PDA

View Full Version : Položaj žene u islamu

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29

Derviš
13.01.2009., 18:23
Ahem, ti stvarno ne vidiš koliko je ova tvoja kritika apsurdna? Pa ista stvar je, na zapadu te treba otkrit, u muslimanskim zemljama te treba pokrit. Svugdje se ženama određuje kako bi se eto trebala obuć da bi bile prihvaćene u (muškom) društvu. Na zapadu si kurva i javno dobro, na muslimanskom istoku si vlasništvo muža. Isti drek, drugo pakovanje. Dva ekstrema, ništa više.

Razumijem ja što vi hoćete s tim pokrivanjem. Ali treba liječiti uzrok, a ne posljedicu. Dok god su muške glave takve, bit će sranja. Znači dok god vi ne reformirate svoje misli i da, aktivno počnete raditi na nekakvoj ravnoteži, pa čak i suzbijanju tog svog nagona, nikakvo pokrivanje i zatvaranje i izoliranje žena nema svrhe. Mislim kao štiti ih, to je istina. Ali prevelika je to žrtva za pola ljudskog roda. Ne može žena biti odgovorna i za sebe i za tebe. Vrijeme je da se odraste Dervišu i da se preuzme odgovornost za svoje misli i postupke. Naravno da je teško, jer ima žena koje to koriste i to kako. Ništa nije crno bijelo.

Ipak, što mi ostaje nego nada da će svijet jednog dana biti bolji.

Komentar je zaista dobar i ne bi imao zamjerke...ali tu su posljedice, ( nesputanog života na zapadu ). Prvo po pojedinca a zatim preko obitelji na cijelo društvo.
Da smo načisto, i u islamskim zemljama nije bajno. Tamo neke Arapkinje u samoći svog doma, kad ih nitko ne vidi, skidaju se pred web kamerama. Kad već ne mogu na ulici mogu na web.( doduše to je jako mali broj njih ali je indikativno, pokazuje posljedice sputanosti ).

Derviš
13.01.2009., 18:27
ne vidim na koji je način ovo odgovor na ono što si citirao.

zar sam ja rekla da smo same?

Hoću reći, bez obzira što se žena osjeća ugodno u svojoj koži, kako god da je odlučila, nije sama, tu je negdje u blizini muškarac i ona mora misliti na takve situacije makar na svoju štetu.

Derviš
13.01.2009., 18:29
vidiš,
priča muškaraca koji studiraju slikarstvo (zapadno) opovrgava ovo tvoje.
Dok žena-model stoji naga pred njima, oni (prema istraživanju) ne doživljavaju nju kao seksualni objekt već - kao inspiraciju za slikanje.

Dapače, u pauzama, kada se model ogrne, dok pijuckaju kavu, ti budući umjetnici počinju je sa tipično muškim zanimanjem zagledati (pa im pažnju privlači način na koji se parče tkanine naboralo preko bedra, isl. )

Čak i da pitaš "zapadnjačke" muškarce - daleko će ih više privući i uzbuditi žena čije su čari tek nagoviještene, od onih kod kojih su naglašene i istaknute.

Ti slikari spadaju u 'izlizanu/otupjelu' skupinu o kojoj sam govorio par stranica unazad.

Derviš
13.01.2009., 18:31
vjerojatno je to zbog toga što je izbor za mis OGRANIČEN na tu dobnu skupinu :D

treba im mlada prigupa cura bez obveza kojoj će tako nešto značit u životu :D

Nije to baš tako jednostavno, mada je i to istina.

Ženin najjači fizički adut je njena meka koža. Već nakon 22,3,4...koža gubi elastičnost, pojavljuju se devijacije na tijelu tipa strije, celulit itd...:kava:

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 18:31
Haj pokušat ću.:rolleyes:

Žena je po defaultu stidljiva i taj stid pali nas muškarce. Kako se žena razodijeva tako sa nje polako nestaje taj stid. Dans u evropi imamo situaciju kada žene, ljeti hodaju vrlo oskudno odjevene. Muškarci su na to navikli, ovo je važno, navikli. To se može tumačiti i kao oguglali. Ja volim reći da su im se izlizala čula koja inače prirodno reagiraju na ljepotu žene.

Konačno jedna valjana - "izlizala se čula".
Da, to je činjenično stanje, sugovorniče. S napomenom da će to stanje eskalirati sve brže i brže - jer evolucijom čovjek nadilazi tjelesnost.

Islam je retrogradna religija - htjela bi nazad, ili makar zadržati status quo. Ali neće moći, jer nije "prirodna", kako naprijed veliš. Ako nije prirodna nije ni istinita. Je li i ovo "akrobacija" sugovorniče? Još za svog života shvatit ćeš da nije.

musky
13.01.2009., 18:32

Ženin najjači fizički adut je njena meka koža. Već nakon 22,3,4...koža gubi elastičnost, pojavljuju se devijacije na tijelu tipa strije, celulit itd...:kava:

ti bokca, sad si definiti9vno dokazao da si mlad i neiskusan :D

sjena.
13.01.2009., 18:33
Do 40. god. muslimanke su imala prava ali to ce im sve biti ukinuto u vrijeme Emevija. Uzmimo npr. da je Aisa povela citavu vojsku na bitci kod deve sto govori o ulozi zene u to vrijeme. U vrijeme Poslanika bilo je zena koje su ratovale sa muskarcima a bilo je takodje i zena koje se nisu stidile uzeti Poslanika pod ruku i odvesti ga sa sobom do kuce da ga pitaju o odredjenim propisima. Propis o zaru je bio naredjen samo Poslanikovim zenama jer im je bilo zabranjeno da se polije Poslanika udaju i za koga i Allah obavjestava u Kur´anu da imaju zastor izmedju sebe i ostalih ljudi da ne bi oni bolesnog srca napravili grijeh. Ako su sve sahabijke nosile zar kako su onda ashabi znali ko je ko? Je su li to one nosile zaljepljena imena na odjeci?

Da se malo vratimo na temu, ako može.

Evo ovo mi je vrlo interesantno. Dakle, neka prava su ukinuta u vrijeme Emevija. Možeš li malo više o tome...

I dalje o napisanom...

musky
13.01.2009., 18:38
no, da te poučim: ženin najjači adut je ono čime žena zrači.

a to "zračenje" sazrijeva kod žene.

Razlika između muškaraca i mužjaka je u tome što su muškarci svjesni toga.

(tebi ne zamjeram za neznanje, ti si još mlad i neiskusan :))

mirjam
13.01.2009., 18:39

Nije baš tako.
Da su žene bar malo otkrivene, vidio bi da celulit imaju i jako mlade cure, koa i strije.:D
Ja ipak mislim da su malčice zrelije žene puno ljepše i privlačnije, a ne, to ne govorim zato jer već odavno nemam 20 godina :D
I žena može imati puno jakih aduta...:D

Derviš
13.01.2009., 18:39
Koja je svrha pokazivanje uopće? Bilo čega? Zašto se ljudi u svakoj kulturi trude pokazati svoje kvalitete? Pa i fizičku privlačnost.
Naravno, detalji se razlikuju. Npr. zapadna žena pokazuje dekolte u večernjoj haljini. Međutim, svakodnevna casual odjeća je drukčija. Temeljna razlika između ženske mode na istoku i zapadu svodi se na praktičnost. Žena koja ima mogućnost školovati se i raditi počinje nositi kraću kosu i jednostavniju odjeću, koja omogućuje lakše kretanje. Ljetne haljinice se nose zbog vrućine. Zakrabuljenim bulama sigurno nije lako ljeti. No, u onim, pretežno islamskim, državama u kojima još nije uobičajno da žene rade, uglavnom su kod kuće, gdje smiju biti ležernije.
S druge strane, kad se muslimanska žena odluči živjeti slično kao na zapadu, izlaziti van zbog škole, posla i društva, tradicijom propisana odjeća postaje teret.
Iranke su stoga smislile specifični modni smjer koji predstavlja neku vrstu kompromisa. Pripadnicima teokratske oligarhije takvo se vrludanje ne dopada, stoga su ovlastili pasdaranke da paze na žensko odijevanje.
One patroliraju ulicama i bez ustezanja zajebavaju ostale žene, zbog bilo kakve sitnice koja im padne na pamet. Naravno, mlađim i osvještenijim ženama takvo maltretiranje ide beskrajno na živce i počinju pružati otpor:
http://www.youtube.com/watch?v=PF7RD3dHU_I&feature=related
Kad pasdarani u većem broju počnu dobivati vritnjake na cesti, a to će se uskoro desiti, tradicionalna stega će olabaviti.
A s vremnom će i nestati, jer se ne slaže sa suvremenim načinom života, diktiranim industrijskim i tehnološkim napretkom. Naravno, promjene koje će se desiti u najrazvijenijim islamskim društvima neće se odnositi samo na odijevanje.

Odlično.

Ćovjek , žena, svejedno, želi da se pokaže. Svak sa onim što ima. Što vrijedi kod njega/nje.
Ali, zastanimo kod obitelji kao nosioca društva.
Izražavanje bez limita ima posljedice po obitelj. Ruši je. Postepeno, nevidljivo, u početku sasvim bezazleno...Dok jednog dana muž ne bude toliko nervozan da odustane, ili žena, svejedno...
Odustaju od dobrovoljne prisilne fokusiranosti na samo jedno biće sa kojim će dijeliti svoje draži. To je stoga što je pritisak na jedinku prevelik da ga dotična može izdržati, već poklekne i podijeli sebe sa drugim. A obećao je, obećala je kad je izjavila/o sudbonosno DA.
A prvi simptomi su nervoza.:mig:

musky
13.01.2009., 18:41
Da se malo vratimo na temu, ako može.

Evo ovo mi je vrlo interesantno. Dakle, neka prava su ukinuta u vrijeme Emevija. Možeš li malo više o tome...

I dalje o napisanom...

vidi, sad i mene to zanima.

pogotovo jer je u citiranom naglašeno da nije grijeh na ženama, već NA ONIMA BOLESNOG SRCA (dakle, čistom srcu ne treba pokrivenost koja bi ga štitila od nagona koji bi osjetio).

Soul sister
13.01.2009., 18:41
Davno sam postavio pitanje ovdje na forumu ženama pa mi nisu odgovorili, sad ga ponavljam:
Koja je svrha izazovnog dekoltea koji plijeni muške poglede? Hajde mogu razumjeti cure koje to rade ali veliki je broj udatih žena koje se tako vole obući. Kad malo razmislim, 90% žena koje imaju lijep dekolte će ga istaknuti i neće odoljeti tom njenom porivu da se pokaže.

Evo mene. :)
A šta ako žena ne može (prirodno) pokriti svoj dekolte toliko da bi bio neprimijetan? :D Je li ona odgovorna što je muškarci primjećuju ili njena prirodna obdarenost ili muškarci koji je primjećuju?
Treba li da zapadna žena hoda obučena u vreću da je niko ne bi primijetio, pa čak ni potencijalni muž? :rolleyes: Jer, činjenica je da muškarcima prvo u oči upada izgled žene - a bogami da pokrivene djevojke ne privlače pažnju to nije istina - u Sarajevu ih ima toliko lijepih da ti oči stanu, a šminkaju se više nego većina moje generacije. I da, ŽELE da privuku pažnju. :kava:
A ima istine i u ovom što je Musky napisala - manipulacija. Uvijek trebaš imati adut u rukavu naspram muškarca, pa ako ne u rukavu, a onda barem u dekolteu. :cerek:

Derviš
13.01.2009., 18:44
no, da te poučim: ženin najjači adut je ono čime žena zrači.

a to "zračenje" sazrijeva kod žene.

Razlika između muškaraca i mužjaka je u tome što su muškarci svjesni toga.

(tebi ne zamjeram za neznanje, ti si još mlad i neiskusan :))

Moram se ponavljati, akcenat je na ljepoti žene u očima većine muškaraca. Tumačimo stereotipe u društvu. Način na koji živi svjetina, masa...
Pusti sad časne pojedince...
Jer, zašto je bitno obraditi tu skupinu ( većinsku ) ?
Zato jer je riječ o propisu u Islamskim društvima koji određuje da se žene moraju pokriti, nije ostavljen izbor. Da bi objasnuio zašto je to tako, moramo obraditi najveću skupinu na koju se i odnosi taj propis.
Žena pojedinac se pokriva i na zapadu...Ona se pokriva jer to želi...
Muškarac pojedinac svoj pogled obara i na trgu Bana Jelačića u sred ljeta...

musky
13.01.2009., 18:46
Odustaju od dobrovoljne prisilne fokusiranosti na samo jedno biće sa kojim će dijeliti svoje draži. To je stoga što je pritisak na jedinku prevelik da ga dotična može izdržati, već poklekne i podijeli sebe sa drugim. A obećao je, obećala je kad je izjavila/o sudbonosno DA.
A prvi simptomi su nervoza.:mig:

dobrovoljno, a prisilno?

hm ...

moram se sad malo vratiti unatrag i primjetiti da si previdio moj odgovor enky (da pravoj ljubavi brak nije potreban)

sjena.
13.01.2009., 18:50
vidi, sad i mene to zanima.

pogotovo jer je u citiranom naglašeno da nije grijeh na ženama, već NA ONIMA BOLESNOG SRCA (dakle, čistom srcu ne treba pokrivenost koja bi ga štitila od nagona koji bi osjetio).

Yeah, a sada daj proizvoljni postotak takvih... ali iskreno.
I nemoj sada, molim te, da 15 stranica tražimo definiciju 'bolesnog srca', već ako može, da razgovaramo kao odrasli ljudi.

Derviš
13.01.2009., 18:54
dobrovoljno, a prisilno?

hm ...

moram se sad malo vratiti unatrag i primjetiti da si previdio moj odgovor enky (da pravoj ljubavi brak nije potreban)

Dobro, zaboravi na brak, ali si pristankom na život sa jednom osobom pristala samo sa njim dijeliti svoje čari. Ili misliš da nisi?

musky
13.01.2009., 18:54
Hoću reći, bez obzira što se žena osjeća ugodno u svojoj koži, kako god da je odlučila, nije sama, tu je negdje u blizini muškarac i ona mora misliti na takve situacije makar na svoju štetu.

zašto bi morala?

što bi se mene morali ticati svi bilmezi koji se pale na mene?

drugo,
glede slikara:
netočno, da spadaju u izlizanu skupinu ne bi osjetili privlačnost spram te iste žene kad se odjene.
To što se ne ponašaju kao mužjaci u tjeranju dok slikaju, ne znači da su im osjetila otupjela.
Naprotiv, slikarski senzibilitet je osjet daleko iznad nagona da se golo žensko nužno mora pojebat. (soproštenjem)

Simptomatično je što izbjegavaš odgovoriti na moja kljulčna pitanja:

- trebaš li se ti pokrivati ako znaš da trgom bana jelačića nekada šetaju i homoseksualci?
- bi li osjetio seksualni nagon ka svim pripadnicima nekog "neciviliziranog" plemena, ako bi se našao među njima?
- je li bog glavni krivac što je ženama dao ljepotu?

enky
13.01.2009., 18:56
Samo da pozdravim sve učesnike ove teme i da kažem kako moja malenkost nema što više reći, jer musky the greatest govori ono što ja mislim.

@musky, a jesi me našla s brakom. istina. slažem se. u pravu si. trebala sam to odma' istaknuti.

musky
13.01.2009., 18:56
Yeah, a sada daj proizvoljni postotak takvih... ali iskreno.
I nemoj sada, molim te, da 15 stranica tražimo definiciju 'bolesnog srca', već ako može, da razgovaramo kao odrasli ljudi.

postotak je veliki, ali ne vidim kakve veze ima postotak?

Zar su ispravni oni koji su u većini samim tim što su većina?

Derviš
13.01.2009., 19:02
zašto bi morala?

što bi se mene morali ticati svi bilmezi koji se pale na mene?

drugo,
glede slikara:
netočno, da spadaju u izlizanu skupinu ne bi osjetili privlačnost spram te iste žene kad se odjene.
To što se ne ponašaju kao mužjaci u tjeranju dok slikaju, ne znači da su im osjetila otupjela.
Naprotiv, slikarski senzibilitet je osjet daleko iznad nagona da se golo žensko nužno mora pojebat. (soproštenjem)

Simptomatično je što izbjegavaš odgovoriti na moja kljulčna pitanja:

- trebaš li se ti pokrivati ako znaš da trgom bana jelačića nekada šetaju i homoseksualci?
- bi li osjetio seksualni nagon ka svim pripadnicima nekog "neciviliziranog" plemena, ako bi se našao među njima?
- je li bog glavni krivac što je ženama dao ljepotu?

Tiče te se jer si po defaultu društveno biće.

Slikar je zapadnjak. On se otupio životom na zapadu, to što je slikar, ne igra nikakvu ulogu. fakat, ja da sam žensko i da me gleda muškarac, golu a da ne reagira, ozbiljno bih se zabrinuo. Čuj, slikar...:rolleyes:

Musky, čovjek je promijenjivo biće. Nitko nije takav po rođenju već se odgaja, mijenja itd. Shodno prilikama i sredini, postaje se ovakav i onakav. te su promjene kod nekoga blage a kod nekoga drastične. Ljudi se razilkuju. To ti je odgovor na pitanje o plemenima.

Bog je dao uputu kako živjeti. Dao je ljepotu i objasnio kako sa njom upravljati.

sjena.
13.01.2009., 19:02

Ispravni su u ogromnoj manjini, nažalost. Otuda i potreba nekih žena koje i nisu pokrivene po propisu da na sebe skreću što manje pozornosti svojim odijevanjem. Tebe ne smeta što se svi ti bilmezi pale na tebe, kako kažeš? Pa eto ima onih koje to smeta. Što ćemo s njima?

musky
13.01.2009., 19:03
Dobro, zaboravi na brak, ali si pristankom na život sa jednom osobom pristala samo sa njim dijeliti svoje čari. Ili misliš da nisi?

ne razumijem što ti znači "pristanak".

ako nekog volim - što će mi drugi?

ako mi treba netko drugi - znači da onog prvog ne volim, vjerojatno ga nisam ni voljela (što je ljubav, uopće?), a ako ga ne volim - zašto bih bila s njim?

ako nekog volim zato što gledamo u istom pravcu, zato što je svijet lijep jer on postoji, zato što je on dokaz da boga ima jer je samo bog mogao tako nešto stvoriti;
ako poznajem njegovu misao, i njegov osjet i njegov dah, i njegov osmijeh;

zar onda ima potrebe za bilo kakvim pristajanjem?

zar onda dijeljenje čari nije sporedno?
(zar onda ne bi mogao biti i tisućama kilometara daleko, godinama, a da se ništa ne mijenja u onome po čemu smo bliski?)

Derviš
13.01.2009., 19:04

Ja mislim da tebi nedostaje malkice solidarnosti koja proizlazi iz humanosti a posljedica je sebičnosti.

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:04
Odlično.

Ćovjek , žena, svejedno, želi da se pokaže. Svak sa onim što ima. Što vrijedi kod njega/nje.
Izražavanje bez limita ima posljedice po obitelj. Ruši je.

Valjano zapažanje. Evolucijom čovjek će nadići i obiteljski život. Sva zla ovoga svijeta proističu iz identifikacije s obiteljskim mikrokozmosom. Jedna od alternacija je življenje u komuni. I opet vidimo da islam ništa ne zna o mogućnostima ljudske vrste.

sjena.
13.01.2009., 19:05

ako mi treba netko drugi - znači da onog prvog ne volim, vjerojatno ga nisam ni voljela (što je ljubav, uopće?), a ako ga ne volim - zašto bih bila s njim?

ako nekog volim zato što gledamo u istom pravcu, zato što je svijet lijep jer on postoji, zato što je on dokaz da boga ima jer je samo bog mogao tako nešto stvoriti;

(zar onda ne bi mogao biti i tisućama kilometara daleko, godinama, a da se ništa ne mijenja u onome po čemu smo bliski?)

Govoriš kao da ne živiš na Zemlji. Lijepo pišeš, fino je sve to čuti, ali TO nije život.

Derviš
13.01.2009., 19:08

Samo jedno bezazleno oblačenje izazovnog dekoltea, izdaja je onog koga voliš.

A ako misliš da si moćna cijeli život da voliš i da se suzdržiš od toga, onda te dopao rijetki ideal koji je rijedak poput nekog dijamanta.
Fakat se ti sa mnom igraš, il me lažeš cijelo vrijeme, il nemaš blage o životu.

musky
13.01.2009., 19:09
Ispravni su u ogromnoj manjini, nažalost. Otuda i potreba nekih žena koje i nisu pokrivene po propisu da na sebe skreću što manje pozornosti svojim odijevanjem. Tebe ne smeta što se svi ti bilmezi pale na tebe, kako kažeš? Pa eto ima onih koje to smeta. Što ćemo s njima?

zar sam rekla da me ne smeta?

ja upravo gledam da ne skrećem pažnju svojim odijevanjem.
potpuno se neupadljivo odjevam.

u tome i jest poanta moje priče.

kada u prostoriji punoj tip-top dotjeranih curetaka muški krenu oblijetati oko mene - neprijatno je i tim curetcima i meni.

Nemam ništa protiv da se žena koja smatra pokrivanje opravdanim i potrebnim pokrije. Samo smatram da to nije nešto što treba nametati.

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:09

Takvi pristanci su ili vidovnjaštvo, ili fašistoidnost. Kako živ čovjek može predvidjeti svoj život? Otkud čovjeku snage da se opre, primjerice, islamskom Bogu ili đavolu?

sjena.
13.01.2009., 19:10

A ako misliš da si moćna cijeli život da voliš i da se suzdržiš od toga, onda te dopao rijetki ideal koji je rijedak poput nekog dijamanta.

Ne laže tebe. Žene po defaultu lažu sebe. Pardon na grubosti.
Imaš odgovor na prethodnoj stranici.

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:11
. Nitko nije takav po rođenju već se odgaja, mijenja itd. Shodno prilikama i sredini, postaje se ovakav i onakav. te su promjene kod nekoga blage a kod nekoga drastične. Ljudi se razilkuju.

Otkud ti onda tupljenje o "pristanku na samo jednog partnera"?

sjena.
13.01.2009., 19:11
Takvi pristanci su ili vidovnjaštvo, ili fašistoidnost. Kako živ čovjek može predvidjeti svoj život? Otkud čovjeku snage da se opre, primjerice, islamskom Bogu ili đavolu?

Ne rekoh li ti...penzija :p

Derviš
13.01.2009., 19:12

Čovjekovo je da se trudi, Bog vidi trud i daje rezultat truda kako On hoće.

sjena.
13.01.2009., 19:15
zar sam rekla da me ne smeta?

ja upravo gledam da ne skrećem pažnju svojim odijevanjem.
potpuno se neupadljivo odjevam.

u tome i jest poanta moje priče.

kada u prostoriji punoj tip-top dotjeranih curetaka muški krenu oblijetati oko mene - neprijatno je i tim curetcima i meni.

Nemam ništa protiv da se žena koja smatra pokrivanje opravdanim i potrebnim pokrije. Samo smatram da to nije nešto što treba nametati.

Gledaj. Mnogim, mnogim ženama to nije nametanje. Mislim da to možeš shvatiti. Ograničimo se na ove prostore. Evo pogledaj u Bosni. Pokrivene žene mlađe generacije razlikovat ćeš na ulici od takvih poput tebe tek utoliko što nose maramu. Njima to nije nametnuto, većini. To je njihov izbor. Ljubavi radi.

Derviš
13.01.2009., 19:15
Ne laže tebe. Žene po defaultu lažu sebe. Pardon na grubosti.
Imaš odgovor na prethodnoj stranici.

Ma raspravljamo, eto. Dao sam fine logičke argumente a ona mi svojim postovima sugerira da ili ne razumije šta pričam, ili namjerno zanemaruje moje logičke argumente.

lilith131
13.01.2009., 19:17
...Tebe ne smeta što se svi ti bilmezi pale na tebe, kako kažeš? Pa eto ima onih koje to smeta. Što ćemo s njima?

Pa ja ne znam stvarno di bi jedna žena došla kad bi se obazirala na sve koji se na nju pale. Pa ne mogu ja biti odgovorna za nečije misli čovječe.

