PDA

View Full Version : Utjecaj punog mjeseca???

Cruela
20.02.2007., 08:27
iskreno,nemam pojma ali cesto se spominje.
jucer gledam neki film u kojem se dvije zene prepucavaju da li je bolje sisati se za punog mjeseca ili ne :confused: pa me zaintrigiralo...
dakle, prosvjetlite me: sto se tocno desava za punog mjeseca tj.kakav je njegov utjecaj na nas i prirodu????

ice41000
20.02.2007., 11:26
iskreno,nemam pojma ali cesto se spominje.
jucer gledam neki film u kojem se dvije zene prepucavaju da li je bolje sisati se za punog mjeseca ili ne :confused: pa me zaintrigiralo...
dakle, prosvjetlite me: sto se tocno desava za punog mjeseca tj.kakav je njegov utjecaj na nas i prirodu????

Mislim da znanost na to pitanje nema odgovor. No osobno znam više ljudi koji se kunu u to da se drugačije osjećaju za punog mjeseca. To je masovna pojava.

Jedino kaj mi pada na pamet je da se u to vrijeme Zemlja nalazi između sunca i mjeseca i da tada imamo dvije suprotne gravitacijske sile koje nas razvlače.
Ni meni samom to ne zvuči bog-zna-kaj, ali that's all I have.

El Ninho
20.02.2007., 12:18
Mislim da znanost na to pitanje nema odgovor. No osobno znam više ljudi koji se kunu u to da se drugačije osjećaju za punog mjeseca. To je masovna pojava.

Jedino kaj mi pada na pamet je da se u to vrijeme Zemlja nalazi između sunca i mjeseca i da tada imamo dvije suprotne gravitacijske sile koje nas razvlače.
Ni meni samom to ne zvuči bog-zna-kaj, ali that's all I have.

Ja sam primjetio da lošije spavam.
Možda genetsko naslijeđe predaka koji su za vrijeme punog mjeseca išli u lov.
Možda, ne znam.

marija87
20.02.2007., 18:57
ja također za vrijeme punog mijeseca jako loše spavam..... mrzim te dane

Neon
22.02.2007., 01:20
ja volim gledat pun mjesec :rofl:

možda su moji preci šukunbaba i šukundeda zajedno gledali mjesec jer nisu imali šta pametnije radit :)

Nemruth Dagi
23.02.2007., 13:26
mene zanima kako znate jel pun mjesec :D

ja nemam naviku gledat svaku večer u nebo il pratit mjesečeve mjene il nešto... tako da me fascinira nečije poznavanje vlastitih navika za vrijeme... punog mjeseca.. dnevnika na tv-u... boravka francuskog premijera u hrvatskoj..

Pa ne moraš gledati u mjesec, ja ga osjećam par dana prije i lošije spavam, kad se napuni ne smeta mi niti kad se prazni. Usto osjećam i mlad mjesec ali ne tako kao punjenje "starog"....

za dnevnik nemam neke navike, jer ga ne gledam

a francuske premijere pratim ko ligu nogometnih prvaka Bolivije...redovno kad zabiju sebi gol:p

'beš ga takav mi je život...

jimmy jazz
23.02.2007., 20:09
utjecaj meseca se manifestira kao plima i oseka.
puni znaci plima jednog i oseka drugog.

jimmy jazz
23.02.2007., 20:10

osetish, ak zivish s ritmovima prirode. kaj je dosta tesko ak si v gradu, al ide i tam!

kachunchica
24.02.2007., 00:59

ja nemam naviku gledat svaku večer u nebo il pratit mjesečeve mjene il nešto... tako da me fascinira nečije poznavanje vlastitih navika za vrijeme... punog mjeseca.. dnevnika na tv-u... boravka francuskog premijera u hrvatskoj..

pa ja jednostavno osjetim. Onda se zapitam koji mi je vrag i pomislim da nije pun mjesec.:D a nekad tek sluchajno vidim gada kako se onako zut i okrugao ceri na mene sa neba pa mi se sve razjasni:zubo:
sa mladim nemam problema, samo sa punim, a ni to nije uvijek...:)

Goachild
24.02.2007., 02:00
ja ga isto uvijek skuzim ...pere me tjeskoba nemogu spavat i onda pogledam kroz prozor i vidim ga da je pun :p
inace u njemackoj u bolnici di mi bratich radi ..kirurzi ne operiraju kad je pun mjesec ..osim ako je stvarno hitni slucaj
hm ?

cerberus
24.02.2007., 09:16

ja vidim da mi je terasa nekak natprirodno osvjetljena i onda znam da je pun mjesec :cool:

El Ninho
24.02.2007., 14:38
ja ga isto uvijek skuzim ...pere me tjeskoba nemogu spavat i onda pogledam kroz prozor i vidim ga da je pun :p
inace u njemackoj u bolnici di mi bratich radi ..kirurzi ne operiraju kad je pun mjesec ..osim ako je stvarno hitni slucaj
hm ?

Zezaš ili zbilja? :confused:

Goachild
24.02.2007., 16:00
stvarno !

ice41000
26.02.2007., 12:00
utjecaj meseca se manifestira kao plima i oseka.
puni znaci plima jednog i oseka drugog.

Da, ali:

Plima i oseka se događaju svaki dan dva puta.

Puni mjesec je jednom mjesečno.

El Ninho
26.02.2007., 12:32
Da, ali:

Dokaz da nije stvar u gravitaciji, nego u mjesečini (svjetlosti).

jimmy jazz
26.02.2007., 12:40
Da, ali:

ne nuzno ona na koju sam ja mislil.

ice41000
27.02.2007., 11:40
Dokaz da nije stvar u gravitaciji, nego u mjesečini (svjetlosti).

:confused:

Upravo to je dokaz da je stvar u gravitaciji. To je skužio još Newton prije 300 godina. Link (http://hpd.botanic.hr/ast/astronomija/sunsust/mjesec/mjesecbc/plime.htm)

El Ninho
28.02.2007., 01:03
:confused:

Upravo to je dokaz da je stvar u gravitaciji. To je skužio još Newton prije 300 godina. Link (http://hpd.botanic.hr/ast/astronomija/sunsust/mjesec/mjesecbc/plime.htm)

Ne, ne, krivo si me shvatio.
Mislio sam da je utjecaj Mjeseca na ljude (nesanica i slično) stvar mjesečine a ne gravitacije.

The Chemist
28.02.2007., 06:24
Mislio sam da je utjecaj Mjeseca na ljude (nesanica i slično) stvar mjesečine a ne gravitacije.

Ja isto mislim da je stvaru mjesecini, a manje u gravitacijskom utjecaju.

Inace i mene taj pun Mjesec muci. Probudim se sred noci i nikako da zaspim natrag. A kad uspijem zaspat, sanjam svakakve nebuloze... :mad:

To obicno traje dvije ili 3 noci zaredom, i dalje je sve OK. (nakon toga sam vec toliko neispavan da me ni tri puna Mjeseca ne mogu probuditi :zubo: )

Nemruth Dagi
28.02.2007., 07:23
Inace i mene taj pun Mjesec muci.

Puni se puni i navodno je još i pomrčina.......za koji dan bit ćemo pod njegovim :cool: utjecajem.

ice41000
28.02.2007., 09:38
Ne, ne, krivo si me shvatio.

Isprika.

No, možda ima nešto i u gravitaciji. Naime, pun mjesec se javlja kada se zemlja nalazi između sunca i mjeseca na koju onda djeluju dvije suprotne gravitacije i rastežu i planetu i ljude.

Tu je netko napisao da kada se počne osjećati čudno, pogleda kroz prozor, a ono pun mjesec - znači djelovao je i prije nego što je osoba obasjana mjesečinom.

jimmy jazz
28.02.2007., 09:58
zapravo one se onda ponistavaju, cisto fizicki gledano, ne do kraja naravno, i za punog mjeseca bi sunceva gravitacija trebala biti - manja.

zapravo, mozhe biti da je utjecaj gravitacije sunca na coveka tada - najmanji.
mislim da je, nemrem si se sad zamisliti neku konstelaciju kod koje bi gravitacija sunca bi bila josh slabija.osim kad je zemlja najudaljenija od Sunca, al to opet nema veze s Mesecom.

al to nema tolko veze s utjecajem punog meseca, koji ne djeluje ni prek mjesecine(koja ima utjecaja, al ne odlucujuceg), ni prek gravitacije. to su sve vanjski samo vanjski fenomeni i kao takvi nedostatni za razjasnjivanje utjecaja na ljudsku psihu.

radi se o starim ritmovima, koji su ljudskom bicu duboko urodjeni.

iako je ovo sa slabljenjem gravitacije Sunca pri punom Mesecu zbog ponistavanja suprotnih sila zanimljivo!

ice41000
28.02.2007., 10:07
...
radi se o starim ritmovima, koji su ljudskom bicu duboko urodjeni.

Da, ali kako su nastali? Iz nekakvog prirodnog utjecaja - u ovom slučaju očito punog mjeseca što nas vraća na početak.

jimmy jazz
28.02.2007., 10:20
za to se trebash dobrano, na neko vreme, odmaknuti od danasnje civilizacije, i probati se suzhiviti s prirodnim, jednostavnim zivotom.

ljudi od nekad, i to dugo kroz svoj razvoj, recimo milijun godina, nisu imali interneta. ni TV, ni satove. svijet oko njih je bio kaotican. pokushavaju unijeti malo reda u nj, da lakshe prezhive, za smanjiti entropiju, kao svaki organizirani sustav.
primjecuju redanje godisnjih doba, 4, ili 2, zavisi u kojem kraju planete zive. primjecuju osnovni ritam - Noc i Dan. pa zatim i malo duzhi- mjesecev period dizanja i spustanja, koji im postaje glavni lako vidljivi period, a puno kasnije i prvi kalendar.
godina se javlja tek puuno kasnije.
primjecuju se i periodicka kretanja sazvijezdja, i ona se registriraju. no ona se javljaju tek svakih godinu dana. Mjesec je tu, blizu, i najpouzdaniji pratitelj covjeka, uz Sunce i Noci i Dana. malo dalje su Planete, koje se isto pojavljuju cesce od sazvijezdja.
kroz stotine tisuca godina suzivot Covjeka i Mjeseca, Mjesec postaje neraskidivi dio covjeka. kod zhene se to najbolje vidi - toliko neraskidivi da zenski period traje upravo koliko i period Mjeseca.
ti ritmovi su u nama.

ovo je na brzinu, pojednostavljeno. Mjesec postaje zivi simbol Noci; dok je Dan aktivnost, Sunce, nocno doba ja vreme za odmor, regeneraciju, povratak u sebe, kad nam fizicki snage opadaju.

bivajuci povezan s Mjesecom, njegvi utjecaji se prenose i na fizicku razinu (kod zhene, npr.) tak da i fizicke snage u Coveku kod Punog Meseca slabe, a mentalne rastu. ako imamo puno toga nakupljenog, bit cemo nervozni. ili ce to ici tak daleko da nesvjesna mentalna snaga potpuno preuzme vlast nad fizickm tjelom - Mjesecarenje je rezultat.
istovremeno, puni mjesec je doba kad je mentalna snaga kreacije najjaca,i isto jako pogodan za meditaciju.

to su sve stvari koje su djelomicno poznate i znanosti, koje znanost nemre objasniti (Mjesecarenje, zenski period mensturacije, ..), a koje se mogu shvatiti tek kad se odmakne od modernog, povrshnog nacina zivota, i kad se osluhnu Ritmovi u nama i oko nas.

Covjek je prirodno bice, povezan sa prirodnim svijetom oko sebe. bez obzira koliko god to pokushaval zaboraviti totalnim uzdizanjem tehnike i zrtvovanjem samog sebe samo tehniki.

a osnovni ritam - dan i noc - postoji vec i u jednostanicnim organizmima.

covjek je komplexno bice, i kroz milijun godina razvoja, razvil je i svoje ritmove.

ice41000
28.02.2007., 10:38
za to se trebash dobrano, na neko vreme, odmaknuti od danasnje civilizacije, i probati se suzhiviti s prirodnim, jednostavnim zivotom.

ljudi od nekad, i to dugo kroz svoj razvoj, recimo milijun godina, nisu imali interneta. ni TV, ni satove. svijet oko njih je bio kaotican. pokushavaju unijeti malo reda u nj, da lakshe prezhive, za smanjiti entropiju, kao svaki organizirani sustav.
primjecuju redanje godisnjih doba, 4, ili 2, zavisi u kojem kraju planete zive. primjecuju osnovni ritam - Noc i Dan. pa zatim i malo duzhi- mjesecev period dizanja i spustanja, koji im postaje glavni lako vidljivi period, a puno kasnije i prvi kalendar.
godina se javlja tek puuno kasnije.
primjecuju se i pokreti sazvijezdje,i oni se registriraju. no oni se javljaju tek svakih godinu dana. Mjesec je tu blizu, i najpouzdaniji pratitelj covjeka, osim Sunca i Noci i Dana. malo dalje su Planete, koje se isto pojavljuju cesce od sazvijezdja.
kroz stotine tisuca godina suzivot Covjeka i Mjeseca, Mjesec postaje neraskidivi dio covjeka. kod zhene se to najbolje vidi - toliko neraskidivi da zenski period traje upravo koliko i period Mjeseca. ti ritmovi su u nama.

ovo je na brzinu, pojednostavljeno. Mjesec postaje zivi simbol Noci; dok je Dan aktivnost, Sunce, nocno doba ja vreme za odmor, regeneraciju, povratak u sebe, kad nam fizicki snage opadaju.

Covjek, bivajuci povezan s Mjesecom, sto se ocituje caki na fizickoj razini (kod zhene) tako i fizicki snage u Coveku kod Punog Meseca slabe. a mentalne rastu. ako imamo puno toga nakupljenog, bit cemo nervozni. ili ce do ici tak daleko da nesvjesna mentalna snaga potpuno preuzme vlast nad fizickm tjelom - Mjesecarenje je rezultat.
istovremeno, puni mjesec je doba kad je mentalna snaga kreacije najjaca, isto jako pogodan za meditaciju.

to su sve stvari koje su djelomicno poznate i znanosti, koje znanost nemre objasniti (Mjesecarenje, zenski period mensturacije, ..), a koje se mogu shvatiti tek kad se odmakne od modernog, povrshnog nacina Zivota, i kad se osluhnu Ritmovi u nama i oko nas.

Covjek je prirodno bice, povezan sa prirodnim svijetom oko sebe. be obzira koliko kod do pokushal zaboraviti totalnim uzdizanjem tehnike i zrtvovanjem tehniki.

a osnovni ritam - dan i noc - postoji vec i u jednostanicnim organizmima.

covjek je komplexno bice, i kroz milijun godina razvoja, razvil je i svoje ritmove.

