PDA

View Full Version : Što započeti s 150 000 km u Mostaru?

maglica0624
07.03.2007., 20:38
Molim sve vas upućene i dobronamjerne da pomognete s idejama.

Vraćam se u Mostar. :jumping: :cheer: :tulum:

Mogu pokrenuti neki posao sa cca 150.000 km. Možda i s nešto više, ali ne bih rado. Valja imati i koju sa strane.

Haj''mo razmišljat'! Što bi išlo?

samBogzna
07.03.2007., 20:56

Mogu pokrenuti neki posao sa cca 150.000 km. Možda i s nešto više, ali ne bih rado. Valja imati i koju sa strane.

javna kuća, i nemožeš fulat stari:top:
inaće kaj će ova tema u politici:confused:

maglica0624
07.03.2007., 21:07
Jer je u Mostaru sve politika.

Hladna
07.03.2007., 21:19

za pocetak odvoji oko 70.000 za raznorazna potplacivanja ako nesto zelis zapoceti +razna odobrenja, dozvole + reket )..na kraju ti ostane da si kupish poslovni prostorcic od frtalj kvadrata na nekoj neatraktivnoj lokaciji( sve atraktivne su vec razgrabljene) i to je to!! ako te do tada ne prodje volja za biznisom, onda se pocni baviti necim sto ima veze sa npr. prehranom ( prodavnica peciva i slastica-vazda treba hrane), ili frizeraj....samo nemoj knjizaru...knjige slabo idu...:(

Flaming Lips
07.03.2007., 21:27
ja bi ulozio u turizam. to je ono sto je buducnost hercegovine. i sve vezano za njega. vino, masline, sipak, sve vezano za to.
i ja kontam za hercegovinu very soon. prvo radit nesto a onda otvorit nesto vezano uz turizam.
medjugorje, mostar stari grad, pocitelj, more je blizu, planine su blizu, biciklisticki turizam, pjesacke ture, kulinarske ture, vjerske ture...

Inferrno
07.03.2007., 21:30
Stavis u banku i ubires kamatu. :D

Veselica
07.03.2007., 21:31
Daj meni, pa ces vidit ;):cool:

Veselica
07.03.2007., 21:32

E to to rođak, vidi se ko su Bosanci i Ercegovci:s :D

samBogzna
07.03.2007., 21:36
ja bi ulozio u turizam. to je ono sto je buducnost hercegovine. i sve vezano za njega. vino, masline, sipak, sve vezano za to.
i ja kontam za hercegovinu very soon. prvo radit nesto a onda otvorit nesto vezano uz turizam.
medjugorje, mostar stari grad, pocitelj, more je blizu, planine su blizu, biciklisticki turizam, pjesacke ture, kulinarske ture, vjerske ture...

ma turizam,nego što,ma tko nebi vidio narod kojemu se ukazala Gospa ,to se ne propušta :rofl: :rofl: :rofl:
ma sveti od glave do pete:rofl: :s

Inferrno
07.03.2007., 21:42
E to to rođak, vidi se ko su Bosanci i Ercegovci:s :D

Normalno. Sto raditi kad je bolje za iste pare lezati. :D

xGolf 3x
07.03.2007., 21:48
Ja bih si svakako napravio kucu sa bazenom:top: ;)

Hercboy
07.03.2007., 22:03
kao sto je flaming lips rekao. turizam pogotovo u mostaru. ja od toga zivim i to veoma dobro. a osim toga takodjer i sobe neke napravit jer pun je grad studenata koji traze smjestaj a takodjer i ljeti ti to bude puno od turista.

Hello Operator
08.03.2007., 01:00

km? Kilometra? :confused:

okobrb
08.03.2007., 01:07
kao sto je flaming lips rekao. turizam pogotovo u mostaru. ja od toga zivim i to veoma dobro. a osim toga takodjer i sobe neke napravit jer pun je grad studenata koji traze smjestaj a takodjer i ljeti ti to bude puno od turista.

E sobe. Ova ti je najpametnija. mostar je grad s nekih 13.000 studenata. Uzet dva manja stančića i obrćeš lovu.

@maglica koji si ono fax završila?

H.k.G.
08.03.2007., 01:39
Najbolje ti je da pare das vehabijama:usama:
Tako ces ih imat na svojoj strani i onda preko njih probas neki biznis. Raspitaj se cime se bave, siguran sam da imaju nekih unosnih poslova. A ako nemaju predlozi im ti. Evo recimo predlozi im sverc oruzjem. Na tome bi sigurno dobro zaradio. Imas siroko trziste, Hrvatska, BiH, Srbija, Albanija, Kosovo, Crna Gora, Makedonija,... mislim da ti je dovoljno siroko. Oni sigurno imaju svoje neke veze sa Afganistanom, pokusaj odatle. A ako ne bude islo onda probaj iz Iraka al opet,... i njima sad fali, ratno je stanje. Najbolje onda probaj direktno iz Irana, oni imaju toga. Mada se i njima sprema rat, al lahko naoruzanje bi ti sigurno bili voljni prodat.
Ako se bojis stupit u kontakt sa vehabijama ili si skeptican prema ovome, mogu ti ja pomoc. Al trazim svoj udio u poslu. Ti imas pocetni kapital, ja imam ideje. Za pocetak nebi puno uzimali. Svega pomalo da ispitamo trziste:kava:
Uostalom, ako vehabije ne htjednu sa nama u posao imam ja nekih veza preko Albanaca pa mozemo sa njima. Mada oni traze velik postotak:frajer:
Al natjerat cu ja njih da nam daju povoljne uslove, imaju oni meni nekih neplacenih racuna od prije:tuctuc:
Al razumijem ja njih ba, ovo kriza oko Kosova.
Sa njima se ja lahko dogovorim:Pivo:
Ako si zainteresovan za ovakav posao, a morao bi bit jer je profit zagarantovan, onda se javi pa cemo planirat dalje.
A ako nam ne krene sa oruzjem, uvijek se mozemo bavit uvozom droge. To je poprilicno siguran posao. A zarada je mozda i bolja nego kod oruzja. Siroko ti trziste jarane, citava Europa pod nogama:frajer:

H.k.G.
08.03.2007., 01:41
Ako jos neko ima neke love za biznis, javi te se mojoj agenciji na tajni broj :D

maglica0624
08.03.2007., 05:43
E sobe. Ova ti je najpametnija. mostar je grad s nekih 13.000 studenata. Uzet dva manja stančića i obrćeš lovu.

@maglica koji si ono fax završila?

neupotrebljiv. svojom strukom se ne mislim baviti, jer ne znam plivati onim stilom koji se traži.

Spinoza
08.03.2007., 07:08

Nisto, kupi dionice pr. Telecoma, imaces duplo za nekoliko godina.

Constatinopol
08.03.2007., 07:28
za pocetak odvoji oko 70.000 za raznorazna potplacivanja ako nesto zelis zapoceti +razna odobrenja, dozvole + reket )..na kraju ti ostane da si kupish poslovni prostorcic od frtalj kvadrata na nekoj neatraktivnoj lokaciji( sve atraktivne su vec razgrabljene) i to je to!! ako te do tada ne prodje volja za biznisom, onda se pocni baviti necim sto ima veze sa npr. prehranom ( prodavnica peciva i slastica-vazda treba hrane), ili frizeraj....samo nemoj knjizaru...knjige slabo idu...:(:D :top:

Ja ipak mislim da je budućnost Hercegovačkog gospodarstva u turizmu,pa probaj nešto u samom Mostaru ili malo dalje,Počitelj,Međugorje,Ravno,Ivanica... Ima puno dobrih mjesta za ulaganje:top:

dudu
08.03.2007., 10:10
svakako turizam i u tradicionalne hercegovačke proizvode, ali kao najbolju opciju ja bih otvorio financijski consulting. vjeruj mi, to u cijeloj hercegovini ne postoji.

ghoust26
08.03.2007., 10:22
Hej maglica0624 gdje sti sad nalazis? Jesi li sada u Mostaru?

maglica0624
08.03.2007., 11:19
Hej maglica0624 gdje sti sad nalazis? Jesi li sada u Mostaru?

sad sam na poslu i ne u Mostaru. U Mostar se planiram vratiti početkom ljeta. :)

maglica0624
08.03.2007., 11:24
svakako turizam i u tradicionalne hercegovačke proizvode, ali kao najbolju opciju ja bih otvorio financijski consulting. vjeruj mi, to u cijeloj hercegovini ne postoji.

Turizam mi je vrlo zanimljiva opcija, ali u smislu agencije. Obzirom da sam s asfalta, ne bi mi bilo dostatno novca za neki teren + ono na terenu, bilo to apartmani, restoran, vinograd, smokvik..

Agencija mi se čini prihvatljivom.

Jekna
08.03.2007., 12:40
150.000KM je mizerna suma.
;)

maglica0624
08.03.2007., 14:26
150.000KM je mizerna suma.
;)

s koliko bi ti počeo/la? da ima još koja nula:zubo: u cifri, ne bih verglala po forumu

maglica0624
08.03.2007., 14:31

F. consulting ne dolazi u obzir, nije mi struka.
Hvala na prijedlogu.

maglica0624
08.03.2007., 15:11

premalo love za kamatu i prenesigurne banke! (još da mi je razvale tenkom kao Hercegovačku!):eek:

maglica0624
08.03.2007., 15:14

Ovo sa studentima, ljeti turistima je vrlo upotrebljiva ideja. Dva stana kupiti, u njima je uvijek novac, a još se i oplođava. (Ha, ha, oplođava :zubo: :zubo: )

maglica0624
08.03.2007., 15:15

Hercegovački dečko, kako to živiš od turizma?

Flaming Lips
08.03.2007., 15:15
isto tako i stan. ne znam kolike su stanarine u mostaru ali ja nikad ne bih kupio stan pa ga iznajmljivao. gdje tu uopce bilo kakva zarada? od toga se ne moze zivjeti, barem ne dobro. kolko su uopce stanovi u mostaru?
spekuliranje s nekretninama... to vec da. vjerujem da ce se tamo ljudi ipak za koju godinu slozit i da ce to cijelo podrucje procvjetati.

Jekna
08.03.2007., 15:17
s koliko bi ti počeo/la? da ima još koja nula:zubo: u cifri, ne bih verglala po forumu

Postoje dva nacina na koji mozes planirati:

1. Hocu da postignem TAJ cilj i nije bitno koliko ce to kostati.
2. Imam toliko raspolozivih sredstava i moram vidjeti sta sa tim mogu napraviti.

Ovo izgleda evidentno ali vecina ljudi propadne radi toga. Vecina ljudi(ili politicara) "zine" na jedan cilj a nema sredstava da ga ostvari. Dakle razmisli o tome.

Sto se mene licno tice. Imam 3 kuce u Foci(jedna na selu dvije u gradu) + 17 hektara livada i sume, kucu u Sarajevu + kucu u inostranstvu a na ljeto kupujem jos jednu kucu u gradu i i jos dvije livade jedna 12.000km2 i druga 9.000km2 i nastavit cu u tom smjeru s time sto ne vjerujem da cu vise kupovati kuce vec vise imanja i sume.

Vidis, u BIH se kuce i imanja na selima prodaju po mizernim cijenama. Ja to kupujem, nek stoji. Dobit ce to svoju cijenu, kad tad...;) Ali istina, meni se ne zuri...mogu cekati.

Mozes i ti kupiti imanje na selu sa tim parama, preuradii i baviti se seoskim turizmom. U samom gradu jedva da postenu kucu kupis dok je na selu sasvim druga stvar.

Flaming Lips
08.03.2007., 15:18

on ce ti sam reci... a turizam? to je jedino od cega ce hercegovina i zivit. vec sad vecina ljudi iz mjesta oko i iz medjugorja zivi samo i iskljucivo od turista. od prosle godine vidio sam cak da ti isti turisti se iz medjugorja spuste do neretve na fish, kupanje domacu rakijicu... svasta nesta. i u medjugorju UVIJEK ima turista. sezona je cijele godine.

Flaming Lips
08.03.2007., 15:20
Mozes i ti kupiti imanje na selu sa tim parama, preuradii i baviti se seoskim turizmom. U samom gradu jedva da postenu kucu kupis dok je na selu sasvim druga stvar.

s ovím se i ja slazem. sta ces u gradu kupovat? nema smisla. pocitelj, okolica capljine, surmanci, prebilovci, sve uz neretvu i prugu, sve ce to vrijedit zlata...

west_HB
08.03.2007., 15:20

:kiss: jeeeeee

bravo maglice :top:

ima nas mostaracaa vise od kinezaaa ....

(otvori sta bilo, samo nek se para okrece :D, btw treba li ti radnika :rolleyes: )

Jekna
08.03.2007., 15:25
isto tako i stan. ne znam kolike su stanarine u mostaru ali ja nikad ne bih kupio stan pa ga iznajmljivao. gdje tu uopce bilo kakva zarada? od toga se ne moze zivjeti, barem ne dobro. kolko su uopce stanovi u mostaru?
spekuliranje s nekretninama... to vec da. vjerujem da ce se tamo ljudi ipak za koju godinu slozit i da ce to cijelo podrucje procvjetati.

Jedan stan ne.. 15-20 stanova moze.

U Gorazdu mozes kupiti stan za 20.000Km. Recimo da kupis 10 stanova. To je 200.000KM. Kirija je 200KM/stanu. To ti je godisnje 2.400Km/stanu.

2.400*10= 24.000KM dobivenih za 10 stanova.

Neka imas 4.000KM troskova/godisnje(a i to je realno gledajuci previse) znaci da imas 20.000KM dobiti ili drugim rijecima svake godine otplatis jedan stan. Ili opet drugim rijecima za 10 godina si povratio svoju investiciju imas 10 stanova.

Mozes staviti i neku drugu cijenu.

maglica0624
08.03.2007., 15:26

U svakom slučaju, mislim da je bolje kupiti stan i uzeti podstanare, kako bi sam sebe plaćao, nego držati lovu u slamarici.

U pravu si da ne bi bila neka zarada od toga, samo kao dopunski izvor sredstava.

Stanarine , kao svugdje ovise o lokaciji i kvaliteti i veličini stana. Netko moj je izdavao prije par godina dvosoban za 400 KM. U Mostaru, naravno.

Mostar MORA procvjetati.

maglica0624
08.03.2007., 15:29

2. Imam toliko raspolozivih sredstava i moram vidjeti sta sa tim mogu napraviti.

Ovo izgleda evidentno ali vecina ljudi propadne radi toga. Vecina ljudi(ili politicara) "zine" na jedan cilj a nema sredstava da ga ostvari. Dakle razmisli o tome.

Sto se mene licno tice. Imam 3 kuce u Foci(jedna na selu dvije u gradu) + 17 hektara livada i sume, kucu u Sarajevu + kucu u inostranstvu a na ljeto kupujem jos jednu kucu u gradu i i jos dvije livade jedna 12.000km2 i druga 9.000km2 i nastavit cu u tom smjeru s time sto ne vjerujem da cu vise kupovati kuce vec vise imanja i sume.

Vidis, u BIH se kuce i imanja na selima prodaju po mizernim cijenama. Ja to kupujem, nek stoji. Dobit ce to svoju cijenu, kad tad...;) Ali istina, meni se ne zuri...mogu cekati.

bil se ti ženio? ;) ;)

maglica0624
08.03.2007., 15:36

(otvori sta bilo, samo nek se para okrece :D, btw treba li ti radnika :rolleyes: )

Samo sam čekala da se ti javiš!!! :kiss: I već sam se pitala gdje si i zašto me ignoriraš? :confused:

Imam 2-3 ideje, jednu, mislim da je najbolja, ne bih ovdje iznijela da mi je netko ne ukrade, a za nju će mi trebati 2-3 radnika sigurno. Taj posao mora uspjeti, jednostavno MORA. Radi se o jednoj vrsti usluga. Povratkom u Mostar-sunce moje žarko, ne mislim zamesti tragove po Forumu, pa se čujemo.

Ali me zanima i to oko turizma, jer svaku ideju treba razraditi i debelo prostudirati.

Hercboy
08.03.2007., 16:14

ugodno:zubo:

Jekna
08.03.2007., 16:40
bil se ti ženio? ;) ;)

zavisi... kada i s kim.

Jos nesto. Najbolje mjesto za kupovinu kuca i ostalih stambenih objekata je Crna Gora. Ako sada u CG kupis kucu koja vrijedi 150.000KM za 5-7god moci ces je prodati za 150.000€. Ko ne vjeruje nek samo prati kako idu cijene u iducim godinama.

Ja sam prije godinu i po prodao kucu u Dubrovniku i to za nesto vise od 80.000€ nego sto sam je platio 6 godina ranije. CG je danas gdje je Hrvatska bila prije 7-8 godina. Cijene ce vrtoglavo rasti. vazno je kupiti pravom momentu.

west_HB
08.03.2007., 17:01
Samo sam čekala da se ti javiš!!! :kiss: I već sam se pitala gdje si i zašto me ignoriraš? :confused:

Imam 2-3 ideje, jednu, mislim da je najbolja, ne bih ovdje iznijela da mi je netko ne ukrade, a za nju će mi trebati 2-3 radnika sigurno. Taj posao mora uspjeti, jednostavno MORA. Radi se o jednoj vrsti usluga. Povratkom u Mostar-sunce moje žarko, ne mislim zamesti tragove po Forumu, pa se čujemo.

Ali me zanima i to oko turizma, jer svaku ideju treba razraditi i debelo prostudirati.

u mostaru, stalno i malko po hercegovini ...
a forum je ovaj malo dosadio

vec vidjeno... vazda isto..
ko j ekolko pobio..ko jepoceo rat , bla bla..

Dal3
08.03.2007., 19:05
Čuo sam da posao sa kartonskom ambalazom nije loš a pogotovo ko moze izvozit vani mislim ko ima na zap. evropu.
Dalje hmm turizam je također u igri znači fino kupiš 6-7 profi rafting čamaca napravis kakav za početak manji hotelčić uz neretvu i rafting ionako ako si vani mozeš navući turista.(ako budeš imala problema javi se u Bihać gradonačelnik nam je vrh 29 godina prihvatit će svaku tvoju ideju,jos dio une najvjerovatnije postaje NP).Pozdrav i sretno.

zelenbrijeg
08.03.2007., 19:22
Maglica - i ja bih ti preporučio operacije s nekretninama.

Moraš imat nos i višak vremena za sačekat.

U ovim tranzicijskim vremenima najveća zarada je na nekretninama. Ja sam to napravio s vrlo skromnim sredstvima još za vrijeme kad je unprofor krstario po Hrvatskoj. Danas to vrijedi 10x više. I još čekam. A isto sam napravio i sa stanom. Danas moja škvadra koja je zakasnila mora platit duplo više za istu kvadraturu. ;)

Nemaš puno love, ali definitvno je s nekretninama najveća zarada. U BIH je bitno da je zona "neotkrivena". Ne znam kakve su cijene u mostaru. Ali izgleda da su još uvijek niske kad misliš sa 150.000 km kupit dva stana. Ono što je problematično jest pitanje političke stabilnosti. Al valjda više ne bu rata tamo.

A i turizam je isto ok. Dovoljno ti je neku vodičku službu izorganizirat i povezat se s par agencija u Hrvatskoj (domaćih i stranih) da ti lifraju goste. S obzirom da je riječ o Hercegovini, ima potencijala. Osobito u smislu da još ima dosta prostora gdje u odnosu na konkurenciju možeš kvalitetom pobrat vrhnje. Bitno: ovo moš pokrenut s malo investicije, tako da ti većina love može doteć još i za stan i svašta nešto. Uostalom, zašto bi se u turizmu vezala samo za Hercegovinu? Npr. sve od mora do Mostara, Blidinja, Kupresa može ti biti teritorij za operiranje. To je sve u sat-dva vožnje.

PS. ako imaš znanje stranih jezika i volje i sama se bavit turistima, možeš kupit nekakav Hyundai Trajet za 7 osoba pa vozat male skupine, obitelji, novinare i sličnu "jaču" platežnu klijentelu prema "tailor-made" programu samo za njih. Tvoj vlastiti "one woman show". Divota: živiš u svom kraju, pokazuješ im ga i na kraju "calen bite". :cool:

Na kraju: čestitam! Ja tamo ne bih živio, ali zato što imam neku bolju soluciju ovdje, a ne vuče me toliko - ipak mi nije rodni kraj. Ali ono što sam vidio u Hercegovini - to je prelijepo. Možeš počet i zagrepčane dovlačit na izlete u Hercegovinu - masline, vino, nekakav tanc, međugorje, Buna, most... Ne ozbiljno: sad je "turbo folk" u modi, a svi ga mrzili. Eto ti slogana za zagrebačku "publiku": "Hercegovina je in" !

:top:

Purgeri, eto se jedna vraća u Ercegov'nu! :zubo: :tulum:

Dal3
08.03.2007., 19:33
A za turbo folk zaduzen zelenbrijeg sa svojim "zelenbendom", šala mala.

zelenbrijeg
08.03.2007., 19:36
:zvrko: Di me nađe?

Kad smo kod zelenila: osim zelenih brjegova volim i dolare. Što jes jes! :zubo:

maglica0624
08.03.2007., 19:57

.......

Ovo prvo nije moj način.
Ovo drugo upravo sada radim - skupljam ideje koje treba poslije razmotriti i razraditi

maglica0624
08.03.2007., 20:02
Čuo sam da posao sa kartonskom ambalazom nije loš a pogotovo ko moze izvozit vani mislim ko ima na zap. evropu.
Dalje hmm turizam je također u igri znači fino kupiš 6-7 profi rafting čamaca napravis kakav za početak manji hotelčić uz neretvu i rafting ionako ako si vani mozeš navući turista.(ako budeš imala problema javi se u Bihać gradonačelnik nam je vrh 29 godina prihvatit će svaku tvoju ideju,jos dio une najvjerovatnije postaje NP).Pozdrav i sretno.

Hvala na prijedlogu, no ambalaža mi je totalna nepoznanica. ZA rafting i hotel zajedno nema dovoljno love.

brezovka
08.03.2007., 20:08

Ma preletjela sam preko naslova misleći da je o kilometrima riječ.:rofl:
Čestitam maglice.:top: Svaki Hrvat povratnik u BiH je lijepa vijest.
A i ovo o poslu nije loše. Samo naprijed.:kiss:

maglica0624
08.03.2007., 20:33
Maglica - i ja bih ti preporučio operacije s nekretninama.

Moraš imat nos i višak vremena za sačekat.

Nemam višak vremena!!!!

Nemaš puno love, ali definitvno je s nekretninama najveća zarada. U BIH je bitno da je zona "neotkrivena". Ne znam kakve su cijene u mostaru. Ali izgleda da su još uvijek niske kad misliš sa 150.000 km kupit dva stana.

1000 KM viši katovi, 1100-1300 KM niži.

Ono što je problematično jest pitanje političke stabilnosti. Al valjda više ne bu rata tamo.

Ne smijem na to ni mislit. Noj :zubo:

Dovoljno ti je neku vodičku službu izorganizirat i povezat se s par agencija u Hrvatskoj (domaćih i stranih) da ti lifraju goste. S obzirom da je riječ o Hercegovini, ima potencijala. Osobito u smislu da još ima dosta prostora gdje u odnosu na konkurenciju možeš kvalitetom pobrat vrhnje. Bitno: ovo moš pokrenut s malo investicije, tako da ti većina love može doteć još i za stan i svašta nešto. Uostalom, zašto bi se u turizmu vezala samo za Hercegovinu? Npr. sve od mora do Mostara, Blidinja, Kupresa može ti biti teritorij za operiranje. To je sve u sat-dva vožnje.

Nekako slično razmišljam. NA relativno malom prostoru, ima puno toga što se može vidjeti.

PS. ako imaš znanje stranih jezika i volje i sama se bavit turistima, možeš kupit nekakav Hyundai Trajet za 7 osoba pa vozat male skupine, obitelji, novinare i sličnu "jaču" platežnu klijentelu prema "tailor-made" programu samo za njih. Tvoj vlastiti "one woman show". Divota: živiš u svom kraju, pokazuješ im ga i na kraju "calen bite". :cool:

Neće ići.

Na kraju: čestitam!

Hvala, hvala.:kiss:

Ja tamo ne bih živio, ali zato što imam neku bolju soluciju ovdje, a ne vuče me toliko - ipak mi nije rodni kraj.

Do prije 2 god nije mi palo na pamet. Al me nostalgija počela toliko pucati da je to za priču. A i obiteljski razlozi su bili značajni u odluci.

Ali ono što sam vidio u Hercegovini - to je prelijepo.

Ovdje gdje sam ja gledaju na Hercegovinu kao na Afganistan - sve dok ne odu tamo. Onda se ne prestaju čuditi.

Možeš počet i zagrepčane dovlačit na izlete u Hercegovinu - masline, vino, nekakav tanc, međugorje, Buna, most... Ne ozbiljno: sad je "turbo folk" u modi, a svi ga mrzili. Eto ti slogana za zagrebačku "publiku": "Hercegovina je in" !

Purgeri, eto se jedna vraća u Ercegov'nu! :zubo: :tulum:

I to da znaju kakva!!

( Ovo je drugi odgovor na tvoj post. prvo mi riknuo miš pa sam sve ponovila, a sad i s kvotanjem problem, ali ne ispravljam, uhvatit ćeš nit)

maglica0624
08.03.2007., 20:45

Hvala puno. :kiss: :kiss:

Ja se toliko radujem da sama sebi ne vjerujem.:cheer: :tulum:

Zato se i plašim da ne prenaglim u donošenju odluke o vrsti posla.

dudu
08.03.2007., 22:20
u međugorju napravi motel (s tom lovom bi mogao izaći na kraj) i uživaj.

west_HB
08.03.2007., 22:55
:top: Hvala puno. :kiss: :kiss:

Ja se toliko radujem da sama sebi ne vjerujem.:cheer: :tulum:

Zato se i plašim da ne prenaglim u donošenju odluke o vrsti posla.

e vako jedan savjet s lica mjesta ( on the face on the place :D )

ono sto je najvaznije je VRATITI SE!
dakle nisi svorc, imas neku zaledjinu....ne gori ti..
kad se vratis ..prvo se uklopi u kolotecinu..znaci ispijanje kave na starom, lagano uzivanju u suncu , setnje i tako... :cerek:
samo lakapo..
e onda u tom vremenu lagano potrazis kakvog posla za svoju struku...
e onda kad sve snimis situaciju..onda laganin ividis sta bi , dje bi sa ustedjevinom...

drzi se samo kriltice " bice nesto, smislicemo nesto " :D

dakle nista na prvu...vec kad dodjes u mostar udri po kavama...
na kavamase dozna dosta toga zanimljivog, kako gard dise, kakvo je stanje,itd.

i da, imas kavu dobrodoslice od mene za ovaj topic

Naša Kvačica
08.03.2007., 23:04

Bože linčine. :D :top:

Pa ja mislim da se nigdje ovoliko na kavi ne sjedi kao u Mostaru. Kad odem poslom u Zagreb vidim koliko vrijedi život u Mostaru. :cool:

shteva
08.03.2007., 23:37
Bože linčine. :D :top:

Pa ja mislim da se nigdje ovoliko na kavi ne sjedi kao u Mostaru. Kad odem poslom u Zagreb vidim koliko vrijedi život u Mostaru. :cool:

bit cu zloban pu cu reci da zato ima tolko hercegovaca u zagrebu :rofl:

Naša Kvačica
08.03.2007., 23:39
bit cu zloban pu cu reci da zato ima tolko hercegovaca u zagrebu :rofl:

Bilo pa prošlo pajdo, sad se puno manje ide u Zagreb. Čak imamo gastabajtera iz Dalmacije, Bosne i RS-a.

Prebo
08.03.2007., 23:44
Jos nesto. Najbolje mjesto za kupovinu kuca i ostalih stambenih objekata je Crna Gora. Ako sada u CG kupis kucu koja vrijedi 150.000KM za 5-7god moci ces je prodati za 150.000€. Ko ne vjeruje nek samo prati kako idu cijene u iducim godinama.

CG je vec eksplodirala sto se cijena tice. U gradovima i vecim mjetim aprakticki vis enema povoljne kupovine jer sve sto valja je vec pokupovano, preostale su samo nekretnine u vrlo losem stanju, na losijim lokacijama i izvan gradova (a te nece tako brzo rast)

Ja sam prije godinu i po prodao kucu u Dubrovniku i to za nesto vise od 80.000€ nego sto sam je platio 6 godina ranije. CG je danas gdje je Hrvatska bila prije 7-8 godina. Cijene ce vrtoglavo rasti. vazno je kupiti pravom momentu.

Hm, trebao si jos pricekat s prodajom :)

Prebo
08.03.2007., 23:46
2.400*10= 24.000KM dobivenih za 10 stanova.

Neka imas 4.000KM troskova/godisnje(a i to je realno gledajuci previse) znaci da imas 20.000KM dobiti ili drugim rijecima svake godine otplatis jedan stan. Ili opet drugim rijecima za 10 godina si povratio svoju investiciju imas 10 stanova.

Mozda i mozes spekulirat da rata vise nece bit, al nigdje ne spominjes porez u svojoj prici. Jel to kod vas jos sve na crnjaka ili na ovu tvoju racunicu treba odrat X% poreza?
Ja osobno mislim da iznajmljivanje nije tolko lud biznis, pogotovo ne po manje atraktivnim lokacijama na kojima je kupovna moc ionako niska. Standard u BiH nece tako brzo rast, mislim da se iznajmljivat jedino isplati u Sarajevu na dobrim lokacijama, strancima i ostlaim bogatunima.

shteva
08.03.2007., 23:53
Bilo pa prošlo pajdo, sad se puno manje ide u Zagreb. Čak imamo gastabajtera iz Dalmacije, Bosne i RS-a.

je je... jos malo pa ce iz Zagreba natrag :zubo:

maglica0624
09.03.2007., 06:50

e vako jedan savjet s lica mjesta ( on the face on the place :D )

ono sto je najvaznije je VRATITI SE!
dakle nisi svorc, imas neku zaledjinu....ne gori ti..
kad se vratis ..prvo se uklopi u kolotecinu..znaci ispijanje kave na starom, lagano uzivanju u suncu , setnje i tako... :cerek:
samo lakapo..
e onda u tom vremenu lagano potrazis kakvog posla za svoju struku...
e onda kad sve snimis situaciju..onda laganin ividis sta bi , dje bi sa ustedjevinom...

drzi se samo kriltice " bice nesto, smislicemo nesto " :D

na kavamase dozna dosta toga zanimljivog, kako gard dise, kakvo je stanje,itd.

i da, imas kavu dobrodoslice od mene za ovaj topic

Idem obrnutim redom:

1. pazi se, mogao bi tu kavu platiti već za Uskrs,
2. Hvala za savjet. To je razmišljanje mudrog čovjeka
3. Nisam švorc, dakle uz tih 150.000 imam dovoljno da pričekam to vrijeme propitivanja i stizanje prve love
4. svakako ću potražiti posao u struci, a ovo ulaganje u neki biznis savakako ide i uz to, ali s manje žestine (nije pod muss uspjeti odmah)
5. za sve koji ne znaju STARI nije most, nego igralište. :top:

:W

danci
09.03.2007., 08:44
E kako mi je drago što se još netko vraća. Ja sam se vratila iz Zagreba prošle godine i sad mi svi sjede na kostima da jesam li normalna i najradije bi me stavili u prvi vlak. E nedam se ja. Volim ja Zagreb, al Mostar je Mostar. Nažalost ja nemam nikakve ušteđevine, a posla nigdje.
Poslušaj Westa vidim pametan je on. Kave su zakon. Ovdje moraš stalo biti u središtu jer sve se na kavama rješava. Najgore prolaze oni koji nemaju nikakvih prijatelja i veza. I da moraš malo pričekati ljude upoznati i vidjeti šta nedostaje u gradu a da ti možeš s tim raditi.
I možeš li reći okvirno koje djelatnosti te zanimaju možda se dosjetimo nečega.

Naša Kvačica
09.03.2007., 08:51
Nažalost ja nemam nikakve ušteđevine, a posla nigdje.

Ma nemoguće. :confused: A što znaš raditi?

danci
09.03.2007., 09:05
Ma ja sam ti dipl. povjesničar, al od tog nema kruha ovdje pa sam se sad uhvatila tečajeva i tih stvari. A radit sam ustanju svašta već sam sa SC-om prošla onu torturu. Samo mi fali nešto i u radnu knjižicu

maglica0624
09.03.2007., 10:49

:top: :top:

maglica0624
09.03.2007., 10:50
Mozda i mozes spekulirat da rata vise nece bit, al nigdje ne spominjes porez u svojoj prici. Jel to kod vas jos sve na crnjaka ili na ovu tvoju racunicu treba odrat X% poreza?
Ja osobno mislim da iznajmljivanje nije tolko lud biznis, pogotovo ne po manje atraktivnim lokacijama na kojima je kupovna moc ionako niska. Standard u BiH nece tako brzo rast, mislim da se iznajmljivat jedino isplati u Sarajevu na dobrim lokacijama, strancima i ostlaim bogatunima.

Iznajmljivanje kao dodatni izvor prihoda - da, kao jedini izvor - ne.

Naša Kvačica
09.03.2007., 10:57
Ma ja sam ti dipl. povjesničar, al od tog nema kruha ovdje pa sam se sad uhvatila tečajeva i tih stvari. A radit sam ustanju svašta već sam sa SC-om prošla onu torturu. Samo mi fali nešto i u radnu knjižicu

Heh, pa ti prvo trebaš odlučiti što želiš biti kad narasteš. :zubo:

Moraš najprije vidjeti što te zanima, u čemu si prirodno talentirana (ne mora konkretni poslovi, nego može i karakteristike osobnosti, npr. imaš li smisla za komunikaciju, za lijepo, boje i oblike (možda moguća neka vrsta dizajnera) ili si više matematički tip (strojevi, programiranje ili možda više smisao za pisanje, da li si pedantna, da li si samodisciplinirana, da li podnosiš autoritete, itd. itd. pitanja može biti stotine.

Obzirom da držiš tečaje, da li imaš smisla za objašnjavanje, čega su tečaji, jezika? Engleski? Znaš li pisati članke na engleskom? To može biti savršen posao.

Flaming Lips
09.03.2007., 11:02
Moraš najprije vidjeti što te zanima, u čemu si prirodno talentirana (ne mora konkretni poslovi, nego može i karakteristike osobnosti, npr. imaš li smisla za komunikaciju, za lijepo, boje i oblike

e jebiga kvacica... pa nije cura u maloj grupi vrtica. zavrsila je fax. ;)

pa savrsen posao, barem za prvu ruku, je turisticki vodic. savrsen.

Naša Kvačica
09.03.2007., 11:05
e jebiga kvacica... pa nije cura u maloj grupi vrtica. zavrsila je fax. ;)

Pa moj Flaming, da su je ovo pitali u vrtiću danas ne bi bila nezaposlena. :)

pa savrsen posao, barem za prvu ruku, je turisticki vodic. savrsen.

O tome ne znam mnogo. Koliku plaću može očekivati (otprilike neki prosječni) turistički vodič?

maglica0624
09.03.2007., 11:09
E kako mi je drago što se još netko vraća. Ja sam se vratila iz Zagreba prošle godine i sad mi svi sjede na kostima da jesam li normalna i najradije bi me stavili u prvi vlak. E nedam se ja. Volim ja Zagreb, al Mostar je Mostar. Nažalost ja nemam nikakve ušteđevine, a posla nigdje.
Poslušaj Westa vidim pametan je on. Kave su zakon. Ovdje moraš stalo biti u središtu jer sve se na kavama rješava. Najgore prolaze oni koji nemaju nikakvih prijatelja i veza. I da moraš malo pričekati ljude upoznati i vidjeti šta nedostaje u gradu a da ti možeš s tim raditi.

Interesira me tko ti sjedi na kostima, ovi u M ili Z.? Razlike svakako ima u razlozima.

U svakoj sredini gdje misliš nešto raditi, ako nije državni posao, moraš biti u središtu.

Moja interesovanja su široka i obuhvaćaju dosta toga: od agencije za nekretnine, preko turist. agencije sa suvenirnicom (gdje bi bili autohtoni hercegovački proizvodi kao suveniri) uz izdavanje apartmana / stana, uređenje interijera, organizacije svečarskih prostora, do galerije slika (od koje se ne živi), možda čak i vrtić...

Zato sam koncipirala pitanje tako široko da imam prostora za razmišljanje nakon što od vas Mostaraca dobijem ideje. Ipak ste vi na mjestu događaja, izvorištu, bi rekli.

Eto, i ti kao povjesničar uz koji tečaj za vodiča bi mogla biti suradnik u agenciji. Mojoj ili nečijoj.

Naša Kvačica
09.03.2007., 11:14
Moja interesovanja su široka i obuhvaćaju dosta toga: od agencije za nekretnine, preko turist. agencije sa suvenirnicom (gdje bi bili autohtoni hercegovački proizvodi kao suveniri) uz izdavanje apartmana / stana, uređenje interijera, organizacije svečarskih prostora, do galerije slika (od koje se ne živi), možda čak i vrtić...

Dobar vrtić je čini mi se odlična ideja. :top:

danci
09.03.2007., 11:15
Eh čuj kvačice koji me znaju znaju da sam ja od 10 god. znala da ću povijest studirati to je ipak moja najveća ljubav, al nije škola to što zadovoljava moje potrebe. A sad što sa tim nema posla to mogu objesiti mačku o rep. Malo se zezam podučavam neku djecu al nije loše.
Ono što tražim je baš kao neki vodič za sada jer sam izrazito komunikativna i snalažljiva. Jako me zanimaju starine Hercegovine i mislim da tu ima velikog potencijala. Imam ja kuću kamenu u Brotnju i puno vinograda eh da je para jedna velika sanacija i pravi mali seoski turizam!

Flaming Lips
09.03.2007., 11:16
kolike su place? znam jer to radim. :) u hrvatskoj minimalno 50 eura po danu. ili vec kako se dogovoris. ovisi sto. ako ces ih recimo prosetat kroz zadar u nekih sat vremena... 200-300 kn. ovisi i koji je stupanj znanja o gradu ili mjestu, koji je stupanj znanja jezika... svasta. i u hrvatskoj se mora imati licenca za vodica i nije bas mali problem dobiti je. moze biti turisticki pratitelj. za to ne treba licenca. mozda u bih ne treba licenca ni za sto? ;)
i dobra stvar je trajanje "sezone" u medjugorju. uvijek ima nekih turista. e sad ne znam kako se tamo upada radit. jel i to rade veze? i sam sam veoma zainteresiran za te iste stvari. u surmancima imam kucu, u mostaru mi frendica daje na koristenje svoju... tako... nije problem smjestaj.
ovo za kave... to vjerujem. jebiga, networking. a i zabavno moze bit.

Naša Kvačica
09.03.2007., 11:26
Eh čuj kvačice koji me znaju znaju da sam ja od 10 god. znala da ću povijest studirati to je ipak moja najveća ljubav, al nije škola to što zadovoljava moje potrebe. A sad što sa tim nema posla to mogu objesiti mačku o rep. Malo se zezam podučavam neku djecu al nije loše.
Ono što tražim je baš kao neki vodič za sada jer sam izrazito komunikativna i snalažljiva. Jako me zanimaju starine Hercegovine i mislim da tu ima velikog potencijala. Imam ja kuću kamenu u Brotnju i puno vinograda eh da je para jedna velika sanacija i pravi mali seoski turizam!

Hmm, bilo bi dobro ako će maglica agenciju otvarat da ako ništa razgovarate o mogućoj suradnji.

west_HB
09.03.2007., 11:31
off topic:

bas je mocno vidit temu koja nije ko sve ostale na politici dje vrvi od prepucavanja :D

that's the way :)

danci
09.03.2007., 11:33
Pa više ovi u Mostaru, mi smo sve sličniji kontinentalcima u kukanju. Kako kažu svi bježe u Zg a ti ovamo, pa znaš li koliko ima nezaposlenih, evo svi tebe čekaju... Ma ovdje ti vlada mišljenje da je u HR med i mlijeko. A evo neki dan stigle cipele proljene od 600 kn i u roku jedan dan se svi brojevi rasprodali a sve nemaju para.
Al ipak nije ovdje kako bi smo željeli, grad je u dosta lošem stanju i to je gradska uprava dosta kriva. A ima i puno nesavjesnih građana. Vjerojano ćeš za puno toga morati potplaćivati ljude, al par prijatelja na dobrim mjestima rješavaju sve.
Ako ti treba povjesničar tu sam, a poznajem i neke koji izrađuju nakit sa motivima Hercegovine (imam broš i naušnice sa motivom sa Humačke ploče), kao i neke umjetnike.
Ima u Mostaru oko Starog mosta dosta suvenirnica, al to ti je užas sve je ili arapsko ili jugoslavensko. Napravili su olovke od čahura i takve stvari. Uvelike nedostaje suvenirnica baš sa Hercegovačkim motivima, a mogu ti reći da toga ima dosta

Flaming Lips
09.03.2007., 11:44
Ima u Mostaru oko Starog mosta dosta suvenirnica, al to ti je užas sve je ili arapsko ili jugoslavensko.

evo ja cu malo pokvarit idilu. ipak je ovo podforum politika. ;)
ako pod "arapske" mislis na porijeklo proizvoda, onda se donekle slazem. iako ne vidim razliku kinesko il arapsko. ako pak mislis na "arapsko" ono sa arapskim pismom i takvim stvarima onda se ne slazem. fakti su fakti. u BiH su vladali razni narodi. Turska, Austrougarska... sve je to dio povijesti. ne mozes se od toga odvojiti. sve sto je povijest tako i treba gledati. sve sto se moze prodati a da nije za nikog uvredljivo treba prodavati. a slazem se... autohtoni suveniri su najbitniji. to prosjecan turist obavezno kupi.

rackoza
09.03.2007., 11:51
Tako je to nazalost

Ja sam imao 5 stepen zavrsenog Engleskog jezika 1995 od 6 mogucih.Poslije, 6 dobijes diplomu da znas doticni jezik

1996 sam znao jos vise Engleski.Radio sam u Osce, Sforu, i raznim organizacijama.Poslije sam otisao u Ameriku, iako me akcent prca, najbolje naucis jezik kad si okruzen Engleskim govornim svijetom

I danas znam neke ljude koji mlate 1000 eura i vise u Bosni, neki su u raznim Nvo organizacijama, i tako to

Bez znanje barem jednog stranog jezika, mislim da nije vrijedno spomena pricati dalje.Mozes politicki se angazovati, kako i ekonomski, ako znas kako

Jos mi jedan moj rece, ako znas kojeg Bosnju placa je 1000 Eura mjesecno, on ce srediti, ima neki predispozicije.Sigurno je konkurs zavrsen, ali eto

:)

maglica0624
09.03.2007., 13:12
Pa više ovi u Mostaru, mi smo sve sličniji kontinentalcima u kukanju. Kako kažu svi bježe u Zg a ti ovamo, pa znaš li koliko ima nezaposlenih, evo svi tebe čekaju... Ma ovdje ti vlada mišljenje da je u HR med i mlijeko. A evo neki dan stigle cipele proljene od 600 kn i u roku jedan dan se svi brojevi rasprodali a sve nemaju para.
Al ipak nije ovdje kako bi smo željeli, grad je u dosta lošem stanju i to je gradska uprava dosta kriva. A ima i puno nesavjesnih građana. Vjerojano ćeš za puno toga morati potplaćivati ljude, al par prijatelja na dobrim mjestima rješavaju sve.
Ako ti treba povjesničar tu sam, a poznajem i neke koji izrađuju nakit sa motivima Hercegovine (imam broš i naušnice sa motivom sa Humačke ploče), kao i neke umjetnike.
Ima u Mostaru oko Starog mosta dosta suvenirnica, al to ti je užas sve je ili arapsko ili jugoslavensko. Napravili su olovke od čahura i takve stvari. Uvelike nedostaje suvenirnica baš sa Hercegovačkim motivima, a mogu ti reći da toga ima dosta

Još od prije ihihiii godina je jedan prijatelj mom djedu pisao iz Amerike da ni tamo pečene kokoši ne trče ulicom. Tako je i s Hrvatskom.

No, ima i ono drugo. Svugdje gdje dodješ si (u prvoj generaciji) dođoš. Ako su u pitanju poslovi u upravi, dobiješ samo one koji su niži na ljestvici, a ako su isti, ti imaš duboko oranje na poslu a oni dobiju lakše. U poduzećima nemam direktnog uvida, ali čujem da je slično.

Suvenir sa čahurom ima političku dimenziju. Kad ih vidim, kosa mi se digne.

maglica0624
09.03.2007., 13:14

na PM mi ostavi neki kontakt, pa ako što bude od toga, lako se nađemo.

west_HB
09.03.2007., 13:38

ih ... ne pitaj :zubo: ..
ali volim malo pametovat ..ko i svi ;)

nego , znaci ti se vratila, maglica se vraca u MO..pa to je vec doseljavanje :top:
a drame..pa to se trazi..
za pare cemo lako..para nema...

ali za kave se vazda mora imat u dzepu...

e da..i meni se drama svidja to sa gonjanjem recimo "japanaca" po hercegovini i pokazivanje starih kuca, prirodnih ljepota, bacis im malo vrata na rostilj ili napravis pole sa sirom ..dje ce im bolje...
uz naravno neizostavno Medjugorje, MOstar, HUtovo blato, Kravice, itd. itd.
mislim..vazno je samo prodat pricu...

evo i ovo sto mi radimo na forumu je isto marketing Hercegovine.. od 100 ljudi mozda ih 10 i pomisli pa jebote kolko se prica o toj hercegovini valjalo bi otici i vidit :D

Naša Kvačica
09.03.2007., 13:49
nego , znaci ti se vratila, maglica se vraca u MO..pa to je vec doseljavanje :top:

Pa dašta ja pričam ima godinu dana.

Uskoro će postati očito i najnevjernijim. :D :top:

Inače, nije samo doseljavanje, natalitet Hrvata je porastao 30-40% od rata, sada je ravan onome na Kosovu.

Eagle30
09.03.2007., 14:06

Stavi u neki od fondova ili kupi dionice rafinerije u Brodu... i da, naravno enjoy:zubo: :zubo:

okobrb
09.03.2007., 14:58
u međugorju napravi motel (s tom lovom bi mogao izaći na kraj) i uživaj.

Teško da u Međugorju za te pare možeš odradit motel. Da ima svoju parcelu i nekakao. Ovako nema šanse.

okobrb
09.03.2007., 15:05
Ono što tražim je baš kao neki vodič za sada jer sam izrazito komunikativna i snalažljiva. Jako me zanimaju starine Hercegovine i mislim da tu ima velikog potencijala.Imam ja kuću kamenu u Brotnju i puno vinograda eh da je para jedna velika sanacija i pravi mali seoski turizam!

U kakavom su stanju i o kojoj količini govorimo. Ja sam pošao tim putem i nisam se prevario. Ono što ti je kod vinograda najvažnije nije toliko lova koliko rad i pažnja. On ne trpi zapostavljanje ako se ozbiljno misliš bavit time.

Jekna
09.03.2007., 15:23

Ma kakav crni porez? Prijavljuje ko sta hoce i kako hoce... dobro mozda nekoga i "uhvate" ali sanse za to su 0.000001% ;)

A vec sam rekao da ja ne zivim od tog imanja i kuca koje imam. Ja sam to u vecini kupio od srba sto su odselili u Srbiju. Za mizerne cijene. Npr. kupio sam kucu trospratnicu + imanje za 30.000KM, uz Drinu...divota. Vec sam rekao da su imanja na selima vise nego jeftina.(mada za mene ni kuce u Sarajevu nisu skupe ali tu mi je dovoljna i ova jedna sto imam) Na selima mozes kupiti kuce za 20.000KM.

Standard u BIH raste vrlo brzo. Narod puno kuka jer mu je to vise uslo u krv izgleda. Onaj ko hoce da radi i ima. Naravno ima i siromasnih, to su uglavnom stare osobe bez ikoga ili neke pijanice i neradnici. U svim mjestima se grade kuce vise nego prije rata, struja, telefon itd su uvedeni i u sela gdje ih nije bilo ni prije rata, kupuju se auta, ispijaju se kahve cijeli dan, ogromne njive i livade su zapustene jer niko NECE da ih obraduje, imam i rodbine koji imaju ogromna imanja ali nece da ih obraduju a kukaju "kako se nema", odjendom postali gospoda itd...

I u vezi CG. to sto ti kazes vrijedi za par mjesta kao Budva. Kupuj imanje i kuce na Zabljaku.

Jekna
09.03.2007., 15:31
No, ima i ono drugo. Svugdje gdje dodješ si (u prvoj generaciji) dođoš. Ako su u pitanju poslovi u upravi, dobiješ samo one koji su niži na ljestvici, a ako su isti, ti imaš duboko oranje na poslu a oni dobiju lakše. U poduzećima nemam direktnog uvida, ali čujem da je slično.

Netacno. Ja sam stigao ovdje nakon rata u BIH, zavrsio fakultet i sada radim u EU parlamentu. "Prva generacija" i evo me na "prilicno visokoj poziciji" , sa vise nego dobrom platom.

U dobro sredenom drustvu porijeklo je nebitno. Vazan je kvalitet. Sto se tice bivse SFRJ nema manjih zabiti a veceg "lokalpatritozma". Tu u vecini slucajeva vlada duh provencijalizma i "gleda se poprijeko na one sa strane". Cesto se istice kako je eto "rodeni" ovaj ili onaj. :bonk: Ljudi nikako da shvate da oni razpolazu samo sa onim sto je njihovo a ne sa citavim gradom ili selom.

Mislim da je glavni problem manjak mobilnosti stanovnistva. Tako prije dvije godine sjedem u Sarajevu na zeljeznickoj u taxi, neki stariji taxista i pita me gdje cu. Kazem do Sokolovic Kolonije... "auuuu pa to je na kraj svijeta. :) Njemu je 15-20 min voznje kraj svijeta. :D

Jekna
09.03.2007., 15:36
Inače, nije samo doseljavanje, natalitet Hrvata je porastao 30-40% od rata, sada je ravan onome na Kosovu.

Gluposti. To je mozda tacno kod tvojih , dole u Palestini.

2005
Zivorodeni/umrli

Grude
88/120

Posusje
137/131

Ljubuski
159/255

Siroki Brijeg
283/226

Capljina
196/290

Neum
8/39

Ravno
0/12

i tako dalje...Kosovo al' u kurcu. Usput receno natalitet na Kosovu nije visok.

danci
09.03.2007., 16:01
evo ja cu malo pokvarit idilu. ipak je ovo podforum politika. ;)
ako pod "arapske" mislis na porijeklo proizvoda, onda se donekle slazem. iako ne vidim razliku kinesko il arapsko. ako pak mislis na "arapsko" ono sa arapskim pismom i takvim stvarima onda se ne slazem. fakti su fakti. u BiH su vladali razni narodi. Turska, Austrougarska... sve je to dio povijesti. ne mozes se od toga odvojiti. sve sto je povijest tako i treba gledati. sve sto se moze prodati a da nije za nikog uvredljivo treba prodavati. a slazem se... autohtoni suveniri su najbitniji. to prosjecan turist obavezno kupi.

Vjeruj mi da dođeš i vidiš tu ponudu i tebi bi se život okrenuo. I nisam misla turske nego arapske. Pa ovdje Arapi nisu nikada bili a oni sada uvaljuju te njihove jeftine stvari baš ala kineske. I daj da ne kvarimo temu

danci
09.03.2007., 16:09
Ma imam ja u glavi svašta joj kad West spomenu pole i sir...baš to. Zvijezde, cvrčci, vino, hrana domaća...ma uživali bi. A vinogrda je nekad bilo puno sad tata obrađuje oko 1500 loza, al zemlje u polju ima dosta samo rada fali. Nekad baš poželim sve ostaviti i otići tamo.
Kvačice super je ono baš sam nekoliko puta bila u Ravnom predivno mjesto a kakvi tek domaćini. Kakav bi tek ondje odmor bio za radne ljude ma skupili bi snage za sve.

okobrb
09.03.2007., 16:19
Ma imam ja u glavi svašta joj kad West spomenu pole i sir...baš to. Zvijezde, cvrčci, vino, hrana domaća...ma uživali bi. A vinogrda je nekad bilo puno sad tata obrađuje oko 1500 loza, al zemlje u polju ima dosta samo rada fali. Nekad baš poželim sve ostaviti i otići tamo.
Kvačice super je ono baš sam nekoliko puta bila u Ravnom predivno mjesto a kakvi tek domaćini. Kakav bi tek ondje odmor bio za radne ljude ma skupili bi snage za sve.

O kakvim lozama se radi jeli izvorna žilavka i Blatina ili su u pitanju hibridi istih?

A drago mi je što nahvali ravno. ja sam obnovio kuću i sad krećem u vinograde.

maglica0624
09.03.2007., 17:19
Netacno. Ja sam stigao ovdje nakon rata u BIH, zavrsio fakultet i sada radim u EU parlamentu. "Prva generacija" i evo me na "prilicno visokoj poziciji" , sa vise nego dobrom platom.

U dobro sredenom drustvu porijeklo je nebitno. Vazan je kvalitet. .......
Mislim da je glavni problem manjak mobilnosti stanovnistva. Tako prije dvije godine sjedem u Sarajevu na zeljeznickoj u taxi, neki stariji taxista i pita me gdje cu. Kazem do Sokolovic Kolonije... "auuuu pa to je na kraj svijeta. :) Njemu je 15-20 min voznje kraj svijeta. :D

Ovdje gdje sam ja itekako se prati tko su domaći, a tko oni drugi.
I, također, ovo je kraj sa izrazitim imigracijama. Zato su domaći još
zatvoreniji.:zmaj:

Dođoši uspijevaju samo u privatnom sektoru.

Jekna
09.03.2007., 18:00
i muzicki prilog (http://www.youtube.com/watch?v=WMawaPEqg1I)

danci
09.03.2007., 19:07
Iskreno ne znam moram pitati, al mislim da su izvorne barem u starom vinogradu. Nažalost onaj najstariji je tata zapustio jer je bilo usko između reda pa je mogla samo motika.
Ah Ravno predivno. Tamo sam ti već domaća svi me znaju. Tetka mi je pravila vitraje u crkvi pa sam je često vozila. Uh one breskve koje nam je načelnik dao.

maglica0624
09.03.2007., 20:13

U dobro sredenom drustvu porijeklo je nebitno. Vazan je kvalitet. Sto se tice bivse SFRJ nema manjih zabiti a veceg "lokalpatritozma". Tu u vecini slucajeva vlada duh provencijalizma i "gleda se poprijeko na one sa strane". Cesto se istice kako je eto "rodeni" ovaj ili onaj. :bonk: Ljudi nikako da shvate da oni razpolazu samo sa onim sto je njihovo a ne sa citavim gradom ili selom.

Zaboravih te upitati, ako si došao tek poslije rata i završio fax, kako si uspio pokupovati pola Bosne???

zelenbrijeg
09.03.2007., 20:17
Maglica, ako su cijene stanova u Mostaru tako niske, kupuj stanove. Ima još prostora za rast cijena.

Štoviše, ne znam kak je u Bosni, al da već nemam kredit nego čisti stan bez opterećenja, kupio bih prije dvije-tri godine još jedan stan na kredit i iznajmio ga. I podstanari bi otplaćivali kredit, a vrijeme i porast standarda i potražnje bi učinili svoje - cijena bi rasla.

Jednog frenda koji je imao tu varijantu sam obrlatio da to učini. Sad mu fino podstanar otplaćuje dobar dio kredita, a za par godina će sav kredit biti otplaćivan od najma. Naime, bitno je ugrabit dok je još relativno povoljno. A potom će se s vremenom cijena najma i kredita izjednačit, a možda se nešto i zaradi s vremenom. To ti je prijedlog pride, uz novce koje imaš. ;)

Sad je u Zagrebu cijena stanova inako prevelika tako da je teško očekivat da će najam pokrit sav trošak kredita, ali dugoročno se još može izmudrovat takva kombinacija. Ako ništa, nakon 10-20 godina imaš čisto vlasništvo bez motike. Drugi ti otplatili. Pa prodaš i investiraš ili trošiš na obrazovanje, ili uživanje: Kuba, Pariz-Dakar. :cerek:

zelenbrijeg
09.03.2007., 20:18
Zaboravih te upitati, ako si došao tek poslije rata i završio fax, kako si uspio pokupovati pola Bosne???

Jesi smiješna! Ako je bio vani i nešto zarađivao i štedio - pa mogao je kupit što je htio po onim bagatelnim cijenama u BIH! To sam i ja napravio u HR čim je završio rat. Naravno, ja sam razmišljao unaprijed, a ne o novom autu s kojim ću se guzat uokolo a nemat kinte u džepu. :zvrko: Vozao sam svog "polovnjaka" i kupio nekretninu. I isplatilo se. Dakle, kupit i fino čekat. Neimaština i proleterstvo prvenstveno su problem glave i nerazmišljanja - pod uvjetom da si zdrave pameti i tijela, nema opravdanja.

maglica0624
09.03.2007., 20:24
Hvala svima koji su sudjelovali na ovaj ili onaj način u raspravi.

zelenbrijeg
09.03.2007., 20:28
Sretno! :top:

maglica0624
09.03.2007., 20:31
Jesi smiješna! Ako je bio vani i nešto zarađivao i štedio - pa mogao je kupit što je htio po onim bagatelnim cijenama u BIH! To sam i ja napravio u HR čim je završio rat. Naravno, ja sam razmišljao unaprijed, a ne o novom autu s kojim ću se guzat uokolo a nemat kinte u džepu. :zvrko: Vozao sam svog "polovnjaka" i kupio nekretninu. I isplatilo se. Dakle, kupit i fino čekat. Neimaština i proleterstvo prvenstveno su problem glave i nerazmišljanja - pod uvjetom da si zdrave pameti i tijela, nema opravdanja.

Skoro se zaletih i odjavih topic, kad ono Zelenbrijeg.

Ej, Zeleni, jes' pobrojao nekretnine što je Jekna naveo? Je l' šta jeo u proteklom periodu? IstinaBog, ako je imao plaću 5000 DM, pa onda 2.500 E, mogao je nešto od toga kupiti. Al' što je on naveo!!! Pola Bosne!

zelenbrijeg
09.03.2007., 20:36
ih ... ne pitaj :zubo: ..
ali volim malo pametovat ..ko i svi ;)

e da..i meni se drama svidja to sa gonjanjem recimo "japanaca" po hercegovini i pokazivanje starih kuca, prirodnih ljepota, bacis im malo vrata na rostilj ili napravis pole sa sirom ..dje ce im bolje...
uz naravno neizostavno Medjugorje, MOstar, HUtovo blato, Kravice, itd. itd.
mislim..vazno je samo prodat pricu...

evo i ovo sto mi radimo na forumu je isto marketing Hercegovine.. od 100 ljudi mozda ih 10 i pomisli pa jebote kolko se prica o toj hercegovini valjalo bi otici i vidit :D

A govoriš li koji jezik? Pod hitno naučit engleski i još bar jedan - mislim da je tu vječni njemački koristan, a i francuzi sada sve više dolaze, španjolci itd. To ti je godina-dvije OZBILJNOG ulaganja u znanje. Usto moraš poznavati povijest, voljet i zemljopis, zainteresiran si za politiku i ekonomiju - i eto svestranog vodiča. Pri tome su bitni maniri i urođena komunikativnost i sposobnost prilagodbe ljudima. U tome poslu ti si svoj gazda i postaješ "institucija" koju se traži - ili propadaš.

zelenbrijeg
09.03.2007., 20:41
Skoro se zaletih i odjavih topic, kad ono Zelenbrijeg.

Ej, Zeleni, jes pobrojao nekretnine što je Jekna naveo? Je l' šta jeo u proteklom periodu? istinaBog, ako je imao plaći 5000 DM, pa onda 2.500 E, mogao je nešto od toga kupiti.

Pa sposoban čovjek. Vjerojatno je zarađivao nešto bolje - i to je to. U svakom slučaju, naveo sam par ideja. Tu su i dionice - no problem je političke situacije u BIH. U Hrvatskoj još drastično rastu, ali to neće dugo trajat. Fondovski i dionički "eldorado" polako se premješta na jugoistok. Ja bih se bojao ulagat u BH-dionice, to je sjebana zemlja. Ali - Crna Gora se otvara! Možda da i tamo zaviriš. Naime, hrvatske firme su svojim robama već preplavile CG. Mali su, siromašni i velikih apetita i ambicija: trebamo im i sad smo im postali "strateški partner" (budi sigurna u to). Za razliku od FBIH koju je Hrvatska isto dobrim dijelom "osvojila" kapitalom, CG ima veliku prednost političke stabilnosti. Najavljujem ti "stampedo" hrvatskih firmi na Crnu Goru. Baza je niska, tako da je za očekivati velik rast cijena dionica u sljedećih godinudvijetri. ;)

Glede Jekne: šta te briga otkud mu pare. Pa eto i ti imaš nešto. Bitno je da imaš.

maglica0624
09.03.2007., 20:52
Maglica, ako su cijene stanova u Mostaru tako niske, kupuj stanove. Ima još prostora za rast cijena.

Štoviše, ne znam kak je u Bosni, al da već nemam kredit nego čisti stan bez opterećenja, kupio bih prije dvije-tri godine još jedan stan na kredit i iznajmio ga. I podstanari bi otplaćivali kredit, a vrijeme i porast standarda i potražnje bi učinili svoje - cijena bi rasla.

Jednog frenda koji je imao tu varijantu sam obrlatio da to učini. Sad mu fino podstanar otplaćuje dobar dio kredita, a za par godina će sav kredit biti otplaćivan od najma. Naime, bitno je ugrabit dok je još relativno povoljno. A potom će se s vremenom cijena najma i kredita izjednačit, a možda se nešto i zaradi s vremenom. To ti je prijedlog pride, uz novce koje imaš. ;)

Sad je u Zagrebu cijena stanova inako prevelika tako da je teško očekivat da će najam pokrit sav trošak kredita, ali dugoročno se još može izmudrovat takva kombinacija. Ako ništa, nakon 10-20 godina imaš čisto vlasništvo bez motike. Drugi ti otplatili. Pa prodaš i investiraš ili trošiš na obrazovanje, ili uživanje: Kuba, Pariz-Dakar. :cerek:

Ovo je svakako pametan prijedlog. Nisam o tome razmišljala jer mi nije padalo na pamet zaduživati se prije nego vidim kakva će mi zarada od novog posla biti. Ali ću se svakako raspitati za kredite i uvjete u M.

maglica0624
09.03.2007., 20:55
Sretno! :top:

Hvala u svakom slučaju. Al' neka nas još malo, a?!

maglica0624
09.03.2007., 20:55

moram ponovo odreagirati na ovaj post.:kiss: :kiss:

maglica0624
09.03.2007., 21:00

Hvala. Malo me frka bilo kada sam počela o tome razmišljati, u biti nisam razmišljala gotovo nimalo, odluka se jednostavno nametnula. Idem i šlus.

Ovaj entuzijazam me ugodno iznenadio.

:kiss:

maglica0624
09.03.2007., 21:04
off topic:

bas je mocno vidit temu koja nije ko sve ostale na politici dje vrvi od prepucavanja :D

that's the way :)

I moderatoru je bilo močno pa ju je frknuo ovamo.

Nije PREPOZNAO da je POVRATAK u Mostar POLITIČKA tema.

maglica0624
09.03.2007., 21:12
Pa sposoban čovjek. Vjerojatno je zarađivao nešto bolje - i to je to. U svakom slučaju, naveo sam par ideja. Tu su i dionice - no problem je političke situacije u BIH. U Hrvatskoj još drastično rastu, ali to neće dugo trajat. Fondovski i dionički "eldorado" polako se premješta na jugoistok. Ja bih se bojao ulagat u BH-dionice, to je sjebana zemlja. Ali - Crna Gora se otvara! Možda da i tamo zaviriš. Naime, hrvatske firme su svojim robama već preplavile CG. Mali su, siromašni i velikih apetita i ambicija: trebamo im i sad smo im postali "strateški partner" (budi sigurna u to). Za razliku od FBIH koju je Hrvatska isto dobrim dijelom "osvojila" kapitalom, CG ima veliku prednost političke stabilnosti. Najavljujem ti "stampedo" hrvatskih firmi na Crnu Goru. Baza je niska, tako da je za očekivati velik rast cijena dionica u sljedećih godinudvijetri. ;)

Glede Jekne: šta te briga otkud mu pare. Pa eto i ti imaš nešto. Bitno je da imaš.

Nisam baš vješta s dionicama i fondovima. Ja sam ti od onih iz stare garde, neka znam koliko imam i gdje su mi. No, kakva nekretninica u CG, tko ono reče Žabljak ili tako što, to bi već moglo.

Nije me briga za Jekninu lovu i kako je došao do nje (dionice možda!?), nego mi se učinilo da se malo pre*er*va. Ako griješim, ja mu se ispričavam.

okobrb
09.03.2007., 21:16
Iskreno ne znam moram pitati, al mislim da su izvorne barem u starom vinogradu. Nažalost onaj najstariji je tata zapustio jer je bilo usko između reda pa je mogla samo motika.
Ah Ravno predivno. Tamo sam ti već domaća svi me znaju. Tetka mi je pravila vitraje u crkvi pa sam je često vozila. Uh one breskve koje nam je načelnik dao.

Ja sam jedan čitav hibridni likvidiro, a jedan zapušteni u brdu revitaliziro.

Još će ispast da se poznajemo kad te dole svi znaju.

okobrb
09.03.2007., 21:20
Nisam baš vješta s dionicama i fondovima. Ja sam ti od one stare garde, neka znam koliko imam i gdjesu mi. No kakva nekretninica u CG, tko ono reče Žabljak ili tako što, to bi već moglo.

Nije me briga sa Jekninu lovu i kako je došao do nje(dionice možda!?), nego mi se učinilo da se malo pre*er*va. Ako griješim, ja mu se ispričavam.

Dionice su bile unosan biznis ko ih je kao recimo ja kupovao od ljudi na vrijeme za 3 % vrijednosti. Al samo birani fondovi. danas isti vrijede nekih 30%.

Nekretnina ti je uvijek pametna investicija. U Mostaru su ti(novogradnja na stranu) najskuplji manji stanovi do 3 kata te posebice prizemlja na određenim lokacijama.

west_HB
09.03.2007., 23:17
Hvala. Malo me frka bilo kada sam počela o tome razmišljati, u biti nisam razmišljala gotovo nimalo, odluka se jednostavno nametnula. Idem i šlus.

Ovaj entuzijazam me ugodno iznenadio.

:kiss:

pa naravno...cim si spomenula tolku cifru.odma entuzijazam :zubo:

zezam se ;)...
vazno je samo stanje duha :top: ..
tj. da prelomis..a kolko vidim ti si prelomila ..sve ostalo je legenda ;)

dpbmwsplit
10.03.2007., 00:16
Otvori BMW servis, dućan exlusivne robe ili kockarnicu. ;)

Bas sam sinoć bio u Mostaru na koncertu Mile Kitića u Bridgeu, bilo je prva liga.

http://www.bmwsplit.com/index.php?topic=124.msg533#msg533

Pozdrav,

Naša Kvačica
10.03.2007., 00:50
Gluposti. To je mozda tacno kod tvojih , dole u Palestini.

2005
Zivorodeni/umrli

Grude
88/120

Posusje
137/131

Ljubuski
159/255

Siroki Brijeg
283/226

Capljina
196/290

Neum
8/39

Ravno
0/12

i tako dalje...Kosovo al' u kurcu. Usput receno natalitet na Kosovu nije visok.

To je federalna statistika u koju ne ulaze rođeni u Hrvatskoj.
Hercegovka ode roditi u Hrvatskoj radi naknade od 2000kn mjesečno, što misliš odakle Splitu onakva statistika? ;)

Slučajno se sjećam Širokog Brijega, tamo je omjer krštenja/sprovodi bio 2,5, dok je po federalnoj statistici koju si stavio rođeni/umrli 1,18

Znam i da je u crkvi sv. Petra i Pavla u Mostaru odnos krštenja/sprovodi 3,3 u 2004 i onda cijelih 4 u 2005. :top:

Pročitaj malo (ba) što Bošnjović priča čije žene u regiji imaju najmanje djece, pa onda reci da su gluposti. :D

west_HB
10.03.2007., 09:00
Otvori BMW servis, dućan exlusivne robe ili kockarnicu. ;)

Bas sam sinoć bio u Mostaru na koncertu Mile Kitića u Bridgeu, bilo je prva liga.

http://www.bmwsplit.com/index.php?topic=124.msg533#msg533

Pozdrav,

e jesi pogodio, svaka ti cast :zubo:

ali kad takvima ko tebi nije tesko potegnut iz splita radi mile kitonjea..onda se vjerovatno isplati :cool:

danci
10.03.2007., 13:19
Ma samo treba dobro volje za vratiti se i čelične živce za silnu birokraciju. Znam neke da su se vratili i kad su svatili koliko truda treba samo za početi odustali. Al ljudi ima dosta samo treba naći pravu stvar i krenuti. Ma recimo pola dalmacije se ovdje oblači samo ne bi priznali.
Inače mislim da ako ćeš s turizmom krenuti moraš prvo agenciju otvoriit, možda najbolje uvezati sa nekom stranom.

maglica0624
10.03.2007., 13:29
Hvala još jednom svima.

Sad slijedi analiza stanja na licu mjesta.

Neke adrese i telefone koje sam dobila, moguće i kontaktiram.

:W :W :W :W

BostonCroat
10.03.2007., 13:46
iako si zensko ako imas muza ili decka ulozite u teretanu ako ih nema puno, teretana sa solarijumom ili par njih trebalo bi dobro ici...!!

p.s istok ili zapad mostara?

maglica0624
11.03.2007., 10:12
iako si zensko ako imas muza ili decka ulozite u teretanu ako ih nema puno, teretana sa solarijumom ili par njih trebalo bi dobro ici...!!

p.s istok ili zapad mostara?

Ako se na HR Forumu govori o Mostaru, o kojem će se govoriti? :cool: ;)

Jekna
11.03.2007., 15:44
.......

Opet hrpa gluposti ali sta ocekivatio od nekogpoput tebe? Mogu oni biti rodeni i u tunguziji ali to ne mjenja stvari. To su podaci iz maticnog ureda gdje se upisuju umrli i zovordeni.

Boje razmisli sta radi tvoja bratija u Palestini. Izostavi nas svojih gluposti.

Jekna
11.03.2007., 16:04

Pola Bosne? Kao sto se kaze ko umije njemu dvije.
Plata mi je veca od one sto si ti navela, mada sam ranije imao i znatno manju. Kucu u Dubrovniku smo bili izgradili prije rata, tokom rata je bila opustosena opljackana i razrusena pa smo je obnovili i onda ptrodali prije 1.5 god. jer nemam namjeru vise ici na odmor u Dubrovnik, jedino u posjetu familiji.

Kuca u Bosni mi je bila srusena pa smo i nju obnovili i moja pordica je imala nesto manje od 5 hektara imanja i suma i prije rata a ostalo sam kupio nakon rata. Kao sto sam rekao trospratnicu sam kupio za 30.000KM. Sve sto sam kupio, bilo je po prilicno "mizernim" cijenama". a i ovu kucu u Sarajevu sam platio 90.000KM sto je prilicno jeftino. Danas sigurno vrijedi oko 150.000KM.

U Bosni se u manjim mjestima i selima mogu kupiti kuce i imanja za bagatelu.

Evo primjera. Pazi kolika kucetina za "pisljivih" 24.000€.
http://www.oglasi.com/detail_14_53961.htm

Sto se tice CG i Zabljaka to sam ja spomenuo. Tu ce cijene nekretnina i zemljista da se pomnoze sa 25-30 u narednih 10 godina. Samo kao sto sam rekao kupovanje u takvim mjestima kao i ovim manjim mjestima po Bosni je ulaganje na duzi period i za one "kojima se ne zuri".
http://www.durmitorcg.com/opstina.php

Sto se tice tvoje ideje i razmisljanja o Mostaru. Potrosit ces -+30.000KM a neces se maknut s mrtve tacke.

Jekna
11.03.2007., 16:04
Ako se na HR Forumu govori o Mostaru, o kojem će se govoriti? :cool: ;)

Glupo razmisljanje. Ako hoces da se bavis biznisom, ne mozes razmisljati na takav nacin. ;)

maglica0624
11.03.2007., 17:03
1. Plata mi je veca od one sto si ti navela, .

2. Sto se tice tvoje ideje i razmisljanja o Mostaru. Potrosit ces -+30.000KM a neces se maknut s mrtve tacke.

1. Zoveš li se možda Srećko! :zubo:

2. Što konkretno misliš?

Naša Kvačica
11.03.2007., 22:15
Opet hrpa gluposti ali sta ocekivatio od nekogpoput tebe? Mogu oni biti rodeni i u tunguziji ali to ne mjenja stvari. To su podaci iz maticnog ureda gdje se upisuju umrli i zovordeni.

Boje razmisli sta radi tvoja bratija u Palestini. Izostavi nas svojih gluposti.

Vrijeđanje ti neće pomoći da se osjećaš bolje. ;)

Da ti dam praktičan primjer, moja rodica, koja živi u Mostaru, prije mjesec dana je rodila svoju drugu curicu u Dubrovniku. Te dvije djevojčice su se računale kao živo rođene u Dubrovniku i mjesto rođenja im je ostalo Dubrovnik a ne Mostar, a u zapadnom Mostaru se broje one koje su žive rođene na Bijelom Brijegu, a u istočnom one žive rođene u južnom logoru.

Naravno, mala će se krstiti u Mostaru idući mjesec gdje i žive, a iz Hrvatske će primati 2000kn mjesečno naknade, radi čega je i išla tamo. Kontaš li sad ili treba crtat? :rolleyes:

Braća u Palestini su odlično, mada se ona tvoja braća pobiše međusobno, ja ne znam što im bi. :rofl:

Naša Kvačica
11.03.2007., 22:18
2. Što konkretno misliš?

Sad ću ja to tebi objasnit. :top:

Jekna ne može podnijet što se Hrvati doseljavaju u Hercegovinu. Prvo reče Danci došla i još govori da joj je lijepo, sad ti, pa još pokrećeš business, a kakva si još ćeš i petero krasne djece izrodit (koja liče na mamu :D ).

E od tog ti se njemu diže kosa na glavi, ne uklapa se u tlapnje da Hrvati odoše, izumiru, Bošnjaci će vladati svijetom itd. :rofl:

neocortex
12.03.2007., 09:57
ak sam dobro skuzio to je cirka 75 000 eura?.. jebiga ina je prosla al tu je jos ht..za kojih 10 000 eura da spucas u to, jos 20 000-30 000 eura u razne vrijednosne papire, fondove, sta ti se vec vise svidja.. a za 40 000 eura ostatka kupis neki fini plac gdje vec zelis u hercegovini, tamo bi jos uvijek trebalo biti puno jeftinije nego u hr.. uz MALO srece, ovih 30-40 000 sta si ulozila bi za dvije godine trebalo narasti do 60-80 000 eura, ovisi kolko srece i umijeca si pokazala, i za tu paru bi se vec nesto trebalo dati i izgraditi u Hercegovini..

par stvari ni pod kojim uvjetima ne bi trebala napraviti: 1. kupovati auto, pogotovo novi.. 2. trositi pare na bilo kakva uredjenja bilo cega sto ne namjeravas koristiti u poslovne svrhe tipa: svidja mi se ovaj plazma tv, ova ugradjena kuhinja, ona kutna garnitura isl..

sta god da radis drz se zlatne izreke: bolje jedan sat razmisljati o novcu nego raditi za taj novac mjesec dana..

west_HB
13.03.2007., 23:22

niske???
aj vako cemo....kupti zeleni jedan stan u mo..., aja cu ti ga pricavut 5-6 godina dzabe ( tebi ko tebi, drugome bi naplatio )..:zubo: dok mu neporaste cijena za prodaje...
dobro tebi..dobro meni :D