PDA

View Full Version : Operacija ciste na jajniku

Corpus
27.08.2003., 11:16
Operacija se obicno radi laparoskopijom. No, mene bi zanimalo, da li otklanjanje ciste nuzno zahtijeva i otklanjanje jajnika?? Ili se to nekao moze rijesiti i bez otklanjanja jajnika; pogotovo ako je ostao jos samo jedan? :confused: :)

diadora
27.08.2003., 22:17
Ne nuzno -ali ukoliko se cista toliko "obavila" oko jajnika da ju je nemoguce odstraniti bez da se ne ostrani i jajnik onda na zalost i jajnik mora vanka - bez obzira sto je zadnji:(

mimi2003
27.08.2003., 22:35
Nisi napisala kakava je cista, da li je vodena možda? One obično pucaju same i dobro je kad puknu!

Corpus
28.08.2003., 11:03
mimi2003 kaže:
Nisi napisala kakava je cista, da li je vodena možda? One obično pucaju same i dobro je kad puknu!

Nisam napisaO ;) Inace radi se o mojoj frendici. Nisam siguran kakva je cista; cini mi se da je vodena. Ali problem je sto je vec dosta velika (oko 10x10cm!!:( ). Sad pije Dabroston da bi joj izazvalo menstruaciju, pa onda mora opet na pregled i mozda opet na neku terapiju lijekovima da bi cista eventualno pukla, ili ipak - na operaciju. :(

Corpus
28.08.2003., 11:05
diadora kaže:
Ne nuzno -ali ukoliko se cista toliko "obavila" oko jajnika da ju je nemoguce odstraniti bez da se ne ostrani i jajnik onda na zalost i jajnik mora vanka - bez obzira sto je zadnji:(

hm...da...:(

bronco
28.08.2003., 13:38
Corpus kaže:
Nisam napisaO ;) Inace radi se o mojoj frendici. Nisam siguran kakva je cista; cini mi se da je vodena. Ali problem je sto je vec dosta velika (oko 10x10cm!!:( ). Sad pije Dabroston da bi joj izazvalo menstruaciju, pa onda mora opet na pregled i mozda opet na neku terapiju lijekovima da bi cista eventualno pukla, ili ipak - na operaciju. :(

--------------------------

krebalo bi znati godine starosti, broj djece i zdravstvenu povijest(menstruacije itd)
ovako,
ako je cista (vodena) sto se vidi sa ultrazvukom i neki krvni marker normalne visine(CA 125) onda je vrlo jednostavno isprazniti je laparoskopski A NE ODSTRANITI jedini preostali jajnik.
to bi svaki normalan ginekolog trebao znati.
zbog takvih pitanja je zapoceta nova tema pa mozete pitati.

bronco
28.08.2003., 13:39
Ne nuzno -ali ukoliko se cista toliko "obavila" oko jajnika da ju je nemoguce odstraniti bez da se ne ostrani i jajnik onda na zalost i jajnik mora vanka - bez obzira sto je zadnji

nije istina!

Corpus
28.08.2003., 17:46
bronco kaže:
krebalo bi znati godine starosti, broj djece i zdravstvenu povijest(menstruacije itd)
ovako,
ako je cista (vodena) sto se vidi sa ultrazvukom i neki krvni marker normalne visine(CA 125) onda je vrlo jednostavno isprazniti je laparoskopski A NE ODSTRANITI jedini preostali jajnik.
to bi svaki normalan ginekolog trebao znati.
zbog takvih pitanja je zapoceta nova tema pa mozete pitati.

Ovako: 32god, 0 djece, menstrucije u principu bas i ne preredovite, pokoja znala izostati, jedna cista vec ove godine operirana (imala je povisen ca125) i izvadjen jedan jajnik. Nakon te operacije menstruacije su bile jako uredne. No ocito cim se pojavila ta druga cista na tom drugom jajniku, menstruacija je izostala.

Tako da s obzirom da nema jos djece, bilo bi dobro na koji god moguci nacin sacuvati taj jos jedan preostali jajnik...

A usput, jel se moze sa slike s ultrazvuka skuzit da li je vodena ili ne?

bronco
28.08.2003., 18:03
Tako da s obzirom da nema jos djece, bilo bi dobro na koji god moguci nacin sacuvati taj jos jedan preostali jajnik...

A usput, jel se moze sa slike s ultrazvuka skuzit da li je vodena ili ne?

-------------------------------------

koliko je bio ca125?
menstr cesto izostane kad cista ne pukne kao sto normalno mora nego nastavi rasti.
obicno pukne sama od sebe. cista se operira kad je veca od 5cm i nastavlja rasti (min 6mjeseci promatranje) ili pocne boliti.
kakav je bio nalaz kod onog drugog jajnika?

USS (ultrazv) bi se trebalo lijepo diferencirati vrsta ciste. to je osnovna stvar. svaki dovoljno dobar sonografer bi to trebao dobro opisati tako da se moze napraviti plan kako tretirati cistu.
zato postoji formula po kojoj se odlucuje da li se ide operirati ili ne.
u obzir se uzima visina ca125, ultrazvucni nalaz (odredjene karakteristike ciste) i prijasnji nalaz jajnika.
svaki dovoljno dobar ginekolog bi to trebao ZNATI.

globus
02.09.2003., 07:54
Kad se odstrane oba jajnika, kakve su posljedice za ženu osim što naravno onda ne može imati djece? da li dolazi do poremećaja hormona i slično?

rafaela
02.09.2003., 08:25
Pa s obzirom da jajnici stvaraju spolne hormone, odstranjivanjem oba jajnika dolazi do prestanka proizvodnje tih hormona i žena ih onda mora uzima oralno. To bi bilo ko neka vrsta menopauze.

Odstraniti jajnike je gadno i za starije žene, a gdje neće kod ovako mlade, koja plus toga nije ni rađala.

primadona
02.09.2003., 11:00
ja imam nekakvu cistu od 2,5 cm vec tri godine i kaj je najgore uopce ne znaju kakva je...
bila sam na 500 uzv, nekoliko puta na color doppleru, vadila tumorske markere, pila dabroston i ne znam koje jos sve vrste hormona ne, ali moja cista se ne da...

doduse ne raste pa im je to argument zasto me nece operirati - kazu da je bolje cekati do trudnoce pa vidjeti sto ce se tad dogadjati, a dotle me drze na kontracepciji....

mislim da je to dosta individualno i da treba dobro razmisliti prije operacije jer kad jednom ode jajnik (pogotovo ako nisi rodila) - sranje...

diadora
02.09.2003., 13:49
bronco kaže:

USS (ultrazv) bi se trebalo lijepo diferencirati vrsta ciste. to je osnovna stvar. svaki dovoljno dobar sonografer bi to trebao dobro opisati tako da se moze napraviti plan kako tretirati cistu.
zato postoji formula po kojoj se odlucuje da li se ide operirati ili ne.
u obzir se uzima visina ca125, ultrazvucni nalaz (odredjene karakteristike ciste) i prijasnji nalaz jajnika.
svaki dovoljno dobar ginekolog bi to trebao ZNATI.

Sve je to lijepo i krasno u teoriji i koliko je ko strucan i sto bi trebao znati i vidjeti.
No dogodi se da "slika" pokaze jedno, a kad se osoba nade na operacionom stolu situacija bude posve drugacija pa i zahvat ne bude ono sto je pacijent mislo da ce biti.

bronco
03.09.2003., 03:41
primadona kaže:
ja imam nekakvu cistu od 2,5 cm vec tri godine i kaj je najgore uopce ne znaju kakva je...
bila sam na 500 uzv, nekoliko puta na color doppleru, vadila tumorske markere, pila dabroston i ne znam koje jos sve vrste hormona ne, ali moja cista se ne da...

doduse ne raste pa im je to argument zasto me nece operirati - kazu da je bolje cekati do trudnoce pa vidjeti sto ce se tad dogadjati, a dotle me drze na kontracepciji....

mislim da je to dosta individualno i da treba dobro razmisliti prije operacije jer kad jednom ode jajnik (pogotovo ako nisi rodila) - sranje...

zasto bi morao jajnik otici??
normalno se samo ciste micu.

bronco
03.09.2003., 03:41
primadona kaže:

normalno se samo ciste odstranjuju.

bronco
03.09.2003., 03:48
diadora kaže:
Sve je to lijepo i krasno u teoriji i koliko je ko strucan i sto bi trebao znati i vidjeti.
No dogodi se da "slika" pokaze jedno, a kad se osoba nade na operacionom stolu situacija bude posve drugacija pa i zahvat ne bude ono sto je pacijent mislo da ce biti.

to ovisi o vise razloga:
strucnost na prvom mjestu i onda ima uvijek mjesta iznenadjenjima, ali ne bi trebala biti cesta (pogotovo u ovo doba kad imamo laparoskopiju pa se moze vidjeti prije nego sto se rade velike operacije.

primadona
03.09.2003., 11:40
bronco kaže:
normalno se samo ciste odstranjuju.

ma u mom slucaju nisu sigurni je li to mozda endometrij (koji se, kazu, uvijek vraca cak i kad se operira) pa kad bi sad to odstranili a opet bi se vratilo morali bi odmah vaditi jajnik...

bronco
03.09.2003., 12:01
primadona kaže:
ma u mom slucaju nisu sigurni je li to mozda endometrij (koji se, kazu, uvijek vraca cak i kad se operira) pa kad bi sad to odstranili a opet bi se vratilo morali bi odmah vaditi jajnik...

nije istina
zato se radi laparoskopija i ako je endometrioza cista se drenira a jajnik ostavi, onda se daju lijekovi za sprijecavanje ovulacije.
jajnici se u pravilu ne diraju.

mudrica
03.09.2003., 12:31
ja nisam liječnica, a ne znam jesi li ti bronco.
ali....ako je endometrioza cista se drenira a jajnik ostavi
kako to. endometriozna tvorba pa tekućina u cisti? nije li endometriozna izraslina tumorsko tkivo u cijelom presjeku? nije li opasnost endometrioze upravo u tome što ne izrasta NA jajniku, nego "razara" jajnik.
vidjeh istinite priče s endometrioznom tvorbom veličinom ljudske glave (tako je pisalo u otpusnom pismu) na jednom jajniku, a na drugom veličine muške šake. i to samo u par mjeseci!

Corpus
03.09.2003., 13:12
Dijagnoza prve ciste bila je: cystis permagna ovarii dex. perfor.
Ta je cista bila pukla prije operacije

Kakva je to cista? Uglavnom odstranjen joj je desni jajnik.

Dijagnoza ove nove ciste je:

cystis multilokulars 1. sin
st.p.ovariect.1.dex.a.m. V

U spekulima:b.o.; izbočen prednji forniks vagine
Palp.mali zdjelicu ispunjava napeto-elastična tvorba do 1/p

TVS+TAS: Uterus u AVF, primjerene veličine i oblika.
Endometrij trolinijski, sekrecijski do 11mm
Lijevo i ispred uterusa prikaže se ovalna oštro ograničena trabekulirana cistična tvorba cca 11x13 cm
Desno adneksalno: bez prikaza patoloskih tvorbi
u Douglasu nema slob.tekućine

Da li kome od vas znači sve to? Da li se iz ovoga vidi kakva je to cista?:confused:

primadona
03.09.2003., 13:31
e vidite mudrica i bronco ovak kak vi pricate meni pricaju i doktori...
jedan kaze jedno, drugi drugo...
nalaz sa color dopplera glasi: izraslina koja ima obiljezje i ciste i endometrija...
dakle nemaju pojma kaj mi je...
lijekove za sprecavanje ovulacije pijem (kontracepciju) a ako bas ne moram ne bih bas na operaciju...

bronco
03.09.2003., 23:58
mudrica kaže:
ja nisam liječnica, a ne znam jesi li ti bronco.
ali....
kako to. endometriozna tvorba pa tekućina u cisti? nije li endometriozna izraslina tumorsko tkivo u cijelom presjeku? nije li opasnost endometrioze upravo u tome što ne izrasta NA jajniku, nego "razara" jajnik.
vidjeh istinite priče s endometrioznom tvorbom veličinom ljudske glave (tako je pisalo u otpusnom pismu) na jednom jajniku, a na drugom veličine muške šake. i to samo u par mjeseci!

ma kakav tumor te spopao....!
prodji kroz google pa procitaj malo, dosadno mi je odgovarati na gluposti.

bronco
04.09.2003., 00:05
Corpus kaže:
Dijagnoza prve ciste bila je: cystis permagna ovarii dex. perfor.
Ta je cista bila pukla prije operacije

Kakva je to cista? Uglavnom odstranjen joj je desni jajnik.

Dijagnoza ove nove ciste je:

cystis multilokulars 1. sin
st.p.ovariect.1.dex.a.m. V

U spekulima:b.o.; izbočen prednji forniks vagine
Palp.mali zdjelicu ispunjava napeto-elastična tvorba do 1/p

TVS+TAS: Uterus u AVF, primjerene veličine i oblika.
Endometrij trolinijski, sekrecijski do 11mm
Lijevo i ispred uterusa prikaže se ovalna oštro ograničena trabekulirana cistična tvorba cca 11x13 cm
Desno adneksalno: bez prikaza patoloskih tvorbi
u Douglasu nema slob.tekućine

Da li kome od vas znači sve to? Da li se iz ovoga vidi kakva je to cista?:confused:
prvo, koliko ima godina, i da li hoce imati jos djece?
ako nece djece onda je drugacije.
prva operacija je bila nepotrebna ako je histoloski nalaz bio normalan.(zao mi je to reci), ali tako je to.

druga cista se treba odstraniti, ako je tehnicki tesko izvedivo onda se cijeli jajnik odstranjuje. (to ce se vidjeti u toku operacije).

generalno multilokularne ciste, i one vece od 5cm se operiraju ali jajnici se NE ODSTRANJUJU (ako nije maligni tumor) a to se vidi po testovima krvi, ultrazvuku, povijesti itd.

bronco
04.09.2003., 00:09
primadona kaže:
e vidite mudrica i bronco ovak kak vi pricate meni pricaju i doktori...
jedan kaze jedno, drugi drugo...
nalaz sa color dopplera glasi: izraslina koja ima obiljezje i ciste i endometrija...
lijekove za sprecavanje ovulacije pijem (kontracepciju) a ako bas ne moram ne bih bas na operaciju...

ja mislim da tebi nitko nije objasnio problem ili ti nisi razumijela.
to se zove cokoladna cista (endometrioticka cista), ne dira se ako ne boli, i ako nemas problema sa plodnosti.

----
kratko i jasno.

diadora
04.09.2003., 00:54
bronco kaže:
normalno se samo ciste micu.

To je normalno ako se cista moze odstraniti bez da se dira jajnik ali ako je cista toliko "omotana" oko jajnika da nema teorije da maknu cistu , a ne ostete jajnik onda i jajnik ide vani.

diadora
04.09.2003., 01:01
bronco kaže:
(pogotovo u ovo doba kad imamo laparoskopiju pa se moze vidjeti prije nego sto se rade velike operacije.

Ti zapeo za tu laparoskopiju kao da je iz samog raja izasla... :rolleyes:
Laparoskopija je vrsta operacije - vjerujem da to znas, pa ne znam ( ali krhko je znanje, pa feel free to explain) sto se tu ima laparaskopski gledati prije velike operacije.
I vjeruj mi kad ti kazem , jer znam o cemu govorim, da ta famozna laparoskopska procedura nije tako brza, laka i samim Bogom dana kao sto vecina doktora zeli vjerovati - barem kad je ginekologija u pitanju.

Corpus
04.09.2003., 09:29
bronco kaže:
prvo, koliko ima godina, i da li hoce imati jos djece?
ako nece djece onda je drugacije.

druga cista se treba odstraniti, ako je tehnicki tesko izvedivo onda se cijeli jajnik odstranjuje. (to ce se vidjeti u toku operacije).

generalno multilokularne ciste, i one vece od 5cm se operiraju ali jajnici se NE ODSTRANJUJU (ako nije maligni tumor) a to se vidi po testovima krvi, ultrazvuku, povijesti itd.

Ima 32 god, bez djece i naravno da jos zeli imati djecu, pa joj i zbog toga, a i zbog problema koje donosi nedostatak oba jajnika, nije bas lako.

Sad pije Daroston vec 9. dan, bez ucinka. Da li je cista eventualno prestala rasti, tesko je reci...

Mozda je ipak ovaj prvi jajnik trebalo odstraniti jer se mozda nije moglo drugacije. S time da joj je doktor 'slucajno' sam, pritiskom na trbuh, pukao cistu 2 dana prije operacije...

Corpus
04.09.2003., 09:40
Jos jedno pitanje koje mi je sinulo...
Jel ikako, na neki nacin, eventualno, moguce sada nekako izvaditi jajasce/jajasca, spremiti ga/ih na neko vrijeme, pa nakon operacije, u slucaju odstranjenja jajnika, napraviti oplodnju?? Jel to ikad itko napravio?? :confused: :)

magic
04.09.2003., 09:46
diadora kaže:
...da ta famozna laparoskopska procedura nije tako brza, laka i samim Bogom dana kao sto vecina doktora zeli vjerovati - barem kad je ginekologija u pitanju.

TOCHNO!!!!

Moja je trajala tri sata.

I prestanite s tim glupostima da jajanike treba ochuvati samo kod zhena koje zhele imati djecu. Da li vi uopce znate chemu sluzhe jajnici?

Mojoj su kolegici odstranili maternicu a jajnike pustili, a ima 47 godina.

magic
04.09.2003., 09:48
Corpus kaže:
Jel ikako, na neki nacin, eventualno, moguce sada nekako izvaditi jajasce/jajasca, spremiti ga/ih na neko vrijeme, pa nakon operacije, u slucaju odstranjenja jajnika, napraviti oplodnju?? Jel to ikad itko napravio?? :confused: :)

Znam samo za mushkarce, koji su prije kemoterapije i zrachenja zamrzavali spermu i kasnije su iz nje zacheta djeca...ne vidim razloga zashto se to sa zhenama ne bi moglo, pa to se zapravo radi pri IVF, zar ne?

Rajna
04.09.2003., 10:31
magic kaže:
Znam samo za mushkarce, koji su prije kemoterapije i zrachenja zamrzavali spermu i kasnije su iz nje zacheta djeca...ne vidim razloga zashto se to sa zhenama ne bi moglo, pa to se zapravo radi pri IVF, zar ne?

Ima razloga. Ne moze. :(

Proljetos je bila jedna Latinica o neplodnosti i tako tome, pa je bas jedna gospodja koja je rodila blizance putem IVF objasnila da se jajna celija ne moze zamrznuti neoplodjena - jedino oplodjena, dakle, embrio se moze zamrznuti, ali sama jajna stanica ne.

Pri IVF se jajna stanica vadi i prakticki odmah oplodjuje, u tome je cijela stvar.

Ali muska sperma se moze zamrznuti.

Toliko o ravnopravnosti spolova u jos jednom segmentu. :(

bronco
05.09.2003., 03:37
diadora kaže:
To je normalno ako se cista moze odstraniti bez da se dira jajnik ali ako je cista toliko "omotana" oko jajnika da nema teorije da maknu cistu , a ne ostete jajnik onda i jajnik ide vani.

neeeeeeeeeee.

ma ljudi moji.
cista se moze samo otvoriti i isprazniti i oljustiti iznutra.
jajnik se vadi samo ako je maligno!!!!!!

utuvite si to u glavu i tako recite vasim doktorima,
ne budite ovce.

bronco
05.09.2003., 03:43
diadora kaže:
Ti zapeo za tu laparoskopiju kao da je iz samog raja izasla... :rolleyes:
Laparoskopija je vrsta operacije - vjerujem da to znas, pa ne znam ( ali krhko je znanje, pa feel free to explain) sto se tu ima laparaskopski gledati prije velike operacije.
I vjeruj mi kad ti kazem , jer znam o cemu govorim, da ta famozna laparoskopska procedura nije tako brza, laka i samim Bogom dana kao sto vecina doktora zeli vjerovati - barem kad je ginekologija u pitanju.

ne gleda se prije nego cesto umjesto otvorene operacije tako se skracuje oporavak za najmanje 300%.

zavisi da li su je doticni doktori radili 5 ili 500 puta.
to je jednodnevna procedura u gotovo cijelom svijetu.

bronco
05.09.2003., 03:44
Corpus kaže:

to se rutinski radi u USA, AUS, a vjerujem i u Zap evropi.

bronco
05.09.2003., 03:45
[QUOTE]magic kaže:
[B]TOCHNO!!!!

Moja je trajala tri sata.

duzina operacije nije vazna, oporavak je puno kraci.!

magic
05.09.2003., 07:02
bronco kaže:

ne budite ovce.

Tebe cemo pozvat da im objasnish :)

Da li se netko uopce sjeca shto mi ono potpisujemo prije operacije?

Mozhda je to zapravo dopushtenje da nam uchine shtogodimpalonapamet :D

globus
05.09.2003., 07:29
Mislim da se potpisuje samo za anesteziju.

Bilo bi dobro kad bi svaki pacijent mogao kasnije vidjeti snimku svoje operacije.

I ako ti njima kažeš: hoću da mi ostavite jajnik bez obzira na sve i tu izjavu potpišeš, pa onda nek ostave jajnik, a nek se potrude da uklone samo cistu. Ako ne mogu cijelu nek uklone što mogu, jer jajnik je ipak jajnik, a oni ga čini mi se tako nekako rutinski čupaju van.
To bi trebala biti odluka pacijentice, naravno prije bi joj trebali reći sve moguće posljedice. Pa valjda imamo pravo odlučivati o svom tijelu...:rolleyes:

diadora
05.09.2003., 19:46
bronco kaže:
tako se skracuje oporavak za najmanje 300%.

zavisi da li su je doticni doktori radili 5 ili 500 puta.
to je jednodnevna procedura u gotovo cijelom svijetu.

300 PUTA !!!!!!!! HAHAHAHAHAHHAHAHAH

Istina , to jest jednodnevna procedura ( i to je jedino sto je 300 posto istina ) koja se u svijetu smatra za rutinsku tvz out-patient vrstu operacije. No teorija je jedno , a realnost nesto sasvim drugo pa cak i u bijelom svijetu.
Pa da vidimo: operacija moze umjesto 1-2 trajati 3-4 sata , umjesto da ides doma nakon par sati mozes ostati u bolnici 2-3 dana, umjesto super brzog oporavka koji ti je obecavan mozes lezati u krevetu tjedan dana i onda se SPORO oporavljati narednih dva-tri....
Da li da nastavljam...?

diadora
05.09.2003., 19:52
bronco kaže:
neeeeeeeeeee.

ma ljudi moji.
cista se moze samo otvoriti i isprazniti i oljustiti iznutra.
jajnik se vadi samo ako je maligno!!!!!!

ne budite ovce.

Dakle ovako , svaka cista se moze "samo" otvoriti, isprazniti i oljustiti iznutra.
Moje pitanje: da li bas SVAKA?
Sto je npr. sa dermoidnim cistama?
Mogu li se i one "samo otvoriti i isprazniti" (pa zatvoriti i pustiti ih da i dalje sretno rastu na nasem jajniku???:rolleyes: )
Ajmo jos jednom da utvrdis gradivo - jajnik se ne vadi SAMO kad je maligno oboljenje u pitanju , postoje i drugi sceneriji kad se jajnik vadi.
I nema potrebe da si ista utuvljujemo u glave, kako si se ti to, ajmo blago reci , arogantno izrazio.

diadora
05.09.2003., 20:00
globus kaže:

Bilo bi dobro kad bi svaki pacijent mogao kasnije vidjeti snimku svoje operacije.

