PDA

View Full Version : Voćnjaci

Legion
14.03.2005., 12:09
Ja imam baš to. Kombinaciju vrta i vočnjaka, u kojem imam stvarno svašta :)

Npr. Jabuke, 4 stabla 3 različite vrste, 2 kruške, 1 trešnju, ogrozd, ribizl, hrpu šumskih jagoda, kupine, šljivu, dvije smokve, vinovu lozu, lješnjake.

Nekad sam imao i višnju te orah i "prave" jagode :)

Arion
15.03.2005., 08:16
Ja na vikendici imam blizu 80 stabala. Uglavnom je to kontinentalno viće najviše šljiva (oko 50) pa ztim jabuke, kruške, trešnje, višnje, nekoliko breskvi, marelica, dunja...
Problem je kad rodi što se nema kud s tim.

nepta
15.03.2005., 19:37
po vrtu i voćnjaku imam cvijeće svih boja i oblika

u vrtu za sad još nemam ništa ali za koji dan počinju radovi

voćnjak:

jabuke 4
kruške 2
šljive bistrice (puno samoniklih) + 1 stenli
marelice 2
breskve obične 2
breskve vinogradarke :top:
ribizl 1
ogrozd 1
orah 1
dunja 1
brajda sa stolnim grožđem 8 trsova
grožđe izabela (samo za mene) 4 trsa
maline 1
trešnje 2
višnju 1
smokve 2
ginko (lani posađen, držim fige da se primi)
gredicu jagoda

možda sam nešto zaboravila

Legion
16.03.2005., 11:12
Nemaš kud s tim :eek:

Pa ispeci rakiju :D:top:

Arion
17.03.2005., 08:32
pa ispečem ..ali kaj ću sa par sto litara rakije i to svake godine

maxina
17.03.2005., 11:39
Arion kaže:
pa ispečem ..ali kaj ću sa par sto litara rakije i to svake godine
napravit "rakija tulum"...i pozvat sve nas:)

Tu u Zagrebu imam šljivu, marelicu i breskvu, ribizle.
Na vikendici imam razne šljive, kruške, orahe, jabuke...Ne znam im broja. Jedino kaj deda nije baš planski sadio, pa je to sad sve nagruvano...sa brda preko puta vkuća se uopće ne vidi-okolo livade i onda odjednom prašuma.Prošle godine smo čak morali trešnju izbaciti van.Doduše, nije rodila godinama, ali baš mi je žao bilo.
E, da i jedan od članova našeg voćnjaka je i bor! On je prije bio ispred kuće, zajedno sa ostalim borovima, no sav je bio nikakav i počeo se sušiti čak.Onda ga je deda privremeno premjestio i na novom mjestu se preporodio, tak da smo ga odlučili ostaviti.

acid high
24.03.2005., 12:49
Imao sam jako kvalitetnu marelicu – osušila se, dvije višnje koje su davale krupne plodove poput trešnje – osušile se, orah – osušio, trešnja – na pola suha, šljiva – propala ... :D Jedino se još dvije smokve drže.
Uglavnom imam ukrasno bilje i drveće : pampas, mirtu, ružmarin, oleander, lovor i desetak ruža.

Codegun
04.04.2005., 09:22
Prošle godine sam posadio nekoliko voćkica (kruške, jabuke, marelicu!, vinogradarsku breskvu...) i tada (prošle godine) kroz cijelo ljeto su na njima bili (čini mi se) mravi. Jednom sam kupio neko sredstvo protiv mrava pa sam ih pošpricao i čini mi se da su bolje listale dok se mravi nisu ponovno vratili.
Da li se deblo voćke premazuje s "onim bijelim" (i što je to točno) zbog takvih stvari ili zbog nečeg drugog? Što da napravim da ih ove godine zaštitim od nepoželjnih kukaca?

undercover
04.04.2005., 12:23
ne znam nista o kukcima ali vocke se premazuju sa "onim bijelim"
da manje privlace sunce u vrijeme zime i ranog proljeca -da se ne bi dogodilo da usred djelovanja zimskog sunca vocka prerano pocne "radit"-pa se dogodi da sokovi u voćci prokolaju a po noci su jos niske temperature pa vocka smrzne

d@d@
04.04.2005., 14:47
Codegun kaže:
Prošle godine sam posadio nekoliko voćkica (kruške, jabuke, marelicu!, vinogradarsku breskvu...) i tada (prošle godine) kroz cijelo ljeto su na njima bili (čini mi se) mravi. Jednom sam kupio neko sredstvo protiv mrava pa sam ih pošpricao i čini mi se da su bolje listale dok se mravi nisu ponovno vratili.

Mislim da mravi nisu problem.
Pretpostavka kruška i jabuka, moguće su lisne uši, jel išlo u ciklusima 2-3 godišnje, mravi ih koriste tretiranje bi trebalo radit protiv lisnih ušiju.
Breskeve češće imaju probleme s kovršavošću lista, tu bi trebao fungicid.

osbourne
24.01.2007., 12:09
u sklopu vrta imamo livadicu na kojoj planiramo napraviti mali voćnjak. sada gore rastu 2 trešnje i jabuka. planiramo zasaditi kiwi i možda šljivu!
recite mi jeli moguće održavati voćnjak bez kemije i kako?

Rosie May
24.01.2007., 17:04
Ja mislim da nije. Danas je zaštita voćaka cijela znanost. Jedino da nabaviš neke stare sorte voćaka pa ih uzgajaš bez zaštite kao u davna vremena. Meni samo obična mušmula dobro uspijeva bez ikakve zaštite.

Ali možda neko zna za neke načine bio uzgoja, špricanje nekim biljnim otopinama...samo se meni čini da je to veliki posao, te mjere daju kratkotrajne rezultate i treba ih puno puta ponavljati.

cvečn knedl
25.01.2007., 07:04
ja imam voćke koje nikad nisu špricane i ne kanim ih špricati. to valjda svake godine rodi ko ludo. imam i neke prastare jabuke, ove stare sorte koje rosie spominje, a imam i neke novije sorte. sve rodi. nemrem se riješit jabuka, dijelim ih svima okolo :p

cvečn knedl
25.01.2007., 07:04
ja imam voćke koje nikad nisu špricane i ne kanim ih špricati. to valjda svake godine rodi ko ludo. imam i neke prastare jabuke, ove stare sorte koje rosie spominje, a imam i neke novije sorte. sve rodi. nemrem se riješit jabuka, dijelim ih svima okolo :p

vragolast
28.01.2007., 16:04
teško da ce roditi.-.. ukoliko posadis domače , starinske vrste od naših baka sto su imale onda jos da, ove nove vrste , hibridne tesko nema nista bez spricanja... stoga ako planiras saditi nesto nekupuj u trgovinama nego kod neke bake po sadnicu iv vrta domacu...

JoZ@
28.01.2007., 16:43
. ukoliko posadis domače , starinske vrste od naših baka sto su imale onda jos da,

di nac te stare sorte
zanima me prvenstveno jabuka i dunja

cvečn knedl
30.01.2007., 07:53
ja imam čak jednu neku novu sortu (ne znam koja je) i dvije ajdaredice - ma sve to rodi ko ludo bez ikakvog špricanja i stvarno su zdrave! :)

tih starinskih sorti sad imaš i u svakom rasadniku ili trgovini di prodaju sadnice, samo oprez! kupila sam 3 starinske sorte, jedna mi je rodila jednu jabuku i uopće nije bila deklarirana sorta :eek:
nisu to bile nekakve bezvezne sadnice nego sve po ps-u: deklaracija, naziv sorte, naziv proizvođača....
izgleda da je najsigurnije poznati nekoga tko zna cijepiti i tu nema greške.

prle69
05.02.2007., 08:38
već je krenulo pupanje.
Ima li smisla sad obrezivati?

Alenko V6
05.02.2007., 09:32
samo reži :D :zubo: :D

koje voćke, konkretno ?

prle69
05.02.2007., 13:26
jabuke, marelice, trešnje, šljive i pokoja kruška...
a ima i loze...

kikca
05.02.2007., 14:52
Reži!

Rosie May
06.02.2007., 17:54
Joj, mi još nismo, a susjed je svoje već uredio. Malo smo lijeni ali kad počnemo biće to brzo gotovo. :)

osbourne
07.02.2007., 11:31
mi imamo neke patuljaste trešnje, njih isto treba obrezati? kako? prošle su godine posađene

kikca
07.02.2007., 14:34
Mislim da ne. Kad sam ja nabavila takvu trešnju, rečeno mi je da je ne režem prve godine.

McGrubi
07.02.2007., 14:37
režem u subotu

JoZ@
25.02.2007., 16:41
aj nek neki znalac objasni kak se obrezuju pojedine vocke il se sve vocke obrezuju na isti nacin :confused: :s :s :s

Phorodon
25.02.2007., 18:38
aj nek neki znalac objasni kak se obrezuju pojedine vocke il se sve vocke obrezuju na isti nacin :confused: :s :s :s

Voćke ti se OREZUJU, kao i vinova loza. Obrezuju ti se muslimani.
Kupi si knjigu o voćarstvu, jer nema dosta mjesta da sve stane na ovaj forum.
Pogledaj na forumu http://www.vinogradarstvo.com/forum/
A, tamo možeš i konkretna pitanja postaviti.

JoZ@
25.02.2007., 18:50
Voćke ti se OREZUJU, kao i vinova loza. Obrezuju ti se muslimani.

:s :s :s
u mom kraju se uvjek pricalo o obrezivanju vocaka ili loze
hvala za link :top:

osbourne
25.02.2007., 22:35
imas dobrih a jeftinih knjiga po antikvarijatima a mogli bi i ovdje negdje raspisati razmjenu da si međusobno kopiramo pošaljemo pare i pošaljemo na adresu?

JoZ@
26.02.2007., 08:33
imas dobrih a jeftinih knjiga po antikvarijatima a mogli bi i ovdje negdje raspisati razmjenu da si međusobno kopiramo pošaljemo pare i pošaljemo na adresu?

dobra idea
al ja imam samo neku
prirodno ljecenje biljem

Ghostdog
26.02.2007., 17:23
Da li ste šta počeli sijati.Vrijeme nije neko turbo hladno ali malo zezaju ove turbo kiše.Ja sam mislio možda da počnem sa blitvom i salatom.
Kada treba voćke farbati vapnom?

JoZ@
26.02.2007., 17:32
kod mene par susjeda vec ofarbalo

kikca
26.02.2007., 17:43
Vočke se farbaju vapnom u zimi da bi se spriječilo prebrzo pupanje za vrijeme toplih zimskih dana. Kad je kora vočaka bijela ne privlači toplinu kao tamna kora pa se tako sprečava prebrza vegetacija koja može rezultirati smrzavanjem pupova.

osbourne
26.02.2007., 19:06
ja sam sve posijao, nešto se ulovilo nešto ne. naravno ne van nego u sobu! sad bi to trebalo iznijet van da očvrsne a strah me da ne propadne sve...

Phorodon
26.02.2007., 19:50
Vočke se farbaju vapnom u zimi da bi se spriječilo prebrzo pupanje za vrijeme toplih zimskih dana. Kad je kora vočaka bijela ne privlači toplinu kao tamna kora pa se tako sprečava prebrza vegetacija koja može rezultirati smrzavanjem pupova.

Ne, totalno krivo!
Sprečava se pucanje kore drveta od jeseni do proljeća! Pa ko vam je to rekao?
Pa ne bijelite pup već deblo i deblje grane.

Phorodon
26.02.2007., 19:54
Ovo je za ADMINISTRATORA.
Daj promjeni ovu temu, voćke se ne siju već sade.
Mislim, stvar opće kulture.

Phorodon
26.02.2007., 20:01
Za bijeljenje voćaka vapnom možete vidjeti recept na :
http://www.vinogradarstvo.com/forum/index.php?topic=52.msg1701#msg1701
Samo pazite, nešto je opasan moderator!

kikca
26.02.2007., 20:19
Phorodron, krivo si me shvatio. Možda sam kriva i ja jer sam malo zbrčkala post. Znam da se farba kora.Zašto kora puca zimi?! Kad zimsko sunce zagrije koru, u biljci počinju strujati sokovi pa dolazi noću do stiskanja zbog hladnoće, a danju ako je sunčano,do širenja. Ako toplo vrijeme potraje, biljka (kora) se zagrije i biljka počinje vegetaciju prije, kad još postoji opasnost od smrzavanja. To su 2 razloga zašto se farba kora.

Ghostdog
27.02.2007., 11:40
Pa da li ste šta posijali na otvorenom ili je još rano.

kikca
27.02.2007., 18:42
U kontinentalnom djelu Hr je još rano za sijanje na otvoreno.

viridarium
28.02.2007., 20:52
Ne, totalno krivo!
Sprečava se pucanje kore drveta od jeseni do proljeća! Pa ko vam je to rekao?
Pa ne bijelite pup već deblo i deblje grane.
Phorodon, kikca je u pravu....većina ljudi kreči voćke, tako, jer nemaju pametnog posla i da na njih ne idu kukci..voćke se premazuju bijelom bojom da bi odbile sunčeve zrake, koje zagrijavaju tamnu koru, u tamnoj kori je sok, koji kad se kora zagrije ( kužiš? ) krene u pupove pa oni počinju bubriti.zapravo niti ne potjeraju, jer ako su noći jako hladne, sočni pupovi smrznu ( fizika ) tu sad dolazi tvoja teorija koja također nije kriva, pucanje kore ( fizika) jer to također ne želimo, no s obzirom da je za pcanje kore potrebna jaaaako niska noćna temperatura, glavni razlog farabanja je ono kaj kaže kikca, za što su dovoljne i " malo " niske temperature..a to zašto ljudi farbaju voćke bolje da se niti en zapitamo jer ljudi često farbaju voćke jer im ostane farbe pa im je žao da se baci.istina živa.

