PDA

View Full Version : Elektromotori

stranice : 1 [2] 3

vugi-0001
19.03.2011., 10:24
to je motor za sušaru voća koju sam radim ali bi mi bilo zgodno da se može regulirati broj okretaja tog motora tako da se mogu sušiti razne vrste voća i povrća

mjesam
27.03.2011., 20:08
Evo, ovo prvi puta radim, pa sam stao odmah na početku, svaka pomoć je dobrodošla.

Radi se o promjeni smjera vrtnje trof. motora.

Znači treba povuči 3 linijska vodića i 1 vodić na osigurače, dalje s osigurača linijski vodić ide na sklopnik, a onda ?????

Može cijeli opis, stvarno do sitnih detalja, da se znam snaći.....

Hvala unaprijed.

koka36
27.03.2011., 21:27
Evo, ovo prvi puta radim, pa sam stao odmah na početku, svaka pomoć je dobrodošla.

Radi se o promjeni smjera vrtnje trof. motora.

Znači treba povuči 3 linijska vodića i 1 vodić na osigurače, dalje s osigurača linijski vodić ide na sklopnik, a onda ?????

Može cijeli opis, stvarno do sitnih detalja, da se znam snaći.....

Hvala unaprijed.

Dakle da bi mjenjao smjer motora trebaš 2 sklopnika....
Ajmo redom.
-trebaš tri osigurača za faze R S T
-sa osigurača idu tri vodića na kontakte prvog sklopnika R-1, S-3, T-5
-sa tih kontakata stavljaš brike na drugi sklopnik ali mjenjaš raspored pa tako spajaš kontakte 1-3, 3-5 i 5-1
- izlaze sa sklopnika spajaš na motor 2-U, 4-V i 6-W
-izlaze s drugog sklopnika spajaš brikama na prvi sklopnik ali s istim rasporedom dakle 2-2, 4-4 i 6-6
- dobro bi bilo da na izlaz spojiš i neki bimetal koji če ti štititi motor snage ovisno o snazi motora

Sad neznam čime misliš ukljućivati sklopnike ali pazi da njihove špule spajaš preko kontra sklopnika (križaš) tako da ti se nemože dogoditi da se uključe oba sklopnika istovremeno (dolazi do kratkog spoja). To radiš preko mirnog kontakta sklopnika pa zato gledaj da ti sklopnici imaju najmanje 4 kontakta (3 radna, 1 mirni).
Dakle za pokretanje sklopnika ti treba faza koju spajaš tako da prvo ide na mirni kontakt sklopnika koji ta faza ne uključuje pa tek onda na špulu koju aktivira ta faza. I treba ti nula koja je zajednička za oba sklopnika...
Izgleda komplicirano ali u globalu nije..
Slobodno pitaš šta treba dodatno pojasniti...

3007
27.03.2011., 21:47
A postoji i odgovarajuća grebenasta sklopka koja ima položaje 0, L i R.
Proizvodi je Končar, nemam pri ruci prospekt pa ne mogu navesti točnu oznaku, ali se sjećam da sam je prije 10-ak godina kupio direktno u tvornici na Borongaju.

mjesam
27.03.2011., 21:48
Dakle da bi mjenjao smjer motora trebaš 2 sklopnika....
Ajmo redom.
-trebaš tri osigurača za faze R S T
-sa osigurača idu tri vodića na kontakte prvog sklopnika R-1, S-3, T-5
-sa tih kontakata stavljaš brike na drugi sklopnik ali mjenjaš raspored pa tako spajaš kontakte 1-3, 3-5 i 5-1
- izlaze sa sklopnika spajaš na motor 2-U, 4-V i 6-W
-izlaze s drugog sklopnika spajaš brikama na prvi sklopnik ali s istim rasporedom dakle 2-2, 4-4 i 6-6
- dobro bi bilo da na izlaz spojiš i neki bimetal koji če ti štititi motor snage ovisno o snazi motora

Sad neznam čime misliš ukljućivati sklopnike ali pazi da njihove špule spajaš preko kontra sklopnika (križaš) tako da ti se nemože dogoditi da se uključe oba sklopnika istovremeno (dolazi do kratkog spoja). To radiš preko mirnog kontakta sklopnika pa zato gledaj da ti sklopnici imaju najmanje 4 kontakta (3 radna, 1 mirni).
Dakle za pokretanje sklopnika ti treba faza koju spajaš tako da prvo ide na mirni kontakt sklopnika koji ta faza ne uključuje pa tek onda na špulu koju aktivira ta faza. I treba ti nula koja je zajednička za oba sklopnika...
Izgleda komplicirano ali u globalu nije..
Slobodno pitaš šta treba dodatno pojasniti...

S prvog na drugi sklopnik sklopnik stavljam brike na istoj strani, znači ako su oba sklopnika okrenuta prema meni s iste strane.

Pomoćni je preko tipkala s žaruljicama.

P.S.: Jesi dopodne na forumu, kad budem radio na tome...

koka36
27.03.2011., 22:00
S prvog na drugi sklopnik sklopnik stavljam brike na istoj strani, znači ako su oba sklopnika okrenuta prema meni s iste strane.

Pomoćni je preko tipkala s žaruljicama.

P.S.: Jesi dopodne na forumu, kad budem radio na tome...

Da brike stavljaš s iste strane sklopnika, ulaz na ulaz (ili mi kažemo gore) i izlaz i izlaz jedino na ulazu mjenjaš raspored faza i time mjenjaš smjer vrtnje...

Pomični? misliš pobuda sklopnika ide preko tipkala?
Sa tipkala ideš na pojedini sklopnik ali kažem dobro je križati sklopnike da nemože doči do kratkog spoja....
Ujutro radim, tek sam oko 4 opet tu...
Samo polako i skužit češ šta i kako...

mjesam
27.03.2011., 22:15
Da brike stavljaš s iste strane sklopnika, ulaz na ulaz (ili mi kažemo gore) i izlaz i izlaz jedino na ulazu mjenjaš raspored faza i time mjenjaš smjer vrtnje...

Pomični? misliš pobuda sklopnika ide preko tipkala?
Sa tipkala ideš na pojedini sklopnik ali kažem dobro je križati sklopnike da nemože doči do kratkog spoja....
Ujutro radim, tek sam oko 4 opet tu...
Samo polako i skužit češ šta i kako...

Ok, hvala.

mjesam
28.03.2011., 09:00
Imam bimetal, kamo on točno ide, i kako je sada izlaz....

može mi netko skicirati, ne shemu, nego crtež kamo ide šta....

mjesam
28.03.2011., 09:07
Na ovo mislim, kako dalje, koristim li za izlaz oba sklopnika..

http://tinypic.com/view.php?pic=2sbkcpj&s=7

koka36
28.03.2011., 13:45
Na ovo mislim, kako dalje, koristim li za izlaz oba sklopnika..

http://tinypic.com/view.php?pic=2sbkcpj&s=7

Ovo skicirano su ulazi ili izlazi sa sklopnika?
Ako su izlazi nije dobro 1 ide na 1, 2 na 2 a 3 na 3.
Promjenu faza radiš na ulazu...
Bimetal ti ide na izlaz s sklopnika...
Ovisi kakav je bimetal dal ima metalne izvode ili se žica ušerafljuje u njega....
izlaze spajaš na bimetal i od bimetala na motor...
Malo je teško kad neznam koju vrstu bimetala koristiš... dal motorno zaštitnu sklopku ili baš bimetal...

becarsb
30.03.2011., 07:40
prije svega pozdrav i dobar dan
evo prvi post na forumu i odma naravno pitanje
može li se ovome motoru regulirati brzina s nekim jednostavnijim(čitaj jeftinijim) sklopom od frekventnog invertera
jel ima ko kakvu shemu i potrebne komponente
motor bi se koristio za tračnu brusilicu tako da mi treba relativno mala brzina dok uštimam traku pa bi ga onda čvaknio do radne brzine
fala i naravno slike u prilogu
http://i701.photobucket.com/albums/ww13/becarsb/55216_1699033644926_1510454849_31679930_2844575_o. jpg
link za brusilicu http://www.youtube.com/watch?v=xoh-0te588I

Shibonja
31.03.2011., 20:57
Kako da spojim ovaj motor? Treba mi za mjesalice. Da li na trofaznu,monofaznu treba li kondenzator??
http://www.pik.ba/artikal/1163850/el-motor/

champ
31.03.2011., 21:12
Kako da spojim ovaj motor? Treba mi za mjesalice. Da li na trofaznu,monofaznu treba li kondenzator??

To ti je trofazni motor, U, V i W su ti počeci različita namota, a krajevi tih namota (X, Y, Z) spojeni su pomoću brika u zvijezdu.

Ne znam kolika mu je snaga (vjerojatno nije velika), ali taj motor može se spojiti i uključivati i preko sklopke 0 -zvijezda - trokut, jer u spoju trokut dobivaš (još) više snage.

Shibonja
31.03.2011., 21:21
To ti je trofazni motor, U, V i W su ti počeci različita namota, a krajevi tih namota (X, Y, Z) spojeni su pomoću brika u zvijezdu.

Ne znam kolika mu je snaga (vjerojatno nije velika), ali taj motor može se spojiti i uključivati i preko sklopke 0 -zvijezda - trokut, jer u spoju trokut dobivaš (još) više snage.

Hvala

Motor je 0.75 KW 1400 O u min
Znaci samo na U V W dovedem faze a X Y Z su vec spojeni medjusobno limicima ?

champ
01.04.2011., 06:37
Hvala

Motor je 0.75 KW 1400 O u min
Znaci samo na U V W dovedem faze a X Y Z su vec spojeni medjusobno limicima ?

Da, to je EM male snage, koji najvjerojatnije smije raditi samo u spoju zvijezda. Tri faze dovedeš mu na U-V-W kleme, a PE vodič (uzemljenje) mu spojiš na posebni vijak za uzemljenje.

fullcool
01.04.2011., 12:28
ako imam limitatore 3x10A, to znači da sa monofaznim potoršačima mogu vući snagu od 6.6 kw(ili7.2kw po novoj računici)

pitanje,

koliko jak trofazni motor može raditi na tim limitatorima???

teoretski, jel može ići motor 11.4kw ? (3x10Ax380V)

champ
01.04.2011., 12:40
ako imam limitatore 3x10A, to znači da sa monofaznim potoršačima mogu vući snagu od 6.6 kw(ili7.2kw po novoj računici)

Na svakoj od faza možeš povući 230x10 = 2.3 kW

pitanje,

koliko jak trofazni motor može raditi na tim limitatorima???

teoretski, jel može ići motor 11.4kw ? (3x10Ax380V)

U trofaznom sustavu, naponi su međusobno u faznom pomaku od 120 stupnjeva, pa je formula za snagu u 3-f sustavu:

P= 1,73 x U x I = 1,73 x 400 x 10 = 6,92 kW

Ako imaš 3-f priključak, čisto sumnjam da imaš ugrađene limitatore 3x10 A, vjerojatnije su 3 x16 A.

fullcool
01.04.2011., 19:07
Na svakoj od faza možeš povući 230x10 = 2.3 kW

U trofaznom sustavu, naponi su međusobno u faznom pomaku od 120 stupnjeva, pa je formula za snagu u 3-f sustavu:

P= 1,73 x U x I = 1,73 x 400 x 10 = 6,92 kW

Ako imaš 3-f priključak, čisto sumnjam da imaš ugrađene limitatore 3x10 A, vjerojatnije su 3 x16 A.

pitanje je bilo teoretsko, nisam znao formulu pa me zanimalo može li se izvući više ako je potrošač na 380V.
sad imam 30A limitator monofzni, a moram mijenjati u trofazni, priključak je plaćen za 7.7kw, tak da ne može bit 3x16A, kako će to izvesti ne znam, znam da se sad računa da je napon 240/400V.
po novom trofazni priključak je najmanje 9,9kw ali ja sam platio trofazni 7.7kw a oni na svoju ruku stavili monofazni, sad hoću da mi naprave to što sam platio.

mjesam
22.04.2011., 13:19
Ovo skicirano su ulazi ili izlazi sa sklopnika?
Ako su izlazi nije dobro 1 ide na 1, 2 na 2 a 3 na 3.
Promjenu faza radiš na ulazu...
Bimetal ti ide na izlaz s sklopnika...
Ovisi kakav je bimetal dal ima metalne izvode ili se žica ušerafljuje u njega....
izlaze spajaš na bimetal i od bimetala na motor...
Malo je teško kad neznam koju vrstu bimetala koristiš... dal motorno zaštitnu sklopku ili baš bimetal...

Ne to su ulazi, uglavnom sve je dobro. hvala još jednom...

P.S.: Imao sam nekih problema sa internetom, pa sam već malo zaboravio. Rekoh, da se zahvalim.

koka36
22.04.2011., 15:20
Ne to su ulazi, uglavnom sve je dobro. hvala još jednom...

P.S.: Imao sam nekih problema sa internetom, pa sam već malo zaboravio. Rekoh, da se zahvalim.

