PDA

View Full Version : Turska prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju tursko porijeklo?

stranice : [1] 2 3

tince
07.03.2007., 20:37
Je li netko zna neka prezimena i koliko ih otprilike ima u Hr....ili neku web stranicu sa tim podacima?

Hladna
07.03.2007., 21:21
Je li netko zna neka prezimena i koliko ih otprilike ima u Hr....ili neku web stranicu sa tim podacima?

ako neko ima prezime nastalo od neke rijeci iz turskog jezika, nije nuzno da je taj neko turskog porijekla. uticaj turskih rijeci bio je veliki, narocito kada su u pitanju zanati....kreni od kujundzica i sl.

tince
07.03.2007., 22:09
A sta je sa prezimenima kao Andabaka i Durak? To su garant original turska prezimena........

x-type
07.03.2007., 22:15
nemam sad imenik pri ruci, ali padaju mi na pamet pre/su/infiksi hadži, kara i slični. e sad - nerijetko takva prezimena imaju Bošnjaci ili Srbi. od hrvatskih bi Dautanac moglo imati tursko podrijetlo jer dautan znači nešto kao konak na turskom.

rackoza
08.03.2007., 03:25
Tatarevici, Turk, Turcin, Cerkez,Cengic, Dautovici etc

:)

Au197/79
08.03.2007., 21:35
Turković, Mandžuka...

tince
08.03.2007., 21:44
Je li netko ima neku bazu podataka o tome ili kako bih mogla doci do tih informacija????
Neki povjesnicar ili slicno?

rackoza
09.03.2007., 08:21
Znam ja spisak 20 prezimena, nije puno koja su Turska, vecinom su kod Bosnjaka

OBRENOVAC
09.03.2007., 08:53
Ljudi se setili korena,vratili se veri pradedovskoj,a ostala prezimena,bolje i to,nego ostave staro prezime,a veru poture

Kloki
09.03.2007., 09:24
prezime Đuzel ima u okolici Imotskog i mislim po nekim selima u Hercegovini...svi su katolici

OBRENOVAC
09.03.2007., 09:38
Ramovic,Memedovic,mada vise znam posrbljenih nemaca i madjara,bar kod mene u okolini,moja daljna rodbina Vilici,Imamovici mada je njemu deda dosao iz Bosne,pa se njegov sin povratio u veru pradedovsku

OBRENOVAC
09.03.2007., 09:40
Osmani,Fariz mislim da nisu muslimani iz Bosne,vec siptari ili Turci

revolution
09.03.2007., 09:42
Pašalić:rofl:

OBRENOVAC
09.03.2007., 10:10
Ne verujem da je Pasalic prezime iz turskog perioda,jer se pominje medju prezimenima koja imaju grb,iz fojnickog grbovnika,ako se ne varam?
Znaci jos iz vremena pre turaka,ima dosta takvih prezimena koja deluju kao da su turcizmi,ali nisu..

rackoza
09.03.2007., 10:10
Turci su vlasima katolickim davala pogrdne nazive, a posto ovi nisu znali Turski, uzimali su prezime

Tako su davali Turci prezimena Jaramaz(Pakostan).Domuz(Svinja)

Karadoz(Copav) i jos prezimena

Imas prezime Guzina, kao i kod Bosnjaka Zaklan u Mostaru

Navodno tog Muslimana su zaklali, ali covjek je ostao ziv.,I Oni covjeka prozvase Zaklanim, otuda to prezime

Za Imotski kraj ne bi me cudilo da su Turci davali svakakva prezimena tamo na Turskom, ali ne mora da znaci da su tog porijekla

rackoza
09.03.2007., 10:11
Ne verujem da je Pasalic prezime iz turskog perioda,jer se pominje medju prezimenima koja imaju grb,iz fojnickog grbovnika,ako se ne varam?
Znaci jos iz vremena pre turaka,ima dosta takvih prezimena koja deluju kao da su turcizmi,ali nisu..

PASALIC:rofl: :rofl: :rofl:

Prije Turske
:rofl: :rofl: :D

OBRENOVAC
09.03.2007., 11:02
pogledaj fojnicki grbovnik,u svakom slucaju u ponedeljak cu ti reci i pod kojim je rednim brojem.celnik Musa upravljao davno pre osmanlija,a nije bio turcin ili nedaj boze musliman,ima zaduzbinu Nova Pavlica

rackoza
09.03.2007., 11:04
Fojnica nikad nije imala Pravoslavne, kao i sam centar Bosne Kresevo

Sto ti daje u uvid, kakva je bila Srbizacija i naseljavanje Vlaha

Ti nemas nikakve veze s Fojnicom, niti Grbovnikom

OBRENOVAC
09.03.2007., 11:08
pa kakve veze ima to,i nikola buca je bio katolik pa je bio srbin,i protovestijar.
posto tako kazes znaci da nikad nisi imao tu knjigu u rukama,sa kojim porodicama pocinje fojnicki rodoslov,i ciji je grb najistaknutiji,grb cara dusana,za divno cudo pisali katolicki svestenici,imas u franjevcakoj crkvi u milanu,kao donatore cara dusana u urosa,pod okriljem svetog franje,i svet katarine.

OBRENOVAC
09.03.2007., 11:33
e moj kozarac,grbovnik je nastao da dokaze poreklo porodice iveljic,iz okoline dubrovnika,a zove se fojnicki,jer je nadjen u fojnici,i pisan u fojnici,e vidis centralna bosan,a pominje se srpski polulegendarni junak,relja krilatica,kao rodonacelnik katolicke porodice,otkud to,tu pise izmedju ostalogi i o zemlji kojiu je dobi,i osnivanju manastira rila,gde je sahranjen hrelja,i sve to pise katolik,franjevac,u fojnici,za potrebe plemica iveljica,da bi imao sa cim da izadje pred spanskog vladara.ima tu i o stefanu nemanji,i o knezu lazaru,i svetom savi

tek toliko iz 16 veka,iz fojnice

tince
10.03.2007., 17:08
Ej ja pitala samo za prezimena a ne nadmetanje po pitanju obiteljskih grbova....:zubo:

OBRENOVAC
12.03.2007., 08:27
ja samo kazem da je pasalic prezime pre turaka,isto kao i prezime sokolovic,a soko je rec turskog porekla,ali dosla je odnekud,mnogo pre osmanliskih osvajanja,
topalovic,bibic,

dk1
13.03.2007., 16:21
100 %nisu turci a imaju tursko prezime-kaurinović

Au197/79
13.03.2007., 22:28
A Dizdarevići?

Morali su imati toliko poverenja da su im Turci dali na upravljanje utvrde

DrougArt
14.03.2007., 09:01
ako je neko prezime pogrdno, ne znači da ovaj nije imo pojma šta to znači.
jer prezimena su nastajala kao danas i nadimci. a danas imaš puno pogrdnih nadimaka.

filatelista
14.03.2007., 10:13
Dizdarevici su cuvari grada bili, zapovjednici utvrda.

Turci su vjerovali beskonacno vlasteli Bosanskoj, do reformi Mice Latasa.Znaci, pase, begove i age, te spahije, kao manji zemljoradnici.Sto se tice prezimena Kaurinovic, to znaci nevjernik.Kaurin znaci nevjernik na Turskom

Maginjano
16.03.2007., 00:49
Odakle je prezime Bošnjak,iz kojeg dijela Bosne,interesira me živo...

Hladna
17.03.2007., 19:37
Odakle je prezime Bošnjak,iz kojeg dijela Bosne,interesira me živo...

pa iz bosne u cjelini:)

to isto da pitamo iz kog je dijela hrvatske prezime hrvat. ti su ljudi dobili nadimak po bosanskom porijeklu, a orginalno njihovo prezime se vremenom izgubilo tako da je nadimak zauzeo njegovo mjesto....
isti slucaj i sa hrvatima, hrvaticima, hrvatovicima u bosni

njuškalo
03.05.2007., 21:48
Turska prezimena u Hrvatskoj postoje ali većinom kod Hrvata, npr. u dalmaciji prezime Karoglan (Kar znači snijeg ali i dobitak ovisi o naglasku a oglan znači dječak., značenje bi bilo dobitak dječaka, rođenje muškog) onda Jarak (novinar Andrija npr.) Jarak na turskom znači da prostite kuratz...:D
onda prezime Dogan turski znači sokol, Birimiša je također od turskog Birimış, onda prezime Aras čak postoji turska karatistica svjetski poznata Yıldız Aras, a znamo Zadranina Ivana Arasa...

HRVATSKA JE KRCATA TURSKIM PREZIMENIMA ILI ONIMA TURSKOG PORIJEKLA... dok npr. Dizdar je perzijska riječ... itd...

radosalic
07.05.2007., 12:39
Bosnjaci su iz Kreseva, Visokog, Olova i regije Centralne Bosne

Kloki
07.05.2007., 14:29
Ima li danas muslimana sa prezimenom Bošnjak?

Dux_Croatorum
07.05.2007., 18:37
Ima li danas muslimana sa prezimenom Bošnjak?

Rekao bih da ima, ali vrlo, vrlo malo.Bošnjak je najčešće hrvatsko prezime.

Au197/79
07.05.2007., 20:13
Ima i Srba sa tim prezimenom i varijacijama poput Bošnjević, Bošnjaković...

pulac
07.05.2007., 22:32
u turskom jeziku postoje slova Č,Ć,Đ,Dž??????

tince
07.05.2007., 22:35
Turska prezimena u Hrvatskoj postoje ali većinom kod Hrvata, npr. u dalmaciji prezime Karoglan (Kar znači snijeg ali i dobitak ovisi o naglasku a oglan znači dječak., značenje bi bilo dobitak dječaka, rođenje muškog) onda Jarak (novinar Andrija npr.) Jarak na turskom znači da prostite kuratz...:D
onda prezime Dogan turski znači sokol, Birimiša je također od turskog Birimış, onda prezime Aras čak postoji turska karatistica svjetski poznata Yıldız Aras, a znamo Zadranina Ivana Arasa...

HRVATSKA JE KRCATA TURSKIM PREZIMENIMA ILI ONIMA TURSKOG PORIJEKLA... dok npr. Dizdar je perzijska riječ... itd...

Hvala na iscrpnim info.......imala sam jednu profku na faksu, prezivala se Jarak:rofl::rofl:

Dux_Croatorum
07.05.2007., 22:43

Ma nije to turski...To nisu ni turska prezimena nego hrvatska, samo što su nastala od turskih riječi.Na primjer Ćorluka- od riječi KORLUK (prkosan, tvrdoglav).
A na primjer Bošnjak znači stanovnik Bosne, nije ni turcizam.

pulac
07.05.2007., 23:05
Ma nije to turski...To nisu ni turska prezimena nego hrvatska, samo što su nastala od turskih riječi.Na primjer Ćorluka- od riječi KORLUK (prkosan, tvrdoglav).
A na primjer Bošnjak znači stanovnik Bosne, nije ni turcizam.

znam,sad me ispravi ako grijesim,prvo su nastala imena,prezimena su nastala naknadno,prije dvjestotinjak godina,prema zanimanjima i naseljima,pošto su se u bosni udomacile turske rijeci i nazivi od tuda i takva prezimena,iskrivljeni tzrski nazivi,mjesanje slavenskih glasova i turskih rijeći

negdje u nekoj priči sam čuo da su prezimena novijeg vijeka
koliko točnosti ima u ovome sto napisah?

dilecto_filio
07.05.2007., 23:23
negdje u nekoj priči sam čuo da su prezimena novijeg vijeka
koliko točnosti ima u ovome sto napisah?

na području hrvatske već i seljaci imaju prezimena još u srednjem vijeku...

Dux_Croatorum
07.05.2007., 23:28

Da.
Nisu si ljudi sami davali prezimena nastala od turcizama, već sami Turci.Davali su ljudima prezimena kakva su htjeli, budući da ljudi nisu ni razumjeli Turski.Nekima su i mijenjali prezimena...Prezimena su u Hrvatskoj službeno nastala čini mi se u 12. stoljeću, ali i prije toga su postojala "plemenska imena", npr. Kačić, iz kojeg su nastali npr. Bartulovići, Barišići, Andrijaševići, Pekići, Trzići, Stipići i tako dalje...

njuškalo
08.05.2007., 00:56

Tursko Ç ç jednako je našemu Č č
Tursko C c jednako je našemu Dž dž ...poparam se kada naši novinari pročitaju neko tursko ime ili prezime npr. Cem oni čitaju kako piše umjesto Džem (osobno ime) ili prezime Eskici jedna je novinarka više puta izgovorila baš kako piše umjesto Eskidži

Nervira me što sadašnjeg turskog premijera čitaju Erdoĝan s ovim g, a to se slovo guta u izgovoru... da ne spominjem naše izgovore ruskih prezimena, mislim da je jedina Elizabeta Gojan (želim njen maxi poster u prirodnoj veličini) koja drži do izgovora tih stranih imena i uvijek ispravno kaže i Erdoan i Vladimr Putyn... itd...

cortomaltese
08.05.2007., 01:14
Pozdrav! Jel zna netko dali je i prezime Čalapija turskog podrijetla i kaj znači?

njuškalo
08.05.2007., 01:55
Pozdrav! Jel zna netko dali je i prezime Čalapija turskog podrijetla i kaj znači?

postoji mađarsko prezime Csalapi (Čalapi) pa je vrlo vjerovatno mađarskog porijekla, ali pomalo vuče i na riječ/prezime Čelebija, od turske i azerbajdžanske riječi Çelebi koja znači gospodin...

Magor
08.05.2007., 06:28
postoji mađarsko prezime Csalapi (Čalapi) pa je vrlo vjerovatno mađarskog porijekla, ali pomalo vuče i na riječ/prezime Čelebija, od turske i azerbajdžanske riječi Çelebi koja znači gospodin...

Postoji, ali je vrlo vrlo rijetko prezime. => Csalápi (Čalapi)
Nemam pojma što znači.

pulac
08.05.2007., 15:43
ispričavam se,nisam mislio novi vijek kao povijesno razdoblje,nego kao"novijeg datuma":))

dilecto_filio
08.05.2007., 15:47
ispričavam se,nisam mislio novi vijek kao povijesno razdoblje,nego kao"novijeg datuma":))

svejedno... nije toliko novijeg datuma...

čim su, nakon "rađanja europe", kraljevi uspjeli razviti kakvu-takvu birokraciju i čim su uspjeli redovito razrezivati i sakupljati poreze (merovinzima npr. ovo nikad nije išlo, a čak su i karolinzi imali frke na određenim područjima, čisto primjera radi) - paf, evo prezimena!!!

za hrvatsku npr. imaš neke zbilja stare i opširne popise....

cortomaltese
08.05.2007., 23:59

Pa najvjerovatnije je mađarskog podrijetla jer se pojavljuje prije 200-tinjak godina u sjevernoj hrvatskoj, ali sam naišao i na neke veze s hercegovinom, pa sam pomislio da možda ima neke veze s turcima... uglavnom- hvala njuškalo, hvala magor, učinili ste mi veliku uslugu i uštedjeli puno vremena.

mustricolaris
14.05.2007., 10:49
100 %nisu turci a imaju tursko prezime-kaurinović

I prezime Kavur i Kaurić su porijeklom iz turskog jezika no nositelji tih prezimena upravo suprotno - nisu turskog porijekla. Riječi "kaur" i "kaurin" potiču iz arapskog a znače "nevjernik" a na Balkanu XV stoljeća označavalo je ljude, uglavnom kršćanske vjere, koji nisu muslimani.

djetlić
14.05.2007., 10:55
a prezime šain?

ima i katolika, ali i pravoslavaca i muslimana navodno

na turskom znači orao/sokol

i postojao je neki šain-paša

njuškalo
14.05.2007., 21:41
a prezime šain?

ima i katolika, ali i pravoslavaca i muslimana navodno

na turskom znači orao/sokol

i postojao je neki šain-paša

zapravo je turski "Şahin" (Šahin) u prijevodu Sokol, kao i riječ Doğan, dok bi turski Atmaca (Atmadža) davalo značenje Orao.

Šahin se smatra arapskom riječju (to i jest) ali vuče korijen Šah koja je iranskog porijekla...

E sad u Turskoj ima prezime Šain (Şain) ali isto tako ima i u Rumunjskoj prezime koje se baš tako piše "Şain" samo ne znam da li se čita kao Šain ovo "Ş" je (za mene) dvojbeno u rumunjskoj abecedi (čije značenje slova ne poznam) pa ako netko zna neka ustupi podatak...

e da dodam npr. prezime Čičak (Ivan Zvonimir Čičak) je isto tako turskog porijekla. U Turskom je Čiček cvijet a u Turkmenskom Čičak znači isto (zamislite čuda!) cvijet...

pozdrav

njuškalo
14.05.2007., 21:57
I prezime Kavur i Kaurić su porijeklom iz turskog jezika no nositelji tih prezimena upravo suprotno - nisu turskog porijekla. Riječi "kaur" i "kaurin" potiču iz arapskog a znače "nevjernik" a na Balkanu XV stoljeća označavalo je ljude, uglavnom kršćanske vjere, koji nisu muslimani.

Kaur dolazi iz arapskog Gavur koje pak proizlazi iz perzijskog naziva za Zoroastrijce tako da može upasti u teoriju o Iranskom porijeklu Hrvata, Turci nisu pronijeli tu riječ jer su oni "nevjernike" nazivali Ćafir(i) što je proizašlo od arapskog "Kjafir" koje pak znači: nemusliman, stranac, poganin...

Dux_Croatorum
14.05.2007., 22:18
A koja od tih prezimena STVARNO jesu turska??
Evo, ja nikad nisam čuo niti za jednog Bošnjaka Čička, niti srbina Čička, samo za Hrvate.(a mislim da je prezime Čičak nastalo od prezimena čičković ;) )
Jesu li onda samo prezimena koja isključivo nose Muslimani turska :confused:

za-gor-te-nej
15.05.2007., 04:03
Berber, okolica zadra, pokrsteni, posrbljeni turci.
Korkut, okolica vrginmosta, isto ko i berberi.

Magor
15.05.2007., 06:53
Kaur dolazi iz arapskog Gavur koje pak proizlazi iz perzijskog naziva za Zoroastrijce tako da može upasti u teoriju o Iranskom porijeklu Hrvata, Turci nisu pronijeli tu riječ jer su oni "nevjernike" nazivali Ćafir(i) što je proizašlo od arapskog "Kjafir" koje pak znači: nemusliman, stranac, poganin...

Riječ ’kaur’ postoji iu mađarskom jeziku, kao 'gyaur' ili 'gyaúr' (čita se: đaur). Arapsko-turska riječ. Originalno značenje: "odbija (Allaha/Boga)"

tince
15.05.2007., 13:15
Bas mi je drago da je ovaj topik zazivio i sama sam saznala puno korisnih informacija. Nisam ocekivala.:top:Hvala vam svima.

njuškalo
15.05.2007., 13:58
To što mi mnoga imena smatramo turskim ili mnoge riječi zapravo su djelom krivica i Bratoljuba Klaića a i neupućenosti ondašnjeg puka ovih prostora, dakle po Klaiću npr. ime Abdullah je tursko ime, a svi znamo da je izvorno arapsko i da znači "rob božji"... Što se tiče Bosanskih muslimana svakakva su prezimena prisutna većinom su to arapske verzije imena sa tipičnim južnoslavenskim nastavcima npr. Sulejmanagić... ma znate o čemu govorim, no meni su zanimljiva ona tipična turska prezimena kod srba u srbiji, svašta se tamo nađe, npr. prezime Sudžum, to prezime postoji u centralnoj aziji, kod turkmena u afganistanu je prošireno. Tipični turkmensko/turkijski završetak/sufiks "um" pa imamo (govorim o turkmenima van turkmenistana koji nemaju ruske inačice prezimena, kao što je npr. Nijazov) Dostum, Abdum, Nurum itd...

Turske riječi su snažno uvučene u naš jezik npr. riječi Baš i Čak su isto tako turske... što se tiče izvornih turskih imena e ona već nisu muslimanska pa ih stoga i nema kod muslimana u bosni, evo nekih:

muška: Berk, Cenk, Duygu, Ergin, Kaya, Mulk, Okan, Tarkan, Tekin, Timur, Umut...

ženska: Arzu, Banu, Günay, Maral, Olcay, Piraye, Sevda, Sezen, Tülay, Tutku, Ümmühan, Yosun...

pozdrav

mustricolaris
16.05.2007., 07:52
Riječ ’kaur’ postoji iu mađarskom jeziku, kao 'gyaur' ili 'gyaúr' (čita se: đaur). Arapsko-turska riječ. Originalno značenje: "odbija (Allaha/Boga)"

Na raznim mjestima na netu se mogu naći rasprave turkologa i mađarskih i turskih i bugarskih o lokaliziranim i iskrivljenim turskim riječima (bilo da su arapskog, turskog ili perzijskog porijekla). "Lokaliziranim riječima" znači da su neke riječi poput našeg kaurina (đaurina itd...), iskrivljene na takav način (kaurin), utvrđene uglavnom na Balkanu a potiču ponajviše iz XV i XVI stoleća tj. vremena najjače ekspanzije turske sile po ovom prostoru.
Drugi tipovi korištenja izvorne perzijske riječi GAWN nas ovdje ne zanimaju jer se ovaj forum bavi prezimenima u Hrvatskoj.
Napr. u Punjabu u Indiji se "Kavur" koristi kao srednje ime a znači "princeza". Gotovo sve ženske pripadnice naroda Sikh-a koriste riječ "Kaur" kao srednje ime ali , još jednom, to nije tema ovog foruma.

Ris
16.05.2007., 20:31
A koja od tih prezimena STVARNO jesu turska??
Evo, ja nikad nisam čuo niti za jednog Bošnjaka Čička, niti srbina Čička, samo za Hrvate.(a mislim da je prezime Čičak nastalo od prezimena čičković ;) )
Jesu li onda samo prezimena koja isključivo nose Muslimani turska :confused:

ja sam čuo za prezime čiča

Ris
16.05.2007., 20:35
Turske riječi su snažno uvučene u naš jezik npr. riječi Baš i Čak su isto tako turske... što se tiče izvornih turskih imena e ona već nisu muslimanska pa ih stoga i nema kod muslimana u bosni, evo nekih:

muška: Berk, Cenk, Duygu, Ergin, Kaya, Mulk, Okan, Tarkan, Tekin, Timur, Umut...

ženska: Arzu, Banu, Günay, Maral, Olcay, Piraye, Sevda, Sezen, Tülay, Tutku, Ümmühan, Yosun...

pozdrav

šta je sa imenima kao što mustafa, nijaz, sulejman, alija, ramiz, tarik....

njuškalo
16.05.2007., 20:43
šta je sa imenima kao što mustafa, nijaz, sulejman, alija, ramiz, tarik....

Nijaz je perzijskog porijekla, a ostala su arapska tj. muslimanska stoga su i prisutna kod muslimana u Bosni...

Ja sam govorio o turskim imenima izvedenim iz turskog jezika koji nemaju veze s islamom... koja su postojala i prije islama...npr. ime Tarkan nije od arapskog Tarik, već je to ime/riječ označavalo vladara u staroturkijskih plemena (Hazari, Volga Bulgari)

Ris
17.05.2007., 08:34
pa dobro, kad danas kažeš "tursko", bitno je da je tursko danas, bez obzira jel došlo u tursku preko arapskog utjecaja, ili je bilo i ranije.....

Kasipus
17.05.2007., 08:43
ak neko zna...
jel moguće da su neka prezimena dobivala prefix mus ? ak se zna unazad stoljećima da su nosioci tog prezimena bili rimokatolici,a imali takvo,je li,tursko ilitiga muslimansko prezime (barem tak zvuči),je li moguće da su se "poturčili" kaj se tiče prezimena ? inače su tamo smješteni u zaleđu makarske,imotski,lovreč,cista provo...

Ulderiko
17.05.2007., 17:44
a jel prezime-Mišur-turskog porijekla?

alem
18.05.2007., 10:37
pa dobro, kad danas kažeš "tursko", bitno je da je tursko danas, bez obzira jel došlo u tursku preko arapskog utjecaja, ili je bilo i ranije.....

pozz. svima što se tiće turskih ili arapskih imena, nije velika razlika, ja se prezivam mudželet ( tur. knjigovezac ), u sarajevu imaju ulice na baščaršiji kod gazi husrev - begove džamije mali i veliki mudželeti. musliman sam ali se osjećam bošnjakom iako sam turskog porijekla iz izmira su mi korijeni, morate znati da su jedino u bosni , srbiji i dijelu hrvatske u lici i krajini slavenizirani, svugdje drugo su turci nametnuli jezik i običaje, u bosni su se i dan danas zadržali isključivo slavenski običaji, a ne neki vehabijski iz pustinje. turci su se naselili i izmješali sa tadašnjim slavenima koji su primili islam većinom bogumili tzv. dobri bošnjani otud i naziv bošnjaci, stoga nije ni čudo da veliki broj hrvata, bošnjaka i pravoslavnih ima turska prezimena, većinom turska prezimena imaju pokršteni muslimani u hrvatskoj i srbiji, a srpska i hrvatska pomuslimanjeni hrvati i srbi u bosni, to čete naći na svim prostorima tako da imate mjesta u hrvatskoj kao islam grčki ili islam hrvatski, prezime hrvat kod bošnjaka ili bošnjak kod srba i hrvata, a zašto zato što mi htjeli ili ne imamo slavenske korijene pa čak i ja iako su mi preci s očeve strane došli iz turske u bosnu.

rogonos
18.05.2007., 14:13
musliman sam ali se osjećam bošnjakom iako sam turskog porijekla iz izmira su mi korijeni,
Ako si turskog porijekla korijeni ti ne mogu biti iz Smirne, nego iz turanske stepe...

njuškalo
18.05.2007., 17:32
Ako si turskog porijekla korijeni ti ne mogu biti iz Smirne, nego iz turanske stepe...

O kako netočno !

Današnji maloazijski Turci (Türk) su Armenidi koji su naseljavali današnji Kurdistan, zapadni Iran, Gruziju, Armeniju, Azerbajdžan i naravno malu Aziju kao i Grčku... i oni su primili Islam... smjestili se na područje današnje Turske Pravi Turkijci porijeklom (od Uyğura do Türkmena) su Turanidni (dakle mješanci žute i bjele rase) ili su žute rase...

ali imam osjećaj da malko podjebavaš :o

tince
18.05.2007., 22:21
pozz. svima što se tiće turskih ili arapskih imena, nije velika razlika, ja se prezivam mudželet ( tur. knjigovezac ), u sarajevu imaju ulice na baščaršiji kod gazi husrev - begove džamije mali i veliki mudželeti. musliman sam ali se osjećam bošnjakom iako sam turskog porijekla iz izmira su mi korijeni, morate znati da su jedino u bosni , srbiji i dijelu hrvatske u lici i krajini slavenizirani, svugdje drugo su turci nametnuli jezik i običaje, u bosni su se i dan danas zadržali isključivo slavenski običaji, a ne neki vehabijski iz pustinje. turci su se naselili i izmješali sa tadašnjim slavenima koji su primili islam većinom bogumili tzv. dobri bošnjani otud i naziv bošnjaci, stoga nije ni čudo da veliki broj hrvata, bošnjaka i pravoslavnih ima turska prezimena, većinom turska prezimena imaju pokršteni muslimani u hrvatskoj i srbiji, a srpska i hrvatska pomuslimanjeni hrvati i srbi u bosni, to čete naći na svim prostorima tako da imate mjesta u hrvatskoj kao islam grčki ili islam hrvatski, prezime hrvat kod bošnjaka ili bošnjak kod srba i hrvata, a zašto zato što mi htjeli ili ne imamo slavenske korijene pa čak i ja iako su mi preci s očeve strane došli iz turske u bosnu.

Jel imas negdje podatak o ljudima koji kao ti vode jednim dijelom porjeklo iz Turske? Bilo u Bosni ili Srbiji ili Hrvatskoj.
I zanima me jos nesto: zasto je islam tako pustio korijenje u Bosni, a nije recimo drugdje u Makedoniji i okupiranim dijelovima od Turaka Srbije, Hrvatske, Bugarske, Madjarske ,Grcke, Rumunjske?

Demonel
29.05.2007., 23:42
Pozdrav svima.

Calapi nije sigurno turskog porijekla. Da je Calabi onda bi moglo biti, jer u Turskom jeziku postoji pravilo da se uz samoglasnike “p” pretvara u “b”
Rijec kaur je perzijskog porijekla. A Turci su je preuzeli kao izraz za Zoroastrijce. U Bosni je koristen od strane Turaka, ali ne uvijek, tako da se predpostavlja da su ga koristili kako bi oznacili bosanske krstjane.
U Bosni postoji zensko ime Sevda.
Prezime Cicak nemoze nastati od prezimena Cickovic, jedino moze biti obrnuto.
Đuzel znaci lijep na Turskom.
Sto se tice samih prezimena i Turaka, Turci su tek mnogo kasnije poceli da daju prezimena. Malo je neozbiljno govoriti da su Turci davali prezimena kad ih ni sami nisu imali. Oni su mogli jedino davati nadimke. Pogledajte samo liste velikih vezira. Samo oni porijeklom s nasih prostora imaju nesto slicno prezimenima. Tako imamo: Sokolu, Bosnevi, itd. Naravno nebrojeci one dodatne titule tipa ucitelj sultanove djece, sultanov zet isl.
Kolko ja znam soko nije Turska rijec.
Sto se tice prezimena Jarak, znam sta znaci na Turskom, a sta na Bosanskom. Ako neki jezici imaju istu rijec nemora znaciti da je dosla iz jednog u drugi. Tako u Turskom imas rijec «bok» sto znaci balega, a siguran sam da se Hrvati ne pozdravljaju sa rjecju balega.

strasnomlat
27.06.2007., 10:01
[QUOTE=njuškalo;8355600]
onda prezime Dogan turski znači sokol...QUOTE]

Ne znam baš...to mogu biti i ljudi talijanskog porijekla, jer je recimo na talijanskom DOGANA granica (Dogani kao graničari, ljudi s granice). A znamo da u Dalmaciji i dalmatinskoj zagori ima puno Hrvata bar dijelom talijanskih korijena.

Kloki
27.06.2007., 15:52
[QUOTE=njuškalo;8355600]
onda prezime Dogan turski znači sokol...QUOTE]

Ne znam baš...to mogu biti i ljudi talijanskog porijekla, jer je recimo na talijanskom DOGANA granica (Dogani kao graničari, ljudi s granice). A znamo da u Dalmaciji i dalmatinskoj zagori ima puno Hrvata bar dijelom talijanskih korijena.

Nisi u pravu. U primorskim gradovima je moguće ali u zaleđu nikako.

Dux_Croatorum
27.06.2007., 17:38
[QUOTE=strasnomlat;9081808]

Nisi u pravu. U primorskim gradovima je moguće ali u zaleđu nikako.

Tako je.
U zaleđu mrze Talijane.Ne znam zašto.A Talijani nikada nisu ni išli u zaleđe.Jesu se Mlečani koji put zaletavali tamo, ali su ih kršni momci izbacili :D

Kloki
27.06.2007., 17:59
[QUOTE=Kloki;9087808]

Tako je.
U zaleđu mrze Talijane.Ne znam zašto.A Talijani nikada nisu ni išli u zaleđe.Jesu se Mlečani koji put zaletavali tamo, ali su ih kršni momci izbacili :D

Mrze ih zato što su im svašta radili u WWII...barem se tako priča. :top:

dementiapraecox
27.06.2007., 18:07

Dizdar, Dodik, Budak, Hujdur, Karadža i Hajduk !!

jimmy jazz
28.06.2007., 11:39
Hajduk je vlashka rec! koja je s Vlasima doshla v Dalmaciju!
gledal sam dokumentarac o medzedima u Rumunjskoj, i kad tamo, covek zove svog pesa (nekof grdi meshanac) - Hajduk!

Kloki
28.06.2007., 11:57
Hajduk je vlashka rec! koja je s Vlasima doshla v Dalmaciju!
gledal sam dokumentarac o medzedima u Rumunjskoj, i kad tamo, covek zove svog pesa (nekof grdi meshanac) - Hajduk!

Otkad to?

jimmy jazz
28.06.2007., 12:35
odkad je doshla k nam a i odprije! Hajduk je izraz za odmetnika u Rumunjskoj/Bugarskoj/Juznoj Madjarskoj.

Kloki
29.06.2007., 12:20
odkad je doshla k nam a i odprije! Hajduk je izraz za odmetnika u Rumunjskoj/Bugarskoj/Juznoj Madjarskoj.

Ali sama riječ 'hajduk'? Zašto nebi mogla biti turska riječ? Razumjem da su sa vlasima u Dalmaciju 'došli' i hajduci ali da je hajduk izvorno vlaški izraz nevjerujem.

Magor
29.06.2007., 12:56
Da pitanje bude komplikovanije: :D
Hajduk je mađarska riječ (http://en.wikipedia.org/wiki/Hajduk_(soldiers))

Kloki
29.06.2007., 14:44
Da pitanje bude komplikovanije: :D
Hajduk je mađarska riječ (http://en.wikipedia.org/wiki/Hajduk_(soldiers))

Ja sam znao da nije vlaška..:D ..da li je stvarno turska ili mađarska stvarno neznam, niti znaju drugi..:D

though it is not clear whether the word travelled from Hungarian to Turkish or vice versa.

mahatma gandhi
29.06.2007., 14:49
Ja sam znao da nije vlaška..:D ..da li je stvarno turska ili mađarska stvarno neznam, niti znaju drugi..:D

U Aniću isto piše da je mađarskog porijekla.

Dux_Croatorum
29.06.2007., 16:46
Ma kakvog vlaškog podrijetla?
Sto posto nije, budući da su si Vlasi često bili dobri s Turcima...Nisu se imali zašto boriti protiv njih.

*edit*
Ovo mi je 888. post :)

Dux_Croatorum
29.06.2007., 16:47
Ima u onoj pjesmi "Dragostea din tei" riješ hajduk.
Ne znam čija je to pjesma.Brijem da je češka...

dilecto_filio
29.06.2007., 17:44
Ovo mi je 888. post :)

jel taj ponos ima veze sa mućem...

Dux_Croatorum
29.06.2007., 17:58
jel taj ponos ima veze sa mućem...

Vidi stvarno, tad je napisan Branimirov natpis :zubo:
Nisam uopće mislio na to...Nego tri ista broja zaredom...Fora :D

turbododo
29.06.2007., 18:50
Ima u onoj pjesmi "Dragostea din tei" riješ hajduk.
Ne znam čija je to pjesma.Brijem da je češka...

Nije češka, već vlaška tj. rumunjska

Dux_Croatorum
29.06.2007., 18:54
Nije češka, već vlaška tj. rumunjska

Lol, onda to ide u prilog vlaškom podrijetlu :eek:

*edit*
Spominje se i riječ "vojnik." :eek:

tibor_gudac
30.06.2007., 17:53
Zanima me prezime Ćališ, zanimljivo i čudno, barem meni, da li bi itko mogao rečžći nešto više o njemu...Ramsko prezime...pričah s jednim turkologom koji je na pamet tj. na prvu to povezivao sa ćato ili nešto slično, ja neznam pitam...?

Wetiko
03.07.2007., 00:57
Gospićani još i danas Perušićane zovu "Turci" i to ne bez razloga.

Potkraj turske vlasti, za vrijeme rata 1685. godine spaljeno je u Lici i Krbavi do 1000 kuća, ali i dvorovi aga i spahija. U čitavom je kraju ostalo 50 pustih gradova, i vrlo malo ljudi. Austrija se postarala da napuči opustošene predjele. Prije svega car Leopold je svojom odlukom od 30. ožujka 1690. godine muslimanima koji se pokrste ostavio posjed i kuću. Lički svećenik Marko Mesić je bio posebno uspješan u pokrštavanju Turaka. Pomagali su mu u tome i senjski kanonici Račić i Domazetović. Mesić je krstio 882 odrasla Turčina. Džamije u Perušiću, Budaku, Bilaju i Ribniku su pretvorene u kršćanske crkve. Samo je u Perušiću 1733. godine bilo čak 60 turskih kršćanskih kuća. Godine 1696. u Lici i Krbavi je bilo 1700 krštenih Turaka. Njihovi potomci i danas nose ondašnja turska prezimena: Jurišići, Milkovići, Asančaići, Hećimovići, Turići, Krekovići, Karići, Kasumovići, Uremovići, Kurkeševići, Aleškovići, Bašići, Imbrešići, Zulići, Kulaševići, Džotići itd.

Kloki
03.07.2007., 08:35

Potkraj turske vlasti, za vrijeme rata 1685. godine spaljeno je u Lici i Krbavi do 1000 kuća, ali i dvorovi aga i spahija. U čitavom je kraju ostalo 50 pustih gradova, i vrlo malo ljudi. Austrija se postarala da napuči opustošene predjele. Prije svega car Leopold je svojom odlukom od 30. ožujka 1690. godine muslimanima koji se pokrste ostavio posjed i kuću. Lički svećenik Marko Mesić je bio posebno uspješan u pokrštavanju Turaka. Pomagali su mu u tome i senjski kanonici Račić i Domazetović. Mesić je krstio 882 odrasla Turčina. Džamije u Perušiću, Budaku, Bilaju i Ribniku su pretvorene u kršćanske crkve. Samo je u Perušiću 1733. godine bilo čak 60 turskih kršćanskih kuća. Godine 1696. u Lici i Krbavi je bilo 1700 krštenih Turaka. Njihovi potomci i danas nose ondašnja turska prezimena: Jurišići, Milkovići, Asančaići, Hećimovići, Turići, Krekovići, Karići, Kasumovići, Uremovići, Kurkeševići, Aleškovići, Bašići, Imbrešići, Zulići, Kulaševići, Džotići itd.

Zar su i to turska prezimena?

Demonel
03.07.2007., 14:43
Ćališ bi moglo biti turskog porjekla. Na Turskom postoji glagol Ćališmak i znaci raditi, Ćališma bi bilo rad. Ćališ je zapovjedni nacin radi, osim toga znaci i udaranje, odnosno kucanje. S obzirom da su na nasim prostorima Turske rijeci mjenjale formu i znacenje to prezime vjerovatno znaci radnik ili radišan.

Ako je covjek musliman nemora znaciti da je Turcin. Ta predpostavka je uvredljiva. Mozda su ti muslimani bili Hrvati, Bosnjaci, Arapi, Perzijanci, Madari itd.

tince
03.07.2007., 14:47

Ovo je jedan vrlo zanimljiv podatak.....da li mozes navesti izvor?:top:

Wetiko
03.07.2007., 18:57
Prezimena Jurišić i Milković kao ona turskoga podrijetla naveli su Perušićani na svojoj stranici:
http://www.pp-grabovaca.hr/perusic-povijest.html

Više o ličkim prezimenima može se pročitati na forumu:
http://www.stajnica.com/forum/viewtopic.php?p=2017

Kao izvor navodi se A.Mohorovičić, M.Marković: Zbornik za narodni život i običaje, Knjiga 53, HAZU, Zagreb 1995. Podaci su preneseni iz izvještaja senjskog biskupa Martina Borkovića, pisanog godine 1710.

Tu se spominju Jurišići iz Bilaja kao pokatoličeni Turci i još neka prezimena Hrvata turskoga podrijetla: Čanić, Jengić, Šabić, Alić, Asančajić, Asić, Fajdić, Jamičić, Šerić.

Ova tema je jedna od omiljenih Velikosrbima, pa se na jednoj pročetničkoj stranici može pročitati o islamskim precima današnjih Hrvata na ćirilici, a među njima i o Milkovićima:
http://www.srpskidespot.org.yu/Tekstovi/IslamskiPreci.htm

Unatoč tome što je biskup Borković zabilježio Turke koji su prešli na pravoslavlje: Agić, Ivanišević, Hajdović, Jandrić, Klašnić, Mikić, Mirilović, Petričić.

max....
03.07.2007., 21:34
Ova tema je jedna od omiljenih Velikosrbima, pa se na jednoj pročetničkoj stranici može pročitati o islamskim precima današnjih Hrvata na ćirilici, a među njima i o Milkovićima:

http://www.srpskidespot.org.yu/Tekst...amskiPreci.htm

sa te stranice:
Трaдициja o муслимaнскoм пoрeклу je нaрoчитo живa кoд нeких римoкaтoличких рoдoвa Имoтскe Крajинe. Зa тaквo пoрeклo знajу, измeђу oстaлих и: Бaкoтe у Крстaтицaмa, Ћoсићи у Имoтскoм, Микулићи у Прoлoшцу, Билићи у Студeнцимa (пoтoмци Oсмaн-aгe Глeндићa, кojи сe дeлe нa читaв низ oгрaнaкa), Удoвичићи у Студeнцимa, Пирићи у

Prevod:
Tradicija o muslimanskom poreklu je narocito ziva kod nekih rimokatolickih rodova Imotske Krajine.Za takvo poreklo znaju,izmedju ostalih i : Bakote u Krstaticima,Cosici u Imotskom,Mikulici u Proloscu,Bilici u Studencima(potomci Osman-age Glendica,koji se dele na citav niz ogranaka),Udovcici y Studencima,Pirici u...

Cosici...jel to znaci da je Dobrica Cosic,Hrvat turskog podrijetla?:D

Udovcici ...jel to znaci,da je trener vaterpolske servske repke i momcadi vaterpolista,partizana,Dejan Udovcic..Hrvat Imotske Krajine,turskog podrijetla??:D

Molim da se jave jarani GoTo,Zivkovic,Henri,Osana i ostali svetosavci,da nam objasne ovaj gaf..

Demonel
03.07.2007., 23:15
Nije to nista cudno, na teritorijama odakle su se Osmanlije povukle masa ljudi je prelazila na krscanstvo. Kad je Austro-Ugarska okupirala BiH pokrstavanja je bilo toliko da su morali donjeti zakon kojim se to zabranjuje.

Wetiko
04.07.2007., 00:41
Tozovac je već u ludoj kući izvršio copy/paste kompletnog teksta, a zatim i prijevod na latinici. U jednom poglavlju svetosavac tvrdi da je austrijski princ Eugen Savojski godine 1697. iz Bosne odveo mnogo roblja i iselio u Slavoniju 40 000 Bosanaca, a većina su bili muslimani. Brojka je, naravno, tri puta uvećana, što nije nikakvo čudo za velikosrpske mitomane, ali potpuno je suludo da je Eugen gonio roblje u Slavoniju. Od 15 000 Bosanaca nijedan nije bio musliman. Bili su to bosanski katolici koji su se bojali turske osvete. Oni su zajedno s Eugenovom vojskom došli do Broda, odakle su se razišli po čitavoj središnjoj Slavoniji. Dakako, mnogo ih se stalno naselilo u Brodu i okolnim selima, kao što je zapisao Tadija Smičiklas u djelu "Dvijestogodišnjica oslobođenja Slavonije" iz 1891. Za obitelji, koje su se naselile po brodskim selima, znamo iz popisa Slavonije iz 1698. a obradio ga je, 1988. godine, Ive Mažuran u djelu "Popis naselja i stanovništva u Slavoniji 1698. godine". Spominju se tobožnje izjave "Mihajla Siba Kojfeldskog" o pokatoličenju "bezbroj" muslimana. Radi se o zapovjedniku Broda po imenu Mihovil Kyba de Kyenfeld i to nije mogao izjaviti, jer je Brod ostao posve pust, kada su ga Turci napustili.

Prema procjeni biskupa Šime Erdoedyja iz 1536. po okupaciji Slavonije samo za pola godine prihvatilo je muslimansku vjeru oko 40 000 kršćana. Putopisac Atanas Jurjević zatekao je u okupiranom Brodu oko 4 000 muslimana i oko 200 kršćana i to pravoslavnih Vlaha-martologa. Dio Vlaha živio je po selima s Hrvatima rimokatolicima i većina je po oslobođenju Slavonije pobjegla, bojeći se osvete Hrvata kojima su tijekom turske vladavine pričinjali mnogo zla i nepravdi. Manji dio je ostao i njihovi potomci žive ovdje i danas. Preživjeli su i zločinačku NDH, većina prekrštavanjem, a sada su srpska manjina u Hrvatskoj. Turci su po selima brodskoga kotara naseljavali i katoličke Vlahe iz zapadne Bosne, koji su pripadali etničkoj grupi Šokaca. Oni su se kao rimokatolici do kraja srednjega vijeka potpuno pohrvatili. Sve se to može pročitati u zanimljivoj monografiji "Brod" Mirka Markovića, koji je detaljno istražio kulturno-povijesni, topografski i demografski razvoj Slavonskog Broda i sela brodske okolice.

tibor_gudac
04.07.2007., 22:28
Ćališ bi moglo biti turskog porjekla. Na Turskom postoji glagol Ćališmak i znaci raditi, Ćališma bi bilo rad. Ćališ je zapovjedni nacin radi, osim toga znaci i udaranje, odnosno kucanje. S obzirom da su na nasim prostorima Turske rijeci mjenjale formu i znacenje to prezime vjerovatno znaci radnik ili radišan.

Ako je covjek musliman nemora znaciti da je Turcin. Ta predpostavka je uvredljiva. Mozda su ti muslimani bili Hrvati, Bosnjaci, Arapi, Perzijanci, Madari itd.
Hvala na analizi, koliko ja znam, ovo prezime barem na prostoru Rame je hrvatsko prezime..tj. nose ga Hrvati, zajeb je za proučavanje bilo kojeg stabla dole jer su im izgorjele crkvene knjige ako se ne varam (nisam provjerio podatak) u 18 st, za točan podatak Rama kroz stoljeće...slučajno mi došla u ruke...i nije loša...ak niš barem sve na jednom mjestu...

jagor
18.07.2007., 14:24
Malkoč,Malbaša.

Demonel
18.07.2007., 16:34
Malkoc = (Turski) komadant akindzija (Akindzija = pripadnik jurisne konjice koja je upadala u neprijateljske zemlje)
Malbasa = Mal znaci imetak na Turskom. Malbasa bi bio neka vrsta upravnika, neko ko upravlja imetkom. Prepostavljam da je to neko zanimanje, covjek koji je za bogatune upravljao njihovom imovinom, nesto slicno kao opunomocenik.

Ridick
19.07.2007., 17:46
Moguće da sam propustio, kako do svih tih podataka o prezimenima? Ima puno toga što me zanima, a htio bih da to sam prostudiram. Postoji knjiga ili web stranica?

Kloki
20.09.2007., 14:39
:) E , evo mene nakon malo duze pauze.Znam dosta prezimena, neka ne znam

Trudit cu se da odgovorim

Zanima me porijeklo prezimena Odobašić. Znam što znači -bašić, ali ovo drugo?

visa_sila
20.09.2007., 18:52
Odabasici ili nepravilno bosanski iskvarena rijec Oda Odobasici su nastali od jedne turske funkicije na dvoru,ili vezirovom hanu
Oda basa-
Oda-soba
basa-glavni
nesto kao glavni batler ili major domus na zapadu po dvorovima,covjek koji se starao da zivot na dvoru sultanovom,ili konkretno u bosanskom slucaju kod vezira u travniku,protece normalno i uobicajeno...sto ce se kuhati,sto ce ko raditi,kad ce se platit struja i voda td itd :):):)

btw vrlo ozbiljna funkcija

visa_sila
20.09.2007., 18:54
Obradovica ima kod srba...i to bas u bosni
general Obradovic,eto jedne poznate licnosti....bio je komandant srpskih formacija u istocnoj bosni u zadnjemu ratu

Delici-staro bosansko prezime...ima ih u sva tri izdanja
Filipovici-takodje ih ima u sva tri izdanja

Kontraktnik
20.09.2007., 19:10
Jel zna neko o prezimenu "Andan" u Bosni ?

i o muslimanskom prezimenu "Škobalj" iz Hercegovine

Delici-staro bosansko prezime...ima ih u sva tri izdanja
Filipovici-takodje ih ima u sva tri izdanja

Ima muslimana koji se prezivaju "Topalović"

visa_sila
20.09.2007., 20:32
naravno.....zapravo TOPAL i jeste u korenu turska rijec,ali neznam sto tocno znaci,mada ima i puno srba sa tim prezimenom,ja se sjecam nekog pjevaca,nesjecam se imena.....ali topalovica naravno ima isto mjesano

u crnoj gori,muslimani recimo nisu ni mjenjali prezimena,tak da su ostali primjerice
ferid djukic i tak neakva prezimena sa muslimanskim imenima

Tahvil-pasa
20.09.2007., 20:43
Odabasici ili nepravilno bosanski iskvarena rijec Oda Odobasici su nastali od jedne turske funkicije na dvoru,ili vezirovom hanu
Oda basa-
Oda-soba
basa-glavni
nesto kao glavni batler ili major domus na zapadu po dvorovima,covjek koji se starao da zivot na dvoru sultanovom,ili konkretno u bosanskom slucaju kod vezira u travniku,protece normalno i uobicajeno...sto ce se kuhati,sto ce ko raditi,kad ce se platit struja i voda td itd

Oda je takdje oznacavala i najmanju vojnu jedinicu u Osmanskom vojnom sistemu...tadasnja oda-danasnja desetina ili odjeljenje.
Oda-basa bi izmjedu ostalaog znacilo i desetar.
U janicarskom korpusu u kasarnama jedna desetina bi bila smjetena u jednu sobu-odu.Odatle valjda i vojni termin.

visa_sila
20.09.2007., 22:08
zar nije subasa desetar??
koliko ja znam
subasa od su-10 vodja desetine desetar
cavusbasa -vodnik
juzbasa-porucnik
buljukbasa=kapetan
alajbeg-barjaktar-komandant barjaka sto bi se reklo.....ajd da ga velimo kap.1.kl:)
bimbasa-major
miralaj-pukovnik
pasa-general

to je sto ja znam....jest moguce da su janjicari imali drugu vrstu cinova..tj imena za iste..i mislim pasho da si u pravu
ako grijesim oko cinova,ovdje navedenih,molim ispravite me,jer me zanima,i zeljela bih znat tocnije kakav je redoslijed i koji su cinovi uistinu bili..

Tahvil-pasa
21.09.2007., 00:29
To je jedno od vjerovatno najzamrsenijih pitanja sto se tice Osmasnkog vojnog sistema.Kada se uzme u obzir koliko je razlicitih rodova vojske postojalo, to da su cesto bili isprepleteni sa narodnim nazivima ili proizvoljnim historijskim nazivanjem i da su nazivi razlicitih cinova u isto vrijeme mogli oznacavati i drustveni, socijalni ekonomski ili teritorijalno-administrativni polozaj dodje se do jedne posvamasnje zbrke.Barem sto se tice danasnjih shvatanja.Takodje je bio i veoma razlicit vojni ustroj i nazivanje Carskih snaga i lokalnih snaga.U usutini imamo tri podjele.Kapi-kule (glavne stajace snage), jerli-kule(lokalne snage) i serhat-kule (granicne snage).U svakom od ovih uslovno receno rodova pojedni cinovi su mogli oznacavati komadante jedinica razlicitih velicina.Takodje je razlicito imenovanje stare Osmanske vojske i one novije nizamske.
Tesko je uklopiti Osmaski vojni poredak u danasju postojecu i lako razumljivu hijerarhiju.

Naziv susbasa je mogao oznacavati upravnika ili nadzornika hassa tj. odredjenog komada zemlje u vlasnistvu mnogobrojne porodice Sultana u okviru jednog sandzaka.Subasa se cesto mogao naci na dvoru sandzakbega gdje je skoro uvijek pripadao njegovoj pratnji.
Vjerovatno je oznacavao i neki cin u vojsci.

Alajbeg ili nekad nazivan Miralaj je oznacavao komadanta timarske konjice u jednom sandzaku.On je bio duzan na naredbu miri-live ili sandzakbega sakupiti i okupiti sve timarlije (spahije) i njihove dzebedzije na jednom mjestu i pod jedan barjak.Sto se tice samog barjaka mislim da je postojala osoba zaduzena posebno za to-bajraktar.Alaj se moze prevesti kao pukovnija.

Juzbasa bi bio najnizi cin kod spahija a oznacavao bi komadanta jedinice od 100 kojnanika.Takodje je kod Akindzija bio komdant odreda od 100 ljudi.

Alaj-caus je bio covjek (obicno veoma grlat) koji bi prenosio naredjenja od strane komadanata nizim vojnim sastavima.

Pasa je bio veoma sirok pojam i cesto je upotrebljavan za osobe koje su obnasale funkciju beglerbega (upravnika elajeta) mada je bilo pasa i koji su bili sandzakbegovi kao i onih koji nisu imali neku administrativnu funkciju nego im je titula dodjeljena radi vojnih ili nekih drugih zasluga.Kao generalski cin ja mislim da titula pasa ne igra neku ulogu nego da je vise oznaka polozaja.Polozaj i titulu pase je mogao imati i glavnokomandujuci svih snaga na jednom bojistu (serdar) kao i neki predvodik majeg kontigenta spahija.

Sto se tice naizva bimbasa znam da je on u nizamskoj vosjci oznacavao polozaj majora koji je upravljao bataljonom.Takodje je kod Janjicara koliko znam bio oznaka za komadanta orte (400 vojnika) a kod akindzija je predvodio jedinicu od 1000 konjanika.

Buljukbasa bi zapovijedao buljukom vojske koji je kod Janjicara imao 100 vojnika i buljukbasin sluzbeni naziv bi bio jajabasa a pomocnik bi nosio naziv corbadzija.
Kod dvorskih spahija bi buljuk sadrzao 40 konjanika i oni su imali 6 bujuka po 30 ljudi.Kod gradskih posada (mustafiza) buljuk bi nekada imao samo 10 ljudi.
Kod sejmena bujuk bi imao 200 ljudi.

Aga je cesto u Bosni bio pored ustaljenog naziva za obicne spahije koje su posjedovali timar (za raliku od begova koji su posjedovali zeamet) i naziv za komadanta dzemata sto je bila najvisa samostalna upravna vojna jedinica u jednoj tvrdjavi ili kapetaniji.

Besliaga je bio zapovjedink jednog dzemata beslija (lake placene konjice)

Dizdar je bio naziv za komadanta jedne tvrdjave u kojoj je moglo postojati vise rodova vojske (musthafizi, farisi, azapi, akindzije) od kojih bi svaki ovaj rod imao svoga agu i nize oficire sa odgovarajucim nazivima.

Ceribasa je bio cin u spahisjkoj kojnici i bio je iznad cina juzbase.

Sto se tice Janicara koliko ja znam oni su u teoriji sacinjavali poseban korpus koji je na vrhu imao svoga agu-serdaragu (najvazniji polozaj u Carstvu poslije velikog-vezira) i stab a korpus se dijelio se djelio na tri krila, kola ili ti divizije od kojih je svaka imala 33 orte po 400 ljudi (binbasa) osim 3 divizije koja je imala 34 orte, a svaka orta je bila podjeljena na jedinice od 100 vojnika (jajabasa i corbadzija)koji su se opet djelili na odjeljenja po 10 (odabasa).Takodje su postojali i veoma bitni cinovi kao ascibasa (upravnik kuhinje) i sakabasa (zaduzen za opskrbu vode).Inace janjicari su obicno bili u okviru buljuka organizovani i okupljani oko jednog kotla za ishranu kojeg su nosili sa sobom u pohode i najveca sramota je bila izgubiti ovaj kotao.Znak za pobunu bi bio prevrtanje kotla.Taokdje je svaki janjicar za culahom nosio drvenu kasiku sto pokazuje da su logistiku shvatali sasvim ozbiljno i da je polozaj ascibase i sakabase bila veoma odgovorna funkcija.

Hladna
21.09.2007., 20:27
To je jedno od vjerovatno najzamrsenijih pitanja sto se tice Osmasnkog vojnog sistema.Kada se uzme u obzir koliko je razlicitih rodova vojske postojalo, to da su cesto bili isprepleteni sa narodnim nazivima ili proizvoljnim historijskim nazivanjem i da su nazivi razlicitih cinova u isto vrijeme mogli oznacavati i drustveni, socijalni ekonomski ili teritorijalno-administrativni polozaj dodje se do jedne posvamasnje zbrke.Barem sto se tice danasnjih shvatanja.Takodje je bio i veoma razlicit vojni ustroj i nazivanje Carskih snaga i lokalnih snaga.U usutini imamo tri podjele.Kapi-kule (glavne stajace snage), jerli-kule(lokalne snage) i serhat-kule (granicne snage).U svakom od ovih uslovno receno rodova pojedni cinovi su mogli oznacavati komadante jedinica razlicitih velicina.Takodje je razlicito imenovanje stare Osmanske vojske i one novije nizamske.
Tesko je uklopiti Osmaski vojni poredak u danasju postojecu i lako razumljivu hijerarhiju.

Naziv susbasa je mogao oznacavati upravnika ili nadzornika hassa tj. odredjenog komada zemlje u vlasnistvu mnogobrojne porodice Sultana u okviru jednog sandzaka.Subasa se cesto mogao naci na dvoru sandzakbega gdje je skoro uvijek pripadao njegovoj pratnji.
Vjerovatno je oznacavao i neki cin u vojsci.

Alajbeg ili nekad nazivan Miralaj je oznacavao komadanta timarske konjice u jednom sandzaku.On je bio duzan na naredbu miri-live ili sandzakbega sakupiti i okupiti sve timarlije (spahije) i njihove dzebedzije na jednom mjestu i pod jedan barjak.Sto se tice samog barjaka mislim da je postojala osoba zaduzena posebno za to-bajraktar.Alaj se moze prevesti kao pukovnija.

Juzbasa bi bio najnizi cin kod spahija a oznacavao bi komadanta jedinice od 100 kojnanika.Takodje je kod Akindzija bio komdant odreda od 100 ljudi.

Alaj-caus je bio covjek (obicno veoma grlat) koji bi prenosio naredjenja od strane komadanata nizim vojnim sastavima.

Pasa je bio veoma sirok pojam i cesto je upotrebljavan za osobe koje su obnasale funkciju beglerbega (upravnika elajeta) mada je bilo pasa i koji su bili sandzakbegovi kao i onih koji nisu imali neku administrativnu funkciju nego im je titula dodjeljena radi vojnih ili nekih drugih zasluga.Kao generalski cin ja mislim da titula pasa ne igra neku ulogu nego da je vise oznaka polozaja.Polozaj i titulu pase je mogao imati i glavnokomandujuci svih snaga na jednom bojistu (serdar) kao i neki predvodik majeg kontigenta spahija.

Sto se tice naizva bimbasa znam da je on u nizamskoj vosjci oznacavao polozaj majora koji je upravljao bataljonom.Takodje je kod Janjicara koliko znam bio oznaka za komadanta orte (400 vojnika) a kod akindzija je predvodio jedinicu od 1000 konjanika.

Buljukbasa bi zapovijedao buljukom vojske koji je kod Janjicara imao 100 vojnika i buljukbasin sluzbeni naziv bi bio jajabasa a pomocnik bi nosio naziv corbadzija.
Kod dvorskih spahija bi buljuk sadrzao 40 konjanika i oni su imali 6 bujuka po 30 ljudi.Kod gradskih posada (mustafiza) buljuk bi nekada imao samo 10 ljudi.
Kod sejmena bujuk bi imao 200 ljudi.

Aga je cesto u Bosni bio pored ustaljenog naziva za obicne spahije koje su posjedovali timar (za raliku od begova koji su posjedovali zeamet) i naziv za komadanta dzemata sto je bila najvisa samostalna upravna vojna jedinica u jednoj tvrdjavi ili kapetaniji.

Besliaga je bio zapovjedink jednog dzemata beslija (lake placene konjice)

Dizdar je bio naziv za komadanta jedne tvrdjave u kojoj je moglo postojati vise rodova vojske (musthafizi, farisi, azapi, akindzije) od kojih bi svaki ovaj rod imao svoga agu i nize oficire sa odgovarajucim nazivima.

Ceribasa je bio cin u spahisjkoj kojnici i bio je iznad cina juzbase.

Sto se tice Janicara koliko ja znam oni su u teoriji sacinjavali poseban korpus koji je na vrhu imao svoga agu-serdaragu (najvazniji polozaj u Carstvu poslije velikog-vezira) i stab a korpus se dijelio se djelio na tri krila, kola ili ti divizije od kojih je svaka imala 33 orte po 400 ljudi (binbasa) osim 3 divizije koja je imala 34 orte, a svaka orta je bila podjeljena na jedinice od 100 vojnika (jajabasa i corbadzija)koji su se opet djelili na odjeljenja po 10 (odabasa).Takodje su postojali i veoma bitni cinovi kao ascibasa (upravnik kuhinje) i sakabasa (zaduzen za opskrbu vode).Inace janjicari su obicno bili u okviru buljuka organizovani i okupljani oko jednog kotla za ishranu kojeg su nosili sa sobom u pohode i najveca sramota je bila izgubiti ovaj kotao.Znak za pobunu bi bio prevrtanje kotla.Taokdje je svaki janjicar za culahom nosio drvenu kasiku sto pokazuje da su logistiku shvatali sasvim ozbiljno i da je polozaj ascibase i sakabase bila veoma odgovorna funkcija.

pasha moj, da bi te svijet razumio, trebas poci od pretpostavke da vecina ovdje ne zna sta je sandzak, sta je timar, sta je spahiluk itd....dakle...trebao si prvo krenuti sa objasnjenjem pojmova :))
pozdrav od aginice;)

Demonel
22.09.2007., 00:25
Deli (tur.) - 1. Lud, umobolan, poremecen, 2. fig. nastran, ekscentrican, cudnovat, 3. luckast, budalast
Topal (tur.) - Hrom, sepav
Škobalj je vrsta ribe, i definitivno nije rijec Turskog porjekla.
Vecina cinova u osmanskim jedinicama ima u osnovi rijec bas sto znaci glava.
Tako imamo onbasi (i bez tacke), yuzbasi(meko u, i bez tacke), binbasi (zadnje i bez tacke), odnosno na nasem onbasa (desetar), juzbasa (kapetan), bimbasa (major), gdje su on, yuz i bin ustvari brojevi 10, 100 i 1000.
Subasa takode znaci i gradski nadzornik. Sama rijec su na turskom znaci voda, ali nisam siguran koja je veza izmedu rijeci su i subasi.

Kloki
22.09.2007., 07:44
Oda je takdje oznacavala i najmanju vojnu jedinicu u Osmanskom vojnom sistemu...tadasnja oda-danasnja desetina ili odjeljenje.
Oda-basa bi izmjedu ostalaog znacilo i desetar.
U janicarskom korpusu u kasarnama jedna desetina bi bila smjetena u jednu sobu-odu.Odatle valjda i vojni termin.

Odakle katolici s tim prezimenom (Odobašić)? Ima ih (mislim bilo ih je) u bosanskoj Posavini, neznam jel bilo muslimana sa istim prezimenom na tom prostoru?

Koje su godine prešli na katoličku vjeru (ako već jesu, možda su uvijek bili katolici?) ?

Hvala svima. :top:

Kontraktnik
22.09.2007., 13:56
Škobalj je vrsta ribe, i definitivno nije rijec Turskog porjekla.

Hvala, pretpostavio sam da nije turska, šta su oni bili dok nisu postali muslimani ?

Sajuuk
22.09.2007., 14:25
Balaban je čisto tursko prezime, mislim da znači vrag ili nešto slično.

Hladna
22.09.2007., 19:36
Odakle katolici s tim prezimenom (Odobašić)? Ima ih (mislim bilo ih je) u bosanskoj Posavini, neznam jel bilo muslimana sa istim prezimenom na tom prostoru?

Koje su godine prešli na katoličku vjeru (ako već jesu, možda su uvijek bili katolici?) ?

Hvala svima. :top:

ima muslimana s tim prezimenom. znam da ih ima na sjeveru bosne, dakle blizu posavine.

Demonel
22.09.2007., 19:42
Balaban (tur.) - 1. ogroman, krupan, golem (u smislu tjelesne grade), 2. dresirani medvjed, 3. veliki bubanj (muzicki instrument), 4. jastreb kokosar

Kloki
23.09.2007., 09:28
ima muslimana s tim prezimenom. znam da ih ima na sjeveru bosne, dakle blizu posavine.

Znam da ih ima u drugim djelovima Bosne, ali nisam bio siguran za Posavinu.

XPBOE
16.10.2007., 09:36
ima prezimena:KARTAL(orao),DOGAN(sokol)+sufiksi eventualno:AY- ; KARA- ....
npr.SUBSIC_neki oficir-SUBASA(komadant za vodu;SU=VODA;BASH=GLAVA)

simple
16.10.2007., 10:19
Buljubašići iz Imotske krajine, katolici... Zna li tko nešto o tome? Turcizam svakako jest (buljukbasa), a pitanje je radi li se o turskom podrijetlu pa pokatoličavanju ili "nametnutom" prezimenu. Čuo sam da slično prezime postoji i u Gruziji!?
A prezime Muselin (zaleđe Trogira)? U istom okruženju postoji i Alajbeg.

Demonel
16.10.2007., 11:06
Buljukbasa tesko da je nametnuto prezime s obzirom da se radi o tituli (neznam da bi i jedno prezime moglo biti nametnuto, ako ti neko da ruzan nadimak neces ga valjda u prezime pretvoriti), odnosno o vodi buljuka (zaboravio sam sta buljuk znaci).

musellem (tur.) - (originalno arapska ili perzijska rjec) neosporan, neporeciv, nepobitan (mislim da je to i neka islamska vjerska titula, ali nisam siguran)

Alay(tur.) - 1. mnostvo ludi, svjetina, rulja, jato, 2. povorka, svita, 3. (voj.) puk, 4. ruganje, podsmjeh

simple
16.10.2007., 11:56
Buljukbasa tesko da je nametnuto prezime s obzirom da se radi o tituli (neznam da bi i jedno prezime moglo biti nametnuto, ako ti neko da ruzan nadimak neces ga valjda u prezime pretvoriti), odnosno o vodi buljuka (zaboravio sam sta buljuk znaci).

musellem (tur.) - (originalno arapska ili perzijska rjec) neosporan, neporeciv, nepobitan (mislim da je to i neka islamska vjerska titula, ali nisam siguran)

Alay(tur.) - 1. mnostvo ludi, svjetina, rulja, jato, 2. povorka, svita, 3. (voj.) puk, 4. ruganje, podsmjeh

Hvala na pojašnjenju. Usput, "nametnuto" sam i stavio u navodnike jer nisam mislio u doslovnom smislu; svejedno, slažem se da sam se nespretno izrazio. U pitanju je samo bila dvojba radi li se o Turcima koji su prešli na kršćanstvo, ili možda o domicilnom, kršćanskom stanovništvu koje je iz ovog ili onog razloga dobilo tursko prezime.

Demonel
16.10.2007., 14:48
Hvala na pojašnjenju. Usput, "nametnuto" sam i stavio u navodnike jer nisam mislio u doslovnom smislu; svejedno, slažem se da sam se nespretno izrazio. U pitanju je samo bila dvojba radi li se o Turcima koji su prešli na kršćanstvo, ili možda o domicilnom, kršćanskom stanovništvu koje je iz ovog ili onog razloga dobilo tursko prezime.
Veoma mali broj katolika je bio u Osmanskoj vojsci i svi oni su u brzo prelazili na Islam. Osmanski vojnici su bili muslimani (tako je bilo po njihovom zakonu) dok su krscani (gotovo svi su bili pravoslavci) bili placenici. Medutim placenici su imali svoje cinove i nazive i nisu imali buljukbase. Vrlo je vjerovatno da su preci Buljubasica bili muslimani. Pitanje je samo da li su prije toga bili Krscani ili su rodeni u muslimanskoj porodici.

XPBOE
16.10.2007., 15:09
buljuk(tur.buyuk=mnogo) ; kučuk(tur.kucuk=malo)
npr. subasa, buyukbasa, yuzbasa(tur.yuz=100), a i druga prezimena a la besic(tur.bes=pet) te varijante od guel(tur.guel=djula, ruza...)djulabic, djulic...

XPBOE
16.10.2007., 15:11
takodjer, oda,ode znaci SOBA!
osmanlijski cinovi se ne mogu prevoditi na evropsku vojnu nomenklaturu!

revolution
16.10.2007., 15:12
hašim kučuk hoki:D

e sad mi još padaju na pamet prezimena iz svakodnevnog života:

Đela(j)lija, Džela(j)lija, Kojundžić, Kojunđić, Kujundžić, Kujunđić, Kolundžić, Kolundžija..sve neki stari zanati ha? :confused:

XPBOE
16.10.2007., 15:27
"Kojundžić, Kojunđić, Kujundžić, Kujunđić, Kolundžić, Kolundžija"+varijacije=KOVAČ!

u MO ulica KUJUNDZILUK!

tince
16.10.2007., 15:28
Jedno pitanje za ovdasnje eksperte?
Da li prezimena kao Djulabic, Djelalija, Kojundjic itd... znaci da su njihovi nosioci porijeklom Turci,ili poturceni (islamizirani ) krscani ili nesto trece?

Imam kolegicu koja se djevojacki prezivala Djulabic , iz Tuzle inace ali tvrdi da je Hrvatica - katolkinja, medjutim ima prilicno egzotican (istocnjacki ) izgled...
Isto znam da se drniski gradonacelnik preziva Djelalija - navodno Hrvat.....pa me zanima tko su zapravo porijeklom ti ljudi, jer prezimena im nemaju hrvatski tj. slavenski nego turski (perzijski, arapski) korijen....

revolution
16.10.2007., 15:36
"Kojundžić, Kojunđić, Kujundžić, Kujunđić, Kolundžić, Kolundžija"+varijacije=KOVAČ!

u MO ulica KUJUNDZILUK!

ja sam navela ta prezimena ljudi iz SZ Hrvatske i oni su Hrvati, osim Kolundžije koji je -mislim - Srbin iz Kostajnice, e sad s koje strane Une nemam pojma:D , uglavnom isto skroz blizu...i jasan mi je taj zajednički korijen nastanka prezimena

ali me fascinira kako je na manje od 100 km prezime variralo ..j ili l, đ ili dž, i po svoj prilici oni i jesu došli s područja Hercegovine

ili primjer, Akmadžić - muslimani, Akmačić - Hrvati

XPBOE
16.10.2007., 15:38
"Hrvatica - katolkinja, medjutim ima prilicno egzotican (istocnjacki ) izgled..."
ne znam , ali konstrukcija "hrvatica-katolkinja"= nis ne znaci....
evo par primjera, iz danka u krvi(slavenska djeca):MEHMED-PASA SOKOLOVIC(tur.dogan-pasa) , HASAN-PASA PREDOJEVIC(predoje-musko ime u vokativu znacajno za JI slavene), ili pak OMER-PASA LATAS(buduci da nije latvijac?!, onda je vlah)
tak da mi se cini da ak su ovi visoki funkcionari ocuvali svoja izvorna imena, sumnjam da to ne bi bilo moguce za obicnu raju!!!!

XPBOE
16.10.2007., 15:41
ja sam navela ta prezimena ljudi iz SZ Hrvatske i oni su Hrvati, osim Kolundžije koji je -mislim - Srbin iz Kostajnice, e sad s koje strane Une nemam pojma:D , uglavnom isto skroz blizu...i jasan mi je taj zajednički korijen nastanka prezimena

ali me fascinira kako je na manje od 100 km prezime variralo ..j ili l, đ ili dž, i po svoj prilici oni i jesu došli s područja Hercegovine

ili primjer, Akmadžić - muslimani, Akmačić - Hrvati

ma to je refleks č/dž , u TURSKOJ TRANSKRIPCIJI : č=c sa crticom dole ; dž=c
a la karadzic/karacic....tur.KARA=CRNO!
tur.AK/AY=bjelo

Demonel
16.10.2007., 15:58
te varijante od guel(tur.guel=djula, ruza...)
Pise se gul (sa meko u).

Đela(j)lija, Džela(j)lija
Celal(tur.) - 1. moc, velicina, 2. gnjev, srdba
Djulabic
gulab(meko u) (tur.) - 1. ruzina voda, 2. ruzino ulje

Kao prvo poturcen se danas smatra uvredljivim od strane muslimana na ovim prostorima. Samo necije ime nemora odredivati necije porjeklo, posebno ne na ovim nasim prostorima gdje je veliki broj muslimana domicilan. Medutim neka prezimena sa svojim znacenjem nam mogu reci neke stvari o nasim precima. Imena koja oznacavaju razne zanate neodreduju neciju nacionalnu i vjersku pripadnost jer je u Osmanskom carstvu bilo ko mogao biti zanatlija. Medutim prezimena koja imaju znacenje cinova i titula nam kazuju da su preci koji su prvi nosili ta prezimena bili muslimani iz jednog jednostavnog razloga. Poreski sistem Osmanskog Carstva je bio razlicit za muslimane i krscane. Muslimani su bili obavezni sluziti u vojsci kad god su pozvani, dok krscani nisu bili obavezni ici u rat (u slucaju da su htjeli ratovati krscani su mogli ucestvovati kao placenici, muslimani nisu dobijali nikakvu naknadu). Iz tog razloga krscani su imali dodatne poreze koje muslimani nisu imali medu kojima je bio i tzv. "danak u krvi" koji je podrazumjevao da se nakon odredenog vremenskog perioda iz krscanskih porodica djeca odvode u Istambul na vojne skole.
Sama cinjenica da je neciji predak bio musliman neznaci nista kada se posmatra nacionalna pripadnost i vjera njegovih potomaka.
Ostali tipovi prezimena od kojih je vecina nastala iz nadimaka nemogu nam nista reci o ljudima koji ih nose.

XPBOE
16.10.2007., 16:07
"gulab(meko u) (tur.) - 1. ruzina voda, 2. ruzino ulje"
KRIVO,gul(sa umlautom na U, a la sadasnji predsjedavajuci TR abdulah gul)znaci ruza.voda na tur. se kaze SU!ulje/maslo se pak kaze ZEYTAN/ZEYTIN!

"Kao prvo poturcen se danas smatra uvredljivim od strane muslimana na ovim prostorima."
kaj ima uvredljivo u CINJENICI?!uvredljiva moze biti psovka i/ili pogrda prema nasem pozitivnom zakonodavstvu....

"Samo necije ime nemora odredivati necije porjeklo, posebno ne na ovim nasim prostorima gdje je veliki broj muslimana domicilan"
DOMICILAN_?od kud ?sa balkana?islam je dosao sa osmanlijama, ak izuzmemo beznacajne trgovce ranije...

Demonel
16.10.2007., 16:08
Mihajlo Latas je Srbin iz Like.
Karaci(tur.) - 1. crne puti, 2. crnokos
Akmak(tur.) - teci, liti, curiti, kapati, gajiti simpatije

Demonel
16.10.2007., 16:11
Primanjem Islama nisu postali Turci vec muslimani. Domicilan znaci lokalan, odnosno ovdasnji krscani i krstjani su primili Islam.
Ako neka rjec nema u rjecniku koji citas nemora znaciti da nepostoji.

XPBOE
16.10.2007., 16:12
??????od kud pak to?
da nije tesla isto srbin????i mihajlo pupin???
to su sve VLASI, bivsi akindzije(predvojnici za carke) osmanlijski!
ne nuzno-a la karadjordje,karamarko-znaci i nevaljalac, karanje=svadja...

opet ne, AKMAK,EKMEK=KRUH!

XPBOE
16.10.2007., 16:14
"Domicilan znaci lokalan,"...AVAJ I LELE....
lingua latina ti ide slabije od turkce!
domicilan=domaci
lokalan_mjesni

jel da , pa ti konzultiraj "rjecnik"

Demonel
16.10.2007., 16:17
Omer-paša Latas se rodio 1806. godine, kao Mihajlo Latas, u Janjoj Gori, općina Plaški, a umro je 1871. godine u Istanbulu. Kao oficirsko dijete učio je kadetsku školu u Gospiću i stupio u vojski kao kadet-narednik. Pobjegao je u Bosnu 1827. godine zbog pronevjeravanja novca i u Banja Luci je primio islam.

Hrvoje promjeni rjecnik.

Demonel
16.10.2007., 16:18
domicilan=domaci
lokalan_mjesni
U Bosanskom jeziku ima isto znacenje.

XPBOE
16.10.2007., 16:27
Hrvoje promjeni rjecnik.
opa, znas nasu kirilicu, bar te je necem naucilo samoupravno-socijalisticko skolstvo!

U Bosanskom jeziku ima isto znacenje.
ne znam za bosnjacki, ali to je latinski !ili sam in error in obiecto,avaj!?

XPBOE
16.10.2007., 16:28
Mihajlo Latas-ZIDOVSKO IME, a vlasko prezime!a la:tesla,pupi, bakula,mamula, dzakula....

tince
16.10.2007., 17:46
Primanjem Islama nisu postali Turci vec muslimani. Domicilan znaci lokalan, odnosno ovdasnji krscani i krstjani su primili Islam.
Ako neka rjec nema u rjecniku koji citas nemora znaciti da nepostoji.

Znaci moja poznanica koja se preziva Djulabic i dolazi autohtono iz sela pokraj Tuzle je vjerojatno krscanka , slavenka ciji su preci poprimili tokom turske vladavine rijec djulab po necemu sto su mozda radili (ruzino ulje) i dodali svoj slavenski nastavak -ic -kao ime za cijelu obitelj.
Samo cura fakat izzgleda orjentalno, moze bit da su se geni prenijeli na nju ako je u doba Osmanlija neki Perzijac (Arap, Turcin whatever ) upleo prste silujuci njenu sukun -sukun babu?

Da li je to realna pretpostavka?

Ili su njeni istocnjaci koji su se tu naselili tokom Osmanlija i vremenon , ziveci u slavenskom okruzenju (krscanskom) dodali - ic na kraju prezimena i presli na katolicanstvo??????????

Demonel
16.10.2007., 18:30
Silovanje je malo vjerovatno. Sta to nju cini orjentalnom?

tince
16.10.2007., 19:13
Silovanje je malo vjerovatno. Sta to nju cini orjentalnom?

Pa znas imam njene fotke ali nazalost ne digitalne.....ovako ima dugu gusti tamno smedju kosu, oci onako pomalo , sta ja znam, ma mislim cijela faca, tesko mi je to opisati...nije tako tamno puta vise svjetla, mada dobro pocrni na suncu...i plave oci
vise u ocima, izrazu oko ociju ima onako spojene i kao da nema kapke, malo pospano djeluje...voljela bi skenirati njenu fotku pa da ti posaljem na PM....
donji dio lica me jako podsjeca na onu glumicu Rachel Weisz, skoro u biti cijela faca...mada oblik ociju imaju donekle drukciji...

Zasto bi silovanje bilo malo vjerojatno ili da ima nekog Orjentalca za pretka koji se ozenio krscankom...

Dobro sad mozda nije to tako , i Catherine Zeta Jones djeluje egzoticno pa je cista Velsanka.

Demonel
17.10.2007., 12:37
Po tvom opisu ona zvuci kao stanovnik Centralne Azije, Afganistana ili Sjevernog Irana. Zar upravo odatle nisu dosli Hrvati?

visa_sila
17.10.2007., 19:43
??????od kud pak to?
da nije tesla isto srbin????i mihajlo pupin???
to su sve VLASI, bivsi akindzije(predvojnici za carke) osmanlijski!
ne nuzno-a la karadjordje,karamarko-znaci i nevaljalac, karanje=svadja...

opet ne, AKMAK,EKMEK=KRUH!

i mihajlo latas je bio srbin....a i tesla....pogledaj malo sto je bio teslin otac po zanimanju.....vlah je pogrdan naziv za pravoslavca,srbina...ugalvnom ga koriste turci....i bosanski muslimani.....biti hrvatski drzavljanin.....i hrvat nazalost nije isto.....usled velikih medjuverskih mrznji...inteziviranih u posljednjih stotinjak godina....napravljen je veliki razdor izmedju ta dva poimanja.....biti hrvat je jedno...uglavnom vezano za vjeru....a biti hrvatski drzavljanin nesto posve drugo....
tesla je hrvatski drzavljanin.....rodjen u danasnjoj republici hrvatskoj,nekadasnjoj austrougarskoj.......ali je po vjeri pravoslavac,a po nacionalnosti srbin...tako se i sam izjasnjavao...imas izjave koje je davao poslije stradanja njegovog smiljana od strane ustasa mislim 1941 ili 1942.....

eto,cisto da nebude zabune oko toga....

XPBOE
17.10.2007., 22:35
i mihajlo latas je bio srbin....a i tesla....pogledaj malo sto je bio teslin otac po zanimanju.....vlah je pogrdan naziv za pravoslavca,srbina...ugalvnom ga koriste turci....i bosanski muslimani.....biti hrvatski drzavljanin.....i hrvat nazalost nije isto.....usled velikih medjuverskih mrznji...inteziviranih u posljednjih stotinjak godina....napravljen je veliki razdor izmedju ta dva poimanja.....biti hrvat je jedno...uglavnom vezano za vjeru....a biti hrvatski drzavljanin nesto posve drugo....
tesla je hrvatski drzavljanin.....rodjen u danasnjoj republici hrvatskoj,nekadasnjoj austrougarskoj.......ali je po vjeri pravoslavac,a po nacionalnosti srbin...tako se i sam izjasnjavao...imas izjave koje je davao poslije stradanja njegovog smiljana od strane ustasa mislim 1941 ili 1942.....

eto,cisto da nebude zabune oko toga....
e pa mislim da su supra navedeni autori srbijanski hegemonisti i sl....
sve srbi ,bla,bla ...kaj od kotora pa do trsta ....isto???
gluposti, zestoke...iz smiljana je i ante stacevic, takodjer VLAH!
vlasi su inace-NAROD!!!ima ih po citavom balkanu , a najvise u:SRB,MK,RO, BG,GR,AL!a nesrecni tesla je umro 1943. tak da nije davao nikakve izjave izjave o stradanjima niti je bilokaj o tome znao , jel da?
a jos manje da se ocitovao kao srbin(sic!), a takodjer ne znam kakve imaju veze vjeroispovjed i narodnost?!
inace na pamet mi padose 2 turkofona prezimena.HECIMOVIC(tur.HEKTIM=LEKAR;ZDRAVNIK;LIJE CNIK) te KURTOVIC/KUTLE(tur.KURTU,KUTLU=VUK;VOLK)

Demonel
17.10.2007., 23:11
Kurt(tur.) - vuk
Kutlu(tur.) - srecan, radostan
Kutlu(oba meka u)(tur.) - pamuk sa sjemenkama
Hekim(tur.) - doktor

visa_sila
17.10.2007., 23:27
e pa mislim da su supra navedeni autori srbijanski hegemonisti i sl....
sve srbi ,bla,bla ...kaj od kotora pa do trsta ....isto???
gluposti, zestoke...iz smiljana je i ante stacevic, takodjer VLAH!
vlasi su inace-NAROD!!!ima ih po citavom balkanu , a najvise u:SRB,MK,RO, BG,GR,AL!a nesrecni tesla je umro 1943. tak da nije davao nikakve izjave izjave o stradanjima niti je bilokaj o tome znao , jel da?
a jos manje da se ocitovao kao srbin(sic!), a takodjer ne znam kakve imaju veze vjeroispovjed i narodnost?!
inace na pamet mi padose 2 turkofona prezimena.HECIMOVIC(tur.HEKTIM=LEKAR;ZDRAVNIK;LIJE CNIK) te KURTOVIC/KUTLE(tur.KURTU,KUTLU=VUK;VOLK)

postoje vlasi,ali oni su rumuni podrijeklom,i govore nekim svojim jezikom....vlah,je zapravo stocar.....a u srednjem vijeku,naziv za srbina.....nije srpska ideja sve srpsko do trsta...ali ima budala koji u to mozda i vjeruju....jedan je u hagu:mig: ali neosporno je da jeste bilo srba u hrvatskoj..pogotovo u tom dijelu,stoga nije to neka topla voda izmisljena......
no nebitno......nije to poanta...
kurtovic.....nije li to od kurtarmak....otarasiti se,manuti se,otkaciti se....

zna li tko,sto je znacenje prezimena karisik...

Demonel
18.10.2007., 00:31
Karisik(tur.) - mjesan, pomjesan
kurtarmak(tur.) - 1. spasiti, izbaviti, osloboditi, 2. otkupiti
kurtulmak(tur.) - 1. spasiti se, izbaviti se, 2.otarasiti se,manuti se, otkaciti se
Kurtulmak je pasiv od kurtarmak. Kurtovic je nastalo iz rjeci kurt odnosno vuk, da je Kurtarovic onda bi bilo iz kurtarmak.
Vlasi nisu Rumuni, ali imaju slicno porjeklo, radi se o romanizovanom lokalnom stanovnistvu.

XPBOE
18.10.2007., 08:56
glede vlaha ne mogu jednostavnoi vise pobijati vase neznanstvene i neutemeljene stvaove , zivite srecno u IGNORAMUS ET IGNORAMIBUS!
samo vas upucujem na temu:GRADJANSKI RAT U GR , pa se info.
inace pravi srbi u HR :marsal borojevic, gen.preradovic, kompozitor runjanin , patrijarh pavle, nogometasi prso, rapaic i jos neki, unuci dejan i sinisa...
sjetih se prezimena: KEKEZ(tur.KEK=VITEZ), a ono KUTLU/mutlu...sa radost je krivo...grc.KUTLASI=seflja, zaimaca...
KURBANOVIC(tur.KURBAN=OVAN za klanje na bajram...)

visa_sila
18.10.2007., 09:59
KEK na madjarskom-teget...teget plavo
moze biti da ima korijen iz madjarskog

Demonel
18.10.2007., 10:11
kurban(tur.) - zrtvena zivotinja (nemora biti ovan, moze biti i deva, janje itd.)
Kutlu se koristi za cestitanje praznika, a mutlu za opisivanje sretnih ljudi.

XPBOE
18.10.2007., 12:34
"Hekim(tur.) - doktor"...ama nekom stvarno treba zvat sijaset hecima,aman, zaman!
tur.hektim, hecim=lijecnik/lekar/zravnik/vrac...
doktor(lat.doctor) je znanstvena alas naucna titula, cin...
a opet , u tom nemustom bosnjacko-hercegovnjackom jeziku...vrak bi ga znal?!
evo , opet se sjetih jednog izvjesnog prezimena:KURJAK!!!! derivat od kurtu...tj. vuka!
takodjer prezime jarak-tur.YARAK, ali mozda nije umjesno da prevodim...

XPBOE
18.10.2007., 12:36
errata cor.:KURJAK.(ne znam od kud oni smajlije?!)

XPBOE
18.10.2007., 12:37
ergo:kurjak

max....
18.10.2007., 13:13
sto bi mene interesiralo.

da li su ti Hrvati i srbi sa turskim prezimenima,etnicki turci,s vremenom asimilirani
u jednu i drugu etniju..ili etnicki Hrvati i srbi koji su "silom prilika" uzimali turska
imena/prezimena radi svoje vlastite sigurnosti.

sta kaze nauka?

Demonel
19.10.2007., 00:52
sto bi mene interesiralo.

da li su ti Hrvati i srbi sa turskim prezimenima,etnicki turci,s vremenom asimilirani
u jednu i drugu etniju..ili etnicki Hrvati i srbi koji su "silom prilika" uzimali turska
imena/prezimena radi svoje vlastite sigurnosti.

sta kaze nauka?
Kako koji. Sve zavisi od slucaja do slucaja.

XPBOE
19.10.2007., 09:46
Kako koji. Sve zavisi od slucaja do slucaja.

kaj ti je odgovor....
nego cuo sam jucer prezime:GAZIJA(tur.GAZI=junak), toponim:gazimestan

Demonel
19.10.2007., 13:31
GAZIJA je rjetko prezime. Kazem kako koji zbog toga sto samo prezime malo govori o ljudima, to sam vec ranije obrazlozio. Naprimjer moje prezime Lišić, nesamo da neznam sta znaci, neznam cak ni iz kojeg jezika potice. Najbolji nacin da se sazna nesto vise je da se istrazi historija porodice i prezimena. U tu svrhu je najbolje ispitati starije clanove porodice, te posjetiti Becke i Istambulske arhive.

Tahvil-pasa
19.10.2007., 16:46
Gaza-sveti rat.
Gazija-pojednostavljen prevod-borac za vjeru.
Kod Turaka Seldzuka je ovaj naziv oznacavao odrede ratnika organizovane na vjersko-vojnoj osnovi koji su ratovali u pogranicnim podrucjima sa Bizantom.
Kasnije kod Osmanlija se ovaj naziv davao kao titula velikim i uspjesnim vojskovodjama koji su doprinjeli sirenju vjere i carstva.( npr. Gazi-Husref-beg)
Mogu reci da nisam do sada cuo za takvo prezime.

XPBOE
19.10.2007., 23:55
postovani predhodnici, mislio sam da je DZIHAD(ZHIHAD)=sv.rat?dali se varam?
a sehidi oni sv.borci,pali najcesce tj. mucenici vjere poslanika muhameda a.s.?!

nadalje , prezime lisic ima vrlo jednostavnu etimologiju-u dalmaciji vrlo cest izraz:proci liso(proci "golo"), janjetina leso u ekavskoj varijaciji, zatim plesivica/plisevica/pljesivica=planina , gora, vrh bez vegetacije +varijacija sa slovom G na pocetku(glisic, goles,golesic...)no isto znacenje...

sad sam se sjetio jos prezimena:KARAHASAN(a la knjizevnik dzevad) te SIDRAN za potonje mi nije jasna etimologija!

Demonel
20.10.2007., 12:51
Dhihad nema znacenje svetog rata vec svete borbe. Pojam je poprilicno sirok i podrazumjeva borbu prvenstveno intelektualnim sredstvima. Najbolji nacin da shvatis znacenje tog pojma je da odgledas film Pod Muhamedovom Zastavom.
Za sehid su rekao tacno znacenje.
Roden sam u Dalmaciji ali mi pojam lišo nije poznat, koliko se ja sjecam svi su koristili pojam lešo.
Za ime Sidran nisam siguran znam za pojam:
sidre(tur.) - lotos
ali sumnjam da ima ikakve veze sa tim imenom.

XPBOE
20.10.2007., 22:24
ma liso/leso sve je isto-ikavica/ekavica, refleks J-a...to mi je jako cudno da nisi cuo izraz :"proci liso, prosa sam liso,prosa je liso....
film gledah.sidran je enigma, znam da postoji zaliv sidre u libiji.a sad etimologija...?
cuh i ova prezimena:
LAMZA(HAMZA?)-mislim da ima neke veze sa faunom...
KAHRIC(KAHIRA,AL KAHIRA/KAIRO/=SJEVER, ZVEZDA DANICA...)
ARSLANAGIC-ARSLAN=LAV +aga...
SACIRBEGOVIC(amer.SACIRBEJ)=da li derivirano od sucur?!ili od sac(yu=peka)?!
+ toponimi:KUSONJE-neka vrsta akindzija, pomocnih tropa-mislim oni koji sjeku glave/noseve poginulim porazenim...
DERANJE(prezime .DERANJA)-tur.DERI,DERE=koža

visa_sila
20.10.2007., 22:40
sacir je ime....otud sacirbegovic....predak je bio nekji sacir beg...
a posto kod bosanskih muslimana,nije bilo popularno uzimat obicna prezimena....vecina ima neka sa 5 titula i 8 zvanja u sebi

tipa
hadzihafizmuratbegovic

hadzi-covjek koji je posjetio meku
hafiz-zna kuran napamet
beg-titula velikasa
murat-ime konkretnog pretka

tako je sa prezimanima nasih muslimana
kod turaka na primjer imena uglavnom ni nisu arapska,tipa mehmed,ibrahim,ismail....vec bukvalno njihova....samo njima specificna
emre,tansu,ilker,abaz

i prezimena su im na tu foru....kadiz,iruk,sakiz(sladak)..itd itd...tako a vecina tih prezimena i rijeci...uglavnom arapskih...nisu bas konkretno turskoga podrijekla,vec vise imaju utemeljenje u primanju vjere i kurana kod nasih naroda...pa su neretko i sami sebi davali neka zvucna i egzoticna prezimena tipa....
hecimovic,arslanpasic-arslan-lav
stambolic,terzic-krojac
kujundzic-zlatar
i bilo koje zanimanje,funcija ili bilo sto sto ima notu necega u to vrijeme prestiznoga...jer svi ti poslovi,tipa krojac,zlatar,ljecnik,aga,beg,pasa,subasa,vezir... je davalo toj porodici neku notu otmenosti...tj pokazivalo da nisu obicna raja.....

tince
20.10.2007., 22:53
Po tvom opisu ona zvuci kao stanovnik Centralne Azije, Afganistana ili Sjevernog Irana. Zar upravo odatle nisu dosli Hrvati?

Ne znam ona nema tipicno nasku facu, to je sigurno.....budem nekako skenirala tu fotku pa ti je posaljem na PM....:)

Kloki
21.10.2007., 00:50
Jel' Števanja "tursko" prezime?

ma liso/leso sve je isto-ikavica/ekavica

Nitko ne govori "lišo meso". Neznam otkud ti to. :confused:

"proci liso, prosa sam liso,prosa je liso....

I u briškuli postoje "lišine" tj. karte koje ne nose 'punte'. :D

Demonel
21.10.2007., 10:12
Hamza je ja mislim lav na arapskom, inace arapi za devu i lava imaju kamaru rjeci.
Kahir (i bez tacke)(tur.) - 1. nasilje, pritisak, mucenje, 2. tuga, zalost
Kahir(tur.) - razoran, unistavajuci, 2. pretezan, dominantan
emre,tansu,ilker,abaz
To su sve Turska imena vecina ih je jos iz vremena prije Islama. S tim da je ime ilker prilagodeno nasem fonetskom sistemu.
U Bosni se prezime primalo od ocegovog imena, tako se desavalo da neko ima razlicito prezime od svoga oca, odnosno prezimena su se mjenjala u svakoj generaciji. Medutim uvjek se odrzavalo ime (ne prezime) najpoznatijeg pretka ili zacetnika loze, na osnovu toga imena su kasnije nastajala prezimena. Kod muslimana su imena veoma vezana za vjeru, prvi prelasci na Islam su bili karakteristicni po tome sto su imena davana, a ne uzimana, sto znaci da je neki stranac prisutan prilikom konverzije davao novo ime. (jer naravno oni koji su prelazili na Islam niti su znali arapski niti su poznavali imena). Imena su najcesce bila vjerskog karaktera, imena poslanika, poslanikovih prijatelja, prvih muslimana, ratnika, kasnije i imena izvedena iz religijskih pojmova (npr. u BiH jos i danas ima prezime Kuranovic). Vremenom su sva ta imena i prezimena prilagodena fonetskom sistemu i nacinu govora ovdasnjeg stanovnistva. (npr. kod nas je Mehmed a kod Turaka Mehmet)

Magor
21.10.2007., 15:49
/\ /\ /\

Zanimljivo je.

Postoji jedan grad vrlo blizu Budimpešte, današnji Érd (60.000 stanovnika, sa turskim minaretom) koji se za vrijeme Otomanskog carstva zvao Hamzsabég (hamža-beg) ili Hamzabég (hamza-beg). Grad je dobio ime po tadašnjem vlasniku (=> Hamza beg).
Nije on jedini Hamza. :D Drugi je Kara Hamza („Crni beg", 1550-ih godina), turski beg iz Szécsénya (sjevernoistočno od Budimpešte), teški protivnik naših viteza.

Imamo i mi (Mađari) imena (staro-)turskog porijekla, ali su ova u većini slučajeva muška/ženska imena, a ne prezimena.
Npr.:
ženska imena:
Alma/Elma => jabuka; Réka => žena hunskog vladara Atile; Sarolt(a) /Šarolt(a)/ => bijela lasica, žena mađarskog kneze Gejze, majka kralja sv. Stjepana
muška imena:
Aba/Abád/Abod/Abony => otac; Agád (nepoznato značenje); Ajtony /Ajtonj/ => zlato; Ákos /Akoš/ => bijeli sokol; Aladár => poručnik tjelesne garde; Alpár => heroj; Árpád => (mali) ječam; Atád => otac; Attila => Atila; Bács /Bač/ => naziv titule; Baján => bogat; Barót => lasica, kuna; Bátor => hrabar; Becse /Beče/, Bese /Beše/ => koba; Béla => otmen; Bendegúz => otac hunskog vladara Atile; Bod => grana; Bodomér (nepoznato značenje); Bökény /Bökenj/ => šumovit brežuljak; Bulcsú /Bulču/ => davalac krvi ili mudar; Csaba /Čaba/ => čoban, najmanji sin hunskog vladara Atile; Csák /Čak/ => osoba koja tuče; Cseke /Čeke/ => osoba koja vuče, vozi; Csongor /Čongor/ => lovačka ptica; Domán => magla; Dormán (nepoznato značenje); Edömér (nepoznato značenje); Ellák (nepoznato značenje); Ernák => sin hunskog vladara Atile (Ernák = Csaba); Ernye /Ernje/ => muškarac; Etele => Atila; Gara => jastreb; Géza => naziv titule; Gyula /Đula/ => naziv titule; Hunor => Onogur (narod); Imre => Emre; Jenő => naziv mađarskog plemena; Jutas /Jutaš/ => osoba koja guta; Kál => ostane; Kálmán => ostatak; Kaplony /Kaplonj/ => tigar; Kapolcs /Kapolč/ (nepoznato značenje); Karád (nepoznato značenje); Karsa /Karša/ => jastreb; Kartal => orao, koba; Kende => naziv titule; Kesző /Kesö/ => komad, ostatak; Koppány /Kopanj/ => naziv titule; Kötöny /Kötönj/ => zadnji dio životinje; Kurszán /Kursan/ => lešinar; Kürt => oluja; Laborc => herojska pantera; Oguz => strijela; Ond => deseti sin; Oszlár /Oslar/ => Jas (narod iranskog/alanskog porijekla); Ozor => Uz (narod); Örkény /Örkenj/ => muškarac, heroj; Örs /Örš/ => muškarac, heroj; Sándor /Šandor/ => volja; Surány /Šuranj/ => naziv titule; Szalók /Salok/ (nepoznato značenje); Szemere /Semere/ => rušilac, pustošilac; Szevér /Sever/ => svizac; Taksony /Takšonj/ => divlji, grozan, zadovoljan, sit, otac mađarskog kneza Gejze; Tarcal (nepoznato značenje); Tarján => naziv titule, naziv mađarskog plemena; Tárkány /Tarkanj/ => kovač; Tas /Taš/ = kamen, sit, pun; Tétény /Tetenj/ => knez; Töhötöm => knez; Tömör => željezo; Törtel => gospodar četiri kraja; Uzor => Uz (narod); Vajk => bogat; Várkony /Varkonj/ => avar + hun (avarhun); Zalán => osoba koja baca; Zoárd (nepoznato značenje); Zoltán, Solt /Šolt/, Zsolt /Žolt/ => sultan, knez; Zsombor /Žombor/ => bizon

XPBOE
21.10.2007., 23:58
supra navedenom postu se tesko moze konkurirati ali evo:hungar/ongur-tur.on=deset ; gur=strela; akos=b.sokol;tur.ak/ay=belo,, zatim ima neke slicnosti acik(cakija) i nekog madj. strog izraza za noz
tenger,madj.=more; tenger,mong.=jezero
zanimala bi me etimologija izraza EZER(madj.1000), ako je tko bolje upucen...
csaba/coban/pastir , zatim doman/rus.tuman=magla
tur.boza/madj.boze?=psenica i napitak i iste?

evo jos par prezimena:
ATLIJA-tur.at=konj, konjusar
SERBEDZIJA-tur.serbet, prodavac istog...
takodjer bi se dotaknuo analogije pri nazivima sajmenih dana u tur/madj/perzijskom:

pazartesi/vasarnap/carsamba
1. i 2 znace nedelja , a 3. u dansnjem turskom znaci petak ali bukvalan prevod bi bio :čar,čarsi, čaršija-tržnica, sajam, pazar ,vašar
šambe-perz.=dan

XPBOE
22.10.2007., 00:10
osim vec navedenog kartal/orao koji postoje u tur/madj. , da dodam:
Tas /Taš/ = kamen -TAŠKENT(gl.grad UZ ,=kamena tvrdjava)TAŠMAJDAN=kameni rudnik/izkop , ; Törtel => gospodar četiri kraja...da li ima analogije sa DORTYOL(topnim dorcol)= 4 puta/ceste tj. raskrsce.

a glede onog previranja po povodu liso/leso...upucujem na gl.imenicu LISENJE, znaci ostati bez neceg, biti uskracen za nesto i sl.
a 'ko nije cuo izraz "prosa san liso", nemrem mu pomoc, iduce praznike via dalmacija:p !

Magor
22.10.2007., 13:24
/\ /\ /\

hungar/ongur-tur.on=deset; gur=strela

Da.
Hunor = Onogur (=> Hungaria, Hongrie, Ungarn, Hungary, Vengrija) = „deset strijela" (ili u kasnijem značenju deset plemena)
Po arheologu Gyula László (1910-1998) Onoguri su ustvari bili Protomađari.
Po drevnoj mađarskoj legendi, Hunor i Magor su bili braća, sinovi kralja Nimruda. Hunor je praotac Huna (ili po današnjem shvatanju Onogura), a Magor je praotac Mađara. (=> Legenda o Hunoru i Magoru, ili Legenda o čudnom jelenu)

tenger,madj.=more; tenger,mong.=jezero

tenger (more) = tengiz (kazak)

zanimala bi me etimologija izraza EZER(madj.1000)

Riječ ezer je iranizam.

tur.boza/madj.boze?=psenica i napitak i iste?

Búza (pšenica) je drevni turcizam. Boza je „pivo" od pšenice ili prosa. Omiljeno piće Mađara prije dolaska u Panoniju.

pazartesi/vasarnap/carsamba
1. i 2 znace nedelja , a 3. u dansnjem turskom znaci petak ali bukvalan prevod bi bio :čar,čarsi, čaršija-tržnica, sajam, pazar ,vašar
šambe-perz.=dan

Vásár (vašar, sajam) je perzijanizam. Nap (sunce, dan) je nepoznatog porijekla (ugrofinskog?).
vasárnap (originalno vásárnap) = dan sajma = nedelja

osim vec navedenog kartal/orao koji postoje u tur/madj.

Kartal više ne postoji u mađarskom. Postoji karvaly (č. se karvaj, ili arhaično karval), znači kobac, jastreb.

XPBOE
22.10.2007., 14:17
"Po drevnoj mađarskoj legendi, Hunor i Magor su bili braća, sinovi kralja Nimruda"

Nimrud,Nemrud...u istocnoj anadoliji tj. danasnjoj turskoj gora visoka 2100m, svetište, drevna civilizacija....

glede vasara, na perzijski se za sajam/vasar/pazar kaze carsi pa je atavizam u turskom carsija, npr. baš-čaršija u SA. baš=tur. glava, glavno
pazar mislim da dolazi od arapskog bazaar?

brojni toponimi osmanlijski:oko GS-pazarište, čitluk , počitelj?
oko KT-mustafina klada, čaire
oko SB-DEGMAN(brdo)dag=tur.gora, brdo...

Magor
22.10.2007., 15:05
"Po drevnoj mađarskoj legendi, Hunor i Magor su bili braća, sinovi kralja Nimruda"

Nimrud,Nemrud...u istocnoj anadoliji tj. danasnjoj turskoj gora visoka 2100m, svetište, drevna civilizacija....

Nimrod je biblijski lik.

Originalni (stari mađarski) oblik Nimruda je Ménrót (ne znamo točno što znači).
Po legendi (http://en.wikipedia.org/wiki/Hunor_and_Magor):
Nakon babilonske zbrke jezika Ménrót se sa ženom Enéh (znači: košuta) selio u zemlju Eviláth (Perzija). Tamo su rođeni njegovi sinovi: Hunor i Magor.

XPBOE
22.10.2007., 18:19
selio u zemlju Eviláth (Perzija).
-zanimljivo, evilath, vilyet/vilajet-izraz za zemlju upravnu jedinicu u osmanlijskom carstvu , vecu od sandzaka.

inace , supra spomenuti izraz tenger/tenge/ten....mozda ima veze sa kazahstanskom monetom-teng.

takodjer madj. iume ARANKA(od aranyi?zlato , blago...) mozda ima veze sa araratom tj. tur. nazivom istog- AR ili buyuk ar!
ista planina se smatra nekim blagom , dragocenosti za zivalju u podnozju , odvajkada!

Magor
23.10.2007., 06:00
inace , supra spomenuti izraz tenger/tenge/ten....mozda ima veze sa kazahstanskom monetom-teng.

takodjer madj. iume ARANKA(od aranyi?zlato , blago...) mozda ima veze sa araratom tj. tur. nazivom istog- AR ili buyuk ar!
ista planina se smatra nekim blagom , dragocenosti za zivalju u podnozju , odvajkada!

/mađ./ tenger (more) = /kazah/ tengiz (more)

Aranka dolazi od 'arany' (zlato), istina, ali je riječ arany iranizam u mađarskom.

1234567
12.11.2007., 22:49
ja znam da su srpska prezimena ona koja zavrsavaju na OVIĆ.

max....
13.11.2007., 11:24

totalna glupost!

objasni onda "srbe"..tesla,divac,prso,kostunica,seselj:D ...da samo neka poznatija oznacim.

uostalom, neces valjda reci da su MARKO-ovic,FILIP-ovic,MARIJAN-ovic "srbska" imena???

flekica35
13.11.2007., 12:07

Nemoj da te moj čača čuje!:usama:

XPBOE
13.11.2007., 13:44
totalna glupost!

objasni onda "srbe"..tesla,divac,prso,kostunica,seselj:D ...da samo neka poznatija oznacim.

uostalom, neces valjda reci da su MARKO-ovic,FILIP-ovic,MARIJAN-ovic "srbska" imena???

ama covjece, tesla je VLAH!kostunica vjerojastno, a seselj HRVAT!"ima srbskih a la: stepinac, borovac, grahovac(!), uostalom zbog cega polemizirat sa supra navedenom "totalna glupost!"??!!!

bez_respekta
13.11.2007., 17:43
http://www.tportal.hr/imenik

upisite u trazilici : Mustafa, Osman, Murat...

flekica35
13.11.2007., 18:53
Ećim, Okmažić, Asanović, Rađa, Mustapić, Bešlić, Karan...

max....
13.11.2007., 23:36
ama covjece, tesla je VLAH!kostunica vjerojastno, a seselj HRVAT!"ima srbskih a la: stepinac, borovac, grahovac(!), uostalom zbog cega polemizirat sa supra navedenom "totalna glupost!"??!!!

ma jasno mestre.

nema dileme da je veliki dio Hrvatskih pravoslavaca iz Hrvatske vojne krajine,
jedan miks etnickih Hrvata i vlaskih pridoslica iz danasnje rumunije.

nego sam samo onom jadniku tia da objasnim, da mu je prica o srbskim prezimenima sa sufiksom na OVIC,totalni debilizam.

i odakle ti to da su Hrvatska etnicka prezimena..stepinac,grahovac ili borovac, "srpska"!???

nevjerojatno sta se covik nece sve naslusat ovdje.

Siddartha
14.11.2007., 07:58
Hadžija... zna li netko porjeklo toga prezimena...

flekica35
14.11.2007., 16:03
Kod Sinja postoji mjestokoje se zove Karakašica. Kako kara znači crn, a kasa navodno obrva, valjda su ljudi iz tog mjesta imali crne obrve?!

U okolici Splita Turci su se zadržali u dva mjesta Šestanovcu i Neoriću. Promijenili vjeru i ostali.

tince
14.11.2007., 16:12
Kod Sinja postoji mjestokoje se zove Karakašica. Kako kara znači crn, a kasa navodno obrva, valjda su ljudi iz tog mjesta imali crne obrve?!

U okolici Splita Turci su se zadržali u dva mjesta Šestanovcu i Neoriću. Promijenili vjeru i ostali.

Jel ti ljudi izgledaju ko Turci?

flekica35
14.11.2007., 16:47
Pa sad?! Kako tko!?
Ali neupitno je to da su crni, ono ga-ra-vi. JEdino su za turke nešto previsoki, barem ovi što ih ja poznajem.
Imam jednu prijateljicu, ima one karakteristične bjeloočnice, nisu bijele, nego zmazane:confused:

tince
14.11.2007., 16:52
Pa sad?! Kako tko!?
Ali neupitno je to da su crni, ono ga-ra-vi. JEdino su za turke nešto previsoki, barem ovi što ih ja poznajem.
Imam jednu prijateljicu, ima one karakteristične bjeloočnice, nisu bijele, nego zmazane:confused:

Mislis onako malo zuckaste?
A bice da ima nesto .....krv nije voda a dominantni geni se prenose .....kad budem isla autocestom na Sestanovac jednom cu se zaustaviti pa malo procunjati da vidim

flekica35
14.11.2007., 16:54
Mislis onako malo zuckaste?
A bice da ima nesto .....krv nije voda a dominantni geni se prenose .....kad budem isla autocestom na Sestanovac jednom cu se zaustaviti pa malo procunjati da vidim

Ona je porijeklom iz Neorića.

zitomir
15.11.2007., 18:21
Magore,

ne napisa sta znaci musko ime Tibor u madjarskom. Zna li se?

Magor
16.11.2007., 07:03
Magore,

ne napisa sta znaci musko ime Tibor u madjarskom. Zna li se?

Tibor dolazi od Tiborc-a. Tiborc je latinskog porijekla, znači: "muškarac iz grada Tibura" (blizu Rima).

Tiburtius (rimska obitelj) => Tiborc => Tibor

zitomir
16.11.2007., 15:16
Mislis? Hmhm. Znam da na madjarskom ne znaci nista, a istovremeno je veoma cesto ime kod Madjara. S druge strane ako se trazi u latinskom korenu (sto moze biti i od Tiberius) onda je malkice cudno sto se javlja samo na prostoru Madjarske (kojeg god opsega i iz kojeg god razdoblja, svejedno je). Zakljucak? Tesko da bi se latinska osnova licnog imena tibor ocuvala u Madjarskom, a ne kod Italijana, npr. Saglasan?

Nesto je tu drugo u pitanju,. U svakom slucaju, hvala.

Magor
16.11.2007., 17:03
/\ /\ /\

Izvori:
- http://mek.oszk.hu/00000/00084/00084.htm#2t (Mađarska Elektronična Knjižnica)
- http://hu.wikipedia.org/wiki/Tibor (Wikipedija)

zitomir
16.11.2007., 18:46
/\ /\ /\

Izvori:
- http://mek.oszk.hu/00000/00084/00084.htm#2t (Mađarska Elektronična Knjižnica)
- http://hu.wikipedia.org/wiki/Tibor (Wikipedija)

Ja bih voleo vise neki naucni rad u kojem je to lepo izlozeno. To me zanima. Ako ima.

zitomir
17.11.2007., 15:22
I jos jedno pitanje. Zavrsetak -bor, koliko je meni poznato nalazi se u slovenskim licnim imenima kao i toponimima: Sobibor, Zlatibor, Maribor, etc. Odakle sledi, po mom misljenju, jedini moguci zakljucak - bor znaci mesto.

flekica35
18.11.2007., 15:33
Sombor u Sloveniji?

Magor
18.11.2007., 16:06
S druge strane ako se trazi u latinskom korenu (sto moze biti i od Tiberius) onda je malkice cudno sto se javlja samo na prostoru Madjarske (kojeg god opsega i iz kojeg god razdoblja, svejedno je). Zakljucak? Tesko da bi se latinska osnova licnog imena tibor ocuvala u Madjarskom, a ne kod Italijana, npr. Saglasan?

Nema nikakvog čuda.
Tibor je relativno novo muško ime u Mađarskoj (XIX. st.). Tiborc je ime jednog glavnog heroja u najvećoj mađarskoj nacionalnoj drami (József Katona: Bánk bán). On je sluga glavnog heroja bana Banka (palatin u XIII. st.). Tiborc je popularni lik u drami, otuda dolazi Tibor.

zitomir
18.11.2007., 16:22
Cekaj, ako je Tiborc zabelezeno u 13. veku, a prethodilo je imenu Tibor, koje se javlja u 19. veku, onda je valjda jos starije od 13. veka. Ah da, jos nesto, ako Tibor na madjarskom nema znacenje, onda je jos cudnije da se ime javi u 19. veku - pogotovo sto je to vreme nacionalnog preporoda. Hmmm. Nesto tu ne stima. To je otprilike kao sa imenom Slobodan kod Srba - prvi je bio Slobodan Jovanovic, i naravno da stoji u vezi sa odredjenim dogadjajima iz politike. Ali to je prevodivo ime i lako ga je objasniti i uvrstiti u katalog licnih imena. Mada i Slobodan i Tibor su, sa druge strane, veoma cesta u svoim maticnim jezicima .

flekice, dobro me podesti. Sombor u Backoj. Docetak -bor mora da ima znacenje - a to je najverovatnije - mesto - .

zitomir
18.11.2007., 17:57
Stoga, mislim da bi ime Tibor moglo da se rastavi na dva dela Ti- i -bor. A znacenje potraziti u slovenskom jezickom nasledju. Madjari 896 zaticu slovensko stanovnistvo u Panoniji, i sasvim je moguce da su primili i neko licno ime od Slovena. Znamo da u savremenom madjarskom ima poprilicno slovenskih reci (vazi i obrnuto).

demon
18.11.2007., 22:09
Stoga, mislim da bi ime Tibor moglo da se rastavi na dva dela Ti- i -bor. A znacenje potraziti u slovenskom jezickom nasledju. Madjari 896 zaticu slovensko stanovnistvo u Panoniji, i sasvim je moguce da su primili i neko licno ime od Slovena. Znamo da u savremenom madjarskom ima poprilicno slovenskih reci (vazi i obrnuto).

Na staropoljskom bór znači stara šuma.

No nađoh i ovo:
http://66.102.9.104/search?q=cache:k0aFM-kfBvUJ:www.podravina.net/pdf/Vulic-Unde.pdf+bor+sufiks&hl=hr&ct=clnk&cd=5&gl=hr
Iz praslavenskoga *bors- +
-da razvila se metatezom bor>bra riječ brazda(8) koja se rabi u gotovo svim razmatranim govorima
(U, MB, L, Mj, K, Fi, Fr, Mu), a posudili su je i Mađari (mađ. barazda).

Mislim da je priča o -bor kao oznaci za mjesto malo nategnuta. :D

zitomir
18.11.2007., 22:51
Mesto na kojem se ore :)

Magor
19.11.2007., 07:32
Cekaj, ako je Tiborc zabelezeno u 13. veku, a prethodilo je imenu Tibor, koje se javlja u 19. veku, onda je valjda jos starije od 13. veka.

Ne!
Tiborc je fiktivni lik, književni lik. Tiborc se javlja u XIX. st.
Tibor nema slavenskog korijena. Vjeruj mi!
Vidi listu poznatijih ljudi sa imenom Tibor na wikipediji! Isključivo ljudi iz XIX-XX. st. Nema starijeg.

Što se tiče Sombora... (samo kao zanimljivost)
Mađarski naziv za Sombor je Zombor, što znači: bizon. Vrlo staro mađarsko muško ime (staro)turskog porijekla.
Moguće je da je Sombor/Zombor (tursko-)bugarskog porijekla.

Slovenin
19.11.2007., 08:48
Ne!
Tiborc je fiktivni lik, književni lik. Tiborc se javlja u XIX. st.
Tibor nema slavenskog korijena. Vjeruj mi!
Vidi listu poznatijih ljudi sa imenom Tibor na wikipediji! Isključivo ljudi iz XIX-XX. st. Nema starijeg.

Što se tiče Sombora... (samo kao zanimljivost)
Mađarski naziv za Sombor je Zombor, što znači: bizon. Vrlo staro mađarsko muško ime (staro)turskog porijekla.

U ranih Madjara javlja se ime Zombor. Nalazimo ga u Gesta Hungarorum anonimnog notara i to pre svega u glavama 6, 20, 27. Tu se Zombor javlja i kao Zubor iako je ocigledno da se radi o istoj osobi.

Ali u vezi bizona obratiti paznju na Zober, rus. zúbr, nar. rus. zúbrь, češ. zubr, nar. polj. ząbrz, knjiz. zubr. Pslov. *zo,brъ ili *zo,brь

Ako je *zo,brъ, onda je O nazalno O, to jest ON = ZONBR/ZOMB'R ...

Tvrdi se da etimologija zobra nije razjasnjena. Verovatno srodno litvanskom strumbras, lletonski sumbrs i staropruski wisambris, sve u znacenju zober. Malo je verovatno da se izvodi iz pslov. *zo,bъ (zub).
Izvor:
http://p202.ezboard.com/fistorijabalkanafrm20.showMessageRange?topicID=151 .topic

demon
19.11.2007., 10:52

Isto tako postoji i Samobor i to u istočnoj Hercegovini. tu se nalaze i ruševine stare utvrde, a priča kaže da su selo stanovnici osnovali na krčevini koju su sami iskrčili.

Ovo bi značilo sami napravili svoje mjesto za oranje.

Dole nije bilo nit bizona, nit Mađara... :D

flekica35
19.11.2007., 12:27
Meni je interesantno kako je riječ Varoš dospjela za ime naselja na Cipru i to tamo gdje žive Turci.

Magor
19.11.2007., 14:02
/\ /\ /\

Ja ne isključim slavensku opciju u slučaju Sombora. Inače, nema „službenog" mađarskog stajališta o porijeklu naziva Sombor, ali je kraj (današnja Vojvodina i južni dio Mađarske nizine) pun (tursko-)bugarskih toponima.
Btw, ‘bizon’ kao toponim u Karpatskom bazenu nije izuzetan slučaj. Vidi Transilvaniju: Bölön, Bölönpataka, Begyenkő, Begyenes, Belényes (bölény = bizon u današnjem mađarskom jeziku; ostali oblici: bölön, belény, begyen, belénd, böliny, bilind). Bölény/bölön također je turcizam od prije IX. st.

Zombor (bizon) kao turcizam postoji iu rumunjskom jeziku: zimbru (=> FC Zimbru Chisinau).

-------------

Vár (tvrđava, grad) je iranizam. Originalno značenje: ‘mjesto opkoljeno (zidom)’. Mađarski nastavak ‘-os’ znači s/sa. => város (varoš) = (mjesto) sa tvrđavom; u današnjem značenju ‘grad’

zitomir
19.11.2007., 15:37
Dobro, to je ok. Hvala na podacima. :)

Za Hervegovinu, ono sto je Demon napisao, stoji. To je zanimljivo. Ja sam pomenuo planinu Zlatibor. Ona bi trebalo da je na podrucu stare sprske drzave, dakle od 7. veka pa nadalje. Mozda je etimologija preko nekog endemskog bora? Zlatni bor. Mislim da ima toga bas tamo. Doduse, pitanje je da li se ta planina uvek zvala tako. U svakom slucaju ending -bor je cesto u istocnoj Nemackoj, tako da bi ipak morao da stoji u nekoj vezi sa Slovenima. Mislim da se jednom prilikom i Adolf nesto izjasnjavao oko Saksonaca upravo zbog velikog slovenskog, genetskog, uticaja na tamosnji nemacki zivalj.

Hvala jos jedared

flekica35
19.11.2007., 16:07
Vár (tvrđava, grad) je iranizam. Originalno značenje: ‘mjesto opkoljeno (zidom)’. Mađarski nastavak ‘-os’ znači s/sa. => város (varoš) = (mjesto) sa tvrđavom; u današnjem značenju ‘grad’

Onda to nije ungarizam?! Fala:)

Magor
19.11.2007., 16:59
Onda to nije ungarizam?! Fala:)

U mađarskom jeziku iranizam, a u hrvatskom mađarizam.

zitomir
19.11.2007., 19:16
Magore, mozes li da objasnis ime Uros, kada smo vec kod madjarskih uticaja. Mislis li da je od ur-, "gospodin" i sto je dalo "urum" titulu. Eno ima jedna ploca kod Vega na kojoj se pominje urum zupi.

Slovenin1
19.11.2007., 19:18

Andras Rona-Tas u svojoj knjizi "Hungarians and Europe in the Early Middle Ages: An Introduction to Early Hungarian History" tvrdi da je vár u madjarskom jeziku slavizam koji dolazi od dvor. Dodatni dokaz je u tome da se u Gesta Hungarorum nalaze na lat. "Udwornicis" kao podredjeno stanovnistvo na imanjima madjarskih velikasa. Etimologija je jasno slavenska, to su udvornici, oni koji obitavaju na dvoru, na dvornim posjedima vlastelina. No, ovi se madjarski zovu "Udvarnok" ...

zitomir
19.11.2007., 23:09
Magore, baci pogled na ovo

http://www.mybirthcare.com/favorites/M/Slavic/meaning.asp?name=Tibor

????

Magor
20.11.2007., 06:42
/\ /\ /\

Uroš:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=8556109&postcount=12

-----

Čekaj! Vár je iranizam, udvar je slavizam. Udvar (dvor) nikada ne znači grad, tvrđava u mađarskom. Vár i udvar su različiti pojmovi.
dvor => udvar (dvor), udvarnok, udvaronc (sluga)

Udvar (dvor) također je čest toponim u Mađarskoj: Nádudvar, Udvarhely (danas Odorhei u Transilvanij), Udvardi, Udvarnok itd.

Vár je jedan od najpoznatijih iranizama (od prije dolaska u Panoniju). Ostali iranizmi (perzijanizmi, alanizmi) su: ezer (tisuća), kard (mač), tej (mlijeko), tíz (deset), vám (carina), vásár (sajam), asszony (žena), híd (most)

Nećeš naći podatke na netu da je vár slavizam. Svuda se piše da je riječ vár iranskog, točnije rečeno perzijskog porijekla. Ovako se uči i u školama, na sveučilištima, kao najklasičniji primjer za iranizam.

-----

Tiburcio:
http://www.behindthename.com/name/tiburcio
Tiborc:
http://www.behindthename.com/name/tiborc
Tibor:
http://www.behindthename.com/name/tibor

svantoVID
20.11.2007., 16:24
Encyclopædia Britannica : Related Articles
Main article: Brandenburg
city, Brandenburg Land (state), eastern Germany. The city lies on both banks of the Havel River, west of Berlin. It was founded as Branibor (Brennabor, or Brennaburg) by the West Slavic Havelli tribe and was captured by the German king Henry I the Fowler in 928. A bishopric was first established there in 948. The city was retaken by the Slavs in 983, but it was inherited from the...

bor ~ utvrdjen (drvena utvrda od bor ?) slobodan grad

samobor ~ 1242 bela iv

Magor
20.11.2007., 16:49
/\ /\ /\

Maribor - Marburg ?

zitomir
20.11.2007., 17:55
Good point. Moglo bi biti.

zitomir
20.11.2007., 17:57
Ah da,

uros (čita se: uroš) = mali gospodin / gospodičić (starinski oblik, danas se više ne koristi, bar kod nas )

Ona bi Urosh bio princevic? Princ?

S1ovenin
20.11.2007., 21:12
/\ /\ /\

Maribor - Marburg ?

Probat cu pronaci u vezi vár kod Rona-Tasa ...

A ovo u vezi Maribor/Marburg vam je los primer ... Maribor je ime koje se prvi put javlja tek u 19. veku i radi se o neologizmu prema Branibor. Pre toga grad je imao iskljucivo nemacko ime ...

zitomir
20.11.2007., 22:39
Jos bolji point :)

Magor
21.11.2007., 08:12
Probat cu pronaci u vezi vár kod Rona-Tasa ...

Čuo sam Róna-Tasa kad je držao predavanje na mađarskoj televiziji o etnogenezi Mađara (Tekst predavanja (http://www.mindentudas.hu/rona/20040301ronatas15.html)). On je tu opciju (dvor – vár) najavio samo kao moguću verziju. Inače, mnogi smatraju da je riječ vár sumerskog porijekla (=> uru-, znači grad). Po njima riječ vár u mađarski jezik dolazi iz sumerskog preko perzijskog.

Velika većina stručnjaka smatra ga iranizmom.

Maribor je ime koje se prvi put javlja tek u 19. veku i radi se o neologizmu prema Branibor. Pre toga grad je imao iskljucivo nemacko ime ...

:eek: Nisam znao. Hvala na informacijama!

Hladna
21.11.2007., 20:23
sacir je ime....otud sacirbegovic....predak je bio nekji sacir beg...
a posto kod bosanskih muslimana,nije bilo popularno uzimat obicna prezimena....vecina ima neka sa 5 titula i 8 zvanja u sebi

tipa
hadzihafizmuratbegovic

hadzi-covjek koji je posjetio meku
hafiz-zna kuran napamet
beg-titula velikasa
murat-ime konkretnog pretka

tako je sa prezimanima nasih muslimana
kod turaka na primjer imena uglavnom ni nisu arapska,tipa mehmed,ibrahim,ismail....vec bukvalno njihova....samo njima specificna
emre,tansu,ilker,abaz

i prezimena su im na tu foru....kadiz,iruk,sakiz(sladak)..itd itd...tako a vecina tih prezimena i rijeci...uglavnom arapskih...nisu bas konkretno turskoga podrijekla,vec vise imaju utemeljenje u primanju vjere i kurana kod nasih naroda...pa su neretko i sami sebi davali neka zvucna i egzoticna prezimena tipa....
hecimovic,arslanpasic-arslan-lav
stambolic,terzic-krojac
kujundzic-zlatar
i bilo koje zanimanje,funcija ili bilo sto sto ima notu necega u to vrijeme prestiznoga...jer svi ti poslovi,tipa krojac,zlatar,ljecnik,aga,beg,pasa,subasa,vezir... je davalo toj porodici neku notu otmenosti...tj pokazivalo da nisu obicna raja.....

a sta ga to onda dodjemo mi muslimani sa "slavenskim" prezimenima i bez 5-8 titula u sebi-fukara??? :nono:
mene vise zanima zasto onda ima toliko muslimana ( s vidjenijim pretcima) koji nisu podlegli tom pomodarstvu vremena? otkud toliki npr. modrici, borici, garici, mrkonjic, kishic i sl....?

zitomir
21.11.2007., 23:08
zasto "slavenskim"? dovoljno je napisati slavenskim. Nije pomodarstvo u pitanju, vec titule koje su usle u prezime. Ili su nadimci dodavani na osnovu ocevog imena, etc. A ovi koje si navela, uglavnom, prema mestu zivljenja - koliko mi se cini.

Hladna
24.11.2007., 14:22
zasto "slavenskim"? dovoljno je napisati slavenskim. Nije pomodarstvo u pitanju, vec titule koje su usle u prezime. Ili su nadimci dodavani na osnovu ocevog imena, etc. A ovi koje si navela, uglavnom, prema mestu zivljenja - koliko mi se cini.

post je replika na post vise_sile u kojem on spominje pomodarstvo, a ja se slazem da nije stvar pomodarstva. zasto slavenski pod navodnike....vezze blage nemam sto ih stavih:)

Tahvil-pasa
03.12.2007., 12:35
a sta ga to onda dodjemo mi muslimani sa "slavenskim" prezimenima i bez 5-8 titula u sebi-fukara???

Dobro si primjetila.
Titula u prezimenu nije igrala bas veliku ulogu.
Sta recimo onda reci za Gradascevice, Kulenovice, Cengice, Cerice, Firduse, Besirovice, Fidahice i mnoge druge kuce koje su sacinjavali tadasnju aristokraciju i bili medju najimucnijim i najuticajnijim porodicama onoga vremena, posebno one na kapetanskim polozajima.
Cak stavise ja sam cuo od starijih pripadnika nekih od ovih porodica da su ovi sa dodacima "beg" novokomponovani...:D ...ali po mome misljenu to su samo unutrasnja prepucavanja ostala iz starijih vremena.
:D

Kloki
07.12.2007., 09:59
Zna li itko išta o prezimenu Muzaferović?

bamu
10.01.2008., 13:57
negdje sam čitao da ta prezimena sa turskin prefiksima i sufiksima, ako imaju ić na kraju onda su to poislamizirani hrvati/srbi.
a ako nemaju onda su baš turci

1234567
19.01.2008., 22:24
Da li je Mazalin Tursko prezime???

sdespot
20.01.2008., 02:11
Evo jos nekih prezimena turskog porekla

Begovic,Terzic,Buljubasic

Shain
31.01.2008., 08:42

U austro-turskom ratu 1687. za oslobođenje Osijeka na austrijsku je stranu prebjegao Salo-beg i dobio visoko mjesto u austrijskom društvu. Odatle vjerojatno prezime Salopek. Ako nije glasovna sličnost nije slučajna.

xxx55
04.02.2008., 22:44
Da li mi neko moze reci porijeklo prezimena DILBER saznao sam da je rijec dilber neka turska rijec sigurno donjeta na balkan od turaka a i ima i neko selo kod livna koje se zove dilberi inace su svi dilberi u mojoj familiji katolici unapred hvala.

sun.shine
05.02.2008., 00:45
Da li mi neko moze reci porijeklo prezimena DILBER saznao sam da je rijec dilber neka turska rijec sigurno donjeta na balkan od turaka a i ima i neko selo kod livna koje se zove dilberi inace su svi dilberi u mojoj familiji katolici unapred hvala.

tur. dilber ← perz.: (dosl.) srconoša

reg. ekspr. mladić djevojci; dragan

prezimena: Dìlber (220, Ðakovo, I Slavonija, sred. Dalmacija), Dìlberović (Dilbérović) (170, Dubrovnik)

bamu
05.02.2008., 13:42
tur. dilber ← perz.: (dosl.) srconoša

reg. ekspr. mladić djevojci; dragan

prezimena: Dìlber (220, Ðakovo, I Slavonija, sred. Dalmacija), Dìlberović (Dilbérović) (170, Dubrovnik)

di si našao taj broj i jel ima za ostala prezimena? I ne samo turska

Belevarac
05.02.2008., 20:32
di si našao taj broj i jel ima za ostala prezimena? I ne samo turska

Razpored zatecsenih prizimena na podrucsju RH mozse se izcsitati iz knjige:
„LEKSIK PREZIMENA SRH”, IHJJ, 1976.
sastavljene na temelju popisa iz 1948.
Bojim se, da se mozse natji samo u knjizsnicama.

matte
06.02.2008., 01:58
Da li je Mazalin Tursko prezime???

Navodno se priča da je to talijansko prezime još iz davne Mletačke republike na ovim prostorima......odakle ti to da je to tursko prezime?

Shain
06.02.2008., 07:28
Naš književnik Josip Kekez (rođen 1937).

Svibor
07.02.2008., 23:55
U austro-turskom ratu 1687. za oslobođenje Osijeka na austrijsku je stranu prebjegao Salo-beg i dobio visoko mjesto u austrijskom društvu. Odatle vjerojatno prezime Salopek. Ako nije glasovna sličnost nije slučajna.

Koje sve gluposti necu ovdje procitati....

Prezime Salopek prvi put je zabiljezeno 1486. godine a vise o porijeklu Salopeka i znacenju toga prezimena ako te zanima mozes procitati ovdje:
http://www.mojabastina.hr/en?module=bastina.portal.ShowCMSPage&cms_page=bastina.web_page.mojeprezime.salopek

anicatufica
11.02.2008., 20:33
jel mi može netko napisati podrijetlo ili značenje, bilo što, prezime ARŠULIĆ? nigdje ne mogu naći nijedan podatak, znam da ima ih ima dosta u dugoj resi. ili prezime TUFEGDŽIĆ? hvala :confused:

totenham23
14.02.2008., 10:51
Terzic je Terzija(Krojac) po zanimanju.Obicno ljudi po zanimanju su dobijali takva prezimena.Nije to Tursko prezime, nego vise stalez, jer su krojaci bili cijenjeni za Otomana

Begovic, Beganovic, i ostali Begovati, su uglavnom kompleksasi koji su se dicili s tim, sto su dobili titulu bega, pa su zapostavili svoje staro prezime

Moja je familija bila begovska od 1736 do 1847, kada su mi cukundida ubili vlaski razbojnici

demon
14.02.2008., 12:26
Moja je familija bila begovska od 1736 do 1847, kada su mi cukundida ubili vlaski razbojnici

Katolički ili pravoslavni Vlasi? Napominjem da su Vlasi ostatak romaniziranih starosjedilaca... štono se kaže predslavenskog življa, a prvi Hrvati koji su došli na današnje prostore su neosporno Slaveni, zato moliti ću lipo oprez kod odgovaranja...

Ne bi tija da ispadne da su svi Vlasi u biti Srbi koji su tu bili prije Hrvata...

To naime tvrde Srbi... :D

1234567
16.02.2008., 21:43
Navodno se priča da je to talijansko prezime još iz davne Mletačke republike na ovim prostorima......odakle ti to da je to tursko prezime?

A da li je Gambiroža talijansko prezime?
I cije je prezime Telenta?

tvornica
21.02.2008., 21:33
Pozdrav!
Je li Tabak prezime turskog podrijetla? Ako nije, kojeg bi moglo biti?
Hvala

totenham23
25.02.2008., 03:49
Da, Tabak je Turskog porijekla.Turski duhan, kasnije Tobaco, na engleskom Duhan.

Prezimena u krscana se dijele na

1(Pogrdna prezimena, koja su Turci davali nekim kmetovima, uglavnom pravoslavnim Vlasima.Jaramaz(Pakostan)Domuz(Svinja).Copic..itd

Onda druga prezimena su zanatlije.Terzic,Tabakovic,..itd

Onda imate stalez:Begovic, Pasic, ..itd

:mig:

arno_kt
29.02.2008., 14:45
Bok svima,

Zanime me porijeklo prezime BILEN. Kad sam zivio u Francuskoj, imali smo susjede koji su se isto prezivali Bilen no oni su bili iz Turske. Rekli su nam da Bilen na turskom znači "onaj koji zna" ili nešto tako.
Inače u Hrvatskoj Bileni su uglavnom nastanjeni kod Velebita (sela Gornji i Donji Bileni, Bilenski pod) i u Lici.

frane2110
29.02.2008., 14:56
Terzic je Terzija(Krojac) po zanimanju.Obicno ljudi po zanimanju su dobijali takva prezimena.Nije to Tursko prezime, nego vise stalez, jer su krojaci bili cijenjeni za Otomana

Begovic, Beganovic, i ostali Begovati, su uglavnom kompleksasi koji su se dicili s tim, sto su dobili titulu bega, pa su zapostavili svoje staro prezime

bye bye jack :W

frane2110
29.02.2008., 15:10
Pozdrav!
Je li Tabak prezime turskog podrijetla? Ako nije, kojeg bi moglo biti?
Hvala

u docetku prezimena na ak- valjalo bi razlikovati dugo a/à koje ostaje i kratko a/à koje je nepostojano ;Sipljak,Hrnjak (onaj koji ima zecje usne), koncar,koncara,novak, odnosno s kratkim -à : praljak,siljak.
katkada i to kratko -à ostaje zovak-zovaka,perak-peraka.
u prezimenima "turskog" porijekla takvo -a- nije nepostojano i obicno ostaje: colak-colaka,tabak-tabaka.

Shain
02.03.2008., 22:54
Pajtak.

1234567
04.03.2008., 22:46
A da li je Gambiroža talijansko prezime?
I cije je prezime Telenta?

Da l bi netko mogao odgovorit na ovo?

vranjak
04.04.2008., 14:09
Spomenuli ste prezime Šešelj kao Srpsko što nije točno. Prezime Šešelj je donjoneretvansko staro prezime i najviše ga ima u Opuzenu. Šešelj je Hrvatsko prezime i u starom selu odakle je Vojislav jedino je njegova kuča bila Pravoslavne vjere što znači da su na pravoslavlje ne tako dAVNO PRIŠLI IZ KORISTI ZA VRIJRME kRALJEVINE jUGOSLAVIJE.

Shain
04.04.2008., 14:45
Prezime Agbaba je turcizam (TV-novinar Gradimir Agbaba).

Hroboatos
04.04.2008., 15:11
Spomenuli ste prezime Šešelj kao Srpsko što nije točno. Prezime Šešelj je donjoneretvansko staro prezime i najviše ga ima u Opuzenu. Šešelj je Hrvatsko prezime i u starom selu odakle je Vojislav jedino je njegova kuča bila Pravoslavne vjere što znači da su na pravoslavlje ne tako dAVNO PRIŠLI IZ KORISTI ZA VRIJRME kRALJEVINE jUGOSLAVIJE.

Prešao je njeki njegov predak koji se zagledao u lepu protinu kći.

Shain
04.04.2008., 19:51
Čije je prezime Telenta?

Prezime Telenta je postalo od talijanske riječi tenente (= poručnik). Između ostaloga zapisano je u Mostaru.

liceulice
07.04.2008., 21:26
Zna li itko odakle su došli Ugarkovići? Navodno je cijelo pleme došlo odnekud s istoka i prezime je nastalo prema pitanju odakle? No ne mogu pronaći ni jednu informaciju o tdolasku istih i o tom prezimenu osim što se kasnije spominju tu i tamo (na području dalmacije i like):confused:

Belevarac
07.04.2008., 21:48
Zna li itko odakle su došli Ugarkovići? Navodno je cijelo pleme došlo odnekud s istoka i prezime je nastalo prema pitanju odakle? No ne mogu pronaći ni jednu informaciju o tdolasku istih i o tom prezimenu osim što se kasnije spominju tu i tamo (na području dalmacije i like):confused:

O rodu Ugarkovicha ne znam nishta, ali bi izkonoslovlje prizimena bilo slideche: "ugar" je >neobradjena, zapushtjena njiva<, a za mladozsenju, koji se privincsa, dodje u supruginu obitelj, ocsekuje se da tje, kao muzska ruka, uzkopati / uzorati zapushtene oranice (uvincsavalo se u obitelj jedinice, one koja nema bratje), pa su ga u niekim govorima (ob. posprdno) zvali "ugarkovich". Dakle to je istoznacsnica "prizsenjeniku", "domazetu", "kujkuru", "podguzu" (Raos: Podlivoguz), "podrepu", "doshli", "ugovorniku" - sve same "odmilice".

liceulice
07.04.2008., 22:07
O rodu Ugarkovicha ne znam nishta, ali bi izkonoslovlje prizimena bilo slideche: "ugar" je >neobradjena, zapushtjena njiva<, a za mladozsenju, koji se privincsa, dodje u supruginu obitelj, ocsekuje se da tje, kao muzska ruka, uzkopati / uzorati zapushtene oranice (uvincsavalo se u obitelj jedinice, one koja nema bratje), pa su ga u niekim govorima (ob. posprdno) zvali "ugarkovich". Dakle to je istoznacsnica "prizsenjeniku", "domazetu", "kujkuru", "podguzu" (Raos: Podlivoguz), "podrepu", "doshli", "ugovorniku" - sve same "odmilice".

Taj dio mi je poznat no imam imformaciju da je prezime nastalo kao odgovor na pitanje odakle :ne zna: te da je čitavo pleme ušetalo (odakle?):ne zna:(od profesora etnologije) U kojim govorima se posprdno zvao ugarkovic?