Ghostdog
01.03.2007., 10:49
Zar se sa farbanjem ne pobiju nametnici koji su prezimili u kori?Samo pitam.
Kako je sa sjetvom u Primorju?

topala
01.03.2007., 13:01
Phorodon, kikca je u pravu....većina ljudi kreči voćke, tako, jer nemaju pametnog posla i da na njih ne idu kukci..voćke se premazuju bijelom bojom da bi odbile sunčeve zrake, koje zagrijavaju tamnu koru, u tamnoj kori je sok, koji kad se kora zagrije ( kužiš? ) krene u pupove pa oni počinju bubriti.zapravo niti ne potjeraju, jer ako su noći jako hladne, sočni pupovi smrznu ( fizika ) tu sad dolazi tvoja teorija koja također nije kriva, pucanje kore ( fizika) jer to također ne želimo, no s obzirom da je za pcanje kore potrebna jaaaako niska noćna temperatura, glavni razlog farabanja je ono kaj kaže kikca, za što su dovoljne i " malo " niske temperature..a to zašto ljudi farbaju voćke bolje da se niti en zapitamo jer ljudi često farbaju voćke jer im ostane farbe pa im je žao da se baci.istina živa.
:s :s :klap: :klap: :klap: nije da djelim mišljenje nego je tako! a s kukcima nema veze vapno ne sprečava mušicu hrstule da položi jaja na mjestu gdje ste odrezali suvišnu granu pa je kao malo zakrečili ili ne, a mravi i sve ostale beštije isto tako. trču gore dole s vapnom ili ne. Masne uljane boje valjaju kao zaštita nakon orezivanja naročito u dalmaciji gdje su "staklokrilke i malinari te hrstule-(borova biša) češće "a kudikamo je jeftinija je od voćarskog voska

Ghostdog
01.03.2007., 13:27
Čime da zaštitim voćke.Već sam kupio vapno na kojem piše da je za premaz voćki.
Na dunji sam zapazio neke promjene na granama (dunja je mala i tek je prošle godine rodila).Sliči na neke kanaliće ispunjene krilima od mrava.Znam da zvuči glupo i čudno ali ne znam kako objasniti.Jabuke su rađale ali sve nekakve bolesne plodove.

agronom
05.03.2007., 17:58
Ovo je za ADMINISTRATORA.
Daj promjeni ovu temu, voćke se ne siju već sade.
Mislim, stvar opće kulture.

Zasto se ne bi sijale voćke?! Ja sam pobornik sjetve, samo naprijed

Phorodon
05.03.2007., 19:14
Ma, ljudi božji, premazuje se od jeseni, a pupovi zimi ne bubre jer miruju.
Kad zagrije sunce dolazi nešto sokova na spojnim granama i deblu i uslijed naglog hlađenja može se smrznut i puknut kora jer ti se sokovi ne stignu spustiti. Bijeli se deblo i veće grane isključivo radi refleksije, jer bijela boja upija najmanje topline.
To se može dogoditi i u jesen i po zimi i u proljeće. NEMA VEZE s pupovima.
Fiziologija tjeranja pupova ne ovisi o jednom toplom danu, već o nizu parametara, temperaturi, dužini dana, osjetljivosti sorte, fitohormonima auksinu i citokininu...

Sasha
20.04.2007., 12:50
Možda nekome smiješno pitanje, ali ja stvarno ne znam kada dozrijeva koje voće?
Želim si raasporediti voćke tako da imam voća što duži dio godine. Za sada su tu višnje, bijele šljive i jabuke.
Znam da višnje stižu uskoro, možda u 6. mj, šljive nekako u 8-9 mj ako se ne varam.
Jabuke nemam pojma :-) kao ni ostalo.

Pa ako netko ima kakav link na neki kalendar, ili ako nije teško napisati, bilo bi super.

kikca
20.04.2007., 14:03
Višnje baš i nejdu uskoro, a skoro svako voće ima rane i kasne sorte pa je na tvoje pitanje jako teško odgovoriti.

Mrav123
27.06.2007., 11:57
Molim Vas, da li netko zna jel se voćke mogu cijepiti u 6/7 mjesecu i na koji način

d@d@
27.06.2007., 12:04
Molim Vas, da li netko zna jel se voćke mogu cijepiti u 6/7 mjesecu i na koji način

Koje voćke?
Sad možeš samo pokušat okulirat, a i za to bi bilo bolje 7/8 mjesec tj. kad budeš mogao koru lako odvajat za to pitam koje voćke.

Vidi zgodan tekst (http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/printertopic=1/t=5705/start=0/postdays=0/postorder=asc/vote=viewresult.html) o tehnikama.

Mrav123
27.06.2007., 12:32
Koje voćke?
Sad možeš samo pokušat okulirat, a i za to bi bilo bolje 7/8 mjesec tj. kad budeš mogao koru lako odvajat za to pitam koje voćke.

Vidi zgodan tekst (http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/printertopic=1/t=5705/start=0/postdays=0/postorder=asc/vote=viewresult.html) o tehnikama.

Mislio sam na jabuku i krušku

d@d@
27.06.2007., 12:52
Ja bi probala s obje već ovaj vikend - ako se ne primi imaš još vremena za 2 pokušaja.

Tehniku znaš?

Mrav123
28.06.2007., 11:18
Ja bi probala s obje već ovaj vikend - ako se ne primi imaš još vremena za 2 pokušaja.

Tehniku znaš?

To znam, pod koru

niel
10.09.2007., 13:39
Poštovanje svima!
Molio bih par savjeta u vezi ovoga.
Htio bih uskoro odnosno tijekom jeseni posaditi mali voćnjak više u svrhu uređenja okučnice nego nekakvog uzgoja na povrčini cca 20x20 i u to uključiti jabuke, kruške, trešnje i marelice svakako, a ako imate još kakav dobar prijedlog vidjet ćemo.
Znam da nije neka velika površina pa je u tome i problem!
Naime zanima me što vi predlažete i koje biljke bi bile najprikladnije s obzirom na bujnost, podlogu, vrijeme sadnje, razmak između biljaka i tako to...
Hvala svima i kako vidite nemam više puno vremena za planiranje pa pomagajte! :s
Bok1

demosten
10.09.2007., 15:28
prvo gdje si a drugo možda da pitaš na forumu vinogradarstvo. nešto com ili hr ili org

bela777
11.09.2007., 09:22
Iako sam laik u ovom području, probati ću nešto napisati iz iskustva... pretpostaviti ću da si u kontinentalnom dijelu HR, jer nisi spominjao smokve i masline :)
Sad je dobro vrijeme za sadnju bilo kojih voćaka, nije vruće, ima kiše. Sve ovo gore ide, samo nisam siguna za marelice, ali probaj. I zasadi si koju šljivu i višnju. Ja bih ti preporučila da si zasadiš one sorte koje ti se sviđaju, pa da za par godina možeš uživati u plodovima.
Ja ti ne znam ta imena sorti, al kod mene ih ima nekih 5 vrsti jabuka i ja jedem samo jedne, jer ove ostale mi se ne sviđaju, pa si tu obrati pozornost.
Što se trešanja tiče - moraš zasaditi barem 2 ako hoćeš plod, neka fora de ne može sama sebe oprašiti, kako to može jabuka ili kruška.
Razmak - nekih 4 metra. Mislim, kako drvo raste, tako ćeš ga oblikovati, ako želiš imati velike krošnje koje idu dosta u širinu, ostavi veći razmak, ako hoćeš da plod bude bliže stablu, i ne treba tako velik. Nemoj prve 2 godine, nakon sadnje rezati. Pred zimu okreči stablo, u proljeće pazi na uši i ostale gamadi.
Kad sadiš, napravi veliku rupu (1mX1mX1m), možeš staviti malo gnojiva na vrh (kad zatrpaš korjen), ali pazi da gnojivo ne dodiruje stablo.

Za sorte - moje iskustvo odi u neki manji rasadnik, jer tamo će ti puno više pomoći pri odabiru, a onda odi i kupi u Zrinjevcu, jer njihove voćke se puno bolje primaju nego iz nekog malog privatnog rasadnika... po mom iskustvu.

Eto, toliko od mene.

niel
11.09.2007., 09:46
Super si primjetila da mi treba za kontinentalno područje tj. Slavoniju :) tako da si mi dosta pomogla pogotovo jer sam se i brinuo oko toga koja je samooplodna, a koja stranooplodna odnosno to da neke moram posaditi u paru!
Zasad ću malo kopati pa u međuvremenu možda se javi netko tko više zna od nas! :zubo:

prle69
11.09.2007., 10:48
Super si primjetila da mi treba za kontinentalno područje tj. Slavoniju :) tako da si mi dosta pomogla pogotovo jer sam se i brinuo oko toga koja je samooplodna, a koja stranooplodna odnosno to da neke moram posaditi u paru!
Zasad ću malo kopati pa u međuvremenu možda se javi netko tko više zna od nas! :zubo:

Obavezno prije sadnje (pogotovo jabuke) ukopati prežicu protiv glodara (voluharica). Iače pojedu korjen, a mlada voćka im je desert :)

bela777
12.09.2007., 09:48
protiv ovih glodara ima i onih aparatića što se zakopaju pod zemlju i rade po principu impulsa. To imaš u poljoapotekama.

I još par savjeta:
1. ako ćeš kupovati kalemljene sadnice, nek ti kalem bude iznad zemlje kad posadiš sadnicu
2. sorte (opet ja o sortama) - malo si i razmisli da imaš rane i kasne, pa da proljeća do jeseni imaš voće

Nedavno je u Jutarnjem izlazila ona serija knjiga Vrt, tako je bila dobra knjiha o voćkama "Voćnjak", ništa previše stručno, a opet sve na jednom mjestu, pa ti to može biti neka uvodna literatura...

Sasha
12.09.2007., 15:29
Obzirom na malu površinu, probaj potražiti "stubaste" voćke.
Potraži malo po netu i po forumu, negdje sam ja poslao slike.. Radi se o voćkama bez klasične krošnje, sve je uz stablo. Sade se na nekih 30-ak cm jedna od druge, ljudi ih čak koriste za žive ograde. Vidio sam odrasle voćke, izgledaju više nego zanimljivo, a plodova ima skoro kao na velikoj voćki.
Ja sam posadio 5 jabuka prošle godine, nagodinu bi mogao biti prvi plod.
Planiram na proljeće posaditi breskve, možda i trešnje ako nađem sadnice... teško ih je naći i malo su skuplje.

osbourne
12.09.2007., 15:48
ja bih preporučio maline, kupine,ribiz i jagode s obzirom da je to mala povrsina kao dominantno voce te eventualno pokoje drvo sa strane radi hladovine...pitanje je koliko ces vocaka moci nagurati u tu kvadraturu?

ja na vrtu imam 2 trešnje i jabuku patuljastog rasta. nisam nista stavljao kao preventiva glodarima i sve je okej a vrt je u šumi...

ancy
12.09.2007., 20:03
ja bih preporučio maline, kupine,ribiz i jagode...

je li ima negdje kod nas za kupiti sadnica kupina??

osbourne
12.09.2007., 20:50
nisam ni gledao da budem iskren ali mora biti ako nigdje drugdje onda na viskovu...

niel
13.09.2007., 18:13
Imao ovdje dosta zanimljiivih ideja, pa sam sad u još večoj nedoumici!
Uglavnom Sasha možda to nije loše ali ne ih htio puno komplicirati i nije mi baš bitno koliko će toga biti nego više da uredim i na što prirodniji način razdvojim prostor dvorišta od njive!
Što se tiče,malina, kupina i toga ne znam da li to znači postavljanje armature ili ima nešto u obliku grmova koji mogu stajati pojedinačno bez toga?:o
Ja bih ipak ostao kod "klasičnih" vočaka ali manjeg habitusa znate onako da se moram malo zaje... sa orezivanjem, okopavanjem i planiranjem!

Phorodon
18.09.2007., 16:02
Imao ovdje dosta zanimljiivih ideja, pa sam sad u još večoj nedoumici!
Uglavnom Sasha možda to nije loše ali ne ih htio puno komplicirati i nije mi baš bitno koliko će toga biti nego više da uredim i na što prirodniji način razdvojim prostor dvorišta od njive!
Što se tiče,malina, kupina i toga ne znam da li to znači postavljanje armature ili ima nešto u obliku grmova koji mogu stajati pojedinačno bez toga?:o
Ja bih ipak ostao kod "klasičnih" vočaka ali manjeg habitusa znate onako da se moram malo zaje... sa orezivanjem, okopavanjem i planiranjem!

Za sve o voćarstvu, kao i o rješenjima, odgovorima, izboru sorte, organizaciji voćnjaka, zaštiti, podlozi posjetite vinogradarsko-voćarski forum:
http://www.vinogradarstvo.com/forum/

JoZ@
05.05.2008., 08:48
povrsina nekih 2000m kvadratnih
nizbrdica
tlo pretezno glineno
gleda u smjeru sjeverozapada

postoji izvor pa nije problem sa zaljevanjem

prjedlozi :s

osbourne
05.05.2008., 08:53
oni zimzeleni pokrivaci tla neznam kvragu ime, neka klekovina nečega. sadi se po parkovima, nac cu sliku i staviti i pokoju pampas travu??

JoZ@
05.05.2008., 09:01
hm
mislil sam na neke vocke il slicno

go2sleep
05.05.2008., 14:18
voćke
jabuke, šljive, kruške na srednje bujnim podlogama u redove, tako da bude lakše obrađivati

jeronimo
05.05.2008., 14:42
šljive; one ti nisu posebno zahtjevne, brzo rastu , pekmez uvijek dobro dođe...
možda i rakija ak si ljubitelj

JoZ@
05.05.2008., 15:34
frend mi juce kaze
zakaj bi kupoval kad mozes dobit poticaj od drzave :eek:
sad samo moram vidit za koje vocke drzava daje poticaj
pa cu onda vidit
uglavnom napisem ak kaj dobim :D

jeronimo
05.05.2008., 15:51
Država ( ili županija nisam siguran ) daje poticaj za sadnju oraha. U okolici Karlovca ima dosta ljudi koji su zasadili orahe protekle dvije godine . Uvjet : vlasnik zemljišta 1/1 , površina min. 1 ha, obavezno izvršiti analizu tla kod ovlaštenih za to, sve u suradnji s općinskom ili gradskom poljoprivredno savjetodavnom službom. Uglavnom sve financiraš sam oni ti kad je sve gotovo vrate lovu, znam da su neki i ispušili, zakasnili s nekim papirima, tipično hrvatska priča...

