre)obilne večere, jesi li tih večeri imao žgaravicu?

Zahvaljujem Vam se na odgovoru :)
Javlja se na prazan želudac jer sam imao problema sa želucem i otada nikako ne idem spavati punog trbuha zato što znam kako to opasno može biti. Prije par mjeseci kad sam imao problema sa žgaravicom onda se javljao i ovaj problem. Tablete koje mi je liječnik propisao sam redovito uzimao i žgaravica je nestala no ovaj problem sa srcem se opet vratio. Znači, ne koristim više tablete niti mi se žgaravica vratila niti idem spavati punog trbuha no ovo s uzlupanim srcem se ponavlja.
U svakom slučaju morat ću se opet javiti liječniku.

body halleck
16.01.2013., 23:21
Zahvaljujem Vam se na odgovoru :)
Javlja se na prazan želudac jer sam imao problema sa želucem i otada nikako ne idem spavati punog trbuha zato što znam kako to opasno može biti. Prije par mjeseci kad sam imao problema sa žgaravicom onda se javljao i ovaj problem. Tablete koje mi je liječnik propisao sam redovito uzimao i žgaravica je nestala no ovaj problem sa srcem se opet vratio. Znači, ne koristim više tablete niti mi se žgaravica vratila niti idem spavati punog trbuha no ovo s uzlupanim srcem se ponavlja.
U svakom slučaju morat ću se opet javiti liječniku.

Ovo boldano je najbitnije :top:
Zanima me, kad si pio tablete protiv žgaravice, jel se i onda srce "uzlupavalo"?

ribar45
16.01.2013., 23:26
Ovo boldano je najbitnije :top:
Zanima me, kad si pio tablete protiv žgaravice, jel se i onda srce "uzlupavalo"?

To mi se javljalo i prije nego što sam počeo piti tablete. Dok sam pio tablete prestalo je pa se opet vratilo negdje kad sam bio pri kraju s terapijom, tj. pri kraju s korištenjem tableta.

body halleck
16.01.2013., 23:29
To mi se javljalo i prije nego što sam počeo piti tablete. Dok sam pio tablete prestalo je pa se opet vratilo negdje kad sam bio pri kraju s terapijom, tj. pri kraju s korištenjem tableta.

OK, to me samo zanimalo. Svakako i ovo napripomeni kod liječnika. Slobodno dojavi rezultate pretraga :mig:

ribar45
16.01.2013., 23:34
OK, to me samo zanimalo. Svakako i ovo napripomeni kod liječnika. Slobodno dojavi rezultate pretraga :mig:

Pročitao sam da među nuspojavama tih tableta (ne znam smijem li ovdje napisat njihov naziv) su i ubrzan rad srca, no kako mi se to znalo javiti i prije korištenja tableta pa sam zaključio da to nije od njih.
Hvala Vam na odgovorima, javim kako je bilo :mig:

body halleck
16.01.2013., 23:36
Pročitao sam da među nuspojavama tih tableta (ne znam smijem li ovdje napisat njihov naziv) su i ubrzan rad srca, no kako mi se to znalo javiti i prije korištenja tableta pa sam zaključio da to nije od njih.
Hvala Vam na odgovorima, javim kako je bilo :mig:

Jasno da smiješ napisati naziv, dapače. Ja sam na nešto drugo ciljao ovaj put :mig:

mike lowrey
17.02.2013., 23:09
Fizička aktivnosti (trčanje) sprječava nastanak bolesti srca i krvožilnog sustava. Zar nebi trebalo biti obrnuto? Srce se povećanim radom ''troši'' i smanjuje mu se životni vijek. Nisu mi te stvari baš jasne...

siddharta
24.02.2013., 13:31

Unaprijed hvala

Ti trebaš osim kardiologa, posjetiti dobrog i iskusnog gastroenterologa. Tegobe sa srcem i pulsom koje opisuješ su samo u 1/3 uzrokovane kardiološkim problemima, ali isto tako u 1/3 i gastroenterološkim. Kad ideš na spavanje riječ je o horizontalnom položaju tijela. Ako patiš od žgaravice to znači da ti sfinkter na jednjaku ne zatvara do kraja te zbog gravitacije želučana kiselina istječe dijelomice u jednjak od čega se može javiti bol i spazam, grč jednjaka jer tkivo jednjaka nije otporno na kiselinu i ubrzani rad srca.

marija82
26.02.2013., 18:13
Iščitala sam temu, pronašla dosta korisnih informacija, ali da vam iznesem moj problem, pa prije nego odem liječnici svojoj, da vidim što pametne glave na forumu imaju za reći. :)

dakle, krenimo s činjenicama. imam 30 godina, zdrava sam, nemam nikakvih inače tegoba, dobro se hranim, povremeno vježbam, planinarenje, treking, plivanje, bicikliranje, svaki dan pješačim s posla i na posao. inače sam niskotlakaš, pa iz navedenog razloga imam inače nešto povišen puls, pretpostavljam zato što srce mora više pumpati da bi se snabdijelo, nego netko tko ima normalan tlak. ali nije to ništa alarmantno da padam u nesvijest i sl., kad mi tlak padne nastojim nešto popiti, slano pojesti, pa bude ok. (najniži tlak bio mi je 85/55, tako nešto).

u zadnje vrijeme sam strašno pod stresom, ne toliko zbog količine posla (radim 8-16 h + dodatno za svoj gušt doma neke svoje projekte, al to doma me uopće ne umara, dapače rasterećuje me), koliko zbog izuzetno loših uvjeta rada, a pod time mislim živčanog i isfrustriranog šefa. zadnjih par dana osjetim nervozu želuca, do te mjere da navečer ne mogu zaspati pa uzmem jedan gastal da mi smiri sve, pa onda zaspem. inače ne pijem nikakve lijekove, osim andola ponekad kod prehlade i sl.

zadnjih dana su me bolila leđa, pretpostavljam od sjedenja, jer mi je takav posao, pa sam sinoć popila jedan voltaren. danas sam ujutro osjetila da mi je loše na način da mi je bilo mučno (i sad mi je dok ovo pišem), lagano mi se vrtilo, onako lagano čudan osjećaj koji inače nemam, odmah sam skužila da nešto ne valja. doma sam mjerila tlak, 123/67, ali puls 91! :o pretpostavljam da mi je to od stresa i svega nakupljenog, al me zanima da li bi i što trebalo od pretraga napraviti, da li da tražim kakve tablete doktoricu i sl.? napominjem da trudna nisam, a krv sam vadila prije cca tri tjedna i sve (uključujući štitnjaču i željezo) mi je bilo ok.

hvala unaprijed! :)

hrvoje dr.
26.02.2013., 19:05
Iščitala sam temu, pronašla dosta korisnih informacija, ali da vam iznesem moj problem, pa prije nego odem liječnici svojoj, da vidim što pametne glave na forumu imaju za reći. :)

dakle, krenimo s činjenicama. imam 30 godina, zdrava sam, nemam nikakvih inače tegoba, dobro se hranim, povremeno vježbam, planinarenje, treking, plivanje, bicikliranje, svaki dan pješačim s posla i na posao. inače sam niskotlakaš, pa iz navedenog razloga imam inače nešto povišen puls, pretpostavljam zato što srce mora više pumpati da bi se snabdijelo, nego netko tko ima normalan tlak. ali nije to ništa alarmantno da padam u nesvijest i sl., kad mi tlak padne nastojim nešto popiti, slano pojesti, pa bude ok. (najniži tlak bio mi je 85/55, tako nešto).