Da, ali ti ritmovi nisu nastali gledanjem mjeseca već nekakvim njegovim konkretnim utjecajem na ljude.

jimmy jazz
28.02.2007., 10:50
pa gore ti je opisan konkretni utjecaj :D
sam za skuzhiti to trebaju predznanja...i bavljenje tim stvarima.

ice41000
28.02.2007., 13:27
pa gore ti je opisan konkretni utjecaj :D
sam za skuzhiti to trebaju predznanja...i bavljenje tim stvarima.

Nisi ti opisao nikakav konkretan utjecaj. :rolleyes:

Ti si samo pisao o suživotu (?) čovjeka i mjeseca i o tome da je s vremenom mjesec počeo utjecati na čovjeka. Ali nisi rekao KAKO. Putem kojeg mehanizma.

Predznanja o prirodi, biologiji, evoluciji, astronomiji, religiji, pa i astrologiji i metafizici imam više nego dovoljno, hvala na pitanju.

Tremulant
06.03.2007., 11:39
hm ?

je, ljudi jače krvare tada...kamo sreće da je i u nas tako :tuzni:
osobno skuzih da se intenzivnije praznim..urin i ostala ekipa jel :zubo: ...te ako menstruiram onda je brutalnije...

moon_child
21.03.2007., 21:41
Kad je pun Mjesec nikako ne spavam po noci! I u takvom stanju se super osjecam... Ne spavam jer sam tako odlucila iz vise razloga! :zubo:
1. kad zaspim u vrijeme punog Mjseca redovito sanjam nesto sto ce se uskoro obistiniti... (to ne volim, je svasta usnim :zubo: )
2. ako sam budna: u to sam vrijeme nenormalno produktivna (posebno u vrijeme ispita i toga :zubo: ), puna pozitivne energije, mogu da kontrolisem misli...
obicno si napravim ugodjaj... gasim TV, PC... palim svijece, tamjane i pustam duhovnu, relaksirajucu ili psihodelicnu muziku, meditiram...
Nakon tako neprospavane noci, nemam potrebe da nadokandim sutra... Kao da sam spavala otvorenih ociju,...
:cerek:

Na mnoge ljude pun Mjesec djeluje negativno, ali za mene je on mjesecna regeneracija...:zubo:

maksica6
15.01.2008., 15:06
Ovako pred pun mjesec par dana imam velikih problema sa spavanjem,uopce ne mogu spavati,ako zaspim 1-2 sata jako loseg sna,u tom vremenu se vise puta budim i pokusavam zaspati,tako da sam na kraju bolje umoran nego da uopce niti nisam isao spavati.

Triša
15.01.2008., 19:29
Znam nekoliko ljudi, koji tvrde da ne mogu spavati kad je pun mjesec i to nekoliko dana. Ili moraju čak zaškuriti sve prozore da ga ne vide, ali i onda loše spavaju.
Na mene osobno ne utječe, ali moja je sestra mjesečarila za punog mjeseca kad je bila dijete.
Valjda ipak ima neke veze.

hasselbaink
16.01.2008., 11:29
jel sinoc bio pun mjesec?
jer jako sam lose spavao.

Klaun
16.01.2008., 11:45
Mrzim puni mjesec!!!
Najgore stvari su mi se dogodile za vrijeme njega. Ne znam kako objasniti, no najveće svađe sa svojim bližnjima sam imao za vrijeme punog mjeseca, najčešće prekidam s curama za vrijeme punog mjeseca,i baka i deda su mi umrli u noćima punog mjeseca.... Jednostavno ga mrzim i bojim ga se.

Užasno loše spavam kad je mjesec pun i nikad ujutro nisam odmoran, dapače; izmoren, loše volje i neispavan...

Endimion17
16.01.2008., 12:29
Na mene nema čudne utjecaje, kao na ikoga koga poznajem, a to mogu donekle i potvrditi jer sam išao promatrati i bilježiti. OK, nije baš neki dobar eksperiment, jer nije s duplo slijepom probom, ali bar je nešto. Meni se stresovi poklapaju s tjednima i najveći su ponedjeljkom (pitam se zašto?).
Jedino što mi smeta je kad tijekom noći počne bliještati u sobu. Krevet mi je tako namješten da vidim njegovo bliještanje i to me ponekad zna probuditi. Recimo u četvrtini slučajeva.

Ovo što ljudi pričaju da im je samo tu noć, baš tu točnu noć kada je puni mjesec (kada na kalendaru piše O) loše, jesu gluposti. Dan-dva prije/poslije uštapa, Mjesec je još uvijek jako osvijetljen i otprilike na istom dijelu neba. To je li mu osvijetljeno 100% diska ili 98.5%, je li kojih 10 km bliže i dalje na svojoj eliptičnoj putanji je potpuno nevažno. Ne mijenja na stvari. To je stjenovita kugla obasjana Suncem.
Ako bismo slušali takve priče, onda bi bilo za očekivati da ti ljudi u točnom trenutku uštapa bili na najjačem stresu, što se ne događa.
Pa onda evo izračuni (preuzeto s NASA-e (http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/phase/phases2001.html))za mjesečeve mijene u siječnju 2008. godine:
mlađak - 08.01. 11:37
prva četvrt - 15.01. 19:46
uštap - 22.01. 13:35
posljednja četvrt - 30.01. 05:03

Što bi, po sasvim nedokazanim pričama, da će ljudi 22. siječnja u točno 13:35 sati biti najgore raspoloženi. Šipak. :p
To je čak danju. :)

fermina-daza
16.01.2008., 12:54
Dan-dva prije/poslije uštapa, Mjesec je još uvijek jako osvijetljen i otprilike na istom dijelu neba.

Baš kao što si naveo, dan-dva prije/poslije uštapa, uzima se kao razdoblje utjecaja punog Mjeseca.

Utjecaj mjesečevih mijena prati se u sjetvenim kalendarima i nekada su se (a ponegdje i danas) zemljoradničke aktivnosti planirale prema ovim mijenama.

Uočeno je da je puno više saobraćajnih nezgoda za Punog i Mladog Mjeseca.

Također je uočeno da je puno više pokušaja suicida za vrijeme uštapa i mlađaka.

Neki ljudi su toliko osjetljivi na utjecaje mjesečevih faza, da 'osjete' i prvu i zadnju četvrt. Možda je zbog toga hasselbaink loše spavao. Iako mi se čini da je ovdje u pitanju samo slučajna podudarnost nesanice i prve mjesečeve četvrti.

fermina-daza
16.01.2008., 12:58
Meni se stresovi poklapaju s tjednima i najveći su ponedjeljkom (pitam se zašto?).

Znaš zašto? Zato što je ponedjeljak dan od Mjeseca po ezoteričnim učenjima. Eto, vidiš da Mjesec (ako ne već njegove mijene) ipak utječe na tebe. :rolleyes: :mig:

maksica6
16.01.2008., 18:57
jel sinoc bio pun mjesec?
jer jako sam lose spavao.

Ja sam isto jak lose POKUSAO SPAVATI!!!!!!!!!!!!!:mad:

žalosna sova
19.01.2008., 01:37
Ja spavam savršeno mjesecima dok mi netko ne baci bubu u uho da je noćas pun mjesec. Mislim da je stvar subjektivne prirode i da mjesec s tim nema veze. Jer kad ljudi nemogu spavati a nije pun mjesec, ne zapitaju se zašto?

A zašto menstrualni ciklus kod žena traje 28 dana, pitat ću curu. A ako ima veze sa mjesecom, onda menga ciklus u slona i svih sisavaca isto traje 28 dana.

Osim ako njihovi ciklusi nisu vezani za druge planete. Npr. slonovski za jupiter.:D

Endimion17
20.01.2008., 02:24
Baš kao što si naveo, dan-dva prije/poslije uštapa, uzima se kao razdoblje utjecaja punog Mjeseca.

Utjecaj mjesečevih mijena prati se u sjetvenim kalendarima i nekada su se (a ponegdje i danas) zemljoradničke aktivnosti planirale prema ovim mijenama.

Uočeno je da je puno više saobraćajnih nezgoda za Punog i Mladog Mjeseca.

Također je uočeno da je puno više pokušaja suicida za vrijeme uštapa i mlađaka.

Neki ljudi su toliko osjetljivi na utjecaje mjesečevih faza, da 'osjete' i prvu i zadnju četvrt. Možda je zbog toga hasselbaink loše spavao. Iako mi se čini da je ovdje u pitanju samo slučajna podudarnost nesanice i prve mjesečeve četvrti.
Nisam nigdje našao ozbiljna istraživanja vezana za ta ispitivanja s utjecajem punog Mjeseca. Vrlo je lako moguće da su ta "istraživanja" zapravo urbani mitovi, a da ljudi polude tek kad im netko, kako žalosna sova kaže, ne stavi bubu u uho. No, možda ta istraživanja i jesu napravljena, pitanje je koliko su ozbiljna.

Znaš zašto? Zato što je ponedjeljak dan od Mjeseca po ezoteričnim učenjima. Eto, vidiš da Mjesec (ako ne već njegove mijene) ipak utječe na tebe. :rolleyes: :mig:
Ne nego zato jer je početak radnog tjedna. Naglo se kreće u aktivnost nakon vikenda.

bigfoot
20.01.2008., 04:35
Ja spavam savršeno mjesecima dok mi netko ne baci bubu u uho da je noćas pun mjesec. Mislim da je stvar subjektivne prirode i da mjesec s tim nema veze. Jer kad ljudi nemogu spavati a nije pun mjesec, ne zapitaju se zašto?

A zašto menstrualni ciklus kod žena traje 28 dana, pitat ću curu. A ako ima veze sa mjesecom, onda menga ciklus u slona i svih sisavaca isto traje 28 dana.

Osim ako njihovi ciklusi nisu vezani za druge planete. Npr. slonovski za jupiter.:D

Zaista, koliko traje menstrualni ciklus kod drugih vrsta? Ovo je zanimljiva tema.

žalosna sova
21.01.2008., 01:10
Zaista, koliko traje menstrualni ciklus kod drugih vrsta? Ovo je zanimljiva tema.

Moja cura kaže da njen ciklus traje redovito 42 dana.
Ona je homo sapiens, da ne bi neki zli jezici pomislili je nešto vuneno.:D

bigfoot
21.01.2008., 10:06
Moja cura kaže da njen ciklus traje redovito 42 dana.
Ona je homo sapiens, da ne bi neki zli jezici pomislili je nešto vuneno.:D

42 dana!?:confused:

Mozda je neki poremecaj.

fermina-daza
22.01.2008., 00:44
Nisam nigdje našao ozbiljna istraživanja vezana za ta ispitivanja s utjecajem punog Mjeseca. Vrlo je lako moguće da su ta "istraživanja" zapravo urbani mitovi, a da ljudi polude tek kad im netko, kako žalosna sova kaže, ne stavi bubu u uho. No, možda ta istraživanja i jesu napravljena, pitanje je koliko su ozbiljna.

Ne nego zato jer je početak radnog tjedna. Naglo se kreće u aktivnost nakon vikenda.

Radi se o statističkim podacima. Budući da nisam mislila da ću ih trebati negdje podastrijeti, nisam ih sačuvala. Ali sam sigurna da ću uskoro opet naletjeti na njih.

Puni Mjesec, po meni, nije dio urbanog mita. Ako je već mit, onda je prije ruralni (kao što sam već prije navela važnost mjesečevih mijena u sjetvenim kalendarima). Folklor je pun 'mitova' vezanih uz puni Mjesec. Nekada su (ne tako davno) žene u Lici plesale obredne plesove plodnosti na puni Mjesec. To može spadati u 'mitove i legende', ali je činjenica da su si ljudi uređivali život ne samo prema kretanju sunca (dan-noć, godišnja doba, godina), već su uveliko uvažavali i kretanje Mjeseca i njegovu suodnos sa Suncem. Uostalom, prve velike religije su bile bazirane na ženskim božanstvima, pa je tako Mjesec štovan kao vrhovni princip. Ovo se veže uz doba matrijarhata.

Vjerujem da je dobar dio vezan uz utjecaj Mjeseca (i faza mu) mitologiziran, ali isto tako vjerujem da stanovito djelovanje mjesečevog utjecaja na ljude postoji (kao i na Zemlju), samo što to u tehnološkoj eri, kao i eri kibernetike nije toliko zanimljovo za proučavanje.

A što se tiče onog ponedjeljka, mislila sam da su :rolleyes: i :mig: znak za šalu. Poznata su mi istraživanja o utjecaju vikenda na psihofizičko stanje i radni elan ponedjeljkom. :mig:

žalosna sova
23.01.2008., 15:30
Puni Mjesec, po meni, nije dio urbanog mita. Ako je već mit, onda je prije ruralni (kao što sam već prije navela važnost mjesečevih mijena u sjetvenim kalendarima). Folklor je pun 'mitova' vezanih uz puni Mjesec. Nekada su (ne tako davno) žene u Lici plesale obredne plesove plodnosti na puni Mjesec. To može spadati u 'mitove i legende', ali je činjenica da su si ljudi uređivali život ne samo prema kretanju sunca (dan-noć, godišnja doba, godina), već su uveliko uvažavali i kretanje Mjeseca i njegovu suodnos sa Suncem. Uostalom, prve velike religije su bile bazirane na ženskim božanstvima, pa je tako Mjesec štovan kao vrhovni princip. Ovo se veže uz doba matrijarhata.

Pa naravno. Žene u lici nisu mogle plesati na zvijezdu Proxima Centauri. A uvažavanje je bilo radi neznanja a ne znanja.
Vukovi zavijaju na mjesec, ne radi zakrivljenog prostorvremena oko njega, nego zato što ga vide.

Orodiel
26.01.2008., 20:51
Joj... ne mogu zaspati kako treba. Kao da spavam na nekim iglicama, stalno se vrtim i nikako da nađem udobni položaj... Grozno!
Ali Mjesec tako lijepo izgleda kad je pun. Kao da ima lice. :mig:

fermina-daza
27.01.2008., 11:35
Pa naravno. Žene u lici nisu mogle plesati na zvijezdu Proxima Centauri. A uvažavanje je bilo radi neznanja a ne znanja.

Uvažavanje, čini mi se, sljedi iz vjerovanja (da je netko/nešto jako dobro, kvalitetno, učeno, mudro, zdravo, utjecajno, moćno...), a ne iz neznanja.

E sada, drugo je pitanje zašto su ljudi nekada vjerovali da je Mjesec toliko moćan. Pa mu pridavali božanske moći. Uostalom, većina religija je nekada bila postavljena na poštivanju božanstava Sunca i Mjeseca (dva najveća 'svjetla' na nebu). Ti ćeš vjerojatno reći - vjerovali su jer nisu znali.

A, čuj, možda su osjećali utjecaj Mjeseca. Bilo bi to zgodno ispitati. Pa tako skinuti veo mistike i ostaviti folkloru ono što je za folklor, a ostalo uvažiti (ako što ostane za uvažiti) kao utjecaj Mjeseca na čovjeka.