JoZ@
05.05.2008., 16:07
Uglavnom sve financiraš sam oni ti kad je sve gotovo vrate lovu, znam da su neki i ispušili, zakasnili s nekim papirima, tipično hrvatska priča...

super
evo ubi mi volju da se odem i raspitat

posadicu bazgu
pravit sok i caj
a mogu probat i rakiju :D

panorama
05.05.2008., 17:29
super
evo ubi mi volju da se odem i raspitat

posadicu bazgu
pravit sok i caj
a mogu probat i rakiju :D
U Austriji sam vidio veliki "voćnjak" bazge, zaštićen mrežom u doba zriobe ( ptice ) pa očito ima ekonomskog interesa za to. Probao sam raditi sok od cvjetova a uspjelo mi je i vino ( sok je zakipio protiv moje želje ). Vino je bilo odlično, ohlađeno na 5-6 C kao izvrstan aperitiv. Ideja ti je dobra, ne traži veliku investiciju, nije potrebna zaštita protiv bolesti i nametnika. Pri branju ti treba lojtra za par godina...

go2sleep
06.05.2008., 08:38
frend mi juce kaze
zakaj bi kupoval kad mozes dobit poticaj od drzave :eek:
sad samo moram vidit za koje vocke drzava daje poticaj
pa cu onda vidit
uglavnom napisem ak kaj dobim :D

nemaš dovoljnu površinu, a nisi ni prijavljen u sustav pdva
Nego, sad su ti podloge za kruške i jabuke najeftinije, možeš kupiti po kunu komad, staviš u rasadnik, koje se prime, te okuliraš u osmom mjesecu, i po zimi posadiš na stalno mjesto
Ne košta te sve zajedno ni dvijesto kuna

JoZ@
06.05.2008., 09:17
i po zimi posadiš na stalno mjesto

sadnja po zimi :confused:

pojasni :top:

go2sleep
06.05.2008., 12:22
sadnja po zimi :confused:

pojasni :top:

voćke se sade kad nema vegetacije, ne mislim na snijeg i mraz, nego od vremena kad otpadne lišće do početka pupanja
znači veljača, početak ožujka

spoki007
06.05.2008., 12:41
a gdje ih ima za kupiti(podrucje Osijeka,)? mislim podloge...

jeronimo
06.05.2008., 13:14
Moram priznat kopka me tvoje pitanje jer i sam imam dosta slobodnog grunta.
Jesi razmišljao o uzgoju kupina bez bodlji. uzgaja se na žici , nisu zahtjevne, sirovi plodovi imaju vrlo dobru prođu na tržištu a pogotovo tek kupinovo vino - za djecu , žene, bolesne ...
U RH ima svega nekoliko ozbiljnijih proizvođača kupina ali zarada imaje navodno jako pristojna :mig:

go2sleep
06.05.2008., 18:51
a gdje ih ima za kupiti(podrucje Osijeka,)? mislim podloge...

bio je jedan veliki rasadnik, neko selo između Virovitice i Osijeka
Pokušaj pitati u Poljoprivrednom institutu Osijek
u odjelu za voćarstvo, oni uzgajaju podloge, samo ne znam jel ih prodaju

Satelitić
29.05.2008., 13:26
Posadila sam voćke(dvije jabuke, krušku,trešnju) prije šest godina i prve godine su cvjetale a poslije toga ništa.
Prošle jeseni su obrezane, napravila sam malč, gnjojila, i evo opet prođe i svibanj skoro a cvijeta nigdje.
Što da napravim?

18Delta
29.05.2008., 15:22
Posadila sam voćke(dvije jabuke, krušku,trešnju) prije šest godina i prve godine su cvjetale a poslije toga ništa.
Prošle jeseni su obrezane, napravila sam malč, gnjojila, i evo opet prođe i svibanj skoro a cvijeta nigdje.
Što da napravim?
uf uf, sta sad tu moze bit?:misli:
ajmo ovak... jel se pojvaljuju cvijetni pupovi uopce? suša i previse fertilizatora (narocito dusika, ako su drveca zasadjena na travnjaku ili sl. [trava, djetelina itd.])) mogu abortirati pupove. proljetni mrazovi isto tako mogu uzeti danak, al prije ce biti da ce cvat bude smanjen, a ne potpuno izostao (vrsta drveca koje si zasadila rijetko je ugrozena mrazom). vezano uz to, mozes pokusat prekrit sto vise drveta najlonom tijekom jakih hladnoca da zastitis pupove pa onda vidis dal je to imalo efekta.

druga stvar, kad si zasadjivala drvece ovisi u kakvom stanju je doslo. da li je bilo kakvih nedostataka tipa osteceno korjenje? a kad smo vec kod korijenja, vrlo je moguce da ono jednostavno nije razvijeno u toj mjeri da stablo moze trositi energiju na cvjetanje, npr. ako je zasadjeno preblizu drugog drveca, ako je zasadjeno uz kakvo grmlje itd. pretpostavljam, kad je cvjetalo prvi put, da si je drvo to jos moglo priustit...

bojim se da neces moci natjerati drvo da procvjeta, sacekaj dok samo bude spremno. u medjuvremenu, pokusaj saznat kakva ti je zemlja, narocito struktura i pH. gusta, teska, kompaktna zemlja moze onemoguciti razvoj korjenja, nepovoljan pH onemogucit ce apsorpciju minerala u korjen. nisam siguran sad napamet, al mislim da pH treba bit blago kisel, treba provjerit.

maksica6
01.06.2008., 10:27
Imao sam i ja problem sa kruskom i prosle godine sam je malo zarezao nozem po kori drveta i ove godine je prorodila.

Satelitić
01.06.2008., 11:31
uf uf, sta sad tu moze bit?:misli:
ajmo ovak... jel se pojvaljuju cvijetni pupovi uopce? suša i previse fertilizatora (narocito dusika, ako su drveca zasadjena na travnjaku ili sl. [trava, djetelina itd.])) mogu abortirati pupove. proljetni mrazovi isto tako mogu uzeti danak, al prije ce biti da ce cvat bude smanjen, a ne potpuno izostao (vrsta drveca koje si zasadila rijetko je ugrozena mrazom). vezano uz to, mozes pokusat prekrit sto vise drveta najlonom tijekom jakih hladnoca da zastitis pupove pa onda vidis dal je to imalo efekta.

druga stvar, kad si zasadjivala drvece ovisi u kakvom stanju je doslo. da li je bilo kakvih nedostataka tipa osteceno korjenje? a kad smo vec kod korijenja, vrlo je moguce da ono jednostavno nije razvijeno u toj mjeri da stablo moze trositi energiju na cvjetanje, npr. ako je zasadjeno preblizu drugog drveca, ako je zasadjeno uz kakvo grmlje itd. pretpostavljam, kad je cvjetalo prvi put, da si je drvo to jos moglo priustit...

bojim se da neces moci natjerati drvo da procvjeta, sacekaj dok samo bude spremno. u medjuvremenu, pokusaj saznat kakva ti je zemlja, narocito struktura i pH. gusta, teska, kompaktna zemlja moze onemoguciti razvoj korjenja, nepovoljan pH onemogucit ce apsorpciju minerala u korjen. nisam siguran sad napamet, al mislim da pH treba bit blago kisel, treba provjerit.

pa ovako...nisu se ni pojavili pupovi...samo listovi
mislim da je pri sadnji bilo sve kako treba a zasađene su na livadi i nema nikakvog grmlja okolo...
ovo sa zemljom bi moglo biti uzrok jer je zemlja iako plodna(korov raste ko lud) nekakva glinasta
ali ne mogu baš zemlju mijenjati
kako taj problem riješiti? možda nekim specijalnim gnojivom ili dodacima?

Satelitić
01.06.2008., 11:32
Imao sam i ja problem sa kruskom i prosle godine sam je malo zarezao nozem po kori drveta i ove godine je prorodila.
malo si joj ogulio koru? kako? koliko?

go2sleep
01.06.2008., 13:16

bolje da to ne radiš
možda si pogriješila u obrezivanju, to je najčešće ili formiranju krošnje
Rodne grane na kojima se pojavljuju cvjetni pupovi su paralelne sa zemljom, a ako su uspravne, potiče se rast mladica, a ne rodnost
Treba znati što se želi postići i tako formirati krošnju i obrezivanje
To za početnika izgleda komplicirano, ali ako se pazi na nekoliko pravila nije uopće komplicirano
Tško je reći ovako napamet gdje si pogriješila, morala bi naći nekog voćara da ti pogleda
Ali mogao bih se kladiti da je greška u formiranju i obrezivanju
Možeš li staviti sliku jedne voćke?

go2sleep
01.06.2008., 13:28
to guljenje kore se zove rovašenje ili prstenovanje
treba znati što se želi postići jer se time zaustavljaju i usmjeruju sokovi koji hrane pupove
Ako režemo ispod pupa, stvaraju se cvjetni pupovi, lisni se pretvore u cvjetne, a ako prekinemo tok sokova iznad pupa, sokovi će navaliti u pup i istjerati će mladica na tom mjestu
iste efekte možemo postići i stezanjem žicom, samo se mora paziti da žica ne ostane predugo i ne uraste u drvo
Najjednostavnije je formirati rodne grane savijanjem grana

18Delta
01.06.2008., 13:50
ovo sa zemljom bi moglo biti uzrok jer je zemlja iako plodna(korov raste ko lud) nekakva glinasta
ali ne mogu baš zemlju mijenjati
kako taj problem riješiti? možda nekim specijalnim gnojivom ili dodacima?
kao sto go2sleep kaze, stavi fotku ili potrazi strucni savjet. osim toga, mogla bi pokusat sa gipsom (odlicna stvar). da ja sad ne pricam dugu pricu, evo jedan link sam nasao pa ako sto ne razumijes, ti pitaj.
http://www.gypsum.co.nz/pages/product/soil.php

trazi podnaslov:
Gypsum improves soil properties
ali mozes procitat sve, ima vrlo interestantih cinjenica
(izmedju ostalog: tla koja najbolje reagiraju na gips, jesu ona sa visokim udjelom gline; ako je to kod tebe slucaj)

eh, i da, nemoj ocekivat brze promjene :mig:

ne bih savjetovao radikalne postupke; ostetit ces floem, a to je jos stresa za biljku!

go2sleep
01.06.2008., 14:44
eh, i da, nemoj ocekivat brze promjene :mig:

sada u lipnju i srpnju se formiraju pupovi za rod iduće godine i može se još uvijek savijanjem nešto postići
Samo i to je dvosjekli mač, nestručno više šteti nego koristi
Važno je postići da grana stoji pod kutem 45 stupnjeva prema stablu i zemlji i da nigdje nema luk, ako se napravi luk, na tom mjestu izbiju mladice i biljka troši sokove za proizvodnju granja, a ne cvjetnih pupova
pravilno savijanje postiže se tako da se uz granu priveže neka duga motka i savija cijela grana

18Delta
01.06.2008., 16:33
sada u lipnju i srpnju se formiraju pupovi za rod iduće godine i može se još uvijek savijanjem nešto postići
ja sam mislio na promjenu kvalitete tla:green:
a sto se tice pupova.. pa nek pokusa!

go2sleep
01.06.2008., 17:35
ja sam mislio na promjenu kvalitete tla:green:
a sto se tice pupova.. pa nek pokusa!

ovisi, kod nas je većina zemlje vapnenasta i nije joj potrebno vapno niti gips
Bilo bi šteta trošiti za gips, ako nije potrebno
Ako je negdje na vapnenačkom kršu, to bi bila i glupost
Bilo je pokusa kod nas za NDH s unosom vapna, ali nije pokazivalo tako spektakularne rezultate kao u Njemačkoj i odustalo se
Odnese se zemlja ili listovi na analizu i vidi se što je potrebno
Mislim da je cijena analize desetak eura

18Delta
01.06.2008., 18:31
da, sve je to ok, al ja ne govorim o nutrijentima, nego o konzistenciji tla, koliko je protocno. gips odnosno kalcijev sulfat skuplja manje cestice u jednu veliku, bukvalno govoreci, i tako omogucava da se korijenje lakse probija.
uvazena sa pocetka teme je govorila o kompaktnoj ilovaci, koliko sam shvatio :misli:

go2sleep
01.06.2008., 19:17
uvazena sa pocetka teme je govorila o kompaktnoj ilovaci, koliko sam shvatio :misli:

U redu je, iako ne vjerujem da je uzrok u zemlji, nego u obrezivanju
Treba stvarno vidjeti drvo ili bar sliku

18Delta
02.06.2008., 10:05
da nisi previse gnojila? :misli: :green:
cime si gnojila?

maslinarka
04.06.2008., 16:16
Važno je postići da grana stoji pod kutem 45 stupnjeva prema stablu i zemlji i da nigdje nema luk, ako se napravi luk, na tom mjestu izbiju mladice i biljka troši sokove za proizvodnju granja, a ne cvjetnih pupova
pravilno savijanje postiže se tako da se uz granu priveže neka duga motka i savija cijela granafala na savjetu

go2sleep
05.06.2008., 14:08
fala na savjetu
ma ima još metoda formiranja krošnje, treba ili otići u knjižnicu ili pronaći neku knjigu o voćarstvu
Dok se shvati kako voćka funkcionira, onda se mogu i neka svoja rješenja, vezanje žicom, vidio sam kod jednog da je na grane objesio pet boce pune vode
kut od 45 stupnjeva je optimalno, ali kod nekih oblika ima i drugačijih, ovisi što se želi dobiti
Ima i tehnike zelenog reza koje siigurno osiguravaju formiranje cvjetnih pupova, samo je to puno posla i radi se u kućnim vrtovima na nekoliko stabala
zove se loret-rez

Satelitić
09.06.2008., 22:03
bolje da to ne radiš
možda si pogriješila u obrezivanju, to je najčešće ili formiranju krošnje
Rodne grane na kojima se pojavljuju cvjetni pupovi su paralelne sa zemljom, a ako su uspravne, potiče se rast mladica, a ne rodnost
Treba znati što se želi postići i tako formirati krošnju i obrezivanje
To za početnika izgleda komplicirano, ali ako se pazi na nekoliko pravila nije uopće komplicirano
Tško je reći ovako napamet gdje si pogriješila, morala bi naći nekog voćara da ti pogleda
Ali mogao bih se kladiti da je greška u formiranju i obrezivanju
Možeš li staviti sliku jedne voćke?
mislim da bi tu mogla biti greška(u obrezivanju)
na žalost ja se u to obrezivanje ne kužim
imam čak neku knjigu o tome ali i dalje ne kužim

Satelitić
09.06.2008., 22:05
da nisi previse gnojila? :misli: :green:
cime si gnojila?
umjetnim gnjojivom za voćke

Satelitić
09.06.2008., 22:08
pravilno savijanje postiže se tako da se uz granu priveže neka duga motka i savija cijela grana
ovih dana stavljam slike
a možda imate slike pravilno savijenih ili obrezanih voćki za usporedbu?

