PDA

View Full Version : Položaj žene u islamu

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

Nemruth Dagi
18.07.2007., 14:04
Ali bitno je da si čedna kad pred Sud izađeš...to ti je sućut i pažnja, kao i ona kod kamenovanja kad nam je Derviš svojedobno objašnjavao zašto se muškarci kopaju do pasa, a žene do vrata...da se ne vide cice kad kamenje raspara odjeću...

Zaista utješno...:flop:

arna
18.07.2007., 14:22
Moj frend kaže da on takakv na plaži i na svojem "mišu" ima dihalicu dok mu skvo skviči na vrućini...

A ko joj je kriv što nije kupila onaj burka-feređa-šator kupaći kostim ( u plavoj, rozoj, zelenoj i tirkiznoj boji), pa gaca po plićaku! Jest da je inovacija, ali kod ovakvih sunčevih abeceda zračenja nije za a priori odbacit. :D
Osim toga, koji mi se put čini da one stvarno žele to što imaju, jerbo zašto misliti da su tako nemoćne, kad su neke druge i iz lomaće dizale glas protiv notornih laži i nepravdi.
Stvar izbora, velim ja- i tvrdim, dapače!

crtica
18.07.2007., 14:26
A ko joj je kriv što nije kupila onaj burka-feređa-šator kupaći kostim ( u plavoj, rozoj, zelenoj i tirkiznoj boji), pa gaca po plićaku! Jest da je inovacija, ali kod ovakvih sunčevih abeceda zračenja nije za a priori odbacit. :D
Osim toga, koji mi se put čini da one stvarno žele to što imaju, jerbo zašto misliti da su tako nemoćne, kad su neke druge i iz lomaće dizale glas protiv notornih laži i nepravdi.

Protiv sunčevih zraka, hlad i dobra krema sa faktorom, a ne badić "kondom", odnosno "punoglavac" :D

A što se izbora tiče, nisi u pravu. Lako se nama zgražat što se ne izbore za bolje, a zaboravljamo kako je uzmimo primjer Egipta, oko 60% stanovništva nepismeno, žensko obrezivanje normalna stvar u nekim dijelovima zemlje...mislim da mi iz naše perspektive ne možemo zamisliti tu bespomoćnost, odnosno koliko su te žene slomljene jer ne znaju za bolje.

Nemruth Dagi
18.07.2007., 14:28

Bojim se da je to više mentalni softver koji se teško izbacuje; "što ćemo kad smo jadne, od boga takve stvorene...ko i naše bake, prabake...od šatora do šatora, od vijeka i pamtivijeka...od muškarčeve pravde prekrojene". :eek:

arna
18.07.2007., 14:37
A što se izbora tiče, nisi u pravu. Lako se nama zgražat što se ne izbore za bolje, a zaboravljamo kako je uzmimo primjer Egipta, oko 60% stanovništva nepismeno, žensko obrezivanje normalna stvar u nekim dijelovima zemlje...mislim da mi iz naše perspektive ne možemo zamisliti tu bespomoćnost, odnosno koliko su te žene slomljene jer ne znaju za bolje.

Čuj, to ti je isto kao i kod svih žena, muškaraca i inih živih bića. I nema se tu što zaboravljati i umetati neke naše i njihove perspektive.
Koliko je katolkinji sretno u vezi sa svojim katoličkim muškarcima? Ili bilo kojih žena drugih religija sa njihovim partnerima?
I koliko njih, slomljenih i bespomoćnih u neznanju, pati ili ne pati isto kao i ove u svom pod- šatorskom inkognito postojanju.
Pa opet tvrdim, sve je stvar izbora. Ako joj ne paše, što joj se najgroznije može dogoditi? I je li to uistinu tako grozno da se rađe izabire sadašnje stanje?

crtica
18.07.2007., 14:42
Čuj, to ti je isto kao i kod svih žena, muškaraca i inih živih bića. I nema se tu što zaboravljati i umetati neke naše i njihove perspektive.
Koliko je katolkinji sretno u vezi sa svojim katoličkim muškarcima? Ili bilo kojih žena drugih religija sa njihovim partnerima?
I koliko njih, slomljenih i bespomoćnih u neznanju, pati ili ne pati isto kao i ove u svom pod- šatorskom inkognito postojanju.
Pa opet tvrdim, sve je stvar izbora. Ako joj ne paše, što joj se najgroznije može dogoditi? I je li to uistinu tako grozno da se rađe izabire sadašnje stanje?

Relativiziraš i to opako. Kakve veze imaju katolkinje, koje žive u sekularnom društvu, sa katastrofalnim položajem žena u islamskim šerijatskim društvima?

Kršćanstvo u niti jednom segmentu ne nameće neravnopravnost žene u odnosu na muškarce. A pogotovu ne, na ovakav način kakav je u islamu.

I stvarno ne možeš relativizirati patnju žena u npr. SA gdje su one objekt, a ne osoba i to tako stotine godina, govoreći kako je to "izbor" jer su valjda prelijene promijeniti stvari.

UmpaUmpa
18.07.2007., 14:52
odi vrit:rofl:
inače je arapska kuhinja zaista izvrsna...no uvijek me fascinira da rijetko žene rade u hotelima osim u Tunisu...pa je čistoća diskutabilna jer muški čiste gdje popovi plešu...
Ovisi koja. Nisam bas lud za sjevernoafrickom. Irak je ok. Kurdski twist na irak mi pase. Sirija i libanon su isto ok. Egipat je bez veze. Ali najvise mi se svidja perzijska. Da ne offtopicarimo, ak te zanima, onda bumo to na gastronomiji. Inace, kad smo kod toga, i etiopska kuhinja je dost blizu arapske, ali sa posebnim twistom. One razne saudijske punjene kamile nisam probao, u tim zemljama su zidovi odavno iskorjenjeni, tak da u izraelu nema izbjeglica od tamo koji bi donjeli svoju kuhinju.

UmpaUmpa
18.07.2007., 14:57
followup na temu hidzaba i vitamina D
http://www.thisislondon.co.uk/news/article-23404811-details/Women+in+hijabs+'need+sunlight+or+risk+illness'/article.do

Izgleda da ako se tamnopute zene ne suncaju, povecan je rizik da rode defektnu i kronicno bolesnu djecu. Ak nis drugo, zbog djece bar trebaju skinut hidzab...

Derviš
18.07.2007., 14:58
Stvarno, Derviš. :)

Pa počni onda sa svojim vjerskim poglavarima...ima ih napretek koji su sve, samo ne uzor ljudskom rodu. Mi smo naše "ustrojili" i doista su nam na ponos i diku, kao i cijelom normalnom svijetu.

Vidim iz linka. Fakat je uzor, nema se šta prigovorit.:rolleyes:

Derviš
18.07.2007., 15:00
followup na temu hidzaba i vitamina D
http://www.thisislondon.co.uk/news/article--details/Women+in+hijabs+'need+sunlight+or+risk+illness'/article.do

Izgleda da ako se tamnopute zene ne suncaju, povecan je rizik da rode defektnu i kronicno bolesnu djecu. Ak nis drugo, zbog djece bar trebaju skinut hidzab...

Rak kože. Pretjerane pjege i suha, ispucala i tvrđa koža. Posljedice sunčanja.

A ženska koža treba da je mekanaaaaaaa....

arna
18.07.2007., 15:02
Bojim se da je to više mentalni softver koji se teško izbacuje; "što ćemo kad smo jadne, od boga takve stvorene...ko i naše bake, prabake...od šatora do šatora, od vijeka i pamtivijeka...od muškarčeve pravde prekrojene". :eek:

Nemruth, tko se bori za tebe i tvoju dobrobit? Prabaka, baka, mama? Ne! Sve su one živjele u datim okolnostima i okruženjima; uzmimo da su si sve pokušale olakšati život najbolje što su znale; i uzmimo da su sve radile sa najboljom namjerom. Pa hoćeš li ti nastaviti naprijed, ili ćeš dići sve četri u zrak i reći: tako je to oduvijek bilo, ja tu ne mogu ništa promijeniti, takva mi je karma, sudbina....tko zna što će mi se dogoditi povučem li vraga za rogove?
!!!
A i lakše je naći krivca u drugima, okolnostima, tradicijama, nego biti odgovoran sam prema sebi, sam učiniti izbor, donijeti odluku i snositi posljedice koje nisu nikakve kazne, već jednostavno rezultati vlastitih odluka.

Valjda tako i muslimanke imaju neki interes živjeti kako žive, jerbo inače bi našle načina da to promijene.

A ono što mene ovdje bode je, ne što su neku ženu linčovali, kamenovali, mučili, ubili, već što to ( neki ) muškarci prikazuju kao Božju volju i naum!
U drugoj religijskoj sredini muškarci to rade na drugačiji način, kod nas na drugačiji....

A stvar je samo u osnovnoj dualnosti, odnosu žensko- muško, i svemu što iz toga proizlazi. Ali ne nužno na globalnoj razini, već unutar svakog od nas, jer svi smo u svojoj biti bezspolni, i žene i muškarci, samo što se držimo odabranih uloga s takvom slijepoćom i strasti, da smo izgubili kompas, pa nam se Smisao/ Suština/ Esencija/ Istina/ Bog, čini tako dalekim i nestvarnim, da čak uzimamo pravo tvrditi da gadosti koje se rade- rade se u Božje ime i po njegovoj volji.
Ne znam da li kužiš što hoću reći.

UmpaUmpa
18.07.2007., 15:03
Rak kože. Pretjerane pjege i suha, ispucala i tvrđa koža. Posljedice sunčanja.

A ženska koža treba da je mekanaaaaaaa....
Procitaj clanak. Nitko ni ne kaze da se treba suncat cijeli dan. Dovoljno je da ponekad izadje iz kuce, i da ne bude zamotana od glave do pete.

forget-me-not
18.07.2007., 15:40
Opravdavaš se a opravdanja argumentiranog NEMA.
U visine uzdižeš običaje tradicionalnog patrijahalnog društva da je žena niže biće bez obzira što ti kaže Kuran da možda i nije.
Znači normalno je i po pravilu duhovnog zakona utemeljeno na religijskom tumačenju slabosti njenog bića, bez obzira što Kuran ne obvezuje jarane; da obrezuju klitorise pa se to i radi???

Daj mi samo neku poveznicu, na osnovu čega si ovo napisala?

Citiraj neki dio mog upisa prema kojem možeš ovo reći.

Tebi treba jedna karmička lekcija koju si već zaradio svojim stavom i mišljenjem
da si automatikom već bolji od žena, zbog mesnog nastavka ili kak bi crtica rekla miša:s pa ondak u očima boga Alaha superiorniji.
Tko neće učiti taj mora osjetiti, kažu mudri.

A gdje naše "superior human" živi???

Mai tebi i crtici je taj mesni nastavak (btw nije mesni i nije NASTAVAK, koje žensko šovinističko prikazivanje nečega što je sastavni dio - nastavkom) samo na pameti.

Vas dvije izgleda muškarca samo kroz to gledate. Sudeći po opisima, na gledanju i završavate...

Što se tiče skidanja ne patim od poremećaja ponašanja i ne pada mi napamet da se skidam javno osim na plaži. uostalo da me netko i vidi što onda.. imam žensko tijelo kao i sve ostale žene, big deal.
Kad bi se ti skinuo i pokazao svoje ginekomastične sise odmah bi bio ready za paradu (sori rainbow deca, morala sam:s :p :rofl: )

Pa sad, neću se sada ubjedjivati oko izgleda, da li sam ja ružan i debilan, kako želiš prikazati, a ti predivna. No, sumnjam da bih se imao razloga postidjeti bilo čega, no nebitno, ne trebam konfirmaciju.

Ali, zašto si ti tako poludjela, što sam samo rekao da me tako pokušaš povrijediti? Čuj imam ginekomastične sise...:s :s :s

crtica
18.07.2007., 15:50
Jedini koji ovdje ženu svode na seksualni objekt, kao i muškarca, si upravo ti fmn, skupa sa svojim pajdašima. Za vas je odnos žene i muškaraca samo seksualni, zbog čega treba "čedno" izgledat, "čedno" se ponašat, zbog čega je žena manje "razumna" i slično...zato i reagirate primitivnim ad hominem nagađanjima o nečijem bračnom statusu, izgledu, kao "argumentima" u vašim raspravama.

Vaš pogled na život je blago rečeno pojednostavljen i površan. Da nije nametnut silom brojnim jadnicama po raznim Arabijama, Pakistanima, pa čak i u Europi, koga bi to bilo briga. Ovako, sramota za cijeli svijet da netko mora tako živjeti.

crtica
18.07.2007., 15:58
Ne samo što te čitanje zeza, nego i logika, pa se u temu o položaju žena u islamu trpa i Bush, rat u Iraku, a naravno sve garnirano "islamofobijama" nas koji primjećuju očito: nemate argumenata ni božjih, ni ljudskih za nečovječno postupanje prema ženama.

Nisi pročitao onaj moj post, od jednog muslimana, napisanog prije par godina o situaciji u islamu. Probaj. Možda ti barem malo dopre do mozga da se uvijek polazi od sebe, kad se želi doista situacija spoznati.

crtica
18.07.2007., 16:01
Evo, pa čitaj,
jer nije baš predugačko (http://www.forum.hr/showpost.php?p=149702&postcount=118)

u jednom se slazem,a to je moja braco i sestre da islam i muslimani u njemu imaju problema ne sa hriscanstvom niti hriscanstvo sa islamom,
vec mi muslimani sa samim sobom!!!

a to cu da potkrjepim sa nekoliko cinjenica....
1989 god. egipatski seik muhammed al- ghazali dao je nekoliko izjava kojima je postao meta ostre kritike saudijske stampe.
izmezdu ostalog izjavio jeda danas amerikanac ili englez ne bih nikada postao musliman.krivci za to bili bi muslimani iz islamskog svijeta i njihov nacin zivljenja islama.
ISLAM LICI JEDNOM KARAVANU KOJI SE VEC STOLJECIMA IZGUBIO JER GA SLIJEPCI VODE
takve izjave mogu da sokiraju i evropske muslimane koji razumljivo ceznu za DAR-L-ISLAM i tako nehoticno idealizuju islamski svijet.granica izmedzu DARU-L-ISLAM I DARU-L HARBje u stvari u danasnjem vrremenu postala nejasna.danas je u nekim zapadnim zemljama lakse (i bezopasnije) islamski zivjeti ,nego u nekim takozvanim islamskim zemljama.
Poznato je da QUR'ANiskljucuje nasilno propagiranje islamala ikraha fi din (2256).TO ODGOVARA QURANSKOM PREZIRU LICEMJERJA;JER VJERA POD PRISILOM PROIZVODI DVOLICNOST(licemjerje).kad se radi o vjeri upotreba sile je samo propali POKUSAJ.
U danasnjem islamskom svijetu je ova uvidavnost cesto neshvacena ,odnosno prikrivena time da se jedna druga quranska izjava-(definicija)UMME u SURI AL- IMRAN(3104)-nez povezanosti apsolutira.po toj definiciji se svaki musliman koji je spreman na silu pravda dadopusta ono sta je dozvoljeno i da zabranjuje ono sto je nedozvoljenoi to po doticnom HADISU(XXI,BR.79)NE SAMO JEZIKOM ILI SRCEM NEGO I RUKOM.
TAKVI MUSLIMANSKI STAVOVI NA PUTU KA ISLAMSKOM DRZAVNOM UREDZENJU IZ medine,PRESKACU JEDNU VRLO VAZNU ETAPU IZ mekke, NAIME PRIDOBIJANJE ISLAMA U SRCU,TE TEZE NA TOM PUTU DA UPOTREBOM DRZAVNE I PRIVATNE SILE DODZU DO CILJA,UMJESTO DA PODZU OD KORIJENA ISLAMSKIH VRIJEDNOSTI.
Ovi nestrpljivi stavovi ne samo da ne donose plodove vec svugdje u svijetu poistivjecuju islam sa terorom,bombama i upotrebom sile.
ova netolerantnost ,VODI KA RAZDVAJANJU RAZLICITIH ISKAMSKIH PARTIJA U ISLAMSKIM ZEMLJAMA I TIME KA SLABLJENJU ISLAMSKOG PREPORODA UOPSTE!!
Kulturni pad islamskog svijeta do i za vrijeme kolonizacije bio je prouzrikovan izmedzu ostalog i dominirajucom predstavom iz 16 stoljeca,DA JE SVE STO JE VRIJEDNO ZNANJA VEC POZNATO I DA SU PRECI ZBOG NJIHOVE VREMENSKE BLIZINE SA PEJGAMBEROM PRONASLI SVA RJESENJA ZA SVA VREMANA.
Takvim zatvaranjem vrata ka kreativnomtumacenju QURANAi SUNNE, ISKAMU JE ODUZET KURIOZITET,A ZEDZ ZA ZNANJEM JE PRESAHNULA,STO JE UPRAVO BILO TIPICNO ZA PRVO I SJAJNO VRIJEME ISLAMA.
ISLAM nije plemenska religija(kao mozaicka vjera u njenoj praksi)niti nova vjera!!vec jedna univerzalna religija.
QUR'AN jeste objavljen na arapskom jeziku;ipak Allah ne govori samo arapski jezik,tako reci kao maternji!!
BITI MUSLIMAN NE ZNACI DA SE MORA ZIVJETI KAO STO SE ARAPI ZIVJELI U 7 STOLJECU U HIDAZU!!Kao sto je formulisao seik MuhammadabduhIMA U EVROPI VISE ISLAMA BEZ MUSLIMANA I U ISLAMSKIM ZEMLJAMA PUNO MUSLIMANA BEZ ISLAMA!!!
Istorija islama je do danasnjeg dana ostala istorija despotije,sto protuvrijeci QURANUi SUNNI,SARIJA njegovana pravnim naukama,egzistira samo kao neki lijepi ideal!!KAO OGLEDALO PUNO PRIJEKORA PREMA RUZNOJ STVARNOSTI!!
Kao hriscanski klerici,vecina ulema se povinovalo samovoljnom ili PROSVJECENOM APSOLUTIZMU koji obiljezava islamsku historiju(U SVAKOM SLUCAJU NE SAMO ISLAMSKU)

Islam odbacuje zapadni materijalizam.Ali neki muslimani odbacuju citavu kulturu(zapadnu).Postoji jedan trend koji se narocito istice po tome sto odbacuje zapadnu tehnologiju,kao da postoji neka islamska tehnologija
AKO OVA ZALOSNA TEDENCIJA POTRAJE,PORASTI CE OVISNOST ISLAMSKE PRIVREDE I NAUKE OD ZAPADNIH INOVACIJA.NAD OVOM KULTURNOM KONOLIZACIJOM NE VRIJEDI PLAKATI.
POMOGLO BIH KAD BI ISLAMSKI INTELEKTUALCI PRIONILI KA INOVATIVNOM I KREATIVNOM IZUCAVANJU

Extremne forme zabranjivanja u islamu!!!
Taj trend se provlaci kroz citavu islamsku historiju,i od jednog pravednog drustav se stavra jedno rigorozno,extremno-puritansko drustvo.SA TIME SE POCELO JOS U VRIJEME KARIDISITA I NASTAVLJAENO JE ZA VRIJEME IBADITA I ALMOHADA

OVAKO SE OD JEDNE TOLERANTNE,prirodne,za ljude oslobodzujuce religije,religije zlatne sredine i pravednosti -stvorila jedna mozaicna-prepredena pravna religija u kojoj je prije svega ZABRANJENO MNOSTVO STVARI!!
kad bi se islamski svijet okrenuo izvorima i pred ocima imao QUR'AN I SUNNU ne bi se moglo nista reci.ALI ,TAKVI REFORMISTICKI POKRETI,POD TIM PODRAZUMIJEVAJU POVRATAK KA IZVORIMA TRADICIONALNOG ISLAMA SREDNJEG DOBA(VIJEKA)KOJI JE U GORE SPOMENUTOM SMISLU VEC BIO UNAKAZEN JEDNOM HRPOM FATVI I KOMENTARA.TO JE POVEZANO SA JEDNOM TAKVOM NADMENOSCU DA SE NE SAMO NE-MUSLIMANI UPLASE OD TOGA!!!!

TESKO JE POVJEROVATI DA NAM JE ALLAH SVOJOM DOBROTOM POSLAO SVIJE POSLANIKE KAO IBRAHIMA,ISA I MUHAMEDA,SAMO ZATO DA BI SE DESNOM NOGOM ULAZILO U DZAMIJEDA BI SAMO SIWAKOM CISTILI ZUBE,OBAVEZNO NOSILI BRADU ITD...
ipak se stice utisak da je danas vecina ljudi u takozvanom fundamentalistickom krugu islamskog svijeta fasciniran samo tom VANJSKOM POJAVOM.UPRAVO SE MOZE PRIMJETITI JEDNA MARIGINALNA OPSESIJA.

NAROCITO SE STICE UTISAK DA SE PRI REISLAMIZACIJI DANASNJEG ISLAMSKOG SVIJETA RADI SKORO SAMO JEDNOZENAM PONOVNO USKRATITI PRAVA STO JE POSLJEDICA JEDNOG CITAVOG LANCABID AT HASSANATKOJI JE OTPOCEO JOS OD DOBA HALIFA UMARA -KOJI JE I SAM BIO INICIJATOR!!!
TO STAVRA JEDNU ATMOSFERU KOJA BI SE MOGLA NAZVATI OBRATNI SEKSIZAMJEDNA NETATIVNA PREDSTAVA O ZENI.
VISE OD POLOVINE COVIJECANSTVA CINE ZENE,PO QUR'ANU ZENE SU U SVIM VAZNIM ASPEKTIMA RAVNOPRAVNE MUSKARCIMA!
U PRVO VRIJEME ISLAMA ONE SU IGRALE KAPITALNU ULOGU U PRIKUPLJANJU MUSAFA(AISHA I HAFSA),BILE SU PODRSKA U BORBENIM AKCIJAMA,U DUHOVNOM ZIVOTU(UMM SALAMA.RABIA)KAO I PARTNERKE PEJGAMBERA,KOJI JE BIO PRIJATELJ ZENA.
KROZ QURAN OBJAVLJENO OSLOBOGENJE ZENE,ZNACILO JE NICTA MANJE NOGO KULTURNO -HISTORIJSKU REVOLUCIJU.NAZALOST U TOM RAZVOJU(SLICNA SITUACIJA U HRISCANSTVU PO PAULUSU)SE DOGODIO JEDAN PREKID I TO U DOBA HALIFA UMARA KOJI JE DOVEO DO TOGA DA SE ZENE ISKLJUCE IZ JAVNOG ZIVOTA,CAK BI SE MOGLO RECI ,BILE SU TRETITANE KAO GRADZANI DRUGOG REDA!!!
KAO KOSEKVENCA OVOG RAZVOJA KOJI NIJE U SKLADU SA SUNNOM,MUSLIMANKE IZ MNOGIH ISLAMSKIH ZEMALJA DJELUJU NAZAPADNOG POSMATRACA KAO MARGINIZIRANE I MUMIFICIRANE.ZA TO SU ODGOVORNA EKSTREMNA ,EKSTEZIVNA TUMACENJA AJETA U KOJIMA SE GOVORI O HIDSCHABU I PREKRIVANJU ZENA.

NAZALOST U SKLADU SA TIM PUNO JE MUSLIMANA KOJI SE CAK I DANAS ZAKLINU MACO-KULTUROM I KULTOM LJUBOMORE.ZATVORI OCI PRED TIM ZNACILO BI SAMO SEBE PREVARITI.

UmpaUmpa
18.07.2007., 16:02
Da, treba ih zato istjerati iz domova, oteti im naftu, pobiti ili protjerati duboko u pustinju....

Crtice, ti imaš neko teško duhovno stanje, tvoja mržnja prema islamu je zaista patološka... ne znam kako izdržiš kad ostaneš sama sa sobom. Ali znam da ti nije lako.

Ajmo rezimirat.
Crtica: sramota je za svijet da igdje postoji takav inistitucionalizirani sovinizam
FMN: ti mrzis islam i hoces oteti naftu

zakljucak: institucionalizirani sovinizam = islam i oni koji mrze institucionalizirani sovinizam hoce oteti naftu.

Nadasve zanimljivo, jer bas i ja to tvrdim. Treba oteti naftu, kako ti nasilni sovinisti, fundamentalisti i rasisti ne bi imali ekonomsko oruzje za provedbu njihovih suludih planova. Bolje je tu naftu iskoristit, ali ako ne moze, onda ju treba unistit. Ali, to ne treba, prema tvrdnjama FMN, saudija ima jos 2 godine nafte, a prema tvrdnjama strucnjaka, iran jos mozda 7. Dakle, jos malo pa vise nece bit arapske nafte za oteti, nego samo pijesak i kamile, kao u dobrom starom 6. stoljecu.

crtica
18.07.2007., 16:03
Eto, iz usta tvog brata po vjeri...pa jel i on islamofob? Ili samo razmišlja dalje od nosa. :)

forget-me-not
18.07.2007., 16:12
Ne samo što te čitanje zeza, nego i logika, pa se u temu o položaju žena u islamu trpa i Bush, rat u Iraku, a naravno sve garnirano "islamofobijama" nas koji primjećuju očito: nemate argumenata ni božjih, ni ljudskih za nečovječno postupanje prema ženama.

Nisi pročitao onaj moj post, od jednog muslimana, napisanog prije par godina o situaciji u islamu. Probaj. Možda ti barem malo dopre do mozga da se uvijek polazi od sebe, kad se želi doista situacija spoznati.

Naše ponašanje prema ženama je ok.

Ako nije ok, onda će to naše žene reći, a ne ti.

Mi ih smatramo dovoljno pametnim, čak bi i tebi savjetovali da se malo educiraš kod njih.

Tvoje mišljenje (niti nekih forumaša koje ciiraš) nama nije značajno jer te smatramo osobom čije mišljenje nema vrijednost.

Uostalom, je tebe ni u što ne ubjedjujem...ti si ta koja ubjedjuje mene...

Ja tebi ne savjetujem da svoj brak organiziraš ovako ili onako...baš me briga. Samo ti kažem da uzalud misonariš i pokušavaš popljuvat Islam u svakom, ama baš svakom svom upisu.

Pa tko te nije više upoznao Crtice, dosadna si više....bar promjeni repertoar.

crtica
18.07.2007., 16:26
Naše ponašanje prema ženama je ok.

Ako nije ok, onda će to naše žene reći, a ne ti.

Mi ih smatramo dovoljno pametnim, čak bi i tebi savjetovali da se malo educiraš kod njih.

Tvoje mišljenje (niti nekih forumaša koje ciiraš) nama nije značajno jer te smatramo osobom čije mišljenje nema vrijednost.

Uostalom, je tebe ni u što ne ubjedjujem...ti si ta koja ubjedjuje mene...

Ja tebi ne savjetujem da svoj brak organiziraš ovako ili onako...baš me briga. Samo ti kažem da uzalud misonariš i pokušavaš popljuvat Islam u svakom, ama baš svakom svom upisu.

Pa tko te nije više upoznao Crtice, dosadna si više....bar promjeni repertoar.

I opet se preskače činjenica kako ne misle samo ovako o položaju žena u islamu, tamo neka crtica i Nemruth, već i musliman Ezan.

Zašto uporno izbjegavaš odgovoriti na njegovu snimku stanja u islamu, koja se u potpunosti slaže, barem u dijelu položaja žena, sa stavovima svih kritičara s ovog topića? :)

Prestani ulagati energiju u blaćenje kritičara, već se očituj o njegovoj kritici. Eto, on je isto musliman, a misli isto što i mi koji smo drugih vjera ili nismo vjernici uopće. Kako je to moguće? :)

Nemruth Dagi
19.07.2007., 07:40
[QUOTE]Nemruth, tko se bori za tebe i tvoju dobrobit? Prabaka, baka, mama? Ne! Sve su one živjele u datim okolnostima i okruženjima; uzmimo da su si sve pokušale olakšati život najbolje što su znale; i uzmimo da su sve radile sa najboljom namjerom. Pa hoćeš li ti nastaviti naprijed, ili ćeš dići sve četri u zrak i reći: tako je to oduvijek bilo, ja tu ne mogu ništa promijeniti, takva mi je karma, sudbina....tko zna što će mi se dogoditi povučem li vraga za rogove?

arna u pravu si ali samo djelomično...ako šutimo znači da prihvaćamo svoje stanje. Da se žene nisu borile danas ne bi imali ono što imamo ma kako to nekima izgleda po nas uvredljivo:flop:
Ali problem nije samo u borbi problem je u nama samima.

A i lakše je naći krivca u drugima, okolnostima, tradicijama, nego biti odgovoran sam prema sebi, sam učiniti izbor, donijeti odluku i snositi posljedice koje nisu nikakve kazne, već jednostavno rezultati vlastitih odluka.

Točno, no plemenski softver koji se nije mijenjao stoljećima teško se briše u jednoj generaciji. Usto žene odgajaju djecu i sa odgojem prenašaju taj virus po njih štetan. Vlastita odluka može biti dobra ako što vrijedi kad ti činiš mali broj sićušnu broj. Za pomaknut planinu treba više napora i vremena da se mijenja svijest ljudi.

Valjda tako i muslimanke imaju neki interes živjeti kako žive, jerbo inače bi našle načina da to promijene.

Imaju; sigurnost.
Sigurnost je dvostruki mač jedna oštrica brije po svim onim što bi te moglo uznemiriti i pomaknuti a sa druge strane ne daje ti prostor za samostalno djelovanje.

A ono što mene ovdje bode je, ne što su neku ženu linčovali, kamenovali, mučili, ubili, već što to ( neki ) muškarci prikazuju kao Božju volju i naum!
U drugoj religijskoj sredini muškarci to rade na drugačiji način, kod nas na drugačiji....

I vraćamo se na ono; religijska svijest ljudi tumači svijet na temeljima muškog viđenja stvarnosti-identifikacija sa spolom je po tome najbitnija, bez uplitaja ženske anime osim u činu rađanja-pa onda čak i neki muški "rađaju":p a zaboravljaju da je spol zemljska identifikacija a da naša duša nema spola.

A stvar je samo u osnovnoj dualnosti, odnosu žensko- muško, i svemu što iz toga proizlazi. Ali ne nužno na globalnoj razini, već unutar svakog od nas, jer svi smo u svojoj biti bezspolni, i žene i muškarci, samo što se držimo odabranih uloga s takvom slijepoćom i strasti, da smo izgubili kompas, pa nam se Smisao/ Suština/ Esencija/ Istina/ Bog, čini tako dalekim i nestvarnim, da čak uzimamo pravo tvrditi da gadosti koje se rade- rade se u Božje ime i po njegovoj volji.

:top: ovo razmišljanje je dobiveno procesom oduhovljenja a ne sa religioznošću i sve dok religija govori u ljudima a ne naše oduhovljenje ništa se konkretno neće napraviti.

Ne znam da li kužiš što hoću reći.

Kužim.;)

Nemruth Dagi
19.07.2007., 07:53
[QUOTE]Daj mi samo neku poveznicu, na osnovu čega si ovo napisala?

Poveznica ti je da još skoro 24 sata nakon mojeg pitanja nisi smogao odgovor po kojem duhovnom zakonu se događa da neki postaju manje vrijedni.
Na odgovor očito ne moram čekati jer ga neću niti dobiti.

Mai tebi i crtici je taj mesni nastavak (btw nije mesni i nije NASTAVAK, koje žensko šovinističko prikazivanje nečega što je sastavni dio - nastavkom) samo na pameti.

Je, ne znam za crticu ali meni je svaki čas pred očima falusni svijet koji
se okreće po božjim zakonima..

Vas dvije izgleda muškarca samo kroz to gledate. Sudeći po opisima, na gledanju i završavate...

Završavamo...:cerek:

Ali, zašto si ti tako poludjela, što sam samo rekao da me tako pokušaš povrijediti? Čuj imam ginekomastične sise...:s :s :s

Budi miran ti ne znaš kako to izgleda kad stvarno poludim no otkad sam se maknula od mase vjernika.....ludilo me napustilo i sad sam mirna ko riječica...

forget-me-not
19.07.2007., 12:57
Je, ne znam za crticu ali meni je svaki čas pred očima falusni svijet koji se okreće po božjim zakonima..

O Penis Power možeš se educirati OVDJE (http://www.youtube.com/watch?v=Q4-nIP3LHXM), lijepa i pametna naša Alexis će ti sve objasniti...

Završavamo...:cerek:

Uh jesi ti asocijativna...
Imaju oni testovi u psihologiji (to je već tvoja oblast) kojim se čita podsvijest asociranjem raznih pojmova.
Nemruth, ti si stvarno vražak, ko da ti je 20...
Nisam mislio na "završavamo" (eh, ti bi odmah pa organizmirala) nego završavanje vaših aktivnosti glede "mesnih nastavaka" samo na priči. Izdaljine mislim.
Da je tako potvrdjuje mi tvoja "asocijativnost". Jer rabiti asocira na mišić, a gledati na meso.

Budi miran ti ne znaš kako to izgleda kad stvarno poludim no otkad sam se maknula od mase vjernika.....ludilo me napustilo i sad sam mirna ko riječica...

Vidim. Napustilo te ludilo, a spopala mizandrija...Stigla te kazna jer stalno huliš....:D

Nemruth Dagi
19.07.2007., 13:18
[QUOTE]O Penis Power možeš se educirati OVDJE (http://www.youtube.com/watch?v=Q4-nIP3LHXM), lijepa i pametna naša Alexis će ti sve objasniti...

što znam znam a što o tome ne znam ne zanima me pogotovo da na to potrošim 9 minuta života...

Nemruth, ti si stvarno vražak, ko da ti je 20...

22 bez glave:rofl:

Nisam mislio na "završavamo" (eh, ti bi odmah pa organizmirala) nego završavanje vaših aktivnosti glede "mesnih nastavaka" samo na priči. Izdaljine mislim.

što ja znam na što ti misliš kad "završavaš" na riječima???

Da je tako potvrdjuje mi tvoja "asocijativnost". Jer rabiti asocira na mišić, a gledati na meso.

a što bi sa mouse pad?

Vidim. Napustilo te ludilo, a spopala mizandrija...Stigla te kazna jer stalno huliš....:D

To se stručno kaže "mizomizoginija corectiva" a tvoja kazna tek stiže.

forget-me-not
19.07.2007., 13:54
22 bez glave:rofl:

Ajoj:eek: , opsjednuta si!!! :E Treba ti istjerati zlo i utjerati dobro...Možda nagovoriš Umpača da skrati...

što ja znam na što ti misliš kad "završavaš" na riječima???

Kako se ono kaže, ono sa milo i snilo?

a što bi sa mouse pad?

A litle mouse je mišić, a muscle je ono što si zaboravila kako to gordo zvuči.

To se stručno kaže "mizomizoginija corectiva" a tvoja kazna tek stiže.

Ah, kad ću već jednom biti star
da me više ne muči ona stvar...

Stiže znam. :kava:

UmpaUmpa
19.07.2007., 14:16
Ajoj:eek: , opsjednuta si!!! :E Treba ti istjerati zlo i utjerati dobro...Možda nagovoriš Umpača da skrati...
Pa skratio sam. Vec za 40cm. Ali ostalo je, ilhamdulilah, dosta.

Ovo je vec negdje peti tvoj post o mojoj kiti. Ovo vec postaje zabrinjavajuce.

forget-me-not
19.07.2007., 14:47
Pa skratio sam. Vec za 40cm. Ali ostalo je, ilhamdulilah, dosta.

Ovo je vec negdje peti tvoj post o mojoj kiti. Ovo vec postaje zabrinjavajuce.

Pa za dobrim se konjem vazda prašina diže.

Da si dobar stalno nam napominješ, a ovo drugo samo je po sebi jasno.

Pretvorio si sam sebe u sex simbol, svako malo pa se hvališ centimetrima.

Jasul svi rabini tak obdareni ili samo ti?

UmpaUmpa
19.07.2007., 15:26
Pa za dobrim se konjem vazda prašina diže.

Da si dobar stalno nam napominješ, a ovo drugo samo je po sebi jasno.

Pretvorio si sam sebe u sex simbol, svako malo pa se hvališ centimetrima.

Jasul svi rabini tak obdareni ili samo ti?

Alah zna najbolje :cerek:

moshus
19.07.2007., 16:25
Pa gdje ste koke :kiss:

znam da opet dolazim poput padobranca, ajde barem sam naucila kako da saljem poruke. Evo mene vratih se iz bijelog svijeta, sta cu kad volim da putujem.. Pa to sam ja vasa Hrvatica, zena sa mora.
Gdje mi je protagora, taman smo se fino pocele druzit. Tako to uvijek biva na pocetku.. rat medju zenama
Dajte pomozite mi, ovaj zapad me nastoji pod svaku cijenu poglupiti..
Nemojte mi dopustit da zaboravim svoj materinji jezik, iako sam na dobrom putu.. Nadam se da mi necete zamjerit sto sam primila Canadsko drzavljanstvo.. Kako stvari stoje ovih dana, izgleda da cu i trece da dobijem..
drzava mi sredjuje, sta cu kad im trebam. Jel vidite kako me vole :D

Ma nema ti okom, oni skokom .. nemojte mi sta zamjeriti, biti namrgodjene.
Sve zene su fine kad se smiju, ali ono iskreno.. sta nije tako

Zivot mi se naglavacke promijenio otkad predjoh na Islam :s
sta cu.. nisam ja to birala, jednostavno bivah odabranom i postadoh
zenom svoga vremena. Kad biste znale kakva je to LJUBAV i sta se sve dobiva sve ovo sto imate poslale bi u mp3 ( da ne govorim nepristojne rijeci ) pa da vam se onda sprzi pravi cd koji svira NON STOP, a vi samo plesete
ovdje se kaze What goes around comes around.. duboke su ovo rijeci

Stvarno mi fali price na hrvatskom, sta cu kad ovdje nemam s kim da pricam
sve neki monstrumi od ljudi, vi ste ipak nasa evropska elita. Eto, juce me amer pita ( covjek sa 2 univ.diplome ) imamo li mi dovod vode po kucama, odnosno kako se snabdjevamo misleci da su nam poput njih te kanalizacione cijevi spojene. eto, objasnih mu kakvo je nase cvoriste, a on pao na guzu ..
sta cete covjek koji nikad nije mrdnuo izvan svoje zabite drzavice ( u kojoj se ljudi zene sa konjima, ozbiljno svojim ocima vidjeh i te certifikate.. naravno sistem im to omogucio! ) pomislio da smo mi pali sa marsa i jos se cudi kako mi sve to znamo.. :D

Na brzinu proletih zadnjih par stranica i vidim da nesto pricate o zapadu.. pojma vi nemate sta zapad daje i zeli da uradi od ljudi.. sve je to smisljeno, sistematski planirano da nekazem cije je to maslo. Necu ulazit u politiku.. prije 9 god kad sam dolazila na ovaj forum manje vise tamo sam bila i kad god bi koju pametnu stvar rekla samo su me banirali, a meni falilo price.. ko i sad
pa bolje sprijecit nego lijecit ;)
Iole pametno celjade ce shvatit o cemu pricam.

A mi.. zene u Islamu jednostavno volimo Boga. Kako smo eto, takve kakve jesmo ( opcenito zene ) imamo potrebu da budemo voljene.. A najljepse je tu ljubav pokazati i siriti upravo u svojoj kuci.. prema svome muzu, djeci, roditeljima.. zato je i cilj svake muslimanke da bude poslusna prema muzu, jer ako je ona fina i miroljubiva zauzvrat ce dobiti troduplo vise. Tesko je vama to mozda shvatiti.. nismo svi toliko produhovljeni pa da osjetimo tu dubinu.
A kako muskarac u Islamu takodje ima potrebu za Bogom mozda cak i vise od zene onda on postaje prema svojim ukucanima pa i sire poput meda.. ljekovit

eto, najbanalnije receno za vas zene koje tezite postat intelektualke sa zdravim i briznim pogledima na svijet. Otrovano maslo koje se zestoko ubacuje u hranu ( propaganda putem vitamina "modernom svijetu" i naravno "naprednom" ) sa vremenom pocne da gusi covjeka i on se buni, koprca nepoznavajuci djelovanje tih famoznih vitamina..

Islam se ZIVI jer DJELUJE.. dobro, svugdje ima iznimnih slucajeva.. samo znajte da oni nemaju ni I od Islama. Povezani su i nastali od onog masla pa covjeku dodje muka.. kao kad pojedemo nesto trulo

Zasto se Islam napada :confused: zato sto ga se ne razumije, sto znaci da doista morate biti odabrani pa da vam oci progledaju ono sto drugi ne vide.

Eto vam moje koke, i da.. i nas ima svakakvih..mislim muslimana.. neki manje, neki vise vole Boga.. razmislite o izrazu " Pay back "

nekad je bilo popularno, ne znam dal se to jos koristi:
O zemljo Indijo sto radjas trolejbuse :rofl: ili jos bolja
Stani koko da ti vidim oko :D

Eto vam drage moje dame.. sto nocu setaju same

Hej, nemojte se ljutiti na mene, mozda vam mogu jednog dana biti od koristi
Ozbiljno.. ako zelite doci ovamo, sta god vam treba javite se dok jos imam veza po ovom divnom zapadu;)

Uzivajte i disite punim plucima.. voli vas vasa multinacionalna muslimanka :D

moshus
19.07.2007., 16:36
cim je kakva brzina, brzopoteznost, tu je i brzopletost, a gdje se brzo plete-tu igla ubada u srce...:cerek:

kolega svaka cast :s doista ste sarmantni.. da probamo dalje

POGODAK iglenog metka siri se po CIJELOM SVEMIRU brzopletno ubadajuci u pravu rupu :eek: :D

Derviš
19.07.2007., 16:36
Pa gdje ste koke :kiss:

znam da opet dolazim poput padobranca, ajde barem sam naucila kako da saljem poruke. Evo mene vratih se iz bijelog svijeta, sta cu kad volim da putujem.. Pa to sam ja vasa Hrvatica, zena sa mora.
Gdje mi je protagora, taman smo se fino pocele druzit. Tako to uvijek biva na pocetku.. rat medju zenama
Nemojte mi dopustit da zaboravim svoj materinji jezik, iako sam na dobrom putu.. Nadam se da mi necete zamjerit sto sam primila Canadsko drzavljanstvo.. Kako stvari stoje ovih dana, izgleda da cu i trece da dobijem..

Ma nema ti okom, oni skokom .. nemojte mi sta zamjeriti, biti namrgodjene.
Sve zene su fine kad se smiju, ali ono iskreno.. sta nije tako

zenom svoga vremena. Kad biste znale kakva je to LJUBAV i sta se sve dobiva sve ovo sto imate poslale bi u mp3 ( da ne govorim nepristojne rijeci ) pa da vam se onda sprzi pravi cd koji svira NON STOP, a vi samo plesete

Stvarno mi fali price na hrvatskom, sta cu kad ovdje nemam s kim da pricam
sve neki monstrumi od ljudi, vi ste ipak nasa evropska elita. Eto, juce me amer pita ( covjek sa 2 univ.diplome ) imamo li mi dovod vode po kucama, odnosno kako se snabdjevamo misleci da su nam poput njih te kanalizacione cijevi spojene. eto, objasnih mu kakvo je nase cvoriste, a on pao na guzu ..
sta cete covjek koji nikad nije mrdnuo izvan svoje zabite drzavice ( u kojoj se ljudi zene sa konjima, ozbiljno svojim ocima vidjeh i te certifikate.. naravno sistem im to omogucio! ) pomislio da smo mi pali sa marsa i jos se cudi kako mi sve to znamo.. :D

Na brzinu proletih zadnjih par stranica i vidim da nesto pricate o zapadu.. pojma vi nemate sta zapad daje i zeli da uradi od ljudi.. sve je to smisljeno, sistematski planirano da nekazem cije je to maslo. Necu ulazit u politiku.. prije 9 god kad sam dolazila na ovaj forum manje vise tamo sam bila i kad god bi koju pametnu stvar rekla samo su me banirali, a meni falilo price.. ko i sad
Iole pametno celjade ce shvatit o cemu pricam.

A mi.. zene u Islamu jednostavno volimo Boga. Kako smo eto, takve kakve jesmo ( opcenito zene ) imamo potrebu da budemo voljene.. A najljepse je tu ljubav pokazati i siriti upravo u svojoj kuci.. prema svome muzu, djeci, roditeljima.. zato je i cilj svake muslimanke da bude poslusna prema muzu, jer ako je ona fina i miroljubiva zauzvrat ce dobiti troduplo vise. Tesko je vama to mozda shvatiti.. nismo svi toliko produhovljeni pa da osjetimo tu dubinu.
A kako muskarac u Islamu takodje ima potrebu za Bogom mozda cak i vise od zene onda on postaje prema svojim ukucanima pa i sire poput meda.. ljekovit

eto, najbanalnije receno za vas zene koje tezite postat intelektualke sa zdravim i briznim pogledima na svijet. Otrovano maslo koje se zestoko ubacuje u hranu ( propaganda putem vitamina "modernom svijetu" i naravno "naprednom" ) sa vremenom pocne da gusi covjeka i on se buni, koprca nepoznavajuci djelovanje tih famoznih vitamina..

Islam se ZIVI jer DJELUJE.. dobro, svugdje ima iznimnih slucajeva.. samo znajte da oni nemaju ni I od Islama. Povezani su i nastali od onog masla pa covjeku dodje muka.. kao kad pojedemo nesto trulo

Zasto se Islam napada :confused: zato sto ga se ne razumije, sto znaci da doista morate biti odabrani pa da vam oci progledaju ono sto drugi ne vide.

Eto vam moje koke, i da.. i nas ima svakakvih..mislim muslimana.. neki manje, neki vise vole Boga.. razmislite o izrazu " Pay back "

nekad je bilo popularno, ne znam dal se to jos koristi:
O zemljo Indijo sto radjas trolejbuse :rofl: ili jos bolja
Stani koko da ti vidim oko

Eto vam drage moje dame.. sto nocu setaju same

Hej, nemojte se ljutiti na mene, mozda vam mogu jednog dana biti od koristi
Ozbiljno.. ako zelite doci ovamo, sta god vam treba javite se dok jos imam veza po ovom divnom zapadu;)

Uzivajte i disite punim plucima.. voli vas vasa multinacionalna muslimanka :D

Ej vala mašallah, ljepotice multinacionalna.:top:

forget-me-not
19.07.2007., 16:39
Alah zna najbolje :cerek:

Prvi put da kažeš istinu.

Na tvoju nesreću u pogrešnom kontekstu. Katastrofalnom.

Ne volim učestvovati u Bogohuljenju pa te ostavljam u tvojoj zabludi.

crtica
19.07.2007., 17:58
Glavno da je tebi pročitati riječi subrata Ezana previše, za Ickea se ima vremena...baš krasno...jel to brat Ezan zaslužio, a puno je rekao u malo riječi, što je ovdje doista rijetkost kad se s vama razgovara: :)

NAROCITO SE STICE UTISAK DA SE PRI REISLAMIZACIJI DANASNJEG ISLAMSKOG SVIJETA RADI SKORO SAMO O JEDNOM - ZENAM PONOVNO USKRATITI PRAVA STO JE POSLJEDICA JEDNOG CITAVOG LANCA BID AT HASSANA, KOJI JE OTPOCEO JOS OD DOBA HALIFA UMARA, KOJI JE I SAM BIO INICIJATOR!!!

TO STVARA JEDNU ATMOSFERU KOJA BI SE MOGLA NAZVATI OBRATNI SEKSIZAM. JEDNA NEGATIVNA PREDSTAVA O ZENI.

VISE OD POLOVINE COVJECANSTVA CINE ZENE, PO QUR'ANU ZENE SU U SVIM VAZNIM ASPEKTIMA RAVNOPRAVNE MUSKARCIMA!

U PRVO VRIJEME ISLAMA ONE SU IGRALE KAPITALNU ULOGU U PRIKUPLJANJU MUSAFA (AISHA I HAFSA), BILE SU PODRSKA U BORBENIM AKCIJAMA, U DUHOVNOM ZIVOTU(UMM SALAMA.RABIA) KAO I PARTNERKE PEJGAMBERA, KOJI JE BIO PRIJATELJ ZENA.

KROZ QURAN OBJAVLJENO OSLOBODENJE ZENE,ZNACILO JE NISTA MANJE NOGO KULTURNO - HISTORIJSKU REVOLUCIJU. NAZALOST U TOM RAZVOJU(SLICNA SITUACIJA U HRISCANSTVU PO PAULUSU) SE DOGODIO JEDAN PREKID I TO U DOBA HALIFA UMARA KOJI JE DOVEO DO TOGA DA SE ZENE ISKLJUCE IZ JAVNOG ZIVOTA, CAK BI SE MOGLO RECI, BILE SU TRETITANE KAO GRADANI DRUGOG REDA!!!