Sada bih se mogla malo poigrati, pa reći kako onda sljedi da svako vjerovanje sljedi iz neznanja... ali, neću. Jer, čini mi se, da je do mnogih otkrića i izuma došlo iz vjerovanja da bi stvari trebale tako funkcionirati. Pa su neki pametni ljudi to i dokazali. Ali, postoje neke pojave koje je teško trenutačno dostupnim znanstvenim metodama dokazivati. A ja se ne slažem s tim da nešto ne postoji samo zato jer trenutačno nemamo 'mjerne instrumente' za njegovo dokazivanje.

Zato vjerujem da Mjesec ponekad 'ima prste' u mojoj i nesanici.

ssanja
27.01.2008., 20:53

Dobrodošla u klub!

Nije baš da hodam po krovu kuće,ali obvezno pred pun mjesec ne spavam normalno - mislim ono legneš u 12,probudiš se u 7 ujutro!

...i to se ponavlja godinama.Možda zato što smo satkani od toliko vode(a poznato je da mjesec uzrokuje plimu).

Ali, ima to i svojih prednosti - popeglam sav veš koji se skuplja tjednima!!:D:D

Endimion17
28.01.2008., 22:08
Uvažavanje, čini mi se, sljedi iz vjerovanja (da je netko/nešto jako dobro, kvalitetno, učeno, mudro, zdravo, utjecajno, moćno...), a ne iz neznanja.

E sada, drugo je pitanje zašto su ljudi nekada vjerovali da je Mjesec toliko moćan. Pa mu pridavali božanske moći. Uostalom, većina religija je nekada bila postavljena na poštivanju božanstava Sunca i Mjeseca (dva najveća 'svjetla' na nebu). Ti ćeš vjerojatno reći - vjerovali su jer nisu znali.
Poštivali su ga kao božanstvo zato jer je ogroman, blještav i periodičan, sličnog perioda kao i mjesečnica. Otuda i kultovi plodnosti vezani za Mjesec. :ne zna:

A, čuj, možda su osjećali utjecaj Mjeseca. Bilo bi to zgodno ispitati. Pa tako skinuti veo mistike i ostaviti folkloru ono što je za folklor, a ostalo uvažiti (ako što ostane za uvažiti) kao utjecaj Mjeseca na čovjeka.

Sada bih se mogla malo poigrati, pa reći kako onda sljedi da svako vjerovanje sljedi iz neznanja... ali, neću. Jer, čini mi se, da je do mnogih otkrića i izuma došlo iz vjerovanja da bi stvari trebale tako funkcionirati. Pa su neki pametni ljudi to i dokazali. Ali, postoje neke pojave koje je teško trenutačno dostupnim znanstvenim metodama dokazivati. A ja se ne slažem s tim da nešto ne postoji samo zato jer trenutačno nemamo 'mjerne instrumente' za njegovo dokazivanje.

Ona statistika je samo statistika. Ne dokazuje izravnu uzročno-posljedičnu vezu.
A uzrokuje B, B uzrokuje C i D, blabalbla, Y uzrokuje Z.
A po tome nije izravan uzrok za Z, a put od A do Z nije uređen i ne ispunjava se nužno. Tako neki ljudi nemaju problema s punim Mjesecom, kao recimo ja.

Ti vjeruješ da je A uzrok Z, ali na temelju statistike koja zapravo ne dokazuje ništa.
Kužiš? Postoji korelacija, ali kauzalnost nije dokazana. Nema nikakvu teorijsku osnovu, pa ni eksperimentalnu. Baš ništa.

fermina-daza
29.01.2008., 21:22
Ti vjeruješ da je A uzrok Z, ali na temelju statistike koja zapravo ne dokazuje ništa.

Kužiš? ...Baš ništa.

E, moj Endimione! Najprije makneš one lijeve batake koji su me dobro nasmijali, onda razdaljinu od A do C, razvučeš do Z...

Možda je bolje da ti još ne odgovaram, jer me moguće čeka još nešto zanimljivo u izmjenama. Zato sam se samo malo poigrala tvojom zadnjom izjavom. Sorry! Baš me ponijelo! Ili sve to ima veze s lunom, bi' će da sam večeras malo lunasta... :mig: :cerek:

morbidangel
29.01.2008., 22:22

Baš ga i nema jer su gonade sezonski aktivne.

žalosna sova
31.01.2008., 14:19
Mjesec je svaki dan prisutan. Nevidim razloga da smatramo mjesečev utjecaj jači samo za vrijeme punog mjeseca. Naši stari bi vjerojatno, ako bi mjesec imao pravog a ne folklornog utjecaja na ljude, prokužili i kada je mjesec jači. Zimi kada je niže na horizontu a zemlja bliže suncu ili ljeti kada je viši na horizontu a zemlja dalje od sunca.

Cura bi mi oči iskopala da dokaže da je izlazeći mjesec nad horizontom bliži zemlji nego u zenitu, jer je veći. Ali stvar je obrnuta, dalje smo od mjeseca kada je mjesec na horizontu za cca 3000 kilokmetara.

Stoga, kada ona gleda u mjesec i vjeruje kako nam je blizu, ja je podržavam.
Dakle, svi koji vjerujete u mjesec, vjerujte.

gotti
05.07.2009., 14:33
Ja isto jako lose spavam 2-3 dana za vrijeme punog mjeseca,a i bas je mjesec u tom periodu na onoj strani di mi je balkon i prozor

Freyra
05.07.2009., 17:07
Ja isto jako lose spavam 2-3 dana za vrijeme punog mjeseca,a i bas je mjesec u tom periodu na onoj strani di mi je balkon i prozor

Pridružujem se paćenicima. Isto tako, ne mogu spavati 2-3 dana. Nekada dočekam zoru. Totalno sam ekscitirana i imam osjećaj kako bih mogla rješavati složene logičke zadatke u 3 ujutro. Netko je pitao kako pratimo kada je pun mjesec. Pa ne pratim, jednostavno ga osjetim i kao što piše gotti obasjava mi sobu.. po pitanju toga, spustim rolete do kraja, u potpunosti zamračim sobu i to mi pomaže, probaj... nerijetko sam preko dana nerzvozna za vrijeme punog mjeseca. I imam naviku zvjerlati u nebo i danju i noću, ne znam zašto pa tako pratim i mjesečeve mijene. netko je napisao kako u njemačkoj ne operiraju za vrijeme punog mjeseca, to je zbog toga što rane teže zacijeljuju. Recimo u našim krajevima je uobičajeno da se vino ne pretače za punog mjeseca jer se ukiseli. Puno toga naši stari znaju, kada su živjeli u skaldu s prirodom, vremenom su se takve stvari izgubile i poprimile epitet primitivnosti.

Endimion17
05.07.2009., 18:59
Ljudima smeta nenadano bliještanje niskog punog Mjeseca, međutim ideje da rane teže zacjeljuju nisu osnovane. Ljudi su nakon operacije izolirani od neba, borave u sobama. To što u Njemačkoj (navodno, a posve neprovjereno) ne operiraju ne znači ništa. U Austriji hrpa ljudi odbija cijepljenje zbog suludog "antivakcinacijskog pokreta", pa su već počele česte zaraze bolestima koje se držalo pod kontrolom. Imaju li argument? Rekao bih da argument radi protiv njih.
U Indiji ne diraju kravu nasred ceste jer tvrde da je "sveta", itd. U Francuskoj su se spaljivale mačke jer se smatralo da su vražji vjesnici. To što netko ima nekakvu praksu ne znači da je praksa i osnovana.

Za nepretakanje vina za vrijeme punog Mjeseca nisam nikada čuo. To možda u nekim selima, no nije rašireno. Koja je uopće definicija punog Mjeseca? Mjesec je maksimalno pun, ako ćemo cjepidlačiti, samo jedan trenutak. Ako je tako, kako odrediti kada počinje i prestaje učinak? Traje onu noć kada je pun? Što ako pun postane onda kada je nama dan? I zašto ne bi "djelovao" i dan-dva prije i nakon toga? I dalje je nesnosno blještav i uopće ne kužimo da je u manjoj fazi, a na istom je dijelu neba.

To što stari ljudi u nešto vjeruju i čine, ne znači da to nešto i valja. Postoji niz praksi koje su nastale zbog religijskih vjerovanja. Neke imaju temelj, dok ga neke nemaju.

Mjesečeva svjetlost nije ništa posebno, kao što nije ništa posebna ni svjetlost koja se odbija od neke gole klisure na Zemlji. Jači kemijski utjecaj ima izravna Sunčeva svjetlost, redovima veličine snažnija, zato se vino i drži u tamnim posudama.
Mjesečeva na vino nema utjecaj, a čak i da ima, koliko znam - vino se pretače u podrumima. Mjesec će na vino moći djelovati samo svojom svjetlošću. Gravitacijom uvijek djeluje podjednako, te argument s plimom i osekom i "vuče samo vodu" nema temelj, jer vuče svih isto.
za vrijeme punog Mjeseca nema ništa "specijalnog" u zraku što će vino ukiseliti. Ono kiseli zbog zraka i octenog vrenja, a na niti jedno od tog dvoje Mjesec nema utjecaj. :ne zna:

Možda zvuči kao rant, ali dosta iritira kada ljudi prenose informaciju ne misleći o njoj. Zacementirano misle (zapravo ne misle, nego djeluju) da je točna i - šalji dalje.

Göttspöđä
05.07.2009., 20:51
Volim ga promatrati, divan mi je :cerek: no na mene Mjesec ne djeluje. Spavam kao beba svakonoćno i nimalo se ne opterećujem pojavama oko sebe :D
Jedino djelovanje Mjeseca je to da je uspio natjerati ljude da ga povežu s natprirodnim glupostima, što očito ne bješe prezahtjevna misija :ne zna:

JPK
05.07.2009., 20:52
Nabavite masku za spavanje. Meni poprilično pomaže.

Jedino djelovanje Mjeseca je to da je uspio natjerati ljude da ga povežu s natprirodnim glupostima, što očito ne bješe prezahtjevna misija :ne zna:

Pa, moraš priznati da to sve skupa jako čudno izgleda... Ono, veliki žuti krug koji putuje nebom i izmjenjuje se s manjim izbrazdanim, kojega veći dio vremena fali dio...

Freyra
06.07.2009., 16:12
Ljudima smeta nenadano bliještanje niskog punog Mjeseca, međutim ideje da rane teže zacjeljuju nisu osnovane. Ljudi su nakon operacije izolirani od neba, borave u sobama. To što u Njemačkoj (navodno, a posve neprovjereno) ne operiraju ne znači ništa. U Austriji hrpa ljudi odbija cijepljenje zbog suludog "antivakcinacijskog pokreta", pa su već počele česte zaraze bolestima koje se držalo pod kontrolom. Imaju li argument? Rekao bih da argument radi protiv njih.
U Indiji ne diraju kravu nasred ceste jer tvrde da je "sveta", itd. U Francuskoj su se spaljivale mačke jer se smatralo da su vražji vjesnici. To što netko ima nekakvu praksu ne znači da je praksa i osnovana.

Za nepretakanje vina za vrijeme punog Mjeseca nisam nikada čuo. To možda u nekim selima, no nije rašireno. Koja je uopće definicija punog Mjeseca? Mjesec je maksimalno pun, ako ćemo cjepidlačiti, samo jedan trenutak. Ako je tako, kako odrediti kada počinje i prestaje učinak? Traje onu noć kada je pun? Što ako pun postane onda kada je nama dan? I zašto ne bi "djelovao" i dan-dva prije i nakon toga? I dalje je nesnosno blještav i uopće ne kužimo da je u manjoj fazi, a na istom je dijelu neba.

To što stari ljudi u nešto vjeruju i čine, ne znači da to nešto i valja. Postoji niz praksi koje su nastale zbog religijskih vjerovanja. Neke imaju temelj, dok ga neke nemaju.

Mjesečeva svjetlost nije ništa posebno, kao što nije ništa posebna ni svjetlost koja se odbija od neke gole klisure na Zemlji. Jači kemijski utjecaj ima izravna Sunčeva svjetlost, redovima veličine snažnija, zato se vino i drži u tamnim posudama.
Mjesečeva na vino nema utjecaj, a čak i da ima, koliko znam - vino se pretače u podrumima. Mjesec će na vino moći djelovati samo svojom svjetlošću. Gravitacijom uvijek djeluje podjednako, te argument s plimom i osekom i "vuče samo vodu" nema temelj, jer vuče svih isto.
za vrijeme punog Mjeseca nema ništa "specijalnog" u zraku što će vino ukiseliti. Ono kiseli zbog zraka i octenog vrenja, a na niti jedno od tog dvoje Mjesec nema utjecaj. :ne zna:

Možda zvuči kao rant, ali dosta iritira kada ljudi prenose informaciju ne misleći o njoj. Zacementirano misle (zapravo ne misle, nego djeluju) da je točna i - šalji dalje.

Ovo prvo boldirano mi je totalno nevjerovatna rečenica. Znači po tebi mjesec djeluje na čovjeka samo ako isti stoji na mjesečini, drugačije ne? Hihhihii... OK

Čuj, ako ti nisi čuo za nešto, to ne znači da to ne postoji ili? Što se tiče pretakanja vina za puna mjeseca..ah da i to je u podrumu pa zidovi štite vino od djelovanja mjeseca...hihihii. Gle, sve je pod utjecajem mjeseca kao i sunca i ostalih planeta. Ono do čega najlakše možeš doći je mjesečev sjetveni kalendar kojim su se koristili u davna vremena, koji govori što se točno u vrtu radi za vrijeme koje mjesečeve faze.Vidiš, mjesec djeluje i na podzemne vode i količinu vode u tlu, usvajanju od strane biljaka, na turgor i ostale parametre važne za ishranu bilja. Nadalje preporučila bih ti knjigu Poljoprivredni tečaj od Rudolfa Steinera, izdavač Marija Sofija antropozofsko društvo. Možda promjeniš mišljenje.

Endimion17
06.07.2009., 16:52
Ovo prvo boldirano mi je totalno nevjerovatna rečenica. Znači po tebi mjesec djeluje na čovjeka samo ako isti stoji na mjesečini, drugačije ne? Hihhihii... OK

Čuj, ako ti nisi čuo za nešto, to ne znači da to ne postoji ili? Što se tiče pretakanja vina za puna mjeseca..ah da i to je u podrumu pa zidovi štite vino od djelovanja mjeseca...hihihii. Gle, sve je pod utjecajem mjeseca kao i sunca i ostalih planeta. Ono do čega najlakše možeš doći je mjesečev sjetveni kalendar kojim su se koristili u davna vremena, koji govori što se točno u vrtu radi za vrijeme koje mjesečeve faze.Vidiš, mjesec djeluje i na podzemne vode i količinu vode u tlu, usvajanju od strane biljaka, na turgor i ostale parametre važne za ishranu bilja. Nadalje preporučila bih ti knjigu Poljoprivredni tečaj od Rudolfa Steinera, izdavač Marija Sofija antropozofsko društvo. Možda promjeniš mišljenje.

