PDA

View Full Version : Alkoholizam - problemi, iskustva, liječenje - opća tema

stranice : [1] 2 3 4 5

lianne
11.01.2007., 16:27
ne bi otvarala ovako glupu temu,da nisam pomalo ljuta trenutnom situacijom u stanu...http://www.clicksmilies.com/s1106/sauer/angry-smiley-045.gif
uglavnom duga prica,ali od staraca poznanici su se rastali nedavno-uzasan brak,vecinom je bila njena krivica-ona je alkos...http://www.clicksmilies.com/s1106/ernaehrung/food-smiley-019.gif
i sta -danas oko 13h je iz vedra neba nama pozvonila i sada davi tamo moju mamu da joj je tsko itd.,non stop place http://www.clicksmilies.com/s1106/traurig/sad-smiley-042.gif (meni je neugodno to gledat,pa sam ja zbrisala) i kuka...i uredno kad je nama popila sto smo imali-otisla je u ducan po cigarete i vino&vratila se piti kod nas...
u meduvremenu je dosao s posla i moj stari koji odmah zna po sta je dosla(pozajmiti lovu za cugu)jer je dobar s njenim ex muzem,pa zna sve njene manire...
i sad ja tu razmisljam sta navede jednu zenu da se dovede do takvog dna?da u 13 h zvoni poznanicima kod kojih nije bila godinama u jednom uzasnom psihofizickom stanju i doslovno nas davi svojim problemima,za koje nije(ili ne zeli biti)svjesna da je sama uzrok...
evo uredno smo rucali(dok je mama kuhala,ona je uredno u dnevnom cugala),tata je otisao malo ubiti oko,ja sam prosetala kujicu,mama pije kavu i tjesi je tamo,ali to je vec preraslo u mucenje nakon 4 sata natezanja(treba sa pijanom&depresivnom osobom i znat vodit razgovor)...
meni je nje zaista zao i vjerujem da joj nije lako,ali sto covjek sije-to i žanje...zar ne?

nikad mi nije bilo jasno kako netko iz dana u dan moze piti i piti i piti i unistavati sve oko sebe,te na kraju spasti na ovakvo dno...
a ne vidjeti da alkohol nije rjesenje nit posljedica-nego uzrok...http://www.clicksmilies.com/s1106/fragend/confused-smiley-009.gif

jez
11.01.2007., 21:34
pa zar ne vidis u kojem je stanju a to da je kriva, pa ona to ne vidi, jasno je jer nitko neće reći eh ja sam kriv idem se smiriti. svi nabacuju krivnju na drugu stranu jer misle da su oni u pravu.
mislim da tvoja mama mora biti stroga, neka joj odvali šamarčinu i razbije bocu- ukaže da s alkoholom radi još veći kažin. s tim ubija sebe a očito i vas. imamo i mi susjedu koja staaaalno cvili kod nas, ja moram ovo ja moram ono a moji ništa, e pa nećemo tako..a moja mama sjedi i cima, što će. ali mis smo si dobri...

dakle neka ne trpi tvoja mama jer ce joj dopizditi, neka kaze sta da napravi i gotovo. nema smisla, znam kako je s pijanim ljdima, još ako su tvrdoglavi- šamarčina, oštre riječi (SLUŠAJ ME OVO ĆU SAMO JEDNOM REĆI bla bla) ..druge nema ako ih moliš samo će se još više raspizdit i napravit još veću kašu...bar bi ja to napravio...

Ego
11.01.2007., 21:42
Gle... alkoholizam je teška bolest, od koje se vrlo često umire. Jedom kad se navučeš, jebeno je teško prestati. Alkohol te "popije". Uništi ti volju, moć rasuđivanja, iskrivi osjećaj za stvarnost, sjebe ličnost do te mjere da se uskoro više praktički nemaš čime boriti protiv želje koja svakim danom raste u tebi...

Takve ljude po meni ne treba gledati ništa drugačije nego osobe s rakom.

Johnny 99
11.01.2007., 22:42
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom? :confused:

strelnikov
11.01.2007., 22:58
Kada se počne primjećivati onda je sasvim jasno da postoji problem s alkoholom. Granica ili baždar pijenja alkohola najbolje prikazuje jelinekova shema:http://www.geocities.com/klapetarzrinski/alkoholizam.htm

Mad Scientist
11.01.2007., 23:01
Zadnjih godina jako se puno priča o narkomaniji, tako da se malo zapostavio problem alkoholizma koji predstavlja socijalno manje nepoželjan fenomen, a ipak je jako poguban i možda u većoj mjeri šteti društvu nego narkomanija.

A što se alkoholičara tiče, nemaju jedistven obrazac konzumacije.
Zaboravio sam sad tipologiju alkoholičara, uglavnom prema jednoj treba razlikovati primarne od sekundarnih, tj. one kod kojih je alkoholizam problem sam po sebi i one koji imaju neki drugi poremećaj, npr. depresiju.
Neke druge tipologije se temelje na obrascu konzumacije.
Tako npr. neki piju često i po malo tako da stalno u krvi imaju alkohola (mislim da su to alfa alkoholičari), zatim one koji piju rjeđe ali se tada opijaju itd.

ijon
11.01.2007., 23:10
Ja si isto ne mogu pomoć - i ljutim se na sve alkoholičare koje znam. Ne zanimaju me njihove isprike ni 'spike' ni šale ni zajbancija iza kojih se najčešće krije agresija i ucjenjivalačke sklonosti.
Ali znam da nije tako jednostavno, da ne mogu reći 'sami su si krivi pa im ne treba ni pomagati' jer - i oni su ljudi.
Kad bi netko od njih makar priznao da ima problem - bilo bi puno lakše.
Ovako, natezati se s nekim tko se uvrijedi ako ti primjetiš da pije (jer se on tako trudi to sakriti, pa kako ti onda ne možeš cijeniti taj trud ili nešto...?) je je više kao igra puvuci me/potegni me, s koje god strane priđeš - pogriješio si.
Možda problemi leže daleko u prošlosti i previše je prošlo vremena za mijenjanje životnog sadržaja?
Možda se čovjek našao u nekim okolnostima u kojima bi većina nas pokleknula?
Možda kad se netko odluči uništiti i uživa u tome - možda je to neko iskustvo iz kojeg se isto može nešto naučiti, kao iz majčinstva ili pomaganja drugima.
Postoji mračna strana života koja je nekim ljudima neodoljiva - paše im?
Kao, šta mi s urednim životima, treninzima, ispeglanim košuljama, punim frižiderima ... šta mi to imamo što je tako vrijedno truda? Stvari propadaju, ljudi stare, sjećanja blijede, ljubav se potroši i sve će jednog dana samo nestati kao da nikad i nije bilo. I onda će biti sasvim svejedno jesmo li u životu imali čiste košulje i da li smo dobro obavljali glupe poslove i nije ni moglo biti drugačije.
Yin još i mogu shvatiti, donekle, ali ono što ne mogu shvatiti je taj oklop iluzije u kojem se egoistična osoba sažaljeva jer ju nitko ne voli, a ne primjećuje da je alkoholom otjerala sve od sebe koji je (možda ipak) vole.
Ne znam kako je to; možda kao da si jednog nasumce odabranog dana ušetao u krajolik u kojem je uvijek tmurno i onda je neprimjetno prošlo puno vremena a ti si se neprimjetno stopio s krajolikom.

lianne
11.01.2007., 23:12
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom? :confused:
mislim da je to do pojedinca i samog organizma...
sto se tice konkret slucaja drmnula je tu sigurno litru i pol vina i aperitiv prije rucka+sto je dosla vec pijana i otisla bez pomoci i teturanja..tako da je ocigledno zbazdarena(ja bi vec bila oko zahodske skoljke :o )
bosanac gradevinac koji je starom pomagao oko vikse znao je drmnut 2 litre ciste rakije da je bi samo pripit :eek: ..to je najveci ekstrem koji sam dozivjela :confused: :misli:
da nisam vidla na svoje oci ne bi vjerovala...:nono:

-ana-
11.01.2007., 23:22

moji roditelji su se razveli prije 14 godina upravo zbog navedenog :rolleyes: stari mi je lijeceni alkos :zubo:

tata je cugal rijetko, otpilike 3 puta godisnje, po par dana. a zadnje dvije godine svojeg alkoholizma i po mjesec dana je znal i cugati i ludovati :rolleyes:
sad vec ne cuga kojih 5 godina. i to otkad mu je doktorica rekla-ili zivot ili smrt... on je odabrao zivot... danas trosi puno lijekova... vjezba redovito, ide u setnje, pije proteine :cerek: ... i tak..... rijetko ga vidjam.dva, tri puta godisnje...i to mi je previse....... nisam ga bas željna....:rolleyes:

inace je intelektualac, strasno nacitan, pametan, al eto...

-ana-
11.01.2007., 23:30
s alkoholicarima je jako tesko.... i njima stvarno treba nekaj da ih dobro zdrma...tek se onda mijenjaju....

Johnny 99
12.01.2007., 00:31
Sad tek vidim koja je to katastrofa... inače, u bivšoj firmi je bio jedan kolega monter koji je imao i ženu i klince već u srednjoj školi - 40-i-nešto godina i imao je jednom u jako lošem stanju u hitnoj GGT 1300 :eek: i onda mu je dr. rekao isto: ili život ili smrt... prestao je i sad kaže da se osjeća super kao nikad u životu, a prošlo je već više od 3 godine!
Može se sve, samo kad se hoće! (Inače, on je pio oko 20 godina po 5-8 piva dnevno) Ali, ženama nikako nije primjeren alkohol! I daleko im više šteti!
Može se prestati - jednako kako je moj bratić nakon 20 god. pušenja po najmanje kutiju dnevno prestao - samo zato jer je jedan vikend ostao bez cigareta, a bio je i državni praznik pa ih nije nigdje mogao kupiti. I onda je rekao 'neću više' i stvarno nije više nikad zapalio! :top:

ijon
12.01.2007., 00:46
Još je i sigurno alkoholizam reakcija na neke emocionalne rupe koje su ostale nezakrpane. Nedostatak - nečega nepoznatog, sadržaja, riječi i topline...
Ideja i je da se alkoholom pokušaju zatrpati te rupe, da se pićem simuliraju pravi osjećaji ... kojih nema.
Suočeni pred nekim životnim odgovornostima alkosi se ponašaju kao bebe - otrče od svake životne situacije plačući 'mama mama' ili u ovom slučaju 'boca boca'.
I onda, kad se nacugaju, iz boce izleti 'genie' koji im tepa kako su svi okrutni dok on samo želi da mu bude fino.
I kako sad objasniti odraslom čovjeku da je on zapravo - još uvijek dijete?

azrail
12.01.2007., 00:58
moja mamita imala problema s alkoholom,nakon razvoda ko sumanuta pila pa išla na liječenje pa odustala,sad rijetko pije il ju ja često nevidim al iako je osoba koja u kriznim situacijama malo blentavo reagira pa i pokušaji samoubojstva moram reć da mi je razgovor s njom daleko draži,ugodniji i bliži od mnogih samoprozvanih čvrstih i jakih npr.tata..:rolleyes:

-ana-
12.01.2007., 01:04
Još je i sigurno alkoholizam reakcija na neke emocionalne rupe koje su ostale nezakrpane. Nedostatak - nečega nepoznatog, sadržaja, riječi i topline...
istina.... u svemu, pa tako i u alkoholizmu treba prvo naci uzrok, a tek onda lijeciti posljedicu.

azrail
12.01.2007., 09:37
nikad mi nije bilo jasno kako netko iz dana u dan moze piti i piti i piti i unistavati sve oko sebe,te na kraju spasti na ovakvo dno...
a ne vidjeti da alkohol nije rjesenje nit posljedica-nego uzrok...http://www.clicksmilies.com/s1106/fragend/confused-smiley-009.gif

e neznam meni je najviše išlo na živce i gadilo mi se to kad mi je mama lagala ono vidim da je nacugana a sere da je popila tabletu za glavu ili da ju boli glava pa je kao "zmantana"...mislim toliko je bila smiješna u toj želji da nastavi pit da bi bilo što napravila..uglavnom i danas kad ju vidim takvu iskreno dođe mi da ju opalim..iako ju se trudim razumijet..i ne razgovaram s njom kad je u tom alkoholnom elementu.
da sad me baš zvala i idemo na caffe a jbga kad ju volim...

Zombi Mesar
12.01.2007., 10:39
Ziher...
Bolesnici sa rakom se jelda sami svojom voljom razbole isto kak se pijandure nacugaju. :rolleyes:

girlnextdoor
12.01.2007., 11:11
e neznam meni je najviše išlo na živce i gadilo mi se to kad mi je mama lagala ono vidim da je nacugana a sere da je popila tabletu za glavu ili da ju boli glava pa je kao "zmantana"...mislim toliko je bila smiješna u toj želji da nastavi pit da bi bilo što napravila..uglavnom i danas kad ju vidim takvu iskreno dođe mi da ju opalim..iako ju se trudim razumijet..i ne razgovaram s njom kad je u tom alkoholnom elementu.
da sad me baš zvala i idemo na caffe a jbga kad ju volim...

i mene to jako potrese, kad vidi da mi je mama pila, a LAŽE da nije..nemožeš vjerovati da je to tvoja majka..

cosanostra
12.01.2007., 12:12
A kad vidim u gradu, u bircu sa 100-200 ljudi, od kojih je možda 10-15 potpuno trijezno, dođe mi da razmislim kolko se tu alkohola popije. Ja u alkoholu jednostavno uživam jer je obično dobro društvo, pa se priča, družimo se...No, to nipošto nije ovisnost.
Povremeno se dogodi da se neko od nas skroz napije, al se onda na nekolko tjedana smiri, i ne pije, ili pije tek tolko.
Ipak, iako često pijemo (čak i u školi) to je sve u granicama normale, ne mogu si zamisliti da bi neko pio svaki dan, jer je ovisan/ovisna.A opet, svako ko pije je potencijalni alkoholičar.
Znam da nije tolko vezano uz problem iz prvog posta, ali topic je o alkoholizmu, pa sam dao pogled sa strane malo mlađe generacije...

Ego
12.01.2007., 13:01

Zapravo, pravi alkosi piju manje nego ljudi misle. Naime, nakon određenog "staža", tolerancija alkohola počne naglo opadati. Jedna do dvije "bombice" i alkos je na podu.

Ego
12.01.2007., 13:12
Ziher...
Bolesnici sa rakom se jelda sami svojom voljom razbole isto kak se pijandure nacugaju. :rolleyes:

Tipično razmišljanje čovjeka koji ne kuži što je alkoholizam.

Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.

Ego
12.01.2007., 13:26
istina.... u svemu, pa tako i u alkoholizmu treba prvo naci uzrok, a tek onda lijeciti posljedicu.

Ja sam nekako sklon vjerovati da je alkoholizam u glavnom sam sebi uzrok i posljedica. Svi ostali vanjski čimbenici su samo izgovor koji alkoholičar nalazi da bi opravdao "još jednu čašicu".

Bio sam svjedok kako je alkoholičar u stanju namjerno razoriti brak, obitelj, posao, sam od sebe učiniti žrtvu, kako bi kasnije time opravdavao piće.

zordi
12.01.2007., 13:39
alkohol pojede čovjeka, ali i ljude oko njega, familiju... grozno je to što si osoba može dozvoliti, i kako može propasti. prestrašno. :(

naš sused je bio alkos. ali je imao 'opasnu' ženu, bolje da kažem odrješitu.
i tako ode moja mama nju pitat za jedan krojački savjet, a ovaj se probudio i kao veli ženi idem kupiti cigarete. a ova ne može, imaš cigarete doma i hopla zaključa vrata. znala je ona njega.
i tako je moja mama ostala u kućnom pritvoru kod njih jedno 3 sata. veli da je ovaj plakao, molio. al žena nije dala.

malo smiješno zvuči, ali kad se zamisliš, da se odrsla osoba može dovesti u takvu situaciju :rolleyes: (mislim ne moja mama;), neg sused)... tc-tc

a što mislite o solo drinkerima???

azrail
12.01.2007., 14:34
i mene to jako potrese, kad vidi da mi je mama pila, a LAŽE da nije..nemožeš vjerovati da je to tvoja majka..

da tužno malo,zar ne?

normall
12.01.2007., 14:44
A kad vidim u gradu, u bircu sa 100-200 ljudi, od kojih je možda 10-15 potpuno trijezno, dođe mi da razmislim kolko se tu alkohola popije. Ja u alkoholu jednostavno uživam jer je obično dobro društvo, pa se priča, družimo se...No, to nipošto nije ovisnost.
Povremeno se dogodi da se neko od nas skroz napije, al se onda na nekolko tjedana smiri, i ne pije, ili pije tek tolko.
Ipak, iako često pijemo (čak i u školi) to je sve u granicama normale, ne mogu si zamisliti da bi neko pio svaki dan, jer je ovisan/ovisna.A opet, svako ko pije je potencijalni alkoholičar.

Tako to sve počinje.

Pijanac je osoba koja pije povremeno, nije razvio psihofizičku ovisnost o alkoholu.
Pijančevat možeš od 5 do 10 godina i tada se razvija alkoholizam.

Jednostavno ćeš se jednoga jutra za desetak godina (ako tako nastaviš) probuditi, ne s glavoboljom već s drhtavicom, slabosti, i jedva ćeš dočekati da nešto cugneš da "te smiri".

dugogodišnjim podraživanjem neuroreceptora (uzimanjem opijata koji pojačavaju lučenje neurotransmitera) oni se šire, smanjuje se tolerancija na alkohol (zato netko popije 1 litru rakije i "nije mu ništa"), neuroreceptori se dakle prošire i ako ne uzmeš "odgovarajuću" dozu ONI šalju perifernom živčanom sistemu poruku DA SE POBUNI (drhtavica, nervoza, konvulzije itd.) jer njihove povećane pipke, proširene dugogodišnjim ispijanjem alkohola treba ponovno nahraniti većim količinama neurotransmitera odgovornih za ugodu i opuštanje :D

dakle, nakon nekoliko godina se razvija alkoholizam i više nećeš moći reći uh napio sam se al` mi je za dva dana već bolje kao da nisam niti pio.
Jednostavno ćeš se početi stalno loše osjećati i upadaš u začarani krug alkoholizma.

I da, postoje dipso-manijakalni alkoholičari koji imaju povremenu potrebu za ispijanjem neumjerenih količina alkohola za razliku u Alfi (što MAD reče) koji su cijeli dan "na alkoholu", piju puno, ali u podijeljenim dozama tako da kod nekih niti nećete primjetiti da su pripiti, rijetko su na bolovanju zbog alkoholizma, funkcioniraju prilično OK na radnom mjestu itd., dok dipsomanijakalni alkosi brže dolaze u konflikte s okolinom, obitelji, no taj tip alkoholičara se uglavnom ili brže potpuno riješi alkohola (prestane piti trajno) ili odu brže tamo gdje idu mrtvi rakovi........;)

normall
12.01.2007., 14:58
Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.

Sve to stoji kod "razvijenog alkoholizma", no temeljni problem je u tome ZAŠTO osoba A sa 18 godina pri izlasku u društvo, u kafiću naruči sok dok osoba B naruči pivo.

razlog može biti kod osoba B čisto adolescentno dokazivanje, koje se nastavlja godinama dalje i osoba upada u alkoholizam, dakle, postojao je izbor za razliku od kancera, (kod osoba koje su "zdravo živjele") prije no što se alkoholizam "razvio", dok osoba sa rakom nije imala izbora. :E

cosanostra
12.01.2007., 16:32
Tako to sve počinje.

Pijanac je osoba koja pije povremeno, nije razvio psihofizičku ovisnost o alkoholu.
Pijančevat možeš od 5 do 10 godina i tada se razvija alkoholizam.

Jednostavno ćeš se jednoga jutra za desetak godina (ako tako nastaviš) probuditi, ne s glavoboljom već s drhtavicom, slabosti, i jedva ćeš dočekati da nešto cugneš da "te smiri".

Vjeruj mi, znam ljude koji piju puno više od mene. Ja sam super što se toga tiče...Mislim da si me krivo shvatio...:top:

normall
12.01.2007., 18:12
Vjeruj mi, znam ljude koji piju puno više od mene. Ja sam super što se toga tiče...Mislim da si me krivo shvatio...:top:

Ma, nije se to na tebe osobno odnosilo, već upozorenje SVIM osobama tvojih godina, kako se čovjek neprimjetno može zakvačit na alkohol. :top:

Zombi Mesar
12.01.2007., 18:28
Tipično razmišljanje čovjeka koji ne kuži što je alkoholizam.

Alkoholizam se ne događa preko noći nego kroz niz godina, svatko ima vremena razmisliti kamo mu život ide. Ne možeš reći da pijancima, barem u početku, nikad nije palo na pamet da su već x novaca potrošili na cugu koje nisu smijeli, da su napravili x sranja zahvaljujući cugi itd. Ali svejedno su se opet, svojom voljom napili.

Vidio sam u životu dovoljno alkoholičara i onih koji su na dobrom putu da to postanu da shvatim da ih se nema što žaliti. U krajnjoj liniji, i na svojoj koži sam osjetio neke stvari.

Svatko bira svoj put...

Ego
12.01.2007., 19:56
Sve to stoji kod "razvijenog alkoholizma", no temeljni problem je u tome ZAŠTO osoba A sa 18 godina pri izlasku u društvo, u kafiću naruči sok dok osoba B naruči pivo.

razlog može biti kod osoba B čisto adolescentno dokazivanje, koje se nastavlja godinama dalje i osoba upada u alkoholizam, dakle, postojao je izbor za razliku od kancera, (kod osoba koje su "zdravo živjele") prije no što se alkoholizam "razvio", dok osoba sa rakom nije imala izbora. :E

Čuj... na ovo mogu odgovoriti jednostavno citirajući cosanostru malo iznad.

To je dijelom stvar bolesti naše civilizacije. Na početku društvo vrši golem pritisak na pojedinca i na neki način ga praktički tjera ka piću. Onaj tko neće ponekad popiti, nazdraviti koju... smatra se drukčijim, manje zabavnim, često biva izoliran, izdvojen iz društva... Izgrađena ličnost to još nekako može podnijeti, ali adolescent, koji se još traži i mišljenje društva mu je iznimno bitno, vrlo teško.

Razmisli, koliko ljudi će ti stvarno reči "da, alkohol je zlo i treba ga izbjegavati", a koliko će ti ljudi reči "ma ne treba pretjerivati, malo alkohola je zdravo"?
Osobno imam princip da ne pijem ni malo, tako da znam o čemu pričam. Vjeruj mi, nije lako ponekad...

Ego
12.01.2007., 20:40
Alkoholizam se ne događa preko noći nego kroz niz godina, svatko ima vremena razmisliti kamo mu život ide. Ne možeš reći da pijancima, barem u početku, nikad nije palo na pamet da su već x novaca potrošili na cugu koje nisu smijeli, da su napravili x sranja zahvaljujući cugi itd. Ali svejedno su se opet, svojom voljom napili.

Vidio sam u životu dovoljno alkoholičara i onih koji su na dobrom putu da to postanu da shvatim da ih se nema što žaliti. U krajnjoj liniji, i na svojoj koži sam osjetio neke stvari.

Svatko bira svoj put...

Nije baš tako jednostavno... Ovisnost djeluje po nekad poput virusa... Kao što se uspješan virus zna "sakriti" od imunološkog sustava, tako se i ovisnost sakrije potičući razvoj negirajućeg stava.

To je inače nešto po čemu odmah prepoznaš alkoholičara. Nema realan pogled na vlastito stanje.

