PDA

View Full Version : Thread za luđake koji skupljaju kemikalije

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

Endimion17
12.09.2008., 12:26
Izvukao sam poveći dio željezovog(II) sulfata iz otopine. Rezultati: 1 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/zeljezov_sulfat3.jpg), 2 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/zeljezov_sulfat4.jpg)
Iscentrifugirao sam vodu i dobio 32.5 grama soli. Pretpostavljam da, kad bih izvukao svu slobodnu vodu, ostalo bi ~31 g.
Ostaje mi još kristalizirati ostatak, a to će dati još nekih 5 g.

Lvxor
12.09.2008., 22:31
Izvukao sam poveći dio željezovog(II) sulfata iz otopine. Rezultati: 1 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/zeljezov_sulfat3.jpg), 2 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/zeljezov_sulfat4.jpg)
Iscentrifugirao sam vodu i dobio 32.5 grama soli. Pretpostavljam da, kad bih izvukao svu slobodnu vodu, ostalo bi ~31 g.
Ostaje mi još kristalizirati ostatak, a to će dati još nekih 5 g.

Kristali su prelijepo ispali!:top:
Jeli bilo mukotrpno pripravljati ih?

mrgixyz.
12.09.2008., 23:19
Zna li ko kako nabaviti neodimijev magnet, poveći?
(znam da mu je opasnost proporcionalna s veličinom:))

http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm

Endimion17
12.09.2008., 23:30
Kristali su prelijepo ispali!:top:
Jeli bilo mukotrpno pripravljati ih?

otopinu nisam ja, to je teži dio. trebao sam je filtrirati par puta i onda uparavati, kasnije je samo ovako izišlo. još je bilo ostatka koji je bio prenečist za izlučivanje. znači, nešto više od 30g.

Lvxor
13.09.2008., 00:20
otopinu nisam ja, to je teži dio. trebao sam je filtrirati par puta i onda uparavati, kasnije je samo ovako izišlo. još je bilo ostatka koji je bio prenečist za izlučivanje. znači, nešto više od 30g.

Moram pripraviti tu sol, to je vrijedan reagens:D, možeš li napisati postupak?
(Nadam se da je postupak jednostavniji od onih za koje ja znam.:zubo:)

Jericho159
13.09.2008., 01:12
Moram pripraviti tu sol, to je vrijedan reagens:D, možeš li napisati postupak?
(Nadam se da je postupak jednostavniji od onih za koje ja znam.:zubo:)

napiso sam ti ja postupak....

moram i ja svoje odfiltrirat i uparit...

Lvxor
13.09.2008., 20:09
Danas bješe duh halogenski došao k meni.:cool:
i skupa smo brom sintetizirali.:cerek:.

Brom, a i svi halogeni stvarno lijepo mirišu na niskoj koncentraciji.

Lvxor
15.09.2008., 12:07
30-tak metara magnezijeve vrpce?!?!?!?!?! Odakle ti?
Kalijev dikromat je dosta lako nabaviti. Koristi se u praktikumima za osnovne škole kao primjer egzotermne ili endotermne reakcije, ne sjećam se točno.
Naručio.:)Valjda misliš na amonijev dikromat.

Endimion17
15.09.2008., 13:48
Lvxor, slikaj taj brom. :top:

Evo moj praškasti bakar. 1 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/bakar1.jpg), 2 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/bakar2.jpg)
Dobije se dugotrajnom samoodrživom reakcijom otapanja aluminija u zasićenoj otopini modre galice, kako je Chemlab rekao. Ovo "samoodrživo" znači da jednom kada nakon zakuhavanja reakcija počne, samo dodajete reaktante. Poželjno raditi u velikoj, dobro izoliranoj posudi da se toplina ne gubi previše. Kasnije pročistite s malo NaOH i onda ispirete dok ne dobijete neutralni pH. Ja još ispirem. :D

kaemikus
15.09.2008., 23:12
Meni se sviđa ideja da reduciram željezov(III)oksid vodikom.:D

khm... ovak na ovaj način nemožeš dobiti Fe(s) zbog potencijala reakcije-> tak su barem mene učili na PMF-u (KO)

kaemikus
15.09.2008., 23:22
Mjesec dana je ipak puno čekanja.Odmah sam znao da je ta opcija
dobivanja željeznog praha preko željezovih(II)soli izbačena.

ma uopće ti nije potrebno čekati tak dugo... mislim, svaki kemičar bi trebao znbati da se reakcija može ubrzati dovođenjkem nekog oblika energije (npr. topline)... pa tako to treba malo podgrijati (trreba ipak paziti da temperatura ne prijeđe 50 °C)... kad se reakcija stiša (izlaženje mjehurića H2(g) se jedva primjećuje) onda treba otopinu profiltrirati (da se uklone nećistoće (kao npr. neizreagirani Fe, ugljik,...) dadati par kapi H2SO4(aq)(w=20%) i ostaviti da kristalizira (oko 24 h i kristali su tu!!!)....

kaemikus
15.09.2008., 23:31

Evo moj praškasti bakar. 1 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/bakar1.jpg), 2 (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/bakar2.jpg)
Dobije se dugotrajnom samoodrživom reakcijom otapanja aluminija u zasićenoj otopini modre galice, kako je Chemlab rekao. Ovo "samoodrživo" znači da jednom kada nakon zakuhavanja reakcija počne, samo dodajete reaktante. Poželjno raditi u velikoj, dobro izoliranoj posudi da se toplina ne gubi previše. Kasnije pročistite s malo NaOH i onda ispirete dok ne dobijete neutralni pH. Ja još ispirem. :D

ha, mislim da znaš će ti kad ga ostaviš na zraku prijeći u CuO(s) :)...

Endimion17
15.09.2008., 23:53
ha, mislim da znaš će ti kad ga ostaviš na zraku prijeći u CuO(s) :)...

Zatvoren je hermetički, ima ga oko 40 grama. Neće mu biti ništa. :)
Da sam išao sporije, dobio bih više finog praška, a manje sitnih listića, ali mrzim čekati... Evo par bakrovih stvarčica (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/bakrovi_spojevi.jpg). Stvarno sam se nasintetizirao ovih par dana. Intenzivno.

Mislim da CuCl neću praviti, pa tako ni acetilid. Jednostavno nemam dovoljno sirovina, a i precipitacija bakrenih kationa iz modre galice uz pomoć natrijevog hidrogenkarbonata je ubitačna (eno ih na slici, ono plavo).
Ono što ću napraviti jest tetraaminbakrov sulfat i tetraaminbakrov hidroksid. Nikad ih nisam izvlačio u obliku kristala, bilo bi i vrijeme. Sutra bi mogao biti gotov sulfat. Modre galice barem imam. Amonijaka ću nabaviti. Apsolutni etanol će biti problem. Nemam dovoljno živog vapna. O nesretni živote. :D

Još me zanima olovo, bilo bi dobro napraviti acetat. Nitrat imam. Međutim treba biti oprezan s tim stvarima, kad se dugo radi, veća je i izloženost. A s olovom se nije zajebavati.
Iz acetata bi se dalo precipitirati cijelo brdo spojeva.

Lvxor
16.09.2008., 13:15

Kad uzmognem, budem slikao brzo. Dakle treba, kako kažeš, reakciju,,pogurnuti''
podgrijavanjem...Jesam dobro shvatio?

Lvxor
16.09.2008., 13:20
Odakle naručio? I ja bih :)
Da, mislio sam na amonijev dikromat, ali sam prije tog posta čitao o kalijevom dikromatu.

Ja sam Mg naručio preko e-baya.

Lvxor
16.09.2008., 14:21
Zatvoren je hermetički, ima ga oko 40 grama. Neće mu biti ništa. :)
Da sam išao sporije, dobio bih više finog praška, a manje sitnih listića, ali mrzim čekati... Evo par bakrovih stvarčica (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/bakrovi_spojevi.jpg). Stvarno sam se nasintetizirao ovih par dana. Intenzivno.

Mislim da CuCl neću praviti, pa tako ni acetilid. Jednostavno nemam dovoljno sirovina, a i precipitacija bakrenih kationa iz modre galice uz pomoć natrijevog hidrogenkarbonata je ubitačna (eno ih na slici, ono plavo).
Ono što ću napraviti jest tetraaminbakrov sulfat i tetraaminbakrov hidroksid. Nikad ih nisam izvlačio u obliku kristala, bilo bi i vrijeme. Sutra bi mogao biti gotov sulfat. Modre galice barem imam. Amonijaka ću nabaviti. Apsolutni etanol će biti problem. Nemam dovoljno živog vapna. O nesretni živote. :D

Još me zanima olovo, bilo bi dobro napraviti acetat. Nitrat imam. Međutim treba biti oprezan s tim stvarima, kad se dugo radi, veća je i izloženost. A s olovom se nije zajebavati.
Iz acetata bi se dalo precipitirati cijelo brdo spojeva.

Tetraaminbakrov sulfat osiguraj hermetičkim zatvaranjem ambalaže, jer na zraku, nijansa kao da svijetli, spoj se sporo raspada.
Pokušaj s 96%-tnim etanolom.Meni je uspjelo.:)
CaO preparacija stvarno ne traje dugo.Samo treba poveći plinski plamenik
za krovne izolacije i grumeni kalcijevog karbonata...za veće količine..još je najbolje ograditi vatrostalnim ciglama malu komoru s otvorom na dnu za plamenik i na vrhu gdje se postavi CaCO3.-da se ne ''gubi'' toplinska energija,
toplina.

Ja planiram praviti niz olovljevih spojeva.:DPočinjem sa percipitacijom hidroksida(matrix:zubo:)pa s njime pripraviti niz drugih njegovih spojeva, uglavnom soli i okside.

mibo
16.09.2008., 17:12
Ja sam Mg naručio preko e-baya.

Jel si kupovao trakice ili u prahu-koliko para?

kaminjo
16.09.2008., 19:09
ono po sjemenju koji daju oni za deratizaciju je cijanid,jesi siguran.?nekako je crvenkasto.btw nabavio sam par litara kerozina sa ZTZ-a.zanima me jel ima tko kakvu ideju šta s njim.:D:D:D:D:D:D:D

Endimion17
16.09.2008., 19:34
Ono na zrnju nije nikakav cijanid. Zrnje je natopljeno organikom i obojano u crveno kao znak opasnosti. Nema smisla baviti se tim zrnjem, za kemike je nekorisno.
No ne bi bilo loše pronjuškati po skladištu deratizacije. :D

@kaminjo: to ti je rafinirani petrolej. ne znam čemu bi poslužilo. probaj zapaliti pola deca da vidimo kako to gori. slikaj, snimi...

kaminjo
16.09.2008., 20:46
pa evo.što se tiče mirisa,miriše poprilično čudno nešto mješavina dizel+benzin nešto nedefinirano.gori plamenom manjim od benzina, jer kad sam napravio molotov koktel sa benzinom i kerozinom,od benzina je plamen bio znatno veći ,ali znatno hladniji,nego od onog og kerozina kojem se nisi mogao niti probližiti.možda i poslikam.:D:D:D:D:D

kaminjo
16.09.2008., 20:51
kupio sam prije par dana brener i od tada ne izlazim iz podruma staljivam sve možuće što mi dođe pod ruku.kupio sam uz njega dvije vrste kartuša.jedna je 100% Butan (P2),a jedna je mješavina Propan-Butan.talio sam olovo ,aluminij,hidrokside,...ali nisam uspjeo staliti bakar.gad je bio crven mogao se laganim dodirom uobličiti ali ga nisam mogao staliti ni nakon 15 min pokušavanja.zanima me jel ima kakvih razlika u punjenju brenera.tj. jel topliji plamen od čistoga butana ,ili mješavine Propan-Butan.navodno brener bi trebao postizati temperature do 1500*C,a talište bakra je nešto manje od 1100*C,valjda je nešto i u plinu.:D:D:D:D:):)

sleep
16.09.2008., 21:33
zanima me jel ima kakvih razlika u punjenju brenera.tj. jel topliji plamen od čistoga butana ,ili mješavine Propan-Butan.navodno brener bi trebao postizati temperature do 1500*C,a talište bakra je nešto manje od 1100*C,valjda je nešto i u plinu.:D:D:D:D:):)

To je i mene mucilo, koja kartusa je bolja. Mislim da je propan-butan mjesavina bolja od cistog butana jer postize nesto visu temperaturu izgaranja.
Butan je inace "ljetni" plin jer mu je vreliste na oko 0 celzija, za razliku od propana koji je na oko -42. Tako da se preko zime vrlo lako moze dogoditi da butan jednostavno ne isparava dovoljno da iskoristis maksimalnu snagu brenera.
Btw, ja sam sa svojim brenerom uspio rastaliti bakrenu zicu, moze se ali nije bas lako.

Endimion17
16.09.2008., 21:47
breneri razvijaju i više nego dovoljnu temperaturu plamena za taljenje bakra, međutim neće se rastaliti veći komad. da bi se komad rastalio, mora mu temperatura prijeći talište, a to je teško postići jer toplina stalno bježi. možda da je manju količinu staviti u prikladno izdubeno korito od azbesta, pa prekriti konusom plamena... svejedno jako teško.
užasno je teško rastaliti čak i NaCl, a on ima talište na 801°C.

Endimion17
17.09.2008., 19:08
etanoatna kiselina 80%-tna AKA octena kiselina, koncentrirana AKA octena esencija. :)
250 ml = 19.9 kn u Plodinama (http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/pokusi/octena_esencija.jpg)

Smrdi i kroz plastiku. I već me glava boli.

kaminjo
17.09.2008., 22:34
ma znam,to me malo mučilo da mi nije nešto u redu sa brenerom,al sam mi je pao kamen sa srca.što se tiče 80% octene,za 250ml dat 20 kn je puno.ja imam 1l 99,8% octene kiseline zaledi se na 16,7*C i od istoga je proizvođača,Alkaloid ,a plaćena je nešto više od 100kn.

Endimion17
17.09.2008., 22:54
Bit ovog threada upravo i jest navesti što, gdje i koliko je plaćeno, tako da i drugi mogu nabaviti. Moderatorsko toleriranje svega ostalog je sve manje i manje.

panorama
18.09.2008., 08:49
Trebam pomoć. Potreban mi je kalcijev klorid, cca. 0,5 kg. Gdje ima za kupiti u Zagrebu ? Potreban mi je za otopinu ( uz vinobran i neko močivo ) koja se koristi zaštitu i konzerviranje jabuka u podrumu.

Endimion17
18.09.2008., 10:49
Kalcijev klorid ima kupiti u Plodinama u prilično velikim (i ne baš jeftinim) pakiranjima kao sredstvo za uklanjanje vlage iz stana. Nema garancije da u njemu nema barem tragova nečega što bi bilo otrovno za ljude. Možda su ga dobili od otpadaka kloridne kiseline i tko zna kojeg kamenca, pa sadrži željezo, krom, nikal. Ne preporučam tehničke kemikalije koristiti u prehrambene svrhe.

kaminjo
20.09.2008., 12:18
Gdje bi se dalo kupiti vaselin.

fussbaler
20.09.2008., 18:52
vazelina ima za kupiti u pevecu

Endimion17
20.09.2008., 20:26
Pravi muškarci koriste motorno ulje. :zubo:

stampida
20.09.2008., 20:28
mislim da je sve to relativno :):mig:

kaminjo
21.09.2008., 13:44
hehe,ovdje je motorno ulje neupotrebljivo,mislio sam otići u sex shop jer valjda oni toga imaju ali ipak preveliki je BED.

kaemikus
22.09.2008., 13:42
imam: 1,5-Dienil-penta-1,4-dien-3-on (ili dibenzilaceton)

sal_mirabilis
22.09.2008., 20:27
imam: 1,5-Dienil-penta-1,4-dien-3-on (ili dibenzilaceton)

Misliš na dibenzilidenaceton (http://en.wikipedia.org/wiki/Dibenzylideneacetone)?

Ćeš da nješto kompleksiraš? :D

929
23.09.2008., 14:03
Gdje se može nabaviti urea ??

pseudomorgoth
25.09.2008., 12:34
Today's a good day... Baš sam od svog profe dobio NATRIJ!!!! U lijepoj staklenoj posudici, iako se vidi da je dosta star, gotovo je sav prekriven slojem oksida, no kad se prereže, vidi se da je to još uvijek onaj. Kad se vratim doma, nabaciti ću par slikica s pokusima, ovo javljam sa sata informatike.

kaminjo
25.09.2008., 17:54
3kg 14kn provjereno Florin 7.nabavio sam neki transformator i ovaj vikend spremam raditi elektrolizu.Katoda nehrđ. čelik,a za anodu bi mi trebao grafit i sad tu nastupa problem.vaditi ono iz baterija je apsurdno jer je premalo,trajalo bi godinama.trebao bi mi neki veći komad grafita ili eventualno prešani ugljen ali sumljam.ima gdje kupiti veće komade grafita ?

mentalerrror
26.09.2008., 08:35
Jel zna netko gdje ima za kupit Aluminijev oksid??
Ili kako ga napraviti?

kaminjo
26.09.2008., 14:43
uzmeš alu folije i zgužvaš u lopte te je jako zagrijavaš sa brenerom,sve dok se ne počne raspadati.

mentalerrror
26.09.2008., 19:42
uzmeš alu folije i zgužvaš u lopte te je jako zagrijavaš sa brenerom,sve dok se ne počne raspadati.

I šta onda ?Jel ono šta ostane aluminijev oksid?

Endimion17
26.09.2008., 19:50
Ne, tim nećeš dobiti ništa. Samo spaljenu smjesu aluminija i njegovog oksida. Zaštitni sloj na njemu je nevjerojatno tanak tako da uvijek ostane aluminija između, a plamen propan-butana čak ni ne dopušta ponovnu oksidaciju. Najbolje pitati TLM u Šibeniku. :D

mentalerrror
26.09.2008., 20:02
Najbolje pitati TLM u Šibeniku. :D
A ja sam u Zg.
Našao sam nešto kao zmiksati aluminijevu foliju i vodu u blenderu i to osušiti i eto aluminijev oksid je li to moguće?

Endimion17
26.09.2008., 20:14
A ja sam u Zg.
Našao sam nešto kao zmiksati aluminijevu foliju i vodu u blenderu i to osušiti i eto aluminijev oksid je li to moguće?

Ne. To je grubi aluminijski prah. Aluminij ne reagira s vodom pri standardnim uvjetima.

ChemLab
26.09.2008., 21:35
Jel zna netko gdje ima za kupit Aluminijev oksid??
Ili kako ga napraviti?