I ako ti njima kažeš: hoću da mi ostavite jajnik bez obzira na sve i tu izjavu potpišeš, pa onda nek ostave jajnik, a nek se potrude da uklone samo cistu. Ako ne mogu cijelu nek uklone što mogu, jer jajnik je ipak jajnik, a oni ga čini mi se tako nekako rutinski čupaju van.
To bi trebala biti odluka pacijentice, naravno prije bi joj trebali reći sve moguće posljedice. Pa valjda imamo pravo odlučivati o svom tijelu...:rolleyes:

Ja cu opet reci - sve je to lijepo i krasno sto bi trebalo biti ali u realnom svijetu stvari u glavnom stoje ovako.
Oni ti prije operacije kazu da ce u slucaju A i B oni biti primorani uciniti C i D.
E sad, ti se mozes s tim sloziti i to potpisati. Ili se ne sloziti pa ici na jos jednu operaciju ako se za to ukaze potreba.
To da bi trebali snimati operacije i dati nam snimke i nas pitati da sami odlucujemo o svojim tijelima- sve to stoji ali ako sve to dode sa tacunom od par stotina ili tisuca $$ ( npr za snimanje, pa za recimo dodatnu operaciju jer ce po drugi put morati ciniti ono s cime se ti nisi prvi put slozila, a pokazalo se kao potrebno) onda se pitam koliko cemo ta prava biti voljni i iskoristiti.

diadora
05.09.2003., 20:01
globus kaže:

Ja cu opet reci - sve je to lijepo i krasno sto bi trebalo biti ali u realnom svijetu stvari u glavnom stoje ovako.
Oni ti prije operacije kazu da ce u slucaju A i B oni biti primorani uciniti C i D.
E sad, ti se mozes s tim sloziti i to potpisati. Ili se ne sloziti pa ici na jos jednu operaciju ako se za to ukaze potreba.
To da bi trebali snimati operacije i dati nam snimke i nas pitati da sami odlucujemo o svojim tijelima- sve to stoji ali ako sve to dode sa racunom od par stotina ili tisuca $$ ( npr za snimanje, pa za recimo dodatnu operaciju jer ce po drugi put morati ciniti ono s cime se ti nisi prvi put slozila, a pokazalo se kao potrebno) onda se pitam koliko cemo ta prava biti voljni i iskoristiti.

bronco
08.09.2003., 01:56
diadora kaže:
300 PUTA !!!!!!!! HAHAHAHAHAHHAHAHAH

Istina , to jest jednodnevna procedura ( i to je jedino sto je 300 posto istina ) koja se u svijetu smatra za rutinsku tvz out-patient vrstu operacije. No teorija je jedno , a realnost nesto sasvim drugo pa cak i u bijelom svijetu.
Pa da vidimo: operacija moze umjesto 1-2 trajati 3-4 sata , umjesto da ides doma nakon par sati mozes ostati u bolnici 2-3 dana, umjesto super brzog oporavka koji ti je obecavan mozes lezati u krevetu tjedan dana i onda se SPORO oporavljati narednih dva-tri....
Da li da nastavljam...?

zao mi je sto si tako ogorcena.

prvo i prvo 300% je samo tri a ne tristo puta.
5-10% pacijentica ostaje u bolnici duze od 4 sata nakon procedura. to je info za manje zahvate.

veci zahvati svi ostaju u bolnici 1-3 dana.
samo ako imaju komplikacije pacijent moze duze ostati (komplikacije su 5-8% od svih operiranih pacijenata).
ovo su rezultati istrazivanja koje smo mi proveli prosle godine na uzorku od 1258 laparoskopija.

uvijek ce biti poneka iznimka, ali ovo su dovoljno veliki brojevi da budu tocni.

magic
08.09.2003., 07:19
bronco,

da nije tebi VILKO u rodu :rolleyes:

Ovo nije Australia!!!!

Nakon laparoskopije ostala sam u bolnici tjedan dana, kao i ostale pacijentice, osim onih koje su otpushtali na vlastiti zahtjev.

Zar smo sluchajno bash sve imale komplikacija?

diadora
08.09.2003., 20:10
komplikacije ne ulaze u uzorak

magic
08.09.2003., 20:17
Nije definirao na koju se drzhavu odnosio uzorak ;)

Ma daj, bronco...stvarno je nerealno da iz Australije raspravljash s nama o stanju u hrvatskom zdravstvu...i josh nas uvjeravash kako nismo u pravu.

Hocesh reci da haluciniramo :confused: :D

LaPerla
08.09.2003., 20:29
Slazem se sa magic jer su mi poznati primjeri iz US gdje se razbijanje kamenaca, operacija hemoroida, vadenje nekih vrsta koznih cista i sl. obavlja u tkzv. "outpatient surgery". Dakle pacijent dode u 2 poslijepodne i puste ga doma u 6 sto sam sigurna nije slucaj u HR.

bronco
09.09.2003., 02:20
magic kaže:
bronco,

da nije tebi VILKO u rodu :rolleyes:

Ovo nije Australia!!!!

Nakon laparoskopije ostala sam u bolnici tjedan dana, kao i ostale pacijentice, osim onih koje su otpushtali na vlastiti zahtjev.

Zar smo sluchajno bash sve imale komplikacija?

naravno da ne

sve ovo govorim da se ljudi malo osvjeste i pocinju traziti bolju kvalitetu rada.
drugog nacina nema!
samo strah od tuzbi, povlacenja po novinama itd ce poceti uzdrmavati duboko ukorijenjena LOSA ponasanja.(to nije samo u medicini).
kada pacijenti budu svjesni koja se kvaliteta rada moze tolerirati onda to mogu i zahtjevati od cijelog zdravstva.

gluposti o tvrdnjama kako nema novaca NE STOJE, ali kako se on TROSI je druga stvar.
bolnica u kojoj radim je iste velicine i protok pacijenata kao i bolnica u Splitu, obe dobijaju priblizno isto novaca od drzave, a broj operacija i protok pacijenata kod mene je TRI puta veci.

pa ko je tu lud. GDJE JE NOVAC???!!!!!!!!!!!

bronco
09.09.2003., 02:26
magic kaže:
Nije definirao na koju se drzhavu odnosio uzorak ;)

Ma daj, bronco...stvarno je nerealno da iz Australije raspravljash s nama o stanju u hrvatskom zdravstvu...i josh nas uvjeravash kako nismo u pravu.

Hocesh reci da haluciniramo :confused: :D

svake godine sam dva mjeseca u HR i pomazem svoje kolege u drzavnim bolnicama, tako da dobro znam ...itd.
U tome i je stvar.
samo su mladi spremni nesto i nauciti, ali problem su stari koji po politickim linijama sprjecavaju napredak i nove metode rada jer bi onda doslo na vidjelo koliko malo znaju i mogu raditi (tresle bi se fotelje)-- a nase zdravstvo tone sve dublje.

u tom grmu lezi zec.

power to the people!

bronco
09.09.2003., 02:28
LaPerla kaže:
Slazem se sa magic jer su mi poznati primjeri iz US gdje se razbijanje kamenaca, operacija hemoroida, vadenje nekih vrsta koznih cista i sl. obavlja u tkzv. "outpatient surgery". Dakle pacijent dode u 2 poslijepodne i puste ga doma u 6 sto sam sigurna nije slucaj u HR.

ne, nije slucaj u HR, a mogao i trebao bi biti.

felyna
10.03.2007., 15:15
baš i ja idem sada uskoro na operaciju ciste. nedavno sam saznala da ju imam. i jako je velika.:kukuc:

iFlora
10.03.2007., 15:30

tako sam ja bas imala slucaj s dermoidnom cistom. ona nikako ne moze sama nestati a i moze dugo bit iste velicine. meni su moju izvadili i stanje mi se dosta poboljsalo. poslije sam opet imala endometrij cistu.

bronco, postoji li nesto sto mozemo napravit da se te ciste (sve ciste) ne javljaju? znam da nema nista dokazano, ali eto nesto sto recimo lijecnici naslucuju da pomaze tj. preventira

bronco, meni je jasno sto pricas. da moram u bolnicu ovdje mislim da bi prvo pobjegla van hrvatske, tu im se ne bi dala :cool:

Natch
10.03.2007., 16:01
postoji. mozete na razne nacine smanjiti nivo estrogena.

iFlora
10.03.2007., 17:33
e ok natch, ali ti to govoris za sve moguce bolesti
i za endometriozu i za ovo, a to nije isto

Natch
10.03.2007., 18:11
e ok natch, ali ti to govoris za sve moguce bolesti
i za endometriozu i za ovo, a to nije isto

je, vecina tih sranja se pojavi zbog neravnoteze hormona, odnosno zbog povisenog nivoa estrogena.
makni estrogen, nestat ce ciste miomi endometrioze i pizde materine.

imas recimo razne gestagenske preparate (tipa dabroston) ili neke kontracepcijske pilule koje imaju isti ucinak (ponistavaju efekt estrogena).

iFlora
10.03.2007., 18:16
ja ne znam bas puno o tome, ali nije valjda da je u svakom slucaju samo estrogen povecan

ali dobro, iako bi htjela cuti jos i bronca, hajde ako mozes vise izlistaj ukratko sto se moze napravit, znam da si vec nesto pisala ali svugdje nesto po malo

ako je ovo uopce mjesto za to, ne znam...

Melisandra
18.04.2007., 11:14
Idem uskoro na laparoskopiju ciste na jajniku (vodena, 5cm):( , pa bi zamolila ako je neko imao operaciju da mi kaze koliko se stoji u bolnici, doma u krevetu, kad se moze bavit sportom... sve korisne informacije...znam da je sve od slucaja do slucaja, ali ovako cu bar imat neku okvirnu sliku.

simona
18.04.2007., 11:27
Idem uskoro na laparoskopiju ciste na jajniku (vodena, 5cm):( , pa bi zamolila ako je neko imao operaciju da mi kaze koliko se stoji u bolnici, doma u krevetu, kad se moze bavit sportom... sve korisne informacije...znam da je sve od slucaja do slucaja, ali ovako cu bar imat neku okvirnu sliku.

Ne boj se, laparoskopija se jako dobro podnosi, brz je oporavak. U bolnici si oko 3 dana, i onda doma, pa malo usporeno živiš, ali niš naročito. Sve to traje kratko i izdrživo je. Poslije navali na sport i sve ostalo što te veseli. Više o laparoskopiji pročitaju na topicu "endometrioza".

tomas21
18.04.2007., 16:44

a ne brini 2-4 dana najvise u bolnici i jos 10 oporavak.. nakon toga sve se brzo oporavljas, budes osjetila koju bol nakon toga al nadam se da ginekolog koji ce to obaviti da ce te savjetovati oko analgetika kojih mozes uzeti....
pregled ti dodje nakon 7 dana, kad se savovi maknu i da se neki krem da brze da se obnovi epitilizacija mjesta...
svemu sudeci ... svaka cast modernoj tehnologiji i laparoskopiju :) inace bilo bi nesto kao uzmes noz od 10 cm otvoris trbuh i rezes sve unutra :D
ovo je prosto objasneno :D ne trebaju ti detalje :) sto vise znas to se vise bojis :)

p.s. jedna dobra vijest :) mozes se sexati nakon 10 dana :D

~Anavi~
18.04.2007., 22:30
Vi koji imate te vodene dobroćudne ciste NI U KOJEM SLUČAJU NEMOJTE NA OPERACIJU,ako ste probale piti kontracepcijske pilule oko 6mj te ciste bi vam trebale same puknuti....
Tako je bilo bar u mom slučaju i nije mi se više vraćala i imam redovito menzu već godinama...
Išla sam kod 4-5 ginekologa po savjete i na preglede i isto su me htjeli slati na operaciju,ali ja nisam htjela jer znam da bi me samo izmesarili i napravili još veće sranje i još bi dobila one neke izrasline ili kak se to već zove,nemam pojma....
I onda mi je jedan stari privatni ginekolog rekao da pijem kontracepcijske pilule oko 5-6mj i pukla je sama od sebe...
Ne znam šta bi vam više rekla,al pokušajte izbjeći operaciju kako god znate,odite kod više ginekologa na preglede,jer svi kažu različito...

tince
19.04.2007., 15:18
Je li laparoskopija boli?

Natch
19.04.2007., 16:12
ja sam oko 99 posto sigurna da vise nista necu operirati kod nas, osim ako mi zivot ne bude direktno ugrozen.

Melisandra
19.04.2007., 16:43
Vi koji imate te vodene dobroćudne ciste NI U KOJEM SLUČAJU NEMOJTE NA OPERACIJU,ako ste probale piti kontracepcijske pilule oko 6mj te ciste bi vam trebale same puknuti....
Tako je bilo bar u mom slučaju i nije mi se više vraćala i imam redovito menzu već godinama...

Bila sam jucer na pregledu. Dala mi je ginekologica Yasmin na 6mjeseci!:)
Prvi me doktor posla na operaciju. Ali se bas vidilo da ga boli brige, pa sam otisla u drugog doktora.

Pješčani sat
19.04.2007., 17:53
Ja sam bila na laparoskopiji prije ca 6 godina, bila u bolnici neka 3 dana, sve prošlo u redu. Nakon par tjedana izvadila šavove, nikakvi vidljivi ožiljci nisu ostali.
Kotracepcijske nisu rješenje za sve vrste cisti nažalost,a kad postoji mogućnost da jajnik propadne doktor se zna odlučit na operaciju da sačuva jajnik, koji se ne vadi pritom.

~Anavi~
19.04.2007., 18:11
Ma znam da nažalost nisu kontracepcijske tablete riješenje za sve ciste...

Ali ima svakakvih tzv.doktora (ginekologa) koji će vas automatski poslati na operaciju bez da probaju nešto drugo,normalno ako stanje nije kritično i to....
Zato uvijek treba otići na preglede kod više ginekologa...

Mene je operacije najviše bilo strah (na kraju nisam morala ići,hvala Bogu), jer sam čula da možeš dobit neke izrasline od šivanja s unutarnje strane trbuha,nemam pojma ni šta je to točno,ni jel to istina,pa ako netko zna nešto o tome nek kaže da znam...

atlantis
19.04.2007., 18:30

nisam popila niti jednu tabletu protiv bolova :D

mene nije boljelo

Natch
19.04.2007., 19:01
nisam popila niti jednu tabletu protiv bolova :D

kad sam ja bila nisu imali tablete protiv bolova, pa smo malo stisnuli zube.

tereza_7
14.07.2007., 22:48
mama mi ne dobiva stvari vec mjesec i po dana zbog cisti...je li to opasno? :( dali su joj hormone, evo vec je 6. dan otkad je popila 1 tabletu, nije jos dobila... :(

deep in the sun
01.11.2007., 04:54
kopiram sa zdravlja: imam cistu 7x6 i endometrijski polip, zanima me koji su dobri operateri u zg za laparoskopiju, koje pretrage prije treba napraviti (i uvažavaju li se nalazi stari npr. mjesec dana), što je sve dobro uzeti sa sobom u bolnicu, koliko boli:eek: , i koliko dugo ste bile "van funkcije" nakon operacije?

neki kažu petrova je najbolja (to npr. tvrdi moja ginekologica), drugi zajčeva, treći se kunu u sveti duh, peti u vinogradsku, neam pojma više, pa me zanimaju iskustva s razl. bolnicama i doktorima..

hvala puuno na svakom infou
:grli:

Evil-Lyn
02.11.2007., 10:44
kopiram sa zdravlja: imam cistu 7x6 i endometrijski polip, zanima me koji su dobri operateri u zg za laparoskopiju, koje pretrage prije treba napraviti (i uvažavaju li se nalazi stari npr. mjesec dana), što je sve dobro uzeti sa sobom u bolnicu, koliko boli:eek: , i koliko dugo ste bile "van funkcije" nakon operacije?

neki kažu petrova je najbolja (to npr. tvrdi moja ginekologica), drugi zajčeva, treći se kunu u sveti duh, peti u vinogradsku, neam pojma više, pa me zanimaju iskustva s razl. bolnicama i doktorima..

U svakoj bolnici imaš nekog dr-a koji redovito radi laparoskopije-dr. Podgajski u Zajčevoj, dr. Kraljević u Vinogradskoj, dr. Bauman na Sv. Duhu...za Petrovu baš ne znam jer nisam tamo nikada bila-ovo su liječnici za koje znam da rade lsc i da je rade dobro. Kraljević je u operirao mene i prezadovoljna sam bila svime-i odnosom prema pacijentu i tretmanu u bolnici i rezultatom operacije što je najvažnije. Nekoliko prijateljica je bilo kod Baumana i isto su zadovoljne s njim. Dr. Podgajski je isto jako tražen i dobrano pretrpan s operacijama-a to sigurno nije bez razloga. :mig:
Prije bolnice moraš ići internisti, napraviti nalaz urina, vaditi krv-puno je tu stavki, između ostalog i krvna grupa, zatim brisevi-ureaplazma, mikoplazma, klamidija obavezno ali i aerobi/anaerobi, ali to im je načelno nešto manje bitno. Nalazi stari mjesec dana su ok. Mogu biti i stariji jedino vole imati, ako su savijesni, friške nalaze briseva. I u bolnici ćeš još razgovarati s anesteziologom. To je onaj neginekološki dio. Naravno obavit ćeš u bolnici i pregled i ultrazvuk.
Ne mogu reći da me je išta bolilo vezano za samu operaciju-tipa "rezovi", nešto u trbuhu i sl. Više su me boljela ramena od plina koji ti upuhuju prilikom operacije-ali to prođe za 2-3 dana.
Oporavak nije dug-kroz neka 2 tjedna si skroz funkcionalna. Ma mislim, odmah si-ali ipak nisi 100% fizički fit-možeš i do wc-a i do tuša i sl., ali ne možeš baš nosit 5 kg krumpira s placa prvih nekoliko dana-možeš, ali nije preporučljivo. :D
Što ponijeti u bolnicu? Sve-osim medikamenata-to dobiješ tamo :cerek: -jer je u našim bolnicama stvarno kriza-počni s toalet papirom/maramicama, i uzmi sve što misliš da bi ti trebalo ili što inače koristiš-za osobnu higijenu i oblačenje/presvlačenje. Sve ti to ovisi u koju ćeš bolnicu-u Vinogradskoj si 5-6 dana, drugdje 3-4-sve ovisi-tome se onda prilagodiš. :top:

Ja sam bila u Vinogradskoj i jako sam zadovoljna. Ako te još nešto zanima na ovu temu ili ako se i ti odlučiš za Vinogradsku-samo se javi- da sad ne idem u prevelike detalje.

deep in the sun
02.11.2007., 12:01
puno puno ti hvala!:)

Girl_zg
02.11.2007., 13:18

Sv.Duh ti baš nebi predložila..ne znam, meni je bio ok doktor i to sve, ali neorganizirano! prvo čekala operaciju cijelo jutro, pa su me operirali pred posjete i hitili u sobu, a ja u komi svi se deru oko mene...onda su me nakon 4 dana doslovno izbacili iz kreveta i sobe van jer nisu imali dovoljno kreveta..i mislim da oporavak ovisi od osobe do osobe, ja npr.mjesec dana nisam mogla nikaj radit, mislim na sex i malo teže stvari:rolleyes:

simba
02.11.2007., 13:27
ni meni oporavak nije bio baš ekspresan!...
....o nekakvom sagibanju dan nakon operacije nisam mogla bi pomisliti. Tek nakon 10 ak dana nisam više hodala ko patka...:D

Evil-Lyn
02.11.2007., 14:12
Sv.Duh ti baš nebi predložila..ne znam, meni je bio ok doktor i to sve, ali neorganizirano! prvo čekala operaciju cijelo jutro, pa su me operirali pred posjete i hitili u sobu, a ja u komi svi se deru oko mene...onda su me nakon 4 dana doslovno izbacili iz kreveta i sobe van jer nisu imali dovoljno kreveta..i mislim da oporavak ovisi od osobe do osobe, ja npr.mjesec dana nisam mogla nikaj radit, mislim na sex i malo teže stvari:rolleyes:

Ovo sam i ja tamo sve vidjela jer mi je jako dobra prijateljica išla k njima na lsc. Nakon op-koju čekaš pola dana-stalno su joj govorili sad će, sad će-onda radije nemoj ni govorit operirat ćemo vas u 10, a onda čekaš do npr. 2-odmah te vrate u sobu gdje druge cure/žene primaju posjete :flop: i brzo ideš van-imaju gužvu. Bila sam tamo s njom i prije i neposredno nakon op. tako da znam i potpisujem u potpunosti Girl_zg. Pogotovo jer sam ja prije te svoje prijateljice bila na lsc u Vinogradskoj i razlika mi je u tretmanu bila velika-ne kažem da su dr-i i sestre na SD-u loši, naprotiv, ali ne sviđa mi se organizacija cijele priče. :ne zna:
U Vinogradskoj prvi dan imaš pripreme za op-drugi dan operacija-dobiješ neku injekciju ujutro i ja sam se taman probudila prije op.-načelno prije operiraju teže slučajeve-ali nitko ti ne govori da će te operirat u toliko i toliko sati pa onda to ne naprave jer su sala ili doktor zauzeti. Nakon op. si cijeli dan i noć u šok sobi-imaš kateter( što na SD-u nije pravilo, a nije uvijek dobro) i ne mrdaš-u miru ležiš do vizite sljedeći dan-sestre će ti stalno mjerit tlak, jednom izvadit krv, infuzija i to je to-oporavak u punom smislu riječi-bez posjeta ili bilo čega-jer stvarno nisi fit odmah otić na wc ili imat hrpu ljudi oko sebe-barem je meni taj boravak u šok sobi bio ok i potreban. Nakon vizite te vrate u sobu i ostaneš u bolnici još nekoliko dana-ako si iz Zg-tak-5,6 dana pa dođeš na vađenje konaca, ako si iz daljeg 8. dan kad izvade konce. I kod njih je gužva, ali imam dojam da joj ne podliježu u smislu ekspresnosti-izreži i 3. dan van. :top:

A što se bolova tiče-možda to ima i veze s onim što ti rade-sve smo bile na lsc, ali nečija je op. bila duža, nečija kraća-nekom su op. oba jajnika i jajovode i odstranjivali iste, a nekom ne. Ženu u sobi do je operirao isti dr kao i mene, isto lsc-ali je nju bolilo-opet s druge strane meni je vađena cista iz jednog jajnika i uklonjeno nekoliko manjih cistica s jajovoda, a njoj je napravljeno puno više toga-od micanja priraslica, cista, cijelog jajnika...tako da je teško odgovoriti na pitanje jel boli. To je vrlo individualno. Ne znam za saginjanje 1. dan jer sam bila u šok sobi. :cerek: Drugi dan sam hodala-ne skroz uspravno-ujutro teže, popodne već lakše,ali je išlo. Treći dan je već bilo puno bolje. Nije da ne boli-osjetiš ti trbuh prilikom svakog penjanja i skidanja s kreveta, sjedanja, dizanja i sl,, ali nije to ona bol, barem meni bila, zbog koje bi pila tablete protiv bolova. Popila sam ih jedino zbog ramena-ona su me od plina uništavala. Ali mislila sam si-na ginekologiji sam, operirana-a bole me ramena:D -pa ja sam super prošla! :lol:

Girl_zg
02.11.2007., 19:51
Treći dan je već bilo puno bolje. Nije da ne boli-osjetiš ti trbuh prilikom svakog penjanja i skidanja s kreveta, sjedanja, dizanja i sl,, ali nije to ona bol, barem meni bila, zbog koje bi pila tablete protiv bolova. Popila sam ih jedino zbog ramena-ona su me od plina uništavala. Ali mislila sam si-na ginekologiji sam, operirana-a bole me ramena:D -pa ja sam super prošla! :lol:

ajme blago tebi!!! Al tebi je šok soba pomogla, ja sam 1. dan nakon operacije dobila 3 inekcije za bolove jer mi je smetalo sve, i svjetlo i ljudi i to kaj mi dečko nije došao :cerek: ..... mislim da je Vinogradska jedna od boljih bolnica...LJUDI NEMOJTE PONAVLJAT MOJU GREŠKU, IZBJEGNITE SVETI DUH U ŠIROKOM LUKU..:top:

Melisandra
04.01.2008., 19:05
evo vec 8miseci pijem yasmin, a cista i dalje raste, a tako i markeri...
Imam cistu(vodenu-5.7×5) vec godinu ipo, markeri dosli na 49.
ginekologica u koje idem je velika prijateljica od matere moga momka tako da nije da sam joj neki žnj pacijent...ona kaze da odem na obicnu opercaiju, ne na laparaskopiju. i to da moram sta prije rijesir. odma.
posalje me u specijalista kojeg zna,koji takodjer kaze da je laparaskopija veoma grub zahvat i da je bolje ic na obicnu opercaiju, puno manji rizik od priraslica, komplikacija, ali duzi oporavak.
Odem u drugog specijalista ovaj totlno suprotna prica. moja cista pravilna, bez izljeva, bla bla... mogu jos pricekat s rezanjem bez greske i on smatra da je lapoaroskopija definitivno bolji izbor.svojoj zeni bi dao isti savjet.ovaj drugi specijalist je veliki prijatelj od moje rodice, tako da nije da sere.
neznam ni sama sta da radim...

Piggy
04.01.2008., 23:16
Bila sam i vidila kako izgleda klasična operacija, a isto tako sam vidila i laparoskopsku operaciju. Laparoskopija je nešto izvrsno i kirurg mora biti jaaaaako stručan i spretan, ne može to svaki šmokljan raditi. Zapravo su manji rizici od nastajanja priraslica, ožiljci minimalni, oporavak masu brži, sve skupa melem prema klasičnoj operaciji. Kad sam vidila na šta izgleda klasična operacija (laparotomija), život mi se zgadio. Ogromni rez, grozno mesarenje, dug oporavak, priraslice, ružan ožiljak.....U bolnici gdle imam praksu postoje tri vrhunska stručnjaka za laparoskopiju i svi su rekli ovo što sam ja navela.

Scarllet O'Hara
05.01.2008., 18:28
evo vec 8miseci pijem yasmin, a cista i dalje raste, a tako i markeri...
Imam cistu(vodenu-5.7×5) vec godinu ipo, markeri dosli na 49.
ginekologica u koje idem je velika prijateljica od matere moga momka tako da nije da sam joj neki žnj pacijent...ona kaze da odem na obicnu opercaiju, ne na laparaskopiju. i to da moram sta prije rijesir. odma.
posalje me u specijalista kojeg zna,koji takodjer kaze da je laparaskopija veoma grub zahvat i da je bolje ic na obicnu opercaiju, puno manji rizik od priraslica, komplikacija, ali duzi oporavak.
Odem u drugog specijalista ovaj totlno suprotna prica. moja cista pravilna, bez izljeva, bla bla... mogu jos pricekat s rezanjem bez greske i on smatra da je lapoaroskopija definitivno bolji izbor.svojoj zeni bi dao isti savjet.ovaj drugi specijalist je veliki prijatelj od moje rodice, tako da nije da sere.
neznam ni sama sta da radim...

Mene su vec dva puta HITNO htjeli operirati cistu na jajniku. Nisam htjela odmah na operaciju i naisla sam na super mladog lijecnika koji je htio pokusati neoperativnim putem i uspio.

Cista je opet puknula sama od sebe. A ja drugi put izbjegla operaciju!

Ne dajte se tako lako pod noz- trazite dalje- imate pravo na 100 "drugih misljenja"

Melisandra
05.01.2008., 23:59
Mene su vec dva puta HITNO htjeli operirati cistu na jajniku. Nisam htjela odmah na operaciju i naisla sam na super mladog lijecnika koji je htio pokusati neoperativnim putem i uspio.

ajme blago ti se.:)
ja sam pitala sve doktore imali koji nacin za maknit cistu osim operacije - cajevi, vjezbe...svi su rekli da ne postoji nista
by the way moj prvi ginekolog me jos prije 1god sla na operaciju

anaj2007
07.01.2008., 14:33
Melisandra, ne znam koliko imaš godina i želiš li djecu, ali mislim da bi to trebale biti vodilje....ja bi išla na operaciju samo ako zbog ciste ne bi mogla zatrudniti, što je bio i moj slučaj. Imala sam dermoidnu cistu i par mioma na maternici i nisam uspijevala zatrudniti. Laparaskopijom su mi uklonjena 2 mioma i cista, a ostao je mali komadić jajnika sačuvan.
Trebalo mi je godinu dana nakon operacije da uspijem zatrudniti, valjda toliko treba da se situacija stabilizira...ali mislim da mi taj ostatak jajnika ne funkcionira ni danas, 5 godina nakon operacije. Na pregledu se vide neki folikuli na njemu, ali nikad mi ovulacija nije na tom jajniku. Srećom da drugi funkcionira! Što se tiče bolnica, bila sam u Pertovoj, kod dr. Barišića i jako sam zadovoljna, iako Petrovu mrzim iz dna duše i zarekla sam se da moja noga tamo više neće kročiti, ali za dr. Barišića imam samo pohvale. Dao si je jako puno truda, dan prije mene je imao 4 laparoskopije, a mene nije htio uzeti, rekao je da sa mnom ima puno posla jer ja još moram rađati. Tako da sam sutradan bila samo ja na dnevnom redu, i to od 8 do 13h. ...

Natch
07.01.2008., 16:38
Laparaskopijom su mi uklonjena 2 mioma i cista. ...
koliko veliki miomi? kakav rez? koliko dugo se poslije operacije nisi smjela seksati?

prajvatharlekin
25.02.2008., 08:45

Cista je opet puknula sama od sebe. A ja drugi put izbjegla operaciju!

Ne dajte se tako lako pod noz- trazite dalje- imate pravo na 100 "drugih misljenja"

scarllet, mozes li nam reci na koji nacin te lijecio? dati nam neke savjete ili preporuciti doktora?

choupette
26.02.2008., 15:15

meni je bila uzasno bolna...
nisam spavala puna tri dana nakon zahvata od bolova...i nikakave inekcije protiv bolova nisu mi pomagale...
nisu problem savovi, oni ne bole nista posebno...problem je taj plin koji upuhuju u abdomen da bi mogli obaviti sam postupak...
inace dobro trpim bol (obavila sam vec jednu operaciju sa lokalnom, koja je u biti trebala ici pod opcu anesteziju i bolilo je al ni priblizno toliko ko laparoskopija....) al ovo je bilo prestrasno za mene...pucali su me sa inekcijama svaka 3 sata, al nista. bila san pomalo sokirana time da u 21 stoljecu moram tri dana trpiti uzasne bolove, a da mi ne daju nista dovoljno jako da bi mogla barem pola sata biti na miru....najgore je bilo sto u ta tri dana bol nije popustala apsolutno ni pedalj i imala san osjecaj da cu poluditi, ni unajludem snu nisam mislila da ista moze toliko intenzivno i dugo boliti.....na viziti su se kirurzi snebivali...onaj koji me operira je reka da se bol ocito previse rasplamsala i da stoga injekcije ne pomazu....nes ti meni injekcija-dramal i voltaren svaka 4 sata....:flop:
ja san bila sokirana jer san usla u bolnicu sa uvjerenjem da je lap lagani zahvat...i doktor je reka da je istina da se od lap duplo brze oporavlja nego od klasicne operacije, ali da lap bas zbog tog "napuhavanja" daleko vise boli od klasicne operacije...i da, lap jest operacija, samo se izvodi nadrugaciji nacin ....uglavnom to san mogla i sama primjetiti dok san bila u sok sobi di san prvu besanu noc provela slusajuci zenu rasporenu preko cilog trbuha kako hrce.....inace reka je dotur i da lap vise boli ako je osoba vitkija jer je onda treba valjda vise "napuhati"....(iman 60 kg i 1,78 cm), ali i to da je klasicna operacija puno jednostavnija za kirurge, jer je stvar preglednija i ako se osoba "otvori" puno lakse ce se uviditi ako postoji neki dodatni problem koji se triba rjesiti....
inace tri dana poslije, nakon sto je plin izasa u velikoj vecini van, skroz san brzo dosla k sebi i to je ogroman plus.....:)...
a opet me ceka zahvat za par godina i kad se sitim te torture mislim da cu ovaj puta moliti za klasicnu operaciju....
inace ne tvrdim da je svakome isto....al eto ja se nisam sjajno provela....

in spe
26.02.2008., 15:37
Bila sam i vidila kako izgleda klasična operacija, a isto tako sam vidila i laparoskopsku operaciju. Laparoskopija je nešto izvrsno i kirurg mora biti jaaaaako stručan i spretan, ne može to svaki šmokljan raditi. Zapravo su manji rizici od nastajanja priraslica, ožiljci minimalni, oporavak masu brži, sve skupa melem prema klasičnoj operaciji. Kad sam vidila na šta izgleda klasična operacija (laparotomija), život mi se zgadio. Ogromni rez, grozno mesarenje, dug oporavak, priraslice, ružan ožiljak.....U bolnici gdle imam praksu postoje tri vrhunska stručnjaka za laparoskopiju i svi su rekli ovo što sam ja navela.

Jel se smije znati koja je to bolnica? I jel zna netko kakvo je stanje na Institutu za tumore, mislim da o toj bolnici nitko nije ništa rekao?

felicity
10.04.2008., 11:10
Da li netko zna što govore protoci kroz cistu na color dopleru?

I da li je nekome uspjelo rještiti cistu Proverom?

Ivanicapeca
10.04.2008., 11:15
Da li netko zna što govore protoci kroz cistu na color dopleru?

I da li je nekome uspjelo rještiti cistu Proverom?

Mislim da se radi po prokrvljenosti stjenke ciste. Ako su stjenke ciste prokrvljene to može biti znak da se radi o endometriozi. Dakle, time mogu bar približno odrediti tip tvorevine.

felicity
10.04.2008., 11:22
Moja je 6 cm aneheogena unilokularna, glatkih stijenki , bez proturzija, ali s protokom 0,5. Ništa mi nisu rekli kakva je. Trenutno sam na Proveri 2 mjeseca (po 10 dana).
CA 125=23

Ako netko zna reći iz iskustva kakvi su protoci bili i za kakvu cistu.

Ivanicapeca
10.04.2008., 12:56
Moja je 6 cm aneheogena unilokularna, glatkih stijenki , bez proturzija, ali s protokom 0,5. Ništa mi nisu rekli kakva je. Trenutno sam na Proveri 2 mjeseca (po 10 dana).
CA 125=23

Ako netko zna reći iz iskustva kakvi su protoci bili i za kakvu cistu.

Moja je bila zatamnjena tvorba nepravilnih stjenki, prokrvljena (nije pisao taj indeks prokrvljenosti) i CA125 mi je bio 135, dakle jako povišen. Išla sam na laparoskopiju i dijagnosticirana mi je endometrioza u koju su odmah i posumnjali.

Kod tebe je taj CA 125 unutar referentnih vrijednosti. Sad si na Proveri da se potakne da cista pukne sama od sebe. Ako ne pukne ići ćeš na laparoskopiju, a kad vide, odmah će odokativno već znati reći o čemu se radi, a PHD će ti dati 100% dijagnozu.

felicity
10.04.2008., 14:18
Hvala ti.

Zapravo tražim informaciju što znači "normalan protok" RI (indeks otpora) kroz cistu tj. koliki je?

Ne bih htjela olako pod nož jer miču i jajnik, pa želim znati sve što mogu znati.

Piggy
10.04.2008., 21:17
Jel se smije znati koja je to bolnica? I jel zna netko kakvo je stanje na Institutu za tumore, mislim da o toj bolnici nitko nije ništa rekao?

Aha. KB Firule - Split

Ivanicapeca
10.04.2008., 21:44
Hvala ti.

Zapravo tražim informaciju što znači "normalan protok" RI (indeks otpora) kroz cistu tj. koliki je?

Ne bih htjela olako pod nož jer miču i jajnik, pa želim znati sve što mogu znati.
Ako i dođe do toga da moraš pod nož, miču samo onaj dio jajnika koji je zahvaćen. Kod ovakvih stvari se uvijek nastoji biti minimalno invazivan. Meni je ostala 1/3 lijevog jajnika koji ipak može normalno ovulirati.

Ilana
03.07.2008., 08:43
Ja sam imala vodenu cistu, unilokularnu, glatkih stjenki, veličine naranče (oko 8x8 cm). Uopće je nisam osjetila i bila sam iznenađena tim nalazom. Ginekologica je prvo htjela čekati da pukne i naručila me na kontrolu. Ali za mjesec dana cista je narasla preko 1 cm u obje dimenzije (bila je blizu 10 cm) pa me ginekologica uputila na laparoskopiju.

Zahvat sam obavila u Petrovoj. U bolnici sam bila 6 dana. Nakon operacije nema velikih bolova - malo bole ramena i grlo i čudan je osjećaj u trbuhu (napuhnutost od plina) i organizam je slab, ali svaki sljedeći dan ja sam osjećala veliko poboljšanje (mogla sam duže stajati i hodati i sl.). Moja ginekologica nikada nije spominjala odstranjivanje jajnika pa sam poludila kada mi je doktor došao u vizitu i onako bezobrazno frknuo da su uspjeli spasiti jajnik. WTF!!! To je bilo sve što sam od njega čula u tjedan dana! Doktori i većina med. sestara u Petrovoj su užasno neljubazni, ali imala sam jednu super medicinsku sestru pa mi je bilo lakše i stalno sam čekala njezinu smjenu.

Laparoskopija nije strašna operacija, nema nikakvih vidljivih ožiljaka i brz je oporavak (ja sam nakon 10 dana išla na fax na ispit kao da nikad ništa nije bilo), ali dobro se raspitajte o odstranjivanju jajnika kod doktora koji će vas operirati. Mislim da ukoliko je cista vodena ne odstranjuju jajnik, ali uvijek je bolje pitati.

mirna1979
03.07.2008., 08:58
Ja sam imala vodenu cistu, unilokularnu, glatkih stjenki, veličine naranče (oko 8x8 cm). Uopće je nisam osjetila i bila sam iznenađena tim nalazom. Ginekologica je prvo htjela čekati da pukne i naručila me na kontrolu. Ali za mjesec dana cista je narasla preko 1 cm u obje dimenzije (bila je blizu 10 cm) pa me ginekologica uputila na laparoskopiju.

Zahvat sam obavila u Petrovoj. U bolnici sam bila 6 dana. Nakon operacije nema velikih bolova - malo bole ramena i grlo i čudan je osjećaj u trbuhu (napuhnutost od plina) i organizam je slab, ali svaki sljedeći dan ja sam osjećala veliko poboljšanje (mogla sam duže stajati i hodati i sl.). Moja ginekologica nikada nije spominjala odstranjivanje jajnika pa sam poludila kada mi je doktor došao u vizitu i onako bezobrazno frknuo da su uspjeli spasiti jajnik. WTF!!! To je bilo sve što sam od njega čula u tjedan dana! Doktori i većina med. sestara u Petrovoj su užasno neljubazni, ali imala sam jednu super medicinsku sestru pa mi je bilo lakše i stalno sam čekala njezinu smjenu.

Laparoskopija nije strašna operacija, nema nikakvih vidljivih ožiljaka i brz je oporavak (ja sam nakon 10 dana išla na fax na ispit kao da nikad ništa nije bilo), ali dobro se raspitajte o odstranjivanju jajnika kod doktora koji će vas operirati. Mislim da ukoliko je cista vodena ne odstranjuju jajnik, ali uvijek je bolje pitati.

i ja sam bila operirana u Petrovoj prošle godine i doktori , sestre :s:s:s Grozila sam se bolnica, a na kraju mi je bilo genijalno, sestre nam kuhale kave, mazile nas i pazile ko da smo njihove kćeri...doktora sam vidla u viziti i reko mi sve kaj me zanimalo, prije izlaska iz bolnice sam išla u njegov ured i tam mi je sve reko kak su moji miceki jajnici podnjeli torturu zvanu laparoskopija :top:

ruzi
03.07.2008., 19:33
ja sam prije 20 dana operisala endometricnu cistu od 14cm,znaci velicine bebine glave.u mom slucaju nije bila moguca laparoskopija,nego klasicna operacija(rez je 16 cm.dug).poslije op sam jos 7 dana provela u bolnici.oporavak ce da potraje 4-6 tjedana.nemogu se pozaliti,dobro se osjecam..zato cure idite redovito na kontrole,ja sam skupo platila svoju nemarnost!

simba
04.07.2008., 08:43
Uf....stvarno je velika bila. Jesu uspjeli spasiti jajnik? Koja ti je terapija sada

Ilana
04.07.2008., 10:19
Mirna, to je super kako ti je objasnio. Mislim da bi poslije svakog zahvata doktor trebao pacijentu u par crta objasniti njegovo stanje.
Valjda sam ja naletila na nekog bezobraznog. Strpila sam se do pregleda kod moje ginekologice pa mi je ona rekla da je sve u redu.

mirna1979
04.07.2008., 10:37
Mirna, to je super kako ti je objasnio. Mislim da bi poslije svakog zahvata doktor trebao pacijentu u par crta objasniti njegovo stanje.
Valjda sam ja naletila na nekog bezobraznog. Strpila sam se do pregleda kod moje ginekologice pa mi je ona rekla da je sve u redu.

a ko te operirao?

ruzi
04.07.2008., 11:30
Uf....stvarno je velika bila. Jesu uspjeli spasiti jajnik? Koja ti je terapija sada

jajnik su uspjeli spasiti...
prije 5 dana zapocela sam s DECAPEPTYL DEPOT +LIVIEL tablete..
bila sam jako skepticna u vezi ove terapije i pisala sam o tome pod temu:endometrioza,ali lijecnik mi je jos jednom objasnijo da je to jedina terapija koja u mom slucaju moze pomoci ,posto je endometioza bila u visokom stupnju.
pristala sam i sad sto bude..
ne zelim opet nakon par mjeseci prozivljavati ovaj pakao sto ja sada hvala bogu iza mene.
mada mi je sam lijecnik rekao da nema garancije da se nece vratiti ali zato cu sada biti pod stalnim nazorom ginekologa pa i ako se vrati ,nece doci do tog stupnja i bice lakse lijeciti..

Ilana
15.07.2008., 17:24
mirna1979
Tek sad sam vidjela poruku.
Operirao me dr. T. Župić.

lamelasica
14.10.2008., 19:25
zanima me puno toga.........

na desnom jajniku imam dobrocudni tumor............pa ga moram odstraniti.........

a za lijevi koji je ok kaze da je policisticni.....

to mi se sve dogodilo unazad par mjeseci pa nist ne kuzim

ciklus mi je redovit, nisam predebela-65 kg na 178cm, niti sam dlakava, a nemam ni problema sa aknama
tu i tamo koji pristic i to je to,

tumorski markeri su ok, a bolnica u koju idem je vinogradska

ako je neko imao kakvo slicno iskustvo ili je cuo sta za vinogradsku bicu zahvalna na informacijama

JustForFun
10.11.2008., 13:50
Kod mene je prvi put zapažena cista veličine 36X4 mm na desnom janiku -krajem kolovoza, ginekolog mi je rekao da je vodena i da se ne sekiram puno, kao treba je pratiti, prije toga sam bila na pregledu u travnju i nije pominjao tu cistu, valjda je tada nije bilo.

Na idućem pregledu 23/10 veličina joj je bila 36X18 mm,

a prije par dana nakon što mi je prošla menstruacija 4X2,5 cm

i sad mi kaže da ona izgleda kao vodena i da ne bi trebala biti opasna, ali eto za svaki slučaj da izvadim markere CAE i Ca-125

volila bih da me netko malo utješi ili barem napiše svoje iskustvo i inače šta zna o tome

atlantis
10.11.2008., 13:53
imala dobroćudni tumor, markere vadila bili su okej, izvadila tumora i sad sam već jako dugo ko nova :cerek:

JustForFun
10.11.2008., 14:21
Atlantis, kako si otkrila taj tumor? I koliki je bio kad si ga izvadila?

Šta su ti odstranili - samo tumor ili jajnik ili dio jajnika?

I jesi li bila na klasičnoj operaciji ili na onoj kroz cjevčicu?

holbela
13.11.2008., 18:48
Ja sam 1994.g imala laparoskopiju desnog jajnika.Imala sam cisti od 18 godine,a tad kad sa op.sam imala 30.I nakon zahvata ležim ja 3 dana u bolnici ,ali niko da se udostoji reći mi,ni šta je rađeno,ni šta je nađeno,ništa.Pitam 3 dan doktora da mi konačno kaže nešto. on mi odg da su ga samo ispunktirali pa kad stigne nalaz više ćemo znati. I ok došao nalaz nema znakova maligniteta.Ali u to vrijeme moj ginekolog to nije radio već smo imali doktora osposobljenog za lapar.da bi meni nakon svega moj gin.rekao kao onaj drugi koji je radio zahvat nije uopće mogao probiti bolesni jajnik nego je ispunktirao zdravi.i naravno nalaz je bio u redu.od tada je tumor(koji tada nije rađen)rastao i ja sam prošle god izvadila i maternicu i oba jajnika.šta drugo da vam kažem,kome mogu zahvaliti na tome.moj gin.kaže da je bio na toj op.on bi odmah u istoj anesteziji napravio mali rez i izvadio ga.ovako sam puno gore prošla,a njih dvojica su se zbog mog slučaja strašno posvađali.eto to je moje iskustvo vezano za lap.i cistu na jajniku.Pozdrav

JustForFun
14.11.2008., 12:03
evo meni su stigli tumorski biljezi - u redu su :cheer:

CA-125 mi je 6,8 a raspon je 0-35
Karcinoembrionski antigen mi je1,9 a piše da je za pušače raspon 0-5

sad sam se malo smirila pa vidjet ću kako će se dalje razvijati situacija sa cistom

JustForFun
14.11.2008., 12:05
Ja sam 1994.g imala laparoskopiju desnog jajnika.Imala sam cisti od 18 godine,a tad kad sa op.sam imala 30.I nakon zahvata ležim ja 3 dana u bolnici ,ali niko da se udostoji reći mi,ni šta je rađeno,ni šta je nađeno,ništa.Pitam 3 dan doktora da mi konačno kaže nešto. on mi odg da su ga samo ispunktirali pa kad stigne nalaz više ćemo znati. I ok došao nalaz nema znakova maligniteta.Ali u to vrijeme moj ginekolog to nije radio već smo imali doktora osposobljenog za lapar.da bi meni nakon svega moj gin.rekao kao onaj drugi koji je radio zahvat nije uopće mogao probiti bolesni jajnik nego je ispunktirao zdravi.i naravno nalaz je bio u redu.od tada je tumor(koji tada nije rađen)rastao i ja sam prošle god izvadila i maternicu i oba jajnika.šta drugo da vam kažem,kome mogu zahvaliti na tome.moj gin.kaže da je bio na toj op.on bi odmah u istoj anesteziji napravio mali rez i izvadio ga.ovako sam puno gore prošla,a njih dvojica su se zbog mog slučaja strašno posvađali.eto to je moje iskustvo vezano za lap.i cistu na jajniku.Pozdrav

prestrašno, kako su tako neodgovorni :confused:

Giovanna26
14.11.2008., 22:27
Eto,da i ja s vama podijelim svoje iskustvo...jos kao stvarno dijete, s 12 godina prilikom operacije slijepog crijeva, operirali mi i cistu na desnom jajniku...strasno!!! Sokantno...nekoliko godina sve ok, kasnije pocela koristiti hormonalnu kontacepciju, i sve super bilo...oduvijek prestrasno bolne menstruacije s padanjem u nesvijest, povracanjem, nemogucnoscu dizanja iz kreveta prva dva dana, obavezno primanje injekcija protiv boli...jako puno se napatila, i nazalost jos uvijek...prije dvije i pol godine sam prestala piti pilule,...ubrzo zavrsila u bolnici, strasno velika cista, velicine narance...i, oni nisu znali sto da naprave...maltretirali me nekoliko dana, hoce-nece me operirati...uzas...na kraju, nevjerojatno, cista pukla prilikom menstruacije... i od tada skoro svaki drugi mjesec:cista na desnom jajniku...sprecava mi "normalan" zivot...stalno u bolovima, panici, zabrinutosti...ne smijem piti pilule zbog drugih zdravstvenih problema...doktori mi nemaju nista "pametno" za reci...ne znaju da li ce utjecati na neplodnost...uglavnom, vise sam luda od svega toga...