Ništa i drugi put, glavno da sve radi kak treba, povremeno doteži žice na sklopnicima, oče se otpustiti....

Strujica
23.04.2011., 12:54
bok svima
da odmah prijeđem na stvar imam mali jednofazni elektromotor (0,50 kw) i danas kad sam ga koristio u uobičajne svrhe sasvim sučajno sam se uhvatio za njega dok je radio i stresla me struja onda sam ga razmontirao proučio pogledao nigdje kvara složio natrag prikopčao na struju ali i dalje je pod naponom ima ko kakvu ideju zašto

koka36
23.04.2011., 19:03
bok svima
da odmah prijeđem na stvar imam mali jednofazni elektromotor (0,50 kw) i danas kad sam ga koristio u uobičajne svrhe sasvim sučajno sam se uhvatio za njega dok je radio i stresla me struja onda sam ga razmontirao proučio pogledao nigdje kvara složio natrag prikopčao na struju ali i dalje je pod naponom ima ko kakvu ideju zašto

Negdje je popustio lak i probija na kučište....
vizualno nebuš uspio vidjeti kvar, istrument i onda mjeriš otpor između namota i kučišta... (instrument nesmije pokazivati ništa, nikakav otpor)
I kako si ga to spojio a da nemaš uzemljenje ili fidovku da izbaci, igrate se ....

Strujica
24.04.2011., 17:12
Ma koja fidovka stare instalacije mogu li ja sad taj motor nulovati tj da kratko spojim uzemjlenje i nulu na motoru i da stavim takav utikač koji bi me spriječil da fazu pustim po krivom vodiču tj da mi faza direktno dođe na kućište

Lee Champa
24.04.2011., 19:18
Ma koja fidovka stare instalacije mogu li ja sad taj motor nulovati tj da kratko spojim uzemjlenje i nulu na motoru i da stavim takav utikač koji bi me spriječil da fazu pustim po krivom vodiču tj da mi faza direktno dođe na kućište

Možeš:D Efekat očekujemo u Crnoj kronici:lol:

kerbi
24.04.2011., 19:19
Tebi se baš glumi žarulju jel? Pa jel ti nije napisano da je taj motor neispravan i opasan jer mu probija struja na kučište. Možeš ga dati premotati ili baciti. Sve ostalo je ruski rulet s poluautomatskim pištoljem.

fullcool
24.04.2011., 20:54
Negdje je popustio lak i probija na kučište....
vizualno nebuš uspio vidjeti kvar, istrument i onda mjeriš otpor između namota i kučišta... (instrument nesmije pokazivati ništa, nikakav otpor)
I kako si ga to spojio a da nemaš uzemljenje ili fidovku da izbaci, igrate se ....

instrument treba pokazati beskonačan otpor:mig:

koka36
25.04.2011., 10:51
instrument treba pokazati beskonačan otpor:mig:

naravno ali to njemu ništa ne znaći jer vjerovatno se ne kuži u te izraze...
Instrument nesmije pokazati ništa, ako je kazaljka nesmije se pomaknuti a digitalni mora pokazivati samo nule u suprotnom je motor neispravan.
Ukoliko je motor neispravan pokazat će 1-2 oma otpora (otpor namota)...
I nikakve kerefeke tu ne pomažu niti ga se može spojiti da ne probija...

Strujica
25.04.2011., 13:09
dobro ja kužim te izraze i mjerio sam multimetrom otpor i instrument kaže da je sve u redu da nigdje nema spoja u priključnoj kutiji je sve ok ali kad radi opet ga sere nije meni tolko do motora jer nije bog zna što velike snage ali kad sam ga ispitao na sve moguće naćine i nigdje kvara a zajebava :confused:

koka36
25.04.2011., 13:50
dobro ja kužim te izraze i mjerio sam multimetrom otpor i instrument kaže da je sve u redu da nigdje nema spoja u priključnoj kutiji je sve ok ali kad radi opet ga sere nije meni tolko do motora jer nije bog zna što velike snage ali kad sam ga ispitao na sve moguće naćine i nigdje kvara a zajebava :confused:

Pusti priključnu kutiju, mjeriš izvode iz motora i kućište i to moraš paziti da mjeriš na nekom mjestu koje nije pokriveno bojom ili tako nećim (nebu dobro pokazivalo).
Postoji mogučnost da te trese neki induktivni napon koji se može pojaviti na kućištu ali to nemre neznam kak jako stresti.
Probaj uzemljiti motor (komad žice gurni u zemlju ) pa onda probaj...

Strujica
25.04.2011., 14:02
ma čak sam na fleks del onu četku i očistil dio farbe dole i dalje je sve ok a zajebava sad ga više nebudem popravljal jer nebu mene jebal tu neki motorćič rekel mi je sused da ima jedan od perilice za rublje i da bu mi ga poklonil pa bum onoga del a ovaj nek se j...:)

Lee Champa
25.04.2011., 18:17
OVO ŠTO ĆU TI PREPORUČITI MOŽE TE UBITI!
Stani na neku dasku (izolacija) i nemoj dirati ništa drugo osim izolirane žice!
Motor postavi na neku dasku (izolacija)

Spoji jednu žicu iz utičnice na masu, a drugu čačkaj po izvodima u razvodnoj kutiji motora. Ako iskri barem malo, jako ili izbaci osigurač - viklanje!
Ako ostaneš živ, probaj motor ponovo!

zacky
25.04.2011., 18:57
Možda ti i kabel na priključnoj radi problema!

kerbi
25.04.2011., 19:47
OVO ŠTO ĆU TI PREPORUČITI MOŽE TE UBITI!
Stani na neku dasku (izolacija) i nemoj dirati ništa drugo osim izolirane žice!
Motor postavi na neku dasku (izolacija)

Spoji jednu žicu iz utičnice na masu, a drugu čačkaj po izvodima u razvodnoj kutiji motora. Ako iskri barem malo, jako ili izbaci osigurač - viklanje!
Ako ostaneš živ, probaj motor ponovo!

Ti pokušavaš dokazati da je moguće ubiti čovjeka preko interneta? Čemu služi unimer ajd da si mu rekao da proba sa sijalicom, al golom strujom na iskrenje?
Inače ova dora sa sijalicom ti je da na kabal na žicu od faze staviš sijalicu a nulu staviš na masu. Drugu žicu iz grla sijalice koristiš za ovo drkanje po kontaktima motora. Sijalica ne smije zasvjetliti. Al daj radije s unimerom ili zujalicom.

Strujica
26.04.2011., 10:31
ok bum još to probal pa bum onda donio konačnu odluku

Zvon
26.04.2011., 11:45
Strujica, lijepo otspoji motor od kabela koji ga napaja i makni one brikice na klembertu (priključnoj pločici), tak da odvojiš sva tri namota. Ommetrom probaj izmjeriti otpor svake faze (područje 200ohma, red veličine oko Ohm ili dva na takvom motoru). Otpori bi trebali bit jednaki (na digitalnom se razlikuje zadnja decimala). Ako koji jako odstupa, motor ima kratki spoj u namotu. Zatim multimetar prebaci u područje 20MOhma i mjeri otpor između pojedinog namota i kućišta motora. Ako je direktni proboj, ommetar bude nekaj trajno pokazal (nek te ne zbuni skakanje brojki na početku, dok se namot nabija). Ako imaš beskonačan otpor, namot motora bi trebalo ispitati testerom izolacije (bar 500V ili još bolje 1 ili 1,5kV).
Ako ga nemaš, postupi slično kak ti je Lee rekel:
Kućište motora spoji na nulu. Na fazu spoji žarulju od 100W, a drugi kraj sa žarulje nek ti završava na pipalici. Pazi, na toj pipalici imaš živu fazu!
Tom pipalicom dodirni kućište motora (žarulja normalno zasvijetli), pa zatim jedan po jedan kraj namota. Probaj dodirnuti svih 6 priključaka. Ako na nekom svijetli ili bar tinja, taj namot ima proboj. Pri ovakvom ispitivanju jako obrati pozornost na sjaj žarulje, jer ti on jako puno govori o otporu u krugu.
Naravno, pri tome budi jako oprezan i po mogućnosti imaj neku obuću s plastičnim (nikako gumenim) đonom, za svaki slučaj.

champ
26.04.2011., 11:52
dobro ja kužim te izraze i mjerio sam multimetrom otpor i instrument kaže da je sve u redu da nigdje nema spoja u priključnoj kutiji je sve ok ali kad radi opet ga sere nije meni tolko do motora jer nije bog zna što velike snage ali kad sam ga ispitao na sve moguće naćine i nigdje kvara a zajebava

Pusti priključnu kutiju, mjeriš izvode iz motora i kućište i to moraš paziti da mjeriš na nekom mjestu koje nije pokriveno bojom ili tako nećim (nebu dobro pokazivalo).
Postoji mogučnost da te trese neki induktivni napon koji se može pojaviti na kućištu ali to nemre neznam kak jako stresti.
Probaj uzemljiti motor (komad žice gurni u zemlju ) pa onda probaj...

Pa jel vi uopće možete pretpostaviti ili zamisliti što je to izolacija, i što je to mjernje otpora izolacije? S kolikim izlaznim naponom "mjerite" taj otpor, ako koristite multimetar? S par volti mjerite napon izolacije koja bi trebala izdržati napon od par stotina volti?

Izolacija može biti oštećena tj. propusna kod viših napona, a kod malih napona kakve daje multimetar, rezulati mjerenja otpora će biti odlični. Ti si koka36 neki dan savjetovao nekome nek spoji tri 12 V akumulatora u seriju, sad opet pišeš stvari koje nemaju blage veze s ničim, i ja se samo mogu toplo nadati da se ti profesionalno ne baviš elektrotehnikom.

Opasan si za okolinu!

http://www.fluke.eu/comx/pubs.aspx?locale=hrhr&mag=testit&issue=230&page=2&template=testit-t1

Lee Champa
26.04.2011., 18:35
...ajd da si mu rekao da proba sa sijalicom, al golom strujom na iskrenje?...Inače ova fora sa sijalicom ti je da na kabal na žicu od faze staviš sijalicu a nulu staviš na masu..

Kolika je struja žarulje? Desetak mA te ubija, ali žarulja neće zasvijetliti:kava:

kerbi
26.04.2011., 19:05
Manja je šansa da ga klepi struja ovako nego direktno sa žicama, iako ja nebih to spominjao da mu nisi predložio ovo sa žicama. Ima pametnijih metoda.

Strujica
27.04.2011., 13:45
Ok motor sam probao s žaruljom i probija nedan namot neču ga popravljat jer je ekonomski neisplativo to bi bilo tolko o motoru a sad ima pitanje za kolegu forumaša champ jer vidim da je on iz varaždina pa bi to morao znat. Gdje se može nabavit njpovolnjije elektromatarijal (kabeli utičice skopke osigurači itd...) ali pod najpovolnije ne mislim kinesko sranje nego kvalitetna roba ali gdje je ona najpovolnija. A i ostali napišite gdje vi kupujete jer nije problem otići do zagreba i okolice .

champ
27.04.2011., 16:20
Prije pet- šest godina ja sam novi 1-f motor snage 500 W kupio u Zagrebačkoj ulici (Brezje), za neke smiješne novce, čini mi se za manje od 200 kn. Motor je neke taljanske marke, a tko ga je stvarno proizveo - ne znam...

http://www.wlw.hr/hr/CompanyInfo/0051363589/Default.aspx?searchType=simpleproduct&search=Trofazni+standardni+elektromotori&productId=0000104969

HBS d.o.o.
Zagrebačka 133
Telefon: +385 (42) 24 14 63

fullcool
27.04.2011., 19:23
Strujica, lijepo otspoji motor od kabela koji ga napaja i makni one brikice na klembertu (priključnoj pločici), tak da odvojiš sva tri namota. Ommetrom probaj izmjeriti otpor svake faze (područje 200ohma, red veličine oko Ohm ili dva na takvom motoru). Otpori bi trebali bit jednaki (na digitalnom se razlikuje zadnja decimala). Ako koji jako odstupa, motor ima kratki spoj u namotu. Zatim multimetar prebaci u područje 20MOhma i mjeri otpor između pojedinog namota i kućišta motora. Ako je direktni proboj, ommetar bude nekaj trajno pokazal (nek te ne zbuni skakanje brojki na početku, dok se namot nabija). Ako imaš beskonačan otpor, namot motora bi trebalo ispitati testerom izolacije (bar 500V ili još bolje 1 ili 1,5kV).
Ako ga nemaš, postupi slično kak ti je Lee rekel:
Kućište motora spoji na nulu. Na fazu spoji žarulju od 100W, a drugi kraj sa žarulje nek ti završava na pipalici. Pazi, na toj pipalici imaš živu fazu!
Tom pipalicom dodirni kućište motora (žarulja normalno zasvijetli), pa zatim jedan po jedan kraj namota. Probaj dodirnuti svih 6 priključaka. Ako na nekom svijetli ili bar tinja, taj namot ima proboj. Pri ovakvom ispitivanju jako obrati pozornost na sjaj žarulje, jer ti on jako puno govori o otporu u krugu.
Naravno, pri tome budi jako oprezan i po mogućnosti imaj neku obuću s plastičnim (nikako gumenim) đonom, za svaki slučaj.

sve si lijepo opisao kako šta napravit, al zašto ne obuća sa gumenim đonom, zar nisu električarske cipele baš sa gumenim đonom.:ne zna:

Strujica
27.04.2011., 19:55
pa nisam pital gdje se kupi motor .Nego materijal za instalacije npr.kabel osigurači utičnice sklopke itd...

Zvon
27.04.2011., 22:01
sve si lijepo opisao kako šta napravit, al zašto ne obuća sa gumenim đonom, zar nisu električarske cipele baš sa gumenim đonom.:ne zna:

Ako su izolacijske, onda to na njima i piše.
Inače, svaka crna guma je vodljiva, jer joj je punilo čađa, dakle, čisti grafit.
Ako su cipele antistatičke, znači da im je đon vodljiv.

Roko Doko
28.04.2011., 08:57
Pozdrav svima,nov sam na forumu.Imam jedan problem:
Pilio sam drva na mini cirkularu stao je u radu.
Kako mogu provjeriti da li je otišao motor ili kondenzator motor je 550W na njemu je kondenzator iz njega idu tri žice plava, smeđa i žuto zelena.
Hvala unaprijed!

Hazz
28.04.2011., 16:14
Jel se možda čulo jako zujanje iz motora i jel izbacio osigurač ili je motor samo stao i ništa se nije čulo ???

Roko Doko
28.04.2011., 16:48
Motor je samo stao u radu ,osigurač nije izbacio ,za zujanje nisam siguran jer sam pilio drva.

koka36
28.04.2011., 20:48
Da li na cirkularu postoji motornozaštitna sklopka, možda ti je ona izbacila....

Roko Doko
29.04.2011., 08:09
nema nikakav osigurač bar ne što se vidi s vanjske strane,
samo motor,kondenzator na njemu 10 mf,vani mala sklopka pali-gasi koja je ispravna !

koka36
29.04.2011., 12:24
nema nikakav osigurač bar ne što se vidi s vanjske strane,
samo motor,kondenzator na njemu 10 mf,vani mala sklopka pali-gasi koja je ispravna !

Pogledaj na toj sklopki za ukljućivanje da negdje sastrane nema još kakav gumbić. Ako je kupovni cirkular vjerovatno unutar tog prekidača ima i motornozaštitnu sklopku....

Inače moraš otvoriti klembert od motora i prvo provjeriti dal dolazi napon na izvode od motora..
Ako dolazi onda moraš iskljućiti struju otpojiti motor (zapamti gdje je šta bilo spojeno) i izmjeriti otpore namota.... Svi bi morali biti isti, ukoliko neki namot ne pokazuje otpor ili je velika razlika između tog namota i druga dva motor mora na prematanje.....

Hazz
29.04.2011., 18:58
Samo što mu se premotavanje motora baš i ne isplati, preskupo je, više se isplati novi motor kupit negdje na hreliću ili preko oglasa.

koka36
29.04.2011., 23:57
Samo što mu se premotavanje motora baš i ne isplati, preskupo je, više se isplati novi motor kupit negdje na hreliću ili preko oglasa.

Nebi rekao da je prematanje skupo, naravno sve ovisi i o motoru...

Hazz
01.05.2011., 19:18
mene su tražili 940 kn za 0.75 kW jednofazni motor. Dns ošo na hrelić i kupio novi novcati motor elektrokovina 1 kW za 400 kn :D Čovjek koji ih prodaje je elektrotehničar i prodaje nove i premotane motore, on ih premotava.

koka36
01.05.2011., 21:31
mene su tražili 940 kn za 0.75 kW jednofazni motor. Dns ošo na hrelić i kupio novi novcati motor elektrokovina 1 kW za 400 kn :D Čovjek koji ih prodaje je elektrotehničar i prodaje nove i premotane motore, on ih premotava.

i kako si onda došao na zaključak da je vitlanje motora preskupo...
Jedina razlika je što su jedni tražili jednu cifru za vjerovatno profesionalno vitlanje uz neku garanciju na taj motor dok drugi tebi uvali motor koji vitla doma u garaži bez garancije i sigurnosti da bu motor trajao....
Badava vitlanje ako ga poslje ne speče kak treba a rijetki imaju dovoljno jake peči.....

Zvon
01.05.2011., 22:21
Jedina razlika je što su jedni tražili jednu cifru za vjerovatno profesionalno vitlanje uz neku garanciju na taj motor dok drugi tebi uvali motor koji vitla doma u garaži bez garancije i sigurnosti da bu motor trajao....
Badava vitlanje ako ga poslje ne speče kak treba a rijetki imaju dovoljno jake peči.....

Nije važna peć, već impregnacija. Ako nije vakuumski impregniran, nikaj od toga.

mjesam
02.05.2011., 12:04

@koka36

Možeš inbox očistiti, nešto te trebam..

ttivanov
03.05.2011., 14:43

Ne da mi se čitat sve, ali provjeri si napojni kabel...... Imao sam jednom situaciju da mi je frend..... imao čekićar i sa nulovanim produžnim kabelom... :-))))))) Čekićar je radio, ali je njega drmala struje, Tak da je on nabavio plastične kante da ga ne drma :-)))) Jednom mi je to ispričao, ja umro od smjeha, ali mi nije bilo svejedno kad sam skužio da je kabel hmm.. nulovan.... Godinu dana prije su nešto mrdali oko čekićara i onda su valjda okrenuli utikač...... Nažalost još nije svjestan koliko je sreće imao...... i on i žena, i mala curica koja se igra u dvorištu........:ne zna::ne zna::ne zna:

ttivanov
03.05.2011., 14:48
Jedno pitanje.... imam elektromotor, i neki stari njegov kondenzator koji je neispravan. Kad uzmem drugi kondenzator, od drugog motora, motor radi u redu. Sad bih ja trebao kupiti kondenzator za taj motor a neznam ni kolike je snage motor i koliki bi trebao biti adekvatni kondenzator.... Ni na kondenzatoru ni na motoru ništa ne piše.
Motor ima 2 namotaja (4 žice)... Dakle mislim da bih prvo trebao odrediti snagu motora.... Imam strujna kliješta i unimer........ HELP

matre
18.05.2011., 19:15
Bi li mi netko detaljno mogao objasniti princip rada jednostavnog elektromotora(kako i zašto se vrti u fizikalnom smislu)?
Hvala!

koka36
18.05.2011., 20:14
Bi li mi netko detaljno mogao objasniti princip rada jednostavnog elektromotora(kako i zašto se vrti u fizikalnom smislu)?
Hvala!

Zato što se istopolni polovi magneta odbijaju a raznopolni polovi magneta privlače...
Dakle protokom struje kroz namot stvara se magnetno polje u kojem se nalazi stator (željezo) i koje se počinje vrtjeti u tom magnetnom polju....

Muljuzator
18.05.2011., 20:57
U okretnom magnetnom polju izmjeničnog EM statora je rotor (BTW željezo u rotoru bilo koje vrste je "pomoćni" materijal, a glavni je aluminij (izmjenični asinkroni) ili bakar (istosmjerni mot, klizno kolutni izmjenični, kolektorski itd. Postoji još više nego nekoliko vrsta EM, ali nećemo o tome.:top:

msramek0607
19.05.2011., 21:52
Pozdrav svima!
Moze li mi netko reci koliki su stupnjevi korisnosti elektromotora koji danas najvise koriste u tehnici za elektricne aute (to su asinhroni motori, i sinhroni s permanentnim magnetom). Moze i nesto o korisnostima generatora..
Ako ima tko kakav link mozda?!
Unaprijed hvala!

lex91
20.07.2011., 17:29
Kako kontrolisati brzinu rotacije elektromotora iz elektricnog sporeta? Spajao sam ga direktno na uticnicu 220V i nekako mi se sporo okrece, meni bi trebalo malo brze.

Sve sto pise na njemu:

http://img851.imageshack.us/img851/1185/dsc09040.jpg
http://img816.imageshack.us/img816/7185/dsc09039f.jpg

koka36
20.07.2011., 17:46
Kako kontrolisati brzinu rotacije elektromotora iz elektricnog sporeta? Spajao sam ga direktno na uticnicu 220V i nekako mi se sporo okrece, meni bi trebalo malo brze.

Sve sto pise na njemu:

http://img851.imageshack.us/img851/1185/dsc09040.jpg
http://img816.imageshack.us/img816/7185/dsc09039f.jpg

Nikako jer u sebi ima zubčanike koji usporavaju brzinu koja mu je nominalna i neda se jeftino regulirati.
Jedino ako buš kupovao strujne ili frekvetne regulatore ali za to kupiš 5-6 motora s brzinom koja tebi treba....

Armstrong
20.07.2011., 18:25

ti bogami, bi skupo prošao.

Meni, moj susjed ( bavi se prematanjem-firma)
meni je premotao 1,4kW za 450kn i to s garancijom 4godine :D

Inače cijena prematanja ovisi o jačini motora, jer treba više bakra.

neso_b
30.07.2011., 15:52
Da li neko zna koliko je kw motor, ako na pločici pišu sledeći podaci:
HP 3/4;
Hz 50/60;
V 115/230,
PH 1;
A 10,80/5,40;
SF 1,25;
SFA 12,50/6,30;
AMB 40;
50 HZ FLA 12,4/6,2.
Motor mi je malo čudan nije puno velik a predpostavljam da je 3 KW , dimenzije njegove su 200 X 280 mm. Molio bih, ako je neko siguran da se može koristiti na našoj elektro mreži da mi malo pojasni ove karakteristike!

Zvon
30.07.2011., 18:47
3HP, 50Hz je 2,2kW, 6,2A jednofazni

neso_b
31.07.2011., 10:02
3HP, 50Hz je 2,2kW, 6,2A jednofazniPardon grešku sam napravio na Hz nije 50/60 kako sam napisao već 60/50, a ostalo je upisano dobrim redoslijedom.
Hvala na brzom odgovoru!

koka36
01.08.2011., 17:04
Pardon grešku sam napravio na Hz nije 50/60 kako sam napisao već 60/50, a ostalo je upisano dobrim redoslijedom.
Hvala na brzom odgovoru!

To je vjerovatno dvobrzinac, kolko imaš priključaka u priključnoj kutiji...

Zvon
01.08.2011., 19:43
Ima verojatno 9 priključaka. Dvonaponski je, a ne dvobrzinski.

koka36
02.08.2011., 17:59
Ima verojatno 9 priključaka. Dvonaponski je, a ne dvobrzinski.

Teško ovako napamet ali po dvije vrijednosti amperaže mislim da je ipak dvobrzinac....

Muljuzator
02.08.2011., 20:57
115 V, 50 Hz - 12,4A, 4kW
115 V, 60 Hz - 10,8 A, 3 kW
230 V, 50 Hz - 6,2 A, 4 kW
230 V, 60 Hz - 5,4 A, 3 kW

Možeš staviti sliku spojne kutije?

neso_b
03.08.2011., 10:09
115 V, 50 Hz - 12,4A, 4kW
115 V, 60 Hz - 10,8 A, 3 kW
230 V, 50 Hz - 6,2 A, 4 kW
230 V, 60 Hz - 5,4 A, 3 kW

Možeš staviti sliku spojne kutije?

Ne mogu nikako da postavim sliku, a smanjio sam je na 25KB. Ako smanjim još nečitko je.

neso_b
07.08.2011., 20:44
Ne mogu nikako da postavim sliku, a smanjio sam je na 25KB. Ako smanjim još nečitko je.

Jeste sa dvije brzine ali je jedna (1725 o/min) na 60Hz a druga (1425 o/min) na 50 Hz.

http://www.pik.ba/artikal/244272/elektromotor/
(evo linka ako nije protivno pravilima foruma, ako jeste, sory)

zoran1973
08.10.2011., 14:44
Ovako, da ne otvaram novu temu, trebam malu pomoć jer sam glup šta se matematike tiče.
Elektro motor ima 1440 okretaja. Imam osovinu na kojoj je remenica vanjski fi 220 mm i na toj osovini mi treba 500 okretaja. Pitanje, kolika mi treba remenica na motoru?

jationmivioni
08.10.2011., 15:06
96 mm ako koristiš zupčasti remen
ako klinasti treba uračunati klizanje

Muljuzator
08.10.2011., 16:31
Valjda 76 mm:504:

zoran1973
08.10.2011., 17:51

Odlično, biće remenica 80 mm jer je osovina na motoru 30 mm nesmije biti manja pošto će bit dupla, znači dva remena idu od 17 mm.
Koji okretaj manje ili više ne igra neku veliku ulogu, bolje reći nikakvu.
Svakako hvala na informaciji. :kava:

Lee Champa
08.10.2011., 18:37
.... znači dva remena idu od 17 mm. :kava:

Kolika je snaga motora?:ne zna:
Na fifi 80 ne možeš staviti 17-najsticu!

zoran1973
08.10.2011., 18:53
Kolika je snaga motora?:ne zna:
Na fifi 80 ne možeš staviti 17-najsticu!

Motor je 2,5 kw. Zašto misliš da nemože 17 remen na remenicu fi 80?

jationmivioni
08.10.2011., 19:01
izdala teehnika nemaveze
evo ponovno raćunam opet od prve sumira omjer 2.28
odnosno opet lupam okretaje 1140 :503:
bolje da je ispalo više nego manje

Lee Champa
09.10.2011., 17:38
Motor je 2,5 kw. Zašto misliš da nemože 17 remen na remenicu fi 80?

17 -stica nema toliki progib!
fifi 80 mm je najmanji preporučeni promjer za 13-sticu, a koja je dovoljna za snagu do 3 kW! (Strojarski priručnik):kava:

TRICKSTER
11.10.2011., 16:44
Imam nekakvu osovinu za cirkular, ali ne znam na koji način funkcionira ni dali je ispravna. Ne znam na koji način funkcionira u smislu da ne znam na koji način se zapravno pričvrsti 'za nešto'. Većina osovina koje vidim na oglasnicima imaju nekakve učvrščivače na oba kraja, dok ova nema ništa. A što se tiče ispravnosti - ne okreće se. Valjda bi trebalo podmazat ležajeve ili nešto? :misli: I čemu služi ovaj mali čep na sredini? Sve me to zanima zato jer bi je se htio rješit/prodat, jer je čisti overkill za mene!

http://img38.imageshack.us/img38/8397/20110824174651.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/38/20110824174651.jpg/)
http://img8.imageshack.us/img8/104/20110824174721.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/8/20110824174721.jpg/)
http://img828.imageshack.us/img828/1388/20110817144957.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/828/20110817144957.jpg/)
http://img809.imageshack.us/img809/5227/20110822202041.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/809/20110822202041.jpg/)
http://img255.imageshack.us/img255/4454/20110822202020.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/255/20110822202020.jpg/)

.CAR
11.10.2011., 17:43
Imam nekakvu osovinu za cirkular, ali ne znam na koji način funkcionira ni dali je ispravna. Ne znam na koji način funkcionira u smislu da ne znam na koji način se zapravno pričvrsti 'za nešto'. Većina osovina koje vidim na oglasnicima imaju nekakve učvrščivače na oba kraja, dok ova nema ništa. A što se tiče ispravnosti - ne okreće se. Valjda bi trebalo podmazat ležajeve ili nešto? :misli: I čemu služi ovaj mali čep na sredini? Sve me to zanima zato jer bi je se htio rješit/prodat, jer je čisti overkill za mene!
[/IMG][/URL]

Ukoliko se ne okreće središnje vratilo, potrebno je ležajeve izvaditi detaljno oprati i tada provjeriti njihovo stanje (po potrebi zamijetiti).
Moguće da su usljed dugoga stajanja i eventualne prašine blokirali.
Središnji dio (koji se ne okreće) sa ležajevima se fiksira na nosače.
Nosači treba da imaju hod u vertikalnom smjeru (podesavanje dubine rezanja) i ugaoni hod za rezanje pod odredjenim uglom.
Sa jedne strane ti je pogonska remenica koja treba preko remena da bude spojena na pogonski motor.
Sa druge strane (izmedju pločica stegnuti sa maticom) se postavlja rezni alati; glodala ili kruzne pile
Mali čep predstavlja priključak za mazalicu za povremeno podmazivanje ležajeva sa mašću.
Mozda sam malo pomogao .......pozdrav

TRICKSTER
11.10.2011., 20:13
Jesi, pomogao si - hvala! Ležajevi su onda blokirali od stajanja, jer osovina već 20god minimalno nije korištena! E sad ono najvažnije: kolko vrijedi? :D Naravno - ukoliko se srede ležajevi.

zoran1973
11.10.2011., 21:50
Jesi, pomogao si - hvala! Ležajevi su onda blokirali od stajanja, jer osovina već 20god minimalno nije korištena! E sad ono najvažnije: kolko vrijedi? :D Naravno - ukoliko se srede ležajevi.

400-500 kuna

zoran1973
11.10.2011., 21:56
17 -stica nema toliki progib!
fifi 80 mm je najmanji preporučeni promjer za 13-sticu, a koja je dovoljna za snagu do 3 kW! (Strojarski priručnik):kava:

Ma fućkaš priručnik, 17 remen se vrtio na remenici fi 50 bez ikakvih problema, običan traktorski remen 1120x17 i nikakvih problema.

zoran1973
11.10.2011., 22:05

Naučio i ja kako to ide. Brzina motora puta veličina remenice na motoru podjeljeno sa veličinom druge remenice.

Lee Champa
12.10.2011., 07:30
Ma fućkaš priručnik, 17 remen se vrtio na remenici fi 50 bez ikakvih problema, običan traktorski remen 1120x17 i nikakvih problema.

Normalno da se vrtio! Koliko je prenio snage i koliko je izdržao - to nema veze:lol:
Vidio sam i klinasti remen kako se vrti i na ravnoj remenici (obrnuto okrenut)!

zoran1973
12.10.2011., 07:47
Normalno da se vrtio! Koliko je prenio snage i koliko je izdržao - to nema veze:lol:
Vidio sam i klinasti remen kako se vrti i na ravnoj remenici (obrnuto okrenut)!

Radio je na cjepaču šta sam prodao, iscjepao je 35 kubika hrasta, znači pilim višemetricu na furke i cjepam sa cjepačom, prodao sam cjepač sa tim remenom na kojem su bili jedva primjetni tragovi trošenja i to kad se mjeri šublerom, ovak na oko je bio ko nov.

KmeR
12.10.2011., 17:46
Imam problem s jednim el. motorom. SEVER-ov 1.1. kW 3-fazni, trokut 220V/zvijezda 380 V; 4,85 A/ 2,8 A; 1400 min-1. Spojio sam ga monofazno prema Steinmetzovom spoju za jedan smjer vrtnje. Kondenzator sam spojio ISKRA KPM 3012; 500 V 18 uF.
E kad sam ga priključio na napajanje radio je s možda 10 % snage i to jedno minutu a onda je naglo povećao broj okretaja i radio jedno kratko vrijeme (par sekundi) tako ali se počeo jako grijati pa sam ga isključio. Ispitao sam namote (prije pokretanja su iznosili 6,6 ohma po namotu, nakon isključenja 7,8 ohma) i nisu probili.
Da li je problem u kondenzatoru (pretpotopni je cilindričnog oblika), kapacitetu kondenzatora, ili je problem možda u ležajevima (motor je jedno duže vrijeme stajao ali se osovina može rukom okretati bez velikog otpora) pa oni stvaraju prevelik otpor vrtnji ili je nešto treće...?
Trebam li imati i startni i radni kondenzator, budući da je to ipak motor manje snage?
Ima li tko kakav savjet?

Muljuzator
12.10.2011., 21:58
Kondenzator ti treba biti 80 uF.

KmeR
13.10.2011., 19:52
Hvala na savjetu,

našao sam neki priručni kondenzator (elektrolitski) od 80 uF ali 220/275 V - JENSEN; i njega sam spojio i motor šljaka bez problema, ne grije se ali je kondenzator nakon nekoliko minuta vrisnuo (čitaj procurio :)).
Jel kondenzator treba biti za 400 V i jel može elektrolitski?

Muljuzator
13.10.2011., 21:26
Taj s elektrolitom je startni kond. pa ne može raditi duže vrijeme.
Treba ti radni kond. bez elektrolita.

KmeR
25.10.2011., 08:08
Zna li itko za koju trtgovinu u Zagrebu gdje bih mogao naći taj kondenzator 80 uF koji nije elektrolitski, budući da tu po Osijeku ni u jednoj trgovini ne mogu naći takav kondenzator. Najbliži koji sam našao je 70 uF ali je elektrolitski.

Muljuzator
25.10.2011., 19:39
Uzmi 2 od 40uF i spoj ih u paralelu:mig:

KmeR
25.10.2011., 21:50
Ma problem je što svi po Osijeku imaju startne elektrolitske :504:. I još imam manjak prostora u spojnoj kutiji pa bi nekako bilo bolje da imam samo jedan kondenzator.
Ako imaš kakvu trgovinu za preporučiti...?

Muljuzator
27.10.2011., 08:28
Chipoteka. Imaš i u Osijeku.

jationmivioni
30.10.2011., 18:20
elektromotor jednofazni od jedan i pol kilovat
dvietisučeosamstotinaiksiks okretaja
ima centrifugalni prekidač pomočnog namotaja
koliki on treba kondenzator
ako postoji tablica ili formula

Zvon
31.10.2011., 04:40
Katalog proizvođača ;)

jationmivioni
31.10.2011., 16:10
i više sam nego razočaran
piše da trebam dva komada

koka36
31.10.2011., 18:02
elektromotor jednofazni od jedan i pol kilovat
dvietisučeosamstotinaiksiks okretaja
ima centrifugalni prekidač pomočnog namotaja
koliki on treba kondenzator
ako postoji tablica ili formula

A zašto na jednofazni motor trebaš kondezator ??????

Muljuzator
31.10.2011., 18:23
A kaj bi ga trebalo pokrenuti?

jationmivioni
31.10.2011., 18:24
A zašto na jednofazni motor trebaš kondezator ??????

kondenzator ili kondezator

da li mi može netko razjasniti ovo
http://s7.postimage.org/4f55cx8nb/Screen_Shot004.jpg (http://postimage.org/image/4f55cx8nb/)
jedan je zaletni osamdeset do sto mikrofarada
drugi je pogonski šesnaest mikrofarada
da li postoje motori samo sa zaletnim kondenzatorom

Zvon
01.11.2011., 11:31
Startni kondenzatori se uklapaju radi većeg poteznog momenta pri pokretanju. Trajno nemogu raditi niti radi kondenzatora samih, niti radi struje u namotu pomoćne faze.
Kondenzatori za trajni rad osiguravaju fazni pomak između glavne i pomoćne faze zato da je prekretni moment motora znatno veći od nazivnog, tak da neko kratkotrajno preopterećenje ne dovede do promjene smjera vrtnje pri radu (česta pojava kod mješalica za beton).

Lee Champa
01.11.2011., 12:54
..... (česta pojava kod mješalica za beton).

Ja s tim nemam problema, zavrtim bubanj u željenom smjeru i kresnem sklopku!:D

Zvon
01.11.2011., 15:20
Ja s tim nemam problema, zavrtim bubanj u željenom smjeru i kresnem sklopku!:D

A nije ti se nikad dogodilo da puna mješalica tijekom rada kratko stane i krene naopak?
Ja sam to videl, iako nikad nebi vjeroval da se to može dogoditi.

Lee Champa
01.11.2011., 18:46
A nije ti se nikad dogodilo da puna mješalica tijekom rada kratko stane i krene naopak?
Ja sam to videl, iako nikad nebi vjeroval da se to može dogoditi.

Ma more se dogoditi, ali svejedno mješa:kava: i misliš da to "majstor" na mješalici primjeti:lol:

bobi i nana
03.11.2011., 20:19
E bok! riknuo mi je motor na vešmašini Zanussi.
Novi je navodno oko 800 kn. jel ima ko rabljeni ili zna di se može kupit?
Mora imat ovaj broj: PN: 914211003-01
Unaprjed zahvaljujem

koka36
04.11.2011., 17:58
E bok! riknuo mi je motor na vešmašini Zanussi.
Novi je navodno oko 800 kn. jel ima ko rabljeni ili zna di se može kupit?
Mora imat ovaj broj: PN: 914211003-01
Unaprjed zahvaljujem

Hrelić

murastruja
08.11.2011., 12:18
Vidim da ovdje ima kompetentnih posjetioca uključujući i Zvona čiji mi se odgovori ćine najpreciznijima i suvislijima, kako sam ja računarac molio da mi netko pojasni dvije stvari:
1. kako se mijenja smjer na serijskom kolektorskom izmjeničnom motoru?
a) dali položajem četkica
b) pod kojim su kutom četkice (dali su različite od 180)
2. pitanje vezano je za pločicu/e na kaveznim motorima. Što podrazumjeva struja sa pločice motora koja se nalazi na slici, ukoliko je to nazivna struja zašto se ona ne uklapa u formulu P= 1,73*U*I*cosf = 1,73*380*3,8*0,82 = 2048W što je različito od 1.5kW
http://s5.postimage.org/hlbranz6b/plocica.jpg (http://postimage.org/image/hlbranz6b/)
http://s5.postimage.org/k2nihxj2v/plocica.jpg
Hvala!

Muljuzator
08.11.2011., 18:11
Nek ti onda Zvon odgovori:kava:

murastruja
08.11.2011., 19:47
Nek ti onda Zvon odgovori:kava:

a što si se ti uvrijedio :)

zoks
08.11.2011., 19:55

c) zamjenom priključaka jednog od dva namota.

2. pitanje vezano je za pločicu/e na kaveznim motorima. Što podrazumjeva struja sa pločice motora koja se nalazi na slici, ukoliko je to nazivna struja zašto se ona ne uklapa u formulu P= 1,73*U*I*cosf = 1,73*380*3,8*0,82 = 2048W što je različito od 1.5kW

1,5kW je mehanička snaga na izlazu tj. na osovini. Električna snaga kojom motor opterećuje mrežu je veća, kao što si i sam izračunao.

Zvon
08.11.2011., 20:01
Vidim da ovdje ima kompetentnih posjetioca uključujući i Zvona čiji mi se odgovori ćine najpreciznijima i suvislijima, kako sam ja računarac molio da mi netko pojasni dvije stvari:
http://s5.postimage.org/hlbranz6b/plocica.jpg (http://postimage.org/image/hlbranz6b/)
http://s5.postimage.org/k2nihxj2v/plocica.jpg
Hvala!
Hvala na komplimentu, no imaš ovdje puno znalaca.
Idemo redom:
1. Zamjenom polariteta namota statora ili četkica rotora. To se uvijek radi sa smanjenim naponom u smjeru natrag, radi toga jer su četkice pomaknute unaprijed za nekoliko stupnjeva, kak si sam rekel, pa je komutacija lošija nego u smjeru naprijed.
Zakretanjem četkica za 180(-2xkut "predpaljenja") je bolja ali i skuplja metoda, zato jer imaš jednak kut u oba smjera. Ovaj pomak je nužan radi induktiviteta namota statora (pa struja kasni za određeni kut, te za taj kut potreno "predpaljenje", da bi komutacija bila bolja.
Četkice su jedna u odnosu na drugu (govorimo o dvopolnom stroju) uvijek na 180°, ali nisu u osi polova već su pomaknute za nekoliko stupnjeva u ranije prema smjeru vrtnje.
2. Zaboravil si u formulu ubaciti još i korisnost (eta). Ovaj motor ima korisnost oko 75% (onak od oka). U to su ti uključeni omski gubici u namotu i željezu, otpori kotrljanja u ležajima i gubici ventilacije. Manji motori ti imaju manju korisnost.
Eto, ak je bilo dovoljno jasno, drago mi je, a ak nije pitaj detaljnije kaj te zanima.

jationmivioni
08.11.2011., 20:04
zvon ne postoji
on je iluzija nemaveze

Zvon
08.11.2011., 20:20
zvon ne postoji
on je iluzija nemaveze

Imaš praf, kao i obično :D

Muljuzator
08.11.2011., 20:26
a što si se ti uvrijedio :)
Ma zezam se. Ja sam elektroničar i znam odgovor na tvoje pitanje. Očekujem da ga zna svaki elektrotehničar.

murastruja
08.11.2011., 20:41
Pretpostavio sam da se radi o koeficijentu gubitaka (trenje, ventilator...) ali uvijek se govorilo o korisnosti EM 90-95% pa eto....
Što se tiče serijskog motora, kako se mijenja polaritet statora?
Zoks što podrazumjeva zamjena priključaka?

Zvon
08.11.2011., 22:52
Iako nije pitanje upućeno meni: zamijeniš mjesta ulazne i izlazne strane statorskog namota. Znači, spoj ide ovak: Faza-A početak st. namota-B kraj statorskog namota-C četkica-rotor-D četkica-Nula. Zamijeniš ili mjesta A-B ili C-D (A, B, C i D nisu prave oznake, već sam ih ja tak naslovil radi jednstavnosti).
Na motorima koji nisu predviđeni za to, dolazit će do jakog iskrenja, pa je moguća i kružna vatra na kolektoru. Motor može dati manji moment i preporučljivo ga je vrtiti na manjem naponu. To sam ti i prije napisal.

murastruja
09.11.2011., 11:52
Hvala Zvon.
Iznenađujuće malo materijala ima o serijskim kolektorskim motorima, iako su u domaćinstvu i ručnim alatima sve prisutni.

Zvon
09.11.2011., 14:25
Nema tu puno znanosti. A kaj te posebno zanima?
Za bilo koje male strojeve nemaš baš puno literature, jer se proizvode na lopate i bacaju kad se pokvare.

jationmivioni
09.11.2011., 16:23
zvon zar nije staatorski namotaj podjeljen u dva dijela
jedan je na nuli drugi na fazi
rotor je između statorskih namotaja

Zvon
09.11.2011., 17:42

Može biti, i ne mora. Kak na kojem motoru.
Funkcionalno je to isto (jer su oba namota serijski vezana), a važno je samo da se drži smjer polja odnosno polaritet magnetskih polova.

zoks
09.11.2011., 17:45

Isprid, iza, u sredini, svejedno. Nema bitne razlike, sve je ionako spojeno u seriju.

jationmivioni
09.11.2011., 17:51
ok u seriju
ali onda se smjer vrtnje ne mjenja promjenom "smjera" samo jednog dijela statorskog namotaja
mislim da to onom gore treba naglasiti nemaveze

Zvon
09.11.2011., 17:57
ok u seriju
ali onda se smjer vrtnje ne mjenja promjenom "smjera" samo jednog dijela statorskog namotaja

Tak je, imaš pravo. Zamjenom polariteta četkica sigurno.

zoks
09.11.2011., 20:04
ok u seriju

Previše uzimam zdravo za gotovo. :)
Kolektorski motori imaju dva osnovna namota, uzbudu na statoru i armaturu na rotoru. Armatura je spojena prako četkica. Daklem, jednom od ta dva namota.

murastruja
11.11.2011., 11:01
Još jedno pitanje,
Trebam trofazni motor od cca 1.5kW ~1400 okretaja/min, koji bi radio u vlažnim uvjetima.
Motor vrti centrifugu za sušenje tkanine nakon pranja.
U toj se prostoriji pere, kuha, farba vuna/tkanina s toga je visoka vlaga.
Dosadašnji motor je bio 6 puta u dvije godine na viklanju.
Neki majstor je spomenuo da postoje motori koji su 2x lakirani ili tako nešto pa da probamo sa tim?
u katalogu koncar-mes nisam našao takvu specifikaciju.
Što predlažete?

nn-st1
11.11.2011., 12:21
treba ti zatvoreni motor zaštite IP 54 (to je zaštita od prašine i prskanja vode) ili veća, a to ti je svaki zatvoreni motor..
prije će bit da je snaga motora nedovoljna ili je teret nezgodan, velika masa za centrifugiranje, pa zalet dugo traje. dali koristiš preklopku zvjezda-trokut kod uključivanja?

murastruja
11.11.2011., 15:34
treba ti zatvoreni motor zaštite IP 54 (to je zaštita od prašine i prskanja vode) ili veća, a to ti je svaki zatvoreni motor..
prije će bit da je snaga motora nedovoljna ili je teret nezgodan, velika masa za centrifugiranje, pa zalet dugo traje. dali koristiš preklopku zvjezda-trokut kod uključivanja?

Da koristim Y/A ali možda bi uistinu trebao veći motor pošto se teret može neravnomjerno rasporediti, probati ču sa motorom od 2.2kW

Muljuzator
11.11.2011., 20:11
Pogon centrifuge se efikasno rješava ugradnjom soft-startera.

Zvon
11.11.2011., 21:41
Pogon centrifuge se efikasno rješava ugradnjom soft-startera.

Baš, za kW i pol! Skuplja tepsija od pite ;)
To se direktno pokreće, a remen malo trpi.

Muljuzator
11.11.2011., 21:55
Soft starter košta malo više od zvijezda-trokut kombinacije.:p
Centrifuge zahtijevaju prilično dugo vrijeme zaleta pa nastaje problem kad je motor dimenzioniran na granici bola. U zvijezdi se ne može zaletjeti na dovoljnu brzinu da bi se izbjegao skok struje kod prebacivanja u trokut.
Nekad su se na centrifugama koristile uljne cenrifugalne tzv. turbo spojke koje su, u principu, visko spojke.

Muljuzator
11.11.2011., 22:00
http://www.imbrija-promet.hr/katalog/danfoss/industrijska-automatika/p-037n0096-soft-starter-mci-15-ch/

Pogledaj cijenu na dnu stranice.

Zvon
11.11.2011., 22:03
Znam, no to nema smisla (a i nije izvedivo - mislim na Y-D) za motore manje od 4kW.
Ovi jeftini soft starteri su ionak samo naponske rampe, bez povratne veze. Dobro rade jedino na ventilatorima (hmm i na nekim pumpama). Za neke ozbiljnije pogone - promašaj.
Ali, to vjerojatno znaš i sam.

Muljuzator
11.11.2011., 22:11
1.Kakve veze ima snaga motora sa mogućnošću ugradnje soft-startera?
2. Treba vagnut da li je jeftinije kupovati jači motor ili soft starter.
3. Centrifuga nije neki ozbiljni pogon, a rade dobro na aplikacijama za koje bi se začudio da vidiš, vjeruj mi ( instalirao sam ih popriličan broj na pumpe, ventilatore, centrifuge, interminirane pogone i kojekakve gluposti)

Zvon
11.11.2011., 22:17
1.Kakve veze ima snaga motora sa mogućnošću ugradnje soft-startera?
2. Treba vagnut da li je jeftinije kupovati jači motor ili soft starter.
1.Za tak male motore nema smisla. Naravno da ga je moguće ugraditi, ali čemu???
2. Bedastoća - napiši nekaj bolje.
Ak motor nemre pokrenuti teret direktno, sa softstarterom ga sigurno nebu.

Zvon
11.11.2011., 22:20
...
3. Centrifuga nije neki ozbiljni pogon, a rade dobro na aplikacijama za koje bi se začudio da vidiš, vjeruj mi ( instalirao sam ih popriličan broj na pumpe, ventilatore, centrifuge, interminirane pogone i kojekakve gluposti)

Centrifuga JE ozbiljan pogon, ako imaš teret s promjenjivom zamašnom masom, poput mokrog veša u bubnju. Obična centrifuga svakako nije.
Davno sam imal jedan primjer, i nismo se usudili nuditi PAMETNI softstarter, jer ga sigurno nebi pokrenul.

Muljuzator
11.11.2011., 22:33
Vidiš, ja sam prije 5 godina na industrijsku cenrifugu ( motor je 11 kW) u koju ide 50 kg mokre vune umjesto turbo spojke ugradio Danfossa MCD 301, a na manju MCD 200 i još rade.

Zvon
11.11.2011., 22:45
Štima, samo mi ovdje ne pričamo o takvom tipu softstartera ;)

murastruja
12.11.2011., 08:47
A zvijezda - trokut kolikog to uopče ima smisla na tako mali motor?

Zvon
12.11.2011., 09:14
A zvijezda - trokut kolikog to uopče ima smisla na tako mali motor?
Motori ispod 3...4kW (zavisno o proizvođaču) uopće nemaju tu mogućnost, jer ima je obično namot izveden za Y 400V, a D 230V, tak da na 3 faze mora biti spojen u Y.
Imalo bi smisla samo radi smanjenja udarca (i klizanja remena) pri pokretanju, no to je zanemarivo. Na mojem kompresoru je 4kW elektromotor, pa se pokreće direktno.

Ako ti stvarno smeta udarac pri pokretanju, možeš ugraditi mali soft starter, kak ti je Muljuzator spomenul. Kupi onoga koji regulira struju u dvije faze.

Nemoj očekivati da ćeš zbog toga trebati manji motor.
Ako ti motori pregaraju, razlog može biti vlaga (no, ako motor stalo radi, suši se, a vlaga se kondenzira tek kad se ohladi), preopterećenje motora (tu računam i nestanak faze) bez adekvarne zaštite (bimetal uz sklopnik ili motorni zaštitni prekidač). Mjerenjem struje pri radu motora možeš vidjeti stvarno opterećenje motora.

murastruja
12.11.2011., 12:49
Problem bi mogao biti i u tome što je netko ranije izveo uklapanje Y/D a da motor nije predviđen za to, sa motora je otpala pločica tako da ne mogu biti siguran. Uglavnom probati ču sa novim motorom 2.2kW spojiti ga kako proizvođač nalaže, ako primijetim da ima previše "cukanja" ugradit ču soft starter i stvar riješena.

Psih
18.11.2011., 15:11
Hej evo jedno pitanje.. čudno zvuči imam jedan usisavač koji mi je jako drag, no uglavnom..

nakon sto je radio jedno 4 godine, prošao sva moguća čuda (zbog čega mi je najdraži) pokvario se pa možda da ga popravim. Nemam ga srca bacit.

Čim se upali, onako uzme dobar napon što se vidi po žarulji recimo, osjeti se miris elektro paljevine, motor zabruji..

Ukratko jel ima šanse da je motor još okej, recimo da su možda četkice ili neki manji problem?

Hvala :s

sfar
18.11.2011., 17:10
moguće je puno toga , no po opisu 90% motor.

Psih
20.11.2011., 02:49
Dobro motor je definitivno. Nisam bio doma, al ukućanka je rekla da se čuo bum (kratki spoj) i zadimilo iz motora.

Kasnije kad sam ga upalio, pri radu, pada napon u mreži, osjeti se taj miris šlusa i bruji motor u radu - ustavi jedva radi. Nisam elektroničar, al da pitam..

Al nema veze, probat ću mu nabavit novi motor. Novi usisavač sam nabavio, al ovaj mi je predrag da ga bacim. Thx.

Lee Champa
20.11.2011., 08:51
rekla da se čuo bum (kratki spoj) i zadimilo iz motora.

Provjeri da nije možda eksplodirala zaštita od smetnji (obićno ima 5 izvoda):ne zna: Izbaci ju i spoji direktno!

Muljuzator
20.11.2011., 09:39
Da je riknula zaštita ili motor ne bi radio ili bi izbacivao osigurač.
Crko motor:Pop:

murastruja
22.11.2011., 09:04
Kupio ovaj motor,
http://s5.postimage.org/te3lf0rf7/tabla.jpg (http://postimage.org/image/te3lf0rf7/)
Na koju vrijednost moram postaviti strujnu zaštitu?
Po čemu se vrijednost određuje? Po struji kratkog spoja ili?

Muljuzator
22.11.2011., 18:49
3,5A

Boki_boo
26.11.2011., 18:48
Nešto me zeza elektromotor na dizalici. Čujem klik i zujanje u motoru ali ne okreće. To je u smjeru dolje a za gore kao da drobi metal.Neki dan isto se dešavalo. Promijenio kondenzator i proradio. Podigao dvije svinje(svinjokolja) i opet zaštekalo sa navedenim simptomima. Nije valjda kondenzator? Kratko ga spojio i opalio samo tak. Znači puni. Ima netko ideju što bi bilo? Einhell dizalica 125/259, motor 0.75kW i kondenzator 18 mikroF.

kerbi
26.11.2011., 19:12
Ljenčine koje ne žele dizati remu pa se kurče sa dizalicom. To vas Bog kažnjava za ljenost.

Boki_boo
26.11.2011., 19:50
Mene zanima što bi moglo biti sa motorom a ne analiza za profil ličnosti. No, u svakom slučaju hvala Ti što si me prosvjetlio i pomogao mi da se samospoznam! Sada će mi biti lakše.

koka36
26.11.2011., 20:18
Mene zanima što bi moglo biti sa motorom a ne analiza za profil ličnosti. No, u svakom slučaju hvala Ti što si me prosvjetlio i pomogao mi da se samospoznam! Sada će mi biti lakše.

probaj okretati osovinu motora kad ne radi, po opisu ti je otišao ležaj i blokira motor.

Boki_boo
26.11.2011., 20:42
I to sam pomislio. Rastavio jer se teško okretao. Na strani ventilatora, unutar kučišta, kočnica. Za slučaj kad ode struja da teret ne padne nekome na glavu. On se vjerovatno strujno oslobodi, to je onaj klik. Ležaji ok.

Muljuzator
27.11.2011., 11:49
Koliko se sjećam, na Einhelovim dizalicama su odlazili kontakti na prekidaču pa je moguće da 1 ili 2 kontakta (od 4) ne rade. Zbog toga ne bi išla u jednom smjeru. A ovo kaj drobi je druga boljka: loši zupčanici i ležajevi. Trebalo bi sve rastaviti i pregledati.

Boki_boo
27.11.2011., 21:36
Riješen problem koji je bio u sklopci osigurača. Nije se vratila sasvim nazad pa ili je spoj slab ili ga nije bilo.

FedorE
28.11.2011., 07:19
Pozdrav,
Električna pila sa lancem, Bosch 1.2kw, stala je u radu, pregledao sam cetkice i cine se istošene, ispitao sam "briferom" struja dolazi do njih kad je stisnut prekidač ali dolazi i do rotora ( i po njemu sam dirao briferom i svijetli-po kolektoru) isto tako brifer zasvijetli i kad diram drugu cetkicu..
To tako treba biti ili je jedna cetkica faza a druga 0 ??
Zanima me da li da ugradim nove četkice ili je po vašem mišljenju izgorio rotor/stator? Nije bilo dima ni onog smrada paljevine kad je stala..
:ne zna:

Lee Champa
28.11.2011., 08:55
Električna pila sa lancem, Bosch 1.2kw, stala je u radu, pregledao sam cetkice i cine se istošene, :ne zna:

Da nije "automatika" na četkicama izbacila!Na četkici kad dođe do kraja iskoči jedan plastični štift koji digne četkicu od kolektora!

FedorE
28.11.2011., 09:26
Da nije "automatika" na četkicama izbacila!Na četkici kad dođe do kraja iskoči jedan plastični štift koji digne četkicu od kolektora!

Vadio sam obje cetkice i nevidjeh tu automatiku, ali zar bi onda kolektor bio pod naponom ako nema kontakt sa četkicom? Ja sam briferom dirao po kelektoru i svugdje imam napon, jel to ok? ili napon treba biti samo tamo gdje četkica dodiruje kolektor ( na tom jednom kontaktu) ?
Neznam se pravilo izraziti ali recimo ovako kolektor ima npr. 20 kontakta (onih bakrenih po kojima četkice kližu) i kad gledam briferom ima napon na svim tim kontaktima

champ
28.11.2011., 10:22
Fazenprifer (Phasenprüfer), a ne "brifer" - on pokazuje i inducirani napon na ostalim namotajima - lamelama kolektora, a ne samo na mjestu gdje leži četkica..

Skini četkice, očisti njihove držače/vodilice, provjeri kontakte, pogledaj u kakvom je stanju kolektor. Njega možeš ispolirati s brusnim papirom, čačkalicom očisti naslage u utorima između lamela kolektora. Provjeri ležajeve rotora, nema li kod njih prevelikog lufta. Ili pak odnesi pilu na servis.

FedorE
28.11.2011., 10:31
Fazenprifer (Phasenprüfer), a ne "brifer" - on pokazuje i inducirani napon na ostalim namotajima - lamelama kolektora, a ne samo na mjestu gdje leži četkica..

Skini četkice, očisti njihove držače/vodilice, provjeri kontakte, pogledaj u kakvom je stanju kolektor. Njega možeš ispolirati s brusnim papirom, čačkalicom očisti naslage u utorima između lamela kolektora. Provjeri ležajeve rotora, nema li kod njih prevelikog lufta. Ili pak odnesi pilu na servis.

OK, ležajevi su dobri, kolektor sam ispolirao, danas ću probati druge četkice i očisiti utore kolektora, ako ne "upali" jel mogu nekako sam ispitati rotor/stator ili mora na servis?
Od alata imam multimetar i brifer i oskudno znanje :D

champ
28.11.2011., 10:37
Zamijeni prvo te četkice, uvjeri se da su nakon montaže dobro sjele na kolektor, pa ako nakon toga i dalje ne bude rezultata, onda ćemo tražiti dalje. Možda ti je samo pukla jedna od žica priključnog kabela, to se često zna dogoditi na izlazu iz kučišta...

FedorE
28.11.2011., 11:44
Zamijeni prvo te četkice, uvjeri se da su nakon montaže dobro sjele na kolektor, pa ako nakon toga i dalje ne bude rezultata, onda ćemo tražiti dalje. Možda ti je samo pukla jedna od žica priključnog kabela, to se često zna dogoditi na izlazu iz kučišta...

OK, hvala na pomoći, javim se sutra sa rezultatima :top:

FedorE
29.11.2011., 06:44
Riješeno :)
Očistio sve kako je Champ rekao i prelemio kontakte koji ulaze u prekidač, jedan je bio labav i garav :D
Četkice ostale stare i vrte ali mislim da neće dugo pa ću to zamjeniti.
Hvala na pomoći :top:

champ
29.11.2011., 07:10
Kod takvih aparata ili nema kontakta, ili pak smrdi i dimi se, kad ima kontakta a namotaji su odlučili reči Bye Bye Love ... :mig:

FedorE
29.11.2011., 07:12
Kod takvih aparata ili nema kontakta, ili pak smrdi i dimi se, kad ima kontakta a namotaji su odlučili reči Bye Bye Love ... :mig:

Hehe znam da svi ti uređaji rade na bijeli dim !
Što ga više izadje manja je šansa da će raditi :D

opk
04.12.2011., 14:59
Ukoliko netko ima problem s elektromotorom neka se slobodno javi!!!:top:

imam i ja mislio sam napraviti mali drveni auto. Malo sam razmišljao na koji bi pogon on mogao ići, nešto mi je sjelo na pamet, ali nisam siguran da li bi to upalilo. Mislio sam spojiti anlaser na pogonski kotač i pokretao bi se pomoću anlasera od Peugeota (pežoa) malo je jači i alternator koji bi se pokretao kad bi spojio anlaser bi trebao odmah i puniti akomulator i meni sad nije jasno da li bi to radilo

kerbi
04.12.2011., 15:08
Zajebavaš?

Muljuzator
04.12.2011., 17:16
Njušim pokušaj izrade perpetuum mobilea:rofl:

murastruja
05.12.2011., 14:06
imam i ja mislio sam napraviti mali drveni auto. Malo sam razmišljao na koji bi pogon on mogao ići, nešto mi je sjelo na pamet, ali nisam siguran da li bi to upalilo. Mislio sam spojiti anlaser na pogonski kotač i pokretao bi se pomoću anlasera od Peugeota (pežoa) malo je jači i alternator koji bi se pokretao kad bi spojio anlaser bi trebao odmah i puniti akomulator i meni sad nije jasno da li bi to radilo

LOL

murastruja
14.12.2011., 14:04
Ljudi koja je praksa spajanja kaveznog motora preko frekventnog pretvaraća.
Dali se motori spajaju češće u zvijezdu ili trokut?

Zvon
14.12.2011., 14:47
Ljudi koja je praksa spajanja kaveznog motora preko frekventnog pretvaraća.
Dali se motori spajaju češće u zvijezdu ili trokut?

Zavisi o veličini motora i tipu pretvarača.
Ako imaš pretvarač s trofaznim ulazom 400V: motor se spaja jednako kao da radi i na trofaznoj mreži (dakle za motore do 3...4kW, u zvijezdu, za one veće u trokut - vidi natpisnu pločicu motora).
Ako imaš pretvarač s jednofaznim ulazom 230V: motori koji su prije na trofaznoj (400V) mreži radili spojeni u zvijezdu, sad prespajaš u trokut (jer pretvarač nemože dići napon, već daje van 0...230V AC). Ako imaš trofazni motor koji je bio spojen u trokut 400V, tada ga nemožeš pogoniti pretvaračem s jednofaznim ulazom, jer mu je premali napon (ili ćeš izgubiti 2/3 snage).

hajdudejan
17.12.2011., 18:01

Meni treba pomoc,imam problem s kolektorskim motorom iz usisivaca ,radi previse bucno promenio sam lezajeve al se isto desava ,dali je moguce da su u pitanju cetkice ili kolektor ?Sta da radim ?

Muljuzator
18.12.2011., 10:44
Moguće da je krepao rotor. Ak ikako možeš, pogledaj da li iskri na kolektoru (u obliku kuglastih munja pa se to čuje:D)

Strujica
19.12.2011., 16:52
ovako brusilica 450w nije radila. rastavio ja to proučio i nakon prekidaća ima spojen paralelno s izvorom jedan kondenzator čemu on služi? jer sam ga ja izvadio i brusilica radi, spojim ga natrag gdje je bio i brusilica ne radi :confused:

georgehrri
19.12.2011., 17:00
ovako brusilica 450w nije radila. rastavio ja to proučio i nakon prekidaća ima spojen paralelno s izvorom jedan kondenzator čemu on služi? jer sam ga ja izvadio i brusilica radi, spojim ga natrag gdje je bio i brusilica ne radi :confused:

kondenzator 0,1 mikro farada filtrira visokofrekventne smetnje koje proizvodi kolektor

Lee Champa
20.12.2011., 08:34
To je "zaštita od smetnji". Može i bez toga, ako imaš dobre susjede:D

Strujica
21.12.2011., 17:08
a ok onda ja sam mislio da je nešto važnije. Hvala na odgovoru

dančije
30.12.2011., 12:50
Ovak, staroj ne radi šivaća mašina, točnije motor nije prenosio moment. Kada stisnem papučicu osovina se malo zavrti i onda se samo priguši. Motor ispusta zvuk ko da oće vrtit al mu nesto ne da. I dok se uspije ono malo zavrtit tam di su lamele idu iskre i užasno smrdi, pa pretpostavljam da su lamele istrošene. Ak neko misli drugačije molim pomoć. Ak neko zna di mogu kupit zamjenske lamele ili drugi motorčić neka se slobodno izjasni. Specifikacije: I=0.55 A, P=40 W, n=4500 o/min. Molim pomoć.

kerbi
30.12.2011., 13:29
četkice se poderale. Jednostavan kvar. Samo treba naći četkice.

Lee Champa
30.12.2011., 17:20
tam di su lamele idu iskre i užasno smrdi, pa pretpostavljam da su lamele istrošene. .