Ajde mi napiši čime to Mjesec djeluje na:

1. čovjeka koji nakon operacije leži na intenzivnoj njezi
2. bačvu vina u podrumu

Mjesec može djelovati svojom svjetlošću (djeluje na migraciju životinja, recimo morskih kornjača, riba) i gravitacijom.
Dakle, ne zanima me razina voda u tlu, već čovjek u sobi i bačva u podrumu.

Objasni mi malo kako to funkcionira. Stvarno me zanima.

JPK
06.07.2009., 17:02

Da, otprilike je tako.

Steinera? :rofl:

Je li to onaj isti Rudolf Steiner koji je naučavao da srce ne tjera krv, nego da krv tjera srce (koje služi za usporavanje krvi!), a njegovi učenici i dan-danas to slijede? :rofl:

“[Science] sees the heart as a pump that pumps blood through the body. Now there is nothing more absurd than believing this, for the heart has nothing to do with pumping the blood.” [8] Blood circulates of its own accord, thanks to the vital force it embodies. Likewise, Steiner taught that the brain is not involved in cognition. [9]

Tko želi pročitati nešto jako humoristično, detaljnije o krvi koja tjera srce: http://sites.google.com/site/waldorfwatch/steiners-quackery
:rofl:

Endimion17
06.07.2009., 17:07
OK, Freyra, sad ti je kredibilitet poljuljan.

JPK
06.07.2009., 17:17
OK, Freyra, sad ti je kredibilitet poljuljan.

Understatment mjeseca :D

Steiner je osnovao cijelu alternativnu, antropozofsku, medicinu, i u njihovim bolnicama se antropozofski sektaši liječe. A onaj tko zdravlje povjerava u ruke 'liječnicima' koji vjeruju u ovo (http://en.wikipedia.org/wiki/Anthroposophical_medicine#Other) ... :ne zna:

Antropozofija je takva degeneracija razuma da me srce boli svaki put kad upotrebljavam lijep grčki prefiks antropo- u tom kontekstu.

Endimion17
06.07.2009., 17:29
Understatment mjeseca :D

Steiner je osnovao cijelu alternativnu, antropozofsku, medicinu, i u njihovim bolnicama se antropozofski sektaši liječe. A onaj tko zdravlje povjerava u ruke 'liječnicima' koji vjeruju u ovo (http://en.wikipedia.org/wiki/Anthroposophical_medicine#Other) ... :ne zna:

Antropozofija je takva degeneracija razuma da me srce boli svaki put kad upotrebljavam lijep grčki prefiks antropo- u tom kontekstu.

Dear fucking gawd. Sad vidim što "parsifal" znači.

Degeneracija razuma... to je jednostavno preblag izraz.

Freyra
06.07.2009., 18:22
Dear fucking gawd. Sad vidim što "parsifal" znači.

Degeneracija razuma... to je jednostavno preblag izraz.

Džizs... ne pada mi na pamet išta objašnjavati, uzmite knjige, čitajte i što je najvažnije probajte i vjerovati i prihvaćati u pročitano. Ovako zvučite kao mentalni onaničari - to je moja percepcija degeneriranog razuma!

Endimion17
06.07.2009., 18:27
Džizs... ne pada mi na pamet išta objašnjavati, uzmite knjige, čitajte i što je najvažnije probajte i vjerovati i prihvaćati u pročitano. Ovako zvučite kao mentalni onaničari - to je moja percepcija degeneriranog razuma!

Kažeš nam, sprdačkim tonom, da ništa ne znamo o temi, ukažeš nam na knjigu nekog starog crackpota koji govori da krv tjera srce na pumpanje i onda se ljutiš. :ne zna:

Samo sam pitao da ukratko napišeš kako Mjesec djeluje na čovjeka u sobi i bačvu u podrumu, ako znamo da djeluje svjetlošću i gravitacijom, a oboje ne mogu imati opisani utjecaj.
Gdje je problem?

Nas zoveš mentalnim onaničarima, a savjetuješ nam da čitamo i bespogovorno prihvaćamo tekst starog luđaka. Jesi li čula možda za kritičko mišljenje, razmišljanje, odmjeravanje, prosudbu?

*jezebel*
06.07.2009., 20:57
ja u prilicnoj mjeri siznem kad je pun mjesec, pocevsi od oko dva dana prije nego sto je u potpunosti pun. lose spavam i buncam i kenjkam u polusnu, nervozna sam, napeta, depresivna, hiperaktivna, pa cak i svadljiva. i ne treba mi da znam da je pun mjesec i da gledam kroz prozor pa da kazem joj pun je - uglavnom ne pratim mjeseceve mijene, vec jednostavno osjetim. inace imam vrlo izrazen pms, ali ovo je nekad k'o pms na kvadrat.

nek' si oni koje zanima, pa i (samoprozvani) znanstvenici, ako slucajno jos nisu, malo procitaju o cirkadijarnim ritmovima, sezonskom afektivnom poremecaju, melatoninu.
ako je do svjetlosti, onda je vjerojatno problem u hormonima i neurotransmiterima, pogotovo kod osjetljivijih osoba (vjerojatno prije svega kod onih koji inace imaju deficijenciju melatonina) i osoba sa psihijatrijskim poremecajima (primjerice kod bipolarnih osoba). iako se namece pitanje zasto isto i toliko jako djelovanje, cini se, nema i javna rasvjeta za koju je itekako dobro poznato da inhibira sintezu melatonina.

Göttspöđä
06.07.2009., 21:11
preporučila bih ti knjigu Poljoprivredni tečaj od Rudolfa Steinera, izdavač Marija Sofija antropozofsko društvo. Možda promjeniš mišljenje.

Molim da se poljoprivreda, ozbiljna primjena saznanja sa područja prirodoslovlja i tehničkih znanosti u svrhu proizvodnje hrane ne povezuje sa njuejđ smećem :rolleyes:

Endimion17
06.07.2009., 21:45
ja u prilicnoj mjeri siznem kad je pun mjesec, pocevsi od oko dva dana prije nego sto je u potpunosti pun. lose spavam i buncam i kenjkam u polusnu, nervozna sam, napeta, depresivna, hiperaktivna, pa cak i svadljiva. i ne treba mi da znam da je pun mjesec i da gledam kroz prozor pa da kazem joj pun je - uglavnom ne pratim mjeseceve mijene, vec jednostavno osjetim. inace imam vrlo izrazen pms, ali ovo je nekad k'o pms na kvadrat.

nek' si oni koje zanima, pa i (samoprozvani) znanstvenici, ako slucajno jos nisu, malo procitaju o cirkadijarnim ritmovima, sezonskom afektivnom poremecaju, melatoninu.
ako je do svjetlosti, onda je vjerojatno problem u hormonima i neurotransmiterima, pogotovo kod osjetljivijih osoba (vjerojatno prije svega kod onih koji inace imaju deficijenciju melatonina) i osoba sa psihijatrijskim poremecajima (primjerice kod bipolarnih osoba). iako se namece pitanje zasto isto i toliko jako djelovanje, cini se, nema i javna rasvjeta za koju je itekako dobro poznato da inhibira sintezu melatonina.

Nitko ne negira da učinak postoji. Samo se dovode u pitanje neki učinci, i neke tvrdnje o mehanizmima (gluposti o "energijama" ne bi ni trebali zvati mehanizmom, jer mehanizam je detaljno objašnjenje, a "enerđije" su nova nepoznanica u ionako teškoj jednadžbi).

Ovo s javnom rasvjetom inače pali. Ako je jaka i bliješti u spavaću sobu, teže se spava, a pronađene su korelacije s raznim poremećajima. Ljudima treba mrak za normalno spavanje. Takva smo vrsta.

Razlika javne rasvjete i punog mjeseca je ta što rasvjeta gori stalno, a praktično puni mjesec je par dana na mjestu gdje zna smetati. I mene sjebe kada mi zabljesne u sobu. Djeluje vrlo neprirodno - ogromna bliješteća svjetlost tamo gdje većinu vremena nema ničeg.
Koliko se da shvatiti iz tvog posta, imputiraš da se bliještanje mjeseca može povezati s psihičkim poremećajima? kako, ako smeta samo par dana?

JPK
06.07.2009., 21:46

Vjerojatno tražiš vezu između svog ponašanja i Mjeseca, pa je onda i nađeš. Jer one slučajeve koji ti se ne uklapaju u to (kad poludiš a nije pun) zaboraviš, jer nisu baš zanimljivi. Ista stvar kao i oni koji tvrde da svaki put kad pogledaju na sat vide 15:15, 20:20 i slične kombinacije, a zapravo se dešava da ostale zaborave.

Nema nikakvih dokaza da Mjesec uopće utječe na ponašanje, a nema ni načina na koji bi to mogao, osim malo svjetla. Razumnome dosta.

*jezebel*
06.07.2009., 22:14
Koliko se da shvatiti iz tvog posta, imputiraš da se bliještanje mjeseca može povezati s psihičkim poremećajima? kako, ako smeta samo par dana?

nisam nigdje rekla da je uzrok psihickim poremecajima, vec da ih prije svega potencira. spomenula sam osjetljive osobe i osobe koje inace imaju dijagnozu. :mig: vec sam sugerirala na ono sto bi mozda trebalo guglati, ne znam sto je nejasno. btw, nekima zna smetati i sunceva svjetlost toliko da konkretno mnoge bipolarne osobe upravo ljeti imaju najizrazenije epizode manije.

Vjerojatno tražiš vezu između svog ponašanja i Mjeseca, pa je onda i nađeš. Jer one slučajeve koji ti se ne uklapaju u to (kad poludiš a nije pun) zaboraviš, jer nisu baš zanimljivi. Ista stvar kao i oni koji tvrde da svaki put kad pogledaju na sat vide 15:15, 20:20 i slične kombinacije, a zapravo se dešava da ostale zaborave.

Nema nikakvih dokaza da Mjesec uopće utječe na ponašanje, a nema ni načina na koji bi to mogao, osim malo svjetla. Razumnome dosta.

ovisno o tome sto je po tvome razumno. ne, jpk, ovo ne zaboravljam jer je u potpunosti drugacije. i ne trazim vezu, vec veza postoji buduci da se distinktivno drugacije osjecam i ponasam za punog mjeseca. potpuno drugacije nego u pms-u, pod stresom, bez seksa, nakon previse cokolade ili pod ne znam kakvim sve ne faktorima. iako ti mehanizmi nisu u potpunosti razjasnjeni, smatram da je totalno ignorantno negirati iste bez obzira na odredjene statistike na koje se neki oslanjaju.
btw, odredjeni mitovi i legende ipak, za ne povjerovat', imaju temelje u nekim stvarima. nije sve tako ludo, glupo i praznovjerno iako su upravo takvi ljudi spremni prihvatiti iste i misinterpretirati ih. :)
malo mi je smijesno sto se ovdje koprcate i pokusavate ljudima objasniti da su si to samo umislili i da je to samo nacin na koji si objasnjavaju stvari.
mnogo toga nije objasnjeno, medjutim to ne znaci da objasnjenje ne postoji. korelacija je itekako ustanovljena, na zivom uzorku od dvajstpet godina koji nije da inace ne naginje skepsi. :D

Shebica
06.07.2009., 22:18
ja imam doma jednu kojoj je puni mjesec kriv za sve:mig:
toliko, da imam osjećaj da je pun mjesec cijeli mjesec:D

JPK
06.07.2009., 22:21
A što zapravo hoćeš reći? Da poludiš više no što je uobičajeno jer ima malo više svjetla po noći? Svi ostali parametri su isti...

Zelezna
06.07.2009., 22:23
Pa ne moraš gledati u mjesec, ja ga osjećam par dana prije i lošije spavam.

Intrigantno... :o

U rangu pranja kose za vrijeme mjesečnice, valjda...

Bravo. :klap:

Nex
06.07.2009., 22:38
Autosugestija i psihosomatske reakcije. :) Puni mjesec ima utjecaj na ljude zato jer ljudi vjeruju da ima utjecaja. :p

*jezebel*
06.07.2009., 22:39
A što zapravo hoćeš reći? Da poludiš više no što je uobičajeno jer ima malo više svjetla po noći? Svi ostali parametri su isti...

izmedju ostalog. :D

a i to da mi je apsurdna kolicina skepse kad se govori o tome. valjda je pored nedostatka znanstvenih dokaza tu i vrlo znacajna cinjenica da su neki ovdje sretnici koji ga ne osjete, a ne znaju nista vise od onih koji upravo spadaju u tu osjetljiviju grupicu.

znam vrlo dobro da su ostali parametri isti, nitko tko govori o utjecaju na odredjene hormone i neurotransmitere ne izmislja nove parametre. ak' je do izmisljanja, onda se moze ostat' na necem sto je u rangu sa spomenutim... pranjem kose.

Göttspöđä
06.07.2009., 22:44
Vjerojatno tražiš vezu između svog ponašanja i Mjeseca, pa je onda i nađeš.

:top: To je najzajebaniji dio cijele priče. IMO srž problema.

*jezebel*
06.07.2009., 22:45
Autosugestija i psihosomatske reakcije. :) Puni mjesec ima utjecaj na ljude zato jer ljudi vjeruju da ima utjecaja. :p

naravno da ima i toga.
ali malo mi je tesko povjerovati u to da u noci(ma) punog mjeseca buncam zbog autosugestije. ono... nemamo pametnijeg posla pa idemo bit' nervozni jer je mjesec pun. cak i u snu. :confused:

---

ova ce se tema ocito i dalje svoditi na svakom svoje. dok nas ne sablazne neko vau-istrazivanje. ili se ne dogodi nista. a ja u medjuvremenu idem odspavat', popustilo je pa treba nadoknadit'. :D

JPK
06.07.2009., 22:47
izmedju ostalog. :D

Polude li ljudi onda i kad se presele iz sela u grad? Je li Las Vegas prepun luđaka? Jesu li ljudi luđi ljeti no zimi? Mjesec daje stvarno minorno povećanje količine svjetla, po tome bi se ovi sa krajnjeg sjevera nakon par mjeseci dana trebali pretvarati u psihopatske kanibale :ne zna:

a i to da mi je apsurdna kolicina skepse kad se govori o tome. valjda je pored nedostatka znanstvenih dokaza tu i vrlo znacajna cinjenica da su neki ovdje sretnici koji ga ne osjete, a ne znaju nista vise od onih koji upravo spadaju u tu osjetljiviju grupicu.

Meni je s druge strane apsurdna količina vjere koju neki polažu u svoja iskustva, i još bitnije, svoju interpretaciju tih iskustava.