KAO KONSEKVENCA OVOG RAZVOJA KOJI NIJE U SKLADU SA SUNNOM, MUSLIMANKE IZ MNOGIH ISLAMSKIH ZEMALJA DJELUJU NA ZAPADNOG POSMATRACA KAO MARGINIZIRANE I MUMIFICIRANE. ZA TO SU ODGOVORNA EKSTREMNA, EKSTEZIVNA TUMACENJA AJETA U KOJIMA SE GOVORI O HIDSCHABU I PREKRIVANJU ZENA.

NAZALOST U SKLADU SA TIM PUNO JE MUSLIMANA KOJI SE CAK I DANAS ZAKLINU MACO-KULTUROM I KULTOM LJUBOMORE.ZATVORI OCI PRED TIM ZNACILO BI SAMO SEBE PREVARITI.

moshus
19.07.2007., 18:23
Ej vala mašallah, ljepotice multinacionalna.:top:

Pa dje si Dervo kuco stara;) ajde kad me musko tako nazove.. u redu.. prihvacam jer ste realni, mnogo realniji od nas zena :D
od muskih ne bjezim, a zene trce za mnom.. sta ces neznas ko pije ko placa

Kakva je kod nas situacija? smijem li da dodjem ;)

Derviš
19.07.2007., 20:12
Pa dje si Dervo kuco stara;) ajde kad me musko tako nazove.. u redu.. prihvacam jer ste realni, mnogo realniji od nas zena :D
od muskih ne bjezim, a zene trce za mnom.. sta ces neznas ko pije ko placa

Kakva je kod nas situacija? smijem li da dodjem ;)

Ma smiješ, kako ne. Samo, ponesi taj lijepi hal sa sobom i ne boj se. ;)

moshus
20.07.2007., 19:02
Muslimanima selam ostalim vjernicima srdacan pozdrav :)

... ako ovako nastavim najvjerovatnije cu dobiti nadimak padobranac :D jer svako toliko upadam i skrecem ( donekle ) sa teme. Naime od malih nogu sam borac protiv zla i nepravde tako da i ovo javljanje za me ima smisla. Ljudima dobrih namjera zelim skrenut paznju na jednu stvar pa ko zeli nek cita ko nece ne mora.
Naime..tokom zadnjih stoljeca pogotovo od pojave vehabizma ime naseg voljenog Pejgambera Muhammeda savs (ne proroka kako ga zapadni svijet naziva) cesto se povezuje (dusa me boli sto cu ovo reci) sa pedofilijom. :flop:

Propaganda truje ljude LAZIMA pritom im namecuci donekle istinu (na sta se ljudi pale.. u ovom slucaju rijec je o god) i tako povezuju jednu od bolesti danasnjeg svijeta sa zadnjim Bozijim Poslanikom.
NAREDBA od Boga za doticni brak samo je jedna od mnooogobrojnih Allahovih mudrosti. Putem hazreti Aise vjera se ocuvala i sirila radi mnogobrojnih hadisa koje je prenijela i zato ju Islamski svijet voli i postuje. Muslimani ovo jako dobro znaju.. no MOLIM LIJEPO (barem na ovom forumu) da se PRESTANE sa iznosenjem lazi.
Dakle..radi se o NAREDBI, a osobe koje to ne zele prihvatiti.. pa imate i ostale podforume nije samo religija ( sport, teens, kucni ljubimci itd )

To je to sto sam imala za reci, no na vama je da vidimo velicinu i snagu vase VJERE, postivanja, ljudskosti, dostojanstva, prihvacanja itd ne ovog mog teksta vec naredbi koje smo dobili od Boga.

p.s. nezaboravimo da korak po korak "odlazimo" od Boga prilikom bilo kojeg "blacenja" i omalovazavanja svetosti na bilo koji nacin.. dobre duse kad nesto ne razumiju nastoje priupitati, a ne vrijedjati nepoznati "prostor"

p.s.s. izvinite na smetnji bilo koje vrste i koristenjem " " no, kako zadnji niz god nas jezik skoro da i ne upotrebljavam ( hvala na razumijevanju ) doista se nadam da cu pomalo korak po korak vratit se u " kondiciju " :)

p.s.s.s Divan je dan :cerek: .. uzivajmo u ljepoti koju nam je Bog dao

Dragan
20.07.2007., 22:02
...

Stvarno mi fali price na hrvatskom, sta cu kad ovdje nemam s kim da pricam sve neki monstrumi od ljudi, vi ste ipak nasa evropska elita. Eto, juce me amer pita ( covjek sa 2 univ.diplome ) imamo li mi dovod vode po kucama, odnosno kako se snabdjevamo misleci da su nam poput njih te kanalizacione cijevi spojene. eto, objasnih mu kakvo je nase cvoriste, a on pao na guzu .. sta cete covjek koji nikad nije mrdnuo izvan svoje zabite drzavice ( u kojoj se ljudi zene sa konjima, ozbiljno svojim ocima vidjeh i te certifikate.. naravno sistem im to omogucio! ) pomislio da smo mi pali sa marsa i jos se cudi kako mi sve to znamo.. :D

...
Uh, evo se pravo zabrinuh za tebe kad citam u kakvom okruzenju zivis pa rekoh da ti dam jedan jednostavan i efikasan savet.
Spakuj svoje stvari sto prije, vrati to prokleto Kanadsko drzavljanstvo i spasavaj zivu glavu od tih monstruma od ljudi, te se lepo vrati na more (moze i neko jugoistocnije, tamo gde je prava vera i gde bolje postuju zene).
Posle kada te zaglupe i kad se naviknes na njihov standard je kasno (znam po sebi).

moshus
20.07.2007., 22:32
Uh, evo se pravo zabrinuh za tebe kad citam u kakvom okruzenju zivis pa rekoh da ti dam jedan jednostavan i efikasan savet.
Spakuj svoje stvari sto prije, vrati to prokleto Kanadsko drzavljanstvo i spasavaj zivu glavu od tih monstruma od ljudi, te se lepo vrati na more (moze i neko jugoistocnije, tamo gde je prava vera i gde bolje postuju zene).
Posle kada te zaglupe i kad se naviknes na njihov standard je kasno (znam po sebi).

Dragane.. hvala ti na savjetima, mada ne vidim nikakve KORISTI.
Zasto smatras da je to prokleto drzavljanstvo? cuj.. od toga nikakve stete nemam vec obrnuto. Sa Hrv. putovnicom sam imala problema putovati po SVIJETU.. dok sa ovom prolazim gdje zelim. Koliko god da okruzenje MNOGO utice na svijest covjeka.. opet smatram da se ta glava treba spasavati od samoga sebe, a ne od bilo kog drugog. Gdje ima vjere tu ima itekako postovanja. Koliko ce covjek dopustit da neko ili nesto utice na njega, u ovom slucaju okolina ovisi o pojedincu.. Tako da..
I naravno da cu spakovati svoje stvari, daleko od toga da necu.. no to ce se desiti kad za to dodje vrijeme.. :) odgovorih ti dio po dio

Dragan
21.07.2007., 14:11
Dragane.. hvala ti na savjetima, mada ne vidim nikakve KORISTI.
...
I naravno da cu spakovati svoje stvari, daleko od toga da necu.. no to ce se desiti kad za to dodje vrijeme.. :) odgovorih ti dio po dio
Kako nikave koristi ?
Pa jednim potezom sledeci moj savet oslobodila bi se okruzenja tih monstruoznih ljudi, trulog kapitalizma koji samo izrabljuje ljude, sistema koji zaglupljuje i nadasve neprijatelja tvoje vere.
A i oni bi se mozda necega oslobodili.
Pa kad vec planiras spakovati kofere kad tad zar nije bolje sto prije. Zamisli da si vec sada okruzena ljudima svoje vere, sistemom koji te ne iskoristava i prosvetljuje, slobodom koju zena samo u Iranu moze imati.

Sta je spram toga neprijatnost posedovanja hrvatske putovnice ?
Vrati im kanadsku putovnicu, nek potplacuju nekog drugog njome.
Dokazi da si karakter i pljuni im u lice monstrumsko. Znas kako bi se zabezeknuli.

J-C
23.07.2007., 22:44
dobre su žene muslimanke, bolje nego ove naše.

moshus
23.07.2007., 23:12
Dragane.. lafcino.. javljam se uskoro:)
J-C takodje se tipkamo uskoro.:)

MOLIM MODERATORE da se ovaj post ne brise.. :eek:
ljudi se zele interesovati o mojim pogledima... mene kao muslimanke :cerek:
kako RADIM protiv kampanje " SUPPORT OUR TROOPS" ovih dana sam poodosta zauzeta i vodim neke svoje BITKE.. no javljam se da se doticnim
osobama izvinem..

Fina i kulturna sam osoba.. nemojte IZAZIVATI da VATRA iz mene potekne
( ovo je namjenjeno MODERATORIMA)

Nemruth Dagi
24.07.2007., 07:00
dobre su žene muslimanke, bolje nego ove naše.

Nisu ti naše dovoljno ponizne ili su ti pak preotvorene?:D

UmpaUmpa
27.07.2007., 00:53
Susjedi su sretni sto su tri sestre ubijene iz casti... "Razgovarale su sa muskarcima na ulici. Hodale su po cesti bez hidzaba. Sad smo ih se oslobodili." rekao je jedan susjed... Muhtar hamule Dzuha, iliti poglavica plemana Dzuha, kojem su pripadale sestre, je novinarima zaprijetio "da ne razgovaraju sa nikim drugim" o njima. Ubili su ih vlastiti rodjaci.

"They used to talk to boys in the street," the neighbor recalled. "They used to go without a headscarf. Now we're rid of them."

http://www.msnbc.msn.com/id/19982075/site/newsweek/page/0/

UmpaUmpa
06.08.2007., 10:17
Jordanski islamisti su kritizirali UNovu konferenciju za eliminaciju diskriminacije nad zenama kao "izrazito opasan dogovor", koji je "cionisticka zavjera protiv religije" sa svrhom "unistavanja muslimanske porodice". Povelja je usvojena 1979, i sad je odrzana zadnja konferencija o provedbi iste. Povelja zahtjeva jednake mogucnosti zenama u politickom i javnom zivotu, pravo da biraju i budu birane, jednak pristup obrazovanju, zdravstvu i zaposlenju.

To je cionisticka zavjera protiv muslimanske porodice. Ako su ta osnovna ljudska prava prijetnja muslimanskoj porodici, onda je muslimanska porodica nesto protiv cega treba raditi zavjere i razbucati ih kao sto su razbucani i drugi oblici robovlasnistva.

http://www.dailystar.com.lb/article.asp?edition_id=10&categ_id=2&article_id=84352

dushica
06.08.2007., 12:09

:bljak: :bljak: :bljak:
Ti ces da mi pricas kako je biti muslimanka. dodji u egipat da zivis, u iran, irak, afganistan... sedis u kanadi i lupetas takve gluposti... veze nemas o cemu pricas... pa ko te tera da zivis na tom groznom zapadu? uzas jedan. nije to draga moja islam sto cini da zivis dobro, to je zemlja u koju si zbrisala (i koja nije islamska republika) i u kojoj imas izbora 1000000 puta vise nego sto bi imala u bilo kojoj muslimanskoj. zato ostavi se tog baljezganja. i bogu se zahvaljuj sto te je doveo u zemlju ne-muslimana. a to sta se sve dobiva kada si muslimanka videsmo vec u bosni, palestini, iranu, iraku... ne trebas nam ti i tvoje lupetanje. jos jednom :bljak:

Vojnik Gorčin
06.08.2007., 12:17
a to sta se sve dobiva kada si muslimanka videsmo vec u bosni, palestini, iranu, iraku... ne trebas nam ti i tvoje lupetanje. jos jednom :bljak:

kao što jednom jedna dedo u Bosni reče:
"bolje je biti poprdljiv nego govorljiv!

btw, Dušice ne znam da li se sjećaš kako je uopće biti musliman u BiH.

Eno, u Srebrenici se dogodio gencid !

dushica
06.08.2007., 12:40
kao što jednom jedna dedo u Bosni reče:
"bolje je biti poprdljiv nego govorljiv!

btw, Dušice ne znam da li se sjećaš kako je uopće biti musliman u BiH.

Eno, u Srebrenici se dogodio gencid !
Pa to ti i govorim! nisam htela tebe licno da uvredim, al se ona brate stvarno izlupeta.

Vojnik Gorčin
06.08.2007., 15:05
ja te onda nisam dobro shvatio!

Malo mi zvuči neozbiljno porediti bilo koju mirnodopsku zemlju sa ratnim zonama. Dalje, nemoj da te opterećuju predrasude koje nam se stalno nameću o muslimanskim zemljama- nije to bas tako kako se čini!

zemlja koje je muslimanska i koja im sličan standard kao u EU ili USA je Malezija, a eno i Opra reče da je u Maleziji neuporedivo bolje biti žena nego u USA. a Egipat bi se možda mogao porediti sa recimo Vijetnamom.

A Bosne nigdje nema. onako mala zemlja a preko 160 ministarstava i plus tri predsjednika država i još dva entiteta oko 12 premijera uh, umalo ne zaboravih OHR koji je država u državi... al šta bi tako smo potpisali:zubo:

tutchckica
06.08.2007., 15:12
Dalje, nemoj da te opterećuju predrasude koje nam se stalno nameću o muslimanskim zemljama- nije to bas tako kako se čini!

:horor: :horor: :horor: :horor:

:no:
bježim odavde dok si nisam zaradila ban:trk:
:D

e moj "vojniče gorčine":rofl: :flop:

Vojnik Gorčin
06.08.2007., 20:57
samo ti! sve dok se biraju riječi nema opasnosti.

znaš ono govor mržnje i rasističko-nacionalističke izjave se po pravilu sankcionišu.:)

Einherjer
07.08.2007., 12:44
samo ti! sve dok se biraju riječi nema opasnosti.

znaš ono govor mržnje i rasističko-nacionalističke izjave se po pravilu sankcionišu.:)

S punim pravom. Samo neki vole smetnuti s uma da je seksizam takodjer obuhvacen definicijom govora mrznje.

UmpaUmpa
12.08.2007., 12:26
13-godisnja egipatska djevojcica je umrla kad su joj pokusali obrezat vaginu, kao sto to propagiraju hadisi.

http://www.news.com.au/story/0,23599,22228574-2,00.html?from=mostpop

Lenz
20.09.2007., 16:15
Nedavno se ponovo pojavilo par postova na ovu temu koje mi je bilo žao pobrisati. Pokušao sam uklopiti na drugi način, ali mi baš ije pasalo, pa otvaram još jednu u nizu ovih tema. Staru ne kanim dizati jer se zakopala u nešto potpuno nekonstruktivno.

Uglavnom, molim da ovaj put stvar održite na nivou.

Ego

Mislim da je potrebno u ovoj jednoj jako zaninmljivoj, a s druge srane jako složenoj temi, razgraničiti neke stvari...:)
U Europi, a i ostalom dijelu svijeta (najčešće neislamkog i sa demokratskim poredtkom) je dosta kasno došlo da su žene dobile pravo glasa, a s time su se počele praviti manje razlike između spolova.
I premda nema više, uvjetno rečeno mi, toliko izraženih razlika u našem društvu između žena i muškaraca, sada smo se pozvali pozvanim da na jedan način prodavamo iskustvo islamskim ženama.

Same razlge je moguće tražiti još od prapovijesnih vremena, ali je bitno za naglasiti da islamske države još uvijek nisu spremne niti voljne dati ženama bolji položaj. To u nama može izazvati očaj, ali treba sagledati i jednu kulturnu dimneziju cijele te situacije.
Naime, u islamskim državam žene su na to već od malena naučene i tako odgajane i ne bi bilo čudno da se same one usprotive, ako se neka strana miješa u njihove kulturološke odnose, samo zato jer se "civilizirani" svijet grozi od takvih postupaka nad ženama.

Pa ne bih se ni u svijetu ništa promjenilo, da upravo cjelokupne zajednice nisu bile spramne i voljne prihvatiti činjenicu da žene imaju jednaka prava kao muškarci. Možda će to jednog dana doći i u muslimanski svijet, a to tada je najbolja dok oni to ne odluče da promjene, takve teme pustiti na miru iz jednog banalnog razloga, a ima veoma važnu komponentu, a to je kultura.

dushica
20.09.2007., 16:45
Krive su zene. gledah skoro neki opasan dokumentarac o pakistanu i polozaju zena tamo. i danas, u 21. veku, zensku novorodjencad bacaju u smece, a zene, kada otkriju da trebaju roditi devojcice idu na ilegalni abortus samo da ne bi rodile zensko (teret porodici, osudjeno da zivi bez obrazovanja, treba se spremati miraz, a sama zena ne donosi novac u kucu...). i ko je sad ti kriv? muskarci? to sto zene kojih ima brojcano mnogo vise nego muskaraca i umesto da kazu: e sada je dosta! u 21. veku necu da dozvolim da ja, moja cerka i moja unuka zivimo k'o zivotinje, ona mirno posmatra kako joj muz uzima zensku bebu i baca na djubriste! pa ko je tu lud? isto su tako nekada davno zivele i zene na ovom podrucju pa im je jednog dana prekipelo, doslo je do revolucije, izborise se prvo za obrazovanje, a onda i za sve ostalo. to je mene najvise sokiralo. ravnodusnost zena, tipa, ja sam zensko, sta ja tu mogu... pa ako sama za sebe misli da je zivotinja, a ne ljudsko bice onda i ne zasluzuje bolji zivot...

Ego
20.09.2007., 17:17
Krive su zene. gledah skoro neki opasan dokumentarac o pakistanu i polozaju zena tamo. i danas, u 21. veku, zensku novorodjencad bacaju u smece, a zene, kada otkriju da trebaju roditi devojcice idu na ilegalni abortus samo da ne bi rodile zensko (teret porodici, osudjeno da zivi bez obrazovanja, treba se spremati miraz, a sama zena ne donosi novac u kucu...). i ko je sad ti kriv? muskarci? to sto zene kojih ima brojcano mnogo vise nego muskaraca i umesto da kazu: e sada je dosta! u 21. veku necu da dozvolim da ja, moja cerka i moja unuka zivimo k'o zivotinje, ona mirno posmatra kako joj muz uzima zensku bebu i baca na djubriste! pa ko je tu lud? isto su tako nekada davno zivele i zene na ovom podrucju pa im je jednog dana prekipelo, doslo je do revolucije, izborise se prvo za obrazovanje, a onda i za sve ostalo. to je mene najvise sokiralo. ravnodusnost zena, tipa, ja sam zensko, sta ja tu mogu... pa ako sama za sebe misli da je zivotinja, a ne ljudsko bice onda i ne zasluzuje bolji zivot...

Zbog ovog posta nisam temu stavio pod kljuć :top:

U neku ruku imaš pravo. Međutim, nije to baš lako. Te žene su od malena "programirane" da budu podožne, poslušne, uvjerene da su manje vrijedne, manje inteligentne. One koje se opiru programiranju završe s omčom oko vrata.

Potrebna je golema sila da bi se jednu toliko zastranjelu kulturu skrenulo na neku drugu stazu. Sila za koju je potrebna koherencija, složnost, odlučnost, zrelost ideje o promjeni, koja ne dolazi preko noći. Nisu ni kod nas žene samo tako rekle "od danas glasamo, idemo na posao...". Svakom radikalnom koraku predhodio je čitav niz malih, gotovo neprimjetnih koraka prema zrelosti, kako žena, tako i kulture u cijelosti. Bojim se da u kulturi koja svako skretanje od dogmatskog fundamentalističkog načina razmišljanja kažnjava smrću takva zrelost teško može doči dok se ne dogode temeljite promjene na drugim planovima.

sjena.
20.09.2007., 18:09
...budući da je tema closed...

Ego, ovo je u najmanju ruku licemjerno od tebe...Jesi li čitao teme koje se dotiču Islama na ovome forumu? Ako jesi (a budući da si moderator, barem si po dužnosti trebao), onda me čudi ovakvo tvoje zvonjenje...

Daleko od toga da na svijetu nema ovakvih stvari koje spominješ...da zaključimo s pedofilijom, monstruozno groznom...

No, svesti položaj žena u Islamu na njihovo uvjerenje da su manje vrijedne i manje inteligentne, zaista je krajnje bezobrazno, da ne kažem težu riječ...i omča...ma, zaista, prestrašno

Pa samo na ovom forumu pročitala sam toliko lijepih tekstova predivnih muslimanki, da bi se mnogi od nas mogli sakriti u najmanju rupu... Obrazovanih i duhovno bogatih.

I onda ovakve stvari pročitam... bljak

moshus
20.09.2007., 18:58
... pa gdje si sjena. ljepotice draga :kiss:
nemoj da se opterecujes stvarima koje ne zavise od tebe...
znas i sama da smo svi mi razliciti i u tome je nasa draz ali,
imaj na umu da "puku", "masi", ili ti "elementima" haha nikada ne mozes da ugodis jer njihova priroda je takva... "buntovnici" svoje vrste ;)
hej pa i oni moraju da zive jer Allah tako zeli i to je Njegova odluka...
reci cu ti samo da na ovom zapadu zive narodi i narodnosti iz cijeloga svijeta,
pa se tako moze "upoznati" i "osjetiti" raznolikost i ljepota vjernika i vjernica...
kod nas muslimanki, za razliku od ostalih vjernica postoji mnogo osobina, prvenstveno duhovnih koje nas podizu na veoma zavidan nivo...
po meni jedna od najdrazih koje mogu da "osjetim" kod muslimanki jeste cednost... ah, nije to samo obicna rijec... dubine su to :D
Islam je stil zivota, sama vjera je zivot... a to se itekako osjeti u ovom nasem
najdrazem mjesecu, a to je mjesec ramazana...
O Gospodaru svih svijetova Hvala Ti sto si me pocastio sa najvecim pocastima
a to je da zivim, radim, mislim i djelujem kao muslimanka koja ponosno hoda po ovoj zemlji...

sjena.
20.09.2007., 19:05
:grli: moshus

upravo zbog te različitosti... zaboli me ponekad

KObi
20.09.2007., 19:09

Ego, ovo je u najmanju ruku licemjerno od tebe...Jesi li čitao teme koje se dotiču Islama na ovome forumu? Ako jesi (a budući da si moderator, barem si po dužnosti trebao), onda me čudi ovakvo tvoje zvonjenje...

Daleko od toga da na svijetu nema ovakvih stvari koje spominješ...da zaključimo s pedofilijom, monstruozno groznom...

No, svesti položaj žena u Islamu na njihovo uvjerenje da su manje vrijedne i manje inteligentne, zaista je krajnje bezobrazno, da ne kažem težu riječ...i omča...ma, zaista, prestrašno

Pa samo na ovom forumu pročitala sam toliko lijepih tekstova predivnih muslimanki, da bi se mnogi od nas mogli sakriti u najmanju rupu... Obrazovanih i duhovno bogatih.

Potpis!!!

KObi
20.09.2007., 19:12
upravo zbog te različitosti... zaboli me ponekad
Ne znam, ja sam im davno rekao da naprave anketu medu muslimankama (koje praktikuju islam) pa da vide kakav je polozaj zene! Ali ipak, imaj na umu da je ovo privatan forum, "demokratija" se samo spominje (mada imam drugi stav sto se tice demokratije), a tesko primjenjuje! ;)

Ego
20.09.2007., 19:14
Grrr... imam problem s ovom temom... dajte mi malo vremena da razmislim kamo sve skupa smjestiti, pa ću onda reči pokoju u obranu svojih izjava.

Derviš
20.09.2007., 19:16
Grrr... imam problem s ovom temom... dajte mi malo vremena da razmislim kamo sve skupa smjestiti, pa ću onda reči pokoju u obranu svojih izjava.

Daje ti se vremena:raspa:

sjena.
20.09.2007., 19:17
Iskren si :)

Lijepo.

moshus
20.09.2007., 19:31
ma Ego ima problem sa Istinom pa mu treba vremena da se "skocka" :D
a vremena je sve manje i manje buduci da svi znamo kako sat kucka
tika-taka tika-taka tika-taka ;) :D

Scar
20.09.2007., 19:34
a kakvu reakciju ste ocekivali na obespravljenje milijuna zena?

da vam pljescemo?

da vam pomognemo?

trebate se sramit zbog toga! a vi ovdje prosvjedujete zbog kritiziranja opce prakse dehumanizacije zena.

bravo, mora da se ponostite samim sobom, divim vam se, obozavam tlo pod kojim hodate, ljubim ruke, gamad:flop:

Blaise
20.09.2007., 19:35
Ne, ne. Sigurna sam da će Ego spasiti dobre postove, onih oko kojih su se ljudi potrudili napisati ih. ;) :top:
Tema kakva je bila je vrlo maliciozna, oko slike koja je iz filma (!) jedne naturalizirane Nizozemke ako se dobro sjećam, dopustiti topic koji je Žena u Islamu vol. XXX je loše.
A tog topica nema već punih mjesec dana među aktivnima.

Razgovor o svemu i svačemu, kritika i pokuda, dapače. Samo, ipak je bolje to postaviti na zdravije temelje, zar ne?

Scar
20.09.2007., 19:43
nemozes imat ovakvu kritiku muslimanskih odnosa prema zenama a da hrpa muslimana ne skoci kako je ovo gadna tema koju treba zaobici jer vrijedja muslimanska ucenja.

e vasha ucenja vrijedjaju milijune zena.

deal with that.

satori
20.09.2007., 19:49
imam ja jedno pitanje.... s obzirom na prvobitno zatvaranje teme o diskriminaciji zena u islamu

kako to da je dozvoljeno pljuvati po budistima.. papi ...sai babi.. a protiv ovako necega (sto je fakat cinjenica) se ne smije nista reci

i onda je ovo delikatna tema... delikatna je jednako koliko i novi papa i njegove propovjedi...

Ego
20.09.2007., 19:57
Ispričavam se na pretumbavanju... odgovorim kasnije...

Derviš
20.09.2007., 20:04
Satori...

Ma nije uopće delikatna, barem ne za nas. Vaše reakcije izlaze iz okvira forumskih pravila ( najčešće ) i to je čini delikatnom.

Meni osobno je ovo najdraža tema.:top: Samo na ovu temu sam napisao oko 200 postova. Neće mi biti teško pisati još, samo, neka malo rasprava uhvati maha.
Do tada samo ovo - Položaj žene, ustvari dojam položaja žene u islamu, javlja se usljed imputiranja stanja unutar najzaostalijih zemalja ili krajeva u svijetu u kojima vrlo često vladaju plemenski običaji kojima je sam Islam, kao učenje, vrlo stran. I ja se zgražam nad takvim postupcima nad ženskom djecom. Ali se ne zgražam ,niti mi je čudno, kada je muškarac u obitelji kralj.

S tim da bi prioritet ipak trebalo dati muslimankama foruma, naspram našeg muškog dijela i pažljivo čitati njihove postove, po mogućnosti, između redova.

satori
20.09.2007., 20:09
dervis.. onda pitanje za tebe

nikad mi nije tocno bilo jasno na koji nacin se opravdava i objasnjava dominacija muskarca nad zenom

daj mi objasni malo po cemu se to vrednuje

sjena.
20.09.2007., 20:10
Ma nije uopće delikatna, barem ne za nas. Vaše reakcije izlaze iz okvira frumskih pravila ( najčešće ) i to je čini delikatnom.

Meni osobno je ovo najdraža tema.:top: Samo na ovu temu sam napisao oko 200 postova. neće mi biti teško pisati još, samo, neka malo rasprava uhvati maha.
Do tada samo ovo - Položaj žene, ustvari dojam položaja žene u islamu, javlja se usljed imputiranja stanja unutar najzaostalijih zemalja ili krajeva u svijetu u kojima vrlo često vladaju plemeski običaji kojima je sam Islam, kao učenje, vrlo stran. I ja se zgražam nad takvim postupcima nad ženskom djecom. Ali se ne zgražam ,niti mi je čudno, kada je muškarac u obitelji kralj.
Svaka žena to priželjkuje...bila muslimanka ili ne...a sretne su one koje to imaju.

A one koje nemaju, u nedostatku toga, pronalaze spas u feminizmu, ženskoj ravnopravnosti u odnosu na muškarce i štatijaznam šta sve ne.

Svaka koja kaže suprotno - nije iskrena prema sebi... a svi znamo koliko nismo iskreni...čast izuzecima!

satori
20.09.2007., 20:16
@sjena

hmmm... gle... ti mozes govoriti jedino u svoje ime

niti znas sto je u tudjem srcu.. jos manje u tudjem mozgu

sjena.
20.09.2007., 20:18
@sjena

hmmm... gle... ti mozes govoriti jedino u svoje ime

niti znas sto je u tudjem srcu.. jos manje u tudjem mozgu
žena ženu pozna... muškarac ženu ponekad upozna...

satori
20.09.2007., 20:19
ne.. zena zenu ne pozna.. svaki covjek je dusa za sebe.. ne poznas ljude s kojima zivis cijeli zivot.. neko ni sebe nikad ne upozna...

ali da bi govorila da znas kako razmislja i osjeca svaka zena.. pa morala bi biti bog u najmanju ruku....

Scar
20.09.2007., 20:20
žena ženu pozna... muškarac ženu ponekad upozna...

da, zeni treba samo muskarac i djeca za koju ce se brinut dok se super duper macho musko brine o "muskim stvarima"

indoktrinacija cini cuda:s :s :s :s

sjena.
20.09.2007., 20:23
da, zeni treba samo muskarac i djeca za koju ce se brinut dok se super duper macho musko brine o "muskim stvarima"

pogrešno shvaćen upis...al' skroz

blokirao si

sjena.
20.09.2007., 20:26
ne.. zena zenu ne pozna.. svaki covjek je dusa za sebe.. ne poznas ljude s kojima zivis cijeli zivot.. neko ni sebe nikad ne upozna...

ali da bi govorila da znas kako razmislja i osjeca svaka zena.. pa morala bi biti bog u najmanju ruku....
satori...ne bih se igrala Boga...govorim o proživljenom iskustvu, a nemam baš tako malo godina

satori
20.09.2007., 20:28
ajde objasni onda.. na osnovu cega mislis da su sve zene kao ti

nije li malo prepotentno misliti za sebe da si mjerilo svega

nisam ni ja klinka ali ne vidim u nekoj skorijoj buducnosti da bih mogla citati ljudima misli

Derviš
20.09.2007., 20:29
dervis.. onda pitanje za tebe

nikad mi nije tocno bilo jasno na koji nacin se opravdava i objasnjava dominacija muskarca nad zenom

daj mi objasni malo po cemu se to vrednuje

Opravdava je ženina želja da bude vođena i zaštićena. Žena traži zaštitu radi potomstva i baveći se djecom, ona nema dovoljno vremena da sudjeluje aktivno u kreiranju svih ostalih životnih segmenata. Za tu je zadaću prirodno nadarena, kako fizički, tako i emotivno/mentalno. To je iskonsko. To ni jedan zakon ne može promijeniti. Muškarac koji mijenja pelene, dovodi u opasnost da ukaka svoju muževnu bit.:top:

Scar
20.09.2007., 20:30
Opravdava je ženina želja da bude vođena i zaštićena. Žena traži zaštitu radi potomstva i baveći se djecom, ona nema dovoljno vremena da sudjeluje aktivno u kreiranju svih ostalih životnih segmenata. Za tu je zadaću prirodno nadarena, kako fizički, tako i emotivno/mentalno. To je iskonsko. To ni jedan zakon ne može promijeniti. Muškarac koji mijenja pelene, dovodi u opasnost da ukaka svoju muževnu bit.:top:

Q.E.D.:kava:

moshus
20.09.2007., 20:31
wow ljudi dajte si malo oduska, pa putujte po svijetu jer i to je veliki vid
ucenja, dobivanja saznanja... pustite sta netko drugi "kaze" ... nastojte da
vidite "vasim ocima"... naravno, treba i "suzivot" da bi se moglo reci ponesto...
iako cijeli svoj zivot zivim u katolickoj i zidovskoj sredini, dakle nemuslimanskim
zemljama itekako sam i na taj nacin uspila da "spoznam miris Islama" :cerek:
Ljubav vam je to... kad vas jednom "pukne" ma nema vise nazad, samo napred

satori
20.09.2007., 20:31
u da.. nedaj boze da se THE MUSKARAC spusti na taj nivo da ide mjenjat pelene.. to je ipak posao za zenu... ona jadna bolje od toga ni ne moze sa svojim mozgom

evo ja sam zena i ne osjecam da me netko treba braniti i stititi.. jos manje voditi kroz zivot... imam mozak.. imam ruke i noge.. znam raditi.. nije mi nista tesko... sama preuzimam odgovornost za svoj zivot i svoje odluke.. ne cekam da ih netko donese umjesto mene.. nisam biljka...

sjena.
20.09.2007., 20:33
ajde objasni onda.. na osnovu cega mislis da su sve zene kao ti

nije li malo prepotentno misliti za sebe da si mjerilo svega
Božemesačuvaj da to mislim... žena, duboko u sebi, traži zaštitnika...i sretna je kada naiđe na takvog muškarca... isto tako znam da neće svaka to priznati

Pa, pročitaj malo, pa i po forumu, kako djevojke, žene, govore o muškarcima...slabići, njonjavi, vrtim ga oko malog prsta, nema svoje ja, da barem jedanput lupi šakom o stol...

Zaštitnik! To je poanta.

Derviš
20.09.2007., 20:36
Dalje, muškarac i žena su jedno biće. Kao jedno, nema potrebe da se dupliraju u poslovima i zadacima. Bolje je da se visoko profiliraju u onome što im najbolje leži. Svi znamo šta ženi najbolje leži.
Također znamo, šta muškarcu najbolje leži.

Onaj koji ovu jednostavnu teoriju treba povesti u realizaciju je ljudski um.

satori
20.09.2007., 20:38
a sta to muskarcu najbolje lezi ... u okvirima danasnjeg vremena

ispada da se u fanaticnim obiteljima odgajaju maltene debili.. zene koje su gljive i treba im netko govoriti sto da misle .. i muskarci koji su nesposobni sami zivjeti.. valjda bi umrli od gladi da im zena ne skuha i ne metne na stol

nekako vise cijenim sposobne i neovisne ljude

Derviš
20.09.2007., 20:39
Eto još malo nedostaje da pređete granicu normalne ljudske komunikacije,pa se onda pitate zašto je ova tema delikatna.

Što se mene tiče, sve pet:top: Ionako mi šteka tipovnica. Jedva uspijem napisati nekoliko rečenica.:kava:

Scar
20.09.2007., 20:40

kaj nisi znala, dehumanizacija zena, i stvaranje drustva u kojem su mucho macho budale na vrhu.

sjena.
20.09.2007., 20:44

ispada da se u fanaticnim obiteljima odgajaju maltene debili.. zene koje su gljive i treba im netko govoriti sto da misle .. i muskarci koji su nesposobni sami zivjeti.. valjda bi umrli od gladi da im zena ne skuha i ne metne na stol

nekako vise cijenim sposobne i neovisne ljude
Dobro je Derviš predvidio...ja sam naivno mislila da imaš zaista PITANJE... dok nisi dodala ovaj drugi dio

Derviš
Q.E.D.:kava:

Samo ti "QuEadDaj".

Iskonskoj postavci suprotstavljena je indoktrinacija. Valjalo bi tu indoktr...malkice argumentirat.:zzz:

moshus
Sandokan je bio moja prva i prava ljubav i to u veoma mladim danima :cerek:
prvenstveno jer je bio vodja, dzentlmen (na svoj nacin), borac, junak , idol,
ideal ljepote i ljubavi, kapetan, ma pravi muskarac kakvog bi svaka zena
pozeljela da ima pored sebe... O Sandokan, Sandokan, Sandokan :cerek: :D

satori
sorry.. ali ako tebe vrijedjaju nasi zakljucci. zamisli onda kako tek nas vrijedja kad nas se svodi na inkubatore s programom za pranje i kuhanje

smjeskica
And here we go again...

u da.. nedaj boze da se THE MUSKARAC spusti na taj nivo da ide mjenjat pelene.. to je ipak posao za zenu... ona jadna bolje od toga ni ne moze sa svojim mozgom

Još mi se iftar sliježe pa ne pročitah ostale postove, ali ovaj mi zapeo za oko.

Ja sam iz muslimanske porodice a opet, gle čuda, sam bila djevojčica kojoj se cijelo vrijeme "ispirao mozak" da je za ženu možda i važnije obrazovanje nego za muškarca, moj otac je meni mijenjao pelene, moj otac je mene naučio čak i kuhati neka jela- i on definitivno jeste The Muškarac :cerek:
I ja kao žena u islamu se osjećam i više nego ugodno, prirodno- i što godine prolaze sve više i više.
A definitivno se ne uklapam u sliku podložne, šutljive, tihe, poslušne male ženice, kojoj treba snažna muška ruka da je vodi kroz život.
Niti me to pak čini manje muslimankom.
( ne da imam išta protiv snažne muške ruke :rofl: )

Nemojte da stereotipišete, Bog vam dao svako dobro...znate vi bolje od toga.

sjena.
20.09.2007., 20:46
And here we go again...

Još mi se iftar sliježe pa ne pročitah ostale postove, ali ovaj mi zapeo za oko.

Ja sam iz muslimanske porodice a opet, gle čuda, sam bila djevojčica kojoj se cijelo vrijeme "ispirao mozak" da je za ženu možda i važnije obrazovanje nego za muškarca, moj otac je meni mijenjao pelene, moj otac je mene naučio čak i kuhati neka jela- i on definitivno jeste The Muškarac :cerek:
I ja kao žena u islamu se osjećam i više nego ugodno, prirodno- i što godine prolaze sve više i više.
A definitivno se ne uklapam u sliku podložne, šutljive, tihe, poslušne male ženice, kojoj treba snažna muška ruka da je vodi kroz život.

Ah, pa ima Zaštitnika koji jako dobro kuhaju :cerek:

satori
20.09.2007., 20:47
nije mi jasno zasto mislite da je macho muskarac onaj koji se postavlja iznad zene.. pravi muskarac se nema potrebu postavljati iznad zene jer mu ego ne pada u nesvjest kad pomisli da nije gazda u kuci...

pravi muskarac je onaj koji zna svoju vrijednost i ne treba mu netko da puzi pred njim da bi se dobro osjecao

sjena.
20.09.2007., 20:48
nije mi jasno zasto mislite da je macho muskarac onaj koji se postavlja iznad zene.. pravi muskarac se nema potrebu postavljati iznad zene jer mu ego ne pada u nesvjest kad pomisli da nije gazda u kuci...

pravi muskarac je onaj koji zna svoju vrijednost i ne treba mu netko da puzi pred njim da bi se dobro osjecao
...i ti shvati, nakon svega ovoga, da trebaš puzati...e, svašta

Scar
20.09.2007., 20:49

ja sam najbolji kuhar u dvije galaksije, ali ne hvala:D

smjeskica
20.09.2007., 20:49
nije mi jasno zasto mislite da je macho muskarac onaj koji se postavlja iznad zene..

Zašto misliš da misliMO?

sjena.
20.09.2007., 20:51
ja sam najbolji kuhar u dvije galaksije, ali ne hvala:D
nema šanse, Zaštitnik je bolji 100% :cerek:

satori
20.09.2007., 20:51
And here we go again...

( ne da imam išta protiv snažne muške ruke :rofl: )

sorry....moja greska je sto nisam navela kome odgovaram.. to je bio odgovor na ovo:

.............Muškarac koji mijenja pelene, dovodi u opasnost da ukaka svoju muževnu bit.............

naravno da znam da ima jako puno muslimanskih obitelji koje zive ovako kako si ti opisala... odrasla sam u vrijeme rata s jednom takvom obitelji i smatram muslimanku svojom sestrom.. zbog toga mi i smeta ovo trpanje u isti kos.. kao sve zene su iste.. sve muslimanke su iste.. i mi znamo sto je za njih sve dobro...

smjeskica
20.09.2007., 20:52

Ahhh, najljepša uspomena iz djetinjstva... babo slaže kadaif (jer mu je mamin "preblag", ne trnu zubi od agde dovoljno :D ) i objašnjava mi zakone termodinamike za kontrolni iz fizike :cerek: :cerek: :cerek:

Scar
20.09.2007., 20:54
nema šanse, Zaštitnik je bolji 100% :cerek:

i know ka-ra-te :clint: :rofl:

sjena.
Ahhh, najljepša uspomena iz djetinjstva... babo slaže kadaif (jer mu je mamin "preblag", ne trnu zubi od agde dovoljno :D ) i objašnjava mi zakone termodinamike za kontrolni iz fizike :cerek: :cerek: :cerek:

:grli: :kiss:

smjeskica
.............Muškarac koji mijenja pelene, dovodi u opasnost da ukaka svoju muževnu bit.............

Kao što rekoh, ne pročitah sve postove...ali jadna je ta muževna bit koju može ukakati pelena vlastitog djeteta.

Šta tek reći za Poslanikov primjer koji je sam svoju odjeću zašivao da ne uznemirava svoju suprugu.
Generalizacije, generalizacije...

sjena.
20.09.2007., 20:55
i know ka-ra-te :clint: :rofl:
he knows tae-kwon-do :cerek: :cerek:

Scar
20.09.2007., 20:56
he knows tae-kwon-do :cerek: :cerek:

korean whimp:D

satori
20.09.2007., 20:57
ja znam judo pa ne mislim da moram braniti svog muskarca :)
moze se on i sam

Scar
20.09.2007., 20:59
moze se on i sam

jel se boji uchi mate?:zubo:

sjena.
20.09.2007., 21:02
Šta tek reći za Poslanikov primjer koji je sam svoju odjeću zašivao da ne uznemirava svoju suprugu.

Predivno... nisam ovo znala...

...a ima i Zaštitnika koji se zimi ujutro bude prije svoje kraljice, e da bi joj upalili grijanje... da joj bude toplo

moshus
20.09.2007., 21:02
kuca u kojoj je zena gazda veoma brzo moze da se srusi... znaci temelji nisu
nikako dobro napravljeni, fasade uvijek "na oko" izgledaju lijepo, mislim estetika
i tako te fore, dok interijer nema "ljepotu prostora" jer je doslo ( danasnje doba ) do totalne promjene i nacina poredka u obitelji... o glavnim i pomocnim
zidovima necemo da pricamo jer su sami po sebi suvisni:D jer Boze moj zena
hoce da bude "iznad" haha ma da sam musko rekla bi joj... samo "tamo" draga
mislim u posebnoj odaji... zvanoj spavaca soba, dobro moze i kuhinja:cerek:

sjena.
20.09.2007., 21:03
moze se on i sam
pa i treba sam ;)

satori
20.09.2007., 21:06
nikako dobro napravljeni, fasade uvijek "na oko" izgledaju lijepo, mislim estetika
i tako te fore, dok interijer nema "ljepotu prostora" jer je doslo ( danasnje doba ) do totalne promjene i nacina poredka u obitelji... o glavnim i pomocnim

a zasto bi zena bila gazda.. zasto bi itko bio gazda.. zar nije brak partnerstvo... i sve se radi zajednicki i dogovara se zajedno i donose se zajednicke odluke...

a za ovo omalovazavanje i slanje u kuhinju ("na njeno mjesto") bolje da sutim jer bih mogla svasta izgovoriti

smjeskica
20.09.2007., 21:07

U mojoj kući niko nije gazda...svako ima svoj resor djelovanja u kojem je uspješniji.
I onaj drugi je svjestan toga i ne natura svoju volju samo "gazdovanja" radi.
A hvala Bogu zidovi nam stoje sasvim dobro :)

satori
20.09.2007., 21:08
@moshus

ok. zakljucili ste dakle da se kuca u kojoj je zena gazda moze brzo srusiti....

mene zanima od kud vam ta ideja...

zar je zena debil pa ne moze sama zivjeti

a sto je sa zenama koje su same..... jel one poumiru bez da se netko za njih brine kad su tako bespomoce.... ili su samo manje vrijedne?

Scar
20.09.2007., 21:09
@moshus

ok. zakljucili ste dakle da se kuca u kojoj je zena gazda moze brzo srusiti....

mene zanima od kud vam ta ideja...

zar je zena debil pa ne moze sama zivjeti

a sto je sa zenama koje su same..... jel one poumiru bez da se netko za njih brine kad su tako bespomoce.... ili su samo manje vrijedne?

pa ocito nema pomoci indoktriniranim pojedincima, sto i sama vidis.

dushica
20.09.2007., 21:10
wow ljudi dajte si malo oduska, pa putujte po svijetu jer i to je veliki vid
ucenja, dobivanja saznanja... pustite sta netko drugi "kaze" ... nastojte da
vidite "vasim ocima"... naravno, treba i "suzivot" da bi se moglo reci ponesto...
iako cijeli svoj zivot zivim u katolickoj i zidovskoj sredini, dakle nemuslimanskim
zemljama itekako sam i na taj nacin uspila da "spoznam miris Islama" :cerek:
Ljubav vam je to... kad vas jednom "pukne" ma nema vise nazad, samo napred
Dobro, jesi li ti ikada zivela u muslimanskoj sredini, pod serijatom, da nam iz prve ruke kazes kakav je polozaj muslimanki u islamu pa da ti verujemo da znas o cemu govoris?

smjeskica
20.09.2007., 21:10
Btw...recimo hazreti Hatidža, je li prije udaje za Poslanika a.s. djelovala kao bespomoćna žena koja ne zna kako da se brine za sebe? :)

satori
20.09.2007., 21:11
pa ocito nema pomoci indoktriniranim pojedincima, sto i sama vidis.

pa ni ne pokusavam pomoci.. njihov zivot je njihov... njihova sreca je njihova odgovornost ...kao sto je i moj zivot i moja sreca moja odgovornost... a ne od mog muza

ja samo pokusavam shvatiti

moshus
20.09.2007., 21:11
kako zivim na zapadu, govorim sa "ovog aspekta" buduci da je ovdje tako...
mislim ipak je ovo "civilizovan divlji zapad" u kojem zena ima svu moc...
samo ju pogledajte "ruzno" automatski dobivate po dzepu :D

sjena.
20.09.2007., 21:12
Btw...recimo hazreti Hatidža, je li prije udaje za Poslanika a.s. djelovala kao bespomoćna žena koja ne zna kako da se brine za sebe? :)
Smješkice, hajde za nas koji ne znamo puno o tome, nešto napiši...meni bi puno značilo :)

dushica
20.09.2007., 21:17

evo ja sam zena i ne osjecam da me netko treba braniti i stititi.. jos manje voditi kroz zivot... imam mozak.. imam ruke i noge.. znam raditi.. nije mi nista tesko... sama preuzimam odgovornost za svoj zivot i svoje odluke.. ne cekam da ih netko donese umjesto mene.. nisam biljka...

Ne. sve si pogresno skuzila. ti takav zivot koji vodis, pod tom tvojom filozofijom "zenske nezavisnosti" u stvari ne zelis. lepo ti muslimanke kazu sta ti zapravo zelis i sta je tvoja prava zenska priroda, a ti uporno hoces protiv nje. ne, ti ne zelis nezavisnost, jednakost i slobodu da sama donosis odluke (ponavljati ovu recenicu 4*3 put na dan, ujutru, popodne i uvece).

sjena.
20.09.2007., 21:20
Ne. sve si pogresno skuzila. ti takav zivot koji vodis, pod tom tvojom filozofijom "zenske nezavisnosti" u stvari ne zelis. lepo ti muslimanke kazu sta ti zapravo zelis i sta je tvoja prava zenska priroda, a ti uporno hoces protiv nje. ne, ti ne zelis nezavisnost, jednakost i slobodu da sama donosis odluke (ponavljati ovu recenicu 4*3 put na dan, ujutru, popodne i uvece).
Ovo je primjer kako se mogu izokrenuti nečije riječi... hajde još jedanput pročitaj postove, hladne glave...

smjeskica
20.09.2007., 21:20
Smješkice, hajde za nas koji ne znamo puno o tome, nešto napiši...meni bi puno značilo :)

Pa ukratko govoreći hazreti Hatidža je bila, ono što bi danas nazvali- uspješna poslovna žena.
Uspješno se bavila trgovinom i slovila je, vjerovatno, za najutjecajniju i najugledniju ženu u Meki.
Bila je prije Poslanika a.s. dva puta udata, stekla prilično bogatstvo trgovinom i redovno je unajmljivala nekoga kome bi povjeravala transport robe karavanama, tako je jednom prilikom taj zadatak povjerila i Muhamedu a.s... i tako je počelo :)

moshus
20.09.2007., 21:22
satori... zivim sama, a nisam debil pogotovo ne bespomocna kako ti kazes...
pitanje je samo sta se "desava" sa svijescu te zene i njene uloge u ovome zivotu, na ovome svijetu... vecina mojih kolegica "samica" imaju psa, macku
i zive preko par desetljeca u "takvim vezama" samo iz razloga da nisu same...
sve one u dubini duse pate za the man al njihov problem je sto su isuvise
sebicne, drugim rijecima ja, ja i samo ja...

dushica
20.09.2007., 21:25
kako zivim na zapadu, govorim sa "ovog aspekta" buduci da je ovdje tako...
mislim ipak je ovo "civilizovan divlji zapad" u kojem zena ima svu moc...
samo ju pogledajte "ruzno" automatski dobivate po dzepu :D

Pa tebe nije sramota da "cucis" na zapadu i bulaznis na temu "zena u islamu"??!! ja ne znam ko ce tebe uopste shvatiti ozbiljno! ajte drage moje, spakujte se pa u Iran ili SA, ima muskaraca (onih pravih), necete biti same niti nezbrinute, pa za godinu dana nam se javite onda cete spoznati istinu o zeni u islamu i onda ce vas neko mozda shvatiti ozbiljno. i ja bih ko muslimanka u norveskoj ili engleskoj zivela bolje nego ko bosanka u bosni ili hriscanka u srbiji, ali sve to nema veze sa zivotom ni sa ovom temom. ja predlazem moderatoru da zakljuca i ovu temu s obzirom da nema niti jedne kompetentne osobe (muslimanke koja zivi pod serijatom) da nam kaze nesto pametno i realno o svemu ovome. prijatno.

sjena.
20.09.2007., 21:25
Pa ukratko govoreći hazreti Hatidža je bila, ono što bi danas nazvali- uspješna poslovna žena.
Uspješno se bavila trgovinom i slovila je, vjerovatno, za najutjecajniju i najugledniju ženu u Meki.
Bila je prije Poslanika a.s. dva puta udata, stekla prilično bogatstvo trgovinom i redovno je unajmljivala nekoga kome bi povjeravala transport robe karavanama, tako je jednom prilikom taj zadatak povjerila i Muhamedu a.s... i tako je počelo :)
Tnx :)
Sada si me navabila da i dalje tražim... a tragam li ga tragam... pronašla štošta, ali ima toga puuuuno :)

Derviš
20.09.2007., 21:26
sorry....moja greska je sto nisam navela kome odgovaram.. to je bio odgovor na ovo:

naravno da znam da ima jako puno muslimanskih obitelji koje zive ovako kako si ti opisala... odrasla sam u vrijeme rata s jednom takvom obitelji i smatram muslimanku svojom sestrom.. zbog toga mi i smeta ovo trpanje u isti kos.. kao sve zene su iste.. sve muslimanke su iste.. i mi znamo sto je za njih sve dobro...

Ni približno nismo svi isti, ali nam je jedno zajedničko. Volimo biti voljeni. Muškarčeva i ženina ljubav nije i nemože biti jednaka. Iz prostog razloga što muškarac voli ženu , a žena voli muškarca.

Žena se svojom pretjeranom emancipacijom udaljava od svoje ženske prirode i moju ljubav dovodi u pitanje. Vice verse.

satori
20.09.2007., 21:27
moshus

ni ti ni tvojih par prijateljica niste mjerilo za sve zene... ne sudite po sebi

to sto su one sebicne
to sto one venu za muskarcem to nije dokaz nicega

uostalom.... ja nemam nista protiv braka ni veze s muskarcem.. meni je to super... protiv toga nisam nista ni rekla

ali vjerovali ili ne.. postoje i veze u kojima su ljudi partneri.. u kojima nitko ne namece nista onom drugom.. veze u kojima se ljudi dovoljno postuju da nemaju potrebu jedno drugome biti "vladar" (kao sto je netko napisao)

zasto ste toliko iskljucivi i stavljate na jadan kraj cmrljave zene koje venu za muskarcem a istovremeno su presebicne za ikakvu vezu.. a s druge strane stavljate kakti "idealnu zenu" kojoj je mjesto u kuhinji

smjeskica
20.09.2007., 21:29
Tnx :)
Sada si me navabila da i dalje tražim... a tragam li ga tragam... pronašla štošta, ali ima toga puuuuno :)

Dobro je kada forum tome posluži- potakne te da se zaroviš u ćitabe i otkrivaš :)

sjena.
20.09.2007., 21:31
.. veze u kojima se ljudi dovoljno postuju da nemaju potrebu jedno drugome biti "vladar" (kao sto je netko napisao)

zasto ste toliko iskljucivi i stavljate na jadan kraj cmrljave zene koje venu za muskarcem a istovremeno su presebicne za ikakvu vezu.. a s druge strane stavljate kakti "idealnu zenu" kojoj je mjesto u kuhinji

ako ovo ide slučajno meni, napisala sam Zaštitnik, nikako vladar

a za ovu kuhinju, objasnila sam Scaru :cerek:

smjeskica
20.09.2007., 21:32
Pa tebe nije sramota da "cucis" na zapadu i bulaznis na temu "zena u islamu"??!! .

Praviš grešku u koracima.
Islam nije vezan za dimenziju prostora...ne znam za moshus, ali mene ne bi bilo sramota čučati na Aljasci i divaniti na temu žena u Islamu.
Islam je u meni, ma gdje ja bila.

sjena.
20.09.2007., 21:32
Dobro je kada forum tome posluži- potakne te da se zaroviš u ćitabe i otkrivaš :)
Baš tako...nekada samo jedna riječ potakne...i promijeni se svašta....ijuuuuuuu

satori
20.09.2007., 21:34
svoditi sebe na stroj za radjanje djece i kuhanje rucka je ogranicavanje sebe na najmanju mogucu mjeru... uskracivanje sebi svog potencijala..

recimo...uskracivanje sebi svog kreativnog izrazaja kroz neki posao

cemu stavljati takve granice sam na sebe.. taj dio ne mogu shvatiti nikako

nije li glavno ljudsko pravo i smisao da raste.. da se razvija.. da postane najbolja moguca verzija sebe... da iznenadi sam sebe svojim sposobnostima...

ogranicavanje zivota na kuhanje pranje i peglanje je po meni zlocin nad samim sobom..... ima toliko divnih stvari u zivotu.. toliko toga za vidjeti i nauciti.. toliko prekrasnih ljudi s kojima mozemo razgovarati i nesto nauciti....

sjedenje kod kuce i cekanje da muz dodje na rucak je po meni protracen zivot...

zar se ne moze sve to nekako uklopiti... zivjeti bogato (duhovno i iskustveno) a opet biti u vezi u kojoj osjecas svu ljubav, podrsku i prihvacanje ovog drugog

ja vjerujem da moze i moja je odluka da izaberem i zivim takav zivot

sjena.
20.09.2007., 21:35
Islam je u meni, ma gdje ja bila.
Eto, dushice, ovo je iskreni odgovor žene u Islamu...tako ga ja vidim.
Smješkice :kiss:

Derviš
20.09.2007., 21:37
Nedavno sam negdje pročitao nešto u stilu - Nama je danas puno više potrebnija žena majka, nego medicinska sestra.

satori
20.09.2007., 21:38
ako ovo ide slučajno meni, napisala sam Zaštitnik, nikako vladar
:cerek:

to je dervis napisao da je muskarac kralj u kuci

sjena.
20.09.2007., 21:39
to je dervis napisao da je muskarac kralj u kuci
kralj i kraljica....i princeze i prinčevi...što je tu loše?

satori
Nedavno sam negdje pročitao nešto u stilu - Nama je danas puno više potrebnija žena majka, nego medicinska sestra.

ako vise nema majki.. pa tko onda radja svu tu djecu...cudo jedno

smjeskica
Eto, dushice, ovo je iskreni odgovor žene u Islamu...tako ga ja vidim.
Smješkice :kiss:
:kiss:
( ih, što se seke vole :D )

Satori, ja bih se samo nadovezala- ne samo da je zločin nad samim sobom- no je i vjerski neopravdano.
Muslimanka ima vjersku dužnost da uči i da se unaprjeđuje.
Da bude najbolji mogući uzor i svojoj djeci, i od koristi svojoj okolini i svome umetu- a to može samo kroz učenje, rad, posvečenost onome korisnom za nju i zajednicu a sve u ime Boga i s tim nijetom.
(Uhhhh, zvučim kao na predizbornim kampanjama, strašno. :rofl: )

Derviš
20.09.2007., 21:41
ako vise nema majki.. pa tko onda radja svu tu djecu...cudo jedno

Traži fertilitete u Evropi po netu, pa mi javi rezultate.;)

satori
20.09.2007., 21:49
koliko sam ja cula... kod nas je natalitet u porastu

rodilista puna.... ili nije dovoljno to? treba svaka po 10 komada nastancati?

Derviš
20.09.2007., 21:52
Kao što rekoh, ne pročitah sve postove...ali jadna je ta muževna bit koju može ukakati pelena vlastitog djeteta.

Generalizacije, generalizacije...

Jednom sam vršio neke radove na jednoj kući. Domaćin me je usred ozbiljnog dogovora i mjerenja njegove kuće, napustio jer je morao djetetu promjeniti pelenu, a žena kod kuće zdrava i živa. Ja osto paf.:mad:

Znači, važnija je pelena, od doma u kojoj se mijenja ta pelena. Takva "partnerska" zajednica je na gubitku. Pobrkali su prioritete i raspodjelu poslova. Ženi se svidjela njegova ljubav prema djetetu pa je to debelo iskoristila i raznoraznim ženskim izgovorima odustala od ukakane rabote i svome mužu uvalila takav posao. Nije rijedak slučaj ni da naiđem na ženu sa kojom pregovaram i dogovaram, takvi poslovi najčešće završe sa mnoštvo izmjena i dopuna od prvotnog dogovora.

Derviš
20.09.2007., 21:53
koliko sam ja cula... kod nas je natalitet u porastu

rodilista puna.... ili nije dovoljno to? treba svaka po 10 komada nastancati?

Pa normalno kad Dervo živi u Hrvatskoj.:jumping:

satori
20.09.2007., 21:59
o bozeeee...

pa di ide taj svijet... sramota.. muskarac pa se bavi svojim djetetom.... grozno

Miss Marple
20.09.2007., 21:59
Zašto je manje muški dati prednost mijenjanju pelena u odnosu na mjerenje kuće?
Bar na par minuta?

sjena.
20.09.2007., 22:00
o bozeeee...

pa di ide taj svijet... sramota.. muskarac pa se bavi svojim djetetom.... grozno

Satori, nemoj tako...nitko ovdje nije rekao da se muškarac ne treba baviti svojim djetetom... daj malo olabavi

Derviš
20.09.2007., 22:04
o bozeeee...

Nek se on bavi, nemam ništa protiv, ali ne kada se od njega traži da bude muško. Moje poduzeće je direktno snosilo posljedice i gubitak radi jedne pelene. To znači direktno manje novca u državni proračun. To je naravno sitnica, ali implicira golemu stvar.

smjeskica
20.09.2007., 22:05
. Moje poduzeće je direktno snosilo posljedice i gubitak radi jedne pelene. .

Možda je onda do poduzeća :D

Ego
20.09.2007., 22:05

Da odgovorim sjeni na primjedbu.

Dakle, gle, Sjena. Mislim da Islam degradira ženu. Zašto to mislim? Zato jer joj nameče jednu ulogu u društvu kao pravilo. Oduzima joj pravo izbora da sama sebe definira. Ako ti želiš muškarca zaštitnika kojem ćeš kuhati i spremati dok on zarađuje za život, to je tvoj izbor u koji mi ne pada napamet miješati se.
Problem je što šerijat (koji islam zapovjeda svakom muslimanu) zabranjuje ženi (a i muškarcu) da svoju ulogu u društvu definira drugačije nego je zapisamo u pravilima koja u kontekstu današnjeg društva i nemaju baš smisla. OK, ima žena koje misle kao ti i žele ulogu kao ti. Međutim, ima i žena koje ju ne žele. Ima i muškaraca koje ne žele takvu ženu. Ja se recimo ne mogu zamisliti u vezi s nekim koga ne smatram intelektualno ravnopravnom jedinkom, čije mišljenje vrijedi jednako kao i moje. Takvo oduzimanje prava izbora i prisilno svođenje uloge jedne polovice ljudske vrste na generalizirani stereotip po meni je odlika nazadnog sustava.

A ovo što se tiće omče oko vrata, reci da se ne događa u tzv. islamskim zemljama.

smjeskica
20.09.2007., 22:07

Dakle, gle, Sjena. Mislim da Islam degradira ženu. Zašto to mislim? Zato jer joj nameče jednu ulogu u društvu kao pravilo.

Koja je to uloga?

Ego
20.09.2007., 22:13
Koja je to uloga?

Rađanje, kuhanje, spremanje, briga za djecu...

sjena.
20.09.2007., 22:14

Dakle, gle, Sjena. Mislim da Islam degradira ženu. Zašto to mislim? Zato jer joj nameče jednu ulogu u društvu kao pravilo. Oduzima joj pravo izbora da sama sebe definira. Ako ti želiš muškarca zaštitnika kojem ćeš kuhati i spremati dok on zarađuje za život, to je tvoj izbor u koji mi ne pada napamet miješati se.
Problem je što šerijat (koji islam zapovjeda svakom muslimanu) zabranjuje ženi (a i muškarcu) da svoju ulogu u društvu definira drugačije nego je zapisamo u pravilima koja u kontekstu današnjeg društva i nemaju baš smisla. OK, ima žena koje misle kao ti i žele ulogu kao ti. Međutim, ima i žena koje ju ne žele. Ima i muškaraca koje ne žele takvu ženu. Ja se recimo ne mogu zamisliti u vezi s nekim koga ne smatram intelektualno ravnopravnom jedinkom, čije mišljenje vrijedi jednako kao i moje. Takvo oduzimanje prava izbora i prisilno svođenje uloge jedne polovice ljudske vrste na generalizirani stereotip po meni je odlika nazadnog sustava.

A ovo što se tiće omče oko vrata, reci da se ne događa u tzv. islamskim zemljama.
Ego, jesi li pročitao sve upise na ovom topicu?
Ja i nisam rekla da se u nekim državama ne događaju ružne stvari. Naravno da se događaju. Ali, ne možeš tvrditi generalno.
Govoriš o generaliziranom stereotipu (što god to bilo), a prvi si stavio stereotip na sve žene u Islamu. Nije u redu. Svega ima svugdje, samo što se nešto ističe, a nešto ne. Pokušaj istaknuti onu drugu stranu - duhom bogate i obrazovane žene u Islamu, pa ćeš vidjeti što sve možeš pronaći.
U svakoj vjerskoj zajednici pronaći ćemo anomalije - i to je kakti normalno jer, eto, ljudi čine tu vjersku zajednicu, a znamo tko smo mi ljudi, ne? Ne bih sada išla u razradu tih anomalija, jer znam kamo će to odvesti. Svi smo ih svjesni i vidimo ih. Dovoljno. I previše.
I da ne duljim, fer si...

Miss Marple
20.09.2007., 22:15
Rađanje, kuhanje, spremanje, briga za djecu...

Dobro- tvoja mama je evidentno rodila :D , nisi umro ni od gladi, neko je i spremao a i brinuo za tebe.
Zašto misliš da kod muslimanske žene to nužno ima drugu formu?

Derviš
20.09.2007., 22:22
Možda je onda do poduzeća :D

Ma, prestrojit ćemo se mi brzo. Već vidim novu klauzulu u ugovoru.

Članak 2 stavak III - Građevinska operativa ne snosi posljedice nastale investitorovim naturalnim procesima. Iste se imaju nadoknaditi u visini i težini samog naturalnog procesa.:zubo:

satori
20.09.2007., 22:23
muskarac kojem je ispod casti promijeniti pelenu, skuhati rucak, speglati si kosulju... taj ne zasluzuje 10 minuta mog vremena a kamoli cijeli zivot samnom

najsmjesnije mi je sto se svi raznjeze na to sto je jedan tamo.. neznam.. zakrpao svoju kosulju.. prakticki je proglasen svecem..... oprostite.. ali meni je to najnormalnije moguce ponasanje... to nije za aplauz.. to je NORMALNO-.. tako je hrana brze gotova

meni je normalno da onaj koji dodje prije s posla skuha rucak.. meni je normalno da se jedne noci dize jedan za presvuc pelenu..druge noci drugi... tako se smanji neispavanost...

ali izgelda da fer plej i prakticnost nisu odlike religioznih ljudi

sjena.
20.09.2007., 22:29
najsmjesnije mi je sto se svi raznjeze na to sto je jedan tamo.. neznam.. zakrpao svoju kosulju.. prakticki je proglasen svecem..... oprostite.. ali meni je to najnormalnije moguce ponasanje... to nije za aplauz.. to je NORMALNO-.. tako je hrana brze gotova

raznjezila sam se na ovo:

....da ne uznemirava....

kako netko reče, različiti smo....

Ego
20.09.2007., 22:29
Dobro- tvoja mama je evidentno rodila :D , nisi umro ni od gladi, neko je i spremao a i brinuo za tebe.
Zašto misliš da kod muslimanske žene to nužno ima drugu formu?

Čuj... u mojoj obitelji je žena sama projektirala dvije kuće, zidala, kopala, do mirovine bila na visokom položaju u znanstvenoj zajednici, vodila računa o financijama čitave jedne zgrade, pregovarala s majstorima... i odgojila četvero djece.

Što je muškarac radio? Uglavnom isto to. Rame uz rame.

Derviš
20.09.2007., 22:30
muskarac kojem je ispod casti promijeniti pelenu, skuhati rucak, speglati si kosulju... taj ne zasluzuje 10 minuta mog vremena a kamoli cijeli zivot samnom

meni je normalno da onaj koji dodje prije s posla skuha rucak.. meni je normalno da se jedne noci dize jedan za presvuc pelenu..druge noci drugi... tako se smanji neispavanost...

ali izgelda da fer plej i prakticnost nisu odlike religioznih ljudi

Pelena je sinonim. Isto kao što je i ormar. Novi ormar valja odnijeti na sedmi kat, a ne radi lift...Tu nastupa muškarac, jer žena to nije u stanju. ( moliću bez primjera olimpijsklih prvakinja jer su one izuzetak ).

Shodno tome, muškarac nije u stanju da mijenja pelene jer je to pre nježan posao za njegove, od ormara izgrebane ruke.

Ego
20.09.2007., 22:33
Pelena je sinonim. Isto kao što je i ormar. Novi ormar valja odnijeti na sedmi kat, a ne radi lift...Tu nastupa muškarac, jer žena to nije u stanju. ( moliću bez primjera olimpijsklih prvakinja jer su one izuzetak ).

Shodno tome, muškarac nije u stanju da mijenja pelene jer je to pre nježan posao za njegove, od ormara izgrebane ruke.

Čuj... zato danas imamo dizalicu :D

Ili se nađe muškarac koji svojim finim rukama popravi lift i otpelja ženu na sedmi kat, dok se ovaj majmun muči ormarim ;)

smjeskica
20.09.2007., 22:36
Čuj... u mojoj obitelji je žena sama projektirala dvije kuće, zidala, kopala, do mirovine bila na visokom položaju u znanstvenoj zajednici, vodila računa o financijama čitave jedne zgrade, pregovarala s majstorima... i odgojila četvero djece.

Što je muškarac radio? Uglavnom isto to. Rame uz rame.
Ego, i moji roditelji su bili zaposleni i dijelili kućne poslove, za koje je ko imao više afiniteta i vremena u tom trenu.

I kada kažeš da islam nameće ulogu ženi, onako kako si je defiisao- ispadne kao da moja majka nije u islamu...a ona bi itekako imala na to šta reći :D

smjeskica
20.09.2007., 22:40
Opet- generalizacija, nemojte ljudi, živi bili :rofl:

Moj babo ima skoro dva metra, preko sto kilograma, profesor je prirodnih nauka (ako je obrazovanje bitno za spomenuti) i sasvim mi je solido znao zamijeniti pelenu, ako mama to nije u tom trenu bila u prilici...nisam se plaho žalila, kažu :D

sjena.
20.09.2007., 22:41
I kada kažeš da islam nameće ulogu ženi, onako kako si je defiisao- ispadne kao da moja majka nije u islamu...a ona bi itekako imala na to šta reći :D
he he, imala bi, jelda :D ehh, mi žene :rolleyes:

Ego
20.09.2007., 22:51
Ego, jesi li pročitao sve upise na ovom topicu?
Ja i nisam rekla da se u nekim državama ne događaju ružne stvari. Naravno da se događaju. Ali, ne možeš tvrditi generalno.
Govoriš o generaliziranom stereotipu (što god to bilo), a prvi si stavio stereotip na sve žene u Islamu. Nije u redu. Svega ima svugdje, samo što se nešto ističe, a nešto ne. Pokušaj istaknuti onu drugu stranu - duhom bogate i obrazovane žene u Islamu, pa ćeš vidjeti što sve možeš pronaći.
U svakoj vjerskoj zajednici pronaći ćemo anomalije - i to je kakti normalno jer, eto, ljudi čine tu vjersku zajednicu, a znamo tko smo mi ljudi, ne? Ne bih sada išla u razradu tih anomalija, jer znam kamo će to odvesti. Svi smo ih svjesni i vidimo ih. Dovoljno. I previše.
I da ne duljim, fer si...

Čuj... da se radi o iznimkama koje se događaju u nekim zadrtim selima, prihvatio bi tvoju kritiku, ali ovo je nešto što je prilično simptomatično za islam. Zapravo slučajevi obrazovanih žena na visokim pozicijama spadaju u iznimke.

smjeskica
20.09.2007., 22:54
... ali ovo je nešto što je prilično simptomatično za islam. .

Ja bih pak rekla da je simptomatično za mnoge muslimanske sredine.
Nije isto.

Ego
20.09.2007., 22:57
Opet- generalizacija, nemojte ljudi, živi bili :rofl:

Moj babo ima skoro dva metra, preko sto kilograma, profesor je prirodnih nauka (ako je obrazovanje bitno za spomenuti) i sasvim mi je solido znao zamijeniti pelenu, ako mama to nije u tom trenu bila u prilici...nisam se plaho žalila, kažu :D

Može sad jedno malo škakljivije pitanje... ne ulazeći u stvarne odnose u tvojoj obitelji... recimo teoretski da imaš brata. Jel' bi jednog dana naslijedila iza svojih roditelja polovicu imovine, ili bi tvoj brat dobio duplo koliko ti?

Ili recimo, jel' bi se tvoje svjedočenje vrjednovalo jednako kao svjedočenje tvog imaginarnog brata?

Ego
20.09.2007., 22:59
Ja bih pak rekla da je simptomatično za mnoge muslimanske sredine.
Nije isto.

Nije li simptomatično i za mnoge obitelji koje dosele u zapadne zemlje?

sjena.
20.09.2007., 23:02
Zaista od srca mislim, pa čak ću se drsko usuditi reći i - tvrdim, da Islam nije vjera koja propagira to što mu mnogi pripisuju. Stvar je nepoznavanja materije i pogrešnog tumačenja.

E, sad...svi smo mi ljudi, jelte, pa...svakome na njegovu dušu što će činiti, govoriti, tvrditi, misliti, tumačiti, graditi, dokazivati...

Dalje se ne usudim...

Derviš
20.09.2007., 23:08
Čuj... da se radi o iznimkama koje se događaju u nekim zadrtim selima, prihvatio bi tvoju kritiku, ali ovo je nešto što je prilično simptomatično za islam. Zapravo slučajevi obrazovanih žena na visokim pozicijama spadaju u iznimke.

Ovisi o društvu. U kojoj je razvojnoj fazi. Zaostalo društvo koje tek treba graditi infrastrukturu, recimo, akcenat će staviti na muškarčevu dominantnu ulogu. Žena će počekati sa svojim razvojem jer su u pitanju elementarni životni uvjeti.

Dok, recimo , u naprednim društvima, žena će se priključiti, rame u rame. I to nije problem.

Problem nastane kada u dokolici društvenog izgrađenog visokocivliziranog sistema, žena poželi da istupi jedan korak više od muškarca, jer ona to smije, ona to može, ona to želi, ona ima neiskorišteng potencijala, kreativnost koju mora izraziti za dobrobit društva...I tu se događa početak raspada društva jer žena ne poznaje granicu. Takva je njena priroda. :rolleyes:

smjeskica
20.09.2007., 23:10
Može sad jedno malo škakljivije pitanje... ne ulazeći u stvarne odnose u tvojoj obitelji... recimo teoretski da imaš brata. Jel' bi jednog dana naslijedila iza svojih roditelja polovicu imovine, ili bi tvoj brat dobio duplo koliko ti?

Ili recimo, jel' bi se tvoje svjedočenje vrjednovalo jednako kao svjedočenje tvog imaginarnog brata?

Nije škakljivo pitanje, čini mi se da sam u prijašnjim raspravama o položaju žena u islamu to i spominjala, imam brata i ja sam ta koja insistira da se podjela imovine izvrši po šerijatskim principima.

Sada posve druga tema...šerijatsko pravna ali...ima veze s tim da je ženin novac i imovina samo njen, muškarac ima striktnu dužnost da ulaže imovinu u porodicu dok je kod žene, ako se a to odluči, to vrjednovano kao sevap- dobro djelo.
Dale od te trećine imetka- sve je moje i samo ja raspolažem njime za svoje potrebe kako želim, bratove dvije trećine su njegove i njegove porodice, kako primarne tako i sekundarne- stoga je to posve iznivelirano i niko nije zakinut.

Što se svjedočenja tiče, da živimo u šerijatkom uređenju (jer u pravno uređenoj u kojoj ja živim, to nije moguće) da uz moje svjedočenje bi išlo svjedočenje još jedne žene.

Nije li simptomatično i za mnoge obitelji koje dosele u zapadne zemlje?

Vrlo je bitno iz kojih sredina se dosele.

Derviš
20.09.2007., 23:11
Zaista od srca mislim, pa čak ću se drsko usuditi reći i - tvrdim, da Islam nije vjera koja propagira to što mu mnogi pripisuju. Stvar je nepoznavanja materije i pogrešnog tumačenja.

E, sad...svi smo mi ljudi, jelte, pa...svakome na njegovu dušu što će činiti, govoriti, tvrditi, misliti, tumačiti, graditi, dokazivati...

Dalje se ne usudim...

Zašto se ne usudiš?

Piši slobodno.:)

Islam je prirodna vjera. Ko ima dublji i jasniji uvid u svoju prirodu, time je bliži Islamu.

sjena.
20.09.2007., 23:14
Zašto se ne usudiš?

Piši slobodno.:)

Islam je prirodna vjera. Ko ima dublji i jasniji uvid u svoju prirodu, time je bliži Islamu.
Pišem, Dervo :) ... ali ne na forumu ;)

Kad zabucam... da znam :)

Ego
20.09.2007., 23:17
Nije škakljivo pitanje, čini mi se da sam u prijašnjim raspravama o položaju žena u islamu to i spominjala, imam brata i ja sam ta koja insistira da se podjela imovine izvrši po šerijatskim principima.

Sada posve druga tema...šerijatsko pravna ali...ima veze s tim da je ženin novac i imovina samo njen, muškarac ima striktnu dužnost da ulaže imovinu u porodicu dok je kod žene, ako se a to odluči, to vrjednovano kao sevap- dobro djelo.
Dale od te trećine imetka- sve je moje i samo ja raspolažem njime za svoje potrebe kako želim, bratove dvije trećine su njegove i njegove porodice, kako primarne tako i sekundarne- stoga je to posve iznivelirano i niko nije zakinut.

Što se svjedočenja tiče, da živimo u šerijatkom uređenju (jer u pravno uređenoj u kojoj ja živim, to nije moguće) da uz moje svjedočenje bi išlo svjedočenje još jedne žene.

Ok... sad mi objasni, može li po šerijatu žena obnašati odgovornu društvenu funkciju (u kojoj će biti nadređena muškarcima... direktorica, urednica ili tako nešto)?

smjeskica
20.09.2007., 23:28
Ok... sad mi objasni, može li po šerijatu žena obnašati odgovornu društvenu funkciju (u kojoj će biti nadređena muškarcima... direktorica, urednica ili tako nešto)?

Inače ne koristim copy-paste metodu...ali pripišimo ovo večerašnjem umoru....

Politicka prava zena u islamu ukljucuju i ovlastenost da stupe u pakt sa ne-ratnicima u redovima ne-muslimanskih napadackih snaga. Kada je Poslanik (saws) dosao u Mekku, Umm Hani bint Abi Talib je pruzila zastitu nekim njenim rodjacima. Otisla je Poslaniku (saws) i zalila mu se da i usprkos obecanju o zastiti, njen brat Ali bin Abi Talib (r.a) zeli ubiti dvojicu od tih ljudi jer su bili poznati po zlostavljanju muslimana i borbi protiv njih. Poslanik (saws) joj je rekao:

“Mi pruzamo zastitu kome god si je ti ponudila i mi garantujemo sigurnost onima kojima si je ti garantovala”. Iz ovog mozemo zakljuciti da je Umm Hani bint Abi Talib izvrsila znacajnu politicku radnju pruzajuci azil ovim ljudima.
----------------

Prenosi se od Umar ibn al Khattab-a da je postavio al-Shifu, zenu iz njegovog naroda, kao trzisnog inspektora, koja je bila ovlastena da presudjuje u slucaju narusavanja javnog reda i mira.
----------------

Jedan od poznatih primjera za ovo je kada je jedna zena opomenula halifu Umar ibn al Khattab-a (ra) nakon njegove hutbe u dzamiji u kojoj je on utvrdio granicu u iznosu koji se daje za mehr. Kada je hutba zavrsena zena je ustala i upitala: "Ko si ti da postavljas granicu onome, cemu Allah swt i Njegov Poslanik saws nisu postavili granicu?“. Umar je shvatio da je pogrijesio i odgovorio je: "Zena je u pravu a Umar je u krivu“.
Ovo pokazuje u kojoj mjeri su zene tog vremena razumjevale serijat i kako se nisu bojale povesti raspravu u javnosti direktno sa halifom.

Zapamtimo da je Aiša r.a., žena Allahova Poslanika, sallallahu alejhi we sellem, bila među najvećim učenjacima, da je kćerka Kasanija, autora Hanefijskog djela el-Beda'iu-s-sanai'a, potpisivala i ovjeravala sve šerijatke odgovore koje bi njen babo izdao, nakon što bi sve to ona lično pregledala.
----------------

Sukejna, unuka Muhammedova, a.s. bila je istaknuta pjesnikinja. Žena Haruna er-Rašida važila je kao veliki dobrotvor. Vodovodom koji je izgradila iz vlastitih sredstava napojila je grad Božijeg Poslanika, Mekku. Kasnije, poslije nekoliko vijekova, adaptaciju ovog vodovoda izvršila je opet žena, Mehrema, kcerka sultana Sulejmana.
------------------

U halepu je djelovala Fatima, r.a. kao poznati muftija. Izdavala je cak i fetve.
------------------

Meni ne djeluje da su ove žene iz islamske historije ženi muslimanki ostavile u amanet mjesto u nekom ćošetu.

satori
20.09.2007., 23:31
kakve su to gluposti o tome da kad se tegli frizder da je to muski posao a kad se mjenjaju pelene onda mora zena....

koliko ja znam frizder se kupuje jednom u pet godina mozda a pelene se presvlace cijeli dan ...

gluposti.... glupavi izgovori u koje ne znam tko moze vjerovati

kad sam ja kupovala vesmasinu nosili smo je zajedno po stepenicama... jer jedno samo ne moze

kad se kuha nedjeljni rucak idemo zajedno na plac i kuhamo i spremamo i uzivamo u svakoj sekundi.. ne zato jer smo buntovni, ne zato jer nam je rekao netko da se tako mora... zato jer to tako zelimo

Derviš
20.09.2007., 23:37
kakve su to gluposti o tome da kad se tegli frizder da je to muski posao a kad se mjenjaju pelene onda mora zena....

koliko ja znam frizder se kupuje jednom u pet godina mozda a pelene se presvlace cijeli dan ...

gluposti.... glupavi izgovori u koje ne znam tko moze vjerovati

kad sam ja kupovala vesmasinu nosili smo je zajedno po stepenicama... jer jedno samo ne moze

kad se kuha nedjeljni rucak idemo zajedno na plac i kuhamo i spremamo i uzivamo u svakoj sekundi.. ne zato jer smo buntovni, ne zato jer nam je rekao netko da se tako mora... zato jer to tako zelimo

A jeste li zajedno dobili i porodiljni dopust?

satori
20.09.2007., 23:42
kakve veze ima to s ovim

Ego
20.09.2007., 23:42
E sad... je li to pravilo, ili rijetke povijesne iznimke? Ako je pravilo, kako se to slaže s onim da glas dviju žena vrijedi kao glasa jednog muškarca?

A što se tiće onoga sa nasljedstvom... maloprije si rekla su da tvoji roditelji dijelili kućne poslove i zajedno zarađivali. Je li tvoja majka novac koji je zaradia trošila samo na sebe?

Ego
20.09.2007., 23:44
A jeste li zajedno dobili i porodiljni dopust?

Koliko znam, danas i muškarci mogu dobiti porodiljni dopust...

smjeskica
20.09.2007., 23:56
E sad... je li to pravilo, ili rijetke povijesne iznimke? Ako je pravilo, kako se to slaže s onim da glas dviju žena vrijedi kao glasa jednog muškarca?
Jesu li takvi primjeri bili do prije stotinjak godina pravilo bilo gdje? Ili rijetke povjesne prilike.
Koje godine je u Švicarskoj žena dobila pravo glasa?

Ne slaže se ako polaziš od uređenja u kojem mi živimo kao uporednog etalona.
Ali ne možeš mjeriti svijet samo po onome što ti znaš o njemu. Mislim...možeš- ali zašto?

A što se tiće onoga sa nasljedstvom... maloprije si rekla su da tvoji roditelji dijelili kućne poslove i zajedno zarađivali. Je li tvoja majka novac koji je zaradia trošila samo na sebe?
Miješaš stvari- ženi nije dužnost da troši novac na porodicu, što ne znači da ona to neće ili ne može.
Ali plata moje mame je bila samo njena, dakle nije išla u neki zajednički budžet.
Ona je tim novcem pak učestvovala u porodičnom budžetu kako i kada je smatrala da je potrebno ili kako bi se porodica dogovorila.
Ali da je izabrala cjelokupan iznos uplatiti u dobrotvorne svrhe- otac ne bi imao vjersko pravo da zahtijeva da to ne uradi. Čak i da je imao upola manja primanja.

satori
21.09.2007., 00:03
da... u principu...sve se to svodi na neko teoretiziranje...

u teoriji zena nije potlacena.. u praksi je

u teoriji se zenu cijeni... u praksi se nju ne pita nista

u teoriji joj se divi sto moze roditi.... u praksi je se svede na inkubator

u teoriji je zasticena.. u praksi je gradjanin drugog reda.... ponegdje i korak do roba

satori
21.09.2007., 00:04
mene sad zanima sto muslimanke misle.. ali iskreno.. bez nastrebanih, politicki korektnih odgovora....

kako vi same sebi opravdavate to sto niste gospodarice svog zivota vec samo pijuni muskarca... mozete li stvarno ... ali iskreno reci da se zbog toga dobro osjecate

Derviš
21.09.2007., 00:06

u teoriji je zasticena.. u praksi je gradjanin drugog reda.... ponegdje i korak do roba

Vjerovali ili ne, to navedeno , sastavni je dio današnjeg zapadnog društva.

Vjerovali ili ne, Islam se bori protiv takvog licemjernog pristupa, odnosno realizacije.

smjeskica
21.09.2007., 00:08

Satori- ja nemam problem da priznam kako je to slučaj sa prevelikim brojem muslimanskih sredina.
No možeš li ti sa sigurnošću reći da da nesrazmjer teorije i prakse nije prisutan u bilo kojem uređenju?
Ja se i sada naježim kada sje sjetim onog slučaja od prije-godinu-dvije sa nekim hrvatskim sudijom koji je sexualno zlostavljanje one sportašice nazvao "rukovanjem".
Ne bih se željela pretvoriti u licemjera koji plače nad sudbinom afganistanske žene (koja jeste za plakanje, da se razumijemo) a pod nosom mi se dešava otimanje žena, prostitucija, potplačenost, diskriminacija na poslu, u obrazovnim institucijama...

mene sad zanima sto muslimanke misle.. ali iskreno.. bez nastrebanih, politicki korektnih odgovora....

kako vi same sebi opravdavate to sto niste gospodarice svog zivota vec samo pijuni muskarca... mozete li stvarno ... ali iskreno reci da se zbog toga dobro osjecate
Bez ikakve političke korektnosti- ne osjećam se tako.
I nekako ne volim kada mi objašnjavaju kako bih se to ja trebala osjećati- samo jer me tako percipiraju, znajući o meni samo moje vjersko opredjeljenje.
Ne osjećam se ni gospodaricom svog života- za mene je to samo Stvoritelj.

Ego
21.09.2007., 00:20
Jesu li takvi primjeri bili do prije stotinjak godina pravilo bilo gdje? Ili rijetke povjesne prilike.
Koje godine je u Švicarskoj žena dobila pravo glasa?

Ne slaže se ako polaziš od uređenja u kojem mi živimo kao uporednog etalona.
Ali ne možeš mjeriti svijet samo po onome što ti znaš o njemu. Mislim...možeš- ali zašto?

Ali ja ne govorim o tome što je bilo prije, nego što jest.

I nisi mi odgovorila na pitanje... kako žena može biti u društvenom životu ravnopravna muškarcu ako njeno svjedočenje vrijedi pola muškog? Kako može upravljati nečim, snositi odgovornost, potpisivati, sklapati ugovore...?

Miješaš stvari- ženi nije dužnost da troši novac na porodicu, što ne znači da ona to neće ili ne može.
Ali plata moje mame je bila samo njena, dakle nije išla u neki zajednički budžet.
Ona je tim novcem pak učestvovala u porodičnom budžetu kako i kada je smatrala da je potrebno ili kako bi se porodica dogovorila.
Ali da je izabrala cjelokupan iznos uplatiti u dobrotvorne svrhe- otac ne bi imao vjersko pravo da zahtijeva da to ne uradi. Čak i da je imao upola manja primanja.

Čuj, meni ovo ipak zvuči kao da šerijatski zakon a priori određuje dužnost muškarca da donosi doma lovu, a žene da "mijenja pelene". Kao što veliš, "ženi nije dužnost da troši novac na porodicu". Ako imamo sustav u kojem i muškarac i žena zaračuju, to je besmisleno...

Derviš
21.09.2007., 00:25
Brod bez kompasa (http://www.vjesnik.hr/html/2007/09/20/Clanak.asp?r=sta&c=1), a kad mu se pokaže smjer, onda mu taj smjer, najblaže moguće rečeno, nije zanimljiv, a ne zna da je zemlja okrugla i da će kad tad, vratiti se na polaznu točku. O dijeliću te točke, raspravlja se i na ovoj temi.

smjeskica
21.09.2007., 00:32
Ali ja ne govorim o tome što je bilo prije, nego što jest.
Da, i upoređuješ posve različite sredine.
Ako ćemo govoriti o oome što jeste sada- hajdemo govoriti recimo o pravu žena danas u Južnoj Americi. U Africi.

Znači kod poređenja pravimo dvije greške- poredimo obično različito razvijene sredine i uzimamo kao pozitivan primjer uređenje u kojem mi živimo ( ne kažem da nije, ali kažem da ne možemo očekivati da je svima naše uređenje nešto na šta se treba ugledati. Ma koliko to suludo moglo izgledati :D )

I nisi mi odgovorila na pitanje... kako žena može biti u društvenom životu ravnopravna muškarcu ako njeno svjedočenje vrijedi pola muškog? Kako može upravljati nečim, snositi odgovornost, potpisivati, sklapati ugovore...?
Uz još jedan ženski potpis, valjda...nemam pojma kako to praktično funkcioniše, život ne živim u većinsko muslimanskoj sredini ni u šerijatskom uređenju. Nisam ni stručnjak za šerijatsko-pravna pitanja, dijelim one informacije kojima raspolažem.
No vidjesmo iz historijskih primjera da može i snositi odgovornost i sklapati ugovore.

Čuj, meni ovo ipak zvuči kao da šerijatski zakon a priori određuje dužnost muškarca da donosi doma lovu, a žene da "mijenja pelene". Kao što veliš, "ženi nije dužnost da troši novac na porodicu". Ako imamo sustav u kojem i muškarac i žena zaračuju, to je besmisleno...
Meni pak zvuči kao da ženi ostavlja pravo izbora.
Neke žene ( a nećeš vjerovati nisu nužno ni muslimanke :) ) svjesno prave izbor da ostaju kući i posvete se kućanskim poslovima full time.
U takvim okolnostima mislim da je vrlo važno da žena samostalno raspolaže onom imovinom koja je njena.
Ne smatram takve žene manje vrijednima- dakle nemamo uvijek nužno sistem u kojem i muškarac i žena zarađuju.
Naše društvo pak nužnost takvog sistema skoro pa nameće.

satori
21.09.2007., 00:32
smjeskica...

mozda nisam bila jasna....
govorim o najboljem mogucem scenariju islamske obitelji... cak je i najbolja moguca verzija ono o cemu ja pricam

cini mi se da si ti odrasla u normalnoj obitelji... nisi u takvoj sredini ili tvoja obitelj nije toliko fanaticna....

ali ovo o cemu mi pricamo je ipak nesto drugo

ni u najboljoj mogucoj situaciji u islamu zena nema ista prava i ne smatra se jednako vrijedna...

to je ono sto je zastrasujuce... sama ta ideja da je zena nesto sto se razlicito vrednuje od muskarca... da njen glas vrijedi kao pola muskog.... da njena odluka vrijedi jedino i iskljucivo ako muskarac dozvoli ... gdje je tu sloboda

smjeskica
21.09.2007., 00:39
smjeskica...

mozda nisam bila jasna....
govorim o najboljem mogucem scenariju islamske obitelji... cak je i najbolja moguca verzija ono o cemu ja pricam

cini mi se da si ti odrasla u normalnoj obitelji... nisi u takvoj sredini ili tvoja obitelj nije toliko fanaticna....

ali ovo o cemu mi pricamo je ipak nesto drugo

ni u najboljoj mogucoj situaciji u islamu zena nema ista prava i ne smatra se jednako vrijedna...

to je ono sto je zastrasujuce... sama ta ideja da je zena nesto sto se razlicito vrednuje od muskarca... da njen glas vrijedi kao pola muskog.... da njena odluka vrijedi jedino i iskljucivo ako muskarac dozvoli ... gdje je tu sloboda
Razumijem o čemu govoriš- ali se ne slažem.
Jer stvari kao što su pravo, vrijednost, dužnost, obaveze, sloboda, se ne mogu gledati samo s naše tačke gledišta.
Ni samo s njihove tačke gledišta.

Imala sam priliku razgovarati s djevojkama koje su odrasle, školovale se i žive u onome što bi nazvale muslimanska sredina, i nećeš vjerovati ali one život kojim žive žene na našim prostorima ne smatraju slobodom.
Čak vrlo naprotiv.

Niko tu nije nužno u pravu ili u krivu- ali dopustimo da ono drugačije nije uvijek pogrešno.

satori
21.09.2007., 00:46
daj mi objasni... iz koje svemirske perspektive ti mozes opravdati da vrijedi tvoj glas kao pola muskog.. daj mi samo to reci

ne mogu naci apsolutno niceg pozitivnog u tome... niceg.... nista na svijetu ne moze to opravdati... jel crnac vrijedan kao pola bjelca? jel cigan vrijedi trecinu?

po cemu je ovo ista bolje od rasizma.... kad svodi covjeka na tijelo i oblik a ne na dusu

mislis li da je rasizam ispravan? mislis li da je vrijedjanje i vrednovanje covjeka po boji koze ili spolu u redu? sovinizam je ista stvar kao i rasizam samo sto je veca ciljana skupina... ( zena ipak ima vise nego bilo koje rase ili naroda)
mislis li da je vrednovanje muslimana na osnovu njihove vjere u redu? a mislis li da je vrednovanje zena od strane muslimana u redu? vrijedi li pola covjeka samo zato jer nema k****?

nista sto itko od vas kaze ne moze opravdati to..... to sto ste odgojene tako da mislite da je to u redu.. ne cini to i stvarno u redu

Derviš
21.09.2007., 00:55
Da se vratim na prethodno spomenuti događaj silovanja maloljetnice. Suvišno je bilo što reći ako samo pročitate rezultate istraživanja Centra za edukaciju, savjetovanja i istraživanja (www.cesi.hr).
Istraživanje je provedeno 2004 u srednjim školama u RH. U istraživanju je sudjelovalo 612 ispitanika/ica od toga 41% mladića i 59% djevojaka u dobi od 16 do 19 godina.
Sažetak rezultata
*
60% mladih ljudi izjavljuju da su doživjeli neki oblik nasilja u vezi.
*
43% mladih izjavljuje da su koristili neki oblik nasilnog ponašanja u vezi.
*
87% djevojaka i 57% mladića smatra da je nasilje u vezama ozbiljan problem.

Spolne / rodne uloge

*
57% mladića i 42% djevojaka smatra da su žene odgovorne za odgoj djece i obavljanje kućanskih poslova.
*
21% mladića i 3% djevojaka izjavljuje da se od djevojke očekuje da pristane na seks s dečkom koji je potrošio poprilično novca tijekom zajedničkog izlaska.
*
28% mladića i 8% djevojaka vjeruje da žene kada kažu NE misle DA.
*
51% mladića i 31% djevojaka smatra da žena treba paziti da ne izaziva muškarca.

Emocionalno nasilje

*
48% mladih doživjelo je da se njihov dečko/djevojka ponaša ljubomorno i posesivno.
*
17% mladih doživjelo je da njihov/a partner/ica traži od njih opravdanja za sve što rade, kamo idu i s kim se susreću.
*
17% mladih pristaju na nešto samo zato što im je neugodno ili ih je strah reći ne.

Fizičko nasilje

*
15% mladića i 4% djevojaka smatra da je prihvatljivo da dečko udari djevojku ako ga je ona prevarila.
*
26% mladića i 13% djevojaka ne smatra šamaranje nasilnim ponašanjem.
*
23% mladića i 7% djevojaka smatra da je za neke osobe dobro da ih partner/partnerica ponekad udari.

Seksualno nasilje

*
25% mladića i 12% djevojaka ne smatra prisiljavanje na seksualne odnose nasilnim ponašanjem.
*
Svaki četvrti mladić očekuje da djevojka pristane na seksualni odnos ako je tijekom zajedničkog izlaska potrošio dosta novca na nju.
*
6% mladića izjavljuje da prisiljava svoju partnericu na seksualni odnos.

Copy pejst sa ovog linka (http://fmsdppag.bloger.hr/post/nasilje-/.aspx) koji aludira , ne na to da je društvo zakazalo pri odgoju, kako to vole misliti većina, već su to normalni prirodni procesi unutar formiranja mladih ljudi. Ko je bliži iskonskom ako ne djeca. ?
Islam takve devijacije rješava tako da jasno razdvaja spolove i njihove dužnosti/obaveze, naročito kod mladih, dajući im punoljetnost pri polnom sazrijevanju.

smjeskica
21.09.2007., 00:59
daj mi objasni... iz koje svemirske perspektive ti mozes opravdati da vrijedi tvoj glas kao pola muskog.. daj mi samo to reci

ne mogu naci apsolutno niceg pozitivnog u tome... niceg.... nista na svijetu ne moze to opravdati... jel crnac vrijedan kao pola bjelca? jel cigan vrijedi trecinu?

po cemu je ovo ista bolje od rasizma.... kad svodi covjeka na tijelo i oblik a ne na dusu

Eh sad, ja se mogu polomiti pokušavajući približiti o takvim stvarima moje gledište- ali neću ništa postići jer je ono utemeljeno na vjerovanju.
Dakle prvo je došla vjera, a i iz toga ubjeđenje da je sve ono što je propisano-tu za naše dobro.
Tebi pak to u šta ja vjerujem ne znači ništa, i to je posve ok, i ja posve shvatam šta tebi nije jasno i šta te kao ženu buni.
Ali kada se ubjeđujemo s tako različitih pozicija vjera vs lični zakoni logike- uglavnom se svede na suvišne pokušaje :)

( da ti pokušam dočarati- mene niko ničim ne bi mogao uvjeriti u svrsishodnost svešteničkog celibata, ali mogu shvatiti da drugi ljudi ni sekunde ne sumnjaju u tu istu svrsishodnost- čisto vjere radi)

Ali ti pokušaj uzeti u obzir da žena koja je odrasla i živi u drugim uslovima- ni iz kakve svemirske perspektive ne može vidjeti ništa pozitivno u tome da je u našoj sredini posve normalno da kući ostavimo bebe od par mjeseci i vraćamo se na posao, da biramo karijeru iznad porodice, da neke žene biraju usvajati a ne rađati, da žena radi isti posao za manju platu, itd, isl...
I da, reaguju isto kao ti- "to što ste odgojene da mislite da je to u redu, ne čini to i stvarno u redu"
Pomirimo se s tim da imamo različite perspektive, pa bile one i svemirske :)

Derviš
21.09.2007., 01:00
Da se informiramo (http://www.cesi.hr/raspis.php?id=110) i o tome do kojeg je stupnja uspjela ženska emancipacija u RH.

Derviš
21.09.2007., 01:11

mislis li da je rasizam ispravan? mislis li da je vrijedjanje i vrednovanje covjeka po boji koze ili spolu u redu? sovinizam je ista stvar kao i rasizam samo sto je veca ciljana skupina... ( zena ipak ima vise nego bilo koje rase ili naroda)
mislis li da je vrednovanje muslimana na osnovu njihove vjere u redu? a mislis li da je vrednovanje zena od strane muslimana u redu? vrijedi li pola covjeka samo zato jer nema k****?

nista sto itko od vas kaze ne moze opravdati to..... to sto ste odgojene tako da mislite da je to u redu.. ne cini to i stvarno u redu

Di si ti otišla, kakvi rasizmi i šovinizmi?

Žena ima emotivno prednabijanje višestruko jače od muškarca. Ženin trenutni sud o nekoj vanrednoj i nesvakidašnjoj pojavi, vrlo često je pristran i neobjektivan , blizu explozivnog. Njen racio u takvim momentima mnogo češće nego kod muškarca je zamagljen emocijama. To je ne čini manje vrijednom u odnosu na muškarca niti glupavijom niti zaostalijom. Također muškarcu nedostaje potrebna doza emocija tako da je s druge strane muškarac zakinut. Ko je sad tu vrijedniji ako znamo da je čovjek kompleksna osoba sastavljena od emocija, razuma, duha, duše...

Navešću primjer iz jedne knjige.

Ženin svijet je emotivni svijet iz prostog razloga, kad dijete zaplače, ona skače prema njemu, radeći to instiktivno. Dočim kada muškarac čuje dječji plač, on razmišlja zašto ono sad plače i treba li možda nešto...Njegova roditeljska reakcija kasni čitavu epohu nad ženinom reakcijom. A dijete ne treba filozofe...

Takav ženin emotivni život se odvija unutar nje i poslije i prije majčinstva. Takvu emotivnu atomsku bombu valja smiriti pa pored nje na sudu biva druga žena da potvrdi njeno svjedočenje. Današnje evropske žene su dobrim dijelom izgubile vlastiti svijet emocija, pa se stoga s pravom bune protiv takve odredbe. S gubitkom emocija, otišao je i dobar dio potrebne ljubavi za djecu, pa nije ni čudo da imamo ovoliko nasilja u školama...

Uglavnom, takva odredba važi samo za Islamske žene. Možda ćete vi pomisliti da ste bolje žene od Islamskih žena i time priskrbiti dalekosežne negativne posljedice za cijelo društvo. Jer zakidate , prvo same sebe, zatim vašu djecu, zatim vaše muževe, za toplinu i nježnost o kojoj ovisi cjelokupni ljudski rod, točka.

Derviš
21.09.2007., 03:47
Aj još i ovo. Originalni citat mog prijašnjeg parafraziranja.

Muslimanka, žena neka se povrati svom prirodnom pozivu majke i odgajateljice. Naše održanje zavisit će i od čvrstine i čistoće našeg porodičnog života. Nama, kao i svima narodima, uvijek je više potrebno: žena, majki koje će odgajati čovjeka nego liječnica i učiteljica.

Nemruth Dagi
21.09.2007., 07:10
Da se informiramo (http://www.cesi.hr/raspis.php?id=110) i o tome do kojeg je stupnja uspjela ženska emancipacija u RH.

Opet...sad će nam eto dervo objasniti da je zapravo položaj žena najbolji u Islamu i to zbog njihovog vlastitog dobra...em ih se ne vidi-pa se ih niti ne čuje-pa se u javnosti niti ne osjete a što dovodi da smanjenja troška uzdržavanja istih i velike brige oko toga, glas im vrijedi kao pola muškog, život kao vrijednost jednog pileta spravljenog za roštilj, i zapravo sve njima ide u korist kad te

nema zvukovno...fizički...duhovno...nema kretanja....nema te nema Alijaaaaa:s

onda ti se ništa ne može dogoditi kao slavuj si u zlatnom kavezu ali ne smiješ pjevati da se kavez ne naljuti i ne polije te kiselinom, zamlati sjekirom, i grupno siljuju ako ti pramen kose pobjegne ispod zavjesa...

Odmah selim u te krajeve, zbog vlastitog dobra, još za Ramazana...

satori
21.09.2007., 09:01
kako ljudi ne mogu shvatiti da je i zlatni kavez isto kavez...

ptica koja je cijeli zivot u kavezu i otvoris joj vrata.. ostat ce sjediti unutra... ne zato sto je sretna u kavezu vec zato sto ne zna nista drugo

tigar rodjen u zoloskom vrtu nije sretan jer nije nikad bio na slobodi (kao sto to neku racionaliziraju) vec je tigar sveden na ukrasno krzno za gledanje prolaznika

i jos uvijek mi nitko nije objasnio po kojoj to logici je zena vrijedna manje od muskarca... (a ocito je da je, cim on umjesto nje smije odlucivati) koliko god vi to objasnjavali i pokusavali racionalizirati... na to osnovno pitanje nitko jos nije ni blizu odgovorio

ova usporedba s rasizmom vas je uvredila... ma nemoj... a kad je ta ista rasisticka logika uperena protiv vise pola covjecanstva (samo po spolu) onda je to ok

zamisli... mi smo toliko jadne emotivne da nas netko moras stititi od nasih emocija na sudu jer bi inace slagale.. ili sta vec.... koja gomila debilnih predrasuda

Ego
21.09.2007., 09:45
Da, i upoređuješ posve različite sredine.
Ako ćemo govoriti o oome što jeste sada- hajdemo govoriti recimo o pravu žena danas u Južnoj Americi. U Africi.

Znači kod poređenja pravimo dvije greške- poredimo obično različito razvijene sredine i uzimamo kao pozitivan primjer uređenje u kojem mi živimo ( ne kažem da nije, ali kažem da ne možemo očekivati da je svima naše uređenje nešto na šta se treba ugledati. Ma koliko to suludo moglo izgledati :D )

Gle... nebi rekao niti jednu jedinu riječ da se radi nečemu što se događa u primitivnim sredinama i što se polako mijenja. Pa i kod nas, kao što Dervo veli, ima još gomila seksizma, naročito u primitivnijim sredinama.
Kritiziram zato jer se kod vas i kod nas radi o različitim trendovima. Kod nas postoji ustav koji veli "svako ljudsko biće je ravnopravno svakom drugom i slobodno raditi, stvarati i misliti, bez obzira na spol, rasu, vjeru i slično". Svaki seksizam je deviacija koju se teži ispraviti. S druge strane, po Islamu bi svak odruštvo trebalo težiti Šerijatu, i svaki vijernik bi trebao nastojati uvesti takav sistem. Dakle,
imamo potpuno obrnut trend, po kojem je svaki musliman dužan zalagati se za sustav u kojem žena ne može iz kuće bez pratnje, vrijedi pola glasa, ima od rođenja određenu funkciju, muškarac je može istuči ako zasluži (kao da je j... dijete), neposlušne žene se može zatvoriti u kuću do smrti i slično.

Uz još jedan ženski potpis, valjda...nemam pojma kako to praktično funkcioniše, život ne živim u većinsko muslimanskoj sredini ni u šerijatskom uređenju. Nisam ni stručnjak za šerijatsko-pravna pitanja, dijelim one informacije kojima raspolažem.
No vidjesmo iz historijskih primjera da može i snositi odgovornost i sklapati ugovore.

Ok... budimo realni u šerijatskom sustavu to NE funkcionira :)
Žena ne može stati rame uz rame s muškarcem ako se njen glas tretira kao upola manje vrijedan, ako zakon direktno kaže da mora biti poslušna muškarcu, a pogotovo ako se knjiga koja veli da je Alah jedne stvorio bolje od drugih uzima kao nepobitna istina.

Budimo realni, da bi žene u muslimanskom društvu postale ravnopravni članovi s pravom krojenja vlastite sudbine, nužno je odbaciti šerijat kao zastarjeo sustav.

Meni pak zvuči kao da ženi ostavlja pravo izbora.
Neke žene ( a nećeš vjerovati nisu nužno ni muslimanke :) ) svjesno prave izbor da ostaju kući i posvete se kućanskim poslovima full time.
U takvim okolnostima mislim da je vrlo važno da žena samostalno raspolaže onom imovinom koja je njena.
Ne smatram takve žene manje vrijednima- dakle nemamo uvijek nužno sistem u kojem i muškarac i žena zarađuju.
Naše društvo pak nužnost takvog sistema skoro pa nameće.

Čitaj što ti pišem... jasno, dvoje ljudi ima među sobom pravo urediti odnose kako god im paše. Međutim, islam ženi po defaultu predviđa takvu ulogu. Kakvog bi smisla imala onakva uredba da je autoru iste i na kraj pameti bilo da bi žena mogla zarađivati isto koliko i muškarac?

Enchantress
21.09.2007., 09:53
Same razlge je moguće tražiti još od prapovijesnih vremena, ali je bitno za naglasiti da islamske države još uvijek nisu spremne niti voljne dati ženama bolji položaj. To u nama može izazvati očaj, ali treba sagledati i jednu kulturnu dimneziju cijele te situacije.
Naime, u islamskim državam žene su na to već od malena naučene i tako odgajane i ne bi bilo čudno da se same one usprotive, ako se neka strana miješa u njihove kulturološke odnose, samo zato jer se "civilizirani" svijet grozi od takvih postupaka nad ženama.

Kadgod se pokrenu ovakve teme, pomislim na to da nisu žene u 'islamskim zemljama' obespravljene toliko zbog islama, koliko zbog kulture i običaja koji u tim zemljama vladaju. Redovno se između tih stvari povlači paralela, pa se neki običaji tipični za arapske zemlje i narode, koji tamo žive pripisuju islamu, iako je pre verovatno da je islamska religija, kao i hrišćanstvo, naprosto prihvatila i asimilovala običaje naroda među koje se proširila. Stoga ne treba tražiti razloge obespravljenosti (makar ne samo!) u religiji, koja u određenom narodu vlada, već i u mentalitetu tog naroda.

Ego
21.09.2007., 10:00
Di si ti otišla, kakvi rasizmi i šovinizmi?

Žena ima emotivno prednabijanje višestruko jače od muškarca. Ženin trenutni sud o nekoj vanrednoj i nesvakidašnjoj pojavi, vrlo često je pristran i neobjektivan , blizu explozivnog. Njen racio u takvim momentima mnogo češće nego kod muškarca je zamagljen emocijama. To je ne čini manje vrijednom u odnosu na muškarca niti glupavijom niti zaostalijom. Također muškarcu nedostaje potrebna doza emocija tako da je s druge strane muškarac zakinut. Ko je sad tu vrijedniji ako znamo da je čovjek kompleksna osoba sastavljena od emocija, razuma, duha, duše...

Ovo je jednostavno bullshit. Ovdje govorimo o muškarcima koji moraju pokriti ženu od glave do pete samo da nebi izgubili kontrolu nad sobom. I njima se onda vjeruje više nego ženama jer su one sklonije emocijama? Nadalje, što je s podivljalim muškim egom? Niti jedna emocija nije prouzročila toliko patnje i zločina koliko potreba nekog muškarca da se osjeća kao alfa mužjak...
Ovavom plitkom logikom i nerazumnim generalizacijama jako brzo mogu doči do toga da muškarce treba držati u kavezu ;)

U ostalom, kakve veze emocije imaju s vjerodostojnošću? Ako nisi znao, najveći manipulatori i lašci su upravo osobe koje pate od psihopatije, poremečaja koji uzrokuje umanjenu emocionalnu reakciju... i kojoj smo, nebi vjerovao, mi muški skloniji ;)

Enchantress
21.09.2007., 10:02
gledah skoro neki opasan dokumentarac o pakistanu i polozaju zena tamo.

U Kini se dešavaju slične stvari - žene abortiraju kada saznaju da nose devojčicu, a to nije islamska država. Favorizovanje muškog deteta prema ženskom je prisutno i u Indiji, a i u ostalim krajevima. Zar ima malo ljudi u ovim našim krajevima kojima je najvažnije da dobiju sina, a često rađaju decu sve dok konačno ne bude - muško? Ta su shvatanja duboko ukorenjena u ljudima (ženama podjednako koliko muškarcima), što je posledica patrijarhata koji dugo već vlada ljudskim rodom.

crtica
21.09.2007., 10:04
U Kini se dešavaju slične stvari - žene abortiraju kada saznaju da nose devojčicu, a to nije islamska država. Favorizovanje muškog deteta prema ženskom je prisutno i u Indiji, a i u ostalim krajevima. Zar ima malo ljudi u ovim našim krajevima kojima je najvažnije da dobiju sina, a često rađaju decu sve dok konačno ne bude - muško? Ta su shvatanja duboko ukorenjena u ljudima (ženama podjednako koliko muškarcima).

Razlika je u tome što ta vjerovanja ne proizlaze iz religija u tim zemljama. Odnosno, u njima se ne traže opravdanja za lošiji položaj žena, već je to tradicijsko nasljeđe.

Problem u islamu je to što je jedno shvaćanje žene - arapsko, pretvoreno u univerzalno religijsko, nepromijenjivo, a koje se danas tumači i u Europi i na Arapskom poluotoku.

Religija treba donositi oslobađanje, ne ukorijenjivati loše i pretvarati ga u "božju istinu".

Ja sam katolkinja i uvjerena sam kako će u skoroj budućnosti žene u KC biti svećenici. Danas one to nisu jer je to rezultat tradicije, a ne zato što je Bog to tako htio. Podloge za to nema u Sv. Pismu, već se to opravdava činjenicom kako su svi apostoli bili muškarci, a jednostavno nije moglo biti drugačije u to vrijeme, kad je žena bila posve drugorazredna. Uloga Marije Majke Božje je velika novina i zaokret, te putokaz.

Ovo govorim da preduhitrimo buduće postove koji će izvući položaj žene u KC, kao "protutežu" položaju u islamu.

Ego
21.09.2007., 10:09
U Kini se dešavaju slične stvari - žene abortiraju kada saznaju da nose devojčicu, a to nije islamska država. Favorizovanje muškog deteta prema ženskom je prisutno i u Indiji, a i u ostalim krajevima. Zar ima malo ljudi u ovim našim krajevima kojima je najvažnije da dobiju sina, a često rađaju decu sve dok konačno ne bude - muško? Ta su shvatanja duboko ukorenjena u ljudima (ženama podjednako koliko muškarcima), što je posledica patrijarhata koji dugo već vlada ljudskim rodom.

Mislim da je ipak u islamskim državama tu jedan dodatni problem prisutan. Naime, stvar je trendova. U Kini se recimo polako pokušava stati na kraj toj neravnopravnosti. Takve nazadne prakse sve više postaju stvar zabačenih ruralnih područja. S druge strane, u islamskim zemljama postoji zakon koji takav odnos direktno diktira. Žene koje pokušaju otvoreno učiniti neki iskorak u drugom smijeru riskiraju drastične sankcije.

satori
21.09.2007., 10:11
zamotavanje zene od glave do pete meni vise aludira na to da je muskarac u biti neka niza rasa koja je na nivou zivotinje i ne moze se kontrolirati kad mu udari krv....

po meni je motanje zena jednako ponizavajuce za zenu kao i za svakog normalnog muskraca kojeg se na taj nacin svodi na hormonca bez kontrole nad sobom

KObi
21.09.2007., 14:23
S druge strane, u islamskim zemljama postoji zakon koji takav odnos direktno diktira. Žene koje pokušaju otvoreno učiniti neki iskorak u drugom smijeru riskiraju drastične sankcije.
Koje su to islamske zemlje? Mislim, gdje se taj zakon primjenjuje i koji je to tacno zakon? Ili ti ovdje kao nesto malo poznajes pa nam iznosis onako kako se sjecas??
Mislim da je sad najmanje potrebno raspravljati, ipak je ramazan!
A i kako da mi znamo bolje nego Bog (pitanje za teiste)?
Zar nas razum moze ama bas sve dokuciti?

KObi
21.09.2007., 14:29
po meni je motanje zena jednako ponizavajuce za zenu kao i za svakog normalnog muskraca kojeg se na taj nacin svodi na hormonca bez kontrole nad sobom
Naravno, po tebi! I po meni je skidanje zena jedna velika glupost i gnusoba. Jedno veliko pomankanje licnosti jer ako je neko lijep i zgodan mora li to svako da zna i da se to svima tako prezentuje! Zbog toga i imamo pornografije i zloupotrebe zene u svakom smislu. Skoro svaki proizovod reklamira zena (i to kakva) i skoro uvijek se ide na istu kartu, na ljepotu. Zar je citav smisao samo vanjsko pokazivanje ljepote??

Ako je zenskoj osobi potreba da se pokazuje drugima njena "ljepota", ja smatram da je to poremecaj. Ako znam da sam lijep i ako se tako osjecam, to mi je dovoljno, ne treba mi neko da me stalno gleda i da mi to potvrdjuje! Granice se stalno pomjeraju, sada malo "krpa" za deset godina nijedna "krpa"!!

satori
21.09.2007., 15:07
Naravno, po tebi! I po meni je skidanje zena jedna velika glupost i gnusoba. Jedno veliko pomankanje licnosti jer ako je neko lijep i zgodan mora li to svako da zna i da se to svima tako prezentuje! Zbog toga i imamo pornografije i zloupotrebe zene u svakom smislu. Skoro svaki proizovod reklamira zena (i to kakva) i skoro uvijek se ide na istu kartu, na ljepotu. Zar je citav smisao samo vanjsko pokazivanje ljepote??

Ako je zenskoj osobi potreba da se pokazuje drugima njena "ljepota", ja smatram da je to poremecaj. Ako znam da sam lijep i ako se tako osjecam, to mi je dovoljno, ne treba mi neko da me stalno gleda i da mi to potvrdjuje! Granice se stalno pomjeraju, sada malo "krpa" za deset godina nijedna "krpa"!!

a ti nisi cuo za odjecu... normalnu... u koju se ljudi oblace... umjesto da stavljaju sator na sebe

crtica
21.09.2007., 15:21
Ok, još mogu razumjet kad se radi o odraslim ženama, no kako se može opravdanje čestitosti tražiti kod djevojčica koje idu u osnovnu školu?

I zašto tom logikom, muškarci ne hodaju zabrađeni. Ako je naredba biti "čestito" odjeven? Kako je kod muškaraca ta čestitost ipak prilagođena sredini i stoljeću u kojem se živi, a za žene ne?

TanjaOriginal
21.09.2007., 15:28
Nisam čitala, priznajem, pa ako je to netko napisao, neka me ispriča.

Islam se ne tumači s kršćanskog aspekta. To bi bilo jako pogrešno.

Primjer 1:
Svinjetina je u podneblju Islama, gdje znamo da je vrlo toplo, izuzetno OTROVNA. Znamo i mi u HR da je to najgore meso. No kod njih se u stanju dužeg stajanja i raspada razvijaju vrlo toksične kemikalije. ČEsto je bila smrtonosna za veliku količinu ljudi. Zabranjena je.

Primjer 2:
NA cjeni je u Islamskoj KULTURI bijela žena. Oni i jesu bjelci, ali im je podneblje takvo da su tamnoputi (za što mi plaćamo po 20 € na dan - spavanje samo). BJELKINJA je žena na cijeni. Zato su izmišljenen feređe.

Neću dalje navoditi, ali sve ostalo je isto kao i u kršćanskoj kulturi. Svaka crkva je sinonim za teror.

moshus
21.09.2007., 17:46
Selami svim muslimanima i muslimankama diljem svijeta, ostalim vjernicima srdacan pozdrav sa zeljom da provedete ugodno nadolazeci vikend :)

...juce sam morala "zbrisati" radi obaveza no, sada vidim da ste se pravo raspisali... ma nema kada su zene u pitanju i to muslimanke jednostavno se
ljudi "raspistolje" :D Sta vi mislite zbog cega je to tako? :D evo, javlja vam se
jedna skvo ;) koja je najsretnija zena na svijetu, vjerovali vi meni ili ne ...
mislim, vas problem ako ne vjerujete...

Duzna sam nekima odgovoriti, to cu naravno uciniti... no, sada svega
"par natuknica"... Ljudi bjeze od Boga (ustvari nisu pozvani) pa samim time
bjeze od sebe, svoje sopstvene biti... razgovaramo o zeni u Islamu...
pa sam Bog za nju zeli sve najbolje i koja god zena to negira, ona u biti
ne zeli da upozna svoju sustinu, razloge zbog cega je stvorena i zasto zivi :)
najjednostavnije receno ah, ljudi vole "glumce" i "filmove" mislim "lazni sjaj" :D

moshus
21.09.2007., 18:00
[QUOTE=satori;10356604]a zasto bi zena bila gazda.. zasto bi itko bio gazda.. zar nije brak partnerstvo... i sve se radi zajednicki i dogovara se zajedno i donose se zajednicke odluke...

draga satori, netko je spomenuo "gazda" pa sam se nadovezala...
vidi, musko ima svoje obaveze, odgovornosti, a samim time i zena...
Prije svega, bilo koja veza ili brak ne mogu opstati ako nema uzajamnog
postovanja, jer to su "iskre" za mir, srecu, harmoniju...
Problemi ( na koje se svijet "pali" ) nastaju prije svega kada se ne postuje
Boziji govor i tu je kljuc svega... jer ti, kao zena ako ne postujes svog supruga
( dakle ako nema ljubavi ) pa gdje to vodi? dalje, "moderne zene" zaboravljaju
iskazati zahvalnost jer cuj, one su wow "dovoljne samoj sebi"...
imam kako bracnog tako i zivotnog iskustva i dobro znam o cemu pricam :)

moshus
21.09.2007., 18:22
Pa tebe nije sramota da "cucis" na zapadu i bulaznis na temu "zena u islamu"??!! ja ne znam ko ce tebe uopste shvatiti ozbiljno! ajte drage moje, spakujte se pa u Iran ili SA, ima muskaraca (onih pravih), necete biti same niti nezbrinute, pa za godinu dana nam se javite onda cete spoznati istinu o zeni u islamu i onda ce vas neko mozda shvatiti ozbiljno. i ja bih ko muslimanka u norveskoj ili engleskoj zivela bolje nego ko bosanka u bosni ili hriscanka u srbiji, ali sve to nema veze sa zivotom ni sa ovom temom. ja predlazem moderatoru da zakljuca i ovu temu s obzirom da nema niti jedne kompetentne osobe (muslimanke koja zivi pod serijatom) da nam kaze nesto pametno i realno o svemu ovome. prijatno.

dushica draga, ti si malo confuse woman...pa mi nisi bas jasna :)
zbog cega ti smatras da ja ovdje "cucim" ( ah, zadnjih 25 god nisam
maltene stala, odmorila) i nemam pravo da ista o ovoj temi kazem?
mislim kakvo je tvoje razmisljanje...znaci, po tebi vjera ima "tocno odrediste"
zivjela sam ja i u muslimanskim sredinama, ne brini pa sve govorimo iz nasega
osobnog iskustva, zar ne? Sto se tice SA tamo ne bi zivjela da mi netko placa
i to zlatom radi sistema, a o Iranu sve najbolje... vidi tu se najvise druzim
upravo sa njima i poznajem nekoliko divnih obitelji gdje u kuci vlada Serijat... draga
moja ti da udjes u takvu kucu, odnosno da te Bog pocasti pa da to dozivis
vjeruj mi da bi ti tesko bilo izaci, otici u "svoj svijet" jer takvu vrstu harmonije
ocito ti jos nisi osjetila, dozivjela, vidjela, spoznala... wow ljudi prirodni,
zajebancija na sve strane, naravno visokoobrazovani, no postuje se Allahov
govor, Njegova rijec i to ti je to... jednostavnost draga moja :D ako ti sta iz ovoga nije jasno slobodno pitaj, no molim te nemoj komplikovati :D

Halveti
21.09.2007., 18:24
Ok, još mogu razumjet kad se radi o odraslim ženama, no kako se može opravdanje čestitosti tražiti kod djevojčica koje idu u osnovnu školu?

I zašto tom logikom, muškarci ne hodaju zabrađeni. Ako je naredba biti "čestito" odjeven? Kako je kod muškaraca ta čestitost ipak prilagođena sredini i stoljeću u kojem se živi, a za žene ne?

Brajsa is back..

moshus
21.09.2007., 18:33
[QUOTE=satori;10357181]moshus

ni ti ni tvojih par prijateljica niste mjerilo za sve zene... ne sudite po sebi

to sto su one sebicne
to sto one venu za muskarcem to nije dokaz nicega

evo mene opet kod tebe, sada sam ovo primjetila :)
znas, postoji razlika izmedju (radnih) kolega i prijateljica i ne sudim po "nama"
jer ja sam ti ipak odrasla i dan danas zivim i druzim se vise u muskom svijetu
cisto radi "zastite" :D ... zena je sebicna jer ne zeli da prizna potrebu za
muskarcem, ma kaze ona jezicno no, njena dusa i srce ponekada su u samom
sukobu pa onda ta ista zena "glumata" kako sve sama moze... ma moze, samo
pitanje je do kada i sta ce bre da se desi sa njom? maca i cuka ima sve vise
pitam te dal je to normalno? dobro, ovaj zapad je sav inace naopak :D

moshus
21.09.2007., 18:42

po tvom nicku reklo bi se da volis malo da "povuces" :D mislim logika ti je
zavidna... pitam se samo kakav si odgoj imala, a sto se tice asociranja vjere
i "vanjskog izgleda" tu si pak savrsena, a valjda si zensko :D

Enchantress
21.09.2007., 19:19
Ovdje govorimo o muškarcima koji moraju pokriti ženu od glave do pete samo da nebi izgubili kontrolu nad sobom.

Mislim da 'svrha pokrivanja' ne leži u tome. Pokrivena žena muškarca može privući samo karakternim osobinama, svojim vrlinama, inteligencijom, nežnošću i ženstvenošću. Svučena, polugola žena (kakav se izgled kod nas na Zapadu smatra proizvodom oslobođene žene, kome se sve moramo radovati i prikloniti, a zapravo je samo još jedan način na koji se žena svodi na objekat) u muškarcu budi prvenstveno seksualni nagon i eventualno ga privlači lepotom, onim najpovršnijim što poseduje.

car_je_gol
21.09.2007., 19:30
tako je, žensko i muško se prirodno razlikuju i islam je jako dobar za ženu jer je ona tamo zaštićena, a na zapadu nije, nego stenje pod teretom svojih 'ljudskih prava'. zato bi razularenim feministicama i sličnim bezobraznicama trebalo dati dvaput veća prava nego ova što sad imaju, pa neka se pate kako znaju. a i onim muslimankama koje izvoljevaju nešto i htjele bi živjeti kao žene na zapadu, i njima za kaznu dati sva tražena prava, neka se onda koprcaju i muče bez zaštite šerijata. mislim da bi to bila najgora kazna i da je zaslužuju.

nego, brine me kad vidim da muslimanke dolaze na net i diskutiraju na forumu. nemam ništa protiv, samo strahujem za njihovu dušu kako će proći kod Allaha, jer ipak jedna poštena žena nema što komunicirati sa nepoznatim muškarcima, koji joj nisu familija, štoviše to je grijeh. osim toga, internet je američko maslo i šejtan tu ima svoje prste, prava žena vjernica trebala bi se držati podalje od takvih gadosti. inače, svako dobro želim!

satori
21.09.2007., 19:31
pa dobro cemu takvo potcjenjivanje i nas neislamskih zena.. a bome i potcjenjivanje muskaraca.. kao oni padaju na povrsno ... a vasi su tako duhovni ... cim ti samo oci vidi i zaljubi se on je faca

koje gluposti

ne mislite da postoji ipak neka sredina izmedju razgolicene i zakamuflirane zene... znate postoje zene i koje se oblace umjereno i zenstveno i ne izazivaju nikog... ali tesko je to izgleda shvatiti... trebali bi svi u satorima hodati okolo

i kakve su to gluposti o tome da mi ne postujemo svoje muskarce... postujemo ih naravno... samo je stvar u tome da postuju i oni nas a ne drze se ko da nam rade uslugu sto nas imaju.. pa nismo im kucni ljubimci

Putnick
22.09.2007., 00:04
Jedna od poslednjih oporuka pred samrt Bozijeg Poslanika alejhiselam je bila i ta da budemo samilosni prema zhenama. A On alejhiselam, ne samo da nikad nije udario zhenu, vec nije ni ton povisio.
A one koje su shvatile sustinu pokrivanja, nisu to uradile nicijom prisilom, vec svojevoljno radi sebe, svoje zastite, i zastite svoga dostojanstva.

E ja sad ne znam, da li se iko od vas protivnika pokrivanja zapitao, kolikav je odnos nemorala u tim muslimanskim i nemuslimanskim sredinama... u to ubrojimo i silovanja.
A pored toga, kad se toliko borite za tu slobodu (kad kazem vi, mislim na celu zapadnjacku kulturu) zasto se jednoj muslimanki uskracuje ta njena sloboda izbora, ili makar u najmanju ruku, gleda kao nesto nenormalno? O kakvoj vi to onda slobodi pricate?
Ako ja mogu da podnosim svakodnevno silovanje u mozak, tako sto sam okruzen golim nogama i grudima "na izvol'te", podnesite i vi to, da je i ta "marama" neciji izbor u zivotu, necije ljudsko pravo.
Hvala vam, ako ste me "saslusali", a veliko vam hvala, ako ste o ovome makar malo razmislili.

KObi
22.09.2007., 10:42
a ti nisi cuo za odjecu... normalnu... u koju se ljudi oblace... umjesto da stavljaju sator na sebe
Razlicito pojmimo rijec "normalno" u ovom slucaju! Meni je sasvim normalno i pozeljno da zena bude pokrivena (iskljucivo), a za tebe je to nenormalno!
A i mozes li ti meni reci sta je to za tebe normalno? Daj mi samo to reci!

KObi
22.09.2007., 10:47
pa dobro cemu takvo potcjenjivanje i nas neislamskih zena.. a bome i potcjenjivanje muskaraca.. kao oni padaju na povrsno ... a vasi su tako duhovni ... cim ti samo oci vidi i zaljubi se on je faca

koje gluposti

ne mislite da postoji ipak neka sredina izmedju razgolicene i zakamuflirane zene... znate postoje zene i koje se oblace umjereno i zenstveno i ne izazivaju nikog... ali tesko je to izgleda shvatiti... trebali bi svi u satorima hodati okolo

i kakve su to gluposti o tome da mi ne postujemo svoje muskarce... postujemo ih naravno... samo je stvar u tome da postuju i oni nas a ne drze se ko da nam rade uslugu sto nas imaju.. pa nismo im kucni ljubimci
Sparila si postove sa nickom, puno puta koristis rijec "satori"!:) Vidis islam je jasan i nema mjesta da svako po svome nahodjenju tumaci granice. Islam ih sam odredi i mi muslimani znamo da je to najbolje. Nema kod nas ovo je normalnije a ovo nije, to je vec ranije "definisano" i mi se onda tome pokoravamo, jer nas Gospodar najbolje zna sta je dobro za nas, mi ne znamo!

KObi
22.09.2007., 10:49
nego, brine me kad vidim da muslimanke dolaze na net i diskutiraju na forumu. nemam ništa protiv, samo strahujem za njihovu dušu kako će proći kod Allaha, jer ipak jedna poštena žena nema što komunicirati sa nepoznatim muškarcima, koji joj nisu familija, štoviše to je grijeh. osim toga, internet je američko maslo i šejtan tu ima svoje prste, prava žena vjernica trebala bi se držati podalje od takvih gadosti. inače, svako dobro želim!:cool: :confused: :cool:

KObi
22.09.2007., 10:51
Mislim da 'svrha pokrivanja' ne leži u tome. Pokrivena žena muškarca može privući samo karakternim osobinama, svojim vrlinama, inteligencijom, nežnošću i ženstvenošću. Svučena, polugola žena (kakav se izgled kod nas na Zapadu smatra proizvodom oslobođene žene, kome se sve moramo radovati i prikloniti, a zapravo je samo još jedan način na koji se žena svodi na objekat) u muškarcu budi prvenstveno seksualni nagon i eventualno ga privlači lepotom, onim najpovršnijim što poseduje.
Normalno shvatanje zene u islamu!
:top:

sarmantan_sarlatan
22.09.2007., 13:02

neko na lik, neko na nick ;)

sjena.
22.09.2007., 13:18
neko na lik, neko na nick ;)
:top:
nego...ima li kakvih prepjeva? :rolleyes: :)

satori
22.09.2007., 13:18
satori je pojam iz zen budizma a šator je šator

sarmantan_sarlatan
22.09.2007., 13:33

zasto je šator-šator, a sator nije sator?

da sam seksista, pomislio bih da se radi o opjevanoj zenskoj logici nabijenoj emocijama, sklonoj da u brzopletom casu prenebregne ocitosti i rodi nekonzistentnost tipicnu, rez ozbiljni i odlucni u trenutku fantazmagoricnom?
ili je to samo predestinirana i prevashodna uloga radjanja? :cerek:

salim se malo ;)

sjena, bice ako bude sudjeno
a sudija milostiv ;)

sjena.
22.09.2007., 14:52
z
sjena, bice ako bude sudjeno
a sudija milostiv ;)
već se (unaprijed) veselim :lux:

Halveti
22.09.2007., 15:56

satori je mnozina od sator.

KObi
22.09.2007., 16:04
umjesto da stavljaju sator na sebe
Vidis li sada kako piše? Je li sator ili šator? :D

satori
22.09.2007., 16:09
od svih stvari na ovoj temi vas najvise muci to sto nemam hrv. znakove na tastaturi...svasta

sarmantan_sarlatan
22.09.2007., 16:37
od svih stvari na ovoj temi vas najvise muci to sto nemam hrv. znakove na tastaturi...svasta

ma, ja mislim da ih ne muci to najvise, nego te malo zezaju

Ego
22.09.2007., 18:20

Čuj... kad sam pitao o pokrivanju, odgovor nije bio ovo tvoje objašnjenje.

A ako je ovako kako ti to objašnjavaš, nebi li to ipak trebala biti stvar odabira a ne zakon?

Osim toga, ne slažem se baš da "svučena" žena može privuči samo vanjštinom. Površan muškarac će biti površan i neće cijeniti unutarnju ljepotu bez obzira koliko žena pored njega otkrivala, a "duboka" žena će svoju unutarnju kvalitetu pokazati makar bila gola (trust me, I know :) ).

Osim toga #2: Moraš priznati da smo svi mi ljudi do određene mjere površni i ne možemo ne gledati vanjsko. Sumnjam da može brak biti skladan ako muškarac oženi ženu da bi shvatio da ne može podnijeti njezin izgled.

Osim toga#3: Zakon kaže i da žena ne smije ostati sama s nepoznatim muškarcem, koliko mi je poznato... Kako muškarac može upoznati njezine unutarnej vrline ako ne može na samo ni popričati s njom prije nego ju oženi???

smjeskica
22.09.2007., 18:34
ako se knjiga koja veli da je Alah jedne stvorio bolje od drugih uzima kao nepobitna istina.
Gdje veli?
Parafraziraj bar citat, pokušati ću skontati na koje poglavlje misliš.

KObi
22.09.2007., 18:44
Čuj... kad sam pitao o pokrivanju, odgovor nije bio ovo tvoje objašnjenje.

A ako je ovako kako ti to objašnjavaš, nebi li to ipak trebala biti stvar odabira a ne zakon?
Sve je stvar odabira, ili postujes ili ne! Za sve ces biti pitan!

Osim toga, ne slažem se baš da "svučena" žena može privuči samo vanjštinom. Površan muškarac će biti površan i neće cijeniti unutarnju ljepotu bez obzira koliko žena pored njega otkrivala, a "duboka" žena će svoju unutarnju kvalitetu pokazati makar bila gola (trust me, I know ).
Trust me, we know better! Kur'an kaze tako, pa ko se sada moze usuditi i reci da zna bolje (ovo se odnosi na muslimane)?

Moraš priznati da smo svi mi ljudi do određene mjere površni i ne možemo ne gledati vanjsko. Sumnjam da može brak biti skladan ako muškarac oženi ženu da bi shvatio da ne može podnijeti njezin izgled.
1. Ti pojma nemas o islamu!
2. Kod muslimana je dozvoljeno vidjeti osobu prije braka!
3. Bolje ti je da se drzis tema koje poznajes, ova nije za tebe, osima davanja subjektivnog misljenja i podupiranja necega protiv islama!

Zakon kaže i da žena ne smije ostati sama s nepoznatim muškarcem, koliko mi je poznato... Kako muškarac može upoznati njezine unutarnej vrline ako ne može na samo ni popričati s njom prije nego ju oženi???
O cemu ti pricas?
Da ne aludiras na hadis Bozijeg Poslanika s.a.v.s u kojem kaze (parafraziram) da kada se osame dvoje (muskarac i zena) da je sejtan treci? Upoznavanja ima puno, danas imaju mobiteli, internet ... A moze muskarac i zena da se upuznaju i direktno, pred mahremom (ako znas sta je to)!

smjeskica
22.09.2007., 18:47
Pokrivanje ( više bih voljela da na tu temu nešto kažu žene koje jesu pod hidžabom...no dobro...), ja to ne doživljavam kao poruku da su muškarci razjularene zvijeri koji podivljaju na prizor ženskog pramena kose.

Više vidim kao potenciranje da žena svoje draži dijeli sa partnerom, da se dotjeruje, uljepšava za bračnog partnera te da svoju ljepotu stavlja u prvi plan kada ulazi u kuću, a ne kada iz nje izlazi.
Znači ne pomno našminkano lice i svilene čarapice za poslovni sastanak a stare traperice, vikleri i maska od gline za spavaću sobu :D
Da isticanje ljepote tijela, ženstvenosti, flert... bude dio bračne intime.

E sada- percepcija prihvatljivog i pristojnog odijevanja se s vremenom mijenja.
U okruženju u kojem živimo danas nema ništa nepristojno u poslovnim odijelima koje čine suknjice par cm iznad koljena, nekada je to bilo nezamislivo- i opće je prihvaćeno da je normalna ta flexibilnost u percepciji pristojnog koja se mijenja s vremenom.
Islamska percepcija prihvatljivog pak ostaje nepromijenjena nezavisno od protoka vremena- to neko može smatrati neprihvatljivim, ali ne vidim zašto nužno ubjeđivati one kojima je to ok, da su u krivu.

KObi
22.09.2007., 18:58
Islamska percepcija prihvatljivog pak ostaje nepromijenjena nezavisno od protoka vremena- to neko može smatrati neprihvatljivim, ali ne vidim zašto nužno ubjeđivati one kojima je to ok, da su u krivu.
Jah...

satori
22.09.2007., 19:02
nije problem u pokrivanju.... problem je u tome da vjerski fanatici ne ostavljaju zeni nikakav izbor... ok.. neke zene to izaberu (ili bolje reci pomire se s tim) dok druge pate cijeli zivot zbog nametanja necega na sto nikad nebi pristale da imaju slobodnu volju

sto je s zenama koje to ne zele... i osjecaju se sputano, izdresirano i kao robovi... imaju li one ikakve slobode u svom zivotu ili je jedino rezigniranost ono sto ih spasava da ne puknu...

mislim da ovih par zena na forumu nije prava slika stanja... ipak zene koje vise po cijele dane na internetu ne zive kao vecina muslimanki.. budimo realni... ocito je da u njihovoj obitelji postoji neka doza modernog zivota i liberalnosti

a sto je s onima kojima internet nebi mogao ni pasti na pamet a jos manje brbljanje po forumima

ljudi .... pricajmo o tome kako je nekima zivot sveden na ono sto je dozvoljeno i ono sto nije... najbanalnije stvari koje su nama dio svakodnevice njima je nezamislivi luksuz koji samo mogu sanjati

KObi
22.09.2007., 19:17
ljudi .... pricajmo o tome kako je nekima zivot sveden na ono sto je dozvoljeno i ono sto nije... najbanalnije stvari koje su nama dio svakodnevice njima je nezamislivi luksuz koji samo mogu sanjati
Nije cijeli post vrijedan paznje!

Brine li tebe glad u Africi, onako pitam?
Ovaj ti je post bio samo jedna izvlaka, pricati o nekim obiteljima i zamisljati kako im je, to je cista ludost! Nekome je fino nekom nije! svima je zivot sveden na dozvoljeno i ono sto to nije!!! PApa!

Ego
22.09.2007., 19:18
Gdje veli?
Parafraziraj bar citat, pokušati ću skontati na koje poglavlje misliš.

Evo ti ovako...

4:34 Men are in charge of women, because Allah hath made the one of them to excel the other, and because they spend of their property (for the support of women). So good women are the obedient, guarding in secret that which Allah hath guarded. As for those from whom ye fear rebellion, admonish them and banish them to beds apart, and scourge them. Then if they obey you, seek not a way against them. Lo! Allah is ever High, Exalted, Great.

Ili da ne veliš da uzimam loše prijevode, evo najblaži koji sam našao

[4:34] The men are made responsible for the women, ** and GOD has endowed them with certain qualities, and made them the bread earners. The righteous women will cheerfully accept this arrangement, since it is GOD's commandment, and honor their husbands during their absence. If you experience rebellion from the women, you shall first talk to them, then (you may use negative incentives like) deserting them in bed, then you may (as a last alternative) beat them. If they obey you, you are not permitted to transgress against them. GOD is Most High, Supreme.

Uglavnom, ovaj drugi zvuči civilizirano, ali u biti u njemu ne vidim ništa drugo nego ovo prvo samo umotano u celofan. Bog je odlučio da muškarac zarađuje, a žena ima prihvatiti ulogu one za koju je netko odgovoran. Ako nije poslušna, treba ju se kažnjavati, prvo psihički, onda i fizički.

Ovo je odgovor i na prvi dio Kobi-jevog idućeg posta u kojem veli da je sve stvar odabira. Kako je stvar odabira kad ne kaže "ako se žena ne slaže, pusti ju da živi svoj život", nego "ako se žena pobuni, kažnjavaj ju dok ne promijeni mišljenje"?

smjeskica
22.09.2007., 19:19
nije problem u pokrivanju.... problem je u tome da vjerski fanatici ne ostavljaju zeni nikakav izbor... ok.. neke zene to izaberu (ili bolje reci pomire se s tim) dok druge pate cijeli zivot zbog nametanja necega na sto nikad nebi pristale da imaju slobodnu volju

sto je s zenama koje to ne zele... i osjecaju se sputano, izdresirano i kao robovi... imaju li one ikakve slobode u svom zivotu ili je jedino rezigniranost ono sto ih spasava da ne puknu...

mislim da ovih par zena na forumu nije prava slika stanja... ipak zene koje vise po cijele dane na internetu ne zive kao vecina muslimanki.. budimo realni... ocito je da u njihovoj obitelji postoji neka doza modernog zivota i liberalnosti

a sto je s onima kojima internet nebi mogao ni pasti na pamet a jos manje brbljanje po forumima

Uopće ne sporim.
Naprotiv, izrazito mi smeta kada se idealizuje položaj žena u muslimanskim sredinama, time se radi šteta onima koje bi trebale biti sestre po vjeri a koje žive u vrlo teškim uslovima- i pri tome se oni koji im čine nažao brane vjerom.
Pri tome uzimajući si za pravo da pogrešno predstavljaju i ono što ja shvatam mojom religijom.
A to ne dam :)

Ali, ja sam zaključila da mi govorimo općenito o islamskoj teoriji- koja nije onakva kakvom je vidimo širom tih muslimanskih sredina, a uporno se takvom želi predstaviti.
Jer da jeste ne bi bilo nametanja- tome svjedoče brojni Kur'anski ajeti- parafraziram- u vjeri nema prisile, pravi put se jasno razilkuje od zablude, isl.

Ego
22.09.2007., 19:23
Trust me, we know better! Kur'an kaze tako, pa ko se sada moze usuditi i reci da zna bolje (ovo se odnosi na muslimane)?

Oprosti ako ne prihvatim ovaj argument ;)

O cemu ti pricas?
Da ne aludiras na hadis Bozijeg Poslanika s.a.v.s u kojem kaze (parafraziram) da kada se osame dvoje (muskarac i zena) da je sejtan treci? Upoznavanja ima puno, danas imaju mobiteli, internet ... A moze muskarac i zena da se upuznaju i direktno, pred mahremom (ako znas sta je to)!

I tebi je par SMS-ova, chat preko MSN-a ili druženje pred publikom dovoljno da upoznaš ljudsko biće dovoljno da odlučiš želiš li s njime/njom provesti ostatak života?

smjeskica
22.09.2007., 19:31
Ego, ček malo tu ne piše da su jedni bolji od drugih :confused:
Šta je za tebe "bolji"- onaj na kojem je obaveza materijalnog zbrinjavanja, ta nije valjda da obaveza zarađivanja nas čini boljima?

Ako bi mogao neko ko nije umoran od knjiga kao ja ( septembarski rokovi, shvatićete :o ) da nađe onaj ajet o tome kako se to ko je bolji od koga vrjednuje samo po činjenju dobra u ime Allaha.

Ego
22.09.2007., 19:36
PS. Kobi, ti tvrdiš da bi u šerijatskom sustavu žena mogla hodati nepokrivena ako joj se prohtije, nebi morala biti poslušna mužu, mogla bi se zaposliti, zarađivati kao i muškarci i živjeti samostalno...

satori
22.09.2007., 19:37
i vi ne vidite nista spornog u tome sto zena mora napraviti sve sto joj se naredi.. a ako se ne pokori i ima svoje misljenje.. i jos ga se drzne izraziti.. onda slijede kazne.. ukljucujuci batine...

halo ljudi... to je na granici dozvoljenog fizickog zlostavljanja... i to je kao bozja rijec.... mos mislit.....

Ann8
22.09.2007., 19:39
Da li bi napustili svoju zemlju i otišli u njegovu arapsku zemlju i živjeli tamo?

Ego
22.09.2007., 19:46
Ego, ček malo tu ne piše da su jedni bolji od drugih :confused:
Šta je za tebe "bolji"- onaj na kojem je obaveza materijalnog zbrinjavanja, ta nije valjda da obaveza zarađivanja nas čini boljima?

Ako bi mogao neko ko nije umoran od knjiga kao ja ( septembarski rokovi, shvatićete :o ) da nađe onaj ajet o tome kako se to ko je bolji od koga vrjednuje samo po činjenju dobra u ime Allaha.

Sorry, ono drugo mi se čini kao prilično nategnut prijevod, ali još uvijek mi se iz konteksta čini sasvim jasno o čemu se radi. Žena se ne može brinuti sama za sebe nego joj treba muškarac da se brine o njoj i ona ga ima slušati i poštovati pod kaznom batinama. Ako to ne znači dominaciju muškarca, ne znam što znači...

smjeskica
22.09.2007., 19:47
i vi ne vidite nista spornog u tome sto zena mora napraviti sve sto joj se naredi.. a ako se ne pokori i ima svoje misljenje.. i jos ga se drzne izraziti.. onda slijede kazne.. ukljucujuci batine...

halo ljudi... to je na granici dozvoljenog fizickog zlostavljanja... i to je kao bozja rijec.... mos mislit.....

Aman Satori..je li ti zaista iskreno vjeruješ da je to model braka koji se propagira islamom :D

Prije svega- šta to "sve što joj se naredi"?
Gdje se traži od žena da nemaju svoje mišljenje?
Koliko je meni poznato islam ( kao doktrina ) ograničava "batinjanje" na dodir misvakom, sve iznad toga je nedozvoljena upotreba sile.

Ann8
22.09.2007., 19:51
Možda moje pitanje grubo zvuči, neka mi oproste drugi.
Nisam nacionalista, ljude dijelim jedino na dobre i loše, a takvih ima u svakom narodu.
Jednostavno, pitanje mi je važno iz osobnih razloga.

Ego
22.09.2007., 19:53
Prije svega- šta to "sve što joj se naredi"?
Gdje se traži od žena da nemaju svoje mišljenje?
Koliko je meni poznato islam ( kao doktrina ) ograničava "batinjanje" na dodir misvakom, sve iznad toga je nedozvoljena upotreba sile.

Jasno piše što treba napraviti ako žena ne sluša...

A ovo da je dozvoljeno samo malo batinanja... :rigo:
"dodir misvakom" može biti više degradirajući nego palica po koljenima.

satori
22.09.2007., 19:53
vjera koja kaze da je jedan covjek iznad drugog i da moze odlucivati u njegovo ime po meni nije od boga... to je jednostavno seksualna diskriminacija i nije nista bolje od rasizma

ne vjerujem da bi bog mogao ikad reci tako nesto.... ako to i pise u knjizi mislim da je stopostotna laz koju je napisao covjek onog vremena da drzi zene pokornima i sad se to profurava pod neku bozju istinu

FUJ je jedino sto mogu reci na to