PDA

View Full Version : Što je "besplatno" kod zubara?

ninich22
06.01.2007., 22:54
Zanima me da li mogu tražiti zubara da mi da injekciju kada mi opravlja zube te da li to plaćam ja ili HZZO?:confused:

Lela
07.01.2007., 13:09
Mislim da možeš ali se to onda plaća. Barem je tako kod mog stomatologa.

darkNess(ie)
07.01.2007., 13:15
gle.. ja za skidanje karijesa trazim anesteziju... i ne platim nista

Lela
07.01.2007., 13:26
Moja meni sa mukom da injekciju i onda mi to i naplati, nije puno ali ipak platim.

ditta
07.01.2007., 13:29
Hm, ja idem kod privatnika i anestezija ulazi u cijenu usluge. Inzistiram na injekciji.:D

darkNess(ie)
07.01.2007., 13:37
i ja idem kod privatnika al ima ugovor sa hzzom... i pita me.. dal mi treba lokalna il ne.. ak me ne pita..trazim..i da bez beda..

Lela
07.01.2007., 13:40
Ja ne idem kod privatnika a platim.

darkNess(ie)
07.01.2007., 13:56
hm.. obicnu lokalnu??? kolko platis?

Lela
07.01.2007., 14:22
Ma nije puno, 10-15 kuna. Ali plaćam je jedino ako je sama zatražim, inače ne.

darkNess(ie)
07.01.2007., 14:33
cudno..prvi put cujem... meni uvijek da

ninich22
07.01.2007., 17:22
Moja mi je stomatologica, privatnik koji ima ugovor s hzzo, rekla da anasteziju ne mogu dobiti kada popravljam karijes....Valjda joj se ne da davati anasteziju za takve sitne slučajeve....Morat cu popričati sa njom idući put kad ju vidim:mad:

darkNess(ie)
08.01.2007., 00:14
neda za karijes???? ma daj... laze... svaki put dobijem kad trazim.. al stomatolog inace uvijek pita dal mi treba il ne... ja ne kuzim te ljude.. zast ti nebi dala.. ko da je neki problem... a uuostalom to je obicna lokalna, a ne ona za operacije novokain adrenalin.. a i tu treba dati besplatno

Chain
08.01.2007., 11:50
neda za karijes???? ma daj... laze... svaki put dobijem kad trazim.. al stomatolog inace uvijek pita dal mi treba il ne... ja ne kuzim te ljude.. zast ti nebi dala.. ko da je neki problem... a uuostalom to je obicna lokalna, a ne ona za operacije novokain adrenalin.. a i tu treba dati besplatno

potpuno je nebitno kakva je anestezija i koliko je se daje. Teoretski moguće su vrlo burne alergijske reakcije (pa i anafilaktička reakcija kao krajnja komplikacija) i zato je dobro što više izbjegavati anestezije. Razumijem da nitko od vas ne želi da vas boli, ali zabilježeni su letalni slučajevi u svim dobnim skupinama jer su ljudi dobili reakciju na anesteziju. Ponavljam...reakcija je moguća na BILO KOJU anesteziju!!! To nije banalna stvari ništa i ne smije se shvaćati tako olako. Zato dobro razmisite o ovim posljedicama i o količini boli koja vas očekuje...jer ako je uklanjanje karijesa prevelika pa kaj onda uopće možete izdržat??? Mislim i ja sam pacijent isto ko i vi ali nema šanse da tražim anesteziju za bil kaj.

NITI JEDNA TVAR KOJA SE DAJE INJEKCIJOM, BILO PERKUTANO ILI INTRAVENSKI NIJE POTPUNO BEZOPASNA I MOGUĆE SU RAZNE REAKCIJE ZA KOJE NEMA NIKAKVIH PRAVILA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kazem nikakvih jer mozda do jednog trena nista bili alergicni na anestezije, ali se ta alergija moze bez problema razviti ko i sve ostale...

Osana
08.01.2007., 14:32
vidis, kod nas vazi pravilo, bar mladji stomatolozi, da se uvek da anestezija.
tako se radi na zapadu. ne kazem da sve sto je odatle i vredi. oni cak i uspavljuju pacijente.
al, kako nas uce- princip danasnje stomatologije je princip bezbolnosti ispred svega.
licno, idem kod zubara koji retko daje anesteziju, ima "tesku" ruku... umirem na stolici. imam nizak prag bola. tako se mucimo i on i ja.
licno, dajem kad stignem. skoro.
anafilakticki shok? cuj, uvek su moguce komplikacije, alergije... urgentna stanja.

darkNess(ie)
08.01.2007., 19:40
meni to nist ne smeta...u biti.. uzivam u tome.. daj anesteziju.. zabij iglu.. ma super

žaba
14.01.2007., 20:47
MOLILA BIH NEKOG AKO ZNA DA MI DA INFORMACIJU KOLIKO POKRIVA I ŠTA PRI TOME PODRAZUMIJEVA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE PRI POSJETI STOMATOLOGU-JER MI NITI JEDAN ZUBAR NIJE HTIO SVE TOČNO REĆI-HVALA SVIMA NA ODGOVORU.:kiss:

kemik
14.01.2007., 20:48
nemoj vikati.

pisanje velikim slovima na forumu smatra se vikanjem i od drugih dozivljava poprilicno nepristojno.

žaba
14.01.2007., 21:04
ja se stvarno izvinjavam na velikim slovima ako sam kog sa tim uvrijedila,ali pitanje je još uvijek isto.

lianne
14.01.2007., 22:04
i mene to strasno zanima jer riknem 150 kn za bijelu plombu,pa mi to malo smrdi.....

Sunshine_81
15.01.2007., 08:07
Moja bijela je 100kn, a doktor je taaaaaaako divan. :cerek:

anna0207
15.01.2007., 11:06
Moram ići sutra, ne pitajte me ništa, već sad mi se noge tresu i strah me. Htjela bi sa anestezijom ali koliko se to plaća. Jel pokriva naše divno zdravstveno to ili ne?

Sunshine_81
15.01.2007., 11:52
Moram ići sutra, ne pitajte me ništa, već sad mi se noge tresu i strah me. Htjela bi sa anestezijom ali koliko se to plaća. Jel pokriva naše divno zdravstveno to ili ne?

Mislis na obicnu injekciju? Meni nista ne radi bez toga, odmah sam rekla da sam kukavica i gotovo. Nije nikad naplatio. Malo je okrenuo ocima, ali to je bilo to. :D

anna0207
15.01.2007., 12:30
Mislis na obicnu injekciju? Meni nista ne radi bez toga, odmah sam rekla da sam kukavica i gotovo. Nije nikad naplatio. Malo je okrenuo ocima, ali to je bilo to. :D

Ajde super, nakon ovog odgovora možda i zaspim noćas:s Da, da, tako je gadno:zubo:
Ne kužim mazohiste koji nedaju ništa i onda još bruse s osmjehom na licu. Kaj im nije lakše u miru raditi nego da im se ljudi bacaju i deru i plaču i tak.......

Super, samo da mi da pikicu i sve je 5:cool:

chrissy
15.01.2007., 12:47
Kod moje zubarke injekcija je besplatna... al zato plomba košta 200 kn... :zubo:

I uopće me ne zanima kaj ona misli - dal mi injekcija treba ili ne - ja usta ne otvaram bez anestezije...

Meni zdravstveno niš ne pokriva, bar mislim... :misli:

LordOfTheDance
15.01.2007., 14:39
Kod moje zubarke bijela plomba+ injekcija+participacija= 80 kn.

:D

krpica
15.01.2007., 14:53
mislim da bez participacije HZZO pokriva samo utrošak vode

anna0207
17.01.2007., 09:55
Bila sam jučer, mora mi liječiti sedmicu ali sam dobila injekciju i to konjsku, pol face nisam osjećala od 18-22 sata. Super je ženska, osjećajna, razumna......hzzo pokriva: plombe crne (normalno:zubo: ) osim na prva četri- idu bijele, ako hoćeš da su ti npr 5 ili 6 itd bijele to ti je 200kn ali toliko je kod privatnog pa ti je svejedno. Injekcija je besplatna i rekla mi je ženska da to ovisi o liječniku jel on procjeni jel potrebna ili ne (makar ona svakom tok hoče spiči pa je ona mirna a i pacijent). Mostovi, navlake i ostale pizdarije se naplaćuju, razlika je u 100 kn između njih i privatnog pa je opet svejedno. Moj zaključak-isplati se ići kod socijalca radi lječenja zuba, kod privatnog je 500kn lječenje koje ja naravno nemam. Eto, to je to. Živa sam i jedva čekam da mi sve popravi pa da sam mirna

Ivanicapeca
17.01.2007., 10:16
i mene to strasno zanima jer riknem 150 kn za bijelu plombu,pa mi to malo smrdi.....

Ne znam kako je to danas, ali kad sam zadnji put prije 2 god bila kod zubara, rečeno mi je da se bijela plomba ne plaća ako se stavlja na jedinice, dvojke, trojke, četvorke i petice (i gore i dolje), a na šestice, sedmice i osmice se plaća, navodno jer ovi prednji zubi se vide pa zbog estetskih razloga.

Tatsha
17.01.2007., 17:03
moja zubarica naplaćuje bijelu na sve zube, ali joj je zato jeftinija- 20-50kn, ona procijeni po potrošnji :D

darkNess(ie)
17.01.2007., 21:04
pa to vam ovisi o onom tipu oslobodjenja od participacije.. meni je bijele stavljao i na sedmicu.. anesteziju nikad nije naplatio..al sad mi je drugacije to oslobodjenje pa ne znam kak ce biti... al savjet: idite kod zubara ak znate ili njega/nju ili medicinsku sestru.. uvijek dobijete neku beneficiju :zubo: iskoristavajte veze dok jos mozete :D

nitkoiništa
17.01.2007., 21:07
ajde napravite jednom zauvjek zube i to je to...jbga treba malo love iskesirat i to je to...i ja moram vec 2godine odgadam...

borat&bruno
18.01.2007., 13:55
1. plombe - bijele plombe (kompoziti) HZZO pokriva na gornjim i donjim sjekutićima i očnjacima, na stražnjim zubima sama plaćaš (alternativa su ti crne plombe koje ne plaćaš).
2. Injekcija (lokalna anestezija) se ne plaća, ali hoćeš li ju dobiti ili ne ovisi o doktoru. U slučaju da te boli inzistiraj na njoj.
3. Liječenje korjenskih kanala (endodoncija) - ne plaćaš, možeš dobiti uputnicu za specijalistu endodonta.
4. Krunice, mostove i nadogradnje ako si između 18. i 70. godine života sama u potpunosti plaćaš.
5. Aparatić za zube (ortodoncija) - HZZO pokriva do 18. godine, kasnije sama plaćaš.

Nadam se da sam pomogao.

lianne
18.01.2007., 19:07
1. plombe - bijele plombe (kompoziti) HZZO pokriva na gornjim i donjim sjekutićima i očnjacima, na stražnjim zubima sama plaćaš (alternativa su ti crne plombe koje ne plaćaš).
2. Injekcija (lokalna anestezija) se ne plaća, ali hoćeš li ju dobiti ili ne ovisi o doktoru. U slučaju da te boli inzistiraj na njoj.
3. Liječenje korjenskih kanala (endodoncija) - ne plaćaš, možeš dobiti uputnicu za specijalistu endodonta.
4. Krunice, mostove i nadogradnje ako si između 18. i 70. godine života sama u potpunosti plaćaš.
5. Aparatić za zube (ortodoncija) - HZZO pokriva do 18. godine, kasnije sama plaćaš.

Nadam se da sam pomogao.
bravo..jesi :top:

lala
20.01.2007., 19:19
Ja idem u privatnika koji ima ugovor s HZZO-om, uvijek 150 kn...oslobođena participacije...
postala sam sumnjičava, zanima me napr. zašto mi nikad ne stavi lijek prije nove plombe, čak i ako je masu pokvaren zub (njegove riječi, stara plomba je bila prastara, ali nije boljelo niti se kužilo da je pokvareno ispod):mad: ...

i nikad ne dobijem račun, nikad.

Jesam li paranoična ili da mijenjam stomatologa? (Sad me taj popravljeni zub malo boli, a isti mi je popravljao 2 puta u pola godine i svaki put uredno naplatio...nikakvi lijek nije stavljao..hm)

Bellona
21.01.2007., 10:34
Lala,račun traži i imaš ga pravo dobiti, još ga možeš sačuvati i priložitu u poreznu prijavu.
Crne plombe(amalgami) se ne naplaćuju,a bijele se ne naplaćuju na prva 4 zuba u gornjoj i donjoj čeljusti.
Bed je što stomatolozi imaju pravo naplatiti ostale plombe(5,6,7,8) koliko žele, neki uzimaju 50,neki 150, neki 200 kn.
A lijek nema potrebe stavljati ako je kavitet zuba u potpunosti očišćen.
Ako te boli i dalje zub, poslikaj ge i javi se svom stomatologu. I uvijek možeš potražiti još jedno mišljenje...

°~Snoopafella~°
18.10.2007., 00:32
a znate mozda kak je situacija s krunicama? to sigurno nikak nede pod zdravstveno?

Vincent V
18.10.2007., 08:57
ja se stvarno izvinjavam na velikim slovima ako sam kog sa tim uvrijedila,ali pitanje je još uvijek isto.

kaže se ispricavam:kava:

alexxx
18.10.2007., 19:01
Teoretski moguće su vrlo burne alergijske reakcije teoretski, moguće je i da se ja ne naručim pol godine iako bih trebala, jer se bojim. :D

žacko
19.10.2007., 12:44
moj zubar cuga,naime uvijek naplati drugačiju cifru koju kaže na početku,jednom mi stavio četiri plombe ,isti dan naveče sve četiri ispale od jedne banane.(znam da je čudno ali istinito),zatim proteza zubna ,skupo plačena i ne može ju staviti,kaj god napravi zaj...

onomat
26.06.2008., 10:45
Ovako, vec 2 godine nisam bio kod zubara i nakuplilo se stvari koje trebam "sanirati".

Moj zubar kombinira i rad po "kapom" HZZO-a ali i kao privatnik i to u istoj ordinaciji.

Ja više ne znam što moram plaćati a što ne, mislim da mi on često naplati i ono što je besplatno.

Nadalje, česta mu je spika da je taj i taj segment bolje raditi privatno jer su npr. stavlja puno bolji materijal nego kad on to radi pod okriljem HZZO-a iako je ovo drugo besplatno.

Znam i da zubari koji ne rade privatno moraju neke stvari naplatili ALI GDJE JE TA LISTA ŠTO SE MORA A ŠTO SE NE MORA PLAĆATI?

Uglavon, stukao sam prije 2 godine dobru lovu da si sredim zube (vjerojatno sam plaćao i o ono što je bilo besplatno) i sad vidim da je to sve relativno loše izvedeno.

Dali netko od vas forumaša zna što se kod zubara plaća a što je besplatno? Koje su cijene odeređenih usluga (OVO PITAM ZA ZUBARE KOJI IMAJU UGOVOR S HZZO I NISU PRIVATNICI)?

nana_22
26.06.2008., 11:06
Kod moje zubarke ima cjenik na stolu tako da si možeš pogledat koliko što stoji. Ona je privatnik koji ima ugovor sa HZZO-om. Šta nisu sad svi "socijalni" zubari tako? :confused:

Uglavnom, od svih mojih popravaka na zubima (a bilo ih je) naplatila mi je samo bijele plombe, i to 100 kn. Znam da je čišćenje kamenca besplatno, to sam gledala na cjeniku jer me to još jedino zanimalo. :)

onomat
26.06.2008., 15:15
Kod moje zubarke ima cjenik na stolu tako da si možeš pogledat koliko što stoji. Ona je privatnik koji ima ugovor sa HZZO-om. Šta nisu sad svi "socijalni" zubari tako? :confused:

Uglavnom, od svih mojih popravaka na zubima (a bilo ih je) naplatila mi je samo bijele plombe, i to 100 kn. Znam da je čišćenje kamenca besplatno, to sam gledala na cjeniku jer me to još jedino zanimalo. :)

Ma poldili su ti zabaru, ima ih na svakom kraku, dobro zarađuju a o stmatologiji nemaju pojma.

~StarPrincess~
26.06.2008., 16:42
dali se placa ako se trazi inekcija kod popravka zuba?
zubar je prek hzzoa

nana_22
26.06.2008., 17:57
Mislim da ne.

Iako mi je netko rekao da imaš kao pravo na dvije one ampulice anestezije, a ak treba još, onda je 50 kuna.

Berkut
27.06.2008., 00:35
E,sad....
HZZO pokriva sva vađenja(uz anesteziju naravno),lijecenja bilo korjena ili zubiju,te bijele ispune u liniji osmijeha(tj od 3 do 3),a na ostalim zubima amalgamske ispune.
Cijena nadoplate za bijele ispune na sražnjim zubima nije definirana ni od strane HZZO-a ,ni komore,nego je to ostavljeno stomatolozima na volju(ovisi tko radi sa kojim materijalima kojih BTW ima dosta i tko koliko cijeni svoj rad).
Ciscenje kamenca sa ultrazvucnim aparatom ne ide na teret HZZO-a(ide ono sa rucnim instrumentima tvz. kiretama)

Sto se tice protetike stanje je sljedece..

Fiksna protetika(mostovi,krunice..) ne idu na teret socijalnoga(osim 2 kod mladjih od 18 i po 2 kod starijih od 70 ako su u sklopu proteze)

Moilna protetika(proteze)idu na socijalno sam sto ako se nema dopunsko ili oslobodenje, se mora nadoplatit HZZO-u od 25-50%,a stariji od 75 imaju besplatno.
U paket jos ulaze i 2 recepta i2 uputnice po pacijentu.....

To bi uglavnom bilo to cega se mogu ovako kasno sjetiti...

onomat
27.06.2008., 08:26
Hvala!

Odkud ti ovi podaci? Ima li negdje na internetu?

a ako slomiješ zub - jedinicu, onda ti buše ostatak zuba i u njega stavljaju kočić na koji se natakne porculanski zub. Prije toga ti umrtve živac.