Nex
06.07.2009., 22:48
ali malo mi je tesko povjerovati u to da u noci(ma) punog mjeseca buncam zbog autosugestije. ono... nemamo pametnijeg posla pa idemo bit' nervozni jer je mjesec pun. cak i u snu. :confused:

Zasto? Podsvijest je zajebana stvar i uvijek je aktivna i sprema nam razne pizdarije. :) Puno realnije i logicnije objasnjenje vjerovanje da u to kratko vrijeme dok vidimo pun mjesec ona dobije neku magicnu moc. :zubo:

*jezebel*
06.07.2009., 22:51
Polude li ljudi onda i kad se presele iz sela u grad? Je li Las Vegas prepun luđaka? Jesu li ljudi luđi ljeti no zimi? Mjesec daje stvarno minorno povećanje količine svjetla, po tome bi se ovi sa krajnjeg sjevera nakon par mjeseci dana trebali pretvarati u psihopatske kanibale :ne zna:

...

Meni je s druge strane apsurdna količina vjere koju neki polažu u svoja iskustva, i još bitnije, svoju interpretaciju tih iskustava.

ovi sa sjevera? ne bas u kanibale, ali SAD (seasonal affective disorder) ih debelo prasi. za ljeto i zimu sam isto tako dala referencu. linkovi u samoposluzivanju. ne pogadja sve ljude. i ne sve jednako. nismo klonovi. proguglaj si melatonin, nije zgorega. uistinu zanimljiv.

nije tema, al' nisam vjernik. :)

gudnajt.

Endimion17
06.07.2009., 22:51
nisam nigdje rekla da je uzrok psihickim poremecajima, vec da ih prije svega potencira. spomenula sam osjetljive osobe i osobe koje inace imaju dijagnozu. :mig: vec sam sugerirala na ono sto bi mozda trebalo guglati, ne znam sto je nejasno. btw, nekima zna smetati i sunceva svjetlost toliko da konkretno mnoge bipolarne osobe upravo ljeti imaju najizrazenije epizode manije.
Nisam ni ja to napisao već sam spomenuo povezivanje poremećaja i punog mjeseca. Nisam rekao da si rekla da ih on izaziva. :p

Navikao sam spavati u sobama u koje ne dopire, a kada se poklopi da spavam u izloženim sobama uz otvorene rolete, često popizdim. Kada ne bliješti, nije mi ništa. Može on bliještati iza roleta ili zida koliko god želi, ali dok mi ne tuče u oči nije mi ništa. :top:
Stvar je čisto u svjetlu.

Nex
06.07.2009., 22:56
Stvar je čisto u svjetlu.

Stvar je u psihi. :zubo: Ja ne vjerujem u utjecaj punog mjeseca i nimalo mi ne smeta svjetlo pa na mene ne djeluje nikako. :)

Endimion17
06.07.2009., 23:07
Stvar je u psihi. :zubo: Ja ne vjerujem u utjecaj punog mjeseca i nimalo mi ne smeta svjetlo pa na mene ne djeluje nikako. :)

ček malo, ja sam notorni zli reptilski skeptik pa meni smeta kad mi oči obasja kugletina magnitude oko -12.
spavam, mjesec tamo oko 2-3 ujutro dođe u položaj da mi svjetlo stigne na facu i oči - probudi me. što sad?

Nex
06.07.2009., 23:09
ček malo, ja sam notorni zli reptilski skeptik pa meni smeta kad mi oči obasja kugletina magnitude oko -12.
dok spavam, svjetlo krene i kad stigne na facu i oči - probudi me. što sad?

Pa nema to sa svjetlom veze s punim mjesecom i skepticizmom ili cime vec, to sam usput napomenuo. :) Meni svjetlo jednostavno ne smeta dok spavam. Mjesec, sunce, lampa, reflektor, nebitno je. Spavam ko zaklan. :zzz:

*jezebel*
06.07.2009., 23:17
Nisam ni ja to napisao već sam spomenuo povezivanje poremećaja i punog mjeseca. Nisam rekao da si rekla da ih on izaziva. :p

sorry. :o

fak. ja sam jos uvijek budna.
veceras sam micala namjestaj i konacno se smir'la i onda opet ne mogu spavat'. plus sto onaj moj cagrnja po tipkovnici. idem na kokosinjac il' gdje vec. :mad: :rofl:

Endimion17
06.07.2009., 23:29
Pa nema to sa svjetlom veze s punim mjesecom i skepticizmom ili cime vec, to sam usput napomenuo. :) Meni svjetlo jednostavno ne smeta dok spavam. Mjesec, sunce, lampa, reflektor, nebitno je. Spavam ko zaklan. :zzz:
Blago ti se. Ja sam valjda mimoza. :cerek: :lol:

sorry. :o

fak. ja sam jos uvijek budna.
veceras sam micala namjestaj i konacno se smir'la i onda opet ne mogu spavat'. plus sto onaj moj cagrnja po tipkovnici. idem na kokosinjac il' gdje vec. :mad: :rofl:
ic ooo raaaajt :p
lad'lo? :eek:

Göttspöđä
06.07.2009., 23:35

Same here. Do tolike mjere da me se i sprda :mad:. 5 sekundi nakon što legnem u krevet se promeškoljim po zadnji put, nešto promrmljam i zaspem. Ujutro se budim u istom položaju sa baterijama na maksimali. Ništa mi ne smeta, ni muzika, ni svjetlost izvana ili iznutra a jedan period ni da mi se tenk parkirao kraj kreveta i da je pucao u vrata, ne bih reagirala. Osam sati sna je za mene svetinja i ne dam dirati u taj ritam, najmanje nekim tamo sugestijama i bapskim pričicama :nono:

Endimion17
06.07.2009., 23:42
Jebote, kako to? Imam strašno tvrd (:rofl:) san, zvukovi me ne bude, dugo spavam, ali ako mi jebena kugla od sira lampa po očima, gotovo. :rigo:

JPK
06.07.2009., 23:43
Meni sve smeta, koristim pomagala, pojma nemam kad je pun Mjesec. Koristite i vi pomagala :top:

Nex
06.07.2009., 23:45
A gdje je uopce taj pun mjesec? :ne zna: Htio sam malo zavijati na mjesec, ali nema ga. Samo oblaci. :tuzni: :(

JoWaN
06.07.2009., 23:47
Pogledaj na kalendaru kad su mjeseceve mjene:D

Frea
06.07.2009., 23:47
Prijavljujem još jednu na koju utječe svaki pomak mjeseca, kamoli tek puni:cerek:
Osjećam se ko kakav Indijaner, još samo fali da provirim glavu i zavijučem:D

Freyra
07.07.2009., 07:38
Molim da se poljoprivreda, ozbiljna primjena saznanja sa područja prirodoslovlja i tehničkih znanosti u svrhu proizvodnje hrane ne povezuje sa njuejđ smećem :rolleyes:

OK

Ja sam ipak za novu generaciju znanstvenika. Mlade ljude koji se znaju maknuti od suhoparnih statistika, kojekakvih postotaka i empirijskih metoda. Po meni je došlo vrijeme da i znanost krene dalje.

Göttspöđä
07.07.2009., 08:39
Po meni je došlo vrijeme da i znanost krene dalje.

U rikverc :zubeki:? Na nivo majanskih / sumerskih / ... civilizacija? Uskoro ćemo plesati oko vatre po spiljama, graditi lokalne Stonehengeove i ako bogovi budu milosrdni, otkriti da oštrim kamenom možemo ubiti doručak :klopa:

itreius
07.07.2009., 10:09
Mlade ljude koji se znaju maknuti od suhoparnih statistika, kojekakvih postotaka i empirijskih metoda.
Baš. Jebo empirijske metode kad mi netko može čitati karakter iz datuma rođenja. I još je sve točno! :s
Živjela pseudoznanost! :s

Frea
07.07.2009., 11:58
U rikverc :zubeki:? Na nivo majanskih / sumerskih / ... civilizacija? Uskoro ćemo plesati oko vatre po spiljama, graditi lokalne Stonehengeove i ako bogovi budu milosrdni, otkriti da oštrim kamenom možemo ubiti doručak :klopa:

Eto, što se desi kad je osoba žrtva sistema;)

Što će se s tobom desiti kad shvatiš da je teorija relativiteta zapravo oboriva i da još toooliko toga ne znamo ili
nismo otkrili, a uče nas pojedinim kapljičastim dogmama i zakonima kao da su alfa i omega, a mi ljudi svi redom bogovi u malom?

scio me nihil scire;)

Usudi se razmišljati i van nametnutih okvira, a od Maya bi itekako imali štošta naučiti tako da ne razumijem ovo poluismijavanje:confused:

:w

Endimion17
07.07.2009., 11:59
OK

Ja sam ipak za novu generaciju znanstvenika. Mlade ljude koji se znaju maknuti od suhoparnih statistika, kojekakvih postotaka i empirijskih metoda. Po meni je došlo vrijeme da i znanost krene dalje.

Tako je. Zašti bi vršili pokuse i bilježili što nam priroda pokazuje? Idemo srati kvake. :top: Srce ne tjera krv, već krv zakucava srce. :top:
Mozak je hladilo za krv. :top:
Mačke su vražji glasnici. :top:

LMAO :rolleyes: Nemaš pojma koliko je glupo to što si napisala.

LynxB
07.07.2009., 12:12
Kaj ste se sad okomili na Freyru? Zato jer vjeruje u nešto više od pukih brojeva i tzv "činjenica"? U srednjem vijeku je bila "činjenica" da je svijet ravna ploča, pa se to pobilo. Nitko od vas ne zna što će se još u budućnosti pokazati kao netočno.

Mislim, ok, i ja više vjerujem brojevima, al ipak ostavljam prostor za mogućnost da nije sve baš tako crno i bijelo.

I zato - nije glupo to što je napisala, to je njeno mišljenje i ima pravo na njega. Ne možeš reć da je to glupo zato jer ti misliš drukčije.

:top:

Göttspöđä
07.07.2009., 12:28
Uvijek je lakše teoretizirati nego sjesti i nešto konvencionalno prihvaćeno naučiti. Naravno, ovo potonje traži truda, volje i vremena. Lakše je biti hohštapler i šarlatan. Na istim temeljima leži kompletna Alternativa. Rekoh 100 puta i ponovit ću rado, priznajem takve naizgled kook zvizdarije samo od ljudi koji su proveli dugi niz godina učeći i aktivno radeći na konvencionalan način i onda, kad su uvidjeli svojim očima rupe, odustali su od kolektivnog mnijenja i počeli razmišljati individualno.
To zaslužuje poštovanje a ove zajebancije... :nono:

JPK
07.07.2009., 12:29
Eto, što se desi kad je osoba žrtva sistema;)

Što će se s tobom desiti kad shvatiš da je teorija relativiteta zapravo oboriva i da još toooliko toga ne znamo ili
nismo otkrili, a uče nas pojedinim kapljičastim dogmama i zakonima kao da su alfa i omega, a mi ljudi svi redom bogovi u malom?

Tako je, nemaš pojma ni što je teorija relativnosti, ali vjeruješ da je oboriva. Jer je sve moguće. Možda jednog dana i gravitacija bude oborena, pa jabuke počnu padati prema gore. Urnebesno. :D

I zato - nije glupo to što je napisala, to je njeno mišljenje i ima pravo na njega. Ne možeš reć da je to glupo zato jer ti misliš drukčije.

Itekako možeš reći da je glupo, ne zato jer misliš drukčije, nego zato jer je u koliziji s činjenicama.

Frea
07.07.2009., 12:50
Kaj ste se sad okomili na Freyru? Zato jer vjeruje u nešto više od pukih brojeva i tzv "činjenica"? U srednjem vijeku je bila "činjenica" da je svijet ravna ploča, pa se to pobilo. Nitko od vas ne zna što će se još u budućnosti pokazati kao netočno.

Mislim, ok, i ja više vjerujem brojevima, al ipak ostavljam prostor za mogućnost da nije sve baš tako crno i bijelo.

Inače, ovakve stvari treba pustiti i Galileja su progonili neki tadašnji sveznaoci koji su bili uvjereni kako su Boga za bradu uhvatili.
Svijet je pun mediokriteta i fah-idiota koji sve uzimaju zdravo za gotovo, rijetki
su ljudi poput jednog Stephena Hawkinga i njemu sličnih koji se USUDE razmišljati izvan nametnutih okvira i shvatiti kako svo znanje koje trenutno posjedujemo je tek kap u moru sponzaja i svih mogućih sila prirode kojima još niti približno nismo ušli u trag.
Odlika primitvaca jest vrijeđati i ismijavati ono što se ne razumije.
Najlakše je uzeti tuđe misli zdravo za gotovo i uči u sistem običnih robota, malo se potruditi i sam doći do spoznaja je puno teže, baš kao i prihvatiti ličnom egu da čitav život učiš kako bi na koncu shvatio da zapravo ništa ne znaš.
Badava puki fakulteti i diplome.

Još jednom ću završiti sa

scio me nihil scire:top:

JPK
07.07.2009., 12:55
Još daleko ispod mediokriteta i fah-idiota su ovi koji su toliko samoživi i arogantni da svaki isprdak koji im simpatično zvuči stavljaju uz bok dokazanim i eksperimentalno provjerenim teorijama.

Baš kao malo djetešce koje proizvede govance i onda ga, fascinirano velikim otkrićem, ponosno pokazuje cijeloj obitelji.

Frea
07.07.2009., 12:57
Još daleko ispod mediokriteta i fah-idiota su ovi koji su toliko samoživi i arogantni da svaki isprdak koji im simpatično zvuči stavljaju uz bok dokazanim i eksperimentalno provjerenim teorijama.

Baš kao malo djetešce koje proizvede govance i onda ga, fascinirano velikim otkrićem, ponosno pokazuje cijeloj obitelji.

Svakim svojim bjesnim postom govoriš sve više o sebi.
Daj se malo opusti i mani se zatucanih okvira i formi i prestani vrijeđat jer ispadaš
smiješniji od Rojsa kad krene o homoseksualcima i pravednosti

Endimion17
07.07.2009., 13:06

Problem je u tome što se njeno vjerovanje i općenito razmišljanje ne dira "nečeg višeg", već negira činjenice, temelj na kojemu funkcioniraju provjerena znanja. Ona se ne bavi nadogradnjom kuće, već pokušava izglođati temelje na kojima ona stoji. Velika razlika.
Vidiš li što je napisala? Želi nove znanstvenike koji se neće baviti empirijom. Pa kakvi su to znanstvenici koji izmišljaju, umjesto da mukotrpno provjeravaju i bilježe?