go2sleep
10.06.2008., 15:39
http://img244.imageshack.us/img244/1783/obrezivanjenz2.th.gif (http://img244.imageshack.us/my.php?image=obrezivanjenz2.gif)
ovo je stranica iz "suvremenog voćarstva" Ive Miljkovića znanje 1991
najbolje bi bilo u knjižnici naći nekoliko knjiga o voćarstvu, obično u svakoj knjizi ima barem dvadesetak strana o obrezivanju i formiranju raznih vrsti krošnje

go2sleep
10.06.2008., 15:41
Karlo Brzica objašnjava rezidbu na najdostupniji način i iz njegovih knjiga se najlakše shvati tehnika

outlanderzg
04.08.2008., 11:28
Potpuni izostanak cvjetnih pupova je gotovo nemoguć, čak i kod alternativne rodnosti, osim ako je rezidba kriva

markischa
15.08.2008., 00:38
vidim da nitko izgleda nije spomenio ovu staru foru pa cu ti ja otkrit trik, znaci vako nece da ti rodi vocka, fino nađi si par hrđavih eksera i fino zabij kraj stabla, nemoj bas ono milimetar uz stablo, a ni pol metra, onak par cm-a od stabla, mozda jedno 2-3 i to ne previse nego par isto tak recimo 2-3 eksercica kod svakog stabla i fino cekaj pa ces vidit, to ti je jedan od dosta dobrih trikova, isti problem se događo na jednoj kruskici i jabukici meni poznatoj i sad rode da lome grane od plodova ;)

eto probaj, nista te nekosta par aksercica hrđavih, a vjerojatno ih ima negdje po supama :)

i ne ovo nije zajebancija, cak sam se i rego na forum da vam otkrijem taj trik

go2sleep
15.08.2008., 20:54
ne ne znam da bi smetalo, ali ima još jedan trik koji se zove rovašenje i taj primjenjuju i stručnjaci
ispod pupuljka se zasječe kora
link (http://www.poljoprivreda.info/?oid=4&id=206)
Rovašenje je mera koja ima za cilj da se popune praznine koje su se u toku razvoja stvorile u kruni. Sprovodi se neposredno pred kretanje vegetacije tako što se iznad pupoljka, iz kojeg bi trebalo da se isprovocira letorast, obavlja lučno zasecanje, neposredno iznad samog pupoljka kalemarskim nožem ili nožem kalemarskih makaza, čime se transfer sokova i hranjivih materija usmerava ka pupoljku i omogućava njegovo aktiviranje. Ova mera daje dobre rezultate kod jabuke i kruške, dok se kod šljive ne dobijaju zadovoljavajući rezultati.

pazite, cilj je od pupoljka dobiti cvjetni pupoljak, a ne granu i reže se ispod pupoljka
isti efekt se dobije povijanjem grana u pod kutem prema stablu
Samo, mora se poviti cijela grana, ne smije imati luk jer na vrhu luka izbijaju mladice koje crpe hranu, a beskorisne su
Zato se uz granu priveže kolac i sve zajedno povije prema zemlji

buky1
10.09.2008., 08:11

Tehniku znaš?

Ja ne znam! :D jel ima kakvog materijala po netu? I dal je netko gledao predprošlu nedjelju plodove zemlje? Bila je nekakva tehnika kalemljenja pa me zanima kako se zove!

Elloi
10.09.2008., 10:01
naziv tehnike je nešto kao 'čip okulacija' (?)

buky1
10.09.2008., 12:01
Hvala! Problem je u tome što ja nisam gledao nego je gledao jedan kolega koji ima parkinsovu bolest pa je zaboravio..

Probao sam googlati "chip budding" VAljda je to - to... Ajde pogledaj molim te da budem siguran! Hvala puno :top::top::top:

Elloi
10.09.2008., 17:13
Mislim da je to to :rolleyes:
ova stranica je dobra, fotografije postupka :)

izbrisan link na drugi forum

Elloi
13.09.2008., 21:51
laella, izvinjavam se zbog linka na drugi forum :kukuc:

evo link na drugu stranicu koja je zapravo ta koja (izvrsno) pokazuje baš onaj postupak naveden u emisiji 'Plodovi zemlje' :)
http://www.ianrpubs.unl.edu/epublic/live/g1518/build/g1518.pdf

KarloR
01.10.2008., 09:37
Pozdrav svima i molim vas za pomoć, planiram kroz koji tjedan dana posaditi voćnjak u vikendici (Hrvatsko zagorje, blizu Tuhelja, zemljište ima lagani pad i gleda na istok). Iskopane su rupe (11 komada, 50x50x50), razmak između rupa je 5 m, zemlja je laporasta, na mjestu gdje sadim je do prije 2 godine bio stari voćnjak. Posadio bi oko 6 jabuka, 3 kruške i 2 šljive, a želio bih neke stare sorte (pogotovo jabuka) zbog minimalnog kemijskog tretiranja pa ako netko ima iskustva da mi kaže koje sorte i na kojoj podlozi bi bilo najbolje uzeti, treba voditi računa o oprašivanju i ostalim važnim faktorima pa bi sorte trebale biti "kompatibilne". Isto tako me zanima koji rasadnik ima kvalitetne i zdrave sadnice.

go2sleep
03.10.2008., 10:01
mislim da bi ti pametnije za tako mali voćnjak gledati osim na otpornost i vrijeme dozrijevanja
bolje ti uvijek imati svježih jabuka nego najednom sve, a ostalo vrijeme ništa
najbolje su srednje bujne podloge za takav voćnjak
znači ako izabereš po vremenu dozrijevanja imaš svježih jabuka u srpnju, kolovozu, rujnu i listopadu
isto tako i kruške

KarloR
03.10.2008., 12:59
Istina, to je isto bitan faktor, ali sam mislio raditi sok od jabuka, prošle godine sam ga probao i ostao paf, nešto najfinije što sam ikad pio (osim pive:) pa bi imao onda jednom s tim posla i gotovo. A našao sam rasadnik Agro car u Donjoj Bistri, imaju stare sorte i navodno kvalitetne i zdrave sadnice i tamo sam se malo raspitivao i dobio dosta savjeta...

go2sleep
03.10.2008., 13:33
Istina, to je isto bitan faktor, ali sam mislio raditi sok od jabuka, prošle godine sam ga probao i ostao paf, nešto najfinije što sam ikad pio (osim pive:) pa bi imao onda jednom s tim posla i gotovo. A našao sam rasadnik Agro car u Donjoj Bistri, imaju stare sorte i navodno kvalitetne i zdrave sadnice i tamo sam se malo raspitivao i dobio dosta savjeta...

ja sam radio i vino od jabuka, to je tek prava stvar
probaj ipak vrste koje ti nude, ima odličnih starih sorti, ali i onih koje nisu ukusne
Mislim da bi bio zadovoljan s ranom petrovačom, bjeličnik se zove, onda je odlična zlatna zimska parmenka, a te dvije oprašuju većinu sorti
ima i jedna nova sorta, otporna na bolesti, prima se zove, dolazi krajem osmog mjeseca, i ja kao zimsku imam jednu koja se nekad zvala ruska staklenjača , to je odlična jabuka, podnosi i vlagu i sušu, a stalno je rodna
Ne znam jel ju imaju uopće u ponudi rasadnici

KarloR
04.10.2008., 15:57
vino kažeš, hmmmm, zvuči primamljivo, mogao bi i to probati, a našao sam link (http://www.borovnicaunas.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=336&Itemid=2) gdje ima dobar popis starih sorti, kratki opis i vrijeme dozrijevanja. Samo mi je još bitna podloga i oprašivanje, a to se nadam saznati iz rasadnika sljedeći tjedan, sadnice vade krajem mjeseca tako da stignem još sve napraviti... A što se tiče krušaka posadio bi sve viljamovke jer su fine, a nikad se ne zna, možda i neka rakijica za zgrijat se u hladnim mjesecima :) Isto trebam pitat kako se oprašuju, a za šljive mislim neće biti problema...

go2sleep
05.10.2008., 08:55
jonatan je naprimjer jako osjetljiva sorta, iako su plodovi odlični
mora se posaditi na jako vjetrovitom mjestu
možda da razmisliš o kosom načinu sadnje, ima puno prednosti, a podloga nije važna jer se korijen razvije kasnije iz plemke, a podloga odumre
Koliko sam se uvjerio najbolja podloga je vlatiti korijen
Za kruške vilijamovke se uzima za podlogu dunja, jer plodovi na toj podlozi sakupe dva posto šećera više nego na drugim podlogama
samo vilijamovka nije kompaktibilna s dunjom, pa se mora između podloge i plemke ubaciti još jedna kruška
ja nisam imao dobrih iskustava s podlogom dunje, jer su mi je uništavale voluharice
Sada dodajem na jedno stablo druge sorte tako da mi svaka grana ima nekoliko vrsta krušaka
za rakiju su odlične i gnjilice, naročito na glogu, ako negdje nađeš

Jeka
25.10.2008., 11:27
Ne mogu si sam zasaditi voćke ... pa da pitam gdje bih mogao naći radnika za unajmiti? Je li tu potrebno neko posebno znanje i vještina?

Zatim, koje je najbolje vrijeme za sadnju voćaka i gdje (u Zagrebu i okolici) mogu kupiti mladice/sadnice?

go2sleep
25.10.2008., 12:16
tu bi mogao pronaći sadnica, (http://www.google.hr/search?num=100&hl=hr&newwindow=1&q=+vo%C4%87ne+sadnice&btnG=Tra%C5%BEi&meta=lr%3Dlang_hr) a radnika nema za tu vrstu posla

D-10 NOVI
25.10.2008., 14:27
[QUOTE=Jeka;16735604]Ne mogu si sam zasaditi voćke ... pa da pitam gdje bih mogao naći radnika za unajmiti? Je li tu potrebno neko posebno znanje i vještina?
Za kopanje jama za voćne i slične sadnice zemeš si štihaču i otprilike, skopaš jamu širine 2 štihače i dubine dve štihače. Cca širina 60×60, dubina, računaj do kolena. I to je to. Na dno jame staviš, ako imaš ili ako možeš nabavit malo stajnjaka (stajskog gnoja, kojeg pokriješ sa iskopanom zemljom (napraviš humak u toj jami), na vrh tog humka staviš korijen sadnice tako da cijepljeno mjesto bude 5-10 cm iznad površine zemlje. Opet sve dobro zatrpaš. Zemlju oko korijena, tj, dijela stabalca koje viri iz zemlje utabaš čizmakima (u kojima i kopaš) dobro ugaziš, oko same sadnice napraviš mali jarak, sve dobro zaliješ i to je to. Ak imaš nekakav kolac da staviš pored sadnice i istu privežeš uz njega bilo bi super. Kolac pikneš na 10-ak cm od sadnice. Vrijeme sadnje - u našim krajevima ti je to najčešće u proljeće (3/4. mjesec) s time da jamu/e slobodno i sad iskopaš.
Mjesto nabave sadnica - manje više svi vrtni centri, ovisno gdje si možda i Pevci, ba-hausi, ...., na Savskom mostu imaš rasadnik svega i svačega (dobar izbor, ja vidio), možda agronomski faks, poljop. škola...
Malo duži odgovor ali se nadam da će ti pomoći

go2sleep
25.10.2008., 20:37
moglo bi se razgovarati o tome jel pogodnija jesenska ili proljetna sadnja
korijen raste i preko zime i sadnica ima vremena da se dobro ukorijeni i da se zemlja dobro slegne prije vegetacije
veličina jame ovisi o vrsti tla, što bolje obrađena zemlja, biljke lakše napreduju i ne troše snagu za ukorjenjivanje
biljke posađene u proljeće razvijaju lišće i troše vodu, koje svježe ukopano korijenje ne može dobaviti, pa postoji veća mogućnost sušenja, a i biljke bez vode se puno slabije razvijaju
Jesenska sadnja opet nije dobra zato što su sadnice izložene voluharicama koje podgrizu korijenje
Ali tko se ne riješi voluharica i tako će slijedeće godine ostati bez voćkica, a šteta je veća jer su već stare skoro godinu dana
Nije niti svejedno gdje se nabavljaju sadnice, u većim centrima garantiraju sadnice bez virusa i da se dobije točno ona vrsta koja je na deklaraciji
Dok po trgovačkim centrima i malim rasadnicima to nije slučaj

Jeka
25.10.2008., 22:15
Dakle najbolja je zimska sadnja, između jesenske i proljetne?

Puno hvala obojici!

go2sleep
26.10.2008., 08:05
da, svaki topli dan možeš iskoristiti za sadnju
kad sadiš, sadnicu prikratiš na visini gdje želiš prvu granu
imaš patuljasto voće, srednje visine i visoke stablašice
već sad se moraš odlučiti kakve voćke želiš jer to moraš tražiti kod kupovine sadnica
za manje voćnjake su najbolje srednje bujne podloge

KarloR
03.11.2008., 19:58
ja sutra naručujem sadnice u Savskoj (blizu mosta) i u subotu idem u akciju, rupe su spremne pa mi neće nadam se biti problem posaditi 12 voćaka u jednom danu, a biti će i pomagača :)
A gdje god sam pitao svi su rekli da je sada (početak 11. mjeseca) najbolje vrijeme za sadnju...

go2sleep
03.11.2008., 20:11
ja sutra naručujem sadnice u Savskoj (blizu mosta) i u subotu idem u akciju, rupe su spremne pa mi neće nadam se biti problem posaditi 12 voćaka u jednom danu, a biti će i pomagača :)
A gdje god sam pitao svi su rekli da je sada (početak 11. mjeseca) najbolje vrijeme za sadnju...

super, pazi da ih pravilno posadiš, da ne potonu preduboko kad se zemlja slegne
A skratiš ih tek u proljeće
pazi na voluharice preko zime

buzinho
08.11.2008., 19:55
Imam jedno pitanje:

Ja imam jedan voćnjak blizu Kašine i htio bih zasaditi lozu. Mislim odvojio bih jedno tridesetak metara za grožđe. Htio bih pola bijelo, a pola crno.

Pa me zanima koju vrstu loze odabrati da se ne mora puno oko nje raditi (često špricati i sl.) jer ne stignem ić tamo baš svaki vikend?

Sinderella
17.11.2008., 11:48
Imam jedno pitanje:

Ja imam jedan voćnjak blizu Kašine i htio bih zasaditi lozu. Mislim odvojio bih jedno tridesetak metara za grožđe. Htio bih pola bijelo, a pola crno.

