PDA

View Full Version : Ligamenti

Juraj
22.08.2003., 10:00
No, uglavnom, istegnuo sam ligamente koljena / tako kaze doktorica/ i hodanje boli ko vrag. Mirujem vec nekoliko dana ali se situacija ne popravlja bitno. Koljeno mazuckam ledom i nekakvim gelom koji sadrzi analgetik + gutam 1 dnevno Artrocam tableticu koja je u principu isto analgetik.
E, sad ima li netko ideju kolko ce ovo trajati. I kako skratiti postupak ? Neka druga mast, tableta ? Da li je cemu koristan onaj elasticni zavoj za koljeno ?

sotona69
22.08.2003., 10:41
Ja nisam istegnula, vec pokidala ligamente koljena svojevremeno. Za potpuni oporavak mi je trebalo 2 godine i dan dans imam posljedice i nije vise kao sto je bilo. Budi sretan da se radi samo o istegnucu. Nemam pojma koliko ti to moze trajati.

lahor
22.08.2003., 12:26
Nekoliko tjedana (4-6 tjedana), ovisno o tezini distenzije ligamenata. Jesi dobio uputnicu za ortopeda?

Mozes koristiti elasticni zavoj, ali samo prvih par dana. Nije preporucljivo predugo imobilizirati koljeno jer to moze dugorocno djelovati na slabljenje misica i nestabilnost. Uostalom, ako ti je preporuceno, onda ga koristi, ali nije - nemoj. Ja tesko mogu ovako napamet nesto reci.

Nakon pet dana od ozljede trebalo bi poceti sa fizikalnom terapijom, prije svega jacanjem kvadricepsa.

Juraj
22.08.2003., 15:49
Bas ti fala na utjehi ;)
Nisam dobio uputnicu za ortopeda.
Nisam koristio niti mislim koristiti elasticni zavoj osim u krajnjoj nuzdi da moram van iz kuce.
Zasto jacanje kvadricepsa ? Atrofija ? Mislim da se toga ne moram bojati. Da li smijem voziti sobni bike bez opterecenja ?
Inace, danas sam prvi put prezivio od jutra do sad (skoro 17:00) bez bilo kakvih dodatnih tableta protiv bolova i bez gela i leda. Bol se dosta smanjio ako pokrecem nogu a nestao ako mirujem. Nadam se da nije zavaravanje neprijatelja :D

lahor
22.08.2003., 16:05
Vjerojatno je to ipak lakse istegnuce ako se bol smanjuje.

Mozes voziti sobni bicikl, a inace se i rade staticke vjezbe kvadricepsa jer je on ipak glavni i odgovorni misic koji kontrolira koljeno.

Juraj
22.08.2003., 16:42
Sori, ne znam anatomiju, a ne da mi se sad ici kopati po knjigama: kvadriceps je gornji ili donji misic ?

lahor
22.08.2003., 18:08
Juraj kaže:
Sori, ne znam anatomiju, a ne da mi se sad ici kopati po knjigama: kvadriceps je gornji ili donji misic ?

gornji

Juraj
22.08.2003., 18:17
Fala :)

Mrtva mrkva
06.09.2004., 23:34
Istegla sam ligamente koljena. Osim sto me zivcira sto ta glupa i naizgled minorna ozljeda tako sporo prolazi, zanima me i cemu uopce sluze ti vrazji ligamenti. Zna li netko?

LordOfTheDance
07.09.2004., 10:38
Ligamenti ti ucvrscuju zglobnu cahuru. Tak nekak!
E, davno je bilo kad sam anatomiju polagala...

Kesten
07.09.2004., 12:47
Svašta o ligamentima (http://www.diagnose-me.com/cond/C136795.html)

Miruj, toleriraj, trpi, pati, ispaštaj, ispovijedi se, pokaj se i proći će. ;)

Mrtva mrkva
07.09.2004., 13:06
Kestenche, srce si! :kiss:

Juraj
11.09.2004., 12:21
Kesten kaže:
Svašta o ligamentima (http://www.diagnose-me.com/cond/C136795.html)

Miruj, toleriraj, trpi, pati, ispaštaj, ispovijedi se, pokaj se i proći će. ;)

Jos si joj mogao reci da ce to potrajati par mjeseci :D

Mrtva mrkva
11.09.2004., 13:29
Znam... :cry:

Mrtva mrkva
02.10.2004., 13:47
Jos patim. :cry:

Na prosloj kontroli mi je doktor rekao da to nije zalijecilo kako treba (i da nije normalno da mjesec dana nakon ozljede jos uvijek ne mogu ispravit nogu) i pitao me koliko sam dugo nosila longetu... Longetu?! Koju jebenu longetu?! Onu koju nisam dobila? Hmmm... kad malo bolje razmislim, i elasticni zavoj sam stavila zato sto mi se ucinilo da treba, a ne zato sto mi je bio propisan... ne zelim ni zamisliti sto bi bilo bez njega. E, da, i kaze da je to sad (p)ostalo kronicno istegnuto. Fizikalna terapija, blah, blah... Uglavnom, mijenjam ortopeda. I trazim fizioterapeuta.

Ima li tu netko sa sjebanim ligamentima da mi kaze koliko ce jos to trajati i kakve su posljedice?

ssnjoff
02.10.2004., 13:57
Dugo, jako dugo. Strpljenje je key word. Mic po mic oni će se vratiti na svoje (ako nešto nisi zajebentala u prethodnom razdoblju i s obzirom na nelongetiranje).

I vjeruj mi, ligamenti su ti jaaako potrebni i teško popravljivi. Ne forsirati i drži taj zavoj ol dej long!

A pored 2nd opinion, traži i 3rd! I ako ti predlažu kakve agresivne mjere to odjebenzi...

Kad sam je (i to samo umjereno) istegnula ligamente, vraćanje je trajalo 2-3 mjeseca. Najprije je prolazilo ok ritmom, i onda mi je jedan rođak na plaži stao na nogu i jopet mi ga istegnuo :( . Eee, drugi put je to trajalo i trajalo... Nadajmo se samo da ti izostanak longete nije stvar jako usrau...

lahor
02.10.2004., 14:24
Mrtva_mrkva kaže:
Jos patim. :cry:

Na prosloj kontroli mi je doktor rekao da to nije zalijecilo kako treba (i da nije normalno da mjesec dana nakon ozljede jos uvijek ne mogu ispravit nogu) i pitao me koliko sam dugo nosila longetu... Longetu?! Koju jebenu longetu?! Onu koju nisam dobila? Hmmm... kad malo bolje razmislim, i elasticni zavoj sam stavila zato sto mi se ucinilo da treba, a ne zato sto mi je bio propisan... ne zelim ni zamisliti sto bi bilo bez njega. E, da, i kaze da je to sad (p)ostalo kronicno istegnuto. Fizikalna terapija, blah, blah... Uglavnom, mijenjam ortopeda. I trazim fizioterapeuta.

Ima li tu netko sa sjebanim ligamentima da mi kaze koliko ce jos to trajati i kakve su posljedice?

Oporavak istegnutih ligamenata bi trebao trajati oko 6 tjedana. Za to vrijeme se mogu raditi statičke vježbe kvadricepsa, što je i nužno da ne bi došlo do atrofije mišića (a zapravo je kvadriceps aktivni stabilizator koljena, dok su čahura i ligamenta pasivni stabilizatori i tek "druga linija obrane"). Čim se stanje malo popravi počinje se i sa drugim vježbama. Potpuno se miruje samo prvih nekoliko dana i to s potpuno ispruženim koljenom, a mogu se koristiti ledeni oblozi i ako jako boli TENS što je malo komplicirano jer za to treba imati uređaj. I Voltarenčići eventualno.

To što ne možeš ispraviti nogu mi je jako čudno, zar je nisi držala ispravljenu tijekom prvog procesa mirovanja? To su ti trebali reći. Ako nisi, onda je jasno zašto nema potpune ekstenzije i bit će malo muke oko vraćanja u prijašnje stanje (ali to zapravo ne predstavlja ogroman problem i može se). Nikako nemoj mirovati sa koljenom u polusavinutom položaju (odnosno sad kad već ne ide do kraja, kad miruješ drži nogu ispravljenu koliko ide, ali ništa na silu). Jastičučići ispod koljena su apsolutno zabranjeni, to vodi u kontrakturu (kontraktura ti je to neprirodno ukočenje kad je ograničen opseg pokreta).

Malo mi je čudno i ovo o kroničnom istegnuću. Preporučila bih ti da potražiš drugo mišljenje, jedino je bed što bi odmah trebala na fizioterapiju, a vjerojatno nećeš odmah doći na red u "socijalnim" fizikalnim terapijama. A s obzirom na naše bolnice i kako se radi na nekim mjestima...uf.

Dakle, nađi pristojnog ortopeda da procijeni stanje koljena ili jako dobrog fizioterapeuta jer su u pravilu i oni u stanju procijeniti stanje i raditi na vraćanju u prijašnje stanje.

Mrtva mrkva
02.10.2004., 14:52
lahor kaže:
To što ne možeš ispraviti nogu mi je jako čudno, zar je nisi držala ispravljenu tijekom prvog procesa mirovanja? To su ti trebali reći. Ako nisi, onda je jasno zašto nema potpune ekstenzije i bit će malo muke oko vraćanja u prijašnje stanje (ali to zapravo ne predstavlja ogroman problem i može se). Nikako nemoj mirovati sa koljenom u polusavinutom položaju (odnosno sad kad već ne ide do kraja, kad miruješ drži nogu ispravljenu koliko ide, ali ništa na silu). Jastičučići ispod koljena su apsolutno zabranjeni, to vodi u kontrakturu (kontraktura ti je to neprirodno ukočenje kad je ograničen opseg pokreta).

Malo mi je čudno i ovo o kroničnom istegnuću. Preporučila bih ti da potražiš drugo mišljenje, jedino je bed što bi odmah trebala na fizioterapiju, a vjerojatno nećeš odmah doći na red u "socijalnim" fizikalnim terapijama. A s obzirom na naše bolnice i kako se radi na nekim mjestima...uf.

Dakle, nađi pristojnog ortopeda da procijeni stanje koljena ili jako dobrog fizioterapeuta jer su u pravilu i oni u stanju procijeniti stanje i raditi na vraćanju u prijašnje stanje. Ma nisam je mogla ispraviti od pocetka.
Kazes da ne stavljam jastucic? Ne znam kako cu drugacije spavati posto je ne mogu ispraviti do kraja :(

A nasla sam drugog ortopeda preko neke veze, idem u ponedjeljak (mislim) na pregled. Za fizioterapiju, mislim da cu ici privatno. Skupo je, ali ne zelim se zezati sa zdravljem.

lahor
02.10.2004., 15:06
Jastučić je big no no.

Znam da je sad zeznuto, što je tu je. Spavaj s jastučićem ako baš ne možeš nikako drugačije, ali kad si budna ni slučajno.

Koliko ti stupnjeva otprilike fali da potpuno ispraviš nogu?

Kod kojeg privatnika ćeš ići ako nije tajna (napiši mi na PM)?

Taroth
15.04.2005., 17:15
Da li bi ja smio rolati s obzirom na stanje mog koljena?

desno koljeno, ruptura prednjeg ukrizenog ligamenta, napravljena meniscektomija prije 10 god (kad je i cijela povreda nastala), imao dvostruki bucket-handle i navodno sklerozu patele

e sad, ja sam se bavio biciklizmom i raznim vjezbanjem nakon toga da si oporavim koljeno, tako da danas normalno trcim oko jaruna (po zemlji, ne betonu.. je, znam da ni to ne valja) i idem na planinarenje..

studentica, ti se ne javljaj, tvoje misljenje znam ;)

lahor
17.04.2005., 19:35
Rolanje puno manje opterećuje koljena (zapravo ih uopće ne opterećuje, potencijalni problem je jedino ako padneš) nego planinarenje, pogotovo kad ides nizbrdo.

dodouprolazu
17.04.2005., 19:37
Hm, slicnu pricu imam i ja (upravo tako sam zavolio biciklizam), rolati smijes, nosi stitnike za koljena. Lahor je u pravu sto se planinarenja tice.

Mladenac
17.04.2005., 21:26
kod planinarenja si obavezno uzmi štapove za hodanje, mogu poslužiti i štapovi za skijanje.
Samo kaj su prvi praktičniji, možeš ih sklopiti.

BTW probaj s plivanjem, ali samo kraul i leđno,
s tim da je poželjno imati kratke peraje,
veće opterećenje za mišiće, manje na zglobove.

bodul
18.04.2005., 22:15
Opasno je naroLJati se , i onda ici rolati.
:D :D :lol: :lol:
A inace nemoj forsirati , osijetices , ako te boli znnaci da pretijerujes , a umijereno povecavanje opterecenja , dijeluje stimulativno na zacijelivanje i ojacavanje .

Too_good
19.04.2005., 00:22
Da se ubacim u temu...

Prije 3 i pol godine sam imao atrsoskopiju lijevog koljena..ozljeda je bucket handle ozljeda medijalnog meniska i ruptura prednje krizne sveze. Uglavnom, napravljena je subtotalna meniskekotomija (tako pise u otpusnom pismu)

E sad..sta se trcanja tice... vidim da pise da covjek trci po zemlji... jel to bolje ili losije od trave ili betona? Htio bi da mi netko objasni sta i zasto je bolje za mene :)

Hvala :)

Taroth
19.04.2005., 08:17
ovako, kako ja znam, kada trcis, udarac nogom o zemlju moze biti do 3 x tvoje tezine. Pri tome je taj udarac jaci ako je tvrdo tlo (beton), nego ako je zemlja...
ne znam koji su omjeri u toj 'jacini udarca'

bodul
19.04.2005., 22:16
Trcali po betonu ili po travi , to su samo nianse razlike .
Bitna razlika je ne trcati , ili upotrebiti tenisice sa odgovarajucim amortizirajucim slojem .
Za teza ostecenja , potraziti u specijaliziranim trgovimama pomagalima .
Vidia san 1 tip cipele , ajmo tako nazvati , koji ima ispod prave opruge .

Shadowfax
20.04.2005., 09:02
Kada sam počela trcat prošle godine negdje na proljece,prvo sto sam napravila sjebala sam ligamente. :D :D Naravno pretjerivala sam,pa sam cak završila i na hitnoj,di mi je cika doktor rekao,"Mirovat tjedna dana i stvaljt led". Mene sad uzasno (nakon trcanja) boli nokat na placu desne noge :misli: :rolleyes:
Inace zimi i kad je kiša trcim po betonu,a ljeti kombiniram malo beton malo zemljana površina. :D :D :D

sporty
20.04.2005., 11:14
vidiš i ja imam sl problema.....
bavila sam se ski i tenisom kad sam bila
mlađa,treninzi na betonu za vrijeme zime
očigledno su sada pokazali svoje!!imam
šklocanje u oba koljena....ono škripi
strašno....a o boli u desnom i da ne pričam!! vjerojatno se hrskavica potrošila,bila kod doktora..i moram ojačati kvadriceps nema druge kako ne bi to još išlo na gore.Što se tiče ozljeda ligamenata
ne razumijem se baš....al ja sam dobila vježbe za koljeno i nikako ne smijem rolati
vrlo malo,zbog nekakvih vibracija koje se šire tijekom te aktivnosti.Trčanje po mekšoj podlozi kao i bicikl idealno je za one koji imaju probleme s koljenom.No to si i sam rekao.....
:D

dodouprolazu
20.04.2005., 16:14
bodul kaže:
Trcali po betonu ili po travi , to su samo nianse razlike .
Bitna razlika je ne trcati , ili upotrebiti tenisice sa odgovarajucim amortizirajucim slojem .
Za teza ostecenja , potraziti u specijaliziranim trgovimama pomagalima .
Vidia san 1 tip cipele , ajmo tako nazvati , koji ima ispod prave opruge .

Kvalitetna sportska obuca je pretpostavka svakog iole ozbiljnijem bavljenja sportom. Cesto ljudi grijese i kupe ili najmodernije i koje su najvise cool i skupe a da modelom uopce nisu prilagodjene sportu kojim ce se baviti.
Drugo, ako pretpostavimo da se osoba pobrinula za prikladu obucu, velika je razlika izmedju betonske i zemljane povrsine.

bodul
20.04.2005., 21:53
dodouprolazu!
Slazem se s tobom , ali Jedino u vezi podloge , zemlja, beton , mislim da se nismo dobro razumijeli .
Trcati po polju , gdje zemlja nije nabijena , slazem se da je nesto drugo nego po betonu .
Ali trcati po nabijenoj stazi , je prakticki isto kao po betonu .
Kosti , ligamenti i kicma , itd , osijecaju udarac stopala koji se prenosi .
Taj udarac , ako se amortizira na mekanoj povrsini koja se ugiba recimo 1 cm , ili vise je povoljan .
Udarac na povrsini , nabijena zemlja , koja se ugiba manje od 1 mm , je zanemariva , i predstavlja slican udarac , kao i trcanje po tvrdoj povrsini , beton , asfalt i sl .
Jedinu razliku moze napraviti sportska obuca , koja amortizira doskok za bar 1 cm.

MacGregor
20.04.2005., 22:58
ono na što mnogi ne obraćaju pažnju je upravo prevencija zglobova u obliku sportske prehrane koja preko nezasićenih masnoća (omega 3) hrani i jača zglobove i na taj način ublažava posljedice koje mogu nastati kod raznih opterečenja, raspitaj se malo i o tome .. :)

dodouprolazu
21.04.2005., 16:10
oho evo nam i odjela marketinga ;) :D

Mladenac
21.04.2005., 23:36
Bilo bi lijepo kad bi ljudi pazili kak trče.

Koliko sam primijetio svi trče peta-prsti,

umjesto prsti-peta-prsti, pa je manje opterećenje na zglobove, i jačaju se listovi, i razgibava tetiva

noki
21.03.2007., 21:13
Znam da ste ovo postove pisali prije trei godine :(.. ups... ali možda mi se netko javi!
Istegnula sam ligamente prije dva tjedna.. nosila sam longetu koju mi je doktor skinuo prije dva dana.. nisam išla na magnetsku rezonancu.. doktor je rekao da ne treba.. jerbo on kuži da je istegnuto, tj da nije puklo..
radim te vježbice za kvadriceps i to ali me zanima..
OTPRILIKE KOLKO TO DUGO TRAJE!!
Hvala :(
inace sam sportaš i sad mi je dosta natjecanja otpalo pa sam u bedu

x-type
22.03.2007., 11:16
Istegnula sam ligamente prije dva tjedna.. nosila sam longetu koju mi je doktor skinuo prije dva dana.. nisam išla na magnetsku rezonancu.. doktor je rekao da ne treba.. jerbo on kuži da je istegnuto, tj da nije puklo..
radim te vježbice za kvadriceps i to ali me zanima..
OTPRILIKE KOLKO TO DUGO TRAJE!!
Hvala :(
inace sam sportaš i sad mi je dosta natjecanja otpalo pa sam u bedu

ako možeš stati na tu nogu, onda definitivno nisu popucali. ja sam ih znao tak pošteno nategnut da nisam par dana mogao na tu nogu pa svejedno nisu popucali. da su popucali - uf, to bi boljelo!
gle, jel ti se smanjio intenzitet boli? još šepaš? kroz 4 tjedna bi trebala i najmanja bol prestati, samo ćeš još neko vrijeme osjećati malu nesigurnost na t unogu.

noki
22.03.2007., 11:52
ako možeš stati na tu nogu, onda definitivno nisu popucali. ja sam ih znao tak pošteno nategnut da nisam par dana mogao na tu nogu pa svejedno nisu popucali. da su popucali - uf, to bi boljelo!
gle, jel ti se smanjio intenzitet boli? još šepaš? kroz 4 tjedna bi trebala i najmanja bol prestati, samo ćeš još neko vrijeme osjećati malu nesigurnost na t unogu.

Smanjio mi se intenzitet boli.. definitivo.. malo šepam, ali mogu hodat! Najteže mi je po stepenicama. Nemogu je skvrčit do kraja.. ali ću poludit jer ja ne mogu bit na miru i moram trenirat.. ali znam, moram se strpit!
Hvala na odgovoru, javim kaj mi doktor sutra kaze! ;)

lahor
22.03.2007., 14:23
4-6 tjedana, obavezno vježbaj da mišići ne bi atrofirali. Bilo bi dobro da ideš na fizikalnu terapiju.

noki
23.03.2007., 19:58
4-6 tjedana, obavezno vježbaj da mišići ne bi atrofirali. Bilo bi dobro da ideš na fizikalnu terapiju.

Evo doktorčić me danas pregledao i poslao me na fizikalnu terapiju.. ma valjda će biti dobro.. sam sam nestrpljiva, ali znam da je to ozljeda koja se duugo popravlja :flop: :flop:
hvala :o :o

Big Al
17.04.2007., 16:01
jel imao tko to? kolio dugo traje oporavak, meni već ok 6 mjeseci ....

citadella
17.04.2007., 16:09
Moj brat,jedino mu je pomoglo more,puno plivanja i vježbi u moru nakon skidanja gipsa ili longete.

Big Al
18.04.2007., 19:02
sad je 100%?? mwni su rekli da možda nikad neće zacijelit :(
srećom nisam se mislio profesionlyno bavit košarkomL:)

tikvic30
28.09.2007., 15:17
prije tjedan dana istegnuo sam ligamente na desnoj ruci,dobio sam langetu do lakta a u dijagnozi piše

contusio art.radiocarpalis l.dex a.d.IV. s60

i naručen na kontrolu za 7dana

može li mi neko malo podrobnije objasnit o čemu se radi i što me čeka

inače ruka nije jako bolila jedino kad bi nešto radio,odnosno umarao ju.

ante dumbledore
28.09.2007., 18:46
nagnječenje zgloba ruke koliko vidim bez drugih ozljeda...valjda je rađen RTG?
najbolje ti je nastavit sa mirovanjem što možeš više ali ako te boli i pri minimalnim kretnjama nemoj izbjegavat analgetike,recimo ibuprofen 400 mg pp,max 4x/dan bolje 2-3 puta

tikvic30
28.09.2007., 21:30
je radjen je rtg na osnovu njega je i postavljena dijagnoza

ruka me sada ne boli jer je u langeti pa ju nemogu ni pomicati,neznam kako bi bilo da skinem langetu.koliko u biti treba da to prodje tj zaraste?

smijem li kasnije dizati teret na poslu ili mi doktor daje preporuku za poštedu ili premještaj na drugo radno mjesto??

minathena
03.10.2007., 13:14
Nespretno sam pala,jučer ujutro trčeći na bus. Imala sam osjećaj kao da me noga izdala i nije izdržala pritisak u tom trnutku pa sam cijela završila posred ceste,a kasnije je dečko vidio rupu (udubljenje ) na asfaltu,pa je jedna od pretpostavki da sam očekivala čvrsto tlo mnogo prije nego sam (a relativno dosta sam kasnije) stala na njega tj precijenila sam situaciju. Uglavnom, neznam dali su mi ligamenti (pretpostavljam da su oni u pitanju) oštećeni već dok sam padala (= neposredno prije pada kod kasnijeg doticanja tla tj osjećaja gubitka snage u toj nozi ; ) ili pri samom padu jer sam pala upravo na to koljeno.
Bol je prisutnija bila jučer dakako,od kada sam odmah imala problema sa savijanjem no ne prejakih pa sam pomišljala da je u pitanju masnica ili sam se samo jače natukla,no što je vrijeme dulje prolazilo shvaćam da mi je koljeno vrlo nesigurno,teško se oslanjam na njega, nemam povjerenja u vlastito tijelo i najradije se oslonim na nekoga ili nešto jer imam filing kao da će opet popustiti,što je posebno izraženo na silasku stepenicama. Koljeno kao da mi "leluja" na povjetarcu dok hodam :D
Osjećam kao da je ukočenije,malčice ukrućeno nekako i teže,čak i dok sjedim,i malo me osim u koljenu, boli i mišić iza koljena .

Dali da šparam tu nogu,smijem li je savijati,smijem li ju izravnavati,smijem li se oslanjati na nju,jeli problem da tek sutra otiđem liječniku...sve su to pitanja na koja tražim odgovor. Kako izliječiti stanje i koliko traje. I dali je moguće da sam "gubitkom snage u nozi" kada sam stala u rupu -pala;ili sam ozlijedila ligamente koljena tek nakon pada? I trebam li se bojati da će mi opet nestati snage u nesigurnom hodanju usljed najobičnije šetnje?

Cool Zero
04.10.2007., 06:49
joooj zao mi je, ali ne znam bas. ako su ligamenti treba hladiti, ali najbolje potraziti savjet doktora

castanea
04.10.2007., 07:52
a da odeš doktoru?

minathena
04.10.2007., 12:35
a da odeš doktoru?

