PDA

View Full Version : CAD programi - mišljenja, pitanja i odgovori...

stranice : 1 2 [3] 4

Frano94
18.09.2011., 20:04
Pozdrav

Od kada smo u skoli poceli raditi Catia v5 , malo sam se više zainteresirao za taj program , pa sam doma poceo raditi neke stvari ( vecinom strojne elemente , automotore i tako to ) . Stoga trebam pomoc za par stvari

1. Trebam link za neku eKnjigu ( bolje hrvatski jezik) ali moze i engleski .

2. Neku stranicu na netu gdje imaju laki i tesko zadaci za catiu

3. Trebam pomoc kako da maknem crte

http://img585.imageshack.us/img585/4394/slikag.png , dakle sve ove crte osim rubnih, jer mi smetaju

4. Kako smanjiti onu stvar di mozes oznaciti dio slike (meni stoji desno , prvo pise ime stvari , pa xy plane , yz plane

Hvala na pomoci unaprijed

enigma78
18.09.2011., 20:19
Pozdrav

Od kada smo u skoli poceli raditi Catia v5 , malo sam se više zainteresirao za taj program , pa sam doma poceo raditi neke stvari ( vecinom strojne elemente , automotore i tako to ) . Stoga trebam pomoc za par stvari

1. Trebam link za neku eKnjigu ( bolje hrvatski jezik) ali moze i engleski .

2. Neku stranicu na netu gdje imaju laki i tesko zadaci za catiu

3. Trebam pomoc kako da maknem crte

http://img585.imageshack.us/img585/4394/slikag.png , dakle sve ove crte osim rubnih, jer mi smetaju

4. Kako smanjiti onu stvar di mozes oznaciti dio slike (meni stoji desno , prvo pise ime stvari , pa xy plane , yz plane

Hvala na pomoci unaprijed

Savladaj malo program, uzmi neke početne tutoriale koje imaš na svakom koraku (progooglaj po internetu). Ako ipak neuspiješ javi se na PP pomoću ti oko sva četiri pitanja.

Lijep pozdrav!

Boki000
21.09.2011., 15:19
kak da kad printam u autocadu (2010) mi sve bude u crnoj boji na papiru a da pri tome ne bojam sve u crno u layerima u modelu?

bball
22.09.2011., 15:02
Zna li netko zbog čega mi se ne mijenja veličina brojeva od kota na crtežu nakon što sam promijenio veličinu teksta u dimension style-u?

blum
24.09.2011., 17:45
Zna li netko zbog čega mi se ne mijenja veličina brojeva od kota na crtežu nakon što sam promijenio veličinu teksta u dimension style-u?

nakon toga...."osvježiš" željene kote sa naredbom dimension update..i brojke se povečavaju..

blum
24.09.2011., 23:22
Kako u page setup manageru podesiti stvari da kada umetnem stranicu mi plotta cijelu stranicu, da nema onih isprekidanih crta koje oznacavaju granice plottanja?I kada umecem block u layout uvijek mi ga umetne tamo negdje sa strane, a ne na papir.Unaprijed hvala!

stvori novi sloj...recimo crveni...
slojevi imaju razne opcije...naziv, boja, linija...tako ima i opciju za print..pa..prekriži ikonu za print...i taj se sloj neće printati..a ti ćeš ga vidjeti...
i naravno..premjesti isprekidanu crtu koja te smeta na taj sloj..

blum
24.09.2011., 23:24
Autocad 2006.
Zadatak mi je da preko attribute definitiona umetnem podatke u ovu sastavnicu.Znaci zanima me kako se definira ovaj tag, prompt i to.I ti podaci moraju biti u middle pointu ove ljubicaste dijagonale.
I kako mijenjati te vrijednosti pomocu ddatte naredbe.

1. opcija..knjižnica..knjiga Autocad 2005...

Fl@Tron
26.09.2011., 01:25
kak da kad printam u autocadu (2010) mi sve bude u crnoj boji na papiru a da pri tome ne bojam sve u crno u layerima u modelu?

imas u plot prozoru opciju monochrome. Postavi to i printat ce crno/bijelo. Ja sam to rijesavao u page setup manageru prije samog printanja.

bball
26.09.2011., 13:15
nakon toga...."osvježiš" željene kote sa naredbom dimension update..i brojke se povečavaju..
Koliko sam skužio ipak se veličina može mjenjati.U text style-u koji se nalazi u tab-u text u dimension styl-u, height mora biti namješten na manje od 1.

Boki000
26.09.2011., 13:39
imas u plot prozoru opciju monochrome. Postavi to i printat ce crno/bijelo. Ja sam to rijesavao u page setup manageru prije samog printanja.

bas jutros skuzih to. hvala svejedno.

blum
26.09.2011., 21:39
Koliko sam skužio ipak se veličina može mjenjati.U text style-u koji se nalazi u tab-u text u dimension styl-u, height mora biti namješten na manje od 1.

da..između ostalog i to...cad ima dosta opcija..koje ponekad zbunjuju..
ako recimo želiš velik tekst..onda ga uvećaš u text style...
a ako želiš u istom trenu male kote..onda kote uredi u dimension style...

alhidada
29.09.2011., 16:10
trebam pomoć, pa ako netko možda zna! :)
imam autocad map 3d 2011 i trebao bi nacrtati slojnice, a neznam kako, pa ako bi mi netko mogao napisati korake kako doći do tog izbornika ili cega već!

tražio sam po netu, ali nigdje nisam našao zadovoljavajući odgovor

prije sam se koristio sa autocad map 3d 2005 i slojnice sam kreirao tako što sam napravio plohu, pa stavio prikaz slojnice no u ovom autocadu toga nema ili sam u krivu??

hvala unaprijed na odgovoru

alhidada
30.09.2011., 12:12
trebam pomoć, pa ako netko možda zna! :)
imam autocad map 3d 2011 i trebao bi nacrtati slojnice, a neznam kako, pa ako bi mi netko mogao napisati korake kako doći do tog izbornika ili cega već!

tražio sam po netu, ali nigdje nisam našao zadovoljavajući odgovor

prije sam se koristio sa autocad map 3d 2005 i slojnice sam kreirao tako što sam napravio plohu, pa stavio prikaz slojnice no u ovom autocadu toga nema ili sam u krivu??

hvala unaprijed na odgovoru

Problem riješen, znaci ovako ovaj moj bivši cad koji sam imao (autocad map 3D 2005) je bio posljednji koji je imao opciju za crtanje slojnica tj. za modeliranje, dok ovaj sadašnji cad koji imam (autocad map 3d 2011) nema toga već trebam skinuti autocad civil 3d 2011 koji ima sve te opcije među kojima je i opcija za crtati slojnice! LP

mpopov
05.10.2011., 07:42
Molio bi pomoć ako je netko upoznat s time. Koristim AutoCAD 2007 i napravio sam jedan dwg file koji u sebi ima četiri sastavnice onako različite(A4,A3,A2,A1) i prilagodio sve layere i to bi koristio kao neku podlogu,mislim sve bi crtao u modelu a onda pomoću viewporta prebacivao na sastavnice. Moj glavni problem je što mi se uvijek kad otvorim taj file,i kliknem na neku sastavnicu pa se kasnije vratim u model,piše da komandnoj ploči "Restoring cached viewports?" i ne znam kako to maknuti,jer mi ograniči crtanje na određeni papir(npr. A3) i tako stalno??' Još nešto,prilikom sastavljanja layers-a kod viewporta sam stavio non plot ali ništa se ne mjenja.... Molim neki savjet? Hvala....

alhidada
06.10.2011., 11:01
Molio bi pomoć ako je netko upoznat s time. Koristim AutoCAD 2007 i napravio sam jedan dwg file koji u sebi ima četiri sastavnice onako različite(A4,A3,A2,A1) i prilagodio sve layere i to bi koristio kao neku podlogu,mislim sve bi crtao u modelu a onda pomoću viewporta prebacivao na sastavnice. Moj glavni problem je što mi se uvijek kad otvorim taj file,i kliknem na neku sastavnicu pa se kasnije vratim u model,piše da komandnoj ploči "Restoring cached viewports?" i ne znam kako to maknuti,jer mi ograniči crtanje na određeni papir(npr. A3) i tako stalno??' Još nešto,prilikom sastavljanja layers-a kod viewporta sam stavio non plot ali ništa se ne mjenja.... Molim neki savjet? Hvala....

možda govorim gluposti, ali zašto ne spremiš svaku sastavnicu zasebno kao blok i onda je zoveš kad ti treba??

blum
06.10.2011., 12:04

ja bi to uradio na ovaj način uradio...
nacrtao sastavnice..spremio ih kao blok..u taj ist dokumentu..recimo..
layere podesio prema potrebi..jedan sloy bi mi svakako bio za viewport sa postavkom "noprint"
u modelu iscrtao željeno..
u layout-u..insertirao željenu sastavnicu na željeno mjesto i sloj...
i to je to..za taj dio koji pitaš..

možda govorim gluposti, ali zašto ne spremiš svaku sastavnicu zasebno kao blok i onda je zoveš kad ti treba??
i ta opcija je uredu..

mpopov
06.10.2011., 20:08
Hvala na savjetima,ali bojim se da mi nije najbistrije kako napraviti blok,dali mislite kao template pa da ju pozovem,mislim to je predložak a ne znam za blok?
I da palo mi je na pamet,tako nešto i radio sam tako stalno,ali u srednjoj školi smo imali jedan template u kojem je tako sve bilo,i samo bi ga otvorili i on bi imao 4 rezličite sastavnice,i nikad ali stvarno nikad mi se nije desilo to kaj mi se sad dešava. A kaj se tiče layers-a bitno mi je da kad iz sam prilagodim da mi se uvijek pojavljuju a ne da moram ponovo štimat. Stvarno se ispričavam ako sam napisao nešto što ste i vi predložili ali nisam baš skužio vaše prijedloge...

blum
06.10.2011., 21:30
Hvala na savjetima,ali bojim se da mi nije najbistrije kako napraviti blok,dali mislite kao template pa da ju pozovem,mislim to je predložak a ne znam za blok?
I da palo mi je na pamet,tako nešto i radio sam tako stalno,ali u srednjoj školi smo imali jedan template u kojem je tako sve bilo,i samo bi ga otvorili i on bi imao 4 rezličite sastavnice,i nikad ali stvarno nikad mi se nije desilo to kaj mi se sad dešava. A kaj se tiče layers-a bitno mi je da kad iz sam prilagodim da mi se uvijek pojavljuju a ne da moram ponovo štimat. Stvarno se ispričavam ako sam napisao nešto što ste i vi predložili ali nisam baš skužio vaše prijedloge...

Uredu je.
Blok je jednostavno napraviti. Evo kako.
1. Nacrtaš sastavnicu (u Model).
2. Tada pokreneš naredbu Block ( Draw - Block - Make... )
3. Otvori se prozor Block Definition ( tu definiraš blok na način da - daš bloku Ime, pod Pick point odrediš točku hvatišta, pod Select object - odabereš Convert to block, mjerna jedinica koju želiš...klikneš OK.
Na taj način možeš spremiti blokova koliko želiš. )
4. Blok je spremljen...( uvijek se nalazi u datoteci u kojoj je spremljen i moguće ga je upotrijebiti u drugim datotekama preko recimo..Design Centra...Ctrl + 2 - ako je dotična datoteka otvorena...u prozoru Design Centra se ide na Open Drawings - odabereš datoteku u kojoj je spremljen tvoj blok - a pod blokovima se nalazi tvoj blok...)
5. Da bi upotrijebio blok..ako ti je recimo datoteka u koju si ga spremio template..onda ideš na Inser - Block - uvezeš blok...sa postavkama koje želiš...ili...možeš stvoreni blok pozvati preko Design Centra u bilo koju drugu datoteku...na način da ga opet insertiraš u datoteku koju želiš...

To izgleda ovako...
imaš otvorene dvije datoteke i Design Centar...jedna datoteka u kojoj crtaš..jedna dat. iz koje "vućeš" željeni blok...redosljed prozora je sljedeći..posljednji prozor je "željeni blok", pa sljedi datoteka u koju crtaš i na vrhu je Design Centar..
Dakle, Design Centar je naprijed...željeni blok insertiraš u datoteku ispod..a to je datoteka u kojoj crtaš..Eto..to je to...

b-baller
17.10.2011., 18:15
Imam problem kod plotanja OLE objekata iz Autocada. U preview se sve vidi, ali kada ga plotam u pdf-u A0 pdf je prazan. Iz printera nacrt normalno izlazi. Koristim Autocad 2011. Problem nije do namještanja kvalitete plota jer sam to vec probao. Hvala.

Perudji
27.10.2011., 12:01
Molim pomoć!!!
Autocad 2009, nakon otvaranja učita ribbon , malo se zablokira, a zatim se izgubi sa monitora kao da nije ni startovan. Ako kliknem na postojeći cad crtež, iz explorera program se normalno otvori. Probao raparaciu i reinstalaciju, ne pomaže. Probao da namestim da se pri otvaranju prvo otvori starup prozor. Ako izaberem postojeći crtež sve je OK, ali ako izaberem new , program nestane sa ekrana . :504::503:

Separator
28.10.2011., 13:26
Molim pomoć!!!
Autocad 2009, nakon otvaranja učita ribbon , malo se zablokira, a zatim se izgubi sa monitora kao da nije ni startovan. Ako kliknem na postojeći cad crtež, iz explorera program se normalno otvori. Probao raparaciu i reinstalaciju, ne pomaže. Probao da namestim da se pri otvaranju prvo otvori starup prozor. Ako izaberem postojeći crtež sve je OK, ali ako izaberem new , program nestane sa ekrana . :504::503:
imao sam isti problem, ali ja se nisam zamarao popravljanjem nego sam nabavio ac 2008 koji sad preferiram i preporucujem

Separator
28.10.2011., 13:32
i ja bih molio pomoc
u vezi camcad -kosy6
postoji samo u 32 bit verziji
moje pitanje je: kako da ga instaliram na 64 bit werziju w7 uz problem da ga WOW i win xp emulator ne zele instalirati

Perudji
28.10.2011., 21:57
imao sam isti problem, ali ja se nisam zamarao popravljanjem nego sam nabavio ac 2008 koji sad preferiram i preporucujem

Nemoguće, radi se o legalnom softveru , kupljenom za firmu.:503:

pukovnikz
06.11.2011., 23:31
Zanima me da li AutoCAD može nacrtati zavojnicu, mislim na stariju verziju konkretno ACAD2004???

Ja nikako nisam mogao naći način niti uputu da nacrtam zavojnicu, pa mi nije jasno kako se onda može nacrtati navoj ili zavojna opruga?!

Vidim da novije inačice imaju tu mogućnost, ali me ipak zanima dali se to moglo nacrtati i u starijim varijantama (mislim na 3D)?!

Separator
07.11.2011., 13:05
Nemoguće, radi se o legalnom softveru , kupljenom za firmu.:503:
pa onda kontaktiraj njih da ti srede to ili objasne kako
jer moraju imat client support i moraju ti to sredit
ipak si platio

HardcoreMAC
08.11.2011., 15:20
Koristi li tko ArchiCad za MAC i ima li usporedna iskustva sa ArchiCad-om za Windoze. Koje su prednosti i mane rada u windozama (ako ih uopće ima)?

HardcoreMAC
08.11.2011., 15:21
Dali tko od vas koristi stari dobri Microstation (Bentley)?

pukovnikz
08.11.2011., 21:12
Danas vidio AutoCAD 2012 i koliko sam primjetio mreža (GIRD) se ne može ograničiti sa naredbom LIMIT????
I mreža je nije kao kod ranijh verzija u obliku točkica, nego se stalno crte javljaju nove pa nemam osjećaja formata!
Dali se može ta mreža kako smanjiti?

kdovla
16.11.2011., 10:47
Pozdrav svima!

Zanima me da li netko možda ima priručnik za rad u ACAD-u Electrical 2010? Može i starije verzije. I ako ima po mogućnosti na HR.
Ili neke dobre turtoriale?
Hvala

alhidada
19.11.2011., 19:01
pomoć, pomoć i pomoć!!!! gdje se u AutoCad Civil 2011 nalazi da mogu promjeniti da mi visine mjeri u metrima, a ne u inčima????

edenskivrtovi
21.11.2011., 13:11
Imam jedno pitanje,
skenirao sam kartu i sada je malo zakrivljena, pa bi je morao georeferencirati ( imam i okvir karte-podatke o tackama), kako da je georeferenciram u autocadu, ako moze objasnjenje u vise koraka, znam da treba svaki "plus" sa karte ispikirati-iztackati kao i da treba unijeti podatke-brojeve iz donjeg lijevog i gornjeg desnog ugla karte, ali se ne sjecam kako da dodjem do tog koraka...
i jos nesto, s obzirom da je karta skenirana zauzima dosta prostora-preko 100 100 MB, kako da je konvertujem za zauzima prostor red KB.

Hvala i s postovanjem.

alhidada
21.11.2011., 21:35
i jos nesto, s obzirom da je karta skenirana zauzima dosta prostora-preko 100 100 MB, kako da je konvertujem za zauzima prostor red KB.

ovo neznam :ne zna:

GEOREFERENCIRANJE

Georeferenciranje je pridruživanje geografskih ili pravokutnih koordinata u određenoj kartografskoj projekciji pojedinim točkama na planu ili karti. Za transformaciju koordinata nam trebaju identične (vezne) točke čije koordinate znamo (na planu) i točke na monitoru (pikseli). Kao vezna točka može poslužiti koordinatna mreža, crkva, izvor i sl. Autocad Map koristi Helmertovu sedam parametarsku transformaciju (translaciju po osi x i y, rotaciju i promjenu mjerila), da bi Autocad mogao izvesti transformaciju nužne su mu dvije točke (ali najbolje je uzeti četiri točke) koje se nalaze na dijagonalno suprotnim mjestima i da su što udaljenije jedna od druge. Identične točke se uzimaju sa plana i sa monitora.

Da bi mogli izvoditi georeferenciranje morate imati instaliran Autocad Map 3D ili Autocad Civil 3D, običan Autocad nema opciju Map i time nemožete izvesti georeferenciranje

koraci:
1. Namještanje mjernih jedinica crteža
Izbornik Map -> Units -> u odjeljku Drag and drop scale izaberete mjerne jedinice (npr. milimetre)
2. Učitavanje rastera u Autocad
Izbornik Map -> Image -> Insert ili izbornik Insert -> Raster image reference

=> sad vam se otvorio novi prozor (Insert image), ovdje su vam najbitnije ove stvari files of type (extenzija rastera npr. TIF), look in - tražite folder gdje vam se nalazi vaš raster i na kraju tipka open
=> nakon što pritisnete tipku open otvara vam se novi prozor u kojem odaberete izbornik Insection i u njemu namještate koordinate gdje će vam se raster smjestiti na monitoru (izaberete bilo koje vrijednosti), kut rotacije (mora biti nula) i scale factor (kako je vaš raster jako veliki da ne mučite računalo moj savjet je da uzmete za to jedinicu)
=> stisnete tipku ok
=> ukoliko vam se ne pojavi slika na ekranu u kamandnu liniju upišite z(zoom)pritisnite enter, e (extend) pritisnite enter
=> sada bi trebali vidjeti sliku
3. Sada očitate koordinate karakterističnih točaka s plana i zapišete ih negdje sastrane na papir, najjednostavnije vam je uzeti koordinate koordinatnih križeva ako radite sa skeniranim planom samo zapamtitte koje ste uzeli da vam se kasnije ne izmješaju
4. Izbornik Map -> Tools -> Transform
=> ovime vam se u dolje u komandnoj liniji (dolje) otvorila opcija da odaberete select (upišete slovo s) ili layer (upišete slovo l).
=> odabirom selecta morate selektirati (zaokružiti) svoj raster, a odabirom layera (sloja) odabirete sloj (ukoliko ste sliku spremili u nekom sloju
=> nakon toga u komandnoj liniji piše source point i jednostavno kliknete na točku na planu koju ste uzeli kao karakterističnu (npr. koordinatni križ), nakon toga u komandnoj linij piše da odaberete destination point točku odredišta i tu upišete koordinate koje ste ''skinuli'' s plana (vidi korak 3)
=> ovaj postupak ponavljate onoliko puta koliko imate karakterističnih točaka tj. koliko ih odaberete, pazite da ih imate minimalno dvije

Ovo je postupak kako georeferencirati raster, a ako imate vektorske podatke koje treba također georeferencirati postupak je identičan

Evo nadam se da će vam se dati sve ovo pročitati i da će te to skužiti, nakon što to napravite dva tri puta shvatit ćete kako je to ubiti prejednostavno! :bicedobro: :cerek:
:kava:

LZN
25.11.2011., 18:03
Imam problem i molio bih pomoć, ako netko zna riješiti isti, bio bih jako zahvalan.

U Autocadu 2007 sam dobio zadanu podlogu sa slojnicama u 3D-u koju bih trebao prebaciti u 2D, tj. da budu slojnice kao tlocrt bez "elevacije" kako bih nastavio s Radom.:-/
"podloga" je na https://rapidshare.com/files/2370897518/NET_ORIG.dwg

Hvala

alhidada
26.11.2011., 11:04
Imam problem i molio bih pomoć, ako netko zna riješiti isti, bio bih jako zahvalan.

U Autocadu 2007 sam dobio zadanu podlogu sa slojnicama u 3D-u koju bih trebao prebaciti u 2D, tj. da budu slojnice kao tlocrt bez "elevacije" kako bih nastavio s Radom.:-/
"podloga" je na https://rapidshare.com/files/2370897518/NET_ORIG.dwg

Hvala

ajde malo pojasni o čemu se ovdje radi tj. što tebi konkretno treba?? Koliko sam ja shvatio ti bi da su ti slojnice na visini nula. Smatram da je to nemoguće napraviti, jedino da svoj dwg spremiš kao neki raster (nekako!!!!!!) i onda ga učitaš kao sliku u autocad i tu sliku izvektoriziraš, ali možda netko drugi zna neki jednostavniji način....

Komar22
27.11.2011., 16:03
Imam Autocad 2008

zanima me nesto o mjerilu:D

naime, kako je mogu promjeniti mjerilo crtanja?

recimo ako mu ja napisem da potegne crtu od 2000mm, ja bi htio da on to automatski dijeli sa 10 pa da to bude 200 mm na papiru kada se printa

isto tako, dok kotiram želim da mi on iskotira, tj. da piše 2000mm, a ne 200 posto sam smanjio crtež:zubo:

jesam bio razumljiv ili?:zubo:

blum
27.11.2011., 16:54
zanima me nesto o mjerilu:D

prouči ovaj link (http://www.ic.ims.hr/autocad/plot.html)

Komar22
27.11.2011., 19:29
nije mi previše jasno

alhidada
28.11.2011., 16:49
kako je mogu promjeniti mjerilo crtanja?

recimo ako mu ja napisem da potegne crtu od 2000mm, ja bi htio da on to automatski dijeli sa 10 pa da to bude 200 mm na papiru kada se printa

isto tako, dok kotiram želim da mi on iskotira, tj. da piše 2000mm, a ne 200 posto sam smanjio crtež:zubo:

jesam bio razumljiv ili?:zubo:

Pa normalno da će ti pisati 200mm kad si napravio liniju dugačku 200mm pošto si onu početnu samnjio za deset puta. To se ne radi tako, a kako si očito početnik u cadu i služiš se samo modelom onda ću ti pojasniti kako printati iz modela (drugi način neću spominjati da ne zbunim)!
Kao prvo namjesti u cadu da sve ono što nacrtaš bude u milimetrima. To namještaš ovako: format - units - izabereš milimetre
Sad kad znaš u kojim jedinicama je tvoj crtež onda ga crtaš 1:1 tj. ako ti treba linija dugačka 2000mm onda ćeš u komandnoj liniji napisati 2000!!!

sad idemo isprintati tu tvoju liniju file - plot => otvorio ti se prozor u kojem odaberš pod what a plot - window i selektiraš što želiš isprintati, nakon toga u tom istom prozoru imaš opciju plot scale u kojem izabereš 1:10 (to znaci 1mm na papiru je 10mm u autocadu), naravno moraš izabrati i ostale opcije veličinu papira, koji printer češ koristiti itd.

sve u svemu ovako se printa kad imaš jako mali projekt (po par linija) i kad ti netreba urednost (ako razumiješ što želim reći), a ako baš želiš naučiti printati onda ćeš se morati naučiti na printanje iz layouta (ovaj drugi način) koji je također vrlo jednostavan...

Komar22
28.11.2011., 21:05
taj način kužim koji si mi objasnil

samo tu je problem ako kotiram taj veliki komad, onda dok mi ga smanji, kote se niti ne vide:rofl:

a kakav je ovaj način iz layouta?:misli:....onak u grubo objašnjeno...

u čemu je zapravo razlika?

alhidada
29.11.2011., 17:55
samo tu je problem ako kotiram taj veliki komad, onda dok mi ga smanji, kote se niti ne vide:rofl:

izbornik dimension - dimension style - pa u tom prozoru odi pod modifty i imaš opciju text height u kojoj staviš veličinu koja ti treba (ali ovo će se odnositi na svaku kotu na crtežu tj sve će imati tu veličinu), ako želiš svaku pojedinačno prilagođavati veličini linije onda ti je najjednostavnije rastaviti (explodirati) liniju i kotu. Kad ih rastaviš (da je svaka zasebno za sebe) desni klik na kotu odabereš proparties i nađeš gdje ti piše text height i tu promjeniš na željenu veličinu (preporuka: dovoljno ti je staviti na 2mm, naravno ako ti je cijeli crtež u milimetrima)

a kakav je ovaj način iz layouta u čemu je zapravo razlika?
razlika je gotovo nikakava, samo što možeš bolje uskladiti papir i mjerilo printanja... kad printaš iz modela ti uzimaš papir koji ti printer da (npr. A4) koji je dimenzija 210x297mm, ali ti neznaš dal je taj papir tih dimenzija (samo nagađaš) dok kod printanja iz layouta ti točno odrediš koliku veličinu papira želiš te u kojem ćeš mjerilu printati i time si siguran da je ono što isprintaš sigurno u tom mjerilu!

oxymoron69
02.12.2011., 16:31
sto mislite o esprit-u, je li dobar program, kakav je naspram drugih?

zasad sam radio samo u njemu i autocad-u na tecaju cnc-a...

zoraca2
02.12.2011., 18:33
Molim vas pomoć!

Imam acad 2010 i windows 7 i kad zelim instalirat kaze: you cannot install this program on the current operating system!
U cemu je problem?kako da ga rijesim?ili ako mi neko moze poslat link sa nekim cad-om za win 7!

hvala najljepsa!

enigma78
02.12.2011., 18:50
Molim vas pomoć!

Imam acad 2010 i windows 7 i kad zelim instalirat kaze: you cannot install this program on the current operating system!
U cemu je problem?kako da ga rijesim?ili ako mi neko moze poslat link sa nekim cad-om za win 7!

hvala najljepsa!

AutoCAD 2010 radi na Win7 (Windows 7 Ultimate), prekopiraj sve sa instalacionog diska na računar pa onda počni instalaciju. Kad završiš obriši prekopirane fajlove da ti ne zauzimaju prostor. Ako bude opet nešto zezalo, javi se... :mig:

Lijep pozdrav!

firefux
13.12.2011., 07:55
pomoć, pomoć i pomoć!!!! gdje se u AutoCad Civil 2011 nalazi da mogu promjeniti da mi visine mjeri u metrima, a ne u inčima????

Kod instalacije.

n3da
16.12.2011., 19:24
Lijep pozdrav, imam jedno pitanje. Radim u autodesk inventoru i imam neki problem, uslikala sam da vidite ako biste mozda mogli pomoci. Kada nacrtam objekt, i cim ga krenem kotirat nestaje.

http://img706.imageshack.us/img706/1203/autocadprobs1.jpg

unseen
08.01.2012., 18:31
Razlike Civil-a i Map-a? Koji bi općenito bija bolji za geodeziju?

alhidada
09.01.2012., 10:33
Razlike Civil-a i Map-a? Koji bi općenito bija bolji za geodeziju?

civil!!!! Ima više opcija, ali i s mapom možeš dosta toga napraviti! Map ti je dovoljan za školske i studentske dane, a za posao ćemo vidjeti :D

unseen
09.01.2012., 11:40
civil!!!! Ima više opcija, ali i s mapom možeš dosta toga napraviti! Map ti je dovoljan za školske i studentske dane, a za posao ćemo vidjeti :D

Fala na odgovoru. Inače sam slabo upoznat sa Mapom, a još manje sa Civil verzijom. Još vidim da ima civil i civil 3D, zasad će bit dovoljan osnovni model :)

Koji software koristiš za obradu točaka? Fieldbooksa? Ili je dovoljan excel? Pozz

enigma78
09.01.2012., 15:09
Lijep pozdrav, imam jedno pitanje. Radim u autodesk inventoru i imam neki problem, uslikala sam da vidite ako biste mozda mogli pomoci. Kada nacrtam objekt, i cim ga krenem kotirat nestaje.

http://img706.imageshack.us/img706/1203/autocadprobs1.jpg

Prvi put čujemo za takav slučaj :confused: al iz iskustva sa sličnim problemima naslućujem da je problem sa grafikom :kava: u smislu da drajveri ne odgovaraju, ili je do samog programa, a teško da ćeš u tom slučaju nešto popravit :503: pošto vidim da ti OS nije XP (imaš Vista ili je Windows 7) a program ti je Inventor 5 :bonk: (kako stoji u tvom naslovu) a to je više nego prastara verzija programa koji je daaavno, daaavno, daaavno prevaziđen :facepalm: i čudim se da uopšte i radi na nekom sistemu koji nije XP. :rofl: Prijedlog, uzmi kombinaciju Windows 7 i Inventor 2012 sa najnovijom drajverima za tvoju grafičku karticu i biće sve OK :mig: ili, uzmi XP SP3 i Inventor 2012 (ako ga XP podržava, ako ne, onda zadnju verziju koju podržava) i biće sve u redu. :)

Lijep pozdrav!

MayLinn
09.01.2012., 16:45
Kako u AutoCAD Mapu 3D 2010 uključiti neke osovne operacije iz Civila?

alhidada
09.01.2012., 19:14
Koji software koristiš za obradu točaka? Fieldbooksa? Ili je dovoljan excel? Pozz

Kako sam još uvijek školarac koristim se programiranim excelom (vlastita proizvodnja) koji zadovoljava sve moje potrebe... Ma excel je zakon, ako znaš osnove programiranja sjedneš mjesec dana, malo prokužiš naredbe i možeš napraviti čuda.

alhidada
09.01.2012., 19:17
Kako u AutoCAD Mapu 3D 2010 uključiti neke osovne operacije iz Civila?

mislim da se to više ne proizvodi, sad moraš nabaviti baš civil. Koliko mi je poznato jedini cad koji je imao neke osnovne civil opcije je bio 2005

joker2407
25.01.2012., 12:11
Početnik sam u cadu pa bi mi tribala mala ili velika pomoć: -kad scaniram velike crteže format A1 recimo, moram ga scanirati u nekoliko dijelova, kako tad sve te dijelove precizno spojiti da margine scanera ne igraju ulogu vec da se svi dijelovi crteža mogu spojiti u jednu cijelinu i posluzit mi kao podloga za crtanje...

Malevar
25.01.2012., 20:58
Početnik sam u cadu pa bi mi tribala mala ili velika pomoć: -kad scaniram velike crteže format A1 recimo, moram ga scanirati u nekoliko dijelova, kako tad sve te dijelove precizno spojiti da margine scanera ne igraju ulogu vec da se svi dijelovi crteža mogu spojiti u jednu cijelinu i posluzit mi kao podloga za crtanje...

Mislim da bi ti mogao pomoći dodatni modul za ACAD Raster Design. Pomoću njega bi to mogao ostvariti.
Eh sad, ali pričekaj još možda netko ima bolju varijantu od ove moje.

alhidada
26.01.2012., 18:12

Ovakoc, nagađam da skeniraš geodetske planove i vjerovatno si skeniranjem dobio slike koje imaju jako puno megabajta i s njima je jako teško raditi osim ako nemaš super jako računalo. Ako ih učitaš u Autocad računalo će ti se vjerovatno mučiti s njima i sve će ti ''štekati'', ali ipak ću ti reći kako ih spojiti. Postupak se zove georeferenciranje (ako si geodet trebao bi znati što je to). U Autocadu ćeš ga napraviti na slijedeći način, već sam ranije opisao postupak jednom kolegi, ali se odnosi na jednu sliku, ti ćeš taj postupak ponavljati za onoliko slika koliko ih imaš. Znaći ovako:

GEOREFERENCIRANJE

Georeferenciranje je pridruživanje geografskih ili pravokutnih koordinata u određenoj kartografskoj projekciji pojedinim točkama na planu ili karti. Za transformaciju koordinata nam trebaju identične (vezne) točke čije koordinate znamo (na planu) i točke na monitoru (pikseli). Kao vezna točka može poslužiti koordinatna mreža, crkva, izvor i sl. Autocad Map koristi Helmertovu sedam parametarsku transformaciju (translaciju po osi x i y, rotaciju i promjenu mjerila), da bi Autocad mogao izvesti transformaciju nužne su mu dvije točke (ali najbolje je uzeti četiri točke) koje se nalaze na dijagonalno suprotnim mjestima i da su što udaljenije jedna od druge. Identične točke se uzimaju sa plana i sa monitora.

Da bi mogli izvoditi georeferenciranje morate imati instaliran Autocad Map 3D ili Autocad Civil 3D, običan Autocad nema opciju Map i time nemožete izvesti georeferenciranje

koraci:
1. Namještanje mjernih jedinica crteža
Izbornik Map -> Units -> u odjeljku Drag and drop scale izaberete mjerne jedinice (npr. milimetre)
2. Učitavanje rastera u Autocad
Izbornik Map -> Image -> Insert ili izbornik Insert -> Raster image reference

=> sad vam se otvorio novi prozor (Insert image), ovdje su vam najbitnije ove stvari files of type (extenzija rastera npr. TIF), look in - tražite folder gdje vam se nalazi vaš raster i na kraju tipka open
=> nakon što pritisnete tipku open otvara vam se novi prozor u kojem odaberete izbornik Insection i u njemu namještate koordinate gdje će vam se raster smjestiti na monitoru (izaberete bilo koje vrijednosti), kut rotacije (mora biti nula) i scale factor (kako je vaš raster jako veliki da ne mučite računalo moj savjet je da uzmete za to jedinicu)
=> stisnete tipku ok
=> ukoliko vam se ne pojavi slika na ekranu u kamandnu liniju upišite z(zoom)pritisnite enter, e (extend) pritisnite enter
=> sada bi trebali vidjeti sliku
3. Sada očitate koordinate karakterističnih točaka s plana i zapišete ih negdje sastrane na papir, najjednostavnije vam je uzeti koordinate koordinatnih križeva ako radite sa skeniranim planom samo zapamtitte koje ste uzeli da vam se kasnije ne izmješaju
4. Izbornik Map -> Tools -> Transform
=> ovime vam se u dolje u komandnoj liniji (dolje) otvorila opcija da odaberete select (upišete slovo s) ili layer (upišete slovo l).
=> odabirom selecta morate selektirati (zaokružiti) svoj raster, a odabirom layera (sloja) odabirete sloj (ukoliko ste sliku spremili u nekom sloju
=> nakon toga u komandnoj liniji piše source point i jednostavno kliknete na točku na planu koju ste uzeli kao karakterističnu (npr. koordinatni križ), nakon toga u komandnoj linij piše da odaberete destination point točku odredišta i tu upišete koordinate koje ste ''skinuli'' s plana (vidi korak 3)
=> ovaj postupak ponavljate onoliko puta koliko imate karakterističnih točaka tj. koliko ih odaberete, pazite da ih imate minimalno dvije

Ovo je postupak kako georeferencirati raster, a ako imate vektorske podatke koje treba također georeferencirati postupak je identičan

inače ja za takve stvari koristim OCAD s kojim se georeferenciranje može napraviti brže, te možeš smanjiti veličinu (megabajte) slike, spremiti je kao raster i onda učitati u Autocad i opet s njom raditi sve što ti je potrebno.

joker2407
27.01.2012., 07:17
hvala na zadovoljavajucem odgovoru. inace nisam geodet već sam, elektrostruke ali surađivam sa geodetima. još jednom hvala

James_23
28.01.2012., 09:00
Hi,

Ima li netko od AutoCAD-a Bible pripadajuci CD-ROM/DVD uz knjigu na kojem su primjeri?

Hvala?

blum
28.01.2012., 10:44
Ima li netko od AutoCAD-a Bible pripadajuci CD-ROM/DVD uz knjigu na kojem su primjeri?

Mislim da je za takvo nešto dobro pogledati u knjižnici.
Mogu se posuditi CD-ovi od knjiga koje imaju uz sebe izdan CD.

James_23
28.01.2012., 22:15
Znam frende, ali zivim u inozemstvu, pa je malo teze doci do toga, a na netu sam sve pretrazio i nema :(

Jeli ima netko?

Mislim da je za takvo nešto dobro pogledati u knjižnici.
Mogu se posuditi CD-ovi od knjiga koje imaju uz sebe izdan CD.

blum
29.01.2012., 00:32
Znam frende, ali zivim u inozemstvu, pa je malo teze doci do toga, a na netu sam sve pretrazio i nema :(
Jeli ima netko?

Nisi baš precizan u traženju pomoći. Za koji autocad?
U google ukucao > AutoCAD-a Bible CD i evo ti primjera u prvom linku (http://www.ellenfinkelstein.com/autoCAD.html)...

James_23
29.01.2012., 02:47
Hi mate

Za AutoCAD 2000.

Nasao sam brdo za ostale novije autocad-e, ali za ovu staru verziju 2000 ne mogu naci. U firmi radimo sa starom verzijom iz drugih razloga.

Ima li netko?

Nisi baš precizan u traženju pomoći. Za koji autocad?
U google ukucao > AutoCAD-a Bible CD i evo ti primjera u prvom linku (http://www.ellenfinkelstein.com/autoCAD.html)...

Žile
20.02.2012., 12:25
Pozdrav
Ne znam da li sam na pravom mijestu , ako jesam imam par pitanja.
Dali tko ima iskustva sa programom "gaston" , slovenskog Alplesa za crtanje dnevnih, spavaćih soba,kuhinja.
Molim pomoć

prorocica
23.02.2012., 14:15
Dakle,

imam jedan .dwg file sa puno poligona, crta itd.... Nacrtao sam krug (ili pravokutnik, svejedno) na dijelu crteža i želim da se izbriše sve što je izvan tog kruga. Kako to napraviti? Hvala..

alhidada
23.02.2012., 15:16
Dakle,

imam jedan .dwg file sa puno poligona, crta itd.... Nacrtao sam krug (ili pravokutnik, svejedno) na dijelu crteža i želim da se izbriše sve što je izvan tog kruga. Kako to napraviti? Hvala..

trebaš napraviti upit da briše sve što je van toga kruga, a to ti je najlakše napraviti da prvo kreiraš koridor. Za ovaj nacin sam samo cuo, nisam ga nikad pokušao napraviti, pa ti nemogu praktično pokazati! Možda se javi netko tko zna neki drugi nacin...

Naredba trim ne prolazi??? Mislim imaš previše toga da bi pojedinačno brisao liniju po liniju XD

miniMeh
10.03.2012., 11:13
Pozdrav,

Problem je sljedeći: imam geokodiranu kartu sa koje moram iščitati visinu određene točke, ali vrijednost koordinate Z se u donjem lijevom kutu nikad ne mijenja, uvijek je jednaka nuli...
Postoji li neki drugi način iščitavanja te koordinate? :confused:

alhidada
10.03.2012., 13:39
Pozdrav,

Problem je sljedeći: imam geokodiranu kartu sa koje moram iščitati visinu određene točke, ali vrijednost koordinate Z se u donjem lijevom kutu nikad ne mijenja, uvijek je jednaka nuli...
Postoji li neki drugi način iščitavanja te koordinate? :confused:

Jel' geokodirana karta skenirani raster??

Danny5rinjak
19.03.2012., 13:04
Pozdrav... Imam problem s ploterom. Plotrer je HP Designjet 500 plus 42", Treba mu dugo za plotanje i vece formate nit nece plotat... Koristim AutoCAD 2011, koliko sam do sad uspio skuziti problem bi trebao biti u file-u, ps jel zns ko kako "ocistiti" file duvisnij podataka ( purge sam isprobao i ne sljaka) ...

Unsprijed hvala...

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

tendi
19.03.2012., 17:48
da li netko zna gdje mogu pronaci upute za rad u nx ..naravno bilo bi dobro na hrvatskom

unseen
19.03.2012., 20:25
Pozdrav... Imam problem s ploterom. Plotrer je HP Designjet 500 plus 42", Treba mu dugo za plotanje i vece formate nit nece plotat... Koristim AutoCAD 2011, koliko sam do sad uspio skuziti problem bi trebao biti u file-u, ps jel zns ko kako "ocistiti" file duvisnij podataka ( purge sam isprobao i ne sljaka) ...

Unsprijed hvala...

Upali samo ono šta ti triba (samo layere koje koristiš, objekte koje bi tia printat) i upiši WBLOCK, retain i folder destination za save, to je još efikasniji način od purge-a

picipolivadi
23.03.2012., 11:09
Jel netko zna kao se ovo popravi u autocadu?
Kad god dimenzioniram ove stralice i brojke su prevelike.
http://imageshack.us/photo/my-images/339/capturetdq.png/

alhidada
23.03.2012., 11:27
Kad god dimenzioniram ove stralice i brojke su prevelike.
http://imageshack.us/photo/my-images/339/capturetdq.png/

Postoji negdje u opcijama da postaviš sam kolika će ti biti veličina tih brojeva, opcija se zove dimension style i tamo možeš namještati svakakve veličine po želji (mislim da se nalazi u izborniku format)

Ako ti je jednostavnije možeš rastaviti na segmente taj broj i liniju zato što su one u bloku (naredba: explode), pa onda desni klik na broj, proparties, nađeš polje hight i tamo odrediš veličinu, ali ovo nije dobro rješenje ako imaš jako puno tih brojeva.

picipolivadi
23.03.2012., 11:34
Imam jos jedno pitanje:
Pise da moram debljine i boja linija biti sukladno sa strukom.
Idem u graditeljstvo ali prof nije objasnoio to.
Znaci koja je boja za vanjski zid , unutarnji... te debljine linija.

Ivan_C
23.03.2012., 13:27
Kad god dimenzioniram ove stralice i brojke su prevelike. Za postavke kotnih stilova pogledaj tutorijal

- Dimensions Style (kotni stilovi) u AutoCAD (http://www.ic.ims.hr/autocad/dimensions/dimensions-8-dimstyle.html)

Ivan_C
23.03.2012., 13:32
Pise da moram debljine i boja linija biti sukladno sa strukom...........Znaci koja je boja za vanjski zid , unutarnji... te debljine linija. Pogledaj može li ti pomoći ovaj tutorijal

- Debljina/širina linija u AutoCAD za tehničko crtanje (http://www.ic.ims.hr/autocad/debljina-linija.html)

- Postavke linija za plotanje na papir (http://www.ic.ims.hr/autocad/plot-u-boji.html)

alhidada
23.03.2012., 19:44
Imam jos jedno pitanje:
Pise da moram debljine i boja linija biti sukladno sa strukom.
Idem u graditeljstvo ali prof nije objasnoio to.
Znaci koja je boja za vanjski zid , unutarnji... te debljine linija.

To vam je profesor morao reći, mislim da je vanjski rub 0.3mm, unutarnji 0.1mm, ali me nemoj slušati nego provjeri kod profesora!!!! I da sve je crno, nacrti su uvijek crni, bar su bili oni s kojima sam se ja susreo do sada :D

Danny5rinjak
24.03.2012., 12:39
Obicno se layeri postave u razlicitim bojama da se lakse razlikuju, pa kod printanja ili plotanja kod odaberes da se plota u monocrome stilu, pa su sve linije crne kad se printaju...

Brancusi
24.03.2012., 13:20
Može preporuka stranica gdje ljudi objavljuju svoje radove u solidu?

Hvala

kalibr234
31.03.2012., 14:23
Jel može netko reć gdje da promjenim default font u CATIJI? Već sam u admin modu. Tražio po netu al nema baš dobrog objašnjenja kako to napravit.

Ivan_C
01.04.2012., 16:35
Tražio po netu al nema baš dobrog objašnjenja kako to napravit. Možda ove upute pomognu Promjena fonta u Catia (http://kb.myigetit.com/View.aspx?TipID=611)

leilania
02.04.2012., 09:31
Ljudi jel može pomoć? Kako da napravim 5 layout-a i na svih pet prikažem različite dijelove crteža iz modela, crtala sam u listovima detalja-geodezija! I kad ispravljam crtez u modelu da se automatski ispravljaa i na pripadajućem layout-u.

alhidada
02.04.2012., 18:17
Ljudi jel može pomoć? Kako da napravim 5 layout-a i na svih pet prikažem različite dijelove crteža iz modela, crtala sam u listovima detalja-geodezija! I kad ispravljam crtez u modelu da se automatski ispravljaa i na pripadajućem layout-u.

baš i ne razumijem tvoje pitanje, ali možda ti ovo pomogne http://www.ic.ims.hr/autocad/plot.html

enigma78
05.04.2012., 18:35
da li netko zna gdje mogu pronaci upute za rad u nx ..naravno bilo bi dobro na hrvatskom

Nećeš naći uputstvo za rad u NX-u na hrvatskom, al imaš na engleskom zvanični tutorial NX CAST i takođe NX Documentation, a na raspolaganju su ti i YouTube video uputstva, jedino tako ćeš naučiti NX, naravno, same osnove će ti morati objasniti neko ko već zna da radi u tom programu!

Lijep pozdrav!

zobradovic
06.04.2012., 22:12
kako se u AUTOCAD-u smanjuju ikone? ako netko zna molim pomoć

blum
07.04.2012., 10:35
kako se u AUTOCAD-u smanjuju ikone? ako netko zna molim pomoć

Ako su ikone velike..makni kvačicu sa ..
Tools>Options>Display>WindowElements>Use large buttons for Toolbars

zobradovic
08.04.2012., 22:56
hvala, sjetio sam se.

joker2407
10.04.2012., 08:01
kako crtež iz dwg formata prebacit u pdf format ako se radi o nestandardnom formatu papiru, kako taj format papira napraviti kao kod plotanja

popa7
10.04.2012., 19:30
Imam problem sa AutoCadom,kao da mi je previse zumiran, nacrtam liniju od 80cm i odzumiram maksimalno,a ona mi opet zauzima skoro pola radnje povrsine.U Format/Units namjestim na cm....Nije mi jasno do cega moze biti,prijatelju sam dao isti cd da instalira i kod njega je normalno.Kod mene je isti problem i na AC2007 i AC2010.Hvala unaprijed :D

SEALION
10.04.2012., 19:50
ne znam da li ovo smijem ovdje upisat...
dakle u okolici zadra tražim znalca AC-a ili rhinocerosa, zbog izrade programa za izradu određenog elementa na CNC stroju u stolariji. slobodno se javite na pp. možda korisna suradnja

blum
10.04.2012., 23:23
kako crtež iz dwg formata prebacit u pdf format ako se radi o nestandardnom formatu papiru, kako taj format papira napraviti kao kod plotanja

Pitanje mi nije posve jasno. Detaljiziraj.

firefux
11.04.2012., 06:53

Kod instalacije

joker2407
11.04.2012., 09:26
Pitanje mi nije posve jasno. Detaljiziraj.

vec sam sam nasao rjesenje, ma radilo se o crtežima koji nisu ni A3 ni A4 ni nikakav standardni format koje sam tribao prebacit u pdf al sam metodom pokušaja našao rješenje

joker2407
11.04.2012., 09:41
Da li je moguće postaviti da kotno broj uvijek bude na kotnoj crti tj. usporedan s njom da je nikad ne sijeće, znam da se kotni broj može samostalno pomaknuti ali nigdje ne mogu naći da ga mogu samostalno rotirati bez da rotiram kotu

blum
11.04.2012., 14:32
Da li je moguće postaviti da kotno broj uvijek bude na kotnoj crti tj. usporedan s njom da je nikad ne sijeće, znam da se kotni broj može samostalno pomaknuti ali nigdje ne mogu naći da ga mogu samostalno rotirati bez da rotiram kotu

Sve postavke oko kota se nalaze u Dimension Style Manager-u
ili naredba > DIMSTYLE
Tamo stvaraš nove kote ili editiraš postojeće..> Modify
Također..dvostruki klik na kotu..pojavljuje se >Properties (sve što se nalazi u Dimension Style Manager je i u Properties)
u > Lines i Arrows i >Text podesi željeno..Text rotation

Malo se poigraj..ima puno mogučnosti...

korana
18.04.2012., 13:09
kako dwf fajl prebacim u dwg? hvala :)

alhidada
18.04.2012., 13:55
kako dwf fajl prebacim u dwg? hvala :)

otvoriš dwf u autocadu, pa odeš na save as i kada ti se otvori prozor pod file of type odabereš dwg format

englisman
20.04.2012., 13:26
Imam problem vezano za atribute u autocad-u. Kako da postavim datum kao atribut i da to vrijeme tj. atribut svaki se put promijeni kada opet otvorim crtež

firedrake
09.05.2012., 13:13
Prvi post pa odmah molba za pomoć.

Kao što naslove teme kaže trebala bi mi pomoć oko Mapa. Trebam izbacit površine par stotina parcela zajedno s pripadajućim kat. brojem. Ić sa Area pa pisat površine sa strane nije daš naj ideja.

Očistio sam sam crtež, provjerio topologiju, kreirao ju (created and complete). Definirao sam object data tablicu (broj KC i površina), išao na attach object data i odabrao što želim ubacit u tablicu. Iza toga kada kliknem na centroid u propertiesima u object data nema ništa :504:, dok je u u topo tablici uredno ispisana površina.

Naravno to bi trebao kasnije exportirat u Access ili Excell....

Hvala!

prorocica
11.05.2012., 09:15
Evo i moje molbe za pomoć:
Radim u Autocad Map 3d 2011 ali ne toliko crtanje koliko manipuliranje sa raznim kartografskim prikazima.
htjela bih nekoliko .dwg fileova (različite karte planova) objediniti u jedan file (npr. kartu Vodovod, Elektroopskrba, Odvodnja itd... - sve u jedan file) Svi ovi fileovi su georeferencirani kao i HOK-ovi koji su u podlozi. E sad, vjerujem da je to najbolje raditi preko vanjskih referenci jer bi copy - paste to original coordinate stvorio preveliki file sa milijardu layera. Međutim, kad uvučem vanjsku referencu (pustivši je da se sama smjesti u koordinatni sustav) ona mi se ne pokaže a dobijem poruku "unreconciled layer" ili tako nešto slično. Naime, piše da je file "loaded" ali ja ga ne vidim. Nešto očito krivo radim ali ne znam što i nisam uspio naći rješenje na netu pa molim da pomoć. Hvala.

alhidada
14.05.2012., 17:55
To su malo preveliki problemi da bi se objašnjavali na ovaj način, najlakše je početi sve iz početka, ali sada u malo nižoj brzini!!!
No evo vam mala pomoć kako vaše stvari rješiti preko drugih programa,

POST1. @firedrake Što se tiče površina najlakše bi ih bilo rješiti uz pomoć GisLandManagera, naravno ako znate s njim raditi i ako imate sve službene površine u nekom digitalnom obliku.
POST2. @prorocica Za rješenje ovoga problema ja bi koristio OCAD, pa kad bi sve to preklopio onda bi tako dobiveni fajl exportirao u dwg ili dxf fajl, pa se vratio u Autocad

I da evo na kraju ona čuvena rečenica Sve je to geodezija :amen:

Sretno pri rješavanju problema :D

firedrake
16.05.2012., 11:25
POST1. @firedrake Što se tiče površina najlakše bi ih bilo rješiti uz pomoć GisLandManagera, naravno ako znate s njim raditi i ako imate sve službene površine u nekom digitalnom obliku.

I da evo na kraju ona čuvena rečenica Sve je to geodezija :amen:

Da imam sve površine u digitalnom obliku zajedno s brojevima k.č. bilo bi cca 75% problema riješeno. Štos je da imam digitalne kat. planove i iz njih, tj. zatvorenih polilinija ili poligona nakon kreiranja topologije treba izvući površine...

Kolega znam da je to sve geodezija, :504: već 15 godina.

Pozdrav!

dince22
19.05.2012., 22:40
Imam problem u auto cadu.Imam koordinate točaka i trebam ih unijeti u auto-cad.Ja Unosim prvo koordinate x ,a zatim y(uzmem pick point zatim upišem).Kad to unesem nigdje ne mogu da nađem tu točku.Da li možda nešto treba još nešto upisati?ili u čemu je fol?Hvala unaprijed

alhidada
20.05.2012., 09:24
Imam problem u auto cadu.Imam koordinate točaka i trebam ih unijeti u auto-cad.Ja Unosim prvo koordinate x ,a zatim y(uzmem pick point zatim upišem).Kad to unesem nigdje ne mogu da nađem tu točku.Da li možda nešto treba još nešto upisati?ili u čemu je fol?Hvala unaprijed

Vjerovatno je problem u tipu unošenja koordinata, ako unosite ručno koordinate onda ih trebate unositi u obliku XXXXXXX.XX,YYYYYYYYY.YY pa stisnete enter, gdje znak . (točka) služi kao vrijednost iza decimalne točke, a znak , (zarez) za razdvanje jednog para koordinata. Nakon što unesete koordinate onda u komandnu liniju napišite slijedeće z enter e enter i crtež bi vam se trebao centrirati na tu točku.

Vjerovatno se tek upoznajete sa autocadom, pa možda čak i radite sve dobro, ali jednostavno nemožete uočiti točku. Na slijedećem linku vam je pojašnjeno kako promjeniti izgled točke i možda vam i to pomogne

http://www.ic.ims.hr/autocad/draw/draw-13-point.html

dince22
20.05.2012., 15:15
Hvala na pomoči.Kad unesem koordinate (naprimjer 2 ,3) taj isti broj mi se ne pokazuje u donjem desnom kutu.Pokazuje mi 2,987 i 30077 (uglavnom ne 2,3).Je li to tako mora ili se može podesiti pa da bude isti unešenom broju

gariful
28.05.2012., 19:24
pozdrav svima, molila bih pomoc,

naime, koristim autocad 2008 i prilikom zadnjeg koristenja nestali su mi svi toolbarovi. jedino sto se vidi je express.
pokusavala sam cleanscreen ne funkcionira, cuiload takodjer ne radi (ucitala sam ponudjeni acad.cui i onda mi se pojave file, view, window i help a ostalo fali)
kad sam isla reloadati defaultni profil u options isto ne radi. di su mi ikone?? :503:

pomoc? :confused:

gariful
28.05.2012., 20:05
AHA! NASLA SAM!
acad.cui fajl mi nije valjao iz nekog razloga :confused:

uglavnom, ako kome bude trebalo, kad nestanu svi toolbarovi napraviti sljedece:

otici u c: -> documents and settings -> ime vaseg kompa -> application data (skriveni fajlovi trebaju biti vidljivi inace se ovo nece vidit, u control panel, folder options, view, show hidden files..) -> autodesk -> autocad 2008 ->R17 -> enu i kopirati sa nekog "zdravog" kompa folder Support i zamjeniti ovaj stari.

nakon toga otvorit autocad, upisat cuiload i loadat ovaj fajl:

c:\Documents and Settings\ime kompa\application data\autodesk\autocad 2008\R17.1\enu\support\acad.cui

radi :cerek:

Edo2387
31.05.2012., 19:23
Pozdrav. Imam jedno pitanje vezano za AutoCad 2009. Zanima me da li se moze promijeniti radna traka (ili kako se to vec zove) tj. da li moze biti kao u nekim prijasnjim verzijama cada? Ova mi je totalno nepraktična i tesko mi se naviknuti na nju pa eto ako tko zna da li se to moze uopće i ako se moze kako? Hvala

alhidada
31.05.2012., 20:28
Pozdrav. Imam jedno pitanje vezano za AutoCad 2009. Zanima me da li se moze promijeniti radna traka (ili kako se to vec zove) tj. da li moze biti kao u nekim prijasnjim verzijama cada?

možda je ovo to što tražiš, znači kad upališ cad u donjem desnom kutu (kod komandne linije) bi ti se trebala nalaziti ikonica sa sličicom cilindra (ili nekakvog šarafa) :ne zna:, klikneš na nju i među opcijama bi trebalo biti classic view ili slično, klikneš na to i trebao bi ti se pojaviti klasični cadov prozor :cerek:

mali zgubidan
31.05.2012., 20:41
možda je ovo to što tražiš, znači kad upališ cad u donjem desnom kutu (kod komandne linije) bi ti se trebala nalaziti ikonica sa sličicom cilindra (ili nekakvog šarafa) :ne zna:, klikneš na nju i među opcijama bi trebalo biti classic view ili slično, klikneš na to i trebao bi ti se pojaviti klasični cadov prozor :cerek:

Je, to je to. Više o CAD software-u pogledajte na:

http://www.cad-hr.net

Edo2387
31.05.2012., 20:45
Kolega (čim ti je nickname Alhidada sigurno si geodet kao i ja :D), svaka ti čast...Hvala puno :klap:

Ivan_C
14.06.2012., 17:34
Je, to je to. Više o CAD software-u pogledajte na: za one koje zanimaju osnove na hrvatskom jeziku evo tutorijala

- AutoCAD 2007 osnove (http://www.ic.ims.hr/autocad/5.html) - tutorijal
- AutoCAD 2010 osnove (http://www.ic.ims.hr/autocad2010/5.html)

a uz to evo i tutorijal za progeCAD (http://www.ic.ims.hr/autocad/progecad/progecad.html) na hrvatskom jeziku, koji je jeftina altrernativa AutoCad-u

Pero Perić
19.06.2012., 10:12
evo i mene s malim problemčićem:

acad 2009

ne prikazuje mi se quick properties box (iako je uključen!), također ni properties toolbar kad selektiram objekt (i on je uključen u palettes). ostali alati iz palettes ribbona rade normalno.

također i funkcije properties ribbona u home meniju rade normalno.

molim pomoć ako netko zna jer su mi propertiesi bitni za rad :)

valentino92
19.06.2012., 21:52
pozdrav, imam jedno pitanje, crtam u cadu 3d neki objekt, i sad odlucio sam se crtati pomocu MODELING-box alata posto je to sve dosta jednostavno. E sad zanima me kako kad nacrtam 2-3 elemnta(boxa) sve to spojim u jedan objekt, znaci laicki receno kad dodem misom na taj objekt(zapravo 3 objekte spojene u jedan). Znam da je moguce no zaboravio sam kako :( Hvala unaprijed!

Ivan_C
25.06.2012., 11:59
E sad zanima me kako kad nacrtam 2-3 elemnta(boxa) sve to spojim u jedan objekt, znaci laicki receno kad dodem misom na taj objekt(zapravo 3 objekte spojene u jedan). Na znam jesi li mislio na potpuno sjedinjenje u jedan objekt. Ako jesi pogledaj naredbu UNION (http://www.ic.ims.hr/autocad/modeling/modeling-1-union.html)

Tekken
27.06.2012., 14:47
treba mi neki optimalan cad program za crtanje stolarije, garnitura (pokućstva zapravo). i da ima mogućnost da ovisno o dimenzijama nacrtanog predmeta izračuna na temelju unesene formule npr. koliko je kože potrebno da se obuće trosjed.

enigma78
03.07.2012., 15:54
Svi oni koje žele da saznaju nešto više o kompaniji Siemens PLM Software, NX, Solid Edge, Unigraphics, I-DEAS, UGS, SDRC, ...
neka posjete link:

http://www.scribd.com/doc/98813533/Siemens-PLM-Software-Kako-je-sve-počelo

Lijep pozdrav!

momentum
04.07.2012., 20:43
jel mi može netko reći u vezi autocada, koja je zadaća naredbe "snap"? hvala

Danny5rinjak
12.07.2012., 12:09
Naredba "object snap" sluzi "hvatanju" na crtane objekte, u postavkama za snap mozes definirati da ti se linije ili sta vec crtas automatski love za npr. kraj/pocetak objekta, sredisnji tocku objekta, tangente, tocku okomite projekcije itd.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

Dismantle1
26.07.2012., 10:59
Pozdrav ljudi! Imam acad 2008 i pošto bih htio otvoriti neke dwg-ove koji su u 2012 formatu, pitanje je da li postoji kakav dodatak za acad 2008 koji mogu instalirati tako da mogu otvoriti te fileove (ne mislim da dwg viewer) Hvala lijepa!

Dismantle1
26.07.2012., 11:04
Pozdrav ljudi! Imam acad 2008 i pošto bih htio otvoriti neke dwg-ove koji su u 2012 formatu, pitanje je da li postoji kakav dodatak za acad 2008 koji mogu instalirati tako da mogu otvoriti te fileove (ne mislim da dwg viewer) Hvala lijepa!

Ispravak: fileovi su 2010 formatu, 2012 ne postoji.

Fosna
26.07.2012., 17:31
Trebao bi ih otvoriti u 2010 verziji pa sejvati kao 2007 verziju. Instaliraj makar trial verziju 2010 pa je pobriši nakon exporta.

afriend
06.08.2012., 15:26
Pozdrav!
Imam jedan problemčić koji će mi netko ovdje možda riješiti.
Zašto kad izolirano odaberem jedan element da mi ga npr pokaže on pokaže i hrpu drugih elemenata?

Thorin
09.08.2012., 12:53
Pretpostavljam da ti treba naredba "explode".

plavi90
16.08.2012., 11:25
Pozdrav! Zanima me da li se negdje u zagrebu može obaviti certificiranje znanja u autocadu? Dakle, polagao bih ispit za certifikat, al bez tečaja. Prošle godine se to moglo obaviti u algebri i bilo je besplatno (autodesk je sponzorirao), ali cini mi se da ove godine nista od toga

kolt
19.08.2012., 13:53
u progecad 2011 pokušavan nacrtati liniju koja počinje npr. 30 jedinica od srednje točke već nacrtane linije to sam u autocad-u mogla. zna li netko kako to napraviti u progecadu.

Thorin
23.08.2012., 08:42
Koji je dobar program za projektiranje krovišta? Vidio sam da je Arcon po tom pitanju OK, ali ni nije dostupan. Ima li neki besplatan ili je to nemoguća misija nabaviti bez da se pljune nekoliko tisuća novaca?

alhidada
23.08.2012., 15:20
Koji je dobar program za projektiranje krovišta? Vidio sam da je Arcon po tom pitanju OK, ali ni nije dostupan. Ima li neki besplatan ili je to nemoguća misija nabaviti bez da se pljune nekoliko tisuća novaca?

Google Sketchup općenito najjednostavniji, najbolji što se građevina tiće i uhodaš se za sat vremena, samo mu je mana što ima jako puno bagova tj. ako ne sejvaš svakih 20 tak minuta može ti se dogoditi da se zacrni ekran i da ti nestane sve što nisi spremio (sejvao)

Thorin
23.08.2012., 16:44
Imam Sketchup i nisam nikad imao tih problema, ali ne čini mi se kao dobar izbor za ono što tražim.

adelon
23.08.2012., 17:21
Imam Sketchup i nisam nikad imao tih problema, ali ne čini mi se kao dobar izbor za ono što tražim.Ne znam što ti tražiš (želiš) ali s određenim pluginima izgleda SketchUp sasvim u redu program i za krovove.

npr video (http://www.youtube.com/watch?v=clMRY3ek69M&feature=related)

plugins (http://www.valiarchitects.com/sketchup_scripts/instant-roof)

Armin Sehic
15.09.2012., 04:51
Pozdrav novi sam na forumu. Ovdje sam da bi razmijenio iskustva sa iskusnijim konstruktorima , 3d dizajnerima a i onima manje iskusnim.Zelio bi prvenstveno saznati gdje se sta radi. Ovo je ukratko lista software-a koje ja poznajem: Catia V5-V6 , Solidworks , ProE , AutoCAD , Siemens NX 7.5 , AutoCAD Mechanical , Autodesk Architecture , Autodesk Inventor , Autodesk Inventor Fusion ,
Autodesk Showcase, Autodesk Mechanical Desktop , Sweet Home 3D , Chief Architect ,, Cinema 4D , 3Dvia composer ,Google sketchup8 ,Autodesk Revit Draftsight. te programe za analize ANSYS ,ABACUS,Nastran i Mold flow, radim (CFX,CFD,CAE,FEM)analize te Mold flow analize i simulacije brizganja plastike. Za CAM koristim pretežno CATIA i Siemens NX te povremeno MasterCAM.Vjerujem da ovdje ima mnogo iskusnih konstruktora koji bi rado podijelili iskustva,i ako ima tko da se zanima za BiW metode,alate za brizganje plastike,alate za obradu plastičnom deformacijom,rad sa površinama,optimizaciju itd.Tko zna mozda se desi i poslovna suradnja:D

mjau mjau
20.09.2012., 13:52
Počeo sam malo crtati u aCAD-u u 3d.
Imam konkretan problem.
Moram nacrtati zasjek dviju greda.
Kako da jednu gredu izdubim?
Konkretno, radi se o sudaru dviju greda, svaka ide u drugu za pola. :504:
Banalno pitanje ali početnik sam. :)

Armin Sehic
21.09.2012., 04:18
Počeo sam malo crtati u aCAD-u u 3d.
Imam konkretan problem.
Moram nacrtati zasjek dviju greda.
Kako da jednu gredu izdubim?
Konkretno, radi se o sudaru dviju greda, svaka ide u drugu za pola. :504:
Banalno pitanje ali početnik sam. :)

Nacrtaš gredu , extrudiraš je.. onda nacrtaš na toj gredi mjesto gdje se usijeca druga tj neki kvadrat xy dimenzija.. pretvoriš taj kvadrat u region ili ako je iz jednog komada tj polinline , onda nema potrebe. Ekstrudiraš i taj komad i onda imaš u AutoCAD alatnu traku tj dvije alatne trake koje sadrže ta komande. Alatna traka "modeling" i alatna traka "solid editing" na tim trakama se nalaze ikone Union,Subtract,Intersect.. njihov izgled na obje trake je dva kruga. tebi odgovara ikona subtract , union je komanda kada zelis da spojis dva elementa u jedan.. a komanda intersect znaci kada imas dva elementa onaj dio koji prodire u drugi element on ostaje. Nadam se da ti nisam još više zakomplikovao :D ukoliko imaš još pitanja slobodno kazi. :D

alhidada
07.10.2012., 21:18
Ova tema je namjenja da se ljudima pomogne ukoliko imaju nekakvih problema sa CAD programima, a ne da se iznose vlastiti radovi. Vjerujem da ljude ne zanima što radiš i da mnogi od njih znaju napraviti slične stvari, možda čak i bolje i jednostavnije od tebe :kava:

Gradištanac
14.10.2012., 15:42
Kako da nacrtam ovo crveno u AutoCAD-u 2007?

http://www.zaslike.com/files/dt2tzfkl0otprgx4jry7_thumb.png (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=dt2tzfkl0otprgx4jry7.png)

alhidada
14.10.2012., 16:58
Kako da nacrtam ovo crveno u AutoCAD-u 2007?

Nacrtaš kružnicu sa središtem u ovoj ''staroj'' kružnici sa manjim radijusom (crvena kružnica). Zatim naredbom trim odrežeš četvrtinu kruga i trebao bi ti ostati tvoj isječak.

Gradištanac
14.10.2012., 18:44
:top:

enigma78
21.10.2012., 16:15
Pozdrav novi sam na forumu. Ovdje sam da bi razmijenio iskustva sa iskusnijim konstruktorima , 3d dizajnerima a i onima manje iskusnim.Zelio bi prvenstveno saznati gdje se sta radi. Ovo je ukratko lista software-a koje ja poznajem: Catia V5-V6 , Solidworks , ProE , AutoCAD , Siemens NX 7.5 , AutoCAD Mechanical , Autodesk Architecture , Autodesk Inventor , Autodesk Inventor Fusion ,
Autodesk Showcase, Autodesk Mechanical Desktop , Sweet Home 3D , Chief Architect ,, Cinema 4D , 3Dvia composer ,Google sketchup8 ,Autodesk Revit Draftsight. te programe za analize ANSYS ,ABACUS,Nastran i Mold flow, radim (CFX,CFD,CAE,FEM)analize te Mold flow analize i simulacije brizganja plastike. Za CAM koristim pretežno CATIA i Siemens NX te povremeno MasterCAM.Vjerujem da ovdje ima mnogo iskusnih konstruktora koji bi rado podijelili iskustva,i ako ima tko da se zanima za BiW metode,alate za brizganje plastike,alate za obradu plastičnom deformacijom,rad sa površinama,optimizaciju itd.Tko zna mozda se desi i poslovna suradnja:D

Pozdrav, ja radim u NX 8.0 (iskustvo u verzijama NX 6.0, NX 7.0, NX 7.5), CATIA V5R21 (iskustvo od verzije V5R9), Creo Parametric 2 (iskustvo od Creo Parametric 1 i prije toga Pro/ENGINEER 2000i, i Wildfire 1, 2, 3, 4 i 5), Solid Edge ST 5 (iskustvo u verzijama Solid Edge 19, ST, ST2, ST3, ST4), Autodesk Inventor 2013 (iskustvo od verzije Inventor 10), SOLIDWORKS 2012 (iskustvo od verzije SolidWorks 2001Plus). Bavim se CAD/CAM/CAE sve u okviru gore navedenih programa!

Lijepo je čuti da neko posjeduje tako široku paletu programa u upotrebi! :top:

Lijep pozdrav!

Kerefek76
24.10.2012., 12:46
Pozdrav, ja radim u NX 8.0 (iskustvo u verzijama NX 6.0, NX 7.0, NX 7.5), CATIA V5R21 (iskustvo od verzije V5R9), Creo Parametric 2 (iskustvo od Creo Parametric 1 i prije toga Pro/ENGINEER 2000i, i Wildfire 1, 2, 3, 4 i 5), Solid Edge ST 5 (iskustvo u verzijama Solid Edge 19, ST, ST2, ST3, ST4), Autodesk Inventor 2013 (iskustvo od verzije Inventor 10), SOLIDWORKS 2012 (iskustvo od verzije SolidWorks 2001Plus). Bavim se CAD/CAM/CAE sve u okviru gore navedenih programa!

Lijepo je čuti da neko posjeduje tako široku paletu programa u upotrebi! :top:

Lijep pozdrav!

Pošto si imao iskustva sa dosta CAD paketa imam jedno pitanje.
Da li postoji (osim Inventora) neki CAD koji ima mogućnost modeliranja multisolid body-ja u jednom partu?
Pod multi solid body mislim na part (znači jedan neovisni file) koji u sebi ima više solida. Npr. napraviš dva extruda i svaki je zaseban solid a da se to naravno vidi na nacrtu.
Naime radim opremu u brodogradnji u Inventoru (2010-2012) i obično mi se glavni part (npr. neka vrata, rampa i sl) sastoji od 100 i više limova međusobno zavarenih u jednu cjelinu (znači top plate + nosači + flanže + koljena itd, zavare ne modeliram). Takvo modeliranje više solida u jednom partu mi je i do tri puta brže nego da idem klasičnom metodom da imam assembly file u kojem je onda stotinjak partova (pojednih limova).
Prvenstveno me zanima da li to mogu Catia, NX, Solidworks ili možda Solidedge. Creo (Pro/Engineer) znam da ne može pošto sam u njemu već radio.
Inventor ima multisolid body modeliranje od verzije 2010 i to me se čini vrlo, vrlo korisnom stvari kad se jednom prebaciš na to.

Unaprijed hvala na odgovoru!

enigma78
24.10.2012., 18:21
Pošto si imao iskustva sa dosta CAD paketa imam jedno pitanje.
Da li postoji (osim Inventora) neki CAD koji ima mogućnost modeliranja multisolid body-ja u jednom partu?
Pod multi solid body mislim na part (znači jedan neovisni file) koji u sebi ima više solida. Npr. napraviš dva extruda i svaki je zaseban solid a da se to naravno vidi na nacrtu.
Naime radim opremu u brodogradnji u Inventoru (2010-2012) i obično mi se glavni part (npr. neka vrata, rampa i sl) sastoji od 100 i više limova međusobno zavarenih u jednu cjelinu (znači top plate + nosači + flanže + koljena itd, zavare ne modeliram). Takvo modeliranje više solida u jednom partu mi je i do tri puta brže nego da idem klasičnom metodom da imam assembly file u kojem je onda stotinjak partova (pojednih limova).
Prvenstveno me zanima da li to mogu Catia, NX, Solidworks ili možda Solidedge. Creo (Pro/Engineer) znam da ne može pošto sam u njemu već radio.
Inventor ima multisolid body modeliranje od verzije 2010 i to me se čini vrlo, vrlo korisnom stvari kad se jednom prebaciš na to.

Unaprijed hvala na odgovoru!

Evo ovako, NX može, može i Solid Edge i CATIA takođe može, za SolidWorks ću sutra da provjerim pa ti javim... :mig:

Lijep pozdrav!

Kerefek76
24.10.2012., 22:29
Evo ovako, NX može, može i Solid Edge i CATIA takođe može, za SolidWorks ću sutra da provjerim pa ti javim... :mig:

Lijep pozdrav!

Malo tražim po netu i nigdje ne mogu naći primjer za ostale pakete.
Možda si me krivo razumio, evo ti primjer za Inventorov part:
http://www.youtube.com/watch?v=dw7ja0W-qAU&feature=related

Znači cijeli ovaj sklop je jedan part (ne assembly!) tj. jedan file ali u njemu se nalazi nekoliko solid body-ja: baza nosači cilindra, vijci cilindar itd. Znači par fizički odvojenih body-ja. Cijeli part je cjelina za sebe i nema nikakvih vanjskih referenci. Kao što vidiš desno u stablu imaš pri vrhu popis solid body-a a dolje je normalno stablo featuresa.
Kasnije Inventor može te pojedine solide razdvojiti na pojedine partove i opet složiti u normalni assembly s tim da veze ostaju prema orginalnom partu.
Ovako napravljen sklop je nekoliko puta lakše kontrolirati nego da se čovjek petlja sa više zasebnih file-ova.

enigma78
25.10.2012., 15:39
Malo tražim po netu i nigdje ne mogu naći primjer za ostale pakete.
Možda si me krivo razumio, evo ti primjer za Inventorov part:
http://www.youtube.com/watch?v=dw7ja0W-qAU&feature=related

Znači cijeli ovaj sklop je jedan part (ne assembly!) tj. jedan file ali u njemu se nalazi nekoliko solid body-ja: baza nosači cilindra, vijci cilindar itd. Znači par fizički odvojenih body-ja. Cijeli part je cjelina za sebe i nema nikakvih vanjskih referenci. Kao što vidiš desno u stablu imaš pri vrhu popis solid body-a a dolje je normalno stablo featuresa.
Kasnije Inventor može te pojedine solide razdvojiti na pojedine partove i opet složiti u normalni assembly s tim da veze ostaju prema orginalnom partu.
Ovako napravljen sklop je nekoliko puta lakše kontrolirati nego da se čovjek petlja sa više zasebnih file-ova.

Da, da, jasno mi je! :) Da se korigujem... Solid Edge ne može kreirati takva tijela a ne može ni SolidWorks. :confused: A sad da potvrdim ono što sam juče rekao, NX i CATIA mogu to da rade, :mig: šta više, to im je normalan, uobičajeni postupak rada, standardna procedura još od samog početka nastanka tih programa. :D Možda zato nisi ništa našao o tome jer u tim programima takva tijela i takav način rada nisu ništa novo, NX i CATIA tako modeluju od samog početka, dok je Inventor, kako i sam kažeš, u novije vrijeme počeo tako nešto da nudi. :top:

Lijep pozdrav! :Pivo:

Behappy91
25.10.2012., 16:14
Pozdrav, student sam 3.godine strojarstva. Dio studija koji me se dosada najviše dojmio je CAD modeliranje. Radio sam čak i par freelancea poslova, te uspio zaraditi nešto novca.

Uglavnom da skratim, želio bih se ozbiljnije baviti CAD dizajnom, te želim steći nova iskustva (novac nije bitan). Ako mi netko može u tom pomoći molim neka se javi na PM.
Hvala,
izvinite na offtopic

Kerefek76
29.10.2012., 08:41
Pozdrav, student sam 3.godine strojarstva. Dio studija koji me se dosada najviše dojmio je CAD modeliranje. Radio sam čak i par freelancea poslova, te uspio zaraditi nešto novca.

Uglavnom da skratim, želio bih se ozbiljnije baviti CAD dizajnom, te želim steći nova iskustva (novac nije bitan). Ako mi netko može u tom pomoći molim neka se javi na PM.
Hvala,
izvinite na offtopic

Nemoj krivo shvatiti ali razmišljaš na krivi način. Činiš klasičnu grešku i CAD modeliranje/dizajn smatraš poslom. To nije posao već alat. Tvoj posao je inženjerija a ne CAD modeliranje. To je samo alat u tvojim rukama kao npr čekić ili pila. Nikada nećeš reći: želim se ozbiljnije baviti čekićem. To zvuči bedasto, kužiš?
Ja sam također završio strojarstvo i sad već imam višegodišnje iskustvo u konstruiranju i dizajnu te korištenju podosta 2D i 3D CAD software-a i zaista ti mogu reći da je sve to samo alat. Ako ne znaš inženjerski posao onda đabe i najbolji 3D software. Moj osnovni alat je još uvijek olovka, papir i kalkulator, svaki dizajn i konstrukciju obavezno počinjem na papiru gdje ugrubo računam sile i naprezanja i postavljam koncept. Zatim čisti 2D u Autocadu za rani model koji se rapidno mijenja u skladu sa daljnjim detaljnijim proračunima. Tek na kraju dolazi 3D gdje dajem konačni oblik + detaljiziranje i na kraju nacrt iz tog 3D modela.
Lupanje modela odmah u 3D-u bez razmišljanja ne vodi ničemu a vrlo je kontraproduktivno. To je klasična greška danšnjih studenata strojarstva koji su impresionirani izgledom i mogućnostima 3D software-a i onda zanemaruju sve ostalo jer misle da ih znanje korištenja 3D CAD paketa čini inženjerima.
Ne, ne čini. To te čini samo crtačem kao što su nekad u firmama bili oni crtači sa srednjom školom koji su rascrtavali nacrte na crtačkim stolovima a čije su koncepte napravili inženjeri.

Kerefek76
29.10.2012., 08:43
Da, da, jasno mi je! :) Da se korigujem... Solid Edge ne može kreirati takva tijela a ne može ni SolidWorks. :confused: A sad da potvrdim ono što sam juče rekao, NX i CATIA mogu to da rade, :mig: šta više, to im je normalan, uobičajeni postupak rada, standardna procedura još od samog početka nastanka tih programa. :D Možda zato nisi ništa našao o tome jer u tim programima takva tijela i takav način rada nisu ništa novo, NX i CATIA tako modeluju od samog početka, dok je Inventor, kako i sam kažeš, u novije vrijeme počeo tako nešto da nudi. :top:

E to je informacija...hvala na odgovoru. Čudi me jedino što pro/engineer nije uveo taj koncept. Još uvijek ima sistem jedan solid - jedan file.

d._m.
29.10.2012., 09:15
...Zatim čisti 2D u Autocadu za rani model koji se rapidno mijenja u skladu sa daljnjim detaljnijim proračunima. Tek na kraju dolazi 3D gdje dajem konačni oblik + detaljiziranje i na kraju nacrt iz tog 3D modela.
Ovaj dio me buni (također sam student :D)

Kaj nije jednostavnije prvo napraviti 3D model pa na njemu raditi preinake i iz njega izvlačiti 2D nego odma ići u 2D pa na 2D crtežu raditi preinake?
Banalan primjer, ak oću veći promjer, u AutoCAD-u moram brisati kružnicu i povući novu. U Solidworksu na 3D modelu jednostavno promijenim kotu.

Kerefek76
29.10.2012., 09:39
Ovaj dio me buni (također sam student :D)

Kaj nije jednostavnije prvo napraviti 3D model pa na njemu raditi preinake i iz njega izvlačiti 2D nego odma ići u 2D pa na 2D crtežu raditi preinake?
Banalan primjer, ak oću veći promjer, u AutoCAD-u moram brisati kružnicu i povući novu. U Solidworksu na 3D modelu jednostavno promijenim kotu.

Vjeruj mi, ja sam to shvatio na teži način, dok sam bio friški išao sam odmah modelirat u 3D-u, kasnije lupaš glavom u zid kad treba nešto izokrenut naopačke.....
Nije tu stvar dimenzija i kota već je stvar da u ranoj fazi dizajna nemaš pojma gdje će se što nalaziti. obično imam i do 5 potpuno konceptualno različitih rješenja u autocadu. To nisu precizni modeli već hrpa grubih blokova nabacanih jedan preko drugog. U 3D-u je jako zamorno i vremenski dugo naglavačke okrenuti cijeli dizajn, obično se sve raspadne ma kako dobro modelirao. 3D je superioran tek u kasnijoj fazi dizajna gdje dođeš do tvog pitanja promjera kružnica i izrade samih nacrta.
Autocad bi svima trebao biti temelj temelja....nema ništa brže u ranoj fazi dizajna. S druge strane raditi nacrte u Autocadu je "pain in ass" jer svaki presjek moraš crtati ručno.

enigma78
31.10.2012., 21:02
E to je informacija...hvala na odgovoru. Čudi me jedino što pro/engineer nije uveo taj koncept. Još uvijek ima sistem jedan solid - jedan file.

Creo Parametric (ex Pro/ENGINEER) još uvijek kasni za NX i CATIA ali vjerujem da će i on u dogledno vrijeme da ponudi nešto tako... :mig:

Lijep pozdrav!

enigma78
31.10.2012., 21:57
Nemoj krivo shvatiti ali razmišljaš na krivi način. Činiš klasičnu grešku i CAD modeliranje/dizajn smatraš poslom. To nije posao već alat. Tvoj posao je inženjerija a ne CAD modeliranje. To je samo alat u tvojim rukama kao npr čekić ili pila. Nikada nećeš reći: želim se ozbiljnije baviti čekićem. To zvuči bedasto, kužiš?
Ja sam također završio strojarstvo i sad već imam višegodišnje iskustvo u konstruiranju i dizajnu te korištenju podosta 2D i 3D CAD software-a i zaista ti mogu reći da je sve to samo alat. Ako ne znaš inženjerski posao onda đabe i najbolji 3D software. Moj osnovni alat je još uvijek olovka, papir i kalkulator, svaki dizajn i konstrukciju obavezno počinjem na papiru gdje ugrubo računam sile i naprezanja i postavljam koncept. Zatim čisti 2D u Autocadu za rani model koji se rapidno mijenja u skladu sa daljnjim detaljnijim proračunima. Tek na kraju dolazi 3D gdje dajem konačni oblik + detaljiziranje i na kraju nacrt iz tog 3D modela.
Lupanje modela odmah u 3D-u bez razmišljanja ne vodi ničemu a vrlo je kontraproduktivno. To je klasična greška danšnjih studenata strojarstva koji su impresionirani izgledom i mogućnostima 3D software-a i onda zanemaruju sve ostalo jer misle da ih znanje korištenja 3D CAD paketa čini inženjerima.
Ne, ne čini. To te čini samo crtačem kao što su nekad u firmama bili oni crtači sa srednjom školom koji su rascrtavali nacrte na crtačkim stolovima a čije su koncepte napravili inženjeri.

Vjeruj mi, ja sam to shvatio na teži način, dok sam bio friški išao sam odmah modelirat u 3D-u, kasnije lupaš glavom u zid kad treba nešto izokrenut naopačke.....
Nije tu stvar dimenzija i kota već je stvar da u ranoj fazi dizajna nemaš pojma gdje će se što nalaziti. obično imam i do 5 potpuno konceptualno različitih rješenja u autocadu. To nisu precizni modeli već hrpa grubih blokova nabacanih jedan preko drugog. U 3D-u je jako zamorno i vremenski dugo naglavačke okrenuti cijeli dizajn, obično se sve raspadne ma kako dobro modelirao. 3D je superioran tek u kasnijoj fazi dizajna gdje dođeš do tvog pitanja promjera kružnica i izrade samih nacrta.
Autocad bi svima trebao biti temelj temelja....nema ništa brže u ranoj fazi dizajna. S druge strane raditi nacrte u Autocadu je "pain in ass" jer svaki presjek moraš crtati ručno.

Vrlo čudan stav... :confused: prvi put susrećem nekog da radi na takav način... Sa gore rečenim jedino se mogu složiti sa prvim pasusom a od ostalog što je napisano slažem se jedino sa rečenicom, citiram: "Ako ne znaš inženjerski posao onda đabe i najbolji 3D software.". Ja bih samo dodao, ako ne znaš inženjerski posao onda ti džaba bilo kakav softver, a ne samo 3D.

Sa čim se konkretno ne slažem:

1. "... Zatim čisti 2D u Autocadu za rani model koji se rapidno mijenja u skladu sa daljnjim detaljnijim proračunima... "

Ja 2D radim samo jednom i to na samom kraju, pri tome mislim bukvalno na samom kraju i taj 2D uvijek kreiram na osnovu 3D modela, uvijek. :durica

2. "... Tek na kraju dolazi 3D gdje dajem konačni oblik + detaljiziranje i na kraju nacrt iz tog 3D modela... "

Ja radim upravo suprotno, 3D radim na početku, odma posle faze proračuna. :frajer:

3. "... Lupanje modela odmah u 3D-u bez razmišljanja ne vodi ničemu a vrlo je kontraproduktivno.... "

Ja dijelove i sklopove radim odma u 3D s tim da ja razmišljam pri tome, a razmišljam i dok radim proračun, čak prije nego što započnem sa proračunom znam šta želim i gdje će mi šta biti. :kava:

4. "... Vjeruj mi, ja sam to shvatio na teži način, dok sam bio friški išao sam odmah modelirat u 3D-u, kasnije lupaš glavom u zid kad treba nešto izokrenut naopačke..."

Vjerovatno negdje griješiš pri upotrebi 3D programa, jer ja godinama radim upravo na takav način, i nikad nisam imao problema sa 3D modelima, niti sam ikad lupao glavom o zid. :trio:

5. "... Nije tu stvar dimenzija i kota već je stvar da u ranoj fazi dizajna nemaš pojma gdje će se što nalaziti...."

Upravo iz tog razloga su i nastali 3D programi jer je svaka izmjena dizajna jednostavnija u 3D (parametarskom, dvosmjerno asocijativnom) okruženju nego u 2D (neparametarskom, bez bilo kakve asocijativnosti). :lux:

6. "... U 3D-u je jako zamorno i vremenski dugo naglavačke okrenuti cijeli dizajn, obično se sve raspadne ma kako dobro modelirao..."

Moje višegodišnje iskustvo je upravo suprotno. Kao što sam već rekao vjerovatno nešto pogrešno radiš unutar tih 3D programa ako imaš takve probleme sa modelima. :cheer:

7. "... 3D je superioran tek u kasnijoj fazi dizajna gdje dođeš do tvog pitanja promjera kružnica i izrade samih nacrta..."

3D programi od samog početka kreiraju 3D modele dijelova i sklopova koje je vrlo jednostavno mijenjati u bilo kom trenutku vremena i u bilo kojoj fazi dizajna. :klap:

8. "... Autocad bi svima trebao biti temelj temelja....nema ništa brže u ranoj fazi dizajna...."

Ja sam upravo i počeo sa AutoCAD-om (verzija AutoCAD 2000) još (davne) 2003. godine i sljedeće godine prešao na SolidWorks (koji je bio moj prvi 3D CAD program) i od tad sve radim u 3D, i na osnovu vlastitog iskustva mogu slobodno reći da nema ničeg bržeg, boljeg i jednostavnijeg od projektovanja pomoću 3D programa, od samog početka, pa sve do konačnog završetka projekta. :top:

Kerefek76
02.11.2012., 12:39
Vrlo čudan stav... :confused: prvi put susrećem nekog da radi na takav način...

Mislim da je razlika između tvog i mog pristupa u tome što smo zaposleni u različitim granama industrije. U nekima je dovoljan Autocad, u nekima 3D a u nekima moraš upotrebljavati sve. Jako zavisi što se radi. Recimo u mojih prvih 5 godina radio sam na takvim poslovima da mi je 3D CAD bio jedini alat (uz naravno olovku i papir, bez toga ne može), takva je bila vrsta posla.
Moj trenutni posao je projektiranje brodske opreme gdje je inicijalni konceputalni dizajn vrlo širok i gdje mi je 3D CAD pokazao svoje nedostatke a to je rapidno mijenjanje koncepta. Npr. radim neku pokretnu platformu i odlučim umjesto hidrauličkih cilindara na platformi uzeti rotacijski aktuator na brodu kao pogon za rotaciju. U Autocadu to napravim za 5 minuta jer crtam samo okvirne kvadrate i simetrale i lupam kako mi i gdje paše dok bi u 3D-u potrošio najmanje sat vremena na potpuno istu stvar. Vjeruj mi, probao sam oba načina i 2D je tu puno brži a zaista nisam početnik u 3D-u. U Autocadu nanižem 4 rješenja jedno do drugog bez problema i onda napravim salatu od njih. Pod konceptualni dizajn mislim na jako pojednostavljeni model. Cilindar je kvadrat sa dva kruag i simetralom, platforma je kvadrat sa točkom rotacije, aktuator je kvadrat sa simetralom, sve strukture imaju samo vanjske konture, šaraf mi je samo crta i ništa više itd itd.

Moja poanta od prije je bila da studenti i inženjeri početnici previše pozornosti pridaju radu u 3D-CAD-u umjesto na samu stvar što rade. Obavezno im se desi da npr. potroše cijeli dan na modeliranje cilindra, uški, pinova i slično a onda kad im ja kažem "čekaj malo,daj stavi ovaj cilindar na drugu stranu naopako " pogledaju me potpuno iznenađeno jer jednostavno nisu razmišljali o onome što rade i nisu nacrtali par grubih rješenja u 2d-u.

danny 1974
02.11.2012., 15:20
imam problem kod instalacije archicad-a (nornalno da je n.e.l.e.g.a.l.a.n), kao neki problemi s Javom, a instalirana je nova 7 u 9. opis problema: error 601 ; not found JVM , tak nekak.

ak ima ko zna riješit to, molim pomoć

enigma78
02.11.2012., 15:50
Mislim da je razlika između tvog i mog pristupa u tome što smo zaposleni u različitim granama industrije. U nekima je dovoljan Autocad, u nekima 3D a u nekima moraš upotrebljavati sve. Jako zavisi što se radi. Recimo u mojih prvih 5 godina radio sam na takvim poslovima da mi je 3D CAD bio jedini alat (uz naravno olovku i papir, bez toga ne može), takva je bila vrsta posla.
Moj trenutni posao je projektiranje brodske opreme gdje je inicijalni konceputalni dizajn vrlo širok i gdje mi je 3D CAD pokazao svoje nedostatke a to je rapidno mijenjanje koncepta. Npr. radim neku pokretnu platformu i odlučim umjesto hidrauličkih cilindara na platformi uzeti rotacijski aktuator na brodu kao pogon za rotaciju. U Autocadu to napravim za 5 minuta jer crtam samo okvirne kvadrate i simetrale i lupam kako mi i gdje paše dok bi u 3D-u potrošio najmanje sat vremena na potpuno istu stvar. Vjeruj mi, probao sam oba načina i 2D je tu puno brži a zaista nisam početnik u 3D-u. U Autocadu nanižem 4 rješenja jedno do drugog bez problema i onda napravim salatu od njih. Pod konceptualni dizajn mislim na jako pojednostavljeni model. Cilindar je kvadrat sa dva kruag i simetralom, platforma je kvadrat sa točkom rotacije, aktuator je kvadrat sa simetralom, sve strukture imaju samo vanjske konture, šaraf mi je samo crta i ništa više itd itd.

Moja poanta od prije je bila da studenti i inženjeri početnici previše pozornosti pridaju radu u 3D-CAD-u umjesto na samu stvar što rade. Obavezno im se desi da npr. potroše cijeli dan na modeliranje cilindra, uški, pinova i slično a onda kad im ja kažem "čekaj malo,daj stavi ovaj cilindar na drugu stranu naopako " pogledaju me potpuno iznenađeno jer jednostavno nisu razmišljali o onome što rade i nisu nacrtali par grubih rješenja u 2d-u.

Da, slažem se sa tvojim gornjim postom, početnici su zaista opčinjeni generalno sa svim CAD programima, misleći da će ih oni pretvoriti u stručnjake. No to su samo alatke, a stručnjak se formira kroz školu, učenje i praktičan rad. I zaista potrebno je vrijeme da bi se za nekog, bilo koga, moglo reći da je stručnjak, pogotovo za nas koji smo tehničke struke.

Razumijem tvoj odgovor, da, različite oblasti traže i vrlo različite pristupe, a opet, sam proces konstruisanja i projektovanja je kreativan i intuitivan, nema neke zvanične procedure da "mora" tako, zavisi sve od osobe do osobe...

Ja naravno isto koristim skice, al su to skice na papiru, dok ne uobličim šta hoću i želim, onda te skice doterujem dok u glavi ne dobijem kompletnu (prostornu) sliku, onda krećem sa proračunom i u toj fazi još detaljnije razradim te skice, sve u rukopisu, onako u svesci, e sad posle toga idem sa 3D modelovanjem, tu sve konačno doterujem da bude kako treba, sklopim sve to, i kad sam u potpunosti zadovoljan idem onda da radim 2D, tj. tehničku dokumentaciju. AutoCAD sam prestao davno koristiti, mada sam upoznat i sa ovim novim verzijama ali ga ne koristim (aktivno).

Nije meni toliko čudno što prvo ideš na 2D nego što uopšte upotrebljavaš AutoCAD kad si već iskusan korisnik 3D programa, jer sve to možeš uraditi i u 2D unutar samih tih 3D programa, mada se slažem da AutoCAD ima veću bazu gotovih 2D oblika (šablona) koje u ovim programima ili nema ili nema toliko. Ali ih možeš uvesti iz dwg crteža i sačuvati u svoju bazu dijelova...

Ma OK, varijanti ima raznih, bitno je da znamo šta želimo i kako to postići a sa čim to radimo i kako, najmanje bitno!

danny 1974
02.11.2012., 18:17
imam problem kod instalacije archicad-a (nornalno da je n.e.l.e.g.a.l.a.n), kao neki problemi s Javom, a instalirana je nova 7 u 9. opis problema: error 601 ; not found JVM , tak nekak.

ak ima ko zna riješit to, molim pomoć

e našel sam, ako kome bude pomoglo, treba privremeno deinstalirati JAVA-u 7

Armin Sehic
06.11.2012., 19:36
Ne treba potcjenjivati znanje CAD/CAM/CAE problem starijih inžinjera je sto ne poznaju uopšte ove sisteme ili poznaju djelimično.. CAD u sprezi sa CAE je jako moćan alat i onaj koji poznaje ovo nema potreba za računanjem pješice. Svaka veća moderno opremljena firma ili konstrukcioni biro stavili su van upotrebe računanje pješice jer iziskuje mnogo više vremena a vrijeme je novac. Naravno skica na papiru tj idejni koncept uvijek ce biti zastupljen ali konstruisanje i proracuni se svode na software-ski nivo. Neke firme imaju posebne odjele koji rade samo CAE tj kompjuterske analize mašinskih elemenata bilo da su to FEM,CFX ili CFD analize :D

patak3698
07.11.2012., 15:46
na poslu sam dobio jedan posao od neke firme u dwg koji sadrži polyline i mtext. kada kliknem na njih u properties mi prikazuje podatke koji mi nalikuju na atribute. problem je da u tom crtežu nema niti jednog blocka. ja trebam napraviti nove polyline u novom layeru i staviti te iste atribute ali da sadrže drugačije podatke u polyline. nemem pojma kak to izvesti. može pomoć, malo mi je hitno, hvala

exXter
08.11.2012., 08:28
na poslu sam dobio jedan posao od neke firme u dwg koji sadrži polyline i mtext. kada kliknem na njih u properties mi prikazuje podatke koji mi nalikuju na atribute. problem je da u tom crtežu nema niti jednog blocka. ja trebam napraviti nove polyline u novom layeru i staviti te iste atribute ali da sadrže drugačije podatke u polyline. nemem pojma kak to izvesti. može pomoć, malo mi je hitno, hvala

Kreiraj blokove od njih u nultom layeru, ubaci u drugi dokument i odaberi layer koji hoces.

patak3698
08.11.2012., 15:29
Kreiraj blokove od njih u nultom layeru, ubaci u drugi dokument i odaberi layer koji hoces.

stvar je u tome da blokovi ne postoje, layeri nisu problem. cijeli posel je ubačen u cad iz nekakvog gis programa.

Fl@Tron
13.11.2012., 22:42
Ovako, imam izvjesno dugogodišnje iskustvo u Autocadu ali samo u 2d, 3d mi nije bio potreban, a sad sam dobio jedan mali zadatak koji bih trebao napraviti u 3d...

ako nije pravo mjesto ispričavam se u startu

zadatak je ovaj:

Prema zadanom predlošku nacrtati izometrijsku projekciju/prikaz predmeta (preporučeno mjerilo 2:1).
http://i45.tinypic.com/2vsl2rl.jpg

Pa ako bi se našla kakva dobra duša da do sutra oko 17-18h napravi ovo i pošalje na
zelja_d.g.o@hotmail.com

može sam dwg pa ću ja dalje plot i ostao odradit

unaprijed hvala

Kerefek76
14.11.2012., 08:05
Ovako, imam izvjesno dugogodišnje iskustvo u Autocadu ali samo u 2d, 3d mi nije bio potreban, a sad sam dobio jedan mali zadatak koji bih trebao napraviti u 3d...

ako nije pravo mjesto ispričavam se u startu

zadatak je ovaj:

Prema zadanom predlošku nacrtati izometrijsku projekciju/prikaz predmeta (preporučeno mjerilo 2:1).
http://i45.tinypic.com/2vsl2rl.jpg

Pa ako bi se našla kakva dobra duša da do sutra oko 17-18h napravi ovo i pošalje na
zelja_d.g.o@hotmail.com

može sam dwg pa ću ja dalje plot i ostao odradit

unaprijed hvala

Zar nemaš ni malo želje to napraviti sam !?!
Nadam se da ne studiraš neki tehnički faks...

Fl@Tron
14.11.2012., 14:57
Zar nemaš ni malo želje to napraviti sam !?!
Nadam se da ne studiraš neki tehnički faks...

Ma nije za mene, i ja vise ne radim u autocadu, promjenio sam posao :D
Ovo je za nečaka, a ja zaista u 3d nisam CAD radio, za to sam koristio CATIA-u

Fl@Tron
14.11.2012., 16:35
Moze li tko pomoci, ako nije problem do ponoci danas :D hića je...
Unaprijed hvala puno :)

ja pokušavam ali mi ne ide, pomak 0%

Ivan_C
22.11.2012., 21:29
Ovako, imam izvjesno dugogodišnje iskustvo u Autocadu ali samo u 2d,............zadatak koji bih trebao napraviti u 3d Ako znaš raditi 2D, ovaj primjer koji si postavio nije problem odraditi u 3D
Vjerujem da će ti ovih 10-tak 3D tutoriala pomoći u tome. Sv eje step by ste sa slikama

- Primjeri 3D modela u AutoCAd-u praćeno slikama korak po korak (http://www.ic.ims.hr/autocad/3d-gotovi.html)

Dakle, pregledaj, i probaj sam nešto odraditi umjestoi nećaka "kad se već on šverca" ;)
pozz

bball
25.11.2012., 14:12
Jel možda nekom poznat stamp on(ili kako se već zove) u autocad-u.
U layout-u za printanje se nalazi naslov,preko kojeg se u modelu ne može pisati.

hrcpin
28.11.2012., 07:07
Bok ljudi zanima me dali postoji neki link za

Urbano 7 Canalis
Urbano 7 Hydra
Plateia

za skinuti hvala

izbojan
29.11.2012., 13:10
Ovako ljudi, molim pomoc.

Zamolio me prijatelj da mu se raspitam sto mu je najbolje za novi arhitektonski ured (covjek hoce, fala bogu sve legalno).

Ima tri arhitekta (dvoje u jednom uredu i jedan zasebno, no postoji mogucnost i da svi budu u istom uredu - prostoriji).

Svi se misle baviti crtanjem u Autocad-u, a planiraju crtati i u 3d-u.

Za potrebe ureda, postoje jos cetiri osobe koje bi trebale moci pregledavati crteze i raditi neke 2d intervencije, po potrebi.

Ja znam da postoje full verzije i light verzije autocada-a, bar su postojale onda kad sam ja tu nesto crtkao... I znam da postoji i mrezna verzija...

Sto je njima najpovoljnije uzeti?

Usput budi receno, kako funkcionira ta mrezna opcija? Gdje je instaliran ac (na jednom racunalu ili?), kako ostala racunala mogu taj koristiti?

Kako vidite, imam dosta pitanja i nepoznanica, prijatelj jos vise...

I, naravno, kojeg od zastupnika u nas preporucujete (s obzirom na cijene, odrzavanje, servis, dostupnost i ljubaznost)...

Unaprijed zahvalan!

LIjep pozdrav

deya100
01.12.2012., 18:27

Urbano 7 Canalis
Urbano 7 Hydra
Plateia

za skinuti hvala

Kontaktiraj StudioARS (http://www.studioars.com/hr/) direktno i pitaj da ti ustupe probnu verziju koja će ti raditi 30 dana, po tom pitanju su super susretljivi a ako si student možeš ušićarit da ti još malo i produže trial licencu. To ti je jedini način da probaš licencu, inače piratsku t.j crackiranu verziju nema apsolutno šanse da ćeš je nabavit!!!

Ovako ljudi, molim pomoc.

Zamolio me prijatelj da mu se raspitam sto mu je najbolje za novi arhitektonski ured (covjek hoce, fala bogu sve legalno).

Ima tri arhitekta (dvoje u jednom uredu i jedan zasebno, no postoji mogucnost i da svi budu u istom uredu - prostoriji).

Svi se misle baviti crtanjem u Autocad-u, a planiraju crtati i u 3d-u.

Za potrebe ureda, postoje jos cetiri osobe koje bi trebale moci pregledavati crteze i raditi neke 2d intervencije, po potrebi.

Ja znam da postoje full verzije i light verzije autocada-a, bar su postojale onda kad sam ja tu nesto crtkao... I znam da postoji i mrezna verzija...

Sto je njima najpovoljnije uzeti?

Usput budi receno, kako funkcionira ta mrezna opcija? Gdje je instaliran ac (na jednom racunalu ili?), kako ostala racunala mogu taj koristiti?

Kako vidite, imam dosta pitanja i nepoznanica, prijatelj jos vise...

I, naravno, kojeg od zastupnika u nas preporucujete (s obzirom na cijene, odrzavanje, servis, dostupnost i ljubaznost)...

Unaprijed zahvalan!

LIjep pozdrav

Pa ako se odlučiš za Autodeskov AutoCAD isto možeš probat kod StudioARS-a (http://www.studioars.com/hr/). Hvaljena i odlična podrška a cijene su ti kod svih iste...
Autodeskove mrežne licence ti rade na način da ti je licenca na serveru i onda možeš instalirat isti program na koliko želiš računala a onda program vuče podatke o licenci sa servera. Caka u tome je da ako si kupio samo jednu mrežnu licencu možeš na drugim računalima koristit samo jednu u isto vrijeme dok druga računala ne mogu startat program dok se na tom jednom ne ugasi - znači onoliko mrežnih licenci koliko si ih kupio toliko ih možeš koristit u isto vrijeme a instalirat ih možeš kolio hoćeš. Autodesk je skup sport, pune licence i vertikale koštaju preko 30.000 kn + PDV a mrežne da se i ne govori.
Na tržištu su se počele pojavljivat inačice slične AutoCAD-u (legalne naravno) koje koštaju i do 15 puta manje a isto rade i 3D kao puna licenca Autodeskovog AutoCAD-a. Jedna od tih je i ProgeCAD pa ako te zanimaju detalji vezano za njega možemo preko PM-a...

izbojan
05.12.2012., 10:26
Hvala na info!

Ja da radim, zasigurno bi isao na Progecad, pa onda vidio kako posao ide i u slucaju potrebe, a u skladu s mogucnostima, uzeo licencu i autocada jer mislim da je cijena pretjerana...

LP

Ivan_C
05.12.2012., 22:14
Hvala na info!
Ja da radim, zasigurno bi isao na Progecad, pa onda vidio kako posao ide i u slucaju potrebe, a u skladu s mogucnostima, uzeo licencu i autocada jer mislim da je cijena pretjerana... Podržavam takvu ideju. I ja bi prvo išao na progeCAD (http://www.ic.ims.hr/autocad/progecad/progecad.html) pa onda vidio da li se ispalti ići na AutoCAD (http://www.ic.ims.hr/autocad/kazalo-autocad.html) (zbog financija). Iako mislim da progeCAD je dobar klon autoCAD-a

Javier
05.12.2012., 22:38
Jeste razmislili o Draftsight (http://www.3ds.com/products/draftsight/overview/) :kava:

Ipak je to Dassault Systemes u igri... nije 3D no it's FREE

enigma78
06.12.2012., 16:35
Jeste razmislili o Draftsight (http://www.3ds.com/products/draftsight/overview/) :kava:

Jesi li razmislio da uzmeš Solid Edge 2D, koji ima puno više mogućnosti od nekih već pomenutih programa a uz to je i free...

Ipak je to proizvod od Siemens PLM Software, kompanije koja je sa svojim NX softverom skinula CATIA V5 sa trona Mechanical Computer Aided Design programskih paketa...

Lijep pozdrav!

Javier
06.12.2012., 17:34
Jesi li razmislio da uzmeš Solid Edge 2D, koji ima puno više mogućnosti od nekih već pomenutih programa a uz to je i free...

Ipak je to proizvod od Siemens PLM Software, kompanije koja je sa svojim NX softverom skinula CATIA V5 sa trona Mechanical Computer Aided Design programskih paketa...

Lijep pozdrav!

Je! Baš ju je skinuo sa trona... Moš' si mislit...
Iskreno nisam ni znao da Solid edge ima neki free 2D pa ne mogu komentirat a šta se tiče 3D-a, radio sam u oba i Catia je ipak malo iznad!!!

Sviđa mi se način na koji si postao :rofl:

kvisko123
06.12.2012., 19:03
Evo malo gledam po netu pa sam naišao na program ProgeCad koji je puno jeftiniji od Autocad-a. Program mi treba za firmu jer šef želi kupit nešto lincencirano a AutoCad mu je preskup. S obzirom da bi program koristili samo za povremeno crtanje el.shema i otvaranje već nacrtanih dokumenata mislim da bi nam ovo bilo dobro rješenje. Jel tko crta u ovom programu el.sheme? Ima li gotove blokove? Jeli jednostavno korištenje? Ako ima tko neki savjet ili preporuku bio bi zahvalan...

enigma78
07.12.2012., 14:57
Je! Baš ju je skinuo sa trona... Moš' si mislit...
Iskreno nisam ni znao da Solid edge ima neki free 2D pa ne mogu komentirat a šta se tiče 3D-a, radio sam u oba i Catia je ipak malo iznad!!!

Sviđa mi se način na koji si postao :rofl:

Iz tvog odgovora se lijepo vidi koliko dobro poznaješ NX, CATIA V5, Solid Edge, ... kao i najnovija dešavanja u svijetu MCAD tehnologija...

Ipak stvari stoje sasvim drugačije...

Moraš još puno da učiš da bi mogao komentarisati malo ozbiljnije teme!

Lijep pozdrav!

Javier
07.12.2012., 15:03
Iz tvog odgovora se lijepo vidi koliko dobro poznaješ NX, CATIA V5, Solid Edge, ... kao i najnovija dešavanja u svijetu MCAD tehnologija...

Lijep pozdrav!

Ah... misli šta hoćeš... Već kad tako dobro poznaješ "MCAD" tehnologiju...
Očigledno si jako iskusan...

p.s. Eventualno bi mogao komentirati a ne komentarisati :rofl:

enigma78
07.12.2012., 16:24
Ah... misli šta hoćeš... Već kad tako dobro poznaješ "MCAD" tehnologiju...
Očigledno si jako iskusan...

p.s. Eventualno bi mogao komentirati a ne komentarisati :rofl:

Samo ti "komentiraj" ono što želiš a ja ću i dalje komentarisati ono što treba...

Lijep pozdrav!

hrcpin
14.12.2012., 18:04
Probao kontaktirati ali nista

dali netko ima to pa ako nije problem da posalje na mail ili neki link

bio bih zahvalan

deya100
14.12.2012., 19:38
Govoriš o Urbano programima, nisu ti u StudioARS-u htjeli dat da isprobaš trial licencu?

Ako ti netko ovdje i da link za download (ako je netko kamo uploadao...) nećeš svejedno moć pokrenut bez aktivacije jer ti StudioARS to mora aktivirat... Jedino mi je čudno ako ti nisu dali trial licencu jer mi nije poznato da su ikad ikome to uskratili...

hrcpin
15.12.2012., 11:39
nije da mi nisu htjeli dati nego sam poslao zahtjev na sluzbeni mail prije bar mj dana i jos nista niti odg niti nista

deya100
15.12.2012., 12:57
Probaj zvat telefonski, mislim da ćeš imat više uspjeha...

Kerefek76
18.12.2012., 09:58

Lijep pozdrav!

Svakog inženjera boli kuki koji je cad paket "in" a koji "out". Radiš u onome u čemu tiradi firma, ak promjene radiš u drugome. To je samo alat. Jel čekić zelen, plav ili crven svejedno je, to je samo čekić. Isto i sa CAD-om.

bobonona
18.12.2012., 11:33
Zanima me ako bi netko znao kako nacrt iz Cad-a prebaciti u SoftPlan?
Pregledala sam tutoriale ali kad probam na taj nacin stalno mi javlja import failed.. Tek sam pocela radit u softplanu, do sad sam sve crtala u cad-u, tako da dobro dode svaki savjet :) pozz

Frrrantic
19.12.2012., 13:54
Pozdrav Kolege i ostali!

Čitao sam unazad par stranica i vidio da su svi postovi o proizvodnom CAD-u. Imam višegodišnje iskustvo s AutoCAD-om, uglavnom 2D i nešto 3D, s crtanjem strojarskih instalacija i nešto konstrukcije.
Počeo sam učiti REVIT MEP pa me zanima ako ima tko iskustva s njim i ako ima neke materijale za učenje?

deya100
19.12.2012., 21:56
Ja, osim CAD-a za 2D crtanje, za 3D modeliranje arhitekture koristim Revit Architecture, super alat kojeg nažalost ne koristi skoro pa nitko u Hrvatskoj (jedan od razloga je i cijena od oko 35.000 kn...). Svi Revit programi imaju u sebi integriran mental ray grafički engine kakvog koristi i 3DS Max pa je recimo direktno iz njega uspijevam dobit nešto ovakvo (https://dl.dropbox.com/u/3386290/Fotke/Forumske%20stvari/revit/3D%20View%2016.jpg) ili ovakvo (https://dl.dropbox.com/u/3386290/Fotke/Forumske%20stvari/revit/Pogled5.jpg). Ne znam za MEP ali pretpostavljam da ima sličan workflow, kad se navikneš ide super brzo i jednostavno i sve je parametarski - znači promjena/pomicanje/promjena tipa elementa itd. odmah se odražava na druge elemente i update-a se u svim nacrtima....

Što se tiče tutoriala imaš ih dosta na YouTube-u a i sami Revit programi imaju jedan od boljih help menia koje sam vidio i u kojima je sve do u detalje objašnjeno...

Frrrantic
20.12.2012., 07:30
Ovo super izgleda
Da, ista je stvar. U MEP-u ima alatna traka Architecture, a i vidio sam da se savjetuje malo upoznati s Architecture prije rada s MEP. Pogledao sam malo tutorijale i znam što sve može i kako radi. Sviđa mi se jako jer baš ima "logiku" koja razumije problematiku građevine (ovo zadnje što si napisao)
Znam da skoro nitko ne radi s njim u HR, ali gledam ići vanka raditi i vidim da svi traže znanje rada u REVIT-u.
Kako kaskamo sa svime za svijetom, tako je i u ovom slučaju :flop:

Koliko ti je trebalo vremenski za naučiti ga?

deya100
20.12.2012., 09:24
Pa ni sad ne mogu reći da ga baš nešto jako dobro znam, ima tu još puno za učit ali do ove razine da nacrtam ovako jednu kuću sam došao u nekih tjedan dana, sam samcat bez ikakvog tečaja, najviše koristeći help meni. No to su samo osnove, ima još puno učenja za skužit neke kompleksnije stvari kao što su crtanje nekih nepravilnih i zakrivljenih oblika, detalje, precizna dokumentacija... ima toga još dosta!

Frrrantic
20.12.2012., 15:39
Naravno. Bitno je i meni da savladam osnove i možda malo više.

enigma78
21.12.2012., 16:19
Svakog inženjera boli kuki koji je cad paket "in" a koji "out". Radiš u onome u čemu tiradi firma, ak promjene radiš u drugome. To je samo alat. Jel čekić zelen, plav ili crven svejedno je, to je samo čekić. Isto i sa CAD-om.

Nisi pažljivo čitao ili nisi shvatio o čemu, u stvari, pišem... :rolleyes: Nigdje nisam tvrdio ni za jedan CAD program da je "in" ili "out". Poenta uopšte nije u tome, nego u mogućnostima i samom načinu rada unutar tih CAD programa. :kava:

Svi su ti programi zaista samo alati, ali ne i bilo kakav alat, tako da upoređivati bilo koji CAD program sa čekićem (ne bitno koje boje) i tvrditi da je svakom inženjeru svejedno u kome CAD programu radi, da ih može "hladno" mijenjati kao "čekiće", tako da godinama radiš u jednom, pa sutradan dobiješ drugi i da u njemu odma bez muke i za isto vrijeme radiš sve kao i u onom prvom, to možda može da prođe kod laika ili amatera ili površnog "profesionalca" :facepalm: kod nekog ko se ozbiljno bavi CAD tehnologijama svari stoje puno drugačije. :misli: Potrebno je jako puno i vremena i truda da se kvalitetno savlada iole ozbiljniji CAD program, i to puno više i truda i znanja i vremena i živaca nego što je potrebno da sa plavog čekića pređeš na čekić crvene boje. :top:

Lijep pozdrav! :mig:

method_man
23.12.2012., 10:23

Ja ga koristim za ono malo što mi treba. Stvarno zadovoljan. Hvala Dassaultu :s.

method_man
23.12.2012., 15:41
Jesi li razmislio da uzmeš Solid Edge 2D, koji ima puno više mogućnosti od nekih već pomenutih programa a uz to je i free..Hvala za tip. Za ovo nisam uopće znao da postoji. :top:

joker2407
07.01.2013., 10:38
Kad isprintam crtež nije mi jasno zašto ne linije koje sam podebljao nisu podebljane tj. sve linije na crtežu su isprinatane u istoj debljini, ovo prvi put vidim, crtam po PGP-u nekog geodeta... Vjerovatno je on "uredio" neke postavke ali nikako ne mogu naći problem.
Ima li tko od vas kakvu ideju, molim vas, hitno je!

method_man
07.01.2013., 11:26
Kad isprintam crtež nije mi jasno zašto ne linije koje sam podebljao nisu podebljane tj. sve linije na crtežu su isprinatane u istoj debljini, ovo prvi put vidim, crtam po PGP-u nekog geodeta... Vjerovatno je on "uredio" neke postavke ali nikako ne mogu naći problem.
Ima li tko od vas kakvu ideju, molim vas, hitno je!

Probaj vidjeti ovdje (http://www.cadtutor.net/forum/showthread.php?3105-lineweights-won-t-plot).

joker2407
07.01.2013., 11:52
Probaj vidjeti ovdje (http://www.cadtutor.net/forum/showthread.php?3105-lineweights-won-t-plot).

Hvala, pomoglo je, posao završen!

Mehaniks
11.01.2013., 14:26
Pozdrav ljudi. Zanima me gdje se u Hrvatskoj(a možda i šire) može najjeftinije kupiti AutoCAD 2012 ili 2013? Tražio sam po netu koji su ovlašteni prodavači Autodesk software-a, al nigdje skoro nema ono tipa: košarica, pa količina, popusti, naruči, bla bla.... Molio bih ako netko zna neke prodavača pa da to podijeli. Možda ima neki pack od 5-10 licenci, ili nekakva mrežna licenca da ispadne jeftinije ili slično. Nadam se da netko ima iskustva s time.

Zahvaljujem.

Pater Bogmater
13.01.2013., 08:37
Pozdrav ljudi. Zanima me gdje se u Hrvatskoj(a možda i šire) može najjeftinije kupiti AutoCAD 2012 ili 2013? Tražio sam po netu koji su ovlašteni prodavači Autodesk software-a, al nigdje skoro nema ono tipa: košarica, pa količina, popusti, naruči, bla bla.... Molio bih ako netko zna neke prodavača pa da to podijeli. Možda ima neki pack od 5-10 licenci, ili nekakva mrežna licenca da ispadne jeftinije ili slično. Nadam se da netko ima iskustva s time.

Zahvaljujem.

mi u firmi kupili, mrezna licenca s dva istovremena rada, cca 50tak somova kuna

Frrrantic
13.01.2013., 08:58
Je li ti mora biti AutoCAD? Mi smo imali ponudu od ZWCAD-a. Kineska inačica AutoCAD-a s kineskom cijenom

Kerefek76
15.01.2013., 14:19

Zahvaljujem.

Moja firma je kupila u Prior-u. Često imaju popuste ako imaše neku stariju legalnu verziju da ju se upgradati na noviju.

Ricky Kaká
22.01.2013., 11:21
pozdrav, trebao bi mi nekakav predložak ili file koji bi postavio kao početni file kad krenem nesto raditi u kojem bi bio definiran veliki broj layera sa odgovarajucim debljinama linija, ono vanjski zid., unutrasnji, prozori, kote itd. itd. i definiran dimension style za razna mjerila...

hvala

Fosna
22.01.2013., 11:35
Možeš sam kreirati svoj template i postaviti ga kao defaultni: http://cad-notes.com/2009/09/preparing-your-autocad-template/

Ricky Kaká
22.01.2013., 18:39
Možeš sam kreirati svoj template i postaviti ga kao defaultni: http://cad-notes.com/2009/09/preparing-your-autocad-template/

pa znam da se može, ali bi ja išao metodom manjeg otpora... :D
stvar je u tome da mi se neda to raditi pa sam pitao ovdi jeli ima ko, tipa neki arh ili građ.
to mi treba jer moram crtati par kuca za legalizaciju pa mi onda treba... :)

Josey_Wales
31.01.2013., 13:19
E ovako da vas pitam... Imam instaliran AutoCAD 2012. Mechanical. Igrom slucaja trebati ce mi Electrical, da li se na Mechanical moze nadograditi Electical ili treba posebno instalirati Eletrical???

exXter
06.02.2013., 10:49
Jel ima neki pouzdani program za konvertiranje slike (ili pdf-a) u dwg? :kava:

proffcad
06.02.2013., 12:33
pozdrav.jel mi može netko reći kako se zove dodatak pomoću kojeg mogu crtati slojnice u aCad-u.Hvala

ukoliko tražiš interpolirati izokonturni reljef ima aplikacija koja se zove EZySurf. sasvim je kompaktibilna sa svim inačicama Autocada barem u 2004, 2006, 2007.,2008, 2009. i 2011.iz ove aplikacije ,možeš izarditi triangulacijsku mrežu TIN iz koje možeš dobiti cijeli reljef terena. koji ponovno možeš editirati po želji unutar iste aplikacije.Također možeš i izraditi cijele presjeke terena. Uvjet je da su sve točke u 3D vrijednosti Z ne smije biti 0 već moraju u svojstvima imati apsolutne vrijednosti u 3D. Javi se na pp za pomoć i upute, mogu ti je nabaviti i pomoći potpuno free, tražio sam je 2 mjeseca dok je nisam pronašao i puno mi je pomogla- pozdrav:)

proffcad
06.02.2013., 12:43

za potrebe individualnog projektiranja u vrlo kvalitetnoj i jednostavnom modu ArchiCad, eto za ostalo na pp

proffcad
06.02.2013., 12:57
Imam problem sa AutoCadom,kao da mi je previse zumiran, nacrtam liniju od 80cm i odzumiram maksimalno,a ona mi opet zauzima skoro pola radnje povrsine.U Format/Units namjestim na cm....Nije mi jasno do cega moze biti,prijatelju sam dao isti cd da instalira i kod njega je normalno.Kod mene je isti problem i na AC2007 i AC2010.Hvala unaprijed :D

ukoliko imaš classic menu na lijevoj strani ekrana imaš paletu za crtanje, sa naredbama line, polyline etc. staviš miš na tu naredbu i desnim klikom ti se otvaraju sve palete (toolbars) među kojima pronađeš zoom i klikneš lijevom tipkom miša na nju. otvorit će ti se paleta zoom i na njoj izabereš zoom all i to je to. također provjeri da li ti je iz nekih razloga veličina UCS standarna ili modificirana, provjeri da li je UCS po automatskim postavkama

proffcad
06.02.2013., 13:11
pitanje što se tiče autocada... kako nacrtat granice papira i okvir (po potrebi a3,a2,a4,a0.. itd) i fino stavit crtež u granice papira npr. u mjerilu 1:50,1:100, 1:1000 itd. ? pa kad fino isprintam da mi ispadne crtež u mjerilu, a okvir, tabilca, granice papira također ? jel postoji neki kalup? ne printam kući inače, nego nosim u kopirnicu, pa se nikad nisam zamarao oko mjerila i printanja, al mi sad stvarno treba...
valjda razumijete pitanje ...
hvala puno, pozdrav...

kada uđeš u layout, napravi double click mišem i moć ćeš zoomirati unutar njega. u paleti toolbars pronađeš VIEWPORT u koju upisuješ veličinu ali veličinu papiru moraš znati u mm bilo A1, A2 ili A4. izaberi kalkulator i veličinu mjerila podijeli sa dimenzijama papira u mm. i to u svim decimalama. usput dimenzije papira su ti ispisane su u PLOTU.

proffcad
06.02.2013., 13:29
[QUOTE=Mišo369;19062699]Može pomoć s AutoCAD-om. Nikako da skužim kako na postojećoj crti pričvrstiti novu na točno određenom mjestu, npr. na 3 cm od jednog kraja postojeće crte. ?????????????????????[/QUOT

Ako ti je Cad instalran u metrima npr. u 2004, onda jednostavno izabereš line ili polyline i uneseš vrijednost. ako je linija duga 1m onda utipkaš broj 1 na dnu ekrana gdje se utipkavaju naredbe, ako je dužina 3cm onda utipkaš vrijednost 0.03 i dobit ćeš liniju vrijednosti 3cm. jednostavno

proffcad
06.02.2013., 13:49
AUTO CAD MI NEĆE SPREMATI FAILOVE....HELP!!!
Radim već dosta vremena u autocadu (verzije od 2000-2010), i sada, nakon što sam instalirao Windows 7 mi se dešava da ne mogu nikada spremiti niti jedan novi fail (save as, save), jer se odmah zblokira cijeli cad! kada otvorim postojeći fail tamo mogu normalno spremiti promjene i zatvoriti ga, ali ne i spremiti ga pod novu verziju!
U samom autocad okruženju sve normalno radi!
Peobao sam reinstalirati autocad, pa sam čak i instalirao i još jednu verziju, ali bezuspješno!

Zna li itko moze li se crtez iz Auto Cada prebaciti u jpeg ili doc format i kako? Hvala!

jednostavno. zoomiraš točno kadar koji želiš pretvoriti u jpeg, bilo u tlocrtu bokocrtu ili izometrijskom pogledu. FILE - EXPORT - SAVEAS - BMP format. Ukoliko imaš photoshop ( valjda imaš) možeš je kropirati, pretvoriti i spremiti u jpeg. novije inačice imaju direktnu opciju u jpeg. Ako želiš promijeniti boju podloge napraviš ovo: desni klik miša i otvori se tablica. Na dnu imaš PROPERTIES - DISPLAY - CHANGE COLOUR- izaberi npr. bijelu, -APPLY - OK. Na isti način vratiš prvotne postavke.

proffcad
06.02.2013., 14:01
Trebam pomoć sa renderiranjem u acadu:
nacrtao sam stol i pokušao ga renderirati no ispada da sam morao staviti svjetlo. Onda kad sam stavio svjetlo, ispalo je da se svjetlo nigdje ne reflektira i renderirana slika ispadne praktički crno-bijela. Onda sam nacrtao zidove oko stola i dao im isto materijale i realno odbijanje svijetla i sad to konačno izgleda na nešto, ALI - sad mi je teško naći kut gledanja jer mi zidovi zaklanjaju stol!!!

Mi može tko objasniti da li se i kako mogu objekti odrediti da su "nevidljivi" prilikom renderiranja, pa da stavim zidove da su nevidljivi ali da daju odbljeske stolu kako bi stol izgledao realno...
ili da li uopće postoji lakši način u acadu da renderiram neki objekat i kako?

ukoliko želiš napraviti kvalitetnu sliku u renderu zoomiraš objekt točno koliko želiš prikazati u izometrijskom pogledu. Ako želiš kvalitetu slike na maximumu, moraš izvesti ovo: 1
3d model u vizualnom stilu postavi na gourded shades u istom kadru jer će ti poboljšati kvalitetu objekta u realističnoj kvaliteti
izabereš RENDER paletu i izabereš RENDER SETTINGS - PRESENTATION ili HIGH, obično je postavljena MEDIUM, i pritisni naredbu RENDER., Render ti obuhvaća sve unutar zoomiranog kadra, ukljućujući i postojeće JPEG SLIKE U dwg-u što je gourded ali ne i 2d polylinije i slično ako su u tlocrtu u vrijednosti z jednako 0. One neće biti render u kadru. To govorim o 3d modeliranju u Autocadu. Zatim FILE - SAVEAS - JPEG i to je to.

proffcad
06.02.2013., 18:21
...postoji li neki tutorijal koji objasnjava izradu blokova (primjerice tablica - sastavnica) s attributima...

Kontretno me zanima editiranje vec postojecih attributa unutar tablice jer su mi tagovi poseremeceni.....
koristim autoCAD 2006

poz

Tablice imaš u nekoliko oblika i načina ukoliko ih zeliš koristiti. Ako odeš u layout stavi desni klik miša na npr. Layout 1 i klikni. U tablici što se pojavi izaberi new layout from template i dobit ćeš cijeli popis tablica za različite tipove i formate papira. Ako želiš učitati tablicu u DWG model, ona se nalazi obično kao PROGRAM FILES - LAND DESKTOP ili AUTODESK - u mapi BORDERS npr.. verzija 2004. u obliku bloka kojeg insertiraš i skaliraš po potrebi.:) upute imaš u help - land desktop i poglavlja BORDERS i INSERT BLOCK

proffcad
06.02.2013., 19:12
rezultat itprilike ovakav

http://i48.tinypic.com/2u40ryd.jpg

proffcad
06.02.2013., 19:16
Budući da je tablica iz template u stvari blok klikneš na nju i koristiš naredbu EXPLODE. Nakon toga dvoklik mišem na text dokument i preimenuješ ih na hrvatski, ili prilagdiš po namjeni.

proffcad
06.02.2013., 21:00
jednostavno. zoomiraš točno kadar koji želiš pretvoriti u jpeg, bilo u tlocrtu bokocrtu ili izometrijskom pogledu. FILE - EXPORT - SAVEAS - BMP format. Ukoliko imaš photoshop ( valjda imaš) možeš je kropirati, pretvoriti i spremiti u jpeg. novije inačice imaju direktnu opciju u jpeg. Ako želiš promijeniti boju podloge napraviš ovo: desni klik miša i otvori se tablica. Na dnu imaš PROPERTIES - DISPLAY - CHANGE COLOUR- izaberi npr. bijelu, -APPLY - OK. Na isti način vratiš prvotne postavke.

Ovo moram korigirati... pojavit će ti se na dnu OPTIONS - DISPLAY - COLOUR - izaberi npr. white-APPLY ili OKAY

proffcad
06.02.2013., 21:38
pozdrav, trebao bi mi nekakav predložak ili file koji bi postavio kao početni file kad krenem nesto raditi u kojem bi bio definiran veliki broj layera sa odgovarajucim debljinama linija, ono vanjski zid., unutrasnji, prozori, kote itd. itd. i definiran dimension style za razna mjerila...

hvala

Debljine linija su odgovarajuće ovisno o potrebama crteža koje radiš, tako da ćeš teško dobiti nekakav servirani kalup jer su mjerila različita. Eto par savjeta, u svakom novom projektu postavke karaktera i debljine su na default. Svakom layeru definiraj debljinu, bilo 0.00, ili 0.01, ovisno o potrebama. Pri tome pripazi na to da se u meniju na dnu ekrana nalazi naredba LWT ako je upaljena u layoutu onda se definirana debljina vraća na tu vrijednost. U praksi crtaj sa POLYLINE jer na drugi način možeš istaknuti njihovu debljinu. Ako utipkaš PEDIT zatim izabereš liniju koju želiš podebljati, klikneš mišem na nju i pojaviti će ti se set naredbi. izabereš WIDTH i uneseš vrijednost npr. 0.01 i linija će se podebljati. ako na crtežu te linije želiš istaknuti možrš koristiti naredbu u paleti MODIFYII, izabereš DRAWORDER, klikneš na poliliniju i izabereš FRONT, ako želiš istaknuti, ili BACK ako želiš staviti u drugi plan. Možeš koristiti i naredbu REGENALL gdje će ti dodatno istaknuti sve na modelu, ovisno što ti je front, a što ti je back.

zidd
12.02.2013., 19:58
Pozdrav, imam pitanje:

Instalirao sam Autocad program, ali neće mi da mi se pokrene. Baš tako. Izbaci jednostavno ono klasično: potražite rješenje na internetu ili zatvorite program, što je bezvrijedno.

proffcad
13.02.2013., 14:40
Pozdrav, imam pitanje:

Instalirao sam Autocad program, ali neće mi da mi se pokrene. Baš tako. Izbaci jednostavno ono klasično: potražite rješenje na internetu ili zatvorite program, što je bezvrijedno.

Ako ti je program ispravno instaliran ne bi ti se smilo događati. Postoji li šansa da ti je instalacijski CD oštećen ili program na njemu nepotpuno zapržen, bez obzira s kojeg medija ga instaliraš na računalo? Ukoliko ti je instaliran na "neizvoran "način svejedno bi ti se trebala pojaviti naredba da ubaciš insert CD drive, a ako ne radi uopće, prije bih rekao da ti treba drugi CAD.

proffcad
13.02.2013., 14:47
Ako ti je potreban za privremeno riješenje, u tom slučaju ti je možda bolje da odeš na službenu Autodeskovu stranicu i skineš trial verziju po svom izboru koja traje mjesec dana, i provjereno radi. Dovoljno ti je da navedeš svoju mail adresu i prijaviš se kao student i daš nekoliko informacija koje se traže i dobit ćeš je besplatno. Možda ti je to praktičnije nego da tražiš po drugim stranicama gdje možeš skinuti osim "pravih" i more drugih programa koje nisu pravilno uploadane. Moj savjet.

Margita01
04.03.2013., 12:04
Pozdrav... Instalirala sam Windows 8, međutim nikako ne mogu instalirati Autocad.. Da li je netko imao sličnih problema?? Hvala

Fosna
04.03.2013., 16:20
Još kad bi opisala problem to bi super bilo. :D

Margita01
04.03.2013., 17:48
Ja se ispričavam što nisam detaljnije specificirala problem.. Ovako... Instaliram Cad i kad ga pokrenem pojavi mi se informacija de se dogodila pogreška i automatski mi se računalo restartira.. Nakon što se ponovno sustav pokrene, nema Cada, praktički kao da ni nije bio instaliran...

Fosna
04.03.2013., 21:26
Ovdje ti je popis Autodeskovog softvera koji je kompatibilan sa Windows 8 (to su samo najnovije verzije): http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/item?siteID=123112&id=19048377&linkID=9240617

Kerefek76
05.03.2013., 12:39
Ja se ispričavam što nisam detaljnije specificirala problem.. Ovako... Instaliram Cad i kad ga pokrenem pojavi mi se informacija de se dogodila pogreška i automatski mi se računalo restartira.. Nakon što se ponovno sustav pokrene, nema Cada, praktički kao da ni nije bio instaliran...

Ako misliš išta ozbiljno raditi izbriši win8 i stavi win7. Windowsi 8 su još uvijek neozbiljan sistem koji će vjerojatno doživiti sudbinu Viste. To je čini mi se i prvi Windows koji baš ne podržava aplikacije za starije sustave dakle to što ti ne radi Autocad nije nikakvo čudo.
Stavi Windows 7 64bit i mirna si sljedećih najmanje 5-6 godina.

k8y
06.03.2013., 15:53
Problem je sljedeci:
Prilikom exporta u .wmf mi Autocad ne exporta hatch. Bilo da je solid, gradient, pattern... Bilo kakvo rjesenje je dobrodoslo, osim spremanja kao .bmp ili .jp(e)g, jer onda kvaliteta crteza znatno opada.
Hvala!

Kerefek76
07.03.2013., 07:54
Problem je sljedeci:
Prilikom exporta u .wmf mi Autocad ne exporta hatch. Bilo da je solid, gradient, pattern... Bilo kakvo rjesenje je dobrodoslo, osim spremanja kao .bmp ili .jp(e)g, jer onda kvaliteta crteza znatno opada.
Hvala!

Selektiraj sve hatcheve, eksplodiraj ih i onda su obične linije koje možeš exportat, kad exportaš vrati nazad hatch sa undo i voila ! Imaš ono što si htio.

Margita01
07.03.2013., 15:44
Ako misliš išta ozbiljno raditi izbriši win8 i stavi win7. Windowsi 8 su još uvijek neozbiljan sistem koji će vjerojatno doživiti sudbinu Viste. To je čini mi se i prvi Windows koji baš ne podržava aplikacije za starije sustave dakle to što ti ne radi Autocad nije nikakvo čudo.
Stavi Windows 7 64bit i mirna si sljedećih najmanje 5-6 godina.

Hvala na savjetu.. Stavila sam 7-cu i sve radi besprijekorno.. :mig:

k8y
07.03.2013., 21:47
"Command: _explode 1 found
Cannot explode HATCH"
Postoji li ijedan drugi nacin? Cilj je dobit oznacenu recimo poluravninu, ravninu, tipa malo transparent fade-out hatch u slucaju da postoji nekakva druga fora a da nije povlacenje dovoljno gustih linija i njihovo bojanje u nijansama sive..
:ne zna:

Kerefek76
08.03.2013., 15:15
Stvarno ne znam, možda imaš neki problem u Autocadu? Meni explodira hatch bez problema, dobijem hrpu običnih linija. Jel hatch možda u nekom bloku?

k8y
08.03.2013., 22:41
Koliko vidim, nije u bloku, a autocad mi radi besprijekorno zadnje dvije godine, dakako bez hatch-a u wmf-u.
No, na ovom linku (https://www.dropbox.com/s/ku4edaiqezdgwjo/test.dwg) je jedan dwg, banalan, i tako nesto bi mi i trebalo (kompliciranije, ali na tu foru). Pa ako imate volje pokusajte :(
Ili jos kakvu ideju, zaista sam u fazi kad je sve dobrodoslo...

proffcad
11.03.2013., 19:58
Koliko vidim, nije u bloku, a autocad mi radi besprijekorno zadnje dvije godine, dakako bez hatch-a u wmf-u.
No, na ovom linku (https://www.dropbox.com/s/ku4edaiqezdgwjo/test.dwg) je jedan dwg, banalan, i tako nesto bi mi i trebalo (kompliciranije, ali na tu foru). Pa ako imate volje pokusajte :(
Ili jos kakvu ideju, zaista sam u fazi kad je sve dobrodoslo...

Hej pa ovo je gradient, ne hatch. Ovo ti treba za 3D perspektivu? utipkaj gradient i skaliraj boje i to je to. Sve ti u tablici, u novim CADovima su ti hatch i gradient odvojeni, a u starijima su i gradient i hatch unutar ikone HATCH

proffcad
11.03.2013., 20:06
Gradient radiš kao i hatch. definiraj površinu sa polilinijom ili 3d polilinijom ako je želiš ukositi i kada je zatvoriš u cjelinu utipaj naredbu i skaliraj boje po ukusu

k8y
12.03.2013., 15:44
Hej pa ovo je gradient, ne hatch. Ovo ti treba za 3D perspektivu? utipkaj gradient i skaliraj boje i to je to. Sve ti u tablici, u novim CADovima su ti hatch i gradient odvojeni, a u starijima su i gradient i hatch unutar ikone HATCH
Bez obzira jesu li stavljeni hatch ili gradient (hatch ima opciju pattern, solid fill,...) ne exporta ga u wmf. To je problem koji me muci..
Treba mi da nekako prikazem da je to poluravnina, a najefikasnije je sa ovakvim crno bijelim gradientom. Naravno, ako imate kakvu drugu ideju kako prikazati poluravninu a da napravi export kako spada, moze i to. Meni i ne pada na pamet neka alternativa. Pokusaj sa dovoljno gustim sivim linijama mi jednostavno ne djeluje kao poluravnina...

proffcad
14.03.2013., 13:44
Bez obzira jesu li stavljeni hatch ili gradient (hatch ima opciju pattern, solid fill,...) ne exporta ga u wmf. To je problem koji me muci..
Treba mi da nekako prikazem da je to poluravnina, a najefikasnije je sa ovakvim crno bijelim gradientom. Naravno, ako imate kakvu drugu ideju kako prikazati poluravninu a da napravi export kako spada, moze i to. Meni i ne pada na pamet neka alternativa. Pokusaj sa dovoljno gustim sivim linijama mi jednostavno ne djeluje kao poluravnina...

Gledaj, ja koristim export u bmp file, ali ne direktno nego preko rendera, jer je kvalitetnija slika a kasnije ga povećam i zoomiram u photoshopu.

Jo_Munja
15.03.2013., 21:18
ppl, trebam jedan hitan help.
trebam nekoga sa ACADom 2010 da mi save-a file u 2000.
problem je da mi to treba - sada, a najkasnije do ujutro.
ima li neka dobra dusa *budna na forumu?

Kerefek76
19.03.2013., 08:05
Gledaj, ja koristim export u bmp file, ali ne direktno nego preko rendera, jer je kvalitetnija slika a kasnije ga povećam i zoomiram u photoshopu.

Uvećavaš bmp sliku!?! To je valjda zapisano crvenim slovima u bibliji, NIKAD ne uvećavaj bitmapiranu sliku!

ninno_
04.04.2013., 22:14
Pozdrav!

Imam pitanje vezano za izmjenu datuma stvaranja CAD crteža, da li postoji ikakva mogućnost da se izmijeni datum stvaranja fajla tj. da se kad se klikne desnim klikom miša na svojstva po statistics i pod mjesto created da se izmijeni tj. switcha neki drugi datum i vrijeme.
Hvala na odgovoru.

method_man
07.04.2013., 12:39
Pozdrav!

Imam pitanje vezano za izmjenu datuma stvaranja CAD crteža, da li postoji ikakva mogućnost da se izmijeni datum stvaranja fajla tj. da se kad se klikne desnim klikom miša na svojstva po statistics i pod mjesto created da se izmijeni tj. switcha neki drugi datum i vrijeme.
Hvala na odgovoru.

Promijeni postavke na kompu (datum i vrijeme) i onda spremi fajl.

mjosip11
06.05.2013., 16:18

Urbano 7 Canalis
Urbano 7 Hydra
Plateia

za skinuti hvala

Ako te zanima možeš isprobat :

CAD-Programi ESScad (aplikaciju za projektiranje vanjske odvodnje) i CAD-Programi ISS (aplikaciju za projektiranje unutarnje odvodnje)
- dosta funkcija je moguće besplatno koristiti, a i nisu skupe.

JelSlu
22.05.2013., 11:52
Pozdrav,

trebala bi mi hitno skripta, nekakav pdf za autoCAD electrical, za početnike. Nisam uspjela pronaći ništa korisno. Unaprije zahvaljujem :)

Frrrantic
23.05.2013., 18:06
Treba mi pomoć

Znam da se može zamrzuti layer u jednom layoutu neovisno o drugim layoutima ili modelu. To sam već jednom i uspio, ali ne mogu nikako ponoviti.

Sljedim upute na HELP-u i tutorijalima, ali nikako

Double click na viewport u layout, zatim u layer manageru zamrznem ikonu VP FREEZE, ali ništa

Piše da nakon toga stisnem OK, i to bi trebalo biti to... Ali u layer manageru nema "OK" botuna !!!! :503:

Ili je to ili negdje u drugim postavkama nešto šteka

Anyone? :confused:

ivanagfpg
24.06.2013., 01:36
Narode,
molim vas za pomoc. Odjednom je AutoCad poceo da mi kotira naopako, kada kotiram brojevi se ispisuju s desna na lijevo ( naopako). Kada stavim drugi dimension style isto pogresno kotira. Isla sam u text style i tamo je podeseno da se text normalno ispisuje s lijeva na desno. Kada otvorim neki drugi rad u AutoCadu normalno mi kotira. Ima li neko ideju sta sam slucajno kliknula i to se poremetilo i kako da otklonim smetnju? Hvala unaprijed!

Boki000
04.07.2013., 23:22
jel zna neko koji je najbolji konverter autocad > pdf. imao sam prije instaliran neki pdf printer al ne mogu se sjetit šta je to bilo.

Frrrantic
05.07.2013., 07:27
Možeš is CAD-a publish u PDF... Zar ti to nije dovoljno dobro?

Orchide
05.07.2013., 07:40
Adobe PDF converter, koristim ga za AutoCAD i za Office.

Boki000
05.07.2013., 21:43
sad sam skuzio da vec ima instaliran neki. zadnji put sam ga morao sam dodat :D

Tomek100
27.07.2013., 12:51
Molim pomoć oko crtanja situacije u projektu izvedenog stanja za legalizaciju objekta.
Znam osnove Autocada, nacrtati tlocrt, presjek, kotirati, nacrtati pročelja i to je to.
Situaciju trebam nacrtati kako su čestica i objekt prikazani na stranici www.katastar.hr, i istu iskotirati. S obzirom da je čestica komplicirana, a nemam nijednu poznatu točnu dimenziju čestice osim površine, molim pomoć postoji li nekakav dodatni software ili nešto drugo kako to u Autocadu nacrtati.

Frrrantic
27.07.2013., 13:10
Možeš li pojasniti što točno trebaš napraviti?

Tomek100
27.07.2013., 14:37
Situacijski tlocrt objekta i katastarske čestice na kojoj se nalazi.

Tomek100
27.07.2013., 20:19
Trebam nacrtati nešto kao slika ispod, samo kompliciranije. Poznata mi je samo površina parcele i dimenzije objekta.
Ako netko zna kako najlakše i najpreciznije nacrtati, molim pomozite.

http://img35.imageshack.us/img35/87/uj19.jpg

Frrrantic
27.07.2013., 20:41
Nije mi ništa jasnije... Ne razumijem
Je li trebaš ubaciti geodetsku podlogu, crtati preko nje.... Što imaš? Ukupnu površinu bez parcele? Parcelu koja nije u mjerilu?

Tomek100
27.07.2013., 21:22
Nemam nikakvu geodetsku podlogu.
Imam tlocrt parcele i objekta na njoj koji sam izvukao na stranici www.katastar.hr. Parcela nije u mjerilu.
Imam ukupnu površinu parcele i površinu objekta na njoj. To mi piše pod katastarskom česticom.
Nemam nikakvih udaljenosti od ruba parcele do objekta, duljinu parcele, skoro ništa.

Frrrantic
27.07.2013., 22:24
Znači imaš tlocrt parcele koji nije u mjerilu i trebaš iz toga napraviti situaciju?

Zar ti situaciju ne bi trebali napraviti geodeti...?

Kakogod

Ubaci sliku u AutoCAD i pomoću SCALE možeš sve dovesti u mjerilo. Naravno, treba ti neka referentna mjera, koju kažeš da nemaš.

Jbg, nema ti tog programa koji bi ti napravio to što hoćeš. Moraš imati neku referencu. Možeš li izmjeriti jedan zid građevine?

Probaj ovako:
Ubaci sliku u CAD i izračunaj površinu objekta tako kako si je ubacio (nacrtaj polyline preko objekta) pa je zatim podjeli sa stvarnom površinom objekta i dobiti ćeš mjerilo. Zatim napravi SCALE s tim mjerilom. I to je to

adelon
27.07.2013., 22:35
Imam tlocrt parcele i objekta na njoj...
...Parcela nije u mjerilu.
Imam ukupnu površinu parcele i površinu objekta na njoj. To mi piše pod katastarskom česticom.
Nemam nikakvih udaljenosti od ruba parcele do objekta, duljinu parcele, skoro ništa.Može se sve, ali ako nemaš nekih alata (u tom slučaju nekih programa - no, ne znam kako se izraziti... ono što trebaš se svakako može napraviti ("dostignuti"), pa makar na način one dvojice iz "A-je-to" crtića)...

Prvi i najpotrebniji alat ti je Google Maps. A onda sve zavisi od toga, koliko si snalažljiv...

Recimo, SketchUp (free) je jedna od mogućnosti. Ima opciju uvoza Google Maps i onda možeš izmjeriti (npr) dužinu krova neke kuće, dužinu ovog, dužinu onog... U "pravim" metrima.
No, jasno, to možeš i online na nekima od Google Maps s gadgetima, ali online je problematičan uvoz i slike tlocrta parcele, koju trebaš "kalibrirati" na Google Maps sliku parcele, da bi onda na tom "kalibriranom" tlocrtu izmjerio ono što ti je potrebno...

Tomek100
28.07.2013., 10:27
Čovjeku ne treba geodet za legalizaciju jer ima sve ucrtano u katastru pa trebam napraviti tu situaciju.
Situacija ne treba biti 100% točna.
Imam dimenzije objekta jer sam ga mjerio. To mi je sada pomoć.
Sliku sam prebacio u Autocad, zumiram je koliko god mogu i crtam crte po njoj.
Računam kalkulatorom nekakvo mjerilo.
Dosta je sporo i naporno.
Javit ću kako će na kraju sve ispasti.