PDA

View Full Version : FID sklopka - 0.5 ili 0.03A ???

jonnieZG
09.01.2007., 21:32
Ekipa, bok!

Električar mi je u stanu instalirao fidovku IdN=0.5A, ali koliko ja znam, 0.05A je čisto dovoljno da ubije čovjeka. I još k tome, stavio je trofaznu, iako u stanu imam samo jednu fazu!

Također sam i kod frenda vidio da koriste tu istu trofaznu fidovku od 0.5A (radio mu je skroz drugi majstor).

Kako u kupaoni imam ventilator i rasvjetu na 220V, a imam i dijete, zanima me zašto nije umjesto ove od 0.5A stavio 0.03A??? Da li da dam zamijeniti za jednofaznu od 0.03A?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Jonnie

iggy36
09.01.2007., 23:01
Ekipa, bok!

Električar mi je u stanu instalirao fidovku IdN=0.5A, ali koliko ja znam, 0.05A je čisto dovoljno da ubije čovjeka. I još k tome, stavio je trofaznu, iako u stanu imam samo jednu fazu!

Također sam i kod frenda vidio da koriste tu istu trofaznu fidovku od 0.5A (radio mu je skroz drugi majstor).

Kako u kupaoni imam ventilator i rasvjetu na 220V, a imam i dijete, zanima me zašto nije umjesto ove od 0.5A stavio 0.03A??? Da li da dam zamijeniti za jednofaznu od 0.03A?

Jonnie

Glavna fidovka je uvijek o.5 A, poseban vod ide za kupatilo i to preko fidovke o.o3A (svi izljevi u kupatilu moraju biti dobro uzemljeni, inače će ti fidovka izbacivati).
Da zaključimo jedino ispravno je imati dvije fidovke.

Zvon
09.01.2007., 23:10
Trofazna ili jednofazna - svejedno, ispravno će raditi obje.
Izbor osjetljivosti (točnije rečeno diferencijalne struje greške) sklopke ti ovisi o otporu uzemljenja, tako da je napon pri kojem sklopka isklapa manji od 50V (tj manji od 100 Ohm-a). Uzemljenje zgrade ti obično bude reda par Ohm-a, tako da 0.5A i nije problem.
U praksi se danas obično uzima Id=0.3-0.5A za sva trošila u stanu, a 0.03A za trošila u kupaonici, tj. za bojler, utičnicu, eventualno veš-mašinu, tako da ona reagira ako i kabel negdje malo "procuri".
Ugradi 2-polnu dif. sklopku s Id=0.03A za trošila u kupaonici (utičnica kamo priključuješ fen ili brijaći aparat) koja možeš dodirnuti, paralelno (tj. odvojeno, ne iza) glavnoj sklopki, tako da ti ne ispadnu obje sklopke ak se nekaj dogodi u kupaoni. Ako su u pitanju samo ventilator i rasvjeta koje ne može niko dodirnuti, ne trebaš nikaj mijenjati.

Doma imam ugrađene 3 dif. sklopke s Id 0.5A, na uzemljenju od 4m trake u zemlji, i nikad ni jedna nije zakazala. Kad spojim dodatnu sklopku od 0.03A serijski preko utičnice i produžnog kabla na mješalicu (tj. iza jedne od njih), te spojim preko žarulje (100W) fazu na zemlju, ispadnu obje.

jonnieZG
10.01.2007., 07:19
Ok, onda ću tako i napraviti!

Samo još uvijek ne kužim zašto ne staviti 0.03A na mjesto glavne sklopke... Tako bi mi sve faze u stanu bili zaštićene od dodira.

Codegun
10.01.2007., 08:20
... svi izljevi u kupatilu moraju biti dobro uzemljeni, inače će ti fidovka izbacivati

daj pojasni kaj si mislio?

Mali Plavi
10.01.2007., 08:32
codegun, u tebe je sve plastičnjak, i dovod i odvod, nemoraš da se brineš :)

Codegun
10.01.2007., 08:34
codegun, u tebe je sve plastičnjak, i dovod i odvod, nemoraš da se brineš :)

on misli na vodovodne instalacije i odvodnju?

Mali Plavi
10.01.2007., 08:43
on misli na vodovodne instalacije i odvodnju?
Kolko san svatio da.
A svaki protrošač u kupatilu, bilo bojler, grijalica ili koja utičnica, metalna plafonjera... ti moraju biti uzemljeni, također i kad imaš pocinčane cijevi ili bilo koju metalnu masu, radijator ili slično moraš i njih spojit na vod uzemljnja preko kutije za izjednačavanje potencijala.

VladT
10.01.2007., 11:00
Ok, onda ću tako i napraviti!

Samo još uvijek ne kužim zašto ne staviti 0.03A na mjesto glavne sklopke... Tako bi mi sve faze u stanu bili zaštićene od dodira.

Jednostavno preosjetljivo. Uređaji ti nisu savršeni i uvijek negdje curi. U praksi svaki put kad je malo veća vlažnost u zraku sklopka će ti stalno izbacivati i jednostavno češ poludjeti. Ovo ti pogotovo vrijedi za garaže, podrume, konobe i slične prostore. Ako želiš sačuvati mentalno zdravlje zaboravi na 0,03A, a za zaštitu ti je dovoljno 0,5A.

Mali Plavi
10.01.2007., 12:31

Jonnie

Tu glavnu od 0,5A ne diraj, sasvim je svejedno, 2-plona ili4-polna, ona će radit normalno.
Samo za kupaonicu stavi još jednu, 25/0,03A i to je to :top:

iggy36
10.01.2007., 13:13
daj pojasni kaj si mislio?

Fidovka za kupatilo je već smo rekli jako osjetljiva ( 0,03A) radi sigurnosti- naime ta struja nebi trebala ubiti.
Pricip fidovke je da izbaci ukoliko nije jednaka struja u faznom i nul-vodiču ( za trofazno sve tri faze se zbrajaju- to nije matem. zbroj ali da ne kompliciram uzmi da je).
Ako negdje dotakneš fazni vodič dio struje će poteći kroz tebe te će se na fidovki pojaviti razlika ( kroz fazni veća struja, kroz nul manja(jer dio struje prolazi kroz tebe)) te će ona izbaciti.
Budući da i u normalnoj instalaciji uvjek imaš male razlike prema masi ovakve osjetljive fidovke nidu za cijelu intalaciju jer bi stalno izbacivale, no za kupatila (koje i je najopasnije) može se sve dobro uzemljiti i staviti tu fidovku( uzemljuje se sa onim debelim vodičem mislim sa min 4 mm2 ako ne i više)

Astonn
11.01.2007., 06:40
Tu glavnu od 0,5A ne diraj, sasvim je svejedno, 2-plona ili4-polna, ona će radit normalno.
Samo za kupaonicu stavi još jednu, 25/0,03A i to je to :top:
Ma skroz zaboravi ovu 0.03 A. Meni su napravili privremeni priključak i stavili 0.03 A i uopće nisam mogao uključiti mješalicu za beton (Novu, do tada ne korištenu) stalno je izbacivala dok nisam stavio 0.5 A. Od tada ni neznam da je ima.

iggy36
11.01.2007., 13:31
Ma skroz zaboravi ovu 0.03 A. Meni su napravili privremeni priključak i stavili 0.03 A i uopće nisam mogao uključiti mješalicu za beton (Novu, do tada ne korištenu) stalno je izbacivala dok nisam stavio 0.5 A. Od tada ni neznam da je ima.

Nemoj pisati gluposti po forumu, zna se za što služi fodovka od o.03A.
Ja ju imam u kupatilu bez problema, a sigurnost koju pruža je nemjerljiva.

champ
15.01.2007., 12:06
Točno, za zaštitu kupaone koristi se osjetljivost 0,03 A, a za ostale instalacije to bi bila preosjetljiva sklopka, koja bi svaki čas izbacivala kompletnu instalaciju.. Vido sam slučajeve gdje je produžni kabel, koji je bio izgažen nogama, često izbacivao instalaciju čitave kuće...

Isto tako, prilikom ištekavanja bušilice iz utičnice s metalnim kučištem bilo je dovoljno da jedan kontakt na utikaču dodirne kučište utičnice, i sklopka je izbacila..

Astonn
18.01.2007., 09:37
Nemoj pisati gluposti po forumu, zna se za što služi fodovka od o.03A.
Ja ju imam u kupatilu bez problema, a sigurnost koju pruža je nemjerljiva.

Kak' ti znaš da ja pišem gluposti, pišem samo svoja osobna iskustva.;)

traction
18.01.2007., 11:18
Fidovka za kupatilo je već smo rekli jako osjetljiva ( 0,03A) radi sigurnosti- naime ta struja nebi trebala ubiti.
Pricip fidovke je da izbaci ukoliko nije jednaka struja u faznom i nul-vodiču ( za trofazno sve tri faze se zbrajaju- to nije matem. zbroj ali da ne kompliciram uzmi da je).
Ako negdje dotakneš fazni vodič dio struje će poteći kroz tebe te će se na fidovki pojaviti razlika ( kroz fazni veća struja, kroz nul manja(jer dio struje prolazi kroz tebe)) te će ona izbaciti.
Budući da i u normalnoj instalaciji uvjek imaš male razlike prema masi ovakve osjetljive fidovke nidu za cijelu intalaciju jer bi stalno izbacivale, no za kupatila (koje i je najopasnije) može se sve dobro uzemljiti i staviti tu fidovku( uzemljuje se sa onim debelim vodičem mislim sa min 4 mm2 ako ne i više)

AMEN!!
znaci ulazna struja mora biti jednaka izlaznoj
0,03 A se u iskljucivo koristi za zastitu od dodirnog napona u kupaonicama i to prvenstveno za hidromasazne kade, bla, bla....

jonnieZG
18.01.2007., 17:05
Treba li iza FID-ovke od 0.03 (koristim ju posebno samo za kupaonu) stavljati i osigurač za slučaj kratkog spoja na nulu? Na njoj piše 16A, pa mi nije jasno je li to struja kratkog spoja na koju izbacuje, ili je to tek nazivna struja koju može podnijeti.

Zvon
18.01.2007., 18:01
Treba li iza FID-ovke od 0.03 (koristim ju posebno samo za kupaonu) stavljati i osigurač za slučaj kratkog spoja na nulu? Na njoj piše 16A, pa mi nije jasno je li to struja kratkog spoja na koju izbacuje, ili je to tek nazivna struja koju može podnijeti.

Piše li još možda B ili C prije 16A?
Ako piše, onda ti je to kombinirana zaštitna sklopka s prekidačem, pa ti ne treba posebni osigurač.
No, za svaki slučaj napiši sve kaj na njoj piše da ne bi bilo zabune.

jonnieZG
18.01.2007., 18:06
Piše li još možda B ili C prije 16A?
Piše B16. Koja je razlika između B i C?

Mali Plavi
18.01.2007., 18:47

Na nulu ti se nikad ne stavlja osigurač !!!
I 16 A ti je nazivna struja sklopke koju ona može podnjeti, a 0,03 ti je struja greške pri kojoj ona izbacuje.

jonnieZG
18.01.2007., 19:17
Na nulu ti se nikad ne stavlja osigurač !!!

To znam! :) Nisam mislio "staviti osigurač na nulu" nego osigurač na fazu u slučaju kratkog spoja s nulom (za razliku od kratkog spoja s masom).

Mali Plavi
18.01.2007., 19:40
To znam! :) Nisam mislio "staviti osigurač na nulu" nego osigurač na fazu u slučaju kratkog spoja s nulom (za razliku od kratkog spoja s masom).

A da, osigurač iza sklopke, pa stavit češ iza sklopke onoliko osigurača kolko imaš potrošača u WC-u, znači bojler, grijalica, rasvjeta, veš mašina... ;)

jonnieZG
18.01.2007., 19:51
A da, osigurač iza sklopke, pa stavit češ iza sklopke onoliko osigurača kolko imaš potrošača u WC-u, znači bojler, grijalica, rasvjeta, veš mašina... ;)

Nema bojlera, nego toplana. Samo veš mašina od 2.2kW plus rasvjeta plus šuko za brijaći aparat i el. četkicu. Sve skupa ide debelo ispod 16A koliko piše na FID-ovki.

Zanima me što je Zvon mislio s onim B ili C ispred oznake 16A na FID-ovki. Kaže da ako je ima, onda radi i ko osigurač. Kod mene piše B16A.

Mali Plavi
18.01.2007., 20:49
Nema bojlera, nego toplana. Samo veš mašina od 2.2kW plus rasvjeta plus šuko za brijaći aparat i el. četkicu. Sve skupa ide debelo ispod 16A koliko piše na FID-ovki.

Zanima me što je Zvon mislio s onim B ili C ispred oznake 16A na FID-ovki. Kaže da ako je ima, onda radi i ko osigurač. Kod mene piše B16A.

Moram priznat da se u praksi nisam susretao da i fidovke imaju ozneke tipa B ili C na sebi, već samo osigurači,a ta slova označavaju prekidnu karakteristiku, B je brza karakteristika, a C je tromija.

Zvon
18.01.2007., 21:43
Uređaj koji imaš ti je diferencijalna zaštitna sklopka s prekidačem. Svaka čast onom koji ti ga je ugradil.
16A ti je najveća trajna struja pri kojoj prekidač neće ispadati radi preopterećenja (oko 3.5kW), a B ti označava karakteristiku pri kratkom spoju (3-5In). To znači da je struja pri kojoj će TRENUTNO isklopiti 3-5 puta veća, tj. 3...5x16 = 50...80A. To si možeš zamisliti kao najveću struju kratkog spoja koja se može pojaviti u krugu.
C karakteristika ima (5-10In), tj. trenutno bi isklopila pri tj. 5...10x16 = 80...160A
Ako se dogodi kvar izolacije, najveća struja "curenja" pri kojoj će prekidač isklopiti, tj. poteći iz faze, a mimo nule, je 30mA (0.03A).
Inače, ovo je dobro rješenje za veš-mašine, suđerice, a naročito za bojlere.

B krivulja (3-5In) - opća namjena u kućanstvu, rasvjeta, termička trošila
C krivulja (5-10In) - za radionice, za zaštitu uređaja koji imaju veće struje pokretanja, usisavači, bušilice
D krivulja (10-14In) - u industriji, za zaštitu krugova elektromotora

Mali Plavi
18.01.2007., 22:03
Uređaj koji imaš ti je diferencijalna zaštitna sklopka s prekidačem. Svaka čast onom koji ti ga je ugradil.
16A ti je najveća trajna struja pri kojoj prekidač neće ispadati radi preopterećenja (oko 3.5kW), a B ti označava karakteristiku pri kratkom spoju (3-5In). To znači da je struja pri kojoj će TRENUTNO isklopiti 3-5 puta veća, tj. 3...5x16 = 50...80A. To si možeš zamisliti kao najveću struju kratkog spoja koja se može pojaviti u krugu.
C karakteristika ima (5-10In), tj. trenutno bi isklopila pri tj. 5...10x16 = 80...160A
Ako se dogodi kvar izolacije, najveća struja "curenja" pri kokoj će sklopka isklopiti, tj. poteći iz faze, a mimo nule, je 30mA (0.03A).
Inače, ovo je dobro rješenje za veš-mašine, suđerice, a naročito za bojlere.

B krivulja (3-5In) - opća namjena u kućanstvu, rasvjeta, termička trošila
C krivulja (5-10In) - za radionice, za zaštitu uređaja koji imaju vće struje pokretanja, usisavači, bušilice
D krivulja (10-14In) - u industriji, za zaštitu krugova elektromotora

To ovo?
http://www.ekz.htnet.hr/hr203.htm

Zvon
18.01.2007., 22:58
Da, nekaj poput toga, samo bolje:D

Mali Plavi
18.01.2007., 23:09
Da, nekaj poput toga, samo bolje:D
Imaš link ili sliku tog boljega :) ?

Zvon
18.01.2007., 23:13
Pogledaj ovdje:
http://schneider-electric.hr/pdfs/proizvodiMG/pdf_hr/0100_domae_cat_hr.pdf

Mali Plavi
18.01.2007., 23:19
Pogledaj ovdje:
http://schneider-electric.hr/pdfs/proizvodiMG/pdf_hr/0100_domae_cat_hr.pdf

Zgodna stvar, nisam još znao za to, hvala na informaciji :)

Zvon
18.01.2007., 23:25
Samo pitaj, kaj god znam, napišem ...

jonnieZG
20.01.2007., 20:44
16A ti je najveća trajna struja pri kojoj prekidač neće ispadati radi preopterećenja (oko 3.5kW), a B ti označava karakteristiku pri kratkom spoju (3-5In).
[...SNIP...]

Hvala na iscrpnom objašnjenju! Ma sam sam si to ugrađivao - nisam baš skroz truba, ali neke stvari više volim pitati ekipu koja zna... pa onda sam napraviti, ako sam siguran da znam što radim.

Inače, provjerio sam - FID-ovku proizvodi slovenski ETI (http://www.eti.si/), a naziv modela je EFI-2 i ispred 16A ipak ne piše "B". Specka je na http://www.eti.ba/files/userfiles/PDF/SRB-HR/ASTI/24-26.pdf, ali iz nje ne kužim treba li dodatni osigurač ili ne.

Poslao sam pitanje proizvođaču, pa ću vidjeti što će mi oni reći. Do tada sam za svaki slučaj stavio dodatni B16A. :D

Mali Plavi
20.01.2007., 20:58
Hvala na iscrpnom objašnjenju! Ma sam sam si to ugrađivao - nisam baš skroz truba, ali neke stvari više volim pitati ekipu koja zna... pa onda sam napraviti, ako sam siguran da znam što radim.

Inače, provjerio sam - FID-ovku proizvodi slovenski ETI (http://www.eti.si/), a naziv modela je EFI-2 i ispred 16A ipak ne piše "B". Specka je na http://www.eti.ba/files/userfiles/PDF/SRB-HR/ASTI/24-26.pdf, ali iz nje ne kužim treba li dodatni osigurač ili ne.