Pa me zanima koju vrstu loze odabrati da se ne mora puno oko nje raditi (često špricati i sl.) jer ne stignem ić tamo baš svaki vikend?

pa ne znam baš da ćeš naći takvu sortu loze. u vinograd je potrebno puno ulagati, i vremena i truda. možda da probaš pronaći stare sorte, one su ipak malo otpornije... :ne zna:

bela777
18.11.2008., 08:50
Imam jedno pitanje:

izabela i direktor (mislim da se tako zovu). Ja ih imam i NIKAD ih nisam špricala ničim...odlično se drži već desetljeća... samo nije baš za jesti, više za neko tako - tako vino... moraš malo pokositi između redova, naravno.

Elloi
01.02.2009., 08:53
Tu smo negdje, vrijeme je za osiguravanje cjepova za voćke.
Imate li što u planu ? :)

vikica
11.03.2009., 16:24
Jel netko naručivao zrinjevac (ili neku drugu firmu/osobu) da mu obrezuje voćke? Mi imamo staru krušku, jabuku i šljivu u vrtu. Rode svake godine, al' nitko ih ne obrezuje i ne mari za njih. Mi (novopridošlice) blage nemamo o obrezivanju voćaka i ne bi se upuštali u to (kaj ak nekaj zeznemo i uopropšastimo stablo!?).
Molim preporuke za nekog tko to radi. :)

Rudolfa
15.03.2009., 16:22
Zalutala sam na temu ali trebam savjet,naime neki koriste mrežice za zaštitu voćaka,meni bi trebala neupadljiva ali čvrsta mrežica za balkon
da mi mačke budu sigurne na njemu.Postoje li takve mrežice u našim vrtnim centrima?

D-10 NOVI
16.03.2009., 18:01
Dok se shvati kako voćka funkcionira, onda se mogu i neka svoja rješenja, vezanje žicom, vidio sam kod jednog da je na grane objesio pet boce pune vode
kut od 45 stupnjeva je optimalno, ali kod nekih oblika ima i drugačijih, ovisi što se želi dobiti
zove se loret-rez

Savijanje grana pod tim kutem je ok, ali se ono radi u 7/8 mjesecu (jabuka i kruška) kada se odvija formiranje vijetnih pupova koji se onda otvaraju u idučoj vegetaciji. Dakle ovo ljeto savijaš grane da bii iduće godine imao cvjetove...

D-10 NOVI
16.03.2009., 18:05
Potpuni izostanak cvjetnih pupova je gotovo nemoguć, čak i kod alternativne rodnosti, osim ako je rezidba kriva

Izostanak cvjetnih pupova?!:confused:, kaj ti imaš žalosnu vrbu. OK, nemoj se ljutit... Ako ja ovo dobro čitam znači da uopće nema cvjetova?! daj mi sam napiši o kokj se voćki radi (mislim jabuka, kruška, banana, šljiva ili... ) možda onda skužim o čemu se radi pa ti i dam odgovor.

D-10 NOVI
16.03.2009., 18:11
Jel netko naručivao zrinjevac (ili neku drugu firmu/osobu) da mu obrezuje voćke? Mi imamo staru krušku, jabuku i šljivu u vrtu. Rode svake godine, al' nitko ih ne obrezuje i ne mari za njih. Mi (novopridošlice) blage nemamo o obrezivanju voćaka i ne bi se upuštali u to (kaj ak nekaj zeznemo i uopropšastimo stablo!?).
Molim preporuke za nekog tko to radi. :)

Zrinjevac? možda za stabla, živice ... Probaj odglasnike i sl... probaj Agronomski faks - Zavod za voćarstvo, (neznam gdje si... ali pretpostavljam Zg kad spominješ Zrinjevac.) ; raspitaj se po raznim poljoapotekama/sjemenarama i sl možda oni imaju koga..... Cijena, koliko ja znam, 300-500 kn dnevnice... Savjet: nemoj najjeftnije.....

D-10 NOVI
16.03.2009., 18:19
Mislim da mravi nisu problem.
Pretpostavka kruška i jabuka, moguće su lisne uši, jel išlo u ciklusima 2-3 godišnje, mravi ih koriste tretiranje bi trebalo radit protiv lisnih ušiju.
Breskeve češće imaju probleme s kovršavošću lista, tu bi trebao fungicid.

Tako je; mravi nisu problem, već lisne uši koje ispuštaju mednu rosu kojom ase hrane mravi koji su dakle samo indikator napad lisnih ušiju. Mravi ko mravi ne predstavljaju problem. Ono bijelo (ha, ha, ha nije ono kaj mislite) je vapno kojim se voćeke premazuju moćže već pčetkom zime, 11. mj, da bi se spriječilo pucanje kore (temperaturne razlike dan/noć), da sad ne razglabamo na široko. Ako ste porezali vaše voćke (NE obrezali - Porezali ili Orezali!; obrezuje se nekaj drugo a to nije voćka) možete još uvijek napraviti zimsko prskanje, čič čim prije Crvenim uljem da bi smanjili napade bolesti i ptetnika u nadolazećoj vegetaciji. Pozz :) i sretno sa voćkama

D-10 NOVI
16.03.2009., 18:21
Zalutala sam na temu ali trebam savjet,naime neki koriste mrežice za zaštitu voćaka,meni bi trebala neupadljiva ali čvrsta mrežica za balkon
da mi mačke budu sigurne na njemu.Postoje li takve mrežice u našim vrtnim centrima?

Mreže i mrežice - Bauhasi, Pevci i ini imaju razno razne mreže i mrežice pa probaj tamo

spoki007
17.03.2009., 06:14
Ako ste porezali vaše voćke (NE obrezali - Porezali ili Orezali!; obrezuje se nekaj drugo a to nije voćka) možete još uvijek napraviti zimsko prskanje, čič čim prije Crvenim uljem da bi smanjili napade bolesti i ptetnika u nadolazećoj vegetaciji. Pozz :) i sretno sa voćkama

dali se crvenim uljem prkaju i sadnice koje su posadjene prije par dana?
(visnja-erdi rodna/sljiva-cacanska ljepotica,kruska-rana moretinijeva,zuta viljamovka i passacrassana,kajsija-gencika i madjarska najbolja)

ili s cim i dali bi se trebale prskati sada ove sadnice?

tigar_c2
17.03.2009., 07:14
Tako je Spoki crvenim uljem (ono je fungicid i insekticid) možeš prskat navedene voćke ali samo do pojave listića, kad se već izdiferenciraju listići onda ne bakar je u tolikoj koncentraciji fitotoskičan.

spoki007
17.03.2009., 09:36
tnx tigre.... ;)

go2sleep
17.03.2009., 10:06
Mreže i mrežice - Bauhasi, Pevci i ini imaju razno razne mreže i mrežice pa probaj tamo
ima neka mraeža za zaštitu balkona od golubova
http://www.leverkusen.hr/dokumenti/mreza.html
nadam se da neće biti shvaćeno kao reklama

D-10 NOVI
17.03.2009., 11:25
Tako je Spoki crvenim uljem (ono je fungicid i insekticid) možeš prskat navedene voćke ali samo do pojave listića, kad se već izdiferenciraju listići onda ne bakar je u tolikoj koncentraciji fitotoskičan.

Da bi reč rekel..... :top:

Smotani2
17.03.2009., 11:45
...
. Ako ste porezali vaše voćke (NE obrezali - Porezali ili Orezali!; obrezuje se nekaj drugo a to nije voćka) možete još uvijek napraviti zimsko prskanje, čič čim prije Crvenim uljem da bi smanjili napade bolesti i ptetnika u nadolazećoj vegetaciji. Pozz :) i sretno sa voćkama

S time, da treba biti oprezan s koncentracijom, jer je i na kontinentu krenula vegetacija.:top:

Dakle, dobro pročitati upute...

Karanana
17.03.2009., 11:53
Dali u Splitu ili okolini ima rasadnik- prodavnica gdje mogu kupiti mladice smokve i masline.

Nemam nikakvog iskustva pa bi molio za savjet.

Unaprijed hvala!

Rudolfa
17.03.2009., 14:13

tnx:)

spoki007
18.03.2009., 09:52
pomoc kod rezidbe...
kupio sam i posadio 2 breskve(redhaven i redskin) i zanima me kako ih sada orezati? koliko sam ja upucen trebao bi skratiti sadnicu na 90-tak cm i ostaviti samo 4-5 bocnih grancica a ostale odrezati do osovine.i te grancice skratini na duzinu 2 pupa...

jesam u pravu?

D-10 NOVI
20.03.2009., 14:28
Dali u Splitu ili okolini ima rasadnik- prodavnica gdje mogu kupiti mladice smokve i masline.

Nemam nikakvog iskustva pa bi molio za savjet.

Unaprijed hvala!

poslao sam ti na PM, da nebi bilo da pravim reklamu nekome..... Podaci su od 2008.-e

D-10 NOVI
20.03.2009., 14:45
pomoc kod rezidbe...
kupio sam i posadio 2 breskve(redhaven i redskin) i zanima me kako ih sada orezati? koliko sam ja upucen trebao bi skratiti sadnicu na 90-tak cm i ostaviti samo 4-5 bocnih grancica a ostale odrezati do osovine.i te grancice skratini na duzinu 2 pupa...

jesam u pravu?

Jesi; skrati na visinu na kojo želiš da ti se formiraju prve grane; možeš ih i na 50 cm, možeš i na 90, ako želiš formirati nisku krošnju, tzv vazu (ljepše mi zvuči konjak čaša). Te bočne grančice, njih 4-5, bi trebalo ostaviti tako da i one budu što pravilnije raspoređene u krug oko debla, a ostale grančice slobodno makneš. I mali savjet, nije obavezno ali bilo bi dobro. Pošto je breskva dosta osjetljiva sva mjesta reza premaži voćarskim voskom /pastom da se spriječi eventualna infekcija... Te paste obično sadrže malo fungicida i malo hormona za zacijeljivanje pa se rana ne inficira i brže zaraste. BTW; Red heaven mi je A1. Pozz i sretno....

dizzy_boy
23.03.2009., 01:19
Ima li gdje na netu kakvih dobrih tutorijala o obrezivanju voćaka. Probao sam malo guglati, ali nisam našao ništa pametno. Imam voćnjak koji nija obrezivan kak se spada godinama. Htio bi to barem malo urediti, a ne znam od kud uopće da krenem.

spoki007
23.03.2009., 05:57
probaj ovdje (http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,15) malo

Renata
23.03.2009., 08:36
pozdrav, trebam savjet. posadili smo dvije jabuke i jednu marelicu. marelica i jedna jabuka su već obrezane kupljene, no jedan zlatni delišes je kupljen sa nekako formiranom krošnjicom, u obliku kugle prema gore, ima jednu granu na sredini i 4 koje kroje u kuglu.
da li to treba sve odrezati ove, prve godine ili ne?

hram
25.03.2009., 08:37
I ja imam pitanje koje nisam znala kome postaviti. Ovi u rasadnicima preveć filozofiraju i od amaterskog voćarstva rade "kinesko pismo".
Na mjestu gdje je do lani bio vinograd želimo posaditi voćnjak, ali takav kod kojega bismo obavili proljetnu rezidbu, eventualno jednom godišnje podjubrili, možda češće zalijevali dok su još mladice u pitanju i u ljeto i jesen brali plodove. Ne želimo si opet na vrat natovariti (kako je bilo s vinogradom) kojekakva okapanja, špricanja i raznorazna tretiranja. Koje su voćke i njihove sorte (osim oraha, koje smo svakako planirali posaditi barem četiri) najpogodnije za to?

Unaprijed zahvalni.

Leteća
26.03.2009., 11:27
Zanima me kako se i kojim redom obnavljaju zapušteni voćnjaci.

U vrtu imam 5-6 stabala jabuka. Prilično zapuštenih. Prošle jeseni dale su dosta plodova (uglavnom mrljavi, točkasti i krivi, ali jako fini).
No, ostali dijelovi stabla izgledaju katastrofa. Lišće kao da ga nešto jede, pjegavo i ružno. Grane je netko nekad davno orezivao, ali sad svaka vodi svoju politiku. Debla uglavnom kriva, puna mahovine. Kora grbava, ljušti se kad je prijeđem rukom.
Izmešu njih je bilo par smreka koje su im zaklanjale sunce. Jesenas smo ih srušili. Ostali su panjići.
Pretpostavljam da je tlo vrlo kiselo (od smrekovih iglica, a okolo rastu kupine).

Za sada sam samo pograbljala zemlju oko :)nu koru? Kako se kopa oko njih? Je li ih trebam čime mazati? (Ja sam eko-frik, tako da ne bih htjela izbjeći kemikalije). Imam hrpu drvenog pepela (skupljala ga cijelu zimu a čitala sam da je on dobar za otkiseljavanje) i eko gnojivo biomond (suhi kokošji drek). Kako to ukopavam? Kojim redom?

Arghhhhh! Nemam pojma o pojmu! Upomoć! :ne zna:

ipal76
20.04.2009., 22:00
... takav. isto mi se desava. imam stare jabuke, cca 25 godina. nekad su bile nesto najbolje sto je priroda davala. radale su svake dvije godine i to je bilo nesto super. u posljednje vrijeme jako je malo zdravih plodova, vecina ih je nacetih i nedovoljno razvijenih, ali svejedno izuzetno ukusnih. dakle nesto slicno kao i kod prethodnog posta.

pored toga, na jednoj od tih starih jabuka, nakon beharanja, formiraju se mali plodovi, ali uskoro 95% ih otpadne.

Ove godine sam ih malo poprskao sa crvenim uljem i okrecio (gasenim krecom), a na jesen imam namjeru opet kreciti i dobro okopati i podubriti odstajalim ovcijim djubrivom.

Nadam se da ce ove godine malo bolje roditi.

Ako neko ima jos neki savjet, neka savjetuje...

Pozdrav iz Sa, B&H

Haludovo
14.01.2010., 23:01
Behar je cvijet vočaka.
Iz iskustva znam da mnogi to ne znaju posebno na sjeveru Hrvatske, iako svi znaju pjesmu ...behari dok cvjetaju....:)

Haludovo
18.01.2010., 19:42
http://i32.tinypic.com/md1qfc.jpg

Slika je posuđena od našeg forumaša sa teme, kako spasiti raspuklo drvo.

Pošto mi to izgleda vrlo poučno za sve mlade voćare, prenio sam svoj komentar odande ovdje. Posebno je pogodna za stari voćnjak.
Nadam se da mi nitko ovdje neće zamjeriti.

Tri načina!

1) Ovo rascijepljeno drvo je najbolje posjeći i posaditi drugo.