u zadnje vrijeme sam strašno pod stresom, ne toliko zbog količine posla (radim 8-16 h + dodatno za svoj gušt doma neke svoje projekte, al to doma me uopće ne umara, dapače rasterećuje me), koliko zbog izuzetno loših uvjeta rada, a pod time mislim živčanog i isfrustriranog šefa. zadnjih par dana osjetim nervozu želuca, do te mjere da navečer ne mogu zaspati pa uzmem jedan gastal da mi smiri sve, pa onda zaspem. inače ne pijem nikakve lijekove, osim andola ponekad kod prehlade i sl.

zadnjih dana su me bolila leđa, pretpostavljam od sjedenja, jer mi je takav posao, pa sam sinoć popila jedan voltaren. danas sam ujutro osjetila da mi je loše na način da mi je bilo mučno (i sad mi je dok ovo pišem), lagano mi se vrtilo, onako lagano čudan osjećaj koji inače nemam, odmah sam skužila da nešto ne valja. doma sam mjerila tlak, 123/67, ali puls 91! :o pretpostavljam da mi je to od stresa i svega nakupljenog, al me zanima da li bi i što trebalo od pretraga napraviti, da li da tražim kakve tablete doktoricu i sl.? napominjem da trudna nisam, a krv sam vadila prije cca tri tjedna i sve (uključujući štitnjaču i željezo) mi je bilo ok.
hvala unaprijed! :)
Ja nevidim nikakav problem.
Nije ništa posebno što imate mučninu od NSAR.

marija82
26.02.2013., 19:32
hrvoje dr., misliš da imam mučninu od voltarena? :/ nije mi to palo na pamet. znala sam ih i prije popit (doduše, bilo je to prije par godina isto zbog bolova u leđima), al se ne sjećam da sam zbog toga imala mučninu i povišen puls.

Wintelas
03.03.2013., 17:01
Dakle, inače sam fizički neaktivan.
I tako ja prije mjesec i nešto dana krenem u teretanu.
Hodam uredno mjesec dana bez ikakvih problema, i onda zbog raznih obaveza 4 dana nisam mogao naći vremena za to.
I kad sam nakon ta 4 dana otišao i to ja uredno radim, 15 minuta nakon treninga počinje mene srce boljeti. Onako oštra bol kod izdisaja.
Naravno ja se prepao i 4 dana vec nejdem, ali me uredno boli skoro cijelo vrijeme.
S teretanom sam prestao pušiti i odrekao sam se alkohola.
Inače nemam problema s srcem ali sam slabokrvan.
Sad već ta bol nije jaka ali je još tu.
Dali da čekam da prođe to (ako će proči) ili da poduzmem mjere...
Inače sam prije nekoje dvije godine bio na svim mogucim pregledima srca i nije mi ništa dijagnosticirano.

jura 2
09.03.2013., 09:42
Dakle, inače sam fizički neaktivan.
I tako ja prije mjesec i nešto dana krenem u teretanu.
Hodam uredno mjesec dana bez ikakvih problema, i onda zbog raznih obaveza 4 dana nisam mogao naći vremena za to.
I kad sam nakon ta 4 dana otišao i to ja uredno radim, 15 minuta nakon treninga počinje mene srce boljeti. Onako oštra bol kod izdisaja.
Naravno ja se prepao i 4 dana vec nejdem, ali me uredno boli skoro cijelo vrijeme.
S teretanom sam prestao pušiti i odrekao sam se alkohola.
Inače nemam problema s srcem ali sam slabokrvan.
Sad već ta bol nije jaka ali je još tu.
Dali da čekam da prođe to (ako će proči) ili da poduzmem mjere...
Inače sam prije nekoje dvije godine bio na svim mogucim pregledima srca i nije mi ništa dijagnosticirano.
to ti je vjerojatno od kralježnice ali ipak idi i provjeri

gordan72
24.04.2013., 15:33
Pozdrav,

Na EKG-u mi je liječnica očitala da imam neke komplekse na desnoj strani.
Ne mogu se sjetiti je li rekla D-kompleks ili tako nešto.
Rekla je i da to nije ništa strašno, te da to ne bi trebalo biti kontraindikacija za operaciju.
Mene ipak zanima o čemu se tu radi? To je ipak moje tijelo, moje srce i volim znati što je to ... više zbog znatiželje.

hrvoje dr.
25.04.2013., 20:59
Pozdrav,

Na EKG-u mi je liječnica očitala da imam neke komplekse na desnoj strani.
Ne mogu se sjetiti je li rekla D-kompleks ili tako nešto.
Rekla je i da to nije ništa strašno, te da to ne bi trebalo biti kontraindikacija za operaciju.
Mene ipak zanima o čemu se tu radi? To je ipak moje tijelo, moje srce i volim znati što je to ... više zbog znatiželje.
Treba napisati zaključak onoga tko je očitao nalaz.
Predpostavljam da se radi o RBBB tj. bloku desne grane,a ako se radi o tome onda to ništa neznači.

gordan72
26.04.2013., 08:00
Treba napisati zaključak onoga tko je očitao nalaz.
Predpostavljam da se radi o RBBB tj. bloku desne grane,a ako se radi o tome onda to ništa neznači.

Lijecnica opce prakse mi je napravila EKG i nije nista napisala, samo je postambiljala EKG da ga prilozim uz ostale nalaze za anesteziologa.
Samo mi je usmeno rekla da imam taj kompleks, ali da to nebi trebalo biti kontraindikacija za operaciju.

marta 76
26.04.2013., 18:54
Molim vas može li mi netko malo protumačiti mamin nalaz..
Godinu dana jena bolovanju, evo nalaz zadnjeg doplera

Teško dilatiran LV(LVIDd7.0cm), reducirane sistoličke funkcije, EF prema simsonu 35-40%
Globalni hipokontraktilitet ali naglašen anteroseptalne stijenke i IV septuma.
Dijastolička funkcija 1 stupnja. LA blago uvećan
Srednje teška relativna MR(PISA 0,6cm) skraćena koaptacija kuspisa Trag TR
DV normalne veličine i funkcije. Max sist. tlak u DV i AP 45 mmHg od čega RAP 5 mmHg
Vidljiv protok koji odgovara PFO
Perikard bez izljeva
Diskronija u bloku grane
Transmitralno fuzioniran E i V val
Prisutna rana kontrakcija septuma kao odraz intraventrikulse disinkronije, kašnjenja stražnje stijenke 330 ms
Prisutna interventrikulska disinkronija IV MD 45 ms IVOD 50 ms
Funkcijski NYHAIIIa na 1 tbl fursemida

---- Nadam se da nije problem ako mi možete malo pojasniti.
Koliko mi znamo mama boluje od jako rijetke kardiomiopatije "non compaction" utvrdjeno MR
Liječi se tabletama koje samo reguliraju tlak...umorna je u jako je smršavjela.Prihvaćena je za ugradnju resinkronizacijskog pacemakera CRT-P koji nadobudno čekamo 7 mj...iako je na listi...

Molim vas da li se netko susreo sa sličnom dg.
Pomozite nam

prrvi
18.05.2013., 07:49
Pozdrav svima, molio bi nekoga ako mi može malo protumačiti nalaz ergometrije..
Imam 38 godina,176cm visok, težak 85 kg, nepušač, ne pijem, zadnjih 2 godine ne bavim se sportskim aktivnostima..