Lako se napravi. Uzmi Al (npr. folija) i otopi u HCl. Otopini dodavaj polako razrijeđenu otopinu NaOH (u trgovini se može kupiti kruti NaOH u pakovanju od 250g za nekih 15-ak kn kao granule za odčepljivanje odvoda i mogu reć da je taj NaOH poprilično čist). Ne pretjeruj sa NaOH jer će ti se prvotno stvoreni Al(OH)3 otopiti u suvišku. Ako se to ipak dogodi, možeš ga ponovno istaložiti dodatkom NH4Cl ili razrjeđivanjem otopine. Dobiveni bijeli talog operi do neutralne reakcije vodom (najteži dio posla, jer je talog koloidan), nakon toga ga odijeli, osuši i ižari. Žarenjem nastaje Al2O3.

sal_mirabilis
26.09.2008., 23:17
Lako se napravi. Uzmi Al (npr. folija) i otopi u HCl. Otopini dodavaj polako razrijeđenu otopinu NaOH (u trgovini se može kupiti kruti NaOH u pakovanju od 250g za nekih 15-ak kn kao granule za odčepljivanje odvoda i mogu reć da je taj NaOH poprilično čist). Ne pretjeruj sa NaOH jer će ti se prvotno stvoreni Al(OH)3 otopiti u suvišku. Ako se to ipak dogodi, možeš ga ponovno istaložiti dodatkom NH4Cl ili razrjeđivanjem otopine. Dobiveni bijeli talog operi do neutralne reakcije vodom (najteži dio posla, jer je talog koloidan), nakon toga ga odijeli, osuši i ižari. Žarenjem nastaje Al2O3.

Zašto ne rabiti sodu? :confused:

mk1964
28.09.2008., 10:13
bok ljudi, evo ja se vracam na forum...
ugl. ja sam lik koji je po forumu nesto malo pisao oko 60-ih stranica...
Idem u skolu s Pseudomorgoth-om, i oboje smo zagrizeni kemijom ( ja sam mu otkrio ovaj thread)....
U mom se labosu od zadnjeg pisanja naslo jos puuuno novih kemikalija. npr: BIJELI FOSFOR, KI, Jod, Mg, Na, NI3...

mk1964
28.09.2008., 12:16
kada sam pomijesao vodenu otopinu kalij permanganata s kalijevim jodidom, dobio sam nesto zuto, sutradan je to postalo prozirno, i napravio se smeđi talog. zna li netko što je taj talog???

ChemLab
28.09.2008., 13:34
Zašto ne rabiti sodu? :confused:

Ok, može i sa sodom, nisam napomenuo zato jer sa NaOH ide poprilično dobro.

Lvxor
28.09.2008., 20:38
Skupih malo vremena i dođoh.
Evo dugo govorim staviti sliku broma:
http://farm4.static.flickr.com/3293/2895413617_155c8ce74e.jpg

Sintetiziran je( reaktanti su H2SO4,MnO2,NaBr ),no ako koga zanima,
napisat ću postupak (stehiometrija,pribor....) na ''kemijski pokusi''.

Cink u prahu 100g. iz Juričeka.Tri ove 200-tinjak kuna:
http://farm4.static.flickr.com/3249/2895416559_329cfc916e.jpg
Pripravih još malo više bezvodnog Cu-sulfata,p.a.čistoće:
http://farm4.static.flickr.com/3140/2895419431_531906173b.jpg

kaminjo
29.09.2008., 22:43
zar u juričeku ima cinka u prahu,u cjeniku i ponudo ga nisam našao.

Lvxor
30.09.2008., 13:38
zar u juričeku ima cinka u prahu,u cjeniku i ponudo ga nisam našao.
neznam što gledaš, ali u cjeniku jest ponuđen cink, imaš granule 100g ili prah 250g iako za 250 g nije naznačeno
u ponudi da je u prahu.

kaminjo
30.09.2008., 20:48
aha thx meni piše sam cink 500g i ne piše da je prah.:):) moram svratiti za koji dan obnovit zalihe:D:D:D:D:D:D

mk1964
01.10.2008., 22:15
Skupih malo vremena i dođoh.
Evo dugo govorim staviti sliku broma:

Sintetiziran je( reaktanti su H2SO4,MnO2,NaBr ),no ako koga zanima,
napisat ću postupak (stehiometrija,pribor....) na ''kemijski pokusi''.

JESI TI NORMALAN!?!?!?!?!?!?!
razumijem te jer i ja strastveno skupljam kemikalije, i željeo bi Br, ali on uvijek isparava. znam tipa koji je imao Br u zavarenoj staklenoj cijevi,drzao ga je na tavanu i nakon godinu i pol, Br je ispario, a oko cijevi je ležala hrpa mrtvih golubova. uz to Br uzrokuje impotenciju :visi:

Endimion17
01.10.2008., 23:24
Nije mogao ispariti kroz staklo, nikako. A elementarni brom ne izaziva impotenciju niti ima ikakve veze s vojskom. Alkalijski bromidi su sedativi, ali svejedno, to je mit koji se bez veze vuče.

Lvxor
02.10.2008., 12:36
JESI TI NORMALAN!?!?!?!?!?!?!
razumijem te jer i ja strastveno skupljam kemikalije, i željeo bi Br, ali on uvijek isparava. znam tipa koji je imao Br u zavarenoj staklenoj cijevi,drzao ga je na tavanu i nakon godinu i pol, Br je ispario, a oko cijevi je ležala hrpa mrtvih golubova. uz to Br uzrokuje impotenciju :visi:

1.EJ EJ, SMIRI malo te nepotrebne emocije!!:rolleyes:
Jel' se to ono zove ''sindrom kiseloga grožđa'' :lisica vidi grožđe
i želi ga očajnički, a ne može ga dohvatiti jer je previsoko na lozi.
odustala je na koncu rekavši: a ionako je kiselo;
rekao si da bi želio brom, ali si vjerojatno sebi utuvio u glavu da je to nešto nedohvatno, pa onda omalovažavaš one koji si to mogu priuštiti i sam subjekt
(brom u ovom slučaju).

SIGURNO JE da ja NISAM INSTANT KEMIK, kao neki..i stoga sam, želeći sintetizirati brom, već pobogu imao i neko znanje i o bromu i o okolnostima...

2.nije bi željeo, nego bih želio.:zubo:
3.Endimion ti je već sve lijepo objasnio.

mk1964
02.10.2008., 21:30
1.EJ EJ, SMIRI malo te nepotrebne emocije!!:rolleyes:
Jel' se to ono zove ''sindrom kiseloga grožđa'' :lisica vidi grožđe
i želi ga očajnički, a ne može ga dohvatiti jer je previsoko na lozi.
odustala je na koncu rekavši: a ionako je kiselo;
rekao si da bi želio brom, ali si vjerojatno sebi utuvio u glavu da je to nešto nedohvatno, pa onda omalovažavaš one koji si to mogu priuštiti i sam subjekt
(brom u ovom slučaju).

SIGURNO JE da ja NISAM INSTANT KEMIK, kao neki..i stoga sam, želeći sintetizirati brom, već pobogu imao i neko znanje i o bromu i o okolnostima...

2.nije bi željeo, nego bih želio.:zubo:
3.Endimion ti je već sve lijepo objasnio.

1. Ti želiš reć da sam ja ljubomoran??? Ne ja uopce nisam ljubomoran, niti mi smeta sto ti imas brom, nego sam ti samo htjeo dati savjet.....
2. Nije tocno da si nemogu priustiti Brom. imam bromide, te ga mogu izvuci iz njih.
3. Ako je to sto je Endimion rekao tocno, onda cu ga mozda probat napravit.

fussbaler
04.10.2008., 20:45
ej ljudi neko je napiso da NaOH(u granulama) ima za kupiti kao neko sredstvo za odčepljivanje ako taj neko moze reci ime tog proizvoda

kaminjo
04.10.2008., 20:55
ja ga ne kupujem u granulama,ali ga ima kupiti pod imenom cevosan 50% NaOH.ja kupujem u obliku listića (piše kaustična soda) 13kn 1Kg

fussbaler
07.10.2008., 20:55
ej ljudi zna ko gdje nabaviti otopinu srebro nitrata

pseudomorgoth
07.10.2008., 22:16

koliko se sjećam koristi se u razvijanju fotografija. Ili su to srebrni halidi?
Uglavnom ako se koristi onda samo u onim rijetkim shopovima koji razvijaju analogne fotke, kao kodak i kompanija.

kaminjo
08.10.2008., 12:47
ja još imam 20ml toga užanso je skupo užasno ,ovo svoje koristim za srebrov karbid i to mini količinama.

fussbaler
08.10.2008., 20:14
imam pitanje gdje i kako vi bacate(odlažete) kemikalije koje su stetne za okolis,zivotinje,ljude itd. sigurno ih ne izlijete u sifon

ljudi naso sam neku starnicu u srbiji koja uvozi kemikalije i proizvodi evo link (http://www.metal-export.co.yu/)

Endimion17
09.10.2008., 16:17
imam pitanje gdje i kako vi bacate(odlažete) kemikalije koje su stetne za okolis,zivotinje,ljude itd. sigurno ih ne izlijete u sifon

ljudi naso sam neku starnicu u srbiji koja uvozi kemikalije i proizvodi evo link (http://www.metal-export.co.yu/)

nije baš da ima previše štetnog. opasni su ioni teških metala, njih se precipitira u netopljive taloge. anorganski anioni su većinom već nazočni u prirodi (nitrati, sulfati, fosfati, kloridi, karbonati, itd.).
uglavnom, nema previše otrovnih spojeva, i većina se da precipitirati i izliti u kanalizaciju uz puno vode.
što se tiče organike, možeš je zapaliti u zdjelici ako su manje količine. produkti su CO2, H2O, čađa, eventualno HCl, možda i nešto gore, ali to su jako male količine. s velikima i ne radimo. :ne zna:

ta firma ima dosta zanimljivih proizvoda. dobro je to, to su tehničke čistoće pa i prihvatljive cijene.

pseudomorgoth
09.10.2008., 20:34
Evo samo da vam kažemda mi se danas baš posrećilo; dogovorio sam se sa svojim dilerom broj 5 da mi proda 1 l 30% H2O2 za samo 25 kn, a diler broj 3 će mi u utorak dati oko 2 cm^3 NATRIJA. Ako to nije sreća...

Lvxor
13.10.2008., 21:34
Ja imam boraks(natrijev tetraborat dekahidrat). i on se dade nabaviti u brodogradilištu(škveru)
Uvjet nabave:veza.njega bi se moglo tražiti i u prodavaonici za pribor za zavarivanje. služi
za čiščenje metala prije lemljenja.
imam ga oko 200g.

fussbaler
17.10.2008., 16:28
Ljudi ja sam naso jos jednu firmu koja prodaje kemikalije u hr evo link (http://www.kuna-corporation.hr)

EJ LJUDI NA OVOJ STRANICI POD "FINIM KEMIKALIJAMA" PRODAJU ŽIVU :cerek::eek: po 250g:eek: neznam kolko kosta ali mora da je skupo

Ovo je slika od Pacemakera koji sadrži plutonij(nije zajebancija takve stvari su postojale) link (http://i509.photobucket.com/albums/s337/fussbaler/Pacemaker.jpg)

kemikus
17.10.2008., 19:48
jp, al imaš puno problema oko kupnje bilo čega.osobna,podatci......

sanjuska87
24.10.2008., 11:31
1l NaOH 50% rastvora u zalihi :D

Normala00
25.10.2008., 23:19

Šta će ti? :D

Uzgajaš marihuanu?:E

Uglavnom, imaš ga uzeti u boljim ljekarnama (Bar je bilo). Navodno se koristi za restauraciju stakla. :ne zna:

ChemLab
26.10.2008., 00:09
Ima AgNO3 u Juričeku, ali je vraški skup.

BengalkaST17
26.10.2008., 13:54
Ej ljudi, evo me nakon toliko dugo vremena. Inače vjerujte mi opravdan je razlog što me nije bilo toliko dugo. Radio sam cijelo ljeto na Glavnoj tržnici u Splitu i kod ujca. Kad sam završio s poslom i kad sam dobio plaću pokupovao sam znate samo koliko kemikalija nakon toga, puuno! Onda je došla škola (maturant), pa onda i trening, mora se malo vrimena ostavit i za sebe, prijatelje, laboratorij, i druge stvari. Jedna od drugih stvari je ta da sam s ekipom napravio kućicu (kuuću) od 25 kvadrata (5 puta 5) i skale, ali više o tim nebitnim stvarima na ovoj stranici=> http://split.com.hr/hr/news-detail/20081008-djirpogradu-mala-se-poskliznula .

@ fussbaler (dana 01.08.2008., 00:21-stranica 94.). Za barijev nitrat ti nisam siguran di ga baš ima kupit izravno. Mogao bi pogledati u Juričeka, ili da ti ga oni naruče ako ga nemaju, jer za to imaju odobrenje. Meni je ovdje u Splitu zatvorio, pa moram naručivati svaku kemikaliju posebno, što nije niti malo lako, jer ti nabiju još cijenu dostave:(! Ne sjećam se da sam rekao da znam gdje ima nabaviti barijevoga nitrata. Ako sam i rekao, možda ti i mogu pomoći, ako mi kažeš na kojoj je to stranici ovoga foruma:?
Inače ja sam imao retrodu, ali jednostavno sam se lijepo obukao i na fin način otišao do bolnice i zamolio onoga portira da mi pokaže gdje je laboratorij. Kad sam pokucao na ta vrata onako štekerski se njoj uštekao i na ljubazni način dobio nju i još tikvice koje su prije grla izdužene, a one su bolje nego sama retroda. Ja sam se toliko spojio s tom gospođom, da ti je ona meni, nabavljala neku opremu. Što ti je meni trebalo, ja joj napišem na papir, a ona naruči.

Vazelina ima kupiti u ljekarni, mislim nije skup, a može biti da je u Pevecu jeftiniji, iako u njega ne volim ništa uzimati jer je nekada toliko jeftin da prodaje nekvalitetne proizvode, ali dobro, ovdje su pitanje kemikalije, pa je OK onda. Mislim trebam baš pitati Kaminja čemu će mu to, jer je baš to proizvod koji je bio najviše prodavam po sexy shopovima i to baš u Rijeci, jer ga uzimaju pederi (homoseksualci), da prostite, mislim znate zbog čega:)! Da, evo čitam na drugoj stranici (104.) da znate o čemu je riječ, mislim normalno, niko nije glup, ali eto. Kažem vam ima puno ovden dice koja se predstvljaju kao da imaju 17-18 godina, čoviče ide mi to na nerve!

Natrijev hidroksid (NaOH, natrijeva lužina-otopina). Znaš da su kalij i natrij slični elementi, tako da kalijev hidroksid nema velike razlike. Može kupiti u dućanima koji su namijenjeni za elektromehaniku i profesionalnu elektroniku i audio-video opremu. Jedan od takvih je i Chipoteka. Nemoj da ti izgleda da je reklamiran. Imena firmi nemoj nikad stavljat i reklamirat ih, a pogotovo slikavat, jer te oni ne plaćaju. Ja njega kupujem 250g za 34 kn! Možda je skupo, ali ga ja ne koristin tako često. Osim kad u natrijevu lužinu uvodim klor ili pak za proizvodnju amonijaka. Inače NaOH služi kao razvijač za foto, tj. za tiskane pločice, on je pak pribor za izradu. Proizvođač je Njemačka, a uvoznik je Z-el d.o.o. Zagreb, Industrijska cesta. 10%-tna otopina NaOH ili ti ga natrijeva lužina se priprema tako da 10 g se otopi u 100 ml ili ti ga 100g u 1 litri vode. On je dosta skup kad se gleda 250g 35 kn, a 10%-tna se dobiva s 10g na 100ml. Puno više se isplati kupiti Cevosan.
http://i277.photobucket.com/albums/kk77/Stipe1990/DSC00094.jpg
http://i277.photobucket.com/albums/kk77/Stipe1990/DSC00095.jpg
http://i277.photobucket.com/albums/kk77/Stipe1990/DSC00096.jpg
http://i277.photobucket.com/albums/kk77/Stipe1990/DSC00097.jpg
http://i277.photobucket.com/albums/kk77/Stipe1990/NatrijevHidroksid.jpg Ovo ti je slika od kaminjivog natrijevog hidroksida, mislim da se on ne ljuti što sam „posudio“ njegovu sliku da bi je tebi pokazao.

@ Endimion17
Kažeš da si bio u shopingu. Kupio si Vinsku kiselinu, ne znam što će ti, ali mislim da si jedan od onih, koji kad vide neku čistu kemikaliju, žele je rado imati, a ni sami ne znaju čemu će im služiti i oće li je za što uopće ikada koristiti, ili samo da vide kako izgleda i s čim reagira. Tj amonijev hidrogenkarbonat si uzea isto kao i ja, ne znaš čemu će ti služiti, ali si ga uzea reda radi, vidio si mene kad sam stavio sliku tamo u 6-7.-misec pa kupia po meni:)! Ajde malo šale ne škodi, nemoj se sad ljutit!

@Lvxor-zašto radite svi tu zelenu galicu i zašto uopće pitaš tako lako pitanje, gdje ju nabaviti. Pa moji ljudi ja vam nabavljam 25 kila zelene galice po cijeni od 100 kuna i 98%-tne je čistoće, vrlo visoke a proizvodi je Cinkarna. Ako kome triba koje kilo neka se slobodno javi.

Ma da mi je znat koji je taj Luksan23, pa bi mu očita bukvicu. Prije su se stavljali brojevi kraj nadimka što bi značilo večinom godine, ali ovako čoviče ovo su dica, pa zapalit će jedan put cilu kuću, aa, nije normalan, majke mi!

Ali srebrov nitrat služi kao umjetno gnojivo za marihuanu, ili čemu služi?!

Jericho159
26.10.2008., 18:18
radje necu komentirat ovaj post..

btw pozdravalja te enygmator i pita kada ste vas dvojica o tome pricali?

mk1964
26.10.2008., 22:31
napravio sam jucer HI..... dal ga jos neko ima?

Endimion17
26.10.2008., 22:57
Jodovodik? U kakvim količinama?
To je plin. Ne možeš ga "imati" osim ako nemaš aparaturu koja može tako korozivni i agresivni plin ugurati i ukapljiti pa zatim zataliti u ampulu.
Korisno je jedino otopiti ga u vodi i dobiti jodovodičnu tj. jodidnu kiselinu.

mk1964
27.10.2008., 17:59
ispravak: imam HI (aq). pretpostavljam da je koncetrirana, jer se puši ko luda......

sleep
29.10.2008., 06:37
Ha, ha, bilo je samo pitanje vremena:
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/27943/Default.aspx

Ljudi, pazite sto ovdje pisete jer "neprijatelj" nikad ne spava :rofl:
A strucni savjeti i "ja ovo, ja ono.." gore spomenutog lika su jednostavno pozivali na malo obavjesnog razgovora i premetacinu.

fallenscientist
29.10.2008., 10:02
cuvaj ju u reagens boci sa destiliranom vodom, jer na zraku isparava...znaci svaki put kad otvoris bocu otrovne pare izadju van...tako ja cuvam svoju

Endimion17
29.10.2008., 17:25
Ono što ja smatram sramotnim jest to da se kemičare amatere poistovjećuje s pirotehničarima amaterima. Ovaj članak je to glatko i efektivno izveo i moje ne tako skromno mišljenje jest da bi Slobodnoj Dalmaciji trebalo poslati jedan e-mail u kojem se žalimo na takav tretman.

Bengalka, ja stvarno ne znam je li tvoja krivica, ili je krivica autora članka, no ti meni ne djeluješ kao kemičar amater nego kao piroman. Ono što ti piše u profilu ne mogu provjeriti ali zabrinjava. Piromanija je psihički poremećaj. To nije ništa cool, to nije ništa zabavno. To je poremećaj jer koči osobu, i stalna je prijetnja drugima. U isti rang spada i kleptomanija, samo što piromanija može imati daleko opasnije posljedice.

Vatra jest lijepa pojava. Kako i ne bi bila? Svijetli, zna biti obojana, miče se. To je užareni plin. Vidljiva kemijska reakcija. Smatrati vatru lijepom nije piromanija. Piromanija je nešto sasvim drugo.

Kemičari amateri se bave kemijom. Kemija uključuje i reaktivne spojeve, sasvim razumljivo, ali kemija se ne vrti samo oko toga. U laboratoriju prosječnog kemika naći će se svakakve kemikalije, i optuživati kemika da je opasan, zato jer u laboratoriju ima nekakav oksidans je iracionalno, jer se od svačega da složiti svašta. Onaj tko ima volju, namjeru i sredstva, može napraviti jako puno toga. A ako ima zle namjere, može izazvati štetu bilo čim.
No laboratorij koji sadrži gotovo samo pirotehničke smjese, jake oksidanse, pirotehničke reducense, nije laboratorij kemičara amatera. To je laboratorij pirotehničara amatera.
Svaka čast pirotehnici, no ima jako malo ozbiljnih ljudi koji se tim bave. Uglavnom su djeca, adolescenti, kojima je najveći doseg dignuti u zrak kantu za smeće.

Podforum PZ nije mjesto za takve. On sadrži nekoliko specijaliziranih threadova: thread za opisivanje kemijskih pokusa, thread za informiranje o nabavku kemikalija (upravo ovaj) i thread za nabavak laboratorijskog pribora (fiz, kem, bio).

Zbog ljudi koji se po Internetu hvale svojim podvizima dizanja stvari u zrak, zbog ljudi koji se hvale posjedovanjem industrijskih eksploziva, kemičari amateri su pod stigmom - ne mogu nabaviti ni najbenignije kemikalije kao što su standardne otopine za titraciju. Nisu tu stigmatizirani samo kemičari amateri, nego i raketni modelari kojima oksidansi trebaju za raketne motore.
Stanje je još gore, zbog toga jer se kemike ne smatra samo bombašima, već i trovačima. Zašto? Zbog par budala.

Bengalka, jesi li ti svjestan da će zbog tvog članka kemike okužiti još gori zadah po kriminalu? Moje pitanje jest - zašto si dao intervju Slobodnoj? Tko te tjerao? Jesi li to učinio zbog želje za slavom? Pa, uspio si. Sad si izašao na naslovnici Slobodne Dalmacije. Svi znaju za tebe, djeci s petardama ćeš postati uzor.

Ono što je za kemike najžalosnije jest to da si pristajanjem na taj intervju dopustio da se u vrijeme kada se događaju atentati, kada policija vreba na zločince, kada su razne službe napete kao strune, na kemike gleda kao na potencijalne izvršitelje terorističkih napada. Jesi li uopće razmišljao o tome što činiš? Nakon bombaškog napada na Pukanića ići davati intervju Slobodnoj u kojoj svoju "strast" vežeš za kemike? Gdje ti je bila pamet?

Jesi li uopće razmišljao što činiš kada si svoju piromaniju išao vezivati na desetine hrvatskih kemika koje nemaju nikakvih piromanskih sklonosti, i koji mirno rade ono što vole? Tko te tjerao da svoje aktivnosti vežeš na nas? Voliš pirotehniku? Još si i piroman? Neka si. Mi nismo. Stay away.

Ovim postom želim svima dati do znanja da se pirotehnika na Prirodnim znanostima više neće tolerirati. Od trena objave ovog posta, pa na dalje, osoba za koju se bude postojala osnovana sumnja da nije kemik nego amater bombaš, dobit će ban. Broj dana ću naknadno utvrditi u konzultaciji s ostalim moderatorima.
Ne uvodim strahovladu, nego stavljam na snagu normalne stegovne mjere. Dosta mi je, PUN MI JE KURAC, da se tako izrazim, toga da se ljude koji se s ljubavlju bave kemijom, fizikom i biologijom, i koji namjeravaju studirati nešto iz tog polja, smatra otpadnicima društva, bombašima i trovačima.
Jedno je pokazati sintezu nekog reaktivnog spoja, kada to radi forumaš koji je otprije poznat po predstavljanju spojeva koji nisu vezani za bombaštvo, a drugo je kad se na forum stiže s namjerom raspravljanja o bombama. Ne želim ni čuti "to ti je sve relativno", jer nije. Nanjušim vas kao pas kost.

Ovaj thread je pod statusom čišćenja. Zatvoren je. 30% je očišćeno i proces će se nastaviti.
Threadovi klonovi koji sada iz nekog razloga niču kao gljive poslije kiše će se zatvarati i brisati.

Endimion17
15.11.2008., 17:07
Nakon dulje stanke, otvaram ovaj thread. Potrošio sam jako puno vremena na njegovo čišćenje, što će neki primijetiti po smanjenom broju postova koje sad imaju. Ne želim ponovno gubiti vrijeme. Pobrisao sam stotine postova, i bilo je ubitačno čitati ih. Thread je skraćen za jedno 50 stranica.
Pravila su od sada izuzetno stroga. Tko god ih bude kršio, ma kakav forumski "status" imao, bit će sankcioniran. Nema iznimke.

Thread služi davanju informacija koju kemikaliju imate, gdje i kada ste je nabavili i po kojoj cijeni.
Također, smijete pitati gdje se nešto može nabaviti, no preporučam tražilicu (http://forum.hr/search.php) prije upita.

Ukoliko osoba ne postavi sve informacije, to je njeno pravo.
NE ZACHATAVAJTE thread pitanjima kao što su: "Gdje si nabavio?", "Odakle ti?"
To će se brisati i dobit ćete crveni karton od 30 bodova. Pitajte ju na PM.

Ukoliko ste kemikaliju sami sintetizirali ili izdvojili, smijete napisati kako, bilo bi lijepo da detaljnu proceduru napišete na ovom threadu (http://forum.hr/showthread.php?t=365234), ali nije nužno. Primjerice, ako netko napiše da ima spoj X, smije dopisati: "Dobio sam ga zakiseljavanjem spoja XY, procedura je na ovom linku."
Ovdje nemojte pisati pokuse.

Ne pišite postove koji se sastoje samo od pohvale, ushita i sličnog. To će se brisati, i dobit ćete isti karton.
Ukoliko netko bude kršio pravila i zatim pisao: "Sorry." dobit će karton.
Prekršite pravilo opet, ismijavajte i/ili zajebavajte, i dobit ćete trodnevni ban.

Osobe koje ulete na thread s omraženim i iritantnim pitanjima o oksidansima, raznim primarnim eksplozivima, a za koje je očito da kemijskog znanja nemaju, da ih zanima dizanje stvari u zrak, te sve za koje se u kontaktu s ostalim moderatorima utvrdi da su bombaši amateri, dobit će sedmodnevni ban.

Smijete napisati da imate neku kemikaliju. No poticanje na bombaštvo se neće tolerirati. Tanka je granica, a mi je znamo prepoznati. Nije teško razlučiti kemičara amatera od bombaša.

Ukoliko netko bude otvarao account s jedinim ciljem - bombaštvom, dobit će permaban.

Nemojte ovo smatrati pretjeranom represijom. Pravila su jednostavna i lako ih se držati. Poštujte svrhu threada, ne chatajte i ne zajebavajte.
Zapamtite, pravila su tu zbog vas. Neki to jako dobro znaju.

Da ne bi bilo "nismo znali", ovo je prekopirano u prvi post.

Göttspöđä
15.11.2008., 21:00
NHF ali mislim da si ga triba ostavit zalockanog. Forumska verzija pijace Anarhističke kuharice... not kewl. Bragging kako si potencijalni neprijatelj državnog poretka... :lol: :rolleyes: ... kuiš?
Šteta, jer ovaj thread sam jedan period pratila sa guštom (zbilja sam par osoba doživljavala ko klince od 5 godina kad ih odvedeš Willyju Wonki na turneju kroz tvornicu). Šteta je što se sveo na pirotehničko izdrkavanje, da oprostiš na izrazu.

(Moj) post možeš slobodno obrisati da ne kvarim kontinuitet resurrectanog threada s tendencijom novog razvoja.

Endimion17
15.11.2008., 21:12
NHF ali mislim da si ga triba ostavit zalockanog. Forumska verzija pijace Anarhističke kuharice... not kewl. Bragging kako si potencijalni neprijatelj državnog poretka... :lol: :rolleyes: ... kuiš?
Šteta, jer ovaj thread sam jedan period pratila sa guštom (zbilja sam par osoba doživljavala ko klince od 5 godina kad ih odvedeš Willyju Wonki na turneju kroz tvornicu). Šteta je što se sveo na pirotehničko izdrkavanje, da oprostiš na izrazu.

(Moj) post možeš slobodno obrisati da ne kvarim kontinuitet resurrectanog threada s tendencijom novog razvoja.

Jesi vidjela kako gamad odmah otvori account i nastoji srušiti dobru stvar?
Ne, tvoj post neću izbrisati.

Ovaj thread se pretvorio u sijelo budalaštine, no sad to više nije. Kao što sam rekao, pobrisan je ogroman dio sadržaja i vjeruj mi, nastavit će se brisati. Kartoniranje, bannanje, permabannanje, brisanje bez milosti. Više nema nikakve tolerancije. Nula.

929
16.11.2008., 16:16
Gdje nabaviti kalijev karbonat ili kako ga napraviti?
Ako neko zana recept na ka ga postavi na ovom linku

http://forum.hr/showthread.php?t=365234&page=6

fussbaler
16.11.2008., 18:35
Ljudi zanima me nabava tekućeg dušika
Ako tko ima da moze nabaviti oko 1-2 litre
Mislim da sam negdje cuo da ih koriste za smrzavanje nekih štetnih bradavica, pa mozda da pogledam kod nekog doktora (ako je neko siguran da ih tu koriste)...ali nisam siguran

Uglavnom ako ima ko da moze nabaviti neka javi preko PM(ne p.... materine, nego Private Messages)
THX

noeschem
16.11.2008., 20:55
:top::top::top:EJ LJUDI NARUCIO SAM U LJEKARNI(OBICNOJ) 20 DEKA SUMPORA I 20 DEKA KALIJ NITRATA..
TO ME DODE OTPRILIKE 40 KN..(LJEKARNA JE U RIJECI NA KORZU):top::top::top:

mk1964
17.11.2008., 23:09
U moju su se zbirku jucer uvrstile i slijedece kemikalije: HgO, KClO4, NaBr, jos 100ml HNO3 conc., Ledena octena, Br.....

Tekući dušik posjeduje nasa bolnica u Puli al ne vjerujem da bi ga dobio...

kemikus
20.11.2008., 19:34
Evo nešto što se tiče dušika o ovom slučaju komprimiranog.tražim već duže vrijeme tvrtke koje se bave prodajom plinova u mojoj blizini .I napokon nađem jednu tvrtku .10l dušika (250 bara)(99,998) čistoće 46 kn. i otišao sam malo do tamo a uvjeti su ovakvi.trebam imati bocu koja drži toliki pritisak (250 bara),a ukoliko je nemam ,mogu je iznajmiti uz kauciju od 2000 kn.:mad::mad::mad:.jel zna tko gdje ima kupiti ovakvih boca po "malo nižoj cijeni".

BengalkaST17
23.11.2008., 10:02
Da i ja smatram sramotnim to što kemičare amatere smatraju i poistovjećuju istima kao i pirotehničare amatere. Meni je isto to glupo i kod novinara i kod nekih koji nemaju veze s kemijom, a imaju takvo razmišljanje. Ti slobodno pošalji e-mail, niti ti branim niti ti mogu braniti, bar ima svako pravo na svoje mišljenje što je sloboda svakoga i ja sam ga spreman saslušati.
Je li ti znaš tko su uopće piromani. To su ljudi koji pale šume i travu (nisko raslinje), a oni nemaju baš velike veze s pirotehnikom (vatrometima i to). Misliš li da ja volim paliti šume i livade ili misliš da ja volim, cijenim i poštujem pirotehniku. Onda je zapravo krivica novinara (grafičara ili autora). Kao prvo dogovor nije bio da budem u naslovnoj, već da se mene samo spomene kad se bude govorilo o Pukaniću. A drugo je i ta pogreška. Znaš što se kaže za novine:“Naslov prodaje novine. Naslov čita 70% ljudi a članak 30% ljudi“, što je istina. Moram ti treći još to da je meni pirotehnika sve, moj cilj u životu. Ali o vojnoj militariji i samoj pirotehnici znam skoro sve. Eventualno još po koji podatak koji mi nedostaje, želim ti reći da pirotehnika nije toliko velika znanost kolika je bilo koja druga, uzmimo za usporedbu nju i kemiju. Pirotehniku sam tako reći cijelu proša i dosadno mi se je vraćati nazad na to sve šta već znam, pa sam se posvetio kemiji u zadnje vrijeme. To je zanimljiva znanost kao i piro+tehnika što i sami vi ovdje znate. Mene čudi ako sam ja iskreno (istinito) napisao gdje živim i druge natuknice a tu sam eto tako napisao tek tako da popunim sve crtice, ti odmah to uzmeš za ozbiljno. Ne to nije istina, nisam piroman već pirotehničar amater. Znam da je piromanija bolest i poremećaj ni meni to nije zabavno i ja to nisam i neznam uopće nikoga koji je to. Da krađa te odvede u zatvor a piromanija možda i dva metra pod zemljom, ako bi se išlo tako nekako gledati.
Vatra jest nešto divno kao i zapaljive kemijske reakcije i spojevi. Da ako ja volim gledati vatru kao i mnogo ljudi koji nemaju veze s pirotehnikom i kemijom ne mora se nikoga odmah prozivati piromanom, što je i logično, i o tome ti ja govorim na početku.
Kemija ima dosta grana, a jedna od tih je i ona kako je ja zovem opasna ili zapaljiva gdje su te zapaljive reakcije. Ne znam jesam li ti pokazao sliku mog laboratorija, ali vidio si možda da ja imam sve one kemikalije koje su mi dovoljne za izradu eksploziva ili bilo kojeg dijela pirotehnike, a ostatak su bile obične druge kemikalije koje mi i nisu trebale nikada i koje sam rijetko kad otvarao. Imam ja VOLJU snagu i energiju (vidio si za kuuću), i to si dobro rekao s tim troje možeš čuda, ali ništa bez prvoga. Je li ti mene smatraš da ja imam neke zle namjere da sam terorist?! Ako misliš to, volio bih te ispraviti i reći da nisam od tih. Da slažem se s tim u vezi laboratorija, a i s onim u vezi djece i starijih. Ti znaš da je Internet dostupan cijeloj Zemlji, a s tim i godišta, djeci i starijima. Meni je to nešto najgore od svega, zato sam se ja uvijek bojao što ću pisati. Lako za forum, tek u zadnje vrijeme su počela dolazit dica, ali prije ih baš i nije bilo. Mene smatraš onda neozbiljnim?! OK, možda i jesi jednim dijelom upravu, ali stvarno ne možeš ovako ljude ocijeniti kroz tekst, već kad bi se mi vidjeli i popričali, onda je već drugo kako bi me nakon razgovora smatrao. Ako ikad prođeš blizu Splita, meni će biti veliko zadovoljstvo tebe vidjeti. Po pirotehnici svi gaze uvijek tijekom godine ni čut ni vidjeti za nju, a pred novu godinu to je čudo što se sve govori. Ja mislim da ću pripremiti lijep tekst sad za mjesec dana u Slobodnu o opasnosti i zabavi pirotehnike.
Za sva tri threradea znam, ali meni je jako žao što nema jedan threrad o pirotehnici. Evo ja te sad molim možeš li ikako ti napraviti jedan threrad baš o pirotehnici pa ćemo mi amateri tu pisati o pirotehnici a u kemičare se ne bi ni dirali, iako bi ja bio i na oba dvije strane.
Da, zbog takvih se ne može nabaviti dosta toga, sad ću ti nešto priznati ja u cijelom svom životu sam digao malo stvari u zrak, ali jedino na selu i nešto ispod kuće, ali nije ništa s kućnom izradom već onim eksplozivima koji su ostali u vrijeme rata kad se je dinamit kupovao po 10 kuna.
Neće imaš krivo mišljenje neće, vjeruj mi. Neke stvari se neće nikada zabraniti niti smiju ali smiju zato dostupnost omjera. Na dan kada mi je oduzelo laboratorij sutradan me je nazvao novinar. Rekao sam mu, daj javi mi se za tjedan dana kad malo prođe vremena. Javio mi se je i ja sam se našao s njim i odgovarao na pitanja koja mi je postavljao. Nije me tjerao nitko već sam sam u sebi rekao, što ću sad zna policija za mene i svi koji znaju da se bavim ovim. Neću staviti ime i prezime već neka bude anonimno s nadimkom i godinama da me ne smatraju baš velikim ditetom. Meni nije do slave, to me ne privlači, meni je veća slava ako mi netko kaže da je pročitao moj članak na Wikipediji, nego ovako. Vjeruj mi, ima i profesora u školi koji me zovu Baklja, skraćeno od Bengalka, koji su pročitali moje tekstove i ovi na treningu i na kvartu svi znaju da se bavim ovim, ali nitko nema takvo mišljenje o meni kao ti. Kažem ti volio bih se vidjeti s tobom, i mislim da će to i bit jednoga dana. Zašto me spuštaš ovako nisko kao i svi odavde i kao i ti prije, neću ja nikome biti uzor niti sam ikada bio. Kakvi si ti bio kad si bio mlađi?!
Ne, ja ti opet ponavljam intervju je bio tjedan dana prije toga, i dok se uređivao, do se je dogodilo, i eto spojili su to.
I ja sam radio, ali eto ne baš mirno, pisao sam i govorio, tu si u pravu, razmišljao jesam, ali iskreno ću ti reći da sam pomislio na ovaj threrad prije nego sam išao govoriti o bilo čemu. Volim pirotehniku i ponavljam nisam piroman. Ali zašto se onda pirotehničare amatere tretira kao piromane ili čak bolje kao bombaše?!

superhik666
24.11.2008., 11:20
Oprostite na dosadi,
gdje mogu nabaviti sljedeće kemikalije:
Kalijev karbonat
Kalijev nitrat
Kalijev jodit
kalijev hidroksid
Unaprijed hvala

pseudomorgoth
24.11.2008., 15:33
Oprostite na dosadi,
gdje mogu nabaviti sljedeće kemikalije:
Kalijev karbonat
Kalijev nitrat
Kalijev jodit
kalijev hidroksid
Unaprijed hvala

kalijev karbonat napraviš iz pepela, kalij nitrat iz Ki i dušične iseline, ili pak iz amonij nitrata, kalij jodit mislim da si pogrešno napisao, kalij jodid, njega ne znam napraviti, a kalij hidroksid isto. Ako ti se pak ne da sintetizirati, to naručiš preko firmi specijaliziranih za prodaju takvih stvari kao kemig, kemika, kuna corporation, juriček itd. ako hoćeš još imaš tražilicu

Endimion17
24.11.2008., 19:03
Ne slažem se da se kalijev nitrat pripravlja iz jodida i nitratne kiseline. Ta kemikalija je vrlo jeftina, puno lakše nabavljiva u dovoljno visokoj čistoći da bi je išli mukotrpno sintetizirati iz skupog jodida i te skupe kiseline. To se jednostavno kupi, kao što se kupi i natrijev klorid. Ne kupujemo natrij i reaktante za dobivanje klora da bi proizveli običnu sol. Preskupo je.
Sve se u načelu može sintetizirati, samo trebaju reaktanti, a oni su često daleko skuplji od produkta.

superhik666, sve navedene kemikalije je puno isplativije kupiti (upogoni tražilicu, već je pisano gdje i kako) nego proizvesti. To su jednostavni ionski spojevi, većina njih su produkti bazne kemijske industrije. Takvi produkti se ne sintetiziraju, već se kupuju. Od njih je dalje isplativo sintetizirati složenije ili nenabavljive spojeve.
Izuzetkom bi otprilike mogli nazvati K2CO3 kojeg, doduše vrlo nečistog, možeš dobiti iz pepela, no procedura je dugotrajna i IMO, ne zadovoljava. Za većinu pokusa natrijev je sasvim dobra zamjena.

trex13
24.11.2008., 20:46
Bok svima.
Trebao bi napraviti jedan eksperiment koji ukljucuje jednu specificnu kiselinu.
Pretpostavljam da se ne moze nabaviti niti dobiti u kucnoj radinosti, ali sam odlucio ipak da pitam.
Znam da je "long shot"

radi se o - CF3SO3H ili "triflic acid".

Bilo kakve informacije su dobrodosle.

sal_mirabilis
24.11.2008., 21:02
Bok svima.
Trebao bi napraviti jedan eksperiment koji ukljucuje jednu specificnu kiselinu.
Pretpostavljam da se ne moze nabaviti niti dobiti u kucnoj radinosti, ali sam odlucio ipak da pitam.
Znam da je "long shot"

radi se o - CF3SO3H ili "triflic acid".

Bilo kakve informacije su dobrodosle.

Pitam se pitam, imamo li toga na faksu. :D
Možda organici.
Ja za ovo ni čuo nisam. :

Tika
25.11.2008., 01:16
Sal, žao mi je, ali u pravilima stoji da se upisi kao tvoj kažnjavaju sa 30 bodova. Napomenut ću još jednom za sve one kojima padne na pamet spamati ovdje. Bit ćete nagrađeni kartonom.

sal_mirabilis
25.11.2008., 09:36
Sal, žao mi je, ali u pravilima stoji da se upisi kao tvoj kažnjavaju sa 30 bodova. Napomenut ću još jednom za sve one kojima padne na pamet spamati ovdje. Bit ćete nagrađeni kartonom.

Nisam primijetio da traženje i dijeljenje informacija spada u zabranjeno. :confused:

Također, smijete pitati gdje se nešto može nabaviti, no preporučam tražilicu prije upita.

Nigdje ne piše kako je regulirano odgovaranje na takova pitanja.

Pretpostavljam da superkiseline nisi povezala s pirotehnikom...

A ako ste nakanili temu reducirati na imam to i to, onda ste ga zasrali.

P.S. Pisao bih ti na peem, ali čini mi se da se tiče i ostalih. :

A onome je poanta bila da će tu kiselinu teško dobaviti ako nije u znanosti.

trex13
25.11.2008., 15:52
Nisam primijetio da traženje i dijeljenje informacija spada u zabranjeno. :confused:

Nigdje ne piše kako je regulirano odgovaranje na takova pitanja.

Pretpostavljam da superkiseline nisi povezala s pirotehnikom...

A ako ste nakanili temu reducirati na imam to i to, onda ste ga zasrali.

P.S. Pisao bih ti na peem, ali čini mi se da se tiče i ostalih. :

A onome je poanta bila da će tu kiselinu teško dobaviti ako nije u znanosti.

Ako je ovo gore aludiranje da bi doticnu kiselinu koristio za pirotehniku, onda si u krivu i preporucujem ti da ubuduce razmislis prije nego nesto napises ili nekog optuzis.
Nemam nikakvih ambicija za pirotehnikom jer nemam vise 15 godina.
Jos jednom ponavljam ako itko zna gdje se mogu dobiti i najmanje kolicine doticne kiseline neka se javi, bez obzira na cijenu.

Inace rijec je o najacoj kiselini koja postoji, prema onome sto sam procitao, i ako netko SLUCAJNO dodje u posjed neka bude IZNIMNO oprezan.

sal_mirabilis
25.11.2008., 16:27
Ako je ovo gore aludiranje da bi doticnu kiselinu koristio za pirotehniku, onda si u krivu i preporucujem ti da ubuduce razmislis prije nego nesto napises ili nekog optuzis.
Nemam nikakvih ambicija za pirotehnikom jer nemam vise 15 godina.
Jos jednom ponavljam ako itko zna gdje se mogu dobiti i najmanje kolicine doticne kiseline neka se javi, bez obzira na cijenu.

Inace rijec je o najacoj kiselini koja postoji, prema onome sto sam procitao, i ako netko SLUCAJNO dodje u posjed neka bude IZNIMNO oprezan.

Pažljivije pročitaj pa ćeš lako uočiti da takove optužbe nema. :mig:

Ono nije najjača kiselina koja postoji. Samo je komercijalno dostupna (znanstvenicima i valjda industriji).
A što će ti uopće ta kiselina? Možda je moguće improvizirati. Npr. jodovodična kiselina je isto jača od sumporne.
Ako radiš nešto veće (npr. kakav projekt), mogao bi pitati profesora kemije (ako si u srednjoj školi).

fussbaler
30.11.2008., 09:14
Ljudi ima li neko da bi prodao NaOH oko 0.5-1 kg ili 2 l (75-90% otopinu)
Neka se javi preko PM-a

noeschem
30.11.2008., 16:19
zna mozda neko gdje bi mogo nabavti sumpornu kiselinu po pristojnoj cijeni i dali bi mi dali???

fussbaler
30.11.2008., 19:01
Probaj na nekoj benzinskoj ili kod nekog mehaničara
Meni su tako dali 2 litre za 15kn
Moras ih onako pitati: gospon biste mi dali malo sumporna kiseline za tomos/peglicu/tatin akumulator od auta i tako moras zvusati onako glupavo inace nedaju(znam iz iskustva, hehe)

mk1964
30.11.2008., 23:49
Ako imate dobrog apotekarnika moze narucit.
ja sam narucio od "Alkaloida" 1l - 125 kn, conc. p.a.

fussbaler
13.12.2008., 11:53
Ljudi neznam ako nekog zanima ali nasao sam firmu koja prodaje kemikalije(ali skolama) neznam sad dali prodaju osobno
evo link (http://www.sygma.hr)
napisao sam ovaj post jer prodaju ZIVU 50g za 91kn, naravno treba se uzeti u obzir da je ziva TESKA, i to jako
i prodaju jos neke kemikalije koje su dosta zanimljive

superhik666
13.12.2008., 12:47
Može li mi netko reći gde mogu nabaviti natrij ili kalij (Sve jedno)

BUBI69
13.12.2008., 17:56
pfff... dobri kemicari ste vi :D uzor ste mi :D

zavrsavam sad 4ti razred kemicara, nemam bas nekih stvari kod kuce, mozda 20tak stvari iz lab-a, staklenog posudja nekog... neskupljam kemikalije,nisu mi privlacne bas :S

najgore sta mi se desilo je bilo pomijesat secer i H2SO4, i gledat kako nastaje C od secera, i onda lijepo stavit unutra HCL... krivo procitao vjezbu =(
nismo mogli cijeli 1 sat bit u lab-u, dok se nije izracilo...

i jos kad sam jednom otvarao bocu od amonijaka i konc HCL-a, 1 razred bio, nisam imao pojma sta je sta, i otvaram bocu direktno ispod nosa... ajme, mislim da nema nijednog bronhi bombona koji tako procisti disne puteve xD

uglavnom nista prestrasno mi se nije jos desilo :)

ChemLab
13.12.2008., 20:12
Ljudi neznam ako nekog zanima ali nasao sam firmu koja prodaje kemikalije(ali skolama) neznam sad dali prodaju osobno
evo link (http://www.sygma.hr)
napisao sam ovaj post jer prodaju ZIVU 50g za 91kn, naravno treba se uzeti u obzir da je ziva TESKA, i to jako
i prodaju jos neke kemikalije koje su dosta zanimljive

Al su nabili cijene, užas! :rolleyes:
250 mL etera je 140 kn, a u juričeku dobiješ litru za tu cijenu :mad:

Jedino mi je za oko zapeo natrij, 20 g za 184 kn, budući da inače nije baš lako nabavljiv.

Šlifane okrugle tikvice su im iznenađujuće jeftine, a termometrima su cijene slične kao u hospitaliji.

fussbaler
13.12.2008., 21:35
ChemLab i superhik666 Natrij imate za kupiti 100g za 150Kn u Kuna Corporation(stavio sam link par postova prije)
ja sam pitao i prodaju osobno a ne preko firmi

kemikus
13.12.2008., 22:17
ma evo baš čitam cjenik i ne vjerujem !!!!!!!!oni zarađuju stostruko,ali stvarno.zanima me gdje je ta hospitalija?

Endimion17
13.12.2008., 22:39
ma evo baš čitam cjenik i ne vjerujem !!!!!!!!oni zarađuju stostruko,ali stvarno.zanima me gdje je ta hospitalija?

Hospitaliju možeš naći na ovim prodajnim mjestima (http://www.hospitalija.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=4).

z3r0_x
14.12.2008., 13:10
ta hospitalija je samo u zagrebu? i moze li mi netko rec di bi mogao nabavit kno3 osim u ljekarni??

fussbaler
14.12.2008., 14:59
z3r0 x-evo ti broj od tipa koji nabavlja KNO3(ali je skup 150kn 1 kg)-broj izbrisan

evo moj video (http://www.youtube.com/watch?v=zCBFqzIs-M8) za kako napraviti infikator papir za one koji ga nemaju ( kao na primjer ja) nego imam samo malo a to stedim LINK (http://www.youtube.com/watch?v=zCBFqzIs-M8)

Endi znam da je malo offtopic ali pomaze ljudima koji nemaju dobavljace...hehe

Endimion17
14.12.2008., 15:31
Jedan permaban je pao.

Vladimir Prelog
15.12.2008., 10:03
Pozdrav,

vec dugo citam ovaj thread i nisam bio aktivan. Sada sam se odlucio postati, zato jer se u slobodno vrijeme kao i vi bavim upravo kemijom. Idem u 8. razred i imam mali labos doma (za praznike planiram prosirenje). Pokuse radim na balkonu, a najveca nezgoda me je bila kad mi je SLUCAJNO na ruku iscurilo par mililitara 30%-tnog vodik peroksida. Od kemikalija imam:kalcij klorid (s), magnezijev sulfat (s), bakar(II)sulfat (penhidrat i "nehidrat" ->valjda se tak kaže) (s), kalijev permanganat (s), natrij hidrogenkarbonat (s) i limunsku kis. (conc.) (aq), bakrov(II) sulfat (conc.)(aq), 30% vodik peroksid (aq). Sve su to normalne kemikalije i vjerujem da su vama ko´ zvečke, a sad dolazimo do problema za praznike cu dobiti 250 g NaOH pa me zanimaju uvjeti skladištenja i ako itko zna u cemu ga cuvati (znam da sa staklom stvara natrijev silikat) -> ciljam na PVC al se bojim da ga ne nagrize (cuvao bi ga u granulama a, samu otopinu x koncentracije pripremam prije pokusa). Sorry Endi znam da je offtopic al da rijesim u jednom postu: HVALA VAM PUNO ZA IDEJE O STATIVU moj ce uskoro bit gotov. Pribor mozete kupovati u Tlosu d.d. ja ga kupujem tamo i cijene su vrlo niske npr. Erlenmeyerica 100 ml, usko grlo – oko 8 kn s PDV-om. HVALA VAM I ZA JURIČEK poslat cu staroga da vidim jer se moze sta kupit (maloprodajno i bez one silne papirologije o otrovima). Sam bih vas molio da se ne ljutite kad na forum uletim sa:
- Uspjesno sam predestilirao otopinu bakrova(II)sulfata, jer tek pocinjem s pravim pokusima do prije godinu dana pokuse sam crtao na papirima a umjesto TV-a gledao CD sa snimljenim pokusima. Naslozeniji pokus do sada mi je bio galvanizacija kljuca bakrom.
Upravo cu ovih dana narucit „staklovinja“ i pribora za oko 900 kn. Spasili ste me kaj nemoram kupovat stativ koji bi me inace dosao 420 kn. Fala vam.Imate u Chipoteci za kupiti digitalni pH metar za 475 kn sa sondom (uklj. u cijenu).

Herp
15.12.2008., 18:36
Zna li netko gdje se može nabaviti eter?

Lvxor
15.12.2008., 18:46
Vladimir Prelog zanima me jesi li naručivao preko Tlosa pribor ili si otišao u maloprodaju?

noeschem
15.12.2008., 19:28
Ovih dana sam nabavio sljedece kemikalije(vama nisu nesto posebno ali ja sam sretan i za to malo):
HNO3 (10% iz skole p.a.), Kalij metabisulfit(vinobran(ima u ducanu 10 grama za 80 lipa)), modra galica(iz skole), CuCl2 sam napravio vec opisanim postupkom...
Ove dane dobivam H2S04 (znate mozda koliko bi dosla litra otprilike???), malo modre galice i jos cu nac nesto..:zubo:

Vladimir Prelog
15.12.2008., 21:07
Pribor sam kupovao malopradajno preko Tlosa, dok sa kemikalijama imam vise muka. Jel neko narucivao u Juričeka i kakve su njihove procedure? Ako neko ima cjenik od njih jel moze link, preko weba mi nece. Zasad me me dosta poduzeca glatko otpililo uz prijetnju da ce starce prijavit policiji. LOM :mad: :flop:. Ostao sam na 4 ducana na koja Bogu fala uvjek mogu racunat :D. Podaci o sakladistenju NaOH-a nebi skodili. Zanima me u kakvoj ambalazi drzite agresivne kemikalije. Ja za takve obicno kupujem reagensice u Hospitaliji, naravno ako ne dođu u oriđiđi ambalazi.
Pozz.

kemikus
15.12.2008., 21:31
ja svoj NaOH držim u kantici PVC,u kakvoj sam ga dobio.što se tiče ostalih kemikalija sve su u orginalnoj ambalaži ,a neke malo opasnije su u posebnim kutijama sa puno vate.Što se tiče juričeka ,jednostavno je,smisliš dobar izgovor, i to je to .kod njih kupujem već par godina i nikad nisam imao problema .Tlos ,je super tvrtka za kupovati opremu.Često odem do njihove tvornice,i kupim sve za malo novca.

ChemLab
16.12.2008., 08:38
Što se tiče Juričeka, jučer sam kupio neka otapala kod njih i čovjek me pitao jel mi to za pokuse i čime se bavim. Izgleda da čovjeka (prodavača) jako zanima kemija, jer smo se puno vremena razgovarali o tome s čim se bavim. Apsolutno nije radio nikakve probleme, još je rekao nek dođem opet čim mi nešto zatreba.

@ Otopinu NaOH nije problem držati mjesec-dva u staklenoj boci, tek kroz dulje vrijeme počinje značajno nagrizanje stakla. Inače, može se napraviti (tako se prije radilo) tako da se uzme staklenu bocu i u nju ulije rastaljeni vosak i vrti tako da se nanese na cijelu stijenku, tada je boca ok i za dulje skladištenje.

Boce od cole i sl. ne koristiti za NaOH, raspucat će se i otopina će iscuriti. Boce koje su nabavljive u ljekarnama (plastične) su ok i za čuvanje otopine NaOH kroz više godina.

Vladimir Prelog
16.12.2008., 10:58
Znaci to su one boce u kojima dobivamo 30%-tni vodikov peroksid? NaOH ne planiram cuvati kao otopinu, vec u granulama, a otopinu željene koncentracije pripremim prije samog pokusa. Spomenuo si da otopina nagriza staklo znaci li to da ga u krutom stanju tj. u granulama mogu cuvati u staklenim bocama? Inace cuvao bih ga u ovakvim plasticnim kutijicama: http://www.orkalab.hr/plastmed2.html
To vam je lončić na gornjoj slici, u gornjem redu, prvi zdesna. Mislite li da bio to bilo OK za dulje cuvanje (1-2 god.) NaOH-a u granulama. Unaprijed hvala. Endi znam da chatam, al stvarno mi trebaju ti podaci - znam da NaOH nije za igru, i nebi zelio da mi izreagira ili ne daj Boze procuri.