Inače, ovakve stvari treba pustiti i Galileja su progonili neki tadašnji sveznaoci koji su bili uvjereni kako su Boga za bradu uhvatili.
Svijet je pun mediokriteta i fah-idiota koji sve uzimaju zdravo za gotovo, rijetki
su ljudi poput jednog Stephena Hawkinga i njemu sličnih koji se USUDE razmišljati izvan nametnutih okvira i shvatiti kako svo znanje koje trenutno posjedujemo je tek kap u moru sponzaja i svih mogućih sila prirode kojima još niti približno nismo ušli u trag.
Odlika primitvaca jest vrijeđati i ismijavati ono što se ne razumije.
Najlakše je uzeti tuđe misli zdravo za gotovo i uči u sistem običnih robota, malo se potruditi i sam doći do spoznaja je puno teže, baš kao i prihvatiti ličnom egu da čitav život učiš kako bi na koncu shvatio da zapravo ništa ne znaš.
Badava puki fakulteti i diplome.

Još jednom ću završiti sa

scio me nihil scire:top:

Izdaješ se za slobodoumnu osobu, a način na koji razmišljaš (gadiš se empirije) je odgovoran za Galilejev pritvor, Brunovu lomaču i ostale zločine.
Ili voliš podjebavati, ili nisi svjesna što govoriš.
Mislim da je ovo drugo.

Bit znanosti upravo jest u stalnom traženju i samoispravljanju. Religije i filozofski sustavi koje je netko izvukao iz debelog crijeva ne trpe provjeru.

JPK
07.07.2009., 13:08
Svakim svojim bjesnim postom govoriš sve više o sebi.
Daj se malo opusti i mani se zatucanih okvira i formi i prestani vrijeđat jer ispadaš
smiješniji od Rojsa kad krene o homoseksualcima i pravednosti

Ovo nije bila uvreda, nego nažalost savršeno točna usporedba.

Nekome tko nema pojma o čemu priča svako govno može izgledati kao super stvar. To nije problem samo po sebi, svakome se dešava, problem je kad je taj netko toliko arogantan i egocentričan da svoje govance stavlja uz bok Galilea i Einsteina, i odlučno odbija druge mogućnosti. Ponašanje tipično za malo dijete, nikakvo iskustvo i znanje, a vlastiti ego u centru Svemira.

mpo
07.07.2009., 14:05
[QUOTE=Endimion17;21401293 U Austriji hrpa ljudi odbija cijepljenje zbog suludog "antivakcinacijskog pokreta", pa su već počele česte zaraze bolestima koje se držalo pod kontrolom.[/QUOTE]

ajd di ima više o tome, zvuči dobro?

Göttspöđä
07.07.2009., 20:16
To mi je tak kul i zaaaaakon kad se alternativci poistovjećuju s tamo nekim Galileima, Kopernicima i Teslama a ljude koji ipak nekog vraga znaju tretiraju kao špansku inkviziciju. Jel ti ljudi čitaju svoje upise :bonk:?

JPK
07.07.2009., 21:45
To mi je tak kul i zaaaaakon kad se alternativci poistovjećuju s tamo nekim Galileima, Kopernicima i Teslama a ljude koji ipak nekog vraga znaju tretiraju kao špansku inkviziciju. Jel ti ljudi čitaju svoje upise :bonk:?

Bilo bi nadasve lijepo da ih je netko nekad poučio osnovama statistike, i da im je jasno da na jednog Kopernika dolazi 100 000 anonimnih crackpota kojima su se jednako smijali kao Koperniku i koji su pali u zaborav. I da vjerojatnost kaže da je puno izglednije da su oni u ovom skupu od 100 000 crackpota, nego u skupu genijalnih znanstvenika.

A ovdje čak nisam uzimao u obzir to da je Kopernik imao empiriju iza sebe, a oni imaju ovčji penis :D

Göttspöđä
07.07.2009., 21:59
na jednog Kopernika dolazi 100 000 anonimnih crackpota

:amen: my point exactly :top:

Upravo je bolno koliko vole sebe smatrati progresivnima, iako bi baš oni bili prvi koji bi dotrčali s namjerom potpaljivanja lomače pod onima koji su pokušavali pobiti tvrdnje o Zemlji kao ravnoj ploči :rolleyes:

OPTi Mystic
08.07.2009., 02:24
Živa je istina da u Njemačkim bolnicama ne operiraju pacijente kada se na nebu vidi pun mjesec (osim hitnih slučajeva, naravno).

Operiraju ih danju, u normalnim dnevnim šihtama :D

Freyra
08.07.2009., 07:36
:) drago mi je vidjelti da mladi ljudi sudjeluju u razgovoru, e ovo je zananost. Isto tako mi je drago vidjeti kako ima ljudi koji se ne daju otrgnuti od konvencionalnog svjetonazora, a nasuprot tomu i pionira koji će danas sutra pokrenuti nove svjetonazore.

Nema razloga za vrijeđanje, to zaista nije lijepo i nije moj stil pa bih ja ipak kulturno i odmjereno iznijela svoje mišljenje, a niske udarce ostavljam onima koji su se osjetili uvrijeđenim i čiji su stavovi poljuljani.

Toliko se se tu razmećete kojekakvim definicijama, istresate postulate i uzdižete sebe i svoje znanje u nebesa. Po meni je to odlika osobe koja je toliko puna sebe da ne dozvoljava nekome i nečemu da mu ukaže na nešto drugo.

Osobno nemam potrebu isticati tko sam, što sam, koje je moje zvanje i stupanj obrazovanosti. Koliko je radova iza mene i koliko sam sati pod suncem provela u polju pisući i mjereći, koliko sati sam provela učeći na "konvencionalan način". Nemam potrebu isticati svoje vrijednosti jer sam ih svjesna i svjesna sam sebe, a i mislim da to čine slabići i nesigurne osobe.

Smatram svojom veličinom i veličinom drugih ljudi uvidjeti i prihvatiti nešto što je drugima nedokučivo. Po meni je to zbog ograničenosti svijesti i niske razine duhovnosti. Na svu sreću imam mentore oko sebe koji me uče i drugim vrijednsotima života osim brojeva i statistički značajnih razlika. Uče me da živim životi i poštujem svaki oblik života i sve prirodne zakone. Najveći kompliment koji sam u životu dobila je od cijenjenog prof. Kovačevića koji mi je rekao da sam ja predstavnik nove generacije znanstvenika koji dolaze. Znanstvenika koji osim u materiju vjeruju i u dušu, ljubav koja pokreće i u stvoritelja.

Da, ja vjerujem u antagonističko i sinergistično djelovanje iona, vjerujem u reuitilizaciju. Vjerujem u snagu i učinkovitost mineralne gnojidbe ili biološku zaštitu. Vjerujem u sve što su me učili, ali isto tako vjerujem da mjesec utječe na ljude, na njihove osjećaje i ponašanj. Vjerujem da se za određene mjesečeve faze rade određene djelatnosti u vrtu. Vjerujem da se usljed punog mjeseca povisuje krvni tlak i da se time ubrzava cirkulacija i da rane stoga sporije zacijeljuju. Vjerujem da kompostiranje i priprema stajskog gnoja ne treba biti na izbetoniranoj površini kako su me učili nego na golom tlu. Vjerujem da voda ima memoriju i da se navodnjavanje različitom vodom postižu različiti prinosti. Vjerujem da koke bolje nesu jaja ako im se pušta kalsična glazba. Vjerujem da količina vode koja se mora dodati tijekom vegetacije ovisi i o sunčevim pjegama. Puno toga ja vjerujem.

Što se tiče nedokazanosti ovih činjenica o kojima se trabunja od pamtivijeka, možda da se vi tako pametni zanstvenici okrenete dokazivanjem nečega novoga osim što 200 godina tepete jedno te isto, hoćemo li zaorati žetvene ostatke ili ne, hoćemo gnojiti sa 100 ili 200 kg dušika, ma koga to više briga. Prošlo, svršeno vrijeme. Okrenite se budućnosti, ali ne to nije vraćanje unazad. Već je netko napisao, puno toga bi mogli naučiti od Maya. Budi se svijest o važnosti prirode i čovjekovog suživota s prirodom.

Osobno uvažavam vaše mišljenje, uostalom niste vi donijeli činjenice, ipak su to neki ljudi tamo davno, šireg srca i otvorenijeg uma. Jer da su bili ovako ograničenih pogleda kao vi, vjerovatno bi još cuclali kosti u nekoj špilji vašeg mračnog uma.

Endimion17
08.07.2009., 08:23
Živa je istina da u Njemačkim bolnicama ne operiraju pacijente kada se na nebu vidi pun mjesec (osim hitnih slučajeva, naravno).

Operiraju ih danju, u normalnim dnevnim šihtama :D
kako se toga nismo sjetili :lol:

...

Jednom rječju - ti vjeruješ u pseudoznanstvene gluposti.
Žao mi je što ti bušim balone od sapunice, ali imam sposobnost divno sročene (što tvoj i jest!) tekstove analitički promatrati i iz njih izvući bit.

Ti nisi predstavnik nove generacije znanstvenika. Jednostavno zato što ne znaš znanstveno razmišljati. Ti vjeruješ. Ti si believer.
I to je poanta svega. Kratko i informativno sročeno, bez epiteta.

Nema "nove generacije". Dovoljno je biti otvoreno prema spoznajama, ali biti kritičan. Ti nisi kritična.

Freyra
08.07.2009., 09:10
kako se toga nismo sjetili :lol:

Jednom rječju - ti vjeruješ u pseudoznanstvene gluposti.
Žao mi je što ti bušim balone od sapunice, ali imam sposobnost divno sročene (što tvoj i jest!) tekstove analitički promatrati i iz njih izvući bit.

Ti nisi predstavnik nove generacije znanstvenika. Jednostavno zato što ne znaš znanstveno razmišljati. Ti vjeruješ. Ti si believer.
I to je poanta svega. Kratko i informativno sročeno, bez epiteta.

Nema "nove generacije". Dovoljno je biti otvoreno prema spoznajama, ali biti kritičan. Ti nisi kritična.

Ok

To je tvoje mišljenje i ja ga prihvaćam i poštujem.

glora's bastard
08.07.2009., 09:23
ok, vrlo je bila zanimljiva rasprava između pseudoznanstvenika i znanstvenika, ali, može li sad meni kao laiku netko objasniti na osnovu čega nam je profesorica iz zemljopisa u srednjoj školi govorila da mjesec utječe na plimu i oseku, na količinu vode u ljudskom tijelu, te na mjesečarenje? rekla je da za to postoje znanstvena objašnjenja a da su druge priče vezane uz mjesec izmišljene u narodu. je li ona nama lagala? :D

Endimion17
08.07.2009., 12:26
ok, vrlo je bila zanimljiva rasprava između pseudoznanstvenika i znanstvenika, ali, može li sad meni kao laiku netko objasniti na osnovu čega nam je profesorica iz zemljopisa u srednjoj školi govorila da mjesec utječe na plimu i oseku, na količinu vode u ljudskom tijelu, te na mjesečarenje? rekla je da za to postoje znanstvena objašnjenja a da su druge priče vezane uz mjesec izmišljene u narodu. je li ona nama lagala? :D

Heh, ispada kao da su pseudoznanstvenici struka, a pseudoznanost konkretna ljudska djelatnost koja donosi ploda, a nisu, jer su oboje silovanje originalnih pojmova, izvitoperene, devijantne i sterilne verzije.
Ne znam ti dati dobru usporedbu. Htio sam staviti "glazba" i "narodnjaci", ali narodnjaci jesu glazba, koliko god su odvratni.
Zaista mi je teško naći usporedbu, ali kladim se da ima neka unutar umjetnosti.

Mjesec utječe na plimu i oseku svojim gravitacijskim privlačenjem. Naime, kao što znaš i sama, Zemlja nije cijela kruta, već je kruta samo njena vrlo tanka kora i vrlo vjerojatno jezgra (taj detalj ovdje nije baš važan). Još fluidnija od same Zemlje je njena hidrosfera. Mjesec, vrteći se oko Zemlje, koja se i sama vrti oko sebe, svoje najjače gravitacijsko povlačenje ne pokazuje uvijek na istoj točki, već se ona giba.
Malo je razvlači na jednom, malo na drugom mjestu. Hidrosferu razvlači još jače. Razvlači i atmosferu.
I tako dobiješ plimu i oseku. To je jednostavno objašnjenje, jer na njih utječe još niz stvari, kao i same plimne deformacije Zemlje i atmosfere koja hidrosferu tlači. Zato na nekim mjestima nema plime i oseke, jer dolazi do stojnih valova, no to je sada zaista sporedno i složeno.

Kako povlači zemlju, atmosferu i more, tako povlači i podzemne nakupine tekućina. To sve stoji.
Na količinu vode na planetu ne utječe. Utječe na njen raspored.

Na količinu vode u ljudskom tijelu ne utječe. Ako ti je to rekla profesorica školovana da predaje zemljopis, onda s pravom mogu reći da je glupača koja bi trebala ići na nekakvu reevaluaciju, jer ili žena ima katastrofalne rupe u znanju, ili namjerno širi mitove. :ne zna:
Mjesec isto tako nema mjerljivi utjecaj na raspored vode u ljudskom tijelu. Naša ne masa premalena za takve učinke, a osim toga, izračunaj i sama, koristeći http://www.ifa.hawaii.edu/~wynnwill/110/images-u/Gravity_Equation.gif
Nađi masu Mjeseca i udaljenost kada nam je najbliže, unesi svoju masu. Vidjet ćeš o kakvim se mizernim silama radi.

Utjecaj na mjesečarenje? Mjesec može djelovati gravitacijom i svjetlošću. Razbuditi može, kao što može i baterijska svjetiljka uperena u oči. Gravitacijom ne može izazvati takve stvari. Može li bliještanjem u zatvorene oči? Nije nemoguće, ali sasvim bih slobodno rekao da bi se statistička odstupanja, koja na to upućuju u istraživanju na hrpi ljudi, utopile u drugim utjecajima, kao što su količina i kakvoća unesenih tvari prije spavanja, odmornost (koju se ne da kvantificirati) i niz drugih. Tako da vjerojatno ne možemo znati.

albaharija
08.07.2009., 12:36
Jebote, kako to? Imam strašno tvrd (:rofl:) san, zvukovi me ne bude, dugo spavam, ali ako mi jebena kugla od sira lampa po očima, gotovo. :rigo:
Senziban si a nisi si dozvolio da taj dio sebe istražiš i da u tome uživaš. Čak i oni 'najtvrđi' znanstvenici nisu imuni .

glora's bastard
08.07.2009., 14:21
Heh, ispada kao da su pseudoznanstvenici struka, a pseudoznanost konkretna ljudska djelatnost koja donosi ploda, a nisu, jer su oboje silovanje originalnih pojmova, izvitoperene, devijantne i sterilne verzije.
Ne znam ti dati dobru usporedbu. Htio sam staviti "glazba" i "narodnjaci", ali narodnjaci jesu glazba, koliko god su odvratni.
Zaista mi je teško naći usporedbu, ali kladim se da ima neka unutar umjetnosti.
:D hvala, ali ovaj dio oko znanosti i pseudoznanosti mi je kristalno jasan

ili namjerno širi mitove. :ne zna:
koliko se sjećam da je ovo, imala je dosta znanja i lijepo je predavala, ali je kraj predavanja uvijek voljela začiniti nečim ''mističnim'' ili šokantnim :D

i puno hvala na ovom iscrpnom objašnjenju u vezi utjecaja mjeseca, tako sam nekako i mislila da je, sad znam :cerek:

Endimion17
08.07.2009., 14:24
Senziban si a nisi si dozvolio da taj dio sebe istražiš i da u tome uživaš. Čak i oni 'najtvrđi' znanstvenici nisu imuni .

Što bih trebao točno istražiti, i kako da uživam u tome da me kugletina budi kad mi zabljesne u oči? :misli:

O'Zookie Mizzy
08.07.2009., 14:27

Više od sumanute nesanice za vrijeme punog mjeseca brine me kako je zec stigao tamo.

albaharija
08.07.2009., 18:19
Što bih trebao točno istražiti, i kako da uživam u tome da me kugletina budi kad mi zabljesne u oči? :misli:
Možda nisi mogao spavati od ulične rasvjete, kak' si se sjetio mjeseca?

Göttspöđä
08.07.2009., 19:07

Očito imaš snažnu vezu s Mjesecom*.

Sigurno bolji i simboličniji nick nisi mogao naći.

* - ne sprdam, konstatiram.
Meni je Mjesec prelijep, a najdraži mi je kad pocrveni i u oblačnim noćima nisko lebdi i gornjom polovicom krstari kroz oblake. Izgleda kao peraja morskog psa koja uranja i izranja iz mora :cerek: :cerek: :cerek:

Endimion17
08.07.2009., 19:32
Možda nisi mogao spavati od ulične rasvjete, kak' si se sjetio mjeseca?
Da si pročitao ovaj stravično ogroman thread :D, vidio bi da sam napisao da mi Mjesec zna bliještati izravno u oči dok spavam. Takav mi je jednostavno razmještaj kreveta, prozora.
U prozor mi ne tuče svjetlo ulične rasvjete, tako da mi je veći dio mjeseca mrak. Ali kad sirna kugla zabljesne, a ja baš tamo spavam, i baš nisam zatvorio škura... probudim se.

Očito imaš snažnu vezu s Mjesecom*.

Sigurno bolji i simboličniji nick nisi mogao naći.

* - ne sprdam, konstatiram.
Meni je Mjesec prelijep, a najdraži mi je kad pocrveni i u oblačnim noćima nisko lebdi i gornjom polovicom krstari kroz oblake. Izgleda kao peraja morskog psa koja uranja i izranja iz mora :cerek: :cerek: :cerek:

:D

Ma i meni je prejeben. Istina, usporedbu s perajom prvi put čujem. Neloše, neloše. :top:
Nego, jesi li kada pokušala pješačiti po terenu pogodnom za razbijanje koljena ili iščašenje (ukoliko ne gledaš kud ideš) dok je puni Mjesec na pola neba i ispred tebe? Zjenice su ogromne jer je noć, a zbog bliještanja Mjeseca, svijetli ti unutrašnjost oka i stvara šum u pogledu. Zvuči glupo, ali hodaš i držiš ruku da ti ne bliješti, priželjkuješ sunčane naočale, ili suncobran. :D

Nego, jes' ti vid'la moj PM o onim malim gadovima? Čini se da sam rješio problem.

Göttspöđä
08.07.2009., 20:09
Nego, jesi li kada pokušala pješačiti po terenu pogodnom za razbijanje koljena ili iščašenje (ukoliko ne gledaš kud ideš) dok je puni Mjesec na pola neba i ispred tebe?

Moram priznati da ne, ali ga volim promatrati. Nažalost slike Mjeseca su mi očajne u najmanju ruku :( a Ptičica je puna slika za koje plačem kao kišna godina što nisu moje. Vid ovu:

http://s1.pticica.com/pticica/foto/0000485372_s_0_cphr9c.jpg (http://www.pticica.com/slike/luna-4/485372)

Dobila je fav iste sekunde kad sam ju vidjela :cerek: Eto kako Mjesec utječe na mene :D

BTW jesi uzeo nick od zvončića, Mjesečevog kratera ili po grčkoj mitoloziji :misli:?

Endimion17
08.07.2009., 21:52
Za Mjesec treba dobra optika. Imam ja onu jednu sliku za koju sam se skršio na prozoru s dalekozorom. Ono mi je krajnji domet, a daaaleko je od te.
Nick mitološki, ali posredno. :D

Gle ga (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Girodet_-_Sommeil_Endymion.jpg) kak je lepi. :lol:

JPK
09.07.2009., 01:41
Nego, nedavno je objavljeno da su opažene nagle promjene (http://www.iop.org/EJ/abstract/1538-4357/697/2/L127) u radijusu Betelgeza koje nisu dio normalnih ciklusa i da postoji šansa da eksplodira kao supernova. Betelgez je vrlo blizu Zemlji.

U tom će slučaju biti i do 3 puta sjajnija od punog Mjeseca, a luđaci, u skladu s tim, valjda triput luđi. Dakle, pripazite :zubo:

Freyra
09.07.2009., 07:16
Nego, nedavno je objavljeno da su opažene nagle promjene (http://www.iop.org/EJ/abstract/1538-4357/697/2/L127) u radijusu Betelgeza koje nisu dio normalnih ciklusa i da postoji šansa da eksplodira kao supernova. Betelgez je vrlo blizu Zemlji.

U tom će slučaju biti i do 3 puta sjajnija od punog Mjeseca, a luđaci, u skladu s tim, valjda triput luđi. Dakle, pripazite :zubo:

Ne mora biti, možda će djelovati upravo suprotno pa smirivati ljude, a ja ću spavati ko' torba.

Btw, pitanje je sigurno za drugi topic, ali da li vjerujete meteropatima ili isto mislite da izmišljaju gluposti i kako pseudoznanstvenici progovaraju na vremenskim prognozama.

Göttspöđä
09.07.2009., 07:32

Koliko blizu :kokice:?

:lol:

Btw, pitanje je sigurno za drugi topic, ali da li vjerujete meteropatima ili isto mislite da izmišljaju gluposti i kako pseudoznanstvenici progovaraju na vremenskim prognozama.

Vjerujem da neki teže podnose vremenske prilike, ali smatram da im bioprognostika i buljenje u izvješće svaki sat samo dolijeva ulje na vatru. Kad ne gledaš najavljene temperature ljeti, misliš, a JBG, vruće je. Kad čuješ, najavljene su temperature preko 41C i poremećaji u tlaku, odmah se hvataš za glavu i misliš samo na to. Znam ljude koji i paniče zato, iako su potpuno zdravi. Odjednom im vid slabi jer pada pritisak u očnim kapilarama. Odjednom apneja. Odjednom drhte ruke. Odjednom kolabiraju iako su potpuno zdravi itd. :rolleyes:
Takve informacije mogu biti korisne onima kojima nešto znače u životu ali prosječnom čovjeku koji je sebi centar svemira hipohondrije je to end of the world as we know it (http://www.youtube.com/watch?v=_eyFiClAzq8) :ne zna:

Freyra
09.07.2009., 08:05
Vjerujem da neki teže podnose vremenske prilike, ali smatram da im bioprognostika i buljenje u izvješće svaki sat samo dolijeva ulje na vatru. Kad ne gledaš najavljene temperature ljeti, misliš, a JBG, vruće je. Kad čuješ, najavljene su temperature preko 41C i poremećaji u tlaku, odmah se hvataš za glavu i misliš samo na to. Znam ljude koji i paniče zato, iako su potpuno zdravi. Odjednom im vid slabi jer pada pritisak u očnim kapilarama. Odjednom apneja. Odjednom drhte ruke. Odjednom kolabiraju iako su potpuno zdravi itd. :rolleyes:
Takve informacije mogu biti korisne onima kojima nešto znače u životu ali prosječnom čovjeku koji je sebi centar svemira hipohondrije je to end of the world as we know it (http://www.youtube.com/watch?v=_eyFiClAzq8) :ne zna:

Slažem se s jednim dijelom, autosugestije. Međutim, nije lijepo i nije u redu podcjenjivati i čak obezvrijeđivati nečije zdravstveno stanje. Zašto si tako kruta? Ako ti nisi senzibilna osoba, a koliko vidim iz tvojih postova, nisi niti u jednom smislu. Nema razloga da ne prihvatiš da drugi jesu. Ne poznajem tvoje prijatelje ili što su ti već, pa ne bih niti komentirala njihovu kako kažeš hipohondriju. Činiš mi se jako mlada, nije kasno za tebe da se počneš mučiti s migrenama, niskim tlakom ili otečenim nogama. Po meni je poprilično i drsko pomisliti kako tisuće ljudi sebi umišlja jednu te istu stvar.

Na svu sreću nisi liječnica, mislim da bi tvoji pacijenti bili jako nesretni ljudi jer bi isprdani izlazili iz tvoje ordinacije na spomen nekakve bolesti koju nisi prostudirala na fakultetu.

Evo jedan moj osobni primjer. U kasnim 20-ima mi se jako onečistio ten. Za vrijeme puberteta sam imala čisto lice, a kasnije je to prešlo u višegodišnji problem. Nikakva krema, losion, višemjesečno gutanje antibiotika mi nije pomoglo. Bio je to veliki problem za mene i bila sam nesretna. I sada malo, kako to nazivate pseudoznanosti, baljezganja i ostaloga čime me častite. Jedno jutro sam zaboravila pošećeriti kavu i shvatila kako mi zapravo godi. Prestala sam šćeriti i čaj i nakon vrlo kratkog vremena moje lice se očistilo. Za ne povjerovati. Kako imam naviku promatrati svijet i sebe u svijetu, ja sam to zamijetila. Shvatila sam da moj organizam ne prerađuje dobro sirovi, termički neobrađeni šećer. Moj dermatolog je naravno negirao poveznicu jer to nema nikave veze i ovos onos. Međutim, moje lice tj. koža je čista i više nemam problema. Dokaz - ako sam u gostima i zaboravim naglasiti kako pijem kavu bez šećera, naravno popijem tu kavu i sutradan imam par prištića.

Göttspöđä
09.07.2009., 08:26
Slažem se s jednim dijelom, autosugestije. Međutim, nije lijepo i nije u redu podcjenjivati i čak obezvrijeđivati nečije zdravstveno stanje. Zašto si tako kruta?

Nisam kruta, nimalo.
Samo nastojim biti praktična i ne dozvoljavam da mi netko prodaje prazne fraze. Jedini način da isfiltriraš smeće je da sjedneš i naučiš neke stvari

Na svu sreću nisi liječnica, mislim da bi tvoji pacijenti bili jako nesretni ljudi jer bi isprdani izlazili iz tvoje ordinacije na spomen nekakve bolesti koju nisi prostudirala na fakultetu.

:rofl: Zato bi (u tom hipotetskom slučaju) onaj ostatak stvarnih bolesnika, koji jesu zbilja došli zbog nekog oboljenja dobio pravi tretman. Prepoznajem fejkove sa raznih područja na kilometar okrenuta leđima, poklopljenih ušiju dok zviždim glasno melodiju iz špice iz Simpsona. So sue me :ne zna: :lol:

Shvatila sam da moj organizam ne prerađuje dobro sirovi, termički neobrađeni šećer.

Da si došla na forum, preporučili bi ti MMS. On ti liječi sve, od lošeg tena, preko AIDS-a i peruti do hemoroida i karcinoma :top:

Freyra
09.07.2009., 08:54
Nisam kruta, nimalo.
Samo nastojim biti praktična i ne dozvoljavam da mi netko prodaje prazne fraze. Jedini način da isfiltriraš smeće je da sjedneš i naučiš neke stvari

:rofl: Zato bi (u tom hipotetskom slučaju) onaj ostatak stvarnih bolesnika, koji jesu zbilja došli zbog nekog oboljenja dobio pravi tretman. Prepoznajem fejkove sa raznih područja na kilometar okrenuta leđima, poklopljenih ušiju dok zviždim glasno melodiju iz špice iz Simpsona. So sue me :ne zna: :lol:

Da si došla na forum, preporučili bi ti MMS. On ti liječi sve, od lošeg tena, preko AIDS-a i peruti do hemoroida i karcinoma :top:

OK, znači ako ti se netko požali na glavobolju od, recimo sparine, ti mu odgovoriš, nešto u stilu: mojne tisra, nije ti ništa.... :top: persu, svatko bi te poželio za prijatelja...

Pa gle, ti si onda zaista supersonična, megagigastična djevojka ako imaš tako dobro izražene senzore za fejkove. Možda bi to trebala, tu svoju sposbnost i unovčiti pa hodati okolo i uvjeravati bolesne ljude da im nije ništa, jer zapravo tebe ništa ne boli i tvoj tlak je u redu i ti ne patiš od nesanice.

Što se tiče MMS i inih gluparija. Pročitala sam te topice i zaista ne bih to komentirala, osim da mi je nevjerovatno da ste mene tj. moje navode poistovijetili s tim gluparijama. Mislim da previše generalizirate, šarlatanstvo, alternativu i bedastoće.

No ne valja se s rogatima bosti. Iznimke potvrđuju pravila zar ne. Ne valja se povoditi za velikim brojevima. Evo za tebe, kolegice (kako mi se čini) vrlo trivijalno pitanje po pitanju velikih brojeva. Genetska specifičnost mineralne ishrane, što kaže? Vidim hvališ se kako puno učiš, čitaš, poznaješ kemiju i biologiju.

Frea
09.07.2009., 09:32
Moram priznati da se slažem s Freyrom, ali i da sam također zamjetila kako neki ljudi ovdje imaju pomalo agresivno-histeričnih napadaja čim se netko, zamislite, usudi napisati kako ne treba svijet promatrati kroz ustaljena pravila i nametnute okvire, već malo raširiti pogled i shvatiti koliko svo znanje svijeta koje u ovom trenutku imamo predstavlja tek kap u moru, a i bilo bi zgodno pitati prave velikane čijim se djelima pojedini mediokriteti danas busaju u prsa kako su se osjećali kada su shvatila da sve što su otkrili je tek dio slagalice i kako zapravo o svijetu svakim novim otkrićem otkrivamo kako još apsolutno ništa ne znamo.
Ne znam odakle uopće ideja iz ovakvog posta iščitati pseudoznanost?:confused:
Jel negdje osporavam znanost?Otkrića?Umanjujem TUĐU genijalnost?:confused:
Ne, samo se ne zadovoljavam sitnicama. Vječno težim boljem i to je ono što čini ljude od ovaca koji slijede samo nametnute okvire i misle kako u ovom trenutku razvoja dalje uopće ne treba jer smo, zamislite otkrili sva otajstva svijeta i sad glumimo lordove na nebesima:lol:

Što se tiče mojih dragih kolega forumaša i Einsteinove teorije relativiteta...Pitajte astronome što to zovu antigravitacijom i koliko pojma o istoj uopće imaju?Pitajte ih što su otkrili unazad nekoliko godina čak i neki uvaženi fizičari koje danas doduše pojedini mediokriteti ismijavaju i osporavaju, iako se nisu niti potrudili ozbiljnije promotriti o čemu se radi, no vrijeme nosi sve odgovore.Valjda tako treba biti.
Naravno, ne očekujem ni pet ni šest nego salve mediokritetskog ismijavanja jerbo to još nitko nije dokazao, servirao na taci kako bi mediokriteti mogli brižljivo naštrebetati i šepiriti se koliko su genijalni...je, kicoši tuđim perjem

Neki od vas se zaista ponašaju ko palioci lomača i vrlo inertno pretačući iz šupljeg u prazno stalno na istom nivou, sada ne očekujem ni manje ni više
nego bar karton zbog uvrijeđenih ega pojedinih moderatora, no to više govori o njima nego meni.

