PDA

View Full Version : Sindrom iritabilnog kolona (IBS)

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

unwritten
14.01.2007., 21:13
imam 18.godina,u 9.mjesecu mi je dijagnosticiran sindrom iritabilnog crijeva...
smetnje su grozne...sto god pojedem,imam pojacane vjetrove koje ako ne ispustim dolazi do krcenja crijeva koje mogu trajati i par sekunda..to se cuje kao da prdim...moze mi zasmetati bilo sto sto pojedem,ili cega se napijem...
mozete mislit koju mi to psihicku napetost stvara kad nas u razredu sjedi 30 a ja svaki dan cekam koliko cu se osramotiti...doktori su mi dali neke tablete koje bas i nepomazu i rekli da se smirim,da je to sve od napetosti...al to bas i nije lako...zbog toga izbjegavam i vecere s prijateljima,ili pak druzenja bez glazbe(jer onda se sve cuje)...cesto sam glumila bolesti samo da ostanem kuci,da ne idem u skolu...
zanima me ako neko moze podijeliti svoja iskustva samnom, ako netko ima ovaj sindrom da mi kaze kako se nosi sa time,sto jede,sto nejede,pomaze li ista...hvala svima:kiss:

outoftheblue
14.01.2007., 21:24
:Prd: :Prd:

Mad Scientist
14.01.2007., 22:12
Premještam na Zdravlje ... tamo je ipak prikladnije za ovu temu.
A bit će link i s Psihologije

LIQ
14.01.2007., 22:17
Jednog dana upoznala sam jednog divnog gospodina I zaljubila se. Kada je postalo jasno da cemo se uzeti, odlucila sam da prestanem da jedem pasulj.
Nekoliko meseci kasnije, na moj rodjendan, pokvario mi se auto dok sam se vracala kuci s posla. S obzirom da sam zivela na selu, pozvala sam muza i rekla mu da cu kasniti, jer sam morala da odpesacim kuci. Iduci tako, uz put sam naisla na jednu malu krcmu iz koje se sirio miris pasulja i ja jednostavno nisam mogla da odolim. Posto sam imala pred sobom da prepesacim jos milje i milje, predpostavila sam da cu se putem osloboditi svih nuspojava dok ne stignem kuci. Usla sam u krcmu i za cas posla sam ''sredila'' tri porcije pasulja. Kada sam nastavila da pesacim, potrudila sam se da oslobodim sav gas.
Kada sam stigla, moj muz je bio radostan sto me vidi i veselo je rekao:
''Draga, imam iznenadjenje za veceru!''
Zatim mi je stavio povez preko ociju i odveo me do stolice za stolom za veceravanje. Sela sam, i bas kad je hteo da mi skine povez, zazvonio je telefon. Naterao me je da mu obecam da necu dirati povez dok se ne vrati, i otisao da se javi.
Pasulj koji sam pojela je jos uvek radio i pritisak je postao nepodnosljiv, tako da sam iskoristila priliku dok se moj muz ne vrati, nagla se na jednu stranu i 'pustila' jedan. Ne samo da je bio glasan, nego je i smrdeo kao kada kamion s djubrivom, prolazeci pored pilane, pregazi tvora. Uzela sam salvetu s krila i zustro oduvala smrad. Zatim sam se nagla na drugu stranu i odvalila jos tri. Smrad je bio gori od kuvanja kupusa. Naculivsi usi na telefonski razgovor u susednoj sobi, nastavila sam ovako da nizem narednih nekoliko minuta. Zadovoljstvo je bilo neopisivo. Kada je pozdravljanje preko telefona oznacilo kraj moje slobode, ucinila sam jos nekoliko brzih kruznih pokreta salvetom da razduvam sve, vratila salvetu na krilo i uz osecaj zadovoljstva i olaksanja, spustila ruke na krilo.
Lice mi je sigurno odavalo najneviniji moguc izraz kada se moj muz vratio i izvinuo sto se tako dugo zadrzao. Pitao me jesam li virila a ja sam ga uverila da nisam. U tom trenutku, skinuo mi je povez i dvanaest gostiju koji su sedeli za stolom u glas je
uzviknulo: ''Srecan rodjendan!!!'' Pala sam u nesvest.

crvenooka
15.01.2007., 00:35
:D :D LIQ :s :s ovo je predobro...nasmijala sam se do suza... :kiss:

crvenooka
15.01.2007., 00:51
unwritten imas ovdje nesto o tome pod temom brza probava-iako to nije to...
dakle,meni nitko nije dijagnosticirao (u biti doktorica mi je i rekla da nema nekog nacina da se to dokaze) ali svi simptomi iritabilnog kolona se u potpunosti poklapaju s mojima...
meni je jako puno pomoglo kad sam pricala sa sestrinom frendicom koja je imala isti problem,pa smo se pocele smijati tome-tesko je,mislila sam da je to tako tragicno,jos uvijek kad me pukne neka totalna depra mislim si kako nisam sposobna za zivot kad ni srat normalno ne mogu :zubo:
uglavnom,ja upravo sada opet prozivljavam svoje najgore trenutke-u zadnjih 6 sati sam sigurno bila 12 puta na wc-u...uzas...jos malo pa cu dehidrirat...
meni je najveci bed kad putujem negdje-jedno vrijeme je bilo tako strasno da je putovanje znacilo otici bilo gdje a da mi je wc izvan dosega u krugu 10metara...sad me vec strah kako cu sutra na faks :flop:
i iskreno,ne zelim te obeshrabrit,ali ja jos nisam nasla rjesenje...ako idem negdje onda obicno nista ne jedem...crijeva mi reagiraju na sve-nikad ne znam sto ce se dogoditi,totalno nepredvidivo...
ali,polako se oslobadjam-i je-trebas se rijesiti napetosti jer je to u biti potaknuto stresom
bas mi se nedavno dogodilo da sam toliko bila napeta zbog jedne osobe,tako jake grceve sam imala (a 20min prije toga bila na toaletu) mislila sam da cu umrijet,i onda kad je osoba rekla da odlazi-isti tren,nevjerojatno,isti tren me prestalo boljeti...i nisam morala na wc do sljedeceg jutra...
ali da me psihicki ubija -definitivno...i zato kazem-nauci se smijat svim tim situacijama,reci ljudima koji te okruzuju sta ti je ,koji su uzroci,posljedice,kako se ti osjecas zbog toga...kad ti pruze podrsku bit ce ti puuunooo lakse...
uglavnom,pisala sam zbrda zdola,a vec se post oduzio...
da stvarno ne pretjeram,imas veliki pozdrav od mene
nadam se da sam ti bar malo pomogla
da znas da nisi jedina :kiss: (nazalost ;) )

strangelove
15.01.2007., 08:26
psihološka pomoć u ovoj bolesti znatno pomaže..
eh, sad trebalo bi promijenti i prehrambene navike, izbacit kavu, alkohol, masnu hranu, onu koja napuhuje, gazirana pića.. jesti redovito, male obroke,.. papat mekinje. te uzet sab simplex (simetikon) kapi. :)

@LIQ :rofl: :rofl:

nina7
15.01.2007., 11:51
ja sam pila rudakol tablete 3 puta dnevno pola sata prije jela i stvarno su mi pomogle, sada ih uzimam samo prije ručka

unwritten
15.01.2007., 15:27
jos uvijek kad me pukne neka totalna depra mislim si kako nisam sposobna za zivot kad ni srat normalno ne mogu :kiss: :s

HVALA VAM SVIMA

sad bar znam da postoji jos netko s ovim stvarno neugodnim problemom,
ipak lakse je kad cujes da jos netko prolazi isto sto i ti i da nisi sam jer ja ne poznajem nikoga tko ima ovaj problem...
tnx.ljudi
i tebi crvenooka,hvala na opisu stvarno vidim da postoji jos netko s istim mukama...nadam se da cemo se izvuc:kiss: :top:

crvenooka
15.01.2007., 20:48
unwritten :kiss:
ako sta trebas javi se na private,pa da se medjusobno jadamo jedna drugoj :)
znam kako je...nitko ne zna koliko te iscrpljuje-fizicki,a psihicki jos gore...ali prezivjela sam danasnji dan,bila i na faksu :D
uvijek prezivim :cerek:
unwritten drz se :top:

white panties
16.01.2007., 17:09
cure, a jeste probale promijeniti prehranu?
dakle izbaciti stvari sa bijelim brasnom i germom, te mlijecne proizvode i kafu?
jesti laganiju hranu?
piti puno tekucine, vodu i cajeve?
jesti manje obroke, svaka 3 sata?

ja sam imala slican problem, konstantnu nelagodu i bolove u stomaku, glasno krcanje stomaka, nadutost sta god da pojedem, pogotovo malo "tezu" hranu, i svako jutro kada ustanem osjecala sam takvu tezinu u stomaku kao da sam se najela kamenja, katastrofa!

onda sam uradila neki test krvi na razne namirnice gdje mi se pokazalo da reagujem na bijelo brasno, germu, secer, neki mlijecni protein koji se nalazi u svim mlijecnim prozivodima, i jos par stvari
pa sam iz ishrane izbacila kruh od bijelog brasna, slatkise, kekse, umjetne sosove, mlijecne prozivode....i stvar se mnogo popravila..gotovo da sam se rijesila problema! (kuc, kuc:) )

sada umjesto 2 kriske kruha sa margarinom i sirom uz casu mlijeka, pojedem 3-4 keksa od rize sa kuhanim jajetom i soljom zelenog caja, za lunch neko voce, za rucak sebi kuham domace, nesto laganije...

mozda da i vi probate?

unwritten
16.01.2007., 19:10
ja jesam...

jedem laganiju hranu,mlijeko(primjetila sam da mi uzasno smeta) sam izbacila presla na jogurt..
kavu ne pijem,nejedem slatkise cokoladu na prazan zeludac... odlucila sam kad mi je skola ujutro navecer da pojedem samo neku juhu,
inace bi jela sendvic,il jaje,il tako nesto..al to mi sve smeta...
najbolje je kad su crijeva prazna.al opet moras nesto i jest:)
:w

zac013
16.01.2007., 21:07
Oh, koje olakšanje!!
Točno to je i moj problem koji me muci vec neko vrijeme..Pisao sam pod različitim temama i na različitim forumima i nisam dobio bas nesto dobrih savjeta kako se toga rijesit! Svi pisu o prehrani, ne jesti ovo, moras ovako..ono onako..i sve isprobao i nista!!
Jednostavno kad pocne onda traje dok ne prestane samo..
Sva sreca da imam predavanja samo jos drugi tjedan pa sam gotov s faksom (onaj dio s predavanjima)..uzasno je kad ti pocne pa se svi onak okrecu, gledaju te..uf..
Istina je da je bolje izrazeno kad sam nervozan, al sve jedno..
Neznam, meni nista ne pomaze..sve sam isprobao!
Sljedeci tjedan idem kod doktora (opet) pa da me posalje konacno na gastroskopiju, da znam da to nije nesto starsno!
Inace, kupio sam Karbofin kapsule i malo bolje je od njih, probaj..mozda i tebi barem malo olaksa 'problem'!!
Ak se ko rijesio tog problema, nek javi!!
Pozdrav!!

crvenooka
16.01.2007., 23:16
ja jako dugo imam problema s tim-a najveci je problem zato sto nikad ne znam kako ce mi crijeva reagirati-kad pojedem odredjenu namirnicu nekad bude okej,a nekad katastrofa...pms isto sve promijeni...hocu reci da nema nekog sistema...jako nepredvidivo...prije godinu dana sam zavrsila na hitnoj na zaraznom-jela sam neku tjesteninu i meso u menzi-ja cijelo popodne i vecer povracala,da ne idem u detalje,na hitnoj katastrofa,kad se mama cula sa doktorom mislila je da sam na pola mrtva sta joj je ovaj napricao kako sam izgledala...no,dobro sad.hocu reci-nikom drugom nije bilo lose!tako da meso vise ne jedem,nikad ga nisam ni preferirala,ne jedem jaja,kao mala sam bila alergicna na mlijeko,tako da laktozu ne mogu probavit-pa sam sad na sojinom mlijeku (preporucujem!)...istina da mogu i trebam jako puno jos toga mijenjat,ali skuzila sam da imam prilicno los odnos prema hrani-da ne duljim i ne opterecujem vas sa povijesti problema...
okej,kako zapocinjete dorucak?
ja sam bila kod refleksologa koji mi je preporucio prehranu po krvnim grupama (ja sam A) i kad sam mu rekla za svoj problem,rekao mi je da jos nije cuo da osobe A krvne grupe imaju iritabilni kolon...?uglavnom,rekao mi je da komadice ananasa pomijesam sa sojinim mlijekom-to sam jela preko ljeta i bilo mi je fino...sad nekako ne stignem,svako jutro trcim na faks (jos sad kako visim po forumu...:zvrko: )
sto ste jos promijenili?kakve promjene uocavate?sto ocekujete od sebe?
ja za pocetak,ocekujem da u novoj godini crijeva pokazu malo vise suradnje,inace cemo se posvadjat (kao da me sad slusaju :D )
no dobro...pisite...
ah,ovo je jebena terapija...
:kiss: svima

unwritten
17.01.2007., 15:24
zaco013 jel ti imas problema sa crijevima ili zelucom?pitam jer vidim da spominjes gastroskopiju...jer ako ti kruli zeludac(bez crijeva)mozda imas ubrzan metabolizam,jesu ti to mozda spominjali doktori?i ja OPET sljedeci tjedan idem kod doktora:mad: ;) vise sam vremena provela kod njih ova 4mjeseca nego doma:cerek:
dorucak zapocinjem slancem i cajem...mlijeko nikako,tek predvecer jogurt.
a ocekujem da ne krce,nek boli samo da ne krci:bonk:
:kiss: :zubo:

unwritten
17.01.2007., 15:26
e da..kako djeluju te Karbofin kapsule?jel se izdaju na recept ili?

zac013
17.01.2007., 16:38
Ovako ti je kod mene!!
Imao sam zadnji uvjet za upis u petu godinu i na ispitu me primilo prvi puta..Tak mi zvijalo i krulilo da sam morao prije predat ispit jer se nisam mogo koncentrirat na ispit vec na to moje krulenje..ok, onda je to bilo od nervoze, recimo!! Al zanimljivo, meni je i dalje nastavilo i do dana dasnjeg to traje. Bio sam kod lijecnika i poslao me na UZV abdomena i na kotrolu krvi! Rezultati: sve odlicno radi, nema greske!! Onda mi je reko tj. rekla da je to radi neke napetosti i nepravilne ishrane..pa nek probam jesti u isto vrijem, da ce mi pomoci Dukatov Bioaktiv i sl. sa LGG-om, i svasta mi napricala. I ja sve tako napravio al pomaka nema! Nisam mogao onda ic na daljne pretrage (gastroskopija isl.) jer me ni nije htela poslat na gastroskopiju a i meni pocela predavanja i glede na to da studiram u inozenstvu je to malo komplicirano bilo!
No uglavnom, ici cu sad kad zavrse pred kad cu bit doma pa cemo vidjet!

Po mojem je problem u crijevima, ne kruli mi onako ko da sam gladan nego negdje u debelom crijevu, onak bas neugodno..bas kako si napisala, ko da prdis!!
Karbofin su neke talijanske kapsule (60 kom) na biljnoj bazi i po mome nemogu stetit..meni recimo malo pomaze..nije tako ucestalo krulenje! Dobis ih u apoteci i nisu na recept! Pozanimaj se malo, mozes i pitat tamo u apoteci, nekad dobi covjek bolji savjet nego kod lijecnika!!

Pozdrav!

unwritten
18.01.2007., 15:57
e da i meni su rekli da je dobro uzimati taj Bioaktiv s LGG-om...
a za gastroskopiju su mi rekli da nebi to radili da sam jos mlada,
ja pijem ove rudakol...nekad pomazu nekad i ne...danas mi je bilo sve dobro,dok je jucer bilo katastrofa....
morat cu se i ja onda malo raspitat u apoteci:)
pozdarv:top:

unwritten
11.02.2007., 22:07
bilo kakav savjet jos uvijek dobrodosao:)
pozdrav:cerek:

rar
13.03.2007., 19:34
Zanimaju me vaša iskustva i savjeti u liječenju iritabilnog kolona. Molim preporuku za dobrog liječnika.

nina7
15.03.2007., 08:20
Mani je dijagnosticiran prije nekoliko godina, dobila sam Rudakol tablete 3x1 ali nisu mi pomogle. Stvar se smirila tek kad sam promjenila način prehrane tj. jela sam 5 puta na dan večinom voće i povrće, cjelovite žitarice, integralnu rižu i peciva, bijelo meso, ribu, pila sam samo vodu i biljne čajeve, jogurte,... ukratko, zdravo sam se hranila i sve je došlo na svoje mjesto.

vava_brazil
06.04.2007., 00:26
Ja sam takodjer sa 18 poceo osjecati takve probleme,
vjerujem da je razlog psihicki stres, barem u mom slucaju je bilo tako
trebalo mi je dosta dugo da shvatim sto me muci u zivotu i kad sam to shvatio stanje se pocelo poboljsavati
sada sam se rijesio tog tereta, konkretno tezak fakultet, losa komunikacija i pritisak od strane roditelja da ne nabrajam dalje,
sredio sam zivot i sad sam u nekoj fazi
budjenja iz depresije i povratka u normalan zivot

naravno,po samoj prirodi tog sindroma, osnovna prevencija je dijetalna prehrana i izbjegavanje premasne i zacinjene hrane
takodjer, puno pomaze 1 bioaktiv lgg i 1-2 banane na dan

sto se tice kruljenja, koje mi se dogadjalo u stresnim situacijama, meni bi pomogao mali obrok koji zaposli crijeva no opet znam da nije sve tako jednostavno...

ciao

Beboje
06.04.2007., 10:48
Definitivno je riječ o stresu. Ja imam 35g. i sad su mi otkrili kronični gastritis i refluksni ezofagitis (popustio sfinkter prema jednjaku, pa je i on nastradao od želučane kiseline). Imala sam grdi napadaj i dva tjedna bila na bolovanju uz opaku depru. Na silu sam se digla iz kreveta, pomogla si izbacivši u potpunosti kavu i mlijeko, slatkiše. Pijem čaj od kamilice i još jednu mješavinu sljeza i gospine trave. Pomognem si i Persenom, B-kompleksom... ako mi prorade crijeva (svako jutro trčim na WC posljednja tri tjedna) uzmem jedan Helex (tableta za smirenje). Svaki dan si popijem jedan bioaktiv ili sličan jogurt, a trošim i puding od soje ili mlijeko od soje. Jedem kuhano i nezačinjeno + maslinovo ulje.
I mogu reći da mi ide na bolje. Mali pomak u želucu i crijevima, odmah više snage i bolja volja... a to opet pridonosi zdravlju.
Ovo s crijevima je bilo nepodnošljivo. Uvijek sam imala trčkavicu prije nekog napetog događaja, ali nikad ovako!

Stalno nešto žvačkajte, nemojte imati prazan želudac - metabolizam treba biti ujednačeno aktivan cijeli dan. Čula sam da Rudakol čini čuda. Nemojte se sramiti i uzeti neku tabletu za smirenje u kriznom razdoblju... štaka za najkritičniji trenutak. I koristite mješavine čajeva za smirenje... kombinirajte s Valerijanom.

A stvari se onda srede i same od sebe.

k-a-t-y
06.04.2007., 11:06
imam 18.godina,u 9.mjesecu mi je dijagnosticiran sindrom iritabilnog crijeva...
smetnje su grozne...sto god pojedem,imam pojacane vjetrove koje ako ne ispustim dolazi do krcenja crijeva koje mogu trajati i par sekunda..to se cuje kao da prdim...moze mi zasmetati bilo sto sto pojedem,ili cega se napijem...
mozete mislit koju mi to psihicku napetost stvara kad nas u razredu sjedi 30 a ja svaki dan cekam koliko cu se osramotiti...doktori su mi dali neke tablete koje bas i nepomazu i rekli da se smirim,da je to sve od napetosti...al to bas i nije lako...zbog toga izbjegavam i vecere s prijateljima,ili pak druzenja bez glazbe(jer onda se sve cuje)...cesto sam glumila bolesti samo da ostanem kuci,da ne idem u skolu...
zanima me ako neko moze podijeliti svoja iskustva samnom, ako netko ima ovaj sindrom da mi kaze kako se nosi sa time,sto jede,sto nejede,pomaze li ista...hvala svima:kiss:

ja imam isto što i ti i to već 4 godine. mislim da mi je došlo od stresa na faxu. problem je što sam stalno kod doktora, a nitko mi to nije dijagnosticirao. bila sam na svim mogućim pretragama, osim gastrosklopije jer to... jednostavno ne mogu. tako mi je drago da sam konačno našla nekoga tko to ima. mislila sam da sam jedina.

uglavnom kod mene ti se sve pogoršalo na 4. godini, pa čak nisam mogla ići na predavanja. morala sam smišljat svakakve stvari zašto ne olazim, jer mi doktorica nije htjela / mogla dati ispričnice jer to nije nešto što odležiš, pa si opet ko nov. ne znam kako sam uspjela, sve to izdržat.

kod mene ti je bilo tako da sam jedno godinu dana stalno imala grčeve u crijevima i prdila ko luda. onda je to nekak prošlo jer nisam jela ni najmanje količine začina, gaziranog i sl. istovremeno sam zbog grčeva stalno imala proljev. cca 20 puta dnevno uz užasne bolove čim bih nešto stavila u usta. zbog toga se nisam mogla mrdnuti iz kuće. al hvala bogu uz mene je bio dečko (sada muž) koji mi je bio ogromna podrška. i nakon svega počela sam doslovno izbjegavati hranu. živjela sam samo od slanih štapića i čaja od šipka. i tako sam smršavila cca 15 kg, al mi je sa stanje manje više ok. jedem skroz manje - svakih dva sata, ali jebeno malo. nemam više nikakvih smetnji, osim kad pojedem zabranjenje stvari (a to je skoro svo povrće, sve voće, svi začini, sva gazirana pića, mlijeko i mliječni proizvodi). tada "iserem" dušu.

zbog svega toga nisam mogla se nigdje zaposliti i hrpu sam izlazaka i putovanja propustila. al bar je sad sve ok.
nadam se da ti je to bar sitno pomoglo da bar znaš da nisi jedina u ovom sranju.

Beboje
06.04.2007., 12:10
Jeste probali probiotike? Probajte ProLife jer vam je crijevna flora sigurno u komi.

k-a-t-y
07.04.2007., 18:57
Jeste probali probiotike? Probajte ProLife jer vam je crijevna flora sigurno u komi.

da probali, ali tako neki sitni (komercijalni) lijek ništa ne pomaže

MaxB
08.04.2007., 23:11
jedem laganiju hranu,mlijeko(primjetila sam da mi uzasno smeta) sam izbacila presla na jogurt..
Izbaci mlijeko i sve mlijecne proizvode ukljucujuci jogurt, sladoled itd. na tri-cetiri tjedna pa onda vidi. Ali to znaci: izbaci sve i nemoj varat.

Ne kazem da je to slucaj kod tebe, ali ne znas dok ne provjeris. Ja sam imao iste takve probleme na prvoj godini faksa, navecer bih pojeo cokolino, ujutro kad sam dosao na faks strasno mi je kruljilo u zelucu, toliko da sam u dvoranama sjedio sav zgrcen samo da se sto slabije cuje. Ponekad mi je malo pomoglo (ublazilo kruljenje, ali i dalje kruljilo) kad bih ujutro pojeo nesto, barem neki klipic. Jednostavno sam izbacio mlijeko (s njim i cokolino) i situacija se popravila. To je bilo prije nekih pet-sest godina. Pred godinu dana sam poceo konzumirati jogurte, nekad ih mijesao s zitnim pahuljicama i - problemi (doduse nesto drugaciji) su se opet javili - ne odmah, ali kroz kratko vrijeme. Ostavio se jogurta i situacija se opet stabilizirala. I sad jedino sto konzumiram je povremeno sir u sendvicu.

gljivek
09.04.2007., 10:40
...ja sam imala h.pylori i kojih 3 mjeseca sam jela samo dvopek i rizu,ali fakat samo to...i onda je to proslo,ja izgubila kojih 6 kila....

...i onda sam imala problema s crijevima,ne znam ni sama kakvih,htjeli su me na gastroskopiju i kolonoskopiju i uspjela sam izbjeci to...kad god sam pod jakim stresom me boli trbuh, kruli mi, svira u crijevima uzas....
...uglavnom,trudim se ne zivcirati se puno..izbacila sam pooootpuno mlijeko i bijeli kruh,i tegobe su mi se smanjile....ali meni paše jogurt, svaki dan jedan...ne jedem masno....ne jedem hrenovke,paštete i ostala smeca...i svaki dan bananu,dvije...to mi pomaze...

zac013
10.04.2007., 08:28
Bok svima!!
Evo, da se i ja opet malo uključim!! Ja sam otisao na gastroskopiju i preporucam svima, nije to tak strasno kak se prica!!Par minuta traje, al je najdetaljnija pretraga!! Ustanovljeno mi je da imam lagani kronični gastritis koji je najvjerojatnije uzrokovan stresom i sl.
Sad pije Nexium tablete, iskreno ne vidim nekog pomaka al ok, valjda ce se sredit s vremenom..Malo me iznenadilo to da imam gastritis, al nije ni to tak strasno! Dakle, koliko se meni cini, moj problem je u crijevima a ne u zeludcu. Krulji mi po crijevima i tam negdje prema debelom crijevu a ne u zeludcu..al to nikak doktorima objasnit!!
Meni su pomogle Karbofin kapsule, izregulirale stolicu al to je bilo privremeno i cim sam prestao to piti opet isto..
Izbacio sam puno toga sto mi je smetalo (mlijeko, jaja, grah, jedno vrijeme nisam ni meso konzumirao itd.) al meni kad krene kruljenje, nema stajanja..i to traje par dana i opet sve 5!! I to se tako periodicno ponavlja, tjedan dana super i onda opet pocne!
Vise neznam kaj nek probam da pomogne jer je to neugodno kad ti krulju po crijevima, ko glasno pretakanje..
A valjda ce se nekaj srediti i prestati..prije nikad nisam imao problema s prehranom, i da sam pokvareno pojeo bilo je sve ok!!

Pozdrav svima s istim tegobama!! Ma i onima koji ih nemaju!! :o)

Lp
žac013

Smartie
10.04.2007., 09:09
Ja to imam ali ne sa ovim simptomima kao ti. Imam ostre bolove u donjem dijelu trbuha koji "izgldaju" kao da si pun vjetrova ili kojecega al nis neide van :rofl: Ugl. za sve vas koji se tu glupirate i smijete, nije uopce smjesno, vec jako bolno. Svatko ima drugacije simptome i svatko reagira drugacije na drugaciju hranu, dakle, nema smisla izbacivati mlijecne proizvode vec pratiti prehranu i izbaciti tj. smanjiti one proizvode nakon kojih se lose osjecas. Npr. ja nebi smjela jesti brokulu jer dobivam od nje stravicne grceve i moram leci koliko me boli, a s obzirom da broki obozavam, jedem ju kad znam da necu ici ikud van i da ce mi kauc biti blizu. :)
Pomaze ti DEFINITIVNO caj od metvice (mente), jer smiruje probavu i zeludac. A isto, sto stresnije razdoblje prozivljavas, to su cesci grcevi. Pij puno vode.

ak znas inglis odi tu pa citaj
http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/ibs/
http://www.ibsgroup.org/
http://familydoctor.org/112.xml
itd... guglaj

MaxB
10.04.2007., 10:05
Svatko ima drugacije simptome i svatko reagira drugacije na drugaciju hranu, dakle, nema smisla izbacivati mlijecne proizvode vec pratiti prehranu i izbaciti tj. smanjiti one proizvode nakon kojih se lose osjecas.
Puno ljudi kojima mlijeko smeta ne kuze da im mlijeko smeta kad manje-vise stalno imaju neke probleme ili problemcice - takvi ljudi mogu otkrit jel im je uzrok bas mlijeko samo ako se ostave mlijeka na dva-tri tjedna, dok im se situacija u zelucu i crijevima malo stabilizira. Dakle, itekako ima smisla izbacivati mlijecne proizvode. Osim toga, pasterizirano mlijeko je smece, a ne hrana. ;) Dakle, jos jedan razlog.

Beboje
10.04.2007., 11:08
Meni je čudno što, od prije mjesec dana kad sam završila na hitnoj zbog mučnine i slabosti - dijagnosticiran kronični gastritis, refluksni ezofagitis i majušni žučni kamenci, svako jutro se budim oko 6h i onda krene pobuna u crijevima. Moram odjuriti na WC, isprazniti se i mirna cijeli dan.
Al svako jutro ista priča što mi se prije ovog napada nikada nije događalo. Crijeva bi mi se aktivirala tek na poslu, nakon bijele kave.
Od napadaja ne pijem ni kavu ni mlijeko. Cuclam sojino, jedem sve kuhano.
U jutro crijeva, navečer pika želudac.

Danas sam si kupila ProLife probiotik da probam izregulirati ta nervozna crijeva. Probajte i vi, pa da vidimo.

zac013
10.04.2007., 12:20
Mlijeko samo po sebi nije zdravo tj. nije pametno konzumirati, u to sam siguran!! Nekima smeta, nekima ne..poznajem puno ljudi kojima smeta pa i ja sam taj! Naveo sam to kaj sam izbacio jer mi to smeta a ne zato da to nije dobro!
I ja sam probao ProLife, Karbofin, sad trenutno Prirodni Papaja Enzim (preporucam, nije na odmet!!), Nexium (radi gastritisa) i meni nije rijesilo problem..jednostavno kad pocne, traje dok ne prestane samo i to se periodicno ponavlja!
Dakle, nije to svaki dan!! Nekad mi zna biti ok, i da hocu da mi krulji nebi! To su mozda krivi kakvi zli duhovi, ko ce ga znati?! heheh.. :E :)

Lp :s

azzie83
28.11.2007., 14:08
Mojoj mlađoj sestri dijagnosticiran je iritabilni kolon. Zanima me da li me tko može uputiti na neku dobru knjigu ili možda web stranicu. Prosurfao sam više manje sve hr stranice i sve govore isto. Stres, prehrambene navike... Bilo bi super ako bi mi itko tko možda nažalost ima isti problem mogao dati neke savjete. Unaprijed hvala....

marta 76
29.11.2007., 11:24
možete probati na www.hucuk.hr

Michaela
29.11.2007., 11:57
možete probati na www.hucuk.hr (http://www.hucuk.hr)

pa chronova bolest i ibs nemaju veze jedno s drugim.

bolest je inače uzrokovana stresom, lošom prehranom i tako. ako su simptomi lagani onda se preporuča lagana dijeta, tjelovježba, meditacija. a ako su jaki i perzistiraju onda se daju neki lijekovi.

najčešče se očituje dijarejom i konstipacijom koje se međusobno izmijenjuju.

više se može pročitati u ovim člancima: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1066/
http://www.medicina.hr/clanci/sindrom_iritabilnog_crijeva.htm

Inače nije opasna, ali je neizlječiva i neugodna.

mišica27
29.11.2007., 14:10
Ja mislim da ja to imam. Ono, nije da imam strašne probleme, ali ih imam počesto i neugodni su.
Ali, molim vas, kako se to dijagnosticira??
Koje sve pretrage treba napraviti? Valjda prvo one osnovne, ne valjda neka kolonoskopija?:ne zna:

E da, azzie, koje je simptome seka imala?

Cordelia
29.11.2007., 14:20
pa chronova bolest i ibs nemaju veze jedno s drugim.

bolest je inače uzrokovana stresom, lošom prehranom i tako. ako su simptomi lagani onda se preporuča lagana dijeta, tjelovježba, meditacija. a ako su jaki i perzistiraju onda se daju neki lijekovi.

najčešče se očituje dijarejom i konstipacijom koje se međusobno izmijenjuju.

više se može pročitati u ovim člancima: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1066/
http://www.medicina.hr/clanci/sindrom_iritabilnog_crijeva.htm

Inače nije opasna, ali je neizlječiva i neugodna.

Imaju neke vrlo slične simptome i često ih mješaju.

Cordelia
29.11.2007., 14:21
Ja mislim da ja to imam. Ono, nije da imam strašne probleme, ali ih imam počesto i neugodni su.
Ali, molim vas, kako se to dijagnosticira??
Koje sve pretrage treba napraviti? Valjda prvo one osnovne, ne valjda neka kolonoskopija?:ne zna:

E da, azzie, koje je simptome seka imala?

Na žalost jedini način da budeš sigurna je pregled crijeva. Možda samo rektoskopija, u najgorem slučaju kolonoskopija.

Michaela
29.11.2007., 14:49
Na žalost jedini način da budeš sigurna je pregled crijeva. Možda samo rektoskopija, u najgorem slučaju kolonoskopija.

ako je osoba mlađa od 35-40 godina na temelju simptoma (ukoliko nema krvarenja). A kolonoskopija i rektoskopija tek kad su simptomi izraženi.
Ima prijateljica taj IBS pa su joj ga dijagnosticirali na temelju simptoma.
Crijeva joj ne vole "južinu". Dr. joj je dala antidepresiv neki najslabiji i to pomoglo. Barem što se boli tiće.

mišica27
29.11.2007., 15:17
A joj!!:eek:

Ne znam, imam 24 i nije da me to stalno mori. Neko razdoblje(npr. 3-4 dana za redom, a onda dva mjeseca ništa) me samo uhvati ta nužda naglo poslije jela, a u ostalo vrijeme nekad samo bol nakon jela ispod rebara i na donjoj lijevoj starni. Ali nije to ni bol nego, ma teško je za definirati. I da, zrak, zrak, zrak.

Ali krvarenja, nikad.

Također, primijetila sam da loše reagiram na ugljikohidrate.

Tako da se nadam da će ići po simptomima.

Kolonoskopija....pa ja bum umrla!!!:eek:

Michaela
29.11.2007., 16:03
A joj!!:eek:

Ne znam, imam 24 i nije da me to stalno mori. Neko razdoblje(npr. 3-4 dana za redom, a onda dva mjeseca ništa) me samo uhvati ta nužda naglo poslije jela, a u ostalo vrijeme nekad samo bol nakon jela ispod rebara i na donjoj lijevoj starni. Ali nije to ni bol nego, ma teško je za definirati. I da, zrak, zrak, zrak.

Ali krvarenja, nikad.

Također, primijetila sam da loše reagiram na ugljikohidrate.

Tako da se nadam da će ići po simptomima.

Kolonoskopija....pa ja bum umrla!!!:eek:

ti po ovim simptomima definitivno imaš iritirani kolon.
ali odi do doktora, da on dalje vidi šta poduzeti.

mišica27
29.11.2007., 16:10
Ok. A liječi li se to kako ili se samo smiruju simptomi?

Mislim, skužila sam da to nije jako strašno, ali da se ima cijeli život!

I da, to sam primijetila da mi se događa u zadnjih godinu i pol od kad sam postala apsolvent i od kad pokušavam faks privesti kraju. Dakel, pod stresom sam prilično često!!

Michaela
29.11.2007., 18:58
Mišica27, imaš PM.

_malicka_
04.12.2007., 11:10
Ne znam jel jos itko od vas pise po forumu, ali probat cu...

Zadnjih mj dana imam sve ove simptome i trebla bi sada poduzeti nesto da se vidi sto je tocno problem.
Imala sam uzasnu frku na faksu pa nisam stigla na pretrage nego sam se krpala sa Rudakolom (dala mi dr opce prakse) i sve je funkcioniralo savrseno. Cim sam ga prestala piti opet isti problem. Jel bi to moglo biti to?

Iskreno, uzasavam se kolonoskopije pa me zanima koje ste vi sve pretrage prosli, kako vam je citava stvar zapcela da ste uopce krenuli doktoru...

mišica27
04.12.2007., 11:56
Evo, ja sam tu i pokušavam saznati koje bi se sve pretrage trebale obaviti da se sazna što je. I ja se užasavam te kolono i rektoskopije. Ma ne znam da li bi na to išla.
Ja tegobe osjećam otprilike godinu i pol otkad sam postala apsolvent i odkad pokušavam faks završiti, a tu je i masa ljudi koji uvijek nešto trebaju, kukaju, pa i stalni pritisci i očekivanja drugih.
Naravno, situacija nekad miruje, ali najgore je kad je stres na vrhuncu. Ja sam primjetila da mi od ugljikohidrata nije dobro. Neko veče pojela sam malo tjestenine i tako me napuhne, a zrak nikud. Samo stoji i sve me pod rebrima boli. I to traje dva dana dok se valjda organizam ne očisti. Onda sam jedan dan pojela malo krumpira i opet isti scenarij. Ali što je najbolje, prije nikad nisam imala takve tegobe. krumpir obožavam.
E sad, u nekim razdobljima reagiram tako da me jedno 3-4 dana nakon obilnijeg obroka tako grozno protjera i kad to obavim, trbuh mi je k'o napumpana lopta.
Kad mi je želudac prazan i nakon uobičajene jutarnje nužde, kao da žabe imam u trbuhu. Mogu napuhati trbuh i točno se čuje žuborenje. E, i još to što me nekad lijevo dolje boli. Ma nije ni da boli nego kao da osjećaš neki blagi pritisak. Neki čudan osjećaj.

Uglavnom, sve to mi stvara grozne probleme i vidim da je najgore kad sam pod jakim stresom. Ne znam jel to jesu simptomi iritabilnog kolona. ja sam kopala po netu i vidim da je to to. Morala bih kod dr. ali ježim se nekih pretraga.

Joj, šta nam radi taj stres!!!

MaxB
04.12.2007., 13:05
Kad mi je želudac prazan i nakon uobičajene jutarnje nužde, kao da žabe imam u trbuhu. Mogu napuhati trbuh i točno se čuje žuborenje. E, i još to što me nekad lijevo dolje boli. Ma nije ni da boli nego kao da osjećaš neki blagi pritisak. Neki čudan osjećaj.
Zanimljivo... Mene isto na lijevoj strani povremeno zna bolit, a nikad nisam utvrdio sto. Sad si razmisljam, mozda slezena. Ne znam...

Uglavnom, sve to mi stvara grozne probleme i vidim da je najgore kad sam pod jakim stresom. Ne znam jel to jesu simptomi iritabilnog kolona. ja sam kopala po netu i vidim da je to to. Morala bih kod dr. ali ježim se nekih pretraga.

Joj, šta nam radi taj stres!!!
Stres je definitivno gadna stvar - ja stalno moram na dugi WC kad sam pod strasno velikim stresom - valjda mi se od stresa grci zeludac, trbusna supljina, stogod.

BTW "sindrom iritabilnog kolona" nije bolest nego, kao sto mu i sam naziv kaze, sindrom - to znaci da se time opisuje skupina simptoma i moze imati posve razlicite uzroke (sto je najgore, najcesce se uzrok ne moze precizno utvrditi).

Javi kako su prosli testovi. Sretno!

MK.eric
04.12.2007., 17:19
Do prije godinu dana mislio da sam jedini sa simptomima koje svi opisujete. Do prije godinu dana su to bili jedini simptomi. Inace student=stres kao i ostali (sada imam 22 godine). Moj problem je bilo to da simptome dobijem (bol, 10ak stolica) iskljucivo kad sam pod stresom. Cim stres prodje u 5min se sve smiri. Uz to sam putem od lijekova zaradio (doktor mi prepisao lijek koji je u pola Europe zabranjen) i kronicni gastritis, par gastroskopija, 150 pretraga (tocnije 152 - ne pretjerujem), par tjedana u bolnici i sad cekam kolonoskopiju i idem opet na Rebro u ZG. Uz sve to imam strasnih problema sa tetivama i zivcima sto doktori jos istrazuju kazu da je povezano. Ima li netko slicnih problema (ne mora biti u mojem opsegu)? Imam sindrom karpalnog kanala, razna ukljestenja zivaca u vratu, krizima, gleznjavima, istegnuca aduktora prepone i slicno. U pocetku se radilo samo o blagim bolovima ali kroz 3-4 godine evo jedva tipkam ovu poruku, jedva hodam, bolovi u ledjima, jako jako suha i osjetljiva koža. Jos nesto moram komentirati jer stvarno nemam se kome pozaliti niti me itko pitao: Zadnjem doktoru kod kojeg sam bio rekao sam da bih kad bih znao da cu u svom poslu biti tako los i bahat kao sto su nasi doktori i sestre kojima sam bio okruzen zadnjih godinu dana ne samo da bih se ispisao sa fakulteta koji studiram vec bih se objesio sa tavana. Sto sam sve dozivio i vidio od naseg lijecnickog osoblja da ispricam par ljudi bi sigurno u zatvoru zavrsilo (u normalnoj drzavi).
p.s ako moj post djeluje nepovezano to je zato sto mi je dosta tesko tipkati na tipkovnici ali shvatit cete sto sam htio reci
Drzite se ljudi!

phyto
05.12.2007., 11:11
Eterično ulje paprene metvice (ne biljka) je klinički dokazano djelotvorno za sindrom iritabilnog kolona.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=16121521&ordinalpos=2&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=11148527&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=16121522&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=17420159&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVAbstractPlus
Preporuča se korištenje enterički obloženih kapsula kako bi se spriječile moguće nuspojave poput žgaravice,a eterično ulje stiglo tamo gdje je najpotrebnije-u crijeva.
Koristan je i dodatak eteričnog ulja kima.
Psilium je dobar u reguliranju stolice (proljevi i zatvor),a kod ljudi gdje je popratni simptom IBS-a i nesanica efikasnim se pokazao melatonin.
Potrebno je izbjegavati laktozu, proizvode sa visokim udjelom fruktoze i sorbitola u širokom luku.
Nekim ljudima s IBS-om kod proljeva i grčeva pomažu probiotici (acidophilus i bifidobacterium).Potražite proizvode koji su enterički obloženi (bakterije dožive masovan pokolju u kiseloj želučanoj sredini).

Tatsha
05.12.2007., 11:14
proizvode sa visokim udjelom fruktoze i sorbitola u širokom luku.

koji su to proiz?? ajde mi please navedi nekolicinu

KLCCLK
05.12.2007., 11:44
Zanimljivo... Mene isto na lijevoj strani povremeno zna bolit, a nikad nisam utvrdio sto. Sad si razmisljam, mozda slezena. Ne znam...

slezena je gore. skroz gore. mislim, misica spominje da je boli lijevo dolje, pa ak je i kod tebe tako onda nema veze sa slezenom.

phyto
05.12.2007., 12:43
koji su to proiz?? ajde mi please navedi nekolicinu

Ne znam napamet,ali to ti je većina light marmelada.Mnogi keksi ili čokolade sa smanjenim udjelom šećera sadrže fruktozu ili sorbitol.Veliki broj proizvoda za dijabetičare sadrže ove zaslađivače.
Mislim da sve žvakaće gume sadrže sorbitol.
Ako na proizvodu piše da sadrži glukozni ili fruktozni sirup također izbjegavaj (mnogi sokovi i pića ga sadrže).
Također nekim smetaju i voćni sokovi i veće količine voća (meni recimo jabuka).

Tatsha
05.12.2007., 13:03
Također nekim smetaju i voćni sokovi i veće količine voća (meni recimo jabuka).
meni je dijagnoza bila ulcerozni, ali pošto već 2 godine nisam imala napada, a i taj jedan je bio nespecifičan, sumnjam da je nešto drugo u igri, dakle sindrom ili jednostavno nepodnošenje neke hrane, za sad znam da jabuku ne smijem u nikakvom obliku-niti kao udio u soku, jer mi se odmah (sat nakon unosa)pojavljuje sluz u stolici, zatim sam primjetila da mi smetaju smokve i pekmez od šljiva (prijesne ih niti ne volim)- rezultat njihovog unosa je jedna proljevasta stolica ujutro i nadražena crijeva nekoliko sati

inače ne jedem niš dijetetsko :)

phyto
05.12.2007., 14:09
meni je dijagnoza bila ulcerozni, ali pošto već 2 godine nisam imala napada, a i taj jedan je bio nespecifičan, sumnjam da je nešto drugo u igri, dakle sindrom ili jednostavno nepodnošenje neke hrane, za sad znam da jabuku ne smijem u nikakvom obliku-niti kao udio u soku, jer mi se odmah (sat nakon unosa)pojavljuje sluz u stolici, zatim sam primjetila da mi smetaju smokve i pekmez od šljiva (prijesne ih niti ne volim)- rezultat njihovog unosa je jedna proljevasta stolica ujutro i nadražena crijeva nekoliko sati

inače ne jedem niš dijetetsko :)

Može bit i nepodnošenje hrane,ali sam ulcerozni kolitis uvelike ovisi o prehrani i izbjegavanju određenih namirnica poput mlijeka,zasićenih masti i margarina,koncentriranih šećera (zato su smokva i šljiva problem,a ujedno djeluju laksativno) te sirovog voća i povrća.
Ako je uistinu ulcerozni kolitis u pitanju trebala bi uzimat nadopune folne kiseline i vitamina B12 (smanjuju rizik od karcinoma kolona).
Kurkuma (500mg 2-3 puta na dan),omega 3 masne kiseline (EPA i DHA 5-6g dnevno),boreč 3g dnevno i ekstrakt aloe vera gela 1g dnevno (npr.Encian kapsule) su se u manjim kliničkim studijama pokazali efikasnima u tretiranju ulceroznog kolitisa.
Dobar probiotik (laktobacili i bifidobakteria) je također od pomoći.
Kod krvarenja se koristi rusomača (capsella bursa pastoris),a protiv upale i proljeva se može koristiti i list crnog ribiza.
Može se tretirati i aromaterapeutski:
-lavanda
-mandarina
-limunovac
u baznom ulju makadamije.Tom mješavinom se lagano masira područje trbuha.
Pozdrav!

Tatsha
05.12.2007., 17:05
Može bit i nepodnošenje hrane,ali sam ulcerozni kolitis uvelike ovisi o prehrani i izbjegavanju određenih namirnica poput mlijeka,zasićenih masti i margarina,koncentriranih šećera (zato su smokva i šljiva problem,a ujedno djeluju laksativno) te sirovog voća i povrća.
Ako je uistinu ulcerozni kolitis u pitanju trebala bi uzimat nadopune folne kiseline i vitamina B12 (smanjuju rizik od karcinoma kolona).
Kurkuma (500mg 2-3 puta na dan),omega 3 masne kiseline (EPA i DHA 5-6g dnevno),boreč 3g dnevno i ekstrakt aloe vera gela 1g dnevno (npr.Encian kapsule) su se u manjim kliničkim studijama pokazali efikasnima u tretiranju ulceroznog kolitisa.
Dobar probiotik (laktobacili i bifidobakteria) je također od pomoći.
Kod krvarenja se koristi rusomača (capsella bursa pastoris),a protiv upale i proljeva se može koristiti i list crnog ribiza.
Može se tretirati i aromaterapeutski:
-lavanda
-mandarina
-limunovac
u baznom ulju makadamije.Tom mješavinom se lagano masira područje trbuha.
Pozdrav!

nisam primjetila da mi išta drugo škodi-ev upravo jedem zapečeni grah s kobasicom :D , a nisam imala niti proljeve niti krvaranja za vrijeme napada, nego češće stolice sa nešto sluzi, tako da je moja dijagnoza ostala pod upitnikom i nakon kolonoskopije, inače lijekove sam pila, pa prestala pošto nema razlike, nema napada, a krvna slika je meni uvijek dobra, tak da sam trenutno zanemarila vitamine i kojekakve dodatke prehrani, ja sam sebi stavila u glavu da jednostavno imam brža crijeva i da ih ne treba dodatno ubrzavati, dakle trebam izbjegavati takve namirnice :D

phyto
05.12.2007., 20:42
nisam primjetila da mi išta drugo škodi-ev upravo jedem zapečeni grah s kobasicom :D , a nisam imala niti proljeve niti krvaranja za vrijeme napada, nego češće stolice sa nešto sluzi, tako da je moja dijagnoza ostala pod upitnikom i nakon kolonoskopije, inače lijekove sam pila, pa prestala pošto nema razlike, nema napada, a krvna slika je meni uvijek dobra, tak da sam trenutno zanemarila vitamine i kojekakve dodatke prehrani, ja sam sebi stavila u glavu da jednostavno imam brža crijeva i da ih ne treba dodatno ubrzavati, dakle trebam izbjegavati takve namirnice :D

I meni se pari da ti nemaš ulcerozni kolitis.:zubo:

Tatsha
06.12.2007., 07:52
I meni se pari da ti nemaš ulcerozni kolitis.:zubo:

ma bitno da je meni doktor dao lijekove da ih pijem za stalno, a ja sam ih samoinicijativno prestala piti i naravno rekla mom gastriću, kojega viđam svaki dan (radim u krugu bolnice), pa mi je on onako doktorski rekao da kontroliram crp-iako zna da je i za vrijeme "napada" bio dosta nizak za ulc (12, a ulceraši pređu 100 samo tako) , ne prihvaćajući da mu je dijagnoza bila kriva, al dobro

#storm#
11.12.2007., 00:15
mene zanima samo kako vi funkcionirate sa tim sindromom????? jel ja nemogu!

bolovi skoro stalno pa znaju bit grčevi pa opet užasni bolovi !!!!!
a prehrana hm! več 3 god. ne jedem pečeno mahunarke slatko tj več zadnje majsece jedem rižu i dvopek štapiće....:(
rudakol sab simplex spasmex ne pomaže ,a naravno naši doktori si opće ne daju truda za ljude .......
k tome jos sam doma znači bez stresa hm pitam se dal oni opče znaju kaj pričaju jer kad ništa ne nađu onda izmišljaju!!!!!!
dode mi da se :visi:
i onda mi još kažu da oni super rade kolonoskopiju ma nek sebi rade super meni i s anestezijom je bilo koma a da sam išla bez odapela bi na stolu.

Stefani
29.12.2007., 18:31
Je li netko od vas riješio probleme sa trbuhom?
Ima li ljeka? Ili zna li tko dobrog doktora?

fermina-daza
31.12.2007., 18:55
Je li netko od vas riješio probleme sa trbuhom?
Ima li ljeka? Ili zna li tko dobrog doktora?

Upravo sam se raspisala odgovarajući na pitanje, a onda sam nešto pritisnula i odeeee.... cijeli tekst.

Pokušat ću rekonstruirati odgovor. Kao prvo, upravo sam se najela francuske salate i home-made bajadera. A kada se sjetim da sam gladovala od prošle nove godine sve do desetog mjeseca. A onda sam se projela i sada ću trknuti na topic - Kako što prije skinuti 5 kilograma.

Budući da sam danas odgovorila na topic Bol u trbuhu, sada ću copy-paste odgovor, jer mislim da bi netko na ovom topicu mogao nešto pronaći za sebe.

Dakle...

... Slični problemi pratili su me intenzivno zadnjih godinu dana. Budći da su bolovi u abodimenu bili veoma jaki, moje jelo se svelo na kašice (sve miksano), kako bi se izbjegli ti bolovi.

Prošla sam hrpu pretraga i došla do potrebe kolonoskopije, sa sumnjom na Chronovu bolest, sindrom iritabilnog crijeva ili nešto treće (po riječima liječnika). Moram reći da puno sjedim, "skoliotična" sam, imam bolove ispod lopatica zbog nepravilnog držanja tijela. I malo se krećem.

Budući da mi se nije išlo na kolonoskopiju, jer ne želim primati imunosupresive i slične agresivne lijekove, odlučila sam se za odlazak na akupunkturu. I nakon dva puta od 10 tretmana, bolovi su se povukli.

Ovo što se tiče straha od imunosupresiva, ja se nosim s sistemskim lupusom, koji je za divno čudo ovog proljeća ustuknuo. No, možda sam ja "potrebu za bolom" prenijela na crijeva. Sorry na digresiji i malom osobnom psihologiziranju osobne simptomatologije.

Naravno, prehrana je donekle reducirana, ali to više nije baby-papa. Ono što je izuzetno važno, je puno se više kretati, vježbati i manje sjediti... Liječnik kod kojeg sam odlazila na akupunkturu nije "tretirao" samo smiptologiju abdomena, već je pokušavao pronaći temeljni uzork svih problema koji su me "pritisli". No, bez moje suradnje i potrebe da štošta promijenim u svom životnom stilu a i životnom okolišu, neće biti tako dobrih rezultata.

Naravno, tu su još i određeni čajevi, pripravci...

Kinezi kažu da je svaki broj koji završava s 8 sretan. Haj'mo se onda pravit' Kinezi, pa nek' nam dvije i osma bude prava i zdrava! :cerek:

MaxB
04.01.2008., 02:05
Prošla sam hrpu pretraga i došla do potrebe kolonoskopije, sa sumnjom na Chronovu bolest, sindrom iritabilnog crijeva ili nešto treće (po riječima liječnika). Moram reći da puno sjedim, "skoliotična" sam, imam bolove ispod lopatica zbog nepravilnog držanja tijela. I malo se krećem.
Odi kiroprakticaru da ti sredi kraljeznicu. Ne bih se cudio da su ti problemi s kraljeznicom glavni uzrok problema sa zelucem.

Stefani
04.01.2008., 18:07
DA LI NETKO ZNA BROJ OD DOKTORA VUCELIĆA NA REBRU U ZAGREBU?

Ako znate možete napisat broj na privatne poruke.

Ako ne znate, je li znate kako mogu doći do broja?

fermina-daza
05.01.2008., 18:36
Odi kiroprakticaru da ti sredi kraljeznicu. Ne bih se cudio da su ti problemi s kraljeznicom glavni uzrok problema sa zelucem.

Poznata mi je ova veza između problematične kralježnice i unutarnjih organa. Međutim, bojim se otići kiropraktičaru. Najprije, tu je onaj uobičajeni strah od toga da nas nepoznat netko "lomi" i namiješta. No, važnija od toga je činjenica da su moje hrskavice u tijelu veoma "fragilne", pa nisam sigurna kako bi reagirale na neko, iako kratkotrajno, ipak za njih traumatično iskustvo.

Ali, ako imaš neku informaciju više, a koju ja ne znam, bilo bi mi drago da mi je javiš.

MaxB
05.01.2008., 20:41
Poznata mi je ova veza između problematične kralježnice i unutarnjih organa. Međutim, bojim se otići kiropraktičaru. Najprije, tu je onaj uobičajeni strah od toga da nas nepoznat netko "lomi" i namiješta. No, važnija od toga je činjenica da su moje hrskavice u tijelu veoma "fragilne", pa nisam sigurna kako bi reagirale na neko, iako kratkotrajno, ipak za njih traumatično iskustvo.

Ali, ako imaš neku informaciju više, a koju ja ne znam, bilo bi mi drago da mi je javiš.
Nemas se cega bojati ako se radi o iskusnom kiroprakticaru koji te nece odmah ici polomiti. A i neki kiroprakticari (kao moj) ispocetka rade vrlo njezna zahvate, zesci idu tek nakon nekoliko mjeseci. Pa sad ti biraj - hoces li se do kraja zivota muciti (zar ti to nisu traumaticna iskustva? ?:|) ili ces pokusati nesto promijeniti.

#storm#
06.01.2008., 20:24
Upravo sam se raspisala odgovarajući na pitanje, a onda sam nešto pritisnula i odeeee.... cijeli tekst.

Pokušat ću rekonstruirati odgovor. Kao prvo, upravo sam se najela francuske salate i home-made bajadera. A kada se sjetim da sam gladovala od prošle nove godine sve do desetog mjeseca. A onda sam se projela i sada ću trknuti na topic - Kako što prije skinuti 5 kilograma.

Budući da sam danas odgovorila na topic Bol u trbuhu, sada ću copy-paste odgovor, jer mislim da bi netko na ovom topicu mogao nešto pronaći za sebe.

Dakle...

... Slični problemi pratili su me intenzivno zadnjih godinu dana. Budći da su bolovi u abodimenu bili veoma jaki, moje jelo se svelo na kašice (sve miksano), kako bi se izbjegli ti bolovi.

Budući da mi se nije išlo na kolonoskopiju, jer ne želim primati imunosupresive i slične agresivne lijekove, odlučila sam se za odlazak na akupunkturu. I nakon dva puta od 10 tretmana, bolovi su se povukli.

Ovo što se tiče straha od imunosupresiva, ja se nosim s sistemskim lupusom, koji je za divno čudo ovog proljeća ustuknuo. No, možda sam ja "potrebu za bolom" prenijela na crijeva. Sorry na digresiji i malom osobnom psihologiziranju osobne simptomatologije.

Naravno, prehrana je donekle reducirana, ali to više nije baby-papa. Ono što je izuzetno važno, je puno se više kretati, vježbati i manje sjediti... Liječnik kod kojeg sam odlazila na akupunkturu nije "tretirao" samo smiptologiju abdomena, već je pokušavao pronaći temeljni uzork svih problema koji su me "pritisli". No, bez moje suradnje i potrebe da štošta promijenim u svom životnom stilu a i životnom okolišu, neće biti tako dobrih rezultata.

Naravno, tu su još i određeni čajevi, pripravci...

Kinezi kažu da je svaki broj koji završava s 8 sretan. Haj'mo se onda pravit' Kinezi, pa nek' nam dvije i osma bude prava i zdrava! :cerek:

možeš li napisati kod koga si bila na akupunkturi?????

MaxB
07.01.2008., 13:06
Ljudi... Akupunktura ti pomaze isto ko ili manje od masaze. Osobno bih uvijek prije odabrao aromamasazu od akupunkture. ;) Ak vam akupunktura pomogne, to znaci da vam psihicka komponenta uvelike utjece na bolest (a mozda je i izaziva). Radije se bavite jogom (ak nist drugo slusali bute istu muziku :D) - od nje cete imati stvarne koristi. ;)

fermina-daza
07.01.2008., 19:12
Ljudi... Akupunktura ti pomaze isto ko ili manje od masaze. Osobno bih uvijek prije odabrao aromamasazu od akupunkture. ;) Ak vam akupunktura pomogne, to znaci da vam psihicka komponenta uvelike utjece na bolest (a mozda je i izaziva). Radije se bavite jogom (ak nist drugo slusali bute istu muziku :D) - od nje cete imati stvarne koristi. ;)

Meni je akupunktura itekako pomogla, barem kod ovog problema. Naravno, problemu je bila prilagođena i ishrana.

Masaža mi kod ovog problema nije pomogla. Iako mi je jako godila, opuštala me i pomagala da lakše podnesem bolove.

Kažu da iritabilni kolon najčešće i je 'psihički' predisponiran. Onda tu (po tvome, a i po mome) akupunktura može pomoći (a i pomaže).

A što se tiče joge, slažem se s tobom. Kupujem tartan i krećem s asanama. :mig:

fermina-daza
07.01.2008., 19:13

Poslala sam ti pm.

#storm#
07.01.2008., 20:05
Poslala sam ti pm.

Hvala!!!

#storm#
07.01.2008., 20:12
ja sam za to da se sve pokuša!!!

i mislim da se svaka bolest,tj. posljedica na fizičkom tijelu može maknuti rješavanjem uzroka!
prvo treba dijagnoza a kod nas u medicini je to samo ako se vidi bolest oni to liječe antibioticima ili režu ok!!! ali ako nema ništa vidljivo oni se ograđuju a alternativu ne priznaju!!!

zato blažena alternativa samo treba pronaći pravu metodu !!!

fermina-daza
07.01.2008., 21:55
i mislim da se svaka bolest,tj. posljedica na fizičkom tijelu može maknuti rješavanjem uzroka!

Točno tako kaže i moj doktor akupunkturist. Zato on i ne kaže: 'Aha, crijeva. 'Ajmo onda jednu (iglicu) za crijeva.' Već me propituje za babu i stričeve, a sve da bi došao do uzroka. Pa ja onda zinem kada on postavi problem na način na koji meni uopće ne bi palo na pamet, a bilo je tako očigledno.

#storm#
08.01.2008., 19:18
ja sam stvarno svašta probala i mogu reći da me spasilo jel bi več bila 2 metra pod zemljom!!
još se patim ali nadam se da ću riješiti uzrok , samo me brine od toliko dugo pretrpljenih bolova sad sam u kako bi dr.rekli depresivno-anksioznom poremečaju

i uopče nemam predodzbu kak ću uopče funkcionirati, jao što nam ta psiha radi!

fermina-daza
08.01.2008., 21:54
...i uopče nemam predodzbu kak ću uopče funkcionirati, jao što nam ta psiha radi!

Čuj, Storm, evo iz prve ruke što nam psiha radi.

Jučer sam se dala tako iživcirati, da me danas cijeli dan bole crijeva. E, sada, pitanje je - l' to meni psiha radi ili to psihi radim ja.

Naime, naživcirala sam se zbog stvari na koju sam "pala" tisuću puta. A onda se javi "slabi" organ. U našem slučaju su to trenutačno crijeva.

Mislim da se mi moramo naučiti pravilno reagirati - što će reći, ne reagirati na dosadašnji način. Lako reći, teško primijeniti.

Neke tehnike duboke relaksacije, kao i vježbanje - broji do 10, pa onda odluči kako ćeš reagirati, bi nam mogle pomoći da se malo manje uživljavamo u situacije, pa tako spasimo i ovo svoje tjelešce, koje, ni krivo, ni dužno, pati.

#storm#
13.01.2008., 19:21
a šta ako se uopće ne živciram i nisam pod stresom i imam bolove i bježim na wc kao da sam otrov popila!??

nema više nikakve logike!!

svi vi s tim "sindromom" koliko dugo vam traju simptomi i koliko vam je dobro???

malo je čudno da je to non stop pa neki ljudi koji imaju baš bolesti crijeva nije im
tako često loše!!!!

Wale
14.01.2008., 13:19
Eto da vam se i ja javim! "Bolujem" od ovog sindroma već 7 mjeseci, a ustanovljen mi je prije 5 mjeseci nakon pretraga stolice, te krvnih pretraga i odlaska gastroenterologu.
Suosjećam sa svima vama jer mene ovo stanje već baca u očaj! Totalno me paraliziralo u gotovo svim segmentima života, ne izlazim van već mjesecima zato jer jednostavno ne mogu. Kad god bi se spremila i pokušala izać crijeva mi polude i tjeraju me na wc, a što je najgore ne mogu stolicu uopće zadržati, tako da sam u komi! Tako mi je preko cijelog dana, dok gotovo svaku večer sam napuhnuta ko balon, crijeva mi krče i ponekad bole. Rijetko kad ima dana da mi je ok i da ne osjećam probleme.

Wale
14.01.2008., 14:11
Kad mi je dijagnosticiran sindrom iritabilnog crijeva (kolona) odmah sam išla tražit na netu objašnjenja i pomoć koja bi mi razjasnila i pomogla u tom stanju, jer probala sam razne terapije lijekovima od Seldiara i Rudakola do Ferzym Fast (probiotika u bočicama) koji na žalost nisu pomogli, a niti režim posebne prehrane ne daje neke rezultate.
Trenutno pijem Diacol (ima ga za kupiti u biljnim ljekarnama) čaj od Subana za zatvaranje, no ne pijem ga svakodnevno jer ipak ne bi htjela da me potpuno zatvori jer tad nastupaju još gore stvari. Osim tog čaja kod IBS-a pomaže ekstrakt sjemenki gerjpa i ulje paprene metvice, te cimet i kuhana pšenica ili ječam: pšenicu ostavite preko noći da stoji u vodi, sljedeći dan je skuhate u vodi da na kraju postane sluzava, kad se malo ohladi možete je jesti sa jogurtom i sl (piše da nakon mjesec dana redovitog konzumiranja bolesnicima je bilo bolje) . To je sve što sam našla na netu što piše da pomaže kod IBS-a.
A što se tiče prehrane kod tog sindroma većinu stvari koje sam našla je prehrana koja se preporuča kod osoba koje pate od konstipacije (zatvora) uzrokovane IBS-om na portalu vitamini.hr, no nažalost kod mene to nije slučaj pa i nemam neke koristi od toga.:flop:

Nadam se da će nekima od vas ovi savjeti pomoći pa javite rezultate!:top:

buci_bu
14.01.2008., 18:08
Evo da se i ja požalim. Vidim da svi imate problem sa čestim odlaskom na WC, međutim moj je problem obrnut. Jako rijetko, soproštenjem, serem. Da se finije izrazim, patim od kroničnog zatvora. Friknut ću više od toga. Imam filing kao da imam nekakvo oštro kamenje u crijevima, full sam napuhnuta tak da mi je trbuh do zuba. Serem jednom na tjedan. A i to bijedno govnašce koje poserem uz puno muke nije vrijedno spomena. Nekad serem kao ovca. Naime, jel znate kakvo ovca ima govno? To su vam kuglice. E točno tak i ja znam nekad srat. Znam da je uzrok ovaj moj prokleti sjedački život, stres, i nezdrava prehrana. Prva dva uzroka mislim ispravit, upisat neki trening da mrdnem dupetom i izbacim stres, al sam full zbunjena u vezi načina prehrane. Više ne znam kaj krkati a kaj ne. Mislila sam krenut s onom metodom krkanja prema krvnoj grupi, i tu nastaje zbunjenost. Prema toj metodi ja moram krkat meso kao luda i full izbacit integralne pšenične proizvode i tjesteninu jer je za moju krvnu grupu gluten koji se nalazi u pšeničnim klicama full štetan. Dok u drugim člancima, nevezano za tu metodu navode da je upravo pšenica prava stvar za takav problem jel sadrži vlakna, dok je meso koje je eto meni preporučljivo štetno. Tak da ni sama više ne znam na koju stranu i više fakat ne znam kaj mi uopće paše a kaj ne. Da krenem s tom metodom krkanja prema krvnoj? Ak izbacim iz prehrane žitarice i mahunarke, u kojem voću i povrću mogu naći potrebna vlakna? Dragi forumaši, znači, tražim savjet samo vezan uz prehranu. Ne želim nikakve savjete tipa krkanja određenih tableta i ostalih lijekova.

#storm#
14.01.2008., 18:12
ja imam užasne bolove i sve to skupa traje 3 god. ok još malo i zrela sam za ludnicu:ne zna:

#storm#
14.01.2008., 18:16
Eto da vam se i ja javim! "Bolujem" od ovog sindroma već 7 mjeseci, a ustanovljen mi je prije 5 mjeseci nakon pretraga stolice, te krvnih pretraga i odlaska gastroenterologu.
Suosjećam sa svima vama jer mene ovo stanje već baca u očaj! Totalno me paraliziralo u gotovo svim segmentima života, ne izlazim van već mjesecima zato jer jednostavno ne mogu. Kad god bi se spremila i pokušala izać crijeva mi polude i tjeraju me na wc, a što je najgore ne mogu stolicu uopće zadržati, tako da sam u komi! Tako mi je preko cijelog dana, dok gotovo svaku večer sam napuhnuta ko balon, crijeva mi krče i ponekad bole. Rijetko kad ima dana da mi je ok i da ne osjećam probleme.

totalno istina spriječava čovjeka da normalno funkcionira užas meni je već toliko
na psihu otišlo da sam koma!!!!:(

Wale
14.01.2008., 18:56
Evo savjeta za prehranu:
Prehrana bolesnika s iritabilnim kolonom:

Prehrana dizajnirana za olakšavanje simptoma sindroma iritabilnog kolona trebala bi se sastojati od cjelovitih žitarica, voća i povrća te jogurta. Izbjegavanje određenih namirnica poput onih sa visokim udjelom masnoća i kofeina, također može imati blagotvorno djelovanje.

Namirnice koje se preporučaju
Prehrana dizajnirana za olakšavanje simptoma sindroma iritabilnog kolona trebala bi se sastojati od cjelovitih žitarica, voća i povrća te jogurta.

Cjelovite žitarice mogu pomoći u olakšavanju osjećaja pritisaka i boli uzrokovane konstipacijom. Također predstavljaju hranu "dobrim" bakterijama, važnim za zaštitu protiv napuhavanja i plinova. Rafinirane žitarice, primjerice bijeli kruh, uskraćeni su za vitalne nutrijenete i vlakna, i nisu od pomoći osobama koje boluju od sindroma iritabilnog kolona.
Voće i povrće su "skladišta" vrijednih nutrijenata poput vitamina C, vitamina E, folne kiseline, beta-karotena i mnogih drugih. Voće i povrće također sadržavaju značajne količine prehrambenih vlakana. Studije su pokazale da povišen unos voća i povrća može značajno smanjiti abdominalnu bol te maksimalno reducirati osjećaj opće slabosti koji se nerijetko javlja kod ovih pacijenata. Svježe voće i povrće važan su dio pravilne prehrane.
Bakterijske kulture koje se koriste pri proizvodnji jogurta iste su one vrste koje egzistiraju u intestinalnom sustavu, ako je nazivamo "dobre" bakterije. Jedući jogurt, "regeneriramo" unutrašnjost probavnoga trakta, tj. crijevnu mikrofloru. Ove bakterije ne samo da nas štite od infekcija štetnim bakterijama, nego pomažu i u olakšavanju simptoma sindroma iritabilnog kolona. Osobe koje imaju simptome karakteristične za sindrom iritabilnog kolona prijavile su manje slučajeva napuhavanja i stvaranja plinova kada su konzumirali proizvode obogaćene "dobrim" bakterijama.

Komponente hrane koje pomažu u olakšavanju simptoma:
Prehrambena vlakna
Prehrambena vlakna važan su dio zdrave prehrane. Dva su tipa prehrambenih vlakana: vlakna topiva u vodi i netopiva vlakna. Topiva vlakna (npr. pektin) se u procesu probave otapaju stvarajući viskoznu, gelu sličnu masu koja štiti cjelokupan probavni trakt od absorpcije različitih supstanci. Npr, spriječavajući apsorpciju kolesterola, imaju veliku ulogu u prevenciji različitih kardiovaskularnih bolesti. Topiva vlakna nalaze se u voću i povrću kao što su šljive, prokulice, te žitaricama riži i zobi.
Netopiva vlakna (npr. celuloza, hemiceluloza, lignin) ulaze i izlaze iz probavnog trakta gotovo nepromijenjena. Također mogu apsorbirati vodu, a pripisuje im se laksativno djelovanje, jer spriječavaju konstipaciju (zatvor) i osiguravaju redovito pražnjnje crijeva. Ovakvo "čišćenje" spriječava duže zadržavanje nekih toksičnih supstanci u organizmu štiteći ga pri tome od različitih bolesti ili potencijalno opasnih stanja.
Pšenica, grah, artičoke, mekinje, smokve, neke su od namirnica koje sadrže netopiva prehrambena vlakna.
Primarna uloga prehrambenih vlakana u organizmu je održavanje funkcije gastrointestinalnog trakta. Prehrambena vlakna koristila su se za liječenje konstipacije i kao laksativ stotinama godina. Mnoge studije pokazale su unos hrane bogate prehrambenim vlaknima smanjuje incidenciju raka crijeva i rektalnog tumora. Tako je npr. utvrđeno da bi se rizik od razvoja raka crijeva u Americi smanjio za 31 % ukoliko bi populacija dnevno unosila 13 g prehrambenih vlakana.
Veoma je važno imati na umu da se prilikom pvećanog unosa namirnica bogatih prehrambenim vlaknima treba povećati unos tekućine kako bi stolica ostala mekana te kako bi pražnjenje crijeva bilo olakšano.

Lactobacillus acidophilus
Lactobacillus acidophilus je jedna od nekoliko vrsta ?prijateljskih? bakterija koje žive u intestinalnom taktu. To je ujedno i najčešća bakterijska kultura koja se koristi pri proizvodnji jogurta i sličnih fermentiranih mliječnih proizvoda. Konzumiranje ovih bakterija može potaknuti poboljšanje crijevne mikroflore i ?izbacivanje? štetnih bakterija koje potiču napuhavanje i stvaranje plinova. Najbolji izvor ovih bakterija su jogurti obogaćeni živim, aktivnim kulturama.
Bez obzira što osobe sa sindromom iritabilnog kolona možda jedu normalno, malnutricija je nerijetka jer se nutrjenti najčešće ne apsorbiraju pravilno. Kao rezultat navedenoga, osobe sa sindromom iritabilnog kolona zahtijevaju čak za 30 % viši unos proteina od normalnoga (jer su proteini nužni za oporavk tkiva) kao i povišen unos mikronutirjanata, vitamina i minerala.

Wale
14.01.2008., 18:59
Storm sad si me bacila u totalni očaj!!!
Daj mi reci da li možeš izlazit van, jesi radila nekakve dodatne pretrage i što ti doktor kaže?

#storm#
14.01.2008., 19:24
napravila sam pretrage krvi puno puta ,štitnjaču,uzv abdomena,stolicu na parazite i bakterije,kandidu,pasažu crijeva ,2 puta gastroskopiju,kolonoskopiju,snimanje crijeva pilulom,uzv color doplerom abdomena,scentigrafiju leukocitima(dali ima upale).....i oni kažu ibs!! a ne pomaze mi ni rudakol,spasmex.....i to šta oni preporučaju,,ne jedem pečeno,začinjeno,mliječno,gazirano....skoro niš zapravo!!!
malo bolje rečeno jako jako malo je vremena da sam ok večinom nije a i ostatak večine je užasno!!!
naravno da sam sad več u depresivnom stanju ko nebi bio kad ga boli non stop.
doktori obične prakse nis bas nisu od pomoći ani gastroenterolog ,boli njih briga oni samo naručuju za kolonoskopiju i tako u nedogled samo čekaju da nekaj nađu a neće se potrudit da to riješe prije nego kaj dode na fizičko tijelo.

jedna obiteljska dr. mi je prepisala zoloft i helex .kaže da od stresnog života poremeti se serotonin pa misli da je to od toga ali još mi nije niš bolje pa neznam!!
a ne radim i baš ni ne idem nikuda ,imam strah od bolova i svog sr... u crijevima pa i nemam volje za ići nekud!!

Wale
14.01.2008., 19:29
Evo još nešto, kriteriji prema kojima se uspostavlja dijagnoza sindroma iritabilnog kolona:

Manning kriteriji:
● bol u trbuhu se smanjuje nakon defekacije;
● bol praćena učestalijim stolicama;
● bol praćena slabije formiranim stolicama;
● vidljiva nadutost trbuha;
● sluz u stolici;
● osjećaj nepotpunog pražnjenja.
Za postavljanje dijagnoze potrebita
su najmanje dva pozitivna kriterija uz
bol u trbuhu. Što je broj pozitivnih kriterija
veći veća je vjerojatnost sindroma
iritabilnog crijeva i obrnuto što je taj broj
manji veća je vjerojatno organske bolesti.

Rimski kriteriji:
● trajni ili ponavljajući bolovi u trbuhu
ili smetnje koje se smanjuju s defekacijom,
i/ili udružene s promjenama
u učestalosti stolice, i/ili udružene s
promjenama u konzistenciji stolice;
● dva ili više od spomenutog u 25% posljednjih
dana;
● promjena učestalosti stolice (više od
tri puta dnevno ili manje od tri puta
tjedno);
● promjena forme stolice (brabonjičasta/
tvrda ili rastresita/vodenasta);
● sluz u stolici;
● osjećaj nadutosti.

Ja osobno imam sve simptome Rimskih kriterija.

A ovo su pretrage koje se preporuča napraviti da bi se sa sigurnošću utvrdio taj sindrom:
Što je sve potrebno:
• laboratorijske pretrage - sedimentacija eritrocita, kompletna krvna slika, pregled mokraće, ureja i kreatinin, šećer u krvi, transaminaze (Sgot,Sgpt), gama-GT, alkalna fosfataza, Fe i UIBC
• kompletan pregled stolice - od koprokulture preko stolice na parazite do biokemijskih analiza, traženja ostataka masti i druge hrane do citološke analize stolice i testova na krv u stolici
• rendgenske pretrage - pasaža tankog crijeva i eventualno pregled debelog crijeva u dvostrukom kontrastu
• ultrazvuk - cijelog trbuha
• endoskopske pretrage - endoskopski pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika, uz eventualnu duboku duodenoskopiju radi uzimanja materijala za mikroskopsku analizu sluznice tankog crijeva. Slično je potrebno i kod kolonoskopije, tj. što dublje ući i u tanko crijevo radi uzimanja materijala za mikroskopsku analizu sluznice.

#storm#
14.01.2008., 19:29
svakom je drugačije nije svakome tak loše!!

probala i alternativu koja fala bogu me spasila od silnih prolj... i pomogla mi dosta ali još to nije to!!

za razliku od doktora koji mi nisu ni mrvicu pomogli!

imam malo više situacija ( problema) koji se stalno izmjenjuju
i to me izludi!!!!

#storm#
14.01.2008., 19:33
i biopsiju su mi radili i još ko zna kaj ne mogu se ni sjetiti!!!!

ali čudno je to što si nedaju truda da pomognu ,kažu jedi djetno nemoj bit pod stresom i normalno funkcioniraj jeeeehhh daaaa

nek oni idu lijepo u pip

Wale
14.01.2008., 19:42
A stvarno se suosjećam s tobom i ne mogu vjerovat da tako lako dižu ruke, ali na žalost tako je to kod nas, klasika.
I sama ne radim, a i to je... sranj.... mi se i pojavilo radi traženja posla i svakodnevnih odlazaka na natječaje i razočarenja, diplomirala sam prije gotovo 3 godine i tada me dr.pita pa u čemu je problem?!?! A da ne spominjem da godine lete, nepostojanje materijalne egzistencije, želja za osamostaljivanjem itd....
I sad OVO!!!! Totalno me unazadilo i paraliziralo i u svezi traženja posla!!!
Ne javljam se na oglase jer jednostavno ne mogu izać van!!!
Užas!!! Osjećam se kao velikkkiiii parazit u svojoj obitelji i dođe mi da si ubodem jedan metak u glavu jer jednostavno ponekad ne vidim izlaz!:bang:

A najgore od svega je što većina i to velika većina ljudi ne razumije...
To jest sindrom i nije organska bolest, ali najgore je što ne možeš imat kontrolu nad time!!! Ne možeš kontrolirati crijeva da ne rade protiv tebe, ona kao da sama vode svoju politiku protiv tebe. I da čovjek sad ne pade u depresiju i ne znam kakva anksiozna stanja!?

#storm#
14.01.2008., 19:49
kužim te
a dr. kažu nije to opasno ali traje cijeli život sa poboljšanjima i pogoršanjima :horor:

ma bilo bi mi draže da je opasno i da odapnem nego se tako vući cijeli život
a šta ću cjeli život provest doma ne raditi sama !???:ne zna:

Wale
14.01.2008., 19:49
I meni je gastroenterolog rekao da vježbam i izbjegavam stres, ali to je nemoguće(što se stresa tiče). Jer iako sam doma i kao bez stresa, primjetila sam da me većina stvari iznervira a najviše sama sebe.
Također razmišljam o alternativnoj medicini jer ova naša nam u ovom slučaju ne može baš pomoć, a i evo nekih potvrda o tome:

"U radu se u uvodnom dijelu govori o teškoćama definiranja sindroma iritabilnog crijeva, a zbog mnogih još uvijek nazočnih
nejasnoća, osobito u području etiopatogeneze."

"Uvod i definicija
Definicija nije jednostavna usprkos
činjenici da se radi o razmjerno čestoj
pojavi s kojom se u svom radu susreću
liječnici raznih struka. U dječjoj dobi
još je kompliciranija. Ovdje se ne radi o
entitetu koji se može točno indentificirati,
simptomi obično sliče simptomima
niza gastrointestinalnih bolesti ili imaju
s njima mnogo dodirnih točaka a granica
između organske i funkcijske smetnje
nije uvijek oštra tj. poteškoća definirana
kao funkcijska, napretkom medicine često
se pretvara u organsku bolest."

#storm#
14.01.2008., 19:53
dovoljan mi je stres kaj me boli i trčanje na wc i loše mi je

pa netrebam još stresa zato i kazem kak da čovjek normalno funkcionira kad mu ovo neda živjet!!!!!!!

#storm#
14.01.2008., 19:56
treba naći uzrok i riješit ga
jer se posljedica može maknut ali ako uzrok ostane može se pojaviti na drugom mjestu
:(
samo naša medicina ništa ne prizna

Wale
14.01.2008., 19:57
Evo još nešto:

"Epidemiologija
Prevalencija i incidencija nisu poznate.
Ne postoje sigurni podaci. Najveći
broj bolesnika liječi se, naime, izvan
bolničkih ustanova, a vjerojatno je također
kako dio njih, posebno onih s manjim
problemima, ne traži liječničku pomoć.
Misli se da se u zapadnim zemljama pojavljuje
u oko l5% do 30% populacije (1,
9). U odraslih je čest razlog izostanka s
posla, a vjeruje se da je pri samom vrhu
razloga dolaska liječniku, dok je jedan od
najčešćih razloga upućivanja gastroenterologu.
Češći je u odrasloj dobi, obično
se javlja prije 30. godine života, ali je vrhunac
pojavnosti u 5. i 6. deceniju. Češći
je u žena, i to oko tri puta. U zemljama u
kojima muškarci tradicionalno češće posjećuju
liječnika taj omjer je obrnut. Nije
zabilježena razlika u pojavnosti između
pripadnika pojedinih naroda i rasa, ali
postoje razlike u učestalosti između pripadnika
različitih zanimanja. Smetnjama
su podložnije osobe intelektualnih
profesija."

To su sve podaci iz rada dr.D.Radmana koji sam našla na netu i svaka mu čast što je to stavio na net jer mi je pomoglo u objašnjnju tog je.... sindroma iritabilnog crijeva

#storm#
14.01.2008., 20:03
kužim ali ako ljudi koji imaju chronovu bolest mogu funkcionirat a to je bolest,kako onda mi sa sindromom ne!!
jer meni je stvarno teško i doma to trpit a kamo li da radim ( a ko će te držat na poslu ako nemreš raditi),da imam klince.........pa nemogu se ni za sebe brinuti!!!:rolleyes:

Wale
14.01.2008., 20:11
Slažem se s tobom da treba naći uzrok jer piti andidepresive što se preporuča u većini slučajeva nije riješenje nego samo stavljenje nas na listu "psihičkih" pacijenata da nas se riješe!
Jer ima dana kad sam stvarno dobre volje, unatoč životnoj situaciji, ali crijeva polude i ne mogu ništa, a kamoli van samo sjedim na wc-u :flop:

Wale
14.01.2008., 20:18
Znam, to i ja pokušavam objasniti drugima oko sebe koji ne razumiju da nemogu izać iz kuće. Jer i doktori to nazivaju "stanje", ali to je takvo stanje koje ugrožava čitav tvoj život, a o tome ništa ne govore.
Neka si samo zamisle situaciju da oni moraju trčati na wc svako malo, da ne mogu jest normalno a ne ne posjete usput wc i grčeve te bolove koje osjećaš tada bi promijenili mišljenje.
Imam u familiji osobu koja ima Crohnovu bolest već 12 godina i funkcionira normalno, jede što želi, izlazi itd., uglavnom živi bez ovakvih problema.

#storm#
14.01.2008., 20:44
očito smo u vrlo sličnoj situaciji na žalost

mene samo strah a šta kad dode neki veliki problem stresna situacija jer nije uvijek idealno u životu ,da mi crijeva još i više ne polude

i ja sam čim mi je bolje odlične volje i sve pozitivno mislim i iz čista mira me sfrče
kao da sam se najela ljutih feferona ili otrov popila a stvarno pazim šta jedem ali mislim da to nema veze.

svaki puta je od druge hrane

da istina je da onaj ko nije imo probleme ne shvaća, jednostavno ne možes
normalno funkcionirati

nekad mislim da mi se to moralo dogoditi da me stopira!!
sad imam puno drugačiji pogled na sve i shvatila sam neke stvari koje nisam dobro radila!!!
ali na žalost sad mi se više neda živjet!!!!!

Wale
15.01.2008., 12:27
A jasno mi je to sa gubitkom volje za daljnji život, jer kako i ne bi čovjek tako zabrijao kad je to "stanje" kronično te mi je dr.i sam rekao da će mi tijelo ubuduće reagirati tako pri svakom stresu, većem ili manjem :ceka:
Ali najgore od svega je što to"stanje" zaista djeluje na psihu i nerijetko dođe čovjeku da se ne zapita: kako ovako dalje živjeti? Kada si i sam svjestan da ćeš imati ovakve probleme koji će te pratiti u bilo kojoj životnoj situaciji te sputavati samog čovjeka da izvršava svakodnevne obaveze, jer to nije normalan život.
I sama sam, nažalost, pomislila koliko puta da mi je barem ustanovljena neka bakterija, parazit ili virus u kolonu jer toga se čovjek može riješiti uz pomoć medicine i na kraju normalno funkcionirati u životu.

#storm#
15.01.2008., 15:54
kažu da kod toga poremećaja treba konzumirati povće i jogurte sa lgg-om

a što ako mi ta hrana radi isto određene probleme!??

ima li kakva zamjena za te "dobre bakterije" koje su korisne!??

MaxB
16.01.2008., 00:04
kažu da kod toga poremećaja treba konzumirati povće i jogurte sa lgg-om

a što ako mi ta hrana radi isto određene probleme!??
Izbjegavaj ono sto ti radi probleme. Glede jogurta i slicnog, ako ti ne pase LGG, probaj s acidofilom ili necim trecim - ne odgovara sve svima.