Žicom kratko spoji lamele, ako jako iskri - neispravan motor!
Ja mislim na lamele u papučici za dodavanje "gasa"!

micony
10.01.2012., 20:39

Imam motor koji sam spoio na trofaznu struju al na njemu pise i 220 V pa me konkretno interesuje dal se moze spojiti na monofaznu ????i ako moze na koji nacin ?

murastruja
12.01.2012., 10:32
Imam motor koji sam spoio na trofaznu struju al na njemu pise i 220 V pa me konkretno interesuje dal se moze spojiti na monofaznu ????i ako moze na koji nacin ?

To ti znaći da navedeni motor možeš spojiti na gradsku mrežu 3x380 isključivo u zvijezdu (brike na klemberu moraju stajati ovako: -- nikako |||)

Spajanje na monofaznu mrežu pogledaj na sljedećem linku:
http://www.napravi-sam.com/CMS/0091/Content.aspx?EID=2103
btw. ne znam dali ovom kršim pravila foruma.

d2267
12.01.2012., 19:48
pitanje:motor bušilice(makita cca 1 kW),brzina vrtnje opala na 1/10 normalne i radi na bijeli dim :D,a pitanje gasi:
rotor,stator ili regulacija broja okretaja?
p.s.četkice nove prije cca 5 sati rada (originalne)

3007
12.01.2012., 23:19
Prema iskustvu s jednom iskrinom bušilicom (prije puuuno godina, YU proizvodnja), vjerojatno je otišao rotor. Ako sam dobro shvatio konstrukciju rotora, između parova lamela na kolektoru zamaknutih za 180° (na suprotnim stranama kolektora), kod ispravnog rotora omski otpor bi morao biti jednak za bilo koji par lamela - molim one koji su elektro struke da me isprave ako griješim.

Svoje mišljenje sam potvrdio uspoređujuće ispravne i neispravne kolektorske motore.

tomo el
15.02.2012., 07:54
Da li neko zna koliko je kw motor, ako na pločici pišu sledeći podaci:
HP 3/4;
Hz 50/60;
V 115/230,
PH 1;
A 10,80/5,40;
SF 1,25;
SFA 12,50/6,30;
AMB 40;
50 HZ FLA 12,4/6,2.
Motor mi je malo čudan nije puno velik a predpostavljam da je 3 KW , dimenzije njegove su 200 X 280 mm. Molio bih, ako je neko siguran da se može koristiti na našoj elektro mreži da mi malo pojasni ove karakteristike!

motor ti je jednofazan za mrežu 220V 50Hz i 5,4 A a ovo 115V 60Hz ti je za mreze od 60 Hz kakvu ima amerika

Lee Champa
15.02.2012., 18:40
motor ti je jednofazan za mrežu 220V 50Hz i 5,4 A a ovo 115V 60Hz ti je za mreze od 60 Hz kakvu ima amerika

I snaga 3/4 konja (ono HP 3/4):kava:

chaba
15.02.2012., 19:33
Meni treba pomoc,imam problem s kolektorskim motorom iz usisivaca ,radi previse bucno promenio sam lezajeve al se isto desava ,dali je moguce da su u pitanju cetkice ili kolektor ?Sta da radim ?

Slažem se s muljuzatorom ( ak je tupi zvuk ) , al more bit caka da se na turbini motora nabrala prašina , onda je jak zvuk koji para uši , a se dela OK.
To se obično dešava ak usisavaš i vodu i prašinu istim usisavečem pa se zna probit prašina do turbine , a poslije voda navlaži turbinu i doslovno nastane SRANJE !!! :rofl::rofl::rofl:

kaj sam brz s odgovorom heheheheeheheh

tomo el
16.02.2012., 06:15
I snaga 3/4 konja (ono HP 3/4):kava:

snsga je 4HP ako je spojen na 220 V 50Hz a 110V 60Hz je 3HP

champ
16.02.2012., 06:50

Snaga je 3/4 HP, bez obzira jel radi na američkoj mreži, ili na europskoj. Jedino se brže vrti na 60 Hz.

http://www.ebay.com/itm/Franklin-Electric-3-4HP-115-230V-1-PH-Capacitor-Start-3450-RPM-Motor-/180819385212?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a19acdb7c

tomo el
16.02.2012., 06:54

bravo tak je

tomo el
16.02.2012., 07:05

bravo tak je

tomo el
16.02.2012., 07:07
Snaga je 3/4 HP, bez obzira jel radi na američkoj mreži, ili na europskoj. Jedino se brže vrti na 60 Hz.

http://www.ebay.com/itm/Franklin-Electric-3-4HP-115-230V-1-PH-Capacitor-Start-3450-RPM-Motor-/180819385212?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a19acdb7c

iz varazdina si i ja sam to imaš doma ili?

champ
16.02.2012., 07:20
iz varazdina si i ja sam to imaš doma ili?

S kim se ti ustvari svađaš, sam sa sobom, ili? Jesi li (nekad) možda vidio jednofazni EM malo veće snage, to je "hrga" za koju ti treba viljušar..

http://www.auctiva.com/hostedimages/showimage.aspx?gid=700133&image=505084869&images=505084859,505084869&formats=0,0&format=0

Zvon
16.02.2012., 09:48

Netočno.
Snaga je manja na 50Hz za nakih 15-tak%.

tomo el
16.02.2012., 10:03
S kim se ti ustvari svađaš, sam sa sobom, ili? Jesi li (nekad) možda vidio jednofazni EM malo veće snage, to je "hrga" za koju ti treba viljušar..

http://www.auctiva.com/hostedimages/showimage.aspx?gid=700133&image=505084869&images=505084859,505084869&formats=0,0&format=0

neznam kolko ti znaš al ja znam da ti je 2.2kw najjaći jednofatni motor i takvi motorič ti ni tak velki jedno ak si ti tak mali

champ
16.02.2012., 11:00
Netočno.
Snaga je manja na 50Hz za nakih 15-tak%.

Kod istog napona jasno je da snaga pada sa smanjenjem frekvencije. (E=4,44 x N x f x B x S) Ja sam spomenuo američke i europske mreže. Kod ove druge napon je viši, pa raste i gustoća magnetskog toka (indukcija), ali ne linerano, zbog krivulje zasićenja željeza.

Ali to su već detalji, u odnosu na "4 HP".

neznam kolko ti znaš al ja znam da ti je 2.2kw najjaći jednofatni motor i takvi motorič ti ni tak velki jedno ak si ti tak mali

Vrati se na svoje ranije postove, pa se dogovori sam sa sobom. :rofl:

Neno..
16.02.2012., 16:36
po nekakvoj tablici koju imam,najjaci jednofazni motor bi bio blizu 5 kilovata!

micony
07.03.2012., 17:54
Jel mi moze netko objasniti kako trofazni motor spojiti na 220 V ia ko je moguce neke jednostavnu semu ili sliku spajanja zica i kondenzatora !!!
Unaprijed zahvalan !:504:

Muljuzator
07.03.2012., 19:02
http://elteh.net/el-instalacije/3f-motor-na-1f-mrezi.html

Lee Champa
08.03.2012., 08:17

HP 3/4;
V 115/230,
A 10,80/5,40;

Ajd pomnoži napon(V) sa strujom (A) bez ikakvih faktora iskorištenja i frekvencije pa uzmi da je 1HP=736W i koliko je to kobila ili vata?:ne zna:

krco
08.03.2012., 12:23
Koliko je polazna struja veca od nominalne prilikom pokretanja motora (110 KW) pomocu soft startera ? Znam da postoji mogucnost podesavanja poalznih struja na soft starteru, ali ovaj koji mene interesuje nema displej. Kako bih mogao da ocitam taj podatak sa njega ?

Zvon
08.03.2012., 14:12
Koliko je polazna struja veca od nominalne prilikom pokretanja motora (110 KW) pomocu soft startera ? Znam da postoji mogucnost podesavanja poalznih struja na soft starteru, ali ovaj koji mene interesuje nema displej. Kako bih mogao da ocitam taj podatak sa njega ?
Teško ti je to reći. Obično je to u području 1,5...5, AKO SS ima strujni limit (neki nemaju, već imaju samo vremensku rampu).
Na koliko ćeš ga ograničiti, zavisi o teretu koji želiš pokrenuti.
Za većinu standardnih pogona, obično je dosta 2,5...4 (x In).

Josip4
09.03.2012., 21:25
Kolege ako tko bude ikad trebao motore za razne perilice, sušilice, hladnjake možete mi se javiti na PM. Motore za perilice rublja imam po 50 kn, hladnjake 40 itd.

E da vas odmah pitam ako se netko slučajno kuži, može li se od motora od veš mašine napraviti to da mi otvara ogradu, odnosno kako uskladiti brzinu vrtnje i sl da to sve šljaka ili se za el. otvaranje kliznih vrata ograde treba poseban motor?

krco
09.03.2012., 22:06
Teško ti je to reći. Obično je to u području 1,5...5, AKO SS ima strujni limit (neki nemaju, već imaju samo vremensku rampu).
Na koliko ćeš ga ograničiti, zavisi o teretu koji želiš pokrenuti.
Za većinu standardnih pogona, obično je dosta 2,5...4 (x In).

Motor pokrece potopnu pumpu.. Obrtni moment pumpe je proporcionalan sa kubom brzine obrtaja motora...
Dakle, polazna struja je najmanje 1.5 puta veca od nominalne ?

Zvon
09.03.2012., 22:14
Zavisi od startera. Potezna struja se na nekima može ograničiti, pa po nekoj rampi raste do zadane prekostruje.
S 1,5 na toj pumpi nemoj niti pokušavati, jer se otor nebu mogel zaletjeti. Kod takvih pumpi moje iskustvo mi veli da ispod 3...4 In nebu nikaj.

krco
11.03.2012., 16:10
Zavisi od startera. Potezna struja se na nekima može ograničiti, pa po nekoj rampi raste do zadane prekostruje.
S 1,5 na toj pumpi nemoj niti pokušavati, jer se otor nebu mogel zaletjeti. Kod takvih pumpi moje iskustvo mi veli da ispod 3...4 In nebu nikaj.
Pa to i ja mislim.. al' mi je jedan "iskusan" inzinjer rekao da su polazne struje kod soft startera neznatno vece od nominalnih, pa rekoh da provjerim tu tvrdnju.. hvala na informaciji !

uros100
15.03.2012., 15:15
bok, zablokiro mi se motor na kompresoru zraka,upalio sam ga nakon 6 mjeseci i radio je normalno minutu i onda sve teže dok nije stao pregrijan..neznam jel prvo se zablokiro pa pregrio il obrnuto.. kaj da radim?hvala

koka36
15.03.2012., 16:23
bok, zablokiro mi se motor na kompresoru zraka,upalio sam ga nakon 6 mjeseci i radio je normalno minutu i onda sve teže dok nije stao pregrijan..neznam jel prvo se zablokiro pa pregrio il obrnuto.. kaj da radim?hvala

Jesi siguran da je pregorio, po opisu je vjerovatno zaribao ležaj...
Ispitaj ga ako znaš kako, probaj ručno okrenuti rotor motora da vidiš dal su ležajevi zaribali....
I na kraju servis da riješe problem...

uros100
15.03.2012., 16:28
Jesi siguran da je pregorio, po opisu je vjerovatno zaribao ležaj...
Ispitaj ga ako znaš kako, probaj ručno okrenuti rotor motora da vidiš dal su ležajevi zaribali....
I na kraju servis da riješe problem...

onaj propeler izvana neće se pomaknuti,zakočen je..a mislim da se pregrijo jer je bio vruč a imao je malo ulja,ispod crte.... to je stari pevecov za 500 kuna,tak da servis mi i nije opcija....

Hazz
15.03.2012., 17:30
Kolka je otprilike snaga kolektorskih motora iz vešmašina, imam jedan al nepiše nit snaga nit struja, samo 220/240 V i 11400 rpm Trenutno je spojen na 55 V DC (armatura) te uzbuda preko otpornika na 12 V, struja uzbude 2.6 A i namotaji se ne griju uopće.

koka36
15.03.2012., 17:39
onaj propeler izvana neće se pomaknuti,zakočen je..a mislim da se pregrijo jer je bio vruč a imao je malo ulja,ispod crte.... to je stari pevecov za 500 kuna,tak da servis mi i nije opcija....

Taj propeler je pretežno plastičan pa se rastopi i zaglavi...
Motor nije pregorio ako je bio vruč, na nekima možeš jaja peči pa rade...
Prvestveno utvrdi gdje je zaglavio...

Lee Champa
15.03.2012., 20:05
onaj propeler izvana neće se pomaknuti,zakočen je......