Attack
12.01.2007., 20:41
dobra tema, da se čovjek malo zamisli,.... :misli:

eo jednog primjera kojeg ja znam

naime, moj deda ima sad već 70 godina pijo je cijeli život i to jako jako, po litru rakije dnevno najmanje, 3 kutije cigara, imao je 4 alkoholna dilerija :eek: , četiri ej, normalni ljudi rijetko prežive drugi, nakon drugog doktori su rekli život ili smrt, deda presto pit i pušit na jedno 10 godina i onda opet udri ali ovaj put bez cigara, nakon treće kome i ležanja na aparatima doktori su se krstili i rukama i nogama kako je uopće živ,... izašo van na tabletama jedno godinu dana i onda opet udri po rakiji dok nije došao taj čudnovati broj 4, nakon toga stvarno nepije više al ni nemože, tolko je izgorio da nezna kako se zove a kamoli što je i gdje je rakija, šaka tableta dnevno, velike poteškoće u govoru i prisječanju,...

doktori kažu ima jak organizam (srce) pa je živ ali,.....

e sad uzroci tog alkohola, da sam ja imao život kao on vjerujem da nebi ni ja bio bolji, iz sirotinje i bjede šljako za kilu masti dnevno, prcali ga u mozak ko je stigo,...... al ipak nikad nije digo ruku na nijedno dijete, steko je imanje, napravio kuču svakom djetetu (ima ih 5), napravio kuče polovici braće i sestara, sve iz svog đepa i svojim radom, nikad nije išo u birtije niti je pravio probleme, ujutro ide na polje i ponese pola kruha, litru rakije i nema ga do noči,.... sjebano

i sad ovakav spaljen pametniji je od pola ljudi koje znam, iznimno ga poštuje cijela familija i svi ljudi koji ga znaju, zovu ga "ljudina"

i u koju on kategoriju spada "alkoholičar radi egzistencije psihe"??? :confused:

možda sam malo skrenio sa teme ali on me kao osoba strašno fascinira, baš zato što je još uvijek živ nakon toliko alkohola i sranja:s :s :s

cosanostra
12.01.2007., 20:52
Istina, ali neki imaju jako dobre razloge da se ne napiju.Npr. vjera, voze, sutra moraju na nekakvu nastavu, predavanja, bilo što za kaj je potrebno bit normalan... Ali ak na nekoj fešti, tj. negdje gdje ima razloga za slavlje, može i smije popiti, zašto ne?

cosanostra
12.01.2007., 20:57
Uf, nisam pročitao ovaj tvoj post, odgovarao sam na Egov post.
Pa, dobar ti je deda... Moj je isto skoro u 70-toj, pije umjereno svaki dan, ali baš svaki... Rijetko kad si popije malo više, ali i on je tijekom života uvijek volio popit malo više. I svejedno mu je dobro, voli čovjek radit, pomagat i sl...Najviše voli radit u vinogradu, i sve kaj ima veze s tim (i uvijek popije bar 3-4 gemišta kad ide).

Attack
12.01.2007., 21:06
Uf, nisam pročitao ovaj tvoj post, odgovarao sam na Egov post.
Pa, dobar ti je deda... Moj je isto skoro u 70-toj, pije umjereno svaki dan, ali baš svaki... Rijetko kad si popije malo više, ali i on je tijekom života uvijek volio popit malo više. I svejedno mu je dobro, voli čovjek radit, pomagat i sl...Najviše voli radit u vinogradu, i sve kaj ima veze s tim (i uvijek popije bar 3-4 gemišta kad ide).
što nam govori da ima ljudi koji znaju pit i uživat u alkoholu bez štete prema drugima :s:s:s

Ego
12.01.2007., 21:12
Istina, ali neki imaju jako dobre razloge da se ne napiju.Npr. vjera, voze, sutra moraju na nekakvu nastavu, predavanja, bilo što za kaj je potrebno bit normalan... Ali ak na nekoj fešti, tj. negdje gdje ima razloga za slavlje, može i smije popiti, zašto ne?

Takav je stav odgovoran za barem 50% alkoholičara...

-ana-
12.01.2007., 21:30
što nam govori da ima ljudi koji znaju pit i uživat u alkoholu bez štete prema drugima :s:s:s
e, takav je bil moj deda :s :)

ivana2009
12.01.2007., 21:37
kakve veze vjera ima s opijanjem?:confused:
ja jesam u vjerskoj krizi ali neću se za to opit,mislim gluposti:rolleyes:

Zombi Mesar
12.01.2007., 21:52
Npr. muslimani je zabranjena konzumacija alkohola. Na to se valjda mislilo.

Nije baš tako jednostavno... Ovisnost djeluje po nekad poput virusa... Kao što se uspješan virus zna "sakriti" od imunološkog sustava, tako se i ovisnost sakrije potičući razvoj negirajućeg stava.
Kako god okreneš svatko prije nego kaj popije prvi gutljaj alkohola (ne mislim doslovno) u svom životu zna da alkohol može biti iznimno štetan, pa opet krene piti. Ista stvar vrijedi i za drogu, svi znaju kakve su njene posljedice pa je opet krenu uzimati.

Nije da sad moraliziram i govorim kako se nikad ne smije popiti pivo, čaša vina, deci žeštice nego se jednostavno ne slažem s tvojom usporedbom alkoholizma s rakom.

To je inače nešto po čemu odmah prepoznaš alkoholičara. Nema realan pogled na vlastito stanje.
S ovim se slažem.

Ego
12.01.2007., 22:24
Npr. muslimani je zabranjena konzumacija alkohola. Na to se valjda mislilo.

Kako god okreneš svatko prije nego kaj popije prvi gutljaj alkohola (ne mislim doslovno) u svom životu zna da alkohol može biti iznimno štetan, pa opet krene piti. Ista stvar vrijedi i za drogu, svi znaju kakve su njene posljedice pa je opet krenu uzimati.

Nije da sad moraliziram i govorim kako se nikad ne smije popiti pivo, čaša vina, deci žeštice nego se jednostavno ne slažem s tvojom usporedbom alkoholizma s rakom.

Je... i onda klince bombardiraju OVAKVIM (http://www.timesonline.co.uk/article/0,,8122-1333324,00.html) sranjima... Na TV-u svaki dan gledaš kako kul ekipa pije žuju, kako nisi pravi nevijač ako ne piješ karlovačko, i kaj ti ja znam kaj već ne...

Drogu i alkohol ne bi uspoređivao. Za alkohol je pritisak društva MNOGO jači i informacije mnogo konfuznije.

Zombi Mesar
12.01.2007., 23:49
Je... i onda klince bombardiraju OVAKVIM (http://www.timesonline.co.uk/article/0,,8122-1333324,00.html) sranjima... Na TV-u svaki dan gledaš kako kul ekipa pije žuju, kako nisi pravi nevijač ako ne piješ karlovačko, i kaj ti ja znam kaj već ne...

Isto tako su klinci vidjeli pijanca kak spava u tramvaju i smrdi na kilometre, ili kako se netko od članova obitelji/susjeda/poznanika/tkogod nalio pa doma napravio cirkus itd.

Nisu djeca slijepa.

Drogu i alkohol ne bi uspoređivao. Za alkohol je pritisak društva MNOGO jači i informacije mnogo konfuznije.
Dobro, droga mi je bila samo usputni komentar. Ne mislim da teže oblike droge i alkohol možemo trpati u isti koš ali po meni neke paralele ipak postoje.

-ana-
12.01.2007., 23:59
jaaoooo...a znate sto je meni najgore...? dok recimo radnici/fizikalci cugaju na poslu, pa dok takvi idu doma zenama. fuj. :rigo:

cosanostra
13.01.2007., 00:03
Apsolutno!:s

cosanostra
13.01.2007., 00:09
Takav je stav odgovoran za barem 50% alkoholičara...
Nisam mislio napit se ko mrcina, nego popit jedno pivo s prijateljima, onda dalje nek pije kaj god hoće. Neki tak i rade, vjeruj mi...
Osim toga, meni je poslije malo jače subote, ne da se ubijem, nego ako popijem pivu il dvije preveć, ne moram uopće bit pijan, da bi iduće jutro bio lagano dehidriran, umoran i sl... Nakon toga, ne mogu niti pomisliti na alkohol, i lagano mi se gadi...Ovisi kakva je bila subota. Kao što je neko već reko (mislim da si baš ti, ne da mi se čitat) alkosima je iduće jutro želja još veća, imaju drhtavice i sl...
Mislim da to nije isto.

normall
13.01.2007., 13:06

To stoji djelomično.

No, postoji jako puno kroničnih alkoholičara koji ZNAJU da su alkoholičari, priznaju to no i dalje piju :D

Ponekad je pogrešno razmišljanje da je PRIZNANJE prvi korak ka izlječenju.

Puno sam alkoholičara čuo koji kažu: "da, jesam alkoholičar, ovisan sam, no ne mogu živjeti bez alkohola" :cool:

Nisam mislio napit se ko mrcina, nego popit jedno pivo s prijateljima, onda dalje nek pije kaj god hoće. Neki tak i rade, vjeruj mi...
Osim toga, meni je poslije malo jače subote, ne da se ubijem, nego ako popijem pivu il dvije preveć, ne moram uopće bit pijan, da bi iduće jutro bio lagano dehidriran, umoran i sl... Nakon toga, ne mogu niti pomisliti na alkohol, i lagano mi se gadi...Ovisi kakva je bila subota. Kao što je neko već reko (mislim da si baš ti, ne da mi se čitat) alkosima je iduće jutro želja još veća, imaju drhtavice i sl...
Mislim da to nije isto.

nije isto, zato što se alkoholizam i neurološko-psihološke posljedice konzumiranja alkohola ne razviju nakon nekoliko "subota", već je problem puno složeniji.
govori se o potencijalno-razvojnoj navici ispijanja alkohola.

Čovjek od 18-19 godina nastavljanjem pijenja u daljem životu može razviti naviku da pri svakom budućem izlasku, veselju, neugodnostima koje slijede u životu prihvati alkohol kao štap za rješavanje unutrašnjih konflikta, socijalnih problema i "odjednom" se u tridesetoj godini probudi s nekakvim oblikom neuroloških oštećenja SŽS.

no isto je realno da postoje osobe koje cijeli život ZNAJU popiti, piju umjereno,
no ovdje je tema alkoholizam, znači razvijena BOLEST, pa pokušavam objasniti METODE :D kojima se do istoga MOŽE doći.

zana11
13.01.2007., 14:37
Alkoholičar je svaka osoba koja ima bilo kakvih problema s alkoholom. Nije bitna ispijena količina alkohola, vrsta alkohola ili pije li osoba s društvom ili sama, bitno je može li ta osoba normalno funkcionirati u društvu, na poslu itd... Postoje ljudi koji svakodnevno piju, a da im alkohol nije problem, problem je kada čovjek ne može više ne misliti o alkoholu, pa radilo se o jednom konjačiću ili o litri votke. To je izuzetno teška bolest, a za izlječenje je najbitnija spoznaja samog bolesnika da više ne funkcionira. Znam osobu koja je izdržala 23 godine bez recidiva, prekrasan čovjek, no obiteljska tragedija ga je vratila alkoholu. Ponovo se liječi... Nadam se uspjehu!:top:

cosanostra
13.01.2007., 17:06
...
no isto je realno da postoje osobe koje cijeli život ZNAJU popiti, piju umjereno...

E, vidiš ja prilično spadam u tu kategoriju.
Ja znam pristojno popit.

azrail
13.01.2007., 17:20
e pa naravno da ima osoba koje ne samo da znaju pit nego znaju i živjet..evo moj stari je čovjek koji rekla bi zna pit(i živjet)..poslovne večerice u dobrom društvu i brije na neka guštanja u vinu kao ono "pravi znalci" uz dobru hranu dobro vino i te neke fore..ja to baš ne kužim jer se ja samo znam nalokat al bolje mi je i to bilo nego ovo sranje di sam sad..

benny
15.01.2007., 05:30
:eek: :bljak: :no: :visi:

Śto se tiće teme ja smatram da li će netko piti ili ne da je isto vażna snaga karaktera pojedinca na vanjski utjecaj.

Iako je druśtvo (kolege) vrśilo jaki natisak na mene od 8 razreda dalje da popijem jer nisam muśko,jer sam ovo i ono,ovakav i onakav NIKADA nisam poćeo piti a druśtvo se je obićno poslije 3-4 mjeseca naviklo da ne pijem pa kada smo naprimjer iśli u diskać narućili 15-tak piva i jednu colu nitko nije pitao tko je narućio colu nego je iśla iz ruke u ruku ka meni ;)

Znao sam tipa koji je cugao svaki dan.
Sam se je priznavao da je alkoholićar.

Ćudno je bilo to da je hodao kao po crti a i auto je tako vozio.
Za vrijeme hodanja (uvijek je imao ruke iza ledja) znao je zastati,malo se nagnuti, :bljak: (a ruke je imao dalje iza ledja) uspravio se i nastavio dalje hodati i prićati kao da nikad niśta :eek:

Njegovo drużenje sa alkoholom se je zavrśilo kada se je jednog dana na radnom mjestu sruśio i odvezla ga prva pomoć.
U bolnici su ga jedva spasili i dr mu je dao izbor alkohol ili żivot.
Izabrao je opciju da je mogao joś mnogo treba :Sex: jer to je bio njegov drugi nalog poslije alkohola ali od njega se nije do danas izlijećio a dalje stupa po zemlji :confused: :rofl:

azrail
15.01.2007., 12:07
:eek: :bljak: :no: :visi:

Śto se tiće teme ja smatram da li će netko piti ili ne da je isto vażna snaga karaktera pojedinca na vanjski utjecaj.

Iako je druśtvo (kolege) vrśilo jaki natisak na mene od 8 razreda dalje da popijem jer nisam muśko,jer sam ovo i ono,ovakav i onakav NIKADA nisam poćeo piti a druśtvo se je obićno poslije 3-4 mjeseca naviklo da ne pijem pa kada smo naprimjer iśli u diskać narućili 15-tak piva i jednu colu nitko nije pitao tko je narućio colu nego je iśla iz ruke u ruku ka meni ;)

e pa svaka tebi čast na tvojoj čvrstini i na tome što nisi dao da te društvo povede al meni tako pretjeran stav protiv nečega isto malo sumnjiv ili bolje rečeno smiješan jer pa šta i da se jednom napiješ ono ne znaći da si zbog toga automatski alkoholičar..to je moje mišljenje naravno koje nemora bit točno..možda je tebi i sasvim ok bez toga..

Zombi Mesar
15.01.2007., 13:25
Treba malo isprobati neke stvari na svojoj koži da kasnije budeš siguran kak su u onoj stvari.

Meni je trebalo godinu - godinu i pol dana konstantnog vikend opijanja.

:zubo:

benny
15.01.2007., 16:02
e pa svaka tebi čast na tvojoj čvrstini i na tome što nisi dao da te društvo povede al meni tako pretjeran stav protiv nečega isto malo sumnjiv ili bolje rečeno smiješan jer pa šta i da se jednom napiješ ono ne znaći da si zbog toga automatski alkoholičar..
azrail nisam htjeo pretjerati sa duljinom posta ali sam możda sa tim pogrijeśio jer sam Vas savjeo u slijepu ulicu.
Nisam konservativac niti nikada nisam htjeo slavljenika itd. uvrijediti pa kada netko ima rodjendan,vjenća se,nova godina,bożić itd. uvijek se kucnem sa jednom ili dvije-obićno pijem liker kao muferica a ne muśko :lol:
U druśtvu nisam pio zato jer ono je pilo svaki dan a ja kao prvo nisam imao potrebu za alkoholom,kao drugo nisam htjeo da mi to prijedje u naviku kao njima,a kao treće ako bi popio jednom a da netko ne slavi nego recimo u disku onako da se pije moje druśtvo je bilo takvo da mi viśe ne bi dalo mira pa bi ono: "Pa kako to u disku si popio a tu u kafiću nećeś?" ili: "Popij joś jednu,pa joś jednu-neće ti niśta biti." Sigurno ne jedan od Vas zna ovu priću od nekuda? ;)
to je moje mišljenje naravno koje nemora bit točno..
azrail moje miśljenje koje naravno ne mora biti toćno je da dobro misliś ;)
možda je tebi i sasvim ok bez toga..
azrail na ovu Tvoju drugu teoriju moje miśljenje koje naravno ne mora biti toćno je da sada jako dobro misliś a ćak i natprirodno-Ti jednostavno ćitaś u mislima :eek: :top:

azrail
15.01.2007., 16:48
azrail nisam htjeo pretjerati sa duljinom posta ali sam możda sa tim pogrijeśio jer sam Vas savjeo u slijepu ulicu.
Nisam konservativac niti nikada nisam htjeo slavljenika itd. uvrijediti pa kada netko ima rodjendan,vjenća se,nova godina,bożić itd. uvijek se kucnem sa jednom ili dvije-obićno pijem liker kao muferica a ne muśko :lol:
.........

ajde dobro glavno da smo se mi uspjeli sporazumijet:lol: :lol: :top:
a za ono da ti je sasvim ok bez alkohola zaslužuje još jedan :top: :top:

benny
15.01.2007., 17:46
a za ono da ti je sasvim ok bez alkohola zaslužuje još jedan :top: :top:
Samo da to ne vide bosovi alkokompanija ili iz uprave prihoda a da ne każem netko iz ministarstva finansija ili narodne banke jer smo onda najedrljali a prvo će nas kazati banati tu na forum :visi:

outoftheblue
16.01.2007., 02:27
Meni je to koma ja ne pijem alkohol.
Samo multivitamine.

benny
16.01.2007., 03:58
Meni je to koma ja ne pijem alkohol.
Samo multivitamine.
Neki dugi niz godina piju misleći da je to multivitamina ;)
A tek kada im dodje birati izmedju nje i żivota shvate da ih je netko zeznuo tvrdeći da je to to śto nije :zivili:

azrail
16.01.2007., 09:04
Neki dugi niz godina piju misleći da je to multivitamina ;)
A tek kada im dodje birati izmedju nje i żivota shvate da ih je netko zeznuo tvrdeći da je to to śto nije :zivili:

ma daj šta ti je nitko ne misli da je alkohol multivitamina:lol:,evo ja recimo pušim pa ne mislim da su cigarete multivitaminske a sad mene zanima zašto ja unatoč tom mom znanju(da cigarete nisu zdrave) i dalje pušim?ili zašto unatoč znanju da alkohol može bit i je opasan ako nemaš mjeru i neznaš granicu mi je ipak još uvijek privlačan?

jona
10.03.2007., 16:54
... ako svaki dan mora popiti barem dvije čaše pive ili vina?
Tek toliko da mu se zamanta u glavi.

zana11
10.03.2007., 17:22

Svatko tko nešto mora svakodnevno, ima problem s ovisnošću, bilo da je to cigareta, trava, dop ili alkohol. Posebno ako to radi da mu se malo zamanta. Zašto bi itko htio biti zamantan, ako je zadovoljan sobom?!:confused:

JASNAKS
10.03.2007., 19:08
Puno edukativnog materijala o ALKOHOLizmu naći ćete na stranici
http://klaos.blog.hr/
Puno je materijala, na žalost pre malo komentara. Ljudi se boje?

ZiggyStardust
10.03.2007., 20:50
Pa opasno je početi svakodnevno piti. Meni se to umalo dogodilo. Tako sam liječio depresiju, toliko su mi postale teške noći, da bih popio 0.5l piva tek da preživim. A i ne volim pivo osobito, pijem ga od prošloga ljeta.

No, kako je anksiolitik prilično pomogao, sad pijem kad želim i koliko želim, bar jednu večer/noć u tjednu, iz više razloga. Dijelom i dalje zbog depresije, ali ne isključivo. Evo, upravo planiram večeras opet piti, ostalo je još malo rakije od jučer, pa valja i to ispiti do kraja ;)

sussana
11.03.2007., 14:54
Da mislim da je to ovisnost!
Ali nemora znacit nista lose osim ako nepostane jos cesce i vece kolicine alkohola uzimas! Netko svaki dan pusi cigarete-on je isto ovisnik! ako pusi 2-3 kutije na dan onda vec pretjeruje!

cosanostra
11.03.2007., 15:12
ak je neko sklon alkoholu, mislim da će i ta čašica,dvije dnevno biti razlog da postane alkos. Ali ak je netko čvrst karakter, ta čašica može biti samo opuštanje poslije posla, ili napornog rada. Ja npr. pušim samo zbog društva, i to par puta mjesečno, tek tolko... I tako već 3-4 godine. I definitivno nisam pušač, jer ne osjećam apsolutno nikakvu potrebu za cigaretama. Niti dok sam živčan. Jedino dok se slavi nešto, ako je posebna prigoda, pa ima pijače, onda bi mi uvijek legla dobro jedna cigareta tek tolko za dojam... :D

outoftheblue
11.03.2007., 18:53
E moj susjed baš umire od alkohola ali dugo je poživio 60!

cosanostra
11.03.2007., 18:55
A kolko je pio?

goranbo
11.03.2007., 20:15
ak je neko sklon alkoholu, mislim da će i ta čašica,dvije dnevno biti razlog da postane alkos. Ali ak je netko čvrst karakter, ta čašica može biti samo opuštanje poslije posla, ili napornog rada. Ja npr. pušim samo zbog društva, i to par puta mjesečno, tek tolko... I tako već 3-4 godine. I definitivno nisam pušač, jer ne osjećam apsolutno nikakvu potrebu za cigaretama. Niti dok sam živčan. Jedino dok se slavi nešto, ako je posebna prigoda, pa ima pijače, onda bi mi uvijek legla dobro jedna cigareta tek tolko za dojam... :D

Je, to ti je zato kaj ne mozes istovremeno postat ovisan i o alkoholu i o nikotinu ;) :D

cosanostra
11.03.2007., 20:30
Srećom nisam ni o jednom ovisan, ali jako uživam kod konzumiram oboje. Piva nije samo piva, nego ono što najbolje paše u dobrom društvu, a cigarete su najbolje dok se nešto slavi. Malo trovanja u svrhu neke proslave. Ali svaki dan... to već gubi smisao. :flop:

outoftheblue
11.03.2007., 20:33
A kolko je pio?

45 godina oko 1 - 2 litre dnevno gemišta

goranbo
11.03.2007., 20:47
Ma to sam ja davno gledo na TV, prema americkoj nekoj zdravstvenoj asocijaciji, oni imaju navodno tri uvjeta prema kojima se nekoga smatra alkoholicarem, ako je ispunjen bilo koji od tih uvjeta (dakle smao jedan uvjet treba biti ispunjen, ne sva tri).
- ako covjek svaki dan konzumira alkohol
- ako svaki dan pmisli na alkohol
- ako ga konzumiranje alkohola smeta u, čini mi se, obavljanju njegovih radih dužnosti

U Hrvatskoj su ti uvjeti vjerojatno mnnogo mnogo blaži. A alkoholičara je vjerojatno mnogo mnogo više.

cosanostra
11.03.2007., 21:29
45 godina oko 1 - 2 litre dnevno gemišta

e, sorry, ali znam ljude koji piju više od toga, i potpuno su zdravi i stariji od njega.
možda je to zboga nečeg drugog, a i možda jednostavno teško podnosi alkohol, bez obzira što tolko pije.

