PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

geepard
25.08.2008., 09:58
Sorela i osali znanci,

Prije mjesec dana stavio sam most na gornje dvojke i jedinicu jer sam ostao bez jedne od jedinica. UHUU > tako izgleda moj most od ukupno četri zuba. H predstavlja zub koji sam izgubio a U predstavlja zdrave zube koji su mi brušeni.

I sad nakon oko mjesec dana stvorila se zubobolja na dvojci koja se nalazi uz postojeću (zdravu) brušenu jedinicu.

Druga dvojka koja se nalazi uz nepostojeću jedinicu je umrtvljena.

I sad ja mislim da sam u BIG problemu jer me boli zub na kojem se nalzi most. Bol se javlja kad pijem vodu, kad udahnem svježi zrak ili npr. uzmem kolač iz frižidra za jesti. Inače, ta se bol pojavila prije oko 2-3 dana. Bol se nekad javi i sama od sebe bez nekih podražaja. Zub (most) me ne boli na pritisak, meso i ne izgleda otečeno.

Šta mi je pametno činiti? Dali je moguće da se ta dvojka naglo pokvarila nakon brušenja? Dali je miguće nekako popraviti tu dvojku? Dali ću morati skidivati cijeli most? Dali je ovo možda prolazna upala? (Ta dvojka prije brušenja je bila plombirna) Dali se mogu pozvati na garnaciju za most koji je stavljen tek prije mjesec dana?

Gutaperka
25.08.2008., 10:07
Sorela i osali znanci,

Prije mjesec dana stavio sam most na gornje dvojke i jedinicu jer sam ostao bez jedne od jedinica. UHUU > tako izgleda moj most od ukupno četri zuba. H predstavlja zub koji sam izgubio a U predstavlja zdrave zube koji su mi brušeni.

I sad nakon oko mjesec dana stvorila se zubobolja na dvojci koja se nalazi uz postojeću (zdravu) brušenu jedinicu.

I sad ja mislim da sam u BIG problemu jer me boli zub na kojem se nalzi most. Bol se javlja kad pijem vodu, kad udahnem svježi zrak ili npr. uzmem kolač iz frižidra za jesti. Inače, ta se bol pojavila prije oko 2-3 dana. Bol se nekad javi i sama od sebe bez nekih podražaja. Zub (most) me ne boli na pritisak, meso i ne izgleda otečeno.

Šta mi je pametno činiti? Dali je moguće da se ta dvojka naglo pokvarila nakon brušenja? Dali je miguće nekako popraviti tu dvojku? Dali ću morati skidivati cijeli most? Dali je ovo možda prolazna upala? Ta dvojka prije brušenja je bila plombirna? Dali se mogu pozvati na garnaciju za most koji je stavljen tek prije mjesec dana?

Najvjerojatnije nije ništa ozbiljno ali bi tvoj stomatolog svakako trebao pogledat.Sve bi trebalo bit pod garancijom jer je nedavno rađeno.

Klepsidra
25.08.2008., 12:57
Izvadila sam zub malo prije. Kutnjak je u pitanju.
Zubar me pitao prije vadjenja jel mi ikad vadjen taj zub. Nije nikad, samo je puko po pola. Kad je izvadio rekao je da je izvadio dva korijena ali moze se kao desiti da takvi kutnjaci imaju i treci sakriveni pa da odem snimiti.
Ako ovaj kutnjak ima i treci korijen tzv "skriveni" da li ce me boliti kad injekcija popusti? Bas sam se prepala....

Klepsidra
25.08.2008., 13:06
I da zaboravila sam pitati kad ce popustiti inekcija? Zub sam izvadila u 13.30 h.

Ima li iko da mi odgovori?

Gutaperka
25.08.2008., 14:35
Izvadila sam zub malo prije. Kutnjak je u pitanju.
Zubar me pitao prije vadjenja jel mi ikad vadjen taj zub. Nije nikad, samo je puko po pola. Kad je izvadio rekao je da je izvadio dva korijena ali moze se kao desiti da takvi kutnjaci imaju i treci sakriveni pa da odem snimiti.
Ako ovaj kutnjak ima i treci korijen tzv "skriveni" da li ce me boliti kad injekcija popusti? Bas sam se prepala....
bez brige,najvjerojatnije neće bolit.A ako i bude bolilo imaš voltaren ili diclorapid koji najbolje suzbijaju bol dentalnog uzroka

Sorrela
25.08.2008., 20:27
Sorela i osali znanci,

Šta mi je pametno činiti? Dali je moguće da se ta dvojka naglo pokvarila nakon brušenja? Dali je miguće nekako popraviti tu dvojku? Dali ću morati skidivati cijeli most? Dali je ovo možda prolazna upala? (Ta dvojka prije brušenja je bila plombirna) Dali se mogu pozvati na garnaciju za most koji je stavljen tek prije mjesec dana?

Jesi siguran da je ona umrtvljena, ono izvadjen zivac, pa punjeni kanali sa gutaperkom:rofl:, pa nakon toga brusena?
Ako je umrtvljena i nema zivca, cudi me da kazes da boli kad pijes vodu i udahnes zrak.
Haj kad odgovoris pa cu dalje nagadjati.

tjeskobna pastrva
25.08.2008., 22:01
Nađi si stomatologa asap za tu peticu.jes, bogami moram, opet boli.

kakve veze ima rat i petogodisnjaci s mojom sesticom? :zubo:

i kae najbolje popila sam plivadon za glavobolju i sad nemrem voltaren popit a na zub mi samo voltaren djeluje.

geepard
26.08.2008., 08:14
Sorela i osali znanci,

Jesi siguran da je ona umrtvljena, ono izvadjen zivac, pa punjeni kanali sa gutaperkom:rofl:, pa nakon toga brusena?
Ako je umrtvljena i nema zivca, cudi me da kazes da boli kad pijes vodu i udahnes zrak.
Haj kad odgovoris pa cu dalje nagadjati.

Ne boli me mrtva dvojka već ona živa s druge strane, obe su dvojke pod mostom.

Eto, imaš li kakvo objašnjenje? :ne zna:

Sorrela
26.08.2008., 11:28
Ne boli me mrtva dvojka već ona živa s druge strane, obe su dvojke pod mostom.

Eto, imaš li kakvo objašnjenje? :ne zna:

Ok, ja sam krivo skopcala, jer mi se ucinilo da si napisao da je ta bolna dvojka mrtva.

Ok, nije mrtva ,ziva je, a reagira na vodu i na zrak.
Moze biti nista, znaci malo je osjetljiva, a moze biti da je brusenjem previse izgubila zubne supstance pa je zivac izlozen:ne zna:
otidji kod tog sto je radio pa mu ispricaj.

Inace meni se desavalo da kad zbrusim zub za most il navlaku, pacijentu reagira dva -tri dana i prestane, iritacija zbog brusenja.

Zaista, nikad nije potrajalo duze, tako da idi ti stomatologu.

Caligula
26.08.2008., 11:57
Dragi moji,
imam jedno vrlo jednostavno pitanje. Ovak, Trebala bih popraviti zub, točnije plomba mi je ispala pa samo treba pokrpati, ali sigurno bi se još tu nešto i našlo, kak to već ide, jel :P Sad mene zanima, budući da bi htjela ići to obavit na Stomatološkom Fakultetu u ZG (imam tamo i karton od prije, i jako dobra iskustva), da li se ja nekome moram javiti i treba li mi uputnica?
Ukratko, koja je procedura?

THX!

geepard
26.08.2008., 12:03
Ok, ja sam krivo skopcala, jer mi se ucinilo da si napisao da je ta bolna dvojka mrtva.

Ok, nije mrtva ,ziva je, a reagira na vodu i na zrak.
Moze biti nista, znaci malo je osjetljiva, a moze biti da je brusenjem previse izgubila zubne supstance pa je zivac izlozen:ne zna:
otidji kod tog sto je radio pa mu ispricaj.

Inace meni se desavalo da kad zbrusim zub za most il navlaku, pacijentu reagira dva -tri dana i prestane, iritacija zbog brusenja.

Zaista, nikad nije potrajalo duze, tako da idi ti stomatologu.

To je i meni palo na pamet da je zbrusila više nego treba. (Pa poslije mi je brusila i kutnjak kojem je mjenjala plombu i uslijed prekomjernog brušena probila živac- toliko o njenom prekomjernom brušenju). Ali čudno mi je nakon mjesec dana da me počeo boljeti zub ispod mosta.

Vidi, nije mi slikala dva živa zuba prije stavljana mosta. Slikala je samo onaj mrtvi (mrtva dvojka) i uočila proces pri samom vrhu (dnu prema čeljusti) ali rekla je da se to nebi trebalo širiti (????) a ako se proširi idem na apiktomiju. Sad možda je i ova živa dvojka (koja me nekad boli) imala proces a ona to nije provjerila jer na svemu škrtari pa tako i na redgenskim snimcima? Opravdavaš li ne slikanje zubi koji idu pod most?

Možda mi se nešto pomaklo i puklo pod mostom. Ali ne vjerujem baš u ovu opciju.
-------------------------------------------------------------------------
Bio sam jučer kod nje ("iskusne" zubarice). Ovako stvari stoje, ostala je polako začuđena da me zub pod mostom boli nakon mjesec dana. Rekla mi je ako bol potraje da će mi vaditi živac. Za pludit.
A nisam je pitao kako, dali se skidiva cijeli most ili se buši most iznad bolnog zuba?

Još jedan dokaz stručnosti, najprije mi je rekla da nakon što lijek u onom kutnjaku (kojem je probila živac) ostaje 20 dana, da će mi staviti plombu u njega. Međutim jučer me pitala dali me taj kutnjak boli, ja sam rekao da ne. I sad je nova priča da lijek neće dirati i da se javim u 11. mjesecu pa će tek tada mjenjati taj lijek. Samo ja se bojim da ću je morati vidjeti za koji dan kad se uvjerim šta se događa s zubom ispod mosta.

Gle čuda, boli me onaj zub koji je ona greškom izbrusila (ja nisam želio da i ta dvojka ide u most već samo susjedna jedinica i susjedna druga-mrtva dvojka) . Ali bio sam dobar i platio i taj zub koji je greškom uključila u most. I eto sad sam poludio po drugi put.

Ali to je jedna ugledna zubarica s 30 godina staža i vidi kako se ne snalazi. Ma pregazilo ju vrime, treba mi jedan mlađi stomatolog koji nema puno pacijenata....

------------------------------------------------------

lovac-u-mutnom
26.08.2008., 12:17
pozdrav svima, moj problem je u upali desni ili gengivitisu ( tako nesto), zubar m ije rekao da mi to moze jedino biti zbog nedostatka vitamina, vadio sam krv, sve u redu, rekli su mi da masiram desni dok perem zube, nema velikog pomaka, sam omanje krvari, ispirem usta hexoralom ali nije ni on od velike pomoci, pa ako ima netko kakav savjet ili preparat za to? i pocela mi je ispadati malo kosa pa mi je doktorica rekla da to moze biti zbog toga?

pa ako netko zna nesto po tome pitanju....

Sorrela
26.08.2008., 14:58
To je i meni palo na pamet da je zbrusila više nego treba. (Pa poslije mi je brusila i kutnjak kojem je mjenjala plombu i uslijed prekomjernog brušena probila živac- toliko o njenom prekomjernom brušenju). Ali čudno mi je nakon mjesec dana da me počeo boljeti zub ispod mosta.

Vidi, nije mi slikala dva živa zuba prije stavljana mosta. Slikala je samo onaj mrtvi (mrtva dvojka) i uočila proces pri samom vrhu (dnu prema čeljusti) ali rekla je da se to nebi trebalo širiti (????) a ako se proširi idem na apiktomiju. Sad možda je i ova živa dvojka (koja me nekad boli) imala proces a ona to nije provjerila jer na svemu škrtari pa tako i na redgenskim snimcima? Opravdavaš li ne slikanje zubi koji idu pod most?

Ja slikam zube prije brusenja da vidim koliki prostor zauzima zivac unutar pulpe pa je neki orjentir da ne otvorim pulpu.

Možda mi se nešto pomaklo i puklo pod mostom. Ali ne vjerujem baš u ovu opciju.
Ovo nije garant.
-------------------------------------------------------------------------
Bio sam jučer kod nje ("iskusne" zubarice). Ovako stvari stoje, ostala je polako začuđena da me zub pod mostom boli nakon mjesec dana. Rekla mi je ako bol potraje da će mi vaditi živac. Za pludit.
A nisam je pitao kako, dali se skidiva cijeli most ili se buši most iznad bolnog zuba?
Ne skida se cijeli most, vec kroz navlaku ser vadi zivac.

Još jedan dokaz stručnosti, najprije mi je rekla da nakon što lijek u onom kutnjaku (kojem je probila živac) ostaje 20 dana, da će mi staviti plombu u njega. Međutim jučer me pitala dali me taj kutnjak boli, ja sam rekao da ne. I sad je nova priča da lijek neće dirati i da se javim u 11. mjesecu pa će tek tada mjenjati taj lijek. Samo ja se bojim da ću je morati vidjeti za koji dan kad se uvjerim šta se događa s zubom ispod mosta.

Gle čuda, boli me onaj zub koji je ona greškom izbrusila (ja nisam želio da i ta dvojka ide u most već samo susjedna jedinica i susjedna druga-mrtva dvojka) . Ali bio sam dobar i platio i taj zub koji je greškom uključila u most. I eto sad sam poludio po drugi put.

Ali to je jedna ugledna zubarica s 30 godina staža i vidi kako se ne snalazi. Ma pregazilo ju vrime, treba mi jedan mlađi stomatolog koji nema puno pacijenata....

------------------------------------------------------

Kako mislis greskom ti zbrusila jos jedan zub?
Mozda je htjela da most bude stabilniji?
Mislim da ne lupam bez veze kad ne znam, ovo je samo nagadjanje

Chain
26.08.2008., 21:45
pozdrav svima, moj problem je u upali desni ili gengivitisu ( tako nesto), zubar m ije rekao da mi to moze jedino biti zbog nedostatka vitamina, vadio sam krv, sve u redu, rekli su mi da masiram desni dok perem zube, nema velikog pomaka, sam omanje krvari, ispirem usta hexoralom ali nije ni on od velike pomoci, pa ako ima netko kakav savjet ili preparat za to? i pocela mi je ispadati malo kosa pa mi je doktorica rekla da to moze biti zbog toga?

pa ako netko zna nesto po tome pitanju....

idi na zavod za parodontologiju, na stomatoloskom fakultetu....gunduliceva 5...

ovo za kosu je malo vjerojatno...

Balkanka
28.08.2008., 15:13
daklem, da odmah kažem, da, sama sam si kriva, nemojte vikat na mene

koji je problem. prije 3 godine sam imala pokvarenu 7..zubarka mi je na živo brusila po živcu pa je mene od tada strah..pa je zub puknuo po pola.no dobro, zub je kakti izliječen, zaplombiran je i sve 5.e sad, kad mi je počela 8.rast zubno meso sa vanjske strane toga zuba mi je počelo pucati.onako, pukne, napravi se gnojni krvavi ugrušak koji prođe kroz par dana. zubarka kaže da je to normalno jer zub pored raste i traži mjesta. dobro. pukla meni plomba opet po pol. otišla knjoj. ona je bila jako živčana, zub mi na pol napravila jer nije imala živaca. došla drugi puta na nadogradnju i ona mi je pokrpala zub. neuspješno jer je komad plombe između 7.i 6. na mesu se odronuo. pa mi se čini da su komadići hrane ulazili unutra. ja sam to uredno prala i čistila zubnim koncem. i šta se sad dogodilo-zubno meso kod tog zuba je opet podivljalo, boli me cijeli zub, čak imam osjećaj da me i čeljust i glava sa te strane boli. zub točno iznad njega me također boli a vidim na tom zubu imam malu plombicu koja nije mjenjana 10god.ziher.i osjećam kako pulsira sve. ja se naravno kod svoje zubarke ne vraćam ni u ludilu a zubarka kod koje ću preći je na godišnjem do ponedjeljka.a ne mislim samo tako bilo kojem zubaru ić jer za to slijede pripreme i pripreme. ja to sad ispirem propolisom i hexoralom od kojeg gubim osjetil na jeziku.
moje pitanje, jel to normalno da zubno meso puca samo tako i dal ću ja morati vaditi taj zub?
(sorry kaj sam ugnjavila sa pričom)

i tako..vratila se nova zubarka sa godišnjeg..poslika ona meni zub..nema mu spasa, u srijedu ide van. šta se dogodilo. zubno meso nije pucalo zbog novog umnjaka nego zbog toga jer je gnjoj koji je zahvatio cijeli korjen 7. izlazio van. 7. uopće nije bila "pokrpana" iz nama neutvrđenih razloga. eto..lijepo lijepo...
poslijala sam sve zube, najvjerojatnije ću dobiti aparatić za zube koji će popuniti novu rupu i staru rupu od godinu dana prije vađene 6. na lijevoj strani.sva sreća pa mi niknule zdrave 8.
eto..i rekla mi zubarka da imam lijepe zdrave zube :cerek: (mislim si da, a to kaj 2 neam jer su se pokvarili nema veze )

forumaŠica
01.09.2008., 10:37
Ne bi htjela nikog plašiti, ali moje operacije osmica su bile komplicirane i bolne...

Jednu sam operirala prije nekoliko godina, sam zahvat trajao je sat vremena, zub je cijeli bio u mesu "van vilice" i ogroman. Oteklina prošla nakon 2 tjedna, i ne sjećam se koliko me dugo još boljelo. Bila sam kod nekog šarlatana koji mi nije dao dovoljno anestezije pa je bilo dosta bolno. :flop:

Prije nekoliko dana sam operirala drugu osmicu, (radi se o donjoj vilici kod oba zuba), ovaj put je trajalo sat i pol, pilio je i mučio se, s tim da sam sad tražila maximalno anestezije pa je bilo podnošljivije. Uglavnom krvarilo je 2 dana. Odmah sam dobila klavocin i injekciju protiv oticanja. Iritiraju me konci jer me bodu po rani. Uho mi je začepljeno na toj strani i sijeva unutra. U svakom slučaju na voltarenima sam i nastojim prespavati cijeli dan, jer mi je nepodnošljivo bolno. :(

Kod mene je to ispalo strašno, ali imam frendicu koja je pod općom anestezijom napravila sva 4 u istom danu i navečr je već bila ko nova. I susjedu koja je dva izvadila bez ikakvih bolova i muke.
Tako da sve ovisi kakvi su i koliko čvrsti zubi.

Nego, imam par pitanja:
Jel' smijem ispirati recimo kaduljom? to bi navodno trebalo dezinficirati.. :ne zna:
I koliko otprilike bude tvrd i bolan taj dio gdje su mi pilili vilicu? :(

Piggy
01.09.2008., 13:26
ajde molim te...nemoj stalno o tim horor pricama...

zao nam je svima sto si imala lose iskustvo,ali ne pretjeruj...:mig:

Ne pretjerujem:mig:

Samo govorim o ponašanju "kompetentnog" oralnog kirurga. A moglo me je koštati glave, sama kao doktor stomatologije znaš do čega mogu dovest apscesi u području glave i vrata:mig:

Gutaperka
01.09.2008., 13:50
Ne pretjerujem:mig:

Samo govorim o ponašanju "kompetentnog" oralnog kirurga. A moglo me je koštati glave, sama kao doktor stomatologije znaš do čega mogu dovest apscesi u području glave i vrata:mig:

ne sumnjam nimalo u to tvoje iskustvo ali kad to više puta ističeš ima ljudi koje ćeš tako uplašit.I šta si time postigla?

Krumpir
01.09.2008., 15:04
jes, bogami moram, opet boli.

kakve veze ima rat i petogodisnjaci s mojom sesticom? :zubo:

i kae najbolje popila sam plivadon za glavobolju i sad nemrem voltaren popit a na zub mi samo voltaren djeluje.

Možda ništa, a možda sve! :rofl::cerek::mig::rolleyes::kava:

Piggy
01.09.2008., 15:56
ne sumnjam nimalo u to tvoje iskustvo ali kad to više puta ističeš ima ljudi koje ćeš tako uplašit.I šta si time postigla?

Pišem to da svit pripazi u čije će se ruke dati;)

anna_maria
01.09.2008., 17:08
help help
ovako,imam problem
ustvari vec duze imam problema sa zubima,za sto mislim da dio krivnje ide i mojoj dosadasnjoj zubarki.
ispala mi je krunica,tj onaj umjetni dio nadograden na zub,cetvorku.ja sam si to namjestila natrag nekako da ne hodam s rupom umjesto zuba i danas sam otisla kod privatnice,za koju sam dobila sve najbolje preporuke,i ona mi kaze da je stanje lose,da ako to opet zacementiramo moze lako ispasti i da ona misli da bi trebalo izvaditi korijen zuba(u perkovcevoj)i onda napraviti most.pa me poslala mojoj staroj zubarici po uputnicu.ona naravno nije bila sretna sto sam trazila drugo misljenje i ona pak misli da korijen ne treba vaditi i da ako se ovo ucvrsti mora biti u redu.zasad mi je to opet privremeno ucrvsceno,al trebam izabrati trajnije rjesenje.
skroz sam zbunjena.a htjela bih napraviti najbolje za zub:ne zna:
hvala:s

Gutaperka
01.09.2008., 17:41
help help
ovako,imam problem
ustvari vec duze imam problema sa zubima,za sto mislim da dio krivnje ide i mojoj dosadasnjoj zubarki.
ispala mi je krunica,tj onaj umjetni dio nadograden na zub,cetvorku.ja sam si to namjestila natrag nekako da ne hodam s rupom umjesto zuba i danas sam otisla kod privatnice,za koju sam dobila sve najbolje preporuke,i ona mi kaze da je stanje lose,da ako to opet zacementiramo moze lako ispasti i da ona misli da bi trebalo izvaditi korijen zuba(u perkovcevoj)i onda napraviti most.pa me poslala mojoj staroj zubarici po uputnicu.ona naravno nije bila sretna sto sam trazila drugo misljenje i ona pak misli da korijen ne treba vaditi i da ako se ovo ucvrsti mora biti u redu.zasad mi je to opet privremeno ucrvsceno,al trebam izabrati trajnije rjesenje.
skroz sam zbunjena.a htjela bih napraviti najbolje za zub:ne zna:
hvala:s

ako tvoja zubarica smatra da se može spasit onda je to svakako bolje pa neka ga spašava.Time si uštedjela financijski,ne trebaju se brusit susjedni zubi i imaš svoj zub.Ako ne uspije zub se uvijek može izvadit i nakon toga napravit most

zyxel
01.09.2008., 19:02
pozdrav svima, mozda nije praksa na temi ali bi zamolio nekoga da mi preporuci dobrog stomatologa na podrucju Tresnjevke. naime, izmedju trojke i cetvorke mi na jaci dodir ili udarce prstima krvari dio zubnog mesa koji se nalazi izmedju ta 2 zuba. bio sam kod kak ti znanog stomatologa jedno 4-5 puta ali od tog prckanja nista. prije je gingivitis bio prisutan na cijelom zubnom mesu ali sad je to puno bolje, izuzev ovog podrucja. zanima me i stomatolog koji ima aparate za snimak zubiju radi otkrivanja karijesa u pocetnom stadiju da ne moram svaki puta ici u stomatolosku polikliniku i cekati one beskonacne redove za rendgen tamo.

hvala unaprijed na bilo kakvoj pomoci.

maripetar
04.09.2008., 22:14
Dakle:
kod pacijenta je postavljena dijagnoza progenije , sekundarne kompresije i otvorenog zagriza na osnovu rendgenkefalometrijske analize i nalize sadrenog modela. U obitelji, majka takoder ima progeniju koja je lijecena ortodnontski.utvrden je manjak u prednjoj i straznjoj sirini gornjeg zubnog niza u odnosu na srednje vrijednosti mjera zubnih lukova po pontu.

tijekom rasta i razvoja dolazi do pogorsanja stanja , te je potrebno nastaviti terapiju fisknim ortodontskim aparatom u gornjoj i donjoj celjusti. fiksnim ortodnontskim aparatom u obje celjusti uspostavit ce se pravilni zubni niz u gornjoj i donjoj celjusti, uspostavit normalan meduceljusni odnos u klasi 1 na molarima i kaninima, te normalan overjet i overbite.