Pacijent odradio ergometriju na sagu. Subjektivno:bez tegoba
Od teorijskog maksimuma opterećenja (11,37MET) POSTIGAO JE 12,8MET (112%), uz porast
arterijskog krvnog tlaka 180/90mmHg i pulsa do 180/min (98% teorijskog maksimuma).
EKG u mirovanju: srednja električna os, sinus ritam 67/min, plitko negativan T val u aVL,
smetnje provodnje desnom granom.
EKG u opterećenju: srednja električna os, sinus ritam frekvencije 100/180/min, bez značajnih promjena St segmenta i bez poremećaja srčanog ritma. Pojedinačna VES.
EKG nakon opterećanje: srednja električna os, sinus ritam, 76/min, morfološki istovjetan ishodišnom

.

hrvoje dr.
18.05.2013., 16:08
Molim vas može li mi netko malo protumačiti mamin nalaz..
Godinu dana jena bolovanju, evo nalaz zadnjeg doplera
Funkcijski NYHAIIIa na 1 tbl fursemida

---- Nadam se da nije problem ako mi možete malo pojasniti.
Koliko mi znamo mama boluje od jako rijetke kardiomiopatije "non compaction" utvrdjeno MR
Liječi se tabletama koje samo reguliraju tlak...umorna je u jako je smršavjela.Prihvaćena je za ugradnju resinkronizacijskog pacemakera CRT-P koji nadobudno čekamo 7 mj...iako je na listi...
Molim vas da li se netko susreo sa sličnom dg.
Pomozite nam
Očito nije dobro regulirana nedostatnom th što i nije čudo. Treba uzimti diuretike Fursemid,Aldactone (ovisno o nalazu K),ACE inh. ili sartan ako nepodnosi ACE npr. Ramed,Val, BB/beta blokator-bisoprolol/Bisobel ili karvedilol/Carvelol ,za antiaritmik amiodaron te Lanitop zavisi kakav ritmološki status je u odg. dozama koje mora ordinirati iskusniji kardiolog.
Savjetovao bih pregled na KBC Rebru.

Pozdrav svima, molio bi nekoga ako mi može malo protumačiti nalaz ergometrije..
Imam 38 godina,176cm visok, težak 85 kg, nepušač, ne pijem, zadnjih 2 godine ne bavim se sportskim aktivnostima..

Pacijent odradio ergometriju na sagu. Subjektivno:bez tegoba
Od teorijskog maksimuma opterećenja (11,37MET) POSTIGAO JE 12,8MET (112%), uz porast
arterijskog krvnog tlaka 180/90mmHg i pulsa do 180/min (98% teorijskog maksimuma).
EKG u mirovanju: srednja električna os, sinus ritam 67/min, plitko negativan T val u aVL,
smetnje provodnje desnom granom.
EKG u opterećenju: srednja električna os, sinus ritam frekvencije 100/180/min, bez značajnih promjena St segmenta i bez poremećaja srčanog ritma. Pojedinačna VES.
EKG nakon opterećanje: srednja električna os, sinus ritam, 76/min, morfološki istovjetan ishodišnom

.
Po meni uredan nalaz.

prrvi
18.05.2013., 21:12
hrvoje.dr hvala na brzom odgovoru...malo me je zabrinulo(neznalicu) "smetnje provodnje desnom granom"..

marta 76
21.05.2013., 11:01
Očito nije dobro regulirana nedostatnom th što i nije čudo. Treba uzimti diuretike Fursemid,Aldactone (ovisno o nalazu K),ACE inh. ili sartan ako nepodnosi ACE npr. Ramed,Val, BB/beta blokator-bisoprolol/Bisobel ili karvedilol/Carvelol ,za antiaritmik amiodaron te Lanitop zavisi kakav ritmološki status je u odg. dozama koje mora ordinirati iskusniji kardiolog.
Savjetovao bih pregled na KBC Rebru.

Hvala na odgovoru---
Mama se kontrolira na Rebru..
pije Fursemid, Aldactone, Carvetred,Prilen,Marivarin.

Naime zadnjih mjesec dana je odustala o medikamenata i pokušali smo alternativom, fitoterapijom. Osjećala se izvrsno, dobila 9 kg, što nam navodi sumnju da su riječi fitoterapeuta bile točne. Njegove riječi su bile da mama ima bolesnu štitnjaču, koja je uništila srce.:ne zna:

Čaj je popila, slučajno se poklopio kontrolni pregled, nalaz isti...
Sada se vratila na lijekove i nije joj dobro.. slabost, mučnine...uopće ne znam što da radimo a ona se boji liječnicima priznati da je pokušala alternativom-.-.

Ribež
21.05.2013., 21:59
Evo imam neka pitanja za one koji se razumiju:
Otac 73 godine, od 30 do 60 godine izuzetno visoki tlak, negdje oko 60 - te napokon se našla terapija koja mu odgovora (uzrok takog velikog raspona godina je i njegova nemarnost), ima proširenu jednu srčanu aortu, ne znam sada koju, nepušać, nikada nije pio alkohol..
Sada da ne duljim..
Završio u bolnici i zanima me slijedeće: dijagnosticirano mu je oslabljeno srce, voda u plućima i upala pluća.
Ako izvuće ovu bitku (tek je danas drugi dan u bolnici) koliko može podnijeti oslabljeno srce?
Pitam to jer je tata izuzetno aktivna osoba koja ne može biti na miru, jako puno dnevno hoda no to je više pomalo trčanje-brzo hodanje nego hodanje (oduvijek tako hoda) i užasno je tvrdoglava osoba koja ne shvaća svoje godine života..
Da li treba izbjegavati to njegovo brzo hodanje ako sve bude ok?
Kakva je kvaliteta života?
Moram još nešto dodati što je možda bitno. Otac je a da nisam znala (ne živimo zajedno) pretjerano i često koristio ventolin u spreju. Ne znam zašto mu je doktorica davala nove ventoline jer smo ustanovili da je doslovno svakih valjda sat dva ušrcavao si novu dozu zbog problema s disanjem što je pripisivano alergiji a izgledno je da je u pitanju cijelo vrijeme srce ili ga je uništio ventolinom..

vin96
22.06.2013., 16:05
kako da ja znam jel imam srčanu manu??

Uvijek spreman
22.06.2013., 16:15
obavi ultrazvuk srca

vin96
22.06.2013., 16:17
obavi ultrazvuk srca već jesam prije otprilike dvije godine. bilo je sve uredu.

Josey_Wales
22.06.2013., 16:25
kako da ja znam jel imam srčanu manu??

Najbolje se vidi kada je srce pod punim opterecenjem... Treba obaviti vise testova, a testovi eksplozivnosti dovode rad srcanog misica do maksimuma(recimo nagli sprintevi i dizanje teskih utega)... Tu bi se trebalo pokazati ako ima ikakvih anomalija u samom radu srca...

Uostalom ne mora biti defekt na samom srcanom misicu, moze jedna tocka na aorti ili nekoj arteriji biti tanja pa kada se poveca tlak ta tocka eventualno popusti i dodje do teskog unutrasnjeg krvarenja i naglog zastoja rada srca(nesto otprilike kao kad na autu pukne crijevo na nekoj ostecenoj tocki pod visokim tlakom)... Takve stvari je gotovo nemoguce otkriti i jbg. ponekad je rizik...

vin96
22.06.2013., 16:30
Najbolje se vidi kada je srce pod punim opterecenjem... Treba obaviti vise testova, a testovi eksplozivnosti dovode rad srcanog misica do maksimuma(recimo nagli sprintevi i dizanje teskih utega)... Tu bi se trebalo pokazati ako ima ikakvih anomalija u samom radu srca...

Uostalom ne mora biti defekt na samom srcanom misicu, moze jedna tocka na aorti ili nekoj arteriji biti tanja pa kada se poveca tlak ta tocka eventualno popusti i dodje do teskog unutrasnjeg krvarenja i naglog zastoja rada srca(nesto otprilike kao kad na autu pukne crijevo na nekoj ostecenoj tocki pod visokim tlakom)... Takve stvari je gotovo nemoguce otkriti i jbg. ponekad je rizik... po čemu bi onda trebao znat jel imam manu kad trčim????

zasto svi onda preporucuju bavljenje sportom?

Josey_Wales
22.06.2013., 16:37
po čemu bi onda trebao znat jel imam manu kad trčim????

zasto svi onda preporucuju bavljenje sportom?

Ti sam nikako... Ali u sportskim klinikama ili labovima kakve imaju recimo profesionalni prvoligaski klubovi ovakve testove cesto rade... I ne mijesati amaterski sport sa profesionalnim... ;)

http://cache2.asset-cache.net/xc/77290972-man-running-on-treadmill-for-ekg-test-photos-com.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=B704EE25935E1E8BA419B00BD57383FA48DD94C9E9D87C88 EDCAAF9C80B5E673E30A760B0D811297

vin96
22.06.2013., 17:01
kako mogu sam sebi izmjeriti puls, nekuzim??

Josey_Wales
22.06.2013., 17:07

Samom sebi puls mozes izmjeriti onim mjeracem za puls sto kupis u bilo kojem sportskom ducanu... Ali da bi saznao da li imas srcanih mana moras napraviti kvalitetan sportski sistematski pregled... Ne znam gdje se to radi kod nas ovako za amatere... Mozda u kakvim privatnim poliklinikama??? :ne zna:

vin96
22.06.2013., 18:12
jel se ne moze ekg-om i ultrazvukom srca to provjeriti??

vin96
22.06.2013., 19:33
kad sam prije 2 godine bio na uzv srca kardiolog mi je spominjao ''jačinu'' srca. mislim da je bilo oko 65-70%.
nemojte me držat za riječ da sam sve ispravno rekao jer govorim po sjećanju.
stručniji ljudi će valjda znati o čemu govorim...

vin96
23.06.2013., 19:03
nikooo

Zlatko99
23.06.2013., 19:32
Pitanje:
Imam u obitelji osobu 57godina,normalne težine,krvna slika sve unutar intervala,ne puši,kreće se kolko tolko,raznovrsno se hrani.Krvni tlak najčešće normalan.
Prije otprilike 3godine imala je problema sa dotokom krvi u glavu,osjećala je slabost,vrtoglavicu,mučninu,obavila je preglede koji su pokazali suženje vratnih žila-karotida plus neki problem sa kralješnicom,imala je prije negdje 5godina operaciju vene na nozi.Sa vremenom stanje se postepeno poboljšalo,radila je neke vježbe za vrat.
Ono što se dešava zadnjih mjesec dana vezano je za bolove u području srca,porast gornjeg i doljnjeg tlaka do 166/100 praćeno aritmijom,osjećaj slabosti,hladnoće,groznice.Javila se doktoru zbog toga i dobila tablete protiv angine pektoris,nakon što uzme tabletu koja je namjenjena za anginu pektoris stanje se popravi tlak normalizira,zadnji napad dogodio se u mirovanju.Pitanja glase:
Koji je najefikasniji način lječenja ovog problema?
Da li operacija kritičnih žila dolazi u obzir?
Šta je najbolje učinit?

vin96
28.06.2013., 01:53
http://www.index.hr/sport/clanak/prvi-simptom--smrt-marc-viven-foe-nije-umro-uzalud-/685680.aspx

šta je ovo? Sanjay Sharma, profesor kardiologije na Sveučilištu u Londonu, koji je radio s igračima Manchester Cityja i britanskom olimpijskom reprezentacijom, tvrdi da je prvi simptom ovog oboljenja najčešće - smrt.

"Rizik od srčanog udara tri do pet puta je veći kod pacijenata koji se bave sportom, a imaju dijagnozu hipertrofične kardiomiopatije te osjećaju poremećaj u brzini rada srca. Nažalost, 80 posto sportaša koji su umrli zbog srčanih problema nisu imali nikakve simptome upozorenja"

pa onda je zaključak da sport nije zdrav!?

SuperCow
28.06.2013., 08:17
http://www.index.hr/sport/clanak/prvi-simptom--smrt-marc-viven-foe-nije-umro-uzalud-/685680.aspx

šta je ovo? Sanjay Sharma, profesor kardiologije na Sveučilištu u Londonu, koji je radio s igračima Manchester Cityja i britanskom olimpijskom reprezentacijom, tvrdi da je prvi simptom ovog oboljenja najčešće - smrt.

"Rizik od srčanog udara tri do pet puta je veći kod pacijenata koji se bave sportom, a imaju dijagnozu hipertrofične kardiomiopatije te osjećaju poremećaj u brzini rada srca. Nažalost, 80 posto sportaša koji su umrli zbog srčanih problema nisu imali nikakve simptome upozorenja"

pa onda je zaključak da sport nije zdrav!?
Ne, to nije zaključak.
Zaključak je da su nekad bolesti srca neprepoznate jer nemaju konkretne simptome, a u tom slučaju veliki napori kod profesionalnih sportaša mogu dovesti do problema sa srcem, pa i smrti.
Svemu ovome nedostaje podatak kako su ti sportaši koji su imali srčani udar ustvari živjeli ili kakve su lijekove koristili, jer je i to moglo utjecati na ovakve ishode.
Sport nije uzrok njihove smrti, već očito nekakva bolest srca ili nešto povezano s tim, sport je tu okidač, ne uzrok.

kukurikuhil
28.06.2013., 16:08

Nađeš sa kažiprstom i srednjakom žilu na zapešću. Kad uhvatiš puls brojiš otkucaje gledajući na sat. Recimo za 15 sekundi izbrojiš 17 otkucaja, to pomnožiš sa 4 (dobiješ 68) i to ti je puls (računa se u minuti pa zato 17x4). Ajd mjeri pa nam javi. Ništa jednostavnije.:rolleyes:

inessa7
18.07.2013., 19:59
Pozdrav svima, evo da i ja podijelim s vama svoje ''srčane'' probleme, i molim za pomoć nekoga tko se razumije... imam 22 godine.
Sve je počelo prije 3 godine samo preko ljeta; malo hodam po vani i svlada me umor i užasno lupanje i preskakanje srca, 120/min. Krenem na preglede štitnjače, ona je relativno ok, malko povišena ali u granicama normale, UZV štitnjače uredan. Redovito idem na kontrole i štitnjača je ok. I krv mi je ok, i rendgen pluća. Bilo je dobro dok je trajalo samo preko ljeta... u 12.mj prošle godine me uhvatilo lupanje i preskakanje, koje nije prestajalo sat i pol (100-130 otkucaja u min) i onda popila normabel i otišla spavat, da bih se ujutro probudila s 98 otkucaja. I tako krenula na pretrage za srce... evo nalaza:

Holter EKG-a, 1. put:
Zabilježen osnovni sinus ritam prosječne frekvencije oko 80 u min, max 160. Registriraju se ucestale SVES a u nekoliko navrata tahikardne reakcije. Ostali nalaz b.o.

UZV srca
Uredan dijametar lijevog ventrikula, uredne debljine stijenke, blago reducirana sistolička funkcija - asinhrono gibanje septuma, aortna valavula uredne funkcije -ascedentna aorta 23mm, zadebljani mitralni zalisci-uredne funkcije, bez indirektnih pokazatelja plućne hipertenzije. Ponoviti holter.

Holter EKG-a, 2. put:
Zabiljezen osnovni sinus ritam prosječne frekvencije 92 u min, max 164. Registriraju se ucestale tahikardne reakcije, umjereno ucestale SVES, rijetke VES, nisu zabilježeni ostali značajni poremećaji ritma, av kondukcije. U th uključiti Nibel 1,25mg ujutro.

Ergometrija:
Ergometrijsko testiranje prekinuto pri 76% teoretske maksimalne frenkvencije, 7,2 MET, zbog općeg zamora i nedostatka zraka. Nisu zabilježeni znaci koronarne insuficijencije. U fazi mirovanja česte pojedinačne SVES, u fazi opterećenja rijetke pojedinačne VES, a u fazi oporavka pojedinačne VES i SVES, ali nisu zabilježeni paroksizmi tahikardije. Prirast tlaka primjeren dinamici opterećenja. Negira bolove u prsima. Preporuka: nastaviti preporučenu terapiju.

E tako. Rečeno mi je popiti do kraja tu kutiju Nibela i onda prestati piti, i smiriti se, početi se baviti nekom aktivnošću, ne sekirati se. Popila sam tablete, bilo je prošlo tjedan dana, hodam po suncu, i počne lupat i preskakat. Sjednem, popijem sok, smirim se, prođe. Odem kod svoje liječnice, ona mi opet da Nibel, i nakon par dana pijenja Nibela, otkucaji mi se dok sam radila (spremala kuću) spuste na 40, osjetila sam stezanje u prsima, i onako ko jake otkucaje ali u velikim razmacima.

Odem kod internista, on mi zabrani Nibel i kaže da popijem Normabel kad mi je loše, i kaže da mu se javim kad skupim hrabrosti za elektrofiziološko ispitivanje srca u Zagrebu.

Iskreno, ja imam osjećaj da moje srce NIJE bolesno, i da je sve psihički i ne želim ići na to mučenje, da mi krov venu guraju kojekakve cijevi, il kako to već ide. Ako mi netko može dati savjet bila bih jako zahvalna.

Dosad nijednom liječniku nisam spomenula svoje neke ''napade'' kada se npr jako posvađam s nekim, kada me netko povrijedi, počne mi jako lupat srce, tresem se, i osjetim užasnu bol u prsima kao da mi je netko stisnuo rebra, pluća, srce svom snagom, i ne mogu doći do zraka, i jako glasno udišem ali kao da mi ništa ne ulazi u pluća. Ne znam kako bih objasnila. Onda kad se uspijem smiriti osjećam se umorno i boli me glava iza u potiljku. Pa sam to sama malo istraživala, vuče mi na anksioznost?! - inače imam dosta problema, koje previše uzimam k srcu, jako sam emotivna, često plačem, uvijek mislim da će se dogodit najgore... Ne znam ima li to veze, ali eto. E da, i pušač sam, prosjek je 5 cigareta dnevno. Alkohol ne pijem.

Hvala unaprijed.

ValenciaZg
19.07.2013., 12:47
pozdrav svima, imam niz simptoma poput blage tupe hladne boli na lijevoj strani prsa između bradavice i prsne kosti na sredini u jednoj točki koja traje svega 10tak sekundi, zatim bol u trapeznom lijevom mišiću isto u jednoj točki kao i bol u lijevom ramenu u jednoj točki i nekad mi utrne mali prst na lijevoj ruci pa ga ni ne osjetim par minuta, zatim imam osjećaj kao da mi prsne neki mjehur zraka u prsima (ne znam kako da to objasnim) nije bolno ali je neugodno. obavio sam skoro sve pretrage za srce (ekg, uzv, holter) i svi su nalazi uredni kao i hormoni i uzv štitnjače...inače imam 22 godine, muško sam, ne pijem, ne pušim i ne krećem se u zadnje vrijeme baš previše, dosta vremena provodim sjedeći za računalom, a od lijekova pijem pola concora od 1,25 mg (otprilike 0,6mg) zbog sinusnih tahikardija kojih uopće više nemam, a tlak mi je normalan...što bi mogao biti uzrok tih bolova, i koje bi još pretrage bilo dobro napraviti da se proba naći uzrok tih bolova, jer me plaše i čine tjeskobnim...unaprijed hvala...

babica4
26.08.2013., 15:10
Zamolila bih vas ako mi možete pomoći. Imam 18 godina i imam SLE. Inače nemam problema sa srcem, normlano imam nešto niži puls koji se kreće od 48-58 otkucaja/min, a najčešće 54. Zadnjih 2-3 mj. teže dođem do zraka i kada pokušam duboko udahnuti ne mogu. Imam bolove oko srca, zapravo niti sama ih ne mogu locirati jer imam kronični gastritis (koji je smirio) i herniju želudca. Zna me obliti hladan znoj, a prethodno mi je tijelo hladno. To se i prije događalo kada je SLE bio u aktivnoj fazi, no po zadnjim nalazima se smirio, a niti temperaturu nemam da bi bila neka upala. Tlak je normalan. Inače ne bavim se nikakvim sportom, ali trčim i znam voziti bicikl i radim vježbe istezanja i kod malo jačeg napora imam također problema sa disanjem. Od ljekova trošim Decotin 10mg, Imuran 150mg, Quensyl 200mg. Mogu li ti simptomi biti povezani sa srcem ili s nečim drugim? Čekam kontrolu, a malo me zabrinjava. Nije ništa jako hitno jer bi već otišla u bolnicu, ali mi je čudno.

hrvoje dr.
28.08.2013., 17:13
Holter EKG-a, 1. put:
Zabilježen osnovni sinus ritam prosječne frekvencije oko 80 u min, max 160. Registriraju se ucestale SVES a u nekoliko navrata tahikardne reakcije. Ostali nalaz b.o.

UZV srca
Uredan dijametar lijevog ventrikula, uredne debljine stijenke, blago reducirana sistolička funkcija - asinhrono gibanje septuma, aortna valavula uredne funkcije -ascedentna aorta 23mm, zadebljani mitralni zalisci-uredne funkcije, bez indirektnih pokazatelja plućne hipertenzije. Ponoviti holter.

Holter EKG-a, 2. put:
Zabiljezen osnovni sinus ritam prosječne frekvencije 92 u min, max 164. Registriraju se ucestale tahikardne reakcije, umjereno ucestale SVES, rijetke VES, nisu zabilježeni ostali značajni poremećaji ritma, av kondukcije. U th uključiti Nibel 1,25mg ujutro.

Ergometrija:
Ergometrijsko testiranje prekinuto pri 76% teoretske maksimalne frenkvencije, 7,2 MET, zbog općeg zamora i nedostatka zraka. Nisu zabilježeni znaci koronarne insuficijencije. U fazi mirovanja česte pojedinačne SVES, u fazi opterećenja rijetke pojedinačne VES, a u fazi oporavka pojedinačne VES i SVES, ali nisu zabilježeni paroksizmi tahikardije. Prirast tlaka primjeren dinamici opterećenja. Negira bolove u prsima. Preporuka: nastaviti preporučenu terapiju.
Hvala unaprijed.
Ergo,Holter,TTE su uredni .
Nibelu nema mjesta.

pozdrav svima, imam niz simptoma poput blage tupe hladne boli na lijevoj strani prsa između bradavice i prsne kosti na sredini u jednoj točki koja traje svega 10tak sekundi, zatim bol u trapeznom lijevom mišiću isto u jednoj točki kao i bol u lijevom ramenu u jednoj točki i nekad mi utrne mali prst na lijevoj ruci pa ga ni ne osjetim par minuta, zatim imam osjećaj kao da mi prsne neki mjehur zraka u prsima (ne znam kako da to objasnim) nije bolno ali je neugodno. obavio sam skoro sve pretrage za srce (ekg, uzv, holter) i svi su nalazi uredni kao i hormoni i uzv štitnjače...inače imam 22 godine, muško sam, ne pijem, ne pušim i ne krećem se u zadnje vrijeme baš previše, dosta vremena provodim sjedeći za računalom, a od lijekova pijem pola concora od 1,25 mg (otprilike 0,6mg) zbog sinusnih tahikardija kojih uopće više nemam, a tlak mi je normalan...što bi mogao biti uzrok tih bolova, i koje bi još pretrage bilo dobro napraviti da se proba naći uzrok tih bolova, jer me plaše i čine tjeskobnim...unaprijed hvala...
DOza Bisobela je smješna.
Pretrage si platite i radite koje hoćete.

Zamolila bih vas ako mi možete pomoći. Imam 18 godina i imam SLE. Inače nemam problema sa srcem, normlano imam nešto niži puls koji se kreće od 48-58 otkucaja/min, a najčešće 54. Zadnjih 2-3 mj. teže dođem do zraka i kada pokušam duboko udahnuti ne mogu. Imam bolove oko srca, zapravo niti sama ih ne mogu locirati jer imam kronični gastritis (koji je smirio) i herniju želudca. Zna me obliti hladan znoj, a prethodno mi je tijelo hladno. To se i prije događalo kada je SLE bio u aktivnoj fazi, no po zadnjim nalazima se smirio, a niti temperaturu nemam da bi bila neka upala. Tlak je normalan. Inače ne bavim se nikakvim sportom, ali trčim i znam voziti bicikl i radim vježbe istezanja i kod malo jačeg napora imam također problema sa disanjem. Od ljekova trošim Decotin 10mg, Imuran 150mg, Quensyl 200mg. Mogu li ti simptomi biti povezani sa srcem ili s nečim drugim? Čekam kontrolu, a malo me zabrinjava. Nije ništa jako hitno jer bi već otišla u bolnicu, ali mi je čudno.
Dali je rađena kakva prijašnja kard. obrada?

El Gato Félix
28.08.2013., 18:26
Čekam kontrolu, a malo me zabrinjava. Nije ništa jako hitno jer bi već otišla u bolnicu, ali mi je čudno.

Poštovana,

s obzirom na dijagnozu SLE, svaka bol u prsima treba se shvatiti ozbiljno. Naime, u oko polovice pacijenata sa SLE mogu biti zahvaćena pluća, npr. u vidu pleuritisa (upala plućne maramice) koji se može manifestirati oštrom boli u prsima, koja se može pogoršavati s dubokim disanjem, kašljanjem, kihanjem ili smijanjem. Osim toga, bolest može zahvatiti i sama pluća, ali i srce kao i srčanu ovojnicu ili srčane zaliske.

Dakako, bol može biti i iz mnogo bezazlenijih razloga, npr. bol mišićno-koštanog podrijetla.

Nemojte ove smetnje prešutjeti svojim liječnicima. Kod Vas će biti potrebna obrada da se razjasni što je u pitanju.

simply_black
07.09.2013., 19:24
Može li mi neko reći šta ova dijagnoza znači i koliko je ozbiljna situacija:
Hypertensio arterialis
Cor hypertonicum chronicum compensatum
Bronhitis Chronica

UZ srca pokazao hipertrofija miokarda lijeve komore.
EKG: nespecifične promjene ST T (šta to znači?)

Terapija Lorista H i Lacipil.

Radi se o mojoj majci koja dosad nije imala srčanih problema, a ne bih saznala ni da ih sad ima da nisam pronašla nalaz među drugim, meni potrebnim papirima. Usput, u majčinoj porodici su svi, prije ili kasnije, imali srčane tegobe.

Zahvaljujem unaprijed.

hrvoje dr.
08.09.2013., 16:09
Može li mi neko reći šta ova dijagnoza znači i koliko je ozbiljna situacija:
Hypertensio arterialis
Cor hypertonicum chronicum compensatum
Bronhitis Chronica
UZ srca pokazao hipertrofija miokarda lijeve komore.
EKG: nespecifične promjene ST T (šta to znači?)
Terapija Lorista H i Lacipil.
Radi se o mojoj majci koja dosad nije imala srčanih problema, a ne bih saznala ni da ih sad ima da nisam pronašla nalaz među drugim, meni potrebnim papirima. Usput, u majčinoj porodici su svi, prije ili kasnije, imali srčane tegobe.
Zahvaljujem unaprijed.
Radi se art. hipertenziji sa promjena na srcu,zasada komp. te kroničnom bronhitisu- KOPB vrs.
Trebalo bi navesti nalaze EF LV -sa TTE,
spirometrije,Ventolin testa,Rtg srca i pluća,nalaz pulmologa
također je potrebno navesti lab. nalaze ureja,kreatinin,urati GUK,lipidogram, KKS,CRP,K,Na.
Te koje tegobe ima majka te uzimali još kakave lijekove?

simply_black
08.09.2013., 20:15
Radi se art. hipertenziji sa promjena na srcu,zasada komp. te kroničnom bronhitisu- KOPB vrs.
Trebalo bi navesti nalaze EF LV -sa TTE,
spirometrije,Ventolin testa,Rtg srca i pluća,nalaz pulmologa
također je potrebno navesti lab. nalaze ureja,kreatinin,urati GUK,lipidogram, KKS,CRP,K,Na.
Te koje tegobe ima majka te uzimali još kakave lijekove?

Pronašla sam samo taj nalaz kardiologa i uz njega EKG snimak (koji meni ništa ne znači). Kada sam je pitala, odmahnula je rukom, kaže da to nije ništa. :503:

Ona već posljednjih par godina ima povišen pritisak (ne drastično, 150/95, ne varira), međutim, znam da se češće umara i ostaje bez daha i pretpostavljam da ju je to i natjeralo liječniku. Svake godine radi sistematski i navodno joj je nalaz urina uredan, nema dijabetes, ali su joj holesterol i trigliceridi povišeni godinama. Pušač je (15-tak cigareta na dan), 55 joj je godina, nije posebno aktivna, prosječnog je zdravlja za svoju dob.

Hrvoje dr., zahvaljujem.