Endimion17
09.07.2009., 10:32
Ne, Frea, to što ti pišeš nema veze s Freyrinim vjerovanjima. Jedno je biti otvoren ka novim spoznajama za nadogradnju, a drugo je vjerovati u nešto što, kada bi funkcioniralo, ne bi dozvoljavalo da funkcionira nešto za što znamo da funkcionira. (znam, malo je komplicirana rečenica, ali ima smisla)

Tako je primjerice s tom profesoricom iz zemljopisa koja tvrdi da puni Mjesec utječe na količinu vode u tijelu. To je apsolutna debilana. Mjesec ni po čemu ne može utjecati na to. Ali eto, profesorica u to vjeruje, a živimo u vremenu kada vjerovanja imaju više težine negoli znanja. I što ćemo sad? Ona u to vjeruje, a vjerovanje joj se ne razlikuje od vjerovanja neke babe da jastuke boli kada na njih sjedneš. Hoćemo li biti ljigavci i reći: "Ah, budimo otvorenog uma, možda ne znamo neke stvari o jastucima."
Ne, nećemo. Reći ćemo - babo, ti si luda. :ne zna:

JPK
09.07.2009., 11:41
Koliko blizu :kokice:?

Jako blizu, oko 600 ly :eek:

Evo ilustrativnog filmića http://www.youtube.com/watch?v=pl-oR7hTTYY&feature=fvw

JPK
09.07.2009., 11:55
Moram priznati da se slažem s Freyrom, ali i da sam također zamjetila kako neki ljudi ovdje imaju pomalo agresivno-histeričnih napadaja čim se netko, zamislite, usudi napisati kako ne treba svijet promatrati kroz ustaljena pravila i nametnute okvire, već malo raširiti pogled i shvatiti koliko svo znanje svijeta koje u ovom trenutku imamo predstavlja tek kap u moru, a i bilo bi zgodno pitati prave velikane čijim se djelima pojedini mediokriteti danas busaju u prsa kako su se osjećali kada su shvatila da sve što su otkrili je tek dio slagalice i kako zapravo o svijetu svakim novim otkrićem otkrivamo kako još apsolutno ništa ne znamo.

Vidiš, da bi netko mogao procijeniti predstavlja li naše trenutno znanje kap u moru, lonac u moru, ili možda zaljev u moru - mora njime suvereno vladati, u najmanju ruku. A ljudi koji suvereno vladaju takvim znanjem najčešće ne daju takve napuhane i pretenciozne izjave.

Takve izjave obično daju kojekakvi njuejdžeri, koji pojma nemaju što je gravitacija, a što antigravitacija, ali apriori vjeruju da je znanost kap u moru.

Frea
09.07.2009., 12:19
Vidiš, da bi netko mogao procijeniti predstavlja li naše trenutno znanje kap u moru, lonac u moru, ili možda zaljev u moru - mora njime suvereno vladati, u najmanju ruku. A ljudi koji suvereno vladaju takvim znanjem najčešće ne daju takve napuhane i pretenciozne izjave.

Takve izjave obično daju kojekakvi njuejdžeri, koji pojma nemaju što je gravitacija, a što antigravitacija, ali apriori vjeruju da je znanost kap u moru.

Jedini tko ovdje daje pretenciozne i napuhane izjave si ti sam jer smatraš kako si svojim fakultetom i znanjem stečenim na istom, uhvatio Boga za bradu!
Onog časa, kada shvatiš riječi jednog Sokrata i otkiješ da ništa zapravo u konačnici ne znaš i da ćeš vjerojatno umrijeti, a da o čitavom mehanizmu u kojem živiš znaš tek onoliko koliko znači jedna kap u moru, tada ćeš moći reći da si se izdigao iznad razine jedne ovce koja slijedi trendove i pjeva kako joj se dirigira, da se ovako metaforično izrazim.Za to ti ne treba velika pamet, dovoljno je malo skromnosti, mrva razum i otvorene oči.
S druge strane, o mom znanju nemaš apsolutno pojma, još manje obrazovanju jer nemam komplekse veličine, pa da se time moram busati u prsa, a sve što sam napisala svatko kome inteligencija ne prelazi granice retardiranosti (70 IQ), ako se samo malo zadubi i odvoji vremena za razmišljanje može i sam shvatiti.
U konačnici, koja su tvoja postignuća u ovom svijetu da se možeš tako suvereno smijati svemu što se kosi s nabubanim tezama??
Koliko je meni poznato, još se nije rodio genijalac ravan Bogu koji bi imao puno pravo ismijavati se iz budalastih teorija koje zamisli znanost nije potvrdila.
Daj se malo saberi i uporabi taj kritički um i prestani se ismijavati iz onoga što ne razumiješ ili što ti nije servirano na tacni jer ovdje nitko nikome ništa ne nameće već ljudi svojim razmišljanjima dolaze do nekih potencijalno dobrih zaključaka koji bi nas mogli dovesti do nekih novih spoznaja.
Neki puta pogriješe i lanu gluposti, neki puta upiknu u sridu, no bar se trude otvoriti um i razmisliti o svijetu oko sebe, inače da me se ne bi vuklo za jezik, normalno da u svemu postoje krajnosti, pa neke stvari stvarno graniče s umom i vrlo se jasno s vremenom pokažu kao šrot, no ovdje govorim o činjenici da znanost zadnjih desetljeća doslovno stagnira upravo zbog raznoraznih mediokriteta koji ismijavaju bilo kakvu inicijativu ili pak neodkučivo otkriće koje tek traži svoju potvrdu.
Kada bi većina znanstvenika imala toliko skromnosti u sebi da razviju spoznaju kako unatoč ovim svim divnim otkrićima i dalje tapkamo u mraku i zapravo, ništa ne znamo, možda bi i spoznaje o svijetu u kojem živimo brže dolazile.
A i očajnički nam svima treba ponovo doći u doticaj s prirodom i osluhnuti što nam ima za reći jer u konačnici potječemo od prirode, a ne robota.

P.S.
Možda uslijed autosugestije, no zadnja 2 dana nisam mogla zaspati do 3 ujutro

Freyra
09.07.2009., 12:26
Alo, nemojmo miješati stvari. Nitko od nas "njuejđera" ili kako nas već kitite nije spomenuo nešto što nije objašnjivo i nedokazivo, stvar je u tome da se time nitko nije ozbiljnije pozabavio jer kao što je već rečeno nekoliko puta, lakše je stoljećima sipati iz šupljeg u prazno i stalno dokazivati jedno te isto.

Pomalo mi je čak i smiješno kada napišete (sada ću i ja vas banalizirati u generalizirati) kako jedino konvencionalan način učenja i promatranja ima učinka, a kako ja ne znam razmišljati. Upravo suprotno, konveniconalnim načinom učenja se mogu služiti svi koji imaju iole memorije i logičkog zaključivanja. Koliko je meni poznato svi mogu uzeti knjigu u ruke i udri. Netko po prirodnim, netko po društvenim znanostima. Ali sagledati problem na drugi način (alternativni, znamo značenje riječi, ipak se dečko igrao Kljajićem dok je bio mali) ne može svatko. Osoba mora biti otvorena uma, senzibilna za problematiku, zanti nepristrano prisutpiti problemu i iznijeti zaključke.

S druge strane, ne branim šarlatanstvo i ono što osuđujete, to nema veze sa realnošću, ali bogami niti samnom niti s onim što sam ja i par ljudi ovdje napisalo. Nitko od nas nije doveo u sumnju zakonitosti prirode niti ih pobio ili išprdao, mislim, zašto i bi. Tako da nema potrebe braniti ih, ja se slažem sa svime. Alternativce optužujete da su napuhani egocentrici koji se nešto usude. Oprostite, ali ako je netko ovdje napuhan onda ste vas troje (sveto trojstvo) koje jedno drugom titrate jaja i tako u krug.

Iskreno, mislila sam kako sam našla dobre sugovornike, ljude od kojih mogu naučiti i podijeliti svoja iskustva, ali vidim da sam naišla na umišljene, prepotentne, nedorečene (da ne uotrijebim drugi izraz) osobe. Ako se toliko žustro boriš za svoje stavove i prodaješ svoje znanje, informiranost i ne znam što još, onda ne možeš imati blog s temom kako je vodikov peroksid štetan i ne treba ga se oralno konzumirati?????? O čemu vi pišete. Oprostite, ali sada moram puknit od smijeha hahahahhahahahahahahahahah... ok, meni se to ne bi dalo niti osmisliti, a kamoli napisati i još se ponašati kao da sam u najmanju ruku otkrila kamen mudraca. Druga tema, dokazivanje da li je čovjek zaista bio na mjesecu ili nije????? hahahahhhahahhah pa vi mene idete nazivati pseudoznanstvenikom hahhhahahahahhhhahah.... Jako, jako sam se razočarala, moram priznati. Na žalost. Ovo čime se vi bavite nema veze sa pameću niti znanošću, nalijepili ste se na kojekakve budalaštine pa istjerujete pravdu. Ovim se ne bi bavio nitko tko ima imalo ozbiljnosti i razuma nego bi vrijeme utrošio na nešto produktivnije.

I od kuda tolika mržnja u vašim postovima? To mi nikako nije jasno. Od kuda tolika nadrndanost, sitničavost i sklonost istjerivanju pravde? Nije 3 nego je 3,1... moš' mislit. :top:

Nadalje, od kud tolika mržnja usmjerena pojedincima i organizacijama. Toliko žustro nekoga napadate i blatite, iskreno rečeno, meni je to pomalo bolesno. Pa što se vi ne javite za neko vodeće mjesto, pa vidite kako je to voditi korporaciju ili međunarodno udruženje. Čovječe, napravili ste monopol na ovom jadnom forumu, a što bi tek tamo bilo.

Dajte ljudi manite se ćorava posla, uživajte u maldosti i životu.

LynxB
09.07.2009., 12:30
Joj dajte ljudi ohladite malo. Džizz . . . Ne znam tko je od vas tvrdoglaviji :rolleyes:

Ova rasprava već postaje nešto tipa ... "moj tata je jači od tvoga jer ..." "...a moj tata je jači od tvoga jer..." ..... !!!

Nisu sve stvari u životu jasne i jednostavne, pa tako ni egzaktna znanost ne objašnjava sve pojave. Točka. End of discussion. Fajrunt.

I sad ajmo svi :Pivo:

:mig:

Endimion17
09.07.2009., 14:33
Joj dajte ljudi ohladite malo. Džizz . . . Ne znam tko je od vas tvrdoglaviji :rolleyes:

Ova rasprava već postaje nešto tipa ... "moj tata je jači od tvoga jer ..." "...a moj tata je jači od tvoga jer..." ..... !!!

Nisu sve stvari u životu jasne i jednostavne, pa tako ni egzaktna znanost ne objašnjava sve pojave. Točka. End of discussion. Fajrunt.

I sad ajmo svi :Pivo:

:mig:

Koje to pojave? One koje se nikada nisu detektirale, već postoje samo kao priča i nečije vjerovanje? Eh, nemojmo miješati kruške i jabuke.

Göttspöđä
09.07.2009., 21:50
Genetska specifičnost mineralne ishrane, što kaže? Vidim hvališ se kako puno učiš, čitaš, poznaješ kemiju i biologiju.

Ček, ti stvarno misliš da meni zvuči razumno opravdavati svoje znanje osobi koja se skriva iza generičkog forumskog nicka i to odgovarajući na ovakva pitanja? Ne pada mi na pamet, maco, kucaš na kriva vrata :kava:

Göttspöđä
10.07.2009., 10:10
Mislila sam da vodimo debatu o nečemu, u čemu je problem?

Problem je u tome što ja tebe nikako ne mogu shvaćati ozbiljno. Procjenjuješ me na temelju par tema od praktičnog značaja podforuma u nastanku? Bože, svašta :rofl:. Da si malo bolje pogledala podforum tj. pročitala išta više od teme o bosiljku, vidjela bi da se tamo vrte uglavnom potpuni početnici koji dobiju parcelu i ne znaju što bi s njom ili ljudi koji žele ući u sustav poticaja a ne znaju čime bi se bavili. Ti bi njima mudrovala npr. o biokemijskim procesima u sklopu klijanja ili mehanizmima ishrane bilja samo da pokažeš koliko si pametna? Ne sumnjam :rofl:, ali to ih ne zanima što je očito po broju tema koje su pokrenuli vezanih za tu tematiku, makar ne na nivou o kojem ti pričaš (ni slučajno ne napadam nikoga, svatko dolazi s onim što ga zanima) i s kojim misliš da "zaskačeš" moje znanje ili neznanje. Trebala bih ti podastrijeti CV sa boldanom dvogodišnjom praksom po institutima vani da bi me shvatila ozbiljno? Please :rolleyes:

Samo, baš ti ne stoji onda ovakav stav:

Osobno nemam potrebu isticati tko sam, što sam, koje je moje zvanje i stupanj obrazovanosti. Koliko je radova iza mene i koliko sam sati pod suncem provela u polju pisući i mjereći, koliko sati sam provela učeći na "konvencionalan način". Nemam potrebu isticati svoje vrijednosti jer sam ih svjesna i svjesna sam sebe, a i mislim da to čine slabići i nesigurne osobe.

:ne zna: Pročitaj ovaj quote još jednom pa će ti biti jasnije, ako već nije bilo kad si ga pisala :ne zna:
Jaka i sigurna osobo, naspram tebi su Endimion i JPK amateri :rofl:

Ovo predstavlja moj posljednji trud u objašnjavanju, ionako si potpuno nesposobna shvatiti šta ti poručujem. Ovime samo uništavamo, pazi, temu o punom Mjesecu i moći sugestije. Očito želiš samo promovirati svoje grandiozno veličanstvo koje nema potrebu drugima isticati tko je, očito želiš svađati se i očito više nemaš šta reći na temu u kojoj pišeš (pritom povlačiš i mene da se zamjeram Herpu ovim feeding the trollom) a toliko si gladna debate sa mnom,... zašto ne slijediš svoju rečenicu iz jednog od postova gore? Uživaj u mladosti i životu :top: