PDA

View Full Version : GERB (gastro muka)

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

ivanahumpalot
19.03.2006., 20:27
Ima li netko iskustva s ezofagealnim refluksom? Koje su pretrage i kako se liječi? Hvala:s

Natch
19.03.2006., 20:32
zvuci zanimljivo:top:

little wonder
19.03.2006., 21:05
Znači, radi se o upali sluznice jednjaka koja je uzrokovana vraćanjem (refluksom) želučanog sadržaja u jednjak. Uzrok refluksa može biti oslabljena funkcija i tonus donjeg sfinktera jednjaka, a razvoju GERB-a mogu pogodovati i konzumiranje jako začinjene hrane, hladne ili vruće hrane, alkohola, kave, cigareta, gaziranih pića i obilnih obroka prije spavanja. Pretrage su manometrija (mjere se tlakovi u mišićima jednjaka) i pH-metrija jednjaka (+endoskopija?). Preporučuje se izbjegavati sve ovo navedeno gore i izbjegavati obilne obroke prije spavanja jer se na taj način povećava intraabdominalni tlak i veća je mogućnost za vraćanje kiselog sadržaja u jednjak. Isto tako, preporuča se spavanje na blago povišenom uzglavlju. To je koliko se sjećam s predavanja. A sad nek uleti netko stručniji. :D

Riječanka? :D

P.S. Čini mi se da je profesor na predavanju spomenuo da kod GERB-a treba izbjegavati i čokoladu, ali sam zaboravila zašto pa ako netko zna... :)

Riječanka2
19.03.2006., 21:09
To znači da sfinkter na kardiji, na ulazu u želudac, ne "dihta" kako treba, pa se adržaj želuca vraća u jednjak, najčešće kod povećanja intraabdominalnog tlaka (prilikom kašljanja, kihanja, napinjanja trbuha) i u ležećem položaju.
Nastaje najčešće kod starijih i adipoznih ljudi koji imaju oslabljene mišiće i kod kojih slace iz trbuha stalno pritišće želučani sadržaj prema gore. Ali i kod duljeg korištenja nekih lijekova (npr.sedativi), abuzus alkohola, kod učestalog povraćanja kod alkosa i bulimičara...onda kiselina iz želuca oštećuje sluznicu jednjaka koja može maligno alterirati ili pak nastaje upalno suženje ili oštećenje jednjaka, ulkus, krvarenje, perforacija... (Barettov ezofagus, refluksni ezofagitis i strikture, sve do karcinoma gastroezofagelanog prijelaza).

Dijagnostika su kontrastna RTG snimanja i gastroskopija.
Liječenje je kod blagog oblika antacidi/inhibitori protonske pumpe, higijensko dijetetski režim (ne jesti tekuću hranu prije spavanja, na primjer), a kod težih oblika neka od antirefluksnih operacija pri čemu se laparoskopskom ili otvorenom metodom "pojača" sfinkter na način da se fundus želuca omota oko kardije (BelseyMark IV, Nissen, Hill). :zubo:

Riječanka2
19.03.2006., 21:20
Malo Čudo ima pravo - treba ležati s uzdignutim uzglavljem, i izbjegavati iritanse (kava, čaj, čokolada - sve metilizirani bromidi), koji uz već postojeći defektni sfinkter povećavaju aciditet želučanog sadržaja.
A dva zla su gora nego jedno :cerek:
I veća je šansa da nagrizu jednjak...a onda eto vraga :E
Moja mama ima već godinama refluks bez ezofagitisa, nije bila na nikakvim pretragama (ja sam ga po anamnezi amenovala : povremeno joj se pri spavanju "vraća" kiseli sadržaj pa onda osjeća bol i pečenje, poslije jela povremeno podriguje i kada legne nakon jela nije joj dobro); sada na je Controlocu i pazi da navečer ne pije puno vode i ima dva jastuka umjesto jednog :ziba:

little wonder
19.03.2006., 21:23
Riječanka je moj idol. :cerek: :D

Clasic
09.01.2007., 20:00
Postavio bi pitanje o tkz. Gerbu ili jednom (ajmo reći) težem obliku gastritisa???
Naime imao sam ovdje otvoren jedan top o gastritisu ,ali u međuvremenu su mi doktori (kao) ustanovili taj Gerb!!
Simptomi su odvratni ...od bola u prsima ,u leđima,težim žgaravicama,mučninama,iskašljavanjem nekog smeđkastog sadržaja(kao u težiš pušača)...ma neznam šta sve više

obavio sam i gastroskopiju i kao lakši oblik gastritisa,probao sve moguće lijekove od Lanzola,Ortanola,CONTOLLOCKA...I DOSLOVNO NIŠTA !!

Jel molim vas ima netko kakva iskustva s time ...više ni doktorima ne vjerujem ,jer mi nije ništa bolje a oni se na te moje simptome onako olako odnose kao da to nije ništa

Pušim to priznajem .ne pijem ..i trenutno se trudim jesti što lakšu hranu !!

Hvala na odgovorima :confused:

paučko
09.01.2007., 20:09
nema ti to neke veze s gastritisom, osim što povrat kiseline može izrokovati upale i čir. to ti je jedna kronična boljka, ja se toga nikad neću riješit.

al nema brige, moraš zavolit svoj gerb. ja i moj gerb smo prijatelji i ponekad odemo na čevape! :top:

Clasic
09.01.2007., 20:21
nema ti to neke veze s gastritisom, osim što povrat kiseline može izrokovati upale i čir. to ti je jedna kronična boljka, ja se toga nikad neću riješit.

al nema brige, moraš zavolit svoj gerb. ja i moj gerb smo prijatelji i ponekad odemo na čevape! :top:

Ufff ma slažem se ...ali kako si pomažeš ..jer jako to dijeluje na kvalitetu života !!

Šta god da radim to me ubija :(((

ante dumbledore
09.01.2007., 20:22
GERB-gastroezofagealna refluksa bolest nije baš teži oblik gastritisa...
mislim ima sličnosti....
uglavnom trebaš se liječiti, isključiti neke uzroke refluksa možda otkriju razlog popuštanja sfinktera...
obavezno se liječi, ne znam jesu li ti objasnili ali postoji rizik od tzv. Barretova jednjaka, nije šala...zato koliko god ti se činilo da nema učinka koristi lijekove
jesu li isključili komorb. infekta H.pylori?

paučko
09.01.2007., 20:26
isključiti neke uzroke refluksa možda otkriju razlog popuštanja sfinktera...

kod mene se radi o mehaničkoj ozljedi staroj preko 5 godina. brijem da ne postoji ništa što bi mogao napraviti. navikne se čovjek, ja se budim sa žgaravicom i idem spavat sa žgaravicom. moja žgaravica voli luk! :klopa:

Clasic
09.01.2007., 20:27
GERB-gastroezofagealna refluksa bolest nije baš teži oblik gastritisa...
mislim ima sličnosti....
uglavnom trebaš se liječiti, isključiti neke uzroke refluksa možda otkriju razlog popuštanja sfinktera...
obavezno se liječi, ne znam jesu li ti objasnili ali postoji rizik od tzv. Barretova jednjaka, nije šala...zato koliko god ti se činilo da nema učinka koristi lijekove
jesu li isključili komorb. infekta H.pylori?

Da ,Gerb nije baš isto kao i gastritis (naveo sam ga kao usporedba )zbog toga da forumaši povežu simptome koje oni imaju !!!

H.pilori -isključena
Znam i za određene posljedice ,ali šta god koristio od ljekova ništa mi ne pomaže....

Ok,jedna mi je doktorica rekla da smjesta prestanem pušiti ,a ja to i dalje činim ...mada s ovakvim simptomima sve sam bliže odluci da prestanem :(((

Anee
09.01.2007., 21:58
ja imam GERB vec par godina..istina,od tad zadane dijagnoze nisam isla ponovno na gastroskopiju,al dok ne boli,dobro je:)
postoje sveta pravila kao i za gastritis,cir i slicne boljke: sto dalje od kisele,ljute,preslatke i premasne hrane,pa ko voli neg izvoli..ja se tog drzim jeedino kad zagusti da od muke nemrem nis jest,heh
jedino sta definitivno ne pijem nikakav alkohol vise,osim u posebnim prilikama malo vina,pivo,tak to.ljuto i papreno niti ne volim.
kod gerba je problem dizanja kiseline u jednjak pa ti preporucujem da spavas s 2-3 jastuka,jer je slabiji refluks,meni to pomaze.nastoj navecer ne jesti nesto "lose" i uzmi koji gastal prije spavanja makar ne osjetis kiselinu,jer dok spavas ne boli,heh,al najvise grize.
ja se kad zagusti,a to je obicno proljece ili jesen,karakteristicno za cirase, lijecim controlocom,pocnem onim od 40mg,a nakon mjesec dana predjem na 20mg,jednom dnevno.i tako pijem to 2,pa ako treba i 3 mj. nemres ocekivati rezultat u brzom roku,ipak je to kronicno i ako se ne lijeci moze biti samo gore.

Ida Bauer
20.01.2007., 22:22
ja imam GERB vec par godina..istina,od tad zadane dijagnoze nisam isla ponovno na gastroskopiju,al dok ne boli,dobro je

Točno tako je i kod mene....otkrili su mi to na jesen.....a mislila sam da mi srce šteka:eek: ..... dobila sam controloc(na cca 2 mj.),koji je super.....i trebala sam na kontrolu,ali nekako mi se neda:o ...i do sad ništa....sad me već strah ići,jer bude se liječnica ljutila na mene...
Ja inače jedem sve(sad sam na UN-u).....pijem i pušim....:o
Mislim da je najbitnije izbjegavati stres i ne se nažderati do kraja....meni najviše smeta kava...zato pijem samo kapučino i to jako rijetki...
Vi koristite cijelo vrijeme nekakve lijekove?

ante dumbledore
21.01.2007., 01:07
savjetovao bih ti što prije kod liječnika na pregled jer je ključno u liječenju GERB-a kontrola,redovna, samo da ti napomenem, malčice te zastrašima da je posljedica GERB-a Barettova metaplazija jednjaka koja vodi u rak!!!!!!! koji je pravo zajeban,ispričavam se na izrazu :D, za liječit

Ida Bauer
21.01.2007., 19:01
savjetovao bih ti što prije kod liječnika na pregled jer je ključno u liječenju GERB-a kontrola,redovna, samo da ti napomenem, malčice te zastrašima da je posljedica GERB-a Barettova metaplazija jednjaka koja vodi u rak!!!!!!! koji je pravo zajeban,ispričavam se na izrazu :D, za liječit
:horor: :horor: :horor: :horor: :horor: ...fakat me plašiš.....
Znam ja sve to za jednjak(koji mi je bio onda za vrijeme pregleda jako upaljen:flop: )....i za grkljan je sranje:flop: ....
Strah me gastroskopije.....i ne znam da li se i kako se to uopće liječi....inače...
Da....baš sam neodgovorna....evo ići ću.....sigurno...

ante dumbledore
21.01.2007., 19:58
eto onda nadam se da ćeš uskoro nas izvijesti o dobrim rezultatima posjete gastroenterologu

tjeskobna pastrva
21.01.2007., 23:24
:horor: :horor: :horor: :horor: :horor: ...fakat me plašiš.....
Znam ja sve to za jednjak(koji mi je bio onda za vrijeme pregleda jako upaljen:flop: )....i za grkljan je sranje:flop: ....
Strah me gastroskopije.....i ne znam da li se i kako se to uopće liječi....inače...
Da....baš sam neodgovorna....evo ići ću.....sigurno...

ne lijeci se, samo se ublazavaju simptomi - znaci ne pusit, ne kava (moze slaba i rijetko), alkohol (lagana piva ili jaaaaaaako razrijedjeno vino), masno, zacinjeno, ne se nervirat i to je to, to je sve sto mozes uciniti, tako su bar meni rekli. a dovraga, sta se moze. :(

mene ne muci tolko zgaravica u smislu da me boli il nes, samo mi zeludac plese tango i to je gadan osjecaj :(

bob10
24.01.2007., 14:47
Mene zanima je li se netko zaista do kraja izliječio od gastritisa i GERB-a?
Ili kada to jednom dobiješ ili ti iste bolesti dijagnosticiraju, to je kronično i doživotno?

Mislim pa je li moguće da nema trajnog ozdravljenja, kao što kaže većina liječnika uz sva čuda suvremene medicine?
Kažu treba se držati propisane terapije s odgovarajućim lijekovima, biti trajno na dijeti, držati se nekih pravila ponašanja i odlaziti na kontrole kod gastroenterologa. Bit će ti bolje, ali nikada do kraja dobro, kao što je bilo prije pojave bolesti.

Jasno da se s tim problemima može živjeti, ali ipak to utječe na kvalitetu života.

Ja sam čuo za dvoje ljudi koji su se nakon terapije (ne dugogodišnje) izliječili/ozdravili trajno od gastritisa.

Čini mi se po raznim postovima da ovdje pišu i pojedini liječnici ili barem oni koji dosta prate medicinu, pa sam zahvalan na svakom odgovoru.

Anee
24.01.2007., 20:10
ja mislim da se je to kronično,sad što točno struka tvrdi ne bi znala..a koliko često će se problemi javljati ovisi i o stilu života,prehrani,stresovima,imunitetu, pa rekla bi čak da i vrijeme,tj. promjene godišnjih doba znaju utjecati..predispozicija za gastro probleme je uglavnom genetska,time i neizbježna, mada danas zbog stresa valjda 80% ljudi pati od nekog oblika gastritisa..
znači- ili u stakleno zvono bez boli, ili se pomiriti s realnošću!:cool:

ante dumbledore
25.01.2007., 02:16
o konačnom izliječenju se može govoriti ako se provede etiološko liječenje, a to znači da se nađe uzrok i ukloni se. e sad ako postoji neki pecifični uzrok GERBa ili gastritisa i on se ukloni onda je sasvim moguće izliječenje. međutim kao i kod većine da ne kažem svih kroničnih bolesti točan konkretan uzrok se ne zna,a tada liječnici imaju tendenciju pripisivanja takvog stanja autoimunosnom procesu i razvijanja milijuna teza koje ja jadan moram naučit :( a u biti su to puka nagađanja....

Clasic
31.01.2007., 20:12
o konačnom izliječenju se može govoriti ako se provede etiološko liječenje, a to znači da se nađe uzrok i ukloni se. e sad ako postoji neki pecifični uzrok GERBa ili gastritisa i on se ukloni onda je sasvim moguće izliječenje. međutim kao i kod većine da ne kažem svih kroničnih bolesti točan konkretan uzrok se ne zna,a tada liječnici imaju tendenciju pripisivanja takvog stanja autoimunosnom procesu i razvijanja milijuna teza koje ja jadan moram naučit :( a u biti su to puka nagađanja....

I dalje ratujem s tim (oprostite)sranjem do neba :confused:
Nego ima još jedna bitna činjenica kod gerba , a to je kako je navedeno u gornjem postu ukloniti uzročnika koji je izazvao Gerb???
U razgovoru s "privatnim"liječnikom koji je svoje znanje dobrano naplatio (neka je) ,ali je zbiljski sagledao moje muke tantalove uočio sam jednu važnu stvar !!!

A TO JE PROMIJENITI KOMPLETNO NAČIN ŽIVOTA !!
Ne misli se pod tim ništa dramatično ali treba ....treba krenuti od sebe , a to je ....................prestati pušiti,piti alkohol ,prisiliti se na redovitu i koliko toliko zdravu hranu ,baviti se nekom sportskom aktivnošću i doslovno istrajati u tome :)
:)

schwaler
01.02.2007., 00:08
GERD (Gastroesophageal Reflux Disease) se može izliječiti kirurškim zahvatom. Učini se korekcija želuca u onom dijelu gdje jednjak ulazi u želudac. Fundoplikacija prema Nissenu je jedan od raspoloživih operacijskih zahvata pri sanaciji GERD-a.
Info o operaciji: What is the Nissen Fundoplication? (http://www.geocities.com/fundofamilies/description.html)
Kod nas se takvi zahvati obavljaju na Zavodu za abdominalnu kirurgiju i transplantaciju abdominalnih organa KBC Zagreb (http://www.kbc-zagreb.hr/index.php?link=klinike_i_zavodi&action=4&id=2#1) kao i u drugim kirurškim ustanovama.

ante dumbledore
01.02.2007., 18:21
ok, može se kirurški riješiti ali mslim da to nije liječenje izbora, mislim da se može sa pravilnim načinom života i konzervativnim liječenjem uspješno liječit, ili bar probat,ako se redovito prati... a ja bih kirurško liječenje ostavio za kraj

lala
01.02.2007., 18:38
Ja sam nekidan mislila da ću umrijet od bolova.

Nisam rodila, ali ne mogu nikakvo komplicirano čupanje zubi, popravljanje bez injekcije, puknuti ligamenti,upale bubrega,uha itd se ne može mjeriti s tim.

Da sam, kojim slučajem trudna, trčala bih u rodilište.
Ozbiljno, to je dolazilo u razmacima kao trudovi, i kad bi me uhvatilo-sve, sve bi bolilo, ruke, noge, slabost, znoj...a sutradan cijeli dan glava (od naprezanja valjda).
Oporavljam se pomalo 3 dana nakon toga, samo sam na riži i bananama (ništa drugo ne mogu smislit) i strahujem da se ne ponovi.
Jel i vama tako to izgleda? (HB isključena):cry: :cry: :mama:

Ego
01.02.2007., 23:31
Ja imam za sad neidentificiranih problema s želudcem. Simptomi: oštra bol u gornjem dijelu trbuha (malo ispod rebara pa do između rebara), kao da mi se lomi nešto stakleno unutra, napuhnutost, podrigivanje, trbuh mi zna postati natečen, tvrd na dodir, mučnina (ovo je najgore, ponekad me tako uhvati da ne mogu govoriti uopće), ponekad imam osjećaj kao da sam pojeo par kila cementa... Čini mi se da mi je najgore kad hodam, tj. kad mi se želudac drma.

Ima koga da se identificira samnom? Jel netko možda zna kako se riješiti barem iritantne mučnine?

schwaler
02.02.2007., 09:03
Na gastroskopiju! Što prije!

mirjanas
02.02.2007., 10:12
dijagnosticirana mi je H.Pylori prije par godina,odradila antibiotike i sve super.
Povremeno se javljala zgaravica i tada sam kopala po internetu a bijase to sve u Amerikama.Covjek je prosao muku sa GERB-om zgaravicom hernijom zeluca i svim tim problemima pa je istrazivao.On savjetuje a ja probala popiti zlicu meda razmuceno u malo vode nataste ujutro pa prije rucka i navecer te dva dana jesti jako mekanu hranu da zalijecimo jednjak jer se on osteti grubom nesazvakanom hranom + povratkom kiseline.Ako to ne pomaze dodati jabucnog octa u mix sa medom i vodom jer su cesto problemi vezani za manjak kiseline u zelucu pa ne mozemo provariti hranu.
Isto tako za probleme sa hernijom zeluca treba popiti casu vode staviti ruke na glavu i skociti par puta a pri doskoku naglo izdahnuti da bi tom vjezbom vratili zeludac na mjesto i zatvorili sfinkter koji dozvoljava kiselini prolazak u jednjak.
Ako vas zanima mogu vam poslati kopiju tog clanka.Kostao me je 30 dolara no to je nista ako nekom mogu pomoci s nekim od ovih savjeta.Ja cu takodjer na gastroskopiju da vidim je li se kakvo sranje u medjuvremenu razvilo unutra a procedure se ne plasim jer rodih dijete pa ne moze biti teze od toga a vi svi muskarcine ne cvilite jer vas mi babe trebamo hrabre i zdrave prema tome mars na pregled i probajte neke od ovih fora mozda upale.
:) :) :)

bob10
02.02.2007., 14:56
Zanima me može li netko preporučiti nekog dobrog gastroenterologa u Zagrebu, po mogućnosti u KBC Zagreb (na Rebru) ili u bolnici Sestara milosrdnica u Vinogradskoj ulici ili u bilo kojo drugoj (boljoj) bolnici u Zg?
Ipak je dobro čuti i drugo mišljenje.

Može i privatna poruka, ako Vam tako odgovara.

Unaprijed hvala.

schwaler
02.02.2007., 15:13
Imaš PM

ante dumbledore
02.02.2007., 16:34
ovo sad homeopatijom za želučani hiperaciditet i gastritis mogu shvatit, al to da se vodom u komb sa kinetičkom silom i gravitacijom može ispravit hijatalna,pretpostavljam, hernija čini mi se malko smiješnim, ispričavam se ako se netko uvrijedi nisam namjerno :D

Ego
02.02.2007., 19:22
Na gastroskopiju! Što prije!

Ko? Zašto? Kako?

Clasic
02.02.2007., 19:32
Doslovno mi je posebno drago što se toliko ljudi uključilo u raspravu o tom ..biiiip. Gerbu!!

Evo neki dan sam bio na nekim pregledima i jedan doktor me poslao na snimanje kičme ,jer koliko on tvrdi simptomi mogu biti jako slični ????

jel netko čuo šta o tome ???:crta:

schwaler
02.02.2007., 19:48
Ko? Zašto? Kako?

Ti.
Samo si opisao svoje tegobe, da sad ne prepisujem; to iziskuje gastroskopiju.
Odeš doktoru opće prakse i tražiš da ti da uputnicu za internistu-gastroenterologa; kao razlog navedeš sve ono što si naveo u postu na prethodnoj strani.

Ego
03.02.2007., 02:58
Ti.
Samo si opisao svoje tegobe, da sad ne prepisujem; to iziskuje gastroskopiju.
Odeš doktoru opće prakse i tražiš da ti da uputnicu za internistu-gastroenterologa; kao razlog navedeš sve ono što si naveo u postu na prethodnoj strani.

Već učinjeno... samo sam tražio da zaobiđe gastroskopiju ako je ikako moguće. Inače mi ide na povračanje i kad mi doktor gurne onu žlicu u usta da mi pregleda grlo, guranje cijevi u grlo... ne znam kak bi preživio.

Za sad čekam nalaz krvne pretrage za Helycobacter pa bumo vidjeli...

tjeskobna pastrva
03.02.2007., 14:14
je, samo sta se hp moze u krvi ne vidjet a u zelucu moze. najbolje je odma napravit gastro, a i nije tako strasno, posprejaju ti grlo pa ne boli, samo grcas dok ti guraju tu cijev al to je sasvim normalno...

tjeskobna pastrva
03.02.2007., 14:16
da ne velim ako imas viska kiseline plus herniju to je jednini nacin da oni to vide... ja sam isla i na neki rengen zeluca prije gastro pa mi nista nisu vidjeli jer je kiselina valjda zamutila onu kredu sta daju popit, tako nesto. a na gastro se sve vidi plus ti uzmu uzorak za test na hp i sve si obavio odjednom.

