PDA

View Full Version : Pomoć obiteljima oboljelih od zloćudnih i drugih teških bolesti

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

5-mrvica
29.07.2009., 18:09
Ivanicapeca,
hvala na pojasnjenju, pokusat cu nabaviti knjigu sto prije.
A sto se tice stresa, slazem se da je on ustvari glavni aktivator vecine potencijalnih bolesti koje spavaju u nama.
Meni ponekad dođe da odem zivjeti na neki mali, mirni otocic :mig: ali nije niti to tako jednostavno. Zasad mi najvise pomazu setnje sa psom, da razbistrim misli i barem malo napunim baterije.

Ivanicapeca
29.07.2009., 18:20
Ivanicapeca,
hvala na pojasnjenju, pokusat cu nabaviti knjigu sto prije.
A sto se tice stresa, slazem se da je on ustvari glavni aktivator vecine potencijalnih bolesti koje spavaju u nama.
Meni ponekad dođe da odem zivjeti na neki mali, mirni otocic :mig: ali nije niti to tako jednostavno. Zasad mi najvise pomazu setnje sa psom, da razbistrim misli i barem malo napunim baterije.
Meni je moj pas strašno pomogao. On je bio moj jedini "spoj" s normalnim životom vani. Bila sam stalno uz mamu osim kada je mali morao vani. Imala sam dobar izgovor da malo preusmjerim fokus, a to je jako bitno kako ne bi izgubili zdrav razum u cijeloj situaciji.

5-mrvica
29.07.2009., 19:05
Sivkoigricko,
hvala,budem proguglala malo.
Mislim da je jako dobro tj. najvaznije da tvoj suprug vjeruje da mu taj proizvod pomaze.
Npr. moja mama ne vjeruje u aloju, pa je nisam niti kupovala, ali zato vjeruje u domaci med pa joj to dajem. Inace smo za imunitet uzeli Beta glukan nedavno, pa cemo vidjeti.
Najbolje je djecu odmalena uciti zdravim stvarima, da ih navrijeme zavole i da im postane navika. A za cigarete, mislim da se netrebas previse brinuti, jer vide nazalost iz prve ruke, po bolesti tate koliko mogu nastetiti.
Provodite svi skupa sto vise vremena u zajednickom i kvalitetnom druzenju, volite se i sve ce biti ok. Nedajte smrknutom i ozbiljnom izrazu da se navuce na lice, kak se ono veli - smjeh lijeci :top:

5-mrvica
29.07.2009., 20:03
Ivanicapeca,
Bas si dobro objasnila to sa psom, vanjskim svijetom i zdravim razumom, ziva istina.
Ja da ne izađem svaki dan u setnju i da ne napravim taj mali odmak iz kuce i od bolesti, mislim da bi mi nesto iz glave otislo u "setnju" :lol: a tad definitivno nebi mami bila od pomoci.
Kad si vec spomenula da pas dođe kao "pozitivni izgovor" htjela bi tu napisati jednu kratku pricicu, koja je upalila i zbog toga sam jako vesela.

Naime, moja baka (mamina mama) je onakav tip kojeg vjerojatno svi poznajete, nije jaka na rijecima tj. nezna izgovarati one rijeci-volim te, ali svoju njeznost iskazuje na nacin da te nahrani, jer ljubav ide kroz zeludac:mig:
Od kad se mama razbolila, skuzila sam da bi joj baka to htjela reci, bar jednom u zivotu, dok nebude kasno, a mojoj mami bi to naravno bilo drago za cuti. I tako sam ja smislila izgovor zvan strudla.
Zove baka i veli, dosla bi k vama, ali nisam stigla napraviti strudlu, kaj bum joj donjela? A ja velim, pa nis, samo dođi, pozna ona tebe i zna kaj tvoja strudla znaci-izraz ljubavi i tak joj reci. Dođe baka k nama i odmah s vrata, veli mojoj mami: NEMAM STRUDLU AL TE IMAM RADA! :rofl: Svi smo se smijali i to je stvarno lijepa uspomena za pamcenje. Sad joj baka to stalno govori kad ju nazove i to je mali "pozitivni izgovor" u obliku sale, ali puno znaci!

Sorry ljudi na dugom postu, ali nadam se da vam je barem mali smjesak izmamio.

Bani
29.07.2009., 22:52
Odlicno Nivia179!
Dijelim tvoju srecu, posebno zato jer su i mojoj mami, godinu dana nakon operacije i nakon terapija, nalazi dobri (CT, kolonoskopija, kks i markeri)
:jumping:

... ipak, iako njoj nista ne govorim (jer sad se napokon malo opustila i ohrabrila nalazima), ja ne mogu potisnuti sumnje... Naime, marker je jos uvjek u granicama , ali, u konstantnom porastu u 3 vadjenja nakon operacije. Slijedeca kontrola je tek u prosincu (sto ce biti skoro 6 mjeseci od zadnje kontrole) pa si mislim nije li ju onkolog trebao naruciti ranije, nakon 3 mjeseca... ili poslati na jos neke kontrole (rtg prsnog kosa npr. ili PET CT...)
:confused:

bas mi je drago :) samo pozitivno, dobro je biti na oprezu al nemoj sumnjat :grli:

biljaa
29.07.2009., 23:01
Mene trenutno najvise brine ta gnojna upala s kojom se gnjavimo.

Mrvice,ja ti se javljam jer situacija mog tate bar malo podseca na situaciju tvoje mame.Naime,razlika je jer je tvoja mama operisana (budi presretna zbog toga)a mom tati su odustali u zadnji cas od operacije jer su prilikom medijastinoskopije nasli uvecana dva limfna cvora i to na suprotnoj strani pluca.Tata je relativno uspesno prosao kroz 4 ciklusa HT i dve ture po pet dana zracenja.E,nase tj.njegove muke pocinju kad su mu 07.05.dijagnostikovali upalu pluca i pustili kuci.Tata se mucio narednih 7 dana i onda su ga morali primiti zbog visoke temperature.E,to je sad duga prica,uglavnom tatu su pustili kuci posle 35 dana i mi smo mislili da je to kraj.Medjutim samoinicijativno sam ga odvela da vadi krv u privatnu labaratoriju i naravno skontala da on opet ima upalu i tako ga odmah odvela u bolnicu gde su konstatovali da se upala vratila i opet je tata bio 18 dana u bolnici.Prekljuce se vratio a ja ga opet danas odvela da izvadi krv i opet mi je sumnjivo pa ga opet u petak vodim da ponovimo krv pa cu tacnije znati sta dalje.Uglavnom hocu da ti skrenem paznju da su upale kod njih jako ceste i nazalost kobne i poprilicno sam sigurna da moj tata jos jednu upalu nebi lako prevazisao i hocu da ti kazem da moras sama da pratis situaciju,jer sigurna sam da ja nisam toliko angazovana mog tate jos u martu nebi bilo jer su ga tada i otpisali.Meni je jako pomogla Dr.Jasna Radic sa foruma Za novi dan a isto tako mi sa jednog foruma jedna Dr.svakodnevno daje instrukcije sta i kako dalje jer ja o medicini do pre 11 meseci nista nisam znala.
Zamalo da zaboravim da moj tata ima pseudomonas bakteriju i da su je u bolnici otkrili pomocu hemokulture?
Dal ti znas sta je tacno kod tvoje mame u pitanju?
Mnogo srece i tebi i svima ostalima na forumu.
Pozdrav

kika11
30.07.2009., 09:02
Kojje vježbe se rade nakon operacije dojke sa rukom ?

Ivanicapeca
30.07.2009., 10:51
Kojje vježbe se rade nakon operacije dojke sa rukom ?

S obzirom kako je invazivna bila operacija i što je sve odstranjeno, trebala bi posjetiti fizijatra koji će predložiti vježbe. Uputnicu za fizijatra daje liječnik opće prakse. Ukoliko si još na bolničkom liječenju, može liječnik onkolog ili kirurg preporučiti bolničkog fizijatra da te se pregleda.

Sivkoigricko
30.07.2009., 19:52
Sivkoigricko,
hvala,budem proguglala malo.
Mislim da je jako dobro tj. najvaznije da tvoj suprug vjeruje da mu taj proizvod pomaze.
Npr. moja mama ne vjeruje u aloju, pa je nisam niti kupovala, ali zato vjeruje u domaci med pa joj to dajem. Inace smo za imunitet uzeli Beta glukan nedavno, pa cemo vidjeti.
Najbolje je djecu odmalena uciti zdravim stvarima, da ih navrijeme zavole i da im postane navika. A za cigarete, mislim da se netrebas previse brinuti, jer vide nazalost iz prve ruke, po bolesti tate koliko mogu nastetiti.
Provodite svi skupa sto vise vremena u zajednickom i kvalitetnom druzenju, volite se i sve ce biti ok. Nedajte smrknutom i ozbiljnom izrazu da se navuce na lice, kak se ono veli - smjeh lijeci :top:

On to sad više ne pije, ali dok je pio osjećao se bolje, kemoterapije je dosta lako podnio i nije imao gotovo nikakve nuspojave osim malo glavobolje i lagane mučnine. Tako da smatram da IP 6 ipak koristi. Kod nas je situacija drugačija, to je sad iza nas, kontrole svakih 6 mjeseci, svi nalazi su uredni, Bogu hvala, a nadamo se da će i dalje biti tako. Nama je puno pomogla vjera, duhvne vježbe kod vlč. Zlatka Sudca, tako da smatram da onaj tko vjeruje u Boga treba se u njega i pouzdati i sve će ići pravim putem, zaista sam se osobno uvjerila.

5-mrvica
30.07.2009., 20:28
Biljaa,
svaka cast na angaziranosti i svemu sto poduzimas u vezi tate. Sretan je da te ima.
Tako i ja svoju mamu doslovno drzim pod povecalom non stop, jer znam da je najvaznije reagirati na vrijeme.
Isle smo na kontrolu i ostavili su ju u bolnici, nije dobro:(
Ali trudim se misliti pozitivno, sad je tamo i budu joj pomogli.
I ti razmisljaj pozitivno, drzi se i sretno u petak.

5-mrvica
30.07.2009., 20:50
Sivkoigricko,
tako mi je drago da je to sve sad iza vas, da je tvoj suprug ok. Kad god cujem kod nekoga za uredne nalaze, razveseli me i nada mi raste.
A sto se tice vjere, tu se slazem s tobom. Vjera je jako, jako bitna i puno pomaze.

biljaa
30.07.2009., 21:09
Biljaa,
svaka cast na angaziranosti i svemu sto poduzimas u vezi tate. Sretan je da te ima.
Tako i ja svoju mamu doslovno drzim pod povecalom non stop, jer znam da je najvaznije reagirati na vrijeme.
Isle smo na kontrolu i ostavili su ju u bolnici, nije dobro:(
Ali trudim se misliti pozitivno, sad je tamo i budu joj pomogli.
I ti razmisljaj pozitivno, drzi se i sretno u petak.

Hoce,pomocice joj,sigurno.Najbolje u tim okolnostima da je tamo jer ipak tamo ima i kiseonik,adekvatne antibiotike i sve ostalo.
Ja sam danas bila kod tate skoro ceo dan i najgore od svega mi je sto se on polako predaje.

Hvala za sutra i javi obavezno sta se desava sa mamom.

5-mrvica
30.07.2009., 21:53
Dugujem malenu ispriku svima, sto ja vama kad pisem, ne napravim ovo "Quote:" da se zna na sto tocno odgovaram. Priznajem, nisam neki internet tip, pa se jos povremeno mucim s nekim sitnicama.:confused: Ali budem poradila i na tome.

5-mrvica
30.07.2009., 22:28
Ja sam danas bila kod tate skoro ceo dan i najgore od svega mi je sto se on polako predaje.

Biljaa,
tvom tati je najvjerojatnije naletila kriza tj. malo se umorio, ali nedaj mu da zapadne duboko u neka teska razmisljanja. Pokusaj ga malo trgnuti iz tog stanja sa nekim sasvim desetim stvarima, koje nisu vezane uz bolest i slicne teme, nego sa stvarima za koje znas da ga inace vesele i pokusaj mu izmamiti osmjeh na lice, sjeti se makar neke gluposti iz proslosti, ma bilo sta, da se podsjeti kako zivot ima i radosnih trenutaka, a ne samo briga.
Kroz par dana ce biti bolje, samo imaj strpljenja i nedaj da te u tuznim trenucima povuce za sobom. Budi jaka i pozitivna, znas da poslije kise uvijek dođe sunce.

Extreme_Life
30.07.2009., 22:41
Bez obzira sto ja ne pusim, nekada se pitam koliko rak moze biti nasljedan?:confused:

I dan danas postoje dileme na tu temu i postavljaju se 2 pitanja: 1) da li je kancer stvar genetike ili 2) smo nasledili navike i obicaje nasih majki i oceva pa smo samim tim stekli i uslove da dobijemo rak...

biljaa
31.07.2009., 11:14
Biljaa,
tvom tati je najvjerojatnije naletila kriza tj. malo se umorio, ali nedaj mu da zapadne duboko u neka teska razmisljanja. Pokusaj ga malo trgnuti iz tog stanja sa nekim sasvim desetim stvarima, koje nisu vezane uz bolest i slicne teme, nego sa stvarima za koje znas da ga inace vesele i pokusaj mu izmamiti osmjeh na lice, sjeti se makar neke gluposti iz proslosti, ma bilo sta, da se podsjeti kako zivot ima i radosnih trenutaka, a ne samo briga.
Kroz par dana ce biti bolje, samo imaj strpljenja i nedaj da te u tuznim trenucima povuce za sobom. Budi jaka i pozitivna, znas da poslije kise uvijek dođe sunce.

Ma imali smo mi do sad dosta teskih trenutaka i nekako se izborili,medjutim sad je zaista pretesko.Tata ima gusenje,kasalj koji nemozemo smiriti a danas je dobio i temperaturu a i povracao je i nemoze da jede.Zaista teska situacija.Meni je najteze gledati ga kako propada a nemogu mu sama pomoci.Molila sam u sredu da mu daju antibiotike a oni traze jos neke dodatne nalaze da se dokaze da je upala,molila sam da mu daju i neke narkotike za smirenje kaslja a oni kazu netreba,govorim da mu treba infuzija i nesto protiv gusenja i nista.Oni kazu da treba da budem srecna kako mi tata izgleda posle 11 meseci borbe a ja se mislim pa zasto da neizgleda jos bolje.Oni nisu sa njim 24 sata pa neznaju realnu situaciju.Tata nocu nespava a evo trenutno je zaspao u fotelji sedeci jer ga lezeci gusi.Ma strasno a jos strasnije sto se na ovakvim bolesnicima stedi.Danas cekam rezultate pa idem na razgovor sa Dr.i zaista se nadam da ce popustiti ili ce biti gusto.Kupila sam i inhalator za kucnu upotrebu i redovno ga inhaliram pa mu makar malo pomognem a mnogo toga nemogu sama.Joj ljudi ala boli da nemogu vise izdrzati.
Izvinjavam se na dugackom postu al sad mi je makar malo lakse kad sam se izjadala.
Puno hvala na podrsci.

win
31.07.2009., 22:13
Samo ću vas kratko pozdraviti.
Nemam snage za pisati.
Ne mogu se pomiriti s nekim stvarima.:confused:

Dragi tata, kako mi samo nedostaješ :(
Praznina nastala Tvojim odlaskom toliko je mračna i duboka da bih je bilo čim mogla ispuniti.
Volim te neizmijerno.

ko_ka
31.07.2009., 23:21
Nemam snage za pisati.

Praznina nastala Tvojim odlaskom toliko je mračna i duboka da bih je bilo čim mogla ispuniti.
Volim te neizmijerno.

:grli::grli::grli::grli:

kad nastane praznina ne postoji nacin kako se pomiriti s njom. s vremenom bol blijedi a lijepa sjecanja te jacaju!

koliko god bilo tesko, ono sto nosis u srcu nek te grije i prati u danu. budi ona koju bi i On sad volio vidjeti da je prisutan! Nedaj se!

ruzica44
01.08.2009., 10:39
Nemam snage za pisati.

Volim te neizmijerno.

Win, sigurno nema riječi koje bi te dovoljno utješile. Bol je strašna, nepodnošljiva..Ali, mila, postoje uspomene.Vrati se u sve one lijepe trenutke vašega života. To je vrijednost. To će ti dati snagu i pomoći će ti.
Budi hrabra. Uz tebe sam.

silk1
02.08.2009., 11:51
Nazalost mojoj mami je potvrđen glioblastom multiforte. Imala je 15.07.operativni zahvat kojim je hirurg zadovoljan. Ona se dobro osjeća, sve vitalne funkcije su joj, za sada, dobre. Psihički se pripremamo za zračenje i hemoterapiju. Ostali, pa čak i ona, bolje se drže od mog tate. On je potpuno slomljen i izgubljen u toj mjeri da mu čak ona zapisuje stvari koje treba odraditi. Znam da nema pravilia i da sve zavisi od slučaja do slučaja, ali otpriliko koliko možemo očekivati da će ova faza, znači kada su joj životne funkcije ok, potrajati.

Ivanicapeca
02.08.2009., 12:21
Nazalost mojoj mami je potvrđen glioblastom multiforte. Imala je 15.07.operativni zahvat kojim je hirurg zadovoljan. Ona se dobro osjeća, sve vitalne funkcije su joj, za sada, dobre. Psihički se pripremamo za zračenje i hemoterapiju. Ostali, pa čak i ona, bolje se drže od mog tate. On je potpuno slomljen i izgubljen u toj mjeri da mu čak ona zapisuje stvari koje treba odraditi. Znam da nema pravilia i da sve zavisi od slučaja do slučaja, ali otpriliko koliko možemo očekivati da će ova faza, znači kada su joj životne funkcije ok, potrajati.

Nemoguće je to reći. Treba iskoristiti svaki dan i ne predati se! Ja i dalje vjerujem da se može pobijediti i ova bolest. Tata se mora sabrati i to pod hitno. Zovi ga na stranu i obavi razgovor s njim. On sada ne može biti problem i ne može svoj strah i očaj stavljati ispred njene situacije. Morat ćeš ga trgnuti, jer je to jako važno!

aknes
02.08.2009., 13:44
Imam potrebu ponovno nešto napisati...Kad sam doznala da mama ima karcinom javila sam se ovdje jer sam bila u stanju šoka i nisam znala što napraviti, kako drugi ljudi reagiraju .
Danas je dva mjeseca iza mene i evo kako je: mama je bila prije dijagnoze i operacije normalana žena s probavnimproblemima ali je živjela normalno. Nakon operacije , ( tumor nije izvađen, dobila je vrećicu i sad čekamo kemoterapiju)to je druga osoba. Potpuno se predala bolesti.
Rana je zacijelila, slabije jede, često se podrigava, ima mučnine oslabila je.
Učinila sam sve što sam znala i mogla. Nabavila sam ljekove od jedne liječnice koja pomaže i liječi ljude od karcinoma(lijekovi na bazi hrskavice morskog psa), zvala sam Nadu Bolić bioenergetičarku, nabavila sam dijete od nutricionistice, s njom sam tj. ona je kod mene, djeca i muž su na moru, opće ne znam kak će to izgledati kad se vrate i kad počne škola. Sad sam na godišnjem a kako će biti kad počnem raditi...
Sve što sam pokušala uz ljekove koje je dobila od liječnika da joj pomognem najprije je prihvatila a onda odbila.Uglavnom leži i sad više ne želi izaci ni van iako po stanu normalno hoda, valjda su joj i mišići već atrofirali. Strašno, ne mogu vjerovati da se mogla tako predati . Jer nije moguće da je bolest tako napredovala u tako kratko vrijeme.kirurg je rekao da je taj tumor u njoj već 6 godina, dakle nije neki galopirajući.
Eto teško mi je i ne znam kako da se nosim stim. Pokušavam učiniti sve što mogu, patronažne sestre i naš liječnik također je pokušavaju dići i riječima i lijekovima ali ne ide. Istina je da joj je krvna slika loša ali ipak ne u tolikoj mjeri.Držim fige svim borcima koji se ne predaju jer smatram da je svaki dan života DAR od BOGA i d aga treba što ljepše proživjeti i .

5-mrvica
02.08.2009., 15:49
Biljaa, nedaj se!
Jesu stigli nalazi, sta kaze Dr?

5-mrvica
02.08.2009., 17:00
Imam potrebu ponovno nešto napisati...
Eto teško mi je i ne znam kako da se nosim stim. .

Aknes,
I tvoja mama i ti prolazite sada kroz jako tesko razdoblje. Razumijem kako je to. Znam da si jako zabrinuta i da se pitas kako ces sve to izgurati, ali vjeruj mi hoces. Ti to mozes, zato jer ju volis!
Odmakni se na jedno pola sata, odi kao u ducan, ali prosetaj malo. Uzmi mali predah, opusti se, jer ces joj najvise pomoci smirena. Zatim se vrati vedra i dobre volje, jer sa osmjehom sve puno lakse ide.

Nitko nezna koliko nam je dana zivota ostalo, bilo bolesni ili ne, zato se trebamo potruditi da u svaki dan unesemo pozitivu i uzivamo u nekim malim sitnicama, koje ce kasnije biti lijepe uspomene. I bit cemo sretni sto nismo te zajednicke dane potrosili samo na brige, ozbiljnost i turobnost.

Ja znam da tebi sada nije do smjeha, ali pokusaj, vidjet ces da ce to dignuti i nju. Jer i ona voli tebe i zeli te vidjeti sretnu. Makar to ne kazu, skoro svi bolesnici se brinu da su nam na teret, to ih muci i to je djelomicno razlog (osim bolesti) zbog cega zapadaju u depresiju. Nemoj to dozvoliti, makni zabrinuti izraz s lica, znam da je tesko ali budi hrabra, a kad te stisne dođi se tu pojadati. Svi prolazimo kroz slicne stvari pa si moramo biti podrska, zar ne?

biljaa
02.08.2009., 21:12
Biljaa, nedaj se!
Jesu stigli nalazi, sta kaze Dr?

Da,stigli nalazi i tata odmah poslan za bolnicu jer opet ima tesku upalu pluca.Kad smo dosli tamo cekali smo 4 sata i ja sam jedva izdrzala a zamislite kako je bilo njemu.Dr.koja nas je primila je u pocetku bila uzasno neljubazna a nekraju smo se sprijateljile :mig:.Uglavnom po meni je sve bila u pravu jedino sto je to saopstila pogresnoj osobi,tj.meni.Uglavnom tatu je poslala kuci al nam je napisala svu potrebnu terapiju,tako da tata sve dobija kao da je u bolnici i presrecan je sto je kuci a naravno i mi smo.Sinoc je dobio temperaturu koju smo uspesno spustili i celu noc je spavao a danas je mnogo bolje.Poceo je i da jede i vidim da se i u njemu nada ponovo probudila a ja sam za sad smirena al uvek u nekom grcu.
Pisi kako je tvoja mama,sta su joj radili od pretraga?Sta joj daju od terapije?

Pozdrav

dorja loborska
03.08.2009., 13:43
Moja zvijezda vodilja se ugasila.
Tata, volim te! Nadam se da si na nekom boljem mjestu.

Ivanicapeca
03.08.2009., 16:56

Primi moju iskrenu sućut. Drži se i dalje tako hrabro.:(

FIŽA
03.08.2009., 18:59

Primi moju iskrenu sućut:(

5-mrvica
03.08.2009., 22:44

Dorja loborska, moja iskrena sucut.

Moramo vjerovati da su nasi voljeni sada zaista na nekom boljem mjestu. Makar vise nisu s nama fizicki, oni zive u nasim srcima i u uspomenama. Budi jaka, tvoja zvijezda vodilja je dio tebe i sjaji i dalje u tvom srcu.

ruzica44
04.08.2009., 06:25

Dorja, primi moje iskreno sučešće. Tvoj tata je sigurno na nekom ljepšem mjestu gdje nema boli i patnje.

tindlbel
04.08.2009., 10:25

Moja iskrena sućut.

tindlbel
04.08.2009., 10:26
Da li možda netko zna da li pacijenti poslije završenog ciklusa kemoterapije imaju pravo na rehabilitaciju u nekim toplicama?
Hvala!