Imam 16 godina.. te mi zele stavit fiksni aparatic na 4 godine na gornju i donju celjust... dali mi se to isplati? i dali moram ic na kirusku operaciju?
i jel se to moze rjesit samo sa nekakvom plasticnom ili slicno?

Gutaperka
04.09.2008., 23:08
Dakle:
kod pacijenta je postavljena dijagnoza progenije , sekundarne kompresije i otvorenog zagriza na osnovu rendgenkefalometrijske analize i nalize sadrenog modela. U obitelji, majka takoder ima progeniju koja je lijecena ortodnontski.utvrden je manjak u prednjoj i straznjoj sirini gornjeg zubnog niza u odnosu na srednje vrijednosti mjera zubnih lukova po pontu.

tijekom rasta i razvoja dolazi do pogorsanja stanja , te je potrebno nastaviti terapiju fisknim ortodontskim aparatom u gornjoj i donjoj celjusti. fiksnim ortodnontskim aparatom u obje celjusti uspostavit ce se pravilni zubni niz u gornjoj i donjoj celjusti, uspostavit normalan meduceljusni odnos u klasi 1 na molarima i kaninima, te normalan overjet i overbite.

Imam 16 godina.. te mi zele stavit fiksni aparatic na 4 godine na gornju i donju celjust... dali mi se to isplati? i dali moram ic na kirusku operaciju?
mislim da je to za fiksni aparatić,s mobilnim to bu teško išlo

Chain
05.09.2008., 00:45
Dakle:

ako se ide na terapiju ortodontski, onda fiksni...
a forum ti je krivo mjesto za raspitivanje o terapijama poput operacija. To su poprilicno kompleksne stvari koje zahtjevaju multidisciplinarni pristup. Pa ako ovdje na forumu nemamo osim ortodonta, i maksilofacijalnog kirurga...nebus dobila odgovor kakav te zanima. Uostalom, svi koji rade takve stvari ne mogu to radit na ovakav nacin. Moraju se pogledat sve slike, modeli, napravit plan, posavjetovat se s kirurgom, pa tek onda pricat o terapiji.
Plastika ti to nemre rjesit.

baboon
05.09.2008., 07:41
Evo zanima me da li cistektomija ciste između petice i šestice boli. Znam da će ići sa anestezijom i bit će usput vađena šestica jer valjda od zuba nema ništa. Inače radio sam bio u šestom mjesecu apikotomiju gornje jedinice. I isto su mi nekakvu navodno veliku cistu vadili i to pod anestezijom, al to struganje je bila bol kakvu ne mogu opisati. Pa me zanima hoće li biti tako i sa tom drugom cistom? Ono čisto da se pripremim psihički!

Gutaperka
05.09.2008., 08:23
Evo zanima me da li cistektomija ciste između petice i šestice boli. Znam da će ići sa anestezijom i bit će usput vađena šestica jer valjda od zuba nema ništa. Inače radio sam bio u šestom mjesecu apikotomiju gornje jedinice. I isto su mi nekakvu navodno veliku cistu vadili i to pod anestezijom, al to struganje je bila bol kakvu ne mogu opisati. Pa me zanima hoće li biti tako i sa tom drugom cistom? Ono čisto da se pripremim psihički!

ako nema upale i ako je anestezija dobra ne bi trebalo bolit.To prije što te bolilo je vjerojatno bilo zbog upale oko vrha korjena di ja rađena apikotomija

thegirl
05.09.2008., 12:29
Trebala bih staviti dva implantanta na petice koje mi nisu nikad izrasle.
Tražim dobrog doktora u Rijeci, ako imate kakvih iskustava dobro bi mi došli!!!!
Thanks!

Gutaperka
05.09.2008., 12:46
već imaš topic o implantatima pa tamo pogledaj za preporuke

thegirl
05.09.2008., 12:56
Nema ništa o zubarima iz Rijeke, pa zato stavljam posebno....

prilika
05.09.2008., 13:10
Meni je zubarica jučer slomila gornju peticu od silnog bušenja i zatezanja zatezača, s time da mi je prije već napomenula da je zub dosta istanjen s te strane, a s druge strane je sasvim u redu i ima dosta zubne supstance. Priča počinje još početkom 7. mjeseca kada mi je zubarica na zamjeni sasvim slučajno otvorila i taj zub nakon što je promijenila plombu na četvorci. Ta petica me inače nije uopće bolila, iako izgleda da stara plomba i nije baš najbolje prijanjala. Nakon što je otvorila tu peticu krenula je u dugo i intenzivno bušenje i odlučila je da se tu ide na umrtljavanje živca. Nakon toga su očišćeni kanali i stavljene su dvije male vatice sa kalcij-hidroksidom u kanale od toga zuba i to je na kraju zatvoreno sa cavitom jer sam ja putovala na more sredinom 7. mjeseca. Kada sam se vratila sa mora upravo je njoj počeo godišnji i već je unaprijed dogovoreno da se javim tek krajem 8. mjeseca za nastavak liječenja tog zuba. Krajem 8. mjeseca otišla sam do zubara kao što je bilo dogovoreno i napunila mi je kanale i privremeno zatvorila cavitom. Rekla je ako me ne boli slijedećih tjedan dana da će ovaj četvrtak staviti plombu i taj je zub trebao biti završen. Jučer me dočekalo iznenađenje i vanjska stijenka odnosno skoro pola zuba je puklo nako što je zategnula zatezač. Mislim ako je znala da je tanka stijenka sa te strane pa mogla je malo pripaziti. Jučer je prije stavljanja zatezača još dosta dugo bušila sa različitim nastavcima na bušilici i to baš sa te istanjene strane. Nije mi jasno kako je to bilo potrebno s obzirom da je tu već izvađen živac prije mjesec dana i karijes je još onda otklonjen intenzivnim i detaljnim bušenjem. Kao da se išlo na bušenje dok ta strana zuba ne pukne i što se na kraju s time postiglo?! Ja sam jako ljuta jer inače s tim zubom nisam imala problema i nije me uopće bolio.

Sada me čeka ta nadogradnja odnosno umetanje štifta i izrada krunice. Nisam sigurna da li da to napravim kod ovoga socijalnog zubara ili da odem kod nekog privatnika? Molim vas ako mi netko može reći da li bi trebala ipak slikati taj zub, da se vidi kakvo je stanje nakon punjenja kanala je ja ga nisam uopće slikala i nije mi ova zubarica rekla da ga trebam slikati? Jučer kada je otvorila taj zub meni se činilo kao da tu i nije baš sve u redu jer mi se činilo kao da sam osjetila neki neugodan miris iz tog zuba, a to je bilo samo tjedan dana nakon što je napunila kanale. Da li to možda znači da kanali nisu dobro napunjeni? Inače mene taj zub u zadnjih tjedan dana nije uopće bolio. Pretpostavljam da bi trebalo vidjeti što je sa tim kanalima i punjenjem prije nego što se u to umetne štift i krunica. Od kojeg materijala i kakvu vrstu štifta i krunice bi bilo najbolje napraviti za tu peticu? Koliko godina mi to može trajati u zubu? Nešto je rekla da će slijedeći puta raditi sat vremena na tom zubu i uzimati će otisak pa me zanima što će to raditi tako dugo i da li će me to boliti? Mogu li i kod socijalnog zubara dobro ispasti štift i krunica ili oni imaju lošije materijale nego privatnici?

Molim vas ako mi netko može odgovoriti jer sam već u ponedjeljak naručena kod ovog socijalnog zubara iako najradije ne bi tamo više išla. Malo mi je neugodno otići kod privatnika kod kojeg sam prošle godine išla jer će vidjeti da sam u međuvremenu bila kod drugog zubara.

Gutaperka
05.09.2008., 13:21
Molim vas ako mi netko može reći da li bi trebala ipak slikati taj zub, da se vidi kakvo je stanje nakon punjenja kanala je ja ga nisam uopće slikala i nije mi ova zubarica rekla da ga trebam slikati? Jučer kada je otvorila taj zub meni se činilo kao da tu i nije baš sve u redu jer mi se činilo kao da sam osjetila neki neugodan miris iz tog zuba, a to je bilo samo tjedan dana nakon što je napunila kanale. Da li to možda znači da kanali nisu dobro napunjeni?
puno pitanja ali i puno različitih mogućnosti.

Hoćeš li ići kod drugog ili nećeš to sama moraš odlučit.

Hoćeš li ga slikat,to bi bilo dobro da preporučiš svom stomatologu.Doduše možeš ga slikat pa mi mailom poslat sliku,ako je dobro slikano i ako je dobro skenirano moglo bi se vidjet ja li dobro napunjen zub ili nije.

A to što te ne boli to ništa ne znači,također ni taj miris jer često hrana zna upast oko privremenog ispuna pa onda zasmrdi

prilika
05.09.2008., 13:32
Hvala, Gutaperka. Nisam očekivala da će taj zub samo tako puknuti, ali eto dogodilo se. Moji roditelji mi stalno govore da bi to trebao završiti zubar koji je i započeo jer da će ona kao više paziti ?! Samo ne znam kako će paziti, kada mi je slomila zub. Da nisam njih slušala mogla sam otići još početkom 8. mjeseca kod drugog privatnog zubara koji bi mi puno brže završio liječenje i vjerojatno bi sada imala završen zub sa plombom. Ako sada promijenim zubara ne znam što bih sve trebala znati u vezi tog zuba? Znam da će mi vaditi dio punjenja da bi mogla umetnuti štift, pa ako odem kod drugog zubara moram li mu reći koju vrstu punjenja mi je stavila u kanale ili to nije uopće bitno? Naravno da u ovu više nemam povjerenja, tek se vratila sa porodiljnog krajem 8. mjeseca i već mi je slomila zub.

Gutaperka
05.09.2008., 13:39
Hvala, Gutaperka. Nisam očekivala da će taj zub samo tako puknuti, ali eto dogodilo se. Moji roditelji mi stalno govore da bi to trebao završiti zubar koji je i započeo jer da će ona kao više paziti ?! Samo ne znam kako će paziti, kada mi je slomila zub. Da nisam njih slušala mogla sam otići još početkom 8. mjeseca kod drugog privatnog zubara koji bi mi puno brže završio liječenje i vjerojatno bi sada imala završen zub sa plombom. Ako sada promijenim zubara ne znam što bih sve trebala znati u vezi tog zuba? Znam da će mi vaditi dio punjenja da bi mogla umetnuti štift, pa ako odem kod drugog zubara moram li mu reći koju vrstu punjenja mi je stavila u kanale ili to nije uopće bitno? Naravno da u ovu više nemam povjerenja, tek se vratila sa porodiljnog krajem 8. mjeseca i već mi je slomila zub.

ovdje na forumu imaš dvoje stomatologa iz Zagreba pa se možeš i njima obratit i u stvarnom životu,ribica i krumpir.

Btw jučer sam za ručak imao ribicu s krumpirom :lol: koje li slučajnosti

lotus_flower
05.09.2008., 18:40
Pretpostavljam da je ideja o stavljanju implantata rezultat konzultacije s stomatologom? Kako znaš da ti petice nikad neće izrasti?
Ne insinuiram ništa, ali koliko znam, iako nikad nisu izrasla, zubi su tu "negdje". Jesi bila na ortopanu (zubnom rentgenu)?
Zašto sve to pitam: evo meni sad rastu donje petice u 27-oj godini (dakle s deeebelim zakašnjenjem od +15 godina) i sad imam hrpu problema jer naravno nema mjesta i moram s jedne strane izvaditi jednu peticu koja je napola izrasla ali prema jeziku a na drugoj strani moram izvaditi šesticu da napravi mjesta za peticu koja se probija jer je stomatolog ocijenio da je šestica kao zub "manje vrijedan" s obzirom da ima plombu...

lotus_flower
05.09.2008., 19:44
ok, super, post mi je premješten, ali sad se pak ne vidi kome sam odgovarala. ispast ću još frikuša koja sama sa sobom tipka :lol:

ribica0603
05.09.2008., 19:47
ovdje na forumu imaš dvoje stomatologa iz Zagreba pa se možeš i njima obratit i u stvarnom životu,ribica i krumpir.

Btw jučer sam za ručak imao ribicu s krumpirom :lol: koje li slučajnosti

samo te pratim! :lol: :mig:

Gutaperka
05.09.2008., 20:59
samo te pratim! :lol: :mig:

tek kad sam napisao skužio sam šta sam napisao pa sam se odvalio smijat

Balkanka
05.09.2008., 21:42
Meni je zubarica jučer slomila gornju peticu od silnog bušenja i zatezanja zatezača....

čitam post i ne vjerujem da zubar može takvu neku pogrešku napravit. ja bi a tvom mjestu pod hitno promijenila zubara i nebi dala da mi radi novi zub.

ja sam prešla kod privatnika i nimalo mi nije žao dati novce njemu

felga
06.09.2008., 13:49
Može li mi netko pomoći!

Izvadio sam prije mjesec dana jedinicu gornju, i sada ću stavljati most.
Međutim nakon vađenja zuba, kost se malo povukla i zanima me može li se to riješiti nekim kirurškim zahvatom.Mislim kada već stavljam most da to bude estetski kako treba, a ne da mi jedna jedinica bude veća od druge.Ipak je prednji zub u pitanju.

Ako netko ima od zubara, volio bi da dobijem neki pametan savjet. :top:

Gutaperka
06.09.2008., 15:37
Može li mi netko pomoći!

Izvadio sam prije mjesec dana jedinicu gornju, i sada ću stavljati most.
Međutim nakon vađenja zuba, kost se malo povukla i zanima me može li se to riješiti nekim kirurškim zahvatom.Mislim kada već stavljam most da to bude estetski kako treba, a ne da mi jedna jedinica bude veća od druge.Ipak je prednji zub u pitanju.

Ako netko ima od zubara, volio bi da dobijem neki pametan savjet. :top:

može se napravit mali kirurški zahvat augmentacija grebena umjetnom kosti ali to košta 5-7 tisuća kuna

zloćka
06.09.2008., 16:06
bok svima
mene zanima da li mi može netko odgovoriti kako mogu skužiti dal mi je zub od keramike (porculana) te da li je to ista stvar ili je od plastike??
jer radim si zube i nekako mi je mala cijena a stomatologica tvrdi da je riječ o keramici!!! jesam li ograničena vjerovati njoj na riječ ili mogu i sama po nečemu skužiti da li me prefarbala?!

zloćka
06.09.2008., 16:08
@ ribice 0603

baš si lijepa :) i ko bi rekao, imaš lijepe zube :)

Gutaperka
06.09.2008., 16:16
bok svima
mene zanima da li mi može netko odgovoriti kako mogu skužiti dal mi je zub od keramike (porculana) te da li je to ista stvar ili je od plastike??
jer radim si zube i nekako mi je mala cijena a stomatologica tvrdi da je riječ o keramici!!! jesam li ograničena vjerovati njoj na riječ ili mogu i sama po nečemu skužiti da li me prefarbala?!

koliko traži po krunici?

A provjerit možeš lako,ako već ne možeš po izgledu i boji odredit onda trebaš znat da je plastika mekana za razliku od keramike pa je možeš iglicom ubost ili zaparat dok kermiku ne možeš

zloćka
06.09.2008., 17:35
koliko traži po krunici?

A provjerit možeš lako,ako već ne možeš po izgledu i boji odredit onda trebaš znat da je plastika mekana za razliku od keramike pa je možeš iglicom ubost ili zaparat dok kermiku ne možeš

Traži 100 eura po zubu, barem toliko ispada kad cijenu podijelim s količinom zubiju. I još mi je naplatila privremene 110 kn po zubu, razlog je navela taj da joj je rekao tehničar koji to radi da mora naplatiti bla bla, moja sister kod drugog zubara privremeni zub nije morala platiti!!! Postala sam skroz sumnjičava, ali sad je gotovo

Gutaperka
06.09.2008., 23:03
Traži 100 eura po zubu, barem toliko ispada kad cijenu podijelim s količinom zubiju. I još mi je naplatila privremene 110 kn po zubu, razlog je navela taj da joj je rekao tehničar koji to radi da mora naplatiti bla bla, moja sister kod drugog zubara privremeni zub nije morala platiti!!! Postala sam skroz sumnjičava, ali sad je gotovo

100 eura po krunici?Pitam se za što ta kolegica radi,tehničar uzme više nego bi njoj od toga ostalo.Ili si to radila u nekom manjem gradu ili na selu di su cijene nešto niže nego u većim gradovima

A tih 110 kuna za privremeni,biće ga je tehničar radio pa on traži svoj dio,ima privremenih mostova i krunica koji se rade odmah u ordinaciji iz otiska pa je vjerojatno takav tvoja sestra dobila,obično ih stomatolozi ne naplaćuju ili uzmu nešto sitno.

zloćka
07.09.2008., 12:13
100 eura po krunici?Pitam se za što ta kolegica radi,tehničar uzme više nego bi njoj od toga ostalo.Ili si to radila u nekom manjem gradu ili na selu di su cijene nešto niže nego u većim gradovima

A tih 110 kuna za privremeni,biće ga je tehničar radio pa on traži svoj dio,ima privremenih mostova i krunica koji se rade odmah u ordinaciji iz otiska pa je vjerojatno takav tvoja sestra dobila,obično ih stomatolozi ne naplaćuju ili uzmu nešto sitno.

U pravu si, moja sister je pričekala neko vrijeme u čekaoni i dobila privremeni. Zubarka je u jednom manjem mjestu van sesveta ali rekla je da joj je tehničar s trešnjevke! Joj sad sad totalno isprepadana i skeptična!!!! Da li da budem sretna i šutim što je tako mala cijena ili tu ipak nešto nije u redu?! MOžda bi bilo bolje da nisam ni potezala to pitanje!!!

felga
07.09.2008., 12:58
Kažu da imam neki proces u korijenu iznad dvice gornje.

Može li netko objasniti što to znači, jer mi je ovaj na slikanju tako rekao.:ne zna:

felga
07.09.2008., 13:14
može se napravit mali kirurški zahvat augmentacija grebena umjetnom kosti ali to košta 5-7 tisuća kuna

Znaš li koliko košta Bio Oss?

Gutaperka
07.09.2008., 17:37
Znaš li koliko košta Bio Oss?

nešto manje od 1000 kuna jedan gram kod distributera potrošnog materijala.Tu ti još još od skupog materijala ide membrana koja je također poprilično skupa

felga
07.09.2008., 22:03
nešto manje od 1000 kuna jedan gram kod distributera potrošnog materijala.Tu ti još još od skupog materijala ide membrana koja je također poprilično skupa

Koliko bi sve to došlo, da se spusti malo meso iznad gornje jedinice?

Oko prilike.

Gutaperka
07.09.2008., 22:16
Koliko bi sve to došlo, da se spusti malo meso iznad gornje jedinice?

Oko prilike.

ovisi ko ti radi,kojom metodom i koliko toga ima za napravit,računaj 4000 kn na više

cross_that_line
08.09.2008., 01:20
Evo vec skoro 10 dana nemogu spavat kako treba,desna 6-ica mi je pukla zbog zapostavljanja zubi (sad sam naucio zivotnu lekciju) i gotovo je cijeli zub otpao,ostalo je samo meso i malo se vidi pri dnu kako vire ostaci zuba,nije me uopce nista bolilo međutim zadnjih nekoliko dana svaku noc kad legnem spavat pocne bolit na tom mjestu i nemogu spavat moram se ustat,vec sam izluđen.Preko dana nista ne boli,cim dođe noc i pogotovo ako legnem i smirim se pocne kljucat i onda sve jace boli.Naravno redovito vodim racuna o higijeni usne supljine i tako ce i bit stalno jer kad zub boli to je nesto najzajebanije sta ti se moze dogodit,nije to neka neizdrziva bol ali te malo pomalo ubija,neki dan me bolila cijela desna strana lica od zuba preko oka pa do glave,nije mi nista nateklo samo boli.Ocu morat ic kod kirurga da mi reze to posto od te 6-ice skoro nista nije ostalo?Sumnjam da ce zubar moc ista napravit u vezi tog,vec sam izluđen,preko tjedan dana nemogu spavat,jedino preko dana nekako malo,tablete isto ne pomazu,djeluju mozda sat-dva i to je to,nekad ni tolko.

Gutaperka
08.09.2008., 08:40
Evo vec skoro 10 dana nemogu spavat kako treba,desna 6-ica mi je pukla zbog zapostavljanja zubi (sad sam naucio zivotnu lekciju) i gotovo je cijeli zub otpao,ostalo je samo meso i malo se vidi pri dnu kako vire ostaci zuba,nije me uopce nista bolilo međutim zadnjih nekoliko dana svaku noc kad legnem spavat pocne bolit na tom mjestu i nemogu spavat moram se ustat,vec sam izluđen.Preko dana nista ne boli,cim dođe noc i pogotovo ako legnem i smirim se pocne kljucat i onda sve jace boli.Naravno redovito vodim racuna o higijeni usne supljine i tako ce i bit stalno jer kad zub boli to je nesto najzajebanije sta ti se moze dogodit,nije to neka neizdrziva bol ali te malo pomalo ubija,neki dan me bolila cijela desna strana lica od zuba preko oka pa do glave,nije mi nista nateklo samo boli.Ocu morat ic kod kirurga da mi reze to posto od te 6-ice skoro nista nije ostalo?Sumnjam da ce zubar moc ista napravit u vezi tog,vec sam izluđen,preko tjedan dana nemogu spavat,jedino preko dana nekako malo,tablete isto ne pomazu,djeluju mozda sat-dva i to je to,nekad ni tolko.

znaš i sam šta trebaš napravit,pravac kod stomatologa,to što ti je zub puknuo nije razlog da ideš kod oralnog kirurga

mio mao
08.09.2008., 18:50
nisam se do sada javljala na ovaj topic, ali evo sada imam jedno pitanje, pa molim divne, dežurne forum-stomatologe, koji, kako vidim, uvijek vole pomoći, da mi na njega odgovore.
dakle ovako, moja donja šestica je zub koji je prije dugo vremena (7-8 godina) bio liječen i zaplombiran (valjda sam dobro napisala ovaj izraz). uglavnom svih tih godina ništa nije bolilo i sve je bilo OK. onda sam prije nekih pola godine na redovnom pregledu kod svoje stomatologinje od nje čula da joj se čini da se taj zub ispod plombe malo pokvario. tako da sam ponovo došla, ona ga je otvorila, očistila onim iglicama, stavila lijek, drugi puta opet otvorila i očistila, te stavila novu plombu. i opet je sve par mjeseci bilo OK, da bi me prije mjesec dana taj zub počeo zezati. ne boli, ali je užasno osjetljiv na vruće (juha, kava, bilo što toplo). kada sam došla stomatologinji s tim problemom, rekla je da je to mrtav zub, i da to nije ništa, probala puhat na njega s onim hladnim zrakom i to me nije boljelo. međutim zub i dalje reagira na toplo, baš me onako neugodno probode unutar njega. sad sam naručena na pregled 18.9., pa se bojim da me opet ne otpremi s pričom da je to mrtav zub i da mu nije ništa. šta mislite, jel može to proći samo od sebe ili treba ponovo otvarati zub? hvala unaprijed!!

Tiare Flower
08.09.2008., 19:05
Zubar mi je prije godinu dana stavio plombicu na prednji zub (između dvojke i trojke) i već je prilično požutila... :(

Je li to u redu da tako brzo požuti? (Naime, primijetila sam da ju je napravio malo hrapavo, nije na jednom rubu dobro izravnao, pa je na tom rubu požutila).

I šta bih mogla još napraviti da se taj zub estetskije riješi? Je li bolje dalje ići s plombom dok ide ili što prije staviti onaj neki "listić" prek zuba...ne znam jesam li dobro to rekla, ali pretpostavljam da znate što mislim?

Chain
08.09.2008., 22:43
Zubar mi je prije godinu dana stavio plombicu na prednji zub (između dvojke i trojke) i već je prilično požutila... :(

Je li to u redu da tako brzo požuti? (Naime, primijetila sam da ju je napravio malo hrapavo, nije na jednom rubu dobro izravnao, pa je na tom rubu požutila).

I šta bih mogla još napraviti da se taj zub estetskije riješi? Je li bolje dalje ići s plombom dok ide ili što prije staviti onaj neki "listić" prek zuba...ne znam jesam li dobro to rekla, ali pretpostavljam da znate što mislim?

ako ti bas toliko smeta, promijeni plombu...ali ovaj put kod nekog sa vise strpljenja, da ti ju ispolira dobro na kraju

saburo3
08.09.2008., 22:57
ako ti bas toliko smeta, promijeni plombu...ali ovaj put kod nekog sa vise strpljenja, da ti ju ispolira dobro na kraju

Gle gdje smo se sreli! Nevjerojatno!

Gutaperka
08.09.2008., 23:35
ne boli, ali je užasno osjetljiv na vruće (juha, kava, bilo što toplo). kada sam došla stomatologinji s tim problemom, rekla je da je to mrtav zub, i da to nije ništa, probala puhat na njega s onim hladnim zrakom i to me nije boljelo. međutim zub i dalje reagira na toplo, baš me onako neugodno probode unutar njega. sad sam naručena na pregled 18.9., pa se bojim da me opet ne otpremi s pričom da je to mrtav zub i da mu nije ništa. šta mislite, jel može to proći samo od sebe ili treba ponovo otvarati zub? hvala unaprijed!!
i meni je čudno da takav zub reagira na toplo a da nemaš nikakvih drugih simptoma a zub mrtav.

Moguće da se radi o zubu do njega jer često pacijenti ne znaju baš 100% sigurno pogodit o kojem zubu se radi.

Možda bi slika zuba više rekla

Tiare Flower
09.09.2008., 11:48

Da, mislim da je u poliranju bio problem. Hvala.

prilika
09.09.2008., 12:28
Evo da se i ja javim.

Bila sam danas kod novog privatnog zubara i za sada sam jako zadovoljna. Ipak sam odlučila da više ne idem kod one socijalne zubarice koja mi je prošli tjedan slomila zub i mislim da sam dobro napravila.

Imam nekoliko pitanja za Gutaperku ili nekog drugog zubara, pa molim odgovor.

1. Zanima me za što vi koristite Fuji materijal?

Meni je stari zubar stavljao te Fuji plombe na šestice, pa čak je htjela staviti i na peticu Fuji plombu,ali je pukao zub. Mislim da ne bi pukao zub da nije stavljala tu Fuji plombu jer se kompozitna bijela plomba uobičajeno lakše stavlja na male zube i takvu bijelu plombu imam na drugoj petici i četvorci gore i dolje.

Ova privatna zubarica se čudila da mi je ova stara zubarica skoro svugdje stavljala taj Fuji i rekla je da se Fuji obično koristi kao podloga, a na sve zube se stavljaju samo kompozitne bijele plombe!

2. Na taj slomljeni zub morati ću napraviti nadogradnju štiftom i staviti i krunicu. Oba dvije zubarice su mi rekle da samo koriste već gotovi konfekcijski štift (kolčić) jer da je taj bolji, a uzima se i otisak, ali koliko sam shvatila otisak se uzima samo za izradu krunice. Vidjela sam u nekim starim postovima tu na forumu da zubari svakako preporučuju ljevanu nadogradnju u kojoj se i kolčić radi po otisku i mjeri za svakog pojedinog pacijenta. Ova zubarica mi je rekla da se ta lijevana nadogradnja rijetko koristi i ona je više i ne radi jer na taj način postoji veća mogućnost da će se oštetiti kanali u zubu, a mogu čak i puknuti.

3.Kakvu vrstu nadogradnje vi koristite i koja je po vašem mišljenju bolja? Danas sam pitala za cijenu i rekla mi je da je cijena štifta 200 kuna, a krunica dođe 1100 kn i još se dobije 10% popusta na gotovinu. Čini mi se da je to povoljna cijena, pogotovo za taj štift jer kod socijalnog zubara štift košta 300 kn.

4.Zanima me još postoji li neka jeftinija krunica, recimo između 700 i 800 kn, a da je ipak kvalitetna? Mislim da je ovo keramička krunica za 1100 kn.

5.Koliko dugo traje takva krunica? Nadam se da će to biti dugoročno rješenje? Meni će to biti prva krunica i do sada se nisam sa tim nikada susretala, pa zato imam toliko pitanja.

mio mao
09.09.2008., 12:34
i meni je čudno da takav zub reagira na toplo a da nemaš nikakvih drugih simptoma a zub mrtav.

Moguće da se radi o zubu do njega jer često pacijenti ne znaju baš 100% sigurno pogodit o kojem zubu se radi.

prvo, hvala na odgovoru! no, ja sam baš 100 posto sigurna da sumnjam na pravi zub. valjda će me poslat na slikanje pa ćemo vidjeti...hvala još jednom

mio mao
09.09.2008., 12:36

prvo, hvala na odgovoru! inače, ja sam baš 100 posto sigurna da se radi o toj gornjoj šestici, baš osjećam da me unutar njega neugodno štrecne na bilo što vruće. valjda će me poslat na slikanje...vidjet ćemo...

Gutaperka
09.09.2008., 13:05
Fuji može imat više različitih namjena,sve ovisi koliko neko zna iskoristit njegova svojstva.Na šestice ga ja baš ne bi stavljao jer je premekan za tako jake žvačne sile,a na premolare već može ić ali također samo na nekim mjestima jer su i na premolarima dosta jake žvačne sile.

Što se tiče kolčića,ja koristim i lijevane i konfekcijske i kompozitne i karbonske jer svaki od njih ima svoje dobre i loše strane pa ih i treba znat iskoristit.Ovisno o situaciji stavljam jedan od tih kolčića.A što se tiče lijevanog,ako je dobro napravljen teško da će puknut

Za krunice ti ne bi preporučio da na njima štediš jer imaš jeftinije akrilatne ali kod njih vrlo brzo estetika dođe u pitanje jer s vremenom upiju pigment iz okoline i potamne.Danas se najviše koriste za privremene radove.

Ja bi ti preporučio keramičku(porculansku) krunicu i da ti ne bude teško odvojit novce jer je znatno kvalitetnija od akrilatnih i duže traje.Obično stomatolozi daju garanciju od 5 godina ali uz pravilno i redovito održavanje i kontrole zna potrajat i do 15-20 godina.

Gutaperka
09.09.2008., 16:33
prvo, hvala na odgovoru! inače, ja sam baš 100 posto sigurna da se radi o toj gornjoj šestici, baš osjećam da me unutar njega neugodno štrecne na bilo što vruće. valjda će me poslat na slikanje...vidjet ćemo...
u prvom postu si napisala donjoj šestici,ako je gornja šestica u pitanju onda to potpuno mijenja stvar i vjerujem da bi lako mogla bit osjetljiva na toplo.Gornja šestica zna imat 4 ili više kanala koji se često teško nađu zbog morfološke kompliciranosti tih kanala.

Moguće da kolegica nije uspila nać taj kanal i da je u njemu ostalo živog tkiva koje se sad upalilo i reagira na toplo

dr. van Nostrand
09.09.2008., 17:17

Ista situacija kod mene, samo što mene uopće ne boli... ne moraš kod kirurga, ja baš idem sljedeći tjedan da mi moja zubarica to riješi:kava:

Tiare Flower
09.09.2008., 19:19
Ajde, ljudi, molim vas dajte mi još neku preporuku za dobrog stomatologa u Zagrebu (po mogućnosti bliže centru)...dobila sam samo jednu.

Zanima me netko kome je estetika jača strana, tko će mi nastojat lijepo napraviti.

Može na PP ili na onaj topic s preporukama gore (čini mi se da nitko na to ne obraća pažnju, pa sam tu napisala, mislim da se ova tema više čita).

TYANA
09.09.2008., 21:34
eto mene again sa pitanjem(naviknite se,bit ce mene ovdje cesto :rofl: )

vezano za anesteziju...

zadovoljna sam radom novog zubara,ali nest me muci(tojest zanima)..

kad mi da anesteziju,nekad me pikne jednom,nekad dva puta,nekad mi jace utrne i traje dulje,a ponekad me zna pocet bolit vec nakon 15 min...

kao da mi je dao razlicite...prvi i drugi put se radilo o vadenju zivaca,a zadnji put o skidanju lijeka i stvaljanju plombe(ja za sve uzimam anesteziju)

i jos nesto..ja svejedno dosta toga osjecam,nemogu reci da aposlutno nista ne osjecam..zna me cak i zabolit(jako malo,ali..)..

nebi htjela davit zubara tim pitanjima(ionak sam cvilidreta),a ovo su pitanja vise iz znatizelje...

postoje razlicite anestezije?o cemu ovisi?

Chain
09.09.2008., 22:33
eto mene again sa pitanjem(naviknite se,bit ce mene ovdje cesto :rofl: )

vezano za anesteziju...

zadovoljna sam radom novog zubara,ali nest me muci(tojest zanima)..

kad mi da anesteziju,nekad me pikne jednom,nekad dva puta,nekad mi jace utrne i traje dulje,a ponekad me zna pocet bolit vec nakon 15 min...

kao da mi je dao razlicite...prvi i drugi put se radilo o vadenju zivaca,a zadnji put o skidanju lijeka i stvaljanju plombe(ja za sve uzimam anesteziju)

i jos nesto..ja svejedno dosta toga osjecam,nemogu reci da aposlutno nista ne osjecam..zna me cak i zabolit(jako malo,ali..)..

nebi htjela davit zubara tim pitanjima(ionak sam cvilidreta),a ovo su pitanja vise iz znatizelje...

postoje razlicite anestezije?o cemu ovisi?

ko sto ti nije isto dal ces popit pola litre votke ili jednu casicu, tako nije isto koliko ce ti anestetika dat...
ako je iskusniji, moze ti dati manje (to ne znaci da ce drzati slabije vec krace) jer je tebi ugodnije poslije zahvata ako te anestezija pusti ranije. Naravno ne moze mozda ni on svaki put pogodit koliko ti treba dat, pa svaki put traje drugacije.
Sto se tice same anestezije, nije poanta u toe da ne osjetis APSOLUTNO nista, vec da se ne osjete srednji ili naravno jaki bolovi. Nesto sitno je moguce. A ono sto je bitno je da razlikujes pritisak od boli. Nekad to ljudi ne razlikuju pa skacu cim osjete pritisak.
Sta znaci pritisak a sta bol...otvori usta i pritisni vertikalno bilo koji zub...dakle po njegovoj uzduznoj osi...osjetit ces da si ga pritisnula, ali ne i da boli.

zloćka
10.09.2008., 06:57
Bok,

da li mi može netko od forumaša-stomatologa odgovoriti na pitanje? Naime, vadila sam zub i rana je stara tjedan dana, zubarka koja mi je vadila taj zub jer rekla da moram privremene zube nositi mjesec dana jer treba rana što bolje zarasti i da mi tek onda misli uzimati otisak za trajni keramički most. Moje zube nosače jer brusila ali nije sa svih strana vec samo naprijed i sastrane što mi je bila jako čudno jer mi je nekako logično da se smanji obujem zuba sa svih strana!!! kad sam to rekla sestri i budućem puncu, čudili su se jer njima su njihovi zubari skroz brusili, znači i sa stražnje strane. S obzirom da sam jako nezadovoljna privremenim zubima, bojim se na šta će ličiti trajni za koje ipak dajem dosta novaca?! Vrag mi nije dao mira pa sam otišla na konzultacije koje sestrinog zubara i iako mu je bio bed komentirati tuđi rad, ipak mi je rekao da je vidio više nego dovoljno i da to nikako nije dobro! Da mogu odmah napraviti lijep keramički most i da ne moram čekati nikakvih mjesec dana jer se u tome periodu meso povuče. S obzirom da stalno putuje van na neke seminare i kongrese i šta ja znam, pričao mi je hrpu teorija i kako se gdje radi i čak je rekao da je u zadnje vrijeme vani postala praksa odmah na svježu ranu raditi mostove i ostale nadomjeske!!! Ja sam već toliko skeptična prema stomatolozima da vise ne znam kome i sta da vjerujem.

Ako mi netko može odgovoriti, bila bih vrlo zahvalna!!!! Znači iz svega ovog je u biti pitanje da li se može na relativno svježu ranu raditi trajni most???

Hvala:confused:

zloćka
10.09.2008., 07:05
Sad sam malo čitala stare postove, i vidim da je u jednom ribica napisala da isto voli pričekati dva-tri tjedna prije konačnog uzimanja otisaka!!! Joj sad sam još više zbunjena?? Ne razumije, šta je od moje sestre zubar brzoplet ili uvodi metode koje kod nas još ne prakziciraju??!!

Ali šta se ne povuče zubno meso što više rana zaraste?? Kak bi mi se onda onak lagano spustilo na zube (most) ako se skroz povuče?? Trenutno izgledam ko zec (tolike mi je velike privremene zube napravila)i osjecam se jako loše i fizički i psihički jer ne mogu niti žvakati i jesti jer mi se stražnji zubi ne dodiruju koliko su mi ti naprijed veliki!! :(

Gutaperka
10.09.2008., 08:52
Ako mi netko može odgovoriti, bila bih vrlo zahvalna!!!! Znači iz svega ovog je u biti pitanje da li se može na relativno svježu ranu raditi trajni most???

Hvala:confused:
može ali opet i to ovisi o razlogu zašto je vađen zub,često se može odmah nakon vađenja zuba radit most aponekad treba učiniti neke predradnje prije uzimanja otsika i izrade mosta pa se tada izrada odgađa za neko vrijeme

jale24
10.09.2008., 10:30
e ovo i mene zanima...ovako greskom stomatologa ostao sam bez dvije jedinice...sada greskom mojom imam frku sa dvojkom i trojkom...odlucio se na most kada kazu treba apikotomija...medjutim necu da se zezam sa tim operacijama nego drugi prijedlog je vadjenje zuba...pa me zanima jel se ne mora raditi apikotomija ako se vadi zub i nakon kojeg vremena mi moze staviti most? osim toga jel moze vezati na 4 i 5 s jedne strane a na dvojku i trojku s druge strane most?

sveki
10.09.2008., 11:08
Obliteriran kanal je začepljen kanal i moguće da se ne skuži kad ga se probije,pogotovo pri vrhu.Ali u određenom broju slučajeva se primjeti da je igla krenula van prije nego je došla do vrha.

Ako imaš staru sliku ne bi loše bilo da je tu staviš jer ponekad i ona zna reć nešto,pogotovo u usporedbi s novom slikom.

A imaš još jednu mogućnost,da odeš još jednom slikat na svoju ruku taj zub kod nekog privatnog RTG(ima jedan u Ilici blizu stom.faksa),da mu pokažeš sliku koju si u onom gornjem postu stavila i da mu kažeš da želiš sliku iz drugog kuta u odnosu na tu sliku.

Ne boj se zračenja kod slikanja tih malih slika zuba,to su vrlo male doze,gotovo beznačajne

Pozdrav svima!
Eto mene nazad nakon godišnjeg i kažem ovaj tjedan ću ići riješiti moju upalu i napraviti reviziju jedinice, kad ono... u petak primjetim ja da se meni fistula na koju se sve to skupa dreniralo zatvorila. I naravno da se u tri dana nakupila poprilična količina gnoja. I tako ja preksinoć otišla kod stomatologa da mi to izdrenira i ovo je rezultat:
Očišćena jedinica od gutaperke i otvorena dvojka. Kaže dvojka bila sigurno mrtva, čak kad ju je čistio, da nije ni bilo ničeg posebno za čistiti. Mjerio je endometrom i rekao da ih je oba iščistio do kraja (valjda bi primjetio fausse route ili da je kanal obliteriran). Pustio mi je rupice da se drenira. Rekao da odem kod svog odabranog stomatologa, da pijem Klavocin i da tražim uputnicu za oralnog jer moram to što prije riješiti jer ću izgubiti zube. Poprilično me isprepadao. Kaže sve se jako ljulja te je spominjao učvršćivanje zuba, umjetne kosti i ugrađivanje koječega što nisam zapamtila jer sam bila u komi. Dao mi je sliku, jest da se meni čini da opet nije dobar kut, ali valjda će poslužiti.
http://img365.imageshack.us/my.php?image=zubjh2.jpg (ovo je ona prva)
http://img153.imageshack.us/img153/5320/zub2jx6.jpg (preksinoć)
Odem ja jučer popodne kod svog odabranog stomatologa i kažem tako i tako, pokažem sliku, kad kaže on:
-Pa to nije za kirurga. Zašto nije liječeno konzervativno? A ja :ne zna:
Skužila sam po njemu da nema previše vremena za priču, pa sam samo odgovorila da je to duga priča, pa neka me naruči ako on smatra da nije nikakva hitnoća. Kaže on dođite u utorak pa da pogledamo i poslikamo pa ćemo onda odlučiti.

Što vi mislite o najnovijem stanju?

p.s. stavio mi je vatu u rupice i rekao da ih mijenjam. Nisam pitala svakih koliko, ali sam ih sinoć htjela zamijeniti, i uspjela sam jedinicu, ali dvojku nikako. Je li to problem? Probavala sam čačkalicom, nemam ideju sa čim bi još to mogla?

Gutaperka
10.09.2008., 11:24
Što vi mislite o najnovijem stanju?

p.s. stavio mi je vatu u rupice i rekao da ih mijenjam. Nisam pitala svakih koliko, ali sam ih sinoć htjela zamijeniti, i uspjela sam jedinicu, ali dvojku nikako. Je li to problem? Probavala sam čačkalicom, nemam ideju sa čim bi još to mogla?

na novoj slici se jasno vidi da je i dvojka zahvaćena procesom,možda bi čak fistula mogla bit ne od jedinice nego od dvojke jer je proces difuzan.

Na slici se vidi da su zubi klimavi,ja ne bi išao radit apikotomiju prije nego se vidi je li se fistula zatvorila jer se zubi znaju nakon smirivanja procesa učvrstit.Tek ako se i nakon liječenja proces ne smiri onda bi išao na apikotomiju.

I nikako drvenom čačkalicom nemoj vadit vatice jer se čačkalica može zalomit i uglavit u kanalu pa si onda napravila problem,pokušaj s pribadačom ili nekakvim metalnim šiljkom.

A što se tiče klimanja,čudno mi je da se ti zubi tako klimaju.Jel tvoj stomatolog možda spomenuo koji bi mogao bit razlog?

Gutaperka
10.09.2008., 11:30
e ovo i mene zanima...ovako greskom stomatologa ostao sam bez dvije jedinice...sada greskom mojom imam frku sa dvojkom i trojkom...odlucio se na most kada kazu treba apikotomija...medjutim necu da se zezam sa tim operacijama nego drugi prijedlog je vadjenje zuba...pa me zanima jel se ne mora raditi apikotomija ako se vadi zub i nakon kojeg vremena mi moze staviti most? osim toga jel moze vezati na 4 i 5 s jedne strane a na dvojku i trojku s druge strane most?

apikotomija je rezanje vrha korjena u cilju spašavanja zuba pa ako ti izvade te zube neće se imat na čemu radit apikotomija.

Za most od 32****45 mi se razmak čini prevelik a i sprijeda su statičke sile nepovoljne,ja tu ne bi radio most.Ili implantati ili apikotomija

jale24
10.09.2008., 11:35
Za most od 32****45 mi se razmak čini prevelik a i sprijeda su statičke sile nepovoljne,ja tu ne bi radio most.Ili implantati ili apikotomija[/QUOTE]

cekaj a ako prosiri na 4 i 5 i sa druge strane jel to onda ok? mislim ono neda mi se peglati sa operacijama niti imam pretjerano vremena a cuo sam i ono iz iskustava drugih da i boli uzas...pa nemam pojma trebam na neki sajam u kinu i moram to da zavrsim u sto kracem roku....dodatno pitanje kako da napravi most gdje nedostaju 123 s jedne i 1 s druge strane?

Gutaperka
10.09.2008., 11:43
cekaj a ako prosiri na 4 i 5 i sa druge strane jel to onda ok? mislim ono neda mi se peglati sa operacijama niti imam pretjerano vremena a cuo sam i ono iz iskustava drugih da i boli uzas...pa nemam pojma trebam na neki sajam u kinu i moram to da zavrsim u sto kracem roku....
time se ne dobija ništa značajno jer se na prve zube do međučlanova najviše sile prenosi.Ovdje mišljenja mogu bit različita jer sve ovisi koliki je razmak,koliki je luk,kakvi su zubi nosači,kakvi su zubi u kontra čeljusti,jesi li žvakač,...ima puno faktora koji su tu još prisutni ali kod odgovora sam uzeo jednu prosječnu situaciju.

U određenog broja pacijenata ima slučajeva da bi tu mogao doć most ali to treba procijeniti na licu mjesta,ovako preko samo tvog opisa ne bi mogao to procijenit

sveki
10.09.2008., 11:59
na novoj slici se jasno vidi da je i dvojka zahvaćena procesom,možda bi čak fistula mogla bit ne od jedinice nego od dvojke jer je proces difuzan.

Na slici se vidi da su zubi klimavi,ja ne bi išao radit apikotomiju prije nego se vidi je li se fistula zatvorila jer se zubi znaju nakon smirivanja procesa učvrstit.Tek ako se i nakon liječenja proces ne smiri onda bi išao na apikotomiju.

I nikako drvenom čačkalicom nemoj vadit vatice jer se čačkalica može zalomit i uglavit u kanalu pa si onda napravila problem,pokušaj s pribadačom ili nekakvim metalnim šiljkom.

Joj Gutaperka, ma ti si sjajan!
Lijepo si to poboldao :)
Odabrala sam čačkalicu jer mi se to činilo kao najbolje rješenje, jer me igli strah da se ne ubodem. Mislim da zbog moje preopreznosti i sa čačkalicom nisam uspjela izvaditi tu vaticu iz dvojke. Svakih koliko da to mijenjam?

A što se tiče klimanja,čudno mi je da se ti zubi tako klimaju.Jel tvoj stomatolog možda spomenuo koji bi mogao bit razlog?

