PDA

View Full Version : Alergotest / Alergološko testiranje

adrijanaz
09.06.2006., 18:52
Htjela bih se testirati na alergije, po mogucnosti sto prije, a cula sam da se testiranja obavljaju samo u odredjeno doba godine kad je u zraku najmanja koncentracija alergena pa me zanima da li je to istina i moram li stvarno cekati jesen ili se ipak mogu i sad testirati?

Karmela
09.06.2006., 19:13
Ma nema ti to veze. Samo odi dobrom imunologu/alergologu. :)

tweety
10.06.2006., 10:11
Moja sestra baš je bila prije par dana na svetom duhu i radila taj test,alergična je skoro na sve trave,grinje i prašinu,a sad mora raditi i druge pretrage krvi i mora ići na bris nosa.Informacije radi,sada su neki doktori otišli na godišnji tako da ne znam ako ćeš se moći brzo naručiti.

Don Giovani
11.06.2006., 14:14
Ja sam se testirao kad sam imao upalu pluća da vide jel sam na šta alerkičan i sva sreća nisam.Daj zamisli ekipu koja je alergična na jaja(Umiru od gladi)

Leilani
11.06.2006., 14:26
Kaj mogu ja zatraziti uputnicu za alergotest iako nemama nekih velikih problema s alergijama (osim ananasa,to znam i bez alergotesta)?
Dal ce mi je doktor napisati?

chupava&dlakava
11.06.2006., 18:23
prvo odeš kod liječnice opće praxe...i s njom popričaš...pa ak ima potrebe, ona ti da uputnicu za dernatologa, pa ti odeš kod dermatologa, pa on razmotri situaciju, pa ak zaključi da je alergija, pošalje te na alerogtest, pa ti opet odeš kod liječnice opće praxe po uputnicu za alergotest, pa se opet vratiš kod dermatologa, pa te on naruči za testiranje...i onda ti dođeš i oni te testiraju...na ono na što sumnjaju (konzervansi, hrana, metali...)

molly*
12.06.2006., 08:07
zasto kod dermatologa? pa ne manifestiraju se sve alergije kao promjene na kozi...vecina ljudi kise, smrca...a tu im dermatolog ne treba!

LadyInRed
12.06.2006., 10:12
Obično se alergije na hranu manifestiraju na koži, a na trave, pelud i sl. na dišnim putevima. Meni je štošta utvrđeno na alergo testu, ali praksa pokazuje nešto sasvim drugačije....osjetljivost na određene alergene se mijenja s godinama, pa nije na odmet se testirati svakih nekoliko godina.

molly*
12.06.2006., 10:33
Meni je štošta utvrđeno na alergo testu, ali praksa pokazuje nešto sasvim drugačije....osjetljivost na određene alergene se mijenja s godinama, pa nije na odmet se testirati svakih nekoliko godina.[/QUOTE]

meni upravo suprotno--zadnji alergo test mi nije skoro nista pokazao, ali mi i dalje nije dobro--kisem, smrcam, oci svrbe...povremeno i teze disem...a prije sam bila na sve i svasta alergicna

chupava&dlakava
12.06.2006., 15:40
pa na alergotestu te testiraju na 40ak najčešćih alergena, a ti si svakodnevno u dodiru sa puuuuno puno više alergena...

Leilani
12.06.2006., 20:53
Mozda je jednostavnije onda otic kod privatnika.Samo kojeg?
Dermatolog,ili?

bucek
22.09.2006., 12:09
Molim nekoga sa iskustvom da napiše kako se radi alergotestiranje???
Idem za 10 dana na Jordanovac,zbog jakih napadaja kašlja.
I kako se radi spirometrija??Dali je neugodno,bilno ili nešto treće:confused:

bucek
22.09.2006., 12:11
Mislila sam "bolno":zubo:

sidora
22.09.2006., 12:45
mene zanima kak se rjesit ti silnih prstica po licu i vratu i dekolteu. jebote, napalo me. mislim niakd tak nije.
stara veli da je to o sunca.
a nikad prije to nisam dobila.
neki savjet?

sidora
22.09.2006., 12:45
mene zanima kak se rjesit ti silnih prstica po licu i vratu i dekolteu. jebote, napalo me. mislim niakd tak nije.
neki savjet?

njusa
22.09.2006., 13:26
Molim nekoga sa iskustvom da napiše kako se radi alergotestiranje???
Idem za 10 dana na Jordanovac,zbog jakih napadaja kašlja.
I kako se radi spirometrija??Dali je neugodno,bilno ili nešto treće:confused:

Nije bolno, samo neugodno. Zapravo, zavisi od reakcije. Zagrebu ti kozu i unesu (kapnu, ugrebu) malo alergena, potencijalnih, na unutrasnju stranu podlaktica. Obicno. Zavisi sto je i koliko doktor trazio. Mene su pikali po cijelim rukama i ledjima (ima tome prilicno godina, na Salati) i svrbilo je k'o sto vragova na mjestima gdje je bila jaka reakcija. Poslije mjere velicinu plikova ako su nastali, koliko svrbi isl.
Prije par godina smo testirali dijete, u Klaicevoj, samo podlaktice i poslije test iz krvi, nesto sto se zove rist-rast ili tako nekako. Vristala je kao magarica, ali ti si valjda malo veca :)
Spirometrija je puhanje u cijev, mjeri kapacitet pluca. Pazi, ja nemam pojma o tim stvarima s medicinske strane, samo iz svog, alergicarskog, iskustva (prasina i perje, citav zivot...)
Nadam se da ce naci sto te muci.

Sanguine
22.09.2006., 15:11
Spirometrija nije nista strasno.Puses odnosno dises u cijev da stroj izmjeri kapacitet pluca.
Prvo testiraju kožnu reakciju na potencijalne alergene.S flomasterom označi točkice na koži i kapne kraj svake točkice iz bočice alergen.Po veličini plika koji nastane određuju jačinu alergije.
Pošto kožni test nije potpuno pouzdan i točan možda ćeš trebat vadit krv pa da ti iz krvi izmjere.

Enchantress
22.09.2006., 18:58
Nije bolno, samo neugodno. Zapravo, zavisi od reakcije. Zagrebu ti kozu i unesu (kapnu, ugrebu) malo alergena, potencijalnih, na unutrasnju stranu podlaktica. Obicno. Zavisi sto je i koliko doktor trazio. Mene su pikali po cijelim rukama i ledjima (ima tome prilicno godina, na Salati) i svrbilo je k'o sto vragova na mjestima gdje je bila jaka reakcija. Poslije mjere velicinu plikova ako su nastali, koliko svrbi isl.
Meni nije bilo ni bolno ni osobito neugodno. Verovatno, jer mi se nije javila nikakva reakcija.

Spirometrija je puhanje u cijev, mjeri kapacitet pluca.
Ni to nije ništa strašno, niti bolno.

Nadam se da ce naci sto te muci.
Meni nisu, a alergijska kijavica ne prestaje. :tuzni: Kroz dva meseca idem na novo alergotestiranje. Doktorka se nada da će mi nešto pronaći. :D

Martinka
22.09.2006., 19:39
Ja sam kao dijete išla na testiranje s tim bockanjem po rukama, nije bilo strašno, ali sam imala kasne reakcije pa na kraju nije bilo lako utvrditi na što sam alergična. Vadila sam i krv za IGe, a jednom sam bila na testiranju kad su mi na leđa zalijepili neki veliki flaster i to sam morala imati 2 dana, nakon toga sam išla na očitavanje.
Meni ti testovi uopće nisu strašni, spirometrija isto ništa posebno, puhneš i gotovo.

neki savjet?

Što se tiče alergije na sunce, u mojoj obitelji to imaju sve ženske s mamine strane, ja nisam nikada imala problema s tim, osim jedne godine na moru kada su mi po nogama i dekolteu poiskakali plikovi, dobila sam tablete i kremu, nisam smjela na sunce i prošlo je. Od tada se nije više pojavljivalo (ima sigurno 8 godina). Mojoj mami je dermatolog preporučio solarij (barem 5 puta prije mora, dobro bi bilo i tijekom cijele godine svakih 2 tjedna) kako bi se alergija na sunce manje javljala, jer se koža privikne.

povijest smrti
30.11.2006., 20:11
ovako... danas sam kod liječnice tražila uputnicu, i (smotana kakva je), napisala je da me treba pregledati u pulmološkoj ordinaciji. gdje se ispituju respiratorne funkcije pluća ili tako nešto.

ja tijekom alergije nisam imala nikakvih problema sa sinusima ili plućima, nikakvih.
jedino sa očima. i zato mislim da mi treba onaj test (ne znam kako se zove) kada liječnik uzima uzorke alergenih tvari i bocka pacijenta.

vjerujem da sam u pravu. jesam li? :D

hana
30.11.2006., 22:21
mislim da je modernije (barem sam ja to radila tako pred godinu dana a ono na bockanje pred preko 10 god) da ti uzme krv i onda iz krvi nekako napravi taj alergo test

Ivanicapeca
01.12.2006., 14:44
ovako... danas sam kod liječnice tražila uputnicu, i (smotana kakva je), napisala je da me treba pregledati u pulmološkoj ordinaciji. gdje se ispituju respiratorne funkcije pluća ili tako nešto.

ja tijekom alergije nisam imala nikakvih problema sa sinusima ili plućima, nikakvih.
jedino sa očima. i zato mislim da mi treba onaj test (ne znam kako se zove) kada liječnik uzima uzorke alergenih tvari i bocka pacijenta.

vjerujem da sam u pravu. jesam li? :D
Bilo je to davno, ali kad sam ja išla na alergotest pikali su me alergenima, vadili mi krv iz uha i morala sam puhati u taj neki uređaj. Mislim da se sad više ne pika već se samo koncetrat alergena kapne na kožu na ruci.

Valjda žena ide po redu sa pretragama, pa ak neš ne bude ok sa "puhanjem" poslat će te dalje na pretrage.Nazovi je i pitaj.

darin
28.01.2007., 19:20
Pitanje:

jel se, po dobrom starom obicaju, i na alergoloska testiranja ceka po par mjeseci? Gdje je najbolje ici? Salata, Vinogradska, Sveti Duh?

Ima li smisla ako im donesem tocan popis i evenutalno uzorke svih stvari koje sam koristila u trenucima kada su mi se javljale alergije ili radje vole picit po svom?

Hvala na info :)

schwaler
28.01.2007., 23:19
Idemo redom.
Kako se manifestira alergija? U vidu kožnih eflorescencija (osipa, svrbeža i sl.) ili promjenama na dišnom sustavu (gušenje, kašljanje i sl.)? O odgovoru ovisi kojem specijalisti trebaš ići odnosno koje je najbolje mjesto za tebe.
Za alergološko testiranje nije loše ako imaš točan popis stvari koje su mogući provokator alergijskih manifestacija.
Da li se radi o odrasloj osobi ili djetetu?

Natch
28.01.2007., 23:22
Pitanje:

jel se, po dobrom starom obicaju, i na alergoloska testiranja ceka po par mjeseci? Gdje je najbolje ici? Salata, Vinogradska, Sveti Duh?

Ima li smisla ako im donesem tocan popis i evenutalno uzorke svih stvari koje sam koristila u trenucima kada su mi se javljale alergije ili radje vole picit po svom?

Hvala na info :)
pa mislim da im ne moras nista nositi.
oni ce te testirati na 30-tak osnovnih alergena.

tako da ce ti pod kozu ubrizgati malu kolicinu tog alergena.
recimo na pelude trava, pa peludi drveca, pa neke namirnice.
i recimo, ako jako reagiras na pelude trava, ici ce ti raditi pojedinacno razne pelude.
uglavnom, prilicno dosadno.
nakon toga moras ici na imuno-terapiju par mjeseci jednom-dvaput tjedno.
meni su to radili kad sam imala 7-8 godina. onda se to jos moglo lijeciti. da nisi ti malo prestara?

darin
28.01.2007., 23:58
meni su to isto radili kad sam bila u srednjoj skoli, nisu nista nasli.
radi se o meni, schwaleru :D u Djordjicevoj su ovo registrirali kao alergiju, oba puta zadnja tri dana sto sam gostovala u njihovim prostorijama. manifestira se kao plikovi/osip i manijakalno svrbi.
samo me zanimalo koja je daljnja procedura, s obzirom da bih htjela ustanoviti na sta sam alergicna, da onda to mogu izbjegavati. nista od onog sto sam koristila prvi puta kada sam dobila alergiju nisam koristila i drugi (zapravo mislim da su se u oba dana poklapali jogurti :D) pa sam mislila, ukoliko odmah ovaj tjedan uspijem rijesiti nekakva testiranja, donjeti spisak svega sta sam koristila ovih par dana.
natch, zakaj mislis da ne bih trebala ici?

Natch
29.01.2007., 00:02
natch, zakaj mislis da ne bih trebala ici?

nisam rekla da ne bi trebala ici, nego sam mislila da si alergicna na pelud, a u tom slucaju je potrebno ici na te imuno-terapije par mjeseci prije pocetka sezone peluda.
i to se obicno preporucuje djeci prije puberteta.

a ovo tvoje je nesto drugo, ocito nesto vezano s hranom.

Hana_
29.01.2007., 00:43
znam vise ljudi koji su dobili u 1 mj. urtikariju iliti kozni osip
inekcije kalcija i onda se povuce
il pit klaritin, dimidril

svakako da treba ic na testiranje
imala sam je i ja , svrbi za popizdit
a trebam se samo pokrenut i otic doktoru

kad sam je dobila drugi put, nisam je prije tog imala 3 godine
i zbilja nisam pojela nista novo taj dan ...
tak da ne kuzim od cega je

Hana_
29.01.2007., 00:44
ovo sam napisala ko pjesmicu

darin odi ti prva na testiranja pa bus mi rekla cijelu proceduru, ja sam ful lijena :zubo:

schwaler
29.01.2007., 01:09
Najbolje da se što prije javiš dermatologu, u alergološku ambulantu. Moj savjet ti je da ih osobno kontaktiraš telefonom, recimo ujutro, te da pitaš kada možeš doći na red za alergološko testiranje (prick test ili epikutani test). Obavezno naglasi da se radi o akutnoj alergološkoj manifestaciji!!! Ovo je bitno iz razloga što je možda moguće da te prime kao hitnog pacijenta. Naglašavam, možda, jer je to subspecijalistička ambulanta, a hitni pacijenti idu u opću dermatološku ambulantu. Kako ćeš na telefon vjerojatno dobiti medicinsku sestru, savjetujem ti da budeš jako ljubazna, taktična i diplomatična. U Zagrebu postoje dvije Klinike za dermatologiju (KBC Zagreb - Šalata i KB Sestre milosrdnice u Vinogradskoj) u sklopu kojih su alergološke ambulante. Na Sv. Duhu alergološka testiranja obavljaju internisti-pulmolozi, ali moja zadnja informacija je da su poprilično opterećeni. Za odlazak u alergološku ambulantu potrebna ti je uputnica za dermatologa, uz napomenu da se moli ambulantno liječenje u alergološkoj ambulanti (ta rubrika postoji na uputnici, ali je liječnici opće prakse često pogrešno ispisuju). Evo ti linkovi na alergološke ambulante na Šalati odnosno Vinogradskoj:

Ambulanta za kliničku imunologiju, alergologiju i profesionalne bolesti kože KBC Šalata (http://www.kbc-zagreb.hr/index.php?link=klinike_i_zavodi&action=5&id=2)
Nazovi na broj Klinike, pa onda traži da te spoje u Alergološku ambulantu - ambulantu za testiranja. Broj je 4552-333.

Klinika za kožne i spolne bolesti - Vinogradska (http://www.kbsm.hr/Zavodi/06Kozn/06KoznFr.html)
Telefonski broj Vinogradske je 3787-111, onda traži alergološku ambulantu pri Dermatološkoj klinici

Držim ti palčeve da uspiješ nešto srediti! :top:

schwaler
29.01.2007., 01:20
inekcije kalcija i onda se povuce
il pit klaritin, dimidril

Terapija kalcijem se nije pokazala od velike koristi. Claritine je solidan antialergijski lijek (antihistaminik II. generacije) i bolji je od Dimidrila (antihistaminik I. generacije) jer ima znatno manje nuspojava (Dimidril ima jako hipnotičko djelovanje).
Postoji još jedan potentan antihistaminik, noviji od gore spomenutih, Telfast. Kod alergijskih reakcija u smislu urtikarije, učinkovitiji je od Claritine-a. Pije se 1 tbl. od 180 mg dnevno.
Niti slučajno nemoj uzimati nijedan od spomenutih lijekova na svoju ruku!!!
Obavezno se javi u alergološku ambulantu, odnosno naruči za alergološko testiranje! Ako te ne naruče odmah, javi se svom liječniku opće prakse da ti u međuvremenu propiše jedan od spomenutih antihistaminika. Za sve nedoumice, javi se na PM.

Al Rassan
29.01.2007., 09:01
Ja sam bio na Sv. Duhu i imaju dosta uzoraka,al nemaju kontaktne,mislim na vrste materijala od kojih se pravi odjeća i to.I rekli su mi da ponesem jabuke i lješnjak jer sam na to reagirao.Prvi put su me uglavnom na sve testirali pa ti otkriju na što si otprilike alergičan pa kad dođeš drugi put ti kažu da doneseš nešto na što reagiraš.

darin
29.01.2007., 09:32
Najbolje da se što prije javiš dermatologu, u alergološku ambulantu. Moj savjet ti je da ih osobno kontaktiraš telefonom, recimo ujutro, te da pitaš kada možeš doći na red za alergološko testiranje (prick test ili epikutani test). Obavezno naglasi da se radi o akutnoj alergološkoj manifestaciji!!! Ovo je bitno iz razloga što je možda moguće da te prime kao hitnog pacijenta. Naglašavam, možda, jer je to subspecijalistička ambulanta, a hitni pacijenti idu u opću dermatološku ambulantu. Kako ćeš na telefon vjerojatno dobiti medicinsku sestru, savjetujem ti da budeš jako ljubazna, taktična i diplomatična. U Zagrebu postoje dvije Klinike za dermatologiju (KBC Zagreb - Šalata i KB Sestre milosrdnice u Vinogradskoj) u sklopu kojih su alergološke ambulante. Na Sv. Duhu alergološka testiranja obavljaju internisti-pulmolozi, ali moja zadnja informacija je da su poprilično opterećeni. Za odlazak u alergološku ambulantu potrebna ti je uputnica za dermatologa, uz napomenu da se moli ambulantno liječenje u alergološkoj ambulanti (ta rubrika postoji na uputnici, ali je liječnici opće prakse često pogrešno ispisuju). ..

Držim ti palčeve da uspiješ nešto srediti! :top:

vrlo detaljno, hvala ti!

zvala ih je moja majka :o ujutro, i dogovorila mi je termin u srijedu na dermatoloskoj u Vinogradskoj, medjutim rekli su da s obzirom da sam primila dvije terapije (2 x po dvije injekcije) u hitnoj sluzbi, vrlo vjerojatno ne mogu raditi testiranje naredna dva mjeseca, tj ukoliko sam tamo dobila kortikosteroide. pojma nemam kao sta se klasificiraju ta dva ljeka koja sam dobila (znam da je jedan od njih synopen) pa cu znati sve u srijedu kada odem tamo i pokazem im oba otpusna pisma. a do tada se nadam da me nece nista zaskociti...

darin odi ti prva na testiranja pa bus mi rekla cijelu proceduru, ja sam ful lijena :zubo:

u srijedu dobivas detaljni info :kiss:

schwaler
29.01.2007., 10:51
Synopen nije kortikosteroid već antihistaminik.
Vidiš da ne treba čekati mjesecima za alergološko testiranje. ;)
Ako bude kakve frke u međuvremenu, javi se doktoru opće prakse pa neka ti prepiše, ako smatra za shodno, Telfast (učinkovitiji je od Synopena i ima znatno manje nuspojava) a 180 mg.
BTW. baš mi je drago ako sam ti imalo uspio pomoći. :)

hooray
05.02.2007., 14:52
imam pitanje, vidim da tu ima ljudi koji se kuze u alergije,
koliko je pouzdan onaj IgE test, tj. ako se pokaze da je ukupni IgE u normali, dal to znaci da nema alergije?

Ivan M.
06.02.2007., 10:54
moja draga je bila na jordanovcu..
čekala je oko mjesec dana..

mica_maca3
06.02.2007., 12:13
ja sam bila u sesvetama u ambulanti, čekala sam 5 min. stavili su mi na ruku uzorke različitih alergena, pričekala sam 15 minuta... oni su očitali rezultat i to je bilo to.. bila sam prije 10 dana..

Lilit
15.05.2008., 22:44
podizem temu o testovima :)

Kako su vas testirali, tj na kakvom alergotestu ste bili?
Ja sam bila vec dva puta, jednom ko klinka - pikali me alergenima po rukama, i jednom starija tako da mi je uzeta krv pa po nekoj metodi... sad opet idem na alergotest isto iz krvi ali po drugoj metodi (ili kako se to vec kaze strucno)

marzi
02.09.2008., 12:53
Imam alergiju (kao da su me ubacili u koprive, po cijelom tijelu) i veli mi doktorica da idem na alergotest. Zanima me gdje je to najbolje napraviti u ZG? Jel Srebrnjak samo za djecu ili ima i za odrasle? Vele da se čeka po 2 mjeseca, a ja nebi onda to vrijeme smio niš jesti po doktorici... Jel zna netko ima li to koja privatna klinika? Inače mi nebu ni trebal alergotest, ak budem 2 mjeseca gladovao :(

valneahana
03.09.2008., 09:54
Imam alergiju (kao da su me ubacili u koprive, po cijelom tijelu) i veli mi doktorica da idem na alergotest. Zanima me gdje je to najbolje napraviti u ZG? Jel Srebrnjak samo za djecu ili ima i za odrasle? Vele da se čeka po 2 mjeseca, a ja nebi onda to vrijeme smio niš jesti po doktorici... Jel zna netko ima li to koja privatna klinika? Inače mi nebu ni trebal alergotest, ak budem 2 mjeseca gladovao :(

srebrnjak je samo za djecu za odrasle je jordanovac ili bilo koja druga bolnica gdje vrše testiranje,svejedno ti je koliko ćeš čekati jer tako i onako se nesmiješ testirati za vrijeme simptoma nego nakon što oni prođu,znači moraš čekati da simptomi nestanu i onda na testiranje a jedi normalo i izbjegavaj hranu koju si jeo ako se sjećaš dan dva prije pojave simptoma,izbjegavaj alergene namirnice prije testiranja tipa jaja,mlijeka,kikirikija,pistacija,oraha,badema,lje šnjaka,origana,jagoda,kolača s jajima,...

sigurno postoji neka privatna poliklinika koja vrši testiranje,ako ćeš tražiti traži polikliniku za unutatrnnje bolesti jer pod njih spada to ili kliniku za dišne i plućne bolesti(ako im je samo to specijalizacija jer inače dišne bolesti i alergije spadaju pod internu kliniku ili ti kliniku za unutarnje bolesti)

marzi
03.09.2008., 21:12
Zahvaljujem na odgovoru :) Probat ću u neku privatnu... Jedino kaj to još traje, a doktorica mi veli da je trebalo prestati... Ali mi se ne čini da ona baš puno zna o tome, pa...

dalia123
02.10.2008., 08:36
:Da li kod pojedinačnog IgE testa razred nula znači da nema alergije?
I dali je razred 3 jaka alergija?

Djetetu su mi radili Ige test, a pošto sam jako znatiželjna :) , a kod dermatologa idemo tek u ponedjeljak, ako netko zna odgovor na ovo pitanje bila bi mu zahvalna :D

E da, i ukupni IgE mu je 91.8 kU/l. Što to znači?

puno hvala!

Neela
14.02.2009., 14:22
Ako ova tema vec postoji, ispricavam se jer je nisam mogla naci.

Patim od alergije vec dvije godine. Ne znam na sto sam alergicna (alergija je sinusna, dakle vjerojatno nesto u zraku) jer mi je doktorica opce prakse rekla da se ne smijem testirati dok mi simptomi ne prestanu (a traju kroz cijelu godinu, samo sta je zadnjih mjesec dana nepodnosljivo) pa sam samo htjela pitati da li je to istina. tako da ako imate slicnih iskustava...

hvala unaprijed!

:(

Allexis
15.02.2009., 15:55
ja sam bila na alergološkom testiranju jer sam godinama patila od alergija...međutim, to sam napravila tek u 12 mj. jer tada nema ničeg u zraku što mi smeta, osim prašine....prije testiranja ne smiješ uzimati lijekove barem mjesec i pol dana...

prvo sam išla u polikliniku za plućne bolesti, nalazi se kod DZ Črnomerec, ulica baruna filipovića....tamo su mi radili one testove bockanja iglom....nakon toga su izolirali na što sam alergična, pa sam morala po uputnicu kod dr. opće prakse da se to potvrdi i na krvnim testovima....krv sam vadila na sv. duhu, nalazi su bili za mjesec dana...s tim nalazima se uputiš kod pulmologa...

btw. čula sam za desenzibilizaciju, taj postupak traje 3 godine, ali navodno ne osjetiš simptome alergije idućih 5 - 10 godina...

leptirica 2
15.02.2009., 16:20
Slušjate moju priču...meni uvijek curi nos,i dan danas svako jutro-al samo ujutro i tako već nekoliko odina,odem ja na proljeće u 4.mjesecu na testiranje i pika me na sve živo ono ništa i na kraju kao zaključili da sam alergična na promjenu temeprature,ma kakve jbene temparature:confused::lol:pa vas sad ja pitam,negdje sam čula ovo pa me zanima jeli istina-da se alergotest pravi u jesen kada ništa ne cvijeta,a moja dok.opće prakse me poslala u proljeće i oni mi to odradili,jeli moguče da mi i nije moglo pokazati točno?I zaboravih reći da su mi nađeni eozinofini u nosu-to iz brisa koji je rađen na zahtjev orl specijalistE-A to su neki alergeni,šta vi misite?:ne zna:

Allexis
15.02.2009., 20:16
moguće je da nisi imala rekaciju na pikanje ako si uzimala lijekove protiv alergije prije toga, pa čak i ako se radilo o biljnim poput lectranala ili nečeg sličnog...meni je moj rekla da to napravim u 12. mj. jer moram barem mjesec i pol dana biti bez lijekova....a ja ih pijem sve do sredine 10.mj., tako da sm jedino mogla u 12. i 1., u 2 mj. već mi počinje nešto smetati u zraku pa ih ponovno počinjem piti...

Neela
16.02.2009., 15:18
hvala puno na odgovorima!

sacekat cu onda kraj ispitnog roka da pocnen sa "detoksikacijom" prije testiranja jer mi je bez tableta jos gore. samo mi nije imalo smisla sta je dr.rekla da trebam sacekat da mi simptomi prodju jer ih imam cijele godine. vjerojatno je samo prashina ali mora da ma razlog zasto je bas sad gore nego inace.

anyway
thx puno!

:)

Allexis
16.02.2009., 17:02
meni je bez tableta grozno, uopće ne mogu disati...trenutno ništa ne cvijeta od onoga na što sam alergična, al mi užasno smeta prašina i suh zrak zbog centralnog i radijatora...tako da sam već počela piti tablete....možda je i kod tebe zbog toga....probaj stavljati ovlaživače zraka, iako mi baš i ne pomažu...ja ih imam po 2-3 na svakom radijatoru...al bez njih je još gore...zavidim onima koji nisu alergičari...

srcelence
11.05.2009., 10:21
E, baš dobro da sam naletila na ovu temu. mene su prije godinu dana pikali po jednoj ruci (10 komada) i niš se nije pokazalo. Nudili su mi novih 10 pa sam odbila (vidjet ili zamislit da me pikaju mi je noćna mora). Radili su mi i bris nosa ni tamo nisu našli alergene. A ja cijelu godinu kišem i curi mi nos.

Čula sam za neki super alergotest preko krvi u Splitu. Na skoro 100njak stvari(hrana, biljke...) al da, blago meni, košta i to žešće. (2750 kn??!!!)

polly
11.05.2009., 10:27
Čula sam za neki super alergotest preko krvi u Splitu. Na skoro 100njak stvari(hrana, biljke...) al da, blago meni, košta i to žešće. (2750 kn??!!!)

to je test intolerancije na hranu
nešto sasvim drugo
neće preko njega otkrit alergiju na prašinu i sl. :D

a ako ideš kad na istok, taj test intolerancije je u beogradu 35 eurea :zubo:

srcelence
11.05.2009., 10:31
ha, ne idem na istok al zašto ne bi? Imam prek 2000 razloga.
Hvala na informaciji

srcelence
12.05.2009., 13:58
Naišla sam "slučajno" na knjigu "Alergije prikrivena bolest" od Carolee Bateson-Koch.

Knjiga je za preporučit svima. Šta sve može biti simptom, nevjerojatno. I kolko sam skužila, do sad, ak ti je organizam netolerantan na mlijeko to ne znači da ga ne smiješ uzimati... Kad proučim i primjenim, javim se

blue_bear
22.07.2009., 19:28
ajoj..meni je ovih dana zakazan taj test...možete li mi opisati postupak tog testiranja :) kazu da ce me piknuti iglicom ali mene zanima malo vise.. :) hvala unaprijed

doty
22.07.2009., 21:36
Ja sam taj test obavila prije puno godina,možda sada rade nekako drugačije,ali ću ti opisati kako je to meni tada bilo.
S unutrašnje strane podlaktice su mi bockali određenim redoslijedom razne alergene(npr.grinje,mlijeko,meso,pelud,grašak i drugo.)
Tako na obadvije ruke.Neki od tih alergena su me jako zapekli,ali samo na tren,sve je podnošljivo,a neke nisam ni osjetila.
Onda sam čekala određeno vrijeme,pa su mi s ravnalom mjerili svaki taj ubod.Ono na što si alergična pocrveni i otekne(to mjesto uboda).
Ruke su mi bile cijeli taj dan crvene i naotečene jer sam pokazivala alergiju na puno toga.
Sve u svemu,ništa strašno!!!

jahorinka
22.07.2009., 22:20
mene moja doktorica nije poslala na test već mi je dala sprej za nos i tablete... i u karton (tj.komp) upisala akutnu upalu sinusa :confused:

sad ne uzimam te lijekove već neko vrijeme, a stanje mi se opet pogoršalo (kihanje, bol u gornjem dijelu nosa, konstantno brisanje nosa),
dal se treba uzeti neka pauza od tih lijekova prije samog testiranja?
jer ak uzmem sad lijek, dal bi testovi pokazali drugačiji rezultat nego da ne uzmem?

hvala ;)

Virulent87
22.07.2009., 22:53
pročito sam na preskokce manej više... ugl...

Bolujem od asme od malih nogu. Prije nego sam kenio u prvi razred osnovne škole.
Već tada sam svaki dan u narednih par godina svakidan dobivo one inekcije u rame, ništa strašno.
Tad se proredilo na 2 puta tjedno, pa 1 tjedno, pa jednom u 14 dana i onda 1 mjesečno. Danas više ne dobivam ništa ali redovito uza sebe nosim inhalator/pumpicu Ventolin. Tu su bili i neki sprejevi za nos, mislim da se zvao aquamaris [valjda se tako piše nekako].

Ovaj test bockanja kako se to opisuje je malo neugodan pogotovo kada se kapne na ruku i malo ubode pod kožu. Svrbi ko sam vrag al ne smije se češat kako bih se znalo točno koliko tjelo ima alergiju na određenu stvar.
Danas normalno funkcioniram. Perije, prašina, biološka vlakna, grinje i ostalih 20 cca stvari te sve slično mi ne smeta no pol %. U večim količinama da, ali ništa da bi dobio napad.

doty
23.07.2009., 07:41
Jahorinka,prije alergološkog testiranja se ne pije lijek za alergiju jer može utjecati na rezultate testa.Meni je doktorica rekla par dana prije testiranja prestani piti lijek.

jahorinka
23.07.2009., 11:46
hvala na odgovoru :mig:
tablete nisam pila već valjda više od mjesec dana, al sam si sprej štrcnula jer je nepodnošljivo :D

kolko se otprilike čeka na test? mislim od naručivanja do testiranja?

Virulent87
23.07.2009., 12:04
Testiranje traje zavsno na koliko se stvari. nekih 15-20 min cca.
Al doči nared sumnjam da se dugo čeka jel to je brz postupak samo se mora čekati reakcija oko 20 min još.

doty
23.07.2009., 14:52
hvala na odgovoru :mig:
tablete nisam pila već valjda više od mjesec dana, al sam si sprej štrcnula jer je nepodnošljivo :D

Čekanje na testiranje vjerojatno zavisi od ustanove do ustanove,probaj nazvati i pitati da li se naručuje.

polly
23.07.2009., 15:08

ne znam gdje si
dom zdravlja na črnomercu (njihova pljućna poliklinika :D) zimus nije naručivao na alergo test
uzmeš uputnicu i otkotrljaš se tamo

blue_bear
24.07.2009., 19:05
...nadam se da nece puno boliti... :D jer inace i kad vadim krv se onesvjestim a kamoli jos imati iglice na ruci..jao...:(:( javiću se ako preživim :mig::mig:

Virulent87
24.07.2009., 21:03
...nadam se da nece puno boliti... :D jer inace i kad vadim krv se onesvjestim a kamoli jos imati iglice na ruci..jao...:(:( javiću se ako preživim :mig::mig:

Ne boli.
recimo ovako sam ja to radio prije jedno 10ak godina.
One najtanje šrpice i najmane igle one od 1 cm dužine ako se ne varam napune sa jako malo tog alergena i ondak ti zabodu pod samo prvi sloj kože, dakle ni pol milimetra i lagano istisnu kap-dvije.

A prije jedno 3 i pol god je bilo drugačije. Na ruku ti kapnu kap reagensa i onda uzmu nešta tanko kao žilet, oštro i špicasto i lagano zagrebu kože malo i podignu 1 mm tek toliko da uđe taj reagens pod kožu.

Bol ti je ravna kao kad se lagano ubodeš na trn ruže. dakle ništa strašno.

Jedino što je mene iritiralo što sam moro držat tako ruke 15-20 min a ono svrbiiii da ti se naježe dlake na nožnom malom prstu =\, a ne smiješ češati.

Kasnije ti izmjere ravnalom da vidi radius reakcije i onda ti kažu na šta jesi a na šta ne.
to je to...

blue_bear
25.07.2009., 21:40
Ne boli.
recimo ovako sam ja to radio prije jedno 10ak godina.
One najtanje šrpice i najmane igle one od 1 cm dužine ako se ne varam napune sa jako malo tog alergena i ondak ti zabodu pod samo prvi sloj kože, dakle ni pol milimetra i lagano istisnu kap-dvije.

A prije jedno 3 i pol god je bilo drugačije. Na ruku ti kapnu kap reagensa i onda uzmu nešta tanko kao žilet, oštro i špicasto i lagano zagrebu kože malo i podignu 1 mm tek toliko da uđe taj reagens pod kožu.

Bol ti je ravna kao kad se lagano ubodeš na trn ruže. dakle ništa strašno.

Jedino što je mene iritiralo što sam moro držat tako ruke 15-20 min a ono svrbiiii da ti se naježe dlake na nožnom malom prstu =\, a ne smiješ češati.

Kasnije ti izmjere ravnalom da vidi radius reakcije i onda ti kažu na šta jesi a na šta ne.
to je to...

ajoj..nadam se da cu prezivit :D:D:D
pa javicu vam kako je sad to po najnovijoj metodi :)

formaldehida
26.07.2009., 13:31
znam da nisam na pravom topicu, ali zanima me zna li netko od vas nekoga tko je imao sličan slučaj kao ja

prošlu nedjelju sam došla na more u vodice i od ponedjeljka do petka sam se svaki dan sunčala, od srijede do petka na jačem suncu. u petak naveče mi se javio jak osip po rukama i vratu, lice mi je nenormalno nabubrilo tako da sam bila neprepoznatljiva (doslovno), pa je došla hitna, bubnuli mi par inekcija i morala sam ostat na internoj preko noći. danas mi je gotovo potpuno normalno lice, malo su mi još natečene oči oko nosa i malo me svrbi lice. ići ću na testiranje sljedeći tjedan, ali zanima me vaše mišljenje, doktorica u hitnoj je rekla da je garant od neke hrane jer mi je ždrijelo bilo malo natečeno, a doktor na odjelu uhogrlonos koji me je pregledao je rekao da je vjerojatno od sunca jer mi tad (nakon sat vremena kad sam dobila inekciju) nije bilo ždrijelo natečeno, ni usta ni ništa. moram još spomenuti da su mi se u ponedjeljak ili utorak počela sušit usta (i još su suha i ispucala) i ni labelo ni krema nisu pomogli, a istovremeno su me počeli svrbiti kapci. e sad, jela sam sve što inače jedem, sunčam se otkad znam za sebe po dosta jakom suncu i to često bez ikakve kreme i nikad nisam izgorila, a sad na moru sam stavljala stalno kremu i nisam se pržila dulje od sat vremena iako je bilo na prilično jakom suncu (oko 4)

jedino što mislim da bi moglo biti je alergija na breskve jer ih inače ne jedem a sad sam jela, ali s druge strane i prošli tjedan sam pojela jednu ili dvije možda i nije mi bilo ništa.

ispričavam se ako je ovo malo kriva tema, ali ne znam kome da se obratim dok me ne testiraju, a moram bit na čajnoj dijeti dok se ne otkrije šta je i poludit ću jer sam gladna. znam da svaki organizam reagira drugačije, ali malo lakše bi mi bilo da znam nekoga tko je imao slično iskustvo jer se bojim pojesti nešto da me ne bi uhvatilo gušenje.

molim vas, pomozite odgovorom :)
hvala

Virulent87
26.07.2009., 16:50
Postoji alergija na sunce. Gadna stvar. Ali ne izražava se baš tako. Takva alergija stvori doslovce izgorenu kožu ako si samo 2 min na suncu. Zavisno o stupnju.
Na hranu je moguće. Postoje asmaši tj oni koji s alergični na sve mlječne proizvode ili čak na sve što sadrži jaja.

Ovo što si ti opisala mi djeluje jednostavno kao prenaglo i pretjerano izlaganje suncu. Svaka alegrija može kasnit po par dana pa se tek onda manifestirat kao natečenost i slično.
U koliko ti se javi problem da ne možeš disati tj da te guši. Znaš one keramičke posude što kada staviš sviječu ispod pa gore vodu sa nekim mirisom. E isto tako imaš u apoteci kupit Ventolin. 2-3 kapi na punu posudu sa vodom i neka isparava dok si u sobi jel.

Da si na hranu ti bi gotovo par minuta nakon gutanja hrane bila u stanju da ne možeš disat skoro ni malo.
Ja sam osobno najviše alergičan na ubode osa/pčela i slično. U njihovoj sezoni sasobom moram nosit inekcije adrenaline i još nekih sastojaka. Inekcija je kao neka tubica koja sadrži malu iglu i u slučaju da me ubode moram sačekat reakciju i tek onda si ubrizgat bilo gdje na tjelu tu inekciju. Ta tuba je pod blagim pristiskom tako da automacki ulazi u tjelo.

princeza*
09.02.2010., 21:19
ja sam bila u sesvetama u ambulanti, čekala sam 5 min. stavili su mi na ruku uzorke različitih alergena, pričekala sam 15 minuta... oni su očitali rezultat i to je bilo to.. bila sam prije 10 dana..

molim vas dali mi mozete nabavit brod sesveta

lucica
12.02.2010., 22:33
molim vas dali mi mozete nabavit brod sesveta

:rofl:

ja sam bila na šalati nedavno, jel sam dobila prištiće po dlanovima i stopalima, koji su svrbili za poluditi, i to se vuklo 2 mjeseca, dok nisam dobila uputnicu za alego testiranje
Bila sam na Šalati, zaljepe ti flastere na leđa, (meni su na nadlakticu pošto su mi leđa nečista, ima prištića) i dolaziš svaki dan na očitavanje, i ne smiješ to močiti.
Meni je prvo očitavanje već bilo koooma na mirise, tako da su curama na praksi pokazivali moju ruku, u stilu imate sreće da ste ovako nešto vidjeli:rofl:
još imam alergiju i na nikal, i kobalt..:rolleyes:

lord nhl22
13.02.2010., 11:26
Jordanovac za testiranje na obicne provokatore(prasina,pelud itd)
Rebro onaj novi odjel za ljekove,test se ceka oko mjesec dana....:kava:

Georgia_6
20.02.2010., 23:26
ja imam pitanje za vas, dragi moji

ovako, odmalena patim od svakojakih alergija... kronološki su to bile ove stvari i pojave :D : prašina, pelud, mlijeko (kao beba preživjela sam na sojinom mlijeku), grinje, mačkina dlaka; u pubertetu i kasnije reagirala sam samo na: ambroziju, svježe pokošenu travu i moj najveći problem koji se i dan danas vuče i otežava mi život, a prije se nikad nije javio: reakcija na dinju koja me skoro ubila prije jedno godinu dana (došlo je do trnjenja u ustima, grlu, dišnim putevima i skorog gušenja) te reakcija na raznorazno povrće, a još više voće... ne smijem jesti jagode, banane, lubenicu, naranče, limun niti mandarine... :rolleyes: kao mala sam bila na testiranju i napomenuli su da reagiram na kombinaciju voća, ali danas evo ubije me i sama naranča.. a kako preživjeti zimu bez naranči i mandarina? :( ili još bolje ljeto bez lubenice i jagoda..??

tražim savjet dobre duše - gdje je najbolje i najbrže moguće obaviti alergotest na ovakve namirnice? u zagrebu..?

peta25
21.02.2010., 18:15
ja imam pitanje za vas, dragi moji

ovako, odmalena patim od svakojakih alergija... kronološki su to bile ove stvari i pojave :D : prašina, pelud, mlijeko (kao beba preživjela sam na sojinom mlijeku), grinje, mačkina dlaka; u pubertetu i kasnije reagirala sam samo na: ambroziju, svježe pokošenu travu i moj najveći problem koji se i dan danas vuče i otežava mi život, a prije se nikad nije javio: reakcija na dinju koja me skoro ubila prije jedno godinu dana (došlo je do trnjenja u ustima, grlu, dišnim putevima i skorog gušenja) te reakcija na raznorazno povrće, a još više voće... ne smijem jesti jagode, banane, lubenicu, naranče, limun niti mandarine... :rolleyes: kao mala sam bila na testiranju i napomenuli su da reagiram na kombinaciju voća, ali danas evo ubije me i sama naranča.. a kako preživjeti zimu bez naranči i mandarina? :( ili još bolje ljeto bez lubenice i jagoda..??

tražim savjet dobre duše - gdje je najbolje i najbrže moguće obaviti

alergotest na ovakve namirnice? u zagrebu..?

alergovita poliklinika trg kralja tomislava u zagrebu

Georgia_6
21.02.2010., 20:22
alergovita poliklinika trg kralja tomislava u zagrebu

hvala Peta25 ! a mogu li te žicati još malo info? koliko se testiranje plaća, ako nije dovoljno zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje? čeka li se dugo za red? jesu li potrebne još kakve pretrage prije testiranja tipa vađenja krvi i slično? hvala :)

peta25
22.02.2010., 10:44
hvala Peta25 ! a mogu li te žicati još malo info? koliko se testiranje plaća, ako nije dovoljno zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje? čeka li se dugo za red? jesu li potrebne još kakve pretrage prije testiranja tipa vađenja krvi i slično? hvala :)

e kolko se plaća neznam jel ja imam policu preko croatie dodatno zdrastveno osiguanje pa mi to ulazi u tu policu besplatno a red dođes isto za par dana
ništa samo ti nakapa na ruku te reagense i čekas 15 tak minuta da to pocrveni i to je to

Allexis
22.02.2010., 10:55
ja sam radila testove u plućnoj poliklinici (DZ črnomerec, baruna filipovića).....uzela sam uputnicu kod dr. opće prakse, tamo su mi nakapali reagense, zabilježili na što sam alergična i onda sam uzela novu uputnicu da se to provjeri na sv. duhu (krvni testovi, RAST i RIST) i da se vidi koliko sam točno na što alergična....nisam niša platila....nalaze na sv. duhu sam čekala mjesec dana....

Georgia_6
22.02.2010., 11:14
ja sam radila testove u plućnoj poliklinici (DZ črnomerec, baruna filipovića).....uzela sam uputnicu kod dr. opće prakse, tamo su mi nakapali reagense, zabilježili na što sam alergična i onda sam uzela novu uputnicu da se to provjeri na sv. duhu (krvni testovi, RAST i RIST) i da se vidi koliko sam točno na što alergična....nisam niša platila....nalaze na sv. duhu sam čekala mjesec dana....

hvala Allexis! a što je to RAST i RIST? :P nisam neki stručnjak što se tiče tih kratica za pretrage i općenito stvari vezane uz hodanje po bolnicama....

Allexis
22.02.2010., 17:46
oboje se može napraviti na sv. duhu.....to se radi po preporuci pulmologa, ali tek nakon kožnog testiranja odnosno nako što ti nakapa reagense na kožu i vidi rekaciju....popiše na što si alergična i nakon toga idu ti krvni testovi da se vidi koliko ukupno (RIST) i koliko si na pojedinačni alergen (RAST) osjetljiva....

oba puta uzmeš uputnicu kod dr. opće prakse....1. put za alergološko tetsiranje u plućnoj poliklinici, 2. put sa nalazom pulmologa koji dobiješ nakon testiranja, ideš kod dr. opće prakse da napiše uputnicu za RAST i RIST na sv. duhu....

Georgia_6
22.02.2010., 20:45
oboje se može napraviti na sv. duhu.....to se radi po preporuci pulmologa, ali tek nakon kožnog testiranja odnosno nako što ti nakapa reagense na kožu i vidi rekaciju....popiše na što si alergična i nakon toga idu ti krvni testovi da se vidi koliko ukupno (RIST) i koliko si na pojedinačni alergen (RAST) osjetljiva....

oba puta uzmeš uputnicu kod dr. opće prakse....1. put za alergološko tetsiranje u plućnoj poliklinici, 2. put sa nalazom pulmologa koji dobiješ nakon testiranja, ideš kod dr. opće prakse da napiše uputnicu za RAST i RIST na sv. duhu....

hvala puno Allexis !! :s

jej@
12.03.2010., 08:09
pozdrav!
planiram ići na alergološko testiranje na šalatu, a nemam dopunsko osiguranje. zanima me dali ću morati išta platiti ako dođem sa uputnicom?

konjčina
16.02.2011., 17:38
Dragi moji!

Voljela bi privatno obaviti alergotest, međutim trebam savijet di da odem!

I kolika je cijena!

Hvala

Nolala
17.02.2011., 08:42
ako ti treba test na hranu...u poliklinici simbex...

BACARDI
22.05.2011., 12:00
E ovako- ja zadnja 2.tjedna kisem ko magarac-dakle 20 x za redom.. nos mi curi ko da je neko pipu otvorio i kod tog silnog kihanja mi suze oci + svrbi me nos+ nazalno me pecka grlo. Koma ziva.
Nikad na nista nisam bila alergicna al ovi simptomi govore da me nesto opako pere.
Dakle pitanje je - za koju cijenu i gdje otici privatno na testiranja, jer ovim "pjesackim" putem (uputnica) ce to trajati mjesecima a ja toliko necu izdrzati.

Iskustva i savjete molim.
:kava:

Skura
09.06.2011., 14:06
I mene zanima koliko se plaća ako nemam dopunskog?

MOREe
02.08.2011., 00:30

a jel treba biti zdrav prije testiranja, mislim, nesniješ doći na testiranje alergičan ili to nema veze? pozz

Skura
03.08.2011., 12:41
Mislim da nema veze, glavno da ne koristis kortikosteroide.
Kad bi čekala da nemam alergiju nikad se ne bi uspjela testirati ;)

dbezj
20.11.2011., 17:01
gdje se u zg. radi testiranje na inhalacijske i nutrtivne alergene ?????????????????:503:

hrvoje dr.
20.11.2011., 17:30
gdje se u zg. radi testiranje na inhalacijske i nutrtivne alergene ?????????????????:503:
Bilo koja alergološka ambulana.

theorema
04.12.2011., 16:25
još '95 mi je utvrđena alergija na prašinu kožnim testom, potvrđena je par godina kasnije
+ rađen mi je RIST , vrijednosti su bile više od 1000, ref interval manje od 100 ili 200, ne sjećam se više,
također i RAST na grinje je bio pozitivan.
nekoliko god kasnije IgE je potvrdio alergiju...
i sad, ponovljen je kožni test i rezultat je negativan.
kako je to moguće?
lijekove nisam uzimala i još uvijek imam problema s prašnjavim prostorima

imam devijaciju septuma i česte upale sinusa.

Female Toxic
28.12.2011., 10:06

I mene ovo hitno zanima... upiana sam uskoro a nemam dopunsko... zna li itko koliko se placa?

0merta
31.03.2012., 13:28
A mene zanima zašto prije alergološkog testiranje treba doručkovati/ručati, ne doći na tašte ? Tako mi piše u uputama. Naručena sam u ponedjeljak u 9 ujutro na Sv. Duhu. Znači moram jest u 7, 8.

tanveer
31.03.2012., 13:57
A mene zanima zašto prije alergološkog testiranje treba doručkovati/ručati, ne doći na tašte ? Tako mi piše u uputama. Naručena sam u ponedjeljak u 9 ujutro na Sv. Duhu. Znači moram jest u 7, 8.

s jedne strane prethodni obrok ne utječe na rezultat testiranja, a s druge nema potrebe da dugo sjedite gladni u ambulanti - testiranje traje neko vrijeme :) . nije obavezno da se morate jako najesti, ako inače nemate apetita ujutro - samo nema potrebe biti natašte.

...

0merta
31.03.2012., 14:08
Aha, u redu :) hvala...i još nešto, meni piše "naručena na komplet. alergol. testiranje + gastro. Oni nemaju veze sa ovim drugim, jel ? I navedeno mi je da se naručim kod gastroenterologa.

tanveer
31.03.2012., 14:13
tko oni, alergološka ambulanta? ne. ili mislite i na testiranje reakcija na pojedine namirnice? to jest ukljuceno.

malo ste me zbunili, ne znam koji su vam simptomi, ni o kojoj uputnici govorite

0merta
31.03.2012., 14:57
da da, pošto sam ja njima prethodno došla zbog osipa/urtikarije po tijelu kojeg sam imala, a ne znamo čime je uzrokovan, pa sam bila na terapiji i dijeti. To je bilo prošle godine u 10.mj.

inače sam alergična na pelud i trave, ali to je obično bilo samo 5. mj. no zadnju godinu dve, počelo je i oko 9.og mj. A i zadnjih par dana imam te neke simptome, kihanje, curi nos, svrbi grlo, uha...pa pretpostavljam da je počelo.

Kod gastroent. me šalju jer sam imala i nekih želučanih problema (i kiselina koja mi se digla 1-2put i zeznula mi grlo, jednjak i glasnice), lječila hp pred nekih godinu. Nakon toga sam još 2-3 puta provjeravala, zadnji put nedavno i test je negativan.

Tako da će sad valjda me testirat na sve moguće, od trava, do metala, hrane itd.

0merta
05.04.2012., 10:57
Oni testovi sa flasterima na leđima su pokazali da sam alergična na TIMEROSAL: http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/21164/Tiomersal-alergen-iz-sjene.html

Baš me to svrbilo i napravio se ko plik neki oko 1cm. Jedva sam čekala da se otuširam. :rolleyes:

Moguće da mi je od toga nastao i osip koji sam dobila prošle godine nakon kolposkopije (kasnije sam bila na cugi ispod one grijalice, a piše za taj sastojak da je fotosenzitivan).

Konzervansi i aditivi su mi negativni...
Osim toga potvrđena mi je i alergija na pelud, što već znam....zatim dlaka, svila...ali nisam još dobila to na papiriću pa ne znam točno cijeli popis. 27.04. su rekli da opet dođem na testiranje. Ne kužim kaj ćemo opet sve ponavljat ili nešto drugo sad ?

0merta
06.04.2012., 08:41
Ljudi čime da ja namažem to ? Mene i dalje svrbi i vidi se ta oteklina, onako hrapava od reakcije na Timerosal. Jel mogu Synopenom ? Ni doktorica ni sestra mi nisu ništa rekle, ČIME da ja to mažem. Jučer kad sam se istuširala prestalo je svrbit i namazala sam Biodermom Cicabio. I neko vrijeme je bilo ok i onda je počelo opet. Malo prije sam namazala Synopenom. :ne zna:

EDIT: zvala sam, rekla je da će proći to kroz par dana, a do tad mogu mazati nekom neutralnom kremom.

El Gato Félix
06.04.2012., 14:47
Poštovana,

Ako je reakcija na koži nastala nakon patch testiranja (lijepljenje "flastera"), tada se radi o kontaktnoj preosjetljivosti i antihistaminici (tipa Synopen) imaju slabo izražen učinak. Drugi je slučaj ako je, međutim, posrijedi prick-test (ubodni test).

Možete porabiti obloge od hladne vode i već spomenute neutralne kreme.

Nadam se da će sve biti u redu.

Lijepi pozdrav. :)

usporen
07.09.2012., 10:34
pozdrav svima i odmah "u glavu" - ja postao alergican na ribe. neke. valjda. naime, prije tri godine sam skuzio da nakon sto sam pojeo oslica (onog obicnog iz ledo skrinja) sam dobio plikove po tijelu (glava, lice, prsa, podlaktice..) i svrbilo je. malo sam se zacudio s obzirom da cijeli zivot jedem ribe (ne precesto, vecinom na moru u ljetnim mjesecima) odnosno znam ponekad pojesti tunu iz konzerve. tjedan dana nakon toga sam ponovo pojeo tog isto vrazjeg oslica i reakcija je bila ista, ali znatno burnija i poceo sam teze disati. popio sam telfast i smirilo se nakon nekog vremena. i zaboravio sam na to do sljedeceg ljeta kada sam pojeo kod mimice papaline i srdele (sto je neki kazu isto). reakcija je bila opet vrlo burna, ali telfast je opet smirio stvar. nakon toga se vise nisam usudio jesti ribe. (oslic je ako se ne varam bijela riba, srdela plava, dakle ta eliminacija nije moguca) par tjedana nakon toga sam jeo rizoto od skampi i salatu od hobotnice i kao da sam ponovo osjetio svrabez. mozda je bila samo moja uobrazilja/ panika, ali sam popio telfast zlu netrebalo. nakon toga se vise ne usudim nista morsko jesti. ALI zanimljivo je da tuna iz konzerve (domace proizvodnje) ne uzrokuje nikakve probleme.

i prije ljeta sam otisao u vinogradsku kako bi se prijavio na alergolosko testiranje, no oni mogu samo, zgodno, testirati reakcije na srdelu i oslic :D
sad pitanje koje se namece je - postoji li negdje nekakav laboratorij koji bi napravio alergolosko testiranje na malo vise ribljih vrsta odnosno na glavosnosce, rakove... vidio sam da postoje nekakva testiranja na intoleranciju hrane, ali prvo sam skeptican da li oni uopce rade tako temeljita istrazivanja, drugo je problem novaca naravno, a trece bi bilo prica oko toga da test na intoleranciju nije alergolosko testiranje.
e da, morske alge mi ne smetaju :) (ne moram napomenuti da volim ribe i morske plodove i da je vrlo bolno raditi ljeti na moru a ne moci jesti te delicije :( )

hrvoje dr.
08.09.2012., 15:42
pozdrav svima i odmah "u glavu" - ja postao alergican na ribe. neke. valjda. naime, prije tri godine sam skuzio da nakon sto sam pojeo oslica (onog obicnog iz ledo skrinja) sam dobio plikove po tijelu (glava, lice, prsa, podlaktice..) i svrbilo je. malo sam se zacudio s obzirom da cijeli zivot jedem ribe (ne precesto, vecinom na moru u ljetnim mjesecima) odnosno znam ponekad pojesti tunu iz konzerve. tjedan dana nakon toga sam ponovo pojeo tog isto vrazjeg oslica i reakcija je bila ista, ali znatno burnija i poceo sam teze disati. popio sam telfast i smirilo se nakon nekog vremena. i zaboravio sam na to do sljedeceg ljeta kada sam pojeo kod mimice papaline i srdele (sto je neki kazu isto). reakcija je bila opet vrlo burna, ali telfast je opet smirio stvar. nakon toga se vise nisam usudio jesti ribe. (oslic je ako se ne varam bijela riba, srdela plava, dakle ta eliminacija nije moguca) par tjedana nakon toga sam jeo rizoto od skampi i salatu od hobotnice i kao da sam ponovo osjetio svrabez. mozda je bila samo moja uobrazilja/ panika, ali sam popio telfast zlu netrebalo. nakon toga se vise ne usudim nista morsko jesti. ALI zanimljivo je da tuna iz konzerve (domace proizvodnje) ne uzrokuje nikakve probleme.

i prije ljeta sam otisao u vinogradsku kako bi se prijavio na alergolosko testiranje, no oni mogu samo, zgodno, testirati reakcije na srdelu i oslic :D
sad pitanje koje se namece je - postoji li negdje nekakav laboratorij koji bi napravio alergolosko testiranje na malo vise ribljih vrsta odnosno na glavosnosce, rakove... vidio sam da postoje nekakva testiranja na intoleranciju hrane, ali prvo sam skeptican da li oni uopce rade tako temeljita istrazivanja, drugo je problem novaca naravno, a trece bi bilo prica oko toga da test na intoleranciju nije alergolosko testiranje.
e da, morske alge mi ne smetaju :) (ne moram napomenuti da volim ribe i morske plodove i da je vrlo bolno raditi ljeti na moru a ne moci jesti te delicije :( )
Probajte na KB Sveti Duh.
Inače puno važnije od alergo test (bilo prick ili spec. IgE) jest reakcija na namirnicu.
Što se tiće testiranja na intoleranciju to je potpuna glupost,pogotovo oni koi nude 100-200 namirnica.

usporen
08.09.2012., 16:55
hvala na odgovoru.

NinaLady
12.12.2012., 18:06
Kašljem već duže vrijeme i sumnjam na alergiju na prašinu i pelud.
Gdje je najbolje otići? Najrađe bi išla privatno jer ne mogu više izdržati kašalj i želim to što prije obaviti. Molim preporuku gdje otići. Hvala :)

hrvoje dr.
15.12.2012., 10:33
Kašljem već duže vrijeme i sumnjam na alergiju na prašinu i pelud.
Gdje je najbolje otići? Najrađe bi išla privatno jer ne mogu više izdržati kašalj i želim to što prije obaviti. Molim preporuku gdje otići. Hvala :)
Mislim da ćete najbrže doći na red u SB Rockefellerovu.

NinaLady
16.12.2012., 16:35
Mislim da ćete najbrže doći na red u SB Rockefellerovu.

hvala :)

HbVelid
26.04.2013., 20:51
Molim za savjet. Buraz mi je radio nekakav alergo test u privatnoj poluklinici i dalo je rezultate na samo 5,6 namirnice sto je strasno smijesan broj za 40eura koliko je placen test. Gdje se moze uraditi test na veci broj namirnica, kao npr sto ima na intoleranciju, bar 200 namirnica ljudi ispitaju, a ovaj alergo test bizarno mali broj

tanveer
27.04.2013., 02:04
Molim za savjet. Buraz mi je radio nekakav alergo test u privatnoj poluklinici i dalo je rezultate na samo 5,6 namirnice sto je strasno smijesan broj za 40eura koliko je placen test. Gdje se moze uraditi test na veci broj namirnica, kao npr sto ima na intoleranciju, bar 200 namirnica ljudi ispitaju, a ovaj alergo test bizarno mali broj

klasični alergološki test ne testira samo na 5,6 namirnica nego na još cijeli niz supstanci (poput kućne prašine, peludi trava i drveća po pojedinim vrstama, perja, životinjske dlake, grinja, plijesni, nikla, nekih lijekova itd itd)

test intolerancije na hranu je sasvim nešto drugo.

pročitajte ovu temu na kojoj je vaš post, pa zatim ovu http://www.forum.hr/showthread.php?t=463134, da se lakše razazna što vam točno treba

...

HbVelid
27.04.2013., 13:42
Test intolerancije je radio. Rezultati se takvi da navodno ne podnosi bar 70% namirnica koje su provjerene. Sto mi je cudno. Da li je moguce da ovaj test nije pouzdan, mada sam cuo da jeste. E sad alergo test je nesto sasvim drugo. Je li se to radi u obicnoj bolnici, domu zdravlja?

tanveer
27.04.2013., 16:28
Test intolerancije je radio. Rezultati se takvi da navodno ne podnosi bar 70% namirnica koje su provjerene. Sto mi je cudno. Da li je moguce da ovaj test nije pouzdan, mada sam cuo da jeste. E sad alergo test je nesto sasvim drugo. Je li se to radi u obicnoj bolnici, domu zdravlja?

mišljenja o testovima na intoleranciju hrane možete pogledati na toj temi koju sam vam linkala u prethodnom postu.

da, alergo testovi se rade u bolnicama, ako imaju alergološku ambulantu (nema ih svaka bolnica)

...

HbVelid
28.04.2013., 02:40
mišljenja o testovima na intoleranciju hrane možete pogledati na toj temi koju sam vam linkala u prethodnom postu.

da, alergo testovi se rade u bolnicama, ako imaju alergološku ambulantu (nema ih svaka bolnica)

...

Oke, hvala na odgovoru :top:

hrvoje dr.
28.04.2013., 19:00
Nije zgorega ni tu ponoviti da to nema veze s medicinom niti pameću.

tanveer
28.04.2013., 19:07
Buraz mi je radio nekakav alergo test u privatnoj poluklinici i dalo je rezultate na samo 5,6 namirnice sto je strasno smijesan broj za 40eura koliko je placen test. Gdje se moze uraditi test na veci broj namirnica, kao npr sto ima na intoleranciju, bar 200 namirnica ljudi ispitaju, a ovaj alergo test bizarno mali broj

Test intolerancije je radio. Rezultati se takvi da navodno ne podnosi bar 70% namirnica koje su provjerene.

ovo dvoje je kontradiktorno. 70% od tih 5, 6? ne zna se koji test je obavljen.

...

Kerstin
29.04.2013., 22:05
Imam pitanje u vezi alergološkog na Šalati. Jel se moguće naručit osobno tamo ili samo preko telefona? I bila bih zahvalna ako bi netko mogao napisati kak se dođe do tamo, recimo od Trga Josipa Jelačića, nisam nikad bila, a doktorica mi preporučila da tamo idem obaviti testiranje.

tanveer
29.04.2013., 23:38
Imam pitanje u vezi alergološkog na Šalati. Jel se moguće naručit osobno tamo ili samo preko telefona? I bila bih zahvalna ako bi netko mogao napisati kak se dođe do tamo, recimo od Trga Josipa Jelačića, nisam nikad bila, a doktorica mi preporučila da tamo idem obaviti testiranje.

kaže ovako:

Telefonom se mogu dobiti informacije, dok se naručivanje vrši isključivo
osobno, mailom ili telefaksom

KLINIKA ZA DERMATOVENEROLOGIJU, Šalata 4
Fax za naručivanje (sva radilišta): 01 2379 925

Ambulanta za alergologiju i kliničku imunologiju u dermatologiji
E-mail: predbiljezbe.alergoloska.koz@kbc-zagreb.hr
Tel. 01 2368 931

pješke od Trga - ideš na istok starom Vlaškom, do Draškovićeve, pređeš cestu na Langovom trgu i tu su ti Schlosserove stube, popneš se s njima gore. nastaviš prema sjeveru, prođeš kraj sportskih terena i s lijeve strane će ti biti KB Šalata.

alternativa ti je bus 204 s Kvatriča, ima stanicu na Voćarskoj cesti pred Institutom za mozak (ono jezivo arhitektonsko čudo od svih mogućih granita, mramora i stakla koje novac može nabaviti), što je malo uzbrdo od KBŠ, pa se spustiš.

(ne bi škodilo imati plan grada sa sobom :))

hellie
26.06.2013., 17:58
zanima me da li se može raditi alergotest na specifične kemikalije.
znam da se radi za hranu, pelud, prašinu, dlake i sl. uobičajene alergene.

jedna poznanica je za potrebe posla išla na testiranje za točno određenu kemikaliju s kojom bi u tvrtki svakodnevno dolazila u kontakt, pa ju je tvrtka poslala na testiranje samo za tu kemikaliju.

meni bi trebalo za više njih. i ako se može testirati na kemikalije da li je potrebna neka posebna uputnica ili može liječnik opće prakse navesti na uputnicu za koje bi kemikalije trebalo provesti testiranje