PDA

View Full Version : Moždani udar

stranice : [1] 2

Gnjuščić
11.03.2007., 01:26
Moj stari otac u zadnjih par dana ne moze na noge. Desna noga mu je izvan kontrole, a i lijeva je vrlo slaba. Do prije cetri dana je isao kako-tako, ali sada nikako. Nekoliko dana prije nego sto ga je to snaslo, osjetio je da ne moze na desnu nogu i da gubi ravnotezu. Sve je pocelo glavoboljom, nekim talasima koje je osjecao kao visok pritisak. To se nastavilo sa dvije –tri glavobolje jaceg intenziteta, ali relativno kratkotrajne, opet u talasima ( tri – cetri talasa od po cca minutu ). U prvom momentu je nakon toga osjetio jacu slabost i iscrpljenost. Kasnije se periodicno javljala glavobolja i progresivna slabost, da bi se nastavilo slaboscu koja naidje i prodje, ali slabost na nogama ostaje. U periodima kada nema slabosti i ” nekog, tesko objasnjivog ” osjecaja u glavi koje ga prati vec godinama, je dobro i pshicki aktivan. I u trenucima glavobolje, psihicki je sasvim normalno.

Govor normalan i obje ruke ima normalno pokretne, a mentalna sposobnost je sasvim nepromijenjena – standardna i vrlo dobra s obzirom na njegovu duboku starost. U pocetku som mislili da se radi o nekoj psihosomatskoj manifestaciji, da bi posumnjali na djelovanje tableta ( vise raznih lijekova ), pa preko netipicne gripe, bez temperature ( boli ga glava kada nakon sjedenja ustane ) i zadnje sto nam na pamet pada je mozdani udar. Obracali som se ljekaru, ali on sve objasnjava njegovim godinama ( 93-ca ).

Kljucno pitanje, je da li se radi o mozdanom udaru, i da li bi pomoglo dnevno povecanje doze aspirina ( 180 mg ), koje bi to ” ispralo ” ?

ante dumbledore
11.03.2007., 02:03
ako se radilo o moždanom udaru malo toga se sada može uraditi kad je prošlo više dana,sada se može jedino raditi na sekundarnoj prevenciji, dakle smanjenju rizičnih faktora: visok krvni tlak, povišenje kolesterola i triglicerida, fibrilacija atrija, metabolički sindrom....
mislim da nema potrebe za povećanjem doze acetilsalicilne kiseline(da ne dajmo slobodne reklame :D ) od one koju već koristi, ali treba vidjeti trenutno stanje i korogirati po potrebi druge lijekove koje koristi, za tlak npr. također važno ako ima dijabetes kontrolirati razine glukoze.
a na osnovi podataka što smo ih dobili, teško se može sa nekom većom sigurnošću potvrditi dijagnoza moždanog udara.može se raditi o moždanom ili o TIA-prolanoj ishemiji, iliti ga mini-udaru kako ga nazivaju. također dolazi u obzir i vertigo zbog ateroskleroze vertebralne art.,još u kombinaciji sa visokim tlakom. bez obzira na dg ove gore mjere prevencije bi trebalo sa liječnikom proradit. jedino sada možete isključit moždani sa CT-om. a ako se ne potvrdi moždani onda se možda radi o TIA. u slučaju da se postavi dg vertiga postoje lijekovi za to koji se koriste u komb sa već dosadašnjom terapijom.
da li on i sad ima te simptome slabosti u nogama i glavobolje?i malko bolje opiši molim te slabost, da li uopće može stajati/hodati?

sarkom
11.03.2007., 06:19
Osobno mislim da nije riječ o moždanom udaru. Pošto si naveo da koristi više raznih lijekova povečanje doze aspirina nebi bilo preporučljivo.
Sada dali je bilo rijeći o TIA ili RIND(reverzibilnom ishemičkom neurološkom deficitu) teško je reči eventualno bi se moglo isključiti CT-om no smatram da pošto je več prošlo nekoliko dana od početnih simptoma CT sad nema smisla raditi.
Da tu su i godine pa i to malo otežava sagledavanje problema u cjelosti.

Nevezano uz topic ante sve mi se nekako čini da imamo liječnika na forumu jesam li u pravu ???

Ivanicapeca
11.03.2007., 08:46
Moj stari otac u zadnjih par dana ne moze na noge. Desna noga mu je izvan kontrole, a i lijeva je vrlo slaba. Do prije cetri dana je isao kako-tako, ali sada nikako. Nekoliko dana prije nego sto ga je to snaslo, osjetio je da ne moze na desnu nogu i da gubi ravnotezu. Sve je pocelo glavoboljom, nekim talasima koje je osjecao kao visok pritisak. To se nastavilo sa dvije –tri glavobolje jaceg intenziteta, ali relativno kratkotrajne, opet u talasima ( tri – cetri talasa od po cca minutu ). U prvom momentu je nakon toga osjetio jacu slabost i iscrpljenost. Kasnije se periodicno javljala glavobolja i progresivna slabost, da bi se nastavilo slaboscu koja naidje i prodje, ali slabost na nogama ostaje. U periodima kada nema slabosti i ” nekog, tesko objasnjivog ” osjecaja u glavi koje ga prati vec godinama, je dobro i pshicki aktivan. I u trenucima glavobolje, psihicki je sasvim normalno.

Govor normalan i obje ruke ima normalno pokretne, a mentalna sposobnost je sasvim nepromijenjena – standardna i vrlo dobra s obzirom na njegovu duboku starost. U pocetku som mislili da se radi o nekoj psihosomatskoj manifestaciji, da bi posumnjali na djelovanje tableta ( vise raznih lijekova ), pa preko netipicne gripe, bez temperature ( boli ga glava kada nakon sjedenja ustane ) i zadnje sto nam na pamet pada je mozdani udar. Obracali som se ljekaru, ali on sve objasnjava njegovim godinama ( 93-ca ).

Kljucno pitanje, je da li se radi o mozdanom udaru, i da li bi pomoglo dnevno povecanje doze aspirina ( 180 mg ), koje bi to ” ispralo ” ?

Iz ovog što si napisao, a iz vrlo lošeg iskustva svoje mame, ja bih vam preporučila da pod hitno odete na MR. Morat ćete to obaviti privatno, ali najtoplije vam to preporučam!
Ne bih vas htjela plašiti, ali većinu ovih simptoma je imala i moja mama.

sarkom
11.03.2007., 09:37
Ivanica nemogu se složiti s tobom.;) Osobno iskustvo je jedan stvar a tu se uvijek može postaviti pitanje koliko čovjeka s 93 g mučiti s hrpom pretraga?Pogotovo MR nije prvi izbor.
Gnjušiću osobno želim da mu djed doživi minimalno još 10 g:top: no ako je moguće da se sada čim manje pretražuje.
Sigurno potrebna je liječnika kontrola redovito uzimanje lijekova ali to sve treba biti u nekim granicama.

Ivanicapeca
11.03.2007., 10:22
Ivanica nemogu se složiti s tobom.;) Osobno iskustvo je jedan stvar a tu se uvijek može postaviti pitanje koliko čovjeka s 93 g mučiti s hrpom pretraga?Pogotovo MR nije prvi izbor.
Gnjušiću osobno želim da mu djed doživi minimalno još 10 g:top: no ako je moguće da se sada čim manje pretražuje.
Sigurno potrebna je liječnika kontrola redovito uzimanje lijekova ali to sve treba biti u nekim granicama.

My bad, nisam skužila godine:o

Gnjuščić
11.03.2007., 11:21
Hvala vam svima na odgovorima. Posljednjee na sto mislim je da su glavobolja i slabost nepovezani, a da je slabost posljedica ukljestenja kicmenih zivaca. Na ovo me navodi cinjenica da drzeci noge u toploj vodi, u jednoj nozi osjeca vodu kao toplu, a u drugoj - hladnu !?

ante dumbledore
11.03.2007., 12:38
mislim da nema potrebe gnjavit čovjeka tih godina sa nepotrebnim testovima, posebice MR, jer sa postavljenom ili isključenom dijagnozom moždanog udara neće se promijeniti terapija. tako da postavljanje dijagnoze neće pomoći.
kupirat bol, kontrola krvnog tlaka,držat kolesterol i trigliceride pod kontrolom. etiološko liječenje moždanog je naime loših rezultata i kad se provodi na vrijeme, postoje tehnike novije međutim, radiološke interevencije MERCI, kojima se može u prvih 8 h od početka znakova i simptoma, djelovat i izliječit, sa potpunim povratom neurološkog deficita.
to je samo usputno da naglasim potrebu dolaska k liječniku na vrijeme, jer ljudi ne shvaćaju da je moždani udar hitno stanje isto kao i srčani udar :D

ante62
12.03.2007., 05:41
mislim da nema potrebe gnjavit čovjeka tih godina sa nepotrebnim testovima, posebice MR, jer sa postavljenom ili isključenom dijagnozom moždanog udara neće se promijeniti terapija. tako da postavljanje dijagnoze neće pomoći.
kupirat bol, kontrola krvnog tlaka,držat kolesterol i trigliceride pod kontrolom. etiološko liječenje moždanog je naime loših rezultata i kad se provodi na vrijeme, postoje tehnike novije međutim, radiološke interevencije MERCI, kojima se može u prvih 8 h od početka znakova i simptoma, djelovat i izliječit, sa potpunim povratom neurološkog deficita.
to je samo usputno da naglasim potrebu dolaska k liječniku na vrijeme, jer ljudi ne shvaćaju da je moždani udar hitno stanje isto kao i srčani udar :D

sve je to sta kazes tocno ,srednjih godina i prema starijim obavezno je imati lijecnicki pregled redoviti,,pogotovo za starije osobe, a osoba u 90imgodinama odmah treba viditi doktora , a ne nagadjati sta je krivo.

kada tak lijepo pises zakaj nisi starog odmah otpelal ili pozval doktora?

molim bez uvrede!
:)

ante dumbledore
12.03.2007., 11:37
ne razumjem...ne radi se o nekom mom, kako sam ja mogao utjecat na ove druge ljude...i koliko sam ja upoznat oni su kad tad zovnuli liječnika koji je rekao da se ne peglaju jer je gospodin u pozamašnim godinama(93 ako se ne varam)naravno ne slažem se s takvim pristupom

Gnjuščić
13.03.2007., 09:06
sve je to sta kazes tocno ,srednjih godina i prema starijim obavezno je imati lijecnicki pregled redoviti,,pogotovo za starije osobe, a osoba u 90imgodinama odmah treba viditi doktora , a ne nagadjati sta je krivo.

kada tak lijepo pises zakaj nisi starog odmah otpelal ili pozval doktora?

molim bez uvrede!
:)

Pa, ima malo paradoksalnih stvari. Ovdje gdje zivimo, na stare ljude se gleda malo drukcije. Tretiraju sa znatno manje paznje nego kod nas. Sistem, ima svojih dobrih strana: vrlo, vrlo restriktivan pristup izdavanju lijekova - posebno antibiotika. Mito i materijalne zahvalnice u zdravstvu su nepoznati pojmovi. Opremljenost zdravstvenih institucija kakva prilici jednoj drzavi visokog standarda.

Ipak, sistem je izuzetno krut. Npr. skoro pa onemogucava dolazak do specijaliste u nekom normalnijem roku, ako se ne radi o hitnim slucajevima, ali iz primjera se vidi da ( vjerovatni ) mozdani udar to - nije.

U licnom primjeru, trazio sam i dobio ( jer sam " mladji " :confused: ) uputu za oto-rino-laringologa. Dobio sam pismo gdje mi obecavaju da cu dobiti tretman za oko 6 MJESECI. Dobio sam za oko 5 mjeseci. I sve to u zemlji koja se busa u grudi junacke, i gdje su puna usta kvaliteta zivota ( Norveska ).

Jos jedna napomena, malo izvan teme. Mozda nekom bude interesantno. Medicinski fakultet u Oslu, sve do sezdesetih je na svaki nacin onemogucavao zaposljavanje ljudi iz vana. Bez obzira iz koje strane drzave, i sa kojeg uglednog svjetskog fakulteta da je kandidat za ljekara dolazio, njegovo medicinsko obrazovanje nije bilo u skladu sa onim sto je zakon ( pazljivo konstruiran da odrzi monopol i privilegije ) trazio. Struka sa nekih 150 skolovanih ljekara godisnje, je imalo neupitni monopol sve dok se sezdesetih zemlja nije " otvorila ". Nedavno su trazili 170 ljekara iz Njemacke da dodju na sjever gdje se domacim nije islo.

sarkom
13.03.2007., 09:21
5 mjeseci za otorinca:eek: :confused:.
Dali postoji mogučnost kao ovdje da to obaviš u jednom danu privatno i da to normalno dodatno platiš?(tu podrazumijevam da je cifra prihvatljiva) .Ako je sustav takav očito je da bi liječnici opče medicine trebali savršeno funkcionirati ,biti super opremljani i educirani.
Nekad je teško napraviti razliku između hitnosti :rolleyes:

gotovanka
11.07.2008., 11:33
bog. vec neko vrijeme razmisljam da postavim ovu temu al nisam sigurna da cu dobiti odgovor koji trazim....dobro. svejedno.
jedan dragi prijatelj je prije sest mjeseci dozivio i prezivio mozdani udar. no, ne onakav kakvi su vise-manje uobicajeni. ono....obicno bude problema sa govorom, jednom stranom tijela i...tako.
kod njega je ostao problem sa gutanjem i ponekad sa govorom. tako da se vec mjesecima ne hrani krutom hranom vec iskljucivo tekucom. imao je cijevcicu provucenu kroz nos, no nedavno su mu lijecnici spojili cijevcicu kroz trbuh. kako je unos hrane i tekucine otezan kod njega lako dolazi do dehidracije i......on jednostavno kopni,nestaje.....muka je to i za gledat a kamoli za dozivjet. voljela bih kad bi se nasao netko tko je imao nesto slicno u obitelji ili je cuo za nekog tko je to prosao. dal u hrvatskoj postoje lijecnici logopedi koji bi nekakvim vjezbama mogli pokrenuti centar za gutanje? ako da - kako doci do njih? hvala na strpljenju i paznji. :)

Baya_Rober
11.07.2008., 11:43
koliko ima godina?

gotovanka
11.07.2008., 13:41
koliko ima godina?

pa.....nisam sigurna....rekla bih 54-55. zasto?

gotovanka
11.07.2008., 13:44
inace, cijeli se zivot bavio sportom. u mladosti dosta aktivno.
nepusac,pristalica zdrave prehrane.

Baya_Rober
11.07.2008., 14:30
ptam jer se ovo sto si opisala desava mladjim ljidima(znam par slucajeva) pa uz pridrzavanje uputa kroz par godina se sve vrati u normalu

Baya_Rober
11.07.2008., 14:30
inace, cijeli se zivot bavio sportom. u mladosti dosta aktivno.
nepusac,pristalica zdrave prehrane.

tako to obicno ide sta ces:kava:

trebor
11.07.2008., 21:22
Čini mi se da je rehabilitacija nakon inzulta najbolja u Krapinskim toplicama. Jedan kolega o tamošnjim fizijatrima pričao je prilično afirmativno.
Inače ako čovjek ima "cjevčicu kroz trbuh" ( gastrostomu ) ...ok, neće se baš zdebljati ali ako je ostalo OK tj nema nekih extra stanja, valjalo bi razmotriti volumen i kvalitetu unešene hrane.
Što se koristi? Obična pasirana hrana kućno spravljena? Dobiva li kakav pripravak tipa Ensure, Prosure, Pulmocare, Osmolite, Recowan...? Koliko tekućine? Itd, itd....pokušati individualno prilagoditi unos.

ante dumbledore
12.07.2008., 07:24
da, hranjenje na gastrostomu ne bi trebalo samo po sebi biti suboptimalno, ima li on nekih drugih još bolesti?
a što se tiče funkcije gutanja, treba prvo vidjet sa ev. rehabilitacijom il možda trajnom ugradnjom eletrostimulatora, ali to naravno opet ovisi o mehanizmu oštećenja, tj mjestu lezije.

boletus satanas
12.07.2008., 12:33
iskreno nema baš rehabilitacije
moguće je samo poboljšanje, a ne ozdravljenje

djed mi je umro od posljedica moždanog, ali on je imao visok tlak
također je bio svjestan svega samo otežano gutanje i govor...

o iskustvima u bolnici ne želim pričati

ante dumbledore
12.07.2008., 17:58
pa nije ti baš situacija tako jednostavna, naime iako sama lezija na mozgu je nepovratna nakon par sati, funkcija se može u potpunosti povratit, al naravno ne u svim slučajevoma, ovisi o mnogo čimbenika...

gotovanka
14.07.2008., 06:23
bog.:)

prenijet cu frendu ovo za krapinske toplice. nadam se da ce mu pomoci.
svima, hvala najljepsa na odgovorima.

SSDM
24.09.2008., 08:56
Imam prijatelja koji je prije par mjeseci imao mozdani udar. Ima samo 26 godina. Imao je suzenje neke zile u malom mozgu i tri izljeva. Ostecene su mu glasne zice, tesko prica, ostecen mu je centar za ravnotezu. Ima jedan spsuten kapak, nema osjecaja u lijevoj strani tijela ima problema sa lijevom nogom i rukom, osjeti dodir ali ne ipromjene temperature.
Znam da je oporavak dug i tezak, ali me zanima kao ce se njegov oproravak odvijati s obzirom da je mlad i da li ce moci ikada vise funkcionirati kao normalan covjek tj. penjati se sam uz stepenice, ici na posao, vozti auto i sl....

Kay
24.09.2008., 09:44
ajoj.

dečko što ga ja znam nije doživio moždani, nego prometnu u kojoj je zadobio teža oštećenja mozga i bio u komi neka 2, 2 i pol mjeseca.
sve sa svoje 23 godine.
sada ima 29.

i... hm.. bilo je teško. jako, jako teško.
tu će trebati enormno puno VOLJE od strane njega samoga i njegovih bližnjih.

ovaj dečko se jako dugo liječio, išao na vježbe, bio uporan, uporan, uporan...
i onda se na kraju ispostavilo da je to to.
da bolje od toga neće nažalost biti.

uglavnom, ok je, ali taj dečko i onaj prije nesreće nemaju apsolutno nikakve veze jedan sa drugim, ovaj je potpuno drugačiji. i fizički i kao ličnost.

tako da ne znam, sve ti je to relativno.
ili će se teško oporavljati...
ili će se lako oporavljati...
ili se neće nikada oporaviti (ne daj bože)...
a ili će se oporaviti toliko da će biti skoro kao da mu ništa nije ni bilo (daj bože)...

sve je to jako relativno i ovisi od osobe do osobe.

ali biti će teško, trebati će jako puno truda, živaca i volje. pogotovo njegove.
i vjerujem da će rezultata itekako biti.

reci mi, kako se ponaša, jel se i tu nešto promijenilo?

SSDM
24.09.2008., 09:48
pa uglavnom je zadrzao svoj duh, voli da se zeza...onako malo je postao svijesnij zivota, okrenuo se vise vjeri i trudi se svim silama da bude opet normalan. Inace je jaka licnost i ima potporu porodice i prijatelja.

Kay
24.09.2008., 09:57
pa uglavnom je zadrzao svoj duh, voli da se zeza...onako malo je postao svijesnij zivota, okrenuo se vise vjeri i trudi se svim silama da bude opet normalan. Inace je jaka licnost i ima potporu porodice i prijatelja.

da, i ovaj je zadržao svoj duh, uvijek je bio vesela osoba, ali...

npr. nikada u školi dok je još išao u školu recimo nije volio učiti, uvijek mu je sve drugo bilo bitnije... nakon nesreće i svog tog pakla čovjek završi dvogodišnji fakultet!!!!! :)

razumiješ, odjednom su mu knjige, znanost, proučavanja... sve mu je to postalo jako zanimljivo.

ostao je veselog duha, ali uvijek se vidi da to jednostavno više nije ta osoba i da nikada neće ni biti.

hodanje... onako, klimavo, ali se kreće, a trebalo mu je vježbi i vježbi, godina da to uspije sam.
recimo auto je vozio prije toga, čak bi išao i na utrke, a sada nema šanse.
sam je svjestan da nikada neće moći voziti auto jer mu to centar za ravnotežu ne dopušta. :(

meni ga je žao radi tih nekih stvari... prijatelji su otišli od njega... sve se nekako promijenilo...
a on tako dobar...

nemoj se nikada okrenuti od tog svog prijatelja molim te...
možda će kroz cijeli taj proces biti teško i tebi, možda će on biti povremeno i jako nervozan, nerazuman, svadljiv, ali molim te imaj razumijevanja i nemoj mu nikada okrenuti leđa kao što su to dečki napravili ovom mom... koji puno puta nije bio niti svjestan određene situacije.

mozak je čudo samo takvo...

ante dumbledore
25.09.2008., 00:22
postoji šansa i to dobra da se u potpunosti oporavi, posebice jer nema nekih drugih bolesti koje bi upsoravale/spriječavale rehabilitaciju ali pitanje je zašto je on dobio moždani udar u 26. godini? on spada u visokorizičnu skupinu ljudi i ako se problem i otkrije i ne izliječi bit će cijeli život u toj istoj visokorizičnoj skupini a o tome će mu između ostalog ovisiti normalnost njegova života.

darima01
19.12.2008., 18:42
Prije dva dana dok sam bila na poslu jednostavno mi je odjednom pred očima bila jedna crna točka.
Nisam mogla nista pročitati jer na koje god mjesto fokusiram pogled samo vidim crnu točku a na uglu oka sve sam vidjela jako zamagljeno.
Dosta sam se prestrašila i nakon 15-tak minuta mi je to prestalo.
pomislila sam da je tlak jer imam nizak tlak pa sam mislila da je to od toga međutim kad sam to spomenula svojima to ih je asociralo na moždani.
Sada se dobro osjećam.
Dali je to doista moždani?

ante dumbledore
19.12.2008., 19:31
vrlo moguće da si imala TIA-u. idi kod svog liječnika pa na pregled neurologa i oftalmologa.

darima01
23.12.2008., 13:47
vrlo moguće da si imala TIA-u. idi kod svog liječnika pa na pregled neurologa i oftalmologa.

Hvala na savjetu.

Možete li mi pojasniti šta znači "TIA-u"?

Zahvalna plavuša:)

Ivanicapeca
23.12.2008., 13:54
http://www.lepoizdravo.com/?l=sr&a=1830

mirakul11
03.01.2009., 23:04
imala sam mozdani prije 2 god. Od tada mi je desna strana tijela djelomicno oduzeta. Moj problem je sto me desna strana jako boli, trne i imam osjecaj kao da ce se odvojiti od tijela. U trenutku mozdanog udara osjetila sam jak udarac u ledja. Mislila sam da me je nesto udarilo,a ustvari je to bio mozdani sa krvarenjem u mozgu. Moze li mi to netko objasniti i kako da smanjim ove bolove

trebor
04.01.2009., 10:04
Pokušaj otići, ako još nisi, u neku od Ambulanti za bol koje djeluju u svakoj većoj bolnici. Nekome nešto pomaže, valjda će se naći nešto što ti može olakšati bolove.

mirakul11
04.01.2009., 22:30
Obisla sam sve doktore: kardiologa, internistu, fizijatra, prosla toplice. Njihov je odgovor da tako mora biti jer to je posljedica mozdanog. U amb. za bol nisam bila i nekako sam izgubila vjeru da ce biti bolje. Probati cu jos i to mada se ne nadam puno.

milkyp3
05.01.2009., 17:30
Obisla sam sve doktore: kardiologa, internistu, fizijatra, prosla toplice. Njihov je odgovor da tako mora biti jer to je posljedica mozdanog. U amb. za bol nisam bila i nekako sam izgubila vjeru da ce biti bolje. Probati cu jos i to mada se ne nadam puno.