Clasic
14.02.2007., 20:34
http://croatia.calivita.com/?action=products&show=product&id=70

Mislim ono ,nije reklama ni najmanje ali evo u očaju pokušavamo svašta pa možda pomogne ....

Meni sestrična savjetovala,koja veli da se riješila svih gastro muka barem za sada ovim proizvodom !!

tjeskobna pastrva
16.02.2007., 03:53
ja ne zelim nesto sto ce mi povecat apetit :lol:

jimi12
04.05.2007., 22:27
Postavio bih pitanje vezano uz gerb..prije tri sedmice nakon sedam dana promuklosti(inace se bavim pjevanjem profesionalno),otorinac mi je dijagnosticirao laringofaringealni refluks.Terapija controloc 40mg 2puta dnevno dva tjedna,zatim jos tri tjedna jedanput dnevno.Na testu krvi,otkrivena helikobakteri,popio dozu antibiotika sedam dana.Nakon tri tjedna terapije ne osjecam poboljsanje u glasu,inace glasnice odlicno,ali zdrijelo,grlo izjedeni od kiseline.Da li je nakon tri tjedna moguce da mi jos nije bolje?Nisam bio na gastroskopiji.Nemam zgaravicu,osjecam knedlu u grlu,cesto podrigujem

Beboje
06.05.2007., 10:59
Postavio bih pitanje vezano uz gerb..prije tri sedmice nakon sedam dana promuklosti(inace se bavim pjevanjem profesionalno),otorinac mi je dijagnosticirao laringofaringealni refluks.Terapija controloc 40mg 2puta dnevno dva tjedna,zatim jos tri tjedna jedanput dnevno.Na testu krvi,otkrivena helikobakteri,popio dozu antibiotika sedam dana.Nakon tri tjedna terapije ne osjecam poboljsanje u glasu,inace glasnice odlicno,ali zdrijelo,grlo izjedeni od kiseline.Da li je nakon tri tjedna moguce da mi jos nije bolje?Nisam bio na gastroskopiji.Nemam zgaravicu,osjecam knedlu u grlu,cesto podrigujem

Ja sam na Lanzulu (slično Controlocu) trebala biti mjesec dana, no nastavila sam ga uzimati i dalje jer želudac još uvijek osjećam. Svakako otići na gastroskopiju; meni su našli herniju, kronični gastritis i refluksni ezofagitis (izjedeni jednjak). Gastroskopiju moram ponoviti sljedeći mjesec. Ne mogu reći da ne ide na bolje, no u četvrtak me u krevet bacili čini se žučni kamenci... imam pijesak koji se pokrene iako pazim što jedem. Ubila me užasna mučnina i bol u želucu + proljev. Telefonski sam se konzultirala s gastrićem i kaže da mi to nije gastritis jer sam na Lanzulu i da su vrlo vjerojatno kamenčići. Tek sad sam se digla iz kreveta.

Svakako gastroskopija.

A za GERB je, čini se, najbolji upravo blokator protonske pumpe. Navodno nema nus pojava i po potrebi može se uzimati čitav život. Kod mene je problem promjena stanica u jednjaku koja se vrlo lako može pretvoriti u zloćudnu. Zato je važna gastroskopska kontrola.

simple
06.05.2007., 12:37

Obvezno gastroskopija. Jesti vise manjih obroka, izbjegavati masnu hranu, cokoladu, kofein, alkohol i svu hranu za koju primijetis da ti smeta. Pusenje ni pod razno. 2-3 sata prije spavanja ne jesti nista. Spavati s povisenim uzglavljem. Controloc i ostali lijekovi iz iste skupine su najbolji u lijecenju GERB-a. Ako su simptomi bas izrazeni nocu, moze se prije spavanja dodati i Peptoran ili drugi blokator histaminskih receptora.

Veky
07.05.2007., 10:22
Pa da se i ja učlanim u klub :)
GERB + hijentalna hernija.

Th. Reglan + Zipantola kroz 6 tjedana. Ulazim u 6 tjedan terapije no osim što je djelomično nestala bol ništa drugo. Evo, baš sam se u petak na spavanju davio kiselinom koja je odletjela skroz u usta.

Ja također :cerek: svoj GERB. A i gastroskopiju :rofl:

Beboje
07.05.2007., 18:54
Ljudi, a jeste li se vi zapitali otkud vam hernija? Kaže meni gastrić; debljina, alkohol, teška hrana... a ja niti 50kg, ne pijem, ne pušim, jedem ko ptičica... malo i često... masno nikad nisam ni podnosila!!!
Jedino što mi pada na pamet je trudnoća jer tada - kad mi je trbuh bio maltene pa u grlu - sam počela osjećati prve tegobe... pritisak, podrigivanje, osjećaj kao da mi hrana stoji u želucu i ne probavlja se.

I nemrem se pomiriti s tim da je hernija neizlječiva, da ni sfinkter u jednjak ne mogu pokrpati... na početku 21. stoljeća.

S 35 godina, donedavno u punom životnom zamahu - sad još i s podivljalom žuči - osjećam se kao invalid, nemam snage jer sam spala na 47kg, loše spavam, stalno me nešto muči u utrobi, bojim se sve hrane, a istovremeno mi tijelo žudi da se nahrani... ubilo me to sve i fizički i psihički!

Da sam se barem fakat ubijala u kalorijama, alkoholu i cigaretama, pa da sad znam tko je za to sve kriv!

Ispričavam se na očaju, al još nemrem bilivit koliko mogu patit zbog ovih pizdarija!

alter me
20.05.2007., 23:18
cokolada i menta najvise smetaju kod gerba jer opustaju sfinkter koji je ionako insuficijentan.jednako su negativni i alkohol, te cigarete.

tjeskobna pastrva
21.05.2007., 18:41
I nemrem se pomiriti s tim da je hernija neizlječiva, da ni sfinkter u jednjak ne mogu pokrpati... na početku 21. stoljeća.

mislim da ima neka operacija no navodno je rizicna dosta. meni nitko nije ponudio tu opciju a dosta sam si sama kriva - kava, cigarete, nejedenje... al mislim da je to pocelo jos puno ranije, od zivaca... i tako mi se lijepo osvetilo da sam se ugojila ko malo prase sad. a kao na dijeti sam. ma, nemrem se s tim jos opterecivat.

alter me
22.05.2007., 15:54
postoji rjesenje gerba.evo ja sam vrlo uspjesno rijesila svoj laparoskopskom nissen fundoplikacijom pred 21 dan, preporodila sam se.Imala sam hijatalnu herniju 5 puta 4 cm, erozivni ezofagitis, gerb, te pocetak Barettovog.Zadnjih 6 god (imam 24 god)sam na Controlocu, te Lanzulu, bez pauze, uz ogromne kolicine Motilexa jer sam povracala non-stop. Operirala sam u Izraelu (treca najbolja bonica u svijetu), nikako ne bih preporucila op u Hr jer je operacija rijetka i dosta komplicirana, i samo se nekoliko puta izvela u Hr (mislim na laparoskopiju, ne klasicnu).

alina@
27.04.2008., 14:07
Pa da se i ja učlanim u klub :)
GERB + hijentalna hernija.

Th. Reglan + Zipantola kroz 6 tjedana. Ulazim u 6 tjedan terapije no osim što je djelomično nestala bol ništa drugo. Evo, baš sam se u petak na spavanju davio kiselinom koja je odletjela skroz u usta.

Ja također :cerek: svoj GERB. A i gastroskopiju :rofl:

evo i mene novopečene gerbašice..imam 25 godina
prije 2 tj. mi je dijagnosticiran GERB s omanjom hijatalnom hernijom na gastroskopiji,ali mi nisu uspjeli uzeti uzorak za HP,pa jos ne znam da li ga imam. uzimam nexium i žgaravice(u kojima sam se davila 6mj.)su potpuno nestale. no i dalje nakon neke hrane osjecam knedlu u grlu ,podrigivanje i uzasno me sve to smeta.bolova nemam.kazem zato sto sam procitala da se neki ljudi ovdje zbilja muce s bolovima i jos kojecim..uglavnom mi tesko pada mirenje s tim jer je bolest kronicna..ili ako se ranije otkrije nije?

alina@
27.04.2008., 14:13
postoji rjesenje gerba.evo ja sam vrlo uspjesno rijesila svoj laparoskopskom nissen fundoplikacijom pred 21 dan, preporodila sam se.Imala sam hijatalnu herniju 5 puta 4 cm, erozivni ezofagitis, gerb, te pocetak Barettovog.Zadnjih 6 god (imam 24 god)sam na Controlocu, te Lanzulu, bez pauze, uz ogromne kolicine Motilexa jer sam povracala non-stop. Operirala sam u Izraelu (treca najbolja bonica u svijetu), nikako ne bih preporucila op u Hr jer je operacija rijetka i dosta komplicirana, i samo se nekoliko puta izvela u Hr (mislim na laparoskopiju, ne klasicnu).

ajme uzas...mislim to da imas 24 g. i da te sve to toliko izmucilo.ja imam 25 g. i prije 2tj. mi je dg. gerb plus hiatus hernia.zanima me koja je etiologija tvog gerba ako znas i kak si uspjela doci do tog rjesenja u izraelu? i naravno,jel skupo?

ribica0603
27.04.2008., 14:29
jel netko od vas na lijeku Nexium?

alina@
27.04.2008., 21:21

pijem nexium sada vec 3.tjedan,prva 2 tj.40mg,sad jos 2tj. 20mg. vise nemam ni ž od žgaravice zbog njega ,al neke tegobe su ostale.ali cula sam da je nexium navodno jako dobar lijek..

alina@
27.04.2008., 21:23

evo pijem nexium vec 3.tj. prva 2 po 40mg pa sad jos 2 tj. po 20mg. nemam vise ni ž od žgaravice i manje povracam ali neke tegobe su mi ostale. cula sam da je nexium navodno jako dobar lijek..:top:

MrBlc
27.04.2008., 23:55

Ima li nade da će to uskoro kod nas? Koliki je trošak operacije? Vjerujem da si to ne može svak priuštiti (ja sigurno ne). Ja imam GERB, hijetalnu herniju i Baretta još od 11 godine (tad mi je dijagnosticiran, ali mi je sfinkter radio probleme odmah ćim sam se rodio, pa je moguće da je povezano). S 13 neuspjela operacija. Sad imam 22.

ribica0603
04.05.2008., 12:14
evo pijem nexium vec 3.tj. prva 2 po 40mg pa sad jos 2 tj. po 20mg. nemam vise ni ž od žgaravice i manje povracam ali neke tegobe su mi ostale. cula sam da je nexium navodno jako dobar lijek..:top:

zato sam i pitala...

komsinica_slavica
06.05.2008., 21:58
ajde da i ja s vama podijelim svoje probleme, tegobe bla bla...:(

evo baš se vraćam s WC-a...povraćala sam.... :bljak:
meni je u 10. mjesecu prošle god dijagnosticiran samo GER i dobila sam one mjere kojih se moram pridržavati :klopa: (nema čokolade, gaziranih pića, ne jesti kasno, manji obroci, povišeno uzglavlje dok spavam i još tako toga), međutim, ja se nisam pridržavala pravila.....probala sam neko vrijeme bez čokolade i sličnih konditora pa sam opet počela. Sad mi je dosta gore nego prije. Obavezno mi je svaki dan muka nakod ručka. Imam osjećaj da mi se hrana u želudcu uopće ne prerađuje i to traje dok ne zaspem(ako uspijem)....da ne spominjem da rigam cijeli dan, muka, poslije ništa nemogu jesti. odlučila sam da ću se pridržavati pravila, ali neznam koliko će mi to sad pomoći kad sam već dogurala do toga da mi je svaki dan muka...... :tuzni:

ako netko ima koju pametnu ili savjet, slobodno.... :tuctuc:

imagine
06.05.2008., 22:46
koju pametnu :confused:

pa meni to izgleda ko normalno ....

...s obzirom da se nemoš kontrolirat :o

MrBlc
09.05.2008., 22:22
Je li piješ neki lijek? Jesi radila gastroskopiju? Jesi išla na kontrolu?

komsinica_slavica
10.05.2008., 13:16
Je li piješ neki lijek? Jesi radila gastroskopiju? Jesi išla na kontrolu?

ne pijem nikakav lijek(kad su mi diagnosticirali ger nije bio toliko jak, ali se vremenom pogoršao), radila sam nešto pH želuca( kad ti guraju cijev kroz nos do želuca), nisam išla na kontrolu...:tuzni:

Nelica05
27.05.2008., 13:39
Dragi moji,

Tražim rješenje svojih glavobolja pa ako mi možete pomoći... Već 5 godina imam problema sa sinusima - začepljeni su, imam ciste, uglavnom tri liječnika su mi preporučila operaciju + ispravljanje devijacije septuma. Naravno, tada nisam imala hrabrosti ići na operaciju misleći da mi to ne predstavlja neki velik problem u životu. U posljednjih godinu dana glavobolje su česte, smeta me mali propuh, klima pogotovo, teška glava, bol u prdjelu čela i ispod očiju, peku me sinusi itd., uglavnom nervozna sam po cijele dane od toga, a i strah me da se ne pretvori u nešto gore...

Zadnji pregled na kojem sam bila ustanovljen mi je laringofaringealni refluks i pripisan Nexium 40 mg (mjesec dana 2X1, pa mjesec dana 1X1 - mislim da je to jako puno tableta za početak, zar ne?) i rečeno da mi glavobolje nastaju od želučane kiseline koja se vraća gore do sinusa. Odjednom je u pitanju želudac.

Više ne znam što da radim i mislim, ne piju mi se dva mjeseca neke čudne tablete koje će mi MOŽDA pomoći. Je'l ima možda netko kakvo slično iskustvo i od čega nastaje taj refluks, možda od nervoze?

Uglavnom, više ne znam što je uzrok, a što posljedica...:(

Hvala!!

maxxie
27.05.2008., 16:45
uzrok je zeludac, sinusi posljedica, barem bilo kod mene, i ja sam se iznenadila kad sam negdje prije godinu dana čula tako nešto na pregledu, ali eto.., nađi dobrog specijalistu i slušaj ga

tjeskobna pastrva
27.05.2008., 17:35
ja odavno imam herb i h. herniju a u zadnje vrijeme me cesto boli glava i cini mi se da nes ne stima sa sinusima, di da si to odem spregledat, su mi sinusi mozda otisli? i sta ce mi sad glupi zeludac malo po malo cijelo tijelo pojest il? :mad:

Lil the Cupcake
13.06.2008., 22:20
Ovo je u biti problem moga oca:
vec par dana nakon sto nesto pojede ima osjecaj da to nije progutao i da mu se vraca. Cini se kao obicni reflux ali traje malo vec predugo za tako nesto.
Nije spicy food, ovo osjeca nakon bilo kakve hrane.

Molim ako netko zna da nam kaze o cemu se radi...:confused:

lil

matte
14.06.2008., 14:00
Pitanje je dali tvoj otac boluje od bilo kakve probavne bolseti vezano za mišiče stezače(kad progutaš hranu oni se stegnu i onemogućuju vraćanje hrane, a živci osjećaj...)ja bi preporućio pregled gastroenterologa, možda nije ništa ali ja virujem njima po tom pitanju

Ivanicapeca
14.06.2008., 15:08
To je jedan od simptoma GERBa. Proguglaj malo o tome. Ima i topic ovdje.

Tomislav13
14.06.2008., 15:32
Mislim da to bi trebalo otic na poneki pregled , cim traje toliko dugo .

Lil the Cupcake
14.06.2008., 19:28
Hvala vam svima :)

kex_3
25.06.2008., 16:03
Zanima me jel ima netko neko iskustvo sa rješavanjem GERB-a laparoskopskim ili kirurškim putem? Naime, veće duže vrijeme muku mučim sa GERB-om, lijekovi mi baš i ne pomažu, smršavio sam i već sam očajan od svega toga. Kvaliteta života mi je drastično opala. Čuo sam da se GERB može riješiti i putem operacije pa me zanima da li neko ima nekakva iskustva ili saznanja o tome? I da li se to radi kod nas? Hvala.

frederic
07.07.2008., 23:01
Gastroskopijom mi je dijagnostikovan gerb,erozivni gastritis i cir na dvanestopalacnom bez infekcije hp pre 20-ak dana od kad pijem Omeprazol+cisaprid...simptomi-ujutro i uvece osecaj odvratne kiselosti,nakon obroka podrigivanje i bolno stucanje a cesto i bol u jednjaku,pecenje...nesposobnost normalnog kretanja,saginjanja,krkao sam se rupurutima dosta....sad od kad pijem lekove poboljsalo se ali sasvim malo,tek ova dva dana nemam kiseo osecaj ali i dalje stucam posle hrane ili tecnosti,osecaj knedle i stegnutosti jednjaka...tek kad mi se hrana dobro provari osecam se lakse...samo da jednom prodje,radije depresija ili koje god psihicko sranje nego ovo...:mad:UA GERB!!!

mya_7920
08.07.2008., 06:09
ne pijem nikakav lijek(kad su mi diagnosticirali ger nije bio toliko jak, ali se vremenom pogoršao), radila sam nešto pH želuca( kad ti guraju cijev kroz nos do želuca), nisam išla na kontrolu...:tuzni:

A da odeš? Pojest će ti kiselina želudac..
(PH-metrija se zove ta pretraga sa cijevi kroz želudac)

weacky
09.10.2008., 14:31
Moja ujna već deset godina ima dijagnosticiran refluks želučane kiseline BEZ HIJETALNE KILE. Probala je sve moguće lijekove, pretrage u bolnicama i privatnim poliklinikama. Nažalost, ništa joj nije pomagalo. Liječnici su joj uglavnom govorili kako je njeno stanje neizlječivo i kako će morati čitav život piti lijekove i paziti na prehranu. Nedavno je bila na pregledu kod jednog kirurga koji joj je predložio operativni zahvat. Ona je ostala u šoku jer su joj do tada svi tvrdili da to ne postoji. Boji se. O kakvom se zahvatu radi? Koliko je ozbiljan i koje su sve posljedice? Koliko je uspješan i radi li se u Hrvatskoj?
AKO NETKO NEŠTO ZNA, MOLIM DA SE JAVI!

weacky
13.10.2008., 08:10
Prijem u bolnicu joj je 20.10. Molim Vas, ako netko nešto zna o ovoj bolesti, operaciji ili bilo čemu vezano uz to, neka se javi.

offname
08.11.2008., 21:43
Pozdrav grbavci,pardon gerbavci.Eto i mene jos jednog patnika.
Eto,muci me vec jedno 4 godine,prosao 2 gastroskopije,i eto stara prica.
Naime,nitko nije napisao da treba izbjegavati caj,pa ako str mislili kavu zamjeniti cajem,losa ideja.
Dajte mi recite,jel vas muce neke cudne bijele naslage na jeziku?Mene to ubija...

Vau,member sam vec godinu dana,a eto,prvi post,i to bas o bolestini

poma
08.11.2008., 22:19
ja živim s tim već godinama, ne pušim , ne pijem, hranim se zdravo a želudac stalno boli.R...... evo ja stigla
]

Ivanicapeca
09.11.2008., 11:50
Pozdrav grbavci,pardon gerbavci.Eto i mene jos jednog patnika.
Eto,muci me vec jedno 4 godine,prosao 2 gastroskopije,i eto stara prica.
Naime,nitko nije napisao da treba izbjegavati caj,pa ako str mislili kavu zamjeniti cajem,losa ideja.
Dajte mi recite,jel vas muce neke cudne bijele naslage na jeziku?Mene to ubija...

Vau,member sam vec godinu dana,a eto,prvi post,i to bas o bolestini

Mislim da je zabranjen samo čaj od mente.
Ove naslage su gljivice. Nabavi Rojazol. Proći će za dan dva:top:

offname
09.11.2008., 21:14
Mislis da su gljivice?Meni doktori rekli da do toga dolazi ako je posrijedi(cetvrtak) :) neka upala... Budem probal.
Da,od mente narocito,ali caj navodno opusta sfinkter. Upravo sam se prenajeo,a plan je bio bas suprotan:mad:

Ivanicapeca
10.11.2008., 08:25
Mislis da su gljivice?Meni doktori rekli da do toga dolazi ako je posrijedi(cetvrtak) :) neka upala... Budem probal.
Da,od mente narocito,ali caj navodno opusta sfinkter. Upravo sam se prenajeo,a plan je bio bas suprotan:mad:

Ma sigurno su gljivice.
Dečko mi ima gerb i jedino mu škodi menta. Zeleni čaj mu je skorz ok.:ne zna:
Mislim da ga i ja imam.:o Ero, napokon sam priznala da mi nije dobro:p U zadnje vrijeme imam sve više tegoba. Nesmijem kavu niti prismrditi, a skužila sam da mi škode i moje žitarice i AB kultura u jutro...kvragu, najbolje da crknem sad:mama: I onak moram paziti na prehranu zbog masnoća u krvi, sad još i ovo. Majketi ubilo mi svaki gastro gušt :cry:

Alan_SP
10.11.2008., 19:08
Dakle, ja imao Crohna. Pored drugih problema mucila me kiselina, ali sve muke oko GIa su mi prilicno poznate.

Sad, lijek postoji, cak sto vise, oni koji se usude, bit ce iznenadeni koliko malo vremena treba da se stvar rijesi.

www.miraclemineral.org

I post je samo zato sto zelim pomoci...

offname
10.11.2008., 21:45
i da,grlo me pece vec jedno...hmmm,godinu dana:eek:, i vise,bio sam kod otorino...i ona mi je dijagnosticirala gerb.Tek onda me je moj doktac poslal na gastroskopiju. Jel to upala od kiseline,ili kaj,jer jednjak me nic ne pece?!:confused: Ni zgaravica cak

Jelena27
05.03.2009., 08:14
bok svima, imam gerb, i eozivni gastritis, prestala pušit, i uporno žderem čokoladu, nakon koje se ko žabac napuhnem...koma

LelaSt
05.03.2009., 20:47
Javljam se na ovu temu sa dijagnozom...........
Imala bih pitanje iskusnijih :) kako rjesavate prehranu... naime ja dok dodjem doma sa posla i skuham rucak (kako sad smijem jest samo kuhano...) dodje 6 popodne. Onda vec pregladnim pa pojedem vise sta nije dobro a i ako se natjeram na manje poslije opett ogladnim sto nije dobro prije spavanja.
Na poslu nemam mogucnosti rucat.. znaci opcija suha hrana..sta opet nije dobro...
Ako moze koji savjet.. bila bih zahvalana :)

trendkill
13.03.2009., 21:12
Naime imam 24 god i jake probleme sa žgaravicom...
Na endoskopiji mi je ustanovljen GERB 1. stupnja znaći najblaži oblik, a vađenjem krvi helycobakter..Također želudac i dvanaesnik su sve uredno na endoskopiji samo malo oštećen jednjak.
Pio sam neka 2 antibiotika i Controloc 7 dana s tim da sam Controloc pio unazad 4 mjeseca i iza lječenja još 2 mjeseca...
Dok sam pod Controlocom sve je OK ali čim prestanem nakon dan dva počinju užasne žgaravice do te mjere da se ne osudim ništa pojest.. grebe me i grlo i bole prsa... Gastala popijem 6 dnevno i to nekad nije dovoljno....
Naime imam ureaza izdisajni test u ponedjeljak i sad već neko vrijeme ne smijem piti Controloc jer utjeće na nalaze za Helycobakter...
Sad mene brine kako ću ja dalje jer sve da sam i ubio tu prokletinju ostaje mi ovaj GERB koji je neizlječiv i nepodnošljiv...
Držim se svih pravila- ne jedem puno nego više puta pomalo, ne jedem ljuto, slano, kiselo, slatko, gazirano, limun i agrume, ne naprežem se nakon jela, ne nosim usku odjeću, spavam na povišenom...... Ne znam više ŠTA da radim...
Smršavio sam 3,4 kile u tjedan dana jer se ne osudim jest... a to je tek tjedan da ne pijem Controloc a kažu da ga se ne pije doživotno.........
Ja stvarno neznam ŠTA da radim ali ovo je PAKAO... Nemam volje živit....
Stalan osjećaj peckanja u želucu i grlu, kašalj....
Ima li netko kakav savijet jer gubim sve nade a doslovno me je strah jest jer je ta žgaravica užas...
ZAHVALJUJEM NA SVAKOJ POMOĆI.

Doctus_
13.03.2009., 21:42
Gastroezofagealna refluksna bolest ili GERB je oboljenje koje nastaje zbog smanjenog tonusa kardijalnog mišića, m. sphincter cardiae. Naime, taj mišić djeluje tako da kad progutamo hranu, on se normalno jako sisne i onemogućuje povrat želučanog sadržaja u jednjak koji je jakoo jakoo kiseo, pH oko 2. E sad, kad "olabavi" taj mišić, himus se vraća u ezofagus čija sluznica nije prilagođena tako kiselom sadržaju, te uzrokuje tzv. žgaravicu, pyrosis. Nažalost, danas učinkovit lijek za takvo oboljenje ne postoji, već se primjenjuje tzv. trojna terapija koja uz antibiotike podrazumijeva i već pomenuti controloc. Taj Helycobacter pylori je bakterija koja je prisutna u želučanoj sluznici većine stanovnika naše planete, većinom neaktivna do nekih poznih godina kada može da uzrokuje ulcus ventriculi ili pak gastritis. Terapija je antibiotska, u većini slučajeva učinkovita. E sad, za GERB bi još dodao da on prvenstveno nastaje zbog čestog životnog stresa, pretrpljenih strahova, trauma, dakle općenito je na psihičkoj bazi, ali i svakako način prehrane. Zbog toga ga je teško liječiti.
Sve u svemu, morate biti jako posvećeni svojoj prehrani, te uzimanju simptomatske terapije, dok ne otkriju kauzalnu. Pozzzz

trendkill
13.03.2009., 21:54
Koliko ja znam trojna terapija je za Helycobakter a ne za GERB
Za gerb postoje 3 varijante- prehrana i sve čega se držim
pod 2 inhibitori protonske pumpe- Controloc, Lanzul, Noplaza...
i pod 3 Operativni zahvat kojim i baš nije mio....

Mene zanima koliko dugo ja smijem piti Controloc jer dok ga pijem je OK ali ne znam koliko je on štetan a bez njega ništa od navedenog ( hrana, živciranje, napori...) ne djeluje

A jebi ga imam 24 god želim ić u teretanu (naprezanje) i ostale stvari ako ću živjet ko moja nona od 86 jebat ga...

Shain
13.03.2009., 22:07
Na endoskopiji mi je ustanovljen GERB, a vađenjem krvi helicobakter pylori.

Imam bliskog rođaka. Dijagnosticiran mu je prije devet godina GERB (gastroezofagealna refluksna bolest) i Helicobacter pylori. Sve je to dobio jer je radi poboljšanja krvotoka trošio andol, a nije znao da ga njegova želučana sluznica ne može podnijeti. Andol (acetilsalicilna kiselina) pripada među NSAR, i može biti opasan za želudac. Dobio je i upalu jednjaka, i od toga je imao bolove u grudnom košu (slične bolovima srčanoga bolesnika). Omršavio je šest kila.

Liječnik mu je propisao dva antibiotika koji su definitivno otklonila Helicobacter pylori (to su pokazale kontrole), ali su se smetnje nastavile još tri godine. Liječnici su mu mijenjali lijekove, ali su rezultati bili slabi, iako se držao najstrože dijete.

A evo i kraja. Danas je potpuno zdrav. Ozdravio je iznenada, i ne zna pravi razlog. Ispričao mi je da je jednoga proljeća počeo piti svaki dan 1-2 žlice maslinovog ulja (ekstradjevičanskog, hladno prešanog), a toga je ljeta vrlo naporno planinario. Svako se jutro penjao na obližnje brdo (400 m visinske razlike). Išao je na sve ili ništa i - dobio je sve. Osjeća se odlično, jede sve, od ribljega paprikaša do graha sa suhim mesom, od sirove salate i voća do svega onoga što mu je bilo zabranjeno.

Čak više nema ni smetnje karakteristične za GERB. - Ako te još nešto zanima, možeš me pitati, jer sam bio svjedok svih tih njegovih muka, a mogu ga pitati telefonom ako sam nešto zaboravio.

Doctus_
13.03.2009., 22:11
U pravu si za Helycobacter pylori, malo sam se prekucao. Sad kad sam pročitao post shvatio sam grešku. A za Controloc, piješ ga onako kako ti liječnik odredi. Ta terapija se može duže vrijeme uzimati, jer ti nema šta drugo za dati, a uostalom i najučinkovitija je. Operacija dolazi u obzir jer bi se time mogla dugoročnije popraviti šteta, ali opet je na tebi da odlučiš. Znam da ti je jako teško, jer imam u porodici isti slučaj. Mislim nije to oboljenje koje ugrožava život, ali je jako neugodno se nositi s tim. Pronađi nekog dobrog specijalistu, pa isprobajte sve moguće solucije koje nauka nudi.

dinocroatia
14.03.2009., 09:56
Koliko ja znam trojna terapija je za Helycobakter a ne za GERB
Za gerb postoje 3 varijante- prehrana i sve čega se držim
pod 2 inhibitori protonske pumpe- Controloc, Lanzul, Noplaza...
i pod 3 Operativni zahvat kojim i baš nije mio....

Mene zanima koliko dugo ja smijem piti Controloc jer dok ga pijem je OK ali ne znam koliko je on štetan a bez njega ništa od navedenog ( hrana, živciranje, napori...) ne djeluje

A jebi ga imam 24 god želim ić u teretanu (naprezanje) i ostale stvari ako ću živjet ko moja nona od 86 jebat ga...

Kuzim te sasvim al ne vidim zasti nebi isao s GERBOM u teretanu, budi jaci od njega..probaj, idi na plivanje ili sl...mene isto muci to al nastojim ne mislit na to non stop - trenutno cugam aloe veru pa ti javim rezultat, navodno ona smanjuje želučanu kiselinu...

trendkill
14.03.2009., 19:55
Kuzim te sasvim al ne vidim zasti nebi isao s GERBOM u teretanu, budi jaci od njega..probaj, idi na plivanje ili sl...mene isto muci to al nastojim ne mislit na to non stop - trenutno cugam aloe veru pa ti javim rezultat, navodno ona smanjuje želučanu kiselinu...

Ma čim se naprežem dolazi mi žgaravica i grebanje grla...
Jel ko zna koliko se dugo smije piti Controloc jer bez njega ja ne mogu...

SLATKICAAA13
24.03.2009., 22:35
plizzz pomozite mi imam 13 go i moram na 24h pehametriju jednjaka molim vas da mi objasnite kakav je to pregled kak se to radi i zkj moram ostat tam 24h

sofi
06.04.2009., 11:04
evo i ja imam istu situaciju, potpuno istu... h.pylori+ gerb+ refluks i 25 godina....
tesko je odjedanputa prihvatiti ovakav zivot, kad su ti samo 24 godine...
tesko je odreci se skoro svega sto imas potrebu kao mlada osoba raditi, no jedino sto me tijesi je to sto kazu da se
ovo moze izlijeciti, ako covjek radi sve kako valja, prestane se zivcirati oko onoga sta ga snaslo, sluznica s eda obnoviti i
sve ce opet biti uredu.......
ja skupljam sta sve smijem i ne smijem jesti, tj. preporuke, jer taj mi je dio najgori........
ako neko ima nei recept, onako nesto fino i extra zdravo nekja napise, vjerujte da ce mu s eracunati kao dobro djelo :)

kuku
21.04.2009., 11:19
Ja takodjer imam 2 godine problem sa GERB-om. Primjetio sam da u proljeće i jesen počinju tegobe. Također kad imam stresnu situaciju i krene nervoza. Uzimam ulfamid i pomaže mi. Ono što sam skužio da mi najviše smeta je kapula ( luk ) za večeru pa i pržena. To me ubija. Alkohol također pa se nisam pošteno napio sa frendovima ne pamtim. Nadam se da će jednom netko dati recept kako to zaliječiti bez operacije jer za sada lijeka nema i taj mišić na kraju jednjaka kad jednom oslabi nema više "treniranja" da ga vratim u staru formu :D

maybelline
24.04.2009., 12:47
i taj mišić na kraju jednjaka kad jednom oslabi nema više "treniranja" da ga vratim u staru formu :D

moj je oslabio davno:(
jedini trening je paziti sta jedes,pijes,kontrolirati stres i prevoditi ga u nestres,paziti kao spavas....puno je toga

jolanta
05.05.2009., 12:53
evo ovde sam prvi put
borim se s GERBOM
dijagnosticiran mi je refluks,hernija,dispepsija,kasakadni oblik želudca
simptomi su:bol u prsima,leđima,napuhivanja,nepravilan rad srca,vrtoglavice,zamučen vid, osječaj ko da nisi kako treba.bol pod ljevim rebrom,znoj,bljedilo,trnci i slabost u nogama i rukama
moja dr. opće prakse kaže da je to na psihićkoj bati u što ja ne vjereujem i da sam u depresiji
i onda sam počela piti antidepresive i nema koristi
uvjerena sam da mi gerb sve to izaziva
ima li netko tako jake pojave
i jesam li pukla ili je to sve gerb

amy2000
31.08.2009., 06:42
Mene zanima je li se netko zaista do kraja izliječio od gastritisa i GERB-a?
Ili kada to jednom dobiješ ili ti iste bolesti dijagnosticiraju, to je kronično i doživotno?

Mislim pa je li moguće da nema trajnog ozdravljenja, kao što kaže većina liječnika uz sva čuda suvremene medicine?
Kažu treba se držati propisane terapije s odgovarajućim lijekovima, biti trajno na dijeti, držati se nekih pravila ponašanja i odlaziti na kontrole kod gastroenterologa. Bit će ti bolje, ali nikada do kraja dobro, kao što je bilo prije pojave bolesti.

Jasno da se s tim problemima može živjeti, ali ipak to utječe na kvalitetu života.

Ja sam čuo za dvoje ljudi koji su se nakon terapije (ne dugogodišnje) izliječili/ozdravili trajno od gastritisa.

Čini mi se po raznim postovima da ovdje pišu i pojedini liječnici ili barem oni koji dosta prate medicinu, pa sam zahvalan na svakom odgovoru.

Izljecenje ovisi i o tome sto je uzrok GERD-a. Uzroci mogu biti razni (npr. hiatus hernia, stres, starenje); neki se uzroci mogu korigirati a neki ne. Znam da neki ljudi cak posegnu za operacijom da bi ucvrstili spinchter (prsten koji povezuje zeludac sa jednjakom koji oslabi, zbog cega se kiselina vraca iz zeluca u jednjak) - ta se operacija zove NIssen Fundoplication i nakon te operacije vise ne moraju uzimati lijekove i mogu jesti normalno.

Najbolje je izlijeciti uzrok nastanka bolesti, kao i kod svake bolesti, zar ne, a kod GERD-a to moze biti malo teze (posebno ako je uzrok nepoznat, ili ako je u pitanju stres). Vrlo neugodna i BOLNA bolest. Svatko na nju reagira drugacije, ima varijaciju simptoma i lijecenje je razlicito za svakoga...

kex_3
01.09.2009., 13:08
Izljecenje ovisi i o tome sto je uzrok GERD-a. Uzroci mogu biti razni (npr. hiatus hernia, stres, starenje); neki se uzroci mogu korigirati a neki ne. Znam da neki ljudi cak posegnu za operacijom da bi ucvrstili spinchter (prsten koji povezuje zeludac sa jednjakom koji oslabi, zbog cega se kiselina vraca iz zeluca u jednjak) - ta se operacija zove NIssen Fundoplication i nakon te operacije vise ne moraju uzimati lijekove i mogu jesti normalno.

Najbolje je izlijeciti uzrok nastanka bolesti, kao i kod svake bolesti, zar ne, a kod GERD-a to moze biti malo teze (posebno ako je uzrok nepoznat, ili ako je u pitanju stres). Vrlo neugodna i BOLNA bolest. Svatko na nju reagira drugacije, ima varijaciju simptoma i lijecenje je razlicito za svakoga...

Pozdrav,

nemoj davati krive informacije. Ta operacije nije ni izbliza jednostavno rješenje kako se čini. Upravo na forumu sam upoznao osobu koja je to radila i vrlo detaljno mi je opisala kaj je to. Uglavnom, da sad ne gnjavim, nakon operacije, nije stanje kao prije. Postoje mnoga ograničenja kod prehrane a ni sama operacija nije vječna.

KoRnY_st
10.09.2009., 22:34
Prije 4 god dijagnosticirana mi je Gastroezofagealna refluksna bolest uz kronični gastritis. Obično bi žarenje nestajalo uz rupurut ali prije mjesec dana sam svakodnevno počela povraćat i osjećaj žarenja ne prestaje. Prije tjedan dana dobila sam terapiju Famosan 20 mg i Iberogast kapi.Bude mi dobro dva dana onda opet sve po starom. Čula sam da pomaže prah Basenpulver. Pa jel netko imao iskustva ili da mi preporuči nešto drugo ?
p.s. Na skroz dijetalnoj sam prehrani ( u zadnjih mjesec sam izgubila 7 kg)

daso
10.09.2009., 22:49
a što, ne da ti se na laparoskopiju....

filos
11.09.2009., 08:15
i ja imam istu dijagnozu; pijem controloc i propolis kapi. što se tiče dijete, nije ti potrebna bas dijeta-dijeta,nema smisla gubit kilograme (ako, naravno to ne zelis) samo izbjegavaj "Krizne" namirnice; meni su najgore paprike, rajcica, kisele voćke, instant kave (3 u 1 i ness). ja jedem normalno, ako zaglibi, gastal za trenutno stanje, i svako jutro i večer controloc te kamilica sa žlicicom kapi od propolisa prije spavanja! da, meni recimo ketonal, koji popijem s vremena na vrijeme zbog glavobolje ili pmsnih boli, unisti, nakon toga sam...:visi:

KoRnY_st
11.09.2009., 08:32
Ma nisam na nikakvoj dijeti jer mi se gube kilogrami (kilograme sam izgubila zbog povraćanja) već mi želudac jako teško probavlja hranu i zbog toga sam na dijetalnoj prehrani. Ma uzimam i ja nekakav med od kestena sa propolisom,aloe verom,ijoš nekim mješavinama ali nikako da mi se želudac smiri

KoRnY_st
11.09.2009., 08:34
@daso :top::top:

daso
11.09.2009., 09:39
@daso :top::top:

što znači...

KoRnY_st
11.09.2009., 12:49
najlakše je reći na operaciju , podsjećaš me na mog ortopeda

daso
11.09.2009., 16:38
hhhh...a onda makar bi se riješila svih ovih problema i lijekova... i ne bi trebala ić na dijetu....

Petea
11.09.2009., 21:52
Prije 4 god dijagnosticirana mi je Gastroezofagealna refluksna bolest uz kronični gastritis. Obično bi žarenje nestajalo uz rupurut ali prije mjesec dana sam svakodnevno počela povraćat i osjećaj žarenja ne prestaje. Prije tjedan dana dobila sam terapiju Famosan 20 mg i Iberogast kapi.Bude mi dobro dva dana onda opet sve po starom. Čula sam da pomaže prah Basenpulver. Pa jel netko imao iskustva ili da mi preporuči nešto drugo ?
p.s. Na skroz dijetalnoj sam prehrani ( u zadnjih mjesec sam izgubila 7 kg)

Moji simptomi su slicni kao i kod tebe; unistilo me povracanje koje bi trajalo danima, pa bi se nesto smirilo, pa opet iz pocetka, uzas! Meni je pomogao Nexium (premda sam pila sve moguce ljekove, Controlic, Lanzul, ...), a jos mi se vise stanje popravilo nakon trojne terapije. Naravno, problemi nisu nestali, ali je stanje super kako mi je bilo ranije; o mrsavljenu da i ne govorim, bila sam dosla do 49 kg, a ranije sam imala 63, pa cak i 65 kg. Sad sam konacno nakon godinu dana dosla do kilaze od 62 kg.

KoRnY_st
15.09.2009., 01:29
Vec 3 dana pijem mješavinu soka Aloe vEra + Noni 3 puta na dan i stanje se jako popravilo + od danas uzimam još i Basenpulver

Nikolina
16.09.2009., 18:30
eh eh , ja sam prestala pušit i pit kavu , stanje bolje ali pacijent nije izlječen ,

najbolje gasi žar krompir juha , može s mrkvom i s tjesteninom i može malo kockice za juhu ili soli

meni to ubije žar i iza toga počnem podrigivati , jednostavno želudac proradi .
Probajte , zanima me jel i vama djeluje .

To bi trebalo jesti svaki dan prije obroka , ili barem 2 puta na dan , i pripaziti da krompir i mrkva budu dobro skuhani .
:-)

KoRnY_st
20.10.2009., 00:00
Svaka čast biseru koji je pisao ovaj jelovnik , očito Plivi pada profit u zadnje vrime
http://www.plivazdravlje.hr/centar/prehrana/21/recepti/Refluks-iz-zeluca-u-jednjak.html

White Pearl
24.10.2009., 15:50
Moji simptomi su u ustima prvenstveno.LIjecnik misli da je to od kiseline i na terapiji sam lijekovima protiv iste.
Grozna bolest!!

Zanima me, postoji li itko da se uspjesno izlijecio od ove bolesti, koliko dugo vremena vam je trebalo, i sta od lijekova (medicinskih, prirodnih, alternativnih itd) ste koristili?
KOje simptome ste imali tokom tijeka bolesti.

Ima li nade za izljecenje ili ce ovako biti do kraja zivota?

Svaki savjet je vise nego dobrodosao.

Gutaperka
24.10.2009., 16:43
Moji simptomi su u ustima prvenstveno.LIjecnik misli da je to od kiseline i na terapiji sam lijekovima protiv iste.
Grozna bolest!!

Zanima me, postoji li itko da se uspjesno izlijecio od ove bolesti, koliko dugo vremena vam je trebalo, i sta od lijekova (medicinskih, prirodnih, alternativnih itd) ste koristili?
KOje simptome ste imali tokom tijeka bolesti.

Ima li nade za izljecenje ili ce ovako biti do kraja zivota?

Svaki savjet je vise nego dobrodosao.

evo ti ovdje ima nekih savjeta

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/16176/Refluks-zeludac-izvan-kontrole.html

White Pearl
27.10.2009., 02:21
Hvala za link, Gutaperka!

zdenka27
27.10.2009., 10:30
S tim se može sasvim lijepo živjeti uz pravilnu terapiju i način života.
Kad su meni otkrili GERB i dali lijekove ( controloc i gastal) relativno brzo se stanje sredilo. Prije toga sam mjesecima hodala po ordinacijama jer je počelo netipično s problemimam sa glasnicama.
I poslije se dogodilo da ne prepoznam da su to ti problemi ( jer nemam tipične žgaravice i sl.), ali uvođenjem istih lijekova stanje se uvijek smiri. Kako do te bolesti dolazi zbog vraćanja želučanog sadržaja, a kao posljedica urođene slabosti mišića koji dijeli želudac i jednjak, ne može se do kraja izliječiti.
Uzamanje lijekova smanjuje želučanu kiselinu i njenu kiselost, a time se sprječava upala jednjaka čak i kad se dio želučanog sadržaja vraća.
Samo traži da ti specijalist objasni koliko dugo moraš piti lijekove i kada im se trebaš vratiti!
Meni nitko ništa nije rekao pa sam pretraživala knjige, članke, a kasnije i internet. Zbog toga ni danas nisam sigurna što je pametnije - piti gotovo redovno terapiju ili nešto drugo.

White Pearl
27.10.2009., 22:57
Hvala Zdenka na odgovoru.

NI ja nemam zgaravicu. Moji simptomi su u ustima, bolovi i peckanje u jeziku. Uzimam lijek protiv kiseline, a koliko dugo, lijecnik mi je rekao da uzimam "dok mi ne bude bolje, i onda jos tjedan dana poslije toga." :) KOliko ce to dugo biti vremena, nitko ne zna.

Ne znam kako je moguce nemati zgaravicu a imati simptome u ustima i da je to od kiseline.

Zdenka, kako su Vama ustanovili tocno da se radi o GERB-u?

White Pearl
27.10.2009., 23:17
Pozdrav,

nemoj davati krive informacije. Ta operacije nije ni izbliza jednostavno rješenje kako se čini. Upravo na forumu sam upoznao osobu koja je to radila i vrlo detaljno mi je opisala kaj je to. Uglavnom, da sad ne gnjavim, nakon operacije, nije stanje kao prije. Postoje mnoga ograničenja kod prehrane a ni sama operacija nije vječna.

Operacija se primjenjuje na kraju, ako niti lijekovi ni promjena nacina zivota (ishrana itd) ne pomognu i ne preostaje nista drugo. Naravno da niti jedna operacija nije bezazlena, a i za post-operativni tijek se ne moze garantirati kako ce teci. I sve je individualno. KOd ove operacije (Nissan), ucvrsti se spinchter, dio koji spaja jednjak sa zelucem, tako da se kiselina ne vraca u jednjak.

Nakon operacije, vecina ljudi se normalno oporavi. Naravno da postoje ogranicenja, moras jesti hranu u malim zalogajima i vise ne mozes povracati. Ali ostale tegobe vezane za kiselinu nemas.

Znam covjeka koji je napravio tu operaciju, prije se patio godinama sa GERD-om, nakon operacije je odlicno, moze jesti sve sto zeli bez tegoba.

amy2000
28.10.2009., 00:38
Pozdrav,

POzdrav Kex_3

Da li sam igdje u postu rekla da je operacija jednostavno rjesenje? Preporucila bih da jos jednom procitas moj post prije nego sto krenes sa napadima.

Informacija je prava, i ono sto sam ja rekla, ako to vec trebam ponavljati, jest da operacija NISSAN Fundoplication postoji. NItko nije spomenuo da je OPORAVAK nakon operacije biti lagan, i ja nisam govorila o tome. Puno ovisi i o strucnosti kirurga. Osim toga, nitko ne zna kako ce se pacijent oporavljati. Operacije su uvijek rizik, i rade se zato jer postoji nada da ce bolesniku nakon nje biti bolje.

Operacija se preporuca zadnja u tijeku metoda lijecenja. Dakle ne znaci ako netko dobije GERB ili kiselinu, da ce odmah ici pravac operacija. Operaciju lijecnik predlaze tek nakon sto niti lijekovi niti bilo sto drugo vise ne pomaze a funkcioniranje bolesnika je otezano.

Inace NISSAN Fundoplication se smatra jednom od laksih operacija po svojoj tehnickoj izvedbi. To kako tece post-operativni oporavak tvog poznanika sa foruma nakon operacije je drugo pitanje. Iz statistika znam da neki ljudi budu odlicno nakon operacije i super su zadovoljni, a drugi i dalje imaju neke simptome. Znaci-sve je individualno i nijedna operacija nije savrsena. Svi pacijenti nakon ove operacije kao nuspojavu ne mogu vise povracati.

amy2000
28.10.2009., 00:52
Dobro je da si bolje. Kod ovakvih problema jako je vazna prehrana, probaj jesti sto vise kuhane hrane, izbaci sve tesko i masno iz prehrane (kao i cokoladu :)), ne citrusima, ne soku od narance, i kiselom vocu i slicno.
Treba dosta vremena (cak i par mjeseci) da se ovo stanje zalijeci.

amy2000
28.10.2009., 01:03
Zanima me da li je ikom pomogla akupunktura, kineska medicina u borbi sa GERB-om? Ako da, nakon koliko vremena?

Po vjerovanjima kineske medicine, probava je najvazniji dio covjecjeg sustava, i ako ona strada, pojavit ce se vremenom i sve ostale bolesti (autoimune, kardiovaskularne, pa i zlocudne itd).

Takodjer, lijekovi protiv kiseline nisu predvidjeni da se uzimaju godinama. Medjutim svi to u danasnje vrijeme rade kao normalno. No, istrazivanja su pokazala da nakon godina uzimanja anti-acid lijekova, mogu nastati tumori u stomaku pa i zlocudna oboljenja. Zapadna medicina je toga svjesna.

Ako malo razmislimo, zar nema tu neke logike. Antacidi gase kiselinu koja je vazna u probavljanju namirnica. Ako ugasimo tu kiselinu lijekovima, sto ce onda vrsiti probavu, i kako cemo dobivati vrijedne sastojke iz krvi?
Drugim rijecima, da li lijekovima zapadne medicine lijecimo jedno a kvarimo drugo?

I zar nije problem GERB-a, gastritisa i slicnih problema sa varenjem u tome da je kiselina na KRIVOM MJESTU (u jednjaku, a ne u zelucu), a ne da je ima previse??

Po TCM (tradicionalnoj kineskoj medicini), ovo znaci da energija stomaka protjece u krivom smjeru, dakle penje se prema jednjaku, i grlu, ustima, umjesto da ide obrnuto.

Sto mislite forumasi? DA li je itko od vas imao iskustva sa akupunkturom da bi izlijecio GERB i da li ste u tome uspjeli? Koliko vam je trebalo? DA li ste prestali uzimati lijekova

Silvercat
28.10.2009., 12:21
@ White Pearl

U istim sam problemima kao i ti...jedini simptomi koje imam su peckanje jezika i povremeno osjet kao da je grlo upaljeno...išao sam kod tri liječnika od čega dva specijalista i više ne znam kome da vjerujem jer mi je jedan rekao da je u pitanju gastrobulbitis da bi ovaj zadnji koji je kao najstručniji ipak dijagnosticirao GERB nakon gastroskopije...od kraja srpnja sam prvo bio na Nolpazi, a sad sam na Nexiumu (naravno uz pridržavanje što se tiče prehrane), ali stanje mi se ne popravlja...na sreću nemam žgaravicu, već me smao ponekad pecka jezik, a svaki puta nakon što pojedem imam osjećaj kao da mi je grlo upaljeno...to traje sat-dva i prestane...:ne zna:

S obzirom na to da sam na terapiji već tri mjeseca već sam se počeo pitati hoće li mi se stanje popraviti jer nema gotovo nikakvog pomaka od ovog stadija u kojem sam sad uz svu moju disciplinu (znači hranim se više puta dnevno malim obrocima, prema popisu namirnica koje sam dobio od doktora, a od tekućine pijem vodu i čaj od kamilice)...:ne zna:

dinocroatia
29.10.2009., 08:44
Kako imas GERB bez zgaravice? To mi nije jasno, ja imam gastritis GERB mi nisu diagnosticirali naoon gastroskopije a imam simtome, kiselina koja se penje do grla, podrigivanje, po noci me na srecu nista ne muci. Prolupat cemo od tih tegoba :D

@ White Pearl

U istim sam problemima kao i ti...jedini simptomi koje imam su peckanje jezika i povremeno osjet kao da je grlo upaljeno...išao sam kod tri liječnika od čega dva specijalista i više ne znam kome da vjerujem jer mi je jedan rekao da je u pitanju gastrobulbitis da bi ovaj zadnji koji je kao najstručniji ipak dijagnosticirao GERB nakon gastroskopije...od kraja srpnja sam prvo bio na Nolpazi, a sad sam na Nexiumu (naravno uz pridržavanje što se tiče prehrane), ali stanje mi se ne popravlja...na sreću nemam žgaravicu, već me smao ponekad pecka jezik, a svaki puta nakon što pojedem imam osjećaj kao da mi je grlo upaljeno...to traje sat-dva i prestane...:ne zna:

S obzirom na to da sam na terapiji već tri mjeseca već sam se počeo pitati hoće li mi se stanje popraviti jer nema gotovo nikakvog pomaka od ovog stadija u kojem sam sad uz svu moju disciplinu (znači hranim se više puta dnevno malim obrocima, prema popisu namirnica koje sam dobio od doktora, a od tekućine pijem vodu i čaj od kamilice)...:ne zna:

Silvercat
29.10.2009., 09:05
Iskreno nemam pojma, ali je sve počelo s kiselinom...i nakon terapije uopće više ne podrigujem, ne penje mi se kiselina, žgaravice uopće nisam ni imao, niti osjećam bilo kakve druge bolove...samo peckanje jezika, i povremeno kao nekakav čudan okus u ustima te peckanje grla...:ne zna:

I ja po noći nemam nikakvih problema, a da ćemo poludjeti, kako stvari stoje i hoćemo...:rofl:

Martina300
30.10.2009., 19:26
Pošto sam se tek registirala, kao prvo, željela bih sve pozdraviti! Ako ima netko sličnih iskustava neka mi pomogne i smiri me. Imam hiatus herniu, gastritis, GERD i heliobacteriju već godinu dana. Ispila sam trojnu terapiju. Je li nestala baketrija, ne znam. Pila sam controloc 5 mjeseci 2x40mg, a sada pijem 1x20mg. Žgaravice su prestale i ostali ludi bolovi. Da napomenem uz to sve sam i anksionzna, lupanje srca, strahovi od ponavljanja svega, pijem Helex 3x0,5mg. Mislim da je sad problem hiatus hernia. Zadnjih par dana sam pretjerala s poslovima oko kuće, vrta, vikednice. Upalili su mi se i trbušni i leđni mišići. No sinoć se naglo, otprilike, u ravnini ošita promjera dlana, pojavila snažna bol i reflektirala se u leđa otprilike u istoj ravnini. Prepala sam se da nije srce. Trajala je par sekundi, pri udahu se pojačavala, drugih simptoma nije bilo vezanih uz srce. I poslije toga ništa. Provela sam mirnu noć i danas poslijepodne se ponovila ista stvar. Da nije možda uklješten živac jer boli me i kičma ili je to hiatus hernia ili ne daj Bože nešto još gore. Molim vas sve za pomoć. Je li netko doživio nešto slično? Hvala vam svima unaprijed na odgovoru.

White Pearl
30.10.2009., 23:56
KOliko dugo ste pili terapiju za stomak? Mozete provjeriti da li bakterija jos postoji pregledom krvi, iako je pregled gastroskopijom pouzdaniji.
Treba dugo vremena da se ravnoteza u stomaku uspostavi.

White Pearl
31.10.2009., 00:02
Silvercat,

DRago mi je da sam nasla jos jednu osobu koja ima slicne simptome kao ja...lijecnici obicno masu glavom i kazu hm nikad cuo za takve simptome. I onda mi daju lijekove protiv kiseline (za svaki slucaj).

MOzete li mi napisati koju dijetu vam je prepisao lijecnik, jer ja do sad jos ni od koga nisam dobila tu listu preporucenih i/ili zabranjenih namirnica u prehrani. Hvala!

Martina300
31.10.2009., 09:21
Trojnu terapiju sam pila dva tjedna (Sumamed, Amoxil i Controloc), a Controloc pijem još uvijek. Postoji i izdisajni test kontrole heliobacterie, ali moja doktorica misli da je trenutno nepotreban. Moja dokotrica misli da je baketrija sigurno uništena i inače se svi žale da je jako škrta za uputnice i lijekove. Danas me boli samo u leđima i kad mijenjam položaj.

zdenka27
31.10.2009., 13:03
Martina , lako je moguće da bolovi uopće nisu od želuca ili hernije ili da su se povezale sasvim različite stvari.
Znam da ti ovim nisam nešto olakšala, ali htjela sam reći da je dosta teško "razvrstati" simptome kad imaš više dijagnoza ( a možda i nešto nedijagnosticirano).
Meni su istovremeno dijagnosticirani GERB, kronični gastritis, hijatalna hernija i neki pseudo...
Ni dandanas ( a već godinama sam u tim vodama) ne znam od čega potječu koji problemi, a različiti su.
Kako ni ja nisam u početku imala žgaravice ( a i danas je to rijetkost) prvo su mi liječili glasnice jer su stradale zbog vraćanja kiseline kroz jednjak.
A, ovo - bol prilikom mijenjanja položaja, najviše upućuje na herniju ( ako nije kralježnica).

Martina300
31.10.2009., 18:05
Hvala ti što si samnom podijelila svoje iskustvo, malo mi je lakše kad me razumije netko tko ima slične probleme.

Martina300
01.11.2009., 18:27
:)evo pijem nexium vec 3.tj. prva 2 po 40mg pa sad jos 2 tj. po 20mg. nemam vise ni ž od žgaravice i manje povracam ali neke tegobe su mi ostale. cula sam da je nexium navodno jako dobar lijek..:top:

ja sam ti za nexium čula sasvim suprotno,a našla sam i na int.da je jako štetan za srce.kad sam to rekla svojoj dr.rekla je da jest.da ipak probaš s controlocom?

katarina72
05.11.2009., 15:28
I ja odnedavno dijagnosticirana GERBovka, zasada samo pijem Nexium 6 tjedana 40mg a sljedećih 6 20mg. Isto sam prvo otišla kod otolaringologa jer sam promukla, steže u grlu, stalno osjećaj upaljenog grla, kašalj...

Pitanja: ovaj ljekić pijem jednu tableticu na dan - u koje doba dana, ujutro popodne večer i dal prije poslije jela???? Na uputama ništa ne piše

Silvercat
08.11.2009., 10:53
I ja odnedavno dijagnosticirana GERBovka, zasada samo pijem Nexium 6 tjedana 40mg a sljedećih 6 20mg. Isto sam prvo otišla kod otolaringologa jer sam promukla, steže u grlu, stalno osjećaj upaljenog grla, kašalj...

Pitanja: ovaj ljekić pijem jednu tableticu na dan - u koje doba dana, ujutro popodne večer i dal prije poslije jela???? Na uputama ništa ne piše

Meni rekoše ujutro, prije prvog obroka nekih 15-20 minuta...:)

amy2000
08.11.2009., 15:01

LIjek se prije uvijek prije jela, pola sata na prazan stomak. Obicno se prepisuje da se pije ujutro, a neki lijecnici daju navecer prije vecere.

katarina72
13.11.2009., 07:45
Hvala puno, nisu mi rekli a ja nisam pitala jer sam pretpostavila da piše na papiriću. Uglavnom pijem ga sada jedno 10 dana i već mi je bolje, jel moguće da zbog tog lijeka više nemam navale gladi

zdenka27
13.11.2009., 16:37
Hvala puno, nisu mi rekli a ja nisam pitala jer sam pretpostavila da piše na papiriću. Uglavnom pijem ga sada jedno 10 dana i već mi je bolje, jel moguće da zbog tog lijeka više nemam navale gladi

I to je moguće. Kod ljudi kojima se luči višak želučane kiseline, obično nastupi svojevsno olakšanje kad želudac nije prazan pa oni ( nesvjesno) trpaju u sebe hranu. Ako se regulira lučenje kiseline i osoba nema više takve probleme, onda se i potreba za jelom ( kao načinom da se smanje tegobe ) smanji.
To bi bilo neko moje laičko objašnjenje.

kex_3
18.11.2009., 08:01
POzdrav Kex_3

Da li sam igdje u postu rekla da je operacija jednostavno rjesenje? Preporucila bih da jos jednom procitas moj post prije nego sto krenes sa napadima.

Informacija je prava, i ono sto sam ja rekla, ako to vec trebam ponavljati, jest da operacija NISSAN Fundoplication postoji. NItko nije spomenuo da je OPORAVAK nakon operacije biti lagan, i ja nisam govorila o tome. Puno ovisi i o strucnosti kirurga. Osim toga, nitko ne zna kako ce se pacijent oporavljati. Operacije su uvijek rizik, i rade se zato jer postoji nada da ce bolesniku nakon nje biti bolje.

Operacija se preporuca zadnja u tijeku metoda lijecenja. Dakle ne znaci ako netko dobije GERB ili kiselinu, da ce odmah ici pravac operacija. Operaciju lijecnik predlaze tek nakon sto niti lijekovi niti bilo sto drugo vise ne pomaze a funkcioniranje bolesnika je otezano.

Inace NISSAN Fundoplication se smatra jednom od laksih operacija po svojoj tehnickoj izvedbi. To kako tece post-operativni oporavak tvog poznanika sa foruma nakon operacije je drugo pitanje. Iz statistika znam da neki ljudi budu odlicno nakon operacije i super su zadovoljni, a drugi i dalje imaju neke simptome. Znaci-sve je individualno i nijedna operacija nije savrsena. Svi pacijenti nakon ove operacije kao nuspojavu ne mogu vise povracati.

Sorry, nije mi bila namjera napadati, nikako. Samo mi se učinilo da se ta operacija nudi kao super rješanje pa sam htio to pojasniti.
Ali fakat mi je drago cuti da ima i pacijenata kojima se, nakon operacija, popravilo stanje i mogu relativno normalno živjeti. Jer svi mi gerbaši znamo kakva je muka živjeti s tim.
A jel ima netko nekakvo iskustvo sa alternativnom medicinom? Da mu je pomogla kod gerb-a?

brazilac 5
18.11.2009., 09:34
Dijagnoza nakon gastroskopije

Jednjak : Sluznica distalnog dijela jednjaka je neravna, s 3 uzdužna hipermična tračka dužine do 7mm, koji ne konfluiraju
Želudac : uredan
Dvanaestnik : uredan

Zaključak : GERB II stupnja
Uzet materijal za PHD nalaz za 10 dana, dotad Controloc 2 x 20mg tablete

Pitanja :
Kako to liječiti najbolje?
Da li je GERB (gastroezofagealna refluksna bolest) drugo ime za gastritis ili ne?
Koliko GERB ima stupnjeva, jel opasan po zdravlje?
Hvala puno :s

zdenka27
19.11.2009., 08:01
GERB je upala jednjaka kao posljedica vraćanja želučanog sadržaja u jednjak. Nije isto što i gastritis iako većina koji imaju GERB imaju i gastritis ( upalu želučane sluznice). Contoloc liječi i jedno i drugo istovremeno.

olivera777
19.11.2009., 15:04
Imam GERB već otprilike 2 godine,ali se jednostavno ne mogu pridržavat svih tih pravila. Opasan je, mogućnost nastanka raka....
Ah, valjda će bit bolje:ne zna:

w@n@be
16.12.2009., 11:48
Da li je itko cuo za GERB kod beba tj.dojencadi?!?

molim pomoc!

zdenka27
18.12.2009., 09:29
KOliko znam kod beba je vraćanje želučanog sadržaja normalna pojava ( bljuckanje ) koja odrastanjem i prelaskom na krutu hranu prestaje. Da li je to liječnik nazvao GERBom?

igy-tz
24.12.2009., 17:14
imam gerb hijatalnu herniju,danas sam bio kod specijaliste za to i on mi je preporucio da odem kod neuropsihijatra jer smatra da moje su tegobe iskljucivo na nervnoj bazi tj da sam napet.a hernija mi je velicine oraha i on smatra da nije nista to opasno dok ja imam tegobe cim malo stegnem hlace mene pocne glava bolit te pocnem poddrigivat.odo sljedecu sedmicu kod tog neuropshihijatra pa vam javim. smrt gerbu zdravlje narodu.

debeli9
08.01.2010., 23:14
takoder imam problema kao i pjevač :) al aj ja sam sportaš... i nemogu normalno disat a zapravo nit neznam jel imam gerb...bio na gastroskopiji i samo imam povisenu kiselinu u zelucu...al nikad nisam osjetio zgaravicu il nesto tak...dosta cesto mi ide na podrigivanje...i stalno mi je puna probava zraka...je li to gerb ili nesto drugo? :ne zna:

tasha0705
11.01.2010., 23:29
da, da, gerb je sranjce na kvadrat, ali se mora naučiti živjeti s njim, nestati neće ako mu je uzrok mehaničke prirode, a najčešće jeste. Ja ga imam već 7 godina, a najbolje mi je bilo u trudnoći, majke mi, valjda mi je onda sve sjelo gdje treba. Sada, nakon što dvije godine nisam ni znala da ga imam, opet počinje, jer mi je malena sve teža i teža, pa ju nosam u kojekakvim krivim položajima...A kila...! Mogu mislit! Samo, smeta mi što toliko ometa normalan život, ne možeš uživati ni u čemu, samo razmišljati o fucking mr Gerbu, neka se nosi!
Pozdrav svim GERBOVCIMA!! Dršte se!!! Niste sami!! A da osnujemo stranku?

tasha0705
11.01.2010., 23:49
uh, skoro zaboravih- savjet jedne liječnice: žvačite žvake, pepermint, bez šećera i cuclajte bombone, to potiče lučenje sline i neutralizaciju kiseline, a pritom ju i tjera dolje iz jednjaka. Ja se toga držim, uvijek imam tonu žvaka kod sebe i mogu reći, iz iskustva, da ublažava žgaravicu.

leyla26
12.01.2010., 06:29
@tasha
sad mi nista nije totalno jasno jer ovdje puno stvari se vrti u krug..prvo procitam jedno pa onda suprotno od toga i tako opet..
i ja imam gerb al su mi recene totalno suprotne stvari: zabranjeno zvakanje zvake a posebno one s pepermintom , kao i nije prreporucljiv caj od mente dok su ostali ok kamilica ,stolsnik itd..znaci sve sto sadrzi mentol zabranjeno kao i bombne pogotovo..
a znala sam imat 5 vrsta zvaka po torbi tako da mi je ovo sad palo kooo:ne zna:

tasha0705
12.01.2010., 23:41
pa, ne znam... ja se ovog savjeta držim ko pijan plota,qa pokušat ću naći i link na stranici gdje sam pročitala, jer sam dane i noći u početku provela googlajući o gerbu.

tasha0705
12.01.2010., 23:53
nemam pojma sad, imamali milijun stranica, ali točno mi je to rekla dr, a kasnije sam i pročitala na net-u. Nemoj žvakati najljuće žvake, ja si uzmem sweet mint orbit, jer je fina i blaga, ni ja ne podnosim one arktički ledeno ljute, te mi smetaju. I nikada ne jedem ljute bombone, već Helf i Werthers i tako neke, ne kisele i ne ljute. Možda je i to individualno, zaista ne znam, nisam to nikada dovodila u pitanje, ali znam da mi se smanji i mučnina i žgaravica i čisto prodišem, a štogod ti pomogne u ovom sranju od poremećaja je dobrodošlo.

leyla26
13.01.2010., 07:14
ma nemoras traziti nema potrebe, i ja sma noci provela citajuci o ovom ,prelistala sam milion stranica linkova itd tako da te totalno razumijem :rolleyes: ma treba naci sto ti odgvara nemora sve sto je napisano na papiru znaciit da je ok i da svakom odgovara, zato treba upoznavati sebe i svoje tijelo i sto ti ne pase u to momentu krizaj itd..
ma ako ti odgovaraju zvake, bombone slobodno sto kazes sta god da pomogne u ovom stanju je i vise nego dobro ako su to zvake naprijed..meni su najsladje sad def orbit kids:cerek: vjerovatno je u pitanju da mogu te malo skadje bez mentola ne znam,ipak negdje pise da je zvaka opcenito zabranjena a negdje opet kao sto vidis preporucljiva..

nek nam je Bog na pomoci :)

tasha0705
13.01.2010., 13:33
da, da, genijalna je i orbit kids, ja ih vječito pokradem mojim klinkicama! Znaš, kad mi dođe loše od tog gerba, a puuuno mi različitih stvari bude (mučnina, vrtoglavica, nervoza, problemi s disanjem i srcem, bolovi u rebrima, itd, itd), pojela bih i g____, samo da me prođe...

leyla26
13.01.2010., 21:57
@tasha

heh u pravu si , upravo sam ja to htjela napisat u prethodnoj poruci,da znam da ce da mi pomogne i g.. bi pojela da mi bude bolje:lol::lol:

AnnaMollyHr
17.01.2010., 10:31
Evo ja sam nova među vama! :)
Nakon preboljelog pijelonefritisa i dugotrajne terapije antibioticima, počeli su mi simptomi kroničnog gastritisa, po prvi put u životu. Od liječnika interniste "na slijepo" sam dobila Ulfamid (antagonist h2 receptora) koji nije dao neke rezultate. Moj najgori simptom bio je mučnina koja se javljala nakon popijene tekućine. :(
2 mjeseca sam se mučila i odlučila privatno napraviti gastroskopiju. Moja dg. gastritis antralis, GERB LA A.
Sad sam na Controlocu i puno mi je bolje. Sve normalno jedem i pijem (da napomenem da inače ne pijem, ne pušim). Samo me zanima kako će biti nakon što izbacim terapiju Controlocom? Dal' vam se simptomi nakon nekog vremena vraćaju?

kex_3
18.01.2010., 09:55
Evo ja sam nova među vama! :)
Nakon preboljelog pijelonefritisa i dugotrajne terapije antibioticima, počeli su mi simptomi kroničnog gastritisa, po prvi put u životu. Od liječnika interniste "na slijepo" sam dobila Ulfamid (antagonist h2 receptora) koji nije dao neke rezultate. Moj najgori simptom bio je mučnina koja se javljala nakon popijene tekućine. :(
2 mjeseca sam se mučila i odlučila privatno napraviti gastroskopiju. Moja dg. gastritis antralis, GERB LA A.
Sad sam na Controlocu i puno mi je bolje. Sve normalno jedem i pijem (da napomenem da inače ne pijem, ne pušim). Samo me zanima kako će biti nakon što izbacim terapiju Controlocom? Dal' vam se simptomi nakon nekog vremena vraćaju?

Bok!

Čuj, ja ti mogu reći svoje iskustvo. Dosta dugo se već mučim s gerbom i kad nisam na terapiji, nakon nekog vremena simptomi se vrate i onda opet nemrem niš jesti i umirem. Kad sam na terapiji, bolje je, i mogu se, koliko-toliko, normalnije hraniti. Inače je užas...:(

AnnaMollyHr
23.01.2010., 12:01
Čuj, ja ti mogu reći svoje iskustvo. Dosta dugo se već mučim s gerbom i kad nisam na terapiji, nakon nekog vremena simptomi se vrate i onda opet nemrem niš jesti i umirem. Kad sam na terapiji, bolje je, i mogu se, koliko-toliko, normalnije hraniti. Inače je užas...:(

Ajjjjmeeee, užas...A dal povraćaš ili imaš samo grozne mučnine i žgaravicu? Mene je strah da ne počne faza povraćanja jer imam 42 kg (takav metabolizam) pa bi me vjerojatno to ubilo do kraja... :(

grizli
23.01.2010., 22:58
Nisam bio na gastroskopiji

Često sam imao afte. ali zadnjih godinu dana ih nemam ..

Zadnji mjesec dva sam dobio nekakvo curvenilo u ustima s vanjske strane zuba... na sluznici ... te mi je cijla donja strana ustiju bila naotečena i donja usnica isto...

Naravno imao sam dosta cesto z garavice, pogotovo pred večer i po noči...

Doktorica je rekla da kad sredim želudac da će se i crvenilo u ustima smiriti ...

Dala mi je Zipantola...

Pio sam neko vrijeme po dvije na dan, ali mi je znalo nakon tjedan dana uzimanja postat mučno i imao sam osječaj da mi hrana stoji u zeluci (valjda zbog manjka kiseline ? )
Prestao sam piti ujutro, sad pijem samo navečer...
I relativno često mi se kadkad zna desiti mučnina i nekakav "pritisak" hmm ...
Ali zgaravica je zkroz nestala...
Mozda bih trebao prestati uzimat makar jos nije proslo mjesec dana?

kex_3
27.01.2010., 19:01
Ajjjjmeeee, užas...A dal povraćaš ili imaš samo grozne mučnine i žgaravicu? Mene je strah da ne počne faza povraćanja jer imam 42 kg (takav metabolizam) pa bi me vjerojatno to ubilo do kraja... :(

Bok!

kad nisam na terapiji, nakon nekog vremena mi se ponovo počinju žgaravice, bolovi u prsima, kiselina mi je u ustima konstantno prisutna..., nemam posebne mucnine ali mislim da je to indiviudalno.
Uglavnom taj gerb je zlo, a ne moze se izlječiti...:(

mya_7920
29.01.2010., 10:19
Zašto prestajete s terapijom?

AnnaMollyHr
30.01.2010., 07:50
Zašto prestajete s terapijom?

Mya - meni je moj liječnik rekao da će mi nakon mjesec, dva tegobe prestati i neka samo izbacim Controloc. :S
Inače radim u zdravstvu, tj. još studiram i kolko znam GERB ima više stupnjeva, samo ja na temelju njihovih nečitkih kratica ne mogu skužit koji tip GERB-a imam ja.
Vjerojatno i klinička slika ovisi o tome kojeg je stupnja boleština.
Samo, imam feeling da meni nebude baš dobro ako prestanem piti th jer mi još sad nije najbolje...ajde, možda je još rano, tek pijem mjesec dana...:ne zna:

kex_3
30.01.2010., 21:26
Ljudi jel je tko probao ublažiti ili si pomoci kod gerba nekim alternativnim metodama. Mislim ja nisam ali možda si je neko probao pomoći bioenergijom, akupunkturom... Zanima me jel tko probao tak kaj ublažiti?

grizli
30.01.2010., 21:32
Ljudi jel je tko probao ublažiti ili si pomoci kod gerba nekim alternativnim metodama. Mislim ja nisam ali možda si je neko probao pomoći bioenergijom, akupunkturom... Zanima me jel tko probao tak kaj ublažiti?

razmišljam o tome

http://www.altmd.com/Articles/TCM-for-Acid-Reflex-GERD

Tradicionalna koneska medicina ima baš mix čajeva za GERB... problem je di to kupiti kod nas ?

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080623002333AAD4LFZ

AnnaMollyHr
31.01.2010., 07:25
Ja sam čula da homeopati mogu dosta pomoći... :ne zna: Yogica i slično...

esmeraldo
31.01.2010., 10:25
zdravo sapatnici
ja ljetos procitah u oglasima kako zena u Sarajevu radi neki tretman za ove nase probleme. nisam glup i naivan i ne vjerujem u cuda. ali nada, da se ove muke otarasi, natjera me i nazovem je. Gospoda u tf razgovoru u potpunosti me shvati i zakaza mi termin. njema priča me ozivila, dade mi nadu. odem tamo. zena je nesto bajala nesto strunu izvlacila, molila se bogu, nesto psihoterapeutski na mene djelovala. platim 150 eura. slijedece jutro opet probudih se sa onim istim osjecajem u ustima. A i ova klasicna medicina je samo biznis. nista se mogu uciniti. nije samo kod GERBA-a, nego bilo drugo sta, pogotovo ako se zdravstveni sistem korumpiran, urusen kao kod nas u BiH. Zali boze ko sta dobije-dobije. ove sve lijekove sam probao osim jos tog nexiuma. od antacida mi jos gore kiselina navali.

grizli
31.01.2010., 11:23
zdravo sapatnici
ja ljetos procitah u oglasima kako zena u Sarajevu radi neki tretman za ove nase probleme. nisam glup i naivan i ne vjerujem u cuda. ali nada, da se ove muke otarasi, natjera me i nazovem je. Gospoda u tf razgovoru u potpunosti me shvati i zakaza mi termin. njema priča me ozivila, dade mi nadu. odem tamo. zena je nesto bajala nesto strunu izvlacila, molila se bogu, nesto psihoterapeutski na mene djelovala. platim 150 eura. slijedece jutro opet probudih se sa onim istim osjecajem u ustima. A i ova klasicna medicina je samo biznis. nista se mogu uciniti. nije samo kod GERBA-a, nego bilo drugo sta, pogotovo ako se zdravstveni sistem korumpiran, urusen kao kod nas u BiH. Zali boze ko sta dobije-dobije. ove sve lijekove sam probao osim jos tog nexiuma. od antacida mi jos gore kiselina navali.

Kako god bilo da bilo sve sto nasa medicina moze je ili zavrnut zeludac oko jednjaka (operacija) ili inhibirt kiselinu sto nece rjesiti problem
Kiselina i zagavica kod mene uvjek pocinje kod stresa...
Treba naci uzrok problema.. meni se cini da ovdje alternativna medicina moze pomoci...
na kraju krajeva akumpunktura bas i nije jako alternativna više..

dinocroatia
01.02.2010., 13:45

Bjezi ca od toga, izlevatit ce te svi skupa pa ces se jos vise zivcirat i bit ce samo gore! To sam i ja prosao pa znam, ta bioenergija i sl je cista prevara, bio i probao na vise mjesta! Nemoj mislit na to toliko, jedi sto laganije mozes, navecer ne jedi nista i ne pij prije spavanja, jastuk pod glavu i to je to

esmeraldo
01.02.2010., 16:26
meni cak skoro nesto nabaci doktor, kao eto moglo bi se uraditi hirursko smanjivanje zeludca i kao time smanjiti njegovu sekrecionu povrsinu. bas mi to zvucalo radikalno, drasticno, ali kad bi uistinu prestale muke i to bih. inace duze vremena (10 god) u teskom sam psihickom stanju i to uz hijatalnu kilu vidim kao nesto sto necu, nazalost, rijesiti. ti controloci, uzglavlja jastuci, biranje hrane ama bas mi nista ne pomaze. stvari se rapidno pogorsavaju.

mya_7920
02.02.2010., 20:15
Mya - meni je moj liječnik rekao da će mi nakon mjesec, dva tegobe prestati i neka samo izbacim Controloc. :S
Inače radim u zdravstvu, tj. još studiram i kolko znam GERB ima više stupnjeva, samo ja na temelju njihovih nečitkih kratica ne mogu skužit koji tip GERB-a imam ja.
Vjerojatno i klinička slika ovisi o tome kojeg je stupnja boleština.
Samo, imam feeling da meni nebude baš dobro ako prestanem piti th jer mi još sad nije najbolje...ajde, možda je još rano, tek pijem mjesec dana...:ne zna:

Meni su na početku rekli da pijem 3 mjeseca, pa 6 pa "duže vrijeme" što god to bilo... Zadnji put kad sam bila kod gastroenterologa je žena rekla da ne prestajem dok neću osjećat nikakve tegobe jer sve dok ih ima trebaju mi i tablete. :ne zna:

Najviše me ubija što mi ta glupa kiselina uništava zube i bez Controloca mogu dane provodit kod zubara.

esmeraldo
06.02.2010., 10:13
kakve sam skladne zube imao, otisli su od kiseline

mya_7920
06.02.2010., 12:42
Oh, poznato :o

AnnaMollyHr
07.02.2010., 10:17
Meni su na početku rekli da pijem 3 mjeseca, pa 6 pa "duže vrijeme" što god to bilo... Zadnji put kad sam bila kod gastroenterologa je žena rekla da ne prestajem dok neću osjećat nikakve tegobe jer sve dok ih ima trebaju mi i tablete. :ne zna:

Najviše me ubija što mi ta glupa kiselina uništava zube i bez Controloca mogu dane provodit kod zubara.

:kava:
Čekaj, kolko dugo ti to onda već piješ?? :eek:
Jel ti bar bolje kad si na terapiji (osim kaj su ti zubi otišli kvragu)??

dinocroatia
08.02.2010., 12:31
Jel vi gerbasi imate zgaravicu konstantno il samo nocu?

sanjuška67
08.02.2010., 13:10
Imam već čir na dvanaestercu koji je već neko duže vrijeme u fazi mirovanja. U zadnjih nekoliko mjeseci stalno imam osjećaj nadutosti, užasno podrigivanje i ponekad mučninu, pritiska i bol u prsima. Da li ti simptomi imaju veze sa gerb-om?

mya_7920
08.02.2010., 15:32
:kava:
Čekaj, kolko dugo ti to onda već piješ?? :eek:
Jel ti bar bolje kad si na terapiji (osim kaj su ti zubi otišli kvragu)??

Dosta dugo, morala bih tražit nalaze da ti mogu točno reć. Sad zadnje godinu dana u komadu.
Zubi su sad kolko tolko okej, a i želudac.

mamarkovic
08.02.2010., 16:22
Može li mi neko ko je radio ovu 24-časovnu ph metriju jednjaka napisati svoje iskustvo? Naime, brine me je li to lako, teško ili već, izdražati? Navodno je reč o vrlo tankom kateteru, ali kako se s tim jede, priča, živi ceo dan? :)

MorpheusL
15.02.2010., 07:45
Pozdrav gerbovci :)

Evo da i ja pocnem, ne znam dali imam gerb ali mi se simptomi poklapaju pa sam to dosao utvrdit :)

Ovako simptomi koji su mi se javili prije oko godinu dana su otezano gutanje suve hrane i zacinjene hrane, tecnosti ne, samo hrane. Bio sam kod orologa na pregledu grla / krajnika to je ok. Uradio sam rtg akta gutanja i pasazu jednjaka i to je bilo ok jer su me snimali od vrata do zeludca. Meni problem nastane prilikom gutanja hrane (nece da prodje kroz grlo bez zalivanja vodom) jedino kad jedem ko riba i sitnim ili jako dugo zvacem hranu onda je lakse.
Tu sam prestao sa odlascima kod doktora jer su mi rekli da mi nije nista a ja i dalje tesko gutam hranu.

Nasao sam na netu da je jedan od simptoma gerba otezano gutanje hrane, ali poklapaju mi se i ostali simptomi recimo cesto mi se javlja zgaravica ako kasno navece jedem prije spavanja, pusac sam pa i kad pusim javlja mi se zgaravica, promuklost rano ujutro. Primjetio sam da mi kafa, cigare i jako slatka hrana smetaju, ali to nije nista toliko strasno koliko je to otezano gutanje hrane jer sada obrok ne mogu zamisliti bez case vode.

Nekoliko puta mi se desavalo da se davim hranom, sav pocrvenim nemam daha i jedva je i vodom protjeram do zeludca :) Grlo mi je suvo kao da nemam dovoljno pljuvacke pa se sva hrana lijepi.

Eto posto doktori ne znaju sta mi je a i dalje imam ovaj problem, volio bi da se neko javi ako je imao slicne simptome da tacno utvrdim sta je tim povodom i dodjoh kod vas gerbovaca na forum :) Postoji li jos nesto da se uradi /snimi kako bi mogao utvrdit sta mi je?
BTW. nov sam ovdje valjda ce neko ipak odgovorit :mig:

2211
15.02.2010., 12:15
Ono sto meni zadnjih dana pomaze jest caj od kunice.. pijem ga 5 put na dan... samo se pitam koliko je to zdravo toliko cajeve piti...

mya_7920
15.02.2010., 20:31
Može li mi neko ko je radio ovu 24-časovnu ph metriju jednjaka napisati svoje iskustvo? Naime, brine me je li to lako, teško ili već, izdražati? Navodno je reč o vrlo tankom kateteru, ali kako se s tim jede, priča, živi ceo dan? :)

Radila sam ja prije koju godinu. Iskreno, najgore od svega mi je bilo što nisam smjela zapalit cigaretu niti imati upaljen mobitel tih 24 sata. :rolleyes:

Cjevčica ti ide kroz nos, naravno da nije ugodno, ali sam lakše podnijela to nego gastroskopiju. Kad je jednom unutra, nije problem. Većinu dana i noći sam prespavala, čitala, nije bilo super, ali prošlo je. :top: Možeš jest i pričat bez prevelikih problema. Uz to moraš zapisivati na papir kada si spavao, kad si jeo, pio čaj i sve druge radnje. I ne smiješ jesti ništa što ti oni ne daju.

Mario17
17.02.2010., 11:37
Može pomoć..da li ja imam GERB:
Žarenje u stomaku ,u zadnje 2 godine učestalo, naročito ako jedem kasno,imao sam candidu albicanis u ustima(valjda sam je se rješio) , radio briseve grla nosa prije koji dan ....nema niš strašno...kad legnem odgovara mi uzdignuto uzglavlje, npr ako sam jeo puno i ako sam legao nedugo zatim zna mi se ponekad dogoditi da povratim u snu ..ne često al zna se dogodit...trenutno su mi najizraženija dva simptoma..a to su žgaravica i problemi sa peckanjem jezika....cigareta sam se bacio ima 2 godine, izbacit ću sve vrste alkoholnih pića, kavu čaj (NES ponekad ipak mogu valjda)...začinjeno , ljuto i sl...već znam u dobra doba šta me smeta i sl...smanjit tjelesnu težinu (1.95/115 kg...s tim da sam se u zadnje 2 godine otkad nepušim udebljao 20 kg!!!!) i nakon 2 mjeseca ako ne bude većih pomaka otići doktoru..jer ako sam dobro razumio da se može sam sebi pomoći sa promjenom prehrambenih navika..pa tek tada da odem doktoru...molim savjet!

kex_3
18.02.2010., 11:33
Može pomoć..da li ja imam GERB:
Žarenje u stomaku ,u zadnje 2 godine učestalo, naročito ako jedem kasno,imao sam candidu albicanis u ustima(valjda sam je se rješio) , radio briseve grla nosa prije koji dan ....nema niš strašno...kad legnem odgovara mi uzdignuto uzglavlje, npr ako sam jeo puno i ako sam legao nedugo zatim zna mi se ponekad dogoditi da povratim u snu ..ne često al zna se dogodit...trenutno su mi najizraženija dva simptoma..a to su žgaravica i problemi sa peckanjem jezika....cigareta sam se bacio ima 2 godine, izbacit ću sve vrste alkoholnih pića, kavu čaj (NES ponekad ipak mogu valjda)...začinjeno , ljuto i sl...već znam u dobra doba šta me smeta i sl...smanjit tjelesnu težinu (1.95/115 kg...s tim da sam se u zadnje 2 godine otkad nepušim udebljao 20 kg!!!!) i nakon 2 mjeseca ako ne bude većih pomaka otići doktoru..jer ako sam dobro razumio da se može sam sebi pomoći sa promjenom prehrambenih navika..pa tek tada da odem doktoru...molim savjet!

Bok!

Ovo što spominješ su sigurno simptomi GERB-a (govori ti iskusni gerbaš).
Napravi sve ovo što si naumio i trebalo bi ti biti bolje. To će ti sigurno biti dobar početak..., nemoj jesti navečer kasno prije spavanja (3-4 sata), bavi se nekom fizičkom aktivnošću... jer ako zanemariš simptome može ti biti samo gore...
A u boljoj varijanti, možda ti uz sve ovo preinake koje namjeravaš napraviti stvarno bude bolje i možda izbjegneš doktora, gastroskopije i uzimanje lijekova...
Stvarno ti toplo preporučam da počnes s tim promjenama koje spominješ - što prije
sretno

Mario17
18.02.2010., 14:41
Bok!

Ovo što spominješ su sigurno simptomi GERB-a (govori ti iskusni gerbaš).
Napravi sve ovo što si naumio i trebalo bi ti biti bolje. To će ti sigurno biti dobar početak..., nemoj jesti navečer kasno prije spavanja (3-4 sata), bavi se nekom fizičkom aktivnošću... jer ako zanemariš simptome može ti biti samo gore...
A u boljoj varijanti, možda ti uz sve ovo preinake koje namjeravaš napraviti stvarno bude bolje i možda izbjegneš doktora, gastroskopije i uzimanje lijekova...
Stvarno ti toplo preporučam da počnes s tim promjenama koje spominješ - što prije
sretno

Hvala ti velika na odgovoru i podršci...najteže mi je "bilo" locirati u čemu je problem..ono sto nekih različitih simptoma..kojii s vremenom dolaze i prolaze...tako da sam mislio kad prođe.."to je to"...al evo vidim stalno se vraća...ovo što sam naveo radim evo već sad 2 dan + što ujutro natašte koristim jedan lijek koji bih preporučio svakome da ga isproba a ide ovako: u bocu od 1l ujednakim omjerima usuti 0.33 l domaće rakije, 0.33l maslinovog ulja i 0.33l domaćeg meda...to pomiješati i držati u tamnoj prostoriji 21 dan...nakon toga treba piti svako jutro po jednu do dvije jedaće kašike...mojoj jednoj dobroj prijateljici je pomogao pa da vidimo hoće li meni....

Mario17
18.02.2010., 18:17
kakve sam skladne zube imao, otisli su od kiseline

Kako misliš otišli...jel dobiju neku boju il se kvare ubrzano..moji su još uvjek uredni..bio sam uistinu prije godinu dana zadnji put...upravo sam se čitajući vaše postove odlučio otići slj.tjedan na pregled (ionako idem jedanput godišnje)..jedan mi djeluje onako "bjelkasto" sa jedne strane akao da je pokvaren..a drugi su mi (često ih sam vizualno ogledalom pregledavam) uredni!!!

mya_7920
18.02.2010., 19:53
Ne dobiju boju već se kvare na mjestima za koja moj zubar kaže da su neuobičajena, najviše uz samo zubno meso.

I ne moraš izbacivat čaj. Izbaci ono za što primjetiš da ti loše djeluje na želudac.

suncokret86
18.02.2010., 20:15
Pozdrav svim clanovima, nova sam na forumu i zelim da pitam da li ima onih koji su se uspjeli izboriti s ovim i kako, ja se mucim vec 2 godine i nisam primjetila nikakvo poboljsanje.Grlo me najvise brine jer imam neki cudan osjecaj kao da mi nesto zapelo u grlu i nekako cudno gutam, najgore je sto mi je to skoro uvijek prisutno.Radila sam pregled sondom i dg:refluks zuci.Nisam zavrsila sve nalaze i nemam pojma sta je uzrok tome.Nalaz na h. pylori negativan.Uglavnom uvijek optuze hranu za sve te simptome a ja nista skoro ne mogu da jedem smrsala sam na 53kg od divnih 63 koje sam nekad imala.A simptomi su grozni: mucnina, osjecaj otezanog disanja, ponekad i vrtoglavica.Da li je moguce da je sve to zbog gerb-a?Ako neko zna koje je prglede najbolje uraditi za jednjak neka pise.:s

AnnaMollyHr
19.02.2010., 10:52
Suncokret - sve je to od GERB-a.
Evo ja se već 5 mjeseci borim s boleštinom i nije mi baš puno bolje. Istina - bolje je nego bez terapije, ali i sad s terapijom katkad imam mučnine, osjećaj "knedle" u jednjaku, želucu, kako god...
I da, ja žgaravice nemam noću, nego danju, pogotovo nakon šta popijem dosta tekućine. Feeling je ko da se ta tekućina vraća gore - pregrozno.
Zato sam naučila da moram piti manje gutljaje duže vrijeme.
I morala sam izbaciti čaj i jake sokove - to mi užasno smeta.
Gazirano se ni ne usudim piti. :ne zna:

Mya - ja sam još početnica prema tebi. Jedino čemu se nadam je to da mi uz terapiju ostane uvijek kolko-tolko dobro. Jer sam čula od nekih ljudi da jednostavno postanu "imuni" na sve te tablete i jednostavno ne pomaže više ništa...

Ma užas...da sam znala da ću zaradit GERB nebi se u životu tolko živcirala. :mad:

suncokret86
19.02.2010., 17:08
Ma užas...da sam znala da ću zaradit GERB nebi se u životu tolko živcirala. :mad:[/QUOTE]

Da to i ja kazem ali.... ne mozemo vratit vrijeme:( Al nadam se da ce se ovo rijesiti s necim, ja trenutno ne pijem nikakvu terapiju morat cu ponovo traziti od doktora.

mya_7920
20.02.2010., 21:33
I morala sam izbaciti čaj i jake sokove - to mi užasno smeta.
Gazirano se ni ne usudim piti. :ne zna:

E vidiš, meni nikakav čaj ni sokovi ne smetaju (osim ananasa, no od njega mi je zlo u kojem god obliku bio), čak ni gazirano - štoviše nekad mi kola i smiri želudac, iako zvuči paradoksalno :D

Isprobavala sam jesti sve i sva i pronašla stvari koje mi smetaju, a koje ne i pokušavam se tog držati. Iako bih ponekad ubila za ananas. :(

Zadnjih dana mi je grozno loše, moguće da je opet dolazak proljeća u pitanju..

Scaras
20.02.2010., 22:56
Ovako kod GERB svi znate zašto se javlja ali razlog tom javljanju je svakojak

Ako dobijete par kila naglije može vam se desiti da popusti sfinkter zbog povećanog tlaka u abdomenu i počne refluks.
Ako puno sjedite na poslu isto pridonosi nastanku tome.

Nekim ljudima je refluks veoma izražen već kod par gutljaja vode dok kod nekih se javi kad se natrpaju ili jedu ljuto i sl.

Inače 20 do 40% populacije u zapadnom svijetu pati ili je patilo od toga a 7 do 10% SVAKODNEVNO ima žgaravice (govorimo o odrasloj populaciji).

I uvijek skidajte kile ako patite od njega, ako imate viška na trbuhu i sl, međutim problem su ljudi kojima se GERB javlja a kilaža je normalna!

Treba ne ležati poslije jela,ne masno,ljuto,velike obroke, ležati sa podignutim uzglavljem i slično...

Također, poremećaj ciklusa dan/noć može poremetiti i dovesti do GERB jer je tlak sfinktera odnosno "zatvarača" koji neda da se sadržaj vraća veći noću a manji danu a ako se to okrene eto problema.

trustno1
21.02.2010., 19:20
i mene to jako muci.. ali grkljan me najvise muci.. kao da imam neko strano tijelo u grlu koje stoji kao knedla i grebe me i boli...to me toliko smeta da mi je ponekad stvarno dosta svega.. pijem nexium i bilo mi je jedno vrijeme bolje od njega ali sad mi se sve opet vratilo..;0(

grizli
21.02.2010., 23:37
Pio sam pantoprazolum mjesec dana i 5 dana nakon sto sam ga prestao piti vratila mi se žgaravica ?:(:(:(

Što nema lijeka ?:(

grizli
22.02.2010., 14:35
Bio danas kod doktora i dobio uputnicu za gastroenterologa

Gdje ići u zagrebu prek HZZO. imam dopunsko ?

koju bolnicu zvai, kako i gdje sep rijaviti na listu čekanja, kolika je lista čekanja ?

nikad još nisam bio niti na jednom specijalističkom pregledu

mya_7920
22.02.2010., 16:19
Teško da će se takvi problemi riješiti u mjesec dana... ja bila na Svetom duhu zadnjih par puta jer od onih u Dubravi imam traume. Na internetu možeš vidjeti koliko se čeka.

grizli
22.02.2010., 17:28
Teško da će se takvi problemi riješiti u mjesec dana... ja bila na Svetom duhu zadnjih par puta jer od onih u Dubravi imam traume. Na internetu možeš vidjeti koliko se čeka.

gdje na internetu , može kakav link ?

Traume ?

Jer bolje ici privatniku, navodno se sad po novom daje slaba intravenozna anestezija.. hmm ?:rolleyes: makar mi je to malo čundo.. po bolnicama rade profesori doktori znanosti, dok po privatnim ambulantama uvjek samo "doktori" :D

Gledam ovdje, zar se STVARNO čeka do 6 mjeseca ? :eek:

http://www.obsd.hr/listacekanja/ambulantna.html

mya_7920
22.02.2010., 21:11
Eto sam si našao link. Ne, naručit će te negdje u 4. mj, pogledaj koliko ih je prije po jednom datumu, a koliko pri kraju. Ti za početak prvo ideš na razgovor s liječnikom, za to ti ne treba anestezija :D

grizli
22.02.2010., 21:23
Eto sam si našao link. Ne, naručit će te negdje u 4. mj, pogledaj koliko ih je prije po jednom datumu, a koliko pri kraju. Ti za početak prvo ideš na razgovor s liječnikom, za to ti ne treba anestezija :D

nego jel može ko objasniti zbog čega postoji opcija anesterzije kod gastroskopije ?:rolleyes:

kex_3
23.02.2010., 10:43
Ljudi jel si netko probao pomoći kod GERB-a sa nekom alternativnom metodom?
Mislim, svi mi više-manje koristimo iste ljekove i baš nam i ne pomažu. Vidim da imamo slične tegobe i mučimo se. Ja osobno nisam probao ništa od alternative da si pomognem ali možda netko je pa me zanima jel bilo kakvih pomaka...
Znam, mnogi će da je to bacanje novca ali možda vrijedi probati... šta nam drugo preostaje? :(

mya_7920
23.02.2010., 22:06
Grizli, zato što nije ugodna :D Kad sam radila zadnji put, dvjema ženama prije mene nisu mogli uopće napraviti gastroskopiju jer su se previše bojale, ukočile, bilo im je loše i slično pa nisu mogli ni gurnuti sondu. Meni se želudac užasno grči i ne mogu si pomoć, prošli put su jedva napravili pregled do kraja. Eto, kod takvih slučajeva je jednostavnije napraviti s anestezijom.

grizli
23.02.2010., 22:58
Grizli, zato što nije ugodna :D Kad sam radila zadnji put, dvjema ženama prije mene nisu mogli uopće napraviti gastroskopiju jer su se previše bojale, ukočile, bilo im je loše i slično pa nisu mogli ni gurnuti sondu. Meni se želudac užasno grči i ne mogu si pomoć, prošli put su jedva napravili pregled do kraja. Eto, kod takvih slučajeva je jednostavnije napraviti s anestezijom.

hmm .. kod privatnika gastroskopija s anestezijom kosta 1400 kuna što mi je malo puno ...

nego imam jedno pitanje : cekanje za razgovor s gastroenterologom je oko 2-3 mjeseca a čekanje na gastroskopiju je oko 2-3 mjeseca također..

znaći ako za 3 mjeseca razgovaram s gastroenterologom , i kao je potrebna gastroskopija, to znači d bi to bilo tek za 6 mjeseci ? ili ?

mya_7920
24.02.2010., 16:46
Je, tako nekako. Živjelo naše zdravstvo. :rolleyes:

A čuj, puno je, ali ako ne ide drugačije..

grizli
25.02.2010., 00:03
Je, tako nekako. Živjelo naše zdravstvo. :rolleyes:

A čuj, puno je, ali ako ne ide drugačije..

kojeg bi privatnika u zagrebu preporučili ?

AnnaMollyHr
25.02.2010., 13:11
Ajde, ajde...da se preživjeti gastroskopija i bez anestezije...bilo kakve - bilo lokalne, bilo opće...
Meni su radili u privatnoj poliklinici bez ikakve anestezije i uopće nije bilo toliko strašno. Po meni je jako bitno koliko te oni sami pripreme na to. Sa mnom su savršeno postupili, baš profesionalno (takav pristup nebi dobila u općoj bolnici, da se razumijemo). :rolleyes:
Malo mi je bilo teže progutat sondu jer ipak bilo mi je prvi put pa nisam imala osjećaj, ali uspjela sam...
Samo hrabro, sve se da izdržat... ;)
I da - u poliklinici gdje sam ja radila ne preferiraju nikakvu anesteziju zbog mogućih nuspojava (svaka anestezija je štetna, to znate) ali daju sedativ ako ne uspiju postići dobru suradnju s pacijentom.
Meni je ko zdravstvenom djelatniku to OK pristup! :cerek:

grizli
26.02.2010., 09:55
Ajde, ajde...da se preživjeti gastroskopija i bez anestezije...bilo kakve - bilo lokalne, bilo opće...
Meni su radili u privatnoj poliklinici bez ikakve anestezije i uopće nije bilo toliko strašno. Po meni je jako bitno koliko te oni sami pripreme na to. Sa mnom su savršeno postupili, baš profesionalno (takav pristup nebi dobila u općoj bolnici, da se razumijemo). :rolleyes:
Malo mi je bilo teže progutat sondu jer ipak bilo mi je prvi put pa nisam imala osjećaj, ali uspjela sam...
Samo hrabro, sve se da izdržat... ;)
I da - u poliklinici gdje sam ja radila ne preferiraju nikakvu anesteziju zbog mogućih nuspojava (svaka anestezija je štetna, to znate) ali daju sedativ ako ne uspiju postići dobru suradnju s pacijentom.
Meni je ko zdravstvenom djelatniku to OK pristup! :cerek:

koja je to poliklinika, reci na pm ak se tu nesme reklamirat

AnnaMollyHr
26.02.2010., 11:59
koja je to poliklinika, reci na pm ak se tu nesme reklamirat

Varaždin, poliklinika Živa.
Cijena smiješnih 750 kn - kažem oko sat vremena se bave s tobom, preporuče th.
Ako si iz Zg - isplati ti se doći u Vž. Stvarno su odlični. Mada mislim da se takvih profesionalaca da naći i u Zg samo za puno veću cijenu. :)

mamarkovic
27.02.2010., 17:33
Radila sam ja prije koju godinu. Iskreno, najgore od svega mi je bilo što nisam smjela zapalit cigaretu niti imati upaljen mobitel tih 24 sata. :rolleyes:

Cjevčica ti ide kroz nos, naravno da nije ugodno, ali sam lakše podnijela to nego gastroskopiju. Kad je jednom unutra, nije problem. Većinu dana i noći sam prespavala, čitala, nije bilo super, ali prošlo je. :top: Možeš jest i pričat bez prevelikih problema. Uz to moraš zapisivati na papir kada si spavao, kad si jeo, pio čaj i sve druge radnje. I ne smiješ jesti ništa što ti oni ne daju.

Hvala na odgovoru, nisam se javila ranije, jer sam zaboravila adresu foruma, pa sam tek sad naišla ponovo na to. U mom slučaju, glavni simptomi GERB-a su bol u prsima, kašljucanje ili pročišćavanje grla, povremeno osećaj knedle u grlu i bola u ždrelu. Sve je počelo posle upale pluća ove jeseni i upotrebe oralnih antibiotika. Pulmolozi ne povezuju, ama baš ni jedan, te simptome koji su se nastavili i nakon izlečenja upale pluća, sa želucem i jednjakom, nego su me slali kardiologu, ORL, sumnjali na štitnu žlezdu, radila sam bronhoprovokacijski test. Praktično sam na internetu sama prepoznala svoje simptome i samo otišlla na potvrdu gastroenterologu. Pozdrav!:)

AnnaMollyHr
27.02.2010., 19:11
Hvala na odgovoru, nisam se javila ranije, jer sam zaboravila adresu foruma, pa sam tek sad naišla ponovo na to. U mom slučaju, glavni simptomi GERB-a su bol u prsima, kašljucanje ili pročišćavanje grla, povremeno osećaj knedle u grlu i bola u ždrelu. Sve je počelo posle upale pluća ove jeseni i upotrebe oralnih antibiotika. Pulmolozi ne povezuju, ama baš ni jedan, te simptome koji su se nastavili i nakon izlečenja upale pluća, sa želucem i jednjakom, nego su me slali kardiologu, ORL, sumnjali na štitnu žlezdu, radila sam bronhoprovokacijski test. Praktično sam na internetu sama prepoznala svoje simptome i samo otišlla na potvrdu gastroenterologu. Pozdrav!:)

Eto!!!
Moram spomenuti da sam i ja prve simptome GERB-a dobila nakon ture antibiotika koje sam pila u svezi s upalom bubrega.
Pojeli su mi sve očito - i jednjak, i želudac i jetru a i bubreg. :mad:

Opaki
05.03.2010., 13:39
Imam pitanjce jedno vezano za gerb, unazad dva mjeseca bio sam prehlađjen pa sam malo pretjerao sa neoanginima i dobio jebenu žgaravicu znam da me jednjak 3 dana pekao poslje toga dok sam gutao, od onda sam primjetio da navecer mi se često zna pojavit žgaravica što mi se dosad vrlo rjetko pojavljivalo i počeo sam podrigivat previše, primjetio sam da čak uz podrigivanje se ponekad pojavi i bol. Nisam bio kod doktora i razmisljam da odem oveih dana. Zanima me jer gerb izlječiv kad se pridržavate ljekova i prehrane.

AnnaMollyHr
06.03.2010., 10:06
Imam pitanjce jedno vezano za gerb, unazad dva mjeseca bio sam prehlađjen pa sam malo pretjerao sa neoanginima i dobio jebenu žgaravicu znam da me jednjak 3 dana pekao poslje toga dok sam gutao, od onda sam primjetio da navecer mi se često zna pojavit žgaravica što mi se dosad vrlo rjetko pojavljivalo i počeo sam podrigivat previše, primjetio sam da čak uz podrigivanje se ponekad pojavi i bol. Nisam bio kod doktora i razmisljam da odem oveih dana. Zanima me jer gerb izlječiv kad se pridržavate ljekova i prehrane.

A gle, GERB je bolest koja dolazi polako, kroz duže vrijeme...ja znam da sam recimo iskašljavala obavezno nakon obilnog jela zadnje 2 godine. Nisam imala pojma da bi to moglo biti od GERB-a a jest.
Moguće je da su ti Neo Angini samo malo ubrzali taj proces do pojave kliničkih simptoma. Uz pravilnu prehranu i terapiju samo ublažavaš simptome, ne možeš ih se riješiti jer promjene na tvom jednjaku su trajne (ako se stvarno radi o GERB-u).
Ali malo je bolje uz terapiju ako te to tješi.

AnnaMollyHr
06.03.2010., 10:07
E da, i liječnik opće medicine će ti najprije dati lijek za gastritis jer je to naravno, prva sumnja. Ako se nakon mjesec dana simptomi ne povuku, morat ćeš gastroenterologu.

draza86
11.03.2010., 22:17
evo da se i ja malo izjadam ljudima koji me razumiju. :)
imam gerb, ko zna otkada, ali saznala prije 2 i pol godine.
inace sam po prirodi takva, da ako me netko ili nešta živcira, to drzim u sebi, cesto predem preko nekog problema, pa tek kad me pocne zeludac bolit, shvatim da imam problem.
simptomi su povracanje zelucane kiseline,(ujutro na prazan zeludac) tupa bol u zeludcu kao da me netko udara u njega, cesto podrigivanje i štucanje, kašljanje nakon kojeg mi se dize zeludac, hrana mi cesto smrdi, i naravno rijetka stolica.zadnjih par puta mi se i vrtilo u glavi.
e sad moj trenutni problem je što pijem hormonske pilule zbog cista na jajnicima (pijem ih duze od godinu dana), a simptomi su mi se sad vratili nakon duzeg vremena, pa neznam jel mozda od njih...
sto se tice terapije, nexium mi puno pomaže, ali i peptoran...
a jedno vrijeme sam koristila terapiju : ujutro na prazan zeludac 0,6 litara vode, pol sata kasnije se može jesti.
pomagalo mi je dok sam bila zdrava, ali pošto mi se gerb opet pojavio onda ne pomaze, jer povratis vodu skupa s kiselinom. ;/
a sad prakticiram zlicu meda i propolisa.
ali opet kazem, nist bez nexiuma.
uglavnoom bila sam sad malo zabrinuta, jer sam dobila nove simptome, vrtoglavicui i nekakvo prozimanje po cijelim crijevima, ali eto izgleda da to nije nikakva nova bolest, nego "dobri" stari GERB. LoL

AnnaMollyHr
13.03.2010., 11:06
evo da se i ja malo izjadam ljudima koji me razumiju. :)
imam gerb, ko zna otkada, ali saznala prije 2 i pol godine.
inace sam po prirodi takva, da ako me netko ili nešta živcira, to drzim u sebi, cesto predem preko nekog problema, pa tek kad me pocne zeludac bolit, shvatim da imam problem.
simptomi su povracanje zelucane kiseline,(ujutro na prazan zeludac) tupa bol u zeludcu kao da me netko udara u njega, cesto podrigivanje i štucanje, kašljanje nakon kojeg mi se dize zeludac, hrana mi cesto smrdi, i naravno rijetka stolica.zadnjih par puta mi se i vrtilo u glavi.
e sad moj trenutni problem je što pijem hormonske pilule zbog cista na jajnicima (pijem ih duze od godinu dana), a simptomi su mi se sad vratili nakon duzeg vremena, pa neznam jel mozda od njih...
sto se tice terapije, nexium mi puno pomaže, ali i peptoran...
a jedno vrijeme sam koristila terapiju : ujutro na prazan zeludac 0,6 litara vode, pol sata kasnije se može jesti.
pomagalo mi je dok sam bila zdrava, ali pošto mi se gerb opet pojavio onda ne pomaze, jer povratis vodu skupa s kiselinom. ;/
a sad prakticiram zlicu meda i propolisa.
ali opet kazem, nist bez nexiuma.
uglavnoom bila sam sad malo zabrinuta, jer sam dobila nove simptome, vrtoglavicui i nekakvo prozimanje po cijelim crijevima, ali eto izgleda da to nije nikakva nova bolest, nego "dobri" stari GERB. LoL

Pošto mislim da sam jedini zdravstveni djelatnik na temi GERB-a moj savjet je sljedeći. Odi ginekologu i nek ti zamijeni pilule kontraceptivnim flasterima. Evra se zovu, savršeno drže, imaju nuspojava ko i sve ostalo, al ja ih recimo nisam imala.
Ja sam primijetila su mi od pilula puno žešći simptomi GERB-a i konzultirajući se s kolegama, zaključili smo da one imaju velik utjecaj. Od kad sam na flasterima - milina, jer ne prolazi kroz gastro trakt.

Savjet drugi - uzimaj th dokle god nećeš osjećati nijedan simptom. To bi ti rekao svaki bolji gastroenetrolog.
Sretno!!:top:

draza86
13.03.2010., 13:33
Pošto mislim da sam jedini zdravstveni djelatnik na temi GERB-a moj savjet je sljedeći. Odi ginekologu i nek ti zamijeni pilule kontraceptivnim flasterima. Evra se zovu, savršeno drže, imaju nuspojava ko i sve ostalo, al ja ih recimo nisam imala.
Ja sam primijetila su mi od pilula puno žešći simptomi GERB-a i konzultirajući se s kolegama, zaključili smo da one imaju velik utjecaj. Od kad sam na flasterima - milina, jer ne prolazi kroz gastro trakt.

Savjet drugi - uzimaj th dokle god nećeš osjećati nijedan simptom. To bi ti rekao svaki bolji gastroenetrolog.
Sretno!!:top:

hvala na savjetima.
otici cu iduci tjedan do gastroentrologa da se dogovorim za jednu terapiju, da ju odradim.
evo da se još nadovežem, hrana koja meni puno pomaže :
tekući jogurt, čaj od kamilice, i kuhani grah, kad njih jedem ili pijem, nikad nemam zgaravicu ili nest slicno, budem super.
znam si i masirat zeludac, laganim kruznim pokretima u smjeru kazaljke na satu.
pozdrav ljudi....

day n nite
15.03.2010., 20:44
vec godinama imam nekakav kiselkasto-gorak okus u ustima,al samo kad se ujutro probudim,odma trcim prat zube jer ne mogu trpit to sve ljepljivo u ustima..al tijekom dana dosta rijetko osjecam taj okus,uzmem žvake i nestane..ne znam dal bi trebala otic na pregled buduci da nemam vise nikakvih tegoba osim tog osjecaja u ustima..ima li dr.Ante kakvo misljenje o tome?:D

noklica
21.03.2010., 15:26
Hitno trebam preporuku za dobrog gastroenterologa za muža. Ima (doduše kao i ja) GERB, kronični gastritis i HP Pylori, liječen antibioticima, ali meni se čini bezuspješno. Ima koma koma zadah iz usta, po noći kada se ustajem soba doslovno smrdi kao po gnoju.... nešto preodvratno. Ja imam istu dijagnozu kao i on, a nikada nisam imala loš zadah..... Znam da nisu svi gastroenterolozi koji se bave baš ovim problemima, jer ja npr. imam problema s crijevima i ne može mi svatko od njih pomoci.... Tnx na pomoći, sve može dalje na pm!

AnnaMollyHr
21.03.2010., 18:33
Hitno trebam preporuku za dobrog gastroenterologa za muža. Ima (doduše kao i ja) GERB, kronični gastritis i HP Pylori, liječen antibioticima, ali meni se čini bezuspješno. Ima koma koma zadah iz usta, po noći kada se ustajem soba doslovno smrdi kao po gnoju.... nešto preodvratno. Ja imam istu dijagnozu kao i on, a nikada nisam imala loš zadah..... Znam da nisu svi gastroenterolozi koji se bave baš ovim problemima, jer ja npr. imam problema s crijevima i ne može mi svatko od njih pomoci.... Tnx na pomoći, sve može dalje na pm!

Vidim da ste iz Zagreba, pa Vam nebi bio problem vjerojatno doći u Varaždin. Moja preporuka - poliklinika Živa, nedavno otvorena.
Pristup - presavršen.
Ako Vas zanima cifra - pošaljite pm. Ali nije prestrašna. Jeftinije nego Zg.

hotos
28.03.2010., 14:53
Dragi forumaši i forumašice,

a znam jesam li na pravom mjestu, ali pokušat ću :).

Prije dva mjeseca sam počeo osjećati bol u grlu, točnije imam osjećaj da taj neugodan osjećaj 'hoda' cijelom dužinom vrata. Otišao kod ORL dao mi da pijem pencilin (ne mogu se sjetit kako se zovu tablete), popio i isto i dalje, dao mi onda turu Sumameda, opet ništa. Napravio mi pregled fibroskopom i kaže da je sve u redu. Mene napalo da imam kakav rak ili tako nešto slično. Budući da pred doktorima se zblokiram zna li netko što se vodi fibroskopom i dokle? Uveo mi ga kroz nos pa kad je sve pogledao nisam se sjetio ništa pitat??? Pliz netko.

Ono na što nisam obraćao pažnju je povremena žgaravica, rekao bih par puta tjedno poslije jela, i tako je već godinama, ali nisam pridavao tomu pažnju. I stalno zadnjih mjeseci podrigujem. Od tog 'osjećaja' u grlu mi se čini da ću ponekad povratit, ali nemam osjećaj da mi se vraća kiselina gore, ili ju ne osjetim. Jesu vam poznati ovakvi simptomi?

Hvala, hvala :s

miss_marple
28.03.2010., 18:38
O da jesu. :D

Da nemam pametnu doktoricu koja me dobro poznaje i uz simptome boli u prsima slučajno priupitala za žgaravicu, završila bih na skroz stotoj dijagnozi. Još mi je to sve skoro pa struka, a nije mi palo na pamet. :ne zna:

Tako da sam tada naučila, sve simptome reći bez obzira čine li se nama bitni il ne. :)

mirkica
29.03.2010., 13:10
Zelim da se pridruzim grupi gerbovaca.

Mucim se zadnja 2 meseca sa kiselinom,prvo sam bila na pregledu i dobila 1x1 40 mg nexiuma+klometol,posto mi ni od te terapije nije bilo bolje otisla sam na gastroskopiju i imam gastritis+gerb s tim sto imam reflux-vraca mi se sadrzaj iz dvanestopalacnog u zeludac a iz zeludca u jednjak....haos.

Sada imam terapiju narednih mesec dana sa ovim prethodnim tabelatama dobila sam jos i neku lek ursofalk+ranital.
Procitala sam sve vase postove i vidim da ima tu svega ali ne bas isti problem kao moj.

Pitanje je,da li neko znada li se ti sfinkteri ili kako se zovu mogu nekako ucvrstiti sem hiruski,da li postoji neka sansa sa nekim lekovima ili bilo cime drugim?!
mirkica is offline Odgovori s citatom

miss_marple
29.03.2010., 17:23
Mirkica@

da ne pišem sada sve, ne znam ni što je u prethodnim postovim, evo link, http://www.medicina.hr/medicinski%20prirucnik/gastroenterologija.htm

Ovdje ima korisnih savjeta o prehrani, spavanju, što izbjegavati i slično. :)

kex_3
30.03.2010., 09:54
Zelim da se pridruzim grupi gerbovaca.

Mucim se zadnja 2 meseca sa kiselinom,prvo sam bila na pregledu i dobila 1x1 40 mg nexiuma+klometol,posto mi ni od te terapije nije bilo bolje otisla sam na gastroskopiju i imam gastritis+gerb s tim sto imam reflux-vraca mi se sadrzaj iz dvanestopalacnog u zeludac a iz zeludca u jednjak....haos.

Sada imam terapiju narednih mesec dana sa ovim prethodnim tabelatama dobila sam jos i neku lek ursofalk+ranital.
Procitala sam sve vase postove i vidim da ima tu svega ali ne bas isti problem kao moj.

Pitanje je,da li neko znada li se ti sfinkteri ili kako se zovu mogu nekako ucvrstiti sem hiruski,da li postoji neka sansa sa nekim lekovima ili bilo cime drugim?!
mirkica is offline Odgovori s citatom

Bok!

Čuj, govori ti jedan iskusan gerbovac...nažalost u ovom trenutku ne postoji nikakav lijek kojim bi se mogao učvrstiti sfinkter (kardija. jedino kirurški...ali oko toga se treba dobro informirati.

mirkica
31.03.2010., 10:18
Hvala vam na odgovorima, mada me niste bas utesili :) .
Jos samo da kazem da se pridrzavam svega sto je navedeno,da bi se smanjili simptomi,ali mi nije mnogo bolje:( .

Opaki
05.04.2010., 09:55
Imam pitanjce, nedavno mi je dijagnosticirana hijetarna hernija + gerb super kombinacija za 27 godina :), zanima me sljedece, nasreću ili nažalost mene ne pate žgaravice koliko stalne mučnine, dr. mi je prepisao ziptanol 4 tjedna al imam dojam da mi je od toga još gore po pitanju mučnine. Vidim da su simptomi gerba i hernije većinom žgaravice međutim mene mučnine zezaju?

Opaki
06.04.2010., 09:58
Da jos pridodam jedno pitanje, ima dosta tih biljnih preparata sto mogu kiselinu smanjit, jer ne bi se htio toliko sopat ljekovima, jer tko koristi sta od toga? Jer u biti jedino sto je svrha je smanjit kiselinu a to bi radije radio prirodnim putem vec ljekovima.

AnnaMollyHr
09.04.2010., 15:39
I meni ti je isto Opaki...
Žgaravica samo nakon pogrešne hrane, svo ostalo vrijeme mučnina.
Znam kak je to... Imam ja i dobrih perioda od po tjedan, dva, al računaj da sam ja na terapiji bez prestanka već više od pola godine - pa ništa bolje.
Nisam probala ništa prirodno, a opet postala sam doslovno ovisna o Controlocu, ne želim ni pomišljati kak bi mi bilo da ga ne uzimam. :s

sanjuška67
10.04.2010., 11:03
Imam stalno podrigivanje i napuhnutost, često bolove u prsima (ekg uredan) da li to može biti od gerb-a?

ona druga
12.04.2010., 11:19
Bok!

Čuj, govori ti jedan iskusan gerbovac...nažalost u ovom trenutku ne postoji nikakav lijek kojim bi se mogao učvrstiti sfinkter (kardija. jedino kirurški...ali oko toga se treba dobro informirati.

E kex baš ovdje tražim osobu poput tebe,moja dijagnoza i to več 5 g.je:
-hernia hiatalis incipp
-reflux oesophagitis gr.I
-helicobacter pylori

Želudac rastura,čitala sam malo o tome,zašto se to događa,uzrok ,posljedice i bla bla mišljenja sam da je meni to od previša nervoze,život je bio eto takav kakav je bio.
Trenutno koristim trojnu terapiju medazol,fromilid i controloc
Ma nema šta sve nisam pila.
Međutim bolovi su manji a kada prestanem piti tbl. opet sve po starom.
Tek nedavno mi doc. rekao da je hp usputna pojava dok sam ja mislila da je ona ta koja mi radi neizdržive probleme.
Sve u svemu neizdrživo pa šta ništa na ovom svijetu ne postoji da se to iozliječi,5 g.hodam okolo sa bolesnim želucem i groznim bolovima(mene želudac boli na udah izdah ne) pa nemoguće da se u 21 stolječu moram tako patiti i to do penzije,jer ovak više ne ide.
Svaki komentar i savjet je dobrodošao čak što više bila bi izuzetno zahvalana.

mirkica
12.04.2010., 12:27
Ne znam sta da kazem na ovo stanje ili sra.e. Ja sam otisla kod drugog doktora, koji je bolji od prethodnog,dobila sam skroz druge lekove ali su na istoj osnovi i opet nista, i dalje me boli iza grudne kosti,u grlu knedla.

Opaki
13.04.2010., 07:11
Ma taj je gerb ziva jebada, 2 tjedna sam pio controloc i istina mogao sam jest sta god sam htio, ali bogami 2 tjedna mi je bilo i muka, stalno mučnine valjda jer ubija kiselinu pa jebe zeludac, i sad nakon tjedan dana vratili se simptomi, moja teta je inace primarijus specijalista za uho grlo i nos, i kaze da se ne opterećujem sa time previše da nije to ništa toliko strašno, da i njoj je tako i u pravilu se pije 2 tjedna i onda vec mora pokazat rezultate, stvar je u tome da ja se ne želim toliko vec sopat sa tabletama pa cu se probat prehrane pridrzavat al neznam kak jebga 27 godina imam tesko je, negdje sam nasao na netu da je jedan doktor rekao da jedina prednost gerba je da ljude uci pravilnoj ishrani, bas sam sretan zbog toga :(,

AnnaMollyHr
15.04.2010., 14:40
Sanjuška67 - da, to je GERB, ja sam prije 2 godine imala samo takve simptome, a sad je već malo drastičnije...

Eh, Opaki, meni su 22, kak je tek meni...
Ja sam sad već stvarno dugo na terapiji i jedem sve a fakat nebi smjela, da mi stupanj bolesti ne napreduje (prema gore, naravno).

kex_3
15.04.2010., 14:58
E kex baš ovdje tražim osobu poput tebe,moja dijagnoza i to več 5 g.je:
-hernia hiatalis incipp
-reflux oesophagitis gr.I
-helicobacter pylori

Želudac rastura,čitala sam malo o tome,zašto se to događa,uzrok ,posljedice i bla bla mišljenja sam da je meni to od previša nervoze,život je bio eto takav kakav je bio.
Trenutno koristim trojnu terapiju medazol,fromilid i controloc
Ma nema šta sve nisam pila.
Međutim bolovi su manji a kada prestanem piti tbl. opet sve po starom.
Tek nedavno mi doc. rekao da je hp usputna pojava dok sam ja mislila da je ona ta koja mi radi neizdržive probleme.
Sve u svemu neizdrživo pa šta ništa na ovom svijetu ne postoji da se to iozliječi,5 g.hodam okolo sa bolesnim želucem i groznim bolovima(mene želudac boli na udah izdah ne) pa nemoguće da se u 21 stolječu moram tako patiti i to do penzije,jer ovak više ne ide.
Svaki komentar i savjet je dobrodošao čak što više bila bi izuzetno zahvalana.

Bok!

To kaj sam napisao da sam iskusan gerb-ovac ne znači, nažalost, da znam nekaj više nego ostali. Imam gerb, imao sam HP (uspio sam ga riješiti antibioticima) i zasada je to to. I ja sam mislio da će mi kad riješim HP biti bolje ali ispada da nije tak. Čak štoviše, i gore mi je. Rekao mi je doc da ponekad HP ublažava simptome gerba pa je valjda i kod mene bilo tak...
Uglavnom svako malo sam na controlocu i fakat se dosta mučim. Ne mogu pošteno ni jesti ni piti. Probat ću pronaći neka rješenja u alternativi jer više ni sam ne znam kaj da poduzmem...
znam da ti nisam bas pomogao...ali kad ni nemam neki pametan odgovor...:(

Opaki
15.04.2010., 18:31
a jebiga valjda ce nesto smislit sa godinama bolje, ljekova ce sigurno bit novih, sad konkretno nekih zahvata teze

dankan
17.04.2010., 02:38
Evo i ja se pridruzujem ovoj nesretnoj GERB druzini.
Vec godinama kasljem, oko 15 ili tako nesto. Pusio sam i pripisivao to dimu, a i kasalj nije bio toliko izrazen. Prestao sam pusiti. Nema vishe divne slatke cigarete.:) Prije par mi je mjeseci pronadjena helicobacter pylori. Antibiotici su napravili svoje. Vishe je nema, odnosno test je negativan. Potrosio sam Controloce, a sada i Nexiume...ali kasalj je i dalje tu.
Svi lijekovi nisu napravili to sto je napravio jedan obican GREJP. Sasvim sam slucajno otkrio da mi je puno bolje kada ga pojedem. Ponekad je dovoljno samo pola za cijeli dan, ali pocesce cijeli, nekad i vishe. Svejedno, vrlo sam zadovojan...recimo da mi ublazi stvar za 60 do 90%. Jedan dan nisam kasljao nimalo, a trosio sam hobotnciu ispod peke. LUk, maslinovo ulje, krompir i dosta, dosta crnog finog vina:) Po svim pravilima sam trebao kasljati, ali nisam. Maloprije sam imao knedlu u grlu, ocistio GREJP, pokeo par komada i stvar je prosla.:))Jos je rano reci jer "terapija" traje svega 5 dana.:) Ali nekako mi se cini da stvar radi.:) Naravno glavni je problem taj sto treba biti displiciniran i stalno misliti na to dal' imam grej u dzepu.:) Pokusavam naci neko elegantnije rjesenje, ali i ovo je sasvim lijepo imati.:)
Na netu se GREJP isto spominje, ali vishe je naglasak na KORI koja se treba susiti. Ta (susena kora) bi mozda moglo pomoci kod GERBASHA S ZGARAVICOM. Jer je Grejp ipak LUZINA i smanjuje kiselost...a kora je jos luznatija od samog ploda...bar tako mislim. Isto tako preporucam cajeve kao sto su TRPUTAC ili caj od SLJEZA (Sljez jos nisam probao, ali jako ga hvale za zastitu grla i sluznice opcenito). Aloe Vera je isto tako dobra stvar. Isto tako i razni sirupi protvi kaslja pomazu. PROSPAN je dobra stvar....ali se ne smije koristiti duze od 5 dana...ipak je na bazi brsljana, a i inace svi ti sirupi nisu predvidjeni za dugorocnu konzumaciju. Tu su zato razni cajevi i sl. Postoji pregrst preparata koji sigurno mogu pomoci, samo ih treba polagano otkrivati.

Gerbashi s zgaravicom...okrenite se malo biljnim preparatima..kao sto je...svedska grancica/gorcica...isto tako jako, jako hvaljen lijek za zeludac.

Ono sto zelim reci..treba se maknuti dalje od lijekova koji kratkorocno mozda i mogu nekima pomoci....ali dugorocno mogu napraviti vishe stete nego koristi. Svi ti lijekovi smanjuju kiselost zeluca....nesto sto je inace prirodno reduciraju. Da ne govorim da dolazi do moguceg porasta raznih bakterija jerbo nema vishe toliko jake kiselosti koja im ne pashe. ..meni sada slijedi jos jaca terapija...40mg Nexiuma 2 puta dnevno + REGLAN (prokinetik). Ovaj zadnji ucvrscuje misice zeluca. O nuspojavam necu ni pricati. Samo malo googlajte Nexium...pa cete vidjeti sto se sve pise o njemu i sl. lijekovima. Naravno, sve sto je na netu treba uzeti s rezervom...ali svatko pametan moze zakljuciti da tablete nisu idealno rjesenje. Pogotovo ako nema nikakvih promjena.
Jos cu neko vrijeme davati sansu nasim vrlim doktorima (ti isti nas samo sopaju tabletama koje nas polako ali sigurno truju)...a onda se bacam samo i iskjucivo bacam na narodnu, biljnu i tko zna koju jos medicinu. Treba se vishe okrenuti farmaceutima, manje doktorima. Prosetajte malo po biljinim apotekama, posjetite nutricioniste. Naravno da to nece stvar izljeciti, ali ce sve to dovesti do neke granice podnosljivosti. Treba vidjeti sto istok moze ponuditi, Kina, Indija....siguran sam da imaju zanimljive narodne pristupe. Ipak su starije civilizacije i imaju dugu tradiciju lijecenja travama.
NARAVNO, NISMO SVI ISTI I AKO NEKOME LIJEKOVI POMAZU, NEKA IH KORISTI.

I da....svi koji nisu prestali pusiti...prestanite..bilo da imate tihi ili klasican GERB + jos neke korekcije u prehrani.

Kada doktorima pokusavam pojasniti da mi se zivot sastoji od dana kada vishe ili manje kasljem...i da sve cesce razmisljam o operaciji..onda pocinju kolutati okicama...u stilu...VIDI LUDJAKA, ON BI POD NOZ?!!!
Vrlo je zamorno tako zivjeti...a doktori su samo ljudi koji gledaju na sat i razmisljaju kako da vas sto prije maknu iz sobe...jer ih ceka vruca porcija fileka ili cevapa...tamo negdje u susjednoj sobi.

Zanima me dal je itko odavde operiran i kakva su mu/joj iskustva? Zar je stvarno istina da se nakon zahvata onemucila tako prirodna i potrebna stvar kao sto je bljuvanje??? Ako je to istina...onda definitivno odustajem od tako necega. Zasto bi itko zelio biti osakacen za tako nesto? Vrlo glupo, ako mene pitate. Svi mi tu i tamo pojedemo nesto loshe ili jednostano pokvarimo zeludac. I sto ako organizam govori zelucu da izbaci hranu...a sfinter kaze NECU???? Po meni, vishe minusa nego pluseva...ili sam nesto krvo skonto?:)Bilo bi lijepo da se netko od operiranih javi i kaze rijec dvije.:)

Toliko od mene, za sada.:)

Opaki
18.04.2010., 11:14
Cuj dankane kasalj ti je mogao bit i od astme vrlo vjerovatno i vjerovatno ti je od toga i gerb nastao - vidi uzroke gerba :), ovo što se tice controloca i ostalih tableta potpisujem, ja istina kad jedem kuhano i takve odurne stvari ja gotovo da nemam simptoma, u biti kog gerba je osnovna stvar spriječit oštečivanje jednjaka, mislim da se to može i prirodnim putem jebiga samo sto mi svi znamo kad si na controlocu ili slično da se moze sve jest bez previshe tegoba. Ja u biti necu korisit controloc dok god mogu, imam gastale kod sebe kad malo "zamezim" pa onda jebiga nema pomoci al u biti treba to izbjegavat, problem je u tome što većini ljudi može pomoć kontroloc, u biti nekad je samo potrebno ga uzimat duze vrijeme i moze i na duže vrijeme potisnut reflux, jebiga nekom treba 2 tjedna nekom par mjeseci a jebiga u gorim slucajevima skoro nikad.

dankan
18.04.2010., 12:54
Bio sam otorinca i pulmologa. Nemam astmu.:)
U biti kasaljem malo zbog alergije nosa...jerbo se sluz slijeva niz zdrijelo (koristim kortikosteroide i stvar je bolja)...a malo od gerba. Recimo 50-50%. Ali da...lijekove treb baciti u kosh.

highlander28
18.04.2010., 16:46
imam 2mjeseca ozbiljnih problema sa zdravljem, prvi simptomi su mi bili otežano disanje, stezanje u grlu, osjećaj gušenja, knedla, suhoća grla....završio sam na hitnoj nekoliko puta na inekcijama jer sam mislio da ću se ugušiti.... isti simptomi mi se javljaju navečer!!! napravio sam preglede kod različitih ORL liječnika, jedan mi je dijagnosticirao bronhitis i mogućnost refluxa? nakon izliječenog bronhitisa otišao sam u privatnu polikliniku na gastroskopiju, ustanovljena upala dvanaesnika i dobio sam terapiju Ulzola! Teško disanje i gušenje se nastavilo pa sam posjetio i pulmologa, svi nalazi su mi u redu! Otišao sam kod drugog ORL-a koji mi preporučuje Controloc jer su mi se pojavile otekline kod jednjaka i artenoida! stanje mi se pogoršalo do nemogućnosti gutanja-disfagije! Preko HZZO-a sam bio u bolnici na pregledu kod gastroennterologa broj2. koji mi je dao Normabel i rekao da prestanem piti Controloc???? naručen sam na rendgen jednjaka (akt gutanja) i UZV abdomena tek krajem svibnja! Nezadovoljan tom dijagnozom jer nemogu ništa jesti-> GRIZ + puding, a gubim i na kilaži (trenutno 9kg :eek:) otišao sam prošli tjedan u Zagreb kod privatnog gastroenterologa broj 3. Njegova dijagnoza po mojoj dokumentaciji je GERB i preporučio mi je da popijem kutiju Nexium 2*40mg. i ako ne bude bolje da će mi napraviti on gastroskopiju!!! stanje mi je zasada opet isto... svakome govorim iste simptome a oni ne mogu otkriti šta mi je??? pregledali su me 3ORL-a, 3gastroenterologa, 4doktora opće prakse + doktori na hitnoj... užas!!!
JA NEZNAM VIŠE ŠTA DA RADIM!!! molim Vas za pomoć jer sam na rubu očaja!!! :ne zna:

dankan
18.04.2010., 21:47
Inace ja sam skuzio da uzasno puno kasljem od limuna, dok mi grejp taj isti kasalj smanji ili u potpunosti gasi. Jel itko zna u cemu je stos? Sve su to citrusi, jedan ima PH2, drugi PH3. Nije mi jasno u cemu je stvar?

Highlanderu?
Jesi bio kod ovog? On jako voli gurati crijevo u ljude. Cudim se da ti privatnik nije htio raditi gastroskopiju? To je njemu ziva lova.:)
Dr. med. Petar Vukelić
Specijalist interne medicine - gastroenterolog

Ulica Črnomerec 31/a/I kat

tel. 01/375 88 92
tel/fax: 375 15 90
Ordinira: pon.-pet. 8,00-16,00 ili po dogovoru

suncokret86
19.04.2010., 10:50
pozz za sve gerbovce:) Ja kao i vecina imam zgaravicu i osjecaj knedle u grlu koji se povukao u zadnje vrijeme ali ne znam od cega.Primjetila sam da mi je zeludac i stomak pun neke "vode".Kada skacem to krci kao da mi je flasa vode smjestena umjesto zeluca. :confused:Ispila sam kutiju controloca ali nista.Ultra zvuk je pokazao da mi je zeludac uvecan i spustena zucna vracica.Ako neko ima iskustva s ovim neka pise.Jedan savjet za refluks:izjutra na taste popiti kasikicu maslinovog ulja, on ce malo zastiti jednjak od kiseline.Uvijek govore kako je to od hrane a ja jedva da uspijem nesto pojest od svega ovoga.

mirkica
19.04.2010., 12:36
Iskrno mi se cini da oni nemaju pojma od cega nastaje gerb.Meni je sigurno nastao na nervnoj bazi,u to sam sigurna,doktori kazu pridrzavaj se terapije lekovima i da se drzim ishrane.Ja cak nisam nikad ni jela ono sto oni kazu da je zabranjeno tako da nisam ni imala sta da izbacim.Sigurna sam da dobar broj gerbovaca pati na nervnoj bazi od njega, tj izazvao ga je stres.

Opaki
19.04.2010., 17:57
Netko je napisao da treba zvake žvakat i bio je potpuno u pravu definitivno pomazu, ovo sa maslinovim uljem sam isto cuo i to treba, bio na selu neki dan i kaze mi baba isto da je imala zgaravice godinama a onda je prešla na stari recept RAKIJETINU, kaze ujutro savine jednu komovicu ili neznam jel rekla kruškovac i vec dugo nema problema. Pa vas pitam šta čekate? :)

kex_3
22.04.2010., 09:16
Pozdrav svi supatnicima Gerbašima! :)
Htio sam svima reći par stvari o operaciji kojoj govorite. Operacija se zove laparoskopska nissan fundoplikacija (možda sam koju riječ krivo napisao...:) )...uglavnom cura je obavila operaciju u Izraelu (prema njenim riječima 3. najbolja bolnica na svijetu za te stvari). Cura je super upućena u sve to i fino mi je objasnila sve oko operacije.
Pa koga zanima evo par stvari koje mi je ona rekla: možda će ovo zvućati malo gadno ali samo ponavljam ono kaj mi je ona rekla...operacijom se omota dio želuca oko jednjaka i tu se zašije, nakon operacije se ne može više povraćati i isto tako (zbog tog šava), ne može se više jesti kruta hrana, zapravo bi trebalo jesti tekuće, također operacija nije doživotno rješenje jer (tako mi je ta cura rekla) taj šav popusti u prosjeku za 7-10 godina i onda bi trebalo operaciju ponoviti...
Evo, to je iskustvo jedne osobe koja je napravila tu operaciju. Sve ovo nemojte uzeti zdravo za gotovo nego sam Vam samo htio približiti kako ta operacija izgleda...

highlander28
22.04.2010., 10:00
Highlanderu?
Jesi bio kod ovog? On jako voli gurati crijevo u ljude. Cudim se da ti privatnik nije htio raditi gastroskopiju? To je njemu ziva lova.:)
Dr. med. Petar Vukelić
Specijalist interne medicine - gastroenterolog

Ulica Črnomerec 31/a/I kat

tel. 01/375 88 92
tel/fax: 375 15 90
Ordinira: pon.-pet. 8,00-16,00 ili po dogovoru

jesam prije par dana...njegova dijagnoza: GERB i gastritis, nastavljam još 7dana sa duplim Nexiumom, ujutro Sulpirid za smirivanje probavnog sustava, Rennie po potrebi nakon jela i navečer Xanax 0.25mg za smirenje...kontrola za mjesec dana...kaže da me guši ta kiselina i da mi je sluznica jednjaka jako jako nadražena pa zbog toga i teže gutam. . .ne smijem jesti poslije 18h i nakon večere da malo prošećem...sada slijedim sve njegove upute pa se nadam da će mi se stanje poboljšati...

Pa šta taj GERB nije izliječiv???
jer kako čitam po forumu ljudi imaju problema sa tim cijeli život??? mogu zaboraviti na svu nezdravu hranu i alkohol???
znači mogu se doživotno odreći čevapa, KARLOVAČKE :confused: odojka, vrbničke žlahtine:ne zna: ????

kex_3
23.04.2010., 08:33
jesam prije par dana...njegova dijagnoza: GERB i gastritis, nastavljam još 7dana sa duplim Nexiumom, ujutro Sulpirid za smirivanje probavnog sustava, Rennie po potrebi nakon jela i navečer Xanax 0.25mg za smirenje...kontrola za mjesec dana...kaže da me guši ta kiselina i da mi je sluznica jednjaka jako jako nadražena pa zbog toga i teže gutam. . .ne smijem jesti poslije 18h i nakon večere da malo prošećem...sada slijedim sve njegove upute pa se nadam da će mi se stanje poboljšati...

Pa šta taj GERB nije izliječiv???
jer kako čitam po forumu ljudi imaju problema sa tim cijeli život??? mogu zaboraviti na svu nezdravu hranu i alkohol???
znači mogu se doživotno odreći čevapa, KARLOVAČKE :confused: odojka, vrbničke žlahtine:ne zna: ????

Pozdrav,

Javlja ti se jedan iskusni gerbovac...:(
GERB ti je za cijeli život i, u pravilu, može se samo pogoršati ako ne paziš na prehranu. Zato ti je moj savjet da slušaš sve što ti doktor kaže i da paziš na prehranu.
Naravno uz ovu uobičajenu, što manje stresa.
Uglavnom, da skratim, gerb je neizlječiv...:(

WickedBuZz
24.04.2010., 14:06
pričam ti priču...:)

moja draga doktorica me 2 mjeseca šopala s peptoranima i nikako joj objasnit da to mene ne liječi, da tablete pomažu samo kroz sljedećih 10ak sati dok se opet ne desi refluks, odnosno kiselina u grlu/jednjaku...

sad mi je nakon 2 mjeseca prepisala controloc (čak ni žličicu nije uzela da mi grlo pregleda) i danas sam popio 5. tabletu (pijem samo ujutro).. namjerno sam preskočio 4. dozu da vidim koliko dugo će mi biti bolje i po mojoj računici 48h nisam imao apsolutno nikakvih problema s kiselinama što je puno bolje nego prije dok sam uzimao peptoran, svih vrsta :S

zanima me da li je moguće moj problem s kiselinom u potpunosti riješiti sa Controlocom? šta bi vi napravili da ste na mom mjestu? da napravim test na helicobacter pylori ili nešto treće?

grlo mi je dosta stradalo zbog tih kiselina pa mi je glas malo tiši, u zadnja 2 dana me grlo puno manje boli i sve lakše gutam, prije tjedan dana je bilo nepodnošljivo.. u principu puno mi je bolje od controloca eto...

što se tiče prehrane; odavno ne jedem prezačinjenu hranu, može se reći da nisam izgubio na težini kroz zadnja 2mj...

spavam sa povišenim uzglavljem i tako to...

pomagajte please jer volim čokoladu a ne smijem ju jest :)))))))))

hiram
25.04.2010., 14:02
pozdrav od jednog, ovdje friškog, supatnika...
bio sam prekjučer kod dr. vukelića (kao i prethodnik gorštak :)) na gastroskopiji, te mi je dijagnosticirao erozivni gastritis i GERB.
dao mi je nexium, 7 dana dva puta po 40 mg, a onda tri tjedna jednom po 40 mg. i da mu se javim nakon 7 dana da čuje kako reagiram na lijek.
sutra će mi biti rezultati na helicobacter...
u apoteci sam dobio apazol (generički pantoprazolum, pa se nadam da je to isto :rolleyes:)

znam da sam nestrpljiv (i pomalo pucam na živce) ali koliko treba vremena za neko poboljšanje po tom lijeku (znam da je sve individualno, ali recimo neki prosjek)?
naime, mene i dalje bole prsa, sad više prema prsnim mišićima nego iza prsne kosti, stalno se nakašljavam, popodne imam subfebrilnu temperaturu i osjećam se slab. već sam dva tjedna na bolovanju, sutra radim, a nije mi ok.
s tim simptomima sam, dakako, išao vaditi krv (osnovna krvna slika), rtg pluća i ekg, tim više što imam alergijski-astmatski bronhitis za koji sam pod terapijom. svi su nalazi bili u redu. tada je posumnjano na želudac...

već se godinama mučim s istim tegobama i istim simptomima, al me dok. opće prakse nije baš znao upućivati...s obzirom na moju alergiju, sve se vrtilo oko pulmologa, alergologa, pa sam duha pokušavo uhvatiti i kod privatnog pulmologa, ali bez uspjeha.
imam osjećaj da svaka prehlada ili viroza koja prođe ulicom završi i kod mene doma :(
da li je neko imao sličnih simptoma ili iskustvo u međusobnoj uzročno-posljedičnoj vezi gerb-a i bronhitisa? da li navedene tegobe stvarno mogu biti posljedica refluksa i da se mogu riješiti tim tabletama? i u koje vrijeme?
već sam pomalo popizdio od svega :flop::mad:

i da li bih trebao posjetiti još kojeg doktora (i kojeg? opći internist, hematolog, endokrinolog... :confused: )

fala na svakom komentaru i mišljenju...

Opaki
25.04.2010., 20:06
da nequtam cjeli tvoj tekst, zbog gerba udises zelucane pare i to ti izaziva kasalj i astmu dakle postoji veza, kazu da trećina ljudi sa astmom ima gerb, e sad oporavak moze i nemora bit brz, isto tako moze bit nakon mjesec dana bolje i da vise uopce nemoras pit tablete a moze da ces i kao ovdje dobar dio ljudi do kraja života pit ljekove :) nije bas optimistican odgovor.

hiram
27.04.2010., 12:08
Opaki, fala ti na komentaru...bez obzira na (ne)optimizam...
S obzirom da mi još nije dobro, samo se nadam da je dijagnoza pogodila bit i da će po lijeku doći do poboljšanja...
Samo da nije nekaj drugo...

White Pearl
06.05.2010., 00:56
pozdrav od jednog, ovdje friškog, supatnika...
bio sam prekjučer kod dr. vukelića (kao i prethodnik gorštak :)) na gastroskopiji, te mi je dijagnosticirao erozivni gastritis i GERB.
dao mi je nexium, 7 dana dva puta po 40 mg, a onda tri tjedna jednom po 40 mg. i da mu se javim nakon 7 dana da čuje kako reagiram na lijek.
sutra će mi biti rezultati na helicobacter...
u apoteci sam dobio apazol (generički pantoprazolum, pa se nadam da je to isto :rolleyes:)

znam da sam nestrpljiv (i pomalo pucam na živce) ali koliko treba vremena za neko poboljšanje po tom lijeku (znam da je sve individualno, ali recimo neki prosjek)?
naime, mene i dalje bole prsa, sad više prema prsnim mišićima nego iza prsne kosti, stalno se nakašljavam, popodne imam subfebrilnu temperaturu i osjećam se slab. već sam dva tjedna na bolovanju, sutra radim, a nije mi ok.
s tim simptomima sam, dakako, išao vaditi krv (osnovna krvna slika), rtg pluća i ekg, tim više što imam alergijski-astmatski bronhitis za koji sam pod terapijom. svi su nalazi bili u redu. tada je posumnjano na želudac...

.

Obicno sa ovim tipom lijekova (pantoprazolum itd) treba proci tjedan dana da pocnu djelovati i da se osjeti poboljsanje.
Sa GERB-om ne bi trebali imati temperaturu, mora biti tu jos nesto drugo u pitanju. Sto je pokazala krvna slika? Mozda negdje tinja neka infekcija, a to moze biti od bilo kojeg organa.

mya_7920
06.05.2010., 21:18
Zadnjih tjedan dana umirem svaku večer, ovaj refluks je toliko jak da ni controloc ni peptoran ni gastal ne pomažu :o
Jel to opet proljeće i njegovo ludovanje?

White Pearl
07.05.2010., 23:59
Draga Mya, nazalost cesto lijekovi poslije odredjenog vremena prestanu djelovati, a mozda vam treba neki jaci lijek, mislim da je i kod mene isti slucaj, uzimam ih dugo, predugo, i mislim da mi je sad isto i sa lijekovima i bez, i pokusavam ih prestat uzimati, pa ih onda opet pocnem uzimati jer ne znam sta cu od sebe,mucim se grozno a lijecnici ne pomazu bas puno...

Da li ima itko da mu je bolje poslije odredjenog vremena ( i koliko da trpimo jos??), i da li svi moramo uzimati lijekove cijeli zivot?? LJudi moji ja mislim da nema gore bolesti od GERB-a, bez uvrede.

mya_7920
08.05.2010., 15:23
Mah, ništa osim controloca ne pijem stalno. Inače mi je bilo odlično, samo zadnjih tjedan dana luduje.... :(

anaacm
09.05.2010., 13:23
pozdrav gerbovcima :)

evo jos jedna sa svjezom dijagnozom..
sve je pocelo prije 2 mj.
dijagnoza kaze: gerb gr.II, gastritis peptica, i HP je bila na granici ali sam svejedno popila trojnu terapiju.
dobila sam controloc i nakon nekih 2 tjedna sam vidjela da ide na bolje, hranila sam se stvarno po uputama doktorice i sad vec 3 tjedna nemam nikakve simptome s time da sam se jako opustila i jedem gotovo sve kao i prije nego sto sam se razbolila.znaci i slatko, i masno i puno onih namirnica koje bi trebal izbjegavat.ali kao sto sam rekla nista mi ne smeta i nista me en boli.jos uvijek pijem controloc 1x40 mg

sad mene zanima...ako meni te neke zabranjene namirnice odgovaraju, znaci od njih nemam nikakve simptome, mogu li ih konzumirat?odnosno, hocu li si mozda dugorocno naskodit ako nastavim s takvom prehranom? i je li stvar u tome da jedemo ono sto nam odgovara ili postoje neka pravila kojih bi se trebali svi pridrzavat?
doktorica mi je rekla da to shvatim jako ozbiljno, ali sad kad vidim da mi je puno bolje malo mi se tesko kontrolirat :ne zna:

kex_3
10.05.2010., 09:48
pozdrav gerbovcima :)

evo jos jedna sa svjezom dijagnozom..
sve je pocelo prije 2 mj.
dijagnoza kaze: gerb gr.II, gastritis peptica, i HP je bila na granici ali sam svejedno popila trojnu terapiju.
dobila sam controloc i nakon nekih 2 tjedna sam vidjela da ide na bolje, hranila sam se stvarno po uputama doktorice i sad vec 3 tjedna nemam nikakve simptome s time da sam se jako opustila i jedem gotovo sve kao i prije nego sto sam se razbolila.znaci i slatko, i masno i puno onih namirnica koje bi trebal izbjegavat.ali kao sto sam rekla nista mi ne smeta i nista me en boli.jos uvijek pijem controloc 1x40 mg

sad mene zanima...ako meni te neke zabranjene namirnice odgovaraju, znaci od njih nemam nikakve simptome, mogu li ih konzumirat?odnosno, hocu li si mozda dugorocno naskodit ako nastavim s takvom prehranom? i je li stvar u tome da jedemo ono sto nam odgovara ili postoje neka pravila kojih bi se trebali svi pridrzavat?
doktorica mi je rekla da to shvatim jako ozbiljno, ali sad kad vidim da mi je puno bolje malo mi se tesko kontrolirat :ne zna:

Bok!

Cuj, javlja ti se jedan (nazalost) iskusniji gerbovac. Savjetujem ti da ozbiljno shvatis doktoricu. Prvo, bolje ti je jer pijes Controloc a on je smanjio kolicinu kiseline, pitanje kako ce ti biti ako prestanes piti Contorloc.
Drugo, tu si u pravu. Doktorica te moze uputiti o osnove onoga sta bi trebalo jesti a sta izbjegavati ali ti sama trebas vidjeti sta ti odgovara a sta ne.
Gerb je neizljeciv ali je moguce da si ga uspijela primiriti terapijom i sad ti ne treba da ti se sve vrati. Budi sretna kaj nemas simptome i probaj napraviti neke korekcije u prehrani. Jer, kao sto mozes vidjeti, ovdje nas ima sa svakavim gerbom. Od onih kod kojih ne pomaze (ili vrlo malo) pmaze terapija do onih ciji simptomi nakon terapije nestanu. Ima ljudi koji cijeli zivot piju tablete ili onih koji ih piju prema potrebi.
Savjetujem ti da se pripazis da ti se stanje ne pogorsa. Probaj naci neki balans.

anaacm
10.05.2010., 13:52
Bok!

Cuj, javlja ti se jedan (nazalost) iskusniji gerbovac. Savjetujem ti da ozbiljno shvatis doktoricu. Prvo, bolje ti je jer pijes Controloc a on je smanjio kolicinu kiseline, pitanje kako ce ti biti ako prestanes piti Contorloc.
Drugo, tu si u pravu. Doktorica te moze uputiti o osnove onoga sta bi trebalo jesti a sta izbjegavati ali ti sama trebas vidjeti sta ti odgovara a sta ne.
Gerb je neizljeciv ali je moguce da si ga uspijela primiriti terapijom i sad ti ne treba da ti se sve vrati. Budi sretna kaj nemas simptome i probaj napraviti neke korekcije u prehrani. Jer, kao sto mozes vidjeti, ovdje nas ima sa svakavim gerbom. Od onih kod kojih ne pomaze (ili vrlo malo) pmaze terapija do onih ciji simptomi nakon terapije nestanu. Ima ljudi koji cijeli zivot piju tablete ili onih koji ih piju prema potrebi.
Savjetujem ti da se pripazis da ti se stanje ne pogorsa. Probaj naci neki balans.

Da, vidim da ima svega ovdje i stvarno suosjecam sa svima, tih mjesec dana su mi bili katastrofa, i jos uvijek se nadam da necu to morat nikad vise dozivjet. Ali svjesna jesam da mi se lako i brzo moze obit o glavu ovo moje "ma nece mi nista bit ako ovo pojedem" razmisljanje.
Izgleda da cu morat malo poradit na samokontroli.
Hvala na savjetima. :)

suicide_blonde
11.05.2010., 01:00
Evo, evo vidim da me se spominje - hvala KEX_3 - pa da se pridruzim :) operirana sam u Izraelu pred 3 godine, teski gerb (ilitiga gerd :D ), u to vrijeme je bio erozivni ezofagitis, hijatalna hernija 4 x 5 cm i teska gastropareza (300 min). Imam 27 godina, prilikom operacije su ustanovili da donjeg sfinktera jednjaka uopce nije bilo pa je za pretpostavit da je to glavni uzrok tako jakog gerba, tj. da je urodjena mana. Uglavnom, nisam slucajno dosla do americke bolnice u Izraelu (ameri su bog i batina za fundoplikacije zeluca), godinama sam hodala po gastroenterolozima i toplo preporucujem Dr. Rotkvića u Zg. Recimo, ekipa na gastro na Rebru je bila striktno protiv operacije, a ekipa u Rijeci... :rolleyes: I u mom slucaju, svi su bili u krivu, osim dr. Rotkvića.
Nissen fundoplikacija zeluca vrlo uspjesno rjesava jaki gerd (radi se motanjem fundusa zeluca oko jednjaka i balona u jednjak koji sluzi kao sfinkter) no nije dozivotno rjesenje. Prosjecno trajanje operacije je 5 do 10 godina. Radi se laparoskopski, i iz tog razloga (laparoskopija abdomena je riskantna stvar zbog blizine vitalnih organa), plus 4-satna opca narkoza, plus cinjenica da je jos uvijek dosta rijetka operacija, nije preporucljivo dat se u ruke kirurgu koji nije imao iskustva s Nissenom. Tako mi rekose Ameri, a posto mi je kirurg bio ucenik Tom DeMeester-a (po kojem se i mjeri gerd kao standard u svijetu) vjerujem da zna sto govori.
Moji simptomi su bili : kiselina koju sam pljuvala skupa sa komadima hrane od jutra do veceri, povracanje kod svakog saginjanja, konstantne mucnine, konstipacija, pred operaciju mi je vec nemoguce bilo sama cipele zavezat :D
Uzimala sam controloc, pa lanzul, plus metoklopramid (ponekad sake dnevno) za mucninu cca 6 godina. Ako se prepoznajete, mozda bi trebalo razmislit o zahvatu. Postoje jos neki pokazatelji da li ste dobar ''kandidat'' za Nissen, ako vas zanima, pitajte :)
Vjerujem da vas puno ima jake simptome gerda,a posto sam imala tu srecu da dodjem do jedne od najboljih bolnica-instituta na svijetu, i puno naucim od njih i na samoj sebi nakon operacije gerda, stojim na usluzi za sva pitanja i informacije :) Znam kolika je meni bila gnjavaza doc do pametnog gastroenterologa, a kamoli tek do bolnice i kirurga i koliko su mi pomogli ljudi na americkim forumima koji su sami prosli operaciju.
p.s. kex_3, tocno je da nema povracanja, niti podrigivanja nakon operacije, sto znaci dozivotno pazit sta jedes i kako, recimo ja kruh jos uvijek ne mogu i ne vjerujem da cu ikad moc- osjecaj je kao da se gusis jer zapinje, ali covjek se jako brzo na to privikne, pogotovo kad se rijesis onog odvratnog osjecaja pecenja u grlu i prsima :)

mirkica
12.05.2010., 13:39
Imam jedno pitanje, da li se nekome desavalo ili desava da ima konstantne tegote, tj da li neko ima svakodnevnu muku sa gerbom?
Meni od kako se pojavio gerb,pre tri i po meseca,ni jedan dan nisam bila bez simptoma.Je li to moguce??? Da li se to i vama desava bez obzira da li pijete terapiju ili ne? Ja sam sve moguce lekove probala od Nexuima,controloca,loseprazola...nista mi nije pomoglo.

dankan
12.05.2010., 18:23
Za suicide_blonde. Preporucila si ovog Rotkvica ili sam nasao krivog doktora?:)

Ime tvrtke: PRIVATNA INTERNISTIČKA ORDINACIJA prim.dr.sci. IVO ROTKVIĆ

Telefon: 01 46 66 349

Ime datoteke: privatnainternistickaordinacijaprimdrsciivorotkvic zagreb

Adresa: Kamaufova 2/II

Grad: Zagreb

Region: 10000 Zagreb

Opis: Internista

suicide_blonde
12.05.2010., 21:40
dankan, da, to je on, mislim da ne bismo smjeli reklamirati pa zato nisam napisala :mig:
mirkica: inhibitori protonske pumpe koje navodis (controloc, etc) ne sprijecavaju simptome gerba, vec sprijecavaju kiselost (laicki objasnjeno : refluks se i dalje dogadja, znaci sadrzaj zeluca se i dalje vraca prema ustima, samo je kiselina kemijski neutralizirana), a kiselina je glavni problem, posto sluznica jednjaka ne moze izdrzati kiselinu na duzi rok, pa treba sprijeciti pojavu malignih oblika (jake erozije, Barrettov jednjak, adenokarcinoma etc).
Kod blazeg refluksa moguce je da se simptomi povuku, kod jaceg ne moraju - ali kakve tocno simptome imas? Sve osim kiselog osjecaja u ustima ili jakog pecenja u grudima je normalno - obzirom da se sadrzaj zeluca i dalje vraca. Pila sam cca 6 godina inh.protonske pumpe, i jako su rijetki bili dani kad sam bila bez simptoma! Nadam se da sam pomogla :cerek:
Postoji i mogucnost da ti je doza IPP-a premala...

dankan
12.05.2010., 23:29
suicide_blonde...hvala za infomaciju. Iinternista, nije gastric????
Istina, tesko je naci gastroenteologa koji je normalan i da slusa pacijenta.
Ja ga jos nisam nasao.
I dalje kasljucam, malo manje zbog duple doze NExiuma, ali da...i dalje kasljem. Kao sto bi rek'o Mandic....POLUDECU, POLUDECU!!!! Navodno caj od sljeza radi istu stvar kao i NExiumi i svi ostali lijekovi. Smanjuje kiselost u zelucu.