PDA

View Full Version : Koje knjige bi svatko trebao pročitati?

stranice : [1] 2 3 4 5

misery-
24.08.2003., 21:52
svatko tko voli književnost i pokušava je upoznat čim bolje? :angeleye:

al ne mislim tu na pisce tipa Coelho nego ono, sve koje bi bilo stvarno šteta zaobići (al opet ne Gospodara prstena, npr.)........

kuži me tko?:p :)

Crow Jane
25.08.2003., 07:17
Pa Kafku svakak :D

Sudden Sid
25.08.2003., 08:45
VLAK U SNIJEGU... i Kafku, naravno :D

misery-
25.08.2003., 11:31
je, i bibliju:rolleyes:

no daajte:p

lebowski
25.08.2003., 11:55
Lovac u zitu, Zabiljeske starog pokvarenjaka, Sexus, Nexus, Plexus, Let iznad kukavicjeg gnijezda i Strah i prijezir u Las Vegasu.

subc0mandante m0ris
25.08.2003., 12:14
Thomas Pynchon - V
a može i Tortilla Flat od Steinbecka

obelix
25.08.2003., 12:56
lebowski kaže:
Lovac u zitu, Zabiljeske starog pokvarenjaka, Sexus, Nexus, Plexus, Let iznad kukavicjeg gnijezda i Strah i prijezir u Las Vegasu. Zaboravio si "Jarčevu obratnicu". I rakovu...:D

manwe
25.08.2003., 13:11
obelix kaže:
Zaboravio si "Jarčevu obratnicu". I rakovu...:D

hehe...

pa ovakva lista ne može proći bez "dnevnika anais nin".

:D

misery-
25.08.2003., 15:12
ja sam plava u duši, imajte razumjevanja. ajd, eksplejn mi foru

Ava Adore
25.08.2003., 15:37
sto ti nije jasno?
ovo s anais nin?
ona ti je bila s millerom-njegove knjige ti nude-sexus,nexus,plexus,jarceva, rakova obratnica...

preatorian
25.08.2003., 20:43
Braća Karamazov ali obavezno čitanje između 30. i 40. godine

Ava Adore
26.08.2003., 00:09
lebowski kaže:
Lovac u zitu, Zabiljeske starog pokvarenjaka, Sexus, Nexus, Plexus, Let iznad kukavicjeg gnijezda i Strah i prijezir u Las Vegasu.

Gle Lebowski ovo- knjige koje sam danas kupila:

Henry Miller: Kolos iz Maroussija
A.L.Basham: The wonder that was India
Ken Kesey: Let preko kukavičjeg gnijezda
George Orwell: Životinjska farma
Blaise Cendrars: Moravagine
Tomislav Zajec: Ulaz u Crnu kutiju
Lailan Young: Govor lica
Alen Boske: Dali o Daliju
Charles Bukowski: Zabilješke starog pokvarenjaka (tražim je već godinama za kupiti i danas napokon naletim.... jupiii!)

Bio je i Nexus za kupit al na francuskom...

Vojnik Gorčin
26.08.2003., 00:31
ma treba samo poletjeti.
ja sam poletio sa malim princem i Galebom.

Ali roman koji me se nekako najviše dojmio je neprikosnoveni "Majstor i Margarita" od Bulgakova.

možda je lakše reći šta ne treba čitati, ako se želi biti ozbiljan poznavalac književnosti.

ne čitati:
Koelja
Tolkina
Aralicu
Američke šarlatane koji gostuju kod Oprah
ono što preporuči Oprah:D

Ah da Vidio sam U Sarajevu Jergovića kako kupuje Vešovićevu "Poljsku konjicu".
To je jedna dobra knjiga!
malo je surova, ali dobra.

Stampy
26.08.2003., 02:29
Ne znam, ja sam nakon Stranca zavolio čitanje tak da...

ravana
26.08.2003., 08:09
Dine pod obavezno (a ima ih se pa ce potrajat;) ).
Zola
Bukovskog sam obozavo jeno vrijeme.

schmokljan
26.08.2003., 08:36
Tolstoja (Ana Karenjina mi je savršena knjiga)
Dostojevskog (predlažem Žutokljunca za inicijaciju u njegove romane)
Gogolja
Bulgakova
Ljermontova
Turgenjeva
Krležu (Na rubu pameti i njegove polemike su još uvijek potpuno aktualne i bolje od ičega sličnog u hrvatskoj literaturi - meni naravno)
Marinkovića
Henry Miller-a (Obratnica koja se događa u Americi - zakon, zakon!)
Hemingweya
Balzaca (čitam sve od njega što mi dođe pod ruku)
A. France (Pečenjarnica!)
Danilo Kiša (sve odreda treba čitati iako je meni najdraža Grobnica za Borisa Davidoviča)
J.K. Jerome-a (Tri čovjeka u čamcu, a o psu da se i ne govori su jedna od najboljih "laganih" štiva uopće)
G. Guareschi (tako nekako mu se piše prezime - nisam siguran - uglavnom njegov Don Camillo je jedna od najčovječnijih knjiga uopće - za smijati i plakati)

Općenito - meni je ruska književnost jača za klasu od svih ostalih. Ruse treba čitati.:)

darin
26.08.2003., 08:44
Ava hani, kakva Crna kutija?
Soba za razbijanje. ;)

Svakako Kunderu. Nepodnosljiva lakoca postojanja.
Orwell, 1984.

Sartre i Camus.

manwe
26.08.2003., 10:10
pa, ako ćemo pravo, treba uzeti gimnazijsku čitanku i pročitati sva navedena djela. barem što se strane književnosti tiče.

ali, summa summarum:

homer - ilijada i odiseja
sofoklo - neku od tragedija, može i antigona.
dante - božanska komedija
petrarca - kanconijer
shakespeare - valjda sve
tasso - oslobođeni jeruzalem
voltaire - candide
racine - fedra
schiller - razbojnici
goethe - faust, patnje mladog werthera
puškin - jevgenij onjegin
stendhal - crveno i crno
tolstoj - rat i mir, ana karenjina
balzac - ljudska komedija
flaubert - gospođa bovary
dostojevski - idiot, braća karamazovi, zločin i kazna
baudelaire- cvjetovi zla
proust - u potrazi za izgubljenim vremenom (samo ako imaš jako puno živaca)
kafka - proces, preobražaj
hesse - stepski vuk
bulgakov - majstor i margarita

poslije navedenog sve više dolazi do izražaja osobni ukus

nabokov - lolita
miller - mnogo toga je već spomenuto ;)
bukowski - zapisi staroga pokvarenjaka
kundera - nepodnošljiva lakoća postojanja
orwell - 1984.
huxley - divni novi svijet
andrić - na drini ćuprija, prokleta avlija, travnička hronika, gospođica (jako volim andrića)
marquez - sto godina samoće

a od naših marulića, kranjčevića, preradovića, matoša, krležu.

Ava Adore
26.08.2003., 10:50
darin kaže:
Ava hani, kakva Crna kutija?
Soba za razbijanje. ;)

daj mi objasni molim te... ne shvacam

misery-
26.08.2003., 13:18
ajd pipl, argumentirajte to malo. zakaj mislite da bi to svi trebali pročitati? po čemu su te knjige tak posebne? lako je dati popis 30 knjiga, pa čitaj looda, ne:p

crna kutija i soba za razbijanje su mi ful dobre knjige, i tomica zajec je valjda najbolji naš pisac u današnje vrijeme (i njegova 'rupe njegova imena' mi je jedna od onih knjige koje mi je bilo žal uopće vratiti u knjižnicu. prekrasno tip piše:) ) a od ove dvije mi je bolja ona starija, sad ne znam više koja je točno starija.. al je puno bolja starija..

Kunderu se već par mjeseci spremam počet čitat. mislim da sam sad napokon spremna na njega:D imam Šalu doma.. dvoumila sam se između Šale i Lakoće postojanja..

neke od ovih koje ste nabrojili valjda pokušavam nać godinama.. al nikad, nikad nema u knjižnici. možda uopće nema:confused: ..

dži, pa imam još manje od dva tjedna i onda baj-baj knjigice:(

p.s. mene je sram al ovo lebovo sexus, plexus i još nekaj na us ne uspjevam skužiti.. :o
plava.. plava..

misery-
26.08.2003., 13:22
Ava Adore kaže:
daj mi objasni molim te... ne shvacam

isto knjiga od Zajca.. izgleda da je ipak Soba za razbijanje bolja. al pogledaj i Rupu njegova imena, to je još bolje :D

kako sam se nabrijala na knjige :eek:

lebowski
26.08.2003., 13:40
Luđakinja kaže:
p.s. mene je sram al ovo lebovo sexus, plexus i još nekaj na us ne uspjevam skužiti.. :o
plava.. plava..
Sexus, Nexus i Plexus su nazivi Millerovih knjiga, tzv. ruzicasto raspece. U te tri knjige on govori kako je izgubio pamet zbog kurve koja se jebala sa svima, i sa muskima i sa zenskima, i tako na iljadu i vise stranica. Zasto ju treba procitati? Zato sto je zanimljiva, za razliku od dosadne knjizevnosti kojom nas punise u srednjoj skoli. Onaj jebeni Balzac je opisivao nekakav ormar na dvadeset stranica. Babe na placu su zanimljivije od njega. Henry Miller je pisao u stilu, kurva je, glupa je, ali ja ju volim, zato što sam glup u najmanju ruku kao i ona, ako ne i gluplji. On pise o životu, a ne o ormarima i bojama sobe.
Dosadnog Balzaca i dosadnog Prousta cu citati kad mi bude osamdeset godina, ili ako mi neka dobra dusa uspije objasniti sta je tu tak dobro da se procita.

Ava Adore
26.08.2003., 13:42
Luđakinja kaže:
isto knjiga od Zajca.. izgleda da je ipak Soba za razbijanje bolja. al pogledaj i Rupu njegova imena, to je još bolje :D

znam ja koje su njegove knjige, al izgleda da drugi ne znaju...

i ja u svom postu nisam nabrajala koje su mi najbolje knjige-nego sam Lebowskom napisala koje sam knjige jucer kupila- medju njima 2 s njegovog popisa najboljih... samo to...

lady a
26.08.2003., 14:14
lebowski kaže:
Sexus, Nexus i Plexus su nazivi Millerovih knjiga, tzv. ruzicasto raspece. U te tri knjige on govori kako je izgubio pamet zbog kurve koja se jebala sa svima, i sa muskima i sa zenskima, i tako na iljadu i vise stranica. Zasto ju treba procitati? Zato sto je zanimljiva, za razliku od dosadne knjizevnosti kojom nas punise u srednjoj skoli. Onaj jebeni Balzac je opisivao nekakav ormar na dvadeset stranica. Babe na placu su zanimljivije od njega. Henry Miller je pisao u stilu, kurva je, glupa je, ali ja ju volim, zato što sam glup u najmanju ruku kao i ona, ako ne i gluplji. On pise o životu, a ne o ormarima i bojama sobe.
Dosadnog Balzaca i dosadnog Prousta cu citati kad mi bude osamdeset godina, ili ako mi neka dobra dusa uspije objasniti sta je tu tak dobro da se procita.

Ako se ne varam,ti ormari su knjizi "Čiča Goriot"(valjda se tak piše).. ja sam isto pizdila zbog tih prvih dvadesetak stranica ali poslije je dobro..meni je knjiga bila OK..samo treba preživjeti ormare....:D

lebowski
26.08.2003., 14:27
lady a kaže:
Ako se ne varam,ti ormari su knjizi "Čiča Goriot"(valjda se tak piše).. ja sam isto pizdila zbog tih prvih dvadesetak stranica ali poslije je dobro..meni je knjiga bila OK..samo treba preživjeti ormare....:D
Ti si mu oprostila, ja nisam. :D :D
Sta on ima neki fetis na ormare? Mislim, zasto baljezga o ormarima na dvadeset stranica, jel ih prodaje ili nesto, sta je on, agent za nekretnine, to me totalno nazivciralo, pa ja uopce ne dozivljavam ormare, ormar sluzi da ti u njega mama stavi kosulje, a ne da ga opisujes na dvadeset stranica, sta je bilo u tom ormaru, nekakva zivotinja iz svemira, Alf, koji kjurac? Jel to novi ormar bio, jel ga je jeftino kupio pa se hvali, pa nemoj me jebat s ormarima na pocetku knjige, kuzis, sta je to bilo, nekakvo zagrijavanje? Ja sam mislio da taj Balzac ima veliku kucu i da ce kroz cijelu knjigu opisivati sta ima od namjestaja u njoj, mislim, kome je to zanimljivo, mozda je radio Cicu za Ikeu po narudzbi, kakvi jebeni ormari... :flop: :flop:

misery-
26.08.2003., 14:52
Stampy kaže:
Ne znam, ja sam nakon Stranca zavolio čitanje tak da...

a ja sam zbog Stranca odlučila počet čitat i starija djela, jer sam do sad mislila da ništa starije od 50 godine nebre bit zanimljivo. a vidi ga :cerek: :love:

misery-
26.08.2003., 14:58
manwe kaže:
homer - ilijada i odiseja
sofoklo - neku od tragedija, može i antigona.
dante - božanska komedija
petrarca - kanconijer
shakespeare
tasso - oslobođeni jeruzalem
voltaire - candide
racine - fedra

evo, ja sam ove gore morala sad čitat za lektiru.. pa ne znam, ove pred kraj su probavljive al mislim da je stvarno previše silit djecu od 16 godina [je, tu i ja spadam :D] da čitaju stotine i stotine stranica uz kojih im ni riječnik uglavnom nije od nikakve koristi.. znači, na nekog starohrvatskom, nerazumljivom, i još tome tak komplicirane radnje. meni negdje od šekspira tek postaje više-manje razumljivo:rolleyes:

btw, hvala leb na objašnjenju.. s tim ću ipak pričekat još kojih 10-15 godina:rolleyes:

Sudden Sid
26.08.2003., 21:28
Luđakinja kaže:
a ja sam zbog Stranca odlučila počet čitat i starija djela, jer sam do sad mislila da ništa starije od 50 godine nebre bit zanimljivo. a vidi ga :cerek: :love:

A tko ti je rekao za Stranca? :p

Nego sta ne postoji napomena prije knjige tog Balzaca? "Preskocite prvih 20 stranica ako zelite zavrsiti knjigu"?

misery-
26.08.2003., 21:48
Sudden Sid kaže:
A tko ti je rekao za Stranca? :p

a tko se zahvalio bar sto puta? :kiss:

Sudden Sid
26.08.2003., 21:59
Luđakinja kaže:
a tko se zahvalio bar sto puta? :kiss:

"Sid, ubit cu te! Zasto mi nisi rekao da se Camus cita Kami, a ne Kamus! Sad sam se zbrukala pred sexy knjiznicarem! Inace nije lose"

Ma nema na cemu, my darling :kiss: :D

misery-
26.08.2003., 22:06
kuš, sad svi znaju:(

btw, evo odmah i :kiss: za Kunderu kad smo već kod toga:D

daa.. da..

Sudden Sid
26.08.2003., 22:14
Luđakinja kaže:
kuš, sad svi znaju:(

btw, evo odmah i :kiss: za Kunderu kad smo već kod toga:D

Ma nema beda Luda :)

Eidia
26.08.2003., 22:18
Evo par mojih favorite knjiga:
Istočno od raja - Steinbeck
Orkanski visovi - Bronte
Kome zvono zvoni- Hemingway
Carrie- Theodore Dreisder

schmokljan
26.08.2003., 22:42
lebowski kaže:
Ti si mu oprostila, ja nisam. :D :D
Sta on ima neki fetis na ormare? Mislim, zasto baljezga o ormarima na dvadeset stranica, jel ih prodaje ili nesto, sta je on, agent za nekretnine, to me totalno nazivciralo, pa ja uopce ne dozivljavam ormare, ormar sluzi da ti u njega mama stavi kosulje, a ne da ga opisujes na dvadeset stranica, sta je bilo u tom ormaru, nekakva zivotinja iz svemira, Alf, koji kjurac? Jel to novi ormar bio, jel ga je jeftino kupio pa se hvali, pa nemoj me jebat s ormarima na pocetku knjige, kuzis, sta je to bilo, nekakvo zagrijavanje? Ja sam mislio da taj Balzac ima veliku kucu i da ce kroz cijelu knjigu opisivati sta ima od namjestaja u njoj, mislim, kome je to zanimljivo, mozda je radio Cicu za Ikeu po narudzbi, kakvi jebeni ormari... :flop: :flop:

Lezilebowski opet pljucka po veličinama. Da si malo više čitao Balzaca i da imaš malo više ukusa, kao što nemaš, shvatio bi koji je to genije. Pročitaj, recimo, Sjaj i bijeda kurtizana - knjigu koja gotovo nema opisa, a dinamičnija je od gotovo bilo kojeg modernog trilera.

Pisce, Krleža je napisao, treba cijeniti prema njihovim najvećim djelima. Balzac baš zato spada u najveće - jer ima nekolicinu besmrtnih djela. Ali najlakše je ispljuvati veličine.

(Mogu zamisliti lezilebovića kako pred ogledalom govori sam sebi - a jes me vidio, kak sam našamarao onog drkafuzera Balzaca na forumu, a? Sve sam im u lice rekao! Kak sam ja virtualno bitan! I moćan, dabome!)

Woe
26.08.2003., 22:52
Lezilebowaki mora umrijeti!
Francuska akademija priprema atentat.
Cuvaj ledja, Kamus vreba.

Woe
26.08.2003., 22:54
Zanimljivo da se netko sjetio Zajeca.
On se inace grozi prve knjige i svima preporuca Crnu kutiju.
Prva knjiga mu je dobro. Za prvu knjigu, odlicna.
Pametan je on momak, bit ce nesto od njega.

Sandra October
26.08.2003., 22:55
recite što hoćete but..

100 godina samoće:)

shipka
26.08.2003., 23:32
Sandra October kaže:
recite što hoćete but..

Jes jes, Marquez majku mu južnoameričku. Joj, još se sjećam svih onih Buendija kolko ih je bilo i kako su se pisali.. I onaj dečko sa žutim leptirićima, i Buendija oficir sa stotinama djece, i onaj koji je svirao harmoniku ili što već, i Buendija stari zavezan za drvo, i blok leda i Buendija sa ramenima širim od vrata i tako to... O-ba-vez-no

Ja sad čitam Prousta, a nemam 80 godina.. Ko mi kriv kad NE ZNAM DI MI JE MJESTO! Hm, kolačić u čajčić, mm, fino..

oprostite na ovom raskalašenom pisanju, ne mogu se upristojit nikako

Crow Jane
27.08.2003., 08:20
Pri čitanju Sto godina samoće, ja sam si nacrtala obiteljsko stablo tih silnih Aurelijana Buendija čist da mogu pratit, i fakat to je jedna od knjigu koju bi svi morali pročitat :D

A od ostalih, osnova osnova :D izdvojila bih:

1. Kafkin Proces
2. Faulknerov Krik i bijes
3. Zola - Therese Raquin
4. Tajni dnevnik Adriana Molea, sve nastavke, čisto zbog opće kulture :D :D :D
5. Tribusonove serije knjiga o Nikoli Baniću, ne zbog književne vrijednosti, a ono čisto zbog lika imenom Paco :D ;)

lebowski
27.08.2003., 08:25
schmokljan kaže:
Lezilebowski opet pljucka po veličinama. Da si malo više čitao Balzaca i da imaš malo više ukusa, kao što nemaš, shvatio bi koji je to genije. Pročitaj, recimo, Sjaj i bijeda kurtizana - knjigu koja gotovo nema opisa, a dinamičnija je od gotovo bilo kojeg modernog trilera.

Pisce, Krleža je napisao, treba cijeniti prema njihovim najvećim djelima. Balzac baš zato spada u najveće - jer ima nekolicinu besmrtnih djela. Ali najlakše je ispljuvati veličine.

(Mogu zamisliti lezilebovića kako pred ogledalom govori sam sebi - a jes me vidio, kak sam našamarao onog drkafuzera Balzaca na forumu, a? Sve sam im u lice rekao! Kak sam ja virtualno bitan! I moćan, dabome!)
Ja sam napisao sto mi smeta kod Balzaca, a ti si napisao sto ti smeta kod mene. Zasto je Balzac genije, objasni mi, pa cu ga procitati (jeboteon :D )...
A vidim, taj Krleza je jako pametan decko, sudeci po izjavi:
Pisce treba cijeniti prema njihovim najvećim djelima.
Jebote, kako je samo pametan, nikad se ne bi sjetio tako pametne recenice. :D :D
A po cemu bi ih trebalo cijeniti, po velicini pimpeka? :B :B

verica
27.08.2003., 08:58
homera, grčke mitove, dantea, rimske pjesnike, bibliju, shakespearea, cervantesa, goethea, puškina, tolstoja, dostojevskog, gogolja, čehova, zolu, flauberta obavezno, kafku, camusa, joycea, borgesa i danila kiša

Evo, Luđakinja, da ti ja preporučim jednu knjigu za koju vjerujem da će ti se svidjeti (ako je već nisi pročitala) - Joyce: Portret umjetnika u mladosti

heureka
27.08.2003., 09:06
je, i bibliju

ne znam da li je ovo bilo ironicno ili ne.. no definitivno smatram da su biblija, kur'an i talmud knjige koje definitivno treba ne samo procitati nego i iscitavati... po par puta....

banderas
27.08.2003., 09:30
Crow Jane kaže:
3. Zola - Therese Raquin

Kako cudno za nekoga tko obozava Cavea i crnu boju da voli i naturalizam :B :B :B

manwe
27.08.2003., 09:41
Luđakinja kaže:
evo, ja sam ove gore morala sad čitat za lektiru.. pa ne znam, ove pred kraj su probavljive al mislim da je stvarno previše silit djecu od 16 godina [je, tu i ja spadam :D] da čitaju stotine i stotine stranica uz kojih im ni riječnik uglavnom nije od nikakve koristi.. znači, na nekog starohrvatskom, nerazumljivom, i još tome tak komplicirane radnje. meni negdje od šekspira tek postaje više-manje razumljivo:rolleyes:

wokey...

ali pitanje je bilo "koje bi knjige svatko tebao pročitati". ja sam naveo vrhove vrhova svjetske književnosti. sad, ako pitaš "koje bi knjige trebala pročitati jedna šesnaestogodišnjakinja", e, to je već druga priča.;) :D

bez šale - samo hrabro naprijed. za koju godinu moći ćeš se nositi i s danteom.

Crow Jane
27.08.2003., 09:43
banderas kaže:
Kako cudno za nekoga tko obozava Cavea i crnu boju da voli i naturalizam :B :B :B

Ponavljaš se........:rolleyes: :D

polo
27.08.2003., 11:03
Sandra October kaže:
recite što hoćete but..

bok

Sudden Sid
27.08.2003., 12:42
schmokljan kaže:

Da, lebowski, kako te nije stid pljuvati po onom sta ti se ne svida?! Zar ti nije profesorica u skoli rekla da se to ne smije?!

darin
27.08.2003., 13:12
Ma to je bila (ocito lose srocena) opaska da je Soba za razbijanje (kao sto je to Ludjakinja protumacila) mnogo bolja knjiga od Crne kutije (meni osobno)...sorry ak sam kaj krivo rekla, nisam nis lose mislila.....
:)

Da, sto se tice Millera.
Ima jedan divan film (radjen cini mi se po knjizi Anais Nin) o njemu, Henry and June se zove. Svakako preporucam. :top:

Ava Adore
27.08.2003., 13:52
darin kaže:
Ma to je bila (ocito lose srocena) opaska da je Soba za razbijanje (kao sto je to Ludjakinja protumacila) mnogo bolja knjiga od Crne kutije (meni osobno)...sorry ak sam kaj krivo rekla, nisam nis lose mislila.....
:)

Da, sto se tice Millera.
Ima jedan divan film (radjen cini mi se po knjizi Anais Nin) o njemu, Henry and June se zove. Svakako preporucam. :top:

aha... ma i meni je bolja soba za razbijanje, na pola crne kutije sam poblesavila, nisam vise znala ni gdje sam ni sto citam... :) al sam ju ipak kupila... sto ces...

a sto se tice henry&june... naravno da imam snimljen film. i knjigu imam :)

darin
27.08.2003., 13:57
Apropos tog filma: profesorica pov. umj. iz moje srednje napomenula mi je jednom prilikom kako je njena frendica zabrijala na Millera i otisla u Pariz, voziti se biciklom tragovima Millerovim...nekak heartwarming mi je to onda zazvucalo...:)

lebowski
27.08.2003., 14:34
Inace, postoji i film prema knjizi Mirni dani na Clichy-u.
Bio je cak i na HTV-u, ja gledo. :cool:
http://us.imdb.com/Title?0066407

schmokljan
27.08.2003., 16:26
Sudden Sid kaže:
Da, lebowski, kako te nije stid pljuvati po onom sta ti se ne svida?! Zar ti nije profesorica u skoli rekla da se to ne smije?!

To nije uopće to. Meni je smiješno da netko na osnovi jedne knjige sudi pisca - kužite li vi to (s.s. i lebowski)?

Da nacrtam - Balzac je napisao stotinjak knjiga - i onda netko pročita 1 (slovima - jednu) knjigu (Čiča Goriot) i prema toj knjizi sudi o vrijednosti autora. To je smiješno.

No, naravno, zaboravio sam kakvi se genijalni književni kritičari kriju na ovom forumu koje samo prevelika skromnost priječi da postanu Tenžera poslije Tenžere. Jasno mi je da je takvima jedna kniga dovoljno za stvaranje objektivnog i konačnog suda o piscu. Oprostite - eto ispravio sam se. Balzac sucks!

misery-
27.08.2003., 16:28
Crow Jane kaže:
4. Tajni dnevnik Adriana Molea, sve nastavke, čisto zbog opće kulture :D :D :D

to jesam još u osnovnjaku :lux: (makar mi se čini da sam primjetila neka nova izdanja u knjižnici?:confused: )

evo, bar nešto..:D :o

Sandra October
27.08.2003., 18:04
Crow Jane kaže:
Pri čitanju Sto godina samoće, ja sam si nacrtala obiteljsko stablo tih silnih Aurelijana Buendija čist da mogu pratit, i fakat to je jedna od knjigu koju bi svi morali pročitat :D

ja sam počela crtat stablo dok se nisam ufurala, onda sam od 50-te strane zaboravila jesti, piti i spavati dok je nisam pročitala. I plakala ko kišna godina.
to mi ni jedna knjiga nije napravila:)

shipka
27.08.2003., 18:11
Sandra October kaže:
...onda sam od 50-te strane zaboravila jesti, piti i spavati dok je nisam pročitala.

Tada su otprilike oni u knjizi počeli zaboravljat slične stvari. Pa su si pisali ceduljice na hranu da se to stavlja u usta i onda žvače ter proguta :)

Mora se i Hessea malo pročitat, Sidhartu na primjer. Nije veliko, a svi su to čitali...

Sandra October
27.08.2003., 18:21
shipka kaže:
Tada su otprilike oni u knjizi počeli zaboravljat slične stvari. Pa su si pisali ceduljice na hranu da se to stavlja u usta i onda žvače ter proguta :)

Mora se i Hessea malo pročitat, Sidhartu na primjer. Nije veliko, a svi su to čitali...

agree, i sidharta ide u obaveznu literaturu:)

lebowski
28.08.2003., 08:00
schmokljan kaže:
Da nacrtam - Balzac je napisao stotinjak knjiga - i onda netko pročita 1 (slovima - jednu) knjigu (Čiča Goriot) i prema toj knjizi sudi o vrijednosti autora. To je smiješno.
I opisao stotine ormara.... :D :D :B

Crow Jane
28.08.2003., 10:05
shipka kaže:

:D

Glasam za Demiana ispred Sidharte. :o ;)

Sudden Sid
28.08.2003., 10:06
schmokljan kaže:

Hej - ako me nije uspio zainteresirati da procitam 20 stranica 1 knjige, zasto bi me zainteresirao da citam 100 knjiga? I zasto bih trebao skrivati svoje misljenje? Briga me jel Balzac neka jebena velicina ili nije. Zato sto je velicina ne znaci da sad svi moramo imati isto misljenje o njemu.
"We are Borg. We love Balzac. You shall be assimilated. Resistance is futile"

verica
28.08.2003., 10:56
Sudden Sid kaže:
Hej - ako me nije uspio zainteresirati da procitam 20 stranica 1 knjige, zasto bi me zainteresirao da citam 100 knjiga? I zasto bih trebao skrivati svoje misljenje? Briga me jel Balzac neka jebena velicina ili nije. Zato sto je velicina ne znaci da sad svi moramo imati isto misljenje o njemu.
"We are Borg. We love Balzac. You shall be assimilated. Resistance is futile"

Mislim da je Luđakinja pitala "koje bi knjige trebao pročitati onaj koga zanima književnost i tko ju želi upoznati - pa, eto, onaj koga zanima književnost i tko ju želi bolje upoznati svakako bi trebao pročitati Balzaca

milci
28.08.2003., 11:58
neke od mojih favorita:

Sto godina samoće
Igra staklenim perlama, Hesse
Derviš i smrt, M.Selimović
Majstor i margarita, Bulgakov
Sve od Dostojevskog

nešto recentnije:

Zadie Smith: Bijeli zubi
Franzen: Korekcije

manwe
28.08.2003., 12:10
verica kaže:
Mislim da je Luđakinja pitala "koje bi knjige trebao pročitati onaj koga zanima književnost i tko ju želi upoznati - pa, eto, onaj koga zanima književnost i tko ju želi bolje upoznati svakako bi trebao pročitati Balzaca

eto:top:

balzac je ovdje samo parabola. u redu je (neophodno, zapravo) imati vlastiti ukus, ali sagledano objektivno - netko tko upoznaje svjetsku književnost morao bi čitati i balzaca i prousta i zolu i homera i...

zlatousta
28.08.2003., 12:38
Hesse - Narcis i Zlatousti.

Definitivno moja. :)
(vi kako ocete)

manwe
28.08.2003., 12:41
zlatousta kaže:
Hesse - Narcis i Zlatousti.

Definitivno moja. :)
(vi kako ocete)

bez ljutnje, ali narcis i zlatousti je hesseov najlošiji roman.

zlatousta
28.08.2003., 12:53
manwe kaže:
bez ljutnje, ali narcis i zlatousti je hesseov najlošiji roman.

Meni je najbolji.
Otkud ti pravo da ocjenjujes sto je najbolje, a sto najgore?

zlatousta
28.08.2003., 12:55
manwe kaže:

balzac je ovdje samo parabola. u redu je (neophodno, zapravo) imati vlastiti ukus, ali sagledano objektivno - netko tko upoznaje svjetsku književnost morao bi čitati i balzaca i prousta i zolu i homera i...

Tu kazes da je neophodno imati vlastiti ukus. U cem je onda problem?

manwe
28.08.2003., 13:00
zlatousta kaže:
Meni je najbolji.
Otkud ti pravo da ocjenjujes sto je najbolje, a sto najgore?

molim, obrati pažnju na

bez ljutnje

gdje jasno upozoravam da nemam zlih namjera.

edit: a otkud tebi pravo da određuješ što je najbolje, a što najgore?;) :D

manwe
28.08.2003., 13:01
zlatousta kaže:
Tu kazes da je neophodno imati vlastiti ukus. U cem je onda problem?

problema nema. moj ukus kaže da mu je to najlošiji roman.
ako želiš, otvori topic pa ćemo malo i raspraviti o tome.

zlatousta
28.08.2003., 13:32
manwe kaže:
problema nema. moj ukus kaže da mu je to najlošiji roman.
ako želiš, otvori topic pa ćemo malo i raspraviti o tome.

Ja se niti ne ljutim, samo me zanimalo otkud ti pravo da raspravljas o ukusima.
Rekla sam da je MENI ta knjiga najdraza. Tvoj ukus me ne
zanima. Mislim da je svrha ovog topica bila da sugeriramo
koje knjige vrijedi procitati. :rolleyes:

BTW, za mene je forum cista uzivancija i opustanje
(jos uvijek :o :o ), tako da ne zelim otvarati novi topic
i raspravljati s tobom.

manwe
28.08.2003., 13:45
smišna si.

jesam li možda raspravljao o ukusu? jesam li možda omalovažio TVOJ ukus? pazi, ti moj jesi:

tvoj ukus me ne zanima.

sad, žao mi je što misliš da bi ti rasprava o narcisu i zlatoustom pokvarila užitak na forumu. meni bi bilo zanimljivo raspravljati o bilo kojem djelu velikog i meni najdražeg pisca. eto, samo još nisam nikad naišao na nekoga kome bi narcis i zlatousti bio najbolji hesseov roman pored takvih remek-djela kakvi su stepski vuk, demian ili siddharta.

toliko o tome. nijednom te rječju nisam napao niti si imala imalo razloga propeti se na stražnje noge. nemoj se izmotavati da se nisi naljutiila.;)

p. s. forum služi razmjeni mišljenja. ja bih jako volio kad bi mogli malo pričati ohesseu. pa i o narcisu i zlatoustom...

zlatousta
28.08.2003., 13:58
Ah. Omalovazio si moju najdrazu knjigu, samim time vrijedjas moj ukus. :D :D

Zaista se ne ljutim, zao mi je sto si tako shvatio.
Ne kazem da je to njegova najkvalitetnija knjiga, nisam
dovoljno kompetentna, a ni knjizevni kriticar.
Masa stvari me u toj knjizi odusevila, a niti u jednoj knjizi
koju sam procitala dosad, nisam pronasla lik toliko slican
sebi kao sto je to lik Zlatoustog. :( :rolleyes:

Daklem, cisto osobna preporuka ove knjige.
Ccccc, al ja sebi svasta dopustam. :D :p

E, da, jesam li rekla da je vrijedi procitati? :D :D

manwe
28.08.2003., 14:03
isusek, isusek....

pa nisam rekao da roman ne valja, nego samo da mu je najlošiji u cijelom opusu!

ima jedno pravilo koje se tiče književnosti: ako u knjizi čitaš SEBE, to ne znači da je u pitanju DOBRA knjiga. (eventualno znači da ti se jako, jako sviđa:) )
eto.

lebowski
28.08.2003., 14:28
manwe kaže:

Ne želim ja upoznavati književnost, ja želim samo uživati u onom što čitam.

manwe
28.08.2003., 14:46
lebowski kaže:

to je ok.

ali to onda ne spada u ovaj topic.

lebowski
28.08.2003., 14:55
manwe kaže:
to je ok.

ali to onda ne spada u ovaj topic.
Pa dobro ne moramo se baš sad držati teme ko pijan plota, onda možemo izvaditi popis lektire, dodati još par naslova i to je to.

Arienrhod
28.08.2003., 15:46
Legiju stranaca od Tribusona..

ANG3L
28.08.2003., 15:57
J.R.R. Tolkien: The Hobbit + The Lord of the Rings

misery-
28.08.2003., 20:24
verica kaže:
Mislim da je Luđakinja pitala "koje bi knjige trebao pročitati onaj koga zanima književnost i tko ju želi upoznati

aha, tako sam pitala. al sad mi je žao što nisam dodala 'i maloljetan je' :D

još par godina pa ću valjda skužit o čemu vi pričate:o

btw, Angel.. ma nemoj mi gospodara prstenova.. uff

misery-
28.08.2003., 20:28
i čini mi se da je samo Lebowski rekao i zašto misli da je djelo genijalno..

misery-
28.08.2003., 20:32
heureka kaže:
ne znam da li je ovo bilo ironicno ili ne.. no definitivno smatram da su biblija, kur'an i talmud knjige koje definitivno treba ne samo procitati nego i iscitavati... po par puta....

Bibliju u originalu bih s oduševljenjem pročitala ali ovakvu prepravljenu.. nema smisla :flop:

i nek me netko pliz podsjeti da moram promijenit nick :D

finalnifantazista
28.08.2003., 21:29
Vojnik Gorčin kaže:
ne čitati:
Koelja
Tolkina
Aralicu

"Svatko" po Loodinoj definiciji te riječi možda i ne bi trebao čitati njih, ali mislim da ima dosta onih koji bi rekli da bi svakog od njih trebalo čitati.
Tolkiena se jednostavno mora pročitati. Silmalirillion + Hobit + Gospodar Prstenova. Ipak je riječ o najboljim knjigama u Velikoj Britaniji cijelog prošlog 20. stoljeća.

shipka
28.08.2003., 21:54
lebowski kaže:

E oko ovog bi mogo srat još puno, ali ću malo valjda..

Da bi više uživao u literaturi, morao bi ju upoznat, i malo se mučit sa istom kaj ne? Kad sam krenuo čitat primjerice one staklene perle, nisam znao komu to treba i zašto ja to uopće čitam. ALI pred kraj knjige (nakon nekih 2 mjeseca :D) mi je nekako sve sjelo, i dobio sam otprilike neki osjećaj kako je to i zašto posložio taj Hesse. Nisam puno srao..

Ako ćemo samo uživat, onda smo mogli ostat na slikovnicama :B
inače nisam ovako pretenciozan, oprostite..

misery-
28.08.2003., 22:19
mdaj shipka, pretjeruješ:rolleyes: književnost je tu da se uživa u njoj.. a normalno je da ne uživaju svi u istoj vrsti..

....i sad si, preklinjem vas, zamislite da je naslov topica 'koje bi knjige po vašem skromnom mišljenju svatko (ne nužno s mnogo desetljeća iza sebe) trebao pročitati a da uz to uvelike uživa ali i štošta nauči i zašto?'
jer ga više ne mogu editirat.. (a i malo je dug:D )

uhhh

shipka
28.08.2003., 22:36
Luđakinja kaže:
mdaj shipka, pretjeruješ:rolleyes:

Ma imaš pravo, pretjero sam. Znao sam da ga nebi trebo postat, ali sam ga postao iz samoljublja i obožavanja gledanja svoje misli pretočene u post.
Naravno da se čita da bi se uživalo.

manwe
29.08.2003., 09:10
Luđakinja kaže:
Bibliju u originalu bih s oduševljenjem pročitala ali ovakvu prepravljenu.. nema smisla :flop:

kako sad ovo:confused:

manwe
29.08.2003., 09:14
lebowski kaže:
Pa dobro ne moramo se baš sad držati teme ko pijan plota, onda možemo izvaditi popis lektire, dodati još par naslova i to je to.

dobro, dobro...

popis lektire je, ajdede, dosta objektivan prikaz najboljeg u književnosti. sad, tko će što odabrati, što će čitati s užitkom a s čime se mučiti, spada u domenu individualnosti.

ja, na primjer, u uliksu nisam mogao uživati ni pod razno. ali fakit, posao mi je da i njega moram pročitati.

Lucky Jim
29.08.2003., 09:49
Lebe,

Pogotovu nove generacije bi trebale čitati klasike iz jednog razloga koji malo tko spominje: Novi klinci ne znaju SLUŠATI što im se govori.

Oni samo hoće da ih efekt zdrma, da ih trnci prolaze.
Plemenite intelektualne manire pozornog čitanja, strpljenja i sabranog razmišljanja su pred nestankom.

Ja osobno bih kao psihoterapiju današnjim klincima propisao recimo Čarobnu goru Thomasa Manna pa i Prousta i Balzaca.

E, sad, točno je da su se do 20. stoljeća knjige često pisale i čitale jer je trebalo nekako potrošiti duge zimske noći u nekoj vukojebini u kojoj nije bilo ni radija ni televizije ni novina pa čak ni interneta.:eek:

One kojima je to bila jedina svrha svakako treba preskočiti.

Ne bih davao previše preporuka jer se onda obično ne prihvati niti jedna.
Recimo - Shakespeare (npr. Othello ili komedije - Na tri kralja (ili u srpskom prijevodu – Bogojavljenska noć), Kako vam drago…) i Sartrove drame.

Zašto? It's fun i ne trebaju vam one plemenite intelektualne manire - odmah će vas zdrmat :D

Što se tiče Hesse-a – još jedan vjerojatno uvrnut stav – sve osim Siddharte.

P. S. Kažu da se Tesla zarekao da će pročitati sva Balzacova djela i da nije odustao od namjere čak ni kad je saznao da je on vjerojatno najplodniji autor 19. stoljeća – Ljudska komedija se sastoji od 90 romana i 2472 lika sa imenom te 566 bez imena.

Pored stvaralačkog imperativa, razlog za ovoliku plodnost je, kažu, bio i prozaičniji – preživljavanje isključivo od pisanja, što je tada bio podvig.

Eh, da, i drago mi je što je netko spomenuo Orkanske visove.
Lara :W

misery-
29.08.2003., 11:30
manwe kaže:
kako sad ovo:confused:

a, ti ne znaš? :D
ma raspitaj se malo, ako sam ja ovakva mlada saznala i prokužila, tebi tako iskusnom i načitanom ne bi trebao biti problem. nda. pa nije ti to Isusova riječ, to su ti ovi napisali kak njima paše.... pitaj na Religiji, meni se ne da više s tim gnjavit..

manwe
29.08.2003., 11:35
Luđakinja kaže:
a, ti ne znaš? :D
ma raspitaj se malo, ako sam ja ovakva mlada saznala i prokužila, tebi tako iskusnom i načitanom ne bi trebao biti problem. nda. pa nije ti to Isusova riječ, to su ti ovi napisali kak njima paše.... pitaj na Religiji, meni se ne da više s tim gnjavit..

onda sigurno meni jadnom možeš reći što je to točno prepravljeno u bibliji.

i kako bi ti čitala bibliju u originalu? na hebrejskom? aramejskom? grčkom? ako si za to sposobna, tad sigurno nisi toliko mlada koliko se izdaješ;)

misery-
29.08.2003., 11:40
ma jesam, mlada sam.. i balava.. i ništ ne znam.. ništ koristi:rolleyes: ALI prije godinu-dvije sam se dosta zanimala za to.. i potraži si ako te zanima, ima stvarno puno toga po netu.. sad ne znam dal je baš sve istina ali gdje ima dima:cool:

da ne bi sad ispalo, ja sam od biblije pročitala samo ono što je bilo u 8 godina vjeronauka, nisam isčitavala.. i zato neću pametovat. velim, raspitaj se među 'stručnjacima' na religiji;)

btw, posudila sam gomilu knjiga koje ste tu preporučili :klopa:

manwe
29.08.2003., 11:45
aaaaaaaa lijepo si se uzvukla:top: :D

na religiju rijetko zalazim, barem u posljednje vrijeme, ali ima tamo takvih tema. to s "prepravljanjem" mi baš i mije jasno, sigurno ima razlika koje su posljedica prevođenja i raspona godina u kojem je biblija pisana, ali da je nešto namjerno prepravljeno... nitko mi to još nije objasnio kako treba.

lebowski
29.08.2003., 12:46
Lucky Jim kaže:
P. S. Kažu da se Tesla zarekao da će pročitati sva Balzacova djela i da nije odustao od namjere čak ni kad je saznao da je on vjerojatno najplodniji autor 19. stoljeća – Ljudska komedija se sastoji od 90 romana i 2472 lika sa imenom te 566 bez imena.

Pored stvaralačkog imperativa, razlog za ovoliku plodnost je, kažu, bio i prozaičniji – preživljavanje isključivo od pisanja, što je tada bio podvig.

Znači, bio je komercijala. Zato je i opisivao oramre, u to vrijeme nije bilo specijaliziranih časopisa za namještaje, pa je preko frenda došao do tipa koji ih je prodavao, i posvetio im 20 stranica Čiča Goriota, za neku lovu ili gembač. I znaš šta, mogu se složiti da bi klinci više slušali nakon 90 (slovima: devedest) pročitanih Balzacovih romana, jer bi najvjerojatnije spoznali Ultimativnu dosadu i sve bi im bilo zanimljivo. Djevojka koja je postavila topic ima 16 godina, pa pretpostavljam da bi htjela pročitati knjige koje bi joj bile zanimljive i koje bi mogla shvatiti. Vjerujem da bi se i sa Hesseom ipak malo napatila. Dostojevski, Zločin i kazna, to je roman na više nivoa. Na površini zanimljiv krimić, tako ga valjda tumačiš kad imaš 16. Kad malo ostariš, možeš mu se ponovo vratiti i pročitati ga, i potpuno ga drukčije shvatiti. I tako svakih pet do deset godina. Prije nije bilo medija poput televizora, radija ili interneta. Koliko god oni zatupljivali našu vrlu mladež, oni postoje. I to treba shvatiti. Taj ormar koji je Balzac opisivao na dvadeset stranica TiVi prikaže u jednoj sekundi. Ali zločin i kaznu ne može režirati ni najbolji redatelj.To bi trebalo ukalkulirati u preporuke. Devedeset fakin knjiga? Pa pitanje da li je uopće Balzac pročitao Balzaca.

darin
29.08.2003., 12:59
lebowski kaže:
Pa pitanje da li je uopće Balzac pročitao Balzaca.

:klap: :LOL :top:

sotona69
29.08.2003., 13:49
Moj najdrazi pisac je Saul Bellow. Procitala sam sve njegove knjige do kojih sam mogla doci, na zalost, ne sve. Najbolja mi je do sada "Henderson, kralj kise".

slovenka
29.08.2003., 14:50
ljudi, zasto toliko filozofirate na ovom topiku? :mad:
Evo moj prijedlog, citala sam ovog lijeta:

Jean Auel: Pleme spiljskog medvjeda (dio trilogije) :top:

Dobila ideju negdje na ovom forumu i stvarno je dobra.

Lucky Jim
29.08.2003., 17:17
Dostojevski je i za mene meštar i genijalac ali su mi Braća Karamazovi ispred Zločina i kazne. (BTW, ni on nema previše razumijevanja za internet klince – par dana u kojim se događa 90% ovog romana zbio je u samo 800-900 stranica).

Ono što mi kod njega ide na ganglije su povremene erupcije ekstremnog ruskog nacionalizma i najkenjkavijeg sentimentalizma. Kakva Oprah, kakav Hollywood!

Radije, brate, taj Balzacov ormar pa ako treba i popet ga na treći kat a ne samo pročitati tih navodnih 20-ak stranica o istom. :D

No, svi ti genijalni skribomani iz 19. st. su male bebe za ove moderne.
Balzacovi romani imaju i trilerskih zapleta, likova koji bi bili sjajni i za film (criminal master – minds i tome slično), analizira društvo, tu se ne možeš izgubiti.

A kad te ovi moderni počnu uvlačiti u mračne vijuge svojih mračnih mozgova ... Ajme!
:horor:
Svit je maka negdje oko 1915...

finalnifantazista
29.08.2003., 20:15
slovenka kaže:
ljudi, zasto toliko filozofirate na ovom topiku?
Evo moj prijedlog, citala sam ovog lijeta:

Jean Auel: Pleme spiljskog medvjeda (dio trilogije)

Ma svi na književnosti vole filozofirati.. čak i ja... a sve što sam od filozofije pročitao je.. Sofijin svijet od Jostein Gaardera (ako se to može nazvati nekom filozofijom, riječ je o cjeloj filozofiji što ju je ljudska rasa.. ma skoro svi bitniji filozofi i njihove ideje sažete na 500 strana).

Znam da se svi serijali, bez obira na broj knjiga mogu nazvat trilogije, ali trebala si reć da ima 5 nastavaka (ukupno oko 3400 stranica, od kojih je prvih 1000 dosta bolje od ostatka). No, za one koji su pročitali Ljudsku komediju neće bit problem. :jumping:

Vidjeh da je netko preporučio Sartrea.. vi ste bolesni... čovjek je odbio milijun dolara samo da privuče još pozornosti... i mislio da je nešto novo s onim idejama Pakao su drugi. <to se ja zezam, nisam ga čitao>

Biblija prepravljena? Kao da je bitno, ionako su sami pisci vjerojatno izmijenili ono što im je Bog poručio.

Ma "sudnji dan" je počeo pred 2 milijuna godina.

ravana
29.08.2003., 22:19
slovenka kaže:
Jean Auel: Pleme spiljskog medvjeda (dio trilogije) :top:

:top:

lady a
30.08.2003., 10:16
nisam čitala , ali sam čula da u toj knjizi ima seksa na svakoj drugoj stranici...

no, kad čovjeka malo bolje razmisli ..što bi oni , u to davno doba, drugo i radili?
;)

pmanitas
30.08.2003., 15:19
Čitati obavezno:
Oscar Wilde: Slika Doriana Graya
Bulgakov: Majstor i Margarita
Marquez: Sto godina samoće
Joyce: Pisma Nori (kad to počitate shvatite da je Rakova obratnica za stariju grupu vrtića:eek: )

misery-
30.08.2003., 18:11
heheh baš sam malo prije u burazovom Kliku pročitala da su Kesey i Huxley pisali pod utjecajem lsd-a. hmm, zanimljivo:D

finalnifantazista
30.08.2003., 18:18
lady a kaže:
nisam čitala , ali sam čula da u toj knjizi ima seksa na svakoj drugoj stranici...

no, kad čovjeka malo bolje razmisli ..što bi oni , u to davno doba, drugo i radili?
;)

Ma nije.. na svakoj 100.toj otprilike.
Ti su me dijelovi malo razočarali (shvatite to kako god želite :). ali ostatak je zakon.

baobab
03.09.2003., 16:02
Čitati - 100g samoće, Ljubav u doba kolere, Mali princ, Zastave, Sarajevski Marlboro, Nepodnošljiva lakoća postojanja, Što je muškarac bez brkova, Idiot, Crveno i crno, Madamme Bovary..

Hermione Granger
03.09.2003., 19:47
Tko to kaže da se Tolkiena ne smije čitati?!

Pa to je dio opće kulture, jer je ipak to jedna od najpoznatijih i najpopularnijih knjiga na cijelome svijetu...

misery-
03.09.2003., 19:58
ajd, što je to tako dobro u njemu? ja imam i filmove doma i knjige i uopće mi se ne da ni gledat ni čitat:confused: nit ne volim bakje, nit mi zvuči nešt super.. ubijze mr:rolleyes:

Hermione Granger
03.09.2003., 20:11
A tko priča o bajkama?! Uostalom sve su knjige na neki način bajke. No ako nemaš volje to čitati, (priznajem i ja sam se teško natjerala na tu knjižurinu), hajde molim te bar pogledaj film, to nije teško, pa objektivno sudi.

finalnifantazista
03.09.2003., 20:34
Luđakinja kaže:
ajd, što je to tako dobro u njemu? ja imam i filmove doma i knjige i uopće mi se ne da ni gledat ni čitat:confused: nit ne volim bakje, nit mi zvuči nešt super.. ubijze mr:rolleyes:

To je 2. ili 3, najljepša bajka koju sam ikad čitao!
A Tolkien je izmislio jezik, je..te, pa valjda onda zaslužuje čitanje, ako zbog ničeg onda zbog te lingvističke vrijednosti!
Uz to, nakon prvih 40 strana Prstenove družine postaje strašno zanimljivo, sve do kraja 3. knjige.
Hobit je dobar, ali bi te Silmarillion (ili kako se već piše) ubio u pojam od dosade vjerojatno... a baš je on, po meni najvrijedniji.

misery-
03.09.2003., 20:42
Hermione Granger kaže:
hajde molim te bar pogledaj film, to nije teško, pa objektivno sudi.

ma ne, film neću gledat jer su poubijali previše života da ga snime:rolleyes:
i ne volim bajke, još jednom. i baš me briga, ostat ću jedina u cijeeeelom svijetu koja ne zna kaj su hobiti i meni to baš :cool:

finalnifantazista
03.09.2003., 20:45
Luđakinja kaže:
i ne volim bajke, još jednom. i baš me briga, ostat ću jedina u cijeeeelom svijetu koja ne zna kaj su hobiti i meni to baš :cool:

Moj najbolji prijatelj na sl. način kao ti odbija pročitati Harryja Pottera. On ne promašuje nešto, ali Tolkien...
Ako to tebi paše, onda je ok, I guess.

Arienrhod
03.09.2003., 20:46
finalnifantazista kaže:

Hobit je dobar, ali bi te Silmarillion (ili kako se već piše) ubio u pojam od dosade vjerojatno... a baš je on, po meni najvrijedniji. Da,od Silmarilliona je nastala cijela prica,to je pocetak.Ali morate uzeti u obzir da je Tolkien napisao samo sredislji dio knjige,jel tako?

Arienrhod
03.09.2003., 20:47
Luđakinja kaže:
neces biti jedina,moje 3 frendice su crkle od dosade kad su gledale film,otisle iz kina na pola filma,o knjigama da ne govorim.Kao da one znaju sto je hobit,cak ni ne kuze radnju filma.

misery-
03.09.2003., 20:48
pa da, ni pottera ne čitah. ne volim dječje bajke isto tak:D

ravana
04.09.2003., 07:32
Nis nisi propustila.
Tolkin je zesca beskrvna dosada a o Hariju Loncanici necu ni govorit.

Uvati Dinu!!!! ;)

misery-
04.09.2003., 11:48
napokon! :D baš čekam da mi netko kaže da nisam ništ propustila.. jer mi je nekad stvarno žao gledat te knjige doma [jučer sam ih posudila na neodređeno tak da sam sad mirne duše]

da uhvatim Dinu? :confused:

uglavnom, pročitah 3 čovjeka u čamcu, sad završavam Portret umjetnika u mladosti, poslije me čeka Let, Divni novi svijet, Životinjska farma, 1984. i.. još nešto:D :klopa:

Ava Adore
04.09.2003., 12:16
ti si luda :D

tak sam i ja nekad citala, 2-3 knjige na dan, dok mi oci ne ispadnu

zato mi dioptrija bas i nije sto je bila recimo u srednjoj... :)

Arienrhod
04.09.2003., 13:06
Luđakinja kaže:
Životinjska farma,
Cula sam da je dosadna,ako govorimo o istoj knjizi,ali mislim da da.Ja je nisam procitala.

manwe
04.09.2003., 13:40
Luđakinja kaže:
napokon! :D baš čekam da mi netko kaže da nisam ništ propustila.. jer mi je nekad stvarno žao gledat te knjige doma [jučer sam ih posudila na neodređeno tak da sam sad mirne duše]

uglavnom, pročitah 3 čovjeka u čamcu, sad završavam Portret umjetnika u mladosti, poslije me čeka Let, Divni novi svijet, Životinjska farma, 1984. i.. još nešto:D :klopa:

najs, najs...

moje preporuke što se tiče reda čitanja:
1. životinjska farma. i ezop bi volio da joj je autor...
2. divni novi svijet, pa da vidiš gdje te sve shakespeare može dovesti
3. 1984. nevjerojatno pesimistična knjiga, ne čitaj ako si od onih kojima se želudac prazni ako ubiju muhu.
4. portret umjetnika u mladosti. dosadno,
5. let. nemam pojma što je to.

što se dine tiče - čitaj ako možeš doći do svih dijelova priče, ja sam čitao u nastavcima još kad je izlazio sirius.
a tolkien - paaaa... da si mi blizu možda bih podlegao nazgulu u sebi i prisilio te na...khm...čitanje...

verica
04.09.2003., 13:43
manwe kaže:
4. portret umjetnika u mladosti. dosadno,

balzac ti je dosadan :azdaja: :zmaj:

manwe
04.09.2003., 13:46
verica kaže:
balzac ti je dosadan :azdaja: :zmaj:

nisam nikada rekao da nije :mig:, aždajo jedna...

misery-
04.09.2003., 14:14
manwe, Let iznad kukavičjeg gnijezda, Kesey;)

Ava, pa ne mislilm ja to sve danas pročitat, aaa :horor:

ako si od onih kojima se želudac prazni ako ubiju muhu.
e, to ne bih znala, ne ubijam:p makar mi je ovaj izgoreni prst na naslovnici:s

i nije 1984. kao neka vrsta 'nastavka' Životinjske farme samo je Farma vedrija?

manwe
04.09.2003., 14:25
Luđakinja kaže:
manwe, Let iznad kukavičjeg gnijezda, Kesey;)

i nije 1984. kao neka vrsta 'nastavka' Životinjske farme samo je Farma vedrija?

let iznad kukavičjeg gnijezda...mmmmm....najs...

nećeš daleko dogurati ako misliš da je životinjska farma *vedra*... čak, meni je bila mnogo tužnija od 1984-te. kad pročitaš, znat ćeš...:mig:

reći da je 1984. nastavak životinjske farme ti je otprilike kao da kažeš da je proces nastavak preobrazbe - slična tematika i opći ton, ali su to zasebna djela. ne bih ja to baš tako rekao, ali može u onom smislu u kojem si ti to upotrijebila (pretpostavljam).

misery-
04.09.2003., 14:31
pa da, tak piše iza u pogovoru:D nisam ja još čitala pa ne bih znala.... :angeleye:

meni baš pašu te pesimistične knjige, ima nešto slično? [hmmm.. ili da to pitam nakon što napokon pročitam knjigu?? :D ]

manwe
04.09.2003., 14:50
pesimistično? pročitaj bilo koju "utopijsku": divn novi svijet si spomenula, fahrenheit neki broj* (ta je malo blaža). ima i jedna koja je zapravo jako zabavna - zove se "muškarci pod zaštitom", zaboravio sam autora...

*s brojevima nisam na ti. u pitanju je temperatura na kojoj gori papir.

Indigo Girl
04.09.2003., 15:54
Ne znam je li netko već spomenuo, ali meni je odlična knjiga Parfem. Ne znam ni autora, baš sam loša. I Alkemičar, naravno. I Vodič.

P.S. Nemojte me tući ako se o ovome već pričalo :mig:

manwe
04.09.2003., 15:57
Indigo Girl kaže:
Ne znam je li netko već spomenuo, ali meni je odlična knjiga Parfem. Ne znam ni autora, baš sam loša. I Alkemičar, naravno. I Vodič.

parfem je simpatičan romančić... alkemičar... *uzdah*...nema smisla... vodič... zabavno do jaja...

Indigo Girl
04.09.2003., 16:00
A znaš možda autora Parfema?

manwe
04.09.2003., 16:02
Indigo Girl kaže:

zaboravih. neki francuz? slabo pamtim... francuze...francuskinje su mi nekako bliže srcu... :D

Ava Adore
04.09.2003., 16:03
Indigo Girl kaže:

patrick suskind

manwe
04.09.2003., 16:05
Ava Adore kaže:
patrick suskind

da, to je taj... jesam li zabludio? on mi ne zvuči kao francuz.

ma, znam od čega mi je to...

Indigo Girl
04.09.2003., 16:14
Hvala Ava :)

Od čega, reci, ja ne znam :D

Ava Adore
04.09.2003., 16:16
manwe kaže:
da, to je taj... jesam li zabludio? on mi ne zvuči kao francuz.

ma, znam od čega mi je to...

mozda zbog parfema i imena patrick :)

(ak je to uopce francusko ime, da nisam ja sad zabrijala...:) )

manwe
04.09.2003., 16:17
Indigo Girl kaže:
Hvala Ava :)

Od čega, reci, ja ne znam :D

bolje da ne znaš, još si mala... ali ako baš želiš znati, recimo da ima jedan film s billy bob thorntonom i bon jovijem i ryan phillipeom (nemoj da te obeshrabri što se ne sjećam imena glavne ženske glumice:D)

manwe
04.09.2003., 16:21
Ava Adore kaže:
mozda zbog parfema i imena patrick :)

(ak je to uopce francusko ime, da nisam ja sad zabrijala...:) )

zar se ne odvija roman u francuskoj, tamo negdje pred revoluciju? ako mi sad kažeš da ne, trčim u knjižnicu da se uvjerim jesam li ja to čitao ili ne.

to je ono: u vrijeme kad se dešava ova priča (ili tako nešto), smrdilo je (i sad nabraja što je sve smrdilo) itd...:confused:

Indigo Girl
04.09.2003., 16:24
:eek: Je to onaj film o travi? Kad im ubiju šefa, i onda oni moraju nastaviti posao?

Da, radnja je u Francuskoj...

Ava Adore
04.09.2003., 16:26
manwe kaže:
zar se ne odvija roman u francuskoj, tamo negdje pred revoluciju? ako mi sad kažeš da ne, trčim u knjižnicu da se uvjerim jesam li ja to čitao ili ne.

to je ono: u vrijeme kad se dešava ova priča (ili tako nešto), smrdilo je (i sad nabraja što je sve smrdilo) itd...:confused:

ne brini, ne moras trcat :D
radnja je u francuskoj al je preveden s njemackog

manwe
04.09.2003., 16:27
Indigo Girl kaže:
:eek: Je to onaj film o travi? Kad im ubiju šefa, i onda oni moraju nastaviti posao?

Da, radnja je u Francuskoj...

hajde, hajde, nije baš tako strašno...:) ili me sad više ne voliš :)

Indigo Girl
04.09.2003., 16:32
Ma ne to, nego je strašno kako znam na koji si film mislio....Ono "kliktanje" koje sam spominjala......Spoooooky...

manwe
04.09.2003., 16:58
Ava Adore kaže:
ne brini, ne moras trcat :D
radnja je u francuskoj al je preveden s njemackog

ah, hvala, pao mi je mlinski kamen sa srca... :s

verica
04.09.2003., 17:15
manwe kaže:

kralj je smrdio, kao zvijer je smrdio, a kraljica kao stara koza, ljeti kao i zimi

Hermione Granger
04.09.2003., 18:02
Kao prvo, o ukusima se ne raspravlja. Ja sam te samo pokušala zamoliti da POKUŠAŠ pročitati Tolkiena, jer ovako potpuno nepravedno sudiš.

Ravana je očito pročitao/la knjigu, pa bar svoje mišljenje iznosi kada se uvjerio/la...

Paragalactic
04.09.2003., 18:56
Preletjeh ove 4 stranice al nemrem vjerovat da nitko nije spomenuo Kozinskog, Brucknera, Ginsberga, Gibrana ili Houelbecka...
Svašta!

Sudden Sid
04.09.2003., 20:02
Uz to, nakon prvih 40 strana Prstenove družine postaje strašno zanimljivo, sve do kraja 3. knjige.

Evo mog predivnog iskustva s prstenovom druzinom.
Procitao sam nekako 50 stranica i onda 2 mjeseca nisam vise ni pogledao knjigu. Onda mi je frendica iz razreda rekla da postaje zanimljivo tek oko 300. stranice i da se isplati do tamo citati ovaj dosadniji dio. Tako sam crknuo dok sam dosao do dijela di je onaj koncil i do kraja prve knjige je... pa onak, fora. Drugu i trecu knjigu nemam uopce volje citati

Zivotinjska farma i 1984 se moraju procitati, to mi je jako dobro

Arienrhod
04.09.2003., 20:11
Indigo Girl kaže:

jel to mozda knjiga o liku koji ima samo osjetilo mirisa jako razvijeno?

finalnifantazista
04.09.2003., 20:30
Ava Adore kaže:
patrick suskind

Mislim da se piše Zuskind ili tako nekako. Sad će netko spomenuti Sjećanja jedne gejše..

ŠParagalactic kaže:
Preletjeh ove 4 stranice al nemrem vjerovat da nitko nije spomenuo Kozinskog, Brucknera, Ginsberga, Gibrana ili Houelbecka...
Svašta!

Da si ih pročitala, a ne preletjela, vidjela bi da topic nema veze sa svojim imenom.

Luđakinjo, po pitanju Harryja Pottera, po meni ne promašuješ ništa, ali po pitanju Tolkiena... velik promašaj. Ha dobro, svatko ima pravo da čita što hoće.

finalnifantazista
04.09.2003., 20:33
Sudden Sid kaže:
Evo mog predivnog iskustva s prstenovom druzinom.
Procitao sam nekako 50 stranica i onda 2 mjeseca nisam vise ni pogledao knjigu. Onda mi je frendica iz razreda rekla da postaje zanimljivo tek oko 300. stranice i da se isplati do tamo citati ovaj dosadniji dio. Tako sam crknuo dok sam dosao do dijela di je onaj koncil i do kraja prve knjige je... pa onak, fora. Drugu i trecu knjigu nemam uopce volje citati

Zivotinjska farma i 1984 se moraju procitati, to mi je jako dobro

Ha dobro.. to sve ovisi o ukusima, na kraju krajeva.. meni su Pustolovine Tom Sawyera bile zanimljive.. mnogima je Harry Potter 10ak puta zanimljiviji.
Ipak, ja ću ostati pri svom mišljenju da bi Gospodara prstenova trebao svatko pročitati.

verica
04.09.2003., 21:08
finalnifantazista kaže:
Mislim da se piše Zuskind ili tako nekako. Sad će netko spomenuti Sjećanja jedne gejše..

piše se : Süskind

Paragalactic
04.09.2003., 21:11
finalnifantazista kaže:
Da si ih pročitala, a ne preletjela, vidjela bi da topic nema veze sa svojim imenom.
Kaj čovjek treba stavit avatar sa pimpekom da ga se ispravno rodno svrsta. Pa već drugi put danas... koji vam je k...?

Ava Adore
04.09.2003., 21:18
verica kaže:
piše se : Süskind

pa znam kak se pise, nije mi se dalo trazit te dvije tockice na u, koji vam je?
kazem da se pise suskind a vi zuskind pa süskind.

ok, süskind

misery-
04.09.2003., 21:24
Hermione Granger kaže:
Kao prvo, o ukusima se ne raspravlja. Ja sam te samo pokušala zamoliti da POKUŠAŠ pročitati Tolkiena, jer ovako potpuno nepravedno sudiš.

Ravana je očito pročitao/la knjigu, pa bar svoje mišljenje iznosi kada se uvjerio/la...

pa da, nisam ja nikad rekla da knjiga ne valja, samo da me ne privlači - tematikom i 'imiđom' i da se dovoljno dobro poznajem da znam da se meni vjerojatno ne bi svidjela. možda kroz koju godinu:cool:

svi bi se svađali sa mnom u zadnje vrijeme, svi.. a meni se tak ne da.... :flop:

verica
04.09.2003., 21:29
tako je, süskind. reda mora biti.

meni uopće nije neobično da se nekome ne čita tolkien. lotr je fantasy, a fantasy je stvarno specifičan žanr, i potpuno mi je shvatljivo da ima ljudi koje to uopće ne zanima. ja sam kad sam bila mlađa jako voljela i SF i fantasy, a sad uopće ne mogu čitati takve knjige - da nisam pročitala tolkiena kad sam imala 18 godina, sumnjam da bih ga uopće pročitala

ravana
04.09.2003., 22:01
Luđakinja kaže:

Dina, The Dune, Frank Herbert ...
ej, alo.. pa nije valjda da nisi cula:nono:

To moras procitat makar te trebalo ucjenit.... cokoladom? :E :D

ravana
04.09.2003., 22:05
Luđakinja kaže:
svi bi se svađali sa mnom u zadnje vrijeme, svi.. a meni se tak ne da.... :flop:

Sto ti to imas protiv icikjua ha, a? Mamrljprfpihtrtmrt:mad: :azdaja: :hebemu: :hebemu: :hebemu: :2up:

Indigo Girl
05.09.2003., 12:25
Arienrhod kaže:
jel to mozda knjiga o liku koji ima samo osjetilo mirisa jako razvijeno?

Je, upravo ta :mig:

misery-
05.09.2003., 13:43
ravana kaže:
Dina, The Dune, Frank Herbert ...
ej, alo.. pa nije valjda da nisi cula:nono:

To moras procitat makar te trebalo ucjenit.... cokoladom? :E :D

ovo je bilo nisko :eek: :zmaj:

mda, ti si kao sa 16 pročitao tog vražjeg Herberta? danas su mi svi vražji:D

hoću, polako, na spisku mi je ;)

icq.. icq.. pa na to ne vrijedi trošit cyber space:p

ravana
05.09.2003., 15:04
Pa u stvari... ma ne znam kada al najvise sam iscito toga u srednjoj i krajem osnovne. Praktiski sve sto dodje pod ruku. Kasnije uvijek imas nekog "pametnijeg" posla. Ne sjecam se kad sam zadnji put imao roman u rukama.

Nadji si bolju skuzu :p

------
P.S. probaj s odigom;)

misery-
05.09.2003., 17:30
je, onda ti bijaše vunder kind:p ja ne stignem koliko hoću i sve što mi dođe pod ruku.. na žalost :prćiusne:

imah odigo, nema nikog zanimljivog. nije baš neka razlika na ajsikjuu:rolleyes:

verica, znaš kaj, pa je ovaj Portret trunkicu dosadan:o tupi tip, tupi.. a ja nikak da dođem do kraja:D

verica
05.09.2003., 18:28
Luđakinja kaže:

verica, znaš kaj, pa je ovaj Portret trunkicu dosadan:o tupi tip, tupi.. a ja nikak da dođem do kraja:D

:( baš sam mislila da će ti se sviđati

finalnifantazista
05.09.2003., 21:28
Isprika zbog Süskinda.

Paragalacticov post:
finalnifantazista kaže:
Kaj čovjek treba stavit avatar sa pimpekom da ga se ispravno rodno svrsta. Pa već drugi put danas... koji vam je k...?

Pa sorry, pogađao sam (rabio si aorist, pa kako da znam kojeg si spola?). Sorry.

ravana
05.09.2003., 22:05
Luđakinja kaže:
je, onda ti bijaše vunder kind:p

:D Ne, samo nisam imao komp i ostale elektronske piz...je s kojima se danas ubijamo ;):p

Luđakinja kaže:
imah odigo, nema nikog zanimljivog. nije baš neka razlika na ajsikjuu:rolleyes:
kako nije - odigo je lipsi.
Ima malo ljudetine istina.
Ma nisam bio odavno tamo a icq upalio dvaput u + pa ne bi znao rec.

misery-
06.09.2003., 10:01
verica kaže:
:( baš sam mislila da će ti se sviđati

pa sviiiđa mi se :D
stil pisanja mi je odličan, baš po mojem ukusu (:)) al se uopće nisam koncentrirala na to što čitam i.. izgubih se:confused: ah, možda krenem iz početka..

finalnifantazista
06.09.2003., 18:15
lebowski kaže:
A vidim, taj Krleza je jako pametan decko, sudeci po izjavi:
Pisce treba cijeniti prema njihovim najvećim djelima.
Jebote, kako je samo pametan, nikad se ne bi sjetio tako pametne recenice.
A po cemu bi ih trebalo cijeniti, po velicini pimpeka?

Pretpostavljam da si kad je profesor objašnjavao kako je Newton skužio gravitaciju rekao nešto tipa: "Pa to nije ništa posebno, ostavljaju je uključenu i preko vikenda."

schmokljan kaže:
No, naravno, zaboravio sam kakvi se genijalni književni kritičari kriju na ovom forumu koje samo prevelika skromnost priječi da postanu Tenžera poslije Tenžere. Jasno mi je da je takvima jedna kniga dovoljno za stvaranje objektivnog i konačnog suda o piscu. Oprostite - eto ispravio sam se. Balzac sucks!

Zanimljivo da se po Coelhu (koji je bio 3 god u ludnici) smije pljuvati nakon jedne pročitane knjige, ali ne i po Balzacu.

lebowski kaže:
Znači, bio je komercijala. Zato je i opisivao ormare, u to vrijeme nije bilo specijaliziranih časopisa za namještaje,

Zar sam ja jedini koji misle da se knjige pišu iz - istog razloga iz kojeg se rade filmovi, video-igre... - potrebe za novcem?
Koji to pisac nije mislio na zaradu pišući svoje knjige?
Istina, samo će budala reći da ne postoje važne knjige.
Ali, to ne znači da su nečije knjige manje vrijedne zato što je preživljavao od njih. Koji je to idiotizam? Zbog toga bi, po meni, trebale imati veću vrijednost, jerbo je veća vjerojatnost da je pisac dao sve od sebe ako mu je život ovisio o tim knjigama.

baobab kaže:
čitati - 100g samoće, Ljubav u doba kolere, Mali princ, Zastave, Sarajevski Marlboro, Nepodnošljiva lakoća postojanja, Što je muškarac bez brkova, Idiot, Crveno i crno, Madamme Bovary..

Po kojem to hebenom svojstvu Tomić spada među ove ostale?

Arienrhod kaže:
Da,od Silmarilliona je nastala cijela prica,to je pocetak.Ali morate uzeti u obzir da je Tolkien napisao samo sredisnji dio knjige,jel tako?

Loše si se izrazila. Nisu li Tolkieni napisali cijelu knjigu? Čudi me da te Manwe nije išao ispraviti.

Luđakinja kaže:
napokon! baš čekam da mi netko kaže da nisam ništ propustila..

Znaš li tko ti je to rekao? ravana, čovjek koji živi u ledenom dobu!

verica kaže:
meni uopće nije neobično da se nekome ne čita tolkien. lotr je fantasy, a fantasy je stvarno specifičan žanr, i potpuno mi je shvatljivo da ima ljudi koje to uopće ne zanima. ja sam kad sam bila mlađa jako voljela i SF i fantasy, a sad uopće ne mogu čitati takve knjige - da nisam pročitala tolkiena kad sam imala 18 godina, sumnjam da bih ga uopće pročitala

Netko mi je rekao da ću, kad ostarim, vjerojatno izgubiti maštu. To se tebi zbilo, ili ti SF i fantasy jednostavno više ne pašu?

manwe
06.09.2003., 18:24
nisu. sillmarilion je napisao stari, a sin je napravio edit: izabrao tekstove koji će ući u djelo. kao izvršitelj oporuke morao je uvrstiti neke diijelove, a ostale je sam odabrao. ovo odabrao shvati uvjetno: odabrao je između više verzija teksta.

finalnifantazista
06.09.2003., 18:31
manwe kaže:
nisu. sillmarilion je napisao stari, a sin je napravio edit: izabrao tekstove koji će ući u djelo. kao izvršitelj oporuke morao je uvrstiti neke diijelove, a ostale je sam odabrao. ovo odabrao shvati uvjetno: odabrao je između više verzija teksta.

Pa, to sam i mislio.. <bit će da sam se i ja nezgrapno izrazio>, ali Arienrhod je napisala da je Tolkien napisao samo središnji dio knjige...

Arienrhod
07.09.2003., 00:36
finalnifantazista kaže:
Pa, to sam i mislio.. <bit će da sam se i ja nezgrapno izrazio>, ali Arienrhod je napisala da je Tolkien napisao samo središnji dio knjige...
Da, njegov sin je izabrao jednu od vise verzija,ali je ipak u pogovoru pisalo da je samo sredisnji Tolkienov (mislim da znas na kojeg mislim).I u cemu sam ja sad pogrijesila?

finalnifantazista
11.09.2003., 23:40
Ma u ničem... ali postoji mala vjerojatnost da će netko tko je mislio pročitati prijevode Tolkiena (osim Roveranduma) odustati od toga da čita od Silmarilliona jer si ti ono napisala.
Pusti, hiperboliram ko i inače.

E da, dobio sam popis lektira za 1. razred. Evo ga:

Homer: Ilijada (1., 6., 16., 18. i 24. pjevanje), Odiseja (1., 19., 21. pjevanje)
Ezop: I. A. Krilov
J. de la Fontaine: Basne
H. C. Anderson: Carevo/Kraljevo novo ruho i I. B. Mažuranić: Kako je Potjeh tražio istinu
A. Šenoa: Zlatarovo zlato
J. D. Salinger: Lovac u žitu
V. Novak: U glib
A. G. Matoš: Cvijet sa raskršća i V. Kaleb: "Gost"
P. Pavličić: Dobri duh Zagreba
Sofoklo: Antigona, Kralj Edip
M. Držić: Skup
I. Vojnović: Ekvinocijo
Biblija (Knjiga postanka, Knjiga izlaska, Judita, Pjesma nad pjesmama, Psalmi, Evanđelje po Ivanu)
Eshil: Okovani Prometej
Euripid: Elektra
Plaut: Škrtac
Vergilije: Eneida (2. i 4. pjevanje)
Ovidije: Metamorfoze (Piram i Tizba, 4. knjiga)

Što mislite o popisu i knjigama na njemu? Poznavajuć sebe, pročitati ću sve te knjige cijele, a ne ovako, po 2-5 pjevanja (osim ako ne bude stravično dosadno i ne budem imao vremena).
Koja će mi biti dosadna, zanimljiva...

Cinnamon Girl
12.09.2003., 16:08
ah, pa toliko je vec toga iz skolske lektire, toliko klasika...

Hermione Granger
12.09.2003., 19:51
finalnifantazista kaže:

Što mislite o popisu i knjigama na njemu? Poznavajuć sebe, pročitati ću sve te knjige cijele, a ne ovako, po 2-5 pjevanja (osim ako ne bude stravično dosadno i ne budem imao vremena).
Koja će mi biti dosadna, zanimljiva...

Eh, to sam prošla prošle godine...

Ne znam, ovisi kakve knjige voliš?

finalnifantazista
12.09.2003., 21:23
Hermione Granger kaže:
Eh, to sam prošla prošle godine...

Ne znam, ovisi kakve knjige voliš?

Ma svakakve, najviše volim serijale. :)

Što ja znam, daj napiši što ti osobno misliš o njima?

Hermione Granger
13.09.2003., 12:27
finalnifantazista kaže:
Ma svakakve, najviše volim serijale. :)

Što ja znam, daj napiši što ti osobno misliš o njima?

Čini mi se da imamo sličan ukus, sudeći po postovima...

Ne znam, meni su knjige za lektiru UVIJEK djelomično dosadne... Izuzetak je bila Životinjska farma, no čini mi se da ju ti nemaš na popisu?! :confused:

No ipak, sve te knjige vrijedi pročitati... Kao što sam već rekla, radi opće kulture...

No u svakoj je nešto bobro... Ne mogu ni za jednu reći da je bila katastrofa...

Hermione Granger
13.09.2003., 13:58
Malo me začudilo što nitko od vas nije imao za lektiru «Životinjsku farmu» pa sam se odlučila raspitati po školi (eh da, ekonomska sam škola, pitali ste…) i shvatila da je samo moj razred u cijeloj školi imao tu knjigu za lektiru!! Da ne povjeruješ, ali pitala sam neke ljude iz trećih i četvrtih razreda i oni to nisu imali za lektiru. Pitam i prve razrede jesu li dobili tu knjigu u popisu- nisu. Pitam još i 2.a, b, i d razred (ja sam c) i NITKO NIJE IMAO TU KNJIGU ZA LEKTIRU! :eek: :eek: I još se svi čude što ih to pitam, jer Životinjska farma ničim ne lići na knjigu koju bi se moglo uvrstiti na popis lektire… I ni nije uvrštena na popis lektire.

Ma ne žalim se ja, dapače, knjiga je odlična, i poučna, ali… da smo je samo mi imali…?? Ali ni ne čudim se…Imamo jako senilnu profesoricu, čudim se što još uopće uspjeva kako-tako predavati… Ali kako je izvukla tu knjigu, ne shvaćam!
:confused: :confused:

Arienrhod
13.09.2003., 14:12
Hermione Granger kaže:
Malo me začudilo što nitko od vas nije imao za lektiru «Životinjsku farmu» pa sam se odlučila raspitati po školi (eh da, ekonomska sam škola, pitali ste…) i shvatila da je samo moj razred u cijeloj školi imao tu knjigu za lektiru!! Da ne povjeruješ, ali pitala sam neke ljude iz trećih i četvrtih razreda i oni to nisu imali za lektiru. Pitam i prve razrede jesu li dobili tu knjigu u popisu- nisu. Pitam još i 2.a, b, i d razred (ja sam c) i NITKO NIJE IMAO TU KNJIGU ZA LEKTIRU! :eek: :eek: I još se svi čude što ih to pitam, jer Životinjska farma ničim ne lići na knjigu koju bi se moglo uvrstiti na popis lektire… I ni nije uvrštena na popis lektire.

Ma ne žalim se ja, dapače, knjiga je odlična, i poučna, ali… da smo je samo mi imali…?? Ali ni ne čudim se…Imamo jako senilnu profesoricu, čudim se što još uopće uspjeva kako-tako predavati… Ali kako je izvukla tu knjigu, ne shvaćam!
:confused: :confused:
Moje frendice iz medicinske su je imale,ja u gimnaziji nisam.

Hermione Granger
13.09.2003., 14:22
Arienrhod kaže:
Moje frendice iz medicinske su je imale,ja u gimnaziji nisam.

Ah, , nismo jedini :rolleyes:

Cinnamon Girl
13.09.2003., 15:09
Izuzetak je bila Životinjska farma, no čini mi se da ju ti nemaš na popisu?!

onima kojima se svidjela zivotinjska farma, definitivno preporucujem pitoni i kunici od fazila iskandera.

Grejp
14.09.2003., 08:28
murakamija treba citati
hamvasa treba citati
cesarica i nerudu tu i tamo treba citati
j.m.simmela pod obavezno
toliko se prica o zivotinjskoj farmi da cu je morati procitati (ionako mi doma na polici stoji)

Sudden Sid
14.09.2003., 11:48
Homer: Ilijada (1., 6., 16., 18. i 24. pjevanje), Odiseja (1., 19., 21. pjevanje)

Pa nije nes revolucionarno, ali za 8.st.pr.Kr. stvarno jako napredno. Ovo bi trebalo procitati cist iz opce kulture. Ali mislim da neces moci ostala pjevanja citati jer u vecini izdanja su samo ta pjevanja, a za ostala pjevanja je samo sazetak

Basne i bajke su oke, a to si vajda vec i citao

Neprobavljivo. Izdrzao sam 5 stranica, dalje nisam mogao

Najbolja lektira, obavezno procitaj

V. Novak: U glib
A. G. Matoš: Cvijet sa raskršća i V. Kaleb: "Gost"
P. Pavličić: Dobri duh Zagreba[/b]

Ovo su kratke novele i nisu nes posebno osim "dobrog duha" koji me bas ugodno iznenadio

Sofoklo: Antigona, Kralj Edip

Ove i ostale grcke tragedije su oke, ali nis posebno

Nerazumljivo. Pola knjige neces razumjeti

Paragalactic
14.09.2003., 11:55
finalnifantazista kaže:
Šund! Mogli su stavit u lektiru i paperback ljubiće s kioska! :flop:

finalnifantazista
14.09.2003., 17:46
Sudden Sid kaže:
Najbolja lektira, obavezno procitaj

Već jesam. :) Odlična knjiga.

Sudden Sid kaže:
Nerazumljivo. Pola knjige neces razumjeti

Imao sam u 8. razredu od istog pisca Novelu od Stanca, i skužio sam ju, ali je strašno kratka, i bila mi je čak ok.

Paragalctic kaže:
finalnifantazista kaže:
Šund! Mogli su stavit u lektiru i paperback ljubiće s kioska!:flop:

Moja sestra ga je čitala svaki put kad su je imali za lektiru, tj. 3 puta. Svaki put: "Are you sure you want do delete file Zlatarovo zlato from brain?" "Stupid Windows! Of course I am!!" :jumping:

hopeless
14.09.2003., 19:31
finalnifantazista kaže:
D. Salinger: Lovac u žitu

nisam imala pojma da je to lektira. zakon! ja evo čitam to već treći put, sad sam kupila knjigu. :cerek:

ciupi
19.09.2003., 18:59
Nakon sto ste procitali vise puta navedene klasike probajte procitati nesto od slijedecih pisaca:

Jorge Amado
Zoe Valdez
Leon Uris

Luli
23.09.2003., 16:44
G. Garcia Marquez - Sto godina samoce
Mesa Selimovic - Dervis i smrt
Jorge Luis Borges - Ficciones
A. Strindberg - Fröken Julie, Röda rummet
Zadie Smith - Bijeli zubi

Tinuviel
23.09.2003., 18:10
Meni je "Životinjska farma" super.
Pročitala sam ju davno, svima ju preporučam.:)

misery-
23.09.2003., 19:30
Luli kaže:
Zadie Smith - Bijeli zubi

e, o čemu su ti Bijeli zubi ustvari? mislim da sam zadnji put na knjigu u knjižnici naišla prije pola godine, stalno je vani:eek:

Flemming
26.09.2003., 20:04
obelix kaže:
Zaboravio si "Jarčevu obratnicu". I rakovu...:D
No evo odlomka iz "Rakove obratnice", inspiririan ljetom, pročitavam sad u jesen i "Kolosa..." i "Mirne dane u Klišiju"
Ovo je moto Henryja Millera:

"Ima samo jedna jedina stvar koja me sada vitalno zanima, a to je da zabilježim sve što se u knjigama izostavlja."

"Noću dok gledam Borisovu kozju bradicu kako leži na jastuku dobivam histerični napadaj. O Tanja, gdje je sada ona tvoja topla pička, gdje krupna teška bedra, gdje meki nabubreni bokovi! U mom je kurcu pedalj duga «kost». Razmrdat ću svaki kutak tvoje pizde, Tanja, napunit ću je sjemenom. Kad te pošaljem kući, tvom Sylvestry, abdomen će te boljeti, maternica će ti se izvrnuti naopako. Taj tvoj Sylvester! Da, on morti znade nalođit vatru, ali ja, ja znadem kako se raspaljuje pizda. Kao da te gorućim strijelama gađam, Tanja, jajnici ko da su ti žeravica! Da li je sada tvoj Sylvester malo ljubomoran? Osjeća li nešto, kaj ne? Osjeća on ostatke moga velikoga kurca. Malo sam više razmaknuo obale, izglačao samo zgužvane krpice... Nakon mene moš primat pastuhe, bikove, ovnove, bernadince. U rektum si moš nabit žabe krastače, šišmiše, guštere. Moš prditi u apreggiu, ako ti se hoće, ili napeti citru preko svoga pupka. Jebem te tako, Tanja, da ostaneš odjebena. Ako se bojiš toga što te jebem javno, jebat ću te privatno. Iščupat ću nekolkiko dlačica iz tvoje pizde i prilijepiti ih na Borisovu bradicu. Zagrist ću tvoj klitoris i ispljunut komade velike kao dva franka..."
---
"Neprilika je s Irenom ta kaj ima putnu torbu namjesto pizde. Njoj treba nekaj krupnega da bi turila u torbu. Ogromnu, avec des choses inovies. Llona, opet, ta tek ima pizdu. Znam to, kaj nam je poslala nekoliko dlaka odozdo... Llona, divlja magarica. Ležala je nasred ulice Tottenham Court zadugnute suknje i nadrkavala se prstićem. Uporabljala je svijeće, patrone od vatrometa, kvake za vrata. U cijeloj zemlji nije z nju bilo dovoljno velikog kursa... Ljudi bi ulazili u nju i tamo se skvrčili. A ona je željela ***** koji se može rastegnuti, rakete da unutra eksplodiraju, vrelo kipuće ulje od voska i kreozota... Jedna pizda od milijun... Llona! Laboratorijska pizda.. Torba bez ručki ... Rupa bez ključa. Imala je njemačka usta, francuske uši, rusku stražnjicu. Pizdu – međunarodnu!
Kada bi ta zamahnula zastavicom, unutra bi se crvenilo sve do grla. Kao da ulazite na bulevaru Jules Ferry a izlazite na Porte de la Villette."
----
"I maslac se isto tako (kao juha, ukusa kao da su u njoj kuhali krpu za brisanje posuđa) drži u komodi: nakon tri dana ima ukus nožnog palca kakve lješine.
---
Nanantatee pretapa maslac...u Rue Laferriere mladi Gandhijevac, skorojević se pokakao u bidet."

:cool: Književnost il ne?? :cool:

Flemming
26.09.2003., 20:09
Sabrana djela Soula Bellowa bi trebalo čitati; "Hendersona, kralja kiše", 2Hertzoga", "Humboldtov dar" to je triling koji se treba iščitavat.
Zapravo to i nisu romani, više ispovjedna proza u stilu "pikarskog avantursitičkoga romana" kako kažu kritičari, ali erudicija i ironija osvježavaju i čitalac se i nehorite puni znanjem o pročitanim knjigama.
"Više se mre od slomljena srca", njegov pozni veliki roman (poslje njega je nastavio pisati samo kratke židovske pričice) također treba pribrojiti.:top:

Flemming
26.09.2003., 20:12
Luđakinja kaže:
pa da, tak piše iza u pogovoru:D nisam ja još čitala pa ne bih znala.... :angeleye:

meni baš pašu te pesimistične knjige, ima nešto slično? [hmmm.. ili da to pitam nakon što napokon pročitam knjigu?? :D ]
Trebalo bi otvorit topic islključivo o UTOPIJAMA...
Svaka je utopija per definiotionem NEGATIVNA.
Kao što je lakše zamisliti pakao od raja, jednako je nezamislivo napisati pozitivnu utopiju.
Pronađite mi jednu POZITIVNU utopiju a da je uspjelo umjetničko delo.:cool:

Dee Pee
27.09.2003., 11:02
Prva koja mi pada na pamet je "Sve zbog 1 dječaka" od Hornbyja. Naravno, ima toga još, ali ne da mi se mozgat(:cool: )

misery-
27.09.2003., 12:47
Flemming, jel ti onaj tekst gore zapraf il je neka fora?

evo, pročitala sam 1984.-u i :s wow:) da otvorim topic? ajd, otvorit ću :cool:

Miller se digao na visoko mjesto na mojoj listi to read :D, a sad iščitavam Huxleya..

dee pee, Hornby je meni jedan od najdražih modernih pisaca, al po čemu si izdvojila baš tu knjigu?
Hanif Kureishi isto tako od modernijih :cool:

Flemming
27.09.2003., 17:18
Luđakinja kaže:

Miller se digao na visoko mjesto na mojoj listi to read :D, a sad iščitavam Huxleya..

:cool:

Ako misliš jel onaj citat Millera zapraf, je jeste citat iz "Rakove obratnice" - prevod A. Šoljana.
"Baš je bila lijepo parče mesa za metnut na *****. ... POlizao sam joj pičicu i gurnuo joj ga do maternice.... Zastenjala je...
Naguzio sam je i dražio sam je kurcem ne želeči joj ga metnut dok nije zamolila....
Izašao sam od nje gladan kao vuk. A ond asam se sjetio da sam joj dao sve novce. One ploče i knjige koje sam kupio prije podne sad navečer nisam imao gdje pordat. A baš sam poželio pojest pastrvu, odrezakl s lukom, štrucu kruha, salatu od rajčica, malo školjki i popit buteljku vina... Crijeva su mi brundala, gladan dođoh kući..."
Evo ovo je - PO SJEĆANJU - iz knjige Henryja Millera, "Koloss sa Rodosa", a moguće da su i" Mirni dani u klišiju", i sad se ne mrem sjetit prevodioca - Crnković ili Šoljan...:D :D :D :D

ajvi
27.09.2003., 19:00
NE ZNAM AKO JE KO SPOMENUO AL 'PARFEM' OD SUSKUNDA (ne znam kako se točno piše) JE FENOMENALNA KNJIGA...KAO I SIDDARTHA OD HESSEA, MARQUEZ, SELIMOVIĆ...I NEZAOBILAZNI MALI PRINC, DAKAKO...
inače super mi je sf, fantasy pa ako neko zna ako ima još šta tipa 'izgubljena kraljevstva' nek svakako javi.. i ako je izašla kakva nova knjiga o drizztu (crni drow)

finalnifantazista
27.09.2003., 21:39
Luđakinja kaže:

Koje li slučajnosti, ja baš čitam Vrli novi svijet. Ta knjiga kod nas ima hrpu prijevoda (Divni/Vrli/Hrabri). Nakon toga 1984.
Onda Neuromancer, pokušaj broj 2. To su valjda najznačajnije knjige 20. st. o budućnosti.

Flemming
29.09.2003., 17:15
Odlomak iz knjige "Svijet seksa", prevod Zlatka Crnkovića.
Bez Millera se ne mre!
"Kad se sjetim svojih večernjih šetnji po navodno zlokobnim ulicama Pariza – Rue Pigalle, Rue de Fauberg Monmartr itd. – kako mi je sad sve to izgleda nevino!» (Kao onaj magarac koji kaže magarici, 'Kad navečer zahladi, kad počne jebanje, ja ću doći!'). Bilo je, jasno, posvuda kupleraja, a na ulicama i u kavanama bilo je kurvi kao pljeve. Možda je bilo i razbojnika i prodavača droge. Pa ipak je bilo to nekaj drugo – ne pitajte me zakaj! Za tezgom u krčmi mogla je kurva, koja jen stajala uz tebe, doći na ideju da zadigne suknju i pokaže ti pičkicu, te da te zamoli da je pogladiš da vidiš kakva je. Ne bi došlo ni do kakove gužve. Najviše ako bise divovska blagajnica nagnula nad blagaknom i blago vas prekorila. Roba se smije pregeldati i opipati prije nego se kupi. --- mogla te spopassti želja, a mogao si je i zgrabiti u meka zamamna njedra i pomilovati par poželjnih sisa dok je vlasnica tih artikala lagano lojevala pivu niz grlo.»----
:cool:

NoWa
02.10.2003., 16:47
lovac u zitu!-salinger
ljubav u doba kolere -marquez
orwell -1984. i zivotinjska farma

coelgha ne podnosim-on pise knjige za ljude koji inace ne citaju knjige...svima je WOOOOOOOOOW super ta knjiga...i sve su ga kvazi cosmo cure procitale..ma daaaj..uf

_\|/_
02.10.2003., 17:02
hmm, ne znam je li bilo, ali slijedece naslove nisam mogao pronaci, pa ...:
iljif i petrov: "12 stolica", "zlatno tele"
james joyce: ulysses
milorad pavic: "hazarski recnik", "predeo slikan cajem"
...

Vanzemaljac_Azdaja
11.10.2003., 01:59
preatorian kaže:

Braća Karamazov ali obavezno čitanje između 30. i 40. godine

Sto? Nije bas za 16 godisnjake, ali poslje 20 ne bi trebalo da bude problem. Sve sto treba je to, da citas mozgom ;)

Vanzemaljac_Azdaja
11.10.2003., 02:04
Hesse-stepski vuk
Dostojevski-sve
heller-catch 22
Ephraim Kishon-sve
Hasek
Sienkiewitz-sve
Cervantes-Don Kihot
Tolstoj-Ana Karenina, rat i mir
Tolkien
...ima njih jos

christy
13.10.2003., 10:00
subc0mandante m0ris kaže:
a može i Tortilla Flat od Steinbecka

WOW! Netko tko je pročitao ovu knjigu! Ja sam plakala od smijeha dok sam je čitala! Izvrsno!

christy
13.10.2003., 10:05
Inače, svatko tko nije pročitao Malog princa i Galeba Jonathana Livingstona nije ništa pročitao :D

otO
13.10.2003., 23:51
pih, dajem 10 malih princeva i hipi galebova za jednog fulghuma :p

sto se djecje literature tice, zalim svakoga tko kao klinac nije citao "putovanja profesora kleksa" jana brzechwe, divna knjiga, puno mastovitija od vecine danasnjeg 'odraslog' fantasya. za vrijeme juge su se cak prikazivali i filmovi po brzechwinim knjigama o profesoru kleksu, sjecam se jednog s nekakvim vukodlakom, muchos zabavno :)

od ozbiljnijih stvari toplo preporucam "mouthing the words" camille gibb. nedavno joj je izasao i novi roman, "the petty details of so-and-so's life". stono bi se reklo, guaranteed to make you cry..

Ona007
14.10.2003., 01:03
Ne mogu vjerovat da nitko nije spomenio Selimovicevu Tvrdjavu.
Meni je ova knjiga nenormalno draga, draza od Dervisa i Smrti -procitala sam je najmanje 10 puta...

Isto tako Braca Karamazovi, Kvaka22 i Hazarski Rijecnik

christy
14.10.2003., 08:17
otO kaže:
pih, dajem 10 malih princeva i hipi galebova za jednog fulghuma :p

Pa to se ne može ni uspoređivati! Sasvim drugi stil, ali za fulghuma :top:

LeeBurn
25.10.2003., 05:09
NoWa kaže:

lovac u zitu!-salinger
ljubav u doba kolere -marquez
orwell -1984. i zivotinjska farma

:top: , pogotovo 1984. A must read for all human beigns.

Hermione Granger
25.10.2003., 08:41
Vidim da svi hvalite Orwelovu 1984... Ja sam čitala samo Životinjsku farmu, no morat ću onda i ovo! :D

Zanima me koja vam se više svidjela?!

Lamp
25.10.2003., 10:20
Par prijedloga nabacanih bez reda.

Rusi, svi. Zato što su tako nevjerojatno moćni i veliki dok pišu. Osobno bih prvo Čehova i Dostojevskog. A i Danila Harmsa.

Cijela gomila Južnoameričkih pisaca, na čelu sa drugovima Borhesom & Markesom :D Zato što su totalno drukčiji od drugih, a opet tako bliski.

Ovaj nov Brit lit zato što je hebeno zabavan.

Nasumični izbor najdražih knjiga:

Knut Hamsun - Plodovi zemlje
Venedikt Erofeev - Moskva-Petushki
Hanif Kureishi - The Buddha of Suburbia
Miloš Crnjanski - Roman o Londonu

Mlaen
25.10.2003., 10:25
LeeBurn kaže:
:top: , pogotovo 1984. A must read for all human beigns.

A ti kao čitaš nešto šta nije za lektiru:rolleyes:
Ja nebi čitao ni vozni red za autotrolej da nemoram:D

misery-
25.10.2003., 12:17
Hermione Granger kaže:

1984. definitivno:top:

Kureishi i Hornby su meni :top:

ljiga
25.10.2003., 14:38
Hermione Granger kaže:
Meni je "Životinjska farma" ipak bolja, razrađenija je i bolje opisuje stvarno stanje (i na bolji način ;) )

dražen34
26.10.2003., 14:38
J.D. Salinger - kratke priče, osobito "Perfektan dan za banana ribe"

wRONgHILL
27.10.2003., 03:05
Ne znam baš da li bi sve ove knjige trebale biti lektire, ali meni su definitivno bile jebene (autori nisu bitni, ne da mi se):
Popcorn (!!!), Drugi anđeo, Žal, Lüneburška varijanta, Ezav, Mi djeca s kolodvora Zoo, Angelin prah, Koliko sunaca koliko svjetova, Mravi, Suha giljotina, Američki psiho, Sfera, Kolimski visovi, Brawo Two Zero, Vrabac (!!!), Higijena ubojice itd.
Gospodare Prstenova ću morati jednog dana opet pročitati jer su mi u prvom navratu bili prokleto zamorni.

Hermione Granger
27.10.2003., 19:07
wRONgHILL kaže:

Gospodare Prstenova ću morati jednog dana opet pročitati jer su mi u prvom navratu bili prokleto zamorni.

Pročitaj, pročitaj, svakako. Možda je knjiga malo zahtjevna, ali kad se uživiš više ju ne možeš ispustiti iz ruke.

Grejp
27.10.2003., 21:00
Hermione Granger kaže:
Pročitaj, pročitaj, svakako. Možda je knjiga malo zahtjevna, ali kad se uživiš više ju ne možeš ispustiti iz ruke.

ma svi bi trebali citati tolkiena,i fantasy opcenito

Flemming
28.10.2003., 01:07
Ona007 kaže:
Ne mogu vjerovat da nitko nije spomenio Selimovicevu Tvrdjavu.
Meni je ova knjiga nenormalno draga, draza od Dervisa i Smrti -procitala sam je najmanje 10 puta...

Isto tako Braca Karamazovi, Kvaka22 i Hazarski Rijecnik
Karamazovi vrijede?? Eh... ima li vas još?!;)

AquariusW.
29.10.2003., 19:17
Morate svi vi pročitati Hamleta,ja sam oduševljena shakespearom i njegovim tragedijama,odličan stil pisanja,ostavlja te bez daha...barem mene,ima onih koji ne vole takve stvari ali,to vrijeme,ta civilizacija,to uređenje,ti pogledi na svijet,MA SAVRŠENO...

LeChuck
31.10.2003., 14:37
Lord of the Rings definitivno......
Film je također dobar ali ne može se mirit s knjigama....
OVO JE DEFINITIVNO KNJIGA ZA MLADE I STARE

finalnifantazista
31.10.2003., 19:05
Sad sam se sjetio (postajući na Što trenutno čitate? Part 2): Sylvia Plath - Stakleno zvono.
Danas me par ljudi čudno pogledalo kad sam rekao da nisam čitao Mi, djeca s kolodvora Zoo.

Industry Of CooL
08.11.2003., 07:27
evo jedan prijedlog...nisam vidio do sada da ti je netko predlozio nesto od Bele Hamvasa..ne znam,probaj za pocetak uzet "Jasmin i maslina"..predivna knjiga:top:

misery-
08.11.2003., 18:36
finalnifantazista kaže:
Danas me par ljudi čudno pogledalo kad sam rekao da nisam čitao Mi, djeca s kolodvora Zoo.

pa normalno, čoeče, ja sam to pročitala u 6.-om osnovne najkasnije:rolleyes:

a zašto nitko ne predlaže neke naše nove (neću reć mlade :D) nade? ne treba imat puno staža da se napiše dobar roman :)

recimo, Krešimir Pološki - Čarobnjaci. moje najfriškije.. zgodno malo djelce :) [a moram ga malo reklamirat. ustvari smo svi mi ovdje povezani s tom knjigom....a sad si ti misli :p]

Nexus
09.11.2003., 00:18
Tri posleratna druga... od Balaševića

Jedina knjiga koja me je unutar dvije stranice uspjela prvo rasplakat, a onda i nasmijat do suza. :top:

finalnifantazista
09.11.2003., 00:23
Luđakinja kaže:
pa normalno, čoeče, ja sam to pročitala u 6.-om osnovne najkasnije:rolleyes:

a zašto nitko ne predlaže neke naše nove (neću reć mlade :D) nade? ne treba imat puno staža da se napiše dobar roman :)

recimo, Krešimir Pološki - Čarobnjaci. moje najfriškije.. zgodno malo djelce :) [a moram ga malo reklamirat. ustvari smo svi mi ovdje povezani s tom knjigom....a sad si ti misli :p]

Baš sam danas (ops, jučer) pogledao predstavu. Puno veći efekt je na mene ostavila već knjiga. Tako zakon završetak ima predstava.

Je l` to knjiga gdje se spominje forum?

misery-
09.11.2003., 07:32
finalnifantazista kaže:
Je l` to knjiga gdje se spominje forum?

:vidiga: ne :D

tebi su se izgleda svi lončići pomiješali :D Tomislav Zajec spominje forum. čak jednom :D

Ahil
11.11.2003., 12:11
Luđakinja kaže:

recimo, Krešimir Pološki - Čarobnjaci. moje najfriškije.. zgodno malo djelce :)

:lux: :lux: :lux:

Flemming
11.11.2003., 12:18
AquariusW. kaže:
Morate svi vi pročitati Hamleta,ja sam oduševljena shakespearom i njegovim tragedijama,odličan stil pisanja,ostavlja te bez daha...barem mene,ima onih koji ne vole takve stvari ali,to vrijeme,ta civilizacija,to uređenje,ti pogledi na svijet,MA SAVRŠENO...

Ovo je prelijep 1. upis... Eh taj Hamlet, njega sam čital sa 13 godina...; Hamlet je naš! ;)

Zimske Radosti
20.11.2003., 10:10
Ovaj thread je malo podugačak, pa sam možda nešto propustio.

Ali čini mi se da je slijedeće točno:

Zanemarivo malo hvalite domaće pisce i domaću literaturu!!!
Imam omiljenih stranih djela, ali danas neću o njima. Nego o zanemarivanju domaćih.

Nagađam koji bi razlog tome mogao biti:
- traume iz djetinjstva kad ste morali čitati lektiru u školi, a radije biste bili igrali nogomet
- mislite da ne valja ono što je hrvatsko, nego samo strano
- dosta vam je HDZ-a i desnice, hoćete multikulturu (to znači sve osim hrvatskog)
- povodite se za reklamom, modom, za frendovima i kolegama, tj. ne mislite individualno
- mislite da ne valja ništa što je starije od 2-3 desetljeća
- ostali razlozi

Ja mislim da je hrvatska književnost vrlo bogata. Mislim da to što je naša jest dodatni razlog da je čitamo i poznajemo.

Što meni znače sage o nekim obiteljima u Južnoj Americi? Ili priče o nekim kurvama u Americi - za to imam pornografske časopise, puno su bolji.

Mislim da je u školskoj lektiri pobrano uglavnom ono što je dobro.
A možete i sami otkrivati ostale domaće stvari. Mislim da ono što jednom valja, valja uvijek.

Većina vas na Forumu je iz Zagreba (ja nisam). Zar niste čitali "Zlatarevo zlato"? To je upravo HIMNA Zagrebu, to je melem za dušu i Zagrepčanima i Hrvatima. A "Dundo Maroje" star oko 500 godina, a tako živ! A pjesme Dobriše Cesarića (Oblak, Balada iz predgrađa, Povratak, Slap, Voćka poslije kiše, Početak proljeća, Jesen, Vagonaši)??? Ostalo otkrijte sami...

darin
20.11.2003., 10:22
Svaka cast Shenoi, ali meni se to Zlatarevo zlato nikako ne svidja. Izraziti mi je napor predstavljala srednja skola po tom pitanju, jer Shenoa je jedan od rijetkih pisaca koji su mi dosadni.

A himna zagrebu? Nema sumnje, lijepo on o njemu pise, ali kad se sjetim Smogovaca...to je moj Zagreb...znam, znam, to nije knjiga...:cerek:

misery-
20.11.2003., 10:25
Zimske Radosti kaže:
Većina vas na Forumu je iz Zagreba (ja nisam). Zar niste čitali "Zlatarevo zlato"? To je upravo HIMNA Zagrebu, to je melem za dušu i Zagrepčanima i Hrvatima.

:lol: baš me zanima Sidova reakcija na ovo!

shipka
20.11.2003., 11:28
darin kaže:
A himna zagrebu? Nema sumnje, lijepo on o njemu pise, ali kad se sjetim Smogovaca...to je moj Zagreb...znam, znam, to nije knjiga...:cerek: Kak nije :confused: A Hitrec se tako trudio :D

Što se tiče dječje literature: Nikica od dvojice autora, Jean-Jacques Sempé i René Goscinny. Jako pretenciozno izgledaju imena :D Ali ja sam se kao mali trgao od smjeha na te pričice. I slikice, jedan od autora je i karikaturist :D Sjajno. Ako hoćete kupiti knjigu djetetu...

Kosa
20.11.2003., 21:30
2001.-u Odiseju U Svemiru

Grejp
21.11.2003., 09:56
jel se to meni cini ili je Orwellova Zivotinjska farma alegorija o komunizmu?
svidja mi se inace; 1984 jos nisam procitao,ima u algoritmu na engleskom za 18 kuna :klopa:

panon youth
22.11.2003., 18:24
:lol: bolesno

a knjiga koju bi svatko trebao pročitati je :misli:

štajaznam, nek bude fromm - imati ili biti, il neka druga

darin
06.01.2004., 18:19
Shakespeare. Soneti.
Drame.
Aristotela.

Flemming
06.01.2004., 19:04
Lasićevu "Krležologiju" I-III...

LAMA
06.01.2004., 20:44
Alessandro Baricco-Ocean more, obavezno svi pročitajte. Čitala sam još od njega roman Svila koji je isto odličan.

misery-
06.01.2004., 20:50
LAMA kaže:
Alessandro Baricco-Ocean more, obavezno svi pročitajte.

zašto, zašto? ja nisam uspjela dovršit knjigu, bila mi je iritantna, ne znam...:(.. pa što je tako dobro?!

LAMA
07.01.2004., 15:39
Luđakinja kaže:
zašto, zašto? ja nisam uspjela dovršit knjigu, bila mi je iritantna, ne znam...:(.. pa što je tako dobro?!

Pa meni je isto napočetku bila naporna, no kasnije sam se navikla. Sad kad je ponovo čitam uvijek se čudim što me je to u početku živciralo. Valjda to ipak ovisi i o periodu kad je kreneš čitati. Odmori pa probaj ponovo!:w

valentina
20.04.2004., 11:56
Luđakinja kaže:
svatko tko voli književnost i pokušava je upoznat čim bolje? :angeleye:

al ne mislim tu na pisce tipa Coelho nego ono, sve koje bi bilo stvarno šteta zaobići (al opet ne Gospodara prstena, npr.)........

kuži me tko?:p :)
Ibsenova "Nora". to je jedina knjiga koja me podigla iz hibernacije u 4. srednje...

Dragana
20.04.2004., 12:58
Pročitajte Borislava Pekića: Besnilo,Atlantida,Uspenje i sunovrat Ikara Gubelkijana,Odbrana i poslednji dani,Novi Jerusalim,a ako vas oduševi kao mene onda sledi poslastica u sedam knjiga Zlatno runo.

Obeliks
20.04.2004., 22:38
procitajte ilijadu, odiseju, eneidu ( po mogucnosti u originalu :top: jer su prijevodi :flop: )

Heraklit
20.04.2004., 22:58
Obeliks kaže:
procitajte ilijadu, odiseju, eneidu ( po mogucnosti u originalu :top: jer su prijevodi :flop: )

:nono: a ne... Stulicev prijevod Ilijade je zakon:top:

Obeliks
20.04.2004., 23:13
s grckim se jos nisam inatio, al je eneidu zato bolje citati u originalu :) :)

Pascual Duarte
23.04.2004., 13:19
Obzirom da ste već više-manje spomenuli bitne klasike, evo još nekoliko naslova zbog kojih vrijedi čitati:

André Malraux: Život ljudski
Siegfried Lenz: Sat njemačkoga
Guenter Grass: Limeni bubanj
Heinrich Boell: Gledišta jednog klauna
Fernando Pessoa: The Book of Disquiet
Luigi Pirandello: Gole maske
Knut Hamsun: Hunger
Peter Carey: Oscar and Lucinda
Toni Morrison: Song of Solomon
William Wharton: Birdy
Kurt Vonnegut: Slaughterhouse-Five
Salman Rushdie: The Moor’s Last Sigh
Thomas Pynchon: Gravity's Rainbow

Anteaa
23.04.2004., 16:22
Zimske Radosti kaže:
Zar niste čitali "Zlatarevo zlato"?
More bit da cjepidlačin, ali netko tko se toliko zalaže za Šenou trebao bi, valjda, znati kako mu se zove najpoznatiji roman. :rolleyes:

:rospija:

Neki dan san u Večernjaku, čini mi se, naletila na istu glupost. Stitch!!!

misery-
23.04.2004., 19:25
wow, ovaj topic je otvoren, wow:)

mene oduševili Michel Houellebecq (Platforma, Elementarne čestice) i Zola (za sad sam samo Therese Raquin pročitala al sad ću dalje :) ). oba pisca pišu bolno iskreno i realno, ostavljaju dubok utisak i natjeraju te da se malo (il malo više) zamisliš i preispitaš. šokiraju kad se najmanje nadaš.. onako ti se njihovi likovi uvuku u glavu i zaskoče te taman dok gledaš neku sapunicu na teveu i grickaš smiješak kekse. obožavam ih takve :lux: :lux::)

neo888
28.04.2004., 23:49
Ej luda šala ti je izvrsna knjiga. Onako je sva neka i smiješna i tužna i paradoksalna, ne možeš vjerovat da se tako nešto nekom može desit pa čak ni u komunizmu. Posebno me se dojmila scena kad se ona hoće ubit (neću u detalje).
A nepodnošljiva lakoća postojanja je dobra al je meni malo prerazvikana(može to kundera i bolje).

Sudden Sid
29.04.2004., 21:07
neo888 kaže:
Ej luda šala ti je izvrsna knjiga. Onako je sva neka i smiješna i tužna i paradoksalna, ne možeš vjerovat da se tako nešto nekom može desit pa čak ni u komunizmu. Posebno me se dojmila scena kad se ona hoće ubit (neću u detalje).
A nepodnošljiva lakoća postojanja je dobra al je meni malo prerazvikana(može to kundera i bolje).

Uzeo mi misao iz mozga :top:

Potala
30.04.2004., 01:26
E, Looda, ajd nam pukni popis literature (lektire) koji imaš ove godine pa da ti od tamo preporučimo što pročitati, a za što se poslužiti Vodičem za lektire :zubo:

NoWa
30.04.2004., 10:42
Grejp kaže:
jel se to meni cini ili je Orwellova Zivotinjska farma alegorija o komunizmu?
ne čini ti se. jest.
paralela o Lenjinu i Staljinu: o ustroju drustva i idejama.

A knjigu koju bih preporučila svima jest 'Hrvatska gramatika' i pravopis:D (ovo nije islo tebe grejp)

Grejp
30.04.2004., 11:13
NoWa kaže:
ne čini ti se. jest.
paralela o Lenjinu i Staljinu: o ustroju drustva i idejama.

A knjigu koju bih preporučila svima jest 'Hrvatska gramatika' i pravopis:D (ovo nije islo tebe grejp)

Zašto ne, imam doma i gramatiku i pravopis, dobro je to pogledati s vremena na vrijeme.
Što se tiče Životinjske farme, davno je bio i izašao topic iz moga pitanja.

misery-
30.04.2004., 20:49
Potala kaže:
E, Looda, ajd nam pukni popis literature (lektire) koji imaš ove godine pa da ti od tamo preporučimo što pročitati, a za što se poslužiti Vodičem za lektire :zubo:

umm.. divno od tebe, nemam popis al evo iz čitanke ću napisat. al bez brige, čitam ja lektiru, već sam jadnoj profesorici dosadna kolko čitam pa ću sad na njeno i svoje zadovoljstvo preskočit hrvatski realizam. to bi bili Kumičić - Urota zrinsko - frankopanska, Kovačić - U registraturi, Gjalski, Kozarac - Tena, Vjenceslav Novak, Kranjčević. fala, čekam ja modernizam:o

misery-
30.04.2004., 20:51
neo888 kaže:

slažem se i ja, pročitala sam :)

Sudden Sid
30.04.2004., 21:12
Luđakinja kaže:
to bi bili Kumičić - Urota zrinsko - frankopanska

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!! !!!
Ja sam imao ovo za lektiru u 8. razredu i procitao sam cijelu knjigu.
NEMOJ TO CITAT NI SLUCAJNO!!!!
SUZE SINA RAZMETNOGA, ZLATAREVO ZLATO, JUDITA I DUBRAVKA U KOMADU SU BOLJI OD OVOG!!

Jos danas imam traume od te knjige. Spasi se! Nemoj to citati ni slucajno! Ni posuditi! :eek: :eek: :eek:

misery-
30.04.2004., 21:28
bez brige, neću. napisala sam već gore. diši. polako. sve u redu. bio je to samo ružan san :p