PDA

View Full Version : Epiduralna

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7

McGrubi
08.06.2007., 15:44
prirodan porod znači vaginalni porod bez ikakve kemije (drip, dolatanin, probijanje vodenjaka, gelovi...)
uzevši u obzir da u našim bolncama daju rutinski drip dakako da jako malo žena doživi taj prirodni porod

Modesti
08.06.2007., 17:28
prirodan porod znači vaginalni porod bez ikakve kemije (drip, dolatanin, probijanje vodenjaka, gelovi...)
uzevši u obzir da u našim bolncama daju rutinski drip dakako da jako malo žena doživi taj prirodni porod

U Rijeci možeš dobiti prirodan porod, dakle bez dripa i sličnog.

cvijetić
08.06.2007., 17:41
ma daj, onda nek te rode fino idu na polje rodit kad su tak prirodne! odmah mi tlak skoči čim čujem za njihove fonomenalne izjave! ja da nisam dobila drip, mislim da bi se 5 dana otvarala. a zašto ne iskoristiti sve prednosti današnje medicine?
po njhovom znači da vrlo malo žena u hrvatskoj/svijetu rodi prirodno! ma bedastoće!

drago mi je da još netko razmišlja kao i ja:kiss:

nina2007
08.06.2007., 19:11
Ja sam isto razmišljala o epi (zašto ne izbjeć bol ako mogu :zubo:) ali u časopisu "Moje dijete" naišla sam na 2 stvari koje mi ne idu u prilog :rolleyes:

1. posljedica je nagli pad krvnog tlaka (ja inače imam jaako nizak, 90/60), što dovodi do naglog opadanja protoka krvi kroz posteljicu prema fetusu a to može rezultirati nedostatkom kisika za fetus :o :o :o

2. epi se ne preporuča prvorotkinjama jer žena koja dobije epi mora znati kako se rađa, u protivnom dijete može zaglaviti (tad liječnik mora intervenirati vakuumom :o )

Modesti
08.06.2007., 21:17
Ja sam isto razmišljala o epi (zašto ne izbjeć bol ako mogu :zubo:) ali u časopisu "Moje dijete" naišla sam na 2 stvari koje mi ne idu u prilog :rolleyes:

1. posljedica je nagli pad krvnog tlaka (ja inače imam jaako nizak, 90/60), što dovodi do naglog opadanja protoka krvi kroz posteljicu prema fetusu a to može rezultirati nedostatkom kisika za fetus :o :o :o

2. epi se ne preporuča prvorotkinjama jer žena koja dobije epi mora znati kako se rađa, u protivnom dijete može zaglaviti (tad liječnik mora intervenirati vakuumom :o )

Ja sam kao prvorotkinja dobila epi, nije mi pao krvni tlak(mada isto imam niski tlak) i nisu mi izvlačili dijete vakumom mada je imao 4700 :cerek: Na žalost poznajem dosta žena čije su bebce izvlačili vakumom, skakali im na trbuh i slično, a rađale bez epiduralne.
Drugog sam rodila bez epiduralne jer mi se nije išlo u bolnicu dok trudovi nisu dolazili svakih pet minuta tako da mi ju nisu stigli dati.
Nije bilo nešto naročito bolno, ali ako budem išla na treće neću ni da me pogledaju bez epiduralne.:D
I samo bi nadodala da sam svog prvog velikog bebca rodila u trećem trudu pod epiduralnom dok sam svog kilu manjeg bebca:cerek: rodila u četvrtom trudu jer mi je na pola trećeg nestalo snage. S epiduralnom sam naime mogla daleko bolje surađivati, kad su rekli tiskaj ja bi tiskala , nije me ništa boljelo samo sam osjećala ogroman potisak.
A rodama svaka čast, ali i one ga pretjeruju. Tako sam na njihovoj stranici svojevremeno čitala da su protiv izdajalica jer da to nije prirodno:rolleyes: i da treba ručno izdajati. E pa meni nije na pamet padalo da ručno izdajam , aventova izdajalica je savršeno poslužila svrsi.

nina2007
08.06.2007., 21:39
...mene je taako strah da neću znati tiskati :o i da će bebo zaglavit
A kažu da porođajni bolovi stimuliraju mozak i onda instiktivno tiskaš...:confused:
Nemojte me krvo shvatiti - ja bih željela epi, ali se bojim ovoga što sam nabrojala :tuzni:

abilan
08.06.2007., 22:13
Ja još nemam pojma kako ću roditi. Na početku sam mislila na epiduralnu. Međutim mislim da u zadarskoj bolnici nemaju anesteziologa. Odnosno "posude" ga s drugih odjela, pa tako ako se rađa po noći ili u tako neki ludi sat, onda mislim da se ne može ni dobiti. Barem je tako bilo, a sad ne znam jesu li u međuvremenu uzeli anesteziologa. Kad odem poslije ljeta na tečaj znati ću puno više detalja pa ću tada odlučiti. Inače termin mi je krajem 11. pa imam još vrimena za odlučiti kako ću.

MaLo
09.06.2007., 00:11
.....i nisu mi izvlačili dijete vakumom mada je imao 4700 :cerek: ....

4700 :eek: :eek: :eek: pa to je najveća beba za koju sam ja ikad čula da se rodila :cerek:

Znači, kad dobiješ epid. onda ne osjećaš bol, nego samo pritisak - ak sam dobro shvatila :rolleyes:

Ja sam čitala da se mogu cijeli život imati migrene, a ak ti fulaju živac, da čak možeš ostati paraliziran (iako ima malo takvih slučajeva) - zbog ovog bi ja probala bez epid.

realna
09.06.2007., 09:21
to je bila moja jedina dilema oko epi...
al sad mi je frendica objasnila da sa epi puno bolje znas i tiskati..a trudove osjecas jako dobro, samo sto ne bole...

ja prvi puta nisam mogla tiskati, jer su trudovi dosli iznenada, jaki..i u principu se od bolova ni ne sjecam onih pola sada prije poroda...tako da nisam vjerojatno ni najmanje sudjelovala...babica mi je skakala po trbuhu...a ja se sjecam samo nekog buncanja u bolovima...

Wedding
09.06.2007., 10:06

Drip je rutinski u nekim bolnicama, ne u svim ali uvijek se mozes dogovorit i rodit bez njega osim u slucajevima kada je prijeko potreban kako bi se sprijecile posljedice po majku ili dijete;) .

Ja osobno ne zelim epiduralnu cak imam i nekih kontraindikacija pa ju bas i nebi smjela dobit ali ako netko zeli ili ima niski prag boli way not - pa boze moj bit i je u tome da nismo svi isti:top:

Abilan: za sve postoji rjesenje pa tako i za to. Tj. mozes se dogovorit direkrno sa anesteziologom da dolazi u radjaonu na tvoj poziv;)

zrnce soli
09.06.2007., 10:10

Ovo je tipičan primjer manipulaije informacijama! I bezraložno strašenje.
Istina je drugačija.
1. Pad tlaka je poznata nuspojava epiduralne, međutim zato žena treba doći na vrijeme da se da infuzija fiziološke otopine i time se spriječi pad tlaka. Točno je to da pad tlaka može biti štetan po dijete, ali se tome pristupa oprezno i s pripremom.
2. Epiduralna neće skroz "maknuti" bol, titrira se doza da rodilja osjeća trudove, samo se smanji intenzitet boli na razinu podnošljivosti. Kad dođe do faze tiskanja ploda, smanji se odnosno prestane s epi i žena jako lijepo surađuje jer osjeća sve.
Nažalost, u javnosti sve vrvi od dezinformacija. Jezivo.:flop:

Autosjedalica
09.06.2007., 10:10
Na što mislite kad kažete "drip"? Na intravenozno davanje oksitocina? Nisam znala da je to rutina, tj. da se daje čak i ako žena ima uredne prirodne trudove.

Ja sam trebala ići na inducirani porod i u tom slučaju izazivali bi mi umjetne trudove, ali na kraju su se odlučili za elektivni carski rez.

Modesti
09.06.2007., 11:29
4700 :eek: :eek: :eek: pa to je najveća beba za koju sam ja ikad čula da se rodila :cerek:

Znači, kad dobiješ epid. onda ne osjećaš bol, nego samo pritisak - ak sam dobro shvatila :rolleyes:

Ja sam čitala da se mogu cijeli život imati migrene, a ak ti fulaju živac, da čak možeš ostati paraliziran (iako ima malo takvih slučajeva) - zbog ovog bi ja probala bez epid.

Točnije 4750:D
Mi smo svi bili velike bebe, a niko u obitelji nema problema sa šećerom niti je pretio.
Glavobolju nikad u životu nisam imala, a kamoli migrenu.
A to da ti može fulati živac, može ako je pijan ili drogiran, onda ti može i slijepo crijevo izvaditi:D Epiduralnu dobivaš i kad ti operiraju meniskus ili nešto slično i ja odista nisam čula da je neko ostao paraliziran, ako mu je anesteziju davao anesteziolog , a ne vrač.
Isto tako nisam imala nikakvih bolova u leđima, (prvog sam rodila prije šesnaest godina) , a nakon ovog mlađeg koji je rođen bez anestezije mi je trebalo šest mjeseci da mi kosti prestanu klaparat, i da me križa prestanu boliti. Da su mi stigli dati epiduralnu onda bi mogla kriviti nju za bolove, ovako mogu kriviti samo godinu proizvodnje:D
Mene nije ništa bolilo i n isam osjećala ništa do samog izgona, kod izgona sam osjećala ogroman pritisak , bila sam savršeno u stanju tiskati. Poslje poroda su mi još dodali malo tako da me ni kasnije nije ništa boljelo. Oporavila sam se brzo.

Modesti
09.06.2007., 11:33
Ovo je tipičan primjer manipulaije informacijama! I bezraložno strašenje.
Istina je drugačija.
1. Pad tlaka je poznata nuspojava epiduralne, međutim zato žena treba doći na vrijeme da se da infuzija fiziološke otopine i time se spriječi pad tlaka. Točno je to da pad tlaka može biti štetan po dijete, ali se tome pristupa oprezno i s pripremom.
2. Epiduralna neće skroz "maknuti" bol, titrira se doza da rodilja osjeća trudove, samo se smanji intenzitet boli na razinu podnošljivosti. Kad dođe do faze tiskanja ploda, smanji se odnosno prestane s epi i žena jako lijepo surađuje jer osjeća sve.
Nažalost, u javnosti sve vrvi od dezinformacija. Jezivo.:flop:

Upravo zbog toga ja nisam prilikom drugog poroda dobila epiduralnu , došla sam kasno i nisu imali vemena obaviti sve kako treba.
Ipak prilikom prvog poroda odista nisam osjećala nikakvu bol, dakle nije mi bila smanjena na razinu podnošljivosti već ju nisam osjećala, čak sam malo i zakunjala:o Prilikom samog izgona osjećala sam trudove,ali ili boli nije bilo ili je pak bila pokrivena pritiskom.
U svakom slučaju sa epiduralnom imam pozitivna iskustva.

I, da kad sam ja rađala prvo dakle prije šesnaest godina isto su mi za epiduralnu govorili razne nebuloze, ali kako ja nisam sklona slušati ljude koji su laici našla sam lijepo vrata u KBCu gdje je pisalo Savjetovalište za epiduralnu anesteziju i anesteziolog mi je sve objasnio i odgovorio na sva moja pitanja.

Wedding
09.06.2007., 12:27

Migrene mozes imat ali i ne moras, zato i kazu da je preporucljivo nakon epiduralne mirovat barem 24 sata ijako su neke zene ustale odmah i nikada nisu imale posljedice dok je reciimo moja mama mirovala i imala migrene iducih nekoliko godina.
A paraliza, a bemu misa kod svega postoji mogucnost posljedica pa tako i kod anestezije. :D

Štrumpfeta
11.06.2007., 20:19
ja tražila epiduralnu i na sreću je dobila. kod idućeg poroda (ako ga bude) obavezno ću dogovoriti epiduralnu - ovo prvo iskustvo je bilo super, epi je trajala 2 sata a cijeli porod cca 17 sati i lijepo mi je došlo odmoriti se ta dva sata. anesteziolog je bio stvarno super, sve mi je pojasnio i bio strpljiv, također i njegova tehničarka. poslije poroda sam se ustala nakon 5-6 sati. posljedica nemam.

lturkano
11.06.2007., 22:43
bok svima!
ja sam mama već 3.5 mjeseca, prije poroda sam nadobudno htjela na stolac, ali kad su me sastavili trudovi odustala sam od svega i tražila epiduralnu. trudovi su počeli u 1 sat po noći, a epiduralnu su mi dali u 8.20 u jutro, rodila sam 7 sati nakon toga. anesteziologinja me zabila toliko da ništa nisam osjetila, hvala joj lijepa, tako bi rodila još desetoro djece. toplo preporučam svima.:s

nyn@
13.06.2007., 12:54
eto....
u proteklih par dana sam puno trazila i citala o epiduralnoj...

procitala sam slovenske, taljanske i hrvatske forume...i stavrno osim babskih prica nisam cula ni jednu kritiku...

u sloveniji je promocija prirodnog poroda puno manja...na forumu imaju jednu od 15 trudnica koja propagira prirodno...in na forumu mama.si ima 4 stranice samih pohvalnih i pozitivnih komentara....

sto se mene tice...epiduralna :s

samo si uzmi epi i ne brigaj..
moja bebe je imala apgar 10/10.. a ja sam već popodne bila na nogama...
bolje da ju uzmeš nego da se izmučiš i na kraju nemreš tiskati..

ja sam rekla.. epi je zakon.. :mig:

nyn@
13.06.2007., 13:06

1. nije pravilo..
ja sam niskozlakaš.. u trudnoći je visok tlak bio oko 100/70.. dobila i niš mi nije bilo..
nit je mojoj bebe bilo nešto..
2. prvorotkinja sam i dobila sdam epi upravo zato kaj je moja bebe zaglavila još u 5.mj trudnoće i bila jako nisko pa da ne tiskam u prazno..

inače sam primljena u bolnicu sa dijagnozom curenja plodne vode.. kasnije se ustanovilo da je curila između ovoja.. na strogom mirovanju sam bila 4 mjeseca.. i imala sam rizičnu trudnoću..tako da su mi porod inducirali..

cure moje.. epiduralna je zakon.. nemojte se bojati.. sjetite se koliko puta u životu ste popile voltarene ili nekaj jačega za bolove i niš vam nije bilo..
a za bebe.. niš joj nebu od te doze u tom vremenu..
nemojte se mučiti.. zakaj si nebi olakšale ak možete.. pa mi smo u 21. st za boga miloga.. :cerek:

v-max
02.08.2007., 08:54
Opet ja sa svojim pitanjima.
Kako će supruga skoro roditi, molim vas iskustva, mišljenja, itd.

Loulou
02.08.2007., 11:08
Ja potpuno podrzavam epiduralnu i spinalnu!!!

cukerino77
02.08.2007., 11:32
Ja potpuno podrzavam epiduralnu i spinalnu!!!

epi ok, ali spinalna mi izgleda totalno gadno!ne zelim nikako biti budna dok mi je tijelo izrezano/otvoreno i kuzit sta mi rade, strava!:eek: :eek:

iva1608
02.08.2007., 11:58
da li epiduralnu svaka žena može dobiti na zahtjev, mora li prije poroda potpisat da je želi?

ili ti je doktori sami daju na porodu

cukerino77
02.08.2007., 12:00
mislim da je bas svaka moze dobiti, naravno ako je nazocan anesteziolog, ali ti kao za svaku pa i malu anesteziju prije daju onaj upitnik da ispunis i potpises

milkica
02.08.2007., 12:25
meni nisu dali,kao nije bio slobodan anesteziolog...
ne daju baš svima,ako procjene da ti ne treba ne daju ti.

Wedding
02.08.2007., 13:30
da li epiduralnu svaka žena može dobiti na zahtjev, mora li prije poroda potpisat da je želi?

meni su je htjeli dat na zahtjev ali nisu stigli:rofl:

Utpala
02.08.2007., 13:38
epi ok, ali spinalna mi izgleda totalno gadno!ne zelim nikako biti budna dok mi je tijelo izrezano/otvoreno i kuzit sta mi rade, strava!:eek: :eek:

ma ne kužiš ništ... To tak kratko traje (10-ak minuta) da se niti ne snađeš, a poslije, dok te šiju (što traje nekih pola sata) si ionak u deliriju :zubo:

maja m
02.08.2007., 14:45

daju ako procijene da ti treba. ako dođeš već dosta otvorena neće ti dati

*Lubenica*
02.08.2007., 14:48
ja glasam za epiduralnu...

to je opet ona stara priča o tome da kada rodilja dođe u bolnicu mora zadovoljavati određene kriterije za epiduralnu (tijek trudova i otvorenost), naravno da ako oni procijene da će porod biti za 2 sata nema smisla da se tada daje epiduralna...

charlyse
03.08.2007., 07:35
cure jel istina da ako imaš tetovažu na leđima (na mjestu gdje ti zabodu iglu) da ti ne daju epiduralnu :confused:

iva1608
03.08.2007., 07:37
nemam pojma.... al kakve veze ima tetovaža s tim ....

charlyse
03.08.2007., 07:58
nemam pojma.... al kakve veze ima tetovaža s tim ....

nemam pojma ali kao da se boja koja se služi pri tetoviranju može iglom prenjeti do kičme:confused:
Ja se nadam da nije istina jer uvijek sam se oslanjala na tu epidurlnu dok nisam čula to. Pitat ću na slijedećem pregledu gina :)

succorosso
05.08.2007., 23:12
Zmijice naravno da postoje situacije kad te moraju zarezat....babica će zarezat ako treba bez obzira na naše moljakanje, al neke masiraju i pomognu da ne režu ako nije potrebno....to naravno ovisi o veličini bebe, rastezljivosti kože....