Posao dragi moj,posao...ljudi rade,i nemogu svi otić s njega kad se sjete -vidi čuda- :eek:
Danas idem,javim kako je prošlo,no i dalje čekam odgovore ljudi dobre volje :top:

cicko
04.10.2007., 15:51
meni se dogodila slična stvar, pala sam sa bicikla i jako natukla koljeno, nisam ga mogla savinuti, otišla u traumu, poslikali ga, nije bilo loma i poslali me doma na bolovanje (mirovanje i oblozi). SAd je već prošlo 2 i pol mjeseca od tada, ligament sa vanjske strane koljena me boli u određenim položajima, vozim i dalje bicikl , treba osnažiti mišiće noge da koljeno ne bude opterećno. Prije nekoliko godina sam na skijanju ozlijedila ligament drugog koljena, napukao je, 2 mjeseca mirovanja, nošenja elastičnog zavoja i danas je kao novo.
Nije loše napraviti ultrazvuk koljena jer se onda vidi oštećenje ligamenta.

minathena
05.10.2007., 08:34
e hvala na odgovoru,eto mene krivo poslali,slikali mi kosti koljena umjesto ligamente..primjetila sam u međuvremenu da mi je malo bolje jer sam danas do posla hodala za zavojem tako da mi je noga bila čvršća na tom djelu tj manje mi je bilo opterećeno samo koljeno i puno se bolje osjećam. Jučer navečer mi je bilo dosta kao ukočeno koljeno...vidjet ćemo šta dalje. Da je nekaj puklo već bi me jako boljelo zar ne?

gklobuc
06.10.2007., 08:57
e hvala na odgovoru,eto mene krivo poslali,slikali mi kosti koljena umjesto ligamente..primjetila sam u međuvremenu da mi je malo bolje jer sam danas do posla hodala za zavojem tako da mi je noga bila čvršća na tom djelu tj manje mi je bilo opterećeno samo koljeno i puno se bolje osjećam. Jučer navečer mi je bilo dosta kao ukočeno koljeno...vidjet ćemo šta dalje. Da je nekaj puklo već bi me jako boljelo zar ne?

ja sam imao nažalost iskustvo da su mi pukli križni ligamenti u oba koljena. Naime, kod puknuća ligamenta (najčešće prednji križni ) dolazi do jače boli, osjećaja nestabilnosti, oteklina u roku sat vremena. Dolazi do vode i krvi u koljenu. Nakon jednog dana se obično ne može uopće stati na nogu. Naime, ovo što si napisala, prije bih rekao da su možda stradali meniskusi. Njihova oštećenja ne bole jako, najčešće se može hodati (uz manje poteškoće ). Moguće je da se oštete, napuknu ili skroz puknu. Uzrokuju blokadu koljena, tj. nemogućnost potpunog savijanja. Nije kasno otići doktoru par dana kasnije, naime i bolje je jer otok splasne i tada se može postaviti dijagnoza. Najbolje je otići u neku ortopedsku bolnicu. Ja sa bio u Lovranu. Sa rengenom se ne može ništa vidjeti. najbolje se vidi na magnetskoj rezonanciji, ali se dugo čeka, a privatno je nekih 1500 kn.
Uglavnom, mislim da ligamenti nisu jer bi to jače boljelo i ne bi mogla stati na nogu.

Nadam se da sam ti pomogao

minathena
07.10.2007., 12:01
Tnx jesi..

naime bila sam na ultrazvuku i dugo mi je doc pregledavao laganim stiskanjem ligamente kad sam već pomislla da je se ok naglo me s unutrašnje strane zabolilo pa sam pitala jel me to stisnuo po masnici. Naravno da nije :rolleyes: pa mi je tamo na slici našao da mi je jedan ligament istegnut.

Trebam paziti da nejdem u čučanj i sl.,nesmijem se naprezati tj trčati i voziti bic..trebam nositi bandažu min 10-14 dana (istina jest da mi je lakše s njom hodati) no da si usput vježbam mišić iznad koljena-pokazao mi vježbu-da mi zbog bandaže ne oslabi,zatim mazati deep reliefeom i doć na ultrazvuk za 4 tjedna.Triput dnevno hladni oblog dok noga ne utrne (super stvar je onaj plavi gel kojeg ima i u dm-u za kupit) a primjetila sam da me najviše boli tokom hlađenja- upravo ondje gdje je rekao da mi je istegnuti ligament.

Ako mi u međuvremenu zašteka koljeno uz jaku bol,to je menisk i neka odem odmah na hitnu (nisam znala da se to može naknadno dogoditi?) jer on na ultrazvuku nemože vidjeti ono što bi se vidjelo na magnetskoj rezonanciji-menisk-upravo što gklobuc kaže.

Meni šteka malo koljeno,znači li to da je i menisk možda ozlijeđen...i zar trebam ić na rezonanciju? Mislim da ne. Što napraviti za poboljšanje njegovog stanja (eventualno pogršanog) ,dali je dovoljno ono što radim za ligament?

E da i propisan mi je ibuprofen no kolko mi je poznato to je protiv bolova (?) i zar da pijem ako me gotovo i ne boli?

zli_čeha
07.10.2007., 12:46
daj reci di si bila kod doktora

minathena
09.10.2007., 08:22
Neznam dal će to ikom išta značit,al rtg Mrmić,Jukić,Lovrenčić-Prpić,Čiček,
ultrazvuk Vuletić. Zaključila sam da su me u Vinogradskoj poslali na rtg budući sam došla s uputnicom,pa da se riješe odgovornosti ak bi nekaj bilo slomljeno,a ovako imaju potvrđeno da su napravili sve u njihovoj moći :mig:

zli_čeha
09.10.2007., 09:31
u vinogradskoj nemaju ortopeda ja mislim tak mi je nes susjeda rekla jer radi tamo opa mi je preko veze sredila na sv duhu pregled kod dr. mr. sc. Miškulina ili odi isto na duh kod jankovića on ti je dobar isto
ili ako imas vremena u lovran tam su svi dobri. bjezi kod ortopeda sto prije jer ako te boli propast ce ti misic a ako te ne boli jako kreni na terapije sto prije

gklobuc
09.10.2007., 12:30
Tnx jesi..

naime bila sam na ultrazvuku i dugo mi je doc pregledavao laganim stiskanjem ligamente kad sam već pomislla da je se ok naglo me s unutrašnje strane zabolilo pa sam pitala jel me to stisnuo po masnici. Naravno da nije :rolleyes: pa mi je tamo na slici našao da mi je jedan ligament istegnut.

Trebam paziti da nejdem u čučanj i sl.,nesmijem se naprezati tj trčati i voziti bic..trebam nositi bandažu min 10-14 dana (istina jest da mi je lakše s njom hodati) no da si usput vježbam mišić iznad koljena-pokazao mi vježbu-da mi zbog bandaže ne oslabi,zatim mazati deep reliefeom i doć na ultrazvuk za 4 tjedna.Triput dnevno hladni oblog dok noga ne utrne (super stvar je onaj plavi gel kojeg ima i u dm-u za kupit) a primjetila sam da me najviše boli tokom hlađenja- upravo ondje gdje je rekao da mi je istegnuti ligament.

Ako mi u međuvremenu zašteka koljeno uz jaku bol,to je menisk i neka odem odmah na hitnu (nisam znala da se to može naknadno dogoditi?) jer on na ultrazvuku nemože vidjeti ono što bi se vidjelo na magnetskoj rezonanciji-menisk-upravo što gklobuc kaže.

Meni šteka malo koljeno,znači li to da je i menisk možda ozlijeđen...i zar trebam ić na rezonanciju? Mislim da ne. Što napraviti za poboljšanje njegovog stanja (eventualno pogršanog) ,dali je dovoljno ono što radim za ligament?

E da i propisan mi je ibuprofen no kolko mi je poznato to je protiv bolova (?) i zar da pijem ako me gotovo i ne boli?

jako teško će ti to reći doktor na osnovu ultrazvuka ili pregleda (pogotovo ako bolnica nije neka dobra ortopedska)točno što je. Kažem Lovran je broj 1 ali ne kažem da i drugdje nije OK. Menisk može puknuti skroz, to je teži oblik i tu bi ti koljeno zaštekalo pod nekim kutem. Rješenje je artroskopija (rutinska manja operacija). Može napuknuti samo malo. Tada će ti štekat koljeno ali s vremenom se on može oporavit jer je na površini prokrvljen. Znači, treba vremena, terapija ledom i vježbanje mišića je vrlo važno jer je manje opterečeno koljeno. Pogotovo vježbe za zadnju ložu mišića. To je ono što ti govori da može naknadno biti s meniskom-ako je otkinut dio može šetat po koljenu i izazivat blokade ali mislim da nije to. Mislim da će samo trebat vremena i vježbe i to je to. Ako je ligament istegnut onda se ne može ništa nego samo čekat i radit vježbe.

minathena
09.10.2007., 13:22
Hvala svima super ste :kiss:

Koja vježba? Radim iduću: u polusjedećem sam položaju dakle noga na kauču/krevetu,polegnuta,stopalo mičem prema sebi a koljeno pritišćem prema dolje. Tako jačam mišić iznad koljena kolko sam skužila. Možda još neka vježba?
Nego,danas me taj ligament zna dosta zaboljet,kao da imam žilet unutra. To prije nije bilo tako. A moram hodat ,nadam se da nisam pojačala oštećenje..

zli_čeha
10.10.2007., 08:46
nemoj to radit na krevetu nego na podu bolje ti je kad je tvrdja podloga
to ti je dobra vjezba radi to i na bokovima isto tak da dignes nogu u zrak i prste zatezes prema sebi i napinjes kvadriceps drzis tak oko 6-8 sekundi i ponovis desetak puta

minathena
11.10.2007., 07:15
Done!

Nadalina_1
15.11.2007., 18:22
Molin vas jel ko zna šta da radin...jer san više luda od boli, a stanje mi se ne popravlja...
U ponediljak san pala niz stepenice i izvrnula nogu u zglobu, završila na hitnoj, stavili mi nogu u longetu i rekli da san istegnula ligamente...
Držin nogu u zraku, stavljan hladne obloge, hodan na štakama, ali vidin da mi noga sve više i više natiče...ne znan više šta da radin :ne zna: ....pliz help!!!!

Too_good
15.11.2007., 18:37
To ti tako ide.. jos je rano da bi se noga oporavila.. bude to jos neko vrijeme bolilo... ali ako su samo istegnuti, budi sretna sto si tako dobro prošla..da si pokidala, onda bi vidjela sto je dozivotni belaj sa razvaljenim koljenom...

Nadalina_1
15.11.2007., 19:00
To mi svi kažu, pa san eto i sretna...ali boliiiiii u vražju mater!!!

slronhill
15.11.2007., 19:45
popij ketonal

Too_good
15.11.2007., 20:36
To mi svi kažu, pa san eto i sretna...ali boliiiiii u vražju mater!!!

Normalno da boli, pa istegla si cijelo koljeno - jedan od nazeznutijih zglobova za ozlijediti!

Biti ce bolje kroz tjedan-dva, a nakon toga ce se postupno sve vracati u normalu. Nakon par mjeseci te vise nece muciti toliko bolovi i ni propadanje koljena, osim ako nije nesto trajno osteceno. Morati ces sad paziti to koljeno neko vrijeme. Ozljeda ligamenata koljena nikad nije bezazlena.

Ivan M.
16.11.2007., 10:04
ja sam prije godinu dana pokidao ligamente ramena i još me boli povremeno, u određenom položaju i pod opterećenjem..
moj kolega je išćašio oba gležnja, i stalno ga bole..
čim duže traje oporavak rezultat je bolji..
čim više miruj i bit će bolje..
a poslije na terapiju..

Nadalina_1
16.11.2007., 13:44
popij ketonal

Pijen Tramal...to su mi preporučili u Draškovićevoj...kratkoročno veselje.
Na svu sriću (?) ne radi se o kolinu nego o gležnju, ali svi mi kažu da mi ne triba longeta nego samo dobar fizioterapeut.
Još ću longetirat do kontrole u ponediljak, nadan se da će mi skinut tog đavla s noge!!!

