PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Gutaperka
14.02.2009., 08:35
pozdrav!
Imam jedan problem sa donjom sesticom :(
Isla sam na endodnstko liječenje i zadnji put mi je zubarka napunila kanale i rekla mi da to treba ostati tako tri tjedna i da onda dođem da zatvorimo zub. No, meni je sinoć tijekom jela puknuo taj zub tj. jedna polovica se klima, a druga je čvrsto na mjestu. Znači li to da ću morati vadit zub ili se može nešto spasiti?

ovisi koliko duboko je puklo,ako je ispod razine kosti zub se obično vadi ali opet ako nije preduboko i ako je pacijentu stalo da spasi taj zub eventualno se može napravit kompromis pa se odreže višak zubnog mesa tu di je puklo i dotle napravi plomba.Dakle jel zub za vađenje ili nije ovisi koliko je duboko puknuo

prilika
14.02.2009., 16:08
Meni je stavljena nova plomba na doljnju peticu prije 10 dana. Prije je na tom zubu bila isto plomba, koja se kao malo odlomila, ali ja to uopće nisam vidjela i taj zub me nije uopće bolio do tada. Od kada mi je stavljena ova nova plomba mene je taj zub počeo boliti ako žvačem na tu stranu ili ako pritisnem sa unutrašnje strane zubno meso onda mi se bol prenosi na na taj cijeli zub. Inače me taj zub ne boli na toplo ili ako popijem nešto jako hladno iz frižidera. Ne čini mi se baš sve u redu s tim zubom ili je u pitanju ipak samo zubno meso? Jel bi trebalo ipak skinuti tu plombu i otvoriti taj zub slijedeći tjedan ili da još pričekam neko vrijeme? Trebati će tu vaditi odmah živac ili se može pokušati staviti lijek u taj zub?

Inače sa te iste strane imam i lijek u sedmici, ali tu me ništa ne boli, iako mi se jučer odlomio mali komadić zuba sa strane, tako da ću već radi toga slijedeći tjedan naručiti se kod zubara. Da li da kažem i za ovu peticu koja me boli ili da za to još pričekam?

naobie
14.02.2009., 17:06
ej!!!
imam pitanje...
nadam se da mi neko bude znao odgovoriti...
u srijedu sam bila na operaciji umnjaka...donjeg lijevog, nista me ne boli i jos uvjek mi je lijeva strana lica utrnuta, tako da nista ne osjecam. Nisam čak ni trebala piti tablete protiv bolova jer stvarno me nije nista boljelo...
dali mi neko mozda moze reci u cemu se radi??
i postoji li mogućnost da su mi tijekom operacije oštetili živac neki???
jer kad sam vadila desni umnjak dosta me boljelo...
tako da mi je ovo skroz cudno.
hvala!!!

Gutaperka
14.02.2009., 17:17
Meni je stavljena nova plomba na doljnju peticu prije 10 dana. Prije je na tom zubu bila isto plomba, koja se kao malo odlomila, ali ja to uopće nisam vidjela i taj zub me nije uopće bolio do tada. Od kada mi je stavljena ova nova plomba mene je taj zub počeo boliti ako žvačem na tu stranu ili ako pritisnem sa unutrašnje strane zubno meso onda mi se bol prenosi na na taj cijeli zub. Inače me taj zub ne boli na toplo ili ako popijem nešto jako hladno iz frižidera. Ne čini mi se baš sve u redu s tim zubom ili je u pitanju ipak samo zubno meso? Jel bi trebalo ipak skinuti tu plombu i otvoriti taj zub slijedeći tjedan ili da još pričekam neko vrijeme? Trebati će tu vaditi odmah živac ili se može pokušati staviti lijek u taj zub?

Inače sa te iste strane imam i lijek u sedmici, ali tu me ništa ne boli, iako mi se jučer odlomio mali komadić zuba sa strane, tako da ću već radi toga slijedeći tjedan naručiti se kod zubara. Da li da kažem i za ovu peticu koja me boli ili da za to još pričekam?

svakako reci za tu peticu,najvjerojatnije nešto ne štima s tom plombom koju ti je postavio pa će to trebat ispravit

Gutaperka
14.02.2009., 17:20
ej!!!
imam pitanje...
nadam se da mi neko bude znao odgovoriti...
u srijedu sam bila na operaciji umnjaka...donjeg lijevog, nista me ne boli i jos uvjek mi je lijeva strana lica utrnuta, tako da nista ne osjecam. Nisam čak ni trebala piti tablete protiv bolova jer stvarno me nije nista boljelo...
dali mi neko mozda moze reci u cemu se radi??
i postoji li mogućnost da su mi tijekom operacije oštetili živac neki???
jer kad sam vadila desni umnjak dosta me boljelo...
tako da mi je ovo skroz cudno.
hvala!!!

utrnutost lica se zna javiti nakon vađenja umnjaka ali i nakon obične anestezije u tom području,obično prođe nakon nekog vremena.Koliko vremena,to je sve individualno,ponekad par dana,ponekad par tjedana a ponekad par mjeseci.

Uglavnom kad budeš išla na skidanje šavova to spomeni stomatologu.Obično pošalju na terapiju IC svjetlom i propišu B kompleks

naobie
14.02.2009., 17:27
puno hvala!!!
sad mi je lakše...vec sam se zabrinula

tomas
14.02.2009., 18:36
Čitam malo ovu temu, istina nisam prošla sve stranice, pa se unaprijed ispričavam ak je to već negdje objašnjeno...ali ugl. jel vi troje stomatologa tu koji odgovarate na sve ove upite imate nekakve privatne ordinacije gdje bi mogli mi kao pacijenti doći???:)
Jer, definitivno bi trebala otići do stomatologa da riješim te neke stvari, a pozli mi kad se sjetim da moram ić ovom svom zubaru:( Vi tu toliko stručno odgovarate na svako pitanje, a ja svome velim da vidim da mi zub nije u dobrom stanju, a on mi veli budemo još malo pričekali da vidimo kak bude se razvijalo...i naravno sad je već karijes ili šta ja znam već toliko uznapredovalo da mi rupica napravila...

Gutaperka
14.02.2009., 18:46
Čitam malo ovu temu, istina nisam prošla sve stranice, pa se unaprijed ispričavam ak je to već negdje objašnjeno...ali ugl. jel vi troje stomatologa tu koji odgovarate na sve ove upite imate nekakve privatne ordinacije gdje bi mogli mi kao pacijenti doći???:)
Jer, definitivno bi trebala otići do stomatologa da riješim te neke stvari, a pozli mi kad se sjetim da moram ić ovom svom zubaru:( Vi tu toliko stručno odgovarate na svako pitanje, a ja svome velim da vidim da mi zub nije u dobrom stanju, a on mi veli budemo još malo pričekali da vidimo kak bude se razvijalo...i naravno sad je već karijes ili šta ja znam već toliko uznapredovalo da mi rupica napravila...

imamo,sve ovisi u kojem si gradu.Ja sam u Splitu,ostali su iz Zagreba.Nek me kolege isprave ako sam krivo napisao za njih jer se znamo samo ovako preko foruma.

Eto ako ti ko treba piši mu na PM

klif
15.02.2009., 10:45
Gdje se može obaviti RVG (radioviziografija) i OPT (ortopantomografija)? U Zagrebu recimo ili okolici... Trebao bih otkriti da li imam kakve skrivene puteve među zubima, zubnom mesu itd, paradontne džepove, krpite, rupe...

Krumpir
15.02.2009., 10:50
Gdje se može obaviti RVG (radioviziografija) i OPT (ortopantomografija)? U Zagrebu recimo ili okolici... Trebao bih otkriti da li imam kakve skrivene puteve među zubima, zubnom mesu itd, paradontne džepove, krpite, rupe...

Imaš u Ilici prije gunduličeve sa ljeve strane kada ideš od trga prema gunduličevoj. Oni imaju Digitalni ortopan cijena je 250kn, i imaju i RVG cijena mislim da je nekih 80kn. Inače malo bolje opremljene ordinacije ti več imaju RVG sustave, cijena je oko 50 (toliko ja) - 80kn po slici. Ali nemoj sam ići na to, nego odi kod svog stomatologa malo sa njime popričaj i vidi sto ti treba :)

seceruuu
15.02.2009., 10:55
imam jako prirodno žute zube pa me zanima koja metoda najbolje i najneštetnije izbjeljuje prirodno žute zube?

Krumpir
15.02.2009., 11:00
imam jako prirodno žute zube pa me zanima koja metoda najbolje i najneštetnije izbjeljuje prirodno žute zube?

Baš ovo odgovorio na drugom topicu pa evo copy/paste!

Preporucio bih ti ZOOM 2 methodu, žuta se najlakše skida. A sve dalje dolje.

Mozda si imala prevelika ocekivanja od zooma za prvi put. Mozda ti je stomatolog zato dao povoda, ali istina je sljedeća. To je postupak koji se mora ponavljati, a to znam jer sam roden i zivio u americi gdje mi se citav zivot radio whiteing i sada sam tu gdje radim kao stomatolog. U USA, sam radio whiteing svakih 6 mjeseci i neposredno nakon tretmana bijeli zubici, kako vrijeme prolazi budu sve "prljaviji" i tako u krug. Znaci ako hoces ono sto mislim da hoces onda ces morati ici 2-3 puta na zoom godisnje plus stomatolog ti mora dati "Home kit" znaci kada ti malo se bjelina izgubi onda sa home kit radis touch up, odnosno pobjelis malo. U Americi se cijene krecu od 400-1000 USD po tretmanu koliko sam vidio tako je i ovdje.

I neka te prati veliki, bijeli, predivni osmjeh!

seceruuu
15.02.2009., 11:24
2-3 puta zaredom?Ili?2-3 puta godišnje?cijeli život? ili?Oštečuje zubnu caklinu? Izbjeljuje navlake? gdje to kod nas ima? Sory na sto pitanja ali ne kužim!

Krumpir
15.02.2009., 11:34
2-3 puta zaredom?Ili?2-3 puta godišnje?cijeli život? ili?Oštečuje zubnu caklinu? Izbjeljuje navlake? gdje to kod nas ima? Sory na sto pitanja ali ne kužim!

2-3 puta godišnje, ne trebaš cijeli život nego onoliko koliko hočeš da ti budu bijeli. Ne oštečuje caklinu, ne izbjeljuje navlake navlake su od keramike, keramika ima trajnu boju a pogotovo ne izbjeljuje metalne navlake :) . Zoom ima kod bolje opremljenih stomatologa, npr ja snjime radim. Bilo kakava druga pitanja slobodno pitaj!

micek-jerry
15.02.2009., 18:26
muž (38 g) mi ima prilično ok zube, sanirane, ali problem je zagriz koji mu je katastrofa. s gornjim zubima grize po donjima (po njihovoj strani prema usnama, jer su ti donji zubi nagnuti prema unutra-uffff ne znam jer to dobro opisati). redovno ide stomatologu i nitko mu do sada nije ništa preporučivao za to :(
prije 2 mjeseca mu se otkrhnuo komadić gornje jedinice, medijalni (prema drugoj jedinici) i dr mu je rekla da je to zbog krivog zagriza, da se zato zub istanjio i niš, pokrpala. plomba je trajala do prošlog tjedna kad mu je to opet popravila i rekla da je to na takvom mjestu da se ne može dobro napraviti i da nek ne grize s tim zubom jer da ona tu ne može napraviti niš trajno.
uglavnom, plomba je trajala par sati.
moje je pitanje zar se stvarno na tom mjestu ne može napraviti trajnija plomba?
što da radi sa zagrizom, gdje da krenemo? (čula sam o nekoj metodi ispravljanja zuba fiksnim aparatom-neka nova metoda koja je znatno kraća od dosadašnjih, ali ne znam kako se zove i tko to radi).
puno hvala na odgovoru!

Krumpir
15.02.2009., 21:02
muž (38 g) mi ima prilično ok zube, sanirane, ali problem je zagriz koji mu je katastrofa. s gornjim zubima grize po donjima (po njihovoj strani prema usnama, jer su ti donji zubi nagnuti prema unutra-uffff ne znam jer to dobro opisati). redovno ide stomatologu i nitko mu do sada nije ništa preporučivao za to :(
prije 2 mjeseca mu se otkrhnuo komadić gornje jedinice, medijalni (prema drugoj jedinici) i dr mu je rekla da je to zbog krivog zagriza, da se zato zub istanjio i niš, pokrpala. plomba je trajala do prošlog tjedna kad mu je to opet popravila i rekla da je to na takvom mjestu da se ne može dobro napraviti i da nek ne grize s tim zubom jer da ona tu ne može napraviti niš trajno.
uglavnom, plomba je trajala par sati.
moje je pitanje zar se stvarno na tom mjestu ne može napraviti trajnija plomba?
što da radi sa zagrizom, gdje da krenemo? (čula sam o nekoj metodi ispravljanja zuba fiksnim aparatom-neka nova metoda koja je znatno kraća od dosadašnjih, ali ne znam kako se zove i tko to radi).
puno hvala na odgovoru!

Pozdrav!

Uf, frustrirajuće zar ne? Prvo, istina ploma ispun JAKO teško na takvim mjestima, jer se nema gdje osloniti. Imao sam takvih istih slucajeva ispun traje ali jednostavno ne dovoljno, 2-3 mjeseca, pa mjesec dana itd itd čak mi je i pacijentica ta otišla unatoč tome što sam joj sve objasnio. No, riješenje IPAK postoji, a to je ortodoncija. Meni zvučiš kao osoba kojoj stanje zubi ipak smeta i da želi nešto napraviti da bi to stanje popravila. I sada je NAJBOLJE vrijeme da se odvažiš i odeš kod ortodonta da si osmjeh "posložiš", trajat će tretman sigurno dugo 3 godine ali vjeruj mi več nakon nekoliko mjeseci češ biti puno puno bolje od ovoga što si sada opisala!

Moja preporuka, otiđite kod ortodonta!
pozdrav!

micek-jerry
15.02.2009., 21:34
Pozdrav!

Uf, frustrirajuće zar ne? Prvo, istina ploma ispun JAKO teško na takvim mjestima, jer se nema gdje osloniti. Imao sam takvih istih slucajeva ispun traje ali jednostavno ne dovoljno, 2-3 mjeseca, pa mjesec dana itd itd čak mi je i pacijentica ta otišla unatoč tome što sam joj sve objasnio. No, riješenje IPAK postoji, a to je ortodoncija. Meni zvučiš kao osoba kojoj stanje zubi ipak smeta i da želi nešto napraviti da bi to stanje popravila. I sada je NAJBOLJE vrijeme da se odvažiš i odeš kod ortodonta da si osmjeh "posložiš", trajat će tretman sigurno dugo 3 godine ali vjeruj mi več nakon nekoliko mjeseci češ biti puno puno bolje od ovoga što si sada opisala!

Moja preporuka, otiđite kod ortodonta!
pozdrav!

hvala ti puuuno na odgovoru! :grli: morat ćemo krenut.

Mika1
16.02.2009., 08:51
evo iščitavam ovu temu, ali nisam nigdje (osim što vidim da se šalje na pm ) vidjela preporuku za privatnog stomatologa u splitu.
uz stručnost mi je bitno i da me ne naručuje jednom mjesečno, npr. kod soc. doktorice sam promijenila dvije plombe za 4 mjeseca
ako imate iskustvo da vam je netko radio most, ljuskice,...

nela1505
16.02.2009., 12:54
imam 2 pitanja:
1. da li je moguće da zub koji je pod upalom izazove proteinuriju? nema otoka, ne boli...
2. već nekoliko godina imam most gore lijevo 4,5,6 i 7 i praktički od kada mi je to napravljeno ja na tu stranu ne mogu žvakati jer me na pritisak boli. inače nije osljetljivo na toplo (na hladno jeste). zubarka mi je rekla da slikam zube da se vidi što je u pitanju, ali do sada to nije došlo na red. da li se u takvim slučajevima mora skidati most i da li ću onda morati stavljati novi? :confused:

zuzz
16.02.2009., 13:12
eto i ja idem sutra na apikotomiju :(

ima li tko da podijeli iskustva i sl..koliki je postotak uspješnosti takvih operacija.?? radi se o gornjoj dvojci i jako sam zabrinuta.

Gutaperka
16.02.2009., 14:13
evo iščitavam ovu temu, ali nisam nigdje (osim što vidim da se šalje na pm ) vidjela preporuku za privatnog stomatologa u splitu.
uz stručnost mi je bitno i da me ne naručuje jednom mjesečno, npr. kod soc. doktorice sam promijenila dvije plombe za 4 mjeseca
ako imate iskustvo da vam je netko radio most, ljuskice,...

imaš PM

Mika1
16.02.2009., 14:22
hvala također

Gutaperka
16.02.2009., 14:28
imam 2 pitanja:
1. da li je moguće da zub koji je pod upalom izazove proteinuriju? nema otoka, ne boli...
2. već nekoliko godina imam most gore lijevo 4,5,6 i 7 i praktički od kada mi je to napravljeno ja na tu stranu ne mogu žvakati jer me na pritisak boli. inače nije osljetljivo na toplo (na hladno jeste). zubarka mi je rekla da slikam zube da se vidi što je u pitanju, ali do sada to nije došlo na red. da li se u takvim slučajevima mora skidati most i da li ću onda morati stavljati novi? :confused:

1.dosad nisam čuo da je infekcija zuba direktno izazvala proteinuriju ali moguće da do toga dođe indirektno,dođe do rasapa bakterija iz područja zuba u krv pa da se tako nasele na bubrege i izazovu upalu.Ali to je opet proteinurija izazvana upalom bubrega a ne direktno iz područja zuba.

2.možda nećeš morat stavljat novi most,često se može trepanirat kroz krunicu ili dodat malo materijala ako se zubno meso povuklo,sve ovisi o čemu se radi

Gutaperka
16.02.2009., 14:35
eto i ja idem sutra na apikotomiju :(

ima li tko da podijeli iskustva i sl..koliki je postotak uspješnosti takvih operacija.?? radi se o gornjoj dvojci i jako sam zabrinuta.

postotak uspješnosti apikotomije je velik inače se apikotomije ne bi radile ali moje mišljenje je da uvijek treba pokušat napravit reviziju punjenja i liječenje korjena,naravno ako je moguće jer je takav korjen uvijek bolji nego onaj apikotomirani

Lidek
17.02.2009., 07:52
Pozdrav !
Molim ako mi netko može pomoći, pošto sam se zabrinula jučer pročitavši jedan članak o granulomima.
Prije dosta godina , cca 12, bivši zubar mi je popravljao prednja 2 zuba pošto su oba imala napuknuće na sebi. Poslije toga iznad jednog mi se napravila jedna kao "vrećica" iz koje mi je povremeno curio gnoj. I to je s vremenom prestalo al mi je ostalo malo kao zadebljanje iznad zuba. (Bi to bio granulom?) Inače zub me ne boli. Jedino su mi oba prednja zuba osjetljiva hladno i to oduvijek. Niti jedan zubar nije ništa učinio u vezi toga. Puno je godina prošlo kak ja to imam ali kad sam pročitala koja sve sranja mogu ispast s tim granulom frka me ulovila.
Help!

zuzz
17.02.2009., 08:15
postotak uspješnosti apikotomije je velik inače se apikotomije ne bi radile ali moje mišljenje je da uvijek treba pokušat napravit reviziju punjenja i liječenje korjena,naravno ako je moguće jer je takav korjen uvijek bolji nego onaj apikotomirani

meni zub nikad nije ni punjen..propadao je 2 god, zubar to nije skužio pa se stvorila ogromna cista. bila sam u gundulićevoj, 3 specijalista su me pregledala i operacija je neizbježna. na slici se vidi da je zahvaćen i susjedni zub, ali ga neće dirati jer je vitalan. pomirila sam se da je dvojka uništena, sad me samo strah da ne stradaju susjedni zubi.
dakle, zanima me - ako su okolni zubi preživjeli ove 2 god dok se proces stvarao, hoće li i dalje ostati živi .. :confused:..hoću li morati posebno paziti na njih, stalno testirati vitalitet ili mogu biti mirna nakon operacije?

Gutaperka
17.02.2009., 10:05
Pozdrav !
Molim ako mi netko može pomoći, pošto sam se zabrinula jučer pročitavši jedan članak o granulomima.
Prije dosta godina , cca 12, bivši zubar mi je popravljao prednja 2 zuba pošto su oba imala napuknuće na sebi. Poslije toga iznad jednog mi se napravila jedna kao "vrećica" iz koje mi je povremeno curio gnoj. I to je s vremenom prestalo al mi je ostalo malo kao zadebljanje iznad zuba. (Bi to bio granulom?) Inače zub me ne boli. Jedino su mi oba prednja zuba osjetljiva hladno i to oduvijek. Niti jedan zubar nije ništa učinio u vezi toga. Puno je godina prošlo kak ja to imam ali kad sam pročitala koja sve sranja mogu ispast s tim granulom frka me ulovila.
Help!

dogodi se zbog toga što bakterije mogu iz područja oko zuba krenut u krv pa se nasele na zglobove,bubrege ili na srčane zalistke.Nije baš često da se to dogodi ali nije ni za zanemarit tu mogućnost.

Uglavnom nema straha,samo odi do svog stomatologa da ti to popravi.Granulom se u većini slučajeva liječi bez problema

Zara76
17.02.2009., 10:06
Imam jedno pitanje u vezi implantata . Znamo da nista nije vjecno pa tako i on. Sta se desi ako recimo nakon 15 godina implantat mora van . Jel se na njegovo mjesto stavi novi implantat ili gdje je jednom bio ne moze ponovno implantat samo most.

Gutaperka
17.02.2009., 10:08
meni zub nikad nije ni punjen..propadao je 2 god, zubar to nije skužio pa se stvorila ogromna cista. bila sam u gundulićevoj, 3 specijalista su me pregledala i operacija je neizbježna. na slici se vidi da je zahvaćen i susjedni zub, ali ga neće dirati jer je vitalan. pomirila sam se da je dvojka uništena, sad me samo strah da ne stradaju susjedni zubi.
dakle, zanima me - ako su okolni zubi preživjeli ove 2 god dok se proces stvarao, hoće li i dalje ostati živi .. :confused:..hoću li morati posebno paziti na njih, stalno testirati vitalitet ili mogu biti mirna nakon operacije?

najvjerojatnije će ti ostat živi jer kad se cista operira onda je proces zaustavljen i ne bi trebalo bit problema sa susjednim zubima

Gutaperka
17.02.2009., 10:17
Imam jedno pitanje u vezi implantata . Znamo da nista nije vjecno pa tako i on. Sta se desi ako recimo nakon 15 godina implantat mora van . Jel se na njegovo mjesto stavi novi implantat ili gdje je jednom bio ne moze ponovno implantat samo most.

implantat ima svoj rok trajanja i kad mora van onda se šupljina u kosti napuni određenim materijalom i pričeka par mjeseci da se stvori nova kost.Nakon toga se na isto mjesto može opet ugradit novi implantat

***Akasha***
17.02.2009., 10:24
stara mimora ugraditi implantante.

nije joj vazno kak izgleda. gdje su najjeftiniji, a da ju bas ne "izmesare"?

Lidek
17.02.2009., 11:32
dogodi se zbog toga što bakterije mogu iz područja oko zuba krenut u krv pa se nasele na zglobove,bubrege ili na srčane zalistke.Nije baš često da se to dogodi ali nije ni za zanemarit tu mogućnost.

Uglavnom nema straha,samo odi do svog stomatologa da ti to popravi.Granulom se u većini slučajeva liječi bez problema

:s Hvala na odgovoru!
A još me samo zanima (ako znaš) na koji način se granulom liječi? Imam lagane fobije od zubara pa da se pripremim na to šta me čeka!