Poslao sam pitanje proizvođaču, pa ću vidjeti što će mi oni reći. Do tada sam za svaki slučaj stavio dodatni B16A. :D

Ne treba ti za nju .
Stavi posli nje samo osigurače koji če ti štitit potrošače u kupaoni, dakle kako si rekao rasvjeta i veš mašina + šuko za brijači, znači staviš dva od 16A, jedan za mašinu, drugi rasvjeta i drugi šuko. :)

Zvon
21.01.2007., 00:57
Ne treba ti za nju .
Stavi posli nje samo osigurače koji če ti štitit potrošače u kupaoni, dakle kako si rekao rasvjeta i veš mašina + šuko za brijači, znači staviš dva od 16A, jedan za mašinu, drugi rasvjeta i drugi šuko. :)

Upravo tako, no mislim da ti dva prekidača čak i nisu nužna, jer su rasvjeta i utičnica za brijači zanemariv teret prema veš mašini. Ako nemaš mjesta, zamijeni ovu dif. sklopku s onom na kojoj piše B 16A :)

jonnieZG
21.01.2007., 09:46
Ne treba ti za nju . Stavi posli nje samo osigurače koji če ti štitit potrošače u kupaoni...{snip}

Ako nemaš mjesta, zamijeni ovu dif. sklopku s onom na kojoj piše B 16A :)

Mjesta ko u priči! Dodao sam običnu B16A slopku, nek ju voda nosi!

Čitam malo one PDF-ove, pa sam skoro skroz siguran da ova moja ipak ne radi kao osigurač. Radi ETI još jednu sličnu takvu koja je baš deklarirana i kao osigurač.

Sredio sam stvar, ekipa - hvala na pomoći! :top:

Pacino
14.03.2007., 20:24
Kad spojim dodatnu sklopku od 0.03A serijski preko utičnice i produžnog kabla na mješalicu (tj. iza jedne od njih), te spojim preko žarulje (100W) fazu na zemlju, ispadnu obje.
:confused:
[/QUOTE]

Pacino
14.03.2007., 20:26
Kad spojim dodatnu sklopku od 0.03A serijski preko utičnice i produžnog kabla na mješalicu (tj. iza jedne od njih), te spojim preko žarulje (100W) fazu na zemlju, ispadnu obje.

Bok ljudi!!
E pitanje za Zvona, ali i za sve vas ostale elektricare,vise je ovak teorijske prirode. Kad je Zvon napisal da ak spoji npr. dvije fidovke i to jednu iza druge,npr. 0.03A iza ove glavne od 0.5A da mu izbace obadvije?ja znam da je to tak(isprobano u praksi) al zakaj?jer po mojoj teoriji,ako nema proboja nit na trosilima koja su spojena na fid 0.5 nit na trosilima koja su spojena na 0.03 to znaci da ukupna struja koja tece nazad kroz nulu,odnosno kroz nulu od fid 0.5 je ukupna struja koju vuce ta 0.5 i za ovu drugu 0.03 kroz sebe,kroz dovodne tri faze?
hvala

champ
15.03.2007., 06:38
Eeeeehehe, evo napokon se čovjek dotaknuo glavnog problema tih sklopki: njihove osjetljivosti i prevelike "revnosti".. :zubo:

One odlično rade kad štite kućnu instalaciju i kućanske uređaje. Ali kad se priključi produžni kabel, i na njega elektromotor, tada počinju problemi. Dovoljno je da je produžni kabel samo malo izgažen (oslabljena izolacija), ili jednofazni elektromotor s kondenzatorima i sklopka odmah onemogučava korištenje tih uređaja.

Ja sam to riješio tako da jedan dio instalacije prolazi mimo FID-ovke, u dvorišnom ormariću imam staru ZN sklopku koja ne reagira na tako sitne "kvarove", ali izbacuje ako se dogodi neki STVARNI, veći proboj prema kučištu aparata.

Ako su dvije FID-ovke spojene jedna iza druge, struja kvara koja na pr. iza druge sklopke ode prema uzemljenju izbacuje obje sklopke, jer je struja ušla kroz obje sklopke, a nije se vratila kroz njih.

exAzriel
15.03.2007., 07:12
puno gluposti ovdje napisanih, no ima i pametnih izjava....
samo ću se osvrnuti na neke netočnosti.
Kupaonska FIDovka je OBAVEZNA i mora imati struju greške 0,03.
Kao glavna sklopka se uzima ona oznake 0,5, ili 0,3.
Ako je posao odradio stručnjak, onda izbacivanje kupaonske fidovke ne uzrokuje izbacivanje glavne fidovke.
U kupaoni ne treba biti uzemljenje, jer je u starim zgradama to nemoguće, nego prije fidovke brikaš nulu, i treći vodič koji si spojio na vodovodnu instalaciju. ALI TO SE NIKAKO NESMIJE RADITI NA MJESTIMA KOJI IMAJU STARI ZRAČNI VOD SA 4 SLOBODNE ŽICE. No sve zgrade su danas priključene elkaleksom ili podzemnim vodom, i imaju ispravno napravljeno uzemljene.....
ZN sklopka je opasna, jer je prošao njen vijek trajanja, i vrlo su nepouzdane, i svakako ih mjenjati, no to mora isključivo raditi stručna osoba.
Jednofazni motor, ili trofazni motor sa kondenzatorom, ak je ispravan uredno radi na FID 0,03 A, ako FID-ovka baca, onda je motor spreman za servis, i to pod hitno.
Najveća je greška u kućnim instalacijama, kad netko izjavi da mu 0,03 baca, a 0,5 ne baca i nezna da ju ima...
I još nešto za kraj na fiksne spojeve (bojler, peć veče snage, klima uređaj) se uredno stavlja dvopolni osigurač koji prekida i nulu i fazu.
Dakle stavljaju se osigurači i na faze i na nule.
To su neka pravila, kojih se svi moramo držati.
I još nešto električna instalacija nije nešto što se izvodi amatersko i u slobodno vrijeme.
Od neispravne električne instalacije se umire, i bilo bi dobro da to ljudi več jednom shvate....

champ
15.03.2007., 08:00
exAzriel je uglavnom sve naveo točno, ali u praksi to znači da produžni 50 metarski kabel preko kojeg su na pr. prošli kotači automobila više nije za upotrebu.. Isto tako, i večina elektromotora mora ići na prematanje, jer izolacija namota je malo oslabila, ili kondenzatori kod nabijanja povuku toliko struje da FID-ovka izbacuje.

Čak je dovoljno da kod izštekavanja iz metalne utičnice kontakti na utikaču bušilice ili sličnog alata dodirnu kučište utičnice, ili kontakte za uzemljenje, opet je FID-ovka vani..

ZN sklopka danas više ne zadovoljava propise o zaštiti, ali uz dobro izveden uzemljivač ona će odraditi svoj posao.

Zvon
15.03.2007., 19:42

To je zato jer je struja odvoda (tj. diferencijalna struja) u ovom slučaju oko pola ampera, tako da je bila dovoljno velika da isklopi i onu manje osjetljivu.

Diferencijalna sklopka osjetljivosti 30mA, bi trebala isklopiti i kad se ne dogodi direktni kvar, gdje faza "padne" na uzemljenje, tj. u slučaju kad se čovjek primi za "živu" fazu.
Zato se dif. sklopke s tako velikom osjetljivosti i koriste na mjestima gdje je moguće da dođe do takve opasnosti, odnosno na mjestima gdje bi osoba mogla stajati na vlažnoj ili vodljivoj podlozi.

Ako su u kući ugrađene sklopke osjetljivosti 0.5 i 0.03A, obično se spajaju paralelno, tako da isklopi jedna ili druga (zavisno o krugu u kojem je nastao proboj).
Ako se sklopke spajaju jedna iza druge (kak je opisano u citatu), spajaju se od manje osjetljive prema osjetljivijoj (0.5A => 0.1A => 0.03A).
Selektivnost dif. zaštite (tj. da isklopi samo ona iza koje je nastao kvar), postiže se vremenskim zatezanjem. Takve sklopke imaju kašnjenje prorade od 60-tak milisekundi, i označene su slovom S u kvadratiću.
One s osjetljivošću 0.03A nikad nemaju vremensko zatezanje.

Još nešto, zašto je važno kupovati kvalitetne dif. sklopke (Merlin-Gerin, ABB, Siemens, Moeller): - one su preciznije. One kineske NEMOJTE kupovati, iako su jeftine.
Svaka će sklopka isklopiti pri najvećoj dif. struji od, recimo 0.5A. Ono u čemu se razlikuju je minimalna struja isklopa. To je važan podatak, da se izbjegne preosjetljivost na smetnje, tj. izbjegnu nepotrebne prorade i prekidi napajanja.

Ak' još nekaj nisam objasnil, slobodno pitajte ;)

Pacino
15.03.2007., 21:27
Qoute:
To je zato jer je struja odvoda (tj. diferencijalna struja) u ovom slučaju oko pola ampera, tako da je bila dovoljno velika da isklopi i onu manje osjetljivu.

hm,uzmimo slucaj da su spojene dvije fid jedna iza druge,0.03 iza ove od 0.5,i kad bi potekla neka dif. struja u strujnom krugu kojeg stiti ova od 0.03 i da je ta dif. struja manja od 0.5A,znam da ce izbaciti obadvije,ali kad ce izbaciti ova od 0.03 ona odmah prekine kontakte i na faznom i na nul vodicu i sad tako gledano ova od 0.5 izbaci samo zato jer u tom momentu kad zbroj struja kroz fazne vodice kroz nju nije isti struji koja se vraca po nuli?jer kad bi ova od 0.5 malo kasnije proradila ona nebi osjetila taj nedostatak struje kroz nulu jer je ova od 0.03 u meduvremenu odvojila svoju petlju od glavne fid i glavnoj fid onda ostane samo da cuva svoj strujni krug,a pretpostavimo da tamo nigdje nema proboja ona nece izbaciti?
dali si to mislio reci sa ovim vremenskim zatezanjem?da 0.5 malo ceka,odnosno da ne izbaci odmah kad jos ova 0.03 ne odvoji svoje kontakte?

Ako su u kući ugrađene sklopke osjetljivosti 0.5 i 0.03A, obično se spajaju paralelno, tako da isklopi jedna ili druga (zavisno o krugu u kojem je nastao proboj).
Ako se sklopke spajaju jedna iza druge (kak je opisano u citatu), spajaju se od manje osjetljive prema osjetljivijoj (0.5A => 0.1A => 0.03A).
Selektivnost dif. zaštite (tj. da isklopi samo ona iza koje je nastao kvar), postiže se vremenskim zatezanjem. Takve sklopke imaju kašnjenje prorade od 60-tak milisekundi, i označene su slovom S u kvadratiću.
One s osjetljivošću 0.03A nikad nemaju vremensko zatezanje.

a sad npr. covjek ima instalaciju sa jednom fid, In=40A I¤n=0.5A, i hoce on u kupaonicu staviti 0.03A.sad kako si ti Zvon rekao,,jedna mogucnost je da se 0.03 spoji negdje na fazu i nulu u kupaonici(znaci iza ove 0.5),i kada ce doci do proboja izbacit ce obadvije,odnosno ako sam dobro shvatio ako je ova od 0.5 sa tim vremenskim zatezanjem,izbacit ce samo ova od 0.03.
a druga mogucnost je da,kako i znam da je bolje,da se ova od 0.03 spoji na jednu fazu i nulu koje ulaze u 0.5 i dovedu do kupaone i tako se lijepo zna da svaka radi za sebe i nemas brige.

exAzriel
15.03.2007., 22:26
u obadva slučaja spajanja FID sklopke je zajamčena sigurnost od udara.
No nepotrebno je cijeli stan imati u mraku, zbog greške na bojleru primjerice.
Tako da je podpuno dovoljno napraviti ovo kaj si rekao, prije glavne FID vučeš fazu i nulu, i vodiš je na kupaonsku FID sklopku....

nije zvon ništa pogriješio, ali takva dvostruka sigurnost je nepotrebna, pogotovo ak kupuješ FID sa imenom.
Ak kupiš turčina,kineza ili pakistanca na hreliću, ni sedam fidovki ti neće pomoći.
A najljepše je od svega, što je FID sa imenom, primjerice u ellabu, jeftinija za pedesetak kuna, od one pakistanske sa hrelića.....

dxer
14.06.2010., 13:35
Jel mi moze netko malo pojasniti stvari oko spajanja osiguraca i sklopki od pozicije iza limitatora. I u cemu je razlika izmedju dvopolne i cetveropolne sklopke ?

Zvon
14.06.2010., 15:21
Kroz dvopolnu vodiš fazu i nulu, kroz 4-polnu vodiš 3 faze i nulu.
Četveropolnu možeš koristiti kao dvopolnu, ali obratno ne.

sime
16.04.2012., 19:50
Zanima me koliko su te FIDovke sa 0.03A osjetljive na elektromotore. Prijatelj mi slaže upravljački ormarić za bazen i misli staviti tu FIDovku od 30mA. Budući da se preko nje pokreće filtracijska pumpa zanima me hoće li to funkcionirati bez izbacivanja FIDovke?

Muljuzator
16.04.2012., 20:59
Hoće dok je god motor ispravan.

WTF
20.04.2012., 06:02
Zanima me koliko su te FIDovke sa 0.03A osjetljive na elektromotore. Prijatelj mi slaže upravljački ormarić za bazen i misli staviti tu FIDovku od 30mA. Budući da se preko nje pokreće filtracijska pumpa zanima me hoće li to funkcionirati bez izbacivanja FIDovke?