2) Drugi način je ostaviti jedan najzdraviji dio a ostala 2 posjeći, tako da od njih ostane što manje traga. Taj najzdraviji dio liječiti ovako: Sve oštećene i tamne dijelove oštrim nožem očistiti do zdravog svijetlog tkiva (jedino ispravno) i namazati smolom za cijepljenje odnosno za zaštitu rana na voćkama. Ostatak krošnje na tom dijelu obrezati, tako da traži manje hrane i da manje opterećuje tokom vjetra, ostavljeno deblo. Drvo će daljim rastom prekriti ranu i izgledat će nakon više godina da je tako i rođeno.

3) Ako je rana svježa, a ova vidi se da nije, onda se spajaju suprotne grane na visini što većoj od rascjepa-rane i privlače jedna drugoj. Pogodni su kaiševi-stezaljke za učvršćivanje prtljage ili slično. Dobri bi bili i steznici za postavljanje laminata. Time se dobije velika poluga i pritisak ne oštećuje koru. Kad se rana-rascjep spoji takvim povezivanjem, onda se može i sama rana stegnuti sa nečim elastičnim. Strane rascjepa moraju biti spojene u cjelinu i u kontaktu, inače je trud uzalud. Biljki je problem savladati uništeni i tamni dio jer on služi kao prepreka srastanju, zato se sve tamno prije intervencije očisti oštrim nožem.
Spojeve rane namazati zaštitnom smolom i ostaviti da sraste.
Jedino ako je drvo dosta mlado i dalje raste (rastom prekrije ranu) ima šansi da se potpuno oporavi.
Rezultat je uvijek neizvjestan

Haludovo
25.01.2010., 12:42
Godinama sam na jesen brao jabuke i nosio ih u podrum.
Podrum je sa posebnim ulazom u sklopu kuče. Ima pola betonsko a pola zemljano dno. Ništa nije pomagalo. Jabuke su se slabo održavale usprkos raznim majstorijama i savjetima izvana.
Godinama sam te iste (većinu) nosio van iz podruma i bacao na kompost. Ono što je ostalo bilo je sve smežuranije i smežuranije dok na kraju sve nisam bacio na kompost.
Onda, jedne godine toliko su rodile da ih nisam mogao sve staviti u podrum. Ostavio sam dosta plodova pod drvetom na zemlji.
Zima je te godine bila blaga i ja sam otkrio da su te jabuke ispod drveta puno sočnije i ukusnije od mojih u podrumu. Trebalo ih je malo oprati i po potrebi oguliti i bile su izvrsne.
Cijele godine jeo sam te ispod drveta a one iz podruma na kraju bacio na kompost.
Dosta mi je bilo tog podruma i nošenja jabuka tamo amo.

http://i48.tinypic.com/2qx9kc5.jpg

Vidio sam da susjedi drže jabuke vani u sanducima ili kartonskim kutijama dok se temperatura ne spusti ispod nule. Tada ih unesu unutra. Odlučio sam da ih kopiram.
Uzmem drvenu paletu, stavim je ispod jabuke u hladovinu da je jesensko sunce ne grije. Na paletu stavim kartonske kutije a u njih jabuke. Kad je počelo da smrzava ja u akciju.
Prošle godine sam ih rasporedio; malo na tavan, malo u šaht za vodomjer, malo u podrum, malo ispred podruma pod nadstrešnicu a malo ostavio vani na paletama jer sam ih imao previše.
Sve su bile bolje od onih u podrumu. Najbolje su mi bile iz šahta za vodu.
Kad sam na proljeće pospremao one kutije sa paleta, otkrio sam na svoje veliko iznenađenje da jabuke koje su tamo ostale nisu smrznule iako je temperatura kratkotrajno, bila daleko ispod nule, do – 15 stupnjeva.

http://i49.tinypic.com/qq4l1s.jpg

Ove godine, odlučim se i sve ostavim vani. Nikako mi se nije dalo ići dolje u šaht po njih. Kad je bilo javljeno da ide minus pet ja ih dobro pokrijem PE folijom i zašuškam sa strane prema zemlji te sve pritisnem letvama.
Kad je prvu noć bilo -10 ja uzmem ipak jednu košaru kvalitetnih u sa njima u podrum. Nisam htio da Božić i Novu godinu budem slučajno bez svojih jabuka.
Ostale sam ostavio vani. Iznenada doleti ovaj hladni val i odjednom minus 23 u Međimurju. Odoše moje jabuke mislim se ja i samog sebe kritiziram kako sam bio glup i lijen a nadao sam se potajno uspjehu.
Po njima je malo pao i snijeg i nisam htio ništa dirati a onda nakon Nove godine otvorim i one nisu smrznule. He he heeee kakvo je to bilo veselje.

http://i48.tinypic.com/2ueo8c5.jpg

Zaključio sam da je to starinski način čuvanja u trapu samo što je ovdje umjesto zemlje odozgo debela folija. Zemlja grije odozdo a toplina ne može van od folije. Plastenik je to ipak, i to niski sa malom površinom hlađenja a velikom površinom zemaljskog grijanja.
Još uvijek ne mogu da vjerujem u sve to, ali do godine ponovo. Nema više nošenja unutra i van.
No ove godine uselilo se unutra i par miševa, debljaju se i uživaju. Jednog sam uhvatio na ljepilo ali drugi neće ili koliko ih već ima. Dogodine ću i na to obratiti veću pažnju.

Dodatak:
Na prvoj slici, vidi se u daljini moj kompost a pored njega hrpa granja.
Ta hrpa granja služi da ptice koje se hrane na kompostu a posebno kosovi mogu brzo da se sakriju kad naleti jastreb..:)

Haludovo
28.01.2010., 21:00
Jabuke su uzete iz otvorene kutije vidljive sa prethodnog posta. Slikane su večeras.

http://i47.tinypic.com/2r5xqw5.jpg http://i48.tinypic.com/30mlesn.jpg
Ova jabuka je počela da trune. Sjeme joj je pljesnivo. Na rubovima ploda vidljiva su oštećenja od hladnoće.
Okus je malo promijenila. Malo je manje sočna i malo kao brašnjava.

http://i47.tinypic.com/2di359z.jpg http://i47.tinypic.com/2wnshu9.jpg
Ova jabuka je manja po veličini od gornje. Ista je vrsta (krivopeteljka).
Nije trula kao gornja ali je vidljiv napad crva. Živ je i vidi se na donjoj desnoj slici, desno od peteljke.:)
Manje je stradala od hladnoće. Ukus je bolji od gornje.

Zaključak je da zdravija jabuka bolje podnosi hladnoću.

Povod za ove slike su moja skrb za jabuke, zbog ovoga dugotrajnog vala hladnoće.
Bojim se da moje jabuke neće izdržati pod tom folijom.:(

Jabuke su strogo ekološke. :top:
Javit ću se opet kad hladnoća prođe.:ceka:

ciklama2805
02.02.2010., 23:36
E jesi se potrudio s ovim jabukama:), ali kad moj mladi voćnjak rodi jabukama, imat ću na umu ovo tvoje iskustvo:mig:
To je neka stara sorta jabuke ili?
Nego, moj svekar čuva jabuke u podrumu i to - na krumpiru! I ne mogu biti bolje, unatoč svoj literaturi koja tvrdi da jabuke nikako na krumpir!

baka ljerka
05.02.2010., 11:05
kako zzgojiti orah koji se kori sti u drvnoj industriji

Stari Zeke
07.04.2010., 10:04
Pozdrav,

kolio bi vočke, pa me zanima ima li kakvih savijeta po rom pitanju? Nabavio sam kolce u šumi, kakvu špagu koristiti za vezanje, na što paziti itd? Hvala.

ta.ja
07.04.2010., 10:27
Na žalost, ne razumijem o čemu pričaš i što znači koljenje voćaka. S obzirom da spominješ neke kolce, pretpostavljam da bi kraj voćke stavio kolac i privezao voćku da ravno raste. Možda je najbolje da koristiš onu razgradivu špagu koja se koristi za vezanje pumidora, jer se ona ne urezuje u biljku, a i razgradiva je

Stari Zeke
07.04.2010., 10:38
Na žalost, ne razumijem o čemu pričaš i što znači koljenje voćaka. S obzirom da spominješ neke kolce, pretpostavljam da bi kraj voćke stavio kolac i privezao voćku da ravno raste. Možda je najbolje da koristiš onu razgradivu špagu koja se koristi za vezanje pumidora, jer se ona ne urezuje u biljku, a i razgradiva je

Kako izgleda ta špaga?

gven_s
07.04.2010., 16:55
Pa ,voćke nisu toliko osjetljive,jer su drvenaste,pa može ići bilo koja špaga,iako i ja navijam za prirodnu.
Liko je preslabo,uzmi jutenu špaguhttp://www.portal-usluga.hr/shop/slike/male/01110-Fokus_1.jpg

Kolje se i tako obično miče nakon godinu dvije,čim biljka malo ojača.

Imoen
08.04.2010., 22:23
Da li je moguće spasiti stablo jabuke s rupom u stablu (okomitom šupljinom)?
Da li je pokusati ispuniti s nečim, ako da - čime?

ta.ja
11.04.2010., 16:38
Kako izgleda ta špaga?

Ako baš hoćeš, mogu slikati klupko pa staviti sliku. Zelene je boje i rastezljiva je. Dovoljno je da u sjemenarni/vrtnom centru pitaš za razgradivu špagu za pumidore

Z e t t a
26.04.2010., 14:33
Zanima me koliko je vapnjenje zdravo za biljku, odnosno plod?

I, po vama, jesu li vam stabla bolje rodila kad ste voćku povapnili ili je svejedno?

Vapnite li voćke ili ne i ako da, kada ih vapnite, u kojem mjesecu?

Tnx

laella
26.04.2010., 22:24
Mislim da bi tu mogla naći odgovor: tema o voćnjacima (http://www.forum.hr/showthread.php?t=190662)

Stari Zeke
27.04.2010., 11:32
Pozdrav!

U jesen 2009 sam zasadio voćnjak na gruntu u Velikoj Gorici. Nešto jabuka, kruški, šljivi, marelica, breskvi. Ukupno 12kom.
Sada je to sve prozelenilo, rascvalo se, poćelo bujati. Malo sam nakolio i povezao onako kao laik, no ne znam da li je to ok i da li treba možda nešto odrezati, maknuti pupove (pogotovo one koji su na donjoj polovici debla, možda pošpricati sa nećim jer vidim rupice i gamad na lišću. Molim Vas savijet. Evo i par fotki:

http://img260.imageshack.us/img260/6318/dsc02480resize.jpg
http://img245.imageshack.us/img245/9959/dsc02481resize.jpg
http://img412.imageshack.us/img412/9766/dsc02482resize.jpg
http://img707.imageshack.us/img707/1895/dsc02483resize.jpg
http://img708.imageshack.us/img708/940/dsc02484resize.jpg

Hvala!

Usput, koju literaturu mi preporučate kao laiku, za orezivanje? Da ima puno fotki i da je prilagođeno domaćim sortama? Gdje kupiti knjigu u ZG?

demosten
28.04.2010., 14:14
Pozdrav!

U jesen 2009 sam zasadio voćnjak na gruntu u Velikoj Gorici. Nešto jabuka, kruški, šljivi, marelica, breskvi. Ukupno 12kom.
Sada je to sve prozelenilo, rascvalo se, poćelo bujati. Malo sam nakolio i povezao onako kao laik, no ne znam da li je to ok i da li treba možda nešto odrezati, maknuti pupove (pogotovo one koji su na donjoj polovici debla, možda pošpricati sa nećim jer vidim rupice i gamad na lišću. Molim Vas savijet. Evo i par fotki:

http://img260.imageshack.us/img260/6318/dsc02480resize.jpg
http://img245.imageshack.us/img245/9959/dsc02481resize.jpg
http://img412.imageshack.us/img412/9766/dsc02482resize.jpg
http://img707.imageshack.us/img707/1895/dsc02483resize.jpg
http://img708.imageshack.us/img708/940/dsc02484resize.jpg

Hvala!

Usput, koju literaturu mi preporučate kao laiku, za orezivanje? Da ima puno fotki i da je prilagođeno domaćim sortama? Gdje kupiti knjigu u ZG?

Meni ti izgleda zgodno. Za prvo špricanje si zakasnio. Sada ne moj ništa špricati sve dok ti ne prestane cvasti.

Jedino za breskvu i marelicu odmah moraš špricati zbog cvijetne monilijie da ti ne uništi svo cvijeće na breskvama i marelicama.

Ja sam dobio krvavu uš. (a ja sam možda 600 m od tebe) pa ću morati špricati nakon cvatnje (samo ne znam s čim).

Inače si trebao minimalno špricati sa crvenim ili bijelim uljem po zimi.

demosten
29.04.2010., 13:20
Jel misliš onako da je bijelo stablo ili da staviš vapnanac da promijeniš kiselost tla?

demosten
29.04.2010., 13:21
Da li je moguće spasiti stablo jabuke s rupom u stablu (okomitom šupljinom)?
Da li je pokusati ispuniti s nečim, ako da - čime?

Prvo bi trebala insekticid ili tak nešto da ubije ono što radi rupu u stablu

NitkoPoseban
29.04.2010., 14:08
Ako misliš na bijeljenje stabla voćaka za to je relativno kasno.

I nema veze s urodom.

To štiti koru voćke u rano proljeće od velikih razlika temperature noć-dan-noć da kora ne bi popucala.

Imoen
03.05.2010., 18:21
hmda... hvala... zaboravila sam napomenuti da bih voljela dobiti neki "ekološkiji" savjet :)

Haludovo
03.05.2010., 21:42
http://i42.tinypic.com/34zj1xv.jpg

Krivopeteljka u raskošnom cvatu!

Nema špricanja.
Nema ni obrezivanja skoro, osim malo tu i tamo, da ne smeta dok kosim travu oko nje.

antesimo
07.05.2010., 08:32
http://img514.imageshack.us/img514/9469/070520101737.jpg

antesimo
07.05.2010., 08:39
http://img571.imageshack.us/img571/4137/30934378.pnghttp://http://img571.imageshack.us/img571/4137/30934378.png

Haludovo
11.05.2010., 21:52
http://i40.tinypic.com/dlt7xy.jpg

http://i44.tinypic.com/jpttzl.jpg

Mravi se nasele u vrat korijena voćke i odatle idu gore u krošnju po hranu.

Hrane se sokovima od lisnih ušiju a kasnije i plodovima voćke.
Problem je u tome što oni te lisne uši paze (non stop stražare pored njih) da ih predatori, kojih ima bezbroj u okolini, ne pojedu.
Tako dolazi do prekomjernog razmnožavanja lisnih ušiju, od koji mala stabla mogu potpuno da stradaju.