Ne, nije. Iako, je spomenuo da je pod prstima osjetio rupu na temelju čega je zaključio da je dosta kosti nestalo. Probavala sam uspoređivati jednu i drugu stranu, i doista se stječe dojam rupe, ali možda je to još uvijek posljedica apscesa, jer se koža još nije zategnula nego je lagano napuhana i još uvijek se gnoj drenira (ono kao žulj kada pritišćeš). Ili se varam?

jale24
10.09.2008., 12:06
U određenog broja pacijenata ima slučajeva da bi tu mogao doć most ali to treba procijeniti na licu mjesta,ovako preko samo tvog opisa ne bi mogao to procijenit[/QUOTE]

Prema oovome sanse mi nisu bas extra...jer i dvojka mi je popravljana...koja bi najbolja prema vam opcija bila za most...jer sve druge otpadaju ne zelim da ih uzimam u obzir...ova mi je nekako najbezbolnija jer imam vwliku fobiju od zubara...nije novac u pitanju nego samo to...

Gutaperka
10.09.2008., 12:30
Prema oovome sanse mi nisu bas extra...jer i dvojka mi je popravljana...koja bi najbolja prema vam opcija bila za most...jer sve druge otpadaju ne zelim da ih uzimam u obzir...ova mi je nekako najbezbolnija jer imam vwliku fobiju od zubara...nije novac u pitanju nego samo to...
jesi li p rađena revizija punjenja na ta dva zuba kojima treba apikotomija?U velikom broju slučajeva se može lijepo napravit revizija punjenja i time spasit zube.Po onom što sam ja vidio čak 70-80% slučajeva koje neki stomatolozi šalju oralnom kirurgu na apikotomiju bivaju vraćeni na reviziju punjenja a iz mog iskustva s revizijama može se revidirat jako puno toga što je bilo otpisano ili su slali na apikotomiju.

Moj ti je savjet da probaš s revizijom punjenja,ako neće tvoj stomatolog idi kod nekog drugog ili trećeg jer s obzirom na tvoj slučaj straha od stomatologa to je najbezbolnije.Inače nije baš preporučljivo ići od stomatologa do stomatologa iz više razloga(da sad ne nabrajam) ali u tvom slučaju bi ti to preporučio ako bi ti onaj prvi inzistirao na apikotomiji ili vađenju.

A ako bi ti više različitih stomatologa reklo isto,apikotomija,onda bi ti svakako preporučio apikotomiju jer je to ipak puno bolje nego vađenje.Jer ako izvadiš onda imaš mogućnost implantata ili proteze a to je ipak nepovoljnije u tvom slučaju ako imaš ikakvu mogućnost spašavanja tvojih korjenova

jale24
10.09.2008., 12:41
jesi li p rađena revizija punjenja na ta dva zuba kojima treba apikotomija?U velikom broju slučajeva se može lijepo napravit revizija punjenja i time spasit zube.Po onom što sam ja vidio čak 70-80% slučajeva koje neki stomatolozi šalju oralnom kirurgu na apikotomiju bivaju vraćeni na reviziju punjenja a iz mog iskustva s revizijama može se revidirat jako puno toga što je bilo otpisano ili su slali na apikotomiju.

Moj ti je savjet da probaš s revizijom punjenja,ako neće tvoj stomatolog idi kod nekog drugog ili trećeg jer s obzirom na tvoj slučaj straha od stomatologa to je najbezbolnije.Inače nije baš preporučljivo ići od stomatologa do stomatologa iz više razloga(da sad ne nabrajam) ali u tvom slučaju bi ti to preporučio ako bi ti onaj prvi inzistirao na apikotomiji ili vađenju.

A ako bi ti više različitih stomatologa reklo isto,apikotomija,onda bi ti svakako preporučio apikotomiju jer je to ipak puno bolje nego vađenje.Jer ako izvadiš onda imaš mogućnost implantata ili proteze a to je ipak nepovoljnije u tvom slučaju ako imaš ikakvu mogućnost spašavanja tvojih korjenova

E ovako ...na toj dvojci i trojci nikada nista nije radjeno ono jednostavno pokvarile se i ruzno izgleda pukla je trojka a dvojka samo sto nije ...pa kontam sta sada ...a imam kao zabicu na dvije jednice odradjena je fino ne vidi se ali hocu to da sredim...znam da na ovoj dvojci imam gangrenu 100 % jer ono osjeti se onaj smrad...a iznad te dvojke nema nista nego se pojavila iznad druge dvojke kao bubuljica i ono kazu treba operisati ima neki proces...mene zanima koje su varijante sta da uradim sta je najbolje...nije novac stvarno u pitanju...

Gutaperka
10.09.2008., 12:52
E ovako ...na toj dvojci i trojci nikada nista nije radjeno ono jednostavno pokvarile se i ruzno izgleda pukla je trojka a dvojka samo sto nije ...pa kontam sta sada ...a imam kao zabicu na dvije jednice odradjena je fino ne vidi se ali hocu to da sredim...znam da na ovoj dvojci imam gangrenu 100 % jer ono osjeti se onaj smrad...a iznad te dvojke nema nista nego se pojavila iznad druge dvojke kao bubuljica i ono kazu treba operisati ima neki proces...mene zanima koje su varijante sta da uradim sta je najbolje...nije novac stvarno u pitanju...

ajde ti lipo idi slikat ta dva zuba pa stavi sliku ovdje na forum.Onda bi ti mogao reć više o tome.To što je zub puknuo ili mu je samo korjen ostao nema baš nikakve veze jer ako se taj korjen može liječit i izliječit i ako je dovoljno kosti okolo da ga drži čvrstim onda se može izliječit,ugradit štift i nadogradnja i imaš opet svoje zube.

Kad slikaš ta dva zuba onda stavi slike pa ću ti moć kazat kolike su šanse za spašavanje tih korjenova bez apikotomije

Stana
10.09.2008., 15:32
Mene zanima čemu konkretno služi lijek na zubu i što slijedi nakon toga ?

Vadi li se lijek i onda sve opet čisti ili se stavlja plomba preko njega?! ...

sveki
11.09.2008., 07:18
Ne, nije. Iako, je spomenuo da je pod prstima osjetio rupu na temelju čega je zaključio da je dosta kosti nestalo. Probavala sam uspoređivati jednu i drugu stranu, i doista se stječe dojam rupe, ali možda je to još uvijek posljedica apscesa, jer se koža još nije zategnula nego je lagano napuhana i još uvijek se gnoj drenira (ono kao žulj kada pritišćeš). Ili se varam?

Gutaperka,
kako se apsces dosta povukao, i koža zateže, sve sam sklonija mišljenju da je doista rupa u kosti. Ako jest, da li to mijenja tvoje mišljenje?

Gutaperka
11.09.2008., 08:20
Gutaperka,
kako se apsces dosta povukao, i koža zateže, sve sam sklonija mišljenju da je doista rupa u kosti. Ako jest, da li to mijenja tvoje mišljenje?

kod bilo kakvog upalnog procesa rupa u kosti je uvijek prisutna.Ako je proces bliže površini onda tu rupu možeš napipat.

Ali kad se izliječi taj proces kost se regenerira i nakon nekog vremena se rupa popuni.

Apsces se možda povukao i zbog antibiotske terapije ali ono što je bitno je da zub bude izliječen jer će se samo tako upalni proces trajno zaustavit

felga
11.09.2008., 21:33
@Gutaperka

Evo jedno pitanje za tebe, odavno već klasično za stomatologiju.

Mišljenja su različita, ali volio bi čuti tvoje:

JELI AMALGAM ŠTETAN ZA ZDRAVLJE???

Gutaperka
11.09.2008., 23:02
@Gutaperka

ne,nedavno je Hrvatska Stomatološka Komora potaknuta brojnim izjavama u novinama i na TV napravila opsežno istraživanje o tome koje nije dokazalo ikakvu štetnost za zdravlje pacijenta.

Jedini problem amalgama je što tako puno žive dospijeva u kanalizaciju i na taj način ulazi u prirodu iz koje opet u čovjeka

Chain
11.09.2008., 23:09
@Gutaperka

Nisam kolega Gutaperka, ali cu si dopustiti ulet i odgovorit cu ti na pitanje...
Nije.
Niti jedna studija o dentalnim amalgamima koju su radili ljudi od struke nije pokazala stetnost zive iz amalgama po zdravlje. Postoje kojekakvi clanci na internetu, ali niti jednog od njih ne potpisuje eminentni strucnjak ili poznatija institucija.
Konkretno, ja sam citao strucni rad jedne profesorice sa Stomatoloskog fakulteta u Zagrebu koji se bavi stetnoscu amalgamske zive po zdravlje. Konacni zakljucak je bio da nema negativnog ucinka.
Sve druge stvari koje se nalaze online su po mojem skromnom misljenju marketinski trik.
Ajmo rec da ti sad izmislis puno kvalitetnije automobilske gume...ukoliko bi one bile skuplje od starijih tipova guma, jedini nacin da se probijes bi ti bio da govoris da su stare gume zapravo stetne po automobile koji voze na tim gumama jer....sta ti ja znam...nekako utjecu na amortizere koji se 8 puta brze kvare, na osovine, na hrpu toga... Drugacije ih neces moc prodavat, pogotovo jer su te nove skuplje od starih. Ali ako tu teoriju ne potvrdi niti jedno istrazivanje proizvodaca automobila, onda valjda teorija o stetnosti guma pada u vodu.
Ljudi imaju amalgame u ustima i po nekoliko desetljeca, pa nitko od njih nije obolio od merkurijalizma. Bar ne od amalgama.
Ali nemoj se opterecivati time...dnevno dolazis pod utjecaj puno opasnijih stvari ciji je kumulativni ucinak puno veci od jedne plombe...tako da ti u globalu, ta plomba moze priustiti stres koji ti SIGURAN sam zapravo predstavlja za tvoje zdravlje puno veci problem od te zive u amalgamu.

Chain
11.09.2008., 23:11
ne,nedavno je Hrvatska Stomatološka Komora potaknuta brojnim izjavama u novinama i na TV napravila opsežno istraživanje o tome koje nije dokazalo ikakvu štetnost za zdravlje pacijenta.

Jedini problem amalgama je što tako puno žive dospijeva u kanalizaciju i na taj način ulazi u prirodu iz koje opet u čovjeka

Ono sto je zapanjilo strucnjake je da su zivu u tragovima nasli u salu plavetnih kitova. Kako te mrcine plivaju na velikim dubinama, nije im nikako bilo jasno kako je tamo dospjela ziva. Al su skuzili da je sve zbog utjecaja covjeka i prirodne cirkulacije tvari koje se bacaju kao smece i pritom razgraduju. Podzemne vode, kise, vjetrovi...bla bla bla...

jale24
13.09.2008., 12:52
ajde ti lipo idi slikat ta dva zuba pa stavi sliku ovdje na forum.Onda bi ti mogao reć više o tome.To što je zub puknuo ili mu je samo korjen ostao nema baš nikakve veze jer ako se taj korjen može liječit i izliječit i ako je dovoljno kosti okolo da ga drži čvrstim onda se može izliječit,ugradit štift i nadogradnja i imaš opet svoje zube.

Kad slikaš ta dva zuba onda stavi slike pa ću ti moć kazat kolike su šanse za spašavanje tih korjenova bez apikotomije

pozdrav GUTAPERKA!

Ovako...bio sam s zubarom...ne mora apikotomija...predlozio mi je da sutra otvorimo ta dva zuba da ocisti kanale i da stoji lijek tu 5 dana...nakon pet dana uzet ce otisak za kocic nadogradnje za dvojku te zavrsiti s liječenjem trojke ( gdje je trebala apikotomija ). I onda nakon tri dana ide most...od 3 do 3....jel ovo ok? sada me zanima ovo sutra ciscenje kanala jel boli ? kaze radit ce sve pod anestezijom i nema straha....

Gutaperka
13.09.2008., 13:15
pozdrav GUTAPERKA!

Ovako...bio sam s zubarom...ne mora apikotomija...predlozio mi je da sutra otvorimo ta dva zuba da ocisti kanale i da stoji lijek tu 5 dana...nakon pet dana uzet ce otisak za kocic nadogradnje za dvojku te zavrsiti s liječenjem trojke ( gdje je trebala apikotomija ). I onda nakon tri dana ide most...od 3 do 3....jel ovo ok? sada me zanima ovo sutra ciscenje kanala jel boli ? kaze radit ce sve pod anestezijom i nema straha....

ovo s liječenjem korjena je najbolje rješenje,i ne bi trebalo bolit jer se radi pod anestezijom

jale24
13.09.2008., 13:51

ovo s liječenjem korjena je najbolje rješenje,i ne bi trebalo bolit jer se radi pod anestezijom

E hvala ti mnogo...znaci sutra da idem bez straha jel?* :) ...covjek kaze ( mladji zubar otac mu je vrsni hirurg oralni ) da ''necu glavu osjetiti poslije anestezije''...ali opet imam neki ludi strah....imate li koji savjet za ovo?

zloćka
13.09.2008., 15:12
može ali opet i to ovisi o razlogu zašto je vađen zub,često se može odmah nakon vađenja zuba radit most aponekad treba učiniti neke predradnje prije uzimanja otsika i izrade mosta pa se tada izrada odgađa za neko vrijeme

hvala ti na odgovoru

zub je izvađen jer je bio u koma stanju, dugo vremena sam išla na čišćenja, imala lijek, pa opet čišćenje, pa mi je valjda skroz oslabio i puknuo na taj način da ga se nije moglo spasiti.

i riječ je o dva zuba. zubno meso iznad rane koja je i dalje otvorena je fino ružičasto ali iznad ove rane gdje mi je privremeni most je zubno meso tamno ljubičasto, onak ko kad imaš masnicu na tijelu od udarca. sad sam pak uplašena da mi se nije nešto unutra zakompliciralo :( iako me ništa ne boli
drugi zub mi je vadila jer me boluckao, a ona je navodno na ortopanu vidjela da je u upalnom procesu i rekla mi je da čak i da ga je liječila, ako bi ga nakon toga stavila pod most, vrlo brzo bi mi se opet "upalio"

od vađenja je prošlo vec 10 dana, i iako je to sve vrlo individualno od pacijenta do pacijenta, voljela bih napraviti taj trajni keramički most jer mi je više dosta svega!!! neću ići kod zubarke koja mi je radila privremeni most jer to mi toliko ne odgovara da uopće ne mogu jesti i u tih 10 dana od kad je to sve krenulo sam smršavila 6 kila!!! ići ću kod sestrinog zubara jer mi se čini više u toku...po mojoj vrlo laičkoj procjeni...sad je samo problem dobiti godišnji jer je na poslu ludnica, a bolovanje si ne mogu priuštiti jer mi uskoro trebaju produžiti ugovor :D i eto uvijek nesto...malo sam skrenula s teme...ali sve me to izrazito muči i ne znam sama sebi pomoći jer sam skeptična prema svemu :eek:

felga
13.09.2008., 18:34
Zna li netko, zub koji je endononskim putem liječen koliko može izdržati?

Može li on uz odlično održavanje zuba izdržati puno?

Gutaperka
13.09.2008., 18:44
Zna li netko, zub koji je endononskim putem liječen koliko može izdržati?

Može li on uz odlično održavanje zuba izdržati puno?

naravno,pogotovo ako je protetski opskrbljen.Po nekim procjenama endodontsko liječeni zub je 20-30% slabiji od vitalnog zuba.Ta krhkost dolazi s vremenom,10-15 godina pa i više.

Ne treba smatrat takav zub puno lošijim od vitalnog zuba,u Americi svim zubima koji idu ispod krunica i mostova vade živac bez obzira jet to zaista potrebno ili nije

felga
13.09.2008., 18:50
@Gutaperka

Meni je moja zubarica rekla da moram liječiti jedinicu i dvojku gornju.

Rekla je zubi se mogu liječiti, i da nije potreban kirurški zahvat, ali ću morati dolaziti puno puta u ordinaciju, jer će to zahtijevati jako puno vremena i strpljenja.
Navodno mnogi takve slučaje šalju kod kirurga, ali ja sam redovna mušterija pa će meni zube liječiti bez operacije.

Možeš li malo obrazložiti, jer me zanima da li će puno trajati to liječenje.

Gutaperka
13.09.2008., 22:40
@Gutaperka

Meni je moja zubarica rekla da moram liječiti jedinicu i dvojku gornju.

Rekla je zubi se mogu liječiti, i da nije potreban kirurški zahvat, ali ću morati dolaziti puno puta u ordinaciju, jer će to zahtijevati jako puno vremena i strpljenja.
Navodno mnogi takve slučaje šalju kod kirurga, ali ja sam redovna mušterija pa će meni zube liječiti bez operacije.

Možeš li malo obrazložiti, jer me zanima da li će puno trajati to liječenje.

šalju kirurgu jer revizija punjenja i liječenje korjena zahtjevaju više vremena i truda.A onda ako se nađe neki plemeniti kirurg on vrati nazad jer na slici vidi da se može konzervativno liječit što je puno bolje nego apikotomija,naravno u slučaju da se tako može liječit.A u većini slučajeva može.

Morat ćeš više puta dolazit jer to malo "pipav" posao,treba vremena dok se upalni proces smiri i kanali dobro očiste i napune

garizla
14.09.2008., 00:11
evo ja baš idem vaditi umnjak u utorak. počelo me boliti pred nekih 20 dana i otišao na kirurgiju sa uputnicom i prvi termin 20.10.:rofl:
Zvao sve moguće privatnike po gradu i svaki mi odgovara da se mora čut sa kirurgom i svi me odreda nazvali nazad i ponudili mi praktički iste termine:D znači, svejedno je gdje idem s obzirom da je vjerojatno riječ o jednom ili najviše dva kirurga koji se vrte po tim privatnjacima u fušu. Uglavnom, meni lijevi donji kreten (koji raste horizontalno) gura sedmicu i mislim da ju je oštetio i zapravo me sedmica boli. konstantno sam na tabletama (diclorapid - meni učinkovitiji od voltarena) jer se ne mogu koncentrirati od boli koja nije neizdrživa ali je konstantna i dosađuje totalno. Jedva čekam da se riješim kretena a ovaj datum na kirurgiji ću iskoristiti da izvadim i desnu molarčinu.

TYANA
14.09.2008., 06:57
ufff...kad se sjetim toga :(

vadila sam donji umnjak,krivo je rastao i istrunuo..ja mislim da je bio upaljen jer mi je zubno meso oko njega bilo nateceno..
ja sam se zalila svom zubaru da me boli umnjak..on je rekao da je po slici za vadenje...
i dao mi anesteziju...koja nije djelovala(bila sam trudna)
on je svejedno htio probat :confused:
sjecam se da me drzao jednom rukom,a druom vadio zub van..sve sam osjetila,bol je bila neizmjerna...krvi kao da je netko kokoš zaklao..sjecam se da sam nogom odgurnula aparate oko sebe..od boli..

bila sam sva krvava..majica,hlace..
izjurila sam van..ž4 tjedna je trajao oporavak..da bi mi se nakon toga upalila rana..pa sam jos i morala na cisenje(opet boli)
to je bilo prije tri godine,u meduvremenu sam promijenila zubara..i ceka me jos tri umnjaka za vadit...nisam zaboravila i neznam kad cu se usudit vadit opet

Tiare Flower
14.09.2008., 12:55
u Americi svim zubima koji idu ispod krunica i mostova vade živac bez obzira jet to zaista potrebno ili nije

Zašto? :confused:

Gutaperka
14.09.2008., 14:02

to ni kolege koji su mi o tome pričali nisu znali

sylar86
14.09.2008., 14:52
Jos jedno pitanje za Gutaperku :)

Evo na kutnjaku gore mi je 2 puta stavljen lijek (otprilike proslo oko mjesec i pol) i sad je taj zivac kao umrtvljen. Sljedeci tjedan idem vaditi zivac i da mi ispuni kanale, a ne znam da li da trazim anesteziju? Hoce li to boljeti ili posto je sad mrtav mogu opusteno sjest na stolac?

celica maja
14.09.2008., 16:10

Vjerojatno zato sto im je to laganih $1000 vise u dzep, uz objasnjenje "bolje sprijeciti, nego lijeciti" (da se kasije zub ne bi pokvario ispod krune, pa je to onda jos veca komplikacija i trosak).
Zapravo, ne znam je li to tocno da svi zubari obavezno umrtve zub prije stavljanja krune, ali me ne bi iznenadilo da neki to doista i rade, cisto radi financijske dobiti, uz gore navedeno objasnjenje.

Gutaperka
14.09.2008., 17:00
Vjerojatno zato sto im je to laganih $1000 vise u dzep, uz objasnjenje "bolje sprijeciti, nego lijeciti" (da se kasije zub ne bi pokvario ispod krune, pa je to onda jos veca komplikacija i trosak).
Zapravo, ne znam je li to tocno da svi zubari obavezno umrtve zub prije stavljanja krune, ali me ne bi iznenadilo da neki to doista i rade, cisto radi financijske dobiti, uz gore navedeno objasnjenje.

upravo su to rekli,da pretpostavljaju da je razlog financijske prirode ali da nisu sigurni

Gutaperka
14.09.2008., 17:01

Evo na kutnjaku gore mi je 2 puta stavljen lijek (otprilike proslo oko mjesec i pol) i sad je taj zivac kao umrtvljen. Sljedeci tjedan idem vaditi zivac i da mi ispuni kanale, a ne znam da li da trazim anesteziju? Hoce li to boljeti ili posto je sad mrtav mogu opusteno sjest na stolac?

ne bi trebalo bolit

felga
14.09.2008., 21:05
upravo su to rekli,da pretpostavljaju da je razlog financijske prirode ali da nisu sigurni

Tipično za Amerikance.
Biznis je na prvom mjestu, kao i u svemu drugome.
Bio sam tamo, znam ih u dušu.
Čuo sam za te stvari, i stvarno su seronje.
Van svake je pameti vaditi živac, ako to nije potrebno, bez obzira što se radi na zubu kruna.
Ali eto, oni kontaju da ćemo tako sve zube prije pogubiti, i da radimo nove mostove ili stavljamo proteze.SHIT!!!

Gutaperka
14.09.2008., 22:12
Tipično za Amerikance.
Biznis je na prvom mjestu, kao i u svemu drugome.
Bio sam tamo, znam ih u dušu.
Čuo sam za te stvari, i stvarno su seronje.
Van svake je pameti vaditi živac, ako to nije potrebno, bez obzira što se radi na zubu kruna.
Ali eto, oni kontaju da ćemo tako sve zube prije pogubiti, i da radimo nove mostove ili stavljamo proteze.SHIT!!!

desetogodišnjoj kćeri od jedne moje pacijentice su htjeli izbrusit sve zube i stavit krunice,objašnjenje je bilo da je tako ljepše a mala ima baš lijepe zube i nije imala niti jedan karijes.Možda je njihov mentalitet takav ali moram priznat da me to zgrozilo kad mi je to ispričala.Ne znači da su svi stomatolozi u Americi takvi,možda su takvi čak i rijetki ali do tada još nisam čuo ništa slično.

A biser svih bisera za koji sam čuo je da je jedan moj pacijent za vrijeme boravka u Njemačkoj vadio zub i puknuo je vrh korjena pa je zbog toga ležao u bolnici 7 dana :rofl: i vozili su ga na kolicima ko da je oduzet

ledena19
14.09.2008., 22:17
Nadam se da ima dobrih zubara ovdje.
Imam jedno pitanje. Više, doduše, molbu. Mojoj curici (gotovo 6 godina staroj) se napravilo nešto na zubnom mesu, točno na mjestu gdje bi trebao izbiti kutnjak. Jučer je bilo veličine prosa i intenzivno crvene boje, ne znam sa čim bih usporedila. Nije afta, više kao oteknuće, ali točno definirano i mekano i bolno na dodir.
Sinoć sam joj ispirala to sa Betadinom, i do jutra je izgledalo kao da se povuklo, međutim je danas, u toku dana naraslo do veličine graška, sa bijelim rubom i crvenom sredinom, isto mekano na dodir i bolno.
Naravno da ju sutra vodim stomatologu, ali može li mi netko ipak reći što bi to moglo biti? Tek sutra naveče dolazimo na red kod doktora, pa ne znam što bih još mogla napraviti...

Gutaperka
14.09.2008., 22:20
Imam jedno pitanje. Više, doduše, molbu. Mojoj curici (gotovo 6 godina staroj) se napravilo nešto na zubnom mesu, točno na mjestu gdje bi trebao izbiti kutnjak. Jučer je bilo veličine prosa i intenzivno crvene boje, ne znam sa čim bih usporedila. Nije afta, više kao oteknuće, ali točno definirano i mekano i bolno na dodir.
Sinoć sam joj ispirala to sa Betadinom, i do jutra je izgledalo kao da se povuklo, međutim je danas, u toku dana naraslo do veličine graška, sa bijelim rubom i crvenom sredinom, isto mekano na dodir i bolno.
Naravno da ju sutra vodim stomatologu, ali može li mi netko ipak reći što bi to moglo biti? Tek sutra naveče dolazimo na red kod doktora, pa ne znam što bih još mogla napraviti...

najvjerojatnije zub probija van pa je to reakcija sluznice ali neka stomatolog svakako pogleda

ledena19
14.09.2008., 22:25
najvjerojatnije zub probija van pa je to reakcija sluznice ali neka stomatolog svakako pogleda

Puno hvala na brzom odgovoru. I ja mislim da bi to moglo biti, ali je samo dio naotečen i to izgleda kao balončić, a na ostatku mesa nema nikakvog znaka nicanju zuba, pa me malo prpa. Nisam to nikad vidjela...

atlantis
14.09.2008., 22:28
imam paradontozu

otkrivena je kasno (unatoc redovnom odlasku zubaru)

onda su me izmrcvarili u perkovcevoj tako da sam jednostavno prestala odlazit zubaru

naravno da se pojacala :rolajz: usprkos specijaliziranoj pasti za zube

moze li se lijeciti? kako? i koliko para ako zelim to rjesiti potpuno bezbolno i u sto manje posjeta zubaru?

thx na informacijama

Krumpir
14.09.2008., 22:32

Zaboravio si ponjeti tamjan i češnjak :) Nego, razlog je sljedeći, veliki postotak vitalnih zubih ispod krunica i mostova ima tendenciju da se razvija upala pulpe i recipročno tome, naravno, i nekroza. Sada, razlog zašto oni to rade je taj da sprijeće nastanak nekroze pulpe i periapeksa i da rade endo u sterilnim uvjetima gdje će endo u 90% slučajeva uspjeti i proći bez nekih komplikacija. I na taj naćin produžiti vijek stomatognatološkog nadomjestka.

Uzmi anesteziju, bol će se javiti tek u periapeksu. Stomatolog ti ima endometar neka ga koristi.

Krumpir
14.09.2008., 22:34

Ništa strašno sasvim normalno. Sve što znaći je to da će joj zub niknuti svaki čaš. Grdo izgleda ali je normalno.

Gutaperka
14.09.2008., 22:37
imam paradontozu

onda su me izmrcvarili u perkovcevoj tako da sam jednostavno prestala odlazit zubaru

moze li se lijeciti? kako? i koliko para ako zelim to rjesiti potpuno bezbolno i u sto manje posjeta zubaru?

thx na informacijama

parodontitis se može skoro pa zaustavit ali tu treba suradnja pacijenta i stomatologa.Stomatolog radi stomatološki dio a sam pacijent može puno učunit.

Prvo od svega je ako je pušač da se ostavi pušenja.

Drugo je da nađe način da stres svede na minimalnu mjeru.

Treće je redovita tjelovježba,po nekim studijama vježbači imaju 40% manje šanse za razvoj parodontitisa a ako se i razvije onda ima je znatno bolja situacija nego u nevježbača.

Prehrana mora biti zdrava sa puno svježeg voća i povrća.

Eto kad se sve zbroji dođe se do toga da se mora potpuno promijenit stil života ali ono što se time dobija nije samo bolja situacija glede parodontitisa nego se tako znatno poboljšava kvaliteta života i zdravlje cijelog tijela

Krumpir
14.09.2008., 22:37
imam paradontozu

thx na informacijama

Nema lijeka, parodontoza je nereparabilni proces. Ono što sada moraš raditi je ići redovito kod svog stomatologa ili parodontologa na čiščenje zubi. Sve što možeš napraviti je usporiti odnosno zaustaviti daljnji napredak bolesti a to se radi higijenom + redoviti pregledi sa čiščenjem zubi od tvrdih i mekih naslaga.

atlantis
14.09.2008., 22:41
...

ne pusim :D

stresa se nemrem rjesit, jer ak prestanem delat bu me banka josh vise stresla

vozim bic, setam zvjerka

na prehrani radim, iako niti inace nisam na junk foodu

al mislila sam moze li se medicinski to rjesit :) jer je ocito da paradontax i masaze cetkicom imaju ucinak samo na zutilo zubiju :rolleyes:

edit:

krumpir znaci opet na mucenje :rolleyes:

hvala obojici na odgovorima

Krumpir
14.09.2008., 22:46
Nažalost da :(

Glavno da si uočio na vrijeme i da znaš što ti je za raditi. Vrlo važno je uklanjanje tih naslaga, pogotovo subgingivalnih jer najviše štete alveolarnoj kosti, i parodontnoj strukturi što kao rezultat unapređuje tijek same bolesti koja je nereverzibilna.

atlantis
14.09.2008., 22:48
uocila :)

uff :horor:

thx :)

Frish
15.09.2008., 12:52
Pitanje: kako sam si kao klinac uništio zube i da sam ih pola morao izpopravljati, tako isto imam na obje gornje jedinice bijele plombe. E kako one s godinama promijene boju i počinje se primjećivati razlika između zuba i plombe, vrijeme je da ih (opet) mijenjam. Zanima me da li se isplati to filati sa plombama obzirom da je jedna od te jedinice dosta načeta, odnosno da je skoro pola zuba "u plombi"? Stvarno nemam novaca za nekakve krunice, implantate i slično, pa me zanima da li se to može opet riješiti sa plombom. Hvala.

Gutaperka
15.09.2008., 14:59
Pitanje: kako sam si kao klinac uništio zube i da sam ih pola morao izpopravljati, tako isto imam na obje gornje jedinice bijele plombe. E kako one s godinama promijene boju i počinje se primjećivati razlika između zuba i plombe, vrijeme je da ih (opet) mijenjam. Zanima me da li se isplati to filati sa plombama obzirom da je jedna od te jedinice dosta načeta, odnosno da je skoro pola zuba "u plombi"? Stvarno nemam novaca za nekakve krunice, implantate i slično, pa me zanima da li se to može opet riješiti sa plombom. Hvala.

ne bi to trebao bit nikakav problem

Ivana.
15.09.2008., 17:57
Imam pitanje za vas. Mozda ce zvucati glupo, ali prvi put u zivotu mi je ispala plomba, i rana nije velika, ali me strah, jer ne znam sta ce mi sada zubar raditi...
Hoce li opet morati puno brusiti?
MOLIM VAS, odgovorite mi, jer svi moji popravci zubi su bili nenormalno bolni, pa me strah.

ajita
15.09.2008., 19:12
ja sam još u fazi oporavka od svoje traume s umnjacima. moram napomenuti da čitajući ostala iskustva vidim da je to ljudima manje više bilo ok i navodim primjer svoje mame koja je nakon dva dana bila ko nova. dakle vi koji se tek spremate nemate razloga za brigu :)
prvo su me mučili donji umnjaci neka 3 tjedna rastući, što je bilo bolno preko granica izdržljivosti. velike beštije koje rastu ukrivo. i tako se ja sjetim da bi mogla otić vadit gadove. sama operacija desnog donjeg je prošla bezbolno i na momente mi je bilo stravično smiješno ali naravno od silnih poluga i kliješta u ustima nisam se mogla smijati. isti dan je anstezija popustila nakon 4 sata i to je postalo prilično bolno. voltaren rapid potpuno bespomoćan. i tako su prošla dva tri dana i ja svom zubaru koji mi je rupu isprao s nečim odvratno gorkim ali bol potpuno nestala. ta idila nije dugo trajala jer cim se i najmanji komadić hrane uvukao ( a to se događa neovisno o tome koliko ja ne jela na tu stranu) u rupu mene bi bol toliko ubijala da nisam bila u stanju raditi nista nego cviliti, nijedan analgetik mi nije pomagao, voltaren retard bi poceo djelovati nakon nekoliko sati i ublazio mi bol na svega 4-5 sati, a ne smije se uzimati vise od 1 na dan. ja sam bila na rubu suicida :lol: dobrih 2 tjedna bez sna, poluomamljena i luda od lijekova koje NE pomažu ali uzimaš ih eto jer ne znaš što bi drugo. za vikend, točnije oko pola 1 ujutro u subotu kad sav svijet ide van, ja pješke na hitnu u perkovčevu da mi pomognu i isperu tu rupu kako mi to radi moj zubar (dugo je do ponedjeljka). teta me samo blijedo pogledala i rekla da mi mora sastrugati (što točno???)bez anestezije..našto sam se ja nasmijala i rekla da bez anestezije ja idem kući pjevajući. i tako mi teta pukne anesteziju, ne pogodi jer mi je utrnula samo prednja strana lica, i krene s nečim strugati po mojoj rupi. to je bilo grozno, ali je rekla da je nužno jer mi se nije stvorila krasta, propiše mi neke antibiotike i kaže nadajmo se da ćete ovaj put imati više sreće. i tako ja krenem kući plačući, već u ponedjeljak sam kod svog zubara koji mi ispire rupu, nakon toga trenutno olakšanje. išla sam mu još par puta dok me konačno nije prestalo boljeti. naime u mom slučaju se stvorio nekakav džep i zato je zacijeljenje bilo tako dugo i bolno. kad se sad sjetim, to mi je bila najgora bol ikada, ali nekako mi je sve to smiješno s vremenskim odmakom. moram vaditi i lijevoga, ali psihički još nisam spremna izgubiti 3 tjedna na to sranje pa će malo pričekati. sve u svemu veselim se da i njega jednom neće biti, a ako sam ovo preživila, porod će biti sitnica.:mig:
samo hrabro ljudi :top:

Krumpir
15.09.2008., 21:47

Možeš, ali, dali je to što zbilja želiš? Koliko vidim ovo ti je veliki problem, kompozit će problem "riješiti" na neko vrijeme ali ono što tebi treba je trajno i konačno riješenje u obliku krunice ili ljuskica. Moja preporuka je to da napraviš krunicu ili ljuskicu siguran sam da možeš platiti na rate taj rad kod svog stomatologa i na taj način trajno riješiti svoj problem!

Krumpir
15.09.2008., 21:51
Imam pitanje za vas. Mozda ce zvucati glupo, ali prvi put u zivotu mi je ispala plomba, i rana nije velika, ali me strah, jer ne znam sta ce mi sada zubar raditi...
Hoce li opet morati puno brusiti?
MOLIM VAS, odgovorite mi, jer svi moji popravci zubi su bili nenormalno bolni, pa me strah.

Nije glupo, mora postojati razlog zašto ti je ispun ispao. Vjerovatno je to karies, tako da će to stomatolog morati ukloniti. Danas u modernoj stomatologiji bol bih u 90% slučajeva morala biti stvar prošlosti. Tako kada budeš išla kod svog stomatologa, reci mu točno ovo što si napisala ovdje i on bih ti trebao i morao raditi pod anestezijom te na taj naćin osloboditi te boli i straha!

Sretno!

Ivana.
15.09.2008., 21:57
HVALA PUNO!

valjda mi neće morat puno brusiti.

Krumpir
15.09.2008., 22:05
HVALA PUNO!

valjda mi neće morat puno brusiti.

Ma sve bude ok draga Ivana! Samo traži anesteziju!

celica maja
16.09.2008., 02:12
A biser svih bisera za koji sam čuo je da je jedan moj pacijent za vrijeme boravka u Njemačkoj vadio zub i puknuo je vrh korjena pa je zbog toga ležao u bolnici 7 dana :rofl: i vozili su ga na kolicima ko da je oduzet

:rofl:
U Americi kada pacijent dolazi u bolnicu i ispituju ga o povijesti bolesti, onda obavezno navede ako je ikad zivotu izvadio zub, jer oni to smatraju operacijom kao i bilo koju drugu operaciju i to stoji u pacijentovom kartonu.
Za ovu djevojcicu sto velis da su joj htjeli staviti krune, to ih je naravno zubar htio opeljesiti! Iako sam vidjela na puno djece koja jos imaju mlijecne zube da imaju one srebrne metalne krune preko zubiju (jeftinije od porculanskih). Vidjela sam jednog djecaka kojih 4-5 godina starog, koji je valjda sve gornje zube imao presvucene tim metalnim krunama, nisam mogla vjerovati, jadno dijete je izgledalo ko RoboCop!:rolleyes: Sigurno je imao onaj cirkularni dojenacki karijes od bocice, pa cu mu ih presvukli krunama da ne izgubi zube prerano.

Frish
16.09.2008., 06:11
Možeš, ali, dali je to što zbilja želiš? Koliko vidim ovo ti je veliki problem, kompozit će problem "riješiti" na neko vrijeme ali ono što tebi treba je trajno i konačno riješenje u obliku krunice ili ljuskica. Moja preporuka je to da napraviš krunicu ili ljuskicu siguran sam da možeš platiti na rate taj rad kod svog stomatologa i na taj način trajno riješiti svoj problem!

Koliko se sjećam, taj zubar ne prima otplatu na rate, tako da to definitivno otpada. Ne znam koliko bi to koštalo, ali ako je više od 3-4 soma, onda no way. Trebao bih faking kredit dignuti i đođe mi muka kada vidim koliko to košta.

tiz
16.09.2008., 09:50
Pitanje, do pred otp. godinu dana ima sam dosta amalgamskih plombi, kako sam promijenila zubara, novi mi je skoro sve amalgame zamijenio bijelim plombama, s tim da mi je neke kanale cistio, lijecio i na kraju zapunjavo nekim "stapicima" koje pali, topi i gura u kanal i koji uzasno smrde. Zubar mi je rekao da je normalno da neko vrijeme poslije hrana ima okus po toj masi, iako mi je preko normalno stavljao bijelo punjenje. Sada nakon skoro godinu dana ja i dalje osjetim iz oba zuba u kojima mi je punito kanale taj bljutavi okus ?? Kao da postoji rupica na gornjoj masi kroz koji izlaze hmm "plinovi" tih "stapica". Dali je to normalno'?

Gutaperka
16.09.2008., 10:40
Pitanje, do pred otp. godinu dana ima sam dosta amalgamskih plombi, kako sam promijenila zubara, novi mi je skoro sve amalgame zamijenio bijelim plombama, s tim da mi je neke kanale cistio, lijecio i na kraju zapunjavo nekim "stapicima" koje pali, topi i gura u kanal i koji uzasno smrde. Zubar mi je rekao da je normalno da neko vrijeme poslije hrana ima okus po toj masi, iako mi je preko normalno stavljao bijelo punjenje. Sada nakon skoro godinu dana ja i dalje osjetim iz oba zuba u kojima mi je punito kanale taj bljutavi okus ?? Kao da postoji rupica na gornjoj masi kroz koji izlaze hmm "plinovi" tih "stapica". Dali je to normalno'?

moguće da negdje propušta,idi kod tog stomatologa koji ti je to radio da pogleda

Krumpir
16.09.2008., 16:13
Koliko se sjećam, taj zubar ne prima otplatu na rate, tako da to definitivno otpada. Ne znam koliko bi to koštalo, ali ako je više od 3-4 soma, onda no way. Trebao bih faking kredit dignuti i đođe mi muka kada vidim koliko to košta.

dvije krunice ti toliko i koštaju. Ako ne prima na rate, onda odi nekom stomatologu koji prima rate.

garizla
16.09.2008., 18:17
pitanje: kakvu četkicu koristiti i molim vas usporedbe električna vs obična četkica. htio bih čut iskustva i ako ima, a sigurno ima, savjete stomatologa. Ja nekako razmišljam uzeti električnu najviše zbog same četke koja je mala i okrugla. ne mogu prati sa ovim običnim jer su mi uglavnom sve prevelike i ne stižem do kritičnih mjesta s njima.

jale24
16.09.2008., 19:22
za GUTAPERKU!

E ovako...krenuo sam s radom...ne mogu da vjerujem sat vremena smo se zezali oko dvojke i trojke i nije me nis bolilo...dobio sdam anesteziju i cao...sredili smo trojku gdje je kao trebala apikotomija, odradjena i dvojka s gangrenom...slijedi nam petak da mi promijene lijek na dvojci....onda subota brusenje druge dbojke i trojke za most i cementiranje kocica...i u utorak postavljanje mosta...daj mi recite koliko otprilike traje brusenje dvojke i trojke za most? covjek izbjegava provizore nesto zbog gingiva veze nemam pa cu morati takav tri dan da budem...ajde jos mi to odgovorite ako nije problem...ja sam presretan jer sam konacno nasao normalnog zubara....i fakat ne bolii... e jos nesto tamo gdje mi je izvadio zivac i treba da mijenja lijek znaci nema potreba za anestezijom jel tako?*

Gutaperka
16.09.2008., 20:19
za GUTAPERKU!

E ovako...krenuo sam s radom...ne mogu da vjerujem sat vremena smo se zezali oko dvojke i trojke i nije me nis bolilo...dobio sdam anesteziju i cao...sredili smo trojku gdje je kao trebala apikotomija, odradjena i dvojka s gangrenom...slijedi nam petak da mi promijene lijek na dvojci....onda subota brusenje druge dbojke i trojke za most i cementiranje kocica...i u utorak postavljanje mosta...daj mi recite koliko otprilike traje brusenje dvojke i trojke za most? covjek izbjegava provizore nesto zbog gingiva veze nemam pa cu morati takav tri dan da budem...ajde jos mi to odgovorite ako nije problem...ja sam presretan jer sam konacno nasao normalnog zubara....i fakat ne bolii... e jos nesto tamo gdje mi je izvadio zivac i treba da mijenja lijek znaci nema potreba za anestezijom jel tako?*

ajde drago mi je da si u miru i da si našao stomatologa koji ti odgovara.A pogotovo mi je drago što nećeš na tu apikotomiju jer,pa recimo u 80% slučajeva koje se tamo šalju apikotomija uopće ne treba.

Ako ti je živac izvađen i lijek u kanalu onda ne bi trebalo bolit,osim iznimno ako je ostalo šta živoga tkiva ali čim osjetiš to mu kažeš pa da ti dade anesteziju

jale24
16.09.2008., 20:22
ajde drago mi je da si u miru i da si našao stomatologa koji ti odgovara.A pogotovo mi je drago što nećeš na tu apikotomiju jer,pa recimo u 80% slučajeva koje se tamo šalju apikotomija uopće ne treba.

Ako ti je živac izvađen i lijek u kanalu onda ne bi trebalo bolit,osim iznimno ako je ostalo šta živoga tkiva ali čim osjetiš to mu kažeš pa da ti dade anesteziju

E druze hvala ti jer bio sam spreman i na apikotomiju ali poslije tvojih savjeta odlucio sam jos malo vidjeti s par zubara...imas cevape od mene ako dodjes kada u bosnu :):):)...jos nesto hoce li mi puno zbrusiti tu dvojku i trojku...malo mi je frka jer radim u firmi da li da mu trazim ipak provizore da mi stavi???

Gutaperka
16.09.2008., 20:28
E druze hvala ti jer bio sam spreman i na apikotomiju ali poslije tvojih savjeta odlucio sam jos malo vidjeti s par zubara...imas cevape od mene ako dodjes kada u bosnu :):):)...jos nesto hoce li mi puno zbrusiti tu dvojku i trojku...malo mi je frka jer radim u firmi da li da mu trazim ipak provizore da mi stavi???

što se tiče ćevapa držim te za riječ :klopa: Baš sam maloprije mrknuo jedne s kapulom i ajvarom,sad bazdim po kapuli.

Brusit će ovisno o situaciji,ponekad je bolje stavit provizorij a ponekad ne,sve ovisi o situaciji.Ali ti ga malo ugnjavi pa bi ti mogao stavit,lipo mu objasni da radiš na mjestu di nije baš svjedno jesi li sa il bez zubi

TYANA
17.09.2008., 07:08
a ako sam ovo preživila, porod će biti sitnica.:mig:
samo hrabro ljudi :top:

rodila sam dva puta,i radije bi opet isla rodit nego vadit umnjak :rofl:

toliko o mom iskustvu :D

packa1307
17.09.2008., 10:26
meni su odjednom počela rast sva 4 umnjaka i moram ih sve ić povadit jer će mi inače pogurat druge zube i onda uzalud 7 godina nošenja aparatića. nedavno sam navršila 15 godina i nisam baš ziher da sam psihički spremna na to, al mi ortodontica veli da ću ih morat vadit kad tad, kaže da je još bolje ako ih idem vadit što prije. sve mi se čini da nemam izbora. a i zubarica me je isto isprepadala s tim pričama da bolje dođem drugi put ako mi se anestezija ne primi i sve to... ajoj... to mi sve zvuči tak bolno :(

BigBlju
17.09.2008., 13:25
ako korjenovi zubi nosača nisu propali (5 i 7) ne vidim razloga zašto bilo šta mijenjati u odnosu na prije osim samog starog mosta koji je odradio svoje.

Na RTG se vidi kakvo je stanje korjenova i ako su dobri samo se osvježi površina ili eventualno ako treba napravi revizija punjenja ili doda dio krune ako je propala i uzme se otisak za isti most kakav je i prije bio.Nema veze ako je zub pocrnio,to ništa ne mora značit.Ako su zubi nosači dobri implantati nisu potrebni.

Skelet mosta za tvoju situaciju može izvest od čega god želiš,od zlata,titana,cirkona ili običnog metala s keramikom

Helou... opet ja.
Da podsjetim - ispao mi most koji je "visio" na petici i sedmici. Nedostaju četvorka i šestica.
U međuvremenu sam odradila par sati kod svog zubara - čišćenje kanala, punjenje korjenova, stavljanje ugljičnih vlakana i formiranje krune. Obzirom da je petica dosta slaba, predloženo mi je da stavim četvorku implatant (čega se grozim iz dubine duše, ali ako je to jedina šansa...).
Naime, zdravu i čvrstu trojku ne dam brusiti, a obzirom na oslabljenu peticu, postoji mogućnost da ona za deset dana, tjedana ili mjeseci pukne i onda smo opet nigdje.

E sad... dilema.
Ako već pregrizem i nekako ipak odlučim na implatant četvorku, da li da onda stavim i šesticu, pa da na peticu i sedmicu idu krune i da dobijem četiri samostalna člana?

Poludit ću...

Please, savjet???

Hvala...

Gutaperka
17.09.2008., 14:38
E sad... dilema.
Ako već pregrizem i nekako ipak odlučim na implatant četvorku, da li da onda stavim i šesticu, pa da na peticu i sedmicu idu krune i da dobijem četiri samostalna člana?

Poludit ću...

Please, savjet???

Hvala...
drugačije neće ići jer implantati i prirodni zubi ne idu zajedno ispod mosta

garizla
17.09.2008., 18:58
nabijem sve zubare! otišao sam kod privatnika na dogovoreni zubovad (donji lijevi umnjak koji gura 7-icu i boli) i on gleda mene, gleda sliku, pa opet mene...i kaže da mu se to ne isplati jer je komplicirano i bolje da ja odem na kirurgiju. a na kirurgiji termin 20.10.:rofl:
znači, još mjesec dana mučenja sa bolovima, super....

TYANA
17.09.2008., 20:07
drugačije neće ići jer implantati i prirodni zubi ne idu zajedno ispod mosta

pitanje..ako moze odgovoru u roku 36 sati :rofl:

zasto?eto od jucer popode me boljela donja sedmica...koja je bez zivaca..pocelo lagano otic...nikakve tablete nisu pomogle

otisla sam prije tri sata zubaru...da me hitno primi..
ima sliku mojih zubi...kaze da je za vadenje (nije ni cudo..bez zivaca otvoren zub stajao tako 3 godine)
i da on meni anesteziju(koja btw boli ko sto vragova),i pocne trnut usna,brada i sve
nakon 7-10 min,krene on sa vadenjem...medutim-ja SVE osjecam i pocnem se grcit od bolova
bio je korektan i stao,te zakljucio da se radi o upali,cim me boli pod anestezijom..
prekinuo je sve,i prepisao mi antibiotik(klavax)
te me "utjesio" da ce me boljet iducih 36 sati,dok antibiotik ne pocne djelovat
mene zanima iduce-
da li postoji ikakva sansa da nece boljet(obzirom da je po zubu kopao i poklusao ga izvadit)
-da li si ikako mogu ublazit tu bol dok ovo ne pocne djelovat?
- evo...jos mi je sve utrnuto...al ceka me noc..sve se bojim sta ce bit kad prestane anestezija? :eek:

Gutaperka
17.09.2008., 21:14
mene zanima iduce-
da li postoji ikakva sansa da nece boljet(obzirom da je po zubu kopao i poklusao ga izvadit)
- evo...jos mi je sve utrnuto...al ceka me noc..sve se bojim sta ce bit kad prestane anestezija? :eek:
obično se kao prva doza popiju 2 kapsule antibiotika da se što brže dobije djelotvorna koncentracija u krvi i tako ubrza djelovanje.

Za zubobolju se najbolji pokazao Voltaren i Diclo rapid ali nekima zna Lekadol ili
Brufen dosta dobro ublažit bol pa pokušaj s nekim od tih ljekova

dorica505
17.09.2008., 21:37
Ovako,ja sam bila na popravku lijeve donje šestice prije tjedan dana,i morao je duboko brusit,te mi je stavio lijek u zub,i privremenu plombu,medjutim prije neka 3-4 dana,pocelo me boliti na zagriz,te onako neugodna tupa bol.
Je li to normalno,ili bih trebala ponovo posjetiti "svog prijatelja"? :Snajper:

Krumpir
17.09.2008., 21:40
Helou... opet ja.
Da podsjetim - ispao mi most koji je "visio" na petici i sedmici. Nedostaju četvorka i šestica.
U međuvremenu sam odradila par sati kod svog zubara - čišćenje kanala, punjenje korjenova, stavljanje ugljičnih vlakana i formiranje krune. Obzirom da je petica dosta slaba, predloženo mi je da stavim četvorku implatant (čega se grozim iz dubine duše, ali ako je to jedina šansa...).
Naime, zdravu i čvrstu trojku ne dam brusiti, a obzirom na oslabljenu peticu, postoji mogućnost da ona za deset dana, tjedana ili mjeseci pukne i onda smo opet nigdje.

E sad... dilema.

Poludit ću...

Please, savjet???

Hvala...

Ovo mi se čini poznatim :) Dali sam ja komentirao na ovo več jednom?

Anyways, zbilja neznam zašto se groziš implantata!? Nikako, ali nikako nečeš znati da ga imaš i bit će ti kao da imaš vlastiti zub na tom mjestu. Raditi takav rad na zubu koji je "slab" se ne isplati (neznam sto tocno znaci slab nisam vidio sliku). Ako trojku nečeš dirati jedina opcija koja ti ostaje jest implantat. Premda bih iz ove situacije bilo najidealnije izvaditi 5-icu staviti na njeno mjesto implantat i napraviti most 3x5x7 (brusiti trojku).
Ali pošto to neželiš (i moram priznati da te razumijem), onda bih ja ovo predložio. Implantat na mjesto 4-ke i 6-ice te napraviti most 4x67 stime da sedmica može biti dio mosta ili zasebna krunica (implantat i normalni zub moze biti u istom radu). Ovakav rad može dugo trajati i biti funkcionalan. Ili ako petica nije tako katastrofalna onda možeš napraviti ovo što si ti rekao(la). Opet ako ta petica jednog dana i propadne, uvijek možeš napraviti most na implantatima 4x6. Drugim riječima implantati su ti omogučili puno opcija, te su izbili opciju mobilne proteze :)

Krumpir
17.09.2008., 21:47
pitanje..ako moze odgovoru u roku 36 sati :rofl:

zasto?eto od jucer popode me boljela donja sedmica...koja je bez zivaca..pocelo lagano otic...nikakve tablete nisu pomogle

otisla sam prije tri sata zubaru...da me hitno primi..
ima sliku mojih zubi...kaze da je za vadenje (nije ni cudo..bez zivaca otvoren zub stajao tako 3 godine)
i da on meni anesteziju(koja btw boli ko sto vragova),i pocne trnut usna,brada i sve
nakon 7-10 min,krene on sa vadenjem...medutim-ja SVE osjecam i pocnem se grcit od bolova
bio je korektan i stao,te zakljucio da se radi o upali,cim me boli pod anestezijom..
prekinuo je sve,i prepisao mi antibiotik(klavax)
te me "utjesio" da ce me boljet iducih 36 sati,dok antibiotik ne pocne djelovat
mene zanima iduce-

Mislim poljudjet ću! Sada vidim zašto je ribica nekada gubila živce i svašta pričala!
Ovako, ČIM OTIČEŠ znaći da imaš upalu! PRVU stvar koju je trebao napraviti je ENDO otvoriti kanale, isprati ostaviti otvoreno da ih drenira i dati antibiotik. Ako je otok velik, onda ti je morao napraviti inciziju! Vratiti za par dana kada se sve smiri i ako je zub za vađenje izvaiti. Drugo, nemogu vjerovati da ti NIJE preporučio analgetic!

Ovako draga...

1. Pij antibiotik kako ti je rekao
2. Otiđi u ljekarnu kupi si diclorapid i sada dok si utrnuta počni piti i pij ih 2 dana redovito (nakon dva dana prestani antibiotik bih trebao do tada napraviti svoje, smiriti upalu, a samim time bol će nestati)
3. Odi nazad da ti vadi zub.

Gutaperka
17.09.2008., 21:48
Ovako,ja sam bila na popravku lijeve donje šestice prije tjedan dana,i morao je duboko brusit,te mi je stavio lijek u zub,i privremenu plombu,medjutim prije neka 3-4 dana,pocelo me boliti na zagriz,te onako neugodna tupa bol.
Je li to normalno,ili bih trebala ponovo posjetiti "svog prijatelja"? :Snajper:

najbolje da ga nazoveš i kažeš mu šta ti je jer on zna šta ti je radio i jel to normalna reakcija

TYANA
18.09.2008., 06:17
Mislim poljudjet ću! Sada vidim zašto je ribica nekada gubila živce i svašta pričala!
Ovako, ČIM OTIČEŠ znaći da imaš upalu! PRVU stvar koju je trebao napraviti je ENDO otvoriti kanale, isprati ostaviti otvoreno da ih drenira i dati antibiotik. Ako je otok velik, onda ti je morao napraviti inciziju! Vratiti za par dana kada se sve smiri i ako je zub za vađenje izvaiti. Drugo, nemogu vjerovati da ti NIJE preporučio analgetic!

Ovako draga...

1. Pij antibiotik kako ti je rekao
2. Otiđi u ljekarnu kupi si diclorapid i sada dok si utrnuta počni piti i pij ih 2 dana redovito (nakon dva dana prestani antibiotik bih trebao do tada napraviti svoje, smiriti upalu, a samim time bol će nestati)
3. Odi nazad da ti vadi zub.

kad sam vidjela ovo - "mislim poludjet cu" vec sam si mislila kaj sam ja napravila :rofl:
nisam jako oticala,zubno meso oko tog zuba je ionako bilo zadebljano,isprepleteno sa ostatkom te sedmice..a bolio me zub 24 sata prije nego sam otisla zubaru(izvana se oteklina nije vidjela)
evo prespavala sam noc,sad sam se ustala i boli me samo kad gutam(malo) ,ali nemogu vilicu sirom otvorit(isto boli),ali ovako samo od sebe nista ne boli(zbilja me cudi)
budem kupila ovo navedeno gore,za svaki slucaj :top:
jedino sta sam ogorcena jer cu morat opet proc to ebeno pikanje...fakat boli :eek:
hvala!!!

felga
19.09.2008., 18:45
Koliko je cijena porculanskog mosta po jednom zubu?

Gutaperka
19.09.2008., 19:16
Koliko je cijena porculanskog mosta po jednom zubu?

u Zagrebu je neki prosjek 1200-1500 kn a u manjim mjestima nešto jeftinije

* Ling *
20.09.2008., 14:02
Uglavnom.. stavljala sam navlake na prednjih 6 zubiju prije jedno 3-4 godine..
I još imam traume od svega toga. Ne samo što mi zubar nije objasnio šta će radit, s kojim materijalom, apsolutno ništa...
Stavljao mi je porculanske navlake, s tim da je zube prije izbrusio. ..

No, ja ničim nisam zadovoljna, ni sad 4 godine poslije. Niti bojom (koja je blago rečena sivkasta.. on i njegov zubni tehničar su me uvjeravali da bijele navlake nikom ne stoje i zato su meni stavili doslovno sive :(). Dalje, oblik zubi mi se isto ne sviđa, jedinice su prevelike u odnosu na druge zube i treće, zubno meso poviše tih prednjih zubi drukčije je boje, modro je, naspram ostalog zubnog mesa....

Mene zanima jel moguće to sve zamijenit i stavit nove navlake? Ipak je malo vremena prošlo, 4 godine
Kakve navlake su sad najpopularnije, tj. koje su sad najbolje? I kako im se cijena kreće?
I još me zanima to zubno meso prokleto :( Hoće mi ono zauvijek ostat modro na tim mjestima gdje su stavljane navlake? Jel se može šta učinit po tom pitanju?

Hvala

Gutaperka
20.09.2008., 14:14
I još imam traume od svega toga. Ne samo što mi zubar nije objasnio šta će radit, s kojim materijalom, apsolutno ništa...

No, ja ničim nisam zadovoljna, ni sad 4 godine poslije. Niti bojom (koja je blago rečena sivkasta.. on i njegov zubni tehničar su me uvjeravali da bijele navlake nikom ne stoje i zato su meni stavili doslovno sive :(), dalje, oblik zubi mi se isto ne sviđa, jedinice su prevelike u odnosu na druge zube i t reće, zubno meso poviše tih prednjih zubi drukčije je boje, modro je, naspram ostalog zubnog mesa....

Mene zanima jel moguće to sve zamijenit i stavit nove navlake? Ipak je malo vremena prošlo, 4 godine
Kakve navlake su sad najpopularnije, tj. koje su sad najbolje? I kako im se cijena kreće?
I još me zanima to zubno meso prokleto :( Hoće mi ono zauvijek ostat modro na tim mjestima gdje su stavljane navlake? Jel se može šta učinit po tom pitanju?

Hvala

trebala si reagirat dok je bilo na vrijeme i kazat im da ne želiš takve nego onakve kakve ti hoćeš,bez obzira na njihovo uvjeravanje.

Jedinice se mogu malo skratit i sad kad su već trajno cementirane ali su kod žena jedinice inače znatno izraženije u odnosu na dvojke nego kod muškaraca.

AKo želiš možeš promijenit te krunice,one se ispilaju i onda se po otisku rade nove.Ima različitih ali keramičke su najkvalitetnije.Postoje metal keramičke,cirkon keramičke,potpune keramičke,zlato keramičke,...Ovisno o situaciji u ustima se biraje jedne od navedenih a cijene su od 1200 kn na više

To što ti je zubno meso pomodrilo to se ne može promijenit,ako ti baš jako smeta i ako situacije to dopušta eventualno se može taj modri dio izrezat ali samo ako situacija u to dopušta.

* Ling *
20.09.2008., 15:02
ok, hvala na brzom odgovoru..

Nego što nisu porculanske navlake bolje od keramičkih? Ja sam mislila da su se keramičke prije koristile davno..
I dok gledam onu glupu nemisiju Extreme makeover, američki zubari uvijek naglašavaju kako se ukupan estetski dojam stvara sa tim porculanskim navlakama
Koje su očito hit svugdje..

Gutaperka
20.09.2008., 15:52

Nego što nisu porculanske navlake bolje od keramičkih? Ja sam mislila da su se keramičke prije koristile davno..
I dok gledam onu glupu nemisiju Extreme makeover, američki zubari uvijek naglašavaju kako se ukupan estetski dojam stvara sa tim porculanskim navlakama

porculan je isto što i keramika,stručno stomatološki a i pravilno hrvatski se kaže keramika a u narodu se više govori porculan

Krumpir
20.09.2008., 16:47

No, ja ničim nisam zadovoljna, ni sad 4 godine poslije. Niti bojom (koja je blago rečena sivkasta.. on i njegov zubni tehničar su me uvjeravali da bijele navlake nikom ne stoje i zato su meni stavili doslovno sive :(). Dalje, oblik zubi mi se isto ne sviđa, jedinice su prevelike u odnosu na druge zube i treće, zubno meso poviše tih prednjih zubi drukčije je boje, modro je, naspram ostalog zubnog mesa....

Hvala

Moguće je staviti nove krunice, naravno, ali to NEĆE riješiti tvoj problem jer je se događa prosijavanje metala ispod keramike! Metal/keramičke krunice će uvijek izgledati sivkasto zubno meso modro. Razlog tome je vrsta materijala, naime koristio si metal/keramičke krunice. I kod njih je NORMALNO sivkasto prosijanje na samoj krunici i zubnom mesu tik do krunice. Ali, ne strepi, riješenje postoji. Krunice se mjenjaju za zlato/keramika (žučkasto prosijavanje, gingiva minimalno ili ni malo obojana) ili cirkonij/keramika (najprirodniji izgled zuba, gingiva ne promjenjena). Razlika u cijeni je znatna. Zlatko keramika cca 2000-2500kn po zubu, cirkonij/keramika cca 3000-3500kn po zubu. Skuplje je, ali sigurno možeš to platiti na rate gdje god da radio ovo. Prednost je vrlo jednostavna, manje bojanje gingive te PUNO prirodniji izgled same krunice odnosno zuba.

Krumpir
20.09.2008., 16:51

To nisu krunice, to su ljuskice. Nešto sasvim drugačije. Da lakše shvatiš, zamisli to kao fasadu na kući. To ti je ljuskica za zub.

* Ling *
20.09.2008., 17:38
@Gutaperka hvala!
@Krupmir i tebi hvala puno! :s

Nego, evo samo da pokušam objasnit jel sam shvatila

1.Dakle, porculan i keramika su jedno te isto

2.Navlake i ljuskice su dvije različite stvari
Ljuskica se stavlja na cijeli zub, dakle brušenje je minimalno., dok se navlaka navlači na skoro pa izbrušen cijeli zub.
Kod navlake postoje više vrsta koje si ti Krumpir nabrojao, dakle metalne, cirkon, zlatne

I sad moje pitanje-- Ja nemam drugu opciju nego navlaku stavljat budući da su mi skroz izbrušeni zubi? Jel tak? Ljuskice se ne mogu stavljat u mom slučaju?

Hvala puno

Krumpir
20.09.2008., 18:09
@Gutaperka hvala!
@Krupmir i tebi hvala puno! :s

Nego, evo samo da pokušam objasnit jel sam shvatila

1.Dakle, porculan i keramika su jedno te isto

2.Navlake i ljuskice su dvije različite stvari
Ljuskica se stavlja na cijeli zub, dakle brušenje je minimalno., dok se navlaka navlači na skoro pa izbrušen cijeli zub.
Kod navlake postoje više vrsta koje si ti Krumpir nabrojao, dakle metalne, cirkon, zlatne

I sad moje pitanje-- Ja nemam drugu opciju nego navlaku stavljat budući da su mi skroz izbrušeni zubi? Jel tak? Ljuskice se ne mogu stavljat u mom slučaju?

Hvala puno

1. Da

2. Navlake = Krunice
ljuskice = fronta mini brušenje
Krunica = pokriva cijeli zub, potpuno brušenje

3. Tako je jedino nove krunice u tvom slučaju.

* Ling *
20.09.2008., 18:27
Krumpir hvala....Javim kako je ispalo, čim se odlučim na skidanje i stavljanje novih
pozz

Nicole_Lilly
21.09.2008., 13:24
Opet ja. :D

Govorila sam već o pomaku zubnog mesa (otkrivanje zubnine) zbog aparatića, ali odnedavno mi se još više pomaknulo, tj. smanjila količina zubnog mesa čitave gornje lijeve strane, što je poprilično vidljivo na šestici. Ostaje vrlo malo mesa, zubnina je jako otkrivena i imam baš neugodnu bol na tom području. Idem ovaj tjedan kod zubara, ali me svejedno zanima, koliko je to opasno i koje mjere mogu biti poduzete? Nisam očekivala da će se na jednoj strani baš tako meso pomaknuti. :(

Gutaperka
21.09.2008., 14:04
Opet ja. :D

Govorila sam već o pomaku zubnog mesa (otkrivanje zubnine) zbog aparatića, ali odnedavno mi se još više pomaknulo, tj. smanjila količina zubnog mesa čitave gornje lijeve strane, što je poprilično vidljivo na šestici. Ostaje vrlo malo mesa, zubnina je jako otkrivena i imam baš neugodnu bol na tom području. Idem ovaj tjedan kod zubara, ali me svejedno zanima, koliko je to opasno i koje mjere mogu biti poduzete? Nisam očekivala da će se na jednoj strani baš tako meso pomaknuti. :(

nije ti se pomaknulo samo meso nego i kost,nije to ništa opasno ali je neugodno zbog boli na toplo i hladno a i estetski nije baš najljepše.I ako imaš predispozicije za parodontitis tu će ranije nastupit

felga
21.09.2008., 17:23
Zanima me sljedeće:

Uskoro planiram raditi most, i nosači su zubi koji su već pod plombama.Postoji li mogućnost dok se oni budu brusili za most, da ne dođe slučajno do pucanja zuba? :confused:

Nicole_Lilly
21.09.2008., 17:34
nije ti se pomaknulo samo meso nego i kost,nije to ništa opasno ali je neugodno zbog boli na toplo i hladno a i estetski nije baš najljepše.I ako imaš predispozicije za parodontitis tu će ranije nastupit

Hvala na brzon odgovoru. :kiss:

Sva sreća pa je "samo" na zadnjim zubima, ali kažem, baš me brine što se na šestici tako "smanjila" količnina mesa. Da su mi barem prije rekli. :(

Gutaperka
21.09.2008., 20:13
Zanima me sljedeće:

Uskoro planiram raditi most, i nosači su zubi koji su već pod plombama.Postoji li mogućnost dok se oni budu brusili za most, da ne dođe slučajno do pucanja zuba? :confused:

možda se otkrhne komad ali to nije nikakav problem,to se lako nadomijesti kompozitom ili nekim drugim materijalom

jale24
22.09.2008., 12:38
možda se otkrhne komad ali to nije nikakav problem,to se lako nadomijesti kompozitom ili nekim drugim materijalom

za GUTAPERKU.....

Ej izbrusio sam sve i zavrsio ...e sada je to gotovo samo jos navlake....cek kako to sada ide....ajde malo mi oko toga da skuzim jos mi je dao Corsodil da koristim u medjuvremenu nesto za gingive...ej tamo iznad dvojke gdje je bila gangrena ona je zatvorena i ne boli ocito da je izlijecena ali mi na pritisak iznad toga zuba blize nosu boli ? je li to do sinusa ili te dvojke?

P.S. imas dvije porcije cevapa :)

Gutaperka
22.09.2008., 13:03
za GUTAPERKU.....

Ej izbrusio sam sve i zavrsio ...e sada je to gotovo samo jos navlake....cek kako to sada ide....ajde malo mi oko toga da skuzim jos mi je dao Corsodil da koristim u medjuvremenu nesto za gingive...ej tamo iznad dvojke gdje je bila gangrena ona je zatvorena i ne boli ocito da je izlijecena ali mi na pritisak iznad toga zuba blize nosu boli ? je li to do sinusa ili te dvojke?

P.S. imas dvije porcije cevapa :)

nakon brušenja i uzimanja otiska ide prvo proba metala(ako je most metal keramički) onda proba keramike i ako je sve u redu onda se privremeno cementira na neko vrijeme da se vidi hoće li i u ustima sve bit oko.Ako nešto treba popravit onda most ide nazad u labos i kad bude popravljeno šta treba onda ti se privremeno cementira.Nakon izvjesnog vremena ako je sve u redu i ako si ti zadovoljan most se cementira trajno.

To što boli kad se pritisne iznad dvojke to je vjerojatno od te gangrene koja je tu bila,s vremenom će proći.

A ovo za ćevape pamtim i držim te za riječ :klopa:.Inače u Splitu je neki tip iz Sarajeva otvorio BaĆevap,odlični su.

jale24
22.09.2008., 13:31
nakon brušenja i uzimanja otiska ide prvo proba metala(ako je most metal keramički) onda proba keramike i ako je sve u redu onda se privremeno cementira na neko vrijeme da se vidi hoće li i u ustima sve bit oko.Ako nešto treba popravit onda most ide nazad u labos i kad bude popravljeno šta treba onda ti se privremeno cementira.Nakon izvjesnog vremena ako je sve u redu i ako si ti zadovoljan most se cementira trajno.

To što boli kad se pritisne iznad dvojke to je vjerojatno od te gangrene koja je tu bila,s vremenom će proći.

A ovo za ćevape pamtim i držim te za riječ :klopa:.Inače u Splitu je neki tip iz Sarajeva otvorio BaĆevap,odlični su.

Jbg lose vijesti....sada me bas zubar zove...kaze mrdnuo sam se kod preciznog uzimanja otiska...i ono kao moramo to ponoviti tek u srijedu...tada ce mi montirati taj kocic i sve ....e jebiga....sada sam bas sjeban....kaze treba do kraja sedmice mu vremena da to odradi...plus jos nesto da obradi oko zuba...mada se meni cini da je on slabo obradio zube...jeli tu mogao nastati problem? ono bas mi krivo ne mogu opisati koliko...pa boli li barem ovo montiranje kocica i to sve...znam da me je brusenje bolilo pogotovo jer mi je po donjim gingivama lupao...

Gutaperka
22.09.2008., 16:06
Jbg lose vijesti....sada me bas zubar zove...kaze mrdnuo sam se kod preciznog uzimanja otiska...i ono kao moramo to ponoviti tek u srijedu...tada ce mi montirati taj kocic i sve ....e jebiga....sada sam bas sjeban....kaze treba do kraja sedmice mu vremena da to odradi...plus jos nesto da obradi oko zuba...mada se meni cini da je on slabo obradio zube...jeli tu mogao nastati problem? ono bas mi krivo ne mogu opisati koliko...pa boli li barem ovo montiranje kocica i to sve...znam da me je brusenje bolilo pogotovo jer mi je po donjim gingivama lupao...

nije to nikakav problem osim što će se par dana produžit izrada mosta

felga
22.09.2008., 16:19
@Gutaperka

Zašto se kod amalgamske plombe mora brusiti više zuba a kod kompozitne manje???
Zašto je to tako? :ne zna:

prilika
23.09.2008., 06:36
Molim odgovor na pitanje od Gutaperke ili nekog drugog zubara tu na forumu.

Bila sam jučer kod zubara, brusila mi je unutarnji dio gornje petice, a sa vanjske strane mi je ugradila kolčić. To je sve skupa trajalo oko 35 minuta i nije bilo previše neugodno. Malo sam se iznenadila jer nisam očekivala da će baš tako jako biti izbrušen unutarnji dio zuba, ali pretpostavljam da je tako moralo biti, kako bi se prilagodila veličina cijelog zuba veličini kolčića. Zapravo sada mi je ostao samo mali batrljak od zuba. Sada čekam da se napravi metal keramička kruna i već sutra idem na probu krune.

1. Jučer mi je dosta brusila tu peticu za vrijeme ugradnje kolčića i nekako mi je zubarica jako utisnula ili potisnula zubno meso oko cijelo zuba i kao da je svjesno za vrijeme brušenja išla i po zubnom mesu. Inače kod ovog zuba nisam nikada imala problem sa zubnim mesom. Rezultat toga brušenja je da mi je još dok sam bila kod zubara dosta krvarilo zubno meso, ali krvarilo je dosta i jučer navečer kada sam prala zube sa jako mekanom četkicom.

1. a) Da li je to brušenje prema zubnom mesu trebalo tako biti i jeli se zubno meso moralo tako utisnuti? Sada izgleda da mi je dosta povučeno zubno meso, a malo je i bolno, s time da prije jučerašnjeg popravka uopće nije tako bilo. Inače čini mi se da malo osjećam taj zub, nije kao jaka bol, možda je samo radi upaljenog zubnog mesa.

2. Može li mi se ugraditi krunica iako mi je to zubno meso upaljeno i krvari kod pranja četkicom ili se mora čekati da to sve prođe? Kolčić je inače već jučer cementiran.

3. Šta trebam paziti kod ugradnje te krunice?

4. Hoće li mi prvo privremeno učvrstiti krunicu na tu peticu, pa ću vidjeti kako mi ja sa njom ili se krunica odmah za stalno učvrsti, pa ću se morati priviknuti kakva god da je?

Inače trebala bi raditi kolčić i krunicu i na doljnu šesticu, iako mislim da će to još pričekati barem pola godine. To je veći zub i isto ga dosta fali pa će možda trebati i dva kolčića. Sada tu imam veliku plombu. Ostaci toga zuba su jako krhki i neće se moći tako izbrusiti kao kod ove gornje petice, jer mislim da će jednostavno puknuti cijeli zub.

5. Zanima me koliko se najviše kolčića može ugraditi na doljnju šesticu? Ako pukne cijeli zub, dakle ostane samo korijen i niti jedan dio vanjskog zuba, mogu li onda kolčići kompenzirati cijeli zub i da se samo na te kolčiće stavi kruna, bez imalo vanjske zubne supstance?

Pojavila mi se pukotina uz rub te velike plombe na doljnoj šestici, ali inače ta plomba još dobro drži i ne bi je najradije skidala jer se bojim da cijeli zub ne pukne jer ga već ionako dosta fali. Na prednjem dijelu tog zuba je kompozitna plomba koja je stavljena prije godine i pol, a na stražnjem dijelu zuba je Fuji plomba stavljena prije oko tri mjeseca i to baš na onaj dio gdje fali zub. Na tom stražnjem Fuji dijelu plombe se pojavila uska pukotina uz sami rub prema tankoj stijenci zuba.

6. Zanima me jel bi se mogla samo ta uska pukotina kod Fuji dijela plombe prema rubu stijenke zuba zatvoriti ili zaliti sa nečim jer inače plomba sasvim dobro stoji i ne bi je najradije skidala? Inače mislim da je ta pukotina samo površinska i htjela bi zaustaviti njeno širenje.

7. S kojim materijalom bi se to moglo napraviti?

Inače moja zubarica je rekla da bi ona tu radila cijelu novu plombu, ali ne isključuje mogućnost da cijeli zub pukne, pa ne bi htjela pristati na to.

Gutaperka
23.09.2008., 07:33
1.kod brušenja se često svrdlom takne zubno meso i to nije nikakav problem,to je kao lagana ogrebotina koja s vremenom zaraste

2.može osim ako se to krvarenje ne može zaustavit,onda se pričeka par dana

3.ti gledaj jel ti se estetski sviđa(oblik,boja) i jel sve u redu kad grizeš,tj.jel ti smeta ili normalno grizeš

4.prvo privremeno cementiranje na neko vrijeme da se vidi jel sve u redu i kakva će se krunica pokazat u funkciji

5.dovoljno je da ostane samo korijen da se na njega mogu montirat kolčići i nadogradnja.Naravno ako korjen pukne jako duboko ispod zubnog mesa onda se zub vadi.Ali dovoljno je da postoji samo korjen koji se može iskoristit za izradu krunice

6.pukotina se možda može zatvoriti nekim materijalom ali te pukotine rjeđe da su samo površinske,prije da je to što ti vidiš samo slika onog šta je iznutra pa je lako moguće da je došlo do odvajanja dijela ili cijele plombe a da se to ne vidi nego samo ta pukotina ili da se odlomio dio a samo je mehanički uglavljen pa zato stoji

7. materijal - ovisno o situaciji

a ovo zadnje šta si napisala da je tvoja zubarica rekla,i ja bi tako učinio.NIkad se ne zna kakva je situacija ispod starog ispuna i kako zapravo drži dio koji naoko izgleda u redu pa je zato uvijek bolje stavit cijeli novi ispun u komadu nego krpit stari

Gutaperka
23.09.2008., 07:39
@Gutaperka

Zašto se kod amalgamske plombe mora brusiti više zuba a kod kompozitne manje???
Zašto je to tako? :ne zna:

jer amalgam treba imat određenu debljinu da bi bio dovoljno čvrst a i radi načina retencije iako to uvijek ne mora bit pravilo,ima situacija di i ne mora bit tako

prilika
23.09.2008., 08:12
Gutaperka prije svega hvala na brzom odgovoru.

Što se tiče ove gornje petice, oko cijelog zuba je kao ogrebeno zubno meso i kao neka okrugla ranica koja je tamnije crvene boje. Osim toga nekako je sada uvučeno, utisnuto ili povučeno zubno meso kod toga zuba što mi prije uoće nije bilo tako i to mi nekako smeta.

1.Jel mora to tako biti ili se to povlačenje zubnog mesa moglo i izbjeći? Hoće mi zubno meso ostati tako povučeno ili će se postepeno vratiti na ono stanje kakvo je prije bilo?

2. Sa vanjske strane kolčića ,pri samom dnu, koji mi je jučer cementiran vidi se malo zlatne boje. Jel to trebalo biti prekriveno tako da je cijeli kolčić iste boje?

3. Osim toga primijetila sam da mi je između četvorke i te gornje petice velika rupa odnosno prazan prostor, a između petice i šestice nema nikakve rupe, odnosno puno manje je slobodnog prostora. Hoće li to predstavljati problem kod cementiranja krunice?

4. Odlučila sam se na metal keramiku za izradu krunice jer je ipak jeftinija za barem 600 kn od bezmetalne keramike. Hoće se jako vidjeti taj metal i jesam li pogriješila u izboru?

5. Jel bi trebalo napraviti sada rentgensku snimku te petice nakon cementiranja kolčića?
Snimila sam taj zub prošli tjedan prije ugradnje kolčića da se vidi da li su dobro napunjeni kanali, a sada mi nije zubarica rekla da ponovo snimim taj zub.

6. Kako se to vidi i da li pacijent može osjetiti ako je slomljen korijen zuba? To se može vidjeti jedino na rentgenskoj snimci? Sjećam se da je zubarica rekla da korijen može puknuti i prilikom ugradnje tog kolčića.

7. Da li ja mogu biti sigurna da je sada sve u redu sa korijenom i ugrađenim kolčićem ili bi ipak trebala napraviti rentgenski snimak prije konačne ugradnje krunice?

Gutaperka
23.09.2008., 09:43
1.,2.,3. to je sve u redu,ono što se gleda je gotov rad,dakle kad ti stavi krunicu tek onda gledaj to što si spomenula iako neki detalji ne trebaju bit potpuno simetrični jer se onda vidi da je to nešto umjetno.Sitne nepravilnosti se često namjerno rade da bi sve skupa izgledalo prirodno.Ono što je bitno je da se uklapa u okolinu,da izgleda kao dio cjeline i da ne odudara ni po boji ni po obliku

4.metalna keramika je za tvoj slučaj sasvim u redu a što se tiče cijena svatko formira svoje cijene pa ti na to ne mogu odgovorit

5.,7. ako ti zubarica nije rekla da opet snimiš onda nema potrebe da snimaš,vjerojatno je sigurna da je dobro napunila jer se to može znat i kad se kanal puni

6.često se fraktura korjena primjeti tek nakon nekog vremena kad se počne stvarat vidljiva upalna reakcija okolnog tkiva,na slici se može ali i ne mora vidjet.Nemoj se s tim opterećivat,to se ne događa baš često

prilika
23.09.2008., 10:04
Gutaperka, hvala još jednom. Javit ću se još poslije nakon probe krunice ili kad sve bude gotovo. Valjda će sve biti dobro. Još mi je uvijek sve ovo neobično i novo jer sam se do sada susrela samo sa plombiranjem i vađenjem živca, i alveotomijom umnjaka naravno. Vidim da neki već u 30-tima imaju već i mostove. Nadam se da ja to još dugo neću trebati. I ovo mi je previše. Valjda ću se naviknuti na sve to i nadam se da mi neće ta krunica smetati kao nešto umjetno.

jale24
23.09.2008., 13:40
1.,2.,3. to je sve u redu,ono što se gleda je gotov rad,dakle kad ti stavi krunicu tek onda gledaj to što si spomenula iako neki detalji ne trebaju bit potpuno simetrični jer se onda vidi da je to nešto umjetno.Sitne nepravilnosti se često namjerno rade da bi sve skupa izgledalo prirodno.Ono što je bitno je da se uklapa u okolinu,da izgleda kao dio cjeline i da ne odudara ni po boji ni po obliku

4.metalna keramika je za tvoj slučaj sasvim u redu a što se tiče cijena svatko formira svoje cijene pa ti na to ne mogu odgovorit

5.,7. ako ti zubarica nije rekla da opet snimiš onda nema potrebe da snimaš,vjerojatno je sigurna da je dobro napunila jer se to može znat i kad se kanal puni

6.često se fraktura korjena primjeti tek nakon nekog vremena kad se počne stvarat vidljiva upalna reakcija okolnog tkiva,na slici se može ali i ne mora vidjet.Nemoj se s tim opterećivat,to se ne događa baš često

ZA GUTAPERKU!

ej kako si? sada me zove zubar kaze danas da mu dodjem kocic da zacementira i predje jos jedan krug po gingivama te da ponovo uzme otisak! jel ovdje sta bolno? hoce mi opet isjeci gingive kao prosli put ? dobio sam anesteziju ali svejedno je bolilo ali kasnije je ok ono izgleda ruzno ali corsodyl pomaze....onda pitanja:

1. montaza kocica ( nema zivca ) jel boli
2. krug napraviti po gingivama da vidi da hrana nije usla

DA LI ILI NE ANESTEZIJA ????

Requin
23.09.2008., 13:49
Eh ovako... u petak me počeo boljeti zub, pa san bila naručena u ponedjeljak... radi se o gornjoj desnoj dvici... zub me bolio na sam dodir... preko vikenda sam otekla na desnoj strani lica... u ponedjeljak mi je napravila bužu na zubu, pročačkala s onim iglama, propisala mi Klavocin 1gr svakih 12h i rekla mi da dođem sutradan... danas oteklina i dalje ne pada dolje, stavljam hladne obloge, al mislin da one pomažu samo trenutno, da mi baš i ne skidaju tu oteklinu.. zna li se nakon koliko ta oteklina počinje ići dolje...? Rupa mi nije ničim zatvorena pa ispirem zub s toplim čajem od kamilice i rekla mi zubarica da kao sišem iz tog zuba...

Da li sve radin kako triba? THNX

Gutaperka
23.09.2008., 13:54
ZA GUTAPERKU!

ej kako si? sada me zove zubar kaze danas da mu dodjem kocic da zacementira i predje jos jedan krug po gingivama te da ponovo uzme otisak! jel ovdje sta bolno? hoce mi opet isjeci gingive kao prosli put ? dobio sam anesteziju ali svejedno je bolilo ali kasnije je ok ono izgleda ruzno ali corsodyl pomaze....onda pitanja:

1. montaza kocica ( nema zivca ) jel boli
2. krug napraviti po gingivama da vidi da hrana nije usla

DA LI ILI NE ANESTEZIJA ????

stavljanje kolčića ne boli a za gingivu ne znam šta će ti radit,ponekad ni rezanje ne boli jer sve ovisi kakva je gingiva i koliko će rezat.Najbolje da vidiš kad počne radit pa ako onda bude bolilo zamoli ga da ti dade anesteziju

Gutaperka
23.09.2008., 13:57
Eh ovako... u petak me počeo boljeti zub, pa san bila naručena u ponedjeljak... radi se o gornjoj desnoj dvici... zub me bolio na sam dodir... preko vikenda sam otekla na desnoj strani lica... u ponedjeljak mi je napravila bužu na zubu, pročačkala s onim iglama, propisala mi Klavocin 1gr svakih 12h i rekla mi da dođem sutradan... danas oteklina i dalje ne pada dolje, stavljam hladne obloge, al mislin da one pomažu samo trenutno, da mi baš i ne skidaju tu oteklinu.. zna li se nakon koliko ta oteklina počinje ići dolje...? Rupa mi nije ničim zatvorena pa ispirem zub s toplim čajem od kamilice i rekla mi zubarica da kao sišem iz tog zuba...

Da li sve radin kako triba? THNX

ti sve lipo radiš kako treba,oteklina splasne ovisno o veličini nakon par dana a ako ti baš puno smeta ta oteklina onda otiđi do zubarice da ti zareže oteklinu da gnoj iscuri pa će oteklina splasnut.Samo dosta ljudi baš ne voli to rezanje otekline pa radije pričekaju dok splasne

Requin
23.09.2008., 13:58
E da, zaboravih i ovo... uz dvicu mi je postao osjetljiv i očnjak, da li je to zbog upale ili??? Da li je moguće da se upala tako širi iz zuba u zub???

Gutaperka
23.09.2008., 14:02
E da, zaboravih i ovo... uz dvicu mi je postao osjetljiv i očnjak, da li je to zbog upale ili??? Da li je moguće da se upala tako širi iz zuba u zub???

moguće ali rijetko se događa,prije da je nadražena okolina duje pa je zato očnjak malo osjetljiviji.No s vremenom ćeš vidit jel zaista ima problema s tricom ili nema

Requin
23.09.2008., 14:03
ti sve lipo radiš kako treba,oteklina splasne ovisno o veličini nakon par dana a ako ti baš puno smeta ta oteklina onda otiđi do zubarice da ti zareže oteklinu da gnoj iscuri pa će oteklina splasnut.Samo dosta ljudi baš ne voli to rezanje otekline pa radije pričekaju dok splasne

Aha, hvala na ovako brzom odgovoru... znači ne postoji opasnost da će se ta oteklina širiti dalje? I da li trebam paziti što jedem (s obzirom da je zub otvoren) i da li je veliki problem što sam pušač (premda otkad mi se ovo dogodilo pušim svega nekoliko cigara dnevno nakon čega odmah ispirem s kamilicom) ...

Gutaperka
23.09.2008., 14:07
Aha, hvala na ovako brzom odgovoru... znači ne postoji opasnost da će se ta oteklina širiti dalje? I da li trebam paziti što jedem (s obzirom da je zub otvoren) i da li je veliki problem što sam pušač (premda otkad mi se ovo dogodilo pušim svega nekoliko cigara dnevno nakon čega odmah ispirem s kamilicom) ...

ha ha nećeš vjerovat upravo sam na topic za prestajanje s pušenjem stavio link na tekst koji piše kako se smanjivanjem broja cigareta ništa ne postiže

Requin
23.09.2008., 14:13
ha ha nećeš vjerovat upravo sam na topic za prestajanje s pušenjem stavio link na tekst koji piše kako se smanjivanjem broja cigareta ništa ne postiže

Ček, želiš reći da je svejedno dal popušila 5 ili cijelu kutiju cigara neće mi promijeniti stanje?

sylar86
23.09.2008., 14:46
E gutaperka, jedno pitanje jos =). Daklem danas sam trebao zavrsit taj vrazji zub, 7icu, trebala mi je napuniti kanale i opet je nesto isla sa iglicom i boljelo me. Kaze da se zub malo klima i da se cijedi (? nije mi to bas jasno) i da ga odem slikati i vratim se iduci tjedan. Isao sam ga danas slikati al ja to nis ne kuzim na toj slici, pa sad.. zanima me, sta bi to moglo biti?

Gutaperka
23.09.2008., 15:06
E gutaperka, jedno pitanje jos =). Daklem danas sam trebao zavrsit taj vrazji zub, 7icu, trebala mi je napuniti kanale i opet je nesto isla sa iglicom i boljelo me. Kaze da se zub malo klima i da se cijedi (? nije mi to bas jasno) i da ga odem slikati i vratim se iduci tjedan. Isao sam ga danas slikati al ja to nis ne kuzim na toj slici, pa sad.. zanima me, sta bi to moglo biti?

stavi sliku na forum pa ti mogu više reć ili mi je pošalji na mail ali mi prije moraš reć da ćeš mi je poslat na mail da ti dadem adresu.

Uglavnom ako se cijedi iz njega i ako se klima onda bi mogla bit malo jača upala u pitanju pa te zato poslala slikat da vidi kakvo je stanje u kosti

laydee21
23.09.2008., 15:33
Pozdrav svima. Imam par pitanja za Vas.
Imam 21 godinu i evo sinoch sam napokon uspjela izvaditi MLIJECHNU (DA DA MLIJECHNU) peticu koja me muchila vech neko vrijeme.
Prije par godina kada sam zadnji puta bila kod zubara (bez osude, imam fobiju, ali uredno vodim brigu o zubima :) )sam slikala zube i rekla mi je doktorica da mi petica u cheljusti i da ne bi htjela vaditi mlijechnu jer kazhe ,moglo bi se dogoditi da se ta petica nikada ne "spusti"! A ako ju izvadi onda che kirurshkim putem morati namjeshtati zub u tu rupu.
Prije kojih mjesec dana sam osjetila da me neshto smeta i uz pomoch ogledala
shvatila da mi izbija zub i da se mlijecnhi pomalo klima (ali nije mi ni na kraj pameti bilo da ga izvadim sama i da ga forsiram na taj pad klimanjem jer sam znala da chu biti krezuba :eek:)

Ali zadnja dva dana mi je pocheo raditi smetnje da sam ga sinoch rasklimala i izvadila. I shto sad? Zub mi raste iz nepca, malo prema rupici ali vidim da kada i izraste do kraja da neche biti tamo gdje je bila mlijechna petica!
Mene sada zanima shto da radim? Ne zhelim biti krezuba a niti ne zhelim na operaciju koja che ochito biti nuzhna.. :ne zna:

Vidim da ovaj zub jako sporo raste van i mene zanima koliko che mu trebati da izraste sam??
I kako se ova operacija vrshi i shto se tochno radi, koliko boli? Da li chu biti naotechena..

p.s. i k tome sam sada na antibioticima jer sam bolesna tako da kod zubara neko vrijeme ne mogu posjetiti.

MOOOOOLIM VAS ZA SAVJET!!!

HVALA UNAPRIJED

sylar86
23.09.2008., 16:22
Šteta, nemam skener, ovak kad slikam sa foticem je jako mutno i ne vidi se dobro.

A nista, cekat cu da vidim sta kaze moja zubarka..

anthony9906
23.09.2008., 17:47
bok,imam ja jedno pitanje,ako netko može odgovoriti.
totalna sam neznalica u svezi zuba i zubara,imam samo jedan plombiran zub (prije 10 god) svi ostali su zdravi.sretna ja.
ALI taj zub je puknuo na pola (skoro) i u petak sam naručena za zubara.
plomba je još tu,dakle odlomio se komad zuba (vjerovatno je unutra pokvaren,jer me boli) što očekivati? slikavanje,vađenje živca i boli napretek:(?
pozzz

Gutaperka
23.09.2008., 17:50
bok,imam ja jedno pitanje,ako netko može odgovoriti.
totalna sam neznalica u svezi zuba i zubara,imam samo jedan plombiran zub (prije 10 god) svi ostali su zdravi.sretna ja.
ALI taj zub je puknuo na pola (skoro) i u petak sam naručena za zubara.
plomba je još tu,dakle odlomio se komad zuba (vjerovatno je unutra pokvaren,jer me boli) što očekivati? slikavanje,vađenje živca i boli napretek:(?
pozzz

sve ovisi jel živac upaljen,jel ostalo dovoljno dentina i cakline da bi se mogao radit ispun ili će tu morat doć krunica,...

Ovako je premalo informacija da se može točno reć šta se treba radit.

To što te boli,jel boli sam od sebe,jel boli na hladno,na toplo,stalno,povremeno,...?

anthony9906
23.09.2008., 17:54
sve ovisi jel živac upaljen,jel ostalo dovoljno dentina i cakline da bi se mogao radit ispun ili će tu morat doć krunica,...

Ovako je premalo informacija da se može točno reć šta se treba radit.

To što te boli,jel boli sam od sebe,jel boli na hladno,na toplo,stalno,povremeno,...?

pa fali četvrtina zuba,dakle dosta.boli me kad mi dođe hrana ili voda jer je otvoren sa strane.
tj,pukao je sa strane.
oće puno bolit' ovaj zub je prije 10 god brusila dvije min s injekcijom i umirala sam od boli (imam konjske zube)

anthony9906
23.09.2008., 17:55
pa fali četvrtina zuba,dakle dosta.boli me kad mi dođe hrana ili voda jer je otvoren sa strane.
tj,pukao je sa strane.
oće puno bolit' ovaj zub je prije 10 god brusila dvije min s injekcijom i umirala sam od boli (imam konjske zube)

boli me samo taj zub,i na izgled mi djeluje kao da neće trebati krunicu:ne zna:

anthony9906
23.09.2008., 17:57
boli me samo taj zub,i na izgled mi djeluje kao da neće trebati krunicu:ne zna:

oprosti što davim,plomba nije ispala odgore,pa je zub otvoren,jednostavno se odlomio dio zuba.
i kad gledam unutra djeluje pokvaren kad diram nije baš da boli kad perem četkicom,čistim čačkalicom,baš unutra boli.

anthony9906
23.09.2008., 18:10
i još nešto,
dali trebam napomenuti zubarici da pijem helex? ima li to npr.veze sa anestezijom ili sl?
hvala

Requin
23.09.2008., 19:18
Pitanje za Gutaperku: spomenuo si mogućnost rezanja otekline... pa me zanima koliki su to rezovi... kako se rade... ??? Jel se rade pod anestezijom il? Jer sve me ovo lagano nervira... navečer mi počne pulsirati... i ako lagano pritišćem iznad zuba kao da osjetim na jeziku nešto (gnoj???) Koliko je pametno da to radim?

Gutaperka
23.09.2008., 19:35
oprosti što davim,plomba nije ispala odgore,pa je zub otvoren,jednostavno se odlomio dio zuba.
i kad gledam unutra djeluje pokvaren kad diram nije baš da boli kad perem četkicom,čistim čačkalicom,baš unutra boli.

opet sve ovisi,ovako je teško reć točno šta treba.Po onom šta si napisala rekao bi da možda i može samo plomba ali kažem opet sve ovisi o situaciji.

A za lijekove je dobro reć šta piješ pa nek ona procijeni situaciju,dobro je da stomatolog zna za lijekove koje neki pacijent pije iako možda nemaju direktno veze sa zubom

Gutaperka
23.09.2008., 19:37
Pitanje za Gutaperku: spomenuo si mogućnost rezanja otekline... pa me zanima koliki su to rezovi... kako se rade... ??? Jel se rade pod anestezijom il? Jer sve me ovo lagano nervira... navečer mi počne pulsirati... i ako lagano pritišćem iznad zuba kao da osjetim na jeziku nešto (gnoj???) Koliko je pametno da to radim?

rez je dužine 1 cm i radi se pod lokalnom anestezijom,oteklinu nemoj pritiskat

EeRrOoRr
23.09.2008., 19:44
Imao uzasne zubobolje par dana zaredom! A zivim u takom gradu u kom se 5 dana prije moras najaviti ako imas nekakvi problema! Tako da sam bio prinuđen trpjeti... Pio panadol extra, voltarin,plivadon i jos neke tablete 500 i kusur mg,al nista.... I kaze mi kolegica (medicinska ses) probaj ove "Knavon" svega 50mg, ja kontam mi nista to, veli uzmi ne budi naivan! Aj ok ja ju popijem nakon 5 min sve ured, i sve za 5! Tako da je moja preporuka Knavon definitivno!

Requin
23.09.2008., 19:54
rez je dužine 1 cm i radi se pod lokalnom anestezijom,oteklinu nemoj pritiskat

HVALA!

nina22
24.09.2008., 11:57
Please, da li je itko bio na izbjeljivanju zoom 2 tehnikom?? Koliko je to trajno i da li boli? Pročitala sam neke grozne komentare na nekim američkim site-ovima, a naručila sam se za tretman pa please da me netko ohrabri ili odgovori dok si ne uništim zube!!
Thanx :-)

Requin
25.09.2008., 08:58
Još jedno pitanje za Gutaperku (nadam se među zadnjima za ovu temu)... oteklina mi je većim dijelom splasnula... al jutros kad sam se probudila, primjetila sam vrećicu iznad te duje... hoće li to puknuti samo od sebe da izađe gnoj ili?

Gutaperka
25.09.2008., 09:01
Još jedno pitanje za Gutaperku (nadam se među zadnjima za ovu temu)... oteklina mi je većim dijelom splasnula... al jutros kad sam se probudila, primjetila sam vrećicu iznad te duje... hoće li to puknuti samo od sebe da izađe gnoj ili?
oteklina je splasnula jer se gnoj resorbirao,tako će i ta vrećica.A kad se sve izliječi neće više bit nikakvih vidljivih tragova tog oteknuća

Requin
25.09.2008., 09:58
oteklina je splasnula jer se gnoj resorbirao,tako će i ta vrećica.A kad se sve izliječi neće više bit nikakvih vidljivih tragova tog oteknuća
Hvala ti puno!!! :) Moj panični um je već pomislio da mi se počelo nešto komplicirati... još jednom hvala na svim odgovorima :)

Ivana.
25.09.2008., 17:01
Dobar dan. Opet ja. :)
Bila sam kod zubara,popravio mi je zub i stavio plombu.
Prošlo je tjedan dana,a ja još uvijek osjećam bol npr. kada žvačem žvaku na taj zub,boli me.
Znači li ti da moram opet zubaru ili što li je to?

Hvala unaprijed.

Krumpir
25.09.2008., 19:33
Dobar dan. Opet ja. :)
Bila sam kod zubara,popravio mi je zub i stavio plombu.
Prošlo je tjedan dana,a ja još uvijek osjećam bol npr. kada žvačem žvaku na taj zub,boli me.
Znači li ti da moram opet zubaru ili što li je to?

Hvala unaprijed.

Koju "plombu" pretpostavljam da je bijela, ako je. Onda je to normalna pojava koja može trajati i do 6 mjeseci. Ali poanta je da bol mora prolaziti odnosno svremenom mora biti manja.

tjeskobna pastrva
25.09.2008., 20:55
jel ko od vas zubara radi sutra popodne u zagrebu? :(

sveki
26.09.2008., 12:46
kod bilo kakvog upalnog procesa rupa u kosti je uvijek prisutna.Ako je proces bliže površini onda tu rupu možeš napipat.

Ali kad se izliječi taj proces kost se regenerira i nakon nekog vremena se rupa popuni.

Apsces se možda povukao i zbog antibiotske terapije ali ono što je bitno je da zub bude izliječen jer će se samo tako upalni proces trajno zaustavit

Lijepi pozdrav!

Krenula ja na liječenje i prvi put mi isto ostavio rupice u zubima jer sam bila u ZG tjedan dana (posao), pa me ulovila panika da ne oteknem dok sam tamo.
Prekjučer drugi put bila na čišćenju kanala. Ovaj put mi je začepio rupice - privremeno još uvijek, da se krivo ne shvati - i rekao da ako oteknem, telefon u ruke (naručio me u utorak 30.09.). E sad, da ne ispadne da sam paničar, je li to znači, ako osjećam (zasad) minimalno (ali stvarno minimalno i bez boli) oteknuće, da trebam zvati? Ja nekako mislim da ne, ali...
Nekako mi je realno za očekivati, ako taj proces liječenja može trajati i trajati, da se i gnoj ne povuče odmah - zato i traje jer se nije sve do kraja očistilo, pa se čisti još. Ispravite me ako griješim.

Gutaperka
26.09.2008., 12:52
Lijepi pozdrav!

Krenula ja na liječenje i prvi put mi isto ostavio rupice u zubima jer sam bila u ZG tjedan dana (posao), pa me ulovila panika da ne oteknem dok sam tamo.
Prekjučer drugi put bila na čišćenju kanala. Ovaj put mi je začepio rupice - privremeno još uvijek, da se krivo ne shvati - i rekao da ako oteknem, telefon u ruke (naručio me u utorak 30.09.). E sad, da ne ispadne da sam paničar, je li to znači, ako osjećam (zasad) minimalno (ali stvarno minimalno i bez boli) oteknuće, da trebam zvati? Ja nekako mislim da ne, ali...
Nekako mi je realno za očekivati, ako taj proces liječenja može trajati i trajati, da se i gnoj ne povuče odmah - zato i traje jer se nije sve do kraja očistilo, pa se čisti još. Ispravite me ako griješim.

zovi ga samo ako zaista jako otekne i ako baš bude bolilo,tj.ako se proces razbukta zato da ti pruži prvu pomoć,to što je oteknuto nije nikakav problem i to će s vremenom splasnut

sveki
26.09.2008., 12:53
I još nešto, pročitala sam (tamo unazad 100 godina:)) neki tvoj post gdje si rekao da si samo u rijetkim slučajevima doživio da zub ima sve pretpostavke za uspješnost endo tretmana, a da ipak nije tako završilo. Zanima me, je li postoje objašnjivi razlozi za tako nešto ili se to onda jednostavno pripiše konstelaciji Merkura sa Marsom. Nemoj me krivo shvatiti, mislim npr. kanal je djelovao ravan, ali je bio zakrivljen u onom pravcu koji se na slici ne vidi, dakle, tu se stvarno ništa nije moglo napraviti, ili ako je u pitanju četvorka za koju se smatra da obično ima dva korjena, a onaj treći se sakrio, pa se naravno nije ni izliječio. Koliko sam ja uspjela shvatiti, stomatološka znanost je, recimo, prilično egzaktna. Ili bi se tako moglo samo reći u odnosu na medicinu?

Mona*
26.09.2008., 12:56
imam jedan estetski problem koji mi je sad tek počeo smetat
naime,desna trojka mi je uvučena unutra,nije paralelna s ostalim zubima pa nekad izgleda kao da ni nemam zub
kako da to riješim bez fiksnog aparatića? imam 22 godine i ne da mi se zajebavat s aparatićem :o

sveki
26.09.2008., 13:00
zovi ga samo ako zaista jako otekne i ako baš bude bolilo,tj.ako se proces razbukta zato da ti pruži prvu pomoć,to što je oteknuto nije nikakav problem i to će s vremenom splasnut

Ajme što si brz!! :s Dok ja nakljucala ovo drugo, ti već odgovorio! Hvala, utješio si me. Ipak je vikend pred nama.

Gutaperka
26.09.2008., 13:08
imam jedan estetski problem koji mi je sad tek počeo smetat
naime,desna trojka mi je uvučena unutra,nije paralelna s ostalim zubima pa nekad izgleda kao da ni nemam zub
kako da to riješim bez fiksnog aparatića? imam 22 godine i ne da mi se zajebavat s aparatićem :o

napravi krunicu

jale24
26.09.2008., 13:21
napravi krunicu

ej gutaperka kako si...

cuj danas konacno montiranje mosta ...tako sam uzbudjen...trajno ce da ga montira odmah ....daj mi reci jel tu sta boli? da trazim anesteziju ? mislim imali sta gadno?

Gutaperka
26.09.2008., 13:41
ej gutaperka kako si...

cuj danas konacno montiranje mosta ...tako sam uzbudjen...trajno ce da ga montira odmah ....daj mi reci jel tu sta boli? da trazim anesteziju ? mislim imali sta gadno?

može bolit ako imaš koji vitalan zub nosač mosta ali tada se prije nego počne svakako dade anestezija tako da stomatolog može na miru očistit i pripremit zube za cementiranje

jale24
26.09.2008., 13:46
može bolit ako imaš koji vitalan zub nosač mosta ali tada se prije nego počne svakako dade anestezija tako da stomatolog može na miru očistit i pripremit zube za cementiranje

Ovako....on je meni vec sve zube zbrusio...znaci sve je spremno za cementiranje....hoce li opet brusiti mi zube jer me je prosli put strasno bolilo oko gingiva kada je radio? daj mi samo reci jel opet taj horor moram prolaziti?

jale24
26.09.2008., 14:06

Ovako....on je meni vec sve zube zbrusio...znaci sve je spremno za cementiranje....hoce li opet brusiti mi zube jer me je prosli put strasno bolilo oko gingiva kada je radio? daj mi samo reci jel opet taj horor moram prolaziti?

Gutaperka
26.09.2008., 16:45

pretpostavljam da si u međuvremenu već bio kod svog stomatologa pa nam javi kako je prošlo cementiranje mosta

Mona*
26.09.2008., 17:12
napravi krunicu

ne razumin :confused:
da vadim zdrav zub ili što?

Gutaperka
26.09.2008., 21:12
ne razumin :confused:
da vadim zdrav zub ili što?

stomatolog ti izbrusi taj zub i onda od keramike napravi krunicu koja je malo izbočena (ovisno koliko je tebi taj zub uvučen) pa na kraju izgleda kao da je taj zub u ravnini s ostalim zubima

BC107
26.09.2008., 21:21
evo jedno pitanje i od mene,naime nedavno mi je moj zubar iščupao zub,zub nije bio,ili bar nije izgledao jako kvaran,nije ni bio,malo se okrhnuo ali samo malo,i ja odem reko sad će samo da stavi plombu i odem kući,ali on je mene kucnuo sa nečim metalnim što je mene zabolelo,i kaže to je za vadit,aj dobro,jel on to morao da izvadi???

Gutaperka
26.09.2008., 21:34
evo jedno pitanje i od mene,naime nedavno mi je moj zubar iščupao zub,zub nije bio,ili bar nije izgledao jako kvaran,nije ni bio,malo se okrhnuo ali samo malo,i ja odem reko sad će samo da stavi plombu i odem kući,ali on je mene kucnuo sa nečim metalnim što je mene zabolelo,i kaže to je za vadit,aj dobro,jel on to morao da izvadi???

premalo informacija da bi se moglo znat jel bio za vađenje ili nije

BC107
26.09.2008., 21:38
hehe,pa šta još da utrpam,zub je donja šestica,zub je počeo mene boleti,naravno ja sam malo trpeo,i onda sam pio neke lekove protiv bolova i tako odlagao,i tako jedno 3-4 puta,kada je bol postala sasvim nepodnošljiva otišao sam kod zubara,počeo je da boli na dodir,pogotovo kada se malo gurne na dole,zubar je rekao nešto oko korena i kaže da to treba vadit,naravno ja sam odma pomislio,mogao je ga plombirat izvadit živac i svi zadovoljni,ali jel to važi ako nešto nije u redu sa korenom?i hvala najlepše na tako brzom odgovoru

Gutaperka
26.09.2008., 21:50
hehe,pa šta još da utrpam,zub je donja šestica,zub je počeo mene boleti,naravno ja sam malo trpeo,i onda sam pio neke lekove protiv bolova i tako odlagao,i tako jedno 3-4 puta,kada je bol postala sasvim nepodnošljiva otišao sam kod zubara,počeo je da boli na dodir,pogotovo kada se malo gurne na dole,zubar je rekao nešto oko korena i kaže da to treba vadit,naravno ja sam odma pomislio,mogao je ga plombirat izvadit živac i svi zadovoljni,ali jel to važi ako nešto nije u redu sa korenom?i hvala najlepše na tako brzom odgovoru

po ovome šta si napisao možda je bilo moguće izliječit korjenove i spasit taj zub ali opet ima slučajeva di to i nije moguće iako sve izgleda da može.Jel to bio taj slučaj di se zub mogao spasit ili je bio slučaj za vađenje to može znat samo taj stomatolog

BC107
26.09.2008., 23:49
po ovome šta si napisao možda je bilo moguće izliječit korjenove i spasit taj zub ali opet ima slučajeva di to i nije moguće iako sve izgleda da može.Jel to bio taj slučaj di se zub mogao spasit ili je bio slučaj za vađenje to može znat samo taj stomatolog
ok hvala ti,sledeći put kod drugog zubara pa da čujemo i drugo mišljenje,hvala

jale24
27.09.2008., 07:07
pretpostavljam da si u međuvremenu već bio kod svog stomatologa pa nam javi kako je prošlo cementiranje mosta

ZA GUTAPERKU!

Smijem se samo...znas sta to znaci? poslije 15 godina sam napokon zadovoljan...dodje mi da postavim slike jer lik je uradio fenomenalan posao....kralj...nemate ljudi pojma kako sam sretan...u biti kada skontam sve je ovo bezbolno, kostalo me je oko 6000 kuna ali vrijedi....prezadovoljan sam....i pazite pitam ja stomatologa mogu vas nagraditi novcano za ovo kaze lik NE , meni ce biti nagrada ako dodjes sestice da ti sredim da imas sve zdrave zube....hehehe...by the way onome sto je rekao da moram apikotomije raditi planiram otici i pokazati sta majstori rade.....GUTAPERKA tebi puno HVALA za savjete i sve ...nadam se ako te put bude vodio ka Bosni da ces se javiti ....svako dobro ja se odoh smijati heheheh....,

petraška
27.09.2008., 08:52
jedna petica mi je bila pokvarena da joj nije bilo spasa. zubar mi 30.8. to izdubi, stavi lijek i naruči me za 2 tjedna. 13.9. mi izvadi taj lijek i stavi drugi, pa me krene naručiti za tjedan dana (20.9.), no kako sam selila u Zagreb, taj mi je termin bio nemoguć. napisao mi je recept kojeg sam trebala odnijeti zubaru u Zg-u. piše:
30.8. tox
13.9. septocixine
prošlo je već tjedan dana, a ja još nisam otišla. :( najbrže što mogu je ponedjeljak-utorak. brine me može li mi se što dogoditi od tolikog odugovlačenja? koliko septocixine može stajati? hvala

Ivana.
27.09.2008., 10:14
Koju "plombu" pretpostavljam da je bijela, ako je. Onda je to normalna pojava koja može trajati i do 6 mjeseci. Ali poanta je da bol mora prolaziti odnosno svremenom mora biti manja.

da,bijela je. hvala.

Krumpir
27.09.2008., 19:45
jedna petica mi je bila pokvarena da joj nije bilo spasa. zubar mi 30.8. to izdubi, stavi lijek i naruči me za 2 tjedna. 13.9. mi izvadi taj lijek i stavi drugi, pa me krene naručiti za tjedan dana (20.9.), no kako sam selila u Zagreb, taj mi je termin bio nemoguć. napisao mi je recept kojeg sam trebala odnijeti zubaru u Zg-u. piše:
30.8. tox
13.9. septocixine
prošlo je već tjedan dana, a ja još nisam otišla. :( najbrže što mogu je ponedjeljak-utorak. brine me može li mi se što dogoditi od tolikog odugovlačenja? koliko septocixine može stajati? hvala

Ništa ti neće biti, ali to ne znaći da se stomatologu možeš javiti sljedeće godine. Znaći čim prije kod svog stomatologa! :)

Krumpir
27.09.2008., 19:46
ZA GUTAPERKU!

Smijem se samo...znas sta to znaci? poslije 15 godina sam napokon zadovoljan...dodje mi da postavim slike jer lik je uradio fenomenalan posao....kralj...nemate ljudi pojma kako sam sretan...u biti kada skontam sve je ovo bezbolno, kostalo me je oko 6000 kuna ali vrijedi....prezadovoljan sam....i pazite pitam ja stomatologa mogu vas nagraditi novcano za ovo kaze lik NE , meni ce biti nagrada ako dodjes sestice da ti sredim da imas sve zdrave zube....hehehe...by the way onome sto je rekao da moram apikotomije raditi planiram otici i pokazati sta majstori rade.....GUTAPERKA tebi puno HVALA za savjete i sve ...nadam se ako te put bude vodio ka Bosni da ces se javiti ....svako dobro ja se odoh smijati heheheh....,

Smrc, zadovoljan pacijent... predivno! :top:

Krumpir
27.09.2008., 19:50

Slažem se sa kolegom Gutaperkom. Prema ovome tipičan opis periapikalnog processa što se naravno može liječiti. Preporuka odi PRIVATNOM stomatologu, nešto češ platiti ali će se 100% potruditi da ti zub spasi.

petraška
27.09.2008., 21:11
Ništa ti neće biti, ali to ne znaći da se stomatologu možeš javiti sljedeće godine. Znaći čim prije kod svog stomatologa! :) olakšanje :zubo:

a sad pitanje koje ne znam smijem li ovdje postaviti - kojem zubaru u Zagrebu da odem? može i privatno, iako bih se radije upisala. ne tražim reklamu, samo pomoćnu informaciju, da ne nabadam naslijepo po žutim stranicama. može i u privatnoj poruci, po mogućnosti od zadovoljnog pacijenta ili forumaša sa stomatološkim kredibilitetom. :zubo:

cruce
27.09.2008., 21:18
ZA TRI DANA MORAM ODJEDNOM VADIT DVIJE ŠESTICE KOJE IMAJU GRANULOME I KOJE SU DOSTA OŠTEĆENE. :eek: MOŽE LI MI TKO REĆI ŠTA ME ČEKA??? ZUBAR MI JE SAMO REKAO DA ĆU NAKON VAĐENJA TA DVA ZUBA MORATI STROGO MIROVATI NEKOLIKO DANA I PITI ANTIBIOTIKE. BUDUĆI DA SAM OLIČENJE UŽASNE STRAŠLJIVICE PO PITANJU ODLASKA ZUBARU:trk:, MOŽE LI MI TKO REĆI JEL IMAO SLIČNIH ISKUSTAVA I KAKVA SU BILA TE KAKO JE TEKAO OPORAVAK NAKON TOGA?:moli::s

tjeskobna pastrva
28.09.2008., 15:09
sta je mom zubu da mu ni voltaren rapid ne pomaze? sastavit ce me bolovi sa zemljom :(

cruce
28.09.2008., 16:05
Ne znam šta ti je sa zubom, ali znam da kod jače upale ni sve tablete ovoga svijeta ne pomažu...

freckles
28.09.2008., 22:00
Koja je razlika između navlaka i krunica?

I još nešto, imam kroničnu upalu desnih, na mjestima di mi se povuklo z. meso osjećam užasnu bol (kod žvakanja hrana mi zna taknuti upravo ta mjesta), može li se to riješiti?

Krumpir
28.09.2008., 22:15
Sva tri postera iznad ovog posta neka odu stomatologu! :) Preko interneta vaši problemi se nemogu diagnosticirati!

freckles
28.09.2008., 22:18
:kava: Planiram, informacija više ne može škoditi...

tjeskobna pastrva
28.09.2008., 22:23
pa idem sutra al nije mi jasno sta mu more bit da bas tolko boli. a mrtav je i otvoren. pa me strah da mu nije dole nes. :(

Krumpir
28.09.2008., 22:25
Periapikalni process, nakon posjeta stomatologu sve će biti ok!

cruce
28.09.2008., 22:41
Sva tri postera iznad ovog posta neka odu stomatologu! :) Preko interneta vaši problemi se nemogu diagnosticirati!

Pa idem u srijedu ih vadit. :horor: Samo koja informacija o iskustvima nakon vadjenja (ako ih tko ima) ne mogu škodit nego mogu pomoći da znam barem šta me čeka. :(:visi:

BC107
28.09.2008., 22:42
hvala vam svima na tako brzim odgovorima

Krumpir
28.09.2008., 22:43
Pa idem u srijedu ih vadit. :horor: Samo koja informacija o iskustvima nakon vadjenja (ako ih tko ima) ne mogu škodit nego mogu pomoći da znam barem šta me čeka. :(:visi:

Niš strašno dobiješ anesteziju, trebao bih ti ih vaditi 1 pa pauza od nekih tjedan dva i onda drugi. Inače se nikako nemogu spasiti?

sveki
28.09.2008., 22:49
Koja je razlika između navlaka i krunica?

evo ti odgovora

2. Navlake = Krunice

cruce
28.09.2008., 22:50
Niš strašno dobiješ anesteziju, trebao bih ti ih vaditi 1 pa pauza od nekih tjedan dva i onda drugi. Inače se nikako nemogu spasiti?

Meni ć stomatolog vadit 2 odjednom skupa s tim gnjojnim vrećicama ili šta li je već to unutra, a onda će napravit malo pauzu pa onda druga dva...:(:horor:
a ne može ni jedan spasiti, sve 4 šestice moraju vanka jer su dosta uništene a oko njih su gnjojne vrećice, s tim da mi od jedne šestice jedna od tri gnjojne vrećice oko korijena prelazi preko sinusnog živca tako da postoji mogućnost da mi i njega zakaći kada bude radio...:s:(:flop:

tjeskobna pastrva
28.09.2008., 23:18
voltarenm mi drzi cetri a ne sest sati, da umirem od bolova il da se predoziram tabletama il sta da radim do sutra? :(

cruce
28.09.2008., 23:26
voltarenm mi drzi cetri a ne sest sati, da umirem od bolova il da se predoziram tabletama il sta da radim do sutra? :(

S tabletama se nemoj igrati. Ako se predoziraš, možeš samo još veće probleme napraviti. Pokušaj isprati kaduljom i popij čaj od kamilice ili mente da te malo smiri.:rolleyes: Sretno!

TYANA
29.09.2008., 06:29
PITANJE...

idem sutra stomatologu na stavljanje štifta(šarafa,sta vec),na prednjoj dvojci...zanima jel to sta boli,i koliko nakon toga moze stavit krunicu na to?

TYANA
29.09.2008., 06:30

ako se radi o upali,tableta tesko da ce djelovat..tu rade antibiotici koje to moze prepisat jedino zubar...
tako da cim prije odi,i nemoj se kljukat tabletatma!nece pomoc...evo ja sam prije dva tjedna prosla sta i ti...tri dana sam umirala od bolova,nisam spavala po noci..i otisla sam hitno i preko reda zubaru :mig: