PDA

View Full Version : Hodalica - da ili ne?

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7

Utpala
12.08.2007., 20:40
mi nebumo imali hodalicu...
a za guralicu ćemo koristiti one stvari koje nam se budu našle po putu... :cool:

Mi budemo imali hodalicu - zove se Niko i ima 5 i pol godina i dugu dlaku za uhvatiti se i 55 kila :cerek:

Tashi
12.08.2007., 21:04
nama dr tiefenbach rekao da hodalica - njeeet!!!!!!
a i u par knjiga o njezi i odgoju djece piše - njeeeet!

Esni
12.08.2007., 21:56
ova mi je mrak:
http://www.elc.co.uk/toy-34543

btw, guralica je na engleskom walker, isto kao i hodalica i biciklic koji odgurujes nogama :bonk:

TOOOOO!!!TO JE TA GURALICA STA JE MI HOCEMO!!!:kiss: :s :D :rofl:
A dije nabavit:ceka: :misli:

MarinkaD
12.08.2007., 22:21
Gujina guralica se i nama sviđa.:cerek:

Sličnu sam vidjela u Chiccu,ali je nema na njihovim stranicama..:rolleyes:

keki005
13.08.2007., 10:45
curke, bok! vidim da se raspreda o hodalicama raznoraznim... moram vam reći, iz prve ruke pouzdano znam da je najbolja hodalica - ona koje nema, dakle, vlastito puzanje djeteta i pridržavanje za krevet, stolac i sl. vjerujte mi, moj mali nije volio hodalicu pa smo ga pustili da se sam snalazi i mogu vam reći da je prohodao puuuuno sigurnije i puno prije frendičinog malog, koji je cijelo vrijeme jurio u hodalici. taj malički je još uvijek nesiuran pri hodu dok moj mali jurca okolo, čvrstog koraka i siguran u sebe. ne želim da ovo zvuči loše i negativno, samo vam govorim kakvo je moje iskustvo. drugom djetetu neću ni nuditi hodalicu, jer vidim da je ovo puno zdravije i kvalitetnije! ;)

milkica
13.08.2007., 14:46
ni ja nisam za hodalicu

Imann
13.08.2007., 15:19
curke, bok! vidim da se raspreda o hodalicama raznoraznim... moram vam reći, iz prve ruke pouzdano znam da je najbolja hodalica - ona koje nema, dakle, vlastito puzanje djeteta i pridržavanje za krevet, stolac i sl. vjerujte mi, moj mali nije volio hodalicu pa smo ga pustili da se sam snalazi i mogu vam reći da je prohodao puuuuno sigurnije i puno prije frendičinog malog, koji je cijelo vrijeme jurio u hodalici. taj malički je još uvijek nesiuran pri hodu dok moj mali jurca okolo, čvrstog koraka i siguran u sebe. ne želim da ovo zvuči loše i negativno, samo vam govorim kakvo je moje iskustvo. drugom djetetu neću ni nuditi hodalicu, jer vidim da je ovo puno zdravije i kvalitetnije! ;)
Slažem se!!! Kakve hodalice...:flop: Pa djeca imaju ruke, noge,vole se kretati...svatko na svoj način. Netko puže prema naprijed, netko prema nazad, a netko prije prohoda, pa onda propuže...i tako je svatko poseban na svoj način:) . Bez hodalice im je život isto zanimljiv i puno više uče.
Kada dođemo u tu fazu, sve mičemo iz boravka i nek se dijete valja po podu:top:

verica
13.08.2007., 18:41
Guralica od firme Tomy ima za kupiti u Turbo limaču, jedna se pretvara iz baby gyma u guralicu, a jedna iz guralice u mali bicikl. Samo pazite, ako vam se dijete jako nasloni na guralicu, pa guralica juri a dijete za njom onda ni to nije dobro.

traxdata
13.08.2007., 20:34
da, to je razlog zašto svom nisam htjela to kupiti. kod nas nema tepiha, samo je parket, a to po parketu negdje juri 100 na sat..

Lasa Vadački
14.08.2007., 09:06
Pozdrav od friškog tate koji, dok su sinčina i mama na moru, na forumu troši slobodno vrijeme...
Moje skromno mišljenje je da hodalice nisu nikako primjerene razvoju hoda. Prije oštećuju normalni proces razvoja, forsiraju kralježnicu, te izazivaju samo štetu. Kakva je korist forsirat hodanje kod djeteta koje na to još nije spremno!?
Zato, molim lijepo, hodalice staviti u muzeje! Nešto kao sprave za mučenje!

mare83
14.08.2007., 09:58
meni je denis koristio hodalicu i sve je ok, lipo hoda, s kičmom mu sve u redu, nema nikakvih problema. sve frendice koje su prije mene rodile dicu su stavljali u hodalicu i ništa im nije, niti hodaju na prstima niti imaju problema s kralježnicom.

Lasa Vadački
14.08.2007., 10:27
meni je denis koristio hodalicu i sve je ok

To je tvoje iskustvo i ja to poštujem. Ali to ne znači da je to ispravno.
Meni je baba davala sarmu sa četiri mjeseca.:D

mare83
14.08.2007., 10:39
To je tvoje iskustvo i ja to poštujem. Ali to ne znači da je to ispravno.
Meni je baba davala sarmu sa četiri mjeseca.:D

Sigurno ti baba opićena malo :D ma sve ok, nego sam samo tila reći kako su prije koristili hodalice i sve bilo u redu, a sad najednom svi protiv hodalice.

7777777
14.08.2007., 10:54
Sigurno ti baba opićena malo :D ma sve ok, nego sam samo tila reći kako su prije koristili hodalice i sve bilo u redu, a sad najednom svi protiv hodalice.

E Mare moja, neće se puno ljudi ovdje složiti s tobom...ili nemaju hrabrosti ili ne znam kaj...
Kad sam ja u ranijim postovima isto tak rekla da sam koristila hodalicu (za oba djeteta) bilo je svega pa i brisanja postova od strane moderatora, tak da ti buš možda prošla sa "manje ogrebotina" jer je još vrijeme godišnjih, bla bla........;)

McGrubi
14.08.2007., 13:10
jel ono stoji na hodalici upozorenje da se smije koristiti max 30min bez pauze i maksimalno sveukupno 1sat dnevno?
ako nije štetna, čemu takvo ograđivanje proizvođača?

magic blue
14.08.2007., 21:39
ako već imate hodalicu onda ne stavljajte dijete unutra nego neka izvana gura hodalicu. tako iz hodalice napravite guralicu :zubo:
mislim da to ne mere jer je obicno onaj donji krug ili kolut ili kako da ga vec nazovem puno siri od onog u kojem je sjedalica ili grijesim :misli:

magic blue
14.08.2007., 21:43
Te guralice su imali svi klinci u mojoj obitelji.Super stvar,ali bez naslona.To je plastika lagana,dijete se naasloni na to i pada na leđa,glavom o pod.:flop: Vidjela.Ali bez naslona :top:
:misli: znam da sam nesto propustila ali ne kuzim sta

magic blue
14.08.2007., 21:45
Mi budemo imali hodalicu - zove se Niko i ima 5 i pol godina i dugu dlaku za uhvatiti se i 55 kila :cerek:
ja sam fakat plavusa, pa mi onda imamo dvije hodalice doma. ma kad bolje razmislim jedno ce nam bit hodalica, a drugo guralica cim malac uzmogne pogurat tu kilazu :rofl:

Clea
14.08.2007., 23:42
to je posebno stetno za razvoj motorike.

izricito sam protiv hodalica, a niti ne vidim smisao u tom forsiranju djeteta da hoda.
svaki fizijatar ce ti reci 'ne za rukice vodat, ne u hodalicu' . ni pod razno.

MarinkaD
15.08.2007., 13:12
Nova vremena,novi trendovi...

ALi intuicija roditelja je postojana.:mig:

Hoću reći da su mi prepirke oko AS,hodalica,dohrane i ostalog smiješne.
Daj savjet,svoje iskustvo,ali ne pljuvati drugog roditelja koji odgaja-svoje dijete!:amen:

Modesti
15.08.2007., 19:26
sljedeći koji bude komentirao forumaša , a ne temu biti će kartoniran

lubyanka
16.08.2007., 00:18
Hmmm...hodalica...definitivno nista dobra ne donosi. Mi smo dobili hodalicu na poklon od moje prije za rodjenje djeteta. Tada sam mislila super poklon jer nisam znala ono sto sad znam i jer su sva djeca koju sam ja znala bila u hodalicama.
U medjuvremenu sam se pocela informirati o razvoju djece, njegovom poticanju i potencijalnim stetnim cimbenicima. Svi fizijatri i svi pedijatri ce reci NE hodalica. I tako sam ja svojoj priji rekla: 'Nemoj se ljutit ali mi hodalicu necemo koristit'. I malena je bila na konstantno na podu na didaktickoj dekici, kasnije na podu bez dekice, propuzala sa 7 i po mjeseci i pocela haracit po kuci. S 8 se pocela dizat uz namjestaj, ukljucujuci stolice, vratnice od kuhinje...normalno u svakom trenutku je netko morao biti iza nje jer je mogla opalit glavom o pod. I da se razumijemo, dogadjalo joj se i to pa sad zna lijepo past i zakotrljat se a glava cijelo vrijeme u zraku. :top: U svakom slucaju, moja curica je bez daljenjega razmazena mala prasica koja ne moze ostati sama ni sekundu a da ne brizne u plac. Sto ces, prvo dijete, nemas puno obveza i onda ga naucis na konstantnu pozornost. I tako, ja odem u wc izvadit robu iz masine a ona me iz dnevnog boravka puzajuci pokusava stici i vristi. Ja perem sudje a ona dopuzi do kuhinje i penje mi se uz ladice da bude pokraj mene. Tada je jos bila jako nestabilna i sto cu nego ostavit pranje i pazit da se ne razbije.
Trajalo je tako neko vrijeme a onda sam ja shvatila da ne mogu tako konstantno stajat iza ledja jer na kraju krajeva mora se jednom nacucit nekakvoj 'samostalnosti'...a i ja necu oprat pod, razgrnut ves, skuhat ni nama ni njoj rucak. Tako je pala odluka da mala ide u hodalicu na par minuta dok ja nesto obavim. Sad joj je 11 mjeseci i jos uvijek je takvo pravilo. Njoj hodalica vise nije niti malo interesantna jer zeli hodat za rukicu i istrazivat
sadrzaj ladica tako da sve manje i manje vremena provodi u njoj. Puzat vise ne zeli na malo duze relacije a ja sjeckat kapulu i drzat nju za rukicu i vodit je gdje joj prne ne mogu. Tako da je opet povremeno uspijem uvalit u hodalicu i bacim joj neke komadice hrane na nju i ona zadovoljna, ja obavila sto sam trebala a za 2 minute opet setamo po kuci.
Puno toga sam napisala a mozda se nece shvatiti bit. Ne smatram da sam losa majka zato jer povremeno zbilja nemam izbora. Sto se tice opasnosti da se hodalica prevrne, ona je meni stalno na oku. Sto se tic dostupnosti nekih stvari koje joj inace ne bi bile dostupne, sigurnija je u hodalici nego kad se sama penje uz ladice, i udaljenija je od svega pa samim time ne moze dohvatit sve sto bi inace mogla. Sto se tice deformacije kraljesnice, mislim da se o tom govori kad se dijete koje jos nije spremno za stajanje stavlja u hodalicu (a ima slucajeva da dijete jos ne zna ni sjedit):flop: . Sto se tice hodanja na prstima, zbilja mislim da ukupno 20 min-pola sata dnevno ne moze dijete naucit takvom hodu. Mene je malo i bilo strah ali sad vidim da moja curica fino gazi.
Nema mjesta agresivnom pljuvanju po hodalici ali isto tako moram reci da ne mogu razumjeti zene koje djecu sa 4 mjeseca stave u hodalicu. Imam primjer u obitelji i zgrazam se. Doduse, moram priznat da je malena sad super. Mama joj je prestala koristit hodalicu jer je postala prevelika za nju (bas je buca). A dok je bila u hodalici, nije naucila ni sjedit ni puzat, nista. Sa 10 mjeseci joj je mama jos uvijek morala stavljati jastuke iza njenih ledja ili stajati iza nje dok sjedi jer je bila nestabilna. Ali ubrzo je naucila sve i sad puzi ko velika i penje se uz namjestaj i mogla bi brzo prohodat. Jedino je velika razlika izmedju moje curice i nje sto je moja malena puno opreznija u svakom penjanju i spretnija u padu jer je imala priliku naucit da je ljepse past na guzu nego na glavu.
Dakle kao sto rekoh na pocetku: hodalica djetetu nece donijeti nista dobro za njegov fizicki i motorni razvoj ali vrlo je malo vjerojatno da ce rijetka i kratka upotreba nakon sto se dijete pocne samo dizati na noge imati stetne ucinke.

7777777
16.08.2007., 07:39
...........Trajalo je tako neko vrijeme a onda sam ja shvatila da ne mogu tako konstantno stajat iza ledja jer na kraju krajeva mora se jednom nacucit nekakvoj 'samostalnosti'...a i ja necu oprat pod, razgrnut ves, skuhat ni nama ni njoj rucak. Tako je pala odluka da mala ide u hodalicu na par minuta dok ja nesto obavim. Sad joj je 11 mjeseci i jos uvijek je takvo pravilo. Njoj hodalica vise nije niti malo interesantna jer zeli hodat za rukicu i istrazivat
sadrzaj ladica tako da sve manje i manje vremena provodi u njoj. Puzat vise ne zeli na malo duze relacije a ja sjeckat kapulu i drzat nju za rukicu i vodit je gdje joj prne ne mogu. Tako da je opet povremeno uspijem uvalit u hodalicu i bacim joj neke komadice hrane na nju i ona zadovoljna, ja obavila sto sam trebala a za 2 minute opet setamo po kuci.

Puno toga sam napisala a mozda se nece shvatiti bit. Ne smatram da sam losa majka zato jer povremeno zbilja nemam izbora. Sto se tice opasnosti da se hodalica prevrne, ona je meni stalno na oku. Sto se tic dostupnosti nekih stvari koje joj inace ne bi bile dostupne, sigurnija je u hodalici nego kad se sama penje uz ladice, i udaljenija je od svega pa samim time ne moze dohvatit sve sto bi inace mogla. Sto se tice deformacije kraljesnice, mislim da se o tom govori kad se dijete koje jos nije spremno za stajanje stavlja u hodalicu (a ima slucajeva da dijete jos ne zna ni sjedit):flop: . Sto se tice hodanja na prstima, zbilja mislim da ukupno 20 min-pola sata dnevno ne moze dijete naucit takvom hodu.

Ja sam shvatila bit!
Ne smatram da si loša majka zato što na par minuta dnevno dijete strpaš u hodalicu, i ja sam tako radila!

Uglavnom potpisujem te u cijelosti! :top:

milkica
16.08.2007., 08:23
i ja se slažem.

Esni
16.08.2007., 13:06
Hmmm...hodalica...definitivno nista dobra ne donosi. Mi smo dobili hodalicu na poklon od moje prije za rodjenje djeteta. Tada sam mislil.

Takodje,slazem se sa tobom.:top:

McGrubi
16.08.2007., 13:13
a brate mili, šta nitko od vas koji kopristite hodalicu niste čuli niti za dječji vrtić/ogradicum,, niti za stolicu za hranjenje ?

mislim ... radi poda ili veša djetetu izlagati hodalici IAKO ZNATE da je štetna ?

pa moram da sam ja neka superžena i supermama onda kad sam uspjela i kuhati i spremati i peglati BEZ hodalice

i još mi nije jasno: hodalica je opasna zbog spoticanja i prevrtanja, pa kako onda možete mirne duše ostaviti djete van vidokruga (odete na WC i sl.) ?

Zmijica
16.08.2007., 13:18
a brate mili, šta nitko od vas koji kopristite hodalicu niste čuli niti za dječji vrtić/ogradicum,, niti za stolicu za hranjenje ?
....
i još mi nije jasno: hodalica je opasna zbog spoticanja i prevrtanja, pa kako onda možete mirne duše ostaviti djete van vidokruga (odete na WC i sl.) ?
ja se slazem s ovim :)
vrtic je zakon, posebno drveni da se moze hvatat i dizat i sve...

7777777
16.08.2007., 13:27

mislim ... radi poda ili veša djetetu izlagati hodalici IAKO ZNATE da je štetna ?

pa moram da sam ja neka superžena i supermama onda kad sam uspjela i kuhati i spremati i peglati BEZ hodalice

A možda si stvarno superžena a ni ne znaš! Orden ćemo ti dodijeliti...;)

Imala sam vrtić/ogradicu i niti jedan od mojih sinova u njoj nije htio biti, preograničen prostor valjda.

Stolica za hranjenje - da super je, ali dijete ti ne može niti želi isto tako previše boraviti u njoj, a znala sam taj stolac zajedno s njim u kupaonicu vući ako sam morala oprati veš ili kupatilo, oribati WC, skuhati, speglati - svakako sam se snalazila...
Priznajem, puno mi je stolica za hranjenje pomogla.

Ali sam povremeno kasnije koristila i hodalicu...;) i nikad mi nije bio van vidokruga...nikad bez nadzora...njemu bilo zabavno.

lubyanka
16.08.2007., 13:52

Kao i kod 777.... moja mala razmazenka ne zeli ni cut za ogradicu- nama sluzi za drzanje igracaka. Stolac za hranjenje sam i ja vukla u wc i svugdje sa sobom ali brzo joj to dosadi.
Kad idem na wc a same smo doma, jos nikad nisam zatvorila vrata a ona kao sto sam vec navela slijedi me ko mali vijerni cuko. Wc ima prag na ulazu pa ne moze uci vec me gleda s vrata i moram se brzo popiskiti jer joj ni to nije dovoljno vec hoce uci unutra. Mala mamina maza. :cerek:
Sto se tice pranja poda, nevjeroatno je koliko ga ona moze isflekat i nevjerojatno koliko mi prasine svakodnevno upada u kucu (zivimo uz cestu), tako da je pranje poda prvenstveno nuzno radi nje a ne radi urednosti. Inace nisam bas cjepidlaka sto se tice uradednosti i nije me sram sto mi je kuca u kaosu zato jer smo se nas dvije cijeli dan igrale i 'setale' po kuci.
Ne znam jesi li bas superzena, mozda si jednostavno bila malo pametnija od mene naprimjer pa si od samog pocetka naucila dijete na povremenu samocu ili je mozda tvoje dijete jednostavno samo po sebi manje zahtijevno. Ja i suprug se odusevljavamo kad se ona jednom mjesecno probudi i ne 'zove' nas odmah nego se malo zaigra u kreveticu. Mala je ovisna o nama i mene vise brine kako to ispraviti nego da li sam pogrijesila s hodalicom jer kad kazem da nisam imala izbora onda to znaci da nisam. Imala sam izbora: hoce li provest 20 minuti u hodalici ili cijeli dan i tu sam izabrala ono prvo.

Zmijica
16.08.2007., 14:26
vidite, ni moj nece bit u vrticu duze od 10 min u komadu, onda krece urlanac.
pa kupim 10 po deset minuta da obavim sto trebam.
nekad ga jednostavno stavim da puzi oko mene, dam mu iz frizidera pasteta i kuhaca, pa "kuhamo".
snalazim se, kao i vi :)
samo sto sam otpocetka napravila druge izbore.
vjerujem da kad dodjes do jednog trenutka - izbori se opasno suzavaju.
recimo, ja svog NIKAD nisam digla da stoji, dok se sam nije naucio uspravljat. a mogao je stajat s 5 mjeseci da sam htjela. nije mi padalo na pamet.
takodjer, nema sanse da ga vodim za ruku da hoda. radije cu ga nosit. ako mu se to ne svidja, a ti sine puzi.

mozda imam i srece s djetetom, ne znam.
i da nemam, ne bih mu stetila radi svoje komocije.
znam koliko je tesko, i sama sam mama.
npr. moj jos nije noc prespavao, samim tim nisam ni ja.
pa ipak mi ne pada na pamet kuhat mu cajeve za umirenje. ni davat lupocet kad sam mozda specijalno umorna. makar mu za par puta ne bi naskodilo.

McGrubi
16.08.2007., 14:36
ja nemam klasičnu ogradicu, nego sam dobila na poklon putni krevetić, puno je bolji (veći, širi, stabilniji) od klasičnih vrtića
nije htjela biti u početku u njemu, dreka za minut.. i onda sam je privikavala tako da sam se ja s njom u ogradici igrala, stavljala nove igračke .. itd.. na kraju je bez problema sama se igrala unutra i preko 30min

McGrubi
16.08.2007., 14:38
ja nemam klasičnu ogradicu, nego sam dobila na poklon putni krevetić, puno je bolji (veći, širi, stabilniji) od klasičnih vrtića
nije htjela biti u početku u njemu, dreka za minut.. i onda sam je privikavala tako da sam se ja s njom u ogradici igrala, stavljala nove igračke .. itd.. na kraju je bez problema sama se igrala unutra i preko 30min

lubyanka
17.08.2007., 21:42
Eto, kao sto sam rekla, vjerojatno ste bile pametnije od samog pocetka pa ste djecu naucile da budu sama. Ne znam je li se moja mala prasica otkad se rodila sve skupa 1 sat igrala sama. Ona pocne plakat cim skuzi da cu je stavit u ogradicu.
Gledajte ovo: smatram da sam se kao majka duzna maksimalno zrtvovat za dijete ali sto to znaci maksimalno se zrtvovat. Cijeli dan stajat iza njenih ledja i cekat hoce li otrest glavom o plocice- jel to itko moze? Ako vi mozete, onda moram reci da ste superzene. Ili mozete slusat dreku sa stavom 'nece joj/mu nista biti, neka se nauci'. Mi nikad nismo mogli.
Mislim da zbilja malo pretjerujete u pljuvanju po hodalici. Zapravo moram reci jos jednom da sam i ja imala tocno takav stav samo prije nego sto je malena pocela krstarit po kuci i penjat se po svemu. Onda sam procijenila da je povremeno ipak sigurnija u hodalici nego bez nje.
Jedno pitanje malo offtopic. Zmijica je rekla da nikad malog ne bi vodila za rukice. Koliko ti je star sincic? Zanima me jesam li tu pogrijesila jer znam da dijete ne valja forsirat na hodanje i to stvarno nismo radili ali kad je pocela zaozbiljno setat uz namjestaj (oko 9 i po mjeseci) tu i tamo bi je uhvatili za rukice da malo proseta. Jako brzo je nakon toga uhvatila ravnotezu s jednom rukom. I sad naveliko seta tako za rukicu (ko velika:cerek: ), vise joj daje sigurnost nego sto se zbilja oslanja na nju. Je li to forsiranje? Da li to: 'ne vodat za rukice' znaci nikad ili dok dijete nije spremno? A sta je znam vise kako sto interpretirati.

McGrubi
17.08.2007., 22:09
vodati za rukice: kad je tvoja ruka iznad razine njegova ramena (to je loše jer je drukčiji raspored ravnoteženego kod slobodnog hodanja) tad se ovjesi o ruku

nema veze ako je tvoja ruka ispod razine djetetova ramena, jer se onda oslanja kao o namještaj i sl.

može se odgajati bez hodalice, samo se tek ak se to prihvati kao normalno

Zmijica
17.08.2007., 22:30
Zmijica je rekla da nikad malog ne bi vodila za rukice. Koliko ti je star sincic? Zanima me jesam li tu pogrijesila jer znam da dijete ne valja forsirat na hodanje i to stvarno nismo radili ali kad je pocela zaozbiljno setat uz namjestaj (oko 9 i po mjeseci) tu i tamo bi je uhvatili za rukice da malo proseta. Jako brzo je nakon toga uhvatila ravnotezu s jednom rukom. I sad naveliko seta tako za rukicu (ko velika:cerek: ), vise joj daje sigurnost nego sto se zbilja oslanja na nju. Je li to forsiranje? Da li to: 'ne vodat za rukice' znaci nikad ili dok dijete nije spremno?
ako mene pitas: da, to je forsiranje. nemam ga ja sto setat ako vec sam ne moze.
ovak: moj je osam mjeseci, dize se uz namjestaj i pravi dva koraka desno, dva koraka lijevo. ponekad se zaboravi pa se skroz pusti i stoji sam. kad skuzi, lijepo cucne pa na guzu. nekad dize rukice i onda ga nosim.
kad bude mogao sam napravit tri koraka, bez da se drzi za ista, dat cu mu ruku i pomoc mu, posebno vani. prije ne.

sobu sam uredila tako da se nema na sto ozlijediti, niti ista moze ozlijediti njega. ak mi raskupusa rucnike u donjem dijelu ormara, bozemoj.
ok, imam srece utoliko sto mi je kuhinja spojena sa dnevnom sobom, pa ga mogu drzati na oku u svakom trenutku dok kuham.

takodjer, moj izbor nije bio ni stajat iza njega i hvatat ga, nit ga pustiti da place. pustila sam ga da pada, prvo u ogradici (pod je tapeciran) i na krevetu (dizao se hvatajuci se za jastuke trosjeda), a onda na parketu. cim bi zaplakao, uzela sam ga i utjesila. nakon dva strasna tjedna sa po tri-cetiri pada dnevno naucio je da se spusti kad osjeti umor. kad i padne, padne tako spretno da ni ne zaplace.

do sest mjeseci ga nisam mogla ni deset minuta samog ostavit... kmecanje, kmecanje. ne mogu ni ja slusat plac, tako da te razumijem :)
i jednostavno nista nisam radila osim bila s njim, nosila ga, pricala, setala. kuhala bih vikendom kad je mm bio doma.
da, pizdila sam. bila ocajna, povremeno.
proslo je :)

pisem ovo ne zbog hodalica, nego jer mislim da je malo razmisljanja unaprijed vazno, u svemu sto se djeteta tice. sto mi je vazno u njegovom odrastanju? sto nije? sto zelim? sto nikako ne zelim? kako cu to postici?

Clea
18.08.2007., 00:14
vodanje za rukice je u vecini slucajeva forsiranje. a pogotovo dok dijete jos samo uopce ne koraca samostalno (hodanje uz namjestaj nije samostalno hodanje)

pustite djecu nek puzu, puzanje je jako korisno za djetetov razvoj, ne samo motoricki. a to vodanje za rukice, bez obzira jel se izvodi pravilno ili nepravilno, u principu skracuje fazu puzanja, a moguce je da i produzi period u kojem dijete treba ruku za hodanje, znaci samostalno hodanje nastupa kasnije jer je djetetu tesko odvojiti se od ruke na koju se naviklo (iako na pocetku imamo dojam da mu ruka daje sigurnost, da, ali kratkorocno)

o puzanju iz knjige Pametni pokreti:
Već se dugo zna da je faza puzanja u dojenačkoj dobi važna za aktiviranje potpunog senzoričkog funkcioniranja i spoznajnih procesa. Puzanje zapravo predstavlja križno-lateralne pokrete kojima se prelazi preko središnje linije tijela (desna ruka prelazi na lijevu stranu tijela i obratno), čime se ostvaruje bilateralna i bihemisferna integracija (obje moždane polutke rade zajedno). Neurološka istraživanja su pokazala da aktivnost puzanja izravno utječe na buduće ovladavanje vještinom čitanja! Puzanjem ili križno-lateralnim gibanjem postiže se potpuni senzorički pristup (slušni, vizualni, proprioceptivni) s obje strane tijela i potpuna senzomotorička integracija. Kad se Križno gibanje izvodi polako, svjesno se aktiviraju vestibularni sustav i čeoni režnjevi mozga (područja u kojima se ostvaruje glavnina spoznajnih aktivnosti), čime se potiče učenje i pamćenje.

a djeca koja koriste hodalicu imaju tendenciju ili preskociti fazu puzanja, ili im se ta faza skracuje.

osim toga, jako je vazno da dijete ponekad i padne, da nauci i padati, tj. razvije sve obrane. znaci ne izbjegavati sve situacije kad je moguce da dijete padne, ali se moze utjecati na to na kojoj podlozi ce padati (ko sto ej zmijica napisala). moje dijete je padalo u krevetu, na tepihu i na laminatu. na krevetu uopce nisam pazila kako pada, nek se snalazi, na tepihu malo vise, a na laminatu najvise. u kuhinji gdje su plocice sam pazila ko kobac da ne bi slucajno pao, ali zato sad uopce ne pazim nigdje, jer znam da se moze docekati kako treba i izbjeci nezgodni udarac, ai stvarno rijetko pada, osim na guzu. isto tako, kad bi pao, ako ne bi zaplakao ne bi ga tjesila, tj. suzdrzala bi se da ne reagiram ako on en bi, jer puno puta se djeca preplase nase reakcije, a da mi ne reagiramo dijete bi samo nastavilo picit dalje :)

sve u svemu, hodalice i vodenje za ruke su forsiranje hodanja, onemogucavanje pravilnog, optimalnog i kompletnog razvoja, i ostavlja ne samo vidljive posljedice nego i one nevidljive, koje se mogu manifestirati tek puno kasnije.

Clea
18.08.2007., 00:55
Eto, kao sto sam rekla, vjerojatno ste bile pametnije od samog pocetka pa ste djecu naucile da budu sama. .

nisam niakda ostavljala dijete samo, do nekih 6, 7 mjeseci nsiam ga skoro nikad ni ostavljala, tj. pustala iz ruku:zubo:
osim po noci, kad je spavao, po danu je cijelo vrijeme visio na meni, i to sam morala ja stajat ili hodat, sjedila sam samo kad je dojio ili spavao, i to, pogadate, meni na rukama:zubo:
i dan danas se cudim samoj sebi kako sam izdrzala, nemam pojma :confused:

ni sad nije bas nesto ljubitelj samoce, ali doskoci se i tome. stvari po kuci ili obavljam kad on spava, a ako je budan onda malo radim, pa malo pustim, pa opet malo radim, pa se s njim zabavljam, pa njemu uvalim nesto da se zabavlja...ako se moram otusirat, njega stavim u malu kadicu pa u kadu, i on se igra dok ja perem kosu. ili on stoji pored kade i baca stvari meni u kadu (igracke, sampone, lavore :D ) . ako se spremamo van prvo njega spremim, zavezem u kolica i tek onda se ja spremam, usput mu dodajem sve sto nadem na putu da se zabavlja.
ako moram pisat, odem u wc i na brzinu s epopisam, taman dok on skuzi di sam ja, i jedva uspijem oprat ruke, na vrijem da sprijecim da dohvati skoljku ili cetku za wc. ponekad mu pobacam igracke na vrata wc-a da ne navali odmah na skoljku i cetku, ali to rijetko pali jer nije ni on bedast;)

zelim reci da ni ja nista posebno ne radim nego se snalazim na sve moguce nacine, kao i vecina zena. samo sto ja ne koristim hodalicu kao jednu od mogucnosti, i to je to.

TuziBaba
18.08.2007., 01:28
Hej žene !!!

Kada je najpogodnije da moju bebačicu stavim u hodalicu ?
Dal je prerano 7 i pol mjeseci.... ?
Dosta dobro se održava na nogicama.
Ak znate kaj recite...

Hebes hodalicu, nemoj od njega praviti invalida,
ako se dobro odrzava na nogama onda ce uskoro dobro i hodati :)

Modesti
18.08.2007., 16:37
moj je npr pao iz vrtića.Onog velikog.Na glavu. Uhvatio se rukicama za ogradu odupro nogicama o mrežu i tras. Stariji sin je bio u hodalici, onda nisu tvrdili da je štetna. Nikad nije iz nje pao, sada ima 16 , odličan je sportaš.

lubyanka
19.08.2007., 00:19
Jel ono netko rekao da vodanje za rukicu odgadja prve samostalne korake?
Moja mala sinjorina je danas prohodala! 11 mjeseci i 1 dan! Moram priznati da me iznenadila. Rekla sam vec da je prilicno stabilna i da joj nasa ruka sluzi za osjecaj sigurnosti ali da ce vec prvi dan hodanja prelaziti odjednom po 10-ak metara...nikako nisam ocekivala. Obicno se djeca 'bacaju' najprije po 2-3 koracica od mame do tate. A ona frajerica zapicila ko velika. Eto sad izgleda imam odgovor na svoje pitanje da li sam pogrijesila.
Opet sam offtopic ali presmijesno mi je kako je pocela setat pa jednostavno moram to podijelit s vama. Uzela je za ruke svoju lutku s kojom inace tako 'plese' i dok ju je tata pridrzavao za laktove ona i lutka su setale. Onda ju je on poceo pustati 2-3 koraka pa je opet uhvati. I onda je krenila, nosi lutku i misli da je lutka drzi da ne padne. Joj kako smo joj se smijali. Onda je bio problem da shvati da joj ne treba lutka. I uzmem ja lutku i kazem 'Ajde dodji, ocemo plesat?' A ona ide, i ide, i ide i zgrabi lutku za ruke i plese! :cerek:
A kako seta kroz hodnik, mala pijandura, od zida do zida:zubo: . Al kad se skoncentrira...ko da seta vec godinu dana. I sto me jos iznenadilo: bacila ja cipelu na nekih 4-5 metara udaljenosti i ide ona po cipelu, cucne, uzme, digne se, okrene i nosi natrag- sve sama :eek: (naravno, ja iza nje spremno cekam da je uhvatim). Ok, to sve skupa izvest je uspjela jednom ali hej, prosto mi je nevjerojatno da tako izgleda prohodavanje djeteta. Aj sad mi recite da sam hodalicom ili vodanjem za rukice nastetila njenom razvoju. A sto se tice puzanja, to ce jos potrajati jer ako mi nismo pokraj nje, ona krece cetveronoske. Dosad puzi vec 3 i pol mjeseca. Pa valjda je to dovoljno.

Ne ljutite se na duzinu posta, uzbudjena sam ko nikad.

Da opet pojasnim sto mislim o hodalici: najbolje je uopce je ne imati u kuci da se ne bi doslo u napast (kao ja). Ako vec stavite dijete u hodalicu, budite svjesni da bi mu bolje bilo da nije u njoj pa nastojte to vrijeme skratiti na ono koje je nuzno. A u medjuvremenu neka puzi, penje se i istraziva svoje mogucnosti. Ako prije i nisam bila, sad sam uvjerena da 20 minuti dnevno u hodalici dijetetu nece naskoditi. I da, nije pametno poceti ju korisiti prije nego dijete vec nauci dobro puzati i dizati se na noge uz namjestaj da se ne bi desilo da se preskoci puzanje i neizbjezne povremene padove.
Malo drzim stranu ZA a malo PROTIV, ali moram reci da sutra idemo na prvi rodjendan onoj malenoj koju sam spominjala da je bila u hodalici prije nego je znala sjedit i mnogo vremena je provodila u njoj. Ona jos nije samostalno prohodala a buduci da nije bas ni padala, nema obrambene reflekse dovoljno razvijene i puno je neopreznija od moje malene tako da kad prohoda, mama ce joj bojim se dugo morati trcati za njom da ne bi pala na nos.

lubyanka
19.08.2007., 00:30
moj je npr pao iz vrtića.Onog velikog.Na glavu. Uhvatio se rukicama za ogradu odupro nogicama o mrežu i tras. Stariji sin je bio u hodalici, onda nisu tvrdili da je štetna. Nikad nije iz nje pao, sada ima 16 , odličan je sportaš.
Mali ti je frajer pravi. :top: Takvog ja hocu za zeta! :D

Da budem iskrena, ne znam nikoga kome je dijete palo iz hodalice a puno roditelja mi je pricalo da su im djeca iskakala naglavacke npr iz krevetica. Mogu zamisliti kako pad iz hodalice moze biti ruzan i opasan ali kazem opet ja ne poznajem nikoga kome se to dogodilo. Vi poznajete?

alexxx
19.08.2007., 00:48
svoje roditelje. :D

Zmijica
19.08.2007., 07:18
I da, nije pametno poceti ju korisiti prije nego dijete vec nauci dobro puzati i dizati se na noge uz namjestaj da se ne bi desilo da se preskoci puzanje i neizbjezne povremene padove.
mislim da si ovim rekla najbitnije :)

cestitam za prve korake :cerek:

magic blue
19.08.2007., 07:23
lubyanka cestitam na ulasku u svijet pticje perspektive :cerek:

Modesti
19.08.2007., 10:25
Mali ti je frajer pravi. :top: Takvog ja hocu za zeta! :D

Da budem iskrena, ne znam nikoga kome je dijete palo iz hodalice a puno roditelja mi je pricalo da su im djeca iskakala naglavacke npr iz krevetica. Mogu zamisliti kako pad iz hodalice moze biti ruzan i opasan ali kazem opet ja ne poznajem nikoga kome se to dogodilo. Vi poznajete?

Frajerčina i po:cerek: , prohodao sa 10 mjeseci, ne prohodao nego protrčao, uglavnom penje se posvuda,izrazito je spretan .
Stariji sin (onaj iz hodalice:D ) je sportaš (sad je na kondicionom s reprezentacijom:cerek: ) no on u njegovim mjesecima nije bio ni pola tako spretan. Ustvari on je dosta kasno i prohodao potpuno samostalno (možda je tome kriva hodalica) , ali iz hodalice nije pao nikada. Istina nije ni iz vrtića.
Mlađeg pak nakon tog nesretnog pada iz vrtića nisam više ostavljala samog u vrtiću, ali je zato preda mnom izašao niti petnaest dana nakon pada iz vrtića .
Naravno stajala sam kraj njega , ali potpuno samostalno se na gore opisani način podigao i prevalio se preko dočekavši se na nogice.
Pretpostavljam da sam ga stavila u hodalicu da bi isto pokušao izaći iz nje i vjerojatno pao.

lubyanka
19.08.2007., 11:48
svoje roditelje. :D

Stvarno? Ti si pala ili? Ili se sprdas?

alexxx
19.08.2007., 13:09
prvi (i jedini :D) put kad me mama stavila u nju sam se junački zalaufala, pala i lupila glavom, nije me stigla ulovit. posljedice vidiš čim me malo duže čitaš po forumu. pa ti stavljaj dijete u hodalicu. :flop: :rofl:

Modesti
19.08.2007., 13:29
prvi (i jedini :D) put kad me mama stavila u nju sam se junački zalaufala, pala i lupila glavom, nije me stigla ulovit. posljedice vidiš čim me malo duže čitaš po forumu. pa ti stavljaj dijete u hodalicu. :flop: :rofl:

:rofl:
je tako za mog šogora kažu da je ...pal na glavu kad je bil mići.... što puno toga objašnjava:D

Šalu na stranu, ali ja bi ipak rekla da se malu djecu ne bi trebalo ostavljati ni u hodalici ni u vrtiću same. Mene je bilo prestrah da se ne probudi u krevetiću, poprti preko visoke ograde i tresne dolje pa sam ga stavljala spavati na naš krevet koji je puno niži s jedne strane omeđen krevetićem, a po podu strunjača i jastuci:D .
S njima treba uvijek biti na oprezu. Moj je npr dok još nije dosezao do kvake znao dogurati stolicu do vrata popeti se na nju u pritisnuti.
Sada kada ima 19 mjeseci zna i ključ okrenuti u kvaci pa isti držimo na vrhu frižidera.
U svakom slučaju bolje ih je imati na oku.

mandy
19.08.2007., 19:41
od sestrične malac bio u hodalici 4 mjeseca, stalno.....sad ima 13 mjeseci i ne želi hodat, zapravo se boji.....nešto prije pune godine maknuli hodalicu i on bi sad hodao al čim se nema za što uhvatit sjeda i ljuti se jer bi išao a ne smije......

ne mora značit da će se išta dogodit ako je dijete u hodalici ili će teže prohodat samo, svako je dijete individualno.....al ja je ipak ne bi...

SaveAss
19.08.2007., 19:55
ne mora značit da će se išta dogodit ako je dijete u hodalici ili će teže prohodat samo, svako je dijete individualno.....al ja je ipak ne bi...

Narafski.
Evo da moje starce pitate - hodalica je za mene bila super stvar, no ne i za moju sestru jer sam ja prohodala prije nekog prosjeka, a ona kasnije.
Nezgode s hodalicom su im ne nepoznanica.

Al ja to B. neću nabavljat. Ne vidim uopće šta će nam to. Nek prohoda dižući se uz namještaj kad bude spreman.

mandy
19.08.2007., 20:02
mi i tak nemamo nekog m,jesta gdje bi mogao hodalirat :lol:

b-mina
19.08.2007., 22:43
hodalice su propale investicije..ono prije 4 g mi smo je dobili na poklon..al nam nije trebala..bio je krupan bebač pa ga nisam ni stavljala(s 9 mj prvi put)..par puta je bio samo dok bi ujutro popila kavu(u prijevodu 5-10 minuta)..jedniostavno je nije htio..nego je htio silom prohodati..i prohodao je s 10 i po mjeseci..doslovce protrčao..sada ta hodalica skuplja prašinu na tavanu
Ima vrlo lijepih guralica..s kojima se dijete može igrati i nakon što prohoda.. to mi je puno bolji izbor

mandy
20.08.2007., 12:43
i meni se sviđaju guralice

frogy
21.08.2007., 09:25
Mi smo s našim malim hodali na fizikalnu jer je imao smanjen tonus mišića i dr. nam je rekla da ni u kom slučaju dijete ne stavljamo u hodalicu. U Kanadi su navodno i zabranjene.

capi23
28.10.2007., 18:21
imamo princezu od 8 i pol mjeseci i zanima nas da li je poželjno da je stavljamo u hodalicu ili ne:confused:
Već sama stoji bez pridržavanja par sekundi i hoda po kinderbetu uz pridržavanje, stoji već mjesec dana:)

magic blue
28.10.2007., 18:23
onda vam hodalica definitivno ne treba :kiss:

Esni
28.10.2007., 19:02
To je definitivno tvoja odluka dal ces stavljat djete u hodalicu ili ne!Moj malac je imao hodalicu koja se i ljuljala kad bi preokrenuli tockice.Par puta sam ga stavljala u hodalicu da hoda u njoj al nije se bas snalazio,al uglavnom je stojao i ljuljao se.

verica
28.10.2007., 19:08
Nepoželjno je.

meri79
28.10.2007., 20:00
na preporuku pedijatrice nismo nikad je koristili

magic blue
28.10.2007., 21:22
modovi jel se moze ovaj topic spojit s onim vec postojecim da covjek ipak dobije vise informacija :mig:

mandy
28.10.2007., 21:51
sad joj ne treba....a i nije poželjno :top:

putnica
28.10.2007., 23:26
modovi jel se moze ovaj topic spojit s onim vec postojecim da covjek ipak dobije vise informacija :mig:

i da malo podgrijemo raspravu :D

capi, puno je toga napisano, na kraju ces samo ti morati donijeti svoju odluku. :)

moja volja
29.10.2007., 07:16
Moj malac je u hodalici...sat-dva dnevno sveukupno..ima 8mj...voli hodalicu ,nikad nije pao, kad je van hodalice diže se sam kad se hvata za fotelju ili kad je u igraonici...niad nije bilo problema s hodalicom...ugl. to sve ovisi o djetetu...mom zaista ništa ne smeta i svestran je može u hodalicu amože i bez nje...čak je prije 3 dana napravio dva samostalna koraka odmene do mm-a..sto puta je pao na guzu i ne boji seponovno probati..nisam ni ja bila za hodalicu ali zaista vjerujem da nemože škoditi ako se klinac stavi na 15-20 minuta dok ja npr. pripremim ručak ..ili operem kupatilo a on laufa pored mene.

mici123
29.10.2007., 08:25
http://vijesti.hrt.hr/arhiv/99/10/14/ZAN.html

HODALICE ŠTETE RAZVOJU DJETETA

14. listopada - Najprije se činilo da dječje hodalice potiču kretanje djeteta, no danas znanstvenici tvrde da mogu kočiti njegov razvoj.
Mala djeca koju roditelji stavljaju u hodalice počnu samostalno sjediti, puzati i hodati kasnije te postižu slabije rezultate u testovima mentalnog i fizičkog razvoja od druge djece, tvrde Roger Burton i njegovi suradnici s državnog Sveučilišta u Buffalu i Sveučilišta Case Western Reserve. Hodalice novijeg tipa, koje imaju velik dodatak zbog kojega dijete dok hoda ne vidi noge i ne može loviti stvari oko sebe, mogu izazvati veći zastoj u fizičkom i mentalnom razvoju, upozorava Burton.
Znanstvenici su usporedili korištenje hodalice i mentalni razvoj 109 djece u području Buffala u državi New York. O svom istraživanju liječnici izvješćuju u članku objavljenom u Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics. Polovica ispitane djece nikad nije bila u hodalici, trećina je imala hodalice novog tipa s velikim dodatkom zbog kojega nisu mogla vidjeti noge, a ostala su djeca imala manje hodalice starijeg tipa u kojima su mogla vidjeti noge i hvatati predmete koji su im se našli u blizini. Djeca su ispitana najprije u dobi između 6 mjeseci i godine dana i zatim tri mjeseca poslije, uz pomoć standardnih mjerila fizičkog i mentalnog razvoja. Roditelji su odgovorili na pitanja kad je njihovo dijete prvi put samo sjelo, počelo puzati ili hodati.
Istraživači naglašavaju da su sva djeca ostvarila rezultate u granicama normale. Ipak, djeca koja su imala noviju hodalicu kasnije su počela sjedati, puzati i hodati. Slabije rezultate postigla su i u testovima kojima se ispitivao razvoj. Rezultati djece koja su imala starije hodalice bili su između rezultata djece u druge dvije skupine. Djeci u novim hodalicama s velikim dodacima zbog kojih ne vide noge uskraćene su vizualne informacije pomoću kojih uče kako se njihovo tijelo kreće kroz prostor. Osim toga, mogućnost hvatanja i istraživanja okoliša ključna je za mentalni razvoj, kaže Burton.
Ipak, roditelji koji djecu stavljaju u hodalice ne moraju paničariti: Normalna djeca koja koriste nove hodalice vjerojatno će dostići vršnjake koji ne koriste hodalice kad prohodaju i kad ih hodalica više ne bude sputavala.
No, u izvješću iz 1994. Povjerenstva za sigurnost proizvoda namijenjenih potrošačima ističe se da su dječje hodalice krive za više ozljeda no bilo koji drugi proizvod namijenjen djeci. Od 1984. godine bilo je najmanje 11 smrtnih slučajeva. Kada se u obzir uzmu faktor opasnosti i podaci o razvoju iz našeg istraživanja, rizik je, čini se, veći od bilo koje prednosti korištenja hodalice, kazao je Burton.

mici123
29.10.2007., 08:29
http://www.maminosunce.hr/article.asp?documentId=6
evo šta kaže prof.dr. Milena Stojčević – Polovina

Čemu onda hodalica? Je li zaista potrebna?
Izgleda da i nije, jer ako nije dobro za bebu dovoditi je u situaciju da radi ono što još zapravo ne može sama činiti, stavljanjem u hodalicu dovodimo je upravo u takvu situaciju.

Koje su moguće štetne posljedice primjene hodalice?
Nabrojit ćemo neke:
- akoje hodalice bebi previsoka, beba se neće oslanjati na cijela stopala, već na nožne prstiće i na nepuna stopala
- u hodalici će početi „hodati“ odmah prema naprijed, a prirodni tijek razvoja hoda je prvo hod u stranu pa potom naprijed i u to jednostavno „ne treba dirati“ jer je u našoj shemi razvoja to tako „ucrtano“
- hodalice su na kotačićima, dijete u hodalici „leti“ amo-tamo te je to neka vrsta pokretanja na mahove, a ono motorički nije za to sposobno i zbog toga razvija kompenzacijske mehanizme čija shema ovisi o djetetovom razvojnom nivou, tj. njegovim stvarnim motoričkim sposobnostima. U svakom slučaju, kompenzacijski mehanizmi su jedna nadogradnja motornog razvoja koja narušava normalni, idealni tijek razvoja djeteta
- povećana je mogućnost pojave nespretnosti jer je manje ili više narušen razvoj obrambenih reakcija
- u slučaju da dijete ima smetnje u razvoju, posebno cerebralne poremetnje kretanja, tada ga se nikao ne smije „na svoju ruku“ stavljati u hodalicu, jer se time pospješuje razvoj patološke nadgradnje osnovnog oboljenja. To je razvoj pogrešnih kompenzacijskih mehanizama koji su zapravo nenormalni obrasci položaja i pokreta što znatno otežava cijelu situaciju, a mogu biti teži od osnovnog oboljenja.

Dakle pustimo zdravu bebu da se razvija prirodnim tijekom uz nježnu stimulaciju istog primjerenim bavljenjem djetetom. Ukoliko beba ima problema u razvoju, nužno je primijeniti odgovarajuće liječenje. Što se motorike tiče, savjetom i uputom pomoći će vam specijalist za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju. To nije teško, a vašoj će bebi puno značiti.

amiha1
29.10.2007., 09:33
Moja teorija:tko voli, nek izvoli.
Osobno sam protiv stavljanja djeteta u hodalicu, ali je moje djete ipak koristi.
Sa njegovih osam mj. starosti morala sam poceti raditi. Tocno kad je on poceo polako capkati. Hodalica nam je u povremenim situacijama spas.
Pokusavam je izbjegavati maksimalno. Koristimo je samo kad moram skuhati rucak ili nesto nabrzaka pospremiti. U principu kombiniramo vrtic-gajbicu, puzanje, hodalicu i hodanje za rucicu. Sve u svemu, snalazimo se.
Malac je sad jedanaest mj. i fali mu jako jako malo da sam prohoda. Za sad nisam niti ja, a niti je pedijatrica primjetila nekakve probleme niti sa kukovima niti sa stopalima. Vjerujem sa ce i dalje biti sve o.k.

MarinkaD
29.10.2007., 10:35
Nama hodailca služi čisto ukrasa radi,da skuplja prašinu.:D
Stavimo ga ponekad u nju,ali na kratko.Više voli kad je slobodan da puže i diže se uz stvari koje ne smije.:zubo:

Ako moram nešto obaviti,a on mi ne može puzati,recimo,u kuhinji,radije ga stavim u kišobran kolica koja nam služe samo za po kući.:rolleyes:

Esni
29.10.2007., 11:00
Ja sam svog stavljala par puta da hoda u njoj al on se nije nikad snasao u njoj osobito i noge su mu zapinjale tak da smo odustali od nje!

Zmijica
30.10.2007., 10:37
http://www.maminosunce.hr/article.asp?documentId=6
evo šta kaže prof.dr. Milena Stojčević – Polovina
mici je sve rekla.

meni se cini da su fore tipa - trebam malo vremena, on je tako sretan u hodalici, :blabla: cisto izvlacenje.
petnaest minuta vremena se moze kupit i na drugacije nacine - evo, marinkin je jedan :)
isto mi se cini da je pravi razlog zasto roditelji kupuju hodalice (i vodaju dijete za rukicu) je taj da vole vidit kako im je dijete "napredno" i hoda, a ne da puze kao mala zivotinja po prljavom podu.

ja volim male zivotinje :cerek:

amiha1
30.10.2007., 11:41
(i vodaju dijete za rukicu) je taj da vole vidit kako im je dijete "napredno" i hoda, a ne da puze kao mala zivotinja po prljavom podu.

ja volim male zivotinje :cerek:

Nije stvar u tome, moj malac samo ispruzi rucicu i vice a,a,a,a.... Sam trazi da tako hoda. Prvo je tako krenuo za dvije, a kad je bio spreman sam se pustio i krenuo za jednu. Trenutno se na krace relacije povremeno pusti sam bez drzanja.
Djete s vremenom osjeti sigurnost i tako mu se treba prilagodavati, on ce sam odluciti kad bude spreman i krenuti sam hodati i to treba postivati.

*Mistique*
22.03.2008., 13:41
Mi smo isto PROTIV hodalice jer je smatramo nepotrebnom a i to bi bio glupo bačen novac.Beba se u njoj nauči krivo hodati,kasnije traži oslonac i teže naući samostalno stajati i kretati se.Zato kada im dođe vrime sami će napraviti svoje prve korake.Neke bebe uopče ni ne pužu prije,već jednostavno čekaju da dovoljno ojačaju svoje nogice i krenu u prvu šetnjicu!
Roko još ne puže a tko zna kako je u svemu na svog taja možda jednostavno tu fazu preskoći! :cerek:

MissLestrange
22.03.2008., 14:04
nije ni meni hodalica draga... smatram ju potpuno nepotrebnom i škodljivom. meni nije bila potrebna da naučim hodati kao ni mojoj kćeri. kod klinaca ne treba forsirati takve stvari, kad sami budu spremni ustat će odnosno samostalno prohodati.

moja volja
22.03.2008., 14:06
joj joj uf..uf kad prčitam ovako ''pametne'' komentare ... evo moj je s 6 i polmj bio u hodalici dbevno sve ukupno 2-3 sata...znači kad sam trebala da se tušnem nabrzinu a on od 5 -og mj nije htio ležati ili pristaviti ručak onda je bio u hodalici ili dok usisavam...inače...prohodao je s 8 mj sam odsebe držeči se za baku i 5 koraka do djede i od tog dana ja bio u hodalici još 3 ili 4 puta iviše sam nije htio jer ga je ograničavala da priđe stvarima bliže...ja ih ne smatram da su loše ako se ne pretjeruje...ona ni nije napravljena da djete cijeli dan visi u njoj nego dok je u fazi ''prohodavanja'' čisto da u nekim trenutcima pomogne ....ništa više..a sve te siiilne nezgode..ispadanja iz nje ili pad s stepenica u hodalici, ili ako se hodalica sklopi dok je djete u njoj...ja pitam a gdje su tu bili roditelji?

cvijetić
22.03.2008., 18:49
ja bi kupila guralicu,a ne hodalicu...
jel netko vidio?

mandy
22.03.2008., 19:03
guralica ima u TL-u, Chiccu....

mi je imamo...http://www.kupiprodaj.net/HR/oglas155754/Tomy-guralica-trokolica-za-djecu.htm poslje se pretvori u biciklić sa prikolicom..super je ..

a ima i ovakvih http://www.turbolimac.com/Search.aspx

protiv hodalice sam....netko je već rekao da se priroda za sve pobrinula a hodalica može taj proces omest..

Mihael stoji od 6 mj....prohodao sam sa 11 bez hodalice, vodanja za ruke i sl....

kad se dijete samo može podić na noge nije prerano da stoji....neki nikad en propužu, već odma prohodaju...:)

cvijetić
22.03.2008., 19:44
Mandy, ova vaša je suuper! gdje ste ju kupili?
ovaj link od tl mi ne otvara...

cvijetić
22.03.2008., 19:54
Mandy, jel ova slična vašoj?
http://www.turbolimac.com/Products/TurboLimac/PID-90340481.aspx

alexxx
23.03.2008., 12:07
sve te siiilne nezgode..ispadanja iz nje ili pad s stepenica u hodalici, ili ako se hodalica sklopi dok je djete u njoj...ja pitam a gdje su tu bili roditelji?ja sam skupa sa svojom pala naglavačke valjda one sekunde kad su me stavili u nju. mama je bila pored mene, jerbo me upravo stavila u nju. i pazila.

prvi i zadnji put da sam bila u hodalici. :D

evo moj je s 6 i polmj bio u hodalici dbevno sve ukupno 2-3 sata...znači kad sam trebala da se tušnem nabrzinu a on od 5 -og mj nije htio ležati ili pristaviti ručak onda je bio u hodalici ili dok usisavamti si ful pazila da ne padne dok si se tuširala, kuhala ručak, i usisavala? :confused: pa ti si super žena. :)

Het
23.03.2008., 12:20
Moja beba ima 8 i 1/2 mjeseci. Nema nikakve volje za puzanjem ali zato strašno želi stajati i biti na nogama. Probali smo ga stavljati u hocalicu i to mu se jako sviđa (po 1/2 sata dnevno).
Kakva su vaša iskustava sa hodalicama budući da su svi u posljednje vrijeme podijeljenog mišljenja oko njih, ustavi više protiv nego za.
Da li je rano da stoji na nogama u ovo vrijeme budući da tako jako želi?

dms

ja sam prohodala u to doba..extremno rano znam..da nisam vidjela u vlastitom kartonu nebi vjerovala..isto tako necakinja od mog muza sa 9 mjeseci
osobno mi nista zdravstveno ne fali..puzala nisam nikad..jednostavno htjela da sam na nogama stalno
moja mala nije htjela u hodalicu..ona je sama od sebe prohodala sa god dana..a mali je vec sa 7 mjeseci letio po kuci u hodalici..oboje su sad fizicki zdravi (da kucnem u drvo) bas nikakvih problema..svi smo razliciti
mislim da nema pravo i krivo vrijeme vec je to individualno

SaveAss
23.03.2008., 12:30
ne radi se o pravom i krivom vremenu, već je stvar vrlo jednostavna: fizijatri i ini stručnjaci diljem svijeta su se već odavno izjasnili o štetnosti hodalice. i zašto uvijek iste priče vrtimo?

pa naravno da nismo svi isti, pa naravno da neće svako dijete koje stane u hodalicu polomit vrat, niti će svako imati problema, ali čemu riskirati mogućnost da se takvo nešto dogodi?
zbog kupljenog vremena? lako se zaobiđe hodalica u tom slučaju - dijete se može stavit i u: viper ili kolica ili ogradicu dok se mama tušira i sl.

čemu onda ta hodalica? da bebač bude full ponosan (da starci budu) kako rano hoda? pa hodat će i bez toga, samo koji mjesec kasnije. i opet svi sretni i ponosni, a moguće neželjne posljedice hodalice su izbjegnute

Het
23.03.2008., 12:41
ne radi se o pravom i krivom vremenu, već je stvar vrlo jednostavna: fizijatri i ini stručnjaci diljem svijeta su se već odavno izjasnili o štetnosti hodalice. i zašto uvijek iste priče vrtimo?

pa naravno da nismo svi isti, pa naravno da neće svako dijete koje stane u hodalicu polomit vrat, niti će svako imati problema, ali čemu riskirati mogućnost da se takvo nešto dogodi?
zbog kupljenog vremena? lako se zaobiđe hodalica u tom slučaju - dijete se može stavit i u: viper ili kolica ili ogradicu dok se mama tušira i sl.

čemu onda ta hodalica? da bebač bude full ponosan (da starci budu) kako rano hoda? pa hodat će i bez toga, samo koji mjesec kasnije. i opet svi sretni i ponosni, a moguće neželjne posljedice hodalice su izbjegnute

pa neznam bas koliko ranije prohodaju...moji su oboje u isto doba a nisu oboje bili u hodalici..i sumnjam da svi roditelji kupe hodalicu da im to bude babysitting dok se tusiraju..neki klinci vole bit independent..imam takvog sina..njemu nije bilo do nosanja (koje meni nikad nije bio problem) niti do kolica..mali je bio nemiran vrag i sa hodalicom se preporodio..dobio je slobodu
a mala je pak htjela mir..svako djete vuce na svoje
uostalom tusiranje se obavi dok klinac spava pa znas 100% da nece bit scena
tko zna sta bi bilo da imam jos jedno..dali bi bilo nemirno ko brat ili flegma ko seka..meni svejedno :)

moja volja
23.03.2008., 16:54
ja sam skupa sa svojom pala naglavačke valjda one sekunde kad su me stavili u nju. mama je bila pored mene, jerbo me upravo stavila u nju. i pazila.

prvi i zadnji put da sam bila u hodalici. :D
ti si ful pazila da ne padne dok si se tuširala, kuhala ručak, i usisavala? :confused: pa ti si super žena. :)

hvala, da jesam, ja sam super žena.:kava:
ako si pala iz nje te sekunde kad te stavila onda hodalica nije bila ispravna ili ti ju mama nije znala sklopiti i zakočiti ispravno....moje je bio u hodalici u kupatilu skupa sa mnom, i u kuhinji skupa sa mnom...nikad van prostorije gdje sam ja....ja ne kuham sat vremena bez prestanka ,niti se tuširam pol sata a da mi nije na oku...i ne usisavam pol sata jar mi je stan 50 m2..završim prije nego što počnem. i takav komentar uopće nije potreban jer nemam mišljenje o hodalicama kao ti...ne smatram ih nužno pogrešnim ali ni potrebnim. stoga skuuuliraj se :):lol:

moja volja
23.03.2008., 17:04
nikad ga ne bi ni stavila u hodalicu da je nisam dobila i da mi se mali u toj hodalici nije raspametio od sreće što može sam sve izvesti bez da ovisi o meni..od onda je bio 100% sretniji jer je mogao laufati a da se ne ''prepire'' sa mnom...u viper nije mogao od 5 og mj. jer je iskako iz njega tj. prevrtao se , bacao iz njega, tuširati se nisam mogla kad spava jer je kupatilo pored spavaće sobe i svaki puta se probudi čim se pusti voda a wc da ni ne spominjem, ogradica- to je bilo strašno, jer je plakao dok ne poplavi i nisam ga željela više u tome ostavljati jer bi valjda izgorio ko' sijalica da je u tome bio 10 minuta...i nika mi nije palo napamet da bi zbog hodalice prohodao s 8 mj..ja nikad nisam bila u hodalici a prohodala sam s 8,5 mj...i moj brat s 9 mj a hodalice nije ni vidio.

mateeaa=)
23.03.2008., 17:04
trebam uskoro roditi...do puzanja i hodanja ima jos dosta...
ali slazem se s mojom voljom...ja sam ZA hodalicu...u potpunosti...zasto ne??
u mojoj okolici svi su bili u hodalici, nezgoda nije bilo...a i da je,pa??puno vise nesreca se dogada kad djete nije u hodalici,nego bubne vamo-tamo...

moja volja
23.03.2008., 17:10
ma mateaaaa ima dosta nezgoda i ozljeda u hodalicama, i to prihvačam...ali ja vjerujem da su to extremi koji bebe ostave po tri-četiri sata bez prestanka u njima pa se djeci iskrive kralježnice...ili ne razmišljaju u naprijed ako imaju stepenice ili ih ne znaju ispravno postaviti...jebiga sve oko nas može onda biti opasno...samo treba razmišljati unaprijed i predvidjeti moguće nezgode.pa ne može se baš sve zabraniti, ajmo i kolica jer ima mama koje drže bebe u kolicima cijeli dan ili ih ne zakopčaju pa ispadnu ili ih ne zakoče pa se dogodi svašta ili...ili...sve ima svoje vrijeme i granice pa tako i hodalice.
Samo zato što ameri kažu ne valja ajmo svi ne valja...ma

mateeaa=)
23.03.2008., 17:16
ma da,naravno da razumijem to...
nikad se nisam ni premisljala dali u hodalicu ili ne...jer znam da ću ih staviti...dobro si rekla za te ozljede,nezgode-roditelji su tu najvecim dijelom krivi, i ja se pitam di su oni tada...djeca se nikad ne trebaju ostavljati sama,a pogotovo kad su u hodalici,mislim stvarno...pusti djecu bar po dnevnoj...nama su dnevna i kuhinja spojene,ima vrata i nek piče ko lude:rofl:

tete
23.03.2008., 17:18
Ma, moja volja, ne zamaraj se! Meni je pedijatar rekao nikako hodalica, samo vrtić da se dijete počne samo dizati. Ja sam isto bila u hodalici i prohodala sa 8 mjeseci, istina i bog, samo korak, dva u početku, ali jesam. A moja mama mrzila vrtić! Samo tu i tamo hodalica, sve zavisi kako se mama lakše snađe, nekoj će iz ruku ispasti na glavu, a svi misle da je s mamom beba najsigurnija. Mishica ima punih 6 mjeseci, mislim da će u obzir doći guralica, nećemo možda niti ništa kupovati nego na 2 tj. posuditi sve troje, pa što joj bude najdraže, u tome će biti!

moja volja
23.03.2008., 17:27
a ma znam da se ne treba zamarati ali ide mi na jetra ako netko ne popuši mišljenje večine odma je ''stvarno super žena'', svi kenjaju o hodalicama a 80 % roditelja vozi djecu bez autosjedalica...ma kladim se ida ih ima i među ovim dušebrižnicima za hodalice.

mandy
23.03.2008., 17:35
meni nije do ozljeda jer i tako se stalno lupa o nešto...

radi se o prirodnom razvoju koji hodalica remeti.....

dijete kad krene koračat prvo ide u stranu, u hodalici ide ili naprijed ili unazad (rijetko u stranu)...

sva djeca oko mene koja su imala hodalice stavljena su u njih prije nego su se sami podigli na noge...a dok se ne podigne samo dijete nije spremno za tako nešto..

hodalica daje osjećaj sigurnosti kojeg se neka djeca jako teško oslobode...

tete
23.03.2008., 17:38
Pa ne znači da je moja volja kao ti ljudi oko tebe! Ja npr. ako uzmem tu opcijuu obzir, neću je koristiti nego od 7 mj. i to po desetak minuta da malo vjžba nogice! I tako par tjedana dok ne počne po namještaju. I to ako se odlučim!

moja volja
23.03.2008., 17:40
ma jok..pa moj je s 6 mj. tulio u ogradici na nogama i onda smoišli isprobavati i hodaliu..ovaj poludio od sreće.

mateeaa=)
23.03.2008., 17:40
mandy...ok, tu si u pravu (da hodalica daje osjecaj sigurnosti kojeg se neka djeca tesko oslobode)
a ja nisam ni mislila staviti djecu u hodalicu bez da se prvo sami podignu na noge i stoje i pridrzavaju za nesto...ne pada mi napamet samo da čubnu u hodaliicu i sjede...nego da hodaju u njoj,kuzis sta hocu reci...mislim da sat-dva dnevno ne moze odmoći...nego pomoci da postanu "samostalnija"...
ma ja sam jos daleko od toga,vidjet cemo kako ce biti...hoće li one uopce htjeti u hodalicu ili ne...sad se necu zamarati s time...ali eto,to je moje misljenje...

alexxx
23.03.2008., 17:51
hvala, da jesam, ja sam super žena.:kava:
ako si pala iz nje te sekunde kad te stavila onda hodalica nije bila ispravna ili ti ju mama nije znala sklopiti i zakočiti ispravno..
zalaufala sam se i odletila, odjednom sam dobila iznenadno ubrzanje :D

Većina ozljeda u hodalici dogodila se dok su odrasli gledali i pazili na dijete – djeca su u njima jednostavno prebrza i nikako ne možemo reagirati dovoljno brzo da se spriječi nesreća. Stoga hodalica NIKADA nije sigurna za korištenje, pa čak ni uz konstantan nadzor odrasle osobe.
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=166&Tekst2ID=168&Show=1093

ali slazem se s mojom voljom...ja sam ZA hodalicu...u potpunosti...zasto ne??zato što povećavaju mogućnost da se dijete ozlijedi. zato što ometaju normalan, zdrav motorički i, prema nekim autorima, i neurološki razvoj djeteta.

baci pogled i tu http://www.maminosunce.hr/article.asp?documentId=6 :)

alexxx
23.03.2008., 17:55
a ja nisam ni mislila staviti djecu u hodalicu bez da se prvo sami podignu na noge i stoje i pridrzavaju za nesto...ne pada mi napamet samo da čubnu u hodaliicu i sjede...nego da hodaju u njoj,kuzis sta hocu reci...ako se same dignu na nogu, same budu stajale uz pridržavanje, zašto ne bi i prohodale same? :)

evo, bio je već topik (http://www.forum.hr/showthread.php?t=191290)o hodalicama, pročitaj.

mateeaa=)
23.03.2008., 17:59
ako se same dignu na nogu, same budu stajale uz pridržavanje, zašto ne bi i prohodale same? :)

evo, bio je već topik (http://www.forum.hr/showthread.php?t=191290)o hodalicama, pročitaj.

hvala...
ma kuzim ti ja to sve :mig:..
sta pokusavas postici tim linkovima??:ne zna:...kazem da sam za hodalicu...jos nisam rodila i ne znam kako ce to funkcionirati...to cu vidjeti kad bude vrijeme...ponudit cu hodalicu pa vidjeti kako ce reagirati...i dalje stojim kod svog misljenjA :D

alexxx
23.03.2008., 18:07
shvaćaš da hodalica tvojim bebama može samo naštetiti, informirala si se o tome, jasno ti je da na taj način možeš naštetiti djeci, sjebat im kukove, poremetit normalan motorički razvoj, ali ti si apsolutno za hodalice i ne vidiš zašto ih ne koristit? ma ribica.

edit:
ono kaj meni ne ide u glavu i fakat mi ne ide - okej da radiš nekaj a da ne znaš bolje, ali kad znaš i kad ti se kaže i objasni i dokaže, a ti i dalje ustraješ, onda ne znam. valjda sam ja budala koja istražujem jer mi je moje dijete prevažno da ne bih.

Het
23.03.2008., 18:17
shvaćaš da hodalica tvojim bebama može samo naštetiti, informirala si se o tome, jasno ti je da na taj način možeš naštetiti djeci, sjebat im kukove, poremetit normalan motorički razvoj, ali ti si apsolutno za hodalice i ne vidiš zašto ih ne koristit? ma ribica.

edit:

sta vas vise citam..sve se vise cudim izjavama
pa po ovom forumu bi irska djeca bila sta mentalno sta fizicki bolesna itd a ja neznam ni jednu..vise slucajeva cujem od sestre (koja je u hr) kak joj od jedne frendice..pa od druge nesto ne valja sa klincima..vamo tamo stalno nesto..ako nisu kukovi..onda su ravna stopala..ako nije ovo definitivno je ono...zasto mi u irskoj nemamo toliko problema a 99% djece je u hodalicama??
stalno tu citam neke komentare 'stetit ce mentalno..stetit ce fizicki..stetit ce neznam ni ja vise kako'..po tim teorijama mi bi ovdje svi trebali imat razne bolesnike a nemamo

alexxx
23.03.2008., 18:33
mentalno bolesna od hodalica? :rofl:

All children surveyed were supposedly normal and healthy, and all resided in the Dublin, Ireland vicinity. Users of babywalkers included 48 boys and 54 girls starting at a median age of 26 weeks and ending at 54 weeks. They were compared to 88 non-users.
..
..babywalker users did everything later than nonusers, not just the three main locomotion factors of crawling, standing alone, and walking alone....they were also slower at raising their heads, rolling over, sitting with support, and sitting alone.

We found strong associations, however, between the amount of babywalker use and the extent of developmental delay. For example, each aggregated 24 hours of babywalker use was associated with a delay of 3.3 (95% confidence interval 2.5 to 4.1) days in walking alone and a delay of 3.7 (2.9 to 4.4) days in standing alone.
http://www.familiesonlinemagazine.com/doctor/baby-walkers.html

još malo iz dublina:
Fifty five per cent of the sample used a walker.
(zanimljivo da u uzorku skoro duplo manje djece ima hodalicu nego prema tvojim podacima, mora da su svi irci koji hodalice ne vole sudjelovali u ovom istraživanju)
12.5% of the users had at least one walker related injury.

CONCLUSIONS: Parents of babies who use a walker perceive them as beneficial. However these babies are placed at unnecessary risk. It behoves all health professionals and child carers to alert parents to these dangers and the sale of walkers should be reviewed.

ali irske bebe su superotporne na hodalice..

Walkers were involved in 42% of the head injuries in the children under 12 months of age
Thirty-six percent of the families reported that their child had a fall while in a walker, with 8.8% of the falls resulting in contact with a doctor. Walker-related falls were directly associated with time spent in the walker
Since there is no demonstrated benefit of walkers, their use should not be encouraged, and parents should be advised of their potential danger.
http://lib.bioinfo.pl/pmid:6478341

čudno mi je da su u jednoj zemlji u kojoj djeci hodalice ne štete stručnjaci ipak toliko protiv njih. :confused:

Het
23.03.2008., 18:36
ma baaš...
ovo ce zvucat babski,ali tako je ustvari...pa kako su prije, i vecina nas ovdje "odrasla" u hodalicama i nista nije bilo...hvala bogu svi smo zdravi...

sve je ok da roditelji brinu..svaka cast tome..ali citam ovaj podforum redovno i kao da je neka druga planeta ..izjava i komentara na koje bi se zdravstvo ovdje smijalo do suza..stvarno neznam gdje su oni dani kad smo mi odrasli nestali..jer smo mi imali puno lezernije odgajanje..manje filozofije i vise akcije..pa smo svi zivi i zdravi bez problema i neznam cega
opterecujete sebe i djecu glupostima koje nisu vazne neki put..toliko brige i zivciranja da neke zene ovdje zvuce kao da jos nisu pocele uzivat u djeci a djeca im vec imaju koju godinu
zivot je kratak..djeca brzo odrastu..uzivajte u svakom trenutku..bebe lako pokupe signale tenzija i losih raspolozenja te ih same pokazuju

nije mi namjera po nikom ovdje pljuvat..ali stvarno na nekim temama stvarate probleme gdje ih nema a najvise postujte odluke drugih..samo zato sta je netko kontra vaseg misljenja to ga ne cini losom osobom ili roditeljem..nitko od nas nije savrsen

alexxx
23.03.2008., 18:39
ovo ce zvucat babski,ali tako je ustvari...pa kako su prije, i vecina nas ovdje "odrasla" u hodalicama i nista nije bilo...hvala bogu svi smo zdravi...ne, kokica, prije su djeca učila hodat držeć se za namještaj i niš im nije bilo od toga, razvijala su se u skladu s onime kako je majka priroda zamislila da se razvijaju, i, što se toga tiče, njihov se neuromotorički razvoj odvijao onako kako se odvijati treba.

onda su se pojavile hodalice, za koje nije istina da onima koji su bili u njima nije ništa bilo. da nisi lijena za čitat, poklikala bi na pokoji od linkova, pa i sama vidjela da nije istina da hvala bogu svi smo zdravi nikome ništa nije bilo. jer si majka, i jer se radi o zdravlju tvoje djece.

onda su se pojavila i saznanja o tome da su hodalice štetne, stručnjaci ih ne preporučuju. pojavio se falabogu i internet i saznanje o tome da su štetne, i zbog čega točno, je od svih ovdjeprisutnih udaljeno nekoliko klikova mišem.

hoćeš li kupiti autosjedalice? svi smo se mi vozili i bez njih pa nam falabogu nije ništa bilo i zdravi smo. :zubo:

mateeaa=)
23.03.2008., 18:41
sve je ok da roditelji brinu..svaka cast tome..ali citam ovaj podforum redovno i kao da je neka druga planeta ..izjava i komentara na koje bi se zdravstvo ovdje smijalo do suza..stvarno neznam gdje su oni dani kad smo mi odrasli nestali..jer smo mi imali puno lezernije odgajanje..manje filozofije i vise akcije..pa smo svi zivi i zdravi bez problema i neznam cega
opterecujete sebe i djecu glupostima koje nisu vazne neki put..toliko brige i zivciranja da neke zene ovdje zvuce kao da jos nisu pocele uzivat u djeci a djeca im vec imaju koju godinu
zivot je kratak..djeca brzo odrastu..uzivajte u svakom trenutku..bebe lako pokupe signale tenzija i losih raspolozenja te ih same pokazuju

nije mi namjera po nikom ovdje pljuvat..ali stvarno na nekim temama stvarate probleme gdje ih nema a najvise postujte odluke drugih..samo zato sta je netko kontra vaseg misljenja to ga ne cini losom osobom ili roditeljem..nitko od nas nije savrsen

:top:pa da...to i ja govorim...mislim da cu sama vidjeti kako ce djeca funkcionirati u hodalicama,i kako ce to biti...

alexxx...zasto nam cijelo vrijeme pod nos guras te neke statistike i sta ti ja znam...meni su draza iskustva u svemu pa tako i u ovome,mada je to sve inividualno i ovisi o djetetu...

alexxx
23.03.2008., 18:41
izjava i komentara na koje bi se zdravstvo ovdje smijalo do suza..
znaš da suvremena medicina tvrdi da su hodalice štetne i da ih se ne bi trebalo koristiti? čemu bi se smijalo zdravstvo?

Het
23.03.2008., 18:42
[QUOTE=alexxx;13220882]mentalno bolesna od hodalica? :rofl:

to ja nisam rekla..govorim opce o cijelom podforumu i vise tema
ne samo hodalice
a filozofa o hodalicama ima svugdje
druga jako opca cinjenica (dokazana) da da ljudi ispunjavaju survey podsvjesno biraju ono sta misle da bi trebao bit pravi odgovor a ne ono sta je
no te je tema za sebe

ja ti komnetiram ono sta 'narod' radi i kaze a ne statistike koje se prodaju po novinama
ne zvucis mi kao osoba kojoj vlada propuh medju usima pa logicno razmisli o surveyu..ima bas clanak o tome kako ljudi automatski pisu samo sta misle da je ispravno..

alexxx
23.03.2008., 18:43
alexxx...zasto nam cijelo vrijeme pod nos guras te neke statistike i sta ti ja znam...meni su draza iskustva u svemu pa tako i u ovome,mada je to sve inividualno i ovisi o djetetu...ne da mi se ić tražit post di plavva piše da individualno svom inidivualnom djetetu sjebavaš njegove individualne kukove kad ga staviš u hodalicu :D

a zašto guram te statistike.. koje btw nije netko isisao iz gujce nego su utemeljene baš na iskustvima.. zato što pretpostavljam da su ljudi dovoljno inteligentni da ne idu gurat dijete u spravu koja mu koristit neće, a štetit može, i guess, i da je jedini razlog zbog kojeg bi netko to radio to što ne zna da je štetno. iako se već masu puta pokazalo da je moja vjera u ljudski rod pretjerana, mea culpa. :D

Het
23.03.2008., 18:43
znaš da suvremena medicina tvrdi da su hodalice štetne i da ih se ne bi trebalo koristiti? čemu bi se smijalo zdravstvo?

opet se hvatas hodalice...govorim u VISE RAZNIH TEMA na ovom podforumu

alexxx
23.03.2008., 18:47
ja ti komnetiram ono sta 'narod' radi i kaze a ne statistike koje se prodaju po novinama
narod vozi djecu u krilu, u jastuku, u košari, jer narod zna! meni je nekako važnije čut šta o tome misle stručnjaci za sigurnost u prometu, npr., nego neko retardirano biće koje riskira da sahrani malo dijete, zato što su preglupi i prekomotni za informirat se o životno važnim pitanjima.
a ako se radi o autosjedalicama, nekako mi je važnije što o njima imaju reć ljudi koji proučavaju razvoj djece, nego to što su djeca od nečije susjede barice bila u hodalici već s 5 i pol mjeseci a sad igraju košarku za školsku momčad.

milkica
23.03.2008., 18:49
nama je ortoped na UZV kukića sa mjesec dana starosti rekao da NIKAD ne stavljam Leona u hodalicu. I nisam,podigao se na noge sa 6,5 mj a prohodao polako sa 10. Sad sa 11 prođe sam cijelu sobu,nije baš super stabilan još ali ide.

Het
23.03.2008., 18:50
narod vozi djecu u krilu, u jastuku, u košari, jer narod zna! meni je nekako važnije čut šta o tome misle stručnjaci za sigurnost u prometu, npr., nego neko retardirano biće koje riskira da sahrani malo dijete, zato što su preglupi i prekomotni za informirat se o životno važnim pitanjima.
a ako se radi o autosjedalicama, nekako mi je važnije što o njima imaju reć ljudi koji proučavaju razvoj djece, nego to što su djeca od nečije susjede barice bila u hodalici već s 5 i pol mjeseci a sad igraju košarku za školsku momčad.

a cuj..tvoje misljenje je tvoje..moje je moje..ja tvoje postujem..ali tebi moje smeta..sta da radim..bas nista jer nema svrhe..ti bi mogla u nedogled a ja nisam takvog karaktera
kao sta sam rekla najvaznije je postovat misljenje drugih i samo zato ako su kontra misljenja od osobnog to ih ne cini losim ljudima/roditeljima

hvala na citanju :)

mateeaa=)
23.03.2008., 18:52

kakve sad veze imaju autosjedalice i od susjede barice djeca i hodalica :confused: ...

vidi,ja sam dosla tu reci ono sto ja mislim da je,tako cu i napraviti...ti radi onako kako mislis da je u redu...i sve 5...ali nije mi jasno zasto ne prihvatis tuda misljenja, koja su razlicita od tvoga?...

alexxx
23.03.2008., 18:54
imaju veze utoliko što se i zanjih koristi argumentacija "koliko ljudi je to radilo, pa im nije ništa bilo".
zašto mi je teško prihvatit da postoje ljudi koji će svjesno radit nešto što ne može koristit, a može štetit njihovoj djeci? iako znaju da je štetno, iako znaju da je ponegdje protuzakonito baš zato što je štetno?

ne znam. zato što sam glupa.

Het
23.03.2008., 19:01
cuj
ovo natezanje je glupo..ali evo primjer..wheelies..one tenisice sa kotacicima..ovdje samo sta nisu zabranjene..na sve vise mjesta doslovno ima natpis da su zabranjene i da ako ih nosis ne mozes uc u tu javnu ustanovu ili sta vec..njih 'strucnjaci' vide kao veliko zlo itd
a sta rade ljudi po hr (vidjela vlastitim ocima)...pizde za njima..zovu/traze/mole okolo da se to negdje djeci kupi
i sta da ja sad mislim o tim ljudima..bas nista
ja svojoj djeci nebi dala da ih imaju i gotovo..kao sta tebi hodalica ne lezi..dali ja smatram te roditelje losim ljudima..NIKAKO..njihov izbor..ne utjece na moj zivot..ja im samo mogu rec sta ja mislim o tome a na njima je da prihvate ili ne

alexxx
23.03.2008., 19:03
nikadčula :o
al sad bih sebi jedne :rofl:
možeš kakvu sliku iskopat, neam blage šta je to.

Het
23.03.2008., 19:09
nikadčula :o
al sad bih sebi jedne :rofl:
možeš kakvu sliku iskopat, neam blage šta je to.

probat cu..ovdje je to bio totalan fenomen dok nije naglo porastao broj djece na hitnom traktu polomljenih ruku nogu i cega sve ne
i naravno odjednom svi baniraju wheelies..bas smo jucer vidjeli u zoo velik natpis 'if you are wearing heelys/wheelies you are not allowed to enter premises' a takvih i slicnih stvari ima sve vise i cesce po trgovinama i ostalim javnim ustanovama..valjda se boje da se djeca ne polome na njihov terenu pa imaju pravo dat ih na sud

pink5
23.03.2008., 19:11
Hodalicu nećemo koristiti,oduvijek sam znala da može napraviti više štete nego koristi,mislim da to većina mama zna,a ipak se odluče za nju,jer im se ne da zajebavati pa tutnu dijete u nju. Kao prvo-opasna je,dijete se može lako izvrnuti iz nje,drugo-nije dobra za kukove,treće-dijete kasnije prohoda. Dakle zaključak je da ću svog bebača sama pomagati u hodanju kad se bude počeo sam dizati i praviti prve korake.Mateice,ne znam je li si ti koristila hodalicu dok si bila mala,ali mi nismo,a neće ni moje dijete,osim toga istraživanja su pokazala da su hodalice štetne,a i pedijatri se slažu s tom tvrdnjom

Het
23.03.2008., 19:12
http://en.wikipedia.org/wiki/Heelys

mandy
23.03.2008., 19:52
Mandy, ova vaša je suuper! gdje ste ju kupili?
ovaj link od tl mi ne otvara...

onaj prvi link je naša...:)...al ih više nema na TL stranicama iako sam e priej 2 tjedna vidjela u trgovini..:misli:

mandy
23.03.2008., 19:55
i ovo (http://www.chicco.hr/Administration/_Upload/LargeImages/Quattro.jpg) mi je odlična stvarčica..njihalica, guralica, biciklić i još nešto.. u Chiccu košta oko 900 kn a u Mulleru (CC!) isti takav Chiccov 300 i nešto..

detaljni opis imate na www.chicco.hr idete na 12+ pa na igračke...

Zmijica
23.03.2008., 19:58
u mojoj okolici svi su bili u hodalici, nezgoda nije bilo...a i da je,pa??puno vise nesreca se dogada kad djete nije u hodalici,nego bubne vamo-tamo...
O hodalicama je sve receno, al ovo moram komentirati.
U pocetku naravno da pada, ali to mu je sve skola - ne moze puno, pa padne s male visine, s puzanja.
Hodalica? Odlicno. I onda pocne hodat "zapravo", i nema uopce osjecaj koliko moze. Pada na sve strane.
I onda pa-pa kicma majko, jer ak neces da se spicka - vodaj za rukicu.
Ma ne moras nama nis vjerovat, al pliz, priti pliz - pitaj ortopeda kad budete isli snimat kukice sto misli o tome.
A onda radi kako odlucis.

Moja volja, ti si imala srece - Teo je takvo dijete da bi prohodao rano i dobro stogod ti radila. Ali to ne znaci da je hodalica za preporuku.
Mislim, i ja sam uspjela odrzat dojenje uz dodatno davanje bocice, pa to nikad ne bih preporucila drugima.
AKo bas imas dijete koje nemos nikako drugacije hendlat, ok, ali prvo probat druge opcije...

blond lady
23.03.2008., 19:59
i ovo (http://www.chicco.hr/Administration/_Upload/LargeImages/Quattro.jpg) mi je odlična stvarčica..njihalica, guralica, biciklić i još nešto.. u Chiccu košta oko 900 kn a u Mulleru (CC!) isti takav Chiccov 300 i nešto..

ovo im izgleda super

blond lady
23.03.2008., 20:01
http://www.chicco.hr/ProductDetails/328/pgoid/8693db89-1df5-45f8-8020-a8ac61b77633/lang/Croatian/Konjic-Rodeo.wshtml

a ovaj konjić mi isto izgleda super

cvijetić
23.03.2008., 20:18
onaj prvi link je naša...:)...al ih više nema na TL stranicama iako sam e priej 2 tjedna vidjela u trgovini..:misli:

na Žitnjaku ili gdje si vidjela?

mandy
23.03.2008., 21:02
u AM....a i na Žitnjaku...sam na Žitnjaku sam bila prije nekih mjesec dana..

mandy
23.03.2008., 21:03
http://www.chicco.hr/ProductDetails/328/pgoid/8693db89-1df5-45f8-8020-a8ac61b77633/lang/Croatian/Konjic-Rodeo.wshtml

a ovaj konjić mi isto izgleda super

super mi je al kad bude malo veći..sad bi mroala stajat kraj njega cijelo vrijeme a to bi moglo potrajat...:cerek:

cvijetić
23.03.2008., 21:09

i ovo dobro izgleda,ali mi najmanje djeluje za guralicu...više mi se čini da bi jamorala gurati dok ona sjedi:lol::lol::lol:
a ručka je možda previsoka za nju i nekako mi je uska za guranje...morala bi vidjeti u živo.
mislim sviđa mi se, ali ne za guralicu...

Tija
23.03.2008., 21:33
Moje starije dijete je bilo u hodalici, nikad pao iz nje, prohodao sa 12 mjeseci, sve oke.Ja mlada i neuka:D
Drugo dijete mi je bilo hipotono sa vrlo elastičnim zglobovima i (tada) lošijom motorikom. Ortoped i fizijatar su zabranili hodalicu, ja nešto starija i ne više toliko neuka, pročitala sam puno toga, zanemarila dio o padanju i ozlijedama i fokusirala se na dio koji kaže da beba neće prohodati prije ako je u hodalici, moguće kašnjenje po nekim skalama u sjedenju i puzanju, motoričkom i mentalnom razvoju, noge se mogu deformirati zbog krivog opterećenja, ako se jače odgurnu ti mali kukići mogu ispasti iz svoje čašice....itd itd.... Meni je ovo zaista sasvim dovoljno da svoje dijete ne stavim u hodalicu.
A možemo pridodati i ozlijede koje nisu tako rijetke, krivo je mišljenje da se nesreća neće dogodit baš meni jer eto, prvo dijete mi je bilo u hodalici a i ono od frendice Ane i ono od susjede Mare pa su svi okej.
Apsolutno sam protiv.
Ko voli nek izvoli.

Tija
23.03.2008., 21:35
p.s. kad sam se tuširala, dijete je sjedilo zavezano u kolicima :mig:, kad sam kuhala dijete je bilo u mojim rukama ili u kolicima, kad sam se depilirala zvala sam mamu :D. Može se sve bez hodalice

zeze
23.03.2008., 21:46
Također sam protiv hodalice zbog svih već navedenih razloga....mislim da ću novce rađe potrošiti na nešto korisnije!!!

Tija
23.03.2008., 21:55
neću je koristiti nego od 7 mj. i to po desetak minuta da malo vježba nogice!

da vježba noge u hodalici? :D Kad dijete staviš u hodalicu, brzo će shvatiti da se može odgurivati i 'šetati' po stanu, spontano će se odgurivati prstima a ne cijelim stopalom kako bi zapravo trebalo početi stajanje i hodanje, može doći do deformacije stopala.
Za dijete od 7 mjeseci, hodalica nije vježba za noge :mig:

mateeaa=)
23.03.2008., 22:06
O hodalicama je sve receno, al ovo moram komentirati.
U pocetku naravno da pada, ali to mu je sve skola - ne moze puno, pa padne s male visine, s puzanja.
Hodalica? Odlicno. I onda pocne hodat "zapravo", i nema uopce osjecaj koliko moze. Pada na sve strane.
I onda pa-pa kicma majko, jer ak neces da se spicka - vodaj za rukicu.
Ma ne moras nama nis vjerovat, al pliz, priti pliz - pitaj ortopeda kad budete isli snimat kukice sto misli o tome.
A onda radi kako odlucis. ...

zmijice...ma daa...joj,ja bas vama ne mogu objasniti...ja stojim iza onoga sto sam rekla...da sam za hodalicu...pa bože moj,naravno da nece cijeli dan visit u njoj nego sat-dva...
joj,de zbunili ste me...nisam jos ni rodila :rolleyes:
vidjet cemo kak ce to sve biti...i naravno da cu pitati ortopeda :mig:

milkica
24.03.2008., 09:26
mateica,još si jako mlada... ponekad treba i poslušati neki savjet,pogotovo ako ga da specijalist ortoped ili pedijatar. Znam da će ti biti teško s dvije cure,ali možda ćeš moći i bez hodalice. Možda će biti jako dobre:cerek:
Moj Leon voli biti u vrtiću ponekad,tako da se ipak mogu istuširati na miru ili skuhati nešto.

tete
24.03.2008., 09:28
alexxx, ne tupiti:rofl:
Shvatili smo što misliš, ali daj brate ljudima na volju, pa ne možeš ti tuđem djetetu istrgnuti hodalicu ispod guze.
Imaj svoje i brini da je živo i zdravo. Savjet si dala, iskreno hvala :top: ali savjet se kao što rekoh; daje a ne nameće.
Meni pedijatar rekao da dam jogurt djetetu sa 6 mj. Misliš da ću poslušati samo zato što je stručna osoba?
U osamdesetima su hodalice bile zakon a moram reći da više-manje svi moji prijatelji imaju ravne i lijepe noge i ne hodaju kao da su isćašili kuk, pobogu!
Pusti cure na miru, to su njihova djeca, bitno je da ti svom osiguraš što je za njega najbolje :cerek:

moja volja
24.03.2008., 10:26
p.s. kad sam se tuširala, dijete je sjedilo zavezano u kolicima :mig:, kad sam kuhala dijete je bilo u mojim rukama ili u kolicima, kad sam se depilirala zvala sam mamu :D. Može se sve bez hodalice

meni zaaaaista kolica ni kišobran ne stanu u kupatilo, u njega ne stanu dvije osobe. tu zaista nisam imala izbora jer ako nije u hodalici stajao bi držeči se za kadu i ofkors roknio negdje, maminu pomoć nisam imala svaki dan jer stanuje 15 km od mene i 80% je slijepa pa nemere bez tatine pomoći do mene, kad sam kuhala nije mi padalo na pamet da držim djete u rukama jer je s 6-7 mj imao 10 kg, a i bojala sam se opeklina ,a kolica ...hehehe da to bi zaista bilo divno da je htio. cijeli dan sama s bebom a moraš skuhati, moraš se oprati ,moraš bar donekle održavati higijenu stana, meni je tih 15 minta što je bio u hodalici bio spas, a i on se preporodio od kad sam ga prestala veivati po kolicima ili hranilici dok ja nešto moram napraviti. hranilica mi nije stala u kupatilo pa je bio u hodniku i stalno sam se bojala da nešto ne napravi ili ispadne iz nje jer je jako visoka.

i ja uopće ne zagovaram korištenje hodalice, samo kažem da nije takvo zlo, kao što je netko usporedio s autosjedalicama. ako se umjereno koristi ne vjerujem (ja osobno) da se zbog par puta po 10- 15 minuta mogu iskriviti kukovi ili kralježnica, to mi je apsurdno.
:ne zna:

mateeaa=)
24.03.2008., 10:54
mateica,još si jako mlada... ponekad treba i poslušati neki savjet,pogotovo ako ga da specijalist ortoped ili pedijatar. Znam da će ti biti teško s dvije cure,ali možda ćeš moći i bez hodalice. Možda će biti jako dobre:cerek:
Moj Leon voli biti u vrtiću ponekad,tako da se ipak mogu istuširati na miru ili skuhati nešto.

:cerek::cerek:...
naravno da hoću...ali vidi meni nije dovoljno misljenje strucne osobe, meni treba iskustvo-moje iskustvo...pa valjda cu vidjeti kad ih stavim u hodalici-kako im kucma izgleda,jel idu nastranu i to...
a ortopedi sad govore da djeca ne smiju hodati,ako nisu puzali...sto je meni isto :flop:...jer ima dosta djece koja ne puze il jednostavno ne zan puzati...

milkica
24.03.2008., 11:08
To za kičmu ti ne možeš znati... mi imamo u kvartu bebača od nekih godinu i pol koji ima okserice da može nogometna lopta proći kroz njih. Bio je u hodalici i nogice su mu super izgledale,i samo odjednom poprimile takav grozan oblik. Sad,da li je to samo do hodalice ne znam,ali dugo je imao normalne noge... Grozno izgleda.

cvijetić
24.03.2008., 11:45
:cerek::cerek:...
naravno da hoću...ali vidi meni nije dovoljno misljenje strucne osobe, meni treba iskustvo-moje iskustvo...pa valjda cu vidjeti kad ih stavim u hodalici-kako im kucma izgleda,jel idu nastranu i to...
a ortopedi sad govore da djeca ne smiju hodati,ako nisu puzali...sto je meni isto :flop:...jer ima dosta djece koja ne puze il jednostavno ne zan puzati...

Mateeaa, neke stvarni nisu vidljive tvojim okom, nekad treba vjerovati stručnijima, no dobro to je ionako tvoj odabir.
gdje si čula da ortopedi kažu da djeca ne smiju hodati ako nisu puzali?prvi glas...:confused:

mandy
24.03.2008., 12:29
matea tebi će možda bit lakše jer će se moć igrat zajedno njih dvije....ovak jedna beba stalno traži mamu kad nema druge osobe na vidiku :cerek:

svi smo drukčiji..ja sam stvorila mišljenje o hodalicama prije trudnoće i toga se držim...tako su i drugi stvorili mišljenje da će je koristit....kao i kod svega drugog to je individualno i izbor roditelja...

GameDeveloper
24.03.2008., 13:47
dali ste mi za razmišljat.. :eek:
uopće nisam razmišljala o tim hodalicama kao nekakvo zlo.. :confused:
u moje vrijeme je bilo normalno da si u hodalici,ja sam tako prohodala,brat mi pa i muž mi..mislila sam da će i moja cura,ali kada sve ovo pročitam i vidim da ima više argumenata protiv bome sam se zamislila.. :ne zna:
vidit ću kako će biti tada kada dođe faza hodanja ali mi se više sviđaju ideje na chicco-voj web starnici i slično :)

Het
24.03.2008., 13:50
svi smo drukčiji..ja sam stvorila mišljenje o hodalicama prije trudnoće i toga se držim...tako su i drugi stvorili mišljenje da će je koristit....kao i kod svega drugog to je individualno i izbor roditelja...

hvala..hvala..hvala !!:top:

alexxx
25.03.2008., 19:07
pa bože moj,naravno da nece cijeli dan visit u njoj nego sat-dva...
each aggregated 24 hours of babywalker use was associated with a delay of 3.3 days in walking alone and a delay of 3.7 days in standing alone.

koliko imaš iz matematike? :D

If you chose to utilize a walker or saucer, here are some ways to keep it from interfering with your child’s development:

* If you have a choice between a walker and an exersaucer, chose the saucer because it is stationary
* If you already have a baby walker, remove the wheels so it is stationary. Make sure that it placed away from sharp corners, stairways, doors
* Limit the amount of time spent in the baby walker or exersaucer to 20 minutes or less two times each day
* Chose a walker or saucer with a clear tray versus a solid one so the baby can see his feet and legs

http://www.stlukes.org/body.cfm?id=55

ne znam koliko engleskog znaš, znači: na popisu stvari koje roditelji koji odaberu koristiti hodalicu mogu napraviti da minimiziraju negativan utjecaj na razvoj djeteta je ograničavanje vremena provedenog u hodalici na dvadeset minuta ili manje, dvaput na dan. ako hoćeš, mogu ti prevest sve :)

alexxx
25.03.2008., 19:09
a ove tenisice s kotačićem.. 38% of the injuries requiring hospital admission and general anesthesia to manipulate fractured bones.
:vrišt: ovo me boli dok čitam.

mandy
25.03.2008., 19:43
u zadnje vrijeme viđam dosta djece sa tim tenisicama...

Lali Puna
25.03.2008., 19:55
ma, nemoj alexxx tako po mateici, ona je ful mlada cura (18)

čuj, matea, ti si rekla da si za hodalicu, vjerojatno nisi bila informirana i nisi imala pojma o tome koliko hodalica može biti loša za tvoje bebe. ali, sad kad su ti skoro svi ovdje rekli da im stavljanjem u hodalicu možeš samo naštetiti (heeej, sat-dva nije SAMO kad je hodalica u pitanju!), ne budi tvrdoglava i za dobrobit svojih curica klikni na neki od linkova i pročitaj. mislim da ako se informiraš da svojim bebicama hodalicom možeš napraviti puuuuuno lošeg, nećeš biti tako tvrdoglava.

nije bed priznat da si u krivu, a radit svojoj djeci nešto što znaš da je štetno je itekako bed. uopće te, moram priznati, ne kužim zašto ustraješ u tome.
a ovo da tebi nisu dovoljne statistike i informacije nego ti treba iskustvo i to tvoje iskustvo je, sorry, glupost. zar budeš, primjerice, tek rođenoj bebi dala jesti jabuku jer trebaš svoje iskustvo jel to dobro ili nije?

mandy
25.03.2008., 20:03
ma pustite curu...rekla je da je sad mišljenja da je za hodalicu a tko zan kako će biti kad se bebe rode...

ja sam mislila kak ću se možda i ranije vratit na posao a sad mi i 3 godine premalo....mišljenje se uvijek može promjenit...

alexxx
25.03.2008., 20:09
ajme kako si se ponjonjavila otkad si rodila :cerek: :cerek: :grli: užasno si slatka :cerek:

Wedding
25.03.2008., 21:51
a i vi ste se uhvatili teza oko hodalice ......... strucnjaci se dan danas nadvikuju i nemogu se dogovorit oko njih jer dok jedni kazu da su stetne, drugi kazu da su ko sveta vosa da "nit stete nit koriste" a treci ih dizu u nebesa.... mislim da je odabir svakew majke da za svoje dijete odluci onako kako ona miisli da je najbolje............ja nisam puzala niti jedan dan i od 6 mjeseci sam bila u hodaluci i nemam ni kriv4 noge ni kriva astopala......moj suprug nije bio u sjedalici i ima platfuse... eto
....kadf pogledate i tenisice, pola ortopeda ih ne preporuca za djecu mladju od 2 godine a svakko drugo dijezte ih nosi jer vazno je da na njima pise Nike ili Puma i ta tenisica ce ostavit pisljedicu puno vecu nego jedna hodalica:mig:

zarana
25.03.2008., 22:33
Eto samo moje iskustvo...mama dvije curice, muž radio po cijele dane, nema baka servisa...obje noćne nespavalice...ma ne bih se niti umila a kamoli išta drugo da nisam koristila sve: hodalice, vrtiće, ležaljke, stolice za hranjenje...ništa odjednom puno.
Bile su vrlo žive, faze puzanja su skoro preskočile,(prva nije znala puzati uopće što je mene šokiralo, desna noga dignuta u položaj hodanja, drugu vuče za sobom), druga je nešto kratko puzala. Prohodale sa - prva 10mj, druga pola mjeseca kasnije.
Iz hodalica, najobičnijih, nikad nisu ispale niti bile blizu toga. Dobro, inače sam oprezna, nema šanse da mi nisu u vidokrugu. Pa mijenjaš, dok su bile bebe tuširala sam se tako da ih donesem u ležaljci u kupaonu, pa kuc-kuc igra iza zastora, pa malo veće vukla sam i ogromnu stolicu za hranjenje, jedva je stala...
Kažem brzo ne prohodale nego protrčale, nikad hodale na prstima, nogice i danas lijepe, ravne...ako su djeca zdrava i umjereno znate koristiti sva pomagala bit će samo od pomoći. I opet bih
:)

alexxx
26.03.2008., 09:22
drugi kazu da su ko sveta vosa da "nit stete nit koriste" a treci ih dizu u nebesa....nakon podosta guglanja, ni na jednom mjestu se nisam susrela s ovime. nigdje nisam pročitala da ne štete, a ni da koriste, to pogotovo.

Dado_Dixie
26.03.2008., 11:26
Eto, moje troje klinaca prohodalo bez hodalice. Najsarija je bila lijena i počet puzat i najkasnije je prohodala (13,5 mjeseci), ali kad je to bilo na ho-ruk. Dvoje mlađih prohodali s 10-10,5 mjeseci, s time da su mjesec i pol do dva prije toga sami stajali dok su se držali za nešto radi ravnoteže. Čim ima snage za sam se ustat i stajat, znači da to može. Nije ih dobro forsirati i držati ispod ramena kako bi prohodali, jer onda tek sporije razvijaju osjećaj ravnoteže.
Za obaviti nešto na brzinu (WC, tuširanje) - strpali smo ih u vrtić.

zarana
26.03.2008., 12:16
A kuhanje,a pospremanje...?

mandy
26.03.2008., 12:19
ja kuham a malac mi u slingu (sad se već večinom sam zaigra svojom ladicom u kuhinji...tu su krpe, njegove žlice i sl)

usisavamo zajedno....jedino kupaonu perem navečer kad se istuširam a ja sam uvijek zadnja negdje oko ponoći...peglam popodne kad je MM doma ili navečer kad zaspe

Tinkili
26.03.2008., 12:28

Pa jednostavnije je dijete imati na podu ili u ogradici (vrtiću) dok kuhaš, nego u hodalici. Roko je uvijek bio po podu, na puzzlama, ili na tepihu. Kad bi kuhala ili pospremala tad bi ga utrpala u ogradicu i dovukla u kuhinju (osim kad bi se pržio luk :D). Uglavnom, motoriku je vježbao sam, bez imalo moje pomoći, nit sam mu ikad pružila ručicu da se ustane, nit sam ga posjedala, nit mu pomagala hodati. Prohodao je prije 11 mjeseci, a sam se uz kauč uzverao sa 8 i pol....bez hodalice. Osobno sam vrlo protiv hodalica, a ne ljubim ni ležaljke (vipere).

arenx
26.03.2008., 13:55
I ja sam protiv hodalica, ne koriste ničemu, obična glupost, a kad vidim djete kako glavinja u njoj, bude mi ga žao.

mateeaa=)
26.03.2008., 13:58
ma, nemoj alexxx tako po mateici, ona je ful mlada cura (18)

čuj, matea, ti si rekla da si za hodalicu, vjerojatno nisi bila informirana i nisi imala pojma o tome koliko hodalica može biti loša za tvoje bebe. ali, sad kad su ti skoro svi ovdje rekli da im stavljanjem u hodalicu možeš samo naštetiti (heeej, sat-dva nije SAMO kad je hodalica u pitanju!), ne budi tvrdoglava i za dobrobit svojih curica klikni na neki od linkova i pročitaj. mislim da ako se informiraš da svojim bebicama hodalicom možeš napraviti puuuuuno lošeg, nećeš biti tako tvrdoglava.

nije bed priznat da si u krivu, a radit svojoj djeci nešto što znaš da je štetno je itekako bed. uopće te, moram priznati, ne kužim zašto ustraješ u tome.
a ovo da tebi nisu dovoljne statistike i informacije nego ti treba iskustvo i to tvoje iskustvo je, sorry, glupost. zar budeš, primjerice, tek rođenoj bebi dala jesti jabuku jer trebaš svoje iskustvo jel to dobro ili nije?

imat cu 19 za 3 tj :D ...
ma ja ne raazmisljam jos o tome...helou,nisam ni rodila kuzis...nego sam vidjela ovu temi i htjela samo reci da je meni hodalica ok,nikad na to nisam gledala kao nesto stetno...nego mi je normalno da dijete od 8-9 mj idu u hodalicu...sad kad malo procitam, naravno da mi nije svejedno...i kad bude vrijeme vise cu se informirati...ni ne bi djecu stavljala u hodalicu kad se ja tusiram i sta ja znam...nego ovako malo-da se oslobode i po kuci luduju...a sad stvarno vise ne znam...svi govore protiv te hodalice uff...

Tinkili
26.03.2008., 14:13
nego ovako malo-da se oslobode i po kuci luduju...
dovoljan će njima biti pod za ludiranje, par igračkica da pužu za njima i da vidiš veselja...budu četveronoške brži nego mi veliki na dvije noge

zarana
26.03.2008., 14:57
I ja sam protiv hodalica, ne koriste ničemu, obična glupost, a kad vidim djete kako glavinja u njoj, bude mi ga žao.

Možda hodalice nisu za svu djecu :ne zna:.Moje cure su uživale, bilo im je dostupno ono što prije nije, kad požele sjednu, veselilo ih je zaletavanje po pločicama fijuuu...:D.
Gle, moje su obje bile jako,jako živa djeca i sve je kratko trajalo i često se mijenjalo, a ja baš nikakav problem nisam vidjela u tim hodalicama. Bile su pokretnije onda dok nisu još mogle samostalno duže hodati. A dok kuham ili ležaljka na stol (kad su bile bebe) poslije stolica blizu mene ili vrtić. Inače im je dosadno pa dreka. Ne znam, ja se ne bih recimo usudila kuhati i držati bebu u tim maramama (inače su mi baš o.k.,),a dok usisavam baš pazim da mi nisu blizu tj.usisavaču, to udisanje mi se ne sviđa... eto svak radi kako može

alexxx
26.03.2008., 22:33
ja ti to gledam ovako: meni je mama bila sama s nas dvoje - godina dana razlike. tata je radio. do najbliže rodbine je bilo par sati vožnje. nije joj/im nitko pomagao. ja sam, rekla sam već, bila u hodalici nekoliko trenutaka koliko mi je trebalo da se zaletim i sletim na glavu i to je bio prvi i zadnji put da je potomče stavila u to. kuhala je s trbuhom do zuba i sa mnom u jednoj ruci i kuhačom u drugoj, ja sam bila needy beba. preživjela je.

budem i ja. (kad rodim, jel :D)

jest će se salata ako bude trebalo, raw food i to. :D

tete
27.03.2008., 18:34
da vježba noge u hodalici? :D Kad dijete staviš u hodalicu, brzo će shvatiti da se može odgurivati i 'šetati' po stanu, spontano će se odgurivati prstima a ne cijelim stopalom kako bi zapravo trebalo početi stajanje i hodanje, može doći do deformacije stopala.
Za dijete od 7 mjeseci, hodalica nije vježba za noge :mig:

Zaboravila si onaj dio posta gdje piše "ako se ja npr. odlučim za hodalicu..."
Pod "vježba" sam mislila samo da malo vidi šta je to okomiti položaj, ali dobro, nisam prvi put krivo shvaćena!
A ja osobno nikad nisam rekla da ssam ZA hodalicu, samo da su mnoga djeca bila u njoj pa su cijela jer je alexxx bila uporna s nametanjem svoje volje i sa svojim linkovima. Tko nije shvatio, ni neće, a nesreće se događaju i drugdje. Ja imam veliki stan i puno mjesta za bebu ali kad sam vidjela kako se B. naginje zajedno s vrtićem i pada na glavu kao usporeni film a mi svi za stolom i ništa ne možemo, prisjelo mi sve osim poda. Tamo je beba, čini mi se, ipak najsigurnija!
A i čini mi se da su prije hodalice bile puuuno sigurije - sad su nekako jednako široke gore i dolje, ili je to uvjek bilo tako :confused:

valneahana
15.07.2008., 08:12
otvoriti ću ovu temu jer nisam uspjela pronaći dali takva postoji,nisam baš s kompjuterima na ti:D a ako postoji takva tema neka slobodno moderator premjesti

uglavnom pitanje se odnosi na roditelje: dali koristite ili ste koristili hodalicu za dijete?

naime ja sam kad je moja bebačica bila mala,kad smo bili kod ortopeda na uzv kukova pitala da li da hodalica i on je rekao da ne jer kao kasnije može imati nekih poteškoća s stopalima,kralježnicom,...kad sam pitalal da li ju mogu primiti za rukice pa da tako hoda on opet veli ne,kad bude sama od sebe bude,znam da su prije se hodalice normalno koristile i svi su normalni,ja koja nisam imala hodalicu svejedno imam spuštena stopala i iskrivljenu kralježnicu,a dijete mi neželi biti cijelo vrijeme u kolicima ili vrtiću a nepuzi i kako da ju onda negdje stavim kad počne plakati kad joj dosadi i ja sam kupila hodalicu i sad ona piči u njoj ko luda,do sada se sve uvezi djece promjenili,te više ne dohrana od tog nego od nekog drugog mjeseca,te ne ovo,ne ono,sad ne hodalica po novom i tak i svjesna sam da će se opet to sve promijeniti ali me čisto zanima vaše mišljenje o hodalici,da li da ,da li ne, dali ste ju koristili i dali ste kasnije imali problema:szahvaljujem:top:

shtefy
15.07.2008., 08:34
Nismo koristili.

Patronažna sestra (u koju smo imali puno povjerenja) nam je rekla da se liječnici iz lokalne bolnice strašno ljute jer im dolazi jako puno djece koja imaju problema upravo sa kralježnicom, a sve zbog tih hodalica. Navodno da ih je sigurno koristiti max. do 30-45 min. dnevno, sve preko toga može biti štetno. Isto tako ju nismo ni učili podignutih rukica. Prohodala je negdje oko prvog rođendana (ja sam do onda već bila u komi - svi su pričali da im djeca prohodaju sa 8-9 mj., a moje nikako :rolleyes:).

Ali, iskreno, mislim da se sa svim tim strahovima od ovoga, štetnosti onoga, moraš ovo ili ne smiješ ono, pomalo pretjeruje. :ne zna:

SaveAss
15.07.2008., 08:34
hodalica - ne

http://www.forum.hr/showthread.php?t=191290&highlight=hodalica

ljubilica
15.07.2008., 08:47
Ja sam se priklonila ( trenutnom ??!! ) mišljenju stručnjaka da hodalica baš i nije nešto dobro za bebu, dijete tako odgađa samostalno hodanje, gura se nožnim prstićima pa su i prvi samostalni koraci na prstima umjesto na cijelo stopalo...
Moja curica nije koristila hodalicu, ali nam ni u jednom trenutku nije ni trebala jer ona je jako rano propuzala pa bih je spustila na pod da sama istražuje teritorij, podiže se svojom snagom na noge pridržavajući se trosjeda, u svakom slučaju imala je prostor za igru zaštićen dekicama i jastucima, a opet dovoljno velik da se ne osjeća sputano.
Tvoja bebica ne puzi i vjerujem da joj jako brzo dosadi ako samo leži i nije aktivna, a ovako je u akciji i super joj odgovara. Možda bi na tvom mjestu pokušala zajedno s njom na pod ( mislim na neku spužva puzzle podlogu ili sl., ne na pločice :D ), , pomalo je animirati da se sama zabavlja, pokušati zajedno dosegnuti igračkicu koja je na drugom kraju prostorije tj. nije na dohvat ruke. Možda će se tako i sama pokrenuti i hodalica više neće biti nimalo zanimljiva u usporedbi s onim što može sama otkriti!!
U svakom slučaju, strpljenje i timski rad!!!:top:
Ali, da ne ispadnem neka frikuša koja bi mame čija djeca koriste hodalicu :azdaja:, napisat ću i ovo: MM nikad nije puzao i koristo je hodalicu - stopala su mu super, sve 5. Ako jednom moje drugo dijete ne bude puzalo, a sve moje metode timskog rada budu bezuspješne, mislim da bih na kraju kupila hodalicu jer ne bih mogla gledati bebu koja se muči jer ne puže, a u kolicima i na mjestu joj je dosadno...

ljubilica
15.07.2008., 08:51
hodalica - ne

http://www.forum.hr/showthread.php?t=191290&highlight=hodalica

A, možda da ipak ispadnem frikuša?!:rofl:

Stvarno, hodalica - ne

Cattleya
17.07.2008., 14:47
Moje mišljenje je da treba ipak uglavnom slijediti upute stručnjaka jer oni prate razna istraživanja koja su učinjena od kad smo mi bili mali ili od zadnjeg našeg kontakta s nekom od tema, a u ovom slučaju se radi o hodalici. Da su hodalice štetne nije neka novost jer je tako pedijatrica savjetovla moju mamu da ne koristi hodalicu prije 30-tak godina.
S druge strane stručnjaci nemaju vremena savjetovati mame i pokazati vježbe koje može raditi s djetetom u cilju razvoja motorike i to je ono što nije dobro. Mame na žalost nemaju alternativu upotrebi hodalica, 'učenu sjedenja' podupiranjem jastucima ili 'učenju hodanja' tako da se dijete primi za rukice i osovljava na noge.

SaveAss
17.07.2008., 15:03
Mame na žalost nemaju alternativu upotrebi hodalica, 'učenu sjedenja' podupiranjem jastucima ili 'učenju hodanja' tako da se dijete primi za rukice i osovljava na noge.

plz, moš malo pojasnit ovo:)
kako to misliš da mame nemaju alternativu? za što im treba alternativa kad je sjedenje, stajanje i hodanje u pitanju?

mislim, stručnjaci i nisu tu da bi sve mame upućivali na vježbice, već samo one čijoj djeci to treba...a fala bogu, ne treba to svim bebicama...

Zmijica
17.07.2008., 15:36
Gujco, mozda je Catt mislila na nesto tipa Unicef vjezbe (jezus, stalno ih spominjem :rofl: ) ili Jovancevic vjezbe.

Al do toga bi prosjecna mama (ne mi internet ovisnice :) ) najlakse, a mozda i jedino, dosla da joj pedijatar pokaze.

SaveAss
17.07.2008., 15:39
Gujco, mozda je Catt mislila na nesto tipa Unicef vjezbe ...

..a tako....
da, to je drugo stvar...ja sam malo eto preveć uvučena u vježbe i distoni problematiku pa eto zaboravim na ovo drugo...:)

Cattleya
17.07.2008., 15:43
Evo mislim ovako. Kad se priupita stručnjaka, npr. ortopeda, on kaže da nikako ne hodalicu. I razgovoru je kraj. Nisam primijetila da se preporučuju vježbe koje majka može raditi sa zdravim djetetom kako bi mu približila svijet i ispunila igru. Nije vježbanje namijenjeno samo djeci sa problemima u razvoju. Osim toga je to 'vježbanje' i zabavna igra. Postoji baby fitness namijenjen svim bebama, postoji baby handling koji se preporučuje bebama sa problemima u razvoju,no sigurno ne škodi zdravim bebama. Tako ja to mislim.

SaveAss
17.07.2008., 15:48
...ma da naravno...baby handling neće škoditi djetetu koje nema dijagnozu, no da ti pravo kažem, mislim da onaj roditelj koji to ne treba raditi, niti ne treba otvarati poglavlje baby handlinga..mislim, to je bespotrebno....

a ove vježbe za klince i bebane bez dijagnoze - to je super stvar. baš ovo što je Guja navela. mi imamo doma taj UNICEF-ov cd s vježbicama i to je super...(nama eto nije bio od koristi jer kad smo ga nabavili B je već počeo s vježbama u sklopu bolnice....)

a ovo za ortopeda - pa kraj razgovora može bit kad ti poželiš da je kraj:mig: pitaj da ti pojasni zašto je to tako, zašto je hodalica štetna....

valneahana
17.07.2008., 16:23
ja svoju stvljam u hodalicu jer neželi puzati uopće,štoviše čim je na trbuhu plače,probala sam da stoji uz stol ili trosjed pa da hoda ali ni to neće a ja nemogu od nula do 24 ju vodati za rukice,isto tako neželi biti duže od pola sata u vrtiću ili kolicima,čak sam probala staviti igračkicu dalje od nje da vidim hoće li ju pokušati dosegnuti pa da tako propuzi ali ma kakvi,stvarno sam si dala strpljenja i radila to sve s njom puno puta ali neželi,tako da ju stavljam u hodalicu,naravno ne po cijele dane,a sad dali će imati kriva stopala ili ne tko zna,postoje ulošci,ja recimo koja uopće nisam okusila hodalicu imam ravna stopala i iskrivljenu kralježnicu tako da mislim da sve ovisi o djetetu,kad bude imala 2 godine upisati ću je na gimnastiku i nema šanse da će se krivo držati ili imati iskrivljenu kralježnicu jer će gimnastika sve formirati

blond lady
17.07.2008., 16:33
offtopic je :cerek:

mislim H. kupiti guralicu pa se mislim koliko su vašim bebama koristile guralice i dali bi joj to dobro bilo ...još ne ustaje uz namjestaj nego samo puže vojnički pa si mislim dali je još rano da joj kupim ali može se igrati sa tim igračkama naprijed ...čula sam da su tommy i chicco najbolje :ne zna:

Cattleya
17.07.2008., 16:46
...ma da naravno...baby handling neće škoditi djetetu koje nema dijagnozu, no da ti pravo kažem, mislim da onaj roditelj koji to ne treba raditi, niti ne treba otvarati poglavlje baby handlinga..mislim, to je bespotrebno....

a ove vježbe za klince i bebane bez dijagnoze - to je super stvar. baš ovo što je Guja navela. mi imamo doma taj UNICEF-ov cd s vježbicama i to je super...(nama eto nije bio od koristi jer kad smo ga nabavili B je već počeo s vježbama u sklopu bolnice....)

a ovo za ortopeda - pa kraj razgovora može bit kad ti poželiš da je kraj:mig: pitaj da ti pojasni zašto je to tako, zašto je hodalica štetna....

Ja isto imam unicefov cd i stvarno je super i bila sam na baby fitness-u i stvar je zbilja dobra. Imam i novu knjigu 'godine prve: zašto su važne' u kojima je brošura sa vježbicama i sve to smatram jako korisnim za moju curku.
Poglavlje baby handlinga je zgodno za informirati se što je to, no ako ga želiš primjenjivati mislim da to treba netko pokazati kako se radi baš na tvojem djetetu.
A kaj se hodalice tiče- ja sam frikuša :mig:- to nam ne treba. Jedva su me nagovorili na ogradicu, ali mislim da ju nećemo još dugo koristiti.

petra593
17.07.2008., 19:15
Mi imamo hodalicu (kupila baka) i prilično je stabilna (Bertonne), ima 8 kotača.
Beban ima sada 10,5mj i već pomalo radi pokoji korak. U hodalici bude možda 2 puta tjedno po sat vremena, otprilike.

Ja nisam baš za prečestu upotrebu hodalice jer sam se isto nagledala svakakvih nezgoda. čitala sam da dijete u hodalici može ići brzinom metar u sekundi, i tada nije dovoljno da su roditelji blizu djeteta. Većina nezgoda se i desi dok su roditelji u neposrednoj blizini jer se sve događa prebrzo, pogotovo zato što je dobar dio roditelja uvjereno da su im djeca sigurna u hodalicama.

cvijetić
17.07.2008., 21:13
offtopic je :cerek:

mislim H. kupiti guralicu pa se mislim koliko su vašim bebama koristile guralice i dali bi joj to dobro bilo ...još ne ustaje uz namjestaj nego samo puže vojnički pa si mislim dali je još rano da joj kupim ali može se igrati sa tim igračkama naprijed ...čula sam da su tommy i chicco najbolje :ne zna:

mi kupili tommy guralic kad je već hodala mjesec dana uz namještaj ali su nam savjetovali fizijatar ifizioterapeut da ju ne koristi baš dok još malo ne očvrsne,tj ne ispravi tjelo da ne ostane u takvom zgrbljenom položaju.
koristilia ju je,ali ne baš puno. više se zabavili biciklićem i igračkama, ali ne znam da li se baš investicija isplatila...

oštrilo
17.07.2008., 21:40
Mi imamo hodalicu (kupila baka) i prilično je stabilna (Bertonne), ima 8 kotača.
Beban ima sada 10,5mj i već pomalo radi pokoji korak. U hodalici bude možda 2 puta tjedno po sat vremena, otprilike.

Tako je i kod nas, stavim je u hodalicu kad baš moram nešto hitno obaviti (čitaj WC ili slične stvarčice, naravno uvijek je tada netko s njom).
Od sedmog do cca 9 mjeseca je bila puno više u hodalici, sada je gotovo i ne koristimo, bebica već dobrano puže, diže se i uz kauč i različite kuhinjske elemente, u očekivanju smo prvih koračića :cerek:

mandy
17.07.2008., 22:07
mi imamo Tommy guralicu koja se pretvara u biciklić sa prikolicom..odlična je..malo teža pa beba baš ne leti kad ju gura, zanimljiva :top:

Zmijica
17.07.2008., 22:14
Mi imali istu kao Mandy (posudili).
Guralica nije nest koristila - svako malo se zabije u zid pa plakao da okrenem, al zato biciklic :s
Na tome je naucio hodat - prvo ga je puzeci gurao u krug i tako jacao misice.
Majke mi ako jednu vecer nije kilometar presao, mislim da je 20-30 krugova napravio po sobi...
Strasno ga je volio.
Da sam je kupila, rekla bih da se investicija isplatila :top:

blond lady
18.07.2008., 11:19
mi imamo Tommy guralicu koja se pretvara u biciklić sa prikolicom..odlična je..malo teža pa beba baš ne leti kad ju gura, zanimljiva :top:

kako to izgleda, jel imaš negdje sliku

SaveAss
18.07.2008., 11:41
prijedlog: a da otvorite temu o guralicama, a ne da ih gurate među hodalice?:D

ja svoju stvljam u hodalicu jer neželi puzati uopće,štoviše čim je na trbuhu plače,probala sam da stoji uz stol ili trosjed pa da hoda ali ni to neće a ja nemogu od nula do 24 ju vodati za rukice,isto tako neželi biti duže od pola sata u vrtiću ili kolicima,čak sam probala staviti igračkicu dalje od nje da vidim hoće li ju pokušati dosegnuti pa da tako propuzi ali ma kakvi,stvarno sam si dala strpljenja i radila to sve s njom puno puta ali neželi,tako da ju stavljam u hodalicu,naravno ne po cijele dane,a sad dali će imati kriva stopala ili ne tko zna,postoje ulošci,ja recimo koja uopće nisam okusila hodalicu imam ravna stopala i iskrivljenu kralježnicu tako da mislim da sve ovisi o djetetu,kad bude imala 2 godine upisati ću je na gimnastiku i nema šanse da će se krivo držati ili imati iskrivljenu kralježnicu jer će gimnastika sve formirati

to sa ravnim stopalima ima ponajprije veze sa genetikom, a vezano za ovo da neće puzat, neće stajat samostalno... - pa dijete jednostavno još nije spremno, kad bude moglo samo će se dignut, a definitivno najgora, najštetnija stvar koju roditelj može učiniti kod ovih stvari je to da "pomaže" djetetu. u ovom slučaju to je odmaganje, ne pomaganje.
i n etrebaš je vodit za rukicu ili namještat da samostalno stoji - daj joj vremena i kad bude spremna sama će stati.

i moj je plakao na trbuhu, no ne kužim kakve to ima veze s hodalicom :misli: iskoristi ovo toplo vrijeme i stavi bebicu na pod, okruži je sa stvarima koje su joj zanimljive, legni skupa s njom na pod...mnogo je opcija (prolistaj malo po ovom topicu, ljudi su već pisali) i hodalica definitivno nije potrebna. dapače, ne čini ništa dobro djetetu.

Cattleya
18.07.2008., 12:00
Potpisujem SaveAss i mislim da hodalica nije zamjena za potrbušni položaj. U potrbušnom položaju dijete vježba mišiće ruku, leđa i nogu koji mu kasnije služe za samostalno posjedanje i eventualno puzanje, a na kraju i za osovljavanje na noge.
Valneahana, koliko je tvoja beba stara?
Moje dijete je s 2.5 mjeseca dizalo glavicu u potrbušnom položaju, a sa 3 mjeseca je zabila nos u pod i plakla, ljutila se i protestirala. I vježbali smo s njom i baby fitness, ali i vježbe po preporuci fizoterapeuta i bili uporni ( sad već 5.5 mjeseci) pa je potrbušni položaj postao broj 1. Stavljala sam ju da leži meni na trbuhu i kad digne glavu da me vidi i to je dosta palilo, onda igračke.... U početku je to trajalo pola minute i dosta za početak.
Mislim da ni sa čim kod djece ne treba forsirati i pretjerivati osim možda s potrbušnim položajem.

mandy
18.07.2008., 12:15
MIha je mrzio biti u trbušnom...al ono vrištanje čim ga stavim..al malo po malo i skužio što sve može..u početku ej to bilo doslovno 2 min svaki put kod premotavanja...i bitno je da nema ništa pod sobom za što se može primmit najbolje da je na puzzlama, tepihu, parketu..

valneahana
18.07.2008., 12:27
Potpisujem SaveAss i mislim da hodalica nije zamjena za potrbušni položaj. U potrbušnom položaju dijete vježba mišiće ruku, leđa i nogu koji mu kasnije služe za samostalno posjedanje i eventualno puzanje, a na kraju i za osovljavanje na noge.
Valneahana, koliko je tvoja beba stara?
Moje dijete je s 2.5 mjeseca dizalo glavicu u potrbušnom položaju, a sa 3 mjeseca je zabila nos u pod i plakla, ljutila se i protestirala. I vježbali smo s njom i baby fitness, ali i vježbe po preporuci fizoterapeuta i bili uporni ( sad već 5.5 mjeseci) pa je potrbušni položaj postao broj 1. Stavljala sam ju da leži meni na trbuhu i kad digne glavu da me vidi i to je dosta palilo, onda igračke.... U početku je to trajalo pola minute i dosta za početak.
Mislim da ni sa čim kod djece ne treba forsirati i pretjerivati osim možda s potrbušnim položajem.

ima 10 mjeseci i nije tu stvar da ja njoj pomažem jer želim da brže prohoda već jednostavno da kad ja nešto radim da ona bude mirna,a u hodalici je mirna,ako ju stavim u vrtić ili u kolica pa makar i bila pored mene neželi biti u njima više od dvadesetak minuta,stavljali smo ju i na trbuh na mene i ništa,jednostavno neželi,stavljala sam ju i na pod,okružila igračkama i igra se dvadeset min. najviše i više neželi,namjerno sam joj neke igračke stavljala dalje od nje da ih pokušava dohvatiti pa da možda skuži da tako može propuzati ali ništa,ovo što sam pisala o stavljanju na trbuh i igračkice dalje od nje sam radila nebili tako propuzala,ali ona ni ne pokušava da se odgurne a kamoli nešto drugo,jednostavno želi uporno negdje i iz kolica i iz mog krila a nemože sama jer ne pokušava uopće da bi nekako nešto dohvatila ili propuzala a mirna nemože biti kao što rekoh dvadest min. na jednom mjestu,kad ju stavim u hodalicu mirna je i obožava ju i onda juri po stanu i može bilo gdje gdje ona želi,malo je tvrdoglava-već vidim,stvarno sam si dala strpljenja i mi smo radile baby fitnes ali stvarno mi je teško nešto raditi kad ona stalno želi negdje a sama se nepotrudi da do toga dođe,a u hodalici može.znam da je štetna i zato me i brine ali nemam ideje kako bi ju možda ponukala da sama propuzi pa da hodalicu maknem,btw. moja je kad već spominješ dizanje glavice to počela raditi već s mjesec i pol,s tri se već pokušavala dizati ali joj nije išlo,kasnije je uspijevala,s tri i pol mjeseca je htjela sjediti kad ju držim u krilu,nije htjela biti onako blago polegnuta nego baš uspravno sjediti,tada me bilo strah radi tako ranog sjedenja pa sam zvala ortopeda i rekao je da se nebrinem da ako hoće sjediti uspravno na meni neka sjedi tako da je sama počela sjediti već s pet mjeseci a kao s šest se tek stavlja dijete uz oslonac da sjedi

valneahana
18.07.2008., 12:29
prijedlog: a da otvorite temu o guralicama, a ne da ih gurate među hodalice?:D

to sa ravnim stopalima ima ponajprije veze sa genetikom, a vezano za ovo da neće puzat, neće stajat samostalno... - pa dijete jednostavno još nije spremno, kad bude moglo samo će se dignut, a definitivno najgora, najštetnija stvar koju roditelj može učiniti kod ovih stvari je to da "pomaže" djetetu. u ovom slučaju to je odmaganje, ne pomaganje.
i n etrebaš je vodit za rukicu ili namještat da samostalno stoji - daj joj vremena i kad bude spremna sama će stati.

i moj je plakao na trbuhu, no ne kužim kakve to ima veze s hodalicom :misli: iskoristi ovo toplo vrijeme i stavi bebicu na pod, okruži je sa stvarima koje su joj zanimljive, legni skupa s njom na pod...mnogo je opcija (prolistaj malo po ovom topicu, ljudi su već pisali) i hodalica definitivno nije potrebna. dapače, ne čini ništa dobro djetetu.

to na trbuhu nisam mislila na hodalicu nego da kad je na trbuhu proba propuzati tako da hodalicu maknem ali neda se

Cattleya
18.07.2008., 16:27
Moja isto ne može sama biti dulje od 15-20 minuta i počne cendrati i vikati. No, što se puzanja tiče, ne moraju sve bebe puzati. Neke jednostavno ne propužu i to preskoče i ništa im kasnije ne fali. Usprkos hodalici dobro je da stavljaš svoju bebu potrbušno, probaj ju rolat, leđa pa na trbuh pa na leđa. Bez obzira što negoduje, vježbajte- svidjet će joj se na kraju. Važno je da se i ti smiješ dok vježbaš s njom. A hodalica joj dođe kao desert- povremeno u malim količinama. :mig:

NelaZg
19.07.2008., 11:21
Evo mi jos nismo dosle do toga medjutim nama je fizijatrica rekla da ako smo kupili hodalicu neka je slobodno bacimo.

mandy
19.07.2008., 12:56
što se tiče samovanja...Miha ni nakon 15 mjeseci ne može biti sam duže od 2 minute...jednostavno je takvo dijete..

kauč
20.07.2008., 15:54
ljudi moji, dajte malo uključite zdrav razum!!!
kakvo UČENJE hodanja???
pa šta mislite da su naše babe imale vremena i volje visiti nad dječicom kojih su imale po 5 komada i držat ih za ruku??? yeah, right!

pustite pedijatre, ako vam se ne sviđa da okreću ploču svakih par godina, jedan od najuvaženijih hrvatskih ortopeda iz lovranske ortopedske bolnice tvrdi da je za zdrav koštani sustav odraslog čovjeka od presudne važnosti da ih se pusti dok su djeca da prohodaju samostalno, bez ikakvih hodalica i bez ikakvog pridržavnja za ruke...
dakle staviti dijete na pod neka puže, sam će se pridić uz namještaj kada bude spreman, i prohodati samostalno kada bude spreman...

a sva ta sranja od hodalica su ionako izmišljena da se nekome napuni džep...

Dora K
20.07.2008., 16:00
što se tiče samovanja...Miha ni nakon 15 mjeseci ne može biti sam duže od 2 minute...jednostavno je takvo dijete..

Ma sva su ti djeca takva. Mislis da je moja ikad sama? Di ja tu i princeza :D
Zna mi se desit da ju na poslu hvatam za ruku i pogledom trazim di je :D
A prije pol mjeseca sam prvi put otisla na kavu s kokosima solo. Cijelim putem do kave sam hvatala drsku kolica i dijete za ruku :rofl:
Ja vise ne znam funkcionirat bez privjesaka :zubo:

Dora K
20.07.2008., 16:02
ljudi moji, dajte malo uključite zdrav razum!!!
kakvo UČENJE hodanja???
pa šta mislite da su naše babe imale vremena i volje visiti nad dječicom kojih su imale po 5 komada i držat ih za ruku??? yeah, right!

pustite pedijatre, ako vam se ne sviđa da okreću ploču svakih par godina, jedan od najuvaženijih hrvatskih ortopeda iz lovranske ortopedske bolnice tvrdi da je za zdrav koštani sustav odraslog čovjeka od presudne važnosti da ih se pusti dok su djeca da prohodaju samostalno, bez ikakvih hodalica i bez ikakvog pridržavnja za ruke...
dakle staviti dijete na pod neka puže, sam će se pridić uz namještaj kada bude spreman, i prohodati samostalno kada bude spreman...

a sva ta sranja od hodalica su ionako izmišljena da se nekome napuni džep...

Ovo potpisujem. Uopce mi nije jasno zakaj se tu neka diskusija uopce vodi o hodalicama. Zabranjene su. Opasne su. Dokazano opasne. U EU su apsolutno zabranjene. Zabranili su ih strucnjaci. Koji vam je... ?

Leonee
20.07.2008., 17:17
Cemu tolko pizdjenje oko toga oce li neko ili ne koristiti hodalicu :raspa:

Ok, rekli ste da ne valjaju i da su opasne. To je svima jasno ;)
Ako netko ipak zeli I dalje koristiti hodalicu.. :ne zna:... A mozda da uz caps lock I boldamo text pa ih to uvjeri? ..:rofl:..

Ja konkretno svome ne mislim kupovati hodalicu jer je smatram nepotrebnom. A da li ce ona mome malome unistiti kicmu je upitno.. Mi svi, kao I nasi starci (neki mozda ipak ne?..) smo koristili hodalice.
Ja, kao i moji, nemamo nikakvih problema sa kicmom :hekla:

Daklem, nemojte histertcno vristati, glava me odma zabolila.. :usama:

kauč
20.07.2008., 17:32
A da li ce ona mome malome unistiti kicmu je upitno.. Mi svi, kao I nasi starci (neki mozda ipak ne?..) smo koristili hodalice.
Ja, kao i moji, nemamo nikakvih problema sa kicmom :hekla:

ma nitko ne govori da će svako dijete koje je koristilo hodalicu imati neke posljedice ali opet veliki broj ih ima, samo se to nikada nije pripisivalo hodalicama...
ako što je netko napisao, to što netko puši cijeli svoj život ko turčin i umre u 90-oj ne znači da pušenje nije štetno, jel tako?
e pa tako i hodalice...
neka svatko napravi kako misli da je najbolje s informacijama koje posjeduje samo neka ne seru zbog vlastitog komoditeta i izvlače se na onu "i mi smo bili u hodalici pa nam nije ništa" :mad:

Leonee
20.07.2008., 20:31
to što netko puši cijeli svoj život ko turčin i umre u 90-oj ne znači da pušenje nije štetno, jel tako?
e pa tako i hodalice...
a nemoš to usporedit sa hodalicama :zubo: koliko pusaca ima koji su obolili ili, jos bolje,.. koji imaju problema.. sa disnim putevima, a koliko ima ljudi kojima je kicma sje.. radi hodalice ;)
ja sam napisala
A da li ce ona mome malome unistiti kicmu je upitno..
dakle, ne tvrdim da ce ili nece hodalica unistiti kicmu. Ja nemogu tvrditi da nekoga kicma boli od hodalice.. A misljena sam da ce problemi s kicmom prije doci jer se krivo drzis.
neka svatko napravi kako misli da je najbolje s informacijama koje posjeduje samo neka ne seru zbog vlastitog komoditeta i izvlače se na onu "i mi smo bili u hodalici pa nam nije ništa" :mad:
sumnjam da netko svome djetetu ne zeli dobro :D.. tj. da ce ga stavljati u nesto sto nije dobro radi vlastitog komoditeta.. :mig:
mislim da oni koji koriste hodalice idu za tim da nece djetetu nista biti te da ce mu bit lakse prohodati :ne zna: mozda nisu informirani ili ne vjeruju u te informacije (jesu li dokazane? :ne zna: svasta se prica), obzirom da nitko iz obitelji ili prijatelja nema problema sa kicmom, a svi su trcali u hodalicama..

Jedino sto ja vidim kao veliku opasnost u hodalici je nepaznja. Mali zvrkovi su prebrzi i prezivi i mogu se zaletiti i pasti niz stepenice ili peko praga,.. :eek:.. ili tako nesto. A za to je dovoljna sekunda nepaznje (tipa, da vratis sok u frizider). ;)

zoro007
20.07.2008., 20:39
ja svoju neću stavljati u hodalicu. dignut će se na noge kad bude ona spremna.

oštrilo
20.07.2008., 20:48
Meni hodalica trenutno služi da se malo odmorim od igranja, držanja, puzanja, čuvanja i svakakvih drugih ludorija svoje bebe. Stavim je u hodalicu, zaigram je s nečim i onda mogu 20 min doći sebi, sjesti na kauč i popit kavu :zubo:

kauč
20.07.2008., 21:31
dakle, ne tvrdim da ce ili nece hodalica unistiti kicmu. Ja nemogu tvrditi da nekoga kicma boli od hodalice.. A misljena sam da ce problemi s kicmom prije doci jer se krivo drzis.

ma nemamo mi tu šta misliti, niti smo dovoljno upućeni niti školovani za to...
za to imamo stručnjake, pedijatre i ortopede koji tvrde (većina njih) da je hodalica štetna, dakle pametnom dosta

sumnjam da netko svome djetetu ne zeli dobro :D.. tj. da ce ga stavljati u nesto sto nije dobro radi vlastitog komoditeta.. :mig:

kako ne, pogledaj post od oštrice

mozda nisu informirani ili ne vjeruju u te informacije (jesu li dokazane? :ne zna: svasta se prica), obzirom da nitko iz obitelji ili prijatelja nema problema sa kicmom, a svi su trcali u hodalicama..

mišljenje ne treba stvarati na temelju onog što priča susjeda, tetka ili forumaši nego na temelju stručnjaka...
a što se tiče kičme, pa nije samo ona problem kod hodalice
npr. Adrian je prohodao s 12 i pol mjeseci i s 13 mj, je već jako lijepo hodao i svi su se tome čudili dok sam se ja čudila čemu se oni čude...:ne zna:
i onda sam vidjela troje djece koji su prohodali uz hodalicu kako hodaju, oni i nakon 2 mjeseca "stabilnog hoda" nisu znali normalno koračati nego su trčala i padala ko kruške, stav tijela im je bio skroz nepravilan, nekako su bili nagnuti na naprijed...oni jednostavno nisu prilikom prohodavanja koristili potrebne mišiće, nego su se oslanjali da hodalica odradi sve za njih a kasnije su roditelji preuzeli tu ulogu držeći ih za ruke...
a opet znam i dosta djece koja normalno koračaju a bila su u hodalici...

poanta je samo u tome da li mi kao roditelji želimo riskirati posljedice...

Dora K
20.07.2008., 22:59
a nemoš to usporedit sa hodalicama :zubo: koliko pusaca ima koji su obolili ili, jos bolje,.. koji imaju problema.. sa disnim putevima, a koliko ima ljudi kojima je kicma sje.. radi hodalice ;)
ja sam napisala

mislim da oni koji koriste hodalice idu za tim da nece djetetu nista biti te da ce mu bit lakse prohodati :ne zna: mozda nisu informirani ili ne vjeruju u te informacije (jesu li dokazane? :ne zna: svasta se prica), obzirom da nitko iz obitelji ili prijatelja nema problema sa kicmom, a svi su trcali u hodalicama..

Jedino sto ja vidim kao veliku opasnost u hodalici je nepaznja. Mali zvrkovi su prebrzi i prezivi i mogu se zaletiti i pasti niz stepenice ili peko praga,.. :eek:.. ili tako nesto. A za to je dovoljna sekunda nepaznje (tipa, da vratis sok u frizider). ;)

Nema bas ono primarno veze s kraljeznicom vec sa deformitetima stopala i neispravnim nacinom hodanja (po prstima), a tek posljedicno kasnije dolazi do deformiteta kraljeznice, osobno sam to vidjela. Ispravljanje dugotrajno i ne uvijek uspjesno. Druga je opasnost popikavanje i padanje, na glavu s najcescom posljedicom ostecenja centra za govor. Ireverzibilno. I to sam vidjela. Jel dosta? Ak nije guglaj, ja ne stizem :kiss:
Ah da, to mi je struka.

Leonee
21.07.2008., 07:04
Kako znas da nije meni :ne zna: ;) :D..

Da li si stvarno sigurna (i na koji nacin :zubeki:) da je deformacija stopala i/ili kraljeznice nastala radi hodalice? :mig:

Ok, osim padova u hodalici postoje oni i bez hodalice.. To rekoh da mi se nikako ne svidja, jewr moras stalno biti s bebacima.

Dora K
21.07.2008., 10:25
Kako znas da nije meni :ne zna: ;) :D..

Da li si stvarno sigurna (i na koji nacin :zubeki:) da je deformacija stopala i/ili kraljeznice nastala radi hodalice? :mig:

Ok, osim padova u hodalici postoje oni i bez hodalice.. To rekoh da mi se nikako ne svidja, jewr moras stalno biti s bebacima.

Nisi dokica, a-a. Njusim koljegice. :D
A gle. Prvi put sam to vidjela u HR prije nekih 5-6 godina. Bila sam zbunjena. Djeca koja su usvojila krivi pattern hoda, a psihomotorno su inace OK. :confused:
Pa mi je profa mrtva hladna samo napomenula "hodalica", nagledala se zena valjda, iskustvo cuda cini. Kasnije sam vidjela i posljedice pada i udarca u glavu na tipicno mjesto. A jednom kad se desi mos samo pisat u 24 sata i molit pare za operacije u inozemstvu, a i to s upitnim rezultatima. Pa kaj se nitko vise toga ne sjeca? Ili niste bili senzibilizirane jer niste svoju djecu imale?
Ovdje su hodalice zabranjene. I u Kanadi i u Australiji mislim. Pa valjda su imali opravdan razlog. Nisu valjda ljudima isli smanjivat posao iz ciste obijesti. A i ne moze se to bas tako. Sve mora bit potkrijepljeno dokazima.
Naravno da djeca padaju i bez hodalice, ali hodalica ih cini mobilnijima nego sto bi to trebali biti za dob, opasne stvari su im dostupnije u neprimjerenoj dobi... Jednostavno ih izlazes jos vecoj opasnosti da bi dobio 20 minuta da skuhas rucak ili popijes kavu koliko sam shvatila.
A jebemu, djecu se mora cuvat. Nisam se ni ja kave napila u miru otkad se rodila, a ima uskoro 21 mjesec pa sam jos ziva. A i kuhanje rucka je prica za sebe. Pa kaj onda? Kao da ce mi kuhanje rucka pobjec. Ma dam sve mirne kave za ovu moju malu grintu. Jesam za to da si mame olaksaju, ali ne na stetu djece.
Moram ic sljakat.... Moja princeza bi rekla "Pa-pa!" :D

Leonee
21.07.2008., 11:45
Ovdje su hodalice zabranjene. I u Kanadi i u Australiji mislim.

neznam di je to ovdje :D .. nisam znala da su zabranjene u kanadi i australiji.. vjerujem i da ostali sa hodalicama to neznaju. to je uz razlog zabrane jedan dobar argument protiv hodalica (a ne caps lock i fraze poput "hodalice ne valjaju") :s
iako samo da napomenem.. kanadjani, ako se sjecam, nedavno smo razgovarali o tome, stavljaju svoju djecu vec sa 3mj da sjede u neke sjediljke (zaboravih ime).. :confused:

Naravno da djeca padaju i bez hodalice, ali hodalica ih cini mobilnijima

slicno sam i ja rekla.. ;) :p :D mogu sa hodalicom svasta i cesto se desavaju nezgode/nesrece.. :(

valneahana
21.07.2008., 12:36
neznam di je to ovdje :D .. nisam znala da su zabranjene u kanadi i australiji.. vjerujem i da ostali sa hodalicama to neznaju. to je uz razlog zabrane jedan dobar argument protiv hodalica (a ne caps lock i fraze poput "hodalice ne valjaju") :s
iako samo da napomenem.. kanadjani, ako se sjecam, nedavno smo razgovarali o tome, stavljaju svoju djecu vec sa 3mj da sjede u neke sjediljke (zaboravih ime).. :confused:

slicno sam i ja rekla.. ;) :p :D mogu sa hodalicom svasta i cesto se desavaju nezgode/nesrece.. :(

eh kad smo kod kanade tamo su zabranjene i plastične bočice za djecu a kod nas nitko nepriča o tome a dam se kladiti da neke od vas koriste plastične bočice za mlijeko i čajeve,zabranjene su jer te bočice radi hrane koja se radi s visokom temperaturom npr. poput kipuće vode za čajeve ili mlijeko onda otpuštaju neke kancerogene tvari,tj. ta plastika pod visokom temperaturom otpušta to.ja svoju stavljam u hodalicu kako sam već i napisala i vjerujem i u to me nitko neće razuvjeriti da radi dva tri mjeseca što dijete bude u hodalici dok neprohoda da će vječno imati probleme sa stopalom ili kralježnicom,to su čiste gluposti da za dva mjeseca se nešto tako desi,pa nije dijete u hodalici godinu dana,a i kako sam već napisala ja koja nisam bila nikad imam spuštena stopala i iskrivljenu kralježnicu tako da nema pravila uopće.koliko vidim i gledam moja uopće ne hoda na prstima u hodalici kako to inače biva već gazi punom nogom i kad ju primim za rukice da hoda hoda najnormalnije a ne kao što je neko napisao nespretno i neznam ni ja šta sve ne a što se tiče padova,bilo ih je i bit će ih i iz hodalica i bez njih tako da ni to nemožemo uspoređivati,nekad je gore kad padnu sami nego iz hodalice

Utamirka
21.07.2008., 14:08
Naš fizijatar sa Goljaka nam je rekao da djeci s potpuno normalnim motoričkim razvojem hodalica može naštetiti i da zbog nje prohodavaju nešto kasnije nego što bi da ih roditelji nisu koristili.

Kod djece s nekom formom motoričkog problema su apsolutno zabranjene....i to nam je boldano i velikim slovima napisao na povijesti bolesti.

A hdB moj miš je vježbicama i baby handlingom došao do toga da sa 11 mjeseci diže sam na nogice i hoda uz namještaj kao veliki. A puže sto na sat.

elcolor
29.08.2008., 19:20
Gluposti, dijete može pasti iz hodalice kao i sa kauča. Može progutati ovo ili ono ili mu se bilo što dogoditi. Ako ćemo se povoditi za Amerikancima stvarno smo pametni. Oni su se sad uhvatili hodalice a sutra će miksera, sokovnika, varalice...jer ne znaju što će od sebe. Stvar je sreće i koliko pazimo na dijete. A Bože moj koje se dijete nije udarailo ili imalo problema...

didi1
29.08.2008., 19:27
Naš fizijatar sa Goljaka nam je rekao da djeci s potpuno normalnim motoričkim razvojem hodalica može naštetiti i da zbog nje prohodavaju nešto kasnije nego što bi da ih roditelji nisu koristili.

Kod djece s nekom formom motoričkog problema su apsolutno zabranjene....i to nam je boldano i velikim slovima napisao na povijesti bolesti.

A hdB moj miš je vježbicama i baby handlingom došao do toga da sa 11 mjeseci diže sam na nogice i hoda uz namještaj kao veliki. A puže sto na sat.

Meni je nas ortoped rekao;"Ako vam netko pokloni hodalicu,bacite je odmah!" Pa eto ja ju nisam koristila ni sa starijim sinom,a necu niti sada! Samo ne razumijem ako su toliko stetne zasto ih se onda proizvodi?!:ne zna:

blond lady
29.08.2008., 19:32
Gluposti, dijete može pasti iz hodalice kao i sa kauča. Može progutati ovo ili ono ili mu se bilo što dogoditi. Ako ćemo se povoditi za Amerikancima stvarno smo pametni. Oni su se sad uhvatili hodalice a sutra će miksera, sokovnika, varalice...jer ne znaju što će od sebe. Stvar je sreće i koliko pazimo na dijete. A Bože moj koje se dijete nije udarailo ili imalo problema...

fizijatar na goljaku mi je rekao da je ni slučajno ne stavljam u hodalicu jer joj s tim mogu samo naškoditi ...zabranjeni su sada i u sloveniji ...kad je već u tako puno država zabranjeno sigurno ima nešto u tome

phuketya
29.08.2008., 21:23
ako su toliko stetne zasto ih se onda proizvodi?!:ne zna:
Zato što će ih kupiti oni kojima je baš lijepa i ima one igračkice po sebi. Kak misliš zašto? Zbog novca.:bonk:

disident
29.08.2008., 22:35
Zato što će ih kupiti oni kojima je baš lijepa i ima one igračkice po sebi. Kak misliš zašto? Zbog novca.:bonk:

tako je. trgovina.sve je bruto i neto.
dijete ima svoj ritam i razvija se u skladu s tim.kad bude spreman prohodati će, nije mi jasno čemu hodalica, posebno uz informacije o broju padova i težini ozljeda.

TYANA
31.08.2008., 06:35
moji su obojica bili u hodalici...negdje oko 12 mjeseca...u 13-estom su samo hodali...dnevno su bili oko pola sata..nis im nije :ne zna:
onda kad su oni bili u hodalici nije bilo toliko buke oko hodalica,zabrana itd...
nijednom mi nisu pali iz hodalice,s time da su bili u njoj vani na dvoristu..kad su prohodali samostalno,maknula sam hodalicu kao i kolica..tek su onda poceli padat :rofl:
a vjerujem da je stetno,samo neznam kolko im moze nastetit ako su malo u njoj,ne prerano,i ne predugi vremenski period

fortuna_major
01.09.2008., 16:40

Ili oni koji žele pijuckati kavu par sati bez da moraju mislit na klinca, pa u hodalici je jel...:kava:

nemogu vjerovati što čitam, da se u 2008. još razmišlja o hodalicama :confused:

dajte proučite malo motorički razvoj dojenčeta, obrasce hoda itd. prije nego priuštite svom djetetu probleme

pink5
01.09.2008., 18:08
evo mene opet sa iskustvima prijateljica:D. Kaže meni danas ponosna tete kao joj nećakinja od 8 mj naveliko puzi,al mala oće i hodati kad je uhvati za rukice:eek:. Kaže da će je stavit sad u hodalicu kad joj kupe anatomske cipelice:rolleyes:

magaly
02.09.2008., 05:52
nijedno od moje djece nije bilo u hodalici niti će biti...djeca koja su u hodalici obično kasnije prohodaju (moji su između 10-12 mj hodali)...treba ih pustiti da dođu sami do faze hodanja,i najbolje se nauće pridržavajući se uz nešto, jer u hodalici oni ne hodaju nego se odguravaju...

lutkish
02.09.2008., 15:55

Kanada nije zabranila hodalice radi krivog ucenja hodanja i krivljenja kraljesnice , nego bas radi padanja. Stoga NE hodalici

I dalje prodaju spravice (npr. exersaucer) u kojima bebaci stoje, sjede itd. ali se ne krecu :) i ne ne mislim da se djeca krive u tome :) jer bi onda 90% djece ovdje bilo iskrivljeno :mig: toliko se koriste

fortuna_major
02.09.2008., 16:27
Kanada nije zabranila hodalice radi krivog ucenja hodanja i krivljenja kraljesnice , nego bas radi padanja. Stoga NE hodalici

I dalje prodaju spravice (npr. exersaucer) u kojima bebaci stoje, sjede itd. ali se ne krecu :) i ne ne mislim da se djeca krive u tome :) jer bi onda 90% djece ovdje bilo iskrivljeno :mig: toliko se koriste

Pa i je u većoj ili manjoj količini

kupusichka
04.09.2008., 08:17
Neznam jel netko spomenuo, al zanimljiv je i drugi aspekt hodalice, ne samo ovaj motoričko-ortopedsko-fizijatrijski:D
Kako hodalica djeluje na razvoj dječjeg mozga? Jednako kao prerano posjedanje (ne samoinicijativno, nego nametnuto), prerano "vodanje" za ručice i imitiranje hoda...
Dijete se nalazi po rođenju u položaju 0-na ravnom-apsolutno nesposobno iz tog se položaja pomaknut, od tada se, potican podražajima iz okoline, miče u svaki slijedeći viši položaj...diže glavu, diže se četveronoške, posjeda se, diže na noge, hoda...svaki od tih trenutaka važna je točka u razvoju djeteta. On se do nje mora DOVESTI SAM. U slučaju da dijete naprasno iz jednog sforsiramo u položaj za koje ono nije spremno, mali mozak dobije totalno pogrešnu poruku...kako će ta poruka djelovati...hm, to je bilo predmet x istraživanja, za koja trebam malo prosurfat netom.
Ovdje se provela rasprava i svađa o tome dali su ili nisu i koliiko su hodalice opasne. Konačan je zaključak da čak i korisnici iste misle da može bit vatre tamo di ima dima...ja svoje dijete nebi koristila za pokusnog kunića, ako ima iti malo dima. Drugi nek rade kako ih volja.

Manch
04.09.2008., 15:04
Čula sam jednog vrsnog stručnjaka za dječije kičme i ostalo da govori kako bi ukinuo hodalicu, a drugi put kaže kako je položaj djece u autosjedalicama idealan i da uvijek sjede u njima (i sasvim male bebe). Je*o lud zbunjenog.

kupusichka
05.09.2008., 08:57
Čula sam jednog vrsnog stručnjaka za dječije kičme i ostalo da govori kako bi ukinuo hodalicu, a drugi put kaže kako je položaj djece u autosjedalicama idealan i da uvijek sjede u njima (i sasvim male bebe). Je*o lud zbunjenog.

hm, pa ima ih dosta šta smatraju da položaj u AS i nije osobito štetan za bebe budući da imitira položaj u maternici:ne zna:

nefertiti27
06.09.2008., 14:42
bože baš ste naporni,kako vam se da prepucavati
neka svatko radi ono što misli da je za njegovo dijete dobro
šta ste napali na ženu ako smatra da joj je hodalica ok,njen problem ima pravo iznjeti mišljenje,kao i vi naravno

trendseterica
06.09.2008., 15:44
Brat i ja smo kao mali imali hodalice, to je nekada bilo normalno jer se nisu znale moguce posljedice nje, ali danas kad se zna da posljedice mogu biti kobne jer se izmedjuostalog mogu iscasiti kukovi djeteta, pa cim postoji takav rizik onda je bolje ne koristiti ju. Ne znaci da se to moze dogoditi svakom djetetu ali postoji opasnost. Meni i bratu se nije nista slicnoga dogodilo, dapace ja sam se kao sitna beba vrlo lako koristila njome dok je moj brat koji je bio puno tezi od mene stalno padao preko nje na glavu i razbijao usnu i nos, nije znao preci preko praga u kuci i tu bi opet padao.

7777777
07.09.2008., 15:53
Pa ova tema još živa??? :eek:

Isuseeeeeeeee, kako ste me napadale nekad.... :p

Ali samo da znadete, moje dijete koje je bilo ipak u hodalici, ima tak lijepe, ravne nogice, motorika mu za deset....guza i bokovi - sve u redu...

:mig::)

Vincent V
08.09.2008., 15:58
Pa ova tema još živa??? :eek:

Isuseeeeeeeee, kako ste me napadale nekad.... :p

Ali samo da znadete, moje dijete koje je bilo ipak u hodalici, ima tak lijepe, ravne nogice, motorika mu za deset....guza i bokovi - sve u redu...

:mig::)

Bravo za tvoje dijete. Za tebe se nebi moglo reć.

SummerNight
08.09.2008., 19:09
Zanima me sto je toliko lose u ako je djete po pola sata, sat vremena dnevno u hodalici?
Znam da medicina i istrazivanja idu naprijed i sve to ali ja ne vidim neku razliku u polozaju djeteta kad ga drzis za rucice da hoda i hodalice. :confused:
I ja i seka smo bile u hodalici, prohodale obje s 10 mjeseci i nikakvih problema nemamo.
Hodalica je bila nekakva s ogromnim rubom tako da se nije mogla ni prevrnut.

Cattleya
08.09.2008., 19:32
Zanima me sto je toliko lose u ako je djete po pola sata, sat vremena dnevno u hodalici?
Znam da medicina i istrazivanja idu naprijed i sve to ali ja ne vidim neku razliku u polozaju djeteta kad ga drzis za rucice da hoda i hodalice. :confused:
I ja i seka smo bile u hodalici, prohodale obje s 10 mjeseci i nikakvih problema nemamo.
Hodalica je bila nekakva s ogromnim rubom tako da se nije mogla ni prevrnut.

Bebe nije potrebno niti za ručice vodati. Važan je položaj tijela i na koji dio stopala se dijete odupire kad hoda ( treba se odupirati na cijelo stopalo). Problem je u tome da bebe u hodalici prerano se osovljavaju na noge i prerano ih opterećuju, a pod time mislim da muskulatura niti koordinacija pokreta još nije dovoljno razvijena da to beba može sama raditi. Kad sama stane na noge i počne hodati to dolazi, kako dijete sazrijeva, u vrijeme kad njemu to odgovara. Osim toga hodalica daje bebi lažan osjećaj sigurnosti. To što pojedinci nemaju problema, a bili su u hodalici, nije mjerilo da neće nikome ništa biti od hodalice.

SummerNight
08.09.2008., 19:49
OK, kuzim.
Ali nisam ni mislila na stavljanje klinca u hodalicu prije nego se samo dize i stoji, to mi je logicno da je lose.

Cattleya
08.09.2008., 20:41
OK, kuzim.
Ali nisam ni mislila na stavljanje klinca u hodalicu prije nego se samo dize i stoji, to mi je logicno da je lose.

Pa onda ga pusti da sam i prohoda. Možda će prohodati kojih 15 dana kasnije, ali brže će postati siguran u hodu. :mig:

SummerNight
08.09.2008., 21:02
Daleko je moje jos od hodanja i hodalice, nije se ni rodilo. :cerek:
Znam da je moja mama stavljala seku kad je vec sama stajala i kasnije kad je prohodala da ju ne mora gledati bas svake sekunde.
Mala bi svrljala po stanu u hodalici i bila sretna a stara nije morala piljiti u nju cijeli dan. :)
Ne bi nikad stavila klinca u to dok samo ne stoji i ne capka pomalo okolo.

Cattleya
08.09.2008., 21:26
Daleko je moje jos od hodanja i hodalice, nije se ni rodilo. :cerek:
Znam da je moja mama stavljala seku kad je vec sama stajala i kasnije kad je prohodala da ju ne mora gledati bas svake sekunde.
Mala bi svrljala po stanu u hodalici i bila sretna a stara nije morala piljiti u nju cijeli dan. :)
Ne bi nikad stavila klinca u to dok samo ne stoji i ne capka pomalo okolo.

Moraš gledati svake sekunde. Hodalica 'piči' brzinom 1 m/s ako se ne varam. :)

phuketya
08.09.2008., 21:44
Jedva čekam da ju zabrane i kod nas. Alergična sam na te kojekakve napravice i "pomagala" za bebe. Dijete se treba kretati prirodno. Tako bolje uči i spretnije je. Uostalom, i lakše je čuvati klinca i pičiti za njim dok puže nego kada bi bio u hodalici.

kupusichka
09.09.2008., 08:57
evo potpisujem tvoju peticiju:D
hodalice, viperi, jumperi, ljuljalice na baterije, ...daj uzmite to svoje dijete i stavite ga na pod na nešto toplo nek se kreće, nek se razvija...ili ga jednostavno nosite uz sebe.ETo.

fortuna_major
09.09.2008., 09:08
Bebe nije potrebno niti za ručice vodati. Važan je položaj tijela i na koji dio stopala se dijete odupire kad hoda ( treba se odupirati na cijelo stopalo). Problem je u tome da bebe u hodalici prerano se osovljavaju na noge i prerano ih opterećuju, a pod time mislim da muskulatura niti koordinacija pokreta još nije dovoljno razvijena da to beba može sama raditi. Kad sama stane na noge i počne hodati to dolazi, kako dijete sazrijeva, u vrijeme kad njemu to odgovara. Osim toga hodalica daje bebi lažan osjećaj sigurnosti. To što pojedinci nemaju problema, a bili su u hodalici, nije mjerilo da neće nikome ništa biti od hodalice.

problem je što se stopala ne opterećuju potpuno jer dijete visi i hodalici i odguriva se samo prstima a ne cijelim stpalom uz potpuno opterećenje i tako se stvara krivi obrazac hoda.:mig:

7777777
11.09.2008., 09:14
Bravo za tvoje dijete. Za tebe se nebi moglo reć.

Ne brini ti za mene. Bolje da se zamisliš nad svojim avatarom! :p

KatarinaRi
12.09.2008., 12:49
Kod mene nije nikad nastupila ni neće...prije zato jer nisam imala novaca za kojekakve pomagala...dvoje dignuto bez problema pa sad ne vidim razlog da ju kupim za treće...

misiz S
12.09.2008., 13:40
Mi nismo ni pitali ortopeda, sam je počeo naglašavati da neka ne kupujemo hodalicu jer nije dobra.
Čovjek se bavi time i uglavnom su mu pacijenti bebači i djeca.

Hodalicu smo dobili od frendova, posuđenu, al mislim da ćemo ju vratiti :)

trendseterica
13.09.2008., 17:58
Pa onda ga pusti da sam i prohoda. Možda će prohodati kojih 15 dana kasnije, ali brže će postati siguran u hodu. :mig:

po meni je cak bolje da dijete kasnije prohoda jer je cvrce i manje ce padati
moja mala je prohodala s 13 i po mjeseci a od svojeg sedmog i pol je puzala i to puzanje je dovela do savrsenstva da je puzala brze neg ja hodam:D
onda se samo jedan dan dignula i pocela hodati kao da to cini vec dugo vremena, nije padala uopce

i eto opet nismo nigdje zakasnili
Ako je dijete zdravo stigne prohodati bilo sa devet ili 14 mjeseci

my_cloud
15.09.2008., 12:23
Prvi sin je bio u hodalici mjesec dana, a onda je prohodao - odnosno protrčao - imao je 10 mjeseci. Drugi malac nije ni bio u hodalici i isto je prohodao s 10 mj. Pa mi se čini da vrijeme kada će dijete prohodati ne ovisi o toj hodalici - ni pozitivno ni negativno - nego o genetici i nekakvoj fizičkoj predispoziciji. U svakom slučaju svi mladi roditelji non-stop uspoređuju kada je koje dijete prohodalo, a to stvarno ni na koji način ne utiče na njegov/njezin daljnji razvoj.

7777777
15.09.2008., 12:44
Prvi sin je bio u hodalici mjesec dana, a onda je prohodao - odnosno protrčao - imao je 10 mjeseci. Drugi malac nije ni bio u hodalici i isto je prohodao s 10 mj. Pa mi se čini da vrijeme kada će dijete prohodati ne ovisi o toj hodalici - ni pozitivno ni negativno - nego o genetici i nekakvoj fizičkoj predispoziciji. U svakom slučaju svi mladi roditelji non-stop uspoređuju kada je koje dijete prohodalo, a to stvarno ni na koji način ne utiče na njegov/njezin daljnji razvoj.

Naravno. Potpuno si u pravu.

Ali njih više mući ovdje to da će dijete "oštetiti" stavljajući ga u hodalicu. :)

Naravno, ako će u tome pretjerivati - moguće je.

madmamma
03.07.2009., 21:08
Kako sam prvi put načela ovu temu sa svojom majkom koja ima 60 godina skoro sam dobila živčani slom. Imam bebu od 7 mjeseci i moja majka ju stalno uspoređuje samnom kada sam bila beba. Kao da se uopče sjeća:lol:
Uglavnom ni meni nije ništa bilo pa neće ni njoj ako bude "malo" u hodalici. Pa ti se malo odmori , kaže ona meni:kava: Nemoj molim te da se ja odmaram!!! Drago mi je da postoje razvijene europske države koje ju zabranjuju a žao mi je da se kod nas žene još uvijek natječu koja će imati skuplju - jadno. Hodalice nisu dobre za bebe. Dokazano u mnogo istraživanja. Nije dobro sa psihološke strane i nikako ne potiče razvoj. Ukoliko želite djetetu poticati razvoj savjetujte se sa fizijatrima i vježbajte vježbe istezanja. Korisne su za djecu, a nikako ne škode

zoro007
03.07.2009., 21:13
Hej žene !!!

Kada je najpogodnije da moju bebačicu stavim u hodalicu ?
Dal je prerano 7 i pol mjeseci.... ?
Dosta dobro se održava na nogicama.
Ak znate kaj recite...

na sveto nikada :D
moja je hodala uz namjestaj ili izmedju stola i komode - sve dok se nije sama odvazila. od tada hoda stabilno i u medjuvremenu puno trci. jako rijetko se spotice i pada. prohodala je s 13mj

marina3
04.07.2009., 07:40
moja je bila u hodalici dosta dugo od krenuli smo sa 7 mj.
Svi smo mi stali na noge uz hodalici pa neznma u čemu je problem i zašto se najednom sad stvorila fama oko toga da nevalja...

nemam pojma
04.07.2009., 08:22
neznma u čemu je problem i zašto se najednom sad stvorila fama oko toga da nevalja...

iz istog razloga zašto se stvorila i fama oko cjepiva i sl. fame koje se svako malo stvaraju :kava:

pink5
04.07.2009., 08:35
moja je bila u hodalici dosta dugo od krenuli smo sa 7 mj.
Svi smo mi stali na noge uz hodalici pa neznma u čemu je problem i zašto se najednom sad stvorila fama oko toga da nevalja...

sad najednom:confused: pa već dugo se zna da su hodalice štetne.
Ti stavljaj malu u hodalicu,to je tvoj izbor

Tajwy
04.07.2009., 08:39
svatko ima pravo na izbor.
ja sam rekla definitivno NE hodalici.

magaly
04.07.2009., 08:51
istog sam mišljenja..NE HODALICE
hodalicom se sputava razvoj motorike kod djece..
kad im dodje da će hodat sami će prohodati..
ja je nisam koristila za svoju djecu i svi su redom prohodali kad su sami htjeli :top:

marina3
04.07.2009., 09:28
zašto ih onda stavljaju u prodaju ako su štetne i9 gdje je to dokazano da su štetne

Zmijica
04.07.2009., 09:33
Ne opet :rolleyes:
Na 11 stranica smo to pretresli uzduz i poprijeko.

Prodaju i cigarete, alkohol i cokoladu, pa ne znaci da su korisni i zdravi :zubo:

marina3
04.07.2009., 09:35
eto pročitala sam na rodinoj stranici da su hodalice štetene.

Zmijice ovdje su u pitanju mala djeca tj bebe pa mi nije jasno ako nešto šteti zašto to i prodaju

m@m@
04.07.2009., 09:40
Zmijice ovdje su u pitanju mala djeca tj bebe pa mi nije jasno ako nešto šteti zašto to i prodaju

da bi zaradili!!

marina3
04.07.2009., 09:41
glupost u pitanju je zdravlje djece kako druge stvari mogu zabranit tako i to .dovoljno se toka nudi na tržištu za djecu gdje postoji zarada

_Candy Candy_
04.07.2009., 09:42
zašto ih onda stavljaju u prodaju ako su štetne i9 gdje je to dokazano da su štetne

Radi profita. Čega drugog. Koliko je nepotrebnih i čak štetnih stvari izmišljeno da bi se zaradilo na tom? Potrebe kupaca se konstantno povećavaju. Zašto? Zato što shvatimo da nam nešto "treba" tek kad ta stvar dođe na tržište. Čista manipulacija.

štetnost hodalica (http://www.mama-mami.com/content/view/154/39/)

edit: nikad nije dovoljno :D

marina3
04.07.2009., 09:42
Uglanoj mi smo koristili hodalicu par mj.dobro nam je došla,brzo je prohodala puztala slabo i hoda punim tabanom ne na prstima

m@m@
04.07.2009., 10:37
glupost u pitanju je zdravlje djece kako druge stvari mogu zabranit tako i to .dovoljno se toka nudi na tržištu za djecu gdje postoji zarada

da žele zabranili bi!
stvar je profita helou.

marina3
04.07.2009., 10:43
helou profit je bio i u pavlovićevoj kremi pa su je bili povukli,kao i u puno drugih stvari

m@m@
04.07.2009., 10:48
helou profit je bio i u pavlovićevoj kremi pa su je bili povukli,kao i u puno drugih stvari

jesu jer su htjeli, morali, ne znam što ne....
kad se otkrije neki štetni sastojak npr. u nečemu to se čuje, o tome se priča, piše, pjeva..

a kad netko kaže da je hodalica štetna na to se odmahuje rukom.

svatko čuje ono što mu paše i vjeruje što hoće.:)