PDA

View Full Version : Toskana / Firenca

stranice : 1 [2] 3 4

Lola
20.05.2009., 21:02
nemam pojma, u toscani sam bila siena, san gimignano, firenca.

Lola
20.05.2009., 21:23
evo, upravo me tata zvao, trenutno je u rimu, na putu.
bio je u volterri, ne sad doduse, kaze da je nenad.ebiva:D
slicna kao san gimignano i carobna. al moj tata fanaticno voli
toscanu, mozda je mrvu subjektivan:)

alter ego blagajnice
20.05.2009., 22:57
a ništa odradit će se pa ćete čitati o tome.

Dlapek
21.05.2009., 07:51
jel netko bio u Volterri?
Gledam na netu informacije o njoj i mogu reći da ne izgledaju nešto posebno.
Može li me netko razuvijeriti?

Pa kaj nisi već to splanirala?
Najavila si nam produženi vikend avionom i najam auta.

Dlapek
21.05.2009., 07:53
a ništa odradit će se pa ćete čitati o tome.

Draga,putovanja se ne "odrađuju".U njima se uživa.
A da ćemo čitati...ne znam baš.
Ne sjećam se niti jednog tvog posta s dojmovima s putovanja.Pišeš samo o planovima prije putovanja.

alter ego blagajnice
21.05.2009., 08:49
Pa kaj nisi već to splanirala?
Najavila si nam produženi vikend avionom i najam auta.

Jesam, ali se dvoumim između San Gimignano kojeg "sam odradila" (san snova, najljepše mjesto Toskane) i Volterre u kojoj još nisam bila. :D

alter ego blagajnice
21.05.2009., 08:57
Draga,putovanja se ne "odrađuju".U njima se uživa.
A da ćemo čitati...ne znam baš.
Ne sjećam se niti jednog tvog posta s dojmovima s putovanja.Pišeš samo o planovima prije putovanja.

Kad nekog "odradiš" to znači temeljno i kvalitetno.
Recimo kada bi tebe "odradila" to znači da ne bi bilo svjedoka i nitko me ne bi pronašao. :p
Bit će da imamo različite definicije "odraditi". :top:
Naravno da se u putovanjima gušta i to namjeravam.
Ako me smrtni slučaj u obitelji, pad aviona ili sudar u Italiji jer i nisam najbolja vozačica spriječe odna ništa od putopisa, a ako uspijem vjerujem da ću postaviti neke nove točke na karti Toskane o kojoj se nije govorilo, ali da se ne hvalimo zecom u šumi nek za sada ostane na tome.

Nemoj tako o mojim objavcima, pisala sam o Toskani pa sam naišla na otpor kod tebe i još nekih fanova Toskane jer sam rekla da su neki naši krajevi puno ljepši. Ne da mi se tražiti, ali sa sigurnošću znam da sam rekla kako je priroda u Istri i dijelovi središnje Hrvatske ljepši od okolice Siene i Firenze, pa je svima bilo :eek:.

Dlapek
21.05.2009., 11:17
Kad nekog "odradiš" to znači temeljno i kvalitetno.
Recimo kada bi tebe "odradila" to znači da ne bi bilo svjedoka i nitko me ne bi pronašao. :p
Bit će da imamo različite definicije "odraditi". :top:
Naravno da se u putovanjima gušta i to namjeravam.
Ako me smrtni slučaj u obitelji, pad aviona ili sudar u Italiji jer i nisam najbolja vozačica spriječe odna ništa od putopisa, a ako uspijem vjerujem da ću postaviti neke nove točke na karti Toskane o kojoj se nije govorilo, ali da se ne hvalimo zecom u šumi nek za sada ostane na tome.

Nemoj tako o mojim objavcima, pisala sam o Toskani pa sam naišla na otpor kod tebe i još nekih fanova Toskane jer sam rekla da su neki naši krajevi puno ljepši. Ne da mi se tražiti, ali sa sigurnošću znam da sam rekla kako je priroda u Istri i dijelovi središnje Hrvatske ljepši od okolice Siene i Firenze, pa je svima bilo :eek:.
Jedino čega se sjećam da smo se zgražali nad tvojom procjenom kvalitete hrane u Italiji.
A kaj se prirode tiče...hm ne znam baš da je bilo govora o tome.Više o bogatstvu ponude i sadržaja.

Glupa krava
17.06.2009., 12:38
E sad...ovaj put ja dizem temu..trebam malu pomoc, ne? ;)

Uglavnom, ide se Toscana...posjetiti cemo sve ovo sto ste naveli gore,
s tim da cemo jedan cijeli dan uzeti za Rim...barem da se ode na kratko (jos jednom), a onda jos i dalje na more...

Ipak, smjestaj u Firenzi ili okolici...
gledala sam ove B&B smjestaje i cine mi se relativno skupi s obzirom da cemo
se samo presvuci, okupati i nesto sitno odspavati (namjeravamo izlaziti isto :D ) ...

Da li netko zna gdje bi se mogli smjestiti...buduci da smo dvije, cak nije potreban ni nekakav ludi apartman..bitna nam je soba i kupaonica...

...i dobro ajde, bazen... :D :D ;)

travelaround
17.06.2009., 13:50
Evo i mene odradio Pisu i Firenzu i moram reći iskreno da i nisam previše oduševljen sa viđenim. Toliko ljepših mjesta ima u samoj Italiji a uvijek sam zamišljao Firenzu kao sam vrh pa možda je i to razlog razočarenja:)

Dlapek
17.06.2009., 13:59
Evo i mene odradio Pisu i Firenzu i moram reći iskreno da i nisam previše oduševljen sa viđenim. Toliko ljepših mjesta ima u samoj Italiji a uvijek sam zamišljao Firenzu kao sam vrh pa možda je i to razlog razočarenja:)
...a možda je razlog razočarenju i to što si "odradio",a ne uživao.

travelaround
18.06.2009., 12:39
...a možda je razlog razočarenju i to što si "odradio",a ne uživao.
Mislim da su ipak bila presudna prevelika očekivanja samim gradom ali i njena nečistoća.

Francesca
11.07.2009., 22:18
a mužić i ja se upravo friško jučer vratili :cerek:

bili smo prošle godine i totalno se zaljubili, pa rekoh da ove godine malo produbimo taj osjećaj :D

prošle godine smo imali malo jači tempo pa se obilazilo ko sumanuto:
- Volterra - predivan gradić, i pošto nam je bio prvi "brdovit" ostali smo očarani :cerek:
- San Gimignano - eh tu je bio neki festival pa smo ga ofrlje obišli i morali ga prolongirati za slijedeći put
- Monteriggoni - izdaleka sam mislila da su to samo zidine kad ono unutra funkcionira cijeli jedan mali divan svijet - predobro zaista i za svaku preporuku
- Siena - došli smo već na kraju snaga, Duomo je već bio zatvoren pa smo malo prošetali po "trgiću" i zapisali ju za slijedeći put
- Firenza - stigli smo obići skoro sve što smo planirati osim vrtova Bobolli - dakle za slijedeći put: vrtovi prije svega...
- Lucignano - posjetiti samo ako ste vični vožnji pod ručnom jer semafor na cesti pod velikim nagibom - hehehheheh... ja ga savladala savršeno nakon što je moj dragi napravio cijeli kuršlus i nakon što nam je trubilo pol Lucignana... Jako lijep srednjevjekovni gradić sa zanimljivim kružno građenim ulicama...
- Colle di val d'Elsa - svakako obići, na putu do San Gimignana je ako idete od Siene - izgrađen na klisuri i predivno izgleda... uličice uske i strme, prolazići onak mistični... pogled predivan naravno :cerek:
- Arezzo - e taj mi nekak nije sjeo a ne znam zakaj. na žalost, nismo mu dali drugu priliku... :ne zna:

Ove godine su pali:
- Firenza - čak 2 dana od kojih smo pol dana proveli u vrtovima Bobolli i vrijede svake minute - savršeno nešto, a ostalo vrijeme smo proveli uživajući u šetnjama po gradu (sad smo se već osjećali kao doma) i večernjem sjedenju s klincima pred Duomom...
- San Gimignano - vrijedilo je ponovno doći jer je gradić preprepredivan
- Siena - iako smo došli praktički samo zbog Duoma, naravno da smo proširili vidike i vidjeli jednu sasvim drugu Sienu od one prošlogodišnje
- Montepulciano - daleko dolje prema jugu, savršen mali gradić na vrhu brijega... definitivno treba odvojiti vrijeme za njega i otići dolje pogledati ga
- Cortona - moja stara ljubav i želja koja mi se na kraju ispunila... nisam zamišljala da je tako lijepa...

Putovali smo automobilom i odsjedali u malim privatnim hotelima i vilama - cijene od 60-82 E.
Jeli smo i u lošijim i u boljim restoranima i tratorijama i nigdje nije bilo jako loše, dok gornje ocjene za neka mjesta ne mogu dovoljno visoko postaviti... Jel dovoljno reći da sam u jednom pojela 2 pana cote sa šumskim voćem? Doduše cijele godine sanjam te pana cote tako da je to bilo logično za očekivati...
Sladoled je poslovično odličan ali definitivno najbolji sladoled ikad je u http://www.geliterraneo.it/dicono_di_noi.html
Svaki okus je božanstven. Npr sladoled od lješnjaka rade do lješnjaka iz točno određenog sela i od niti jednog drugog.
Ti okusi nemaju veze niti sa ijednim drugim sladoledom ikad iskušanim, a sam bog zna da sam ih probala na tisuće i na razno raznim mjestima... Malo sam freak na sladoled.

Cijena ove avanture: 7 dana u malo luksuznijem smještaju, dakle sa svim troškovima, sa benzinom, vinjetom, i svim svim - oko 1000 E.

brown eyed girl1101
23.08.2009., 12:41
Bok!
Vidim da imate iskustva sa putovanjima po toscani u vlastitom aranzmanu pa bi molila par savjeta. Dakle, planiram krajem 9. mjeseca sa prijateljicom tamo otputovati na nekih tjedan dana.
Iz splita sam, i izgleda da imam dvije opcije za doci do tamo. Prva je split-ancona pa vlakom do firenze (najvjerojatnije), a druga Ryan airlines iz zadra do pise i onda vlakom u firenzu. Imate li ikakvih iskustva s ovim, pogotovo s drugom opcijom?
Prvi plan nam je bio smjestiti se u firenzi i onda po zelji odlaziti vlakom na izlete u ove okolne gradove koje ste toliko ishvalili:)
Vidila sam komentare da je smjestaj u samoj firenzi dosta skup, da se vise isplati smjestiti se u nekom okolnom mjestu pa ici busom do samog grada? Malo sam ceprkala i moze se naci u gradu u hostelu nocenje 20E po osobi....Meni se to cini ok, ali nemam apsolutno nikakvog iskustva s tim...je li to ok? i kako se krecu cijene u tim manjim mjestima?
Sta se tice putovanja sveukupno, priorotet nam je vidjeti sto vise gradova, sela, prirode, trgova, parkova itd....Uz to, bitno nam je da navecer imamo gdje izaci i zabaviti se. Kakva je firenza u tom pogledu?
E da, jos nije sigurno da cemo bas u firenzi bit stacionirane pa ako netko ima bolji prijedlog, pliz, recite! Svaki savjet je dobrodosao!!!!

alter ego blagajnice
23.08.2009., 19:31
definitivno je isplativo ryanon iz Zadra. 8 eura povratna do večeras.
Preporučujem vlak.
www.trenitalia.com
ako zeliš samo spavati i ne smeta ti puno ljudi u jednoj sobi, malo nehigijene i tomu slično slobodno uzmi hostel.
Naravno, ako imaš više para ni B&B nije loše riješenje.
na temi italija sam pisala o svom iskustvu.
vidi tamo ako možeš naći nešto korisno.

brown eyed girl1101
23.08.2009., 21:28
ok, hvala, pogledat cu tamo:top:

nasmijanonebo
24.08.2009., 10:55
ja i frendica smo 9 noci bile u hostelu u samoj firenzi (2 min od ponte vecchio)..i to bas u 9.mj prije par godina..bile smo smjestene u 6-krevetnoj sobi.bile smo zadovoljne jer je cisto, wc i tusevi cisti itd.ionako smo samo po noci bile tamo (od 1-2h u noci do 7h ujutro, htjele smo sto vise iskoristiti boravak u firenzi:D.cijena koju si spomenula mi se cini ok (20 eura).
obilazili smo sienu, san gimignano, luccu, pisu, viareggio (tamo se i okupale) itd itd.puno toga u biti..najvecim dijelom vlakom (samo do poggibonsija smo isli busom)..a jedan dan cak skoknule ultrabrzim vlakom do rima (ja vec prije bila u rimu pa da samo na brzinu pokazem frendici rim)i natrag kasno navecer u firenzu.
mislim da ti je ipak najbolje biti smjestena u samoj firenzi, jer imas toliko toga vidjeti u firenzi a i prometne veze iz firenze za odasvud su jako dobre a iz manjih mjesta ne vjerujem da vrlo lako mozes doci u sva ostala mjesta toscane.. sto se tice nocnog zivota, i tu je firenza najbolji izbor. nije neko ludilo sto se tice toga, mi bile po bircevima po gradu, nasle neko drustvo (ne domacu ekipu) pa...firenza inace nema jak nocni zivot ali je stvarno grad predivan pa vam nece biti tako bed sto nije neko ludilo nocu.

brown eyed girl1101
24.08.2009., 20:50
e hvala puno!!
bas tako nesto ja i planiram, malo razgledavanja grada, malo izleta po toscani i malo zabave nocu ( ni ne mora sad bit neko ludilo do jutra)...
jesi mozda zapamtila ime tog hostela u kojem ste bile?

nasmijanonebo
25.08.2009., 07:22
nisam upamtila, tj.vec sam zaboravila ime, al prepoznala bih ga i znala bih ga naci na karti..probat cu preko neta pronaci pa ako nadjem, javim..

evo, nasla sam "svoj" hostel. Hostel Santa Monaca, to je bivsi samostan. Lokacija je stvarno odlicna,pjeske smo sve obilazili, uopce nismo koristili javni prijevoz a i gl.zeljeznicki kolodvor je isto blizu za pjesacenje. i vidim da sje hostel jos uvijek stvarno jeftin (npr. dvokrevetna soba 24 eura po osobi)
link
http://www.ostello.it/inglese/gbr.html
e da, mora se rezervirati unaprijed al se nista ne placa unaprijed.
ostale hostele imas ovdje:
http://www.hostels.com/it.fl.html

brown eyed girl1101
25.08.2009., 14:56
e taj sam hostel bas i gledala, ali imaju slobodne samo sobe sa 10 ili 8 kreveta za termin koji mi odgovara, a to mi je ipak malo previse nepoznatih ljudi...
ali imam i drugih opcija, a jos cu pogledat i ovaj drugi link
hvala na informacijama:mig:

ocicupave
03.09.2009., 22:43
samo da se trenutak javim.. idem 21.9. u toskanu na tjedan dana.. prvo sam u Sieni pa ću prema Firenzi.. ako ko bude u tom razdoblju tamo nek mi se javi jer idem s rodicom koja nije za partijanje a ja bi baš tila bar malo!!

alter ego blagajnice
15.09.2009., 14:41
Gdje bi mogla jeftino (besplatno) pakirati auto u blizini katedrale u Firenzi?
Dolazim oko 19-20h i odlazim rano ujutro.

unaprijed zahvalna.

Dlapek
15.09.2009., 14:51
Gdje bi mogla jeftino (besplatno) pakirati auto u blizini katedrale u Firenzi?
Dolazim oko 19-20h i odlazim rano ujutro.

unaprijed zahvalna.

Uglavnom,nigdje.
Najbliži parking je u blizini kolodvora.
Kruženje po obližnjim ulicama je uglavnom ,uzaludno i mislim da se rijetko tko i bavi takvom idejom - "parkiranje kod katedrale".To spada u urbane legende -Da čuo sam da se jednom netko sparkirao pet ulica od Duoma,ali nitko ga nije upoznao"
B&B uglavnom imaju osigurano parkiralište,također i hoteli.

alter ego blagajnice
15.09.2009., 14:55
problem je što rentamo auto, a smještaj nam je blizu trga Republike.
mislim, još nismo odlučili za tu lokaciju.

Dlapek
15.09.2009., 14:57
problem je što rentamo auto, a smještaj nam je blizu trga Republike.
mislim, još nismo odlučili za tu lokaciju.
Velika većina smještajnih objekata ,kao što rekoh,trebala bi imati osiguran parking u tom dijelu grada.A ako nema - to je višestruko problematično.
taj kvart je jako nezgodan za dolazak autom.A ako stižeš avionom ili vlakom - idealan.

mlada
15.09.2009., 15:02
mi smo bili u hotelu majetic u centru, kraj kolodvora, dvi tri min do duoma, i hotel je imao svoju garažu koja se čuva. moglo se auto ostaviti i ispred, ali nakon šta su nam u riminiju provalili nije bilo šanse
koliko sam ja upoznata sva vozila u centru tijekom noći se moraju maknuti radi pranja ulica, tako da nemojte ni ostavljat bilo di auto, da ga ne bi tražili ujutro

alter ego blagajnice
15.09.2009., 15:08
a gdje onda turisti parkiraju automobile kad dođu u Firenzu? :confused:

mlada
15.09.2009., 15:13
a gdje onda turisti parkiraju automobile kad dođu u Firenzu? :confused:

ako su smješteni u hotelu onda na hotelskom parkingu, ako su tu tijekom dana onda ionako idu ća navečer :ne zna:
ugl nema firenza deset stanovnika pa da svaki uđe ono šta se kaže i u kafić s autom za popit kavu, veliki gradovi zahtjevaju da se dijelom riješimo svog komoda i prihvatimo javni prijevoz koliko god nam išao na živce

alter ego blagajnice
15.09.2009., 15:15
ima li onda netko bilo koje riješenje za parking na par sati u vremnu iza Dnevnika, a da se može obići centar grada?

mlada
15.09.2009., 15:19
ima li onda netko bilo koje riješenje za parking na par sati u vremnu iza Dnevnika, a da se može obići centar grada?

mislim da se centar ( pod tim mislim da strogi dio centra) zatvara oko 23 h , probaj pronać kakav parking oko kolodvora, mislim da bi tu mogli nać, i tu kad parkiraš doslovno si odma u centru

mlada
15.09.2009., 15:21
http://cityoff.visitare-firenze.it/parcheggi-a-firenze.html

evo jedan link sa parkinzima, mapa ti pokazuje sami centar

Dlapek
15.09.2009., 22:03

Iza Dnevnika?
A,kojeg?
Prvog ili drugog?P
Čuj,Blagajnice malo si pretjerala u ovoj zajebanciji.
Tvoja teoretska putovanja u Italiju razbucavaju svaku suvislu komunikaciju na ovim temama.
Da,iza Dnevnika....
Smanji malo ribu ili će radit modovi.Okej?

alter ego blagajnice
15.09.2009., 22:18
moja teoretska putovanja nisu teoretska.
onaj drugi vikend sam u Cinque terre.
Nakon toga za 14 dana umjesto Rima idem u Toskanu (i okolicu) autom i zadnje veče sam u Firenci te mi zbog toga treba riješenje parkinga.
Osim toga u narednih mjesec dana idem u Berlin, a drugi vikend u Dublin i Liverpool.
zadnji put sam na temi Italija podijelila svoja iskustva iz Toskane i Umbrije te mislim ponoviti isto.
Ako imaš nekih probleme žali se moderatoru ili upravi vodovoda.
tak da me ne tlačiš svojim pričama o mjesecima Tokane, Italije i tko zna sve čega.
U krajnjem slučaju ako ti nisam draga stavi me na ignore i riješen problem jer i ovako mjesto se postavljaš visoko kao dr. Svemira pa ne moraš gledati na mene.
Na konstruktivnim odgovorima zahvaljujem.
Na prodavanju pameti - neka hvala.

Dlapek
15.09.2009., 22:38
moja teoretska putovanja nisu teoretska.
onaj drugi vikend sam u Cinque terre.
Nakon toga za 14 dana umjesto Rima idem u Toskanu (i okolicu) autom i zadnje veče sam u Firenci te mi zbog toga treba riješenje parkinga.
Osim toga u narednih mjesec dana idem u Berlin, a drugi vikend u Dublin i Liverpool.
zadnji put sam na temi Italija podijelila svoja iskustva iz Toskane i Umbrije te mislim ponoviti isto.
Ako imaš nekih probleme žali se moderatoru ili upravi vodovoda.
tak da me ne tlačiš svojim pričama o mjesecima Tokane, Italije i tko zna sve čega.
U krajnjem slučaju ako ti nisam draga stavi me na ignore i riješen problem jer i ovako mjesto se postavljaš visoko kao dr. Svemira pa ne moraš gledati na mene.
Na konstruktivnim odgovorima zahvaljujem.
Na prodavanju pameti - neka hvala.

Ne mogu reći ništa osim:
pregledaj malo svoje postove.
Samo to.

a kaj se teorije tiče:

u teoriji dragi i ja idemo na vikend u Rim.
Letimo iz Zadra za Pisu 9.10.
Vraćamo se se 12.10.
Do Rima idemo vlakom, a od Rima imamo problem jer nam najbliži vlak dolazi u Pisu u 03.25. s tim da nam zrakoplov leti u 11.25 Pisa-Zadar.
Ima li neko riješenje kako stići u jutro iz Rima za Pisu 12.10?

Ovo što ti napisah nisam samo ja primjetila.Ja sam samo otvorena i ne volim kad nas neko vuče za nos i to prilično providno.
A ovo s ignorom i nije loša ideja.
Hvala.

nasmijanonebo
16.09.2009., 09:00
molim da se ubuduce citaju svi postovi, tj. od prvog posta do zadnjeg ako nekog nesto zanima a ne da se ponavljaju pitanja i isti odgovori jer ce teme postati nepregledne..i ne postavljati neka nesuvisla pitanja i nebulozna.i togai ma sve cesce i cesce .i uvijek tu postoji google i sl.trazilice.
(ima ih:mig:)

Thresholder
19.09.2009., 11:24
a gdje onda turisti parkiraju automobile kad dođu u Firenzu? :confused:Mi smo auto ostavili besplatno na juznoj strani rijeke kod Ponte alla Vittoria, tocno u Via Pisana na krizanju s Via Giovanni Della Casa (vidim to tako sada na googleu). I kako su nam rekli u info-centru, imali smo srece jer kako smo dolazili iz smjera Scandiccija - da smo se okurazili i otisli jos malo dublje prema centru grada, usli bismo u zonu zabranjenu za turiste, odnosno dozvoljenu samo za one s propusnicama...
Pretpostavljali smo to, i putem smo nailazili na znakove s natpisima o zabrani vec skoro od Scandiccija... pa na kraju nismo htjeli riskirati i gubiti vrijeme trazeci mjesto najblize centru...

Ali u tom info-centru su nam rekli da smo besplatno mogli parkirati i na Piazzale Michelangelo!...
Zanimljivo, da ovom topiku uopce nisam vidio da je itko u vezi Firence spomenuo ovaj vidikovac s velikim besplatnim parkiranjem povise grada iznad juzne strane Arna. U info-centru su nam rekli da masa Talijana, koji rade a ne zive u Firenci, parkira svakodnevno svoje aute bas tamo.
A turisti tako ubiju 2 muhe. Ne samo da imaju besplatno mjesto u centru grada, nego je tu odmah i prvoklasni vidikovac. :top:

mlada
20.09.2009., 09:57
Mi smo auto ostavili besplatno na juznoj strani rijeke kod Ponte alla Vittoria, tocno u Via Pisana na krizanju s Via Giovanni Della Casa (vidim to tako sada na googleu). I kako su nam rekli u info-centru, imali smo srece jer kako smo dolazili iz smjera Scandiccija - da smo se okurazili i otisli jos malo dublje prema centru grada, usli bismo u zonu zabranjenu za turiste, odnosno dozvoljenu samo za one s propusnicama...
Pretpostavljali smo to, i putem smo nailazili na znakove s natpisima o zabrani vec skoro od Scandiccija... pa na kraju nismo htjeli riskirati i gubiti vrijeme trazeci mjesto najblize centru...