Odvoji kompresor od elektromotora - tko zna što je zablokiralo!:ne zna:

uros100
16.03.2012., 17:53
Odvoji kompresor od elektromotora - tko zna što je zablokiralo!:ne zna:

eto,zablokiro je klip,jer je osto bez ulja ,a osto je bez ulja jer ulje curi jer je dio di leži ulje napuknut... :504: ...a sad u bauhaus i kupit novi kompresor...arivederči 700 kuna :503:

Studio WWW
18.03.2012., 20:42
Pozdrav gospodo,
Vjerujem da ćete mi moći pomoći sa odgovorom na pitanje.
Radi se o Končarovom 5AZ VA 7 8/6/4 motoriću 700/1000/1410 min-1, 40/100/200W , koji služi za ventilator.
O tom motoru se je već raspravljalo 2007, ali uz sve savjete nisam uspio pronać shemu spajanja za tri brzine.
U Končarovom katalogu je na str 51 opisan spoj trofaznog dvobrzinskog motora s dva odvojena namota, kao i
shema spajanja u Dahlander spoju, ali nema sheme trobrzinskog motora. Uvijek se koristi terminologija "niža brzina" i
"viša brzina". Nema srednje brzine (valjda). Ako netko zna odgovor (vjerujem da Zvon zna...) pomozite...
Neki link ili tako nešto...Shema bi mi koristila...lol.
Pozdrav

Zvon
18.03.2012., 22:45
A koliko priključaka ima taj motor i koje su im oznake?
Trebalo bi biti 9 priključaka: 6 za Dahlanderov spoj (to bi trebalo biti ovo 700/1410rpm, 40/200W - trebala bi biti zvijezda-dvostruka zvijezda) i tri priključka za srednju brzinu (to ti je od odvojenog namota).
Ak je tak, onda bi trebalo biti:
- najmanja brzina: L1-L2-L3 na 1U-1V-1W (zvijezda)
- srednja brzina: L1-L2-L3 na 3U-3V-3W (drugi namot)
- najveća brzina: L1-L2-L3 na 2U-2V-2W, a 1U-1V-1W kratko spojeno (dvostruka zvijezda)

Napominjem da neznam kakve su oznake na klembertu motora i koje pripadaju kojem namotu. Pretpostavljal sam da su Dahlanderove oznake (1U-2U, 1V-2V i 1W-2W, a oznake drugoga namota 3x). To probaj ohmmetrom, tak da znamo koje oznake pripadaju kojem namotu, pa onda možemo dalje...
Inače, za takav tip motora ti postoje namjenske sklopke (Končar 4Gxx-18xx). Pogledaj OVDJE (http://www.koncar-nsp.hr/dokumenti/SHEME_74002%281,2%29_web.pdf), stranica 38.

Studio WWW
19.03.2012., 06:19
Zvon, zakon si.
Sve je kako si rekao (devet izvoda), jedina je muka što je motor star, tako da se vide oznake samo drugog namota, a prvog i Dahlander samo djelomično.
Shema spajanja je u katalogu preklopnika. Još jedanput klanjam se do poda.Lol.
Pozdrav

karlom
23.03.2012., 13:48
Meni je riknuo motor na cirkularu koji je bio 1,5 kw i 2800 o/min sa remenicom promjera 70 mm, sad imam motor 1,5 kw, 1400 o/min i stavio bi remenicu na njega 140 mm tako da zadrzim okretaje na pili. sad je pitanje jel on gubi snagu(naravno ne u praznom hodu) ako je ta pogonska remenica duplo veća i koliko? Pitam zato jer imam i motor 2,7 kw 1400 o/min pa da na njega pripašem.

Muljuzator
23.03.2012., 20:11
Stavi jači motor.

jationmivioni
11.04.2012., 17:46
Imam ispred sebe motor klime
ima tri izvoda
jedan je preko termičke zaštite
drugi direkt na konektor motora
treči je preko kondezatora
Kako to spojiti da vrti na moje oduševljenje bez da ispusti bjeli dim?
pretpostavljam da moram odglumiti relej isto kao i na motorima "običnih starih" frižidera ?
Kako odrediti na kojij žici mora biti kondezator za slučaj ako ga je netko premjstiio?

sfar
11.04.2012., 17:50
ima tamo i nekih slova , ajd se pitaj za kaj su ta slova .

jationmivioni
12.04.2012., 15:48
Zbilja ima nekih slova ali meni ne govore ništa ?
http://s19.postimage.org/aryrfiqv5/DSC03345.jpg

jationmivioni
13.04.2012., 16:52
ima tamo i nekih slova , ajd se pitaj za kaj su ta slova .
KAj to znači da ne znaš ni ti?

jationmivioni
14.04.2012., 18:24
Kopresor i dalje stoji na stolu ..iz njega vire tri žice ..u ruci stoji faza i nula ..kako dalje?

Muljuzator
14.04.2012., 18:46
Kam ti ide druga crvena žica sa klixona?

jationmivioni
14.04.2012., 19:23
A kam ide? , visi u zraku ..
Kopresor je isčupan iz klime ...

Ponavljam , na njumu su tri žice
jedna (crvena) ide preko termičke zaštite
druga ide direkt na motor
treča preko kondezatora , kondezator je spojen u seriju .
Sve tri žice završavaju u tropolnom konektoru

Muljuzator
14.04.2012., 20:13
http://www.electricneutron.com/air-condition/single-phase-compressor-for-air-condition

jationmivioni
14.04.2012., 20:33
http://www.electricneutron.com/air-condition/single-phase-compressor-for-air-condition
zasada dosta :mig:

ninja23
18.04.2012., 21:44
pozdrav, imam problem sa bosch busilicom. kad stisnem tipku busilica se ne vrti, ako ju nagnem u desnu stranu onda se vrti i lovi odmah. ako stoji uspravno ili bilo kako osim nagnuto na desnu stranu ne zeli se vrtiti. da li su to cetkice otisle?

jationmivioni
19.04.2012., 06:03
pozdrav, imam problem sa bosch busilicom. kad stisnem tipku busilica se ne vrti, ako ju nagnem u desnu stranu onda se vrti i lovi odmah. ako stoji uspravno ili bilo kako osim nagnuto na desnu stranu ne zeli se vrtiti. da li su to cetkice otisle?
Prije da je negdje žica u prekidu , vjerojatno na glavnom kablu .
Drži bušilicu kako neče pa klimaj kabel
(oprez , ipak se radi o naponu koji ubija i ne prašta pogreške )

jationmivioni
19.04.2012., 06:06
zasada dosta :mig:
Da se vratimo na agregat .
planiram napraviti simulaciju startnog releja pomoču nekog tajmera , vjerojatno bude 555 odigral tu ulogu .
Mene zanima koliko dugo smije, mora, biti uključen pomočni namotaj ?

Kaj se može dogoditi ako je pomočni namotaj uključen predugo?

Strujica
19.04.2012., 16:15
Vrlo vjerojatno ti je samo kabel i ja sam imao takav problem. Rastavio sam bušilicu skratio kabel za 10 cm ponovo spojo i sad je sve ok.

ninja23
19.04.2012., 17:56
Vrlo vjerojatno ti je samo kabel i ja sam imao takav problem. Rastavio sam bušilicu skratio kabel za 10 cm ponovo spojo i sad je sve ok.

10 cm? pa zar nije to puno za skratiti zicu toliko?

Lee Champa
19.04.2012., 20:46
Mene zanima koliko dugo smije, mora, biti uključen pomočni namotaj?
Kaj se može dogoditi ako je pomočni namotaj uključen predugo?

Imaš pomočni namotaj stalno ukljućen u seriju sa kondenzatorom i imaš pomočni namotaj koji se uključuje nekoliko sekundi prilikom startanja, a vrijeme "uključenosti" ovisi o masi koju rotor pokreće.
Što od toga imaš?

jationmivioni
20.04.2012., 04:55
Imaš pomočni namotaj stalno ukljućen u seriju sa kondenzatorom i imaš pomočni namotaj koji se uključuje nekoliko sekundi prilikom startanja, a vrijeme "uključenosti" ovisi o masi koju rotor pokreće.
Što od toga imaš?
Vrati se unazad , imam motor kopresora (agregata) klime

Lee Champa
20.04.2012., 18:45
Vrati se unazad , imam motor kopresora (agregata) klime

Imaš li u priključnoj kutiji kakav relej? Što ćeš pogoniti sa elektromotorom?

jationmivioni
21.04.2012., 05:24
Naj me dresirati , da ima releja ne bi ga inproviziral .
Jedino ako misliš da bi mogao ugraditi relej od "običnog frižidera" .

Mislim napraviti kopresor , tj. koristiti agregat kao kompresor ?

Hazz
24.04.2012., 14:44
imam jednofazni motor ovih podataka: Sever KCSP G80 AK4, 1~MOT, 220V, 3.8A, 50Hz, 1300 min-1, 0.5kW. Izmjerio otpore, pomoćna faza ima 12.8 oma, i beskonačan otpor prema masi i prema glavnoj fazi, glavna faza ima 7.8 oma i beskonačan otpor prema masi i naravno pomoćnoj fazi. U praznom hodu je struja 0.69 A. Spojio sam motor preko 6 A osigurača jer drugog nisam imao i znao sam da bu izbacivao, ali motor nije ni jednom izbacio osigurač, odspojim ja pomoćnu fazu, motor kad stoji, pri punom naponu vuče 4.5 A. Meni je ta vrijednost malo čudna, s obzirom da bi AM trebli povući od 5-7×In pri pokretanju, a ovaj vuče oko 1.2×In

EDIT: sad sam spojio po ovoj shemi (http://koncar-mes.hr/admin/product/single_phase_induction_motors.pdf)od končara i sad povlači 3 A u praznom hodu

koka36
24.04.2012., 16:58
imam jednofazni motor ovih podataka: Sever KCSP G80 AK4, 1~MOT, 220V, 3.8A, 50Hz, 1300 min-1, 0.5kW. Izmjerio otpore, pomoćna faza ima 12.8 oma, i beskonačan otpor prema masi i prema glavnoj fazi, glavna faza ima 7.8 oma i beskonačan otpor prema masi i naravno pomoćnoj fazi. U praznom hodu je struja 0.69 A. Spojio sam motor preko 6 A osigurača jer drugog nisam imao i znao sam da bu izbacivao, ali motor nije ni jednom izbacio osigurač, odspojim ja pomoćnu fazu, motor kad stoji, pri punom naponu vuče 4.5 A. Meni je ta vrijednost malo čudna, s obzirom da bi AM trebli povući od 5-7×In pri pokretanju, a ovaj vuče oko 1.2×In

EDIT: sad sam spojio po ovoj shemi (http://koncar-mes.hr/admin/product/single_phase_induction_motors.pdf)od končara i sad povlači 3 A u praznom hodu

I u čemu je problem, pa piše ti da motor radi na 3,8 A

Hazz
24.04.2012., 18:39
Pa to je malo poveća struja za prazni hod. A motor je valjda za trajni pogon, naime pločica je dosta oštečena pa sam uspoređivanjem sa drugom pločicom motora istog proizvođača vidjet di stoje pojedini podaci i kako su zapisani i vidim dolje piše 1 100, pa sam na drugoj pločici vidio da stoji ovako S1 100 % s tim da je S i % sa crnom ispisano a 1 i 100 utisnuto pa sam po tom zaključio da je motor za trajni rad.

Strujica
25.04.2012., 16:43
10 cm? pa zar nije to puno za skratiti zicu toliko?

Ja sam mogo jer je poprilično dugi kabel a ti možeš po potrebi ja bi skratio bar za onaj dio koji ti je unutar plastike bušilice.

Lee Champa
25.04.2012., 19:16
Mislim napraviti kopresor , tj. koristiti agregat kao kompresor ?

Kako ga misliš podmazivati i odvajati ulje od zraka:ne zna:

kerbi
25.04.2012., 19:46
Sa tim kompresorom ćeš jedino gumu na biciklu moći napumpati u neko razumno vrijeme.

jationmivioni
03.06.2012., 16:17
Imma ispred sebe elktromotor sever subotica, oznaka ZKM 90L2
to je jednofazni motor 2890 okretaja , snage 1,5 kWh .
Da li on treba pogonski i zaletni kondenzator ili samo zaletni i kojeg kapaciteta ?

Jedna85
20.07.2012., 12:53
Gdje kupiti remenice za elektromotor (Zagreb)?

excrucire
20.07.2012., 13:18
Pukao mi je kondenzator na BOSCH bušilici i sada nikako ne mogu nabaviti takav...

čudan je jer ima 3 izvoda od kojih je jedan izvod spojen na namotaje statora...

MOLIM POMOĆ :ne zna:

http://img839.imageshack.us/img839/5918/kondenzator.jpg

Lee Champa
20.07.2012., 18:34
Pukao mi je kondenzator na BOSCH bušilici

To je zaštita od smetnji:kava: Izbaci sve van i spoji direkt!

jationmivioni
20.07.2012., 19:54
Gdje kupiti remenice za elektromotor (Zagreb)?
Mlinoopskrba slava na bolonji preko puta policije

ako nisu tamo onda na adresi MEDARSKA 80

excrucire
20.07.2012., 22:29
To je zaštita od smetnji:kava: Izbaci sve van i spoji direkt!

kako misliš direkt?
što to "sve" da izbacim?