U svakom slučaj idem zubaru!!! ;)

destroyer986
17.02.2009., 11:50
Evo mene opet :)) kako sve cesce idem kod mog zubara sve mi se cini da on svaki put ima drugi pristup,i drugo misljenje za jednu istu stvar.Htio sam da mijenjam amalgamske plombe,da stavim ove bijele(ne znam kako se strucno zovu) Konkretno pricam sad za 4-orku,doktor mi je rekao da snimim taj zub,i da ce sve bit ok,bez problema moze da se zavrsi.Ja sam posao kod zubara jer sam primijetio promjene na tom zubu,potamnio je,i na mjestu gdje se dodiruje sa 5-icom izgleda kao da je poceo da se kvari.Kad sam snimio,podjem kod doktora,on pogleda i kaze mi,tebi zub nije ponovo poceo da se kvari,i da je samo primio boju od amalgamske plombe,i kaze ako krene da mice tu plombu i stavlja bijelu,postoji mogucnost da nece moci da mi je stavi,tj da ce morat zub da se vadi,kaze da je tom zubu vec pruzeno sto se moglo pruzit,i konstatovao je da korijen nije dobro ispunjen kad je radjen prethodno,moze li neka pomoc,sta da radim.
I jos jedna stvar,ako iko zna provjereno dobrog zubara u Crnoj Gori neka kaze(pm) tacnije u Podgorici,mada moze i za ostale djelove crne gore.Hvala unaprijed!

Gutaperka
17.02.2009., 11:51

:s Hvala na odgovoru!
A još me samo zanima (ako znaš) na koji način se granulom liječi? Imam lagane fobije od zubara pa da se pripremim na to šta me čeka!

U svakom slučaj idem zubaru!!! ;)

bitno je da se korjenski kanal dobro očisti od bakterija i detritusa i još bitnije da se dobro napuni.Nema straha jer se samo čisti korjen koji u sebi nema živca pa ni ne boli

Gutaperka
17.02.2009., 11:55
Evo mene opet :)) kako sve cesce idem kod mog zubara sve mi se cini da on svaki put ima drugi pristup,i drugo misljenje za jednu istu stvar.Htio sam da mijenjam amalgamske plombe,da stavim ove bijele(ne znam kako se strucno zovu) Konkretno pricam sad za 4-orku,doktor mi je rekao da snimim taj zub,i da ce sve bit ok,bez problema moze da se zavrsi.Ja sam posao kod zubara jer sam primijetio promjene na tom zubu,potamnio je,i na mjestu gdje se dodiruje sa 5-icom izgleda kao da je poceo da se kvari.Kad sam snimio,podjem kod doktora,on pogleda i kaze mi,tebi zub nije ponovo poceo da se kvari,i da je samo primio boju od amalgamske plombe,i kaze ako krene da mice tu plombu i stavlja bijelu,postoji mogucnost da nece moci da mi je stavi,tj da ce morat zub da se vadi,kaze da je tom zubu vec pruzeno sto se moglo pruzit,i konstatovao je da korijen nije dobro ispunjen kad je radjen prethodno,moze li neka pomoc,sta da radim.
I jos jedna stvar,ako iko zna provjereno dobrog zubara u Crnoj Gori neka kaze(pm) tacnije u Podgorici,mada moze i za ostale djelove crne gore.Hvala unaprijed!

takvi zubi kojima korjen nije dobro punjen se bez problema mogu izliječiti.Izvadi se staro punjenje,kanal se dobro očisti i ponovo se napuni.Ako treba stavi se kolčić i na to se može napravit ili plomba ili krunica,ovisno koliko je ostalo od krune zuba.

U tvojim krajevima ne znam nijednog kolegu ali možeš se interesirat na vašim forumima o zdravlju

detroit01
18.02.2009., 12:10
Pozdrav

Malo sam googlao i dosao sam do ove stranice i cini mi se ok. Naime ,koji je moj problem. Donji,predzadnji zub sa moje desne strane,me je poceo boliti.Mislim da mu nema spasa. Naime prije me je znalo samo zaboliti pri toplom i hladnom a sada mi se upalilo i booli jakooo. Zub je sa unutrasnje strane oanko na pola nazire se kao crna boja,i sa druge strane je sa gornje strane isto tako,nazire se kao crno. Pri dodiru boli. Ja,laicki,mislim da je to karijes iz unutrasnjosti poceo izjedati zub i sad me zato boli. Dakle,zanima me vadjenje toga zube je neophodno ili se moze izljeciti..

HVALA

Gutaperka
18.02.2009., 12:27
Pozdrav

Malo sam googlao i dosao sam do ove stranice i cini mi se ok. Naime ,koji je moj problem. Donji,predzadnji zub sa moje desne strane,me je poceo boliti.Mislim da mu nema spasa. Naime prije me je znalo samo zaboliti pri toplom i hladnom a sada mi se upalilo i booli jakooo. Zub je sa unutrasnje strane oanko na pola nazire se kao crna boja,i sa druge strane je sa gornje strane isto tako,nazire se kao crno. Pri dodiru boli. Ja,laicki,mislim da je to karijes iz unutrasnjosti poceo izjedati zub i sad me zato boli. Dakle,zanima me vadjenje toga zube je neophodno ili se moze izljeciti..

HVALA

zub se najvjerojatnije može spasiti ali će trebat vadit živac(ako je još tu),liječit i napunit kanale.Da bi se zub spasio dovoljno je da je korjen dobar ili da se može izliječiti,ako fali kruna lako se nadogradi i opet imaš zub kao svoj

Krumpir
18.02.2009., 12:59
stara mimora ugraditi implantante.

nije joj vazno kak izgleda. gdje su najjeftiniji, a da ju bas ne "izmesare"?

Računaj oko 1000€ po implantatu plus krunica.

Krumpir
18.02.2009., 13:04
Pozdrav

HVALA

Slažem se sa kolegom, ono što je važno zapamtiti je to da se 90% toga da izlječiti, spasiti, drugih 8% pokušati a 2% se neda!

detroit01
18.02.2009., 13:12
zub se najvjerojatnije može spasiti ali će trebat vadit živac(ako je još tu),liječit i napunit kanale.Da bi se zub spasio dovoljno je da je korjen dobar ili da se može izliječiti,ako fali kruna lako se nadogradi i opet imaš zub kao svoj

hvala na odgovoru...

Nadam se samo da vadjenje zivca nije bolno :rolleyes:

IVANNA888
18.02.2009., 16:15
vadenje zivca nije bolno dobjes inekciju i ne osjetis nista,samo odma popij neku tabletu za bol,mene je bolilo malo i kad sam popila tabletu odma je proslo,a 3 zivca su mi izvadili.Ako te bas strah popij tabletu prije vadenja,ali nista strasno vjeruj mi,i ja sam se bojala prvi put ali stvarno nemas razloga za brigu.

***Akasha***
18.02.2009., 22:01
Računaj oko 1000€ po implantatu plus krunica.

ma daj, pa nasla sam sve za 700kn, mislila sam da cete vi naci jos jeftinije..
a pm ti stize ovih dana u vezi mene :mig:

Chain
18.02.2009., 22:09

ne postoje implantati za 700 kn....osim ako nije predobro poznanstvo :)

Krumpir
18.02.2009., 22:42

Mislim da si nešto pobrkala nažalost, jer 700kn ne pokrije ni slovo I od riječi implantat. Sam implantat sa nadogradnjom košta nekih cca od 7000kn - 10000kn + na to ide još i krunica :) Znam u tome sam svaki dan.....

ne postoje implantati za 700 kn....osim ako nije predobro poznanstvo :)

Vjeruj mi nitko nikoga toliko dobro ne poznaje hehe :D

Niksić
19.02.2009., 15:44
Danas mi u bolnici napravili apikotomiju na doljnjoj jedinici i pukao je korijen. Morat ću vadit taj zub pa se pitam jel postoji neka mogućnost da se neki umjetni zub zaljepi nekim spec.ljepilom za druga dva zuba koja su pod navlakama, mislim da baš nemoram skidat navlake i radit most?

Gutaperka
19.02.2009., 16:34
Danas mi u bolnici napravili apikotomiju na doljnjoj jedinici i pukao je korijen. Morat ću vadit taj zub pa se pitam jel postoji neka mogućnost da se neki umjetni zub zaljepi nekim spec.ljepilom za druga dva zuba koja su pod navlakama, mislim da baš nemoram skidat navlake i radit most?

teško,da su susjedni zubi tvoji prirodni bez navlaka onda bi se to moglo učinit ali za keramiku sredstva koja se koriste za ljepljenje slabo drže.Možda se negdje i može nać nekakav adheziv koji drži relativno čvrsto ali bi se za to trebalo raspitat kod dilera stomatološke opreme.

A ti imaš mogućnost ugradnje implantata na to mjesto

Chain
19.02.2009., 17:28
teško,da su susjedni zubi tvoji prirodni bez navlaka onda bi se to moglo učinit ali za keramiku sredstva koja se koriste za ljepljenje slabo drže.Možda se negdje i može nać nekakav adheziv koji drži relativno čvrsto ali bi se za to trebalo raspitat kod dilera stomatološke opreme.

A ti imaš mogućnost ugradnje implantata na to mjesto

inace volim ovakve stvari...kaj mislis o malo improvizacije...
otisak...model...napravit metalnu prečkicu izmedu ta 2 zuba i oko nje keramiku. Napravit zub skroz do kraja iz keramike, ili da se pojeftini proces...bazu od keramike a ostatak od kompozita...dakle da ima keramicku bazu. Samo napravit bazu neravnu zbog mehanicke veze jer nema kemije. Stavit van okluzije, a zalijepit na susjedne zube kiselinama za reparaturu keramike (preko keramicke baze),i to vise onako oralno zbog estetike.
Ali to samo ako ti setovi za reparaturu keramike ista valjaju.
:)
uh sta bi mi McGyver reko!!!!!

Gutaperka
19.02.2009., 17:53
inace volim ovakve stvari...kaj mislis o malo improvizacije...
otisak...model...napravit metalnu prečkicu izmedu ta 2 zuba i oko nje keramiku. Napravit zub skroz do kraja iz keramike, ili da se pojeftini proces...bazu od keramike a ostatak od kompozita...dakle da ima keramicku bazu. Samo napravit bazu neravnu zbog mehanicke veze jer nema kemije. Stavit van okluzije, a zalijepit na susjedne zube kiselinama za reparaturu keramike (preko keramicke baze),i to vise onako oralno zbog estetike.
Ali to samo ako ti setovi za reparaturu keramike ista valjaju.
:)
uh sta bi mi McGyver reko!!!!!

i ja volim improvizirat i ovo je dobra ideja ali ne bi dugo potrajalo,sile žvakanja možda tu nisu jake ali problem je što sidrište ne bi bilo dobro i s vremenom bi se najvjerojatnije rasklimalo.Uz to da su krunice na susjedna dva zuba izbrušene pa bi se na kraju više izgubilo nego dobilo.To je barem moje mišljenje.Jer bi morao ispreprairat susjedne krunice ali opet moraš malo ući i u metal jer keramika ne drži,već sam imao prilike radit nešto slično tvojoj ideji.

Opisat ću ti večeras kad se vratim iz kina jedan zanimljiv slučaj di mi je došao pacijent s rasklimanim gornjim mostom 2-1-1-2 a bočno također ima dva mosta 6-3 i 3-6.Uspio sam mu to sredit i zasad drži ali tu sam se naučio malo bolje pravilima statike i snazi vezivanja različitih cemenata i njihovim ograničenjima.

Što se tiče međučlana,bolje da je čitav iz kompozita nego iz keramike jer debeli slojevi keramike imaju tendenciju pucanja a i jeftijije je od kompozita.Uzmeš npt.Tetric econom kojeg tuba košta 80 kn a za taj slučaj mu je kvaliteta više nego dobra.

perpetuum mobile
19.02.2009., 18:37
Pozdrav,

molio bi pomoć. Zubarica mi je prije par mjeseci rekla da mi se zubno meso povlači (zaboravio sam naziv). Htio bi izbjeć konjske zube u buducnosti jer su mi vec dovoljno veliki pa me zanima kako mogu zubno meso "vratit" na zube.
Zubarica mi je preporucila ispravno cetkanje zubi pocevsi od vrha mesa preko zuba do dna pravocrtno...

A jeli ima jos nekih alternativa...?

ETAINO
19.02.2009., 19:15
Molim vas da mi pomognete.
Gornja desna petica mi je izvađena i sad mi je tu rupa koja se vidi kad se smijem. Zubar mi je preporučio da izbrusim dva zuba sa strane i napravim tri umjetna zuba koja će stat zajedno. Ja nisam sigurna kako se to zove. Mislim most, nisam sigurna.
Koji su prednosti a koji nedostaci toga? Što trebam paziti ako se odlučim na to? Koliko je to dugotrajno? Jeli 390 E puno za tri zuba?
Zanima me što ako mi se pokvari izbrušeni zub, kako se to popravlja?
Hvala unaprijed!

Krumpir
19.02.2009., 20:45

Potpuno se slažem sa kolegom! Jedine prave metode su vam ili implantat ili most. Ono što moramo znati i zapamtiti kod zdravlja NEMA kompromisa, improvizacija! Prvo, nečete vi biti zadovoljni rezultatima, stomatolog neće biti zadovoljan (manje važno) i improvizacije ne traju dugo zato se tako i zovu. Siguran sam da možeš ovo gore navedeno platiti u rata, bolje to, jer će to trajno riješenje biti. Sve drugo je pandorina kutija i bacanje novaca u vjetar.

Krumpir
19.02.2009., 20:56
Pozdrav,

molio bi pomoć. Zubarica mi je prije par mjeseci rekla da mi se zubno meso povlači (zaboravio sam naziv). Htio bi izbjeć konjske zube u buducnosti jer su mi vec dovoljno veliki pa me zanima kako mogu zubno meso "vratit" na zube.
Zubarica mi je preporucila ispravno cetkanje zubi pocevsi od vrha mesa preko zuba do dna pravocrtno...

A jeli ima jos nekih alternativa...?

Nažalost još se nemože zubno meso vratiti. Radi se o gubitku alveolarne kosti a zubno meso samo prati kost. Ono što možeš napraviti je usporiti, gotovo zaustaviti napredak parodontne bolesti. A to se radi higijenom, redovitim čiščenjem kamenca, kiretažom...

KuiperBelt
19.02.2009., 21:03
Radila sam resekciju korijena zuba, dolje desno šestica, sva tri korijena, prije 3 i pol tjedna. Sve je bilo ok do prije dva dana kad su mi naglo natekli limfni čvorovi i to jedan mislim čak preko 2 cm u promjeru.
S unutrašnje strane, prema korijenu od gingive prema dole, također je nateknuto. Baš se lijepo kažiprstom napipa.

Otišla sam ponovno kod kirurgice, dala mi je panicilin kroz 10 dana.

E sad ono što mene brine, danas mi je drugi dan kako pijem antibiotik. Sad u ponoć trebam uzeti šestu tabletu, a meni stanje nije bolje. Da li je to uobičajeno? Ili bolje da sutra opet idem k njoj?
I koliko je učestalo da se upala razbukti preko 3 tjedna od operacije?

Naime, radila sam prije mjesec i pol resekciju lijevo dolje, isto šestica i sve je bilo ok. Pošto je oteknuće 6 dana nakon operacije još uvijek bilo prilično, dala mi je za svaki slučaj isto kuru penicilina kroz 7 dana. Na bolje je krenulo već nakon 3 tablete, odnosno jednog dana.

Krumpir
19.02.2009., 21:14
Molim vas da mi pomognete.
Gornja desna petica mi je izvađena i sad mi je tu rupa koja se vidi kad se smijem. Zubar mi je preporučio da izbrusim dva zuba sa strane i napravim tri umjetna zuba koja će stat zajedno. Ja nisam sigurna kako se to zove. Mislim most, nisam sigurna.
Koji su prednosti a koji nedostaci toga? Što trebam paziti ako se odlučim na to? Koliko je to dugotrajno? Jeli 390 E puno za tri zuba?
Zanima me što ako mi se pokvari izbrušeni zub, kako se to popravlja?
Hvala unaprijed!

Pozdrav!

Da zove se most! Kod takvih situacija kakva je kod tebe je savršeno indiciran implantat sa cirkonskom nadogradnjom plus cirkon-kermaičkom krunicom to kada se napravi susjedni zubi se ne diraju i dobivaš MAKSIMUM estetiku i izgled. Druga opcija je implantat + titanka nadogradnja i na to cirkon-keramika ili titan-keramika ili na kraju metal-keramika (kvalitetom od najboljeg do najgoreg).
Na kraju 380€ za taj most je malo, odnosno radi se o najjeftinijem materijalima i prema tvome postu gotovo sam siguran da te to neće zadovoljiti estetski. Razmisli malo o titan-keramičkom mostu i svakako o cirkon-keramičkom mostu, bit će skuplji ALI vi čete biti zadovoljniji! I nemojmo zaboraviti da taj most će vam trajati 15-2o godina, dali stvarno želite toliko dugo imati rad koji neće zadovoljiti vaše estetske zahtjeve, zar se ne isplati dati nešto više sada pa dugoročno biti zadovoljniji, jer ipak ovdje pričamo od nečem što češ imati nekoliko desetaka godina!

Krumpir
19.02.2009., 21:19
Radila sam resekciju korijena zuba, dolje desno šestica, sva tri korijena, prije 3 i pol tjedna. Sve je bilo ok do prije dva dana kad su mi naglo natekli limfni čvorovi i to jedan mislim čak preko 2 cm u promjeru.
S unutrašnje strane, prema korijenu od gingive prema dole, također je nateknuto. Baš se lijepo kažiprstom napipa.

Otišla sam ponovno kod kirurgice, dala mi je panicilin kroz 10 dana.

E sad ono što mene brine, danas mi je drugi dan kako pijem antibiotik. Sad u ponoć trebam uzeti šestu tabletu, a meni stanje nije bolje. Da li je to uobičajeno? Ili bolje da sutra opet idem k njoj?
I koliko je učestalo da se upala razbukti preko 3 tjedna od operacije?

Naime, radila sam prije mjesec i pol resekciju lijevo dolje, isto šestica i sve je bilo ok. Pošto je oteknuće 6 dana nakon operacije još uvijek bilo prilično, dala mi je za svaki slučaj isto kuru penicilina kroz 7 dana. Na bolje je krenulo već nakon 3 tablete, odnosno jednog dana.

Odi do nje sutra.

Gutaperka
19.02.2009., 22:41
@Chain

Jednom mi je došao jedan pacijent koji ima bočne mostove 6-3 i 3-6 a onaj u sredini se rasklimao.Kad sam izvadio desnu dvojku ostale su dvije jedinice s tim da je jedna potpuno rasklimana ali se dala iskoristit.pošto bi pacijentu bilo jako skupo radit cirkularac,pogotovo što u donjoj čeljusti ima samo incizive i očnjake a protezu ne nosi onda sam mu pokušao napravit jedan kompromis.

Uglavnom na gornjim trojkama sam hard metal svrdlom izbrusio utore tako da metalni dio mosta u njih sjedne i tako se poveže frontalnim mostom.Znači na taj način se dobio most 2-1-1-2 s tim da na dvojkama s lateralnih strana ima kao klizače koji su sjeli u utore na trojkama.Kasnije sam na jednom seminaru vidio da se na isti način povezuje most na implantatima sa fiksnim radom na pacijentovim zubima.

Taj prednji most sam kompozitnim cementom zacementirao s trojkama jer mu je jedna jedinica bila rasklimana pa je trebala čvrsta veza

Chain
19.02.2009., 23:01
@ Gutaperka....cool...
ma zivila masta
ja ne volim bit rob by the book pravila. Na koncu, puno toga nit ne mozes kvalitetno napravit ako ides strogo by the book...pocevsi od sugavih kompozita pa nadalje...
imao sam priliku dosta dugo gledat covjeka kako radi...koji je fakat vrhunski strucnjak, i toliko dobro poznaje materiju da si moze dopustiti odstupanja od pravila i tehnika, pa cesto modificira i nadopunjuje tehnike.
A i sjecam se kad su nam pricali jednom na faksu...vani su to radili...bila neka situacija...ne previse komplicirana, i pokazali ju hrpi razlicitih stomatologa. Nisu postojala 2 identicna rjesenja...
Tako da ja osobno volim vidit kad neko ima kreativno rjesenje. Na zalost i nas i pacijenata, nemaju svi para da si upucavaju implantate, pa mislim da kod nas improvizacija zivi na visokoj nozi. Izuzev totalno privatnih ordinacija. Zasto bi se on zezao sa jeftinijim rjesenjima kad ne mora. Oces, neces...dovidenja...

Ivana.
20.02.2009., 18:20
Mozete li mi,molim vas reci je li moguce da se na zubnom mesu pojavi crna tocka?
Tako se meni dogodilo izmedju dvije jedinice.
Sto se moze protiv toga uciniti?

Gutaperka
20.02.2009., 22:02
Mozete li mi,molim vas reci je li moguce da se na zubnom mesu pojavi crna tocka?
Tako se meni dogodilo izmedju dvije jedinice.
Sto se moze protiv toga uciniti?

moguće da se pojavi a moguće da je ta crna točka ispod zubnog mesa a da kroz meso prosijava pa ti se čini da je na njemu

Ivana.
21.02.2009., 13:02
pa,moze li se to nekako ukloniti?

p.s.hvala

Gutaperka
21.02.2009., 13:05
pa,moze li se to nekako ukloniti?

p.s.hvala

može ali trebaš skoknut do stomatologa da bi to uklonio

Ivana.
21.02.2009., 13:09
puno ti hvala. mislim da cu otici i nadam se da nece puno boljeti. :)

ana15
21.02.2009., 19:05
mene samo zanima.. postoji li kakav nacin / sprava za brze spajanje zubi ( iskljucujuci fiksni aparatic ) ,ako se radi o prostoru od 5,6 mm

Chain
21.02.2009., 19:18
mene samo zanima.. postoji li kakav nacin / sprava za brze spajanje zubi ( iskljucujuci fiksni aparatic ) ,ako se radi o prostoru od 5,6 mm

ne

Krumpir
21.02.2009., 20:42

Samo fiksni aparatic.

orchis
21.02.2009., 21:46
1. kad boli, boli li umnjak jace od ostalih zubi ili to nema veze o kojem zubu se radi nego o velicini kvara??

2. u cetvrtak sam bila kod zubara, popravio mi je sedmicu gornju..rekao je da mi je osmica do nje pokvarena i da bi ju bilo dobro izvaditi..inace prije toga nista me specijalno nije boljelo..nakon sto je popustila anestezija taj dio me bolio cijelu vecer (iako ne prestrasno), popila sam voltaren i lekadol, otisla spavat i ujutro sve ok..mislila sam da je to nekakva reakcija na popravak..ali navecer, nakon jedenja jabuke na toj strani, vise kao reakcija na hladno, taj dio me poceo boliti i postepeno se to pretvorilo u najvecu bol koju sam u zivotu osjetila!:eek:..lezala sam zgrcena, s rukama na glavi..da vam ne opisujem dalje :horor:..popila sam dva lekadola i dva voltarena forte..ne odjednom, nego postepeno kad sam vidila da ne djeluje..tek nakon te 4 tablete i nakon pola sata, bol se smanjila, bila je podnosljiva..onda sam isla lec i ujutro nije vise boljelo..to je bilo danas..e sad, jel moguce da je to reakcija na popravak (sta cisto sumnjam) ili mi je od njegovog cackanja poludila osmica?????:confused:

3. ako je osmica izrasla i vise nego je trebala, odnosno ako je veca od svih ostalih zubi, ali ne smeta nista osim sto je pokvarena, vadi li se kirurski ili kao i svaki drugi zub???? i je li ju moguce popraviti ili je nuzno vadjenje??