Nema apsolutno nikakvog razloga zašto nebi.

plus
20.04.2012., 14:58
Tu ima jako puno filozofiranja, a premalo struke.
Ja koristim super osjetljivu fidovku preko 30 godina za cijelu kuću i sve je OK, čak mi je i unuku spasila dok je dijete gurnulo vijak u šteker, dakle imam s njom iskustva o kojima mnogi mogu samo nagađati. (Na znanje Zvon je osoba od struke i prakse, zna što piše...)
Ukoliko su sva trošila 100% ispravna i sve instalacije / kablovi ispravne, tada i najfinija FID sklopka "spava kao mala beba".
Ako želite gurati glavu u pijesak i koristiti neispravne električne uređaje i instalacije kojeg se vraga petljate s fidovkama?
Struja je ženskog roda ali se ne da izravno ili slučajno dirati i amen!
Ako ju nedopustivo dirate dobivate kontra reakciju primjerenu Vašem izazivanju! :kava:

oliowwe
14.05.2012., 18:30
Bok drustvo

Procitao sam sve ove vase postove, trebalo bi sve bit jasno ali nije, evo ja si doma slazem neke instalacije, ustvari mijenjam osigurace jer su bili stari rastalni i stavljam automatske i fidovke, ali nastao je problem pa da objasnim, dakle rastalni osiguraci su na mjestu oko 20 godina i nikad nije ni jedan pregorio, e sad stavljena fidovka 4 polna 05a, na dovod tri faze + nula,, svaka faza na svoj razdjelnik s osiguracima, nula na svoj, sve spojeno sve radi, ne izbacuje fiodvka, kuca ima i uzemljenje sve spojeno po propisima. Sad se netko sjetio da stavimo jos i kupaonsku fidivku nis posebno, rasvjeta uticnica za fen i bojler, bojler i rasvjeta spojena preko prekidaca u hodniku onaj s tri prekidaca, svjetlo, grijalica, bojler, grijalice nema, nije ni spojena, i montiram tako fid 0.03A nakon glavne fidovke dovod na kupaonsku, kao i nulu, a izlaz spojim kabel od bojlera i rasvjete ali bez nule tih dva strujna kruga jer su svi zajedno spojeni na glavni razdjelnik nule, ukljucin fidovku, upalim prekidac bojlera fidovka padne, ugasim, dignem fidovku, upalim rasvjetu fidovka padne
Sto mislite da li treba od tih dva strujna kruga spojit nula na tu kupaonsku fidovku ili nesto ne stima s prekidacem u hodniku???, spojim direktno na osigurace, bojler samo za sebe osigurac b16a, rasvjeta b10a, i sve radi nista ne pada , ne griju se vodici, kako je bojler spojen na uzemljenje ako bi doslo do probijanja grijaca glavna fidovka bi sigurno izbacila zar ne?

Srdacan pozdrav i hvala unaprijed na savjetima

Muljuzator
14.05.2012., 19:21
Nula sa FID 0,5 na FID 0,03 pa u kupaonu. Ne koristiti zajedničku nulu za obje fidovke.

sime
14.05.2012., 19:31
A što onda na izlazu kupaonske fidovke imaš spojenu samo fazu koja ide na 2 strujna kruga? Obavezno i nula tj.povrat ta dva strujna kruga moraju biti spojeni na izlaz kupaonske fidovke. Struja koja uđe u strujni krug kroz fidovku mora i izaći kroz nju, a ne direkt na sabirnicu nule. A bolje upućeni će znati da li je bolje kupaonsku fidovku spajati neopvisno od glavne ili u seriju s njom kako si ti spojio.

oliowwe
14.05.2012., 20:39
A što onda na izlazu kupaonske fidovke imaš spojenu samo fazu koja ide na 2 strujna kruga? Obavezno i nula tj.povrat ta dva strujna kruga moraju biti spojeni na izlaz kupaonske fidovke. Struja koja uđe u strujni krug kroz fidovku mora i izaći kroz nju, a ne direkt na sabirnicu nule. A bolje upućeni će znati da li je bolje kupaonsku fidovku spajati neopvisno od glavne ili u seriju s njom kako si ti spojio.

Da to sam i ja mislio da treba ali mi se nije dalo kopat po hrpama plavih zica da vidim koje su te nule iz kupaone, ali cim mi je pala fidovka to mi je prvo palo na pamet da treba napravit, ali vec je bilo mracno pa mi se vise nije dalo sutra nastavljam kako treba to odradit, ovdje je bilo svakakvih postova o spajanu fidovki, serijski, pararelno ili samostalno, dodatni osigurac meni se cini da sam na puno mjesta vidio bas ovako serijski i da sve funkcionira za 5, no sutra javim sto sam napravio i kako funkcionira
Hvala

champ
15.05.2012., 06:13
oilowwe, ovo što ti pišeš je klasična greška kod postavljanja dvije FID-ovke: nule od strujnih krugova koji se napajaju preko te FID 30 mA, moraju se vraćati baš kroz istu sklopku, a nikako ne na zajedničku sabirnicu nula. Dovoljna je samo jedna nula, koja je krivo spojena, i bit će problema.

Isto tako, nikakvo serijsko spajanje FID-ovki ne dolazi u obzir. Sklopke se spajaju odvojeno, na razdvojene strujne krugove, i nul-sabirnice moraju biti razdvojene.