Kod nas je poblem što pogotovo prvorotke po difoltu režu....al to tak ne osjetiš jer zarežu u trudu.....jedino poslje neko vrijeme nemreš sjedit normalno....

Ima cijeli topic o epiziotomiji, pogledajte tamo ako vas zanima. Ja imam puno postova pa samo da napomenem ovdije.
1. nitko vas nema pravo operirati protiv vase volje, ne moljakajte vec izricito zabranite da vas rezu, zaprijetite tuzbom, trazite da se identificiraju za advokata, dovedite muza da fizicki sprijeci rezanje, pa da vidimo tko ce pokusati. Vi ste gospodarice svog tijela, a ne neki tamo likovi u zelenim haljetcima. Informirajte se i ne padajte na fore tipa "umrijet ce vam beba ako vas ne klistiramo".
2. neke babice pomazu, neki lijecnici vole rezati, neki ne, kriterij odluke je najcesce personal preference lijecnika, a ne zelja i dobrobit zene. Postoje mogucnosti pripreme medjice za porod (epi-no ili rucna masaza)
3. default rezanje prvorotki je besmislica, postoji pono istrazivanja koja dokazuju stetnos rutinske epiziotomije, sto je bila rutina pred 10ak i vise godina, neki stariji lijecnici koji ne prate struku jos uvijek rezu po starim losim navikama
4. epiziotomija vecinom ozdravi dobro uz oziljak, ali neke zene radi episotomije trpe dugotrajne bolove, bol pri seksu, stete na zivcima, infekcije, analnu inkontinenciju, a mali broj i izgubi zivot (infekcija)

cukerino77
06.08.2007., 09:04
hvala ti succorosso!:top:

mene je od svega najvise strah upravo epiziotomije....al cini mi se da mi na licu mjesta kazu da je neki problem s bebom i da mora hitno van i da ce mi je napraviti, da bi se usrala ko grlica i rekla da rade sto hoce iako to NIKAKO ne zelim....zasto da me nesto boli i zivcira i do mjesec dana ako ne mora?jednom su mi sivali jedan sav pa sam im skoro kolabirala tamo, sta bi tek bilo za mene sivanje epiziotomije? :eek: Jooj, nadam se da cu se uspijet oduprijet.....frendica je isto bila jako protiv, al su joj je napravili, bila je jaaaako ljuta...

cvijetić
06.08.2007., 10:52
hvala ti succorosso!:top:

mene je od svega najvise strah upravo epiziotomije...

nemoj se bojati...to ti je najmanji problem..naravno da ti je poslije lakše ako ju nisi imala ali zaista u mom slučaju nije bilo ništa strašno.
ako treba u tom trenu nećeš o tome ni razmišljati...a vjeruj mi za porod ti je najbitnije da dođeš što više opuštena i sa što manje straha...
ja sam se pred porod znala bojati, rasplakati od neizvjesnosti kako će to izgledati koliko će boljeti,trajati...ali na kraju sam u box ušla nasmijana i dosta opuštna i vjeruj mi imala sam lagan porod...iako sam dva dana doma imala nepravilne trudove koji su me iscrpili jer nisam spavala,a nisu me otvorili!
SAMO HRABRO!

cukerino77
06.08.2007., 11:23
hvala i tebi cvjeticu!!!jesi pisala na lijepim iskustvima za nas prestrasene?:o :kiss: :kiss:

PiaLolla
08.08.2007., 19:43
Maserka....daj molim te ne slushaj gluposti!!!!

Epiduralna je naj stvar na svijetu!

Ja sam bila pobornica prirodnog radjanja, sve dok nisam slushala 12 sati urlanja zena koje su radjale!

Iskreno ubod igle i imati iglu u ledjima je nishta nasuprot one igle u ruci sa dripom!!! Eto...ni ne osjetish (pazi, a ja se inache bojim ichi vaditi krv)

Najbolja stvar epiduralne je shto prodishesh sve trudove (dok ih druge zene provrishte), tako da ti je sam porod iliti izgod puno lakshiji.

Nije istina da nishta ne osjetish!!! Epiduralnu ti stave tako da lagano pochinje popushtat taman kad i treba biti izgon bebe!

Jedino sranje (ali ne i najstrashnije) je ako ti popusti epi usred truda, ali ti daju dozu koja proradi za 10min.

Ja sam uza svoje trudove rjeshavala test sa svojim dragim i bebu iznjela u svega tri kratka tiskanja! Chista uzivancija :)

I odakle svima da te babica reze????????? Sve i da reze, zena to radi godinama! Doktor je taj koji to radi i shiva, boze! Kad sam ja radjala bilo je tri doktora, tako da sumnjam da su babcie zaluzne za sva sranja! To je mozda prije bilo :)

Da ponovo idem radjat sigurno bi se opet odluchila za epi...ali mozda, samo mozda bi i htijela iskusiti pravi porod, jer ovo mi je sve djelovalo kao na filmu i prelagano :D

smucek
08.08.2007., 21:47
Epiduralna je naj stvar na svijetu!
A tko te je nagovoril,prosim lepo.:D?

Cure moje,ništa putovnica nije rekla kaj nije istina-da se na carski ponekad ide sa mitologijom zbog straha od poroda,pa to je općepoznata činjenica,ja ih osobno nekoliko poznajem...Žena se zgrozila što netko odabire opciju sectio caesarea koja je puno rizičniji način poroda (da ne nabrajam sad zbog čega sve...znamo...) da bi suzbila svoj strah od boli...
Čitam ja i čitam....ali ništa ružno i nerealno ne pročitah....

abilan
13.08.2007., 10:42
da se vratimo na epiduralnu, a odmaknemo od carskog.
Jedno pitanjce: Koliko se nakon poroda s epiduralnom ne smije ustati s kreveta? Naime, pročitala sam negdje (zaboravih gdje) da se nakon poroda s epiduralnom nesmije ustati nekoliko sati, ali ne znam koliko, i je li to točno.

McGrubi
16.08.2007., 21:54
točno, da se likvor stabilizira (ili nešto slično)

nyn@
20.08.2007., 07:19
Jedno pitanjce: Koliko se nakon poroda s epiduralnom ne smije ustati s kreveta? Naime, pročitala sam negdje (zaboravih gdje) da se nakon poroda s epiduralnom nesmije ustati nekoliko sati, ali ne znam koliko, i je li to točno.
ja sam dobila epi i da to je točno...
ali vjeruj mi tih sat ili 2 kaj se nebuš kao smjela dizati iz kreveta neće ti biti previše bitni..
u petrovoj i tako ostave svaku curu koja je upravo rodila (tu mislim i kad završe sa šivanjem ako treba..) još jedno 2h u rađaoni.. dakle neide se odmah istog trena u sobu..
tako da ti to nije ni bbitno.. :mig:

foresst
20.08.2007., 09:32

hej, abilan!
ti ćeš roditi u Zadru? kakva je sad tamo situacija s epiduralnom? može se dobiti stalno ili samo ako rađaš od 8-16 sati? i ja ću ići u Zd, ali nekako me više stolčić privlači, a čini mi se da to dvoje ne ide u kombinaciji.. ili?

Wedding
25.08.2007., 10:22

kazu 24 sata

maja m
25.08.2007., 10:46

nekoliko sati dok si u rađaoni. kad su me dovezli u sobu odmah sam išla na wc

adren
29.08.2007., 16:11
kolko znam epiduralna se nije davala u vinogradskoj bolnici do ove godine, pa me zanimaju iskustva s tim. Ja sam rađala krajem prošle godine i navodno nije bilo anesteziologa. Znam da na sv. duhu ima. I zanima me zašto se ona daje ženama koje idu na carski?

maivmi7
31.08.2007., 10:25
Ja je isto nisam dobila 06/05, ali su mi rekli da sam kao prekasno tražila.Očekivala sam da će me pitat, a ne da trebam tražit, ali je bio anesteziolog koji me dobrano omamio nečim da sam imala tamo halucinacije, odlutala bi na 10 mjesto između trudova, tako da mi ep. nije ni bila neophodna, dobro je prošlo i bez nje

Kikica
31.08.2007., 10:52
kolko znam epiduralna se nije davala u vinogradskoj bolnici do ove godine, pa me zanimaju iskustva s tim. Ja sam rađala krajem prošle godine i navodno nije bilo anesteziologa. Znam da na sv. duhu ima. I zanima me zašto se ona daje ženama koje idu na carski?

Nemam odgovor za Vinogradsku 8to je vjerojatno bolje d apitaš na Rodinom forumu). Ali za carski rez- ako nije hitan carski rez i ako nema kontraindikacija, onda se daje spinalna anestezija zato jer je lakši oporavak nego kod opće anestezije i još važnije (po meni) je to da si svjesna i da ODMAH vidiš bebu.
Ja sam imala hitni carski rez, pitala sam dal mou dobiti spinalnu nažalost morala je biti opća. Ne mogu ti poisati tugu što ga nisam odmah vidjea. Da ne kažem da sam svoje dijete prvi puta vidjela na mobitelu, muž mi je pokazao sliku kad su me izvodili iz sale. Nikada neću to zaboraviti i zato mislim da je (ako već mora biti carski) puno bolje da je mama budna.

mandy
31.08.2007., 12:17
ima anesteziologa (tj bilo ga je) al jedan na više odjela i po noći nije dolazio....ja nisam ni tražila nit su me pitali prije 4,5 mjeseca....

mici123
31.08.2007., 19:17
ima anesteziologa (tj bilo ga je) al jedan na više odjela i po noći nije dolazio....ja nisam ni tražila nit su me pitali prije 4,5 mjeseca....

ako anesteziolog nema vremena za vas, odnoso da vam se posveti tokom cijelog vremena, onda bolje NE epiduralna!
zašto? zato jer je tad povećana opasnost od komlikacija. npr, daju vam previše, ništa ne osjetite kad treba tiskati pa ne tiskate dovoljno i na kraju ga vade van na klješta!
anesteziolog bi trebao stalno provjeravati, biti tamo, a ne na više odjela....

mandy
31.08.2007., 20:18
u tom je i bila stvar došao bi ako negdje drugdje nije imao obaveza....sad koliko čujem rodilište ima svog anesteziologa...

adren
01.09.2007., 20:56
zanima me jel boli kad ti daju epiduralnu.
I nije mi jasno kak ti igla bude cijelo vrijeme u leđima ak moraš biti na leđima i rađati?mislim ne valjda drito igla nego ono kaj se stavi, ma ne znam sad kak se to zove.To sam prije tak pročitala na forumu.

charlyse
03.09.2007., 11:30
Evo jednog linka o epiduralnoj
http://www.medicina.hr/clanci/epiduralna_anestezija.htm

lasica76
03.09.2007., 22:43
ne daje se epiduralna za carski.samo spinalna i opća.(iz više razloga,da ne duljim).sv.duh ima anjbolje i najviše iskustva sa spinalnom,ja je ne bi radila u vinogradskoj-ne još barem-dok se ne ufuraju:zubo: a ako bi morala tamo tražila bi dr. bilić anesteziologinju.

http://www.kbd.hr/index.php?id=258#314314

mandy
04.09.2007., 00:13
mislim da kanila bude u leđima ...en igla pri epdiuralnoj....nyn@ zan sve o tome....ona ti može pojasnit iz prve ruke...

izabelala
04.09.2007., 12:29
ja sam dobila epidural za hitni carski rez
pitali su me jel hocu opstu ili lokalnu anesteziju i ja sam odabrala epidural
imala sam sjajnog anesteziologa sa kojim sam sve vreme pricala i muza koji me je sve vreme drzao za ruku
sa hirurgom sam manje pricala, na njega sam bila ljuta
inace su mi carski rez uradili majstorski... vise mi se ni oziljak ne vidi :eek:
a i kozu oko reza osecam sasvim normalno... kao da se nista nije desilo
jedino emotivne oziljke ne mogu da izgubim

za epidural je bitno da uradis neke analize krvi nekoliko dana pre porodjaja inace nista od epidurala

Inace nisam imala nikakve posledice posle epidurala... kazem, majstorski su me uradili, najbolji strucnjaci ... ali nije tako trebalo :confused:
Vec dan posle operacije sam pravila nered po bolnici, trcala gore dole u kolicima i svadjala se sa sestrama koje mi nisu davale sina kao da je njihov, a ne moj
oh, kako sam bila ljuta... oteli su ga

zato sledeci put ima da se porodim kod kuce, nece mi niko otimati decu

blond lady
13.09.2007., 19:29
znam definitivno da bi sljedeći puta uzela epiduralnu -
sredila za vrijeme trudnoće da mogu dobiti epiduralnu ako bi htjela jer ne daju oni u rodilištima baš rado epiduralnu

iva1608
14.09.2007., 10:58
znam definitivno da bi sljedeći puta uzela epiduralnu -
sredila za vrijeme trudnoće da mogu dobiti epiduralnu ako bi htjela jer ne daju oni u rodilištima baš rado epiduralnu

pa na koji način možš sredit da dobiješ epiduralnu?

ja bi isto epiduralnu ;)

blond lady
14.09.2007., 11:15
pa na koji način možš sredit da dobiješ epiduralnu?

ja bi isto epiduralnu ;)

preko veze ili što prije toga platiš doktoru, tako mi je rekla cura koja je bila u mojoj sobi u bolnici, ona je dobila epiduralnu poslje dugo vremene što je imala trudove a nije se otvarala pa je nazvala svoju vezu u bolnicu i dobila epiduralnu...o tome su pisale i druge cure na forumu pa malo pročitaj kako to točno ide

iva1608
14.09.2007., 11:28
preko veze ili što prije toga platiš doktoru, tako mi je rekla cura koja je bila u mojoj sobi u bolnici, ona je dobila epiduralnu poslje dugo vremene što je imala trudove a nije se otvarala pa je nazvala svoju vezu u bolnicu i dobila epiduralnu...o tome su pisale i druge cure na forumu pa malo pročitaj kako to točno ide

o Bože... može li se danas išta dobiti bez veze...

ne znam, muževa sestrična je u mojoj bolnici bila prije babica al sad više tamo ne radi... jedino da mi ona proba srediti epiduralnu....

ma kakve sam sreće niš nebum dobilaaaa :eek: :eek:

Cuska Frntifljuska
14.09.2007., 11:29
Ja nikako da se odlucim da li da se junacim ili da lijepo dogovorim tu epiduralnu i zdravo, dovidjenja!! Jel ima netko od cura da je uzeo epi i da je imao s tim negativnih iskustava?

iva1608
14.09.2007., 11:42
Ja nikako da se odlucim da li da se junacim ili da lijepo dogovorim tu epiduralnu i zdravo, dovidjenja!! Jel ima netko od cura da je uzeo epi i da je imao s tim negativnih iskustava?

ovo i mene zanima. Čula sam par negativ.iskustava kada je beba morala biti izvađena vakuumom... a opet s druge strane sam čula i puno dobrih iskustava.

ja se ne bih junačila.... mene je frka :eek: :trk:

Cuska Frntifljuska
14.09.2007., 11:47
ovo i mene zanima. Čula sam par negativ.iskustava kada je beba morala biti izvađena vakuumom... a opet s druge strane sam čula i puno dobrih iskustava.

ja se ne bih junačila.... mene je frka :eek: :trk:

Ma da..mislim da u velikoj vecini slucajeva sve prodje apsolutno kako treba i bez ikakvih losih posljedica. Pa ako sad bas nas potrefi neki peh sa epiduralnom...Pa kvragu, valjda nece!!

iva1608
14.09.2007., 11:49
Ma da..mislim da u velikoj vecini slucajeva sve prodje apsolutno kako treba i bez ikakvih losih posljedica. Pa ako sad bas nas potrefi neki peh sa epiduralnom...Pa kvragu, valjda nece!!

Cuska vidim ti si blizu poroda... u koju ćeš bolnicu ako si iz Zg?

ja bi išla u Merkur al ne znam koliko oni uopće daju epiduralnu.. do sad niti od jedne trudnice koja je tamo rodila nisam čula da je dobila epiduralnu.

hands
14.09.2007., 12:36
Ja sam pitala svoju gin - rekla je da je to super stvar - da može doći do komplikacija ali da su zbog toga i oni ( doktori) tamo , pa ako do komplikacija i dođe da su one itekako riješive....eto ....

Ja bi voljela roditi bez....ali ako budem vidjela da previše boli pokušat ću je zatražiti....pogotovo sad me malo frka jer sam dobila hemeroide , a termin mi je prekosutra pa ako me još i oni budu boljeli tražit ću epi sto posto...

charlyse
14.09.2007., 18:05
Danas je moja sestrična rodila uz pomoć epiduralne!!!:top:
A i ja ću za jedno 6 mj:cerek: :cerek: :cerek:

abilan
16.09.2007., 11:58
U zadarskoj bolnici se može roditi uz epiduralnu akoto unaprijed kažeš i ne treba veza. Međutim, roditi s epiduralnom nije moguće tijekom noći jer tada nemaju ekipu.

foresst
17.09.2007., 08:27
U zadarskoj bolnici se može roditi uz epiduralnu akoto unaprijed kažeš i ne treba veza. Međutim, roditi s epiduralnom nije moguće tijekom noći jer tada nemaju ekipu

strašno, meni to tako žalosno, kao da se radi o lansiranju rakete
nadam se da će se do 12. mjeseca moći i po noći rodit ili uz epi ili na stolčiću

Cuska Frntifljuska
17.09.2007., 19:45
Cuska vidim ti si blizu poroda... u koju ćeš bolnicu ako si iz Zg?

ja bi išla u Merkur al ne znam koliko oni uopće daju epiduralnu.. do sad niti od jedne trudnice koja je tamo rodila nisam čula da je dobila epiduralnu.

Sori, Iva, nisam vidjela tvoj post do sada! E, pa ja cu upravo u Merkur, ali jos se nista nisam dogovarala za epiduralnu. Znam da je imaju, ali problematicno je ako anesteziolog bas nekamo drugamo otperja po duznosti, pa izvisis. Anyway, meni se termin polako blizi, pa cu ti moci javiti kako je proteklo ;)

Mijaja
17.09.2007., 19:50
Sori, Iva, nisam vidjela tvoj post do sada! E, pa ja cu upravo u Merkur, ali jos se nista nisam dogovarala za epiduralnu. Znam da je imaju, ali problematicno je ako anesteziolog bas nekamo drugamo otperja po duznosti, pa izvisis. Anyway, meni se termin polako blizi, pa cu ti moci javiti kako je proteklo ;)

javite se jer sa Merkura imamo malo podataka.... i ja ću tamo, ali mislim da neću tražiti epi jer sam kukavica....

Cuska Frntifljuska
17.09.2007., 20:13
javite se jer sa Merkura imamo malo podataka.... i ja ću tamo, ali mislim da neću tražiti epi jer sam kukavica....

Ok! Ja se nadam da bum pisala to na "lijepa iskustva s poroda". Ali nisam ja bas tak ekspresno na redu tj. imam jos 7 tjedana da se odlucim za ili protiv epi...
Ja sam nekak oduvijek (prije trudnoce) mislila da cu uzeti epiduralnu, jer sam si mislila - Pa zakaj bi me uzasno boljelo kad moze i bez toga? A onda sam se pomalo navukla na one price o prirodnom porodu i kak je to bolje za bebu itd., pa sam se pokolebala. Eto, sad sam 7 tjedana pred poroda, a gluplja nego ikad :zubo: . To epi, or not to epi - that is the question!! :rofl:

ixi
17.09.2007., 20:17
Pa zakaj bi me uzasno boljelo kad moze i bez toga? A onda sam se pomalo navukla na one price o prirodnom porodu i kak je to bolje za bebu itd., pa sam se pokolebala. Eto, sad sam 7 tjedana pred poroda, a gluplja nego ikad :zubo: . To epi, or not to epi - that is the question!! :rofl:

Ja se isto pitam : uz epiduralnu: da li i koliko možeš osjetiti što ti se događa dolje, mišiće, bebin pritisak, sam izgon?
Ja ne razumijem kako bi mogla aktivno sudjelovati u porodu ako ne osjećam
što mi se događa?

charlyse
17.09.2007., 21:16
Meni je sestrična rekla, trud ne osjećaš ali ti tamo babica govori kad da tiskaš, imala je full snage i bez problema mogla tiskat, i bila je te sreće da sam izgon je bio full kratak!!
Sutra idem do nje da mi sve u detalje ispričam pa se javim sa svježim vijestima:)

nerina
18.09.2007., 00:04
Ja se nikako ne bi odlucila na epiduralnu zbog toga jer u splitskom rodilištu gdje cu roditi,još uvijek nemaju dovoljno iskustva,a ja baš i ne bi da se uče na meni.Čitala sam da posljedice nisu baš bezopasne ako ti netko ne da epiduralnu kako treba.

Cuska Frntifljuska
18.09.2007., 08:31
Ja se isto pitam : uz epiduralnu: da li i koliko možeš osjetiti što ti se događa dolje, mišiće, bebin pritisak, sam izgon?
Ja ne razumijem kako bi mogla aktivno sudjelovati u porodu ako ne osjećam
što mi se događa?

Navodno, ako je sve dobro postavljeno, ti nisi kompletno umrtvljena u donjem dijelu, nego osjecas donekle pritisak truda, samo bez uzasne boli. I mozes tiskati. Babica (i ti) pratite trud i na ctg-u i obavezno ga moras prodisati kao sto bi radila i inace. Kao sto je Pialolla rekla, jos ti je i lakse i sabraniji si, pa ga lijepo prodises umjesto da vristis. E, tako je u idealnom slucaju..i vjerojatno ovisi i o samoj rodilji.
Od losih strana sam cula slucajeve da npr. iz nekog razloga uhvati samo jednu stranu, pa imas dojam da te druga boli jos i dvostruko i to je uzas. Pa onda naknadne glavobolje i sta ti ja znam. I ipak cesci slucajevi vadjenja beba uz pomoc klijesta ili vakuuma.
Ma stvarno ne znam. Bit ce da sve na koncu ovisi koliko ti je dobar anesteziolog.

Irenish
18.09.2007., 09:45
Ja sam neki dan čula priču od jedne zene koja je prvi porod imala s epi,i sad je rekla da drugi porod ide na potpuno prirodan način jer je puno čitala na netu i knjigama da se zenino tijelo priprema 9 mjeseci za porod i da se automatski u njemu proizvodi energija koja se suprotstavlja toj boli-ja mislim da ima nest u tome!Ali da boli -boli!

iva1608
18.09.2007., 09:59

joj ajde molit ću te da nakon poroda napišeš zbilja detaljno iskustvo jer o Merkuru zbilja nemamo puno informacija!

I zanima me još nešto... s obzirom da zadnjih tjedan dana pred porod stalno dolaziš u bolnicu na pregled da li možeš odabrat doktora kod kojeg ćeš ići ili tko ti se potrefi kod njega ideš?

ajde draga raspitaj se malo i za epi... i molim te javi nam :kiss: :kiss: :kiss:

Cuska Frntifljuska
18.09.2007., 10:20
Ja sam neki dan čula priču od jedne zene koja je prvi porod imala s epi,i sad je rekla da drugi porod ide na potpuno prirodan način jer je puno čitala na netu i knjigama da se zenino tijelo priprema 9 mjeseci za porod i da se automatski u njemu proizvodi energija koja se suprotstavlja toj boli-ja mislim da ima nest u tome!Ali da boli -boli!

E to je to kaj ti ja velim da sam zabrijala na te price o prirodnom porodu tj. da je to sve upravo tako kako treba biti i da svaka zena to moze podnijeti i uz sve boli iznijeti bebu na svijet. Zato i ja razmisljam da li da se junacim i ne uzimam epi ili da se predam tekovinama civilizacije :zubo: ...Mislim, nisam probala roditi, pa ne bih znala koliko to uzasno boli, ali ziher sam da bih to vec nekako izvela kao i ostale zene..

cukerino77
18.09.2007., 10:53
. I ipak cesci slucajevi vadjenja beba uz pomoc klijesta ili vakuuma.

molim te, mozes ovo objasniti, nisam to nikad cula i ne znam ke veze ima jedno s drugim....hvala!:kiss:

Cuska Frntifljuska
18.09.2007., 11:29
molim te, mozes ovo objasniti, nisam to nikad cula i ne znam ke veze ima jedno s drugim....hvala!:kiss:

Ja sam to procitala na par mjesta. Evo, npr. na rodinim stranicama (paste-am taj dio)

"Budući da je porođajna bol bitna komponenta normalnog tjelesnog mehanizma za napredak poroda, a budući da epiduralna analgezija eleminira tu neophodnu bol, epiduralna analgezija također eliminira i normalni mehanizam napredovanja poroda. Bilo je i za očekivati da će veliki broj istraživanja dokumentirati produženje poroda kad žena primi epiduralnu analgeziju. Budući da je epiduralnom analgezijom onemogućen normalni porod, dolazi do 3-4 puta veće upotrebe forcepsa ili vakum ekstrakcije i najmanje 2 puta više carskih rezova nakon njene primjene. Te kirurške intervencije naravno nose svoje rizike i za majku i za dijete. Tako žene birajući epiduralnu analgeziju zamijene manju porođajnu bol s dužim porodom, a ako dođe do carskog reza i za više bolova nekoliko dana nakon poroda, te također za veći rizik za sebe i svoju bebu."

Dobro, roda je dosta nabrijana na prirodan porod, pa me ne cudi dosta negativan osvrt na epiduralnu, ali vidjela sam to na jos par mjesta, navedeno pod nedostatci epiduralne analgezije...

Ma, znaju biti oprecne informacije. Negdje ce ti napisati da epiduralna ne ometa napredovanje poroda, a negdje da ometa..ma sve se svodi na osobnu odluku.

Mijaja
18.09.2007., 15:20
ja ću prvi put probati prirodno, a za dalje ćemo vidjeti..
mislim da se na Merkuru ne mogu birati doktori, ja sam bila naručena kod jednog, a pregledao me sasvim deseti, ali bio je super....

Caroline
18.09.2007., 15:43
ja sam rodila uz pomoc epiduralne i bas sam zadovoljna. tiskala sam samo 1 sat i beba je bila vani. nisam imala nikakve bolove, a ni nuspojava nakon poroda.
bog blagoslovio onoga ko ju je izmislio :s :s

cukerino77
18.09.2007., 17:41
hvala cuska, ovo sto si pasteala je bas za zamisliti se

zrnce soli
18.09.2007., 18:16
hvala cuska, ovo sto si pasteala je bas za zamisliti se

Ne smijemo smetnut s uma da je ovo citat s roda, a one su dosta militantne i isključive. Ovi podaci mi se čine prilično navučeni, nema referenci (vjerujem da ih rode nisu stavile), i sve skupa djeluje katastrofično. Probat ću malo nać znanstveno utemeljene podatke koju su jedini vjerodostojni.
Tek na osnovi takvih podataka možemo same odlučit što je za nas najbolje.

blond lady
18.09.2007., 20:49
ja sam rodila uz pomoc epiduralne i bas sam zadovoljna. tiskala sam samo 1 sat i beba je bila vani. nisam imala nikakve bolove, a ni nuspojava nakon poroda.
bog blagoslovio onoga ko ju je izmislio :s :s

znam da ću i ja sljedeći puta tako :)
prirodan porod je po mojem mišljenju precijenjen

blond lady
18.09.2007., 20:52
U zadarskoj bolnici se može roditi uz epiduralnu akoto unaprijed kažeš i ne treba veza. Međutim, roditi s epiduralnom nije moguće tijekom noći jer tada nemaju ekipu.

koja je to glupost, mislim da to ima samo kod nas...
znači kad imaš peh i završiš u noći u bolnici možeš se patiti i trpiti do besvjesti samo zato što je noć - kao da si možeš izabrati kad ćeš roditi

Ollantay
18.09.2007., 21:02
Hm, da.... moja je prijateljica prvo dijete rodila "prirodno" (sta su ovi ostali nacini - neprirodni? Malo me taj izraz pika!), i rekla je - nikad vise. Drugi porod je bio s epiduralnom, nije joj palo na pamet, kako kaze, da bude hrabra i radja bez nje.
Ja bih isto radije tako. Mislim, komplikacije (infarkt, recimo!) mogu nastati i od injekcije kod vadjenja zuba pa se oko toga ne stvara takva fama. Hm.....:confused:

Maxica
20.09.2007., 13:37
ja sam prvo rodila s epiduralnom i nemam nikakvih posljedica.s drugim djetetom sam također trazila epiduralnu i nakon prve doze mi se počelo vrtjeti u glavi pa mi nisu željeli dati više.ta doza mi je bila dovoljna da mi "umrtvi" trudove i to mi je bilo veliko olakšanje.međutim,sam porod sam kompletno osjetila i moram reći da uopče ne boli tako jako.

Maryanna
20.09.2007., 14:14
Rodila bez, komada tri:cerek: i da sam imala priliku ne bih ju ni trazila:D

ixi
20.09.2007., 14:15
Rodila bez, komada tri:cerek: i da sam imala priliku ne bih ju ni trazila:D

:s :s :s :kiss:

Jill13
21.09.2007., 14:48
Drage moje ja sam rodila s epiduralnom...toliko sam oduševljena s njome da sam je svim svojim curama preporučila. Istina produži porod, ali ja nisam osjetila nikakve bolove i čekala sam izgon dremajući i s osmijehom na licu pričala sa sestrama, anesteziolginjom (ispitivala je u vezi epiduralne)...A da ne osjetiš izgon to nije istina. Prvo zato što ti smanje dozu pred kraj, a drugo ti moraš tiskati...a kad već tiskaš nešto iz sebe to i osjetiš.
Dakle, iako sam bila uvjerena da ću roditi bez ikakvih tzv. pomagala za ublažavanje boli (imala sam gadne/bolne PMSove), nakon dripa, i nakon što sam bila otvorena tek negdje 6-7 cm i gubila lagano snagu tražila sam epiduralnu da ne klonem na samom izgonu.
Ali kao što je netko rekao, zašto bih morala trpiti bol ako ne moram.

blond lady
21.09.2007., 16:23
Drage moje ja sam rodila s epiduralnom...toliko sam oduševljena s njome da sam je svim svojim curama preporučila. Istina produži porod, ali ja nisam osjetila nikakve bolove i čekala sam izgon dremajući i s osmijehom na licu pričala sa sestrama, anesteziolginjom (ispitivala je u vezi epiduralne)...A da ne osjetiš izgon to nije istina. Prvo zato što ti smanje dozu pred kraj, a drugo ti moraš tiskati...a kad već tiskaš nešto iz sebe to i osjetiš.
Dakle, iako sam bila uvjerena da ću roditi bez ikakvih tzv. pomagala za ublažavanje boli (imala sam gadne/bolne PMSove), nakon dripa, i nakon što sam bila otvorena tek negdje 6-7 cm i gubila lagano snagu tražila sam epiduralnu da ne klonem na samom izgonu.
Ali kao što je netko rekao, zašto bih morala trpiti bol ako ne moram.

u kojoj bolnici si ti rodila, i dali si već za vrijeme trudnoće rekla da hoćeš epiduralnu ili si bez problema dobila epiduralnu kad si tražila

indy
23.09.2007., 23:50
ah..to je sve zanimljivo citat kad iskusis porod na svojoj kozi jer koliko god da procitas prije...vjeruj kod tebe ce biti drugacije..
imm iza sebe dva proda, prvi sa 36 sati trudova, epiduralnom, kadom, loptom, stolcicima, okretanjima i prekretajima..nije vazno..nina je predivna a drugi prije 4 mjeseca, carski..i lea je predivna.. a ustvai porod...ne znam koji je bio gori od kojega, ali da se zaboravi..zaboravi

abilan
25.09.2007., 15:08
Evo mi smo danas na trudničkom tečaju imali predavanje doktora anesteziologa koji kod poroda stavlja epiduralnu. I on nam je sve lipo objasnio, kako se postupak izvodi i koje su dobre, a koje loše strane.
I sad jedino što mene muči je činjenica da bi 24 sata nakon poroda trebalo ostati ležati kako ne bi došlo do glavobolja. I to me malo pokolebalo što se tiče rađanja s epiduralnom. Pa eto, ako ima koja od vas koja je već rodila s epi ako mi može malo objasniti kako im je bilo ležati ith 24 sata. U biti jeste li morale to preležati ili ste se mogle ustati do wc-a i otići se otuširati? I tako ti detaljčići?
Hvala!

nyn@
25.09.2007., 15:24
abilan..
ja sam primila epiduralnu i to duplu dozu..
rodila sam u 14.39h a u 23h su me digli na wc.. to je kasnije nego cure koje nisu primile epiduralnu.. no nije da te ostave 24h
jedino kaj te sestre malo jače paze kad ideš na wc.. (bar mene su..) :mig:

iva1608
25.09.2007., 15:59
abilan..
ja sam primila epiduralnu i to duplu dozu..
rodila sam u 14.39h a u 23h su me digli na wc.. to je kasnije nego cure koje nisu primile epiduralnu.. no nije da te ostave 24h
jedino kaj te sestre malo jače paze kad ideš na wc.. (bar mene su..) :mig:

nyna kakvi su tvoji dojmovi sa epiduralnom, jel ti bilo puno lakše i manje bolnije?

charlyse
25.09.2007., 22:44
Evo ja da se još malo javin, zadnje vrijeme se full raspitujem oko te epiduralne, i brdo cura koje su rodile s epi doslovno su uživale u svom porodu, jedna je čak i novine čitala između trudova:rofl:
Evo iskreno nisam još čula niti jednu priču koja bi me pokolebala u ovom naumu:) .
Ali moram priznati da jedna moja prijateljica s faksa dobila je epi i oduzeta joj je bila samo jedna strana, znači i to se događa, svjesna sam tog rizika, ali ipak se uzdam u epi!!!:top:

nyn@
25.09.2007., 23:46
nyna kakvi su tvoji dojmovi sa epiduralnom, jel ti bilo puno lakše i manje bolnije?

ma epi ti je meni zaaakon..
trudove osjetiš.. al nisu jaki...
lakše ti jue u smislu da te bol od trudova ne izmori..
recimo ja sam se prije epi.. svaki trud grčila.. disala sam pravilno i sve.. al jednostavno mi nije pomoglo niš da se ne grčim.. bdw to se i mojoj mami dešavalo...
a to te izmori
recimo kao da radiš neznam dizanje utega od 3 kg 7 sati.. (ok, možda nije najsretniji primjer, al to je to otprilike) i to radiš cijelim tijelom...
kod epi nema tako jakih bolova pa je grčenje manje a s tim imaš više snage za tiskat..:cool:

maja m
26.09.2007., 08:12
ja nisam niš ležala osim onih par sati u rađaoni i nisam imala baš nikakvih nuspojava, ali mene su trudovi dosta boljeli, što znači da su mi dali slabiju dozu, tak da valda sve ovisi o dozi

Leonee
26.09.2007., 08:20
Ako imam nizak tlak, malo problema sa stitnjacom I kontrakcije.. Onda nemogu traziti epiduralnu? :o :tuzni:

maja m
26.09.2007., 09:03
Ako imam nizak tlak, malo problema sa stitnjacom I kontrakcije.. Onda nemogu traziti epiduralnu? :o :tuzni:

to sve sam ti ja imala i nitko me nije nis pitao

indy
26.09.2007., 09:22
i ja imam poblema sa tlakom al ipak dobila epiduralnu pitali me samo dal zelim, a sta da sam im rekla nakom 30 sati uzasni trudova...stvar je u tome da su trudovi prestali na sat i pol, lijepo odorila, odspavala a nakon toga opet isto jos 5 sati i onda kad djetetu slabili otkucaji srca zvali doktoricu i ona odmah skare u ruke porodila za 5 minuta sa onim "zlicama"...a digla sam se odmah na wc i tusiranje nakon sat, sat i po kad se beba nasisala...vrtilo mi se i bilo malo teze al jos uvijek lakse nego nakon carskog

abilan
26.09.2007., 09:50
Cure hvala na iskustvima. I ja sam mao pričala sa iskusnim rodiljama i rekle su mi da se ionako ne možeš ustati prvi dan nakon poroda (bez epi) jer si umorna i sve te boli nego za eventualno otići do wc-a pa da i nije neka razlika.
A mislim da je ovo ležanje samo zato da se sprijeći jaka glavobolja koju znaju neke žene dobiti zbog nekakve razlike u tlaku....:o
Uglavnom sve mi se čini da će ići na epiduralnu. Ali kako je krenulo predomisliti ću se ja još nekoliko puta.