Chain
21.02.2009., 22:39
aok su ti osmice...ajmo tako reci...jako pokvarene...ne isplati ih se popravljati. To se u pravilu vadi. E sad...to sto te osmica nije bolila, ne znaci da zub nije pokvaren. Ako zub pocne bolit, to znaci da je pokvaren vec dulje vremena. Bol je samo simptom koji ti govori da sad nesto fakat ne valja i da je krajnje vrijeme da odes zubaru.

kako se vade osmice ovisi o par stvari...no ako je sad vec cijela vani najcesce se vadi ambulantno a ne kirurski...kirurski bi se vadila samo ako bi ti korjenovi bili zaista jako zavijeni, to onda zna radit velike probleme pri vadenju.

sto se tice bolova na sedmici...dal si probala ista hladno tijekom danasnjeg dana zagrist ili popit, a da ide preko te sedmice?

Niksić
22.02.2009., 12:01
Dragi znalci po zub.pitanju...jel postoji neka tekučina ili krema kojom bi namazala zubno meso prije vađenja konaca- mislim da malo umanji bol jer sam sva preštepana ispod 4 zuba mi je rađena apikotomija.U bolnici mislim da nemaju baš strpljenja za nas pekmezaste bez imalo hrabrosti pa da se sama snađem. Hvala

Gutaperka
22.02.2009., 12:57
Dragi znalci po zub.pitanju...jel postoji neka tekučina ili krema kojom bi namazala zubno meso prije vađenja konaca- mislim da malo umanji bol jer sam sva preštepana ispod 4 zuba mi je rađena apikotomija.U bolnici mislim da nemaju baš strpljenja za nas pekmezaste bez imalo hrabrosti pa da se sama snađem. Hvala

postoji površinski anestetik,nisam siguran jel u ljekarnama toga ima ali bi svaka stomatološka ordinacija trebala imati tako nešto.

Mislim da ti neće trebati jer vađenje konaca nije neki bolni zahvat,malo pecne i konac je vani

orchis
22.02.2009., 13:06
aok su ti osmice...ajmo tako reci...jako pokvarene...ne isplati ih se popravljati. To se u pravilu vadi. E sad...to sto te osmica nije bolila, ne znaci da zub nije pokvaren. Ako zub pocne bolit, to znaci da je pokvaren vec dulje vremena. Bol je samo simptom koji ti govori da sad nesto fakat ne valja i da je krajnje vrijeme da odes zubaru.

kako se vade osmice ovisi o par stvari...no ako je sad vec cijela vani najcesce se vadi ambulantno a ne kirurski...kirurski bi se vadila samo ako bi ti korjenovi bili zaista jako zavijeni, to onda zna radit velike probleme pri vadenju.

sto se tice bolova na sedmici...dal si probala ista hladno tijekom danasnjeg dana zagrist ili popit, a da ide preko te sedmice?

nisam nakon toga, stvarno se ne usudjujem :eek:..taj dio me jos malo bolucka stalno, al ne onako..ne grizem nista na tu stranu..jos sam u soku od one boli..nisam znala da nesto uopce moze onako bolit :horor:...ako zagrizem na sedmicu, zagrist cu i na osmicu, ne mogu znati o kojem zubu je rijec..e sad, mene zanima jel se ja doktoru moram javit sutra i trazit da me hitno primi, da ne bi opet imala onu agoniju ili ima nekakve sanse da ce to proc samo od sebe??..inace narucena sam ponovo tek za 20-ak dana..
i zaboravila sam rec da, sta se tice te sedmice, nije bilo nikakvog specijalnog popravka (diranje zivca, kanali i sl.)..samo se skinio karijes i stavila plomba..
osmica je cijela vani, a dr. je cak rekao da je prevelika jer je veca od svih ostalih zubi i da nema nikakvu funkciju..a kako se moze znat jel su ti korijeni zavijeni??..
nisam nikad vadila ni obican zub pa me ovo prestravljuje:eek:..koliko je strasno??..i sta je s popravkom?..vjerojatno je dosta pokvarena :(

prilika
22.02.2009., 13:18
Evo da se i ja javim. Meni je skinuta nova plomba sa petice koju sam imala samo dva tjedna i stavljen mi je lijek u taj zub. Rekla je dr. da taj lijek treba stajati 20 dana. Mene je taj zub sasvim prestao boliti, tako da se nadam da će sve biti u redu. Ali ta nova bijela plomba me užasno smetala, čak me zub nekako bolio i izvana kada bi četkala kod pranja zuba.

Može li se ovaj puta nakon što prođe 20 dana staviti nekakva drugačija bijela plomba koja me neće smetati kao ova prva? Mogu li se koristiti nekakvi drugačiji adhezivi jer ovaj očito nisam dobro podnijela? Inače sam tu i prije imala staru bijelu plombu već nekoliko godina i taj zub me nije nikada bolio. Na kraju je ispalo da tu plombu i nije trebalo još mijenjati.

Što se tiče tog anestetika u spreju meni je to super stvar, pogotovo kod doljnjih zubi jer se na taj način izbjegne klasična anestezija kada utrne cijela jedna strana.

Gutaperka
22.02.2009., 14:01
Evo da se i ja javim. Meni je skinuta nova plomba sa petice koju sam imala samo dva tjedna i stavljen mi je lijek u taj zub. Rekla je dr. da taj lijek treba stajati 20 dana. Mene je taj zub sasvim prestao boliti, tako da se nadam da će sve biti u redu. Ali ta nova bijela plomba me užasno smetala, čak me zub nekako bolio i izvana kada bi četkala kod pranja zuba.

Može li se ovaj puta nakon što prođe 20 dana staviti nekakva drugačija bijela plomba koja me neće smetati kao ova prva? Mogu li se koristiti nekakvi drugačiji adhezivi jer ovaj očito nisam dobro podnijela? Inače sam tu i prije imala staru bijelu plombu već nekoliko godina i taj zub me nije nikada bolio. Na kraju je ispalo da tu plombu i nije trebalo još mijenjati.

Što se tiče tog anestetika u spreju meni je to super stvar, pogotovo kod doljnjih zubi jer se na taj način izbjegne klasična anestezija kada utrne cijela jedna strana.

ima različitih materijala za izradu bijele plombe ali mislim da bi bila dovoljna podloga ispod plombe da zaštiti zub on nepovoljnog utjecaja te plombe.Iako po mom mišljenju je upitno jel bio problem u samom materijalu plombe ili se potkrao mjehurić zraka ispod plombe.A moguće je i da je živac reagirao na ponovno brušenje kad ti je skidala staru plombu

prilika
22.02.2009., 14:34
Hvala na odgovoru. Valjda će drugi puta biti bolje što se tiče te plombe. Nadam se da neće trebati tu vaditi živac.

Chain
22.02.2009., 15:08
nisam nakon toga, stvarno se ne usudjujem :eek:..taj dio me jos malo bolucka stalno, al ne onako..ne grizem nista na tu stranu..jos sam u soku od one boli..nisam znala da nesto uopce moze onako bolit :horor:...ako zagrizem na sedmicu, zagrist cu i na osmicu, ne mogu znati o kojem zubu je rijec..e sad, mene zanima jel se ja doktoru moram javit sutra i trazit da me hitno primi, da ne bi opet imala onu agoniju ili ima nekakve sanse da ce to proc samo od sebe??..inace narucena sam ponovo tek za 20-ak dana..
i zaboravila sam rec da, sta se tice te sedmice, nije bilo nikakvog specijalnog popravka (diranje zivca, kanali i sl.)..samo se skinio karijes i stavila plomba..
osmica je cijela vani, a dr. je cak rekao da je prevelika jer je veca od svih ostalih zubi i da nema nikakvu funkciju..a kako se moze znat jel su ti korijeni zavijeni??..

SLIKA

nisam nikad vadila ni obican zub pa me ovo prestravljuje:eek:..koliko je strasno??..i sta je s popravkom?

STA ZNACI...STA JE S POPRAVKOM? :) STA TEBE TOCNO ZANIMA?

..vjerojatno je dosta pokvarena :(

a sto se boli tice...da si probala opet nesto hladno znao bi ti bolje reci....
U principu, vjerojatno je u pitanju postoperativna bol koja zna potrajati i po par dana (ako je ispun dobro napravljen)....a ako ispun nije dobro napravljen...tj, ako imas rubnu pukotinu, onda moze bit nezgodno i to se mora promijeniti.
Sve u svemu, ako ti se bol smiruje, onda je ok...
Sumnjam da imas pupitis jer da imas vadio bi ti tvoj dr. zivac vec u toj zadnjoj posjeti.

Chain
22.02.2009., 15:12
.... :(

a daj ti meni reci...kako je tebe taj zub bolio prije tog zadnjeg zahvata? Kakva je bila bol? Dakle koliko precizno si mogla reci koji te zub boli, koliko je jako bolilo...bitna stvar...daj je bol nesto pogorsavalo ili smanjivalo (iskljucujuci lijekove)...Dal je bol bila stalna ili pulsirajuca?

Ili je tvoj dr vidio da nesto nije u redu sa zubom pa ti ga je popravio, a tebe prije toga uopce nije bolilo?

orchis
22.02.2009., 19:22
a daj ti meni reci...kako je tebe taj zub bolio prije tog zadnjeg zahvata? Kakva je bila bol? Dakle koliko precizno si mogla reci koji te zub boli, koliko je jako bolilo...bitna stvar...daj je bol nesto pogorsavalo ili smanjivalo (iskljucujuci lijekove)...Dal je bol bila stalna ili pulsirajuca?

Ili je tvoj dr vidio da nesto nije u redu sa zubom pa ti ga je popravio, a tebe prije toga uopce nije bolilo?

taj "zadnji" zahvat je bio ujedno i prvi na tom zubu..odlomio mi se nekakav komad sa zuba, mislila sam da je plomba (dr je rekao da je komad zuba)..nisam ni primjetila kad se to odlomilo..samo sam vildjela da imam rupu u zubu..duze vrijeme sam to vukla..onda me poceo boliti na hladno i hranu, ali samo ponekad..i onda sam otisla u zubara..on je rekao da je kvar, to mi ocistio i to je to..onda je pocelo bolit!..s tim da je ta "rupa" bila bas na strani osmice pa je mozda izlozilo osmicu.:ne zna:..ali nista ovakvo mi nije bilo prije tog posjeta! :(
evo opet me boli veceras, nicim izazvano, molim Boga da se ne pojaca onako ko neki dan..:(..bol nije pulsirajuca nego jednolicna..s tim da mi se prosiri na cijelu stranu..

Chain
22.02.2009., 19:40
taj "zadnji" zahvat je bio ujedno i prvi na tom zubu..odlomio mi se nekakav komad sa zuba, mislila sam da je plomba (dr je rekao da je komad zuba)..nisam ni primjetila kad se to odlomilo..samo sam vildjela da imam rupu u zubu..duze vrijeme sam to vukla..onda me poceo boliti na hladno i hranu, ali samo ponekad..i onda sam otisla u zubara..on je rekao da je kvar, to mi ocistio i to je to..onda je pocelo bolit!..s tim da je ta "rupa" bila bas na strani osmice pa je mozda izlozilo osmicu.:ne zna:..ali nista ovakvo mi nije bilo prije tog posjeta! :(
evo opet me boli veceras, nicim izazvano, molim Boga da se ne pojaca onako ko neki dan..:(..bol nije pulsirajuca nego jednolicna..s tim da mi se prosiri na cijelu stranu..
pa evo zamolit cu i kolege da se ukljuce....ipak su iskusniji....
ali meni ovo vuce na ireverzibilni pulpitis...cim se bol zna javit spontano i tako jako boli na ladno...
ajde da je uzela nesto hladno da da boli uslijd pukotine i podrazivanja dentina...ali veli da boli spontano,a ni ne grize na tu stranu...
Gutaperka, Krumpir....misljenje je dobrodoslo...

Gutaperka
22.02.2009., 20:19
pa evo zamolit cu i kolege da se ukljuce....ipak su iskusniji....
ali meni ovo vuce na ireverzibilni pulpitis...cim se bol zna javit spontano i tako jako boli na ladno...
ajde da je uzela nesto hladno da da boli uslijd pukotine i podrazivanja dentina...ali veli da boli spontano,a ni ne grize na tu stranu...
Gutaperka, Krumpir....misljenje je dobrodoslo...

čini mi se neprepoznata otvorena pulpa no vrijeme će pokazat šta je stvarno u pitanju

Chain
22.02.2009., 21:31
@ORCHIS...

u svakom slucaju....karijes koji si tu imala je bio jako dubok...
ali kako god da bilo, to nekad znaju biti nezahvalne i teske situacije za rijesiti

ako je otvorena pulpa, kako sto kolega Gutaperka kaze...vrijeme ce ti odraditi svoje...pozitivno ili negativno...nema pravila

orchis
23.02.2009., 00:20
kako to mislite vrijeme ce pokazat??:eek:..sta ce se desit?..i sta je to otvorena pulpa??!:eek:..
evo veceras sam opet imala napadaj boli!..stvarno nicim izazvan jer uopce ne jedem na tu stranu..pocelo lagano popodne, bilo sve jace i jace, kulminiralo oko 8, trajalo do ponoci..naravno postepeno sam se nakljukala tableta pa ne znam jel to nakon par sati djelovalo ili je proslo samo od sebe..ne zelim ni razmisljat sta bi bilo da nisam popila tablete na vrijeme..
uglavnom, cudno je sta se ta bol sva tri puta javila uvecer..prvi put jer je zubar bio uvecer..druga dva puta samo od sebe..moze to imat kakve veze?

uglavnom, mene zanima, pa molim za pomoc, jer cu sutra zvat dr -> jel ista od ovog moze znacit da dr nije dobro napravio svoj posao oko sedmice, da oko tog zuba ima jos rada ili da je lose stvaljena plomba ili sl.??..ili je ipak rijec o osmici iako ona nije dirana??..ali cudno mi je da je odjedamput nakon posjeta pocela tako ludjacki bolit, a prije skoro nista..:ne zna:
zanima me da znam kako se ravnat, ne zelim jos goru situaciju, a bitno je to (sta nisam rekla) da je taj posjet zubaru bio ujedno i moj prvi toj ordinaciji!...odnosno to je moj novi zubar i nemam pojma trebam li imati povjerenja u njega..:(...HELP!

orchis
23.02.2009., 01:02
ono sta je meni sad najbitnije je, je li zubar kriv i moze li se zakljuciti (ako zubar ne moze) o kojem se zubu radi??..jer stvarno ne zelim horor da mi izvadi osmicu ( cini mi se da jedva ceka) i da me onda s tom ranom nastavi to isto bolit i da shvatim da nije bila rijec o osmici :eek:..dvostruko mucenje..da mi jos i taj zub otvara dok jos imam ovu ranu kraj toga :eek:..
mislim, i inace sma pesimist pa ne zelim dalje zamisljat :rolleyes:

bobanzvone
23.02.2009., 01:14
Ovako davno mi je izvađen živac iz 2-jke sad je zub počeo tamnit,pa me zanima da li je netko imao slicnih problema i kako je to riješio i koliko platio...:kava:

bobanzvone
23.02.2009., 01:18
Ovako davno mi je izvađen živac iz 2-jke sad je zub počeo tamnit,pa me zanima da li je netko imao slicnih problema i kako je to riješio i koliko platio...

bobanzvone
23.02.2009., 01:18
sorry postoji topic gdine mod molim pobrisite.

Chain
23.02.2009., 01:52
ono sta je meni sad najbitnije je, je li zubar kriv i moze li se zakljuciti (ako zubar ne moze) o kojem se zubu radi??..jer stvarno ne zelim horor da mi izvadi osmicu ( cini mi se da jedva ceka) i da me onda s tom ranom nastavi to isto bolit i da shvatim da nije bila rijec o osmici :eek:..dvostruko mucenje..da mi jos i taj zub otvara dok jos imam ovu ranu kraj toga :eek:..

na tvoju zalost nitko ti ne moze ovako dati odgovor na ono sto tebe zanima...a to je TOCNO zasto te boli i da li je tome neko kriv. Kako god da uzmes,nemas izbora...s obzirom da te toliko jako boli svaku vecer, nazovi i odi opet do njega. On ja najupuceniji u tvoju situaciju.

Sto se tice onoga o tome da ce vrijeme pokazati...neki oblici postoperativne boli s vremenom nestaju sami od sebe...a tome je tako jer se ispod plombe stavlja jedan materijal koji u maloj ali vaznoj mjeri potice regeneraciju. A to traje neko vrijeme. I dok traje javlja se bol, koja s regeneracijom postepeno slabi. E sad...i kolega Gutaperka i ja se nadamo da ce ti biti tako.

Ukoliko je doslo do proboja u pulpu (u unutrasnjost zuba gdje su krvne zile i zivci)...sto Gutaperka misli da je slucaj...radi se istokako sam ti gore napisao... S tim da je onda bol u pravilu jaca. Isto tako postoji mogucnost da se taj proces zalijeci. Ali i to traje neko vrijeme, i ne postoji garancija da ce uspjeti.

I taman da je tvoj stomatolog i probio u pulpu...to je stvar koja se desi svakome. Jednostavno ne postoji nacin na koji ti uvijek mozes biti siguran koliko duboko smijes busiti...i u najboljoj namjeri da skines sav karijes, zna se desiti da se pulpa otvori. I to se desilo svima. Tako da ako se to i desilo, nemoj misliti da je on najgori na svijetu. Opet velim...tu ne postoji nacin da budes siguran. Na zalost stomatologa i pacijenta.

Chain
23.02.2009., 01:56
Ovako davno mi je izvađen živac iz 2-jke sad je zub počeo tamnit,pa me zanima da li je netko imao slicnih problema i kako je to riješio i koliko platio...

radi ti se endogenim izbjeljivanjem ili ljuskicama...ne znam za tocne cijene

endogeno izbjlejivanje...otvori zub opet i unutra stavi materijal koji potice izbjeljivanje zuba iznutra. To stoji neko vrijeme, dok se zub izbijeli do zeljene nijanse, i onda se zub opet zatvori.

Ljuskice...izbrusi ti tanki sloj cakline na vanjskoj povrsini zuba i taj izbruseni sloj cakline nadogradi novim slojem od materijala svijetlije boje.

Chain
23.02.2009., 02:07
ono sta je meni sad najbitnije je, je li zubar kriv i moze li se zakljuciti (ako zubar ne moze) o kojem se zubu radi??..jer stvarno ne zelim horor da mi izvadi osmicu ( cini mi se da jedva ceka)

a sta on ima od toga da tebi vadi zub? budi sigurna da je i njemu u interesu da ti to izlijeci... To sto tebe sad boli mozda i nije njegova krivica. Sta si ti radila svo ono vrijeme dok te zub bolio na hladno i na zagriz? Tako da je vise tvoja krivica nego njegova. I da se razumijemo...mogla si ti cekati sa tim zubom i dalje da te tu i tamo zaboli na zagriz i na hladno...al onda bi zavrsila na vadenju zivca i zivotni vijek tog zuba bi bio poprilicno skracen. Ovako ti ga je covjek pokusao spasiti, ali nije superman. Mozda je uspjelo a mozda i nije. Nije ok da covjeka percipiras kao mesara koji jedva ceka da te raskopa. A sad da ti i objasnim zasto...
On lako moguce moze zaraditi vise novca pokusavajuci krpati taj tvoj zub godinama nego da ti ga jednostavno izvadi. Tako da ako je tebi do lakseg i jeftinijeg puta...ti ga izvadi. A ukoliko zelis da se lijeci i da imas normalan broj zuba u ustima, to kosta ali i zahtjeva puno truda i strpljenja..obostranog. Pa ako ti ga on zeli pokusati lijeciti i spasiti, onda to cijeni, jer je to i njemu mukotrpan posao.
nije ni stomatologu to lako rijesiti, i budi sigurna da se oko toga treba dosta potruditi. Nemoj se ljutiti, ali mene pogadaju takvi komentari u kojima ljudi ne vide svoju nebrigu, a onda kad zagusti svi drugi su krivi, pa se moje kolege opisuju kao mesari a njihov posao kao horor.

i da me onda s tom ranom nastavi to isto bolit i da shvatim da nije bila rijec o osmici :eek:..dvostruko mucenje..da mi jos i taj zub otvara dok jos imam ovu ranu kraj toga :eek:..

E da...to sto ti je on taj zub radio navecer, pa tebe opet boli navecer...nema veze jedno s drugim.

zuzz
23.02.2009., 09:38

endogeno izbjlejivanje...otvori zub opet i unutra stavi materijal koji potice izbjeljivanje zuba iznutra. To stoji neko vrijeme, dok se zub izbijeli do zeljene nijanse, i onda se zub opet zatvori.

Ljuskice...izbrusi ti tanki sloj cakline na vanjskoj povrsini zuba i taj izbruseni sloj cakline nadogradi novim slojem od materijala svijetlije boje.

što se više isplati? da li ljuskice mogu i na kutnjake ili samo na prednje zube??

Chain
23.02.2009., 10:43
što se više isplati? da li ljuskice mogu i na kutnjake ili samo na prednje zube??

pa ako ti meni nades osobu kojoj se vide kutnjaci dok se smije i prica molim te dovedi mi ju jer bi volio poslikat medicinski fenomen :)

sto se vise isplati...pa ajmo ovako...da zub nije endodotnski tretiran, dakle da je zdrav, bilo bi jako glupo vadit mu zivac kako bi se iznutra izbijelio. To ti nitko pri zdravom razumu ne bi radio. A s obzirom da je avitalan, mozda ne bi bilo lose ni napravit kontrolnu snimku zuba eto da vidis kakvo mu je sad stanje. Ukoliko bi mozda postojala potreba da se to punjenje mijenja, onda definitivno endogeno.
A ukoliko je i sad sve ok...meni se cini da bi ljuskica bila pametnija. Jer ako je dobro punjen i nema problema, meni se ne cini previse razumno kopati po tome.

bobanzvone
23.02.2009., 14:56

pa ako ti meni nades osobu kojoj se vide kutnjaci dok se smije i prica molim te dovedi mi ju jer bi volio poslikat medicinski fenomen :)

sto se vise isplati...pa ajmo ovako...da zub nije endodotnski tretiran, dakle da je zdrav, bilo bi jako glupo vadit mu zivac kako bi se iznutra izbijelio. To ti nitko pri zdravom razumu ne bi radio. A s obzirom da je avitalan, mozda ne bi bilo lose ni napravit kontrolnu snimku zuba eto da vidis kakvo mu je sad stanje. Ukoliko bi mozda postojala potreba da se to punjenje mijenja, onda definitivno endogeno.
A ukoliko je i sad sve ok...meni se cini da bi ljuskica bila pametnija. Jer ako je dobro punjen i nema problema, meni se ne cini previse razumno kopati po tome.

Pa valjda upravo zato sto nije dobro punjen pocinje tamnit tako mi je rekao zubar jos prije,a ima dobrih 8 god da je to vađeno.:mig:
Hvala na odgovorima jos sad samo moram saznat za cijene kod privatnog stomatologa:top:

nutricionist
23.02.2009., 15:05
Ne može! Nema fore! Zubi za razliku od glave nemogu se narasti šuplji! :D

divnih li stomatologa.....:flop:

Chain
23.02.2009., 15:22
Pa valjda upravo zato sto nije dobro punjen pocinje tamnit tako mi je rekao zubar jos prije,a ima dobrih 8 god da je to vađeno.:mig:
Hvala na odgovorima jos sad samo moram saznat za cijene kod privatnog stomatologa:top:

bez obzira na punjnje...svaki zub koji je endodontski lijecen s godinama potamni....SVAKI!

Krumpir
23.02.2009., 20:26
divnih li stomatologa.....:flop:

Hajde barem procitaj post koji sam napravio nakon toga, moze? :)

nutricionisti :flop:

:P

Krumpir
23.02.2009., 21:14

Pozdrav!

Nije me bilo, puno posla i bolesnih zubi u HR! :)

Procitao sam vam i druge postove. Koliko sam vidio zub boli sam od sebe, znaci počeo je boljeti i bez vanjskih podrazaja (toplo, hladno, hrana itd). Tome je prethodila opzena karijeozna destrukcija tvrdog zubnog tkiva. Znaci da je pulpa inficirana te da je oblik nepovratne nekroze nastupila! Drugim riječima ili čete taj zub riješiti endodoncijom ili čete ga vaditi. Ako imate potpun zubni niz (ne fali drugi molar na toj strani) onda bi vađenje možda bilo najbolje riješenje, ako vam fali još koji molar onda obavezno endodncija i spašavanje tog zuba!

Krumpir
23.02.2009., 21:18

Ljuskice ne, idu samo u estetkoj zoni. Isplati se napraviti revizija i unutarnje izbjeljivanje ako zub nije puno destruriran. Ako je, onda, bih trebalo nakon revizije i ponovnog punjenja napraviti krunicu na tom zubu u kojem slučaju ste riješili sve vaše probleme funkcijske i estetske.

Krumpir
23.02.2009., 21:22

Probat cu odgovoriti na ovo pitanje. Ne znam opseg oštečenje zuba, ali, trebalo bi napraviti reviziju endodoncije + punjenje zuba moja topla preporuka je strojna protaper metoda i nakon toga trodimenzijalno punjenje toplom gutaperkom. Cijena, računaš, nekih CCA 350-500kn sa 3D punjenjem. I zatim na to ili ispun odnosno krunica ili ljuskica ovisno sto je potrebno (znaci plus cca 200-3000kn ovisno o vrsti zavrsetka zuba.

orchis
24.02.2009., 00:09
Pozdrav!

Nije me bilo, puno posla i bolesnih zubi u HR! :)

Procitao sam vam i druge postove. Koliko sam vidio zub boli sam od sebe, znaci počeo je boljeti i bez vanjskih podrazaja (toplo, hladno, hrana itd). Tome je prethodila opzena karijeozna destrukcija tvrdog zubnog tkiva. Znaci da je pulpa inficirana te da je oblik nepovratne nekroze nastupila! Drugim riječima ili čete taj zub riješiti endodoncijom ili čete ga vaditi. Ako imate potpun zubni niz (ne fali drugi molar na toj strani) onda bi vađenje možda bilo najbolje riješenje, ako vam fali još koji molar onda obavezno endodncija i spašavanje tog zuba!

ali imala sam puno gorih kvarova (ovaj i nije bio neki strasan) pa nisam nikad vadila zub..nadam se da necu ni ubrzo..(osim ove osmice)..dr mi stavio toxavit i da ce mi vadit zivac....samo mi nije jasno zasto me taj zub poceo bolit nakon popravka, a ne prije??
e sad, jesam li ja po ovim gornjim postovima i onome sta sam nasla na netu dobro razmjela:
dr je otklanjao karijes, dosao je duboko u zub, napravila se "rupica" u pulpi i inficirao se zivac?? odnosno, zivac nije ni bio upaljen prije popravka??..

drugo, zanima me, posto sam prvi (neuspjeli) popravak odnosno plombu platila 200kn koju su mi sad skinili nakon 3 dana, moram li ponovo placati plombu na kraju novog popravka??

Chain
24.02.2009., 00:33
ali imala sam puno gorih kvarova (ovaj i nije bio neki strasan) pa nisam nikad vadila zub..nadam se da necu ni ubrzo..(osim ove osmice)..dr mi stavio toxavit i da ce mi vadit zivac....samo mi nije jasno zasto me taj zub poceo bolit nakon popravka, a ne prije??
e sad, jesam li ja po ovim gornjim postovima i onome sta sam nasla na netu dobro razmjela:
dr je otklanjao karijes, dosao je duboko u zub, napravila se "rupica" u pulpi i inficirao se zivac?? odnosno, zivac nije ni bio upaljen prije popravka??..

drugo, zanima me, posto sam prvi (neuspjeli) popravak odnosno plombu platila 200kn koju su mi sad skinili nakon 3 dana, moram li ponovo placati plombu na kraju novog popravka??

e da si odmah rekla da je stavio toxavit ne bi mi morali razmisljat dal je on otvorio pulpu ili nije....
da otvorio ju je...i to namjerno, i stavio ti pastu koja ima zadacu da ti "ubije zivac"

Shoki
24.02.2009., 08:56
dakle, cura mora na slikanje zuba, teta doktorica je rekla 'idi u Perkovčevu'.
Molim vas da mi kažete kako se uopće zove ta ustanova, ne bih li nabavio broj telefona pa da se naruči...
ili postajte broj, ako ga znate ;)
hvala unaprijed
Shoki

zuzz
24.02.2009., 10:46
Ljuskice ne, idu samo u estetkoj zoni. Isplati se napraviti revizija i unutarnje izbjeljivanje ako zub nije puno destruriran. Ako je, onda, bih trebalo nakon revizije i ponovnog punjenja napraviti krunicu na tom zubu u kojem slučaju ste riješili sve vaše probleme funkcijske i estetske.

da li ta "estetska zona" obuhvaća i četvorke??

znam da sam naporna..ali pitat ću još samo ovo pa neću više :p
dakle, radi se o gornjoj devitaliziranoj četvorci. žao mi je stavljati krunicu jer zub izvana uopće nije oštećen. zato sam se odlučila za izbjeljivanje (ako već ne mogu stavit ljuskicu ).
sad me zanima- budući da je taj zub ionako slabiji od ostalih- da li će ga izbjeljivanje (tj. kemikalija koja se stavlja u zub) dodatno uništiti/oslabiti ili mogu mirne duše krenuti u postupak? i koliko godina traje rezultat?

hvala :)

Chain
24.02.2009., 11:31

dakle, radi se o gornjoj devitaliziranoj četvorci. žao mi je stavljati krunicu jer zub izvana uopće nije oštećen. zato sam se odlučila za izbjeljivanje (ako već ne mogu stavit ljuskicu ).
sad me zanima- budući da je taj zub ionako slabiji od ostalih- da li će ga izbjeljivanje (tj. kemikalija koja se stavlja u zub) dodatno uništiti/oslabiti ili mogu mirne duše krenuti u postupak? i koliko godina traje rezultat?

imao sam jednu pacijenticu kojoj je siva i devitalizirana gornja cetvorka smetala pa se bas i nije smijala kako bi trebalo. Sredilo se to endogenim izbijeljivanjem i sad se smije od uha do uha...
neces ga oslabiti...
ja osobno jedino ne volim punjene pretkutnjake zbog moguce vertikalne frakture (koju sam osjetio na vlastitoj kozi) tako da uvijek umjesto punjenja i plombe preporucujem punjenje i krunicu...ukoliko to dozvoljavaju financije.
A ako bi imala krunicu, to se da rijesiti jako dobro.

jennifer
24.02.2009., 11:34
http://www.spz.hr/default.html

bobanzvone
24.02.2009., 11:44
Probat cu odgovoriti na ovo pitanje. Ne znam opseg oštečenje zuba, ali, trebalo bi napraviti reviziju endodoncije + punjenje zuba moja topla preporuka je strojna protaper metoda i nakon toga trodimenzijalno punjenje toplom gutaperkom. Cijena, računaš, nekih CCA 350-500kn sa 3D punjenjem. I zatim na to ili ispun odnosno krunica ili ljuskica ovisno sto je potrebno (znaci plus cca 200-3000kn ovisno o vrsti zavrsetka zuba.

:eek:raspon je opasan:sneznam sta to znaci ovisi o zavrsetku zuba,zub je poceo toliko tamnit taman da mi smeta,i pod jezikom je kao kraći od ostalih zubi pretpostavljam da je to taj završetak koji treba nadoštukat:confused:
i pretpostavljam da se to ne može radit preko socjalnog nego se mora ić kod privatnika...ili se varam:ne zna:

orchis
24.02.2009., 11:58
e da si odmah rekla da je stavio toxavit ne bi mi morali razmisljat dal je on otvorio pulpu ili nije....
da otvorio ju je...i to namjerno, i stavio ti pastu koja ima zadacu da ti "ubije zivac"

znam sta je toxavit..ali to mi je stavio JUCER..NAKON bolova...NE na prvom popravku..moja pitanja i dalje stoje :p

orchis
24.02.2009., 12:02

ispricavam se, zaboravila sam reci u gornjem postu da je to bilo jucer kada sam opet bila u zubara, nakon svega onoga.. jucer mi je ponovo otvorio zub, stavio toxavit i rekao da ce mi vadit zivac...
mene i dalje zanima kako je doslo od obicnog kvara dentina, do takvih bolova, upale pulpe i sada baj baj zivac (to je ovo prvo pitanje gore)..:mig:

Gutaperka
24.02.2009., 12:12
ispricavam se, zaboravila sam reci u gornjem postu da je to bilo jucer kada sam opet bila u zubara, nakon svega onoga.. jucer mi je ponovo otvorio zub, stavio toxavit i rekao da ce mi vadit zivac...
mene i dalje zanima kako je doslo od obicnog kvara dentina, do takvih bolova, upale pulpe i sada baj baj zivac (to je ovo prvo pitanje gore)..:mig:

biće je bio duboki karijes pa je došao do živca.Ili je već i prije bilo otvoreno samo bez simptoma

nutricionist
24.02.2009., 13:59
Hajde barem procitaj post koji sam napravio nakon toga, moze? :)

nutricionisti :flop:

:P
...vidim da bas i ne volis nutricioniste...produkt toga je i tvoj nadimak....lol:rofl:

nutricionist
24.02.2009., 14:16
Da upravu si nismo se smjeli sprdati nije profesionalno a niti lijepo, eto ispricavam se. Jedan od mojih najboljih profesora u Americi kojeg sam imao čast slušati je rekao, nema glupih pitanja samo glupih odgovora. Razlog zasto se zub tako "rasuo" jest karies. Sada karijes se ne ponaša po šabloni kada prođe caklinu i dođe do dentina. Kod nekih se nastavi pravo crtno do pulpe (živca) a kod nekih se raširi kroz cijeli dentin i omekša ga. Što se događa onda je to, da ispod tvrde cakline imaš izrazito meki sloj dentina te pri žvačnim silama zub doslovce puca kao da se rasuo. Zamisli to ovako, ako staviš staklo na beton i staneš na njega neče puči jer ga beton podržava. A ako to isto staklo staviš na krevet i staneš na njega odmah će puknuti i rasuti se. Isti princip kod zubi.

...podržavam ispriku...

Chain
24.02.2009., 14:20
znam sta je toxavit..ali to mi je stavio JUCER..NAKON bolova...NE na prvom popravku..moja pitanja i dalje stoje :p

a dal si se usudila ista pitat svog stomatologa pa da ti on da objasnjenje zasto je tomu tako il si samo klimala glavom i dosla na forum puna pitanja?

Krumpir
24.02.2009., 15:54

Pift, morat cu početi naplačivati kolegama jer ne rade svoj posao glede edukacije pacijenata. :)

Ovako, karijes je više slojno oštečenje tvrdog zubnog tkiva. Znaci ono sto vidiš golim okom kao karijes (naj zadnji stadiji) ima jos nekoliko slojeva različitih stadija karijesa. I vrlo često se zna desiti to da je karijes, odnosno bakterije, več zahvatile pulpu ali da pacijenta ne boli. Jer pulpa odumire sporo, i dode stomatolog i ukloni sav karijeozni dentin i "otvori" pulpu. On je u biti nije otvorio NEGO je očistio sav karijes koji je več zahvatio i pulpu(zivac). Dolazi zrak i sada i anarobne bakterije počnu disati i djelovati, nastupa akutna faza odnosno bol. Evo to je otprilike što se događa. Hoče li ti naplatiti ispun ne znam, ja to osobno ne bih ali ima nas svakavih.

Samo vi pitajte zato smo tu, ovdje smo ja i kolege PRO-BONO. Znaći dajemo savjete besplatno premda smo se školovali 18 godina da bismo mogli na ova pitanja odgovarati :)

Estetska zona je sve ono što se vidi dok, pričaš, smiješ, otvaraš usta itd itd. Četvorke mogu i spadaju u to područije. Svakako probaj ponovno napraviti endo, unutarnje izbjeljivanje. Ja bih vam preporučio da barem fiber-glass kompozitne štiftove stavite u tu četvorku da bi ona dobila i na strukturalnoj stabilnosti ako več nečete krunicu. A razlog je onaj što je rekao kolega Chain.

:eek:raspon je opasan:sneznam sta to znaci ovisi o zavrsetku zuba,zub je poceo toliko tamnit taman da mi smeta,i pod jezikom je kao kraći od ostalih zubi pretpostavljam da je to taj završetak koji treba nadoštukat:confused:
i pretpostavljam da se to ne može radit preko socjalnog nego se mora ić kod privatnika...ili se varam:ne zna:

Ne znam u kojem je stanju zub, ali to znaći, ako mu treba ispun racunaj od 200-500kn. Ako treba krunica od najosnovnije metal-keramika 1100-1500kn onda titan-keramika 1300-1800kn onda empress keramika od 1700-2500kn i kao najbolja (mercedes među krunicama) cirkon-keramika od 2500-3500kn.
Da, bolje kod privatnika jer oni sa time puno više rade od socijalnog iz doma zdravlja.

Krumpir
24.02.2009., 15:55
...vidim da bas i ne volis nutricioniste...produkt toga je i tvoj nadimak....lol:rofl:

Nisu ni ti nutricionisti loši! Da ih nema bio bih kao lopta okrugao! :)
I eto vidiš da smo mi stomatolozi dobri, volimo zabave, pošalice i sve sto vole mladi :)

nutricionist
24.02.2009., 18:54
Nisu ni ti nutricionisti loši! Da ih nema bio bih kao lopta okrugao! :)
I eto vidiš da smo mi stomatolozi dobri, volimo zabave, pošalice i sve sto vole mladi :)

mislis?:mikrocerek:

wrapper
24.02.2009., 19:55
Imam 20 godina i odnedavno sam na studiju. Nisam u nekoj velikoj novčanoj mogućnosti, ali ipak pitam što mogu učiniti sa zubima koji su i na gornjoj i donjoj čeljusti izrazito nepravilni, ktome i oštri i nekako zbijeni? Nemam kompleks radi njih, često se smijem, ali kad sam sam sa sobom ili napet počnem ih micat što samo pojačava nevrozu. Ne podnosim ih, pogotovo donju čeljust. Što da napravim? Inače su zdravi i bijeli, ali na taj njihov izgled se nikako ne mogu naviknit... :(

Gutaperka
24.02.2009., 20:34
Imam 20 godina i odnedavno sam na studiju. Nisam u nekoj velikoj novčanoj mogućnosti, ali ipak pitam što mogu učiniti sa zubima koji su i na gornjoj i donjoj čeljusti izrazito nepravilni, ktome i oštri i nekako zbijeni? Nemam kompleks radi njih, često se smijem, ali kad sam sam sa sobom ili napet počnem ih micat što samo pojačava nevrozu. Ne podnosim ih, pogotovo donju čeljust. Što da napravim? Inače su zdravi i bijeli, ali na taj njihov izgled se nikako ne mogu naviknit... :(

najbolje bi ti bilo da staviš aparatić ali to bi koštalo ukupno 15-tak tisuća kuna za gornju i donju čeljust.

Druga mogućnost je da se neki zubi malo izbruse di je moguće i potrebno pa se time donekle ili možda u većoj mjeri,ovisno o situaciji popravi estetski izgled.A na nekim mjestima di bude potrebno doda malo kompozita.

Treća mogućnost je da se naprave krunice ali i to bi moglo koštat ovisno o broju krunica

bobanzvone
24.02.2009., 21:10
Ne znam u kojem je stanju zub, ali to znaći, ako mu treba ispun racunaj od 200-500kn. Ako treba krunica od najosnovnije metal-keramika 1100-1500kn onda titan-keramika 1300-1800kn onda empress keramika od 1700-2500kn i kao najbolja (mercedes među krunicama) cirkon-keramika od 2500-3500kn.
Da, bolje kod privatnika jer oni sa time puno više rade od socijalnog iz doma zdravlja.[/QUOTE]
hvala na odgovorima:top:

Krumpir
24.02.2009., 21:15
Da, bolje kod privatnika jer oni sa time puno više rade od socijalnog iz doma zdravlja.
hvala na odgovorima:top:[/QUOTE]

Nema problema samo pitaj ako nešto te zanima :)

wrapper
24.02.2009., 22:00
najbolje bi ti bilo da staviš aparatić ali to bi koštalo ukupno 15-tak tisuća kuna za gornju i donju čeljust.

Druga mogućnost je da se neki zubi malo izbruse di je moguće i potrebno pa se time donekle ili možda u većoj mjeri,ovisno o situaciji popravi estetski izgled.A na nekim mjestima di bude potrebno doda malo kompozita.

Treća mogućnost je da se naprave krunice ali i to bi moglo koštat ovisno o broju krunica

hmm... ali zubi su i zbijeni dolje... :ne zna:

recimo da novac nije problem... što je najbolje?

Gutaperka
24.02.2009., 22:03

svakako aparatić,raspitaj se malo za nekog ortodonta pa idi kod njega

Krumpir
24.02.2009., 22:11

Aparatić

orchis
25.02.2009., 02:00
a dal si se usudila ista pitat svog stomatologa pa da ti on da objasnjenje zasto je tomu tako il si samo klimala glavom i dosla na forum puna pitanja?

to za cijenu sam zaboravila pitat, a za bol mi je rekao da se mozda inficiralo kad sam uvukla zrak u zub ili tako nesto..kao ne zna ni on..a kako cu ga pitat: jeste li vi dok ste cistili karijes usli preduboko, takli pulpu i uzrokovali mi to da sam "umrla" od bolova i sad moram vaditi zivac? (dodatno placanje, muke i unistavanje zuba)..sta mislis da bi mi iskreno odgovorio?...
s tim da je nesto spominjao, u vezi toga sta me bolilo, da je probao al da nije uspilo, da zna uspit kod ljudi do 25 godina, a posto sam ja malo starija da je probao..nisam shvatila o cemu se radi..ako netko zna nek kaze..omamila me anestezija, nisam htjela dalje pitat..

orchis
25.02.2009., 02:08
Dolazi zrak i sada i anarobne bakterije počnu disati i djelovati, nastupa akutna faza odnosno bol.

Evo to je otprilike što se događa. Hoče li ti naplatiti ispun ne znam, ja to osobno ne bih ali ima nas svakavih. .

mislite aerobne bakterije? :confused:

znaci vi mi ne biste naplatili vadjenje zivca, ciscenje kanala i sta vec treba i novu plombu za taj zub??

Gutaperka
25.02.2009., 07:17
to za cijenu sam zaboravila pitat, a za bol mi je rekao da se mozda inficiralo kad sam uvukla zrak u zub ili tako nesto..kao ne zna ni on..a kako cu ga pitat: jeste li vi dok ste cistili karijes usli preduboko, takli pulpu i uzrokovali mi to da sam "umrla" od bolova i sad moram vaditi zivac? (dodatno placanje, muke i unistavanje zuba)..sta mislis da bi mi iskreno odgovorio?...
s tim da je nesto spominjao, u vezi toga sta me bolilo, da je probao al da nije uspilo, da zna uspit kod ljudi do 25 godina, a posto sam ja malo starija da je probao..nisam shvatila o cemu se radi..ako netko zna nek kaze..omamila me anestezija, nisam htjela dalje pitat..

možda je stomatolog kriv a možda i nije.Obično pacijenti smatraju stomatologa krivcem ako nešto krene naopako ali najčešće ne bude tako.Ovim ne želim reć da se pogreške ne događaju ili da tvoj stomatolog nije pogriješio nego da puno toga može krenut naopako i da je jednostavno situacija takva da drugačije nije moglo ispast a ne da je on tu pogriješio.

Kod tvog slučaja je možda stomatolog zabrljao,ovako je teško sa sigurnošću reć ali također je moguće da je pulpa bila otvorena i prije ili je karijes bio toliko dubok,do živca pa da bi očistio sav karijes jednostavno je morao otvorit živac.Kod ova zadnja dva slučaja zub prije toga uopće nije morao boljet,dakle živac je bio vrlo vitalan ali kad se tako nešto zatvori onda počinje bolit a ovakve situacije su puno češće nego što stomatolog slučajno otvori živac.Dapače,mogao bi reć da je slučajno otvaranje živca rijetkost u odnosu na situacije di je živac otvoren ali bez smptoma ili situacije dubokog karijesa do živca ali kad zub ne boli.

Šta je točno bilo to jedino tvoj stomatolog može znati,ako uopće zna

shiza
25.02.2009., 13:40
Boli za ne izdržati, do ludila. Već par dana temperatura. Boli i desna strana grla pri gutanju, limfni čvorovi upaljeni i bolni. Sva sam natečena. Ne mogu vjerovat da to može tako izgledati. Usta ne mogu otvoriti, jedem samo tekuću hranu, a i nju teško gutam.
Bila sam kod zubarke, dala mi je klavocin i medazol, te rekla do dođem i sutra.

Molima Vas jeli netko ima(o) tako loša iskustva s umnjakom? Koliko to dugo može potrajati?
Morala sam i na bolovanje zbog toga.

Chain
25.02.2009., 14:10
Boli za ne izdržati, do ludila. Već par dana temperatura. Boli i desna strana grla pri gutanju, limfni čvorovi upaljeni i bolni. Sva sam natečena. Ne mogu vjerovat da to može tako izgledati. Usta ne mogu otvoriti, jedem samo tekuću hranu, a i nju teško gutam.
Bila sam kod zubarke, dala mi je klavocin i medazol, te rekla do dođem i sutra.

Molima Vas jeli netko ima(o) tako loša iskustva s umnjakom? Koliko to dugo može potrajati?
Morala sam i na bolovanje zbog toga.

da....ja...
s tim da sam imao problema s umnjakom kad je vec izasao...al isti simptomi...
napravi se incizija da se drenira sadrzaj i problem nestaje u minuti. Stave ti dren i vratis se za par dana da ti malo jos to pocisti, ali u principu, stvar brzo zaraste

bitchy-as-usual
25.02.2009., 15:15
to je i meni zubarka uvalila.. ta dva antibiotika..na kraju sam otisla ortodontici i drugom zubaru te su mi rekli da je moglo bez antibiotika.. samo je trebalo staviti dren.. na kraju sam prekinula antibiotike jer mi je vec postajalo zlo.. dosla sam 2 puta da mi stavi dren sve se smirilo i sad je ok

shiza
25.02.2009., 15:37
Da li vam je dreniranje radio vaš zubar ili ste zbog zoga morali ići na kirurgiju?
Jeli se to obavlja s anestezijom? Jeli se to smije raditi dok si pod upalom i temperaturom?

bitchy-as-usual
25.02.2009., 15:50
dreniranje mi je radio zubar..ma kakva kirurgija..to je neki komadic nečeg žutog :rofl: sto ti on gura u zub, oko zuba ne znam ni sama.. brzo je gotovo iako boli ako je zub full upaljen

shiza
25.02.2009., 16:08
dreniranje mi je radio zubar..ma kakva kirurgija..to je neki komadic nečeg žutog :rofl: sto ti on gura u zub, oko zuba ne znam ni sama.. brzo je gotovo iako boli ako je zub full upaljen

Hvala na odgovoru. Ma nek boli, to ću preživjeti, samo da ova agonija prestane. A što ti nisu dali bar neku lokalnu anesteziju?

bitchy-as-usual
25.02.2009., 16:10
ma kakvi.. to se pretrpi..ako te full zaboli samo mu reci da uspori tj da malo lakse pritisce.... i fkt u početku će ti bit čudan okus u ustima od toga..ali lagano ce ti se upala smirivat

shiza
25.02.2009., 16:13
ma kakvi.. to se pretrpi..ako te full zaboli samo mu reci da uspori tj da malo lakse pritisce.... i fkt u početku će ti bit čudan okus u ustima od toga..ali lagano ce ti se upala smirivat

Hvala ti. sutra ću pitati svoju zubarku da mi to napravi, ako ne, idem kod nekog privatnika.

Krumpir
25.02.2009., 16:54

Teško da netko može sa iskustvom namjerno otvoriti pulpu. Ono sto se vjerovatno dogodilo je to da je karies dosao do pulpe u procesu ciscenja je on otvorio pulpu i onda je na sve to napravio ispun jer je procjenio da je pulpa ok i da postoji velika sansa da će direktno prikrivanje pulpe biti uspješno.
U tvom slucaja ja nikada ne bih definitivno odmah zatvorio zub, nego bih napravio direktno prikrivanje pulpe i zub privrenemo zatvorio i čekao neki period. Ako nakon tog perioda sve bude ok, onda bih radio ispun. Ali, recimo, loš dan sam imao (fakat loš, ono) i napravio sam sve točno kao što je kod tebe sada. Ja vam definitvno nebih naplatio plombu ponovno, ali endodonciju bih zbog toga sto nisam kriv za njenjo propadanje i čisti sam privatnik. Isto tako radim endo prema najzadnjim smjernicama i koristim vrhunske materijale i opremu što osigurava maksimalni postotak uspješnosti i dugotrajnosti.

mislite aerobne bakterije? :confused:

znaci vi mi ne biste naplatili vadjenje zivca, ciscenje kanala i sta vec treba i novu plombu za taj zub??

Yeap, na to sam mislio, lapsus!

Stonožica Bosica
25.02.2009., 17:40
Pozdrav svima!
Iako sam često na forumu, nisam pojma imala da postoji ovako kvalitetan pdf. Dok čovjek nema problema, niti ne obraća pozornost na ovakve teme. Evo da se i ja pojadam ili možda dobijem pravi savjet.
Naime, već više od mjesec dana muku mučim sa gornjom jedinicom, lijevo. Počela me je iznenada boliti, pa je zubarica po nekoj starijoj RTG slici koju sam imala u kartonu vidjela neku tamnu mrlju pri korijenu, iako se sam korijen slabo vidi na slici, kako ona kaže zbog nosa. Pretpostavila je da postoji upalni proces pri vrhu, otvorila mi zub kad je prsnuo gnoj s krvlju. Počelo mi je naticati, dobila sam klavocine i dolazila na čišćenje kanala svakih par dana. Činilo se da će biti ok i da će se riješiti tim konzervativnim načinom, ali opet me je počelo jako boliti, čak mi jednom rekla da su kanali čisti i da ne bi smjelo, ali drugi dan kako nije bilo bolje, malo više čačkala onim iglama i opet prsnulo. Rekla je da se zna dogoditi da se to sve od silne upale začahuri i da iako je zub otvoren, gnoj ne uspijeva oticati van. I opet mi nateklo, opet dobila klavocin i opet nastavila po starom. Zadnjih dana, ponovo osjećala bol i jučer kad sam otišla zubarici rekla je da su kanali zaistinu čisti, da ne smije dublje ulaziti, ali da sam sigurno natisla korijen s tvrdom hranom, rekla da stavljam hladne obloge i da bi trebalo proći. Ali danas na poslu, iz sata u sat mi sve više počelo naticati, znači po treći put. Otišla opet zubarici i rekla da neće niš dirati, samo je propisala ovaj put silapen i to pravi konjski od 1500 grama. Znači u nekih 6 tjedana, treći put sam natečena, treću kutiju antibiotika trošim i ne vidim neki napredak. Ona je baš jučer rekla da se to njoj čini dosta dobro bez obzira na bol, a ja evo sad jedva pišem koliko mi je oko zatvorilo i praktički cijelu lijevu stranu lica. Spominjala je da bi me možda poslala u Gundulićevu, ali tek kad ove metode ne bi polučile rezultata. Inače, moji na poslu i doma mi se čude, da kaj glumim s tim zubom, da to izvadim i bok, da si samo tovarim neke žešće probleme na drugim organima. Ali meni je žao, ipak je to jednica, ovako ne izgleda loše, iako imam plombicu i s prednje strane i otraga, živac sam davno izvadila.
Sorry na ovako dugačkom postu, ali nisam mogla kraće. Pomagajte, kaj da radim???:s

Chain
25.02.2009., 17:53
Pozdrav svima!
Iako sam često na forumu, nisam pojma imala da postoji ovako kvalitetan pdf. Dok čovjek nema problema, niti ne obraća pozornost na ovakve teme. Evo da se i ja pojadam ili možda dobijem pravi savjet.
Naime, već više od mjesec dana muku mučim sa gornjom jedinicom, lijevo. Počela me je iznenada boliti, pa je zubarica po nekoj starijoj RTG slici koju sam imala u kartonu vidjela neku tamnu mrlju pri korijenu, iako se sam korijen slabo vidi na slici, kako ona kaže zbog nosa. Pretpostavila je da postoji upalni proces pri vrhu, otvorila mi zub kad je prsnuo gnoj s krvlju. Počelo mi je naticati, dobila sam klavocine i dolazila na čišćenje kanala svakih par dana. Činilo se da će biti ok i da će se riješiti tim konzervativnim načinom, ali opet me je počelo jako boliti, čak mi jednom rekla da su kanali čisti i da ne bi smjelo, ali drugi dan kako nije bilo bolje, malo više čačkala onim iglama i opet prsnulo. Rekla je da se zna dogoditi da se to sve od silne upale začahuri i da iako je zub otvoren, gnoj ne uspijeva oticati van. I opet mi nateklo, opet dobila klavocin i opet nastavila po starom. Zadnjih dana, ponovo osjećala bol i jučer kad sam otišla zubarici rekla je da su kanali zaistinu čisti, da ne smije dublje ulaziti, ali da sam sigurno natisla korijen s tvrdom hranom, rekla da stavljam hladne obloge i da bi trebalo proći. Ali danas na poslu, iz sata u sat mi sve više počelo naticati, znači po treći put. Otišla opet zubarici i rekla da neće niš dirati, samo je propisala ovaj put silapen i to pravi konjski od 1500 grama. Znači u nekih 6 tjedana, treći put sam natečena, treću kutiju antibiotika trošim i ne vidim neki napredak. Ona je baš jučer rekla da se to njoj čini dosta dobro bez obzira na bol, a ja evo sad jedva pišem koliko mi je oko zatvorilo i praktički cijelu lijevu stranu lica. Spominjala je da bi me možda poslala u Gundulićevu, ali tek kad ove metode ne bi polučile rezultata. Inače, moji na poslu i doma mi se čude, da kaj glumim s tim zubom, da to izvadim i bok, da si samo tovarim neke žešće probleme na drugim organima. Ali meni je žao, ipak je to jednica, ovako ne izgleda loše, iako imam plombicu i s prednje strane i otraga, živac sam davno izvadila.
Sorry na ovako dugačkom postu, ali nisam mogla kraće. Pomagajte, kaj da radim???:s

ne ga vadit!

evo mozda ce iskusniji kolege imat bolje rjesenje od mene...al ajde da probam...
taj kanal se moze cistit do preksutra, ali ako se zub zatvori, kad nastane gnoj, opet ce boit. Svaki put. Jer ono sto ti imas je...rupa u zatvorenom prostoru. Omeduju ju dentin korjenskog kanala i kost...i kad se u tako cvrstom okruzenju stvara gnoj (a tekucina nije stlaciva), on sve vise pritisce okolne strukture i zato te boli.
U principu stvar se rjesava endodoncijom, dakle ciscenjem kanala...ali uz obavezno stavljanje kalcij hidroksida u kanal...i to....ne tako da se zapuni cijeli kanal, vec tako da se stijenke kanala obloze k. hidr. a sredina ostavi prazna. Tako novostvoreni gnoj moze otjecati kroz kanal, a kalcij hidroksid ce usput pobit bakterija.
Kanal se MOZE zatvoriti cavitom (jedan mekani materijal koji se moze iscackati iz zuba)...ali....na prvi znak boli ti taj cavit izvadis van i ostavis zub otvoren.
Ono sto bi tebi preporucio je...AKO JE VEC ZUB SKROZ OTVOREN...KAD JEDES, STAVI U NJEGA MALO VATICE, DA SE U KANAL NE UTISKUJE HRANA, JER CES OPET DOC NA ISTO (ZATVORIT CE SE KANAL). kAD ZAVRSIS S JELOM, OPRAT ZUBE I IZVADIT VATICU VAN DA SE OPET USPOSTAVI DRENAZA
Tako vise neces oticati, a ako imas u kanalu kalcij hidroksida, on i tvoj imunoloski sustav +antibiotici na kojima vec jesi ce se pobrinuti za upalu.

Stonožica Bosica
25.02.2009., 20:51
Nije mi stavljala niš u kanal, otvoren je skroz, ali zaistinu nije zaštopano...a meni je sad još gore....em boli, em mi je deformiralo izgled lica, em sutra moram raditi jer je gužva...ma za ubit se..

Chain
25.02.2009., 21:10
Nije mi stavljala niš u kanal, otvoren je skroz, ali zaistinu nije zaštopano...a meni je sad još gore....em boli, em mi je deformiralo izgled lica, em sutra moram raditi jer je gužva...ma za ubit se..

da ali premda je otvoren kanal, ako nema kalcij hidroksida...to nije to...

Krumpir
25.02.2009., 22:02
Pozdrav svima!

Bas mi te je zao i sada mi je krivo da nisam ovo ranije vidio, zbilja mi je tesko ovako nesto procitati...
Prvo, ovo ZBILJA nisam puno puta rekao dosada mozda jedan put, jer se greske svakome mogu desiti i dogadaju samo smo ljudi.
Ali, MJENJAJ stomatologa! Ako bilo koji stomatolog moze krenuti u liječenje ovako komplicirane situacije i to na TAKO važnom zubu gornja jedinica, samo i jedino na osnovi neke stare RTG slike taj nije upucen u moderne aspekt endodoncije. Posto nisam napravio pregled i ne znam sve 100% mogu samo pretpostaviti. A moja pretpostavke su sljedece, ili se radi o tome da kanali NISU upotpunosti očišćeni do pa i preko samog vrha ili imate cistu ili neku vrstu kronice periapikalne upale.
Prvo, zub NE VADITI! To je zadnja opcija! Prije toga ima puno toga sto se da i moze napraviti. Prvo je uzeti NOVU RTG (bole RVG sliku kosta cca 50kn) i vidjeti sto se točno događa. Ako se moze cista odmah diagnosticirati onda odmah na apikotomiju. Ako ne, onda temeljito čišćenje i dezinfekcija kanala ako je moguče u procesu koristiti i HealOzone ako ima veliki otok onda uzeti uobzir inciziju da se gnoj brze drenira i ubrza oprovak (moze smanjiti period oporavka za čak 5 dana i više!).

Moja preporuka tebi sada je da ako nisi alergična na te ljekove odmah u apoteku i uzeti diklorapid ili voltaren (bolje prvi po meni) znaći protiv boli i sutra odmah stomatologu! Isto tako niti jedan od ovih antibiotika koji si dobila nece ti pomoci puno zbog toga jer se periapikalne upale uzrokuju največim djelom ANAEROBNE bakterije a klavocin tu nemoze puno napraviti ono sto si trebala dobiti je METRONIDAZOL koji djeluje bas na ANAEROBNE bakterije! I hladne obloge!

Pozdrav!

spilja
26.02.2009., 12:37
Danas su mi lijecili sedmicu i pokrpali je privremenom plombom. Kod zubara trebam ici tek za tjedan dana, ali je dobar dio tog privremenog punjenja ispao :( Sutra nazad zubaru da pokrpa to opet?

Gutaperka
26.02.2009., 14:38
Danas su mi lijecili sedmicu i pokrpali je privremenom plombom. Kod zubara trebam ici tek za tjedan dana, ali je dobar dio tog privremenog punjenja ispao :( Sutra nazad zubaru da pokrpa to opet?

ovisi koliko je ispalo,možda nije problem ali pošto ti ne možeš znat onda najbolje da se javiš zubaru

Teeja
26.02.2009., 15:51
danas sam cistila kamenac al mislim da nije sve diglo jer moran kasnije u druge zubarice na lijecenje em kamenca em paradentoze.. ima neko neki savjet sta da radim u ovih par dana tj. sta da jedem, kako da perem zube a da ništa ne pogoršam.. sve se bojim da će mi zub otpast ako probam nesto jace zagrist :zubo:

Stonožica Bosica
26.02.2009., 15:56
Evo i mene konačno doma...i dalje sam ful natečena iako je lakše, jer mi je kod čišćenja zubarica probila taj začahuren gnoj...možda ću pretjerati, ali imam dojam da je izišlo sigurno 50 ml tekućine...i dalje moram piti silapen, kanal je skroz otvoren, a rekla mi je da ćemo idući tjedan poslikati i da ću vjerojatno na apikotomiju...

Krumpir i Chain...puno hvala na savjetima..

Krumpir
26.02.2009., 16:12
Evo i mene konačno doma...i dalje sam ful natečena iako je lakše, jer mi je kod čišćenja zubarica probila taj začahuren gnoj...možda ću pretjerati, ali imam dojam da je izišlo sigurno 50 ml tekućine...i dalje moram piti silapen, kanal je skroz otvoren, a rekla mi je da ćemo idući tjedan poslikati i da ću vjerojatno na apikotomiju...

Krumpir i Chain...puno hvala na savjetima..

Ah! No dobro, kao sto rekoh apikotomija je predzadnja opcija i dalje silapen nije lijek izbora kod tebe!

Silapen Fenoksimetilpenicilin je :

TERAPIJSKE INDIKACIJE
Penicilini za peroralnu primjenu općenito su namijenjeni za liječenje blagih do umjereno teških infekcija uzrokovanih osjetljivim uzročnicima. Indikacije za primjenu Silapena su:
• infekcije dišnog sustava (akutni tonzilitis, faringitis, sinusitis) uzrokovane uglavnom streptokokima i pneumokokima;
• otitis media uzrokovan osjetljivim uzročnicima;
• infekcije kože i mekih tkiva (erizipel, impetigo contagiosa uzrokovan streptokokima, erythema chronicum migrans u okviru ranog stadija Lymeove bolesti uzrokovane B. burgdorferi);
• skarlatina;
• nastavak parenteralne terapije započete benzilpenicilinom (npr. liječenje pneumonije, empijema i dr.) nakon što je postignut zadovoljavajući klinički odgovor;
• prevencija streptokoknih infekcija (sekundarna prevencija reumatske vrućice nakon streptokokne infekcije, primarna prevencija skarlatine

Medazol metronidazolum:

Medazol se primjenjuje u profilaksi i liječenju infekcija uzrokovanih anaerobnim bakterijama.Medazol djeluje na široki raspon anaerobnih mikroorganizama posebno na sojeve Bacteroides, Fusobacteria, Clostridia, Eubacteria, Peptococcus, Peptostreptococcus i Gardnerella vaginalis.
Medazol djeluje i na sljedeće mirkoorganizme: Trichomonas, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia i Balantidium coli.
Medazol tablete primjenjuju se u sljedećim stanjima:
- prevencija postoperativnih infekcija uzrokovanih anaerobnim bakterijama, osobito sojevima
Bacteriodes i anaerobnim streptokokima
- sepsa i bakterijemija
- abdominalne infekcije (peritonitis, intraabdominalni apscesi i apscesi jetre),
pseudomembranozni kolitis uzrokovan s Clostridium difficile, aktivna faza Crohnove bolesti,
gastritis i peptički ulkus uzrokovan s Helicobacter pylori
- ginekološke infekcije (endometritis, tuboovarijalni apscesi)
- urogenitalna trihomonijaza u žena i muškaraca
- bakterijski vaginitis (nespecifični, anaerobni ili Gardnerella vaginitis)
- amebijaza (intestinalni i ekstra-intestinalni oblici bolesti i klinički latentna infekcija) i
lamblijaza
- infekcije kože i mekih tkiva (ulkus kruris, dekubitus)
- infekcije središnjeg živčanog sustava (meningitis, apsces mozga)
- infekcije kostiju i zglobova (osteomijelitis)
- endokarditis uzrokovan sojevima Bacteroides
- infekcije donjeg dijela respiratornog trakta (pneumonija, empijem i plućni apsces)
- akutni ulcerozni gingivitis i akutne dentalne infekcije.

Drugim riječima to je kao da gasiš požar sa kantama vode a ne šmrkom kojim se požari gase.

Krumpir
26.02.2009., 16:14
danas sam cistila kamenac al mislim da nije sve diglo jer moran kasnije u druge zubarice na lijecenje em kamenca em paradentoze.. ima neko neki savjet sta da radim u ovih par dana tj. sta da jedem, kako da perem zube a da ništa ne pogoršam.. sve se bojim da će mi zub otpast ako probam nesto jace zagrist :zubo:

Jedi sve normalno, perite 2 puta dnevno zube, možete i korisiti tekućinu za ispiranje usta. To je klasičan problem kod skidanja kamenca. Zato je uvijek dobro završiti skidanje kamenca sa pjeskarenjem i poliranjem, tako se sav kamenac skida!

Stonožica Bosica
26.02.2009., 17:06
Ah! No dobro, kao sto rekoh apikotomija je predzadnja opcija i dalje silapen nije lijek izbora kod tebe!

Ali kaj da radim sad? Nisam joj mogla reći da zašto mi je dala silapen i da je on bzvz...da hoću medazol....malo mi neugodnjak..

Krumpir
26.02.2009., 17:16

Ali kaj da radim sad? Nisam joj mogla reći da zašto mi je dala silapen i da je on bzvz...da hoću medazol....malo mi neugodnjak..

Ne po meni, nego zbog njegovom antimikrobnog spektra i bakterija koje se nalaze u periapeksu i zbog istrazivanja ja sam evidence based doktor. Za svaku bakteriju posebni antibiotik, to daje najbolje rezultate. Shvacam zašto bi ti mogao biti neugodnjak, ali, svakako mozes pitati to je tvoje pravo! :) Sretno i nadam se da će se sve dobro zavrsiti!

Gutaperka
26.02.2009., 17:30

klavocin se pokazao najbolji,izgleda da je to kod tebe malo burnije pa treba i malo više vremena da se smiri

Stonožica Bosica
26.02.2009., 17:36
Ne po meni, nego zbog njegovom antimikrobnog spektra i bakterija koje se nalaze u periapeksu i zbog istrazivanja ja sam evidence based doktor. Za svaku bakteriju posebni antibiotik, to daje najbolje rezultate. Shvacam zašto bi ti mogao biti neugodnjak, ali, svakako mozes pitati to je tvoje pravo! :) Sretno i nadam se da će se sve dobro zavrsiti!

Hvala i ja se nadam...ali sad me ovo kopka...da li da na svoju ruku prestanem sa silapenom i kupim medazol...a zubarici to ne moram reći, već kao uredno nastavljam sa silapenom?

Stonožica Bosica
26.02.2009., 17:37
klavocin se pokazao najbolji,izgleda da je to kod tebe malo burnije pa treba i malo više vremena da se smiri

Ma klavocin sam pila u 2 navrata u zadnjih 6 tjedana, pa je ovaj put htjela promjeniti terapiju...uglavnom, već sam luda zbog tog zuba...

Krumpir
26.02.2009., 17:41
Hvala i ja se nadam...ali sad me ovo kopka...da li da na svoju ruku prestanem sa silapenom i kupim medazol...a zubarici to ne moram reći, već kao uredno nastavljam sa silapenom?

Ne nemoj na svoju ruku, samo prati sto ti je ona rekla ako se pogorsao onda ju pitaj. Znam da su na faksu u tim slucajevima koristili medazol (sto potkrijpljuje i studiji itd itd) a ja sam u svojoj praksi isto dozivio odlicne rezultate gdje bi se za 4 dana sve smirlio kod pacijenata u tebi sličnoj situaciji i krenuli bismo u konacno endodonciju i punjenje.

Gutaperka
26.02.2009., 17:48
Ma klavocin sam pila u 2 navrata u zadnjih 6 tjedana, pa je ovaj put htjela promjeniti terapiju...uglavnom, već sam luda zbog tog zuba...

imaš li kojim slučajem sliku tog zuba da je staviš na forum pa da malo prokomentiramo kolege i ja?Možda se u slici vidi u čemu je problem jer je to kod tebe dosta žestoka upala i dosta dugo traje šta inače nije slučaj.Kad se kanal dobro očisti onda se znatno smanji broj bakterija koje uzrokuju upalu pa bi se trebalo i smirivat.Ajde probaj stavit sliku pa da vidimo ako to šta može pomoć

Stonožica Bosica
26.02.2009., 18:00
imaš li kojim slučajem sliku tog zuba da je staviš na forum pa da malo prokomentiramo kolege i ja?Možda se u slici vidi u čemu je problem jer je to kod tebe dosta žestoka upala i dosta dugo traje šta inače nije slučaj.Kad se kanal dobro očisti onda se znatno smanji broj bakterija koje uzrokuju upalu pa bi se trebalo i smirivat.Ajde probaj stavit sliku pa da vidimo ako to šta može pomoć

Ma nemam sliku...imam jednu od prije par mjeseci, ali ta je kod zubarice...na njoj pri vrhu korijena postoji crna sijena, kao granulom...ali rekla je da se ne vidi dobro jer jedinice obično imaju korijen praktički pod nosom..

Slikaću kad se smiri upala, pa ću pokušati staviti...

Hvala vam obojici, baš ste divni..:)

Chain
26.02.2009., 18:54
Ma nemam sliku...imam jednu od prije par mjeseci, ali ta je kod zubarice...na njoj pri vrhu korijena postoji crna sijena, kao granulom...ali rekla je da se ne vidi dobro jer jedinice obično imaju korijen praktički pod nosom..

Slikaću kad se smiri upala, pa ću pokušati staviti...

Hvala vam obojici, baš ste divni..:)

ako imas gnojnu upalu...a ako se dobro sjecam rekla si da je prsnuo gnoj 3 puta iz tog zuba....upala, tj simptomi upale se smire iz 2 razloga...

prvi, antibiotici i ciscenje kanala je smirilo upalu, pa je krenuo proces cijeljenja...
drugi...upala i dalje postoji, samo ti se napravila fistula kroz koju se gnoj dranira i tako vise nema simptoma jer vise upala nije lokalizirana u kosti i ne stvara se povecani tlak...

AKO...ti je zub otvoren, onda do fistuliranja nece doci jer onda gnoj izlazi kroz zub....moze samo doc do problema kad se zatvori...NO...ako se zatvori, i smiri se upala, nece ti trebati slika jer ako je zatvoren i vise se na javljaju problemi, to znaci da stvar cijeli. A ako se zatvori, i opet krenu problemi...opet si na pocetku.
Tako da...ako ti se zub zatvori i vise se ne pojavljuju simptomi upale...onda eventualno mozes napraviti kontrolnu sliku nakon nekog vremena da se vidi kako napreduje cijeljenje.

Tako da ako ces raditi sliku...radije ju napravi sad dok se situacija NE DAJ BOŽE ne pogorsa...nazalost uvijek treba razmisljat i o toj opciji...nisam pesimist...samo pokusavam sagledat m oguce ishode.

Joe7
27.02.2009., 10:31
Imao sam upalu zuba pa mi je liječnik prepisao antibiotik.
Bio sam danas u stomatologa i rekao mi je da mi je umnjak sedmica (gornja) upaljena i da će je popraviti. Ispod te sedmice je izrasla osmica, jer nije bilo mjesta za nju.

Stomatolog mi savjetuje da će popraviti sedmicu, pa ako kasnije bude problema da će me poslati u oralnog kirurga na vađenje.

Molio bih za savjet što je bolje? Da li je bolje napraviti kako mi kaže stomatolog, da najprije popravim sedmicu i da vidimo da li će mi osmica praviti probleme, ili je bolje da idem odmah na vađenje (u ovom slučaju bih trebao vaditi i sedmicu i osmicu)?

Hvala unaprijed

bitchy-as-usual
27.02.2009., 10:53
ne bih znala baš odg. al cu te samo ispravit..umnjak nije sedmica nego osmica. iskreno ne vidim razlog da se vade dva zdrava zuba i mislim da nijedan zubar tako nesto ne bi radio.. ali na to ce ti pravi odgovor znati gutaperka i krumpir :mig:

Gutaperka
27.02.2009., 11:22
Bio sam danas u stomatologa i rekao mi je da mi je umnjak sedmica (gornja) upaljena i da će je popraviti. Ispod te sedmice je izrasla osmica, jer nije bilo mjesta za nju.

Stomatolog mi savjetuje da će popraviti sedmicu, pa ako kasnije bude problema da će me poslati u oralnog kirurga na vađenje.

Molio bih za savjet što je bolje? Da li je bolje napraviti kako mi kaže stomatolog, da najprije popravim sedmicu i da vidimo da li će mi osmica praviti probleme, ili je bolje da idem odmah na vađenje (u ovom slučaju bih trebao vaditi i sedmicu i osmicu)?

Hvala unaprijed
sve ovisi od situacije do situacije,ponekad je bolje jedno a ponekad ono drugo.Bilo kako bilo onaj ko to radi najbolje će procjenit šta bi prvo trebalo uraditi

felga
27.02.2009., 14:43
@gutaperka

Imam sedmicu donju, koju sam liječio prije 12 godina...prije godinu dana kada sam bio na pregledu zuba, taj zub sam slikao jer mi je promijenio boju...slika je pokazala da je sve ok...

Ja sam zubarice pitao, zašto mi je taj zub tako potamnio, ona je rekla da je većinu zuba amalgamska plomba i da je zub od nje poprimio tu boju...da nije to ništa strašno...

Rekao sam joj, jeli mi pametno stavljati kompozitnu plombu...rekla je NE, zato što bijela plomba ne može popuniti toliki kvar na zubu i da nije uopće pametno dirati sada zub, jer skidajući plombu može puknuti...jer su navodno ti zubi liječeni (bez živca) puno osjetljiviji na pucanje.

Samo sam te htio pitati, jeli i ti tako radiš sa pacijentima...tvoje mišljenje?

Stonožica Bosica
27.02.2009., 16:02
Ja moram i danas podnesti izvješće o stanju svog zuba...puno mi je bolje, oteklina se povlači i ne boli me....ali iz kanala sam izvukla nekoliko čudnih tvorevina...možda je glupa usporedba, ali meni to najsličnije nekim ružičastim crvićima...zbilja odvratno izgleda..pitam se kaj je to u mojoj glavi? Logično mi je da se gnoj slijeva, ali ovo su pravi komadići nečega...

Lastane, pomagaj...jel to normalno?

felga
27.02.2009., 16:08
Stonožice kakvi te crvići spopali? :rofl:

Stonožica Bosica
27.02.2009., 16:32
Znala sam da će mi se rugati...ja sam slučaj za The X Files..

Gutaperka
27.02.2009., 16:51
@gutaperka

Imam sedmicu donju, koju sam liječio prije 12 godina...prije godinu dana kada sam bio na pregledu zuba, taj zub sam slikao jer mi je promijenio boju...slika je pokazala da je sve ok...

Ja sam zubarice pitao, zašto mi je taj zub tako potamnio, ona je rekla da je većinu zuba amalgamska plomba i da je zub od nje poprimio tu boju...da nije to ništa strašno...

Rekao sam joj, jeli mi pametno stavljati kompozitnu plombu...rekla je NE, zato što bijela plomba ne može popuniti toliki kvar na zubu i da nije uopće pametno dirati sada zub, jer skidajući plombu može puknuti...jer su navodno ti zubi liječeni (bez živca) puno osjetljiviji na pucanje.

zub zna potamnit od amalgama i općenito liječeni zubi potamne nakon nekog vremena.I istina je da su krhkiji

Što se tiče mijenjanja plombe i ja bi ti isto preporučio pogotovo jer se sdmica toliko ne vidi pa ti nije ni potrebno toliko estetike otraga.A i amalgami traju duže nego bijele plombe.

Dodao bi da ako pacijent želi ja mu promijenim plombu ali mu prije toga svakako iznesem šta je bolje za njega i šta bi ja tu preporučio

felga
27.02.2009., 16:53
Gutaperka hvala lijepo na odgovoru. :top:

Gutaperka
27.02.2009., 16:57
Ja moram i danas podnesti izvješće o stanju svog zuba...puno mi je bolje, oteklina se povlači i ne boli me....ali iz kanala sam izvukla nekoliko čudnih tvorevina...možda je glupa usporedba, ali meni to najsličnije nekim ružičastim crvićima...zbilja odvratno izgleda..pitam se kaj je to u mojoj glavi? Logično mi je da se gnoj slijeva, ali ovo su pravi komadići nečega...

Lastane, pomagaj...jel to normalno?

to je sukrvica pomješana s gnojem,priča da su u pokvarenim zubima Gric i Grec se priča samo djeci :zubo:

Joe7
27.02.2009., 18:32

sve ovisi od situacije do situacije,ponekad je bolje jedno a ponekad ono drugo.Bilo kako bilo onaj ko to radi najbolje će procjenit šta bi prvo trebalo uraditi

Hvala Gutaperka :)

Molio bih još nekog ko je znalac da mi odgovori.
Hvala

Joe7
27.02.2009., 18:58
Na web stranicama nekih stomatoloških ordinacija sam pročitao da mogu bezbolno liječiti karijes zuba ozonom (HealOzon uređaj).
Ovo je izvrsno ako stvarno funkcionira. Naime, ovim putem ne samo da se bezbolno popravlja zub, već se navodno i regenerira, te pored toga stomatolog ne mora bušenjem zahvatiti zdravi dio zuba.

1. Koji stupanj karijesa se može liječiti na ovaj način? Da li je to samo početni stadij karijesa ili recimo mogu i popraviti zub koji je 1/3 zahvaćen karijesom?

2. Kakva su vaša iskustva u ovom?

Hvala

perpetuum mobile
27.02.2009., 19:07
Krumpir hvala na odgovoru :s
reci mi te metode koje si nabrojao jeli mogu "podvalit" svom zubaru ili bi morao ic kod privatnika...Kolika je cijena i smislenost takvih zahvata?
Hvala

Krumpir
27.02.2009., 19:55

Hvala unaprijed

Nitko bez pregleda ti nece moci reci sto napraviti. Ali po ovoj prici sto si rekao cini mi se sasvim logican sljed za tvoju situaciju. Dakle, slusaj svog stomatologa da ti dobro bude na zemlji!

Krumpir
27.02.2009., 20:01
Krumpir hvala na odgovoru :s
reci mi te metode koje si nabrojao jeli mogu "podvalit" svom zubaru ili bi morao ic kod privatnika...Kolika je cijena i smislenost takvih zahvata?
Hvala

To bih trebao moci svaki stomatolog napraviti, pitaj ga dali to radi ili ne...

Krumpir
27.02.2009., 20:33
@gutaperka

Evo i ja cu dati svoj neki osvrt na ovo pitanje.

Ovako koliko sam ja shvatio taj zub ocito ima veliki amalgamski ispun na sebi i jos k tome je i endodontski liječen. Chain je ne tako davno objasnio da zubi koji su endontski liječeni mjenjaju boju kroz neko vrijeme. Puno je razloga za to jedan od glavnih je mikropropuštanja punila korijenskog kanala koja za uzvrat "boji" zub. Drugi faktor kod vas je i amalgam koji kroz neki odredeni period "boji" zub u kojem se nalazi zbog nastupanja korozije. Svi ispuni imaju neki period valjanosti a to je nekih cca 10 godina. Bijele-kompozitne, amalgam nije vazno. Nakon tog perioda trebali bi se mjenjati i jedni i drugi. Amalgami su njihov najveci nedostatak je taj da dolazi do nastanka rubnih pukotina izmedu njega i zuba koji nastaje zbog korozija amalgamske slitine sto uzrokuje tkz puzanje i razlijevanje amalgama odnosno gubitak svojstva amagalma i njegove slabije veze sa zubom. "Moderni" non-gama 2 amalgami su sve to malo poboljšali ali problem je još uvijek prisutan u večoj ili manjoj mjeri. OGROMAN faktor je i mješanje samog amalgama prekratko nije dobro, predugo opet, nije dobro! Amalgam nas je sve dugo sluzio, ali, danas ima puno bolji i kvalitetniji materijala npr nano-hybridni kompoziti punjenji sa kermaičkim česticama. Koji ne samo da imaju odlična svojstava nego su i estetski odlični! Uostalome u amalgamskim ispunima UVIJEK postoji ziva koja se nije vezala sa ostalim slitinama iz amalgamske slitine koje uzrokuje i dodatno pogoršava gore navedene prvotne probleme. A da i ne spominjemo činjenicu da je amalgam zabranjen u skandinavskim zemljama čak i u Americi!

Znaći vaš zub defakto boje dvije stvari. 1. Amalgam 2. mikrocurenja endodontskog lječenog zuba. Neznam točno stanje krune (koliko je nedostaje) ali tvoje neke opcije su sljedeće.
1. Ne dirati ništa,
2. Napraviti opet endodnciju + fiberglass-kompozitni štiftovi + kompozitni ispun (ako ima dovoljno zubne krune) 3.
3. Sve kao broj dva samo mjesto ispuna staviti krunicu.

Od svih 3 opcija najbolja je ona pod brojem 3, jer čete dobit i estetiku + odlično "brtvljenje" zuba i u korijenskom i u korornarnom dijelu te čete imati PUNO strukturalno stabilniji zub.

Krumpir
27.02.2009., 20:34
Na web stranicama nekih stomatoloških ordinacija sam pročitao da mogu bezbolno liječiti karijes zuba ozonom (HealOzon uređaj).
Ovo je izvrsno ako stvarno funkcionira. Naime, ovim putem ne samo da se bezbolno popravlja zub, već se navodno i regenerira, te pored toga stomatolog ne mora bušenjem zahvatiti zdravi dio zuba.

1. Koji stupanj karijesa se može liječiti na ovaj način? Da li je to samo početni stadij karijesa ili recimo mogu i popraviti zub koji je 1/3 zahvaćen karijesom?

2. Kakva su vaša iskustva u ovom?

Hvala

1. Inicijalni karijes (svih ga imamo)

2. Odlična ako se pacijent drži uputa!

dani3
27.02.2009., 21:52
Ispricavam se ako vec negdje pise, ali nisam uspio naci jer ima dosta stranica.

Porculanske ljuskice

Koja je njihova aktualna cijena kod nas, te o cemu ovisi ta cijena(osim naravno o broju potrebnih ljuskica), da li je u pitanju kvalitetniji materijal ili kvalitetnija usluga , ako bi smo uspoređivali cijenu kod više stomatologa ?
Postoje li kakva ogranicenja sto se tice njihove ugradnje, ako su zubi zdravi i cijeli ? Ja konkretno imam jednu dvojku koja ide dosta koso unutra, pa me zanima moze li se to rijesiti ljuskicama, da se dobije privid ravnog zuba ?

Unaprijed zahvaljujem !

Gutaperka
27.02.2009., 22:05

Porculanske ljuskice

Koja je njihova aktualna cijena kod nas, te o cemu ovisi ta cijena(osim naravno o broju potrebnih ljuskica), da li je u pitanju kvalitetniji materijal ili kvalitetnija usluga , ako bi smo uspoređivali cijenu kod više stomatologa ?
Postoje li kakva ogranicenja sto se tice njihove ugradnje, ako su zubi zdravi i cijeli ? Ja konkretno imam jednu dvojku koja ide dosta koso unutra, pa me zanima moze li se to rijesiti ljuskicama, da se dobije privid ravnog zuba ?

Unaprijed zahvaljujem !

ljuskice koštaju kako kod koga,negdje otprilike kao krunice,znači 1200 kn.

Materijal je keramika.

Što se tiče tvoje dvojke mislim da bi se moglo se riješit ljuskicom

felga
27.02.2009., 22:11
@krumpir

Hvala na temeljitom objašnjenju moje situacije.

Ja sam ostao u dogovoru sa zubaricom za ovu prvu opciju.Na zubu nema puno krune, čak je i moj stari zubar bio za opciju vađenja.Ja nisam bio za to, jer sam već morao tada vaditi sve četiri šestice, zato što su bile pokvarene i zbog toga što imam malu čeljust, pa mi nebi mogli izrasti umnjaci. Naravno ovo je sve bilo u vremenu kada sam još bio školarac.
Promijenio sam stomatologa, i onda mi je ovaj drugi rekao da se zub može spasiti, ali zahtjevat će vremena.Ja sam naravno pristao i zub sam izliječio.
Rekao mi je da ne ide kompozitni ispun, jer dosta krunice je oštećeno, tako da kompozit nebi mogao to držati.
Shvaćam što mi današnja zubarica neće da dira u zub, jer skroz je potamnio...ona ga je slikala, i rekla da je korijen u redu...pitala me jeli me zabolio nekad, ja sam rekao NE...jer fakat nije.

Da budem iskren, i mene je strah da radim nešto na njemu...prošlo je puno vremena od kada sam ga popravljao, i sve mislim da bi mogao puknuti ako ga budem dirao...ovako me zub služi dobro, i jedem na njega normalno...:top:

Krumpir
27.02.2009., 22:45

Porculanske ljuskice

Unaprijed zahvaljujem !

Ljuskice su radene od keramike. Jedino vrijedno spomena su visoko kvalitetne ljuskice koje kostaju oko 2000kn. Visoko kvalitetne podrazumjeva one koje su radene u CAD/CAM sustavima, sve drugo kada su u pitanju ljuskice :flop:

Krumpir
27.02.2009., 22:50
@krumpir

Hvala na temeljitom objašnjenju moje situacije.

Ja sam ostao u dogovoru sa zubaricom za ovu prvu opciju.Na zubu nema puno krune, čak je i moj stari zubar bio za opciju vađenja.Ja nisam bio za to, jer sam već morao tada vaditi sve četiri šestice, zato što su bile pokvarene i zbog toga što imam malu čeljust, pa mi nebi mogli izrasti umnjaci. Naravno ovo je sve bilo u vremenu kada sam još bio školarac.
Promijenio sam stomatologa, i onda mi je ovaj drugi rekao da se zub može spasiti, ali zahtjevat će vremena.Ja sam naravno pristao i zub sam izliječio.
Rekao mi je da ne ide kompozitni ispun, jer dosta krunice je oštećeno, tako da kompozit nebi mogao to držati.
Shvaćam što mi današnja zubarica neće da dira u zub, jer skroz je potamnio...ona ga je slikala, i rekla da je korijen u redu...pitala me jeli me zabolio nekad, ja sam rekao NE...jer fakat nije.

Da budem iskren, i mene je strah da radim nešto na njemu...prošlo je puno vremena od kada sam ga popravljao, i sve mislim da bi mogao puknuti ako ga budem dirao...ovako me zub služi dobro, i jedem na njega normalno...:top:

Nema problema, zato jesmo tu! Znaci jedina prava opcija je krunica na taj zub. Razmislite malo o tome, to ce garantirano produziti njegov vijek, estetiku i statičku stabilnost. Premda je za sada sve ok, i ako uzmemo u obzir u kakvom ti je sada stanju zub garantiram ti da to nece trajati u nedogled odnosno da češ vrlo vjerovatno jednog dana zagrist i čuti krc. Tada ako imaš sreće oštečenje će se zadržati samo na krunu, ako ne....

Nadam se da sam ti pomogao!

felga
27.02.2009., 23:03
Nema problema, zato jesmo tu! Znaci jedina prava opcija je krunica na taj zub. Razmislite malo o tome, to ce garantirano produziti njegov vijek, estetiku i statičku stabilnost. Premda je za sada sve ok, i ako uzmemo u obzir u kakvom ti je sada stanju zub garantiram ti da to nece trajati u nedogled odnosno da češ vrlo vjerovatno jednog dana zagrist i čuti krc. Tada ako imaš sreće oštečenje će se zadržati samo na krunu, ako ne....

Nadam se da sam ti pomogao!

Prije 3 godine mi se desilo, malo na rubu se odlomio...to je bila mrvica...
Svejedno mi je parala jezik, živciralo me užasno...jednostavno mi je smetalo...
Odmah sam se naručio kod zubara, i on mi nije skidao plombu, samo tu na rubu malo izbrusio i stavio kompozit...navodno, zato što krpimo, kompozit se bolje hvata...rekao sam mu, ok kako god vi kažete...:ne zna:

Stvarno odlično je zakrpio, na tom mjestu kao da se ništa nije desilo...nakon dvije godine poslije sam ga slikao, i pokazalo se da je korijen ok...tako da nije bilo nekih posljedica...nije ni moglo biti, jer odmah sam se naručio da to riješim.

Pitanje je sada, može li moj zub izdržati te zahvate...krunice...to naravno zahtjeva nova brušenja...što ako pukne?

Kakva imate iskustva po tom pitanju?

Bud_Bundy
28.02.2009., 15:01
radi se o slijedecem, znaci zadnji zubar sto mi je radio zub( petica) nije ispunio kanal do kraja, tako da je ostalo mjesta, zbog cega je doslo do upalae, e sada receno mi je da uradim recesiju zuba, ja nisam upoznat bas sa tim, je li to opasno, da li traje dugo ta operacija, znaci nakon nekih 12-13 dana zub je jos otekao, au pocetku sam bio imao nepodnosljive bolove gdje sam se krkao voltaren rapidom svakih 4-5 sati, a greska zubara je bila sto mi je dao antibiotiek tek par dana kasnije, kada me skoro prestao boliti zub i otekao.

Gutaperka
28.02.2009., 16:46
radi se o slijedecem, znaci zadnji zubar sto mi je radio zub( petica) nije ispunio kanal do kraja, tako da je ostalo mjesta, zbog cega je doslo do upalae, e sada receno mi je da uradim recesiju zuba, ja nisam upoznat bas sa tim, je li to opasno, da li traje dugo ta operacija, znaci nakon nekih 12-13 dana zub je jos otekao, au pocetku sam bio imao nepodnosljive bolove gdje sam se krkao voltaren rapidom svakih 4-5 sati, a greska zubara je bila sto mi je dao antibiotiek tek par dana kasnije, kada me skoro prestao boliti zub i otekao.

valjda misliš na reviziju punjenja? Tu se svakako treba napravit revizija punjenja i tako se zub može spasiti,to nije nikakav problem

Chain
28.02.2009., 20:26

i meni se cini da mislis na reviziju...revizija nije operacija vec vadenje starog punjenja, ponovo se ocisti kanal i sve se napuni. Ne brini, nece te nista bolit kod revizije.
no kako god, vaditi ga ne trebas, jer taman da i revizija ne uspije, ne trebas ga vaditi vec se moze napraviti apikotomija...dakle mala operacija, radi se u lokalnoj anesteziji nakon koje dobijes par savova i za tjedan dana ih skines. Ne traje dugo. Ovisno o spretnosti stomatologa, ali cisto tebi za informaciju...traje tako...oko pola sata.

Joe7
01.03.2009., 13:41
Zub mi je bio upaljen, popio sam dozu antibiotika Klavocin bid, što mi je dosta pomoglo i čini se da se upala povukla.
Sutra idem u stomatologa i pretpostavljam da će mi vaditi živac iz zuba ili staviti lijek.

Molio bih za savjet.
Da li je bolje da mi najprije stavi lijek u zub (ako sam dobro shvatio, lijek je tu da umrtvi živac), te onda nakon određenog vremena koje je potrebno vaditi živac, ili će mi stomatolog vaditi živac pod lokalnom anestezijom bez da ga umrtvi?

Unaprijed zahvaljujem

Gutaperka
01.03.2009., 14:18
Zub mi je bio upaljen, popio sam dozu antibiotika Klavocin bid, što mi je dosta pomoglo i čini se da se upala povukla.
Sutra idem u stomatologa i pretpostavljam da će mi vaditi živac iz zuba ili staviti lijek.

Molio bih za savjet.
Da li je bolje da mi najprije stavi lijek u zub (ako sam dobro shvatio, lijek je tu da umrtvi živac), te onda nakon određenog vremena koje je potrebno vaditi živac, ili će mi stomatolog vaditi živac pod lokalnom anestezijom bez da ga umrtvi?

Unaprijed zahvaljujem

odluku o liječenju prepusti njemu,koliko mi se čini tu živca više ni nema jer je propao.Najbolje da sam stomatolog donese odluku kako će i šta poduzeti jer se svaka situacija razlikuje i prema tome i sama terapija

Krumpir
01.03.2009., 14:33

Molio bih za savjet.

Unaprijed zahvaljujem

Oh man Joe! Why did you have to go and do that for!? :D

Prva greska je bila ta sto si popijo sam na svoju ruku antibiotik. Čim si otekao trebao si otici stomatologu bilo bi bolje za tebe vjerovali to ili ne!
Glede lječenja to u potpunosti prepusti svom stomatologu! Sve što trebaš je opustit i prepustit se. Jer mi idemo na faks 6 godina da bi znali lječiti zube i nije tako jednostavno kao tvoje pitanje!

Sretno i bit ce sve super!

Joe7
01.03.2009., 23:07
Oh man Joe! Why did you have to go and do that for!? :D

Prva greska je bila ta sto si popijo sam na svoju ruku antibiotik. Čim si otekao trebao si otici stomatologu bilo bi bolje za tebe vjerovali to ili ne!
Glede lječenja to u potpunosti prepusti svom stomatologu! Sve što trebaš je opustit i prepustit se. Jer mi idemo na faks 6 godina da bi znali lječiti zube i nije tako jednostavno kao tvoje pitanje!

Sretno i bit ce sve super!

Nisam popio na svoju ruku, antibiotik mi je prepisao liječnik.
Mislim da je to bila dobra odluka, jer sam antibiotik počeo piti, nakon što cijelu noć nisam mogao zaspat od bolova (sijevanja zuba) i čak su me desni boljele.
Nakon pijenja antibiotika, upala je prošla (bar me ne boli, pa mi se tako čini) i mislim da 7 dana ne čini bitnu razliku.
Nadam se da će sve biti ok, te da će mi stomatolog uspjeti spasiti što se spasit da, odnosno da će zub ostati. To je zbog toga, jer znam da kada nema kutnih zuba, da se vilica zna spustiti dolje, te od toga nastanu novi problemi.

Hvala na odgovoru

Joe7
01.03.2009., 23:11
koliko mi se čini tu živca više ni nema jer je propao.Najbolje da sam stomatolog donese odluku kako će i šta poduzeti jer se svaka situacija razlikuje i prema tome i sama terapija

Ja sam mislio da kako je tek počelo boljeti, da je karijes odnosno te bakterije tek zahvatio područje živca. Ali, valjda ti bolje znaš.
Nadam se u svakom slučaju da će mi stomatolog uspjeti djelomično spasiti zub.

U svakom slučaju, prednji zubi su mi zdravi, pa me to veseli :D

Hvala na odgovoru:top:

Gutaperka
01.03.2009., 23:29
Ja sam mislio da kako je tek počelo boljeti, da je karijes odnosno te bakterije tek zahvatio područje živca. Ali, valjda ti bolje znaš.
Nadam se u svakom slučaju da će mi stomatolog uspjeti djelomično spasiti zub.

U svakom slučaju, prednji zubi su mi zdravi, pa me to veseli :D

Hvala na odgovoru:top:

kad je živac upaljen tu antibiotik ne pomaže nego ili odmah vađenje živca pod anestezijom ili umrtvljivanje živca otrovom.Živac može potpuno propasti bez da imalo zaboli

Skittle
02.03.2009., 07:21
imam radikularnu cistu..da li je apikotomija + cistektomija jedino rješenje ili se ona može izliječiti na neki drugi način?

mislim da odgovor već znam :tuzni:...ali ipak vrijedi pitati

Gutaperka
02.03.2009., 08:07
imam radikularnu cistu..da li je apikotomija + cistektomija jedino rješenje ili se ona može izliječiti na neki drugi način?

patohistološkom analizom se može sa sigurnošću utvrditi da se radi o cisti a ne o nekom upalnom procesu pa ako ti je to rađeno onda znaš odgovor.Ako je neko na osnovu RTG snimke rekao da je cista u pitanju onda se može dogoditi da to nije cista nego upalni proces koji na slici jako nalikuje na cistu,što se nerjetko zna dogoditi.

Uglavnom svakako treba napunit kanal korjena pa ako se proces ne povuče kroz mjesec-dva nakon liječenja korjena,što se vidi na kontrolnoj snimci onda je ipak cista i jedino rješenje je apikotomija

zuzz
02.03.2009., 08:26
ljuskice koštaju kako kod koga,negdje otprilike kao krunice,znači 1200 kn.

Materijal je keramika.

Što se tiče tvoje dvojke mislim da bi se moglo se riješit ljuskicom

i ja sam se odlučila staviti ljuskice pa me zanima:
da li je istina da traju 10-ak godina ili je to samo reklama?

da li su zubi s ljuskicama podložniji kvarenju (sekundarni karijes?) i kako se održavaju takvi zubi?

Chain
02.03.2009., 09:30

upravo to sto jekolega Gutaperka rekao...
da bi se sigurno znalo sto je treba napraviti mikrobiolosku analizu. Neki ljudi tvrde da mogu preko slike prepoznati da li je rijec o cisti ili granulomu, ali to na njihovu zalost samo na osnovu slike nije moguce i ne moze se sa sigurnoscu tvrditi.

Niksić
02.03.2009., 09:57
Bokić znalci! Preživjela sam apikotomiju ali su mi nakon 7 dana micali konce pa se nakon toga šav raširio pa su me opet sašili. Zanima me kako da znam dal su ovaj put to učinili onim koncem kaj se sam razgradi ili moram opet za 7 dana na vađenje. Dr nije ništ o tom napisao, samo da pijem antibiotik.
E i kad to zacijeli i druga ranica jer su vadili zub, jadna ja, kaj da tražim zubarku kakav most da mi stavi? Mislim od kojeg materijala jer ja stvarno nemam pojima o tome. Jel može biti dobro i kvalietetno i lijepo? Radi se o prednjoj jedinici doljnoj , mislim nju su mi izvadili. Pozdrav od krezubice.

Chain
02.03.2009., 10:05
Bokić znalci! Preživjela sam apikotomiju ali su mi nakon 7 dana micali konce pa se nakon toga šav raširio pa su me opet sašili. Zanima me kako da znam dal su ovaj put to učinili onim koncem kaj se sam razgradi ili moram opet za 7 dana na vađenje. Dr nije ništ o tom napisao, samo da pijem antibiotik.
E i kad to zacijeli i druga ranica jer su vadili zub, jadna ja, kaj da tražim zubarku kakav most da mi stavi? Mislim od kojeg materijala jer ja stvarno nemam pojima o tome. Jel može biti dobro i kvalietetno i lijepo? Radi se o prednjoj jedinici doljnoj , mislim nju su mi izvadili. Pozdrav od krezubice.

koncu koji se sam razgraduje treba nekada dosta vise od 7 dana da se razgradi, tako da ti se ne isplati cekat vec bi ti preporucio da i njega ides skinut za 7 dana.
naravno da se moze lijepo i kvalitetno napravit...moze ili preko mosta, tako da ti brusi 2 susjedna zuba, ili ugradnjom implantata.

Niksić
02.03.2009., 10:28
Odlučila sam se za most, samo me zanima od kojeg materijala da tražim da mi ga napravi. Vidim po int. razne skračenice cam,cad isl.pa nešto kompjutersko...mislim jel se to zove keramički most, poruculanski, od ljuskica, ??? to ne kužim. Ja bi radije i više novčića platila sam da mi duže traje i da je lijepo za vidjet.Jel tu vrijedi ona narodna koliko para....toliko muzike?
Kak se uopće cijene toga kreću, da se pripremim.?

Chain
02.03.2009., 11:06
Odlučila sam se za most, samo me zanima od kojeg materijala da tražim da mi ga napravi. Vidim po int. razne skračenice cam,cad isl.pa nešto kompjutersko...mislim jel se to zove keramički most, poruculanski, od ljuskica, ??? to ne kužim. Ja bi radije i više novčića platila sam da mi duže traje i da je lijepo za vidjet.Jel tu vrijedi ona narodna koliko para....toliko muzike?

naravno da vrijedi...
keramika i porculan su iste stvari...samo ljudi to pogresno zovu porculan
porculansko je posude
Sto se ljepote tice....najljepse ce biti ako se nece vidjeti razlika izmedu novih i tvojih prirodnih zubica, a s obzirom da je u pitanju donja fronta, ti se zubi inace ne vide bas previse tako da nije strasno tesko dobiti zadvoljavajucu estetiku kao recimo na gornjim prednjih zubima.
Ako ti novac nije problem....jel smijem pitat...zasto zelis da ti se bruse susjedni zubi (ako su zdravi)????
Mislim...ako lova nije problem, onda bi ti radije savjetovao implantat...stvar ne boli, a estetika je vrhunska, i osim toga...sto je izuzetno bitno...ako su ti susjedni zubi zdravi, ostavljas ih i dalje zdravima, a ne da ih osakatis brusenjem kako bi nosili most.

Niksić
02.03.2009., 13:02
i susjedni zubići oko te jedinice koju su mi izvadili su pod navlakama i to svaki ima svoju navlaku. Neznam od kakvog su vrste tj. materijala.Tako da bi njih samo u nove navlake stavila. Što mi preporučate? Onda te keramičke?
A nakon svega kaj sam prošla sa zubima UŽASAVAM se bilo kakve boli na zubima i desnima pa tako i bilo kakvog inplantata i novog rezanja i bilo kaj slično... a malo brušenja pod anestezijom ću hm...nekako valjda izdržat.

Gutaperka
02.03.2009., 15:25
i susjedni zubići oko te jedinice koju su mi izvadili su pod navlakama i to svaki ima svoju navlaku. Neznam od kakvog su vrste tj. materijala.Tako da bi njih samo u nove navlake stavila. Što mi preporučate? Onda te keramičke?
A nakon svega kaj sam prošla sa zubima UŽASAVAM se bilo kakve boli na zubima i desnima pa tako i bilo kakvog inplantata i novog rezanja i bilo kaj slično... a malo brušenja pod anestezijom ću hm...nekako valjda izdržat.

kod ugradnje implantata nema boli ali i ja mislim da bi ti najbolje bilo da samo skineš te stare krunice i na tomu napraviš novi most.

Što se tiče kvalitete svaki keramički most je dobar,nemoj samo akrilatne (plastične) jer oni promjene boju za par godina.

Možeš birati standardnu metalnu keramiku koja bi tu,kao što je kolega Chain rekao sasvim dobra i što se tiče kvaltiete i što se tiče estetike.

Imaš i cirkon keramiku ali ta razlika u estetici između standardne i cirkon keramike se tu ni neće vidjet pa to nema potrebe.

Imaš i zlato keramiku koja bi po mom mišljenju možda bila najbolje rješenje

Niksić
02.03.2009., 16:18
E super hvala za te podatke a nisam sigurna dal se smije pisati na forumu neke okvirne cijene mosta. Zvuči mi da je zlato keramika skuplja ali to sam meni po nazivu. Ako ću ikad morat ponovo brusit jel se isto skida? Možda čudno pitanje ali bojim se da ova cista koju sam imala na jedinici ponovo ase ne pojavi za par godina onda da nemam problem.
Još jedno pitanje o skidanju konaca. Koliko oni smiju najduže biti u zubnom mesu? Kad sam prvi put šivala skinuli su mi konce za 7 dana pa se rana rastvorila pa se sad bojim da tih 7 dana i nije dovoljno kod mene a da ne pretjeram. Dr je samo napisao kontrola kod operatera pa neznam kaj to znači.

Chain
02.03.2009., 17:01
a onda ako su ti i ta 2 susjedna zuba pod krunicama, onda je bolja varijanta napraviti novi most...a s tim se mozes pokonzultirati i sa svojom doktoricom...ima i bezmetalnih keramika....citavo cudo stvari

Krumpir
02.03.2009., 21:04
Nisam popio na svoju ruku, antibiotik mi je prepisao liječnik.
Mislim da je to bila dobra odluka, jer sam antibiotik počeo piti, nakon što cijelu noć nisam mogao zaspat od bolova (sijevanja zuba) i čak su me desni boljele.
Nakon pijenja antibiotika, upala je prošla (bar me ne boli, pa mi se tako čini) i mislim da 7 dana ne čini bitnu razliku.
Nadam se da će sve biti ok, te da će mi stomatolog uspjeti spasiti što se spasit da, odnosno da će zub ostati. To je zbog toga, jer znam da kada nema kutnih zuba, da se vilica zna spustiti dolje, te od toga nastanu novi problemi.

Hvala na odgovoru

Liječnik opće medicine? Oni nisu kompetetni za ovu domenu. 7 dana cini ogromnu razliku, morali ste otici odmah kod stomatologa a ne kod liječnika opće medicine. Da ne duljim previše i otok nam pomaže da lociramo zub uzročnika a u krajnjem slučaju antibiotik vam neće pomoći jer ako ne odeš stomatologu problem će se vrlo brzo opet pojaviti! Ipak vjerujem da će sve biti uredu.

Krumpir
02.03.2009., 21:05

Ako je to 100% sto ste rekli onda da, jedino tako.

Krumpir
02.03.2009., 21:08
i ja sam se odlučila staviti ljuskice pa me zanima:
da li je istina da traju 10-ak godina ili je to samo reklama?

da li su zubi s ljuskicama podložniji kvarenju (sekundarni karijes?) i kako se održavaju takvi zubi?

10 godina sigurno, maksimum neki je cca 20 godina+ koliko sam uspio vidjeti! Održavanje normalna oralna higijena, četkica itd itd

Krumpir
02.03.2009., 21:27

E super hvala za te podatke a nisam sigurna dal se smije pisati na forumu neke okvirne cijene mosta. Zvuči mi da je zlato keramika skuplja ali to sam meni po nazivu. Ako ću ikad morat ponovo brusit jel se isto skida? Možda čudno pitanje ali bojim se da ova cista koju sam imala na jedinici ponovo ase ne pojavi za par godina onda da nemam problem.
Još jedno pitanje o skidanju konaca. Koliko oni smiju najduže biti u zubnom mesu? Kad sam prvi put šivala skinuli su mi konce za 7 dana pa se rana rastvorila pa se sad bojim da tih 7 dana i nije dovoljno kod mene a da ne pretjeram. Dr je samo napisao kontrola kod operatera pa neznam kaj to znači.

Pozdrav!

Koliko sam shvatio radi se o fronti te da su susjedni zubi isto pod krunicama. Moj savjet vama je da razmišljate SAMO o cirkon-keramici za frontu. Oni jesu skuplji od metal keramike (2-3 puta, kreču se oko 2500-3500kn po krunici) ali im je estetika vrhunska! A kod vas se ipak radi o fronti, gdje je estetika izuzetno vazna.

Razlika izmedu metal-keramike i cirkon-keramike (dojni su cirkon-Keramika)

http://www.fixasmile.com/images/services_ceramic_crowns.jpg

Lijevi su cirkon-keramika

http://2.bp.blogspot.com/_qOiaBrwiSig/R3Q1G6BYNsI/AAAAAAAAAUk/T6XTgy-_UM8/s400/merola+da+pubblicare+e+da+finire.006.jpg

felga
02.03.2009., 21:38
Možda se i previše bijele ove samo keramičke.

Sve je to lijepo i krasno, ali koliko cirkon mostovi mogu imati najviše članova...hoću reći, koliko su čvrsti?

Krumpir
02.03.2009., 21:47
Možda se i previše bijele ove samo keramičke.

Sve je to lijepo i krasno, ali koliko cirkon mostovi mogu imati najviše članova...hoću reći, koliko su čvrsti?

Izuzetno su čvrsti poput metal-keramičkih, ovo je možda odbljesak od kamere pa izgledaju jako bijlo, ali cirkon-keramičke krunice izgledaju poput prirodnih zubi. Dok metal keramika prosijavo sivo i zubi izgledaju sivkasto.

amex
02.03.2009., 21:50
Meni na jedinici nisu bili napunjeni kanali do kraja,bilo je za umrit.
Jeli se sad moze nesto desit,premda imam neke smetnje?

Chain
02.03.2009., 22:13
Meni na jedinici nisu bili napunjeni kanali do kraja,bilo je za umrit.
Jeli se sad moze nesto desit,premda imam neke smetnje?

hoces reci premda nemas neke smetnje?

da moze se lako desit...ukoliko kanali nisu pravilno napunjeni bakterije puno lakse mogu prodrijeti kroz zub te uzrokovati upalu oko korijena...te upale se manifestiraju kao procesi, ciste, granulomi...biraj...
Ako nije dobro napunjeno, to treba promijeniti i napuniti kako valja. Tekonda mozes mirno spavati.

dxer
03.03.2009., 07:10
Postavljam pitanje za jednu gospodju koja treba zahvate na zubima , a kako su cijene dosta visoke, zeli vidjeti vise ponuda tj. zanima je ima li gdje jeftinije. Zato lijepo molim da napisete ovdje ili meni na PM preporuke za stomatologe koji to rade i svakako cijene kako bi mogla usporediti sa dobivenim ponudama. Moze biti i izvan Zagreba, ali ne opet predaleko. Ukoliko je razlika u cijeni veca, onda ni Krapina ili Karlovac nisu daleko.
Uglavnom radi se o deset keramičkih krunica, a kako se ispod njih kao baza stavljaju razni metali, dobrodosao je ovdje i savjet sto je bolje, ali opet su bitne cijene. Isto tako i sto se tice nadogradnji.

Krumpir
03.03.2009., 07:24
Postavljam pitanje za jednu gospodju koja treba zahvate na zubima , a kako su cijene dosta visoke, zeli vidjeti vise ponuda tj. zanima je ima li gdje jeftinije. Zato lijepo molim da napisete ovdje ili meni na PM preporuke za stomatologe koji to rade i svakako cijene kako bi mogla usporediti sa dobivenim ponudama. Moze biti i izvan Zagreba, ali ne opet predaleko. Ukoliko je razlika u cijeni veca, onda ni Krapina ili Karlovac nisu daleko.
Uglavnom radi se o deset keramičkih krunica, a kako se ispod njih kao baza stavljaju razni metali, dobrodosao je ovdje i savjet sto je bolje, ali opet su bitne cijene. Isto tako i sto se tice nadogradnji.

Pogledaj drugu temu "Topic Sa zubarskim pitanjima" Ako joj kvaliteta i dugotrajnost rada nije vazna onda neka trazi najeftiniju ponudu.

dxer
03.03.2009., 07:30
Da se ne bi krivo shvatilo, kvaliteta i dugotrajnost joj je naravno bitna. Isto tako naravno da je zanima sto niza cijena. Zasto odabrati skupljeg ponudjaca, ako je i jeftiniji kvalitetan i radi sa istim materijalima, ne ? Jer sto joj garantira veca cijena ? Mislim, to ja sada komentiram......ima istih proizvoda po razlicitim cijenama......zasto onda kupiti tamo gdje je najskuplje.

Niksić
03.03.2009., 07:31
A da sad mi je jasna razlika! Sad idem zubarki sa idejom što želim. Hvala!

dxer
03.03.2009., 08:00
Dobio sam uputu da pregledam ovaj topic, ali kako ima preko 160 stranica shvatit cete me da bi mi trebalo dana i dana da to pregledam pa cu bpokusati biti konkretan sa upitima. Jedna gospodja treba ugradnju krunica/mostova. Ima jednu ponudu svog stomatologa, cijene su visoke, pa je zanima ima li negdje jeftinije. Kvaliteta i dugotrajnost je naravno bitna, ali je bitno i pronaci sto nizu cijenu. Moze biti preporuka za stomatologa i izvan Zagreba (za pravu cijenu nije daleko ni Krapina ili Karlovac). Uglavnom, ono sto njoj treba je 10 keramičkih krunica/mostova, lijevana nadogradnja i privremeni zubi. Lijepo molim da ili meni na PM ili ovdje preporucite neke stomatologe koji to rade, a da nisu preskupi (po mogucnosti istaknuti cijene da to mogu prenesti), ali bi dobrodoslo da savjetujete kakav metal je najbolje da bude kao baza i kakva je nadogradnja takodjer kvalitetna. Takodjer ako je tu nesto zaboravljeno, a da je vazno znati, sve je dobrodoslo.

OSMAMA
03.03.2009., 13:19
e vakoc..umnjak mi je nedavno počeo rasti,prije cca 2mj.bolilo par dana ajme,i prošlo,samo od sebe.e sad..,kutnjak prije tog umnjaka me ne boli,al sam dobila (ja mislila fistulu)upalu,pa sam dobila uputnicu za bolnicu,al ne kontam šta se traži.piše nešt kao alubotomija?wtf?šta j to?oće me reckat?jer zubar kaže da taj umnjak nema mjesta...aiii...:mama: :trk:

Gutaperka
03.03.2009., 16:28
e vakoc..umnjak mi je nedavno počeo rasti,prije cca 2mj.bolilo par dana ajme,i prošlo,samo od sebe.e sad..,kutnjak prije tog umnjaka me ne boli,al sam dobila (ja mislila fistulu)upalu,pa sam dobila uputnicu za bolnicu,al ne kontam šta se traži.piše nešt kao alubotomija?wtf?šta j to?oće me reckat?jer zubar kaže da taj umnjak nema mjesta...aiii...:mama: :trk:

vadiće ti taj umnjak ali operativno jer je još ispod kosti pošto nema mjesta da iznikne

Krumpir
03.03.2009., 17:45
Dobio sam uputu da pregledam ovaj topic, ali kako ima preko 160 stranica shvatit cete me da bi mi trebalo dana i dana da to pregledam pa cu bpokusati biti konkretan sa upitima. Jedna gospodja treba ugradnju krunica/mostova. Ima jednu ponudu svog stomatologa, cijene su visoke, pa je zanima ima li negdje jeftinije. Kvaliteta i dugotrajnost je naravno bitna, ali je bitno i pronaci sto nizu cijenu. Moze biti preporuka za stomatologa i izvan Zagreba (za pravu cijenu nije daleko ni Krapina ili Karlovac). Uglavnom, ono sto njoj treba je 10 keramičkih krunica/mostova, lijevana nadogradnja i privremeni zubi. Lijepo molim da ili meni na PM ili ovdje preporucite neke stomatologe koji to rade, a da nisu preskupi (po mogucnosti istaknuti cijene da to mogu prenesti), ali bi dobrodoslo da savjetujete kakav metal je najbolje da bude kao baza i kakva je nadogradnja takodjer kvalitetna. Takodjer ako je tu nesto zaboravljeno, a da je vazno znati, sve je dobrodoslo.

Oprosti ali ne kupujes televizor ili mobitel. Bez pregleda ti to nitko ne moze reci sto je tocno potrebno. Razlika u cijenama moze biti do 10-15% + ili -. Što ideš jeftinije to recipročno odgovara kvaliteti rada.

Žabica22
03.03.2009., 19:04
jel itko probao SOS WHITE OD VADEMECUMA(nekih 40kn u dm) ??? kakva su iskustva?

i ne znam jel to istina ili ne,ali ja sam čula za foru sa praškom za pecivo! isto kao i sa sodom,nanjeti na četkicu i polako trljati...

E da
03.03.2009., 22:53
Nedavno sam usao u raspravu sa prijateljicom o jednoj zubarskoj temi pa bi htio da mi malo netko posvijetli stvar. Znaci raspravljali smo o mandibularnoj injekciji i lokalnoj anesteziji. Dali postoji razlika izmedu ta dva pojma? Jer, meni je vaden zub pod mandibularnoj injekciji i moram rec da je to bilo najbolinije iskustvo u mom zivotu, bio sam na rubu nesvijesti :D
E sad moja prijateljica veli da me je zubar trebao poslat na kirurgiju da to vadim pod lokalnom anestezijom. I sad mene zanima ta razlika lokalne anestezije i mandibularne, ako uopce postoji razlika.
Dali je moguce 100% umrtvit zivac zuba ili cijelo lokalno podrucje da se bol uopce ne osjeti? Znaci da je 100% sigurno, da nema ono ah nije primila injekcija, ah ovo ah ono tralala.

Krumpir
03.03.2009., 23:09
Nedavno sam usao u raspravu sa prijateljicom o jednoj zubarskoj temi pa bi htio da mi malo netko posvijetli stvar. Znaci raspravljali smo o mandibularnoj injekciji i lokalnoj anesteziji. Dali postoji razlika izmedu ta dva pojma? Jer, meni je vaden zub pod mandibularnoj injekciji i moram rec da je to bilo najbolinije iskustvo u mom zivotu, bio sam na rubu nesvijesti :D
E sad moja prijateljica veli da me je zubar trebao poslat na kirurgiju da to vadim pod lokalnom anestezijom. I sad mene zanima ta razlika lokalne anestezije i mandibularne, ako uopce postoji razlika.
Dali je moguce 100% umrtvit zivac zuba ili cijelo lokalno podrucje da se bol uopce ne osjeti? Znaci da je 100% sigurno, da nema ono ah nije primila injekcija, ah ovo ah ono tralala.

E Da, Naravno da postoji! (you see what I just did there :) )

Lokalna anestezija je upravo to lokalna, dajes je u podrucije koje ces raditi. U stomatologiji, gornje zube dojne eventualno do trojke mozda cetvorke se anesteziraju na taj nacin. Mandibularna je provodna anestezija, znaći da anesteziras cijeli ZIVAC od jedne tocke dalje. Naj lakse je to ovako shvatiti. Imas npr 1 telefonsku zicu na kojoj su spojeni 10 telefona. Ako zicu presjeces kod zadnjeg telefona jos 9 ih radi, ali ako zicu presjeces kod prvog telefona svih deset nece raditi. Ubiti i jedan i drugi su lokalna anestezija.
Mandibularna je malo tricky jer se daje "nasljepo" i zna se desiti da ne uhvati od prve. ALI, kada uhvati odnosno kada se dade pravilno onda NISTA ne osjecas.

Chain
03.03.2009., 23:10

mandibularna anestezija i je lokalna...samo sto postoje plexus anestezija, koja se daje u podrucju korijena zuba, dok se mandibularna daje s unutarnje strane celjusti blize korijenu jezika.
Plexus anestezijom se umrtvi jedan zub dok mandibularnom polovica celjusti.
Nikada nije 100 posto sigurno...puno toga ovisi i o psiholoskom stanju pacijenta, jer ako je osoba ful prestrasena onda ljudi postaju hipersenzibilni pa smeta i najmanji podrazaj. Pogotovo jer onda ne razlikuju pritisak od boli.
Osim toga...nisu svi zubi inervirani samo jednim zivcem....neki zubi primaju zivcana vlakna iz podrucja c2, c3, odnosno cak i iz pocetnog dijela th. U prijevodu...vlakna dolaze iz podrucja gdje vratna kraljeznica prelazi na prsnu. To ti je oko onog velikog kraljeska na straznjem dijelu vrata.
Postoji jos metoda anestezije, ali nisu bas previse omiljeni jer cesto znaju poprilicno bolit....al detalji su nebitni...
E jadan ti ako ti je to najjaca bol koju si ikad osjetio....i ovo ti ne kazem kao stomatolog nego kao musko. Majke ti pa i ja sam primao nekoliko mandubularnih anestezija, ali sve je to daleko od toliko jake boli. Puno je vjerojatnije da si se prepao na mrtvo ime pa da takvu bol osjecaj PUNO vise nego sto je realno

Chain
03.03.2009., 23:11
citao sam rezultate jednog istrazivcanja....da percepcija jednako jake boli postaje potpuno razlicita kod ljudi kojima se kaze da ce bol koju ce im nanijeti bit ogromna, odnosno kod ljudi kojima se kaze da nece osjetiti nista.
Poanta...puno je toga u glavi...

E da
03.03.2009., 23:25
Nije mene bolila ta injekcija na taj nacin koji sam opisao, kao najjace do sad. Injekcija je bolila onako ostro i to je za ocekivat, predvidljiva je bol, tocno sam gledao u tu metalnu injekciju i znao sam kad ce ubost i kad stisce onaj plunger na kraju. Kod uboda i ustrcavanja najvise boli. To je potpuno predvidljivo i uopce se ne bojim injekcije, objerucke je docekam kod zubara.
Nego taj proces vadenja zuba NAKON te injekcije je strahovito jako bolio. A do tad sam imao veliko povjerenje u tu zubarsku anesteziju, znaci nisam ocekivao da ce bolit. Dosta je dugo to sve trajalo. I stvarno me je iznenadilo koliko jako boli. Nisam mogao vjerovat. Taj intenzitet boli plus vrijeme koliko je to dugo trajalo, me je prilicno osamutilo. Od tud kazem da sam bio na rubu svijesti.

EDIT: Zaboravih rec, hvala vam na ljepom objasnjenju. Sad mi je jasnije :)

hlebinka
04.03.2009., 10:05
imam jako male zube i strašno sam nesretna zbog toga.. jel se tu može išta učiniti što se tiče estetike?? :ne zna:

Gutaperka
04.03.2009., 10:30
imam jako male zube i strašno sam nesretna zbog toga.. jel se tu može išta učiniti što se tiče estetike?? :ne zna:

jesu li ti zubi uski ili su krune niske?Ako su zubi uski tu bi se mogle napravit keramičke krune u estetskoj zoni a ako su krune normalne širine ali su niske onda se može odrezat malo zubnog mesa iznad samih kruna i na taj način ih vizualno produžiti

hlebinka
04.03.2009., 10:54
jesu li ti zubi uski ili su krune niske?Ako su zubi uski tu bi se mogle napravit keramičke krune u estetskoj zoni a ako su krune normalne širine ali su niske onda se može odrezat malo zubnog mesa iznad samih kruna i na taj način ih vizualno produžiti

pokušat ću objasniti...nije problem u zubnom mesu, ono se uopće ne vidi dok se smijem. zubi su normalno oblikovani- nisu uski, jednostavno su mali općenito imam malu čeljust i usta i znam da se tu ne može puno učiniti ali mislim da bi s 2-3 mm više bili savršeni :)

vixen
04.03.2009., 11:07
jesu li hematomi na licu normalna pojava nakon apikotomije???
nitko me na to nije upozorio, sva sam u podljevima...izgledam kao rihanna :mama:

OSMAMA
04.03.2009., 12:50
vadiće ti taj umnjak ali operativno jer je još ispod kosti pošto nema mjesta da iznikne

huh..znači,rezanje i štemanje....ma jok,nie me strah...a-a...c...jok...najradije b da me uspavaju..jel se poslije toga odmah ide kući?

spilja
04.03.2009., 12:55
Gdje se u Zg moze raditi apikotomija osim na stomatoloskom fakultetu?

Prica ide ovako, donju lijevu sesticu je stomatolog popravljao (mislim da je vadio zivac) i ja tu ne osjecam nikakve bolove (vise se ni ne sjecam zasto je zub lijecen, jel meni ispala plomba pa zato ili me bolio pa je zato otvarao vec lijecen zub). Uglavnom, nikakvih problema od tad nije bilo (to je bilo prije vise od godinu dana). U 12 mjesecu sam isla po fiksni aparatic i pritom radila ortopan, na kojem su rekli da se vidi da taj zub nije dobro izlijecen i da to stomatolog treba opet pogledati. On je to slikao i dao mi uputnicu za fakultet jer imam "jako zavijene kanale". Kasnije sam guglala sto pise na uputnici i pisalo je nesto tipa "kronicna upala necega, apik. nesto" (nazalost nemam uputnicu kod sebe da to prepisem). Ugl, otisla sam ja do fakulteta i tamo me primila izvjesna profesorica, prije nekih 3 tjedna. Rekla je da joj se javim krajem 2. mjeseca jer se mijenjao raspored i ja ju sad vec 5 dana pokusavam dobiti sto se cini kao nemoguca misija. Svaki put (ako ikoga i dobijem) dobijem odgovor da je tu "sutra u to i to vrijeme" i da se mijenjao raspored i tako iz dana u dan, samo ja do zene nikako ne mogu doci.

Sutra idem ponovno svom stomatologu pa cu ga pitati sto da radim, slika je srecom kod mene, uputnica je na fakultetu. Ugl, zanima me gdje se jos moze obaviti apikotomija i da li ju je uopce nuzno raditi s obzirom da ja ne osjecam nikakve probleme s tim zubom...
Hvala unaprijed.

hlebinka
04.03.2009., 13:03
Gdje se u Zg moze raditi apikotomija osim na stomatoloskom fakultetu?

Sutra idem ponovno svom stomatologu pa cu ga pitati sto da radim, slika je srecom kod mene, uputnica je na fakultetu. Ugl, zanima me gdje se jos moze obaviti apikotomija i da li ju je uopce nuzno raditi s obzirom da ja ne osjecam nikakve probleme s tim zubom...
Hvala unaprijed.

u Perkovčevoj i KB Dubrava.

Krumpir
04.03.2009., 14:55
Nije mene bolila ta injekcija na taj nacin koji sam opisao, kao najjace do sad. Injekcija je bolila onako ostro i to je za ocekivat, predvidljiva je bol, tocno sam gledao u tu metalnu injekciju i znao sam kad ce ubost i kad stisce onaj plunger na kraju. Kod uboda i ustrcavanja najvise boli. To je potpuno predvidljivo i uopce se ne bojim injekcije, objerucke je docekam kod zubara.
Nego taj proces vadenja zuba NAKON te injekcije je strahovito jako bolio. A do tad sam imao veliko povjerenje u tu zubarsku anesteziju, znaci nisam ocekivao da ce bolit. Dosta je dugo to sve trajalo. I stvarno me je iznenadilo koliko jako boli. Nisam mogao vjerovat. Taj intenzitet boli plus vrijeme koliko je to dugo trajalo, me je prilicno osamutilo. Od tud kazem da sam bio na rubu svijesti.

Jednostavno anestezija nije dovoljno dobro uhvatila.

prilika
04.03.2009., 16:35
Kako se može metal keramička krunica proširiti? Stavljena mi je prva plomba na sedmicu ovaj tjedan, a na doljnjoj šestici je još od prije privremeno učvrščena ta krunica za koju je dr. sada rekla da će je trebati malo proširiti na tu stranu prema sedmici. Rečeno mi je da to može odmah biti gotovo i da trebam pričekati samo 10-tak minuta. Mislim da će tu krunicu trebati proširiti i prema petici jer će i na tu peticu doći nova plomba, a sada je u tom zubu još lijek.

Neće biti neki problem skinuti tu krunicu jer nije još trajno cementirana. Samo ne znam jel to dobro krunicu proširivati i jel se to može dobro napraviti? Jasno mi je recimo da se krunica može izbrusiti, ali do sada nisam znala niti sam čula da se može proširiti. To se sa tim istim materijalom proširuje metal keramička krunica?

Chain
04.03.2009., 17:07
Kako se može metal keramička krunica proširiti? Stavljena mi je prva plomba na sedmicu ovaj tjedan, a na doljnjoj šestici je još od prije privremeno učvrščena ta krunica za koju je dr. sada rekla da će je trebati malo proširiti na tu stranu prema sedmici. Rečeno mi je da to može odmah biti gotovo i da trebam pričekati samo 10-tak minuta. Mislim da će tu krunicu trebati proširiti i prema petici jer će i na tu peticu doći nova plomba, a sada je u tom zubu još lijek.

Neće biti neki problem skinuti tu krunicu jer nije još trajno cementirana. Samo ne znam jel to dobro krunicu proširivati i jel se to može dobro napraviti? Jasno mi je recimo da se krunica može izbrusiti, ali do sada nisam znala niti sam čula da se može proširiti. To se sa tim istim materijalom proširuje metal keramička krunica?

moze se normalno prosirivati, ali do ODREDENE FAZE
....dakle ti sada imas keramicku krunicu u ustima. Ta keramika nije glazirana, no cim se stavi glazura vise nema mogucnosti prosirivanja. Do tog trena ju mozes i siriti i smanjivati....ne brini...sve je ok. Ne moze se prosirivati tek nakon glazure.

prilika
04.03.2009., 17:15
Chain

Hvala na odgovoru. Nije mi ovo prva krunica jer sam od jeseni prošle godine stavila tri krunice, a do tada nisam imala nikakvog iskustva što se tiče krunica. I ove druge dvije krunice su bile privremeno učvršćene neko vrijeme, ali taj dan kada su se trajno cementrirale samo me dr. pitala jel su mi dobre i jesam li zadovoljna, dakle mislim da nije niti jednom u ta dva slučaja stavljana ta glazura prije trajnog cementiranja krunice. Kako izgleda ta glazura? Jel to trebalo staviti na te dvije druge krunice? Relativno su mi dobre te krunice. Jedino što mi je krunica na lijevoj doljnjoj šestici nekako uzdignutija i potpuno drugačija nego ova nova krunica na desnoj doljnjoj šestici koja ima potpuno ravnu gornju griznu plohu. Jel to dobro da je to tako drugačije, a radi se zapravo o istim doljnjim zubima, samo su strane različite?

Gutaperka
04.03.2009., 17:28
moze se normalno prosirivati, ali do ODREDENE FAZE
....dakle ti sada imas keramicku krunicu u ustima. Ta keramika nije glazirana, no cim se stavi glazura vise nema mogucnosti prosirivanja. Do tog trena ju mozes i siriti i smanjivati....ne brini...sve je ok. Ne moze se prosirivati tek nakon glazure.

dodao bi da se može i nakon glaziranja proširit samo bi onda opet trebalo stavit glazuru preko toga

Krumpir
04.03.2009., 17:31
Chain

Hvala na odgovoru. Nije mi ovo prva krunica jer sam od jeseni prošle godine stavila tri krunice, a do tada nisam imala nikakvog iskustva što se tiče krunica. I ove druge dvije krunice su bile privremeno učvršćene neko vrijeme, ali taj dan kada su se trajno cementrirale samo me dr. pitala jel su mi dobre i jesam li zadovoljna, dakle mislim da nije niti jednom u ta dva slučaja stavljana ta glazura prije trajnog cementiranja krunice. Kako izgleda ta glazura? Jel to trebalo staviti na te dvije druge krunice? Relativno su mi dobre te krunice. Jedino što mi je krunica na lijevoj doljnjoj šestici nekako uzdignutija i potpuno drugačija nego ova nova krunica na desnoj doljnjoj šestici koja ima potpuno ravnu gornju griznu plohu. Jel to dobro da je to tako drugačije, a radi se zapravo o istim doljnjim zubima, samo su strane različite?

Može se proširivati i nakon glazure, jedino kada se ne moze je kada se trajno za cementira, ali i tada je moguće skinuti krunicu sa malim oštečenjem i ponovno sve vratiti. Ali to je kompliciranije negoli da se to sada radi. Iskreno neznam točno proces izrade glazure jer nisam zubni tehničar ali radi se o završnom "sjajnom" sloju koji zadnji ide na krunicu da bi joj dao onaj prirodni sjaj.

Chain
04.03.2009., 17:57
Chain

glazuru ne vidis...prozirna je...
a ovo sto se tice kako ti izgleda sad u ustima...pravilno napravljena donja sestica treba izgledati otprilike ovako (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/MandibularLeftFirstMolar08-15-06.jpg)...

Chain
04.03.2009., 18:03
Može se proširivati i nakon glazure, jedino kada se ne moze je kada se trajno za cementira, ali i tada je moguće skinuti krunicu sa malim oštečenjem i ponovno sve vratiti. Ali to je kompliciranije negoli da se to sada radi. Iskreno neznam točno proces izrade glazure jer nisam zubni tehničar ali radi se o završnom "sjajnom" sloju koji zadnji ide na krunicu da bi joj dao onaj prirodni sjaj.

glazura je prozirna viskozna tekucina koja se pece u keramickoj peci kao i ostali slojevi keramike. Glazira se kako bi se smanjila abrazivnost keramike jer se dobiva poliranost, visok povrsinski sjaj i zatvaranje mikropora...

a eto izgleda da se brusi i nakon glaziranja...nas su u zubotehnickoj ucili da ne smijemo brusiti nakon glaziranja...no praksa izgleda cini cuda :)

hasnfefer
04.03.2009., 18:13

A koliko je vremena prošlo između injekcije i vađenja? Da nije bilo, ajmo mi to odmah na brzinu!! Meni je izvađen kutnjak (gore desno, predzadnji) i dobio sam injekciju pod zub (da se izrazim tako). Čekao sam zatim nekoliko minuta, i jedino što sam osjetio su bila razna struganja, i čupanja u smislu rada, ali nikakvu bol!! Djelovanje anestezije je popustilo tek nakon 3 ili 4 sata!!

Krumpir
04.03.2009., 18:19
glazura je prozirna viskozna tekucina koja se pece u keramickoj peci kao i ostali slojevi keramike. Glazira se kako bi se smanjila abrazivnost keramike jer se dobiva poliranost, visok povrsinski sjaj i zatvaranje mikropora...

a eto izgleda da se brusi i nakon glaziranja...nas su u zubotehnickoj ucili da ne smijemo brusiti nakon glaziranja...no praksa izgleda cini cuda :)

Dobar labos radi cuda, pogotovo kada zeznu stvar ;)

dorica505
04.03.2009., 21:26
Evo imam par pitanja,danas sam dosla od stomatologa,narucio me za 4 termina jer na 4 zuba imam karijes,rekao je da je u pocetnom stadiju,barem se tako cini,ja se zubara smrtno bojim,boli jos vise,pa me samo zanima je li puno boli,i kakva su inace iskustva s ciscenjem karijesa?
Unaprijed hvala 8)

Chain
04.03.2009., 21:48
Evo imam par pitanja,danas sam dosla od stomatologa,narucio me za 4 termina jer na 4 zuba imam karijes,rekao je da je u pocetnom stadiju,barem se tako cini,ja se zubara smrtno bojim,boli jos vise,pa me samo zanima je li puno boli,i kakva su inace iskustva s ciscenjem karijesa?
Unaprijed hvala 8)

od svih silnih zareza ja vise ne znam sta si ti htjela pitat....no...
ako su u pocetnom stadiju,nema toga sto mala lokalna anestezija ne moze rijesiti
i ne...ne boli puno...puno bole lomovi, neuralgije i slicne stvari....ja ti garantiram da ces izac ziva i zdrava nakon cetvrte posjete :)

fino ti čika zubi reci da se ti smrtno bojis boli i da ga molis da ti da anesteziju...i problem rijesen

dorica505
04.03.2009., 21:50
Uf Uf,hvala,samo me tješite i skupit cu hrabrosti za poci ;)
Ali nekako 4 termina :D Bojim se ja

Krumpir
04.03.2009., 23:28
Unaprijed hvala 8)

Ako je zbilja samo početni karijes razmisli i o HealOzone terapiji. Baš je namjenjen za takve karijese samo sto se radi bez bušilice, bez boli i bez anestezije....

E da
05.03.2009., 02:09
A koliko je vremena prošlo između injekcije i vađenja? Da nije bilo, ajmo mi to odmah na brzinu!! Meni je izvađen kutnjak (gore desno, predzadnji) i dobio sam injekciju pod zub (da se izrazim tako). Čekao sam zatim nekoliko minuta, i jedino što sam osjetio su bila razna struganja, i čupanja u smislu rada, ali nikakvu bol!! Djelovanje anestezije je popustilo tek nakon 3 ili 4 sata!!

Je, i to je moguce. Da se nije dovoljno dugo cekalo. Sad se ne sjecam tocno al onako cekali smo kojih 5 min, mozda nesto vise.

Sjecam se jos prije vise godina kad mi je prvi put zub vaden. Dobio sam obicnu anesteziju koliko se sjecam i covjek dok je vadio zub culo se svasta, i natezanje sam osjetio. Osjetio sam i neku bol al je bila prilicno cudna bol, bila je jako tupa ali niskog intenziteta, al sto me najvise iznenadilo bila je ugodna. Nisam nikad tako nesto slicno iskusio, cudno bas.

Uglavnom sta se moze napravit kad ne primi injekcija? Jel to uvjek znaci da je promasen zivac ili moze biti da ta zivac nije ni moguce uspavat? Mada sumnjam da nije moguce.
Jel vrijedi onda opet davat injekciju? Malo prosirit podrucje, povecat dozu, cekat 20tak minuta ili nesto?

OSMAMA
05.03.2009., 06:57
huh..znači,rezanje i štemanje....ma jok,nie me strah...a-a...c...jok...najradije b da me uspavaju..jel se poslije toga odmah ide kući?

ha?i kakvu anesteziju daju?

nanac
05.03.2009., 09:37
Čini mi se da sam prilično detaljno pregledala stomatološke topice, ali nisam našla odgovor:
postoji li način da se izbijele porculanske navlake?
A baš se trudim oko njih (ono, kružno četkanje , masaža desni...), ali mi se čini da su mi ipak požutjele kod korijena. Šteta bi bilo, baš su mi lijepe...

hippych
05.03.2009., 11:45
Ej, pozdrav ljudi....
Imam puno problema sa zubima i sad me pocelo to sve kopkat i mislim da bi bilo KRAAAAAAJNJE vrijeme za odlazak stomatologu!
Moji problemi su to sto su mi vecinom propali zubi na mjestima između zuba i to su vec dosta vidljive 'rupe', na jednome zubu imam granulom vec skoro pola godine, jedan je puknuo vertikalno po pola tak da svega skupa imam za popravit 10-ak zubiju, pa me zanima jel ima koji zubar u Zagrebu da bi to mogao srediti da bude kak se spada?
Imam dvije zubarice ponudene od strane prijatelja ( Arijana Klasić i Mirela Njegač ) pa me zanima ak ko zna koja je bolja ili da netko zna nekog koji je opce poznato dobar i sl...
Po mogućnosti da se može prek HZZO-a...
Hvala unaprijed

Gutaperka
05.03.2009., 12:54
Čini mi se da sam prilično detaljno pregledala stomatološke topice, ali nisam našla odgovor:
A baš se trudim oko njih (ono, kružno četkanje , masaža desni...), ali mi se čini da su mi ipak požutjele kod korijena. Šteta bi bilo, baš su mi lijepe...

možda se uhvatilo pigmenta po kruni pa je samo treba ispjeskariti

Krumpir
05.03.2009., 12:56

Ne nikako

Krumpir
05.03.2009., 13:00
Ej, pozdrav ljudi....
Imam puno problema sa zubima i sad me pocelo to sve kopkat i mislim da bi bilo KRAAAAAAJNJE vrijeme za odlazak stomatologu!
Moji problemi su to sto su mi vecinom propali zubi na mjestima između zuba i to su vec dosta vidljive 'rupe', na jednome zubu imam granulom vec skoro pola godine, jedan je puknuo vertikalno po pola tak da svega skupa imam za popravit 10-ak zubiju, pa me zanima jel ima koji zubar u Zagrebu da bi to mogao srediti da bude kak se spada?
Imam dvije zubarice ponudene od strane prijatelja ( Arijana Klasić i Mirela Njegač ) pa me zanima ak ko zna koja je bolja ili da netko zna nekog koji je opce poznato dobar i sl...
Hvala unaprijed

Tko je bolji? Tko zna! Najbolje je da odaberes jednu i da krenes riješavati probleme. Ali mali savjet, razlika između HZZO i privat stomatologa je JAKO malena. Konkretno u tvojem slucaju (prema vašem opisu stanja vaših zuba) Jedino što će ti HZZO "pokriti" jest endodonciju (upitne kvalitete) te sive/metalne ispune na stražnjim zubima i bijele ispune na front (3-3) koji ce biti rađeni od najgorih bijelih materijala poznati ljudskom rodu.....

Poanta, nije vazno gdje ides vazno je da ides i da riješiš svoje zdravlje!

Chain
05.03.2009., 14:32
Ej, pozdrav ljudi....
Hvala unaprijed

ti imas VELIKI problem....i taj problem nije trenutno stanje tvojih zuba nego kronicno zanemarivanje vlastitog zdravlja.
Odmah ti mogu reci da na jeftine zahvate BAREM na jednoj stvari mozes zaboraviti...a to je vertikalna fraktura. Taj ti se zub mora vaditi. Imat ces srece ako nakon vadenja ne poludi upala, a kako god da uzmes na tom mjestu ce ti ostat rupa. To radi protetika, a protetike preko socijalnog nema. PRETPOSTAVIT cu da ti je vertikalno frakturirala cetvorka ili petica, sto znaci da moras ili staviti implantat (bar 1000 eura), ili staviti most od 3 clana. S obzirom da imas puno karioznih zuba to znaci da je lako moguce da je pokvaren i neki zub kraj te vertikalne frakture, dakle treba to sanirati, a onda raditi most. Opet ti treba ne bas mala kolicina para samo za to.

Sto se granuloma tice...moli se da se da nesto napraviti da ne zavrsis na apikotomiji (operacija)

A ako imas nevjerojatno velike srece, na ostalim zubima koje je zahvatio karijes ce ti doci samo plombe...no sudeci po tome sto si rekla da su vec vidljive velike rupe...ceka tebe tu sve i svasta i kod njih.

Tako da...neke stvari mozes rijesiti preko hzzo-a, ali ces na listu cekanja za kirurgiju (za vertikalnu frakturu i eventualnu apikotomiju), ako su ti ovi karijesi samo plombe, i ako nece biti potrebe za krunicama, to mozes preko hzzo-a dobit plombe nesto jeftinije...

ALI NA KRAJU....
sve ti to nista nece znacit ako ne pocnes slusat ubuduce na vrijeme ono sto ti tvoje tijelo govori. A ako neces slusati....iskreno...ja bi ti drage volje bio stomatolog jer bi se na tebi dala zaradit lijepa hrpa love (ako ju imas naravno)

dorica505
05.03.2009., 15:39
Opet ja,zaboravih nesto. . .
Puno hvala na odgovorima a ta Healzone terapija,sto je to u biti?
Jos ima nesto,imam sedmice na kojima imam karijes a sedmice se urasle u meso nekako,pa me zanima je li se moze bez problema taj zub busit ili ce se morati meso rezat?
Toga me smrtno strah. . .
Tnx

-Cyclone-
05.03.2009., 16:00
Čemu hidrogen služi kod popravljanja zuba?
Kanali su mi punjeni gutaperkom i spominjala je nešto hidrogen (ili nešto sa hidro...).

Niksić
05.03.2009., 16:38
Sveznajući trebam pomoć, tjedan dana nakon ciste na zubu i vilici. pa apikotomije i , znate sve odprije, otišla sam slikat zub na rtg i vidljiva je i dalje crni krug, cca1cm u području gdje je bio zub. Nakon apikototomije su ga izvadili jer je uzdužno puknuo.
Zanima me kad je moguće za koje vrijeme vidjeti jel to dobro odrađeno i da tog tamnog kruga nestane?
Bojim se da ne nije dobro očišćeno?

Krumpir
05.03.2009., 16:42
Opet ja,zaboravih nesto. . .
Puno hvala na odgovorima a ta Healzone terapija,sto je to u biti?
Jos ima nesto,imam sedmice na kojima imam karijes a sedmice se urasle u meso nekako,pa me zanima je li se moze bez problema taj zub busit ili ce se morati meso rezat?
Toga me smrtno strah. . .
Tnx

Ozonom se uništavaju sve bakterije koje su uzrokovale karijes i na taj način ga zaustavljaju te se potiče remineralizacija cakline. Bez bušenja, anestezije i boli.

To spaljivanje gingive ne boli nista, da se anestezija i gingiva se spali, zbilja nemaš razloga za strah.