Meni su to radili čak 2 puta na istom zubu s tim da je prvi put stavljen sintetički zub. Kad je on ispao stavili su mi porculanski. Sad me boli korijen tog
zuba odnosno onoga što je ostalo od njega i opete će mi pokušati to spašavati ako se bude dalo spasiti. Ako ne onda mislim da ide most.

Uglavnom, prvi sintetički zub sam platio 500 kn i on je nakon 2 godie ispao.
Drugi porculanski zub sam platio oko 800 kn i rečeno mi je da će duuugo trajati ali evo opet nakon 2 godine problmi. U ove navedene cijne nisam uvrstio radove oko živca i ostalo (ne sjćam se jeli mi je to naplaćno).

Sad me zanima, dali sam plaćao nešto što nisam trebao (ako sam rješavao preko socijalnog)?
Postoji li neka bolja tehnika kojom bi mogao rješiti problema prvog zuba?

Koja je cijena mosta (ako ostanem bez jedinice)? (prko socijalnog; preko privatnika)

Gutaperka
27.06.2008., 10:29
samo da dodam,one dvije krunice koje socijalno pokriva mlađima od 18 i starijima od 70 su fasetirane(umjesto keramike je akrilat,tj.plastika).

Berkut
27.06.2008., 10:56
Hvala!

Odkud ti ovi podaci? Ima li negdje na internetu?

a ako slomiješ zub - jedinicu, onda ti buše ostatak zuba i u njega stavljaju kočić na koji se natakne porculanski zub. Prije toga ti umrtve živac.

Utom slucaju lijecenje i punjenje korijenskog kanala ide na tetet HZZO-a,dok kolcic ili nadogradnju plus gore zub ide na tvoj teret:(:

Meni su to radili čak 2 puta na istom zubu s tim da je prvi put stavljen sintetički zub. Kad je on ispao stavili su mi porculanski. Sad me boli korijen tog
zuba odnosno onoga što je ostalo od njega i opete će mi pokušati to spašavati ako se bude dalo spasiti. Ako ne onda mislim da ide most.

Uglavnom, prvi sintetički zub sam platio 500 kn i on je nakon 2 godie ispao.
Drugi porculanski zub sam platio oko 800 kn i rečeno mi je da će duuugo trajati ali evo opet nakon 2 godine problmi. U ove navedene cijne nisam uvrstio radove oko živca i ostalo (ne sjćam se jeli mi je to naplaćno).

Sad me zanima, dali sam plaćao nešto što nisam trebao (ako sam rješavao preko socijalnog)?

Prema ovom gore procitanom mislim da nisi platio nista vise neg bi trebao...
Postoji li neka bolja tehnika kojom bi mogao rješiti problema prvog zuba?

Jedino apikotomija-rezanje vrska korijena(ak je na njemu neki proces) kod oralnog kirurga...

Koja je cijena mosta (ako ostanem bez jedinice)? (prko socijalnog; preko privatnika)

Preko socijalnoga ti nista od fiksne protetike ne ide na socijalu(osim mladim od 18 i starijim od 70-vidi gore post),tak da to moras platit,a to ti ovisi obroju zubi i mostu,materijalu i koliko tko cijeni svoj rad..(o ti je kao kava u kaficima-mozes ju negdje u Zg popiti za 7-8 kunica,a mozes i Sheratonu ua 27-30 istih dlakavih zivotinjica..)

borat&bruno
06.01.2009., 13:52
Evo da malo ovo gore navedeno sažmem i da se razjasne neke nedoumice oko toga što se plaća kod stomatologa koji ima ugovor s HZZO-m.

Popravak zuba (ispuni iliti plombe);

1. besplatno bijele plombe na prednjim zubima (od očnjaka do očnjaka) , te na stražnjim zubima (predkutnjaci i kutnjaci) crne (amalgamske) plombe.
2. ako pacijent želi bijelu plombu na stražnjim zubima treba nadoplatiti cijenu iste prema cjeniku ordinacije. cijena varira ovisno o veličini plombe od 80 do 120 kn.

Liječenje zuba (endodoncija)
Besplatno. stomatolog također može dati uputnicu za specijalistu endodonta.

Vađenje zuba i anestezija
Besplatno jedno i drugo. Stomatolog može pacijenta uputiti specijalisti oralne kirurgije.

Čišćenje kamenca
Besplatno, ali 2x godišnje. Više od toga se naplaćuje po važećem cjeniku.

Protetika

Fiksna protetika (krunice, mostovi, nadogradnje)
1. djeca do 18 g. i stariji od 65 g. imaju besplatno pravo na 2 samostalne krunice i 2 nadogradnje (štifta) po čeljusti.
2. ostali nemaju pravo na samostalne krunice, ali imaju pravo na 2 krunice po čeljusti ako rade pomičnu protezu.

Mobilna protetika (metalne i akrilatne) proteze
Djeca do 18. i stariji od 65 g. besplatno, ostali besplatno ako imaju dopunsko zdravstveno.

Aparatić za zube (ortodoncija)

Besplatno, ali do navršene 18 g. terapiju radi specijalist ortodont.

Što se tiče cjenika svaka ordinacija ga je dužno postaviti na vidljivo mjesto i on mora biti odobren od strane HZZO i cijene se ne mogu samovoljno određivati.

Nadam se da sam pomogao. Pozdrav svima...

lara32
17.09.2010., 07:42
Ja sam kod zubarice koja je privatnica i ima ugovor sa HZZO-om, svako stavljanje plombe mi naplaćuje. Nedavno sam imala mali kvar na jedinici, popravak je trajao cca 5 minuta i naplatila mi je 100 kuna, troplošni popravak mi naplaćuje od 200-250 kuna.
Prijateljica mi je upisana na drugo mjesto također kod privatnice koja ima ugovor i njoj su cijene sasvim različite, njen najskuplji popravak je bio do 150 kuna.
Kako se to može razlikovati?

xx23
17.09.2010., 11:43
Često vidim da se po forumu traže što kvalitetniji a istovremeno po mogučnosti besplatni stomatolozi.

Moje mišljenje o toj temi i pravima pacijenata u primarnoj stomatološkoj zaštiti pod okriljem HZZO-a se svodi na ekonomsku računicu:

HZZO po pacijentu godišnje, stomatološkom timu (sestra i doktor-ica), plaća cca 170 Kn.
Osnovni trošak(bez ikakvog utrošenog materijala) 1 sata rada stomatološkog tima premašuje taj iznos između 2 do 4 puta.
Svaki iole ozbiljniji stomatološki zahvat zahtijeva barem 1 sat posla.
Jedan stomatološki tim da bi mogao normalno funkcionirati, trebao bi imati bruto prihod po satu rada minimum oko 500 kn.

Kako između ove dvije brojke postoji očiti disrazmjer, razlika se slama na leđima stomatolga i pacijenata. (svakako ne na leđima zaposlenika HZZO-a i plaći ministra zdravstva.)

Da bi mogli preživjeti u tim uvjetima stomatolozi su prisiljeni:

- trošiti što je moguće manje vremena na pacijenta.
- poduzimati što je moguće manje zahvata na jednom pacijentu tokom godine.
-kupovati što jeftiniji materijal u što manjim količinama
-raditi sa što jeftinijom opremom koju nemaju nikakvu šansu obnoviti
-ulagati što manje novaca na stručno usvršavanje
-kupovati usluge što jeftinijih zubotehničkih laboratorija
-štediti na dezinficijensu i sredstvima za sterilizaciju
-štediti na osnovnim stvarima za rad na pacijentu kao što su maske i rukavice, anestetik
-kada je to god moguće raditi bez računa pa na taj način uštedjeti koju kunu za porez
-dakle raditi sve što je suprotno onom što bi se od njih očekivalo

=usluga za pacijenta koja nema nikave veze sa bilo kojim prihvatljivim standardom stomatoloških usluga u zapadnom svijetu.

Pacijenti su prisiljeni:
- čekati po mjesec i više dana da dođu na red za terapiju
- provesti u ordinaciji najviše pola sata prilikom dolaska
-nositi u ustima rezultate svega što proizlazi iz uvjeta koje za svakodneni rad imaju stomatolozi.

Takav pristup unazad zadnjih 20 godina rezultirao je činjenicama:

Imamo situaciju da dok istovremeno imamo broj stomatologa po glavi stanovnika među najvećim na svijetu, razina oralnog zdravlja je u Hrvatskoj među najnižim u Evropi.

Preko 50% ordinacija u Hrvatskoj nisu u sustavu osnovne zdravstvene zaštite.

Dakle sve se svodi da je stomatologija preko HZZO-a svakim danom sve više svodi na čisto kupovanje socijalnog mira s veće strane prema pacijentima koji kvazi imaju pravo na stomatološke usluge besplatno, te sa druge strane za manji broj stomatologa da nešto rade dok čekaju odlazak u penziju.

Ali što je to prema privatizaciji INE?:)

Zanimaju me Vaša mišljenja und komentari:cerek:

Gutaperka
17.09.2010., 12:48
...Dakle sve se svodi da je stomatologija preko HZZO-a svakim danom sve više svodi na čisto kupovanje socijalnog mira s veće strane prema pacijentima koji kvazi imaju pravo na stomatološke usluge besplatno, te sa druge strane za manji broj stomatologa da nešto rade dok čekaju odlazak u penziju.

Ali što je to prema privatizaciji INE?:)

sve se svodi na politiku. Uzmimo primjer umirovljenika koji su veliko glasačko tijelo. Svakom političaru je u interesu da ih pridobije i naravno da će im stalno govoriti da skoro sve imaju besplatno a s druge strane ugovornim stomatolozima neće davati dovoljno novaca da bi to i bilo bespatno. Nego prepuštaju samim stomatolozima da na licu mjesta pacijentu objašnjavaju kako nije baš tako dok dotični političari peru ruke i u svemu tome glume nevinašca.

Svi znaju šta je potrebno da se napravi zdravstvena reforma ali također svi znaju da ko prvi to učini izgubiće izbore. I svi se oni prave blesavi dok teret krivnje pada na leđa ugovornih stomatologa koji moraju izvlačiti novce od pacijenata. Od onih 15 kn participacije ne ide njima ni kuna nego sve u Ministarstvo zdravstva a stomatolog izgleda kao gulikoža.

Sjećam se kad su iz Stomatološke komore išli pregovarati u Ministarstvo u vezi glavarina, prvo su poprilično čekali dok ih je ministar uopće primio a onda im je kratko rekao: "Uzmi ili ostavi, više novaca nećete dobiti pa sami odlučite jel želite to ili ništa."

Ja sam čisti privatnik a ove gore navedene informacije sam čuo kroz razgovore s kolegama koji imaju ugovor sa HZZO

borna07
18.09.2010., 09:37
....

xx23
potpisujem tvoj post od riječi do riječi

kao dugogodišnji privatni ugovorni stomatolog (15 godina) iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da su sve tvoje riječi apsolutno točne.
Dodajem još da nikada nigdje u niti jednoj zdravstvenoj reformi i promijeni koja se odvijala proteklih godina nije spomenuta kvaliteta usluge.
I famozna košarica prava pacijenata na zahvat ne obuhvaća kvalitetu usluge.

Politika je pacijentu nabrojala da mu je sve i svašta besplatno, ali istovremeno sistem ne daje pišljiva boba za kvalitetu usluge.
Što rezultira slijedećim: ako pacijent ne plati ništa, napravi sanaciju putem HZZO-a besplatno, što god i koliko god da mu stomatolog napravi loše, krivo i doslovce ga zaje...i upropasti do kraja života,nema se kome ni zašto požaliti.

Jedina garancija za kvalitetu su moral i etika samog stomatologa da na svoj račun i za svoje novce i pacijentima koji preko zdravstvenog dolaze u ordinaciju napravi radove koji višestruko premašuju iznos koji plaća zdravstveno. A ta teorija se pak kosi sa svim pravilima tržišnog poslovanja koju su dragi političari istovremeno nametnuli ugovornim ordinacijama.

Moj primjer iz ranih godina ugovora: u 9 mjesecu ispunili smo godišnji normativ poslova, ja zovem HZZO i pitam što sad. Oni meni kažu ništa, što se nas tiče do kraja godine ne morate više ni jednog pacijenta obaviti ( 3,5 mjeseca!!!!). A ja zblenuto odgovaram, ali moram, ljudi trebaju, traže, boli itd, itd...odgovor?...to je vaš problem samo pazite da ne dobite kaznu od nas jer ste previše napravili...

Ja sam svoj problem riješila, osnovala drugu čisto privatnu ordinaciju u kojoj radim radove u skladu s mojim znanjem i mogućnostima stomatologije danas jer nisam nikada željela spustiti razinu kvalitete svoje usluge, bez obzira na politiku i HZZO. Ali nemaju svi tih mogućnosti.

Chain
18.09.2010., 13:15
xx23
potpisujem tvoj post od riječi do riječi

kao dugogodišnji privatni ugovorni stomatolog (15 godina) iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da su sve tvoje riječi apsolutno točne.
Dodajem još da nikada nigdje u niti jednoj zdravstvenoj reformi i promijeni koja se odvijala proteklih godina nije spomenuta kvaliteta usluge.
I famozna košarica prava pacijenata na zahvat ne obuhvaća kvalitetu usluge.

Politika je pacijentu nabrojala da mu je sve i svašta besplatno, ali istovremeno sistem ne daje pišljiva boba za kvalitetu usluge.
Što rezultira slijedećim: ako pacijent ne plati ništa, napravi sanaciju putem HZZO-a besplatno, što god i koliko god da mu stomatolog napravi loše, krivo i doslovce ga zaje...i upropasti do kraja života,nema se kome ni zašto požaliti.

Jedina garancija za kvalitetu su moral i etika samog stomatologa da na svoj račun i za svoje novce i pacijentima koji preko zdravstvenog dolaze u ordinaciju napravi radove koji višestruko premašuju iznos koji plaća zdravstveno. A ta teorija se pak kosi sa svim pravilima tržišnog poslovanja koju su dragi političari istovremeno nametnuli ugovornim ordinacijama.

Moj primjer iz ranih godina ugovora: u 9 mjesecu ispunili smo godišnji normativ poslova, ja zovem HZZO i pitam što sad. Oni meni kažu ništa, što se nas tiče do kraja godine ne morate više ni jednog pacijenta obaviti ( 3,5 mjeseca!!!!). A ja zblenuto odgovaram, ali moram, ljudi trebaju, traže, boli itd, itd...odgovor?...to je vaš problem samo pazite da ne dobite kaznu od nas jer ste previše napravili...

Ja sam svoj problem riješila, osnovala drugu čisto privatnu ordinaciju u kojoj radim radove u skladu s mojim znanjem i mogućnostima stomatologije danas jer nisam nikada željela spustiti razinu kvalitete svoje usluge, bez obzira na politiku i HZZO. Ali nemaju svi tih mogućnosti.

samo riječ podrške svim kolegama..podržavam sve izrečeno

ribica0603
18.09.2010., 17:21
xx23

potpisujem sve navedeno sto su kolege rekle...:top::top:

jedino mi ovo nije jasno bas...:confused::confused:

kolegica ima 2 ordinacije ili sam krivo shvatila?!

borna07
18.09.2010., 17:51
potpisujem sve navedeno sto su kolege rekle...:top::top:

jedino mi ovo nije jasno bas...:confused::confused:

kolegica ima 2 ordinacije ili sam krivo shvatila?!

nisi
imam ugovornu ordinaciju i d.o.o.

tihana75
18.09.2010., 18:37
Evo ja jučer bila i dala 200 kn za plombiranje sa injekcijom. Stavio mi neki novi tip materijala, nekakve nanocestice... Nije mi zao dati lovu kad je u pitanju dobar zubar. Jedino sto me užasno nervira je da nitko ne ispise račun, nema količine utrosenog materijala ili nešto slično... I uvjerena sam da to završi u džepu bez ikakvog placenog poreza na prihod... Eto to me jedino nervira...

ribica0603
19.09.2010., 20:56
nisi
imam ugovornu ordinaciju i d.o.o.

aha...
malo nefer pozicija prema ostalim kolegama,ali neka...
:ne zna:

lara32
06.10.2010., 07:57
Ok, neka je sve tako kako se ovdje kaže, ali mene osobno zanima sljedeće:
Jučer sam bila u svoje zubarice koja je preko HZZO-a i naplatila mi je 540 kuna za punjenje 3 kanala, kolegica mi je prije 10-tak dana bila u svoje koja je također preko HZZO-a i imala je također punjenje kanala (doduše 2) i naplatila joj je 140 kuna. Po mojoj matematici ispada da je punjenje 1 kanala kod noje zubarice 180 kuna a kod njene 70 kuna. U čemu je razlika?

zdenka27
06.10.2010., 10:04
Ha, ovo je dobro pitanje!
Kako mi je teško vjerovati da ona prva naplaćuje manje nego što treba, padaju mi napamet zamisli, ali...voljela bih čuti stručnjake iz prakse!

ribica0603
06.10.2010., 15:48
endodoncija je u ordinacijama preko HZZO-a besplatna...

zdenka27
06.10.2010., 16:15
Ha,ha...znači svi kradu! Samo netko malo manje , a netko malo više.

leeloo27
06.10.2010., 16:25
A gdje se može pročitati koje su usluge besplatno i koji je cjenik za ovo što nije besplatno? I to ne samo za zubara već i ginekologa?

Jer svako od njih vodi svoju politiku. Ja bi htjela nešto crno na bijelo pa kad ja dođem sa isprintanim papirom neka me onda probaju zajebati (osobito moj predivan ginekolog).

xx23
06.10.2010., 17:02
Ok, neka je sve tako kako se ovdje kaže, ali mene osobno zanima sljedeće:
Jučer sam bila u svoje zubarice koja je preko HZZO-a i naplatila mi je 540 kuna za punjenje 3 kanala, kolegica mi je prije 10-tak dana bila u svoje koja je također preko HZZO-a i imala je također punjenje kanala (doduše 2) i naplatila joj je 140 kuna. Po mojoj matematici ispada da je punjenje 1 kanala kod noje zubarice 180 kuna a kod njene 70 kuna. U čemu je razlika?

Cijena ozbiljnog (svakodnevno gledam te ispravljam ogromne količine neozbiljnih) endodontskog zahvata na kutnjaku (3 ili više kanala) svuda u zapadnom svijetu je istovjetna cijeni metalkeramičke krunice.