Ali u tom info-centru su nam rekli da smo besplatno mogli parkirati i na Piazzale Michelangelo!...
Zanimljivo, da ovom topiku uopce nisam vidio da je itko u vezi Firence spomenuo ovaj vidikovac s velikim besplatnim parkiranjem povise grada iznad juzne strane Arna. U info-centru su nam rekli da masa Talijana, koji rade a ne zive u Firenci, parkira svakodnevno svoje aute bas tamo.
A turisti tako ubiju 2 muhe. Ne samo da imaju besplatno mjesto u centru grada, nego je tu odmah i prvoklasni vidikovac. :top:

bila sam na tom vidikovcu , ali nisam skontala parking

u svakom slučaju to je poprilično blizu, malo se namučiš sa stepanicama , al ionako ćete se penjati tako da ... a i odmah se može napraviti plan razgledavanja od gore :)

alter ego blagajnice
22.09.2009., 20:15
misliš na pijacale mikaelanđelo?
strašan pogled.

purgerica
13.11.2009., 13:04
Bila u Firenzi za vikend (naporno, ali uoće nema veze). Vlak do Venezie, tamo smo na licu mjesta kupile kartu do Firenze i nije bila nikakva gužva u redu. Kada smo se vraćale skoro je bio zez, jer je red za kupiti kartu od Firenze do Venecije bio ogroman, no hvala na onim automatima, u dve minute se vrlo jednostavno može kupiti karta. Dakle i dalje nema potrebe kupovati te karte unaprijed preko neta, osim ak niste ziheraš. Karte za Uffizi definitivno kupite prek neta, nema čekanja, barem ne sad u 11. mj, mada nije ni red za kupiti karte tamo bio kilometarski, pa ako želite ušparati 6 eura, možete i tamo pričekati (ipak u 11. mj nije neka sezona).
E sad mene zanimaju izlasci u Firezi, jer se, naravno, mislim vratiti. O svemu drugome nalazim puno toga na netu, ali nekako o izlascima najmanje, pa ako netko ima savjet, pliz. Znam da to nije mjesto di ideš ružiti, ali zašto ne i to dodati u svoj izlet :)

roz
31.03.2010., 14:36
Zanima me da li se negdje može ići plesati i kakav je noćni život u tom gradu...
idem sa atlasom za uskrs....02.04. Čarolija Toscane

TropaDeElite
27.04.2010., 18:39
Ja idem u Firencu 03'06..Kako je tad vrime-jeli prevruće?
i da li mi možete napisat top must see stvari
Velik sam zaljubljenik u kulturu ,umjetnost i slično?Stoga mislim da je F.pun pogodak

kefa
27.04.2010., 20:25
Nije vruce jer su ulice uske a zgrade visoke.
Koji ti top mast si stvari trebas? top 10 ili top 100?

nasmijanonebo
27.04.2010., 20:44
Velik sam zaljubljenik u kulturu ,umjetnost i slično?Stoga mislim da je F.pun pogodak

uf, ima toga koliko hoces..
zivis u zadru, zar ne? (bar blizu)..tamo imas odlicnu gradsku knjiznicu (po meni najbolja u hrvatskoj:mig:), i tamo imas vodic o Firenci, tj. Toskani..(Top 10 : Toskana (na hrv)..vidim da imaju i debeli vodic na engleskom..pa odi tamo i prelistaj..vidim da imaju tu knjigu u glavnoj knjiznici (onoj u bivsoj vojarni) i na bilom brigu i jos jednoj
http://www.gkzd.hr/

Dlapek
28.04.2010., 08:24

Za razgledati sve kaj je razgledavanja vrijedno,u Firenci bi ti trebalo godinu dana.
Na turističkoj "stazi slonova" nema nekog velikog uživanja jer je ,pogotovo u lipnju, tamo milijun ljudi.
Uvijek savjetujem ljudima da u Firencu prvi put idu zimi ili u kasnu jesen.
Top 10 ćeš naći na svakom sajtu koji ti otvori googlić.

nasmijanonebo
28.04.2010., 09:15
ja bila u firenzi 10 dana negdje pocetkom 9.mj...i nije bilo tako puno turista, osim sto je bio red za ufizzi (ali samo zato sto su stalno pustale grupe:mad: koji samo projure kroz muzej a individulaci su morali cekati a sve ostalo mije bilo nikakvog cekanja, ni guzve, ma nista.).i vecinom su u firenzi bili "jednodnevni" turisti koji bi bili u gradu sat-dva i otisli..
ujutro najcesce nije bilo nikoga, popodne nesto i to je to..a navecer bilo dosta pusto u gradu, bilo je ljudi ali praznjikavo za tako veliki grad.
a ostala mjesta u toskani su bila prazna u tom razdoblju:mig:

TropaDeElite
28.04.2010., 10:12
Da uzet ću vodić kroz Toscanu u grad.knjiž.,znam da imaju,+ imam i osobu koja će me povesti kroz grad malo detaljnije koja živi tamo
A idem 3.06 tako je odlučeno a nadam se da neće bit nekih ogromnih gužvi i ludnice i vrućine al što se može!odlučeno je..idem
Mada mislim da kad odem da ću se opet tamo vratit..neznam zašto al intuicija mi tako govori............

nasmijanonebo
28.04.2010., 10:51
tropadeelite..ma nece biti strasno u 6.mj...bit ce ti super, svidjet ce ti se grad..a sigurno ces se vratiti tamo ako sad ne stignes obici ostala mjesta lbizu firenze (siena, lucca, pisa, san gimignano itd. itd..):top:

alter ego blagajnice
28.04.2010., 11:21
imas na netu za skinuti vodice Dk eyewitness u PDF formatu.

mentalny
28.04.2010., 12:55

AJde molim te isprazni inbox :)

TropaDeElite
25.05.2010., 02:14
Zna li netko dobar link na kojem mogu skinuti te eyewitnes vodiče?
I molim vas preporuku slastica i hrane koju bi bilo fino probati pošto san ja gurman?Hvala
Koliko znam,poznati su po tripicama što ja ne volin nikako,hrustiči sa jetrenom paštetom,i onaj sendvič lamperdoto što mi daje da ću se izrigat nakon...??Ima li išta lipšeg od tog ljudi moji?I zanima me cijena ovih vina...Oću ih kupit za doma:Chianti "Rufina",Chianti "Montespertoli",Chianti "Colli Fiorentini"?'Koliko eura butelja?I koliko je čaša vanka uz večeru otprilike?

Dlapek
25.05.2010., 07:35
Zna li netko dobar link na kojem mogu skinuti te eyewitnes vodiče?
I molim vas preporuku slastica i hrane koju bi bilo fino probati pošto san ja gurman?Hvala
Koliko znam,poznati su po tripicama što ja ne volin nikako,hrustiči sa jetrenom paštetom,i onaj sendvič lamperdoto što mi daje da ću se izrigat nakon...??Ima li išta lipšeg od tog ljudi moji?I zanima me cijena ovih vina...Oću ih kupit za doma:Chianti "Rufina",Chianti "Montespertoli",Chianti "Colli Fiorentini"?'Koliko eura butelja?I koliko je čaša vanka uz večeru otprilike?

U Toscani je umijeće ne jesti dobro.Jedini pravilo je da se makneš od zanmenitosti.
U svakoj pokrajnoj ulici naći ćeš kakvu osteriju di ćeš uživati u hrani.
Što se vina tiče,tzu je teško dati preporuke- ovisi o ukusu i džepu.Po marketima možeš kupiti dobra vina do 10e,a za neke cukrice i posebne gušte odvoji dan za Chianti.
Ako hoćeš konkretne preporuke,napiši di točno ideš.
A kaj se fileka tiče (tripe) to je samo jedan od specijaliteta.Probaj ribolitu,farro juhu,castanaccio,kozji sir...

TropaDeElite
25.05.2010., 12:25
Idem sa agencijom,al idem solo..Pa mi ostaje ono free time za ručak..Pa neznam mislila sam nešto pojesti s nogu i obilazit po gradu..Di je dobro nešto na brzake pjest?A e kupila bi butelju Chiantija i popila ju u hotelu kad se lipo otuširan nakon večere..mada vjerovatno ga ima i za naručit čašu u hotelu,neznam..hmm Baš me zanima kakva će bit spiza u hotelu...

comi1
25.05.2010., 23:52
Idem sa agencijom,al idem solo..Pa mi ostaje ono free time za ručak..Pa neznam mislila sam nešto pojesti s nogu i obilazit po gradu..Di je dobro nešto na brzake pjest?A e kupila bi butelju Chiantija i popila ju u hotelu kad se lipo otuširan nakon večere..mada vjerovatno ga ima i za naručit čašu u hotelu,neznam..hmm Baš me zanima kakva će bit spiza u hotelu...

Imas dobrih kebaba za 3-,3,5 ojro ili kombo mislim cca 5 ojro.sto ti je dobra solucija i ziharas za opalit s nogui u sprintu.
Inace toskana je poznata do dobrim vinima,sirevima i mesu tj salmama..pa mozes nesto i u ducanu odradit pa u parku jest i promatrat ljude.
Na ulici ti je mislim cijena restorancica od 12ojro pa na vise..a to je za glupson-turiste.
casa vina mislim da je oko 4 ojro,u ducanu kao sto je ovaj gore iznad rekao su tako do 10tak ojro butelje.
imas onih tratorija...a u biti htio sam reci da sam nasao dobar restoran na potezu od stanice SMN prema onom placu sa suvenirima -tamo negdje s desne strane u mislim jednom hotelu.
all you can eat sistem za ak se dobro sjecam nekih 6€ sa ukljucenom casom vina.
hrana je domaca,al to je njihov djir..dakle lagano se pijucka vino i u principu ponaski bi bilo mezi se...znaci nema konkretne hrane.
al bez problema se isplati visestruko ta cifra.

sis
26.05.2010., 08:58
Imas dobrih kebaba za 3-,3,5 ojro ili kombo mislim cca 5 ojro.sto ti je dobra solucija i ziharas za opalit s nogui u sprintu.

rekla bih da kebab u toscani spada u 7 smrtnih grijeha

Dlapek
26.05.2010., 09:00

slažem se

AnnieW
26.05.2010., 09:14
Zanima me da li se negdje može ići plesati i kakav je noćni život u tom gradu...
idem sa atlasom za uskrs....02.04. Čarolija Toscane

Ma katastrofa!!! Kakav noćni život, je ak napraviš tulum u sobi kao mi :D Nema ništa, neradnici, ti talijani, jedva smo našli neki kafić jadan u kojem smo se ajd možemo reć zabavili :ne zna: Radije mijenjaj hotel u Toscani, hotel je doista koma!!! Hrana koma!!! Bazena nema, ma nemam riječi... Toscana je prelijepa, vino je odlično, hrana u restoranima isto ok, nemam zamjerke, ali te F.... Terme!!!! :bljak:

Dlapek
26.05.2010., 09:37
Ma katastrofa!!! Kakav noćni život, je ak napraviš tulum u sobi kao mi :D Nema ništa, neradnici, ti talijani, jedva smo našli neki kafić jadan u kojem smo se ajd možemo reć zabavili :ne zna: Radije mijenjaj hotel u Toscani, hotel je doista koma!!! Hrana koma!!! Bazena nema, ma nemam riječi... Toscana je prelijepa, vino je odlično, hrana u restoranima isto ok, nemam zamjerke, ali te F.... Terme!!!! :bljak:

A čuj,to su toplice.
Isto kao da bi kod nas tragala za noćnim životom u Krapinskim toplicama.Ali valjda se dade izdržati tih nekoliko dana.

comi1
26.05.2010., 14:33

a kad to kazes,ti si vjerovatno neki pop onda?!

procitaj kaj je pitala cura i kaj sam ja napisao pa onda trakeljaj.

kebab je uvijek dobra opcija za malo para dobit relativno kvalitetan obrok i brzo dostupan.

firenca nije bas nesto jako jeftina a neko tko je na low budgetu ove gore info mogu koristit.
inace ja sam veliki gurman,i uvijek kad putujem dojam mjesta/drzave mi ostavalja 1/3 hrana.

Dlapek
26.05.2010., 14:56
a kad to kazes,ti si vjerovatno neki pop onda?!

procitaj kaj je pitala cura i kaj sam ja napisao pa onda trakeljaj.

kebab je uvijek dobra opcija za malo para dobit relativno kvalitetan obrok i brzo dostupan.

firenca nije bas nesto jako jeftina a neko tko je na low budgetu ove gore info mogu koristit.
inace ja sam veliki gurman,i uvijek kad putujem dojam mjesta/drzave mi ostavalja 1/3 hrana.

Čemu teške riječi?
Ja sam u takvim situacijama rađe kupila pecivo ,150g mortadele,malo sira i malu bočicu vina.
Ali i to je stvar izbora.
Kebab nije moj izbor,tvoj jest.

TropaDeElite
26.05.2010., 16:25
A čujte meni nije baš sad bitno mislin da ću pojest pizzetu i amen i to je to
Meni je bitno da vidin kulturne znamenitosti a od domaće spize jedina prava se more pojest kod nekog talijana doma:)Eto ka i kod nas,hebeš restorane ne iden tamo zbog tog..Ništa pojest ću neke njoke,pizzu nešto i amen i ajmo dalje:)Sve ok
A di se more kupit ne3ka dobra knjiga o Firenzi i koliko je otprilike-eto rađe bi to uzela npr nego dala 200 kn za neki ručak

Dlapek
26.05.2010., 19:58
A čujte meni nije baš sad bitno mislin da ću pojest pizzetu i amen i to je to
Meni je bitno da vidin kulturne znamenitosti a od domaće spize jedina prava se more pojest kod nekog talijana doma:)Eto ka i kod nas,hebeš restorane ne iden tamo zbog tog..Ništa pojest ću neke njoke,pizzu nešto i amen i ajmo dalje:)Sve ok
A di se more kupit ne3ka dobra knjiga o Firenzi i koliko je otprilike-eto rađe bi to uzela npr nego dala 200 kn za neki ručak

Različiti smo.
Meni je hrana u nekom dijelu svijeta važan dio *znamenitosti*.A da +hebeš+ restorane u Toscani tu se nikako ne bismo složile.Baš nikaako.
Ja ću radije knjigu naručit s neta pol godine prije putovanja nego je kupit 30% skuplje u Firenci...i tak...
Navike i prioriteti su različiti.

AnnieW
27.05.2010., 21:10
A čuj,to su toplice.
Isto kao da bi kod nas tragala za noćnim životom u Krapinskim toplicama.Ali valjda se dade izdržati tih nekoliko dana.

Ma trebalo je to doživjet!!! :rofl::rofl: Sva sreća da su bar imali vina :rofl::rofl:

TropaDeElite
29.05.2010., 15:59
Ja imam vrlo malo vrimena,da san duže uživala bi u svemu pomalo,ovako se moram odlučit..

comi1
29.05.2010., 16:08
Čemu teške riječi?
Ja sam u takvim situacijama rađe kupila pecivo ,150g mortadele,malo sira i malu bočicu vina.
Ali i to je stvar izbora.
Kebab nije moj izbor,tvoj jest.

Kakve teske rijeci-to je nekoristim..ja koristim samo tesku hranu:)..rijeci mislim da su primjerene...s obzirom na onog gore popa sto je govorio.

Samo da napisem da ti cestitam na kombinaciji "moratdela+vino"...hehe..e da mi je to vidjet.hehe

Dlapek
30.05.2010., 10:08
Kakve teske rijeci-to je nekoristim..ja koristim samo tesku hranu:)..rijeci mislim da su primjerene...s obzirom na onog gore popa sto je govorio.

Samo da napisem da ti cestitam na kombinaciji "moratdela+vino"...hehe..e da mi je to vidjet.hehe

Da,doista krajnje neobična kombinacija.

PAULA123
09.06.2010., 16:29
Bila sam u Toskani i mogu reći da sam oduševljena. Čak nisam očekivala da će biti tako dobro.
Možda jedno od rijetkih područja za koje bih mogla reći da bi se mogla ponovno vratiti.
Uglavnom definitivno broj 1 meni je Frenza, i grad mi je fantastičan. Hrpa ljudi, živost na ulicama, a ujedno i izuzetno romantičan.
Isto tako sva ostala mjesta u Toskani (Lucca, San Gimignano, Sienna, Pisa) su posebna na svoj način.
Uglavnom svi ti gradovi bilo veći ili manji su vrvili turistima, životom, a ujedno ako nekog interesira i shoping, mislim da će biti i te kako zadovoljan, jer u svkaom od tih mjesta imate hrpu svakojekih dobrih dučana,.
Možda jedino mjesto koje mi se svidjelo nešto manje je Sienna, jednostavno grad mi nekako nije "sjeo", djeluje pomalo klaustrofobično, a ujedno ima malo hlada, i tamo je jedino bilo fakat vruće za neizdržati.
Isto tako moram reći da sma ugodno iznenađena Montecatini Termama, jer na spomen toplica, očekivala sam nešto poput naših toplica, no to nema veze s našim toplicama. Prekrasan grad, uredan, pepun zelenila, a navečer vam sigurno neće biti dosadno, ima kafića, ima se kud izaći, a ima se kuda i prošetati.
Eto, tko nije bio preporuka: Toskana :top:

nasmijanonebo
09.06.2010., 18:13
super da ti se svidjela toscana, svi se oduseve njome:top:
a vidis, meni (i jos nekima) je siena posebno draga:cerek:, draza od firenze:mig: .ali svatko ima svoj ukus

TropaDeElite
09.06.2010., 23:35
Eto vratila sam se iz Toscane..
Dojmovi uhhh
Pisa super..još mi je toranj pred očima koliko je predivan
Siena-Predivna!!!!!!!!!!!!!!Predivna!!!Odma mi je legla
Firenza-A što govorit..Bila sam u Galeriji Uffici..I u Santa Croce i toliko sam sretna pojma nemate..Vidjela sve......Predivno!!!
Ali ima jedna loša strana Italije-HRANA OČAJ NAD OČAJIMA! i LJUDI SU NEKULTURNI!!Sve naplaćuju a ovdi bi sve mukte!!Gamad!!!!!!!!!!!
Kanim se vratit tamo u Pisu,sienu i Firenzu opet svakako
Ali ne u 6 misecu jer je bilo pakleno-ljudi birajte bilo koji datum samo ne od 6 kad su vrućine!

Dlapek
09.06.2010., 23:53
Eto vratila sam se iz Toscane..
Dojmovi uhhh
Pisa super..još mi je toranj pred očima koliko je predivan
Siena-Predivna!!!!!!!!!!!!!!Predivna!!!Odma mi je legla
Firenza-A što govorit..Bila sam u Galeriji Uffici..I u Santa Croce i toliko sam sretna pojma nemate..Vidjela sve......Predivno!!!
Ali ima jedna loša strana Italije-HRANA OČAJ NAD OČAJIMA! i LJUDI SU NEKULTURNI!!Sve naplaćuju a ovdi bi sve mukte!!Gamad!!!!!!!!!!!
Kanim se vratit tamo u Pisu,sienu i Firenzu opet svakako
Ali ne u 6 misecu jer je bilo pakleno-ljudi birajte bilo koji datum samo ne od 6 kad su vrućine!

U Italiji?
kako li ti je to uspjelo?
Daj nam ispričaj,molim te.

pa još "gamad"?????

Toma Sawyer
10.06.2010., 06:02
Mislim da ta priča stoji samo što je reakcija malo pretjerana i nabijena emocijama.
Mediteranski narodi Europe previše cijene svoj rad.
Italija naplaćuje svaku crkvicu, toranj i sl.
Hrana im je precijenjena ne zato što je loša već zato što je njezina cijena primjerena bogatijim turistima sa zapada (posebno Amerikancima).
Dobar restoran sa jelima napravljenim od najboljih sastojaka na lijepom mjestu vještinama iznimnih kuhara svoju uslugu naplaćuje poprilično skupo.
S druge strane muzeji su lošiji od konkurencije (izuzetak Uffici i Vatikanski muzeji), a u jednom Londonu najveći svjetski muzeji su besplatni.

nasmijanonebo
10.06.2010., 08:50
da, istina da naplacuju svaku crkvicu itd..ali ne u cijeloj italiji:mig:..samo u razvikanim destinacijama ala toscana. (toscana je stvarno najrazvikanija regija u ita, osim rima)

Dlapek
10.06.2010., 10:59
Mislim da ta priča stoji samo što je reakcija malo pretjerana i nabijena emocijama.
Mediteranski narodi Europe previše cijene svoj rad.
Italija naplaćuje svaku crkvicu, toranj i sl.
Hrana im je precijenjena ne zato što je loša već zato što je njezina cijena primjerena bogatijim turistima sa zapada (posebno Amerikancima).
Dobar restoran sa jelima napravljenim od najboljih sastojaka na lijepom mjestu vještinama iznimnih kuhara svoju uslugu naplaćuje poprilično skupo.
S druge strane muzeji su lošiji od konkurencije (izuzetak Uffici i Vatikanski muzeji), a u jednom Londonu najveći svjetski muzeji su besplatni.

Pa tako je u cijelom svijetu.
Tu Italija nije nikakav izuzetak.Ali u svakoj pokrajnjoj uličici možeš pojesti u gostioni vrhunsku paštu za 6-10 eura i popit čašu vina.
Ne razumijem te ljude,nikako...
U Italiji hranu proglasiti očajnom.
I da su gamad?
ta gamad iznamljuju vrhunski opremljenu vilu za 500 e za tjedan dana i još ti na dolasku objasne da imaš jedan kafe aparat za filter kavu ,a jedan za espreso,a mašina za suđe i veš ima upute na 20 jezika uključujući i hrvatski.
Daruju ti košaru s bočicom maslinova ulja,buteljom vina i malo pečenih maslina i ne vidiš ih dok ne kreneš doma.

Dlapek
10.06.2010., 11:02
da, istina da naplacuju svaku crkvicu itd..ali ne u cijeloj italiji:mig:..samo u razvikanim destinacijama ala toscana. (toscana je stvarno najrazvikanija regija u ita, osim rima)
Čak ne ni tamo u svakom mjestu i na svakoj lokaciji.
Firenca ,Siena,Padova i možda Rim su posebna priča.Ogromna sredstva su potrebna za održavanje tih umjetnina.
Jer 50% svih zaštićenih umjetnina na svijetu nalazi se u Firenci.

Mirko_M
11.06.2010., 11:25
Stvarno ne znam gdi si ti to jela, ako možeš hranu proglasiti očajnom :eek:

Nisam jeo lošu hranu u deset dana u Italiji, osim jednog ručka u Volterri kad su mi donijeli nešt kaj nisam naručio :D a nisam otprve bio siguran u razliku. Poanta je jest u malim restićima mimo glavnih turističkih atrakcija. Dakle, gldeaš gdi nema turista i gdi jede domaća ekipa. Nema šanse da se ne najedeš odlično i to ne zaliješ odličnim vinom!

TropaDeElite
15.06.2010., 12:06
Vidim nekima je zasmetala moja izjava:)))))
ovdje kad Talijani dođu sve im je skupo,ništa im ne valja
Al bome nisu nam ni do kolina u vezi usluge,nit hrane..

Doživjela sam i dobra i loša iskustva,,jela sam u centru Firenze no i u malim restaurantima i to ja hranom ne mogu nazvat,no to je moje mišljenje,vino im je dobro,a nivo kulture na nuli...Eto tako :)))Sladoled im je bezveze tkđ:))
Jedino što je predivno je sve ono drugo što sam vidjela..Na kraju zbog tog sam i išla

Dlapek
15.06.2010., 12:55

Doživjela sam i dobra i loša iskustva,,jela sam u centru Firenze no i u malim restaurantima i to ja hranom ne mogu nazvat,no to je moje mišljenje,vino im je dobro,a nivo kulture na nuli...Eto tako :)))Sladoled im je bezveze tkđ:))
Jedino što je predivno je sve ono drugo što sam vidjela..Na kraju zbog tog sam i išla

Zanimljivo...
Tako je tebi "predivno" sve što su cigani napravili u nekoliko milenija,ali sve drugo ti je "ni do kolina".
hahahahahahaha

bik123
15.06.2010., 13:08
Još uvik držin da su cigani bili i ostali..

Nisu nam ni do koljena??? ni u vezi hrane ni usluge???

Pa da, zato svi idu kod nas? Zato naš turizam cvijeta?:lol:

Upravo zbog takvih izjava nam i jest kako jest.....
Obišao sam pola Italije i ovo sto je napisano je daleko od istine.

TropaDeElite
15.06.2010., 18:18
Dlap-skužila sam da ti inače imaš ono običaj da se sprdaš sa tuđim postovima...Ja se držim tog što sam rekla..I zaista su mi drugačija razmišljanja smiješna..:))Možeš se smijat sam-a sebi:))S takvima uopće ne želim mnogo u polemike..Zato te lipo molin da mi ne komentiraš ništa jer ni ja ne pljucam po tvojem razmišljanju:)
A to što sam dobila neku kaznu za to što sam rekla svoje mišljenje ovdje uopće nije u redu-TO JE IPAK MOJE MIŠLJENJE_NIJE VALJDA DA JE ZABRANJENO IMATI SVOJ STAV

TropaDeElite
15.06.2010., 18:19
Bik123----a ti ako ti je tamo bolje ajde živit tamo:))
..ZATO DOLAZE MASOVNO VAMO ŽDERATI JER IM JE LOŠE OVDi!Daj molin te ..ajde ne pričaj mi tu gluposti..

TropaDeElite
15.06.2010., 18:29
Pa tako je u cijelom svijetu.
Tu Italija nije nikakav izuzetak.Ali u svakoj pokrajnjoj uličici možeš pojesti u gostioni vrhunsku paštu za 6-10 eura i popit čašu vina.
Ne razumijem te ljude,nikako...
U Italiji hranu proglasiti očajnom.
I da su gamad?
ta gamad iznamljuju vrhunski opremljenu vilu za 500 e za tjedan dana i još ti na dolasku objasne da imaš jedan kafe aparat za filter kavu ,a jedan za espreso,a mašina za suđe i veš ima upute na 20 jezika uključujući i hrvatski.
Daruju ti košaru s bočicom maslinova ulja,buteljom vina i malo pečenih maslina i ne vidiš ih dok ne kreneš doma.

Da pašta-nema to veze s paštom,bolje da čiste kanale nego se bave kuvanjem,a ti stari moj pojma nemaš o hrani i životu
A tu mašinu nose vamo da ne moraju platit...A ti kao da si došao iz biafre pa ti je sve super..ajde molin te

comi1
15.06.2010., 18:43
@TropaDeElite
mozes li molim te konkretno potkrijepit tu tvoju tvrdnju za zabare,...tj malo konkretnije opisat tvoje putovanje tamo u zabistan-tj u tu separatisticku provinciju toskanu!?
dakle kako bi tamo trebalo bit a kakvo si ti stanje zatekla na terenu!?,dok si pokusavala naci mjesto za popit caj od mente..

unaprijed hvala

ps-jesi li mozda bila u tunisu?!

TropaDeElite
15.06.2010., 18:45
U svakom slučaju bilo je bolje nego u Zg:))

dokuteka
15.06.2010., 19:29
Elite, garant se Kerum zaokružio na prošlim izborima.
Neprocjenjivo! :s

nasmijanonebo
15.06.2010., 20:09
tropadeelite, imas pravo na svoje misljenje..nisi dobila karton zbog toga nego sto si koristila rijec cigani. a pravilo ovog pfd turizma ne dozvoljava vrijedjanje na nacion., vjerskoj i ostalim osnovama.
Stvarno je ruzno reci tu rijec (ako bi uopce ikad pricala o pravim Ciganima, upotrijebi onda rijec "Romi".

Boreia Proasteia
15.06.2010., 21:15
Stvarno je ruzno reci tu rijec (ako bi uopce ikad pricala o pravim Ciganima, upotrijebi onda rijec "Romi".

Pa nije uvreda ciganu reći da je cigan...:D

Elitna trupo, neće te ubiti ako malo opširnije napišeš što, kako, gdje...

TropaDeElite
15.06.2010., 22:35
Ok,ispričavam se,neće se ponovit..B.Prost.dođi na private pa ti kažem sve...

nasmijanonebo
15.06.2010., 23:05
ma slobodno ti napisi ovdje..ima mjesta i za pozitivne i za negativne kritike, samo bez upotrebe ruznih rijeci:mig:

Dlapek
16.06.2010., 07:17
Dlap-skužila sam da ti inače imaš ono običaj da se sprdaš sa tuđim postovima...Ja se držim tog što sam rekla..I zaista su mi drugačija razmišljanja smiješna..:))Možeš se smijat sam-a sebi:))S takvima uopće ne želim mnogo u polemike..Zato te lipo molin da mi ne komentiraš ništa jer ni ja ne pljucam po tvojem razmišljanju:)
A to što sam dobila neku kaznu za to što sam rekla svoje mišljenje ovdje uopće nije u redu-TO JE IPAK MOJE MIŠLJENJE_NIJE VALJDA DA JE ZABRANJENO IMATI SVOJ STAV
Tvoj "stav" je naišao na opće čuđenje.
Ja sam samo od onih koji ne vole neargumentirano pljuvati.
Ja pljujem sve što mislim da to zaslužuje,ali onda to potkrijepim konkretnim činjenicama.
Ali napisati da Talijani nemaju pojma o pašti je ,blago rečeno,smiješno.
A ti se sad ljuti i vrišti koliko hoćeš.

bik123
16.06.2010., 08:14
Evo za sve koji nisu bili u toskani ili koji vole toskanu jedan zanimljiv putopis

http://www.ina.hr/UserDocsImages/Ina_casopis/jesen08/80-86-putopis.pdf

hm00
18.06.2010., 09:55
Kod odlaska u Firencu putem turističkih agencija , da li se od Bolonje do Firence ide autocestom 'Autostrada del Sole' ili onim krivim cestama :( (kako vidim na Google Earht)?

Toma Sawyer
18.06.2010., 12:41
mi smo išli autostrad del sole (koja i nije nešto posebno), ali to ti ovisi o agencijama.

Dlapek
18.06.2010., 22:34
Kod odlaska u Firencu putem turističkih agencija , da li se od Bolonje do Firence ide autocestom 'Autostrada del Sole' ili onim krivim cestama :( (kako vidim na Google Earht)?

Agencije voze autocestom.
Uvijek,osim kad se ide na izlete i razgledavanja.

Donata
18.06.2010., 23:15
Razumijem one koji su ostali razočarani skupoćom ili im se nije dopala hrana u restoranima, uopće mi nije namjera ubjeđivati ih da nije tako, ali kako sam prilično često u gradovima koji se ovdje spominju, mislim da mogu biti objektivna.

Što se hrane tiče, Firenza, Rim i Venezija, kao najjače turističke destinacije, uistinu imaju više cijene u zonama u kojima najčešće borave turisti. No, ako prije polaska na put malo vremena posvetite pretraživanju kritika restorana ili prošvrljate po blogovima, možete naći mjesta na kojima se dobro jede i gdje vas neće oguliti.
Netko je ovdje spomenuo link (http://www.ina.hr/UserDocsImages/Ina_casopis/jesen08/80-86-putopis.pdf) koji daje informacije o Toscani i letimično sam bacila oko i odmah našla informacije koje nisu nimalo korisne. Recimo, čemu kupovati online ulaznice za Uffizi, kao radi velikih redova, kada to uopće nije potrebno? Red čekaju oni koji hoće odmah po kupovini ulaznice ući u muzej, dok istovremeno na šalteru predbilježbi uopće nema gužve? Lijepo na šalteru kupiš ulaznice po redovnoj cijeni (u prošlu subotu 14 euro) i izabereš u koje vrijeme hoćeš obići muzej; ja sam kupovala negdje oko 10 ujutro za prijatelje koji su u obilazak krenuli u 15 sati, sveukupno nisam čekala niti 5 minuta! Ulaznice za sljedeći dan se kupuju u obližnjem muzeju Orsanmichele, također nema gužvi ni redova.

Što se tiče žalbi na plaćanje ulaznica u crkve - osobno, niti meni to nije milo, niti najmanje, ali ne radi se o cifri koja će vas dovesti do bankrota, uobičajeno je oko 3 euro. Istovremeno, sve crkve po Rimu obići ćete badave, jednako kao i po mnogim drugim mjestima. Venezija i Toscana najvažnije crkve naplaćuju. Osobno, nemam ništa protiv toga da i najljepše i najvažnije crkve Hrvatske počnu naplaćivati ulaz turističkim posjetima, ali jednako tako ne žalim potrošena tri euro za posjetu Duomu u Sieni i crkvama Firenze.

Iskreno mi je žao radi svakoga tko je posjetio Italiju i otišao kući nezadovoljan, bez obzira o kome se radi, ali uz malo pretrage po internetu, sami su si mogli pomoći da im posjeta bude ugodnija.

Na žalost, neki ne znaju da u Italiji nije jednako popiti kavu za šankom ili sjesti i naručiti kavu. TO me uvijek ljuti i ne vidim zašto bi netko morao platiti cappuccino 1.30 za šankom i isti napitak 5 euro samo zato što je sjeo? Ok, kao imaš pogled na Duomo, ali ja ga gledam i stojećki. Nekada su kod nas naplaćivali na terasama 20% skuplje ako je navečer svirala muzika, nije bilo 300 ili više %.
Ono što želim poručiti svima da bi izbjegli razočarenja i osjećaj da ih se "guli" je da se dobro informiraju o destinacijama, gdje jesti, što je važno pogledati. Firenza je grad kojeg svakako vrijedi posjetiti, ja sam ukupno u posjetama provela mjesec dana u tom gradu i još uvijek ima mjesta koje nisam stigla razgledati.

hm00
23.06.2010., 15:39
Vratila se sinoć iz Toscane. Ruta Ferrara-Firenze-San Gimignano-Siena-Pisa-Lucca. Bilo je lijepo kao što sam i očekivala. Za buduće putnike ovih destinacija par sitnica . Preporučam sladoled u San Gimignanu http://www.gelateriadipiazza.com/ - :top: u samom centru , ne možete fulati. Jeftina , a dobra kava u Sieni kod obitelji Nannini na Piazza Matteotti 32 (pazite ona na Strada Sopra je skuplja). Sistem je samoposluge i kapućino je 0.80 eura uz najnormalnije sjedenje . Ni slučajno nemojte sjesti u Restorante Fontanini u Lucci , osim ako ne želite pojesti najgoru pizzu u životu i to baš u Italiji . Tijesto tvrdo, origanu ni traga , na naš upit da nam daju kečapa je rekla da je 'kečap finito'. Naručiti tri pizze i 2 pića , a na računu sedam stavki . Kažu tri eura za kuver (to valjda što smo dobili tanjur i vilicu i nož ???) ,za jednu stavku od 1,2 nismo ni pitali , nego pobjegli glavom bez obzira. WC nema ključa, kaže gazda da ne brinem da će on stajati ispred i paziti ??? :tuctuc: No , to je bilo jedino loše iskustvo u lijepih četiri dana .

kefa
24.06.2010., 08:30
Ni slučajno nemojte sjesti u Restorante Fontanini u Lucci
Ako ti se da izgadi ih na nekom svjetskom putnickom portalu.I zafrljachi koji emajl turistickom uredu Lucce,Toscane,Italije i EU.Mozda ih nakon 4e prituzbe i zatvore.

Čiribimbaš
24.06.2010., 16:19
čitan san malo ovu temu pa me je zasmetalo par stvari pri kraju..tropa del elite je malo burno reagirala te pritom nije navela konkretne primjere niti je argumentirala svoj stav..ali se apsolutno slažem sa njom šta se tiče doživljaja ljudi..bia sam dosad u dosta zemalja i nikada nisam imao nekih negativnih iskustava što nije slučaj sa italijom..tamo sam bio u više navrata i niti jednom prilikom nisam osjetio oduševljenje sa ljudima..apsolutno se slažem sa sa tropom da naplaćuju sve živo a onda oće sve mukte...imaju pravo da naplaćuju ulaznice u crkve al zašto ih onda kod nas 7 sidne za stol i naruči jamnicu..ili side za šankon pa oće jeftiniju kavu..ako je kod njih takvo pravilo kod nas nije..pa mogli su se informirat..najviše od svega me iritira šta kad vas oće nešto oće pitat odma počmu pričat na talijanski to me užasno iritira..prvo ne znam zašto bi ja triba znat talijanski možda ljudi uz obalu i znaju ali ovi po zagorju sigurno ne ..ka da ja dođen u italiju i počmen pričat na hrvatski..i onda da neko kaže da nisu bahati..sreta san i španjolce po hrvatskoj mlade ljude, oni bi pitali normalno i uljudno pričamo li engleski, ali talijani naravno ne..znan da i francuzi to rade ali s njima nisan ima neka iskustva..to šta je forumašica navela da joj se desilo u Lucci sa tin restoran teško da bi se moglo desit u nekom primorskom turističkom mistu..znam da kod nas turisti imaju negativna iskustva i da često budu prevareni ali mislim da se potrebno informirati što se tiče cijena..mene nervira njihov stav ,ponašanje, odnos prema strancima..oni su jedna od vodećih svjetskih receptivnih zemalja i smatram da nisu do koljena po odnosu prema strancima sa zemljama koje su u njihvom rangu..dlap navodiš vilu od 500 eura kao primjer dobre usluge još najbolje da su ti žohari šetali za 500 eura..to je pojedinačan primjer koji nije relevantan..navedi neki hostel za 15 eura pa reci kakvi su ti tamo bili uvjeti i jel li ti ostavljala maslinovo ulje..uglavnom od svih zemalja koje san posjetia i od svih nacija o kojima imam neki genaralni stav talijani su mi najomraženiji..možda san otiša offtopic ali mi je malo bilo čudno da je samo tropa razočarana njihovim ponašanjem ,a svi ostali su zadovoljni...

Čiribimbaš
24.06.2010., 16:22
i sa Donatom se slažem u svemu šta se tiče cijena crkvi i da se treba informirati ali kao ljudi mi oni nisu nikako legli..pa ne znam možda ostali mogu napisati neka iskustva ..možda su moja negativna iskustva izuzetak..

Donata
24.06.2010., 16:39
Što se tiče cijene vile za 500 euro za tjedan dana, riječ je o bagatelnoj cijeni. Moj cijenjeni susjed u jednom mjestu na obali za istu cijenu (10-tak euro manje) nudi nešto što je daleko od vile. Dovoljno je pogledati cjenike po turističkim agencijama za privatne apartmane (ne govorim o iznajmljivanju na crno), pa da vam bude jasnije zašto Dlap oduševljeno piše o toj vili.

Što se tiče talijanske prepotencije obzirom na jezik kada dođu na Jadran, nije da ih branim, ali pokušavam vam objasniti, u mentalnom sklopu prosječnog Talijana ideja vodilja je "to je bilo naše". Možemo se na trepavice postaviti, a nemam sada vremena da vam linkam neke stranice, ali oni još uvijek njeguju žal za tih 20 godina kada im je dodijeljen dio naše obale. Slijedom te ideje očekuju da svi na našoj strani Jadrana govore talijanski. No, svesti sve Talijane u taj kalup bilo bi pogrešno. Neki dan sam imala priliku pričati s jednim Rimljaninom kojem nije mrsko potegnuti na put da bi po 38. put ljetovao na našoj obali, u istom mjestu i istoj kući.

Ponavljam, jake turističke destinacije poput Firenze, Venezije, Rima, nemaju toliko potrebu "njegovati" odnos prema turistima, jednostano njima turista nikada ne manjka, iako je Rim osjetio manjak dolazaka kad je nastupila kriza. Što da vam velim, pred fontanom Trevi, lik u trgovini s cipelama je živčan jer Ruskinje isprobavaju cipele, pa neće ih na oko kupiti i njurga li ga njurga ... Istovremeno, poželite li odmor, bez obzira koliko im more šugavo, treba samo pogledati talijansku obalu Jadrana i ponudu, jednako kao i toskansku ili ligursku.

Dlapek
24.06.2010., 17:15
Što se tiče cijene vile za 500 euro za tjedan dana, riječ je o bagatelnoj cijeni. Moj cijenjeni susjed u jednom mjestu na obali za istu cijenu (10-tak euro manje) nudi nešto što je daleko od vile. Dovoljno je pogledati cjenike po turističkim agencijama za privatne apartmane (ne govorim o iznajmljivanju na crno), pa da vam bude jasnije zašto Dlap oduševljeno piše o toj vili.

Što se tiče talijanske prepotencije obzirom na jezik kada dođu na Jadran, nije da ih branim, ali pokušavam vam objasniti, u mentalnom sklopu prosječnog Talijana ideja vodilja je "to je bilo naše". Možemo se na trepavice postaviti, a nemam sada vremena da vam linkam neke stranice, ali oni još uvijek njeguju žal za tih 20 godina kada im je dodijeljen dio naše obale. Slijedom te ideje očekuju da svi na našoj strani Jadrana govore talijanski. No, svesti sve Talijane u taj kalup bilo bi pogrešno. Neki dan sam imala priliku pričati s jednim Rimljaninom kojem nije mrsko potegnuti na put da bi po 38. put ljetovao na našoj obali, u istom mjestu i istoj kući.

Ponavljam, jake turističke destinacije poput Firenze, Venezije, Rima, nemaju toliko potrebu "njegovati" odnos prema turistima, jednostano njima turista nikada ne manjka, iako je Rim osjetio manjak dolazaka kad je nastupila kriza. Što da vam velim, pred fontanom Trevi, lik u trgovini s cipelama je živčan jer Ruskinje isprobavaju cipele, pa neće ih na oko kupiti i njurga li ga njurga ... Istovremeno, poželite li odmor, bez obzira koliko im more šugavo, treba samo pogledati talijansku obalu Jadrana i ponudu, jednako kao i toskansku ili ligursku.

Upravo tako.
Vila je i sad u ponudi,brda iznad Lucce ,u vrijeme "srednje tarife" po gotovo istoj cijeni. http://www.tuscanyvacations.co.uk/casadellavolpe/summary.shtml

A 500 e za vilu s tri spavaće sobe ,dvije kupaonice,dnevnom sobom i svim komforom ne znam baš da bih našla kod nas.Ni u podsezoni.
Zapravo u Istri je najam u predsezoni (ožujak-travanj) između 900 i 1200 eura,za sličnu kuću.
Možda ne mogu razumjeti ljude koji dolaze na najfrekventnija mjesta na svijetu:Firencu,Rim ili Pizu i očekuju posebnu pažnju,jer sam na takvim mjestima bila uvijek duboko van sezone i nikad se nisam osjećala opljačkano.Dapače, jedan od najboljih restorana u Italiji u kome sam bila je upravo u Firenci.
Informirati se iscrpno prije putovanja je alfa i omega dobrog provoda.
Obožavam Italiju,obišla sam sve osim juga i doista su vrlo rijetki negativni dojmovi.
U Toscanu bih se vratila kad god bih mogla.Ali ljudi zaboravljaju da je Toscana izvan velikih turističkih atrakcija nešzo posve drugo: pitoma,topla,s ugodnim ljudima,prekrasnim mjestima i prihvatljivim cijenama.
I da,ne mogu da ne primjetim da su negativni komentari uglavnom od forumaša s naše obale.

Donata
24.06.2010., 17:41
Ja sam pak obišla i poprilično juga i ne mogu reći da mi nije bilo lijepo :D
Mislim da je problem u tome što veliki broj ljudi osjeti nelagodu pitati prije nego sjednu i naruče. Recimo, meni su u Pompejima htjeli prodati Algida kornet, kojem je u to vrijeme uobičajena cijena bila 1.10 euro, za 3 euro. Fino sam se frajeru zahvalila i vratila mu sladoled u frižider, nek' mu ga njegova djeca jedu - stvar je principa, nije da bih propala da sam platila taj kornet. Jednako tako, ni na kraj pameti mi nije sjesti u Veneziji i piti mineralnu vodu od pola litre za 7 euro, a cijena u trgovini joj 0.45 euro. Upravo radi toga, što sve manje turista idu na neviđeno, Venezija je bila s praznim lokalima, iako je grad bio pun turista. Ostaje na njima da odluče kako žele raditi i živjeti, već su i nekoliko puta na tv govorili o problemu guljenja turista.
Meni je najneugodnije iskustvo bilo u Basovizzi gdje sam naručila cappuccino i kolač (sviđali su mi se ti kolači, sad više ne idem) i ne samo što su mi naplatili daleko skuplje jer smo sjeli, već su mi donijeli cappuccino u malenoj šalici kao za crnu kavu ... i još su si dozvolili komentirati da sam trebala tražiti veliku šalicu ako sam htjela veliki! E, to se zove da te prave blesavom, od svih kava koje sam do sada popila, još ni jednom, nigdje u Italiji mi nisu donijeli cappuccino u šalici za crnu kavu. Koji put su šalice veće, koji put manje, ali nikad u šalici za crnu kavu.

Donata
24.06.2010., 17:49
Vila je i sad u ponudi,brda iznad Lucce ,u vrijeme "srednje tarife" po gotovo istoj cijeni. http://www.tuscanyvacations.co.uk/casadellavolpe/summary.shtml

Ovaj link treba sačuvati :top:

Ja sam neki dan u blizini Masse platila noćenje s doručkom u ugodnom hotelčiću 53 euro ( dvokrevetna soba). Doručak je bio tipa švedskog stola, nema čega nema, soba prostrana, uredna, kupaonica čista, besplatni internet, drugi red od mora, nema nikakvih boravišnih taksi ... osoblje odmah nudi informacije gdje se povoljno može nešto pojesti :kava:
Dragim domaćim hotelijerima pitanje gdje sam mogla kod nas noćiti za te novce?

Čiribimbaš
24.06.2010., 18:05
ovih 500 eura za vilu je dobra cijena kad vi tako kažete ja nisan upoznat sa cijenama u italiji niti san to preračunava..ali ti si navela pojedinačni primjer s kojim ne možeš anulirat njihovu bahatost i aroganciju..prijatelj mi iznamljuje apartman kraj sv.Duje u Splitu za 20 eura po ležaju i peče ljudima palačinke,daje rakiju i tako to..donata govoriš kako oni nisu osviješteni u odnosu prema turistima zato što uvijek imaju turista..ne znam točno koliko ljudi posjeti istanbul godišnje niti njima turista manjka, istanbul obiluje atrakcijama kao i Rim pa su Turci fenomenalni ..uvik će van pokušat pomoć makar ne znaju engleski..naravno pokušat će vas priveslat na pazaru ali naravno da na to morate bit spremni..ali njihova usluga i spremnost da pomognu je vrhunska..i mislim da to nije baš neki argument imaju gostiju pa zato nisu uslužni u firenci,rimu..ja ne uspoređujem njih sa hrvatskom nego ih uspoređujem sa ostalim mjestima koja sam posjetio i to je to..a ovo šta se tiče skupih lokala i cijena na to se moramo spremit prije puta pa po tome i biramo destinaciju..šta se tiče talijanskoga govoriš kako oni to smatraju svojim pa znam ja da oni to smatraju svojim zato mi to i smeta..ali oni se tako svugdi ponašaju ne samo u hrvatskoj..ne znam što želiš dlap reći time da to govore forumaši s obale da nisu imali dobra iskustva s njima..otiđi na temu rim i pročitaj je pa ćeš vidit kakva su iskustva..svjestan san usluge na našoj obali i odnosa prema turistima.ima dobrih i loših stvari..naša rasprava nema smisla jer ni ja ni vi nećete promijeniti mišljenje nakon ovoga ..zatekli smo se u određenim situcijama i okolnostima..samo od 7-8 puta ne može se desit da je uvik nešto loše..

Čiribimbaš
24.06.2010., 18:12
Donata pošto ti tamo izgleda živiš i znaš talijanski jezik normalna stvar da uspiješ pronaći dobre ponude.isto takvih ponuda dobrih imaš i u hrvatskoj..naprimjer imaš hotele na Jelsi 7 i 8 mjesec polupansion 7 dana 1050 kuna znači 20 eura po danu sa dva obroka..na otoku koji ima predivno more i da ne nabrajan sve ostale atrakcije i po čemu je sve poznat..a 7 dana je taman za obić cili otok, a možete i odmarat u Jelsi...a misto Pitve je po meni predivno..ali nismo na temi o Hvaru..nigdi nisan spomenia cijene niti san reka da se u ciloj Italiji ne može nać povoljan smještaj..nitko nije to napisa..niti je itko pisa da je smještaj skup..:top:

Donata
24.06.2010., 18:29
@ Čirimbaš - jasno mi je da nisi bio zadovoljan, uopće ne želim umanjivati tvoj negativni dojam.
Na žalost, ne mogu ti nabrojati koliko negativnih iskustava imaju oni koji ljetuju kod nas. Svačega sam se naslušala, bogme i nagledala kod nas. Srećom uvijek ima i onih koji će gledati na Hrvatsku kao Dlap na Toscanu :mig:

Čiribimbaš
24.06.2010., 18:42
napisa san već 3 puta da ih nisan uspoređiva sa Hrvatskom..niti u jednom trenutku ništa nisan napisa kontra niti jednog grada u Italiji niti iti jedne građevine..ja još u Firenci nisan ni bia..napisala si di to ima u Hrvatskoj ?ima i to na Hvaru koji je fenomenalan...ja ni ne želin nikome nametnit svoje mišljenje niti tvrdin da je tamo pakal..uglavnom ja u kupe ti u špade..svako ima svoje mišljenje i to je to to..to san već prije napisa..uglavnom nadan se da će budući putnici imati puno bolja iskustva općenito sa talijanima..toliko od mene..pozdrav svima..

Donata
24.06.2010., 18:51
..ja još u Firenci nisan ni bia..napisala si di to ima u Hrvatskoj ?.

Pogrešno me citiraš, nikad nisam rekla tako nešto. Zašto bih uopće tražila Firenzu u Hrvatskoj? Svaka zemlja ima svoje osobitosti, tako i Hrvatska, ali teško da ćeš na Hvaru, koliko god lijep bio, pronaći galerije Pitti i Uffizi :cerek:

Čiribimbaš
24.06.2010., 20:19
nisan mislia da firencu tražiš na Hvaru nego si pitala za onaj smještaj u Massi di to ima u Hrvatskoj na to san mislia kad san reka da ima na Hvaru..a Hvar je glupo uspoređivat s Firencom bija bi to grijeh protiv umjetnost.. u firenci nisan ni bija..nisan naglasia da mislin na to..

Donata
24.06.2010., 21:20
..naprimjer imaš hotele na Jelsi 7 i 8 mjesec polupansion 7 dana 1050 kuna znači 20 eura po danu sa dva obroka..

Može link za taj hotel?

Dlapek
24.06.2010., 22:04
Donata talijanski jezik normalna stvar da uspiješ pronaći dobre ponude.ipošto ti tamo izgleda živiš i znaš sto takvih ponuda dobrih imaš i u hrvatskoj..naprimjer imaš hotele na Jelsi 7 i 8 mjesec polupansion 7 dana 1050 kuna znači 20 eura po danu sa dva obroka..na otoku koji ima predivno more i da ne nabrajan sve ostale atrakcije i po čemu je sve poznat..a 7 dana je taman za obić cili otok, a možete i odmarat u Jelsi...a misto Pitve je po meni predivno..ali nismo na temi o Hvaru..nigdi nisan spomenia cijene niti san reka da se u ciloj Italiji ne može nać povoljan smještaj..nitko nije to napisa..niti je itko pisa da je smještaj skup..:top:
Ja nikad nisam živjela zu Italiji i ne govorim talijanski,ali se informiram i pazim da me ne opelješe.Ne pada mi na pamet sjediti uz kavu pod Davidovom nogom,a ni plaćati nešto za ništa.
Ne pljujem po našem turizmu niti mislim da je drugdje sve najbolje.
Svuda ima svega.
Samo želim reći da generalizacije ne podnosim jer nisu fer prema poštenim ugostiteljima i iznajmljivačima kakvih ima svuda.
Što se Pitava tiče,bila sam u nijima dok su tamo davno još su trnje krčili,i kasnije nekoliko puta i slažem se da su prekrasne.
A što se tiče ovog polupansiona za 1050 kuna -jednom sam nasjela i nikad više.

Čiribimbaš
24.06.2010., 22:31
dlap sve se slažen i u vezi pristupa putovanja i informiranja, i mišljenje o hrvatskom i o ugostiteljstvu u drugim državama, ali ja nisan mislia na to nego samo na ljude na ulici znači na gostoljubljivost naroda što se naravno ne može generalizirati, ali isto kao što je italija u većini katolička po meni su oni ka domaćini i ka ljudi nikakvi normalno da ih ima ljubaznih i poštenih ka šta je bilo tvoje iskustvo..isto ne uspoređujem ih sa hrvatskom zato šta nemam visoko mišljenje o pristupačnosti i otvorenosti prema strancima npr. u Splitu.recimo po meni su puno ljudi pristupačniji i otvoreniji u Zagrebu nego u Splitu..iz Splita san..ugllavnom otiša san offtopic..ne mislin da je kod nas najbolje ..naprotiv tribamo se još puno trudit imamo dobru bazu prekrasnu prirodu..jel moš mi ovo napisat o hvaru na privat ili na temi o hvaru..sorry na offtopicu..

Čiribimbaš
24.06.2010., 22:36
http://www.lastminute.com.hr uglavnom tu imaš još takvih sličnih ponuda izabereš regiju koja ti odgovara..samo ako dlap kaže da nema baš dobra iskustva..ne znan nisan bia tamo..

PAULA123
25.06.2010., 17:40
ČIRIBIMBAŠ
"najviše od svega me iritira šta kad vas oće nešto oće pitat odma počmu pričat na talijanski to me užasno iritira..prvo ne znam zašto bi ja triba znat talijanski možda ljudi uz obalu i znaju ali ovi po zagorju sigurno ne ..ka da ja dođen u italiju i počmen pričat na hrvatski..i onda da neko kaže da nisu bahati..sreta san i španjolce po hrvatskoj mlade ljude, oni bi pitali normalno i uljudno pričamo li engleski, ali talijani naravno ne..znan da i francuzi to rade ali s njima nisan ima neka iskustva..to šta je forumašica navela da joj se desilo u Lucci sa tin restoran teško da bi se moglo desit u nekom primorskom turističkom mistu..znam da kod nas turisti imaju negativna iskustva i da često budu prevareni ali mislim da se potrebno informirati što se tiče cijena..mene nervira njihov stav ,ponašanje, odnos prema strancima..oni su jedna od vodećih svjetskih receptivnih zemalja i smatram da nisu do koljena po odnosu prema strancima sa zemljama koje su u njihvom rangu.."

Iskreno zaista ne razumijem čemu tolika pljuvanja po Talijanima od strane nekih pojedinaca ovdje. Istina da ih ima svakakih, kao i ostlaih naroda, ali neki od ovdašnjih forumaša zaista pretjeruju u "domoljublju". Evo, bila sam tamo 4 dana, konkretno u Toskani i zaista ne mogu se nigdje požaliti da je itko bilo neljubazan prema nama, bilo gdje da smo bili, bilo u običnom dućanu, bilo u restoranu, bilo na nekom kiosku, a mjesta su im puna turista i mogao bi im biti "pun kufer svega". Kao što je nekim našim djhelatnicima na Jadranu, koji rade samo tih 3 mjeseca, a ostale mjesece odmaraju, pa im je i ta tri mjeseca teško raditi i biti ljubazan. I osobno nismo imali nikakvih problema sa jezikom,većina ih je pričala engleski, ok, vjerojatno ovi stariji slabije stoje sa engleski, pa pričaju talijanski, to možda ima istine, ali sad tražiti od nekog Talijana da kod nas priča hrvatski, meni je malo smiješno. :ne zna: Talijanski jezik je ipak puno rašireniji i popularniji nego hrvatski, dosta Hrvata priča talijanski,pogotovo ovih uz more, a ne znam baš koliko Talijana priča hrvatski :ne zna:pa vjerojatno nemaju niti toliku potrebu da zneju engleski kao Hrvati, ali ponavljam, nekih velikih problema s jezikom nismo imali. A ne znamo talijanski, već smo se sporazumijevali na engleskim. :D

Jedinu neljubaznost koju sam osjetila bilo je u jednoj samoposluzi na odmorištu na auto putu.
Istina da se puno toga naplaćuje, ali bogme i kod nas na Jadranu cijene su paprene, bze daljnjega i pretjerane, s obzirom na to što dobiješ.

A jak odobro znamo kako se kod nas ponašaju na obali, od lneljubaznosti od varanja po restoranima, pronalaska raznih životinjica u hrani pa do premlaćivanja turista i bacanja u more. Naravno, nećemo generalizirati, ali kada se vće pljuje po drugima, onda prvo treba pomesti pred svojim vratima.

A ruku na srce obala nam je jedini dio zemlje gdje nam dolaze turisti, za rzaliku od Talijana koji imaju razvijen turizam po cijeloj zemlji, od Padove i Venezie pa do Napolia i Sardinije, a vjerojatno imaju razlog zašto im je zemlja jedna od turistkički narazvijenih u svijetu i zašto se stalno ljudi tamo vraćaju i to cijele godine a ne samo 3 mjeseca kao kod nas.

Čiribimbaš
25.06.2010., 18:55
paula u puno se stvari ne bi složia s tobon.ka prvo nigdi ja nisan napisa da san zadovoljan sa Hrvatima kao domaćinima.štoviše smatram kako moramo još ouno oure posit šta ese turizma tiče a to san i napisa bia..uspoređiva san talijane sa stanovnicima ostalih država koje san posjetia, sa hrvatskom ne..nadalje od toskane sam posjetio samo pisu druge gradove ne tamo nisam imao neka negativna iskustva..govoreći o talijanima nisam mislio konkretno na one koji rade samo u turizmu nego općenito njihovo ponašenje.djelatnike na kolodvorima i slično ..pročitaj malo temu rim pa ćeš vidit da u nekim ključnim turističkim atrakcijama službenici ne znaju beknit engleski..da nije turizam razvijen u cijeloj državi kao što si ti napisala ..možda nisi iša u takva mijesta..pročitaj anelićev putopis..pritom ne mislim da je nešto loše što cijela držaa nije razvikana..što se tiče jezika usporedi njihov jezik sa državama s kojima je italija u rangu pa ćeš vidit koliko je njihov jezik raširen naprotiv pogledaj glavne jezike svijeta, najmanje ljudi priča talijanski..ako oćeš Hrvatsku uspoređivat sa Italijom Hrvatska je sigurnije nekih 10 puta od Italije, čišća bar 3 puta ...govoriš kako je kod njih turizam traje cijelu godinu ..pa normalna stvar kad imaju skijališta imaju RIm i toskanu odnosno kod njih je razvijena druga vrsta turizma ..kod nas kupališni a kod njih kulturni,urbani itd..vjerovatno Venecija i Rim imaju turista više nego Hrvatska cilu godinu..drago mi je da si imala super iskustva vjerojatno su ljudi prema tebi bili gostoljubljivi i ljubazni al eto ja takva iskustva nisam stekao u 7-8 posjeta italiji a pritom nisam išao preko agencija..uglavnom mislin da smo dosta pisali o ovome i više sam sebi idem na živce s ovim punimo temu glupostima..evo neću više pisat u vezi Talijana ,pri tom mislim na djelatnike u kafićima,trgovinima,prolaznike,kolodvore i tako dalje..živili!

Čiribimbaš
25.06.2010., 18:58
i ne tražin ja da oni pričaju talijanski to je smiješno , nigdi to nisan napisa..nego samo da malo budu uljudniji kad upadaju nekome..i da nauče da talijanski uopće ne spada u glavnih 5 svjetskih jezika..i da nemaju osnove po kojoj bi svi trebali pričat talijanski..to šta su oni ode vladali zato me živo boli briga..po tome bi svi tribali znat mađarski i njemački..neće više:s:top:

TropaDeElite
01.07.2010., 21:46
i ne tražin ja da oni pričaju talijanski to je smiješno , nigdi to nisan napisa..nego samo da malo budu uljudniji kad upadaju nekome..i da nauče da talijanski uopće ne spada u glavnih 5 svjetskih jezika..i da nemaju osnove po kojoj bi svi trebali pričat talijanski..to šta su oni ode vladali zato me živo boli briga..po tome bi svi tribali znat mađarski i njemački..neće više:s:top:

Slažen se totalka sa svim

nasmijanonebo
02.07.2010., 09:36
meni su talijani jako ljubazan narod..a bila sam od sjevera do rima i nikad ali nikad nisam dozivjela neugodnost, bas suprotno.cak i na bogatom sjeveru su izasli u susret i to tamo di su samo dobrostojeci turisti a vidjelo se da smo "siromasni" turisti..ako ne znaju engleski oni ce se rukama i nogama sporazumijevati da ti objasne i pokaze itd..i bas izlaze jako u susret.

Dlapek
02.07.2010., 10:30
meni su talijani jako ljubazan narod..a bila sam od sjevera do rima i nikad ali nikad nisam dozivjela neugodnost, bas suprotno.cak i na bogatom sjeveru su izasli u susret i to tamo di su samo dobrostojeci turisti a vidjelo se da smo "siromasni" turisti..ako ne znaju engleski oni ce se rukama i nogama sporazumijevati da ti objasne i pokaze itd..i bas izlaze jako u susret.

Ja imam ista iskustva.
ne mogu se načuditi da su neki ljudi tako ogorčeni da cijeli narod proglašavaju.....kojekako.
je li slučajno da loša iskustva imaju uglavnom Dalmatinci?

nasmijanonebo
02.07.2010., 11:11
dlap, nemoj generalizirati dalmatince:mig:..
samo na temelju par nezadovoljnih..normalno da se ne mogu talijani svima svidjeti kao ni jedan drugi narod (sto je i normalno, inace bi to bila cista ludost)..
ovima su se potrefila negativna iskustva, pa mozda zato tako ispalo..

Dlapek
02.07.2010., 11:16
dlap, nemoj generalizirati dalmatince:mig:..
samo na temelju par nezadovoljnih..normalno da se ne mogu talijani svima svidjeti kao ni jedan drugi narod (sto je i normalno, inace bi to bila cista ludost)..
ovima su se potrefila negativna iskustva, pa mozda zato tako ispalo..

nisam generalizirala hihihi
Ali malo sam pogledala, pa vidim da su se uglavnom žalili forumaši iz Dalmacije i to onak,malo žešće.
Ja ipak mislim da je to zakon akcije-reakcije.

Čiribimbaš
02.07.2010., 13:49
Ma slažen se da se ništa ne može genaralizirati..ali mišljenje stječemo na osnovi pojedinačnih slučajeva..i onda u odnosu na to formiramo neki svoj sud..isto kao što je nebo imala fenomenalna iskustva recimo tropa i ja nismo imali neka pozitvna iskustva.. Na ovoj temi su ljudi više manje zadovoljni talijanima, a ne temi RIm ne baš..uglavnom mislim da smo uspješno okončali ovu raspravu i zaključili da ima dobrih i loših ljudi a nema dobrih i loših nacija...te s obzirom na neka pojedinačna iskustva stječemo mišljenje o narodu kojem ti pojedinci pripadaju..ka šta su Bavarci prepoznatljivi po tome da jedu kobasice i poju pive ima onih koji to ne vole..i ka šta dlap misli da mi dalmatinci ne volimo talijane sigurno ima dalmatinaca kojih ih vole..howagh!:top:

Čiribimbaš
02.07.2010., 13:54
i molin te dlap di san ja to naziva kojekako cijeli narod?možda tropa del elite je ..lipo san sve argumentira šta san mislia i nigdi ih nisan naziva pogrdnin rječima..a kako to da ti nas generaliziraš po ispadu jednu forumašice??al dobro nema svrhe pričati o tome s tobom..super šta si se vratila Nebo na forumska bespuća..

ida.
02.07.2010., 19:20
bok ljudi!
može pomoć, ako sam dobro shvatila karte za uffizi su Full Price 6.50€, a ako je još i privremena izložba, onda još 3.50€, dakle sve skupa 10€? nije mi jasno, na njihovoj stranici mi pokazuje cijene samo za rezervaciju, a s obzirom da ćemo čekat u redu bez rezervacija, zanima koliko onda točno daš za kartu? jel netko bio nedavno? i još što se tiče tog reda, koliko dugo je netko najviše čekao, i ima li smisla na primjer doći prije 8:15 kada se muzej otvara, jel onda bude manji red?
i što preporučate, s obzirom da ćemo imat samo jedan dan za đir po toskani: jel se više isplati ići u volterru ili sienu, koji grad je zanimljiviji, ljepši..?
e da i još, možda malo glupavo pitanje, al ipak.. jel se smije u uffizi i druge muzeje unosit fotić i slikat?

Donata
02.07.2010., 20:13
Puna cijena je 10 euro plus 4 euro za izložbu koja je tenutno "Caravaggio e caravaggeschi a Firenze".
Nema potrebe čekati dugački red; dan prije kartu možeš kupiti u obližnjem muzeju Orsanmichele ili isti dan na posebnoj blagajni (nema veze s onom u kojoj se čeka za trenutačni ulaz) ispred Uffizi, izabereš vrijeme koje ti najbolje odgovara, obično u jutarnjim satima imaš na raspolaganju i izboru sve termine i platiš jednako kao i oni koji čekaju red za trenutačni ulaz. Trebaš se pojaviti na ulazu 1 nekih 10-15 minuta prije rezerviranog termina i to je to.

Za ilustraciju, prije 2 tjedna kupovala sam karte za prijatelje, negdje oko 10 ujutro, na listi rezervacija bili su slobodni termini i u 11 sati - zadnji u normalnom redu najvjerojatnije je čekao barem sat vremena, da je kupio kartu kao ja, mogao je sat vremena šetati gradom, umjesto gubiti vrijeme u redu. :kava:

Francesca
03.07.2010., 16:41
bili smo u Toscani dvije godine za redom po 7-8 dana, talijanskog znamo reći hvala i dobro jutro, i moram reći da apsolutno nikakvih neugodnosti nismo imali ni u velikim gradovima (koje izbjegavamo) ni u najmanjem seocu

a što se tiče visokih cijena - vrlo brzo smo naučili da kava s pogledom na Duomo svugdje košta puno previše i da se voda za piće kupuje u običnom dućanu ;)

TropaDeElite
06.07.2010., 02:27
A što san sad ja jadna kriva?!kad me se spominje
Mi dalmatinci nismo zadovoljni bili u Italiji jer znamo što je prava stvar-od hrane pa nadalje
:top:
Ja nisan rekla da mi je bilo užas tamo nego je bilo nekih stvari s kojima sam bila nezadovoljna itd.
Ulaznica za Uffizi ti je 14,50 E i isplati se

globetrotter
21.08.2010., 14:57
bok ljudi!
može pomoć, ako sam dobro shvatila karte za uffizi su Full Price 6.50€, a ako je još i privremena izložba, onda još 3.50€, dakle sve skupa 10€? nije mi jasno, na njihovoj stranici mi pokazuje cijene samo za rezervaciju, a s obzirom da ćemo čekat u redu bez rezervacija, zanima koliko onda točno daš za kartu? jel netko bio nedavno? i još što se tiče tog reda, koliko dugo je netko najviše čekao, i ima li smisla na primjer doći prije 8:15 kada se muzej otvara, jel onda bude manji red?
i što preporučate, s obzirom da ćemo imat samo jedan dan za đir po toskani: jel se više isplati ići u volterru ili sienu, koji grad je zanimljiviji, ljepši..?
e da i još, možda malo glupavo pitanje, al ipak.. jel se smije u uffizi i druge muzeje unosit fotić i slikat?

tebi ce vjerojatno biti kasno za ovaj odgovor, ali drugima mozda pomogne.
karta za uffizi (http://www.putovnica.net/odredista/italija/firenca/sto-posjetiti-znamenitosti-u-firenci/galerija-uffizi) je 10 eura, skupa s trenutnom izlozbom 'carvaggio...'. tijekom ljetne sezone postoji dugi utorak kad se radi do 22h, tako se mogu izbjeci guzve dolaskom oko 19h. inace se preko dana ceka prilicno dugo, cak do tri sata, osim ako se ne napravi rezervacija. stalni postav je na drugom katu i ne smiju se fotkati slike, ali po hodniku gdje su biste i kipovi, ljudi bez beda fotkaju.
siena je super grad za jednodnevni izlet, pogotovo sredisnji trg i katedrala (upad tri eura). tko rano dodje, moze otici i u san gimignano, jer iz siene autobusi voze direktno za 5,50 eura.

Rachellina
16.09.2010., 12:00
Ljudi, za 2 dana putujem u Firenzu i ostajem tamo 2 tjedna, u apartmanu. Zanima me gdje je najbolje kupovati hranu i kakvo je radno vrijeme dućana? Hvala :)

globetrotter
16.09.2010., 12:21
od ducana poznati su 'despar' i 'meta', kojih ima na vise mjesta. ako si smjestena u centru, jedan despar je kod san lorenza, a meta kod casa di dante (veci ducan) ili palazzo pitti (manji ducan). jednako tako imas dosta malih kvatrovskih ducana.
glavna trznica je isto kod san lorenza gdje imas dobar izbor voca i povrca.
prodavaonice obicno rade od 9 do 20h.

ivo08
16.09.2010., 15:08
Imaš i COOP.
Tu pogledaj lokacije i radna vremena:

http://www.coopfirenze.it/retevendita/negozi/Firenze-Via-Cimabue

Rachellina
16.09.2010., 17:40
Hvala! :) Zanima me još, koliko bi mi novaca trebalo za dvotjedni boravak?

flaneur
16.09.2010., 17:43
kako je sve ono vrijedno vec spomenuto, ima jedna druga stvar koja mi je zapela za oko u toskani
ne znam je li prikladno na forumu, najprije sam mislio da to zadrzim za sebe, no ipak cu podijeliti tu 'zanimljivost'

pijes talijansku kavicu na terasi kafica, i sad odes na wc
otvoris vrata wc-a, kad ono ogromna prostorija (petnaestak kvadrata, cca 4x4 m)
i u toj ogromnoj prostoriji u jednom kutu nalazi se jedna jedina wc skoljka, a u drugom kutu umivaonik s ogledalom
i u ostatku prostorije nista! hocu reci - koliko neiskoristenog prostora
ali talijani kako su strastveni, tko zna sto rade po wc-ima, pa im treba mjesta :grli:

to nisam vidio nigdje u europi, samo u gradovima toskane
i ne samo u jednom gradu (ili jednom kaficu), nego u nekoliko kafica razlicitih gradova
ti su kafici obicno bili u centru grada, pa je stoga vjerojatno takva starogradnja
ali opet, malo cudno, tj. neobicno :)

jeleros
17.09.2010., 20:33
Ljudi, za 2 dana putujem u Firenzu i ostajem tamo 2 tjedna, u apartmanu. Zanima me gdje je najbolje kupovati hranu i kakvo je radno vrijeme dućana? Hvala :)

blago tebiii!! jel bi htjela reci kolko ti dode apartman po danu po osobi? uzivajj,i poslje javi kak je bilo:) p.s. kako putujes?

Rachellina
17.09.2010., 22:25
blago tebiii!! jel bi htjela reci kolko ti dode apartman po danu po osobi? uzivajj,i poslje javi kak je bilo:) p.s. kako putujes?

Ovako, ja tamo idem učiti talijanski, tako da mi je apartman našla škola koju sam upisala. Ja za 16 dana plaćam 300 eura, s tim da apartman djelim sa još 4 ljudi i svatko ima svoju sobu.

Idem vlakom od Zg do Venecije i onda od tamo do Firenze.

Kirgistan
18.09.2010., 10:44
Imam pitanje jedno, kakvo je vrijeme u Toskani krajem 10.mj.? Isplati li se tada uopce posjetiti taj kraj?

motorolica
18.09.2010., 18:01
Quote:
Rachellina kaže:
Ljudi, za 2 dana putujem u Firenzu i ostajem tamo 2 tjedna, u apartmanu. Zanima me gdje je najbolje kupovati hranu i kakvo je radno vrijeme dućana? Hvala

blago tebiii!! jel bi htjela reci kolko ti dode apartman po danu po osobi? uzivajj,i poslje javi kak je bilo p.s. kako putujes?

Rachellina, sretan ti put, bit će ti prekrasno:) nadam se da ideš u Leonardo, divna škola. A za klopu, najbolje ti je uzimat u Coopu, al on ne radi nedjeljom, međutim radi Standa, ne znam di si smještena, ima jedna lizu santa Croce.

cat_storm
19.09.2010., 00:06

baš super! :) aaaa, i ja bih opet. isto sam bila u školi, 2 tjedna. prehranjivala sam se u supermarketima, cijene su čist solidne, najviše para sam potrošila na muzeje i suvenire. javi kako ti je bilo! :mig:

ja sam bila sredinom 11. mjeseca i vrijeme je bilo odlično, možda 2 kišna dana, temperatura je bila baš taman za višesatno hodanje, gužve umjerene, praktički ih i nije bilo, u uffizi sam ušla iste sekunde kad sam i kupila kartu i u miru sam mogla gledati što sam htjela i koliko sam htjela. tako da...idealno doba godine za Firencu (hm, ili se možda meni posrećilo...). :D

Dlapek
19.09.2010., 10:50
Imam pitanje jedno, kakvo je vrijeme u Toskani krajem 10.mj.? Isplati li se tada uopce posjetiti taj kraj?

Nama je bilo fantastično prije nekoliko godina - toplo, sunčano,malo svježe ujutro...Ali to ti niš ne znači.
Evo,rujan se smatra idealnim za posjet Toscani a ove godine kiša ne prestaje.

Dlapek
19.09.2010., 10:52
Hvala! :) Zanima me još, koliko bi mi novaca trebalo za dvotjedni boravak?

Takva pitanja nemaju pravi odgovor.
Možeš se provući s par stotona eura,ako si unaprijed platila smještaj,a možeš sprašit i nekoliko tisuća na restorane,umjetnine,koncerte,predstave...

Mira K
19.11.2010., 05:14
Molila bih za savjet i pomoć.
Naime, idemo preko agencije u Toscanu u periodu 30.12. - 02.01.2011 - Ferrara-Firenze-Siena-Luca. Smještaj je u Monecatini terme, hotel Florida.
1. Kakvo je vrijeme tamo u to doba? Jeli netko bio tada tamo?
2. Kakav je hotel i hrana? Imamo polupansion i novogodišnju večeru ( ne očekujem nešto posebno ali da ne ostanemo gladni...?)
3. Imate li informacija kako rade muzeji, neki link možda?
4. Program je da poslije Lucce krećemo nazad za Rijeku. Postoji li kakva šansa da se nekako sami organiziramo da dio vremena odvojimo za Pisu,( nije daleko vidim, cca 30 km, 30 minuta vožnje) da barem doživimo Pisu i vratimo se da bi stigli na naš autobus? Koliko minimalno vremena možemo izgubiti u Pisi a da nešto vidimo? Kako da do tamo odemo, najbrže i kako da se u Pizi organiziramo za to vrijeme koje mislite da treba ipak nešto vidjeti? Možda je sve ovo suludo što pitam ali, vi koji dobro poznajete i programe i mjesta, vjerovatno mi možete nešto odgovoriti. Jeli je još netkome tako nešto palo na pamet pa je i sproveo u djelo?:) Zahvaljujem se na pomoći i informacijama, unaprijed!

ivana)
19.11.2010., 08:49
Naime, idemo preko agencije u Toscanu u periodu 30.12. - 02.01.2011 - Ferrara-Firenze-Siena-Luca. Smještaj je u Monecatini terme, hotel Florida.
2. Kakav je hotel i hrana? Imamo polupansion i novogodišnju večeru ( ne očekujem nešto posebno ali da ne ostanemo gladni...?)
4. Program je da poslije Lucce krećemo nazad za Rijeku. Postoji li kakva šansa da se nekako sami organiziramo da dio vremena odvojimo za Pisu,( nije daleko vidim, cca 30 km, 30 minuta vožnje) da barem doživimo Pisu i vratimo se da bi stigli na naš autobus? Koliko minimalno vremena možemo izgubiti u Pisi a da nešto vidimo? Kako da do tamo odemo, najbrže i kako da se u Pizi organiziramo za to vrijeme koje mislite da treba ipak nešto vidjeti? Možda je sve ovo suludo što pitam ali, vi koji dobro poznajete i programe i mjesta, vjerovatno mi možete nešto odgovoriti. Jeli je još netkome tako nešto palo na pamet pa je i sproveo u djelo?:) Zahvaljujem se na pomoći i informacijama, unaprijed!

3. Sve muzeje imaš na webu.

4. Minimalno vremena koliko bi potrošila u Pisi bez dolaska, je doslovno 5 minuta, uđeš u grad, odmah na ulazu je kosi toranj, pogledaš, poslikaš i vratiš se natrag, ali ako ćeš ići popet se na toranj, posjetiti krstionicu, crkvu, za to ti treba poprilično vremena s obzirom na gužve, a gdje je još obići grad barem da vidiš kako izgleda. A druge strane Lucca je isto slatki grad za vidjeti. Naravno ako bih birala prije bih otišla u Pisu nego u Luccu

Mira K
19.11.2010., 12:06
Draga Ivana, hvala na brzom odgovoru. Koji prijevoz preporučaš i koliko to košta? Jel točno da za pola sata stižemo tamo i da mi isto toliko treba za nazad?

ivana)
19.11.2010., 12:14
Draga Ivana, hvala na brzom odgovoru. Koji prijevoz preporučaš i koliko to košta? Jel točno da za pola sata stižemo tamo i da mi isto toliko treba za nazad?

Na žalost to ti ne znam.
Ja sam bila u oba grada, ali ne isti dan, tako da nemam osječaj koliko je to točno udaljeno i koja bi logistika puta bila. Možda netko drugi bude znao...

pilgram
19.11.2010., 12:28
Mira K, pogledaj si na www.trenitalia.com.
Kaže da vlak iz Lucce za Pisu ide svakih pola sata i put traje pola sata. Karta u jednom smjeru dođe 2,40 eura

ivo08
20.11.2010., 09:05
Mira, vlakovi su ti dobra opcija-pisa je dosta blizu Lucce /oko 20km/,a vlakovi pouzdani i često idu. Pisa kao grad ništa posebno, ali Polje čudesa stvarno treba vidjeti. Mali je grad tako da ga možeš obići pješke. Trebalo bi ti oko 2 sata za jednu kružnu šetnju od kolodvora /nalazi se malo izvan centra Pise/ do Tornja i nazad, ukupno oko 4 km.

Link za kartu Pise (kolodvor u donjem dijelu):
http://www.planetware.com/map/pisa-map-i-pis.htm

Mira K
20.11.2010., 14:13
E sada ste mi dali puno posla:))) Hvala vam na savjetima! Ako ima tko još kakav dobar prijedlog da "uštedim vrijeme" i da se stignem sa ekipom vratiti za Rijeku, dobro će mi doći! Zaista je pitanje koliko će nam agencija dati vremena da iz montecatini terme dođemo do Lucce, tamo pogledamo ono što je najnužnije i da oko 14h ( kako mi je rekla žena u agenciji) krenemo za Rijeku. Uz sve to bi ja trebala vidjeti i Pisu. Možda to bude neizvodljivo, ali neću odustati dok ne izvidim sve mogućnosti. Naravno da dogovor sa njima ( vodičem) mora postojati i nadam se da će se još netko naći tko će htjeti napraviti kao ja pa će biti tolerantniji. Moram se zato dobro informirati jer onda me nitko ne može samo tako uvjeriti da je to nemoguće. Moj će je argument, zahvaljujući vama, biti dovoljno jak, nadam se! Hvala, dragi i dobri ljudi! A taxi do Pise?

PAULA123
20.11.2010., 17:11

Ja sam bila preko agencije u Toskani, samo što se očito radi o drugoj agenciji jer smo mi imali u programu i San Gimignano i Pisu.

MI smo bili u grupi tako da ti s te strane ne mogu pomoći i bili smo u ljeto. Smješteni smo bili u Montecatini Termama, grad je zaista lijep,čak nisam ni očekivala tako nešto dobro i lijepo, ima se kuda prošetati , neki skroz drugi svijet u odnosu nanaše toplice i nije zabit, te se navečer ima kuda izaći, barem je tako bilo po ljeti....

Jedino što se tiče hrane u hotelu, možda i sama znaš, talijanski doručak ti je dosta oskudan i nemaš neki izbor, večera je bila ok, prvo je bilo na biranje to tijesto ili juha, pa glavno jelo i onda desert.

Naš hotel je bio ok, ali radilo se o drugom hotelu, nije Florida....

Slažem se netko je gore već napomeno, meni isto Pisa i nije nešto posebno, nije niti neki veliki grad..... Šeta što nemate u programu i San Gimignano.....

Uglavnom ja sam sa cijelim putovanjem bila oduševljena i zaista Toskana je prekrasna.... Pa valjda i zimi.......

nasmijanonebo
21.11.2010., 10:40
Pisa nije nesto posebno? hm.
ja bih bas preporucila da je se obidje.barem kosi toranj i prekrasnu katedralu, :s krstionicu (najveca u italiji)i neku vrstu groblja unutar onog klaustra (na istom trgu gdje je i kosi toranj, katedrala itd).
a i po gradu kad se covjek prosece, nije uopce los grad, meni se svidio.
i lucca je jako slatka, pogotovo u 9.mj. kad je njihov blagdan (kirvaj, prostenje, dernek)-tad se u sumrak gasi sva elektricna rasvjeta i ljudi pale svijece i procesija ide po gradu sa svijecama..i festa poslije toga :cerek:
i san gimignano je nezaobilazan.

Toma Sawyer
21.11.2010., 13:07
I jedan i drugi su važni pažnje.
Lucca je skriveni biser, Pisa simpatična i dražesna.

Dlapek
22.11.2010., 09:26
Pisa nije nesto posebno? hm.
ja bih bas preporucila da je se obidje.barem kosi toranj i prekrasnu katedralu, :s krstionicu (najveca u italiji)i neku vrstu groblja unutar onog klaustra (na istom trgu gdje je i kosi toranj, katedrala itd).
a i po gradu kad se covjek prosece, nije uopce los grad, meni se svidio.
i lucca je jako slatka, pogotovo u 9.mj. kad je njihov blagdan (kirvaj, prostenje, dernek)-tad se u sumrak gasi sva elektricna rasvjeta i ljudi pale svijece i procesija ide po gradu sa svijecama..i festa poslije toga :cerek:
i san gimignano je nezaobilazan.

Slažem se.
Uvijek se čudim ljudima koji kažu da Pisa nije pažnje vrijedna.
Grad je jako lijep.
Šetnica uz rijeku,prekrasne renesansne građevine sveučilišta i gimnazije,uske srednjovijekovne uličice,jako dobri restortani,tržnica bogata i živopisna...
A Lucca je moja ljubav - biser,baš kako si rekla.

nasmijanonebo
22.11.2010., 10:38
Vecina ljudi koji dodju u Pisu odu samo na taj Piazza Del duomo i na temelju toga donose sud u gradu:rolleyes:. Pogotovo ako se ide sa tur.agencijom, oni vjerojatno samo pogledaju Kosi toranj i piče dalje.
Treba se prosetati po gradu bar nekoliko sati, tek onda se dobije uvid.

ivana)
22.11.2010., 10:39
Cijela Toskana je pravi biser. Po meni najbolja varijanta obilaska Toskane u vlastitom aranžmanu, automobilom. Svaki grad je priča za sebe.

nasmijanonebo
22.11.2010., 10:42
ma cijela Italija je biser. Tamo je svaki grad, gradic, a i vecina sela jako zanimljiva.
Zato je steta ici sa tur.agencijom. To je najgora solucija obilaska tal. krajeva (ma vrijedi to za cijeli svijet)

Mira K
23.11.2010., 00:02
Dragi ljudi, za sada je to tako. Agencija... dogovoreno je već. Ali po svim vašim postovima, vidim da ću opet na proljeće morati tamo pa polako, jedan po jedan grad u vlastitom aranžmanu. Divni ste, puno sam toga saznala od vas!

Caribou
03.01.2011., 13:15
Bok Ekipa,

trazim smjestaj za svibanj. Zelio bi nekakav seoski turizam, sa doruckom i mozda vecerom. Pretrazivao sam ali ima hrpa vila pa trazim preporuku od vas.

Bilo gdje u toskani, selo, naglasak na dobroj klopi i lijepoj okolini

cijena nije bitna :)

tnx

nasmijanonebo
03.01.2011., 13:27
forumasica dlap1307 ti ima iskustva s takvim smjestajem, pa ti ona moze preporuciti:mig:

Mira K
04.01.2011., 21:42
Evo da vam javim kako je proteklo putovanje i doček Nove u Toscani sa agencijom. Dužna sam vam to jer ste mi bili od velike pomoći :)
Najprije, svima vama SRETNA NOVA!

Paket je bio ovakav: Ferrara-Firenze-Siena-Luca. Smještaj je u Monecatini terme, hotel Florida.

Vrijeme je bilo dobro, najprije malo oblaka pa sunca pa opet oblaka... Nije bilo jako hladno i to je bilo jako dobro. U Firenzi je bilo i sunčano i toplo za ovo doba godine što me je oduševilo.
Za cijelo putovanje mogu reći da je bilo sažeto i jezgrovito za toliko dana i uz doček. Zaista se niti više nije moglo dobiti. Sada mi je jasno zašto se tamo treba otići na nekoliko dana i u vlastitom aranžmanu, a to je bila i vaša sugestija, pa hvala vam na tome! Ipak vidjeli smo ono što je trebalo vidjeti, bolje rečeno doživjeli smo ono što je trebalo doživjeti. Kako bi uopće znali da se trebamo ponovo vratiti i kako se tada organizirati da nije bilo tako :) Zaljubiš se u Toscanu po zimi i poželiš je vidjeti u proljeće:)
Vrijeme nas je poslužilo sve dane a najljepše ( sunčano) je bilo u Firenzi 31.12! Ispratiti staru godinu u Firenzi je lijepi osjećaj, barem meni! Temperatura je bila oko 8°C što je bilo jako dobro.
Smještaj u Monecatini terme, hotel Florida je bio za očekivati sa njihovih 3 zvjezdica... Znate na što mislim ali je to i manje bitno, važno je da je bilo čisto. Restoran, nazovimo ga tako je bio za tako veliku grupu "inproviziran" u zatvorenoj ljetnoj terasi ali nam ni to nije smetalo. Mali šok ali se navikneš... Hrana je popravljla utisak jer je bila dobra i u dovoljnim količinama. Posebno je bila dobra novogodišnja večera koja je bila izuzetna i čak sa 5 sljedova! To je zaista bilo iznenađenje! Malo žive muzike, plesa i dočekali smo Novu. Uspjeli smo šetati po mjestu Monecatini terme i mogu reći da je toplo i lijepo mjesto. Mogu zamisliti kakvo je u proljeće.... Svugdje je bio blagdanski ugođaj, blještavilo tisuću lampica, borova, ukrasa.. To je sve doprinjelo dobrom osjećaju i lijepom raspoloženju.
Ferrara, Siena i Lucca su lijepi gradovi, svaki na svoj način. Ipak bih izdvojila Sienu, poslije Firenze.
A o Firenzi moram malo više napisati. Bila je to šetnja kroz grad i zausrtavljanje kraj važnih znamenitosti i objašnjenje vodiča. Naravno da sve nismo mogli ni obići jer je toga puno za vidjeti. Piazza della Signoria, kojom dominira Palazzo Vecchio je predivna, vidjeli Michelangelovog Davida, Neptunovu fontanu..Bili na Ponte Vecchio, predivni prizori su na grad i rijeku Arno. Opet šetnja kroz grad uz znamenitosti i poseban prizor, veličanstvena katedrala Duomo, Santa Maria del Fiore! I sve oko nje... Ušli smo u katedralu koja nas je i izvana i iznutra ostavljala bez daha! Nema vremena za penjanje na kupolu ili zvonik, to će biti neki drugi put...I opet šetnja i oduševljenje... Jedino je odluka pala da vidimo Cappelle Medicee. Predivno! I da ne nabrajam, sve je predivno za vidjeti a vremena malo..
Još smo toga dosta uspjeli vidjeti i poslikati sa vodičem i u slobodno vrijeme: Santa Maria Novella, Piazza di san Giovanni, Bazilika San Lorenzo, Uffizi, Ljubavni lokoti.. Palazzo Pitti, Bazilika Santa Croce, Biblioteca Nazionale Centrale, Casa di Dante, Crkva Santi Michele e Gaetano, Piazza della Repubblica, Palače uz rijeku Arno, Ponte Santa Trinita , Ponte alle Grazie, i na kraju pogled na Firencu s Piazzale Michelangelo i nekoliko fotografija ( već je pao sumrak).

Sve moje kombinacije oko odlaska u Pisu su skoro bile moguće ( ali ne vlakom jer na taj dan 2.01. su rjeđe vožnje) već taksijem. Ali, kako smo zaključili, opet uz vašu pomoć da i Pisu treba obići odlučili smo da i to ostavimo za drugu posjetu Toscani jer bi bila velika šteta ne otići tamo i u miru prošetati.

Eto, nabacala sam informacije bez puno sljeda ali ne zamjerite, sve je već rečeno i za neke viđeno i poznato.
Definitivno je taj prvi put odlaska u Toscanu donio novu odluku: MORAMO PONOVITI...

toby5
06.01.2011., 22:49
Koliko su udaljeni ti gradovi jedan od drugog: Ferrara-Firenza-Siena-Lucca-Pisa?

Mira K
07.01.2011., 00:56
Mi smo bili smješteni u Monecatini terme i od tuda smo odlazili u sve ove gradove i opet se nazad vraćali noćiti, tako da nemam predodžbu o međusobnoj udaljenosti gradova. Ako ti se da malo se pozabaviti sve ćeš ovdje otkriti: http://www.viamichelin.com/
Ili možda netko već ima sve to u malom prstu pa se možda i javi...:)

nasmijanonebo
07.01.2011., 08:12
Koliko su udaljeni ti gradovi jedan od drugog: Ferrara-Firenza-Siena-Lucca-Pisa?

ja nisam bila tamo autom, pa sam jedan dan isla iz firenze (spavala samo u firnezi pa po toskani isla vlakovima, malo manje busom) 1 dan u poggibonsi, san gimignano i sienu a1 dan sam isla u pisu, viareggio i luccu. isle smo ujutro a vracale se navecer (iz lucce u vrlo kasne nocne sate jer je bila pucka festa tamo). s time da smo to sve lezerno obilazile, bez jurnjave. Sve ti je to blizu:mig:.
prometno su sva ta mjesta jako dobro povezana (javni prijevoz i cestovno).

Prolaznica
07.01.2011., 09:06
Ja sam s frendicama išla u đir po Toskani i potvrđujem da je najbolje u vlastitom aranžmanu. Svi veći gradovi su ti više-manje na sat vremena udaljenosti autom.
Ono što su mi kolege Talijani preporučili je toskanska obala, hvale ju naveliko, kao i kampove tamo.
Naravno, i mi se mislimo vratiti u proljeće, pa me zanimaju iskustva onih koji su bili na obali, thanks.

nasmijanonebo
07.01.2011., 09:50
prolaznica, strpi se jos par dana i vjerojatno ce netko pisati ovdje izvjestaj o toskanskoj obali :mig:
sto se tice kampova, kampovi su odlicni:mig: (u to ne sumnjam).
od toskanske obale me jako privlaci podrucje "Maremma":cerek:

Donata
07.01.2011., 17:56
Ono što su mi kolege Talijani preporučili je toskanska obala, hvale ju naveliko, kao i kampove tamo.
Naravno, i mi se mislimo vratiti u proljeće, pa me zanimaju iskustva onih koji su bili na obali, thanks.

Bila ja, ali samo u prolazu. Jako organizirano, ima zabave, lokala za jelo za svačiji džep, ali nije za mene jer ja ne volim pješčanu obalu. Tko voli pijesak i suncobrane neće ostati razočaran. Početkom lipnja ove godine kada sam samo jednu noć provela na obali već je bilo prilično turista sa sjevera Eu.

kefa
08.01.2011., 13:59
Da se ne bi netko zajebunio....
Rosignano plaza ima wow na kvadrat tropski bijeli pijesak
( zahvaljujuci varikini i ostalim nusproduktima iz Cernobila sa druge strane ceste )

Prolaznica
08.01.2011., 14:42
Da, Černobil zvan Solvay ... užas :mad:

nasmijanonebo
08.01.2011., 18:49
:eek::eek:, zaobici cu to u sirokom luku
kefa, dobro da si stavio upozorenje (iako nisam ni pomisljala ici tamo, jer je preblizu livorna, stara je prica da je nepozeljno se kupati oko livorna):mig:
a imamo mi u hrv. bijeli pijesak ali cist, jupii.. a ne kao nusprodukt kemijske industrije pa mi to ne fali u ita

kefa
08.01.2011., 20:29
svasta nam ionako udje svaki dan kroz uho-grlo-nos...ali cisto ono...da netko ne misli "kako dobro,nema guzve,besplatni ulaz..super mjesto" i onda se valja gol tjedan dana tamo cudeci se kako nema Plave zastave.
Zhiva,azbest,cezij,kryptonit,osiromasheni uran...barem se ne vide i ne smrde.

( di je kod nas bijeli pijesak, glatki,tip-500? )

nasmijanonebo
08.01.2011., 20:33
bijeli pijesak kod nas (aj nije kao bijelo brasno, ali nije ni smedje kao na nasim pjescanim plazama koje imamo -saharun (dugi otok)-sama plaza skroz svijetli smedji pijesak, a u moru bijeli pijesak. ma kad sam dosla na te 2 plaze, pomislila sam kad vec ne mogu na maldive, imam bar ovo kao nadomjestak :mig:
i jos jedna plaza na jugu dalmacije ali za to cu reci samo na pm (ak hoces).

trotter
10.01.2011., 11:54

Uzmimo Firenzu kao centar..
Govorim za vožnju autom autocestama i ostalim cestama na tim potezima.

Od Firenze od Ferrare na sjeveru ima dobrih sat i pol (može biti i više ako je na potezu Firenza - Bologna, dakle preko Apenina, loše vrijeme). Autostrada del sole na tom je potezu prilično loša (dosta zavoja) a promet rijetko kada nije gust do vrlogust. Kamiona ko u priči..Potez Bologna Ferrara često u magli po zimi..Naplaćuje se naravno.
Od Firenze do Lucce autocestom ima red veličine sat vremena (može i nešto kraće ak se stisne gas). Autostrada je u dobrom stanju, ograničenje 130 km/h, tempo vožnje oko 150 km/h, naplaćuje se.
Iz Lucce za Pisu postoje dvije ceste -stara (obična) koja ide direktno između dva grada ili autocesta koja ide dio puta prema Viareggiu i tamo se izlazi s iste i ide na običnu cestu (od Viareggia za Pisu). Potez Lucca - do kraja autoceste se plaća 1 euro.
Od Firenze direktno za Pisu može i brzom cestom (cesta Firenza-Livorno; uz Empoli ) koja se kolko se sjećam ne plaća. Ogranićenje je oko 90 km/h, tempo vožnje cca 130 km/h.
Firenza - Siena - četverotračna brza cesta koja se ne naplaćuje. Sve slično kao i četverotračna brza cesta Firenza-Livorno samo što je u lošijem stanju (dosta ima odrona uz cestu, na par mjesta kolnik propada uz rub -buduća klizišta). Krajolik kojim prolazi je brdsko-planinski pa su shodno tome elementi ceste nepovoljniji (više manjih zavoja, uspona). Ograničenja su oko 90 km/h, vozi se oko 130km/h i treba cca sat vremena (može se takođe nešto malo manje ak se stisne gas) od Firenze do Siene.
Točne udaljenosti u km imaš na viamichelin, a za vlakove pogledaj na ferrovie dell stato..

Toma Sawyer
10.01.2011., 12:00
U proljeće je najbolje ići lokalnim cestama.
Mi prošli cijelu Toskanu i dio Umbrije. Prekrasno!

trotter
10.01.2011., 12:35
U proljeće je najbolje ići lokalnim cestama.
Mi prošli cijelu Toskanu i dio Umbrije. Prekrasno!

Nije niti sada loše ići običnim cestama (trenutno nema snijega), ali spomenuti gradovi su idelano povezani (cestovno) na način na koji sam opisao...Na jugu Toscane gradovi su lošije povezani nego na sjeveru, ali zato se vidi više priroda uz put.
Prošli tjedan sam prošao dobar dio Toskane (uključujući i Maremmu u koju 'naši' malo rjeđe zalaze) i to većinom po običnim (zavoj na zavoj) cestama.
Jug Toscane po meni bitno ljepši od sjevera. Preporučam boravak u okolici Grosseta (npr Castiglione della Pescaia) i kad dosadi kupanje na beskonačnim pješćanim plažama tirenskog mora mogu se napraviti poludnevni izleti za Massu Marittimu (ako je dnevni može se i dalje do Siene tj Volterre na drugoj strani), Pitiglione (može se i dalje do Orvieta i ostali prekrasnih gradića na putu ako je na cijeli dan).
Maremma gleda na jug i na zapad, puna je maslinika u unutrašnjosti i borovih šuma uz more u kojima su često kampovi.
Jug Toskane je daleko pitoreskniji, opušteniji, temperaturno topliji i jeftiniji od sjevera. Tko je u mogućnosti obavezno ići autom...

Toma Sawyer
10.01.2011., 16:16
meni se najviše svidjela Toskana oko Siene.
Firenza je dosta urbanizirana i nemaš trankvilitija kao kad se odmakneš od većih turističkih gradova i manjih komercijaliziranih gradova tipa San Gimignano.

Strašno lijep film koji mi je draga preporučila je Heaven s Cate Blanchett.

tomizx
15.01.2011., 21:51
Bok Ekipa,

trazim smjestaj za svibanj. Zelio bi nekakav seoski turizam, sa doruckom i mozda vecerom. Pretrazivao sam ali ima hrpa vila pa trazim preporuku od vas.

Bilo gdje u toskani, selo, naglasak na dobroj klopi i lijepoj okolini

cijena nije bitna :)

tnx

jel bas mora bit Toskana?? Ja sam bio ovo proslo ljeto na najljepsem godisnjem ikad. Mjesto se zove Ogliastro Cilento i nalazi se u nacionalnom parku istog imena kraj veceg grada Agropoli, juzno od Napulja. To je uglavnom staro talijansko selo na brdu s kojeg se pruza prekrasan pogled na Tirensko more. U blizini je stari grčki grad Paestum. Uglavnom puno domaceg vina, cuvena mozzarella di bufala koja je tipicna za tu regiju - Campania. Ja sam odsjeo u jednoj renoviranoj kući (apartman) iz 19 stoljeca koja je uredjena u starom talijanskom stilu na vrhu tog Cilento brda, ma predobro. A tu ti je i Coast of Amalfi (uguglaj), Pompei, Ravello, Napoli nije los za vidjet...
Ma samo da si u tom selu ti je dosta... i citav taj dio je okruzen brdima gdje je na svakom brdu drugo selo ili manji gradic, ma stvarno prekrasno.

ivchica
28.01.2011., 10:07
Dragi svi,
molim vas za malu pomoć. Sredinom ožujka planiram sa dragim ić u Toskanu autom. Dajte mi predložite: mjesto koje bi bilo na sredini svih bitnijih gradića za vijdeti (možda firenca?), dobar pansion u istome, što sve vidjeti a što ne.
Vi koji ste išli u vlastitom aranžmanu, kolko vas je otprilike došlo? mi planiramo 5 noćenja uzeti..
Kako je sa parkingom?

puno, puno hvala :s

Dlapek
28.01.2011., 10:20
Dragi svi,
molim vas za malu pomoć. Sredinom ožujka planiram sa dragim ić u Toskanu autom. Dajte mi predložite: mjesto koje bi bilo na sredini svih bitnijih gradića za vijdeti (možda firenca?), dobar pansion u istome, što sve vidjeti a što ne.
Vi koji ste išli u vlastitom aranžmanu, kolko vas je otprilike došlo? mi planiramo 5 noćenja uzeti..
Kako je sa parkingom?

puno, puno hvala :s
najpotpunije informacije ćeš dobiti ako se vratiš unatrag i čitaš redom postove.

kefa
28.01.2011., 16:44
mjesto koje bi bilo na sredini svih bitnijih gradića za vijdeti (možda firenca?), dobar pansion u istome, što sve vidjeti a što ne.
kolko vas je otprilike došlo? mi planiramo 5 noćenja uzeti..
Kako je sa parkingom?

"Bitnijih" gradica ima 83...otprilike.Mozda bi dobra baza bila oko Siene,
blizu pruge tako da mozes u veca/bolja mjesta vlakom bez brige
o guzvi,parkingu i (de)blokadama pristupa centru (ZTL)
Glavna stanica u Firenzi se krije pod sifrom SMN .
Karte u Italiji se moraju ponistiti prije voznje.

Manja/sladja mjesta ces obici autom.
Jedno od mogucih brloga moze biti i Sinalunga.Imaju hostel.
(Mada 2krevetna tamo i cimer fraj drugdje ne mora biti drama razlika.

Spavam di stignem ( hostel,camp,livada..) ne znam tocno tocni trosak.
Ostavi si 150eura za povratak.Ostalo placaj dok ima.

Mihalj11
07.03.2011., 09:55
pozz ljudi
postoji ideja da za onaj uskršnji vikend skočim s curom do Firenze. našao sam vlak iz Trsta preko Udina do tam. zanima me samo može li se karta normalno prek neta kupit?

kefa
07.03.2011., 16:52
Moze se kupiti preko neta ali ako dodjes ranije u Trst nemas problema sa kupovinom na salteru ili sa automata.
Kartu obavezno ponistiti prije ulaza u vlak ( detalji na forumu...vlakovi etc.)

Ides iz Trsta preko Udina?Ako toliko volis vlakove mozes u Firenzu preko Genove.
Obicno se ide Trst-Mestre-Bologna-Firenza.

ivchica
08.03.2011., 15:31
Evo, odluka je pala:
krećemo u subotu, dva noćenja u firenci za 45€/noćenju za nas oboje.uspjeli smo dogovoriti parking do ponedjeljka u 14h za 10€, što se prema onome kaj sam pročitala čini super!
Zatim u ponedjeljak krećmo prema sieni-san gimignano-volterra, spavanje u sienni
Sad vas molim, zadnje dvije noći ne znam da li nam je bolje noćiti u lucci ili u pisi?

Toma Sawyer
08.03.2011., 16:04
U Pisi ćeš teže naći smještaj ako ideš preko hostela.
Meni je Lucca zanimljivija za razgledavanje iako je Pisa fascinantnija.

trotter
09.03.2011., 08:04
Evo, odluka je pala:
krećemo u subotu, dva noćenja u firenci za 45€/noćenju za nas oboje.uspjeli smo dogovoriti parking do ponedjeljka u 14h za 10€, što se prema onome kaj sam pročitala čini super!
Zatim u ponedjeljak krećmo prema sieni-san gimignano-volterra, spavanje u sienni
Sad vas molim, zadnje dvije noći ne znam da li nam je bolje noćiti u lucci ili u pisi?

Plan se čini ok, samo kaj bih ja umjesto nakon Siene i okolice krenuo na jug prema Maremma regiji po običnim (zavoj na zavoj cestama)...
Mene osobno nisu niti Pisa niti Lucca fascinirale. Znam da ima onih koje jesu, ali mene osobno ne... Uz to Lucca je i prilično skupa. Općenito sjeverna Toscana je skuplja, bogatija od južne Toscane.
Ako je izbor između Pise i Lucce izaberite Luccu, iako ponavljam grad ko grad ništa tako ekstra ili kaj čovjeku oduzima dah.
Na jugu je priroda ljepša, a ima i par čarobnih gradova. Dobro je da spavate u Sieni jer grad i okolica su vrlo lijepi..Ak niš bar probajte bbiti u Sieni dva noćenja, pa onda jedno uzet za Luccu (to je dosta tamo), ak nećete dalje na jug...
Btw, ne brini kaj ste s autom jer Talijani svugdje idu autom, shodno tome ima i parkinga i nisu preskupi (obzirom na nas i na neke druge cijene u Toscani).

Nadinka
16.03.2011., 11:13
Evo procitala sam cijelu temu, stekla neku osnovnu sliku oko putovanja u Toskanu, pa da ipak ponesto i pitam :)
Planiramo Toskanu pocetkom ljeta vjerovatno, u vlastitom aranzmanu, autom, pa sad, vidim da dlap, Franceska, Toma S. i neki drugi su isli na taj nacin i da su zadovoljni svojim turama pa da vidim, da li je ok planirati nekoliko nocenja npr u Firenci i jos par u npr Sieni ili nekom drugom od gradica o kojima ste pisali, a ostatak regije obici u dnevnim izletima lokalnim cestama i pri tome svracati u neke restorancice i podrume vina i sl, mislim koliko je sve to tako lako izvodivo, ne bih da na kraju samo letimo od grada do grada kao po rasporedu.

Dalje jeste li unaprijed rezervirali smjestaj ili (npr Fran ti si rekla da ste imali ljepsi smjestaj, cijen 60-80 eura, to mi se cini ok skroz).

Sto se tice same obale, je li neko kombinovao i to u putovanju, znaci jos par dana na moru, ta Maremma regija, kakvog su tipa mjesta i plaze, ne bih one kilometarske hotelske plaze..

Od dragog sestra je isla kombinaciju 7 dana Toskan + 7 daa Korzika, pa cu morati i nju malo ispitati o toj verziji, je li jos neko takvo nesto kombinovao?

Dlapek
16.03.2011., 11:58
Evo procitala sam cijelu temu, stekla neku osnovnu sliku oko putovanja u Toskanu, pa da ipak ponesto i pitam :)
Planiramo Toskanu pocetkom ljeta vjerovatno, u vlastitom aranzmanu, autom, pa sad, vidim da dlap, Franceska, Toma S. i neki drugi su isli na taj nacin i da su zadovoljni svojim turama pa da vidim, da li je ok planirati nekoliko nocenja npr u Firenci i jos par u npr Sieni ili nekom drugom od gradica o kojima ste pisali, a ostatak regije obici u dnevnim izletima lokalnim cestama i pri tome svracati u neke restorancice i podrume vina i sl, mislim koliko je sve to tako lako izvodivo, ne bih da na kraju samo letimo od grada do grada kao po rasporedu.

Dalje jeste li unaprijed rezervirali smjestaj ili (npr Fran ti si rekla da ste imali ljepsi smjestaj, cijen 60-80 eura, to mi se cini ok skroz).

Sto se tice same obale, je li neko kombinovao i to u putovanju, znaci jos par dana na moru, ta Maremma regija, kakvog su tipa mjesta i plaze, ne bih one kilometarske hotelske plaze..

Od dragog sestra je isla kombinaciju 7 dana Toskan + 7 daa Korzika, pa cu morati i nju malo ispitati o toj verziji, je li jos neko takvo nesto kombinovao?

Dobar je plan s dnevnim izletima.
Sva noćenja smo rezervirali skoro dva mjeseca unaprijed.
U Toscani smo bili u više navrata i nismo kombinirali ništa jer se svaki boravak u Toscani pokaže prekratak.
U drugim dijelovima Italije smo boravili,ali uvijek ciljano.
Jedino di smo išli " na paf" je bila Aosta jer nam se jako svidjela na povratku iz Francuske.
Što se Lucce tiče ne slažem se s trotterom - mis mo tamo boravili u unamjeljnoj kući i bili smo oduševljeni i okolnim brdima i blizinom Carrare,Vincija,Camaiorea,Pise...obale,prekrasnih planina i jezera.
I nismo primjetili da je skuplje nego u ostatku regije.Smještaj i najam je bio jeftiniji nego u regiji Siena ili Chianti.

nasmijanonebo
16.03.2011., 12:03
trotter je bio i u regiji Maremma, vidio je i plaze tamo pa bude i on napisao o tome.
I ja bih tako kombinirala- kupanje u Maremmi a obilazak gradica po cijeloj Toscana regiji.

Nadinka
16.03.2011., 12:38
dlap i nebo, imate li neke prijedloge za smjestaj, znaci apartmani , hoteli, tako da je normalna cijena kao sto je fran spominjala i da se vama svidjalo

Sta mislite o opciji da se cijelo vrijeme boravi npr u Firenci, a odatle obilazi ostalo, je li to moguce da se ne seljaka po hotelima :)

bluebox
16.03.2011., 14:25
Pozdrav svima :)

Planiram put u Toskanu, pa molim preporuku za neku dobru slastičarnu :klopa:
Našla sam na netu neke pohvaljene, ali opis fenomenalne slastičarne kao "genuine and original American pastry shop" me baš i ne privlači :confused:

Zatim, postoji li vegetarijanska ponuda (ikakva) u nespecijaliziranim restoranima u gradu i u seoskim restoranima?

zabica171
16.03.2011., 16:10
kakva je cesta od zagreba do toskane? koliko dugo uopce traje taj put? isplati li se ici sa autom na put 3-4 dana?

ivo08
17.03.2011., 07:42

Moj ti je savjet iz prve ruke ovaj hotel, cijena s doručkom je oko 60€. Stvarno dobar hotel s bazenom i genijalnim pogledom. Nalazi se u jednom malom toskanskom mjestu, pa od tamo radite jednodnevne izlete do Firence, Pise, Lucce, ligurskog mora... /sve je oko 45-60 min autom/. Pogledaj na booking.com, ako se predomisliš imaš opciju besplatnog otkazivanja.

Moja preporuka, za te novce jako dobro!

http://www.booking.com/hotel/it/albergo-ristorante-bellavista.html?aid=333365;label=bookings-name-Xk0BuK0ZZ_Ay273TZWdMLQS5624746891;sid=743bfd48a9dd 4a406ba966510556e1c0;checkin=2011-06-21;checkout=2011-06-29;srfid=ae6da92f6bf0eebf0774dda313269e5cX43;show_ room=RD8340601

nasmijanonebo
17.03.2011., 09:44
kakva je cesta od zagreba do toskane? koliko dugo uopce traje taj put? isplati li se ici sa autom na put 3-4 dana?

Od ZG do Toscane ti je cijelo vrijeme autoput. Mozes i ici loklanim cestama, ali ta varijanta ti puno duze traje ali i puno zanimljivija.
Isplati se ici, sestra lani isla s muzem i 3 djece (da djeca vide) na 4 dana do Toscane s autom i puno toga su obisli s tim da su na nogama bili od jutra do navecer, sa samo jednim sjedenjem za rucak (i to brzinski rucak). Ali bilo im je super. Spavali su samo u Firenci u nekom dvosobnom apartmanu unutar hotela u centru -100 eura dnevno ih je to kostalo (ali isli su sredinom 8.mj. kad su najvise cijene!) .pa su neke toskanske gradove obilazili vlakom a neke autom.

Dlapek
17.03.2011., 09:49
dlap i nebo, imate li neke prijedloge za smjestaj, znaci apartmani , hoteli, tako da je normalna cijena kao sto je fran spominjala i da se vama svidjalo

Sta mislite o opciji da se cijelo vrijeme boravi npr u Firenci, a odatle obilazi ostalo, je li to moguce da se ne seljaka po hotelima :)

Ja se ne bih odlučila za bazu u Firenci zato jer je parking prava muka,a ako BB ili hotel imaju osiguran parking dodatno se plaća.
Mi smo odsjedali u Firenci nekoliko puta ,ali to je bio boravak samo u Firenci i dolazak avionom.
Ako želiš zujiti po cijeloj regiji Firenca nije dobar izbor.
Što se smještaja tiče u Firenci smo unajmili dvosobni stan jer smo bili s djecom,a drugi put je bio stručni skup pa smo bili u hotelu.Jednom smo odsjeli u BB blizu željezničkog kolodvora i bilo je dobro.
U ostalim mjestima (Lucca,Cortona,Empoli) smo bili u unajmljenim kućama.

_catwoman_
17.03.2011., 12:27
Mi osobno nismo imali nikakvih problema sa parkingom u Firenci. Hotel u kojem smo bili smjesteni imao je besplatan parking , a ugodno me iznenadio i besplatan parking na Piazzale Michelangelo.

Dlapek
17.03.2011., 14:51
Mi osobno nismo imali nikakvih problema sa parkingom u Firenci. Hotel u kojem smo bili smjesteni imao je besplatan parking , a ugodno me iznenadio i besplatan parking na Piazzale Michelangelo.

Imali ste sreću.
Ali ja ne vidim smisla boravka u Firenci da bi se išlo u izlete po cijeloj pokrajini.
Em je skuplje ,em dok izađeš iz grada,dok se navečer vratiš...

Toma Sawyer
17.03.2011., 15:28
Slažem se. Ili grad ili okolica.
Ceste su uske, spore, staje se svakih 500m jer ima neko neotkriveno selo pa još nazad u Fireznu.
Tlaka.

_catwoman_
17.03.2011., 15:49
Imali ste sreću.
Ali ja ne vidim smisla boravka u Firenci da bi se išlo u izlete po cijeloj pokrajini.
Em je skuplje ,em dok izađeš iz grada,dok se navečer vratiš...

Mozda sam ja malo cudna, ali ja stvarno ne vidim koju smo to mi srecu imali. Odes na booking.com i rezerviras hotel sa besplatnim parkingom, zatim se jos malo informiras i to je to. Ovo vrijedi za sve gradove, puno putujemo autom i nikad nema problema.

B1968B
17.03.2011., 20:18
mi smo se stacionirali u monsumanno termama, odakle je otprilike 30 - 60 minuta vožnje do podosta zanimljivih gradova ( pisa, lucca, siena, firenze, san gimignano, volterra, vinci )
hotel je bio ovaj dolje,classy i jeftino
ovaj (http://www.booking.com/hotel/it/residenza-del-granduca.html?sid=4abce9dd726704dd3387c58acd84c128 )

Dlapek
18.03.2011., 07:24
Mozda sam ja malo cudna, ali ja stvarno ne vidim koju smo to mi srecu imali. Odes na booking.com i rezerviras hotel sa besplatnim parkingom, zatim se jos malo informiras i to je to. Ovo vrijedi za sve gradove, puno putujemo autom i nikad nema problema.

Okej.
Meni ,kao i većini ljudi,nema smisla boraviti u najskupljem gradu pokrajine,s rijekom turista i očajnim prometom,da bih svaki dan provela na nekom drugom drugom mjestu.
Ako je vama to bilo sjajano - u redu.
Samo smo predložili čovjeku da mu bude ugodnije i jeftinije.

bluebox
18.03.2011., 08:19
Hotel rezerviran :lux:

Ponavljam pitanje - itko :ne zna:
Pozdrav svima :)

Planiram put u Toskanu, pa molim preporuku za neku dobru slastičarnu :klopa:
Našla sam na netu neke pohvaljene, ali opis fenomenalne slastičarne kao "genuine and original American pastry shop" me baš i ne privlači :confused:

Zatim, postoji li vegetarijanska ponuda (ikakva) u nespecijaliziranim restoranima u gradu i u seoskim restoranima?

Zatim:
Jel netko bio u kafiću slastičarni Gilli? Molim dojmove i cijene :)

Zanimaju me također otprilike cijene: kave u kafićima, piva (znam, znam, al ne volim baš vino osim u bambusu :brukica:) i cjelodnevnog parkinga.

Naplaćuje li se parking samo u Firenci ili i u gradićima u području?

Dlapek
18.03.2011., 08:30
Hotel rezerviran :lux:

Ponavljam pitanje - itko :ne zna:

Zatim:
Jel netko bio u kafiću slastičarni Gilli? Molim dojmove i cijene :)

Zanimaju me također otprilike cijene: kave u kafićima, piva (znam, znam, al ne volim baš vino osim u bambusu :brukica:) i cjelodnevnog parkinga.

Naplaćuje li se parking samo u Firenci ili i u gradićima u području?

Klonite se turističkih "staza slonova" i cijene će biti otprilike kao kod nas.
Po malim gradićima je kao kod nas po turističkim mjestima: parkiraš malo dalje i ne plaćaš ništa,što bliže gradu cijena raste.
Predlažem da jedete po anonimnim selima usput.To su prava gastronomska slavlja za malo love.
Kava je oko 1 do 1,5 eura,može se pojesti jako fini objed u nekoj gostioni za 15-20eura...
Kupite u marketu opremu za sendviče .Ima divnih stvari: sira,narezaka,povrća,namaza i gotovih pripremljenih malih obroka.Sve jako kvalitetno i prihvatljive cijene.
Pivo je kako koje ciojene su oko 2 eura: čuvajte se sjedenja po terasama jer se piće naplaćuje i do 320% skuplje.
U dućanima su cijene piva kao kod nas,a vino je jeftinije.

edit:
aha,Gilli.
Pa taj kafić je najpoznatiji po cijenama ,rekla bih.Ništa vrijedno pamćenja,osim činjenice da je osnovan još neke tamo 1770.Čuvajte se cijena- recimo da kapučino može koštati i 10tak eura ,ako vam ga kao ukrase i nakrcaju dodacima.

trotter
18.03.2011., 09:18

Otići u Toscanu a ne vidjeti Maremmu već samo Firenzu, Pisu, Luccu, i po meni od tih gradova najljepši - Sienu, je kao doći na Jadran, posjetiti Dubrovnik, Split, Zadar, a ne i otoke oko njih.
Plaže su pješčane, duge pješčane plaže s finim pjeskom, kilometarske duge i dosta široke, ali hoteli nisu jedan za drugim.. Ima i dosta kampova; svatko nađe ono kaj ga zanima...
Mjesta ima raznoraznih. obično su uz more turistička a ne brdima iznad, stari gradovi... Po meni vrlo dobra kombinacija odmorai i razgledavanja jer se zbilja ima kaj razgledavati.

trotter
18.03.2011., 09:38
Što se Lucce tiče ne slažem se s trotterom - mis mo tamo boravili u unamjeljnoj kući i bili smo oduševljeni i okolnim brdima i blizinom Carrare,Vincija,Camaiorea,Pise...obale,prekrasnih planina i jezera.
I nismo primjetili da je skuplje nego u ostatku regije.Smještaj i najam je bio jeftiniji nego u regiji Siena ili Chianti.

Postoji nešto što je stvar ukusa i o tome svi znamo da nije potrebno polemizirati. Kad sam pričao o Lucci, Pisi svoj sud sam donosio uspoređujući ih s ostalim dijelovima Toscane, osobito Maremmom. Nisam nešto puno kupovao u Lucci, ali sam bacio pogled na neke stvari robu) koje su mi se činile zanimljive i na kraju je ispalo da sam isto to kupio jeftinije u Firenzi nego u Lucci, iako bih od Firenze očekivao da je najskuplja!
Smještaj je jeftiniji oko Lucce nego oko Siene i tu zbora nema. Pretpostavljam da su dva razloga za to. Prvi je taj kaj se Lucca nemože uspoređivati sa Sienom, regija oko Lucce (Pise i brdima) s regijom oko Siene je već usporedivija, ali onad tu imamo jedan Viareggio koji sam ima smještajnih kapaciteta više nego Siena.- sve to cijenu ruši...

Ako bih redio neke paralele s Hr što je nezahvalno i teško, dio oko Lucce bih usporedio s Kvarnerom, a južnu Toscanu s Dalmacijom. Ocjena je i više nego paušalna, a spominjem je samo da netko tko nikad nije bio tamo, dobije bar grubi osjećaj.
S jedne strane bogatstvo, industrija, razvijen turizam, s druge strane poljoprivreda, ruralni turizam i po meni ljepša priroda.

trotter
18.03.2011., 09:50

Ovisi o tome kako vozite i do kojeg dijela Toscane idete (i iz kojeg dijela Hr, ja govorim za Zg) put traje cca 6-10 sati. Do Firenze se stiže za cca 7 sati. Uračunato i jedno do dva stajanja...
Cesta je ok. Najgori dio autoceste je potez Bologna-Firenza (prelaz preko Apenina), a od običnih i brzih cesta računaj da su manje više sve zavoj na zavoj ceste. Najravniji dijelovi autocesta i brzih cesta su potezi Viareggio-Lucca-Firenza, Pisa-Empoli-Firenza, te južno od Pise. Brza cesta Firenza - Siena ništa specijalno, ali za taj dio Toscane očekivao bih bitno više.

3-4 dana je na granici isplativosti autom. Ako ste već vidjeli Firenzu pa želite kružiti Toscanom onda ok, ali ako idete u Firenzu, Sienu i mislite tamo biti većinu vremena potpuno neisplativo. Uzmite u obzir da je cijena goriva u Ita iznad cijene u Hr, a autoceste su tu negdje po cijeni.

Dlapek
18.03.2011., 09:50
Postoji nešto što je stvar ukusa i o tome svi znamo da nije potrebno polemizirati. Kad sam pričao o Lucci, Pisi svoj sud sam donosio uspoređujući ih s ostalim dijelovima Toscane, osobito Maremmom. Nisam nešto puno kupovao u Lucci, ali sam bacio pogled na neke stvari robu) koje su mi se činile zanimljive i na kraju je ispalo da sam isto to kupio jeftinije u Firenzi nego u Lucci, iako bih od Firenze očekivao da je najskuplja!
Smještaj je jeftiniji oko Lucce nego oko Siene i tu zbora nema. Pretpostavljam da su dva razloga za to. Prvi je taj kaj se Lucca nemože uspoređivati sa Sienom, regija oko Lucce (Pise i brdima) s regijom oko Siene je već usporedivija, ali onad tu imamo jedan Viareggio koji sam ima smještajnih kapaciteta više nego Siena.- sve to cijenu ruši...

Ako bih redio neke paralele s Hr što je nezahvalno i teško, dio oko Lucce bih usporedio s Kvarnerom, a južnu Toscanu s Dalmacijom. Ocjena je i više nego paušalna, a spominjem je samo da netko tko nikad nije bio tamo, dobije bar grubi osjećaj.
S jedne strane bogatstvo, industrija, razvijen turizam, s druge strane poljoprivreda, ruralni turizam i po meni ljepša priroda.
Ma naravno da svatko ima svoje favorite.
Ali taj jedan odjevni predmet i nije neki pokazatelj,zar ne?
Ja više volim ova brda oko Lucce već i zato kaj je manja gužva,više malih mjesta koje nije turizam ni dotakao,a onaj dio kad se spuštaš iz Lucce prema Camaioreu me totalno osvojio.
Zaljubih se .
Bili smo tamo u nakoliko navrata i svaki put sam uživala.
Maremma me privukla na drugi način,ali to nije tema.

trotter
18.03.2011., 10:15

Ukoliko idete autom, početkom ljeta i želite vidjeti doživjeti Toscanu ovo je najgora varijanta.
Varijanta boravka u Firenzi i obilaska regije svaki dan od tamo je dobra jedino u slučaju da nisi autom i da regiju obilaziš vlakom.
Imam osjećaj da nemaš pravu predodžu veličine Toscane i što je ne manje važno brojem mjesta (gradića, sela, pejzaža..) koje te na putu jednostavno zaustave. Nema smisla npr proći 200 km na jug, pa onda nazad isto tolko. U dobrom dijelu Toscane niti nema autocesta a obične ceste su zavojite i to treba uzeti u obzir kod planiranja. Bolja je varijanta biti par dana u Firenzi ili ok nje i od tamo obići sj Toscanu, a za kupanje se smjesti negdje oko Grosetta i od tamo obići južni dio... Od npr Grosetta do Firenze imaš se kaj voziti...

Dlapek
18.03.2011., 10:33
Ukoliko idete autom, početkom ljeta i želite vidjeti doživjeti Toscanu ovo je najgora varijanta.
Varijanta boravka u Firenzi i obilaska regije svaki dan od tamo je dobra jedino u slučaju da nisi autom i da regiju obilaziš vlakom.
Imam osjećaj da nemaš pravu predodžu veličine Toscane i što je ne manje važno brojem mjesta (gradića, sela, pejzaža..) koje te na putu jednostavno zaustave. Nema smisla npr proći 200 km na jug, pa onda nazad isto tolko. U dobrom dijelu Toscane niti nema autocesta a obične ceste su zavojite i to treba uzeti u obzir kod planiranja. Bolja je varijanta biti par dana u Firenzi ili ok nje i od tamo obići sj Toscanu, a za kupanje se smjesti negdje oko Grosetta i od tamo obići južni dio... Od npr Grosetta do Firenze imaš se kaj voziti...

to isto sam i ja savjetovala,ali bilo je onih koji misle da je to baš dobra kombinacija.
Ali drago mi je da se netko slaže sa mnom,da je to jako loša ideja i nepotreban gubitak novaca i vremena.

trotter
18.03.2011., 10:45
Ma naravno da svatko ima svoje favorite.
Ali taj jedan odjevni predmet i nije neki pokazatelj,zar ne?
Ja više volim ova brda oko Lucce već i zato kaj je manja gužva,više malih mjesta koje nije turizam ni dotakao,a onaj dio kad se spuštaš iz Lucce prema Camaioreu me totalno osvojio.
Zaljubih se .
Bili smo tamo u nakoliko navrata i svaki put sam uživala.
Maremma me privukla na drugi način,ali to nije tema.

Naravno da jedan odjevni predmet nije pokazatelj, recimo da sam napravivši presjek cijena po bezbrojnim dućanćićima u uskim ulicama Lucce zaključio da su cijene sve samo ne povoljne. Roba je zbilja skupa. što se hrane tiće, primjera radi kg pršuta u Volterri košta 10 eura, u Lucci je sir koštao toliko (pršut nisam vidio).
Vina su jeftinija ili kao kod nas, pivo je skuplje. Cijene u restoranima, kafićima su skuplje nego ovdje. Volio bih da sam pivo igdje našao za 2 eura (osim u hipermarketima i na benzinskim pumpama). Obično je 0,4l oko 3, 4 eura i to ono preloše talijansko pivo (morandi ako se ne varam).
U južnoj Toscani litru maslinovog ulja možeš naći za 3 eura (cijena je od 3 do 15 eura po litri). Žao mi je kaj nisam kupio to za tri, već ono za 4 eura i mogu reći da to za 4E nije uopće loše...

Brda (gradići iznad Lucce) su nešto drugo :top:
Lucca sama po sebi meni i nije nešto.
Broj 1 u Toscani Pitigliano, broj 2 Siena.

P.s. Zašto nije tema Maremma? Postoji li tema južna Toscana ili Maremma odvojeno od teme Toscana?

Dlapek
18.03.2011., 10:55
Naravno da jedan odjevni predmet nije pokazatelj, recimo da sam napravivši presjek cijena po bezbrojnim dućanćićima u uskim ulicama Lucce zaključio da su cijene sve samo ne povoljne. Roba je zbilja skupa. što se hrane tiće, primjera radi kg pršuta u Volterri košta 10 eura, u Lucci je sir koštao toliko (pršut nisam vidio).
Vina su jeftinija ili kao kod nas, pivo je skuplje. Cijene u restoranima, kafićima su skuplje nego ovdje. Volio bih da sam pivo igdje našao za 2 eura (osim u hipermarketima i na benzinskim pumpama). Obično je 0,4l oko 3, 4 eura i to ono preloše talijansko pivo (morandi ako se ne varam).
U južnoj Toscani litru maslinovog ulja možeš naći za 3 eura (cijena je od 3 do 15 eura po litri). Žao mi je kaj nisam kupio to za tri, već ono za 4 eura i mogu reći da to za 4E nije uopće loše...

Brda (gradići iznad Lucce) su nešto drugo :top:Lucca sama po sebi meni i nije nešto.
Broj 1 u Toscani Pitigliano, broj 2 Siena.

P.s. Zašto nije tema Maremma? Postoji li tema južna Toscana ili Maremma odvojeno od teme Toscana?

U tom smo dijelu unajmili kuću.
heheheh
Mi smo u Lucci pronašli par zgodnih rupa za klopu i nismo prestajali guštat.
Ja pivo ne pijem ,pa sam cijenu napisala po maglovitom sjećanju iz cjenika.
A ulja smo nakupovali svaki put kad smo bili tamo i to po cijenama od 3eura do 6 za litru - ovisno o vrsti.Pa kako nisi vidio pršut?
Ima nekoliko malih mesnica s pršutima,pancetom ,kobasicama...da se ubiješ.
Cijene oko 10-20 za pršut ,a za kobasice je bilo od 5 do 50 (specijalci od mesa divljači,taftufa...)
Cijene sira su jako rastezljive ima fa za 5 eura i bogme i za 30 i više.
Mi se zaljubili u jedan polusuhi kozji - gio je po 8 eura.
Savršen.
Imaju u prebogatu tržnicu.Mi nakupovali hrane kao da ćemo ostati dva mjeseca ,a ne dva tjedna.hehehehe

Nisam mislila da Maremma nije tema ,nego su moji razlozi zakaj mi se tamo sviđa izvan teme.

trotter
18.03.2011., 11:19
U tom smo dijelu unajmili kuću.
heheheh
Mi smo u Lucci pronašli par zgodnih rupa za klopu i nismo prestajali guštat.
Ja pivo ne pijem ,pa sam cijenu napisala po maglovitom sjećanju iz cjenika.
A ulja smo nakupovali svaki put kad smo bili tamo i to po cijenama od 3eura do 6 za litru - ovisno o vrsti.Pa kako nisi vidio pršut?
Ima nekoliko malih mesnica s pršutima,pancetom ,kobasicama...da se ubiješ.
Cijene oko 10-20 za pršut ,a za kobasice je bilo od 5 do 50 (specijalci od mesa divljači,taftufa...)
Imaju u prebogatu tržnicu.Mi nakupovali hrane kao da ćemo ostati dva mjeseca ,a ne dva tjedna.hehehehe

Nisam mislila da Maremma nije tema ,nego su moji razlozi zakaj mi se tamo sviđa izvan teme.

Bilo bi dobro da je pivo u bircu 2 eura... :mig:
Pošto sam popričan gurman, a meso zaista obožavam, teško mi pada što mesne delicije nisam tamo isprobao.
Znam da se mnogi s ovim neće složiti, ali po meni je najveći minus (generalno gledano Italije) odnos kvalitete hrane i cijene hrane (ovo se odnosi na restorane). Cijene usluga su po meni previsoke iako sam svjestan da niti ovdje nisu puno manje! Što se hrane tiće za mene je raj istočno od Hr..
Nikad neću shvatiti u čemu leži tajna salate, i plačanja iste 10 tak eura u zapadnoeurospkim metropolama, kad za 3 eura negdje drugdje (u istoj toj Europi i jednako ljepim metropolama) možeš zbilja najesti ( znaći da mesa ima u dovoljnim količinama :D). Ali to je već za širu raspravu nije za ovu temu..

Dlapek
18.03.2011., 11:41
Bilo bi dobro da je pivo u bircu 2 eura... :mig:
Pošto sam popričan gurman, a meso zaista obožavam, teško mi pada što mesne delicije nisam tamo isprobao.
Znam da se mnogi s ovim neće složiti, ali po meni je najveći minus (generalno gledano Italije) odnos kvalitete hrane i cijene hrane (ovo se odnosi na restorane). Cijene usluga su po meni previsoke iako sam svjestan da niti ovdje nisu puno manje! Što se hrane tiće za mene je raj istočno od Hr..
Nikad neću shvatiti u čemu leži tajna salate, i plačanja iste 10 tak eura u zapadnoeurospkim metropolama, kad za 3 eura negdje drugdje (u istoj toj Europi i jednako ljepim metropolama) možeš zbilja najesti ( znaći da mesa ima u dovoljnim količinama :D). Ali to je već za širu raspravu nije za ovu temu..

Nas dvoje smo se rastorokali,ne znam koliko to zanima ostale,ali moram reći da obožavam talijanski kuhinju i vjeruj uz malo truda i raspitivanja može se izvrsno i jeftino jesti.
Baš sam se čula s čmžjem i pitala sjeća li se koliko je bila piva u pizzeriji - on pije pivo samo uz pizzu.
Veli da je bila 2e do 3 kako koja.
To je neka pizzerija u Carrari.Pizze bile po 4-7 eura

trotter
18.03.2011., 11:45
Nas dvoje smo se rastorokali,ne znam koliko to zanima ostale,ali moram reći da obožavam talijanski kuhinju i vjeruj uz malo truda i raspitivanja može se izvrsno i jeftino jesti.

Nećemo više... Naravno da druge to ne zanima... držimo se teme.

_catwoman_
18.03.2011., 12:13
Okej.
Meni ,kao i većini ljudi,nema smisla boraviti u najskupljem gradu pokrajine,s rijekom turista i očajnim prometom,da bih svaki dan provela na nekom drugom drugom mjestu.
Ako je vama to bilo sjajano - u redu.
Samo smo predložili čovjeku da mu bude ugodnije i jeftinije.

Ma ja se slazem s tobom, gdje sam ja napisala da je njima bolje bit u Firenci ili da smo mi od tamo isli u obilaske? Mi smo se smjestili u Firenci jer smo isli na samo jedan izlet van grada. Ja se samo ne slazem da je promet toliki problem i mislim da se ljudi koji zele ici autom u Firencu ne trebaju toliko brinuti oko toga.

Dlapek
18.03.2011., 12:15
Ma ja se slazem s tobom, gdje sam ja napisala da je njima bolje bit u Firenci ili da smo mi od tamo isli u obilaske? Mi smo se smjestili u Firenci jer smo isli na samo jedan izlet van grada. Ja se samo ne slazem da je promet toliki problem i mislim da se ljudi koji zele ici autom u Firencu ne trebaju toliko brinuti oko toga.

Nismo se skužile.
Ako misli čovjek boraviti samo u Firenzi,onda nema zime.
Iako mi smo u dva navrata išli samo u Firenzu ,ali avionom.
Za izlet u Chianti unajmili autić i super bilo.

Nadinka
18.03.2011., 13:11
Ovdje se zakuhalo dok mene nije bilo :)

Razlog zbog kojeg sam pitala za opciju spavanja u Firenci cijeli period je sto volim kad mi je hotel negdje u gradu, da mogu popodne odmoriti a navece izaci prosetati, negdje popiti koju casicu vina i svrljati ulicama bez razmisljanja da moram se prebaciti nazad do hotela/smjestaja autom. Zelim jedan opusten odmor, a nije mi cilj u prvom putovanju u Toskanu obici i vidjeti sve sto se 'mora', nego uzivati u onoliko koliko se moze stici bez nekog rasporeda i striktnog plana. Zbog toga sam pitala koliko je to moguce, jer naravno, nemam predodzbu ni o udaljenostima, ni o guzvama, ni stanju na cestama ni o tome koliko je toga sto te odvuce s ceste :)

Ali sve sto napisete je super korisno jer pomaze da se stvori predodzba i da se odlucimo za onu opciju koja nama odgovara najvise

Dlapek
18.03.2011., 13:44
Ovdje se zakuhalo dok mene nije bilo :)

Razlog zbog kojeg sam pitala za opciju spavanja u Firenci cijeli period je sto volim kad mi je hotel negdje u gradu, da mogu popodne odmoriti a navece izaci prosetati, negdje popiti koju casicu vina i svrljati ulicama bez razmisljanja da moram se prebaciti nazad do hotela/smjestaja autom. Zelim jedan opusten odmor, a nije mi cilj u prvom putovanju u Toskanu obici i vidjeti sve sto se 'mora', nego uzivati u onoliko koliko se moze stici bez nekog rasporeda i striktnog plana. Zbog toga sam pitala koliko je to moguce, jer naravno, nemam predodzbu ni o udaljenostima, ni o guzvama, ni stanju na cestama ni o tome koliko je toga sto te odvuce s ceste :)

Ali sve sto napisete je super korisno jer pomaze da se stvori predodzba i da se odlucimo za onu opciju koja nama odgovara najvise

Ma nismo "kuhali" - svatko iznosi svoje ,pa ti je lakše snaći se i odlučiti.
Mi nikad nismo po Toscani tutnjali u nekom manijačkom obilasku.
Toscana te inspirira na laganicu i uživanje ,a ne neku trku.
A sva manja mjesta ti imaju divne ulice i okoliš za šetnje,kafiće i gostione.

podgoričanin
22.03.2011., 17:21
Evo moje preporuke za bazu ako idete automobilom
http://www.booking.com/hotel/it/lebbiano-residence.html?tab=1&error_url=%2Fhotel%2Fit%2Flebbiano-residence.html%3Faid%3D315189%3Blabel%3Dhotel-81046%3Bsid%3D350b64a29795bf4be46987209bcbc0f0%3B&do_availability_check=on&aid=315189&label=hotel-81046&sid=350b64a29795bf4be46987209bcbc0f0&checkin_monthday=11&checkin_year_month=2011-6&checkout_monthday=15&checkout_year_month=2011-6

petroslava
26.04.2011., 13:34
Ja sam s Calypsom išla u Toskanu, nismo bili smješteni gdje smo trebali biti u Montecantini termama koji su inače lijepe, već u nekom hotelu ko fol s 4 zvjezdice na izlazu iz nekog malog gradića bez sadržaja, 15 km od Montecantini terma, uz prometnu cestu zbog koje nismo mogli spavati po noći, umjesto obećanog švedskog stola dobili smo katastrofa menu. Doručak koma, suhi kruh svaki dan. Vrhunac svega je bilo protrčavanje kroz gradove,i kao žurimo se u hotel i nakon večere oko 20 h si osuđen čamiti u hotelu s malim sobicama ili šetati kilometar do malog mjesta bez sadržaja...toliki put preći busom i onda protrčati kroz gradove a navečer čamiti u hotelu...od Toskanskih krajolika nismo vidjeli niti 10 %, ide se autoputem stalno...Preloše organizirano...inače u svim našim agencijama je sve što se radi samo da se što brže obavi ono pošto su putnici došli...bez da se ljude informira o najbitnijim informacijama...kako izbjeći gužvu za ulaznice, gdje dobro i povoljno jesti i sl.

Dlapek
26.04.2011., 13:57
Ja sam s Calypsom išla u Toskanu, nismo bili smješteni gdje smo trebali biti u Montecantini termama koji su inače lijepe, već u nekom hotelu ko fol s 4 zvjezdice na izlazu iz nekog malog gradića bez sadržaja, 15 km od Montecantini terma, uz prometnu cestu zbog koje nismo mogli spavati po noći, umjesto obećanog švedskog stola dobili smo katastrofa menu. Doručak koma, suhi kruh svaki dan. Vrhunac svega je bilo protrčavanje kroz gradove,i kao žurimo se u hotel i nakon večere oko 20 h si osuđen čamiti u hotelu s malim sobicama ili šetati kilometar do malog mjesta bez sadržaja...toliki put preći busom i onda protrčati kroz gradove a navečer čamiti u hotelu...od Toskanskih krajolika nismo vidjeli niti 10 %, ide se autoputem stalno...Preloše organizirano...inače u svim našim agencijama je sve što se radi samo da se što brže obavi ono pošto su putnici došli...bez da se ljude informira o najbitnijim informacijama...kako izbjeći gužvu za ulaznice, gdje dobro i povoljno jesti i sl.
Šteta.
Znam ljude koji su išli s Atlasom na slično putovanje i bili jako zadovoljni.

trotter
26.04.2011., 14:01

Zato fino drugi put autom/vlakom i prije češ sama naći smještaj na netu i ispast će ako ne jeftinije onda bar puno bolje, jer češ vidjeti daleko više, sama organizirati sve i nečeš boravak tamo pamtiti po hotelskoj sobi 3x3 u nekom selu pokraj malo većeg sela nego po onom kaj si sama odabereš...A u Toscani se bome ima kaj izabrati..

petroslava
26.04.2011., 14:22
Slažem se, svakako treba ići u Toskanu u vlastitom aranžmanu u neko seosko domaćinstvo, a ne u šugave hotele, agnecije koje samo gledaju kako da opeljuše ljude a nude najlošiju varijantu...:mig:

trotter
26.04.2011., 14:30
Slažem se, svakako treba ići u Toskanu u vlastitom aranžmanu u neko seosko domaćinstvo, a ne u šugave hotele, agnecije koje samo gledaju kako da opeljuše ljude a nude najlošiju varijantu...:mig:

Aha... A osobito je dobro ako je to seosko gospodarstvo negdje na jugu Toskane i uz Tirensko more :top:

Dlapek
26.04.2011., 14:35
Zato fino drugi put autom/vlakom i prije češ sama naći smještaj na netu i ispast će ako ne jeftinije onda bar puno bolje, jer češ vidjeti daleko više, sama organizirati sve i nečeš boravak tamo pamtiti po hotelskoj sobi 3x3 u nekom selu pokraj malo većeg sela nego po onom kaj si sama odabereš...A u Toscani se bome ima kaj izabrati..
Pa sad ,da će ziher biti jeftinije ne bih baš računala na to.Ali da će biti bolje,zabavnije,opušteniju i ljepše - to sigurno.

trotter
26.04.2011., 14:40
Pa sad ,da će ziher biti jeftinije ne bih baš računala na to.Ali da će biti bolje,zabavnije,opušteniju i ljepše - to sigurno.

...ispast će ako ne jeftinije onda bar puno bolje...

Za jednu osobu će biti skuplje, za dvije tu negdje ili jeftinije u vl aranžmanu, a za tri, četri jeftinije svakako u vl aranžmanu, ako se ide npr jednim autom...

petroslava
26.04.2011., 14:59
u svakom slučaju više ne idem s agencijama..dosta mi je navožavanja s malo uživanja..više vožnje bude nego onoga zbog čega sam došla...za vlastiti aranžman treba vremena i živaca..ali je sigurno puni pogodak..ne moram žurititi iz prekrasnog grada u šugavi hotel...:cerek:

Cinnamon Girl
28.04.2011., 15:29
Dlap, je li ne bi preporucila Firenzu kao bazu, cak i ako kanimo vlakom (a ne autom) posjetiti jedan dan Bolognu i busom drugi dan Siennu?
Cetvrti dan idemo vlakom za Milano, pa mi se cini najbolje biti smjesten u Firenzi. Ili?

nasmijanonebo
28.04.2011., 18:11
ako nisi sa autom, firenza ti je jako dobra baza..ja sam 9 noci bila u firenzi u jednom hostelu kod ponte vecchio te se iz FI skitala po toscani vlakom (nesto i busom)..veze odlicne:top:..
do Siene mozes i vlakom, nije bus jedina opcija :mig: (do tamo sam isla busom a natrag vlakom).

Cinnamon Girl
29.04.2011., 07:56
Ne znam mi koliko nam vremena treba za samu Firenzu. Mislili smo tri noćenja, a otišli bismo "na izlet" do Bologne i evt. do Sienne.

Što mislite?

trotter
29.04.2011., 08:27
Ne znam mi koliko nam vremena treba za samu Firenzu. Mislili smo tri noćenja, a otišli bismo "na izlet" do Bologne i evt. do Sienne.

Što mislite?

Do Sienne svakako otiđite na izlet, požaliti nećete...
Za samu Firenzu netreba puno, ako kažem jedan dan skočit će svi, pa eto onda dva dana za šetnju po gradu (izvana). Ako ulazite u muzeje itd trebalo bi i više ali dva dana možete računati. Sam centar Firenze pređe se za par sati nije to Rim a pogotovo ne Pariz... Nije ni Berlin ;)
Tri noćenja je sasvim dovoljno za prvi posjet Firenzi. Bolognu pokušati kombinirati ili na dolasku ili na odlasku jer je uz put, pa da se ne gubi vrijeme na ponovno vraćanje u Fi.

Dlapek
29.04.2011., 09:11

Što mislite?
Koliko ti vremena treba za Firencu?
Sve ovisi o tome što te zanima.
Mi smo bili tjedan dana samo u Firenci i još u nekoliko navrata po par dana u blizini ,pa smo dolazili na popodne ili pola dana .
Uglavnom je prepuna turista ,ali samo na nekoliko mjesta:Stari most,Piazza de la signoria,Ufizzi,katedrala...
Ja bih ti svakako preporučila posjetu crkvi Sv.Križa,nasumičnu šetnju desnom obalom Arna, popnite se malo na okolne brežuljke ,otiđite u neku anonimnu gostionicu,a ja preporučujem moj omiljeni restoran u Firenci.
http://www.ristoranteilpennello.it/index.php/category/il-locale/
Čim se makneš iz vreve turista počneš uživati u meni neodoljivom gradu.z

Puno je preporuka za Firenzu ovisi o interesima.
Javi kaj te zanima.

Cinnamon Girl
29.04.2011., 09:23
Koliko ti vremena treba za Firencu?
Sve ovisi o tome što te zanima.

Javi kaj te zanima.

Imamo tri nocenja u Firenzi, dva i pol dana.
Ne znam da li da ih provedemo u Firenzi, ili da odemo do Bologne, ili i do Bologne i do Sienne.

Zanima me mnogo toga, ali buduci da imamo samo tri nocenja, muzeji ne dolaze u obzir. Znam samo da moram vidjeti Donatellovu Mariju Magdalenu (http://almostlikelife.net/wp-content/gallery/florence-1/mary-magdelene-donatello.jpg). A ovo ostalo hodanje po gradu, arhitektura, kava + hrana, udisanje grada. Zelim upratiti te neke male stvari koje cine Firenzu, svakodnevicu Firenze.

Stizemo uvecer.
Odlazimo oko 15h treceg dana.

Dlapek
29.04.2011., 09:51
Imamo tri nocenja u Firenzi, dva i pol dana.
Ne znam da li da ih provedemo u Firenzi, ili da odemo do Bologne, ili i do Bologne i do Sienne.

Zanima me mnogo toga, ali buduci da imamo samo tri nocenja, muzeji ne dolaze u obzir. Znam samo da moram vidjeti Donatellovu Mariju Magdalenu (http://almostlikelife.net/wp-content/gallery/florence-1/mary-magdelene-donatello.jpg). A ovo ostalo hodanje po gradu, arhitektura, kava + hrana, udisanje grada. Zelim upratiti te neke male stvari koje cine Firenzu, svakodnevicu Firenze.

Stizemo uvecer.
Odlazimo oko 15h treceg dana.

Mariju Magdalenu ćeš vidjeti u muzeju odmah uz katedralu- istočna strana trga -ne možeš fulati.Zna biti red na ulazu,ali nikad nije obeshrabrujuće velik.
Ako voliš kožne rukavice,spusti se sa starog mosta uz Arno i kreni uzvodno- ima nekoliko rukavičara s prekrasnim modelima u svim bojama i izvedbama.Prije godinu dana je cijena bila za kratke rukavice od najfinije kože 40eura.
Za popiti jako dobru kavu preporučam kafić nasuprot palazzo Pitti,pa se prošećite ulicom na zapad - prekrasan kvart.
Ako želiš neki umjetnički predmet ili starinu u tom ćeš kvartu sigurno naći nešto.

Cinnamon Girl
29.04.2011., 11:02
Mariju Magdalenu ćeš vidjeti u muzeju odmah uz katedralu
Da, to znam.
Ako voliš kožne rukavice,spusti se sa starog mosta uz Arno i kreni uzvodno- ima nekoliko rukavičara s prekrasnim modelima u svim bojama i izvedbama.
Obozavam! Ovo je odlican prijedlog. Imam mnogo rukavica i jako ih volim. Najdraze su mi jedne koje sam kupila u Antwerpenu, isto kod nekih starih rukavicara i posve kratke su (kao sto Carry ima u jednoj sceni kad telefonira).

Za popiti jako dobru kavu preporučam kafić nasuprot palazzo Pitti

Ovo je jako vazno! Hvala. Imas li jos koji prijedlog za kavu?

Dlapek
29.04.2011., 11:18
Da, to znam.

Obozavam! Ovo je odlican prijedlog. Imam mnogo rukavica i jako ih volim. Najdraze su mi jedne koje sam kupila u Antwerpenu, isto kod nekih starih rukavicara i posve kratke su (kao sto Carry ima u jednoj sceni kad telefonira).

Ovo je jako vazno! Hvala. Imas li jos koji prijedlog za kavu?

Zapravo je dobar svaki kafić ili trattoria udaljena barem 500m od "staze slonova" : Katedrala-Uffizi-Ponte Vecchio

Cinnamon Girl
29.04.2011., 11:57
Zapravo je dobar svaki kafić ili trattoria udaljena barem 500m od "staze slonova" : Katedrala-Uffizi-Ponte Vecchio

Mozes li predloziti neki hotel, koji nije bas preskup i da je miran/cist?
Najbitnije mi je naspavati se nocu, ne bih li danju bila spremna za hodanje.

Dlapek
29.04.2011., 12:55
Mozes li predloziti neki hotel, koji nije bas preskup i da je miran/cist?
Najbitnije mi je naspavati se nocu, ne bih li danju bila spremna za hodanje.

na žalost nisam ti od koristi za hotele.
Mi smo unajmili stan na tjedan dana.
U BB7garni hotel sam bila jaaako davno,tako da se i ne sjećam kak se zvao.Bio je u kvartu od želj kolodvora prema katedrali u jednoj pokrajnoj ulici na lijevoj strani.
A kaj se mira tiče ,nećeš iamti problema.Firenza se ne odlikuje baš divljim noćnim životom.U ponoć je mir i tišina u većini kvartova,kao da si na vrh planine.

orfanto
29.04.2011., 23:05
Cinnamon Girl,
ako već idete u Firenzu toplo vam preporučam da odvojite cca 3 sata vremena da posjetite Fiesole, malo mjesto situirano na brežuljku iznad Firenze, udaljeno 5min autom i 15-ak min busom (karta cca €1.15). Odmah po dolasku, na trgu ima jedan restoran/kafić s čije terase se pruža prekrasan pogled na Firenzu (ne sjećam se cijene kave, ali čini mi se da nije skupa). To je tipično tal. malo mjesto u kojem se svaka građevina čini posebnom. Odmah na trgu se nalazi Duomo di Fiesole (crkva u koju sam išao svake nedjelje na misu sa jednom tal. obitelji kod koje sam bio smješten). Zatim je tamo smješten samostan Sv. Franje (mislim da se ulaz ne plaća) koji se barem meni čini jako poseban jer je bogat raznim umjetničkim djelima i artefaktima iz svijeta koje su misionari donjeli iz raznih misija i putovanja npr. egipatska mumija, razne afričke figure, slike mučenja (ovo mi je bilo malo čudno za vidjet u samostanu, pa nam je tada čovjek objasnio da su ih misionari donjeli iz Azije) i još puno zanimljivih djela. Na sjevernoj strani se nalazi stari rimski teatar i ostaci etruščanskih građevina (to je ujedno i muzej, al je na otvorenom pa se veliki dio toga vidi i nema potrebe kupovati kartu osim ak si baš jako zainteresirana).

I ako ćeš ić u Sienu, dobro je skoknuti i do San Gimignana malog mjesta isto na brežuljku udaljenom nekih 30-45 min busom (mi smo išli do Siene pa na povratku do San Gimignana i onda se vratili u Firenzu). Jako lijepo malo mjesto sa mnoštvom dućančića, srebrnarnica, kožarnica... btw pogled sa tornja (nemreš ga fulat) je fenomenalan, a usput si kupite i butelju dobrog Chiantia (nije skup).

Uglavnom, o Firenzi nisam pisao al mogu slobodno reći da se bitne stvari mogu vidjet u 3 dana (premda malo tijesno sa mog aspekta), ali za stvarno obići sve zanimljivosti i atrakcije je potrebno barem tjedan do 10ak dana. Razlog tome je jer Firenza je u prošlosti (za vrijeme obitelji Medici i neko vrijeme poslije) bila možda čak i najbogatiji grad u Italiji i grad u kojem su se okupljali najveći umjetinici tog doba (Michelangelo, Caravaggio, Dante...). Zanimljiva je činjenica da recimo Duomo i mnoge druge crkve nisu tako veličanstvene jer su firentinci bili jako religiozni, već zato jer su bili jako bogati pa su radili takva zdanja jer su mogli. Ja osobno, sam bio mjesec dana pa nisam vidio sve, ali opet, meni razgledavanje i nije bio najveći prioritet.

Cinnamon Girl
30.04.2011., 07:10
Cinnamon Girl,
ako već idete u Firenzu toplo vam preporučam da odvojite cca 3 sata vremena da posjetite

Hvala na opsirnom odgovoru i generalnim savjetima, samo ne znam kako to sve uklopiti u dva i pol dana na tom području.

Cinnamon Girl
09.05.2011., 08:38
Moze li tko dati pouzdanu stranicu za rentanje stana? Ili neki konkretan studio/stan/sobu? Vec provjereno.

Ro_
13.05.2011., 20:36
http://www.waytostay.com/

mi isli u berlin, a stan bio odlican, sve proslo super.

vidim da ima i firenze pa pogledaj malo, posebno komentare kod svakog stana.

Cinnamon Girl
13.05.2011., 21:12
Našla sam apartman (http://www.friendlyrentals.com/en/apartments/florence/apartment-4504-228.htm) za 90€ u centru, jako lijep.
Hvala anyway

PAULA123
21.05.2011., 16:45
u svakom slučaju više ne idem s agencijama..dosta mi je navožavanja s malo uživanja..više vožnje bude nego onoga zbog čega sam došla...za vlastiti aranžman treba vremena i živaca..ali je sigurno puni pogodak..ne moram žurititi iz prekrasnog grada u šugavi hotel...:cerek:

Moj savjet ti je ako ideš preko agencije da biraš ove ipak malo veće, barem ja tako radim i nikad nije bilo problema. Ja osobno uvijek idem s agencijom jer mi se ne da gnjaviti sa vlastitom organizacijom, a kad već negdje idem cilj mi je ono najvažnije vidjeti, a agencije ti to tako naprave da to i vidiš...

Ja sam bila sa Integralom u Toskani spavali smo u Montecatini Termama, sve je bilo odlično organizirano, polupansion, nemaš briga sa hranom (a što se tiče talijanskog doručka u hotelima, to ti je normalno da je takakv kakav je), hotel jako dobar, sa Montecatini Termama sam oduševljena jer grad je prekrasan i zaista živ i nije dosadan, ima se kud i izaći, a opet sam aranžman nije bio naporan, vidjeli smo dosta od samog krajolika Toskane u vožnji, bilo je vremena pogotovo u Firenzi, tako da meni je bilo odlično :top:

I mogla bi se opet tamo vratiti:mig:

Francesca
21.05.2011., 16:55

Apsolutno u vlasttiom aranzmanu

Mi smo nasli tako savrseno mjesto gdje uvijek odsjedamo, par km od san gimignanna a totalna nirvana... Cijnena je oko 80e za dvoje sa dorudkom, sobe su divne, uredene u tradicionalnom stilu, vrlo ciste i nedavno je renovirano sve, ima i bazen sto bas pase nakon dana u obilasku.... Super je....

U firenzi smo isto nasli super aparthotel, za dvoje sa nekim jadnim doruckicem je 60 e a na duomu ste za 10 min setnje, sto cak i meni nehodalici nije puno
Isto nedavno renovirano i vrlo cisto i tiho

marioxp
29.05.2011., 21:13
Kako se zove gradić u Toscani, jako je poznat po prodaji predmeta od kože?

Toma Sawyer
30.05.2011., 00:19
Izgleda da ću ovo ljeto ponovo u Toskanu.
Slijećem u Pisu i vraćam se iz Pise. Ostajem 6 noći.
Napravio bi neki round trip. Posjetio bi Pisu, Firenzu, San Gimignano i Sienu.
Do sada sam Toskanu obišao s rent-a-carom. Ovaj put bi išao javnim prijevozom.

Koji javni prijevoz preporučujete i kako napraviti raspodjeliti 6 dana na sva ta mjesta?

Francesca
30.05.2011., 08:25
za javni prijevoz ti ne znam ali ja bi to posložila ovak:
U Pisi osim tornja i okolice baš i nemaš što pa ovisno kad slijećeš i polijećeš, ti dani bi ti trebali biti dovoljni

San Gimignano je slatki mali gradić koji prehodaš uzduž i poprijeko u 2 sata i tak zaviriš u svaki portun, pa bi ga upakirala sa Sienom gdje imaš ipak dosta toga za gledat i obilaziti

Sve preostale dane provedi u Firenzi jer je ona ipak van svakih kategorija, tamo samo cijelo poslijepodne i večer mogu prosjediti ispred Duoma i nije mi ni dosadno ni naporno

U San Gimignanu na onom glavnom trgu preporučam sladoled, svjetski su šampioni ;)

trotter
30.05.2011., 08:27
Izgleda da ću ovo ljeto ponovo u Toskanu.
Slijećem u Pisu i vraćam se iz Pise. Ostajem 6 noći.
Napravio bi neki round trip. Posjetio bi Pisu, Firenzu, San Gimignano i Sienu.
Do sada sam Toskanu obišao s rent-a-carom. Ovaj put bi išao javnim prijevozom.

Koji javni prijevoz preporučujete i kako napraviti raspodjeliti 6 dana na sva ta mjesta?

Šteta kaj nisi autom, ali pošto mora biti javni prijevoz preporučam vlak. Veze su dobre, vrlo dobre a karta nije skupa.
Po meni jedan dan ostani u Pisi iz koje možeš skočiti do Lucce. Drugi dan zapičiš do Firenze di npr ostaneš iduće dvije noći. Četvrti dan kreneš također vlakom južno od Firenze prema Sieni i izađeš u Poggibonsi di hvataš bus za San Gimignano. Otamo nazad busom u Poggibonsi i na vlak za Sienu. 4, 5, 6 noćenje može biti u Sieni odakle nazad ideš za Pisu...

Ta tura je vidim prilično ''klasična'', dal te zanima kakvo kupanje obzirom da po ljeti ideš, tj. doživjeti Toscanu na mjestima osim ovih klasičnih turističkih? Okupati se npr u Tireskom moru, posjetiti jug Toscane?
U tom slučaju ova tura se jednostavno da izmjeniti tj nadopuniti..

nasmijanonebo
30.05.2011., 08:28
ja obilazila toscanu vlakom. jedino sam isla jednom busom iz firenze do poggibonsija 8iako ima i vlak, cisto da vidim kakav je lokalni bus u toscani) i od poggibonsija do san gimignana busom. od poggibonsija smo isli u sienu i vratili se vlakom u firenzu. baza nam je bila u firenzi (9 dana).
sve ostale destinacije smo vlakom. nama su svi vlakovi bili savrseno tocni.:top:
(vjerovali ili ne)
mozes skoknuti i do viareggia iz pise, jako je to blizu...za talijane je to pojam, jedno od najstarijih i najvecih ljetovalista a imaju i jak karneval (onaj zimski).
tamo nam je bilo lijepo provesti jedno popodne.
bez brige, nije kao Rimini, Rimini sve sami noviji hoteli, u Viareggiu vise tipa opatijski hoteli..i puno parkova i cvijeca. a plaza klasicna - dugackaaaaaaa, pijesak (nije bas za kupanje za nas sa Jadrana)

Francesca
30.05.2011., 08:30
nisam sigurna jel sam muža dobro jutros čula ali nekaj je spominjal Toscanu ak nam Grčka ne upali pa se nadam da Grčka neće upalit :jumping:

Ja bi tam mogla ići svak godine :brukica:

Korenat_1
30.05.2011., 08:31
Lani sam proveo skoro pa perfektan tjedan u Italiji, Toskani. Put Ryanair iz Zadra, dvije povrate najskuplje karte moguće valjda, preko agencije (nisam bio siguran u credit-card, a osobno ne koristim i ne želim imati kreditne), ukupno 1300 kuna. Slijetanje u Pisu i onda u hotel. Našli smo hotel preko otel.com, imaju perfektan izbor, još ti na nekakav stalni booking preko njih daju 5% popusta, našli hotel 2,5 km od centra Pise sa 4 zvjezdice za 60 eura (ukupno za dvoje) noć sa doručkom (odličnim doručkom, švedski stol, sir, talijanske salame, pršut, namazi, voće, domaći kruh, svi napitci, voće, ma baš sve). Soba lijepa, velika, sa balkonom, besplatni gym i turska kupelj, ma za hotel sve 5. Inače ime hotela je AC Hotels Pisa.
Ispred hotela je autobusna stanica (mi smo i šetali jednom) autobusi su stalni i za 5 minuta ste ispred jezgre grada. Pisa ako si date malo više vremena ima puno više za otkriti od Piazze dei miracoli, a posebno više od strmog kosog tornja (za boga nemojte u šlapama gore ići) za kojeg će te čekati 5 sati (karte kupite oko 11 za grupu u 4) i za kojeg će vas oderati 15 eura po glavi. Sve možete sami otkriti, samo šetajte po centru, neće te se izgubiti a vidit će te puno toga.
Apsolutno preporučam njihov večernji izlazak, to je nekih 10 kilometara od Pise, zove se ako se ne varama Marina di Pisa, na obali su noćni klubovi u kojima vam je cijelu noć nekakav buffet sa hranom koja je besplatna, a piće plaćate. Dakle tanjur hrane, pijesak pod nogama, udobna fotelja, ležaljka i časa vina u ruci. Savršen hedonizam. Vino nije skupo, žeštice jesu, kokteli su valjda ko i svugdje standardna cijena - 6-7 eura.

Firenca. Možete vlakom, dolazite direkt ispred grada, a moja vam je preporuka rent-a-car. Ok, talijani voze blesavo, na pola trake, neke ceste niti nemaju trake, ali samo pratite znakove i ne možete se izgubiti. Pored kolodvora (želježničkog) imate podzemnu garažu (za nekih 5-6 sati platite oko 10-11 eura) i onda šetnja. Kava je katstrofa, makijato je zapravo ispljuvak kave, sjedite na plastičnim sjedalicama, za kavu vam drmne oko 3-5 eura ovisi gdje ste odlučili sjesti (servizio, servizio, servizio), voda se naplaćajuje....Sve što želite vidjeti osim Pontevechia i rijeke Arno, kao i onog trga sa gomilom skulptura i kipova velikana će te čekati po par sati, a osim ako nemate ekstra duge živce, slušaju vam se razgovori starijih Japanki (nacija, ne obuća) nemojte ulaziti u njihovu katedralu. Stvarno je spektakularna, ogromna, ali za ulazak vam je stajanje u redu 4-5 sati. Naravno plaćate masno.

Toskana sama, dakle dok prolazite, nije neki spektakl, zamislite Liku i Gorski kotar koji su malo uređeniji i umjesto malih kuća kosog krova gledate velebne vile. Ipak mjesta koja skriva su nešto posebno. Jednog od takvih je Lucca. Ne bi ništa vam govorio, samo da vam je usput, gdje god odsjelii bili smješteni, radi se o predivnom gradiću talijanskih trgovaca, koji je na mene ostavio poseban dojam. Firenca, Pisa, Viagregio, cijela Toskana, Venecija ( 4,5 sati vožnje od Pise) sve to zbrojite, pomnožite sa 10 i dobijete Luccu. Barem meni.

Uglavnom, vidjeti puno toga imate, od usluge, hrane, pizze i talijanske kave ne očekujte ništa osim da će vas novčanik zaboliti, definitvno najjednostavnije (posebno onima bliže Dalmaciji) i najeftinije je Ryanair i to je to

Dlapek
01.06.2011., 13:48
Jednog od takvih je Lucca. Ne bi ništa vam govorio, samo da vam je usput, gdje god odsjelii bili smješteni, radi se o predivnom gradiću talijanskih trgovaca, koji je na mene ostavio poseban dojam. . Barem meni.

to
dijelim tvoje oduševljenje

amalka33
07.06.2011., 13:57
može li mi netko dati preporuku gdje se hraniti, a po nekakvim normalnim cijenama? Plan putovanja je Ferrara....Firenca...Siena...Pisa...Lucca....
Ako je netko imao smještaj u Montecatini termama...kakva je tamo hrana i cijene?

PAULA123
07.06.2011., 18:40
dijelim tvoje oduševljenje

I meni je Lucca super, a u stvari nisam ništa posebno očekivala od toga grada......

*eva*
07.06.2011., 22:12
I meni je Lucca super, a u stvari nisam ništa posebno očekivala od toga grada......

i mi smo bili odusevljeni...a skoro smo je izostavili iz ture.
dosli smo u grad jutro nakon nove godine. prije 8 smo stigli i bili jedini koji smo setali po gradu. za divno cudo jedan toranj je bio otvoren. covik na ulazu jedva drzao oci otvorene. pustio nas bez da platimo.
popeli se gore a ono grad i brezuljci u laganoj izmaglici, nigdi nikoga, savrsena tisina...ma divota.
kasnije oko 10-11 grad zivnuo ali onako praznicki, svi u setnji...ne znam je li bilo do situacije ili grada ali super je stvarno bilo.

toma...svi ovi gradovi koje si nabrojao su super povezani vlakovima. uz to je prijevoz brz i jeftin (i ocajno netocan ali ajde vidim da su neki imali dobra iskustva pa ti drzim fige). vec ih je nekoliko opisalo ture pa necu opet ja.
jedino sto je nama baza bile firenca a tu je cvoriste vlakova pa nam se bilo kako kretati. ne znam kakva je povezanost siene ali trebalo bi biti izvedivo.

idi na http://www.trenitalia.com pa si mozes sve isplanirati unaprijed.