Giovanna26
14.11.2008., 22:31
Btw.mojoj mami prije desetak godina prilikom laparoskopije manjeg tumora, ostavljena metarna gaza u njoj!!!!!! Prestrasno!!! I, to je sama skuzila kada je vec otpustena iz bolnice...i, naravno, onda strka - panika...pa, kako??? Mogla je dobiti sepsu...uzas!!! Ali, oni nisu imali slobodnih kreveta, pa je nabrzaka pustili doma, s gazom!!!!!!!!!! Strasno!!!!

holbela
15.11.2008., 07:48
Giovanna ja te u potpunosti razumijem jer sam to sve prošla.Ja sam čak rekla svom gin da ću oboliti na živce od te stalno prisutne boli.A ako si pročitala kako sam ja prošla ne znam šta da ti kažem. I kod mene je bila veličine naranče.Neznam koliko imaš god,ali kod mene su izgleda čekali da dođem u menopauzu da bi me riješili bolova.Ja sam prošle god izvadila sve ,a samo zbog te jeb... ciste koja je god bila tu a da mi niko nije htio pomoći. sada imam 44 god ,znači sa 43 sam operirana i od tada sam druga osoba.Ako izuzmemo valunge ja se super osjećam.kao da nikada nisam imala ni jajnike ni maternicu.Ali eto morala sam proći kalvariju da bi došla do toga.Raspitaj se malo i pokušaj tražiti da te op.pa ako ga moraju i izvaditi ništa strašno.Sa jednim se može biti zdrava,a moja sestra je sa jednim i rodila bebu.Mene su zavukli pa se i onaj zdravi razbolio od bolesnog jer nije ništa poduzeto.Traži pomoć to je tvoje pravo i budi uporna,jer nažalost njima jedan život(mlad ili star) ne znači ništa.Bori se za sebe i sretno.Pozdrav

Giovanna26
15.11.2008., 17:29
Giovanna ja te u potpunosti razumijem jer sam to sve prošla.Ja sam čak rekla svom gin da ću oboliti na živce od te stalno prisutne boli.A ako si pročitala kako sam ja prošla ne znam šta da ti kažem. I kod mene je bila veličine naranče.Neznam koliko imaš god,ali kod mene su izgleda čekali da dođem u menopauzu da bi me riješili bolova.Ja sam prošle god izvadila sve ,a samo zbog te jeb... ciste koja je god bila tu a da mi niko nije htio pomoći. sada imam 44 god ,znači sa 43 sam operirana i od tada sam druga osoba.Ako izuzmemo valunge ja se super osjećam.kao da nikada nisam imala ni jajnike ni maternicu.Ali eto morala sam proći kalvariju da bi došla do toga.Raspitaj se malo i pokušaj tražiti da te op.pa ako ga moraju i izvaditi ništa strašno.Sa jednim se može biti zdrava,a moja sestra je sa jednim i rodila bebu.Mene su zavukli pa se i onaj zdravi razbolio od bolesnog jer nije ništa poduzeto.Traži pomoć to je tvoje pravo i budi uporna,jer nažalost njima jedan život(mlad ili star) ne znači ništa.Bori se za sebe i sretno.Pozdrav

Hvala puno na lijepim rijecima, i na ohrabljenju...zao mi je kada cujem sto kroz sve moramo prolaziti...strasno!!! Jadna sam od tzv."nemoci" doktora...samo mi svi govore neka sto prije rodim...i, to je sve...jos gore sta je moja mama imala oduvijek problema, i prije nekoliko godina, takodjer u cetrdesetima operirala sve, jajnike i maternicu...pa, je moguce i malo nasljedno...ne znam...vjecno prisutni strah...drago mi je da ste vi dobro, i da se tako osjecate! Sretno...bilo kakav savjet, dobrodosao!!!

JustForFun
08.12.2008., 12:25
jel moguće da se ciste i smanjivaju jer ispada da se ova moja smanjila, odnosno opet vratila na staru veličinu

a ja sam mislila da samo mogu stagnirati, pucati i rasti, nisam znala da mogu se smanjivati :confused:

inače što se tiče lijekova za pucanje, preko koje veličine se oni daju i na kakvoj su bazi, jesu to neki hormoni ili?

holbela
09.12.2008., 07:37
Je moguće je da se smanji.Ali to je kratkog vijeka,a što se tiče onoga da što prije rodiš,ništa od toga.Ja sam rodila dvoje djece,i dok sam trudna sve u redu,nema ciste.Ali prvi redovni pregled nakon poroda,ona je tu.Čak me moj doktor zezeao da moram stalno biti trudna kako ne bi imala cistu.Jebote ludo do bola.Ja stvarno neznam šta da ti kažem,osim one stare......šuti,trpi i pati.Dok se neko ne smiluje riješiti te tih bolova,ali mislim da si premlada.Iako da ti izvade taj jajnik,ako je drugi zdrav možeš imati djecu.Moja sestra je izvadila jedan sa 23 godine(zbog tumora),i još nakon toga rodila dijete.Nemam šta više da ti kažem osim čuvaj se i želim ti sve najbolje.Lijepi pozdrav.....

JustForFun
09.12.2008., 09:26
u biti ja nemam nikakvih bolova vezano za tu cistu, ja je praktički niti ne osjećam :ne zna:

osim nakon pregleda kada je prstima pokušavao da je napipa par me je dana bolilo, ali inače - ne

freeland44***
10.12.2008., 17:50
Cure, već tri tjedna tražim nešto o cistama i miomima tipa vašeg foruma i kada sam već htjela odustati, naletim na vašu temu!

Imam 46 godina, četvero djece, nikakvih problema do sada s ginekološke strane, zadnjih 5 godina imam mirenu, preporodila se nakon nje, dvije godine bez kontrole i sada šok! Cista 44x23, miom na peteljci 74x68x75. Tri ginekologa se složila u prijedlogu vađenja svega, jajnici i maternica. Nije mi to takav šok, koliko neznanje o životu bez jajnika, još nemam ni znaka menopauze.

Holbela, ti si nešto najbliže mojim godinama što sam mogla isčitat sa foruma, molim te, ali i sve ostale da mi pokušate riješiti te nedoumice, te da me probate pripremiti na ono što me čeka u daljnjem životu. Nije važno samo vaše iskustvo, interesira me i saznanja vaših poznanica koje su to prošle. Op.zahvat je planiran u Petrovoj sredinom siječnja, operirat će me dr.Goran Vujić. Da li se što promjenilo u vezi ljekova, profesionalnosti ili neprofesionalnosti osoblja, koje stvari bi mi mogle dobro doći u bolnici, ukratko sve i jedno veliko hvala unaprijed!!!

Natch
10.12.2008., 17:52
cure, molim preporuke za najbolje nase doktore, strucnjake za komplicirane operacije mioma. hvala.

freeland44***
10.12.2008., 18:04
Natch, na tebe sam mislila kada san napisala "ali i sve ostale"!!!!

freeland44***
10.12.2008., 18:06
Da li mi, s obzirom na tvoj broj postova možeš reći kako mi je netko ukrao korisničko ime i nick, jer se ne mogu ni nakom 100 pokušaja ulogirati!

Natch
10.12.2008., 18:08
ih, cetvoro djece. jebes jajnike, barem neces imat pms. salim se, mislim da u petrovoj znaju bez problema izvesti takvu rutinsku operaciju, al ja ne bih dala da mi vade jajnike bez neke velike potrebe.

freeland44***
10.12.2008., 18:20
Kako bi doktor reagirao da mu velim; izvadite cistu i miom, maternicu i jajnike ne dirajte!! Svi vele, bar nečeš s time imati problema, ali zbilja nisam imala nikakvih problema s time do sada, iako sam sretna da nije nešto gore, ovo mi izgleda kao tombola sa ljepšim poklonom. A bojim se da mi se nešto ne rodi na tome što bi ostalo!

Kakva imate iskustva sa Petrovom, ako tko ima!!

JustForFun
11.12.2008., 10:55
a što ne bi ostavila jajnike, ako nisu po nečemu problematični

janici nisu tu zbog djece samo već luče i hormone koji nam omogućavaju svakodnevno normalno funkcioniranje

ja bih potražila više mišljenja prije vađenja janika, posebno oba, bez obzira na djecu

jer poslje nećeš imati problema s tim, ali ćeš imati s drugim stvarima sa kojima se bore žene u menopauzi

freeland44***
11.12.2008., 14:08
Pa sva moja briga se i svodi na to:funkcioniranje organizma nakon vađenja jajnika, maternica mi je manji problem - dala je ona svoje, ali hormoni reguliraju takoreći cijeli niz funkcija u organizmu a bojim se tako naglog ulaska u menopauzu.

Imam dva nalaza iz ČK i jedan iz Petrove- sva tri se slažu oko operacije!

Zato i tražim nekog tko je to napravio da čujem iz prve ruke o nuspojavama, nadomjesnoj terapiji, bože, sve me interesira

sunshine75
19.12.2008., 13:43
Drago mi je da sam vas nasla! Prije godinu dana mi je uocena cista na lijevom jajniku 4x4 cm. prije sedam dana na prijegledu bila je 7,5x5,5 cm, CA 125 II 63.9. Moj ginekolog sumnja na cokoladnu cistu, predlaze mi operaciju. Posto sam citala da se te ciste smanjuju lijekovima, da li da pristanem na operaciju? Da li je neko imao istih problema? Sta je sa trudnocom, hocu li moci zatrudnjeti? Vec 7 godina pokusavam zatrudnjeti, ne uspijevam, a cistu prije nisam imala. O cemu se zapravo radi? Skroz sam uplasena.

abondazieri
19.12.2008., 13:53
hej, ako je čokoladna cista i ako je ca 125 povišen tu se vjerovatno radi o endometriozi (možda griješim). tako je bar meni moj dr. reka. imaš poseban topic na ženskom zdravlju (endometrioza) pogledaj tamo, puno toga ćeš saznat, mislim da će ti pomoć... e i nema panike :)

sunshine75
19.12.2008., 13:55
Hvala. Ne znam da li je cokoladna, doktor mi kaze da ne zna dok ne izvrsi operaciju, ali sumnja na to, mozda nece da me prepada posto vidi da sam stvarno uplasena, ne znam.

abondazieri
19.12.2008., 14:00
bit će to sve ok, pokušaj se što manje nervirat, smanji stres. meni je dr. reka da su te ciste često uzrokovane i povezane s tim. zato gledaj sve pozitivno i nemoj se opterećivati koliko je to moguće, vidim da si poprilično u panici.
ja ti možda nisam najbolja za dat savjet, jer još ne znaš o čemu se radi kod tebe. ja sam operirala endometriozu i s tim imam iskustva pa ti ne bi tila krivo govorit. nadam se da će ti sve bit ok, da će i beba doć!! sretno!! :)

sunshine75
19.12.2008., 14:52
Pogledala sam i ovo oko endometrioze, jos sam se vise prepala. Stvarno ne znam sta da mislim. :ne zna: Uzas.

abondazieri
19.12.2008., 16:41
nisam ti tila još veću paniku stvorit, sorry!!! možda ja griješim, meni je dr. rekla da je moja čokoladna cista endometrioza, pa sam zato komentirala tvoj post. tebi doktor tek sumnja na to, nije siguran, zato nemoj se opterećivat. ako se ispostavi da je čokoladna cista, za sve postoji rješenje, ne brini!!!

sopilja
21.04.2009., 09:09
Bok svima! Dakle, laporoskopska operacija ciste na jajniku bila je prije deset dana. Pretpostavljam da je moj ginekolog napravio sve kako treba i da je ginekološki sve u redu. Rado bih ohrabrila sve koji se spremaju na taj zahvat, ali moje osobno iskustvo ne govori tome u prilog. Teško podnijela anesteziju, muka kod buđenja, tlak se jako snizio, kraći kolaps, povraćanje, nepodnošljiva bol u prsima koja je trajala od 15,00 sati po podne do 1,30 u noći, napadi drhtavice, znojenja... pikali me svugdje - to nisam bila u stanju kontrolirati. Radili mi ekg nekoliko puta, laboratorijska kontrola krvi bila 2x u 2 sata, dobila infuziju. Iza 1. sata nakon pola noći dobila inekciju ketonala i još jednu peptorana, smirilo se i tada sam tek zaspala do pol 5 ujutro. Osjećala sam se pregaženom od umora i boli. Osoblje bolnice tj. dežurne sestre bile neprestano uz mene, dežurni liječnik također često navraćao uz konzultacije anesteziologa i interniste. Priključena bila na monitor radi tlaka, otkucaja srca, priključena bila na kisik. Namučila se jako. izvadili mi kateter u jutarnjim satima i skinuli s monitora. Mogla sam se malo pomaknuti, bol se postupno smirivala. Drugi, trći i četvrti dan prisutni bolovi po cijelom tijelu, osobito u području vrata i ramena, bolovi su nestajali kako su se i pojavljivali. I sada je bol lagano prisutna u području prsa. Imam dijagnozu od prije 11 godina: hijatalna kila! Zrak koji se upuhuje u područje trbuha kod laporoskopije uzrokovao je sve moje tegobe, ja sam to loše podnijela. To je moje iskustvo!
Imala sam priliku vidjeti druge pacijentice, sve je prošlo super.:confused:

Mancy
25.04.2009., 12:40
Endometrioza koliko je meni moj dokotor rekao, moze se lijeciti najvise trudnocom ili konstantim laparoskopskim zahvatima i sama bolujem od nje i koliko sma citala po nekim stranicama navodno da i ne postoji lijek za nju, na zalost ja se od svoje 17. god mucim sa tim svim, i jajnicima punim endometrijem i samo mi je operacija pomagala, do sad imam ih vec dvije iza sebe slijedi mi i treca a imam 24 god. receno mi je dok god ne rodim da nema lijeka mada postoji mogucnost i iza poroda da se vrati natrag, ako netko mozda i zna neki dobar lijek neka mi slobodno javi jer sam i sama vec ocajna sto se tice svega toga. LAPAROSKOPSKI ZAHVAT i nije toliko kompliciran samo prvi je najlaksi kasnije sve teze, bar sam ja sve teze podnosila. Vodene ciste mogu pucati ako se primjenjuju razliciti kontracepcijski preparati a i ne moraju, ja sma imala punjene endometrijem tj. krvave kako ih nazivaju, dobro je probati i sa biljnim preparatima mada meni nije na zalost nista pomoglo.

sopilja
26.04.2009., 19:02
koji su to biljni preparati, kako se zovu, kako se pripremaju?

sanja61
16.05.2009., 20:36
Trebam vašu pomoć. Imam 48 godina. Prije 10tak dana izvadili su mi oba jajnika i otpustili me iz bolnice 6. dan nakon operacije jer su imali guzvu ne rekavsi mi nista, odnosno vrlo malo o tome kako dalje.
Jedini sam skrbnik djetetu od 7 godina i mami od 72 koja je tesko pokretna (boluje od MSa) tako da se ne mogu bas osloniti ni na koga.
Znam da ne smijem voziti auto 2-3 tjedna nakon operacije i dizati nista tesko te da ne mogu pretjerati s hodanjem. I to je sve.
Sad mi se cini da ipak malo pretjerujem s kucanskim poslovima i iako pazim da ne dizem tesko, muci me hrpa pitanja. Koliko teško je preteško? Kako dugo? Smijem li peglati? Smijem li u ruksaku nositi malo teže stvari? Mesti pod? Da li je hodati 3-4 sata dnevno ipak previse a odmarati 1-2 sata premalo?
Jako bi mi pomogla vaša iskustva.
O tome da li ce mi trebati hormonska nadomjesna terapija trenutno i ne razmisljam.

Piggy
16.05.2009., 20:54
Sve te radnje reducirati što više možete bar dva mjeseca dok se ne dovrši cjeljenje. Prenaporno je to za vas, friško ste operirani, trebate još odmora i mira da se malo oporavite.

Mancy
16.05.2009., 21:46

Ja sam ti dosta toga pila na bazi aloe vere, onda caj od stolisnika i ne znam ja sta sve nisam, sad sam nasla jednu travaricu nikako da je nazovem jer opet koliko sam toga svega pila da i sama ne znam da li da je uopce zovem cuj ako znate nekog pouzdanog i dobrog travara nije lose mozda potraziti pomoc, naravno samo uz paznju jer se ni kojekakve biljke ne smiju mijesati, ali sto se samih cista tice STRES je na zalost ja mislim tu najveci neprijatelj:eek::eek::mad:

Mancy
16.05.2009., 21:52
Trebam vašu pomoć. Imam 48 godina. Prije 10tak dana izvadili su mi oba jajnika i otpustili me iz bolnice 6. dan nakon operacije jer su imali guzvu ne rekavsi mi nista, odnosno vrlo malo o tome kako dalje.
Jedini sam skrbnik djetetu od 7 godina i mami od 72 koja je tesko pokretna (boluje od MSa) tako da se ne mogu bas osloniti ni na koga.
Znam da ne smijem voziti auto 2-3 tjedna nakon operacije i dizati nista tesko te da ne mogu pretjerati s hodanjem. I to je sve.
Sad mi se cini da ipak malo pretjerujem s kucanskim poslovima i iako pazim da ne dizem tesko, muci me hrpa pitanja. Koliko teško je preteško? Kako dugo? Smijem li peglati? Smijem li u ruksaku nositi malo teže stvari? Mesti pod? Da li je hodati 3-4 sata dnevno ipak previse a odmarati 1-2 sata premalo?
Jako bi mi pomogla vaša iskustva.
O tome da li ce mi trebati hormonska nadomjesna terapija trenutno i ne razmisljam.

Iskreno, puno ste stariji od mene ali Vam ja ne bih nikako preporucila toliko naprezanja ipak je to sve jos svjeze operirano, pogotovo ne bi ste smjeli toliko dizati tesko, kretanje mozda da koliko toliko ali opet trebate paziti, a to sto se tice hormonske terapije to ce vam najbolje pokazati kada budete vadili nalaze i kad se bude vidio rezultat. Malo zamolite ako dijete ima koji put malo vremena da Vam barem koliko toliko pomogne...:ne zna::ne zna: Eto neka Vam bude sa srecom i pazite se:)

sanja61
17.05.2009., 05:54
Hvala vam Mancy i Piggy na odgovoru i dobrim željama.

BBlue
17.05.2009., 06:49

Je li operacija bila laparoskopska ili laparotomija? Naime, razlika je ogromna. Meni su prije 4 godine laparoskopski vadili jedan jajnik, i oporavak je bio vrlo brz (treći dan kući iz bolnice, auto sam vozila drugi tjedan, za dva tjedna sam se skinula s bolovanja jer mi je bilo dosadno doma). Treba samo paziti kod dizanja teških predmeta, a glačanje sam izbjegavala mjesec dana (dobro, to i inače ne volim). Kod laparotomije treba daleko više paziti, jer zacijeljivanje dulje traje.

Ne znam koja je dijagnoza i zašto oba jajnika - liječnici su skloni radikalnim rješenjima koja za žene nisu nužno najbolja. Imala sam sumnjivu cistu, prešla preko 40, i meni su rekli da bi uklanjanje oba jajnika bila najbolje rješenje - nisam to dopustila, i uklonili su samo jedan jajnik. Pokazalo se da sam bila u pravu, cista je bila benigna, a moj drugi jajnik sretno radi, pa sam još na hormonskoj kontracepciji da ga zaštitim od cista, i tako će biti do 50-te, a onda ćemo razmišljati o drugoj vrsti hormonske terapije.

My point is - o hormonskoj nadomjesnoj i te kako treba razmišljati - i to što prije, jer je za organizam strašan šok kada naglo ostane bez hormona. Jer to nisu samo valunzi ( o kojima kolegice pričaju horror priče ), već i zaštita od osteoporoze i srčanih bolesti i općega zdravlja, što je jako važno uz tako malo dijete. Naravno, pri tome treba vidjeti ima li rizika koji isključuju hormonsku nadomjesnu terapiju, poput problema s trombozom, ili povećanog rizika od hormonski ovisnog raka dojke - ali to treba raspraviti s dobrim ginekologom, pa i endokrinologom.

Sretno!

sanja61
17.05.2009., 10:41
Je li operacija bila laparoskopska ili laparotomija?

Laparotomija, dakle klasičan rez, 10 šavova, khm, da. Pomalo shvaćam kako je teško odrediti granice. Jutros sam bila na placu, donijela to nesto stvari u ruksaku, sve obavila tramvajem i osjećala se kao narodni heroj :-) Ali sam se onda odmorila prije nego sto sam krenula dalje. Nekako mi se čini da ću ako uspijem radilti predahe od sat-dva tijekom dana, uspjeti postići i da sebe sačuvam i da ispunim svoju želju da se brinem za obitelj.

Ne znam koja je dijagnoza i zašto oba jajnika

Imala sam cistu veličine 7,2 cm u kojoj su bile još tri male ciste u lijevom jajniku, a na desnom su bile jos dvije manje ciste. Zapravo se radilo o benignom tumoru. Kako ja nisam osoba koja se može pohvaliti redovnim odlascima doktorima, činilo mi se najbolje pristati na to radikalno rješenje pa onda rješavati priču s hormonima.

BBlue
17.05.2009., 12:15
Laparotomija, dakle klasičan rez, 10 šavova, khm, da. Pomalo shvaćam kako je teško odrediti granice. Jutros sam bila na placu, donijela to nesto stvari u ruksaku, sve obavila tramvajem i osjećala se kao narodni heroj :-) Ali sam se onda odmorila prije nego sto sam krenula dalje. Nekako mi se čini da ću ako uspijem radilti predahe od sat-dva tijekom dana, uspjeti postići i da sebe sačuvam i da ispunim svoju želju da se brinem za obitelj.

Onda se zaista moraš čuvati... to je prava operacija, rez treba dobro zarasti. Slušaj svoje tijelo, nemoj se previše iscrpljivati, kućni posao može pričekati, a i trgovine imaju on-line narudžbe i dostavu.

Imala sam cistu veličine 7,2 cm u kojoj su bile još tri male ciste u lijevom jajniku, a na desnom su bile jos dvije manje ciste. Zapravo se radilo o benignom tumoru. Kako ja nisam osoba koja se može pohvaliti redovnim odlascima doktorima, činilo mi se najbolje pristati na to radikalno rješenje pa onda rješavati priču s hormonima.

Sve ima svoje prednosti, ali dio liječnika je sklon takvim zahvatima (da budu sigurni da se cista neće izroditi u rak, ali pri tome ženu stjeraju u naglu menopauzu sa svim opasnostima hormonske terapije). Vjerojatno bi (muški liječnici) drugačije razmišljali da se radi o njihovim reproduktivnim organima...
Naravno, sada je kasno razmišljati koliko su takva rješenja dugoročno dobra za ženu koja ima malo dijete na skrbi - nađi svakako dobrog ginekologa s kojim možeš razgovarati o prednostima i nedostacima HNL (hormonsko nadomjesno liječenje). Dio liječnika ima rezervu prema tome, drugi tvrde da su dobrobiti veći od opasnosti. Na webu imaš bezbroj linkova o tome - svakako ih dobro prouči, odluka će u konačnici biti tvoja. Drži se i brzo oporavi:)

nina_76
16.06.2009., 21:45
Cure moje drage!! Ja imala operaciju ciste 2006.g,čokoladna oko 4x4 cm u Vinogradskoj,dr.Kuna me operirao.Sve je prošlo ok.Šta želim reći:Okrenite se prirodnim pripravcima za rješavanje ili bar ublažavanje ovakvih tegoba.Jedna gđa.u biljnoj ljekarni je rekla:Kad bi žene znale koliko ZELENA GLINA pomaže,bilo bi puno sačuvanih jajnika i bezbroj manje operacija.Obloge od zelene gline redovito stavljam već 3 godine i da ne pričam da je sve u savršenom redu jer ona izvlači sve bolesti i pročišćava organizam.....vjerujte djeluje!

d.bosnjak
01.07.2009., 21:12
da vas pitam dali je itko imao problema posle operacije jajnika, da je imala bolove nepodnošljive prilikom svakog menzusa? odstranili su mi desni jajnik a ljevi je ostao, pa kad imam menzus imam jake bolove na desnoj strani. operacija mi je bila ima 4 godine, redovno idem na kontrolu i sve je ured ( kaže lječnik). ali ja i dalje imam bolove takve da me boli čitava strana i rijetko mi pomognu tablete protiv bolova za mengu.

Piggy
03.07.2009., 15:25
Jeste li možda pomislili na akupunkturu? Možda bi to bilo učinkovito za riješiti vaš problem. Jeli vam se bolovi pogoršavaju na promjenu vremena?

Mancy
03.07.2009., 22:02

Ja ti sad pijem neki biljni sirup od jedne travarice tu iz Rijeke, ne znam tocan sastav sirupa znam da ima preko 50 biljaka ui njemu:ne zna: ako imas nekoga poznatog da ti preporuci nekoga pa da probas malo sa time ni ja sama ne znam hoce li mi pomoci nadam se jer ako ne pomogne to onda u devetom mjesecu po treci put na zalost pod noz:(:(

sopilja
10.08.2009., 18:08
Mancy, hvala. Nisam dugo bila na kompu, za stolisnik sam već čula i pijem povremeno. Što se mene tiče, već sam obavila operaciju, :flop: , ali moja susjeda se sada sprema pa ju savjetujem da sve pokuša prije operacije - vjerujte isplati se. Narkoza je narkoza, još 4 mj nakon operacije nisam prava!:confused:

Dunja 555
29.09.2009., 21:59
Dobra večer svima!!!!
Evo ja se u 11 mjesecu spremam na operaciju 2 ciste na jajniku. Čokoladne su i tu su već oko 2 godine. Čak ni u trudnoći nisu pukle, tj. bila je jedna od 10 cm a sada su dvije. Jedna 7 cm jedna 4 cm i svakim menzisom su veće i veče.....
Molila bi da mi date neki savjet šta ponijeti u bolnicu.
Koje tablete protiv bolova, neki koristan savjet. Da li moram nositi spavačice ili mogu ponijeti pidžame, ono standardno hlače i majica?

ditta
30.09.2009., 11:24
Dobra večer svima!!!!
Evo ja se u 11 mjesecu spremam na operaciju 2 ciste na jajniku. Čokoladne su i tu su već oko 2 godine. Čak ni u trudnoći nisu pukle, tj. bila je jedna od 10 cm a sada su dvije. Jedna 7 cm jedna 4 cm i svakim menzisom su veće i veče.....
Molila bi da mi date neki savjet šta ponijeti u bolnicu.
Koje tablete protiv bolova, neki koristan savjet. Da li moram nositi spavačice ili mogu ponijeti pidžame, ono standardno hlače i majica?

Bok!

U bolnicu nosiš standardno stvari za osobnu higijenu, obavezno gumene japanke (zbog tuširanja-čisto da ne razmišljaš o napastima koje vrebaju u tuš kabini :zubo:),ručnike, donje rublje, šlafrok, pidžame. Ne trebaju ti spavaćice jer te neće previše gledati dolje. Jedan uvz prije op. drugi poslije. U međuvremenu ti gledaju tbuh, previjaju rane, vade konce itd. Ponesi jednu spavaćicu, baš zbog uvz-a, da ne šetaš gologuza od kabine do stola.:mig:

Protiv bolova uglavnom oni imaju. Prvih dana dobijaš injekcije, kasnije tablete po potrebi (brufen, kafetin, šta već imaju). To možeš i svoje ponijeti samo moraš reći sestri da si popila i koliko. E da, i ne ustručavaj se tražiti sredstva protiv bolova (isto i tablete za spavanje), traži čim osjetiš da počinje boliti, jer kad se bol rasplamsa, to je teško ugasiti.

U bolnicama često manjka toplomjera, pa možeš ponijeti svoj.

Obavezno mp3 player! Modža će neka od cimerica hrkati, možda te neće interesirati razgovori koje se vode, modža ćeš se htjeti potpuno isključiti od svega...

Dobra knjiga ili nešto već za čitanje.

Nadam se da sam pomogla. Sretno na operaciji!

Dunja 555
01.10.2009., 21:05
Hvala Ditta na informacijama!

simba
02.10.2009., 08:25
e ne bi se složila ovo vezano za piđame....ja mrzim spavaćicu kao odjevni predmet al u bolnici je zakon....ja sam se poprilično polako oporavljala....ni 5 dana nakon operacije se nisam mogla ispraviti od bolova, tako je spavačica bila super stvar.....a i gumica te žulja po trbuhu....

Girl_zg
02.10.2009., 08:42
slazem se sa simbom. ja sam imala pidjamu ali trudnicku koja je bila tek toliko svezana. tuširat se sigurno ne budeš u bolnici jer i onako ne smiješ. eventualno vecer prije operacije. ne znam jel ti netko reko da si uloške uzmeš obavezno. najbolji su pamucni. i bolje da se sama obrijes dolje nego da te oni masakriraju. nadam se da sam bar nekaj pomogla :)

simba
02.10.2009., 09:31
i nemoj se iznenaditi ako prokrvariš nakon operacije...kao menga..meni neitko nije upozorio, pa sam se prepala...i tak....

Girl_zg
02.10.2009., 10:48
i nemoj se iznenaditi ako prokrvariš nakon operacije...kao menga..meni neitko nije upozorio, pa sam se prepala...i tak....

zato sam i rekla nek si uloške pofura. jer meni nitko nije rekao isto.

ditta
02.10.2009., 13:49
slazem se sa simbom. ja sam imala pidjamu ali trudnicku koja je bila tek toliko svezana. tuširat se sigurno ne budeš u bolnici jer i onako ne smiješ. eventualno vecer prije operacije. ne znam jel ti netko reko da si uloške uzmeš obavezno. najbolji su pamucni. i bolje da se sama obrijes dolje nego da te oni masakriraju. nadam se da sam bar nekaj pomogla :)

Tuširanje je na dan operacije, rano, rano u jutro. Kad se oblače i čarape protiv tromboze. Kasnije, pravo tuširanje je moguće tek kada se izvade konci, do tada improvizacije u kupaoni (i zato je dobro imati gumene japanke :D). :mig:

Ovo za pidžame mislim da je individualno. Žene podjednako nose i pidžame i spavaćice, tako da to ide po principu kome je u čemu udobnije. Ja sam mislila da će mi pidžama smetati zbog rana, ali nije ni najmanje, jer sam ih mogla navući preko pupka i tako mi je bilo puno toplije (operacija mi je bila zimi).

MSERIC
02.10.2009., 16:03
Operacija se obicno radi laparoskopijom. No, mene bi zanimalo, da li otklanjanje ciste nuzno zahtijeva i otklanjanje jajnika?? Ili se to nekao moze rijesiti i bez otklanjanja jajnika; pogotovo ako je ostao jos samo jedan? :confused: :)

Zna li netko sta bi znacilo suspektno zadebljanje adnexa lijevo??????

Dunja 555
03.10.2009., 21:33
Hvala na informaciji za uloške da ponesem, to mi nije uopće palo na pamet.
Inače nosim pidžame pa zato pitam zbog spavačica da li su obavezne.
Naravno bitno je da te hlače od pidžame ne stišču tj. da su komodne.
Nekako se ja ugodnije osjećam u njoj nego u spavačici.
Ajoj rekli su mi za operaciju ma to ti je dan - dva u bolnici al vidim ja da nije baš šala. Doktor mi je rekao oko 6 dana.
Imam bebu od 11 mjeseci i poprilična je buca, a još samo šta ne prohoda pa me zanima koliko ću otprilike morat pazit dok ne budem opet mogla je dizat i trčat za njom. Znam da je svaka osoba individualna al eto bar otprilike

ditta
04.10.2009., 10:08
Hvala na informaciji za uloške da ponesem, to mi nije uopće palo na pamet.
Inače nosim pidžame pa zato pitam zbog spavačica da li su obavezne.
Naravno bitno je da te hlače od pidžame ne stišču tj. da su komodne.
Nekako se ja ugodnije osjećam u njoj nego u spavačici.
Ajoj rekli su mi za operaciju ma to ti je dan - dva u bolnici al vidim ja da nije baš šala. Doktor mi je rekao oko 6 dana.
Imam bebu od 11 mjeseci i poprilična je buca, a još samo šta ne prohoda pa me zanima koliko ću otprilike morat pazit dok ne budem opet mogla je dizat i trčat za njom. Znam da je svaka osoba individualna al eto bar otprilike

Obično se ostaje 7 dana u bolnici, jer se sedmi dan vade konci. Nekad znaju i prije pustiti, pa se vratiš na vađenje konaca i uvz. Sve zavisi od toga kako teče oporavak, moraju li još nešto provjeravati itd. U biti i bolje je ostati 7 dana u bolnici, pa biti u boljoj formi po izlasku van.:mig:

Nema dizanja ničega, a ni trčanja, bar 3 mjeseca od laparoskopske op. Osjetit ćeš i sama mjesta na kojima su ubodne rane. Čuvaj se, jer iako to izvana izgleda tek kao mali zarez, unutra se išlo jako duboko i mora zarasti kako treba. Biće sve ok, samo strpljivo i opušteno. Sretno!

Iv@
09.10.2009., 16:10
..hm..vidim da su ove laparoskopske operacije zbilja individualne..:)..ja sam prije godinu dana bila na operaciji, zbog "dermoida" na jajniku..u bolnicu sam primljena u utorak, operacija je bila u srijedu, a već su me u petak pustili doma..:top:..sama operacija mislim da nije trajala duže od 45min..taj dan kad sam operirana mi je, naravno, bio najgori..:(..prije operacije sam se tresla od straha (inače sam paničar, a još kad znam da se događa da dečko ide vadit slijepo crijevo, a završi s amputiranom nogom, onda me tek panika uhvati:D)..nakon operacije su me mučili bolovi od tih laparoskopskih plinova..to je trajalo nekih tjedan dana, poslije se skroz povuklo..sva sreća da mi je dečko med. tehničar pa sam svakodnevno dobivala injekcije protiv bolova..:top:..tuširat sam se smjela i prije vađenja konaca, samo sam kupila one vodootporne flastere u ljekarni i problem riješen..:kava:..3 tjedna nakon operacije sam putovala u Grčku (uz dozvolu doktora koji me operirao, naravno) i, hvala Bogu, sve je bilo u najboljem redu..eto, da malo ohrabrim cure/žene koje su, kao i ja, paničarile prije operacije..:)

nephthys
13.10.2009., 15:02
tri godine nakon što sam prvi put otvorila temu o laparoskopiji, smilovali su mi se i dobila ja termin. :D

u vinogradskoj ću biti, idem 3.11.
pa imam par pitanja...jel smijem imat laptop u bolnici? :Serek: ja nemrem bez njega, bude mi dosadno :(
pitala sam mnogo puta, i pitat ću opet za slučaj da se nešto promijenilo- jel postoji ijedan način da izbjegnem klistir? jel postoji neka od vas da nije išla?

brijanje- obrijat se treba tutto completo ako se ne varam? s obzirom da dolazim dan prije same operacije, neće im smetat što naraste u međuvremenu? :D

razmišljala sam o piđami i mislim da ću se držati trenirke- našla sam jednu super u ny, s jaako širokom pasicom koja uopće ne stišće, hoće mi štagod prigovarati ako budem imala trenirku za dan i za noć? jer piđame kupovat i nosit ih tam dva dana i jedino dva dana ne mislim...
i da li je kućni ogrtač neopodan? ja bi radije furala gornji dio trenirke (sestra me obavijestila da se to zove duxica, ali neam pojma kak se piše :D )

fala curke!

ditta
13.10.2009., 16:34
tri godine nakon što sam prvi put otvorila temu o laparoskopiji, smilovali su mi se i dobila ja termin. :D

u vinogradskoj ću biti, idem 3.11.
pa imam par pitanja...jel smijem imat laptop u bolnici? :Serek: ja nemrem bez njega, bude mi dosadno :(
pitala sam mnogo puta, i pitat ću opet za slučaj da se nešto promijenilo- jel postoji ijedan način da izbjegnem klistir? jel postoji neka od vas da nije išla?

brijanje- obrijat se treba tutto completo ako se ne varam? s obzirom da dolazim dan prije same operacije, neće im smetat što naraste u međuvremenu? :D

razmišljala sam o piđami i mislim da ću se držati trenirke- našla sam jednu super u ny, s jaako širokom pasicom koja uopće ne stišće, hoće mi štagod prigovarati ako budem imala trenirku za dan i za noć? jer piđame kupovat i nosit ih tam dva dana i jedino dva dana ne mislim...
i da li je kućni ogrtač neopodan? ja bi radije furala gornji dio trenirke (sestra me obavijestila da se to zove duxica, ali neam pojma kak se piše :D )

fala curke!

Bok! I ja sam imala operaciju u Vinogradskoj. Ne birni ništa jer je osoblje divno, divno, divno.:cerek: Ja nemam riječi hvale za sve njih tamo. Od doktora do spremačice.

Lapotop možeš imati. Šta misliš kako sam ja tamo preživjela deset i kusur dana.:mig: Bežični net i nemaš frke. Ponesi i knjige (možda te bude umarao ekran), pm3 player obavezno!

Klistir nije obavezan ako si imala stolicu nakon tableta koje daju popodne. Dan prije operacije doručkuješ, za ručak jedeš samo juhu, nakon ručka dobiješ tabletu i valjda onda ideš na wc cijelo popodne, pa na večer nema klistira. Meni su zaboravili dati tabletu (da sam znala da to treba, tražila bih) pa sam imala klistir na večer. Nemoj se plašiti toga. Više je nelagodan osjećaj u crijevima, nego što je bolno i sl. Čak i te cjevčice koje se uvode unutra su tako tanke i meke da stvarno ne osjetiš. Ako te budu klistirali, ponesi sa sobom rolu toalet papira, jer mozda te brzo potjera da odmah produziš u wc.:mig:

Brijanje možeš sama napraviti, bilo doma, bilo u bolnici (ili otići na brazilsku dan prije bolnice). Reci da si sama to napravila, sestra će tražiti da provjeri (skidaš apsolutno sve, svaku dlačicu!!!), pogledati te i to je to.

Ne znam mogu li trenirke umjesto pidžame. :ne zna: Nisam vidjala nikoga u trenirci. Mada, ko će danas i reći razliku izmedju npr. plišanih trenirki i ziimskih plišanih pidžama. Gornji dio apsolutno ponesi, jer će ti biti praktično. Šlafrok je isto zgodan, ali ako nosiš duxericu, neće ti trebati.

Nego, kod koga si zakazala operaciju?
Želim ti puno sreće i da ishod bude uspješan.:)

nephthys
13.10.2009., 17:51
Bok! I ja sam imala operaciju u Vinogradskoj. Ne birni ništa jer je osoblje divno, divno, divno.:cerek: Ja nemam riječi hvale za sve njih tamo. Od doktora do spremačice.

Lapotop možeš imati. Šta misliš kako sam ja tamo preživjela deset i kusur dana.:mig: Bežični net i nemaš frke. Ponesi i knjige (možda te bude umarao ekran), pm3 player obavezno!

Klistir nije obavezan ako si imala stolicu nakon tableta koje daju popodne. Dan prije operacije doručkuješ, za ručak jedeš samo juhu, nakon ručka dobiješ tabletu i valjda onda ideš na wc cijelo popodne, pa na večer nema klistira. Meni su zaboravili dati tabletu (da sam znala da to treba, tražila bih) pa sam imala klistir na večer. Nemoj se plašiti toga. Više je nelagodan osjećaj u crijevima, nego što je bolno i sl. Čak i te cjevčice koje se uvode unutra su tako tanke i meke da stvarno ne osjetiš. Ako te budu klistirali, ponesi sa sobom rolu toalet papira, jer mozda te brzo potjera da odmah produziš u wc.:mig:

Brijanje možeš sama napraviti, bilo doma, bilo u bolnici (ili otići na brazilsku dan prije bolnice). Reci da si sama to napravila, sestra će tražiti da provjeri (skidaš apsolutno sve, svaku dlačicu!!!), pogledati te i to je to.

Ne znam mogu li trenirke umjesto pidžame. :ne zna: Nisam vidjala nikoga u trenirci. Mada, ko će danas i reći razliku izmedju npr. plišanih trenirki i ziimskih plišanih pidžama. Gornji dio apsolutno ponesi, jer će ti biti praktično. Šlafrok je isto zgodan, ali ako nosiš duxericu, neće ti trebati.

Nego, kod koga si zakazala operaciju?
Želim ti puno sreće i da ishod bude uspješan.:)

duxerica, duxerica...

uf, hvala, hvala...obradovala si me tim tableticama :D
ja se naprosto toga užasavam...to je neki mutavi strah i totalno je neutemeljen ali...najvjerojatnije zato što sam na dobrom putu da dobijem hemoroide za kojih mjesec-dva, trenutno me guza jako boli (a ti su problemi najvjerojatnije produkt endo..ne znam šta drugo..) i ne bi...exit only filozofija :Serek:

ne bi offtopicharila, ali daj mi reci kak si izvela to s bežičnim..ja se dvoumim što bi uzela..koliko te izašlo na kraju?

iskreno, ja ti nemam pojma tko će me operirati, da čovjek ne povjeruje. došla sam gore preko poliklinike eljuge, čekala sam 4 sata danas, smrzla se, i kada sam došla na red, u one tri minute koliko sam bila unutra totalno sam zaboravila. bila mi je važnija činjenica da ću napokon biti operirana :D
mislim da će biti doktor kuna..bar su mi tak na početku rekli..znam da je eljuga u cijeloj priči, ali mi je gin rekao da on ne operira, tak da nisam sigurna...ma sve bu oke :D

odjel sam vidjela i iznenadila se kako super izgleda (mama mi je nedavno ležala na institutu za tumore, tamo je ko u ratnom bunkeru) i kako svi prijazno djeluju. baš mi se sviđa (koliko mi se bolnica može sviđati).

hvala na pomoći! :Serek:

ditta
13.10.2009., 20:40
duxerica, duxerica...

uf, hvala, hvala...obradovala si me tim tableticama :D
ja se naprosto toga užasavam...to je neki mutavi strah i totalno je neutemeljen ali...najvjerojatnije zato što sam na dobrom putu da dobijem hemoroide za kojih mjesec-dva, trenutno me guza jako boli (a ti su problemi najvjerojatnije produkt endo..ne znam šta drugo..) i ne bi...exit only filozofija :Serek:

ne bi offtopicharila, ali daj mi reci kak si izvela to s bežičnim..ja se dvoumim što bi uzela..koliko te izašlo na kraju?

iskreno, ja ti nemam pojma tko će me operirati, da čovjek ne povjeruje. došla sam gore preko poliklinike eljuge, čekala sam 4 sata danas, smrzla se, i kada sam došla na red, u one tri minute koliko sam bila unutra totalno sam zaboravila. bila mi je važnija činjenica da ću napokon biti operirana :D
mislim da će biti doktor kuna..bar su mi tak na početku rekli..znam da je eljuga u cijeloj priči, ali mi je gin rekao da on ne operira, tak da nisam sigurna...ma sve bu oke :D

odjel sam vidjela i iznenadila se kako super izgleda (mama mi je nedavno ležala na institutu za tumore, tamo je ko u ratnom bunkeru) i kako svi prijazno djeluju. baš mi se sviđa (koliko mi se bolnica može sviđati).

hvala na pomoći! :Serek:

Ma nemoj se plašiti klistira, stvarno nema potrebe. Cjevičica je mekana, uska, to ti sestra radi, naglasi da te muče hemeroidi itd. Lagano će ti to uvesti unutra i onda ćeš čuti klokotanje po svojim crijevima koje je u krajnjem komično. I onda pravac wc.:D Svakako jedi laganiju i lakše probavljivu hranu u danima pred operaciju.

Dr Kuna!:s Mene je operirao!:cerek: On se inače bavi sterilitetom i trenutno vodi Centar za humanu reprodukciju u Vinogradskoj. Meni je to bila ključna info, jer u slučaju da nešto pođe po zlu, u pravim sam rukama. :mig: Osim što je stručan, vrlo je prijatan, voli se šaliti, realan je, objasni sve što je potrebno i jako nježan i pažljiv. No, vidjet ćeš sama.

Odjel je nedavno renoviran, tako da je sve stvarno kako treba. Jedino što posteljinu ne mijenjaju baš često, ali možeš imati svoj jastuk i jastučnicu (ja sam to nosila jer sam znala da ću dugo biti u bolnici, pa mi je značilo imati svoj jastuk i svaki drugi dan mijenjati jastučnicu).

Sjetila sam se i jedne praktične stvari. Ponesi labelo kad te budu vozili u šok sobu (na dan operacije te prvo odfuraju u šok sobu, tamo dobiješ pripremnu tabletu, skineš se-stvari složiš u ladicu, i čekaš da dođu da te odvezu u op. dvoranu) jer će ti trebati kasnije. Sušit će ti se usta, nećeš smjeti piti itd.

Meni je osoblje ostalo u najljepšem sjećanju. Nisam mogla vjerovati koliko su svi bili prijatni, ljubazni, komunikativni.

Glede bežičnog, ja sam ga uzela još davno, dok se to moglo jedino u VIP-u, tako da i sada imam njihovu karticu i neki minimalni paket. Veza mi je bila ok, mada me bilo strah da neće biti dobar domet. Na kraju sam uglavnom bila na skajpu. Mada računaj da ti neće baš biti puno do toga, jer lapić je težak, boliće te rane, dok ga namjestiš, dok sebe namjestiš...Nećeš moći odvaliti nekoliko sati, a da ne osjetiš, to sigurno. :zubo:

nephthys
15.10.2009., 09:15
hvala ti na odgovoru.

jučer i danas sam maratonski odradila sve pretrage, idem još samo po nalaze kod kardiologa i na sastanak s anesteziologom...lud tjedan, treba mi odmor :kava:

hvala na svim savjetima, puno si pomogla :grli:
jastuk nosim, net vip-ov.

nego, a zašto si ti tako dugo bila u bolnici, ako smijem pitat?

ditta
15.10.2009., 10:26
hvala ti na odgovoru.

jučer i danas sam maratonski odradila sve pretrage, idem još samo po nalaze kod kardiologa i na sastanak s anesteziologom...lud tjedan, treba mi odmor :kava:

hvala na svim savjetima, puno si pomogla :grli:
jastuk nosim, net vip-ov.

nego, a zašto si ti tako dugo bila u bolnici, ako smijem pitat?

Pretrage i sva ta jurcanja izmore kao ništa. Ja sam na kraju jedva dočekala da riješimo sve papire i da mi namjeste krevet, da legnem i da se odmorim.:rofl:

Bila sam dugo u bolnici jer sam operaciju imala samo tri mjeseca od tromboze vene subclavie. Operacija je u mom slučaju bila vrlo rizična (mogućnost iskrvarenja ili nastanka nove tromboze, ne pominjući moguće ginekološke komplikacije. Anesteziolog je rekao da ne bi dao suglasnost da je tromb bio npr. u nozi ili u zdjelici) pa su me četiri dana prije zahvata prebacivali sa oralnih antikoagulanasa na niskomolekuarni heparin, a onda nekih pet dana od operacije je islo vraćanje na tablete, hematolozi, ginekolozi.:kava: Dr Kuna me zezao da ću i Novu godinu dočekati u bolnici, budući da Božić već jesam.:zubo:

U normalnim okolnostima, žene često otpuste kući i prije vađenja konaca, pa se vratiš na vađenje konaca i kontrolni uvz. Vidjet ćeš kako će biti i kojim tempom ćeš se oporavljati. Ja ti savjetujem da ne žuriš previše, jer što te kasnije otpuste (idealno 7 dana od operacije), to ćeš biti u boljoj formi. Ipak u bolnici ne moraš ništa sama, dok si doma sama svoj majstor.:mig: Samo polako i bit će sve ok. U dobrim si rukama, to je najvažnije.:top:

Želim ti svako dobro i obavezno javi ishod.

P.S. Možeš čak dofurati i mali tv u bolnicu. Na opću radost onih koje s tobom budu dijelile sobu. Mada mislim da ti neće biti toliko dosadno. Vidi, nakon anestezije i svega toga, biti ćeš umorna, slomljena (kod laparoksopija se upuhuje plin u trbušnu šuplijnu-kako bi se organi radzvojili, tako da će te boliti rebra, vrat, naravno i rane) fokusirat ćeš se na prve korake, odmor i što brži oporavak.

nephthys
15.10.2009., 11:42
Pretrage i sva ta jurcanja izmore kao ništa. Ja sam na kraju jedva dočekala da riješimo sve papire i da mi namjeste krevet, da legnem i da se odmorim.

Bila sam dugo u bolnici jer sam operaciju imala samo tri mjeseca od tromboze vene subclavie. Operacija je u mom slučaju bila vrlo rizična (mogućnost iskrvarenja ili nastanka nove tromboze, ne pominjući moguće ginekološke komplikacije. Anesteziolog je rekao da ne bi dao suglasnost da je tromb bio npr. u nozi ili u zdjelici) pa su me četiri dana prije zahvata prebacivali sa oralnih antikoagulanasa na niskomolekuarni heparin, a onda nekih pet dana od operacije je islo vraćanje na tablete, hematolozi, ginekolozi.:kava: Dr Kuna me zezao da ću i Novu godinu dočekati u bolnici, budući da Božić već jesam.:zubo:

U normalnim okolnostima, žene često otpuste kući i prije vađenja konaca, pa se vratiš na vađenje konaca i kontrolni uvz. Vidjet ćeš kako će biti i kojim tempom ćeš se oporavljati. Ja ti savjetujem da ne žuriš previše, jer što te kasnije otpuste (idealno 7 dana od operacije), to ćeš biti u boljoj formi. Ipak u bolnici ne moraš ništa sama, dok si doma sama svoj majstor.:mig: Samo polako i bit će sve ok. U dobrim si rukama, to je najvažnije.:top:

Želim ti svako dobro i obavezno javi ishod.

P.S. Možeš čak dofurati i mali tv u bolnicu. Na opću radost onih koje s tobom budu dijelile sobu. Mada mislim da ti neće biti toliko dosadno. Vidi, nakon anestezije i svega toga, biti ćeš umorna, slomljena (kod laparoksopija se upuhuje plin u trbušnu šuplijnu-kako bi se organi radzvojili, tako da će te boliti rebra, vrat, naravno i rane) fokusirat ćeš se na prve korake, odmor i što brži oporavak.

auuu...baš te potrefilo. drago mi je da je sve prošlo oke :top:
jao, sad sjedim doma, na mahove ležim i preumorna sam da zaspem...da ne spominjem kak me ruke bole jer sam vadila krv iz obje ruke, od kojih jedna fino plavi...danas se odmaram, predavanja me uopće ne interesiraju :kava:

znam za plin, nije me uopće frka boli od rana i krvarenja, ali me uhvati nelagoda kada se sjetim bolova u ramenima, koje ionako imam.
mali tv ipak nemam, ali dragom sam naredila redoviti update mojih serija prek torrenta, budem si neku kolekciju za bolnicu napravila :D sebično ću samo sebe uveselit :Serek:

dečku sam naznačila da neću ništa moć radit pa će se on brinuti za sve, a draže mi je da me on (jadan) tetoši nego sestre...

jedino me frka kolokvija...na zadnjoj sam godini faksa, profesori trenutno i nisu baš naklonjeni izostancima i opravdanjima...treba napravit diplomski...bude veselo :(

ma mislim da će stvarno sve proći u redu, nema što biti problematično.
i znaš šta, jedva čekam...
javim se ja, još iz bolnice :zubo:

ditta
15.10.2009., 16:25
jao, sad sjedim doma, na mahove ležim i preumorna sam da zaspem...da ne spominjem kak me ruke bole jer sam vadila krv iz obje ruke, od kojih jedna fino plavi...danas se odmaram, predavanja me uopće ne interesiraju :kava:

Uzmi neki heparinski gel pa maži hematome, prije će ti se povući. Možeš to ponijeti u bolnicu (tamo uglavnom nemaju) jer ako si sklona tome, ne ginu ti od infuzija, bockanja, pikanja itd.

Javi se obavezno! Da vidimo kako šljaka taj bežični net.:mig:

anjasica
17.10.2009., 17:59
bok cure! I ja sam trebala idući tjedan otići na operaciju lijevog jajnika (benigni tumr), ali su mi otkrili usporen rad štitnjače. Kirurg mi odgodio operaciju jer su moguće nekakve komplikacije, pa sam dobila terapiju za štitnjaču i čekam da se to malo sredi.
Operaciju ću obaviti u KBC Rijeka, dr. Sindik. Ima li neka od vas iskustva u toj bolnici, doktorom, neki savjet, preporuku...malo me frka sada jer mi se sve s tom štitnjačom iskompliciralo:eek:

merien
13.11.2009., 21:19
Prošli su mi tjedan u Petrovoj laparoskopski odstranili miom s maternice, paraovarijsku cistu uz lijevi jajnik te cistu na desnom jajniku. Prema riječima liječnika koji me operirao zahvat je protekao odlično. Jajnici su na svom mjestu kao i maternica a ciste i miom su izvađeni. Pustili su me kući nakon tri dana, oporavljam se doista dobro, hodam malo sporije, ali većih bolova namam. No, molim forumašica koje su imale isti zahvat da mi odgovore do kad će me mučiti ovaj plin koji mi je upuhan prilikom laparoskopije. Napuhana sam kao balon, a trbuh mi ja kao trudnički u, ajde da ne pretjerujem, recimo petom - šestom mjesecu trudnoće. To mi stvara vrlo neugodan pritisak na laparoskopske šavove. Curke, što je s tim plinom, kad se vraćam u svoje mjere? Pozdrav.

nephthys
17.11.2009., 14:00
ello.
da nastavim na ovoj temi, neću dizat onu na zdravlju.

evo mene nakon muka i muka s anesteziologom, endokrinologom, ginekologom i svim ostalim olozima.
endokrinolog se primio za glavu i nije mogao vjerovati da me zavlače zbog tako malih odstupanja posebno s obzirom da sam u granicama normale ako se gleda na žene koje su na pillsima.
nakon toga opet otišla anesteziologu, on me pustio. za lošu fibrinolizu sam dobila b vitamine, morat ću pit apaurine par dana prije op, jer je ona produkt moje nervoze i stresa.
danas sam bila kod eljuge, i nakon 4 sata čekanja, opet, dobila sam termin- 18.12-odnosno, 21. 12 za op- s tim da mi je doktor pobjegao prije nego sam ga pitala ponovno ono što mi ranije nije znao reći. naime, anesteziolog rekao da moram prestati piti pillse 7 dana prije op. a na op me naručuju kada menge nema. kada sam pokušala objasniti anest. da ću onda dobit mengu i da ne mogu takva na op, a da ih se naprosto bojim prestati piti i tko zna šta bi mi moglo bit s endo u tom slučaju, on je rekao da se to njega ne tiče i da na op ne smijem na yasminu. doktor prvo nije znao odg., kasnije mi zbrisao prije neg je odgovorio. više se do njega nije moglo.
i tak sam fino došla doma, i osjećam se ko zadnji idiot i nemam pojma što napraviti.
ima li tkogod tu d aje bio u istoj situaciji?
mogu doć do eljuge tek sljedeći tj, stvarno ne znam što da mislim... :confused:

btw, ditta, hvala na svim savjetima i podršci. :grli:

Begemotica
17.11.2009., 14:11
bok cure! I ja sam trebala idući tjedan otići na operaciju lijevog jajnika (benigni tumr), ali su mi otkrili usporen rad štitnjače. Kirurg mi odgodio operaciju jer su moguće nekakve komplikacije, pa sam dobila terapiju za štitnjaču i čekam da se to malo sredi.
Operaciju ću obaviti u KBC Rijeka, dr. Sindik. Ima li neka od vas iskustva u toj bolnici, doktorom, neki savjet, preporuku...malo me frka sada jer mi se sve s tom štitnjačom iskompliciralo:eek:

Meni štitnjače uopće ne radi, i nikad više neće, znači li to da je ne smijem na operaciju (trebala bi ići kod dr. Sindik na dogovor, ali stalno odlažem jer mi se ne daaaa na operaciju)?

ditta
17.11.2009., 14:28
ello.
da nastavim na ovoj temi, neću dizat onu na zdravlju.

evo mene nakon muka i muka s anesteziologom, endokrinologom, ginekologom i svim ostalim olozima.
endokrinolog se primio za glavu i nije mogao vjerovati da me zavlače zbog tako malih odstupanja posebno s obzirom da sam u granicama normale ako se gleda na žene koje su na pillsima.
nakon toga opet otišla anesteziologu, on me pustio. za lošu fibrinolizu sam dobila b vitamine, morat ću pit apaurine par dana prije op, jer je ona produkt moje nervoze i stresa.
danas sam bila kod eljuge, i nakon 4 sata čekanja, opet, dobila sam termin- 18.12-odnosno, 21. 12 za op- s tim da mi je doktor pobjegao prije nego sam ga pitala ponovno ono što mi ranije nije znao reći. naime, anesteziolog rekao da moram prestati piti pillse 7 dana prije op. a na op me naručuju kada menge nema. kada sam pokušala objasniti anest. da ću onda dobit mengu i da ne mogu takva na op, a da ih se naprosto bojim prestati piti i tko zna šta bi mi moglo bit s endo u tom slučaju, on je rekao da se to njega ne tiče i da na op ne smijem na yasminu. doktor prvo nije znao odg., kasnije mi zbrisao prije neg je odgovorio. više se do njega nije moglo.
i tak sam fino došla doma, i osjećam se ko zadnji idiot i nemam pojma što napraviti.
ima li tkogod tu d aje bio u istoj situaciji?
mogu doć do eljuge tek sljedeći tj, stvarno ne znam što da mislim... :confused:

btw, ditta, hvala na svim savjetima i podršci. :grli:

Nećeš na kraju na op. u Vinogradsku?
Vidi, zovi bolnicu (gdje si zakazala zahvat), reci u čemu je problem, nek te spoje sa doktorom itd. Nisu oni tako neuhvatljivi, kao što mi često mislimo.:mig: Ako nema njega, ima neki kolega koji se razumije u problematiku.
Samo budi uporna, uporna, uporna.:hekla:

nephthys
17.11.2009., 14:39
Nećeš na kraju na op. u Vinogradsku?
Vidi, zovi bolnicu (gdje si zakazala zahvat), reci u čemu je problem, nek te spoje sa doktorom itd. Nisu oni tako neuhvatljivi, kao što mi često mislimo.:mig: Ako nema njega, ima neki kolega koji se razumije u problematiku.
Samo budi uporna, uporna, uporna.:hekla:

ne, ne, vinogradska je u pitanju. eljuga je tam.
pričala sam s njegovom sestrom, ona mi ne može pomoć, najbolje da ja njega nazovem, može i ona ako je baš jako jako jako hitno. na kraju sam otišla, bila sam u bolovima, izmučena, na faksu me frendica već peti put pokrivala za seminar i naprosto nisam imala snage nit mi se dalo.
nazvat ću ga sljedeći utorak, tad ga jedino gore ima u ambulanti, pol prošlog tjedna sam ga pokušavala gore dobiti, tražila po bolnici- niš.

razmišljam, nazvat ću svog gin, njega smijem tlačit, on misli da sam opasna :cerek:

skužila sam da si ti božić provela gore, nadam se da će mene pustit bar na badnjak kući na kolače...

ditta
18.11.2009., 08:48
ne, ne, vinogradska je u pitanju. eljuga je tam.
pričala sam s njegovom sestrom, ona mi ne može pomoć, najbolje da ja njega nazovem, može i ona ako je baš jako jako jako hitno. na kraju sam otišla, bila sam u bolovima, izmučena, na faksu me frendica već peti put pokrivala za seminar i naprosto nisam imala snage nit mi se dalo.
nazvat ću ga sljedeći utorak, tad ga jedino gore ima u ambulanti, pol prošlog tjedna sam ga pokušavala gore dobiti, tražila po bolnici- niš.

razmišljam, nazvat ću svog gin, njega smijem tlačit, on misli da sam opasna :cerek:

skužila sam da si ti božić provela gore, nadam se da će mene pustit bar na badnjak kući na kolače...

Ma, iskopaj informaciju kako god.:D

Budu te pustili za Božić doma. :mig: Masovno otpuštaju pacijentice tada, ostanu samo one koje baš ne mogu ni sanjati o izlasku (ako nas je bilo desetak na odjelu u to vrijeme, al je bilo super, mirno, tiho, vizite neformalne- u prevodu: bombardiraš doktora pitanjima :lol:). Ja sam ih jedva namolila da me puste doma za Novu godinu, pa sam izašla na staru, al sam se bogami morala javiti hematologu već 03.01.
Biće to sve ok. Samo nemoj paničariti i očekivati nemoguće. Korak po korak, dan po dan.

nephthys
18.12.2009., 18:19
evo da se javim. napokon, ja sam danas primljena u bolnicu, sada sam doma, vraćam se u nedjelju popodne i op u ponedjeljak ujutro.
krvna slika mi se popravila super u međuvremenu, to tak spontano kod mene očito :D trombociti su se vratili u normalu, ugl, sve pet.
bilo me strah da ću se razboljeti jer me neka prehlada hvatala ovaj tjedan, ali uz septolete i jako jako puno čaja, to je službeno riješeno.
sad idem sve četiri u zrak do nedjelje da dojdem opuštena tamo. anesteziologica danas mi je preporučila da nastavim s normabelima koje sam pila ovaj tjedan. s yasminom je riješeno, pijem danas zadnji tak da se bude tempiralo.
a laksative sam dobila za doma :cerek: tak sam si hepi
javim se iz bolnice, hvala na svoj podršci :s

ditta
19.12.2009., 09:24
evo da se javim. napokon, ja sam danas primljena u bolnicu, sada sam doma, vraćam se u nedjelju popodne i op u ponedjeljak ujutro.
krvna slika mi se popravila super u međuvremenu, to tak spontano kod mene očito :D trombociti su se vratili u normalu, ugl, sve pet.
bilo me strah da ću se razboljeti jer me neka prehlada hvatala ovaj tjedan, ali uz septolete i jako jako puno čaja, to je službeno riješeno.
sad idem sve četiri u zrak do nedjelje da dojdem opuštena tamo. anesteziologica danas mi je preporučila da nastavim s normabelima koje sam pila ovaj tjedan. s yasminom je riješeno, pijem danas zadnji tak da se bude tempiralo.
a laksative sam dobila za doma :cerek: tak sam si hepi
javim se iz bolnice, hvala na svoj podršci :s

Super!:)
Odmaraj se ovih dana, pa polako. To je puno bolja varijanta kad dođeš u bolnicu noć pred operaciju.:top: Ja sam tamo bila neka četiri dana prije operacije, jer su me prebacivali na niskomolekularni heparin i zapravo to čekanje mi je bilo najgore. Svašta ti prolazi kroz glavu, nagledaš se svega, čuješ razne priče...:rolleyes:
Draga, želim ti da to bude u stilu VENI, VIDI, VICI.:mig:
Drž' se, pa se javi kad budeš mogla.
Sve, sve najbolje!

nephthys
28.12.2009., 12:29
evo mene napokon. nisam baš dobro.
na kraju je ispalo prilično gore nego sam očekivala.
sam boravak u bolnici- tako-tako. dio sestara oke, dio sestara bi trebao otkriti empatiju. moguće je da me najviše šokiralo to što mi je na ulazu u salu došta anesteziologinja i rekla "vi ste zbog srca jako rizičan pacijent, da li vi znate da je kod vas vjerojatnija reanimacija ili smrt?". ja, onako: "pa, sad znam". na stolu u sali su mi dali da potpišem nešto rukom dopisano na ono što sam potpisivala kod anesteziologa ranije. mislim, jasno mi je da to moraju napomenuti. al, ono...jel...
nakon op mi je došao kirurg, i da sumiramo: endometrioze ima posvuda toliko da ju nisu uspjeli svu skinuti. dio na gornjoj stijenki trbuha, dio oko mjehura, na otpusnom pismu vidim da su napisali da su mi se organi slijepili-što zapravo nije čudno.
cista u jajniku (za koju su mi i u sali prije operacije još uvijek tvrdili da je to samo cista od cm i da ne znaju zašto sam tu) je u potpunosti srasla za jajnik tak da nisu mogli odstraniti samo nju, nego i dio jajnika.
maternica mi je prekrivena nečim. rekoše- hladetina. ne zna se što, čekam nalaze, sutra ću znati.
ispod maternice je bilo dosta tekućine.
kako svi drukčije reagiraju dok se bude, tako sam ja reagirala plakanjem. prvo zato što sam bila budna prije nego sam se uopće mogla pomaknut, a mislila sam da će me tubus ugušit. onda sam počela mahat rukama pa se to sredilo :D nakon toga zato što me boljelo :D nakon toga zato što je bilo gotovo :D i na kraju, nakon što mi je kirurg rekao da su šokirani i što su sve našli- cmoljila sam i ponavljala "rekla sam im, a oni meni nisu vjerovali" :rofl:

oporavak baš i nije brz, ovo mi je drugi posjet netu od izlaska iz bolnice (izašla na badnjak), prilično me boli onaj jajnik koji izrezali, mučio me plin, ali na području prsa, a rezovi tako-tako. najviše me muči umor, nedostatak zraka čim se maknem i bolovi u leđima.
dosta sam psihički smrdana zbog kasnijeg razgovora sa kirurgom. o tome kasnije.
sutra idem po konačne nalaze i na vađenje šavova, pa ćemo vidjeti.

i pitanje- da li vas je mučila glad? ja sam užasno gladna. ali ne da mi se nešto jede pa grickam, zapravo mi je muka od pomisli na hranu, nego čim ogladnim krenu takvi brutalni bolovi...budim se dva puta po noći samo da bi nešto pojela. jel i to od plina ili wtf? ima tko ideju? :ne zna:

eto pozdrav, i sve najbolje za božić i novu, tko što slavi :mig:

ditta
29.12.2009., 12:07
evo mene napokon. nisam baš dobro.
na kraju je ispalo prilično gore nego sam očekivala.
sam boravak u bolnici- tako-tako. dio sestara oke, dio sestara bi trebao otkriti empatiju. moguće je da me najviše šokiralo to što mi je na ulazu u salu došta anesteziologinja i rekla "vi ste zbog srca jako rizičan pacijent, da li vi znate da je kod vas vjerojatnija reanimacija ili smrt?". ja, onako: "pa, sad znam". na stolu u sali su mi dali da potpišem nešto rukom dopisano na ono što sam potpisivala kod anesteziologa ranije. mislim, jasno mi je da to moraju napomenuti. al, ono...jel...
nakon op mi je došao kirurg, i da sumiramo: endometrioze ima posvuda toliko da ju nisu uspjeli svu skinuti. dio na gornjoj stijenki trbuha, dio oko mjehura, na otpusnom pismu vidim da su napisali da su mi se organi slijepili-što zapravo nije čudno.
cista u jajniku (za koju su mi i u sali prije operacije još uvijek tvrdili da je to samo cista od cm i da ne znaju zašto sam tu) je u potpunosti srasla za jajnik tak da nisu mogli odstraniti samo nju, nego i dio jajnika.
maternica mi je prekrivena nečim. rekoše- hladetina. ne zna se što, čekam nalaze, sutra ću znati.
ispod maternice je bilo dosta tekućine.
kako svi drukčije reagiraju dok se bude, tako sam ja reagirala plakanjem. prvo zato što sam bila budna prije nego sam se uopće mogla pomaknut, a mislila sam da će me tubus ugušit. onda sam počela mahat rukama pa se to sredilo :D nakon toga zato što me boljelo :D nakon toga zato što je bilo gotovo :D i na kraju, nakon što mi je kirurg rekao da su šokirani i što su sve našli- cmoljila sam i ponavljala "rekla sam im, a oni meni nisu vjerovali" :rofl:

oporavak baš i nije brz, ovo mi je drugi posjet netu od izlaska iz bolnice (izašla na badnjak), prilično me boli onaj jajnik koji izrezali, mučio me plin, ali na području prsa, a rezovi tako-tako. najviše me muči umor, nedostatak zraka čim se maknem i bolovi u leđima.
dosta sam psihički smrdana zbog kasnijeg razgovora sa kirurgom. o tome kasnije.
sutra idem po konačne nalaze i na vađenje šavova, pa ćemo vidjeti.

i pitanje- da li vas je mučila glad? ja sam užasno gladna. ali ne da mi se nešto jede pa grickam, zapravo mi je muka od pomisli na hranu, nego čim ogladnim krenu takvi brutalni bolovi...budim se dva puta po noći samo da bi nešto pojela. jel i to od plina ili wtf? ima tko ideju? :ne zna:

eto pozdrav, i sve najbolje za božić i novu, tko što slavi :mig:

Drago mi je da si izašla iz bolnice i da je ipak manje više sve ok prošlo.:) Vidi, realno gledano, bio je moguć puno gori scenarij. Ipak su ti ostavili dio jajnika, očistili su što se moglo, prilikom zahvata se nije ništa zakompliciralo, nije bila potrebna reanimacija (ne daj Bože), tako da, dobro je.

Ko te je operirao?
Ukoliko u neko dogledno vrijeme planiraš trudnoću, Vinogradska ima stvarno dobar tim stručnjaka. Konzultiraj se na kontroli (tri mjeseca od operacije ćeš ići još jednom u bolnicu da pogledaju kako sve izgleda na uvz-u) kome bi se mogla javiti i razgovarati o budućnosti. Ali polako. Kad se oporaviš. Kad stignu svi nalazi, kad formiraju mišljenje.

Glede buđenja, mislim da je to svakome gadno i neprijatno. Neki povraćaju (jer im dođe mučnina od narkoze, pa to boli za poluditi kad se trbuh grči sa svježim ranama :eek:), neki kašlju itd. Mene je kašalj gušio jer mi je grlo bilo iritirano od one cijevi. Mislila sam da ću se raspasti. Jedva sam se nekako umirila, kad su me utoplili i zaspala sam. Nisam imala pojma kako je prošla operacija ni šta su napravili, samo sam si uspjela ruku zavući dolje da napipam koliko imam flastera, pa da zaključim jel bila laparoskopija ili laparotomija. Tek kasnije mi je došao kirurg, probudio me opet i kratko mi rekao ishod.

Oporavak nemoj forsirati. Individualno je stvarno. Organizam ti diktira neki svoj tempo, prilagodi mu se. Pokušaj hodati malo više (makar po hodniku, gore dolje) jer to stvarno pomaže da izađe sav taj plin.

Apetit. Meni je bilo jako, jako muka nakon operacije. Dan nakon zahvata nisam ništa mogla jesti, tek na večer malo. Kasnije isto sve nešto više silom, nego što mi se stvarno jelo, al kad mi se nakon nekih deset dana probudio apetit, to je bilo nezaustavljivo.:lol: Jela sam svašta i dosta al mi ništa od sve te hrane nije bilo ono pravo. Imala sam potrebu za nečim nedefiniranim.

Bolove ćeš još dugo osjećati. To je prosto tako. I normalno i očekivano. Za neka tri mjeseca će ti se možda činiti kao da je sve kao i prije, al te onda neki pokret, istezanje, savijanje podsjeti da se tu ipak "čačkalo" i "reckalo".
Meni je sad prošlo godinu dana od operacije. Ožiljci od ubodnih rana jedva da se vide, osjećam se super, kao da se nikad ništa nije ni desilo, al pred promjene vremena i u nekim izraženijim pms periodima, točno osjetim kako me boli. Neka tupa bol iznutra. Normalno je.

Ajde drž' se! Ne očajavaj, bit će to sve dobro na kraju.
Danas kad ti izvade konce, uživaj u pravom, bogatom tuširanju.:mig:

nephthys
31.12.2009., 10:03
jučer me ispizdio forum jer se pet puta srušio dok sam prolazila pdf...pa sam odustala od odgovaranja i poslala sve u pm :D

operirao me dr. Tučkar, njime sam prilično zadovoljna. Ugl, priča- ja sam tamo došla prek eljuge, odn. dr. mazalin. jer me nitko nije htio primit na operaciju zbog premale ciste, pa kad sam platila onda je krenulo. nisam imala pojma tko će me op, iako sam uporno ispitivala, sestre su većinom reagirale sa "a zašto to tebe zanima?". na kraju, kad su me u salu doveli, jedna je pozvala doktora uz "ova nas ne pušta na miru, uporno želi upoznat svog kirurga" i tak sam ga upoznala. razgovarali su o ispitivanju prohodnosti jajovoda, koju na kraju nisu obavili, objašnjavao mi je zašto, ali nisam ga pohvatala.
nakon op, kad su me vratili u sobu, došao je tučkar i krenuo mi objašnjavat što je sve nađeno i da, s obzirom na to kak to izgleda, da nije sve odstranjeno, imam godinu do dvije za trudnoću.
onda sam "razgovarala" s eljugom koji mi nije dao da dođem do tučkara na badnjak (ja sam htjela još jednom popričati s čovjekom, nakon što je prošao šok) jer "to je mladi neiskusni doktor, ja sam bio na operaciji, ja znam sve". molila sam sestre da pozovu tučkara, nisu htjele, jer je očito eljuga bog i batina tam. eh, da, btw, eljuga mi je rekao da se moram momentalno skinut s pilula i napravit pauzu od 6 mj (ne moram govorit koliko je to suludo), a tučkar mi je ranije rekao da s pilulama ne smijem prestat nikako. pa ti misli.
ugl, otišla ja iz bolnice, uzela si u misiju doć do tučkara, jer u eljugu povjerenja nisam imala otkad sam ga vidjela, a s takvim komentarima nije pomogao.
i došla na vađenje šavova i po nalaze, eljuga ih je čupao iz mene, rez na pupku mi je skroz raskrvario, u desnom mi je ostao konac, nakon što je na nalazu vidio da je endo potvrđena je iskomentirao "eto, vidiš kako je doktorica mazalin pogodila, kako je ona znala da je endo", na što je meni skočio tlak i rekoh "znam ja da je endo već 5 godina", a on će: "ah, to što vi znate....". ma mislim si, sunce ti tvoje, i ti si me odgovarao od operacije zadnji put kad sam te vidjela a sad likuješ nad dijagnozom za koju vrištim da ju imam i da me se operira već 4 godine.
još uvijek sam ljuta zbog toga. no.
nakon toga, bez spomena bakt. nalaza me poslao van. također, rekao mi je da prestanem pit pilule i ostanem trudna za 3 mjeseca. divno. uz pričanje dirljive priče o tome kak si je on napumpao ženu kad je ona imala 21. budi povjerenje u ginekologa, takva priča.

sva sreća, ja sam naletjela na tučkara na hodniku i objasnila mu da želim pričat s njim, da nisam mogla doć do njega itd, rekao da sačekam da obavi uzv pa ćemo sredit sve.
i tak bit. čovjek je samnom proveo skoro sat vremena. zvao lab za sve briseve koji su napravljeni (na kraju je sve oke, tekućina sterilna, a ona želatina je ništa), napravio još jedan uzv, popričali o pilulama, mojim životnim planovima, kako i kada i šta stignem, što s jajovodima itd. dakle, čovjek koji je sasvim slučajno došao u prvi kontakt samnom.
ne znam želim li ikad više novce eljugi ostavit, ali mislim da ću morat na uzv grudi gore.
btw, tučkar se složio s mojim "master planom" da pijem pilule do negdje 8. mj i krenemo s bebom najesen, kad diplomiram i krenem stažirat.
nakon toga sam otišla svom gin i on je rekao isto. s obzirom na stanje stvari- trudnoća. pa ćemo vidjet.
mogu reć da sam (ne)ugodno iznenađena svime- od eljuge od kojeg sam očekivala više, do tučkara od kojeg nisam očekivala niš.
i da, za 3 mj kod njega sa ca125 (koji zapravo nikad nije bio visok).

buđenje- ma meni nije bilo tak strašno, bila sam odmah prisebna, samo to s vađenjem cijevi koju nikak da izvade. osim plača, ko da nisam bila na op. doktor mi kasnije nije vjerovao da ga se sjećam :D
na izlasku iz sale sam vikala "koliko imam jajnika", anesteziologinja diže dva prsta, ja vičem "super, fala!" :rofl:
btw, ja sam na kraju došla s prehladom (buknulo grlo u nedjelju ujutro) za koju nitko nije znao :tuctuc:, i dok se nisam vratila u sobu nisam zašmrcala niti zakašljala, što me iznenadilo. zapravo, grlo me prestalo boljeti.

opravak-jučer me dečko špotao jer sam se razbahatila otkad nemam šavova pa se ponašam ko da op nije bilo. puno me manje boli otkad nema šavova, bar izvana. pa se preračunam i onda boli. sad sam se umirila.

meni su dali jest drugi dan ujutro, jedno jaje i šnitu kruha. ja sam pogledala jaje, sebe, i nazvala staru da mi donesu nešto za pojest.

išla sam sama na vađenje šavova, vratila se doma sa upalom mišića (ko da sam se na sljeme penjala) i ne muči me pritisak na prsa više, sva sreća. i nema one gladi više.

još uvijek si slažem sve u glavi s bebom koja dolazi (nadam se), sad razmišljam o kupovini stana, valjd ću se udat, neam pojma. ugl, sve je to bilo u planu, samo je sada ubrzano malo. trebala sam još neke stavri obavit prije bebe, ali niš od toga sada. kada stavim sve na vagu, odlučih da mi je važnije da imam dijete neg dodatnu titulu. za nju ima vremena.

ditta
31.12.2009., 18:23
jučer me ispizdio forum jer se pet puta srušio dok sam prolazila pdf...pa sam odustala od odgovaranja i poslala sve u pm :D

operirao me dr. Tučkar, njime sam prilično zadovoljna. Ugl, priča- ja sam tamo došla prek eljuge, odn. dr. mazalin. jer me nitko nije htio primit na operaciju zbog premale ciste, pa kad sam platila onda je krenulo. nisam imala pojma tko će me op, iako sam uporno ispitivala, sestre su većinom reagirale sa "a zašto to tebe zanima?". na kraju, kad su me u salu doveli, jedna je pozvala doktora uz "ova nas ne pušta na miru, uporno želi upoznat svog kirurga" i tak sam ga upoznala. razgovarali su o ispitivanju prohodnosti jajovoda, koju na kraju nisu obavili, objašnjavao mi je zašto, ali nisam ga pohvatala.
nakon op, kad su me vratili u sobu, došao je tučkar i krenuo mi objašnjavat što je sve nađeno i da, s obzirom na to kak to izgleda, da nije sve odstranjeno, imam godinu do dvije za trudnoću.
onda sam "razgovarala" s eljugom koji mi nije dao da dođem do tučkara na badnjak (ja sam htjela još jednom popričati s čovjekom, nakon što je prošao šok) jer "to je mladi neiskusni doktor, ja sam bio na operaciji, ja znam sve". molila sam sestre da pozovu tučkara, nisu htjele, jer je očito eljuga bog i batina tam. eh, da, btw, eljuga mi je rekao da se moram momentalno skinut s pilula i napravit pauzu od 6 mj (ne moram govorit koliko je to suludo), a tučkar mi je ranije rekao da s pilulama ne smijem prestat nikako. pa ti misli.
ugl, otišla ja iz bolnice, uzela si u misiju doć do tučkara, jer u eljugu povjerenja nisam imala otkad sam ga vidjela, a s takvim komentarima nije pomogao.
i došla na vađenje šavova i po nalaze, eljuga ih je čupao iz mene, rez na pupku mi je skroz raskrvario, u desnom mi je ostao konac, nakon što je na nalazu vidio da je endo potvrđena je iskomentirao "eto, vidiš kako je doktorica mazalin pogodila, kako je ona znala da je endo", na što je meni skočio tlak i rekoh "znam ja da je endo već 5 godina", a on će: "ah, to što vi znate....". ma mislim si, sunce ti tvoje, i ti si me odgovarao od operacije zadnji put kad sam te vidjela a sad likuješ nad dijagnozom za koju vrištim da ju imam i da me se operira već 4 godine.
još uvijek sam ljuta zbog toga. no.
nakon toga, bez spomena bakt. nalaza me poslao van. također, rekao mi je da prestanem pit pilule i ostanem trudna za 3 mjeseca. divno. uz pričanje dirljive priče o tome kak si je on napumpao ženu kad je ona imala 21. budi povjerenje u ginekologa, takva priča.

sva sreća, ja sam naletjela na tučkara na hodniku i objasnila mu da želim pričat s njim, da nisam mogla doć do njega itd, rekao da sačekam da obavi uzv pa ćemo sredit sve.
i tak bit. čovjek je samnom proveo skoro sat vremena. zvao lab za sve briseve koji su napravljeni (na kraju je sve oke, tekućina sterilna, a ona želatina je ništa), napravio još jedan uzv, popričali o pilulama, mojim životnim planovima, kako i kada i šta stignem, što s jajovodima itd. dakle, čovjek koji je sasvim slučajno došao u prvi kontakt samnom.
ne znam želim li ikad više novce eljugi ostavit, ali mislim da ću morat na uzv grudi gore.
btw, tučkar se složio s mojim "master planom" da pijem pilule do negdje 8. mj i krenemo s bebom najesen, kad diplomiram i krenem stažirat.
nakon toga sam otišla svom gin i on je rekao isto. s obzirom na stanje stvari- trudnoća. pa ćemo vidjet.
mogu reć da sam (ne)ugodno iznenađena svime- od eljuge od kojeg sam očekivala više, do tučkara od kojeg nisam očekivala niš.
i da, za 3 mj kod njega sa ca125 (koji zapravo nikad nije bio visok).

buđenje- ma meni nije bilo tak strašno, bila sam odmah prisebna, samo to s vađenjem cijevi koju nikak da izvade. osim plača, ko da nisam bila na op. doktor mi kasnije nije vjerovao da ga se sjećam :D
na izlasku iz sale sam vikala "koliko imam jajnika", anesteziologinja diže dva prsta, ja vičem "super, fala!" :rofl:
btw, ja sam na kraju došla s prehladom (buknulo grlo u nedjelju ujutro) za koju nitko nije znao :tuctuc:, i dok se nisam vratila u sobu nisam zašmrcala niti zakašljala, što me iznenadilo. zapravo, grlo me prestalo boljeti.

opravak-jučer me dečko špotao jer sam se razbahatila otkad nemam šavova pa se ponašam ko da op nije bilo. puno me manje boli otkad nema šavova, bar izvana. pa se preračunam i onda boli. sad sam se umirila.

meni su dali jest drugi dan ujutro, jedno jaje i šnitu kruha. ja sam pogledala jaje, sebe, i nazvala staru da mi donesu nešto za pojest.

išla sam sama na vađenje šavova, vratila se doma sa upalom mišića (ko da sam se na sljeme penjala) i ne muči me pritisak na prsa više, sva sreća. i nema one gladi više.

još uvijek si slažem sve u glavi s bebom koja dolazi (nadam se), sad razmišljam o kupovini stana, valjd ću se udat, neam pojma. ugl, sve je to bilo u planu, samo je sada ubrzano malo. trebala sam još neke stavri obavit prije bebe, ali niš od toga sada. kada stavim sve na vagu, odlučih da mi je važnije da imam dijete neg dodatnu titulu. za nju ima vremena.

A zamisli sve to još jednom, plus to da si npr. single i nikakvog frajera ni na vidiku, već godinama.:zubo: Tako da....Kužiš što hoću reći.:mig:
Sve je to ok. Imala si sreće u nesreći. Tučkar jeste mlad al to ne mora da znači da ne zna raditi svoj posao. Ništa ne spriječava da potražiš mišljenje još kojeg doktora, kad se oporaviš.

Puno toga u životu se dešava zapravo u pravo vrijeme, samo mi to shvatimo dosta kasnije. Vidjet ćeš sama.:mig:

Sve najbolje u Novoj godini! Neka se stvari poslože baš kako treba.:)

nephthys
02.01.2010., 11:34
ma ja vjerujem tučkaru. onoj starudiji ne vjerujem :D

bila sam relativno spremna za ovo, ali te ipak opali posred glave.

hvala na svemu i sve najbolje :grli:

jasminova mawa
03.01.2010., 01:53
ja sam prošle godine operirala jajnike .. mislim da sam najmlađa operirana bila .. sa 14 godna :rolleyes: .. imala sam ogromnu cistu za koju nisam ni znala .. ah hvala bogu spasili su mi jajnike .. samo šta mi se svaki mjesec krv zgrušava i radi nova cista pa zna biti bolno ..

Begemotica
03.01.2010., 14:05
Da li nekom zbog ciste na jajniku je ispadala kosa? Meni ispada kao da sam bila na kemoterapiji, a imam cistu 2,4 cm na jajniku. Da li može to biti zbog nje?

kodajebitno123
25.01.2010., 19:42
pozdrav! vidim da vas ima puno ovdje koje se mučite s endometriozom kao i ja, pa se nadam da ćete mi moć odgovorit na par pitanja... idem za nekoliko dana u bolnicu na laparoskopiju, najvjerojatnije vaditi po jednu cistu sa svakog jajnika, i nadam se samo to... uglavnom, većinu stvari sam već pročitala ovdje, al zanima me još par tehničkih stvari:
znam da prije operacije treba obrijati područje na kojem se reže. šta to obuhvaća kod ove laparoskopije? donji dio trbuha ili cijeli trbuh, vaginalno područje? i dal mogu ja to sama sve maknuti večer prije prijema u bolnicu?
hoću poslije operacije imat neku posebnu prehranu zbog šavova, hranu koja ne izaziva nadutost?
s obzirom da nemam u planu imati djecu uskoro jer sam upravo završila faks i nemam ni dečka, je li meni nakon operacije oralna kontracepcija u biti jedina opcija?
unaprijed vam hvala, i želim vam svima da uspješno pobijedite ovu bolest... :)

sminkica
26.01.2010., 03:08
zanima me još par tehničkih stvari:

- obriji se sama, preporučam, jer ona teta tamo te može i porezati... ona te cijelu dole nasapuna i tako brije s tom sapunicom (umujesto pjenom za brijanje) i tako ležiš uvaljena guzom u tu sapunicu, a papir koji je stavila ispod tebe da te kao zaštiti od spolnih boleština žena koje su tu bile prije tebe - taj papir se sav namoči i nemaš više zaštitu... onda ona promijeni britvicu (ima onaj klasični stari aparatić) ali onaj držać u koji se umetne britvica je isti za sve žene i s tim si direktno u kontaktu a može biti i ostataka krvi i raznih bolesti, njega ne mijenja... sve sam ovo sama doživila... dakle obriji se sama na nulericu, ne znam zašto spominješ brijanje trbuha - nemaš ništa brijati trbuh nego "nju" ali cijelu a ne samo gornji dio jer im dole treba sve uredno zbog uvlačenja katetera u mokraćnu cijev

- nemaš posebnu prehranu, tamo je ionako lagana hrana tih dva dana što si u bolnici, a doma možeš jesti sve normalno, možeš po zdravoj logici prvi tjedan izbjegavati hranu za koju znaš da te baš nadima

- oralnu kontracepciju obavezno uzmi i odmah počni piti čim dobiješ prvu mjesečnicu (počinješ piti na prvi dan mjesečnice, piše ti u uputama pa ih kupi odmah da ih imaš spremno doma) kako ti ne bi unutra nastavila rasti endo (jer oni nikad ne mogu maknuti sve priraslice) tako da ti se to sve unutra posuši do kraja

good luck! :mig:

Sashica
26.01.2010., 08:57
- obriji se sama, preporučam,

I ja ti svakako preporučam da se obriješ sama. Ja sam se večer prije operacije sama obrijala (išla sam na laparotomiju). Trebaš izbrijati cijelo područje oko vagine i gore, ali ne trebaš trbuh (valjda nemaš izrazito dlakav trbuh).

Meni su radili rez kao recimo da ideš na carski - dakle, poprečno u donjem dijelu trbuha. To područje sam ja isto samo lagano prešla s britvicom, iako tu uopće nemam dlaka, ali za svaki slučaj (da skinem one sitne, nevidljive).

Žene koje su bile sa mnom u bolnici, neke su se žalile da ih je sestra grozno obrijala - grubo i sve im je bilo crveno i izgrebano. A neke su rekle da ih je OK izbrijala. Tako da ovisi i o sestrama. :ne zna:

simba
26.01.2010., 10:38
- obriji se sama, preporučam, jer ona teta tamo te može i porezati... ona te cijelu dole nasapuna i tako brije s tom sapunicom (umujesto pjenom za brijanje) i tako ležiš uvaljena guzom u tu sapunicu, a papir koji je stavila ispod tebe da te kao zaštiti od spolnih boleština žena koje su tu bile prije tebe - taj papir se sav namoči i nemaš više zaštitu... onda ona promijeni britvicu (ima onaj klasični stari aparatić) ali onaj držać u koji se umetne britvica je isti za sve žene i s tim si direktno u kontaktu a može biti i ostataka krvi i raznih bolesti, njega ne mijenja... sve sam ovo sama doživila... dakle obriji se sama na nulericu, ne znam zašto spominješ brijanje trbuha - nemaš ništa brijati trbuh nego "nju" ali cijelu a ne samo gornji dio jer im dole treba sve uredno zbog uvlačenja katetera u mokraćnu cijev:

ne bih se složila, mene su brijali s pjenom, jer kao ja to nisam dovoljno sama, što se higijene tiće neznam kako je, ali ako tebe brine taj namoćeni (?!) papir, neznam kako se uopće usudiš na operaciju ići od straha od spolnih bolesti...
Mislim da koliko god se uredi sama, da će one imat šta popravljat, tako da ćeš to teško izbjeći...Meni su stvarno bile ok, bila sam u petrovoj

- nemaš posebnu prehranu, tamo je ionako lagana hrana tih dva dana što si u bolnici, a doma možeš jesti sve normalno, možeš po zdravoj logici prvi tjedan izbjegavati hranu za koju znaš da te baš nadima:

kakva lagana hrana? ja nisam uopće dobivala hranu osim tekčine do prve stolice. Dakle do prve stolice, samo tekuća hrana (jogurti, sokovi i juhe)- meni je to trajalo tri dana!

- oralnu kontracepciju obavezno uzmi i odmah počni piti čim dobiješ prvu mjesečnicu (počinješ piti na prvi dan mjesečnice, piše ti u uputama pa ih kupi odmah da ih imaš spremno doma) kako ti ne bi unutra nastavila rasti endo (jer oni nikad ne mogu maknuti sve priraslice) tako da ti se to sve unutra posuši do kraja

good luck! :mig:

ovo potpisujem, ali normalno da ćeš čekati preporuku doktora koje tablete da uzmeš....

Bila sam u Petrovoj...

P.s. sori na burnoj reakciji...ali puno mi se stvari čini nonsens u tvom postu....

Sashica
26.01.2010., 13:10
ne bih se složila, mene su brijali s pjenom, jer kao ja to nisam dovoljno sama, što se higijene tiće neznam kako je, ali ako tebe brine taj namoćeni (?!) papir, neznam kako se uopće usudiš na operaciju ići od straha od spolnih bolesti...
Mislim da koliko god se uredi sama, da će one imat šta popravljat, tako da ćeš to teško izbjeći...Meni su stvarno bile ok, bila sam u petrovoj

Ja sam bila u Merkuru i pitala sam sestru dan prije operacije jel se smijem sama obrijati i rekla je da mogu. Ja sam se obrijala sama i ništa me ona nije brijala. Ti se očito nisi dobro obrijala, jesi li skinula baš sve dlačice i s pubisa i kod ulaza u vaginu, sve? :ne zna:

Jer ja sam se obrijala skroz i bila sam skroz glatka, tako da mi sestra nije imala što 'popravljat'.

kodajebitno123
26.01.2010., 16:00
hvala na odgovorima... vidim da su iskustva malo drugačija od bolnice do bolnice, ja idem u vinogradsku... za trbuh sam mislila jer znam da skoro svatko ima barem mikroskopske dlačice pa kolko sam skužila sestre pređu britvicom i preko trbuha... uglavnom, potrudit ću se sve to sama maknuti :)
i da, još sam zaboravila jedno kratko pitanje... može li nakon operacije bit kakvog krvarenja zbog kojeg bi trebala nositi sa sobom uloške u bolnicu?

sminkica
26.01.2010., 16:40
ne bih se složila, mene su brijali s pjenom
očito postoje obe opcije - sapunom ili pjenom, bolje je za nju da je informirana o obe postojeće varijante

ako tebe brine taj namoćeni (?!) papir, neznam kako se uopće usudiš na operaciju ići od straha od spolnih bolesti...
vjerujem da je ipak spašavanje života važnije od spolnih bolesti, ako se slažeš :mig:
mislim da je ipak bolje (autorici topica) izbjeći sjedenje u lokvi u kojoj su sve žene prije nje sjedile ukoliko je u mogućnosti to izbjeći, a jest...
zbilja nema nikakvog razloga da dobije spolne bolesti, meni nije svejedno hoću li tamo pobrati koješta, ali ima nas svakakvih, nismo svi isti :mig:

Mislim da koliko god se uredi sama, da će one imat šta popravljat, tako da ćeš to teško izbjeći...
ovo je netočno, kad je sve glatko nema se što popravljati :)
temeljem mog iskustva se prijateljica izglancala i nije ju sestra ni takla :)

kakva lagana hrana? ja nisam uopće dobivala hranu osim tekčine do prve stolice. Dakle do prve stolice, samo tekuća hrana (jogurti, sokovi i juhe)- meni je to trajalo tri dana!
ja sam operirana u petak, sutradan u subotu sam dobila šniclu, riži i blitvu, preksutra u nedjelju ujutro sam išla doma :)

P.s. sori na burnoj reakciji...ali puno mi se stvari čini nonsens u tvom postu....
nema niti jedan nonsens, samo stvarnost :)

i da, još sam zaboravila jedno kratko pitanje... može li nakon operacije bit kakvog krvarenja zbog kojeg bi trebala nositi sa sobom uloške u bolnicu?
meni nije bilo, ali ovo je individualno, bolje je za svaki slučaj ponijeti :)

Sashica
26.01.2010., 20:32

Meni su rekli da si za svaki slučaj uzmem, ali na kraju mi nije trebalo, nisam ništa krvarila.

kodajebitno123
26.01.2010., 22:21
Sashica, sminkica i simba, hvala vam puno na odgovorima i iskustvima, puno ste mi pomogle :s
još samo da sam zahvat prođe dobro i sve super :p
pozdrav :)

simba
27.01.2010., 05:55
sminkica....sori na rekaciji...čini se da je zaista različito od bolnice do bolnice..

ja zaista nisam ništa jela skoro 4 dana, skoro sam skapala! haah...Što se krvarenja tiće, ja sam ga imala. Naravno nitko me nije upozorio na na tu mogućnost, pa sam se prepala i još nisam imala uloške kod sebe...

ponesi one najobičnije vatene uloške ,,,vir ili kako se zovu....

kodajebitno123
10.02.2010., 15:21
evo mene 10 dana nakon operacije, laparoskopski su izvadili ciste na jajnicima, i potvrdili da se radi o endometriozi... ja se osjećam ok, boli me još malo iznutra kad hodam predugo ili stojim, ali imam problem sa jakim bijelim iscjetkom koji se javlja povremeno od prije par dana, uglavnom kad izađem van na hladno. ima li itko slično iskustvo, mislite li da je to normalno za tek operirane jajnike ili da se javim ginekologu?
palo mi je na pamet da je možda vezano uz mokraćni mjehur, neku infekciju koju sam možda dobila s obzirom da me nakon katetera par dana dosta peklo kod mokrenja, ali nemam nekih drugih simptoma, pa ne znam je li to moguće?
p.s. nadam se da nisam fulala temu tj. da me ne treba premještati ovaj put? :)

Begemotica
10.02.2010., 20:43
I ja ti svakako preporučam da se obriješ sama. Ja sam se večer prije operacije sama obrijala (išla sam na laparotomiju). Trebaš izbrijati cijelo područje oko vagine i gore, ali ne trebaš trbuh (valjda nemaš izrazito dlakav trbuh).

Meni su radili rez kao recimo da ideš na carski - dakle, poprečno u donjem dijelu trbuha. To područje sam ja isto samo lagano prešla s britvicom, iako tu uopće nemam dlaka, ali za svaki slučaj (da skinem one sitne, nevidljive).

Žene koje su bile sa mnom u bolnici, neke su se žalile da ih je sestra grozno obrijala - grubo i sve im je bilo crveno i izgrebano. A neke su rekle da ih je OK izbrijala. Tako da ovisi i o sestrama. :ne zna:

Ja se nikad nisam koristila britvicu za depilaciju, poprilično sam bezdlaka i depiliram samo bikini zonu, s onom pjenom koju treba držati samo jednu minutu, da li mogu i oko vagine s tom pjenom?

I baš sam sad provjerila, na trbuhu nemam ni najsitnijih dlaka.

nephthys
11.02.2010., 07:24
Ja se nikad nisam koristila britvicu za depilaciju, poprilično sam bezdlaka i depiliram samo bikini zonu, s onom pjenom koju treba držati samo jednu minutu, da li mogu i oko vagine s tom pjenom?

I baš sam sad provjerila, na trbuhu nemam ni najsitnijih dlaka.

i ja sam bezdlaka pa znam kak ti je, ali ne preporučujem, jer učinak i nije baš tako dobar. a da ipak pregrizeš i skineš to britvicom? btw, moglo bi ti doći do iritacije kada budeš tu pjenu/kremu primjenjivala na donjem dijelu, jer ima dlačica koje su praktički na rubu onog osjetljivog dijela kože...da si ne prouzročiš upalu neku ili iritaciju.

ditta
11.02.2010., 08:50
i ja sam bezdlaka pa znam kak ti je, ali ne preporučujem, jer učinak i nije baš tako dobar. a da ipak pregrizeš i skineš to britvicom? btw, moglo bi ti doći do iritacije kada budeš tu pjenu/kremu primjenjivala na donjem dijelu, jer ima dlačica koje su praktički na rubu onog osjetljivog dijela kože...da si ne prouzročiš upalu neku ili iritaciju.

Ovo me podsjetilo na anegdote gospođe koja je bila u bolnici kad i ja. Ona je svoje iskustvo ispričala bez imalo blama, smijali smo se danima.

Naime, žena je odlučila sama srediti međunožje ali kremom za depilaciju, jer ona tako skida dlake i sa nogu i praktički se grozi britvica. Rezultat je bio alergijska reakcija u vidu intenzivnog crvenila. Takva je otišla na predoperativni pregled. Kad ju je doktor ugledao, ostao u šoku :eek::"Isuse, pa šta su vam to sestre napravile? Ovo je bilo krvničko brijanje? Koja vas je tako sredila?
Žena postiđeno kaže da nisu sestre, nego da je ona sama išla skidati dlake kremom, pa eto.:D On je pita otkud joj uopće ideja da kremu na tu zonu nanosi, a ona će njemu: "Pa ja pojma nemam kako i sa čime se to radi. Nisam jako dlakava i nisam tu nikad ni intervenirala, do sada.":brukica:
Doktor će njoj poučno: "Draga gospođo, pa vi uopće ne pratite trendove. Zadnjih godina se u toj zoni rade takve frizure, da vam pamet stane.":lol:

Naravoučenije: Nikako krema za depilaciju!:nono:

Begemotica
11.02.2010., 12:19
...
Naravoučenije: Nikako krema za depilaciju!:nono:

Ali ja ionako skidam sve u donjem dijelu s tom pijenom osim jedne trakice posredine (što bi onaj doktor rekao, frizura :D), do sada nije bilo nikakvih alergijskih reakcija. Plu nakon brijanja dlake odmah opet rastu a nakon pijene tak za nekoliko dana... :ne zna:

ditta
12.02.2010., 08:29
Ali ja ionako skidam sve u donjem dijelu s tom pijenom osim jedne trakice posredine (što bi onaj doktor rekao, frizura :D), do sada nije bilo nikakvih alergijskih reakcija. Plu nakon brijanja dlake odmah opet rastu a nakon pijene tak za nekoliko dana... :ne zna:

Imaj na umu da ćeš za operaciju morati skinuti apsolutno svaku dlačicu. Ništa ne smije ostati (i ako kažeš sestri da si sama riiješila stvar, morat ćeš pokazati i ona će pregledati da li je baš sve čisto). Dakle i oko usni i dijelova koje možda sada ne dohvatiš. Najbolje je to riješiti britvicom dan pred operaciju ili otići na brazilsku, pa tražiti da ti skinu sve. Nakon toga si glatka i do deset dana.

Begemotica
12.02.2010., 14:36
Imaj na umu da ćeš za operaciju morati skinuti apsolutno svaku dlačicu. Ništa ne smije ostati (i ako kažeš sestri da si sama riiješila stvar, morat ćeš pokazati i ona će pregledati da li je baš sve čisto). Dakle i oko usni i dijelova koje možda sada ne dohvatiš. Najbolje je to riješiti britvicom dan pred operaciju ili otići na brazilsku, pa tražiti da ti skinu sve. Nakon toga si glatka i do deset dana.

E, rado bi ja išla na brazilsku ali u mom malom mistu toga nema :(

doglover
21.04.2010., 21:23
pozdrav svima!

vidim da vas je dosta operiralo neku vrstu ciste na jajniku, ja također.
daklem...

prije 2mj su mi otkrili cistu veličine guščjeg jajeta i gustog sadržaja te su rekli da je vjerojatno endometrioza i da ju, naravno, moram operirat laparoskopski. ne znam kak ju prije nisu vidli. kroz par tjedana idem drugom ginekologu po drugo mišljenje i eventualno kakvu preporuku kome da se obratim za operaciju.

krasna mlada žena me pregledala i na uz smo primijetili da je cista porasla iznad 7 cm i da veličine naranče i uputila me dr. kraljeviću u vinogradskoj.

u međuvremenu surfam po netu, učim kaj je to endometrioza i saznam da 40% žena ima problema sa začećem, da se endometriji vraćaju i tak..... malo me to bacilo i bed je si strašno želim familiju i oduvijek se vidim u tom. ginekologica me utješila da je to vrlo individualno i da se niš ne zabrinjavam po tom pitanju sad.

dobim termin, napravim sve pretrage i na jednom od uz su mi rekli da će vjerojatno ići cijeli lijevi jajnik van jer je cista jako velika, dost je otraga i pritišće debelo crijevo. al je desni ok. mislim si... hm dobro. ak tak treba.

operirana sam bila netom prije uskrsa u vinogradskoj, sve prošlo odlično. malko sam povraćala nakon operacije, ništa strašno. istina, boli kad povraćaš jer imaš friške šavove. al mene su šavovi više boljeli od smijeha jer sam bila super volje i sve mi je bilo smiješno :D i želudac mi je krulil tak da je cijela soba čula i jedino o čem sam razmišljala jest HRANA :D:D

jedan nepuni dan bila na intenzivnoj, ostalo u sobi. bolova od napuhnutosti imala ko i svi, al niš strašno. ništa me nije boljelo, stvarno sve super. i osoblje je prekrasno.

prije operacije mi je rečeno se sumnja da je endometrioza u pitanju, al to se tek laparoskopijom može reći sa sigurnošću. poslije operacije mi je rečeno da nije endometrioza (kaj je super vijest jer se ona voli vraćat) nego tumor dobroćudnog karaktera i da su mi uzeli njega van i 2/3 jajnika.

ja sam sve to - operaciju, bolnicu i sve kaj ide uz to - podnesla super, i uopće se ne osjećam kao sam imala tumor. dijelom jer znam da tumor nije rak kak neki odmah misle, dijelom zato kaj imam super ljude oko sebe kaj stvarno puno znači.

i sad sam na bolovanju skoro pa 2 tjedna, mislim ostat do kraja mjeseca pa na posao. pošto imam tek 25 godina i radim u školi di je stalno neka jurnjava i klinci oko mene, hoću da sve dobro zaraste jer neću imat kakve komplikacije pošto bih jednom htjela imat djecu.

zanimaju me iskustva ostalih, kak su se one oporavile poslije zahvata?

apetit sam imala odmah, jedva sam dočekala doručak :D:D, stolicu tek 5.dan, stajala sam na nogama isto jutro kao i odlaženje na wc, drugi dan sam si sama stavljala čarape.... stvarno sve super.

ne znam dal je to svima, al ja sam 2. dan poslije operacije prokrvarila - ful tamno kao neki poluugrušci, pa se to pretvorilo u mengu od 4 dana.

isto tak, otkad sam malo aktivnija, dakle, sjedim, lagano šećem i slično, osjećam kao neke manje grčeve i pulsirajuću bol na lijevom jajniku (ak ga možemo tak zvat, pošto ga je ostalo samo 1/3), najviše to osjetim kad legnem nakon dužeg stajanja/sjedenja pa me zanima jel to normalno poslije takve operacije i nakon kaj ti uzmu dio organa? kaj se sad događa s hormonima?

0hara
26.05.2010., 12:32
od laparotomije mi je proslo vec 20-ak dana a meni je i dalje napuhnut stomak,jeli to u redu?imam urednu stolicu

Sashica
28.05.2010., 21:12
od laparotomije mi je proslo vec 20-ak dana a meni je i dalje napuhnut stomak,jeli to u redu?imam urednu stolicu

Ne brini, sve je OK. Ja sam jako dugo bila napuhnuta, bar 2 mjeseca, a mislim i više. :)

aoda
08.10.2010., 20:55
a sta bi bilo kad se cista ne bi na vreme otklonila....da li je bolje laserski operisati cistu...

mslm
06.11.2010., 08:19
pozdrav curke.... Da se i ja priključim na ovu temu... Dosad mi je menstruacija uvijek redovno dolazila kad ovaj mjesec kasni,a i imam užasne bolove u lijevom jajniku. Otišla kod ginekologa,našao mi cistu na lijevom jajniku,poslao me da vadim crp i CA 125,crp u redu,nema upale a i CA 125 je 13,9 što mi je isto u redu.
Dao mi je Proveru da prokrvarim,pošto još nemam menstruaciju.. Rekao je jedino da je cista paučinasta što god značilo.
Ali ja se ipak bojim pa me zanima šta ako ne dobijem,i dali bi ta cista trebala puknuti sa Proverom?

GORENJKA
25.11.2010., 10:40
Molim da mi netko odgovori, jer nigdje ne mogu naći konkretan odgovor. dakle tema je slična.teratom-dermoid paraovarijski uspješno odstranjen ,jajnik čitav.Sada imam teratom unutar jajnika , dermoid 2,5 x2,5 i zanima me kakva je praksa? Dali se odstranjuje cijeli jajnik u takvom slučaju?

JeIena
02.03.2011., 14:44
Prije 3 mjeseca sam nesretnim slučajem saznala da imam cistu na jajniku, nakon odlaska kod ginekologa koji nema vremena za svoje pacijente uzela sam uputnicu za pregled u bolnici. Mladi doktor koji se više zamarao sa stažisticama nego samnom, prvo je rekao kad je vidio sliku sa ulltrazvuka da mi nema namjeru RASKOMADATi jajnik zbog ciste od 1 cm, a kad sam mu rekla da je 2 cm rekao je da će me pregledat. Nakon 5 minuta pregleda samo je rekao da mi zakazuje operaciju za 17.05. I sad meni nije bilo jasno ništa, pa ga pitam jel moram uopće na tu operaciju, a on kaže kako hoću, jer je odluka na meni. Prvo me prepadne sa raskomadanim jajnikom, pa kaže da će ipak to napraviti.

Znači umjesto savjeta što napraviti, još mi je gore. Inače imam 27 god i nisam rađala još. Ako netko ima kakav savjet!

Ja ću još probati razgovarati sa svojom dr opće prakse ako mi može ona objasniti nešto o tome....jer svi pričaju da to nije ništa strašno, bezopasno, kao bezveze, a čemu onda operacija????

Linea Exclusive
02.03.2011., 17:05
Idi po drugo mišljenje, kod ginekologa. (Kad se već nisi snašla i na licu mjesta ga sprašila.)

A pročitaj temu unatrag, naći ćeš puno informacija.

Sashica
02.03.2011., 20:42
JeIna, ginekolog je očito neodgovoran. Trebao ti je objasniti o kakvoj cisti se radi i postoji li neka terapija prije operacije te na kakvu operaciju uopće ideš :confused:

Dakle, ako npr. imaš vodenu cistu (folikularnu), može ti prepisati hormonske tablete nakon kojih cista u većini slučajeva nestane. Ako imaš endometrioznu cistu, onda je uglavnom potreban operativni zahvat, ali i tu se može raditi ili o laparoskopiji ili o laparotomiji. A tebi tvoj gin nije ništa objasnio.

Dakle, moja preporuka ti je odeš na ''drugo mišljenje'', ako treba odi privatno, neka ti netko posveti adekvatno vrijeme, odgovori na tvoja pitanja i savjetuje te :top:

utisana
03.03.2011., 10:33
Na svakom jajniku imam vodenu cistu cc. 4x4 cm. sad sam vadila hormone štitnjače pa ću sa svim nalazima kod gineka.
Pila sam Duphastone, ciste su ostale, dapače, čak kad sam ih počela piti imala sam cistu samo na 1 jajniku. Za vrijeme terapije napravila se i 2. cista. Duphastone sam pila zbog preobilne menstruacije.

Mene stalno boli i bocka u predjelu jajnika, čak me i križa bole i bol ide prema koljenima od straga. Da li je to pravilo?
I noge su mi ledene, stalno, pa kako mi je hladno, jajnici bole još više.
Ima još netko takve tegobe?

utisana
03.03.2011., 10:35
Nadam se da nisam pogrijesila topic.. sad sam vidila da piše operacija jajnika a meni ona nije spominjana

libica
04.03.2011., 14:23
Na svakom jajniku imam vodenu cistu cc. 4x4 cm. sad sam vadila hormone štitnjače pa ću sa svim nalazima kod gineka.
Pila sam Duphastone, ciste su ostale, dapače, čak kad sam ih počela piti imala sam cistu samo na 1 jajniku. Za vrijeme terapije napravila se i 2. cista. Duphastone sam pila zbog preobilne menstruacije.

Mene stalno boli i bocka u predjelu jajnika, čak me i križa bole i bol ide prema koljenima od straga. Da li je to pravilo?
I noge su mi ledene, stalno, pa kako mi je hladno, jajnici bole još više.
Ima još netko takve tegobe?

Ja isto imam cistu, ali samo jednu vel. 4x4... već jako dugo i nikako da pukne... pila sam Duphastone godinu dana i ništa, još se povećala. Jako me bolilo prije, sad sva sreća malo manje, ali ne mogu ležati na lijevom boku uopće jel me onda boli....
Sad sam u dogovoru s doktoricom za punkciju...

utisana
05.03.2011., 13:50
Kako je imam na oba jajnika, kad hodam po stepenicama, boli me s obje strane..
kad bi bar pukle.....

rh4ps0dy
10.03.2011., 22:25
Prije 3 mjeseca sam nesretnim slučajem saznala da imam cistu na jajniku, nakon odlaska kod ginekologa koji nema vremena za svoje pacijente uzela sam uputnicu za pregled u bolnici. Mladi doktor koji se više zamarao sa stažisticama nego samnom, prvo je rekao kad je vidio sliku sa ulltrazvuka da mi nema namjeru RASKOMADATi jajnik zbog ciste od 1 cm, a kad sam mu rekla da je 2 cm rekao je da će me pregledat. Nakon 5 minuta pregleda samo je rekao da mi zakazuje operaciju za 17.05. I sad meni nije bilo jasno ništa, pa ga pitam jel moram uopće na tu operaciju, a on kaže kako hoću, jer je odluka na meni. Prvo me prepadne sa raskomadanim jajnikom, pa kaže da će ipak to napraviti.

Znači umjesto savjeta što napraviti, još mi je gore. Inače imam 27 god i nisam rađala još. Ako netko ima kakav savjet!

Ja ću još probati razgovarati sa svojom dr opće prakse ako mi može ona objasniti nešto o tome....jer svi pričaju da to nije ništa strašno, bezopasno, kao bezveze, a čemu onda operacija????

Kao što je već rečeno, obavezno još jednom ginekologu na pregled. Ja sam imala cistu, odnosno dvije sljubljene, od 6.5 cm pa su se nakon hormonske terapije povukle.

Oneida
05.05.2011., 19:48
Imam prilično veliku cistu (preko 10cm) koja zauzima cijelu malu zdjelicu i najvjerojatnije krenula je od desnog jajnika. Jedan doktor smatra da bi najbolje bilo izvadit je klasičnim rezom, ali cista je tekuća stoga može se izvaditi i laparoskopijom (što mi preporuča drugi doktor). Iskustva?!?

Pješčani sat
05.05.2011., 19:54
ja sam laparoskopijom odstarnila cistu koja mi je rasla na jednom jajniku, odstranili su cistu i dio jajnika, sve super prošlo :top:
ostali su mikro mali tragovi koje jedva vidiš. moja cista je bila manja, čist da znaš.

Sashica
05.05.2011., 21:00
Imam prilično veliku cistu (preko 10cm) koja zauzima cijelu malu zdjelicu i najvjerojatnije krenula je od desnog jajnika. Jedan doktor smatra da bi najbolje bilo izvadit je klasičnim rezom, ali cista je tekuća stoga može se izvaditi i laparoskopijom (što mi preporuča drugi doktor). Iskustva?!?

Temu sam ti premjestila ovdje jer ne možemo imati još jednu temu na kojoj će cure pisati iskustva s laparoskopije, jer je to već sve opisano ovdje (http://forum.hr/showthread.php?t=344656) pa prouči tu temu. Isto tako, imaš i ovu temu pa i tu možeš tražiti iskustva.

Za tako veliku cistu neki ginekolozi će reći da je prevelika za laparoskopiju i preporučiti ipak laparotomiju. Neki drugi će se ipak usuditi raditi laparoskopiju. Sve ovisi o stručnosti liječnika te o tvom specifičnom stanju, izgledu i položaju ciste, je li obuhvatila jajnik ili nije, itd.

Ja sam imala cistu veliku 10 cm, koja se priljepila uz jajnik, na kraju se probušila (ne želim te plašiti, ali kod tako velikih cisti je to vrlo moguće) i djelomično iscurila posvuda u trbušnu šupljinu, stoga sam išla na klasičnu operaciju (laparotomiju) da bi sve to mogli počistiti kako spada.

Oneida
05.05.2011., 21:24
Hvala puno, samo pitanje cista je pukla tijekom operacije ili sama od sebe?

Sashica
05.05.2011., 22:01
Ne, cista je pukla prije, sama od sebe, zato sam i morala na laparotomiju (iako bih i inače išla, jer mi je cista bila endometriozna i priljepljena skroz uz jajnik).

Ne moraš se sad odmah brinuti, ne mora kod tebe uopće tako :mig:

Iako, ja bih ti preporučila da s tako velikom cistom ipak ne čekaš predugo.

Ja osobno bih radije da sam mogla na laparoskopiju, jer se brže oporaviš, a nakon laparotomije sam se dugo oporavljala.

Ipak, trebala bi tu odluku prepustiti stručnoj procjeni ginekologa, onom u kojeg imaš najviše povjerenja.

dea39
21.01.2012., 09:45
kako se koriste oblozi od zelene gline?
ja sam čula da se stavi na lanenu krpu i omota pelenom te nečim vunenim(šal ili slično) te da se drži do 3 sati ili do ujutro

jel to ok ili se radi drugačije

ja sam imala laparoskopsku operaciju uklanjanja polipa i radio mi je i propuhivanje jajovoda i rekao da kontrast nije prošao ali da nije bilo nikakvih priraslica ili slično u jajovodima kao ni u materištu. sve je uredno. da nije došlo do nekog poremećaja uslijed polipa koji je bio velik 3 cm. imam 39 godina i želim ostati u drugom stanju. kažu da je zelena glina dobra i za odčepljavanje jajovoda.
molim savjet

ruxy
27.03.2012., 20:03
vidim da se tu ništa ne događa,pa eto mene da nešto napišem... rodila sam u 12.mj,prije 3tj sam bila kod gin na kontroli i ustanovljeno je da imam cistu veliku 6cm na lijevom jajniku.. sad me šalje na CD ali su mi u bolnici rekli da rade CD nakon menstruacije,koja meni kasni evo nešto više od 20tak dana... a šogorica prije mj dana operirala iste veličine cistu... jel postoji mogučnost da neću morati na operaciju,neki ljekovi ili sl? nemogu si zamisliti da malu ne nosim i da sam opet bar 3 dana u bolnici... (mrzim bolnice)

Poggiali
03.11.2013., 19:21
Pozdrav!

Imam pitanjce, djevojka je prije 7 dana operirala cistu na jajniku koja je svojim krvarenjem, upalila i slijepo crjievo, pa je i ono uklonjeno, imala je oko litar krvi u trbuhu... I sad, doktor nije nista rekao koliko dugo treba mirovati, ona je provela 3 dana u bolnici, pustili je doma, prije 3 dana su joj skinuli sve konce.

Mene znaima, koliko ona smije da bude sad aktivna, naravno to je jos uvjek boli, ali da li je pametno da ustaje ili ne? Da li moze sa tom ranom da ide pod tus, koliko je predvidjen oporavak za takvu vrstu operacije ?

Hvala!

Dita Von Teese
03.11.2013., 21:53
Pozdrav!

Imam pitanjce, djevojka je prije 7 dana operirala cistu na jajniku koja je svojim krvarenjem, upalila i slijepo crjievo, pa je i ono uklonjeno, imala je oko litar krvi u trbuhu... I sad, doktor nije nista rekao koliko dugo treba mirovati, ona je provela 3 dana u bolnici, pustili je doma, prije 3 dana su joj skinuli sve konce.

Mene znaima, koliko ona smije da bude sad aktivna, naravno to je jos uvjek boli, ali da li je pametno da ustaje ili ne? Da li moze sa tom ranom da ide pod tus, koliko je predvidjen oporavak za takvu vrstu operacije ?

Hvala!

vjerojatno je cura imala obican rez, ili laparaskopiju?
Ako su joj skinuli save, moze pod tus, nije priporocljivo kupanje. Jedno 14 dana mirovanje, hoda, sjedi, itd. koliko moze. Nesmije dizat nista teze od 5 kg, pb 2-3 mjesece, i nesmije se baviti sportom barem 3 mjesece, dalje ce doktor reci, i kako ce se osjecat.. moze setnje, laganini voziti bajk, ali nista od skakanja, trcanja...
Barem mjesec dana (mozda i vise, ovidi od operacije i kako ce se osjecati) nesmije (nije priporocljivo) imati odnose.
Kad ima kontrolu?

Poggiali
04.11.2013., 00:56
Hvala ti na odgovoru:)
Obican rez.. zapravo dva su, jedan ide od pupka prema dolje, 15tak cm, drugi je zaslijepo crijevo nekih 4-5 cm
Sljedeci pregled joj je 11.11. i ne znam ako sta znaci ima 22 godine.

Garf
04.11.2013., 11:31
Meni su u toku operacije ciste izvadili i slijepo crijevo. Klasični rez. Bila sam u bolnici 7 dana, nakon toga preporuka 10 dana samo lagano hodanje. Nakon kontrole 10 dana nakon otpuštanja iz bolnice, rečeno mi je da mogu nastaviti sa svim aktivnostima koliko mi organizam dopušta. Jedno mjesec dana nisam radila ništa teže, jer me umaralo.

Tuširanje normalno, jedino nisam previše močila rez dok mi nisu krastice otpale nego bi zalijepila onaj flaster. I lagano jesti, lešo i slično, ne puno voća da se probava ne poremeti.

Garf
04.11.2013., 11:32
E da i ne proporučuju se odnosi nekih mjesec dana. :mig:

Bettinja
09.01.2014., 19:00
Utvrđen mi je policistični jajnik prije cca 4 godine na sistematskom pregledu. Tamošnji ginić je rekao da se ne trebam zabrinjavati. Moj ginić mi je također rekao da navodno svaka peta žena to ima i da se ne trebam s tim opterećivati. A ja nekak ne mrem da se ne opterećujem kad imam neki trash na jajniku. Isto imam nadutost i primijetila sam da mi rastu dlačice na bradi. Jel to ima s tim veze?

Dorée
11.01.2014., 22:04

Ja sam imala dvije od 10cm i operirali su me laparaskopski. Ali išla sam privatno to, jer u bolnici bi vjerojatno radili laparatomiju, plus to što je obje ciste vidio jedino taj doktor koji me operirao.

hillsiderose
06.02.2014., 00:01
26.02.2013. laparaskopskim zahvatom mi je odstranjen dermoid promjera 8cm i dio lijevog jajnika, 3 dana bolnice i kraći oporavak doma i nakon toga redovne kontrole kod kirurga
Zahvat je napravljen u Petrovoj.

PANDA 86
24.04.2014., 09:14
Dermoidna cista cc 2,5-3 cm, drugi jajnika i maternica u odličnom stanju, planira se trudnoća u roku par miseci

1) da li ovakva cista zbog hormona pojačano raste u trudnoći, jer sam čula da ovakva vrsta ceste raste u prosjeku 1-2 cm godišnje i da li je to istina?
2) kolike su realne šanse da smeta razvoju poloda ili pri porodu, ili da raste pa se treba skidati tijekom trudnoće- što je najgora moguća opcija?
3) da li postojanje ove ciste ovih proporcija znači da janik nema ovulacije?