Kako se cijena metalkeramičke krunice u Hrvatskoj kreće između 1200 i 1800 Kn toliko bi trebalo koštati i punjenje kanala na kutnjaku (bez plombe i rentgenskih snimaka).

Početna cijena za istu uslugu u Americi je 600 dolara, a može ići do 1000 dolara po kanalu kod vodečih endodonata.

Dakle 540 Kn + 170Kn od HZZO-a je iznos koji zahtjeva da doktor koji je napravio adekvatno punjenje kanala doplati razliku koja nedostaje do 1200 Kn kako bi ordinacija u kojoj radi mogla normalno poslovati.

Napominjem da se radi o izrazito kompliciranom i sofisticiranom zahvatu za koji je obično potrebno preko 1 sat posla.

Kako je kolegica navela liječenje zuba preko HZZO-a je besplatno i sve ostalo je kršenje pravila.

Ali je isto tako potpuno nerealno očekivati da netko može izvršavati adekvatne usluge po cijeni skoro 10 puta nižoj od minimalno potrebne.

xx23
06.10.2010., 17:05
Ha,ha...znači svi kradu! Samo netko malo manje , a netko malo više.

Jako me interesira dali mislite da su svi ti koji kradu sretni što to moraju raditi da bi preživjeli nakon što su završili minimalno 5 godina fakulteta.

tihana75
07.10.2010., 05:30
Jako me interesira dali mislite da su svi ti koji kradu sretni što to moraju raditi da bi preživjeli nakon što su završili minimalno 5 godina fakulteta.

Sorry ali stvarno me iznervira ovaj post... Neurokirurg, koliko bi on trebao onda naplatiti? Pa fax, pa specjalizacija... Jesam ja luda ili u ovom postu nedorečeno i boldano stoji poruka da je ok krasti jer se eto država ne brine za nečije ruke u poslu za koji se i kod studiranja znalo kako će izgledati i biti ako se ostane raditi ovdje?!?!? Ili taj isti ipak uživa sto "jadan etobas mora krasti" pa tu doktorsku depru liječi kupovinom skupih auto sa lovom za koju državi nije platio niti kune doprinosa (u to,npr, isto zdravstveno koje bas i zbog takvih nema love)... Mislim, nakon tako puno studiranja, ovakve bi trebalo slati u Ameriku... Da naplate svoj rad tako puno i državi probaju ne prijaviti tu lovu, a pacijenti ne izdati račun... Mislim, sad mi je stvarno zao takvih liječnika sa extra cjenikom... Sva sreća da ih još uvijek ima humanih i poštenju - u većini... I da su vrhunski liječnici - bez obzira sto ne kradu

lara32
07.10.2010., 07:24
Cijena ozbiljnog (svakodnevno gledam te ispravljam ogromne količine neozbiljnih) endodontskog zahvata na kutnjaku (3 ili više kanala) svuda u zapadnom svijetu je istovjetna cijeni metalkeramičke krunice.

Kako se cijena metalkeramičke krunice u Hrvatskoj kreće između 1200 i 1800 Kn toliko bi trebalo koštati i punjenje kanala na kutnjaku (bez plombe i rentgenskih snimaka).

Početna cijena za istu uslugu u Americi je 600 dolara, a može ići do 1000 dolara po kanalu kod vodečih endodonata.

Dakle 540 Kn + 170Kn od HZZO-a je iznos koji zahtjeva da doktor koji je napravio adekvatno punjenje kanala doplati razliku koja nedostaje do 1200 Kn kako bi ordinacija u kojoj radi mogla normalno poslovati.

Napominjem da se radi o izrazito kompliciranom i sofisticiranom zahvatu za koji je obično potrebno preko 1 sat posla.

Kako je kolegica navela liječenje zuba preko HZZO-a je besplatno i sve ostalo je kršenje pravila.

Ali je isto tako potpuno nerealno očekivati da netko može izvršavati adekvatne usluge po cijeni skoro 10 puta nižoj od minimalno potrebne.

Ali mi nismo u Americi i mi nemamo standard kao oni a da negovorim o tome, da u Americi ako pacijent shvati da mu je naplatila 1 kunu više ima pravo da je tuži i najvjerovatnije će tu tužbu i dobit.Ok ne kažem da li je komplicirano ili ne (nisam kompetentna za to), ali moja zubarica ima u čekaonici cijenik usluga, međutim to je cijenik za one pacijente koji su došli privatno a ne za one koji su preko HZZO-a.
Recite vi meni zašto mi je onda nedavno naplatila popravak jedinice koji je ukupno trajao 5 minuta 150 kuna i koji je preko HZZO-a besplatan. Nije bilo nikakvog rada na njemu osim brušenja i stavljanja plombe, doslovno 5 minuta.
Po vašem postu rekla bi da te privatnik, pa me zanima koliko bi kod vas došlo punjenje kanala, jer ako su cijene tu otprilike ja ću radije ići u privatnika nego da se svaki put mislim da li radi budalu od mene.

xx23
07.10.2010., 07:47
Sorry ali stvarno me iznervira ovaj post... Neurokirurg, koliko bi on trebao onda naplatiti? Pa fax, pa specjalizacija... Jesam ja luda ili u ovom postu nedorečeno i boldano stoji poruka da je ok krasti jer se eto država ne brine za nečije ruke u poslu za koji se i kod studiranja znalo kako će izgledati i biti ako se ostane raditi ovdje?!?!? Ili taj isti ipak uživa sto "jadan etobas mora krasti" pa tu doktorsku depru liječi kupovinom skupih auto sa lovom za koju državi nije platio niti kune doprinosa (u to,npr, isto zdravstveno koje bas i zbog takvih nema love)... Mislim, nakon tako puno studiranja, ovakve bi trebalo slati u Ameriku... Da naplate svoj rad tako puno i državi probaju ne prijaviti tu lovu, a pacijenti ne izdati račun... Mislim, sad mi je stvarno zao takvih liječnika sa extra cjenikom... Sva sreća da ih još uvijek ima humanih i poštenju - u većini... I da su vrhunski liječnici - bez obzira sto ne kradu

Baš potpuno suprotno. Ja mislim da je apsurdna situacija gdje je dio zdravstva u državi organiziran na način da je lov u mutnom jedini način preživljavanja.
Zbog toga primarno trpe pacijenti, a pored njih i zdravstveni djelatnici koji definitivno nisu mogli zamisliti da će se morati tako ponašati da prežive.

Dakle ne kradu u ovoj priči poneki, nego praktički svi koji u njoj sudjeluju (jer bi inče propali za nekoliko mjeseci).

Največi problem nije u neizdavanju računa, nego u potpuno neadekvatnim zdravstvenim uslugama koje se dešavaju kao posljedica tako organiziranog sustava več praktički dva desetljeća.

Po meni je glavni krivac za ovakvu situaciju Hrvatska komora dentalne medicine koja od svog postanka nije napravila ništa da bi se situacija promjenila.
Njihova je dužnost brinuti se o nivou zdravstvene zaštite koji se dešava u stomatologiji u Hrvatskoj, a ne brinuti se o politički korektnom odnosu prema određenim strujama u Hrvatskoj politici kojima je ovo potpuno nebitna tema.

Moram priznati da nisam upoznat sa cijenama neurokiruških zahvata ali znam da su one među najskupljim u medicini, te da svaki ozbiljniji zahvat u tom dijelu medicine u zapadnom svijetu rijetko košta ispod 50 000 Eura.

Dakle moja intencija nije braniti kolege koje muljaju, nego ukazati potencijalnim posjetiteljima takvih ordinacija kako je nerelano očekivati izvrsne stomatološke usluge u sustavu u kojem je to i teoretski nemoguće.

Naime, svakodnevno gledam razočarana lica ljudi koji nisu znali što im se dešava i koje su posljedice ovakve situacije.

ribica0603
07.10.2010., 08:30

upravo tako...
lijecnici u ordinacijama sa HZZO-om dobiju glavarinu koja im nije dostatna za poslovanje pa zato dodatno naplacuju usluge...a to ne smiju
ja suosjecam s njima i znam da je kosarica usluga debelo podcjenjivanje struke i sramota je dobijati tako mizernu svotu...ali to nije nesto na sto ja kao "mali stomatolog" mogu utjecat...

bilo bi najbolje da su svi kolege na trzistu,da nema nikakve kosarice i nikakve glavarine i da se radi po cjeniku...
tada bi se vidjelo tko kako radi,za koje novce i pacijent bi imao pravo izbora lijecnika

kada bi placao svima,onda bi mogao i birati kvalitetu za svoje novce

ribica0603
07.10.2010., 08:35
Ali mi nismo u Americi i mi nemamo standard kao oni a da negovorim o tome, da u Americi ako pacijent shvati da mu je naplatila 1 kunu više ima pravo da je tuži i najvjerovatnije će tu tužbu i dobit.Ok ne kažem da li je komplicirano ili ne (nisam kompetentna za to), ali moja zubarica ima u čekaonici cijenik usluga, međutim to je cijenik za one pacijente koji su došli privatno a ne za one koji su preko HZZO-a.

lijecnik koji ima ordinaciju preko HZZO-a ne moze naplacivat svoje usluge kao privatnik...
i ne moze imati i jedno i drugo...tj.ne smije raditi tako da dobije glavarinu,a u isto vrijeme raditi kao privatnik!!!

ribica0603
07.10.2010., 08:48
...
Dakle ne kradu u ovoj priči poneki, nego praktički svi koji u njoj sudjeluju (jer bi inče propali za nekoliko mjeseci)....

ja sad na ovu izjavu mogu reci da mene kao stomatologa vrijedja...
ja sam radila nekoliko godina u Domu zdravlja u ordinaciji sa HZZO-om i naravno da je komentar moje tadasnje sestre bio "pa doktorice,to moramo naplatit...moze sa i bez racuna" :eek:

sada sam otvorila svoju ordinaciju,cisto privatno...ulozila 200.000 eura svojih novaca (na kredit i na posudbu,naravno) i sad radim kako spada...
radim kad hocu i koliko hocu...dajem racune pacijentima jer mi je to u interesu (da imam promet kojim cu opravdat ulozen kapital) i svima dobro...
cijene se znaju javno i nema muljanja...

i koje je meni sad korist da kradem...pa kradem sebi!

lara32
07.10.2010., 09:35
lijecnik koji ima ordinaciju preko HZZO-a ne moze naplacivat svoje usluge kao privatnik...
i ne moze imati i jedno i drugo...tj.ne smije raditi tako da dobije glavarinu,a u isto vrijeme raditi kao privatnik!!!

Neznam da li sam vas dobro shvatila, hoćete reći da ako ima ugovor s HZZO-om da su onda svi pacijenti kod njega upisani preko osiguranja?!
Jer ja sam nedavno kontaktirala jednu drugu zubaricu i pitala je za cijene, na što mi je ona odgovorila da su to cijene za pacijente koji nisu upisani, a za one koji su upisani preko HZZO-a da su dosta niže. I dajte molim vas reci te mi kod vas koji ste sada potpuno privatno, koliko bi došlo punjenje po kanalu?

xx23
07.10.2010., 11:25
ja sad na ovu izjavu mogu reci da mene kao stomatologa vrijedja...
ja sam radila nekoliko godina u Domu zdravlja u ordinaciji sa HZZO-om i naravno da je komentar moje tadasnje sestre bio "pa doktorice,to moramo naplatit...moze sa i bez racuna" :eek:

sada sam otvorila svoju ordinaciju,cisto privatno...ulozila 200.000 eura svojih novaca (na kredit i na posudbu,naravno) i sad radim kako spada...
radim kad hocu i koliko hocu...dajem racune pacijentima jer mi je to u interesu (da imam promet kojim cu opravdat ulozen kapital) i svima dobro...
cijene se znaju javno i nema muljanja...

i koje je meni sad korist da kradem...pa kradem sebi!

Mislim da je izraz krađa u datoj situaciji preekstreman, ali se definitivno radi o poslovanju u sivoj zoni.
Pod gotovo svi sam mislio da na one koji rade kao ugovorni partneri HZZO-a.
Siguran sam da večina tih stomatologa apsolutno nije sretna što moraju poslovati na takav način.

Dok ste radili u domu zdravlja razliku između ekonomske nule i stvarnog prihoda je pokrivao dom zdravlja ili neki drugi izvor državnih novaca, pa kako je niste bili prisiljeni pokrivati sami, niste ni bili prisiljeni poslovati u sivoj zoni ili kompenzirati razliku u cijeni usluga bilio kakvim drugim oblikom uštede.

Što se tiče čisto privatnog odnosa s pacijentima mislim da je to najispravniji put danas, međutim je istovremeno i najteži što sigurno svakodnevno osječate na svojoj koži.

xx23
07.10.2010., 11:32
Neznam da li sam vas dobro shvatila, hoćete reći da ako ima ugovor s HZZO-om da su onda svi pacijenti kod njega upisani preko osiguranja?!
Jer ja sam nedavno kontaktirala jednu drugu zubaricu i pitala je za cijene, na što mi je ona odgovorila da su to cijene za pacijente koji nisu upisani, a za one koji su upisani preko HZZO-a da su dosta niže. I dajte molim vas reci te mi kod vas koji ste sada potpuno privatno, koliko bi došlo punjenje po kanalu?

Punjenje po kanalu nebi smjelo košati ispod 400 Kn kako bi pokrilo trošak rada, materijala i amortizacije oporeme.

Najskuplja cijena za koju sam čuo u Hrvatskoj je oko 800 Kn

ribica0603
07.10.2010., 20:41

koliko sam ja upucena u situaciju naseg stomatoloskog svijeta...svi pacijenti koji dolaze u ordinaciju jednog stomatologa koji ima ugovor sa HZZO-om moraju kod njega biti i prijavljeni ako im se nesto u toj ordinaciji radi...
inace nemaju sta tamo raditi i nemaju sta placati kao privatni pacijenti...

nema izmedju...nema socijalnog i privatnog pacijenta...ili radis sa ugovorom ili ne,vrlo jednostavno!

ribica0603
07.10.2010., 20:45
Mislim da je izraz krađa u datoj situaciji preekstreman, ali se definitivno radi o poslovanju u sivoj zoni.
Pod gotovo svi sam mislio da na one koji rade kao ugovorni partneri HZZO-a.
Siguran sam da večina tih stomatologa apsolutno nije sretna što moraju poslovati na takav način.

evo vidis...ovo mene smeta...
ako nisu sretni sto moraju tako raditi,onda neka idu u ciste privatnike i neka rade kako spada...
neka vrate ugovor i neka se bore na trzistu svojom kvalitetom rada...a ne time sto privlace pacijente "jer su na socijalno",a onda im naplacuju svoj rad...
jel to tako tesko!?

Što se tiče čisto privatnog odnosa s pacijentima mislim da je to najispravniji put danas, međutim je istovremeno i najteži što sigurno svakodnevno osječate na svojoj koži.

je...tesko je...pogotovo nakon 2 godine izvan posla zbog trudnoce i porodiljnog...ali necu se zalit...
jedan po jedan dan i vratiit ce se sve na staro...

xx23
10.10.2010., 18:44
[QUOTE=ribica0603;29378050]evo vidis...ovo mene smeta...
ako nisu sretni sto moraju tako raditi,onda neka idu u ciste privatnike i neka rade kako spada...
neka vrate ugovor i neka se bore na trzistu svojom kvalitetom rada...a ne time sto privlace pacijente "jer su na socijalno",a onda im naplacuju svoj rad...
jel to tako tesko!?

Pa definitivno mi se čini da je lakše imati neku kao sigurnost u smislu mijesečnog paušala kako god on nakaradan bio.

Nisu svi hrabri da naprave pravedne poteze u životu bez obzira na posljedice.

Međutim ćini mi se da je u razvojnom putu u stomatologiji uvijek lakše uloviti neku krivinu, te da je najteže biti vrhunski stručnjak koji sve radi onako kako bi trebao.

Baš zato bi pravila igre trebala biti tako postavljena da se vrednuje kvaliteta i profesionalizam, a ne da je sve ostalo bitnije od toga.

Ali što je u ovoj državi postavljeno na taj način?

Dakle moja zvršna poruka je da je nerealno očekivati kvalitetnog stomatologa u sustavu gdje je kvaliteta najmanje bitna karakteristika.
Ako tražite uslugu koja je što jeftinija, najvjerovatnije će te baš takvu i dobiti.

Hobby
11.10.2010., 19:44
Pozdrav!

Ja sam nedavno bila kod moje zubarke ("socijalne"). Stavljala mi je plombu na 5-icu i naplatila mi to 260 kn.
Istina, radilo se o bijeloj plombi, ali koliko sam ja shvatila, trebala bi se plaćati samo razlika u cijeni, ili ne?
Uglavnom, kako me jedna plomba (pa makar i bijela) može koštati 260 kn kod "socijalnog" zubara?
Kolika je uopće puna cijena bijele plombe? (na računu piše "dvoplošna" ili tako nekako).

ema007
11.10.2010., 21:58
obicno kosta oko 100 kn.

Promijeni zubara

Hobby
12.10.2010., 00:42
obicno kosta oko 100 kn.

Znam, svi su mi rekli da je oko 100 kn, a ona mi je rekla da se "po novome" mora platiti puna cijena bijele plombe, a ne samo razlika u cijeni.
Nije mi se dalo petljati sa promjenom zubara, jer sam kod ove od osnovne škole - tad mi je stavila plombu na jedan zub i od onda do sada nisam ništa popravljala.
Ta plomba koju mi je onda stavila još drži super, a i sjećam se kad sam bila klinka da je upravo ta zubarka inzistirala na tome da nosim aparatić za zube (moji starci su tada smatrali da mi ne treba) i danas imam lijepe zube zahvaljujući njoj (imala sam ogromnu rupetinu između prva dva zuba).
Ukratko - iako mi nije popravljala mnogo zubiju, imam u nju povjerenja.
Bez obzira na ovih 260 kn. Ionako nije da stalno popravljam zube, samo me je zanimalo kolika je puna cijena bijele plombe i je li istina da se više ne plaća samo razlika, već puna cijena.

Chain
12.10.2010., 01:06
Pozdrav!