Leonee
26.09.2007., 10:40
to sve sam ti ja imala i nitko me nije nis pitao

Stvarno :confused:
To je onda mrak vijest! :lux: :lux: :D bila sam uvjerena da niskotlakasice otkantavaju..

Imala si I probleme sa stitnjacom?.. Brzi otkucaji pri manjem naporu I sl...?

maja m
26.09.2007., 10:48
Stvarno :confused:
To je onda mrak vijest! :lux: :lux: :D bila sam uvjerena da niskotlakasice otkantavaju..

Imala si I probleme sa stitnjacom?.. Brzi otkucaji pri manjem naporu I sl...?

nista od toga ne vjerujem da će bit problem. jedino ne daju ako se dobro otvaraš i ako procijene da će bit brzo gotovo. al onda ti neće ni trebat :top:
( daj ti Bože.. )

nyn@
26.09.2007., 10:56
ja sam nisko tlakašica :cerek:
u trudnoći prosjek mi je bio 110/60
i samo su me pitali da li mi je to normalan tlak.. ja sam rekla da.. i to je to..
i da nisam morala tražiti epiduralnu.. dali su mi je sami od sebe i to u petrovoj.. :cool:

Leonee
26.09.2007., 11:08
nista od toga ne vjerujem da će bit problem. jedino ne daju ako se dobro otvaraš i ako procijene da će bit brzo gotovo. al onda ti neće ni trebat :top:
( daj ti Bože.. )

Daj Boze da prodje brzo i ne jako bolno.. I da sve, naravno, bude u redu.. :s :s :D

Jill13
30.09.2007., 14:48
u kojoj bolnici si ti rodila, i dali si već za vrijeme trudnoće rekla da hoćeš epiduralnu ili si bez problema dobila epiduralnu kad si tražila

Ja sam ti rodila u Vinogradskoj :s
I sve što je nyn@ napisala tako je bilo i sa mnom s tim da ja uopće n8isam osjećala trudove. Ja sam se smijala, zezala čak i nazovimo to i dremuckala tijekom išćekivanja izgona. Na wc u Vinogradskoj prvi put ( s i bez epi) ne smiješ nikako sam, obavezno sa sestrom.
Kao što sam već :misli: napisala, meni je epi prava stvar. Rekla sam tijekom poroda da ako se ovako rađa da ću ih roditi petero! :mig:

I da epi sam tražila i bez ikakvih problema dobila. Naime sve smo taj dan tražile epi i čekale porod. Jedino kako mi je rekao jedan doktor, porod će se vremenski produžiti, na što sam ja rekla da sam na porodiljnom i da se meni nigdje ne žuri

ATE13
30.09.2007., 15:04
Mene je za*ebala anesteziolginja... nije odjednom uspjela pa me je 3 put bola ... nesto je zeznula...kad je bila gotova pitala me jel osjetim sta, i ja sam jos uvijek osjecala a ona :eek: :confused: ... dala mi je 3-4 puta dozu, i sve je islo naopacke kod mene, pa je opet gledala :eek: :confused:

Ja sam osjetila trudove,mislim blagi su bili i osjetila sam glavicu kako ide prema dole... A takodje sam i osjetila kad je dosao kraj kad sam morala tiskati i sve to...
EPi je dobra stvar , kad ti ju dadnu pravi ljudi :kava:

Moja posljedica je bila, da sam imala uzasnu glavobolju, samo sam mogla lezati na ledjima, nisam mogla ustati da malog povijem ili nisam ni vidjela dali cica kako treba ili ne :( a svaki put kad bi htjela na WC suza je suza stizala od boli...
A to sa lezanjem 24h, nisam znala ...tj.rekli su mi nakon 2 dana :flop:

Vutra
23.11.2007., 21:50
Ušla sam u deveti mjesec trudnoće, termin mi je 16.12. ali naravno mogu roditi svaki dan. Kako prolaze dani sve više razmišljam o epiduralnoj anasteziji, nekako me od svega hvata panika i strah. Znam da su sve rodile pa ću i ja, ali.... bilo bi mi drago kad bi podijelili vaša mišljenja i iskustva oko epiduralne.:confused:

mandy
23.11.2007., 22:54
a kao od početka topica neki su za neki nisu...

ja je ne bi....i kanila u ruci mi je bila :eek: :horor:...a nešto u leđima bi mi bilo gore od poroda...

znam da se ne osjeti al ne bi mogla zaboravit na to...smetalo bi mi..ne bi se mogla opustit...

nyn@
24.11.2007., 09:48
... Kako prolaze dani sve više razmišljam o epiduralnoj anasteziji, nekako me od svega hvata panika i strah. Znam da su sve rodile pa ću i ja, ali.... bilo bi mi drago kad bi podijelili vaša mišljenja i iskustva oko epiduralne.:confused:
ja sam dobila epiduralnu..
mislim da sam na ovom topicu već pisala o tome.. :misli:
po meni je to super stvar..
ja sam odlučila ju tražiti i na drugom porodu (ako ga bude..:rofl: )

ovo sa iglom ti je istina..
no ti iglu ne vidiš kad ti je stavljaju (i vjeruj mi u tom momentu te baš briga kolika je to igla..) i ne boli..
jedino kak sam ja znala da sam dobila epiduralnu je bila toplina u nogama..

e sad ima par nezgodnih stvari kod epiduralne..

a tu ne mislim na dizanje, vrtoglavice i ostalih simptoma.. ja nisam imala ni jedan od njih.. jedino su me sestre pustile da ležim u krevetu 2h duže od onih koje je nisu primile..
e sad u duhu rasprava (na knjige žalbe..) ne kažem da nitko nije imao ili da su ti simptomi izmišljeni.. al iskreno ja neznam nikog ko ih je imao poslije epiduralne (a znam jedno 8,9 osoba koje su je primile po nekoliko puta u životu..)

a to su..
... nemreš ju dobit ako si otvorena više od 6 cm (jerbo si preveć otvorena i rodila bi prije neg počen djelovati..)
e sad ja sam se jako brzo otvorila na epi dok se na dripu nikak nisam otvarala.. :misli:
... može ti se desit da ti epi uopće ne primi ili da ti primi samo dio tijela..
(zakaj se to dešava.. nemam poima.. možda je do anesteziologa..)
... neke bolnice nemaju dežurnog anesteziologa pa se zna desit ako dođeš navečer, po noći ili u neko drugo neradno im vrijeme da ju nemreš dobit.. (bez obzira kaj si se dogovorila sa svojim dokom..)

i za kraj..
nije da ti ne osjećaš trudove kad dobiješ epiduralnu.. nego su ti bolovi svedeni na neku normalnu jakost ili mjeru..
ne umoriš se bolovima i imaš više snage tiskat (istina meni ni to nije pomoglo al ajde da im vjerujem na riječ..)
i da epi djeluje samo jedno određeno vrijeme.. mislim jedno 2 ili 3 sata (ubi me sad nemam poima koliko točno..) al i to ti ovisi o dozi..

sorryte na podužem postu..
nadam se da sam ti bar malo pomogla.. :mig:

marina3
24.11.2007., 10:21
kad sam ovih nekoliko postova pročitala počela me guza bolit od straha:lol:

zrnce soli
24.11.2007., 11:48
Ja sam oduvijek bila zua epiduralnu, ali rodila sam igrom slučaja bez nje (previše sam bila otvorena). Ako budem išla na drugo dijete, obavezno uzimam epiduralnu pa makar bila i kompletno otvorena. Sad kad znam kako je rodit bez nje, još je toplije preporučam svima.

sdbelanc
24.11.2007., 12:19
kad sam ovih nekoliko postova pročitala počela me guza bolit od straha:lol:

Ma i mene uhvati strah s vremena na vrijeme ali mi je lakše kad znam da postoji sredstvo za ublažavanje boli, inače porod s epiduralnom zovu bezbolni porod :) . Ja sam nedavno bila na prvom satu tečaja za trudnice i doktorica koja je držala predavanje dotakla se i teme o epiduralnoj, između ostalog rekla je i slijedeće, da sve cure koje imaju slabi prag tolerancije na bol slobodno zatraže epiduralnu da će im pomoći, da se ljudi bezrazložno boje kontraindikacija iste- kao primjer je navela glavobolju, za koju navodno imaju puno sredstava kojima se ona u potpunosti uklanja....
Naglasila je samo da je kod epiduralne važno odmah naglasiti dali je se želi ili ne da u slučaju traženja "bezbolnog poroda" (volim ovaj termin :) ) anesteziolog pripremi sve potrebno za izvođenje iste jer postoji mogućnost da možda anesteziolog ne bude prisutan ako netko traži epi prekasno. Epi se može dati kad je žena otvrena minimalno 4cm, i rekla je da je ne tražimo kad budemo otvorene već 8cm odnosno pred sam čin poroda.
Evo toliko ali još slijedi predavanje samo o epiduralnoj od strane anesteziologa pa ću javiti ako bude šta novog.
p.s.- ovo moram reći za one koje se boje nuspojava, doktorica s ginekologije koju osobno poznajem rodila je uz epi (čisto sumljam da bi jedan liječnik koji svakodnevno izvodi porode i vidi učinke epi koristio za sebe sredstvo za koje smatra da bi moglo ostaviti posljedice za majku ili dijete) i moja kuma je uzela epi i rekla da joj je jako olakšala porod.
Evo toliko, pozdrav svima

marina3
24.11.2007., 15:46
malo mi je sad lakše.koliko vidim više ih je za epiduralnu

Mijaja
29.11.2007., 16:30
a ja sam još na 100 muka, i nama je na tečaju objašnjeno kako je to super stvar i kako oni to preporučaju, a ja se bojim pikanja u kičmu.........

Lelija
29.11.2007., 16:37
ja ću tražit, al kakve sam sreće (i otvorenog stanja već sad) dobit ću sigurno figu :kava:

iva1608
29.11.2007., 16:40
i ja bi epi... ma ja bi sve samo da bude što manje bolno :zubo:

a s obzirom da idem u merkur, čula sam da navodno imaju samo jednog anesteziologa i ako se potrefi da je na nekoj operaciji tipa carski i sl... dobit ću firšku figu :cry:

Mijaja
29.11.2007., 16:52
mislim da je malo glupo da imaju jednog anesteziologa...
nama je teta anesteziolog rekla da samo na Merkuru daju neku epi kod koje možeš hodati i tiskati i osjećaš to tiskanje....
dakle ne blokiraju motoriku već samo bol....
Lelija će prva rodit pa će nam reći, kaj ne šefice?!?!

pink5
08.12.2007., 17:45
sinoć me sestrična pitala kako bih rodila prirodno ili uz epiduralnu. Jako se bojim boli,pa sam rekla uz epiduralnu.Na to mi je rekla da može doći do komplikacija jer se epiduralna daje u kičmu,a u našem gradu nije baš uobičajena pa postoji opasnost da ne daj bože me ubodu u živac što može dovesti do trajne oduzetosti:eek: . Odmah sam naravno odustala od toga. Što da radim? Prvi mi je porod,trebam roditi za mjesec i pol. Mužu sam se već popela na vrh glave sa svojim strahovima. Strah me boli

peta25
08.12.2007., 21:54
pridruzujem se strahu pitanje da li je epiduralna stvarno tako opasna??ako ju daje odlican lijecnik ili?
da li se bo pri porodu moze usporedit priblizno s nekom boli????

milkica
08.12.2007., 21:57
jaka menstrualna bol i ako te ikad jako bolila kičma-mene su tako bolili trudovi.

pink5
08.12.2007., 23:49
ne znam,meni je tako sestrična rekla. Ali kao da u zg je to drugačije,jer se tamo epiduralne više koriste zato jer je naravno veći grad pa ima više rodilja.A kod nas u malim gradovima je više strano,pa sam odlučila bez epiduralne,znam da će boljeti,ali roditi moram,na kraju krajeva bol će proći

marina3
09.12.2007., 10:38
JEl može netko tko zna objasnit prednosti i mane epiduralne

Čokolada07
09.12.2007., 10:56
JEl može netko tko zna objasnit prednosti i mane epiduralne

Iz časopisa Mame&Bebe:

Epiduralna anestezija pruža vam mogućnost bezbolnog porođaja. Lokalna anestezija injektira se kroz tanku iglu u područje donjeg dijela kralježnice tako da otupi živčane završetke u donjem dijelu tijela. Glava vam ostaje bistra, a možete tiskati i nekoliko sati ako vam porođaj potraje.

Nedostatak je taj što ste manje pokretni, a i postoji veća mogućnost da će vam dijete morati vaditi s pomoću vakuma ili kliješta. Neke žene osjećaju svrbež, što je popratna neželjena pojava.

mandy
11.12.2007., 00:00
epiduralna se do nedavno u Vinogradskoj dobivala samo ako je anesteziolog (kojeg je djelilo više odjela) bio slobodan baš tad i ako nije bila noć pa je možda zaspao...

ne daje ju doktor...može doć do oštećenja al to su jako mali postoci....ima dosta nuspojava, vrtoglavica, glavobolja, duže ležanej nego kod poroda bez epid.....al opet ima ih koje ništa nisu imale

lturkano
11.12.2007., 08:35
Ma i mene uhvati strah s vremena na vrijeme ali mi je lakše kad znam da postoji sredstvo za ublažavanje boli, inače porod s epiduralnom zovu bezbolni porod :) . Ja sam nedavno bila na prvom satu tečaja za trudnice i doktorica koja je držala predavanje dotakla se i teme o epiduralnoj, između ostalog rekla je i slijedeće, da sve cure koje imaju slabi prag tolerancije na bol slobodno zatraže epiduralnu da će im pomoći, da se ljudi bezrazložno boje kontraindikacija iste- kao primjer je navela glavobolju, za koju navodno imaju puno sredstava kojima se ona u potpunosti uklanja....
Naglasila je samo da je kod epiduralne važno odmah naglasiti dali je se želi ili ne da u slučaju traženja "bezbolnog poroda" (volim ovaj termin :) ) anesteziolog pripremi sve potrebno za izvođenje iste jer postoji mogućnost da možda anesteziolog ne bude prisutan ako netko traži epi prekasno. Epi se može dati kad je žena otvrena minimalno 4cm, i rekla je da je ne tražimo kad budemo otvorene već 8cm odnosno pred sam čin poroda.
Evo toliko ali još slijedi predavanje samo o epiduralnoj od strane anesteziologa pa ću javiti ako bude šta novog.
p.s.- ovo moram reći za one koje se boje nuspojava, doktorica s ginekologije koju osobno poznajem rodila je uz epi (čisto sumljam da bi jedan liječnik koji svakodnevno izvodi porode i vidi učinke epi koristio za sebe sredstvo za koje smatra da bi moglo ostaviti posljedice za majku ili dijete) i moja kuma je uzela epi i rekla da joj je jako olakšala porod.
Evo toliko, pozdrav svima

ja sam uzela epi i čudo mi je bilo, ovako bi rodila još 15 djece. a glavobolje nema samo moraš piti puno tekućine nakon poroda.

nanac
11.12.2007., 10:34
jaka menstrualna bol i ako te ikad jako bolila kičma-mene su tako bolili trudovi.

Trudovi se događaju (ugh, kaj im tepam) u tom području i meni tu svaka sličnost s menstrualnim bolovima prestaje. Osobno sam u startu odustala od epiduralne, najviše u strahu od prčkanja po kralježnici, a onda, nekako, da ipak ja odsudjelujem u cijeloj toj paradi koliko mogu. A i sestrična mi je imala nekakvo čudno iskustvo. Kaže, jest da te piknu, ali do tog trenutka imaš ti odraditi trudova i trudova. Pa čemu onda anestezija, pitam se ja neuka. I kako se može tiskati?

sdbelanc
11.12.2007., 12:23
ja sam uzela epi i čudo mi je bilo, ovako bi rodila još 15 djece. a glavobolje nema samo moraš piti puno tekućine nakon poroda.

pa velika velika većina to kaže i baš je lijepo to čuti, daje nadu, a to sa strahom od pikanja iglom u kičmu dajte si malo pročitajte više o izvođenju epi ima na netu hrpa toga a najbolje će vam objasniti na tečaju, anesteziolog nam je objasnio da više boli vađenje krvi od injekcije epiduralne.
I još nešto, lako se sad junačiti ali kad počnu bolovi molit će većina i epi i carski i šta ja znam šta ne samo da što prije bolovi prestanu :rofl:

sdbelanc
11.12.2007., 13:12
Trudovi se događaju (ugh, kaj im tepam) u tom području i meni tu svaka sličnost s menstrualnim bolovima prestaje. Osobno sam u startu odustala od epiduralne, najviše u strahu od prčkanja po kralježnici, a onda, nekako, da ipak ja odsudjelujem u cijeloj toj paradi koliko mogu. A i sestrična mi je imala nekakvo čudno iskustvo. Kaže, jest da te piknu, ali do tog trenutka imaš ti odraditi trudova i trudova. Pa čemu onda anestezija, pitam se ja neuka. I kako se može tiskati?

- itekako ćeš sudjelovati od početka do kraja uzela epi ili ne, nitko to ne može odraditi umjesto tebe, uz epi bi samo bol trebala biti podnošljivijija :)
- čemu onda anestezija, pa jačina i intezitet boli ti se cijelo vrijeme pojačava i najviše boli na kraju onih zadnjih par centimetara, uz to prvorotkinje kažu imaju trudove i po 10 sati i više što ti oduzima puno snage, tako da i nakon uzimanja epi imaš za odraditi trudova i trudova ali te manje izmore i imaš više snage za izgon.
Nama je anesteziolg rekao da su neke cure znale zaspati nakon epi :) ne mogu ni zamisliti da se mogu prespavati oni najgori trudovi ali čovjek je rekao :lol:

banana ikebana
11.12.2007., 17:13
Meni je frendica trazila epiduralnu, zaspala je odmah nakon, a doktori su je probudili kad je bila skoro potpuno otvorena. Rodila je pola sata nakon toga. Druga prijateljica ( radjale su s razlikom od dva mjeseca) nije stigla na vrijeme za epi, bila je preotvorena i rekla je da ce si slijedeci put sama kupiti u apoteci i dati ako treba, samo da izbjegne bol. Hmmm...

sdbelanc
11.12.2007., 17:25
Meni je frendica trazila epiduralnu, zaspala je odmah nakon, a doktori su je probudili kad je bila skoro potpuno otvorena. Rodila je pola sata nakon toga. Druga prijateljica ( radjale su s razlikom od dva mjeseca) nije stigla na vrijeme za epi, bila je preotvorena i rekla je da ce si slijedeci put sama kupiti u apoteci i dati ako treba, samo da izbjegne bol. Hmmm...

:s :s :s

cukerino77
11.12.2007., 18:12

mene zanima kako je poslije poroda s epi bila beba i da li je bilo frka s dojenjem....ovo nikako nije provokacija nego me iskreno zanima buduci da vecina mama koje odbiju epi cine to bas zbog toga da tom narkozom ne naruse prirodne mehanizme koje u tijelu prilikom poroda poticu hormoni, plus da dijete ne dobiije kolicinu lijeka koja je za odraslu osobu pa je pospano i ne sisa...i da li je porod sa epi trajao duze i da li je mogla kontrolirati izgon?:ne zna:

putnica
11.12.2007., 19:46
cukerino,
rodila sam oboje s eppiduralnom, oboje dojila cca godinu dana. bebice znaju spavati u vrijeme kad ih se donese na podoj u bolnicama koje nemaju rooming in iz jednostavnog razloga sto su site, nahranjene forumulom :)

digla sam ovaj topic i zbog toga sto ima stvarno puno iskustava, osam stranica, procitajte ga malo od pocetka. uglavnom nema jednoglasnog misljenja kako je epiduralna bajna, daje se u slucajevima kad se usce maternice presporo otvara za porod, te bi tim tempom mogao trajati dva dana, jest da ne osjecas trudove veci dio tog dugotrajnog poroda (kod mene je trajao 12 sati), ali od pet do devet navecer sam itekako osjecala trudove. nikako ne bih rekla da je bezbolna, bar ne ta vrsta i doza koju sam ja dobila.

raspitajte se smijete li se poslije nje dizati iz kreveta, kako s bebom ako ne smijete, a u rooming in sistemu ste, sto se tice kemije koju beba dobiva prilikom uzimanja dripa, anestezije...tu je ipak procjena sto ce manje stetiti djetetu, tezak porod ili kemija. :)

banana ikebana
11.12.2007., 20:00
mene zanima kako je poslije poroda s epi bila beba i da li je bilo frka s dojenjem....ovo nikako nije provokacija nego me iskreno zanima buduci da vecina mama koje odbiju epi cine to bas zbog toga da tom narkozom ne naruse prirodne mehanizme koje u tijelu prilikom poroda poticu hormoni, plus da dijete ne dobiije kolicinu lijeka koja je za odraslu osobu pa je pospano i ne sisa...i da li je porod sa epi trajao duze i da li je mogla kontrolirati izgon?:ne zna:

Ona je imala problema s dojenjem, u pocetku bilo sve ok, a nakon nekog vremena su joj se poceli stvarati ugrusci i sve se upalilo pa je prestala dojiti. Ne znam da li je to povezano...:ne zna:

putnica
11.12.2007., 20:08
Ona je imala problema s dojenjem, u pocetku bilo sve ok, a nakon nekog vremena su joj se poceli stvarati ugrusci i sve se upalilo pa je prestala dojiti. Ne znam da li je to povezano...:ne zna:

macak, to sto je tvoja frendica nazvala ugrusci je ili zastoj mlijeka uslijed prepunjenosti dojki, ili mastitis (http://www.maminosunce.hr/article.asp?documentId=30)-upala dojki izazvana infekcijom. oboje je vrlo bolno, ali nema veze s epiduralnom :)

banana ikebana
11.12.2007., 20:17
Ma, nisam ja niti mislila da ima veze, ali sam htjela iznjeti sve cinjenice...
A i drago mi je da si to demantirala, jer ja 100% uzimam epiuralnu kad mi dodje vrijeme ( nisam jos niti trudna...) i ne zelim da itko kaze ista lose o njoj!!

Leonee
12.12.2007., 12:43
koji su sve razlozi radi kojih mogu odbiti zelju rodilje za epiduralnom? :misli:

znam da odbijaju bezveze (kao nema ih?).. znate li u kojoj bolnici ju daju bez problema?
i znam da ako zena ima nizak tlak, onda ne zele dati.. ja imam 100/70.. jel to nisko za nedat epiduralnu? :moli: ha? :tresu joj se gace:

a koji su jos razlozi?

maja m
13.12.2007., 10:51
ja imam tlak 80-90/60-dali su mi epi i nije bilo nikakvih problema, čak se ni ne sjećam jesu li me pitali kakav mi je tlak

charlyse
13.12.2007., 16:58
Ja cu ici na carski i tocka..mene je prestrah normalnim putem roditi..A epiduralna?! Naravno samo na vrijeme....
Na carski možeš ići samo ako su komplikacije, i o tome ne odlučuješ ti već doktori.:mig:
A kod nas u rijeci i ako rađaš na carski rađaš pod epi jer više ne prakticiraju narkozu (tako nam rekli na tečaju a i prijateljica je nedavno rodila carski al uz epiduralnu)

koji su sve razlozi radi kojih mogu odbiti zelju rodilje za epiduralnom? :misli:

Nama su na tečaju naveli par razloga, ja sam zapamtila:
ako rodilja prekasno pita epi, znači ako si već dosta otvorena...
ako se presporo otvaraš onda ti je isto neće dati jer ona usporava "otvaranje"
ako inače imaš problema s kičmom - kifozu mislim:D nemojte me uzet za riječ...
U nekim slučajevima i oni sami će ti ponudit epi, npr, mogu predvidjeti koliko će porod trajati pa ako će biti dugi i misle da ćeš se namučit, predlože epi, ako imaš visoki tlak...ne sjećam se više, ali oni predlože ali ti to ne moraš ako ne želiš!!
:mig:

marina3
13.12.2007., 18:55
ja se bojim boli i mislim da ću se< odlučit za epiduralnu dok moja kuma nije htjela ni čut za to

charlyse
13.12.2007., 19:55
Ja ću rodit u Rijeci najvjerovatnije uz epiduralnu:top:
(Bog blagoslovio čovjeka koji ju je izmislio :s )

the redCat
14.12.2007., 18:47
Imam jedno pitanje, nisam čitala sve stranice pa ako se već spominje da me uputite: zanima me s obzirom da se epiduralna daje u kralježnicu, je li problem ako ja nemam skroz zdravu kičmu?
Naime imam skoliozu i golim okom se vidi jer izgleda kao da stojim malo nahero:lol:
(kukovi mi nisu u livelu:mig: )
Pa sad mi se čini da ako kičma nije sto posto zdrava niš' od epiduralne.....mislim da sam to negdje pročitala ili čula...

sdbelanc
14.12.2007., 20:47
Imam jedno pitanje, nisam čitala sve stranice pa ako se već spominje da me uputite: zanima me s obzirom da se epiduralna daje u kralježnicu, je li problem ako ja nemam skroz zdravu kičmu?
Naime imam skoliozu i golim okom se vidi jer izgleda kao da stojim malo nahero:lol:
Pa sad mi se čini da ako kičma nije sto posto zdrava niš' od epiduralne.....mislim da sam to negdje pročitala ili čula...

spominjali su na tečaju neke bolesti kičme ali se ne sjećam koje, epi se daje između dva kralješka, koja ne znam najbolje da se raspitaš na tečaju ili kod svog ginekologa.

charlyse
14.12.2007., 23:34

Najbolje pitaj svoju ginekologicu...znam da se zbog pojedinih "bolesti" / "stanja" (ili kako da to nazovem) kičme ne može se dobit epi...

I da se nadovežem na ovo drugo:
prije trudnoće sam govorila da bi potpisala na carski ali sada :nono:
Znam curu koja je prvo dijete rađala carski, oporavak joj je bio 8-10 dana, veli katastrofa, drugi porod epi i veli da se preporodila,za par sati je ila na nogama, veli da ode treći put rađat da ne bi ni razmišljala uzet epi ili ne...

nightfall
15.12.2007., 17:36
O da, ja bih epiduralnu jer se već sad plašim bolova a tek sam na pola trudnoće.Samo još me više od bolova plaši ideja da me "pikaju" u kičmu. Pa sad stvarno ne znam kako riješiti taj problem osim da se nadam da će se sam riješiti :rolleyes: Poznavajući sebe neodlučnu odlučit ću prekasno pa ću rodit i bez epiduralne :D

putnica
16.12.2007., 20:19
raspravu o carskom sam premjestila tu (http://http://www.forum.hr/showthread.php?t=11960) ;)

nefertiti27
09.01.2008., 12:28
O da, ja bih epiduralnu jer se već sad plašim bolova a tek sam na pola trudnoće.Samo još me više od bolova plaši ideja da me "pikaju" u kičmu. Pa sad stvarno ne znam kako riješiti taj problem osim da se nadam da će se sam riješiti :rolleyes: Poznavajući sebe neodlučnu odlučit ću prekasno pa ću rodit i bez epiduralne :D

haj.ja sam trudna 28tjedana i najvjerojatnije ću tražiti i epiduralnu,kažu da to nije strašno malo te piknu iglom toliko možeš istrpiti,za razliku od onoga što te čeka(mislim sve je izdržljivo), iz iskustva sestrična mi je rodila s epiduralnom u New Yorku,prvo je htjela prirodno ,u ponoć su je stavili na drip koji ju je tresao do 4h i onda više nije mogla izdržati i dali su joj epid.preporodila se ,uz to da je rodila u13h pa računajte koliko je to vremenski.kada trebaš roditi smanje ti anesteziju da osjetiš pritisak i tiskaš kada kažu i to je to.Nuspojave su da te 2dana može boliti glava ili ako te piknu u živac da te bole leđa par dana mislim da je to mala cijena :cerek:

mandy
10.01.2008., 00:28
inducirani porod je većinom težak i dugotrajan, a drip je grozan, ja sam ga uzela da bude brže gotovo, tj umjesto da porod traje još 3-5 sati trajao je pola sata....svoje trudove sam najnormalnije prespavala...

a rađala je 13 sati..ja sam 13 i 44 minute (isto počeli trudovi u ponoć) i to mi je ok trajanje...ja se pripremala na 18-20 sati...:D

lopticica
10.01.2008., 19:08
Dali epi ima kakve poslijedice za bebu? Citam svugdje i nisam nasla na nikakve ozbiljne nuspojave (samo eventualna glavobolja i bol gdje je bio ubod).

charlyse
14.01.2008., 22:22
Ciao curke, jel istina da se epiduralna ne daje trudnicama čija je beba u položaju na zadak:confused:

charlyse
14.01.2008., 22:24
Dali epi ima kakve poslijedice za bebu? Citam svugdje i nisam nasla na nikakve ozbiljne nuspojave (samo eventualna glavobolja i bol gdje je bio ubod).

Nama su na tečaju rekli da epiduralna nema nikakve posljedice na bebu! A šta se tiče posljedica za majku, eventualne glavobolje i bol u leđima. Meni je sestrična nedavno rodila na epi i jedno 5-6 poznanica i nemaju nikakvih tegoba zbog toga šta su rodile uz pomoć epi...

Karleto
14.01.2008., 22:59
Drage ženice evo u dahu sam progutala sve ove ohrabrujuće stranice o epiduralnoj, evo ovo mi je treći porod u Rijeci i sram me i priznat koliko me strah , ali kako je bilo ova dva prva puta prirodno nebi bez epiduralne da me neznam kako mole ... Nadala sam se možda i porodu na stolčić al eto beba jako velika i doktor savjetovao nikako s obzirom da može zaglavit i jako bi bilo opasno...

Leonee
15.01.2008., 06:25
Mamice koje su rodile sa epiduralnom:

na koji nacin ste ju dogovorili?
S kime? Anesteziologom ili doktorom?
Sta u slucaju da dodjem po noci ili kada je anestez.zauzet?..
Kako se mogu osiguratu da cu ju dobiti?
:confused:

chiara
15.01.2008., 07:26
Ciao curke, jel istina da se epiduralna ne daje trudnicama čija je beba u položaju na zadak:confused:

meni su rekli da se ide na carski ako je beba na zadak

PiaLolla
15.01.2008., 08:09
Mamice koje su rodile sa epiduralnom:

na koji nacin ste ju dogovorili?
S kime? Anesteziologom ili doktorom?
Sta u slucaju da dodjem po noci ili kada je anestez.zauzet?..
Kako se mogu osiguratu da cu ju dobiti?
:confused:

Leonee......ja sam rodila u Petrovoj......pochetkom ljeta...u nedjelju.....dakle sve predispozicije da che biti manjak doktora, sestara, anesteziologa......i evo shto je ispalo!

Kroz cijeli dan......ja sam bila od 8 ujutro, jer mi je puknuo vodenjak...je bilo 3 doktora!!!!!!!!!!.....bar 6 sestara.....i na kraju zena aneseziolog (a mozda ih ej i bilo vishe....neznam)

Shto se osiguranja tiche.....za to uopche ne morash brinuti!

Meni je doshao doktor i rekao - dajte joj drip i za sat vremena epiduralnu! Ja nishta nisam ni pitala.....chak sam se njechkala jel bi epi ili ne, ali na kraju sma se odluchila za epiduralnu! (jer koliko sam se drugih zena naslushala cijeli dan, nisma josh ja htijela zakljuchiti operu :D)

Eto...nishta nisam trebala osiguravati.....chak je josh jednom doshao i ja njemu rekla - a neznam jel bi uzela....a on - kak hochete, imate vremena dok drip ne iscuri, pa odluchite :D

Bolju odluku nisam mogla donijeti.....makar uvijek ponavljam, sljedechi put radjam bez ikakvih epica, jer mi je ovo bilo prelako :D

Ako zelish imati sve pripremljeno i znat shto che cheka....pitaj sestre, doktora chim dodjesh (ili kad te smjeste u box)

Leonee
15.01.2008., 08:17
Ja cu biti na SD.. Kod njih zna biti problem da nema dovoljno anesteziologa.. I to me izludjuje.. Najradije bi ga molila da mi dogovori porod jedan dan kad su svi tamo..!

chiara
15.01.2008., 09:53
da, na SD ne daju baš šakom i kapom epiduralne. nama su rekli da daju samo ženama koje idu na inducirani. dok recimo u petrovoj daju svim ženama koje traže (a i ponude ti sami, kao što je pialolla rekla)

Leonee
15.01.2008., 10:20
Shit.. Probati cu moliti doktora za inducirani na dan termina.. Ako prije ne dodju trudovi.. Javljat cu dalje sto je bilo.. Tj, kako me shrackao.. :zubo:.. Al probati cu pitati.. Ak ide, ide!

chiara
15.01.2008., 10:56
a zašto toliko želiš epiduralnu? radi straha ili nečeg drugog?
ja sam isto u trudnoći govorila kako želim epiduralnu, ali na kraju nisam dobila, a zapravo nisam ni tražila jer nije bilo neizdrživo.