Posipavanjem otrova (neopitroida) oko korijena kao na slici, mravi više ne idu na drvo.
Gnijezdo stradava od gladi i otrova.

Lisne uši ostaju bez zaštite i bivaju ubrzo pojedene od predatora.
Najpoznatiji predatori su osa, uholaža (štriga), muha, bubamara, smrdljivi martin, zlatooka itd itd.

Na gornjoj slici se vidi crni prsten, od ljepila za miše, iz prijašnjih godina.
Primijetite da je stablo iznad prstena hrapavije nego ispod prstena.
Zarobljeni mravi sa drveta su izluđivali zbog ljepila i od muke su grizli koru drveta, pokušavajući u očaju pronaći put ispod ljepila..

Ljepilo je pogodnije kad su mravi uporniji a mana mu je što ostane gnijezdo u zemlji netaknuto.

Samo jedna duža vlas trave koje premosti prepreku, može pokvariti cijeli posao.
Krošnja mora biti strogo odvojena od svih susjednih objekata.:top:

Haludovo
08.06.2010., 22:57
http://i45.tinypic.com/2eej87b.jpg

Ovako izgleda ona voćka (http://www.forum.hr/showpost.php?p=26456931&postcount=172) sada.

Haludovo
08.06.2010., 23:28
http://i46.tinypic.com/fji0br.jpg Iza kruške Kleržo vidi se upravo zrela trešnja.

http://i50.tinypic.com/jkvzfb.jpg Obična višnja.

http://i46.tinypic.com/fjf1fp.jpg

http://i48.tinypic.com/vfierk.jpg Višnja Španjolka.

http://i49.tinypic.com/5p0bqg.jpg

Tako izgleda raskoš voćnjaka koji nikad nije bio šprican za cca 25 godina postojanja.

Svi se dive krišom ali nitko da me kopira. Prvi susjed me je prije mnogo godina, optuživao da ja to špricam po noći, kad oni ne vide.:lol:

Da im ustanu pokojni djedovi iz grobova za uši bi ih vukli zašto me ne kopiraju.

Nema tu ni špricanja niti kakvog posebno obrezivanja.

Zato i imam vremena za sve. I za ljenčarenje i promatranje svega i svačega.

Problem je samo obrati i ne pasti sa ljestava.

Nije lako kopirati me i doći do ovoga. Treba potrošiti jedan životni vijek skoro, ali siguran sam da je budućnost moja i mojih ideja i ideja naših djedova.:mudri:

absoluta
07.03.2011., 10:25
ekipa, jel rano orezivati voćke u sisačko-moslavačkoj županiji za ovaj vikend i premazati debla vapnom?

petra00
18.03.2011., 17:04
Tako izgleda raskoš voćnjaka koji nikad nije bio šprican za cca 25 godina postojanja.

Nije lako kopirati me i doći do ovoga. Treba potrošiti jedan životni vijek skoro, ali siguran sam da je budućnost moja i mojih ideja i ideja naših djedova.:mudri:

Voćke su imresivne. A dobro u čemu je tvoja tajna, ne raditi ništa oko voćaka samo tjerati mrave:mig:?

countrywoman
19.03.2011., 12:36
moze li mi netko preporuciti rasadnik/gospodarstvo gdje bih mogla nabaviti patuljaste vocke (osim jabuke, njih sam vidjela u bauhausu)?

alice1987
28.07.2012., 08:46
pozdrav ekipa, imam pitanje za vas.
Moji imaju nešto voćka u vrtu uglavnom to su mlada stabalca, koja daju dosta ploda. Sad je kod nas suša i vidim po voćkama da im treba vode, žute im listovi, padaju plodovi ako se samo malo potrese grana.
kako i koliko vi zalijevate voće? dali je uopće potrebno?
Moj djed koji nema pojma o poljoprivredi ,a u zadnje vrijeme se ufurava da zna sve otkopava te voćke jedno pol metra i zaljeva ih direkt u korjen i to po suncu npr. u podne. :eek: meni je to strašno. on tvrdi da e tako ispravno, a ja tvrdim da nije samo nisam 100% sigurna. Primijetila sam da od kad to radi voćke sve više imaju žutih listova, a jedna loza je čak se skroz osušila. :503:

KD electronic
30.07.2012., 11:17
Naravno da treba zalijevati, ali predvečer ili rano ujutro kad je zemlja hladnija (i to odstajalom, mlakom vodom - najbolje kišnicom),... nikako usred dana po najvećem suncu,... bojim se da budu te vaše voćkice brzo stradale.

alice1987
30.07.2012., 16:33
a ja se nadam da neće stradati.
ja kad ih zalijevam iz zalijevam predvečer tj. pustim da lagano teče voda iz gume par sati , i onda dođe ludi deda i ide otkopavat vočku do korijena i lijeva joj vodu u 12h po najvećem suncu :503: pa za poludit. i što je najgore uporno tvrdi da se to tako radi :kava:

manaus
13.08.2012., 19:47
Pozdrav svima, nedavno se desio požar na susjednoj parceli koji je zahvatio i moju pa poluspalio (nagorio) nekoliko bajama (badema). Ti bajami su zapravo mladice koje su izrasle iz debla ispilanih staaarih bajama prije 6-7 godina. Donji dio krošnje je dosta nagorio i sasušen je a gornji dio je solidno izdržao požar.

Zanima me dali da odmah pošišam nagorjele grane ili da čekam proljeće za rezidbu? Šta mi je još činit da im olakšam život? Navodnjavanje je skoro nemoguće izvest to je parcela u "divljini".

koka36
13.08.2012., 21:45
Pozdrav svima, nedavno se desio požar na susjednoj parceli koji je zahvatio i moju pa poluspalio (nagorio) nekoliko bajama (badema). Ti bajami su zapravo mladice koje su izrasle iz debla ispilanih staaarih bajama prije 6-7 godina. Donji dio krošnje je dosta nagorio i sasušen je a gornji dio je solidno izdržao požar.

Zanima me dali da odmah pošišam nagorjele grane ili da čekam proljeće za rezidbu? Šta mi je još činit da im olakšam život? Navodnjavanje je skoro nemoguće izvest to je parcela u "divljini".

Ja na moru imam stari badem kojeg su ćede spalile (ostao nagoreni panj) i iz njega potjeralo ma desetke grana i rodi ko nikad...
Ne diraj ga do prolječa a onda buš vidio gdje tjera a gdje ne i onda orežeš...

Haludovo
15.08.2012., 21:24
Voćke su imresivne. A dobro u čemu je tvoja tajna, ne raditi ništa oko voćaka samo tjerati mrave:mig:?

Skoro pa tako!

Bolje ne raditi ništa nego raditi pogrešno - miješati se glupim intervencijama u ustaljene vijekovne prirodne tokove vočnjaka.

Mravi su problem dok su vočke male (glupa intervencija človjeka -obrezivanjem i dr.) pa ih mravi mogu totalno kontrolirati, ali kad vočke malo ojačaju onda su mravi nemočni i gube bitku sa predatorima koji se hrane lisnim ušima.
Dalje, samo promatraj i uživaj uz dosta slobodnog vremena za ponekad pogodne intervencije; rezanje poneke slomljene grane. skidanje imele, liječenje neke rane od srne ili crva, tjeranja upornog voluhara od korijena mlađih vočaka itd.

Thorin
16.08.2012., 11:37
Već godinama je zarašten voćnjak u blizini moje kuće u kojem su jabuke petrovke i baš mi nije zgodno ulaziti u njega da vidim ima li plodova zbog svakakvih stanovnika. :D
I tako sam došao na ideju da zasadim jednu u dvorištu, ali gdje god sam se dosad raspitivao, imaju samo "novije" sorte. Ima li netko saznanja gdje bi se to dalo naći?

koka36
16.08.2012., 14:35
Već godinama je zarašten voćnjak u blizini moje kuće u kojem su jabuke petrovke i baš mi nije zgodno ulaziti u njega da vidim ima li plodova zbog svakakvih stanovnika. :D
I tako sam došao na ideju da zasadim jednu u dvorištu, ali gdje god sam se dosad raspitivao, imaju samo "novije" sorte. Ima li netko saznanja gdje bi se to dalo naći?

Ja je kupio u Zagrebu u jednom rasadniku... Velika greška, je rana sorta ali da nešto vrijedi i ne. Kako brzo dođe tako brzo i ode...

Thorin
16.08.2012., 17:09
Bolest, kratki vijek trajanja ili nešto treće?

koka36
16.08.2012., 19:45
Bolest, kratki vijek trajanja ili nešto treće?

Loša jabuka, rana, obilno rodi ali sazrijeva brzo i nakon dan dva pobrašnjavi i počme trunuti. Nemreš ju čuvati ni na grani ni ovako. Ali takve su pretežno sve te rane sorte...

Thorin
16.08.2012., 22:03
Ah, ali vežu me uspomene uz njihov miris :D
U kojem je rasadniku kupljena, ako se smije znati?

koka36
16.08.2012., 23:20
Ah, ali vežu me uspomene uz njihov miris :D
U kojem je rasadniku kupljena, ako se smije znati?

to je bilo prije par godina ali ako se ne varam da je bio rasadnik na Svetom duhu ali kolko u zadnje vrijeme vidim više ne radi...

Haludovo
23.09.2012., 14:57
Ovih dana berem jabuke u voćnjaku.
One "odradile svoj posao" i ja idem samo da vidim i poberem ono što su mi pripremile u samoći ekološkog voćnjaka.

http://i48.tinypic.com/91m9w3.jpg

Dođoh pod voćku "elstar", u berbu, kad imam što vidjeti.
Jedna strana (grana) voćke rodila obilno a druga nije nikako.? :misli:

http://i50.tinypic.com/ejymb5.jpg

Desno puno plodova a lijevo ama baš ni jedan.
Točnije. Primijetio sam samo jedan ali gnjili u blizini desne grane sa plodovima.

http://i46.tinypic.com/vfb6fc.jpg

Zaključio sam da uzrok tomu mora biti ovo oštećenje na desnoj grani, zaostalo od prije nekoliko godina, nakon jedne oluje.
Dali se priprema za oproštaj, jer je dno rane počelo dobro da trune, pa zato ili, tko to zna.

http://i47.tinypic.com/2dsrc45.jpg

Smilovao sam joj se i otišao po visokotlačni perač vodom i dobro isprao ranu od truleži i zalio betonom.
Tako se ja i ona volimo. Ona rađa u samoći a ja je ne diram dok ne moram.

zribaric
03.10.2012., 04:14

To je Bjeličnik i možeš ih kupiti u skoro svakom rasadniku. Stvarno moraš pogoditi vrijeme ubiranja da nije brašnjava ili prezelena. Bile su još jedne bijele sa crvenim prugama istog okusa, dozrijevale su u vrijeme žetve pšenice i nisu bile brašnjave ali ih više nema. Posadi jabuku Mantet koja dolazi tjedan dva iza Bjeličnika, istog je okusa ali još intenzivnije arome, ne brašnjavi, ostaje duže na drvetu, možeš je čuvati sigurno tjedan dana u podrumu ili hladnjaku. Nije bujne rasti i rano dolazi u rod, rodi obilno a zato izmjenično kao stare dobre sorte. Čak je i puno manje crvljiva nego Bjeličnik.
Posadi je i vjeruj mi neče ti biti žao. Ja sam isto tako tražio kao i ti jabuku da ima onaj starinski štih, da ne odpadaju sa stabla i da nije brašnjava. Zasadio sam skoro sve rane sorte koje su u prodaji u rasadnicima(hrvatske i slovenije) i jedino je ta prošla na ispitu.

Zizo
10.11.2012., 20:44
Pozdrav,
molio bih savjet za sadnju malog voćnjaka na zemljištu kraj buduće kleti. isplanirao sam mjesto za 14 voćaka. Želio bih imati cca. 4 jabuke, 2 kruške, trešnju, višnju, 2 šljive, breskvu i marelicu (primam i druge savjete). Također bih želio kasnije sorte i ne previsoko drveće (recimo do 4 metra. ok, znam da ću to regulirati obrezivanjem). E sad, kako čitam o sadnji voćaka vidim da je potrebno paziti koje sorte se zajedno sade zbog oprašivanja. Budući da su uokolo uglavnom polja i vinogradi (jedini voćnjak je na parceli do moje, ima neke starinske jabukem ali ga nitko ne održava), eto, molim savjet što posaditi.

magadan
11.11.2012., 08:42
Pozdrav svima!

Zanima me ako mi neki znalac moze odgovoriti treba li pod OBAVEZNO spricati vocke sad na jesen kad opadne lisce crvenim uljem?

Daje li to stvarnu zastitu od razboljevanja na proljece ili?

Receno mi je u jednom rasadniku da je to spricanje ekolosko i osnova da biljka bude zdrava, a ja se premisljam. Imam mlade vocke (druga ce im godina), a nesto i starih.

Ovdje bi pitala Haludova sprica li on s necim svoje vocke?

koka36
11.11.2012., 09:42
Pozdrav,
molio bih savjet za sadnju malog voćnjaka na zemljištu kraj buduće kleti. isplanirao sam mjesto za 14 voćaka. Želio bih imati cca. 4 jabuke, 2 kruške, trešnju, višnju, 2 šljive, breskvu i marelicu (primam i druge savjete). Također bih želio kasnije sorte i ne previsoko drveće (recimo do 4 metra. ok, znam da ću to regulirati obrezivanjem). E sad, kako čitam o sadnji voćaka vidim da je potrebno paziti koje sorte se zajedno sade zbog oprašivanja. Budući da su uokolo uglavnom polja i vinogradi (jedini voćnjak je na parceli do moje, ima neke starinske jabukem ali ga nitko ne održava), eto, molim savjet što posaditi.

Breskva i marelica ti moraju imati oprašivače, kao i jabuka ali pošto njih misliš više saditi gledaj da su različite vrste.
Što se sorata tiče odeš u rasadnik i tražiš ih po vremenu dozrijevanja a tamo bu ti več predložili sorte. ...

koka36
11.11.2012., 09:48
Pozdrav svima!

Zanima me ako mi neki znalac moze odgovoriti treba li pod OBAVEZNO spricati vocke sad na jesen kad opadne lisce crvenim uljem?

Daje li to stvarnu zastitu od razboljevanja na proljece ili?

Receno mi je u jednom rasadniku da je to spricanje ekolosko i osnova da biljka bude zdrava, a ja se premisljam. Imam mlade vocke (druga ce im godina), a nesto i starih.

Ništa nije obavezno ali je preporučljivo jer možeš sad u jesen iči s jačom koncetracijom nego u prolječe a ono služi za dezinfekciju rana i slično na deblima.
Prvestveno bi trebao pobjeliti stabla ukoliko imaš koštunjavo voče (marelice, breskve obavezno).
Uzmeš 5 kila gašenog vapna na 10 litara vode i u to dodaš pola kile soli i topljivog sumpora. To dobro izmješaš i ostaviš da odstoji jedan dan, nakon toga dobro objeliš debla i naročito račvanja debla i grana.
To je najbolja obrana od mraza i mrazopuca...

magadan
13.11.2012., 07:42
To crveno ulje dolazi kao vec gotova smjesa? Kako se onda nanosi na vocku, otopi se u necemu pa sprica? U kojem omjeru?

koka36
13.11.2012., 15:50
To crveno ulje dolazi kao vec gotova smjesa? Kako se onda nanosi na vocku, otopi se u necemu pa sprica? U kojem omjeru?

Crveno ulje je u tekučem stanju i mješa se s vodom u određenom omjeru.
Na vočke se nanosi špricom...
Omjere ti neznam napamet ali sad u jesen može veča koncetracija ....

zribaric
13.11.2012., 17:24

Crveno ulje je kombinirani kontaktni insekto-akaro fungicid koji se koristi za suzbijanje štetnika i uzročnika bolesti

-u voćarstvu

- štetnici: zimska jaja lisnih uši, zimska jaja kruškine buhe, šljivina štitasta uš, zimska jaja crvenog pauka

- uzročnici bolesti: pjegavost lišća i krastavost plodova jabuke i kruške, kovrčavost lišća breskve, šupljikavost lišća koštićavog voća

Tretiranje se može obaviti:

- u vrijeme mirovanja vegetacije (kraj fenofaze A, zimski pup) konc. 2-3%

- kod jabuke i kruške u fenofazi zeleni vrh pupa i diferencirani listići(mišje uho) (fenofaza B i C3) konc. 1-1,5%

- kod breskve do fenofaze B i C u konc. 1%

Sada ne možeš prskati voće crvenim uljem jer još nije gotova vegetacija kod jabuke i kruške. Možeš prskati breskve bakrenim pripravkom u največoj koncentraciji koja je navedena u uputama proizvođaća. Jabuke i kruške prskam 3% koncentratom u fenofazi A i još jednom u fenofazi C3 1% koncentracijom. Trešnje, šljive i breskve prskam bakrenim pripravkom u fenofazi A a potom crvenim uljem u fenofazi C 1% koncentracijom. Kod breskve ponekad ponavljam prskanje bakrenim pripravkom dva puta a nakon toga crveno ulje, sve ti ovisi o vremenskim prilikama. Kod breskve ti je ovako; u fenofazi C to jest kada se iz pupa pojavi vršak lističa, na taj nezaštićen vršak ti nesmije pasti kiša. Znaći kad je kišovito proljeće i vegetacija se uspori, moraš ponavljati radnju više puta. I to ti je sve od prskanja breskvi. Ako ti ne uspije i lišče ti se skovrđa, više ti ne pomaže nikakvo prskanje.
A ovo što ti je Koka36 napisao o krečenju ne drži vodu. Omjer gašenog vapna, soli i sumpora je u redu ( to je još davno napisao g. Krpina) ali nije u redu postotak vode. Ne ide 10 litara, nego 1litra. Probaj staviti 10 litara vode u to pa uzeti kist i bojati. Jedino ako procijediš kroz najlon čarapu pa staviš u prskalicu i prskaš po deblu u 2 prolaza. I to sam radio ali u omjeru; navedena smjesa + 5 litara vode ujednom prolazu

zribaric
13.11.2012., 17:30
Breskva i marelica ti moraju imati oprašivače, kao i jabuka ali pošto njih misliš više saditi gledaj da su različite vrste.
Što se sorata tiče odeš u rasadnik i tražiš ih po vremenu dozrijevanja a tamo bu ti več predložili sorte. ...

Koja breskva i marelica ? Za jabuka je o.k. . Što je sa trešnjom, šljivom, kruškom i višnjom?

zribaric
13.11.2012., 18:28
[QUOTE=Zizo;42158605]Pozdrav,

Glede jabuka bih ti teško preporučio sortu. Svaki čovjek ima svoj ukus. Nekome odgovaraju kisele, nekome slatke, nekome hrskave, nekome prhke i.t.d.. Najbolje da probaš određene sorte i ako ti se određene sviđaju, pitaj za savjet o vremenu dozrijevanja i uzgoju.

Ja bih ti preporućio jabuke po vremenu dozrijevanja.
Mantet- polovina srpnja, mm106 podloga.
Elstar - druga polovina kolovoza, mm106 podloga
Carević - prva polovina rujna, mm 106 podloga
Brearurn - druga polovina listopada, mm106 podloga

Trešnju; Sunburst ili Lapins(samooplodne), na podlozi Colt ili Maxma14. Gisele5 je premala a F12 i sijanac prevelike.

Kruške: Wiliams i Pakham triumph, međusobno se oprašuju, podloga dunja+ posrednik.

Višnja; Rexele, samooplodna.Aromatićna

Šljiva; preporućio bih ti jednu od čačanskog instituta i Stanley.
Čačanska ljepotica- samooplodna, kraj srpnja poćetak kolovoza.
Stanley- samooplodna, kraj kolovoza, pocetak rujna.

Breskva; Redhaven- samooplodna, obillo rodi, kalanka, polovina srpnja. ili Veteran- samooplodna, obilno rodi, polukalanka, kraj kolovoza.

Marelica; San castrese- početak srpnja, samooplodna,bujna, redovita i obilna rodnost, aromatićna, debeli plodovi.

To su samo neke sorte voća koje bih ti preporučio iz vlastitog iskustva.

zribaric
14.11.2012., 04:15
Zizo, zaboravio sam ti predložiti kaki i smokvu, pošto je to vinogradarsko područje, mogle bi lijepo uspijevati.

KD electronic
14.11.2012., 08:24
...A ovo što ti je Koka36 napisao o krečenju ne drži vodu. Omjer gašenog vapna, soli i sumpora je u redu ( to je još davno napisao g. Krpina) ali nije u redu postotak vode. Ne ide 10 litara, nego 1litra...

Čovjek je valjda mislio na hidratizirano vapno (ono iz vreće), mada mi se i u tom slučaju 10L vode čini malo previše (ili hidr. vapna premalo),...btw, kolko točno ide vode na gašeno vapno ni ja ne znam već ga polako dodajem u smjesu dok ista ne postane žitka i dobra za razmazivanje četkom.

Zizo
14.11.2012., 10:25
[QUOTE=Zizo;42158605]
Ja bih ti preporućio jabuke po vremenu dozrijevanja.
Mantet- polovina srpnja, mm106 podloga.
Elstar - druga polovina kolovoza, mm106 podloga
Carević - prva polovina rujna, mm 106 podloga
Brearurn - druga polovina listopada, mm106 podloga

Trešnju; Sunburst ili Lapins(samooplodne), na podlozi Colt ili Maxma14. Gisele5 je premala a F12 i sijanac prevelike.

Kruške: Wiliams i Pakham triumph, međusobno se oprašuju, podloga dunja+ posrednik.

Višnja; Rexele, samooplodna.Aromatićna

Šljiva; preporućio bih ti jednu od čačanskog instituta i Stanley.
Čačanska ljepotica- samooplodna, kraj srpnja poćetak kolovoza.
Stanley- samooplodna, kraj kolovoza, pocetak rujna.

Breskva; Redhaven- samooplodna, obillo rodi, kalanka, polovina srpnja. ili Veteran- samooplodna, obilno rodi, polukalanka, kraj kolovoza.

Marelica; San castrese- početak srpnja, samooplodna,bujna, redovita i obilna rodnost, aromatićna, debeli plodovi.

To su samo neke sorte voća koje bih ti preporučio iz vlastitog iskustva.

puno hvala, tak sam i ja razmišljal da biram voćke po vremenu dozrijevanja pa da imam cijelo ljeto nešto.

u međuvremenu sam malo čital o sortama i uglavnom su to sve gore navedene
još mi je zapela za oko nektarina sorte Caldesi 2000 ili Independence ili Fantasia na St. Julien A cijepljena. kako nektarine podnose klimu sjeverozapadne hrvatske?

Haludovo
14.11.2012., 22:00

Nikad. :503:
:503: Ni u kojem slučaju.
Ne pada mi ni na pamet.:503:

Na početku "karijere voćnjaka" susjed "majstor za špricanje" me je sumnjičio da ja svoje voćke vjerojatno špricam kad on (oni) ne vide.:lol:
Drugom prilikom me je optuživao, da sa mog voćnjaka njemu ide bolest jer ja ne špricam itd itd.:D
Sve sami biseri.
Da mi nije neugodno, slikao bih vam njegovu parcelu koja je totalno bez voćki.
Samo četinari napreduju.:(

zribaric
15.11.2012., 03:47
[QUOTE=zribaric;42202152]

još mi je zapela za oko nektarina sorte Caldesi 2000 ili Independence ili Fantasia na St. Julien A cijepljena. kako nektarine podnose klimu sjeverozapadne hrvatske?

Mogu ti jedino reći svoja iskustva sa sortom Starkredgold. Nju sam posadio kad sam sadio i breskve( early redhawen, redhaven,veteran...) na želju svojih ukućana. Tretiram je isto kao i breskve, raste lijepo, rodi svake godine(kod mene jedno 3 tjedna iza breskve Redhawen), plodovi su lijepi debeli, ukusni(nema usporedbe sa onima iz trgovine). Jedini je problem što je napada trulež plodova u vrijeme zriobe, što mi se sa breskvama nije nikada dogodilo. Ja osobno je više ne bih sadio a i moji otkad imamo domaće breskve radije jedu breskve nego nektarine.

Možda ima netko od forumaša kakva iskustva sa kojom drugom sortom.

Što se tiće klime, bez problema će uspijevati u sjeverozapadno dijelu hrvatske, pogotovo ako je to vinorodni rajon.

magadan
19.11.2012., 12:36
Crveno ulje je kombinirani kontaktni insekto-akaro fungicid koji se koristi za suzbijanje štetnika i uzročnika bolesti

............................

Hvala na odgovoru. Odlucila sam sada sve ostaviti kako je, a u recimo 2. mj. pospricati s crvenim uljem. Imam kruske, jabuke, sljive i visnje i nesto loze.

magadan
19.11.2012., 12:39
Nikad. :503:
:503: Ni u kojem slučaju.
Ne pada mi ni na pamet.:503:

Na početku "karijere voćnjaka" susjed "majstor za špricanje" me je sumnjičio da ja svoje voćke vjerojatno špricam kad on (oni) ne vide.:lol:
Drugom prilikom me je optuživao, da sa mog voćnjaka njemu ide bolest jer ja ne špricam itd itd.:D
Sve sami biseri.
Da mi nije neugodno, slikao bih vam njegovu parcelu koja je totalno bez voćki.
Samo četinari napreduju.:(

Nisi spricao ni kad su ti vocke bile male? Meni su ih ove godine opsjedali mravi, a nisam mogla redovno kontrolirati pa su bas izmaltretirali te vocke.
Sto napraviti da se to ne ponovi sljedece godine?

koka36
19.11.2012., 16:48
Hvala na odgovoru. Odlucila sam sada sve ostaviti kako je, a u recimo 2. mj. pospricati s crvenim uljem. Imam kruske, jabuke, sljive i visnje i nesto loze.

Tada ti nema svrhe... ili sad dok još ima lista jačom dozom ili na prolječe par dana prije otvaranja pupova

koka36
19.11.2012., 16:49
Nisi spricao ni kad su ti vocke bile male? Meni su ih ove godine opsjedali mravi, a nisam mogla redovno kontrolirati pa su bas izmaltretirali te vocke.

Špricaj uši pa nebu mrava

Haludovo
25.11.2012., 22:22
Vidi temu "mravi u vrtu". Evo sam ti našao jedan dio (post) iz te teme; ovaj (http://www.forum.hr/showpost.php?p=26608289&postcount=54).
Samo hrabro. Uspjeh je zagarantiran!

Haludovo
25.11.2012., 22:24
Špricaj uši pa nebu mrava
Bu i mravi i ušiju i otrova u plodovima.
Nedaj mravima gore i sve bu ok.

Haludovo
25.11.2012., 22:36
Gore je bilo govora o jabuci mantet.
Evo malo o njoj (http://www.forum.hr/showpost.php?p=34986018&postcount=26).

ellory
30.11.2012., 14:20
Bok!

Imam jedno pitanje. Želim kupiti knjigu o voćkama i cijepljenu voćki, kao poklon za jednu osobu
koja ima voćnjak, a nikad nije sama obrezivala ni oplemenjivala voćke ( a htjela bi)
Našla sam sljedeće knjige:

Abeceda rezidbe (http://www.stanek.hr/index.php?option=com_k2&view=item&id=109&Itemid=96)

Tomislav Jemrić: Cijepljenje i rezidba voćaka (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=23370)

Enrica Boffelli: Oplemenjivanje voćki (http://www.sajam-knjiga.com/ProductDetails.aspx?Product=55978)

Jeli netko možda koristio koju od ovih knjiga, i kakva su iskustva?
Važno mi je da je knjiga pregledna, jednostavno i jasno napisana. Inače kad je reijč o vrtlarstvu i sl. temama uvijek preferiram domaće autore..., ne znam, što vi mislite?

Unaprijed hvala!

Zizo
19.12.2012., 09:58
evo ja, kao totalnom početniku (ove godine kupio zemlju, doveo je u red, sad u jesen posadio 14 voćki) lakše mi je sada pratiti Abecedu rezidbe budući da ima lijepo nacrtano gdje, kad i kako rezati koju sortu (taman za nas koji za sad tek razlikujemo list i drvo). Jemrić mi je isto odličan kao nastavak na ABC jer daje malo više informacija o samoj sorti, rezidbi i cijepljenju (rekao bih više fakultetski pisana knjiga, što i nije čudno budući da gosp. Jemrić i radi na fakultetu).
osobno, da mogu birati koju bi na poklon, uzeo bih ABC jer će mi vjerojatno stalno stajati u spremištu u voćnjaku, kao šalabahter, kad krenem sa škarama i pilom u akciju :D