Ja sam nedavno bila kod moje zubarke ("socijalne"). Stavljala mi je plombu na 5-icu i naplatila mi to 260 kn.
Istina, radilo se o bijeloj plombi, ali koliko sam ja shvatila, trebala bi se plaćati samo razlika u cijeni, ili ne?
Uglavnom, kako me jedna plomba (pa makar i bijela) može koštati 260 kn kod "socijalnog" zubara?
Kolika je uopće puna cijena bijele plombe? (na računu piše "dvoplošna" ili tako nekako).

bijele plombe na straznjim zubima se po pravilima stomatoloske komore moraju placati po punoj cijeni....minimalna propisana cijena za takve plombe je 250 kn...
"socijalni zubari" nisu ono sto su nekad bili....
ljudi ne shvacaju da vise nista nije besplatno, a ako i je besplatno...sranje je...

tihana75
12.10.2010., 03:51
Zubar koji izdaje račune?!?!? Wow to još nisam nikad čula a kamoli vidjela!!!
Takva cijena jedne plombe? Znači da se u popodnevnim satima ne krpa proračun sa Talijanima hahaha!

borna07
12.10.2010., 07:31
netočno
svaka ordinacija koja ima ugovor s HZZO-om ima pravo raditi i naplaćivati kao i bilo koja druga privatna ordinacija.

koliko sam ja upucena u situaciju naseg stomatoloskog svijeta...svi pacijenti koji dolaze u ordinaciju jednog stomatologa koji ima ugovor sa HZZO-om moraju kod njega biti i prijavljeni ako im se nesto u toj ordinaciji radi...
inace nemaju sta tamo raditi i nemaju sta placati kao privatni pacijenti...

nema izmedju...nema socijalnog i privatnog pacijenta...ili radis sa ugovorom ili ne,vrlo jednostavno!
Opet netočno.
Pacijent se ima pravo liječiti potpuno privatno u ugovornoj ord i ne mora biti prijavljen u njoj.

A gdje se može pročitati koje su usluge besplatno i koji je cjenik za ovo što nije besplatno? I to ne samo za zubara već i ginekologa?

Jer svako od njih vodi svoju politiku. Ja bi htjela nešto crno na bijelo pa kad ja dođem sa isprintanim papirom neka me onda probaju zajebati (osobito moj predivan ginekolog).
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_04_43_1091.html

zahvati koji se naplaćuju, naplaćuju se po cjeniku koji svaka ordinacija određuje zasebno. cije ne smiju biti niže od minimalnih cijena propisanih od stomatološke komore i cjenik mora biti jasno istaknut.

endodoncija je u ordinacijama preko HZZO-a besplatna...

Netočno (again)
Endodoncija je besplatna u sklopu košarice zdravstvenih usluga ( bez koferdama, endometra, lateralne kondenzacije, obrade kanala koji su teško prohodni ili zavinuti, a o strojnoj i toplom punjenju da ne govorimo...to je science fiction za HZZO)
Svaka iole ozbiljna i suvremena endodoncija naplaćuje se i u ugovornim ord. Po cjeniku komore.

aha...
malo nefer pozicija prema ostalim kolegama,ali neka...
:ne zna:

Nefer?????
Duplo ulaganje, 2 prostora, 2 tima, 2 mirovinska, 2 zdravstvena, 2 komisije, 2 otvaranja, 2 knjigovodstva....nefer????
Nemoj me nasmijavati, molim te:lol:

Hobby
12.10.2010., 11:04
bijele plombe na straznjim zubima se po pravilima stomatoloske komore moraju placati po punoj cijeni....minimalna propisana cijena za takve plombe je 250 kn...
"socijalni zubari" nisu ono sto su nekad bili....
ljudi ne shvacaju da vise nista nije besplatno, a ako i je besplatno...sranje je...

Hvala na odgovoru.
Nije mi bilo jasno, jer sam čitala da bijele plombe na prednjim zubima socijalno pokriva, a na ostalima da se plaća samo razlika u cijeni.
Uostalom, meni je osobno svejedno na zubima na kojima se ne vidi, ali ja kad se nasmijem vidi mi se poveći broj zubiju, tako da bi se na 5-ici svakako vidjelo.
Moja mama ima na 5-ici amalgamsku plombu i itekako se vidi i baš ružno izgleda, pogotovo što je s "unutarnje" strane zuba, pa zapravo čitavi zub djeluje tamno.

deri valdez
13.10.2010., 22:55
idem kod zubara koj je u sivoj zoni kak vi neki tvrdite ili po hrvatski radi u fusu privatno.ja sam kod njega na socijalno.e sad na zadnja dva zuba koje sam radio mi je stavio bijele plombe koje nisam platio nista.na moje pitanje kak to reko mi je sa vise ne radi sa onim starim.pitanje koja je razlika u cijeni matrijala za isti zub izmedju bijelih i sivih plombi

Chain
14.10.2010., 23:48
kaj niko

zna se sta je fico a sta mercedes...tako postoje i klase u bijelim ispunima

Sabo
16.10.2010., 09:44
bio sam kod zubara, imam osiguranje (i dopunsko), te mi je naplatio rendgen zuba 90 kn, pa me zanima dal je to moglo biti urađeno besplatno kak? hvala unaprijed

Mirony
18.10.2010., 00:04
bio sam kod zubara, imam osiguranje (i dopunsko), te mi je naplatio rendgen zuba 90 kn, pa me zanima dal je to moglo biti urađeno besplatno kak? hvala unaprijed

Da,moglo je, da ti je dao uputnicu za slikanje zuba u Perkovčevoj

SmAjLiĆ sMajL
19.01.2011., 09:53
Evo čitam malo vaše postove jer me i samu zanima ovo što je besplatno, a što ne....i naravno, većina zubara je NEfer.../neka se nitko ne uvrijedi, ja pričam o svojim iskustvima./

Ja bih samo dodala da ja nejdem često kod zubara, jednom u par godina, jer hvala Bogu nemam probleme sa zubima..baš ako mi treba koju plombu stavit i to platim, jer hoću bijelu...i to je ok...ali, on redovito prima novac svake godine od HZZOa za mene, bila ja kod njega ili ne....tako da me izrazito vrijeđa dok ja pitam za čišćenje kamenca i on meni kaže da se to naplaćuje, a ja vidim da je to besplatno...

A i nejdu svi upisani pacijenti svake godine kod zubara....tako da on redovito ubire "glavarinu" za onog koji nije došao /sigurno ne ode na HZZO i ne kaže, hvala ne treba, nije bio ove godine kod mene/, a i oni koji imaju ozbiljnije probleme, plaćaju te zube..../moj tata je radio kompletne gornje porculanske i platio 9000 kn/ tako da ja ne vidim kako zubar ikako može biti u minusu.....samo ako nema pacijente...ali, onda ništa ni ne radi....

A i vidim kako ovdje kod mene zubari žive na "visokoj" nozi..paaaa..ko je onda tu lud...

ribica0603
19.01.2011., 20:36
Evo čitam malo vaše postove jer me i samu zanima ovo što je besplatno, a što ne....i naravno, većina zubara je NEfer.../neka se nitko ne uvrijedi, ja pričam o svojim iskustvima./

Ja bih samo dodala da ja nejdem često kod zubara, jednom u par godina, jer hvala Bogu nemam probleme sa zubima..baš ako mi treba koju plombu stavit i to platim, jer hoću bijelu...i to je ok...ali, on redovito prima novac svake godine od HZZOa za mene, bila ja kod njega ili ne....tako da me izrazito vrijeđa dok ja pitam za čišćenje kamenca i on meni kaže da se to naplaćuje, a ja vidim da je to besplatno...

A i nejdu svi upisani pacijenti svake godine kod zubara....tako da on redovito ubire "glavarinu" za onog koji nije došao /sigurno ne ode na HZZO i ne kaže, hvala ne treba, nije bio ove godine kod mene/, a i oni koji imaju ozbiljnije probleme, plaćaju te zube..../moj tata je radio kompletne gornje porculanske i platio 9000 kn/ tako da ja ne vidim kako zubar ikako može biti u minusu.....samo ako nema pacijente...ali, onda ništa ni ne radi....

A i vidim kako ovdje kod mene zubari žive na "visokoj" nozi..paaaa..ko je onda tu lud...

zato bi i trebalo uvest reda u stomatologiju...
a ne da postoji 5 vrsta...ili smo svi pod ugovorom ili smo svi privatni...
po cemu neki zasluzuju imati ugovor i njihovi pacijenti imaju pravo na neke socijalne beneficije,a neki nemaju...
zasto moj pacijent koji zeli iskljucivo da mu ja radim ne moze kod mene dobiti antibiotik na recept ili vaditi umnjak na uputnicu...
zasto je moj pecat manje vrijedan od kolege sa ugovorom...nismo nista razlicito ucili na faksu...

nema tu nikakvog reda i nece ga ni biti...

saxaa1
19.01.2011., 21:49
Kad se poprave svi zubi, kako ih onda izblijediti, gdje, koliko para ?? Imo iko iskustva s tim ? :D

SmAjLiĆ sMajL
27.01.2011., 12:04
Kad se poprave svi zubi, kako ih onda izblijediti, gdje, koliko para ?? Imo iko iskustva s tim ? :D

Evo, ja sam baš bila jučer kod zubara..popravljala sam zub koji mi je pukao prije neke 2 godine i onda mi ga je on "prikrpao" bijelom plombom...e, ali očito nije sve dobro zatvorio, pa je počelo crnit ispod plombe...tako da mi je sad tu staru plombu vadio i stavljao novu...platila sam 150 kn...

I pitam ja njega za čiščenje kamenca iliti poliranje /koje je po pravilu besplatno, ne?/ i veli on meni: "ma ti dobro pereš zube, ti nemaš kamenca" :confused: wtf? do sad nisam nikad čistila kamenac i ne vjerujem da nemam baš ništa...a i zašto mi ne bi to napravio? nije da idem svaki mjesec ga to tražit...ali to bi trebao radit BESPLATNO, pa bolje onda reći da nema kamenca...

I pitam ja onda za izbjeljivanje....cijena 1800 kn...reko, možda jednog dana....ali si mislim, ne kod tebe....

Tako da baš i mene zanima koliko drugi cijene izbjeljivanje zubi?????

Scarlet O
27.01.2011., 17:17
Ma ništa nije besplatnooooooooooooooooooooo, a pogotovo kad se o zdravlju radi ....

slavonka27
17.02.2011., 22:28
Da li je aparatic za zube, onaj sa sarafima, pokriven ikako dopunskim osiguranjem i preporucujete li koga u Osijeku po pitanju istog? Hvala!

legica21
18.02.2011., 10:09
Pozz.. vidim da se ovdje spominjalo plaćanje bijele plombe.. prije 3-4mj sam popravila 2 zuba.. i nisam platila bijelu plombu.. kako sad to :confused: :ne zna:

Mr.Cipelić
18.02.2011., 10:26
ja bijle ispunu/plombu kod svojeg plčama 120kn dok mi drugi kažu da ne plačaju ništa..rekao mi zubar da je to bolji materijal ili da može staviti besplatni stari,onu broncu ili kaj več..:zubo: sad ti budi pametan

misscandy
22.02.2011., 11:33
Pozz.. vidim da se ovdje spominjalo plaćanje bijele plombe.. prije 3-4mj sam popravila 2 zuba.. i nisam platila bijelu plombu.. kako sad to :confused: :ne zna:

i ja nisam platila bijelu plombu za prednji zub, rekla je da se ne placa za prednje zube...

Mr.Cipelić
24.02.2011., 15:51
ja bijle ispunu/plombu kod svojeg plčama 120kn dok mi drugi kažu da ne plačaju ništa..rekao mi zubar da je to bolji materijal ili da može staviti besplatni stari,onu broncu ili kaj več..:zubo: sad ti budi pametan

u međuvremenu sam sebi odgovorio na pitanje,i nadodajem kako sam zadovoljan svoiim zubarom..:cerek:
idem kod privatnika koji ima ugovor sa HZZO-m..eto i danas bio,moram krunu stavljati..:mig: cijena sitnica,180 ojra..:zubo:

felga
24.02.2011., 15:55
Kod zubara, čim za šteku ode 100 kuna ko ništa! :rofl:

Jeroboama
19.03.2011., 07:46
ako bih radila parcijalnu protezu na gornjoj vilici koliko bi me koštala s tim da sma osigurana zdravstveno i to bih radila kod svog stomatologa ne kod privatnika.A koja je razlika u cijenama za tu vrstu usluge?imam 35 godina

irenatomo
13.04.2011., 23:51
malo sam vas citala, pa samo da prokomentiram kratko...

moja zubarka je najbolja na svijetu, nikad s popravljenim zubom nisam imala problema, nikad nisam preko zdravstvenog platila ni 1 lp,

a sad kad me uzasno bolio umnjak i kad cijeli vikend nisam zbog njega spavala lijepo mi je rekla da sam ju mogla nazvat na kucni i da bi mi dosla otvorit ordinaciju i otvorit taj zub :))))

evo zubic je besplatno popravljen, jedan je prije cca 2 tjedna izvaden, zubici ispolirani, bijele plombe, sve savrseno, zubarka iz snova <3 :s

minaa
17.05.2011., 14:49
Eh ajd mi pliz posalji na pm onda njen br i adresu pa da se i ja siroče uvijerim u njene zlatne ruke!!

NećešRazbojniče
17.05.2011., 23:44
Ovako, vec 2 godine nisam bio kod zubara i nakuplilo se stvari koje trebam "sanirati".

Moj zubar kombinira i rad po "kapom" HZZO-a ali i kao privatnik i to u istoj ordinaciji.

Ja više ne znam što moram plaćati a što ne, mislim da mi on često naplati i ono što je besplatno.

Nadalje, česta mu je spika da je taj i taj segment bolje raditi privatno jer su npr. stavlja puno bolji materijal nego kad on to radi pod okriljem HZZO-a iako je ovo drugo besplatno.

Znam i da zubari koji ne rade privatno moraju neke stvari naplatili ALI GDJE JE TA LISTA ŠTO SE MORA A ŠTO SE NE MORA PLAĆATI?

Uglavon, stukao sam prije 2 godine dobru lovu da si sredim zube (vjerojatno sam plaćao i o ono što je bilo besplatno) i sad vidim da je to sve relativno loše izvedeno.

Dali netko od vas forumaša zna što se kod zubara plaća a što je besplatno? Koje su cijene odeređenih usluga (OVO PITAM ZA ZUBARE KOJI IMAJU UGOVOR S HZZO I NISU PRIVATNICI)?

Fakat ovo za naplaćivanje besplatnog je istina!
Prije 2,3 god. sam popravljao zube. Mislim da sam imao vađenje jednog cijelog i popravak drugog. U to vrijeme su još bile u opticaju ona oslobođenja, na koja sam kao đak imao pravu.
I onda kad god bih došao na pregled, oni bi mi uvijek govorili "ah, to moraš prlatit, to ne pokriva oslobođenje." I tako za više stvari.
Lopovi jedni.

ursula1000
04.07.2011., 21:10
Da ne spamam zubarski topic, prebacujem se tu..

Znači zanima me što se danas ove jadne 2011. god plaća odnosno ne plaća kod stomatologa, s tim da se ima dopunsko osiguranje.

Eto, mislim da u cijelom Varaždinu nema stomatologa koji ne naplaćuje bijelu plombu, a moja je također privatnik koji ima ugovor sa Hzzo-om. Imam dopunsko, prošli sam mjesec plombu platila 200 i sigurna sam da ću sutra još jednu platiti isto toliko. Koliko mi je poznato, svi se drže otprilike ovog (http://www.forum.hr/showpost.php?p=14688425&postcount=6) još uvijek.

I sad lijepo reče čovjek:

Evo ako bas hoces i detalje... danas u 17:30 sam bio narucen kod stomatologa... došah kući sa bijelim kompozitnim ispunom, a gram novca nisam potrošio.
također imam dopunsko osiguranje.

i zapamti da se bijeli ispuni plaćaju samo kod privatnika jer oni tada koriste plombe koje se pri radu bez kartona naplaćuju, a stomatolog koji ima tvoj karton ih dobiva od države !

savjet: mjenjaj stomatologa ili traži račun sa žigom i potpisom i prestat će sa tim sranjima ;)
..ćć.

Pa bi lijepo molila cijenjene doktore stomatologe, nek nas laike sa nezdravim zubima koji svašta plaćamo, a nit ne znamo što plaćamo malo upute u ono na što imamo pravo.

edit: vidim da je neko prije stavil pdf sa standardima/pravima (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_04_43_1091.html)

Za ispune se spominje, između ostalog:
Standardni materijal za ispune:
– amalgamski ispuni u području premolara i molara
– kompozitni ispuni u interkaninom sektoru 3-3
– staklenojonomerni-cementi u interkaninom sektoru

Prema tome, Winkel, izgleda da ipak ovisi di si plombu radil. Ak je u liniji osmijeha, ide džabe, a sve ostalo ne.

stara
05.10.2011., 12:04
Eto, mislim da u cijelom Varaždinu nema stomatologa koji ne naplaćuje bijelu plombu, a moja je također privatnik koji ima ugovor sa Hzzo-om. Imam dopunsko, prošli sam mjesec plombu platila 200 i sigurna sam da ću sutra još jednu platiti isto toliko.

OVO (http://www.stomatolog.in/site/zakoni-i-propisi/kosarica-hzzo.html) se ne placa ako imas karton u toj ordinaciji

prilika
05.10.2011., 16:46
Da li bi se moglo promijeniti socijalnog zubara i prije isteka godine dana bez navođenja razloga u HZZO? Recimo osoba je pogriješila kod izbora, nije odmah primijetila kakvi su uvjeti tamo? Da li socijalni zubar može naplaćivati bijelu plombu 240 kn? Znam da je još početkom ove godine to bilo 100 kn kod jednog drugog socijalnog zubara, kao i prijašnjih godina. Kod privatnih zubara je plomba već od 300 kn. Postoji li neka kvota koliko se uputnica može dobiti? Može li se dobiti u kratkom roku i uputnica za kirurgiju i uputnica za endodonciju?

nana1981
05.10.2011., 20:03
Da li bi se moglo promijeniti socijalnog zubara i prije isteka godine dana bez navođenja razloga u HZZO? Recimo osoba je pogriješila kod izbora, nije odmah primijetila kakvi su uvjeti tamo? Da li socijalni zubar može naplaćivati bijelu plombu 240 kn? Znam da je još početkom ove godine to bilo 100 kn kod jednog drugog socijalnog zubara, kao i prijašnjih godina. Kod privatnih zubara je plomba već od 300 kn. Postoji li neka kvota koliko se uputnica može dobiti? Može li se dobiti u kratkom roku i uputnica za kirurgiju i uputnica za endodonciju?

Pacijent mora biti upisan kod izabranog doktora godinu dana. Ukoliko pacijent i doktor imaju nekakva neslaganja to se mora navesti u dopisu hzzo i onda kontrolor hzzo odredi da li je razlog opravdan i dozvoli pacijentu prelazak kod drugog dr i ranije.
Kompozitne (bijele) plombe se naplaćuju po cjeniku Hrvatske komore dentalne medicine i najniža dozvoljena cijena je 220 kn za jednoplošnu plombu. Ako ti doktor naplati nižu cijenu, on može biti kažnjen.
Broj uputnica nije strogo ograničen, ali se prati potrošnja, tako da ako se endodoncija neće raditi, ista uputnica se može prenamijeniti za kirurgiju, naravno ako je riječ o istom zubu.

mitsulancer
14.10.2011., 12:56
malo sam vas citala, pa samo da prokomentiram kratko...

moja zubarka je najbolja na svijetu, nikad s popravljenim zubom nisam imala problema, nikad nisam preko zdravstvenog platila ni 1 lp,

a sad kad me uzasno bolio umnjak i kad cijeli vikend nisam zbog njega spavala lijepo mi je rekla da sam ju mogla nazvat na kucni i da bi mi dosla otvorit ordinaciju i otvorit taj zub :))))

evo zubic je besplatno popravljen, jedan je prije cca 2 tjedna izvaden, zubici ispolirani, bijele plombe, sve savrseno, zubarka iz snova <3 :s

odlicno, mozes li i meni poslati podatke o adresi zubarke u pvt? hvala.

why-oh-why
06.12.2011., 16:06
Molim vas za pomoc.

Danas mi je HZZO zubar bez da provjeri sto hocu stavio "sivu" plombu u 5icu, koja je u mojim ustima jako vidljiva. Nazvala sam ga odmah cim sam se vidjela u ogledalu i dogovorila sam s njegovom sestrom da ce napravit zamjenu za bijelu ali tek ima termin za mjesec dana.

Zanima me ima li kakva prednost da se ta zamjena napravi ranije?

I (jos vaznije) koliko je to slozen proces, da li bi bilo bolje da odem kod nekog kvalitetnijeg? Hocu li zbog zamjene izgubiti dodatni dio zuba?

Ovaj je zubar ok (tehnicki, komunikaciji je koma, i ranije bio) ali toliko izbjegava stavljati bijele da mi je to malo sumnjivo.

Zahvalna za bilo kakav savjet!

manchild
06.12.2011., 23:19
Molim vas za pomoc.

Danas mi je HZZO zubar bez da provjeri sto hocu stavio "sivu" plombu u 5icu, koja je u mojim ustima jako vidljiva. Nazvala sam ga odmah cim sam se vidjela u ogledalu i dogovorila sam s njegovom sestrom da ce napravit zamjenu za bijelu ali tek ima termin za mjesec dana.

I (jos vaznije) koliko je to slozen proces, da li bi bilo bolje da odem kod nekog kvalitetnijeg? Hocu li zbog zamjene izgubiti dodatni dio zuba?

Ovaj je zubar ok (tehnicki, komunikaciji je koma, i ranije bio) ali toliko izbjegava stavljati bijele da mi je to malo sumnjivo.

bijele plombe se naplaćuju!

ali ja vas ljudi fakat ne kužim - ak je komunikacija loša ili ak niste zadovoljni zubarom mjenajte zubara

why-oh-why
07.12.2011., 16:58
bijele plombe se naplaćuju!

ali ja vas ljudi fakat ne kužim - ak je komunikacija loša ili ak niste zadovoljni zubarom mjenajte zubara

Hvala!

U ovom konkretnom slucaju vise od novca me brine zdravstveni rizik ponovnog zahvata-jel bolje ostavit kak je (i da izgleda ne bas najbolje), ili ici prckati ponovo.

Dodatno me zbunjuje sto su (prema forumu) a) sive cvrsce od bijelih i b) za sive se skida veci dio zuba.

Dakle, zahvaljujuci nemaru doticnog zubara, mogu zavrstit s nepotrebno velikom rupom u kojoj ce biti losija plomba.(A o pricama s foruma da su neki sa zamjenom sredili zivac da ne govorim)

Ako netko moze dati malo cvrscu informaciju koji su realni rizici, to bi jako pomoglo.

I da to je pitanje komunikacije. Problem je sto ljudi s kojima sam pricala nikog ne mogu bezrezervno predloziti- HZZOvci zele proci sa sto manje posla, a privatnici prodati sto vise usluga. Povjerenje je globalno jako malo. (Ili mi krug prijatelja nema puno srece s zubarima)

Zbog toga sam dosad u ime "tehnicke" strucnosti bila spemna zanemariti "soft" stranu. No ovo sto se sad dogodilo je prilicno lose (mogu samo reci da je sreca sto je lik zubar a ne kirurg).

Freakzoid
07.12.2011., 22:57
Molim vas za pomoc.

Nema vam nikakve veze vrijeme kad cete je promijeniti. Mnogi savjetuju da crne plombe imaju zivu i to sto je istina, ali josš na svijetu nema apsolutne potvrde da su crne štetne za organizam da su bijele bolje. Dio zuba necete izgubiti jer kad se crna makne samo se onda umjesto nje stavi bijela!

Pozdrav svima!

Zanima me koje tegobe prouzročuje nedovoljno ispunjen kanal zuba?

Naime, prije pola godine rađena mi je donja petica, i zubar je rekao da nažalost ne može ispuniti kanal do kraja, da je probao, ali ne ide :ne zna: , i da to ne bi trebalo uzrokovati neke probleme.

Od tada su meni počeli problemi - imam neugodan osjećaj u čeljusti, kao onda kada popušta inekcija, a još imate blagi osjećaj kao da vam je taj dio čeljusti još uvijek blago utrnut skupa s tom stranom jezika, oteknuće žlijezde slinovnice s te strane, i neprestalni osjećaj kao da me netko drži s te strane vrata. Također ponekad imam osjećaj kao da imam knedlu u grlu, i boli me kad gutam :503:

Tražite stomatologa uputnicu za endodonciju 5 i pravac Stomatološki fakultet!

P.s.bilo bi dobro prije nego dolazite da napravite svjezu malu sliku te 5 i da s njim dodjete

ja ne kužim kad su meni čišćeni kanali zubarak je svaki ptu zatvorial sa privremenom blombom! nikakva vata!

popi nešto protiv bolova i sutra odmah kod zubara! i nikakva vata, jebala ih vata!

KRIVO!!!!
Vata se stavlja ako curi gnoj kroz zub ako je veliki proces. U protivnom se stavlja privremena plomba ako nema gnoja koji mora izaci!
Mozete si napraviti malu lopticu od vate i zamijenite tu vaticu iz zuba.Ona prvenstveno sluzi da hrana ne ulazi u zub i da omoguci do gnoj izadje i upala se smiri!

Molim vas i da pogledate ovaj filmic kako cetkati zube!

Treba barem 5 minuta cetkati.

http://www.youtube.com/watch?v=VWtkEYKGOf8

Buhica Bu
27.12.2011., 13:56
Ispričavam se ako sam negdje preskočila post u kojem to piše, ali zanima me koliko košta anestezija?
Danas sam bila kod svoje socijalne i dala mi je anesteziju jer me toliko bolilo da sam se tresla. Naplatila mi je 100 kn... A ja nema pojma da li je to previše i da li je možda besplatna :/

Deliceus-Ri
27.12.2011., 14:14
Ispričavam se ako sam negdje preskočila post u kojem to piše, ali zanima me koliko košta anestezija?
Danas sam bila kod svoje socijalne i dala mi je anesteziju jer me toliko bolilo da sam se tresla. Naplatila mi je 100 kn... A ja nema pojma da li je to previše i da li je možda besplatna :/

Si pitala racun?
Ja kod svog(privatnik koji ima ugovor sa hzz-om nisam ni kn platila,ali sam ju dobila prilikom vadjenja...
A danas kod privatnika 50 kn,pa mislim da je previše :ne zna:

Buhica Bu
27.12.2011., 19:35
Si pitala racun?
Ja kod svog(privatnik koji ima ugovor sa hzz-om nisam ni kn platila,ali sam ju dobila prilikom vadjenja...
A danas kod privatnika 50 kn,pa mislim da je previše :ne zna:

Nisam, stupid me :504: Bila sam totalno iskomirana nakon bušenja i svega. Panično se bojim zubara :eek:

Nadam se da ću Zg-u napokon naći nekog koji mi neće isprazniti džepove i istraumatizirati. Ako imaš preporuku, šibni mi na pp, please.

Deliceus-Ri
27.12.2011., 20:53
Nisam, stupid me :504: Bila sam totalno iskomirana nakon bušenja i svega. Panično se bojim zubara :eek:

Nadam se da ću Zg-u napokon naći nekog koji mi neće isprazniti džepove i istraumatizirati. Ako imaš preporuku, šibni mi na pp, please.

Kuzim :D
I ja se bojim ful,ali otkad idem kod ovog novog,preporodih se :cerek:

Nazalost ne,jer nisam iz Zg-a :(
Drzim palceve,da nadjes nekog po mjeri :mig:

Funcut
08.01.2012., 18:12
Mislim da ovisi od grada do grada ,ali još nisam nikad ništa platio kod zubara. Promjenio sam 2 zubarice(ne rade privatno) i nisam nikada platio bijelu plombu. Imam na peticama i šesticama sve bijele plombe. Anesteziju još nisam uzimao ,ali ako bude potrebno vaditi živac definitivno ću uzeti.

SHYRAH
18.01.2012., 20:16
znam da su prednje bijele besplatne, al meni je zubarka stavila kao kvalitetnije koje se plaćaju(100kn), pa me zanima jesu li bijele koje idu preko zdravstvenog, fakat slabije kvalitete od ovih kaj se i inače plaćaju?

manchild
18.01.2012., 23:51
znam da su prednje bijele besplatne, al meni je zubarka stavila kao kvalitetnije koje se plaćaju(100kn), pa me zanima jesu li bijele koje idu preko zdravstvenog, fakat slabije kvalitete od ovih kaj se i inače plaćaju?

sjebala te po meni

Jujigatame
19.01.2012., 09:53
sjebala te po meni

Ne nuzno. Imas kompozit od 120 kn pakiranje i 420 kn pakiranje, a da ne pricam o pratecim stvarima, tehnici izrade, estetici...osobno bi si uvijek nadoplatio za bolje, samo nije uvijek do materijala; ako stomatolog ne zna/ne da mu se raditi, djabe ti i nabolje stvari ;)

SHYRAH
19.01.2012., 18:08
hmm...čudno mi je da svi redovito spominju prednje kao besplatne. Kaj nije logično da većine odabire te bijele koje i inače plaćaju, pogotovo za prednje, ako su kvalitetnije i da im zubari naglašavaju da su te bolje. Normalno je da će svatko stavljat bolje naprijed, ako ih već stavljaju i drugdje . Ne bih htio da me žena mulja. Logično bi mi bilo da je to ustaljena praksa i kod drugih zubara, al baš to nisam nigdje pročitao, pa se brinem:confused: Ne radi se samo o jednoj plombi i samo o meni.Bilo je to više puta.

shalom
30.01.2012., 08:31
Zubarka mi je prošli mjesec naplatila 250 kn za popravak sitnog karijesa na dvojki... rekla je da zdravstveno ne pokriva troškove za bijele plombe:nono: ... a tu čitam kako je do trećeg zuba na teret HZZO-a... nije spominjala nikakave bolje ispune i slično.

Drugi puta ću ići kod svoje zubarke koja nije "socijalno-privatna", nego samo privatna - tamo bar znam da sve plaćam sama, a usluga je bolja i još je čak i jeftinija!!!

Zvala sam, opet ponukana forumskim saznanjima, socijalnu zubarku da li se plaća čišćenje kamenca i kaže: naplaćuje se pljeskarenje nakon čišćenja kamenca 200kn. :504:

UnusualMe
07.02.2012., 18:42
A što se mora plaćati ako nemam dopunsko recimo?

..angie..
07.02.2012., 19:03
Pitanje. Sestra je sada otisla kod zubara (nije jos upisana tamo), pa joj je zubar rekao da Prva pomoc (ako sam dobro cula) kosta 300 kn, i jos lijecenje (zub joj je bio plombiram, izvadjen zivac, no nesto se izmedju 6-7 upalilo pa se lijeci) 450. Dali je moguce da ako se upise to ide preko hzzo? Posto zubar radi preko njih.
Jer ja placam plombe (od onog osnovnog) dok lijecenje ne placam..

Hard Candy
11.02.2012., 21:06
Rade li socijalni zubari udlage ako za to postoje indikacije?

neotrix
27.02.2012., 14:45
ja nemam obadvije 4-vorke...jel neko zna koliko ce me doc..neki most il nesto...kod privatnika sam..al strah me pitat pa da se na vrijeme sokiram..hvala?

Jujigatame
27.02.2012., 16:22
metal-keramika od cca 900 - 1500 kn po clanu (vama treba 3 clana na svakoj strani, makar se mozda da i sa 2 clana, ovisno o situaciji)
puna keramika od 2000 kn pa na vise
implantat cca 1000 eur + krunica

neotrix
27.02.2012., 17:10
kaze mi zubar da ima nekih alternativa jeftinijih za ove moje dvije 4vorke sta mi fale...al tek za par dana cu znat koliko dodu..zna neko sada?...sta to kako??? da se sokiram na vrijeme ??? hvala

Jujigatame
27.02.2012., 17:11
Napisao sam sve sto se koristi, od najjeftinijih do najskupljih varijanti.

neotrix
28.02.2012., 19:46
ma ja mislim da ma i jeftinijih alternativa :-P

Jujigatame
29.02.2012., 00:40
Ajde pa nam javi ;)

neotrix
29.02.2012., 15:12
hocu 10.3 kad odem zubaru :503:

_omerta_
05.03.2012., 14:00
Imam ugovoreni termin kod stomatologa u Zagrebu (nisam inače iz Zagreba,pa niti neznam ko je on,samo je hitno pa na preporuku svog stomatologa idem tamo)

Vjerovatno trebam mijenjati plombu na jedinicu pa me interesira da li se to plaća ? (Imam i dopunsko zdravstveno ako to igra kakvu ulogu ? )

E da,nisam siguran da li taj stomatolog ima ugovor sa HZZO-om pošto je privatnik pa ako i to igra kakvu ulogu ?

Freakzoid
05.03.2012., 15:27
Imam ugovoreni termin kod stomatologa u Zagrebu (nisam inače iz Zagreba,pa niti neznam ko je on,samo je hitno pa na preporuku svog stomatologa idem tamo)

Vjerovatno trebam mijenjati plombu na jedinicu pa me interesira da li se to plaća ? (Imam i dopunsko zdravstveno ako to igra kakvu ulogu ? )

E da,nisam siguran da li taj stomatolog ima ugovor sa HZZO-om pošto je privatnik pa ako i to igra kakvu ulogu ?
vrlo vjerojatno da. neki kolege ce nadoplatiti razliku u materijalu neki cijeli ispun.buduci da niste upisani kod novog stomatologa vjerojatno placate cijelu plombu.

_omerta_
05.03.2012., 15:34
vrlo vjerojatno da. neki kolege ce nadoplatiti razliku u materijalu neki cijeli ispun.buduci da niste upisani kod novog stomatologa vjerojatno placate cijelu plombu.

A ako donesem svoj karton ?
I kolika bi cijena te plombe trebala biti otprilike ?

Jujigatame
05.03.2012., 16:45
U pravilu 0 kn ako si upisan preko hzzo-a, tj ako ispunis list na kojem pise da postajes njegov pacijent. Nije potrebno nositi karton, to on rjesava. Ali rijec je o "obicnom" materijalu. Mnogi imaju nadoplate za bolji i ljepsi materijal. 100, 200, 300 kn, varira...

Radon
06.03.2012., 11:55
http://www.znet.hr/2012/03/stomatolozi-naplacuju-i-usluge-koje-su-besplatne/

Freakzoid
06.03.2012., 15:08
http://www.znet.hr/2012/03/stomatolozi-naplacuju-i-usluge-koje-su-besplatne/

Poštovani, ovaj članak je iznio niz neistina. 1.i osnovna je ta što je jednoplošni ispun minimalna cijena po komori 240-ak kuna (točno dali je 243 ili 244 ne znam). Vrlo vjerojatno je pacijent pošto su stražnji zubi trebao dvoplošni ili troplošni čime se sama minimalna cijena diže. Kako potoje bolji i lošiji materijali tako su i više i niže cijene. Naravno suludo je tvrditi da materijal od 120 kuna će biti jednako dugotrajan kao onaj od 420. Uz to komora je propisala da stomatolog koji ima ugovor može naplatiti razliku u materijalu. Ako pročitate strategiju 2009-2014 napisano je da je u velikom broju slučajeva utvrđeno da stomatolozi naplaćuju manje od propisane zakonske minimalne cijene i to ne zato sto to zele nego zato sto je covjeku danas puno dati 250 ili 350 kuna za 1 ispun.
Ovaki "padobranski" neprovjereni tekstovi služe samo na čast novinaru koji ih je napisao i uredništvu koje ih je objavilo.
P.s. Pročitajte malo unazad o tome se već ovdje raspravljalo!

Freakzoid
06.03.2012., 15:16
P.s. Ne odobravam postupke u kojima se ne daje račun, ali nažalost situacija je takva da stomatolozi izlaze u susret pacijentu pa naplate bez računa 150 ono što u stvarnosti košta minimalno 250 ili ako ne i više..E sad blago onima koji imaju, ali što s ljudima koji nemaju toliko novaca za platiti, a potrebna im je stomatološka pomoć..

borna07
06.03.2012., 15:41
Uz to komora je propisala da stomatolog koji ima ugovor može naplatiti razliku u materijalu.