BTW kad vec mislite na svoje zdravlje, nadam se da ste bacili teflonsko posudje. ;)

sunčeko
11.03.2008., 12:05
Ljudi sve vas shvaćam...ja imam iritabilni kolon već 3 i pol godine...(sad su mi 22).Svi su problemi počeli kao i većini ljudi-na faksu,tj.kad je počeo malo veći stres!!!
obišla sam sve moguće doktore i obavila sve pretrage (uključujući i kolonoskopiju),ali problem nije organski. to mi je bilo JAKO teško prihvatiti, nisam se htjela smatrati nekom luđakinjom i nervoznom osobom,ali sam si ipak nekako uspjela priznati da je to sve od stresa...depra me hvata malo-malo(kako i neće kad imam proljev svaka 2-3 dana i ne mogu se normalno družiti ni ići gdje,čak je i vožnja tramvajem postala pakao)...izgubila sam većinu prijatelja zbog "iznenadnog otkazivanja dogovora"...jer nikad ne znaš kad će te to zahvatiti...ali evo već zadnjih nekoliko mjeseci idem na alternativno liječenje koje mi JAAAKO pomaže...proljeve sam svela sa 5x dnevno na jednom i to samo ujutro, osjećam da mi se život mijenja na bolje i puno sam sretnija...ako nekog zanima što i kako nek mi slobodno pošalje PM. BTW.-ovo sam PRVI put na forumu pa ak nešt ne bude štimalo ne zamjerajte mi...pozdrav!

sunčeko
11.03.2008., 12:12
Ljudi sve vas shvaćam...ja imam iritabilni kolon već 3 i pol godine...(sad su mi 22).Svi su problemi počeli kao i većini ljudi-na faksu,tj.kad je počeo malo veći stres!!!
obišla sam sve moguće doktore i obavila sve pretrage (uključujući i kolonoskopiju),ali problem nije organski. to mi je bilo JAKO teško prihvatiti, nisam se htjela smatrati nekom luđakinjom i nervoznom osobom,ali sam si ipak nekako uspjela priznati da je to sve od stresa...depra me hvata malo-malo(kako i neće kad imam proljev svaka 2-3 dana i ne mogu se normalno družiti ni ići gdje,čak je i vožnja tramvajem postala pakao)...izgubila sam većinu prijatelja zbog "iznenadnog otkazivanja dogovora"...jer nikad ne znaš kad će te to zahvatiti...ali evo već zadnjih nekoliko mjeseci idem na alternativno liječenje koje mi JAAAKO pomaže...proljeve sam svela sa 5x dnevno na jednom i to samo ujutro, osjećam da mi se život mijenja na bolje i puno sam sretnija...ako nekog zanima što i kako nek mi slobodno pošalje PM. BTW.-ovo sam PRVI put na forumu pa ak nešt ne bude štimalo ne zamjerajte mi...pozdrav!

peta25
11.07.2008., 15:54
da li vi koji imate sindrom iB imate cesce proljeve ili tvrde stolice?
i dali vam se bol u trbuhu nakon wc samo jos pogorsa???

Goga 83
11.07.2008., 16:05
nisam čitala cijelu temu...
ali jeste li probali piti Prolife?

Beboje
15.07.2008., 09:03
Ne znam da li je već otvoren ovaj topic, pa molim moderatora da me spoji na stari ako postoji.

Zanima me da li patite od iritabilnog kolona i kako rješavate problem. Mene redovito gnjavi ujutro... grčenja i proljev. Ne vidim neku povezanost s hranom, ali s nervozom svakako. No, nervozna sam znala biti i prije, ali nikad s ovakvim problemima. Odjednom, preko noći.

zac013
15.07.2008., 11:41
Bez brige, ima nas dosta! I mene vec par godina muci IBS. Bio sam na 1001 pregledu i sve stima. Evo, da i neke nabrojim: UZV (OK), gastroskopija (lagani kronični gastritis..a ko ga nema danas?!, dakle nista opasno i nije zbog toga), min 5 puta provjera krvi (uvijek sve ok), provokacije na amebe (OK), testiranja stolice i mokrace na sve i svasta par puta (OK), pregled kod 2 gastroenterologa, u VZ i u ZG (ista prica..IBS radi stresa i lose ishrane)..sigurno sam vise zaboravio kaj je sve bilo!

Dakle, uvijek sve ok. Pregledi su bili sa svih strana, od gastro do uroloških i uvijek sve dobro a meni nije dobro.
Isto kao i vecini pocelo pod kraj studija. Samo kaj se ja 100x manje sad zivciram nego prije, valjda je to utjecaj od prijašnjeg stresa.

Kao što je i mišica27 napisala, meni je isto tako. Traje nekih tri..četiri dan da je lose i onda bude sljedecih recimo 10 dobro. I jos uvijek ne mogu skuzit zbog cega se to dogadja. Navecer legnem i sve ok, ujutro sam drugi covjek.. Kod mene je velik problem kaj se stvara zrak u meni a neznam zbog cega. I povezano je sa stolicom, kad je stolica normalna (po boji, mirisu (smradu), kolicini itd) onda je dobro.

Od tableta još trošim Rudakol 3x2 (2|2|2) iako mi ne pomaze puno, probao sam i Kreon, Pankreoflat, pio Nexium radi gastritisa, ProLife..nista ne pomaze.

Ja sam odustao od daljnjih pregleda i trovanja tabletama. Nadam se čudu i vjerujem da ce bit 'kako došlo tako prošlo'!

Lp i sretno!

peta25
15.07.2008., 12:21
dal vi koji imate iritabilni imate bolove u donejm dijelu trbuha oko pupka,,,,,nekad znaju bit grcevi a vise onako te buli da ti je muka i trebas povracat ali nemozes???? tako je meni
i dali vas to zna buditi u noci???

zac013
15.07.2008., 12:33
ne, meni ni jedno od toga nije tako..

Bol koja se zna nekad pojavit, i to strašna bol koj traje po 1 min i bude opet dobro, je kod mene recimo nekih 10 cm od anusa. Mislio sam da bi to mozda bila prostata al kad sam bio na UZV mi je urolog reko da je sve ok. A na meni je vjerovat il ne..

Kod mene su crijeva glasna, kao da se neka zivotinja glasa iznutra, ko da nešto hoda po meni unutra. To je najvjerojatnije zrak pa imam taj osjecaj. Dakle učestala krulenja, pucketanja. Pa onda problem sa stolicom. Nekad je sve 5 a nekad moram po 3x na wc zaredom, nekad samo jednom na dan itd.
Bolove i nemam bas.. Jedino kaj sam primjetio da zna nekad bolit onak iznad prepona pa gore i to najvise nakon nekog fizickog posla (ne preteškog) il recimo trčanja.

pepito25
16.07.2008., 19:34
crijeva stalno krule, non stop, ko da je u njima nuklearka. Mene muči već tri mjeseca, tri puta se pogoršavalo a prije toga me mučilo godinu dana al drugačije, ticalo se samo želuca, napuhivanja mučnine i povremenih bolova. Sad su u pitanju proljevi i to vrlo nagli. Odjednom dođu grčevi i izluđuje me što nemam sigurnosti kad iziđem da će sve proći u redu. Linex nije pomogao, seldiar jest. Rudakol baš i ne osjećam kao pomoć, uglavnom pijem čajeve protiv proljeva.

2cool
02.09.2008., 22:26
Jednom zauvijek da završim ovu temu! Imam 22g i sindrom iritabilnog crijeva od svoje 16te godine!!! Punih 6godina, znači negdje od početka srednje. Jedna je stvar sigurna, ovo se NE MOŽE izliječiti, to je psihičko stanje koje se nakon izvjesnog vremena usadi u mali mozak (Autonomni živčani sustav) i ne može ga se kontrolirati. Glavna je posljedica stres (kod mene također: strah on ne polaganja ispita "premda sam faks završio u roku!" ) " Što se tiče osobnog iskustva, vjerujem da nitko živ nema toliko problema i donekle sam se naučio živjeti s time"

Neki od primjera: 50-150 puta dnevno moram prdnuti (samo zamislite koji bed) i ne postoji dan da ne prdim...
3-10 puta dnevno imam stolicu (većinom meku i vrlo malo u više navrata)
Gotovo mi je nezamislivo putovati prijevoznim sredstvom bez WC-a (ako ga nema istog trena mi prorade crijeva i slijedi proljev)
Već sama pomisao da nekud putujem, a pogotovo neposredno prije puta, stolica oštro i nezaustavno proradi!

Moram priznati, naučio sam svoj krug ljudi na vlastiti problem i oni me koliko toliko razumiju (znaju da moram na WC kud god da išli i da će to biti mnogo puta!!!)

Slijedi jedan problem, upravo sam se zaposlio, novi krug ljudi, ista priča a problemi nezaustavni.

Držite se ljudi, nitko nezna kako je to teško, a pomoći nema...

(samo da napomenem, faks sam završio uz pomoć alkohola. Vrlo žestok alkohol (preko 40%) umanji problem trenutačno i pomogao mi je proći pismene i usmene ispite. Inače ne pijem.)

peta25
03.09.2008., 10:18
da li vas sa sindrom IC boli trbuh negdje oko pupka i da li se dogada da vas ta bol budi noču???? meni je to bol a da ne spominjem proljeve....

2cool
03.09.2008., 20:37
Ne, ne osjecam nikakvu bol u trbuhu, i hvala bogu nemam problema nocu.
Ja mislim da ipak to ima veze i sa želucem koji u trenucima neizvjesnosti ili iščekivanja luči
velike količine želučane kiseline koje neposredno djeluju na crijeva i dovode do ubrzanog
fermentiranja hrane.

Problem sa tim sindromom je da kada dođe jednom do proljeva i mučnina to više nije moguće
zaustaviti dok se organizam do cijelosti ne iscrpi, a posljedica je psihoza i
stres samog čovjeka koji zna da to ima.

Ako ima još nekih pitanja, vrlo bih rado odgovorio i komentirao taj problem!!!

mac78
05.09.2008., 19:20
Ja vec 5 godina imam ovaj problem.Ceste kasaste stolice ,povremene prolive nelagodnost trbuha ,vetrove ,urgentnost.Otkad koristim medicinski jaglen stanje je bolje ipak kad sam pod stresom simtomi su izrazeniji.Calcium carbonate isto smatram za vrlo delotvoran.Sta vi koristite ?

pompom
06.09.2008., 07:10
e ja ne kuzim zast doktori cim vide takve simptome odmah kazu "IBS" i idi kuci smiri se odmori i sl. mislim, istina je da stres igra veliku ulogu , ali iste simptome izaziva kandida. Ova stranica daje generalne informacije i sl i kakve promjene u ishrane morate napravit i isto tako koje prirodne suplements mozete uzimat.

http://www.annboroch.com/candida.htm

jozephina
10.09.2008., 07:24
Sto se tice IBS-a, nema sanse da vam doktori pomognu. Ali, lijeka ima!

Trebalo bi napraviti test netolerancije na hranu, Poliklinika Analiza, Split.
Test je prokleto skup,mislim da je 2700 kn, al ak se covjek poslije izlijeci, onda nije skup.

Ako to niste u mogucnosti, trebalo bi pisati dnevik prehrane. Npr.izbaciti sve ugljikohidrate(kruh,tjesteninu,grickalice) i mliječne proizvode, pa onda vidjeti.

Ako pak lose reagirate na svu hranu, to pak znaci da su vam crijeva u totalnoj komi i da ste puni losih bakterija, gljivica ili parazita.
Onda trebate izbacit sve secere, bijelo brrasno i mlijecne proizvode, kupit dobre probiotike(ima u tabletama i prahu) i neki antiparazitni ili anti yeast preparat(ima kod nas od Twin Laba)
Proguglajte malo, na engleskom ima puno tih dijeta i preparata.
Probajte jesti sto vise raznih salata (raw food) jer one sadrze puno enzima.

Evo, i meni je bilo slicno, sve me napuhavalo, sad mi je vec dosta bolje. Jos uvijek sam na dijeti. Jedem malo mesa i puno povrca (salate najvise) i razne juhe. Treba se naviknut i bude dobro. SEcere i ugljikohidrate gotovo uopce je jedem jer sam skuzila da mi smetaju, a inace su ugljikohidrati-skrob, hrana za te gljivice i ostale gadove.

Sretno!

jozephina
11.09.2008., 18:43
I pročitat knjigu Alergije-skrivena bolest, Carolee Bateson-Koch (ima u knjižnicama).

Tamo su opisani svi ti simptomi (napuhnutost,iritabil.crijevo,diarea i sl.), što se zapravo dešava u organizmu i kako se toga riješiti.

Ivanicaos
12.09.2008., 11:04
Javljam se sa sličnim problemom.I ja sam bila na svim mogućim pretragama, gastro, kolono, pasaža, bakterije, virusi, amebe.... tih parazita nema, pasaža uredna, krv uredna, gastro-gastritis, kolono- dijagnoza je kronični kolitis sa značajkama IBD... moj dokt. sumnja da bi to neki početni stadij chrona, jer na mojim crijevima postoje neke pečaste lezije, tj. neki crveni krugovi...simptomi su mi bili bol u stomaku i stolica sa dosta sluzi... pijem pentazu, budosan, medazol i neki cipro nešto.... sluzi više nema, stolica je uredna... no ostali su mi bolovi koji su smješteni na lijevoj i desnoj strani trbuha, ali dosta nisko, imam osječaj kao da me nešto tamo izunutra štipa, pa probode i stalno mi na tim mjestim žubori unutra, kad prislonim ruku na trbuh, osjetim pod prstima kako mi na tim djelovima žubori, krci, skakuće...čudan osjecaj i čudna bol.... sve si mislim da je to taj sindrom.... šta vi mislite... ?????

Rija30
16.10.2008., 13:11
Eto i mene muči taj IBS već god i pol! Kod mene je to počelo nakon završetka faksa i to 2 god poslije, u potrazi za poslom i svim tim silnim razgovorima i testiranjima nakon kojih je svaki put bio razočaravajući odgovor, barem onih koji su ga i poslali! Sada od kada ga imam i ne mogu se više javljati na natječaje jer jednostavno NE MOGU izaći iz kuće koliko me to mući jer kad se i pokušavam spremiti za izlazak crijeva podivljaju toliko da moram ostati doma! :mad:
Najgore od svega je to što mi se život preokrenuo totalno, na žalost, na gore da ne mogu više normalno funkcionirati, obavljati većinu stvari koje sam inače prije radila, uostalom i sami to znate po sebi.
Puno toga sam isprobala od raznih probiotika do promjena u prehrani i ništa ne uspijeva!:confused:

Bila sam na većini pretraga i sve je u redu, osim što su mi hormoni štitnjače jedno vrijeme bili podivljali ali sad su u redu tako da ona nije uzrok (kako sm pomislila). Imam tahikardiju već duže vrijeme, dr. mi je propisao Lexaurine od 1,5 mg da ih uzimam kad osjetim potrebu tj. kad se javi tjeskoba, nemir i sve ostalo što se javlja kao posljedica tog stanja (IBS-a).
Pomogne mi spriječiti psihozu kada skupim hrabrost da izađem van (mogu izlaziti smo poslijepodne i to ne svaki dan) ali s time da ne smijem NIŠTA pojesti prije toga, crijeva se isprazne totalno i tada malo prošvrljam po kvartu.:)
Zanima me da li je nekome od vas dr. propisao nešto slično i kako kod vas djeluje?

Rija30
16.10.2008., 13:24
I samo bi htjela potvrditi to što kaže 2cool, da nitko ne zna koliko je to stanje teško i onemogućava normalan život.
I iako sam i rekla svim svojim bližnjima za taj problem malo njih shvaća i jednako toliko prihvaća da sam ograničena u mnogim stvarima koje "život znače".
Ali imam veliku sreću što imam osobu, s kojom živim i u vezi smo već 11 god. koja mi je najveća podrška od svih i koja je uz mene svo to vrijeme, jer da nema njega stvarno ne znam kako i koliko bi mogla još izdržat to u što mi se život pretvorio od kada me to "pogodilo".:s

Rija30
22.11.2008., 16:17
Počela sam prije mjesec dana piti zelenu magmu u tabletama i mogu vam reći da super djeluje za sada, te vam preporučujem, pa da čujem i vaša iskustva.
Stanje mi se stabiliziralo, tako da nema potrebe da posegnem za ovim tabletama što mi ih je dr. propisao, hvala Bogu :top:.
Pretpostavljam da je pozitivan učinak tableta u sastojcima: sok od mladog lišća ječma, mrkva, ekstrakt od pšeničnih klica i sojine klice. I naravno u pravilnoj prehrani.
Ipak mi je sigurnije i draže koristiti proizvode na prirodnoj bazi, nego nekakvu kemiju...

ledolinica
22.11.2008., 22:16
ljudi, skroz vas kuzim i slazem se da nitko ne zna kak je tesko i niko te ne kuzi.. ja imam to vec par godina i jedno vrijeme kad bi osjecala da mi nije dobro i da cu dobit proljev suze bi mi pocele ic same od sebe, imala sam tolko izostanaka u skoli, uzas! dodes u skolu, nemiran si, svi te pitaju kaj ti je, a nemres bas svakom rec ''imam proljev'', ljudi te pocnu gledat ko da šugu neku imas... :( sad sam 3.r i druge godine idemo nekud na maturalac, znate koja me frka lovi???? di je španjolska... ali, meni je pomogla psihoterapija i prezadovoljna sam sa psihologicom i stvarno mi je bolje. ja sam se odvojila od drustva, nisam isla van (bilo mi je neugodno, stalno me prati osjecaj da mi ne bude dobro, da cu dobit proljev), zivot mi je bil nikakav,a sad je malo bolji. i da, bitno je rec da mi je oci otvorila knjiga ''tko je maknuo moj sir?'' (tak nekak se zove), govori o promjenama i nakon kaj sam procitala, otisla sam van, ohrabrila sam se malo itd... :)

Mika BK
02.01.2009., 15:20
Dijagnoza;

Gastritis Chronica, GERB, i SIC odnosno sindromiritabilnog kolona.

Samo sada ne mogu razluciti sto to mene boli.... Kad boli

Dali želudac crijeva ili trece

Cim pojedem nesto jace ( pekmez i kruh ) zgrci me i drzi neko vrijeme jedno sat vremena boli.... pa na hitnu po injekcije buscola i peptorana i pusti me onda....

Stvarno mi nije jasno sta me boli

Bio sam hospitaliziran samo me kljukaju sa Controlocom i raznim tabletama...

Užas ne shvaćam ih

A koliko sam zakljucio treba posjetiti psihijatra onaj tko ima IBS odnosno SIC

Ako netko poznaje nekog psihijatra za takve probleme da mi javi... Bio bih zahvalan

lp

mika

luda_pametna
28.01.2009., 14:27
evo da vam se i ja pridruzim s istim problemom:D
Takodje mi krce cvrijeva, ali kod mene se to ne desava npr kad sjedim, kad hodam, kad nesto obavljam po danu, na faxu, na predavnjima nikad...nego kod mene je najcesce navece kad legnem, ili bilo kad kad lezim, eh onda pocne ludilo u stomaku, toliko krci, pod rukom se osjeti, najgore mi je navece kad hocu da spavam ne mogu zaspati dva sata koliko me nervira, na ledjima kad lezim ubi me taj zvuk, kad sam sa strane manje je, pa onda je bolje...
mislim da je to sve od psihe...imam termin kod gastroenterologa, cekam vec 3 mjeseca, j..m ti ove doktore, a pored toga takodje imam i nadimanje stomaka, za sto vec pijem tablete espumisan, ranisan, malo je bolje, ne idem vise tak ocesto u wc kao prije, prije sam stalno imala gasove, cak i podrigivanje, i stalno stolicu, nakon cega sam osjecala iscrpljenost u stomaku.,...

i tako ja cekam taj termin, a te tablete za nadimanje mi je propisao urolog...
ne jedem vise przenu hranu, fast food, ne pijem gazirana pica, pijem zeleni caj, i jos pijem c vitamin, i b komplex jer mi je to propisao neuropsihijatar...ma looda, jadni m iljudi, kad se nasa psiha odrazava na nas organizam i tijelo...:ne zna:

ledolinica
29.01.2009., 09:41
evo da vam se i ja pridruzim s istim problemom:D
Takodje mi krce cvrijeva, ali kod mene se to ne desava npr kad sjedim, kad hodam, kad nesto obavljam po danu, na faxu, na predavnjima nikad...nego kod mene je najcesce navece kad legnem, ili bilo kad kad lezim, eh onda pocne ludilo u stomaku, toliko krci, pod rukom se osjeti, najgore mi je navece kad hocu da spavam ne mogu zaspati dva sata koliko me nervira, na ledjima kad lezim ubi me taj zvuk, kad sam sa strane manje je, pa onda je bolje...
:

isto tak, ovak je jos kolko-tolko mirno, al kad legnem.. imam osjecaj da cu proljev dobit ak se ne dignem i manje ''krci'' samo ako sam ne desnom boku i zato imam 1001 jastuk pa sam u polulezecem polozaju :)

davidcroma
12.03.2009., 15:10
pozdrav
Meni doktor po simtomima: bol,proljev,sluz,nadustost sumnja na IBS.

Pa me intersira koliko se s tim simdromom moze normalno zivjeti?
Da li pomaze neka alternativna medicina?
Da li je "bolja" dijagnoza IBS ili cronova bolest ili tako neka slicna?

Hvala

Inace ne patim od nekog stresa ali od kada sam poceo posjecivat doktora zivim pod strasnim stresom..

trebor
12.03.2009., 16:48
Gledam ovaj tvoj post jedno 5 minuta i nikako mi ne pada na pamet što se krije pod "IBS"? Daj, životatireci što je to?

Da li pomaže alternativna medicina, potraži na tom pdf-u...

Termination
12.03.2009., 18:14
IBS je engleska kratica za sindrom iritabilnog kolona (Irritabile Bowel Syndrome). Ništa strašno i puno puno puno bolja dijagnoza od chronove bolesti. Ne bi ih niti uspoređivao. IBS pogađa oko 20% odrasle populacije od čega veliku većinu čine žene. To nije bolest u užem smislu nego kronični funkcionalni gastrointestinalni poremećaj, ne do kraja razjašnjenog uzroka, koji se manifestira nadutošću, poremećajem defekacije i boli u donjem dijelu abdomena. Na težinu simptoma mogu utjecati stresne situacije, a čini se da postoji uzročno-posljedična veza s prethodnim crijevnim infekcijama koje su možda oštetile živčane završetke. Dakle, nema patohistoloških promjena u probavnom traktu.

S ovim sindromom se može ugodno živjeti. Zbog simptoma ljudi se često prepadnu pa pomisle da boluju od teških bolesti, ali o tome ovdje nema govora. Liječenje je simptomatsko (zatvor-laksativi, proljev-antidijaroici te, u budućnosti, gonadotropni hormoni). Za alternativne metode, imaš poseban pdf. lp

davidcroma
12.03.2009., 20:56
Hvala na odgovorima..
Ali mene u zadnjih mjesec dva dosta muci,dogodi se proljev pa onda visednevna bol u trbuhu s konstantnom sluzi.
Valjda ce biti dobro..
I valjda se moze donekle dobro zivjet s tim?
Nisam primjetio da mi hrana utjece na to,nego tek nekakva polustresna situacija.. A u danasnje vrijeme svaki dan je stresan..
Sta mislis dal bi trebao ici na one analize koja hrana mi smeta ili nekakvu drugu slicnu pretragu??

Svaki savjet je dobrodosao jer me ovo jako brine i ne izlazi mi iz glave..

Hvala

P.S. "gonadotropni hormoni" sta je to? Kako ce pomagat? U kakvoj buducnosti daljnjoj ili blizoj?
Da li se vec negdje provodi neko eksperimentalno ljecenje?

Termination
13.03.2009., 00:34
U praksi se dijagnoza SIC-a uspostavlja na temelju kliničke slike, budući da ne postoje definirani testovi koji bi ga potvrdili. Stoga se obično ide metodom eliminacije ostalih stanja u abdomenu. Za dijagnosticiranje SIC-a također mogu poslužiti tzv. ROME II kriteriji. U slučaju proljeva savjetuje se dijeta s manje celuloze, izbjegavanje slatkog mlijeka, konzervirane i masne hrane, smanjenje obroka i uzimanje spazmolitika. Također je potrebno da izbjegaješ stresne situacije. Sada si vjerojatno u tjeskobi (depresiji) zbog svog stanja. To je zato što se bojiš da je nešto opasno. Moraš sam sebe uvjeriti da nije ništa strašno, da se od toga ne umire i da se sve može suzbit. Istina je da ova bolest rijetko nestaje sama od sebe i da te čeka malo duže liječenje, ali uvjeri sam sebe da ti se ništa strašno neće dogodit. Mislim da je također bitno napomenuti da nije utvrđena nikakva veza ove bolesti s eventualnim kasnijim malignim promjenama na probavnom traktu.

Primjena antagonista gonadotropnih hormona zasad je samo jedna od mogućih solucija za terapiju ove bolesti u budućnosti. Oni djeluju na receptore u živčanim završecima i tako smanjuju podražaj. Pokazali su se uspješnim u studijama provedenim nad ženama (alosetron i tegaserod maleat). Ne usuđujem se procjenjivati kada će se naći u svakodnevnoj uporabi...

ledolinica
13.03.2009., 10:29
U slučaju proljeva savjetuje se dijeta s manje celuloze, izbjegavanje slatkog mlijeka, konzervirane i masne hrane, smanjenje obroka i uzimanje spazmolitika. Također je potrebno da izbjegaješ stresne situacije. Sada si vjerojatno u tjeskobi (depresiji) zbog svog stanja. To je zato što se bojiš da je nešto opasno. Moraš sam sebe uvjeriti da nije ništa strašno, da se od toga ne umire i da se sve može suzbit. Istina je da ova bolest rijetko nestaje sama od sebe i da te čeka malo duže liječenje, ali uvjeri sam sebe da ti se ništa strašno neće dogodit. Mislim da je također bitno napomenuti da nije utvrđena nikakva veza ove bolesti s eventualnim kasnijim malignim promjenama na probavnom traktu.

tako je... treba samog sebe uvjerit da nije nis strasno... i najbolje je dok sam vidis kaj ti smeta pa to izbjegavas.

davidcroma
13.03.2009., 10:39
tako je... treba samog sebe uvjerit da nije nis strasno... i najbolje je dok sam vidis kaj ti smeta pa to izbjegavas.

Da ali ja nisam primjetio da mi ikakva hrana smeta.. Jedino od neke polustresne situacije mi se trbuh zgrci,moram u wc i onda bolovi tjedan dana..
Bas cudno je to kod mene..

ante dumbledore
13.03.2009., 15:27
uz th proljeva/zatvora dobro dođu spazmolitici, tipa Buscopan il Spasmex... inače kao što je već rečeno, osim što je dosadna bolest, niš prestrašno

Rija30
16.03.2009., 16:38
Davidcroma imaš temu na forumu "sindrom iritabilnog crijeva", na njoj osobe sa istim problemom pišu svoja iskustva i kako živjeti sa time, što im pomaže i ostalo.
Preporučam također osobi koja je gore navela da se sa tim problemom može lako živjeti da pročita kako je živjeti sa IBS-om, mislim da bi tada promijenila mišljenje. Osim toga još nije utvrđeno da li je to bolest ili poremećaj jer nijedan lijek na utječe na potpuno i trajno povlačenje simptoma, a terapija je usmjerena samo na olakšavanje simptoma.

ledolinica
20.03.2009., 22:43
Preporučam također osobi koja je gore navela da se sa tim problemom može lako živjeti da pročita kako je živjeti sa IBS-om, mislim da bi tada promijenila mišljenje. Osim toga još nije utvrđeno da li je to bolest ili poremećaj jer nijedan lijek na utječe na potpuno i trajno povlačenje simptoma, a terapija je usmjerena samo na olakšavanje simptoma.

ak mislis na mene, sorry, ne mislim ja tak, al dok se pomiris s tim ti je lakse...
imam to vec 4 il 5 godina, do tad nisam uopce bila bolesna, cak ni prehlade nije bilo, a onda odjednom to... mislim da ne moram pricat koji je to sok bio, ali eto nakon par godina pocela sam se nosit s tim najbolje kak znam.. istina da se u drustvu zdravih osjecam nekak... jadno, ne znam kaj da drugo velim,ali kaj sad. da se zatvorim doma i cekam? moze mi biti samo gore...
i da, zaboravih rec da imam samo 17... pa ako je bilo,izmedu ostalog, i meni upuceno da mislim da se s tim lako moze zivjet, mislim da je sad jasno da ne mislim bas tak.. pogotovo dok moji vrsnjaci idu van, jedva cekaju vikend, a ja jedva cekam vikend da se odmorim i da se normalno najedem bez da razmisljam kaj mi bude :flop:

Rija30
21.03.2009., 15:26
Ne brini Ledolinica, nisam mislila na tebe :mig: nego na osobu koja je pisala o tome post iznad tebe.
IBS imam 2 godine i tek sada mi je malo bolje, ali ima dana kada crijeva polude. Čuj, ne znam možda je moje tijelo trebalo više vremena da se "navikne" na IBS i sve njegove posljedice, ali kak su mi doktori rekli, to će mi trajati doživotno sa različitim fazama, a sve ovisi o načinu života, a najviše o stresu. Izbjegavati stres i sve ostalo što mi stvara nervozu, a to je jako teško.

Rija30
21.03.2009., 15:34
Ovo što si napisala za vikend, izlaske i hranu, samo ti mogu reći da je i meni isto tako, pogotovo ako moram izlaziti svaki dan ista tortura, priprema i psihička i fizička prije izlaska, ništa ne smijem jest,i tek kad dođem doma mogu u miru pojesti i opustiti se. Ali mnogi ne kuže da to užasno iscrpi tijelo:s

ledolinica
21.03.2009., 21:51
Ovo što si napisala za vikend, izlaske i hranu, samo ti mogu reći da je i meni isto tako, pogotovo ako moram izlaziti svaki dan ista tortura, priprema i psihička i fizička prije izlaska, ništa ne smijem jest,i tek kad dođem doma mogu u miru pojesti i opustiti se. Ali mnogi ne kuže da to užasno iscrpi tijelo:s

znam kako ti je... koma, onda me od toga i bzvz pocne frkat, sarafit bez razloga.. npr. idem na trening, tamo sam ko doma i pocne me frkat kad se pocnem spremat, a do tad mi je dobro.. ili me pocne frkat pred dvoranom i sl., al ono kaj sad, znam di sam, znam ljude, a i znam da mi je cijeli dan (vise-manje) bilo dobro pa valjda ne bude sad odjednom... :)
psihoterapija pomaze, meni je dosta pomogla jer da nisam otisla vjerojatno ne bi ni iz kuce izasla do danas,a dok se malo zatvoris problem je ici van i medu ljude... psihologica mi je stvarno oke, super zena, prezadovoljna sam, savjetuje me i ne bi nikad htjela prestat ic jer mi je nekak lakse dok znam da imam nekoga ko me stvarno razumije i strucnjak je :P

davidcroma
26.03.2009., 13:15
Zanima me da li je netko od vas sa ovim "nasim" simptomima radio test intolerancije na hranu u Splitu? Poprilicno je skup ali ne bi bilo lose probat..
Da li netko ima iskustva sa tim?

Hvala

davidcroma
01.04.2009., 20:53
Obavio sam taj pregled.
Ne podnosim jaja i kravlje mlijeko..

Treba se odrec sve hrane koja to sadrzi..
Nece biti lako ali ako ce mi to pomoc onda stvarno nije problem.

Valjda je to to.. ( drzim fige) :))

Amalka V.
26.04.2009., 20:51
Pozdrav svima

Evo i ja imam isti problem, pa mi je nekako lakše kad vidim da ima još ljudi s tim sindromom. Meni je to počelo ima skoro godinu dana, stres je definitivno glavni uzročnik, jer mi je prošli posao bio takav, a sad kad radim jedan puno lakši posao mislim da imam posljedice od prijašnjeg stresa. I kad bi se trebala smiriti i uživati počeli su ovi grozni problemi s crijevima, normlno najgore je na poslu, jer me ometa u radu, a onda se još i iznerviram, pa se to pogorša, tako da je to zapravo začarani krug. Probala sam s Rudakolom, Iberogastom,nije pomoglo, čak i akupunkturu. Ne znam da li uopće ima pomoći, za sad sam se naručila kod gastroenerologa, i normalno mjenjam prehrambene navike, no more fast food, prženo i nezdravo. Iako nisam primjetila neke poveznice s određenom hranom, jer mi sve smeta, i najbolje je kad uopće ne jedem, ali eto to opet nije pametno.
Molim sve za bilo kakve savjete ili ovako čisto za razmjenu iskustva, ja se isto javim ako nađem nešto što pomaže

seldiar
01.05.2009., 21:20
Vec osam godina se borim sa ovom dosadnom bolesti koja mi je uzela najbolje godine zivota, muci me od moje 21 god, a tek ove godine su mi doktori ustanovili da se radi o IBS-u. svake godine sam radio nalaze i uvjek su bili " idealni" ali ja sam i dalje imao problema sa bolovima u stomaku,pucketanjem crijeva,nadimanjem i nagonom za wc.Dva puta sam radio gastroskopiju i nisu primjecene nikakve promjene na organima, kolonoskopiju sam izbjegavao sve do ove godine kada sam i na nju pristao,takoder ni ovim pregledom nije nista uoceno pa je doktorica na osnovu simptoma i pretraga utvrdila da se radi o IBS-u.Mislim da je stres glavni uzrocnik ove bolesti, jer cim treba negdje da idem dobijem neku nervozu i potrebu za wc.Stolicu imam jednom ili eventualno 2x dnevno ali nagoni i nadimanje su prisutni po cijeli dan pa tako da vise ni sam neznam kad je pravi nagona a kad ne.
Pored ovih problema prisutna je i panika ali narocito izrazena na javnim mjestima kada u blizini nema wc.
Doktori kazu da ova bolest sama po sebi moze nestati ali ja cisto sumnjam jer mene godinama ne popusta, mada nada zadnja umire :). Adekvatan lijek nisam pronasao sem da rijetko uzmem seldiar (loperamid) ili neki antidepresiv xanax samo najmanju dozu.Kada redovno uzimam seldiar 1x poslije stolice osjecam se super jer me on zatvori i nemam ni nadimanja ni potrebe za wc.

#storm#
06.05.2009., 11:23
Davidcroma imaš temu na forumu "sindrom iritabilnog crijeva", na njoj osobe sa istim problemom pišu svoja iskustva i kako živjeti sa time, što im pomaže i ostalo.

u potpunosti se slazem ......zivjeti s tim je sve drugo osim lako .....jos k tome kad nista ne pomaze.
istina je da svako ima drugacije simptome ali opet je uzasno trpiti sve to :mama:
nije ni cudo sto ljudi padaju u depru nako toga :rolleyes:

Amalka V.
23.05.2009., 20:26
Evo da se javim

Meni su dali Salofalk supizotorij, Buscol i Modulen (mlijeko u prahu bez laktoze).Čini mi se malo bolje, jedem uglavnom kuhanu hranu i to u jaaako malim količinama, jer bih kao trebala učestalo,ali malo jesti.I dobar je čaj od šipka, jer on zatvara. Rečeno mi je i da ne bih smjela voće i povrće (sirovo). Ako mi ne pomognu lijekovi onda bih morala na kolonoskopiju, ne znam koliko je to neugodno/bolno?

Pozdrav

točkica1980
29.05.2009., 20:39
meni je prošle godine dijagonsticiran IBS. radila sam kompletnu krvnu sliku, nalaz mokraće i stolice na bakterije i krv, gastroskopiju i sve je bilo u redu. pila sam rudakol i stvarno mi je pomogao. sve je bilo ok nekih 11 mjeseci i sad mi se opet vratilo prije nekih dva tjedna sa užasnim proljevima (3-8) dnevno. sad vadim nalaze pa ćemo vidjeti. da li netko zna koje su tablete najučinkovitije ili što pomaže

seldiar
30.05.2009., 17:32
Evo da se javim

Meni su dali Salofalk supizotorij, Buscol i Modulen (mlijeko u prahu bez laktoze).Čini mi se malo bolje, jedem uglavnom kuhanu hranu i to u jaaako malim količinama, jer bih kao trebala učestalo,ali malo jesti.I dobar je čaj od šipka, jer on zatvara. Rečeno mi je i da ne bih smjela voće i povrće (sirovo). Ako mi ne pomognu lijekovi onda bih morala na kolonoskopiju, ne znam koliko je to neugodno/bolno?

Pozdrav

meni je kolonoskopija bila bolna, mada neko kaze da je lahko podnio sve zavisi od osobe.

makily5
10.06.2009., 22:54
Pokušajte s Lepicol mješavinom probiotika i prebiotika koju možete kupiti u svakoj ljekarni. Doista pomaže, na totalnoj je biljnoj bazi, nema nus pojava, stolica je uredna, bez bolova i što je najvažnije redovita. Amerikanac koji je stvorio lepicol opisao je kako se izlječio njime od sindroma IBS a.

Za psihu, najbitnije je ili se baviti sportom ili početi meditirati ili neke druge tehnike opuštanja.

tonček333
25.06.2009., 15:13
HELP!
nakon upale pluća koju san prebolila u 4 mjesecu pojavio mi se dosta neugodan problem. Naime odmah nakon toga počeli su mi probavni problemi i to česti odlasci na wc uglavnom kad nešto pojedem ali nije uvjek i tako 3-5 puta ali ne svaki dan kako kad, česti vjetrovi i malo više sluzi u stolici te ponekad bol iznad pupka i uvjek tamo. Uglavnom bila sam kod doktorice i nalazi su uglavnom svi ok i krv i hemocult(tragovi krvi u stolivi), osim nalaza gdje su otkrivene kvašćeve gljivice i to dosta njih u stolici. dosad mi je davala samo neke probiotike koji malo pomognu pa se sve opet vrati i tako već skoro 3 mjeseca. s obzirom da su mi simptomi najsličniji ibs-u zanima me kako da to izlječin ili bar vratin u normalu. iako mi simptomi nisu posebno teški kao kod nekih stvaraju mi dosta napetosti. I sad nisam sigurna i dali to može bit možda ulcerozni kolistis jer on ima dosta slične simptome a doktorica osim tih pretraga nije pravila nikakve druge jer misli da je to ok i da će proć
HELP!

Megy
26.06.2009., 15:30
hye...ja imam nekoliko pitanja...

meni isto tako non stop krulji u crijevima,tako da ljudi oko mene misle da sam gladna itd....imam vjetrove,napuhnuta sam itd...sve pretrage sam prosla kod Dr.Markovića i sve to je na psihickoj bazi,imam gastritis, imam proljeve i pijem Seldiar vec 1 god...al sam primjetila da zadnje vrijeme kad sam pod stresom mi uopce ne pomaze :rolleyes:
nedavno mi je netko preporucio Sulfasicin-pa me zanima bi li mi to pomoglo da mi proljevi stanu?
da napomenem da pijem jos i Helex 0,25mg i antibebi pilule Diane 35 radi hormona...

molim savjet ,pomoc....Hvala

Kodazu
03.07.2009., 07:31
Pozdrav!
Evo, i ja imam isti problem, već petnaestak godina... malo bolje, pa malo lošije. Naučiš živjeti uz WC. Terapije nikakve ne pomažu, ali su mi sad našli dugogodišnju infekciju Kandidom koja može biti uzrok tome. Sada čekam nalaz intolerancije na hranu, a koja može omogućiti Kandidi širenje.
Inače, nalaz Kandide u stolici nema veliki klinički značaj, već nalaz antitijela u krvi.
I doktori se čude kako su visoke vrijednosti.. ( nije ni čudo kad sa sindromom živim toliko godina i nikom ništa)....
Nisam psihijatar, ali prije bih rekla da sindrom utječe na psihu, nego da je psiha uzrok ( nakon nekog vremena postane, ali u početku NE)
Pozdrav

Rija30
03.07.2009., 21:17
Eto nije me dugo bilo, stanje sa IBS-om je relativno isto, ali ipak mi je bolje, što se tiče izlazaka već sam se naviknula, tako i svoja crijeva, da kad idem van ništa ne jedem, uzmem si vrećicu bombona koji me spašavaju da se negdje ne srušim od gladi:D
Osim toga ako sam stvarno gladna kupim si integralno pecivo sa sjemenkama lana i sezama i tad je gozba za želudac:D, ali ne i za crijeva (jer miruju:s).
Što se tiče Lepicola, probala sam ga i nije mi puno pomogao:ne zna:, e sad, kupila sam si Diacol čaj (za zatvaranje, 26 kn) od Subana (Diacol čaj se preporuča: - proljeva izazvanih blažim infekcijama - proljeva uzrokovanih nervoznim stanjima (putna dijarea, iritabilni kolon) - proljeva izazvanih greškom u prehrani, osim toga, čaj štiti sluznicu crijeva, smiruje grčeve i zaustavlja proljev te postupno dovodi do uspostavljanja uredne probave i stolice.) i Iberogast kapi (56 kn), oboje možete kupiti u bilo kojoj ljekarni. Ovo dvoje (i zelena magma) su mi stvarno ublažili probleme. Iberogast kapi, kako piše, treba koristiti 3 puta na dan po 20 kapi, a s obzirom da je bočica jako mala, a i cijena baš nije povoljna, ja sebi kapam 10 kapi 1-2 puta na dan (prije ili tijekom jela) i učinak mi je isti, nemam više bolova i nadutosti u trbuhu kao ni kruljenja crijeva.
Prehrana; jedem samo dinstano meso, povrće, žitarice, proso i slanutak su mi savršeni (nakon toga me uopće ne tjera na wc:s), integralnu tjesteninu, rižu i kruh ....Obavezno izbjegavajte bilo što pohano od mesa do krumpira i pečenja smanjite maksimalno, od masti samo maslinovo ulje, suncokretovo i laneno (umjesto njega može i lanene sjemenke).
Evo nadam se da će i nekome od vas ovo pomoći, pa javite rezultate:mig:

#storm#
09.07.2009., 18:18
meni se sve pogorsalo..... tako da ne jedem skoro nista.. malo rize ,stapica ili caja, i svaka 3 dana dobim uzasne grceve i bolove, i sve mora van . uzas !!

ond aodes doktoru i on ti samo kaze papaj pomalo ( a to radim cijelo vrijeme pa sad nikako nemogu jesti), uzmi spazmex ili tak nekaj ( to ne pomaze ).. i na tom ostane i kaj bi im sad covjek rekao!!??

uzas

Amalka V.
30.08.2009., 20:11
Nije jednostavno, ali eto meni se dok sam bila na godišnjem stanje poboljšalo, ali sad kad opet radim, dakle stres i nervoza opet imam problema, za sad blagih, al čisto me strah. Mislim da ću uskoro krenuti na jogu, pa možda to bude utjecalo na psiho fizičko stanje.Što se prehrane tiče svašta sam probala, ali eto nastojim jesti kuhano dakle na lešo, izjegavam velike količine bilo čega, iako sam od tog režima osjetno smršavila...

Pozdrav

maslačko
03.09.2009., 17:21
Nije jednostavno, ali eto meni se dok sam bila na godišnjem stanje poboljšalo, ali sad kad opet radim, dakle stres i nervoza opet imam problema, za sad blagih, al čisto me strah.

Da, tako je i kod mene. Za vrijeme godišnjeg, nije me toliko jako mučilo (nisam mogla vjerovati), ali isto me strah sad kad počnu obaveze i nervoza i stres i sve ostalo da me opet ne uhvati onako jako kao što zna...

Ma grozno... Može li se čovjek toga ikada potpuno riješiti?!

djizz
07.10.2009., 21:12
eee taj IBS, sto zna covjeku zivot okrenut naopacke :rolleyes:

procitao sam gore seldiarov post, ma kao da sam ga ja napisao... gruba istina. I dan danas se mucim dan za danom s nebuloznim problemima, a to vec traje predugo, dvi decenije bar... stvarno se pitam cemu se ja trudim svaki dan, kad ne mozes ni na kavu ko coek otic. :kava: a izlasci... pih, nemoguca misija. Zivim ko penzioner i dobro mi je :rofl:, dok ostali studenti zive kako bi se zivot i trebao zivjeti, ja svaki trenutak koristim za malo ugodnog mi odmora... da odanem dušom. :D

Rija je napisala vec, i psihicki i fizicki umor, konstantno iz dana u dan...wc najbolji prijatelj... odmaranje najbolja zabava.

Doktori nula bodova, koji su to supljaci, platis mu privatni pregled ihhi, da bi ti on prepisao 6 vrsta lijekova i posvetio 1min i 5 sekundi njegovog cijenjenog vremena. Naravno lijekovi ne pomazu, barem meni.
Obicne manje stresne situacije, poticaj na grceve, bolove itd itd. I šta da radiš, a ti mlad, a života ni na vidiku...

Nedamo se, nedamo se godinama!! :D

Cordelia
07.10.2009., 23:56
Evo ovako. Imam ulcerozni kolitis i to dosta teški oblik, u najgorim fazama idem i do 20-30 puta na wc (i ne pretjerujem u brojevima). Meni jako pomažu probiotici acidoverus i bifidoverus. Dosta su skupi ali su me čak nekoliko mjeseci doveli u kakvu takvu remisiju. Na žalost nakon jednog šoka u obitelji stanje mi se opet pogoršalo i nikad više nisu tako dobro djelovali, ali mi je ipak velika razlika kad ih pijem ili ne pijem. S obzirom da ulcerozni kolitis znači veće oštećenje crijeva od sindroma iritabilnog kolona možda bi vama mogli smiriti stanje.

ssnjoff
09.10.2009., 14:05
Evo ovako. Imam ulcerozni kolitis i to dosta teški oblik, u najgorim fazama idem i do 20-30 puta na wc (i ne pretjerujem u brojevima). Meni jako pomažu probiotici acidoverus i bifidoverus. Dosta su skupi ali su me čak nekoliko mjeseci doveli u kakvu takvu remisiju. Na žalost nakon jednog šoka u obitelji stanje mi se opet pogoršalo i nikad više nisu tako dobro djelovali, ali mi je ipak velika razlika kad ih pijem ili ne pijem. S obzirom da ulcerozni kolitis znači veće oštećenje crijeva od sindroma iritabilnog kolona možda bi vama mogli smiriti stanje.

ibs je, za razliku od ulceroznog kolitisa, samo funkcionalni poremećaj.
rekli bismo, problem je u "šufitu" pa ga tamo treba i liječiti.
i, dakako, voditi računa u kojim se situacijama pogoršava i ondak ih, jelte, izbjegavati...

zairi
27.10.2009., 17:43
jel itko probao s izbacivanjem glutena iz prehrane, moze pomoci u nekim slucajevima?

i da,pojavio se neki novi lijek, "colospa retard" koji je (navodno) dosta kvalitetan u tretmanu ibs-a

Lilit
03.11.2009., 20:37
napravila sam pretrage krvi puno puta ,štitnjaču,uzv abdomena,stolicu na parazite i bakterije,kandidu,

kako izgleda test na kandidu?

Obavio sam taj pregled.
Ne podnosim jaja i kravlje mlijeko..

jel se taj test intolerancije na hranu moze samo u splitu obavit ili mozes i drukgdje negdje?

croma
14.12.2009., 22:56
pozdrav svima,
izgleda da ću se morat pridružit ovoj grupi iako su moje prve sumnje bile ginekološki problemi.
Međutim, ginić mi je rekao da je s te strane sve 5, i da se vjerojatno radi o iritabilnom kolonu. Rekao mi je da probam sa rubikolom.
Koliko sam shvatila, ova bolest natsaje zbog stresa, tako da je mogu nekako objasnit jer s obzirom na posao koji sam prije radila često sam govorila da mi nije jasno kako još uvijek nisam dobila gastritis ili čir na želucu - kad gle :zubo:

Sad radim u manje stresnim uvjetima, međutim bol je i dalje prisutna. Hvata me i noću, ali ne mogu reći da je svakodnevna.

Neznam uopće koji mi je prvi korak u postupanju, pogotovo kako svi ovde trubite da od doktora nema pomoći :D

ssnjoff
15.12.2009., 07:05
glede rubikola, pripazi malo cice. more ti se pojavit iscjedak (ki mlijeko)...prati i hoće li nateknuti i tako to... prekini u tom slučaju...

seldiar
21.12.2009., 21:53
Da se i ja ponovo javim i da kazem da se situacija nista nije popravila a ni pogorsala sto se tice ovog dosadnog IBS-a. Prilikom spavanja nemam nikakvi problema a cim nastupi jutro pocinje pucketanje po crijevima.U vecini slucajeva odem jednom ujutro na wc ali poslije toga ponovo dobijam nagone kao da cu morati ponovo na wc, malo se strpim i to prestane i tako u intervalima cijeli dan uz konstantno nadimanje.Na stolici primjetim da je neformirana vjerovatno iz tog razloga sto je poremecena funkcija crijeva.Prilikom snimanja crijeva gledao sam u monitor i nisu se mogla vidjeti nikakva ostecenja sto je i doktorica potvrdila.Nikada nisam siguran kada cu morati na wc bez obzira sto sam to ranije obavio ali sama pomisao da nema wc u blizni izaziva jaci nagon sto dokazuje da je povezano sa psihom.
Redovno konzumiranje bosnyla i seldiara ujutro poslije stolice u potpunosti mi rijesi probleme i vraca me u normalan zivot.Tablete uzimam samo kada cu na dalji put a inace se borim bez njih nekada bude dobro a nekada se i namucim. Namjeravam probati lepicol pa Vam javim ako bude nekih promjena...Nisam klonuo duhom i nastojim da obavljam sve funkcije kao i ostali ljudi a i uspjevam u tome jer ova bolest se na meni ne primjeti...

crvena ptica
03.01.2010., 13:28
bok svima

da s vama podijelim moj uzas..vidim da se solidarizirate :)

zadnja 3-4 mjeseca prozivljavam horor, odakle da pocnem.... nakon gotovo svakog jela, neovisno sto jedem, dobijem bolove i grceve na lijevoj strani trbuha i odmah proljev..kvaliteta zivota mi je losa, bojim se ista jesti ako idem na faks, posao ili u grad jer ne znam kad ce mi i od cega biti zlo, izgubila sam 10kg i ne znam sto da radim, bojim se jesti da mi ne bude zlo... bila sam na uzv, sve okej osim dijela debelog crijeva koje je upaljeno, privatni gastroenterolog kaze sumnja na chrona zbog tegoba i povisene sedimentacije, trombocita i CRP-a, niskog zeljeza, a drugi doktor kaze sindrom iritabilnog crijeva... preporucuju mi kolonoskopiju, a ja nekako ne bih, imam 22 godine i ovo me uzasno ometa u svakodnevnim aktivnostima. Ima razdoblja od tjedan-dva kad mi je dobro i onda opet pocne. Nemam nikakvog stresa, sve mi je u zivotu dobro, osim te probave, nacisto cu poluditi!

trazim u ljekarni nesto za sindrom iritabilnog crijeva, a oni ne znaju sta da mi daju, pila sam onaj flobion - totalno je bezveze, bacanje novaca.

izbacila sam mlijeko, kavu. ali i dalje su ostale tegobe, ludim svaki dan, ne mogu zamisliti da mi cijeli zivot bude takav!

ssnjoff
03.01.2010., 19:03
ako nisi promjenila prehranu, od iritabilnog kolona ne bi mršavila.
upalne promjene, međutim...more bit svašta, ukljulivo kakav kolitis, kron,... dakle: KOLONOSKOPIJA!
nema ne da mi se - pravac gastroenterologija.
moguće će biti i neke druge pretrage - irigografije, uz,...kolonoskopija nije taki bauk.

glede liječenja - ne eksperimentiraj dok ne znaš o čemu je riječ.

dakle, da bi nemani otkinula glavu - moraš se suočit...

crvena ptica
04.01.2010., 19:03
ako nisi promjenila prehranu, od iritabilnog kolona ne bi mršavila.
upalne promjene, međutim...more bit svašta, ukljulivo kakav kolitis, kron,... dakle: KOLONOSKOPIJA!
nema ne da mi se - pravac gastroenterologija.
moguće će biti i neke druge pretrage - irigografije, uz,...kolonoskopija nije taki bauk.

glede liječenja - ne eksperimentiraj dok ne znaš o čemu je riječ.

dakle, da bi nemani otkinula glavu - moraš se suočit...

idem uskoro kod gastroenterologa opet..po 3. misljenje, odnosno 4.
nisi me bas utjesio :(

maxsung
15.01.2010., 16:15
Eto neznam di bi se smjestio,takoder muku mucim sa probavom i crijevima!

Napuhnut sam ko bacva,navecer povremeno prdim ko lud,smetaju me ti plinovi u rektumu,i cim prdnem bol nestane!
Stolica neka cudna mekana,onak vise komadicasta manje kolicine ponekad pa i suzena djelomicno,povremeno probadanje oko analnog otvora,a osim toga zna me zabolit i sa lijeve strane trbuha tamo negdje oko pupka!:(
Bio sam u 7-8 mjesecu kod proktologa,nabacio onu palpaciju :rolleyes:,kaze ampula recti prazna,trag normokol stolice,i bio je jedan vanjski hemeroid 0,5cm na 5 sati zato sam i isao na pregled!

U meduvremenu prezivio hrpu stresova i izgleda da me ta crijeva zesce zajebavaju!:confused:
To me dosta psihicki dotuce kad se ne poserem onak kak bi trebal!
Svrbez je bio dosta prisutan dok je bilo toplije vrijeme i ponekad sad prek zime,ali to vecinom ak pojedem nekaj ljuto itd!

Stvarno ne znam di da se smjestim sa tim simptomima,eto morat cu ponovo kod lijecnika jer sad nakon ovih blagdana mi se opet poremetila ta probava!:(

*ispricavam se na "grubom" rijecniku,takav sam :)

Megy
15.01.2010., 20:57
Eterično ulje paprene metvice (ne biljka) je klinički dokazano djelotvorno za sindrom iritabilnog kolona.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=16121521&ordinalpos=2&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=11148527&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=16121522&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=17420159&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVAbstractPlus
Preporuča se korištenje enterički obloženih kapsula kako bi se spriječile moguće nuspojave poput žgaravice,a eterično ulje stiglo tamo gdje je najpotrebnije-u crijeva.
Koristan je i dodatak eteričnog ulja kima.
Psilium je dobar u reguliranju stolice (proljevi i zatvor),a kod ljudi gdje je popratni simptom IBS-a i nesanica efikasnim se pokazao melatonin.
Potrebno je izbjegavati laktozu, proizvode sa visokim udjelom fruktoze i sorbitola u širokom luku.
Nekim ljudima s IBS-om kod proljeva i grčeva pomažu probiotici (acidophilus i bifidobacterium).Potražite proizvode koji su enterički obloženi (bakterije dožive masovan pokolju u kiseloj želučanoj sredini).:ne zna: i gdje se mogu kupiti te tablete..ja vec cca 1 god pijem Seldiar i pomaze mi kod ucestalih stolica... al i dalje je neugodno i cim je stres u pitanju mogu provesti cijeli dan na wc-u..

subidubi310
17.01.2010., 13:19
da li vas sa sindrom IC boli trbuh negdje oko pupka i da li se dogada da vas ta bol budi noču???? meni je to bol a da ne spominjem proljeve....

da, bas tako
i mene lijevo od pupka boli i pulsira posebno nocu
zna i mene probuditi ta bol i nenormalno pulsiranje i krcanje

inace, ja sa nasim sindromom nemam toliko problem sa ucestalim stolicama, vec naprotiv sa stolicom jednom u 4 dana pa me wc nw muci previse

ali ono sto muci i prestravljuje je BOL oko pupka koja se javlja jednom u 2 mjeseca i traje po 7-8 dana, onda nestane i sve je kao" normalno"
a to normalno je naravno sa gasovima, nadimanjima,neredovnom stolicom

molim ostale sapatnike sa ovog foruma da opisu bol u stomaku jer mene ona uzasava

kod mene je to nekada kao zarenje a nekada kao da se rasteze crijevo neprirodno pa boli

ssnjoff
17.01.2010., 17:38
kod mene bolova nema. ako se izuzme bol od napuhnutih crijevčica...
samo mučnine, a u lošim danima bude mi loše što god pojela....dobro mi je samo kad su crijeva potpuno prazna.
pride, reflektira mi se i na želudac (koji i sam nije baš u sjajnom stanju).
proljev je moje stalno stanje posljednjih 13 godina.

mišica27
05.02.2010., 12:06
Eto, kad već doktori ne pokazuju interes da mi pomognu, da saslušaju pa i onda kad im masno platiš, a kamoli da bi postavili dijagnozu, ja si već sama polako pripisujem ovaj sindrom.

Dakle, meni situacija podivlja ujesen i preko zime. A najgori dani su kad je južina. Kad nije, onda je to ovako: Na prazan želudac me žulja lijevo ispod rebra, kao da zrak stoji i ne može proći, a kad pojedem nešto konkretnije, ne žulja, ali onda krene zrak iz mene.
A kad je južina kao ovih dana, e onda i kad pojedem, taj zrak ostaje u meni i imam osjećaj da ću eksplodirati. Ne mogu podrignuti, ne idu ni vjetrovi, a trbuh mi bude kao da sam 7 mjeseci trudna, ne mogu normalno svoju robu obući, a nisam debela imam 1, 70 i 57 kg. A ponekad, ni sama ne znam kada, nakon jela krene užasno krćenje i onda čudan proljev.

Bila sam na sistematskom, na ultrazvuku abdomena i na gastroskopiji. E sad, nema helicobacter phylori, utvrđen mi je gastritis i duodenitis i dan mi je lijek Zipantola. Biopsija mi nije rađena jer kao, nema čira, nego trebam na kontrolnu gastroskopiju s biopsijom ako lijek ne pomegne.

Meni to ništa ne pomaže, a i imam osjećaj da taj gastritis nema veze s ovim što mene više muči.

Već mi jepun kufer doktorskih savjeta da ne smijem gutat zrak dok jedem, da moram dobro žvakat hranu.....jer i na to sam pazila i nisam luda da ne bi skužila da gutam tolike količine zraka.

Ovo me muči već dvije godine, a krenulo je kad sam bila pod stresom oko završetka faksa. Sad je stres jer nema posla, ali ne ni blizu toliki. I ja ne znam što više napraviti, pa ne mogu ovako živjeti.

I šta s tom gastroskpijom, ne znam koji mi vrag nije odmah uzeo uzorak za biopsiju!
Što reći tim doktorima kad počnu kenjat kak moram zdravo jesti, više puta po malo...kako se izborit da to shvate ozbiljno???

crvenooka
07.02.2010., 13:12
vec dugo vremena imam sve simptome koji se vezu uz sindrom, napokon sam se odlucila i na pretrage, da vidimo ima li i kakvog fizickog uzroka ili je sve samo u mojoj glavi...

e, sad tu krece zabava :cerek:
kazem dr. opce prakse sta je i da bih voljela proci pretrage, pa da znam napokon sta i kako se nosit s tim.

dr. opce napise uputnicu za gastroenterologa.
dodjem s uputnicom na rebro, med.sestra me naruci za 29.4. :D i kaze da dodjem sa nalazima.
rekoh: kojim nalazima? ja sam mislila da cete mi vi obaviti sve pretrage i sve nalaze sto treba.
med.sestra: ne, ne. to trebas kod dr.opce prakse, a sa nalazima dolazis kod nas i gastroenterolog ti na temelju tih papira kaze sta ti je.

okej.

odem nazad dr.opce, kaze ona da cemo pretrage raditi mjesec dana prije mog dogovorenog dejta sa gastroentericem, jer u protivnom bi bile stare i nevazece.
rekoh: ok. jel se za neku od tih pretraga treba isto ici narucit ili sta?
dr. opce: ma, vadit cemo vam krv. :s

ja: wtf? :eek: meni je receno neka pasaza crijeva, ultrazvuci, kolonoskopije, gastroskopije...
dr.opce: aaa, to vam treba napravit gastroenterolog.
ja: da, ali oni su mi rekli da mi vi trebate to obaviti.
dr: ma, ne znaju oni nist.
:D

zdravstvo nam je sjajno organizirano. da ne govorim kako me dr.opce jednom poslala obavit pretrage i briseve na mjesto na kojem ti ljudi to uopce ne rade :s (moram ju promjeniti, sto je je.)

ugl, forumasko pucanstvo, pomozite:

1. s kojim nalazima se trebam pojaviti gastroenterologu?
2. tko mi radi kakve pretrage? koga trazim za uputnicu i kamo idem?
3. mogu li se doktori, sestre i slicno osoblje prijaviti nekom nadleznom za njihov nedovoljno strucan rad? jer znam da cu se iovako i ionako setat po bolnicama, laboratorijima i slicno, ali da cu to morat radit zato sto me nepotrebno setaju doktori... e to necu.

sta da radim?? :) hvala

2cool
13.02.2010., 10:09
Evo mene nakon 1.5g opet malo na ovoj temi.

Moj post se odnosti posebice na postere (seldiar, Rija30, ledolinica , djizz) koje ponosno mogu nazvati braćom po krvi.

Ono što je seldiar napisao najbolje opisuje naš problem.

Evo što sam ja, baš kao i on oko toga poduzeo.

1. Uspostavio da je problem psihološke naravi.
2. Isprobao sve kombinacije prehrane i kod niti jedne nema rezultata.
3. Pronašao djevojku koja me razumjela, i htjela mi pomoći, pomagala,
ali na kraju ipak ostavila jer se osjećala kao da meni treba utjeha...
3. Zbog djevojke otišao sam na sve moguće preglede, bacio 3000kn
u poliklinici sunce, nije mi žao, dobio sam razultate koje sam i očekivao.
4. Na tim pregledima, krvni nalazi, kontrola stolice, gastroskopija,
kolonoskopija ustvrđeno je da imam gastritis (heliobakteriju), popio sam
antibiotike i stanje mi je jednako...
5. Zaključio da mi je sa zdravljem zaista sve u redu.
6. Zbog dotićne ljubavi napravio sljedeći korak.
7. Odlučio na posjet psihologu jer drugog izlaza nema.
8. Išao na tretmane kod psihologa, plačao 300Kn/h, gdje me je osoba
naučila kako se boriti sa psihološkim problemom, pisati dnevnik
u kojem u trenutku slabosti i mučnine zapisujete što Vam je u mislima,
tj. ostavljate svoj strah i paniku na papiru....
9. U međuvremenu me ostavila djevojka...
10. Prekinuo sesiju kod psihologa jer sam ustvrdio da ni to ne pomaže.
11. Nastavio život dalje u mukama
12. U konačnici zaključio da mi je potreban lijek, kojeg trenutačno tražim.
13. Shvatio da je naš problem, problem (paničnog poremećaja) i da
jedino usporenjem metabolizma (naglim djelovanjem na središnji živčani
sustav možete rješiti problem u trenucima kad vas uhvati) (kao što je
većina vas uspjela primjetiti kad uzmete alkohola)
14. Sve u svemu, borba se nastavlja.

Evo, sada možete vidjeti što sam sve bio spreman učiniti zbog ljubavi,
no ništa nije pomoglo da je uspijem zadržati..

Nadam se da ljudi koji ovo pročitaju neće izgubiti nadu,
meni je svakog dana podjednako loše, držim kilažu
na granici da nisam mršav, svaka nova stresna situacija,
čim moram nekamo ići i dalje me tjeraju na wc, sve do iznemoglosti.

Uz Vas sam...

crvenooka
14.02.2010., 20:12
@ 2cool

i hear you bro :mig: :D

ja upravo prozivljavam svoje (ocekivane) muke (pila sam sinoc :o)

ne odustaj. ja mislim da ima koristi od psihoterapije, i sama idem.
a i dobila sam okej savjete od ljudi koji imaju isti problem- "postavi se, budi kucka :cerek: ,uzgoji kicmu i prestani pricat o svom sranju, jer vise nikome nije zanimljivo".

dosadna sam. :o :)

danas otopila i popila vec trecu tableticu aktivnog ugljena, nije bas da je pomoglo. vidjet cemo kak cu se vratiti u (relativnu) normalu.

previse postajemo fiksirani na taj sindrom, meni u zadnje vrijeme bilo kakav izlazak van iz stana predstavlja problem i javlja se strah i sama pocinjem uzrokovat da se panika intenzivira i da gubim razum. :D

ugl, drz se, mada lose ali utjesno je znati da jos netko dijeli isti problem :)

LADY lala
21.02.2010., 21:21
isuse, mislila sam da sam jedina s takvom šizom!

frida31
21.02.2010., 21:39
Pozdrav,

meni draga osoba se susrela sa sličnim problemima, nadutošću, vjetrovima, krčenjem crijeva, bolovima itd., čestim ili proljevima ili zatvorima, ugl. mučna situacija. Događalo se da pojede neku namirnicu i jednom bude sve OK, a drugi put katastrofa. Svi nalazi OK, osim dijagnosticiranog gastritisa (ali tko ga danas nema).
Sada se sve to popravilo i vratilo u normalu, i više nema takvih problema. Pomogli su probiotici u prahu (dugotrajno korištenje, oko godinu dana). E sada, ne znam da li je i ovdje bio problem u iritabilnim crijevima ili u nečem drugom, ali eto, možda i nekom od vas pomogne...

LADY lala
21.02.2010., 22:11
mislila sam da sam jedina s tom šizom!
ja imam 27 god i taj problem od svoje 17, nekako živim s tim iako razmišljam o tome da potražim stručnu pomoć (psihijatar) jer sam 100% uvjerena da mi je sve u glavi.
počelo je tako da sam se jednom skoro "ukakila" u autobusu, putovala sam 100 sati na more, nešto me ulovilo, bus nema šanse da stane a ja umirem od grčeva!!
od onda okidač su mi bilo kakva uzbuđenja i događanja u životu! ne izlazim ako nemam prijevoz da u bilo koje doba noći mogu zbrisat jer mi je na pameti "što ako me ulovi sraćka" (i tada sam uglavnom mirna i ostanem vani bez problema), u kino isto ne idem bez auta jer mi prvih 15 min treba da se smirim (pa ili dobijem grčeve i odem doma gdje se to uglavnom nakon 1 stolice smiri ili se koncentriram na film i sve je 5), otići u goste za mene je stres, nema šanse da nešto popijem ili pojedem. putovanja su mi nemoguća misija (a u 10mj se spremam na jedno i već sam u šizi).
obavila sam, naravno, sve pretrage i sve je u najboljem redu, vegetarijanka sam (ne zbog toga) i pravilno se hranim. počela sam se zanimati za new age stuff pa ću vidjeti koliko će mi to pomoći...hvala svima na iskrenosti, zaista sam mislila da sam totalni frik.

crvenooka
24.02.2010., 13:08
@ lady lala :)

potpuno te razumijem (nazalost).
evo upravo pricam sa sestrom kako se ne sjecam kad sam se zadnji put napila vani (jer mi se dogadjaju upravo ovakve stvari), ne jedem vani, pa cak ni u menzi (iako sam student i imam ixicu).

meni bilo kakva situacija u kojoj se osjecam neugodno, kad netko ovisi o meni ili ja o nekome (cak i dogovori, pa ako kasnim, ili uzasan promet u gradu, crveno na semaforu a ja u tramvaju punom ljudi...) potice strah i onda odmah i grceve... ne uvijek, ali tocno vec prepoznajem i osjecaj i potencijalne situacije kad bi se sranje moglo dogodit :( :o

i ovo za putovanje potpuno razumijem. :(
ja putujem samo vlakom i jako dugo se pripremam na to. kad sam bas lose onda taj dan uopce nista ne jedem. samo pijem vodu ili nesto malo slanih stapica da bas ne umrem.

npr danas, nisam imala neki vanjski stres, ali eto, osjetila grceve, prestrasila se, na svu srecu neki birc je bio za 50m, upala unutra, narucila caj i sjedila tamo bez problema jos 15min. :confused:

nije sve, ali jako veliki dio je u glavi, pa treba rijesiti uzrok, a ne osiguravati se od potencijalnih situacija- jer se na taj nacin ogranicavamo.

ugl, ono sto te htjedoh priupitat zasto oklijevas pri posjetu k psihijatru/psihoterapeutu?

2cool
24.02.2010., 17:45
Bok, evo mene opet malo....

Pijem sad već 10 dana PROLIFE kapsule za regulaciju crijevne mikroflore i dosta mi se je stabilizirala stolica,
idem svaki drugi dan na WC i nemam proljeva. No nažalost to ne pomaže kad moram nekamo ići, npr kao
na "date" sa djevojkom, na predavanja na Faks, ili bilo kaj slično gdje moraš negdje sjedit a nema blizu WC-a,
hmm, naravno i sam put dok tamo dođem je mučan. Sve u svemu bih pohvalio PROLIFE jer i kad me
mući ne dobijem proljev, što mi je već napredak.

Malo ću izućiti sad ove "probiotike u prahu" što kaže FRIDA31 pa da vidimo kaj to kaže!

Za naš sindrom ima samo jedna pozitivna stvar, svi koji ga imamo nismo debeli
jer nam brzina metabolizma to ne dopušta, i to mi je jedino drago...

Isto tako mislim da prava djevojka za mene nalazi se upravo u ovom Topic-u, ili će u njega postati jednog dana poruku,
jer bi samo takva djevojka mogla razumjeti moj problem, baš kao i ja njen i nebi joj bilo neugodno, baš kao i meni
da prilikom odlaska na jednu običnu kavu mora ići 5 puta na WC, prditi i raditi sve ostalo čeg se ne možemo riješiti...

Samo da mi je prilika jednu upoznati....

crvenooka
26.02.2010., 11:11
@ 2cool

super je sto si nasao nesta sto ti pomaze :)
svejedno i sam primjecujes da je frka ostala kad wc-a nema u blizini -> psiha je ostala problem. mozda nakon dugotrajnijeg uzimanja kapsula kad budes uvjeren da je sve ok ti se i psiha oporavi. drzim fige. :mig:

a sto se tice debljine cini mi se da sam ja onda iznimka :o :D
ne bih rekla da sam debela, ali imam viska kila.
mislim da se sindrom krivo shvaca kao brzi metabolizam.
jer ako ja jedan dan idem 10 puta na wc, a onda sljedeca tri dana uopce ne, ne bih to nazvala brzim. :ne zna:

a s obzirom da sam niskotlakasica i jos anemicna, bez cokolade mi dan ne prolazi :D samo se natrpavam nekom energijom, inace bi vec kauc i ja tvorili simbiozu :rofl:

tako da mislim da je stvar i jednostavna i kompleksna (znam da zvuci kao oksimoron, al jbg)

a naci partnera s istim ovakvim problemom- mislim da bi veza pukla onaj tren kad vas oboje uhvati sindrom pa krene borba tko ce prvi na wc :zubo:

LADY lala
28.02.2010., 17:10
ljudi ja još ne vjerujem da ima netko sa istim problemo i da me kuži!

LADY lala
28.02.2010., 17:20
@crvenooka, ni sama ne znam zašto, u zadnje vrijeme sam se okrenula new age stvarima i to mi ponekad pomogne pa mislim ako se skroz ufuram u to da ću se "izliječiti"....ipak, u 10mj se spremam na put u rim, na koncert...mislim da bi mi srtučna pomoć dobro došla jer već sada mi se javi muka od pomisli što ako...
putovat ću sa sestrom (ona zna za moj problem) i kombiniram vlakove ili avion.

@2cool blind date? nađemo se u zahodu, ti biraj kojem, vjeruj mi, znam ih sve :))

crvenooka
28.02.2010., 23:33
mislim da bi mi srtučna pomoć dobro došla jer već sada mi se javi muka od pomisli što ako...
putovat ću sa sestrom (ona zna za moj problem) i kombiniram vlakove ili avion.

mislim da vrijedi probat sve sto se nudi i sto moze pomoc. :)
sto prakticiras od new age-a? jel vidis kakvo poboljsanje?

i potpuno te razumijem sa svim ovim sto ako razmisljanjima.
vodila sam razgovor na istu temu s psihoterapeutom na sto mi je on uzvratio: "i sto ako se uneredite (:zubo:) u gace?" :cerek:

a sta bi bilo? :o :D neugodnjak :o ali nikakav kraj svijeta :)

ja sam jos na samim pocecima s terapijom, tek sad (nakon otprilike 8 godina ovakvih problema) sam se (na poticaj i podrsku psihica) odlucila na pretrage i bas se malo bolje pozabaviti time.
doktorica opce prakse nije bas od pomoci ni angazmana, no nadam se da cu sa psihoterapeutom i gastroenterolozima doci do nekog pomaka.

trenutno mi je ovo jedna od losijih faza, bas me strah kad izlazim iz stana, nikad nisam bas toliko napeta bila i uplasena...
...ali i prvi put osjecam neki optimizam :)

prvi put shvacam da imam problem (ogroman) i da sam ja ta koja to zivi. i koja na to moze utjecat. kako? pa nadam se da cu uspjet rijesiti metaforicka sranja, pa da ce se i ova doslovna sredit. :D

LADY lala
01.03.2010., 19:12
@crvenooka prakticiram reiki ali uskoro ću krenuti na "do in" vježbe (uguglaj, navodo odlična stvar).
pročitala sam par puta knjigu od louise l hay "kako iscijeliti duh i tijelo" u kojoj govori o tome kako svaka osoba može biti sam svoj iscijelitelj, jako zanimljivo i ima logike, toplo preporučam...da mi pomogne...hm...tek sam počela s tim i nadam se da hoće.
kod kojeg psih ideš?

2cool
01.03.2010., 20:48
Curke ,nabavio sam nešto vrlo zanimljivo, što se ne može bez recepta,
javim Vam jel djeluje! Reći ću Vam što je na PM.

@LADY lala, it`s a deal, choose the time and place!, ja znam sve zahode uz put od podsuseda do dubrave :)

Meni nije pomoglo kod psihologa, radio sam sve što je žena rekla, al bogami se neću usrat u gaće, to je too much!

crvenooka
02.03.2010., 16:02
bas sam guglala ove do-in vjezbe, cini se okej, protiv stresa sto mi i treba.
vidim da postoji i knjiga, samo je nema za posuditi u gradskoj knjiznici.

ja sam krenula na pilates, meni je za pocetak potrebna bilo kakva vrste tjelovjezbe. taj studio mi je blizu i okej je program.
dok ne dodjem u neku kondiciju i dok sunce ne postane svakodnevica ostat cu na tome. :)

guglala sam i louise l hay, hvala na preporuci, budem posudila iz gradske za vikend ;)

ja idem na rebro, kod dr.tentora.
cula dosta pozitivnih misljenja i jedno osobno iskustvo, meni je zasad dobar.

@2cool
nije poanta u tome da cu ja sad pocet kenjat u gace (na svu srecu kolko god bila blizu do sad nisam :zubo: :rofl:), nego sto bi meni to znacilo kad bi se to dogodilo- sto je najgore sto se moze dogoditi i ako se dogodi sto onda.

kazem, trenutno mi je prilicno lose (danas sam vec bila bar 6 puta na wc-u, nisam ni na faks otisla), ne znam jel mozda zbog zeljeza koje moram piti ili sto bi mogao biti razlog, ali kazem, napokon sam optimisticna po tom pitanju.

mislim da si ti dobio savjet i pisao dnevnik.
cini mi se kao super ideja, sutra kad se odvazim otic do faksa, kupit cu si neku biljeznicu za frustracije :D i odlucila sam da cu pisati kada sam i sta jela, pocet pratit probavu. mozda na kraju nesta i zakljucim pametno, nadam se. :o

LADY lala
02.03.2010., 16:51
[QUOTE=crvenooka;25335560]

kazem, trenutno mi je prilicno lose (danas sam vec bila bar 6 puta na wc-u, nisam ni na faks otisla), ne znam jel mozda zbog zeljeza koje moram piti ili sto bi mogao biti razlog, ali kazem, napokon sam optimisticna po tom pitanju.

od željeza nije jer željezo uzrokuje opstipaciju (zatvor).
ja sam jutros jedva otišla na posao, isto me ulovila sraćka...dizs!
što se tiče do in vježbi, spremam se krenut ovaj mjesec.
danas sam nabavila još jednu knjigu "moć vaše podsvijesti" pa odoh čitat:)

crvenooka
03.03.2010., 18:17
od željeza nije jer željezo uzrokuje opstipaciju (zatvor).

ajme, sta bi tek bilo da nisam pila zeljezo :D

javi kad krenes na vjezbe kak ti je bilo :)

LADY lala
05.03.2010., 18:14
[QUOTE=crvenooka;25356925]ajme, sta bi tek bilo da nisam pila zeljezo :D

:lol:

LADY lala
05.03.2010., 18:18
kada je meni dr prepisala željezo dobila sam hrpu uputa kako da preveniram opstipaciju koja se često javi...samo sam ju blijedo gledala...naravno da mi nisu trebale suhe smokve, šljive, datulje, žitarice....

2cool
06.03.2010., 16:50
Drage kolegice, jedan diazepam i 5-6 sati je mir. Konačno zelena grana. Idem do doktorice da mi to i službeno pripiše i to je kraj.
Isprobano!!! Udariš na centralni živčani sustav, ni ne spavaš, ni nisi agresivan, nemože nitko ni skužit, a kaj je najvažnije zaboraviš na crijeva i želudac

LADY lala
06.03.2010., 19:16
hm...ne bih se usudila, bojim se da bi me "ubilo", normabel, apaurin, diazepam...ista stvar.
jednom sam popila normabel i spavala 3 dana.
ipak, thanx, možda još nekome pomogne.

crvenooka
07.03.2010., 14:16
slazem se s lady lalom :)

ako mislis da je to dobra stvar, samo naprijed.
ja cu ipak pokusati bez tableta jos neko vrijeme. :)

Phoebos Apollon
07.03.2010., 16:51
Pozdrav!
Već nekih mjesec-dva boli me lijeva strana trbuha, lijevo od želuca. Doduše, bol nije jaka, dapače, ali mi ide na nerve.
I ne mogu je locirati. Malo ide prema bubrezima, pa malo oko pupka, pa onda oko slezene, žekudac.
Ne znam više što bi. Dr. kaže bubrezi, nalaz mokraće kaže sve ok. Na dijeti sam, Un, ali ne vjerujem da je do toga.
Stolica je ok, imao sam dvaput dosad krv, ali je to do sluznice jer je stolica bila tvrda. Uostalom, stolica je uredna, ponekad
mekša, ponekad tvrđa. Imao sam nekakve plinove, krče crijeva, ugl. navečer.
Dr. kaže da se ne bojim, ništa strašno, vjerojatno stres, škola, dijeta... Ali ja sam prepadnut.
Nalaz krvi je savršen, nikad bolji, ugl. je sve na zlatnoj sredini.
Je li to od crijeva, želuca, slezene. Ima li tko kakav komentar?
Zahvaljujem!

subidubi310
07.03.2010., 22:16
meni na osnovu simptoma dr rekao sindrom iritabilnog crijeva!
a simptomi nisu kao sto vidim ovdje da je nazalost cest slucaj
stalna potreba za wc-om nego
nenormalno dosadna bol oko pupka i stalno krcanje crijeva, danima krce
a skontala sam da se bol pojaca na trenutak kada vazduh ( vjetar,plin:)prodje kroz gornji dio crijeva, par sekundi prije nego sto ce napolje....pa onda popusti, ali posto sam puna vazduha (vjetrova iliti plinova) bol je moze se reci konstantna i djeluje kao da neko razvlaci crijeva ili me neko pipka iznutra tako da zaboli
interesuje me da li neko ima takve bolove, dakle kao da vam se crijevo razvlaci usled plinova
pozdrav sapatnicima

P.s.
Sara Bruer, Sindrom iritabilnog crijeva, dosta korisna literatura, mada vidim da ima sve sto treba znati i na www.helpibs.com

SusieTheDevil
07.03.2010., 22:36
E vakooooc... Ja sam bila na svim mogućim pretragama,rengenima u ultrazvucima... i sve se to na kraju svelo na jedno-taj prokleti sindrom!!! :mad: prvo sam bila jako frustrirana jer je tupava bolest... nema lijeka a cijeli život će te pratiti... k tomu je neugodna bolest jer ne možeš baš svakome reći da ako u sljedeću minuu ne odeš u wc,usrat ćeš se(što je najgore-ni nemaš uvijek wc kraj sebe!!!)
koje su moje taktike i što sam promijenila! prvo-izbacila mlijeko i većinu mliječnih proizvoda(ali pijem dukatovo Lagano jutro-to je ok)
drugo-uvijek uz sebe imam barem 1 paket maramica ako me bilo gdje potjera kakati!!! i uvijek u torbici nosi Linex (protiv proljeva) jer se nikad ne zna!
treće-svi ljudi s kojima sam jako dobra i stalno se družim znaju sve o mome problemu.Njihova potpora mi puno znači i uvijek su tu kraj mene ako moram u wc!
Kad god imam priliku-prdnem! :) (ne sad baš u crkvi,ali ono... mig ) jer čim ispustim taj zrak-odmah mi je lakše...)btw.taj BOLNI prdac nikad ne smrdi)

I da... bila sam na kolonoskopiji. Za one koji ne znaju-to je guranje crijeva veličine 1 metra u guzu i cijelo debelo crijevo. Osjećaj nije nimalo ugodan (nećemo se tješiti) i dosta me je bolilo. ALI! otkad sam to napravila-crijeva su mi došla sebi za 70% i stvarno me manje boli,manje imam grčeva i manje proljev...

ako netko želi kakav detaljniji opis,neka se javi... sve sam ja to prošla! (a tek mi je 21!) :(

pjevacica17
08.03.2010., 17:52
Ah...što da vam kažem..muči to mene i muči već par mjeseci,mislih prestat će...Ali u zadnje vrijeme postalo je nepodnošljivo i morala sam progovorit o svom problemu jer je fakat postalo neizdrživo.Imam 16 godina i sve je to počelo negdje sredinom 1. razreda..Dođem na prag škole,sve u 16 me grči,boli,ne da mi mira...I šta ću sad,svaki,ali svaki put kad mi zakruli u crijevima(ko da prdim)zamolim profu da me pusti na wc(jer mi je fkt bed,ono tišina u razredu,nas 30,a ja ko da prdim!!!užass), da se ispraznim-al sad se tu javlja još jedan problem-ništa ne ide iz mene:///i sad ja sva u panici i strahu svaki taj put idem doma...Već izmišljam svakakve bolesti,al ne mogu si pomoći,totalno sam izgubila živce i tolko se jadno osjećam da mi niš nema smisla.U tolkoj sam depri da više ne znam šta ču,ne funkcioniram normalno,ne mogu se skoncentrirat na nastavu i učenje.........:eek:
Bila sam kod doktora i naravno utvrdili su taj vražji sindrom...grr...
Sad sam totalno promijenila način prehrane,al kadtad me opet prime svi ti simptomi...
Pijem biljne čajeve,jedem puno voća i povrća,jedem malo,ali imam 5 obroka na dan,pazim da dobro i lagano žvaćem hranu.......
Dajte mi recite da postoji neki lijek!!
Jer kad sam progovorila o tome ,svi samo: opusti se i proći će...Ma da!!!
Help!!
Recite da je izlječivo
Nesretna

2cool
09.03.2010., 09:44
Nažalost, još se nitko nije pojavio u ovom topic-u ko je rekao da se izliječio! @seldiar jer rekao da ga muči 9 godina, mene otprilike isto tako.
Psiha je problem, panika!, oćemo li se naći u situaciji u kojoj u blizini nema WC-a, što ako se osramotimo pred ljudima, prijateljma, nepoznancima
na sastanku, na nekom skupu, u kinu, pred nekim kog smo prvi puta sreli.... pročitajte malo : http://www.zdravobudi.hr/Default.aspx?sid=7346
jako je povezano s time, pronaći ćete sebe u ovom članku.

Da ne trpite moj prijedlog je realan - Uzmite lijek.

1. Ono što recimo ja ne mogu izbjeć je da prije no što nekao idem (izlazak, kino, sastanak...) moram barem 4-5 puta na WC, do iznemoglosti.
2. Kad se toga riješim, jedna tableta za smirenje ( ne može niko skužit, morate probat sami da se uvjerite i recimo nakon 2 sata kad popusti još jedna)
3. Garantiram da vas ćete se preporodit.

Tablete sam nabavio od poznanika, a sad idem kod doktora da mi to i pripiše i to je to.

To je jedini lijek. Prehrana može ublažiti, al ne može zaustaviti.

crvenooka
10.03.2010., 09:38
ima nas jos (ne znam koji smajlic bi ovdje dobro sjeo :( ili :cerek:)

ja se isto jako dugo borim s tim i kao sto je netko rekao: nema lijeka.
uzasno dosadna i naporna bolest, ali isto tako - bezopasna (osim po zivce jel :zubo:)

kao sto 2cool kaze vecini je to na psiholoskoj bazi i ja stvarno preporucujem odlazak psihoterapeutu bar za razgovor i prvi kontakt ako ne i za daljnje lijecenje.
ovaj link na panicne poremecaje mi je isto ok, jer to se meni upravo dogadja (kad nema wc-a, kad sam u punom tramvaju, a crveno je, a tramvaj je spor, a ja cu se usrat, a ne smijem se pomaknut,uf!) i recimo tu se spominje strah od gubitka kontrole (sto je i moj problem (izmedju svih ostalih problema), a do toga sam dosla sa svojim psihicem).

ja 29.4. imam dogovoren termin kod gastroenterologa i stvarno mi je svejedno sto ce radit sa mnom (gastroskopije, kolonoskopije, pasaze crijeva, ultrazvuci...) samo da napokon saznam je li sa crijevima i sa mojim tijelom sve u redu, da se mogu totalno posvetit glavi. :o

naravno, mislim da se moze pozitivno utjecati na nas problem pravilnom prehranom, tjelovjezbom i tzv. urednim zivotom. sumnjam da cemo se time rijesiti sranja, ali mislim da ga mozemo ublaziti.

@ SusieTheDevil
ja imam potpuno istu taktiku :)
kravlje mlijeko uopce ne pijem, jer ne mogu probavit laktozu (pijem samo sojino)
nigdje bez paketica maramica (najmanje jednog :D)
linexe sam isto jedno vrijeme furala svagdje sa sobom (onda ih potrosila i ostala bez njih, ali razmisljam da ih uzmem- psihicke stabilnosti radi)
i naravno pricam o tome svima :rofl: (svi moji znaju za sindrom)

btw. kad si isla na pretrage, na koje sve pretrage si isla i gdje?

subidubi310
10.03.2010., 11:16
moooolim drage iritabilne forumase
da mi odgovore na pitanje
kako bi opisali bol koja se javlja dok prolaze gasovi ili dok se grce crijeva, nesto se tripujem da ce mi biti lakse kada mi i ostali opisu bol koja je kao kod mene
ponavljam
dok krce crijeva,par sekundi prije nego ce napolje vazduh, tu negdje oko pupka za boli, nekad jako, nekad slabije, nekad kao da pece, a najcesce imam osjecaj kao da je razvuceno i rastegnuto crijevo pa zbog toga boli
interesuje me da li je i kod vas bol povezana sa krcanjem crijeva i prolaskom vazduha, kuljanjem, dosadnim,predosadnim kuljanjem u crijevima koje danima ne prestaje
luuuudim

2cool
10.03.2010., 13:11
Nema ovdje boli, dobiješ proljev što je muka (po meni najbolje objašnjenje)
Te muke se riješiš odlaskom na WC, a ako ga nema onda si u panici kao i svi u ovom topic-u.

Vjerujem da kad si kod kuće, kad ne ideš nikamo nemaš ama baš nikakvih problema!

@crvenooka , ja sam prošao sve potrebne gastroentrološke preglede u poliklinici sunce ( analiza stolice, analiza urina, analiza krvi, gastroskopija i kolonoskopija).

Nalazi će ti biti najvjerojatnije sljedeći: Gastritis kao neizbježan, te vrlo vjerojatno postojanje Heliobakterije Hpilory++ za koju ćeš dobit antibiotike.

Lost_in_Wonderland
14.03.2010., 02:12
Tražila sam pravi podforum gdje bih se izjadala i postavila svoje pitanje...pronašla barem nekoga tko ima ovakve simptome kao ja ili barem nešto zna o tome...i onda sam se ipak odlučila za vas :)
Mene već skoro 2 mj. muči konstantna bol u desnoj strani trbuha...uglavnom je lokalizirana na istom mjestu...i točno je mogu lokaliziati ali se ponekad širi u smislu pritiska na podrebreni dio i niže prema jajniku i sa druge strane prema bubregu...uglavno...stalna je tupa,ne jaka ali vrlo dosadna bol...uvijek na desnoj strani i ponekad boli pri pokretu.
Probavnih problema nisam imala ali u zadnjih par dana imam tvrdu stolicu i mislim da je to od silnog nerviranja oko te boli jer živim u neznanju i to me ubija kao i sve vas.
Od pretraga sam napravila UZ abdomena,krvnu sliku i urino kulturu te ginekološki pregled i sve je prema tim nalazima sasvim u redu...naravno ni ne pomišlja se na neke daljnje pretrage a ja sam već totalno izludila od brige ja to traje več dosta dugo :(
anyone?

crvenooka
14.03.2010., 17:12
"Difuzna bol - Bolesnici često ne lokaliziraju bol nego se žale na bol difuzno, gotovo u cijelom trbuhu, za razliku od bolesnika s vrijedom na dvanaesniku, ili bolesnom gušteračom, žuči ili bubregom, koji prilično precizno lokaliziraju bol koju osjećaju. Tipična je osjetljivost na dodir cijeloga debelog crijevo. Desno, u visini pupka, obično se pipa početni dio debelog crijeva ispunjen zrakom i tekućinom, oba zavoja debelog crijeva pod rebrenim lukovima su osjetljiva, a sigmoidni dio crijeva u lijevom donjem dijelu trbuha napet je i osjetljiv. Nakon nešto čvršćeg pritiska i masaže trbuha, osjetljivost i bol nestaju, što je vrlo karakteristično za ovo funkcionalno stanje, jer u slučaju organske bolesti (tumora, upale i vrijeda ili čira), tegobe se na pritisak pojačavaju."

Vase zdravlje- sindrom iritabilnog kolona (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1066/)

ne znam sta da kazem vama s bolovima, sindrom je vecinom popracen i sa probavnim tegobama u smislu zatvora ili proljeva.
sto kazu doktori i specijalisti kod kojih ste obavljali preglede?
ima kakvih dijagnoza ili potvrda za hipotezu?

SusieTheDevil
21.03.2010., 23:24
Išla sam i kod prvo kod ginekologa,pa par puta na rengen,pa na ultrazvuk isto tako par puta,krv i mokraću su mi izvadili bezbroj puta... Svaki mi je doktor ustanovio da je najveći problem stres i onda su došli do tog zaključka-taj sindrom! pa su me šopali kojekakvim tabletama (rudakol i sl) no to nije ništa pomagalo! Jednom sam pilla LEPICOL-to je nešto na prirodnoj bazi. Malo je bljutavo,ali pila sam to mjesec dana i ja se preporodila,ono-totalno mi se crijeva oporavila. i onda sam to prestala piti pa se sve vratilo na staro i onda kad sam se ponovo vratila na to-više nije pomagalo :confused:

Kao zadnje riješenje su mi rekli da je kolonoskopija. To sam odgađala stvarno kao zadnju soluciju. Užasno sam se bojala. Ali grčevi su postali neizdrživi,totalno mi sjebali društveni život i onda sam se odlučila na to. Obavila sam to i nakon toga sam kao nova osoba. Ne znam na koju foru mi je to pomoglo,ali grčevi i bolovi su se smanjili za 90% a i kakanje mi se sredilo... Ponekad kad sam u panici,uhvati me grč u stomaku,ali bol je neusporedivo blaža spram one koju sam osjećala prije kolonoskopije.

i čika doktor mi je rekao da sam sad mirna 10 godina(s kolonoskopijom)...
bolilo me ko sam vrag,ali ponovila bih to i svaki mjesec jer mi je stvarno pomoglo!!!

SusieTheDevil
21.03.2010., 23:37
Rekla bih nešto što sam primijetila...

Svima nama su rekli da nam je to došlo od stresa. Znači taj se stres nakupljao i kod nas je to utjecalo tako da se odrazilo na naša crijeva.

Budući da smo svi pod stresom-to znači da smo u situacijama koje ne možemo kontrolirati (da možemo ne bi bile stresne) i to je naš problem-što smo izgubili kontrolu. I budući da je to takav sindrom koji se ne može kontrolirati (ne možemo birati kad će nas potjerati u wc ili kad će nam kruljiti crijeva i sl.) to nas samo još više baca u depru i živcira.

Znam po sebi-što sam se više opterećivala time i razmišljala o tome kad će me i gdje zaboliti stomak ili potjerati u wc,to me više to patilo.

Sve dok jednog dana nisam odlučila "odrasti" i uzeti stvar u svoje ruke.
Ne dopustiti da sindrom vlada mnome,nego ja njime.

Uzela sam kontrolu u svoje ruke i kao što sam navela sve svoje taktike-time sam se služila. Nije bilo jednostavno,ali sam naposlijetku uspjela.

Ima lijek za ovo;a to je da raščistimo stvari u svojoj glavi-SAMI SA SOBOM. Najbitnije od svega-POMIRITI SE S TIME I NAUČITI ŽIVJETI S TIM. Jer ako ne uspostavimo rutinu zbog koje se osjećamo sigurno,teško ćemo se nositi s time. Tako meni paket maramica i linex u torbi omogućavaju život lakšim.

Ne možemo se boriti protiv toga. Sve nas je to zadesilo i što sad možemo!? Naučiti živjeti s tim i ništa drugo...

I naravno nadati se da će jednog dana pronaći kakav lijek za to... ;)

To je moje viđenje svega,sad ne znam da li se slažete sa mnom...

crvenooka
22.03.2010., 13:02
Jednom sam pilla LEPICOL-to je nešto na prirodnoj bazi. Malo je bljutavo,ali pila sam to mjesec dana i ja se preporodila,ono-totalno mi se crijeva oporavila. i onda sam to prestala piti pa se sve vratilo na staro i onda kad sam se ponovo vratila na to-više nije pomagalo :confused:

ja sam isto pila lepicol.
bilo mi je bolje neka 3 tjedna, onda mi se ponovno dogodilo sranje (uhvatilo me u nezgodno vrijeme, na nezgodnom mjestu), pa sam i u to posumnjala.
ne znam da li je kod mene stvar u placebo efektu, jer dok sam pila postala sam puno samopouzdanija, no kako nije potrajalo prestala sam vjerovat da ce me to izlijeciti.

inace sam prije nekih mjesec dana pocela ponovno to piti, no uz sve sto mi se dogadja trenutno u zivotu, prestala sam i odlucila obaviti pretrage i onda vidjeti na cemu sam i sta da radim.

evo link ako nekoga zanima, mislim da se moze nabaviti u svim ljekarnama.
Lepicol (http://www.lucas-int.hr/Lepicol/lepicol/)

Kao zadnje riješenje su mi rekli da je kolonoskopija. To sam odgađala stvarno kao zadnju soluciju. Užasno sam se bojala. Ali grčevi su postali neizdrživi,totalno mi sjebali društveni život i onda sam se odlučila na to. Obavila sam to i nakon toga sam kao nova osoba. Ne znam na koju foru mi je to pomoglo,ali grčevi i bolovi su se smanjili za 90% a i kakanje mi se sredilo... Ponekad kad sam u panici,uhvati me grč u stomaku,ali bol je neusporedivo blaža spram one koju sam osjećala prije kolonoskopije.

ne kuzim kak ti je pretraga uspjela pomoci, ali drago mi je da je. :)
ja cu uskoro kod gastroenterologa, pa ocekujem da ce mi reci da i to moram obaviti. ne bojim se, iako sam procitala kakva je pretraga i sto mogu ocekivati.
ja bih samo da ovo prestane i da napokon pocnem normalno zivjeti.

Ima lijek za ovo;a to je da raščistimo stvari u svojoj glavi-SAMI SA SOBOM. Najbitnije od svega-POMIRITI SE S TIME I NAUČITI ŽIVJETI S TIM. Jer ako ne uspostavimo rutinu zbog koje se osjećamo sigurno,teško ćemo se nositi s time. Tako meni paket maramica i linex u torbi omogućavaju život lakšim.

Ne možemo se boriti protiv toga. Sve nas je to zadesilo i što sad možemo!? Naučiti živjeti s tim i ništa drugo...

I naravno nadati se da će jednog dana pronaći kakav lijek za to... ;)

To je moje viđenje svega,sad ne znam da li se slažete sa mnom...

I cijeli ovaj tvoj post potpisujem. :)

SusieTheDevil
22.03.2010., 14:07
Stvarno ne znam na koju foru mi je kolonskopija pomogla... Ali je. dan prije nje nisam smjela ništa jesti i cijeli dan sam čistila crijeva dok nisu ostala poootpuno prazna,pa ja vjerujem da ima neke veze i s tim. Kao-očistila sam crijeva od svih sranja ;)

crvenooka,može biti da na tebe utječe taj placebo efekt jer naposljetku-sve je to u našoj glavi (bar nam tako kažu!)

Glavna u raji
23.03.2010., 01:07
Slucajno guglam veceras i naletim na ovu temu i ovaj forum,pa imam potrebu da napisem svoju pricu......
Iscitala sam sve stranice i po prvi put vidim da ima ljudi sa puno gorim simptomima od mene ,pa mozda nesto i pomogne.
Elem,imam 20 godina ,od kad znam za sebe uvijek sam "stomacno prozivljavala" sve te situacije kada bi se nasli u neugodnosti,izgubili kontrolu i sl.Srecom nisam imala potrebe da se lijecim nekim lijekovima,za mene je dovoljan placebo efekat imao nanin caj gdje god bi krenula,naravno 1-2 odlaska u wc prije izlaska iz kuce.Kada bi izasla iz kuce nastojala bi ne jesti vani,izuzev slatkisa jer sam se vodila onom -slatkisi zatvaraju.....vremenom sam uvidjala da je to bas psihicko stanje i napravila neku klasifikaciju situacija kada bi me zabolio stomak(stomak bi me jako i neodredjeno bolio,nagon za wc-om nije uvijek ali jako cesto prisutan,poblijedila bi,oblio bi me hladan znoj,sva bi se grcila i tresla).To su bile situacije:
-kada ne znam sta me ocekuje,neizvjesnost....pred neki put-exkurzija Spanija,sve je bilo ok dok traje ona euforija polaska,kad sam postala svjesna da idem u nepoznato,te da ne mogu u svako doba napustiti autobus nastao je picvajz,onako na sjedistu sam se tresla pod dekicom i presavijala od bolova-prvi put u zivotu sam popila onoliko tableta,ni sama ne znam za sto su bile.....ostatak puta i exkurzija -milina,izivila se maximalno,trka,litri alkohola,shoping.......za tih 10 dana nije me niti jednom zabolio stomak-zasto? Vec sam prezivjela najgore i stalno sam to sebi ponavljala dok vise nisam zaboravila na sve
-imam fobiju od nemogucnosti odlaska sa nekog mjesta u bilo koje vrijeme,neko je spominjao tramvaj,za mene je to bilo kriticno razdoblje srednje skole,onih 45 minuta koliko traje cas....ponekad su bile prave borbe,a to sam prevazilazila na nacin da sam formirala neki gard "ja mogu ustati i otici kad pozelim"sto sam pocesto i radila,uvijek galamdjija,svadjalica,dezurni problem s morem neopravdanih casova kojem su tolerisali dosta toga zbog odlicnog uspjeha(ja mislim da sam fenomen u historiji skole kojem su poklonili vladanje 2 da bi imala odlican uspjeh:lol::lol:),pa je taj moj "strah" ostao neprimijecen.
-od kakO je fax poceo,puno je bolje,ne dolazim bas na predavanja,samo na ispite,ali imam onaj lijepi osjecaj da mogu otici kad pozelim i to uveliko pomaze,2-3 odlaska u wc prije ispita obicno budu dovoljna :D,ali pazim da ne padnem 3 puta nikad,jer ne znam kako bi pred komisiju,tu bas ne mogu otici a i moras cekati......cekanje izaziva jaku nervozu i odmah osjetim bol u stomaku...a inace na ispite svjesno kasnim,da moram trcati i odmah sjedati da radim jer tako nemam vremena razmisljati.
-Ne znam kako je kod vas,ali meni je ovo razvilo neki poprilicno agresivan odbrambeni stav u komunikaciji sa ljudima,pa sam pocesto nabusiti kavgadjija i ne dozvoljavam bas ljudima da mi se priblize puno,sa momkom sam vec opustenija,dugo smo skupa i dobro se poznajemo,pa mi bas svadje sa njim okrenu zeludac za 180 stepeni :(
-Na porodicne frke sam se istrenirala,nazalost-udaljavanjem(psihickim),drugacije nije moglo.

Ne ometa me toliko u zivotu,radim sve sto pozelim,poprilicno sam i sportski aktivna ,slikam,sviram,izlazim,jedem,pijem.......ali uvijek postoje ta razdoblja,nekad je bolje nekad je gore......nakon skoro godinu i pol bez simptoma,opet je tu,bolest,stres sa svih strana i grozna porodicna situacija su se sastavili........nisam 10 dana izlazila iz wc-a,sad vec 4 dana ne mogu u wc,izbaci mi herpes,candidu.......i tako guglam:kava:

Racionalizujem stvari poprilicno,pa je lakse,i imam svoje male cake kao i vecina vas-hinjavo navodim raju u kafice za koje znam da imaju pristojne hale,vlazne i mokre maramice u torbi,tablete za bolove i proljev u djepu iako nikada nisam zaista uzela niti jednu,50KM uvijek u novcaniku-za taxi koliko god da sam daleko od kuce ,puna baterija na mobu,jedem tek pred kraj izlaska . Dajem samoj sebi psihicku terapiji i znam da ce biti bolje -jer ipak je sve do moje glave :D

LADY lala
23.03.2010., 09:11
Joj, meni je tako bilo na maturalcu, svi loču i zabavljaju se a mene peru grčevi i mislim si kaj mi je to trebalo!
Ja sam 100% uvjerena da je kod nas najbitnija psihološka pomoć jer kako si rekla napravili smo u glavi klasifikaciju situacija što ja na sebi najbolje primjetim. Kad idem na cugu s društvom u kafić koji je 5 m od mog ulaza mogu sjediti cijeli dan a da ne osjetim ništa, čim krenem na posao do kojeg mi treba cca 45 min počnem osjećati grčeve i sjedim 2-3 puta na zahodu...isto kao i ti, uvijek kod sebe imam paket maramica i novce za taxi..jednom su mi dobro došli :)
U stresnim situacijama, a ja sam si napravila u glavi da mi je sve stresno, mantram da u bilo kojem trenutku mogu otići i to nekad pomogne nekad ne.
Jel netko pio Prolife?

crvenooka
23.03.2010., 17:17
@ glavna u raji

svaki put kad netko nest napise na ovoj temi ja samo kimam glavom i mislim si: ooo da, to je to :D

prica o maturalcu me podsjetila na moja srednjoskolska putovanja- tada nije bio tako jako izrazen ovaj problem, ali recimo znam da nisam nista htjela piti (maturalac, a svi piju, a ja trijezna :confused:) i sto je najbolje- nicega se ne sjecam ko da sam ja bila ta koja je naroljana cijelo vrijeme :D
ono cega se sjecam je da gdje god bili i gdje god stali, trebala ja ici na wc ili ne, isla sam. psihicke stabilnosti radi.

cekanje izaziva jaku nervozu i odmah osjetim bol u stomaku...a inace na ispite svjesno kasnim,da moram trcati i odmah sjedati da radim jer tako nemam vremena razmisljati.

to je to :s
ja ne znam da li mi takva sabotaza odmaze ili pomaze.
jer kad kasnim onda sam jos nervoznija i sve je intenziviranije, a opet nekako kao da si ne dam izbora i moram to napravit i gotovo.

super je kak si kompliciramo zivot. :cerek:
meni svi frendovi govore da me se ni ne sjecaju kak je to kad sam ja neopterecena :( i da previse analiziram (ali sve, uvijek).

tako da da- smatram da je 90% problema u glavi.

kao sto su svi rekli imamo te neke mehanizme pripreme: nikad bez maramica, bez para bar da si mogu platit cugu u slucaju da upadnem u neki kafic, jedemo tek kad smatramo da smo na sigurnom...

previse ulazemo u saniranje posljedica, a da se uzroka problema - gotovo bojimo :ne zna: vjerojatno nam se teze suociti.
ne znam.

@ LADY lala

i tvoj post mogu cijeli potpisat :D
nisam pila prolife.
sta nije to netko spominjao na prijasnjoj stranici?

edit: 2cool, pise da mu je bilo bolje ;)

Glavna u raji
23.03.2010., 21:03
Pozz ljudi......zasto jednostavno kad moze komplikovano:cerek:
Taman mozemo stranku osnovat s krilaticom-bilo kuda,wc svuda :rofl::rofl:

Nakon danasnje krize,bas sam se sjetila ovoga i koliko toliko uspjela dovesti sebe u normalno stanje.Scenario iz horor filma -sjedam u kafic koji mi je 10 m od zgrade,narucujem caj od nane :D kad momak javlja da se zadrzao i da dolazi za 15 minuta,odmah mi se izostrilo u glavi -nisam ponijela novcanik,samo kljuceve od kuce,onako u trenerci,nigdje maramica ,a u toj rupi od kafica se vrata od wc-a ne mogu zatvorit :mad:.....podizem casu da je prinesem ustima i toliko mi se ruke tresu i znoje da je vracam na sto,bilo me stid da ko primijeti :(
Onda sam kombinovala autosugestiju sa tehnikama disanja-mislim da bi smo to svi sa ovim problemom trebali dobro izucit..jer meni pomazu ..i prezivjela tih 15 minuta bez napada bola u stomaku :) Cim se pojavi osoba koju cekas,ili pocne bilo sta sto cekas,sve je ko rukom odneseno.........

Pijem ovih dana i ove LGG jogurte,pa ne znam da li je autosugestija al fino djeluju na stomak :D

crvenooka
23.03.2010., 21:24
Pozz ljudi......zasto jednostavno kad moze komplikovano:cerek:
Taman mozemo stranku osnovat s krilaticom-bilo kuda,wc svuda :rofl::rofl:

Nakon danasnje krize,bas sam se sjetila ovoga i koliko toliko uspjela dovesti sebe u normalno stanje.Scenario iz horor filma ...

to je to :D :cerek:

osim tehnike disanja ja se nekad znam zabavit oduzimanjem broja 7 :raspa:
tipa, zadam si, recimo, broj 7843
pa manje 7 je 7836 (evo i sad mi je trebalo nest vremena dok izracunam :rofl:)
pa manje 7 je...

skuzili ste princip :D
nije da se uzdam u to (jer i dalje budem bolno svjesna moguceg scenarija), no ako nista drugo bar ce mi krenuti matematika :zubo:

za ovo sam cula inace da se kao tehnika smirivanja preporucuje panicarima :)

Glavna u raji
23.03.2010., 21:50
Uh....ja i dan danas brojim na prste :o:o:o
Jedan psiholog mi je jednom pricao nesto o obicnom listu papira i olovci u takvim situacijama ......nesto kao oni glupi testovi iz casopisa-sta tvoje zvrljotine pokraj telefona govore o tebi,a princip je rjesavanje unutarnjeg konflikta sa samim sobom-crtas nesto kao strip,zvrljotinu sebe i onaj oblacic iznad glave sta ti se desava ........dalje crtas kao pricu,kako god ti hoces....a samo je jedno pravilo-kraj mora biti oslobodjenje od bola,stresa......na kraju ono sto pogledas,jeste nacin na koji se nosis sa situacijom.......Zanimljivo,ali meni izgleda kao nesto primjenjivo samo u kontoliranim uslovima.......:(

Da li je neko probao sa cajevima i sta je mijesao?

LADY lala
24.03.2010., 09:21
ja bih nacrtala zahodsku skoljku :))

SusieTheDevil
24.03.2010., 12:12
mene kad počnu hvatat grčevi uhvati napadaj panike! počnem se preznojavati,problijedim,paničarim,odjednom me počne gušiti odjeća na meni i slično... i u tom trenu mi mozak ne funkcionira,nema šanse da išta brojim ili crtkam i slično. jedino što mi nekad pomogne je brzo disanje (onako ko kad na filmovima uče trudnice :) ) i onda mi se kao smanje bolovi...

crvenooka
25.03.2010., 10:57
jooooooooooj luda sam

scena od jucer:
imam predavanje koje se ne odrzava na faksu, nego negdje dalje.
taj dio grada mi je poznat, uopce nije daleko, tramvajem dvije stanice dalje nego sto inace idem, ali ono, prvi put idem tamo.
i dok cekam tramvaj skuzim da bih mogla na wc (a dok sam bila doma nit me teralo ni nist). ali ok, sta pa imam svega 5 stanica do tamo. na 3. stanici ja skuzim da ustvari na 4. stanici ne mogu nigdje izaci ako me bas jako uhvati (sve stanice prije toga su nekak osigurane sanitarnim cvorom :D).

i sto se dogodi- uhvati me. jako.

u zadnji tren odlucujem izaci van, jer sam skuzila da ne bih izdrzala tu jednu stanicu, izadjem van, mahnito gledam kafica nema nigdje , da idem naprijed mi predaleko, prelazim cestu, upadam u neku zgradu od drzavnog znacaja, vidim da na ulazu imaju postavljen onaj detektor za metale il sta vec i znak prekrizenog pistolja :D kvragu di sam stigla!
okrecem se, izlazim na zrak, odlucujem se vratit na 3. stanicu pjeske i tamo obavit poso :zubo:
i tak odjednom meni ok (i dalje moram srat, ali bez strasnog pritiska da moram taj tren) i ja setam i dodjem do wc-a, platim, obavim, izadjem i stignem na predavanje sa 20min zakasnjenja.

pretpostavljam da nemoram reci da vrijeme koje sam potrosila dok sam izasla iz tramvaja i dosla do wc-a je bilo puno duze, nego da sam produzila jednu stanicu i stigla do odredista.
eto sta ti je psiha. :confused:
danas se ne micem iz stana :D

kak ste vi danas i ovih dana? :)

SusieTheDevil
25.03.2010., 11:10
@ crvenooka

a jaaaadna... znam taj osjećaj... a nekako je uvijek tupavo kad si u tramu...

Ima jedan super otvoren disko u Đakovu gdje izlazim;mjuza,ljudi,prostor-ma sve je za pet... osim! imaju samo jedan wc!!! disko je velik tako da je taj red pred wcom uvijek dugačak i čekaš po NAJMANJE 20 min... sve moje frendice idu tamo jer ne razmišljaju kakav je wc,a ja... ja šizim... stvarno je sve za pet,ali šta da mene TO uhvati,a ja kao prvo moram čekat 20 min na red i još k tomu OBAVLJATI TO dok mene čeka 7-8 cura... =((((

LADY lala
26.03.2010., 09:32
jučer sam se dogovorila s ekipom za zajedničko gledanje filma. sve je bilo 5 dok frend nije javio da kasni! odmah me uhvatila nervoza, oblio hladan znoj, tresavica, i naposljetku sranje! katastrofa
netko je napisao da disanje pomaže, potpisujem to!
danas idem van navečer, držite mi palce :)

crvenooka
26.03.2010., 17:19
@ lady lala

you go girl :top: :D
lijep provod i sretno veceras svima koji se odluce na izlazak iz svojih stanova i soba. ja ostajem doma citati knjigu :)

Glavna u raji
27.03.2010., 19:24
Ja sam ok skroz.........prosao stresni priod,i evo vec 3-4 dana nikakvih problema........jucer sam se doduse prepala,citavo dan trazila haljinu za vecernji izlazak ,dodjem kuci i nabrzinu jedem neku supu i komadic piletine......da imam vise vremena da se spremam......Kasnije,cujem staru kako govori da joj nesto cudno ova piletina mirise,al valjda je ok:eek::eek:.....to mi je bilo dovoljno,odfuram do wc-a 2 puta i van.....Sve super bilo,ostanem do 4-5 ujutru,popilo se piva,ispusila shisha,promijenilo jedno 5 lokacija......bas dobro bilo..........Onda skontam kad sam se probudila danas (oko pola 3 ) da nisam nista jela 24 sata :rolleyes::rolleyes:

filip4
12.04.2010., 20:12
bok,imam 20 godina i također problem s povećanom želučanom kiselinom.no problem kod mene je što god pojedem u želucu mi 'prokuha' i tjera na wc.to zna biti i 4-5 puta na dan...s ovim se borim već 5 godina.probao sam s mnogim tabletama,kapima,napicima,ali ništa nije pomoglo...prije 3 mjeseca sam napravio gastroskopiju i poceo piti Controloc te sam promijenio drastično prehranu.stanje se malo poboljšalo,ali se nedavno opet vratilo na staro...ako je netko imao sličan problem,a ima rješenje za njega molim da mi pomogne...jer ici na wc po 4-5 puta na dan ja ne smatram zabavnim ni normalnim...student sam,sportaš i nonstop u pokretu,zato tražim bilo kakvu pomoć za ovaj veliki problem...hvala unaprijed

LADY lala
12.04.2010., 21:36
kako ste ljudi? nema vas...
ja sam se neki dan otrovala s majonezom, inače pokušavam izbaciti hranu životinjskog podrijetla, znam da je to smrt za moja crijeva ali ne znam što mi je došlo da se nažderem majoneze (sad mi se diže želudac od same pomisli).
baš prije odlaska na posao uhvatili su me grčevi i dobila sam stravičan proljev, 2 dana sam živjela na dvopeku i vodi, pila seldiar i moram priznati da mi je bilo čist fajn. ipak, od tada kao da sam ponovo "šiznula". na posao idem sa grčem, prije odlaska sjedim 2-3 puta na zahodu, slabo jedem, ne usudim se otići negdje dalje nego samo na posao i s posla...
u subotu sam pozvana na vikendicu sa ekipom koja ne zna za moj problem (novo društvo)...želim otići ali bojim se kako će to završiti :(

leeloo27
16.04.2010., 12:48
Ljudi jel netko od vas pio nešto za smirenje a da nije na biljnoj bazi?

LADY lala
17.04.2010., 07:19
@leeloo27 mislim da je 2cool probao s nečim što mu odgovara...nađi post :) ja se ne usudim..

leeloo27
17.04.2010., 10:22
Ma ja sam dosad bila pila persene na biljnoj bazi i pila litre čajeva od mente, matičnjaka i neke za zatvaranje al mi u zadnje vrijeme nekad pomogne nekad ne.

I sad kad sam bila kod doktorice ispričala sam joj kako kad sam nervozna osobito pred ispit na faksu ili kad idem kod doktora, zubara i sl. idem 50 puta na wc pa mi žena prepisala neke Misar tablete za smirenje. Kaže mi da se te daju kod paničnih napada i da taj iritabilan kolon je jedna vrsta paničnog napada koja se manifestira na crijeva pa da si popijem po potrebi kad me uhvati.

Ne mislim ja to piti nešto često al me zanima dal netko od vas to pije i jel mu bude bolje.

Uspjela sam doći do stadija da mi baš svaki odlazak u grad i kod nekoga ne predstavlja neki strah al ovo pred ispit i sl. situacije ne mogu kontrolirati.

lužnjak
21.04.2010., 13:53
Evo i mene ljudi.
Imam 26 godina i mučim se već dvije godine.
Prošao sam dva gastroeneterologa, u novoj bolnici i na Rebru.
Otprilike im je trebalo 8-9 mjeseci da mi daju dijagnozu a do onda sam prošao nekakvih 13-ak testova.
Imam česte stolice, sluz, krčenje u crijevima, napuhavanje.
Koristim sab simplex protiv napuhavanja i pomaže dovoljno da nemam grčeve. Sad sam poćeo uzimati i Iberogast i mislim da je stvar ok ali mi je zapravo više pomoglo oko kroničnog gastritisa koji je krenuo zajedno sa IBS-om.
Pomaže mi i sport. Svaki dan sam ili u teretani ili trčim. A tu je i sreća u nesreći. Otkad imam IBS i stalno sam fizički aktivan i opći izgled mi se poboljšao iako bih sutra prestao sa svime kad bih znao da će ovo "sranje" sutra prestat.
Inače sam krenuo i kod psihologa i meni jako pomaže. Uglavnom sam skužio da kad sam premoren ili naživciran da onda krene veselje i traje cca. tjedan do dva pa se onda sve relativno smiri.
I,da. Jako jako jako jako je bitno da čovjek sam sa sobom rasčisti da ibs nije ništa strašno s čim se nemože živjeti, i da stvarno nema opasnosti niti kakve povezanosti sa drugim oboljenjima probavnog sustava. Meni je samo to već pomoglo da sam sebi kažem "pa ako im se buni nek se crijeva i želudac bune".
Naručio sam si i tablete sa uljem mente koje se rastvaraju tek u crijevima al bumo vidli kak bu to funkcioniralo. Stvar se zove Pepogest ak nekog zanima, a ima i drugih proizvođača. Navodno jako pomaže baš nama sa IBS-om.
Jako pazim kaj i kak jedem. Samo grill i kuhano, bez vegete koja je užas za crijeva, prestao sam jesti/piti mljeko, sirovo voće i povrće i za mene najveći iritant a to je čokolada. Meni pomaže riža i žganci, riba, dvopek.
Eto to je moje iskustvo. Puno sam toga nabacao.

Ljep pozdrav svim supatnicima/ama.

crvenooka
29.04.2010., 22:12
nije mi bilo bas najbolje, pa nisam htjela pisati nista.

danas sam napokon dosla na pregled na rebru u gastrolosku ambulantu.
doktor je bio temeljit, sve mi ispitao, pregledao, objasnio i napisao.

sa svim simptomima koje sam mu opisala i nalazima (nisam anemicna, sve ostalo je isto u normali) smatra da se radi o sindromu. naravno, metode za bas detektiranje sindroma nema, mogli bi dalje nastaviti sa gastroskopijom, kolonoskopijom samo da odbacimo neke druge dijagnoze (chronova bolest, rak...), ali s obzirom da sam mlada i da sve upucuje na skolski primjer iritabilnog sindroma jako je mala vjerojatnost da bih imala nesto drugo, smatra da te neugodne pretrage nije potrebno napraviti.

ono sto trebam napraviti je vaditi krv da se vide antitijela za gluten i jos nesto, pa eventualno to jos uvest u dijagnozu.

tablete mi je propisao colospa retard (http://www.abbottgrowth.com.hr/lijekovi/gastroenterologija/ColospaRetard/0,,74894-19-0,00.htm) i posto uskoro putujem preporucio mi je seldiar. ove prve tablete bi trebale stabilizirat stolicu, a seldiar zatvara.

ponovio mi je ono sto vec znam: cijelozivotna bolest, nije opasna, nema nekog lijeka, nije organskog uzroka, trebam se nauciti nositi sa stresom i to bi bilo to. :)

nista neocekivano, ali ipak eto. obavila i eto.

ono sto sam odlucila je pocet se: bavit yogom, trcat i psovat na glas

nadam se da ste vi ostali bolje i da ste nasli nest sto vam odgovara :)

go2010
03.05.2010., 00:15
Evo i mene.
15-tak godina nisam bio kod doktora, međutim u studenom prošle godine odem doktorici koja veli da imam bronhitis i prepisuje mi sumamed. Nakon treće tablete - treći dan, počeli konstantni bolovi u području crijeva, koji su trajali mjesec dana. U tom razdoblju krvna slika i mokraća u redu, dva puta ultrazvuk uredan, irigografija ne pokazuje ništa - dijagnoza iritabilni kolon. U prvom i drugom mjesecu ove godine nisam osjećao konstantne bolove već samo neki neugodan pritisak u području crijeva i bol samo na jači pritisak u području sigme. Krajem drugog mjeseca ove godine ponovo se pojavljuju konstantni bolovi u području crijeva - urološki pregled uredan - idem na tumorske markere koji ne pokazuju ništa. Opet nakon mjesec dana bolovi prestaju - ostaje samo neki neugodan pritisak u području crijeva. Prije dva tjedna išao sam na kolonoskopiju na kojoj su našli polip u zametku veličine 3 mm, ali koji nije povezan s tom boli - trebam na kontrolu za dvije godine. Dijagnoza i dalje iritabilni kolon.
U međuvremenu (zadnja dva mjeseca) sam promijenio prehranu - ne jedem previše slatkoga, jedem više voća i povrća, pijem dosta jogurta i čajeve od ljekovitog bilja. Stanje je bolje, ali nije to to.
Ima li netko sa sličnim problemom - antibiotik pa bolovi kojih se već šest mjeseci ne mogu riješiti?

mimoza40
04.05.2010., 15:50
Za probleme napetosti Belmiran dan...
Prije svakog izlaska kod kojeg se očekuje nervoza(npr. ispit..) Seldiar je zakon..Koči peristaltiku crijeva,djelujući lokalno na crijevnu stijenku...grčevi ubrzo prestanu i nagon na wc također...I to 2 kaps odjednom...
1 Belmiran+1 Prolife+1 Seldiar i možeš neopterećeno šetati po gradu:p:)

2cool
04.05.2010., 16:11
Pozdrav najprije svima, vraćam se nakon kratke stanke.
@leloo27 Ljudi jel netko od vas pio nešto za smirenje a da nije na biljnoj bazi?
Koristim Diazepam, 5mg ili 10mg samo u situacijama kada moram nekamo ići "što je na moju sreću u Siemens-u dosta rijetko"
kao obilazak objekta, neki sastanak van firme, nekada prije ispita na fax-u ili slično.
Nemate se tu čega bojati (citiram sve aktivne ljude iz ovog posta), nije droga, ne pijem svaki dan,
možda se svede na jednu do nekad dvije tabletice tjedno, baš kad znam da moram ići. (inače terapija sredstvima za smirenje je svaki dan 2 puta dnevno
da je čovjek konstantno pod sedativom)

Da pojansim, djelovanje jedne tabletice 10mg je 3-4 sata, poslije toga sve po starome, no to je dovoljno da se dođe "na sigurnu lokaciju sa wc-om :)"
Znači kako djeluje, uzmete tabletu i nakon 30min je čisti mir u glavi, trebali bi isprobati da osjetite učinak.
Jamčim da nitko ne može skužiti da to uzimate, osim što osjećate da su refleksi malo usporeni i ravnoteža kada hodate malo labilna
no sve u granicama da se može kontrolirati.

Znam da je Vas koji niste probali strah od toga, ali zaista, nema razloga.

Kao što sam rekao, uzmem tabletu neposredno prije puta i mnogo je lakše jer čovjeka pusti ona nervoza i panika koja
je uvijek prisutna prilikom putovanja ili uopće bivanja u prostoru u kojem nema blizu wc-a, ili je neugodna situacija
kao sastanak da se na wc samo tako odlazi...

@Crvenooka kao što si rekla, "stvar je 90% u glavi", no po empirijskoj metodi mjerenja iz
vlastitog iskustva vjerujem da je stvar zamalo 100% u glavi i koje se je nemoguće riješiti jer svakim
danom, svakom novom stresnom situacijom, svakim sljedećim nalaženjem u opasnoj situaciji
u kojoj se možemo osramotiti pred ljudima koje znamo ili ne znamo samo pogoršava situaciju u glavi...

Evo toliko za danas,

nadam se da ćete pronaći nešto korisno u mojim riječima.

LP.

leeloo27
04.05.2010., 21:31
Pozdrav najprije svima, vraćam se nakon kratke stanke.

Koristim Diazepam, 5mg ili 10mg samo u situacijama kada moram nekamo ići "što je na moju sreću u Siemens-u dosta rijetko"
kao obilazak objekta, neki sastanak van firme, nekada prije ispita na fax-u ili slično.
Nemate se tu čega bojati (citiram sve aktivne ljude iz ovog posta), nije droga, ne pijem svaki dan,
možda se svede na jednu do nekad dvije tabletice tjedno, baš kad znam da moram ići. (inače terapija sredstvima za smirenje je svaki dan 2 puta dnevno
da je čovjek konstantno pod sedativom)

Da pojansim, djelovanje jedne tabletice 10mg je 3-4 sata, poslije toga sve po starome, no to je dovoljno da se dođe "na sigurnu lokaciju sa wc-om :)"
Znači kako djeluje, uzmete tabletu i nakon 30min je čisti mir u glavi, trebali bi isprobati da osjetite učinak.
Jamčim da nitko ne može skužiti da to uzimate, osim što osjećate da su refleksi malo usporeni i ravnoteža kada hodate malo labilna
no sve u granicama da se može kontrolirati.

Znam da je Vas koji niste probali strah od toga, ali zaista, nema razloga.

Ma ja isto ove svoje pijem jako rijetko, do sada sam samo dva puta popila i to po pola tablete, jednom kad sam išla u bolnicu na kontrolu i drugi put kad sam išla u svatove. I mogu reći da mi je pomoglo, nisam morala na wc.

LADY lala
05.05.2010., 12:49
@2cool welcome back :) pretpostavljam da treba recept za diazepam, koji ti je liječnik to prepisao?

leeloo27
05.05.2010., 15:35
@2cool welcome back :) pretpostavljam da treba recept za diazepam, koji ti je liječnik to prepisao?

Treba recept i može ga prepisati doktor opće prakse.

moses
05.05.2010., 16:08
Zar nije Apaurin naziv za diazepam? :ne zna:

mimoza40
05.05.2010., 17:26
Diazepam= Apaurin, Normabel...
Nije istina da 5 mg (ili čak 10 navedeno gore) samo lagano sedira.:eek:

Osoba koja ga prvi put uzme može nakon pola sata zaspati(osobno iskustvo)...tako da mislim da to nije pravo rješenje ako čovjek mora biti koncentriran na poslu...ili na ispitu...
Svakako je potreban recept bez obzira na mg 2, 5 , 10...:kava:

leeloo27
05.05.2010., 20:37
Ma sve je to isto sranje, samo se drugačije zove. Evo ove što sam ja dobila zovu se misar a to je isto što i xanax i praxiten. Sve izazivaju ovisnost i treba ih piti u što manjoj mjeri.

Ja sam probala popiti cijelu tabletu misara pa sam isto u roku od pola sata zaspala, al mi zato pola tablete super odgovara. Nisam ni omamljena, ne spava mi se a smirena sam i ne tjera me na wc.

2cool
05.05.2010., 22:45
@ladylala, kažeš liječniku opće prakse u čemu je problem, panika, nervoza, da si prošla sve liječničke pretrage probavnog trakta
te da ti treba sredstvo za smirenje kako bi umirlila simptome. Kada popiješ, vidjet ćeš rezultat... (no zapamti, samo dok sredstvo ne ishlapi, cca 3 sata dok ga
organizam ne razgradi)

@mimoza40, svjesno koristeći lijek čovjek ne može zaspati jer je koncentriran na zadatak ali u glavi djeluje osjećaj mirnoće "nirvane"
Npr, sjedeći mirno dosta ljudi ima sindrom "nemirne noge", i ja također imam taj sindrom - sve zajedno povezano s nervozom i panikom.
Nakon uzimanja lijeka, noge postaju mirne.

Međutim ne mogu osporiti da na svakog lijek drugačije djeluje a to je povezano sa imunološkim sustavom, otpornost tijela, da li
se čovjek bavi sportom (fizička kondicija) i mnogo drugih faktora.

Samo da napomenem: nikog ne želim nagovarati, moguće je da postoje i druge metode da se čovjek riješi našeg sindroma
no iz vlastitog iskustva koje traje zamalo 10-ak godina nisam pronašao ništa što bi me riješilo napetosti i straha od neugodne
situacije u kojoj se nalazim nekoliko puta tjedno.

Žalosno je što je naš problem panične naravi te da od stanja mirovanja do stanja panike koja u našem slučaju dovodi
do grčeva u trbuhu, vjetrova, nagle stolice te naposljetku proljeva može doći u roku 5-10 minuta.

Navodim primjer. " Pitao mene kolega s posla koji zna sve moje probleme pa zašto ti ne želiš putovati s avionom kad u njemu imaš wc?
E sada, kada ja njemu počnem objašnavat: "Milivoje", ima u avionu WC, sve je to krasno, no ima jedan problem, od check in-a na aerodromu
pa do ulaska u bus koji te vodi do aviona, pa dok se svi sjednu, pa dok avion poleti, pa dok on ne leti RAVNO, WC-a nema miki moj, a to je nekad
i preko 45min do 1h." E sad kada se vratim na naših 5-10min koji nam stvore paniku za potrebom za WC naprosto je nemoguće!!!!

Tisuće je takvih situacija koje si drugi ljudi (bez tog problema) ne mogu pojmiti, a ja se vratim na naših, ma nije bitno 5, 10 ili 15min i život više nije jednostavan...

Laka noć svima

kovrcava_mala
07.05.2010., 19:34
Pozdrav svima..

već jako dugo čitam vaše komentare i simptome i pronalazim se u svakome.Imala sam milijun situacija u kojima sam morala trčati na wc, tipa na maturalcu u busu gdje smo se 5 dana konstantno kretali u busu-što je izazivalo veliku paniku zbog nemogućnosti odlaska na wc, do predavanja na faksu-kada sam morala istrčavati do putovanja busom na more.milijun situacija..radila sam neke pretrage.na parazite, vadila krv.ali ništa nije otkiveno.
teško je ponekad pojmiti osobi koja nema takve probleme kako je to.moja okolina to zna, ali nemože razumijeti.jer panika se stvori u sekundi.i mene kada uhvati baš jako imam 4-5 min lufta da otrčim na wc.
Inače tijeom mjeseca rijetko kada imam simptome, osim u doba ženskih stvari:D prije i za vrijeme.kada to podivlja i nema pravila.

sad planiram opet u kamp ići.i muka mi je od same pomisli da tamo neće biti normalnog wc-a.jer sam imala već jednom situaciju u kampu.ehehheheh
inače imam normalnu probavu i sve je okej.zdravo se hranim.ali kad me ulovi..onda nije baš lijepo

sori na dugom postu.malo sam izbacila iz sebe to.

mišica27
08.05.2010., 12:21
Pošto ni meni nalazi nisu pokazali ništa konkretno, osim gastritisa i duodenitisa, rekli su da je vjerojatno riječ o ovome. Samo, ja stvarno imam osjećaj kad ulovi faza, da ja imam neku tešku zloćudnu bolest, a ne ovako nešto kao benigno.

Zanima me, da li koga od vas ovo muči sad kad je južina? Ja već dva tjedna nikako sebi doći. Pa jedan dan bolje, pa južina, pa umirem...napuhujem se, pojedem, trčim na wc.....grozota jedna. Umorna sam već ovih dana!:mad:

2cool
08.05.2010., 19:10
Vrijeme nažalost nema utjecaja, barem kod mene.

Kad se sjetim da je danas subota, dan za zabavu i izlaske već mi je muka.

Sjećam se prije par godina kad sam jedva čekao da dođe subota, da se ide na izlazak, dok mi još ovi problemi nisu uništavali život, imao sam nadu.

Sada imam 24god, subota je, ni na kraj pameti mi nije izlazak premda me prijatelji konstantno zovu... Prava žalost.

Najradije bih od svega da mogu nekamo otići, potpuno se izolirati od svijeta i obveza i živjeti potpuno sam.

Jedino tada me ne bi mučio taj prokleti sindrom.

crvenooka
10.05.2010., 21:55
Jedino tada me ne bi mučio taj prokleti sindrom.

:D

morala sam kvotati :cerek:

Evo da podijelim s vama nesto cime sam iznenadila samu sebe.
Pristala sam otici na otok, gotovo 12-satno putovanje (vlak + katamaran), sa nepoznatim ljudima, sa 15-minutnim (jos ne napravljenim :o) izlaganjem, sa dijeljenjem sobe s nekim, bez interneta :zubo: na 4 dana :D

Samu sebe sam zaprepastila kad sam rekla da hocu ici :rofl:

Naravno- idem svojim putem, nikakav oranizirani bus :o :D
Vec sad su planovi medju kolegama za tulumarenje (bas me zanima kako cu se ja uklopit tamo- mozda da im prodam spiku da mi vjera zabranjuje :misli:)

Ugl, ne zelim razmisljati o tome- stovise trebala bih citati svih 15kila literature sto stoji na stolu da imam sta izlozit na sudnjem danu.

On topic:
Ja sam pocela piti colonspa retard. Nisam primjetila nikakvu promjenu.
Slazem se da je gotovo 100%, opet onaj mali ostatak mislim da je stvarno do loseg nacina prehrane i da bi zdrava crijeva sa zdravim mozgom imala manjih poteskoca.

Drzte se i drzte meni fige da prezivim :D

edit:
btw na pregledu na rebru doktor mi je dao jedino colonspa i seldiar (zbog ovog putovanja), ali nije mi ponudio nikakve tablete za smirenje.
meni se na dulje staze cini bolja psihoterapija.

i da, nisam primjetila povezanost s juzinom.

2cool
11.05.2010., 20:21
@ crvenooka sretno sa ekspedicijom ;)
Nije to daleko, a i velki brodovi znaju imat dobre wc-e... Što je san snova

Ja sam dobio colospa retard nakon kolonoskopije, nije ništa pomoglo, samo me još više napuhavalo od toga pa sam prestao piti.

Da se još malo vratim na topic: Mnogo pomaže fizička aktivnost od 1-2 sata dnevno na svježem zraku,
nebi bilo loše da se i fizički radi, kao kosi trava, ili nešto slično oko kuće. Unošenjem dosta kisika i radom
hrana se najbolje moguće razgrađuje te je probava redovita i onakva kakva bi trebala biti ("naposljetku čovjek i zamišljen da fizički radi" i
loše nam je dovelo ovo informatičko doba mada znam da će sad uletit neki pametnjaković pa reći da se time intelektualno uzdižemo i da je to mnogo bolje od fizičkog rada)
Bolje nije, nemoguće, bolje je jedino što poslije eci-peci 8 sati rada za računalom možemo gledat telku do 01h u noći i ne možemo zaspat "HALO" što je tu bolje????
Da smo fizički radili spavali bi kao beba...

Malo sam skrenuo s teme ali bit je bila u tome da fizički rad, pogotovo na svježem zraku, ali ne iscrpljenost, zaista regulira probavu.

Do sljedećeg javljanja, držte se ;)

SusieTheDevil
13.05.2010., 23:10
@ 2cool

u potpunosti te razumijem kad odbijaš ići van subotom... ja moram imati dobro razrađen plan gdje idem i kakvi su tamo wc-i i gdje bih u nedajbože slučaju putem morala zaći na wc...

ja sam jednom (dok još nisam otkrila što mi je točno) morala se pokenjat u šumi! :( :( bilo mi je to grozno iskustvo... ugl,bio je prvi maj i mene je uhvatio NAPADAJ i nije bilo drugog izbora! srećom pa sam pukim slučajem imala rolu wc papira i vlažne maramice pa nisam morala koristiti lišće :lol: ali bilo je gadno... :(

Lost_in_Wonderland
14.05.2010., 09:32
Mislim da sam već pisala ovdje ali eto ponoviti ću.
& mjeseci borim se sa mukolm boli na desnoj strani trbuha, nakon nekoliko laboratorijskih nalaza,UZ-a,uvjeravanja da mi je sve u najboljem redu i da razmislim da li je to na psihičkoj bazi obavila sam MR kojim je utvrđeno da imam uvećane limfne čvorove u području crijeva koji upućuju na upalu ili chrona. Upućena sam dalje na CT enterografiju kako bi se točno utvrdilo o čemu se radi.
Da li je netko od vas bio na trom pregledu? O čemu se to točno radi? kolonoskopija ili?

2cool
17.05.2010., 21:14
@ SusieTheDevil

Suzi, budi sretna dok ima šume, samo to ti mogu reć.... ;)

U subotu pičim na Davida Guettu, hmm, nisam još bio u Areni al brijem da ima 10Wc-a,
da ga J***š, barem nebu gužva.

Jedva čekam....

Bok svima

mimoza40
18.05.2010., 08:35
Imaš u Areni dosta wc, ne brini...
Lijepo se ti opusti i uživaj na koncertu...
A prije toga popij bar Seldiar, ako ne i mali sedativ...:top:
I prolife..1 bočicu....

2cool
18.05.2010., 20:33
Hvala mimoza, bit će sve ok, uvijek je na kraju ok samo je problem što
se to iznova i iznova mora proživljavat!

Izuzetno mi je drago da je ovaj topic ostao živ već skoro 3 godine, sada
smo na stranici 7 a dok dođemo do stranice 70 vjerojatno ćemo svi ozdraviti ;)

LP svima....

Eggle
19.05.2010., 00:43
eto da i ja svoja iskustva podijelim s vama i nadam se nekim savjetima koji bi poboljsali stanje.
dakle unazad par godina mucili su me blagi simptomi zgaravice i povremenih bolova na podrucju cijelog trbuha i to samo kad sam bila pod nekakvim stresom... u zadnjih godinu i pol stanje se maximalno pogorsalo (vjerojatno također od stresa i nervoze). vise nisam mogla jest, mucili su me uzasni grcevi u donjem dijelu trbuha popraceni sa nadutoscu i zatvorom, izgubila sam na tezini te sam sad na granici neuhranjenosti. probala sam sve, od biljnih kapi, cajeva, do najboljih tableta koje postoje za takve tegobe, obavila sam sve pretrage krvi, ultrazvuk, cak i gastroskopiju da bi mi svi doktori na kraju rekli da ne nalaze nista. bila sam cak kod neke profesorice koja je radila i u inozemstvu na takvim slucajevima vezano za zeludac i crijeva koja mi je nakon svih tih pretraga dala saku tableta, dakleuzimala sam dnevno 5 "zdravih" obroka tableta. cak ni nakon te terapije nije bilo nikakvog pomaka sto sam naravno to i njoj rekla da bi mi ona na sve to iskomentirala da nastavim s istom kolicnom tableta te da se vidimo za par mjeseci na kontroli. psihicki sam potonula skroz, ima dana kad placem po par puta dnevno zbog sveg tog jer mi se drustveni zivot totalno preokrenuo! vise ni ne izlazim, propustila sam sve moguce rođendane, tulume, druzenja opcenito u zatvorenim prostorima i sve to uz neke nove izmisljene razloge jer me ubija strah da ce me bas u tom nezgodnom trenutku uhvatit grcevi i vjetrovi. doktor opce prakse mi je preporucio uzimanje antidepresiva te da bi se s tim mogla rijesit situacija (kako on kaze sve je to na bazi psihe) jer se vise zbilja nema sta drugo napravit. znam da ima stvarno i puno gorih bolesti, al iskreno mislim da su najgore te koje te psihicki ubijaju :( nadam se da netko od vas ima kakav pametan savjet i utjehu. prehrana mi je relativno raznolika i zdrava pa mislim da nije stvar u tom jer se simptomi pojavljuju iz dana u dan bez obzira sto pojela taj dan . . . :ne zna:

2cool
19.05.2010., 19:55
@Eggle
Vedrinu uma i rasterečenost od tog samog možeš postići jedino da uvjeravaš samu sebe
da to nije ništa strašno.

Pronašao sam na YouTube-u izvrstan komentarac o Sindromu Iritabilnog crijeva (sastoji se 6 dijelova) (Discovery Health)

Ovaj link ispod opisuje čovjeka koji je, mogu slobodno reći, klon mene samog te koji radi i izbjegava godinama
sve što i ja protekle 2-3g.

http://www.youtube.com/watch?v=rnheuwlEl6Y&feature=PlayList&p=B9E14EF40170C2F0&playnext_from=PL&playnext=1&index=2

Nema nam spasa... čovjek pati 25 godina :(

leeloo27
19.05.2010., 19:59
Ljudi jel probao netko od vas piti spasmex? Navodno sprečava grčeve kod urinarnih infekcija, menstrualnih bolova, žučnih napada i grčeve u probavnom traktu.

Eggle
21.05.2010., 03:18
vedrina i optimizam mi sam od sebe dođe kad mi kazu imat ces iste ako ne i gore simptome do kraja zivota, a i ljudi oko tebe su zbilja puni razumjevanja kad te boli i kad ti nije do zabave :rolleyes:

posto je taj sindrom kakti na psihickoj bazi, mislite da bi bioenergicar mogao pomoc u ublazavanju problema jer on kao lijeci prvo duh pa onda tijelo... :confused:

Lost_in_Wonderland
21.05.2010., 09:39
Mislim da sam već pisala ovdje ali eto ponoviti ću.
& mjeseci borim se sa mukolm boli na desnoj strani trbuha, nakon nekoliko laboratorijskih nalaza,UZ-a,uvjeravanja da mi je sve u najboljem redu i da razmislim da li je to na psihičkoj bazi obavila sam MR kojim je utvrđeno da imam uvećane limfne čvorove u području crijeva koji upućuju na upalu ili chrona. Upućena sam dalje na CT enterografiju kako bi se točno utvrdilo o čemu se radi.
Da li je netko od vas bio na trom pregledu? O čemu se to točno radi? kolonoskopija ili?

anyone???

2cool
21.05.2010., 10:00
@Eggle
Razmišljao sam već o iscjeljiteljima, samo kažu da u to moraš iskreno vjerovat da bi pomoglo pa
sam malo skeptičan glede odlaska!

Kali13
25.05.2010., 21:52
evo ljudi, da i ja s vama podijelim svoja iskustva i pokušam savjetovati ono što je meni barem u nekoj mjeri pomoglo. meni je situacija krenula nizbrdo prošlo ljeto: konstantni proljevi, podrigivanje, mučnine, nadutost i slično. naravno, krenula sam na one klasične pretrage stolice na razne bakterije i slično, vadila krv, zatim sam išla raditi provokaciju sa gorkom soli, pregled štitnjače, nakon toga je uslijedila gastroskopija i 'šlag' na kraju kolonoskopija. nigdje nisu ništa pronašli, i tada mije prijateljica, koja ima iste probleme možda i gore,savjetovala da se naručim kod jednog doktora koji je napisao članak na tu temu iritabilnog kolona i da mi može pomoći. radi se o Dr. Biliću koji radi u bolnici Sv. Duh u Zagrebu, otišla sam kod njega i čim je pogledao nalaze i saslušao me dijagnosticirao je iritabilni kolon. propisao mi je lijek Colospa retard koji se pije dva puta dnevno, uz to Lepicol (to su kao neke ljuskice koje se izmiješaju u vodi i popiju) i persen za sirenje u slučaju jakog stresa. cijela ta kombinacija mi je stvarno pomogla, barem za sad. situacija je znatno bolja, mogu čak i pojesti koji put nešto vani i ostati dulje a da ne razmišljam hoću li trčati na wc. bila sam u situacijama kada sam morala propustiti ispit na faksu jer naprosto nisam mogla otići od kuće :( dr. mi je također savjetovao izbjegavati grah, grašak i slično što napuhuje, izbaciti žvake u potpunosti, piti čaj od mente i koromača, ne jesti začinjeno, jesti polako više puta dnevno. simptomi irit. kolona se od osobe do osobe razlikuju pa doktor prema njima odredi što bi bilo najbolje izbjegavati i koju terapiju dati. Od svega najviše mi je pomogao Lepicol jer je njegov stvaratelj imao iste probleme i kombinirajući stvari koje mu mogu pomoći došao do odličnog rješenja u obliku tih ljuspica. Djeluje tako da regulira probavu; ako su proljevi dovede stolicu u normalu i ako su zatvori dovede stolicu u normalu. Dođe 100 kn u ljekarni i traje oko mjesec dana. nadam se da sam nekome barem malo pomogla ovim informacijama, pozdrav svima