Blaise
04.08.2009., 10:39

Primi moje iskreno saučešće.

ruzica44
04.08.2009., 10:48
Da li možda netko zna da li pacijenti poslije završenog ciklusa kemoterapije imaju pravo na rehabilitaciju u nekim toplicama?
Hvala!

Ima pravo, ali liječnik treba procijeniti da li bi to bilo dobro. Moj suprug je išao tek ove godine, znači nakon četiri i pol godine. I to samo na lagane tjelovježbe , prema svojim mogućnostima, i relaksirajuću bisernu kupku, opet skroz laganu. Išao je 14 dana i nakon toga mu baš i nije bilo najbolje.
Ne znam za iskustva drugih.

win
04.08.2009., 11:12

O Bože:(
Kako su samo teška ovakva saznanja.:(
Moje iskreno saučešće.

tindlbel
04.08.2009., 20:21
Ima pravo, ali liječnik treba procijeniti da li bi to bilo dobro. Moj suprug je išao tek ove godine, znači nakon četiri i pol godine. I to samo na lagane tjelovježbe , prema svojim mogućnostima, i relaksirajuću bisernu kupku, opet skroz laganu. Išao je 14 dana i nakon toga mu baš i nije bilo najbolje.
Ne znam za iskustva drugih.
Hvala na odgovoru,jer koga smo god pitali svi se prave ludi,a frend iz Njemačke kaže da je kod njih to normalno da pacijenti idu na rehabilitaciju,ali mi je reko još da je dobro poslije završenog ciklusa obaviti post od 40 dana,tj. izbaciti sve namirnice životnjskog podrijetla,jer kaže da se rak "time hrani",mi ćemo pokušati i probati s makrobitikom kolko budem mogli....
inače mama je primila 5 kemo,u petak će na šestu,nadamo se da će izdržati svih 10..

sretno svima...

aknes
05.08.2009., 12:42
Aknes,
I tvoja mama i ti prolazite sada kroz jako tesko razdoblje. Razumijem kako je to. Znam da si jako zabrinuta i da se pitas kako ces sve to izgurati, ali vjeruj mi hoces. Ti to mozes, zato jer ju volis!
Odmakni se na jedno pola sata, odi kao u ducan, ali prosetaj malo. Uzmi mali predah, opusti se, jer ces joj najvise pomoci smirena. Zatim se vrati vedra i dobre volje, jer sa osmjehom sve puno lakse ide.

Nitko nezna koliko nam je dana zivota ostalo, bilo bolesni ili ne, zato se trebamo potruditi da u svaki dan unesemo pozitivu i uzivamo u nekim malim sitnicama, koje ce kasnije biti lijepe uspomene. I bit cemo sretni sto nismo te zajednicke dane potrosili samo na brige, ozbiljnost i turobnost.

Ja znam da tebi sada nije do smjeha, ali pokusaj, vidjet ces da ce to dignuti i nju. Jer i ona voli tebe i zeli te vidjeti sretnu. Makar to ne kazu, skoro svi bolesnici se brinu da su nam na teret, to ih muci i to je djelomicno razlog (osim bolesti) zbog cega zapadaju u depresiju. Nemoj to dozvoliti, makni zabrinuti izraz s lica, znam da je tesko ali budi hrabra, a kad te stisne dođi se tu pojadati. Svi prolazimo kroz slicne stvari pa si moramo biti podrska, zar ne?

Puno ti hvala na tvojim riječima.

biljaa
07.08.2009., 20:53
5-mrvice,kako ti je mama?
Moj tata je opet u bolnici.

drako
07.08.2009., 21:01
prije tri godine sam prošla kalvariju i preživjela, nemam pojma kako. bavim se ispitivačkim poslom i vjerojatno sam jedna od rijetkih koja sve te ljude ne doživljava kao broj i statistički podatak...zapravo, počela sam suosjećati sa svima njima i njihovom napretku..regresiji....ali na žalost uglavnom se sve svodu na praćenje preživljavanja...toliko o modernoj medicini...al ima nade!

ninanin
08.08.2009., 20:57
prije tri godine sam prošla kalvariju i preživjela, nemam pojma kako. bavim se ispitivačkim poslom i vjerojatno sam jedna od rijetkih koja sve te ljude ne doživljava kao broj i statistički podatak...zapravo, počela sam suosjećati sa svima njima i njihovom napretku..regresiji....ali na žalost uglavnom se sve svodu na praćenje preživljavanja...toliko o modernoj medicini...al ima nade!

Potpisujem gotovo sve. Činjenica je da se sve svodi na praćenje preživljavanja samo po meni nema nade. Ustvari ima one lažne koje daju liječnici iz svojih sebičnih razloga. Čast iznimkama!

Extreme_Life
08.08.2009., 23:05
Potpisujem gotovo sve. Činjenica je da se sve svodi na praćenje preživljavanja samo po meni nema nade. Ustvari ima one lažne koje daju liječnici iz svojih sebičnih razloga. Čast iznimkama!

Na kakvu nadu mislis? Mislis da nema nade da se izleci rak ili mislis da nema nade da se izleci rak tako kako ga zeli izleciti moderna medicina ili mozda nesto trece?

ruzica44
10.08.2009., 08:11

Nisi fer. Zbog svih nas, oboljelih ljudi i članova njihovih obitelji! Mi se svi borimo, nadamo se. Jedino nam ostaje nada!
Što je preživljavanje uopće?? I zdravi ljudi proživljavaju i preživljavaju život.
Ako mi liječnik da razlog za nadu, ako mi liječnik pomaže, ako se trudi , ne mislim da je sebičan. Ja sam mu zahvalna.
Zbog svih oboljelih koji prate ovaj forum nije , zaista nije!, fer govoriti da nema nade!

ruzica44
10.08.2009., 08:13

još nešto:
nikada ne oduzimaj čovjeku nadu, možda je to jedino što ima!

vita-vita
10.08.2009., 09:32
dragi moji.
dugo me nije bilo, nisam se javljala, ali sam vas čitala.
iskrena sućut svima koji su ostali bez voljenih..

osjetila sam potrebu da vam se javim vi-za-vi nade koju spominjete.
slažem se da je nada vrlo važna u životu.
oni koji me znaju, znaju da se borimo sa maminim rakom dojke.

prvotne su prognoze bile više nego loše.doktori su nas informirali o svemu, naravno sa činjenične strane u smislu statistika, prognoza vezanih uz maminu dijagnozu.
moram priznati da je i to bio moj prvi impuls, nakon što smo saznali dijagnozu-kakva je prognoza?kakva su očekivanja života?
međutim, danas se sve to promijenilo.
ne zanimaju me statistike ni brojevi.ni prosjek ovog i onog. zanima me mama, kako teče njeno liječenje, kako reagira na terapiju.
Hvala Bogu, ide na bolje.završila je kemo, operirala dojku (16 limfnih čvorova-svi negativni:)), dobila termin za zračenje.
dobro se osjeća, dobro izgleda.potpora smo joj maksimalna.njen životni stav je ful pozitivan tako da mislim da i to ima utjecaja što se tiče toga kako se tko nosi sa bolesti.pesica joj je psihički ventil, obitelj podrška, doktori stručnjaci u polju liječenja.
svjesni smo da je rak podmukla bolest i da može buknuti i roku odmah no trudimo se ne misliti o tome.veći dio liječenja je iza nas.doktori su zadovoljni.nadamo se da je gad krepao totalno i da će nam dati vremena da proživimo još puno godina skupa.

šaljem pozitivnu energiju svima~~~~~~~~~~~~~~~

pusa

silk1
10.08.2009., 11:03
Majka mi je zbog bolova ostala u bolnici na okologiji. Kontrolni nalaz magnetene koji je radila u cetvrtak je pokazao da je tumor duplo veci nego prije operacije, a od operacije je proslo 20 dana. Ne mozemo vjerovati da je taj gad toliko brz. Doktori samo slijezu ramenima i kazu da se vise nista ne moze uraditi osim ublazavati oktoke i glavobolje. Ne znam vise sta da radim.

undercover aka lois
10.08.2009., 11:40
Dragi svi, čitam neke od vaših poruka i jednostavno ne znam što reći, a tako mi je već poduže vrijeme...

Obzirom kako ima puno stranica, a mi nemamo puno vremena ispričavam se unaprijed ako je moje pitanje dobilo odgovor već negdje prije...

Naime situacija je sljedeća:
- svekrva mi je prije dvije godine imala mastektomiju desne dojke
- sada su pronašli metastaze na plućima i mozgu tako da prolazi novu kemoterapiju i zračenje
- ovaj petak je nakon dva tjedna s rebra puštaju kući, a problem je da je ona rastavljena, živi kao podstanar i treba stalnu medicinsku skrb
- za prvu ruku smo uspjeli dobiti smještaj u Novom Marofu na mjesec dana, ali je pitanje što nakon toga...
- sama u stanu ne može biti, mi smo podstanari isto i nismo osposobnljeni za brigu o njoj koliko god bi mi to željeli, ima 59 godina i nema uvjete za državni dom (gdje se ionako čeka nekoliko godina, koje mi nemamo)
- ima li itko informaciju gdje bismo ju mogli smjestiti, a da ima adekvatnu skrb...trenutno obilazimo privatne domove, ali tu je tolika zbrka i cijene su astronomske..
- ona je lucidna, polupokretna, ali treba medicinsku skrb

Molim sve koji imaju ikakvu ideju ili znaju za neki pouzdani i kvalitetan privatan dom da nam pomognu svojim savjetom..

Puno hvala i sretno svim borcima...i onima koji se brinu o njima..

ruzica44
10.08.2009., 12:23
dragi moji.
dugo me nije bilo, nisam se javljala, ali sam vas čitala.
iskrena sućut svima koji su ostali bez voljenih..

osjetila sam potrebu da vam se javim vi-za-vi nade koju spominjete.
slažem se da je nada vrlo važna u životu.
oni koji me znaju, znaju da se borimo sa maminim rakom dojke.

prvotne su prognoze bile više nego loše.doktori su nas informirali o svemu, naravno sa činjenične strane u smislu statistika, prognoza vezanih uz maminu dijagnozu.
moram priznati da je i to bio moj prvi impuls, nakon što smo saznali dijagnozu-kakva je prognoza?kakva su očekivanja života?
međutim, danas se sve to promijenilo.
ne zanimaju me statistike ni brojevi.ni prosjek ovog i onog. zanima me mama, kako teče njeno liječenje, kako reagira na terapiju.
Hvala Bogu, ide na bolje.završila je kemo, operirala dojku (16 limfnih čvorova-svi negativni:)), dobila termin za zračenje.
dobro se osjeća, dobro izgleda.potpora smo joj maksimalna.njen životni stav je ful pozitivan tako da mislim da i to ima utjecaja što se tiče toga kako se tko nosi sa bolesti.pesica joj je psihički ventil, obitelj podrška, doktori stručnjaci u polju liječenja.
svjesni smo da je rak podmukla bolest i da može buknuti i roku odmah no trudimo se ne misliti o tome.veći dio liječenja je iza nas.doktori su zadovoljni.nadamo se da je gad krepao totalno i da će nam dati vremena da proživimo još puno godina skupa.

šaljem pozitivnu energiju svima~~~~~~~~~~~~~~~

pusa

Bravo Vita!
Tako i mi, ne razmišljamo o tome hoće li i kada bolest ponovno negdje napasti. Sada je dobro i isto tako nadamo se da je baš moj suprug ubio gada!
Veliki pozdrav svim borcima!

ruzica44
10.08.2009., 12:54
Majka mi je zbog bolova ostala u bolnici na okologiji. Kontrolni nalaz magnetene koji je radila u cetvrtak je pokazao da je tumor duplo veci nego prije operacije, a od operacije je proslo 20 dana. Ne mozemo vjerovati da je taj gad toliko brz. Doktori samo slijezu ramenima i kazu da se vise nista ne moze uraditi osim ublazavati oktoke i glavobolje. Ne znam vise sta da radim.

Žao mi je tvoje majke i tebe. Moraš biti jaka i hrabra. Budi uz majku što možeš više, pokaži joj svu svoju ljubav. Drži ju za ruku, kažu da dodir liječi..
Sigurno ti je preteško. Šaljem ti veliki zagrljaj. Drži se.

ruzica44
10.08.2009., 13:04
Dragi svi, čitam neke od vaših poruka i jednostavno ne znam što reći, a tako mi je već poduže vrijeme...

Obzirom kako ima puno stranica, a mi nemamo puno vremena ispričavam se unaprijed ako je moje pitanje dobilo odgovor već negdje prije...

Naime situacija je sljedeća:
- svekrva mi je prije dvije godine imala mastektomiju desne dojke
- sada su pronašli metastaze na plućima i mozgu tako da prolazi novu kemoterapiju i zračenje
- ovaj petak je nakon dva tjedna s rebra puštaju kući, a problem je da je ona rastavljena, živi kao podstanar i treba stalnu medicinsku skrb
- za prvu ruku smo uspjeli dobiti smještaj u Novom Marofu na mjesec dana, ali je pitanje što nakon toga...
- sama u stanu ne može biti, mi smo podstanari isto i nismo osposobnljeni za brigu o njoj koliko god bi mi to željeli, ima 59 godina i nema uvjete za državni dom (gdje se ionako čeka nekoliko godina, koje mi nemamo)
- ima li itko informaciju gdje bismo ju mogli smjestiti, a da ima adekvatnu skrb...trenutno obilazimo privatne domove, ali tu je tolika zbrka i cijene su astronomske..
- ona je lucidna, polupokretna, ali treba medicinsku skrb

Molim sve koji imaju ikakvu ideju ili znaju za neki pouzdani i kvalitetan privatan dom da nam pomognu svojim savjetom..

Puno hvala i sretno svim borcima...i onima koji se brinu o njima..

Možda bi bilo najbolje da je s vama. Osjećala bi se sigurnije, jer sigurno se strašno boji. Kemoterapije izazivaju nus pojave, mučninu, slabost..Ne vjerujem da bi joj itko više mogao biti draži u tim trenucima od obitelji. I moj suprug je prolazio sve terapije, ja sam zaposlena, i nisam mogla biti stalno uz njega. Ali njemu je bilo dovoljno da je kod kuće, u svome krevetu, među svojom obitelji, a ne među neznancima..Ja sam uvijek polazila od ovoga: kako bih ja voljela da se prema meni ponašaju ako se razbolim- i prema tome sam se upravo i postavljala i ponašala prema suprugu.
Ne znam kako je tvoja svekrva ranije sama živjela bez medicisnke skrbi.. Ne znam, razmisli... Njoj je najteže.

Ivanicapeca
10.08.2009., 16:54

Osobno bih tražila terapiju zračenjem i temodalom na koje s takvom dijagnozom ima pravo. Ljudi kojima je tumor neoperabilan dobiju tu terapiju, kao i oni kojima je operiran. Nemaju šta slijegat ramenima. Imaju se držati protokola ili dati suvislo i decidirano objašnjenje zašto se toga ne pridržavaju.
U međuvremenu obavezno šaljite nalaze na drugo mišljenje u Zagreb!

ninanin
10.08.2009., 18:26
još nešto:
nikada ne oduzimaj čovjeku nadu, možda je to jedino što ima!

Draga Ružice!

Nikome ja ne oduzimam nadu. Na žalost iz iskustva govorim neke stvari.
Jednog dana ćeš shvatiti što sam htjela reći!

vita-vita
10.08.2009., 20:26
ružice44:kiss:

bravo za hrabrost:cerek:takvi borci kao što ste vi, podrška ste nam svima i naši svijetli primjeri:top:

Sivkoigricko
10.08.2009., 20:46
Možda bi bilo najbolje da je s vama. Osjećala bi se sigurnije, jer sigurno se strašno boji. Kemoterapije izazivaju nus pojave, mučninu, slabost..Ne vjerujem da bi joj itko više mogao biti draži u tim trenucima od obitelji. I moj suprug je prolazio sve terapije, ja sam zaposlena, i nisam mogla biti stalno uz njega. Ali njemu je bilo dovoljno da je kod kuće, u svome krevetu, među svojom obitelji, a ne među neznancima..Ja sam uvijek polazila od ovoga: kako bih ja voljela da se prema meni ponašaju ako se razbolim- i prema tome sam se upravo i postavljala i ponašala prema suprugu.
Ne znam kako je tvoja svekrva ranije sama živjela bez medicisnke skrbi.. Ne znam, razmisli... Njoj je najteže.

Ružice, potpisujem svaku riječ. Imamo slična iskustva i skoro ista razmišljanja.

ruzica44
11.08.2009., 07:04
Draga Ružice!

Nikome ja ne oduzimam nadu. Na žalost iz iskustva govorim neke stvari.
Jednog dana ćeš shvatiti što sam htjela reći!

Žao mi je što si pretrpjela gubitak. Vjerujem da si se i ti nadala do posljednjeg trenutka i da si ogorčena i nesretna zbog izgubljene bitke. Zato si tako i pisala, iz svoje gorčine.
Ali mi ne želimo izgubiti nadu, dok postoji i jedan način da se doživi sutrašnji dragocijeni dan.
Znam previše oboljelih ljudi, nažalost. Mnogo ih je otišlo, prerano.. Nema pravde, znam, ali nema ni pravila. Sve što imamo je nada, radost za svaki novi dana kojeg smo doživjeli.
Svjesna sam da smo svi smrtni, da ćemo svi morati otići ovako ili onako..Ali dok smo živi, živimo, borimo se.
Pozdrav svima.

vita-vita
11.08.2009., 07:11
Žao mi je što si pretrpjela gubitak. Vjerujem da si se i ti nadala do posljednjeg trenutka i da si ogorčena i nesretna zbog izgubljene bitke. Zato si tako i pisala, iz svoje gorčine.
Ali mi ne želimo izgubiti nadu, dok postoji i jedan način da se doživi sutrašnji dragocijeni dan.
Znam previše oboljelih ljudi, nažalost. Mnogo ih je otišlo, prerano.. Nema pravde, znam, ali nema ni pravila. Sve što imamo je nada, radost za svaki novi dana kojeg smo doživjeli.
Svjesna sam da smo svi smrtni, da ćemo svi morati otići ovako ili onako..Ali dok smo živi, živimo, borimo se.
Pozdrav svima.

:top:

silk1
11.08.2009., 10:16
Kod nas jos novosti. Danas smo bili sa neurohirurgom koji je operisao moju majku. Ona kaze da je spremna da izvrsi jos jednu redukciju, kao i da postoji mogucnost da je to sto na MR izgleda kao tumorsko tkivo, zapravo otok odnosno hematom koji je nastao nakon operacije. Znaci ipak ima nade. Ona sutra ide na konzilijarni pregled u Kamenicu, pa kada se vrati i kada neurohirurg vidi i njihovo misljenje, dogovaracemo novu operaciju.
Mama je bolje, ne moze sama ustati ali moze se kratko kretati uz nasu pomoc, uglavnom ne boli je nista.

Kodazu
11.08.2009., 11:11
opet pala par kila....:(
...pusa svima....
borba ide dalje...

Ivanicapeca
11.08.2009., 11:54
Kod nas jos novosti. Danas smo bili sa neurohirurgom koji je operisao moju majku. Ona kaze da je spremna da izvrsi jos jednu redukciju, kao i da postoji mogucnost da je to sto na MR izgleda kao tumorsko tkivo, zapravo otok odnosno hematom koji je nastao nakon operacije. Znaci ipak ima nade. Ona sutra ide na konzilijarni pregled u Kamenicu, pa kada se vrati i kada neurohirurg vidi i njihovo misljenje, dogovaracemo novu operaciju.
Mama je bolje, ne moze sama ustati ali moze se kratko kretati uz nasu pomoc, uglavnom ne boli je nista.

Hematom je moguće reducirati dexamethasonom i manitolom intravenozno. Ukoliko se osim otekline tkiva radi i o hidrocefalusu (nakupini likvora) moguće je ugraditi pudens (pumpicu koja drenira likvor u želudac i tako smanjuje oteklinu), a može se i jednokratno punktirati likvor.

silk1
11.08.2009., 12:33
Hvala puno na informacijama Ivanicapeca.

ruzica44
11.08.2009., 13:02
...pusa svima....
borba ide dalje...

Jesi li probala sa sirupom Megostat, ide na recept. Mome suprugu je pomogao. Povečao mu se apetit i dobiovao je na kilaži, tj. udebljao se.

Sivkoigricko
11.08.2009., 19:19
...pusa svima....
borba ide dalje...

Ne znam je li uzimaš šta za imunitet. B-komplex bi trebala svakako uzimati. Nije skup, a kažu da deblja.
Jos uvijek ti ne znaju uzrok, je li?

kika11
12.08.2009., 00:15
Teško mi je biti na ovom forumu, ali o
sjećam da jedino ovdje mogu dobiti savjet koji mi je potreban.
Uvijek sam bila zdrava i nisam nikada ni razmišljala da se nešto takvo meni može dogoditi.
Sada sam potpuno isključena iz života. Samo bolnica i kuća. Htjela bih početi raditi jer mislim da bi mi to pomoglo više nego ovo moje ležanje i gledanje u praznol. Npr. cijeli dan se prisliljavam i spremam da odem u dućan. Počela sam voziti cca dva tjedna nakon operacije. ali sam tako nesigurna. Kada nekog poznatogg sretnem najrađe bih pobjegla.
Više nemam želju da si nešto kupim, potrpuno sam nezainteresirana i kada gledam da u ormaru od ovog ljeta nemam niti jednu jedinu stvar osim novih piđama i šlafroka spopadne me takva depresija .
Evo nalaza: Hisotloški se u rubovima lože nalazi nekroza masnog tkiva sa saćastim histiocitima, granulacijsko tkivo sa mononuklearnim upalnim inflitratima i i granulomi tipa stranog tijela.
U preostao parenhimu dojke nalaze se fokusi adenoze s kolumnarnom metaplazijom i apokrilnim tipom epitela koji mjestimice papilarno proliferira, kolumnarna hiperplazija bez atipije epitela, ciste obložene atrofičnim epitelom, fibroza i fibroadenomatoidna žarišta.
Koža i kirurški rubovi su bez patoloških nalaza.
Histološki se verificiralo 8 limnih čovorova i svi u bez tumorskog tkiva.
Također me zanima, da li da je izvršen sentinel prije operacija , mani bi bilo lakše jer sada imam problema sa rukom.
Jer da je rađen sentinel ne bi se išlo u odstranjenje aksile?

silk1
12.08.2009., 13:50
Nakon konzilijarnog pregleda u Kamenici, majci je danas odobreno zracenje. Ona se vraca kuci, dok se zavrsi papirologija, znaci nije uspjela odmah da ostane. Sada trebamo da pokusamo dobiti sto prije termin za zracenje, kazu da se isti ceka i po tri mjeseca.
Medjutim, neurohirur. doktorica koja ju je operisala prvi put predlaze novu operaciju. Kaze da su su snimci sa magnetne dosta nejasni i da joj izgleda kao da to nije tumor vec hematom i da ga je potrebno usisati. Sta mislite da li da trazim novu magnetnu prije operacije.

Ivanicapeca
12.08.2009., 18:43
Teško mi je biti na ovom forumu, ali o
sjećam da jedino ovdje mogu dobiti savjet koji mi je potreban.
Uvijek sam bila zdrava i nisam nikada ni razmišljala da se nešto takvo meni može dogoditi.
Sada sam potpuno isključena iz života. Samo bolnica i kuća. Htjela bih početi raditi jer mislim da bi mi to pomoglo više nego ovo moje ležanje i gledanje u praznol. Npr. cijeli dan se prisliljavam i spremam da odem u dućan. Počela sam voziti cca dva tjedna nakon operacije. ali sam tako nesigurna. Kada nekog poznatogg sretnem najrađe bih pobjegla.
Više nemam želju da si nešto kupim, potrpuno sam nezainteresirana i sa saćastim histiocitima, granulacijsko tkivo sa mononuklearnim upalnim kada gledam da u ormaru od ovog ljeta nemam niti jednu jedinu stvar osim novih piđama i šlafroka spopadne me takva depresija .
Evo nalaza: Hisotloški se u rubovima lože nalazi nekroza masnog tkivainflitratima i i granulomi tipa stranog tijela.
U preostao parenhimu dojke nalaze se fokusi adenoze s kolumnarnom metaplazijom i apokrilnim tipom epitela koji mjestimice papilarno proliferira, kolumnarna hiperplazija bez atipije epitela, ciste obložene atrofičnim epitelom, fibroza i fibroadenomatoidna žarišta.
Koža i kirurški rubovi su bez patoloških nalaza.
Histološki se verificiralo 8 limnih čovorova i svi u bez tumorskog tkiva.
Također me zanima, da li da je izvršen sentinel prije operacija , mani bi bilo lakše jer sada imam problema sa rukom.
Jer da je rađen sentinel ne bi se išlo u odstranjenje aksile?
Draga kika, jedino ljudi u tvojoj koži znaju kako je to. Nisi sama i nisi jedina. Dio si žena koje su stavljene u situaciju da se bore i da odluče žele li živjeti ili će dići ruke od svega. Izbor je zaista samo i jedino tvoj! Onaj koji je odustao nije preživjeo, ali mnogi oni koji su odabrali život izašli su iz bitke kao pobjednici. I ne, nije to lako, ali nitko nikad i nije rekao da je lako. Teško je, ali se može! Živi! Taj život i ta borba uključuje i kupovinu krpica, odlazak na kavu, kino, kazalište...imaš sada i tu i iskoristi to! Sutra je svima ne izvjesno. Sve što mi možemo jest boriti se za novi dan.
Ako trebaš pomoć, potraži je. Traži sve što ti treba. Postoje udruge koje ti mogu pružiti pomoć, imaš internet i forume na kojima možeš potražiti savjete i razmijeniti iskustva, upoznati se sa ženama u istoj koži...vjeruj, ta prijateljstva su jako dragocjena i za cijeli život. Koliko god da je situacija grda, ima toliko pozitivnih stvari koje iz njih možeš izvuči.

Hrabro i u boj! Nitko to umjesto tebe neće i ne može učiniti!

ruzica44
13.08.2009., 06:18
Draga kika, jedino ljudi u tvojoj koži znaju kako je to. Nisi sama i nisi jedina. Dio si žena koje su stavljene u situaciju da se bore i da odluče žele li živjeti ili će dići ruke od svega. Izbor je zaista samo i jedino tvoj! Onaj koji je odustao nije preživjeo, ali mnogi oni koji su odabrali život izašli su iz bitke kao pobjednici. I ne, nije to lako, ali nitko nikad i nije rekao da je lako. Teško je, ali se može! Živi! Taj život i ta borba uključuje i kupovinu krpica, odlazak na kavu, kino, kazalište...imaš sada i tu i iskoristi to! Sutra je svima ne izvjesno. Sve što mi možemo jest boriti se za novi dan.
Ako trebaš pomoć, potraži je. Traži sve što ti treba. Postoje udruge koje ti mogu pružiti pomoć, imaš internet i forume na kojima možeš potražiti savjete i razmijeniti iskustva, upoznati se sa ženama u istoj koži...vjeruj, ta prijateljstva su jako dragocjena i za cijeli život. Koliko god da je situacija grda, ima toliko pozitivnih stvari koje iz njih možeš izvuči.

Hrabro i u boj! Nitko to umjesto tebe neće i ne može učiniti!

kika11
13.08.2009., 07:11
Hvala na podršci ali ja sam tražila odgovor na pitanje!

5-mrvica
14.08.2009., 13:40
5-mrvice,kako ti je mama?
Moj tata je opet u bolnici.

tek sad odgovaram, nesto me mucio komp
evo, mama mi je doma, sad pije jace antibiotike, i cini se da ide na bolje. Ako sve bude ok. krajem mjeseca bi mogla krenuti na prvu kemo.
Drzite fige!

Biljaa, za tvog tatu mi je drago da su ga primili u bolnicu, sad ce oni napraviti sve sto treba, a i ti ces biti mirnija. Drzi se, i javi s vremena na vrijeme kakva je situacija.

biljaa
14.08.2009., 14:03
tek sad odgovaram, nesto me mucio komp
evo, mama mi je doma, sad pije jace antibiotike, i cini se da ide na bolje. Ako sve bude ok. krajem mjeseca bi mogla krenuti na prvu kemo.
Drzite fige!

Biljaa, za tvog tatu mi je drago da su ga primili u bolnicu, sad ce oni napraviti sve sto treba, a i ti ces biti mirnija. Drzi se, i javi s vremena na vrijeme kakva je situacija.

Bas mi je drago da si se javila i da je mami bolje.Napisi mi molim te koje mama dobija antibiotike.
Mom tati kao da nijedni nepomazu i evo bas jutros sam bila da ga vodim kuci al su ga jos zadrzali jer mu je snimak isti a i juce je povracao pa ce i to da proveravaju.Ja neznam vise sta da radim,ovo je neizdrzivo a cini mi se da ni lekari neznaju.Ta bakterija je toliko uporna da je to strahota.Obavezno,ali OBAVEZNO mamu odvedi pa makar privatno da izvadi krv i uradite i CRP da nedaj Boze neprodje kao moj tata i upala se vrati.

Drzim fige da terapja pocne i da prodje sve OK.

Pozdrav

biljaa
14.08.2009., 14:04
Nakon konzilijarnog pregleda u Kamenici, majci je danas odobreno zracenje. Ona se vraca kuci, dok se zavrsi papirologija, znaci nije uspjela odmah da ostane. Sada trebamo da pokusamo dobiti sto prije termin za zracenje, kazu da se isti ceka i po tri mjeseca.
Medjutim, neurohirur. doktorica koja ju je operisala prvi put predlaze novu operaciju. Kaze da su su snimci sa magnetne dosta nejasni i da joj izgleda kao da to nije tumor vec hematom i da ga je potrebno usisati. Sta mislite da li da trazim novu magnetnu prije operacije.

Poslala sam ti privatnu poruku.

Ivanicapeca
15.08.2009., 08:06
Hvala na podršci ali ja sam tražila odgovor na pitanje!

Dala sam ti odgovor na ono što znam i što je po meni najvažnije. Na stručni dio ga možeš i moraš dobiti od liječnika koji te liječi.

kika11
15.08.2009., 12:35
Ma pogrešno sam shvatila da se ovdje daju stručni savjeti.
Čitajući (došla sam do 36. stranice) ostala sam zatečena tom borbom i težinom svega toga. Posebno se divim tebi Ivanicapeca koja si ustrajala i smogla snage na nakon svega nastavljaš dalje sa forumom.
Svaka ti čast!

larazg
17.08.2009., 07:12
dragi moji...
Nije me bilo neko vrijeme jer nemam što napisati....
sada sam skupila hrabrosti i evo javljam se..
Dakle...
Mami mi je od kemoterapija primarni karcinom (adenmokarcinom) lokaliziran i on ne raste. ALI su se aktivirale metastaze na mozgu (kojih je tri) i to dvije na velikom mozgu a jedna na malom mozgu.
U mjesec dana mama mi je pala na krevet, ne može hodati (očito je metastaza utjecala na ravnotežu, hod) sad pod zadnje tako je onemoćala da jede pasirano i hrane ju :(:(:(
Eto bolest je napravila svoje, mi smo sve pokušali.. doktori su joj davali dva mjeseca života - ona dogurala do 6 mjeseci života...

U međuvremenu sam se ja porodila, moja mama je postala baka djevojčice koju (gle paradoksa života) nije ni vidjela..

Slala sam joj Larine slike.. planirala majku posjetiti (jer je u drugoj državi), ispočetka nisam mogla JA jer sam bila u babinju i tek porođena (a mama je bila kod sestre na kućnoj njezi) a kada sam mogla ja jer sam izašla iz babinja onda je mama zaprimljena na pulmulogiju bolnice tako da ona nije mogla van iz bolnice. - Nije nam očito suđeno :(

Onda sam ja imala nebulozna pitanja.. želja mi je bila da mi majka vidi unuče ali tu su se pobunili pedijatri.. ne možete novorođenče u bolnicu - zabranjeni ulasci malim bebama, dijete vam nije ni cijepljeno, ne smije u bakterije i viruse jer vaša majka nije zarazna ali beba prolazi i kroz tuberkoloze, virusne upale pluća, pneumokoke.. ne dolazi u obzir. Vi je eventualno možete posjetiti ali sa maskom i da se poslije dekontaminirate na način da si isperete nos fiziološkom otopinom, usta Betadine sirupom, sisate propolis i da se otuširete prije nego što uzmete bebu.

Moje glupo pitanje je bilo da li bi mamu mogli izvesti na kolicima van da vidi unuče - odgovor je bio NE, ona je tako slaba, mogla bi pokupiti nešto i ona vani a i zbog dostojanstva samog pacijenta i njegove bolesti.

Eto dragi moji... čudne su ljudske priče.. ali sretna sam da je vidjela slike unučice, sretna sam jer je otišla u svoj rodni kraj vidjeti i umrijeti među braćom i sestrama, sretna sma jer smo odmah po otkriću tumora reagirali....

Planiram danas kod pedijatra, ako sve bude dobro sa malom, sutra ju cijepiti i ostati dva tri dana s amalom da vidim da li će dobiti reakciju na cjepiva.. i ako Bog da u subotu k majci da ju poslijednji put vidim...

Nadam se da ću imati sreće zateći ju živu i da će me prepoznati....

A imale smo toliko planova.. teško mi je ovo pisati.... toliko planova.... ali kako mudrac reče :Čovjek snuje, Bog određuje'

Ivanicapeca
17.08.2009., 11:23
dragi moji...
Nije me bilo neko vrijeme jer nemam što napisati....
sada sam skupila hrabrosti i evo javljam se..
Dakle...
Mami mi je od kemoterapija primarni karcinom (adenmokarcinom) lokaliziran i on ne raste. ALI su se aktivirale metastaze na mozgu (kojih je tri) i to dvije na velikom mozgu a jedna na malom mozgu.
U mjesec dana mama mi je pala na krevet, ne može hodati (očito je metastaza utjecala na ravnotežu, hod) sad pod zadnje tako je onemoćala da jede pasirano i hrane ju :(:(:(
Eto bolest je napravila svoje, mi smo sve pokušali.. doktori su joj davali dva mjeseca života - ona dogurala do 6 mjeseci života...

U međuvremenu sam se ja porodila, moja mama je postala baka djevojčice koju (gle paradoksa života) nije ni vidjela..

Slala sam joj Larine slike.. planirala majku posjetiti (jer je u drugoj državi), ispočetka nisam mogla JA jer sam bila u babinju i tek porođena (a mama je bila kod sestre na kućnoj njezi) a kada sam mogla ja jer sam izašla iz babinja onda je mama zaprimljena na pulmulogiju bolnice tako da ona nije mogla van iz bolnice. - Nije nam očito suđeno :(

Onda sam ja imala nebulozna pitanja.. želja mi je bila da mi majka vidi unuče ali tu su se pobunili pedijatri.. ne možete novorođenče u bolnicu - zabranjeni ulasci malim bebama, dijete vam nije ni cijepljeno, ne smije u bakterije i viruse jer vaša majka nije zarazna ali beba prolazi i kroz tuberkoloze, virusne upale pluća, pneumokoke.. ne dolazi u obzir. Vi je eventualno možete posjetiti ali sa maskom i da se poslije dekontaminirate na način da si isperete nos fiziološkom otopinom, usta Betadine sirupom, sisate propolis i da se otuširete prije nego što uzmete bebu.

Moje glupo pitanje je bilo da li bi mamu mogli izvesti na kolicima van da vidi unuče - odgovor je bio NE, ona je tako slaba, mogla bi pokupiti nešto i ona vani a i zbog dostojanstva samog pacijenta i njegove bolesti.

Eto dragi moji... čudne su ljudske priče.. ali sretna sam da je vidjela slike unučice, sretna sam jer je otišla u svoj rodni kraj vidjeti i umrijeti među braćom i sestrama, sretna sma jer smo odmah po otkriću tumora reagirali....

Planiram danas kod pedijatra, ako sve bude dobro sa malom, sutra ju cijepiti i ostati dva tri dana s amalom da vidim da li će dobiti reakciju na cjepiva.. i ako Bog da u subotu k majci da ju poslijednji put vidim...

Nadam se da ću imati sreće zateći ju živu i da će me prepoznati....

A imale smo toliko planova.. teško mi je ovo pisati.... toliko planova.... ali kako mudrac reče :Čovjek snuje, Bog određuje'

Lara, užasno mi je žao da je do toga došlo :(
U mojim ste molitvama i uzdajem se u Božju providnost i milost da ćete je zateči živu i da će u naručaj primiti svoju unučicu. Vjerujem da živi za taj trenutak.
Budi u miru, jer zaista ste sve poduzeli.

ptica_dodo7
18.08.2009., 05:40
Slala sam ti pp ali si prebukirana.

Kako se nisi tu javljala, mislila sam da je sve ok, koliko može biti i da mama uživa u Lari ali sad vidim da nije tako:( Žao mi je što ju nije vidjela i da su stvari uopće takve s obzirom na sve što si do sad prošla. Što se tiče bolnica, nedaju oni bebama da idu tamo, nisu ni mene pustili s mojom Larom kad sam baku zadnji put išla vidjeti...
Nadam se da će mama još biti tu kad dođeš i da ćeš ju vidjeti.
Drži se i cmokni cvrčka:cerek:

5-mrvica
18.08.2009., 11:09
larazg,
bas me je dirnula vasa prica,
mislim na vas i pridruzujem se molitvama ostalih i drzim fige da u subotu zaista sve prođe dobro.

silk1
18.08.2009., 12:01
Recite mi molim vas, da li je neko od vas koristio ovaj lijek i gdje se moze nabaviti.
Hvala.

Ivanicapeca
18.08.2009., 17:35
Recite mi molim vas, da li je neko od vas koristio ovaj lijek i gdje se moze nabaviti.
Hvala.

Pitaj na alternativi, oni bi ti trebali znat malo više o tome.

vita-vita
19.08.2009., 10:50
Draga Lara.
Ne znamo se i mislim da se nikad nismo tipkale.Upravo sam pročitala tvoj post i imala sam potrebu javiti se.
Mogu reći da me cijeli post dirnuo u srce i da nisam na poslu, sigurno bi ridala u suzama.
I sama znam ponekad ostaviti koji post na ovoj temi, sa sličnim problemima.Također se radi o mojoj mami, karcinom dojke proširen na limfne čvorove.
Da ne duljim i ne gnjavim bezbeze, mogu u postunosti razumijeti tvoju želju da mama vidi Laru.
Samo se nadam da će i moja mama jednom dočekati da vidi unuke.Nažalost još ništa ni po tom pitanju.
Htjela sam samo reći da ima puno ljudi u sličnim situacijama i sigurno da nije lako, al veli se da lijepa riječ zlata vrijedi.Vođena time, evo par pozitivnih riječi da izdržite i prebrodite ovaj, s jedne strane težak period (mamina bolest), a s druge strane opet nešto tako lijepo (kao što je rođenje kćerkice).
Podrška bližnjih, kao i cura na forumu (iako ih većinu ne znam) znači mi puno, a vjerujem i tebi.
Spomenuti ću se tebe i tvoje mame u molitvi za svoju mamu.
Pusa tebi i mali Lari

vita-vita

larazg
21.08.2009., 06:38
hvala vita vita i hvala Ivanicapeca i hvala svima na lijepim riječima.

Evo upravo mi brat javio... da je razgovarao sa njezinim doktorom... da primarni karcinom je zaustavljen ali su se metastaze raširile po cijelom tijelu, mozgu i kostima :(
ono što je fascinantno i što zbunjuje medicinsku struku je to što moju mamu ništa ne boli... to nitko ne može vjerovati, oni njoj ne daju niti jedan jedini sedativ protiv bolova. Pravilo je da rak pluća boli a nju ne i to je ono zbunjujuće

Ja planiram ići u subotu u posjet mojoj majci.... idem ju vidjeti, zagrliti i oprostiti se sa njom....
Rečeno joj je da ću ja doći, pitala je da li će doći Lara? Rekli su joj da Lara ne može u bolnicu.. da ću doći samo ja.
Nadam se i molim Boga :moli: da će me moja majka čekati da se pozdravimo :( :cry:

vita-vita
21.08.2009., 07:14
iskreno mi je žao lara.
ne znam dal postoji nešto, riječ ili bilo što drugo što bi ti moglo olakšati ovu tešku situaciju.
mislim na tebe, tvoju mama.
evo malo vibrica za hrabrost~~~~~~~~~~~~~~~~~~
držite se

buška
23.08.2009., 17:57
Draga Lara!poprilično sam nova na forumu,makar ga redovito čitam,a nažalost sve to počela sam prije skoro godinu dana kada mi je tata obolio od planocelularnog karcinoma pluća.Nažalost tate više nema 3mj. :(.Mog tatu isto kao i tvoju mamu ništa nije boljelo,i isto tako svi su bili u čudu.Sad sam tek svjesna koliko patnje je moglo biti.Pred kraj su otkrili i metastaze na bedrenoj kosti,al ništa od boli,barem je tako govorio.U bolnici su mu davali brdo analgetika,i bio je sav siroti nadrogiran,a kad je došao doma nije ništa htio piti.Šta da ti kažem više osim da se držiš,čuvaj mamu i uživaj u svojoj malenoj!

aknes
24.08.2009., 13:36
Otišla je ....hvala vam svima...nije se borila, predala se...

Ivanicapeca
24.08.2009., 13:39

Draga silno mi je žao :(
Budi hrabra i misli sada na sebe.

ruzica44
24.08.2009., 15:25

Primi moje iskreno saučešće. Budi hrabra i neka te utješi da je ona sada sigurno na nekom ljepšem mjstu, gdje nema patnji. Patnja i bol su nestali. Sa sobom je ponijela, jedino, svu tvoju ljubav...

ruzica44
24.08.2009., 15:27
Lara,
žao mi je tvoje mame. Nisi se javljala, pa sam mislila da je sve u redu.
Neke stvari u životu ne možemo promijeniti, teško ih je prihvatiti, ali nemoćni smo..
Budi hrabra, izljubi svoju mamu u ime tvoje malene bebice.

5-mrvica
24.08.2009., 18:44

aknes,
primi moje saucesce,
znam da si jako tuzna, dala si sve od sebe da joj pomognes,
ali ona je jednostavno osjetila da je doslo njeno vrijeme i ti tu vise nista nisi mogla.
Drzi se i pamti ju po ljepsim danima, njena ljubav je i dalje uz tebe

vita-vita
24.08.2009., 19:17

žao mi je.:(

ko_ka
24.08.2009., 20:50

nije imala vise snage za bolest .. primi moje saucesce i vjeruj da nije otisla tako olako :grli:

buška
24.08.2009., 21:18
primi moje saučešće,aknes!

silk1
25.08.2009., 08:11
Moje saucesce.

Sneky1
25.08.2009., 12:06

Moje saućešće...žao mi je...aknes!

Sneky1
25.08.2009., 12:15
Draga Lara neopisivo mi je žao,ali budi i dalje hrabra...:grli:

mišica07
25.08.2009., 15:25

Moje iskreno saučešće,draga.Kad tad se svi predamo,svako odabere svoje vrijeme, nemoj da te to muči...važno je da si se ti borila za nju dok god je ona to htjela.

Sneky1
25.08.2009., 20:15
Prije 10-ak dana zaglavila sam opet na bolničkom liječenju. Taj dan manje-više bio mi je kao i svaki drugi u nizu dana moje bolesti..Ali iznenada mi je potekla krv iz uha.I baš je tekla dobrano. Pozvana je hitna pomoć. Do njenog dolaska,trebalo je 40-ak min,a za to vrijeme krv je jako tekla.I ne bih se toliko ni uplašila,da mi kroz glavu nisu prostrujile riječi jednog prof. koji mi je još prilikom prvog pregleda nakon što je dijagnoza potvrdjena rekao da moguća komplikacija je krvarenje iz uha...ma,pomislila sam,zar sad da se zakomplicira kad nisam sa papirologijom ni na nebu ni na zemlji!? Ali,imala sam sreću.Krvarenja nije bilo unutarnjeg,i nakon provedene terapije i prevoja uha,otpuštena sam iz bolnice.Odmah sam nazvala Direkciju,i obavjestila ih o trenutnom zdravstvenom stanju.Moj predmet se još riješava.Vrijeme je godišnjih odmora,a i predmeta imaju jako puno,tako da moram i dalje strpljivo čekati,i vjerovati da ću uspjeti izdržati.MORAM..HOĆU...
Sve vas pozdravljam i šaljem :grli:

007JasonBourne
25.08.2009., 21:33
Pozdrav,

evo nova sam na forumu pa mi treba malo da se ''ufuram''. Imam nažalost/na sreću puno iskustva s rakom (bila sam na praksi na onkologiji i imam puno osobnog iskustva) međutim sad sam u dilemi zbog tete. Rak dojke joj je metastazirao na lumbarni i torakalni dio kralježnice te kukove. Od analgetika je dobila zaldijar koji joj jako malo koristi (a naravno kad je mala doza) jer se radi o jakim bolovima. Sad me zanima kad ću ići na razgovor s njenom onkologicom jel bolja opcija sevredol + durogesic ili MST + durogesic (radi otpuštanja u organizam i djelovanja ne znam koja je kombinacija bolja) i dal uz sve to dolazi u obzir tramal? Više nisam pametna.... Ako možete pomoći bila bih vam jako zahvalna!!!

Ivanicapeca
26.08.2009., 09:42
Pozdrav,

evo nova sam na forumu pa mi treba malo da se ''ufuram''. Imam nažalost/na sreću puno iskustva s rakom (bila sam na praksi na onkologiji i imam puno osobnog iskustva) međutim sad sam u dilemi zbog tete. Rak dojke joj je metastazirao na lumbarni i torakalni dio kralježnice te kukove. Od analgetika je dobila zaldijar koji joj jako malo koristi (a naravno kad je mala doza) jer se radi o jakim bolovima. Sad me zanima kad ću ići na razgovor s njenom onkologicom jel bolja opcija sevredol + durogesic ili MST + durogesic (radi otpuštanja u organizam i djelovanja ne znam koja je kombinacija bolja) i dal uz sve to dolazi u obzir tramal? Više nisam pametna.... Ako možete pomoći bila bih vam jako zahvalna!!!

Mislim da ti tu anasteziolog može biti od veće pomoći.
Isto tako, od srijede 26.8. u Klinici za onkologiju i nuklearnu medicinu Vinogradske bolnice kreće nova klinička studija koja će uključivati bolesnice s HER 2 pozitivnim metastatskim rakom dojke koje su u prvoj liniji liječenja metastatske bolesti dobivale Herceptin. Ono što je vrlo značajno da se u ovoj studiji ne ispituje novi lijek u usporedbi s nekim starim, standardnim lijekom, već se oba lijeka koji se u studiji koriste (lapatinib i neratinib) svrstavaju u pametne, inovativne lijekove najnovije generacije. I još nešto: u studiju se mogu uključiti i bolesnice s moždanim metastazama, ali koje su bez simptoma. Studija će se provoditi i u KBC Rebro, te u Varaždinu.
Ako smatrate da ste potencijalni kandidat, ili znate nekoga tko bi možda bio, javite se!

vita-vita
26.08.2009., 13:38
Isto tako, od srijede 26.8. u Klinici za onkologiju i nuklearnu medicinu Vinogradske bolnice kreće nova klinička studija koja će uključivati bolesnice s HER 2 pozitivnim metastatskim rakom dojke koje su u prvoj liniji liječenja metastatske bolesti dobivale Herceptin. Ono što je vrlo značajno da se u ovoj studiji ne ispituje novi lijek u usporedbi s nekim starim, standardnim lijekom, već se oba lijeka koji se u studiji koriste (lapatinib i neratinib) svrstavaju u pametne, inovativne lijekove najnovije generacije. I još nešto: u studiju se mogu uključiti i bolesnice s moždanim metastazama, ali koje su bez simptoma. Studija će se provoditi i u KBC Rebro, te u Varaždinu.
Ako smatrate da ste potencijalni kandidat, ili znate nekoga tko bi možda bio, javite se!

Kome se potrebno javiti?Ima neki link sa više informacija?

Hvala:)

Ivanicapeca
26.08.2009., 13:41
Kome se potrebno javiti?Ima neki link sa više informacija?

Hvala:)

Logiraj se na naš forum (http://forum.zanovidan.hr/index.php?sid=9c6b22f7ab5f567d7b493666122ad149) i pošalji PM dr. Jasni Radić. Ona nam je i javila vijest. Radi u Vinogradskoj.

fajterica
28.08.2009., 10:51
I ove godine naša udruga sudjeluje u humanitarnoj trci Terry Fox Run 2009. Potrebna nam je pomoć volontera koji će raditi s aktivistima udruge na štandu: prodaja majci, hrane, pića, igračaka i ostale robe.

Humanitarna trka Terry Fox Run 2009 održat će se 20.09.2009. godine u 14:00 sati na Zagrebačkom Jarunu, a početak utrke predviđen je u 16:00 sati. Humanitarna prodaja majci će se održati 12.09.2009. na štandovima na Cvjetnom trgu u vremenu od 10:00 do 14:00 sati.

Organizatori ovogodišnje humanitarne utrke: MPG d.o.o., Veleposlanstvo Kanade, Hrvatska liga protiv raka, Zagrebački holding i Hotel Regent Esplanade uz pomoć naše Udruge oboljelih i liječenih od malignih bolesti, njihovih obitelji i prijatelja „Za novi dan“, pozivaju tvrtke i građane da i ove godine podrže akciju trčanjem, hodanjem, vožnjom bicikla, rolanjem, novčanom donacijom prije trke ili dobrovoljnim radom na sam dan humanitarne akcije.

Cilj ove humanitarne akcije jest sakupiti sredstva za istraživanje nasljednog raka dojke u Hrvatskoj. Ovogodišnje donacije namijenjene su Institutu Ruđer Bošković.

Za prijave za volontiranje, javite se Ivani ili meni:

ivana@zanovidan.hr, mob: +385 91 2319 064
katarina@zanovidan.hr, mob: +385 91 2319 063

jedan citat Terry Fox-a: "Potrebna nam je vaša pomoc. Ljudi u klinikama oboljelih od raka diljem svijeta trebaju ljude koji vjeruju u čuda. Nisam sanjar i ne kažem da ću svojom inicijativom dobiti odgovore ili pronaći lijek protiv raka. Ja jednostavno vjerujem u čuda. Moram.“

Extreme_Life
29.08.2009., 10:01
http://www.blic.rs/drustvo.php?id=108338
recenica koja mi je privukla posebnu paznju je "Postupak je jednostavan, bezbolan i sprečava rast tumora u narednih deset godina." Zna li neko nesto o ovome mozda?

larazg
29.08.2009., 16:41
hvala vam drage moje :grli: hvala svima..
Bila sam kod mame... taj prizor što sam vidjela mislim da neću tako lako zaboraviti u životu :(
Ja sam svoju majku ispratila u ožujku i od tada zbog svoje trudnoće koja je bila rizična pa onda poroda pa Carskog reza i babinja - nisam ju vidjela.
Moja majka je bila žena puna energije, puna pozitive, hiperaktivna, nabrijana na stalno razgovor, jednostavno je bila takva...
Ja kada sam ju sad vidjela, ostala sam nijema... Ona ne može pomaknuti niti jedan dio svog tijela, a i otišao joj je centar za motoriku pa ni ne govori..
Samo miče očima.. prepoznala me je, ja sam njoj pričala, držala je za ruku, brisala ju ručnikom vlažnim, mazala lice kremom i ljubila :)

ono što je mene užasnula u toj bolesti je ta nemoć ... ona izgleda u licu dobro, ona se je čak i udebljala... dobila je na kilaži oko 10 kg, ne boli ju ništa, ali ne može se micati...
pričala sam joj o njezinoj unuci koju nije ni vidjela, pričala sma joj o sebi.. govorila samo lijepe stvari.. (lagala sam) ali smatram da teškom bolesniku ne treba ni govoriti istinu.
Rekla sam joj da jedva čekam da ozdravi i da dođe nazad kući i da ju jako volim i da mi je u mislima stalno...

Svjesna je ona svega, lucidna je jer surađuje sa mimikom lica..

Presttrašna bolest. Dobro je u svemu lošem što joj daju infuzije, vitamine i neki lijek koji joj smanjuje edem mozga pa to nekako sve je podnošljivo. Ne boli ju ništa, na ništa se ne žali.. kako doktor reče.. ima sreću.. jer oni koji umiru od raka trpe nevjerojatne bolove i da tu ni sredstva protiv bolova ne djeluju

Ivanicapeca
30.08.2009., 09:36
http://www.blic.rs/drustvo.php?id=108338
recenica koja mi je privukla posebnu paznju je "Postupak je jednostavan, bezbolan i sprečava rast tumora u narednih deset godina." Zna li neko nesto o ovome mozda?

Gama nož se već neko vrijeme koristi i kod nas. To da sprečava rast tumora u narednih 10 godina je nešto što je očito izvađeno iz konteksta a odnosilo se najvjerojatnije na neku konkretnu dijagnozu konkretne osobe.
Gama nožem su sada dostupni neki tumori (ne svi) koji prije nisu bili, zbog pozicije i invazivnosti zahvata koji su prije zahtijevali.

Sneky1
30.08.2009., 13:10
[QUOTE=Extreme_Life;22269579]http://www.blic.rs/drustvo.php?id=108338
recenica koja mi je privukla posebnu paznju je "Postupak je jednostavan, bezbolan i sprečava rast tumora u narednih deset godina." Zna li neko nesto o ovome mozda?[/QUOTE
Iz svog iskustva mogu reći da kao što kaže Ivanicapeca, samo neki tumori su dostupni i mogu se na taj način liječiti,što nažalost u mom slučaju nije se moglo.Iako je pokušano.Postavljen je okvir(zaista nije ugodan taj dio priprema),i nakon snimanja MR,čekala sam da liječnici razrade plan ciljanog zračenja,ali pozvana sam na razgovor na kojem mi je rečeno da nije moguće izvršiti taj zahvat.Ali razgovarala sam sa nekoliko pacijenata koji su uspješno liječeni tom metodom i rezultati su jako dobri.

5ivy
30.08.2009., 20:48
Moj anđeo je otišao
Bol i tuga su prejaki. Skršili su me skroz.

Bio je jak i svjestan do poslijednje sekunde. Sestre su zvale iz bolnice jer me dozivao. Trčala sam ko luda. I u bolovima i muci je gledao kako meni olakšati, na sebe nije ni mislio. Uspio je reći ono što je želio. I tada mi je rekao da ga ne boli. Moj heroj.
Ubila me ta noć.

Nadam se da će vremenom utjeha riječi i misli biti od pomoći.
Sada mi to ništa ne znači.

Neizmijerno sam tužna.:(:cry:

sad sam tek ovo pročitala...eto zbog ovakvih vijesti nemam snage tu dolazit. :tuzni:

win, moja najiskrenija sućut! :( znam koliko bi meni bilo teško u ovakvoj situaciji...drago mi je da ti se tata borio do zadnjeg dana, i sigurna sam da te negdje odozgora čuva :kiss:

vivia
01.09.2009., 13:46
Da li mi mozete reci gdje se moze kupiti HERCEPTIN i koja je cijena? Ne zivim u Hrvatskoj. Lista cekanja je duga.

fajterica
01.09.2009., 16:55
Da li mi mozete reci gdje se moze kupiti HERCEPTIN i koja je cijena? Ne zivim u Hrvatskoj. Lista cekanja je duga.

U bilo koju privatnu ljekarnu s privatnim receptom od liječnika i (zadnjim otpusnim pismom od liječnika).

vita-vita
01.09.2009., 17:37

neka informacija o cijeni ostala mi u uhu-mislim da je bilo u pitanju 17 ooo kuna (spominjala se cifra potrebna za 1 godinu liječenja-mislim da kao svaka 3 tjedna dozirano-200 000 kuna).

pročačkaj na netu za neku točniju ili friškiju informaciju.

sretno:)

5-mrvica
04.09.2009., 22:05
Prosla noc mi je bila uzasno teska, neznam zasto.
Mozda zato sto nisam ocekivala da ce mamini simptomi tj. bolovi biti toliko jaki odmah nakon prve kemo. Nabavila sam mami zaldiar protiv bolova, ali jedva da je nesto malo pomoglo.
Neznam do cega je, neki kazu pun mjesec, u to se ne kuzim, ali sto god bilo, meni je bacilo optimizam na nulu. Osjecaj nemoci me preplavio.
Nakupljeni stres preko dana ja najcesce rjesavam pospremanjem i ciscenjem kuce i poslije se, kad vidim da okolo sve blista, osjecam umorno ali i zadovoljno.
Ali noci, ima noci nekih, ah, Voljela bi da se mogu isplakati pa da bude lakse, ali nazalost nisam taj tip.
Kako se vi ostali nosite s tim, ima li kakav trik kad naiđu teski trenuci?

tindlbel
05.09.2009., 09:28
Mozda zato sto nisam ocekivala da ce mamini simptomi tj. bolovi biti toliko jaki odmah nakon prve kemo. Nabavila sam mami zaldiar protiv bolova, ali jedva da je nesto malo pomoglo.
Neznam do cega je, neki kazu pun mjesec, u to se ne kuzim, ali sto god bilo, meni je bacilo optimizam na nulu. Osjecaj nemoci me preplavio.
Nakupljeni stres preko dana ja najcesce rjesavam pospremanjem i ciscenjem kuce i poslije se, kad vidim da okolo sve blista, osjecam umorno ali i zadovoljno.
Ali noci, ima noci nekih, ah, Voljela bi da se mogu isplakati pa da bude lakse, ali nazalost nisam taj tip.

draga moja neznam koji trik da ti otkrijem i ja bi kao i ti voljela da se mogu izruljati pošteno al nisam taj tip,najgori su mi vikendi kad ona dođe k meni spavati (jer poslije kemo dolazi k meni)neznaš kako bi pomogao ,al eto utjehu nalazim u svojoj djeci i nekako prebrodim ,al težina ostaje na duši ....

al eto samo molim boga da mi da snage i molim se i za tebe....sretno

007JasonBourne
06.09.2009., 02:37

Puno hvala na informaciji!!!! Teta mi je rekla da ona već ima nešto slično (il je to možda to) na Rebru (nije znala reći koji je lijek u pitanju).

007JasonBourne
06.09.2009., 03:02

Kad je moj deda imao rak bilo je stravično nositi se s time, međutim koristila sam se nekim principima koje sam naučila kroz praksu (u sklopu fakulteta). Pomoglo mi je to što sam razmišljala na način da ja nemam skoro nikakve koristi od toga da sjedim i jadikujem i kukam (dobro treba ponekad i to al ne stalno) nego da je najbolje da dam sve od sebe, dam i 120% ako treba, da učinim što god mogu učiniti. Tako sam radila dok je deda bio bolestan, bilo da sam mu pomogla hodati, bilo da sam ga okupala, nahranila, pročitala mu novine, radila tehnike disanja i sl. Pomogla sam najviše što sam mogla i to je bilo to. Na ono na što sam mogla utjecati sam utjecala (pa makar visila doktorima za vratom). Na ono što nisam mogla utjecati uzdala sam se da će se sve posložiti bilo pozitivno bilo negativno ali doći će na svoje mjesto ne zato što ja tako hoću ili se tome nadam i ne kad ja hoću nego kada za to dođe vrijeme. I mog dedu je jako boljelo i nekad nisu lijekovi pomagali ali uz potporu i činjenicu da dajem sve od sebe i uz njega sam i ne odustajem i on se borio i trudio. Trebaš pokušati biti što smirenija jer će onda i tvoja majka biti mirnija. Polako i što smirenije i uz puno strpljenja, korak po korak, sat po sat, dan po dan... tako možeš puno pomoći i sebi i njoj. Osjećaj nemoći može biti jak ali također može biti i privremen... pogotovo kada se uzdaš u ono što ti glava govori, tj. metoda STOP-THINK-DO (stani-razmisli-učini). Kada te obuzme takav osjećaj ta metoda može pomoći. Stani, polako udahni, razmisli što u tom trenutku želiš, zašto se tako osjećaš, što je točno uzork tome, što želiš učiniti, što možeš i/ili moraš učiniti, kako to postići i uopće zašto bi to učinila, realno radi sebe ili drugih te koji je krajnji tj. željeni cilj. Uzmi si vremena.... ako je to što moraš/želiš/možeš učiniti i to da provedeš tri sata u peglanju, gledanju sapunice, plakanju ili nečem trećem onda to napravi. Također bitna je potpora prijatelja i okoline. Čak i sam zagrljaj bez imalo riječi, sjedenje u tišini može pomoći. Sama činjenica ,,aha on/ona je kraj mene i iako me možda ne razumije, trudi se, tu je, uz mene je, nisam sama''.

Znam da je teško gledati tako osobu kako se muči jer sam prolazila paklenih 8 mjeseci ali u cijeloj situaciji je najbitnija osoba koja je bolesna. Mi koji smo obitelj smo bitni ali nismo mi ti koji direktno nosimo teret te patnje na svojoj koži i nismo mi ti koje nas boli, koji strahujemo ,,od onog svijeta'' koji nažalost umiremo u mukama i sl. Zato se trebamo pokušati u takvim situacijama pribrati i razumno djelovati kako bi olakšali voljenim osobama i pomogli im boriti se sa bolešću i svim popratnim problemima.

Nadam se da sam malo pomogla. :-)

Također svima na forumu koji su izgubili nekoga ću poručiti da mi je jako žao i da ih razumijem i da im želim da se oporave od gubitka i smognu snage za nove borbe.
Svima veliki zagrljaj i pozdrav!!!
Držite mi se!!!

5-mrvica
06.09.2009., 15:17
al eto samo molim boga da mi da snage i molim se i za tebe....sretno

tindlbel,
iako nemas neki 'trik', upravo ovo sto si napisala meni puno znaci, hvala ti na tome.

tindlbel
07.09.2009., 07:45
tindlbel,
iako nemas neki 'trik', upravo ovo sto si napisala meni puno znaci, hvala ti na tome.

netrebaš zahvaljivati ,drago mi je da sam ti barem malo olakšala,i svima ostalima...

Ivanicapeca
07.09.2009., 08:11
Puno hvala na informaciji!!!! Teta mi je rekla da ona već ima nešto slično (il je to možda to) na Rebru (nije znala reći koji je lijek u pitanju).
Poruči teti da u svakom trenu mora biti obavještena i znati šta joj se radi. Ne smije si dopustiti da ne zna koji lijek prima. To je jako važno, jer se u suprotnom izlaže riziku da je netko "zbrčka". Ona je ta koja mora držati sve konce u rukama.

5-mrvica
07.09.2009., 13:02
Kad je moj deda imao rak bilo je stravično nositi se s time, međutim koristila sam se nekim principima koje sam naučila kroz praksu (u sklopu fakulteta). Pomoglo mi je to što sam razmišljala na način da ja nemam skoro nikakve koristi od toga da sjedim i jadikujem i kukam (dobro treba ponekad i to al ne stalno) nego da je najbolje da dam sve od sebe, dam i 120% ako treba, da učinim što god mogu učiniti. Tako sam radila dok je deda bio bolestan, bilo da sam mu pomogla hodati, bilo da sam ga okupala, nahranila, pročitala mu novine, radila tehnike disanja i sl. Pomogla sam najviše što sam mogla i to je bilo to. Na ono na što sam mogla utjecati sam utjecala (pa makar visila doktorima za vratom). Na ono što nisam mogla utjecati uzdala sam se da će se sve posložiti bilo pozitivno bilo negativno ali doći će na svoje mjesto ne zato što ja tako hoću ili se tome nadam i ne kad ja hoću nego kada za to dođe vrijeme. I mog dedu je jako boljelo i nekad nisu lijekovi pomagali ali uz potporu i činjenicu da dajem sve od sebe i uz njega sam i ne odustajem i on se borio i trudio. Trebaš pokušati biti što smirenija jer će onda i tvoja majka biti mirnija. Polako i što smirenije i uz puno strpljenja, korak po korak, sat po sat, dan po dan... tako možeš puno pomoći i sebi i njoj. Osjećaj nemoći može biti jak ali također može biti i privremen... pogotovo kada se uzdaš u ono što ti glava govori, tj. metoda STOP-THINK-DO (stani-razmisli-učini). Kada te obuzme takav osjećaj ta metoda može pomoći. Stani, polako udahni, razmisli što u tom trenutku želiš, zašto se tako osjećaš, što je točno uzork tome, što želiš učiniti, što možeš i/ili moraš učiniti, kako to postići i uopće zašto bi to učinila, realno radi sebe ili drugih te koji je krajnji tj. željeni cilj. Uzmi si vremena.... ako je to što moraš/želiš/možeš učiniti i to da provedeš tri sata u peglanju, gledanju sapunice, plakanju ili nečem trećem onda to napravi. Također bitna je potpora prijatelja i okoline. Čak i sam zagrljaj bez imalo riječi, sjedenje u tišini može pomoći. Sama činjenica ,,aha on/ona je kraj mene i iako me možda ne razumije, trudi se, tu je, uz mene je, nisam sama''.

Znam da je teško gledati tako osobu kako se muči jer sam prolazila paklenih 8 mjeseci ali u cijeloj situaciji je najbitnija osoba koja je bolesna. Mi koji smo obitelj smo bitni ali nismo mi ti koji direktno nosimo teret te patnje na svojoj koži i nismo mi ti koje nas boli, koji strahujemo ,,od onog svijeta'' koji nažalost umiremo u mukama i sl. Zato se trebamo pokušati u takvim situacijama pribrati i razumno djelovati kako bi olakšali voljenim osobama i pomogli im boriti se sa bolešću i svim popratnim problemima.

Nadam se da sam malo pomogla. :-)

Također svima na forumu koji su izgubili nekoga ću poručiti da mi je jako žao i da ih razumijem i da im želim da se oporave od gubitka i smognu snage za nove borbe.
Svima veliki zagrljaj i pozdrav!!!
Držite mi se!!!

007JasonBourne,
bas lijepo od tebe sto si se potrudila napisati ovoliki post. Savjeti od nekog tko je i sam bio u slicnoj situaciji uvijek dobro dođu.
Metoda STOP-THINK-DO zaista pomaze.

Cameron
08.09.2009., 12:01
Mja najbolja prijateljica ima bolest limfnih čvorova.
Nikada ne znam to ime napisati - uvijek moram uguglati i ona kao zadnja budala kopipejstat. Nekako mi je sama ta riječ odvratna i ne mogu je pravo niti zapamtit.
čeka ju kemoterapija. Nije još ni jednom bila, sada ima na rasporedu jedan mali milion pretraga da se ustanovi koliko je i ne-limfnih organa zahvaćeno.
ne znam što ju čeka, ne znam...
Imala sam toliko toga za napisati i sada nemam više niti riječ.
saznale smo tek jučer, ona je cijeli dan provela u negaciji, govoreći kako će ona i dalje tulumariti...
danas ću je vidjeti i moram biti jaka, za nju i kraj nje.
Moram se i suočiti - biti jak i pozitivan ne znači bježati od problema, ne znači biti nerealan.
Mora se i ona suočiti, naravno - lječivo je, rekao je doktor - ali treba sve učiniti za ozdravljenje...
Jučer sam dušu isplakala jer ne mogu vjerovati da joj se sve to dešava. Tek je sada nekako, postala istinski sretna.
Ali nema kruha od takvog razmišljanja. desilo se, tako je kako je, treba se borit.
cijeli dan me boli želudac.
zbilja je najgori osjećaj nemoć, ne znanje što će biti, kako će biti...

Ivanicapeca
08.09.2009., 14:09
Nikada ne znam to ime napisati - uvijek moram uguglati i ona kao zadnja budala kopipejstat. Nekako mi je sama ta riječ odvratna i ne mogu je pravo niti zapamtit.
čeka ju kemoterapija. Nije još ni jednom bila, sada ima na rasporedu jedan mali milion pretraga da se ustanovi koliko je i ne-limfnih organa zahvaćeno.
saznale smo tek jučer, ona je cijeli dan provela u negaciji, govoreći kako će ona i dalje tulumariti...
Moram se i suočiti - biti jak i pozitivan ne znači bježati od problema, ne znači biti nerealan.
Mora se i ona suočiti, naravno - lječivo je, rekao je doktor - ali treba sve učiniti za ozdravljenje...
Jučer sam dušu isplakala jer ne mogu vjerovati da joj se sve to dešava. Tek je sada nekako, postala istinski sretna.
Ali nema kruha od takvog razmišljanja. desilo se, tako je kako je, treba se borit.
Najvjerojatnije se radi o Hodkinsu ili Non-Hodkinsu.
Limfomi spadaju u skupinu malignih bolesti koje se najbolje liječe.
Drži se i budi joj potpora. Ima problem koji mora riješiti. Biti će naporno i ponekad jako teško, ali bude to pobijedila.

Extreme_Life
08.09.2009., 14:38
Najvjerojatnije se radi o Hodkinsu ili Non-Hodkinsu.
Limfomi spadaju u skupinu malignih bolesti koje se najbolje liječe.
Drži se i budi joj potpora. Ima problem koji mora riješiti. Biti će naporno i ponekad jako teško, ali bude to pobijedila.

Slazem se sa tobom. Cak i oni koji ne priznaju medicinu ("alternativci") kao uspesnu kad je lecenje ovih teskih bolesti u pitanju daju visok procenat izlecenja konkretno kod te bolesti, tako da nema mesta previse za brigu. Samo napred. :)

ko_ka
08.09.2009., 21:09

kazu da se prijatelji poznaju u nevolji.. budi hrabra i puna podrske, izazivaj joj osmijeh i daj joj nadu.. neka bude duhom jaka kako bi tijelom bila jaca. Moj otac je i nakon 34 god od slicnog oboljenja ziv i zdrav i pun duha.

Nazalost bolesti danas ne pitaju godine i koliko tebi samoj bilo sokantno zamisli si koliko je njoj samoj sok i bas zato nemoj se osjecati nemocnom - tvoja moc je da je oslobodis ruznih i tuznih misli i budes kao i dosad njena najbolja prijateljica.:top:

larazg
10.09.2009., 14:42
umrla je.. u snu.... :cry:
nema tih riječi da opišu moju tugu... ljudi moji imam osjećaj da će mi srce pući :cry:
.... ova bol je prestrašna

tindlbel
10.09.2009., 15:33
nema tih riječi da opišu moju tugu... ljudi moji imam osjećaj da će mi srce pući :cry:

lara žao mi je...primi moju sućut...znam da ti je teško al misli na to da je njoj sada lijepo "gore ",s anđelima čuva tebe i tvoju malu Laricu....

frida31
10.09.2009., 18:16
Draga Lara primi moju sućut :(

5-mrvica
10.09.2009., 19:02
larazg,
primi moju sucut,
utjeha je sto si ipak uspjela otic kod nje, oprostila se s njom, zagrlila je i rekla joj lijepe stvari, to joj je sigurno puno znacilo i otisla je u miru.

ko_ka
10.09.2009., 20:40

nema tih rijeci kojima mozes opisati svoj gubitak i nema tih rijeci sto ce te utjesiti.. budi hrabra i nedaj da te bol slomi - imas jedan maleni zivot pred sobom, andjela koji treba tvoj osmijeh i tvoju sigurnost. Moje saucesce :grli:

fikreta
10.09.2009., 21:57
Larazg,saucesce.:(:(:(:(

silk1
11.09.2009., 07:46
Lara, primi moje saucesce.

ruzica44
11.09.2009., 07:55

Lara, žao mi je. Primi moje iskreno sučešće. Bila si tako hrabra..Tvoja majka je na nekom ljepšem mjestu, prošla je kroz ovu dolinu patnje i sigurno je sretna što je baš tebe imala za kčer.

Sneky1
11.09.2009., 09:21
Draga Lara...Primi moju sućut!

Ivanicapeca
11.09.2009., 11:20

:(:grli:
Žao mi je draga, primi moju iskrenu sućut. Učinila si sve što si mogla. Ne brini, ona je sada na jednom puno boljem mjestu od ovoga svijeta, zajedno sa mojojm mami i gleda nas i pazi na nas.
Odtuguj je sada u miru i kreni dalje. Tako ona sigurno želi.
Drži mi se i budi i dalje tako hrabra.

swanmia
11.09.2009., 14:00
O,draga,nisam ni slutila što ti se dešava.Neki dan si me razveselila svojim javljanjem na pm.,a danas prolaziš jedan od najtežih trenutaka u svom životu.
Draga mislila sam i molila se za tebe onda,molit ću se i sada.
Moja sućut.:(

dorja loborska
11.09.2009., 15:58

Žao mi je, draga moja.
Ah, što da ti velim... moja tuga je još uvijek prevelika. I nema tih riječi koje će ti pružiti utjehu.
Moraš je odtugovati i isplakati. Mislim na tebe...:love:

kjasna
11.09.2009., 20:24
Dragi ljudi, evo i mene među vama da bar malo pokušam olakšati dušu. Naime, u posljednja nepuna dva mjeseca dogodilo mi se toliko ružnih stvari da se pitam mogu li ja to sve proživjeti i ostati normalna i zdrava-a znam da moram, jer me moja dječica još puno trebaju .
19. srpnja moj dragi otac zauvijek nas je tako iznenada napustio i ostavio ogromnu prazninu i bol. Samo četiri tjedna kasnije saznajemo da mama ima tumor na debelom crijevu i da se već proširio na jetru i pluća. Još se nisam uspjela sabrati ni od tatine smrti, a već se moram pripremati za majčinu. Gdje pronaći snagu???

Sivkoigricko
12.09.2009., 14:28
Dragi ljudi, evo i mene među vama da bar malo pokušam olakšati dušu. Naime, u posljednja nepuna dva mjeseca dogodilo mi se toliko ružnih stvari da se pitam mogu li ja to sve proživjeti i ostati normalna i zdrava-a znam da moram, jer me moja dječica još puno trebaju .
19. srpnja moj dragi otac zauvijek nas je tako iznenada napustio i ostavio ogromnu prazninu i bol. Samo četiri tjedna kasnije saznajemo da mama ima tumor na debelom crijevu i da se već proširio na jetru i pluća. Još se nisam uspjela sabrati ni od tatine smrti, a već se moram pripremati za majčinu. Gdje pronaći snagu???

Ja znam gdje bih ja pronašla snagu. u vjeri. Ako si vjernik, pođi u crkvu,a možeš i u tišini svoje sobe odvojiti 5 minuta dnevno u molitvi. Molitva je razgovor s Bogom. Isus je upravo zato išao na križ da bi nama dao smisao naših patnji. On je naš najbolji prijatelj. Reci mu iz dubine svoga srca- Isuse, meni je ova patnja preteška, pomozi mi da je nosim. Šimun Cirenac je tebi pomogao nositi križ. Uz tebe ja mogu sve, a bez tebe ništa.
Ako nisi vjernik, naći ćeš nekog iskrenog prijatelja, brata, sestru, rođaka ili nekog tko je prošao što i ti. Razgovor ili stisak ruke mogu ti puno pomoći.
Čovjek je društveno biće i treba imati nekog uz sebe.
Kad je moj otac umro, kraj mene su bili meni dragi ljudi i bilo mi je lakše. A nekad bi se u samoći dobro isplakala. Vrijeme liječi najbolje.
Sad se koncentriraj na to da si majci potrebna. Biti uz nju neka ti bude sada najvažnije. Budi sretna što si joj od pomoći. To će te ojačati. Što ne možeš promijeniti, prihvati. Želim ti svako dobro.

bambus_1
12.09.2009., 14:35
Draga Lara,moje saučešće:(:(

maja_bubamara
12.09.2009., 16:35
vidim da je tema jako stara, ali i mene čeka isto što i autoricu teme.

djed boluje od raka prostate koji je u završnoj fazi. prošle godine u proljeće bio je na operaciji i stanje se popravilo, dobio je na masi i sve je bilo ok, išao je na kontrole. ali nekako od ljeta ponovo su počeli problemi s trnjenjem udova i krv mu je jako loša, dobivao je eritrocite jednom mjesečno
. a zadnja 2 tjedna stanje je sve gore i gore. više ne može ni hodati, spava i leži po cijeli dan, odbija hranu, pogotovo meso i jako je slab, a od noćas ne može ni mokriti ili je to mokrenje nekontrolirano. nisam točno skužila baku, uglavnom, kupila mu je pelene.

ako netko u obitelji ima iskustva s tom bolešću, može li reći koliko otprilike traje ovo mučenje? stanje mu je svaki dan sve lošije i znam da neće još dugo, ne bi ni htjela da se muči. i što mi možemo učiniti da mu olakšamo, ako je ikako moguće olakšati?
liječnici u zagrebu su rekli baki da više nema smisla dolaziti..jedino što može i dalje nastaviti s primanjem eritrocita.

hvala svima na odgovorima i savjetima.

Ivanicapeca
13.09.2009., 13:17
vidim da je tema jako stara, ali i mene čeka isto što i autoricu teme.

djed boluje od raka prostate koji je u završnoj fazi. prošle godine u proljeće bio je na operaciji i stanje se popravilo, dobio je na masi i sve je bilo ok, išao je na kontrole. ali nekako od ljeta ponovo su počeli problemi s trnjenjem udova i krv mu je jako loša, dobivao je eritrocite jednom mjesečno
. a zadnja 2 tjedna stanje je sve gore i gore. više ne može ni hodati, spava i leži po cijeli dan, odbija hranu, pogotovo meso i jako je slab, a od noćas ne može ni mokriti ili je to mokrenje nekontrolirano. nisam točno skužila baku, uglavnom, kupila mu je pelene.

ako netko u obitelji ima iskustva s tom bolešću, može li reći koliko otprilike traje ovo mučenje? stanje mu je svaki dan sve lošije i znam da neće još dugo, ne bi ni htjela da se muči. i što mi možemo učiniti da mu olakšamo, ako je ikako moguće olakšati?
liječnici u zagrebu su rekli baki da više nema smisla dolaziti..jedino što može i dalje nastaviti s primanjem eritrocita.

hvala svima na odgovorima i savjetima.
Trebao bi na palijativni zahvat, ako je moguće. Imala sam tetka koji je s tom dijagnozom živio 15 godina i umro je u 95.
Preporučujem da dedu naručite na pregled kod dr. Trnskog u Vinogradskoj bolnici. On je urlolog i veliki stručnjak za ovakve stvari. Tetka je u više navrata operirao i počistio mu nove priraslice koje su mu blokirale mjehur. Operirao ga je čak tjedan dana prije nego je umro, jer mu se mokraća vračala u bubrege i bilo mu je strašno loše. Olakšao mu je muke, jer se do operacije strašno mučio. Umro je lako i u miru, i kako dr. kaže, umro je od starosti, a ne raka.
Da se razumijemo, on dedu neće izliječiti, ali mu može olakšati da živi sa svojom bolesti.
Na žalost, kod nas se na ovakvim zahvatima štedi, posebno kad se radi o starijim ljudima. Eto dr. Trnski je izgleda iznimka.
Isto tako, deda obavezno mora primiti infuziju, ako ne može jesti više.

silk1
13.09.2009., 16:28
Kod nas je stanje sve gore i gore. Mama je imala drugu operaciju 28.08., a iz bolnice je izasla u petak 11.09. U bolnici su se stvari zakomplikovale, curio joj je likvor, to je sanirano, a sada ima trombozu lijeve noge. Noga joj je ogromna. Vene su joj ispucale, pocela je dobijati terapije u vene na nogama. Pocela je kasljati, i ponovo je onako potpuno odsutna praznog pogleda. Taj njen pogled mi je psihicki najteze podnijeti. Sutra ide na okologiju gdje bi trebala poceti sa temodalom. Vec dugo ima pelenu, jedva uspije otici do wc uz nasu pomoc. Ljudi moji kako ta bolesti brzo napreduje. Ne mogu vjerovati da je do prije dva mjeseca bila zdrava zena.
Recite mi po da li to ona vec ulazi u terminalnu fazu bolesti

Stik
13.09.2009., 22:20
Dragi prijatelji....
Osjetih potrebu da ipak napišem da sam i ja unazad tri godine prolazio ovo što prolazi velika večina Vas. Hrabra Ivanicapeca pokrenula je ovu Temu i postigla nešto što najvjerovatnije nije niti sama očekivala. Ova tema je pokazala kako smo u bolesti svi jednaki, kako naša najbliži koji su oboljeli vode veliku bitku iz koje jedino uz našu pomoć mogu izići kao pobjednici. Ne ostavljajte ih same u njihovoj borbi ma koliko god vam se ponekad činilo da vi kao članovi obitelji više ne možete izdržati taj trnoviti put kojim zajedno sa njima prolazite. Ja i danas često razmišljam koliko mi je teško bilo gledati oca kako odlazi, sva njegova fizička bol u meni je stvorila jedan drugi vid boli.Onu duševnu. Ipak kada se sjetim koliko mu je značilo sve ono što smo činili za njega osječam se neopisivo sretan jer znam da kada mu je bilo najteže nije bio sam. Budite uz vaše najmilije u trenutcima njihove borbe i niakda, ali baš nikada ne dopuštajte da se predaju.
Znam da nisam napisao ništa novo, ali ipak želim Vam poručiti da niste sami u svojoj borbi... :rolleyes:

Ivanicapeca
14.09.2009., 09:10
Kod nas je stanje sve gore i gore. Mama je imala drugu operaciju 28.08., a iz bolnice je izasla u petak 11.09. U bolnici su se stvari zakomplikovale, curio joj je likvor, to je sanirano, a sada ima trombozu lijeve noge. Noga joj je ogromna. Vene su joj ispucale, pocela je dobijati terapije u vene na nogama. Pocela je kasljati, i ponovo je onako potpuno odsutna praznog pogleda. Taj njen pogled mi je psihicki najteze podnijeti. Sutra ide na okologiju gdje bi trebala poceti sa temodalom. Vec dugo ima pelenu, jedva uspije otici do wc uz nasu pomoc. Ljudi moji kako ta bolesti brzo napreduje. Ne mogu vjerovati da je do prije dva mjeseca bila zdrava zena.
Recite mi po da li to ona vec ulazi u terminalnu fazu bolesti

Joj draga moja, teško je reći. Moja mama je potpuno nepokretna i njema ležala godinu i pol dana.
Ipak je tek operirana, i to ne bilo što, to je glava, treba se strpiti. S obzirom na trombozu, ne vjerujem da će je odmah staviti na temodal dok to ne saniraju.

FIŽA
14.09.2009., 11:16

Primi moju iskrenu sućut.

plagra
14.09.2009., 13:02

draga lara,primi moju iskrenu sućut.:(

Cameron
14.09.2009., 16:10
lara, primi moju sućut :(

Cameron
14.09.2009., 16:17
nego, htjela sam pitati...

našla sam kod calivite sirup (Noni) koji navodno ublažava posljedice kemoterapije i one mučnine
imate li mi kakav savjet?

da li ste čuli za polikliniku simbex?

isazg
14.09.2009., 18:07
U polikliniku Simbex ja idem svake godine na sistematski pregled.

famous
14.09.2009., 19:11
Evo i mene nazlost na ovoj temi. Otac je podvrgnut operaciji debelog crijeva, ugradjena mu je vrecica i sada slijedi oporavak. Nazalost vec ima metastaze po jetri i trbusnoj supljini koje nisu operabilne, drugm rijecima karcinom se vec dosta prosirio. Danas je meni i majci priopcena ta pretuzna vijest, otac ne zna za ozbljnost situacije, vjerojatno je tako sada i bolje. On je duze vrijeme slutio da nesto nije u redu, nazalost nije isao na nikakve pretrage i sada je stanje takvo kakvo jest. Ja i majka smo shrvani, oca u bolnici sam jedva pogledao na dvije sekunde da mi suze ne krenu. Znam da izgledi nisu dobri, ali zanima me da li moze kemoterapija u ovom slucaju djelovati na nacin da barem nekako sprijeci daljnje sirenje ili ga jako uspori (prije operacje se je otac jos uvijek osjecao dobro, iako je imao probavnih smetnji zbog kojih je i sumnjao najvise).
Bojim se grozne muke kroz koju bi otac mogao prolaziti i mi skupa sa njime.
Boze daj nam snage! :moli:

Ivanicapeca
14.09.2009., 20:59
Evo i mene nazlost na ovoj temi. Otac je podvrgnut operaciji debelog crijeva, ugradjena mu je vrecica i sada slijedi oporavak. Nazalost vec ima metastaze po jetri i trbusnoj supljini koje nisu operabilne, drugm rijecima karcinom se vec dosta prosirio. Danas je meni i majci priopcena ta pretuzna vijest, otac ne zna za ozbljnost situacije, vjerojatno je tako sada i bolje. On je duze vrijeme slutio da nesto nije u redu, nazalost nije isao na nikakve pretrage i sada je stanje takvo kakvo jest. Ja i majka smo shrvani, oca u bolnici sam jedva pogledao na dvije sekunde da mi suze ne krenu. Znam da izgledi nisu dobri, ali zanima me da li moze kemoterapija u ovom slucaju djelovati na nacin da barem nekako sprijeci daljnje sirenje ili ga jako uspori (prije operacje se je otac jos uvijek osjecao dobro, iako je imao probavnih smetnji zbog kojih je i sumnjao najvise).
Može pomoći. Odi na www.zanovidan.hr.
Logiraj se na forum. Imaš cijeli topic vezan za rak debelog crijeva i iskustva drugih tamo.

magarelo
14.09.2009., 22:41
eto i mene...da vam malo popravim vecer i ulijem nadu... prije 14g.prosla sam 2 operacije. izvadili mi koljeno i stavili endoprotezu sveukupno sam imala 11 ciklusa kemoterapija...majka to nije mogla sve podnijeti i otisla.......na tati je bilo sve... zato sad imam 26g.sretna sam, radim i vanredno studiram i nakon svakog ispita znate koga zovem da podijelimo srecu.... ne frendice,ne decka, nego svoga tatu......hvala mu

zato svima drzim fige,i nadjite snage boriti se za svoje dijete,roditelje i djedove....

5-mrvica
15.09.2009., 15:08
Mojoj mami je jutros pocela otpadati kosa. Iako smo pricale o tome i na neki nacin se pripremale, ipak ju je to dosta uzdrmalo. Mozda je najbolje sve odmah obrijati, neznam nisam pametna. Namjeravam joj kupiti periku, ima li tko kakav savjet pri kupnji, na sto da obratimo paznju? I kako se krecu cjene?

C71
15.09.2009., 16:29
Mojoj mami je jutros pocela otpadati kosa. Iako smo pricale o tome i na neki nacin se pripremale, ipak ju je to dosta uzdrmalo. Mozda je najbolje sve odmah obrijati, neznam nisam pametna. Namjeravam joj kupiti periku, ima li tko kakav savjet pri kupnji, na sto da obratimo paznju? I kako se krecu cjene?

Najbolje je odmah obrijati do kraja.
ako pusti da sama pomalo otpada imat će punu kuću dlaka kojih se nikako riješiti, a i stresnije je vidjeti čuperak otpale kose na jastuku nego golu glavu, na nju se s vremenom navikneš.
kako će netko reagirati na opadanje kose zaista ne možeš znati. ja sam mislila da me to uopće neće pogoditi, ali kada mi je prvi čuperak ostao u ruci tulila sam cijeli dan ko kišna godina. :(

Ivanicapeca
15.09.2009., 18:37

Može dobiti periku, for free, na doznaku kao pomagalo. Pitajte njenog onkologa.

5-mrvica
15.09.2009., 18:37
C71,
hvala na savjetu, idemo onda kod frizera sutra da obrije sve skroz, bolje da to odmah rijesimo. Za desetak dana joj je rođendan, doci ce i neki ljudi koji neznaju da je bolesna i neki koji ju duze vrijeme nisu vidjeli, pa cu jos proviriti i za periku neku da joj nabavim, vec je rekla da bi htjela. Neznam koliki popust se moze dobiti preko zdravstva, idem sutra u izvidnicu.

A kakvo je sad stanje kod tebe s kosom, jel ti narasla?
Znam da je nekima ovo glupo, raspravljanje o kosi jer je to manje vazno, ali iskreno, i meni osobno bi bilo jako tesko u toj situaciji, iako ne boli fizicki, psihicki itekako moze dotuc. Ali naviknut cemo se, svako zlo za neko dobro, tak cemo probat gledat na to.

Ivanicapeca
15.09.2009., 18:40
C71,

Znam da je nekima ovo glupo, raspravljanje o kosi jer je to manje vazno, ali iskreno, i meni osobno bi bilo jako tesko u toj situaciji, iako ne boli fizicki, psihicki itekako moze dotuc. Ali naviknut cemo se, svako zlo za neko dobro, tak cemo probat gledat na to.

Kosa će joj narasti puno gušća i jača, a moguće je da će joj se zakovrčati.

5-mrvica
15.09.2009., 18:47
Ivanicapeca,
mi smo dobili neki papir, ali od doktora opce prakse tj. bila je zamjena, pa nije znala nista puno reci nego da je to papir za popust. Jel to to o cemu ti govoris ili nesto drugo?

5-mrvica
15.09.2009., 18:48
Kosa će joj narasti puno gušća i jača, a moguće je da će joj se zakovrčati.

to bi bilo super:mig:

007JasonBourne
15.09.2009., 19:04
[QUOTE=larazg;22489057]umrla je.. u snu.... :cry:
.... ova bol je prestrašna[/QUOTEP

Primi moje saučešće i drži se. Znam da već i ptice na grani znaju al s vremenom će biti lakše podnijeti tugu i bol...

,,sending prayers''

Ivanicapeca
15.09.2009., 19:08
Ivanicapeca,
mi smo dobili neki papir, ali od doktora opce prakse tj. bila je zamjena, pa nije znala nista puno reci nego da je to papir za popust. Jel to to o cemu ti govoris ili nesto drugo?

Ne znam. Pogledaj što piše na njemu. Postoje perike koje su besplatne, a one malo bolje treba nadoplatiti, ali nije to puno, nekih 200 kn za nadoplatiti.
Ako si u Zg, imaš odličan dućan s perikama u Kaptol centru koji primaju te doznake.

5-mrvica
15.09.2009., 19:56
Ivanicapeca,
hvala ti puno na brzim odgovorima.
idemo sutra ravno u taj ducan u Kaptol centru, pa javim kaj smo obavile.

007JasonBourne
15.09.2009., 21:23

Žao mi je što moraš to prolaziti s tatom. Iako je očito dosta kasni stadij karcinoma kemoterapija može pomoći usporiti bolest (ovisi koji lijek dobiva i koliko ima godina - zbog promjena u metablizmu). Tvog tatu, tebe i majku čeka još štošta, nažalost puno toga ružnoga stoga je bitno da budeš uz njega i da iskoristiš vrijeme da ga provedete skupa da mu pomogneš koliko možeš. Osim toga uvijek se možeš tu ispuhati i potražiti pomoć/savijet i sl. Drži se!

C71
16.09.2009., 07:26

ja jedanput mjesečno obrijem cijelu glavu. prošla je puna godina dana od završetka zračenja. na mjestima na kojima mi kosa nije otpala, ona je ravna, na rubnim mjestima zračenja izrasla je gušća i kovrđava, ali na mjestima gdje je zračenje bilo najjače je rijetka i prosjeda. :( može li netko uopće zamisliti kako to izgleda? :rolleyes:
sve se još nadam da će se obnoviti, ali počela sam razmišljati i o perici.
iako, navikla sam se na marame i nedostatak kose.
a i praktično je biti bez kose. :D prije nego što mi je tumor otkriven imala sam kosu koja mi je bila dugačka do pola leđa. koliko vremena, šampona, regeneratora, ovoga, onoga. sad mi ne treba ništa, samo dječji šampon. :cerek:

ko_ka
16.09.2009., 10:37
eto i mene...da vam malo popravim vecer i ulijem nadu... prije 14g.prosla sam 2 operacije. izvadili mi koljeno i stavili endoprotezu sveukupno sam imala 11 ciklusa kemoterapija...majka to nije mogla sve podnijeti i otisla.......na tati je bilo sve... zato sad imam 26g.sretna sam, radim i vanredno studiram i nakon svakog ispita znate koga zovem da podijelimo srecu.... ne frendice,ne decka, nego svoga tatu......hvala mu

zato svima drzim fige,i nadjite snage boriti se za svoje dijete,roditelje i djedove....

Ovako sto covjek ne moze procitat svaki dan! Biti mlad i iza sebe imati ovakvo iskustvo, snagu.. :grli: covjek koji nije obolio ni ne zna kako se nositi sa bolescu a kamoli koliko je velika ljubav onih koji su svaki dan uz nas!

Samo dalje hrabro kroz zivot - veselo i snazno!

ko_ka
16.09.2009., 10:45

Mojoj majci je dvaput otpadala kosa i svakoga puta smo cekali da dodje do te mjere da nema smisla nadati se kako ce prestat. Doma imamo masinicu pa si je sama svakog puta uredila ono sto je preostalo. Sto se tice perike - obje smo kupovali na zacecima kemo. Prva je kostala 1400, druga 700 i osim razlike u cijeni, druga naoko vidljiva razlika nije postojala jer obje su se od nosenja, cetkanja i namjestanja nakon 2-3mj u potpunosti unistile.:(

S drugom kemom je zavrsila u 5mj ove godine, danas ima oko 1cm svoje vlastite guste kose.

Prvom prilikom kad se suocila s time - da ce kosa padat i da ce se time vec los izgled narusiti bilo je strasno. Nije bilo rijeci kojom bi se utjesila, dok sama nije nasla utjehu da jednom kad kemo budu gotove dat ce sve da i bolje izgleda. Prilikom drugog odlaska na kemo - iz konsolidarnosti sam se osisala na cca 1cm i dan danas imam istu duzinu kose. Naravno da joj je lakse kad vidi i mene pored. Trenutno pustamo svoje kose i smijemo se na racun da se svako toliko treba i podsisat da ne izgledamo ko strasila a otac svaki put krikne "zar opet?"..:rofl:

S doznakama smo ostvarili popust na periku al zaboravila sam u kom postotku (ono gore su bile napisane pune cijene bez popusta).

5-mrvica
16.09.2009., 21:36
Evo izvjestaja:
nakon sto je mama obrijala glavu kod frizera, isli smo u taj ducan na Kaptolu po periku. Zaista imaju dobar izbor. Isprobala ih je nekoliko i jedna kratka koju je probala zadnju se pokazala kao najbolja, jer je skoro u nijansu pogodila njenu prirodnu boju. I koje srece, bas je ta bila najjeftinija:D i veli zena da za tu netrebamo nista nadoplatiti, jer doznaka sve pokriva.
Onda smo za nofce kupili jednu visenamjensku maramu i jednu kapu.

Aha, da, kupili smo i posebna sredstva za odrzavanje perike
sampon 200ml - 57kn
balzam 200ml - 63kn
hairspray - 60kn
i glavu od stiropora na kojoj se perika drzi da sacuva oblik - 55kn

Mama je zadovoljna, a i ja naravno, a vidjet cemo za neko vrijeme u praksi kak ce to funkcionirati s perikom. Po doma nista ili marama, makar se jos nije navikla bez icega, veli da sama sebi lici na jaje. Ali ima stvarno lijepi oblik glave i bit ce to ok. za koji dan kad se navikne.

5-mrvica
16.09.2009., 21:51
Prilikom drugog odlaska na kemo - iz konsolidarnosti sam se osisala na cca 1cm i dan danas imam istu duzinu kose. Naravno da joj je lakse kad vidi i mene pored. Trenutno pustamo svoje kose i smijemo se na racun da se svako toliko treba i podsisat da ne izgledamo ko strasila a otac svaki put krikne "zar opet?"..:rofl:

ko_ka, svaka cast.
A ja mislila kak sam ja dobra, jer sam svoju dugu kosu prekjuce skratila do ramena:rolleyes: hm
Bas mi je cudno da su vam obadvije perike tako kratko trajale. Mama ce svoju nositi samo kad negdje bas ide ili kad nam dođu gosti, a ne svaki dan, pa valjda bude potrajala duze od 3mj.
Inace, bas mi je drago da je tvojoj mami vec izraslo 1cm kose i to guste:top:

ko_ka
16.09.2009., 22:11
ko_ka, svaka cast.
A ja mislila kak sam ja dobra, jer sam svoju dugu kosu prekjuce skratila do ramena:rolleyes: hm
Bas mi je cudno da su vam obadvije perike tako kratko trajale. Mama ce svoju nositi samo kad negdje bas ide ili kad nam dođu gosti, a ne svaki dan, pa valjda bude potrajala duze od 3mj.
Inace, bas mi je drago da je tvojoj mami vec izraslo 1cm kose i to guste:top:

Vjerujem da je majci jako kratko perika izdrzala s obzirom da se u javnosti mora nekad pojavljivati i po 2-3 puta u danu. s druge strane mi smo u gradu u kojem ni nemas puno mogucnosti poput kupovine sredstava za odrzavanje (to smo tek ove godine narucivali i primjenjivali).

Budi bez brige da ce i tvojoj majci narast kosa, kao i svima koji su dosad iskusili kemoterapije i oporavak. Ja se samo nadam da je kod nas to posljednji put i da nam se majka moze vratit u onom svijetlu u kojem je i bila prije bolesti.

Drz te se! Samo hrabro i ljepuskasto s novom perikom! Brzo ce ti se majka naviknut na nju. :top:

5-mrvica
16.09.2009., 22:34
ja jedanput mjesečno obrijem cijelu glavu. prošla je puna godina dana od završetka zračenja. na mjestima na kojima mi kosa nije otpala, ona je ravna, na rubnim mjestima zračenja izrasla je gušća i kovrđava, ali na mjestima gdje je zračenje bilo najjače je rijetka i prosjeda. :( može li netko uopće zamisliti kako to izgleda? :rolleyes:
sve se još nadam da će se obnoviti, ali počela sam razmišljati i o perici.
iako, navikla sam se na marame i nedostatak kose.
a i praktično je biti bez kose. :D prije nego što mi je tumor otkriven imala sam kosu koja mi je bila dugačka do pola leđa. koliko vremena, šampona, regeneratora, ovoga, onoga. sad mi ne treba ništa, samo dječji šampon. :cerek:

C71, bas mi je drago da si ovako iskreno odgovorila.
Nemogu si zamisliti kako to izgleda, vjerojatno nakon zracenja treba malo duzi period proci nego nakon kemo da izraste, ali bude. Cini mi se da ti nedostatak kose nije srozao vedar duh, a to je najvaznije:top:
A kako si inace ovih dana? jel sve pod kontrolom?

5-mrvica
16.09.2009., 23:23
Budi bez brige da ce i tvojoj majci narast kosa, kao i svima koji su dosad iskusili kemoterapije i oporavak. Ja se samo nadam da je kod nas to posljednji put i da nam se majka moze vratit u onom svijetlu u kojem je i bila prije bolesti.

I ja vam to od srca zelim, jer svaka pojedinacna pobjeda nad ovom gadnom bolesti je ustvari pobjeda svih nas. To nas dize i gura naprijed, nadam se da ce biti sve vise dobrih vijesti

C71
17.09.2009., 07:07
C71, bas mi je drago da si ovako iskreno odgovorila.
Nemogu si zamisliti kako to izgleda, vjerojatno nakon zracenja treba malo duzi period proci nego nakon kemo da izraste, ali bude. Cini mi se da ti nedostatak kose nije srozao vedar duh, a to je najvaznije:top:
A kako si inace ovih dana? jel sve pod kontrolom?

onkolog je rekao da je potrebna godina dana nakon zračenja da se kosa obnovi, ali da postoji i mogućnost da se ne obnovi ako je korijen oštećen. :(
kod mene je sad godina dana otkad sam završila sa zračenjem, a situacija s kosom je onakva kakvu sam prije opisala.
iskreno, baš i ne polažem nade da će se kosa oporaviti. za sada mi to ne smeta i trenutno ne mislim kupovati periku. razmišljat ću o njoj kada dođem u fazu povratka na posao. a možda mi ni tada ne bude trebala, s ovakvom glavom mogu uspješno plašiti životinje po šumi. :D :lol:

ja sam odradila 4 ciklusa, još dva i sredinom studenog bi trebala završiti kemoterapiju temodalom. prije mjesec dana sam bila na magnetnoj, za sada nemam u glavi ničega što ne bi trebala imati.

FIŽA
17.09.2009., 08:07
Evo još malo o istraživanju raka

http://www.jutarnji.hr/j2/znanost/clanak/art-2009,9,17,,176580.jl

ko_ka
17.09.2009., 09:25
I ja vam to od srca zelim, jer svaka pojedinacna pobjeda nad ovom gadnom bolesti je ustvari pobjeda svih nas. To nas dize i gura naprijed, nadam se da ce biti sve vise dobrih vijesti

upravo tako - svaka pojedinacna pobjeda je kao vlastita al nazalost tesko je prihvatiti i gubitke onih koje smo pratili (citali) u njihovim borbama.

grozno iskustvo al svi izlazimo iz borbi jaci..zbog nas i nasih voljenih.

ko_ka
17.09.2009., 09:27
onkolog je rekao da je potrebna godina dana nakon zračenja da se kosa obnovi, ali da postoji i mogućnost da se ne obnovi ako je korijen oštećen. :(
kod mene je sad godina dana otkad sam završila sa zračenjem, a situacija s kosom je onakva kakvu sam prije opisala.
iskreno, baš i ne polažem nade da će se kosa oporaviti. za sada mi to ne smeta i trenutno ne mislim kupovati periku. razmišljat ću o njoj kada dođem u fazu povratka na posao. a možda mi ni tada ne bude trebala, s ovakvom glavom mogu uspješno plašiti životinje po šumi. :D :lol:

ja sam odradila 4 ciklusa, još dva i sredinom studenog bi trebala završiti kemoterapiju temodalom. prije mjesec dana sam bila na magnetnoj, za sada nemam u glavi ničega što ne bi trebala imati.

samo vjeruj da ce se jednom sve vratiti na svoje mjesto. ipak, uz ovakvu dozu humora - vidljivo je da si jaka i da ces naci i rjesenja ako ti kosa na tim mjestima ne ojaca! :top:

Cameron
17.09.2009., 13:30
izvještaj - dogovorila sam u Simbexu termin, napravit će ortomolekularnu dijagnostiku. Naše društvo je skupilo pare za tu pretragu koja dosta košta - 3.400,00 kn
ja polažem nade da će ta pretraga dati uvid u to kako da mi prijateljica usmjeri prehranu i suplementaciju, da ojača organizam s obzirom da ju čeka kemo.
vezano uz nju, najviše me nerviraju ljudi. jednostavno se ponašaju prema njoj kao prema umirućoj osobi. i to je strašno. njoj to užasno teško pada. stalno drugima govorim da pokušaju biti normalni, kao da je ona posve zdrava. osim toga, izliječit će se, treba u to vjerovati, posebice zato jer nije metastaziralo i ima zbilja realne odlične šanse za oporavak. a i bitno je da ona u to vjeruje, da ne bude ona pesimista.
bojim se kako će kemo utjecati. zar je nužno to opadanje kose???
mislim da će na nju to imati strašan efekt... :(
ona ima prekrasnu kosu, koja joj je oduvijek bila ponos. opadanje će mislim biti užasno...
užasno....

jeste li čuli za calivitu? nije mi nitko odgovorio...
probala bih s njihovim sirupom da vidimo ako će joj pomoći da joj olakšaju simptome kemo...

na što se još moramo pripremiti? što ju čeka?
jel su mučnine grozne već od prvog puta?

Ivanicapeca
17.09.2009., 14:07
izvještaj - dogovorila sam u Simbexu termin, napravit će ortomolekularnu dijagnostiku. Naše društvo je skupilo pare za tu pretragu koja dosta košta - 3.400,00 kn
ja polažem nade da će ta pretraga dati uvid u to kako da mi prijateljica usmjeri prehranu i suplementaciju, da ojača organizam s obzirom da ju čeka kemo.
vezano uz nju, najviše me nerviraju ljudi. jednostavno se ponašaju prema njoj kao prema umirućoj osobi. i to je strašno. njoj to užasno teško pada. stalno drugima govorim da pokušaju biti normalni, kao da je ona posve zdrava. osim toga, izliječit će se, treba u to vjerovati, posebice zato jer nije metastaziralo i ima zbilja realne odlične šanse za oporavak. a i bitno je da ona u to vjeruje, da ne bude ona pesimista.
bojim se kako će kemo utjecati. zar je nužno to opadanje kose???
mislim da će na nju to imati strašan efekt... :(
ona ima prekrasnu kosu, koja joj je oduvijek bila ponos. opadanje će mislim biti užasno...
užasno....

jeste li čuli za calivitu? nije mi nitko odgovorio...
probala bih s njihovim sirupom da vidimo ako će joj pomoći da joj olakšaju simptome kemo...

na što se još moramo pripremiti? što ju čeka?
jel su mučnine grozne već od prvog puta?
Isprintaj ovu (http://www.zanovidan.hr/assets/Uploads/slike/brosura-FINAL.pdf) brošuricu i uruči joj je.
Ostalima proslijedi PDF mailom.
Svi su dobrodošli u Udrugu "Za novi dan" (http://www.zanovidan.hr), ukoliko se žele konzultirati kako se ponašati prema njoj, ako i educirati malo više o njenoj bolesti.

C71
17.09.2009., 16:47
samo vjeruj da ce se jednom sve vratiti na svoje mjesto. ipak, uz ovakvu dozu humora - vidljivo je da si jaka i da ces naci i rjesenja ako ti kosa na tim mjestima ne ojaca! :top:

kosa je najmanji problem. :mig:
trenutno čitam knjigu, Protiv raka, onu koju stalno preporučuju cure iz udruge.

ko_ka
17.09.2009., 23:54
kosa je najmanji problem. :mig:
trenutno čitam knjigu, Protiv raka, onu koju stalno preporučuju cure iz udruge.

ko_ka
18.09.2009., 00:13
Ovdje sam padobranac jer cesto zbog vlastita straha nemam snage sudjelovati. Ne citam studije, ne citam knjige, citam samo vas koji ovdje zalazite. Moja majka ne cita ni to - slijedi svoje puteve, osjeca potrebe i tvrdoglavo gura dalje.

Pred tocno 2 godine otac mi se pojavio na vratima i izrekao recenicu "zao mi je, nece izdrzat, spremi se.." i zbilja je izgledalo tako. Danas, nakon 2 god i 6mj od prve dijagnoze, nakon sto su 2 teske operacije i 2 puta po 6 ciklusa kemoterapije iza nas i ona je nesebicno kraj nas... (Sebicna sam kad kazem "iza nas" a realno bih trebala napisat "Ona je borac"! )

Nocas se vratila sa kontrole i slijedeca je tek krajem sijecnja. Svakim odlaskom na kontrolu strah je veci zbog nevjerice... (radilo se o cancer ovario IIIc)... al trenutno je dobro i Bogu sam zahvalna!

(nadam se da sam vam bar malo ulila snage! Borite se - neodustajte!!!!)

kiki777
22.09.2009., 07:58
Molim da mi neko da neki savijet kako dalje .Već sam pisala ali da pnovim radi se o tati koji je obolio od planocelularnog ca bronha s metas. na nadbubrežnim žljijezdama ostale pretrage nisu rađene. nalazi nakon kemo nisu pokazivali pogoršanje ni poboljšanje ( krvna slika , rtg pluća ). Nakon 4 mj borbe i četiri ciklusa kemo koje je tata podnio na nogama i hrabro , nakon zadnje je tako naglo klonuo . Nije jeo i pio ( možda do dva dcl na dan ) zadnjih deset dana pred petu kemo . Dan prije još je sjedio s nama, a ujutro se nije mogao ni pomaknut a kamoli do auta ,pa je došla hitna . Sada je već sedam dana na infuziji i dalje odbija svaku hranu i piće ništa ne želi jako viće tj. jauće kada ga pitam jeli ga boli kaže ne . Uvijek me prepozna ali nemogu ništa s njim razgovarat ,jedino što izvućem iz njega je klimanje glavom kao da ili ne. Doktori kažu da je otišlo u glavu (metstaze) ali nema potrebe snimat . Dobiva lijekove protiv bolova (flastere ) i za smirenje, ali stvar je ista . Nije baš ni njim jasno da ne reagira na lijekove, iako mi se ćini da jučer trunčicu bio svijesniji i maje jaukao.

tindlbel
22.09.2009., 08:11
pozz svima

molim Vas ako netko zna da mi kaže zašto se nemože dobtiti uputnica da pacijent ode npr. u drugi grad pitati za mišljenje liječnika nego se to mora dobiti na zahtjev nekog iz obitelji ,i da više nemože ići tamo neg samo jednom i da se više nemože vratiti tamo gdje je prije išao npr., mama ide u ZG a htjeli smo otići u RI po drugo mišljenje ali taj joj nalaz nebi vrijeio u ZG i nebi ju htjeli više primiti u ZG,valjda ste me razumjeli jer sam bijesna ko ris

larazg
26.09.2009., 14:17
Molim da mi neko da neki savijet kako dalje .Već sam pisala ali da pnovim radi se o tati koji je obolio od planocelularnog ca bronha s metas. na nadbubrežnim žljijezdama ostale pretrage nisu rađene. nalazi nakon kemo nisu pokazivali pogoršanje ni poboljšanje ( krvna slika , rtg pluća ). Nakon 4 mj borbe i četiri ciklusa kemo koje je tata podnio na nogama i hrabro , nakon zadnje je tako naglo klonuo . Nije jeo i pio ( možda do dva dcl na dan ) zadnjih deset dana pred petu kemo . Dan prije još je sjedio s nama, a ujutro se nije mogao ni pomaknut a kamoli do auta ,pa je došla hitna . Sada je već sedam dana na infuziji i dalje odbija svaku hranu i piće ništa ne želi jako viće tj. jauće kada ga pitam jeli ga boli kaže ne . Uvijek me prepozna ali nemogu ništa s njim razgovarat ,jedino što izvućem iz njega je klimanje glavom kao da ili ne. Doktori kažu da je otišlo u glavu (metstaze) ali nema potrebe snimat . Dobiva lijekove protiv bolova (flastere ) i za smirenje, ali stvar je ista . Nije baš ni njim jasno da ne reagira na lijekove, iako mi se ćini da jučer trunčicu bio svijesniji i maje jaukao.

žao mi je zbog tate :grli:
ista priča svugdje.. nema potrebe snimati.. ja ne mogu vjerovati :rolleyes::rolleyes:
Ima itekako potreba snimati.... da znate kakva je situacija.
To isto su i mojom majci rekli u Rijeci.. ma nema potrebe snimati, kada smo ju prebacili u drugu državu... sve su snimili i da imala je metastaze na mozgu (samo se nisu vidjele niti na ponašanju niti na motorici a niti na ičem što mozak kontrolira)

A kada je krenulo.... onda je ruka počela drhtati, ravnoteža se je izgubila, govor je postao otežan.
Ako možeš ... urgirati PVT napraviti trebalo bi napraviti CT mozga...

iako medicinski za doktore je to svejedno jer kemo je ista i za primarni karcinom i za metastaze.. Otkriće da li ima metastaze u mozgu neće promijeniti njegovu terapiju oni to znaju i na tome kao dijagnostici.. štede :(

win
27.09.2009., 21:35
Moram upasti nabrzaka..
Čitam pritužbe i komentare na doktore, njihovi stručnost, zainteresiranost, uslugu...:mad:
ZLO mi je kad se svega sjetim, i ovi mi komentari ''podgrijavaju'' želju da se osobno obračunam sa dotičnima, :azdaja: da ih pljunem u lice i kažem da su najveći duševni bijednici koje sam upoznala...:mad:
Znam da tatu time neću vratiti, ali bi mi duša bila puno mirnija.
Da imam podršku, vjerovatno bih digla cijeli grad na noge da zajedničkim snagama iznesemo istinu i popljujemo dotične. :mad:
Svakako, čast izuzecima...Dižem im kapu do neba.:s
Trenutno mi je tlak million.

Čuvajte mi se svi i borite se, kako za sebe tako i za vaše najmilije...:top:

Moja agonija se sad nastavlja sa mamom...Očekujem nalaz svaki dan, pa se možda KONAČNO i ja javim sa prvim dobrim vijestima. :cheer:

Ljubim. Drž’te se!:kiss::w

ko_ka
27.09.2009., 21:59
Moram upasti nabrzaka..
Čitam pritužbe i komentare na doktore, njihovi stručnost, zainteresiranost, uslugu...:mad:
ZLO mi je kad se svega sjetim, i ovi mi komentari ''podgrijavaju'' želju da se osobno obračunam sa dotičnima, :azdaja: da ih pljunem u lice i kažem da su najveći duševni bijednici koje sam upoznala...:mad:
Da imam podršku, vjerovatno bih digla cijeli grad na noge da zajedničkim snagama iznesemo istinu i popljujemo dotične. :mad:

Moja agonija se sad nastavlja sa mamom...Očekujem nalaz svaki dan, pa se možda KONAČNO i ja javim sa prvim dobrim vijestima. :cheer:

Nazalost, covjek bi volio da moze ispravit nepravdu i ako vec nije uspio zbog sebe to uciniti zbog drugih. Al sto time ostaje.. ista ona gorcina zbog sjecanja sto je covjek primoran proci za ono najvaznije zdravlje.

Sad te majka treba i najiskrenije se nadam da ces se javiti sa dobrim vijestima - svima nam treba pozitive i dobre energije.. kisses :cerek:

Ivanicapeca
28.09.2009., 08:37
Moram upasti nabrzaka..

Draga Win, tvoja reakcija je tipična. Međutim, svaka medalja ima dvije strane. U našem radu u Udruzi moramo puno surađivati s liječnicima koji su nam otvorili dušu. Jaše im ravnateljstvo, ministarstvo i HZZO svojim proračunima, stupidnim odredbama i birokracijom za vratom non stop. Stjerani su u kut, vrijeđa im se inteligencija i stručnost, i ne mogu prakticirati svoje znanje i Hipokratovu zakletvu. Ne mogu apsolutno ništa i često im se prijeti otkazom ako bilo što pokušaju promijeniti.
Da ima govana od ljudi među njima, ima, ali uglavnom su to ljudi poput nas koji jednostavno pucaju po šavovima.
Žao mi je zbog svega što si morala proći, ali to je sve krajnji rezultat trulosti sustava koji počinje od vrha. Liječnici i pacijenti su samo mali komadičci tog kaosa.

ko_ka
28.09.2009., 13:08
Draga Win, tvoja reakcija je tipična. Međutim, svaka medalja ima dvije strane. U našem radu u Udruzi moramo puno surađivati s liječnicima koji su nam otvorili dušu. Jaše im ravnateljstvo, ministarstvo i HZZO svojim proračunima, stupidnim odredbama i birokracijom za vratom non stop. Stjerani su u kut, vrijeđa im se inteligencija i stručnost, i ne mogu prakticirati svoje znanje i Hipokratovu zakletvu. Ne mogu apsolutno ništa i često im se prijeti otkazom ako bilo što pokušaju promijeniti.
Da ima govana od ljudi među njima, ima, ali uglavnom su to ljudi poput nas koji jednostavno pucaju po šavovima.
Žao mi je zbog svega što si morala proći, ali to je sve krajnji rezultat trulosti sustava koji počinje od vrha. Liječnici i pacijenti su samo mali komadičci tog kaosa.
nazalost, to je istinit zakljucak.

Cameron
28.09.2009., 14:48
apdejt: bila je na vađenju koštane srži, biopsiji zapravo da se utvrdi da li se Gripa proširila.
plakala je i urlala od bolova, nema anestezije koja djeluje na kost, a nakon pretrage je ostala ležati još cca 2 sata u bolnici.
radili su i CT gornjeg dijela tijela, a moraju još ultrazvuk vrata i srca.
strijepim... jako strijepim... bojim se nalaza. toliko me razveselilo da su joj pluća čista a sada sam u panici što će nalazi pokazati.
muka mi je što se toliko pati, a još nije pravo ni počela. ne znam što očekivati od kemoterapije. ne znam uopće kako će to izgledati. ide mi na živce što je neki ljudi bombardiraju glupim informacijama i tome kako joj i koje joj sve posljedice može ostaviti kemo. kao da je to potrebno sada objašnjavati. kao da baš mora biti tako.
ona je jaka i dobro se drži ali nije joj svejedno. pa nema potrebe da baš sve zna jer samo vizualizira i o tome nepotrebno razmišlja, što za sobom donosi strah, paniku, tjeskobu, zapravo daljnji stres...

ali ni ja nisam jučer reagirala...
pokušala mi je objasniti kako se osjeća, čega se boji, počela je pričati kako možda neće moći jednog dana ostati u drugom stanju, pa o kosi itd... a ja sam se postavila nekako... ne znam. pokušala sam joj objasniti da je nepotrebno opterećivati s nečim što još ne zna. da treba sebe uvjeriti samo u pozitivne ishode. da će 100% ozdraviti, da ne smije ni pomišljati na loše. a nju je to, ne znam - odbilo. samo je prekinula razgovor.
a ja sam se osjećala kao da joj nisam uspijela pomoći.

Ivanicapeca
28.09.2009., 16:14
apdejt: bila je na vađenju koštane srži, biopsiji zapravo da se utvrdi da li se Gripa proširila.
plakala je i urlala od bolova, nema anestezije koja djeluje na kost, a nakon pretrage je ostala ležati još cca 2 sata u bolnici.
radili su i CT gornjeg dijela tijela, a moraju još ultrazvuk vrata i srca.
strijepim... jako strijepim... bojim se nalaza. toliko me razveselilo da su joj pluća čista a sada sam u panici što će nalazi pokazati.
muka mi je što se toliko pati, a još nije pravo ni počela. ne znam što očekivati od kemoterapije. ne znam uopće kako će to izgledati. ide mi na živce što je neki ljudi bombardiraju glupim informacijama i tome kako joj i koje joj sve posljedice može ostaviti kemo. kao da je to potrebno sada objašnjavati. kao da baš mora biti tako.
ona je jaka i dobro se drži ali nije joj svejedno. pa nema potrebe da baš sve zna jer samo vizualizira i o tome nepotrebno razmišlja, što za sobom donosi strah, paniku, tjeskobu, zapravo daljnji stres...

ali ni ja nisam jučer reagirala...
pokušala mi je objasniti kako se osjeća, čega se boji, počela je pričati kako možda neće moći jednog dana ostati u drugom stanju, pa o kosi itd... a ja sam se postavila nekako... ne znam. pokušala sam joj objasniti da je nepotrebno opterećivati s nečim što još ne zna. da treba sebe uvjeriti samo u pozitivne ishode. da će 100% ozdraviti, da ne smije ni pomišljati na loše. a nju je to, ne znam - odbilo. samo je prekinula razgovor.
a ja sam se osjećala kao da joj nisam uspijela pomoći.
Podsjeti nas o čemu se ono radi? O Hodgkinsu?
Frendica mi je preboljela Hodgkinsa sa 16. Isto tako rekli da je upitno hoće li moći ostati trudna. Evo je sada mama već godinu i pol dana:mig:
Stvari treba rješavati po redu i kako dolaze. Ništa se na preskokce ne može. Sutra je daleko, a tko zna što godine nose.

kiki777
02.10.2009., 07:23
evo mi smo završili svoju borbu , a tek smo se naoružali .ništa više neće biti isto .jedina utjeha je da više nema boli i mučenja nad onim jadnim tijelom. .................................pozdrav i hvala svima !!!!!!!! VOLIM TE TATA , TVOJA SEKICA

ruzica44
02.10.2009., 08:37
evo mi smo završili svoju borbu , a tek smo se naoružali .ništa više neće biti isto .jedina utjeha je da više nema boli i mučenja nad onim jadnim tijelom. .................................pozdrav i hvala svima !!!!!!!! VOLIM TE TATA , TVOJA SEKICA

Primi moje iskreno sučešće. Žao mi je...

Ivanicapeca
02.10.2009., 19:52
Kiki, primi moju iskrenu sućut:(

buška
03.10.2009., 08:22
kiki,moje saučešće!

Ivanicapeca
03.10.2009., 17:35
U sklopu projekta Info telefon, KUZ pokreće telefonsku liniju na kojoj će građani moći postaviti pitanja iz područja ostvarivanja prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, posebica invaliditeta te primarne zdravstvene zaštite. Na pitanja će odgovarati dvije KUZ-ove stručne suradnice: Liljana Lulić Karapetrić, dr.med., spec. obitelj. medicine i Danica Ivanović, dipl.soc. radnica.

INFO telefon: 01/4572-100

Raspored dežurstva za mjesec listopad:

07.10.2009. (Srijeda), Ljiljana Lulić Karapetrić - teme iz primarne zdravstvene zaštite - 11:00-13:00 h

15.10.2009. (Četvrtak), Danica Ivanović - teme vezane za socijalna prava i invaliditet - 16:00-18:00 h

21.10.2009. (Srijeda), Ljiljana Lulić Karapetrić - teme iz primarne zdravstvene zaštite - 11:00-13:00 h

29.10.2009. (Četvrtak), Danica Ivanović - teme vezane za socijalna prava i invaliditet - 16:00-18:00 h

djana
03.10.2009., 23:06
Kiki, jako mi je žao.

larazg
05.10.2009., 06:49
kiki :grli: žao mi je, znam kako se osjećaš :(

Pixie777
05.10.2009., 23:00
lara, kiki...moja sućut...

Nije me bilo ovdje...priznajem možda sam čak i kukavica..10 godina se borimo s karcinomom, u našoj bitelji, među našim najbližima, prijateljima...I gledam kako neki odlaze, ispraćam ih...i bodrim one koji su tek na početku borbe...Ne znam kako vi svi, ali ponekad, samo u onom trenu sekunde...osjetim da posustajem...

Čekali smo nalaze mog dide, gotovo da mogu reći mog oca...I sumnjalo se na karcinom štitnjače, tj na neki vrag kojem ni sami nisu znali...Pretrage su još u tijeku i zasad je ipak sve ok što mi daje nadu i optimizam...

...ali ponekad...samo ponekad...pitam se...koliko još...dokad....koliko još trebam se spustiti, pokazati i dokazati...znam da ću sutra već biti vedra i pozitivna i optimistična, spremna na sve...ali sada...u ovom trenu...jednostavno...uh, ma ne znam ni sama.... :rolleyes::(

Cameron
06.10.2009., 15:47
moja sućut.... :(

Cameron
06.10.2009., 16:05
uglavnom bila je na prvoj kemo.
ona se super drži, nema što. ja sam bila super tijekom posjete, ali poslije sam se tresla.
zbilja što ta kemo napravi od čovjeka... bila je 12 sati pod infuzijom...
lice joj je došlo sivo, usnice su gotovo nestale koliko su bile blijede...
a to je tek, jel, početak...
danas je išla doma, slomljena je skroz, ne može ni sjediti...

ne znam. sada se bavim skupljanjem para za noni sok, kada činim nešto konkretno onda sam nekako mirnija

ornit
06.10.2009., 21:33
Tko bi me mogao uputiti gdje da nadjem "Sutent" u injekcijama?
Velika hvala unaprijed
Lijep pozdrav svima
ornit

fajterica
06.10.2009., 22:08
Tko bi me mogao uputiti gdje da nadjem "Sutent" u injekcijama?
Velika hvala unaprijed
Lijep pozdrav svima
ornit

Sutent ne postoji u injekcijama, ni kod nas ni vani. Tko ti je to rekao? :confused:

citiram: SUTENT is a medicine that treats cancer. It comes in 12.5-mg, 25-mg, and 50-mg capsules. You take SUTENT once per day by mouth. Do not open the capsules. (http://www.sutent.com/RCC/rcc_about_sutent.aspx)

ornit
06.10.2009., 22:22
Sutent ne postoji u injekcijama, ni kod nas ni vani. Tko ti je to rekao? :confused:

citiram: SUTENT is a medicine that treats cancer. It comes in 12.5-mg, 25-mg, and 50-mg capsules. You take SUTENT once per day by mouth. Do not open the capsules. (http://www.sutent.com/RCC/rcc_about_sutent.aspx)

Hvala ti na odgovoru.
U kakvom obliku se onda moze naci ovaj lijek i gdje?
Sin moje prijateljice je obolio od melanoma (IV faza) i vec je metastaziralo na mozak, preporučen im je sutent.
Mozes li mi molim te poslati neki link na hrvatskom ili njemackom, nismo bas jaki u engleskom?

kika11
07.10.2009., 08:18
Evo mene. Posljednji put smo se čuli 15. o8. Moram se pohvaliti da sam pri kraju terapije zračenja i da nemam niti jednog dana bolovanja. Dakle nakon posla sam svaki radni dan odlazila na zračenje, a posao mi je psihoterapija.
Inače napipala sam kvržicu 10.o6. Prvi puta sam operirana O5.o7. Tada je u stvari utvrđeno da je iza dobroćunog bio papilarni invazivni koji je operiran 15.O7. Nakon toga sam dobila citostatike koje uzimam oralno i terapiju od 40 zračenja. I eto , nadam se da će uz redovne kontrole sve biti dobro.
Nedam se i želim svoj optimizam podijeliti sa svima vama.

Možda sam ponekada bila jako umorna jer ipak i posao i zračenje nije jednostavno, ali vjerujte mi najteže je biti kod kuće i ležati i osluškivati i razmišljati, a noć je tako duga....

Ivanicapeca
07.10.2009., 09:18
Hvala ti na odgovoru.
Sin moje prijateljice je obolio od melanoma (IV faza) i vec je metastaziralo na mozak, preporučen im je sutent.
Mozes li mi molim te poslati neki link na hrvatskom ili njemackom, nismo bas jaki u engleskom?
Dakle kao što ti je fajterica navela, sutetnt postoji samo u obliku kapsula.

Sutent je lijek s kojim se tretira rak (ovdje se ne misli na sve vrste raka). Dolazi u kapsulama od 12.5, 25 i 50 mg. Sutent se uzima peroralno jednom dnevno. Kapsule se nesmiju otvarati.

Što se tiče Sutenta i kako ga dobiti, je jako kompleksan problem. Ne znam u kojoj zemlji živite, ali u Hrvatskoj za ovu indikaciju lijek nije niti registriran niti na listi lijekova socijalnog. U slučaju da liječnik propiše ovaj lijek, on se stavlja na bolničko povjerenstvo koje treba usvojiti ili odbiti prijedlog. Najčešće se sve odbija, zapravo, lijek liječnik čak ne smije niti propisati, jer po naputku našeg ministra ("svaki lijek koji liječnik propiše, oboljeli treba dobiti") takvi lijekovi se onda plaćaju iz bolničkog proračuna. Sve bi to bilo super jednostavno da Sutent nije jako skup lijek,a bolnički proračuni su mršavi i s limitom. Oni ravnatelji bolnica koji probiju taj limit dobiju od tog istog našeg ministra zdravstva otkaz. Tako da je liječnička glava na panju odmah u startu, a da ne pričam o oboljelom.
Dakle, što se tiče Hrvatske, teško će dobiti čak i recept za ovaj lijek da privatno kupi lijek i liječi se. Može ga eventualno dobiti od privatnog onkologa, ali privatnici nemaju uvjete za praćenje liječenja. To mora biti ustanova tipa bolnica.

Kakvo je stanje vani, ne znam, ali pretpostavljam da je slično u smislu da ako lijek ne pokriva socijalno, čovjek ga mora sam kupiti.

Moram priznati da je i meni ovo prvi glas da se Sutent primjenjuje i kod malignog melanoma. Kao Udruga smo se dosta bavili Sutentom proteklu godinu i uspjeli smo pritiscima na ministarstvo isposlovati stavljanje na listu HZZOa za karcinom bubrega. Ne mogu vjerovati da nigdje nismo naletjeli na podatak da se koristi i kod ove indikacije.:confused:

I još nešto jako važno:
Ukoliko ćete morati lijek sami kupovati, nikako ni pod živu glavu ga nemojte kupovati bez recepta, preko interneta ili od preprodavaća. Oni se uglavnom predstavljaju kao ljudi koji su izgubili člana obitelji pa je lijek ostao iza njih. Nikako ne kupujte niti otvoren lijek. Ljudi su čak toliko pokvareni da inkapsuliraju germu pa je prodaju umjesto lijeka.
Dakle, lijek samo iz apoteke na recept!

EDIT: Po onome što sam ja shvatila nakon malo guglanja, Sutent je još na kliničkoj studiji za maligni melanom. Trebalo bi se raspitati kod njegovog liječnika da ga prijavi na studiju. U tom smislu, ako ga prime na studiju, bi mu lijek bio besplatan. Za sada studija govori da sutent pokazuje određeni učinak na otprilike 1/3 oboljelih od melanoma.
http://www.pharma24.de/sutent-sunitinib.html

fajterica
07.10.2009., 09:27
Hvala ti na odgovoru.

a tko vam je preporučio? Liječnik ili netko drugi?

ornit
07.10.2009., 11:55
@Ivanicapeca:
Hvala ti na opsirnom odgovoru prenijecu nesretnoj majci ovaj tvoj post. Neznamo stvarno kako dalje...
@Fajterica:
Ne znam tko je majci taj lijek preporucio, ona me je zamolila da za nju progooglam posto ne barata bas kompjuterom.
hvala ti.
Lijep pozdrav
ornit

ko_ka
07.10.2009., 17:18

Koliko god se cinilo da je borba gotova, nazalost borba se nastavlja u vidu prihvacanja! Budi hrabra i vjeruj zbilja da je bolje da se bol prekinula! Moje saucesce i virtualni zagrljaj! Drzi se i sjeti se svega sto bi on volio i kako bi volio da koracas jer on ce te slijedit..

Laula
10.10.2009., 15:54
Bok, ja imam dvije prijateljice koje su mi nedavno rekle da imaju rak...Željela bi im pomoći a neznam kako. Jedna ima dobroćudni a druga zloćudni rak. Nekad su jako tužne zbog toga i to me deprimira. Rekle su da idu na neke terapije. Od kad sam to čula samo tražim na internetu i po knjigama sve o tome i izlječenju. Ful sam tužna zbog njih. Neznam što bi mogla učiniti. One govore da će sve biti ok ali ja se bojim da bi ih mogla izgubiti. Kao što su rekle pa one imaju samo 15 godina. Možeš li mi dati neki savjet?

Endimion17
10.10.2009., 18:10
Najbolja stvar koju možeš učiniti za njih jest ne sažalijevati ih, i družiti se s njima kao i prije. Da, postoji šansa za gubitak osobe, no taj pesimistični pogled ne pomaže ni tebi ni njima, pogotovo. Nemoj upadati ni u drugu krajnost, i glumiti da se ništa ne događa. To samo uvodi napetost. Samo im budi prijateljica.
Karcinomi danas nisu toliko smrtonosni kao prije. Nek se drže lječničkih uputa i neka se svakako zdravo i raznovrsno hrane.

Termination
10.10.2009., 19:53
Slažem se. One ne bi smjele primjetiti sažalijevanje u tvojim očima, već ohrabrenje i optimizam. Medicina je poprilično uznapredovala u liječenju raka i ne gledaj sve tako crno. Zašto se one ne bi na kraju izliječile i nastavile normalan život...

vigilanty
10.10.2009., 20:26
Paranoja je samo jedan od neadekvatnih odgovora na stres, još jedan oblik adrenalinskog 'pucanja'. Samo polako. Nema misterija, niti čuda, niti žurbe..., samo život kakav jest, to je jedino sigurno. Kad se smirimo, stvori se dovoljno prostora za argumente.

A što se tiče navedenog MMS-a u linku, odmah vidim da je potencijalno izrazito opasan za samostalno korištenje - moguća je metabolička acidoza (što je smrtno!), kod oštećenog želuca (gastritis, ulkus...) može doći do pogoršanja stanja ili čak perforacije (izrazito smrtno!), kod varikoziteta jednjaka do opsežnog, letalnog(!) krvarenja, moguć je i pankreatitis...
Zašto bi utjecalo na karcinom, ne vidim. Ali vidim da ga može izazvati, kroničnim oštećivanjem sluznice probavnog trakta.

nephthys
10.10.2009., 20:50
@laula- jako mi je žao zbog situacije u kojoj si se našla, ali ne možeš im ponuditi neku veliku pomoć, ozdravljenje ili nešto slično, a ona im od tebe sada zapravo niti nije potrebna. treba im podrška i suosjećanje, ali ne sažaljenje kako su već ranije dečki rekli. nemoj razmišljati o tome da bi ih mogla izgubiti, prihvati to kao realnu mogućnost-ali malenu i ne opterećuj se, naposlijetku nije u tvojim rukama- nego provodi s njima vrijeme iz dana u dan najbolje kako možeš i uvijek s osmijehom na licu. pričajte o dečkima, šminkajte se i isprobavajte odjeću koju nema šanse da ćete kupiti čisto fore radi, kao što biste i inače. kada im je potrebno rame za plakanje, budi tamo i to je to. ne umanjuj stres i bol kroz koju prolaze i ne uvećavaj ju. samo idi iz dana u dan.
i ti i one ćete tako najbolje prebroditi teške periode.

već time što si zabrinuta se vidi da ti je stalo i samo tako naprijed :top:

p.s. samo molim te, nemoj u procesu zanemariti sebe. takve bolesti teško padaju i na bolesnike i na okolinu i važno je i da i ti imaš neku odraslu osobu u koju imaš povjerenja s kojom možeš razgovarati. ako se ti raspadneš dok njima pomažeš, nećeš mnogo postići.

vigilanty
10.10.2009., 21:33
Post na koji se ovo i moj prethodan odgovor odnosi je obrisan (čisto da ne bi zbunjivalo).

Ne postoje pancee, lijekovi koji bi liječili sve. To je uvijek laž. Čarolija ne postoji.

A drugo, neodgovorno je lobirati za nešto pa barem ne napomenuti da je to sve rizik, jer to je upravo ono što jest! Svaki organizam ima svoje reakcije, i nije niti nevažno kakvog je generalnog zdravlja. Susjedov 'genijalni' lijek (koji nije isključeno da je samo placebo), drugome može nanijeti veliku štetu. Lijekovi se ne spravljaju u kuhinji i ne prodaju na privatnim web-stranicama - nego u apotekama i ambulantama, i za to postoje valjani razlozi, veći od potencijalnih nesavršenosti navedenog sustava!

Laula
11.10.2009., 01:07
Ja u školi sam uvijek nasmješena i sve to i pokušavam ih nasmijati. Ali nekad jednostavno su toliko tužne da ih ne može nitko nasmijati...Kad se dopisujemo govore da nije nista i govore da ce sve biti dobro i onda drugi dan mi kaze koliko je stvarno ocajna zbog situacije....i sad mama od te jedne cure se htjela preseliti u Beč...Doktori su rekli ako budu pod stresom ili ako budu deprimirane da će se sve pogoršati...one jednostavno su tuzne svaki dan i ja to zamjecujem iako to pokusavaju sakriti...i kad vidim da su tuzne i ja onda nisam nista bolje...

Laula
11.10.2009., 01:15
Hvala svima na savjetima...

blondievsblondi
11.10.2009., 09:27
ukratko:
borim se s carc.debelog crijeva godinu dana,prošla kemo i intenzivnu radioterapiju. povukao se na neko vrijeme, ali se opet pojavio, i dr. kaže da je anus preter jedina opcija.Nemam puno vremena na raspolaganju, a prije nego si dam priljepiti anus preter želim pokušati alternativnu terapiju po Dr.Simonciniju. Postoje 2 varijante te terapije. Jedna(bolja) s ugradnjom katetera direktno do tumora,što je meni financijski nedostižno,i druga, s infuzijama 5% otopine sode bikarbone,i trebam medicinsku sestru da mi to da!
dakle, molim sestru koja će mi uz financijsku naknadu pomoći da provedem terapiju da mi se javi na pm

Ivanicapeca
11.10.2009., 10:17
ukratko:
borim se s carc.debelog crijeva godinu dana,prošla kemo i intenzivnu radioterapiju. povukao se na neko vrijeme, ali se opet pojavio, i dr. kaže da je anus preter jedina opcija.Nemam puno vremena na raspolaganju, a prije nego si dam priljepiti anus preter želim pokušati alternativnu terapiju po Dr.Simonciniju. Postoje 2 varijante te terapije. Jedna(bolja) s ugradnjom katetera direktno do tumora,što je meni financijski nedostižno,i druga, s infuzijama 5% otopine sode bikarbone,i trebam medicinsku sestru da mi to da!
dakle, molim sestru koja će mi uz financijsku naknadu pomoći da provedem terapiju da mi se javi na pm
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Draga, mislim da je to najveća glupost koju u ovom momentu možeš sebi napraviti. Ravna je pucnju u slijepoočnicu.
Simoncini je lažov, prevarant, ljudska ljiga najnižeg ranga. Izbačen je iz liječničke komore zbog varanja i ubojstva.
Osoba koja ti se javi da ti takvo što izvede je isto tako u rangu Simoncinija. Čisti pokušaj ubojstva.
Imaš cijeli topic o sodi bikarboni (http://forum.zanovidan.hr/viewtopic.php?f=18&t=476&sid=5ae69a63daa70e151779ae10b0cafa62) i zabludi koju je opisala i objasnila vrlo jasno forumašica Vanda, inače znanstvenica, koja je isto oboljela od raka.
Shvaćam tvoju potrebu da nešto napraviš, al ovo je totalno iracionalno i neće ti pomoći. Dapaće, zakomplicirat će ti stanje i moguće te ubiti, posebno ako ti se javi još koji šarlatan da ti izvede tu ludost.

@DAADAA@
11.10.2009., 10:46

Draga, mislim da je to najveća glupost koju u ovom momentu možeš sebi napraviti. Ravna je pucnju u slijepoočnicu.
Simoncini je lažov, prevarant, ljudska ljiga najnižeg ranga. Izbačen je iz liječničke komore zbog varanja i ubojstva.
Osoba koja ti se javi da ti takvo što izvede je isto tako u rangu Simoncinija. Čisti pokušaj ubojstva.
Imaš cijeli topic o sodi bikarboni (http://forum.zanovidan.hr/viewtopic.php?f=18&t=476&sid=5ae69a63daa70e151779ae10b0cafa62) i zabludi koju je opisala i objasnila vrlo jasno forumašica Vanda, inače znanstvenica, koja je isto oboljela od raka.
Shvaćam tvoju potrebu da nešto napraviš, al ovo je totalno iracionalno i neće ti pomoći. Dapaće, zakomplicirat će ti stanje i moguće te ubiti, posebno ako ti se javi još koji šarlatan da ti izvede tu ludost.

Ovako nesto procitat je gore od najgoreg, al kad su ljudi stjerani u kut, bez pravog saznanja spremni su na sve, to je malo rec za poludit .

Nemam nikakvo novo otkrice za podijelit s vama, samo bi tila rec, na temelju svog iskustva, svima vama koji prozivljavate ono sto je iza mene,
da bude sto vise uz vase najmiljije.
Kad se prisjetim koliko je mome tati znacilo sto sam jedan put zakasnila 10 min doc k njemu od dogoverenog, i sad mi suze poteku na oci.
Njemu je to bilo 10 godina.

blondievsblondi
11.10.2009., 12:57

ima li itko ikakvih konkretnih dokaza svejedno za, ili dokaza protiv njegove metode? na netu postoji studija... arizona cancer center, university of arizona...što s tim??? falsifikat?

Bicarbonate Increases Tumor pH and Inhibits Spontaneous Metastases
Published Online First on March 10, 2009
Research by:
Arizona Cancer Center, University of Arizona, Tucson, Arizona
Department of Pharmacology, Wayne State University, Detroit, Michigan
H. Lee Moffitt Cancer Center and Research Institute, Tampa, Florida
Ian F. Robey, Brenda K. Baggett, Nathaniel D. Kirkpatrick, Denise J. Roe, Julie Dosescu, Bonnie F. Sloane, Arig Ibrahim Hashim, David L. Morse, Natarajan Raghunand, Robert A. Gatenby, and Robert J. Gillies

Abstract
The external pH of solid tumors is acidic as a consequence of increased metabolism of glucose and poor perfusion. Acid pH has been shown to stimulate tumor cell invasion and metastasis in vitro and in cells before tail vein injection in vivo. The present study investigates whether inhibition of this tumor acidity will reduce the incidence of in vivo metastases.
They show that oral NaHCO3 selectively increased the pH of tumors and reduced the formation of spontaneous metastases in mouse models of metastatic breast cancer. This treatment regimen was shown to significantly increase the extracellular pH, but not the intracellular pH, of tumors by 31P magnetic resonance spectroscopy and the export of acid from growing tumors by fluorescence microscopy of tumors grown in window chambers.
NaHCO3 therapy also reduced the rate of lymph node involvement, yet did not affect the levels of circulating tumor cells, suggesting that reduced organ metastases were not due to increased intravasation.

In contrast, NaHCO3 therapy significantly reduced the formation of hepatic metastases following intrasplenic injection, suggesting that it did inhibit extravasation and colonization. In tail vein injections of alternative cancer models, bicarbonate had mixed results, inhibiting the formation of metastases from PC3M prostate cancer cells, but not those of B16 melanoma. Although the mechanism of this therapy is not known with certainty, low pH was shown to increase the release of active cathepsin B, an important matrix remodeling protease.
Source: Cancer Res 2009;69(6):2260–8 | PMID: 19276390 [PubMed - in process]

Bicarbonate Increases Tumor pH and Inhibits Spontaneous Metastases This article has been published by the AACR

blondievsblondi
11.10.2009., 13:18
sve u svemu poslala sam upit ovima u Arizoni, pa ćemo vidjeti što će odg...:ne zna:

blondievsblondi
11.10.2009., 13:20
sve u svemu poslala sam upit ovima u Arizoni, pa ćemo vidjeti što će odg...:ne zna:

dobro, ukoliko se odlučim na operaciju, koje kirurga preporučate?:ne zna:

one_girl13
11.10.2009., 14:04
ukratko:

kao,što sam rekla imam chrona:(,no karcinom je puno gadnija stvar.
imam anus preater godinu dana i mogu ti reći da ako je budeš morala imati da
se ništa ne bojiš, može se s njom živjeti i voditi normalan život. no ja ipak navijam da uspiješ s terapijom!:top:

blondievsblondi
11.10.2009., 15:31
kao,što sam rekla imam chrona:(,no karcinom je puno gadnija stvar.
imam anus preater godinu dana i mogu ti reći da ako je budeš morala imati da
se ništa ne bojiš, može se s njom živjeti i voditi normalan život. no ja ipak navijam da uspiješ s terapijom!:top:

HVALA TI PUUUNOOOO!!!!!!! CMOK!

Ivanicapeca
11.10.2009., 20:58
ima li itko ikakvih konkretnih dokaza svejedno za, ili dokaza protiv njegove metode? na netu postoji studija... arizona cancer center, university of arizona...što s tim??? falsifikat?

Bicarbonate Increases Tumor pH and Inhibits Spontaneous Metastases
Published Online First on March 10, 2009
Research by:
Arizona Cancer Center, University of Arizona, Tucson, Arizona
Department of Pharmacology, Wayne State University, Detroit, Michigan
H. Lee Moffitt Cancer Center and Research Institute, Tampa, Florida
Ian F. Robey, Brenda K. Baggett, Nathaniel D. Kirkpatrick, Denise J. Roe, Julie Dosescu, Bonnie F. Sloane, Arig Ibrahim Hashim, David L. Morse, Natarajan Raghunand, Robert A. Gatenby, and Robert J. Gillies

Abstract
The external pH of solid tumors is acidic as a consequence of increased metabolism of glucose and poor perfusion. Acid pH has been shown to stimulate tumor cell invasion and metastasis in vitro and in cells before tail vein injection in vivo. The present study investigates whether inhibition of this tumor acidity will reduce the incidence of in vivo metastases.
They show that oral NaHCO3 selectively increased the pH of tumors and reduced the formation of spontaneous metastases in mouse models of metastatic breast cancer. This treatment regimen was shown to significantly increase the extracellular pH, but not the intracellular pH, of tumors by 31P magnetic resonance spectroscopy and the export of acid from growing tumors by fluorescence microscopy of tumors grown in window chambers.
NaHCO3 therapy also reduced the rate of lymph node involvement, yet did not affect the levels of circulating tumor cells, suggesting that reduced organ metastases were not due to increased intravasation.

In contrast, NaHCO3 therapy significantly reduced the formation of hepatic metastases following intrasplenic injection, suggesting that it did inhibit extravasation and colonization. In tail vein injections of alternative cancer models, bicarbonate had mixed results, inhibiting the formation of metastases from PC3M prostate cancer cells, but not those of B16 melanoma. Although the mechanism of this therapy is not known with certainty, low pH was shown to increase the release of active cathepsin B, an important matrix remodeling protease.
Source: Cancer Res 2009;69(6):2260–8 | PMID: 19276390 [PubMed - in process]

Bicarbonate Increases Tumor pH and Inhibits Spontaneous Metastases This article has been published by the AACR
Pročitaj sve što je Vanda napisala na tom topicu. Vrlo jasno je objasnila o čemu se radi. Žena nije na pamet pisala, već je sve vrlo dobro i temeljito pregledala. I sama je bolesna i u interesu joj je, na kraju krajeva.
Draga, znam da si stjerana u kut i kao takva si upravo fantastičan plijen ovakvim psihopatama kao što je Simoncini.
Imaš još opcija, a to je da pošalješ svoje nalaze na drugo mišljenje. Imaš bolest koja je učestala i u tijeku je masu studija u koje bi se možda mogla uključiti. Proguglaj i ako što nađeš traži svog liječnika da napiše preporuku i pošalji svoje prevedene nalaze na željeno odredište. Uvjerena sam da je moguće negdje se uključiti, jer indirektno znam iskustva ljudi s rijetkim tumorima koji su uspijevali naći studije koje su ih uzeli u razmatranje da ih uključe.
Za početak pošalji u neku poznatu kliniku (Preporuka Dana Faber (http://www.dana-farber.org/)) svoje nalaze da ti izlože sve moguće opcije koje ti u ovom momentu dolaze u obzir. To košta, ali ne previše. Svakako im se obrati prvo mailom gdje će ti sve objasniti što im je potrebno i koliko će te koštati njihov savjet.

Ne gubi nadu i ne lutaj u maglovitom!
Drži se

fikreta
13.10.2009., 07:08
molim nekoga za pomoc.tata ima karcinom ,stanje mu je nezavidno,a ono sto nam hitno treba jeste aparat za kisik (ne znam kako se to strucno zove).molim vas ako tko ima informaciju gdje da to nabavimo,pomozite,sto prije.hvala

fajterica
13.10.2009., 08:50
molim nekoga za pomoc.tata ima karcinom ,stanje mu je nezavidno,a ono sto nam hitno treba jeste aparat za kisik (ne znam kako se to strucno zove).molim vas ako tko ima informaciju gdje da to nabavimo,pomozite,sto prije.hvala

šaljem pm

buška
13.10.2009., 11:51
mom tati su ga dali u bolnici,neki lik je iz te tvrtke koja ih ima objasnio mami kak radi,i to je bilo to.I znam da je tati jako koristio,radio je po cijele noći i dane.

Ivanicapeca
13.10.2009., 12:10
mom tati su ga dali u bolnici,neki lik je iz te tvrtke koja ih ima objasnio mami kak radi,i to je bilo to.I znam da je tati jako koristio,radio je po cijele noći i dane.

Problem je s ljudima koji nemaju dijagnozu karcinom pluća, jer ga ne mogu dobiti, bez obzira na preporuku liječnika pulmologa i onkologa i bez obzira na to što imaju metastaze na plućima koje ih guše.

eustahije
13.10.2009., 12:53
Pozdrav svima ....

Ocu mi je dijagnosticiran karcinom dojke nespecijalnog tipa. Operiran je i danas je dosao IHC nalaz. Posto sam sa medicinom na VI, ima li netko ovdje tko moze poblize opisati sto nalaz kaze ....

http://www.imagesforme.com/upload/6f357351.jpg

Pozdrav svima i drzite se! :)

Ivanicapeca
13.10.2009., 13:00
Pozdrav svima ....

Ocu mi je dijagnosticiran karcinom dojke nespecijalnog tipa. Operiran je i danas je dosao IHC nalaz. Posto sam sa medicinom na VI, ima li netko ovdje tko moze poblize opisati sto nalaz kaze ....

Odi na www.zanovidan.hr i logiraj se na forum. Pokreni topic za karcinom dojke kod muškaraca i postavi isti upit. Na forum dolazi dr. Jasna Radić, onkolog, koji ti može reći nešto više.
Ono što ti ja mogu reći jest da taj nalaz govori o strukturi tumorskog tkiva.
Karcinom dojke kod muškaraca je vrlo rijetka bolest, tako da zaista ne znam nešto više reći o tome i koliko se zapravo razlikuje i u čemu od ovog ženskog tipa.

Više o bolesti (http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/treatment/malebreast/Patient)

nephthys
13.10.2009., 15:26
bok!

mama mi je prošla 6 tura kemo i za desetak dana kreće na zračenje. ima dijagnozu karcinoma dojke, dojka na kojoj je karcinom bio je odstranjena.

pitanje je: da li imate iskustva s gripom? da li se cijepiti protiv sezonske gripe ili ne? naravno, razgovarati će i s doktorom, ali zanimaju me vaša iskustva kada se radi o osobama koje su prošle takav tretman.

inače, vrlo je podložna gripi ne prođe godina kada ju nema.

hvala i pozdrav!

Lisa
13.10.2009., 19:55
Pozdrav svima ....

koliko sam ja to shvatila : nalaz kaze da se tumor "hrani" sa hormonima, tj, da ce sada najvjerojatnije dobit antihormonalnu terapiju koja blokira ( smanjuje) proizvodnju hormona ( estrogena i progesterona) u obliku inekcija i tableta

ja sam isto prosla tu terapiju ( trajala je 5 g.) jer je i moj tumor bio hormonalno pozitivan

inace , u kuci u kojoj ja zivim ( tu su cetiri stana sa cetiri obitelji) zivi i jedan postariji gospon ( slijedeceg sijecnja ce navrsiti 80 g.) koji je isto imao rak dojke pred kojih 8 g.

ja pred skoro 7 g.

oboje smo cili i veseli :)

Lisa
13.10.2009., 19:59
bok!

mama mi je prošla 6 tura kemo i za desetak dana kreće na zračenje. ima dijagnozu karcinoma dojke, dojka na kojoj je karcinom bio je odstranjena.

pitanje je: da li imate iskustva s gripom? da li se cijepiti protiv sezonske gripe ili ne? naravno, razgovarati će i s doktorom, ali zanimaju me vaša iskustva kada se radi o osobama koje su prošle takav tretman.

inače, vrlo je podložna gripi ne prođe godina kada ju nema.

hvala i pozdrav!
u svakom slucaju pitati lijecnika za misljenje da li je pametno sada se cijepiti ( u vrijeme dok je jos pod terapijom) jer je njoj jos uvijek imunoloski sustav oslabljen :)

mene moj cijepi svake godine jer kaze da ja spadam u "rizicnu" skupinu gdje su jos djeca i penzici :mig:

fikreta
15.10.2009., 22:24
izgubili smo borbu....svima koji se borite od srca sve najbolje

ruzica44
16.10.2009., 06:37
izgubili smo borbu....svima koji se borite od srca sve najbolje

Fikreta, tako mi je žao.Primi moje iskreno saučešće.

goran12
16.10.2009., 10:31
http://video.google.com/videoplay?docid=-3389511125386133814
http://video.google.com/videoplay?docid=-5038363436744385716
http://video.google.com/videoplay?docid=8998240177309752560

buška
16.10.2009., 20:22
fikreta,primi moje iskreno saučešće.Drži mi se kolko je to moguće!

5-mrvica
19.10.2009., 15:27
fikreta
primi moje saucesce, valjda je tako moralo biti, budi hrabra i nemoj potonuti

5-mrvica
19.10.2009., 15:28
biljaa
bojim se i pitati, ali evo pitam- kakvo je stanje kod vas, jel tata ok?

biljaa
19.10.2009., 18:18
biljaa
bojim se i pitati, ali evo pitam- kakvo je stanje kod vas, jel tata ok?

Moj otac nas je napustio 05.10. a sahranjen 06.10. na moj rodjendan.
Sta da kazem sem toga da je bilo strasno,prestrasno a sve sam morala gledati jer me je stalno trazio a bio svestan skoro do samog kraja.Gledati svog najblizeg da ti se gusi pred ocima a biti nemocan a on te maltene moli za pomoc je dragi moji prestrasno.Nikada mi se nece iz secanja obrisati scena kad je setra iz hitne pomoci preskocila njega i sva onako obuvena i odevena pokusavala klececi na njegovom krevetu da mu pronadje venu,kad je momak prethodni dan isto trazeci venu poceo da place i nazvao kolegu da dodje da mu pomogne.Al od svega je najgore sto je moj otac 04.10. u 15 i 15 zamro na maminim rukama,oko 18 casova ponovo na bratovim rukama i oko 21 cas pred Dr. al od naseg vristanja,kukanja nekako dosao ksebi.To se nemoze opisati ali sam ja posle drugog puta otisla u crkvu i zapalila svecu i zamolila Boga da ga sto pre primi ai ostaje mi samo nada da mi otac nezamera vec da zna da sve sto sam radila,radila sam za njegovo dobro.

Svima onima koji se bore sa ovim zlom od srca zelim da se izbore i svaka vasa pobeda ce me radovati i uvek cu biti tu sa vama.

Pozdrav

5-mrvica
19.10.2009., 18:56
biljaa
jako mi je zao, primi moje iskreno saucesce.

Ti si zaista dala sve od sebe i on je to sigurno znao i na tome ti je bio zahvalan. Bila si mu velika podrska i oslonac i zato te stalno trazio.
Vjerujem da je tvoj tata jako ponosan sto si izrasla u takvu hrabru i odlucnu osobu i da i sad na neki nacin s ljubavlju gleda na tebe i cuva te.
Drzi se i ostani jaka

kjasna
20.10.2009., 16:06
Molim da mi netko (tko je već prošao ono što trenutno prolazim sa svojom mamom) pomogne vlastitim iskustvom jer nisam sigurna hoću li donijeti prave odluke. Naime, mama je vidno svakim danom sve slabija, sve manje pokretna i sve manje jede. Najveći dio vremena spava. Mislim da joj je tad i najlakše. Međutim, kad se probudi često je dezorijentirana, ponekad priča neke nesmislene rečenice. Na moja pitanja želi li ovo ili ono najčešći joj je odgovor ''ne znam''. Najteže mi je od svega kad me već nekoliko puta tražila da ju odvedem nekamo (u bolnicu, drugom liječniku i sl.) da joj se pomogne jer će, kako kaže, inače umrijeti. Nemam srca ubiti joj i posljednji tračak nade i reći joj da bolesnike poput nje nitko u bolnici ne želi. S druge strane teško mi je gledati je u oči i lagati da će ozdraviti kad dobro znam da je i ona toga donekle svjesna. Osjećam se užasno bespomoćno i tužno jer ne znam kako joj olakšati i pomoći. Nije mi teško ništa što činim za nju, ali mi je strašno što je to tako malo!
U subotu, 24. listopada ima dogovoren termin ( prvi nakon operacije ) kod onkologa. Znam da taj pregled više nema smisla i ne znam kako bi onkolog uopće reagirao da je dovedemo u ovakvom stanju, međutim možda bi mami bilo lakše jer bi imala osjećaj da se ipak nešto događa i nešto poduzima u vezi s njom.
Molim vas pomozite svojim iskustvom.
- Kako reagirati a da je ne povrijedim i ražalostim?
- Ima li smisla mučiti je vožnjom onkologu ili ne?

kjasna
20.10.2009., 16:19
Ja znam gdje bih ja pronašla snagu. u vjeri. Ako si vjernik, pođi u crkvu,a možeš i u tišini svoje sobe odvojiti 5 minuta dnevno u molitvi. Molitva je razgovor s Bogom. Isus je upravo zato išao na križ da bi nama dao smisao naših patnji. On je naš najbolji prijatelj. Reci mu iz dubine svoga srca- Isuse, meni je ova patnja preteška, pomozi mi da je nosim. Šimun Cirenac je tebi pomogao nositi križ. Uz tebe ja mogu sve, a bez tebe ništa.
Ako nisi vjernik, naći ćeš nekog iskrenog prijatelja, brata, sestru, rođaka ili nekog tko je prošao što i ti. Razgovor ili stisak ruke mogu ti puno pomoći.
Čovjek je društveno biće i treba imati nekog uz sebe.
Kad je moj otac umro, kraj mene su bili meni dragi ljudi i bilo mi je lakše. A nekad bi se u samoći dobro isplakala. Vrijeme liječi najbolje.
Sad se koncentriraj na to da si majci potrebna. Biti uz nju neka ti bude sada najvažnije. Budi sretna što si joj od pomoći. To će te ojačati. Što ne možeš promijeniti, prihvati. Želim ti svako dobro.

Ispričvam se što do sad nisam uspjela smoći snage niti vremena odgovoriti na ovako prekrasne riječi utjehe, a koje su mi itekako trebale (i još uvijek trebaju). Naime, po svemu onome što sam čitala na forumu mislim da je moja mama trenutno u tzv. terminalnoj fazi i nade u ozdravljenje više nema. Teške trenutke nastojimo joj olakšati iako nam baš ne uspijeva, a snagu zaista pronalazim u molitvi i Bogu.
Hvala još jednom i nek vas sve čuva dobri Bog!

Galaxy Panda
20.10.2009., 16:39
Molim da mi netko (tko je već prošao ono što trenutno prolazim sa svojom mamom) pomogne vlastitim iskustvom jer nisam sigurna hoću li donijeti prave odluke. Naime, mama je vidno svakim danom sve slabija, sve manje pokretna i sve manje jede. Najveći dio vremena spava. Mislim da joj je tad i najlakše. Međutim, kad se probudi često je dezorijentirana, ponekad priča neke nesmislene rečenice. Na moja pitanja želi li ovo ili ono najčešći joj je odgovor ''ne znam''. Najteže mi je od svega kad me već nekoliko puta tražila da ju odvedem nekamo (u bolnicu, drugom liječniku i sl.) da joj se pomogne jer će, kako kaže, inače umrijeti. Nemam srca ubiti joj i posljednji tračak nade i reći joj da bolesnike poput nje nitko u bolnici ne želi. S druge strane teško mi je gledati je u oči i lagati da će ozdraviti kad dobro znam da je i ona toga donekle svjesna. Osjećam se užasno bespomoćno i tužno jer ne znam kako joj olakšati i pomoći. Nije mi teško ništa što činim za nju, ali mi je strašno što je to tako malo!
U subotu, 24. listopada ima dogovoren termin ( prvi nakon operacije ) kod onkologa. Znam da taj pregled više nema smisla i ne znam kako bi onkolog uopće reagirao da je dovedemo u ovakvom stanju, međutim možda bi mami bilo lakše jer bi imala osjećaj da se ipak nešto događa i nešto poduzima u vezi s njom.

pogledala sam tvoj prijasnje postove i ako dobro razumin mama ti ima karcinom debelog crijeva s metastazama na jetri i plucima?

Prvo, netko je u bolnici donio odluku da je operiraju, sto ocito znaci da nade jos ima. Pretpostavljam da su operirali primarno zariste karcinoma na debelom crijevu? U obitelj sam imala jako lose iskustvo s karcinomom, ali svejedno ti moram reci da i bez obzira na smrt vlastite majke ja ostajem optimist kod ovakvih bolestiju, jer sam imala priliku upoznati monogo onkoloskih bolesnika koji s metastazama i ineoperabilnim karcinomima uspijevaju dugo pozivjeti.

Ako je oslabljena zbog operacije njen ljecnik bi joj mogao prepisati prosure i megostat (nisam trenutno sigurna da li sam imena lijekova dobro napisala) ugl. moja ih je majka dobivala kad se pocela osjecati lose i bila je potpuno malaksala, bez imalo snage(preporucila je njena onkologica, a recepte je dala doktorica opce prakse). Oni sluze da povrate pacijentima snagu. Ako ikako mozete odvedite je onkologu ili barem ti otidi kod njega na dogovoren termin i svakako ako budete mamu vodili neka netko od vas ude s njom i postavlja sva pitanja koja vas zanimaju onkologu. I pokusaj je nagovoriti da se svaki dan malo digne iz kreveta i pokusa prosetati. Takoder joj dajite sto vise prirodnih sokova, vitamina, jer joj trebaju da joj osnaze imunitet koliko je to moguce. Ne bih te zeljela bacati u vecu depresiju ali ako je dezorijentirana mozda se radi o prosirenju na mozak. Ovu recenicu stvarno uzmi sa zadrskon, jer ti ne zelim nista lose time rec. takoder dezorijentirana moze biti zbog velikog stresa koji je prozivjela u zadnje vrijeme , mozda ne bi bilo lose da porazgovara sa psihologom ?

Svojaa
20.10.2009., 18:53
Defnitivno ju odvedi. Kad smo mi doveli našeg bolesnika, on nam je njemu iza ledja kolutao očima kaj smo ga doveli, ali boli te kita. Dakle, moje iskustvo ti kaze -odvedi i ne ubijaj nadu do zadnjeg dana. Nije tvoja mama bedasta, zna, ali nadu ne smijes uzeti NIKAD. OK? Dakle, da, odvedi ju, zavaravaj ju alternativom, prehranom, glupostima...ali daj nadu. OK?

Svojaa
20.10.2009., 18:55
Što se tiče toga što će liječnik? Pa ne znam, mozda ju odbije, ali će to učiniti na inteligentan način govoreći da se treba prvo malo ojačati pa da će onda krenuti s terapijom i sl. Neće joj reći odi doma, nema pomoći. Pripremi ju već sad za tu opciju, jer će biti bad i kad ju on posalje doma.

Ja ne čitam baš pa PM ako trebas kaj, ok?

kjasna
20.10.2009., 22:09
Hvala vam puno! Upravo mi je to trebalo! Otići ćemo onkologu pa makar nas izjurio iz ordinacije. Znam da si nikad ne bih oprostila da to ne učinim - to bi izgledalo kao da sam je izdala. Inače što se tiče Prosure-a, mama ga ne podnosi i ne može piti. Jedino troši Megostat, ali zadnjih par dana ne pojede skoro ništa.

dorja loborska
21.10.2009., 09:47
Sta da kazem sem toga da je bilo strasno,prestrasno a sve sam morala gledati jer me je stalno trazio a bio svestan skoro do samog kraja.Gledati svog najblizeg da ti se gusi pred ocima a biti nemocan a on te maltene moli za pomoc je dragi moji prestrasno.Nikada mi se nece iz secanja obrisati scena kad je setra iz hitne pomoci preskocila njega i sva onako obuvena i odevena pokusavala klececi na njegovom krevetu da mu pronadje venu,kad je momak prethodni dan isto trazeci venu poceo da place i nazvao kolegu da dodje da mu pomogne.Al od svega je najgore sto je moj otac 04.10. u 15 i 15 zamro na maminim rukama,oko 18 casova ponovo na bratovim rukama i oko 21 cas pred Dr. al od naseg vristanja,kukanja nekako dosao ksebi.To se nemoze opisati ali sam ja posle drugog puta otisla u crkvu i zapalila svecu i zamolila Boga da ga sto pre primi ai ostaje mi samo nada da mi otac nezamera vec da zna da sve sto sam radila,radila sam za njegovo dobro.

Svima onima koji se bore sa ovim zlom od srca zelim da se izbore i svaka vasa pobeda ce me radovati i uvek cu biti tu sa vama.

Pozdrav

Draga moja, tek sam sad vidjela. Žao mi je. Primi moju iskrenu sućut.
Znam kroz što ste sve prošli i nevjerojatno je koliko u takvim trenucima Bog da snage. Tvoj otac zna koliko si ga voljela i koliko si se borila za njega.
Vjeruj mi, neposredno poslije smrti moga oca, budila sam se misleći na njega i na to da će me nazvati da dođem po njega u bolnicu. Osjećala sam da sjedi sa mnom u dnevnom boravku, čila sam ga kako diše. Progonio me osjećaj krivnje i ljutnje što sam još mogla učiniti za njega, a nisam.
Tek sad poslije skoro 3 mjeseca, zahvalna sam što sam imala tu milost da njegujem svog oca dok je bio nepokretan, da ga hranim, da ga milujem, da mu pričam kad on nije mogao, da ga držim za ruku, da mu kažem da ga volim...
Zahvalna sam i na tome što sam imala priliku da se oprostim s njim.
Ne brini se draga moja, nažalost to je tako moralo biti i ne možemo ništa promijeniti. Naši očevi su negdje gore i bdiju nad nama i paze kao anđeli čuvari. Ja u to čvrsto vjerujem. Pusa :kiss:

biljaa
22.10.2009., 09:14
Draga moja, tek sam sad vidjela. Žao mi je. Primi moju iskrenu sućut.
Znam kroz što ste sve prošli i nevjerojatno je koliko u takvim trenucima Bog da snage. Tvoj otac zna koliko si ga voljela i koliko si se borila za njega.
Vjeruj mi, neposredno poslije smrti moga oca, budila sam se misleći na njega i na to da će me nazvati da dođem po njega u bolnicu. Osjećala sam da sjedi sa mnom u dnevnom boravku, čila sam ga kako diše. Progonio me osjećaj krivnje i ljutnje što sam još mogla učiniti za njega, a nisam.
Tek sad poslije skoro 3 mjeseca, zahvalna sam što sam imala tu milost da njegujem svog oca dok je bio nepokretan, da ga hranim, da ga milujem, da mu pričam kad on nije mogao, da ga držim za ruku, da mu kažem da ga volim...
Zahvalna sam i na tome što sam imala priliku da se oprostim s njim.
Ne brini se draga moja, nažalost to je tako moralo biti i ne možemo ništa promijeniti. Naši očevi su negdje gore i bdiju nad nama i paze kao anđeli čuvari. Ja u to čvrsto vjerujem. Pusa :kiss:

Hvala Dorja,hvala 5-mrvice.I ja znam da je tata na boljem mestu i da konacno nema bolove i to odvratno gusenje al kako se pomiriti sa tim da ga nikad vise necu videti,cuti,poljubiti.Joj tako mi fali da cu poludeti,cini mi se svakim danom sve vise.

Ivanicapeca
22.10.2009., 10:51
Hvala Dorja,hvala 5-mrvice.I ja znam da je tata na boljem mestu i da konacno nema bolove i to odvratno gusenje al kako se pomiriti sa tim da ga nikad vise necu videti,cuti,poljubiti.Joj tako mi fali da cu poludeti,cini mi se svakim danom sve vise.

Biljaa i svi vi koji ste izgubili nedavno nekog, pozivam Vas na ovaj topic (http://www.forum.hr/showthread.php?p=23185207#post23185207) koji sam pokrenula nakon što sam izgubila mamu. Shvatila sam da moja tuga i nedostajanje ne mogu biti ovdje od koristi onima koji se bore i da ih može uznemiriti i biti kontraproduktivno.
Pišimo tamo o tome.

biljaa
22.10.2009., 14:13
Biljaa i svi vi koji ste izgubili nedavno nekog, pozivam Vas na ovaj topic (http://www.forum.hr/showthread.php?p=23185207#post23185207) koji sam pokrenula nakon što sam izgubila mamu. Shvatila sam da moja tuga i nedostajanje ne mogu biti ovdje od koristi onima koji se bore i da ih može uznemiriti i biti kontraproduktivno.
Pišimo tamo o tome.

Potpuno si u pravu.Izvinite svi koji se borite sto sam eto na neki nacin ispala sebicna.

@DAADAA@
23.10.2009., 18:20

to je sutra.
definitivno je odvedi , iako je najvjerojatnije nece primit.

i budi uz nju sto vise mozes. zbog nje prvenstveno, a kasnije zbog sebe, jer vidit ces kad prica bude gotova :(.....kako ce ti bit drago sto si dala sve od sebe.
svaka minuta je vazna u tim danima.

ruzica44
23.10.2009., 19:16

Pozdrav

Biljaa, primi moje iskreno saučešće. Tvoj otac je sigurno na nekom ljepšem mjestu i zna da si učinila najviše što si mogla za njega.
Drži se.

ruzica44
23.10.2009., 19:19

Biljaa, primi moje iskreno saučešće. Tvoj otac je sigurno na nekom ljepšem mjestu i zna da si učinila najviše što si mogla za njega.
Drži se.

biljaa
23.10.2009., 21:36
Drži se.

Hvala draga Ruzice.
Tvoj suprug i ti ste mnogima uzor.
Zelim vam svu srecu.