Giko
12.03.2007., 03:42
ako je ispunjen bilo koji od tih uvjeta (dakle smao jedan uvjet treba biti ispunjen, ne sva tri).
- ako covjek svaki dan konzumira alkohol
- ako svaki dan pmisli na alkohol
- ako ga konzumiranje alkohola smeta u, čini mi se, obavljanju njegovih radih dužnosti

DAMN. :cerek: Danas cijeli dan kukam za pivama, nemogu do njih jer je nedjelja :zubo: Trebam neko sranje da cugam solo ispred kompjutera..

cosanostra
12.03.2007., 16:45
ako nekoga konzumiranje smeta u bilo čemu, onda ne pije često, i nije alkos. Ako ga nekonzumiranje smeta, onda JE alkos. Bar tak mislim.

goranbo
12.03.2007., 18:02
Da trebali bi svi bit stalno "pod gasom". :D Da nam se radne i ljudske sposobnosti toliko smanje, i stalno budu smanjene, pa da se ni ne primijeti da alkohol negativno utječe na to. :D

boro1hr
12.03.2007., 22:21
covjek je alkoholicar ako mu unutar dva tjedna dodje da popije alkohol i ako ne moze izdrzati 2mj bez alkohola :mudri:

azrail
12.03.2007., 22:47
Zašto bi itko htio biti zamantan, ako je zadovoljan sobom?!:confused:

:lol: :lol: da točno i ja se pitam ah mi glupi ljudi stalno se moramo nećim omamljivat mislim zar je stvarno toliki problem živjeti?a nikad mi to neće bit jasno..ono što meni ide na živce kod tog glupog alkohola koji mi se zgadio je taj da mi idu na živce ti ljudi koji se stalno neki k... nekom opravdavaju daj čovječe reci da alkos sam i priznajem,nerazumijem kaja je fora u tim stalnim obmanama i glupavim prozirnim opravdavanjima to mi se gadi već toliko da postaje smiješno i jadno..

achtung
13.03.2007., 11:32

JEST!:flop:

sinisa85
14.03.2007., 09:57

DA! JE! Granica između umjerenog i pretjeranog ispijanja alkoholnih pića je VRLO VRLO MALA!
Umjereni pilac sposoban je odrediti vrijeme, mjesto, vrstu i količinu pića te odreći se pića kada god to zaželi ili prije nego što se opije, što nije slučaj koji se dade naslutiti iz ovog tvojega posta.
Iz tvojega se posta dade naslutiti da osoba PIJE SVAKI DAN, pije BAREM dvije čaše, i svjesno tek toliko da mu se zamanta u glavi. Osoba sa divnim ciljem ide ispijati ovo piće!
Odgovor na tvoje pitanje je: DA, JE -> osoba ima predispozicije (ako to već nije) da postane alkoholičar.

latifa
14.03.2007., 10:11
Alkoholičar je osoba koja duže i prekomjerno pije alkoholna pića i kod koje se
razvila ovisnost o alkoholu. Kad jednom postaneš alkoholičar, to onda najčešće i održavaš sa te dvije čaše dnevno, jer rijetki su oni koji baš dnevno popiju litru votke...

MilkyWay
18.03.2007., 15:12
Mislim da dosta vas ovdje lupeta gluposti bez razumijevanja.
http://www.znanje.org/psihologija/alkoholizam/01/e.htm

Nemojmo sotonizirati one koji popiju čašicu uz jelo ili društvo. To je minimalna količina alkohola, koja ne utječe značajno na organizam, a niti kvalitetu života takve osobe.

Po meni je daleko bolje gledati koliko čovjek popije u nekom većem vremenskom periodu. Nekakva granica umjerenog pijenja alkohola je 21 jedinica alkoholnog pića tjedno. Jedna jedinica je mala piva ili čaša vina. Sve iznad te granice počinje negativno utjecati na organizam, barem što se zdravlja tiče.
Naravno da svako pijenje alkohola, kao i pušenje, dovodi do ovisnosti. Do kuda će doći ta ovisnost, ovisi o čovjeku.

Ja osobno nikad nisam pušio više od kutije dnevno, prije nego sam se toga ostavio. Isto tako, ako se ode s društvom na piće, vrlo rijetko mi se događa da pretjeram i popijem više od dvije ili tri male pive. I neću srat; volim navečer otići van, nać se s društvom i popit koje malo pivo. Čisto da se maknem od televizora, kompjutera i da porazgovaram, da čujem što ima novo.
Ako sam zbog toga alkoholičar, onda jesam.... Zabrinut ću se onog trenutka kad će mi to utjecati na kvalitetu života. A vjerujem da se to neće nikad desiti jer me jako smeta kad pretjeram s alkoholom, pa pazim da ne pijem preko određene granice.

normall
18.03.2007., 19:35
zaobiđen je na temi problem zašto uopće popiti čašu dvije vina !!??

zna se da kod bilo kojega psihostimulansa (u koje spada i vino) postoji opasnost navikavanja tj. ovisnosti, zato ne bih preporučio osobama do 25 godine života da uopće probaju alkohol.

alkohol djeluje opuštajuće, diže raspoloženje i kod svakog stresa ili problema u životu postoji mogućnost liječenja istih čašom dvije vina, razvija se tolerancija pa treba tri četiri čaše vina, pa litra dvije itd.

u čemu je razlika popiti malo vina, ponekad ili šmrknuti "samo malo" kokaina !!??

.."pa ne šmrkam puno, ne šmrkam svaki dan, samo jednom mjesečno to radim"

to su tipična objašnjenja budućih pacijenata tj budućih ovisnika.

Goachild
18.03.2007., 19:45
ja znam lika koji svaki dan poslije rucka popije 1dcl vina i popusi jednu cigaretu i tako vec 30god i normalno uz takve kolicine nije ovisan !

cosanostra
18.03.2007., 20:05
zaobiđen je na temi problem zašto uopće popiti čašu dvije vina !!??

zna se da kod bilo kojega psihostimulansa (u koje spada i vino) postoji opasnost navikavanja tj. ovisnosti, zato ne bih preporučio osobama do 25 godine života da uopće probaju alkohol.

alkohol djeluje opuštajuće, diže raspoloženje i kod svakog stresa ili problema u životu postoji mogućnost liječenja istih čašom dvije vina, razvija se tolerancija pa treba tri četiri čaše vina, pa litra dvije itd.

u čemu je razlika popiti malo vina, ponekad ili šmrknuti "samo malo" kokaina !!??

.."pa ne šmrkam puno, ne šmrkam svaki dan, samo jednom mjesečno to radim"

to su tipična objašnjenja budućih pacijenata tj budućih ovisnika.

gle, zbog nekih zdravstvenih problema ne smijem piti jedno dulje vrijeme, i moram paziti na prehranu. nisam pio nikakav alkohol već 2 mjeseca, i iako sam prije dosta pio s društvom, i znali smo se strašno napit, ja uopće ne osjećam nikakvu potrebu.
mislim, gle, moguće je da se razvije tolerancija, ali kod nekoga ko ima slab karakter. reći da svako tko popije čašu poslije ručka da će postati alkos, je glupost.

Jackrabbit
18.03.2007., 20:48
ja znam lika koji svaki dan poslije rucka popije 1dcl vina i popusi jednu cigaretu i tako vec 30god i normalno uz takve kolicine nije ovisan !

Normalno. I ja volim popit posteno kad je nesto kvalitetno i dobro, ali to ne znaci da sam ovisnik. Sve je to relativno, a cak i lijecnici preporucuju tjedno minimalno jednu chashicu vina. Ali ovisnost moze nastati ako covjek ne zna granicu. Ako pocne ispijati toliko da lijecnik mora stici, onda je usrao stvar.

normall
18.03.2007., 21:24
mislim, gle, moguće je da se razvije tolerancija, ali kod nekoga ko ima slab karakter. reći da svako tko popije čašu poslije ručka da će postati alkos, je glupost.

slažem se da je to glupost, no ti si mlad čovjek, tek si završio srednju ili tako nešto, dakle imaš oko 18-19 god.

često si na forumu ovome i na GF pisao kako ste se lijepo proveli (ali uvijek ste dosta popili) :)
..vidiš, pred tobom je tek život sa svim svojim lijepim i ružnim stranama.

razvijaš postepeno nesvjesnu naviku ispijanja alkohola, ili što je party bez cuge tj. alkohola.

..kada si zadnji puta bio na tulumu do 4 u jutro, a da nisi ništa alkoholnoga popio ??
kod alkohola postoji i ta nesvjesna psihološka ovisnost tzv. ritual ispijanja piva, vina i sl.

od svih ljudi na svijetu koji piju redovito (alkohol) ili jednu čašu vina poslije ručka otpada tek 20 %, ostatak ONIH piju više čaša :D

problem kod alkohola je što većina mladih pije na tulumima da "se opusti" ili "dosadno je bez cuge"

..e tu već počinju budući potencijalni problemi s "umjerenim" konzumiranjem alk. pića.

ako si zadovoljan sa sobom, djevojkom, životom uopće, zašto te "nešto" treba opustiti, zašto ti je dosadno u većoj grupi ljudi !!??

možeš li dugo biti u društvu s pripitim osobama, a da si ti trijezan !!??

cosanostra
18.03.2007., 21:36
slažem se da je to glupost, no ti si mlad čovjek, tek si završio srednju ili tako nešto, dakle imaš oko 18-19 god.

često si na forumu ovome i na GF pisao kako ste se lijepo proveli (ali uvijek ste dosta popili) :)
..vidiš, pred tobom je tek život sa svim svojim lijepim i ružnim stranama.

razvijaš postepeno nesvjesnu naviku ispijanja alkohola, ili što je party bez cuge tj. alkohola.

..kada si zadnji puta bio na tulumu do 4 u jutro, a da nisi ništa alkoholnoga popio ??
kod alkohola postoji i ta nesvjesna psihološka ovisnost tzv. ritual ispijanja piva, vina i sl.

od svih ljudi na svijetu koji piju redovito (alkohol) ili jednu čašu vina poslije ručka otpada tek 20 %, ostatak ONIH piju više čaša :D

problem kod alkohola je što većina mladih pije na tulumima da "se opusti" ili "dosadno je bez cuge"

..e tu već počinju budući potencijalni problemi s "umjerenim" konzumiranjem alk. pića.

ako si zadovoljan sa sobom, djevojkom, životom uopće, zašto te "nešto" treba opustiti, zašto ti je dosadno u većoj grupi ljudi !!??

možeš li dugo biti u društvu s pripitim osobama, a da si ti trijezan !!??

Uskoro ću 18. Za 2 mjeseca.:D
Kaj si i ti na GF-u? Koji ti je nick, ak se smije znat? Ak ne, ništ...
Ovu subotu. Tj. bio sam u gradu, u društvu gdje se stalno pio alkohol, a ja nisam niti sok čak pio. Popio sam kavu, i zeleni čaj.:)
Mogu.

Evo, vidi se da si pametan čovjek, ali se ne slažem s par stvari...:top:
Čini se da za neke stvari postoje iznimke, iako sam se susreo sa puno takvih situacija kakve opisuješ. Da ti dokažem da si u pravu, znam dosta klinaca koji sa svojih 14-15 godina piju ko alkoholičari. Mislim, ne svaki dan, ali piju zato da se ubiju od alkohola, i to kad nema nikakve prigode niti bilo kakvog smisla piti alkohol. ono, običan dan u školi...:flop:

sinisa85
18.03.2007., 22:00
Svaka aktivnost, pa tako i aktivnost ispijanja alkoholnih pića (kao i svaka druga aktivnost) ima svoju psihološku podlogu.
Stani dok ti je još vrijeme. Ako misliš da ne možeš stati, ne želiš stati... dovoljno ti je posjetiš samo jednu obitelj kojoj je alkohol uništio SVE, ali preporučam i jedan sastanak u bilo kojoj udruzi (LINK: http://www.moravek.net/kla/64-adres.html).
Da, Siniša rides again!

normall
18.03.2007., 22:06
Ovu subotu. Tj. bio sam u gradu, u društvu gdje se stalno pio alkohol, a ja nisam niti sok čak pio. Popio sam kavu, i zeleni čaj.:)
Mogu.

zato što si trenutno bolestan (sam si rekao) :zubo: :zubo: pa ne smiješ, a nick s GF-a ide na PM

cosanostra
18.03.2007., 22:21
istina, ali ne pada mi nimalo teško. a kolko vidim, niti frendovima vozačima ne pada teško.
neznam, vidjet ću da li ću uspjet izdržat par mjeseci svojom voljom... :D

normall
18.03.2007., 22:36
istina, ali ne pada mi nimalo teško. a kolko vidim, niti frendovima vozačima ne pada teško.
neznam, vidjet ću da li ću uspjet izdržat par mjeseci svojom voljom... :D

:top:

moses
26.05.2007., 09:54
dakle naslov sve govori....naljuti se kad mu u bijesu predbacim da je alkoholičar i uporno to negira....ali definitivno pije....po mišljenju većine i mom osobnom, pretjerano za jednu mladu osobu bez osobitih životnih problema.

često se radi toga svađamo i već sam na rubu strpljenja jer se ni ja ne znam nositi s takvim problemom. ne znam kako bih mu pomogla i najradije bih digla ruke i otišla. možda bi ga to nagnalo da nešto učini jer me zaista jako voli....ali ja njega sve manje, s takvim problemom.

što je najgore, i na poslu su mu već doznali šefovi da je sklon piću.

kako da se postavim, što da radim?!

napominjem, ne priznaje sebi problem i savjetovalište ili liječenje očigledno u ovoj fazi još ne mogu razmatrati....

Leteća
26.05.2007., 10:55
Što manje toga činiš, to bolje. Piće je njegova i samo njegova odluka. Prestat će kad bude za to spreman... ili neće. Svoj stav o njegovom alkoholiziranju si već izrazila, pa nikakvo prigovaranje ili zvocanje neće poboljšati stvari. Nažalost, može ih samo pogoršati. Nitko ne voli kad ga se kritizira, pa bježimo od ljudi koji to čine. Katkad i u alkohol. Prigovaranjem, svađama, protestiranjem ili durenjem nećeš mu pomoći - samo ćeš ga udaljiti od sebe i dati mu dodatan razlog da pije. Pokušaj se ne svađati i što više s njim razgovarati - ne o piću, već o drugim stvarima koje ga muče. Sigurno ih ima - sretni ljudi ne piju...previše.

moses
26.05.2007., 11:16
Što manje toga činiš, to bolje. Piće je njegova i samo njegova odluka. Prestat će kad bude za to spreman... ili neće. Svoj stav o njegovom alkoholiziranju si već izrazila, pa nikakvo prigovaranje ili zvocanje neće poboljšati stvari. Nažalost, može ih samo pogoršati. Nitko ne voli kad ga se kritizira, pa bježimo od ljudi koji to čine. Katkad i u alkohol. Prigovaranjem, svađama, protestiranjem ili durenjem nećeš mu pomoći - samo ćeš ga udaljiti od sebe i dati mu dodatan razlog da pije. Pokušaj se ne svađati i što više s njim razgovarati - ne o piću, već o drugim stvarima koje ga muče. Sigurno ih ima - sretni ljudi ne piju...previše.

ali surfala sam dosta po netu tražeći što više informacija, savjetovališta, itd...i dosta čitala o alkoholizmu...i na dosta tih stranica se napominje da alkoholizam nije posljedica već uzrok problema.

znači, zapravo je savjet da dignem ruke od njega i idem dalje.....? jer ja zaista ne želim svoj život uništiti zbog tuđe ovisnosti. imala sam priliku među bliskijim ljudima vidjeti kako izgleda imati alkoholičara u obitelji....ja to sebi ne želim niti mi pada napamet zasnivati obitelj sa alkoholičarom....zato razmišljam o odlasku. jer znam da dok god on to negira, neće se biti u stanju suočiti sa tim problemom.

na primjer u početku naše veze je otvoreno znao pijuckati predamnom. nakon nekoliko svađa, kad je uvidio da meni to smeta, počeo je to raditi potajice...znači, još gore.
zato, možda bi bilo bolje da ga jednostavno ostavim. jer em zbog mene pije skrivećki, em će to možda postati i gore jer mu nonstop kvocam.

pa uvijek možemo nastaviti gdje smo stali jednog dana kad i ako se izliječi....

Ruzna i debela:)
26.05.2007., 18:31
gle,
iskreno ja bih od nekoga takvoga pobjegla 100.km,brzinom svjetlosti.
I ja sam iz prve ruke osjetila kako izgleda suzivot sa alkoholicarem i prizor ni takav zivot nije niti malo bakovit ni rizicast.Moj otac je nasilni alkoholicar i djetinjstvo mi je bilo ispunjeno strahom i plakanjem.Zelis li to svojoj djeci? Posljedica toga svega je da sam oduvijek bila povucenija i tesko pustam ljude u svoj zivot,u vjecitom sam strahu od vezivanja, kronicni sam pesimista i cesto ne vidim lijepu stranu zivota ni kada mi je ona pred nosom. S alkoholicarima nikada na zelenu granu, svaki dan je gori ne bolji.Mozes to ignorirati,mozes se nadati vikati,kukati i plakati,ali oni se jako tesko mijenjaju.On sam mora priznati da ima problem i mora sam traziti pomoc inace nista od svega toga.Ja ima i previse svojih problema jos da bih dragocjenu energiju trosila na nekoga takvoga. Imam radar za nih i znam ih prepoznati na kilometre.Moras sama odluciti da li si dovoljno jaka da mozes podnijeti sva njegova sranja koja ce ti konstantno priredjivati ili ne. S njima nikada na zelenu granu jel oni jednostavno zive za svoju ovisnost i nitko to ne moze promijeniti.Privatno su teski kukavice koji su se nesposobni nositi sa zivotnim poteskocama.Razmisli da li je "njegova ljubav" toga dreka vrijedna.Jel iskreno draga oni ti nikoga ne vole osim casice, pa ni sebe.

Ruzna i debela:)
26.05.2007., 18:42
ali surfala sam dosta po netu tražeći što više informacija, savjetovališta, itd...i dosta čitala o alkoholizmu...i na dosta tih stranica se napominje da alkoholizam nije posljedica već uzrok problema.

znači, zapravo je savjet da dignem ruke od njega i idem dalje.....? jer ja zaista ne želim svoj život uništiti zbog tuđe ovisnosti. imala sam priliku među bliskijim ljudima vidjeti kako izgleda imati alkoholičara u obitelji....ja to sebi ne želim niti mi pada napamet zasnivati obitelj sa alkoholičarom....

ne kuzim onda zasto si se i petljala s njime ako si to sve i na pocetku znala

zato razmišljam o odlasku. jer znam da dok god on to negira, neće se biti u stanju suočiti sa tim problemom.

na primjer u početku naše veze je otvoreno znao pijuckati predamnom. nakon nekoliko svađa, kad je uvidio da meni to smeta, počeo je to raditi potajice...znači, još gore. zato, možda bi bilo bolje da ga jednostavno ostavim. jer em zbog mene pije skrivećki, em će to možda postati i gore jer mu nonstop kvocam.

i jos nesto cisto sumnjam da ce ti se on zbog tebe i tvoga ostavljanja promijeniti,mozda jedno vrijeme i dalje sve po strome
ON SE JEDNOSTAVNO MORA ZELJETI ZBOG SEBE PROMIJENITI
ali mnogi to tek nazalost prekasno shvate,kada im prijete otkazom ,kada dobiju cirozu jetre, kada zapiju svu imovinu
alkoholicari zive za svoju ovisnost i zagorcavaju ljudima oko sebe zivot,ali doslovce ih unistavaju i matrijalno i psihicki

a mijenjaju se jako tesko,a to ukljucuje cijelozivotnu apstinenciju!!!!!!
sama si rekla da je on jos malad i vjerojatno mu jos tijelo to sve dobro podnosi, ne zavaravaj se nece se on tako lako odreci casice pa ni u "ima neke ljubavi"
moj savijet ti je da pobjegnes dok mozes
ne mozes spasavati nekoga tko se sam ne zeli spasiti

seronjaa
27.05.2007., 04:33
dovuci mu nekog teškog alkosa koji se propio ko niko i koji će mu pričat nešto o svom iskustvu,
ne vrijedi apsolutno ništa kad neko ko nikad ili rijetko kad pije pametuje nekome ko pije o posljedicama biločega,
to neće ni cijeniti ni ništa, jer-ti ne znaš kako je njemu i bla bla.
treba mu neko ko je razuman, ko je recimo možda liječeni alkoholičar ili pije više od njega da mu kaže neke stvari.
ljudi uopće ne moraju imati nikakve probleme da bi pili,
to je nekome jednostavno zabava, način provođenja vremena, ovo ono, jebiga.
najbitnije je da on sam sebi pomogne,. a mislim da je za to najpotrebniji neko ko je imao iskustvau tome.

Izbavitelj
27.05.2007., 06:04
dakle naslov sve govori....naljuti se kad mu u bijesu predbacim da je alkoholičar i uporno to negira....ali definitivno pije....po mišljenju većine i mom osobnom, pretjerano za jednu mladu osobu bez osobitih životnih problema.

često se radi toga svađamo i već sam na rubu strpljenja jer se ni ja ne znam nositi s takvim problemom. ne znam kako bih mu pomogla i najradije bih digla ruke i otišla. možda bi ga to nagnalo da nešto učini jer me zaista jako voli....ali ja njega sve manje, s takvim problemom.

napominjem, ne priznaje sebi problem i savjetovalište ili liječenje očigledno u ovoj fazi još ne mogu razmatrati....

e sad, problem leži u tome što pije.

što pije??

Ivanøv
27.05.2007., 06:48
jer ja zaista ne želim svoj život uništiti zbog tuđe ovisnosti.....
Bravo. Za nesto kao sto je ovo je potrebno hrabrosti. Drago mi je sto tako razmisljas. Tvoj odlazak ce biti psihicki razarajuci za tebe i za njega. Ali bilo bi krvolocnije kada bi ostala s njim. Jos ako bi imali dijete jednog dana. Ne.
Pametno je sto ne dozvoljavas da te povuce za tobom

pa uvijek možemo nastaviti gdje smo stali jednog dana kad i ako se izliječi...
Ovo je sudbina mojih roditelja. Moj stari i mama danas imaju bolji brak nego ikada. Jako se dobro slazu. Moj caca nije zivio s nama jedno vrijeme.Bilo je tesko ali zdravije za nas djecu a i moju mamu. On je davno imao gadnih problema s alkoholom. Cesto bi propio kruh koji je trebao biti za nas, njegovu djecu. I to ga je ubijalo. Naravno, tek nakon sto bi se otrjeznio i shvatio sto je napravio. Zbog svoje buduce djece i zbog zdravlja tvoje psihe, ne ostaj s njima. Ocito je da ga jos uvijek volis. To je dobro jer alkoholicari su oni stari ljudi koje smo prije znali ali samo sto sada imaju jedan ekstreman problem. A mozda i tvoj odlazak zaista potakne muza na odluku i prvi korak.
S obzirom da si mu vec pokusala pomoci a nisi uspjela, otidji jer spasit ces ga, bar malo, ako mu das do znanja da ne toleriras alkoholizam. Ali reci mu za svoju ljubav i da zelis da nastavite jednog dana...ako ozdravi.
Sretno Moses. Nadam se da cete naci mir. I ti i tvoj muz.

Ego
27.05.2007., 08:37

Eh... nepriznavanje problema je osnovni simptom ovisnosti. Alkoholičar će prije umrijeti nego priznati da je ovisan (vjeruj mi, ne karikiram kad to kažem).

Moj savjet, postavi ultimatum, dobrovoljno liječenje (ne samo prestanak pijenja, nego odlazak psihijatru) ili pakiraš kofere. Ako ne upali, bježi i ne osvrči se.

Možda zvuči malo presmjelo da nekome dajem ovakve savjete, ali svi koji su iskusili život s ovisnikom potvrdit će da alternative na žalost baš i nema...

moses
27.05.2007., 10:00
hvala svima na savjetima.....

što se tiče pića, to je obično deci-dva vina, ili piva-dvije tijekom dana. čovjek bi rekao, ništa strašno. ali to je baš svaki dan. najviše me uplašilo i šokiralo kad sam znala pronaći one male bočice žestice iz dućana, one minijaturne, posakrivane po ormarima, autu....zatim, kad smo vani sami ili u društvu, mislim, svi znamo koliko je danas alkohol istoleriran i kad si vani nitko te čudno ne gleda ako popiješ dva tri pića zaredom. ali sam primjetila da on uvijek ama uvijek prednjači u broju pića....dok svi popijemo dva, on je popio tri ili četiri.

naravno, nikad nije pijan....mislim, da bi se to vidjelo na njemu. nikad. koliko god popio neće se to vidjeti na njemu.
ali primjećujem kad ima zadah, primjećujem da je često pospan, ponekad ima želučane probleme i povraća....

tek sad kad sve to skupa zbrojim, čini mi se da je zaglavio dublje nego sam u početku mislila.

moses
27.05.2007., 10:09
sinoć sam mu pročitala neke od ovih vaših postova...da pokuša shvatiti koliko je ozbiljno...pa je poludio. misli da nisam normalna što tražim pomoć.
i naravno, ne pristaje potražiti za sebe pomoć neke stručnije osobe. smatra da će sam to sve srezati. ne znam. mislim da će mi zaista odlazak biti jedina solucija, jer teško da ću njega vidjeti u nečijoj ordinaciji ili grupi. on je onaj tip osobe kojoj je gadljivo otvarati se neznancima. u čitavom svom životu nije sve skupa deset puta bio kod običnog doktora....

ja sam mu postavila ultimatum: ili ja ili alkohol. ne zanime me kako i na koji način će se boriti jer odbija pametne savjete. ali dala sam mu rok. ima mjesec dana da pokaže neki rad na sebi ili pakiram stvari.
nije mi teško otići jer ljubav tu ionako nije više toliko prisutna jer ne mogu voljeti osobu koja je takav slabić.

klinsider
27.05.2007., 10:48
Ako si popije 2dcl vina na dan, mislim da nije alkoholicar.Dapace,cak se preporuca slabokrvnima crno vino pit i tako. Naravno zestica ne koristi nista,a ni piva nema "zdravstvene" vrijednosti.
Ako pije sam, to je los znak. Ili ako pije potajno i to sakriva, onda i djelomicno on priznaje da je nesto krivo u njegovom ponasanju.

Znaj to, ako odes ,bez da si se i ti potrudila sa svoje strane, i ti si "slabic".

Od njega trazis cuda, a covjek je bolestan. Pomogni mu. Jer ako odes, siguran sam da ce se "propit" do kraja.

---------------
On mora upoznat druge alkoholicare,koji ce mu dokazat da on pije.
A zasto pije? Svaki covjek treba u zivotu neku ovisnost. To je obrazac poanasanja i radnji, koje ga nagradjuju,tj.pruzaju mu zadovoljstvo.

100% da i ti radis neke stvari cesce, za koje "osjecas" da su dobre.
Posto mu ti prigovaras, on se jos vise zatice k picu kao utjehi.

Primi ga za ruku, pogledaj u oci i razgovarajte. Objasni mu da je tvoje prigovaranje izraz nezadovoljstva a ne neke mrznje ili nedostatka ljubavi.Objasni mu da zene verbalno vise komuniciraju (pricaju,tracaju,razgaovaraju,negoduju....).
Ako ima ljubavi u tebi, potrudit ces se.

On mora uvidjet da previse pije. A to ce mu biti tesko, jer ako to prizna, ispada losa osoba. On mora u dusi to osjetit.Da njegovo pijenje cini vise loseg nego dobrog.Da zbog tih trenutaka njegove opijenosti druge stvari ispastaju.
Podji s njim do zupnika. Odite doktoru, nekud daleko, ak ga sram. Netko drugi osim tebe mu mora objasnit da je ALKOHOLICAR.

Dok si on ne prizna , tesko ces ista postic. I njegovu ovisnost treba zamijenit radoscu u drugim stvarima. Treba mu promijenit obrazac ponasanja, nagradit ga kad je trijezan i posvecuje se obitelji i radu.

Znaj to. On treba pomoc, i tvoju i tudju.
Jel ga jos volis? Zar niste imali nikakvih lijepih trenutaka? Sve ces odbacit?

Ah.... ja sam ovisnik druge vrste, moja bivsa je otisla i mozda radi toga. Pa nije bitno, ionako sam sad sa 2x boljom zenskom. Ali priblizno shvacam tvoju situaciju a i njegovu. Oboje ste ljudi.

Piggy
27.05.2007., 15:48
Pošalji ga na liječenje.

moses
27.05.2007., 17:07
ma u tome jest problem, niti njegova familija i prijatelji, niti on sam ne smatraju da pretjeruje u piću.

i zato sad ja ispadam luđakinja koja totalno preuveličava problem pokušavajući ga nagovoriti na liječenje. odnosno, makar na razgovor ili savjet profesionalca, psihologa, whatever, koji bi mu mogao pomoći.

ja bih mu voljela pomoći, ali nisam psiholog ni psihijatar, ne znam korake liječenja itd. zato me budućnost plaši. jer smo oboje još mladi, premladi za takav problem. ili što će tek postati problem, jer svugdje gdje čitam o alkoholizmu, podcrtava se da je to progresivna bolest.

a ja nisam sigurna imam li snage živjeti s tim. a sad ne mogu ništa s njim i planirati, npr bebu što smo razmišljali itd, jer ne znam hoće li on postati alkoholičar. pravi pravcati, s vremenom.

lako bi ga bilo natjerati na liječenje da je taj problem toliko očit.

klinsider
27.05.2007., 18:17
Pa nitko nemoze znat sto ce tocno biti, mozes predvidjat i nagadjat, a koliko tocno ce se to ostvarit ,je pitanje.

Tebe je valjda vise iznenadilo to,sto ga ne poznajes, kao sto si mislila.

Posto si mlada, nekako mozda i nisi spremna vezat se za covjeka, a da imas sumnje u buducnost.

----------------

Kao sto rekoh, 2deci vina nije problem, ali ako potajno pije zesticu i to sakriva ,onda je.

Jel medju vama sve ok, i samo je taj "alkohol" problem?

goranbo
27.05.2007., 19:56
ma u tome jest problem, niti njegova familija i prijatelji, niti on sam ne smatraju da pretjeruje u piću.

i zato sad ja ispadam luđakinja koja totalno preuveličava problem pokušavajući ga nagovoriti na liječenje. odnosno, makar na razgovor ili savjet profesionalca, psihologa, whatever, koji bi mu mogao pomoći.

ja bih mu voljela pomoći, ali nisam psiholog ni psihijatar, ne znam korake liječenja itd. zato me budućnost plaši. jer smo oboje još mladi, premladi za takav problem. ili što će tek postati problem, jer svugdje gdje čitam o alkoholizmu, podcrtava se da je to progresivna bolest.

a ja nisam sigurna imam li snage živjeti s tim. a sad ne mogu ništa s njim i planirati, npr bebu što smo razmišljali itd, jer ne znam hoće li on postati alkoholičar. pravi pravcati, s vremenom.

lako bi ga bilo natjerati na liječenje da je taj problem toliko očit.

Ma ti zivis sa njim i bitna je tvoja percepcija. (Pusti rodbinu, njegove roditelje itd itd.) Ako vec nisi, sto ja znam, educiraj se sto vise o problemu alkoholizma, barem one neke osnovne stvari.

Moras i ti rascistiti te neke stvari sama sa sobom - utome je ja mislim i jedan odredjeni dio problema. Moras rascistitikakvu vezu zelis.

Ako ti smeta, taj njegov alkoholizam (ako jest) zacijelo ima neke negativne posljedice i tako, na vas odnos. jel to istina?
E to si moras rascistiti i moras njemu to jasno reci, ako je tome tako.

Postoje i neke takve "tehnike", kao sto znamo gledati u filmovima, tzv. suocavanje. Kao, okupe se svi, obitelj i prijatelji ovisnika, i kazu mu, suoce ga s time sto ta njegova ovisnost njima cini, i pokusaju ga tako privoliti da shvati problem i da potrazi pomoc.

Ako vec nemas podrsku obitelji itd, probaj sama. Ne treba dakako ici s moralnim osudama itd., jer u stvari bi se radilo o bolesti, ne? On to trenutno ne moze kontrolirati - ne znaci da je manje moralna osoba od drugih. (premda, ak bude dugo pio - postat će...)

U svakom slucaju, ako se nista ne uspije poboljsati, nemoj trpjeti i provoditi zivot, provesti zivot uz nekoga tko je alkoholicar... Ako ga ostavis, mozda mu i prorade klikeri u glavi pa potrazi pomoc i posliej bude sve OK.

Moras mu to sve dobro argumentirati i razjasniti svoj stav. Dakako probaj sve sto objektivnije promatrati. Nema veze sto nije neki , kao "pravi" alkoholicar, u nasoj hrvatskoj percepociji "pravi - onaj koji tetura po ulici ili se drzi zida vracajuci s0e doma...

Ako njegovo pijenje alkohola utjece negativno na njegov posao, na njegove odnose u obitelji i drugdje itd, on je alkoholicar.

AKo je to sve tako, problem nije mali i najgore sto mozes je zatvoriti oci na njega.

goranbo
27.05.2007., 20:01
nije mi teško otići jer ljubav tu ionako nije više toliko prisutna jer ne mogu voljeti osobu koja je takav slabić.

Tu grijesis, po mom misljenju. Vi ste usli u brak zato da se volite. LJubav nije zaljubljenost da eto tako postoji sama od sebe. Ljubav treba odrzavati i ulagati odredjeni napor (u krajnoj liniji ljubav je služenje tj pomaganje)

Konkretno, ako ga smatras slabicem, caki ako to ne izgovoris, on ce to osjetiti i to mu moze biti samo jos jedan razlog da pije. AKo zivite u nesretnom braku i ako niste do neke mjere kompatibilni bolje vam je da se rastanete bez obzira na alkoholizam.

Medjutim ako jos postoji prostora za ljubav i srecu, onda se treba u nekim stvarima biti i uporan i stisnuti malo zube (ne zatvarati oci, kao sto sam rekao). ne znam kakva je to ljubav tj kakav brak ako se na prvi (ili drugi ili treci) veci problem kaze da ja njega ili nu ne mogu vise ovljeti kad je eto takva i takva. Mislim, dakako da postoje granice, ali mislim da danas opcenito ljudi slabo znaju sto je to brak i tako dalje, što brak čini uspješnim.

dr. diego
27.05.2007., 20:12

čovijek koji previše pije, samo treba dobar razlog da više ne pije. hoće li to bit novac, zdravstveni problemi ili prijetnja partnera ostavljanjem manje je bitno. ako ti se to ne sviđa,a po tvoji postovima se dade zaključiti da si zabrinuta, moraš mu dati do znanja to, i ako mu išta znači tvoje mišljenje ( a time i ti sama) prekinut će s tim. naravno,ako i on smatra da ima problem, da ne pretjeruješ ;)

moses
27.05.2007., 21:53
hvala puno na konstruktivnim prijedlozima.....:kiss:

shvaćam da se i ja moram pripremiti na dugu i iscrpljujuću borbu ako prihvatim ostati uz njega i pomoći mu... puno smo razgovarali ovih dana i mislim da je bar donekle shvatio što nam čini njegova čašica-dvije previše.

i ja mislim da je najbolje da što više bliskih ljudi suočim s tim da se borimo s ovim problemom....i da je to problem...

dosta sam surfala po netu tražeći info o alkoholizmu...ali nema tu previše konkretnih uputa....većinom definicije. pogledati ću još po knjižnici....negdje ne jednom blogu sam čak našla popis filmova tematike alkoholizma koje je dobro takvim osobama pustiti...a kako on voli filmove, krenuti ću od toga.

u našem gradu postoji društvo liječenih alkoholičara...budući da on ne želi, ja ću otići na njihov sastanak da vidim kako to izgleda i mogu li tamo pronaći štogod korisno.

najgore mi je što moram porazgovarati sa njegovim roditeljima o tome i upozoriti ih da mu pomognu na način da ga ne dovode u napast stalnim nutkanjem alkohola, što je nažalost običaj u njihovoj kući i familiji..tu se bojim da neću naići na razumijevanje..tu u dalmaciji taj alkohol je dio neke tradicije pa je sve to skupa jako teško ljudima rastumačiti, kad svi uvijek nešto pijuckaju...

moja stara koja je inače liječnik, dala mi je pametan savjet: da ga ne napadam i ne prijetim, već da mu pokažem da sam uz njega i da je voljen i da ima potporu.
mislim da se moram fokusirati da iskopam iz njega razlog zašto to radi.
shvaćam da je imao težak život i da mu je posao dosta naporan, stresan i odgovoran....ali kome od nas nije, kad pomislim? pa ne rješavamo to pićem...

što se tiče količine i vrste pića, koliko god to nekome izgledalo više-manje prihvatljivo, meni je to alarm za uzbunu, jer svugdje se podcrtava da je alkoholizam progresivna bolest, da s vremenom napreduje...i kad onda da reagiram, kad budemo imali neke zajedničke kredite, djecu, pola života iza sebe?

samo radi toga se i bojim....jer sam u riziku, na kraju krajeva, i za vlastitu budućnost...zato mi je prva reakcija bila brisnuti što dalje.

vidjet ćemo, postavila sam određeni rok kroz koji ću promatrati zbivanja, pa ako procijenim da ne poduzima i ne misli poduzeti ništa, da se situacija ne popravi, idem ja svojim putem.

znam da je brak uzajamna briga i obaveza, ali brak s alkoholičarem je ravno samoubojstvu.

FARGO NEW
27.05.2007., 22:06

Napi se i ti jednom pred njim dok je trijezan pa vidi kako ce reagirati:-)...mozda tada shvati sto radi od sebe...ili ..

ali ak nemate djece i on ne shvati..(pogledaj mu u obitelji imali alkicha to je obicno nasljedno)..dakle dizi sidro dok jos mozes..ak imate djece..djeca trebaju tatu pa probaj uloziti napore da ga dovedes na pravi put..mozda ga nesto muci a nema snage ti reci...

Madamoiselle
27.05.2007., 23:56
Mislim da če na moj post past kiša komentara, ali ipak...

I sama sam takva da kad radim glupost i netko mi tepa, pa ajde, pa znaš, pa ovo pa ono, ma nije.... I to nikad ne daje rezultata.

Drastične situacije zahtjevaju drastične poteze. To je moj stav.
Zamoli ga da sjedne na kauč kad ste u miru i kad imate vremena. Mirno bez plača, cendranja, vikanja i sličnog mu objasni uzrok i posljedicu problema(pogotovo ako imaš dicu).
Reci da ima problem ali ga ne vidi. Reci mu da nije čovik za kojeg si se udala i da bira - ti ili alkohol.
Reci mu da ako nije alkos neka nista ne popije 2 miseca, da dokaže i sebi i tebi.
Ako poludi tu, ili ako popije opet, skupi sebe i dicu i odseli ako možeš na par dana kod nekoga, ali neka misli da je definitivno.

Rezultat:
Ili će shvatit koji je ulog i odabrat obitelj
Ili će odabrat alkohol, pa će shvatit da ima problem
Ili neće ništa shvatit pa si se na vrime riješila alkoholičara i svih problema koji idu s njim

Sretno

moses
28.05.2007., 06:44
yepp....znam....

ako si on sam ne bude htio pomoći, ne mogu mu niti ja pomoći.

na sreću nemamo djece....ma nikakvi sad planovi za budućnost ne dolaze u obzir....htjeli smo kupovati zemljište, planirali dijete....sad to sve ide na led dok ne vidim hoće li se situacija s pićem popraviti

Corrado-fan
28.05.2007., 07:32
Ni jedan alkoholičar neće sam priznati da previše pije, čak nesvjesno sam sebe tješi još malo, mogu bez toga. Problem se otkriva kad zaista treba provesti nekoliko dana bez pića. Pokušaj mu oduzeti vrijeme, izvedi ga van gdje se neće moći dokopati alkohola ni pod izlikom.. Npr.15. i 16.6 ima Street race u V Gorici, tamo ćete izgubiti cijeli dan, mislim da nemreš ni limenku tamo kupiti.Pojedite skupe čevape i skupi sok, nahodajte se i doma spavat. Ujutro ga zaposli u kuhinji.
Ako te voli više nego piće, nadam se da će ti pomoći a ti češ dobiti na vremenu..:)

Vulcano
28.05.2007., 09:35
Tvoj muž definitivno ima problema s alkoholom, ja mislim da on je alkoholičar, po onome što si napisala. Svatko kome treba svaki dan i jedna piva da bi normalno funkcionirao, ima problema s pićem. Problem je što je to kod nas prihvaćen model ponašanja, nitko na to ne obraća pažnju dok se stvari ne zakompliciraju. Neshvatljivo mi je da netko može uz jutranju kavu piti konjak, svaki dan poslije posla piti pivu :flop: Neki ljudi su cijeli život prikriveni alkoholičari koji se često (svaki dan) vole proveseliti s društvom u birtiji uz par pivica ili gemišta. Mislim, Halo! Ja nakon samo jedne pive mogu ići ravno u krevet. Ako se alkohol shvaća kao dio zabave ili kao sredstvo za opuštanje, tu nastaju problemi. Po meni, alkoholu je mjesto uz obrok, čaša vina ili pivo nakon jela, eventualno rakijica prije jela, ali za posebne prilike :D

Leteća
28.05.2007., 11:59
na primjer u početku naše veze je otvoreno znao pijuckati predamnom. nakon nekoliko svađa, kad je uvidio da meni to smeta, počeo je to raditi potajice...znači, još gore.
zato, možda bi bilo bolje da ga jednostavno ostavim. jer em zbog mene pije skrivećki, em će to možda postati i gore jer mu nonstop kvocam.

Iskreno, ja bih poludila da mi netko zvoca jer pijuckam, a nije mi mama. Nije ni čudo što je počeo piti malo više (po mome, ni to nije previše, a i sama veliš da ne radi sranja).
Da, najbolje bi bilo da se raziđete. Ali ne zato što je on alkoholičar, već zato što si ti control-freak, a on slabić. Odrasli muškarac koji skriva cugu - fuj! :flop:

hehehe8
28.05.2007., 12:11
slazem se s vecinom, a i s tobom. neka izabere, ti ili alkohol! nemoj si upropastit zivot tako sto ces ostati uz njega ako on pije. po meni je to isto slabost!
ako se stanje ne popopravi u tih mjesec dana, pakiraj se i bjezi!!!!!! stvarno!!
nemoj mu se smilit i ostat jer ti je zao, vjeruj mi njemu nece bit zao kad ce ti za par godina upropastit zivot!

moses
28.05.2007., 13:42
Iskreno, ja bih poludila da mi netko zvoca jer pijuckam, a nije mi mama. Nije ni čudo što je počeo piti malo više (po mome, ni to nije previše, a i sama veliš da ne radi sranja).
Da, najbolje bi bilo da se raziđete. Ali ne zato što je on alkoholičar, već zato što si ti control-freak, a on slabić. Odrasli muškarac koji skriva cugu - fuj! :flop:

ne, nisam mu mama, ali trenutno sam mu žena. u braku smo, živimo zajedno. :rolleyes: to ti je poanta braka i zajedničkog života s partnerom, da komunicirate i rješavate probleme. i da se stavljaju primjedbe za stvari koje nisu u redu.

nadalje: ja možda jesam kontrol freak ali nije on počeo piti više zbog mene. dapače, otkad smo zajedno, pije manje. dok je bio samac, opijao se s prijateljima gotovo svaku večer u izlascima.

A ako piješ više zato sto ti netko sjedi na glavi, naravno, onda je problem gadan, ali u tebi.

Leteća
28.05.2007., 14:00
trenutno sam mu žena

Što da ti kažem, sama si sve rekla.

moses
28.05.2007., 14:20
da, objasnila sam vec prethodno. u prvim postovima

Leteća
28.05.2007., 14:26
Forumi su zajebana stvar. Bilo je i postova prije postova. Nezadovoljna si svojim brakom, i sada tražiš izgovor, pred sobom i drugima, da iz njega izađeš. Zašto si to radiš?

Patagonija
28.05.2007., 14:33
Deci, dva vina na dan i ti otvaraš ovakav topik :rofl: :rofl:

Pa tolko i moja baba popije :D Moram joj reći da treba na odvikavanje :lol:

Sorry, ali pretjeruješ. I to debelo.
Zato i skriva taj deci vina, da mu ti ne kvocaš :rolleyes:

Ostavi ti njega.
Zbog tebe će se fakat i propit jednog dana :azdaja: :D

moses
28.05.2007., 14:47
ne citate pazljivo ali nije bitno nisam tu da raspravljam o tome.

trazim savjete ljudi koji imaju iskustva s alkoholizmom u familiji, pa zato, please, brisite odavde :zubo:

ne trazim opravdanje da odem, vec da ostanem. :rolleyes:

covjek pije, i pije previse. govorim o kolicini kojom premasuje neku prihvatljivu dozu. boze mili.

Leteća
28.05.2007., 14:59
ne citate pazljivo ali nije bitno nisam tu da raspravljam o tome.

trazim savjete ljudi koji imaju iskustva s alkoholizmom u familiji, pa zato, please, brisite odavde :zubo:

ne trazim opravdanje da odem, vec da ostanem. :rolleyes:

covjek pije, i pije previse. govorim o kolicini kojom premasuje neku prihvatljivu dozu. boze mili.

Tražiš suosjećanje. I našla si dobar način da ga dobiješ. Ako slučajno ne upali, lupi mu šamar, čekaj da ti vrati, pa postani žrtva nasilja.

Freud
28.05.2007., 15:01

Ovo su tvoji nedavni postovi:

opsjednuta sam drugim muskarcem
udana sam i to tek godinu dana.
i odjednom se nalazim opsjednuta, kao zacarana, drugim muskarcem.
taj drugi muskarac mi zapravo i nije dao nikakvog povoda da mastam o njemu, ali u meni se to pojavilo odjednom.
povezuje nas posao, cak mi je u neku ruku nadredjen, cesto u njegovu uredu ili po terenu rjesavamo neke poslove i suradnje. u posljednje vrijeme to je sve cesce.
uzivam u njegovom drustvu, iako se druzimo iskljucivo vezano uz posao...
ponavljam, nije mi dao nikakav mig da mi se ovako rasplamsa masta, ali tocno znam odkad sam postala opsjednuta: prije nekog vremena imala sam divan, prekrasan san o jednom jedinom poljupcu.
od tog jutra do dan danas gledam ga sasvim drugim ocima, neprestano razmisljam o njemu.
i mastam - sto bi bilo, kad bi bilo. i dalje poslovno suradjujemo, suradjivati cemo sigurno jos jako dugo, ali svaki put kad ga vidim u meni se odvija pravi kaos. sto i mene vec ljuti jer bih se htjela koncentrirati na posao, koji je takav da zahtjeva ozbiljnost i profesionalnost.
to ide do te mjere da ponekad pomislim kako on sigurno vidi moje misli, da mi cita misli, pa mi postaje neugodno i osjecam nelagodu u trenucima kad smo nasamo. srecom, uvijek skrenem na neki razgovor oko posla.
kad mislim o njemu, pozelim da sam slobodna, da se nisam udala i da slobodno mastam o privlacnom, obrazovanom, elokventnom i inteligentnom muskarcu, ukratko, o svemu onome sto nemam u svom suprugu....

nemamo dvije sobe

udala sam se iz ljubavi

ali ponekad sam malo umorna od muŽa, ponekad bih htjela biti malo sama.

ma nije stvar u kućanskim poslovima jer po tom pitanju on napravi što god treba, čak i kuha češće nego ja.

ja bih brak ali bez popratnih stvari. brak ali da zadrŽim svoj svijet. boŽe što sam komplicirana

Brak i zaseban život
Suprug i ja u braku smo godinu dana, u vezi oko 5.

On je jako htio brak i ušla sam u to uz dosta kompromisa sa samom sobom, zbog čega često sad vodim unutarnju borbu.
Zapravo, ja ne vjerujem u brak, i dalje, i još uvijek, naš odnos gledam kao jednu lijepu i ugodnu kontinuiranu vezu.
sve funkcionira, Osim jedne stvari, a to je zajednički Život. Posve smo suprotni, on je dosta tradicionalan, dok sam ja otvorena prema svemu.

meni brak s njim ne smeta, ali me smetaju popratne stvari koje sve to nosi sa sobom: obavezu svakodnevnog kuhanja, obavezu unošenja novih ljudi u svoj svakodnevni Život (svekrva i svekar)...
ma zapravo ja sam dosta samoživa i sebična, samotnjak, i sad me ponekad malo nervira i guši što ne mogu Živjeti sama. a opet znam da bi mi jako nedostajao da ga nemam.

on se uvelike oslanja na mene oko vođenja kućanstva, brige oko novca, organiziranja svakodnevnog Života itd. ja se na njega ne mogu osloniti, jer on gušta u braku kao prase i voli vidjeti svoju Ženicu i kako ona njega lijepo tetoši.

evo primjer: Sinoć smo sijevali očnjacima jer sam mu rekla da ne vodim brigu o njegovoj odjeći niti imam takvu namjeru. ja mu je operem, opeglam, sloŽim na krevet, a dalje nek on raznosi po svojim ormarima, kupuje, baca, sprema, što god. njemu je to nepojmljivo.
naljutio se i jer zahtjevam da svatko ima svoj ručnik. šizi na te podjele moje i tvoje a meni je to sasvim normalno i logično.
ponekad mi fali taj odmak od njega, osjećam se prezasićena svojim partnerom, nije da ga ne volim, ali ta neprestana zajednica, neprestana prisutnost me ponekad užasno iritira i umara. često ustanem ispred tv-a i odem čitati u miru u drugu sobu. on se na to naljuti. on Želi da baš sve dijelimo.

najradije bih da imamo svako svoju sobu. mislim da bi tako stvari idealno funkcionirale.

I ti se onda pitaš zašto pije, pa tko ne bi uz ovakvu ženu iako pivica dvije i nije neki problem, dapače nikakav, problem je u tebi, ne želiš djecu ne želiš njega i sanjaš o kolegi sa posla.

moses
28.05.2007., 15:06
nisam rekla da sam savrsena :zubo:

ali to sad nije bitno.

suosjecanje? za sta :confused:

pa valjda bih odavno otisla da sam htjela zato sto mi se svidja kolega na poslu ili ne volim kuhati :rolleyes:

ali alkoholizam je ipak malo gadniji. pa mu pokusavam pomoci. halo.

ne pije on od jucer, danas.

a ja mislim da litra pive svaki dan ili pola litre vina ili nekoliko zesti bas i nije ok.

jel bi netko htio imati djecu u tom slucaju :eek:

Leteća
28.05.2007., 15:09
I ti se onda pitaš zašto pije, pa tko ne bi uz ovakvu ženu iako pivica dvije i nije neki problem, dapače nikakav, problem je u tebi, ne želiš djecu ne želiš njega i sanjaš o kolegi sa posla.

Nemoj bit baš tako brutalan! :rofl: Djeca su se malo zaletjela u brak i sad se koprcaju. Loš odabir, što ćeš. Možda bih i ja sanjala o kolegi da mi je muž pakšu koji pije po skrivečki.

moses
28.05.2007., 15:14
o lošem odabiru netko tko posta na krivom topicu :rolleyes:

Leteća
28.05.2007., 15:15
nisam rekla da sam savrsena :zubo:

ali to sad nije bitno.

suosjecanje? za sta :confused:

pa valjda bih odavno otisla da sam htjela zato sto mi se svidja kolega na poslu ili ne volim kuhati :rolleyes:

ali alkoholizam je ipak malo gadniji. pa mu pokusavam pomoci. halo.

ne pije on od jucer, danas.

a ja mislim da litra pive svaki dan ili pola litre vina ili nekoliko zesti bas i nije ok.

jel bi netko htio imati djecu u tom slucaju :eek:

Ne pokušavaš ti nikome pomoći, već izigravaš žrtvu. Kažeš da je još više pio kao samac. Tada ti to nije smetalo, dapače, udala si se za njega. Što se promijenilo?

Leteća
28.05.2007., 15:16
o lošem odabiru netko tko posta na krivom topicu :rolleyes:

????????????

moses
28.05.2007., 15:18
žrtvu ? čega ??

TRAŽIM POMOĆ SAVJETOM ISKUSNIH SA ALKOHOLOM.
budući da ne spadaš u navedenu kategoriju ...please.....ajde dalje

Leteća
28.05.2007., 15:27
žrtvu ? čega ??

TRAŽIM POMOĆ SAVJETOM ISKUSNIH SA ALKOHOLOM.
budući da ne spadaš u navedenu kategoriju ...please.....ajde dalje

Žrtvu opasnog alkoholičara :rofl: koji popije pivu dnevno. Savjet od "iskusnih s alkoholom" tražiš jer tko se opeče puše i na hladno pa će imati strpljenja za sve tvoje bisere.
Daj se konačno suoči s istinom - NESRETNA SI U BRAKU!

moses
28.05.2007., 15:39
je? ok skuzila si me :eek:

:rofl: :rofl: :rofl:

Leteća
28.05.2007., 15:52
je? ok skuzila si me :eek:

:rofl: :rofl: :rofl:

Dobro, a što onda ne učiniš nešto konstruktivno?
Nadam se da znaš da možeš kontrolirati samo svoje ponašanje. :)

moses
28.05.2007., 16:01
pa pomogla sam mu koliko mogu. ponudila mu potporu, pomoc, razgovor. buduci da strucni savjet odbija.
okupila cijelu familiju da ih obavijestim s cim se borimo. sto se njegovog posla tice, to ne mogu utjecati, buduci da su ga sefovi skuzili, oni odlucuju hoce li zbog toga letit.
njegova stara me tek sad ugodno iznenadila, prvi put u zivotu. prvi put da suradjujemo.

sad je na njemu. ako ne uspije, ja odoh. i kvit.
a tu savjete trazim jer ima puno ljudi koji zive s alkoholicarima ili su strucniji pa znaju koji su pravi koraci i koje su prave rijeci i potezi koje treba koristiti.

zato mi ti bas i nisi od pomoci jer ne analiziramo sad mene vec trazim pomoc za njega. eto.

Leteća
28.05.2007., 16:12
Ponovno ti kažem - bježiš od problema. Problem je tvoja nesreća. U stanju kakvom si ne možeš nikome pružit ni pomoć ni potporu. A pogotovo ne ljubav. Jesi li ikada voljela? Bilo koga? Ili te fura isključivo moć?

moses
28.05.2007., 16:22
tebe bas ful volim npr :cerek:

ti si kao neki hobby psiholog?
koji cita postove i onda izvlaci iz njih analize o ljudima koji ih pisu....cool....:kiss:

moses
28.05.2007., 16:24
da, ja sam nesretna....kako si me samo skuzila :confused:

ne volim nikoga smrc,,,i mene nitko ne voli smrc....jel ti to treba, da ti danas uljepsam dan?

hocu reci, moj topic ti nije bas za tebe, imas tu gore ovaj "Lijecenje frustracija na forumu" pa udri brate

kiddo96
28.05.2007., 16:32

znači, zapravo je savjet da dignem ruke od njega i idem dalje.....? jer ja zaista ne želim svoj život uništiti zbog tuđe ovisnosti. imala sam priliku među bliskijim ljudima vidjeti kako izgleda imati alkoholičara u obitelji....ja to sebi ne želim niti mi pada napamet zasnivati obitelj sa alkoholičarom....zato razmišljam o odlasku. jer znam da dok god on to negira, neće se biti u stanju suočiti sa tim problemom.

OVako ja sam dijete liječenog alkoholičara i sama sam alkohličar i prošla sam liječenje. Prošla sam opijanja, prošla sam kajanja dan poslije, prošla sam tisuću puta isprika koje sam davala i sve to. Ja ti samo iz vlastitog iskustva mogu reći da je alkoholizam POSLJEDICA a uzrok je negdje drugdje. Alkoholom se skriva od pravog problema. Ako ga voliš pokušaj vidjeti u čemu je problem, zašto i kako, razgovaraj. Ako ne, onda odmah odustani. Nema ti druge. Znam da je teško i znam kakve probleme stvara, pa stvarala sam ih i sama. ALi do odluke o prestajanju mora sam doći, to mora sam shvatiti. I još nešto, alkohol mijenja čovjeka iz temelja. NA žalost
Želim ti sreću!

kiddo96
28.05.2007., 16:39

Ostavi ti njega.

NIJE stvar koliko popije nego kako se ponaša!!!!

moses
28.05.2007., 16:43
OVako ja sam dijete liječenog alkoholičara i sama sam alkohličar i prošla sam liječenje. Prošla sam opijanja, prošla sam kajanja dan poslije, prošla sam tisuću puta isprika koje sam davala i sve to. Ja ti samo iz vlastitog iskustva mogu reći da je alkoholizam POSLJEDICA a uzrok je negdje drugdje. Alkoholom se skriva od pravog problema. Ako ga voliš pokušaj vidjeti u čemu je problem, zašto i kako, razgovaraj. Ako ne, onda odmah odustani. Nema ti druge. Znam da je teško i znam kakve probleme stvara, pa stvarala sam ih i sama. ALi do odluke o prestajanju mora sam doći, to mora sam shvatiti. I još nešto, alkohol mijenja čovjeka iz temelja. NA žalost
Želim ti sreću!

:kiss: hvala

evo napokon konkretni ljudi sa konkretnim savjetom. svaka cast na iskustvu.

ma ja mislim da se nesto dogodilo dok je bio mladac ili nesto tako mi je njegov brat natuknuo da su se svasta nagledali kod staraca, dok su bili djeca..ali nikad mi to nije pricao...niti spominjao.
hocu reci, to su osjetljiva podrucja, zato mislim da mu mozda treba strucna pomoc. jer neke stvari je tesko laiku razgovorom ispipati, izvuci, rastumaciti i razrjesiti.
hm.

vjerojatno nesto jest.

ja bih voljela da poradimo na tome....da se izlijeci.
koliko citam iz iskustva ljudi, dva su kljucna momenta: 1. otkriti razlog, uzrok, okidac pijenju da covjek toga postane svjestan da ga zna iskontrolirati
2. pronaci motivaciju, nesto sto ce ih motivirati za ustrajanje u i ne-pijenju

Ego
28.05.2007., 16:59

Ostavi ti njega.

Čuj... alkoholizam je stvar pristupa puno više nego kolićine. Možeš piti i pola pive dnevno, ako uđeš u ovisnički obrazac ponašanja, imaš problem. Obrati pažnju da se radi o alkoholu kao svakodnevnom ritualu, ne pivi s dečkima, a pogotovo na onaj dio sa skrivanjem bočica žestice po ormarima/autu.

kiddo96
28.05.2007., 17:02
Obzirom da sam i sama prošla pakao alkohola odlučila sam otvoritiv temu baš na to. Jer i danas mi je teško, i događali su mi se recidivi... I svaki puta isto, svaki puta osjećaj grižnje savjesti, obećanje nikad više... I znam sve, prošla sam liječenje, znam da ne smijem, znam da se ne sviđa nikome pijana žena, svađam se s mužem, s kojim ionako nisam u predobrim odnosima, s mamom, prijateljima, i samu sebe mučim ustvari. Ali kod mene je to nešto psihički, i kod mene alkohol nije UZROK već posljedica. ALi ne znam čega, nešto je duboko u meni i trebam to sama otkriti(psihić). ALi ne nije rekao i kako. Ja nisam zločesta osoba, zaista nisam, i nisam ona klasika koju svi zamišljaju, non stop pijan, propao, zapušten... Ne imam i posao i prijatelje i obitelj i sve to hoda. Ali nešto fali, nešto je negdje zaostalo, neki kratki spoj... Jedino šta sam uspjela skužiti je da sam opako željna pažnje, nježnosti. Ne tražim ni savjete ni suosjećanje ni odgovore, nego eto htjedoh napisati nešto na tu temu, da znaju ljudi i alkoholičari i oni koji to nisu, kako se neki od nas osjećaju. Ja moram priznati da sam svjesna kako je to ružno vidjeti ma ne samo ženu bilo koga pijanog i kakve sve probleme to nosi... Fala Bogu ja sam već dosta dugo čista ali znam kako je kad nekog s oproštenjem je... s alkoholom. Isto tako znam kako je živjeti s alkoholičarem, naime tata mi je bio alkić. Ne, nije bio nasilan ni agresivan, bio je dobar otac. Na liječenju sam upoznala puno ljudi koji su bili i dobri i loši nema se tu šta reći, ali nisu ljudi automatski zli ako su alkići. Nitko ne bira postati alkoholičarem. Nešto drugo u pozadini ga stvara alkolohičarem.MAsa ljudi naravno ne zna pravi problem postajanja alkoholičarem. I ne, nije im lako prestati jer da su mogli prestati ne bi ni postali alkoholičari, treba im pomoći, rada na sebi i samopoštovanja. Ako usput ima i ljubavi i podrške, još bolje!
Eto samo sam vam to htjela reći, a vi sada navalite...

Ego
28.05.2007., 17:18
PS. nebi bilo lijepo da se ovaj topic svede na analizu autorice...

Leteća
28.05.2007., 18:52
PS. nebi bilo lijepo da se ovaj topic svede na analizu autorice...

Imaš pravo. Bilo bi to vrlo ružno. Ispričavam se i povlačim.

cherryblossomgirl
28.05.2007., 19:39
da, ja sam nesretna....kako si me samo skuzila :confused:

ne volim nikoga smrc,,,i mene nitko ne voli smrc....jel ti to treba, da ti danas uljepsam dan?

hocu reci, moj topic ti nije bas za tebe, imas tu gore ovaj "Lijecenje frustracija na forumu" pa udri brate

hehe, dobro si im ovo odgovorila.
svi smo mi ljudi sa svojim slabostima, s maštarijama o kolegama ili nečem drugom.
vjerojatno je da tvoje trenutno nezadovoljstvo mužem utječe i na tvoje maštarije o kolegi s posla, al to nije nešto čemu treba pridavati preveliki značaj. bitno je što kažeš da si se udala iz ljubavi, a to je dobar temelj.

vidi se da ga voliš i po tome što tražiš načine kako mu pomoći.
i već si dosad puno napravila, radi i dalje, sve dok ne iscrpiš sva sredstva.
nemoj ga ostavljati prelako, prebrzo, bez puno borbe.
jer bi kasnije mogla požaliti.

ja imam jednog prijatelja koji je mlad, veseo, dobar student i po meni savršenog psihičkog zdravlja, al isto puno pije - kad god idemo na piće on popije par pivi, kad idemo van on je odvratan koliko popije. al nekako mi se čini da je to običaj kraja iz kojeg dolazi, jer isto tako piju i njegov stric, tata i svi prijatelji, a sasvim su ok ljudi. to im je ko neki ritual, non-stop piju. ne znam, šta misliš o tome?

moses
28.05.2007., 20:55
mozda je dalmatinac, kao i ovaj moj ? :zubo:
tu je nenormalno koliko ekipa loce u svakoj prilici

moses
28.05.2007., 21:05
upravo sam dosla od njegovih i mislim da je stvarno velik dio problema potekao iz njihove kuce...mislim njegovom starom su sad svi drugi krivi i njegov sin je jadnik zrtva manipulacija i lazi....primjerice, to da su mu na poslu skuzili da pije....ajme meni umori me :rolleyes:

ja sam ih samo otisla upozoriti da znaju sto se dogadja i da se borimo i da budu informirani te da ga nastoje ne izlagati nekom vecem dodiru s picem....sto je u njihovoj kuci....hm....gotovo nemoguce....

ali bar sam saznala neke zanimljive trenutke iz njihove proslosti i djetinjstva, od njegovog brata....koje bi mogle biti temeljni razlog naginjanja picu....vrlo zanimljivo....

mozda bih trebala otvoriti blog...korak po korak do izljecenja od alkohola :zubo:

bas sam nekako happy imam feeling da se stvari pokrecu pozitivno...bar smo se svi okupili i podupiremo stvar

moses
28.05.2007., 21:13
a sto se tice ekipe koja se uhvati mene psihoanalizirati dok trazim savjet za nesto, ma nije bed. navikla sam na spamanje topica i svakakve freakove kojima je taj tren dosadno na poslu, kuci, sef ih nesto izjebe taj tren u mozak pa trebaju negdje na nekom neznancu istresti frustraciju i pokazati misic...ne treba to shvacati ozbiljno...forum i postoji na kraju krajeva za to..da se batrlja...pa nek se batrlja....:zubo:

nevia lazaros
28.05.2007., 21:17

Jako mi je zao sto se suocavas sa ovakvim problemom.Stvarno imas debel razlog za paniku.Imala sam priliku vise puta u zivotu susresti se sa alkoholicarima.Prvo kao dijete posmatrala sam susjeda koji je maltretirao sve oko sebe, a mi susjedi morali smo pruzati utociste njegovoj djeci u sred noci.Do smrti je pija.Sada muz moje prijateljice koristi svaku priliku da se opije i onda naravno tjera je od kuce itd.Pokusao se lijeciti, ali kratko ga je drzala ta zelja.Opet pije.Ima jos puno primjera i svi su uglavnom patoloski.Ja osobno ne podnosim alkoholicare, a ti se dobro preispitaj.Ako pristane na neki normalni razgovor u trijeznom stanju, pokusaj ga uvjeriti da ce tako unistiti obitelj, zatim nagovoriti ga na apstinenciju ako je ikako moguce.U protivnom ako nisi spremna na takav zivot, imas pravo promjeniti ga.Nitko nema prava unistavati nicije zivote. Sretno ti bilo od srca!!!:top:

moses
28.05.2007., 22:18
hvala na podrsci....
nije on jos toliko zaglibio da se ne da nista napraviti....zato i nastojim...drvo se savija dok je mlado itd....
ali osnovno je da skuzi da to sto radi nije ok...i da pokaze volju...jer zaista, ako ne vidim pomaka...ne mislim si ni ja to raditi pa bez obzira na sve ostajati uz njega. taj tip mazohiste ipak nisam. vidila sam i ja previse tih familija koje se cijeli zivot muce i pate zbog svih tih sranja s cugom.
zato, drzim nam fige....pa da vidimo.

goranbo
28.05.2007., 22:28
A kolko imate godina vi, oboje?

klinsider
29.05.2007., 00:39
Ukratko. Potrudi se. Ne ocekuj velike rezultate preko noci,ali pomaci se moraju vidjet.
Sagledaj situaciju sa njegove strane.
Pitaj i druge za savjet.

I nemoj samo kritizirati i biti jaka na rijecima. RADI, KRENI , PITAJ, PREDLOZI

Mislim da postoje drugi razlozi, zbog cega pije. Ali alkoholizam je bolest, koja napreduje. Nakraju nece biti bitni ti "razlozi" jer ce ga alkohol progutat (ako stvarno pije tolike kolicine sto si ih napisala).

Ako se mogu narkici skinut s suta ,i tvoj muz ce uz tvoju ljubav krenuti nabolje. Posto je i obitelj s vama, toliko bolje.

divx
29.05.2007., 01:23
Kada bude pijan a ti mu donesi flasu (litarsku) nekog jakog pica, recimo votke.
I reci mu: :" Ovo moras da popijes!" Bacice flasu kroz prozor, garant. Da se kladimo. Ali pazi kada ga teras da pije.

Srecno

Freud
29.05.2007., 07:17
hvala na podrsci....
nije on jos toliko zaglibio da se ne da nista napraviti....zato i nastojim...drvo se savija dok je mlado itd....
ali osnovno je da skuzi da to sto radi nije ok...i da pokaze volju...jer zaista, ako ne vidim pomaka...ne mislim si ni ja to raditi pa bez obzira na sve ostajati uz njega. taj tip mazohiste ipak nisam. vidila sam i ja previse tih familija koje se cijeli zivot muce i pate zbog svih tih sranja s cugom.
zato, drzim nam fige....pa da vidimo.

Mosesica draga ne treba biti previše bistar pa da se vidi tvoja nakana koja ide ovako, ocrniti si muža što više, prikazati ga kao alkosa koji to nije i tako krivicu za budući razvod prebaciti na njega i njegov alkoholizam, a pravi krivac i razlog rastave, ti, ostaješ kao žrtva. Reci nam ovako, on je želio dijete, a ti ne, zašto ? Ne misliš da ga to možda boli, da se čovjek pita zašto njegova žene ne želi dijete sa njim, a svaki dan negdje vidi nekog klinca, a njemu 32 godine, kad je vrijeme za postati otac po tebi ?

Ego
29.05.2007., 10:13
Mosesica draga ne treba biti previše bistar pa da se vidi tvoja nakana koja ide ovako, ocrniti si muža što više, prikazati ga kao alkosa koji to nije i tako krivicu za budući razvod prebaciti na njega i njegov alkoholizam, a pravi krivac i razlog rastave, ti, ostaješ kao žrtva. Reci nam ovako, on je želio dijete, a ti ne, zašto ? Ne misliš da ga to možda boli, da se čovjek pita zašto njegova žene ne želi dijete sa njim, a svaki dan negdje vidi nekog klinca, a njemu 32 godine, kad je vrijeme za postati otac po tebi ?

Čuj... rekao bi da tip koji skriva žesticu po ormaru nije materijal za očinstvo dok se temeljito ne sredi...

moses
29.05.2007., 13:33
da...jako bi bilo odgovorno praviti dijete i ulaziti u roditeljstvo sa muzem koji ima problem s picem.
to bi nam bas sredilo brak.
a njegove godine tu ne igraju ama bas nikakvu ulogu.

Freud, ako mislis da ti se moram opravdavati: ja nisam tu da crnim muza nego da mu pokusam pomoci dok mu se moze pomoci. zar ne mislis da je malo ograniceno donositi analize i zakljucke o nekoj osobi, bilo meni bilo mom partneru, iz postova na nekom forumu...?

ja vrlo dobro poznam sebe i svoje mane kao i svog partnera i njegove mane, ali i dobre strane nase dvije licnosti i naseg braka. nemam sto o tome raspravljati na forumu jer taj dio price mi je kristalno jasan. ti nisi tu da me pokusas spoznati jer to ti na forumu siguno nece uspjeti.

a za rastavu mi opravdanje sigurno ne treba, jer imam vec i previse razloga za otici, naprimjer. ali ne idem, kao sto vidis. i sigurno nisam zrtva, ni sad ni eventualno ubuduce ako se rastanem.

zrtva bi jedino bio moj muz, nazalost, ako se ne uspije izboriti se sa svojom slaboscu. jer onda gubi sebe, gubi normalan zivot, gubi brak, i mene.

uostalom ako me zelite psihoanalizirati, slobodno...ali cini mi se da je pristup prilicno pogresan. ili to slutim neke osobne traume?

necu se upustati u rasprave sa postovima koji mi ne sluze ama bas nicemu jer trazim nesto drugo.

Freud
29.05.2007., 14:53
da...jako bi bilo odgovorno praviti dijete i ulaziti u roditeljstvo sa muzem koji ima problem s picem.
to bi nam bas sredilo brak.
a njegove godine tu ne igraju ama bas nikakvu ulogu.

Freud, ako mislis da ti se moram opravdavati: ja nisam tu da crnim muza nego da mu pokusam pomoci dok mu se moze pomoci. zar ne mislis da je malo ograniceno donositi analize i zakljucke o nekoj osobi, bilo meni bilo mom partneru, iz postova na nekom forumu...?

ja vrlo dobro poznam sebe i svoje mane kao i svog partnera i njegove mane, ali i dobre strane nase dvije licnosti i naseg braka. nemam sto o tome raspravljati na forumu jer taj dio price mi je kristalno jasan. ti nisi tu da me pokusas spoznati jer to ti na forumu siguno nece uspjeti.

a za rastavu mi opravdanje sigurno ne treba, jer imam vec i previse razloga za otici, naprimjer. ali ne idem, kao sto vidis. i sigurno nisam zrtva, ni sad ni eventualno ubuduce ako se rastanem.

zrtva bi jedino bio moj muz, nazalost, ako se ne uspije izboriti se sa svojom slaboscu. jer onda gubi sebe, gubi normalan zivot, gubi brak, i mene.

uostalom ako me zelite psihoanalizirati, slobodno...ali cini mi se da je pristup prilicno pogresan. ili to slutim neke osobne traume?

necu se upustati u rasprave sa postovima koji mi ne sluze ama bas nicemu jer trazim nesto drugo.

On je želio dijete prije "alkoholnih problema", ne izvrči činjenice, ti za svoj eventualni postupak rastave nisi imala ili ne bi imala podršku okoline, tako da je sad polako pridobijaš, prilično profinjeno,ali i prozreno iako možda od te tvoje okoline i teško...koji bi to bili drugi razlozi rastave ? ...ti bi ispala bi žrtva za okolinu, naravno da bi prava žrtva bio on...imam osjećaj da si prilična manipulantica...i ako nekome treba pomoć onda je to tvome mužu i to od takve ženice. :D

moses
29.05.2007., 15:34
On je želio dijete prije "alkoholnih problema", ne izvrči činjenice, ti za svoj eventualni postupak rastave nisi imala ili ne bi imala podršku okoline, tako da je sad polako pridobijaš, prilično profinjeno,ali i prozreno iako možda od te tvoje okoline i teško...koji bi to bili drugi razlozi rastave ? ...ti bi ispala bi žrtva za okolinu, naravno da bi prava žrtva bio on...imam osjećaj da si prilična manipulantica...i ako nekome treba pomoć onda je to tvome mužu i to od takve ženice. :D

dobar ti je osjecaj :rolleyes:

cuj ako si me se vec uhvatio onda mi dobro i pazljivo citaj postove pa ces se informirati o vremenu pocetka problema s alkoholom...koji btw seze jos u pubertet i adolescenciju...

procitaj si koju knjigu pa ces nauciti da je alkoholizam progresivna bolest. i s vremenom se pogorsava ako se ne tretira.

ali jedno me zanima, kad vec inzistiras da ja na forumu trazim sosjecanje i potvrdu neke svoje zrtve, ajde kad si vec strucnjak, objasni mi - a zasto???

buduci da ja sebe tako lose poznam, objasni mi pliz i prosvijetli me: zasto ja zelim biti zrtva?

mozda bih ti trebala otvoriti poseban topic....jer vidim da gustas u ignoriranju moje teme i analiziranju mene...

okolinu pridobivam za pomoc njemu, ali cemu da tumacim zidu....

moses
29.05.2007., 15:42
i da, inace , otkad je za rastavu potrebno trece misljenje?

da se zelim rastaviti, rastati cu se taj tren, ne treba mi asistencija. a najmanje od neznanaca s internetskog foruma.

anyways, dosta offtopicarenja, idemo dalje....:kava:

ljudi, sutra nam je prvi sastanak sa KLA...idemo oboje...imate li iskustava s njima? kako to uostalom stvarno izgleda?

divx
29.05.2007., 19:22
MOSES:

Ti nisi shvatila ozbiljno moj predlog? Ali jeste ozbiljan. Jedan je prestao piti na nekome veselju kada su mu doneli punu gajbu piva i kazali : OVO MORAS DA POPIJES!!! U inat, on nije pio.
Probaj.

dr. diego
29.05.2007., 22:40
dear moses!
i meni se čini(lo) da pretjeruješ, osim onog dijela sa bočicama, što je zbilja ružno, ne to što ih skriva, već to što ih uopće kupuje. ne znam kakva je on osoba i da li će nakon vašeg zajedničkog razgovora prestat piti ( ja sigurno bi, hipotetski da sam zaljubljen). vjereojatno misli da pretjeruješ, pa ne bi bilo loše da malo 'popustiš konce'. :mig: smiri se, vidi kako će se situacija razvijati, ako primjetiš da situacija ide na gore, onda nas alarmiraj. :kiss:

Ego
30.05.2007., 06:24
Jedan zgodan članak (http://www.vjesnik.hr/html/2007/05/30/Clanak.asp?r=sta&c=1) na koji sam jutros naišao.

dinis
31.05.2007., 09:12
hvala svima na savjetima.....

što se tiče pića, to je obično deci-dva vina, ili piva-dvije tijekom dana. čovjek bi rekao, ništa strašno. ali to je baš svaki dan. najviše me uplašilo i šokiralo kad sam znala pronaći one male bočice žestice iz dućana, one minijaturne, posakrivane po ormarima, autu....zatim, kad smo vani sami ili u društvu, mislim, svi znamo koliko je danas alkohol istoleriran i kad si vani nitko te čudno ne gleda ako popiješ dva tri pića zaredom. ali sam primjetila da on uvijek ama uvijek prednjači u broju pića....dok svi popijemo dva, on je popio tri ili četiri.

naravno, nikad nije pijan....mislim, da bi se to vidjelo na njemu. nikad. koliko god popio neće se to vidjeti na njemu.
ali primjećujem kad ima zadah, primjećujem da je često pospan, ponekad ima želučane probleme i povraća....

tek sad kad sve to skupa zbrojim, čini mi se da je zaglavio dublje nego sam u početku mislila.

najgore ti je to što se on počeo skrivati i piti sam kada ga nitko ne vidi, većina alkoholičara ti se krije i pije samo, kada ih nitko ne vidi, mislim da je problem vrlo ozbiljan, ali dok on ne riješi problem u sebi i ne prelomi, nećeš mu ni ti moći pomoći,
mora početi prvo on voljeti sebe, jer je očigledno da on sam sebe ne voli

moses
31.05.2007., 10:54
Thanks, svi, na savjetima, i Ego na clancima.
DIVX, ovo sa gajbom pive je mozda ucinkovito, ali po meni preekstremno. ali uvijek ostaje kao mogucnost ;)
to bi recimo htio primjeniti njegov stari, koji predlaze istu stvar ali s bocom rakije. hm.
Procitala sam jucer knjigu "Kako prezivjeti alkoholizam muza" Zarka Delevica i tamo sam isto pronasla dosta korisnih stvari....opisana je, to radi svih nevjernih Toma, razlika izmedju dva tipa alkoholizma u nas: kontinentalnog (nema zelje ili potrebe za svakodnevnim pijenjem, ali kad se pije onda se opija do ekstrema) i mediteranskog (svakodnevno pijenje, u minimalnim dozama, ali uvijek i svugdje - kod kuce, na poslu, s prijateljima). on prema tome spada u ovaj drugi, koji je kao neki "laksi" slucaj, ali ako se ne ucini nesto na vrijeme lako prelazi u teski oblik uz potpuni gubitak kontrole....

stvar je u tome sto je on sad upravo u toj fazi da gubi konrolu nad picem i mislim da je pravo vrijeme za reagiranje. jer jedno je pijuckati vani, vikendom s prijateljima, ili kod kuce nakon finog rucka ili vecere....ali to skrivanje bocica, pijenje potajice, prekomjerno pice na poslu gdje je vec dobio zuti karton radi toga...meni se cini da ne pretjerujem.

a propos toga sto su me neki tu iznapadali da sam manipulatorica i da glumim zrtvu, da pretjerujem, da trazim izliku i potvrdu od svih kako bih se rastala bez osjecaja krivnje, zbog mojih ranijih postova i tema gdje sam pisala o privlacnosti koju osjecam za svog kolegu, ili povremenoj depresiji, malodusnosti i zelji za rastavom, cak sam i o tome nasla poglavlje u ovoj knjizi: mnoge supruge alkoholicara su i same nesigurne osobe. ali necu sad o tome. meni se sve sad moje osobne unutarnje devijacije ili svi drugi nasi medjusobni problemi cine malenim, glupim i nevaznim uz ovaj postojeci. koji je ipak znacajan i koji nam zaista moze nanijeti stetu. i razdvojiti nas ukoliko ga ne uspijemo rijesiti.
dakle, vrijeme je zasukati rukave i raditi na njemu, i na sebi.
meni se cini da nas je ovaj problem cak i vise priblizio...

to je vjerojatno vezano i za tipove karaktera: npr slucajevi bracnih parova kojima se dogodi neka velika tragedija, izgube dijete. neke ce to posve rasturiti, razdvojiti, udaljiti jedno od drugog. a neki ce se jos vise okrenuti jedno drugome i biti uzajamna potpora.

dinis
31.05.2007., 13:03
Thanks, svi, na savjetima, i Ego na clancima.
DIVX, ovo sa gajbom pive je mozda ucinkovito, ali po meni preekstremno. ali uvijek ostaje kao mogucnost ;)
to bi recimo htio primjeniti njegov stari, koji predlaze istu stvar ali s bocom rakije. hm.
Procitala sam jucer knjigu "Kako prezivjeti alkoholizam muza" Zarka Delevica i tamo sam isto pronasla dosta korisnih stvari....opisana je, to radi svih nevjernih Toma, razlika izmedju dva tipa alkoholizma u nas: kontinentalnog (nema zelje ili potrebe za svakodnevnim pijenjem, ali kad se pije onda se opija do ekstrema) i mediteranskog (svakodnevno pijenje, u minimalnim dozama, ali uvijek i svugdje - kod kuce, na poslu, s prijateljima). on prema tome spada u ovaj drugi, koji je kao neki "laksi" slucaj, ali ako se ne ucini nesto na vrijeme lako prelazi u teski oblik uz potpuni gubitak kontrole....

stvar je u tome sto je on sad upravo u toj fazi da gubi konrolu nad picem i mislim da je pravo vrijeme za reagiranje. jer jedno je pijuckati vani, vikendom s prijateljima, ili kod kuce nakon finog rucka ili vecere....ali to skrivanje bocica, pijenje potajice, prekomjerno pice na poslu gdje je vec dobio zuti karton radi toga...meni se cini da ne pretjerujem.

a propos toga sto su me neki tu iznapadali da sam manipulatorica i da glumim zrtvu, da pretjerujem, da trazim izliku i potvrdu od svih kako bih se rastala bez osjecaja krivnje, zbog mojih ranijih postova i tema gdje sam pisala o privlacnosti koju osjecam za svog kolegu, ili povremenoj depresiji, malodusnosti i zelji za rastavom, cak sam i o tome nasla poglavlje u ovoj knjizi: mnoge supruge alkoholicara su i same nesigurne osobe. ali necu sad o tome. meni se sve sad moje osobne unutarnje devijacije ili svi drugi nasi medjusobni problemi cine malenim, glupim i nevaznim uz ovaj postojeci. koji je ipak znacajan i koji nam zaista moze nanijeti stetu. i razdvojiti nas ukoliko ga ne uspijemo rijesiti.
dakle, vrijeme je zasukati rukave i raditi na njemu, i na sebi.
meni se cini da nas je ovaj problem cak i vise priblizio...

to je vjerojatno vezano i za tipove karaktera: npr slucajevi bracnih parova kojima se dogodi neka velika tragedija, izgube dijete. neke ce to posve rasturiti, razdvojiti, udaljiti jedno od drugog. a neki ce se jos vise okrenuti jedno drugome i biti uzajamna potpora.

ne smatram da se pokušavaš izvući iz toga, nego naprotiv pomoći svom suprugu, a vjerojatno se i ta simpatija prema tvom kolegi rodila iz ovakve situacije kod kuće, nije to bez vraga,
bez liječničke pomoći i jake volje nećeš moći, i pazi alkoholičari su ti veliki manipulatori i lažljivci, mogu piti i lagati ti u oči da ne piju i da nikada neće piti, kunuti se sa svojom djecom i najbližima, a otići isti tren iza ćoška se napiti, žalosno je to,
eto budi hrabra, i bori se, daj ultimatume, jer to nije poštena borba, jer se oni pošteno ne bore i lažu ti u oči,
sretno:top:

moses
31.05.2007., 18:31
da, toga se i bojim, jer ne mogu ga 24h na dan kontrolirati niti bi to bilo u redu...najvise me toga strah, sad kad zna da ga svi "nadziremo", da ne bi nasao sve sofisticiranije nacine skrivanja....evo vec par dana nije apsolutno nista popio...sad treba tako nastavljati...dan po dan, dan po dan....

dinis
01.06.2007., 07:52
da, toga se i bojim, jer ne mogu ga 24h na dan kontrolirati niti bi to bilo u redu...najvise me toga strah, sad kad zna da ga svi "nadziremo", da ne bi nasao sve sofisticiranije nacine skrivanja....evo vec par dana nije apsolutno nista popio...sad treba tako nastavljati...dan po dan, dan po dan....

bez kontrole neće moći! jer su alkoholičari spremni zamazat ti oči, a da toga nisi ni svjestan! moraš imati sve četiri non stop upaljene! ali kažem ti treba on prvo početi voljeti sebe, jer nikakva kontrola neće ga odvratiti od pića, on treba naći uzrok zbog koga pije, nijedan alkoholičar neće prestati piti zbog drugoga, nego zbog sebe! alkoholizam je vrlo teška bolest!
kažem sretno, jer će ti trebati puno sreće!

spider jerusalem
01.06.2007., 07:55
Kao prvo alkoholizam ne treba liječiti jer alkoholizam nije bolest.
Alkoholizam je samo simptom.
Potrebno je srediti neke druge stvari a ne boriti se sa samim porivom da se pije.

Mad Scientist
01.06.2007., 08:39
Potrebno je srediti neke druge stvari a ne boriti se sa samim porivom da se pije.
Ne bih rekao da je uvijek simptom i da ga ne treba liječiti.
Postoje i primarni alkoholičari ... ljudi koji jednostavno žive u okolini koja ih potiče i odobrava pijenje, a ne piju jer imaju neki drugi poremećaj ili probleme. Dakako da ima puno onih o kojima ti govoriš, ali je potrebno utvrditi jel' riječ o primarnom ili sekundarnom alkoholizmu.
A u oba slučaja treba liječiti i sam alkoholizam, jer i alkohol sam izaziva oštećenja i probleme, kako mentalne tako i tjelesne (a i probleme s okolinom).
To je kao da čovjeku kojeg je ugrizla zmija kažeš, 'ne moram ti dati protuotrov, nego moram ubiti zmiju'. Ubiti, odnodno maknuti zmiju, moraš, ali moraš i dati protuotrov.

dinis
01.06.2007., 09:43

alkoholizam je bolest!!!!

Vulcano
01.06.2007., 09:46
Obzirom da sam i sama prošla pakao alkohola odlučila sam otvoritiv temu baš na to. Jer i danas mi je teško, i događali su mi se recidivi... I svaki puta isto, svaki puta osjećaj grižnje savjesti, obećanje nikad više... I znam sve, prošla sam liječenje, znam da ne smijem, znam da se ne sviđa nikome pijana žena, svađam se s mužem, s kojim ionako nisam u predobrim odnosima, s mamom, prijateljima, i samu sebe mučim ustvari. Ali kod mene je to nešto psihički, i kod mene alkohol nije UZROK već posljedica. ALi ne znam čega, nešto je duboko u meni i trebam to sama otkriti(psihić).

Mislim da sakriveni problemi, više nego oni vidljivi, potiću takve bolesti. Kod tebe je to alkoholizam. Nešto si potisnula duboko u sebi i više se ne sjećaš što je to, ali to ipak postoji i ti se ne osjećaš dobro. I tako iz dana u dan, onda te to odvede u krivom smjeru. Razmisli što te čini nesretnom u životu. Sigurno ima mnogo toga. Budi svjesna tih problema, nemoj se pretvarati da ne postoje. To je prvi korak, tako ti počinješ vladati problemima, a ne oni tobom.
Trebaš se početi voljeti. Nitko ne nanosi zlo onima koje voli ;) . Kad shvatiš da si jedinstvena i da nema nikog poput tebe na ovom svijetu, to će postati moguće.

Ego
01.06.2007., 11:35
Mislim da je ovo s problemima primarno mit koji koriste alkoholičari da bi opravdali pijenje.

Često na prvi pogled izgleda da je alkohol posljedica životnih problema, trauma, tragedija... ali onda kad se pobliže analizira ponašanje oboljelog, ispadne da on podsvjesno izbjegava riješiti, ili čak izaziva probleme kako bi si stvorio opravdanje za pijenje i tako zaobiđe vlastiti zdravi razum koji se protivi alkoholizmu.

Znao sam osobu (alkoholičara) koja je imala problema u braku, situacija pred razvod, muž odselio... Na kraju je ispalo da je muž više puta pokazao dobru volju pokušati riješiti situaciju, ali je dotična na svaki put kad bi pao dogovor da se nađu i porazgovaraju pola sata prije otrčala u učan po malo žestice i pojavila se mrtva pijana... Kasnije bi plakala kako je muže ne voli pa bi se utješila još jednom dozom...

dinis
01.06.2007., 11:56
Mislim da je ovo s problemima primarno mit koji koriste alkoholičari da bi opravdali pijenje.

Često na prvi pogled izgleda da je alkohol posljedica životnih problema, trauma, tragedija... ali onda kad se pobliže analizira ponašanje oboljelog, ispadne da on podsvjesno izbjegava riješiti, ili čak izaziva probleme kako bi si stvorio opravdanje za pijenje i tako zaobiđe vlastiti zdravi razum koji se protivi alkoholizmu.

Znao sam osobu (alkoholičara) koja je imala problema u braku, situacija pred razvod, muž odselio... Na kraju je ispalo da je muž više puta pokazao dobru volju pokušati riješiti situaciju, ali je dotična na svaki put kad bi pao dogovor da se nađu i porazgovaraju pola sata prije otrčala u učan po malo žestice i pojavila se mrtva pijana... Kasnije bi plakala kako je muže ne voli pa bi se utješila još jednom dozom...

mislim da banaliziraš stvar i bolest koja je puno dublja od ove tvoje teorije:mad: !!!!

Ego
01.06.2007., 12:23
mislim da banaliziraš stvar i bolest koja je puno dublja od ove tvoje teorije:mad: !!!!

Možda... ispravi dio koji misliš da nije ispravan...

dinis
01.06.2007., 12:31
Možda... ispravi dio koji misliš da nije ispravan...

pa to da alkoholizam nije posljedica nekih životnih problema, trauma!!
jer najčešće to je, to ne mora biti u direktnoj vezi sa partnerom, to mogu biti neke traume ili nerazjašnjene stvari iz prošlosti, dok ti partneri nisu još bili u vezi, i to dok se ne riješi neće se ni alkoholičar riješiti svoje bolesti, jer ne zaboravi da alkohol dovodi i do fizičke a ne samo do psihičke ovisnosti, tako da možda nije problem kod primjera koji si naveo do supruga ove osobe koja je alkoholičarka, nego jednostavno ne može se suočiti sa tim problemima iz prošlosti...
tako da mislim da bi toj osobi trebala stručna pomoć i liječenje u stručnoj ustanovi, gdje će ući u bit svog problema i uzrocima zašto pije,
nije stvar u tome da ona neće....nego vjerojatno ne može...to je jače od nje...i vrlo teška bolest

Mad Scientist
01.06.2007., 12:43
Ja osobno mislim da je prošlost precijenjena ... jasno da neke jake traume mogu dovesti do problema, ali mislim da je u mnogim slučajevima to jednostavno precijenjeno.

Zašto svi uvijek misle da ljudi piju zbog problema iz prošlosti ... neke tvari izazivaju ovisnost, bilo takozvanu psihološku, bilo tjelesnu ili oboje.
Počneš nešto konzumirati, pri tome se dobro osjećaš i težiš da to češće uzimaš, pri tome precijeniš svoju psihu i tijelo (kad si kažeš 'ma neću se na to navući') i vremenom se uvučeš u ovisnost.
Ne kažem da nema osoba koje piju jer imaju problema, ali mislim da kod puno njih to nije slučaj.

Ego
01.06.2007., 13:10
pa to da alkoholizam nije posljedica nekih životnih problema, trauma!!
jer najčešće to je, to ne mora biti u direktnoj vezi sa partnerom, to mogu biti neke traume ili nerazjašnjene stvari iz prošlosti, dok ti partneri nisu još bili u vezi, i to dok se ne riješi neće se ni alkoholičar riješiti svoje bolesti, jer ne zaboravi da alkohol dovodi i do fizičke a ne samo do psihičke ovisnosti, tako da možda nije problem kod primjera koji si naveo do supruga ove osobe koja je alkoholičarka, nego jednostavno ne može se suočiti sa tim problemima iz prošlosti...
tako da mislim da bi toj osobi trebala stručna pomoć i liječenje u stručnoj ustanovi, gdje će ući u bit svog problema i uzrocima zašto pije,
nije stvar u tome da ona neće....nego vjerojatno ne može...to je jače od nje...i vrlo teška bolest

Gle... mislim da je alkohol teška bolest... vrlo teška. Međutim, mislim da nikako ne mora imati korjen u nečem drugom osim alkoholu samom... Svi smo mi izloženi alkohlolu. Čitavo naše društvo je j... alkoholizam. Mediji nas stalno pune "Žuja je zakon" reklamama, izađeš van i ne popiješ "piće" gledaju te ko j... vanzemaljca... Na žalost, neki su skloni alkoholizmu i alkohol se polako i neprimjetno uvuče u njihov program i polako ga počne mijenjati. Polako se stvaraju razni misaoni obrasci kojima ta sve jaća ovisnost zaobilazi normalne razumske mehanizme koji bi inače držali podivljale impulse pod kontrolom. Tako se stvara jedan čitav logički sklop sposoban potpuno izvrnuti svaki logičan argument i održati osobu u stanju negacije problema. Svatko tko je pokušao razumski objasniti alkoholičaru da ima problem znat će o čemu govorim. Bolesnik će sebe i druge uvjeravati da su liječnici ti koji zapravo imaju probleme i da liječe svoje kompleske na pacijentima, obitelj će optužiti da ga žele zdravog zatvoriti u ludnicu, prijatelji koji pokušaju pomoči postat će lažni prijatelji koji samo žele izvuči korist, a drugi alkoholičari spremni podržati laž nago će postati pravi prijatelji. Vjerujem da su "problemi" samo jedan od takvih mehanizama koji služe da oslabe dio ličnosti koji se protivi ovisnosti. Rješavanjem nekih problema osoba se možda može dovoljno ojačati u nekim slučajevima da izbaci alkohol iz sustava i preuzme kontrolu nad sobom, međutim, da je to primarni uzrok alkoholizma... ne vjerujem. Bar ne kao nešto što vrijedi za većinu slučajeva.

Nekad sam znao i ja popiti s društvom... i znam da mi nikad nije bilo tako loše kao kad sam popio jednu previše dok sam i inače bio psihološki u lošem stanju.

moses
01.06.2007., 14:14
meni se cini, a i iz osobnog iskustva (par topica nize), da je u pozadini sklonosti alkoholu, (zapravo skolnosti bilo kojem sredstvu "anestezije") zapravo jedna nesigurnost, slabost licnosti naspram zivotnim preprekama i okolnostima, nedostatak samopouzdanja?

pitanje je - a kako se to lijeci?

Mad Scientist
01.06.2007., 14:27
Sklonost alkoholu, tj. ovisnost o alkoholu (a i drugim tvarima), je dijelom i genetski uvjetovana. Neki ljudi lakše, a neki teže postaju ovisnici.

Ego
01.06.2007., 14:29
meni se cini, a i iz osobnog iskustva (par topica nize), da je u pozadini sklonosti alkoholu, (zapravo skolnosti bilo kojem sredstvu "anestezije") zapravo jedna nesigurnost, slabost licnosti naspram zivotnim preprekama i okolnostima, nedostatak samopouzdanja?

pitanje je - a kako se to lijeci?

Prvo se probiju mehanizmi koji blokiraju svijest u spoznaji problema. Najvažnije je ono "ja sam alkoholičar".

Ostalo je rad na jačanju volje i pronalaženju načina da se uz što manje uložene energije zaobiđu zamke koje ovisnost postavlja...

normall
01.06.2007., 23:02
Najvažnije je ono "ja sam alkoholičar".

nije, poznajem jako puno alkoholičara koji sami priznaju da su alkoholičari, no kažu "volim piti" i fertig.

ne žele prestati, piju po cijeli dan, redovni su na poslu, kupaju se, peru zube, imaju novaca, obitelj ne trpi zbog njih, nemaju vidljive ekstrapiramidalne probleme, no polako uništavaju organizam jer se to ne može izbjeći.

kojim imenom nazvati takve alkoholičare !!??

13Lilly13
02.06.2007., 03:05
prosli tj nam kaze prof iz ovisnosti da je velika razlika izmedzu dependency i addiction (oprostite ne koristim inace engleske izraze al mislim da ne hrv to jednako prevodimo...
kaze dependency je kada osoba ne zeli(znaci sretna je sto to koristi i nema namjeru mijenjat stanje) zivit bez necega i spremna je napraviti odredzene pa cak i gluposti da dode do toga (al to moze biti bilo sta)...eto po njenom ja sam dependent o kavi, cigaretama, cokoladi i pomalo alkoholu...nista strashno haha..ali tu spadaju i auto i sve ine stvari koje neki pretjerano koriste...
a addiction se javlja nakon sto osoba prodze dependency fazu i pojavi se konflikt u njoj u smislu da zeli prestati a ne moze...ne kada drugi zele da prestane jer njima steti nego kada se osoba sama sa sobom pocne boriti...
sad ne znam kolko ta teorija drzi vodu...znam samo da je u ispitu moram cvrsto podrzat haha
mozda po toj teoriji normall ti tvoji poznanici nisu jednostavno dosli do ove druge faze:confused:

pozz:)

Ego
02.06.2007., 08:13
nije, poznajem jako puno alkoholičara koji sami priznaju da su alkoholičari, no kažu "volim piti" i fertig.

ne žele prestati, piju po cijeli dan, redovni su na poslu, kupaju se, peru zube, imaju novaca, obitelj ne trpi zbog njih, nemaju vidljive ekstrapiramidalne probleme, no polako uništavaju organizam jer se to ne može izbjeći.

kojim imenom nazvati takve alkoholičare !!??

Hm... iskreno ne znam. Poznato mi je to, podsjeća me malo i na one pušače što odmahuju glavom u stilu "pa mora se od nečega umrijeti". Stvarno ne razumijem do kraja takav mentalni sklop. Možda isto način skrivanja od problema. Možda se prema van prave da ih baš briga da bi izbjegli biti prisiljeni razmišljati o tome i realnije sagledati situaciju.

13Lilly13
02.06.2007., 10:19
Hm... iskreno ne znam. Poznato mi je to, podsjeća me malo i na one pušače što odmahuju glavom u stilu "pa mora se od nečega umrijeti". Stvarno ne razumijem do kraja takav mentalni sklop. Možda isto način skrivanja od problema. Možda se prema van prave da ih baš briga da bi izbjegli biti prisiljeni razmišljati o tome i realnije sagledati situaciju.

hm...
pa ja sam recimo jedna od tih koji kazu mora se do neceg umrijet...pusac sam vec 10 godina...strastveni haha...i nikad nisam pomislila smanjit a da ne govorim prestat (do sad)...i da mi pokazu ne znam kakve slike pluca, mozga ili raka grla, jezika i ostalo na mene nema nikakvog utjecaja...
i ne osjecam apsolutno nikakav konflikt u sebi...
mozda jednog dana...
a vjerujem da onda ima i takvih alkoholicara...sta ja znam...

pozz:)

tikky20
04.06.2007., 22:08
Ne znam koga bi pitala za savjet mozda ovo nije pravo mjesto al evo.o tac moje prijateljice je alkoholicar i nakon neznam koliko godina psihičkog maltretiranja jucer su ga prijavile na policiju, prespavao je u pritvotu i jutros na sudu dobio godinu dana uvjetno i ljecenje. Vratio se kuci a one ga izbjegavaju po stanu . Rekle su da ce pricekati nekoliko dana da vide kako ce se on ponasati, Ali znam da nece biti nista od toga jer im je danas nastavio prijetiti. Pokusala sam ih maknuti iz tog pakla, zvala ih da dodju zivjeti k meni no ljudi zele se boriti za svoje. Ono sto u biti pokusavam pitati zna li ko ovdje neki nacin kako otrgnuti obitelj i ralja takvog zivota ili kako da se taj covjek ode lijeciti. Bojim se za njih jako.

hehehe8
04.06.2007., 22:23
Ja osobno mislim da je prošlost precijenjena ... jasno da neke jake traume mogu dovesti do problema, ali mislim da je u mnogim slučajevima to jednostavno precijenjeno.

Zašto svi uvijek misle da ljudi piju zbog problema iz prošlosti ... neke tvari izazivaju ovisnost, bilo takozvanu psihološku, bilo tjelesnu ili oboje.
Počneš nešto konzumirati, pri tome se dobro osjećaš i težiš da to češće uzimaš, pri tome precijeniš svoju psihu i tijelo (kad si kažeš 'ma neću se na to navući') i vremenom se uvučeš u ovisnost.
Ne kažem da nema osoba koje piju jer imaju problema, ali mislim da kod puno njih to nije slučaj.

slazem se! proslost je precjenjena.. svi imamo neke traume iz proslosti pa nismo svi alkoholicari. ok sad cete rec da imamo neke druge probleme al eto, ja se slazem s tobom:top:

fanny
19.07.2007., 22:11
Bok svima,
Radi se o mojoj bliskoj rodjakinji i njenoj kceri.
Tocnije, moja rodjakinja spada u onu, po meni najtezu kategoriju alkoholicara: tkz.solo trinkera.
Ona, naime, javno pije samo vodu i sokove, ali zato svaki cas ustaje i ide u zahod/sobu - ovisno gdje je stek cuge i onda se naliva.
I, normalno, iako ne moze stojat na nogama, tvrdi da ona nista nije pila i da smo mi svi koji joj to prebacujemo protiv nje!
Tako je prije 6 godina na porod otisla mrtva pijana.
Poslije poroda bilo joj je zabranjeno da doji curicu zbog ogromne kolicine alkohola koja je pronadjena u krvi.
Curica je rodjena, ali je zbog tezine od 1800 gr. bila 20 dana u inkubatoru.
Ona je sad lijepa curica, vesela, ali nekako malo usporena i cudna.
Napravljena je i jedna, po meni, ogromna greska: upisali su je sa 5 i po godina u 1. razred.
Ne znam da li se radi o nezrelosti ili malena ima nekih problema vezanih za prenatalni period imajuci u vidu alkoholizam majke tijekom cijele trudnoce.
Molim one koji nesto znaju o utjecaju alkohola na plod i moduce posljedice da me upute.
Hvala.

ženica
19.07.2007., 22:39
razumijem vas o čemu pričate,,
vidite,, znate nije lako o ovom problemu javno:rolleyes: ,,

sigurno da majka nije htjela naškoditi vlastitom zlatu,,
prije no bacimo kamen treba da se zapitamo - što je toj ženi bilo na duši:confused:

iz ličnog iskustva kroz koje sam sama imala tu nesreću da prođem mogu da kažem da su me problemi u braku doveli do alkoholizma,,

muža nikada kuči, ja sama a trudna šta sam znala:confused:
kako živimo u slavoniji uvijek ima rakije što njegovi peku i ja tako malo pomalo
guc po guc što bi se reklo,,, i tako je počelo, stid me kad se sjetim -

samo mogu da reknem - ja da sam znala da ču tako naškoditi svom zlatu nikada to ne bi bila uradila,,

moje zlato (4g) je rođeno sa 1600g i isto je moralo u inkubator,,,
muž se nije znao nositi s time da sam rodila tako malo dijete i osjetio je to kao napad na svoju muškost i jednostavno je započeo sa ignorisanjem i mene i zlata i sve,,,

hvala Bogu zlato je ojačalo i danas ima 4g, veselo je i zaigrano, a i tata pokazuje nježnost,,

jedino je bio taj problem da je prohodala sa dve i po godine,, jednostavno je postojao taj neki strah,, ali uz zalaganje i trud smo prevazišli i to,,

i još jedino to što hoda na prstičima - ko balerinica mi je,,

sve ima svoje zasto,,,

hocu vam reci fany - ne osudjujte vec saslusajte drugu stranu medalje:)

fanny
19.07.2007., 22:54
razumijem vas o čemu pričate,,
vidite,, znate nije lako o ovom problemu javno:rolleyes: ,,

sigurno da majka nije htjela naškoditi vlastitom zlatu,,
prije no bacimo kamen treba da se zapitamo - što je toj ženi bilo na duši:confused:

iz ličnog iskustva kroz koje sam sama imala tu nesreću da prođem mogu da kažem da su me problemi u braku doveli do alkoholizma,,

muža nikada kuči, ja sama a trudna šta sam znala:confused:
kako živimo u slavoniji uvijek ima rakije što njegovi peku i ja tako malo pomalo
guc po guc što bi se reklo,,, i tako je počelo, stid me kad se sjetim -

samo mogu da reknem - ja da sam znala da ču tako naškoditi svom zlatu nikada to ne bi bila uradila,,

moje zlato (4g) je rođeno sa 1600g i isto je moralo u inkubator,,,
muž se nije znao nositi s time da sam rodila tako malo dijete i osjetio je to kao napad na svoju muškost i jednostavno je započeo sa ignorisanjem i mene i zlata i sve,,,

hvala Bogu zlato je ojačalo i danas ima 4g, veselo je i zaigrano, a i tata pokazuje nježnost,,

jedino je bio taj problem da je prohodala sa dve i po godine,, jednostavno je postojao taj neki strah,, ali uz zalaganje i trud smo prevazišli i to,,

i još jedino to što hoda na prstičima - ko balerinica mi je,,

sve ima svoje zasto,,,

hocu vam reci fany - ne osudjujte vec saslusajte drugu stranu medalje:)

Hvala od srca.
Draga moja, ja ne osudjujem, ja samo molim nekog strucnog za savjet kako dalje. Curica zaostaje u skoli; ne znam da li je to stoga sto je ranije krenula u skolu ili sto je gotovo totalno odsustvo kod nje za nesto apstraktno ( ona zna sve brojeve, ali ne kuzi racunske operacije, zna slova , ali tesko cita)
Problem je u tome sto moja sestricna ne priznaje da pije!
Kako ju nagovorit da se lijeci?
Eto, mozda neko ko je prosao kroz slicno iskustvo kao vi mi moze pomoci?
Ima li nade?

Pegulan_STrashni
20.07.2007., 01:36
Hvala od srca.
Draga moja, ja ne osudjujem, ja samo molim nekog strucnog za savjet kako dalje. Curica zaostaje u skoli; ne znam da li je to stoga sto je ranije krenula u skolu ili sto je gotovo totalno odsustvo kod nje za nesto apstraktno ( ona zna sve brojeve, ali ne kuzi racunske operacije, zna slova , ali tesko cita)
Problem je u tome sto moja sestricna ne priznaje da pije!
Kako ju nagovorit da se lijeci?
Eto, mozda neko ko je prosao kroz slicno iskustvo kao vi mi moze pomoci?
Ima li nade?

Možda je dijete autistično?

Postoji poveznica između trudnoće i ovisnosti bilo koje vrste (cigarete, droga, alkohol) i čak postoje slučajevi kada su se djeca rađala sa cirozom jetre. Stoga, mislim da dijete treba na pregled. Ali to su u školi već pedagog i psiholog trebali napraviti.

-lavica-
20.07.2007., 09:41
Bok svima,
Radi se o mojoj bliskoj rodjakinji i njenoj kceri.
Tocnije, moja rodjakinja spada u onu, po meni najtezu kategoriju alkoholicara: tkz.solo trinkera.
Ona, naime, javno pije samo vodu i sokove, ali zato svaki cas ustaje i ide u zahod/sobu - ovisno gdje je stek cuge i onda se naliva.
I, normalno, iako ne moze stojat na nogama, tvrdi da ona nista nije pila i da smo mi svi koji joj to prebacujemo protiv nje!
Tako je prije 6 godina na porod otisla mrtva pijana.
Poslije poroda bilo joj je zabranjeno da doji curicu zbog ogromne kolicine alkohola koja je pronadjena u krvi.
Curica je rodjena, ali je zbog tezine od 1800 gr. bila 20 dana u inkubatoru.
Ona je sad lijepa curica, vesela, ali nekako malo usporena i cudna.
Napravljena je i jedna, po meni, ogromna greska: upisali su je sa 5 i po godina u 1. razred.
Ne znam da li se radi o nezrelosti ili malena ima nekih problema vezanih za prenatalni period imajuci u vidu alkoholizam majke tijekom cijele trudnoce.
Molim one koji nesto znaju o utjecaju alkohola na plod i moduce posljedice da me upute.
Hvala.

mislim da bi bilo najbolje dijete odvesti stručnjaku da je pregleda, prvo opće preglede a nakon toga psihologu na razgovor.
alkoholizam majke uopće ne želim komentirati, uostalom tko sam da sudim bilo kome.....

*Fallen*Angel*
30.09.2007., 14:16
Pozdrav svima!

Unaprijed isprike ako je bila ovakva tema, ali ja je nisam uspjela naći.

Dakle, radi se o ovome...

Imam frenda čiji je tata alkoholičar, a on je krenuo njegovim stopama. Osim alkohola, uzima i raznorazne droge, od ecstasyja, speeda i slično, što i ne bi bio neki prevelik problem da on to ne radi na dnevnoj bazi. Uz to je počeo i dilati da si zaradi za dodatne droge.

Užasno se brinem za njega, otkad se počeo toliko drogirati, više nije uopće normalan, s njim se ne može razgovarati. Moji pokušaji da dođem do samog razloga drogiranja su bezuspješni, kao i pokušaji nagovaranja da pokuša bar na kratko prestati da vidi kako će mu biti.

Nije mu dovoljno što vidi kakav mu je tata, čovjek od 50 godina koji više valjda ne zna kako se zove. Mislim da on ustvari s tim svime pokušava rješiti svoje probleme.

Ne znam više šta da mu radim, sve moguće načine razgovora s njim sam isprobala, ali ne ide. Roditeljima ga ne vrijedi "tužakati" jer njima apsolutno nije stalo do njega.

Ima netko ideju kako mu još mogu pomoći? Ne mogu odustati od njega jer mi je jako stalo do njega i kad je normalan, sasvim je dobra osoba.

Eto, hvala svima koji su pročitali post i koji napišu šta misle o svemu... :)

koyan
30.09.2007., 14:49
prvenstveno ga nagovori na bilo kakvu aktivnost, makar i uz konzumaciju pića. ozbiljno, zdravije je otić na planinarenje i popit dva gemišta (ili 7, prema opisu) nego čamit doma i razmišljat o tome kako se izlječit od večer prije...

ps za smirenje od višednevnog speeda ful preporučujem valerijanu (mačja trava, odoljen, itd.) skuhat kao čaj ili prožvakati korijen....

tmv3
30.09.2007., 19:46
Pozdrav svima!

Imam frenda čiji je tata alkoholičar, a on je krenuo njegovim stopama. Osim alkohola, uzima i raznorazne droge, od ecstasyja, speeda i slično, što i ne bi bio neki prevelik problem da on to ne radi na dnevnoj bazi. Uz to je počeo i dilati da si zaradi za dodatne droge.

Užasno se brinem za njega, otkad se počeo toliko drogirati, više nije uopće normalan, s njim se ne može razgovarati. Moji pokušaji da dođem do samog razloga drogiranja su bezuspješni, kao i pokušaji nagovaranja da pokuša bar na kratko prestati da vidi kako će mu biti.

Nije mu dovoljno što vidi kakav mu je tata, čovjek od 50 godina koji više valjda ne zna kako se zove. Mislim da on ustvari s tim svime pokušava rješiti svoje probleme.

Ne znam više šta da mu radim, sve moguće načine razgovora s njim sam isprobala, ali ne ide. Roditeljima ga ne vrijedi "tužakati" jer njima apsolutno nije stalo do njega.

Ima netko ideju kako mu još mogu pomoći? Ne mogu odustati od njega jer mi je jako stalo do njega i kad je normalan, sasvim je dobra osoba.

Vjerovatno nikako barem dok ne dotakne dno.Ne želim ti prodavati jeftine priče,ali jedan izlizani kliše je točan;dok čovjek ne želi da mu se pomogne...Njegova želja i smisao je da pobjegne od problema-u još veći problem.To što se ukopava ništa mu ne znači jer mu je zbilja puno gora.Ne znam,draga moja.Teško,teško.Bez snažnog motiva...teško.:(

*Fallen*Angel*
30.09.2007., 21:29
prvenstveno ga nagovori na bilo kakvu aktivnost, makar i uz konzumaciju pića. ozbiljno, zdravije je otić na planinarenje i popit dva gemišta (ili 7, prema opisu) nego čamit doma i razmišljat o tome kako se izlječit od večer prije...

Da, ovo bi bila dobra ideja, ali...aktivnost. Njemu bilo kakva aktivnost ide u kombinaciji sa speedom.

Pokušali smo se dogovoriti i ovako, da ja prestanem pušiti, a on prestane sa drogama. I onda ja prestanem pušiti, a on se potajno drogira misleći da ne kužim.

tmv3, da, i meni se čini da mu nema pomoći dok sam to ne odluči, ali bojim se da se on nikad neće odlučiti prestati, nego će ići sve dublje i dublje... :(

Lenz
30.09.2007., 21:32
Ja ti u ovakvoj temi mogu pričati priče i pričice, ali biti ću otvoren i iskren upravo zbog tebe...:)
Iz vlastitog iskustva znam da je teško da nešto možeš učiniti...
Pa to nije samo tvoj prijatelj, već i njegov otac...
Ta osoba očito nije ništa drugo vidjela u životu od oca, nego samo alkohol uz njega i logično je da će krenuti tim stopama...
Pitanje je jeli on sam sebi želi pomoći...:)
Ne stvaraj sebi probleme, nego ga se neizravno kloni...
Mislim da ti tu ništa ne možeš učiniti, osim sebi stvoriti probleme...
Ostanite dobri, ali drži distancu...:)
Meni je žao što ovako moram biti otvoren i iskren, ali to sve govorim iz vlastitog iskustva...:)

*Fallen*Angel*
30.09.2007., 21:37
Cijenim tvoju iskrenost i znam da si u pravu, ali se sve nadam da postoji još nešto što ja mogu učiniti jer ne želim sebe za par godina kada se on predozira (a neminovno je da hoće) okrivljavati i razmišljati jesam mogla učiniti još nešto...

Lenz
30.09.2007., 22:15
Cijenim tvoju iskrenost i znam da si u pravu, ali se sve nadam da postoji još nešto što ja mogu učiniti jer ne želim sebe za par godina kada se on predozira (a neminovno je da hoće) okrivljavati i razmišljati jesam mogla učiniti još nešto...

U potpunosti te razumjem...:)
Sigurno je da ste dobri još od djetinjstva i da te za njega vežu velike emocije...:)
Ali mislim da sada trebaš razmišljati racionalno...
Prije svega, ako se predozira, što i sama uviđaš da hoće, moraš znati da mu nisi mogla pomoći, osim sebi stvoriti probleme...
Što se tiče krivnje, koju bi mogla osjećati...
Samo se sjeti da se on ne drogira i ne pija zbog tebe, već zato jer misli da nema ničeg osim toga zanimljivo...:)
To je kod narkomana i alkoholičara vrlo teško, gotovo nemoguće promjeniti...
Trebaš znati da su to ljudi, kojima je iznimno dosadno u životu i upuštaju se u igru iz koje nema izlaza...:)

*Fallen*Angel*
30.09.2007., 22:25
Znaš kad mi je u jednom trenutku palo na pamet da ga prijavim policiji za to dilanje, možda bi ga to malo uplašilo, ali opet mislim da bi to bilo jako bezobrazno s moje strane...

Lenz
30.09.2007., 22:29
Znaš kad mi je u jednom trenutku palo na pamet da ga prijavim policiji za to dilanje, možda bi ga to malo uplašilo, ali opet mislim da bi to bilo jako bezobrazno s moje strane...

Slobodno učini to i imaš ćeš probleme o kojima nisi ni sanjala...:)
Pritvoriti će ga, možda bude osuđen, a saznati će da si ti sve učinila...
Tako ćeš od prijatelja napraviti neprijatelja iz pakla..:)
Moraš prihvatiti činjenicu, koje si i sama svijesna, on ne želi pomoć...:)
Cijeli tvoj trud je uzaludan, ako on ne želi pomoć...

*Fallen*Angel*
30.09.2007., 22:32
Ma normalno da to ne bi napravila, nemam ja muda za to :D A i ipak ga previše volim da bi mu to napravila.

I ja mislim da ću odustati od svega, pa šta bude, bude...očito se stvarno ne vrijedi truditi.

up99
30.09.2007., 22:36

Koliko ti je godina? 14? 15?

Jedino sto ti iz iskustva mogu reci je da ga posle speeda, pogotovu ako ga cesto uzima, ceka pakao, pravi psihicki pakao.
Ti mu to prenesi, pa ako te poslusa, super, ako ne, ucinila si sve sto si mogla. :ne zna: (kakav smajlic :D )

*Fallen*Angel*
30.09.2007., 22:39
24 godine ;)

I nemoj misliti da ne znam o čemu pričam jer sam i ja sve to probala i bila u istoj situaciji kao i on, ali sam na vrijeme odustala i skužila da nije baš najpametnije igrati se s tim. :D

Lenz
30.09.2007., 22:41
Koliko ti je godina? 14? 15?

Jedino sto ti iz iskustva mogu reci je da ga posle speeda, pogotovu ako ga cesto uzima, ceka pakao, pravi psihicki pakao.
Ti mu to prenesi, pa ako te poslusa, super, ako ne, ucinila si sve sto si mogla. :ne zna: (kakav smajlic :D )

Po mom iskustvu, sve da mu to i prenese, ovaj će se početi smijati...:)
Neka pokuša, ali mislim da njezine rijeći neće shvatiti, jer kad bi to bilo tako jednostavno, sigurno bi bilo mnogo manje narkomana...:)

up99
30.09.2007., 23:50
Pa dobro.

Evo ja kazem, 11 dana sam povezao sa speedom, znaci malo spavanja, malo jela
i mnogo akcije..
I 12ti dan >> blagi mozdani udar !
Mesecima nakon toga sam izgledao otprilike ovako >> :eek:

I sta vise treba reci?

Ali, neka proba, ni ja nisam verovao.
Nek mu je sa srecom..

desetipedeset
01.10.2007., 11:27
nemoj ga prijavit policiji,kaj si luda, pa dobit će minimalno 3 godine zatvorske,kaj je tebi,budeš od njega stvorila još goreg kriminalca.
imaš nekog koga on bi mogao u stanju poslušat, tj nekog kog on full cijeni i čije mišljenje uvažava?
takva osoba bi mu eventualno mogla pomoć

*Fallen*Angel*
01.10.2007., 12:21
Ajde ne se hvatati za tu policiju, to je bila samo ideja u trenutku očaja, nisam baš tako blesava ;) Zanemarite taj dio priče.

Nema toga koga on cijeni više od droge :( sa tatom alkoholičarem, mamom koja nikad nije kod kuće, a cijela obitelj mu je u totalnom raspadu, nije ni čudo.

A sve osobe koje imalo cijeni mu to govore već godinama, ali očito nema efekta.

desetipedeset
01.10.2007., 12:35
disfunkcionalna obitelj proizvodi ovisnike.
a gle,prvo kaj bi mu preporučila jest da se odseli od kuće, da se izolira od direktnog izvora frustracija
al isto ak on ne misli da mu je droga problem, možeš pjevat borbene

Legion
01.10.2007., 15:01
Nekoć sam i ja imao takvog prijatelja...

Dugu priču probati ću skratiti... također je maltene "preko noći" zabrijao na svakojake droge... nije bitno šta je glavno da se roka. Pa ja, klasika, počeo i dilati... i ja i svi koji smo s njim bili bliski pokušali smo ga odgovoriti i od jednog i od drugog. Naravno bezuspješno. Ili nas nebi želio niti saslušati ili bi nam pak u oči lagao. Onda je završio u zatvoru. Izašao nekon par godina i činilo se kao da ga je to opametilo. Počeo se baviti nekim legalnim poslovima i svima nam je tvrdio kako više nema veze s tim svijetom... Naravno da je to bila laž... ponovo smo ga skužili, ponovo smo mu objašnjavali i razjašnjavali i... i ponovo je završio u zatvoru... i ponovo, po izlasku, ista priča... samo što ovaj put to nije njekao, niti skrivao (kao prvi put-barem s početka), naprosto tvrdi da je to njegov život, i njegov način zarađivanja :flop:... pa nek mu bude.

Rezultat-s njim se vidim samo kad se negdje slučajno sretnemo i onda-eventualno, popijemo kavu na pol sata (nekad ni to) i bok-bok.

Stvarno sve sam probao, i ne samo ja-i nema svrhe. I šta da mu radim?
Promijenio se, i to drastično-nagore, okružio se nekim tipovima njemu sličnim i naprosto ne želim više s njim imati posla. Mi smo drugi svjetovi.

bonnie2006
01.10.2007., 18:26
ma svi junkiji imaju komplex manje vrijednosti iznutra, sa obrnuto proporcionalnom idejom veličine na van. treba ih spustiti na zemlju, ne sažaljevati i "diviti" se njihovoj različitosti nego ih odjebati i svojim "zdravim" primjerom pokazati kako se zahebavati i popiti i družiti se bez ufuravanja u mračne i melankolične svjetove. ne cinkati starcima ili muriji već pokazati odjeb takvom načinu- oni kao mrze svijet a postanu njegov najjadniji ispljuvak,
rezultat sveopćeg siromaštva i tupila. nek shvate ljepotu male stvari, malog osjećaja, nemoraju u svemu tražiti orgazam. meni su oni jako dosadni, čitav svijet im se vrti oko neke drogice pa se ufuraju da im se nešto veliko dogadja a zapravo su dosadni i ne postoje:)

ana117
05.10.2007., 14:32
Pozdrav svima!

i sama sam bila u sličnoj situaciji.... ja sam se drogirala 3-4 godine svaki čet-pet-sub i moja naj frendica koja se nije droxala je stalno pokušavala razgovarat samnom jer je bila zabrinuta (naravno) al meni je to išlo na jedno unutra na drugo van :p zapravo mi je išlo na živce i najrađe bi ju sterala u k***c al sam znala da joj je stalo pa sam slušala.. al nije pomoglo.

PRESTALA SAM SE DROGIRAT TEK KAD SAM TO SAMA HTJELA!!!

druga frendica s kojom sam partijala je u međuvremenu prešla s našeg speeda & bombona na bijelo i počela puno pit. radila je u bircu i bila SVAKI DAN pijana, radila scene di god je došla, a i brinulo me to bijelo i govorila sam joj : znaš kaj ide poslije bijelog- dop!!!

pokušavala sam joj pomoć jer sam misla, "ak sam se JA iz tog izvukla MOŽE I ONA i ja ću bit uz nju cijelo vrijeme", isto je bilo "ja neću 2 tjedna pušit a ti nečeš popit nijednu pivu ni uzet nekaj" al ono.... izdržala bi 2 dana i onda opet.... imala je i problema sa zakonom (2 puta je "pala" jednom i sa dopom :bang: )

pokušavala sam joj pomoć jedno 2, 3 godine, razgovarala s njom, planirala ju upisat u srednju, bila uz nju svaki put kad bi pala u depru zbog svog stanja.... al ona bi prekinula kontakt samnom i znala bi mi se ne javljat na mobitel i po 6 mjeseci jer ju je bilo sram...

onda je prešla na dop....i svaki put kad mi se nebi javljala ja sam se brinula da negdje leži mrtva :( ali joj nisam mogla pomoć jer NEMOŽEŠ POMOĆ NEKOM KO TO NE ŽELI. a mene je to ubijalo... i trebalo mi je jaaaaaako puno vremena da to prihvatim- da joj NEMOGU pomoć unatoč svoj mojoj volji i ljubavi prema njoj... bilo mi je jako teško razmišljat gdje je, kakao je, jel opće živa??? :cry: al sam morala...

sad se povremeno vidimo, više nije na dopu nego "samo" na bijelom, i još uvijek se brinem i tužna sam al sam se pomirila sa činjenicom da sam učinila SVE ŠTO SAM MOGLA i da je ostalo na njoj. možda se ona sama iz tog izvuče jednog dana.... možda ću plakat na njenom sprovodu uskoro.... :(

sranje. znam da imaš potrebu pomoć svom prijatelju i stvarno se nadam da ćeš uspjet, al jedna stvar: NEMOJ SE OSJEĆAT ODGOVORNOM AKO TO NE USPIJE!! TI SE NEMOŽEŠ PRESTAT DROGIRAT UMJESTO NJEGA!!! možeš bit uz njega ALI ako on neželi i neprihvaća tvoju pomoć----> moraš naučiti ŽIVJET sa tim a ne se okrivljavat i smatrat odgovornom. živi svoj život znajući da si učinila (ili da još činiš) sve što si mogla- ostalo je na njemu!!

znam da je teško, i meni je bilo, želim ti PUNO SREĆE DA MU POMOGNEŠ ali moraš znati da je to NJEGOV život a ne tvoj...

:kiss:

*Fallen*Angel*
05.10.2007., 16:04
Tebi stvarno svaka čast jer si uspjela prestati i izvući se iz toga :top:

I hvala na ovom dugačkom postu, pročitala sam ga od riječi do riječi i sad se stvarno osjećam bolje, jer vidim da sam napravila stvarno sve što sam mogla. :)

holotropka
05.10.2007., 16:24
Pozdrav svima!

Mogu samo da ti kazem da ti ne mozes da mu pomognes ako on sam ne uvidi da je vreme da se leci. Takve stvari se na silu ne lece, a ako on shvati da mu treba pomoc, posalji ga ovde: www.v-clinic.eu. To je ruska specijalna bolnica za lecenje narkomanije i alkoholizma u Beogradu.

žacko
08.10.2007., 00:12
znam iz iskustva da ako si on sam ne želi pomoć,ti si tu nemoćna...,ili te možda,čini mi se savjest razdire zbog nečega?
ako mu nemožeš pomoć,pusti ga ,inače ćeš se izraubat bez potrebe(kao ja...).

woolfwalter
09.10.2007., 20:08

E brže ga odvedi u komunu dok je još vrijeme, može i van Hrvatske.
Znam jednog dečka koji se drogira i njegova mama zna da neće još dugo
jer su mu organi otišli i prekasno je.
Za tvog frenda nije kasno.

žacko
09.10.2007., 22:48
E brže ga odvedi u komunu dok je još vrijeme, može i van Hrvatske.
Znam jednog dečka koji se drogira i njegova mama zna da neće još dugo
jer su mu organi otišli i prekasno je.
Za tvog frenda nije kasno.

Sorry,na trudu(nemoj krivo shvatiti),na silu ništa nemožeš postići,pogotovu ako nakana nije dobrovoljna i obostrana.Govorim to iz iskustva.Ja sam bio u komuni da budem iskren,nisam izdržao program(cenakollo)već sam svojevoljno otišao.mada sam sada stabilan i s vremena na vrijeme pomažem izgubljenima i posrnulim dušama koliko mogu.Na taj način i sebi pomažem.

*Fallen*Angel*
10.10.2007., 11:29
Rado bi ja njega za uši odvukla u komunu, ali sudeći po gore napisanim iskustvima i mišljenjima, to nema nikakve svrhe dok se sam ne odluči na to.

Polako odustajem od svega...prije smo se čuli svaki dan po par puta, sad se čujemo možda jednom tjedno, a kad se vidimo, stvarno se počelo svoditi na 'bok, bok, šta ima?'.

Vidim da mu lagano idem na živce sa svojim pokušajima i stvarno mislim da nema nikakve svrhe dalje se baviti njime.

woolfwalter
10.10.2007., 23:15
A positive attitude may not solve all your problems

How can you ever solve all problems?

Ok nemoj si predbacivat kad ga jednom napustiš-svog frenda.

žacko
13.10.2007., 01:56
kaj još nisi odustala? I ja sam nekoć zabrijao na tkzv.kompića ovisnika kako ću mu pomoć,na kraju sam prošao gore nego on.

*Fallen*Angel*
13.10.2007., 10:01
Pa rekoh da jesam odustala ;)

Nema smisla više, ako si ne želi sam pomoći, neće mu nitko moći. :rolleyes:

papa štrumf
03.12.2007., 20:20
Ono, kad si čovjek popije lakše mu je, pa zašto nebi bilo loše popit tu i tamo, da se živci povrate u normalu. Da neki ne piju možda bi odavno završili u ludnici?

tmv3
03.12.2007., 20:43
Ono, kad si čovjek popije lakše mu je, pa zašto nebi bilo loše popit tu i tamo, da se živci povrate u normalu. Da neki ne piju možda bi odavno završili u ludnici?

Slabo je čuvana granica između ponekad i stalno. Posebno kad prelazak znači olakšanje. Mišljenja sam da je to igranje vatrom.:ne zna:

jebe se non
03.12.2007., 20:52
definitivno pomaze,bar meni
ocu rec ako me nesto muci popit cu danas,al necu i sutra,sutra rijesavam problem,a alkohol mi cesto pomogne da bolje sagledam situaciju
btw.pijem rijetko

oblak
03.12.2007., 20:59
treba pit
treba

lao tze
03.12.2007., 21:51
alkohol mi cesto pomogne da bolje sagledam situaciju

koliki je procenat te mogućnosti? :kava:

colour
03.12.2007., 22:12
... Da neki ne piju možda bi odavno završili u ludnici?
Neki koji piju su već tamo :rolleyes:

a alkohol mi cesto pomogne da bolje sagledam situaciju
Čudno, alkohol obično smanjuje sposobnost realnog sagledavanja ...

Vilenica
03.12.2007., 23:12
tako pocinje alkoholizam. a alkoholizam je bolest koja se lijeci u vinogradskoj i vrapcu zajedno s drugim psih poremecajima

alkohol je drustveno dozvoljeno sredstvo za psihicku relaksaciju

pomaze. kao sto pomazu i tablete. do neke granice. a onda se otmu u samostalan problem

bolje probaj s trcanjem :D

Twoflower
03.12.2007., 23:14

Kao prvo, živci se od alkohola ne povrate u normalnu, nego umiru (ako ćemo o živčanim stanicama). Ljudi nisu svjesni destruktivnog utjecaja alkohola na njihov život. To je zato što imaju nesvjesnu pretpostavku da sve legalizirane psihoaktivne tvari imaju blaže efekte od ilegalnih. No ako gledamo po kriteriju koliko neka psihoaktivna tvar stvara ovisnost i koliki su njeni destruktivni efekti na tijelo, LSD na primjer, je daleko bolji od alkohola, nikotina i kofeina. Potraži malo po internetu za deteljnija obrazloženja.

Logično je misliti da ćete donošenjem ugode u svoj život (gledanje zabavnih filmova, pijenje alkohola itd.) riješiti problema, depresije i ostalih negativnih emocija. To je donekle i točno, jer velika količina ugode može zasjeniti trenutne probleme. No time niste nimalo promijenili svoja vjerovanja o nekom problemu, i kada ponovo dobijete podražaj koji vas je prije razbijesnio, kako ste isti čovjek koji ste bili i prije pijanstva, ponovo ćete reagirati na njega bijesom, tugom, čime već.

Za sve što vas muči morate promijeniti svoja vjerovanja o tome, i tada će problem nestati, jer iz vaših vjerovanja izviru vaša ponašanja i vaše reakcije na određene situacije.

Evo primjera da pojasnim. Netko vas smatra glupim i kritizira odluči svima ostalima reći kako ste glupi, i time uništiti vašu reputaciju i mnoge šanse za prijateljstva koje bi inače imali. Ovako je svima usadio predrasude. Možda se bojite upravo toga da se neće uokolo proširiti mišljenje da ste jadni. Ovdje se radi o krivom mišljenju da vam taj čovjek odmaže.
Moguća promjena mišljenja: Čovjek koji vas kritizira vam zapravo pomaže. On filtrira oko vas ljude koji su skloni predrasudama. I dalje će vam prilaziti ljudi, ima ih dovoljno na svijetu, ne bojte se. Ali gle čuda, prilaze vam samo slobodoumni ljudi, ljudi koji zaključuju tek nakon što upoznaju, a ne na temelju toga što im je rekao netko drugi. Čovjek koji vas je kritizirao vas je poštedio mnogih razočaranja u ljude koje bi upoznali, a koji su spremni vjerovati u bilo koji trač. I najednom vam je drago što se takav kritičan čovjek našao u vašem životu.

Takva promjena u razmišljanju dovela bi do novih reakcija na stare podražaje - pijanstvo ne bi. Ali da upozorim, promjene u vjerovanjima moraju biti smislene, ova koju sam na primjer ja dao je smislena, primjenjiva, i iskustvom pokazuje da je istinita. Ako se vaši pokušaji promjena u vjerovanjima svode na to da si govorite: "Mene jednostavno ne smeta što me netko blati iza leđa, on je glupi gad.", tada neće biti nikakvog efekta. Vaš um prihvaća samo ono što mu ima smisla i za što vidi da je točno, i jednako tako vidi da izjava da vas nešto ne smeta nije točna.

Jedino vrijeme u kojem bi čovjek trebao prilaziti rješenjima poput gledanja hrpe filmova koji će ga zabaviti je neposredno nakon što je nastao problem, jer u emocionalno uzbuđenom stanju nije sposoban dolaziti do takvih logičkih zaključaka koji bi promijenili njegova vjerovanja, pa bi bilo dobro da ga nešto smiri, kako bi se nakon toga mogao baciti na rješavanje problema. No alkohol ne spada niti u tu kategoriju, jer iako on donosi ugodu, umjesto da razbistri on zasjeni um. Dapače, dugoročnom upotrebom polako se gubi sposobnost donošenja logičkih zaključaka čak i kada nisi pijan. Nemojte piti.

matrix000
03.12.2007., 23:27
ja pijem nakon skole :D salim se naravno pijem 2 godišnje i to u velikim količinama naravno kraj 1.polugodišta i kraj drugog to je počelo od 8 razreda :zubo:

13Lilly13
03.12.2007., 23:38
mišljenja sam da itekako pomaze...
ak niš drugo bar uspava pa zaspes i ne mislis vise o problemima...bar za taj dan:top:

::barcode
04.12.2007., 08:13
da se živci povrate u normalu

Ja najvise volim piti doma. Radujem se svakoj casici Pelina. I moj susjed Rade takođe.

I sad nek mi neko kaze da alkohl ne zblizava ljude.

E bas zato Pelin i Ba... 1862

GRAVEYARD QUEEN
04.12.2007., 09:33
alkohol je divna stvar.

jebe se non
04.12.2007., 11:07
koliki je procenat te mogućnosti? :kava:

pa kod mene velik

jebe se non
04.12.2007., 11:10

ne i kod mene,omogucuje mi otklon iliti prekid onog vrcenja misli u krug,rijesenje ispliva kao i uvijek,ali pod utjecajem ga lakse prihvatim
ali to sam samo ja

colour
04.12.2007., 13:10
alkohol je divna stvar.

Divna, za što? U koju svrhu?

ne i kod mene,omogucuje mi otklon iliti prekid onog vrcenja misli u krug,rijesenje ispliva kao i uvijek,ali pod utjecajem ga lakse prihvatim
ali to sam samo ja
Jesi siguran?
Pretpostavi da to nisi samo ti.
I da ima još onih koji tako misle, ili su mislili.

Baš mi se ne da ispast moralizator, al' ako pijucneš da bi lakše nešto riješio, pretpostavi da ako sad imaš malo problema, i stoga malo pijucneš...
sutra ih možeš imat više ili češće...
Što onda?
Koliko ćeš onda pijucnut ;)

A još ako tvoj susjed Rade ima isti motiv, eto ekipe :)

papa štrumf
04.12.2007., 18:16
...Ti si jako pametan čovjek :top:

jebe se non
05.12.2007., 01:30
Divna, za što? U koju svrhu?

Jesi siguran?
Pretpostavi da to nisi samo ti.
I da ima još onih koji tako misle, ili su mislili.

Baš mi se ne da ispast moralizator, al' ako pijucneš da bi lakše nešto riješio, pretpostavi da ako sad imaš malo problema, i stoga malo pijucneš...
sutra ih možeš imat više ili češće...
Što onda?
Koliko ćeš onda pijucnut ;)

A još ako tvoj susjed Rade ima isti motiv, eto ekipe :)

ne vrijedi ti logika,tijelo mi odbija alkohol ako imalo pretjeram,npr.ne mogu se opit dva dana za redom,zgadi mi se,nekad sam pio svakodnevno al nisam postao ovisnik
a i nisam sklon porocima,osim cigareta
inace rijetko rijetko pijem,ne jer nemam problema vec jer mi tako pase
al ponavljam,to sam samo ja,neki od te moje ekipe su sad furezi i/ili alkosi i to jest sranje
ne zelim biti krivi primjer,ili opravdanje nekome

ana117
05.12.2007., 09:52
Ja najvise volim piti doma. Radujem se svakoj casici Pelina. I moj susjed Rade takođe.

I sad nek mi neko kaze da alkohl ne zblizava ljude.

E bas zato Pelin i Ba... 1862

:lol: :lol: :lol: :top:

normall
05.12.2007., 19:16
može kod izuzetno jake stresne situacije 2dcl konjaka :D , jer alkohol brzo djeluje inače ne preporučam konzumaciju tog napitka.

svi u početku piju malo, pa poslije postanu alkoholičari po dipsomanskom tipu :cerek:

marilena
06.12.2007., 01:32
Samo dok pijes, mada je i to relativno jer se onda pojacaju osjecaji.

A sutra si ko govno. :(

colour
06.12.2007., 07:56
Samo dok pijes, mada je i to relativno jer se onda pojacaju osjecaji.

A sutra si ko govno. :(

Alkohol otupljuje emocije.

Jedino što može izazvati je euforija i popuštanje kočnica.
Pa osoba postaje "otvorenija", i prema sebi, što kod nekih izaziva suprotni efekt od opuštanja.

Razara živce, a ne vraća ih u normalu, to je samo kratkoročna zabluda.

Imam neki strah od popuštanja kontrole nad sobom, stoga ga rijetko i u malim količinama konzumiram.
I u "strogo odabranim situacijama" ;)

cinober
06.12.2007., 12:50
neću raspredati o štetnosti alkohola. i ptice na grani znaju da u kontinuitetu škodi,ali moram priznati da povremeno s guštom popijem malu bavariju s frendicom. i mene malo opusti.i nekak lakše zaspim.

colour
06.12.2007., 13:05
O pa da, ja s guštom popijem dobro crno vino, a od onog drugog jedan Jegermeister ;)

....al' ne zato što moram time nešto riješavati, valjda je razlika :ne zna: ...........

Ris
08.12.2007., 23:22
definitivno pomaze,bar meni
ocu rec ako me nesto muci popit cu danas,al necu i sutra,sutra rijesavam problem,a alkohol mi cesto pomogne da bolje sagledam situaciju
btw.pijem rijetko

pijem samo kad sam sretan.
kad sam tužan ne pijem. dobro, osim ako nije petak ;)

ali stvarno, meni alkohol ne smanjuje tugu.
Samo je intenzvira.
Intenzivira sreću također.
AL ne pada mi napamet pit kad sam u q!

Ris
08.12.2007., 23:27

Vidiš, meni alkohol promijeni kut gledanja na problem.
Počnem sve gledati emicionalno. U stilu sve će biti dobro, ili ipak on nije loš čovjek, pa mu to neću zamjerit,
ili ako sam ja napravio sranje, pa reći ću mu da sam ja jako dobar u duši .
Da nisam mislio ništa loše itd....

NAivno i djetinjastvo u svakom slučaju.

Bilo je slučajeva kad sam u tom stilu išao i govoriti pijan ljudima.

Koja bruka majko moja

layladan
01.02.2008., 16:57
ovo je priča koja nema ni početak ni kraj, a izjeda...
otac mi je alkoholičar... nisam ni prva ni zadnja...
ja sam otišla od kuće, našla životnog suputnika i sredila jedan dio života, no taj dio iz djetinjstva me mori jer je još prisutan.
naime, moj otac je sebičnjak, alkoholičar, liječi se i od depresije i ne znam čega sve ne, bio je nekoliko puta na liječenjima, čak i na Rabu i Ugljanu, al niš od toga. zlostavlja moju majku koja si ne može pomoći, prijeti joj se da će je ubit i psihički uništit već godinama, ona je do sad jedino uspjela da ga nekoliko puta prime na liječenje, no njegov psihijatar više ne želi pomoći. razumijem ju da ga ne može ostavit jer on živi u svom svijetu i ne može ga bacit na ulicu jer je ona osjećajno ljudsko biće, a to je ipak čovjek s kojim ima djecu. al ništa se ne mijenja, on pije jer može, skoro je izgubio posao, al mu je mama pomogla da dobije penziju jer nema ni ona baš novaca da njega uzdržava. policija joj ne može pomoći, nijedna ga ustanova ne želi primiti, tako su nam rekli jer je on obiteljski problem. i što sad? svaki dan ju maltretira, napije se i pada po kući, popije hrpu tableta, zaključava joj vrata, i tako godinama, ona nema kamo otići jer je to njen stan, a on naravno misli kako je sve njegovo, nju psihički i fizički zlostavlja, a ja ne mogu pomoći...
on izgleda stvarno užasno, pokušala sam s njime razgovarati milijun puta, al niš od toga, on ima svoje viđenje svijeta u kojem je on faca i sve se vrti oko njega, još je pored svega agresivan, ja sam svjesna da je on bolestan, al zar ne bi trebao biti negdje u bolnici?
ne znam dal sam dovoljno jasna, mogla bih o tome knjigu napisati, stvarno me to muči, bojim se za majku, sve je gori i gori, uništava sve oko sebe, a da nitko ne može ništa učiniti...

Taroth
01.02.2008., 19:07
neka se stara preseli kod vas, a njemu zabranite ulazak u stan... (onaj gdje ti zivis sa muzem)...
a on ako ce cugati, neka cuga..
i pri tome neka si pijan sam pere, pegla, cisti i kuha...

eleuthera
01.02.2008., 19:18
Kako to da ga niti jedna ustanova ne želi primiti na dulje liječenje? :confused:

luiz
03.02.2008., 21:07
jesi kontaktirala razne sluzbe?
znam da nam nisu bas od neke velike koristi...ali i to je jedini nacin..ili se direktno obracunati sa starim!

Cruela
04.02.2008., 07:50
moj stari je bio takav. panicno smo ga se bojali jer je bio vrlo agresivan.
tek kada smo se svi spakovali i otisli postao je ovca...valjda po prvi puta svjestan da mu izmice publika za svoje ispade. nismo otisli u afektu, ne bi nas ozbiljno shvatio, nego smo se mirno spakovali i ljubazno mu rekli da odlazimo i da mu zelimo sve najbolje (normalno, rekli smo mu to kada je bio trijezan). nismo nasjeli na plac i uvjeravanja nego sam mu rekla da cemo slijedeci puta popricati kada ne bude pio godinu dana.tako je i bilo. ali, jebi ga, sve to smo mi daleko teze prozivljavali, ne toliko materijalno koliko psihicki, jer su alkosi izraziti sebicnjaci. ja naprosto nisam nikada mogla prihvatiti da je alkoholizam bolest i ne mogu zaliti nikoga tko na taj nacin unistava svoju obitelj!

layladan
04.02.2008., 20:51
ja ga se ne bojim jer on ima pik samo na mamu, pokušali smo s odlaskom, al on se nije promijenio, mama se vratila jer je to njen stan i nigdje se nije osjećala kao doma, on se malo primirio, al to je bolest! onda smo preko molbi njega poslali na Rab pa poslije i na Ugljan da se dobije od alkohola, ni to nije pomoglo, čim se vratio doma prvo se napio dok još nitko nije došao s posla. Njemu je smisao života da pije dok može. Ne bi me to smetalo da ne maltretira mamu, ona je u šoku cijeli život, uživila se u ulogu žrtve i uvjerena je da više ne može ništa. Dvije godine nije pio, al je i dalje bio sebičan i orijentiran samo na sebe, ništa ga ne zanima, nema nikakav hobi, pa je iz dosade i živaca opet počeo pit. Ja se ljutim na mamu što nešto ne napravi, da ode il da njega negdje smjesti, al ona neće u tim svojim godinama iz svog stana, a njega nitko ne želi na liječenje primiti. To me tako jako zamara, pogotovo što svaki dan ona čući negdje u stanu da ju one ne lupi, što njega diže s poda kada padne, a pada stalno jer je mrtav pijan, i stalno imam osjećaj da ja nešto moram napraviti jer ona ne može tu ništa. Pitala sam puno psihologa za savjet, al ništa nije posebno pomoglo.

Cruela
05.02.2008., 09:08
mozda ce ti zvucati grubo ali trebas misliti prvenstveno na sebe i svoje mentalno zdravlje: otkaci se od njih. tek kada sam u bijesu rekla mojoj mami da mi je dosta njenih jadikovki i tuzaljki, da je sebicna jer ipak stavlja pijanu budalu na prvo mjesto, da je u stvari ista kao i on i da ja odlazim a ona kako hoce, tek tada se trgla i dosla k sebi i napravila najpametniju stvar: pokupila se i otisla.