Nadalina_1
26.11.2007., 17:43
Kako sam u ponediljak bila na kontroli u Draškovićevoj, nakon 3 sata čekanja i očaja...iznenađenjce...noga je još natečena i upaljena...još 2 tjedna longete i nerada...
Ja nisan tila više nosit longetu i na preporuku mog kolege otišla san kod fizioterapeuta, gospodina Donadića (www.donadic.hr) ...došla san kod njega sva šepava, s nogom ko slon i luda od muke i bolova...
Slijedeći dan san prestala pit analgetike, počela vozit auto i prohodala relativno normalno...Danas, nakon 5 terapija, bol je zanemariva, hodan skroz brzo i normalno, a i stala san u svoje cipele...:cheer:
Svi me gledaju u čudu, da neman bandažu na nozi po ničem se ne bi skužilo da iman ikakvu ozljedu, a kamoli da san još prije par dana bila na štakama...
Žao mi je što nisan ranije otišla kod njega...pa od srca preporučujem svim ljudima istegnutih ligamenata....zaboravite Draškovićevu, longete i analgetike,
idite na fizioterapiju!!!!:top:

dsztrrezt
20.04.2008., 22:07
Prije nekih 6 mjeseci na nogometu istegnem vanjske ligamente gleznja. Sat-dva nakon ozljede, noga mi ima oblik kao da raste na njoj jabuka i ja trk u bolnicu. Tamo uslikam, nema prijeloma, kazu samo jako distorzija. Zaviju mi nogu, reknu kako da se ponasam iducih dana. Ja sve poslusam, mirovao, noga u zraku i sl. stvari.
E sad me muci ovo:nakon oporavka pri svakom aktivnom bavljenju sportom(bilo trcanje bio nogomet)meni se opet vrati ta ''jabuka'' na gleznju(vanjski dio gleznja). Ovo aktivno podrazumjeva 1-2 termina nogometa/trcanja tjedno. Aktivnom bavljenju sportom sam se vratio nakon 8-10 tjedana nakon istegnuca, tako da je dovoljno vremena bilo proslo za oporavak.

Sta sad da uradim da nakon sporta se vise ne pojavljuje ''jabuka''?
Alternativna medicina(tj.namjestanje noge kod seoskog doktora), operacija(vracanje kod onih radi kojih je i nastalo sve ovo) ili nesto trece?

Odin335
23.04.2008., 19:21
ja sam prije 10 mjeseci isto istegnu ligamente na gležnju i na toj nozi mi je više zadebljano nego na drugoj. Bavim se nogometom, pa sam neko vrijeme osijećao nelagodu pri trčanju i udaranju lopte, sad je sve ok. Nego meni ovo nije prvi put da sam istegnu gležanj na toj nogi, pa su mi rekli liječnici da se bolje oprostim od nogometa jer ako mi se to još koji put dogodi mogao bi na operaciju, ali nije baš ni doktorima sve za vjerovat...

zed_alive
25.04.2008., 07:32
vjerojatno je otišao neki ligament. ako ti nije žao para odi na magnetsku rezonanciju. ili odi drito nekom dobrom doktoru, npr na šalatu. no možda je još u pitanju istegnuće. ako je tako...ti kažeš da je dovoljno 8-10 tjedana. ja kažem da je potrebno duplo više. jedno 4 mjeseci mirovanja

Stargate Atlantis
30.04.2008., 18:12
Ne želim te plašiti ali sam prije par godinu izrazito izvrnula gležanj stoga su mi umalo pukli ligamenti. Oporavak je trajao godinu dana, tj. godinu dana sam znala imati probleme poput boli, zakočenja i nateknuća. Nakon otprilike godine dana sam sve normalno mogla.

najpametniji
28.07.2008., 12:21
vjerojatno je otišao neki ligament. ako ti nije žao para odi na magnetsku rezonanciju. ili odi drito nekom dobrom doktoru, npr na šalatu. no možda je još u pitanju istegnuće. ako je tako...ti kažeš da je dovoljno 8-10 tjedana. ja kažem da je potrebno duplo više. jedno 4 mjeseci mirovanja

4 mj mirovanja su definitivno previse.:flop: Mirovati treba dok se ne povuče oteklina i smanje bolovi a nakon toga treba ojačati istegnute strukture zgloba, naravno treba ići postupno s opterećenjem.

hasky
04.08.2008., 19:16
JA BEZ NOGOMETA NEMOGU.....polomio sam ligamente i na lijevoj i na desnoj nozi.....kada je doktor rekao da mirujem nisam baš mirovao,svaki sam dan pomalo vjezbao....a sada igram nogomet il neki drugi sport kao da mi se ništa nije dogodilo,skoro sa zaboravio da sa polomio..... a tu jabuku imam i ja....i to če ti narasti još više sam kad se malo ostari,to ti je mormalno,samo ožiljak.

franciska31
18.11.2008., 11:59
molim pomoć oko dijagnoze

šta znaći lezija medijalnog kolateralnog ligamenta?

prije 11 dana pala sam i dobila langetu i nakon 7 dana zatv. gips od gležnja do guze.

koliki je oporavak i da li otići privatno ortopedu pošto me pregledao traumatolog..iskustva sa plastičnim gipsom.
hvala..

bambus_1
18.11.2008., 21:14
molim pomoć oko dijagnoze

šta znaći lezija medijalnog kolateralnog ligamenta?

prije 11 dana pala sam i dobila langetu i nakon 7 dana zatv. gips od gležnja do guze.

koliki je oporavak i da li otići privatno ortopedu pošto me pregledao traumatolog..iskustva sa plastičnim gipsom.
hvala..

Ne znam ti za dijagnozu ali znam da plastični gips doktori baš i ne preporučaju,jer premalo stisne nogu,a ja sam ga imao po ljeti,kupio sam ga u ljekarni,4 zavoja nekih 300 kn.

franciska31
25.11.2008., 07:27
mada čitala sam dosta i kažu da je bolje imati pravi gips nego plastični jer bolje stisne nogu.još dva tjedna pa kontrola.

thend
02.12.2008., 15:52
u petak istegnuh(nadam se da je sam to!) ligamenta gležnja na lijevom stopalu. taj petak i dobar dio subote sam opterećival svoje stopalo, sve dok navečer nisam otišel do kirurgije u vinogradskoj. tam su mi poslikali s RTGom (ništ nije slomljeno), al mi je dežurni doktor (koji me je primil) u hodniku u PROLAZU:confused: dobacio da trebam mirovati. nikakve povijesti bolesti, nikakva langeta nis dobil....i kaj ti ja znam kaj sve ide. danas je utorak i još uvijek ležim, jučer sam elastičnim zavojem imobilizirao stopalo i krenul u mali šetanac(ne znam koliko je to pametno bilo) i poslije toga osjećam kao neko drobljenje unutar tog područja. sutra ću kod doktora i opet sve ispočetka.
strah me je da tim silnim hodanjima nisam oštetio nepovratno ligamente.
da držim stopalo imobilizirano do kud i kako?
oteklina je odavno splasnula i bol se malo povukla.
nemam blage kaj delat, vučem prek 2 godine ozljedu prepona te iste lijeve noge, da li je moguće da je to povezano?
eh usput i tu ozljedu prpona još uvijek osjećam, mada su rekli da će prestat.
da li je moguće nekaj i s tim napravit il je za to prekasno???
fala!

trebor
02.12.2008., 19:40
Osobno sam inače skeptičan prema korištenju elastičnih zavoja osim u prevenciji tromboze....

Igor1711
02.12.2008., 21:00
meni su ti ligamenti 2 puta pucali... na istoj nozi.

uglavnom kako mi je doktor rekao, čak i ako puknu, maksimalno 15 dana mirovanja, a nakon toga lagano hodanje (oslanjanje uz štake, uglavnom bitno je nogu aktivirati) + rehabilitacija naravno (vježbe raznorazne) da to sve ne bi okoštalo - ako okošta e onda je tek problem.

ako su te pustili doma bez longete onda se ne zamaraj nego hodaj koliko god možeš...ako boli, stisni zube...samo nemoj izvrćati nogu.
elastični zavoji kao bandaža su živo sranje.
jedini pozitivni efekt s njima je čisto psihičke naravi. jer te neki kuac konstantno steže i onda malo više paziš.

p.s.
mislim da je glupo reći: gležanj na stopalu.:D

thend
02.12.2008., 21:58
meni su ti ligamenti 2 puta pucali... na istoj nozi.

uglavnom kako mi je doktor rekao, čak i ako puknu, maksimalno 15 dana mirovanja, a nakon toga lagano hodanje (oslanjanje uz štake, uglavnom bitno je nogu aktivirati) + rehabilitacija naravno (vježbe raznorazne) da to sve ne bi okoštalo - ako okošta e onda je tek problem.

ako su te pustili doma bez longete onda se ne zamaraj nego hodaj koliko god možeš...ako boli, stisni zube...samo nemoj izvrćati nogu.
elastični zavoji kao bandaža su živo sranje.
jedini pozitivni efekt s njima je čisto psihičke naravi. jer te neki kuac konstantno steže i onda malo više paziš.

p.s.
mislim da je glupo reći: gležanj na stopalu.:D

jbg tak sam i sa preponama pa ih još uvijek osjećam!
na niti ne mislim čekat duže od tih 15 dana,
puludio bih!!!:bonk::bonk:
pa da imaš praf gležanj je gležanj i sam je jedan,
fala:s!!!

Gaastra
25.05.2009., 21:43
pa i vi pricate gluposti......ja igram rukomet, i glezanj sam dosta puta sjebo i to opako....nemojte za to ici kod doktora jer nista od toga,, stavit ce vam longetu i kad skinete noga ce vam bit u jos gorem stanju....kad tek ozljedite zglob stavite na nogu carapu natopljenu octom, smanjit ce vam oteklinu... i onda nadite najboljeg fizioterapeuta sta mozete..ili negok sportskog doktora i istisnut ce vam krv iz zgloba i ako ima struju stavit ce vam struju na nogu i nakon brzo vremena cete bit osposobljeni za igrat....i kad spavate nogu ispod noge stavite jastuk ili nesto da vma je noga na visem !!!!!!! i nabavite zglobnik da ga opet ne skrenete jer je lako moguce !!!!!!!!

Hayabusa
05.06.2009., 12:50
Pa, možete li preporučiti konkretnog liječnika ili fizioterapeuta koji bi mogao pomoći pri ozlijedi ligamenata? Može i na PP
Ja sada imam ponovljenu ozlijedu jer prva nije sanirana kako treba.

robbykos
14.07.2009., 18:27
Pred nekih dva mjeseca sam istegnuo ligamente na zglobu lijeve ruke i ispočetka nije baš smetalo ali primjetim da mi je bol veća kod nekih pokreta ruke. Mogu nosit teške stvari i tako ali nemogu baš stisnut šaku i savinut prema sebi. Dali da odem kod doktora ili probam sa nekakvim steznikom ili sl. Ako odem doktoru strah me da mi to ne poveže i pošalje na bolovanje- što nikako nebi htio(posao) ;-) Znam da bi se mnogi odlučili za malo ležanja doma ali...nažalost nemogu si priuštit taj luksuz. Ako imate kakvih iskustava sa problemom sličnim mojem...javite se. Hvala svima unaprijed.

lahor
14.07.2009., 21:02
Neće te zbog toga poslati na bolovanje, osim toga i da hoće- objasniš situaciju da jednostavno ne možeš. Trebao mi napraviti malo fizikalne terapije i mislim da će stvar biti riješena. Ili odi privatno, s obzirom na naš sustav - još bolje.

elvis35
21.09.2009., 20:57
upravo sam operirao zadnje križne ligamente. I mislim da to nije tak strašno kako se misli. Još moram operirati i prednje. Zanima me dali je netko operirao i jedne i druge ligamente i gdje
P.S.
operacija je bila u traumatološkoj kod dr. Čuti i jako sam zadovoljan s op i brigom za pacijente

elvis35
01.10.2009., 09:15
dali je itko operirao prednje i zadnje križne ligamente. i u kakvom je sad stanju koljeno?

damr123
10.12.2009., 19:56
Prije dva mjeseca ozljedio sam se na poslu, ustanovljena mi je ruptura prednjeg križnog ligamenta, operiran san prije tjedan dana. Bio sam u neprirodnom čučnju preko 10 min i naglo se ustao i prilikom tog pokreta koljeno mi se zablokiralo. Zanima me jel medicinski moguće doći do takve ozljede prilikom takvog naglog pokreta? (doktor medicine rada mi je rekao da je nemoguće prilkom takvog pokreta da dođe do takve ozljede)
pozdrav

donsale87
12.02.2010., 11:52
pozdrav,

rekreativno se bavim nogometom, 2,3 puta tjedno + teretana, trcanje, znaci cesto, i na jednoj utakmici sam ozljedio nekako lijevi ligament kod koljena odnosno kod igranja, naglo sam okrenuo nogu i osjetio sam bol. nema nikakvog oticanja na koljenu ili slicno, mogu normalno hodati, ali osjetim jako malu bol, a dok igram nogomet, dok se ne zagrijem osjetim bol i jednostavno ne mogu igrat ni sa 70 % snage.
na pocetku nisam mogao niti ispruziti nogu, a evo vec nakon tjedan dana, bar to mogu, heh. dok cucnem osjetim srednju bol.

da li postoji nekakve tablete da se to sankcionira ta bol?npr. preporucio mi je prijatelj indometacin? ili nekakve vjezbe?

jedan sportski fizijatar rekao je da je moguce da su mi kvadriceps i zadnja loza malo slabiji, pa da mi koljena teze izdrze moju tezinu, - u tom stilu, da li je to moguce? da moram cesce vjezbati kvadricpes i zanju lozu?

hvala

Leon111
17.04.2010., 14:39
dali se netko susreo sa ovakavom ozljedom i dali se zna koliko traje oporavak,pošto ništa nije puknuto?:ne zna:

senshu
04.05.2010., 17:09
Bok Leon111.

Ja jesam. Jedna od mojih trenutnih ozljeda je lezija medijalnog kolateralnog ligamenta 2 stupnja uz totalnu rupturu ACLa. Ako nije ništa puklo moguće je da ti je samo istegnuto. Istegnuće će proći samo od sebe samo treba vremena. Ti se ligamenti inaće ne operiraju jer im nije toliko velika uloga u stabilizaciji koljena. Moj ti je savijet lediti i mirovati. Kad ozljeda prođe poradi na jačanju mišića te noge osobito kvadricepsa i stražnje lože kako bi ubuduće smanjio mogućnost pojave tih ozljeda. Ako imaš još kakva pitanja slobodno se javi.
Pozz:D

Rickie
05.05.2010., 08:58
Evo ja sam prije tjedan dana ozljedio koljeno na utakmici,dobio sam udarac u unutarnju stranu i kompletno su mi puknuli medijalni kolateralni ligamenti.Dobio sam langetu,kontrola 10.05.Zanima me također kakva iskustva imate sa tom ozljedom,kolko dugo će mi desna noga bit imobilizirana,pošto imam zdrastveno,a dopunsko će mi doći kartica za mjesec dana,zanima me dal se plača rehabilitacija...itd..itd..????

Hvala unaprijed!:s

senshu
06.05.2010., 23:40
Evo ja sam prije tjedan dana ozljedio koljeno na utakmici,dobio sam udarac u unutarnju stranu i kompletno su mi puknuli medijalni kolateralni ligamenti.Dobio sam langetu,kontrola 10.05.Zanima me također kakva iskustva imate sa tom ozljedom,kolko dugo će mi desna noga bit imobilizirana,pošto imam zdrastveno,a dopunsko će mi doći kartica za mjesec dana,zanima me dal se plača rehabilitacija...itd..itd..????

Hvala unaprijed!:s

Koliko sam ja upoznata s tom ozljedom longetu je potrebno nositi nekih 6 tjedana a nakon toga još 6 tjedana koljeno mora biti rasterećeno uz provođenje kinezioterapije. Ukoliko je riječ samo o rupturi medijalnog kolateralnog ligamenta ozljeda se liječi konzervativno a može i kiruški iako se to u pravilu ne radi. Kod udruženih ozljeda potreban je kiruški zahvat nakon kojega je koljeno potrebno imobilizirati na još nekih 6 tjedana. :rolleyes:

Za plačanje rehabilitacije iskreno ne znam. Taj podatak mi nije poznat. Ja imam dopunsko pa ne moram ništa plačati. :ne zna:

Martin O.
25.05.2010., 22:36
Pozdrav,

imam par pitanja glede rupture kol. lat. ligamenta desnog koljena.

Naime, na nogometu je došlo do ozljede, te je i neposredno nakon, a i dan kasnije otok bio zbilja minimalan.

Istu večer na traumi dobio longetu, a dan kasnije sam išao kod jednog specijalista koji je to skinuo i na temelju kliničke slike propisao odmah terapije (već sam dvije odradio...).

Inače, specijalist kod kojeg sam bio je jedan od cijenjenijih.

E sad, moje pitanje je (na što mi ni on nije mogao dati 100% odgovor).

a) koliko je moguće da je otišao samo kol. lat. ligament, a da su ostali OK
b) koliko je vjerojatno da je lateralni menisk čitav?

Opet napominjem kako sam istu večer mogao normalno hodati, a otok je bio "minimalni" malo iznad mjesta na kojem se "savija" koljeno.. bol sa medijalne strane ili u centru koljena ne postoji..

Stres testom i ultrazvukom je utvrđena samo ruptura lat. ligamenta..

Molim ako netko ima isto osobno iskustvo (makar sumnjam, jer mi je ozljeda navodno 1 od pitaj boga koliko, pošto obično odlaze drugi ligamenti ili više njih uz ovaj..) ili profesionalno par savjeta, mišljenja i sl..

Hvala unaprijed..:s

LuaLua
25.05.2010., 22:55
Pozdrav,

imam par pitanja glede rupture kol. lat. ligamenta desnog koljena.

Naime, na nogometu je došlo do ozljede, te je i neposredno nakon, a i dan kasnije otok bio zbilja minimalan.

Istu večer na traumi dobio longetu, a dan kasnije sam išao kod jednog specijalista koji je to skinuo i na temelju kliničke slike propisao odmah terapije (već sam dvije odradio...).

Inače, specijalist kod kojeg sam bio je jedan od cijenjenijih.

E sad, moje pitanje je (na što mi ni on nije mogao dati 100% odgovor).

a) koliko je moguće da je otišao samo kol. lat. ligament, a da su ostali OK
b) koliko je vjerojatno da je lateralni menisk čitav?

Opet napominjem kako sam istu večer mogao normalno hodati, a otok je bio "minimalni" malo iznad mjesta na kojem se "savija" koljeno.. bol sa medijalne strane ili u centru koljena ne postoji..

Stres testom i ultrazvukom je utvrđena samo ruptura lat. ligamenta..

Molim ako netko ima isto osobno iskustvo (makar sumnjam, jer mi je ozljeda navodno 1 od pitaj boga koliko, pošto obično odlaze drugi ligamenti ili više njih uz ovaj..) ili profesionalno par savjeta, mišljenja i sl..

Hvala unaprijed..:s
Izolirana ruptura later kol ligamenta je rjetkost,pogotovo na nogometu. Jedina suverena pretraga je magnetska rezonanca , a UZV:ne zna:,ne baš. Vjerojatnije je da se radi o djelomičnoj rupturi ili istegnuću (obzirom na tegobe koje opisuješ). Uglavnom MR pa će se dalje vidjeti...

Martin O.
25.05.2010., 23:01
thnx na odgovoru..

gle, spec. kod kojeg sam bio veli da se drži na sitnoj niti, ali da se to može smatrati i totalnom rupturom..

muči me sad samo menisk, koji on nije (koliko se mogu sjetiti???) ni spomenuo, kao ni krkan u traumi koji je to odma gipsao..

i dosta me boli noga (što je valjda normalno jer je ozljeda bila prije ravno 5 dana) prilikom savijanja.. i to baš na tom mjestu kako sam opisao - malo iznad "točke" di se savija koljeno.. e sad, na tom mjestu je koliko sam proučio po netu slike koljena (:D) kol. lat. ligament, a iza njega menisk..

Kad se smije ić na magnet? koliko nakon ozljede?

LuaLua
25.05.2010., 23:10
thnx na odgovoru..

gle, spec. kod kojeg sam bio veli da se drži na sitnoj niti, ali da se to može smatrati i totalnom rupturom..

muči me sad samo menisk, koji on nije (koliko se mogu sjetiti???) ni spomenuo, kao ni krkan u traumi koji je to odma gipsao..

i dosta me boli noga (što je valjda normalno jer je ozljeda bila prije ravno 5 dana) prilikom savijanja.. i to baš na tom mjestu kako sam opisao - malo iznad "točke" di se savija koljeno.. e sad, na tom mjestu je koliko sam proučio po netu slike koljena (:D) kol. lat. ligament, a iza njega menisk..

Kad se smije ić na magnet? koliko nakon ozljede?

Ma možeš sutra na magnet. Ako je zbilja samo ruptura lat.kol.lig.(u što dvojim),onda ti je "krkan" dobro stavio longetu.

Martin O.
25.05.2010., 23:20
Ako je zbilja samo ruptura lat.kol.lig.(u što dvojim),onda ti je "krkan" dobro stavio longetu.

a gle.. tražio sam 3 mišljenja (ne po forumima..) i svi su rekli da ne treba..

da ligament neće zarasti ništa brže sa longetom, nego što će ovako sa mirovanjem, elevacijom, led, krema i vježbanje mišića..

LuaLua
25.05.2010., 23:36
a gle.. tražio sam 3 mišljenja (ne po forumima..) i svi su rekli da ne treba..

da ligament neće zarasti ništa brže sa longetom, nego što će ovako sa mirovanjem, elevacijom, led, krema i vježbanje mišića..
Čuj,pametno je to što tražiš stručno mišljenje izvan foruma. Ovo neka ti bude samo info. To što ti je gipsao,ako je na osnovu pregleda pomišljao na rupturo lat kol lig,nije pogriješio.Longeta se u pravilu skine za 4-5 dana pa se vidi:ako postoji otvaranje lateralno pri tzv.stres testu onda nije u pitanju samo lat kol lig i liječenje je u pravilu operacijsko. Ako nema otvaranja nego samo bolnosti(pri ispruženom koljenu),onda je moguća izolirana ruptura (što je ,ponavljam,zbilja rijetko) i može se liječiti tzv.ortozom,dakle,gipsanje nakon 4-5 dana više nije potrebno,već može biti i štetno(propadanje mišića...). U svakom slučaju:MR koljena bi rješio sve dileme. Ako imaš neke dileme najbolje ponovno odi kod nekoga da te pregleda jer liječenje preko foruma nije baš najsretnije.

Martin O.
26.05.2010., 09:50
Naručio se za magnet sutra u Dijagnostici 2000... :ne zna:

Pa sad.. nadam se da je šteta minimalna i naravno prvenstveno tome da se na magnetu sve može vidjet...

LuaLua
26.05.2010., 10:44
Odlično,pa napiši molim što je bilo.Sretno

Martin O.
27.05.2010., 20:02
Evo ukratko :s

Dakle, nalaz magnetne je:

- parcijalna ruptura - istegnuće prednjeg križnog ligamenta (pukao je 15%)
- Ruptura lat. kol. ligamenta
- manja lezija distalnog hvatišta m. vastus lateralis (lateralni dio kvadricepsa)

Zaključak je da je ozljeda križnog minorna (zarasti će bez ikakvih posljedica kroz 2-4 tjedna), kol. lat. ligament će zarast 4-6 (operacija ne treba), a ovo istegnuće mišića je ionako česta povreda i nije ni za "spomenut" pored rupture ligamenta..

Menisk i medijalni i stražnji križni, kao i sve drugo u koljenu - najnormalnije.

Eto, ispada da sam medicinski fenomen, jer kako su mi svi koje sam pitao rekli - u 99,9% slučajeva uz rupturu kol.lat., ali i bilo čega drugog - najčešće to prati još par takvih ozljeda u koljenu (križni, menisk..).

Full sam fil kroz 6 tjedana..

p.s. dr. Tiefenbah mi je to sve rekao samo na "oko", stres test i ultrazvuk.
p.s.s. zaključak je da od sad na hitnu idem samo ako mi koljeno (ili sl) bude veličine glave i ako bude evidentna masnica ili vanjski prijelom. Puno više znači dobar specijalist, a ovi kojima je pun k svega u traumi samo gipsaju.. možda banaliziram, nikako ne obezvijeđujem, ali to je moje mišljenje..

I još jednom :s:top:

LuaLua
27.05.2010., 23:27
Ajde,živ bio. Ma neka je tebi bolje. Iako neki kažu da nema parcijalne rupture prednjeg križnog. I još jednom ti ponavljam:nije greška staviti longetu na koljeno 2-3-4 dana ako je temeljita sumnja na rupturu kolateralnog ligamenta. Poslije toga ide ortoza. Sretno

Martin O.
30.05.2010., 22:27
samo jedno vjerojatno glupo pitanje, jer ću u samom vjerojatno i dati odgovor.. :D

ako se koljeno savija (recimo 20-30 stupnjeva - tek toliko da se može normalno hodat), to znači da ligament ne zarasta? (primjer - žvakača guma)..

Ili ako se koljeno savija u do gore navedenih stupnjeva, ligamenti će sporije zarasti?

Također, recimo da sam u 10 dana mirovanja, svega 20-ak puta savio koljeno do max 15%..

Čisto me zanima gore navedena usporedba sa prvotno propisanih 10 dana longete i to BEZ fizikalne terapije (vjerojatno mi ne bi produžili longetu da sam ju nosio, jer me više ni ne boli, niti ima (ionako minimalnog) otoka..)

:rolleyes:

lav_18
26.07.2010., 22:30
evo mene zanima konkretno imam parcijalnu rupturu zadnje loze nalaz - 156mm x 47mm x 60mm to je velicina hematoma , sad me zanima sta mi je s ligamentima tam me isto dosta boli a to doktor nista nie spominjo , kaze da cu se za 2 tjedna oporaviti . kak stvari stoje ide sve na bolje ali me dosta bole ti ligamenti dok hodam , imam kontrolu za tjedan dana UZ.vase misljenje??

Master_Tz
31.01.2011., 12:24
Zdravo svima!:)
Prije deset dana sam izvrnuo stopalo i naravno posjetio ljekara!Tacnije ortopeda, dijagnoza glasi:Distorsio art talocruralis 1.sin
Susp laesio lig talofibualarae anterior 1.sin.
Therapija je bila gipsana longeta dvije sedmice i tablete Andol.
Sve je to sjajno bilo do prije dva dana ajde znam obicno uganuce,dok mi se nije pocela pojavljivati periodicna jaka bol u predjelu straznje lijeve podkoljenice koja se pojaca pri dorz. i refleksiji stopala.Isao sam ponovo kod Ortopeda da bi on meni skinuo Gipsanu Longetu njegovo misljenje je da ni on sam :ne zna: sta da kaze,da bi me uputio Kardiovaskularnom hirurgu i samo se dzaba mrcvario,isao a i tamo nista kaze nije to slucaj za njih.Iskreno nemam vise ideju sta da radim,sto mi je jako cudno sto su se ti bolovi javili nakon deset dana.
Nadam se da cu dobiti neke odgovore a mozda cuti i misljenja ljudi koji su imali neki slican problem.
Hvala unaprijed!!:)

lahor
31.01.2011., 23:57
Zdravo svima!:)
Prije deset dana sam izvrnuo stopalo i naravno posjetio ljekara!Tacnije ortopeda, dijagnoza glasi:Distorsio art talocruralis 1.sin
Susp laesio lig talofibualarae anterior 1.sin.
Therapija je bila gipsana longeta dvije sedmice i tablete Andol.
Sve je to sjajno bilo do prije dva dana ajde znam obicno uganuce,dok mi se nije pocela pojavljivati periodicna jaka bol u predjelu straznje lijeve podkoljenice koja se pojaca pri dorz. i refleksiji stopala.Isao sam ponovo kod Ortopeda da bi on meni skinuo Gipsanu Longetu njegovo misljenje je da ni on sam :ne zna: sta da kaze,da bi me uputio Kardiovaskularnom hirurgu i samo se dzaba mrcvario,isao a i tamo nista kaze nije to slucaj za njih.Iskreno nemam vise ideju sta da radim,sto mi je jako cudno sto su se ti bolovi javili nakon deset dana.
Nadam se da cu dobiti neke odgovore a mozda cuti i misljenja ljudi koji su imali neki slican problem.
Hvala unaprijed!!:)

Uh, totalno kriva terapija. Za suspektnu leziju anteriornog talofibularnog ligamenta se nigdje više ne postavlja gips. Bolje je bilo ne stavljati ništa ili eventualno ortozu te primijeniti fizikalnu terapiju (vježbe opsega pokreta, cirkulacije, propriocepcije, ultrazvuk, taping). Savjet je fizioterapija da se počne s pravim tretmanom i umanji šteta od ovoga.

Master_Tz
01.02.2011., 09:33
Uh, totalno kriva terapija. Za suspektnu leziju anteriornog talofibularnog ligamenta se nigdje više ne postavlja gips. Bolje je bilo ne stavljati ništa ili eventualno ortozu te primijeniti fizikalnu terapiju (vježbe opsega pokreta, cirkulacije, propriocepcije, ultrazvuk, taping). Savjet je fizioterapija da se počne s pravim tretmanom i umanji šteta od ovoga.

Hvala na odgovoru ,jer sam bas zabrinut jer mi se pojavila bol kao sto sam i naveo vec gore,u straznjoj strani podkoljenice sto ranijih dana nije bio slucaj,sumnjam da mi nije zbog gipsane longete se stvorio neki problem:confused:??Nadam se da nemoze doci do nekih ozbiljnjih posljedica!

CrazyMannequin
02.02.2011., 16:52
Ovo traje već duže vrijeme, a dogodilo se par puta. Prvi put je bio oko 2. mjeseca prošle godine:
Kako treniram, potrebno je biti u mogućnosti napraviti špagat. Redovito sam se razgibavala pa sam malo pomalo i došla do potpunog desnog šagata, no onda se dogodilo ono što nikako nisam očekivala: Jedan put napravila sam špagat, a nešto u kuku je jednostavno puklo. Bilo je tako glasno da su i prijateljice, koje treniraju sa mnom, čule. Kako je puklo, nisam mogla hodati prvih pet minuta, a noga je počela trnuti. Nisam mogla više niti pomisliti o špagatu narednih 5 mjeseci.
Nije stalo na tome. Samo tri mjeseca kasnije, kad sam opet došla do špagata, dogodila se potpuno ista stvar tako da i dan danas ne mogu raditi ništa s desnom nogom.
Naravno da sam bila kod ortopeda, no on za sve krivi moje labave ligamente i skoliozu. Također rekao je da moram prestati s ovim što trenutno treniram i početi se baviti nečim poput plivanja ili ritmičke gimnastike. Plivanje je totalno isključeno, a u mom gradu nema ritmičke gimnastike.
Ne znam što da više radim s tim i kako da se nosim jer natjecanja su česta, a špagat je obavezan.
Ima li itko od vas labave ligamente i/ili slične probleme s kukom? Kako to što prije izliječiti?

Hvala vam unaprijed. ;)

Kontrolor leta
02.02.2011., 18:30
ne možeš izliječit labave ligamente nikako. to je tako genetski. ima ljudi što su im svi zglobovi na tijelu labavi zbog toga. to su oni što mogu nekako čudno izvrnuti lakat, rame, zglobove na rukama, prstima i tako dalje. što budeš više forsirala ta ispadanja glavice zgloba iz čašice, to će se to češće događat. zbog toga ti je on i preporučio da to prestaneš radit :)

CrazyMannequin
02.02.2011., 18:54
ne možeš izliječit labave ligamente nikako. to je tako genetski. ima ljudi što su im svi zglobovi na tijelu labavi zbog toga. to su oni što mogu nekako čudno izvrnuti lakat, rame, zglobove na rukama, prstima i tako dalje. što budeš više forsirala ta ispadanja glavice zgloba iz čašice, to će se to češće događat. zbog toga ti je on i preporučio da to prestaneš radit :)

hahaha Ta sam. :D
Svjesna sam da se to nažalost ne može izliječiti, no više od toga me muči ovaj kuk. Ovo je već drugi put da je nešto puklo unutra i ovo mi je već 3. mjesec da ne mogu ništa raditi s desnom nogom. Trudim se ne forsirati je, ali nikako da prođe više. :(

alka1
03.02.2011., 22:22
Steznici s Celliantom koji uklanjaju oteklinu, pojačavaju cirkulaciju i uklanjaju bolove je savršen za tvoj slučaj. Iz vlastitog iskustva preporučujem!
Imaš ga za pogledati na facebooku, grupa Prorecovery

Rickie
18.02.2011., 10:44
Evo mene opet,jučer sam dobio udarac u LIJEVO koljeno ovaj put.Savinulo se u desnu stranu i osjetio sam laganu bol,ali sam nastavio igrati nogomet.Danas me boli unutarnja strana koljena(kolateralni ligament),ništa strašno,mogu hodati ali me boli kod naglih pokreta i kod silaženja niz stepenice.
Zanima me dali da sad mirujem neko vrijeme,možda da stavim staru ortozu,...uglavnom kolko je to ozbiljno????

Hvala unaprijed!

čima
20.02.2011., 11:53
Evo mene opet,jučer sam dobio udarac u LIJEVO koljeno ovaj put.Savinulo se u desnu stranu i osjetio sam laganu bol,ali sam nastavio igrati nogomet.Danas me boli unutarnja strana koljena(kolateralni ligament),ništa strašno,mogu hodati ali me boli kod naglih pokreta i kod silaženja niz stepenice.
Zanima me dali da sad mirujem neko vrijeme,možda da stavim staru ortozu,...uglavnom kolko je to ozbiljno????

Hvala unaprijed!

ja sam imao istu stvar,samo sam se ja na utakmici sam unistio nagla promjena smjera,meni su ocistili meniskus te su vidili istegnuce tih ligamenata,istu bol sam osjecao kod naglog promjena smjera ali moras lagano trenirat,trckarat te radit vjezbe bez veceg opterecenja(utega) i s vremenom ce ti bit opet normalno,ali savjetujem ti da odes kod dobrog fizioterapeuta da ti utvrdi da nesto nije popucalo

alka1
20.02.2011., 22:07
Kod takvih istegnuća ligamenata koljena treba biti oprezan. Ja se bavim preponskim jahanjem i u našem sportu se zna dosta često pojaviti zbog opterećenja na koljenima ali i kod padova.

Mirovanje prvih par dana pomaže, a onda lagano opterećenje.
Osobno preporučujem kao i kod ostalih sličnih povreda steznike s Celliantom.
Konkretno kod nogometaša koristio ih je kod povrede identične tvojoj Petar Krpan(prije je igrao za repku) i bio je jako zadovoljan, jer su se bolovi povukli, a ozljeda je puno brže prošla.

Ako te zanimaju detalji, može na pp

Capan
10.03.2011., 22:47
pozdrav....molio bi ak mi mozete otrpilike reci neku opcenitu dijagnozu...prije mjesec i pol nezgodno sam stao i pritom dobio udarac u zglob stopala..znaci kost sa vanjske strane noge u pregibu stopala i potkoljenice (oprostite sto neznam strucni naziv :(...)....i pritom sam dobio plavu masnicu koja se ne mice vec mjesec i pol...no bol se pojavljuje i onda nestane na par dana...dali imate neku naznaku sto bi moglo to biti? unaprijed hvala na odgovoru

Miloshke
10.03.2011., 22:49
pozdrav....molio bi ak mi mozete otrpilike reci neku opcenitu dijagnozu...prije mjesec i pol nezgodno sam stao i pritom dobio udarac u zglob stopala..znaci kost sa vanjske strane noge u pregibu stopala i potkoljenice (oprostite sto neznam strucni naziv :(...)....i pritom sam dobio plavu masnicu koja se ne mice vec mjesec i pol...no bol se pojavljuje i onda nestane na par dana...dali imate neku naznaku sto bi moglo to biti? unaprijed hvala na odgovoru

Jel hodas normalno?

Capan
10.03.2011., 23:06
Jel hodas normalno?

ne boli dok hodam..eventualno ponekad...nego kad sam na miru..znaci sjedim il lezim i kad ju pomaknem onda boli...al cak mi se na dodir osjeti ta kost..da je malo vani..tj. izbocina al malo

Miloshke
10.03.2011., 23:10
ne boli dok hodam..eventualno ponekad...nego kad sam na miru..znaci sjedim il lezim i kad ju pomaknem onda boli

Znaci boli samo na ladno ujutro? Na dodir? Otekla?

Capan
10.03.2011., 23:11
Znaci boli samo na ladno ujutro? Na dodir? Otekla?

na hladno i na dodir...i nije otekla nego se samo ta kost malo osjeti kao da je vani...izbocina mala

Miloshke
10.03.2011., 23:14
na hladno i na dodir...i nije otekla nego se samo ta kost malo osjeti kao da je vani...izbocina mala

Jel ima razlike u izgledu u odnosu na drugu nogu (glezanj)?

Capan
10.03.2011., 23:16
Jel ima razlike u izgledu u odnosu na drugu nogu (glezanj)?

jedino sto je tak kost malo izbocena vise..i masnica...ostalo je sve isto

Miloshke
10.03.2011., 23:20
jedino sto je tak kost malo izbocena vise..i masnica...ostalo je sve isto

Trebao bi ipak otici do lijecnika, ovako je tesko dati pravu dijagnozu.

Capan
10.03.2011., 23:24
Trebao bi ipak otici do lijecnika, ovako je tesko dati pravu dijagnozu.

da planiram...samo sam htio znati dal je moguce da je neki unutarnji blagi prijelom? ili neko jace nagnjecenje?

Miloshke
10.03.2011., 23:29
da planiram...samo sam htio znati dal je moguce da je neki unutarnji blagi prijelom? ili neko jace nagnjecenje?

Mogucno je,ali to se jedino moze znati posle RTG snimanja. Brine me sto modrica i bol ne prolaze tolko dugo i zbog toga snimi.

Capan
10.03.2011., 23:57
Mogucno je,ali to se jedino moze znati posle RTG snimanja. Brine me sto modrica i bol ne prolaze tolko dugo i zbog toga snimi.

oke hvala punoo =)

Sabaa
05.05.2011., 08:55
Prošli tjedan sam ozljedila (istegnula) ligamente desnog gležnja.
Dijagnoza iz Traume glasi Distenio tend. Achillei l. dex.

Nalaz radiologa nakon ultrazvuka je značajno zadebljana tetiva m. flexor hallucis longus, s obilnim izljevom u ovojnici, tetiva se doima podvojenom, ne može se isključiti longitudinalna lezija, značajan izljev u ovojnici tetive m. flexor diggitorum.

Nosila sam longetu tjedan dana, noga je i dalje jako naotečena i bolna, te ne mogu stati na nju jer ne mogu postaviti stopalo paralelno s podom.

Doktorica mi je preporučila Lioton gel s kojim mažem nogu i mirujem, te mi dala uputnicu za fizioterapeuta.

E, sad konačno dolazimo i do pitanja; pošto se preko socijalnog čeka mjesec do dva na pregled, ja bi otišla privatno, ali s obzirom na sve navedeno da li mi je bolje otići prvo kod nekog ortopeda ili kod fizioterapeuta?

Da li da pokušavam razgibavati nogu ili da potpuno mirujem?

I da li mi netko može preporučiti gdje da odem?

marin.zd
18.06.2011., 23:18
Prije 3 tjedna na košarci sam ozlijedio lijevi skočni zglob. Kod ozljede čuo sam kako se nešto "kao poderalo" unozi.
Mogao sam micati nogu, nije me pretjerano ni bolilo (naročito taj dan, sutradan je malo više boljelo) te sam na svoju ruku zaključio da kost nije slomljena i nema potrebe ići doktoru.
Nakon 3 dana, noga je i dalje bila dosta otečena, nisam mogao ni osloniti se na nju a kamoli hodati i odlučio sam ipak ići na traumatologiju da slikaju.
Tamo su slikali, rekli da nije slomljeno ali ipak stavili longetu i dali nalaz na kojem piše:

glavna dijagnoza: iščašenje i nategnuće nožnoga zgloba (gležnja)
pretrage:RTG I. gležanj/nema znakova prijeloma
kontrola za 7 dana ujutro

Ja sam tu longetu nakon 4 dana sam skinuo i nisam otišao na kontrolu.
Nakon toga sam mirovao, držao nogu na uzvišenom, držao sam kompresivni zavoj i 3 puta dnevno mazao hepan-gelom a kasnije deep-reliefom.
Uz bandažu elastičnim zavojem mogao sam i polako šetati po stanu uz minimalne bolove.

Nakon negdje 2 tjedna od ozljede noga mi je bila puno bolje, otok je dosta splasnuo i već sam mogao, uz čvrsto bandažiranje elastičnim zavojem, puno normalnije hodati.
Danas, 3 tjedna nakon ozljede, uz bandažiranje zgloba, mogu normalno šetati, noga me gotovo ništa ne boli osim kod nekih naglih pokreta u lijevu ili desnu stranu.
Ali nakon svakog forsiranja noge odnosno nakon što puno šetam i noga mi puno stoji bandažirana i stisnuta u tenisici, kad dođem doma i izujem se noga mi je dosta nateknuta.
To nateknuće (koje je vidljivo sa vanjske strane zgloba) ne potraje dugo, nakon što odmorim malo nogu u visokom položaju, uz držanje hladnog obloga, ono splasne.
E sad zanima me jeli to normalno, hoće li se s vremenom otok smanjivati?
Čitao sam kako je za saniranje ozljede bitno što ranije krenuti sa hodanjem i forsiranjem noge do granice boli te kako strogo mirovanje u ovoj fazi nije preporučljivo...
Ali opet, strah me je da možda ne forsiram previše pa da se nešto ne pogorša.

Cop_Cougar
19.06.2011., 18:30
jel zna itko jel dobro našpricati sa deep freeze sprejem pa odmah poslije toga zamotati sa elastičnim zavojem?

Sabaa
22.06.2011., 19:15
@marin.zd Moj gležanj je bio naotečen i nakon mjesec dana.
Ni doktor ni fizioterapeut mi nisu savjetovali bandažiranje, samo normalno korištenje noge do granice boli.

Prošla sam i terapiju i vježbe tamo su mi puno pomogle, nakon 10 dana se baš vidio napredak na nozi.
Na terapiji smo svi s takvim ozljedama ledili nogu sa ledom i onda vježbali, jer tako puno manje osjećaš bol, pa da možda to probaš?

Mostarka86
24.07.2011., 09:59
Prije 2 mj sam izvrnula nogu na moru i nisam osjecala bol narednih 15 dana .... Kad sam se vratila kuci pojavila se uzasna bol ... nisam mogla ni hodati ni mirovati... Otisla sam kod ljekara i slikao mi je zglob i kaze da je sve ok al predpostavlja da sam istegla ligamente. Rekao mi je da sto vise mirujem, koristim hladne gelove i elasticni zavoj..... Bol je prosla na neko vrijeme al se sad opet pojavila i bol i otok ... Strah me je otici kod ljekara opet jer se bojim longete :((( nisam bas u mogucnosti da je stavim zbog malog djeteta :((( ... Sta mi preporucujete, sta da radim i dal bas moram otici opet kod dr i prihvatiti longetu ???
:ne zna::ne zna:

kezz
24.07.2011., 18:43
Pozz

Prije 2 mjeseca na nogometnoj utakmici sam povrijedio desno koljeno prilikom izbijanja lopte inace sam golman kada sam probo da stanem na nogu momentalno sam upo.Poslije utakmice koljno je bilo nateceno i vruce ,poslat sam na rtg naravno na kojem nista nije bilo i hirurg koji je kad je vidio koljeno odma preporucio ortopeda. Naravno otisao sam ortopedu koji mi je uradio punkciju i izvuko 70 mililitara neke tecnosti. Nosio sam tutor gip sedam dana i na kontroli me je ortoped poslao fizijatru koji mi je propisao treapije laser neka stvarcica ima veze sa strujom i vjezbe 7 dana u sedmici. To sam sve zavrsio i na kontroli m i je fizijatar rekao da odmaram jos jedan mjeseci da onda krenem trenirat. Sad mi koljeno pucketa samo prilikom cucnja ili savijanja koljena.Koljeno je inace nesto sire ispod casice nego prije. prilkom cucnja ponedak me zna zabolit koljeno to traje oko 20 sekundi i onda normalno hodam. i odma na prvom treningu sa zezno i lijevo koljeno trening sam radio lagano odvojen od ostatka ekipe priliko trcanja zakacio sa na brijezic na stadionu sad kad probam ispravit koljenoimam osjecaj da struja prodje kroz koljeno ovo nije bilo prilikom prve povrede i ovo koljeno je natceno i vruce. Jedno vrijeme me je bolilo dok nisam otisao na bazene poslije toganije bolilo ali sam opet ruzno stao i sad opet boli. molim za da mi ko odgovori za desno koljeno dal je opsano to i za lijevo

alka1
26.07.2011., 13:28
KOd ozljede ligamenata učvrstiti zglob elastičnim steznikom. Več sam preporučila Ao2 američke steznike s Celliantom koji ubrzavaju oporavak i djeluju protiv bolova ( klinički testirano), a koriste ih vrhunski sportaši te se odnedavno mogu nabaviti i u našim ljekarnama

vriisky
07.08.2011., 22:58
pozzz
imam puknuti prednji križni ligament i i naručena sam na operaciju 21.9. kod dr. nemeca u matuljima. nakon rekonstrukcije preporuča talasoterapiju, pa me zanima ako netko ima iskustva s onom u crikvenici ili je bolja u opatijji????
koljeno mi je bitno, tako da bi to htjela rješiti jednom zauvijek...pa makar morala i platiti. inače, bila sam u lovranu na ortopediji, tamo su mi dali krivu dijagnozu, išla sam kod nemeca po dr mišljenje, on mi je dijagnosticirao ovo i poslao me na mr, što je potvrdilo njegovu dijagnozu. tako da savjet svima- UVIJEK tražite drugo mišljenje i ako se razlikuju obavezno mr jer jedino tako se vidi što je sa ligamentima..
hvala unaprijed i pozzz

Zoey
13.08.2011., 20:27
E sad zanima me jeli to normalno, hoće li se s vremenom otok smanjivati?
Čitao sam kako je za saniranje ozljede bitno što ranije krenuti sa hodanjem i forsiranjem noge do granice boli te kako strogo mirovanje u ovoj fazi nije preporučljivo...
Ali opet, strah me je da možda ne forsiram previše pa da se nešto ne pogorša.

tako ozlijedeni glezanj ce te muciti jos dugo - citaj: godinama. ligamenti su zeznuti, zato i stavljaju longetu jer je bitno imobilizirati zglob, premda ti osjecas da mozes stajati na nozi (i mozes, ali je zglob nestabilan). ja sam imala istu dijagnozu kao i ti, noga me bolila onako pomalo jos dugo, isla sam na fizikalnu, radila vjezbe doma... the whole nine yards. ne ide to samo tako brzo kako bismo htjeli.

Sta mi preporucujete, sta da radim i dal bas moram otici opet kod dr i prihvatiti longetu ???
:ne zna::ne zna:
nema te kaj bit strah doktora. ako ne zelis longetu, nosi barem elasticni zavoj, steznik ili ortozu. i izbjegavaj napor. kad bi otisla kod doktora, rekao bi ti mozes li na fizikalnu terapiju, a tamo bi ti lijepo pokazali kakve vjezbe mozes i sama doma radit.

_saiko
04.09.2011., 01:01
Pred oko 2-3 tjedna sletio sam na stijeni i docekao se rukom.
Sredio sam si ligament srednjeg zgloba na prstenjaku, tako da mi on sad stoji iskrenut prema van.
Radi se o bocnom/lateralnom ligamentu tako da motorika prsta nije u totalki al naravno on preskace. Djelomicno puknuce najvjerovatnije. :504:

Istog dana sam bio na hitnoj poslikati i imobilizirati (longeta sve preko zapesca lol). Tjedan dana kasnije imobilizacija se svela na flaster vezanje uz srednji prst prema odluci plasticara u Dubravi.
Uglavnom sada je nesto bolje i ne bjezi toliko puno kao prvi dan ali je to daleko od onoga sto je bilo.
Ovisno o situaciji za tjedan dana cu vidjeti da li treba operirati ili ne.
Obzirom da sam racunarac i bavim se modelarstvom ne bi htio riskirati da mi se prst koci, preskace ili nesto gore.
Ima li netko savjet gdje se javiti kakvom privatniku ili specijalisti da malo konkretnije vidim koje su mi opcije ukoliko ne bude islo na bolje?
Poliklinika "Ligament"? :D

hrvoje dr.
04.09.2011., 09:11
Pred oko 2-3 tjedna sletio sam na stijeni i docekao se rukom.
Sredio sam si ligament srednjeg zgloba na prstenjaku, tako da mi on sad stoji iskrenut prema van.
Radi se o bocnom/lateralnom ligamentu tako da motorika prsta nije u totalki al naravno on preskace. Djelomicno puknuce najvjerovatnije. :504:

Istog dana sam bio na hitnoj poslikati i imobilizirati (longeta sve preko zapesca lol). Tjedan dana kasnije imobilizacija se svela na flaster vezanje uz srednji prst prema odluci plasticara u Dubravi.
Uglavnom sada je nesto bolje i ne bjezi toliko puno kao prvi dan ali je to daleko od onoga sto je bilo.
Ovisno o situaciji za tjedan dana cu vidjeti da li treba operirati ili ne.
Obzirom da sam racunarac i bavim se modelarstvom ne bi htio riskirati da mi se prst koci, preskace ili nesto gore.
Ima li netko savjet gdje se javiti kakvom privatniku ili specijalisti da malo konkretnije vidim koje su mi opcije ukoliko ne bude islo na bolje?
Poliklinika "Ligament"? :D
Mislim da ste dobro obrađeni u KB Dubravi. Imate pravo tražiti drugo mišljenje. Imate na internetu raznih spec. Možda vam se javi netko sa osobnim iskustvom,pa vam kaže koji su najbolji. Lijep pozdrav.

hsfi
13.09.2011., 12:29
Sličan problem sa kažiprstom, preskakao je u početku, a nakon više od 2 mjeseca znatno je bolje, ali daleko od onoga što je bio. Nastojim ga još uvijek ne opterećivati previše.

Da li je netko operirao ligamente gležnja? :504:

hsfi
06.12.2011., 11:45
Da li je netko u medjuvremenu bio na rekonstrukciji ligamenata gležnja? Ili može preporučiti iskusnog ortopeda za takvu operaciju, bilo u Hr ili inozemstvu?

anti-flag
07.05.2012., 20:15
Pozdrav!
Vidim dugo nitko nije pisao, al možda mi se posreći..
Uglavnom u petak sam krivo pala i sjebala zglob. Išla sam u traumatološku, na rtg i uzv, slomljeno nije niš, ali je puko ligament:(
Stavili mi longetu, kontrola za 10ak dana...

Sad, trener kaže da će mi oporavak trajat 6 mjeseci, ova na UZV mi je rekla da se ne brinem, da cu se skoro moc vratit sportu, a doktor mi nije nis konkretno rekao...

Zar oporavak stvarno tako dugo traje? Postoji nešto da ga se ubrza? Što je s tom fizioterapijom? Kako to ide, kolko para to dođe?
Oću se što prije vratit u normalu... Pristajem na sve, samo da mogu trenirat dalje :(

Dijagnoza: ruptura prednjeg fibulotalarnog ligamenta. Izljev u prednjem recesusu TC zgloba.

HELP pliz :(

hsfi
07.05.2012., 21:23
Mislim da bi svakako trebala do ortopeda, a onda i fizijatra. Pogotovo jer se baviš sportom, a ponekad takve ozljede ostavljaju trajne posljedice.

anti-flag
09.05.2012., 09:30
Ok, fala, al to onda nakon kontrole, kad skinem longetu?

_21_ne-tipicna
11.05.2012., 19:18
Uglavnom prije 2 mjeseca, iza trcanja , doslo je do istegnuca i iscasenja ligamenata, malo sam povukla nogu, nesto je kvrcnulo, mogla sam iza toga stati na nju, pojavio se podljev, ja stavila oblogu. Dan poslije skuzila da se siri prema gore, otisla na traumatologiju, oni poslikali i napravili ultrazvuk te rekli mi da se radi o istegnucu i iscasenju kol. ligamenta, nema puknuca - uglavnom dobila sam gel i od tad nosim steznik (jedan je tvrdji, za sport - kad trcim, drugi je meksi, vise svakodnevniji - kad plesem). Nakon toga sam mirovala jedno vrijeme.

Problem se javlja, sto me danima budi bol u koljenima. Toliko je jaka da se iz cvrstog sna ja probudim i dodje mi da placem. Sad me zanima kako to malo prevenirati? Da imam noge tijekom sna na povisenom, prije spavanja stavljam obloge ili? Jer mi ovo bas ne funkcionira. Osim toga me zanima, jel se nekome dogadja da ne osjeca nozne prste(tocnije na desnom stopalu srednji prst i do njega) tj. jedan dio treninga prilikom plesa se bazira na vjezbanju, nekad me zna uloviti bol u koljenu, no i kad me ne ulovi imam osjecaj da su ta dva prsta ukocena tj. "drvena". Jel to isto povezano sa koljenom ili ima neku drugu poveznicu

Svijesna sam da se trebam mozda vise odmarati jer 2 puta na tjedan idem na ples(koji je malo vise akrobatski tako da ne dodjem sa njega bez masnica, sto na nogama, sto na ostatku tijela :D), a ostale dane trcim malo vecu kilometrazu, no ja zaista od toga ne bih odustala jer ja ne znam koji bi imala ispusni ventil i ne bih mogla bez toga funkcionirati dobro.
Inace imam problema sa skakackim koljenom, prije par godina mi je ortoped rekao da imam problema i sa podmazivanjem patele tj. ako se nevaram to se zove bursitis, i jednom prilikom mi je doslo do iscasenja casice, ali nije imalo strasne posljedice.

Ispricavam se na poduzem postu, ali ljudi oko mene panicare dok ih ja smirujem :D:D

hsfi
11.05.2012., 21:25
Jesi li dovoljno mirovala i napravila kontrolu/eventualne terapije prije nego što si nastavila s plesom? Nisam sigurna da ti takav žestok tempo odgovara, obzirom na probleme koje imaš.
Ljudi se zbog zdravstvenih problema puno toga moraju odreći, nije kraj svijeta :kava:

_21_ne-tipicna
11.05.2012., 21:51
Jesi li dovoljno mirovala i napravila kontrolu/eventualne terapije prije nego što si nastavila s plesom? Nisam sigurna da ti takav žestok tempo odgovara, obzirom na probleme koje imaš.
Ljudi se zbog zdravstvenih problema puno toga moraju odreći, nije kraj svijeta :kava:

Jesam, mirovala sam mjesec dana, premda mi je doktor rekao da nakon 2 tjedna mogu poceti lagano, no onda sam se i ja zbog oteknuca i bolova odlucila primiriti :D Kontrola je prosla ok, oteklina je bila dosta prosla, bolovi su se smanjili jedino kad bih ono nespretno okrenula nogu osjetila bih brzo prolaznu bol, no ovo tijekom spavanja mi se nije dogadjalo.

Ma jasno mi je, ali mi je previse omrzeno. Inace imam tu "srecu" da se moram uvijek necega odreci jer me uhvate zdravstveni problemi, a sad izgleda da sam bas "zapela" da necu se odreci (a sve mi mirise na to da cu morati). Pa mi to stvara prevelik otpor prema odricanju (inace nisam ovako tulava, :cerek: ali ovo je od onih jedinstvenih situacija kad trazim rjesenje, a znam ga :503:)

ja-koja-jesam
12.08.2012., 06:51
Prije neka 3 i pol tjedna nešto sam intenzivnije radila u vrtu i koji dan nakon toga počelo me boljeti tkivo negdje iza desne lopatice.

Samo kratko pitanje: je li unutar normale da me podjednako boli (nekakva žareća bol, pogotovo kad recimo perem suđe) i nakon više od 3 tjedna, ili bih se trebala zabrinuti?

(Čini mi se da kako počne malo zacjeljivati, tako se zbog korištenja opet rasturi.)

hsfi
13.08.2012., 09:39
Ne bi li to ipak trebalo ići na bolje? Gotovo je prošlo mjesec dana..

megatronman
13.08.2012., 18:30
Evo neki dan treće istegnuće ligamenta. Prvo je bila desna ruka u ramenu; trajalo bez terapije cca 2 godine. Potom domali prst lijeve ruke, na slikama ništa a u naravi trajalo cca 1 godinu. Sada lijevo koljeno, uzimam Fastum gel i čekam. Pitanje: tko ima iskustva sa Fastum gel i Burovom masti (za ovaj pojam Burova mast baš nisam siguran postoji li u hrvatskoj terminologiji jer sam kupio srpski proizvod)?

hsfi
14.08.2012., 07:08
Koristila sam ovu Burovu mast (ne mogu se sjetiti kako se zvala inačica iz Gradske ljekarne), nije mi ništa pomogla.

megatronman
15.08.2012., 06:24
Smiruje se koljeno. Ipak odoh jučer na Hitnu; tek da stručna osoba opservira. Nema prijeloma a ja sam odbio snimanje. Zavoj, držanje noge pri spavanju na povišenom, razna sredstva koja se reklamiraju je liječnik proglasio "kozmetičkim", čekanje...

azraphantom
10.12.2012., 16:20
pozdrav, prije tri dana mi je na nogometu iskocilo kolino i dijagnosticirana mi je ruptura (puknuce) medijalnog ligamenta... dobija san longetu i ne osjecan nikakve bolove vec tri dana... sutra iden na pregled, al san nacuja da je taj ligament povezan sa prednjim kriznim i da postoji mogucnost da se i taj ostetija... e sad, zna li ko bi li mene to bolilo ako se i prednji krizni ostetija, jer zelin izbjec artroskopiju i stake iducih pola godine.

hvala.

bombardix
10.12.2012., 18:54
Ja sam na nogometu sredio prednji križni ligament i meniskus,radio sam artroskopiju u Lovranu prije 6 godina i nisam ni dana nosio štake.Istina,nisu mi ni spajali ligament,nego samo ''očistili'' meniskus jer se jedan dio bio otkrhnuo,pa mi je jako smetao.Svako spajanje ligamenta = štake i rehabilitacija,tj. 6 mjeseci bolovanja ako si zaposlen.
Ja i dalje ''guram'' sa puknutim prednjim križnim ligamentom,ali od sporta ništa osim briškule,pikada,plivanja,biljara....
Ja sam 18. dan nakon zahvata već bio na poslu,24. se popeo na 20 metarski stup,a uopće ne izgledam nimalo sportski,vjeruj mi... :mig:.

Maki 22
11.01.2013., 18:01
Pozdrav.Prije otprilike 7 dana sam imao sam trening nogometni na umjetnoj travi,uglavnom da skratim pricu iza golova se nalaze zastitne mreze,i prilikom izvodjenja kornera(ni sam nezz kako)mi je ta mreza zapela za koljeno.Odmah sam osjetio jaku bol u koljenu,ali to je bio sami pocetak treninga i ja sam nastavio igrati bez bilo kakvih problema,ali kad sam dosao kuci i poceo se hladiti sve vise sam osjecao bol u koljenu.Evo nakon 7 dana bol i dalje postoji,nije bas nesto jaka,ali je osjetim.Normalno trcim pravoliniski,ali pri promjeni pravca kretanja osjetim bol,isto tako kod prijema i predaje lopte,kao i kod suta.Bol isto tako nije jaka ali je osjetim.Sta bi trebao sad da uradim?Nisam isao u bolnicu jer sam mislio da ce proci,ali s obzirom da bol i dalje postoji bili trebao otici u bolnicu,i koje je vase misljenje sta mi se moglo desiti u koljenu?
Moze odgovor.
HVALA

Salah
10.03.2013., 14:33
Ljudi bok!

Prije otprilike 2-3 godine sam imao pad na ledu (sličan onom Bandićevom :D ) i tada me noga užasno boljela sa stražne strane koljena. Moje skromno mišljenje je da su to ligamenti? Nisam išao doktoru a jaka bol je prestala nakom 4-5 dana, a slaba-umjerena bol je trajala mjesecima dok jednostavno nije prestala. Ovo je bilo na lijevoj nozi, a na desnoj mi je jednom iskočilo koljeno i od onda je ta čašica osjetljiva. Mislio sam da bi to bilo važno napomenuti prije nego postavim pitanje.

Evo ovako, jako jako puno sjedim dnevno i osim što imam problema s leđima, imam i s koljenima. Ono što me počelo zabrinjavati je kad radim vježbe istezanja, ligamenti su mi jako ukočeni, neelastično. Dakle kad radim onu jednostavnu vježbu za istezanje ligamenata: sjedeći stav, ispružene noge i doticanje nožnih prstiju...jako se malo mogu protegnuti, zapravo mogu jedva dodirnuti malo ispod koljena rukama jer me stvarno jako boli u stražnjem dijelu koljena (oba), iza čašice.

što preporučujete i što mislite je li to zbog neke ozljede ili sam jednostavno pokočen i moram se više istezat? imate nekakve vježbe za preporučit?

kr123456
12.03.2013., 18:07
imam jedno pitanje. bo sam na magnetskoj rezonanci pokazala je da je puko i meniskus i ligamenti. doso sam kod doktora bičanića i on mi je rekao isto al me poslao samo na operaciju meniska. od ozljede je proslo 5 mjeseci pa me sad zanima dal ako su ligamenti ispucali dal oni mogu sami zarasti pa da ih se netreba operirati???

El Gato Félix
15.02.2014., 10:11
Zeus21, Vaš post premješten je na temu Ozljede koljena (http://www.forum.hr/showthread.php?p=48802426#post48802426).