Ja sam imala dva udara i to manja.Nekim čudom nemam večih problema.Jedino lijeva noga i ruka trnu i malo su kao "tuđe".Nemam bolova.Još mi je problem da se krečem na večim prostorima sa puno ljudi(pijaca,tržni centar i sl).Da li si bila na rehabilitaciji?Ja sam naručena 15.01.2009.Nadam se boljem.:ne zna::)

mirakul11
05.01.2009., 22:54
U toplicama sam bila 3 puta i svaki dan vjezbam unatoc bolovima. Sportski sam tip i ovo mi se dogodilo od visokog tlaka. Desna strana mi je dosta "otisla", a i pomirila sam se s tim da vise nema povratka na staro. Samo se s ovim bolovima, koji ne prestaju, ne mogu pomiriti. Jos mi nije jasno, zasto sam osjetila udarac u ledja?!

ante dumbledore
06.01.2009., 15:07
ali od svih doktora kod kojih si bila ni jedan nije specijalist za bol :D dakle u amb za bol rade anesteziolozi i svakako bi ti preporučio otić u takvu jednu

mirakul11
06.01.2009., 18:23
Hvala ti na pomoci, svaki savjet mi puno znaci.

daja123
15.01.2009., 14:14
pliz help!Meni draga osoba je juče imala kao blagi srčani udar-došlo je do začeplenja žile.nije bio bez svijesti,čak j i komunicirao sa nama sinoć.doktori ništa ne govore nego da se nadaju s obzirom da je mlad,ne pušač,ne pije da bi tribalo bit ok!ako netko ima slična iskustva ili bilo kako da nešto zna,pliz javite mi!POZZZZZ i hvala unaprijed

medgirl
15.01.2009., 14:20
bok!
malo sam zbunjena... naslov je mozdani udar, a ti pises srcani udar u tekstu? jel mozdani il srcani?

daja123
15.01.2009., 18:07
bok!
malo sam zbunjena... naslov je mozdani udar, a ti pises srcani udar u tekstu? jel mozdani il srcani?

radi se o moždanom udaru

ante dumbledore
15.01.2009., 18:17
pa moguće je da se u potpunosti ili gotovo potpuno oporavi

medgirl
16.01.2009., 17:00
gle...
prognoza ti ovisi o mjestu lezije (u kojem dijelu mozga se to desilo) i o zahvacenosti. stvarno stanje ti mogu reci samo lijecnici koji se brinu o toj osobi... tesko je ovako nagadjat... razgovaraj s njima, informiraj se, pitaj... sigurno ce ti rec sve sto mogu i znaju! nadam se da ce sve bit ok! pozzz

milkyp3
17.01.2009., 09:16
pliz help!Meni draga osoba je juče imala kao blagi srčani udar-došlo je do začeplenja žile.nije bio bez svijesti,čak j i komunicirao sa nama sinoć.doktori ništa ne govore nego da se nadaju s obzirom da je mlad,ne pušač,ne pije da bi tribalo bit ok!ako netko ima slična iskustva ili bilo kako da nešto zna,pliz javite mi!POZZZZZ i hvala unaprijed

Ja sam imala.Istovjetni simptomi.Jedino se ne sječam da nekih 2-3 sata.Sada sam dobro, imam terapiju.Malo problema imam sa lijevom nogom i sad idem na vježbe.Poslije moždanog udara bila sam nesigurna sama da hodam , bila sam uporna i svaki dan sam šetala po 60 min i više.Sada je sve ok.Mir i uzimati propisane lijekove. :top:

daja123
17.01.2009., 10:45
Ja sam imala.Istovjetni simptomi.Jedino se ne sječam da nekih 2-3 sata.Sada sam dobro, imam terapiju.Malo problema imam sa lijevom nogom i sad idem na vježbe.Poslije moždanog udara bila sam nesigurna sama da hodam , bila sam uporna i svaki dan sam šetala po 60 min i više.Sada je sve ok.Mir i uzimati propisane lijekove. :top:

Da li mi možete reći koliko dana je bolesnik u životnoj opasnosti, mislim koliko je potrebno vremena da prođe da se može reći da će preživjeti? i molim Vas ako je kod Vas moždani bio zbog ugruška možete li mi reć dali su Vam ugrušak razbijali i kada

milkyp3
17.01.2009., 16:42
Da li mi možete reći koliko dana je bolesnik u životnoj opasnosti, mislim koliko je potrebno vremena da prođe da se može reći da će preživjeti? i molim Vas ako je kod Vas moždani bio zbog ugruška možete li mi reć dali su Vam ugrušak razbijali i kada

Mislim da je najgore iza njega.Kod mene je ugrušak nešto manji od 1 cm i neće se razbijati.:ne zna:
Sada samo lijekovi i mirovanje kao i obavezni pregledi na koje će biti upučen.

ufo
01.02.2009., 21:38
trazio sam info o mozdanom udaru..nasao sam ovdje temu..ako imate link za neki site ..treba mi vise podataka nisam dovoljno upoznat ..stari mi je imao mozdani ..hocu da mu pomognem ..pa ako znate nesto vise svaka informacija,sugestija ili link mi je dobrodosla ..hvala ..

Toco1980
16.06.2009., 19:46
Prije par dana mi se dogodilo nešto jako jako čudno.

Sjedo sam za stolom, pred kompom, i odjednom mi se zacrnilo pred očima i zanjelo me malo ulijevo. No to je trajalo tek možda sekundu-dvije. Nakon toga mi se jednako brzo i razbistrilo, ali sam još neko vrijeme, cca 15 minuta, mutno vidio da lijevo oko (kao neka mutna fleka u vidnom polju). Poslije je i to nestalo, i nemam nikakve posljedice i potpuno normalno funkcioniram. Al u tom momentu sam se strahovito uplašio...

Kaj bi to moglo biti? :eek:

Ili bi to možda moglo bit samo od vrućine? (inače sam meteoropat i imam nekih sitnih problema sa srcem)

Balkanka
16.06.2009., 20:29
veliš prije par dana a nisi doktoru otišao???!!!! :rolleyes:

Toco1980
16.06.2009., 21:21
veliš prije par dana a nisi doktoru otišao???!!!! :rolleyes:Nisam to smatrao potrebnim jer me odmah prošlo.... da me nastavilo zanosit bi zvao hitnu.

Eht
17.06.2009., 06:29
Možda je samo nagla promjena tlaka, no ipak bolje da odeš doktoru.

U obitelji sam imao slučaj da mi je djeda doslovce prehodao moždani udar.
Slični simptomi kao tvoji na koje nije reagirao, nažalost tri mjeseca kasnije doživio je puno jači moždani.
Ovaj prvi prehodani su otkrili tek kad je dobio drugi.

Ivanicapeca
17.06.2009., 07:45
Svakako odi kod dr. Ipak mislim da je kod tebe problem u vratnoj kralježnici. Probaj se povremeno ustajati od stola i razgibati. Previše svi sjedimo i kralježnica trpi.

ddejaaa
11.10.2009., 20:27
:ne zna::eek:neka se jave svi sa moždanim udarima.
thanks

pikaslika
11.10.2009., 21:26
moj brat.
ne znam jesi i ti pa pitas za sebe ili netko tvoj>??

ddejaaa
11.10.2009., 22:33
pitam za sebe.ja sam imala tu nesr:eek:eću.

pikaslika
12.10.2009., 09:43
vjerojatno ce ovo morat na pm.
nego,pa kako si sad??
cisto sumljam da ti je kao njemu jer je on imao najtezi moguci oblik mozdanog, u mozdanom deblu,mali mozak. ishemijski,ne zna se usljed cega, ali je bio 100% oduzet,sve sve,samo je mogao treptat,a svega je bio svjestan i sve je razumio. (sto je bio dvosjekli mac).
puno smo izgubili jer nam u bolnici nisu nista objasnili,tipa-da ce mu se tetive skratit od lezanja i tako neke stvari.
bio je u varazdinskim i krapinskim toplicama,jos ne hoda.
ja cu ti rec jednu stvar-sve je u tebi,tvom stavu,tvojoj volji i upornosti.
ni jedan doktor,ni jedan aparat,ni jedna sprava,nista ti nece pomoc ukoliko ti i samo TI ne das sve od sebe!!
puno truda,rada i upornosti.
vjerujem da je tebi laksi oblik,mozda ti je oduzet dio tijela il nesto tako,sve se to moze vratit na svoje.
a kad ti se to dogodilo?

ddejaaa
12.10.2009., 20:11
misliš preko privatnih poruka?
javi kad imaš vremena.
mislim da je pm privatne poruke.

pikaslika
12.10.2009., 20:14
ma moze i ovde,mozda jos nekome zatreba. kad se nama to dogodilo,ja sam trazila mogucu pomoc ovde,a nisam se bas usrecila. a da sam znala sve sto danas znam,bilo bi nam puno lakse.
pa ajde pricaj,kad se to dogodilo i sto tocno????

ketamine
12.10.2009., 21:21
sto prethodi mozdanome udaru?postoje li neke naznake? osobno,cesto kada sam ''high'' provlace mi se pitanja sto da me slijedece sec. zadesi mozdani? sto zapravo prethodi tome?

vigilanty
13.10.2009., 03:28
Najčešće nastupi naglo. Češće je ishemijski, uslijed začepljenja krvne žile. Ako dođe do pak do krvarenja, onda se u tom trenutku osjeti jaka bol. I naravno, neurološki ispadi, ali onda je već obično to to.

Eh, sad..., ima više, tako reći stupnjeva moždanog udara. Ne moraju svi biti dovršeni, da tako kažem. Ponekada su neurološke smetnje povratne pa se povuku nakon kraćeg vremena, i mogu se ponoviti.

ketamine
13.10.2009., 13:01
potpuno mi je jasno da dolazi do zacepljena krvnih zila..no koji su uzroci i sto potice zacepljenje zila? sto bi trebalo izbjegavati?masnu hranu?

nemam pojma
13.10.2009., 13:59
Moj otac je imao nekoliko TIA-a (tranzitorna ishemijska ataka) što je kao "mini moždani" ili stanje "pred moždani". Ti napadi su izgledali tako da bi odjednom počeo nepovezano govoriti ili ne bi mogao reći što želi (zna šta hoće reći, a ne može izgovoriti), dva puta se samo "skljokao" na pod (bez gubitka svijesti).
Uglavnom ustanovljena mu je 40%-tna začepljenost stražnjih vratnih žila.

Pušio je godinama 2-3 kutije dnevno (prestao prije 2 ili 3 godine), masno ne jede, ne pije, ali živi pod stalnim stresom.

Ako sam ja dobro shvatila, čak i da se hraniš najzdravije na svijetu, ne pušiš, vježbaš i sl., ako si pod stalnim stresom, može doći do začepljenja jer se od stresa poremeti metabolizam i razgradnja masnoća :(

ddejaaa
14.10.2009., 18:31
treba vježbat prije nego se desi i to smanjuje količinu stresa.svi mi živimo pod stresom i boli nas glava.

ddejaaa
14.10.2009., 19:27
evo korisnog linka:
http://www.zena.hr/forum/forum_postovi.aspx?ID=1554&page=1

Romi
24.11.2009., 14:52
Pozdrav,

kako se zivi nakon sto covjek pretrpi blagi mozdani udar?
Na sto bi se trebalo paziti?
Kolka je vjerojatnost da nastupi jaci udar?

Ukoliko netko ima bilo kakve informacije, bio bih zahvalan.

RoMi

dublin
24.11.2009., 15:03
manje stresa...
nwe biti u prebučnim prostorijama
ne alkohol
ne pušenje
ne masno
ne kihati
ne jako puhati nos
paziti da je stolica mekana
ne dizati teške predmete
ne se naglo saginjati
čim manje opterećenja za tijelo
ne se glasno i jako smijati...

neke od smjernica koje sam i sama dobila.
nema garancije da se neće ponoviti,

samo nada da se neće..

pozdrav :cerek:

Romi
26.11.2009., 10:11
problem je jedna zila u mozgu koja se mora operativnim zahvatom ukloniti. Da li zna netko kolko je taj zahvat opasan po zivot?

femmelatin
26.11.2009., 14:00
Liječnici vjerojatno znaju.

The-Trooper
10.12.2009., 12:35
Pozdrav forumu

Član obitelji mi je imao moždani udar. MR kaže da je sada sve u redu.
No glavobolje i vrtoglavica su stalne.

Terapija - andol WTF :confused: :ne zna:

Znam da "razrijeđuje" krv, ali zar je to sve? Možemo li sami kupiti nekakve lijekove, nešto? Bilo što. Zar je moguće da ne postoji nikakva terapija nakon moždanog udara. Što bude - bude?

Unaprijed hvala!

Ivanicapeca
10.12.2009., 13:48
Pozdrav forumu

Član obitelji mi je imao moždani udar. MR kaže da je sada sve u redu.
No glavobolje i vrtoglavica su stalne.

Terapija - andol WTF :confused: :ne zna:

Znam da "razrijeđuje" krv, ali zar je to sve? Možemo li sami kupiti nekakve lijekove, nešto? Bilo što. Zar je moguće da ne postoji nikakva terapija nakon moždanog udara. Što bude - bude?

Unaprijed hvala!

Postoji. Pravilna ishrana i reducirani stres do mogućeg minimuma, te redovite kontrole. Sve "ostalo" dogovoriti sa liječnikom. Ništa na svoju ruku.

femmelatin
10.12.2009., 17:21
Koliko član obitelji ima godina? Vrtoglavica i glavobolje su jedine posljedice? Jer ljudi znaju imati hemiparezu nakon udara i tada su nužne fizikalne terapije. Gdje se liječi ili se liječio. Vinogradska je referentni centar, pa bi bilo dobro tamo se konzultirati.

The-Trooper
11.12.2009., 09:32
Koliko član obitelji ima godina?

60

Vrtoglavica i glavobolje su jedine posljedice?

Da.

Jer ljudi znaju imati hemiparezu nakon udara i tada su nužne fizikalne terapije.

Ne.

Vinogradska je referentni centar, pa bi bilo dobro tamo se konzultirati.

Nažalost, nismo iz Zagreba.

The-Trooper
11.12.2009., 09:33
te redovite kontrole.

Da, i na kontroli kažu - ništa. I sve po starom...

femmelatin
11.12.2009., 10:27
Sori što nisam od veće pomoći. No u svakom slučaju, super je što nije oduzet. A za ovo, možda otići privatnom neurologu na konzultacije. Ja ih znam 3, pa ako želite mogu poslati na PM preporuku.

Ivanicapeca
11.12.2009., 17:01
Da, i na kontroli kažu - ništa. I sve po starom...

Pa inzistirajte na konkretnim odgovorima, dužni su vam ih dati. Isto tako imate pravo i na drugo mišljenje. To što niste iz Zagreba nije razlog da ne zatražite mišljenje iz referentnog centra.

ante dumbledore
12.12.2009., 14:02
kada je bio mozdani udar? kakav je tlak? KOliko se sada krece? Ove smetnje mogu biti izravna posljedica mozdanog udara ali i nekih drugih stanja, koja cesto idu uz mozdani, tj predstavljaju rizicne bolesti za apopleksiju.

The-Trooper
16.12.2009., 07:07
kada je bio mozdani udar? kakav je tlak?

U 6. mjesecu, a tlak je u redu.

Planinarka
18.12.2009., 19:47
Moja mama je imala 2 moždana udara, prvi pa za 3 mjeseca ponovo..
Imala je i visok tlak oko 250/120 i malo joj je lice bilo utrnuto i teže je govorila.. nakon 10 mjeseci dobila je tek terapiju u toplicama i sada je bolje.

Međutim ima jako velikih problema sa umorom i jako hladnim nogama i trncima. To ju jako plaši ( trnci).
Pretpostavljam da je hladnoća zbog cirkulacije ali ovo sa umorom i trncima je jako frustrira..žalila se nekoliko puta svom specijalisti i dr opće prakse koji samo slježu ramenima i kažu da pije i dalje tablete za snižavanje masnoće i tlaka + aspirin 100. da li je moguće da je taj umor od jakih ljekova?

Oprosti što sam zagnjavila tuđu temu ali stvarno mi ju je teško takvu gledati a neznam kome bi se više obratili.:(

Bila je i kod privatnika u klinici Dr Bates ali ništa..jednostavno je non stop jako umorna i samo joj se spava..već je prošlo više od godine dana.
stalno mi to govori a ja neznam kako da joj pomognem.

Ako netko ima bilo kakav savjet bila bi zahvalna.

mirna21
19.12.2009., 11:31
Moja mama je imala 2 moždana udara, prvi pa za 3 mjeseca ponovo..
Imala je i visok tlak oko 250/120 i malo joj je lice bilo utrnuto i teže je govorila.. nakon 10 mjeseci dobila je tek terapiju u toplicama i sada je bolje.

Međutim ima jako velikih problema sa umorom i jako hladnim nogama i trncima. To ju jako plaši ( trnci).
Pretpostavljam da je hladnoća zbog cirkulacije ali ovo sa umorom i trncima je jako frustrira..žalila se nekoliko puta svom specijalisti i dr opće prakse koji samo slježu ramenima i kažu da pije i dalje tablete za snižavanje masnoće i tlaka + aspirin 100. da li je moguće da je taj umor od jakih ljekova?

Oprosti što sam zagnjavila tuđu temu ali stvarno mi ju je teško takvu gledati a neznam kome bi se više obratili.:(

Bila je i kod privatnika u klinici Dr Bates ali ništa..jednostavno je non stop jako umorna i samo joj se spava..već je prošlo više od godine dana.
stalno mi to govori a ja neznam kako da joj pomognem.

Ako netko ima bilo kakav savjet bila bi zahvalna.

I moj tata je bio umoran i usporen. Kad ga nešta pitaš treba mu dugo da nešta kaže, ali sve je znao.

Michelle_
26.03.2010., 19:26
Pozdrav svima!

Moj tata(1951) je 15.3 doživio veliki moždani udar gdje je stradala desna strana. Uz to ima diabetes mellitus tip2, polineuropatiju diabetica i HTA. Danas su ga odpustili iz bolnice, uz preporuku kućnog fizikalnog tretmana i ostale oralne terapije. Sfinktere ne kontroliše pa zahtjevala sam da mu ostave kateter, koji ga vječno peče. Danas je znači prvi dan njegovog boravka u kući. Ono što me najviše brine jeste što apsolutno nije zainteresiran za vježbe koje MORA raditi. Insistiram, ali je on uvijek umoran, okreće se na drugu stranu i odbija suradnju. Žali se na nesanicu i naravno ima probleme s probavom. Uz to sve ima halucinacije i nije orijentiran u vremenu i prostoru. Doktorica kaže da on sve može, samo je lijen i umažen. Ali iskreno, ja po njemu vidim da ne može i nije sposoban. Bojim se da ne izgubi volju do kraja. Molim vas da mi kažete koji savjet kako da postupam s njim, s obzirom na njegova ograničenja. Ako iko ima iskustva pišite, a i stručni savjet je veoma dobrodošao.

Hvala mnogo.

Termination
26.03.2010., 19:45
malo sam izmijenio naslov da se ljudi bolje snađu... :)

ante dumbledore
26.03.2010., 21:14
ne poznajući tvog oca ni njegovu povijest bolesti, nekako mi miriše da bi mogo biti depresivan il imati neki dr afektivni poremećaj zbog loše adaptacije na novonastalo stanje, koje je vjerujem bila ogromna promjena u njegovu životu. Svakako je loše reći za pacijenta, posebice u takvoj situaciji, da je lijen. Sretno, savjet savjetujte se prvo vi sa vašim liječnikom o mogućnosti konzultiranja psihijatra pa vidite dalje što i kako.

5rica87
06.05.2010., 19:18
bok!
moja je mama imala mozdani pred skoro 2 mj .. jos lezi u bolnici.. u pocetku se odlicno oporavljala, obzirom da joj je desna strana oduzeta, prvih par dana je lose govorila i slabo jela, ali je to vec nekako krenulo, dok nije uslijedio epilepsicki napad, sto doktori kazu da je refleks mozdanog udara, te je po drugi put vracena u sok sobu..
onda je sve krenulo nizbrdo, govor se pogorsao, i apetit ponovo smanjio,, sad su vec dva tjedna da je prilicno lose, ne prica, ne jede, uglavnom spava.. navodno od tableta i antidepresiva.. pala je u depresiju..
na to doktori nisu zvali psihologa nego su direktno krenuli tabletama..
trebala kuci, ali je imala temperaturu.. bilo joj je dosta loezanja, i zato se mozda inatila..
nakon svega desio se i drugi mozdani, koji je sadrzao 3 ugroska krvi u jednom, znaci jos jaci nego prvi.. i tako po treci put u sok sobi.
ne prica, samo stenje.. ali osjecam da me razumije dok joj pricam ili su to samo refleksi, a i stisne mi ruku,, i zna ju ne pustiti.
kazu u bolnici da ju moramo premjestiti, novaca bas i nemamo za privatne smjestaje.. da li bi ju trebali dovesti kuci?
imamo i potvrdu za toplice, ali mislim da takve slucajeve ne primaju?
tako smo bespomocni..

Alkemicharka
07.05.2010., 11:38
bok!
moja je mama imala mozdani pred skoro 2 mj .. jos lezi u bolnici.. u pocetku se odlicno oporavljala, obzirom da joj je desna strana oduzeta, prvih par dana je lose govorila i slabo jela, ali je to vec nekako krenulo, dok nije uslijedio epilepsicki napad, sto doktori kazu da je refleks mozdanog udara, te je po drugi put vracena u sok sobu..
onda je sve krenulo nizbrdo, govor se pogorsao, i apetit ponovo smanjio,, sad su vec dva tjedna da je prilicno lose, ne prica, ne jede, uglavnom spava.. navodno od tableta i antidepresiva.. pala je u depresiju..
na to doktori nisu zvali psihologa nego su direktno krenuli tabletama..
trebala kuci, ali je imala temperaturu.. bilo joj je dosta loezanja, i zato se mozda inatila..
nakon svega desio se i drugi mozdani, koji je sadrzao 3 ugroska krvi u jednom, znaci jos jaci nego prvi.. i tako po treci put u sok sobi.
ne prica, samo stenje.. ali osjecam da me razumije dok joj pricam ili su to samo refleksi, a i stisne mi ruku,, i zna ju ne pustiti.
kazu u bolnici da ju moramo premjestiti, novaca bas i nemamo za privatne smjestaje.. da li bi ju trebali dovesti kuci?
imamo i potvrdu za toplice, ali mislim da takve slucajeve ne primaju?
tako smo bespomocni..

Pročitala sam tvoj post i zasuzile su mi se oči:(. Žao mi je što ti nitko još nije odgovorio na njega. Ja ti ne mogu dati nikakav medicinski savjet oko toga što si pitala, možda se netko nađe tko te može posavjetovati ali jednostavno sam osjetila potrebu da ti kažem da budeš hrabra. Ja sam pred 2 g bila u sličnoj situaciji kao tvoja mama, kud izljev krvi radi puknuća aneurizme, tud moždani udar u toku operacije i imala sam svega 10% šanse (tako su rekli doktori) da preživim. Bilo je to nešto prestrašno ali eto uspjela sam se izvući i gotovo da nemam posljedica..a moja obitelj je proživjela isto što sad proživljavaš ti.

Želim tebi i tvojoj mami svu sreću ovog svijeta!:grli:

ante dumbledore
07.05.2010., 19:29
malo mi nije jasno ova epizoda sa trećim moždanim? o kakva tri ugruška govoriš? Što se tiče depresije? jeli potvrđena od strane psihijatra? i ako je, psihoterapija, koju daje uglavnom psihijatar, ali ponekad i psiholog, u ovom trenutku nije moguća, tako da nema potrebe za psihologom. Kako je sad gospođa? i kad kažete u "šok sobi", mislite li na prostoriju u kojoj su svi oni monitori, uključujući i stroj za mehaničku ventilaciju ili nešto drugo? Kakva joj je sad svijest, po riječima liječnika? Znate li za vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka?

peroneus
08.05.2010., 12:45
Pozdrav,
Ono što je bitno da bi se zabočelo sa rehabilitacijom pacijenta nakon moždanog udara je dovesti pacijenta u stabilno stanje. Nakon toga započinje duga rehabilitacija. Ukoliko ste dobili toplice, moj savjet je odlazak u Krapinske toplice na odjel neurologije gdje imaju i stacionarni dio i specijalizirani su za taj vid rehabilitacije.Iznimno je bitno u ranoj fazi započeti sa fizikalnom terapijom i to prije svega kineziterapijom(vježbanjem) po PNF ili Bobath metodi.
Ukoliko pacijent dođe kući iz bolnice rehabilitacija se odvija uz patronažnog terapeuta i bilo bi najbolje naći nekoga tko je osposobljen za rad po metodama koje sam naveo.

5rica87
09.05.2010., 07:53
Pročitala sam tvoj post i zasuzile su mi se oči:(. Žao mi je što ti nitko još nije odgovorio na njega. Ja ti ne mogu dati nikakav medicinski savjet oko toga što si pitala, možda se netko nađe tko te može posavjetovati ali jednostavno sam osjetila potrebu da ti kažem da budeš hrabra. Ja sam pred 2 g bila u sličnoj situaciji kao tvoja mama, kud izljev krvi radi puknuća aneurizme, tud moždani udar u toku operacije i imala sam svega 10% šanse (tako su rekli doktori) da preživim. Bilo je to nešto prestrašno ali eto uspjela sam se izvući i gotovo da nemam posljedica..a moja obitelj je proživjela isto što sad proživljavaš ti.

Želim tebi i tvojoj mami svu sreću ovog svijeta!:grli:

hvala :)

5rica87
09.05.2010., 07:58
malo mi nije jasno ova epizoda sa trećim moždanim? o kakva tri ugruška govoriš? Što se tiče depresije? jeli potvrđena od strane psihijatra? i ako je, psihoterapija, koju daje uglavnom psihijatar, ali ponekad i psiholog, u ovom trenutku nije moguća, tako da nema potrebe za psihologom. Kako je sad gospođa? i kad kažete u "šok sobi", mislite li na prostoriju u kojoj su svi oni monitori, uključujući i stroj za mehaničku ventilaciju ili nešto drugo? Kakva joj je sad svijest, po riječima liječnika? Znate li za vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka?

ne treci nego drugi mozdani je spoj 3 ugorska krvi i ostetio velik dio mozga. mama je postala depresivna, to su utvrdili samo doktori. ona nije razgovarala niti sa psihjatrom niti pshologom,.
pod sok sobu smatram sobu za intenzivnu njegu na neurologiji, oni samo to imaju, sa 3 kreveta. ja nisam primjetila puno strojeva osim onaj sto mjeri tlak, i otkucaj srca.
trenutno je jako lose, kazu da je 90% invalid. ma da ja vjerujem da neke nade ima, pricam sa njom i imam osjecaj da me razumije.. stisne mi ruku.. i u pocetku (nakon 2. mozd) je konstantno vikala, svim glasom.. sada se malo smirila..

5rica87
09.05.2010., 08:00
Pozdrav,
Ono što je bitno da bi se zabočelo sa rehabilitacijom pacijenta nakon moždanog udara je dovesti pacijenta u stabilno stanje. Nakon toga započinje duga rehabilitacija. Ukoliko ste dobili toplice, moj savjet je odlazak u Krapinske toplice na odjel neurologije gdje imaju i stacionarni dio i specijalizirani su za taj vid rehabilitacije.Iznimno je bitno u ranoj fazi započeti sa fizikalnom terapijom i to prije svega kineziterapijom(vježbanjem) po PNF ili Bobath metodi.
Ukoliko pacijent dođe kući iz bolnice rehabilitacija se odvija uz patronažnog terapeuta i bilo bi najbolje naći nekoga tko je osposobljen za rad po metodama koje sam naveo.

ona ima propisane upravo krapinske, ali kako smo culi treba nam neka veza, naravno, kako bi ona tamo i otisla, valjda se puno ceka ili ne znam. da li na tom odjelu ona moze biti primljena obzirom da je 90% invalid?

Alkemicharka
09.05.2010., 13:42
ona ima propisane upravo krapinske, ali kako smo culi treba nam neka veza, naravno, kako bi ona tamo i otisla, valjda se puno ceka ili ne znam. da li na tom odjelu ona moze biti primljena obzirom da je 90% invalid?

Koliko sam shvatila peroneusa tvoja mama može biti primljena upravo na taj stacionarni dio gdje leže pacijenti koji su nepokretni. Zar ti nema tko pomoći savjetom od liječnika na odjelu gdje ti mama leži, da ti kaže nešto konkretno? Ja sam imala prilike vidjeti dok sam sama ležala u bolnici da su pacijente nakon moždanog udara direktno sa odjela slali u toplice na rehabilitaciju, nisu ni išli kući..

5rica87
10.05.2010., 10:45
Koliko sam shvatila peroneusa tvoja mama može biti primljena upravo na taj stacionarni dio gdje leže pacijenti koji su nepokretni. Zar ti nema tko pomoći savjetom od liječnika na odjelu gdje ti mama leži, da ti kaže nešto konkretno? Ja sam imala prilike vidjeti dok sam sama ležala u bolnici da su pacijente nakon moždanog udara direktno sa odjela slali u toplice na rehabilitaciju, nisu ni išli kući..

meni je dokt samo rekla da se pobrinemo nači vezu za toblice, a nedavno nam je med sestra rekla da ona takva ne može u toplice, jer se tamo se nitko ne bi mogao o njoj brinuti

Alkemicharka
10.05.2010., 13:45
meni je dokt samo rekla da se pobrinemo nači vezu za toblice, a nedavno nam je med sestra rekla da ona takva ne može u toplice, jer se tamo se nitko ne bi mogao o njoj brinuti

Ne znam zlato, no ako je doktor dao uputnicu za toplice logično bi bilo da primaju takve pacijente:confused:. Ja bih na vašem mjestu nazvala u Krapinske pa direktno pitala. Ukucaj u google Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske toplice, imaš tamo telefone i sve informacije..

5rica87
12.05.2010., 15:53
Ne znam zlato, no ako je doktor dao uputnicu za toplice logično bi bilo da primaju takve pacijente:confused:. Ja bih na vašem mjestu nazvala u Krapinske pa direktno pitala. Ukucaj u google Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske toplice, imaš tamo telefone i sve informacije..

doktori su prepisali toplice prije drugog moždanog, raspitali smo se, netko od nas bi trebao sa njom u toplice, samo nismo u mogučnosti za si to priuštiti..

Alkemicharka
12.05.2010., 20:20
doktori su prepisali toplice prije drugog moždanog, raspitali smo se, netko od nas bi trebao sa njom u toplice, samo nismo u mogučnosti za si to priuštiti..

Jako mi je žao:(..

alfis
09.08.2010., 12:41
Prvo sam pogledao ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=521441), pošto ga nije bilo otvorio sam novu temu. Misim da bi se svi moždani trebali spojiti i staviti tamo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=521441), ili nije toliko popularna tema?

Da prijeđem na stvar.
Moj je otac sinoć imao moždani udar. Nakon njega je došao meni i sestri u sobu, činio se malo zbunjen, no mislio sam da nas je došao pozdraviti prije spavanja. To je bilo oko ponoći, nešto kasnije. Onda je još neko vrijeme hodao po stanu. I nakon 15 minuta ja sam krenuo u krevet i prije da pozdravim još budnu mamu u dnevnom boravku, no zateknem i njega tamo. Isto se činio pomalo izgubljen, ali nisam previše pažnje pridavao tome.

Danas ujutro me mama nazvala sa posla i objasnila što se sinoć dogodilo, nije ni ona tada primjetila. On je trenutno na poslu, radi normalno kao i prije i vjerujem da se osjeća normalno. Na mamin nagovor je bio kod doktora, no ne znam detalje tog posjeta.
Ako išta znači, njegov otac je doživio isto lagani moždani udar, nakon čega je živio još petnaestak godina.
Moj otac ima visok kolesterol, stoga vjeurjem da je to jedan od uzroka.

Mogu li ja što učiniti da mu pomognem? Jesu li šanse velike da se moždani ponovi, kao i kod njegovog oca?

MMK
29.08.2010., 10:39
ZA 5RICU87 - malo ti se kasno javljam i ne znam kakva je sada situacija kod tebe. ja sam u sličnoj situaciji sada. Tata je u komi i dobio je Krapinske toplice. dali su nam u bolnici papire za HZZO koje moramo potvrditi i nitko nam nije rekao neka tražimo vezu. dapače, kontaktirala sam Krapinske i rečeno mi je da će bolnica sve sa njima ugovoriti. I u bonici su mi rekli neka samo te papire donesem nazad i da će ga oni poslati u Krapinske. Što se tiče smještaja i mi nismo financijski u mogućnosti biti gore ali i to sams e raspitala. Rekli su da ne možemo biti sa njime u toplicama ali u Turističkom uredu mi je rečeno da postoje apartmani od 100-300kn dnevno. Pa milsim da to nije nešto preskupo. Apartman od 100kn, to je mjesečno 3000 kn i nešto hrane za jednu osobu, jasno ako se nećeš razbacivati a milsim da ćeš toliko i kod kuće potrošiti. pa šrto potrošiš kod kuće, potrošiti ćeš tamo. To je moje mišljenje iako ni mi ne znamo što napraviti i da li uopće biti tamo s tatom da li je to uopće potrebno.
Nemoj odustati. Budi hrabra i jaka. Treba se boriti.
Molim te javi što se događa!

Perzijka
31.08.2010., 12:46
jel pulsiranje kao da će nešto(žila) puknut s gornje, desne strane lubanje, znak da je nešto jako loše...imam to godinama, ali se bojim, kao mala sam dobila jak udarac malo ispod tog dijela, uglavnom kad se fizički opteretim, kad je vani pritisak i napeta kad sam to se javi...dal je to nekakva aneurizma ili što

timi178
31.08.2010., 19:33
@Perzijka
Prvo samo da se ogradim od donosenja dijagnoza :)... Evo moje iskustvo. Mene uzasno boli glava na jednom mjestu upravo kako ti opisujes. Cak me boli na dodir. Bila sam na MR i sve je u redu. Neurologica misli da je to od migrene ili da sam nekad dobila udarac u glavu na tom mjestu pa je bio hematom pa se nesto okostalo (sorry zaboravila sam tocne medicinske nazive), uglavnom od tud bolovi. Nista zabrinjavajuce iako sam bila prilicno uplasena, pogotovo sto me boli lijeva strana glave, a kada mi je isprobavala reflekse na koljenu, desno nije regiralo... Nadam se da si uspjela pohvatati nesto iz moga trabunjanja (moja kcerkica je danas jako nervozna ;))

freaka
31.08.2010., 19:38
evo pisem zbog toga sto sam se i ja nazalost nasla u toj situaciji,moja mama je takoder dozivjela tezi mozdani udar,oduzetost lijeve strane i govor...bila je takoder na intenzivnom odjelu. Na poceku je bilo grozno,gledala je u prazno, kao da nije vidjela nikoga,nije davala signale nikakve da te cuje ili da te prepoznaje,ali naravno ja sam znala da me cuje i da zna tko sam....pricala sam joj kao da se nije nista dogodilo,znala sam da me ona cuje,davala sam joj rijeci podrske,govorila sam da ce se uspijeti izvuci...i tako...za tjedan dana je prebacena na normalni odjel, gdje je cak dosla sebi tj. vise je pratila pogledom,nije govorila...i takodjer je dobila toplice...cim smo culi da se radi o rehabilitaciji u toplicama,odlucilli smo doma svi zajedno da obavezno netko ide s njom u pratnji, a to sam bila ja, nisam bila s mamom u sobi jer je mama bila na bolnickom odjelu,ali ja sam pronasla privatni smjestaj i bila sam s mamom cijeli dan...dosla bi prije dorucka a otisla nakon vecere,pazila sam da ima vjezbe svaki dan,bila u kontaktu s fizioterapeutima,logopedom...ma sve...mojoj mami je to jako puno znacilo,cak sam ju i hranila jer nije mogla sama...tako da iskreno mislim da bi trebala ici s mamom u pratnji...naci privatni smjestaj jer je to jeftiniji nacin boravka tamo...
bit ce sve dobro,samo pozitivno treba razmisljati....znam sto prolazis i kako ti je...ak imas kakvo pitanje slobodno pitaj...:mig:

MMK
01.09.2010., 12:48
FREAKA - u koji je toplicama bila mama. Ja sam isto mišljenja da bi trebalo biti sa tatom ali ne znam koliko će vremena on biti gore. Moj tata je u komi već skoro 5 tjedana. Bio je 2 tjedna na intenzivnoj i sada je na odjelu. Žena koja je jučer slučajno došla svome suprugu u vrijeme ručka rekla nam je da je tata gledao i da je pratio pogledom sestre dok su se kretale u sobi. Mi još u ovih 5 tjedana nismo vidjeli da ima oči otvorene, tako da ne znamo da li išta razumije. On na žalost ima kanilu i hrane ga preko sonde. ne znam kako će to ići u toplicama. Ne znam ni koliko će ga zadržati. netko kaže samo 3 tjedan a natko kaže da produžavaju po potrebi i da to HZZO odobri. Jer ako ne odobri, mi nikako nismo u mogućnosti platiti 650,00kn dnevno. Ako imaš još neki savjet ja te lijepo molim da mi kažeš. Ne znam ni kako se oblače takvi pacijenti, što uzeti za oblačenje, koliko uzeti, tko to pere.... Zahvaljujem

freaka
01.09.2010., 15:30
@MMK - mama je dobila vž toplice, svatko na početku dobije 3 tjedna,i to pokriva HZZO....samo sto nama su produzili boravak tamo na jos dodatnih 2 tjedna jer je mama pokazivala da napreduje...isto je HZZO pokrio te troskove...jer bila je na bolnickom odjelu...sto se tice hranjenja , sestre su tamo na raspolaganju za hranjenje ili bilo sto, jer da mene nije bilo, one bi ju hranile kao sto i hrane druge pacijente koji nemogu sami....naravno bilo je isto pacijenata koji su bili hranjenji preko sonde,tako da se nemoras oko toga brinuti, sestre su te kojima je to posao...samo sto sam ja mamu hranila jer ipak sam tada imala sve pod kontrolom i imala sam strpljenja i vremena za nju vise nego sto bi imale sestre...sto se tice odjece i obuce...na samom pocetku mi smo mami donjeli majice pamucne i pidjame koje se kpcaju,dakle one koje ona nemora oblaciti preko glave jer je oduzetos lijeve strane tijela pa je lakse obuci osobu odjecom koja ima gumbe... donji dio nije bio u pocetku potreban jer je mama bila non stop u krevetu...imala je samo pelene...i da...pelene moras naruciti kod svoje doktorice i donjeti u toplice jer tamo svaki pacijent mora imati svoje pelene ...sto se tice papuca ili tenisica za pocetak ti to netreba...eto ak imas jos kakvo pitanje,slobodno pitaj...

MMK
01.09.2010., 22:00
FREAKA zahvaljujem na pomoći. Mi smo već kupili za tatu pidjame koje se kopčaju, tako da mu mogu obući tu podjamu i naopačke tj. s gumbima otraga. Rekli su nam u bolnici da pamučne majice porežemo po dužini na ledjima tako da mu mogu majicu navući s prednje strane. Iako mu za sada ništa ne oblače. To sam i ja mislila da mu za početak ne treba ništa ali on je dobio Krapinske toplice i tamo su mi rekli da mu treba odjeća i udobna obuća i piđama. Ali i moje je mišljenje da mu za početak neće to baš sve trebati. Moj tata ima povredu glave, operiran je ali je vć 5 tjedana u komi, ne budi se, malo žmirka zatvorenim očima( ne znam da li to radi namjerno ili su to samo refleksi). Ne znam koliko će se oporaviti za tri tjedna i kako će to ići dalje. Vidjeti ćemo. U svakom slučaju zahvaljujem na pomoći jer svaka mi pomoć dobro dođe.

čokoladni
05.09.2010., 09:34
Zanimame kada čovijek koji doživi težak kombinirani moždani udar,gdje je paralizirana desna strana,nema govora drugo opće stanje je dobro(SRCE,TLAK,ŠEĆER) dali ima nade za oporavak.Čovijek ima 68god.Obitelj je stalno uz njega i primjećuje poboljšanje,prati pogledom.

ante dumbledore
05.09.2010., 15:48
oporavak je uvijek moguć.... ali s dob mu ne ide u prilog....

MMK
08.09.2010., 21:09
FREAKA već nekoliko puta sam čitala što si pisala o mami kako se oporavljala. Molim te reci mi koliko je vremena tvoja mama gledala u prazno i činilo ti se kao da te ne razumije.
Moj tata se oporavlja već 6 tjedana. Povremeno otvori oči ali isto gleda negdje mimo nas i ne znamo da li nas razumije ili ne. Ponekad, kad ima zatvorene oči trepće kapcima i čini nam se kao da ne želi oči otvoriti a mogao bi. Ali kad mu kažemo da pomakne ruku onda ju minimalno pomakne ili bar pomakne jedan prst.Ne znamo koliko je svijestan svega i da li nas zaista čuje. već smo polako počeli gubiti nadu a misle ga sada poslati u toplice. Koliko će biti pomaka u toplicama ni sami ne znamo.

freaka
06.11.2010., 21:02
Pozdrav ljudi!
Htjela bi da na ovom forumu...topicu...izmijenimo iskustva vezana na zivot nakon preboljelog mozdanog udara ( naravno mogu se ukljuciti i oni koji su sami preboljeli mozdani udar i ostali iliti se oprovali i u mogucnosti su da sami pisu,ili clanovi njihovih obitelji, prijatelji,znanci.... )
dakle....nakon mozdanog covjek zavrsi u bolnici...pa ga se salje u nekih od nasih toplica na rehabilitaciju i od tamo dolaze kuci...
e sad ... mene zanima to nakon toplica... taj zivot... suzivot....
gdje idete na rehabilitacije?
bobath terapeuti?
udruge za ljude koji su preboljeli mozdani udar?
prava koje imaju?
druzenja?

......trebamo se sami pokrenuti i izmijeniti medusobno iskustva jer nitko nam ne pomaze.... sve moramo sami.... boriti se rukama i nogama ....

paullaa
07.11.2010., 18:55
sve zavisi od posljedica pretprljenog udara i rehaba ali nikad više zivot i suzivot nece biti isti ..eto samo to mogu reći

Silvery
07.11.2010., 22:09
Znam dosta osoba, uglavnom starije dobi koje su pretrpjele moždani udar.
No, ne možemo sve to svesti ni slučajno na isti nazivnik. To se sve zbilja jaaako razlikuje, počevši od "jačine" moždanog udara, tj. oštećenja, uvjeta liječenja i rehabilitacije, obitelji i do same osobe, tj. njezine dobi i općenitog stanja. Gadna je to stvar, nisu u pitanju samo fizička oštećenja, već i sve ostalo. I opet ovisi što je sve "pogođeno". Neke se osobe skoro pa oporave i nama izgleda kao da nikad i nisu imale moždani.
Znam ženu koja je sa svojih 37 godina doživjela moždani udar. Doduše bio je blag i ona najnormalnije funkcionira. Dapače, ni to joj nije bila dovoljna opomena da smanji tempo života, pa i sad radi punom parom 24/7.

Dok sam studirala jedan moj profesor je doživo moždani. Što mogu reći, nije bio ista osoba. Posljedice nisu bile velike, ali je on postao totalno druga osoba. Svjestan je bio da mu to nešto poručuje i odlučio stati na loptu. Okrenuo se nekim drugim vrijednostima, postao je jedna predivna, pa čak i flegmatična osoba. Objektivno gledajući - dijelom što je od tada gledao na život iz drugog kuta, a s druge strane bio je mnogo osjećajniji. Zapravo, nevjerojatno osjećajan, a kad bi netko napravio nešto dobro - bio bi prepun divljenja. Kao da gledam njegovu totalnu suprotnost, ali baš totalnu. Normalno je nastavio raditi, predavati i baviti se svojim radovima, no polakšim tempom, svi su imali jako puno razumijevanja prema njemu, a često nam je znao u svojim predavanjima skretati pozornost da se nerviramo oko malih sitnica i ne trčimo kroz život.

Ovim hoću reći da kako god da okreneš - život osoba poslije moždanog nije više isti, niti su to potpuno iste osobe. Neki se oporave izvanredno, neki djelomice i ostaju ovisni o tuđoj pomoći, a neki nažalost umiru.
Za ove koji su ovisni o tuđoj pomoći je jako bitna obitelj i po mogućnosti stručna osoba. Nažalost, ovisi i u kojem gradu/selu/mjestu živi bolesnik. Nisu svi te sreće da mogu ići u udruge, druženja i da im je stručna pomoć na dohvat ruke. A nisu ni svi te sreće da imaju obitelj koja će se za njih neizmjerno brinuti. Ovisi na kraju i o samom bolesniku, o njegovoj volji i borbi. Puno toga treba u našoj državi gurati i učiniti svima dostupnim. Nažalost to tako nije i bez borbe ni neće biti.

freaka
08.11.2010., 19:35
...sve sto ste gore napisali nazalost meni je jako dobro poznato ...
ali mene zanima dali netko zna dali postoji kakva udruga za te ljude ... gdje se oni medusobno i naravno zajedno sa svojim clanovima obitelji druze, izmjenjuju iskustva....dakle...nesto tipa kao sto postoji udruga "sve za nju"......

trebalo bi biti i udruge za osobe koje su preboljele mozdani udar....jer smatram da se time pruzaju mnoge mogucnosti u ostvarivanju nekakvih prava ... ZAJEDNO SMO JAČI !!!!!

npr. prebolio si mozdani udar...donekle si se oporavio,u kolicima si...naravno i dalje se rehabilitiras, fizioterapija...logoped....,zelis se druziti sa svojim prijateljima , rodbinom, no ne uvijek kod tebe doma, zelis i ti otici k njima u posjetu...i onda dolazi do problema...kuca nema lifta...okej...pronalazis osobe malo jace koje ce nositi "tebe" i tvoja kolica....to nije lako...e sad...postoji mogucnost nabavke gusjenicara(traka na koju se pricvrste kolica i mozes se kretati po stepenicama) koji dodje 70 000kn....a ti kao takova osoba ne radis...primanja su ti mala...jedva dovoljna za platiti rehabilitaciju,hranu,rezije...
i sto sad?!

Ivanicapeca
08.11.2010., 20:05
http://www.mozdaniudar.hr/
Za sada izgleda samo oni postoje, a stranice im baš nisu najbogatije informacijama i kontaktima. Predsjednica je dr. Vida Demarin. Radi u Vinogradskoj, pa je možda tamo treba probati kontaktirati i pitati za aktivnosti.

nepredvidljiva
28.02.2011., 18:22
i što sad??? nakon moždanog udara otac je ostao nepokretan, i tri tjedna rehabilitacije nisu baš nešto "pomogli", zna li netko imamo li pravo na druge toplice, drugu rehabilitaciju, ili posjete nekog za vježbe i masaže doma? šta s kolicima.. što sada, please ako mi netko može pomoć neka mi bar nešto objasni

lamy
01.03.2011., 01:18
razgovaraj sa svojim obiteljskim lijecnikom.

ante dumbledore
01.03.2011., 14:19
Rehabilitacija nije uvijek učinkovita, dosta ovisi o primarnom inzultu, a isto i o drugim stvarima, o motiviranosti samog bolesnika, i u konačnici i stručnosti i kvaliteti same rehabilitacije. Svakako se posavjetovati sa obiteljskom liječnikom, ev kontrolni pregled neurologa i fizijatra i vidjeti što bi se još tu moglo učiniti

Kratka Kavica
29.03.2011., 14:18
Potreban mi je savjet. Baka mi je u subotu imala moždani udar, dobila je onu trombolizu, ona je maknula tromb, nije imala izljev krvi u mozak što je dobro, tlak dobar 90 /140, krvna slika dobra, ima 68 godina.

Ali desna strana joj je oduzeta i govor. Ona je prisebna, sve nas prepoznaje međutim - neće ili ne može jesti.

Sve što pojede u bolnici povrati. E sad ja si razmišljam zašto... Moguće je da je to zbog moždanog udara ali ona je po prirodi gadljiva a vjerojatno joj daju u bolnici neku kalorijsko-vitaminsku kašu koju odmah povrati.Maknuli su joj i zubnu protezu , a nikad bez nje nije jela...

Mi joj ne smijemo ništa davati, što mislim da je totalna glupost jer kako vrijeme prolazi ona je sve slabija, mogli bi nam bar dozvoliti da joj probamo dati bistru kokošju juhicu..

Nedaju nam čak da joj damo malo ledenog čaja, a u bolnici imaju vodu koja užasno zaudara na klor, ona takvu vodu nije naučena piti...

Što da radim? Kako da ju prisilim da jede?

Ako joj se situacija ne popravi do kraja tjedna, smjestit će ju u neku bolnicu za kronički oboljele i to je kraj...Nikakve toplice neće dobiti, ništa.

Ona ima volju za životom,vidi se svaki put kad ju dođemo posjetiti, drži nas za ruku...Srce mi se slama.

Molim savjete što hitnije.

Kratka Kavica
29.03.2011., 14:23
Potreban mi je savjet. Baka mi je u subotu imala moždani udar, dobila je onu trombolizu, ona je maknula tromb, nije imala izljev krvi u mozak što je dobro, tlak dobar 90 /140, krvna slika dobra, ima 68 godina.

Ali desna strana joj je oduzeta i govor. Ona je prisebna, sve nas prepoznaje međutim - neće ili ne može jesti.

Sve što pojede u bolnici povrati. E sad ja si razmišljam zašto... Moguće je da je to zbog moždanog udara ali ona je po prirodi gadljiva a vjerojatno joj daju u bolnici neku kalorijsko-vitaminsku kašu koju odmah povrati.Maknuli su joj i zubnu protezu , a nikad bez nje nije jela...

Mi joj ne smijemo ništa davati, što mislim da je totalna glupost jer kako vrijeme prolazi ona je sve slabija, mogli bi nam bar dozvoliti da joj probamo dati bistru kokošju juhicu..

Nedaju nam čak da joj damo malo ledenog čaja, a u bolnici imaju vodu koja užasno zaudara na klor, ona takvu vodu nije naučena piti...

Što da radim? Kako da ju prisilim da jede?

Ako joj se situacija ne popravi do kraja tjedna, smjestit će ju u neku bolnicu za kronički oboljele i to je kraj...Nikakve toplice neće dobiti, ništa.

Ona ima volju za životom,vidi se svaki put kad ju dođemo posjetiti, drži nas za ruku...Srce mi se slama.

Molim savjete što hitnije.

Kratka Kavica
29.03.2011., 15:59
Nevjerojatno, evo čitam vaša bolna iskustva i čudim se. Moja je baka oduzeta na lijevu stranu zajedno sa govorom, a s desnom rukom može i čašu držati i prisebna je i unatoč tome doktori ju NE ŽELE dati u toplice več uporno u ustanovu za nemočne u Novi Marof ili u Dugu Resu....Grozno!!!

A borac je teški i fizički je aktivna cijeli život...:mad:

MMK
01.05.2011., 14:58
KRATKA KAVICA - uzmi baku kući. Mislim da je već odlučeno jer javljam se nakon mjesec dana pa si ju već vjerijatno nekamo smjestila. Ali ne daj ju u toplice. To ti je moja preporuka. Prošla sam toplice s tatom. Dok se snađete proći će mjesec dana a onda će krenuti bakterije i onda ćete se liječiti do ludila i ništa neće napraviti. Ne mogu ti pričati sve kako je bilo kod mog tate ali ne dao Bog nikome da takvo nešto proba

MMK
08.05.2011., 19:55
FREAKA - vidim da smo u sličnoj situaciji. Moj je tata također oduzet. Nije imao moždani, već je pao sa stabla i imao tešku ozljedu glave - već sam o tome pisala. Zanima me kako se sada snalazite, jeste li se uključili u koju udrugu. Ja sam iz okolice Rijeke pa mi je malo teže ali voljela bih da svoja iskustva podijeliš i daš neke savjete jer svaki savjet dobro dođe. Tata je do sada bio u toplicama. Koliko i kako se oporavio neću o tome ni pričati.

MMK
18.05.2011., 17:53
Može li mi itkao pomoći. Tati su pred 8 dana postavili shunt i dva dana je bio ok a nakon toga dobio prvi EPI napad (Jacksonov) pa dobio nešto za smirenje i dva dana spavao. U ponedjeljak i utorak je nešto i reagirao a danas ima zatvorene oči, ne znam da li me čuo kad sam mu pričala, istina da je usporeno podigao ruku kad sam mu rekla da digne ruku ali nije htio niti mahnuti rukom kad sam odlazila ( a to inače stalno radi)niti išta drugo. Doktor kaže da se nešto u glavi događa i da će možda morati skinuti shunt ako se ukaže potreba. Interesira me što onda dalje. Da li je to kraj tatinog života pošto voda neće otjecati iz mozga ili....?

miška
19.05.2011., 14:44
Lijep pozdrav svima, evo javljam se i ja, jer mi je tata prije 2 mjeseca imao moždani udar, oduzeta mu je lijeva strana. On ima 62 godine i do tog dana je radio i normalno samostalno sve obavljao, a i inače je srčani bolesnik (imao infarkt prije dvije godine). Tata je završio u općoj bolnici nakon udara gdje je proveo 10 dana i tada je upućen u Stubičke toplice. Tamo je dobio 3 tjedna preko Hzzo, pa još 10 dana i to je sve od našeg zdravstva. Tek kada smo u Stubičkima počeli plaćati privatno bolnicu, tek tada su i počeli nešto raditi s njim, nažalost. Tata osjeća nogu i može njome micati, rukom ne može, ali jako ga boli, govor mu se vratio,može samostalno sjediti i sam se čak prebaciti u kolica.Mi smo ga prebacili u Krapinske,također privatno i tamo je dan 495 kn, a u Stubičkim 390 kn. Zanima me da li postoji neka opcija da sada preko Zdravstva tražimo rehabilitaciju, jer ovo su ogromni novci, a on pokazuje napredak.Samo mi se nekako čini da smo prvih 30 dana u Stubičkima gubili vrijeme jer ga oni nijednom nisu stavljali na struju ili podvodne masaže što nam je u Krapinskim objašnjeno kao jako bitno za rehabilitaciju.

Victoria88
19.05.2011., 19:53
moj tata je imao operaciju nakon rupture aneurizme (oblik mozdanom pa mislim da mogu pisat u ovaj topic) i kad su se pisali papiri za toplice odmah smo trazili krapinske....culi smo da su najbolje za neuroloske bolesnike i bogami uspostavilo se tako....prvo je preko HZZO-a dobio 3 tjedna i nakon toga doktorica koja ga je vodila u krapinskim mu je jos produzavala 2x po dva tjedna, mogla je jos ali nije bilo potrebe jer se dosta oporavio....tako da najbolje raspitajte se kod svoje doktorice opce prakse i kod doktorice u krapinskim koja ga vodi ;)

sparina123
19.05.2011., 22:39
ne znam kako vam je uspjelo toliko produžit kad od moje frendice tata, koji je stvarno teški bolesnik, nije dobio više od onih 21 dan koji se dobije, njemu se stanje počelo poboljšavat tek negdje po isteku tih tri tjedna i dr u krapinskim je zatražila još, ali komisija nije odobrila, tako da je sad doma u kolicima, a da su mu odobrili bilo bi većih pomaka, nakon toga omogućena mu je terapija u kući, ali žali bože te terapije
naše zdravstvo nikad neće funkcionirat kao negdje vani jer nemamo osposobljeno osoblje ne samo u zdravstvu, nego nigdje :rolleyes:

Victoria88
20.05.2011., 09:30
ocito je da tatina dijagnoza nakon operacije i 4mj provedenih u bolnici (2 i po mj intenzivne na rebru, 1 i po mj na odjelu u puli) takva da su mu mogli produzit....jer njemu je tek nakon 4-5 tjedana doslo do poboljsanja (imao je fizikalnu, radnu i logopeda).....i dobili smo 3x tj. (5tj.) fizikalne doma ali riba malo dodje malo ne dodje, kako joj se digne, tako da ga svejedno vodimo i privatno na fizikalnu....ma nase zdravstvo je u k...svi ce ti reci sta nemas pravo, nitko te nece uputit na ono sto imas pravo.... :/

MMK
20.05.2011., 12:30
Iz iskustva - u Krapinskima produžavaju dok vide da ima napretka. Ako doktor napiše na papirima za komisija da napretka nema, HZZO ne produžava. Ili su se nešto zamjerili doktorici pa ih je poslala doma. Čini mi se da je situacija kod Victorie nešto bolja pa je tata i napredovao ali kod teških bolesnika nema nekog velikog napretka a na kraju pokupe i bakterije pa liječenje traje i traje a fizikalna ide slabo naprijed jer se ne vježba kad je temperatura pa ako je dekubitus vježba se samo u sobi, nema podvodnih masaža, itd, itd.....

Victoria88
20.05.2011., 12:41
Iz iskustva - u Krapinskima produžavaju dok vide da ima napretka. Ako doktor napiše na papirima za komisija da napretka nema, HZZO ne produžava. Ili su se nešto zamjerili doktorici pa ih je poslala doma. Čini mi se da je situacija kod Victorie nešto bolja pa je tata i napredovao ali kod teških bolesnika nema nekog velikog napretka a na kraju pokupe i bakterije pa liječenje traje i traje a fizikalna ide slabo naprijed jer se ne vježba kad je temperatura pa ako je dekubitus vježba se samo u sobi, nema podvodnih masaža, itd, itd.....

je da, ali ostalo je trajno ostecenje prednjeg dijela mozga nakon operacije, tako da steka u drugim stvarima, i stekat ce dok je ziv....al naucis zivjeti s takvim stvarima tako da i nije bas problem... :top:

MMK
20.05.2011., 13:11
Ma oštećenja uvijek ostanu i ti bolesnici nikad nisu oni stari. Budimo sretni dok nas čuju, dok razumiju i dok mogu nešto sami. Ja sam u puno goroj situaciji. Svaki dan idem u bolnicu s grčem u želucu i ne znam što ću i da li ću tamo išta zateći. Čovjek sa zaista na sve nauči. Victoria i svi ostali sretno i čuvajte živce

Victoria88
20.05.2011., 14:47
citala sam na ovom topicu sto si pisala....i sad neki dan dodjem i opet vidim tvoje postove :( kako bi mi u Istri rekli - glavu gori i kuraja ;)

MMK
20.05.2011., 19:24
Hvala Victoria i to nam jedino preostaje. Samo neka se koliko toliko dobro fini (blizu smo nas dvije skoro pa se možemo i vidjeti). Pozdrav i drži se!

sparina123
20.05.2011., 21:24
Iz iskustva - u Krapinskima produžavaju dok vide da ima napretka. Ako doktor napiše na papirima za komisija da napretka nema, HZZO ne produžava.

ne znam kaj mu je dr napisala, sama je predložila produženje jer je počeo uz pomoć one hodalice polako hodati i uz vježbe noge su mu bile pokretnije, sad su mu mišići atrofirali i ne može više uopće na noge a tako će valjda i ostati jer mu očito nema pomoći više, imao je prije odlaska u krapinske tri moždana, uz to je i dijabetičar i to nije baš dobro da se ne kreće, sad šta je, je

paullaa
25.05.2011., 20:54
s obzirom na jednu situacija osoba ne može ići na rehabilitaciju u toplice, e sad, jel bi pomoglo da kući dolazi netko i da masažom rehabilitria ili što već da lijeva strana uspostavi funkciju koja je do sada bila (osoba je dobila opetovani moždani udar) , s obzirom na udare, zadovoljavajuće,
Bože pomozi ovoj osobi i svima drugima!

MMK
26.05.2011., 21:34
PAULLAA - nisam liječnik i ne mogu na to odgovoriti. Ne znam kakvo je stanje bolesnika ni da li će se vratiti funkcija u lijevu stranu. U svakom slučaju zašto ne probati sa fizioterapeutom kod kuće a uostalom takav bolesnik ima pravo na fizioterapeuta u kući pa dok ima pravo svakako to treba iskoristiti a ako je fizioterapeut iskusan već će vam reći što i kako dalje. Ne odustati od ničega. Pokušati sve što se može napraviti.

paullaa
27.05.2011., 14:20
Naravno, ali bolesnik će bolje funkcionirati doma...i kako kod otežanog gutanja???kako pomoći bolesniku osim strpljenjem doma, Razumijem da u bolnici je teško takvog pacijenta hranti polako i strpljivo i da je lakše prikvačiti infuziju???

MMK
27.05.2011., 19:19
Iz iskustva - u toplicama stave bolesniku sondu. Kako se sad u bolnici hrani? Pitajte za savjet kako hraniti kod kuće. Možda mu stave sondu pa da vam bude lakše. Ako ne, davati miksano, ono što bolesnik voli, ne prerijetko ali ne ni pregusto. Nešto kao monte ili onaj kupljeni puding. A kako onda pije? I to će biti problem. veliki su to problemi i čovjeka uhvati panika. Imajte strpljenja. nešto će se promijeniti. Sve u Božje ruke.
Ako ikako mogu pomoći savjetom javiti se na privatni...

helana
28.05.2011., 18:15
Mami (56 god.) mi je prije 2 tjedna "procurila" aneurizma u glavi i izazvala lagani moždani. Operirali su je i sanirali aneurizmu ali je ostalo krvi koja se, kako su doktori rekli, repsorbira u roku 12 dana i do tada je kritično. Prošao je taj period i ona je što se fizičkog stanja tiče ok. Niti jedan dio tijela joj nije oduzet, može normalno pričat i jest.
Problem je u tome što je izgubljena, ne zna gdje je i što joj se dogodilo i priča stvari koje se nisu dogodile. Kao da brka snove sa stvarnošću.
Doktori kažu da nisu primjetili nikakvo trajno oštećenje ali da trebaju napraviti još jedan CT prije nego li je puste kući.
Mene zanima kakvu bi rehabilitaciju nakon bolnice trebala imati. S obzirom da je fizički ok ne znam da li bi trebala ići u neke toplice? Da li postoje neke rehabilitacije koje mogu pomoći njenom mentalnom stanju?

yedwy
29.05.2011., 07:27
s obzirom na jednu situacija osoba ne može ići na rehabilitaciju u toplice, e sad, jel bi pomoglo da kući dolazi netko i da masažom rehabilitria ili što već da lijeva strana uspostavi funkciju koja je do sada bila (osoba je dobila opetovani moždani udar) , s obzirom na udare, zadovoljavajuće,
Bože pomozi ovoj osobi i svima drugima!

Nebi bilo loše ako je i nikakva šansa da se vrati aktivna funkcija (a to se rjetko kad unaprijed može znato 100%) može se raditi pasivno istezanje i razgibavanje kako bi se usporilo/spriječilo stvaranje kontraktura...

Vjerjem da svaki medicinski fizioterapeut zna izvesti potrebne vježbe...

Zapravo to bi se trebalo raditi kod svih bolesnika sa moždanim još od intenzivne do otpusta iz bolnice ali s obzirom na to da nema dovoljno (prije svega ljudskih) resursa najčešće ispada da se ne radi... :(

paullaa
29.05.2011., 19:24
pitanje..da li je to dobro nakon moždanog udara da osoba nakon gotovo 6 dana pozitivno reagiran na osobe , prati pogledom i danas se je jako uzbudila (brzo disala i tresla) kada su joj došle posjete??je li ta reakcija ok???

Victoria88
30.05.2011., 13:45
Mami (56 god.) mi je prije 2 tjedna "procurila" aneurizma u glavi i izazvala lagani moždani. Operirali su je i sanirali aneurizmu ali je ostalo krvi koja se, kako su doktori rekli, repsorbira u roku 12 dana i do tada je kritično. Prošao je taj period i ona je što se fizičkog stanja tiče ok. Niti jedan dio tijela joj nije oduzet, može normalno pričat i jest.
Problem je u tome što je izgubljena, ne zna gdje je i što joj se dogodilo i priča stvari koje se nisu dogodile. Kao da brka snove sa stvarnošću.
Doktori kažu da nisu primjetili nikakvo trajno oštećenje ali da trebaju napraviti još jedan CT prije nego li je puste kući.
Mene zanima kakvu bi rehabilitaciju nakon bolnice trebala imati. S obzirom da je fizički ok ne znam da li bi trebala ići u neke toplice? Da li postoje neke rehabilitacije koje mogu pomoći njenom mentalnom stanju?

stize info iz prve ruke....
kod poknuca aneurizme ne dolazi do oduzimanja dijela tijela (barem nisam nigde procitala za takav slucaj) jer dolazi do krvarenja u subarahnoidalnom prostoru a ne unutar mozga....prije otpusta kuci trebali bi angiografiju mozga napraviti, tu se onda detaljno vidi sve....sto se tice toplica o tome razgovarajte s doktorom koji je vodi u bolnici....mom tati su trebale toplice jer je kod njega je bilo miljardu komplikacija....ima ostecenje prednjeg dijela mozga....tako da je 7tj bio u krapinskima, tamo imao fizikalnu terapiju, radnu terapiju i logopeda........budi sretna, vi ste dobro prosli....s obzirom sta samo ja i mama prosle.....ako te sta jos konkretno zanima slobodno se javi preko PP....."doktorirala" sam neurokirurgiju, puknuce aneurizme, rehabilitaciju i sl. u zadnjih 8mj :mig:

Victoria88
30.05.2011., 13:51
pitanje..da li je to dobro nakon moždanog udara da osoba nakon gotovo 6 dana pozitivno reagiran na osobe , prati pogledom i danas se je jako uzbudila (brzo disala i tresla) kada su joj došle posjete??je li ta reakcija ok???

ja mislim da je ok....govorim zato jer dok je moj tata bio na odjelu (nije bio mozdani, vec puknuce aneurizme + 100 sra*a, al sve je to mozak) vidjala sam ljude koji su nakon mozdanog normalno ustali iz kreveta i hodali po odjelu (ne znam nakon koliko vremena, 10-15 dana) tako da svaki pozitivan pomak ja smatram u redu... :mig:

paullaa
30.05.2011., 16:16
ja mislim da je ok....govorim zato jer dok je moj tata bio na odjelu (nije bio mozdani, vec puknuce aneurizme + 100 sra*a, al sve je to mozak) vidjala sam ljude koji su nakon mozdanog normalno ustali iz kreveta i hodali po odjelu (ne znam nakon koliko vremena, 10-15 dana) tako da svaki pozitivan pomak ja smatram u redu... :mig:

Radi se o osobi koja je već par puta imala moždani udar i par ishemisjkih napada. Prije sadašnjeg udara, osoba je slabije hodala na lijevoj strani , jedno vrijeme se nije niti moga dignuti sama . Par tjedana prije udara je ipak uspjela dignuti se sama, hodati puno sigurnije i onda paf...
Ja vjerujem da će nakon nekog vremena uz pomoć vježbanja ipak hodati. Vjerujem i vjerujem!

paullaa
03.06.2011., 19:33
Moj bolesnik je došao doma. Nisu nam rekli niti slovo kako s tom osobom. Niti riječi. Gleda u jednu stranu ...kako "vrattti " u normalu. Okrećemo je svakih dva sata na bok jedna, pa drugi , leđa..Majko mila što je to teško . Neki savjeti???

Victoria88
06.06.2011., 13:06
Moj bolesnik je došao doma. Nisu nam rekli niti slovo kako s tom osobom. Niti riječi. Gleda u jednu stranu ...kako "vrattti " u normalu. Okrećemo je svakih dva sata na bok jedna, pa drugi , leđa..Majko mila što je to teško . Neki savjeti???

ja ne razumijem kako ti doktori samo sute....nama su u puli u bolnici dosta toga rekli i napravili....a i imali smo srecu pa nam je doktorica opce prakse prebomba zenska i stvarno se trudila pomoci nam, i pisat papire i sve zivo....

ljudi moji, raspitajte se SVE kod vaseg doktora ocpe prakse.....pitajte za patronaznu da vam dolazi doma (kupa, presvlaci, mjenja kateter - ni vrag da sve SAMI to radite bez da vam je itko pokazao???), za fizikalnu terapiju....jer kad bolnica otpusti pacijenta onda ga dok opce prakse dalje vodi, i njemu se treba dalje obratiti....

i da, znam koliko je tesko stalno okretat bolesnika i sve sto ide uz to...i nije toliko tesko, nis ti za tu osobu nije tesko napravit, ali na kraju dana stanes i vidis - u jbt, umorila sam se danas....ni lako, ne...znam.... :(

paullaa
13.06.2011., 21:04
Moj bolesnik je doma 11 dana. I, prije par dana počeo je suhi kašalj. Ja budala poslušam i kupim Panatus , i dajem mu 4 puta ...dnevno. Ono, danas se je gušio ...povraćao čaj . Zovem doktoru, pregleda i kaže početak upale desnog krila pluča. Kupite fluimukan i prepiše sumamed..Kad je popio moj bolesnik F. ..kašalj , nit je mogaojesti kašastu hranu katastrofa. Ja ništa, uzmeme jogur i jede. U čemu je problem...Je li možda bolje bistra juha i bez F. samo puno čaja jer je problem kod gutanja. Možda hrana ili tekućina odu dolje u pluća. Daj pomagajte ja više niti jednom dokttoru ne vjerujem...Neourlog prepisao za tlak takve da joj ruši tlak do 90/60???istina leži , premještamo cijeli dan, posjednemo.. Daj pomagajte jer ću izluditi..

Victoria88
17.06.2011., 14:43
Moj bolesnik je doma 11 dana. I, prije par dana počeo je suhi kašalj. Ja budala poslušam i kupim Panatus , i dajem mu 4 puta ...dnevno. Ono, danas se je gušio ...povraćao čaj . Zovem doktoru, pregleda i kaže početak upale desnog krila pluča. Kupite fluimukan i prepiše sumamed..Kad je popio moj bolesnik F. ..kašalj , nit je mogaojesti kašastu hranu katastrofa. Ja ništa, uzmeme jogur i jede. U čemu je problem...Je li možda bolje bistra juha i bez F. samo puno čaja jer je problem kod gutanja. Možda hrana ili tekućina odu dolje u pluća. Daj pomagajte ja više niti jednom dokttoru ne vjerujem...Neourlog prepisao za tlak takve da joj ruši tlak do 90/60???istina leži , premještamo cijeli dan, posjednemo.. Daj pomagajte jer ću izluditi..

ne znam sto se tice suhog kaslja, ali moj tata je imao uzasno puno katara i stalno je kasljao i to izbacivao van....i obavezno svaki dan smo mu juhu nosile i davale....i tekucine sto vise nek pije.....
a ovo u vezi tableta za tlak...zovi doktora opce prakse i razgovaraj u vezi toga ako te to jako brine... :mig:

MMK
17.06.2011., 21:44
Ah katar. I mi se mučimo oko tog katara. Zašto se to uopće stvara. Kažu od ležanja. Ali jedan dan ga ima više drugi dan manje. Tata kašlje ali ne uspije to sve iskašljati van pa mu stalno pišti u prsima. Užas!Da li natko zna kako ga natjerati da to izbaci. Mi mu znamo dati vodu u usta i ako se zagrcne, jer još ne guta dobro, onda počne kašljati i to počne izlaziti. Da li postoji neki drugi način. Ako netko zna bila bih zahvalna.

MMK
17.06.2011., 21:52
Ah katar. I moj tata je pun katara. Da li netko zna kako se toga riješiti. On s kašljem ne može to sve izbaciti pa stalno u prsima pišti. Jede na sondu jer se kod hranjenja zagrcava. Ja mu znam u usta staviti vodu pa ako se zagrcne počne kašljati i onda katar počne izlaziti. Ali tog katara je neki dan više a neki dan manje. Ne znam zašto tako. Ako netko zna kako se osloboditi tog katara bila bih zahvalna.

Veliki007
17.08.2011., 17:30
Pozdrav!

Nakon koliko dana i kolike su šanse da se osoba nakon dobivenog moždanog udara oporavi jer joj je oduzeta cijela lijeva strana tijela?
Na toj strani osjeti dodire drugih osoba, ali sama nemože nikuda ni mrdnuti.
Prima infuziju da joj se taj tromb otopi.
Danas je treći dan nakon udara sa istim stanjem nepokretnosti lijeve strane tijela, a govor joj se polako oporavlja.

Zahvaljujem.

miška
21.08.2011., 19:54
Ej Veliki,... evo moj tata imao slično nešto, ako ne i isto... oduzeta lijeva strana i govor.. govor se popravljao iz dana u dan.. mislim da cca 5 dan je poćeo osjećati nogu.Iz našeg iskustva pomaci su vrlo spori, a sada opet sve je to individualno.On nije osjećao lijevu stranu tijela, nije pričao razgovjetno, nije mogao sjediti, ništa.... danas nakon 5 mjeseci, osjeća cijelu lijevu stranu tijela, normalno komunicira, može samostalno sjediti, ležati, dizati se, stajati na nozi, hodati uz pomoć držanja sa desne strane (naravno to nije hod "noramalan i zdrav", ali hoda) jedino što ne može sam pomicati ruku, ali vidimo u nazad par dana da može prstima lagano stisnuti nešto.on radi sa fizioterapeutom i trenutno je u fazi kada ga cijela lijeva strana boli, pretpostavljam da je to od aktivacije mišića... samo hrabro i sa puno strpljenja naprijed :)

MMK
27.08.2011., 14:49
Molim pomoć!
Da li se pomoću CT može vidjeti da Pudenz funkcionira i da je mozak u oporavku???? Ili bi trebalo napraviti MR?
Gdje u Zagrebu mogu naći dobrog (ali stvarno dobrog ) neurokirurga. Znam samo za doktora MIklića. Ima li tko ikakvog iskustva jer nisam još bila kod njega. Hvala

lemkica
06.09.2011., 12:17
Dobar dan, prvi put sam s Vama i molim za pomoć. Moj jako jako dobar prijatelj doživio je moždani udar ima samo 49 godina jako je pazio na sebe svoju prehranu, odmor ali ipak se desilo nešto grozno doživio je moždani udar gdje mu je oduzeta desna strana i nemože govoriti tj samo ponavlja riječi kad mu ih govoriš. Lječnici su rekli da je to ishemijski udar i da mu je 2/3 mozga oštećeno. Mene jako zanima koliko se on može oporaviti, iako je oporavak što se tiče hoda dobar za sad sam uz pomoć štapa dođe bar do wc sam.Da li će ikad moći govoriti ?? Ako netko zna nekoga tko bi mu pomogao u oporavku govora molim Vas javite mi!

hrvoje dr.
06.09.2011., 15:38
Dobar dan, prvi put sam s Vama i molim za pomoć. Moj jako jako dobar prijatelj doživio je moždani udar ima samo 49 godina jako je pazio na sebe svoju prehranu, odmor ali ipak se desilo nešto grozno doživio je moždani udar gdje mu je oduzeta desna strana i nemože govoriti tj samo ponavlja riječi kad mu ih govoriš. Lječnici su rekli da je to ishemijski udar i da mu je 2/3 mozga oštećeno. Mene jako zanima koliko se on može oporaviti, iako je oporavak što se tiče hoda dobar za sad sam uz pomoć štapa dođe bar do wc sam.Da li će ikad moći govoriti ?? Ako netko zna nekoga tko bi mu pomogao u oporavku govora molim Vas javite mi!
Jeli bio u rehabilitacijskoj ustanovi (toplice)?. Da li će ikad moći govoriti ?? Bez preciznijih podataka,mogu reći,moguće je.

lemkica
07.09.2011., 07:11
bio je u Krapinskim toplicama 4 tjedna više nije htio ostati, sad mu doma dolazi logoped i fizijatar. Što se tiče hoda to se polako oporavlja, al desna ruka jako slabo skoro ništa. Molim Vas za pomoć ako znate gdje mogu nabaviti kakav priručnik za afaziju, te mišljenje što može čovjek kojemu je oštećeno 2/3 mozga kakvi su mu izgledi za oporavak i vraćenje bar malo u ovaj svijet.

hrvoje dr.
07.09.2011., 16:01
bio je u Krapinskim toplicama 4 tjedna više nije htio ostati, sad mu doma dolazi logoped i fizijatar. Što se tiče hoda to se polako oporavlja, al desna ruka jako slabo skoro ništa. Molim Vas za pomoć ako znate gdje mogu nabaviti kakav priručnik za afaziju, te mišljenje što može čovjek kojemu je oštećeno 2/3 mozga kakvi su mu izgledi za oporavak i vraćenje bar malo u ovaj svijet.
Gledajte bez preciznijih podataka,mogu samo reći ,Moguće je.

lemkica
08.09.2011., 08:37
Hvala Vam, što trebate od podataka ?

lemkica
08.09.2011., 08:47
Ukratko ću vam opisati kako je to sve bilo : u večernjim satima prilikom tuširanja osjetio je da mu nije dobro te se srušio kad je došla hitna 12 puta su ga pokušavali oživiti u bolničkom hodniku bio im je skoro otišao, ali hvala bogu uspjeli su e, sad kreće prvo problem sa srcom, a onda nastupa moždani udar kako su opisali ishemija gdje se na slici vidi neka izbočina veličine jabuke vjerovatno kod te žile. smješten je na intezivnu kako slijedi sonda umjetna pluća i to traje oko tjedan dana, zatim sam počme disati i lagano mu uvode kašastu hranu, budući da je oštećena desna strana tijela desna ruka skoro mrtva, a noga kao što sam prije pisala rečeno je da će uz pomoć štapa i vježbi doći do toga da može čak i sam hodati, ali govor jako oštećen -afazija , slijede krapinske toplice u kojima nije htio biti više od četri tjedna, te ga sad pokušavamo nagovoriti /al jako teška osoba/ da opet ide na rehabilitaciju. Sve se nekako lagano oporavlja sve osim govora pa se svi pitamo kako mu pomoći i gdje ga odvesti tražimo savjete, ljude, priručnike -afazija !

hrvoje dr.
08.09.2011., 15:12
Ukratko ću vam opisati kako je to sve bilo : u večernjim satima prilikom tuširanja osjetio je da mu nije dobro te se srušio kad je došla hitna 12 puta su ga pokušavali oživiti u bolničkom hodniku bio im je skoro otišao, ali hvala bogu uspjeli su e, sad kreće prvo problem sa srcom, a onda nastupa moždani udar kako su opisali ishemija gdje se na slici vidi neka izbočina veličine jabuke vjerovatno kod te žile. smješten je na intezivnu kako slijedi sonda umjetna pluća i to traje oko tjedan dana, zatim sam počme disati i lagano mu uvode kašastu hranu, budući da je oštećena desna strana tijela desna ruka skoro mrtva, a noga kao što sam prije pisala rečeno je da će uz pomoć štapa i vježbi doći do toga da može čak i sam hodati, ali govor jako oštećen -afazija , slijede krapinske toplice u kojima nije htio biti više od četri tjedna, te ga sad pokušavamo nagovoriti /al jako teška osoba/ da opet ide na rehabilitaciju. Sve se nekako lagano oporavlja sve osim govora pa se svi pitamo kako mu pomoći i gdje ga odvesti tražimo savjete, ljude, priručnike -afazija !
Dijagnoza,status i terapija.Ovdje mi nema ništa korisnog.

tommycro
12.09.2011., 21:14
Meni je majka dobila moždani udar, 14.7 koji je počeo samo sa blažom afaziojom, ja sam zvao hitnu što sad mislim da nije bio dobar odabir i mama je došla u Vinogradsku bolnicu, i tamo je dobila neku terapiju i odmah 2 dan je potpuno bila oduzeta uključujući potpunu afaziju plegiju desne ruke i noge... tbila je na bolničkom liječenju samo 7 dana i po kratkom postupku opustili je van, rekli su da bi mamu premjestili u Novi Marof, gdje sam čuo od većine ljudi da ako ode tamo u roku par dana bi bila gotova.. pa sa platio privatno liječenje u Stubičkim toplicama, gdje također nisu vodili brigu o mami te je čak dehidrirala.. pa su je u komi bez pritiska doveli u bolnicu Bračak-Zabok, tamo su je vratili među žive, i kako nisam uspio dobiti slobodno mjesto u nekim drugim toplicama kao što su Krapinske ili Varaždinske opet nakon 10 dana mamu su vratili u Stubičke, i opet je išlo na gore, stalno je imala NG sondu preko koje su je hranili, i često joj je smetala jer bi je vadila van.. na kraju su joj ruku vezali?? i tamo je umrla prije par dana...

u kratko , Ministar Milinović se je pobrinuo da teški pacijenti mogu biti max 7-10 dana u Bolnici i onda mora VAN! toga nije bilo prije moja baka je bila po nekoliko mjeseci u bolnici.

žao mi je što sam taj prokleti 14 7 zvao hitnu, jer da je ostala kod kuće bez te terapije u Vinogradskoj možda ne bi ni došlo do pogoršanja i takvog tijeka..

Ne mogu vam preporučiti Stubičke Toplice... za bilo kakvu rehabilitaciju..
svaka čast jedino bolnici Zabok jer su mi pomogli mami ali zahvaljujuči naputku ministra također se rješavaju pacijenta u roku par dana...,

Vinogradsku bolnicu vam također ne mogu preporučiti, tamo su mamu skoro ostavili na cesti jer nisu imali prijevoz kad je trebala biti prebačena u Stubičke i vjerojetno je bila loša-kriva terapija

mojoj mami najveća hvala jer mi je pružila svu ljubav i podršku u mom životu i nadam se da joj je duša kod dragoga Boga i da joj je bolje nego nama ali siguran sam da neće biti tako ministru i svima koji se prema pacijenima ponašaju kao prema broju, stvari ili samo trošku kojeg trema smanjiti kako bi u blagajni ostala jedna penzija više!

hrvoje dr.
13.09.2011., 09:40
Meni je majka dobila moždani udar, 14.7 koji je počeo samo sa blažom afaziojom, ja sam zvao hitnu što sad mislim da nije bio dobar odabir i mama je došla u Vinogradsku bolnicu, i tamo je dobila neku terapiju i odmah 2 dan je potpuno bila oduzeta uključujući potpunu afaziju plegiju desne ruke i noge... tbila je na bolničkom liječenju samo 7 dana i po kratkom postupku opustili je van, rekli su da bi mamu premjestili u Novi Marof, gdje sam čuo od većine ljudi da ako ode tamo u roku par dana bi bila gotova.. pa sa platio privatno liječenje u Stubičkim toplicama, gdje također nisu vodili brigu o mami te je čak dehidrirala.. pa su je u komi bez pritiska doveli u bolnicu Bračak-Zabok, tamo su je vratili među žive, i kako nisam uspio dobiti slobodno mjesto u nekim drugim toplicama kao što su Krapinske ili Varaždinske opet nakon 10 dana mamu su vratili u Stubičke, i opet je išlo na gore, stalno je imala NG sondu preko koje su je hranili, i često joj je smetala jer bi je vadila van.. na kraju su joj ruku vezali?? i tamo je umrla prije par dana...

u kratko , Ministar Milinović se je pobrinuo da teški pacijenti mogu biti max 7-10 dana u Bolnici i onda mora VAN! toga nije bilo prije moja baka je bila po nekoliko mjeseci u bolnici.

žao mi je što sam taj prokleti 14 7 zvao hitnu, jer da je ostala kod kuće bez te terapije u Vinogradskoj možda ne bi ni došlo do pogoršanja i takvog tijeka..

Ne mogu vam preporučiti Stubičke Toplice... za bilo kakvu rehabilitaciju..
svaka čast jedino bolnici Zabok jer su mi pomogli mami ali zahvaljujuči naputku ministra također se rješavaju pacijenta u roku par dana...,

Vinogradsku bolnicu vam također ne mogu preporučiti, tamo su mamu skoro ostavili na cesti jer nisu imali prijevoz kad je trebala biti prebačena u Stubičke i vjerojetno je bila loša-kriva terapija

mojoj mami najveća hvala jer mi je pružila svu ljubav i podršku u mom životu i nadam se da joj je duša kod dragoga Boga i da joj je bolje nego nama ali siguran sam da neće biti tako ministru i svima koji se prema pacijenima ponašaju kao prema broju, stvari ili samo trošku kojeg trema smanjiti kako bi u blagajni ostala jedna penzija više!
Stubičke tiplice su poznate po takvim stvarima. Puno bolje su Krapinske,moja baka je išla kod njih kad je operirala koljeno i bila je jednostavno oduševljena. I nju su htjeli u Stubičke ,ali ja nisam dao. Tako da se slažem s vama za ovo s Stubičkim.

MMK
14.09.2011., 11:49
Nemojte uspoređivati Krapinske toplice po liječenju glave ili koljena. Moj tata je bio u Krapinskim i nismo zadovoljni liječenjem. Tako da ne mogu pohvaliti, osim što su sestre bile spretne pri postavljanju sonde i nekoliko sestara koje su uvijek bile nasmiješene. ostalo sve ozbiljno, bez srca, da ne govorim ostalo...

Victoria88
14.09.2011., 13:08
@lemkica: preporucam ovaj prirucnik (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1135/) (narucite ga on line, za 2-3 dana stigne)...mi smo ga narucile za tatu ali njemu je logoped u krapinskim dosta pomogao i govor mu se sam poceo vracati...svakim danom sve vise...tako da po ovom prirucniku i nismo puno radile s njim....nije htjeo...smatrao je da sve zna od tih vjezbi i da to njemu ne treba :D

lemkica
14.09.2011., 13:25
hvala Vam, Victoria88 no međutim ja sam prošla sve knjižare po gradu i nigdje ga nema za kupiti koja je adresa za narudžbu !Hvala Vam !

lemkica
19.09.2011., 09:13
za dr. HRVOJA nalaz inzult vascularis cerebri. hemiplegia lat.dex dysphasio motoria, hypertensio srterialis hyperlipoproteinaemia status pst CPR PA VI MENI SAD TO OBJASNITE ?

Victoria88
19.09.2011., 14:45
za dr. HRVOJA nalaz inzult vascularis cerebri. hemiplegia lat.dex dysphasio motoria, hypertensio srterialis hyperlipoproteinaemia status pst CPR PA VI MENI SAD TO OBJASNITE ?

mozdani udar, oduzetost jedne strane tijela, ovo dysphasio motoria pojma nemam, povisen krvni tlak, hyperlipoproteinemia - nenormalno povišena koncentracija specifičnog lipoproteina u plazmi, post cpr - reanimacija

ispravite me ako grijesim...ovo je sve guglano, tako sam ja tatine nalaze prevodila i saznala nista sto nije bilo vec receno...

hrvoje dr.
19.09.2011., 15:46
inzult vascularis cerebri=Moždani udar.
hemiplegia lat.dex.= Oduzetost desne strane tijela.
dysphasio motoria= Smetnje u govoru.
hypertensio arterialis= Visok tlak.
hyperlipoproteinaemia= Povišene masnoće.
St. post CPR=Stanje nakon reanimacije.
Treba biti na hipolipmeničkoj prehrani,uzimati propisane lijekove(antihipertenzive,hipolipmenike....)

ruah_faith
19.09.2011., 22:48
e ovako, do sada (25 god.) sam imala 4 moždana udara, od kojih 3 u thalamusu i 1 u malom mozgu (vermis). Razlog 1. moždanog je nepoznat (ugl. pretpostavke), a ostali su izazvani kavernomima koji su s vremenom postajali sve brojniji. Posljedice su bile od potpune paraliziranosti, oštećenja govora, strabizma, do spastične hemipareze lijevo, a sada je hemipareza lijevo (atrofirali mišići, pa sam u procesu jačanja i oporavka)

Zna li itko nešto više o multipli kavernomima?
Osim operativno, ima li drugih načina liječenja?
tražila sam po netu, ali većina izvora su na njemačkom, bar da je engleski, bilo bi jednostavnije...

lemkica
20.09.2011., 10:18
Hvala dr.Hrvoju, ali molim Vas po nekim vašim iskustvima koliko traje oporavak i da li će se popraviti govor to za sad jako sporo ide gotovo da i nema nekog pomaka, radi se s logopedom, znate kako je teško komunicirati s čovjekom koji vam nešto želi reći a vi nemožete prepoznati njegove misli, jel i slova i brojevi kao da su nestali iz njegovog mozga.

hrvoje dr.
20.09.2011., 15:32
e ovako, do sada (25 god.) sam imala 4 moždana udara, od kojih 3 u thalamusu i 1 u malom mozgu (vermis). Razlog 1. moždanog je nepoznat (ugl. pretpostavke), a ostali su izazvani kavernomima koji su s vremenom postajali sve brojniji. Posljedice su bile od potpune paraliziranosti, oštećenja govora, strabizma, do spastične hemipareze lijevo, a sada je hemipareza lijevo (atrofirali mišići, pa sam u procesu jačanja i oporavka)

Zna li itko nešto više o multipli kavernomima?
Osim operativno, ima li drugih načina liječenja?
tražila sam po netu, ali većina izvora su na njemačkom, bar da je engleski, bilo bi jednostavnije...
Operativno liječenje.

MMK
21.09.2011., 14:59
Molim pomoć još jednom. Preporučite mi u Zagrebu dobrog liječnika neurokirurga. trebam savjet Znam samo za dr Miklića. Da li da odem kod njega ili....?

tommycro
22.09.2011., 22:58
– Najbolje se osjećam kad radim – kaže Kićo Slabinac (66). Pjevač je odlučio opet krenuti na turneju i to samo osam mjeseci nakon moždanog udara. Zbog toga je u zagrebačkom KBC-u Rebro proveo tri mjeseca.

– Ide nabolje! Zadesila me bolest kod koje je oporavak dugotrajan. Muči me visoki tlak, ali nadam se da će od 500 vrsta lijekova liječnici pogoditi jedan koji će mi pomoći – kaže Kićo. Nakon moždanog udara prvi put je zapjevao krajem lipnja, a uskoro kreće na turneju s tamburaškim sastavom Bekrije. Koncerti će mu pomoći i da se financijski oporavi. Pjevač prima saborsku mirovinu koja mu podmiruje kredite.

– Moja mirovina nije velika, a ja se ne osjećam kao penzioner – rekao je Kićo. Pričalo se i da je bio ovisan o kocki na koju je potrošio ušteđevinu, a kockati je počeo nakon što je 2008. u Feričancima kod Našica usmrtio pješaka. Ta nagađanja nije želio komentirati.

– Nakon nesreće nisam pjevao jer nisam mogao otvarati usta na svoje tekstove – prisjetio se Kićo.
------------------------------------------------------
E moj Kićo, moja je majka imala moždani udar i primili su je u Vinogradsku(Sestre Milosrdnice) na 7 dana nakon toga su je bacili van, eto pa ne znam kako si ti uspio boraviti u bolnici toliko dugo.. nažalost moja majka me napustila a za to zahvaljujem ministru Milinoviću i svim drugim (ne)ljudima što su joj uskratili lijećenje, kao i zahvalu Specijalnoj Bolnici Stubičke toplice gdje su se još "bolje" brinuli o mojoj pokojnoj mami, no vjerujem da je i tamo duže živjela nego u Novom Marofu da je bilo po njihivom..
i naravno
Hvala Hdz-u !

hasnfefer
22.09.2011., 23:36
Ma i Krapinske su koma! Moj tata je nakon moždanog odvežen na Sv Duh. Hitna je došla nakon 45 minuta, a meni pješke do bolnice treba pola sata. Nakn tjedan dana u bolnici uspjeli su ga dići na noge, ali i dalje nije nikoga mogao prepoznati, ni govoriti. Odvezli su ga u krapinske, i tu je počelo!
Bila je zima, veliki minusi. Ekipa koja ga je dovezla ostavlja ga na prijemu u Krapinskim. Nitko ga nije maknuo sa hodnika, gdje je ostao cijeli dan. Bez jela, bez pića, bez lijekova. Dobio je temperaturu oko 40, i bio je u jako lošem stanju. Tada su nam rekli, ako preživi noć dobro je. Hvala Bogu preživio je, i nakon tjedan dana se stanje popravilo. Tada je jedno vrijeme sve bilo u redu, da bi nakon nekoliko dana osoblje uvelo inficirani kateter. Dobio je nekoliko raznih infekcija, i staršnu temperatutu, pa mu se stanje pogoršalo. Opet je bilo pitanje hoće li preživjeti noć, i tu smo mi onda odlučili prekinuti, i odvesti ga kući. Sada je dobro, vuče nogu, ne može sa desnom rukom najbolje, ponekad teže govori, i mješa imena. Pretpostavka neurologa koji ga pregledava je da bi oporavak bio potpun da nisu u Krapini dva puta doslovno zasrali.
Krapinske su dobre za osobu koja je svjesna, i pokretna, a treba nekakvu terapiju, svi drug bi trebali izbjegavati u širokom luku. Budimo realni, ali u Hrvatskoj javno zdravstvone vrijedi više ništa. Mi smo plaćali dok smo mogli privatne liječnike, i to ga je izvuklo.

MMK
23.09.2011., 13:49
Potpisujem sve što kaže HASNFEFER. Isto se dogodila i nama. Točno znam kako je to išlo i kako je teklo liječenje. Mog tatu su potpuno uništili u toplicama i na žalost ne može se oporaviti. nije bio moždani bila je povreda glave ali posljedice slične moždanom. Prošli smo istu situaciju . Na kraju nisu vidjeli da mu se voda skuplja u mozgu i Pudenz mu je kasno postavljen. Sada je tata nepokretan i leži u krevetu ovisan o nama u potpuno svemu i sa sondom koju su mu uvalili u toplicama i sada ne može gutati tekućinu. Ma ne želim se ni sjećati svega što smo tamo prošli

MMK
26.09.2011., 14:21
Evo samo kratko javljam. Zahvaljujući nečijoj nebrizi i neadekvatnom liječenju moja je tata zauvijek usnuo. Borite se za svoje bolesnike i tražite svoje i njihovo pravo. ja nisam uspjela u tome jer mi je vrijeme bilo prekratko nažalost

leeloo27
26.09.2011., 17:13
Evo samo kratko javljam. Zahvaljujući nečijoj nebrizi i neadekvatnom liječenju moja je tata zauvijek usnuo. Borite se za svoje bolesnike i tražite svoje i njihovo pravo. ja nisam uspjela u tome jer mi je vrijeme bilo prekratko nažalost

:(

Žao mi je. :grli: I drži se.

hasnfefer
26.09.2011., 19:33

Iskrena sućut. :(

Mrzim ovu usranu zemlju gdje moraš imati vezu, ili hrpu novca za podmazivanje. Po rezultatima se vidi kuda idemo.

Rose_Belong
26.09.2011., 19:37

Moja sucut.

Drzi se. :grli:

freaka
26.09.2011., 22:26
hvala Vam, Victoria88 no međutim ja sam prošla sve knjižare po gradu i nigdje ga nema za kupiti koja je adresa za narudžbu !Hvala Vam !

Pozdrav...dugo me nije bilo ovdje....vidim svi imamo slicnih problema,nazalost...

ovako mi smo mami nabavili tu knjigu na trešnjevci u nekoj knjizari (koja je u sklopu privatne kuce), neznam tocnu adresu,ali mogu probati doci do nje...

uglavnom probaj ovaj link : http://www.foma.hr/prirucnici-za-roditelje-i-odgajatelje/komplet-afazija-progovorimo-ponovno-radna-biljeznica-za-rad-s-osobama-s-afazijom/

freaka
26.09.2011., 22:31

Zao mi je...

drži se, i znaj da je tvome tati sada gore puno bolje ... i sigurno Vas odozgo gleda s osmijehom ....

Borila si se,samo sto nasa drzava po tome pitanju je jakooooo jakoooo loša...nazalost....

pozzdrav!!

freaka
26.09.2011., 22:38
Hvala dr.Hrvoju, ali molim Vas po nekim vašim iskustvima koliko traje oporavak i da li će se popraviti govor to za sad jako sporo ide gotovo da i nema nekog pomaka, radi se s logopedom, znate kako je teško komunicirati s čovjekom koji vam nešto želi reći a vi nemožete prepoznati njegove misli, jel i slova i brojevi kao da su nestali iz njegovog mozga.

Pozdrav,

nemozes reci koliko ce trebati nekome da mu se govor vrati/poboljsa ... svi smo razliciti po tome pitanju... ali najbitnije je da s logopedom krenete sto ranije, tocnije, odmah nakon mozdanog udara u bolnici...dok je to jos sve frisko...moja mama je pocela izgovarati neke rijeci u toplicam, tek nakon nekih 4/5 tjedana....na pocetku nije mogla nista reci...pogadali smo...ali covjek se nauci i takovu vrstu komunikacije...treba imati puno strpljenja,i ne odustajati,i stalno raditi raditi,ponavljati....i uciti sve iznova jer napocetku moze doci da covjek i ne prepoznaje odredene stvari,osobe... ali to je normalno nakon udara, treba oteklina splasnuti...i onda ce izaci na vidjelo sto je ostalo i od kuda se treba krenuti...ali s vjezbom i upornoscu se moze...eto...sretno!!

Victoria88
27.09.2011., 17:52
Pozdrav...dugo me nije bilo ovdje....vidim svi imamo slicnih problema,nazalost...

ovako mi smo mami nabavili tu knjigu na trešnjevci u nekoj knjizari (koja je u sklopu privatne kuce), neznam tocnu adresu,ali mogu probati doci do nje...

uglavnom probaj ovaj link : http://www.foma.hr/prirucnici-za-roditelje-i-odgajatelje/komplet-afazija-progovorimo-ponovno-radna-biljeznica-za-rad-s-osobama-s-afazijom/

to je taj prirucnik + radna biljeznica koja se isto koristi s pacijentima s afazijom...

freaka
27.09.2011., 22:21
to je taj prirucnik + radna biljeznica koja se isto koristi s pacijentima s afazijom...

tako je....to je sve sto ti je potrebno za pocetak....ima raznih vjezbi...pa čak i matematika....

lemkica
28.09.2011., 08:44
puno hvala svima na razumijevanju, danas ću potražiti taj priručnik, i nadam se da uz puno rada idemo na bolje ! Hvala

5rica87
28.09.2011., 18:02
Dragi svi, javljam vam se nakon dugo vremena, vidim puno savjeta koje ste mi svi napisali.. nažalost nje nema više od godinu dana... :(

lemkica
03.11.2011., 13:37
e, molim Vas da mi netko odgovori zašto nakon moždanog udara i oduzetosti desne strane tijela i afazije čovjek ide po noći par puta mokriti, budi se 3-5 puta i mora mokriti onda je ljut jel se budi .da li je to zbog pretrpljenog moždanog ili neki drugi razlog . Hvala !

hrvoje dr.
04.11.2011., 17:33
e, molim Vas da mi netko odgovori zašto nakon moždanog udara i oduzetosti desne strane tijela i afazije čovjek ide po noći par puta mokriti, budi se 3-5 puta i mora mokriti onda je ljut jel se budi .da li je to zbog pretrpljenog moždanog ili neki drugi razlog . Hvala !
Koliko godina ima ?
Probelmi s prostatom?

El Gato Félix
04.11.2011., 17:48

Osim problema s prostatom (u smislu uvećane prostate), poremećaji mokrenja mogu biti povezani i sa cerebrovaskularnim incidentom samim.

Kada se radi o teškoćama s mokrenjem vezanim uz moždani udar, one se često nakon nekoliko tjedana poboljšaju.

U svakom slučaju, slažem se s Hrvojem dr. da je potrebno upozoriti nadležnog liječnika na ovaj problem jer osim što su te tegobe neugodne, zaostala mokraća u mokraćnom mjehuru nakon mokrenja je pogodni medij za ramnožavanje bakterije te je podloga za nastanak infekcija mokraćnog sustava, a u konačnici može rezultirati i oštećenjem funkcije bubrega.

lemkica
07.11.2011., 12:42
dr. Hrvoje, hvala Vam na odgovoru, a gospodin je star 50 godina, a moždani je imao u petom mjesecu ove godine , od kad je otpušten iz bolnice nije radio nikakve pretrage pa po Vašem mišljenu što bi sve trebali napraviti od kontrole.Napominjem ima desnu stranu tijela oštećenu hoda već sam uz pomoć štake (TO JE VELIKI NAPREDAK) , al desna ruka ništa ni makac na bolje, a i govor je jako stradao .Kažu 60% mozga oštećeno ! IDE LOGOPEDU JEDNOM TJEDNO I VJEŽBA GA FIZIOTERAPEUT, JA MISLIM DA BI SE TREBALO PUNO VIŠE BAVITI LOGOPEDOM, AL ON JE VRLO SVOJEGLAV I PONEKAD NE ŽELI SURAĐIVATI !

fizikalka
07.11.2011., 14:08
dr. Hrvoje, hvala Vam na odgovoru, a gospodin je star 50 godina, a moždani je imao u petom mjesecu ove godine , od kad je otpušten iz bolnice nije radio nikakve pretrage pa po Vašem mišljenu što bi sve trebali napraviti od kontrole.Napominjem ima desnu stranu tijela oštećenu hoda već sam uz pomoć štake (TO JE VELIKI NAPREDAK) , al desna ruka ništa ni makac na bolje, a i govor je jako stradao .Kažu 60% mozga oštećeno ! IDE LOGOPEDU JEDNOM TJEDNO I VJEŽBA GA FIZIOTERAPEUT, JA MISLIM DA BI SE TREBALO PUNO VIŠE BAVITI LOGOPEDOM, AL ON JE VRLO SVOJEGLAV I PONEKAD NE ŽELI SURAĐIVATI !

Kako hoda uz pomoć štake ako ruka ne ide na bolje?

lemkica
07.11.2011., 14:29
sam se može dići i otići na wc, uz pomoć oslonca na štap , lieva strana tijela mu je u funkciji , desnu nogu vuče.

fizikalka
07.11.2011., 14:37
sam se može dići i otići na wc, uz pomoć oslonca na štap , lieva strana tijela mu je u funkciji , desnu nogu vuče.

to sam shvatila, bilo mi je malo čudno kako se uspije osloniti na štaku...ako ft dobro radi nema brige, uvijek se noga prije oporavi nego ruka.

hrvoje dr.
08.11.2011., 09:47
Dakle najprvo treba to napomenuti svom dr. ,pa neurologu,te ev. otići urologu,s nalazom PSA,UK,sediment urina.

bjelanjak
14.11.2011., 18:43
Pozdrav!
Prije točno tjedan dana mamin ujak, 79 godina, imao je moždani udar. Hitna je brzo došla, dali su mu sve kaj je trebalo i stavili ga u šok sobu. Prije par dana prebacili su ga na intenzivnu. Iako mu je oduzeta desna strana, mogao je lagano micati i ruku i nogu. Svjestan je svega oko sebe, zna koji dan je primljen u bolnicu, prepoznaje sve koji mu dođu u posjetu, čak je i razgovarao s njima, jede kašastu hranu.
Danas smo nekak uspjeli doći do glavne doktorice na odjelu (ne iste koja ga je primila) da bi ona rekla da ga nema smisla slati u toplice jer on ''ne surađuje'', nego bi ga oni odmah poslali u Marof.
Pitanje: Je li to uobičajena praksa naših bolnica da ljude u toj dobi odmah šalju u Marof i što mi tu možemo učiniti jer vjerujemo da se njemu još može pomoći.Primaju li Krapinske i takve bolesnike pa i bez uputnice, ima li mjesta i postoji li opcija da nekako dobijemo uputnicu od bolnice, a smještaj za njega platimo sami?
Svaki savjet je dobrodošao!

MMK
22.11.2011., 20:33
BJELANJAK - ne znam što ste napravili jer se malo kasno javljam. ne preporučam Marof, bolje ga uzmite kući i nađite nekoga da se dobro o njemu brine i dobrog fizioterapeuta koji će s njim vježbati a kojega možete dobti preko HZZO-a. Krapinske toplice primaju takve ljude ali ako sami platite to te jako puno košta - oko 23.000 mjesečno + lijekovi i tvoje pelene a mora netko biti uz njega jer inače bacate novce i ništa tamo s njim neće raditi. Ne preporučam ih iako kažu da su specijalizirane za takve slučajeve ali prošla sam ih i znam kako se na žalost radi. Moja opcija je kući, ostalo će sve biti bačeno u vjetar. brzo će vam umrijeti ako ga pustite nekome drugome na brigu. Najbolje ćete mu vi pomoći ako ste s njim povezani. Ne znam kakva je vaša obiteljska situacija i koliko mu se možete posvetiti. Ali znam da su neki u jednim drugim toplicama preminuli i od dehidracije. Ne znam. Morate sami odlučiti i sami razmisliti. Ja sam prošla svoju kalvariju i mnogo toga mogla bi ti reći o radu nekih...

fizikalka
23.11.2011., 19:19
Ne mogu pomoći što se tiče papirologije ali za Krapinske toplice mogu reći da imaju jako dobre fizioterapeute. Imala sam priliku kraće vrijeme raditi s njima i uvjeriti se u kvalitetu njihova rada, doduše ne mogu hvaliti sve već samo one s kojima sam surađivala i to baš na području rehabilitacije nakon cvi-a. Dosta ih radi i po Bobathu. Ne znam gdje je ili je bio smješten, ali već 48h nakon inzulta se može i dapače treba početi sa rehabilitacijom, a terapeut treba biti i motivator, ako imate sreće da surađujete sa normalnim osobljem. Što se Marofa tiče, koliko sam ja vidjela u bolnici, tamo uglavnom šalju one koje smatraju otpisanima i za koje misle da im se ne može puno pomoći. Bez obzira na toplice, obratite se liječnici opće prakse i dogovorite makar patronažnog terapeuta.

MMK
23.11.2011., 19:55
Fizikalka - ok rekla si za Marof ono što ja nisam htijela jer mi je mučno od tih riječi - šalju tamo one otpisane. To je neljudski i nečovječno. Ne od tebe nego od onih koji šalju tamo otpisane. Zar i takvih mjesta ima. Za otpisane. A našim liječnicima otpisani su svi koji imaju valjda više od 70 godina. Čini mi se štede na mirovinama, pa bolje da ih nema. Krapinske sam prošla na žalost i ne mogu se pohvaliti na rad fizioterapeuta. Rade s kim rade i koliko hoće. Puno puta sam potjerana iz sobe jer moraju vježbati s pacijentom a kad se vježbalo s mojim tatom onda je znala biti galama u sobi od strane pratnje susjednog pacijenta i od strane svih onih koji su ga posjećivali. Oni nisu tjerani od sobe. Da se ne govori da se mog tatu tjeralo na neke stvari da se dokaže da on to ne može a tata je sve razumio. Ušas! Ja ne bi nikome preporučila Krapinske. A da se ne govori o bakterijama koje pacijenti dobivaju. Neću o tome jer se nanovo iznerviram pomišljajući na sve što smo doživjeli u toplicama.

fizikalka
23.11.2011., 21:39
Da, ima i toga. Marof je jedno od mjesta od kojih se čovjek naježi.
Imala sam situaciju u obitelji gdje je bila nužna rehabilitacija u Krapinskima i to je u pitanju bilo dijete. Dan danas kad se toga sjetimo svima nam je muka, s te strane nemam pozitivan feedback. Kao što sam rekla, ne mogu generalizirati po pitanju terapeuta, oni s kojima sam surađivala su bili iznimno ljubazni, pristupačni, motivirali su pacijente, a neki od njih slove za najbolje u Hrvatskoj baš za područje neurološke rehabilitacije. Šteta što nema više takvih, pacijentima bi bilo daleko bolje.

MMK
24.11.2011., 17:26
Da, u Krapinskima je jako tražen jedan terpeut (na znam da li mu ime smijem spomenuti). Jak dečko za kojega se govori da diže ljude na noge. Tražili smo da radi s tatom privatno ali on je toliko zauzet da jednostavno ne može toliko pacijenata uzeti jer svi traže baš njega i blago onome tko ga dobije. Ali mi smo imali katastrofu. Žalosno je kad se i prema djeci tako ponašaju. A ja mislila da se tako ponašaju samo prema starijima jer ih nije briga. Nisam stalno bila tamo kao pratnja ali ono malo što sam bila, shvatila sam kakva je situacija. Sada mi je žao što nismo tatu uzeli ranije doma nego smo im dozvolili da se onako bahato ponašaju. A liječnici... Ma nije ni sve za govoriti. Moje mišljenje je bilo tada da bi trebalo zatvoriti toplice, svima dati otkaz, sve srediti i očistiti od silnih bakterija i onda zaposliti nove ljude koji bi stvarno radili. Ma zamisli u 9 sati moja mama dođe a oni tvrde da su s tatom već sve izvježbali što se moralo i onda on, nepokretan, leži u krevetu cijeli dan i nitko ne dolazi. Ma kako su mogli sve izvježbati od 8 - 9 sati. A bolesnika u kolica stavlja ili rodbina ili terapeut ili oni dečki koji ih voze kod logopeda ili na radnu terpiju. Popodne nema nikoga i zamoliš sestre da ti pomognu staviti ga u kolica ali oni kažu da nisu one tu za takve stvari. Sjedneš pacijenta na krevet i zamoliš da ti pomognu da ga opet legneš ali njih nema ni u ludilu one to ne rade. Rekla sam da neću o tome ali jednostavno kad se svega sjetim, mogla bi se knjiga napisati o (ne)radu u toplicama. Zaista ih ne bi preporučila. One su za pokretne pa neka se ljudi razgibaju ali teški moždani udari i nepokretni - bolje doma i naći dobrog terapeuta i preko HZZO ili još i platiti ako treba, tj. dodatno privatno vježbati nego potrošiti silne novce u toplicama a oporavak vrlo mali ili nikakav. Doma bi se bolje oporavio.

Victoria88
01.12.2011., 14:57
meni jos nije jasno kako toliko negativnih iskustava s krapinskim....svi samo se*u po njima, a da nije bilo njih moj tata bi jos bio prikovan za krevet a afazijom itd itd.....je da nije imao mozdani o kojem se ovdje govori, ali takodjer je bio nepokretan, afazija, pelene itd itd....
ne mogu citat kako se*ete po krapinskim a nama su i previse pomogle.....bez ikakvih plavih koverti i slicno.....a obicni smo ljudi (tata bio radnik na stroju, mama spremacica, ja nezaposlena).....imali smo je*ene srece, zvijezde se tako sretno poklopile? bo....
da treba, opet bi u krapinske bez razmisljanja.....ali kucam tri put o drvo, sad je super, i moci ce u istarske ako bude bilo potrebno....
btw. u krapinskim je bio na drugom katu...razlika je onih na prvom i na drugom....zao mi je da ste prosle sta ste prosle.....prosla sam i ja ali ipak sa sretnim zavrsetkom....ali doktori najbolje znaju zasto su bili smjesteni na prvom katu.....

MMK
01.12.2011., 15:30
VICTORIA-drago mi je da je tvome tati dobro. Moj je npr. bio na 1. katu i dogodilo se to što se dogodilo. I nikome ih ne bi preporučila. Na žalsot. Možda je tvoj tata bio mlađi pa su se malo pomučili ali bome s mojim se nisu potrudili. Jesu tek onda kad smo im rekli da ćemo ga vratiti na odjel na pregled. A to je bilo mjesec dana prije odlaska. Onda su im klikeri proradili što će ovi u bolnici reći. A znam dečka koji je otišao nakon 3 tjedna jer nisu s njime ništa radili i roditelji su ga jednostavno pokupili doma. Samo još da kažem da su nam u bolnici nakon 6 mjeseci rekli da oni znaju što su Krapinske toplice i da je to veliko ništa. Ne znam samo zašto onda tamo šalju pacijente ili neka pošalju, ali neka ljude pripreme prije odlaska tamo i neka im kažu kakva je situacija.

Victoria88
01.12.2011., 15:36
Ne znam samo zašto onda tamo šalju pacijente ili neka pošalju, ali neka ljude pripreme prije odlaska tamo i neka im kažu kakva je situacija.

kakva je situacija?? takva da ako doktor procjeni da ima sanse za oporavak radit ce se s njim, ma ako vidi da bas i nema sanse zasto gubit vrijeme a nekome drugome moze pomoci? zato i salju na prvi kat ako bas nema spasa, da se tako izrazim....sorry sto sam bezobrazna, svatko svome zeli najbolje fala bogu, ali jbm mu mtr, doktori su tamo i znaju najbolje sta koga ide....hoces, neces, tako je....

MMK
01.12.2011., 18:34
VICTORIA-ako se ne žele baviti nekim pacijentima neka im onda kažu neka idu doma. Nikome ne želim zlo ali ako netko tako ne vjeruje što se tamo događalo, trebao bi to sam proći. I molim, bez psovanja. Ni ja ne psujem na drugoga tko toplice hvali. Uostalom dovoljno sam zrela da stojim iza onoga što pišem. I nisam jedina koja tako misli. A uostalom kako im pacijent može proći kroz staklo, gdje su bili? Ili pobjeći im pa ga sestre traže po mjestu. Nemoj molim te.... Bila sam tamo dosta vremena, sve i svašta vidjela a i uvjerila se u nesposobnost pojedinih doktora.Uostalom ovo nije mjesto da se s tobom natežem niti je vrijeme da se natežem. Prošla sam svašta, zahvaljujući dijelom njima ostala bez oca i tko god me pita kakve su te toplice, za razliku od tebe, imati ću samo loše za reći a vidim da su još neki dijelili mišljenje samnom što mi je drago da ne ispadne da sam jedina koja nisam zadovoljna. Samo ljudi dok su tamo šute a kasnije se svašta čuje.

MMK
03.12.2011., 10:01
VICTORIA - i još nešto. Nije istina da su na 1. katu "izgubljeni slučajevi" kako ti misliš. Bili su tamo i pokretni pacijenti i oporavili. se a ti samo pazi da ti tata ne dođe na 1. kat jer ćeš se rukama i nogama boriti za njegov oporavak i nećeš prepustiti sve liječnicima već ćeš pokušati izvući ono najbolje.I onda ćeš vidjeti što doktori znaju i koliko koga ide! I nećeš biti previše zadovoljna. Samo moli Boga da ti se to ne dogodi. Sretno!!!!

lukasplit
09.12.2011., 11:14
Moj tata je imao moždani udar ove godine u 8 mjesecu.Našla sam ga u stanu i po našim proračunima ležao je tako cca 20 sati.Doktori mu nisu davali puno nade da će preživiti.Međutim izvukao se ,ali mu je ostala oduzeta desna strana ,govor mu je na dane dobar na dane loš.Nemože niti samostalno sjediti.
Preporučite mi molim vas koje su najbolje toplice da bar nešto mogu učiniti za njega.

Victoria88
12.12.2011., 16:31
a ti samo pazi da ti tata ne dođe na 1. kat

kakve vise veze ima moj tata s krapinskim i operacijama i oporavkom i rehabilitacijom da bi mogao zavrsit opet tamo? :rolleyes:
sta je imao za operirat je operirano, sta je imao za se oporavit oporavio se....ne razumijem zasto bi opet zavrsio tamo....daj ne melji bezveze....molim te.....to sto si ti ogorcena na sve tamo nisam ti ja kriva, odi pa se zali, nadlezne institucije fala bogu postoje za to, a ne tu mene napadat....ali NE UBJEDJUJ LJUDE da niti jedan doktor u RH ne valja i slicno zbog toga sto si ti imala lose iskustvo.....ima jos gro ljudi koji naprotiv ima jako lijepo iskustvo i s toplicama i RH bolnicama....EOT

El Gato Félix
12.12.2011., 18:45
Victoria88 i MMK, lijepo vas molim da se vratite temi i da ova napeta situacija između vas prestane. Zahvaljujem!

MMK
12.12.2011., 19:14
EL GATO - i ja tako mislim bez veze je ovo i druge opterećivati Hvala!

jaka85
13.12.2011., 09:02
bok svima
imam 26 godina i imala sam mozdani udar prije godinu dana,
zacepljenje zile ugruskom..inace imam osnovnu dijagnozu mišićnu distrofiju, sto se tice nje, dobro se drzim iako sam u kolicima..nakon mozdanog sam bila u teskom stanju, nisam mogla sjediti, jesti tj gutati i tesko sam pricala, lijeva strana mi je bila oduzeta
sad se sve poprvilo, noga je kao i druga, kao da nista nije bilo, ali ruka mi je slaba, mada je i ona bolje. ali ne mogu s njom nesto posebno osim drzati nesto, saku dakle mogu koristiti..
zanima me mišljenje i necije iskustvo s takvom situacijom. da li se moze ruka oporaviti kao i noga i zasto vec nije, kad noga je?
bila sam u varazdinskim topl i to je bilo odvratno iskustvo, pocela sam se oporavljati tek nakon sto sam dosla doma i opustila se, u tim toplicama sam pokupila i neku bolestinu zbog ceg sam opet zavrsila u bolnici na zaraznoj.
moj je problem sto bez te ruke nisam samostalna kao sto sam bila prije godinu dana. dajte mi savjete i misljenja!
imam svaki dan fizikalnu terapiju doma, struju ne smijem dobivati jer imam pacemaker, a radi se bas o lijevoj strani/ruci. :504:

MMK
13.12.2011., 14:12
JAKA85 - ne mogu ti pomoći previše samo ono što znam je da se noga brže oporavlja od ruke. Kao ljudi hodaju a ruka ne funkcionira. Kako ruku "oporaviti" ne znam. Pokušaj sama vježbati. Pitaj fizioterapeute što bi mogla sama raditi pa pokušaj sama. Drago mi je da se još od nekog čuje negativno mišljenje o toplicama. Vidim da nisam sama. Puno sreće ti želim!

blind_sense
17.12.2011., 22:51
Pozdrav svima.

Mama mi je nedavno imala blagi moždani udar(tako su ga doktori nazvali) tj. ugrušak koji je krenuo nije udario na nijedan organ u smislu da je ostavi nepokretnu ili joj oduzme govor već je prošao kroz krv. Ona je 2 dana nakon što joj se to dogodilo normalno funkcionirala tj. funkcionira i sada ali meni treba vaša pomoć(obzirom na iskustvo koje vjerujem da neki od vas imaju) vezana za sljedeću stvar: Nakon što su joj napravili CT glave ustanovljeno je da joj je glavna žila u mozgu jako sužena (nekih 70-90%) a žena koja joj je radila te nalaze je iskomentirala:"Vi imate mozak kao 70-ogodišnjakinja" što je mamu prilično išokiralo obzirom da ima 50 godina.Naime rečeno joj je da je njen mozak prepun "udara" a njoj a ni nama koji živimo s njom nije jasno kako je to moguće obzirom da nikada do sada nije imala moždani.Onda su joj rekli da trebaju napraviti nalaz koji će pokazati stanje karotida te ako i taj nalaz bude tako loš(u vidu velikog suženja) trebat će na operaciju tj. ugrađenje stenta. E sada,molila bih vas da mi ako možete preporučite nekog doktora za kojeg vjerujete da je izvrstan u tom poslu i da zna što radi obzirom da se ne radi o baš bezazlenoj situaciji. Znam da ima puno dobrih doktora ali vjerujem da vam je jasno da za svoju mamu želim najboljeg. :) Također bih vam bila jako zahvalna kada bi sa mnom podijelili iskustva vezana za ovakav primjer u slučaju da ste imali takav slučaj u blizini.Da li ta operacija zaista pomaže i služi kao prevencija mogućeg budućeg udara? Inače,mislim da kod mame veliki utjecaj na nastanak moždanog ima genetika obzirom da je njen otac imao problema sa zakrčenjem krvnih žila. Kada se tome doda cigareta,hrana poslije 00 i stresan život dođe do ovakve situacije :/

lemkica
30.12.2011., 11:24
Dobar dan,molim Vas za pomoć i objašnjenje:čovjek je imao moždani udar desna strana oduzeta,(hoda uz pomoć štapa, al ruka desna ništa ), motorna afazija a sad još i 80% karotida na vratu zaštopano, kažu nam da je velik rizik ići na operaciju , a šta onda napraviti da se te žile bar malo očiste, koji je uzrok tako brzom nakupljanu plaka ako je bio na kontroli u šestom mjesecu i bilo mu je 60% zakrčenje a sad na pregledu 80 %? Molim vas da mi bar kažete što učiniti i kako pomoći čovjeku !
Hvala Unaprijed .
SRETNA NOVA GODINA SVIMA PUNA ZDRAVLJA !

hasnfefer
30.12.2011., 11:39
Moj tata je imao seriju laganih moždanih udara koje se mogu osjetiti kao lagana vrtoglavica, kratko zamračenje pred očima, gubitak ravnoteže... To su događaji kojima čovjek ne pridaje važnost. Jače pojacve od toga su duže vrtoglavice, kratkotrajno utrnuće lijeve ili desne strane, i tome slično. To se sve naziva ishemijska ataka, i siguran je predznak moždanog udara, ako se ne ode doktoru.
Kako očistiti suženje iz žila? Dijetna prehrana, i lijekovi protiv masnoće bi s vremenom mogli pomoći.

lemkica
02.01.2012., 13:51
dr. Hrvoje jel može mala pomoć , molim Vaše mišljenje !

hrvoje dr.
02.01.2012., 13:56
Dobar dan,molim Vas za pomoć i objašnjenje:čovjek je imao moždani udar desna strana oduzeta,(hoda uz pomoć štapa, al ruka desna ništa ), motorna afazija a sad još i 80% karotida na vratu zaštopano, kažu nam da je velik rizik ići na operaciju , a šta onda napraviti da se te žile bar malo očiste, koji je uzrok tako brzom nakupljanu plaka ako je bio na kontroli u šestom mjesecu i bilo mu je 60% zakrčenje a sad na pregledu 80 %? Molim vas da mi bar kažete što učiniti i kako pomoći čovjeku !
Hvala Unaprijed .
SRETNA NOVA GODINA SVIMA PUNA ZDRAVLJA !
Nije navedena dob,obzirom da je isključem operativni zahvat teško da što u pogledu tih plakova na karotidama može učiniti.

lemkica
03.01.2012., 10:43
Hvala Vam na odgovoru, što se tiče godina čovjek ima 50 godina i recite mi dal se stanje može popraviti s prehranom i zašto je došlo do tako jakog pogoršanja !

hrvoje dr.
04.01.2012., 16:46
Hvala Vam na odgovoru, što se tiče godina čovjek ima 50 godina i recite mi dal se stanje može popraviti s prehranom i zašto je došlo do tako jakog pogoršanja !
Najbolje bi bilo prepisati nalaz CD karotida. Radi boljeg uvida.
Moglo se pogoršati zbog brojnih čimbenika npr. nedovoljna terapija,neuzimanje iste,ne promjenjene loše navike,dodatni čimbenici itd.

Darko7
10.01.2012., 11:31
Nigdje nisam nasao a gledao sam po netu i knjigama da mozdani udar moze izazvat slijepocu na strani udara.Danas je jedna draga mi osoba imala mozdani udar,jer mi je javljeno:.... ne osijeca lijevu stranu tijela i nerazgovjetno govori.Sto da radim?Odmah rekao zovite HMP i pravac bolnica.Nevjerovatno no stigli su za samo TRI MINUTE!,lijecnica koja je bila u vozilu je rekla:pa ona ne vidi na lijevo oko!Sad je u bolnici i rade dodatne pretrage.

Darko7
12.01.2012., 08:22
Nigdje nisam nasao a gledao sam po netu i knjigama da mozdani udar moze izazvat slijepocu na strani udara.Danas je jedna draga mi osoba imala mozdani udar,jer mi je javljeno:.... ne osijeca lijevu stranu tijela i nerazgovjetno govori.Sto da radim?Odmah rekao zovite HMP i pravac bolnica.Nevjerovatno no stigli su za samo TRI MINUTE!,lijecnica koja je bila u vozilu je rekla:pa ona ne vidi na lijevo oko!Sad je u bolnici i rade dodatne pretrage.
Vid se vratio,sinoc napravljena MR,rezultati:vide se tragovi prijasnjih udara(prehodala ih)i ugrusak za koji ce konzilij odrediti da je za operaciju ili nije.Osoba uz manje poteskoce govori,osjet u ruku jos se djelomice vratio.

vkrnic
14.02.2012., 17:07
Htio sam pitati što je sa osobama koje zbog moždanog ne mogu se jesti. Imam 31 god i preživio sam dva teška moždana, zbog bakterije endokartitis, koja mi je namnožila se na zaliscima u srcu. Promjenjen mi je zalisak i ugrađen mehanički, pijem jedino sintrom zbog krvi phemiton da ne bi imao epi napade.
Kao posljedica CVI-a ostala mi je ljevostrana hemipareza i disfagija. Mene zanima tko se bavi problemima disfagije ?

dorothyzg
01.04.2012., 14:00
Sutra će biti tri pune godine otkako je moja baka imala moždani udar.
Pa evo da podijelim s vama svoje iskustvo iako se nije lijepo prisjećati svega toga, možda nekome i pomogne.
Tog jutra mojoj je baki strašno pozlilo. Deda ju je nekako jedva odvukao na kauč u dnevnoj sobi gdje je od 8 ujutro do 4 popodne povraćala, obavljala nuždu nekontrolirano, također ispuštala neartikulirane glasove.. Ja sam bila na faksu kad me mama nazvala da baki nije dobro i da odmah dođem doma. Požurila sam kući i našla je u takvom stanju. Baka mi je bila druga mama, najbolja prijateljica sve te godine... Hitnu su zvali prvi put i kad su došli šiknuli su joj par inekcija i otišli... Ne znam kako nitko nije skužio da baka ima moždani :confused:
To što nisu odmah vidjeli produžilo je tu i našu i njenu agoniju za 4-5 sati. Došla doma, nazvala ponovno hitnu, hitna došla, odmah u bolnicu.
Najprije su je odveli na Sv. Duh gdje su joj obavili pretrage a onda su poslali moju mamu sa slikama na Vinogradsku po mišljenje drugog doktora je li operabilno ili nije. Doktor u Vinogradskoj odlučio je je da je, i tako su je preveli tamo. Kola hitne pomoći sa Sv. Duha na Vinogradsku čekali smo nekoliko sati. (dosta s obzirom na njeno teško stanje.)
Tada sam ju vidjela, kad su je doveli. Bila je u strašnom stanju, zamotana u deku, išla glavom lijevo desno, neartikulirano izgovarala nešto, micala nogama onako jako, a bila je svezana. :(
Tu noć hitno je operirana iako joj doktori nisu davali neke šanse. Preživjela je nekako. Dr. Radić spasio joj je život. Prognoze su bile da će ako ne ode na operaciju umrijeti a ako ju operiraju 50-50 su šanse da će preživjeti.
Nikada ali nikada neću zaboraviti te dane tamo na intenzivnoj.
Uvjeti odlični, to moram naglasiti. Svi pacijenti tamo zbrinuti, čisti. Sve pod kontrolom. Posjete strogo pola sata, oblačiš se u one njihove kute, kapa, sve. Baku su i idući dan operirali opet jer joj se skupljao likvor previše pa su joj stavili dren da joj to kapa van. (jako neugodno za vidjeti doslovce cijevčica iz glave viri i curi ta tekućina van)
Neću pričati kako je to stresno za gledati. Dvije operacije glave/mozga ... Imala je sreće.
Za obitelj to je jako stresno, jer tamo im obriju glavu zbog operacija, imaju sonde u nosu, kateteri, igle svakakve svugdje, po rukama, vratu.. Aparati prate svašta nešto.
U međuvremenu jednu noć baka je imala i zatajenje srca. Ali nikad nam nisu rekli to, slučajno sam ja saznala.
Nakon dugog boravka tamo prebacili su je na Sv. Duh na odjel. Tu je kao malo dolazila k sebi, ali uvjeti joj nisu bili baš nešto. Nikad neću zaboraviti kada sam jednom došla u posjetu vidjela sam nju u krevetu kako leži a na stoliću pored nje debela šnita onda već posušene salame i šnita kruha. Ma ona nije mogla rukom to uzeti a kamoli pojesti - odmah je povraćala. Živjela je samo od tih infuzija. Ne znam ni ja sama kako. Nakon toga išla je u Stubičke toplice. Tamo je bila 4 tj. kao biljka. Isto je povraćala, nije jela, infuzije non stop, nešto su kao "vježbali" s njom, niti sjediti nije mogla. Kateter je imala svo to vrijeme pa je dobila i upalu mjehura. Ništa nije znala gdje je, tko je, koliko ima godina, ma ništa. Ja sam svako jutro kuhala joj doma a onda kad bi mama došla s posla u 15 i 20 bile smo već u autu s ručkom i čistom robom na putu u Stubičke toplice da bi pojela makar jednu žlicu. Nula bodova. Ja sam svako jutro zvala doktoricu raspitivala se, kako je .. Nije bilo nikakvih pomaka. Po meni, jako slabo se tamo brinu za njih i tko tamo dospije, ne piše mu se dobro :( Pogotovo ako si star i nemoćan a tamo su svi oni takvi. Nakon 4 tjedna doveli su je doma. Onu iglu u žili joj nisu skinuli a mi ne bismo ni primijetili da joj nisam ja digla rukav od spavaćice da joj vidim ruke.
Pojma nije imala da je doma. Non stop je ispitivala kad ćemo mi ići u svoju kuću. Ništa nije znala. Još nekoliko mjeseci provela je u krevetu. Nije mogla jesti povraćala je stalno. U pelenama bila. Jako je teško imati tako bolesnu osobu doma koja zahtijeva brigu 24 sata dnevno. Nisam rekla da je baka šećeraš već 25+ god i da mora primati i inzulin. I to sam preuzela na sebe jer mama je morala raditi.
Nikad više nije prohodala. U kolicima je ne može na noge. Do wc-a ode jedva i to ju moraju vući. Ja je ne vodim na wc da mi ne bi pala. Može sama jesti i sjediti. Dementna je potpuno. Sada ima 74 godine.
Koliko god prognoze bile loše barem je živa. Sad nemam više s njom odnos baka-unuka nego sam ja sada ona koja se brine za nju. I da, bude teško i naporno ali tako je kako je.

timi178
25.04.2012., 17:48
Molim vas hitno savjet!

Prije tri sata baka (81 godinu) razgovarala je na telefon i pocela strasno tesko govoriti. Jedva je slagala rijeci, petljao joj se jezik. Rekla mi je da ima osjecaj kao da joj je nesto u ustima....

Kada je isplazila jezik nije isao u stranu, ali kada se nasmijala jedna una joj se objesila a druga se podigla....Jedno sat vremena je nerazumljivo pricala...
Kako je njena doktorica radila ujutro jedva smo ju nagovorili da ode drugoj da nam da uputnicu za neurologiju....

Do sad joj se govor vratio ali ja cujem da jos ne govori kako treba...
Dosli smo doktorici koja prvo koluta ocima jer nismo pacjenti, onda cekamo 15 min u praznoj cekaoni da bi ona izasla van i pitala: Baka sta je...
Ja objasnim jer baka ne moze od straha i uzbuđenja...

Ona kaze a kako ste sada...Baka kaze dobro....Ona kaze a sta ste onda dosli..To je bio prolazni udar koji nije ostavio posljedice...Idite kuci pa ako se pojavi idite odmah na neorologiju....I to sve u cekaoni popraceno kolutanjem ocima i podsmjehom...

Napominjem da je baka 2009 imala cereralni infarkt zbog neoznacene onkluzije i bila na neurologiji tjedan dana...

I sad jel ja panicarim bez veze ili da guram dalje kod doktora?

hrvoje dr.
26.04.2012., 08:37
Molim vas hitno savjet!

Prije tri sata baka (81 godinu) razgovarala je na telefon i pocela strasno tesko govoriti. Jedva je slagala rijeci, petljao joj se jezik. Rekla mi je da ima osjecaj kao da joj je nesto u ustima....

Kada je isplazila jezik nije isao u stranu, ali kada se nasmijala jedna una joj se objesila a druga se podigla....Jedno sat vremena je nerazumljivo pricala...
Kako je njena doktorica radila ujutro jedva smo ju nagovorili da ode drugoj da nam da uputnicu za neurologiju....

Do sad joj se govor vratio ali ja cujem da jos ne govori kako treba...
Dosli smo doktorici koja prvo koluta ocima jer nismo pacjenti, onda cekamo 15 min u praznoj cekaoni da bi ona izasla van i pitala: Baka sta je...
Ja objasnim jer baka ne moze od straha i uzbuđenja...

Ona kaze a kako ste sada...Baka kaze dobro....Ona kaze a sta ste onda dosli..To je bio prolazni udar koji nije ostavio posljedice...Idite kuci pa ako se pojavi idite odmah na neorologiju....I to sve u cekaoni popraceno kolutanjem ocima i podsmjehom...

Napominjem da je baka 2009 imala cereralni infarkt zbog neoznacene onkluzije i bila na neurologiji tjedan dana...

I sad jel ja panicarim bez veze ili da guram dalje kod doktora?
A zašto se niste javili na hitni neurološki prijem??

timi178
26.04.2012., 10:40
Zato sto nas tamo nece primiti bez uputnice do 20 sati. Jel da ju odvedem danas kod nase doktorice? Sad nema simptoma ali me je strah.

Ova doktorica u cekaoni nam je rekla da je to bio nekakav prolazni napad i da ima srece sto nema posljedica :-(

hrvoje dr.
26.04.2012., 19:24
Zato sto nas tamo nece primiti bez uputnice do 20 sati. Jel da ju odvedem danas kod nase doktorice? Sad nema simptoma ali me je strah.

Ova doktorica u cekaoni nam je rekla da je to bio nekakav prolazni napad i da ima srece sto nema posljedica :-(
Da to možda nije Vinogradska. Pa onda ju odvedite poslije 20h.
A i trebalo bi ponoviti CDFI karotida i vertebralnih art. ,lipidogram,GUK.

timi178
27.04.2012., 08:17
Hvala na savjetu! Ona se sad sasvim normalno osjeca. Zanima me jel postoji vjerovatnost da joj se to uskoro opet ponovi :(?

Nije Vinogradska, iz Bjelovara smo.

hrvoje dr.
27.04.2012., 08:58
Hvala na savjetu! Ona se sad sasvim normalno osjeca. Zanima me jel postoji vjerovatnost da joj se to uskoro opet ponovi :(?
Nije Vinogradska, iz Bjelovara smo.
Nažalost nemogu vam dati zadovoljavajući odgovor-koji je sve je moguće tj. može da se nikad neponovi, a može već sutra ,iako neznamo pravu etiologiju napada.

miška
06.05.2012., 21:39
Evo i mene ovdje da podijelim neka svoja iskustva sa Vama, i isto tako nađem neke savjete i odgovore :)
Moj tata je imao prošle godine u 3mjesecu teški moždani udar, da napomenem da je prije 3 godine ima srčani i ugrađen mu je jedan stend. Kod ovog moždanog začepila se žila, tj. ugrušak ju je začepio, dan prije imao je lakši, samo što to nitko od obitelji nije znao, na poslu mu se zavrtjelo jako i nije osjećao noge minutu, dvije i nakon toga je bilo sve ok do dana kasnije kada se srušio. Prvih dana u bolnici i toplicama ne želim se niti sjećati, oduzelo mu lijevu stranu te je teško pričao..nakon cca 10 dana počeo je osjećati lijevu stranu, lagano micati nogom, ali ruka nikako. Obilazili smo razne doktore, obavljali preglede i fizikalnu terapiju. Svima koji živite sa osobom stradalom od moždanog udara želim reći da morate biti spremni na jako puno strpljenja i nikako ne odustajte od te osobe, vježbajte s njom svakodnevno.. pomaci su vrlo mali, potreban je dug period i ustrajanost, ali ima ih.
Evo sada nakon godinu dana, nakon svakodnevnih vježbi tata je puno bolje,priča normalno, tlak mu se normalizirao (dosada je uvijek pio tablete za visoki tlak), a sada bez tableta tlak je svakodnevno od 120-140/75-90.. kada se povisi uzme tabletu.. mama mu pazi na prehranu, te sada više nema masnoće u krvi, dapače krvna slika odlična, sve u granicama normale. On lagano hoda sa štapom sa 4 kraka, samostalno odlazi na wc, jede sam, oblači se. Ruka i dalje ne reagira, tj. nije reagirala do prošle nedjelje kada ju je sam podigao.On i dalje svaki dan vježba, što sa fizioterapeutom, što sam. Želim Vam reći da je veoma bitna potpora cijele obitelji u toj situaciji.. ima dana kada je bolje, ima kada je manje dobro, ali trudimo se :)
Ono što se u zadnje vrijeme tati dešava jest da osjeća jako trnce kroz cijelu lijevu stanu, kaže da ga cijela lijeva strana boli, kada odjeća te kao trnce, kaže da jedva stane na nogu, također naotekne mu noga dolje, tj. oko prstiju. Zna li netko da li je to normalna pojava i zašto se dešava?

Zaboravih napomenuti, ima 63 godine!

AloneBoy
04.09.2012., 17:26
pozz da ne otvaram novu temu , da postavim pitanje ovdje , zašto dolazi moždani udar? i moželi ćovijek od 15 godina dobit moždani udar? :eek:

I kako sprječit dobivanje moždanog udara ? koju hranu jest itd

vkrnic
06.09.2012., 14:29
Ja sam mislio da mlad čovjek ne može dobiti moždani udar.Svejedno sam dobio dva, zbog endokarditisa,bakterija mi se prvo nastanila na srcu, pa je pobjegla na mozak i uzrokovala moždani.Više od dvije godine hranio sam se putem gastrostomem, tj. cijevi u stomaku.Znaći svatko može dobiti moždani udar!

Da kad sam dobio prvi moždani , imao sam 29 god.

Julie Bergdorf
15.09.2012., 23:32
Moja sestra je prije 3 dana dozivila mozdani udar. Cijela obitelj je u stanju šoka. Ona ima samo 23 godine. Mlada,zdrava,bez ikakvih zdravstvenih tegoba. Dapace,puna zivota,svaki dan vjezba,krece se.

Bila je u trgovini sa svojom 4-godisnjom kcerkicom i samo se srusila na pod. Prodavacice su odmah zvale hitnu,hospitalizirana je u roku 15 min od pada.
Kad smo stigli u bolnicu lezala je na bolnickim kolicima,blijeda,ukocena i praznog pogleda. Uglavnom,bila je pri svijesti. Odmah su je odveli na CT koji je pokazao ugrusak na lijevoj polutci. Odmah je primila lijek za razbijanje tog ugruska. To je bilo oko 13h. U tom trenu doslovno nije mogla otvoriti usta,desna noga ukocena,kao i ruka.

U 17 h,kad smo joj dosli u posjetu vec je bila bolje.

Sutrada,znaci 24h od udara,mice sa desnom nogom kao da nista nije bilo,daje otpor,mice zglobom,prstima,sve normalno.
Ruku jos nije mogla sama dignuti ali stiska šaku i pruža otpor sa rukom. Normalno jede,guta,pije. Samo joj je desna strana lica ukocena i to joj smeta kod govora. Dakle,dan nakon udara ona vec izgovara rijeci. Istina,teže se razumije,ali kako koja rijec. Smije se,sama se dize iz lezeceg polozaja u sjedeci i polusjedeci polozaj i dok to radi ne treba pomoc.

Ona je svjesna svega,nema dakle neku smetnju u pamcenju.
Sve joj normalno pricam i ohrabrujem je. Dolazi joj suprug i malena i svima se smije,ljubi nas,grli, nitko ne bi rekao da joj je nesto samo da nema otezan govor.

Jos traju pretrage koje ce otkriti uzrok,ali doktori su misljenja da su joj kontracepcijske pilule izazvale ugrusak,s obzirom da je pila jednu vrstu,a kad je presla na drugu par puta je osjetila slabost,no prepisivala ju je umoru i iscrpljenosti.

Neznamo nista o toplicama ni kako to ide,ali doktor ce nam sve objasniti ove dane. U svakom slucaju,na rehabilitaciju ce ici.

Nadamo se i molimo za najbolje.

Edit: samo da jos kazem da je 24h nakon sto je primila lijek za smanjenje tog ugruska opet isla na Ct koji je pokazao da se ugrusak dosta smanjio,te da nema krvarenja u mozgu...

leeloo27
15.09.2012., 23:41
Držim fige tvojoj sestri. :grli:

Mlada je, mozak se bolje oporavlja nego kod starijih, nadam se da će sve na kraju biti ok. :)

Julie Bergdorf
16.09.2012., 00:11
Držim fige tvojoj sestri. :grli:

Mlada je, mozak se bolje oporavlja nego kod starijih, nadam se da će sve na kraju biti ok. :)

I ja se nadam svim srcem...:(

Vidim joj u ocima da se boji,ali vjerujem u njenu mladost i u dragog Boga..

Stella1
16.09.2012., 13:12
Prošli petak ujutro mama mi je imala moždani udar. Brzo je dovedena u bolnicu i bila je na intenzivnoj 5 dana. Ja sam je vidjela u sub. i ned. i kako je govorila i bila pri svijesti nije mi se činila toliko loše makar joj je lijeva strana oduzeta. Zamijenila je dan za noć pa po danu spava, ali me zabrinjava da su mi rekli da sada ne otvara oči, jedva je se probudi, da nije kontaktna....S jedne strane mislim da mi sestra pretjeruje, a sa druge me frka...
Što mogu očekivati???
Jel' to neki uobičajen tok stvari?
Jel me treba biti frka?

alter ego blagajnice
30.03.2013., 22:50
Baka mi je doživjela moždani udar. Oduzeta joj je lijeva strana i otežan joj je govor. Ona je bistra i koliko može komunicira s nama. Često zaplače kada joj spomenemo osobu koja ju pozdravlja. Lijeva ruka joj je naotečena, osjeća kada ju diramo po lijevoj ruci i nozi, ruka i noga su joj tople, što znači da joj cirkulacija radi. Ono što me zabrinjava je naotečena ruka. Što bi značila naotečena ruka? Kolike su šanse baki za rehabilitaciju unatoč tome što ima 85 godina? Dosta mi je teško jer nisam još spremna na rastanak od bake :(

body halleck
01.04.2013., 21:02
Baka mi je doživjela moždani udar. Oduzeta joj je lijeva strana i otežan joj je govor. Ona je bistra i koliko može komunicira s nama. Često zaplače kada joj spomenemo osobu koja ju pozdravlja. Lijeva ruka joj je naotečena, osjeća kada ju diramo po lijevoj ruci i nozi, ruka i noga su joj tople, što znači da joj cirkulacija radi. Ono što me zabrinjava je naotečena ruka. Što bi značila naotečena ruka? Kolike su šanse baki za rehabilitaciju unatoč tome što ima 85 godina? Dosta mi je teško jer nisam još spremna na rastanak od bake :(

To što baka često zaplače, bez naoko valjanog povoda, je vjerojatno posljedica preboljelog moždanog udara pri kojem je oštećen i dio sustava koji sudjeluje u kontroli emocija, liječnici to katkad nazivaju "emocionalna inkontinencija" i u pravilu je kod većine ljudi prolazno.
Naotečena ruka može također biti posljedica nepokretnosti same po sebi, oštećenja dijela živčanog sustava koji,među ostalim, regulira tonus krvnih žila, ali isto tako može biti i posljedica nekakvog ugruška u krvnim žilama (nadam se, kako je netko od liječnika vidio tu ruku kako izgleda, jer preko foruma možemo samo nagađati).
Provodi li se kakvoj fizikalna terapija, kako pasivna, tako i aktivna?
Šanse za rehabilitaciju ovise o brojnim faktorima, a od onih na koje se može aktivno utjecati je svakako nastavak liječenja u kućnim uvjetima (rehabilitacija) na redovnoj dnevnoj bazi (iznimno je bitna i njezina suradljivost pri tom), pridržavanje liječničkih uputa,event.toplice ako postoji indikacija...
Šanse postoje, ali uistinu ima dosta parametara o kojima stupanj oporavka ovisi.

alter ego blagajnice
02.04.2013., 20:53
To što baka često zaplače, bez naoko valjanog povoda, je vjerojatno posljedica preboljelog moždanog udara pri kojem je oštećen i dio sustava koji sudjeluje u kontroli emocija, liječnici to katkad nazivaju "emocionalna inkontinencija" i u pravilu je kod većine ljudi prolazno.
Naotečena ruka može također biti posljedica nepokretnosti same po sebi, oštećenja dijela živčanog sustava koji,među ostalim, regulira tonus krvnih žila, ali isto tako može biti i posljedica nekakvog ugruška u krvnim žilama (nadam se, kako je netko od liječnika vidio tu ruku kako izgleda, jer preko foruma možemo samo nagađati).
Provodi li se kakvoj fizikalna terapija, kako pasivna, tako i aktivna?
Šanse za rehabilitaciju ovise o brojnim faktorima, a od onih na koje se može aktivno utjecati je svakako nastavak liječenja u kućnim uvjetima (rehabilitacija) na redovnoj dnevnoj bazi (iznimno je bitna i njezina suradljivost pri tom), pridržavanje liječničkih uputa,event.toplice ako postoji indikacija...
Šanse postoje, ali uistinu ima dosta parametara o kojima stupanj oporavka ovisi.

Hvala na odgovoru! danas je moja mama razgovarala s doktoricom koja je rekla da su oni manje više učinili sve za baku i da će još ovaj tjedan biti u bolnici. Predlažu smještaj u neku zdravstvenu ustanovu poput Marofa ili neki dom za stare i nemoćne. Problem je što roditelji rade i ne mogu biti s bakom više od pola dana, a da daju otkaz i brinu o baki ne dolazi u obzir.

body halleck
02.04.2013., 21:16
Hvala na odgovoru! danas je moja mama razgovarala s doktoricom koja je rekla da su oni manje više učinili sve za baku i da će još ovaj tjedan biti u bolnici. Predlažu smještaj u neku zdravstvenu ustanovu poput Marofa ili neki dom za stare i nemoćne. Problem je što roditelji rade i ne mogu biti s bakom više od pola dana, a da daju otkaz i brinu o baki ne dolazi u obzir.

Bolnice/klinike su u pravilu koncipirane za akutno i subakutno zbrinjavanje moždanog udara.
NoviMarof ili dom su OK opcije, to ne mora biti trajno, stanje se, kao što sam i naveo može popraviti.
Opcija je i tzv. institucija udomiteljske obitelji (mislim kako to još uvijek postoji, to je nešto kao "mini"-dom za starije&nemoćne&bolesne. Pa se,npr. može tamo po preporuci angažirati i netko za rehabilitaciju u kućnim uvjetima. A, sigurno postoji i neka institucija koja pruža te usluge, ako ih i se i "privatno" angažira. Taj oblik liječenja svakako ima smisla. Raspitaj se malo kod sestara&liječnika u bolnici u kojoj se baka liječi, oni u pravilu znaju bar 2-3 prikladne ustanove, pa stignete "izviditi" situaciju i odabrati ono što vam najviše odgovara-imate tjedan dana vremena pa iskoristite to vrijeme :mig:.

alter ego blagajnice
03.04.2013., 17:28
Baku su iz bolnice bez dogovora s mojima htjeli smjestiti u stacionar negdje daleko od obitelji. No moji su uspjeli naći dom za baku niti kilometar od kuće. Moći će svaki dan biti sa bakom a baka će tamo imati fizioterapeuta koji će raditi s njom. Ta opcija mi se više sviđa jer je blizu obitelji a opet ima 24 satnu brigu. Kako znam da obitelj uvelike doprinosi ozdravljenju svaki mogući slobodan trenutak provest ću s bakom. Bit će malo teže jer sam ja u Dalmaciji a ona u Zagrebu, no to me neće spriječiti da svaki slobodan trenutak budem s njom. Ona je žrtvovala svojih 20 godina za mene, valjda ja mogu sljedećih nekoliko služiti njoj. :)

qwertzzz
10.04.2013., 18:15
Pozdrav...novi sam na forumu i ovo mi je prvi thread ikad,oprostite na greskama...:)

Ovako.Danas me je frend (a i ja sam njega sam je on jace)lupio u trbuh.Mislio sam,uf aj nije strasno,al nakon par sekundi zamutio mi se vid skoro totalno,i vrtilo mi se... al nakon recimo 15 sekundi (mozda i manje)sve ok i ostatak dana super...uhvatio me strah jer sam trazio po netu jel to mozdani...
Sta vi mislite?
molim vas odgovorite,jako sam paranoican :|.
Pozz :)

Yve
02.05.2013., 13:01
pozdrav svima,

nadam se da cete mi moci odgovoriti na pitanja ili barem dati nekakav savjet.
naime, moj svekar je prije 3 godine imao tezak mozdani udar. bio je mjesec-dva u bolnici i jos toliko u krapinskim toplicama. oduzeta mu je lijeva strana tijela, s tim da je povratio parcijalnu funkciju lijeve noge, ali ruka je izgubljena (osjeti dodir i sve, ali ne moze je pomaknuti). nakon sto je dosao doma svekrva je preuzela brigu o njemu.
on ide jednom tjedno na terapiju kod nekog super terapeuta s kojim je naucio ponovno hodati (uz pomoc stapa, ali svejedno hoda samostalno). 4-5 puta tjedno mu dolazi doma isto jedna terapeutkinja, ali koliko sam uspjela vidjeti uglavnom se bazira na istezanje i ajmo reci neku masazu.
i tako ta svakodnevnica funkcionira vec 3 godine, svekrva trci na njegov svaki poziv, a on lezi. ne bih rekla da je depresivan. jednom prilikom mu je doktor rekao da se vjezba tako da sam ode po vodu, caj, da se sam dize i ode na wc i sl. medutim, njegov komentar je bio: zasto sam se onda zenio? uglavnom, ne zelim ulaziti u njihov odnos, htjela sam vam samo opisati njihovu svakodnevnicu. dakle, odradi terapiju i eventualno dnevnu setnju, ali sve ostale stvari koje sacinjavaju dan (od odlaska na wc, do samostalnog dizanja i sjedanja) radi netko umjesto njega.
sad dolazimo do dijela koji mene brine. posljednjih nekoliko tjedana njega muci ukocenost leda, jako ga boli bilo kakvo pokretanje. prvi put kad se to dogodilo je otisao kod doktora i to su pripisali propuhu, fizickoj aktivnosti ili cemu vec. uglavnom, dobio je injekciju protiv bolova i par tableta za slucaj da se ponovi. medutim, jucer se uz ukocenost poceo zaliti da mu se siri po nozi. jel postoji mogucnost da je u kombinaciji sa slabom fizickom aktivnosti i polupokretnim stanjem kao posljedicom mozdanog, on sad u opasnosti da bude sve manje pokretan? ima li netko ikakvog slicnog iskustva s tim ukocenim dijelovima tijela?

naninani
29.08.2013., 22:03
stize info iz prve ruke....
kod poknuca aneurizme ne dolazi do oduzimanja dijela tijela (barem nisam nigde procitala za takav slucaj) jer dolazi do krvarenja u subarahnoidalnom prostoru a ne unutar mozga....prije otpusta kuci trebali bi angiografiju mozga napraviti, tu se onda detaljno vidi sve....sto se tice toplica o tome razgovarajte s doktorom koji je vodi u bolnici....mom tati su trebale toplice jer je kod njega je bilo miljardu komplikacija....ima ostecenje prednjeg dijela mozga....tako da je 7tj bio u krapinskima, tamo imao fizikalnu terapiju, radnu terapiju i logopeda........budi sretna, vi ste dobro prosli....s obzirom sta samo ja i mama prosle.....ako te sta jos konkretno zanima slobodno se javi preko PP....."doktorirala" sam neurokirurgiju, puknuce aneurizme, rehabilitaciju i sl. u zadnjih 8mj :mig:

Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2013.

Brat mog muza je ima puknuce aneurizme, a nakon mjesec dan i drugo, kada je hitno operiran i 10-ak dan nakon operacije bio relativno ok, svjestan, pokretljiv, ... medjutim nakon 10-ak dana dobo temperaturu, bakterija na mozgu, doktori kazu da nije dobro, ali da se bore.
Kada je prosla operacija ok, svi smo odahnuli, a sad smo tako u strahu :-(
Jesi li se kroz lijecenje tvog oca srela mozda i sa ovakvim slucajem, iskustva drugih pacijenat i sl?

mp3david
22.10.2013., 18:25
Baka mi je imala blagi mozdani a nije to ni znala,pocela je mrmljavo pricati,noga joj pocela trnuti a na jednu ruku slabije reagira/osjeca...sad je u bolnici,doktori kazu da ide na bolje...moze hodati ali naravno sestre u bolnici je nepustaju samu..pa me sada zanima kakva je situacija sa rukom,nogom sta sam bio rekao hoce li to s vremenom opet doci na svoje??

Alex S
22.10.2013., 19:12
Baka mi je imala blagi mozdani a nije to ni znala,pocela je mrmljavo pricati,noga joj pocela trnuti a na jednu ruku slabije reagira/osjeca...sad je u bolnici,doktori kazu da ide na bolje...moze hodati ali naravno sestre u bolnici je nepustaju samu..pa me sada zanima kakva je situacija sa rukom,nogom sta sam bio rekao hoce li to s vremenom opet doci na svoje??

Ako je "blaži" kao što po simptomima očito jest oporavit će se. Ruka se uglavnom sporije oporavlja nego noga no u ovom slučaju nebi trebalo biti problema. Osim eventualnog mogućeg recidiva. No vjerojatno neće.

zorica1985
26.10.2013., 20:20
postovanje!posto nemam zivaca ni koncentracije da procim sve do sada,molim da mi neko kaze da li je imao u krugu obitelji ili prijatelja ovako tezak slucaj,da mi kaze ishod,savjet ili bilo sta.moja majka je prije 4 mj imala tezak mozdani udar koji joj je oduzeo govor i desnu stranu.bila je u bjelovaru u bolnici 2 tj.,nakon toga je otpustena doma.prvi mjesec je bio jako tezak,gubljenje,tesko je jela,vodu je pila na zlicicu...malo po malo je islo na bolje,vodu je uzimala sama sa stola i pila iz bocice,objasnjavala je rukom kada zeli da joj se ugasi svjetlo,odmakne zavjesa,bila je sve prisebnija,grlila nas je,moju curicu je drzala u zagrljaju,uzivala je s unucima,smijesila im se,salila se snjima.ja sam uzivala doci k njoj i pricati joj jer sam vidjela da sve razumije,desna strana se nije povratila...no,prije 10 dana,novi mozdani,koji je oduzeo i lijevu stranu.u bolnici je,stanje je kriticno,hrani se na sondu,prima kisik jer tesko dise,srce je slabo,pluca,lose stanje...povremeno se budi i to je to.doma je dobila cak i mrsa bakt.njena doktorica nije marila za nju,u ta 3 i pol mjeseca doma,obisla ju je svega dva puta.no necu o tome...zanima me,da li se smijem icemu nadati?ovog puta cemo ju smjestiti u dom jer se vise ne usudimo voditi ju doma.tj,za moju majku je brinula moja sogorica,a moje dvij sestre i ja smo se izmjenjivalje i isle i pomagale u njezi.moja majka ima 67 godina.

prilika
27.10.2013., 05:39
Koliko vidim vašoj majci su pružili barem svu moguću skrb u bolnici. Pretpostavljam da je sada na intenzivnoj njezi. Moju majku koja je dobila sepsu, potom i septički šok nisu htjeli prebaciti niti na intenzivnu njegu iako sam svugdje pročitala u stručnim člancima da se septički šok liječi na intenzivnoj. Jednostavno oni su nju odmah otpisali, iako je imala samo 68 godina. Čak su nama na kraju rekli da su oni na kraju napravili sve što je trebalo, a nisu napravili baš ništa osim što su naveliko lagali i od mene pravili budalu.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

zorica1985
05.11.2013., 15:46
moja mama je umrla u cetvrtak. mozdani udar je najodvratnija bolest koja postoji.

prilika
05.11.2013., 16:30
Zorica
Jako mi je žao da ste izgubili majku. Meni je slično bilo kao vama iako nije ista dijagnoza. Još u subotu mama je sjedila na bolničkom krevetu, malo razgovarala i činilo se da oporavak dobro teče. Mislila sam tada mama će brzo i u invalidska kolica sjesti. U utorak je već bila u kritičnom stanju i rekli su da neće preživjeti.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

Julie Bergdorf
05.11.2013., 16:42
moja mama je umrla u cetvrtak. mozdani udar je najodvratnija bolest koja postoji.

Zorice, moje saučešće :(

Moja sestra je lani doživila moždani sa 23 god. Bez ikakvih prethodnih simptoma. Samo se srušila u dućanu. Sreća pa se to dogodilo vani, da je bila doma tko zna kako bi završilo jer u to vrijeme nije bilo nikog doma, samo ona i njena curica od 3 god. Grozno je sve to.
Drži se. :(

zorica1985
06.11.2013., 11:45
hvala vam! jako mi je tesko, ne mogu na nista drugo misliti.stalno se pitam zasto je to tako moralo biti.jos ovo proljece moja mama je sadila vrt, svaki dan smo razgovarale,a sad je vec nema. julie bergdorf, procitala sam kako se to dogodilo tvojoj sesti,nevjerovatno. koliko sam vidjela,ona se brzo pocela oporavljti. cuvaj seku, ja ne znam kako bi ovo prezivjela da nemam brata i dvije sestre.

Julie Bergdorf
06.11.2013., 12:11
hvala vam! jako mi je tesko, ne mogu na nista drugo misliti.stalno se pitam zasto je to tako moralo biti.jos ovo proljece moja mama je sadila vrt, svaki dan smo razgovarale,a sad je vec nema. julie bergdorf, procitala sam kako se to dogodilo tvojoj sesti,nevjerovatno. koliko sam vidjela,ona se brzo pocela oporavljti. cuvaj seku, ja ne znam kako bi ovo prezivjela da nemam brata i dvije sestre.

Hvala i tebi zorice. Vjerujem da ti je jako teško, nema riječi utjehe kad izgubiš svog bližnjeg,samo budi jaka. Moj život se potpuno okrenuo nakon njenog moždanog, sve to smo jako teško doživili, ja sam starija 4 god od nje i još je gledam kao svoju malu seku i nije mi jasno kako nas je to sve zadesilo. Ona je više manje ok,promjer ostecenja na mozgu je oko 4 cm i to joj uzrokuje grčenje mišića desne šake, i uvelike joj otežava funkcioniranje. Neurolog joj je dao da pije 2 apaurina dnevno kako bi se to opustilo. Ostalo je više manje ok. Ali u meni je uvijek strepnja, zabrinutost...
Čuvaj sebe i svoje i držite se :grli:

Tehnolog
02.03.2014., 21:13
Puno je ovdje odgovora, pitanja i svega... No interesira me, čisto da i sam budem mirniji. Pokušat ću biti što kraći

Trenutno se borim sa stresom, raznim zdravstvenim problemima, fibrilacija atrija i slično.

Također, nedavno sam počeo razmišljati kako je došlo do svega toga. Naime, prije otprilike godinu dana sam doživio nešto jako čudno što me je jako pogodilo.

Bio je vikend, puno se popilo. Drugi dan je bilo okupljanje kod mene. Uglavnom, osjećao sam glavobolju i popio sam andol. Tu večer nisam pio, no bio sam mamuran taj cijeli dan. U jednom trenu, otišao sam do kupaonice, umio sam se i u jednom trenu sam se osjetio užasno čudno, srce mi je počelo naglo ubrzano kucati, problijedio sam ko krpa, imao sam osjećaj da ću se svaki tren onesvjestiti. Omaglice, gubitak ravnoteže, čudna opuštenost mišića, gubitak koordinacije. Bio sam svjestan svega, ali sam osjećao užasnu zbunjenost. Legao sam u krevet, počeo sam biti jako nemiran, nisam se mogao smiriti i zaspati.

Sve u svemu, nakon dva dana sam se obratio lječniku koji me uputio na EEG, EKG, Holter EKG, krvna slika, snimka vratne kralješnice, snimka dopplera karotida... Sve je bilo više manje uredno, jedino je holter pokazao fibrilacije atrija, snimka vratne kralješnice je pokazala laganu alordozu, no ništa zabrinjavajuće...

doktor me uvjerava da je to sve povezano sa stresom, no mene jednostavno ne pušta osjećaj da to nije moglo sve doći u jednom trenu. Prije tog dana nisam imao nikakvih zdravstvenih problema, nikakve omaglice, ništa povezano sa bilo kojim simptomom koje sam naveo ovdje.

Nisam siguran kako se moždani udar manifestira, no da li bi ga otkrili preko EEG-a ili nekog od tih nalaza? Jer, stvar je u tome što ja i dalje osjećam gubitak ravnoteže, iskrivljenu sliku, čak sam tu večer i nekoliko dana poslije doživljavao i privremeni gubitak pamćenja, zaboravljam određene dijelove dana.

Što vi mislite, ima li sve ovo smisla? Jel se možda radi o nekom blažem moždanom udaru ili je nešto drugo? Na koji način da doznam radi li se o moždanom, koje pretrage trebam obaviti? Koje je vaše mišljenje?

Fizički sam zdrav, radno sposoban, no u glavi mi je užasna situacija koja mi remeti redovito koncentraciju.

Trenutno pijem vibolol četvrtinu tablete dnevno i po potrebi xanax u fazama osjećaja nemira i nemogućnosti spavanja.

Molio bi neki pametan savjet, bio bi zahvalan do neba! :)

Hvala unaprijed!

Julie Bergdorf
02.03.2014., 22:20
@ Tehnolog- neznam puno o moždanom udaru, sestra mi ga je doživila prije 2,5 god, imala je nepune 23 god, nikad nije imala nikakvih problema, glavobolja ni ništa sl, samo ju je jedno jutro jako bolila glava da bi se nakon par sati srušila i hitna ju je odvela, bila je u nesvjesnom stanju nekoliko sati i na CT-u joj je odma utvrđen ugrušak u mozgu.
S obzirom da si bio na pregledima itekako bi ti otkrili da si imao ikakvi oblik moždanog udara zato ne brini. Meni su tvoji simptomi čisti primjer anksioznosti, a onaj slučaj koji si opisao, kad ti je bilo loše je bio napadaj panike. I sama sam ga doživila par puta i to su ti simptomi, umislila sam 300 bolesti iz tog razloga,a na pregledima sve ok.
Odi na temu anksioznost pa opiši svoj slučaj, viditi ćeš da ima ljudi koji su isto prošli i prolaze.
Drži se ;)