ChemLab
16.12.2008., 11:39
Da, to su one boce u kojima apotekari prodaju alkohol, peroksid i dr.
Kruti NaOH je najbolje čuvati u originalnoj ambalaži, ne vidim baš nekog razloga za premještanje u drugu ambalažu.
Ja kad nabavim kruti NaOH obično napravim od većeg dijela 50%-tnu otopinu, koja je dobra za bilo kakvu upotrebu, a osim toga lako se iz nje napravi razrijeđenija otopina. U onakvoj boci iz ljekarne takvu otopinu držim već 5-6 godina i na boci nema nikakvih tragova propadanja.

fussbaler
16.12.2008., 13:28
Vladimir Prelog- ima kemikalije za kupiti u Juričeku(kako si iz Zg tebi je blize, i isto mislim da nista ne pitaju) a i mos preko interneta (kao ja) ima u Kemig( preporucam jer sam se uvjerio da jedini postuju dogovor i roba cak dolazi ranije od ocekivanog, i ne pitaju razloge i prodaju osobama a ne tvrtkama) i imas u Kuna Corporation( isto nista ne pitaju ali i cjene su malo nisz nego u kemigu( govorim za Na koji mene zanima) pa mozes i tamo poslat e-mail da vidis)

Nadam se da sam pomogao!

kemikus
16.12.2008., 16:27
Išao sam neki dan u kupnju kemikalija,proširo sam malo asortiman:cerek::cerek:.Nešto što me zaprepastilo je da nigdje nema sumpora.obišao sam 5 dućana,koji su ga inače imali ,sada ga nisu imali ,a niti neće dolaziti.kao razlog naveli su EU.ako netko zna kakav dućan da prodaje sumpor u ZG-u i okolici,neka javi na pm,bio bi mu jako zahvalan.

Herp
16.12.2008., 18:26
Zna li netko gdje se može nabaviti eter?

:ceka: :ceka: :ceka:

:D

Vladimir Prelog
16.12.2008., 21:45
Prvo da zahvalim svima koji koji su mi dali ideje i savjete oko skladistenja kemikalija i posebno NaOH-a. HVALA VAM!
Kemikus ti si jedan od onih koji su meni pomogli pa je red da i ja tebi pomognem. Ne znam da li si bio u Agrariji, tamo sam ja kupovao sumpor u trakama (namjena mu je "sumporenje" bačava za vino). Kupis par tih trakica stavis u blender (posebno za laboratorijske svrhe), i ola... sumpor u prahu je tu. Meni je bio dobar za dobivanje plasticnog sumpora. Neznam dal je OK za sintetizacije!?:mig:

kemikus
16.12.2008., 22:02
O tome sam i ja baš danas razmišljao,ali neznam.Tjel taj sumpor rastopljen u celuloznim trakama ili je to čisti sumpor u trakama??Baš sam neki dan kupio blender radio sam već aluminij u prahu,i ugljen u prahu,a koliko mi se čini da ići i sumpor u prahu radit:D:D.

Vladimir Prelog
18.12.2008., 20:37
Dobio sam 1 gram joda, nije dovoljno za ista, al je OK za sublimaciju.:tulum:

kemikus
18.12.2008., 21:17
jel skupo dati 220kn za 100g joda,p.a.

mk1964
19.12.2008., 23:17
jel skupo dati 220kn za 100g joda,p.a.

To je užasno skupo...

Demodrus
21.12.2008., 19:22
Ima jedan jeftiniji način do joda:
-kupiš tinkturu joda (mala bočica, 10 ml, 10 g, košta 18 kn) i to pet njih
-ispariš etanol, dodaš dest. vodu i imaš otopinu KI malog udijela od 2% do 7%
-u otopinu puštat klor koji zamijeni jod iz KI, KCl će ostat u otopini a jod će se precipitirat. Filitrirat, sublimirat i eto.

Cl2(g)+2KI(aq)-->2KCl(aq)+I2(s)

Ako je otopina KI 2% dobije se teoretski od 50 ml (50 g) tinkture 0,75 g joda, a od 7% tinkture 2,68 g. Dakle trebate dati 90 kn za daj bože 2,68 grama joda.

Zato se ispravljam ovo uopće nije jefitiniji način:flop: ali neki ne mogu nabaviti na drugačiji način zato eto, ko voli nek izvoli. Nisam ni napravio pokus zato neznam koliko je praktično moguće dobiti joda ali sad već imam 50 ml tinkture pa ćemo vidjet.
Možda je 220 čuna za 100 g joda puno ali ako ne preostaje ništa to je možda najbolja solucija. Ne vrijedi davat 90 kuna za ovako mizerne količine joda (eh da sam bar znao to prije:p)

fussbaler
22.12.2008., 15:15
Ljudi ne kuzima zasto se zaj.....te sa jodnom tinkturom lakse,jeftinije,ucinkovitije itd. je kupiti kalij jodid i ubaciti ga u tikvicu punu klora ( imate opisan postupak na threadu-Kemijski pokusi) nego se muciti sa tim

Imam novu kemikaliju u svojoj kolekciji, nije nesto osobito-CuCl (reko sam nis posebno,hehe)

Vladimir Prelog
22.12.2008., 16:20
JAVNA ISPRIKA, onaj kom je namjenjena zna zasto, (probat cu postavljat pametna i suvisla pitanja)
Fussbaler, zasto se zaje... s tom kemikalijom? Zato jer jednostavno nemamo novca za kupit nekaj tak skupo (u ovom slucaju KI).:tuzni:

fussbaler
22.12.2008., 16:28
Pa vjeruj mi da je KI jeftiniji nego jodna tinktura
ja sam platio 250g KI 150kn a 1l jodne tinkture dođe puuno vise od toga pa je puuuno jeftinije za kupiti KI nego se zaj....ti sa jodnom tinkturom
Ako nekog zanima ja sam kupio KI preko Kemig doo i nisu skupi pogotovo u usporedbi sa KEMIKOM AND THE COMPANY UMISLJENIH TVRTKI

Demodrus
22.12.2008., 18:10
Pa vjeruj mi da je KI jeftiniji nego jodna tinktura
ja sam platio 250g KI 150kn a 1l jodne tinkture dođe puuno vise od toga pa je puuuno jeftinije za kupiti KI nego se zaj....ti sa jodnom tinkturom
Ako nekog zanima ja sam kupio KI preko Kemig doo i nisu skupi pogotovo u usporedbi sa KEMIKOM AND THE COMPANY UMISLJENIH TVRTKI

Neki vidiš nisu u zg-u ali zato da li Kemig prima narudžbe?

fussbaler
22.12.2008., 19:27
da Kemig dostavlja ali te onda dođe dostava koju sam ja do istre platio jos dodatnih 53kn
Ali se isplati

Demodrus
23.12.2008., 09:43
pa to je super, od juričeka me dostava do rijeke koštala 74 kn, ovo je još ok, ali imaju li katalog cijena ili si preko e-maila pitao količinu i cijene?

fussbaler
23.12.2008., 10:12
Pa dogovoriš se o količini i oni ti kazu cjenu za tu kolicinu ti kazu cjenu i jeftiniju su od drugih jer opskrbljuju ljekarne pa nije tolko skupo
I najbolje je to sto ti pitas kolicinu, barem je meni bilo tako i po meni su najbolji na ovom području

Vladimir Prelog
23.12.2008., 13:03
U zbirku kemikalija su se uvrstile sljecece kemikalije: cink oksid, 70%-tni alkohol, glicerin (nis posebno), a uskoro vjerojatno sljedeci tjedan od "dilera" (tak ga volim zvat) dobivam:
ELEMENTARNE TVARI:
CINK, granule, (Zn)
ŽELJEZO, prah, (Fe)
SUMPOR, prah, (S)
JOD, kristalni, (I2)
MAGNEZIJ, vrpca, (Mg)

KEMIJSKI SPOJEVI:
NATRIJEV ACETAT, (C2H3NaO2 x 3H2O)
KALCIJEV HIDROKSID, (Ca(OH)2)
KALCIJEV KARBONAT, (CaCO3)
AMONIJEV KLORID, (NH4Cl)
MANGANOV (IV) OKSID, (MnO2)
ŽELJEZOV (III) KLORID, (FeCl3)
ŽELJEZOV (III) HIDROKSID, (Fe(OH)3)
KALIJEV DIKROMAT, (K2Cr2O7)
KALIJ NATRIJ TARTARAT, (C4H4KNaO6 x 4H2O)
KALCIJ KLORID, (CaCl2)
25%-tna otopina AMONIJAKA, (NH3)
:cheer::tulum:

P.S. Ako ovo cita Policija zbog kontrole (mislim da ovo nisu eksplozivni spojevi) koristim to iskljucivo za kemijske pokuse i sintetizacije, a sve stetne produkte zbrinem na vrlo zadovoljavajuci nacin opisan od strane (mislim) Endija.

fussbaler
23.12.2008., 14:59
Slazem se sa MK1946 jer kalcij klorid,kalcijev hidroksid,sumpor,cink,željezo,kalcijev karbonat aka mramor,jod,željezo hidroksid nisu neke KEMIKALIJE koje je tesko nabaviti

ali zato amonijak,kalijev dikromat,kalij natrij tartarat,amonijev klorid,željezov klorid i magnezij vrpcanisu svakodnevne kemikalije

Pa vladimir prelog bolje pisi kemikalije koje je tesko nabaviti nego mramor itd.

P.S. DILERI si fora jednog drugog forumasa a ti samo ˝kopiras fore˝

i opet ponavljam imam CuI -hehe

Vladimir Prelog
23.12.2008., 16:34
(prvo procitajte post onda mi dajte :ban:, ukoliko mislite da ga zasluzujem):

Neki se ovdje konstantno prave pametni, iako to nisu (u toj mjeri u kojoj se prave). Prije nego sto sam napisao svoj prvi post procitao sam CIJELI thread od prvog do zadnjeg posta pa znam tko je sto rekao i koja je cija fora. Ovdje doticna fora „diler“ je od forumasa Pseudomorgoth-a. Neznam mozda sam trebao staviti znak „®“ uz to pa bi vase duse bile sretne. A doticne kemikalije nabavio sam preko jedne veze s jednog faksa, a pomocu iste mogu nabavit kemikalije od kojih bi vama zastao dah, medjutim zar je vama veci gust kupit (tj. nabavit) ili sintetizirat kemikaliju (izgleda da je vama nekima gust ono prvo). E pa vidite nekima to nije, a da bi dosao (sintetizacijom) do tih vrlo rijetkih i egzoticnih kemikalija trebam te vama bezvezne, jer pomocu njih dobijem one malo egzoticnije pa pomocu tih jos egzoticnije itd.. Fussbaler da te malo podsjetim: sjecas se svog posta?:

Ej ljudi novi sam jel zna neko gdje ima za nabavit ovoga:
-Stroncijev Karbonat
- Kalcijev Klorid
-Sodin Nitrat
-Barijev nitrat
-Bakrov Sulfat
-bakrov klorid
-kalijev permanganat
-Magnezijev sulfat
-sodin acetat

Ti njih pitas za te kemikalije di se mogu nabavit, a kad ja kazem da cu ih iste (neke od tih) dobit ovaj tjedan (a neke vec imam), onda mi se izrugujes i upozoravas da ne pricam o tim kemikalijama jer su lakonabavljive. Pa te sad pitam: - Kakve to veze ima jer lakonabavljiva ili nije, jer svakodnevna ili nije – naslov threada jasno kaze: … skupljaju kemikalije…. Doduse prvi Endijev post kaze NE: modroj galici, natrij kloridu, karbonatu, i ostalim takvim spojevima. Lako je nabavit jod ali je skup, a ja ga dobivam i vecim kolicinama BESPLATNO (vece kol.= 50g). OK shvatio sam poantu pa se vise necu dicit mramorom, i tim lakonabavljivim spojevima. Ali zasto u taj rang (s mramorom) svrstavas: amonijak, kalijev dikromat, kalij natrij tartarat, amonijev klorid, željezov klorid i magnezij (vrpcu) jer nije bas da toga ima za (doslovno) kupit u samoposlugi.

Weedeemer
23.12.2008., 16:57
ekstrahirao sam nikotin iz cigareta. dobio sam nekoliko grama...
a ocito nutra ima i nekakvih drugih spojeva :D

pseudomorgoth
23.12.2008., 19:05
Evo i mene opet, nakon dugog vremena.
Kao prvo bih htjeo pozdraviti sve vas forumaše koji ste mi nedostajali, i isto tako pozdraviti novouključenog vladimira preloga. Čestitam iz srca.
No dobro, krenimo na stvar.
@Weedeemer- Ako si još živ onda napiši novi post, nikotin je JAAAKO otrovan, još kada su tu i druge supstance...
@Vladimir Prelog- slažem se s tobom da treba isticati one egzotične kemikalije ali se isto tako slažem s fussbalerom da ove obične (CaCO3, NaCl, i ta kompanija) ne treba spominjati.
@mk1964- naručio sam ti tvoje kemikalije :)
@fussbaler ne trebaš se ljutiti što netko krade moje fore, oduzimaš mi posao

Kod mene u labosu je došla malo veća količina kalijevog klorida,žive :cerek: , i sda ja i fussbaler zajedničkim novcem kupujemo 100 g natrija iz Kuna corporation.
Endi sorry na chatu, offtopicu i spamu, ali ovo je bilo potrebno

Demodrus
23.12.2008., 22:29
osim što spominjete da ste dobili to i to mogli biste još reći gdje ste dobili i po kojoj cijeni pa će biti barem od neke koristi drugima koji planiraju naručit. Također možemo pohvaliti koje kompanije su najbolje po usluzi, cijenama i proizvodima.
Pa da počnem, bio sam naručio od Juričeka, iako su cijene bile malo visoke sve što sam naručio došlo je fino upakirano, pouzećem i bez puno pitanja. jel' to primjer i drugih kompanija ili ima jednako dobrih ali jeftinijih?
Mislim naručit od Kemiga, kakve su cijene tamo?

pseudomorgoth
24.12.2008., 10:14
Hvala što si mi spomenuo pravilo threada, sada ću nadopuniti svoj post budući da je prekasno za editiranje.
KCl sam naručio iz kemiga, 100 g po pristojnoj cijeni (18 kn), iako nije p.a. čistoće.
Od kemiga sam naručio dosta toga i mogu ti reći da su tamo cijene dosta realne, a ponekad ima i sniženja, iako im fale ponekad kemikalije, recimoja sam se mučio upravo sa kalijevim kloridom, jer sam ga naručivao prije mjesec dana i onda su rekli da nemaju na lageru pakiranje od 100 g nego samo od 500 g i to p.a. čistoće pa je to došlo nekih 144 kn.
Da juriček je dosta dobar zato jer naručuje i za fizičke osobe, ali mislim da su u pogledu cijena Kemig i Kemika (iako je ona užasno mjesto za shopping kemikalija, provjereno) bolji. Što se pak tiče Kuna corporation iz koje fussbaler i ja kupujemo tih 100 g natrija koji košta 198 kn, ona je savršeno leglo kemikalija. Kod njih ima svakakvih zanimljivih stvari, ali su zato cijene :eek: , tako da vam ona ostaje tek kao odabir u krajnjoj nuždi.

Poručnik Jaksa
24.12.2008., 19:00
Ej ljudi novi sam jel zna neko gdje ima za nabavit ovoga:
-Stroncijev Karbonat
- Kalcijev Klorid
-Sodin Nitrat
-Barijev nitrat
-Bakrov Sulfat
-bakrov klorid
-kalijev permanganat
-Magnezijev sulfat
-sodin acetat

bakorv sulfat možeš dobit zagrijavanjem modre galice, kalijev permanganat u ljekarni to je hipermangan , a magnezijev sulfat možeš dobiti mješanjem magnezija i sumpora (mislim):jumping::jumping:

pseudomorgoth
24.12.2008., 19:29
... a magnezijev sulfat možeš dobiti mješanjem magnezija i sumpora (mislim):jumping::jumping:

Magnezijev sulfat se kupi u apoteci kao gorka sol, iako je tamo u obliku heptahidrata pa treba upotrijebiti neko deh. sredstvo, ili jednostavno zagrijavati.A ako želiš malo kemijati, ubaci magnezij u sulfatnu kiselinu pa destiliraj :mig:

Ne trebaš komentirati stare postove

Tika
25.12.2008., 01:31
Malo smo se raspustili? Opet ste počeli zachatavati bespotrebno. Postovi koji se ne tiču teme, izbrisani su. Ubuduće malo pripazite što pišete, a kako je vrijeme darivanja, mogla bih vam pokloniti koji kartonček. ;)

Poručnik Jaksa
25.12.2008., 11:44
Ako neko zna gdje bih mogao nabaviti epoksi.

BengalkaST17
25.12.2008., 16:08
Epoxy smolu možeš nabaviti u bojama i lakovima.

@ Endimion17 (evo ti e-mail od Enygmatora)=>e-mail pobrisan, informacije na PM . Eto ti ga i provaj ga nekako dovući ovdje na forum, aj molin te, pokušaj!
p.s.-jesu li oni moji tekstovi o eksplozivima izbrisani?!

Moj jedan šta ga ja znan tvrdi da je nabavia 10 grama crvene žive i 1 litru kloroforma p.a. čistoće, i kaže da mu je to ostalo iz rata, Bože te ga se sačuvaj!

mibo
25.12.2008., 16:36
Ako neko zna gdje bih mogao nabaviti epoksi.
Ima ti je u Brodomerkura, ali pripazi dosta prodavača miša epoxy s poliesterskom smolom, u svakom slučaju dođe ti oko 200-250Kn 1-1.5Kg( KGK), a negdi možeš nać i refužo( na dkg)

ABIKRALJ
25.12.2008., 17:05
Ej ljudi, za hemik. koje je tesko nabavit jednostavno morate imati srece i da zivite u gradu.Ja sam imao i jedno i drugo.
-Kalij Nitrat Sam uzeo za 5eura, u prodavnici za poljoprivredu i tako jos nesto
-Kalij klorat mozes uzeti u svim ljekarnama, meni je bio prob. da idem do apteke jer je malo dalje
-Magnesium mores uzet u prodavnicama za lov i ribolov, ali je u obliku kocke pa ga moras brusit da bi dobio prah
-Aluminium mozes (uzmes al foliju i u render za kavu i kasnije ga istreses)
-Amonium Nitrat (moras imat srecu) u kesicama za Momentalno ledjenje.
Ostale sups. nisam probao, ali bice bice.......:ne zna:

marko h2o
26.12.2008., 12:56
bog dugo promatram vase postove i fasciniraju me. PS. bengalkast17 crvenu zivu imas u zidnim termometrima pa ako ti treba slomis termometar i uzmes zivu ali pazi ta ziva je jako otrovna.

Endimion17
26.12.2008., 13:09
bog dugo promatram vase postove i fasciniraju me. PS. bengalkast17 crvenu zivu imas u zidnim termometrima pa ako ti treba slomis termometar i uzmes zivu ali pazi ta ziva je jako otrovna.

Crvena živa je nekakav vojni urbani mit navodno vezan za nuklearno oružje.
U termometrima je crveno obojani toluen (metilbenzen).

Vladimir Prelog
26.12.2008., 15:01
Neznam jeli mislite na crveno obojanu živu ili je to naziv za neki spoj. Ukoliko mislite na crveno obojanu živu u Tlosovim termometrima je živa koja se u kapilari pokazuje u crvenoj boji. Evo citirarm članak iz Tlosovog kataloga termometra: "Radi lakšeg očitavanja za izradu živinih termometara koriste se kapilare (patentirane) kod kojih se živa pokazuje u crvanoj ili plavoj boji.". E sad mi nije jasno jer to stvar u kapilari ili je živa fakat tak obojana (tj. dodana joj je boja). Btw Endi, ne pise da Tlos puni termometre toulenom tj. metilbenzenom. Evo tablice svih sredstava (bez žive, ali puni i njome) kojima Tlos puni termometre i jos neki podaci o tim sredstvima.

PUNJENJE MJERNO PODRUČJE /°C OBOJENJE

PENTAN - 200°C +30°C bezbojno

TOLUOL -100°C +109°C bezbojno, crveno, plavo

ALKOHOL -117°C +78°C bezbojno

KREOZOT -25°C /-45°C +150°C bezbojno

TERMOLIQUID -55°C +130°C crveno, plavo

Medjutim kako Tlos nije jedini proizvođač termometara, neki ih proizvođači valjda pune i tim metilbenzenom (toulenom). Medjutim ako kažeš da se navodno crvena živa spomije u nuklearnom oružju...stvarno vise nisam siguran u ovo kaj pise u katalogu.:ne zna:m. Pozdrav.:W:

P.S.
Zanima me da li se tom epoxy smolom moze prelit daska da bude otporna na kemikalije. Naime Tlos proizvodi ploče za lab. stolove od epoxy smole. Ako neko zna proceduru a da nije komplicirana za kucnu izradu...

Poručnik Jaksa
26.12.2008., 15:45
Imaš epoxy ljepila i boje. Brat mi je rekao da se epoxy ljepila koriste za brodove, a boje se isto koriste za brodove, brzo se suše imaju otpornost hrđanja i otporane na UV zrake

P.S. Kada sam poslao mail u dućan sa bojama i lakovima nisu imali rekli su da će dobiti tek poslije nove godine pa su mi rekli da pogledam u dućanima kao što su pevec

Endimion17
26.12.2008., 19:06
Neznam jeli mislite na crveno obojanu živu ili je to naziv za neki spoj. Ukoliko mislite na crveno obojanu živu u Tlosovim termometrima je živa koja se u kapilari pokazuje u crvenoj boji. Evo citirarm članak iz Tlosovog kataloga termometra: "Radi lakšeg očitavanja za izradu živinih termometara koriste se kapilare (patentirane) kod kojih se živa pokazuje u crvanoj ili plavoj boji.". E sad mi nije jasno jer to stvar u kapilari ili je živa fakat tak obojana (tj. dodana joj je boja). Btw Endi, ne pise da Tlos puni termometre toulenom tj. metilbenzenom. Evo tablice svih sredstava (bez žive, ali puni i njome) kojima Tlos puni termometre i jos neki podaci o tim sredstvima.

PUNJENJE MJERNO PODRUČJE /°C OBOJENJE

PENTAN - 200°C +30°C bezbojno

TOLUOL -100°C +109°C bezbojno, crveno, plavo

ALKOHOL -117°C +78°C bezbojno

KREOZOT -25°C /-45°C +150°C bezbojno

TERMOLIQUID -55°C +130°C crveno, plavo

Medjutim kako Tlos nije jedini proizvođač termometara, neki ih proizvođači valjda pune i tim metilbenzenom (toulenom). Medjutim ako kažeš da se navodno crvena živa spomije u nuklearnom oružju...stvarno vise nisam siguran u ovo kaj pise u katalogu.:ne zna:m. Pozdrav.:W:

P.S.
Zanima me da li se tom epoxy smolom moze prelit daska da bude otporna na kemikalije. Naime Tlos proizvodi ploče za lab. stolove od epoxy smole. Ako neko zna proceduru a da nije komplicirana za kucnu izradu...

Toluol je stari naziv za metilbenzen, toluen noviji. Metilbenzen je po IUPAC-u.
Crvena živa je - vojni mit (http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/5176382.stm), po svemu sudeći.

Živa ne može imati boju, to je metal. Može ju se jedino smrznuti i prelakirati, ali ne radi se o tome, očito.

Za epoksi pitaj na drugom threadu, o priboru.

marko h2o
27.12.2008., 15:30
oprostite nisam znao ja mislio da ono ziva zato sto je crveno pa eto .PS.vladimir prelog ta epoxi smola mozda je otporna na neke kemikalije ali bome sto posto nije na neke kao primjer 100%-tni h2so4:D

fussbaler
27.12.2008., 18:20
Dali neko zna gdje bi bilo za kupiti ili nabaviti nekog stroncijevog spoja a da nije ona boja(zaboravio sam kako se zove) nego neki drugi izvor stroncijevih spojeva i jos jedno gdje bi bilo za naci bizmutove spojeve?

Endimion17
27.12.2008., 18:24
Dali neko zna gdje bi bilo za kupiti ili nabaviti nekog stroncijevog spoja a da nije ona boja(zaboravio sam kako se zove) nego neki drugi izvor stroncijevih spojeva i jos jedno gdje bi bilo za naci bizmutove spojeve?

Stroncij nemam pojma, a bizmut u ljekarni ako imaš sreće, u obliku subnitrata.

Poručnik Jaksa
27.12.2008., 18:45
Dali netko zna gdje bih mogao kupiti Kalij Preklorat

fussbaler
27.12.2008., 19:02
To bus tesko nabavil ili kupil, ali sretno u nabavci

pseudomorgoth
27.12.2008., 23:17
Dali netko zna gdje bih mogao kupiti Kalij Preklorat

Kalij perklorat ti je gotovo nemoguće nabaviti u RH, a kad bi i moglo, onda bi ti (pretpostavljam) došao u obliku vodene otopine, slično kao natrijev peklorat, pa bi morao destilirati i sve to...
No, možeš se poslužiti jednostavnim trikom za napraviti KClO4:
Naručiš KClO3 (ako ga nemaš) i onda ga OPREZNO zagrijavaš, i onda ćeš dobiti produkte KCl i KClO4. E sad, probaj malo surfati po netu i naći način kako izdvojiti KClO4 iz smjese. A mislim da znam za šta će ti KClO4, sigurno radiš perkloratnu kiselinu. Dobro, good luck.

mk1964
27.12.2008., 23:18
endimione sorry, daj mi kaznu, ali ovo stvarno moram napisat...
Fussbaler je dobio ban sasvim nepravedno- pa pogledaj samo kakve gluposti neki pisu: crvena živa, 100%-tni H2SO4.....
Dajte se ljudi barem malo informirajte prije nego nesto napisete, jer se stvarno sramotite,naprimjer Marko h2o je poslao dva posta i u obadva je napisao totalne gluparije!!!
Osim toga na ovaj thread stalno dolazi neka Tika i brise postove te nam prijeti kartonima, a ona nema nikakve veze s ovim threadom ni s kemijom!!
Molim te nemoj sad samo obrisat ovaj post, nego barem odgovori na njega.!?:?

Dat će ti Tika koja nema pojma o kemiji kaznu. :) Dobro si prošao za svoj prošli upis. Druga stvar, za žalbe postoji poseban podforum. Ako imaš nekakvih komentara, piši ih tamo. Ovo nije thread na kojem ćeš se žaliti na moderatore.
Tika

pseudomorgoth
27.12.2008., 23:24
endimione sorry, daj mi kaznu, ali ovo stvarno moram napisat...
Fussbaler je dobio ban sasvim nepravedno- pa pogledaj samo kakve gluposti neki pisu: crvena živa, 100%-tni H2SO4.....
Dajte se ljudi barem malo informirajte prije nego nesto napisete, jer se stvarno sramotite,naprimjer Marko h2o je poslao dva posta i u obadva je napisao totalne gluparije!!!
Osim toga na ovaj thread stalno dolazi neka Tika i brise postove te nam prijeti kartonima, a ona nema nikakve veze s ovim threadom ni s kemijom!!
Molim te nemoj sad samo obrisat ovaj post, nego barem odgovori na njega.!?:?

MK, iako nisam endimion, reći ću ti , a nadam se da to neće uzburkati naše prijateljstvo iz privatnog života
fussbaler nije dobio ban ovako, nego je dobio crveni karton od 30 bodova, pa mu se to zbrojilo sa ranijim grijesima i eto, dobio ban :(.
Crvena živa je Endimion rekao da je vojni mit, a što se tiče 100% H2SO4, moguće je ako se radi o Oleumu, a ne H2SO4 aq
Što se tiče Tike, ona je jedna od moderatora za prirodne znanosti i tu ti nema pomoći, a ona se STROGO slijedi po pravilima ovog threada koje je napisao Endimion, pa smo opet na početku...
Endimion, pusti ovaj post kao odgovor, a ako nešto treba, onda samo editiraj.

marko h2o
28.12.2008., 19:32
porucnik jaksa : gdje kupiti kalij perklorat. kalij perklorat mozes kupiti u ljekarni ali treba ti doktorska dozvola ili neka veza. ali sto ce ti on on je velik oksidans.

marko h2o
28.12.2008., 19:35
oprostite sto pisem jos jedanputa ali sam pogresno napiso velik oksidans a htio sam napisati jak i ne perklorat nego preklorat.

Demodrus
28.12.2008., 19:58
oprostite sto pisem jos jedanputa ali sam pogresno napiso velik oksidans a htio sam napisati jak i ne perklorat nego preklorat.

zato postoji edit, a ne novi post. Preklorat haha, dobro si napisao perklorat.:)
Kao da je to što je jaki oksidans razlog zašto mu ne treba, upravo zbog toga mu i treba.

pseudomorgoth
28.12.2008., 20:30
porucnik jaksa : gdje kupiti kalij perklorat. kalij perklorat mozes kupiti u ljekarni ali treba ti doktorska dozvola ili neka veza. ali sto ce ti on on je velik oksidans.

Kalij perklorat(ne preklorat) je nemoguće uopće NAĆI u RH. Provjereno.

marko h2o
28.12.2008., 20:52
sad ste me zbunili jeli je kalij perklorat ili kalij preklorat i moze se naci u rh u bolnicama zato sto se on mjesa sa nekim ljekovima protiv hipertiroidizma procitao na wikipedij.ali ponovo moras imati veze i nemojmo se sada prepirati .

pseudomorgoth
28.12.2008., 21:16
Sad ste me zbunili jeli je kalij perklorat ili kalij preklorat i moze se naci u RH u bolnicama zato sto se on mjesa sa nekim ljekovima protiv hipertiroidizma procitao na wikipediji. Ali ponovo moras imati veze i nemojmo se sada prepirati .

Kao što rekoh to je kalijev perklorat. Stariji naziv za njega je bio kalijev hiperklorat pa su ga skratili u perklorat po novom. A sad imam puno pravo sumnjati budući da je tvoja informacija s wikipedije. Provjeri kada je taj članak napisan, jer ako je star, onda je moguće da je u to vrijeme bila dozvoljena prodaja bolnicama, ili još bolje, postaj link.
Imam ja veze u apotekama i u Pulskoj općoj bolnici i kažu da tamo nemaju kalij perklorata. I ja se ne prepirem s tobom, jer mi to nije namjera niti to želim.

Poručnik Jaksa
29.12.2008., 11:19
ako netko ide na fakultet kao što je PMF i studira kemiju ili ima veze s profesorima tamo se može nabaviti. ja ću probat užicat sestričnu

Poručnik Jaksa
29.12.2008., 13:14
Gdje nabaviti ili kako napraviti Amonij perklorat

marko h2o
29.12.2008., 15:01
ja(mislim)da ti je amonij perklorat cak teze naci nego kalij perklorat MISLIM nemojte me napadati ako nije tako.

kemikus
29.12.2008., 17:24
ma nikada nećeš naći amonijev perklorat,nego ćeš lijepo uzeti NaClO4(KClO4) i izreagirati sa nekom amonijevim spojem.kako me fasciniraju neki ljudi s ovoga threada sa svojim upadicama,pa to je za plakat al stvarno.ovaj thread zahtjeva ozbiljno čišćenje.

sal_mirabilis
29.12.2008., 21:38
Imam natrijev tiosulfat pentahidrat. :jumping:
Istina, pun je sumpora, ali lako ćemo s tim.

Demodrus
29.12.2008., 21:43
Imam natrijev tiosulfat pentahidrat. :jumping:
Istina, pun je sumpora, ali lako ćemo s tim.

kako ćeš sa sumporom? ja filtrirao bezbroj puta i taj sumpor je stalno tamo :mad:

pseudomorgoth
29.12.2008., 22:03
inda neka otopi u organskom otapalu pa nek filtrira :D
al jbg, bit će problem odvojiti filtrirani tiosulfat

Vladimir Prelog
31.12.2008., 15:48
E ljudi, treba mi informacija. Zna li netko gdje bi se u Zagrebu mogao nabaviti kalij jodid (KI), u Juričeku imaju 250 grama p.a. čistoće. Tolka količina i čistoća mi nije potrebna, a i sigurno je cijena oko 300-tinjak kuna. Meni treba 100-tinjak grama ne više. Molim vas da ako znate javite postom, PM-om kak god znate i umijete (usput, bilo bi dobro da ako možete uz ime tvrtke date i cijenu ako je znate, ne nužno). Ako niš drugo morat ću dat silne pare Juričeku za tu meni jako potrebnu kemikaliju. Hvala unaprijed.:moli:

P.S.
Da li se kad kupujem u Juričeku mora naručiti pa ti dođe doma, ili mogu doći u njihovu poslovnicu i jednostavno tamo kupiti to kaj mi treba?

fussbaler
31.12.2008., 17:32
Pa imas u za kupiti KI u Kemig doo , tamo narucis i dođe ti za 1 dan a plačaš po primitku pošiljke.

U Juriceku mozes ici kupiti u poslovnicu i nis te ne pitaju a i mozes naruciti ali kako si iz Zg to ti nema smisla.

culyoo
01.01.2009., 06:04
sretna nova 2009 juuhuuu huuu uuuu e ljudi HELP di bi mogao nabaviti malo crvenog fosfora ??? ma netreba mi puno 15-20g HVALA

pseudomorgoth
01.01.2009., 13:12
također sretna 2009 godina svima
Probaj prije nego što pitaš malo gledati za crveni fosfor po specijaliziranim tvrtkama za prodaju kemikalija, kao na primjer kemig, kemika (teško ćeš od nje), juriček, kuna corporation,sygma...
I da male količine poput 15-20 g sigurno nećeš naći na tržištu.

BengalkaST17
01.01.2009., 15:23
Evo, ne znam kako da započnem ovi post, koji o kemikalijama baš puno i ne govori, ali govori o ovoj dici koja ulazu na ovaj forum, na ovu temu i postaju svakakve ludorije i svakakove gluposti! Toga je bilo puno već od početka ovoga foruma (što se dobro zna, kad je bilo ovo čišćenje), bar 20-ak stranica, Endimion17 (Edimon:) će me ispravit ako nije točno, brojkom više ili manje (to nije sigurno)! Pogledaj samo nika koji ima: marko h2o! I kemijsku formulu, aj dobro sad formulu, ali i svoje ime je napisa malin slovima! Dobro sad sam njega uzea za primjer jer je evo (nadam se) zadnji padobranac (od onih koji su bili) na ovim prirodnim znanostima s ovakvim uletom. Ovo što je ovdje uspia postat 6 postova u par dana čini mi se jednom velikom sprdancijom prema svima nama. Kako bi se ja onda tek osijeća kad bi mi tako svaki dan netko išao postavljati glupa pitanja?! Postavi jedno glupo pitanje-rečenicu od 4 riči, a ja doli se ispišem kao i obično po Biblije, a onda mi se on ceri u kompjuter doma;“Vidi kako san ga nasamaria“. Gle njegovog prvog posta! Riječ „bog“ dolazi od riječi Božji i piše se velikim slovom, ali to nije u ovome kontekstu. Dobro je, početak rečenice ide velikim slovom, ako ćemo to gledat. Ali one kulturne-pristojne riječi tipa „Pozdrav(!)“ idu na dno, a nekulturne-ulične riječi tipa „Ej bok(!)“, a ne „Bog“ idu na početku, po želji. Mislin nije sad da ja ovden utjeravan gramatičko korištenje književnog hrvatskog jezika, to su stvari koje su učili u školi, srića ja imam prva liga profu iz hrvatskoga, je da je malo starija tičerica, ali to je to (Endimion za o čemu govorin;). Ali po ovome očito izgleda da su tada izostali iz škole, taj dan škivali negdi, pa su to priskočili. Ali kažem samo ovoj djeci koja započinju i rečenicu s malin slovon ili čak one koji cijeli post pišu velikin slovima, pa mi izgleda ka da se deru nešto na mene:/! Ali glavno da je mala faca napisala PS. (ne P.S.-post scriptum-na kraju-zaboravio sam-da dodam) velikim, a moj nadimak malin slovima:mad:! On misli ako je živa u termometru crvene boje da je to ona, ne boj se, pokupova bi ja sve termometre po Splitu i Hrvatskoj da je to ona u njima, a onda bi laganini bia ne dva metra pod zemljom, već na površini zemlje u stotine komadića i ne bi me uspili cilog skorjit. Aj bar sam sad nešto naučia od njega! Ona je otrovna, vidiš nisam to zna, hvala ti, puuuno! Znači crvena živa je sve ono šta vidim oko sebe crvene boje. Znači krv ne vidim, ako se namjerno sad porižen, možda i iz krvi izvučen štagod žive, hmmm, zanimljivo, EUREKA! Yupii, super si, uživia san se, neznan kako ću zaspat večeras od uzbuđenja! Znači triban ga baš slomit, ili?!
Ma normalno da je to metilbenzen ili ti ga toluen koji se poveća (povisi) na sobnu temperaturu, a to šta se njemu dodaje u to ne ulazim, jer to nisam ni tražia. Da, to je vojni mit. Ona je negdje u vrijeme rata došla na Balkan i onda joj se gudi svaki trag. Ona je u onom drugom svjetskom ratu služila kao detonator, tj. inicijator atomske (nuklearne) bombe, jer se s njom radio živin fulminat, jako osjetljiv spoj, više nego li azidi i perklorati! Ja nisam ni tia pričat OPET o bombama, eksplozivima i tim stvarima, već samo o običnoj kemijskoj tvari, kao i sve druge, a to šo se s njom radu radioaktivne bombe, ja tomu nisam kriv! Eto spomenili ste kalijev i amonijev perklorat, pa što, osjetljivi jesu, ne može ih se nabaviti, otrovni su, sve slično kao i crvena živa).
Ali molin te lipo, jel se sad možete uvjerit da je jedno veliko dite?!!! Takve ne da triba ignorirat, već ih triba špedit s ovih prirodnih znanosti i s ovog foruma za vike vikova, i da je za njih zabranjen! Šta će mi oni ovden, samo trošin svoje dragocijeno (slobodno) vrime na njih, a i nemam ga baš na bacanje.
Dite, pačurlija, ča bi ja više reka?! E, sad bi ja samo tia dat jedan mali primjerić i savjet, kako da se te „dječice“, naše malene „pametne djece“, koja imaju položena dva velika, jedan mali odmor i tjelesni koji su ga pustili na popravnom u osnovnoj školi, riješimo na jedan uljudan način. Možda je malo glupasto reć „riješimo“, al bi bar bili sigurni da će se držati obećanja. O tome vam nemam puno govoriti, već samo reći posjetite ovu stranicu (forum):http://www.croatia.pirotehnik.si. E kad idete posjetiti tu stranicu onda lijepo se morate predstaviti administratoru koji se i što hoćete, a on odlučuje oće li vas primiti (inače sve jedno 95% ih se primi). Ja sam u tom forumu, član sam i tamo pišem o pirotehnici, kad mi je „zabranjeno“ ovdje. E, to je ono što bi ja predložio ovdje onim nadležnima, administratorima, moderatorima ili ča ti ga ja sad znam koga još ima i ko je više ovden glavni, jer prije je bia samo Endimion17, a sad vidin dolaze i drugi. To bi se tribalo nekako izvest ako se može. Druga je stvar zbog čega sam napisao ovaj forum. Najviše zbog toga, koji nas čitaju sada i koji nas prate, da na tom forumu kad se učlane pišu o pirotehnici kad god oće i o čemu god oće, neće im niko brisat postove i sputavati ih. Mene je sputavalo ovdje i SASVIM OPRAVDANO! Ljudi su mi opisali lijepo da ovo ovdje nije mjesto za to, da nađem negdje drugo mjesto gdje ću o tome pisati. Tako sam i napravio. Inače, eto i u samom mom profilu piše da me je pirotehnika uvela u svijet kemije, a ne obrnuto, tako da sam ja aktivan i na ovom forumhaeru i onome prvom pirotehničkom forumu, gdje sam i ja jedan od tih osnivača!
Ti mk1964 si nešto u pravu, a nešto brale i nisi! Braniš tu nekog nogometaša (fusbaletara kako li se već naziva), samo zato jer ti je on reka da ga braniš, jer ti je prijatelj, a nemaš baš nikakvih argumenata za samo obranu. Slušaj prijo: PRIGOOVORRR!!! Prvo u početku naređuješ Endimionu17 da ti da kaznu, jer opravdavaš svoj mozak koji ide protiv tebe, onda ni sam u toliko dugo vremena što si ovdje ne znaš da je Tika moderatorica na ovom forumu, a sad od svih područja i threradova priznajem, znam da nije je bilo ovdje baš (možda i nikako;), ali to je njena stvar oće li nas posjetiti ili neće. Skompaj se s njom i nemoj pisat gluposti pa ti neće brisat postove. To ti je koda ideš se svađat s nekim jačim, zalužit će te šakom, tako ti je i ovden, nije bitno šta je žensko i šta je ne znaš, borba s vjetrenjačama-donkihotizam, unaprijed ti je odulučeno na propast, najbolje ti je muči, trpi, poklopi se ušima i šuti, ili prijavi „kvar“ na taj podforum za koji ti je rekla. Razlika od 100% H2SO4 i 98%-tnog H2SO4 je ta što je „momak možda“ krivo napisao ta 2%:? A razlika između 98%-tnog H2SO4 i crvene žive, je nikakava, tj. uopće je nema! Ubuduće ću se malo više informirati kad budem pisao pokoji post na forum, obećajen! A di ću se informirat:)! Informiraj se Ti sinko mili! A to da je MARKO H2O napisao totalne gluparije nisam znao, evo tek sad vidim!
Pseudomorgoth svaka ti čast, takve ljude volin! A ne ove sine mili koji nemaju pojma o ničemu onda mi još oni koji su glupi ka cok idu pametovat, a onda mi se diže kosa na glavi!
Ali moram se samo malo vratiti na onoga maloga, jer mi je toliko komično to njegovo neznanje, i sigurna sprdancija! Kad odgovara onda napiše ime toga kome odgovara, dvotočka, ponovi pitanje, a onda pukne i ostane zdrav i živ! Koristi se i lažima, koje nije ni provjeria, već mislia ako 50% kemikalija ima nabavit u ljekarni, da ima i ta (kailijev perklorat). Ali ovo je bila izjava 2008.g. na ovim prirodim znanostima=>DOKTORSKA DOZVOLA! Alo ej, nemoš virovat! Mislin, izjava godine, pa i je, posta je taj post 28.12.2008.g.:)! Taj mali idiot i ne zna šta se može sve s njim učiniti, od eksploziva i eksplozija do raznih kemijskih sastava. Inače točan izgovor je; kalijev, natrijev…, a ne kalij perklorat, natrij perklorat… . Jadničak, kaže da smo ga zbunili, pa je li mu teško malo pogledat u nekom novijem rječniku ili još na internetu, jer ovo sigurno ne bi ni otvoria. Šta je najtragičnije to je moj tekst na Wikipediji koji sam ja napisao i provjeria, i nema pogreške, ali ima on ja mislin jednu malo veću grešku pamćenja i jedan kratki poj čitanja u glavi. Nije velik nego je jak:)! Ali najjjači je, na kraju nakon svih laži kaže; nemojte se prepirati (radi mene što sam budala:). Još kad je išao govoriti o amonijevom perkloratu, ja čitam i nadam se evo možda bar to zna, kad ono, moga san i mislit, kaže SAMO TI ZNAM DA GA JE TEŽE NAĆI NEGO KALIJEV PERKLORAT. Marš na polje, ori, kopaj, vadi krumpire, nije za tebe kemija glamac jedan!

Ajde ljudi! Triba san malo šale ubacit na račun sebe i drugih u ovaj istinit post. Mora nam dobro i smišno počet ova godina jer kažu stari judi da će nam takva ako Bog da bit cila iduća. Sritna Van nova godina puno sriće, zdravlja i kemijanja u ovoj idućoj 2009.g.. Želim vam poželiti sriću ne samo u životu, nego i u nabavljanju kemikalija i neka ih imate sto tisuća milijona u kuući:)! Pozdrav! Onaj pirotehnički pozdrav:“I svi prsti na broju!“

fussbaler
01.01.2009., 15:45
Ej Bengalka17 ja se ne zovem fusbaletara nego fussbaler i znas dobro kako se zovem.
Ja sam dobio Crveni karton za glupost, nisam ga trebao dobiti i ne znam zasto sam ga dobio, napisao sam da ce ga tesko naci ali neka pokusa (mislim na Kalijev Perklorat)
I nemoj kenjati po MK-u nisam mu rekao da me brani i nisam to ocekivao od njega ali mu ovim putem zahvaljujem.
Ne zelim se svađati i nemam nista protiv nikoga ali sam postao blago alergican ta takva glupa pitanja koje postavljaju, jer taj koji je postavio to pitanje vjerojatno nije procitao cijeli Thread i moze se ocekivati od njega da ga zanimaju eksplozivi, vatra i te stvari a nema nikakvog predznanja.
Jedino sto ne RAZUMIJEM je to sto Endimion17 nije odmah da permaban marku h2o.

pseudomorgoth
01.01.2009., 15:46
Bengalka, jel'to možeš nekako strukturirati? 4 puta sam se izgubio pa sam morao čitati ispočetka :)
Inače, hvala za taj pirotehnički forum, baš sam tražio po netu takve stvari ;)

marko h2o
01.01.2009., 17:07
ej bengalka ja tebe postujem ali nemojte me kuditi sada ja nisam kemicar niti se smatram kemicarom ali to zelim biti i ja ucim od vas i sto vi ocekujete od 13-tno godisnjaka i ja nezelim googlati zato sto to nije moje iskreno znanje nego je to tudje znanje.

Endimion17
01.01.2009., 17:33
Dobro koji je vama kurac, pitam vas lijepo? Banirat ću vas sve na mjesec dana, ozbiljan sam. Prekinite se raspravljati na ovom threadu. Imate li vi IKAKVE svijesti o tome koliko sam vremena potrošio na čišćenje? Svaki dan po par sati i tako više od pola mjeseca, da bih očistio thread od sranja.

Prekinite s komentiranjima.

Demodrus
01.01.2009., 17:57
vidiš endi da ovako baš i ne ide. Svrha ovo treada je da kemičari amateri si međusobno pomažu o nabavci kemikalija, kako gdje i koliko.
I onda normalno svih smeta kad se pojavi netko ko jedva da ima blage kemiju i pita di nabavit kalijev perklorat ili ono već standardno kalijev nitrat.

Svi smo ti zahvalni na čišćenju ovo treada ali mogao bi kao što je bengalka zaključio zasijeći drvo u korijenu tj. ne dopustiti da netko ko nema blage o kemiji da piše po ovom treadu. Sad jbg većinom se to misli na neke bombaše (rijeđe), a najčešće na 'djecu' sa nedovoljno znanja da se upuštaju u sve to.

a ti Marko, tvoji postovi sa ja mislim ovo i ono ne vrijede ništa, tebi nije ovdje mjesto da ti pišemo prodike niti da se preseravaš znanjem jer ga nemaš već šuti i uči, radije čitaj knjige, surfaj po netu, ima toliko puno materijala na netu.
Šta mi ovdje hoćemo postići je argumentirano, jednostavno razmišljanje o pitanju nabavke kemikalija.

Bilo bi pametno da se nešto poduzme s tim pitanjem once forever.
zato endi moramo komentirat da riješimo to više jer ovakvi postovi će se pojavljivati svako malo

pseudomorgoth
01.01.2009., 18:30
vidiš endi da ovako baš i ne ide. Svrha ovo treada je da kemičari amateri si međusobno pomažu o nabavci kemikalija, kako gdje i koliko.
I onda normalno svih smeta kad se pojavi netko ko jedva da ima blage kemiju i pita di nabavit kalijev perklorat ili ono već standardno kalijev nitrat.

Svi smo ti zahvalni na čišćenju ovo treada ali mogao bi kao što je bengalka zaključio zasijeći drvo u korijenu tj. ne dopustiti da netko ko nema blage o kemiji da piše po ovom treadu. Sad jbg većinom se to misli na neke bombaše (rijeđe), a najčešće na 'djecu' sa nedovoljno znanja da se upuštaju u sve to.

a ti Marko, tvoji postovi sa ja mislim ovo i ono ne vrijede ništa, tebi nije ovdje mjesto da ti pišemo prodike niti da se preseravaš znanjem jer ga nemaš već šuti i uči, radije čitaj knjige, surfaj po netu, ima toliko puno materijala na netu.
Šta mi ovdje hoćemo postići je argumentirano, jednostavno razmišljanje o pitanju nabavke kemikalija.

zato endi moramo komentirat da riješimo to više jer ovakvi postovi će se pojavljivati svako malo

potpisujem

fussbaler
01.01.2009., 18:40

Ja isto potpisujem!:kava:

Endimion17
01.01.2009., 19:01
Nevjerojatni ste. Napišem da ne komentirate, vi svejedno komentirate. Hrpa djece.
Imam glupi osjećaj da se radi o 1-2 osobe koje zajebavaju pod nekoliko nickova.
Ovo će se zatvoriti. Samo probajte otvoriti išta slično. S ovim je gotovo. Ostali, znate kome možete zahvaliti. Ionako više nema smisla, saznalo se za par tvrtki i to je sve.
Ne šaljite mi PM. Ako se želite žaliti, imate podforum za žalbe.

https://www.fordpartsuk.com/shop/images/padlock.jpg

ivan576
17.04.2012., 21:45
Gledao sam malo po forumima (nije da sam se namučio) ali nisam mogao naći nigdje nekoga ili neku firmu u hrvatskoj koja prodaje suporov heksafluorid :ne zna: . Zna li netko gdje i po kojoj cijeni se može kupiti Sumporov heksafluorid i zajedno helij da nije pre skup.

wannabdrsc
27.07.2012., 19:20
Da recimo želim nabavit hidrogen peroxid (neka veća koncentracija >75%), ili čisti titan na primjer ili prašak sumpora, volfram, ne znam, bocu kisika, ili barij, ili na primjer plutonij ili uranij (dobro, takve stvari su vjerojatno ilegalne), paladij, iridij...

Nemam pojma gdje tražit uopće. Ima li tko kakav info o tome?

aqualung
27.07.2012., 21:01
Zbog novih upita otvorili smo ponovo ovaj thread, i dalje od vas ocekujemo da se drzite pravila. Hvala.

sleep
24.08.2012., 09:22
Zna netko gdje naći polietilen glikol? U Americi ga ima kao glavni sastojak nekih osmotskih laksativa (Miralax, Dulcolax...), ali koliko vidim tih nema u HR...

Treba mi kod pobakrivanja.

Jericho159
24.08.2012., 09:57
Zna netko gdje naći polietilen glikol? U Americi ga ima kao glavni sastojak nekih osmotskih laksativa (Miralax, Dulcolax...), ali koliko vidim tih nema u HR...

Treba mi kod pobakrivanja.

Za Miralax ne znam, ali Dulcolax imas kod nas(Bila reklama na TVu).

sleep
24.08.2012., 10:24
Znači moram u potragu po ljekarnama.
Super ako nađem, treba mi Dulcolax Balance.

saavedra
15.10.2012., 21:48
Pozdrav! Zanima me zna li itko od ljudi na forumu gdje se može nabavit srebrov(I) oksid iliti Ag2O? Već sam svugdje tražio, ali nitko ne zna i nigdje ga nema, koliko ja znam, ovdje kod nas u Hrvatskoj za kupit :504: :503: :confused: . Ima ga za naručiti preko interneta, ali to mi je problem i nemam baš iskustva u tome pa ne bih išao na tu varijantu. Znači, zna li tko gdje tu kemikaliju po mogućnosti u Osijeku (ali može i u Zagrebu:)) mogu nabavit i ako zna, kolika mu je približna cijena? Unaprijed hvala!

pripet86
27.10.2012., 19:23
Ima kemika, samo neće ti prodat ako nisi firma. Imaju pakovanje po 10g a za cijenu ih treba zvat.

Da recimo želim nabavit hidrogen peroxid (neka veća koncentracija >75%), ili čisti titan na primjer ili prašak sumpora, volfram, ne znam, bocu kisika, ili barij, ili na primjer plutonij ili uranij (dobro, takve stvari su vjerojatno ilegalne), paladij, iridij...

Nemam pojma gdje tražit uopće. Ima li tko kakav info o tome?

A? Šta bi s tim?

TheQuill
12.11.2012., 20:53
Može li se negdje nabaviti DDT, odnosno znate li tko bi ga mogao proizvesti?

pripet86
16.11.2012., 22:50
Nemože! Može se lako napravit kondeziranjem klorbenzena sa trikloracetaldehidom uz prisustvo klorsulfatne kiseline. Sinteza je dosta zanimljiva s obzirom na povijest tog spoja tj. koliko je problema bilo s njim, fora bi bilo imati uzorak!

TheQuill
19.11.2012., 08:49
Nemože! Može se lako napravit kondeziranjem klorbenzena sa trikloracetaldehidom uz prisustvo klorsulfatne kiseline. Sinteza je dosta zanimljiva s obzirom na povijest tog spoja tj. koliko je problema bilo s njim, fora bi bilo imati uzorak!
Nije bilo nikakvih problema s DDT-jem i prilično ga je lako* proizvesti. Rasprave za i protiv o razlozima zašto je zabranjen - dostupne su na netu.
*sastojci: kalcijum klorid, sumporna kiselina, klorobenzen (C6H5Cl ) Kloralhidrat, (CCl3-CH(OH)2) kalcijum klorid + jedna od rasprava + upute za kućnu izradu (http://www.hubberts-arms.org/self-reliance-food-supply-and-production/make-your-own-ddt/)
Inače DDT je u II svj ratu i kasnije bio najučinkovitije poznato sredstvo protiv stjenica. (tifusa, malarije i koječega)

Posljednjih 10 godina ponovo je zavladala epidemija stjenica. (google (http://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=ntifus+ddt+&ie=utf-8&oe=utf-8#hl=en&client=ubuntu&hs=Zyi&tbo=d&channel=fs&sclient=psy-ab&q=new+york+bed+bugs+&oq=new+york+bed+bugs+&gs_l=serp.3..0l4.103769.109372.1.109657.18.13.0.5. 5.0.175.1673.0j13.13.0.les%3B..0.0...1c.1.zQrxNMKi OQ0&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=2d806371acdaaa92&bpcl=38625945&biw=1440&bih=757)

Kao takve malo pomalo preplavljuju turističke objekte i u HR!!! (Vjerovali ili ne)

Nije ih se moguće riješiti!!! Shvatili smo zašto se kaže "dosadan ko stjenica" :504:

Diskretne ponude na PP molim

skumbag
13.12.2012., 23:51
Bok,

Zanima me gdje se može nabaviti ova smjesa dušične i kloridne kiseline, unaprijed hvala!

Marko1804
12.01.2013., 12:28
Ovako nasao sam kao dvije kapljice nekog metala neznam koji je to metal uglovnom moze se istopit na plinu lako ga je slomit ima srebrenasti odsjaj slično kai i živa ali samo je krutina POMOĆĆĆĆĆĆ

Frogger
18.01.2013., 22:51
Pobrisat ću ti postove da se ne ozlijediš. Moj ti je savjet da stekneš iskustvo s čime bezopasnijim prije nego se počneš igrat sa eksplozivima.

Nemoš virovat, a inače sam prvi koji smatra da su ograničenja s kemikalijama preglupa i paranoična i da treba pustit djecu da se igraju i uče.

Nero28
18.01.2013., 22:53
ja ne kuzim..ti si kemicar ili?

Frogger
18.01.2013., 22:58
Nisam kemičar, ali ponešto o ponečemu znam, a bio sam i dosta nestašno dijete. Doduše tada je bilo lakše bit nestašan, sve si mogao lako nabavit.
Živin fulminat je preopasna stvar za nekog ko nema iskustva s laboratorijem i ko mora na forumu pitat gdje da nabavi živu.

Nero28
18.01.2013., 23:13
forum sluzi da se pita...a vjeruj mi iskustva dovoljno imam..
i da znam da ziva isparava...i znam sto se sve moze dogodit...al moji roditelji imaju para pa su ulozili u mojd digestor,gas maske(f-laboratorijske),zaštitnu opermu i dodatnu zaštitu za ruke tako da...khm
al sad iskustva sa živom nemam jedno znam da se mogla kupit u sygmi al je vise nemaju..:504:

El Ninho
19.01.2013., 00:01
forum sluzi da se pita...a vjeruj mi iskustva dovoljno imam..
i da znam da ziva isparava...i znam sto se sve moze dogodit...al moji roditelji imaju para pa su ulozili u mojd digestor,gas maske(f-laboratorijske),zaštitnu opermu i dodatnu zaštitu za ruke tako da...khm
al sad iskustva sa živom nemam jedno znam da se mogla kupit u sygmi al je vise nemaju..:504:

Nemoj ovo shvatiti kao uvredu već kao dobronamjerni savjet. Možda ti roditelji imaju para ali nemaju pameti.

kemikus
19.01.2013., 16:53
Čini se da su svi imali nestašnu fazu, u kojoj su dokazivali drugima svoju zrelost da bi se na kraju pretvorili u vlastite roditelje..Problem nije u samoj nestabilnosti spoja, nego u ofrljoj sintezi koju ćeš vjerojatno provest bez kasnijeg pročišćavanja koje je nužno za bilo što ako želiš ostati čitav. Nego lijen da otvaram novi thread pitat ću ovdje. Imam dvije naušnice koje bi trebalo pocinčati pa me zanima ako netko ima iskustva sa Zn2+ cinčanjem neka slobodno podijeli iskustvo.

monty-zg
19.01.2013., 20:10
Da probaš pitat limare. Njima je pocinčani materijal osnova.

Garofeeder
20.01.2013., 17:23
Ljepse ti ih je pokositrit... (kalajisat :zubo:)

ProfesorK
22.01.2013., 18:47
Aj da se i ja pohvalim sta imam :D Imam kalijev dikromat 100 g,kofein čisti 100 g,natrijev benzonat 200 g,fenoftaltein 100 g,benzen 100 ml,čisti nacl 500 g,žive pola bočice mozda 250 g,germanij 20 g iii vode 150 litara xD i danas sam napravio željezni stativ bezze poceo pravit al dobro je ispalo i stabilno je :D :D

Štreberica
22.01.2013., 19:53
Imam kalijev dikromat 100 g,kofein čisti 100 g,natrijev benzonat 200 g,fenoftaltein 100 g,benzen 100 ml,čisti nacl 500 g,žive pola bočice mozda 250 g,germanij 20 g iii vode 150 litara xD
Pazi kako si pospremio benzen i živu i što radiš (osobito) s njima.

mrkomarko
23.01.2013., 14:39
dali netko zna gdje da kupim natrijev acetat???

Štreberica
23.01.2013., 21:56
Ako ne trebaš baš izrazito čisti (a ne znam za što bi doma trebao), napravi si ga sam iz alkoholnog octa (onog prozirnog) i sode bikarbone.

mrkomarko
24.01.2013., 16:04
probo sam pa nije baš najbolje uspjelo

ProfesorK
24.01.2013., 20:07
Pogledaj malo po ljekarnam :p

ProfesorK
24.01.2013., 20:08
A znali itko gdje mogu kupiti luminol?????

Štreberica
24.01.2013., 20:11
probo sam pa nije baš najbolje uspjelo
Kako si probao i kako nije uspjelo? Ispao je smeđi/čađav? Jesi li ga onda probao prekristalizirati - otopiti u što manje vode, profiltrirati kroz filtar za kavu i ostaviti (npr. na radijatoru) par dana da kristalizira (ne da sva voda ishlapi, nego odliješ vodu kad je uz kristale ostane malo ako je još uvijek smeđa)?

mrkomarko
25.01.2013., 15:59
Kako si probao i kako nije uspjelo? Ispao je smeđi/čađav? Jesi li ga onda probao prekristalizirati - otopiti u što manje vode, profiltrirati kroz filtar za kavu i ostaviti (npr. na radijatoru) par dana da kristalizira (ne da sva voda ishlapi, nego odliješ vodu kad je uz kristale ostane malo ako je još uvijek smeđa)?

probat ču pa ćemo vidit :top:

mrkomarko
30.01.2013., 18:49
nije uspjelo
nešto sam zeznio
trebam pomoć hitno

Štreberica
30.01.2013., 18:59
Pa onda barem opiši kako nije uspjelo, što sad imaš, pa možda dobiješ savjet kako to još imaš šanse spasiti.

ProfesorK
03.02.2013., 16:35
Streberice aj napisi koje kemikalije.imas ak.ti se da :D

Štreberica
03.02.2013., 17:32
Ne dam :p Nemam ništa osobito posebno, samo neke od bezopasnijih među stvarima koje se uglavnom mogu naći u preddiplomskim praktikumima, vjerojatno sve što se može naći u kućanstvu i ponešto što sam od toga napravila (što me podsjeća da moram filtrirati kalcijev acetat, opet :D ).
Koja točka na prikladnom mjestu :D No već je i ovako malo bolje :D

ProfesorK
03.02.2013., 20:16
Ne dam :p Nemam ništa osobito posebno, samo neke od bezopasnijih među stvarima koje se uglavnom mogu naći u preddiplomskim praktikumima, vjerojatno sve što se može naći u kućanstvu i ponešto što sam od toga napravila (što me podsjeća da moram filtrirati kalcijev acetat, opet :D ).
Koja točka na prikladnom mjestu :D No već je i ovako malo bolje :D

hahahahahahahah :rofl: aj dobro a znas li gdje mogu kupit luminol pls reci ak znas :D

Štreberica
03.02.2013., 22:23
Ne znam :(

ProfesorK
04.02.2013., 15:06
E a znas li s cim sve reagira sumporasta kiselina H2SO3 ili nekakav pokus s njom jer ja je imam probo sam svasta ubacivat u nju al nereagira ni scim bar koliko sam ja vidio

Štreberica
04.02.2013., 15:45
E a znas li s cim sve reagira sumporasta kiselina H2SO3 ili nekakav pokus s njom jer ja je imam probo sam svasta ubacivat u nju al nereagira ni scim bar koliko sam ja vidio
Reducens je, reagira s relativno jakim oksidansima (prelazi u H2SO4), npr. trebala bi obezbojiti rozu otopinu permanganata ako to imaš. I oslobodit će mjehuriće (CO2) sa sodom bikarbonom ili kredom samim time što je kiselina. I može dati netopljivi talog (sulfit) s otopinama soli nekih metala koji često daju netopljive soli, ali nemam konkretne podatke s kojima sve.
No otkud ti? :confused: Uvodio si SO2 u vodu?

sal_mirabilis
04.02.2013., 17:48

Ja bih to prvo preveo u natrijev, kalijev ili kalcijev sulfit. S njima je puno lakše baratati, a i ne suze ti stalno oči.

Sulfite možeš kuhati sa sumporom i tako dobiti tiosulfate. Tiosulfati su zgodni za pripravu koloidnog sumpora. Samo ih zakiseliš i gledaš kako se otopina muti. Tu se može varirati hrpa toga. Od temperature i kiselosti pa do utjecaja drugih vrsta u otopini ili čak igranja s difuzijom (napraviš sloj tiosulfata i sloj kiseline pa gledaš kako se mutež širi).

Igranje s prijelaznim metalima može svakako ispasti, a bakar je možda i najzanimljiviji. Sjećam se da sam dobivao neke čudne taloge, samo ne znam više je li to bilo sa sulfitom ili tiosulfatom. U svakom slučaju, možeš probati barem razmutiti bakrovog(II) hidroksida ili tako nečega u sumporastoj kiselini pa vidjeti otapa li se što.

Štreberice, sumporasta se dade kupiti po poljoapotekama. Jedna marka se zove Sumpovin ili tako nekako. Može se dobaviti i kalijevog disulfita, redovito pod imenom kalijev metabisulfit.

ProfesorK
06.02.2013., 21:46
Reducens je, reagira s relativno jakim oksidansima (prelazi u H2SO4), npr. trebala bi obezbojiti rozu otopinu permanganata ako to imaš. I oslobodit će mjehuriće (CO2) sa sodom bikarbonom ili kredom samim time što je kiselina. I može dati netopljivi talog (sulfit) s otopinama soli nekih metala koji često daju netopljive soli, ali nemam konkretne podatke s kojima sve.
No otkud ti? :confused: Uvodio si SO2 u vodu?

Kupio sam je 5l :) i oprobavao sam dosta nacina al nikako da reagira s necim eto sutra cu probat s kalijevim permanganatom :D a i mijesao sam je sa zeljeznim cavlima i odjednom tekucina promjeni boju u zuckasto zelenu al se nevide promjene na cavlua i ne izlaze baloncici

ProfesorK
06.02.2013., 21:50
Ja bih to prvo preveo u natrijev, kalijev ili kalcijev sulfit. S njima je puno lakše baratati, a i ne suze ti stalno oči.

Sulfite možeš kuhati sa sumporom i tako dobiti tiosulfate. Tiosulfati su zgodni za pripravu koloidnog sumpora. Samo ih zakiseliš i gledaš kako se otopina muti. Tu se može varirati hrpa toga. Od temperature i kiselosti pa do utjecaja drugih vrsta u otopini ili čak igranja s difuzijom (napraviš sloj tiosulfata i sloj kiseline pa gledaš kako se mutež širi).

Igranje s prijelaznim metalima može svakako ispasti, a bakar je možda i najzanimljiviji. Sjećam se da sam dobivao neke čudne taloge, samo ne znam više je li to bilo sa sulfitom ili tiosulfatom. U svakom slučaju, možeš probati barem razmutiti bakrovog(II) hidroksida ili tako nečega u sumporastoj kiselini pa vidjeti otapa li se što.

Štreberice, sumporasta se dade kupiti po poljoapotekama. Jedna marka se zove Sumpovin ili tako nekako. Može se dobaviti i kalijevog disulfita, redovito pod imenom kalijev metabisulfit.

Ja sam kupovo vinobran i na njem pise kalijev metabisulfat K2S2O5 100% :ne zna: nemoj mi rec da to nije to :504:

Štreberica
06.02.2013., 22:58
Ja bih to prvo preveo u natrijev, kalijev ili kalcijev sulfit. S njima je puno lakše baratati, a i ne suze ti stalno oči
Dakle, dodavati sodu bikarbonu (za natrijev) ili eventualno kredu (za kalcijev) do prestanka razvijanja mjehurića, ostaviti par sati, po potrebi profiltrirati, ostaviti da voda ispari. (?)

Na ovo nisam smjela zaboraviti :bonk: (radila sam nešto vrlo slično nedavno na faksu). Moglo bi ga privremeno obezbojiti (ili se prvo tvar koja sadrži bakar otopiti, pa zatim nastati bijeli talog), jer bi bakar(II) mogao prijeći u bakar(I), dok na zraku ne prijeđe natrag, ali moglo bi tu usput biti i zanimljivijih boja.

Štreberice, sumporasta se dade kupiti po poljoapotekama. Jedna marka se zove Sumpovin ili tako nekako.
To nisam znala, hvala.

Kupio sam je 5l :) i oprobavao sam dosta nacina al nikako da reagira s necim eto sutra cu probat s kalijevim permanganatom :D a i mijesao sam je sa zeljeznim cavlima i odjednom tekucina promjeni boju u zuckasto zelenu al se nevide promjene na cavlua i ne izlaze baloncici
Super :) Čavli (željezo, Fe) općenito otapanjem u kiselini daju Fe3+ ione koji otopini daju žutu boju (u pravu si, pri tome bi trebalo biti mjehurića vodika, ali oni mogu proći nezamijećeno), no budući da je sumporasta kiselina i reducens, oni prelaze u Fe2+ (isto kao što sam maloprije spomenula Cu2+ u Cu+... naučit ćeš valjda u srednjoj školi kako to ide), koji daju zelenu boju (i ta bi otopina stajanjem na zraku trebala opet postati jače žuta).

Dakle, barem dvije ideje i meni za isprobati sa zakiseljenom otopinom disulfita (zakiseljavanjem se raspada na sumporastu i SO2) kad nađem vremena u uvjetima za rad kod otvorenog prozora.

Ja sam kupovo vinobran i na njem pise kalijev metabisulfat K2S2O5 100% :ne zna: nemoj mi rec da to nije to :504:
To JE to, sve je to ista tvar :) vinobran = kalijev metabisulfit = kalijev disulfit = K2S2O5

ProfesorK
07.02.2013., 15:26
A jeli onajrazrjedjivac za boju metanol :/

kemikus
07.02.2013., 18:16
Razrijeđivači za boju su ti najčešće srednji destilati nafte, C9-c12 , tretirani vodikom. Metanol ćeš rijetko naći, zbog otrovnosti i cijene. Ako tražiš metanol, postojale su bočice tekućine koje su služile za punjenje uložaka za grijanje hrane gdje je bio metanol kao većinski sastojak. Getro, Metro...

Štreberica
07.02.2013., 18:21
A jeli onajrazrjedjivac za boju metanol
Vjerojatno nije (nisam nikad čula da se tako koristi, a i čini mi se previše hlapljiv za to), ali ne znam otkud da mi to znamo kad ne znamo ni koji, pa čak ni za kakvu boju :confused:

ProfesorK
07.02.2013., 19:16
Evo pise kod uporaba da se koristi kao razrjeđivač http://hr.wikipedia.org/wiki/Metanol a i na mom razrjeđivaču pise da izaziva sijepilo a i jako je zapaljiva tekucina :/

panorama
08.02.2013., 05:53
Evo pise kod uporaba da se koristi kao razrjeđivač http://hr.wikipedia.org/wiki/Metanol a i na mom razrjeđivaču pise da izaziva sijepilo a i jako je zapaljiva tekucina :/

Ako je riječ o tzv. nitro razrjeđivaču onda je metanol samo jedan od sastojaka.
Ostali su najčešće : diklormetan, toluen, izopropanol, aceton, etil acetat.
Sve navedeno jako je hlapivo i zapaljivo. Udisanje para može izazvati zdravstvene probleme, od kašlja do povraćanja, nesvjestice i zamućenja vida.
Budi oprezan.

red_shrike
10.02.2013., 14:07
Zanima me da li tko zna ako je moguće nabaviti stroncij-90 u hrvatskoj, a ako ne ovdje onda gdje vani? Treba mi na razini oko 15-20 g za inicijalna testiranja a htio bih zaobići univerzitete.

ermallion
11.02.2013., 17:37
Pitao sam već na '"ujedinjenom" gdje kupiti' topicu, ali nisam dobio odgovora. Pretpostavljam da su ovdje ljudi malo više informirani pa ću probat i ovdje. Naime:

gdje kupiti/nabaviti 4-aminofenol hidroklorid?

ProfesorK
12.02.2013., 11:50
Ee a znali netko gdje kupiti foliju od olova :/

ProfesorK
15.02.2013., 12:34
Jeli itko probo dobivanje klorovodicne kiseline reakcijom: nahso4+nacl otapanjem klorovodika u vodi jel netko zna koja koncentracija nastane

Štreberica
15.02.2013., 12:44
Ee a znali netko gdje kupiti foliju od olova
Što će ti to? Pusti olovo na miru za sada, ima i puno boljih tvari za istražiti.

Jeli itko probo dobivanje klorovodicne kiseline reakcijom: nahso4+nacl otapanjem klorovodika u vodi jel netko zna koja koncentracija nastane
Ne vidim smisla kad do 19%-tnu možeš lako i jeftino kupiti, a to je za većinu primjena dovoljno, no pokusa radi... Ako imaš dobru aparaturu i dovoljno dugo uvodiš klorovodik, tako možeš dobiti zasićenu tj. maksimalnu koncentraciju (38%, oba postotka su maseni udjeli).

ProfesorK
16.02.2013., 09:20
Što će ti to? Pusti olovo na miru za sada, ima i puno boljih tvari za istražiti.

Ne vidim smisla kad do 19%-tnu možeš lako i jeftino kupiti, a to je za većinu primjena dovoljno, no pokusa radi... Ako imaš dobru aparaturu i dovoljno dugo uvodiš klorovodik, tako možeš dobiti zasićenu tj. maksimalnu koncentraciju (38%, oba postotka su maseni udjeli).

a bili bilo lakse uvodit klorovodik u 19% kiselinu :confused:

Štreberica
16.02.2013., 10:44
a bili bilo lakse uvodit klorovodik u 19% kiselinu
Da, oprosti, podrazumijevala sam da ćeš ga uvoditi u kiselinu kako bi bilo brže. Osim ako želiš jako čistu HCl pa ćeš ga uvoditi u destiliranu vodu, jer ta kupovna kiselina nije rađena s destiliranom vodom i sadrži tragove mnogočega.

STII
16.02.2013., 12:22
Kakvo je stanje s unosom kalij nitrata preko granice?
Mislio sam narucit s amazona,al neznam oce propustit paket ovi nasi na granici.

kemikus
17.02.2013., 00:28
pa ne bi trebalo, makar ga ima i kod nas uzet po 50ak kuna. isto ti na kraju ispadne sa poštarinom.

STII
18.02.2013., 11:59
A gdje ga ima kupiti?
Moze i na pm

ProfesorK
18.02.2013., 19:35
a zna li tko kolika.je otprilike koncentracija.alkohola ako sam ga pravio sa secerom uz enzime i ako sam ga destilirao 2 puta i jos profiltrirao kroz suhi nacl :/

ProfesorK
20.02.2013., 20:06
Znali tko gdje mogu naci srebro iz nekih aparata ili neke stare novcanice

matej1106
25.02.2013., 14:11
opišite najopasnije kemikalije s kojima ste se sreli i koje možda posjedujete

Štreberica
25.02.2013., 15:27
Odluči se barem u naslovu hoćeš jednu ili više njih :D I zašto te uopće to zanima?

A moglo bi se raspravljati i o tome što znači najopasnije. Kratkoročno ili dugoročno, za tebe ili za okolinu, objektivno ili s obzirom na situaciju... Npr. objektivno najopasnije s čim sam imala posla vjerojatno je brom, ali pri tome je opasnost za mene bila zanemariva jer je to bilo na fakultetu pa smo znali što radimo i strogo pazili, a u najveću opasnost sam samu sebe vjerojatno dovela sa smjesom aluminija i klorovodične kiseline kao blesava srednjoškolka koja je nad to gurnula nos.

Mislim da je Thread za luđake koji skupljaju kemikalije (http://www.forum.hr/showthread.php?t=193952) dovoljno prikladan za ovo pitanje, a mogao bi naći što tražiš i u starijim odgovorima tamo.