Leonee
15.01.2008., 11:04
radi straha, naravno :D kada se neceg prepadnem dobijem proljev i povracam.. :zubo:..ovako sam sigurna da me nece boliti pa nisam ni u strahu...
..mos mi pricat koliko hoces da to nije tako strasno,.. ali nis kod mene ne pomaze.. :rofl: :rofl: :rofl:..
..i doktor mi je rekao da odem na epi., samo on nemoze garantirati, ako me uhvate trudovi po noci ili ako je zauzet anesteziolog... :( probati cu sa tom shemom.. pitati ga za inducirani na dan termina (ako mali mis ne zazeli izaci prije)

succorosso
15.01.2008., 11:10
Imas i bolju opciju: kad ocekujes porod odes blizu bolnice gdje mozes rezervirati tretman, pa cekas da prirodni proces pocne.

klara_23
15.01.2008., 11:14
ja sam imala sve predispozicije za epiduralnu,dug porod,slabo se otvarala ma svasta nesto i ja to spomenem onako a doktor i babica me samo slijepo pogledali
dali mi infuziju i inekcije protiv bolova i to je to
a inace sam cula da se splitu daje samo ako imas vezu i naravno moras unaprijed dogovorit zbog manjka anesteziologa a posto sam ja bila iz drugog grada,nisam imala svog doktora-nis od toga
ako netko to zeli zasto ne,al mislim da svi trebaju imaju ista prava al hebi ga takva je nasa drzava

Leonee
15.01.2008., 11:22
da, to je jadno kod nas.. vani je to sasvim normalna stvar. dodjes, dobardan-dobardan, ja bi epiduralnu - na izvolte!..
a kod nas je najveci problem sto nema anesteziologa dovoljno (bar na SDu)..:confused:.. pa moras dogovarati ovakve sheme.. :flop:..
...a doci ce i to valjda jednom na svoje mjesto....

charlyse
15.01.2008., 15:51
meni su rekli da se ide na carski ako je beba na zadak

Kod nas u rijeci ne... Ne pitam zbog sebe već zbog prijateljice, ona je u 39.-om tjednu, beba joj je na zadak i njen gin (a i doktori kod kojih je išla na pregled u bolnicu) rekli su joj da će porod počet normalno i ako ne bude išlo tek onda carski, ali naravno d će ju izmučit doo kraja jer ne preferiraju baš carski...:flop:

Precious X
15.01.2008., 17:20
naravno :rolleyes:, to košta, a treba i radit neki k....!:flop:

Karleto
16.01.2008., 21:34
Rijeka je rodilište PRIJATELJ DJECE i forsiraju prirodni porod do samog kraja dok ne vide da to može i ugrožava dijete ili majku. Nažalost! Eto ja bi carski (bebe je isto 4,5kg) ili bar epiduralnu ako ću imat sreće ovaj put :s
Nedavno je moja kuma rodila bebu skoro 5 kg prvi porod i trudovi ju ulovili u 2 u noći, nakon cijelog dana tek u šest poslijepodne su se odlučili na carski jer su vidjeli da dijetetu otkucaji slabe i da neće ić prirodno, i onda se čude da joj oporavak dugo traje, pa naravno kad su je izmučili...

charlyse
03.03.2008., 13:22
:W:
Koliko moraš bit otvorena i koliko se često moraju javljat trudovi da bi mogla dobit epi?
Je li istina da epi ne zahvaća međicu i da se osjeti šivanje??
Hvala

Girasole
03.03.2008., 14:40
Imam i ja jedno pitanje, čisto laički budući da se zaista ne razumijem dovoljno da bih se razbacivala tvrdnjama.
Kako sam vidjela po internetu, a i čula na tečaju kod patronažnih sestara epiduralna koliko god smanji samu bol isto tako i produži porod.

Ajde OK, meni se olakša porod i manje me boli, ali da li time produžavam agoniju poroda za moju bebu?
Mislim, da li epiduralna ikako pomaže samoj bebi da lakše prođe kroz porođajni kanal ili joj na kraju samo oteža budući da je i povećan rizik od izvlačenja beba kliještima ili vakumom? :ne zna:

cukerino77
04.03.2008., 18:47
Imam i ja jedno pitanje, čisto laički budući da se zaista ne razumijem dovoljno da bih se razbacivala tvrdnjama.
Kako sam vidjela po internetu, a i čula na tečaju kod patronažnih sestara epiduralna koliko god smanji samu bol isto tako i produži porod.

Ajde OK, meni se olakša porod i manje me boli, ali da li time produžavam agoniju poroda za moju bebu?
Mislim, da li epiduralna ikako pomaže samoj bebi da lakše prođe kro:top:z porođajni kanal ili joj na kraju samo oteža budući da je i povećan rizik od izvlačenja beba kliještima ili vakumom? :ne zna:

ja sam isto to cula i pitala ginekologicu i rekla je da nije istina, nego da se epi preporuca i radi omeksavanja grlica i okoljnjeg tkiva

lopticica
04.03.2008., 19:06
A ja sam cula da u Hrvatskoj i ne smiju koristiti klijesta! Meni je doc rekao samo pozitivno o epi. Jedino te glava i mjesto uboda mogu boliti slijedeci dan, ali to je ako...

Ženo božja
05.03.2008., 17:45
Ovak da vam kažem: epiduralna se ne radi u svim bolnicama jer postoji manjak anesteziologa, koji su prepušteni samo trudnicama. Ja sam pred 10 godina ležala na Sv. Duhu, prebacila sam termin, ujutro me stavili na drip. Započeli su trudovi, a ja se nisam otvarala, skinuli mi drip, dali mi nekaj za smirenje trudova, oko 14 sati zatražila sam epi. Piknuli me u leđa bez problema, za pola sata otišla sam u boks a u 15.30 sam rodila zdravu curicu. Jedini problem kod epi je da se mora ležati na leđima jedno vrijeme. Već tada su se radili carski na epi, tako da je žena budna. Drugi put nisam stigla na epi jer sam bila previše otvorena. Nadam se da ću ovaj put ponovno doći na vrijeme da dobijem epi.

Ženo božja
05.03.2008., 17:48
U pravilu uvijek režu odnosno rade epiziotomiju, može doči i do puknuča maternice ako se ne reže. Ovako je lakše za šivanje, ravan je rez i puno je brže. Osjete se samo ona dva do tri vanjska uboda. Što se tiče klješta, također se koriste, ako se dječja glavica zaglavi.

Girasole
06.03.2008., 11:51
Što se tiče klješta, također se koriste, ako se dječja glavica zaglavi.

Nisu više.
Jučer smo ja i muž bili na bolničkom tečaju i rekla je ginekologica da su se kliješta (forceps) u Hrvatskoj izbacila iz upotrebe i ako ne daj Bože zatreba koiristi se samo vakum.

lopticica
06.03.2008., 12:02
Tako su i meni rekli

nina-nl
06.03.2008., 14:47
ovako..ja sam definitivno za epi...iako opet kazem sve ovisi od tijeka poroda..ako ce ici brzo..onda mi nece trebati..ali konzultirat se sa svojom doc. pa cemo vidjet...

patka1973
07.03.2008., 11:37
ja sam rodila sa epi i bez epi.
sa epi je prva faza poroda brzo prosla, sve dok sam bila otvorena. i to bez bola. cak sam spavala. onda smanju epi, da mozes tiskati. i tu je problem: trudovi s kojima se tiska beba van, nisu ni pola tako jaki kao bez epi. zato ta zadnja faza dulje traje i zato se cesto reze mezicu, upotrebljava vakuum ili kljesta i misici se vise natezu.
a bez epi naravno vise boli sve zajedno. ali zato je onaj zadnji dio kraci i vjerojatnost da ide bez rezanja i kljesta veca. naravno, nije to garancija.

a subjektivno da kazem meni bi rade bilo da je i prvi puta islo bez epi, i da me mozda nisu trebali rezati. s tim rezanjem sam jos dugo imala problema. i mislim da se isplati pretrpiti.
svakako je psihicki gledano porod bez epi bio mnogo intenzivniji i zapravo pravi dozivljaj, kod kojeg sam vidjela za sta je tjelo sve u stanju. tako ako cu ikad jos jednom roditi, cu nastojiti bez epi roditi.

Ženo božja
08.03.2008., 07:33
Što se tiče rezanja međice, u 90% slučajeva se reže, razlozi su: rez je ravan, lakše se šiva, bolje se vidi ako je slučajno došlo do puknuča ušća maternice, skračuje se vrijeme poroda jer sa rezom još malo prošire porodni kanal, režu isključivo samo u toku truda i kad se glavica već vidi tako da rez možda samo malo zapeče i osjeti se toplina.

patka1973
09.03.2008., 18:24
Što se tiče rezanja međice, u 90% slučajeva se reže, razlozi su: rez je ravan, lakše se šiva, bolje se vidi ako je slučajno došlo do puknuča ušća maternice, skračuje se vrijeme poroda jer sa rezom još malo prošire porodni kanal, režu isključivo samo u toku truda i kad se glavica već vidi tako da rez možda samo malo zapeče i osjeti se toplina.

dada. to je sto se tice samog reza. a ono kasnije. kad treba da zaraste. to bas nije uvjek tako ugodno. ja znam iz vlastitog iskustva, da mozes i jos mjesecima imati problema s time.
osim toga, ako te jednom rezu i to zaraste, imas dolje oziljak. i to "meso" nije tako elasticno kao nerezano. zato mnoge zene, i mene ukljucujuci, poslje toga se osjecaju uze, kao djevice.... i kod drugog poroda ti je garantirano novo rezanje....

90% je jako puno. ja zivim u njemackoj i tu se sve manje reze. i prije se je rezalo iz navedenih razloga. ali primjetili su, da se ima vise problema poslje rezanja nego da medica sama od sebe se podrapa. jer se samo toliko podrapa koliko treba. i pronasli su, da podrapano lakse zaraste nego rezano.

a jedna babica, koja prati rodenje kod kuce, rekla mi je, da uvjek ima skare sa sobom, ali da nikad nije morala rezati....

Ženo božja
10.03.2008., 19:12
nakon prvog poroda nisam uspjela normalno sjest oko 1 mj. a nakon drugog poroda sjedila sam normlno nakon par sati a kasnije sam išla na klizanje 19 dan nakon poroda.

sita
25.05.2008., 21:12
Zanima me jel to boli ili ne? Kak se daje? Da li osjećaš bolove poslije toga?

sita
25.05.2008., 21:18
Kak sam pametna!!!

I will use Google before I ask stupid questions!!!

Sad sam malo pročitala, al me zanima kakav je osjećaj tako roditi?

Maxica
26.05.2008., 10:22
Ja sam prvo dijete rodila pod epiduralnom i ništa nisam osijetila.Malo je neugodno dok ju daju jer moraš sjediti i glavu što više gurati prema nogama i ne smiješ se micati,a trudovi te ubijaju.Al kad počne djelovat....milina.I dok ne počne djelovat moraš ležati na leđima a nekim trudnicama je to teško (meni je bilo u drugoj trudnoći,nisam mogla disati kad sam ležala na leđima).
Oporavak poslije poroda mi je bio dug i težak (ne znam da li to ima veze s epiduralnom) i prvu godinu me znalo povremeno štrecnuti na mjestu uboda (najčešće kod promjene vremena-meteoropat, ili kad sam se znala malo jače protegnuti).

Drugi porod je bio prirodan i nije bilo tako strašno.I oporavila sam se nakon par dana.

styria
26.05.2008., 10:34
Ja sam trece dijete rodila pod epiduralnom,mada sam na kraju isla na carski rez.Malo je neugodno al da boli nebi rekla,s time da su je meni tek nakon treceg pokusaja uspjeli dati.Prva dva puta ju je namjestila i svaki put je iskocila vena.No ja sam ionako sva puna vena, tak da nije cudo!A da je milina,stvarno je!

micikamikic
26.05.2008., 15:07
S obzirom koliko me sve ostalo boljelo epiduralnu nisam ni osjetila. Skratila mi je 3 sata muke (porod trajao 24 sata) a pred sam izgon prekinuli su mi ju davati tako da sam osjetila sve (pošteno) jedino što nisam imala kontrolu nad nogama, pale su svaka na svoju stranu i tako ostale.

sita
27.05.2008., 17:22
Thanks svima na odgovorima.

BEICA
27.05.2008., 18:29
ako imate mogućnost prihvatite epiduralnu. ja sam skupila snage za sam porod. bolovi nisu bili od poroda nego zato što mi klizma nije "upalila", ali da nije bilo epiduralne ne znam da li bih imala snage disati i tiskati. U epiduralnoj su trudovi normalni i osjete se kad dolaze, ali ne bole i ne umaraju
trudna sam drugi put, u međuvremenu sam se preselila u grad čija bolnica ne daje epiduralnu za normalan porod, tako da gledam da se vratim u zagreb rađati!
savjet svima slušajte babicu i doktora, ne mojte biti tvrdoglave samo ih pratite što vam kažu. nisu oni ljubazni ali ipak znaju što rade. i dišite uvijek, mislite na to da vi dok čekate da trud prođe zaustavite disanje, bebi se drastično smanjuju otkucaji srca... koliko vam teško bilo ne zaboravite disati

nia_
28.05.2008., 09:40
Zanima me jel to boli ili ne? Kak se daje? Da li osjećaš bolove poslije toga?

Genijalno.
Mislim, porod mi je bio tezak, o tome necemo, ali nema nikakve veze sa epiduralnom, jer su bolovi počeli nakon djelovanje epiduralne...
Epiduralnu nisam niti osjetila, ma kao ubod najmanjeg komarca... Lagana utrnutost, tj. svrab koze, potpuna pokretljivost tijela. Postpartum - nikakve nuspojave!!!!
Kad bi ponovno radjala, opet bi je trazila!!!!
Ali valjda svacije tijelo drugacije reagira...

mafri
28.05.2008., 09:46
Ma da mogu ja bi epiduralnu za drugi put!
Al ovdje kod nas moras se narucit prije i to ako nema taj dan druge operacije mozes a ako ima nista od nje!Imaju dva anesteziologa samo! UZAS!!

Bond008
21.07.2008., 10:35
S obzirom koliko me sve ostalo boljelo epiduralnu nisam ni osjetila. Skratila mi je 3 sata muke (porod trajao 24 sata) a pred sam izgon prekinuli su mi ju davati tako da sam osjetila sve (pošteno) jedino što nisam imala kontrolu nad nogama, pale su svaka na svoju stranu i tako ostale.

mene zanima ovo sa nogama, tj da li donji dio tijela utrne (kao lokalna anestezija kod zubara) ili ne, naime oprečni su stavovi koje sam pročitala....
od toga da je moguće hodanje i da se noge osjeća do toga da je sve utrnuto?

Ako bi mogli malo reći o iskustvima sa utrnulim organima, jer osim straha od boli, pikanja u kičmu mene lovi paničan strah od utrnuća i nemogućnosti kontroliranja tijela...tj uobičajeno neugodno svima pretpostavljam a meni to izaziva neugodu i nervozu.... plus da li se uvodi kateter za urin?

alapača
23.07.2008., 00:22
ništa meni nije utrnulo :confused: i ne, ne uvodi se kateter za urin. to se radi kod spinalne prilikom carskog reza (utrne donji dio tijela od struka i uvodi se kateter) koliko znam.
"ubod u kičmu" također nisam osjetila jer sam dobila nekoliko lokalnih anestezijica oko samog mjesta gdje je išla epiduralna.
super mi je epiduralna jer sam osjetila samo zadnjih 10 trudova (od kojih je beba izašla u zadnja 3 a ovi drugi su išli jedan za drugim i sve skupa je trajalo pola sata, dali su mi i drip naime). loše je bilo jedino i samo to što mi nisu dali hodati 12 sati poslije poroda (nijednoj ženici s epiduralnom). žena koja je bila sa mnom u sobi imala je lagane bolove u križima nakon 3 dana, ali to je možda bilo od ležanja :ne zna: .

trapava
23.07.2008., 00:30
ništa meni nije utrnulo :confused: i ne, ne uvodi se kateter za urin. to se radi kod spinalne prilikom carskog reza (utrne donji dio tijela od struka i uvodi se kateter) koliko znam.
"ubod u kičmu" također nisam osjetila jer sam dobila nekoliko lokalnih anestezijica oko samog mjesta gdje je išla epiduralna.
super mi je epiduralna jer sam osjetila samo zadnjih 10 trudova (od kojih je beba izašla u zadnja 3 a ovi drugi su išli jedan za drugim i sve skupa je trajalo pola sata, dali su mi i drip naime). loše je bilo jedino i samo to što mi nisu dali hodati 12 sati poslije poroda (nijednoj ženici s epiduralnom). žena koja je bila sa mnom u sobi imala je lagane bolove u križima nakon 3 dana, ali to je možda bilo od ležanja :ne zna: .

ja sam imala slicnno iskustvo poput tebe, s tim da ja nisam ni jedan trud osijetila vec pritisak kao da mi se mokri, minut pred bebin izlazak.Kod mene je sve trajalo 10-ak-15 minuta i isto sam primila drip.MM je gledao dok su mi davali epidural i kaze da je islo 5 inekcija jedna za drugom, sve je trajalo minut i pol ako ne i krace, nista nisam osijetila.Ja sam se pomjerala nisam imala osijecaj oduzetosti, ali kad bi se npr ustipnula ne bi osjecala.Dosta zena ima alergiju na epidural(ja sam jedna od tih), dali su mi inekciju benadrila i osijecaj da mravi hodaju po meni je nestao:) kazu vrlo normalna reakcija.
Sve u svemu epidural:top::top:

pink5
23.07.2008., 10:24
[QUOTE=alapača;15120688]ništa meni nije utrnulo :confused: i ne, ne uvodi se kateter za urin. to se radi kod spinalne prilikom carskog reza (utrne donji dio

ovisi,ja sam osjećala prittisak na mjehur,pa su mi stavili ispod neku zdjelu da se popiškim,nisam mogla pa su me kateterizirali,rodila sam vaginalno

marina3
24.07.2008., 21:23
ja sam toliko forsirala epid.da ju nakraju nisam dobila zato jer sam bila otvorena 8 cm .Nakon šta je trudnica otvorena 6 cm ne daju više epid.barem ne u Rijeci.a ovo za rezanje i da smo kasnije uže kao djevice je istina boli za popiz,,,još uvijek ,a prošli je 4mj.

succorosso
24.07.2008., 21:33
ja zivim u njemackoj i tu se sve manje reze. i prije se je rezalo iz navedenih razloga. ali primjetili su, da se ima vise problema poslje rezanja nego da medica sama od sebe se podrapa. jer se samo toliko podrapa koliko treba. i pronasli su, da podrapano lakse zaraste nego rezano.

Bas tako. Znanstveno je dokazano da je rutinsko rezanje stetno. Na zalost mnogi tvrdoglavci stare skole odbijaju pratiti vlastitu struku, nego radije i dalje rezu rutinski. :flop:

pink5
24.07.2008., 21:54
ja sam toliko forsirala epid.da ju nakraju nisam dobila zato jer sam bila otvorena 8 cm .Nakon šta je trudnica otvorena 6 cm ne daju više epid.barem ne u Rijeci.a ovo za rezanje i da smo kasnije uže kao djevice je istina boli za popiz,,,još uvijek ,a prošli je 4mj.

pričaj mi,ja ne znam kako i koliko oni režu,jerbo mi dugo nisam mogla sjesti,čudno sam mokrila,a pri odnosu se osjećam kao djevica.

pink5
24.07.2008., 21:55
patko kod nas tvrde suprotno,da je bolje da te izrežu nego da sama pukneš,sad ti znaj što je tu istina:rolleyes:

trapava
24.07.2008., 22:06
ja mislim da je sve do dr i metode sivanja.dva puta sam rodila, dvi razlicite price, sa prvom nisam sijela kako treba mijesec dana, godinu dana sam osijecala bol gdje je rez posebno pri promjeni vremena,,,drugi put....nakon 40 minuta sto sam rodila sijedila sam skupljenih nogu....sljedeci dan bila u shopingu:mig:

alapača
25.07.2008., 08:25
i ja sam čula da je bolja epiz nego da sama pukneš. ali nekad nema potrebe za epiz jer ne dolazi do pucanja. zašto onda rezati?

mandy
25.07.2008., 12:31
rezanje je uspoređeno sa tkaninom..ako je kreneš trgat teško da će pucat dalje al ako je zarežeš jako joj malo treba da se dalje proširi...tako i koža reagira..

a sve je individualno i ovisi o procjeni babice/doktora...nekim je veća šteta ako puste da tkivo samo pukne (ako nije elastično), a nekima ako se režu..al to je teško znat..

Mirkkaa
25.07.2008., 21:56
Meni je danas na pregledu jedna cura ispricala kako se treci put porodila uz epiduralnu (prvi i drugi put prirodno) i da je znala da je epiduralna tako dobra, ne bi se mucila ranije. To me je bas ohrabrilo. Kaze da je noge normalno osjecala, samo sto je nije boljelo. Osjecala je i okretanje bebe u polozaj za porod i njen izlazak, ali ne kao bol. Tako da je uzivala u porodu. To su njene rijeci. Eto, ako treba kome ohrabrenje:)Ja cu takodjer traziti epiduralnu, to je jedino u sta sam sigurna:) AKo sitgnu da mi je daju:)

Sandra October
26.07.2008., 20:02
samo jedan detalj.. ako dobijete epiduralnu provjerite poslije jesu vam izvadili kateter vani koji obicno ostave ako sumnjaju da bi mogao biti carski ipak pa da mogu samo nadostukat dozu.. koliko god to cudno zvucalo, izgleda znaju zaboravit :D.. ja sam zavrsila na kraju ipak na hitnom carskom i kako sam imala mirovanje poslije na intenzivnoj tek su mi nakon dva dana kad su me pospremili na babinjace skuzili da mi je kateter ostao unutra :lol: mene je naime rez toliko bolio, pa infuzija, pa transfuzija, pa hebeni kateter da nisam ni skuzila :lol:

danas mi smijesno, taj cas bas i nije bilo :D

nyn@
27.07.2008., 13:29
kateter ti stave ako se ne uspiješ sama popiškiti nakon što si dobila epiduralnu..
to je jedan od naznaka da bi moglo doć do hitnog carskog.. (bar su meni tako objasnili.. :ne zna:)

inače se ne daje kateter po difoltu ako uzmete epiduralnu..

Sandra October
28.07.2008., 07:51
kateter ti stave ako se ne uspiješ sama popiškiti nakon što si dobila epiduralnu..
to je jedan od naznaka da bi moglo doć do hitnog carskog.. (bar su meni tako objasnili.. :ne zna:)

inače se ne daje kateter po difoltu ako uzmete epiduralnu..

nenene.. ne mislim na kateter za piškit, taj su mi izvadili vani kad su me makli sa intenzivne, kateter koji su mi zaboravili izvaditi je onaj u kičmi kroz koji su mi dali epiduralnu odnosno ju nadoštukali sa dodatnom dozom kad sam ipak krenula na carski :D lako meni za uretra kateter al ostaviti ovaj u kičmi.. :D to zbilja moraš biti idiot od anesteziologa :D

nyn@
28.07.2008., 19:59
nenene.. ne mislim na kateter za piškit, taj su mi izvadili vani kad su me makli sa intenzivne, kateter koji su mi zaboravili izvaditi je onaj u kičmi kroz koji su mi dali epiduralnu odnosno ju nadoštukali sa dodatnom dozom kad sam ipak krenula na carski :D lako meni za uretra kateter al ostaviti ovaj u kičmi.. :D to zbilja moraš biti idiot od anesteziologa :D
aha.. :misli:
očito smo se falšale... :mig:

dadada.. tato moraš biti pravi piiiiip...:no:

Xeroxmeister
28.07.2008., 21:27
Meni je danas na pregledu jedna cura ispricala kako se treci put porodila uz epiduralnu (prvi i drugi put prirodno) i da je znala da je epiduralna tako dobra, ne bi se mucila ranije. To me je bas ohrabrilo. Kaze da je noge normalno osjecala, samo sto je nije boljelo. Osjecala je i okretanje bebe u polozaj za porod i njen izlazak, ali ne kao bol. Tako da je uzivala u porodu. To su njene rijeci. Eto, ako treba kome ohrabrenje:)Ja cu takodjer traziti epiduralnu, to je jedino u sta sam sigurna:) AKo sitgnu da mi je daju:)

Ovu prvu izjavu sam već čuo, ali od supruge. :mig:
Kod drugog poroda, zatražili smo epiduralnu i to odmah na vrijeme...jer kasnije se izmotavaju da nije više vrijeme...

Lakše je, samo ju zatražite. Ako vas neće slušati, recite suprugu da se zadere umjesto vas...

anthony9906
30.07.2008., 15:38
ma epiduralna se može dati u zadnji čas,ali je u principu uvijek daju ranije.
kasnije je samo pojačaju isto kao i bilokoju drugu anesteziju.
ja sam molila da mi je ne daju (ali sam ju morala primit,tako kažu) nisam htjela zbog svega što sam pročitala.
dali su mi je u zadnji sekund i zapravo mi nije poslužila svrsi bezbolnijeg poroda,jer dotad je sve skoro bilo gotovo (trudovi bole najviše)
nego radi nekih drugih stvari.
a šta se tiče toga da ju tražiš,u ST je malo tko dobije,jer nikad nema anesteziologa,iako u principu svaka žena po socijalnom ima pravo na nju.
eto,pozdrav i sretno

alapača
30.07.2008., 20:18
radi kojih drugih stvari su ti MORALI dati epiduralnu? :confused:

pink5
30.07.2008., 21:15
nije svugdje isto,u našoj bolnici daju epiduralnu samo ujutro i to radnim danom,jer anesteziolog tobože radi samo tada

Tučak
31.07.2008., 07:41
Ja sam pitala medicinsku sestru koja radi u rodilištu st bolnice za epiduralnu i ona mi je rekla da je daju svima koji pitaju na početku (valjda čim dođeš). Samo moraš potpisati da je uzimaš na vlastitu odgovornost. I još mi je rekla da se nikad nikome ništa nije dogodilo otkad ona radi u rodilištu, te da su sve žene bile oduševljene s epiduralnom. Ja ne znam bi li je uzela, jer me je strah, a bolove baš ne podnosim. Vidjet ćemo!

anthony9906
31.07.2008., 09:08
radi kojih drugih stvari su ti MORALI dati epiduralnu? :confused:

ajoj,radi toga što su vidjeli da će napravit pri epiziotemiji hematom veličine djetetove glave:mad:
a u detalje ne želim,ima onih koji ne žele čitat takve stvari i ja ih razumijem:)
ako hoćeš,možeš na pp

anthony9906
31.07.2008., 09:12
Ja sam pitala medicinsku sestru koja radi u rodilištu st bolnice za epiduralnu i ona mi je rekla da je daju svima koji pitaju na početku (valjda čim dođeš). Samo moraš potpisati da je uzimaš na vlastitu odgovornost. I još mi je rekla da se nikad nikome ništa nije dogodilo otkad ona radi u rodilištu, te da su sve žene bile oduševljene s epiduralnom. Ja ne znam bi li je uzela, jer me je strah, a bolove baš ne podnosim. Vidjet ćemo!

ma daju je malo sutra.
žene su molile,plakale i neznam šta,ali nema anesteziologa da ti je da:mad:
objašnjenja koja sam čula je da je anesteziolog trenutno na kirurgiji,pa je na onkologiji,pa je u pm,samo nije u rodilištu.:rolleyes:

ali,pitaj,nikad ne znaš.

anthony9906
31.07.2008., 09:13
pa oni je daju rutinski već,ni ne osjeti se toliko.ja nisam htjela jer sam uvijek neka pegula,pa eto za svaki slučaj.
i šta,na kraju je opet dobila.

moonyena
31.07.2008., 14:28
I ja sam isto molila i preklinjala za epiduralnu... :moli:

i meni su prodali priču da je prekasno... :ceka::mad:

Sada, kada sam sve to prošla bez epi, i ostala živa (jedva :rofl:), sada me više strah dobit epiduralnu, nego opet proći te bolove. A možda se i predomislim kad stisne, al ne bih baš rekla.

Sama pomisao da mi netko čačka po kičmi...:trk:

_Candy Candy_
31.07.2008., 16:50
Ima li itko ovdje tko je protiv epiduralne? Čisto me zanima.

anthony9906
31.07.2008., 16:51
iman ja

_Candy Candy_
31.07.2008., 17:40
Fala bogu.

anthony9906
31.07.2008., 18:09
:rofl: a tvoj razlog?

_Candy Candy_
31.07.2008., 18:23
Pa nemam neko čvrsto mišljenje o epiduralnoj, ali me zapanjilo koliko žena je zagovaraju i uzdižu u nebesa.
Znam prednosti i nedostatke, iako za neke i ne znamo još.
Ali jebiga, bar u mom slučaju, imala sam inducirani porod, znači klistir, prokidanje vodenjaka, gel za otvaranje, drip, epiziotomija... Činilo mi se da su ga oni izvukli, a ne ja rodila...
Još mi je samo trebala epiduralna pa da zaokružimo neprirodan porod. :o
Jest da me vjerojatno jače boljelo zbog dripa, ali da su mi pored svih blagodati uskratili i bol trudova... mogli su me odmah na carski. :D
Podržavam u opravdanim slučajevima, ali da se dijeli samo tako...

Još ćemo doći i do toga da iznajmljujemo surogat majke da ne bi slučajno dobile strije. :kava:

anthony9906
31.07.2008., 18:29
Pa nemam neko čvrsto mišljenje o epiduralnoj, ali me zapanjilo koliko žena je zagovaraju i uzdižu u nebesa.
Znam prednosti i nedostatke, iako za neke i ne znamo još.
Ali jebiga, bar u mom slučaju, imala sam inducirani porod, znači klistir, prokidanje vodenjaka, gel za otvaranje, drip, epiziotomija... Činilo mi se da su ga oni izvukli, a ne ja rodila...
Još mi je samo trebala epiduralna pa da zaokružimo neprirodan porod. :o
Jest da me vjerojatno jače boljelo zbog dripa, ali da su mi pored svih blagodati uskratili i bol trudova... mogli su me odmah na carski. :D
Podržavam u opravdanim slučajevima, ali da se dijeli samo tako...

Još ćemo doći i do toga da iznajmljujemo surogat majke da ne bi slučajno dobile strije. :kava:

ok,u pravu si,ali nemoj biti stroga.:)
ja sam isto protiv,ali jbg nemogu sve žene podnijeti bol,pogotovo ako stvarno j...boli.:D
i mene je,i trebala sam na carski (ali nisu me stigli dopeljat do kirurgije) pa su mi šiknili epi i ,ma bolje neću o tome.:rolleyes:
ali svejedno sam cijelo vrijeme ja njima objašnjavala da ja to nebi i gotovo.:rofl:
jbg,nisam ni hrabra ni vrijedna divljenja,to je moj izbor,ali nije i većine.šta ćeš:ne zna:
samo sam htjela reći da jedan od razloga što nisam ni ja htjela je što ta epi oduzme cijeli donji dio tjela,neznaš kad trebaš tiskati i ne rađaš,nego te porode.... ma,bzv

anthony9906
31.07.2008., 18:30
nije svugdje isto,u našoj bolnici daju epiduralnu samo ujutro i to radnim danom,jer anesteziolog tobože radi samo tada

ajoj,onda se i operacije rade samo ujutro.:rofl: ma šta oni sve neće smislit,to je za odvalit :rofl:

_Candy Candy_
31.07.2008., 18:41
Ma nisam stroga, samo gledam kako svijet odlazi u drugu krajnost. :o
Iako epiduralna tu ima jako malu ulogu.

Uf, mene je boljelo toliko da sam 3 mjeseca nakon toga govorila da više nikad neću roditi, a još uvijek da neću bar 7 god. :rofl: I ipak se ne bih predomislila i tražila je.

Ali dobro, ja sam hrabra. :headbang: (i pomalo mazohist) :bonk:

alex k.
31.07.2008., 20:53
Ima li itko ovdje tko je protiv epiduralne? Čisto me zanima.
Ja osobno nemam ništa protiv epiduralne, ali ne bih je tražila na porodu. Nisam uopće razmišljala o toj opciji.

pink5
31.07.2008., 21:17
ni ja nemam ništa protiv,al skeptična sam prema tim "novotarijama",ponudio mi je dr,al nisam htjela

alapača
01.08.2008., 00:23
ne volim mazohiste.

epi mi se čini kao zlatna sredina - s jedne strane skroz prirodan porod, s druge carski koji sve više žena čak plaća :eek:
e to mi je neobično! jer, epi je tu da umanji bol, ali carski ne umanjuje nego, barem koliko sam ja vidjela, još i više boli. pa mi nije baš jasno...

Taja.st
01.08.2008., 00:41
ma daju je malo sutra.
žene su molile,plakale i neznam šta,ali nema anesteziologa da ti je da:mad:
objašnjenja koja sam čula je da je anesteziolog trenutno na kirurgiji,pa je na onkologiji,pa je u pm,samo nije u rodilištu.:rolleyes:

ali,pitaj,nikad ne znaš.

Nažalost.al doista anesteziologe šetaju tako kako kažu...kad sam imala serklažu prije 2 miseca dok su me pripremali za operaciju pričali su kako ih šeta i da im je pun kufer....a ja sam na to samo pomislila MAMICEEEEEEEEEEE OĆU LI SE JA BUDIT...šalim se.jedna me anestezologinja mazila po kosi,ostali te pitaju kako si,pa kad mi dali anesteziju u venu pa me pitali jel mi se spava....ma iznimni su i žao mi ih je kako rade.....Al ja sam ipak za prirodan porod...bez epiduralne .........

mandy
01.08.2008., 10:01
i ja sam protiv...imala sam skoro potpuno prirodan porod (malo dripa pred kraj) i opet bi tako..neponovljiv osjećaj..:)

enigmatic
01.08.2008., 10:11
I ja sam nekako protiv........ znam da će boljeti,ali ja bi rado bez epiduralne.pomisao da mi netko zabija iglu u kičmu mi nije nimalo privlačna.Ali kako se kaže nikad ne reci nikad, pa ću se ja onda javiti kad rodim da vam kažem šta je bilo.

anthony9906
01.08.2008., 12:51
ja stvarno mogu razumjeti ako netko hoće,ako mu je neizdrživo,ako ako...,ok,ima pravo na nju i nek je dobije.šta?:kava:
ne možemo svi isto pretpjeti. tu je da ublaži bol i točka.:ne zna:
ja je nisam htjela,i neću je htjeti ni slijedeći put osim ako opet budu zaj... pa nemam izbora:mad:

anthony9906
01.08.2008., 12:55
I ja sam nekako protiv........ znam da će boljeti,ali ja bi rado bez epiduralne.pomisao da mi netko zabija iglu u kičmu mi nije nimalo privlačna.Ali kako se kaže nikad ne reci nikad, pa ću se ja onda javiti kad rodim da vam kažem šta je bilo.

igla,kateter u kičmu je najmanji problem:kava:
a kasnije nesmiješ ovo,nesmiješ ono,6 mj.glavobolje,kasni mlijeko..
ma ni roditi nemožeš sam,nego ti doslovno bebu izvlače:mad:
iako sam ja rekla jednom iz odbora:rofl:daj mig,tiskat ću:)
i bogme,uspjelo je.
ali inače nema migova,ni tiskanja ni ništa,jednostavno te porode.
eto to je moj razlog.
nisam zakleti mazohist,ni marija terezija,samo sam htjela normalno roditi,
da znam što to znači u svakom pogledu.

_Candy Candy_
01.08.2008., 13:24
iako sam ja rekla jednom iz odbora:rofl:daj mig,tiskat ću:)
i bogme,uspjelo je.
eto to je moj razlog.

Potpisujem. :top:

nyn@
01.08.2008., 14:02

oprosti al za ovo nisam nikad čula.. :rofl:
a da se ti malo informiraš???
kad si tako sigurna..

anthony9906
01.08.2008., 14:38
kad si tako sigurna..

nisi nikad čula?
a radiš kao anesteziplog,babica,ginekolog,rodila si ili primila epiduralnu??:ne zna:

anthony9906
01.08.2008., 14:50
kad si tako sigurna..

za što konkretno nisi čula??:rofl:
da ne osjećaš trudove pa ne znaš kad trebaš tiskati? pa ti sjednu na stomak i pogurnu dijete fizički van? ili se posluže jednom od onih ružnih stvari još ružnijeg imena?
da to mlijeko kasni? nisi čula? da,da,kasni.
da te prije epiduralne upozore da se u većini slučajeva,velikoj većini slučajeva,
javljaju opake migrene kao nus pojava. nisi ni to čula ha?
što još? da se BAREM 3 sata ne smiješ poleći i još BAREM nekoliko sati sam ustati i otići na wc? nisi čula???
a,što si ti o epiduralnoj čula:ne zna:

trapava
01.08.2008., 14:56
Rodila sa epiduralnom, na nikakve nus pojave nisam upozorena...
Nisam imala kateter, mljeko doslo odmah, bilo ga i viska....
Jedino sto se meni desilo bila sam alergicna pa sam imala osijecaj da mravi hodaju po meni, dali mi benedril i to je stalo..

Sto se tiskanja tice....babica i dr kazu kad da tiskas i pri kraju sam osijecala pritask kao da cu mokriti...
1 sam rodila bez...1 sa epiduralom....epidural :top:

anthony9906
01.08.2008., 15:08
ni ja nisam imamla kateter dolje.
i kad su mi je već dali,onda su mogli i ranije,pa da uopće ništa ne osjetim.
ponavljam opet,i ja sam se bojala poroda i boli ali sam ipak odlučila da ako ću već proći to onda ću proći svjesna.
ali kažem,svatko za sebe zna najbolje.
ja nemogu angine izvaditi jer sam totalni papak.
scatko sa sebe zna najbolje.

nyn@
01.08.2008., 21:12
nisi nikad čula?
a radiš kao anesteziplog,babica,ginekolog,rodila si ili primila epiduralnu??:ne zna:
da ne osjećaš trudove pa ne znaš kad trebaš tiskati? pa ti sjednu na stomak i pogurnu dijete fizički van? ili se posluže jednom od onih ružnih stvari još ružnijeg imena?
da te prije epiduralne upozore da se u većini slučajeva,velikoj većini slučajeva,
što još? da se BAREM 3 sata ne smiješ poleći i još BAREM nekoliko sati sam ustati i otići na wc? nisi čula???
neda mi se dvaput odgovarati..
nisam anesteziolog, babica niti ginekolog..
samo sam se kod njih informirala malo jače za tu epiduralnu jer sam alergična na sve konzervanse (benzoate i prirodne..) pa mi je večina lijekova zabranjena..
da jesam rodila..
da jesam bila inducirana..
da jesam primila epiduralnu (2 doze ako te baš zanima)
bila sam na nogama 3h nakon poroda...
nisam imala nikakvih problema oko dojenja, nadolaženja mlijeka i inih stvari sve do trenutka kad mi je mlijeka nestalo ( a to sumljam da je bilo vezano za epiduralnu..)
začudo nisu mi legli na trbuh..
nisu nasilu izvačili bebe...
rekli su mi kad da tiskam i ja sam tad tiskala i nisam imala problema..

a ako ja nisam imala niti osipa od nje onda stvarno..:rolleyes:

a što se tiče migrena.. čula sam da i mnoge žene u trudnoći imaju migrene.. kao i kasnije iza poroda...
al sumljam da je to od epiduralne.. :mig:

edit.. ja nisam imala nikakve migrene, štrecanje u nogama, bolove u kičmi, vrtoglavice i ostale stvari..

alapača
01.08.2008., 21:26
antoni ne piši gluposti :kava:

trapava
01.08.2008., 23:04
Da je epiduralna tako "opasna" ameri je NIKAD NIKOM ne bi dali zbog tuzbi i sudova...
Ja imam kronicne migrene od 19god,epidural nije promijenio nista, istusirala sam se (stala pod tus) 1h nakon sto sam rodila,a izasla sam kuci nakon 23h!
Kad mi rekose da se mogu istusirati ja sokirana jer znam da nakon prvog porodjaja su me oni prali, receno mi je "niste bolesni, samo ste rodili" Kad razmislim tako i jest:)Znam puno zena koje su rodile sa epiduralom niko od njih nije imao problem, sem sto mi je jedna frendica rekla da joj uopce nije pomogao...

Zene opustite se....

anthony9906
02.08.2008., 11:46
neda mi se dvaput odgovarati..
nisam anesteziolog, babica niti ginekolog..
samo sam se kod njih informirala malo jače za tu epiduralnu jer sam alergična na sve konzervanse (benzoate i prirodne..) pa mi je večina lijekova zabranjena..
da jesam rodila..
da jesam bila inducirana..
da jesam primila epiduralnu (2 doze ako te baš zanima)
bila sam na nogama 3h nakon poroda...
nisam imala nikakvih problema oko dojenja, nadolaženja mlijeka i inih stvari sve do trenutka kad mi je mlijeka nestalo ( a to sumljam da je bilo vezano za epiduralnu..)
začudo nisu mi legli na trbuh..
nisu nasilu izvačili bebe...
rekli su mi kad da tiskam i ja sam tad tiskala i nisam imala problema..

a ako ja nisam imala niti osipa od nje onda stvarno..:rolleyes:

a što se tiče migrena.. čula sam da i mnoge žene u trudnoći imaju migrene.. kao i kasnije iza poroda...
al sumljam da je to od epiduralne.. :mig:

edit.. ja nisam imala nikakve migrene, štrecanje u nogama, bolove u kičmi, vrtoglavice i ostale stvari..

ajde ti sad lijepo malo proguglaj.:)
osip? negdje sam spomenula osip?:ne zna:
negdje sam spomenula da je epi opasna? (iako da,može biti):kava:
uostalom,ja sam napisala ono na što su me upozorili i ono što sam ja doživjela.
za razliku od tebe,ja uvažam sva iskustva,a ti uvažavaš isključivo svoje.:)
i još nešto,vezano za izvlačenje bebe van,ako nisi informirana,onda barem možeš zaključiti logički.bebu obično izvlače van,ne samo iz razloga što majka ne osjeća kada treba tiskati,ali da se ne natežemo,opet ponavljam,google is your friend.:)
nema šanse da nekom skidam informacije sa neta.pogotovo nekome tko nije nijednu moju tvrdnju zanijekao dokazom,nego prepotentnim dezinformacijama.:kava:
pozdrav

anthony9906
02.08.2008., 11:49
antoni ne piši gluposti :kava:

ne,neću se svađati.:)

daj svoje iskustvo s epi.:kava:

nyn@
02.08.2008., 12:43
ajde ti sad lijepo malo proguglaj..
...
:rofl:
a da pročitaš čitav post...

nisam ja rekla da se od epi može dobiti osip.. nego da ga ja nisam dobila a obzirom da sam alergična na sve konzervanse (prirodne i benzoate), salicil acetilnu kiselinu i vinobran.. a to se kod mene manifestira jakom urtikarijom..(koja je osip.. ovisno o jačini.. :mig:)
(al ajde ajmo reć da si mogla to i krivo interpretirati.. al sam smatrala da ako će itko imati kakvih pitanja da će pitati ne pisati postove tvojih tonova.. :kava: no dobro.. )
u tom duhu ja sam se informirala kod navedenih osoba.. i da na googlu..:mig:

ako ti ovo nije dovoljno opasno ili ako ti je draže "opasno"
pogotovo kaj su to u neku ruku "dezinformacije" ( primjeti navodnike pls :moli: )
igla,kateter u kičmu je najmanji problem
ma ni roditi nemožeš sam,nego ti doslovno bebu izvlače
iako sam ja rekla jednom iz odbora...daj mig,tiskat ću
i bogme,uspjelo je.
eto to je moj razlog.
također molim te primjeti da ja nisam rekla da recimo nepostoji nitko na ovome svijetu tko nije imao te simptome kao i gore.. al ako već pričamo o simptomima onda ajmo pričati i o postocima..

ja sam svoj posao odradila kada sam bila trudna, jer ja sam spadala u kategoriju koja fakat puno toga nesmije..
i da informiranje je jedini put.. al treba uzeti u obzir da google nije stručni izvor informacija.. jer u tom slučaju kaj će nam doktori i ini kad možemo na google i sve sami riješit.. on je ok za nać info relativno.. al ja se osobno radije uzdam u doktora kojem vjerujem..

obzirom da se meni ne da momentalno dat truda i vuć van postotke (možda kada se vratim sa GO) prepuštam to svakome na volju da se druži sa googlom...
ili još bolje da se informira kod osoba za koje vjerujem da su puno stručnije od nas..

međutim moram reći da ja osobno nisam čula ovo za mlijeko.. koliko sam ja informirana zna doći do problema sa nadolaskom mlijeka kod žena koje su rodile na carski.. al koliko ja znam radi se o drugoj "vrsti" epiduralne (daje se na srugo mjesto i drugačije se dozira)..

ali cure moje pa to sa mlijekom vam je stvarno individulana stvar.. ja znam dosta žena koje nisu imale ništ mlijeka nakon 1. poroda (od šoka ne od epiduralne), a sa 2. su ga imale za prodavati... bilo je onih koje su imale mlijeka odmah, a i onih koje nisu imale ništa (znam da je off topic i ujedno se ispričavam)

edit.. ja se na ovu temu više neću javljati..
jerbo mi je dosta ispraznog prepucavanja..
anthony thx :w

teta putnica sorry na dužini teksta i off topic i slobodno me banaj ili briši post

anthony9906
02.08.2008., 16:39

nisam ja rekla da se od epi može dobiti osip.. nego da ga ja nisam dobila a obzirom da sam alergična na sve konzervanse (prirodne i benzoate), salicil acetilnu kiselinu i vinobran.. a to se kod mene manifestira jakom urtikarijom..(koja je osip.. ovisno o jačini.. :mig:)
(al ajde ajmo reć da si mogla to i krivo interpretirati.. al sam smatrala da ako će itko imati kakvih pitanja da će pitati ne pisati postove tvojih tonova.. :kava: no dobro.. )
u tom duhu ja sam se informirala kod navedenih osoba.. i da na googlu..:mig:

ako ti ovo nije dovoljno opasno ili ako ti je draže "opasno"
pogotovo kaj su to u neku ruku "dezinformacije" ( primjeti navodnike pls :moli: )

također molim te primjeti da ja nisam rekla da recimo nepostoji nitko na ovome svijetu tko nije imao te simptome kao i gore.. al ako već pričamo o simptomima onda ajmo pričati i o postocima..

ja sam svoj posao odradila kada sam bila trudna, jer ja sam spadala u kategoriju koja fakat puno toga nesmije..
i da informiranje je jedini put.. al treba uzeti u obzir da google nije stručni izvor informacija.. jer u tom slučaju kaj će nam doktori i ini kad možemo na google i sve sami riješit.. on je ok za nać info relativno.. al ja se osobno radije uzdam u doktora kojem vjerujem..

obzirom da se meni ne da momentalno dat truda i vuć van postotke (možda kada se vratim sa GO) prepuštam to svakome na volju da se druži sa googlom...
ili još bolje da se informira kod osoba za koje vjerujem da su puno stručnije od nas..

međutim moram reći da ja osobno nisam čula ovo za mlijeko.. koliko sam ja informirana zna doći do problema sa nadolaskom mlijeka kod žena koje su rodile na carski.. al koliko ja znam radi se o drugoj "vrsti" epiduralne (daje se na srugo mjesto i drugačije se dozira)..

ali cure moje pa to sa mlijekom vam je stvarno individulana stvar.. ja znam dosta žena koje nisu imale ništ mlijeka nakon 1. poroda (od šoka ne od epiduralne), a sa 2. su ga imale za prodavati... bilo je onih koje su imale mlijeka odmah, a i onih koje nisu imale ništa (znam da je off topic i ujedno se ispričavam)

edit.. ja se na ovu temu više neću javljati..
jerbo mi je dosta ispraznog prepucavanja..
anthony thx :w

teta putnica sorry na dužini teksta i off topic i slobodno me banaj ili briši post

ok,da nešto razjasnimo.
nisam te htjela ni uvrijediti ni povrijediti,ali stvarno.
ovo što si napisala za mlijeko je istina,slažem se.individualno je.
no,isto tako od epi postoji mogućnost da mlijeko ne dobiješ kada inače bi nego kasnije.
šta se drugih stvari tiče,ovo što sam ja napisala za epi je ono na što su mene upozori,konkretno anesteziolog.
ni ja ne kažem da tako mora biti svim ženama,to su nuspojave koje su moguće kod primanja epiduralne,isto kao što postoje nuspojave kod najobičnijeg vitamina b.
dakle,nisam rekla ni da je strašno ni opasno.ali može biti.za mali postotak,ali on postoji.
i na kraju,ja nisam htjela epi zbog tog malog postotka i zbog toga što sam zaista sama htjela roditi i osjetiti svaki trenutak og čna.
ne cijenim manje žene koje rode sa epi,svatko ima izbor,i prema tome će opisati svoje iskustvo.
ne optužujem te da lažeš,ali me vrijeđa kada na moje iskustvo daješ smajlije ruganja. to nije u redu,jer tvoje iskustvo je istinito kao i moje,bez obzira što je različito.
eto,a šta se tih poslijedica primanja epi tiče,one zaista postoje. ja nikad nisam imala migernu prije poroda.naknadno sam ju dobila.
hvala bogu,poslijedice nisu strašne,prošla sam dobro s epi,i ako nisi shvatila,meni je zapravo najgore bilo to što sam ju dobila zbog tuđe ajmo reć nepažnje i nebrige,a žene je mole i nedobiju je.
eto toliko.
zaista ti želim sve najbolje.
putnice,također sorry zbog dužine posta,htjela sam razjasniti da nije bila namjera nikog vrijeđati.
toliko,papa

anthony9906
02.08.2008., 16:44

krivo si shvatila ovo za osip:)
ja sam mislila da ti nisi dobro pročitala moj post pa sam zato dala smajl čuđenja.
zaista nije bilo uvredljivo.
ma,imamo nesporazum u komunikaciji,to je sve.
pozdrav

alapača
02.08.2008., 21:08
već sam napisala, neću ponavljat. samo ću dodati da nikakve glavobolje nisam imala, kamoli migrene, nitko mi nije tiskao trbuh (babica je pomogla izvuči bebu koja je bila prilično velika, ali tu bebu sam ja istiskala svojim trudovima koje sam itekako osjetila - osjetila sam zadnjih 10, od kojih je beba izašla u zadnja 3). odmah nakon poroda ostala sam ležati i to do jutra (rodila sam navečer)...
što se mlijeka tiče, ono kasni uglavnom kod induciranih poroda, što je i logično ako malo bolje razmisliš :mig:
a da si odmah napisala kako je to što ti opisuješ izuzetak a ne pravilo, nitko te ne bi imao potrebu ispravljati. :azdaja: :D

anthony9906
02.08.2008., 21:55
već sam napisala, neću ponavljat. samo ću dodati da nikakve glavobolje nisam imala, kamoli migrene, nitko mi nije tiskao trbuh (babica je pomogla izvuči bebu koja je bila prilično velika, ali tu bebu sam ja istiskala svojim trudovima koje sam itekako osjetila - osjetila sam zadnjih 10, od kojih je beba izašla u zadnja 3). odmah nakon poroda ostala sam ležati i to do jutra (rodila sam navečer)...
što se mlijeka tiče, ono kasni uglavnom kod induciranih poroda, što je i logično ako malo bolje razmisliš :mig:
a da si odmah napisala kako je to što ti opisuješ izuzetak a ne pravilo, nitko te ne bi imao potrebu ispravljati. :azdaja: :D

svatko piše svoje iskustvo,i nisam to napisala kao pravilo.
stvarno se ne želim prepirati,možda se ne izražavam najbolje,ali to nije razlog da me ljudi na takav način pljuju.
da,možda je moja greška što sam napomenula stvari koje se rijtko događaju ali se događaju,i to sam navela isključivo kao svoj razlog.
u st,je ovo s izvlačenjem beba uglavnom tako.
a te nuspojave su meni bile važne,iako su rijetke jer kao što sam i navela,ja sam velika pegula,pa me uvijek tako nešto zadesi,tako i ta epi,koju na kraju isam primila zbog porođajne boli,nego zbog presječenog mišića i hematoma,koji se dogodio tuđom krivnjom...
ali da budem ontopic,nisam nigdje navela nijednom da će se to dogoditi u većini slučajeva ili nedaj bože svakoj ženi koja ju primi.
dapače,više sam puta navela da razumijem svakoga tko si želi umanjiti bol,jer je tolika da je to i više nego opravdano.
ja sam rađala duuuuuugo,pa znam kako boli.i toj izbezumljenosti od boli normalno je da će žena tražiti epi ako zna da će joj pomoći.
naravno,i bolje da je tako,da žene gledaju samo tu pozitivnu stran.
i tebi želim svako dobro

_Candy Candy_
02.08.2008., 22:48

A zbog čega je logično? Ja ne znam razmišljati. :mig:
Što je onda kod poroda induciranih zbog prenesenosti??

hany
03.08.2008., 10:50

nisam se puno informirala o epiduralnoj, al na sv.duhu se 12 sati ne smiješ micat nakon epiduralne (tak je bilo curi kraj mene na krevetu), iako je sa smješkom na licu došla sa poroda....drugorotka je i rekla je da joj je bilo dosta par sati trudova da se prisjeti svega i kad su trudovi bili najjaći samo ih je promatrala kako divljaju na ctg-u i onda je popustilo kod izgona i to je to...da li ima kakve posljedice, neznam

litlle_girl
14.08.2008., 21:32
ja naletila na ovaj filmić pa sam sad pod šokom, ta procedura epiduralne mi se čini bolnom, ali valjda je to ništa naspram cijelog poroda... uf, o epiduralnoj se nisam raspitivala, a nakon ovog ne znam hoću li uopće..
http://video.about.com/pregnancy/During-an-Epidural.htm

MAX021
15.08.2008., 18:20
Evo da se i ja javim na ovu temu.Rodila sam točno pred 15 dana u splitskoj bolnici na Firulama i to sa epiduralnom i nije istina da treba veza,i isto tako nije istina da ako pitaš da je ne dobiš...Preporučila bi je svakome.Norrmalno dojim,nemam nikakvih nus pojava uopće nije bolan postupak kad ti je daju smanjila mi je bol trudova za 80% i da idem ponovo rađati ponovo bi je tražila.
Epiduralna se tretira kao normalan porod samo smanjuje bol trudova do otvaranja 10 prstiju onda se isključuje i dijete se tiska.Jedina razlika je ta što sam nakon poroda umjesto dva sata ostala 4 na promatranju,najnormalnije sam se istu večer uz pomoć sestre uspila i istuširati....