Manchallo7
11.09.2013., 20:18
Zdravo, imam pitanje vezano oko srca . Naime prije 2 mjeseca mi je pozlilo i zavrsio sam u hitnoj , pa opet nakon par dana isto. Dokotri su mislili da je srce , EKG , UZV i Ergometrija uradjeni sve uredu. Imam malo problema sa nervozom anksioznoscu , ali me zanima ovo oko srca jer sam igrao kosarke jedno 2 sata i puls odma po zavrsetku mi je bio 120 ali se nekako sporo vracao .Kada sam dosao kuci i sjeo minutu dvije vratio se na 104 pa tek nakon 15 tak minuta na 85.
Srcani ritam sam mjerio i nakon budjenja bude izmedju 50 i 60, a tokom dana 60-70.Pa me zanima da li je ovo normalno da se ovako sporo vraca ili ima problema ? Takodje navecer nekad kad legnem osjetim da mi srce lupa ono kad je sve mirno. To osjetim u usima i stomakuu pa me i to malo brine ??
Takodje idem u teretanu 3 puta sedmicno i ponekad vao igram kosarke i fudbala .
Visina 179 ; kilaza 75 ; bodyfat 12%. Brine me to sto mi se puls sporo vraca i i navecer ponekad jako "lupa" ali ne brzo.

cittanoves1
13.09.2013., 17:15
Pozdrav,imam 35 godina,amaterski se bavim sportom,ne pušim i nije baš da pijem,imam hipotireozu!... Napravio sam EKG i ERGOMETRIJU u proljeće i rezultati su bili slijedeći...
Nalaz EKG:
status:kardialno komp
EKG:SR,frekv.115/min Mikrovoltaza odvoda
DG: Cor Comp

Nakon toga napravio sam ergometriju,nalazi su slijedeči:
MET:11,1 (91%teroretskog
Postignuti puls: 180 (96% teoretskog)
Puls u 1. minuti: test 115(+15) oporavak 165(-15)
Maskimalni RR 160/90 mmHG
Razlog prestanka:PostigNuto maksimalno opterećenje
Dvostruki produkt: 272

Rezultati testa:
Poremećaj ritma: Bez poremečaja ni provodnje
Dukes treadmill score: +11

Sada kada sam opet počeo trenirati (ljetna stanka),imam tu nelagodu u grlu...osječam kao da mi koji put srce jače udari i kao da mi preskoči...uz to mi zna napraviti i laganu slabinu koja traje 2-3 sekunde...! Svatko toliko si mjerim tlak kućnim aparatom i otk srca su mi uvijek oko 75-82 u mirovanju...a tlak oko 120/125-72/78...!
Inače dok treniram nisam imao nikakve probleme...!
Hvala na odgovoru!
Hvala

babica4
17.09.2013., 01:20
Kardiološka obrada mi je zadnji puta rađena prije 1 i pol godinu, sve je bilo u redu.

Poštovana,

s obzirom na dijagnozu SLE, svaka bol u prsima treba se shvatiti ozbiljno. Naime, u oko polovice pacijenata sa SLE mogu biti zahvaćena pluća, npr. u vidu pleuritisa (upala plućne maramice) koji se može manifestirati oštrom boli u prsima, koja se može pogoršavati s dubokim disanjem, kašljanjem, kihanjem ili smijanjem. Osim toga, bolest može zahvatiti i sama pluća, ali i srce kao i srčanu ovojnicu ili srčane zaliske.

Dakako, bol može biti i iz mnogo bezazlenijih razloga, npr. bol mišićno-koštanog podrijetla.

Nemojte ove smetnje prešutjeti svojim liječnicima. Kod Vas će biti potrebna obrada da se razjasni što je u pitanju.

Hvala vam na brizi :)
Znam ja to sve, ali jednostavno se želiš na neko vrijeme opustiti. Ali eto, jednostavno to tako ne ide, moj vuk nema mira :ne zna:

zorana 123
27.09.2013., 18:08
Zbog odlaska na operaciju kolitisa trebala sam napraviti EKG. U nalazu kao zaključak stoji : Sinus ritam, 69/min, intermedijarne el.osi.hipertrofija lijeve klijetke.

Molim vas, možete li mi objasniti što to točno znači hipertrofija lijeve klijetke i moguće probleme uz to.

UNAPRIJED HVALA!

doktor ko
22.10.2013., 21:16
Bio sam na sistematskom pa su mi rekli da mi srce tuče brže nego bi trebalo.... Naravno moram ići dodatno na ekg štitnjaće i moram nositi holter ekg...

Po holter ekg za pretragu ću ići za tjedan, dva, ali kako bi mogao češće kontrolirati srčani ritam htio bi imati neki priručni uređaj za mjerenje.

Budući da je holter ekg malo skupa igračka za imati kod kuće da li mi možete preporučiti neki uređaj kojim bi otprilike mogao pratiti broj otkucaja u minuti, a da taj uređaj ima opciju spremanja npr. 24 sata i da to onda mogu prebaciti na računalo kako bi vidio koje mi stvari povečavaju broj otkucaja.

Pretpostavljam da bi taj uređaj trebao biti u obliku sata ili nećega što se nosi na ruci.

Da li mi možete reći gdje nabaviti? Neki link.... Preporuka...

Sve što pronalazim na ebay-u i web trgovinama su uređaji predviđeni za trenutne otkucaje...

Hvala,

totti10
10.01.2014., 16:23
Ne znam da li je prikladna tema ali imam dosta jak osjećaj pulsa u vratu.. kada podignem glavu vidi se na koži kako jako udara. Mjerim si tlak i on redovno bude oko 130/80 manje više za 1-2 ali ne ide preko 140 i 90. Otkucaji su mi oko 80 u minuti. Ne boli me ništa niti imam ikakve tegobe samo me malo plaši to s vratom jer osjećam kao da me nešto steže ili kao da imam lagani pritisak. Bio sam na pregledu i radili su mi EKG-a srca u 11. mjesecu negdje 4 puta i sva 4 puta je bilo sve uredu.

Scaras
10.01.2014., 22:02
Totti nije ti ništa, imaš palpitacije, to je samo osjećaj kucanja srca,toga ima kolko hoće. To ti kuca karotidna arterija i to je normalno, valjda si malo mršavije građe pa se vidi lakše a još istegneš vrat.
Ne znam da li si M ili Ž.
Da li si gubio na težini,može biti hipertireoza.
A da li ima kakvih problema ili stresova u životu ?

Nicole_Lilly
10.01.2014., 22:32
Već se danima mučim i naprosto moram postaviti ova pitanja, jer ne mogu nikako naći mir.

Prošli mi je mjesec preminula baka (83), kardiopulmonalni arest. E sad. Prije 4 godine je doživjela infarkt + edem pluća i tada joj je dijagnosticirana teška aortna stenoza koju su nam sugerirali da ne operiramo, da je rizik prevelik. Do operacije nije došlo. Početkom mjeseca joj je strašno šumilo u plućima i brzo sam je odvela na hitnu, dijagnosticirana joj je "kardijalna astma i kronična opstrukcija pluća", točnije, mislim da je ponovno bila riječ o plućnom edemu pošto su, među ostalim, brzo dali 3 ampule nekog lijeka za izmokravanje. Reagirala je na lijekove vrlo brzo i "prodisala", u početku je mokrenje teže išlo, ali je krenulo. Odlučili poslati na odjel kardiologije i zadržati na promatranju. Tu je noć sve prošlo uredno, kao i idući dan. Trebala je biti puštena iduće jutro. Kada sam došla po nju, rečeno mi je da je upala u kardiogeni šok. Nakon 3 dana borbe i 2 asistolije (pri kojima je ostala u stanju budnosti !?! i iz prve se povratila), preminula je meni na rukama.

Ono što mene muči je kako je odjednom došlo do kardiogenog šoka ako se stanje stabiliziralo i dva dana bilo stabilno, kao svih ovih proteklih godina što smo stenozu držali pod kontrolom, čak su je namjeravali pustiti da ide doma. Također, taj drugi dan što je provela čitav na odjelu mi se požalila da ne dobiva svoju terapiju (12ak lijekova). Otišla sam do sestre da ju pitam zašto ne dobiva svoju terapiju, na što mi je rečeno da ju dobiva kroz infuziju. Ali terapiju za šećer nije dobivala i tek na moju opasku da je šećer 20 (a uvijek ga je kući držala pod kontrolom) joj je dan inzulin. Ono što mi nije jasno je zašto terapiju nije primala oralno (kao svaki puta kad je završila u bolnici na obradi/promatranju, a od 2005. je to bilo više no jednom), nego intravenozno?

Jasno mi je da iz liječničke perspektive sva ova moja pitanja zvuče neupućeno, ali svejedno vas molim bilo kakav odgovor, jer me ta pitanja već mjesec dana proganjaju i bojim se da nisam nešto previdjela i prerano je izgubila.

body halleck
10.01.2014., 23:27
Već se danima mučim i naprosto moram postaviti ova pitanja, jer ne mogu nikako naći mir.

Prošli mi je mjesec preminula baka (83), kardiopulmonalni arest. E sad. Prije 4 godine je doživjela infarkt + edem pluća i tada joj je dijagnosticirana teška aortna stenoza koju su nam sugerirali da ne operiramo, da je rizik prevelik. Do operacije nije došlo. Početkom mjeseca joj je strašno šumilo u plućima i brzo sam je odvela na hitnu, dijagnosticirana joj je "kardijalna astma i kronična opstrukcija pluća", točnije, mislim da je ponovno bila riječ o plućnom edemu pošto su, među ostalim, brzo dali 3 ampule nekog lijeka za izmokravanje. Reagirala je na lijekove vrlo brzo i "prodisala", u početku je mokrenje teže išlo, ali je krenulo. Odlučili poslati na odjel kardiologije i zadržati na promatranju. Tu je noć sve prošlo uredno, kao i idući dan. Trebala je biti puštena iduće jutro. Kada sam došla po nju, rečeno mi je da je upala u kardiogeni šok. Nakon 3 dana borbe i 2 asistolije (pri kojima je ostala u stanju budnosti !?! i iz prve se povratila), preminula je meni na rukama.

Ono što mene muči je kako je odjednom došlo do kardiogenog šoka ako se stanje stabiliziralo i dva dana bilo stabilno, kao svih ovih proteklih godina što smo stenozu držali pod kontrolom, čak su je namjeravali pustiti da ide doma. Također, taj drugi dan što je provela čitav na odjelu mi se požalila da ne dobiva svoju terapiju (12ak lijekova). Otišla sam do sestre da ju pitam zašto ne dobiva svoju terapiju, na što mi je rečeno da ju dobiva kroz infuziju. Ali terapiju za šećer nije dobivala i tek na moju opasku da je šećer 20 (a uvijek ga je kući držala pod kontrolom) joj je dan inzulin. Ono što mi nije jasno je zašto terapiju nije primala oralno (kao svaki puta kad je završila u bolnici na obradi/promatranju, a od 2005. je to bilo više no jednom), nego intravenozno?

Jasno mi je da iz liječničke perspektive sva ova moja pitanja zvuče neupućeno, ali svejedno vas molim bilo kakav odgovor, jer me ta pitanja već mjesec dana proganjaju i bojim se da nisam nešto previdjela i prerano je izgubila.

Moja sućut zbog gubitka bliske osobe...

S obzirom na opisane tegobe i dijagnoze (preboljeli infarkt+edem pluća+aortalna stenoza), doslovce je svaki dan bio Božji dar...
Četiri godine u toj životnoj dobi živjeti sa tako teškim dijagnozama je gotovo pa čudo.

Ako je osoba u edemu pluća, tada se sva (indicirana) terapija daje intravenski, jer znatno brže i efikasnije djeluje,a neki smatraju kako je vrlo često uz edem pluća prisutan i edem sluznice crijeva pa je i resorpcija lijekova tim putem znatno usporena i znatno oslabljena.
Za regulacije glukoze u krvi u (u konkretnom slučaju) nemam neko objašnjenje :ne zna:

Do kardiogenog šoka nije došlo "odjednom".
Uvjeti za nastanak kardiogenog šoka su bili ostvareni godinama ranije, nažalost :(
Uistinu je bilo samo pitanje dana...

Nicole_Lilly
10.01.2014., 23:42
Moja sućut zbog gubitka bliske osobe...

S obzirom na opisane tegobe i dijagnoze (preboljeli infarkt+edem pluća+aortalna stenoza), doslovce je svaki dan bio Božji dar...
Četiri godine u toj životnoj dobi živjeti sa tako teškim dijagnozama je gotovo pa čudo.

Ako je osoba u edemu pluća, tada se sva (indicirana) terapija daje intravenski, jer znatno brže i efikasnije djeluje,a neki smatraju kako je vrlo često uz edem pluća prisutan i edem sluznice crijeva pa je i resorpcija lijekova tim putem znatno usporena i znatno oslabljena.
Za regulacije glukoze u krvi u (u konkretnom slučaju) nemam neko objašnjenje :ne zna:

Do kardiogenog šoka nije došlo "odjednom".
Uvjeti za nastanak kardiogenog šoka su bili ostvareni godinama ranije, nažalost :(
Uistinu je bilo samo pitanje dana...

Hvala vam puno, puno, od srca.

Preboljela je i dva moždana (nisu ostavili vidljiva traga) i još dva infarkta (jedan prehodani u mladosti), a bila je tu i kardiomiopatija i angina pectoris i kronična bubrežna insuficijencija i kad sad čitam stare nalaze i ove vaše riječi, tek sad shvaćam koliko sam bila nesvjesna čitave situacije...karidiolog nam je prije četiri mjeseca na UZV-u i nakon holtera rekao da po nekim statističkim procjenama, on bi dao 2-3 godine još pa mi je ovo sve došlo još kao dodatni šok. Sve je nekako naopako krenulo od 2009. i tog 3. infarkta s edemom pluća, kad je dijagnosticirana teška stenoza, tad su nam rekli da je manje od 5% šanse da će se više probuditi, a eto, uspjela je...nije mi ni jasno kako je moguće da je prilikom asistolija ostajala u budnom stanju i stiskanjem moje ruke tražila pomoć.

Ispričavam se, košmar mi je u glavi pa svašta pišem.

Lakše mi je puno sad kad ste mi ovo napisali, posebice objasnili zašto je primala terapiju intravenozno i da su uvjeti ostvareni godinama ranije, bojala sam se da ja nisam negdje zakazala, prekasno reagirala na neki simptom.

Hvala vam puno još jednom, doista. Napokon ću malo mirnije zaspati.

totti10
11.01.2014., 09:27
Totti nije ti ništa, imaš palpitacije, to je samo osjećaj kucanja srca,toga ima kolko hoće. To ti kuca karotidna arterija i to je normalno, valjda si malo mršavije građe pa se vidi lakše a još istegneš vrat.
Ne znam da li si M ili Ž.
Da li si gubio na težini,može biti hipertireoza.
A da li ima kakvih problema ili stresova u životu ?

Muško sam.. na visinu od 187 imam 84 kile i normalne sam građe. Gubio sam na težini zadnjih godinu dana i to skoro 20 kila.
A ovo zadnje pitanje, a čuj student sam povremeno imam sekiracije oko faksa iako sam po prirodi paničar pa bih trčao kod doktora svake sekunde. Iako su mi pravili kažem EKG srca u bolnici u Osijeku 4-5 puta nisam siguran sve je bilo uredu.
I da, iako sam smršavio ne bavim se nikakvim aktivnostima valjalo bi opet početi. (Igrao sam nogomet 13 godina)

Šeik_90
11.01.2014., 15:23
Imam visok puls,ali ja sam anksiozan i molio bih vas kako to najbolje riješiti?