To je ukinuto od strane HZZO-a prije nekih 1,5 godinu. Nema nadoplata.
Na stražnje zube ili amalgam preko HZZO-a ili kompozit po punoj cijeni.
Na prednje, kompozit preko HZZO-a ili estetski ispun po punoj cijeni.

S ostatkom komentara se slažem.

xx23
06.03.2012., 19:44
Nadam se da će netko pametan ukinuti svaki oblik socijalne stomatologije, pa će napokon sve biti jasno, korektno i s računom.

Freakzoid
06.03.2012., 21:39
To je ukinuto od strane HZZO-a prije nekih 1,5 godinu. Nema nadoplata.
Na stražnje zube ili amalgam preko HZZO-a ili kompozit po punoj cijeni.
Na prednje, kompozit preko HZZO-a ili estetski ispun po punoj cijeni.

S ostatkom komentara se slažem.

Hvala na odgovoru...Nažalost i sami znate da nas o tome na fakultetu ne uče!

:)

Mafro
08.03.2012., 09:35
Pozdrav
Pričitao sam ovu temu i nigdje konkretnog odgovora, znači zdravo seljački bez stručnih izraza.
Cijela tema se svela na plakanje na ramenu među zubarima.
U redu, priznajem nije to lako, ulažu se veliki novci, od školovanja pa dalje. Ali sami ste izabrali to zanimanje, kao i ja svoje pa šutim.
Isto tako nije puno lakše ni ljudima koji dolaze k vama.
I oni rade za mizerne plaće od koje plaćaju zdrastveno,a mnogi i dopunsko. Normalno da se onda bune na bilo kakva dodatna plaćanja, a vi ste si sami krivi za reagiranja jer se ne znate dogovoriti te imati podjednake i transpartentne cjenike vaših usluga.
Ova cijela tema je OT.
Da se vratim na početak i ono što me zanima, ako itko može napisati jasno i konkretno, bez linkova na kojima se nemoguće snaći ili su napisani stručno, tako da blenem kao tele u njih. Znači ispune za školsko dijete, bijele, amalgamske, na koje zube i za koliko novaca.
Ili ovo što su borna (str.6) i borat (str.1) napisali vrijedi za sve.
Puno hvala

Jujigatame
08.03.2012., 23:27
Ljudi dragi vama nije jasno koliko drzava malo daje za svakog pacijenta (mislim da je oko 12 kn mjesecno), koliko kasne s isplatama i koliko je cijeli sustav lose postavljen - sto manje napravis to ti vise ostane. A zivi se od protetike koja se napravi uglavnom u fušu. Takodjer niste svjesni koliko su skupi zahvati koje bi htjeli pod besplatno, koliko kosta materijal i amortizacija. No to je tema neke druge price.

Dakle ponovimo, ono sto je besplatno ako ste u ugovornoj ordinaciji:
- crne-amalgamske plombe na straznjim zubima, bijele-kompozitne plombe (ali one najjeftinije na trzistu) od 3-3. Nebitno koliko godina imate. Sve van toga se placa u pravilu po minimalnim cijenama HKDM-a uz izdavanje racuna: http://www.hkdm.hr/adminmax/File/CJENIK%20minimalnih%20cijena-ozujak%202010.pdf Posto je jasno da te minimalne cijene i nisu tako male (opravdano, vjerovali vi to ili ne) onda stomatolozi da bi zadrzali i privukli pacijente rade po nizim cijenama ali naravno bez racuna.
- rucna endodoncija
- vadjenje zuba (nekomplicirano) i anestezija
- čišćenje kamenca 2X godisnje
- protetika: 2 samostalne fasetirane krunice za djecu i starije od 65 te dvije nadogradnje po celjusti; za sve ostale ovo vrijedi samo u kombinaciji s djelomicnom protezom
- ortodoncija, fiksni i mobilni aparatic do 18te

borat&bruno
09.03.2012., 13:37
Evo i Komora je reagirala oko katastrofalnog članka u Slobodnoj Dalmaciji.
Po meni dobro reagiranje, da ljudi budu svjesni situacije.
Dobro što je istaknuto da djeca do 18g. nemaju pravo na bijele plombe na predkutnjacima i kutnjacima.

http://www.hkdm.hr/?page=news,754

Jujigatame
09.03.2012., 14:22
Izvrstan odgovor!
Super su mi bili i komentari ispod clanka, kako su ljudi odmah grupno skocili u napad na struku, pa se javio i neki koji kod svojeg super privatnog stomatologa placa "posebne plombe samo za straznje zube a koje se zovu Fuđi"...stvarno je ljude lako napraviti budalama. Slicno kao i ova kombinacija u nekom selu u Madjarskoj gdje su "porculanske" krunice 48 eura.

Guliver1972
17.09.2012., 20:06
Ljudi dragi vama nije jasno koliko drzava malo daje za svakog pacijenta (mislim da je oko 12 kn mjesecno), koliko kasne s isplatama i koliko je cijeli sustav lose postavljen - sto manje napravis to ti vise ostane. A zivi se od protetike koja se napravi uglavnom u fušu. Takodjer niste svjesni koliko su skupi zahvati koje bi htjeli pod besplatno, koliko kosta materijal i amortizacija. No to je tema neke druge price.

Dakle ponovimo, ono sto je besplatno ako ste u ugovornoj ordinaciji:
- crne-amalgamske plombe na straznjim zubima, bijele-kompozitne plombe (ali one najjeftinije na trzistu) od 3-3. Nebitno koliko godina imate. Sve van toga se placa u pravilu po minimalnim cijenama HKDM-a uz izdavanje racuna: http://www.hkdm.hr/adminmax/File/CJENIK%20minimalnih%20cijena-ozujak%202010.pdf Posto je jasno da te minimalne cijene i nisu tako male (opravdano, vjerovali vi to ili ne) onda stomatolozi da bi zadrzali i privukli pacijente rade po nizim cijenama ali naravno bez racuna.

- rucna endodoncija
- vadjenje zuba (nekomplicirano) i anestezija
- čišćenje kamenca 2X godisnje
- protetika: 2 samostalne fasetirane krunice za djecu i starije od 65 te dvije nadogradnje po celjusti; za sve ostale ovo vrijedi samo u kombinaciji djelomicnom protezom
- ortodoncija, fiksni i mobilni aparatic do 18te

Stomatologa imamo previše.Kada bi se malo uložilo u prevenciju ne bi ih trebalo 50%.Budite sretni što država još drži ovakav sustav jer kada se ova djelatnost potpuno privatizira mnogi će staviti ključ u bravu,a ostali će morati dobro zasukati rukave kako bi opstali na tržištu.

Jujigatame
18.09.2012., 10:39
Meni osobno će biti drago kada se to desi jer će pacijenti postati svjesniji, više će cijeniti naš rad i svoje oralno zdravlje.
Najbolje naučiš kad te se opali po džepu.
Onaj tko valja će valjati i dalje, onaj koji ne će propasti, vrlo jednostavno.

dennis123
28.09.2012., 21:54
Pozdrav,

molim vas da mi napisete jel moguce napraviti strojnu endodonciju besplatno u zdravstvenoj ustanovi ako nemam dopunsko i ako se placa koji je iznos...hvala

Jujigatame
29.09.2012., 17:42
Besplatno nikako, plaća se 300-750 kn po kanalu (6ica npr. ima u prosjeku 3 kanala, ali može imati i 4, 5...)

neuspješan
20.10.2012., 13:36
Ja sam bio kod svog privatnog stomatologa, popravljao sam dva kutnjaka i stavio mi je bijele plombe.
Svaka je po 250 kuna. Jel to previše?
Inače, moj je stomatolog super, dao bi mu da mi svaki dan popravlja zube i sve šta treba. :D

Jujigatame
20.10.2012., 20:11
nije ;)

papanjica
23.11.2012., 09:35
Moj stomatolog je potpuni privatnik, i svaki put mi da račun.. nema tu muljanja, točno znam kaj plaćam, čovjek u čekaoni ima cjenik i znam unaprijed kolko kaj košta.. socijalna zubarka mi je stalno popravke naplaćivala dodatno i još sam morala čekati 2 sata da dodjem na red.. sad idem privatno i nije mi žal platit tih 250 kn za plombu..

pink5
18.12.2012., 12:24
zubarica mi je stavila bijelu plombu na četvorku, nije naplatila. Nisu li besplatne bijele samo za 1,2,3?

Jujigatame
18.12.2012., 13:30
To je njena dobra volja, zahvali joj ;)

pink5
18.12.2012., 14:57
To je njena dobra volja, zahvali joj ;)

hoćem:)

kikica8888
19.12.2012., 16:41
Nakon dugogodišnjeg nošenja mobilnog aparatića (punoljetna sam) ortodontica mi je preporučila da ga zamijenim retainerom. Proces izravnavanja zuba je gotov, ali zbog povlačenja zubnog mesa i dosta nekvalitetnih zubi, treba mi neka fiksacija, vjerojatno trajno. E sad, taj retainer (iliti udlaga) se može dobiti preko socijalnog, ali samo za 1 čeljust?! To mi nikako nije jasno. Ako sam se godinama mučila da izravnam zube, po kojoj logici oni misle da se samo jedna čeljust može fiksirati, a druga nek ide kud hoće? To mi je kao da dobijete pravo na naočale, ali samo za jedno oko?!:rolleyes: Mislim da je cijena jednog retainera 700kn, a oni traju nekih godinu dana. To je stvarno preskupo, budući da je nešto što ću nositi još duuugo.

Jel ima možda tko kakva iskustva s tim?

Amelie77
19.12.2012., 17:12
Nakon dugogodišnjeg nošenja mobilnog aparatića ...
U pravu si. Ja nemam doduše iskustvo s mobilnim aparatićem nego sa fixnim, ali dobiju se retaineri za obje čeljusti.
Ova cijena od 700 kn za samo jednog je suluda jer je cijena najkvalitetnijeg retainera ovakvog (http://www.google.hr/imgres?start=115&hl=hr&sa=X&biw=1166&bih=643&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=qGKu1EkTbNQicM:&imgrefurl=https://www.healthtap.com/user_questions/353740-where-can-i-get-a-new-orthodontic-retainer&docid=5RC0UUHz3U_M_M&itg=1&imgurl=https://s3.amazonaws.com/healthtap-public/ht-staging/user_answer/avatars/712011/large/open-uri20121201-18023-17sjfnx.jpeg%253F1354387651&w=347&h=273&ei=XPPRUM78GYSN4gS00IDoAw&zoom=1&iact=rc&dur=373&sig=106501174042039659045&page=7&tbnh=132&tbnw=168&ndsp=21&ved=1t:429,r:17,s:100,i:55&tx=48&ty=74)u odličnoj privatnoj ordinaciji u Zg 400 kn (za jednu čeljust).
Druga stvar ako se misli na ovakav (http://www.google.hr/imgres?hl=hr&sa=X&biw=1166&bih=643&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=Fzm9zzc0JaC5YM:&imgrefurl=http://www.retainerlab.com/&docid=w_7bCiaemnulEM&imgurl=http://www.retainerlab.com/100_1037.JPG&w=1216&h=912&ei=NfPRUJmEB-nK4ATKpIGABw&zoom=1&iact=hc&vpx=725&vpy=167&dur=1219&hovh=194&hovw=259&tx=148&ty=86&sig=106501174042039659045&page=1&tbnh=134&tbnw=169&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:8,s:0,i:89), u to se ne razumijem baš.
Inače, ovakav prvi r. može potrajati i duže od 1 god, s vremenom se smanjuje čestina nošenja.

Ako ćeš dobiti jedan retainer preko socijalnog - super, ali...
ja bi na tvojem mjestu otišla u neku dobru ortodontsku ordinaciju, gdje će ti sve lijepo objasniti i reći što ti treba, a mogu ti i napraviti otisak i retainer za tu drugu čeljust po normalnoj cijeni. Šteta je baciti u vjetar godine nošenja mobilnog aparatića.

Ako trebaš preporuku pitaj u pm ili pročitaj ovdje malo temu tražim stomatologa, ortodonta... .:mig:

kikica8888
19.12.2012., 18:00
U pravu si. Ja nemam doduše iskustvo s mobilnim aparatićem nego sa fixnim, ali dobiju se retaineri za obje čeljusti.
Ova cijena od 700 kn za samo jednog je suluda jer je cijena najkvalitetnijeg retainera ovakvog (http://www.google.hr/imgres?start=115&hl=hr&sa=X&biw=1166&bih=643&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=qGKu1EkTbNQicM:&imgrefurl=https://www.healthtap.com/user_questions/353740-where-can-i-get-a-new-orthodontic-retainer&docid=5RC0UUHz3U_M_M&itg=1&imgurl=https://s3.amazonaws.com/healthtap-public/ht-staging/user_answer/avatars/712011/large/open-uri20121201-18023-17sjfnx.jpeg%253F1354387651&w=347&h=273&ei=XPPRUM78GYSN4gS00IDoAw&zoom=1&iact=rc&dur=373&sig=106501174042039659045&page=7&tbnh=132&tbnw=168&ndsp=21&ved=1t:429,r:17,s:100,i:55&tx=48&ty=74)u odličnoj privatnoj ordinaciji u Zg 400 kn (za jednu čeljust).
Druga stvar ako se misli na ovakav (http://www.google.hr/imgres?hl=hr&sa=X&biw=1166&bih=643&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=Fzm9zzc0JaC5YM:&imgrefurl=http://www.retainerlab.com/&docid=w_7bCiaemnulEM&imgurl=http://www.retainerlab.com/100_1037.JPG&w=1216&h=912&ei=NfPRUJmEB-nK4ATKpIGABw&zoom=1&iact=hc&vpx=725&vpy=167&dur=1219&hovh=194&hovw=259&tx=148&ty=86&sig=106501174042039659045&page=1&tbnh=134&tbnw=169&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:8,s:0,i:89), u to se ne razumijem baš.
Inače, ovakav prvi r. može potrajati i duže od 1 god, s vremenom se smanjuje čestina nošenja.

Ako ćeš dobiti jedan retainer preko socijalnog - super, ali...
ja bi na tvojem mjestu otišla u neku dobru ortodontsku ordinaciju, gdje će ti sve lijepo objasniti i reći što ti treba, a mogu ti i napraviti otisak i retainer za tu drugu čeljust po normalnoj cijeni. Šteta je baciti u vjetar godine nošenja mobilnog aparatića.

Ako trebaš preporuku pitaj u pm ili pročitaj ovdje malo temu tražim stomatologa, ortodonta... .:mig:
Ma kako sam i aparatić radila u Stomatološkoj u Perkovčevoj i tamo se kontrolirala, tako me ortodontica odmah poslala tamo kod jedne protetičarke, pa se ne mislim natezati sa privatnicima... Već su mi uzeli otisak (s uputnicom od stomatologa), ali sad će mi napraviti samo jedan retainer, pa ću za drugi vidjeti. Ako ga ne uspijem dobiti preko socijalnog, vjerojatno ću ga platiti. Nemoj me držati za riječ, nisam 100% sigurna jel ova cijena od 700kn za jedan ili oba. Sutra ću ispitati. Ali da, radi se o ovom prvom koji si navela (prozirni). Rekli su da se njega preko socijalnog ima pravo dobiti svake godine, pa sam pretpostavila da nije toliko trajan...:ne zna:

Znam da dosta ljudi ne vjeruje i ne voli te socijalne stomatologe, ali kako sam već godinama išla u Stomatološku, i ortodontica je u kontaktu s protetičarkom, nekako sam sigurnija da će ispasti ok, nego da sad krećem po nekim privatnicima... Iskreno, nemam baš živaca. :mig: Ali ispitat ću još jednom sve cijene, pa ako je tamo stvarno skuplje nego kod privatnika, razmislit ću. A budući da jedan retainer ionako dobivam besplatno, nema razloga da ga ne uzmem. Naravno da neću baciti u vjetar godine i godine mučenja s aparatićem, i to čak u dva navrata (nosila sam ga u srednjoj, pa sad opet 10ak god kasnije). :kava:

Hvala ti na savjetima. Ako budem imala još kakvih pitanja, javim se.

Gusfraba
11.01.2013., 11:31
Iskreno, ne znam na koju temu se javiti, ali mi se čini nekako da bi moje pitanje odgovaralo i ovoj.

Kod svakog posjeta zubaru (ima ugovor sa hzzo) i stavljanja plombe, ja plaćam tu plombu 150 kuna. Nijednom mi nije ponuđeno da imam jeftiniju/besplatnu opciju. Ja ko mali Mujo poslušno platim. Nijednom nisam dobila račun.

Nedavno popravljam jedan zub, dobijem plombu i vraćam se za tjedan dana sa upaljenim zubom. Zub se zatim liječi određeno vrijeme, a ja na kraju liječenja ponovno plaćam plombu! Jesam li je trebala platiti ili ne, tj. jesam ti trebala inzistirati na tome da sam ja platila prvu plombu koju nisam imala ni tjedan dana i da ne želim platiti novu?

Na drugom zubu koji sam popravila i dobila plombu napravila mi se neka brazdica, kao da se dio plombe otkrhnuo. S obzirom da ću uskoro ići vidjeti što je sa tim, zanima me imam li pravo odbiti platiti novu plombu ili krpanje (u slučaju da bude potrebno) za taj zub. Mislim da nije prošlo ni 6 mjeseci sa ovom plombom, sa napomenom da su najtvrđa stvar koju jedem bademi i lješnjaci?!?!! Nije da sam kamenje žvakala pa se plomba oštetila.

Zube uredno njegujem, perem Elmex pastom za zube, čistim koncem... Otkud onda meni toliko problema.. U zadnjih godinu dana sam ostavila novaca u zubara da ne pričam i nikako da mi se posreći da dođem na kontrolu za 6 mjeseci! Osjećam se ko naivna budala koja svaki put kad otvori usta samo ispljune 150 kuna za plombu (imam uredno zdravstveno i dopunsko).

Hvala!

haiku9
11.01.2013., 12:00
Iskreno, ne znam na koju temu se javiti, ali mi se čini nekako da bi moje pitanje odgovaralo i ovoj.

Kod svakog posjeta zubaru (ima ugovor sa hzzo) i stavljanja plombe, ja plaćam tu plombu 150 kuna. Nijednom mi nije ponuđeno da imam jeftiniju/besplatnu opciju. Ja ko mali Mujo poslušno platim. Nijednom nisam dobila račun.

Nedavno popravljam jedan zub, dobijem plombu i vraćam se za tjedan dana sa upaljenim zubom. Zub se zatim liječi određeno vrijeme, a ja na kraju liječenja ponovno plaćam plombu! Jesam li je trebala platiti ili ne, tj. jesam ti trebala inzistirati na tome da sam ja platila prvu plombu koju nisam imala ni tjedan dana i da ne želim platiti novu?

Na drugom zubu koji sam popravila i dobila plombu napravila mi se neka brazdica, kao da se dio plombe otkrhnuo. S obzirom da ću uskoro ići vidjeti što je sa tim, zanima me imam li pravo odbiti platiti novu plombu ili krpanje (u slučaju da bude potrebno) za taj zub. Mislim da nije prošlo ni 6 mjeseci sa ovom plombom, sa napomenom da su najtvrđa stvar koju jedem bademi i lješnjaci?!?!! Nije da sam kamenje žvakala pa se plomba oštetila.

Zube uredno njegujem, perem Elmex pastom za zube, čistim koncem... Otkud onda meni toliko problema.. U zadnjih godinu dana sam ostavila novaca u zubara da ne pričam i nikako da mi se posreći da dođem na kontrolu za 6 mjeseci! Osjećam se ko naivna budala koja svaki put kad otvori usta samo ispljune 150 kuna za plombu (imam uredno zdravstveno i dopunsko).

Hvala!

Besplatne su jedino amalgamske plombe, a kompozitne (bijele) za prednje zube. Na računu za plombu je navedena garancija od godine dana. Sa računom je cijena plombe minimalno 220 kn :)
A to da li će ti ponovno naplatiti zamjenu nedavno stavljene plombe vjerojatno ovisi o "raspoloženju" stomatologa ;)

Gusfraba
11.01.2013., 12:04
Besplatne su jedino amalgamske plombe, a kompozitne (bijele) za prednje zube. Na računu za plombu je navedena garancija od godine dana. Sa računom je cijena plombe minimalno 220 kn :)
A to da li će ti ponovno naplatiti zamjenu nedavno stavljene plombe vjerojatno ovisi o "raspoloženju" stomatologa ;)

Pa eto, ja ne dobijem račun ni ikakvu garanciju i još na kraju platim duplo. :503:

I onda ako su plombe koje se uredno plate tolko loše, trebalo bi ih mijenjati i kopati po zubu svaku godinu? A šta je sa onim vremenima kad dobiješ plombu i imaš ju 15 godina. Ili će još ispasti da su prije 15 godina imali bolje i izdržljivije materijale (mama mi uvijek govori kako je ona imala po 15 godina plombe i nikad problema, a danas ne valjaju ni za pola godine). :ne zna:

I da, znam koje su besplatne, ali imamo li se pravo i kada žaliti na učinjeno i tražiti da ne plaćamo duplo? Ne znam jel postoji uopće kakva tema sa pravima pacjenata.

haiku9
11.01.2013., 12:11
Sad vidim, imaš tu malo naprijed post od Jujigatame-a, gdje ti je objašnjeno što se i kako plaća, pa si pročitaj.
Nadam se da će ti se on javiti i pojasniti ti situaciju ;)
Pa imam i ja neke plombe stare 15-ak godina, a sad ...

haiku9
11.01.2013., 12:16
A račun traži, pa ćeš ga dobiti :)

Gusfraba
11.01.2013., 15:20
Sad vidim, imaš tu malo naprijed post od Jujigatame-a, gdje ti je objašnjeno što se i kako plaća, pa si pročitaj.
Nadam se da će ti se on javiti i pojasniti ti situaciju ;)
Pa imam i ja neke plombe stare 15-ak godina, a sad ...

Hvala na odgovoru!

Ma meni samo dođe žao što za istu stvar plaćam dvaput, i što ne može proći 6 mjeseci da ne idem popravljati nešto iako zbilja pazim na zube, održavam ih, sve radim kako treba.. ne drobim njima orahe, ne jedem puno slatkog, jedem raznovrsno, perem ih najmanje 2 puta dnevno, koristim konac...

Al dobro, tako je kako je i plaća se što se plaća.

Hvala na odgovoru! :)

papanjica
30.01.2013., 15:24
Gusfraba, lik te guli.. al tak ti je to, ak nisi zadovoljna još je puno riba u moru...

Insomnia86
31.01.2013., 10:48
Pitanje.

Liječim se preko hzzo..i sad kad dodjem kod zubara imam pravo na besplatnu inekciju? nemam dopunsko jel imam mala primanja...hvala

Jujigatame
01.02.2013., 23:51
To ovisi o njegovoj dobroj volji...

Metal
14.02.2013., 01:00
Ja živim u jednoj od najsiromašnijih općina u RH- ali na sreću, imamo ambulantu sa zubarskom ordinacijom. Skromnu naravno, ali radi svaki da (osim vikenda). Tamo standardno, rade dvije doktorice- po parnim i neparnim datumima.
Jedna od njih, je recimo toliko bahata da me nije htjela primiti u hitnom stanju- samo zato jer nisam njen pacijent. Stisao sam zube i sačekao drugu smjenu i svoju zubarku- koja ne da ima zlatne ruke, nego jednostavno voli to što radi i trudi se da to uradi najbolje što zna, a opet da pacijent bude zadovoljan. Prije svega se to odnosi na inekcije- koju ona daje (skoro) uvijek. Sma mije rekla da je njoj lakše tako raditi a tih nekoliko minuta koliko treba da anestetik počne djelovati, ne znači ništa.
Ja sam se cijeli život bojao zubara, no od kad sam kod nje krenuo- rekao sam sebi da ću ih sve srediti- svih 18 komada. I jesam- odnosno imam još jedan za remont i to je to.
Nešto se vadilo, nešto popravljalo i plombiralo bijelim plombama. Jednu sam dobio željeznu, ali mi je rekla da mora tako zbog oštećenja krajnje ivice zuba i da bi bijela mogla brzo pući.
Prije nekoliko dana sam bio na oralnoj u Sisku, imao sam zakazanu alveotomiju- koju mi je radila doktorica, skoro pa klonirana kao i ova moja u ambulanti.
Alveotomija nije nimalo prijatna, ali ona se potrudila da to uradi besprijekorno- bez bola, neugodnosti i slično.

Eto tako, ne znam ni sam koja je svrha ovom mog naklapanja... Ali morao sam reći da kako uprkos svemu, postoji doktori koji rade svoj posao pošteno, savjesno i odgovorno, i koje bih ja uvijek mogao preporučiti svakome.
:kava:

zubičica
14.02.2013., 07:37
Lijepo je to čuti, tj. pročitati.

jezic
21.02.2013., 22:08
Ja živim u jednoj od najsiromašnijih općina u RH- ali na sreću, imamo ambulantu sa zubarskom ordinacijom. Skromnu naravno, ali radi svaki da (osim vikenda). Tamo standardno, rade dvije doktorice- po parnim i neparnim datumima.
Jedna od njih, je recimo toliko bahata da me nije htjela primiti u hitnom stanju- samo zato jer nisam njen pacijent. Stisao sam zube i sačekao drugu smjenu i svoju zubarku- koja ne da ima zlatne ruke, nego jednostavno voli to što radi i trudi se da to uradi najbolje što zna, a opet da pacijent bude zadovoljan. Prije svega se to odnosi na inekcije- koju ona daje (skoro) uvijek. Sma mije rekla da je njoj lakše tako raditi a tih nekoliko minuta koliko treba da anestetik počne djelovati, ne znači ništa.
Ja sam se cijeli život bojao zubara, no od kad sam kod nje krenuo- rekao sam sebi da ću ih sve srediti- svih 18 komada. I jesam- odnosno imam još jedan za remont i to je to.
Nešto se vadilo, nešto popravljalo i plombiralo bijelim plombama. Jednu sam dobio željeznu, ali mi je rekla da mora tako zbog oštećenja krajnje ivice zuba i da bi bijela mogla brzo pući.
Prije nekoliko dana sam bio na oralnoj u Sisku, imao sam zakazanu alveotomiju- koju mi je radila doktorica, skoro pa klonirana kao i ova moja u ambulanti.
Alveotomija nije nimalo prijatna, ali ona se potrudila da to uradi besprijekorno- bez bola, neugodnosti i slično.

Eto tako, ne znam ni sam koja je svrha ovom mog naklapanja... Ali morao sam reći da kako uprkos svemu, postoji doktori koji rade svoj posao pošteno, savjesno i odgovorno, i koje bih ja uvijek mogao preporučiti svakome.
:kava:

ovako nešto nisam čula 20 godina-budi sretan s tom zubarkom-moje su bile svs osim jedne-katastrofa-mislila sam da toga nema!

Samsonite
23.02.2013., 20:14
Od malih nogu (a to je več više od 20 god.) idem kod svoje zubarke, koja se "brine" o mojim zubima. Ona ima ugovor sa hzzo-om, što piše na vratima ordinacije. Inače sam stalno zaposlen i imam puno zdrastveno osiguranje. Svaki put kad dođem i ako mi popravlja zub, naplati mi 150 kuna...popravak traje oko 5-6 min...bijeli ispun (plomba)...i naravno naplati mi participaciju 10 kuna...i tako godinama...i još me pita, jel trebam račun...ako tražim, onda je skuplje...Prošle godine kad sam bio, naplatila mi je popravak zuba (karijes) 200 kuna... ( a bilo je više popravaka u tih 2-3 tjedna)...i još pita ak hoču račun, 260 kuna...kažem netreba...ne želim još više plačati...
Jedino što mi radi besplatno, to je čiščenje kamenca, jednom godišnje, prilikom pregleda svih zubi (nastojim jednom godišnje otiči na pregled zubi).
Jel to tako normalno da mi naplačuje ili krši zakon? Mene najviše smeta, ako to nije po propisu, što mene, a vjerovatno i večinu takvih pacijenata, radi budalama, koje ne poznaju svoja prava...

ribica0603
24.02.2013., 15:54
bezbroj puta je već kolega napisao:
- Besplatne su jedino amalgamske plombe, a kompozitne (bijele) za prednje zube (od očnjaka do očnjaka)
- Sa računom je cijena plombe minimalno 220 kn (po pravilima Komore)
- bez računa se ne bi smjelo niti radit...a vi birajte

Royksopp
01.03.2013., 16:36
U ponedjeljak idem kod zubara da mi popravi jedinicu i dvojku. mogu dobiti bijelu plombu besplatno? znam da sam prije 5 god na jednoj jedinici dobila ju besplatnu:ne zna:

manchild
02.03.2013., 02:44
Iako je bijele plombe iza trojki trebalo i dosad naplaćivati, dio stomatologa to nije činio. Kako od 1. travnja na snagu stupaju novi ugovori ordinacija s HZZO-m, te će stomatolozi najveći dio zarade dobivati po učinku, smatra se i da će ih većina početi naplaćivati bijele plombe.

Hrvatska komora dentalne medicine oštro je osudila poruku ravnatelja Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije dr. Dragomira Petrica, koji je prije 20-ak dana građane pozvao da svojim stomatolozima ne plaćaju ništa, osim razlike u cijeni materijala za "crne" i "bijele" plombe, koja ne smije biti viša od 50 kuna.

"To su nevjerojatne tvrdnje i točno se zna koje stomatološke usluge pokriva HZZO, a koje su usluge izvan standarda i moraju se dodatno platiti. Standardom je propisano da se tzv. bijele ispune koriste samo u području prednjih zubi od trojke do trojke, a sve iza prema kutnjacima treba sanirati amalgamskim ispunama. Želite li i na stražnjim zubima bijele plombe, to treba platiti u skladu s minimalnim cjenikom Komore, a cijena takve ispune kreće se od 220 do 300 kuna", kaže za Glas Slavonije dr. Miroslav Sikora, predsjednik osječke podružnice Hrvatske komore dentalne medicine.

No, zanimljivo je da je ta naplata izvanstandardnih usluga nešto na čemu inzistira Komora radi zaštite struke, jer smatraju da po diskontnim cijenama nije moguće pružiti kvalitetnu uslugu, ali isti zahtjev pred stomatologe ne postavlja i HZZO. Upravo je i to razlog što velik broj ordinacija danas ne naplaćuje bijele plombe bez obzira na koji ih zub stavljali.

Naime, cijena između bijele i amalgamske ispune bitno se ne razlikuje, nego je razlika u postupku, pa tako stavljanje bijele plombe zahtijeva nešto više angažmana samog liječnika dentalne medicine. Na naplati bijelih ispuna inzistira upravo sama Komora i to kako se ne bi stvarala nelegalna konkurencija prema privatnim stomatolozima.

"Nije fer ako onaj koji ima ugovor s HZZO-om i dobije glavarinu za svoje pacijente i novac za materijal, odluči da neće naplaćivati bijele plombe, a privatnik si to ne može priuštiti, te ih mora naplaćivati. Tako se u struci stvara nelojalna konkurencija. Pretpostavljam da se dio kolega nije odlučivao na tu naplatu zato da se više svidi svojim pacijentima ili ih zadrži", kaže dr. Sikora.

Pri stručnom nadzoru HKDM-a, doktori dentalne medicine koji ne naplaćuju bijele ispune dobit će samo usmenu opomenu. Kako od 1. travnja na snagu stupaju novi ugovori ordinacija s HZZO-m, te će stomatolozi najveći dio zarade dobivati po učinku, smatra se i da će ih većina početi naplaćivati bijele plombe, što će vjerojatno iznenaditi pacijente, koji zapravo nisu bili ni svjesni da njihovi liječnici do sada časte izvanstandardnom uslugom.

Stručnjaci s HZZO-m još nisu usuglasili ni odluku o naplati anestezije prilikom dentalnih postupaka.

"Držimo da injekcije trebaju biti besplatne u slučaju da vadite zub ili imate neki iznimno bolan postupak, no ako za neki redoviti i gotovo bezbolan postupak tražite injekciju, držimo da je onda treba i naplatiti", kaže dr. Sikora.

šmokljanica
06.03.2013., 12:59
su ljudi dobili reakciju na anesteziju
ja sam jedna od tih. :(
(a) nisam ni tražila injekciju neg je bilo, ma mi ćemo tebe piknut da tebe ne boli i bla bla bla... i ja, budala, rekla ajde dobro (onda još nisam znala da ih ne smijem primat). :rolleyes:

dobro razmisite o ovim posljedicama i o količini boli koja vas očekuje...
zapraf, pitam se, koga vraga misle stomatolozi koji šakom i kapom pikaju injekcije (valjda da bi im pacijenti bili mirni il kaj?).
baš mi je prošli petak sređena osmica, do žifca... boli k'o vrag, al izdržljivo je, "stisneš zube" tih par minuta i to je to.

jest da sad nisam dala informaciju o cijenama, al čisto info onima koji misle da su te injekcije mačji kašalj - nisu. bolje istrpit malo boli nego otegnut papke.

Jujigatame
06.03.2013., 18:30
Papci se ne otežu samo tako. Reakcije na lokalni anestetik (konkretno artikain koji je najviše indiciran za oralnu primjenu) su izrazito, izrazito rijetke; čak mislim da "prava" reakcija ni nije zabilježena. Pitanje što je točno bilo u tvojoj situaciji. U svakom slučaju bezbolnost je no.1 u modernoj stomatologiji i trpljenje je stvar prošlosti, ali izbor je i dalje na pacijentu...osobno, manje karijese i promjene plombica volim početi bez anestezije (stvar procjene hoće li i koliko boljeti), pa ako pacijenta ne boli tj.može izdržati, a ja sam brzo gotov, super; ako ne, stanem i dam injekciju.

šmokljanica
07.03.2013., 08:04
Pitanje što je točno bilo u tvojoj situaciji
:ne zna: mijenjala mi je stare plombe i spičila par injekcija... ja "spavam", ona "drnda", u jednom trenu se ustrči, uhvati telefona... mislim si ja, kaj pak je sad, spilila mi krivi zub, otfikarila jezik... :rofl: veli ona: digni ruke, ja "dignem", al ruke me ne slušaju, mislim si, bemu miša, ova me ušlagirala z nečim :rofl: al kaj sad, niš ne boli :D, sam mi se spi... ispalo je da sam dobila tahikardiju, drhtavicu, malo su mi apšisale ruke i noge - nisu me baš htele slušat kak inače :D al se to smirilo nakon nekog vremena :D i od onda moram reć zubaru - fala lepo, al, nesmete me fpičit. :D
zubara se ne bojim :mig: smatram sve liječnike (bez uvrede prosim) nužnim zlom, i ak, nedaj bože, bilo kaj treba liječit, ne paničarim i delam kaj mi se veli... tak da je "napad straha", iz gornje priče, isključen.
sjest zubaru na stolac mi je kak i frizeru z razlikom da znam da mogu očekivat da bu bolilo, al to je to, zubar me ne mora vezat za stolac i ne bežim kroz prozor. :D

Jujigatame
07.03.2013., 10:21
Ovo nije alergija na anestetik, bez brige; "obična" tzv. vazovagalna reakcija ;)
Da je bila alergijska, vjeruj mi pitanje je bi li ostala živa, sve i da si u bolnici bila.

papanjica
11.03.2013., 15:50

Nitko od spomenutih ne mora krasti... Oni koji kradu to rade jer mogu...

papanjica
11.03.2013., 15:54
Od malih nogu (a to je več više od 20 god.) idem kod svoje zubarke, koja se "brine" o mojim zubima. Ona ima ugovor sa hzzo-om, što piše na vratima ordinacije. Inače sam stalno zaposlen i imam puno zdrastveno osiguranje. Svaki put kad dođem i ako mi popravlja zub, naplati mi 150 kuna...popravak traje oko 5-6 min...bijeli ispun (plomba)...i naravno naplati mi participaciju 10 kuna...i tako godinama...i još me pita, jel trebam račun...ako tražim, onda je skuplje...Prošle godine kad sam bio, naplatila mi je popravak zuba (karijes) 200 kuna... ( a bilo je više popravaka u tih 2-3 tjedna)...i još pita ak hoču račun, 260 kuna...kažem netreba...ne želim još više plačati...
Jedino što mi radi besplatno, to je čiščenje kamenca, jednom godišnje, prilikom pregleda svih zubi (nastojim jednom godišnje otiči na pregled zubi).
Jel to tako normalno da mi naplačuje ili krši zakon? Mene najviše smeta, ako to nije po propisu, što mene, a vjerovatno i večinu takvih pacijenata, radi budalama, koje ne poznaju svoja prava...

Za postavljanje kompozitnog ispuna postoji protokol.. Vremenski nije moguće taj protokol izvesti u 5-6 min!! Ko tak radi falša kolko je dug i širok...

MalaAn
21.06.2013., 07:56
da li je besplatno lijecenje zuba ako zubar ima ugovor sa hzzo-om (to pitam za muza)
a ja idem privatnom zubaru bez hzzo i sad on meni ne izdaje racune ni za sto(lijecenje, vadenje zuba)...recimo sad cu raditi porculanske krunice po 1200 kn i da li je glupo da ja njega moram podsjecati na to da mi izda racun

Jujigatame
21.06.2013., 12:22
Liječenje "standardnim" tehnikama (koje btw nisu točno klasificirane) je preko hzzo-a besplatno. Ne izdaje ti račune jer mu se ne isplati davati državi je.... velik dio toga što ti naplati (+ tehničaru), ali ipak bi bilo korektno (kad već radi tako) da ti račun ponudi, a onda ako ti kažeš ne treba ti ga ni ne izda.

zlatica34
24.06.2013., 18:57
Pročitala sam u košarici stomatoloških usluga koje pokriva HZZO, mislim da je to bilo iz 2009. godine, da osobe iznad 18 godina imaju pravo na lijevanu nadogradnju. Kako mi se odlomio dio zuba koji je već popravljan i plombiran a moja zubarica kaže da se svaka nadogradnja plaća, interesira me kakva je to lijevana nadogradnja, da li je to još uvijek na spisku standardnih usluga i da li se to može izvesti na mom zubu?
Bila bih jako zahvalna na objašnjenju

Jujigatame
26.06.2013., 09:29
Nisam bas siguran vrijedi li to i dalje ali sa strane kvalitete se metalna lijevana nadogradnja ne moze mjeriti s kompozitnim (frc) nadogradnjama. Kostaju parsto kn, gotove su za pola sata (ako doktor zna sto radi) i ne zahtijevaju uvijek krunicu - s pripadajucim core materijalom se izradi cijeli zub u monobloku...

zlatica34
28.06.2013., 09:48
Jujigatame hvala na objašnjenju!

Jujigatame
28.06.2013., 18:39
Nema na čemu ;)

Cloned
08.08.2013., 16:21
Moj zubar je nedavno preminuo pa nazolost mucim muku da nadjem novog,ali DOROG zubara i da ide preko HZZO...potraga ide...onako. Zapravo vratila sam se starom zubaru, koji je nakon sto mi je stavio lek na jedan zub, poceo da mi predbacuje sto sam uopste otisla i vratila se, tako da cu kod njega biti samo dok ne nadjem nekog boljeg. Naime...svi dobri su i puni.
Danas sam se bas nazivala zubara i zubara,ali tek posle velike gospe pocinju da rade.
Ugl. Videla sam mnogo pitanja sta se sve placa i sta se ne placa.

Nasla sam clanak iz 24 sata gde sve pise u detalje.
Ne placa se gotovo nista, osim bele plombe koja moze da kosta najvise 50 kuna. To je znaci u pola cene.
UVEK trazite racun, jel cesto se dogadja da vam naplate nesto sto HZZO pokriva, pa s tim racunom odete u HZZO i dobijete povrat novca, a zubar verovatno packu po ruci jel skoro nista se ne naplacuje.
Pisem to jel danas je isao da mi stavlja lek, odnosno otrov da umrtvi zivac, medjutim mene je na sam dodir, zub mnogo boleo,
kada sam zatrazila injekciju, med. sestra dobacila je da se to placa.
Pa cu ja sledeci put da joj donesem isprintan plavilnik o placanju i nabit joj ga na tu glupu plavu njusku!!!!

Ovde sve pise-http://www.24sata.hr/pametnakuna/stomatolozi-naplacuju-pacijentima-besplatne-usluge-302714

neuspješan
09.08.2013., 12:07
Ti pričaš o stomatologu u HR ili SRB?

Pobocnik
09.08.2013., 17:43
upisan sam kod privatnika preko HZZO-a, no na popravke idem drugom privatniku u kojega imam vise povjerenja.

sada, cuo sam da preko HZZO-a imamo pravo na besplatno skidanje kamenca, pa me zanima da li to vrijedi i za ovoga privatnika koji radi preko Zavoda, ili samo za ordinacije u ambulanti?

moze objasnjenje jer mi nije to bas jasno?

skidao bi kamenac (po prvi puta), pa da je ustediti koju kunu jelte

Berkut
09.08.2013., 23:53
upisan sam kod privatnika preko HZZO-a, no na popravke idem drugom privatniku u kojega imam vise povjerenja.

sada, cuo sam da preko HZZO-a imamo pravo na besplatno skidanje kamenca, pa me zanima da li to vrijedi i za ovoga privatnika koji radi preko Zavoda, ili samo za ordinacije u ambulanti?

moze objasnjenje jer mi nije to bas jasno?

skidao bi kamenac (po prvi puta), pa da je ustediti koju kunu jelte

To ti vrijedi samo za ovoga kod koga si upisan.. i imas pravo 2X godisnje na skidanje kamenca na teret HZZO-a

Pobocnik
10.08.2013., 13:57
dakle bez obzira so je privatnik, mora mi besplatno skinuti kamenac ako sam upisan preko HZOO-a? jer sam cuo da doticni naplacuje sve i svasta a ljudi i neznaju na sto imaju pravo:ne zna:

ovaj drugi (moj glavni zubar) tu nije ni bitan, kod njega znam da sve placam.

ribica0603
10.08.2013., 17:10
Samo se raspitaj oko načina čišćenja kamenca.
Znam da je jedno vrijeme preko HZZO - a bilo besplatno 2 puta godišnje. ..ali samo ručnim instrumentima.
A da se čišćenje strojnim načinom moralo nadoplatiti.
Kako je danas ne znam.

djevojka-broj-8
12.08.2013., 12:05
ja sam kod istog zubara od rođenja i kad god mi nešta popravlja (uvijek tražim anesteziju) mi naplati 30 kuna. uvijek. i to uvijek bez računa kojeg mi niti ne ponudi. a ima ugovor sa hzzo-om. šta točno platim mi nitko nikad nije rekao, ali ostajem zasad kod njega jer me iako je uvijek puna ordinacija prime kad god dodjem :kava:

ribica0603
12.08.2013., 16:06
Zato jer su naplate i nadoplate u stomatološkoj ordinaciji bile siva zona.
Ja sam u struci pa mi nije jasno. A kako je tek vama pacijentima?! :rolleyes:

manchild
15.08.2013., 12:33
ja isto imam anesteziju kad mi radi moja zubarka ali mi nikad ništa nije nadoplatila

affirmation
17.09.2013., 16:37
Danas mi je zubar rekao da po novom praviliniku hzzo-a minimalni iznos za bijelu plombu je 250 kn i da ne moze biti nize.
Da li je to tocno?
Prosle god sam isto placala 150 kn.

ribica0603
17.09.2013., 18:32
Tako je.
Novi pravilnik je od 1.4.ove godine.

neuspješan
19.09.2013., 08:55
Kako se zove taj pravilnik?

audiofonik
19.09.2013., 12:02
Tako je.

link na dotični? tnx...

ribica0603
20.09.2013., 17:43
Ne znam.
..ja sam čisti privatnik...pa me u principu nije ni briga. ;)

Neka link daju kolege koji imaju ugovor s HZZO - OM

affirmation
23.09.2013., 06:54
Tako je.

Ok, hvala.
Jos me zanima koliko je efektivan onaj premaz kao za zastitu zuba protiv karijesa? Ili je to marketinska fora koja se prodaje?

ribica0603
25.09.2013., 12:19
Kakav premaz?
Naziv proizvoda molim...;)

*Flower*
25.09.2013., 17:17
1. Mi smo kod privatne zubarke koja ima ugovor sa HZZ-om, danas mi je za dijete (mlađe od 18 god.) tražila 100 kn za plombu, jer se radi o trajnom zubu i to je sad kao nešto po novom???

2. Inače prima kartice, i kad sam rekla ok, izvolite karticu, rekla je, nema veze budete drugi put, ni računa, ni ništa...na stolu stoji jedino neki blokić uplatnice...Slijedeći put ću ju tražiti račun ako mi ga sama ne ponudi...:ne zna:

3. Zanima me da li je točno da se samo do trojke ne plaćaju plombe?

Može li mi netko odgovoriti i prokomentirati ovo?

Hvala

p.s imam dopunsko, ima li kakva olakšica na temelju toga

Jujigatame
25.09.2013., 20:05
Ako je riječ o bijelom ispunu koji je u posteriornoj regiji, plaća se, ali s računom ne bi smjelo biti ispod određene cifre, koja je prilična (mislim 250kn za manji ispun). E sad to nitko ne kontrolira pa ima svega, neki ne naplate, neki naplate, 50, 100 itd a računi se uglavnom ne izdaju. Dopunsko ne pokriva ništa; nadam se da će privatna dopunska (tipa CO) uskoro "srušiti" hzzo-ova koja su i tako pravno gledano nelegalna pa ćeš za 75 kn mjesečno i moći dobiti neke stvari

Anavi=)
28.09.2013., 17:59
Redovita sam studentica, te sam tako i osigurana. Piše mi da sam kategorija A, osnova 00208. Zanima me sto moram platiti kod zubara koji ima ugovor sa hzzom? Jel' moram platiti bijele plombe? Hvala

neuspješan
02.10.2013., 10:46
Uf, ja sam bio par puta baš kod njega i bio mi je dosta dobar, doduše samo plombe su bile u pitanju, ali je jako nježan bio. Možda jer sam mu rekao da se znam onesvijestiti? :o

Jujigatame
03.10.2013., 15:30
Redovita sam studentica, te sam tako i osigurana. Piše mi da sam kategorija A, osnova 00208. Zanima me sto moram platiti kod zubara koji ima ugovor sa hzzom? Jel' moram platiti bijele plombe? Hvala

Imaš jednaka prava kao i svi drugi - bijela se plaća iza a naprijed od 3-3 je besplatna

Jujigatame
05.10.2013., 22:51
UFZ, imaš prikladne teme pa molim te pitaj tamo, hvala

*Flower*
21.10.2013., 09:13
Ma, kako sam samo ljuta!
dođem u petak kod zubara, i traži me 180 kn, i kao imam neki dug od prije.
Ok, može (u ovoj godini je od 100, pa 150 već došlo na 180 :rolleyes:)
evo, ali tražim račun, da ne bi bilo opet da nisam platila.
A...znate...ako je račun onda je 220...hm...znate... to mi svojim pacijentima dajemo jeftinije da im nije preskupo...
I pošto nema dokaza da kao nisam platila, nema veze za taj navodni dug iz prošle godine...wtf. da je dug prvo bi ja znala, a drugo valjda bi mi napomenula, jer svi idemo redovito...
Mislim si ja goni se u tri krasne...:503:
Platila 180 i sad šta da radim...
Da mijenjam zubara, prijavim negdje ili je to normalno i svi tako rade?

ribica0603
21.10.2013., 19:53
U principu to svi rade...odnosno oni koji kao rade preko socijalnog.
Ali zato se sve ovo i događa. ..zato se i ukida sve više jer država nema novca.

Možeš prijaviti Komori i HZZO - u.
Kad bi više doktora bilo kažnjeno radi toga što rade tako, manje bi pacijenti imali problema.
Jer tada bi svi stomatolozi radili za iste novce. I pacijenti bi mogli birati gdje žele ići.
Opstali bi samo oni koji rade kvalitetno i po cijeni realno.

Na ovaj način se samo skrivaju iza ugovora.
I naplaćuju stvari na način koji nema smisla.

borntobewinner
21.10.2013., 23:28
Treba mi razrezati meso iznad umnjaka jer se pod njega zavlači svašta pa se zna upaliti. Plaćam li to? Imam dopunsko. :)
I budći da sam se tek upisala i nisam sigurna kako radi, koliko se to može zakomplicirati? :zubo:

Jujigatame
22.10.2013., 23:22
Mislim da ide na uputnicu - nista strasno ;)

LadyMoonlight
30.10.2013., 20:53
1. Mi smo kod privatne zubarke koja ima ugovor sa HZZ-om, danas mi je za dijete (mlađe od 18 god.) tražila 100 kn za plombu, jer se radi o trajnom zubu i to je sad kao nešto po novom???

Mene su trazili i 150-250, ovisi o zubu. Isto sam bila mlada od 18.
I nije to nista po novom, tako je vec par godina kod moje.

Hvala

Tocno je. Do trojke nista, 4 i 5 sam placala 150, 6 i 7 250.
Jer hzzo ne pokriva bijele plombe, samo one sive.
Mozete uzet sive za gornje zube recimo jer se ne vidi, i sa donje 6-7 jer se ni to ne vidi. Da se ustedit na tome :)

*Flower*
31.10.2013., 12:58
Mene su trazili i 150-250, ovisi o zubu. Isto sam bila mlada od 18.
I nije to nista po novom, tako je vec par godina kod moje.

Kod moje je to tek od nedavno...:rolleyes:

Tocno je. Do trojke nista, 4 i 5 sam placala 150, 6 i 7 250.
Jer hzzo ne pokriva bijele plombe, samo one sive.
Mozete uzet sive za gornje zube recimo jer se ne vidi, i sa donje 6-7 jer se ni to ne vidi. Da se ustedit na tome :)

nisam znala, uzela bi sive npr. za 7 gore, koja se ni ne vidi, ali nikad mi to nije ponudila...

LadyMoonlight
31.10.2013., 20:04

2. Inače prima kartice, i kad sam rekla ok, izvolite karticu, rekla je, nema veze budete drugi put, ni računa, ni ništa...na stolu stoji jedino neki blokić uplatnice...Slijedeći put ću ju tražiti račun ako mi ga sama ne ponudi...:ne zna:

Hvala

nisam znala, uzela bi sive npr. za 7 gore, koja se ni ne vidi, ali nikad mi to nije ponudila...

Slobodno ti kazes da zelis sive, nema ti tko zabranit. A i cula sam da su sive navodno otpornije na vrijeme i sve utjecaje pa su da te zube zvakace dobre.
Sta bi placala bezveze 250 kn za zub koji ti nitko od ispod nece gledat..

Jujigatame
01.11.2013., 14:15
To da su amalgami generalno otporniji je mit koji se proteže iz vremena kada kompoziti nisu bili toliko razvijeni, odnosno kada dosta naših doktora nije znalo baratati adhezijskim sustavima i još nekim bitnim načelima (crnu samo nabiješ u kavitet dok bijela ima svoja pravila) pa bi svaka druga plomba opadala (nažalost ovako je i dalje u dosta domova zdravlja). Također, za crnu plombu je potrebno ukloniti puno više (zdravog) zubnog tkiva, a u njoj su teški metali i živa - nije da je definitivno dokazan negativan učinak na organizam, ali ako se nešto može izbjeći... ;) U većem dijelu Europe su crne plombe ili zabranjene ili se već dugo ne koriste, a ista odredba će uskoro doći i kod nas. Dakle, estetika je manje bitna stvar.

LadyMoonlight
01.11.2013., 15:04
To da su amalgami generalno otporniji je mit koji se proteže iz vremena kada kompoziti nisu bili toliko razvijeni, odnosno kada dosta naših doktora nije znalo baratati adhezijskim sustavima i još nekim bitnim načelima (crnu samo nabiješ u kavitet dok bijela ima svoja pravila) pa bi svaka druga plomba opadala (nažalost ovako je i dalje u dosta domova zdravlja). Također, za crnu plombu je potrebno ukloniti puno više (zdravog) zubnog tkiva, a u njoj su teški metali i živa - nije da je definitivno dokazan negativan učinak na organizam, ali ako se nešto može izbjeći... ;) U većem dijelu Europe su crne plombe ili zabranjene ili se već dugo ne koriste, a ista odredba će uskoro doći i kod nas. Dakle, estetika je manje bitna stvar.

Meni je uvijek bijela plomba ili pukla na pola, ili se otkrhnula, ili se nesto desilo s njom. Sa crnom nikad nista jos nije bilo, a neke imam vise od desetljeca.

Jujigatame
01.11.2013., 15:31
Razlog zašto piše gore - tvoj operater vjerojatno nije vičan izradi bijelih plombi jer to što pišeš definitivno nije normalno ;)

Nevezano za ovo, ispuni imaju svoj vijek trajanja, nakon kojeg počinju mikroskopski rubno pucati. U te prostore cure slina i bakterije te kroz godine ispod ispuna mogu nastati skriveni karijesi - zato često sama činjenica da ispun stoji u zubu ne znači puno; baš te stare treba pojačano kontrolirati

LadyMoonlight
01.11.2013., 16:02
Razlog zašto piše gore - tvoj operater vjerojatno nije vičan izradi bijelih plombi jer to što pišeš definitivno nije normalno ;)

Nevezano za ovo, ispuni imaju svoj vijek trajanja, nakon kojeg počinju mikroskopski rubno pucati. U te prostore cure slina i bakterije te kroz godine ispod ispuna mogu nastati skriveni karijesi - zato često sama činjenica da ispun stoji u zubu ne znači puno; baš te stare treba pojačano kontrolirati

Kontroliram sve stalno, bas jako cesto idem kod zubara. Al eto.. Bas neki dan mi je na jedinici pukla bijela. Ne primijeti se to ovako, al ja znam.

neuspješan
03.11.2013., 13:29
Meni bijela plomba nikad nije pukla osim jednom zbog aparatića, a amalgamska je ispadala.
Sad imam samo bijele, a i ljepše su mi.