Napisala sam već da se oblačim pristojno i ležerno. Oprosti mi molim te, ali što bi ja sad ako neki stari driponja meni namiguje u busu? Što bi trebala vreću na sebe stavit? E pa neću brale. Sunca i svjetla se neću odreći.

musky
13.01.2009., 19:18
Govoriš kao da ne živiš na Zemlji. Lijepo pišeš, fino je sve to čuti, ali TO nije život.

jest moj.

sjena.
13.01.2009., 19:18
Ma raspravljamo, eto. Dao sam fine logičke argumente a ona mi svojim postovima sugerira da ili ne razumije šta pričam, ili namjerno zanemaruje moje logičke argumente.
Vjerujem da te ponešto i ne razumije (makar tako ne izgleda), a ono ostalo je u svrhu da te malo kakti 'potuče' :rolleyes: svojim logičkim argumentima. Musky nam u toj igri baš baš ono uživa.

lilith131
13.01.2009., 19:19
Gledaj. Mnogim, mnogim ženama to nije nametanje. Mislim da to možeš shvatiti. Ograničimo se na ove prostore. Evo pogledaj u Bosni. Pokrivene žene mlađe generacije razlikovat ćeš na ulici od takvih poput tebe tek utoliko što nose maramu. Njima to nije nametnuto, većini. To je njihov izbor. Ljubavi radi.

Ej oprosti, ali te ženske su jebozovnije obučene od mene koja furam traperice i trenirku. Tako da ne znam ko koga laže ovdje. Da ne govorim o kili šminke s kojom su se nafutrale.

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:19
Ne rekoh li ti...penzija :p

Zar žena u "čadoru" nije i uskrata ljudskog prava na estetiku? I muslimanu i nemuslimanu, nažalost. Bogate li "mumije" islamske gradske prizore, ili ih ružne, Sjeno? Da vidimo tvoj ukus.

sjena.
13.01.2009., 19:20
Pa ja ne znam stvarno di bi jedna žena došla kad bi se obazirala na sve koji se na nju pale. Pa ne mogu ja biti odgovorna za nečije misli čovječe.

Napisala sam već da se oblačim pristojno i ležerno. Oprosti mi molim te, ali što bi ja sad ako neki stari driponja meni namiguje u busu? Što bi trebala vreću na sebe stavit? E pa neću brale. Sunca i svjetla se neću odreći.

:rofl: E, vjeruj mi, jedanput mi je to palo na pamet....davno davno...

Naravno da nisi odgovorna za nečije misli. Ja sam samo pitala što ćemo s onima koje se bolje osjećaju zakrivenima.

Sitnozub
Tiče te se jer si po defaultu društveno biće.

Slikar je zapadnjak. On se otupio životom na zapadu, to što je slikar, ne igra nikakvu ulogu. fakat, ja da sam žensko i da me gleda muškarac, golu a da ne reagira, ozbiljno bih se zabrinuo. Čuj, slikar...:rolleyes:

:lol::lol::lol:

Slikar sam, i zapadnjak :D, i kad slikam golu ženu ili muškarca, sex mi nije ni na kraj pameti.
Zašto?
Zato što je/ga ne promatram kroz značenja kroz koja ti promatraš pa otuda i potreba za skrivanjem, pokrivanjem bilo kojeg dijela tijela da ne bi došlo do "prljavih" :mig: misli , dok je/ga slikar promatra kroz jezik kojim se želi izraziti, jednako kao i vazu, čašu, jabuku ili tenk.
Ne promatra je/ga čak ni kroz ljepotu, odnosno "estetiku", tj. promatra je/ga bez predrasuda.:mig:

musky

ne vidim da se negdje sporimo oko ovoga.

(gdje ti vidiš da se sporimo oko toga?)

sjena.
13.01.2009., 19:21
Ej oprosti, ali te ženske su jebozovnije obučene od mene koja furam traperice i trenirku. Tako da ne znam ko koga laže ovdje. Da ne govorim o kili šminke s kojom su se nafutrale.
Govoriš o nekima koje si vidjela. To nisu 'te sve'. Bezveze mi da ti sad dajem protuargumente.

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:22
Čovjekovo je da se trudi, Bog vidi trud i daje rezultat truda kako On hoće.

Dakako da je čovjekovo da se trudi. Ali je čovjekovo i da se miri, sastave li se više sile nad njim.

Stoga je djetinjasto i preuzetno prisezati "doživotno" na išta. I na ovu stvar islam nema odgovora.

musky
13.01.2009., 19:22

bilo da misliš da lažem, bilo da misliš da nemam blage veze o životu - u oba slučaja pokazuješ da ti u taj ideal ne vjeruješ.

(za mene to nije ideal, za mene je to prosto - tako)

Derviš
13.01.2009., 19:23
:lol::lol::lol:

Slikar sam, i zapadnjak :D, i kad slikam golu ženu ili muškarca, sex mi nije ni na kraj pameti.
Zašto?
Zato što je/ga ne promatram kroz značenja, kroz koja ti to promatraš pa otuda i potreba za skrivanjem, pokrivanjem bilo kojeg dijela tijela da ne bi došlo do "prljavih" :mig: misli , dok je/ga slikar promatra kroz jezik kojim se želi izraziti, jednako kao i vazu, čašu, jabuku ili tenk.
Ne promatra je čak ni kroz ljepotu, odnosno "estetiku":D, tj. promatra je/ga bez predrasuda.:mig:

Ok. To je teorija. Jedna. Druga bi bila da odeš na godinu dana u neku islamsku zemlju ili na neki pusti otok i da ne vidiš ženu godinu dana i onda bi te pitao, o čemu si ono govorio, aha o značenjima:cerek:

sjena.
13.01.2009., 19:25
jest moj.

Drago mi je ako jest. Ako nije samo - zamišljen. Ono, romantizirana verzija. Doduše, nisu sve točke provjerene. Neke se odnose na eventualno... budućnost. Što bi bilo kad bi bilo. E, o tome ti je Derviš dijelom govorio, ali čini mi se da si to preskakala. Vješto vodiš 'bitku'.

Derviš
bilo da misliš da lažem, bilo da misliš da nemam blage veze o životu - u oba slučaja pokazuješ da ti u taj ideal ne vjeruješ.

(za mene to nije ideal, za mene je to prosto - tako)

Može li se tvoj model života primjeniti na cijelokupno čovječanstvo?

protagora
Izražavanje bez limita ima posljedice po obitelj. Ruši je. Postepeno, nevidljivo, u početku sasvim bezazleno...Dok jednog dana muž ne bude toliko nervozan da odustane, ili žena, svejedno...
Odustaju od dobrovoljne prisilne fokusiranosti na samo jedno biće sa kojim će dijeliti svoje draži.

Točno, prvo industrijska, a potom informatička revolucija izmijenile su lice zapada. Pojam obitelji se preispituje, tradicionalni model više ne odgovora zahtjevima suvremenog života. S vremenom, iznaći će se nove solucije. Kriza tradicionalnih vrijednosti zahvatit će i istok, čim uvjeti sazriju.
Ljudsko društvo prolazi kroz promjene od prvih civilizacija, ništa ne ostaje nedirnuto, sve je podložno mijeni, pa tako i islam.

Sitnozub
13.01.2009., 19:26
Ok. To je teorija. Jedna. Druga bi bila da odeš na godinu dana u neku islamsku zemlju ili na neki pusti otok i da ne vidiš ženu godinu dana i onda bi te pitao, o čemu si ono govorio, aha o značenjima:cerek:

Što hoćeš reći?
Da bi otkrivanjem dijelova tijela muslimanki i fama oko istih prestala, odnosno, da je najveća požuda ona koja je potisnuta?
Je l' to priznaješ da bi muslimanke trebalo otkriti kako bi se smanjila (vaša, muška) potreba da budu pokrivene?:D
Pa jeste, i ja tako mislim.

Derviš
13.01.2009., 19:27
Dakako da je čovjekovo da se trudi. Ali je čovjekovo i da se miri, sastave li se više sile nad njim.

Stoga je djetinjasto i preuzetno prisezati "doživotno" na išta. I na ovu stvar islam nema odgovora.

I ne prizeže doživotno već svrsishodno.

sjena.
13.01.2009., 19:28

Ima.
Nema doživotno.
Ima rastava braka :rolleyes:

Legalno, normalno, dogadja se.... ljudi ko ljudi...

Derviš
13.01.2009., 19:30
Što hoćeš reći?
Da bi otkrivanjem dijelova tijela muslimanki i fama oko istih prestala, odnosno, da je najveća požuda ona koja je potisnuta?
Je l' to priznaješ da bi muslimanke trebalo otkriti kako bi se smanjila (vaša, muška) potreba da budu pokrivene?:D
Pa jeste, i ja tako mislim.

Okreni da ne zagori...:cerek:

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:30

Možete li, i smijete li se, vi muslimi, uopće unijeti u evolucijsku mogućnost nadilaženja čulne tjelesnosti?

Opće li vaši alimi još sa hanumama, i jesu li iluminati islama još pohotni? Sva duhovna povijest ljudskog roda svjedoči o postignućima iznadtjelesnog u dotičnom smislu. Zašto islam negira neupitne duhovne i evolucijske dosege drugih kultura i individualaca?

lilith131
13.01.2009., 19:31

Da, a dovest drugu ženu nije izdaja. Konstantno maštat o mlađim ženama nije izdaja. Daj čovječe dogovori se sam sa sobom.

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:33
Ima.
Nema doživotno.
Ima rastava braka :rolleyes:

Legalno, normalno, dogadja se.... ljudi ko ljudi...

Kako muslimi prisižu na bračnu vjernost - kojim točno riječima?

sjena.
13.01.2009., 19:33
Zašto islam negira neupitne duhovne i evolucijske dosege drugih kultura i individualaca?
Prvo, ne negira. To što ti misliš da negira, druga je stvar. Možda ih samo smješta na njihovo mjesto, kamo pripadaju.
Drugo, navedi te na koje ti misliš...neupitne duhovne....

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:34
I ne prizeže doživotno već svrsishodno.

Kako muslimi prisižu na bračnu vjernost - kojim točno riječima?

musky
13.01.2009., 19:36
Može li se tvoj model života primjeniti na cijelokupno čovječanstvo?

model niti jednog čovjeka se ne može primjeniti na cijelo čovječanstvo.

(ne vidim zašto bi moj model morao biti primjenjiv za sve?)

Mislim da sam svojim postovima upravo odgovarala na tvoje logičke argumente svojim protuargumentima.

Sjena je fino primijetila da uživam :)

No, pogrešno je protumačila da uživam u "pobijanju". Uživam u raspravi. Mene islam zanima, možda ću kroz raspru nešto o njemu naučiti; osim toga, i moji i tvoji stavovi su ovdje stavljeni na probu.

Nije bitno tko će u bitci pobijediti ako je bitka dobra i ako su borci časni :)

Sitnozub
13.01.2009., 19:38
Okreni da ne zagori...:cerek:

Nemoj ti meni okreni, da te ne bi okrenio, onako, slikarski, bez predrasude.:D
Bolje se pozabavi mislima o vlastitoj posesivnosti naspram ženskog tijela kao takvog i kao tijela tvoje žene koje ne pripada tebi, a silom bi htio da je tako.
I, uopće, mislima o "pripadanju".

musky
13.01.2009., 19:39
Da, a dovest drugu ženu nije izdaja. Konstantno maštat o mlađim ženama nije izdaja. Daj čovječe dogovori se sam sa sobom.

good one.

derviš je muškarce ovdje praktično definirao kao bića nesposobna da se odupru seksualnom nagonu.

sjena.
13.01.2009., 19:42
model niti jednog čovjeka se ne može primjeniti na cijelo čovječanstvo.

(ne vidim zašto bi moj model morao biti primjenjiv za sve?)

Mislim da sam svojim postovima upravo odgovarala na tvoje logičke argumente svojim protuargumentima.

Sjena je fino primijetila da uživam :)

No, pogrešno je protumačila da uživam u "pobijanju". Uživam u raspravi. Mene islam zanima, možda ću kroz raspru nešto o njemu naučiti; osim toga, i moji i tvoji stavovi su ovdje stavljeni na probu.

Nije bitno tko će u bitci pobijediti ako je bitka dobra i ako su borci časni :)
:nono: nije pogrešno protumačila :mig:
Jest da uživaš u raspravi, ali uživaš i u 'pobjedi'. Ono, ko svaka žena.

A u vrijeme dok si se divila svojim 'raspravama', propustila si poantu onoga što ti Derviš piše. Namjerno ili ne, pitanje je sad.

I, da, baš te htjedoh pohvaliti kao uljudnog sugovornika.

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:43
Prvo, ne negira. To što ti misliš da negira, druga je stvar. Možda ih samo smješta na njihovo mjesto, kamo pripadaju.
Drugo, navedi te na koje ti misliš...neupitne duhovne....

Dakako da negira.
Da ne akademiziramo bez potrebe, evo ti MAJSTOR Ivanovo osobno iskustvo.
U stanovitoj tradiciji imenuje se kao urdhava retas. MAJSTOR je u svojoj neupitno virilnoj dobi jednoga dana doživio potpuno iščeznuće predodžbe i prakse reprodukcijske i čulne tjelesnosti, jednako kao i mnogi drugi prije njega, popraćeno emocionalnim i mentalnim ushitom. Kako to da islam ništa ne zna o takvom iskustvu?
Da zna, bi li uznastojao na konzerviranju već MINULOG ljudskog obrasca seksualnosti?

sjena.
13.01.2009., 19:44
good one.

derviš je muškarce ovdje praktično definirao kao bića nesposobna da se odupru seksualnom nagonu.

Ovo što sada radiš je nepošteno. A u prvom redu je djetinjasto.

protagora
13.01.2009., 19:45
Dobra je mala, stvarno se naljutila.:D
Baš se pitam što se događa ako ženi u muškom društvu slučajno sklizne marama s glave. Puhne vjetar i marama odleti. Ili tako nešto? Ima li kakvih posljedica? Glupo pitanje znam :ne zna:

Ima. Šteta što ne mogu naći link na snimku jedne mlade iranske učiteljice. Priča kako joj je u toku vožnje Teheranom skliznula marama, što nije sama ni prijetila, ali primijetili su pasdarani, zaustavili je i oduzeli joj auto! Valjda zato jer vožnja loše utječe na njeno ćudoređe. Auto više nikad nije dobila natrag, sad se vjerojatno neki policijot vozi u njemu.
Inače, s obzirom na to što si sve policija u Iranu dopušta, dobro je prošla. Mogla je završiti u zatvoru, gdje bi je prebili i silovali.
Mladima već puca film od tolike represije i sve češće pružaju otpor, kad se skupi kritična masa bit će to kraj režima.

lilith131
13.01.2009., 19:49
A u vrijeme dok si se divila svojim 'raspravama', propustila si poantu onoga što ti Derviš piše. Namjerno ili ne, pitanje je sad.

Možda da pustimo Derviša da nam kaže ko propušta njegove poante. :)

Jesi li ti možda Derviš?

Derviš
13.01.2009., 19:50
Nemoj ti meni okreni, da te ne bi okrenio, onako, slikarski, bez predrasude.:D
Bolje se pozabavi mislima o vlastitoj posesivnosti naspram ženskog tijela kao takvog i kao tijela tvoje žene koje ne pripada tebi, a silom bi htio da je tako.
I, uopće, mislima o "pripadanju".

ideš ad hominem...

Izbjegao si odgovor zato što znaš da bi nakon apstinencije reagirao, kao muško. Ne znači da bi djelovao ali reagirao, svakako. To ti znaš i u nedostatku protuargumenta posežeš za ad hominem.

sjena.
13.01.2009., 19:50
Dakako da negira.
Da ne akademiziramo bez potrebe, evo ti MAJSTOR Ivanovo osobno iskustvo.
U stanovitoj tradiciji imenuje se kao urdhava retas. MAJSTOR je u svojoj neupitno virilnoj dobi jednoga dana doživio potpuno iščeznuće predodžbe i prakse reprodukcijske i čulne tjelesnosti, jednako kao i mnogi drugi prije njega, popraćeno emocionalnim i mentalnim ushitom. Kako to da islam ništa ne zna o takvom iskustvu?
Da zna, bi li uznastojao na konzerviranju već MINULOG ljudskog obrazca seksualnosti?
Joginu naš, zna se mnogo više od onoga o čemu ti godinama pričaš. Samo, ti ne želiš čuti niti priznati da se zna. Nemoguće je tebe dovesti do čina kada ćeš ijednu opasku primiti kao moguću. Sve nipodaštavaš, osim svoga uma (i urdhave retas :mig: ) i zato smo se prestali baviti tobom. Kad kao čovjek priđeš drugome, i drugi će tebi prići kao čovjeku. Budi u to uvjeren.

musky
13.01.2009., 19:52
Ovo što sada radiš je nepošteno. A u prvom redu je djetinjasto.

ali jest tako.

derviš uopće ne priznaje kao mogućnost, da bi slikar mogao sasvim normalno "muški" reagirati na, primjera radi, svoju ženu - a da neke druge, nage modele, posmatra samo kao slikarsku inspiraciju.
po njemu je on "izlizan i otupjeo" (u kojem smislu? duhovnom? ne misli li derviš u stvari tu da je taj muškarac izlizan u seksualnom smislu?)

ako griješim pokaži mi dgje griješim i gde se JASNo vidi da Derviš nije tako mislio.

I ako sam propustila poantu - ponovi, rado ću je razmotriti.

(zar sam pobijedila?
hah, prokletstvo, ono o ženskom radovanju stoji :D )

lilith131
13.01.2009., 19:52
ideš ad hominem...

Izbjegao si odgovor zato što znaš da bi nakon apstinencije reagirao, kao muško. Ne znači da bi djelovao ali reagirao, svakako. To ti znaš i u nedostatku protuargumenta posežeš za ad hominem.

Ad hominem ili ne, malo jesi opsjednut sa posjedovanjem žene, ili barem ženskog tijela. Jesam u pravu?

sjena.
13.01.2009., 19:53
Možda da pustimo Derviša da nam kaže ko propušta njegove poante. :)

Jesi li ti možda Derviš?
Govori vam čitavo vrijeme, sve ove stranice, ali vi ne slušate, nego samo pričate. I tražite razloge za protupaljbu. Vata u ušima.

lilith131
13.01.2009., 19:54
Govori vam čitavo vrijeme, sve ove stranice, ali vi ne slušate, nego samo pričate. I tražite razloge za protupaljbu. Vata u ušima.

Malena moja, pa zato imamo forum. Niš se ne uzbuđuj. Derviš je velki dečko, snaći će se on. :mig:

mirjam
13.01.2009., 19:57

Već sam pitala, al moram opet..što je izazovni dekolte?
Mislim, ti opet u ekstreme očito, pusti to, nego jel ja to varam muža, zavodim muški svijet i navodim ga u grijeh jer mi se vidi komadić vrata?
To sam htjela reći prije, da žene ne hodaju omotane ko salame ne bi ni muslimanski muškarci podivljali od komada kože na vratu ili nozi. Sad će reć da su im "čula izlizana" al nije tako baš...

Derviš
13.01.2009., 19:58

Ok znači dekolte je aceptiran.

Idemo dalje.

Muškarac, kao prvo , ne razmišlja stalno o mlađim ženama, već periodično. Islam je tome doskočio davši mu mogućnost da tu mlađu i dovede. Međutim, dok on sve skonta i prokonta, prođe ga volja za tom drugom i ta je epizoda završena. Vrijeme prolazi, on počinje shvaćati...
Ponavljam li se ja to...

Sitnozub
13.01.2009., 19:58
ideš ad hominem...

A tvoje zahtjevanje da žene hodaju okolo kao vigvami nije ad hominem?

Nisam izbjegao odgovor jer ne govorimo o apstinenciji, nego o odjevanju, a ti te pojmove očito poistovjećuješ, za tebe otkriveno rame znači sex, zato brkaš apstinenciju i pokrivenost/otkrivenost odjećom.

Reci mi, što ako muslimanka ima muža koji ne zadovoljava njene sexualne potrebe, priznaješ li njoj pravo na zadovoljavanje prirodnih potreba, kao što tebi ono prirodno pripada?
Pazi, ne govoimo o nadilaženju istih, nego o priznavanju drugome onoga što tebi "prirodno" pripada, kako sam kažeš, kao "muškom".

MAJSTOR Ivan
13.01.2009., 19:59
Joginu naš, zna se mnogo više od onoga o čemu ti godinama pričaš. Samo, ti ne želiš čuti niti priznati da se zna.

"Po plodovima njihovim ćete ih poznati", zasad je neosporna univerzalna vjeroispovjesna krilatica. Da islam išta zna od samo ove prigodice navedenoga, ne bi svoju ženu motao u mumiju.

Također bi se ovuda bio javio kakav muslimski junoša s islamskim hermetičnim znanjima, ali nije. Nije zato što niti može, a niti NE SMIJE, znati više nego je u Kuranu i sunetu. A što je tamo, TO JE SVE. Ne zavaravaj svoju glavicu obećanjima bez pokrića, još neumotana ženo.

sjena.
13.01.2009., 20:01
ali jest tako.

derviš uopće ne priznaje kao mogućnost, da bi slikar mogao sasvim normalno "muški" reagirati na, primjera radi, svoju ženu - a da neke druge, nage modele, posmatra samo kao slikarsku inspiraciju.
po njemu je on "izlizan i otupjeo" (u kojem smislu? duhovnom? ne misli li derviš u stvari tu da je taj muškarac izlizan u seksualnom smislu?)

ako griješim pokaži mi dgje griješim i gde se JASNo vidi da Derviš nije tako mislio.

(zar sam pobijedila?
Ako misliš da jesi - onda jesi. Pobijedila. Pa uživaj onda. Moje je mišljenje da nisi razumjela do kraja, a i tema se razvodnila.

Govori se mnogo puta o krajnjim primjerima, samo da bi se moglo lakše objasniti. Tako i ti npr. da bi 'dokazala' kako je Derviš ovo ili ono, odeš u krajnost. Iako tako ne misliš do kraja.

A poanta je.... ima puno poanti.
A glavna poanta je... treba biti sretan :cerek: (Dervo TM)

Ispričavam se, nemam sada više vremena. Obaveze. Čujemo se aBd.

lilith131
13.01.2009., 20:06
Ok znači dekolte je aceptiran.

Idemo dalje.

Muškarac, kao prvo , ne razmišlja stalno o mlađim ženama, već periodično. Islam je tome doskočio davši mu mogućnost da tu mlađu i dovede. Međutim, dok on sve skonta i prokonta, prođe ga volja za tom drugom i ta je epizoda završena. Vrijeme prolazi, on počinje shvaćati...
Ponavljam li se ja to...

OK. Da li je u redu da tvoja žena mašta o drugim muškarcima? Periodično, naravno.

Sitnozub
13.01.2009., 20:09
ali jest tako.

Ma ne samo neke druge, nego i svoju ženu, čuj da "samo", ako je situacija takva, golu pa i nasred gradske vreve, može promatrati kroz jezik izražavanja. Tijelo je samo tijelo. :ne zna: Ako ga promatramo samo kao tijelo, bez duha, a zar bi mi se samo na fizičko i mogao dignuti? Ne vjerujem. Nije do sad. Da je tako, pa vjerojatno bih bio nekakav nekrofil, ili nešto slično.:D

musky
13.01.2009., 20:09
Ako misliš da jesi - onda jesi. Pobijedila. Pa uživaj onda. Moje je mišljenje da nisi razumjela do kraja, a i tema se razvodnila.

ma to s pobjedom je bila šala :D

(i ti si ju započela, ako se ne varam. našalila sam se na ono tvoje "pobijedila" :))

Govori se mnogo puta o krajnjim primjerima, samo da bi se moglo lakše objasniti. Tako i ti npr. da bi 'dokazala' kako je Derviš ovo ili ono, odeš u krajnost. Iako tako ne misliš do kraja.

ja bogme uvijek mislim ono što kažem (barem u trenutku dk govorim)
a primjer koji vi vjerojatno držite za naj-krajnji nije krajnji nego - moj lični.

Čovjek ne bi smio tvrditi ništa ako ne krene od svog primjera (niti može dokazati išta ako se kasnije ne makne dalje od tog primjera)

A poanta je.... ima puno poanti.
A glavna poanta je... treba biti sretan :cerek: (Dervo TM)

Ispričavam se, nemam sada više vremena. Obaveze. Čujemo se aBd.

čini mi se da si izbjegla poantu o poanti :D

hajd, čujemo se poslije.

Derviš
13.01.2009., 20:20
ali jest tako.

(zar sam pobijedila?

Čula su mu otupljela, pa to čak i Majstor Ivan razumije:cerek:
Ili ako ti je neukusno 'otupljela', recimo da je manje podložan vlastitim prirodnim porivima koji u njemu bude navalu testosterona.
Može se misliti da je to cool i da je on moćan da te procese kontrolira ali nije tako.
To su lijepi procesi koje ne bi trebalo sputavati već ih pravilno usmjeravati, a sama riječ da su to procesi govori da oni imaju svoj početak, sredinu i kraj i naravno svoju snagu i/ili intenzitet.
Ali oni su ipak nešto animalno i porivi su nižeg ranga na ljestvici užitaka i ciljeva bića zvanog čovjek.
Zapadni čovjek te nagone sputava a musliman ih nastoji usmjeravati. Tu se razlikujemo.
Musliman nastoji u svom društvu spriječiti nenadane pojave tih nagona tako da ih ne bi morao sputavati.
Zapadnom je svejedno.
Doduše, nepoznate su mi direktne posljedice sputavanja, ali jesu indirektne. ( ipak neznam baš sve ) Razvodi brakova su sve češći.

Derviš
13.01.2009., 20:22
OK. Da li je u redu da tvoja žena mašta o drugim muškarcima? Periodično, naravno.

To nije priroda žene. One sa tim mnogo lakše izlaze na kraj.

mirjam
13.01.2009., 20:25

Kako? :D

musky
13.01.2009., 20:26
razvodi brakova su sve češći jer je brak prevaziđena društvena institucija.

(sveje rjeđe, uostalom, sklapanje brakova)

ja u tome ne vidim nikakav problem.

koja je poanta braka, uopće?

(mada mislim da ćemo se potpuno rasplinut, iako je sve nekako vezano uz temu)

Derviš
13.01.2009., 20:29
Kako? :D

Nemoj misliti na torticu...:p

lilith131
13.01.2009., 20:29

Lijepo je tebi u tom balonu. Nećemo ti kvariti.

Ženina priroda, hm...Zašto onda ovi krešu ženama klitorise Dervišu moj? Čega se boje?

mirjam
13.01.2009., 20:30
Nemoj misliti na torticu...:p

:D
Konačno si u elementu

Derviš
13.01.2009., 20:31

Vidiš, u tom mom postu ima kontradiktornosti i nelogičnosti i jedan je od lošijih postova, nedorađen je.
Ali to ti nisi primjetila, jel de?:p

Pitam se dali si ga i čitala...

Sitnozub
13.01.2009., 20:31
Lijepo je tebi u tom balonu. Nećemo ti kvariti.

Ženina priroda, hm...Zašto onda ovi krešu ženama klitorise Dervišu moj? Čega se boje?

Čekaj, čekaj, ostaje im i G-točka, samo, jebi ga, ne možemo je naći. :D

Derviš
13.01.2009., 20:33
Pozdravljam društvo, Dervo off sa teme do sutra...

P.S. Moram malo pažnje posvetiti i svojoj obitelji...

Sitnozub
13.01.2009., 20:34
Vidiš, u tom mom postu ima kontradiktornosti i nelogičnosti i jedan je od lošijih postova, nedorađen je. .

Oj, Dervo, pa normalno da je nedorađen kad se ne navode mnogobrojni razlozi zašto je tako; zato što su žene ekonomski neovisne, zato što ljudi žive u zajednicama ali nisu potpisali papire pa ih statistka svrsta u samce, razvedene, vake-nake, zato što su ljudi neovisniji jedni o drugima, zato što su im predrasude manje, itd, itd...:D
Osim toga, zašto bi nešto bilo za cijeli život, tko je to odredio? Nekom možda odgovara drugačije dinamika, ima nas svakakvih.

mirjam
13.01.2009., 20:36

Da je brak prevaziđena institucija tada ne bi ni ulazili u brak...

Razvode se jer se mogu razvest, to više nije nikakva sramota ili za osudu ko nekad. Ili kao negdje i dan danas.
A da su prije braka isprobali jedno drugo i proveli koji mjesec ili koju godinicu skupa, upoznali se i u dobru i u zlu, onda bi znali s kim ulaze u brak i šta ih čeka... :mig:

musky
13.01.2009., 20:38

eddie murphie (http://www.youtube.com/watch?v=sZb2H4AK1po&feature=PlayList&p=851A7FF31BC30FE0&playnext=1&index=20) se slaže s tobom :D

musky
13.01.2009., 20:40
Da je brak prevaziđena institucija tada ne bi ni ulazili u brak...

sve manje ljudi i ulazi.

A da su prije braka isprobali jedno drugo i proveli koji mjesec ili koju godinicu skupa, upoznali se i u dobru i u zlu, onda bi znali s kim ulaze u brak i šta ih čeka... :mig:

a zašto bi uopće ušli u brak?

musky
13.01.2009., 20:46
Vidiš, u tom mom postu ima kontradiktornosti i nelogičnosti i jedan je od lošijih postova, nedorađen je.
Ali to ti nisi primjetila, jel de?:p

Pitam se dali si ga i čitala...

ma sve primjećeno, al nije mi se dalo.

(nje li to latentni ad hominem - to što ti imaš predubjeđenja da ja postove na koje reagiram ne čitam pažljivo?)

kontradiktornosti o kojima pričaš me nisu zanimale toliko kao poanta s brakom.

odate cijela priča počinje, i tu je treba razriješiti.

mirjam
13.01.2009., 21:06
a zašto bi uopće ušli u brak?

Nije tema :D

angelina39
13.01.2009., 21:43
Ok,...jasno,...zena se ofuca,objesi joj se koza dobije bore,...nema vise meku kozu i sta li ja znam sta su sve ovdje nickovi islamske orijentacije nabrojali,da bi odbranili tezu zasto muskarac treba imati nekoliko zena i to svaki put sto mlađu,(sad mi je jasnije zasto ove ovdje bogate arapkinje ulazu silne novce u plasticne operacije),....znaci zakljucak,nema veze sa ljubavlju vec sa strascu i momentalnom privlacnoscu(vrlo nezrelo),...ali nikoga od njih isto tako nije briga sto je neko lijepo, mlado tijelo uzeo tamo neki naborani,nadbuli,bolesni starac,koji vec vjerovatno i smrdi,.....i mogao bi joj biti djed,...znaci pedofil je,....i nikoga nije briga sto je nju vjera u kojoj se rodila iskoristila samo kao seksualni objekt nekomu starcu kojemu je bila potrebna da bi se njemu mozda "produzila"mladost,fuj,....a njoj jadnoj zagorcao se cijeli zivot,postao nocna mora,zivot ispunjen strahom,............
Mi,mogu slobodno reci,sve zene mastamo i sanjamo da nam djevicanstvo uzme zgodni,mladi,visoki,princ,koji voli samo nas i nikoga drugog,....a ne tamo neki starac kojemu ta "cast"pripada jer mu ju je Islam dao!

insaninside
13.01.2009., 21:51
koji voli samo nas i nikoga drugog,.... :rolleyes:

Mi bi htjele da budemo centar svijeta !
kineski sindrom za mnoga ljeta.

de ne budali :)

Pa to ne može ti muško priuštiti, pravo muško ima samo jednu ljubav i zove je On !

insaninside
13.01.2009., 21:53
Selam :)

1.

Iznad mene vedro nebo ko pučina plava,
Ispod mene ravnim poljem talasa se trava.

Oko mene po đulbašči cvate šarno cvijeće.
A preda mnom rumeni se malvazija prava.

Pokraj mene za trpezom sjedi moje zlato
Kroz pô oči na me gleda ko kad srna spava.

U daljini prate frule veselih pastira
Bleku janjad i ovaca, riku telad, krava.

Pijem vino, gledam dragu i mirišem cvijeće,
Slušam frulu kako stado divno natpjevava.

Budućnost me ne zanima, za prošlost ne marim.
Oboje je za me sanak, a sadašnjost java.

Živi, Insan*, i uživaj dok te sreća služi,
Da te s jutra od kajanja ne zaboli glava!

*Insan - Mizra

angelina39
13.01.2009., 21:56
:rolleyes

Pa ne može ti muško priuštiti, pravo muško ima samo jednu ljubav i zove je On !

:lol::rofl: ja volim samog sebe i jedino sebe,...:cerek::rofl:

lilith131
13.01.2009., 22:01
ali nikoga od njih isto tako nije briga sto je neko lijepo, mlado tijelo uzeo tamo neki naborani,nadbuli,bolesni starac,koji vec vjerovatno i smrdi,.....i mogao bi joj biti djed,...znaci pedofil je,....i nikoga nije briga sto je nju vjera u kojoj se rodila iskoristila samo kao seksualni objekt nekomu starcu kojemu je bila potrebna da bi se njemu mozda "produzila"mladost,fuj,....a njoj jadnoj zagorcao se cijeli zivot,postao nocna mora,zivot ispunjen strahom,............

Nemoj tako. Ona je sigurno sretna. Nije u ženskoj prirodi da želi mladog i lijepog muškarca angie. :rolleyes:

angelina39
13.01.2009., 22:05
No,vratimo se onome sto je ovdje tema,....
Znaci,...svaka zena,pa i ova ovdje sa bliskog istoka,masta,sanja o zgodnom,mladom,privlacnom muskarcu,kojemu ona poklanja svoju mladost,netaknutost,...(to se moze nazvati i seksualna mastarija),...a onda je zatekne neki starac,kojemu su ruke hrapave i tresu se i takav je dodiruje i njoj zivot postaje nocna mora,horor,....
E i to sve pod okriljem Islama,....jer cetvrta zena koju neki musliman ozeni(on ce vjerovatno vec imat blizu 50) nece bit starija od 25 godina(uf puno sam rekla),a negdje i puno,puno mlada,....zar nitko ne razmislja o toj diskriminaciji?

angelina39
13.01.2009., 22:07
Nemoj tako. Ona je sigurno sretna. Nije u ženskoj prirodi da želi mladog i lijepog muškarca angie. :rolleyes:

Da,dobro velis,.......:(

mirjam
13.01.2009., 22:11
No,vratimo se onome sto je ovdje tema,....
Znaci,...svaka zena,pa i ova ovdje sa bliskog istoka,masta,sanja o zgodnom,mladom,privlacnom muskarcu,kojemu ona poklanja svoju mladost,netaknutost,...(to se moze nazvati i seksualna mastarija),...

Joj patetike...:rolleyes:
Kakvo poklanjanje, to je valjda samo seks, i prvi i stoti i petstoti put.

musky
13.01.2009., 22:14
pod tim On se vjerojatno misli na boga (pretpostavljam).

a mlade curke uglavnom maštaju o mladom princu, blababla - to se zove nezrelost.
(u stvari, činjenica je da većina mladih cura mašta o starijim muškarcima - ne starcima, no svakako zrelijim muškima)

musky
13.01.2009., 22:17
no, da - ranije je, u starim narodnim pjesmama česta tema tugovanki bila prisilna udaja za starce.

težina prisilne udaje proizilazi iz PRISILE, ne iz toga koliko godina ima ženik.

lilith131
13.01.2009., 22:18

a mlade curke uglavnom maštaju o mladom princu, blababla - to se zove nezrelost.
(u stvari, činjenica je da većina mladih cura mašta o starijim muškarcima - ne starcima, no svakako zrelijim muškima)

Pa mislim ono, valjda sa 15 godina (a mahom ih udaju tak mlade) ima pravo na dozu nezrelosti.

mirjam
13.01.2009., 22:18

Da sigurno je životna želja svake tinejđerke završit pod nekom zadriglom ofucanom mješinom koja već i unuke ima. Daj molim te...:rolleyes:
Postoji dobna razlika koja se može smatrati prihvatljivom, al sve ima svoje granice.

insaninside
13.01.2009., 22:19
:lol::rofl: ja volim samog sebe i jedino sebe,...:cerek::rofl:

al taj nisam ja !

:mig:

angelina39
13.01.2009., 22:22
no, da - ranije je, u starim narodnim pjesmama česta tema tugovanki bila prisilna udaja za starce.

težina prisilne udaje proizilazi iz PRISILE, ne iz toga koliko godina ima ženik.

Pa da i to,i na to sam mislila,ali u brzini pisanja nisam napisala,....jedino mozda bi joj malko lakse bilo kad bi ipak to bio neki mladac,a ne neki starac????:(
hm,....mozda,sta mislite?

mirjam

Ako je težina udaje zbog prisile, zašto tema tužbalice nije mogla biti prislina udaja za neku mlađahnu barabu recimo?
Upravo zato da sve to dobije još veču težinu. Em je udaju protiv volje, em još za starkelju...

insaninside
maco :)

2.

Dođi, Azra, ne plaši se, - dođi bliže amo!
Jedno drugom svoja čuvstva da ispovijedamo.

Dođi bliže, - ne plaši se, zlatokrila vilo!
Da oduška milovanju jedan časak damo.

Sjećaš li se, ah, imade već godina dana
Pogledima svoja srca kako otkrivamo.

Sati, dani i mjeseci u nepovrat grede
Kako se mi zagledamo, a još se ne znamo.

Vrijeme je upoznat se i otkrivat misli,
Ako nije još vrijeme da se cjelivamo.

Stih do stiha evo Insan* (http://www.forum.hr/showpost.php?p=18163928&postcount=5599) gazel ti naniza,
I kasidu nizaće ti - samo dođi amo!

:)

lilith131
13.01.2009., 22:26
maco :)

2.

Dođi, Azra, ne plaši se, - dođi bliže amo!
Jedno drugom svoja čuvstva da ispovijedamo.

Dođi bliže, - ne plaši se, zlatokrila vilo!
Da oduška milovanju jedan časak damo.

Sjećaš li se, ah, imade već godina dana
Pogledima svoja srca kako otkrivamo.

Sati, dani i mjeseci u nepovrat grede
Kako se mi zagledamo, a još se ne znamo.

Vrijeme je upoznat se i otkrivat misli,
Ako nije još vrijeme da se cjelivamo.

Stih do stiha evo Insan* (http://www.forum.hr/showpost.php?p=18163928&postcount=5599) gazel ti naniza,
I kasidu nizaće ti - samo dođi amo!

Kako su krasni ti stihovi. :D

Nego reci mi dražesni jesi ti za to da se tako mlade udaju za te stare. Pa nije u redu mileni. Kako to?

musky
13.01.2009., 22:28
znaš li koliko se tinejdžerki u "zapadnom" svijetu prodaje starcima za novce?

motiv može biti i novac, sigurnost, blablabla (isto što i u brakovima inače). Ovo ukoliko je brak s pristankom cure.

naravno da sam protiv prisila bilo koje vrste (no, "prodaja djevojaka" bila je dugo običaj i u kršćanskim zemljama i nije osobenost islama).

no, na pitanje može li islamska žena biti sretna s baš takvim načinom života - odgovaram sa -da, može.

angelina39
13.01.2009., 22:28

????ja bome ne znam nijednu koja u svojim 17-tim godinama sanja o nekome ko ima 60 godina,....a u svakom slucaju ako i je stariji u masti je i zgodan,stasit,plecat,zgodan,....
Ja bi voljela da komentiras ono sto je bila bit mog posta,...a ne ovo sta si se uhvatila jel tip iz maste stariji zreli muskarac ili starac,.....

musky
13.01.2009., 22:33
Ako je težina udaje zbog prisile, zašto tema tužbalice nije mogla biti prislina udaja za neku mlađahnu barabu recimo?
Upravo zato da sve to dobije još veču težinu. Em je udaju protiv volje, em još za starkelju...

pa mogla je.
nisu sve tužbalice iste (najčešće jesu zbog udaje za starca, ali, čuj, znaš o čemu su žene tada razmišljale?)

angelina39
13.01.2009., 22:33
znaš li koliko se tinejdžerki u "zapadnom" svijetu prodaje starcima za novce?

motiv može biti i novac, sigurnost, blablabla (isto što i u brakovima inače). Ovo ukoliko je brak s pristankom cure.

naravno da sam protiv prisila bilo koje vrste (no, "prodaja djevojaka" bila je dugo običaj i u kršćanskim zemljama i nije osobenost islama).

no, na pitanje može li islamska žena biti sretna s baš takvim načinom života - odgovaram sa -da, može.

Daj molim te drzi se teme,....i procitaj onaj post kad sam napisala da se ne usporeduju brakovi tipa one pok.Nicole i onog starca od 90 godina i sl.slucajevi,...pa naravno i ovi gdje zbog siromastva cure prodaju same sebe.
O tome nije rijec,....

insaninside
13.01.2009., 22:34
3.

Kud Zulejhu vode želje mlade,
Kad se oku Azizovu krade?

- Ide robu u sobi zrcala,
Da svog tijela živu sliku dade.

Sa svih strana da stotine Eva
Krasni Adam pred sobom imade.

Šta bi bilo, ako Insan Inside(Mirza)
Svojoj Azri pitanje zadade:

"Što je Jusuf u nemilost pao
Kod Aziza i misirske vlade?

Nek ta tajna konačno se riješi
Da filistri ne čupaju brade.

Kaži, Azra!" - Ona diže glavu,
Pa će poput sramežljive mlade:

"Mirza, uzrok Zulejhine spletke
Svaka žena vrlo dobro znade,

Samo neće nijedna da kaže,
Nek sofije dalje se inade.

nek se maca-e sa sobom razgovaraju :)

lilith131
13.01.2009., 22:34

A gle, sreća je relativna. Mislim, što uopće znači sretna? Tko je onak istinski sretan?

Žena ne razmišlja na način na koji mi ovdje razmišljamo. Ima si svoju dječicu, ima neke probleme koje mi ovdje nemamo, a opet nema neke koje mi imamo. Ima vjeru u Boga koja ju ispunjava. Općenito mi je bedasto to pitanje sreće. Što ja znam, nikome nije baš svaki trenutak u životu sreća.

angelina39
13.01.2009., 22:42
Naravno,srecu svako bice dozivljava na svoj nacin,.....onda o cemu mi ovdje raspravljamo,...po tome nemamo sto razgovarat,...ono sto ja smatram diskriminacijom,neko smatra srecom,....

insaninside
13.01.2009., 22:45
Čudi me da smješkicu nije napala kakva misao u ovim umnim prijeporkama
:ne zna:

prijeporkama... raspravkama hajd sad uznaj koji pravi izraz je :confused:

musky
13.01.2009., 22:48
????ja bome ne znam nijednu koja u svojim 17-tim godinama sanja o nekome ko ima 60 godina,.....

onda nisi išla u srednju školu.
u svakom razredu imaš barem dvije koje se zaljube u profesore (što je opet djetinjarija)

ne znam gdje je taj post koji preporučaš za čitanje, ja sam čitala samo posljednjih desetak strana ovog topica (zainteresirao me jedan post, pa sam se nadovezala, i tak ...)

čini se kao da se vas grupa cura obrušavate na devijantnost jednog sustava iz perspektive nekakvog savršenog svijeta - no, to naprosto ne stoji.

žena u islamu može biti i sretna i nesretna.
muškarac isto tako.

žena na zapadu može biti i sretna i nesretna, muškarac isto tako.

zlostavljanja i zlouporaba ima u islamu, na zapadu isto tako (možda i više? ja za islam slabo znam, al znam kakve gadosti gledam sa naše "zapadne" strane)

isto tako, može se naći valjanih stvari, i na zapadu i u islamu (ili već na nekoj trećoj strani).

pokrivena žena može to prihvatit voljno i živjeti s tim ok, ne predstavljat joj teret i biti sretna;

ili joj to može bit nametnuto silom pa će bit nesretna;

obrezivanje djevojčica strahovito boli.
nevjerojatno ali istinito - i obrezivanje dječaka boli.

a, kao što smo vidjeli, obrezivanje nije vezano samo za muslimane.

nisam sigurna da kod muslimana ima više zlostavljanih žena nego kod nemuslimana.

i tako.

malo sam zbrkana, ali mislim da se poanta može uhvatiti - slabo mi se dopada način diskusije koji bi upirao prstom na prljavštinu jedne strane stojeći na strani koja je jednako prljava, a ne priznajući to.

insaninside
13.01.2009., 22:52
zlostavljanja i zlouporaba ima u islamu, ...

Nema u islamu, molim budite precizni, ovo radi Ega-oa :D, da vas se ne optuži za nešto što niste mislili.

Što želim reči, islam je čist, oni koji se izjašnjavaju da pripadaju islamu čine neke raznorazne nepodobštine :), to bi bila poanta.

musky
13.01.2009., 22:53
sretan si kad ti je dobro, nesretan kad ti nešto fali.
najkraće što sam mogla smislit (a ne daleko od istine, mislim)

jednom je neki tip napao nekakvo društvo jer su me diskriminirali.

bio mi je smiješan.
ja se uopće nisam osjetila diskriminiranom, dapače, prekinuo je razgovor koji sam smatrala zanimljivim.

kada mjeriš tuđe osjete svojim mjerilima bez pokušaja razumijevanja tog nekog, dobre su šans da promašiš.

musky
13.01.2009., 22:55
Nema u islamu, molim budite precizni, ovo radi Ega-oa :D, da vas se ne optuži za nešto što niste mislili.

Što želim reči, islam je čist, oni koji se izjašnjavaju da pripadaju islamu čine neke raznorazne nepodobštine :), to bi bila poanta.

da, hvala na ispravci.

lilith131
13.01.2009., 23:02
"Što je Jusuf u nemilost pao
Kod Aziza i misirske vlade?

Jel to onaj Josip šta ga je Putifarova žena skinula, a on jadan nije htio, pa ga je onda optužila da ju je silovao? Nešto mi iz Biblije dolazi u praznu glavu...

insaninside
13.01.2009., 23:11
Jel to onaj Josip šta ga je Putifarova žena skinula, a on jadan nije htio, pa ga je onda optužila da ju je silovao? Nešto mi iz Biblije dolazi u praznu glavu...

Sjo ne znam :(,
ovdje sam sa zvjezdoznancima tarikatskim,
Rule nam osnovao udruženje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=18151641&postcount=6245),
pa se družimo,
ići ćemo i u prirodu gledat zvjezde,
nemamo još onaj durbin na jedno oko sa nogarama,
al nema veze važna je dobra volja
dođi i ti
Može ti Rule sve ta pitanja odgovorit
odo se ja u nebo zadubiti
:zvrko:

Kažu if U want study a haven, the best way is with eye shut :confused:

bye & selam

vavi
14.01.2009., 00:21
Gdje je moj post sta sam ga postavio kako udarati zenu kako je muhamed naredio (dozvolio) da se nevide modrice????????????
Evo da ponovim kako vam muhamed rece da mlatite zene kad ne-slusaju i zelje vam ne-ispunjavaju al ne po licu i ne da se vidi mlatite ih uvjek po jednom bubregu odaberite lijevi il desni ako sagnjije ima drugi nece joj naskodit...
Ovo je samo slikovita sprdacina na taj ajet koja ga je budala izmislila da shvate maloumni koi brisu moje postove i baniraju me radi deranja kojeg nema heheheh...!!!!!!!!!!! a ovaj insaninside sta pjesme sklada i temu zachatava lijepo alah ga posla a muhamed nadahnu da ovako lijepo pjesmice kopira i stavlja ovdje..!!!

satori
14.01.2009., 00:30
sto ste se sprdali s onim slikarom.. covjek vam je istinu govorio

cinjenica je da slikar/umjetnik gleda na golo tijelo kao na likovni oblik a ne kao seksualni objekt

zavrsila sam takvu skolu i imali smo predmet koji se zove akt.. i slikali smo gole ljude... stare, mlade, debele, mrsave, muske, zenske...
u takvom kontekstu ljudsko tijelo promatras samo kao vizual koji prenosis na papir.. kao sto slikas mrtvu prirodu

cak je pozeljno da je model stariji, da ima vise nabora koze, da ima izrazenije crte lica, vise bora.. jer je lakse uciti na necem sto je specificno i karakteristicno.. lakse je postici slicnost nego kad crtas nesto sto nema na sebi specificnosti

u klasi je bilo pola muskih i pola zena... nitko od nas to nije dozivljavao kao nesto seksualno

bavim se fotografijom i cesto fotografiram aktove... ljudsko tijelo je uvijek u povijesti bilo interesantan motiv, i po obliku, teksturi, jacini poruke koju moze nositi, snazi izrazaja

ljudsko tijelo je jedno od umjetnickih djela prirode.. diviti mu se kao sto se divimo slapovima, zalascima sunca, konjima, odrazu na vodi.. u tome nema nisto ni vulgarno niti seksualno.. oni koji to ne mogu prepoznati i razlikovati su po mom misljenju na jako niskom stupnju duhovnog razvoja, samo korak od zivotinje

u mozgu postoji neki prekidac koji jako dobro zna koja situacija je seksualna a koja nije

kako bi inace doktori obavljali svoj posao... kako bi i jedan od njih funkcionirao na poslu da nema tog prekidaca u glavi

nije istina da muskarci hodaju okolo 24 sata u potrazi za seksualnim podrazajem... oni kod kojih je to slucaj trebali bi potraziti strucnu pomoc jer ocito imaju neki problem

a oni koji misle da je muskarac koji ne hoda okolo kao napaljen bik, otupljen i mlitav, je sirovina i time se uopce nebi trebao hvaliti

jako je velika razlika izmedju sirove strasti i dignuca na svaki komad otkrivenog mesa.. i senzualnosti, erotike i fine seksualne energije koja se moze dogoditi izmedju dvoje ljudi
usporedjivanje toga je kretenarija

enky
14.01.2009., 00:43
jako je velika razlika izmedju sirove strasti i dignuca na svaki komad otkrivenog mesa.. i senzualnosti, erotike i fine seksualne energije koja se moze dogoditi izmedju dvoje ljudi

eto, upravo tako.
a rezultat te razlike je (potreba za) ili seks(om) ili vođenje(m) ljubavi.
i jedno i drugo ljudi često tumače kao "zaljubljenost", gdje kod onog prvog nema doživljavanja osobe kao osobe pa je stoga prazno te si tu prazninu upotpunjujemo autosugestijom, koju bi mnogi nazvali "ružičaste naočale".

Ante
14.01.2009., 02:45

Ocigledno ne poznas prirodu zene niti imas mogucnost da razgovaras sa njima. Vjera ti to svakako zabranjuje. :flop: Ipak si arogantno i uobrazeno uzimas slobodu da govoris u njihovo ime.:confused::flop:

satori
14.01.2009., 09:10
u prirodi zene nije da masta... ali cemo je za svaki slucaj maknuti od bilo koga o kom bi mogla mastati

priroda zene nije da se uzbudi.... ali cemo joj za svaki slucaj odsjeci organ koji bi je mogao uzbuditi

priroda zene nije da zeli ikoga osim svog muza.... ali cemo joj za svaki slucaj zaprijetiti kamenovanjem ako joj to ipak padne na pamet

priroda zene je da postuje, bude poslusna i slusa u svemu svoga muza... ali ako to nije onda cemo je ucijeniti, poslati u drugu sobu, ako treba i udariti.... sve da je preodgojimo... da bi se vise uklopila u nasu prebodzbu o tome kakva bi zena trebala biti

i onda cemo joj jos za sve njene prirodne osjecaje, potrebe, instinkte reci da nisu prirodni jer to nije priroda zene

jer mi ipak znamo.. s obzirom da smo muskarci jel :D

Derviš
14.01.2009., 09:20
sto ste se sprdali s onim slikarom.. covjek vam je istinu govorio

cinjenica je da slikar/umjetnik gleda na golo tijelo kao na likovni oblik a ne kao seksualni objekt

zavrsila sam takvu skolu i imali smo predmet koji se zove akt.. i slikali smo gole ljude... stare, mlade, debele, mrsave, muske, zenske...
u takvom kontekstu ljudsko tijelo promatras samo kao vizual koji prenosis na papir.. kao sto slikas mrtvu prirodu

cak je pozeljno da je model stariji, da ima vise nabora koze, da ima izrazenije crte lica, vise bora.. jer je lakse uciti na necem sto je specificno i karakteristicno.. lakse je postici slicnost nego kad crtas nesto sto nema na sebi specificnosti

u klasi je bilo pola muskih i pola zena... nitko od nas to nije dozivljavao kao nesto seksualno

bavim se fotografijom i cesto fotografiram aktove... ljudsko tijelo je uvijek u povijesti bilo interesantan motiv, i po obliku, teksturi, jacini poruke koju moze nositi, snazi izrazaja

ljudsko tijelo je jedno od umjetnickih djela prirode.. diviti mu se kao sto se divimo slapovima, zalascima sunca, konjima, odrazu na vodi.. u tome nema nisto ni vulgarno niti seksualno.. oni koji to ne mogu prepoznati i razlikovati su po mom misljenju na jako niskom stupnju duhovnog razvoja, samo korak od zivotinje

u mozgu postoji neki prekidac koji jako dobro zna koja situacija je seksualna a koja nije

kako bi inace doktori obavljali svoj posao... kako bi i jedan od njih funkcionirao na poslu da nema tog prekidaca u glavi

nije istina da muskarci hodaju okolo 24 sata u potrazi za seksualnim podrazajem... oni kod kojih je to slucaj trebali bi potraziti strucnu pomoc jer ocito imaju neki problem

a oni koji misle da je muskarac koji ne hoda okolo kao napaljen bik, otupljen i mlitav, je sirovina i time se uopce nebi trebao hvaliti

Samo kratko.

Ko se sprdao, nemoj tako, nisi u pravu.

Derviš
14.01.2009., 09:24
eto, upravo tako.
a rezultat te razlike je (potreba za) ili seks(om) ili vođenje(m) ljubavi.
i jedno i drugo ljudi često tumače kao "zaljubljenost", gdje kod onog prvog nema doživljavanja osobe kao osobe pa je stoga prazno te si tu prazninu upotpunjujemo autosugestijom, koju bi mnogi nazvali "ružičaste naočale".

Neznam odakle potreba ulaziti toliko u detalje. Akcenat je bio na uzbuđenju...kako će ga kasnije svak za sebe u svojoj glavi doživjeti i kakve naočare staviti, manje je bitno za poantu. Dočim, ako nema uzbuđenja a sve okolnosti su tu, ja sam tada tvrdio da je to nezdrava situacija. ( primjer sa slikarom )

satori
14.01.2009., 09:25
Samo kratko.

Ko se sprdao, nemoj tako, nisi u pravu.

vidim da si ktritican prema svima osim sebi.. pokusaj procitati svoje vlastite postove kao da citas tudje.. to ce pomoci da uvidis s koliko podcjenjivanja i suptilnog bezobrazluka odgovaras ljudima

i ako je to sve sto imas odgovoriti na moj post onda si vrlo selektivan i povrsno citas :D

Derviš
14.01.2009., 09:28
vidim da si ktritican prema svima osim sebi.. pokusaj procitati svoje vlastite postove kao da citas tudje.. to ce pomoci da uvidis s koliko podcjenjivanja i suptilnog bezobrazluka odgovaras ljudima

i ako je to sve sto imas odgovoriti na moj post onda si vrlo selektivan i povrsno citas :D

Ma nemam vremena...

Fakat optužba ti je bezvzzz...

satori
14.01.2009., 09:39
Ma nemam vremena...

Fakat optužba ti je bezvzzz...

znaci mislis da si u pravu kad mislis da oni koji NE gledaju zenu kao seksualni objekt da su mlitavi i otupljeni

mislis li da je gledati zenu kao seksualni objekt pozeljno i ispravno?
s obzirom da ovi koji to ne rade za tebe nisu pravi muskarci nego mlitavi i otupljeni

preporucio si mu da ode malo u neku muslimansku zemlju i nakon toga ce biti napaljeni bik i gledati svaku i misliti samo sex sex sex sex
u biti po tvojim zakljuccima ispada da vi svjesno i namjerno radite od svojih muskaraca seksualne ovisnike i u biti umjetno proizvodite sirovine koje misle samo na to

a za to isto konstantno optuzujete i osudjujete zapad... pa tko je tu sad lud :ne zna:

enky
14.01.2009., 10:55
Neznam odakle potreba ulaziti toliko u detalje. Akcenat je bio na uzbuđenju...kako će ga kasnije svak za sebe u svojoj glavi doživjeti i kakve naočare staviti, manje je bitno za poantu. Dočim, ako nema uzbuđenja a sve okolnosti su tu, ja sam tada tvrdio da je to nezdrava situacija. ( primjer sa slikarom )

Sve 5, volim povezivati pa sam povezala tvoje četiri faze braka (poglavito prvu) i sve ostalo što si pričao sa drugima, a naglasak i jest upravo na detaljima; stoga, naj se tako uzbuđivati...jer nisu sve okolnosti tu. :D

musky
14.01.2009., 14:05
e, nego sad malo o nečemu što me je oduvjek zbunjivalo: nije li trbušni ples tradicionalni ples i u islamskim zemljama?

i gdje se sad tu uklapaju trbušne plesačice?

Sitnozub
14.01.2009., 16:12

Oj Dervo, za tebe je golo tijelo dovoljna okolnost?
Gledaš li katkad one gole vijesti? Da li te i to uzbuđuje? Meni kad to vidim dođe da pustim suzu. Ako tebe to uzbuđuje mislim da nije stvar u tvom odnosu prema golom tijelu, nego brate, oprosti na izrazu, u nedojebanosti. :D
Dobro, dosta šale, bez ikakve namjere vrijeđanja, mene stvarno zanima, a to bi možda i Sjena mogla odgovoriti, kakav je odnos muslimana prema ženskom užitku? Smije li žena uživati u seksu?
Jer ako ne smije, ili ako joj to pričinja društvenu ili bilo kakvu nelagodu, kakav ti je užitak Dervo, i može li ga biti, ako imaš odnos s nekim tko ne uživa u tome?
Jesi priuštio kad svojoj ženi serijske ili sekvencijalne višestruke orgazme? Ne sprdam se, ozbiljan sam, iskreno me zanima kako izgleda seks dvoje ljudi islamske vjeroispovjesti. Je l' ona vrišti? Smije li vrištati?
Ako ne smije uživati, onda pretpostavljam da ne bi smjela ni glumiti orgazam (ajde u svemu lošem uvijek i nešto dobro :D)?

Jer, evo što ja mislim: ako žena ne smije uživati u seksu ili barem to pokazati, odnosno ako joj to pričinja bilo kakvu nelagodu, onda ni muškarac u tom odnosu ne može do kraja uživati. Pa ako je seksualnost među ljudima islamske vjeroispovjeti jedna zarobljena seksualnost, odnosno kad žena nije seksualno oslobođena, ni muškarac ne može do kraja ostvariti, nazovimo to, svoju muškost, onda je i logično da kvalitetu u seksualnom životu nadomješta kvantitetom.
Hoću reći, kraj sebe imaš seksualno frustriranu ženu, sapetu vlastitom seksualnošću, i ti si seksualno frustriran i iz te frustracije tražiš drugi podražaj, tj. podražaj kod druge. Odnosno, da te tvoja žena zadovoljava u seksualnom smislu (neću ulaziti u ostale komponente jednog odnosa), ti ne bi imao toliku potrebu gledati druge, niti bi ti golotinja bila dovoljan uvjet :D, ili barem ne u tolikoj mjeri u kojoj jeste.
Dervo moj, :cerek: da ti voliš žene ti bi znao da su po tom pitanju maštovitije od nas muškaraca, jer mašta se otvori tamo gdje dozvoliš emociji da probije, odnosno da dozvoliš svojoj ženi da s tobom ostvari svoje maštarije, ne bi ni u tebi golo tijelo izazivalo to što sada izaziva. Gdje je barem jedno ovakvo, seksualni život neće pasti u banalno nutri-van, nutri-van, a to vi ne znate jer ne dozvolite svojim ženama da uživaju.

E sad zamisli da su oboje takvi, pa to ne bi po 2-3 dana izlazili iz kreveta, pa sad ti vidi tko je mlitav, Dervi.:cerek:

Derviš
14.01.2009., 16:32
Fakat ne namjeravam trpiti ove ad hominem napade i insinuacije.

Off sa teme.

P.S. Možda je moja žena invalid, možda nisam ni oženjen...kako ste samo razboriti...blago društvu s takvim pojedincima

Sitnozub
14.01.2009., 16:40
Fakat te nisam imao namjeru vrijeđati, i što je uvredljivo u mojim pitanjima? Najnormalnije sam pitao.
I ne govorim ovdje o tvojoj ili bilo čijoj ženi nego o hipotetskim situacijama.

musky
14.01.2009., 17:16
zašto je to ad hominem (sve je napisano hipotetski) a tvrditi s uvjerenjem da otupjeo i izlizanih osjetila netko tko ne osjeća seksualni poriv na sam pogled na nagi dio ženskog tjela - to nije ad hominem?

ono što je napisano hipotetski, ili što je izvedeno kao zaključak na osnovu nečijih izjava - ne može biti ad hominem.

i uopće nije bilo off.
(daj mi navedi jedan dio koji je bio off)

ne odgovori mi što je sa trbušnim plesačicama? kako se one uklpapaju u cijelu priču?

musky
14.01.2009., 17:19
P.S. Možda je moja žena invalid, možda nisam ni oženjen...kako ste samo razboriti...blago društvu s takvim pojedincima

ne vidim kakve to veze ima s onim što je stnozub napisao.

pisao je hipotetski, i tako to i treba shvatiti (ti si pretpostavljao razne stvari za mene i na osnovu toga pisao komentare na moje postove - ja to nigdje nisam pomenula kao ad hominem pristup, niti sam se bunila što tvoje pretpostavke ne odgovaraju stvarnom stanju stvari)

enky
14.01.2009., 18:59
hvala vam lijepo na pozornosti i ostanite uz naš program :rofl: (http://www.youtube.com/watch?v=v-fpRVInbYM)

ARTETUREN
14.01.2009., 19:18
e, nego sad malo o nečemu što me je oduvjek zbunjivalo: nije li trbušni ples tradicionalni ples i u islamskim zemljama?

Misterij marame (http://www.forum.hr/showthread.php?t=353250&page=11 #257)

Mislim da bi prije mogla sresti Astera Blistoka sa Delfinom, nego dobiti odgovor. No možeš kliknuti na Misterij ...

lilith131
14.01.2009., 20:03
hvala vam lijepo na pozornosti i ostanite uz naš program :rofl: (http://www.youtube.com/watch?v=v-fpRVInbYM)

Dobro baka zbori nema šta. :cerek:

angelina39
14.01.2009., 22:39

Pa valjda za raspaljivanje muske fantazije,...jer u satorima plesacice plesu samo muskarcima.....
Evo odgovor od mene,kad nema od koga drugog,....
Zavladala neka hladnoca na ovoj temi,....

satori
14.01.2009., 23:55

navodno su trbusne plesacice potekle od necega sto uopce nije bio ples

to su bila zene u velikim haremima koje su "opsluzivale" svog seika (ili kako se to vec zvalo).. a ti pokreti koji su sad poznati kao tradicionalni ples u biti su bili pokreti zene koja pokusava zadovoljiti muskarca dok on lezi na ledjima... bili su uglavnom jako debeli pa su zene sve radile

ARTETUREN1
15.01.2009., 00:11

to su bila zene u velikim haremima koje su "opsluzivale" svog seika (ili kako se to vec zvalo).. a ti pokreti koji su sad poznati kao tradicionalni ples u biti su bili pokreti zene koja pokusava zadovoljiti muskarca dok on lezi na ledjima... bili su uglavnom jako debeli pa su zene sve radile

bez navodno i promicateljice dženeta na ovom svijetu za odabrane :mig:

satori
15.01.2009., 00:13
bez navodno :mig:

pa valjda je istina.. zasto bi itko to izmislio... al ne mogu ja tvrditi da je to cinjenica samo zato sto sam procitala u knjizi... ne?

iako imam tu knjigu doma :)

p.s. ne kuzim ovo editirano

ARTETUREN1
15.01.2009., 00:24
pa to i ja kažem, bile su ... da ne bi bilo zabune ja sam dobio katransku košulju ali kako sam ateist nije moj broj, ali plesačice jesu ... mada nisam baš tako punašan, a i bila si prebrza

Ante
15.01.2009., 04:08
Fakat ne namjeravam trpiti ove ad hominem napade i insinuacije.

Off sa teme.

Blago i tvom drustvu i to cjelokupnom koje mora zamatati zene da bi im se cuna digla a toliko su nesigurni u sebe da moraju proglasiti zeninu prirodu ne-seksualnom (i zabraniti joj da o tome govori). :flop: Daj si procitaj sto ti u stvari pises.:flop:

VeronikaN
15.01.2009., 12:35
U ovim godinama ove teme(prvi post 8.3..2OO3),napisalo se svašta.
Objašnjenja -protuobjašnjenja.Citirao se Kuran,iznosili primjeri saznanja kako se isti tumači,na razne načine i kako se uprkos napisanog, u islamskom svijetu ženama nanose napravde.
Kuran ne dozvoljava zlostavljanje žena.Ali ujedno i iznosi pogodnosti po kojima muškarac uvijek može zlostavljati ženu,jer to je vjera koja stavlja muškarce na prvo mjesto,njihova su prava dominantna i često bezpogovorna.To je činjenica i nijedan muslimam neće me uvjeriti u suprotno.
No da se ne upuštamo ponovno u istu raspravu što je i kako je u stvarnosti,da ne navodimo šerijatske presude,nepravde o kojima se saznanja ipak niti mogu sakriti niti opravdati,postavila bih jedno pitanje ili razmišljanje,koje se već danas nameće a odnosi se na budućnost.
Islamizacija Evrope traje već 4O g.
Tiho i u početku nenametljivo.
Sada sve očitije i glasnije.
Pitam žene,suvremene,obrazovane,modernih i slobodnih nazora kako će im izgledati budućnost u svijetu islamske dominacije i njihovih vjerskih zakona?
Ako nas osobno,koji imamo više od 3og ne zahvati,sve mlađe i našu djecu hoće.
Smatrate li da će u vladavini islama,biti moguće za žene da hodaju polugole ulicama,imaju slobodan seksualan život,imaju rukovodeća zvanja,donose političke odluke,odnosno budu na takvim položajima,bez obzira što neće biti muslimanke itd itd,da imaju sve one slobode koje sada imaju?Razmišljate li o nošenju marama,burki,feredža na koje biste mogle biti prisiljene?
Ovdje mi nije namjera raspravljati koja je vjera bolja ili ispravnija,već razmišlja li se o položaju žena u jednoj takvoj budućnosti?
Kako to izgleda,imamo primjer već sada u susjednoj nam zemlji!
Prije rata,bile i izgledale kao sve građanke države,imale sva prava,zanimanja,slobodu,same odlučivale o svojoj sudbini.Nisu bile ni ovisne ni podložne muškim "starateljima".Ni po kojoj osnovi,ako to nisu baš tako htjele.Nije im ni bilo nužno nositi marame,zamatati se jer to nije bilo bitno za pripadnost vjeri.Cijele generacije žena muslimanki skoro preko noći,prisiljene(nemojte me uvjeravati kako su se osvijestile i shvatile da vjera baš tako zahtijeva,jer razgovarala sam s dosta njih,pa znam kako i radi čega je do toga došlo)učiniti korak unazad s gledišta sloboda i ravnopravnosti spolova.
Ako muslimanke takvo stanje prihvaćaju,odnosno ne usuđuju se ne prihvatiti,to je jedna strana priče,no mene interesira kakav će biti položaj nemuslimanki u muslimanskoj dominaciji?

Burmanska mačka
15.01.2009., 13:36
Ne vjerujem da će do toga doći. Nema šanse. Europa se neće islamizirati nikada. To je smiješno. Može se njihov broj povećavati koliko ih volja, ali uvijek će ostati na periferiji zbivanja. Osim toga, uvjerena sam, kad bi Europa doista osjetila da joj prijeti muslimanska opasnost, ona bi vrlo brzo i reagirala. I to možda ne samo demokratskim metodama. U tom slučaju došlo bi do sukoba civilizacija, a muslimani tu ne bi imali nikakve šanse. Dakle, s time se ne moramo zamarati. A i toplo se nadam da se to ipak neće dogoditi.
A što se tiče žena u BiH, ne bi vjerovala, ali dobar dio njih same žele nositi marame i žele se ponašati u skladu sa svojim vjerskim uvjerenjima. Pogledaj stranicu Bošnjakinje net. Itekako one imaju slobodu i mogućnost izbora.

lilith131
15.01.2009., 14:03

To je samo jedna od teorija.

Neki smatraju da se zapravo radi o drevnom ritualu koji se izvodio prilikom porođaja. Žene bi se okupile oko buduće majke te ju pokretima zdjelice ohrabrivale i na taj način pokazivale žensku solidarnost. Kasnije se taj obred razvio u društveni ples, žene bi plesale u svojim odajama, znači opet ne pred muškarcima.

Naravno da je onda došlo i do zloupotrebe tog plesa. Pa se tu uklapa priča o haremima i opsluživanju debelih muškaraca.

I sama ta njhova nošnja nije tradicionalna, nego je to čisti utjecaj onih filmova o šeicima s početka 20 stoljeća, gdje se orijentalnu ženu prikazuje kao mističnu i senzualnu-'egzotična ljepotica'. Uglavnom se proširila po Egiptu i Libanonu pod utjecajem britanskih kolonijalaca koji su voljeli gledat u noćnim klubovima polugole ljepotice kak drmaju.

Znači ono što je počelo kao čista ženska stvar, kao jedan kohezivni element koji slavi žensku seksualnost i sestrinstvo, postalo je opet oruđe eksploatacije.

A i toplo se nadam da se to ipak neće dogoditi.

Nada umire posljednja. Ali činjenica je da je Europa sve starija, a natalitet pada. Muslimani s tim nemaju probleme. A uz to imaju cilj, revnost, odlučnost i sve odgovore.

VeronikaN
15.01.2009., 14:13
Ne vjerujem da će do toga doći. Nema šanse. Europa se neće islamizirati nikada. To je smiješno. Može se njihov broj povećavati koliko ih volja, ali uvijek će ostati na periferiji zbivanja. Osim toga, uvjerena sam, kad bi Europa doista osjetila da joj prijeti muslimanska opasnost, ona bi vrlo brzo i reagirala. I to možda ne samo demokratskim metodama. U tom slučaju došlo bi do sukoba civilizacija, a muslimani tu ne bi imali nikakve šanse. Dakle, s time se ne moramo zamarati. A i toplo se nadam da se to ipak neće dogoditi.
A što se tiče žena u BiH, ne bi vjerovala, ali dobar dio njih same žele nositi marame i žele se ponašati u skladu sa svojim vjerskim uvjerenjima. Pogledaj stranicu Bošnjakinje net. Itekako one imaju slobodu i mogućnost izbora.

To je samo tiha nada!Tako je Rkc rezonirala.Tek sada im je postalo jasno!
Davno sam osobno to uočila.
Pogledaj realnost:već se sada Berlin smatra glavnim gradom Islama u Europi.
U početku su bili samo "gastarbeiteri",ništa tražili(tamo u 60-tima)samo rad i zaradu.Onda su stigli hodže ....Onda su imali vlastite zajednice,prostorno i moralno.Onda naseljavali cijele četvrti,istiskujući nijemce i ostale strance.Tada zahtijevali gradnju džamija.Pa počeli protestirati i upirati prstom u neravnopravnost u odnosu na domoroce itd.
Natalitet nijemaca pada,muslimana raste.Uveli su otvoreno vlastite šerijatske zakone(učestalost paljenja kćeri radi neposlušnosti,djevojke rođene u Njemačkoj,morale ići u školu radi njem.zakona,ubistva žena radi modernih shvaćanja i ponašanja pod uticajem nijemica itd.)Polako intergriranje u strukture vlasti...Prelasci nijemaca na Islam sve su češći.
Pa pogledaj Englesku,Francusku...Italiju(samo srce rimokatolištva),gdje muslimani i kako reagiraju za svaku sitnicu.
Islamizacija EU je realnost na ovaj ili onaj način.
Svatko tko misli da se to nemože dogoditi,zatvara oči pred činjenicama.
I biti će zaskočen kao i RKC.
I puno,puno evropljana koji misle da se to nikada neće dogoditi.
Već se događa!

Što se Sarajevki i marama tiče...i burki,imam neka druga saznanja,od vrlo obrazovanih i nekada nepokrivenih muslimanki.
Ne nisu sve dobrovoljno prihvatile!
Bošnjakinje net je pod kontrolom.
Što misliš čijom?
No sve je to za moje pitanje sporedno.
Voljela bih da si pokušate zamisliti život u i pod muslimanskim zakonima i dominacijom.I to baš kao žena.

Stonewall Jackson
15.01.2009., 14:43
Pogledaj realnost:već se sada Berlin smatra glavnim gradom Islama u u Europi.

Sa svega 5% muslimanskog stanovnistva Berlin je daleko od islamizacije, isto tako u EU od ukupnog broja stanovnistva(495,128,529) tek oko 3% stanovnistva su muslimani. No stoji cinjenica da treba voditi racuna o opasnosti od islamizacije Europe.

angelina39
15.01.2009., 15:29
[Slazem se s tobom,....i ovu islamizaciju provode na jedan suptilan nacina,...
Kazu da se Kuran tumaci isto kao i prije sto godina,....no to nije istina i on je dozivljava probrazaj,....recimo,.....prije se nosenje marame tumacilo kao zenina obaveza,nametnuta od muza,brace,...navodno ako je muskarac vidi otkrivenu,odmah mu se digne ona stvar,a to nije bozje djelo vec davoljsko,pa onda on cini ono sto ne bi,tj.donja glava upravlja gornjom,.....obuzme ga sejtan,....
E sada se to promjenilo,...sada se zene usporeduju sa zlatom,novcem,dijamantima,....hocu reci,.....nitko ni novac,ni zlato ne drzi na stolu da svima bude na dohvatu ruke,.....tako i zene,one imaju ono sto se treba sakriti da drugi ne dodu u posjed toga,.....pa im se na taj nacin ispire mozak o tome koliko su vrijedne i bitne,....i na to padaju danasnje mlade zene,....drugacijem tumacenju,....
Ja imam podatak koliko je u Dubrovniku zadnjih 10-tak godina ojacala muslimanska zajednica.Zene koje su do prije rata normalno zivjele,radile,isle u skolu,....sad su odjednom postale svjesne i pocele se zamatati(mos mislit)
I redovito odlaze u Sarajevo,....vjerovatno na nekakve seanse ispiranja mozga.
Inace u ovim zemljama(Dubai,UAE,Katar,...)u zadnje vrijeme se placa mladim muslimankama da nose te krabulje,...jer se ovim mladim generacijama to ne svida,....zamotano lice ne ide bas skladno sa Porseom ili Lamborginijem,....
A isto tako se placa i zenama po Europi,pa vjerovatno i ovima u Dubrovniku,...za Bosnu sam sto posto sigurna.

angelina39
15.01.2009., 15:44
[QUOTE=lilith131;18193155]To je samo jedna od teorija.

Neki smatraju da se zapravo radi o drevnom ritualu koji se izvodio prilikom porođaja. Žene bi se okupile oko buduće majke te ju pokretima zdjelice ohrabrivale i na taj način pokazivale žensku solidarnost. Kasnije se taj obred razvio u društveni ples, žene bi plesale u svojim odajama, znači opet ne pred muškarcima.

Naravno da je onda došlo i do zloupotrebe tog plesa. Pa se tu uklapa priča o haremima i opsluživanju debelih muškaraca.

I sama ta njhova nošnja nije tradicionalna, nego je to čisti utjecaj onih filmova o šeicima s početka 20 stoljeća, gdje se orijentalnu ženu prikazuje kao mističnu i senzualnu-'egzotična ljepotica'. Uglavnom se proširila po Egiptu i Libanonu pod utjecajem britanskih kolonijalaca koji su voljeli gledat u noćnim klubovima polugole ljepotice kak drmaju.

QUOTE]

Tradicionalna je i nosile su je samo plesacice u Otomanskom carstvu,....i nema veze sa filmovima,jer se trbusni ples i ta odjeca pojavljuju jos u 15.st.
A iste takve dimlije su nosile turske zene,a to se prosirilo na Bosnu i Albaniju,uostalom,nasa Moreška koja se plese na Korculi je s tom nosnjom,....

lilith131
15.01.2009., 17:10
Tradicionalna je i nosile su je samo plesacice u Otomanskom carstvu,....i nema veze sa filmovima,jer se trbusni ples i ta odjeca pojavljuju jos u 15.st.
A iste takve dimlije su nosile turske zene,a to se prosirilo na Bosnu i Albaniju,uostalom,nasa Moreška koja se plese na Korculi je s tom nosnjom,....

Eto, naučiš nešto svaki dan.Vidjela sam to negdje na netu, neka poznata plesačica, valjda je htjela opet svalit krivnju na zapad. Ah, dezinfo. :)

E sada se to promjenilo,...sada se zene usporeduju sa zlatom,novcem,dijamantima,....hocu reci,.....nitko ni novac,ni zlato ne drzi na stolu da svima bude na dohvatu ruke,.....tako i zene,one imaju ono sto se treba sakriti da drugi ne dodu u posjed toga,.....pa im se na taj nacin ispire mozak o tome koliko su vrijedne i bitne,....i na to padaju danasnje mlade zene,....drugacijem tumacenju,....

Ali moraš priznati da je to dosta primamljivo. U društvu di te svi gledaju kao komad mesa, gdje se stalno spominju sise i guzice i tako, meni nije ništa čudno da se mlade žene žele pokriti. Jednostavno umoriš se od toga svega. Od svih tih silnih pogleda, odmjeravanja, procjenjivanja i ostalog.

Ne znam, nekad ti dođe samo da te se pusti na miru više.

smjeskica
15.01.2009., 17:23
U društvu di te svi gledaju kao komad mesa, gdje se stalno spominju sise i guzice i tako, meni nije ništa čudno da se mlade žene žele pokriti. Jednostavno umoriš se od toga svega. Od svih tih silnih pogleda, odmjeravanja, procjenjivanja i ostalog.

Za razliku od ovog društva...jel'da?
Push up, tangice, izbori ljepote, Playboy...to su proizvodi onih tamo društava, ne ovog lišenog silnih pogleda, odmjeravanja, procjenjivanja.

Inače oprostite što upadam u ovu prijateljsku konverzaciju o "pouzdanim" izvorima za plaćanje ženama za pokrivanje, ispiranjima mozga po BiH, debelim sultanima i trbušnim plesačicama koje su nastale kao rezultat seksualnih akrobacija (WTF)) isl.
Omaklo se.

lilith131
15.01.2009., 17:55
Za razliku od ovog društva...jel'da?
Push up, tangice, izbori ljepote, Playboy...to su proizvodi onih tamo društava, ne ovog lišenog silnih pogleda, odmjeravanja, procjenjivanja.

Inače oprostite što upadam u ovu prijateljsku konverzaciju o "pouzdanim" izvorima za plaćanje ženama za pokrivanje, ispiranjima mozga po BiH, debelim sultanima i trbušnim plesačicama koje su nastale kao rezultat seksualnih akrobacija (WTF)) isl.
Omaklo se.

Pa i govorim o ovom društvu.:) Zapadnjačkom. I zašto bi meni osobno bilo primamljivo pokriti se. Nešto si spora danas.

Gorčinu bi mogla ostavit po strani. Onda ćeš moći na objektivniji način čitati postove.

VeronikaN
15.01.2009., 17:58
Sa svega 5% muslimanskog stanovnistva Berlin je daleko od islamizacije, isto tako u EU od ukupnog broja stanovnistva(495,128,529) tek oko 3% stanovnistva su muslimani. No stoji cinjenica da treba voditi racuna o opasnosti od islamizacije Europe.

Ovaj tvoj podatak o 5 %,jako me iznenadio,pa sam provjerila i to osobno(Nijemci koji su u Stadtwerwaltungu),koji su mi upravo dali sljedeći podatak.U cijeloj Njemačkoj živi cca 1,5 mil.muslimana(registriranih)od čega oko 4o % u Berlinu).Smatra se da je broj muslimana veći za minimalno još oko 3O %,obzirom na one ograničenih dozvola boravka + ilegalni.
A valjda oni znaju.
Zato i nije čudo da muslimani smatraju Berlin svojim glavnim Islamskim gradom u Evropi.

smjeskica
15.01.2009., 18:04
Pa i govorim o ovom društvu. Zapadnjačkom. I zašto bi meni osobno bilo primamljivo pokriti se. Nešto si spora danas.

Gorčinu bi mogla ostavit po strani. Onda ćeš moći na objektivniji način čitati postove.
Reagovala si na angelinin post o ženama ispranih mozgova, koje se iz istih razloga i pokrivaju, zato zaključih da govoriš o tom društvu. Sporo, doduše :D

Znaš kako...kada samo na zadnjoj stranici pročitam postove sa paranoidnim strahom od islamizacije Evrope, i kuku-lele-ko-zna-kakvim položajem nemuslimanki u njoj, suludu teoriju o trbušnim plesačicama koje su nastale kao rezultat dovijanja spolnog općenja sa mahom debelim vlasnicima harema, "pouzdanim" tvrdnjama o naplaćivanju pokrivanja, centrima za ispiranje mozgova u BiH gdje odlaze mlade dubrovčanke...da, postanem mrvicu ogorčena.
Iskreno, možeš li me kriviti?

Uranija
15.01.2009., 18:07
"pouzdanim" tvrdnjama o naplaćivanju pokrivanja, centrima za ispiranje mozgova u BiH gdje odlaze mlade dubrovčanke...da, postanem mrvicu ogorčena.

Ovo pouzdanim može komotno bez navodnika... Ima žena muslimanki koje su mi to priznale.

lilith131
15.01.2009., 18:10
Znaš kako...kada samo na zadnjoj stranici pročitam postove sa paranoidnim strahom od islamizacije Evrope, i kuku-lele-ko-zna-kakvim položajem nemuslimanki u njoj, suludu teoriju o trbušnim plesačicama koje su nastale kao rezultat dovijanja spolnog općenja sa mahom debelim vlasnicima harema, "pouzdanim" tvrdnjama o naplaćivanju pokrivanja, centrima za ispiranje mozgova u BiH gdje odlaze mlade dubrovčanke...da, postanem mrvicu ogorčena.

Ne, ne mogu te kriviti. Dapače, u potpunosti te razumijem. Ali živi svoj život, što ćeš drugo, ljudi će uvijek imat predrasude. :mig:

Ljudi većinom povjeruju samo u loše stvari o drugima, i uvijek vide samo loše stvari. Kod drugih trun vide, a kod sebe gredu zanemare. Ma...

Što se tiče trbušnog pokušala sam uvest zgodnu teoriju o trbušnom plesu i ženskoj solidarnosti, ali nije se primilo. Šta ćeš, tako je to...:D

Ali islamizacija Europe je čisto moguća. Eto. Vidjet ćemo kako će se razvijat stvari.

smjeskica
15.01.2009., 18:12
Ovo pouzdanim može komotno bez navodnika... Ima žena muslimanki koje su mi to priznale.
Pa te žene su kao Jeti...svi znaju da postoje, no niko da ih pokaže i dokaže.
No evo, biću openmajnded, šta se plaća?
Hidžab? Nikab?
Ko plaća?
Koliko plaća?
Koliko vrijedi biti pokriven, bez ubijeđenja, u sredini gdje se ipak na pokrivenu ženu gleda podcjenjivački?
Zašto meni niko nije ponudio pare da se pokrijem...ili bliskim ženama oko mene, a krećem se u krugovima gdje bi to valjda bilo najizvodljivije...dočim ti kao nemuslimanka pak imaš informacije iz prve ruke. :ne zna:

Pokrivenih žena u BiH je bilo oduvijek...to nije nikakva egzotika za koju bi neko papreno platio, ali razuvjeri me.

EDIT, trbušni ples...koliko se sjećam podataka iz par dokumentaraca, prvobitno se izvodio isključivo u sveženskom društvu i smatralo se da ti pokreti koji su kasnije evoluirali u ples su sjajna priprema mišića za trudnoću i lakši porod. No vidim da je lilith nešto slično već objasnila.

satori
15.01.2009., 18:13
Desmond Morris
Govor tijela

O trbušnom plesu

... objasnjenje tri osnovna pokreta.... Sva tri predstavljaju aktivne seksualne pokrete. Početak im je u haremu, gdje je vrhovni gospodar obično bio vrlo debeo, očajno nesportski građen, a seksualno se dosađivao. Da bi ga seksualno stimulirale, njegove mlade žene morale bi sjesti podvijenih nogu na njegovo izvaljeno tijelo...........................To izvijanje postalo je stručna aktivnost, uz specijalne pokrete ženske zdjelice i stezanje abdomalnih mišića...... Kao akt kopulacije to su opisali izrazom "plodna masturbacija".

Tijekom vremena, pokreti ženske zdjelice razvili su se u vizualnu igru za nadraživanje i uzbuđivanje gospodara harema prije nego što prijeđe na pokušaj same kopulacije........ Ako se doda glazba, cijela predstava ubrzo postaje stilizirana i to su nazivali "muzički ples", a o tome mi govorimo kao o trbušnom plesu.

Prema nekim izvorima dade se naslutiti još jedan dodatni elemenat. Tako izvjesni pokreti ne bi predstavljali kopulaciju nego porod. Kao što ističu u mnogim kulturama, trudna žena, dok se još nije pretvorila u pacijenticu liječnika, nije pri porodu ležala bolno se naprežući protiv sile teže, nego je umjesto toga sjedila podvinutih nogu, koristeći silu težu da joj pomogne roditi dijete. Da lakše rodi činila je kružne pokrete svojom zdjelicom , pritiskajući pri tom snažno odozgo prema dolje. To je taj porođajni element za koji kažu da je bio umetnut u pokrete trbušnog plesa kad su prohujala stoljeća. ......

Da li je ta modificirana interpretacija plesa prava ili je to samo pokušaj da se oplemeni čisti kopulativni ples i dovede u isti red sa ostalim "folklornim" aktivnostima, teško je reći...............

evo ... pretipkala sam iz knjige

i da odmah naglasim.. knjiga nije nikakve vjerske tematike vec se radi o tekstovima anatomski-bihevioristički-evolucijski-povijesno-kulturološkog koncepta

p.s. tockice sam stavljala na mjesta koja nisu od nekog bitnog znacenja da ne pretipkavam cijelu stranicu a radi se o opisima seksa (na potpuno nezanimljiv i suhoparan nacin) :D

i stvarno ne vidim zasto bi se itko ovime nasao uvrijedjen?
pa vecina danasnjih narodnih obicaja su potekli iz skroz banalnih stvari?
zasto bi onda trbusni ples trebao biti nesto nadnaravno i misticno
a nema i nikakve veze ni s islamom ni s vjerom

durenje na ovakve gluposti mi stvarno nije jasno

lilith131
15.01.2009., 18:17
...Prema nekim izvorima dade se naslutiti još jedan dodatni elemenat. Tako izvjesni pokreti ne bi predstavljali kopulaciju nego porod. Kao što ističu u mnogim kulturama, trudna žena, dok se još nije pretvorila u pacijenticu liječnika, nije pri porodu ležala bolno se naprežući protiv sile teže, nego je umjesto toga sjedila podvinutih nogu, koristeći silu težu da joj pomogne roditi dijete. Da lakše rodi činila je kružne pokrete svojom zdjelicom , pritiskajući pri tom snažno odozgo prema dolje. To je taj porođajni element za koji kažu da je bio umetnut u pokrete trbušnog plesa kad su prohujala stoljeća. ...........

Ee, to sam ja negdje čitala, samo sam ja vidjela da su ju druge ženskice bodrile sa tim kružnim pokretima zdjelice, da su joj pomagale na taj način. To mi je baš zgodno....

Uranija
15.01.2009., 18:19
Pa te žene su kao Jeti...svi znaju da postoje, no niko da ih pokaže i dokaže.
No evo, biću openmajnded, šta se plaća?
Hidžab? Nikab?
Ko plaća?
Koliko plaća?
Koliko vrijedi biti pokriven, bez ubijeđenja, u sredini gdje se ipak na pokrivenu ženu gleda podcjenjivački?
Zašto meni niko nije ponudio pare da se pokrijem...ili bliskim ženama oko mene, a krećem se u krugovima gdje bi to valjda bilo najizvodljivije...dočim ti kao nemuslimanka pak imaš informacije iz prve ruke. :ne zna:

Pokrivenih žena u BiH je bilo oduvijek...to nije nikakva egzotika za koju bi neko papreno platio, ali razuvjeri me.

Valjda zato što im je to zabranjeno iznositi u javnost, inače im se ne piše dobro... onda možeš misliti šta je cilj svega toga. Budući da te žene ne smiju javno reći što znaju, normalno da se sve pretvara u mit i rekla-kazala.

Ali eto, i mene čudi kako ja znam, a neke muslimanke nikad čule.

Koliko znam, plaća se nošnja hidžaba, 100€, od strane koga, ...
To drugo, kad je cijelo tijelo pokriveno, ne znam koliko je, vjerojatno je cijena veća.

Vrijedi biti pokriven radi mišljenja onih da je to jedino ispravno i nužno za jednu muslimansku ženu i da se ona mora tome pokoravati.

smjeskica
15.01.2009., 18:21
durenje na ovakve gluposti mi stvarno nije jasno
Niti sam ja nadurena, niti je dovođenje koncepta otromboljenih vlasnika harema sa mlađahnim konkubinama koje usavršavaju seksualno umijeće u usku vezu sa položajem žene u islamu glupost.

satori
15.01.2009., 18:24
Niti sam ja nadurena, niti je dovođenje koncepta otromboljenih vlasnika harema sa mlađahnim konkubinama koje usavršavaju seksualno umijeće u usku vezu sa položajem žene u islamu glupost.

daj prestani skakati na svaku glupost ko pitbul.. ko tebe napada

netko je postavio pitanje od kuda potjece trbusni ples i ovo je odgovor prepisan iz knjige

ima i drugih ljudi na ovoj temi, nije to tvoja dnevna soba pa ne moras na bas sve odgovarati .. slobodno nesto i odignoriras.. kao sto to radis kad ti se ne svidja pitanje

lilith131
15.01.2009., 18:28
Valjda zato što im je to zabranjeno iznositi u javnost, inače im se ne piše dobro... onda možeš misliti šta je cilj svega toga. Budući da te žene ne smiju javno reći što znaju, normalno da se sve pretvara u mit i rekla-kazala.

To drugo, kad je cijelo tijelo pokriveno, ne znam koliko je, vjerojatno je cijena veća.

Vrijedi biti pokriven radi mišljenja onih da je to jedino ispravno i nužno za jednu muslimansku ženu i da se ona mora tome pokoravati.

Iskreno, ja mislim da ovako nekako ide. Sad ću banalizirat, ali idemo. Naprimjer, uvriježeno je da si ženske trebaju brijat noge. Jel' tak? E sad ja si volim otić na bazen, al jbga ne da mi se svaki dan brijat te moje noge. Ali obrijem ih. Zašto? Zato što je jednostavno prevelika gnjavaža da te ljudi gledaju ko da ti je izraslo treće oko nasred čela.

Isto tako i te curke. Pretpostavimo da ima nekih kojima se fakat to ne da metat na glavu. Uranija i smjeskica, oćemo se složit da ima takvih? E sad, nije im najveća životna želja metat to po glavi, ali čisto da im život bude lakši to rade. Znači, na neki način ih to štiti od neželjenih pogleda i gnjavaže od strane seksističkog društva, a usput se uklope u svoju sredinu. Znači, svi neke kompromise radimo..Svi si želimo olakšat život što je više moguće...

smjeskica
15.01.2009., 18:30

Pa onda smo obje začuđene.

Sem toga za nekoga kome se ne piše dobro, prilično je raširena ta priča u nemuslimanskim krugovima...pitam se kako su smogle hrabrosti da tako nonšalantno pričaju o tome.
A i 100 eura nije neka cifra, nedovoljna za egzistenciju, pa se pitam zar se za te pare dovodi u poziciju da ti se "ne piše dobro" s jedne strane, a i pod mrskom si maramom koja nije tvoj izbor, s druge strane. :ne zna:

Za žene pod nikabom da ne govorim...mnoge od njih prolaze kroz prilične probleme što od društva što nerijetko od njihovih porodica.
Zadnja koju sam upoznala stavila je nikab nakon završenog studija medicine, sumnjam da joj se moglo platiti toliko koliko bi iznosila njena plata kao ljekara.

ima i drugih ljudi na ovoj temi, nije to tvoja dnevna soba pa ne moras na bas sve odgovarati .. slobodno nesto i odignoriras.. kao sto to radis kad ti se ne svidja pitanje
Mora da mi se učinilo da si uzimaš za pravo reći mi na šta ću reagovati a na šta ne. Vjerovatno samo tako djeluje.

smjeskica
15.01.2009., 18:35
E sad, nije im najveća životna želja metat to po glavi, ali čisto da im život bude lakši to rade. Znači, na neki način ih to štiti od neželjenih pogleda i gnjavaže od strane seksističkog društva, a usput se uklope u svoju sredinu. .
U BiH?
Nikab, a vrlo često i marama (ako cura potiče iz ateističke porodice kakvih u zemljama Balkana je jako mnogo) ni u kom slučaju ne olakšavaju život.
Nužno ga i ne otežavaju, u većim sredinama, zbog tradicije pokrivanja i obrazovnih institucija vjerskog tpa koje su "navikle" društvo na pokrivene žene...ali ga definitivno ne olakšavaju.

Uranija
15.01.2009., 18:37
Iskreno, ja mislim da ovako nekako ide. Sad ću banalizirat, ali idemo. Naprimjer, uvriježeno je da si ženske trebaju brijat noge. Jel' tak? E sad ja si volim otić na bazen, al jbga ne da mi se svaki dan brijat te moje noge. Ali obrijem ih. Zašto? Zato što je jednostavno prevelika gnjavaža da te ljudi gledaju ko da ti je izraslo treće oko nasred čela.

Isto tako i te curke. Pretpostavimo da ima nekih kojima se fakat to ne da metat na glavu. Uranija i smjeskica, oćemo se složit da ima takvih? E sad, nije im najveća životna želja metat to po glavi, ali čisto da im život bude lakši to rade. Znači, na neki način ih to štiti od neželjenih pogleda i gnjavaže od strane seksističkog društva, a usput se uklope u svoju sredinu. Znači, svi neke kompromise radimo..Svi si želimo olakšat život što je više moguće...

Dakako, ne niječem. Ali to je linija manjeg otpora, ne pravo izbora.

Jedno su norme za proljepšanje žene (makar i umjetno), a drugo potiskivanje žene s izlikom zaštite što ja nikad neću prihvatiti, bilo u kršćanstvu, bilo u islamu, bilo gdje... to jednakost nije.

Ali tko voli, neka izvoli. Samo to.

lilith131
15.01.2009., 18:41
U BiH?
Nikab, a vrlo često i marama (ako cura potiče iz ateističke porodice kakvih u zemljama Balkana je jako mnogo) ni u kom slučaju ne olakšavaju život.
Nužno ga i ne otežavaju, u većim sredinama, zbog tradicije pokrivanja i obrazovnih institucija vjerskog tpa koje su "navikle" društvo na pokrivene žene...ali ga definitivno ne olakšavaju.

Evo,ali npr. zamislimo ovo. Obitelj muslimanska, prijatelji isto, jel me slijediš? I sad, ta djevojka hipotetska, kaže evo ljudi ja to ne bih...Čisto ono, nekako to ju svrbi, ne da joj se to stavit na glavu iz bilo kojeg razloga. Kako bi njeno društvo, rodbina i prijatelji reagirali na to?

Jedno su norme za proljepšanje žene (makar i umjetno), a drugo potiskivanje žene s izlikom zaštite što ja nikad neću prihvatiti, bilo u kršćanstvu, bilo u islamu, bilo gdje... to jednakost nije.

Ja sam mišljenja da je jednakost iluzorna. Sloboda isto.

smjeskica
15.01.2009., 18:47
Evo,ali npr. zamislimo ovo. Obitelj muslimanska, prijatelji isto, jel me slijediš? I sad, ta djevojka hipotetska, kaže evo ljudi ja to ne bih...Čisto ono, nekako to ju svrbi, ne da joj se to stavit na glavu iz bilo kojeg razloga. Kako bi njeno društvo, rodbina i prijatelji reagirali na to?
Moja majka je pokrivena, njena sestra je pokrivena, također sestrina kćerka, supruga moga brata je pokrivena. Moje nene su bile pokrivene.
Ja nisam. :ne zna:
Nikada nije bila tema za polemisanje.
Dok su sve te žene iz moje porodice bile otkrivene nikada nije bilo mjesta za polemiku. Sve su se pokrile kada su osjetile za shodno....neka prije neka poslije.
Mislim da ti to odgovara na pitanje.

I sada evo zbrajam eure u glavi za svaku pokrivenu ženu u mojoj porodici...pa nakupilo bi se tu para :D

Sem toga porodice gdje je većina žena pokriveno, te to možda stvara eventualni pritisak ženama, u BiH je još uvijek relativno malo.

lilith131
15.01.2009., 18:51
Sem toga porodice gdje je većina žena pokriveno, te to možda stvara eventualni pritisak ženama, u BiH je još uvijek relativno malo.

Ma Bosna je zakon. :D

Zašto ti nisi pokrivena, ako se smije znat? Ako nećeš reć, ne moraš, eto čisto znatiželja.

satori
15.01.2009., 18:52
Mora da mi se učinilo da si uzimaš za pravo reći mi na šta ću reagovati a na šta ne. Vjerovatno samo tako djeluje.

pljuvanje bez da imas ista konstruktivno za doprinijeti temi se zove spamanje ili trolanje i sankcioniraju ga moderatori
u to spada i kolutanje, potcjenjivanje sugovornika iz ciste zelje da gledas svoja slova pod svojim nickom napisana itd

ako je netko postavio pitanje na koje ti nemas odgovor ali netko drugi ima... i onda ides pljuvati po istome a da ne ponudis nikakvu drugu teoriju ni objasnjenje.. to je trolanje

ako dodje netko postavi pitanje kako je nastao trbusni ples... netko drugi konkretno odgovori i navede izvore navoda... ali ti se nadjes pozvana skomentirati nesto offtopic i sarkasticno... to je trolanje i bit ce prijavljeno

Soul sister
15.01.2009., 18:55
Inače oprostite što upadam u ovu prijateljsku konverzaciju o "pouzdanim" izvorima za plaćanje ženama za pokrivanje, ispiranjima mozga po BiH,
Je li pokušavaš da kažeš da nema toga u BiH? Svjedokom sam šta Vehabije rade po BiH i javna tajna je koliko se plaća ženama za maramu, koliko za feredžu, a koliko za ninja (ne znam drugi naziv za ono kada su u crnom pokrivene da im se ni lica ne vide) izgled, kao i za svako dijete koje rode. Kako objašnjavaš da Vehabije ništa uglavnom ne rade, ali imaju auta, a neki i više od mnogih koji krvavo zarađuju svoj kruh? Također, prije par godina u Bihaću je jedan od pripadnika istih u prvoj bračnoj noći otsjekao klitoris svojoj suprugi i ta djevojčica (nije joj bilo više o 18) je iskrvarila i umrla, jer on nije dozvolio nikome da uđe u sobu dok nije bilo kasno. Je li to normalo, reci ti meni? Ne kažem da se svi ponašaju tako, ali mene zabrinjava činjenica da u srcu Evrope u 21. stoljeću se može desiti takav vandalizam. Strah me da pustim dijete na ulicu da se igra, jer je to već curica u godinama kada takve počinje interesirati. I ovo nije nikakvo vrijeđanje pripadnika islamske vjeroispovijesti, već samo činjenica da otkad se ta sekta pojavila u BiH ništa više nije isto. A mnogi Bošnjaci u Sarajevu dijele mišljenje sa mnom.

Uranija
15.01.2009., 19:00
Te 'ninja' žene uglavnom i dolaze u paru s onima s bradama... to je sloboda samo takva u tom braku...

smjeskica
15.01.2009., 19:01
Ma Bosna je zakon. :D

Zašto ti nisi pokrivena, ako se smije znat? Ako nećeš reć, ne moraš, eto čisto znatiželja.
Muslimani objašnjavaju neizvršavanje određenih propisa nefsom (egom) koji je jači od čovjekove pokornosti...to bi vjerovatno mogli primijeniti i na mene.

U društvu gdje (ne)ispoljavanje religioznosti jeste čisti izbor i odgovornost je na svakom pojedincu, odluka kao što je pokrivanje treba baš sazreti, i dočekati pravi trenutak.
Nikada o pokrivanju ne razmišljam kao o nečemu što se neće desiti...samo ne znam kada će.
I posmatrajući žene oko sebe vidim kako se pravi trenutak sam po sebi iskristalizira.

@Satori, nema potrebe da me prethodno upozoravaš na prijavljivanje...samo ožeži.
Baš će me zabaviti ako me kartoniraju dok tvoje ksenofobičnee izjave ostaju nesankcionisane.

Soul sister
15.01.2009., 19:06
Te 'ninja' žene uglavnom i dolaze u paru s onima s bradama... to je sloboda samo takva u tom braku...

Po islamskim pravilima žena bi trebala da ide dva metra iza muškarca, ali ove nose rukavice i drže tog bradatog za ruku, jer NE VIDE ispod one koprene ništa. I na kraju krajeva otkud znam da je zaista žensko pod tom koprenom? Može biti i Bin Laden. Pravili su probleme i kada su se trebali fotografirati za lične karte, a da ne spominjem da na šalterima u bankama ne žele da skinu koprene da bi ih zaposlenici identificirali. Na kraju se smislilo da ih odvedu u posebne prostorije da ih identificiraju. I neka mi sad neko kaže da nije istina ono što sam vidjela svojim očima.

smjeskica
15.01.2009., 19:09
Je li pokušavaš da kažeš da nema toga u BiH? Svjedokom sam šta Vehabije rade po BiH i javna tajna je koliko se plaća ženama za maramu, koliko za feredžu, a koliko za ninja (ne znam drugi naziv za ono kada su u crnom pokrivene da im se ni lica ne vide) izgled, kao i za svako dijete koje rode. Kako objašnjavaš da Vehabije ništa uglavnom ne rade, ali imaju auta, a neki i više od mnogih koji krvavo zarađuju svoj kruh? Također, prije par godina u Bihaću je jedan od pripadnika istih u prvoj bračnoj noći otsjekao klitoris svojoj suprugi i ta djevojčica (nije joj bilo više o 18) je iskrvarila i umrla, jer on nije dozvolio nikome da uđe u sobu dok nije bilo kasno. Je li to normalo, reci ti meni? Ne kažem da se svi ponašaju tako, ali mene zabrinjava činjenica da u srcu Evrope u 21. stoljeću se može desiti takav vandalizam. Strah me da pustim dijete na ulicu da se igra, jer je to već curica u godinama kada takve počinje interesirati. I ovo nije nikakvo vrijeđanje pripadnika islamske vjeroispovijesti, već samo činjenica da otkad se ta sekta pojavila u BiH ništa više nije isto. A mnogi Bošnjaci u Sarajevu dijele mišljenje sa mnom.
Ništa ne pokušavam, sem da mi se dokaže ono što je mahalska priča već godinama. I godinama ostaje mahalska priča.

Ako je javna tajna daj reci i meni, koliko se plaća? I ko plaća?
Sada se stvarno počinjem zabrinjavati...zašto mene svi ti koji plaćaju zaobilaze. I sve muslimanke koje znam. Šta nam fali :ne zna:

Za taj slučaj odsijecanja klitorisa, je li iko zakonski odgovarao?
Prilično stravična priča, ne mogu da vjerujem da nije medijski više propračena.

Vehabije bi vjerovatno bili oni sa jako dugim bradama i skračenim nogavicama?
Znam jednog...evo mi ga u komšiluku. Polupismen čovjek, na granici siromaštva....sada kada bila kriza sa plinom cijepao je drva ljudima.
Sada da ja zaključujem po primjeru koji ja znam, ili ti po primjeru koji ti znaš?
Ili da se nađemo na pola puta?

Po islamskim pravilima žena bi trebala da ide dva metra iza muškarca, ali ove nose rukavice i drže tog bradatog za ruku, jer NE VIDE ispod one koprene ništa.
Po islamskim pravilima žena treba ići 2 metra iza muškarca?
Čovječe pola ruralnih crnogoraca živi po islamskom pravilu?
De i meni podastri ta pravila da se edukujem, ako nije problem.

A možda se drže za ruke jer se vole? :)

lilith131
15.01.2009., 19:10
...Nikada o pokrivanju ne razmišljam kao o nečemu što se neće desiti...samo ne znam kada će.
I posmatrajući žene oko sebe vidim kako se pravi trenutak sam po sebi iskristalizira.

Mislim da je to čist u redu.

Soul sister
15.01.2009., 21:32
Ništa ne pokušavam, sem da mi se dokaže ono što je mahalska priča već godinama. I godinama ostaje mahalska priča.

Ako je javna tajna daj reci i meni, koliko se plaća? I ko plaća?
Nije mahalska priča, ali nije ni za forum. A plaćaju oni koji su poslali njihovog vođu Abu Hamzu u BiH.
Sada se stvarno počinjem zabrinjavati...zašto mene svi ti koji plaćaju zaobilaze. I sve muslimanke koje znam. Šta nam fali :ne zna:
Uglavnom se hvataju djevojke od 15 do 17. Pretpostavljam da si ti ipak starija. I ne hvataju se sve muslimanke, to nisam rekla, ali očito ima kategorija labilnijih koje padaju na to. Uostalom, medijski je bio propraćen nestanak djevojke koja je redovito išla u Islamski centar (na Alipašinom Polju). Roditelji nisu ništa mogli dokazati jer je punoljetna i jer je svojevoljno otišla od kuće.
Za taj slučaj odsijecanja klitorisa, je li iko zakonski odgovarao?
Prilično stravična priča, ne mogu da vjerujem da nije medijski više propračena.Ne, zataškano je - kao i mnogo toga, ali poznajem osobu koja je prisustvovala "krvavoj svadbi".

Vehabije bi vjerovatno bili oni sa jako dugim bradama i skračenim nogavicama?A ti kao ne znaš da su to oni? :rolleyes:
Znam jednog...evo mi ga u komšiluku. Polupismen čovjek, na granici siromaštva....sada kada bila kriza sa plinom cijepao je drva ljudima.
Sada da ja zaključujem po primjeru koji ja znam, ili ti po primjeru koji ti znaš?
Ili da se nađemo na pola puta?
Znam za mnogo više negativnih nego pozitivnih primjera, npr. otkud im pravo da dođu u grupama u kombijima i hvataju parove po Pionirskoj Dolini koji se ljube u autu i prijete im? Ovo nije islamska država da vlada Šerijat. Otkud im pravo da u prodavnici mojoj prijateljici, koja je poslužila jednog od njih i htjela da mu stavi kusur u ruku (jer mu je jedna ruka bila slomljena) se izderu kako njih ne smije žena dirati itd. Ima primjera koliko hoćeš. A da ne spominjem prosvjed kada sam ih vidjela kako silaze niz Điđikovac i urlaju. Gomila luđaka.

Po islamskim pravilima žena treba ići 2 metra iza muškarca?
Čovječe pola ruralnih crnogoraca živi po islamskom pravilu?
De i meni podastri ta pravila da se edukujem, ako nije problem.
To neki od njih tvrde, ja to zaista nisam nigdje pročitala tako da nisam sigurna u to. A ovo boldano nije sarajevski izraz. :mig:
A možda se drže za ruke jer se vole? :)Ne znam kakva to ljubav može biti da vodaš okolo ženu obučenu kao ninja. Za mene je to totalno nepoštivanje osobe.
Nemam zaista ništa protiv muslimana (poznajem mnoge), ali kako pravdaš poligamiju?
Budi iskrena, pa reci bi li mogla prihvatiti da još neka žena (ili više njih) dijeli sa tvojim mužem isto što i ti?
I da, Vehabije pričaju kako je druga žena najmilija Allahu tako da privlače djevojke u brak koji nije u skladu sa zakonom u BiH. Je li to uredu? Jeste šerijatski, ali pravno ona je ljubavnica. Znam da je u vašoj vjeri jači Božji zakon, ali misliš li da je uredu da tako pričaju?
Da ne pričam o Iranu - poznajem Iranku koja je otamo pobjegla. Na fakultetu nisu smjele pričati sa muškim profesorom, već su morale pisati ceduljice. Je li to poštivanje žene kao osobe? I još mnogo toga...

mirjam
15.01.2009., 22:02
Nemam zaista ništa protiv muslimana (poznajem mnoge), ali kako pravdaš poligamiju?
Budi iskrena, pa reci bi li mogla prihvatiti da još neka žena (ili više njih) dijeli sa tvojim mužem isto što i ti?

Ovo je pitanje već bilo, odgovor je da i supruge na zapadu dijele svoje muževe s ljubavnicama.:kokice:

ARTETUREN
15.01.2009., 22:04
EDIT, trbušni ples...koliko se sjećam podataka iz par dokumentaraca, prvobitno se izvodio isključivo u sveženskom društvu i smatralo se da ti pokreti koji su kasnije evoluirali u ples su sjajna priprema mišića za trudnoću i lakši porod. No vidim da je lilith nešto slično već objasnila.

Oprosti na indiskreciji, ali mislim da nisi uplovila u bračne vode ili si bila?

Ovo podebljano smo i "mi" napisali, priprema za trudnoću definitivno, položaji koji omogućuju bolje začeće i još ponešto, zar ne?

satori
15.01.2009., 22:47

Ovo podebljano smo i "mi" napisali, priprema za trudnoću definitivno, položaji koji omogućuju bolje začeće i još ponešto, zar ne?

s tim da su ti polozaji naknadno ubaceni u trbusni ples.. nekoliko stoljeca nakon sto je on vec postojao.. ali je baziran na necem totalno drugom

smjeskica
15.01.2009., 22:49
Nije mahalska priča, ali nije ni za forum. A plaćaju oni koji su poslali njihovog vođu Abu Hamzu u BiH.
Kako nije za foruma kada je na forumu započeta. A i što ne bi bila za foruma...sloboda medija i ti fazoni.
Ko je poslao Abu Hamzu, i čiji je vođa?
Ovako koncipirano zaista nastavlja djelovati kao mahalska priča.

Uglavnom se hvataju djevojke od 15 do 17. Pretpostavljam da si ti ipak starija. I ne hvataju se sve muslimanke, to nisam rekla, ali očito ima kategorija labilnijih koje padaju na to.
Pa većina djevojčica ima staratelje, ako pak znaš za neke nezakonite radnje ne osjećaš li dužnost da ih prijaviš?

Uostalom, medijski je bio propraćen nestanak djevojke koja je redovito išla u Islamski centar (na Alipašinom Polju). Roditelji nisu ništa mogli dokazati jer je punoljetna i jer je svojevoljno otišla od kuće.
Nije se baš radilo o nestanku, koliko se sjećam.
Cura je punoljetna i svojevoljno je odlučila da živi životom koji njenim roditeljima ne paše. Nije nestala jer se oglašavala u medijima.
Sličnih primjera, koji s religijom veze nemaju, ima na sve strane.

Ne, zataškano je - kao i mnogo toga, ali poznajem osobu koja je prisustvovala "krvavoj svadbi".
Osoba koja je prisustvovala "krvavoj svadbi" zna da je cura faktički izmasakrirana do smrti, i nije učinila ništa po tom pitanju?
Prijave nedležnim organima, insistiranje na procesuiranju zločina, izlasci u medije?
Išta?

Znam za mnogo više negativnih nego pozitivnih primjera, npr. otkud im pravo da dođu u grupama u kombijima i hvataju parove po Pionirskoj Dolini koji se ljube u autu i prijete im? Ovo nije islamska država da vlada Šerijat. Otkud im pravo da u prodavnici mojoj prijateljici, koja je poslužila jednog od njih i htjela da mu stavi kusur u ruku (jer mu je jedna ruka bila slomljena) se izderu kako njih ne smije žena dirati itd. Ima primjera koliko hoćeš. A da ne spominjem prosvjed kada sam ih vidjela kako silaze niz Điđikovac i urlaju. Gomila luđaka.
Sve što bilo ko protivzakonito učini podliježe sankcijama. Zašto niko ne prijavljuje protivzakonite aktivnosti?

To neki od njih tvrde, ja to zaista nisam nigdje pročitala tako da nisam sigurna u to. A ovo boldano nije sarajevski izraz. :mig:
Evo, ako ti opet neko ustvrdi pošalji ga/ju na forum da nam obrazloži.
Nisi nikada čula za izraz podastrijeti?
Evo maloprije pročitah kako Sanader izjavljuje da će podastrijeti dokaze za, bla, bla, blaa...
Zašto uopće misliš da sam sarajka? :ne zna:

Ne znam kakva to ljubav može biti da vodaš okolo ženu obučenu kao ninja. Za mene je to totalno nepoštivanje osobe.
Za nekoga nije. Ni na koji način ne dotiče se tvog života, I ne uzimaju si za pravo da prosuđuju na glas ima li ljubavi u tvome braku.
Nije li to sasvim dovoljno.

Ja ne, što ne znači da ne postoje žene koje ne bi. Muslimanke ili nemuslimanke (hvala mirjam).
Ja nisam mjerilo stvari, one nisu mjerilo stvari. Niko nije mjerilo stvari.

I da, Vehabije pričaju kako je druga žena najmilija Allahu tako da privlače djevojke u brak koji nije u skladu sa zakonom u BiH. Je li to uredu? Jeste šerijatski, ali pravno ona je ljubavnica. Znam da je u vašoj vjeri jači Božji zakon, ali misliš li da je uredu da tako pričaju?
Ne. Evo ako ikada čujem takvu izjavu reči ću da nije istinita.
Šta očekuješ više da uradim?

Da ne pričam o Iranu - poznajem Iranku koja je otamo pobjegla
Ja poznajem novosađanku koja je 15 godina živjela u Iranu. Ne da to nešto dokazuje...već rekoh hvalimo se poznanstvima :D

Relevantno je jer...? :)

angelina39
15.01.2009., 23:13

Evo,ovdje gdje sam ja prica se da je oko 1000 dolara mjesecno,....a daje naravno drzava.

ARTETUREN
15.01.2009., 23:17
Relevantno je jer...? :)

Evo za osmjeh,
rado bih te ganjao da ti stavim maramu mada bi Tvojih sedmoro braće trčalo zamnom, zar ne?

ali nije to baš tako i zato Ti je čudno zašto imamo stav koji imamo. Prvi put kada budeš sa nekim, ali zaista sa nekim onda ćeš znati.

smjeskica
15.01.2009., 23:18
Evo,ovdje gdje sam ja prica se da je oko 1000 dolara mjesecno,....a daje naravno drzava.
Država? BiH?

Država BiH, čiji se jedan entitet zove Republika Srpska, daje 1000$ mjesečno pokrivenim ženama?
Država koja ima tročlano predsjedništvo, gdje su dva člana nemuslimani, izdvaja za pokrivene žene 1000$ mjesečno?

Bez teksta sam.
Osjećam enorman ponos jer mi je upravo sinulo u kako prosperitetnoj, bogatoj, državi živim.

angelina39
15.01.2009., 23:25
[QUOTE=smjeskica;18204568]Država? BiH?

Država BiH, čiji se jedan entitet zove Republika Srpska, daje 1000$ mjesečno pokrivenim ženama?
Država koja ima tročlano predsjedništvo, gdje su dva člana nemuslimani, izdvaja za pokrivene žene 1000$ mjesečno?

Bez teksta sam.
Osjećam enorman ponos jer mi je upravo sinulo u kako prosperitetnoj, bogatoj, državi živim.[/QUOTE

????Ja zivim na bliskom istoku,po stoti put govorim,.....ne znma odakle si izvukla da sam u BiH,...:ne zna:

smjeskica
15.01.2009., 23:29
????Ja zivim na bliskom istoku,po stoti put govorim,.....ne znma odakle si izvukla da sam u BiH,...:ne zna:
Pa nadovezala si se na kompletnu priču o prisilnim pokrivanjima sarajki, i centrima za ispiranje mozga u BiH.
Ne vidim zašto je relevantan Bliski Istok za tu priču?

Sem toga niste li prije par stranica pisale o muslimanskim zemljama gdje je kažnjivo biti otkrivena...jel' ih onda podstiču plaćanjem ili ih kažnjavaju za neposluh?
Sem toga ako ih već plača država ne bi se trebalo pričati, no se znati zasigurno.

angelina39
15.01.2009., 23:56
Koliko se ja sjecam tema je polozaj zene u Islamu,......a ove zemlje su 100% Islamske zemlje,koje su zadnjih 15-20 godina dozivjele pravu navalu zapadnjacke kulture,pocev od Mcdonaldsa do Lamborginija i ostalih metalnih ljubimaca.Pa shodno svemu sto donosi ta zapadnjacka kultura i mlade generacije se sve vise bore protiv islamskih zakona,koje zeni brane skolovanje,vozacku,pokazivanje lica i sl.E sad,naravno da vlast ne moze sve to kontrolirat(lako je kontrolirat mali broj ljudi),onda se pribjeglo i drugim sredstvima kako da se zadrzi obicaj nosenja marame tj.abaye kako je zovu ovdje,...crne haljine,koja pokriva kompletnu glavu i lice,.....Pa da bi se i dalje nosile te abaye,pojavili su se specijalizirani ducani te odjece,koji prodaju tako strukiranu i tako stiliziranu halju,punu sljokica i bljestavila,tako da bi je pozelio nositi svako,....a jos kad ti se to i placa,....naravno da vlada pokusava na sve nacine sprjeciti omladinu da se okrenu protiv tradicije,..pa su eto nasli nacin kako da to za sada izvedu.

smjeskica
16.01.2009., 00:07
,....naravno da vlada pokusava na sve nacine sprjeciti omladinu da se okrenu protiv tradicije,..pa su eto nasli nacin kako da to za sada izvedu.
Recimo da to jeste tako (mada kažeš priča se)...da konkretno država nudi poticaj za nošenje marame.
To u principu ne ide u korist tezi o diskriminiranoj ženi muslimanki u toj sredini, govori u prilog njenoj mogućnosti da bira. I da eventualno bude plaćena za izbor koji napravi.

RH recimo ima zakon kojim potiče natalitet, pa se višečlanim porodicama nudi novčana nadoknada za novu bebu u porodici. To ne znači da je ijedna porodica primorana imati više djece, da je neka žena prisiljena rađati.

Tako riješene stvari na državnom nivou svode se na isti princip.

insaninside
16.01.2009., 00:30
Recimo da to jeste tako (mada kažeš priča se)...da konkretno država nudi poticaj za nošenje marame.
To u principu ne ide u korist tezi o diskriminiranoj ženi muslimanki u toj sredini, govori u prilog njenoj mogućnosti da bira. I da eventualno bude plaćena za izbor koji napravi.

RH recimo ima zakon kojim potiče natalitet, pa se višečlanim porodicama nudi novčana nadoknada za novu bebu u porodici. To ne znači da je ijedna porodica primorana imati više djece, da je neka žena prisiljena rađati.

Tako riješene stvari na državnom nivou svode se na isti princip.

dobar dan za one što će sutra poslije podne eventualno čitati ovaj post.

Pozdravio bih sve prisutne članove foruma i poselamio i prisutne i odsutne muslimane na začelju sa Šadijem !

Odmah da kažem da sam muško i preferiram žensko*,
Te ne negiram islamske i imanske šarte.

Angelina39 ! izvini al moram ti reči da te Smješkica uništila sa ovim odgovorom. i zato pohvaljujemo Smješkicu :)

Bravo smješkice :top:

Dakle, Angelina+39 sad kad sam vidjeo kako ti je obezvrijedila logiku ova Smješkica, mogu samo da kažem da bi recimo svako prije nju oženio nego tebe, a to nema veze sa ovim tvojim 39 ili sa njenim što bi se eventualno nekad ona pokrila sad jel ko spajder ili bet-men, nije ni bitno.
nego: Znači to što bi prevagnulo u odluci koju oženiti od vas dvije, jedini kriterij bi bio valjanost i snaga argumenta, što je u ovom slučaju svakako na strani smješkice i njoj bi pripala nagrada.

još jednom da ponovim

Bravo smješkice :top: a Endži40-1 malo treba raditi na sebi pa će biti nešta.

pratit cemo i dalje s pažnjom diskusiju

ARTETUREN1
16.01.2009., 00:40
Smješkice evo Ti prilike,

pohvala insaninside-u zbog Grimiznog kralja i naravno posta, no meni se dopada angelina zbog iskustva

"Odmah da kažem da sam muško i preferiram žensko*" pogleć ovo!?

forget-me-not
16.01.2009., 00:44
I da, Vehabije pričaju kako je druga žena najmilija Allahu tako da privlače djevojke u brak koji nije u skladu sa zakonom u BiH. Je li to uredu?
Jeste, pa o tome su spjevane i pjesme (http://tekstovi.net/2,156,8329.html) čak...

Kazu da se druga zena
ceo zivot voli
kazu da za drugom zenom
srce vise boli

Kazu da se drugoj zeni
sansa uvek daje
sto sa prvom islo nije
to sa drugom traje

Ref. 4x
Javi mi se kad pozelis
drugi put da se zenis

Prva nikad nisam bila
al' da zalim necu
jer prva je da se proba
druga je za srecu :)

smjeskica
16.01.2009., 00:46
Da se ushitim sada ili da se ushitim poslije.

:rofl:

insaninside
16.01.2009., 00:47
pogleć ovo!?

To će me prosvjetliti ILI osvjetliti ?

insaninside
16.01.2009., 00:54
pohvala insaninside-u zbog Grimiznog kralja i naravno posta, no meni se dopada angelina zbog iskustva

Sa druge strane, obzirom na zaostalost i dekadencu koju atribuirate pripadnicima islama, a svako voli da je u pravu, izašao bih vam u susret izjavom da bih radije na pp da se jave kolegisa s foruma od 17-21 (nije riječ o satima :D), pa da potvrdim vaš doživljaj muslima kao dvoličnjaka, no mislim da je prije riječ o iskrenosti :p

za iskustvo ćemo lahko :mig:. nije se niko naučen rodio

Matahari
16.01.2009., 06:47

Da li takva djevojka/djevojčica (ima manje od 18) ima zapravo pravo izbora?
Kad si par postova prije navela da one imaju staratelje koji odlučuju za njih.

Misliš da ti novci zaista završe kod nje (u jednom takvom patrijarhalnom društvu)?:kava:

angelina39
16.01.2009., 07:52
Vidim da se bas i nije shvatio moj post u kojem pokusavam objasniti zasto se placa nosenje abaye,i sto se desava sa mladom generacijom u ovim zemljama poput Dubaija,Omana,Bahraina,UAE,Katra,....naravno ovo se ne odnosi na KSA,Pakistan,Afganistan,Libiju,Irak,Iran,mnoge zemlje Africkog kontinenta,da vise ne nabrajam,......Ove zemlje su dozivjele zapadnjacki bum,jer su tako htjele,...otvorile su svoja vrata prema svijetu,a to znamo sto donosi sa sobom.Vjerovatno nisu ocekivali takve probleme,ali svaki napredak donosi sa sobom promjene.To nema veze s izborom,vec s buntom,vrstom tihe revolucije,....koja nagriza ne samo islam,vec se to dogodilo i s krscanstvom,.....

angelina39
16.01.2009., 07:54
[, no meni se dopada angelina zbog iskustva [/COLOR]

pogleć ovo!?

Fala,fala,:s

Hlebyn
16.01.2009., 08:12
Ovo je pitanje već bilo, odgovor je da i supruge na zapadu dijele svoje muževe s ljubavnicama.:kokice:

Ovo je totalno neozbiljno opravdanje poligamije (zapravo poliginije). Posve neopravdano dovodi u vezu dvije razne stvari (poliginija vs. nevjera) jer muslimani svugdje u svijetu nastoje imati ljubavnice koliko i ne-muslimani, a možda i više. Kao da se nikad niste sreli sa živim ljudima kako iz Europe, tako i iz arapskih i drugih zemalja (i u vlastitim zemljama i drugdje). Ako se pak aludira na puke "tehničke" teškoće realizacije (muške) nevjere u zemljama gdje je malo ne-muslimanki pa čak i malo stranih turistkinja (za razliku od na pr. Egipta), tj. ako mali broj "slabo kontroliranih žena" gledate kao rješenje problema nevjere, zar niste čuli da se Arapi u stvarnom svijetu bez kompleksa često "snalaze" i na načine nedozvoljene islamom - kroz homoseksualne veze? Da li je to njihovim ženama OK? Možda nekima je, ali to ne može "spasiti" početni krivi argument.

angelina39
16.01.2009., 08:27
Angelina39[/B] ! izvini al moram ti reči da te Smješkica uništila sa ovim odgovorom. i zato pohvaljujemo Smješkicu :)

Bravo smješkice :top:

Dakle, Angelina+39 sad kad sam vidjeo kako ti je obezvrijedila logiku ova Smješkica, mogu samo da kažem da bi recimo svako prije nju oženio nego tebe, a to nema veze sa ovim tvojim 39 ili sa njenim što bi se eventualno nekad ona pokrila sad jel ko spajder ili bet-men, nije ni bitno.
nego: Znači to što bi prevagnulo u odluci koju oženiti od vas dvije, jedini kriterij bi bio valjanost i snaga argumenta, što je u ovom slučaju svakako na strani smješkice i njoj bi pripala nagrada.

još jednom da ponovim

Bravo smješkice :top: a Endži40-1 malo treba raditi na sebi pa će biti nešta.

pratit cemo i dalje s pažnjom diskusiju

????udaja,zenidba,...Boze sacuvaj!!kakve odluke,....ajme o cemu ovaj razmislja,......:flop:Ovo je kao trebala biti neka zafrkancija.....

Meni ni na kraj pameti nije nekakvo rivalstvo,pogotovo da me netko po tome ocjenjuje jesam li za udat ili ne,.....udata sam hvala dragom Bogu,vise od 20 godina,za jednog jedinog kojemu sam i ja jedna jedina,.....tako nas uci nasa vjera i nasi roditelji,tako ja ucim svoj pomladak,....(6.zapovjed-ne sagrijesi bludno ili ne cini preljub),....na ljubavi treba stalno raditi,a ne kao kod vas muslimana kad se zasiti svoje prve zene,ode i dovede drugu,pa trecu,....a ova prva kaze kako je i to bolje,nego da ima ljubavnicu:confused::confused:,Boze sacuvaj,....a sta je to nego preljub,....pokraj svoje zene ima drugu,....pa da se to ne bi zvalo preljub,lijepo su se dosjetili, pa su to ozakonili,....ajme!

angelina39
16.01.2009., 08:32
Ovo je totalno neozbiljno opravdanje poligamije (zapravo poliginije). Posve neopravdano dovodi u vezu dvije razne stvari (poliginija vs. nevjera) jer muslimani svugdje u svijetu nastoje imati ljubavnice koliko i ne-muslimani, a možda i više. Kao da se nikad niste sreli sa živim ljudima kako iz Europe, tako i iz arapskih i drugih zemalja (i u vlastitim zemljama i drugdje). Ako se pak aludira na puke "tehničke" teškoće realizacije (muške) nevjere u zemljama gdje je malo ne-muslimanki pa čak i malo stranih turistkinja (za razliku od na pr. Egipta), tj. ako mali broj "slabo kontroliranih žena" gledate kao rješenje problema nevjere, zar niste čuli da se Arapi u stvarnom svijetu bez kompleksa često "snalaze" i na načine nedozvoljene islamom - kroz homoseksualne veze? Da li je to njihovim ženama OK? Možda nekima je, ali to ne može "spasiti" početni krivi argument.

Odlican komentar!:top:

Nemruth Dagi
16.01.2009., 08:38
Zašto se ova tema od "položaja žena u islamu", pretvorila u "položaj Islama kod žena"???

Soul sister
16.01.2009., 10:28
Ko je poslao Abu Hamzu, i čiji je vođa?
Ovako koncipirano zaista nastavlja djelovati kao mahalska priča.
Svi smo mi ludi ili se samo ti praviš luda? Dani (http://www.bhdani.com/arhiva/67/tekst567.htm)
Evo dio teksta:
Hamzini ljudi narocito su mrzili pripadnike medunarodnih vojnih snaga. Upravo stoga svaki mjestanin koji bi pokazao dobru namjeru prema vojnicima IFOR-a, rizikovao je da sam nastrada. Porodica Pracalic je i zbog toga imala problema. Jedan dan pet stranih vojnika i prevodilac naisli su pored Mustafine kuce i pitali da popiju kafu. Mudzahedini su sjedili prekoputa i sve to posmatrali. Kad su vojnici otisli jedan od njih je, izvadivsi noz, doviknuo Mustafi: "Veceras cu da te koljem." Na Mustafin upit zasto, odgovorio mu je: "Sta ce ti kjafiri pred kucom?" Poslije te prijetnje Fikreta Pracalic, Mustafina supruga, krenula je svojoj majci. Vec pomenuti mudzahedin ju je popljuvao i rekao joj: "Kjafirko, hodas nepokrivena i jos ih primas u kucu", a njenoj majci su poslije prijetili: "Ubit cemo ti kcerku." Jadna zena ih je pitala: "Je l' posve?", na sta su oni odgovorili: "Posve". Na svu srecu, prijetnja nije realizirana.

Pa većina djevojčica ima staratelje, ako pak znaš za neke nezakonite radnje ne osjećaš li dužnost da ih prijaviš?
Djevojčica koju ja poznajem (sada već djevojka) završila je na Psihijatriji kada su roditelji poduzeli određene mjere. Srećom, otac je neuropsihijatar, pa je sada bolje. Nakon ispiranja mozga u Islamskom centru, počela je izbjegavati da gleda u TV, čak je hodala pokrivajući rukom lice da slučajno ne pogleda u TV, tvrdila je da su samo Vehabije pravi muslimani i da će se ona udati kako bi postala druga žena - "omiljena".

Nije se baš radilo o nestanku, koliko se sjećam.
Cura je punoljetna i svojevoljno je odlučila da živi životom koji njenim roditeljima ne paše. Nije nestala jer se oglašavala u medijima.
U kojim medijima? Priloži link. Koliko znam od nje se nikad nije čulo ni traga ni glasa.

Osoba koja je prisustvovala "krvavoj svadbi" zna da je cura faktički izmasakrirana do smrti, i nije učinila ništa po tom pitanju?
Prijave nedležnim organima, insistiranje na procesuiranju zločina, izlasci u medije?
Išta? S obzirom da vješto prikrivaš činjenice, ali si se uhvatila ovoga, neću ni ja tebi odgovoriti, osim da jeste prijavljeno policiji, a zbog čega je zataškano, ne znam. Vjerovatno zato što je ovo poprilično bespravna država u kojoj se polako, ali sigurno sprovodi islamizacija (uvođenje islamskog vjeronauka u vrtićima i i dr.). Više me ništa ne može začuditi.

Sve što bilo ko protivzakonito učini podliježe sankcijama. Zašto niko ne prijavljuje protivzakonite aktivnosti?Zato što se ljudi boje, jer bezakonje vlada. A ovo što se desilo u Pionirskoj jeste objavljeno u medijima. Ne znam da li je išta zakonski preduzeto protiv tih ljudi.

Nisi nikada čula za izraz podastrijeti?
Evo maloprije pročitah kako Sanader izjavljuje da će podastrijeti dokaze za, bla, bla, blaa...
Zašto uopće misliš da sam sarajka? :ne zna:
Čula sam za taj izraz, ali poprilično je ruralan. Nisam čula da ga Sarajlije koriste. Ne znam, možda sam pogrešno shvatila.

Za nekoga nije. Ni na koji način ne dotiče se tvog života, I ne uzimaju si za pravo da prosuđuju na glas ima li ljubavi u tvome braku.
Nije li to sasvim dovoljno.
Ako je tebi to uredu, samo se ti udaj i živi tako - za mene to nije ni poštovanje, a ni ljubav.

Ja nisam mjerilo stvari, one nisu mjerilo stvari. Niko nije mjerilo stvari.Nisu mjerilo ni zlostavljane žene koje ipak ostaju u braku sa zlostavljačima, zar ne? Ups, zaboravih da je kod vas dozvoljeno udariti ženu ako je "neposlušna".

Ne. Evo ako ikada čujem takvu izjavu reči ću da nije istinita.
Šta očekuješ više da uradim? Evo, Forget-me-not reče da je tako. Reci mu da to nije istina.

Ja poznajem novosađanku koja je 15 godina živjela u Iranu. Ne da to nešto dokazuje...već rekoh hvalimo se poznanstvima :DOvako, ne hvalim se. Studirala sam arapski i perzijski jezik i sretala se sa mnogim ljudima iz tog svijeta. I svi (obrazovani) slažu se s tim da u Iranu žene teško žive i da je činjenica da nemaju skoro nikakva prava.

Nemam ništa protiv ovdašnjih vijernika, ali činjenica je da Vehabije prave probleme i u džematima (imamima i ostalima) - više puta objavljivano u medijima.

Ti možeš izabrati da živiš kako želiš, ali ja ovdje iznosim svoje mišljenje o tome. Pravo muškaraca na poligamiju i pravo da udare ženu kada je "neposlušna" meni sasvim dovoljno govori o tome kakav je položaj žena u islamu. Toga ima svuda, to je činjenica, ali u mnogim zemljama poligamija je zakonski kažnjivo djelo, a ovo drugo je zlostavljanje i također zakonski kažnjivo. O tome se radi.

lilith131
16.01.2009., 11:19
Evo ja recimo ne bi bila žena tim veđabijama ili kako već. Nije stvar ni to šta sam druga ni treća nego mila majko kad mu se saft ili vrhnje zaplete u onu bradurinu, pa kad se to sve usmrdi, a jooooooj.

Soul sister
16.01.2009., 12:10
Poenta je jedino u tome da li muslimanke žele da žive ovako (http://www.youtube.com/watch?v=g5bBz3KUV34) ili ovako. (http://www.youtube.com/watch?v=_tCLjFwEOWs&feature=related)

Uranija
16.01.2009., 12:19
Evo ja recimo ne bi bila žena tim veđabijama ili kako već. Nije stvar ni to šta sam druga ni treća nego mila majko kad mu se saft ili vrhnje zaplete u onu bradurinu, pa kad se to sve usmrdi, a jooooooj.

Jako bitno :lol:

Burmanska mačka
16.01.2009., 12:19
Poenta je jedino u tome da li muslimanke žele da žive ovako (http://www.youtube.com/watch?v=g5bBz3KUV34) ili ovako. (http://www.youtube.com/watch?v=_tCLjFwEOWs&feature=related)

Najbolji post do sada. Sve je rečeno i u ovome je cijela poanta.

lilith131
16.01.2009., 13:19

Opet dvije krajnosti. Ili isturi sise il se skroz pokri da nemreš ni jest kak spada.

forget-me-not
16.01.2009., 13:35
Pravo muškaraca na poligamiju i pravo da udare ženu kada je "neposlušna" meni sasvim dovoljno govori o tome kakav je položaj žena u islamu. Toga ima svuda, to je činjenica, ali u mnogim zemljama poligamija je zakonski kažnjivo djelo, a ovo drugo je zlostavljanje i također zakonski kažnjivo. O tome se radi.

Čekaj, što je ustvari tvoj problem?
Prigovaraš Islamu an general ili zakonima u tim zemljama koje dopuštaju poligamiju? Ili zakonima u Bosni? :confused:
Možeš li se odlučiti i biti malo konkretnija...?

smjeskica
16.01.2009., 13:47
Svi smo mi ludi ili se samo ti praviš luda? Dani (http://www.bhdani.com/arhiva/67/tekst567.htm)
Pa čuj, ako je javna tajna zločinačka aktivnost dotičnog ne razumijem zašto on trenutno nije pred istražnim sudijom? Svi sve znaju osim mjerodavnih.
Dani...da, sjećam se članaka o zločinima alžirske šestorke koja je puštena iz Gvantanama bez podizanja optužnice (nakon godina faktički bespravnog zatočeništva). Tako da izgleda Dani posjeduju mjerodavnije informacije od istražnih organa vlade SAD-a.

Djevojčica koju ja poznajem (sada već djevojka) završila je na Psihijatriji kada su roditelji poduzeli određene mjere. Srećom, otac je neuropsihijatar, pa je sada bolje. Nakon ispiranja mozga u Islamskom centru...
Koji Islamski centar?
Njen otac, neuropsihijatar, je izignorisao činjenicu da mu djetetu ispiru mozak po sumnjivim centrima?
Nadam se da nije uspješan neuropsihijatar koliko je uspješan roditelj.

U kojim medijima? Priloži link. Koliko znam od nje se nikad nije čulo ni traga ni glasa.
Dala je intervju za Saff , nakon što su njeni roditelji izašli u javnost sa informacijom da je nestala.
Izjasnila se da nije nestala, da je čekala punoljetnost da ode od kuće, jer su joj roditelji zabranjivali da ispoljava svoje religijske osjećaje kako ona želi.
Pa i sama kažeš da je otišla svojevoljno kao punoljetna, u tom kontekstu ne možemo govoriti o nestanku.

S obzirom da vješto prikrivaš činjenice, ali si se uhvatila ovoga, neću ni ja tebi odgovoriti, osim da jeste prijavljeno policiji, a zbog čega je zataškano, ne znam
Šta prikrivam? Pa ja se bavim stvarima koje si ti izložila, nisam u poziciji da bilo šta prikrivam.
A čuj, nešto je truhlo u državi Danskoj ako ti, i taj "svjedok" znate za praktički počinjeno ubistvo i hladno kažete da je eto...zataškano.
Ja ne bih mirno živjela sama sa sobom. A posebno ne bih se pozivala na bespravnost države.

Čula sam za taj izraz, ali poprilično je ruralan. Nisam čula da ga Sarajlije koriste. Ne znam, možda sam pogrešno shvatila.
Reci da se šališ...ne reče li da si studirala jezike? :(
No dobro, evo obogati fond riječi raznoraznim primjenama izraza podastrijeti http://www.javno.com/_trazilica.php?q=podastrijeti&qh=clanak&hl=hr&lr=lang_hr
Oprosti, sarajlije su ono mjerna jedinica za pismenost?

Ako je tebi to uredu, samo se ti udaj i živi tako - za mene to nije ni poštovanje, a ni ljubav.
Ovdje nismo bitne ni ti ni ja pojedinačno. Bitno je pravo slobode i izbora da se izabere život kojim se želi živjeti, bez da zbog istog budeš šikaniran.
To bi nekako trebala da garantuje demokratija, zar ne?

Nisu mjerilo ni zlostavljane žene koje ipak ostaju u braku sa zlostavljačima, zar ne? Ups, zaboravih da je kod vas dozvoljeno udariti ženu ako je "neposlušna".
Imala sam priliku da se ozbiljnije bavim tematikom zlostavljanja u BiH. Nametnuo se zaključak da je zlostavljanje u uskoj vezi sa PTSP-om, alkoholizmom te zloupotrebom psihofarmaka. Uzorak koji sam obrađivala nije imao dodirnih tačaka sa religijskom doktrinom.

Evo, Forget-me-not reče da je tako. Reci mu da to nije istina
O čemu pričaš?
FMN je, koliko vidim, postirao folk pjesmu izvjesne Marine Živković :D

Nemam ništa protiv ovdašnjih vijernika, ali činjenica je da Vehabije prave probleme i u džematima (imamima i ostalima) - više puta objavljivano u medijima.
Ponavljam, sve protivzakonite aktivnosti treba prijavljivati, sankcionisati i tako suzbijati u korijenu.
A ovdašnji džemati (i imami) su navikli uspješno rješavati raznorazne probleme, raznoraznih sistema, samo nisu svi tako ažurno medijski propraćeni.

Ti možeš izabrati da živiš kako želiš, ali ja ovdje iznosim svoje mišljenje o tome. Pravo muškaraca na poligamiju i pravo da udare ženu kada je "neposlušna" meni sasvim dovoljno govori o tome kakav je položaj žena u islamu. Toga ima svuda, to je činjenica, ali u mnogim zemljama poligamija je zakonski kažnjivo djelo, a ovo drugo je zlostavljanje i također zakonski kažnjivo. O tome se radi.
Pa svi samo iznosimo mišljenje.
Poligamna zajednica u ovom društvu je kažnjiva samo ako je ozakonjena, to ne znači da je iskorijenjena. Nije ni blizu tome.
A što se tiče efikasnosti kažnjavanja udaranja žena u ovom društvu, pomalo ironično ako uzmemo u obzir da navodiš slučaj žene podlegle kasapljenju, a koji nije sankcionisan.

smjeskica
16.01.2009., 13:54
Da li takva djevojka/djevojčica (ima manje od 18) ima zapravo pravo izbora?
Kad si par postova prije navela da one imaju staratelje koji odlučuju za njih.

Misliš da ti novci zaista završe kod nje (u jednom takvom patrijarhalnom društvu)?
Staratelje sam navela za primjer maloljetnih djevojčica za koje se ispostavlja da im se bez po' muke ispiraju mozgovi po nekim tajanstvenim centrima u BiH.

Što se tiče žena bliskog istoka za koje angelina kaže da im država nudi 1000$ mjesečno, u svrhu stimulisanja pokrivanja, veze nemam, sumnjam da znaš i ti...samo znam da ta informacija sigurno ne ide u korist teze nasilnog pokrivanja.

Poenta je jedino u tome da li muslimanke žele da žive ovako ili ovako.
Čuj, ti si bosanka veliš? Sarajka?
Mislim da si imala priliku da se nagledaš kako sve može da izgleda pokrivena žena.
Recimo masa cura, tvojih kolegica, sa studija orjentalistike :mig:

satori
16.01.2009., 14:03
ako neka drzava stvarno placa nepokrivenim zenama da se pokriju to samo znaci da se grcevito bore protiv neminovnih promjena
mladi ljudi koji zele te promjene su prijetnja statusu q
umjetno zaustavljanje te revolucije/evolucije podmicivanjem je samo potez ocajnika kojem kontrola polako klizi iz ruku

Soul sister
16.01.2009., 14:56
Čekaj, što je ustvari tvoj problem?
Problem (ne samo moj nego kompletne Federacije) je dolazak i ostanak terorista koji su promijenili mnogo toga u ovoj državi. To čak ni Karadžiću nije uspjelo u tolikoj mjeri.
Prigovaraš Islamu an general ili zakonima u tim zemljama koje dopuštaju poligamiju? Ili zakonima u Bosni? :confused:
Ne prigovaram islamu u globalu, već diskriminaciji žena koja je zakonski regulirana Šerijatom. Nadam se da sam bila dovoljno konkretna.

Opet dvije krajnosti. Ili isturi sise il se skroz pokri da nemreš ni jest kak spada.
Karikirala sam, naravno, ali poenta ta dva videa je ili budi ono što želiš (sportašica, pjevačica, domaćica..) ili nemoj smjeti ni jesti kako treba (nisu sve žene tako pokrivene, ali su sve ograničene u izboru načina života i zanimanja).

@Smješkice: Nemam se namjeru naduravati s tobom i pustiti tebe da preispituješ moje lingvističko znanje sa nekim zastarjelim izrazima, kao ni da uspješno skreneš sa stvarne teme na marginalne stvari. Poenta je da je Šerijatom regulirano da se žena SMIJE udariti i to JESTE zlostavljanje, a ti možeš to nazivati i ljubavlju. :)
Btw, na link nisam kliknula niti imam pojma čija je pjesma - folk muziku ne slušam - mi u Sarajevu više volimo rock. :mig:

smjeskica
16.01.2009., 15:07
@Smješkice: Nemam se namjeru naduravati s tobom i pustiti tebe da preispituješ moje lingvističko znanje sa nekim zastarjelim izrazima, kao ni da uspješno skreneš sa stvarne teme na marginalne stvari. Poenta je da je Šerijatom regulirano da se žena SMIJE udariti i to JESTE zlostavljanje, a ti možeš to nazivati i ljubavlju. :)
Btw, na link nisam kliknula niti imam pojma čija je pjesma - folk muziku ne slušam - mi u Sarajevu više volimo rock. :mig:
U Sarajevu je ono jedna od najvećih diskoteka koja ugošćava najveće folk zvijezde, ovodrinske ili onodrinske? :D
U Sarajavu se ono svako malo dešavaju mafijaški obračuni uz folk muziku? :mig:

A nije lijepo optuživati bilo koga za bilo šta bez klikanja na link....ja sam dovoljno pristojna da to uradim ako ću referirati na taj upis. To se zove objektivnost. Ne znam kako to u Sarajevu zovu.

Na tvoje lingvističko znanje ( s čim si ti počela, da bude gore) se ne bih pozivala na tvom mjestu :(
Riječi dijeliš na sarajevske i ruralne, što je bruka za nekoga ko završio studij jezika.
Da se dalje ne zgražavam što riječ koju ne razumiješ, te koja je u svakodnevnoj raširenoj upotrebi u književnom jeziku, etiketiraš kao zastarjelu.

O kom skretanju s teme pričaš, replicirala sam na skoro svaku rečenicu tvog upisa, slijedeći tako temu kako je ti postavljaš?
A poenta je da je šerijatom striktno ograničena sila koju supružnik može primijeniti.
Ako promijenimo gledište na stvar, onako čisto eksperimentalno, možemo zaključiti da šerijat daje uputu muškarcu da svoju fizičku silu ne smije koristiti da nanese fizičku bol.
Možemo stvari gledati na više načina, ako želimo razmijeniti gledišta, zar ne?

lilith131
16.01.2009., 15:41
Ako promijenimo gledište na stvar, onako čisto eksperimentalno, možemo zaključiti da šerijat daje uputu muškarcu da svoju fizičku silu ne smije koristiti da nanese fizičku bol.

Da li je istina da je Muhamed šusnuo malu Ajšu šakom u prsa? Da li joj je nanio fizičku bol?

smjeskica
16.01.2009., 15:49
Da li je istina da je Muhamed šusnuo malu Ajšu šakom u prsa? Da li joj je nanio fizičku bol?
Možeš li mi bolje približiti tu predaju?
U svim biografijama Poslanika a.s. se ističe kako nikada nije primjenjivao fizičku silu nad ženama.

Od predaja po tom pitanju prenosi se recimo ova;

Poslanik je savjetovao jednu Muslimanku čije je ime bilo Fatimah bint Qais da se ne uda za čovjeka koji je bio poznat po tome što je tukao žene:

„Otišla sam Poslaniku i rekla: Abul Jahm i Mu’awiah su mi ponudili brak. A Poslanik (u vidu savjeta) je rekao: Što se tiče Mu’awiah, one je veoma siromašan ali Abul Jahm je poznat po tome što tuče žene“ (Muslim).

Neke Muslimanke su mu se žalile kako ih njihovi muževi tuku. Čuvši to, Poslanik Muhammed je kategorički izjavio:

„Oni koji to čine (tuku žene) nisu najbolji među vama“ (Abu Dawood)).

„Najbolji od vas je onaj koji je najbolji svojoj porodici, a ja sam među vama najbolji prema svojoj porodici“ (Tirmizi).

Zato bih voljela detaljnije o situaciji s Aišom koju spominješ, jer ja ne znam :ne zna:

sarmantan_sarlatan
16.01.2009., 16:02

"susnuti", malo mi je stran glagol :D
da, citao sam nekoc da postoji predaja po kojoj je muhamed a.s. "barnuo" (evo i tebi jedan glagol :D) aisu r.a. u predjelu prsa i da je ona osjetila bol. ali se ne radi o glagolu koji znaci "udariti". isti glagol je pronadjen u drugoj predaji, gdje je on jednog od drugova, dok su pricali, potvrdjujuce "barnuo" u prsa. radi se, ako se dobro sjecam opisa znacenja tog glagola, o odgurivanju otvorenim dlanom. dakle, iako je aisa r.a. osjetila bol, nanosenja bola nije bila namjera (osjecaj bola je prilicno subjektivna stvar), niti se radilo oj, da kazem, udarcu, misleci na siroko prihvaceno znacenje rijeci.

lilith131
16.01.2009., 16:07
Možeš li mi bolje približiti tu predaju?
.....
Zato bih voljela detaljnije o situaciji s Aišom koju spominješ, jer ja ne znam :ne zna:

Nemam pojma o tome, zato i pitam. Evo, čitala sam o tome. http://www.sunniforum.com/forum/showthread.php?t=7000 tu (ne znam kak ono složit, ma...)
Ima dosta brčkanja oko prijevoda i tako. Možemo gledati iz puno kuteva. Moguće da ju je strefio, a opet možda nije. Možda ju je samo blago gurnu, ali je bila "sore". To je isto fizička bol.

Tako da to ide od playful pusha pa sve do struck on the the chest. Ja arapski ne znam ljudi moji, tako da neam poooojma.

forget-me-not
16.01.2009., 16:07
Problem (ne samo moj nego kompletne Federacije) je dolazak i ostanak terorista koji su promijenili mnogo toga u ovoj državi. To čak ni Karadžiću nije uspjelo u tolikoj mjeri.

Pa daj onda odi tamo na politiku...vidiš li naziv ovog thread...

Ne prigovaram islamu u globalu, već diskriminaciji žena koja je zakonski regulirana Šerijatom. Nadam se da sam bila dovoljno konkretna.

Malo je glupasto reći "ne prigovaram Islamu, ali prigovaram šerijatu.." :confused:
Pa šerijat je pravni kanon izveden iz (i samo iz) Islama. Ta legislativa prilično precizno regulira položaj žene.

Inače ne shvatam to "universalno" prosudjivanje koje namećeš... dobar ili loš (položaj)...pa takav sud ovisi od etičkog i kulturnog sklopa posmatrača.

Sasvim je jasno da moj etički kodeks (baziran na islamskom) vidi položaj žene u društvima judeo-kršćanske provinijencije kao loš. Tako i ti u muslimanskom. Jer da se tebi svidja Islam, ti bi konvertirala. Isto vrijedi i za mene i kršćanstvo.

Ako mi pokušavaš nametnuti tezu da je moj etički kodeks loš, a tvoj dobar, onda te pogotovo ne shvatam. Kao primjer zamisli da sam recimo tradicionalist i konzervativan i orjentiran patrijarhalnoj obitelji (kakve su uglavnom muslimanske). Zamisli dalje npr. da etika moje mame ne dozvoljava da se moja supruga šetka po kući u hlaćama.

Po tvom prosudjivanju ugrožena su ženska prava moje supruge i ja moram da joj to neizostavno dozvolim....dok po mom bi ta dozvola ugrozila obiteljski poredak i prava moje mame (i ona je žensko, zar ne), pa čak i prava moje supruge u budućnosti jer i ona će jednom biti mama i konzumirati isto pravo. Nadam se da sam ti lijepo i platično objasnio. :)

lilith131
16.01.2009., 16:18
Po tvom prosudjivanju ugrožena su ženska prava moje supruge i ja moram da joj to neizostavno dozvolim....dok po mom bi ta dozvola ugrozila obiteljski poredak i prava moje mame (i ona je žensko, zar ne), pa čak i prava moje supruge u budućnosti jer i ona će jednom biti mama i konzumirati isto pravo. Nadam se da sam ti lijepo i platično objasnio. :)

Ne, po njenom prosuđivanju (i mom) prava su joj ugrožena čim joj ti imaš ili nemaš nešto dozvoliti. Samo kažem...:D

angelina39
16.01.2009., 16:38
A poenta je da je šerijatom striktno ograničena sila koju supružnik može primijeniti.

?????Boze,sta je ovo,... nego kako da se gleda na stvari,...objasni,....ako nije da nanese bol,....onda sta je????
Stvarno si maherica za iskrivljavanje i izbjegavanje odgovora.

Soul sister
16.01.2009., 17:02
U Sarajevu je ono jedna od najvećih diskoteka koja ugošćava najveće folk zvijezde, ovodrinske ili onodrinske? :D
U Sarajavu se ono svako malo dešavaju mafijaški obračuni uz folk muziku? :mig:Ta diskoteka nije u Sarajevu, nego pored Sarajeva i ne drži je Sarajlija, već Albanac (mafijaš). Razlika je u tome da je u Sarajevu ostalo vrlo malo pravih Sarajlija, ali šta ćemo - to je nama naša borba dala.:rolleyes:

Na tvoje lingvističko znanje ( s čim si ti počela, da bude gore) se ne bih pozivala na tvom mjestu :(
Riječi dijeliš na sarajevske i ruralne, što je bruka za nekoga ko završio studij jezika.
Da se dalje ne zgražavam što riječ koju ne razumiješ, te koja je u svakodnevnoj raširenoj upotrebi u književnom jeziku, etiketiraš kao zastarjelu.E kad si već krenula sa lingvistikom:
Književni jezik je jezik književnosti i koriste ga pisci u svojim djelima, tako da može sadržavati arhaizme. Standardni jezik je normirani jezik u upotrebi. Lingvstika napreduje i mijenja se, tako da neke riječi postaju arhaizmi. U ovom slučaju, to je riječ podastrijeti: zast. uredski kliše, u pismenom obliku podnijeti kome visokom mjestu, naslovu itd. [podastrijeti molbu] (Anić). Ako nešto spada u književni jezik, ne znači da spada i u standardni jezik. Nadam se da je sada jasno.

Poenta je na riječ sila i dozvolu upotrebe sile - bilo kakve. Uostalom, nije zlostavljenje samo ako se nekome nanosi fizička bol, zar ne? Dalje, spomenula si demokratiju - demokratija je kada odrasla (punoljetna) osoba odluči šta je dobro za nju ili ne. Demokratija nije kada se pokriju djevojčice od 8 godina. Također, u islamu se ranije postaje punoljetan i djevojčice se udaju sa 12 godina. Je li ti misliš da je to uredu? Ima djevojčica koje jesu fizički zrele, ali zar zaista misliš da je realno biti "punoljetan" sa 12 godina?
Također, spomenula si moje kolegice sa Orijentalistike - jeste neke od njih jesu pokrivene i ja to poštujem jer je to njihov izbor, ali Orijentalistika je studij jezika (na Filozofskom fakultetu), a ne na Teološkom, tako da ne vidim razlog zašto uopće ovo spominješ.

smjeskica
16.01.2009., 17:18
?????Boze,sta je ovo,... nego kako da se gleda na stvari,...objasni,....ako nije da nanese bol,....onda sta je????
Stvarno si maherica za iskrivljavanje i izbjegavanje odgovora.
Jao, kako suptilan način da mi kažeš da lažem :D
Nema potrebe za uvrede na ličnoj osnovi, ne misliš li?

A to što sam napisala nije uopće moja interpretacija, no generalni naputak...da, opisana je količina uložene snage :ne zna:

Više o tome ti mogu bolji poznavaoci Kur'ana i hadisa...ja već počinjem osjećati kao da sam na normi na ovoj temi.

Ta diskoteka nije u Sarajevu, nego pored Sarajeva i ne drži je Sarajlija, već Albanac (mafijaš). Razlika je u tome da je u Sarajevu ostalo vrlo malo pravih Sarajlija, ali šta ćemo - to je nama naša borba dala.
Ah, ona malograđanska mahalska o pravim sarajlijama kojih više nema.
Kusturica bi proplakao...meni se nešto ne da.
Tja, provincijalka, štaš'.

I posve offtopik, više rock publike ima jedan Bihać ili Zenica, nego Sarajevo, odgovorno tvrdim :D

Nadam se da je sada jasno.
Meni ostaje jasno da riječi (gramatički ispravne) kojima se ne služiš etiketiraš kao ruralne, nesarajevske. Negdje kod tog objašnjenja mozak mi je prestao primati daljnje informacije.

Poenta je na riječ sila i dozvolu upotrebe sile - bilo kakve. Uostalom, nije zlostavljenje samo ako se nekome nanosi fizička bol, zar ne? Dalje, spomenula si demokratiju - demokratija je kada odrasla (punoljetna) osoba odluči šta je dobro za nju ili ne. Demokratija nije kada se pokriju djevojčice od 8 godina. Također, u islamu se ranije postaje punoljetan i djevojčice se udaju sa 12 godina. Je li ti misliš da je to uredu? Ima djevojčica koje jesu fizički zrele, ali zar zaista misliš da je realno biti "punoljetan" sa 12 godina?
U demokratiji staratelj također određuje šta je najbolje za onoga ko je pod njegovim staranjem
I to je demokratsko pravo :ne zna:
Ako u demokratiji staratelj odluči da je za njegovo dijete dobro da se pokrije (btw, djevojčice od 8 godina rijetko imaju menstrualno krvarenje a što se uzima kao vrijeme kada se na njih odnose religijske odredbe), ili odluči da njegova maloljetna djevojčica se pojavi na izboru za miss (uzmimo za primjer samo ona natjecanja ljepote za curice po SAD-u) sve to je regulisano zakonom.

Otkud ideja da se djevojčice u islamu udaju s punoljetstvom?

Također, spomenula si moje kolegice sa Orijentalistike - jeste neke od njih jesu pokrivene i ja to poštujem jer je to njihov izbor, ali Orijentalistika je studij jezika (na Filozofskom fakultetu), a ne na Teološkom, tako da ne vidim razlog zašto uopće ovo spominješ.
Pa razlog je više nego jasan, ako pogledaš koji sam ti post citirala.
Dala si link žene pod nikabom i otkrivenih žena, izjašnjavajući se da je jedina poenta da li muslimanka želi da izgleda kao u prvom ili u drugom slučaju.
Vrlo promašena poanta, budući da i sama znaš da to nisu jedine dvije raspoložive opcije.
I prilično nefer prema tvojim kolegicama (na orjentalistici je nešto veći broj pokrivenih cura nego recimo na francuskom jeziku, složit' ćeš se), koje se ne uklapaju ni u jedan od ta dva stereotipa.

Sada se zaista počinjem osjećati kao na normi...:o

Soul sister
16.01.2009., 17:18
Malo je glupasto reći "ne prigovaram Islamu, ali prigovaram šerijatu.." :confused:Bit će da sam žena, pa samim tim iz tvoje perspektive patrijarhalnog muškarca i ne mogu očekivati da upotrijebiš bilo koji drugi izraz osim "glupast". Ako je tema položaj žena u islamu, onda i razgovaramo o tome. Ovo je ipak forum pa imam pravo da izrazim svoje mišljenje - nisam u tvojoj kući.

Sasvim je jasno da moj etički kodeks (baziran na islamskom) vidi položaj žene u društvima judeo-kršćanske provinijencije kao loš. Tako i ti u muslimanskom. Jer da se tebi svidja Islam, ti bi konvertirala. Isto vrijedi i za mene i kršćanstvo.A otkud ti znaš da sam ja kršćanka? Na osnovu čega zaključuješ to? Mogu li imati neke druge etičko- moralne kodekse ili se moram uklapati u ova dva?

Ako mi pokušavaš nametnuti tezu da je moj etički kodeks loš, a tvoj dobar, onda te pogotovo ne shvatam.
Ne pokušavam ja tebi nametnuti ništa. Poligamija i zlostavljanje su zakonski zabranjeni u mnogim zemljama. U islamskim to nije slučaj. Dakle, potrebno je poštovati zakon države u kojoj živiš, a ne nametati religijski. U BiH nije Šerijat na snazi, zar ne?
Kao primjer zamisli da sam recimo tradicionalist i konzervativan i orjentiran patrijarhalnoj obitelji (kakve su uglavnom muslimanske). Poznajem ja mnoge muslimanske porodice koje nisu patrijarhalne. Je li to znači da oni nisu "pravi" muslimani?

Zamisli dalje npr. da etika moje mame ne dozvoljava da se moja supruga šetka po kući u hlaćama.

Po tvom prosudjivanju ugrožena su ženska prava moje supruge i ja moram da joj to neizostavno dozvolim....dok po mom bi ta dozvola ugrozila obiteljski poredak i prava moje mame (i ona je žensko, zar ne), pa čak i prava moje supruge u budućnosti jer i ona će jednom biti mama i konzumirati isto pravo. Nadam se da sam ti lijepo i platično objasnio. :)Pa ako tvoja supruga - kao odrasla osoba, pristane na takvo nešto, to je njen izbor. Ali ako ne pristane i kaže ja hoću da hodam u hlačama po kući, šta ćeš ti učiniti? Udariti je da bi je naučio pameti?

forget-me-not
16.01.2009., 17:32
Ne, po njenom prosuđivanju (i mom) prava su joj ugrožena čim joj ti imaš ili nemaš nešto dozvoliti. Samo kažem...:D

Vidiš, stvar je rakursa....potpuno pogrešno logiciraš. Dozvola je jako bitna!

Muž kao glava obitelji (naravno ako procjeni kao dobro i učinkovito) može da joj dozvoli (nešto), pa na taj način ona stiče pravo da joj bude dozvoljeno (to nešto) što joj je inače zabranjeno!

Na taj se način stalno isprepliću i realiziraju u svoj svojoj punoći potreba muža da bude velikodušan prema supruzi i, s druge strane, njena nesebična zahvalnost. ljubav i poštovanje kao uzvrat ne njegovu blagost . A sve ovo je dobilo priliku da se realizira baš u toj dozvoli!

Znači, da nema dozvole, da je tek puko orjentiranje supružnika ne same sebe, ne bi bilo ni kontrapunktiranja kvaliteta njihovog odnosa ovim plemenitim emocijama.

Eto :), nadam se da ti je sada jasnije.

Soul sister
16.01.2009., 17:35
Ah, ona malograđanska mahalska o pravim sarajlijama kojih više nema.
Kusturica bi proplakao...meni se nešto ne da.
Tja, provincijalka, štaš'.
Pa neću ništa, mi smo ipak to što jesmo, a vi ste to što jeste.

Meni ostaje jasno da riječi (gramatički ispravne) kojima se ne služiš etiketiraš kao ruralne, nesarajevske. Negdje kod tog objašnjenja mozak mi je prestao primati daljnje informacije.I prije toga jer ja sam rekla da to nije sarajevski izraz zbog pogrešne prepostavke da si Sarajka. Tako da si sve ostalo pogrešno shvatila. A ne očekujem da shvatiš više od toga, jer ipak za to postoji studij koji se pohađa četiri godine.

U demokratiji staratelj također određuje šta je najbolje za onoga ko je pod njegovim staranjem
I to je demokratsko pravo :ne zna:
Ako u demokratiji staratelj odluči da je za njegovo dijete dobro da se pokrije (btw, djevojčice od 8 godina rijetko imaju menstrualno krvarenje a što se uzima kao vrijeme kada se na njih odnose religijske odredbe), ili odluči da njegova maloljetna djevojčica se pojavi na izboru za miss (uzmimo za primjer samo ona natjecanja ljepote za curice po SAD-u) sve to je regulisano zakonom.Viđala sam djevojčice od 8 godina pokrivene - čak i mlađe. I mene to čudi, jer znam da se djevojčice pokrivaju tek kada nastupi menstrualno krvarenje. Hoću da kažem da se zaista ide u krajnost.

Otkud ideja da se djevojčice u islamu udaju s punoljetstvom? Nisam rekla za sve, nego da ima takvih slučajeva i da je dozvoljeno da se udaju.

Pa razlog je više nego jasan, ako pogledaš koji sam ti post citirala.
Dala si link žene pod nikabom i otkrivenih žena, izjašnjavajući se da je jedina poenta da li muslimanka želi da izgleda kao u prvom ili u drugom slučaju.
Vrlo promašena poanta, budući da i sama znaš da to nisu jedine dvije raspoložive opcije.
I prilično nefer prema tvojim kolegicama (na orjentalistici je nešto veći broj pokrivenih cura nego recimo na francuskom jeziku, složit' ćeš se), koje se ne uklapaju ni u jedan od ta dva stereotipa.
Napisala sam u nekom od sljedećih postova (za one koji ne razumiju metaforu) da sam karikirala i da je poenta bila na nečem drugom.

lilith131
16.01.2009., 17:44
Vidiš, stvar je rakursa....potpuno pogrešno logiciraš. Dozvola je jako bitna!

Muž kao glava obitelji (naravno ako procjeni kao dobro i učinkovito) može da joj dozvoli (nešto), pa na taj način ona stiče pravo da joj bude dozvoljeno (to nešto) što joj je inače zabranjeno!

Na taj se način stalno isprepliću i realiziraju u svoj svojoj punoći potreba muža da bude velikodušan prema supruzi i, s druge strane, njena nesebična zahvalnost. ljubav i poštovanje kao uzvrat ne njegovu blagost . A sve ovo je dobilo priliku da se realizira baš u toj dozvoli!

Znači, da nema dozvole, da je tek puko orjentiranje supružnika ne same sebe, ne bi bilo ni kontrapunktiranja kvaliteta njihovog odnosa ovim plemenitim emocijama.

Eto :), nadam se da ti je sada jasnije.

Ne baš. Sporo kopčam.

Što ako joj on nešto zabrani, ako joj nešto ne dozvoli? Što joj na taj način ne ograničava slobodu?

U ovom scenariju koji si opisao ja vidim supruga koji je orijentiran samo na sebe. Pazi ti njega, on je njoj to dozvolio.. Kak je on dobar i velikodušan. I još mu je žena i zahvalna. Veselo maše repom u uvjerenju kako je njen muž jako dobar.
Vidiš, bolje je ne diskutirati o tome. Ne možemo se složiti. We agree to disagree. :)

forget-me-not
16.01.2009., 17:49
Bit će da sam žena, pa samim tim iz tvoje perspektive patrijarhalnog muškarca i ne mogu očekivati da upotrijebiš bilo koji drugi izraz osim "glupast". Ako je tema položaj žena u islamu, onda i razgovaramo o tome. Ovo je ipak forum pa imam pravo da izrazim svoje mišljenje - nisam u tvojoj kući.

Eto....pričaš opet bez veze, tipično ženski. Nisam rekao da je "glupasto" pričati o položaju žene u Islamu, već reći "ne prigovaram islamu nego šerijatu".

A otkud ti znaš da sam ja kršćanka? Na osnovu čega zaključuješ to? Mogu li imati neke druge etičko- moralne kodekse ili se moram uklapati u ova dva?

Kršćanka, budistkinja, paganka, whatever...drugi etički kodeks, pa valjda shvaćaš da sam u tom kontekstu rekao....

Ne pokušavam ja tebi nametnuti ništa. Poligamija i zlostavljanje su zakonski zabranjeni u mnogim zemljama. U islamskim to nije slučaj. Dakle, potrebno je poštovati zakon države u kojoj živiš, a ne nametati religijski. U BiH nije Šerijat na snazi, zar ne?

Ja nisam u BiH, a ne vidim ni zašto je to bitno.

Poznajem ja mnoge muslimanske porodice koje nisu patrijarhalne. Je li to znači da oni nisu "pravi" muslimani?

Ne bih cijenio ničije opredljenje niti odnos prema časnom Dinu, ali ponašanje obitelji koje ti poznaješ ne mora biti sukladno pravilima Islama.

Pa ako tvoja supruga - kao odrasla osoba, pristane na takvo nešto, to je njen izbor. Ali ako ne pristane i kaže ja hoću da hodam u hlačama po kući, šta ćeš ti učiniti? Udariti je da bi je naučio pameti?

Ne, vratiću je njenoj mami da nju zafrkava, a ne moju....majka je ipak jedna, a žena ima ne zna im se broj. :top:

smjeskica
16.01.2009., 17:50
Pa neću ništa, mi smo ipak to što jesmo, a vi ste to što jeste.
Ovo je zapravo jedno iznimno tužno, bahato, gledanje na stvari, kada malo bolje razmisliš. I uglavnom karakteristično za uskogrudne ljude.

A ne očekujem da shvatiš više od toga, jer ipak za to postoji studij koji se pohađa četiri godine.
Biće da je do toga...izgleda da se mi na 5-godišnjim studijima podrobnije upoznajemo sa terminima.
U principu ne mogu vjerovati da i dalje insistiraš da je spominjani termin "zastario" ili u tvojoj interpretaciji "ruralan":D

Viđala sam djevojčice od 8 godina pokrivene - čak i mlađe. I mene to čudi, jer znam da se djevojčice pokrivaju tek kada nastupi menstrualno krvarenje. Hoću da kažem da se zaista ide u krajnost.

Nisam rekla za sve, nego da ima takvih slučajeva i da je dozvoljeno da se udaju.
Iznimno rijetko.
Kao i u bilo kojoj drugoj ciljanoj grupi ili uzorku za razmatranje, krajnosti karakteriše daleko slabija zastupljenost.

Napisala sam u nekom od sljedećih postova (za one koji ne razumiju metaforu) da sam karikirala i da je poenta bila na nečem drugom.
Pa karikiranje i nije baš najsretniji izbor kada nešto nudiš kao argumentaciju.

Lijep pozdrav :w

angelina39
16.01.2009., 17:51
Ma mene jos nesto zanima,...kakva je to potreba objaviti svima da je djevojcica "postala"zena,....mislim,u Islamu se djevojcice pokrivaju od dana kad je dobila prvu menstruaciju,....i na taj nacin se svima objavi da je ona sad u "igri" ili sto,.... sto se s tim postize sto se prekrije djevojcicu od 11,12 ili 13 godina?

sarmantan_sarlatan
16.01.2009., 18:10
U ovom slučaju, to je riječ podastrijeti: zast. uredski kliše, u pismenom obliku podnijeti kome visokom mjestu, naslovu itd. [podastrijeti molbu] (Anić). Ako nešto spada u književni jezik, ne znači da spada i u standardni jezik. Nadam se da je sada jasno.
ako nesto ne spada u kolokvijalni jezik, ne znaci da ne spada i u standardni. a vrlo mi je upitno to anicevo arhaiziranje te rijeci. mislim da je samo to arhaiziranje arhaizam. o podastiranju argumenata i podastiranju dokaza mozes citati i slusati svaki dan. a dovoljno ti je proguglati, pa vidjeti koliko je rijec zastupljena i koliko arhaicna, imajuci u vidu i vrijeme nastanka i popularizacije neta.

btw., puno bi mi draze bilo da rijec "snob" postane arhaizam, ali ne daju joj ljudi ("i zene su ljudi" :D) . :rolleyes:

toplo ti preporucam jednu pjesmu roDZenog sarajlije, izrazitog rokerskog izgleda i manira, a pjesma i govori o sarajevstvu jednog sarajevca (o cemu ce sarajlijice nego o svom sarajevstvu ;))

http://www.youtube.com/watch?v=OEjAFn9_dBM

sjena.
16.01.2009., 18:36
ako nesto ne spada u kolokvijalni jezik, ne znaci da ne spada i u standardni. a vrlo mi je upitno to anicevo arhaiziranje te rijeci.

Anićev rječnik je podložan kritici od dana kada je ugledao svjetlo dana. Mnogi jezikoslovci se ne slažu s njegovim objašnjenjima, čak su pustili u opticaj i kojekakve pogrdne (čitaj: posprdne) nazive za to njegovo djelo. Rječnik, po meni, nije toliko loš, koliko je površan. Hoću reći, mogao je to puno finije, dublje i zanimljivije obraditi. Ovako izgleda kao da je samo nabrzaka htio uzeti nešto love i nešto slave. Otuda propusti.

Inače, podastrijeti je riječ koju u Hr svakodnevno koristimo, nije nešto poput onih varijanti 'zrakomlata' i sličnih umotvorina. Dapače, ona je čvrsti standard.

Ja po običaju u duhu teme :D

sarmantan_sarlatan
16.01.2009., 18:41
Ja po običaju u duhu teme :D

pusti to, valja l' pjesma? :cerek:

sjena.
16.01.2009., 18:42
pusti to, valja l' pjesma? :cerek:
valja frizura :cerek:

sarmantan_sarlatan
16.01.2009., 18:43
valja frizura :cerek:

vec sam to pohvalio pod rokerskim izgledom i manirima :D

sjena.
16.01.2009., 18:44
vec sam to pohvalio pod rokerskim izgledom i manirima :D

a jel idu pod to i zulufi? :D

sarmantan_sarlatan
16.01.2009., 18:47
a jel idu pod to i zulufi? :D

naravski. isti jim morrison

sarmantan_sarlatan
16.01.2009., 18:50
a sa usana mu se cita:
you know that it would be untrue, you know that i would be a liar, if i was to say to you something other than "saray"

sjena.
16.01.2009., 18:51
a sa usana mu se cita:
you know that it would be untrue, you know that i would be a liar, if i was to say to you something other than "saray"

:rofl: legendo!

lilith131
16.01.2009., 19:45
toplo ti preporucam jednu pjesmu roDZenog sarajlije, izrazitog rokerskog izgleda i manira, a pjesma i govori o sarajevstvu jednog sarajevca (o cemu ce sarajlijice nego o svom sarajevstvu ;))

http://www.youtube.com/watch?v=OEjAFn9_dBM

E ak je ovaj tip sarajlija, ja sam muslimanka. :cerek: