PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

jagodica_bobica
01.04.2009., 21:39
onda traži drugo mišljenje,puno takvih zubi se može spasiti

ma mislila sam tražiti i drugo mišljenje..iako, ovaj moj je stvarno ok i nije da neće liječiti zube koji se mogu liječiti.
taj moj prokleti zub je zapravo teškom mukom spašavan prije jedno pet godina i stomatolog koji ga je tada radio je rekao da kada sljedeći put bude problema s tim zubom da će morati van. zašto, ne znam...ali navodno on stoji na nekom šarafu i cijeli je nadograđen..možda zato?:ne zna:
što(ako išta) se zapravo može još napraviti s takvim zubom??

ja bih inače vrlo rado zadržala taj zub..baš se grozim gubitka zubiju..ali se i sama dvoumim između zadržavanja zuba koji bi mi mogao stvarati upale i vađenja istoga.. navodno mi može i uzrokovati opadanje kose..je li to točno?:confused:

Gutaperka
01.04.2009., 21:42
ma mislila sam tražiti i drugo mišljenje..iako, ovaj moj je stvarno ok i nije da neće liječiti zube koji se mogu liječiti.
taj moj prokleti zub je zapravo teškom mukom spašavan prije jedno pet godina i stomatolog koji ga je tada radio je rekao da kada sljedeći put bude problema s tim zubom da će morati van. zašto, ne znam...ali navodno on stoji na nekom šarafu i cijeli je nadograđen..možda zato?:ne zna:
što(ako išta) se zapravo može još napraviti s takvim zubom??

ja bih inače vrlo rado zadržala taj zub..baš se grozim gubitka zubiju..ali se i sama dvoumim između zadržavanja zuba koji bi mi mogao stvarati upale i vađenja istoga.. navodno mi može i uzrokovati opadanje kose..je li to točno?:confused:

ako bi mogla slikat taj zub i ovdje stavit sliku,zapravo po slici se najviše može vidjet jel se može spasit ili ne može

jagodica_bobica
01.04.2009., 21:44
Gutaperka.. anybody...

je li opasno da ja popijem još jedan ketonal retard ako od uzimanja zadnjeg nije prošlo 12 sati kako piše na uputama o doziranju lijeka?

naime, od svih tabletica koje probah ove mi najviše pomažu..
od neofena forte imam isti učinak na bol kao da sam pojela naranču..dakle, nikakav:D. iako mi je žena u apoteci da je taj super za zub:rolleyes:

jagodica_bobica
01.04.2009., 21:47
ako bi mogla slikat taj zub i ovdje stavit sliku,zapravo po slici se najviše može vidjet jel se može spasit ili ne može

to sam te i mislila pitati tj. predložiti
great minds think alike:D

slikati ću ga svakako..ionako mi je stomatolog rekao da moram slikati prije no što dođem drugi put i vidimo onda što s njim..
sad sammalo zbunjena jer ne znam kada da ga slikam..nakon što popijem antibiotik ili mogu i sada? :misli: vjerojatno nakon antibiotika..

Gutaperka
01.04.2009., 21:51
a o čemu se onda tu radi? ne kužim se u te stvari :ne zna:
sutra idem stomatologu, nadam se... :top:

može bit više uzroka,to ionako nije bitno jer se na kraju svaka od tih rupica popuni bijelom plombom

Gutaperka
01.04.2009., 21:55

slikati ću ga svakako..ionako mi je stomatolog rekao da moram slikati prije no što dođem drugi put i vidimo onda što s njim..
sad sammalo zbunjena jer ne znam kada da ga slikam..nakon što popijem antibiotik ili mogu i sada? :misli: vjerojatno nakon antibiotika..

za ketonal se radije pridržavaj uputa a kad ćeš zub slikat nije bitno,ono što je tu bitno je da slika bude dobra i da je skeniraš i staviš ovdje.Pod pojmom slika zuba ne mislim na fotografiju nego na onu malu RTG snimku koju kad snimiš onda je skeniraš i staviš na neki servis za postavljanje slika pa ovdje postaš link

jagodica_bobica
01.04.2009., 22:02
za ketonal se radije pridržavaj uputa a kad ćeš zub slikat nije bitno,ono što je tu bitno je da slika bude dobra i da je skeniraš i staviš ovdje.Pod pojmom slika zuba ne mislim na fotografiju nego na onu malu RTG snimku koju kad snimiš onda je skeniraš i staviš na neki servis za postavljanje slika pa ovdje postaš link

ok..thnx:mig:

Krumpir
01.04.2009., 23:00
Poštovanje :D
Gutaperka i/ili Krumpir imao bih jedno maleno pitanje :)

Jučer sam bio kod zubara popravljati dva zuba (gornja mislim četvorka i petica). Naravno kako sam neopisiva kukavica zamolio sam zubarku da mi da injekciju što je žena i učinila. Sve prošlo ok :)
E sad, ona je izbrusila, stavila podlogu i plombu (onu bijelu) i ja otišao doma. Kada je injekcija prestala s djelovanjem nije me boliolo dok nisam pio toplu kavu, onda me nakratko. I inače ne boli (noćas malo je pa sam smazao analgin) ali povremeno ga osjetim" MOgu zagristi jako koliko hoću i niti malo me ne boli, gdje god stisnem zube ne boli ali kao da osjetim "ono nešto" :D (ali ne stalno)
Jel moguće da to treba zubnom mesu da se oporavi od injekcije :D ili bi moglo bitinešto sa zubom

Eto hvala unaprijed :D

Sasvim normalno, ta bol ce prolaziti vremenom i smanjivat se svakim danom. Bilo bi dobro (cisto radi prevencije) da se napravi test vitaliteta kroz nekih 3-4 mjeseca.

Krumpir
01.04.2009., 23:02
Moze li tko napisati kako se krecu cijene tih navlaka, odnosno krunica?
Onako oko...
Keramicke sa obicnim metalom, pa sa zlatom iznutra i napokon one sa cirkonom? Sta je cirkon izvana ili samo iznutra? Koja je prednost tog cirkona?
Naime, spremam se kod stomatologa pa da se znam pripremiti financijski...
E da, koliko kosta bijela plomba?
Hvala!

Imas jedno 5-10 stranica unazad bas odgovor na to pitanje pa malo surfaj

Krumpir
01.04.2009., 23:04
Gutaperka.. anybody...

je li opasno da ja popijem još jedan ketonal retard ako od uzimanja zadnjeg nije prošlo 12 sati kako piše na uputama o doziranju lijeka?

naime, od svih tabletica koje probah ove mi najviše pomažu..
od neofena forte imam isti učinak na bol kao da sam pojela naranču..dakle, nikakav:D. iako mi je žena u apoteci da je taj super za zub:rolleyes:

Jesi kada probala Diclorapid ?

Krumpir
01.04.2009., 23:06

LOL! Pijes analgetic i antibiotik te ga ides slikati! Neznam sta se tu ima cekati!? Osim ako volis da ti glava otica :( :flop:

Znaci, you have NO TIME to waste!

Krumpir
01.04.2009., 23:09
Znači nikako nije moguće zamijeniti plombe bez posljedica?! Kažem da krunu ne bi stavljao jer ne vidim potrebu za tim, hoću samo zamijeniti amalgam sa bijelom plombom jer mi ovo nije estetski.

Na internetu vidim slike gdje to lijepo ispadne
http://www.qualitydental.com.au/images/pic_amalgam_1_std.jpg
ili
prije:
http://www.dentalharway.eu/eng/fotok/12.jpg
poslije:
http://www.dentalharway.eu/eng/fotok/13.jpg

Iskreno nisam neki poklonik in- in on-lay riješenja. Razlog mislim da se sile ne prenose dovoljno dobro da bi se isplatilo to raditi. Naime ispun, a pogotovo krunica po mom mišljenju ima PUNO bolju raspodjelu sila.

Krumpir
01.04.2009., 23:15
Meni je danas rekla zubarica da porculanska krunica košta otprilike 1000 kuna za jedan zub.
Molim , ako netko zna, za neke zubare u Mađarskoj da nam da broj telefona ili način kako stupiti u kontakt.
Ja sam iz Osijeka i bilo bi zgodno da znam zubare u Harkanyu, Šiklošu, Mohaču ili nekom drugom mjestu koje je blizu.
Tamo su cijene zubarskih usluga, navodno, znatno niže. Kako bih ja trebala " sređivati" puno zubi, radije bih putovala u Mađarsku , nego da moram dignuti kredit.
POMOZITE, MOLIM VAS!!!

Pa vjerovatno čes to "ušparano" potrositi na putovanje u mađarsku i nazad. A ako krenu problemi stime nitko te u Hrvatskoj neće ni pogledati (ja sam svoje uredno slao nazad tamo gdje je rađen rad ili smo radili potpuno novi rad). 1000kn je prejeftino za 1 metal-keramičku krunicu, razlog ako se napravi dobro, kvalitetno ona če ti trajati 15-20 godina odnosno 50kn godišnje! A ako te mađarski stomatolog "zezne! možeš zaboraviti da će te HSK, sudstvo ili MSK (ili kako se već zove), sudstvo štititi.

Sretno!

ZRINKA22
02.04.2009., 06:10
to je normalno i nemoj po tome čačkat,smrad obično prođe za tjedan dana
Puno hvala!!:)

Mrs. Newallace
02.04.2009., 12:51
Pratim ovaj topic vrlo kratko vrijeme i čini mi se jednim od boljih na forumu...
Zanima me koliko vremena nakon resekcije se mogu raditi krunice na zubima? Naime nedavno su mi otkrivene dvije veće ciste koje bi trebalo hitno operirati...
Hvala unaprijed na odgovoru!

Gutaperka
02.04.2009., 12:54
Pratim ovaj topic vrlo kratko vrijeme i čini mi se jednim od boljih na forumu...
Zanima me koliko vremena nakon resekcije se mogu raditi krunice na zubima? Naime nedavno su mi otkrivene dvije veće ciste koje bi trebalo hitno operirati...
Hvala unaprijed na odgovoru!

mogu se raditi prije resekcije ili kad rana malo zaraste

jagodica_bobica
02.04.2009., 16:35
Jesi kada probala Diclorapid ?

nikad čula za njega:D
dobar?

jagodica_bobica
02.04.2009., 16:40
LOL! Pijes analgetic i antibiotik te ga ides slikati! Neznam sta se tu ima cekati!? Osim ako volis da ti glava otica :( :flop:

Znaci, you have NO TIME to waste!

ne kužim ovo:ne zna::)
pa slikala sam zub kod stomatologa..na temelju slike je i zaključio da se radi o upali i propisao mi antibiotike..
a slikati moram sve zube tj. napraviti ortopan.

Stonožica Bosica
02.04.2009., 23:13
Pa vjerovatno čes to "ušparano" potrositi na putovanje u mađarsku i nazad. A ako krenu problemi stime nitko te u Hrvatskoj neće ni pogledati (ja sam svoje uredno slao nazad tamo gdje je rađen rad ili smo radili potpuno novi rad). 1000kn je prejeftino za 1 metal-keramičku krunicu, razlog ako se napravi dobro, kvalitetno ona če ti trajati 15-20 godina odnosno 50kn godišnje! A ako te mađarski stomatolog "zezne! možeš zaboraviti da će te HSK, sudstvo ili MSK (ili kako se već zove), sudstvo štititi.

Sretno!

Nije mi jasan ovaj dio da je 1000 kn prejeftino za metal-keramičku krunicu.
Moj stomatolog naplaćuje 950 kn i vidim da su ljudi uglavnom zadovoljni. Inače, koristi usluge jednog riječkog zubotehničkog laboratorija, a mi živimo u manjem gradu u okolici. Najskuplja je naravno cirkon-keramička krunica i iznosi 1800 kuna i znam da je to ljudima uglavnom preskupo, iako, moram napomenuti da tog stomatologa pohode ljudi boljeg imovnog stanja.
Sad mi stvarno nisu jasne tolike razlike u cijenama i da li zaistinu dobivamo lošije krunice za manje love. Neku večer je bio prilog u IN magazinu o tome, po njemu bi se dalo zaključiti da su prevelike zubarske marže, dok je nabavna vrijednost materijala puno manja.

Krumpir
02.04.2009., 23:14
ne kužim ovo:ne zna::)
pa slikala sam zub kod stomatologa..na temelju slike je i zaključio da se radi o upali i propisao mi antibiotike..
a slikati moram sve zube tj. napraviti ortopan.

Treba odmah poceti sa endodoncijom, ako to nije napravio nije nista ucinio. Znaci prvo se prosire kanali, omoguci drenaza i dotok zraka u periapeks, i antibiotici po potrebi. Ako nije endo napravio, nista od toga.

Chain
02.04.2009., 23:18
Moj stomatolog naplaćuje 950 kn i vidim da su ljudi uglavnom zadovoljni. Inače, koristi usluge jednog riječkog zubotehničkog laboratorija, a mi živimo u manjem gradu u okolici. Najskuplja je naravno cirkon-keramička krunica i iznosi 1800 kuna i znam da je to ljudima uglavnom preskupo, iako, moram napomenuti da tog stomatologa pohode ljudi boljeg imovnog stanja.
Sad mi stvarno nisu jasne tolike razlike u cijenama i da li zaistinu dobivamo lošije krunice za manje love. Neku večer je bio prilog u IN magazinu o tome, po njemu bi se dalo zaključiti da su prevelike zubarske marže, dok je nabavna vrijednost materijala puno manja.

pa nije metal keramika losija jer je jeftinija...cirkon je prije svega estetski puno prihvatljiviji, ali daleko od toga da se s metal keramikom ne moze postici dobra estetika...
sto se marzi tice...pa idi di u grad pitaj kolika je stvarna marza na cipele koje kupujes :)
pa onda reci dal bi dala vise love nekome ko ce ti prodat cipelu il nekome ko ce ti srediti zub?
Problem je u tome sto postoji TOTALNI nesrazmjer medu cijenama i placama u drzavi...medu SVIM strukama i poslovima...ali o tome bi se dalo jako puno.

tako da ako netko prodaje cipele i ima brutalno veliku marzu...a ja zavrsaavam fakultet da bi lijecio...e pa bogme ju onda zelim i ja!

starshinee7
02.04.2009., 23:24
Mene je bolio zub i zubar mi ga je očistio i stavio lijek u njega. I nakon dva tjedna sam opet išla i ponovio je lijek jer me nije prestao boljeti. I sada je prošlo tjedan dana od tog drugog puta i mene opet boli, ništa manje nego prije. Ne razumijem, u čemu je problem? Da idem sad ponovno do njega ili da pričekam još tjedan dana kad sam naručena? Tada bi mi ga kao trebao zatvoriti i staviti plombu, ali koliko sam uspjela tu pročitati ako zub boli ne smije se zatvarati...

Krumpir
02.04.2009., 23:44

Prije jedno deset godina je cijena metal-keramičke krunice bila 1000kn, danas je od 1000-1500kn (moja je izmedu te cifre) vecinom je oko 1000kn. Reci mi molim te jednu stvar koja danas kosta isto kao prije 10 godina? Novine su prije deset godina kostale 3.5kn danas su 6-7kn kad smo kod in magazina i novinarstva.
Drugo, imas PUNO razlicitih vrste keramike, izdrade itd itd. Boljih i losijih, manje novaca znaci SIGURNO losija krunica (materijali, izrada, estetika, manje motiviran dr. itd itd) bili mi ti prodala AUDI po cijeni Fiata?. Nabavna cijena nema amabaš nikakve veze sa konačnom cijenom proizvoda odnosno krunice kad smo kod toga. Jer da bi uopće mogao tu krunicu napraviti u nečijim ustima moraš ici na faks 19 godina (8 osnovna, 4 srednja i 6 faks + 1 godina staz) i nakon toga moraš raditi kod nekoga da bi znao išta raditi. Zatim za tu jednu krunicu treba ti tim ljudi (dr. sestra, 1 tehničar, 1 tehinčar za estetiku, dostavljač (5 ljudi))
Drugo uzmi u obzir dugotrajnost, ta metal-keramička krunica će ti trajati 15-20 godina! I to će biti non-stop u "pogonu", sad mi molim te reci jednu stvar na SVIJETU koja će te služiti jednako dobro na period od 20 godina!? Pa auta plačamo 15,20,30,50, 100 tisuća eura i nakon 5-7 godina mora se mjenjati!
Na kraju, krajeva stomatolog nije kriv za stanje vaših zuba nego je u većini slučajeva nemarnost svih nas pacijenata. Slaba higijena, izbjegavanje redovitih kontrola, čekanje do zadnjeg trenutka da se neke stvari riješe koje da su se uhvatile na početku bi bila puno jednostavnije, jeftinije.

Zatim, oprema za opremanje ordinacije i zubtehničkog labosa je BEZOBRAZNA skupa, kada sam opremao svoju ordinaciju mogu vam reći da je 1000€ za najmanju stvar bilo kao dobar dan. A ako hočeš vrhunsku ordinaciju a moraš ju imati! To svi traže a nitko se ne pita "ki će to platit". Moj je stav je da cijene moraju biti fair, ne derati pacijente ali fair. Moje cijene nisu najveće u gradu ali nisu ni najmanje, da paće, rekao bih da su nešto iznad najnižih. A prema onome što čujem vrlo brzo će doći vrijeme kada će i u stomatologiji morat biti najniža cijena koja odredi komora i ako bilo tko ide ispod te cijene biva novčano kažnjen čak može i licencu izgubiti. A kada uđemo u E.U samo ću reći da je u susjednoj nam Austriji početna cijena za bijele ispune 75€ a gdje su krunice od toga!?

Kao što vidiš nabavna cijena nije samo materijal nego PUNO drugih faktora. Ovo nije bio neki napad na vas (i nemoj te ga tako nikako shvatiti), nego samo objanjenje što se krije iza cijene stomatološke usluge. Ako imaš bilo kakvih drugih pitanja vezano za ovu temu ili stomatološko pitanje općenito slobodno pitaj.

Krumpir
02.04.2009., 23:46
Mene je bolio zub i zubar mi ga je očistio i stavio lijek u njega. I nakon dva tjedna sam opet išla i ponovio je lijek jer me nije prestao boljeti. I sada je prošlo tjedan dana od tog drugog puta i mene opet boli, ništa manje nego prije. Ne razumijem, u čemu je problem? Da idem sad ponovno do njega ili da pričekam još tjedan dana kad sam naručena? Tada bi mi ga kao trebao zatvoriti i staviti plombu, ali koliko sam uspjela tu pročitati ako zub boli ne smije se zatvarati...

Dom Zdravlja? Trebao ti je to rijesiti puno prije. U takvim situacijama radi se odmah endodoncija sa anestezijom, vadi živac i puni kanali. Znaći 1-2 termina najviše za bi se endo napravio od početka do kraja.

Stonožica Bosica
02.04.2009., 23:47
pa nije metal keramika losija jer je jeftinija...cirkon je prije svega estetski puno prihvatljiviji, ali daleko od toga da se s metal keramikom ne moze postici dobra estetika...
sto se marzi tice...pa idi di u grad pitaj kolika je stvarna marza na cipele koje kupujes :)
pa onda reci dal bi dala vise love nekome ko ce ti prodat cipelu il nekome ko ce ti srediti zub?
Problem je u tome sto postoji TOTALNI nesrazmjer medu cijenama i placama u drzavi...medu SVIM strukama i poslovima...ali o tome bi se dalo jako puno.

tako da ako netko prodaje cipele i ima brutalno veliku marzu...a ja zavrsaavam fakultet da bi lijecio...e pa bogme ju onda zelim i ja!

Gle Chain, zabrijao si u totalno krivom smjeru. Ja uopće nisam pričala o tome.
Ja sam govorila o prevelikom rasponu cijena za svaku vrstu krunica. Ako je kod mene 950 kn, a u Zagrebu dosegne i duplo veću cifru, zanima me razlog. Isti je slučaj i sa cirkonima, ponegdje dosegnu i 4000 kn, a kod mene više nego duplo jeftinije.
I totalno je glupa usporedba s cipelama, govorila sam o maržama unutar istog ceha.

Krumpir
02.04.2009., 23:51

Zanimljivo ovo sa cipelama! Pošto sam ja rođen i živio u USA jedno 16 godina mogu dati genijalan primjer! Puma patike kod nas 900kn u USA $40 (212kn), Croksice hr 400-500kn USA 185kn. Audi Q7 hr 70 000€, isti u USA 29000€ itd itd itd

Krumpir
02.04.2009., 23:52
Ja sam govorila o prevelikom rasponu cijena za svaku vrstu krunica. Ako je kod mene 950 kn, a u Zagrebu dosegne i duplo veću cifru, zanima me razlog. Isti je slučaj i sa cirkonima, ponegdje dosegnu i 4000 kn, a kod mene više nego duplo jeftinije.
I totalno je glupa usporedba s cipelama, govorila sam o maržama unutar istog ceha.

Ja sam ti odgovorio na to, na takvoj cijeni ti tehničari više "zarade" na toj krunici nego stomatolog koji je ODGOVORAN za to.

starshinee7
02.04.2009., 23:59
Dom Zdravlja? Trebao ti je to rijesiti puno prije. U takvim situacijama radi se odmah endodoncija sa anestezijom, vadi živac i puni kanali. Znaći 1-2 termina najviše za bi se endo napravio od početka do kraja.

A on mene razvlači već mjesec dana, a zub ne prestaje boljet. Što da mu kažem sljedeći put ako opet samo želi ponoviti lijek jer mi se čini da tu nema kraja?

Krumpir
03.04.2009., 00:02
A on mene razvlači već mjesec dana, a zub ne prestaje boljet. Što da mu kažem sljedeći put ako opet samo želi ponoviti lijek jer mi se čini da tu nema kraja?

Reci mu da te boli zub i da nesto napravi jer vise nemožeš od boli živjeti. Inače ima kraja ali ne kod njega. Moj savjet odi privatniku očito je kao dan da se tvom stomatologu neda raditi, ili ne zna raditi. To će te kod privatnika koštati od 300-1000kn ovisno kod koga i o kojem se zubu radi i tehnici rada (rucno, strojno, hladno, toplo punjenj). Ali će ti brzo biti gotovo i neće te boljeti i spasit će ti zub a ovo vodi propasti zuba. Iskreno mi te je žao jer i mene je bolio zub i nemogu vjerovati da bi netko s takvom boli mogao zivjeti mjesec dana :(

sretno

Stonožica Bosica
03.04.2009., 00:09
Krumpir, sve 5...ja sam samo htjela znati da li za manje dobivam istu kvalitetu, po tebi ne...ali nekako nisam baš sigurna.
Oduvijek je moja deviza bila da nisam toliko bogata da kupujem jeftine stvari, ali u zadnje me vrijeme ponuda na tržištu demantira. Kupim dosta skupljih stvari, očekujem kvalitetu, a razočaram se. Zato sam malo skeptična i oko ove naše teme.

Moram još reći, da me malo smeta kako često naglašavaš koliko je mukotrpan put bio do onog gdje si sada i kako taj posao i nije toliko profitabilan. Ne slažem se s tobom, zubarska je profesija među unosnijima u državi, skupa s arhitektonskim, geodetskim, javnobilježničkim i inim uredima. Ja isto imam faks, ali ne naglašavam pri tom i 8 godina u osnovnjaku, 4 srednje, pripravnički i kaj ja znam kaj sve ne, to se podrazumijeva. Radim u državnoj službi za 6 tisuća i nešto kusura preko i još su nam tu mizeriju skinuli na razinu iz 2008. godine. Znači da za cijeli mjesec ne zaradim ni za dva cirkona. Oprosti, možda djelujem frustrirano, ali zaistinu nisam...samo sam osjećala potrebu da ovo malo prokomentiram, jer mi ne izgleda realno s tvoje strane. Ne zamjeri, rado čitam savjete svih stomatologa na ovom pdf-u.

Krumpir
03.04.2009., 00:27
Krumpir, sve 5...ja sam samo htjela znati da li za manje dobivam istu kvalitetu, po tebi ne...ali nekako nisam baš sigurna.
Oduvijek je moja deviza bila da nisam toliko bogata da kupujem jeftine stvari, ali u zadnje me vrijeme ponuda na tržištu demantira. Kupim dosta skupljih stvari, očekujem kvalitetu, a razočaram se. Zato sam malo skeptična i oko ove naše teme.

Moram još reći, da me malo smeta kako često naglašavaš koliko je mukotrpan put bio do onog gdje si sada i kako taj posao i nije toliko profitabilan. Ne slažem se s tobom, zubarska je profesija među unosnijima u državi, skupa s arhitektonskim, geodetskim, javnobilježničkim i inim uredima. Ja isto imam faks, ali ne naglašavam pri tom i 8 godina u osnovnjaku, 4 srednje, pripravnički i kaj ja znam kaj sve ne, to se podrazumijeva. Radim u državnoj službi za 6 tisuća i nešto kusura preko i još su nam tu mizeriju skinuli na razinu iz 2008. godine. Znači da za cijeli mjesec ne zaradim ni za dva cirkona. Oprosti, možda djelujem frustrirano, ali zaistinu nisam...samo sam osjećala potrebu da ovo malo prokomentiram, jer mi ne izgleda realno s tvoje strane. Ne zamjeri, rado čitam savjete svih stomatologa na ovom pdf-u.

Razumijem i ja tebe. Ali iskreno ne dobivas istu kvalitetu, gledano cisto ekonomski nije moguce da ti netko da dobru ili vrhunsku kvalitetu materijala po cijeni lošeg ili prosječnog materijala. To je bit svega, ja mogu za svaki svoj rad dati certifikat materijala koji se koristi (kojeg dobivam od tehničara) tako da pacijent zna da je ono što je kod njega vrhunsko ali češ platiti malo više (100-200kn) za takvo nešto. NPR ako hoces vrhunsku cirkon-keramičku krunicu zubni tehničar mora imat stroj koji košta 170 000€ + održavanje.

Svi puno radimo i potplačeni smo pogotovo poslovi poput tvoga, ali recimo cijena materijala za stomatologiju košta ista u HR i u USA. To znam jer sam bio u USA pričao sa kolegama, vidio cijene materijala itd itd. A krunica u USA kosta $1000 u Hrvatskoj $150-$200, ispuni bijeli $500 u hr od cca $40. Cijena materijala je jednaka tamo i ovdje. Znam da nam je svima teško, drago mi je da si komentirala, ali ja isto volim da pacijent vidi i ovu stranu medalje koja kao i kod vas nije baš sjajna.
NPR evo post prije tebe netko treba endodonciju, ja sam u svojoj ordinaciji potrošio nekih 260000kn samo za opremu da bi radio endodonciju prema najmodernijim smjernicama plus materijal za svakog pacijenta na to. Dok drugi potroše 8000-10000kn da bi radili endodonciju. Slično i za krunice ako hoces mogu ti razčlaniti i za krunicu postupak da ti to pobližim malo. I zanemari moj č i ć,đ dž i slično ja sam iz USA i nikada to nisam shvatio bez obzira što sam tu išao na faks hehe.

Chain
03.04.2009., 05:59

pa kako god da uzmes isti je princip...
U svakoj bransi imas vrhunske...trgovce, marketinske strucnjake, prodavace, lijecnike....koji prodaju svoje ime. I oni uz cijenu usluge prodaju i to da ti mozes doc i rec...e svoje sam zubice radila kod Pere Perica.
Kad kupujes marku od odjece...ne placas ti toliko jako kvalitetan pamuk i boju tog pamuka...vec etiketu.
Gradili su na svom ugledu godinama, i zasto bi on imao cijene dostupne svima?
On puca na bogatu klijentelu i takve su mu i cijene. Dal njega boli briga sta ti o tome mislis? Naravno da ne. Postoje i drugi stomatolozi koji nemaju tolike cijene iz nekig razloga i njima si i vise nego dobrodosla.

Propali
03.04.2009., 13:14
Evo mene opet :D

Krumpir, Chain i Gutaperka hvala na odgovorima. E sad bih Vas joše nešto pitao :)
Taj mi je zub malo bolje, rjeđe boli ali sam primjetio jednu stvar..
Ubija me na vruće, kada bilo šta vruće jedem ili pijem ošine me neka kratka bol (mdo pola minute), a hladno mi jako odgovara... Jel se to možda nešto upalilo (ionako sam naručen kod zubara za 14.4 (za drugi zub ali volio bih to znati i prije ):confused:
I hvala :)

Chain
03.04.2009., 14:05
Evo mene opet :D

Krumpir, Chain i Gutaperka hvala na odgovorima. E sad bih Vas joše nešto pitao :)
Taj mi je zub malo bolje, rjeđe boli ali sam primjetio jednu stvar..
Ubija me na vruće, kada bilo šta vruće jedem ili pijem ošine me neka kratka bol (mdo pola minute), a hladno mi jako odgovara... Jel se to možda nešto upalilo (ionako sam naručen kod zubara za 14.4 (za drugi zub ali volio bih to znati i prije ):confused:
I hvala :)

nemoj zamjeriti...ali ne znam sto ti je prije bilo zubu...
no ako te boli tako na toplo...pravac stomatolog. Bol na toplo kojoj pogoduje hladna voda ili hladni oblozi upucuje na gnojni proces...

Propali
03.04.2009., 14:13
nemoj zamjeriti...ali ne znam sto ti je prije bilo zubu...
no ako te boli tako na toplo...pravac stomatolog. Bol na toplo kojoj pogoduje hladna voda ili hladni oblozi upucuje na gnojni proces...

Evo copy/paste od zadnjeg posta o zubu :D

Jučer (to je bilo u ponedjeljak) sam bio kod zubara popravljati dva zuba (gornja mislim četvorka i petica). Naravno kako sam neopisiva kukavica zamolio sam zubarku da mi da injekciju što je žena i učinila. Sve prošlo ok
E sad, ona je izbrusila, stavila podlogu i plombu (onu bijelu) i ja otišao doma. Kada je injekcija prestala s djelovanjem nije me boliolo dok nisam pio toplu kavu, onda me nakratko. I inače ne boli (noćas malo je pa sam smazao analgin) ali povremeno ga osjetim" MOgu zagristi jako koliko hoću i niti malo me ne boli, gdje god stisnem zube ne boli ali kao da osjetim "ono nešto" (ali ne stalno)
Jel moguće da to treba zubnom mesu da se oporavi od injekcije ili bi moglo biti nešto sa zubom??

Nisu me niti bolili niti išta jednostvano ih otišao rješiti a ono ... KAko se tako brzo ugnojio majko mila :(:(

EDIT : ma danas me počeo i na dodir boliti a sutra moram na put :/ ZA poluditi...

Chain
03.04.2009., 16:34
nazalost znam kako to je tesko sada...bio sam i ja jednom u takvoj situaciji...

ja bi na tvom mjestu odmah ujutro otisao do stom

jagodica_bobica
03.04.2009., 16:49
Treba odmah poceti sa endodoncijom, ako to nije napravio nije nista ucinio. Znaci prvo se prosire kanali, omoguci drenaza i dotok zraka u periapeks, i antibiotici po potrebi. Ako nije endo napravio, nista od toga.

nemam pojma:confused:
on kaže da se s tim zubom ne može ništa budući je već davno liječen i zato što stoji na šarafu i nadograđen je.
doduše, i zubar koji ga je još davno radio je napomenuo da ukoliko se ponovo jave problemi s tim zubom da je to kraj i da se više neće moći ništa.
ima li to nekog smisla?:ne zna:

Propali
03.04.2009., 17:18
nazalost znam kako to je tesko sada...bio sam i ja jednom u takvoj situaciji...

ja bi na tvom mjestu odmah ujutro otisao do stom

MA ja mislio otići sad popodne ali ne radi, radila ujutro :mad:
NA put moram pa ću ponjeti anaglina, aspirina, a možda kupim i neofen forte da preživim vikend pa se u ponedjeljak rano ujutro javljam zubaru :D

jagodica_bobica
03.04.2009., 17:39
NA put moram pa ću ponjeti anaglina, aspirina, a možda kupim i neofen forte da preživim vikend pa se u ponedjeljak rano ujutro javljam zubaru :D

odi radije na hitnu nego kod te svoje.:)

edit-mislim da sam te pobrkala s nekim tko ima neku zubarku s kojom nije zadovoljan i koja ga pušta da se pati već mjesec dana, ali svejedno možeš na hitnu. :)

Chain
03.04.2009., 17:41

Mislim da neces imati problema ukoliko te ne pocne boliti po noci. Ako pocne, na tvoju zalost ces se morati dis iz kreveta...jer je bol jaca u lezecem polozaju, i opet ce ti JAKO pasati hladne stvari u ustima i hladni oblozi.
U svakom slucaju, sretno...

Kazem...nadam se da sam u krivu...ali bol na toplo je karakteristicna za gnojni pulpitis.

Propali
03.04.2009., 17:57
odi radije na hitnu nego kod te svoje.:)

edit-mislim da sam te pobrkala s nekim tko ima neku zubarku s kojom nije zadovoljan i koja ga pušta da se pati već mjesec dana, ali svejedno možeš na hitnu. :)

PA moram priznati da sam inače jako zadovoljanj s njom, nikad nisam imao problema i uvijek mi izađe u susret tako da j neću mjenjati :D A ne znam jel bi mi ove u hitnoj dale anesteziju :D:D

Mislim da neces imati problema ukoliko te ne pocne boliti po noci. Ako pocne, na tvoju zalost ces se morati dis iz kreveta...jer je bol jaca u lezecem polozaju, i opet ce ti JAKO pasati hladne stvari u ustima i hladni oblozi.
U svakom slucaju, sretno...
A preživjeti ću , kako god bude :D

Kazem...nadam se da sam u krivu...ali bol na toplo je karakteristicna za gnojni pulpitis.
A šta ako je gnojni pulpitis, kako će to završiti
I još jednom hvala na svim savjetima :D

kyra_zg
03.04.2009., 19:21
Zubar mi je vadio zivac i sad ga je napokon napunio s necim narancastim i stavio plombu no boli me zub na zagriz. Oce li to proci ili je zubar nesto krivo napravio? :confused:

Gutaperka
03.04.2009., 19:26
Zubar mi je vadio zivac i sad ga je napokon napunio s necim narancastim i stavio plombu no boli me zub na zagriz. Oce li to proci ili je zubar nesto krivo napravio? :confused:

to prođe za 2-3 dana,zna se dogoditi nakon punjenja kanala

Gutaperka
03.04.2009., 19:31
on kaže da se s tim zubom ne može ništa budući je već davno liječen i zato što stoji na šarafu i nadograđen je.
doduše, i zubar koji ga je još davno radio je napomenuo da ukoliko se ponovo jave problemi s tim zubom da je to kraj i da se više neće moći ništa.

vjerojatno su kolčići cementirani u kanalima pa se zbog toga ne može raditi revizija punjenja.U nekim slučajevima se ti kolčići mogu izvaditi ali za to treba strpljenja,dobre volje stomatologa i pacijenta.A nije izvjesno hoće li i uspjeti.

Probaj nać nekog stomatologa koji bi se uhvatio tog posla,ako uspije izvadit te šarafe iz kanala onda bi se mogla uradit revizija punjenja.

S obzirom da je nadograđen a nije rađena keramička krunica pretpostavljam da je tu stavljena vrsta kolčića kod koje ima veće šanse da se izvadi

VedranT
03.04.2009., 19:32
Pozdrav...

Zelim da pitam one koji su vec imali slicnu situaciju..

Naime danas mi je postavljen zubni most... lijevo trica zbrusena i sestica.. dakle most cine 3,4,5 i 6 zub.. i normalno u toku probe i brusenja prije postavljanja mosta, dobio sam dvije injekcije..,, na tricu i sesticu.. i sve je super.. malo boli valjda zbog brusenja... evo sad vec par sati nakon toga morao sam popiti tabletu protiv bola jer me taj dio vilice i dalje muklo boli...

Interesuje me jeli to naravno sve normalno ? Jer zubni most je stavljen dok sam bio pod injekcijom... sve mi se cini ok.. Dakle koliko je odprilike potrebno da se covjek navikne, i koliko ce dugo da me bole desni !?

Pozdrav svima !

Gutaperka
03.04.2009., 19:37
Pozdrav...

Zelim da pitam one koji su vec imali slicnu situaciju..

Naime danas mi je postavljen zubni most... lijevo trica zbrusena i sestica.. dakle most cine 3,4,5 i 6 zub.. i normalno u toku probe i brusenja prije postavljanja mosta, dobio sam dvije injekcije..,, na tricu i sesticu.. i sve je super.. malo boli valjda zbog brusenja... evo sad vec par sati nakon toga morao sam popiti tabletu protiv bola jer me taj dio vilice i dalje muklo boli...

Interesuje me jeli to naravno sve normalno ? Jer zubni most je stavljen dok sam bio pod injekcijom... sve mi se cini ok.. Dakle koliko je odprilike potrebno da se covjek navikne, i koliko ce dugo da me bole desni !?

Pozdrav svima !

najvjerojatnije je došlo do nadražaja ali nije iskljućena ni mogućnost da se živac i upalio.Uglavnom s vremenom ćeš vidjet,ako bol ne bude popuštala i ako se bude pojačavala onda se javi svom stomatologu.Ako je samp nadražaj obično prođe kroz par dana

VedranT
03.04.2009., 19:44
najvjerojatnije je došlo do nadražaja ali nije iskljućena ni mogućnost da se živac i upalio.Uglavnom s vremenom ćeš vidjet,ako bol ne bude popuštala i ako se bude pojačavala onda se javi svom stomatologu.Ako je samp nadražaj obično prođe kroz par dana

Hvala na brzom odgovoru.. :-)

Naime ja mislim da nije do nikakvog zivca.. jer kada me boli i kada diram meso iznad zuba, tu osjetim bas bol.. tu malu dosadnu bol hehe :D

Uglavnom moram reci.. da mi je trica bila zdrava, dok je sesticu isti doktor popravljao prije mjesec dana, ali je bila mala rupica tako da nije zivac vadjen ili slicno.. vec samo je "zakrpljeno.."

Uglavnom, cudno mi je bio period kada su zubi izbruseni ... naime ta sestica, me nije bolila na dodir jezika, ali je bio neki mali efekt kada sam znao dirnuti noktom, ne da pritisnem vec onako malo.. pa sam to i rekao doktoru prije nego je poceo raditi probe i postavljati most.. i on mi je rekao da je to normalno jer je zub pravljen i to je zivac, zbog toga me bolilo..

Puno pozdrava

jagodica_bobica
03.04.2009., 19:49
vjerojatno su kolčići cementirani u kanalima pa se zbog toga ne može raditi revizija punjenja.U nekim slučajevima se ti kolčići mogu izvaditi ali za to treba strpljenja,dobre volje stomatologa i pacijenta.A nije izvjesno hoće li i uspjeti.

Probaj nać nekog stomatologa koji bi se uhvatio tog posla,ako uspije izvadit te šarafe iz kanala onda bi se mogla uradit revizija punjenja.

S obzirom da je nadograđen a nije rađena keramička krunica pretpostavljam da je tu stavljena vrsta kolčića kod koje ima veće šanse da se izvadi

ok, hvala.
bojim se da ću teško naći stomatologa koji bi se time bavio, zadnja tri su nezainteresirana:(
zna li netko nekog voljnog takvog izazova?:D

Gutaperka
03.04.2009., 20:00
ok, hvala.
bojim se da ću teško naći stomatologa koji bi se time bavio, zadnja tri su nezainteresirana:(
zna li netko nekog voljnog takvog izazova?:D

da si u Splitu ja bi se toga uhvatio,za sada se imam volje baviti takvim stvarima,ako budeš svraćala u ove krajeve i ako do tada to ne riješiš javi se

jagodica_bobica
03.04.2009., 20:41
da si u Splitu ja bi se toga uhvatio,za sada se imam volje baviti takvim stvarima,ako budeš svraćala u ove krajeve i ako do tada to ne riješiš javi se

:mig:
a jbg, malo mi split daleko.. ali nikad ne znaš kad ću ti pokucati na vrata:D

da te pitam još nešto... taj zub je meni sad upaljen i ja popijem antibiotike i upala se povuče..ako ja taj zub tako samo ostavim što se može dogoditi?
da li ta upala znači da nešto tu nije u redu pa će se ponovo javljati ili je to kao sa svakom drugom upalom..došla pa prošla..:D
ili se ja ako ga namjeravam spasiti moram hitno njime pozabaviti... taj dio mi nije jasan. jer meni stomatolog kaže da ja mogu zub ostaviti, ali da mi može onda stvarati probleme, da može nastati granulom i opadati mi kosa od toga...

da li je to onda izbor između- a) izvaditi ga i b) hitno ga liječiti ili postoji i mogućnost c) ništa ne raditi(a da svejedno ostane mogućnost da bude miran kao i do sada)?:confused:

uh..što sam ga zakomplicirala..:D

Krumpir
03.04.2009., 22:51

Može se napraviti, ali treba malo strpljenja sa vaše strane. Pogotovo ako su kolcici metalni, to se da izvaditi, ali ce potrajati. Bas sam iz toga educiran ;)

Chain
04.04.2009., 04:34
A šta ako je gnojni pulpitis, kako će to završiti
I još jednom hvala na svim savjetima :D

nista ne brini...siguan sam da im je to rutinski pstupak...
bit ces ko nov u rekordnom roku

vadit ce ti se zivac (ono sto je od njega ostalo), napunit kanali i mozes mirno dalje...

xdth
04.04.2009., 07:17
možda je pitanje glupo ali postavit ću ga ovdje...čitala sam na netu nešto o korištenju kompozitnih masa koje se koriste za est.rekonstrukciju puknutih,okrznutih zubi.sad me zanima može li se isto koristiti za korigiranje prirodnog oblika zuba(konkretno kod očnjaka koji idu "u špic" kao vampirski zubi,da bi zub postao normalnijeg oblika?ako da kolika je otprilike cijena?hvala!:mig:

Gutaperka
04.04.2009., 07:20
:mig:
a jbg, malo mi split daleko.. ali nikad ne znaš kad ću ti pokucati na vrata:D

da te pitam još nešto... taj zub je meni sad upaljen i ja popijem antibiotike i upala se povuče..ako ja taj zub tako samo ostavim što se može dogoditi?
da li ta upala znači da nešto tu nije u redu pa će se ponovo javljati ili je to kao sa svakom drugom upalom..došla pa prošla..:D
ili se ja ako ga namjeravam spasiti moram hitno njime pozabaviti... taj dio mi nije jasan. jer meni stomatolog kaže da ja mogu zub ostaviti, ali da mi može onda stvarati probleme, da može nastati granulom i opadati mi kosa od toga...

da li je to onda izbor između- a) izvaditi ga i b) hitno ga liječiti ili postoji i mogućnost c) ništa ne raditi(a da svejedno ostane mogućnost da bude miran kao i do sada)?:confused:

uh..što sam ga zakomplicirala..:D

kad prođe ta akutna upala onda kasnije ostane kronična tj.blago tinjajuća upala.Jer uzrok upale nije uklonjen i dokle god bude bakterija koje izlaze iz korjena tu će postojat upala.Kad imunitet organizma oslabi(stres,prehlada,...) tada se upala razbukta tj.prijeđe u akutnu fazu kao tebi sada.

Moja preporuka je da tražiš stomatologa koji će biti voljan to popraviti ili barem,ali ono iskreno pokušati učiniti sve da izvadi te kolčiće iz kanala i napravi reviziju punjenja.A tek ako ne uspije onda ići na vađenje.Ali ja vjerujem da bi se to moglo riješiti bez vađenja zuba.

Da napomenem nije pitanje dana jer je tebi tu upala sigurno duže vremena pa se ništa neće dogoditi ako prođe nešto vremena dok ne nađeš stomatologa koji bi se time pozabavio.Ali ti svakako ne bi preporučio da tako ostaviš jer možeš imati problema kao sada.Neke teže posljedice tipa problemi sa zglobovima,bubrezima ili srcem su puno rjeđi ali ni to ne treba zanemariti.Puno ljudi ima upalne procese oko zubi pa im se ništa ne događa od toga ali opet nije preporučljivo imati tako nešto u ustima ako već postoji mogućnost liječenja

Gutaperka
04.04.2009., 07:24
možda je pitanje glupo ali postavit ću ga ovdje...čitala sam na netu nešto o korištenju kompozitnih masa koje se koriste za est.rekonstrukciju puknutih,okrznutih zubi.sad me zanima može li se isto koristiti za korigiranje prirodnog oblika zuba(konkretno kod očnjaka koji idu "u špic" kao vampirski zubi,da bi zub postao normalnijeg oblika?ako da kolika je otprilike cijena?hvala!:mig:

može se korigirati kompozitom i tako da se malo zagladi taj špic.Cijena bi bila negdje u rangu plombe,ovisno o veličini površine koju treba nadopuniti kompozitom

VedranT
04.04.2009., 08:00
Pozdrav.. imam pitanje za "Gutaperka"...

Tek sam jucer dosao na ovaj forum i kako sam skontao Vi ste stomatolog ili mozda grijesim !?

Uglavnom.. prije mozda mjesec dana sam izvadio cetvrticu, tacnije ostatke zuba na lijevoj strani.. (na desnoj sam isto to ranije uradio pa tako da tu imam most o kojem sam pricao u predhodnom postu...).

Samo vadjenje sa injekcijom me nije bolilo, kao ni poslije popustanja injekcije.. ali sam primjerio da sa vanjske strane usta na tom mjestu gdje je bio zub ima kao malo odignuto meso, i tu sam slucajno noktom opipao tvrd komad...

Mislio sam da je to ostatak zuba, pa sam dan poslije vadjenja pincetom pokusao izvaditi taj dio.. medjutim zanimljivo je to sto ja kada jedva uhvatim taj tvrdi komadic, mene uopste ne boli ni secunde.. znaci samo me meso boli na toj strani...

Tako sam isto rekao doktoru, koji mi je rekao da je to kost koja bude okolo zuba.. meni malo cudno jer mi se to nikada prije nije dogadjalo... i za svaki slucaj sam rekao da cu slikati... tako da zbog obaveza to jos nisam slikao..

Sad nakon tih mjesec dana, meni ta rana slabo zarasta, tu ima neka kao manja rupa, a tvrdi komadic za koji sam mislio da je ostatak zuba, sad da nikako ne mogu ni napipati, ali me na toj istoj strani iznad rane gdje je meso odignuto.. boli kada pritisnem prstom, a kada jedem na toj strani nista ne osjecam..

Pa sad mi nije jasno.. evo jos nisam slikao ali cu uraditi to.. pa reko da pitam Vas sta Vi mislite sta bi to moglo biti ?

Jer na toj strani sam isto planirao uraditi porculanski fiksni most kao i na ovoj desnoj sto sam uradio.. pa se bojim ako to ostane tako, da me nece boljeti pritisak mosta na tu ranu, iako opet kazem... rana me ne boli, vec samo sa strane kada pritisnem prstom, taj mali dio odignutog mesa.

P.S. Nadam se da sam Vam uspio docarati o cemu se radi!

Puno pozdrava !!!

jagodica_bobica
04.04.2009., 14:53
kad prođe ta akutna upala onda kasnije ostane kronična tj.blago tinjajuća upala.Jer uzrok upale nije uklonjen i dokle god bude bakterija koje izlaze iz korjena tu će postojat upala.Kad imunitet organizma oslabi(stres,prehlada,...) tada se upala razbukta tj.prijeđe u akutnu fazu kao tebi sada.

Moja preporuka je da tražiš stomatologa koji će biti voljan to popraviti ili barem,ali ono iskreno pokušati učiniti sve da izvadi te kolčiće iz kanala i napravi reviziju punjenja.A tek ako ne uspije onda ići na vađenje.Ali ja vjerujem da bi se to moglo riješiti bez vađenja zuba.

Da napomenem nije pitanje dana jer je tebi tu upala sigurno duže vremena pa se ništa neće dogoditi ako prođe nešto vremena dok ne nađeš stomatologa koji bi se time pozabavio.Ali ti svakako ne bi preporučio da tako ostaviš jer možeš imati problema kao sada.Neke teže posljedice tipa problemi sa zglobovima,bubrezima ili srcem su puno rjeđi ali ni to ne treba zanemariti.Puno ljudi ima upalne procese oko zubi pa im se ništa ne događa od toga ali opet nije preporučljivo imati tako nešto u ustima ako već postoji mogućnost liječenja

ok, hvala ti na iscrpnom odgovoru.:mig:
ja pak ne razumijem zašto stomatolozi(ne ubrajam tebe ovdje:) ne žele to raditi tj. pokušati spasiti taj zub. pa na kraju krajeva, za to su plaćeni..:ne zna:
a probat ću naći nekoga ako ovaj moj ne bude htio.
tko god imao kakav prijedlog( u obliku imena traženog stomatologa) molila bih da mi pošalje pm:mig:

Stonožica Bosica
04.04.2009., 16:01
Razumijem i ja tebe. Ali iskreno ne dobivas istu kvalitetu, gledano cisto ekonomski nije moguce da ti netko da dobru ili vrhunsku kvalitetu materijala po cijeni lošeg ili prosječnog materijala. To je bit svega, ja mogu za svaki svoj rad dati certifikat materijala koji se koristi (kojeg dobivam od tehničara) tako da pacijent zna da je ono što je kod njega vrhunsko ali češ platiti malo više (100-200kn) za takvo nešto. NPR ako hoces vrhunsku cirkon-keramičku krunicu zubni tehničar mora imat stroj koji košta 170 000€ + održavanje.

Svi puno radimo i potplačeni smo pogotovo poslovi poput tvoga, ali recimo cijena materijala za stomatologiju košta ista u HR i u USA. To znam jer sam bio u USA pričao sa kolegama, vidio cijene materijala itd itd. A krunica u USA kosta $1000 u Hrvatskoj $150-$200, ispuni bijeli $500 u hr od cca $40. Cijena materijala je jednaka tamo i ovdje. Znam da nam je svima teško, drago mi je da si komentirala, ali ja isto volim da pacijent vidi i ovu stranu medalje koja kao i kod vas nije baš sjajna.
NPR evo post prije tebe netko treba endodonciju, ja sam u svojoj ordinaciji potrošio nekih 260000kn samo za opremu da bi radio endodonciju prema najmodernijim smjernicama plus materijal za svakog pacijenta na to. Dok drugi potroše 8000-10000kn da bi radili endodonciju. Slično i za krunice ako hoces mogu ti razčlaniti i za krunicu postupak da ti to pobližim malo. I zanemari moj č i ć,đ dž i slično ja sam iz USA i nikada to nisam shvatio bez obzira što sam tu išao na faks hehe.

Evo, da se još malo nadovežem na ovu temu od prije neki dan.
Krumpir, vjeruj nisu svi stomatolozi kao ti, da daju pacijentima certifikate materijala koje koriste. Naslušala sam se priča da se masovno vara kod toga. Jer iskreno, otkud da ja znam da mi je stomatolog stvarno stavio vrhunsku plombu ili kvalitetetnu krunicu koju sam i platila. Toga se najviše bojim, jer mene, kao laika, se tu može lako prevariti.

Inače, da se malo osvrnem i na problem koji me je prije par tjedana doveo na ovaj pdf, znači upaljena gornja jedinica, koju sam mjesecima liječila na konzervativan način, ali nije bilo napretka i danas sam bila na apikotomiji. Kirurg je rekao da je bio dosta zeznut upalni proces sa cistom, koja se lagano počela širiti i prema dvojci. No, kako je taj zub dosta oslabio, jer su kanali bili prošireni i predugo otvoreni, a i na većem dijelu zuba je plomba, savjetovao mi je da ga zaštitim krunicom. Isto tako je napomenuo da bi mi mogao puknuti i prilikom stanjivanja i brušenja za krunicu, pa mi je sad nekako bacio bubu u uho i strah me opet ići kod svoje stare zubarice da ga ne upropasti do kraja. Da li se trebam bojati i što napraviti na kraju?

Gutaperka
04.04.2009., 16:14
ok, hvala ti na iscrpnom odgovoru.:mig:
ja pak ne razumijem zašto stomatolozi(ne ubrajam tebe ovdje:) ne žele to raditi tj. pokušati spasiti taj zub. pa na kraju krajeva, za to su plaćeni..:ne zna:
a probat ću naći nekoga ako ovaj moj ne bude htio.
tko god imao kakav prijedlog( u obliku imena traženog stomatologa) molila bih da mi pošalje pm:mig:

zato što to spada u granični slučaj di je neizvjesno jel se može spasit ili ne može a zahtjeva strpljenja i volje i pacijenta i stomatologa

Gutaperka
04.04.2009., 16:17
Pozdrav.. imam pitanje za "Gutaperka"...

Tek sam jucer dosao na ovaj forum i kako sam skontao Vi ste stomatolog ili mozda grijesim !?

Uglavnom.. prije mozda mjesec dana sam izvadio cetvrticu, tacnije ostatke zuba na lijevoj strani.. (na desnoj sam isto to ranije uradio pa tako da tu imam most o kojem sam pricao u predhodnom postu...).

Samo vadjenje sa injekcijom me nije bolilo, kao ni poslije popustanja injekcije.. ali sam primjerio da sa vanjske strane usta na tom mjestu gdje je bio zub ima kao malo odignuto meso, i tu sam slucajno noktom opipao tvrd komad...

Mislio sam da je to ostatak zuba, pa sam dan poslije vadjenja pincetom pokusao izvaditi taj dio.. medjutim zanimljivo je to sto ja kada jedva uhvatim taj tvrdi komadic, mene uopste ne boli ni secunde.. znaci samo me meso boli na toj strani...

Tako sam isto rekao doktoru, koji mi je rekao da je to kost koja bude okolo zuba.. meni malo cudno jer mi se to nikada prije nije dogadjalo... i za svaki slucaj sam rekao da cu slikati... tako da zbog obaveza to jos nisam slikao..

Sad nakon tih mjesec dana, meni ta rana slabo zarasta, tu ima neka kao manja rupa, a tvrdi komadic za koji sam mislio da je ostatak zuba, sad da nikako ne mogu ni napipati, ali me na toj istoj strani iznad rane gdje je meso odignuto.. boli kada pritisnem prstom, a kada jedem na toj strani nista ne osjecam..

Pa sad mi nije jasno.. evo jos nisam slikao ali cu uraditi to.. pa reko da pitam Vas sta Vi mislite sta bi to moglo biti ?

Jer na toj strani sam isto planirao uraditi porculanski fiksni most kao i na ovoj desnoj sto sam uradio.. pa se bojim ako to ostane tako, da me nece boljeti pritisak mosta na tu ranu, iako opet kazem... rana me ne boli, vec samo sa strane kada pritisnem prstom, taj mali dio odignutog mesa.

P.S. Nadam se da sam Vam uspio docarati o cemu se radi!

Puno pozdrava !!!

da bi se bilo 100% sigurno o čemu se radi trebalo bi slikat ali po tvom opisu čini mi se da je u pitanju oštri rub kosti pa kad pritisneš prstom onda se meso nabode na taj rub i zato boli.Ako je to u pitanju s vremenom će nestat.I da,ja sam stomatolog

kyra_zg
04.04.2009., 17:33
to prođe za 2-3 dana,zna se dogoditi nakon punjenja kanala

hvala :)

nikoboy
04.04.2009., 21:48
nema veze što je pola zuba propalo,najbitnije je da korjen nije propao.Može se liječiti,napuniti,nakon toga se stave štiftovi,nadogradnja i preko toga krunica i imaš zub koji je skoro kao tvoj prirodni.Inače u nekim zemljama je praksa da se prije stavljanja krunice vade živci i puni kanal pa u konačnici takav zub izgleda upravo kao tvoj ako bi ga liječio i radio krunicu

Sve to izgleda ljepo kad bi ovako pričate al treba to objasnit mom stomatologu:flop:... Tako da najbolje da on meni izvadi taj zub i mirna bosna

Veeg
05.04.2009., 09:26
pa ja ću poludit!!

pisala sam vam u 12mj da sam mijenjala crnu plombu u bijelu, i da mi zub bio osjetljiv. ALI, već narednih mjesec dana, ako ne i više, me zub nenormalno boli na hladno:mad:!! tipa, pijem vodu, i voda dotakne zub i eto boli. pa su mi tada i gutaperka i berkut spomenuli vađenje živca. jel to riješenje za moj problem?! ovako zub ne boli, ni na toplo.. samo na hladno!

opet vam hvala na pomoći!!:)

Chain
05.04.2009., 09:37
pa ja ću poludit!!

pisala sam vam u 12mj da sam mijenjala crnu plombu u bijelu, i da mi zub bio osjetljiv. ALI, već narednih mjesec dana, ako ne i više, me zub nenormalno boli na hladno:mad:!! tipa, pijem vodu, i voda dotakne zub i eto boli. pa su mi tada i gutaperka i berkut spomenuli vađenje živca. jel to riješenje za moj problem?! ovako zub ne boli, ni na toplo.. samo na hladno!

opet vam hvala na pomoći!!:)

Nakon sto ti hladno dotakne zub...koliko dugo traje ta bol?
dal jednako koliko i podrazaj ili dulje...ako dulje, koliko dulje?

Ako bol potraje nakon tog podrazaja...onda ti zub mora na ciscenje kanala. Upaljena ti je pulpa zuba i ta upala se vise ne moze izlijeciti.

Veeg
05.04.2009., 09:44
Nakon sto ti hladno dotakne zub...koliko dugo traje ta bol?
dal jednako koliko i podrazaj ili dulje...ako dulje, koliko dulje?

Ako bol potraje nakon tog podrazaja...onda ti zub mora na ciscenje kanala. Upaljena ti je pulpa zuba i ta upala se vise ne moze izlijeciti.

evo ovako: čim mi na zub dođe nešto hladno, zub me zaboli na 2-3 sekunde i prestane. kad nakon pranja zubi koristim vodicu za ispiranje usta, koja nije baš tako jako hladna, onda mi je za vrijeme ispiranja samo osjećaj neugode i neke blage boli na zubu, al kad ispljunem, i bol prođe nakon sekunde, dvije.
a čišćenje kanala - kako se to radi? boli?

(kratka pov mog zuba: bolio par god, isključivo na žvakaću (na zagriz). slikala - ništa! onda sam opet išla zubaru (išla 2-3god zbog tog zuba, nisu našli uzrok boli), promijenio je crnu plombu staru desetak god u bijelu.) i sad ovo.

mtuljan
05.04.2009., 11:12
evo ovako: čim mi na zub dođe nešto hladno, zub me zaboli na 2-3 sekunde i prestane. kad nakon pranja zubi koristim vodicu za ispiranje usta, koja nije baš tako jako hladna, onda mi je za vrijeme ispiranja samo osjećaj neugode i neke blage boli na zubu, al kad ispljunem, i bol prođe nakon sekunde, dvije.

(kratka pov mog zuba: bolio par god, isključivo na žvakaću (na zagriz). slikala - ništa! onda sam opet išla zubaru (išla 2-3god zbog tog zuba, nisu našli uzrok boli), promijenio je crnu plombu staru desetak god u bijelu.) i sad ovo.

Čišćenje kanala ne boli. Imaju dva nacina. Prvi: sve se radi pod anestezijom u jednoj ili max dvije posjete,a drugi nacin: u prvoj posjeti se stavi devitalizacijska pasta i nakon 15-ak dana se bezbolno vadi 'živac''.
Trebalo bi provjeriti da li je ostalo previsoko u zagrizu, a ako nije onda opet promijeniti ispun, ali cijeli (ako je ostao dio od starog ispuna).
Možeš prije toga koristiti sensodyne zubnu pastu pa ako ne prestane u roku 10-ak dana (min.2xdnevno prati s njom) javiti se svom stomatologu

~StarPrincess~
05.04.2009., 12:33
pitanjce za sve skupa ovdje ko zna i moze pomoc

moje stanje je ovak, u osnovnoj sam ostala bez prednjeg ljevog zuba i sad tu imam ovo zeljezo-nesto (nije porculan) i imam ga nekih 4 god sad (prije sam imala isto to, pa je dotrajalo) ...i sad meni to tamno izgleda i ja bi to mjenjala....a zub do njega isto jedinica mi je uz taj umjetni blombiran al iznutra i mali u ne vidi se, ali je i okrhnut malo na vrhu na strani do 2jke - to sam ja htjela stavljat krunicu ali 3 zubara su me odbila jel nema smisla busit zdravi sub koji en boli radi estetike :S
pa kako bi ja taj zub mogla napravit a da nije krunica? i radila bi odam i 2jke, jel su mi podosta sareni
2jka do umjetnog je isto blombirana, a imam tu srecu da su mi svi zubi sareni, nije jako ali smeta
a 3jke su mi onak spicasti ko vampirski...mislim veselje sve skupa :D

ja sam misla zube izbjelit malo, promjenit tu jedinicu a na ovo dr jedinicu ne znam il te kompozite o kojima govorite il nesht ne znam

sto mi savjetujete sve skupa na ovo, i ak ima neko preporuku zubara u osijeku? moze na pp
(cijena nije toliko bitna)

Chain
05.04.2009., 12:35
i meni se cini da bi vadenje zivca trebala biti zadnja opcija....pokusao bi ponovo promijeniti tu plombu pa vidjeti kako ce se ponasati...a ako ni to ne pomogne...uvijek se da ocistit kanale

Veeg
05.04.2009., 14:42
Čišćenje kanala ne boli. Imaju dva nacina. Prvi: sve se radi pod anestezijom u jednoj ili max dvije posjete,a drugi nacin: u prvoj posjeti se stavi devitalizacijska pasta i nakon 15-ak dana se bezbolno vadi 'živac''.
Trebalo bi provjeriti da li je ostalo previsoko u zagrizu, a ako nije onda opet promijeniti ispun, ali cijeli (ako je ostao dio od starog ispuna).
Možeš prije toga koristiti sensodyne zubnu pastu pa ako ne prestane u roku 10-ak dana (min.2xdnevno prati s njom) javiti se svom stomatologu

ok, hvala!! trenutno imam elmex sensitive, al sutra idem po sensodyne jer očito mi elmex ne pomaže.

Berkut
05.04.2009., 17:58
i meni se cini da bi vadenje zivca trebala biti zadnja opcija....pokusao bi ponovo promijeniti tu plombu pa vidjeti kako ce se ponasati...a ako ni to ne pomogne...uvijek se da ocistit kanale

Slažem se.....:top:

Vadjenje živca je krajna opcija.....

Veeg
05.04.2009., 20:24
ma vi ste odlični!! znači, ako mi kroz desetak dana ta preosjetljivost ne prođe, pravac k zubaru. a ak on opet ne napravi svoj posao - jel netko od vas zubar u zg?!

VedranT
05.04.2009., 22:12
Pozdrav,

Evo ja opet imam dva pitanja...

Prvo pitanje:
Da li je normalno da poslije stavljanja mosta, koji obuhvata zub koji je bio pravljen, i u kojem nije ubijen zivac, (dakle zub je pravljen, i prije nego je zbrusen za mosta, nije bolio) ima neki veoma mali effekat boli pri veoma hladnoj vodi.. ili to mozda ima veze sto me jos malo boli meso iznad tog zuba (sestice) pa mi se cini da me malkice boli kada na njega ide veoma hladna voda... Jer meso sa strana me i dalje boli kada dirnem prstom..

Drugo pitanje:
Davno sam radio dvije dvice, i mislim da je zivac izvadjen.. sjecam se da je doktor koristio one male iglice kroz kanalice.. i punio ih.. uglavnom.. zub mi ima plombu i nikada me nije zabolio, dakle nikada.. ali problem je u tome sto mi sada nakon 2-3 godine od postavljanja plombe.. malkice se vidi kao mala tanka linijica gdje je spojena plomba i zub.. a uz to naravno, vidi se i razlika izmedju boje plombe i zuba, pa sam mislio.. ako mogu da uljepsam izgled, sto da ne !? Plomba na obe dvice zauzima jedno... khm.. 34 ili 40% zuba.. (mislim najvise sa prednje strane...)

Uglavnom pitanje je, da li se mogu tu desiti neke komplikacije, da prilikom promjene plombe zub da me pocne boljeti ili sta slicno !?

Pozdrav

dora-candy
05.04.2009., 23:52
oprostite ako sam fulala pdf al nekako mi se cini da bi ovdje dobila najvse odgovora.
gledam malo prije rc i dode mi ideja da si i ja napravim nove zubiće:D
ali ono da to traje 4 mj,pa se vade stari bla bla bla neda mi se to prolaziti,al' cula sam za one nekakve navlake. jel zna itko jel se to stavi odma u jednom danu,ili se ceka po par mj kao ovo vadenje pa stavljanje novih,i kolika je cijena otprilike,hvala:mig:

MarinkaD
06.04.2009., 00:29
Navlake možeš staviti sve odjednom.Naravno,čekaš dok budu gotovi,pa imaš probu....Mislim da ih ne možeš imati isti dan.
Ja se upravo spremam na navlake,kojih trebam minimalno 12....:rolleyes:
Jedna navlaka je od 800kn pa na dalje.Ne znam odakle si,ali ako si iz Zg,mislim da su puno više.

Ofkors,socijalno ne pokriva ništa.

Gutaperka
06.04.2009., 07:59
Pozdrav,

Evo ja opet imam dva pitanja...

Prvo pitanje:
Da li je normalno da poslije stavljanja mosta, koji obuhvata zub koji je bio pravljen, i u kojem nije ubijen zivac, (dakle zub je pravljen, i prije nego je zbrusen za mosta, nije bolio) ima neki veoma mali effekat boli pri veoma hladnoj vodi.. ili to mozda ima veze sto me jos malo boli meso iznad tog zuba (sestice) pa mi se cini da me malkice boli kada na njega ide veoma hladna voda... Jer meso sa strana me i dalje boli kada dirnem prstom..

Drugo pitanje:
Davno sam radio dvije dvice, i mislim da je zivac izvadjen.. sjecam se da je doktor koristio one male iglice kroz kanalice.. i punio ih.. uglavnom.. zub mi ima plombu i nikada me nije zabolio, dakle nikada.. ali problem je u tome sto mi sada nakon 2-3 godine od postavljanja plombe.. malkice se vidi kao mala tanka linijica gdje je spojena plomba i zub.. a uz to naravno, vidi se i razlika izmedju boje plombe i zuba, pa sam mislio.. ako mogu da uljepsam izgled, sto da ne !? Plomba na obe dvice zauzima jedno... khm.. 34 ili 40% zuba.. (mislim najvise sa prednje strane...)

Uglavnom pitanje je, da li se mogu tu desiti neke komplikacije, da prilikom promjene plombe zub da me pocne boljeti ili sta slicno !?

Pozdrav
moguće je da ti bude osjetljivo na hladno neko vrijeme,s vremenom to obično prođe.

2.ako ti je živac izvađen onda te zbog mijenjanja plombe zub ne može boljeti

VedranT
06.04.2009., 08:18
moguće je da ti bude osjetljivo na hladno neko vrijeme,s vremenom to obično prođe.

2.ako ti je živac izvađen onda te zbog mijenjanja plombe zub ne može boljeti

Gutaperka, hvala mnogo na odgovorima !!!

Evo sinoc sam popio kapsulu - Naklofen Duo, jer me meso bolilo iznad oba zuba na kojima je cementiran most.. (Naklofen Duo mi je dao i doktor u slucaju ako bude boli, jer ta kapsula drzi do 10 sati.. i uvjerio sam se da je tako..)

Evo jutros sam hladnu vodu stavio na isti zub, i stvarno me nista ne boli...

Jos jednom hvala !

Pozdrav !

mlatimudan
07.04.2009., 16:38
imam na par zubiju nekakve male crne točkice/mrljice(na skroz prednjima ništa, ali kako idem prema nazad sve više), uz zubno meso...zubar kaže da treba temeljitije prati zube, što ja stvarno i činim, al očito ne pomaže...ima li netko kakav prijedlog?

Chain
07.04.2009., 16:54
imam na par zubiju nekakve male crne točkice/mrljice(na skroz prednjima ništa, ali kako idem prema nazad sve više), uz zubno meso...zubar kaže da treba temeljitije prati zube, što ja stvarno i činim, al očito ne pomaže...ima li netko kakav prijedlog?

stručno uklanjanje zubnih naslaga

jagodica_bobica
07.04.2009., 21:29
ljudi iz zagreba,

gdje mogu sve slikati zube? osim sigeta, tamo se moram naručiti, a to mi ne odgovara. znači, negdje gdje mogu doći i odmah to obaviti. znam da ima u ilici,ali me zanima točno gdje.

Chain
07.04.2009., 21:49
ilica 19...u prolazu...
to ti je kad ides od trga s lijeve strane, malo prije gunduliceve

sunchana123
07.04.2009., 22:12
E ljudi ne znam da li je postavljeno pitanje nemojte se ljutiti - nakon koliko vremena nakon vađenja se može staviti novi zub? Naime, 50%da će morati vaditi jedinicu.... Mislim tko danas ima vremena čekati tjednima???
:(
A ipak se nadam da će uspjeti spasiti mojega zubu..... :(

Krumpir
07.04.2009., 22:35
E ljudi ne znam da li je postavljeno pitanje nemojte se ljutiti - nakon koliko vremena nakon vađenja se može staviti novi zub? Naime, 50%da će morati vaditi jedinicu.... Mislim tko danas ima vremena čekati tjednima???
:(
A ipak se nadam da će uspjeti spasiti mojega zubu..... :(

Ako mislis na implantat, onda se moze staviti odmah (ako uvijeti to dopuste). Ako razmisljas o mostu isto vrlo brzo.

Krumpir
07.04.2009., 22:37

Profesionalno skidanje zubnih naslaga, i onda održavaš sa četkanjem. Ako te jos nešto zanima javi se...

Krumpir
07.04.2009., 22:45

VIG

zvuci kao ireverzibilna promjene na pulpi/zivcu. Vrlo vjerovatno ces morati ici na endodonciju (čiščenje kanala) ako ti mogu preporučiti radi to strojno, najbolja endo tehnika koja danas stomatologija nudi.

jagodica_bobica
08.04.2009., 06:38
ilica 19...u prolazu...
to ti je kad ides od trga s lijeve strane, malo prije gunduliceve

ok..hvala ti puno:mig:

stef_zg
08.04.2009., 07:43
Profesionalno skidanje zubnih naslaga, i onda održavaš sa četkanjem. Ako te jos nešto zanima javi se...

Da li se tu stvarno radi o naslagama? Jer naslage bi se dale nekak oprat ili mehanički skinut.. Ja imam isto par tih točkica bočno na 6-ticama i 7-micama i osjeti se na dodir da to nije samo površinski. Niti jedan zubar mi to nije išao skidati ili brusiti do sad, a stoji tako već godinama, da ne kažem desetljećima.

sunchana123
08.04.2009., 08:27
Ako mislis na implantat, onda se moze staviti odmah (ako uvijeti to dopuste). Ako razmisljas o mostu isto vrlo brzo.

Koliko brzo ako sve bude u redu naravno?
Ma ne razmišljam o tome sada, zubari mi sje zub, da prostite, sada ovaj zubar se hvata za glavu i ne može vjerovati. Nije to sada bitno.
Idem na ono što mi je bolje i ljepše i praktičnije - ipak je riječ o jedinici, više ništa ne prepuštam slučaju!

I hvala na brzim odogovorima!

Lilo And Stitch
08.04.2009., 09:18
Ljudi evo pitat cu vas ovdje. :)
Ludim,neki dan me poceo bolit umnjak, osjetila sam kako pomalo natiče zubno meso još jučer,i eto jučer popila jedan silapen, to ja tako sama sebi dijagnozu postavila :rolleyes: :D i sad se probudim kaos..nateklo jos vise, oce mi pomoc kakav oblog da ta natečenost malo splasne?!?!?

Luxy
08.04.2009., 09:32
Da li bi mi netko mogao preporuciti dobrog ortodonta u Rijeci za stavljanje fiksnog aparatica za zube i da li znate koja bi cca cijena bila za samo donju celjust?

Krumpir
08.04.2009., 15:03
Da li se tu stvarno radi o naslagama? Jer naslage bi se dale nekak oprat ili mehanički skinut.. Ja imam isto par tih točkica bočno na 6-ticama i 7-micama i osjeti se na dodir da to nije samo površinski. Niti jedan zubar mi to nije išao skidati ili brusiti do sad, a stoji tako već godinama, da ne kažem desetljećima.

U vasem slucaju ipak ne, kod vas je to idealna indikacija za healOzone terapiju.

stef_zg
08.04.2009., 15:24
A, o čemu se zapravo radi? Dal je to neki karijesčić koji "hibernira" i čeka dobru mikroklimu ili nešto treće?

Stonožica Bosica
08.04.2009., 15:35
Pozdrav svima!

Kako sam već pisala, prije nekoliko dana sam imala apikotomiju na gornjoj jedinici, s tendencijom širenja ciste prema dvojci. Kako je kirurg rekao, bilo je dosta grdo i pošto je kanal bio otvoren oko 3 mjeseca, zub je dosta oslabio te postoji mogućnost vertikalne frakture. Sad mene zanima, koliko dugo traje oporavak jer me je prilično strah i požurila bi sa stavljanjem krunice na njega. Isto tako se bojim da bi mi zub mogao puknuti kad mi ga zubarica bude brusila za krunicu. Je li to moguće?

I još mislim, kako bi bilo dobro radi estetike i drugu jedinicu staviti pod krunicu. S njom nemam problema, ali je dosta zuba pod plombom. Da li je bolje na njoj izvaditi živac ili može i ovako pod krunicu?

Chain
08.04.2009., 15:56
Pozdrav svima!

Kako sam već pisala, prije nekoliko dana sam imala apikotomiju na gornjoj jedinici, s tendencijom širenja ciste prema dvojci. Kako je kirurg rekao, bilo je dosta grdo i pošto je kanal bio otvoren oko 3 mjeseca, zub je dosta oslabio te postoji mogućnost vertikalne frakture. Sad mene zanima, koliko dugo traje oporavak jer me je prilično strah i požurila bi sa stavljanjem krunice na njega. Isto tako se bojim da bi mi zub mogao puknuti kad mi ga zubarica bude brusila za krunicu. Je li to moguće?

I još mislim, kako bi bilo dobro radi estetike i drugu jedinicu staviti pod krunicu. S njom nemam problema, ali je dosta zuba pod plombom. Da li je bolje na njoj izvaditi živac ili može i ovako pod krunicu?

sta znaci da postoji mogucnost vertikalne frakture? Zub se otvori i vidi se dal je frakturirao ili nije....ako je frakturirao, zaboravi na njega jer se mora vaditi. Onda ti preostaje ili most ili implantat.

Druga jedinica ti mozda moze pod krunicu i i bez vadenja zivca. To nije los potez jer je tesko pogoditi tocnu boju susjedne jedinice, pa su ceste razlikeu nijansama koje pacijentima nekada znaju smetati. Jako je tesko imitirati tako tocno boje.

Chain
08.04.2009., 15:58
Ali porekomplicirane su mogucnosti terapije, o tome se da cijeli elaborat napisati...o mogucnostima se MORAS pokonzultirati sa svojim stomatologom i traziti da ti pokaze sta ima u planu, jer ne mozes traziti takva rjesenja preko foruma.
Planiranje protetske terapije je stvarno nekad kompleksno, a kako ti nemas bas prejebnostavnu situaciju u ustima, najbolji plan ti moze dati samo netko tko ima uvid u tvoje opce zdravlje, zdravlje usne supljine, stanje tvojih SVIH prednjih zuba...
i tek onda nesto isplanirati. Podaci koje ti ovdje dajes nisu dovoljni da ti se da zadovoljavajuci odgovor.

sunchana123
08.04.2009., 17:35
Dakle nadomjestak za zub je most ili implantant? Jel postoji nešto treće? Jer ako se ide na most, onda se bruse i zubi do toga kojega nema?

Gutaperka
08.04.2009., 17:41
Dakle nadomjestak za zub je most ili implantant? Jel postoji nešto treće? Jer ako se ide na most, onda se bruse i zubi do toga kojega nema?

da,postoji proteza.Ali to sigurno ne želiš.A ako nema krune zuba a korjen je dobar t.ako zub nije vađen nego je puknuo ili istrunuo onda se u dosta slučajeva može izliječit korjen i na to napravit kruna

Stonožica Bosica
08.04.2009., 17:53
sta znaci da postoji mogucnost vertikalne frakture? Zub se otvori i vidi se dal je frakturirao ili nije....ako je frakturirao, zaboravi na njega jer se mora vaditi. Onda ti preostaje ili most ili implantat.

Druga jedinica ti mozda moze pod krunicu i i bez vadenja zivca. To nije los potez jer je tesko pogoditi tocnu boju susjedne jedinice, pa su ceste razlikeu nijansama koje pacijentima nekada znaju smetati. Jako je tesko imitirati tako tocno boje.

Pa kirurg je rekao da bi mi mogao vertikalno puknuti jer je jako oslabljen zadnjih mjeseci, znači prošireni kanali mjesecima i još oslabljen apikotomijom...sad se ja jako bojim i pazim na njega da mi ne pukne...a neznam kako dugo poslije apikotomije se može krenuti sa postavljanjem krunice na njega?

Chain
08.04.2009., 18:47

most, implantat, a ak imas ocuvan korjen tog zuba...moguca je nadogradnja

da...u pravilu ako fali jedan zub bruse se 2 susjedna...ali ne nuzno...postoje odstupanja

Chain
08.04.2009., 18:57
Pa kirurg je rekao da bi mi mogao vertikalno puknuti jer je jako oslabljen zadnjih mjeseci, znači prošireni kanali mjesecima i još oslabljen apikotomijom...sad se ja jako bojim i pazim na njega da mi ne pukne...a neznam kako dugo poslije apikotomije se može krenuti sa postavljanjem krunice na njega?

e to...dakle jos nije pukao...
u tom slucaju, tebi je najpametnije na taj zub metnuti krunicu jer ce mu ocuvati integritet
da li vezati i susjednu jedinicu ili ne...dilemica...
ako ih povezes...ovise jedna o drugoj, i ako se nesto desi jednom zubu, morat ces mozda skidati mostic i sa druge jedinice...
S druge strane, ako napravis dvije solo krunice, imat ces i dalje zub svaki za sebe, estetika se moze kvalitetnije napraviti (jer zubi nisu vezani na sredini, pa sve to moze izgledati prirodnije)
s druge strane, MOZDA je pametno ovu drugu jedinicu (ovisi koliko je pod plombama), staviti pod krunicu i tako je sacuvati na dulje staze.
Bez obzira da li ti radila most, ili 2 solo krunice, onda ces imati 2 zuba napravljena od istih materijala, i estetika ce biti kvalitetnija.
E sad...stvari idu u prilog dvjema razdvojenim krunicama...ali....ova dvojka koja je apikotomirana je od sad pa nadalje oslabljena...njezina spsobnost da prenosi sile je umanjena i njezin vijek sada postaje ogranicen. Ako bi se povezala s jedinicom, to bi joj pomoglo da lakse prenosi ta opterecenja i da se ona na tu dvojku prenose ravnomjernije s obzirom da bi se prenosile sile na 2 zuba odjednom. Ali ja ovako ne mogu ni u ludilu pohadati o tipu tvog zagriza...kakve su ti klizne kretnje, koliko ti je opterecena ta dvojka pod normalno itd.
Dakle...ko sto rekoh...puno dilema i puno rjesenja.
To moras rjesiti sa svojim dr.
On ti za SVAKI korak mora reci tocno zasto je tako i objasniti ti pro i contra.

Stonožica Bosica
08.04.2009., 19:14
e to...dakle jos nije pukao...
u tom slucaju, tebi je najpametnije na taj zub metnuti krunicu jer ce mu ocuvati integritet
da li vezati i susjednu jedinicu ili ne...dilemica...
ako ih povezes...ovise jedna o drugoj, i ako se nesto desi jednom zubu, morat ces mozda skidati mostic i sa druge jedinice...
S druge strane, ako napravis dvije solo krunice, imat ces i dalje zub svaki za sebe, estetika se moze kvalitetnije napraviti (jer zubi nisu vezani na sredini, pa sve to moze izgledati prirodnije)
s druge strane, MOZDA je pametno ovu drugu jedinicu (ovisi koliko je pod plombama), staviti pod krunicu i tako je sacuvati na dulje staze.
Bez obzira da li ti radila most, ili 2 solo krunice, onda ces imati 2 zuba napravljena od istih materijala, i estetika ce biti kvalitetnija.
E sad...stvari idu u prilog dvjema razdvojenim krunicama...ali....ova dvojka koja je apikotomirana je od sad pa nadalje oslabljena...njezina spsobnost da prenosi sile je umanjena i njezin vijek sada postaje ogranicen. Ako bi se povezala s jedinicom, to bi joj pomoglo da lakse prenosi ta opterecenja i da se ona na tu dvojku prenose ravnomjernije s obzirom da bi se prenosile sile na 2 zuba odjednom. Ali ja ovako ne mogu ni u ludilu pohadati o tipu tvog zagriza...kakve su ti klizne kretnje, koliko ti je opterecena ta dvojka pod normalno itd.
Dakle...ko sto rekoh...puno dilema i puno rjesenja.
To moras rjesiti sa svojim dr.
On ti za SVAKI korak mora reci tocno zasto je tako i objasniti ti pro i contra.

Chain, nisi me skroz razumio...meni je apikotomija rađena na lijevoj jedinici, ali cista je bila poveća i usmjerena malo prema dvojci, ali nije apikotomija rađena na njoj...

Most nikako ne dolazi u obzir, ja sam na umu imala pokriti obje jedinice krunicama, znači svaku za sebe, najviše radi estetike, iako na tu desnu jedinicu nije nužno stavljati krunicu iako je plombirana...za sad izgleda čisto ok

Problem mi predstavlja to kaj mi je sve to sugerirao oralni kirurg, koji inače nije u mom gradu, a krunice bi mi radila moja zubarica, koja je možda malo gruba, pa se bojim da mi ne bi previše energično izbrusila taj zub, koji bi onda mogao puknuti i naravno, poslije toga bih ga morala izvaditi...a prilično sam se napatila s njim....nekoliko tura antibiotika, nekoliko oteklina, ona mi je stalno čistila kanale i opet niš..morala sam to operativno rješiti...

Stonožica Bosica
08.04.2009., 19:18
I da...zaboravila sam još pitati...

Naravno da bih najviše voljela staviti cirkon krunice, a čula sam i da je tada potrebno manje zub brusiti, u odnosu na metal keramiku....da li je to točno?

Chain
08.04.2009., 19:24
Chain, nisi me skroz razumio...meni je apikotomija rađena na lijevoj jedinici, ali cista je bila poveća i usmjerena malo prema dvojci, ali nije apikotomija rađena na njoj...

Most nikako ne dolazi u obzir, ja sam na umu imala pokriti obje jedinice krunicama, znači svaku za sebe, najviše radi estetike, iako na tu desnu jedinicu nije nužno stavljati krunicu iako je plombirana...za sad izgleda čisto ok

Problem mi predstavlja to kaj mi je sve to sugerirao oralni kirurg, koji inače nije u mom gradu, a krunice bi mi radila moja zubarica, koja je možda malo gruba, pa se bojim da mi ne bi previše energično izbrusila taj zub, koji bi onda mogao puknuti i naravno, poslije toga bih ga morala izvaditi...a prilično sam se napatila s njim....nekoliko tura antibiotika, nekoliko oteklina, ona mi je stalno čistila kanale i opet niš..morala sam to operativno rješiti...

aaa....sorry na zabuni...
uglavnom, nece ti zub puknuti...to sto je ona gruba ne znaci da ce ga previse izbrusiti :)
Ako si vec cula za nju da je ok, i ako si do sad imala ok iskustva...nastavi i dalje s njom.

Chain
08.04.2009., 19:26
nemoj se brinuti za debljinu brusenja...od toga ti zub nece puknuti...
kada jednom na njega dode krunica, onda se ne moras vise bojati za vertikalnu frakruru...jer ona nastaje stanjenjem korijena, a ne vidljivog dijela zuba ilitiga krune

Stonožica Bosica
08.04.2009., 19:33
nemoj se brinuti za debljinu brusenja...od toga ti zub nece puknuti...
kada jednom na njega dode krunica, onda se ne moras vise bojati za vertikalnu frakruru...jer ona nastaje stanjenjem korijena, a ne vidljivog dijela zuba ilitiga krune

Ok, hvala Chain...a daj mi još samo reci od čega bi mogao najlakše puknuti..od zagriza tvrđe hrane možda? I za koliko vremena mogu početi raditi krunicu, ako mi je apikotomija napravljena prije 5 dana?

Chain
08.04.2009., 20:08
Ok, hvala Chain...a daj mi još samo reci od čega bi mogao najlakše puknuti..od zagriza tvrđe hrane možda? I za koliko vremena mogu početi raditi krunicu, ako mi je apikotomija napravljena prije 5 dana?

ako ti se desavaju frakture to je cesto od kojekakvih arašida...tako da izbjegavaj grickanje tvrde i krte hrane (tipa tvrdih bombona), sjemeknki, kostica i sl.

mislim da u principu mozes poceti raditi odmah AKO ne osjetis nikakvu bol, ako te nista ne smeta, nije vise upaljeno, nateceno...dakle ako nemas NIKAKVE smetnje na tim zubima.

sunchana123
09.04.2009., 08:30
Ma ja vam imam sranje skroz sa tim zubom, zeznula me zubarica, i krivo sve izbušila unutra, ugl imam i pravi i 'krivi' kanal, i sada je sranje generalno sa time, ne zna ako će moći uopće spasiti zub, za sada ga definitivno gubim je rekao. Idem na punjenje oba kanala i nakon toga na neku operaciju zapunjevanja rupa tih valjda što je prije izbušila. Užas.....
I ni tu mi ne garantira 100% da će ga spasiti.
I to znači da ako ga ne spasi, vadim valjda cijelu jedinicu (ni kriva ni dužna), što znači da neću ni korijen imati. I još 7000 kn za implatant? Majko mila..... A to je naravno jedna od najboljih opcija za mene....

marija_ 94
09.04.2009., 14:44
u casu staviti jedno 4 zlicice octa i zlicu soli i to dobro natrljati na zube. nekim normalnim prirodnim nacinom da obnovite bjelinu zuba i jacinu jest redovito pranje zuba (temeljito) i to ne mislim kada se probudite nego bas nakon svakog jela i vrlo brzo ce se primjetiti rezultati

nakon koliko se vide rezultati ,ja sam probala sa sodom bikarbonom

VedranT
09.04.2009., 20:01
Pozdrav za sve...

Evo mene opet sa jednim pitanjcem.. :)

Dakle u nekim predhodnim postovima sam spominjao da sam radio zubni most.. i da me uzasno bolilo meso iznad kompletnog mosta... i naravno kako mi je rekao doktor, kako sam citao, cuo i slicno.. to je normalno par dana..

Ali sada imam sljedecu situaciju... dakle evo danas je upravo 8 dana kako je postavljen most, i do prije 2 dana me bolilo da sam morao piti tablete... evo sada kada pokusavam da glimam recimo ovu tricu zub na koju ide most, ne boli me, iako je prije 2 dana i to bolilo malo... dakle sad me ne boli nikakvo glimanje i slicno... ali me i dalje malo boli meso iznad zuba... pa ne smijem jos jesti na toj strani..

Pa me interesuje jeli to normalno tako? Jer vjerovatno kada pokusam jesti i gristi na toj strani, pocne me voliti meso iznad mosta.. a to je taj pritisak, a sigurno se meso jos nije smirilo....

Pozdrav

Krumpir
09.04.2009., 20:48
Pozdrav za sve...

Evo mene opet sa jednim pitanjcem.. :)

Dakle u nekim predhodnim postovima sam spominjao da sam radio zubni most.. i da me uzasno bolilo meso iznad kompletnog mosta... i naravno kako mi je rekao doktor, kako sam citao, cuo i slicno.. to je normalno par dana..

Ali sada imam sljedecu situaciju... dakle evo danas je upravo 8 dana kako je postavljen most, i do prije 2 dana me bolilo da sam morao piti tablete... evo sada kada pokusavam da glimam recimo ovu tricu zub na koju ide most, ne boli me, iako je prije 2 dana i to bolilo malo... dakle sad me ne boli nikakvo glimanje i slicno... ali me i dalje malo boli meso iznad zuba... pa ne smijem jos jesti na toj strani..

Pa me interesuje jeli to normalno tako? Jer vjerovatno kada pokusam jesti i gristi na toj strani, pocne me voliti meso iznad mosta.. a to je taj pritisak, a sigurno se meso jos nije smirilo....

Pozdrav

Sve mi zvuci kao da most radi pritisak na zubno meso. Dali je most trajno cementiran?

Krumpir
09.04.2009., 21:09
I da...zaboravila sam još pitati...

Naravno da bih najviše voljela staviti cirkon krunice, a čula sam i da je tada potrebno manje zub brusiti, u odnosu na metal keramiku....da li je to točno?

To nije istina, za cirkon se brusi vise.

Krumpir
09.04.2009., 21:10

Krunica će taj zub učvrstiti i sve bi trebalo biti ok snjime. Tako da se fraktura ne moraš bojati.

VedranT
09.04.2009., 21:23
Sve mi zvuci kao da most radi pritisak na zubno meso. Dali je most trajno cementiran?

Da, most je trajno cementiran... ali radi se o tome sto ja kada rukama pritisnem most prema gore, mene nista ne boli, kao ni kada vrsim pritisak mosta u jednu ili drugu stranu...

Radi se o tome sto je mene ovo svaki dan sve manje i manje bolilo... i sada kada tako pritiscem kako sam naveo, i kada pritiscem meso na nepcu kod zuba trice i isto tako meso izmedju sedmice i sestice na kojoj je most.. tu me malo boli... a kada jedem na toj strani, pocne me meso boljeti..

Meni je sve bruseno pod injekcijom, pa poslije popustanja injekcije ja sam pio kapsule protiv boli koje sam i dobio od doktora, pa tako da me nije bolilo... ja mislim da je ovo sasvim normalno...

Jer (da se izrazim tako...) kada mi se meso upali ili aktivira.. ovako predvecer.. ja kada stavim hladnu vodu na zube gdje je most, mene to boli onako malo muklo... pa prestane, a ujutru kada ustanem i vjerovatno kada je meso smireno, kada stavim hladnu vodu.. nista me ne boli...

Dakle da su zubi bruseni pod injekcijom i da je nakon oko 6 dana zavrsen most, i kada je postavljan, postavljan je pod injekciom, jer sam imao probe isti dan, pa mi je doktor dao injekcije jer mi je dodatno brusio zube...

Dakle zubi bruseni, meso me od toga bolilo, i tad mi je postavljen most... meso pritisnuto.. i sada nakon 8 dana me i dalje boli kada hocu da jedem na toj strani... ali me brzo ta bol prodje ukoliko se malo uvrijedim... dok prije par dana cim me pocne boliti nije prestajalo...

Nadam se da sam dobro objasnio...

Hvala na odgovoru !

Pozdrav

Krumpir
09.04.2009., 22:00
Da, most je trajno cementiran... ali radi se o tome sto ja kada rukama pritisnem most prema gore, mene nista ne boli, kao ni kada vrsim pritisak mosta u jednu ili drugu stranu...

Radi se o tome sto je mene ovo svaki dan sve manje i manje bolilo... i sada kada tako pritiscem kako sam naveo, i kada pritiscem meso na nepcu kod zuba trice i isto tako meso izmedju sedmice i sestice na kojoj je most.. tu me malo boli... a kada jedem na toj strani, pocne me meso boljeti..

Meni je sve bruseno pod injekcijom, pa poslije popustanja injekcije ja sam pio kapsule protiv boli koje sam i dobio od doktora, pa tako da me nije bolilo... ja mislim da je ovo sasvim normalno...

Jer (da se izrazim tako...) kada mi se meso upali ili aktivira.. ovako predvecer.. ja kada stavim hladnu vodu na zube gdje je most, mene to boli onako malo muklo... pa prestane, a ujutru kada ustanem i vjerovatno kada je meso smireno, kada stavim hladnu vodu.. nista me ne boli...

Dakle da su zubi bruseni pod injekcijom i da je nakon oko 6 dana zavrsen most, i kada je postavljan, postavljan je pod injekciom, jer sam imao probe isti dan, pa mi je doktor dao injekcije jer mi je dodatno brusio zube...

Dakle zubi bruseni, meso me od toga bolilo, i tad mi je postavljen most... meso pritisnuto.. i sada nakon 8 dana me i dalje boli kada hocu da jedem na toj strani... ali me brzo ta bol prodje ukoliko se malo uvrijedim... dok prije par dana cim me pocne boliti nije prestajalo...

Nadam se da sam dobro objasnio...

Hvala na odgovoru !

Pozdrav

I dalje stojim kod svog razmisljanja. Ako je sve bolje i bolje kako vrijeme ide onda ce vjerovatno sa vremenom sve se smiriti i biti bolje. Jer ce se gingiva priviknuti na stanje. Razlog zasto je to tako kako je sada, nebih ulazio, ali ocito da ti je zubno meso pritisnuto i da se navikava na tu novu situaciju.

VedranT
09.04.2009., 22:30
I dalje stojim kod svog razmisljanja. Ako je sve bolje i bolje kako vrijeme ide onda ce vjerovatno sa vremenom sve se smiriti i biti bolje. Jer ce se gingiva priviknuti na stanje. Razlog zasto je to tako kako je sada, nebih ulazio, ali ocito da ti je zubno meso pritisnuto i da se navikava na tu novu situaciju.

Da, i ja se nadam da je to, to.. jer evo prije 2-3 dana na sestici na kojem je cementiran most.. meso sa obe strane zuba me bolilo.. dok me sada sa unutrasnje strane, (mislim na strani nepca), skoro ni ne boli kada pritisnem prstom, dok sa druge strane i dalje boli, ali manje.

Hvala na odgovoru !

bitchy-as-usual
10.04.2009., 09:46
Gutaperka, Krumpir molim savjet ili misljenje sto god.. ovako nosim fixni aparatic i gore i dolje.. prije 5 dana isla sam vaditi obje gornje četvorke naravno radi aparatica..zubi su bili zdravi.. e sad mene te rupe svrbe vec 5 dana... a i bole... vise svrbe nego bole ali je uzasno neugodan osjecaj...

rupe su dosta velike jer stvarno imam i velike zube.. svrbi me u biti povrsinski meso, a ne u rupi.. ne znam kako bi objasnila..a cak i boli.. sad me zanima da li je sve to normalno i koliko dugo traje taj svrbez oko rupe i ta bol...

pošto me boli doljnja čeljust od postavljenog aparatica prije 5 dana sad me jos i gornja zeza zbog zubi..naravno ketonal ne pomaze.. pa me sad zanima koliko ovakvo stanje moze potrajati i sto ja mogu napraviti da me te rupe vise ne bole i ne svrbe.. :tuzni:

Krumpir
10.04.2009., 12:16
Gutaperka, Krumpir molim savjet ili misljenje sto god.. ovako nosim fixni aparatic i gore i dolje.. prije 5 dana isla sam vaditi obje gornje četvorke naravno radi aparatica..zubi su bili zdravi.. e sad mene te rupe svrbe vec 5 dana... a i bole... vise svrbe nego bole ali je uzasno neugodan osjecaj...

rupe su dosta velike jer stvarno imam i velike zube.. svrbi me u biti povrsinski meso, a ne u rupi.. ne znam kako bi objasnila..a cak i boli.. sad me zanima da li je sve to normalno i koliko dugo traje taj svrbez oko rupe i ta bol...

pošto me boli doljnja čeljust od postavljenog aparatica prije 5 dana sad me jos i gornja zeza zbog zubi..naravno ketonal ne pomaze.. pa me sad zanima koliko ovakvo stanje moze potrajati i sto ja mogu napraviti da me te rupe vise ne bole i ne svrbe.. :tuzni:

Nista puno nemožeš napraviti, sve što si opisala je normalno. Ali ono što možeš napraviti je koristiti voltaren ili diclorapid (oba su jaća od ketonala) dva, tri dana dok ovo sve što si nabrojila ne prođe (naravno ako nisi alergična na nevedene lijekove i imaš neku od drugih kontra indikacija).

bitchy-as-usual
10.04.2009., 12:18
reci mi za ovaj diclorapid jel treba recept?? meni zena u ljekarni kaze da je ketonal jaci od sveg ostalog :rolleyes:
dosada nisam zapazila da sam alergicna na bilo koji lijek pa pretpostavljam da nisam ni na ovo.. fala ti puno idem danas po to jer ketonal mi nista ne pomaze

a daj mi samo reci koliko traje taj svrbez i ta bol?? koliko treba da rupa prestane biti osjetljiva?? ono kad cetkam zube i to??? jel to dugo traje???

Krumpir
10.04.2009., 12:40
reci mi za ovaj diclorapid jel treba recept?? meni zena u ljekarni kaze da je ketonal jaci od sveg ostalog :rolleyes:
dosada nisam zapazila da sam alergicna na bilo koji lijek pa pretpostavljam da nisam ni na ovo.. fala ti puno idem danas po to jer ketonal mi nista ne pomaze

a daj mi samo reci koliko traje taj svrbez i ta bol?? koliko treba da rupa prestane biti osjetljiva?? ono kad cetkam zube i to??? jel to dugo traje???

Trajat će vam to još cca do tjedan dana, diclorapid ne treba recept i košta nešto smiješno tipa oko 15kn ako se ne varam.

bitchy-as-usual
10.04.2009., 13:51
a jooojj jos tjedan dana..ufff bas mi je nasla najbolje vrijeme za vadit zube :mad: a ispit za 10 dana :horor: a nista odoh ja danas po te tblt ja se nadam da ce to bar malo smirit ovo stanje

fala puno :)

bitchy-as-usual
10.04.2009., 14:26
kupila ja tblt i sad citam :"bolesnici s peludnom groznicom, nosnim polipima ili kroničnom opstruktivnom bolešću dišnih puteva kao i bolesnici s preosjetljivošću na ostale analgetike ili antireumatske lijekove..... smiju uzimati diklofenak uz pridrzavanje odredenih mjera opreza..... buduci da moze doci do asmaticnih napada..."

e sad ja imam alergijsku astmu koristim symbicort turboinhaler.. al me sad malo strah..I m home alone :rofl: ne bih voljela ugusit se hihi..

sad me zanima koliko je sigurno ovo??? a nista idem popit tblt sa telefonom u rukama da zovem hitnu ako bude trebalo :horor:

inace nisam nikad imala alergiju na ljekove

kovrcava_mala
10.04.2009., 14:45
Pozdrav svima!

Čula sam za pjeskarenje zubi i namjeravam ići na to.Zanima me ako netko zna kome se preporuča pjeskarenje zubi, kolika je okvirna cijena toga i da li se poslije toga javlja neka preosjetljivost zubiju i koliko to dug o drži..

Hvala:)

Krumpir
10.04.2009., 15:56
Pozdrav svima!

Čula sam za pjeskarenje zubi i namjeravam ići na to.Zanima me ako netko zna kome se preporuča pjeskarenje zubi, kolika je okvirna cijena toga i da li se poslije toga javlja neka preosjetljivost zubiju i koliko to dug o drži..

Hvala:)

Koristi se za skidanje tvrdih i mekih naslaga sa zubi. Ovisno o vrsti tretmana (samo pjeskarenje ili kombinacija vise metoda skidanje kamenca sa pjeskarenjem) od cca 100-400kn

Krumpir
10.04.2009., 16:00
kupila ja tblt i sad citam :"bolesnici s peludnom groznicom, nosnim polipima ili kroničnom opstruktivnom bolešću dišnih puteva kao i bolesnici s preosjetljivošću na ostale analgetike ili antireumatske lijekove..... smiju uzimati diklofenak uz pridrzavanje odredenih mjera opreza..... buduci da moze doci do asmaticnih napada..."

e sad ja imam alergijsku astmu koristim symbicort turboinhaler.. al me sad malo strah..I m home alone :rofl: ne bih voljela ugusit se hihi..

sad me zanima koliko je sigurno ovo??? a nista idem popit tblt sa telefonom u rukama da zovem hitnu ako bude trebalo :horor:

inace nisam nikad imala alergiju na ljekove

Fuj, symbicort :)

Ti imaš astmu (koja je pod kontrolom lijeka) a ne KOPB i nemaš peludnu aleriju. Trebalo bi sve biti ok, a uvijek nedaj bože imaš telefon :)

kovrcava_mala
10.04.2009., 18:10
hvala krupmipir:)

kovrcava_mala
10.04.2009., 18:11
krumpir:D

bitchy-as-usual
10.04.2009., 20:25
znas kaj je symbicort?? ehh da nije bas fin ali jbg jedini lijek koji djeluje.. imam ja peludnu alergiju..alergicna sam na pelud, trave, korov, stabla you name it :rofl:

tblt sam popila i jos sam ziva :zubo:

đej_đej_kejl(:
11.04.2009., 00:37
molim pomoć :)

prije dva tjedna malo mi je oteklo meso oko lijeve osmice koja izrasta il je izrasla ne znam gotovo cijela je vani. al nije ekstra puno bolilo niti na dodir. otišao sam kod svog stomatologa koji mi je uz anesteziju otvorio zub i sanirao. on mi nije dao posebne upute nego mi je rekao da samo dobro iščetkam. nakon tog nije me boljelo, al je meso još otečeno. sinoć me počelo malo više boljeti, pa je opet stalo, pa sad opet malo boli...

šta da radim?

đej_đej_kejl(:
11.04.2009., 05:04
sad stvarno boli, i osjećam bol i u lijevom uhu. otiću na hitnu, šta sam sve iskopao na netu.. gdje baš sad kad su blagdani... ima li ko sa savjetom, cijelu noć nisam oka sklopio od nervoze..

Gutaperka
11.04.2009., 06:04
sad stvarno boli, i osjećam bol i u lijevom uhu. otiću na hitnu, šta sam sve iskopao na netu.. gdje baš sad kad su blagdani... ima li ko sa savjetom, cijelu noć nisam oka sklopio od nervoze..

za početak uzmi nešto protiv bolova i potraži pomoć na hitnoj stomatološkoj

đej_đej_kejl(:
11.04.2009., 12:10
a moram čekat do 7 navečer jel izgleda ništa ne radi u splitu danas. ne boli me toliko da moram pit tablete iako je otečen, mislim mogu podnijet bol

đej_đej_kejl(:
11.04.2009., 12:31
jeli voltaren forte ok ako me pocme jos jace bolit? imam jedino to doma

Gutaperka
11.04.2009., 13:50
a moram čekat do 7 navečer jel izgleda ništa ne radi u splitu danas. ne boli me toliko da moram pit tablete iako je otečen, mislim mogu podnijet bol

u mene danas 2 hitna slučaja,da si na vrime javio ja bi te primio samo sad ti je još malo ostalo do otvaranja hitne.

Možeš popit Voltaren forte ako bude jače bolilo

bitchy-as-usual
11.04.2009., 16:47
trebam opet savjet... jučer navečer počelo me toliko zestoko boljeti oko mjesta di je vađena jedna četvorka..takve bolove dosad nisam imala..kad sam pomislila da ne mozes gore moglo je.. nisam mogla spavati.. zaspala sam nakon 101 tblt u 3 ujutro..

sada me opet počelo zestoko boljeti na tom istom mjestu i cijela ta strana mi pulsira od boli.. bol od aparatica se barem smirila al me sad boli oko te rupe.. lijeva strana lica mi je lagano natecena i pretpostavljam da je doslo do neke upale ili neceg i iskreno sad ne znam sto radim..danas ni slj 2 dana nitko ne radi..a ovakve bolove nemrem trpjet.. tblt slabo pomaze

zubi su vadeni u ponedjeljak znaci danas je 6 dan od vadenja.. desna strana lica ne boli tj rana gdje je vađen zub ocito lijepo zacjeljuje jer nista ne boli, a lijeva strana dode mi da vristim

sto sad??? otici negdje na hitnu da se to pogleda?? prepise antibiotik.. molim hitan savjet jer ne bi htjela da se oko te rupe stvori jos veci problem

fala puno

Gutaperka
11.04.2009., 17:48
trebam opet savjet... jučer navečer počelo me toliko zestoko boljeti oko mjesta di je vađena jedna četvorka..takve bolove dosad nisam imala..kad sam pomislila da ne mozes gore moglo je.. nisam mogla spavati.. zaspala sam nakon 101 tblt u 3 ujutro..

sada me opet počelo zestoko boljeti na tom istom mjestu i cijela ta strana mi pulsira od boli.. bol od aparatica se barem smirila al me sad boli oko te rupe.. lijeva strana lica mi je lagano natecena i pretpostavljam da je doslo do neke upale ili neceg i iskreno sad ne znam sto radim..danas ni slj 2 dana nitko ne radi..a ovakve bolove nemrem trpjet.. tblt slabo pomaze

zubi su vadeni u ponedjeljak znaci danas je 6 dan od vadenja.. desna strana lica ne boli tj rana gdje je vađen zub ocito lijepo zacjeljuje jer nista ne boli, a lijeva strana dode mi da vristim

sto sad??? otici negdje na hitnu da se to pogleda?? prepise antibiotik.. molim hitan savjet jer ne bi htjela da se oko te rupe stvori jos veci problem

fala puno

moguće da je došlo do infekcije ugruška.Mislim da hitna počinje radit u 19 sati pa pravac tamo da ti daju antibiotike i eventualno iskiretiraju ranu

bitchy-as-usual
11.04.2009., 18:01
nek mi netko kaze gdje u zg-u mogu to sredit jer nemam pojma di..inace sam iz novom zg pa da mi je što blize

tnx

Gutaperka
11.04.2009., 18:15
nek mi netko kaze gdje u zg-u mogu to sredit jer nemam pojma di..inace sam iz novom zg pa da mi je što blize

tnx

ima negdje u NZ hitna stomatološka,pogledaj topic unazad,čini mi se da je neko pisao di je tamo hitna stomatološka

bitchy-as-usual
11.04.2009., 22:06
evo bila sam i da javim sto je bilo..rana je jos uvijek "otvorena" dobila sam neku tblticu u zub i trebam ispirati kaduljom i piti tblt protiv bolova,,drzati hladne obloge.. moram reci da sam razocarana jer mi tblt ne pomazu sto znaci da se sljedecih ne znam koliko moram previjati od bolova.. k vragu i sve :tuzni:

Chain
11.04.2009., 23:22
evo bila sam i da javim sto je bilo..rana je jos uvijek "otvorena" dobila sam neku tblticu u zub i trebam ispirati kaduljom i piti tblt protiv bolova,,drzati hladne obloge.. moram reci da sam razocarana jer mi tblt ne pomazu sto znaci da se sljedecih ne znam koliko moram previjati od bolova.. k vragu i sve :tuzni:

tabletica u zubu tije antibiotik....
rana mora i dalje bit otvorena jer da se zatvori, upala bi ti samo buknula i bolilo bi jos vise...
tablete protiv bolova su ti jasne...
tako da kad antibiotik pocne odradivati svoje, osjecat ces se bolje, a rana ce se sama zatvoriti.
Nemas zasto biti razocarana kad ti nije mogao nista drugo napraviti.

bitchy-as-usual
12.04.2009., 00:21
ma on je rekao da je ta tabletica protiv bolova i da ce me boljet sve dok se samo ne zatvori..valjda me mozes shvatiti..u ponedjeljak sam vadila 2 zdrava zuba, stavljala mi je doljnji aparatic koji boli puno više nego gornji..sve mi je bilo utrnuto..24 sata bolovi..ja se vec tjedan dana kljukam s nekoliko tblt dnevno jer nemrem podnjet tu bol..znaci sad vec sedmi dan za redom.. evo sad mi je malo bolje jer sam popila tblt plus to sto mi je stavio u rupu..ja se nadam da ce ovo prestat sto prije jer ceka me ispit a ja nis nemrem od bolova... :tuzni:

đej_đej_kejl(:
12.04.2009., 11:21
bia na hitnoj, malo otvorila lijevi donji umnjak i stavila lijek protvi bolova od kojeg me još više boli. kaže nije strašno al da je problematično izrastanje umnjaka(da je odavno ga trebalo izvadit cim je pocea rast prvi put, da nema smisla ga ostavit i da je zdrav jer nemam gore umnjak pa nema uporište..), da bi bilo najbolje da ga odem skinut kod oral kirurga. pa kao isto bi trebalo i antibiotik iako je u pocetku mislila da nece trebat. dala mi je amoxil da pijem.

iman osjecaj da mi je jos vise zeznula jer je meni moj stomat. stavljao nesto prije dva tjedna pod lok anestezijom a ona to nije dobro odstranila nego je sve drlji brlji nagurala. ne da je preko neke stvari radila i izbužala me onom svojom bušilicom, ali razumin to - blagdan je.

gutaperka, jeli bolji klavocin od amoksila?

i da li je pametnije napravit kompletnu sliku čeljusti ili ići na ciljane slike jer iman jos gornju lijevu peticu koja je pod kvarom vec dugo a i boli dosta otkad se ovaj umnjak upalio pogotovo na toplo-hladno( otpao je ciijeli zub osim vanjskog dijela koji je eks stomatologinja učvrstila i rekla ''i ovo će ti otpast'' te da se može liječit da treba vidit korijene te je spominjala nekakvoo unutarnje punjenje neman pojma bla bla..)..

aj pa kad stigneš bia bih ti vrlo zahvalan na kojem savjetu..

Gutaperka
12.04.2009., 12:41
bia na hitnoj, malo otvorila lijevi donji umnjak i stavila lijek protvi bolova od kojeg me još više boli. kaže nije strašno al da je problematično izrastanje umnjaka(da je odavno ga trebalo izvadit cim je pocea rast prvi put, da nema smisla ga ostavit i da je zdrav jer nemam gore umnjak pa nema uporište..), da bi bilo najbolje da ga odem skinut kod oral kirurga. pa kao isto bi trebalo i antibiotik iako je u pocetku mislila da nece trebat. dala mi je amoxil da pijem.

iman osjecaj da mi je jos vise zeznula jer je meni moj stomat. stavljao nesto prije dva tjedna pod lok anestezijom a ona to nije dobro odstranila nego je sve drlji brlji nagurala. ne da je preko neke stvari radila i izbužala me onom svojom bušilicom, ali razumin to - blagdan je.

i da li je pametnije napravit kompletnu sliku čeljusti ili ići na ciljane slike jer iman jos gornju lijevu peticu koja je pod kvarom vec dugo a i boli dosta otkad se ovaj umnjak upalio pogotovo na toplo-hladno( otpao je ciijeli zub osim vanjskog dijela koji je eks stomatologinja učvrstila i rekla ''i ovo će ti otpast'' te da se može liječit da treba vidit korijene te je spominjala nekakvoo unutarnje punjenje neman pojma bla bla..)..

ako sumnjaš na više pokvarenih zubi onda snimi ortopan,na njemu će se vidit stanje svih zubi.A kad se vidi šta sve treba rješavat onda u akciju i nemoj odgađat.

Kad snimiš ortopan možeš ga skenirat i stavit ovdi ili mi poslat na mail pa ti mogu reć kakva ti je cjelokupna situacija sa zubima i šta bi sve tribalo napravit.

To unutarnje punjenje je zbog toga što ti je živac propao pa treba izliječit korjen i napunit

đej_đej_kejl(:
12.04.2009., 22:08
gutaperka, kad ova bol prestaje?:D nije me strah boli, al razumin ljude koji imaju traume od umnjaka, mogu zamislit koja je to bol kad ti ga izvade ako je sad ovako.

preboljeh i pijesak na bubrezima i upalu živca na zubu, ovo je blizu.. i sta jenajgore - konstantna je, spremam ispite pa ne mogu nista bez neofena..

da li za ortopan trebam dobit uputnicu od svog stomat? znam da je slikanje zuba 40kn doli na Križinama kod K.(da sad ne reklamiram), je li ortopan skuplji i jel se to može preko zdravstenog? student. život :rofl:

Gutaperka
12.04.2009., 22:38
gutaperka, kad ova bol prestaje?:D nije me strah boli, al razumin ljude koji imaju traume od umnjaka, mogu zamislit koja je to bol kad ti ga izvade ako je sad ovako.

preboljeh i pijesak na bubrezima i upalu živca na zubu, ovo je blizu.. i sta jenajgore - konstantna je, spremam ispite pa ne mogu nista bez neofena..

da li za ortopan trebam dobit uputnicu od svog stomat? znam da je slikanje zuba 40kn doli na Križinama kod K.(da sad ne reklamiram), je li ortopan skuplji i jel se to može preko zdravstenog? student. život :rofl:

ajde u utorak do svog zubara,ako je jača upala možda će ti trebat antibiotik.A ortopan ti je oko 150 (ili 120) kn kod K.Pitaju te ko te šalje ali mislim da će ti slikat i bez uputnice.A ako ideš preko uputnice mislim da se plaća samo nešto sitno

đej_đej_kejl(:
12.04.2009., 23:14
ajde u utorak do svog zubara,ako je jača upala možda će ti trebat antibiotik.A ortopan ti je oko 150 (ili 120) kn kod K.Pitaju te ko te šalje ali mislim da će ti slikat i bez uputnice.A ako ideš preko uputnice mislim da se plaća samo nešto sitno

pijem amoksil već koji mi je prepisala dežurna na hitnom. ok, hvala još jednom pa se javim sa slikom ako se ortopaniziram:D

sunchana123
13.04.2009., 22:28
Ekipa bok, opet ja....
Ja vam imam malo egzotičniji problem sa mojim zubom, probati ću kao laik objasniti a vas molim savjet ako je ikako moguće.
Prije koju god primjetila sam promjenu boje jedinice, počela je žutiti, pitala sam zubaricu da to pogleda, ona veli da je zub ok i da je takve boje, ok, prolazi vrijeme i zadnjih godinu dana skužim da je počelo jako žutiti, prije pola god ode kod druge zubar i veli ona ne zub nije ok, pošalje me na rtg, slika niš ne pokazuje, ispita zub, pusti struju ja ništa ne osjetim, veli da je živac otišao i da bi to trebalo počistiti (kanale) i izbijelimo zub i bok, no kanal se sasušio, jedva ga je našla nekako, nije mogla zatvoriti jer curi nešto iz zuba, stavi lijek, ja oteknem ono katastrofa, na hitnoj skinu lijek, počiste kanal i ajmo antibiotici, ok, sada tek počinje, 5 mj meni ona čisti kanal nikako da se isčisti, misli me slati na onu operaciju gdje zbruse korijen, ali opet se na slici ništa ne vidi, veli da odem na dent patologiju da mi tamo stručnjaci zatvore kanal jer je sav neki vijugav, dolazim tamo i - suže oni da mi je zbušila totalno krivi kanal, pravi je netaknut, šiklja krv iz oba, više manje, i u komunikaciji su pa ne mogu odrediti kolika je dubina, ugl sada me čeka kao punjenje ta oba kanala i operacija neka gdje će mi dići zubno meso i zapuniti rupe koje je napravila zubarica.
Imam trenutno kalcij hidroksid u oba kanala, i danas me je počelo lagano boljeti, ništa ekstra ali osjetim zub poprilično. Doktor veli da je jedino sada sigurno da zub gubim, ali da će ga probati spasiti....
Ako imate ikakav savjet, dobro bi mi došao!
Samo da zadržim zub, nisam osoba koja ima karijese i ne brine se, došla sam u jako loše ruke nažalost, i sve ću učiniti da zubek ostane tu gdje i je.
Hvala unaprijed

Krumpir
13.04.2009., 22:46
Ekipa bok, opet ja....
Ja vam imam malo egzotičniji problem sa mojim zubom, probati ću kao laik objasniti a vas molim savjet ako je ikako moguće.
Prije koju god primjetila sam promjenu boje jedinice, počela je žutiti, pitala sam zubaricu da to pogleda, ona veli da je zub ok i da je takve boje, ok, prolazi vrijeme i zadnjih godinu dana skužim da je počelo jako žutiti, prije pola god ode kod druge zubar i veli ona ne zub nije ok, pošalje me na rtg, slika niš ne pokazuje, ispita zub, pusti struju ja ništa ne osjetim, veli da je živac otišao i da bi to trebalo počistiti (kanale) i izbijelimo zub i bok, no kanal se sasušio, jedva ga je našla nekako, nije mogla zatvoriti jer curi nešto iz zuba, stavi lijek, ja oteknem ono katastrofa, na hitnoj skinu lijek, počiste kanal i ajmo antibiotici, ok, sada tek počinje, 5 mj meni ona čisti kanal nikako da se isčisti, misli me slati na onu operaciju gdje zbruse korijen, ali opet se na slici ništa ne vidi, veli da odem na dent patologiju da mi tamo stručnjaci zatvore kanal jer je sav neki vijugav, dolazim tamo i - suže oni da mi je zbušila totalno krivi kanal, pravi je netaknut, šiklja krv iz oba, više manje, i u komunikaciji su pa ne mogu odrediti kolika je dubina, ugl sada me čeka kao punjenje ta oba kanala i operacija neka gdje će mi dići zubno meso i zapuniti rupe koje je napravila zubarica.
Imam trenutno kalcij hidroksid u oba kanala, i danas me je počelo lagano boljeti, ništa ekstra ali osjetim zub poprilično. Doktor veli da je jedino sada sigurno da zub gubim, ali da će ga probati spasiti....
Ako imate ikakav savjet, dobro bi mi došao!
Samo da zadržim zub, nisam osoba koja ima karijese i ne brine se, došla sam u jako loše ruke nažalost, i sve ću učiniti da zubek ostane tu gdje i je.
Hvala unaprijed

Pa iskreno, zbilja mislim da je sve vezano za taj vas zub vec receno i zvuci grozno :( Ali ako imas sliku stavi je tu pa da pogledamo.....

Krumpir
13.04.2009., 23:15

E moja bitchy, ti stvarno nemaš sreće :( Nakon ovoga će sve biti ok! Izdrži još malo!

bitchy-as-usual
13.04.2009., 23:18
da, pa rekao je da je to u biti normalno i da traju takvi bolovi cirka 10-15 dana..a meni je danas u biti 8 dan.. dobro se drzim i osjecam da ide na bolje.. jos uvijek osjecam da mi rupa kao pulsira tu i tamo ali bolje je..pijem manje tblt za bolove jer vise nije toliko grozno..doljni aparatic vise ne gnjavi zube toliko i sve ide na bolje

znam da ce se i to vadenje zubi i aparatic isplatiti na kraju..no, kad se sjetim svih ovih bolova :horor: ali izgurat cu ja to :zubo:

EDIT- jos jedno pitanje.. ortodontica mi je rekla ne ispirati kaduljom jer to usporava zacjeljivanje ili tak nes ak sam dobro shvatila dok mi je zubar na hitnoj rekao da to radim!! sto sad?? kog slusati? jel mi se moze nes zakomplicirat ak sad ispirem kaduljom???

Krumpir
13.04.2009., 23:21
da, pa rekao je da je to u biti normalno i da traju takvi bolovi cirka 10-15 dana..a meni je danas u biti 8 dan.. dobro se drzim i osjecam da ide na bolje.. jos uvijek osjecam da mi rupa kao pulsira tu i tamo ali bolje je..pijem manje tblt za bolove jer vise nije toliko grozno..doljni aparatic vise ne gnjavi zube toliko i sve ide na bolje

znam da ce se i to vadenje zubi i aparatic isplatiti na kraju..no, kad se sjetim svih ovih bolova :horor: ali izgurat cu ja to :zubo:

EDIT- jos jedno pitanje.. ortodontica mi je rekla ne ispirati kaduljom jer to usporava zacjeljivanje ili tak nes ak sam dobro shvatila dok mi je zubar na hitnoj rekao da to radim!! sto sad?? kog slusati? jel mi se moze nes zakomplicirat ak sad ispirem kaduljom???

Ma infekcija ugruška na to sam mislio. Nije da je rijetkost, ali nije da je toliko učestala pojava...

Edit: Odgovor na tvoj edit, ne može ti se ništa zakomplicirati zbog kadulje

sunchana123
14.04.2009., 08:05
Pa iskreno, zbilja mislim da je sve vezano za taj vas zub vec receno i zvuci grozno :( Ali ako imas sliku stavi je tu pa da pogledamo.....

A tako sam i ja mislila.....koma živa. Danas idem na pokušaj punjenja tih kanala. Pa onda dogovor za tu operaciju. Samo se nadam da je korijen koliko toliko ok, iako ima rupetinu veliku - na zubarskom stolcu mi je dignuo to meso i našao rupu odmah.

Katastrofa, šta reći? :( :flop:
Naravno stavim sliku prvom prilikom, mišljenja uvijek dobro dođu.

zuzz
14.04.2009., 10:54
nakon što mi je čišćen kanal jedinice, dr. mi je stavio neku kvačicu?? u zubno meso..zanima me čemu to služi?

Chain
14.04.2009., 14:29
nakon što mi je čišćen kanal jedinice, dr. mi je stavio neku kvačicu?? u zubno meso..zanima me čemu to služi?

moram priznat da nemam pojma na sta mislis...
ajde da si rekla prije...al kasnije...ne kuzim...
jos to imas? kako izgleda?

Krumpir
14.04.2009., 21:59
znas kaj je symbicort?? ehh da nije bas fin ali jbg jedini lijek koji djeluje.. imam ja peludnu alergiju..alergicna sam na pelud, trave, korov, stabla you name it :rofl:

tblt sam popila i jos sam ziva :zubo:

Naravno da znam, to je kombinacija kotikosteroida i bronhodilatatora. Meni osobno je bolji seretide. Inace, sada mi pade napamet, moguce da ti je zbog njega ova rana sporije zarasta....

bitchy-as-usual
14.04.2009., 22:01
imala sam seretide ali nije pomagalo..često sam se gušila i koristila ventolin..kad je doktorica skuzila da koristim ventolin vise nego sto bih smjela jer seretide ne pomaze propisala mi je ovo.. sada vise uopce ne koristim ventolin jer je taj sastav i u symbicortu pa kad me pocne gusit udahnem.. mislis da je to povezano tj da ti sastojci usporavaju zarastanje rane??? uhhh jos samo to

Krumpir
14.04.2009., 22:24

ARG! Ovako to nije lijek protiv bolova to je toxavit korisiti se za ubijanje zivca, zato te i boli. Znaci na tom zubu trebas napraviti endodonciju bolje cim prije. Ako umnjak ne smeta, moja preporuka je da se NE VADI, tek kada pocne smetati se vadi pogotovo ako su vam sedmice i sestice u losem stanju.

Nemam pojma ocemu je riječ, vise detalja isti zub? Drugi zub? Zasto ti je radio drlji brlji?

Ovisno za koju upalu, kavocin i metronidazol su dovoljni za vecinu infekcija u stomatologiji.

Ciljane su detaljnije, ortopan je manje detaljan i daje uvid u ukupno stanje. Vjerovatno je mislila na endonciju

Sve u svemu izgleda da ima dosta posla kod tebe, zato trk kod svog stomatologa!

Krumpir
14.04.2009., 22:26
imala sam seretide ali nije pomagalo..često sam se gušila i koristila ventolin..kad je doktorica skuzila da koristim ventolin vise nego sto bih smjela jer seretide ne pomaze propisala mi je ovo.. sada vise uopce ne koristim ventolin jer je taj sastav i u symbicortu pa kad me pocne gusit udahnem.. mislis da je to povezano tj da ti sastojci usporavaju zarastanje rane??? uhhh jos samo to

Da zbog kotikosteroida, udises ga, i moze pri udahu uci u ranu i praviti probleme.

Krumpir
14.04.2009., 22:27

Jeli uz kvacicu isao i gumeni omotac?

Krumpir
14.04.2009., 22:28
A tako sam i ja mislila.....koma živa. Danas idem na pokušaj punjenja tih kanala. Pa onda dogovor za tu operaciju. Samo se nadam da je korijen koliko toliko ok, iako ima rupetinu veliku - na zubarskom stolcu mi je dignuo to meso i našao rupu odmah.

Katastrofa, šta reći? :( :flop:
Naravno stavim sliku prvom prilikom, mišljenja uvijek dobro dođu.

Zbilja ti zelim srecu stime! Svakako javi kako je proslo! I slika kada stignes, ako ti je bad ovdje onda na PM.

bitchy-as-usual
14.04.2009., 22:29
Da zbog kotikosteroida, udises ga, i moze pri udahu uci u ranu i praviti probleme.

znaci preporuka je izbjegavati taj lijek dok je rana otvorena?

Krumpir
14.04.2009., 22:30
hvala krupmipir:)

Ne brini, imam takav effect na ljude :D :cool:

Krumpir
14.04.2009., 22:31
znaci preporuka je izbjegavati taj lijek dok je rana otvorena?

Eventualno ti moze prolongirati zarastanje, ali nemoj izbjegavati ga zbog astme. Bolje da ti duze rana zarasta nego da imas problema sa disanjem.

bitchy-as-usual
14.04.2009., 22:34
ma dobro sam trenutno..mislila sam mozda ne koristiti ga osim ako me pocne gusiti?! mozda bi brze rane zarasle :ne zna:.... ovo je bas zeznuto.. jer mene rane jos malo bole ako tipa "usisavam slinu" onda zaboli..no to je valjda normalno

đej_đej_kejl(:
14.04.2009., 22:46
Sve u svemu izgleda da ima dosta posla kod tebe, zato trk kod svog stomatologa!

evo ''ukratko'': tu osmicu koja je otekla je moja stomatologinja prije dva, tri tjedna uz anesteziju otvorila i plombirala. također je i otvorila sedmicu do nje i liječila. ali otok zubnog mesa se nije smanjio i počela se javljati eintezivnija bol zbog koje sam počeo piti neofene forte i u nedjelju završio na hitnoj stomat kod neke tete koja mi je išla stavit lijek protiv boli i prepisala amoskicilin te rekla kako se radio teškom nicanju umnjaka te da bi ga trebalo vadit kod oralnog..

ali nasreću, moja stomatologinja javlja mojoj sestri da je dež. na uskrsni ponedjeljak i da dođem i tako sam jučer bio, i ona je otkrila da mi ta teta u subotu uopće nije otvorila zub(šta sam i pretpostavljao po intezitetu boli a i po drlji brlji načinu koji je radila), te mi je moja stomatolog otvorila i išla liječit i zatvorit zub, ali pošto je vidjela da me boli i pod anestezijom a stavila je lijek odlučila je promijenitii odluku i ostaviti zub otvoren te pratiti situaciju. danas je bol ipak malo manja i javlja se u naletima nije konstantna k'o prije, te večeras nisam pio neofen. i dalje redovno pijem amoksil(što mi je rekla i moja stomatolog.)

danas sam također napravio ortopan, i odmah bio kod nje, te me je več naručila za dva dana, iako imam termine i za dva tjedna. kad sam momku koji mi je radio ortopan rekao tko mi je stomatolog tj njeno ime, on je samo rekao: ''odlično''.

srećom da sam promijenio svoju bivšu stomatologinju, ova je vrijedna i mlada i voljna radit, a i očito vrlo vrlo dobra, i tek sad znam šta znači imat kval zubara, nije me ničeg strah. da sam prije naletio na ovu sigurno bi imao manje problema jer sam dosta sr.. imao zbog, ne bih rekao nestručnosti, nego prije lijenosti bivše(npr. morao sam vaditi desnu gornju četvorku koju sam spašavao punjenjem kanala kod specijaliste, ali ova bivša nije to dobro održavala pa je moralo van) :) ipak nisam zakasnio skroz :)

uvijek se sjetim dana kad sam došao iz tog specijaliste koji mi je valjda našao 4-5 drugih kvarova i zapisao na uputnicu a ja to pokazao svojoj bivšoj st., a ona samo ''uh. šta je natrpala''.. na kraju su mi se ti zubi i pokvarili...

preporuka također svima: napravite ortopan ako sumnjate na više kvarova, jer su se meni otkrili neki koji se nisu mogli vidjeti..

krumpir i gutaperka, zanima me hoće se šta moć vidjet slikam li fotoaparatom svoj ortopan pa da mi date par savjeta il da ga ipak skeniram? bar u vezi ove osmice. čisto da sam miran do preksutra :)

Krumpir
14.04.2009., 23:03
ma dobro sam trenutno..mislila sam mozda ne koristiti ga osim ako me pocne gusiti?! mozda bi brze rane zarasle :ne zna:.... ovo je bas zeznuto.. jer mene rane jos malo bole ako tipa "usisavam slinu" onda zaboli..no to je valjda normalno

Dok ne boli samo od sebe sve je ok. Ovo sto si napisala zvuci normalno. Za astmu kada te pocne gusiti vec je kasno, moras prije piti lijek...

Krumpir
14.04.2009., 23:16
evo ''ukratko'': tu osmicu koja je otekla je moja stomatologinja prije dva, tri tjedna uz anesteziju otvorila i plombirala. ali otok se nije smanjio i počela se javljati eintezivnija bol zbog koje sam počeo piti neofene forte i u nedjelju završio na hitnoj stomat kod neke tete koja mi je išla stavit lijek protiv boli i prepisala amoskicilin.

Cim zub boli sam od sebe, to je indikacija da nesto OZBILJNO nije u redu snjime! Pogotovo ako je u kombinaciji sa otokom.

ali nasreću, moja stomatologinja javlja mojoj sestri da je dež. na uskrsni ponedjeljak i da dođem i tako sam jučer bio, i ona je otkrila da mi ta teta u subotu uopće nije otvorila zub(šta sam i pretpostavljao po intezitetu boli a i po drlji brlji načinu koji je radila), te mi je moja stomatolog otvorila i išla liječit i zatvorit zub, ali pošto je vidjela da me boli i pod anestezijom a stavila je lijek odlučila je promijenitii odluku i ostaviti zub otvoren te pratiti situaciju. danas je bol ipak malo manja i javlja se u naletima nije konstanta ko prije, te večeras nisam pio neofen. i dalje redovno pijem amoksil(što mi je rekla i moja stomatolog.)

Zvuci da je spreman za endo, trebala ti je dati vise anestetika i odmah krenuti u endo. Bol ti nece prestat sve dok se to ne napravi. Zbilja se nema sta cekati, amoksil nije lijek izbora kod mene u takvim situacijama. Cim imas otok, bol, pulsiranje itd itd mora se napraviti "malo" slikanje zuba (ako se ne može odrediti tocno o kojem se zubu radi) zatim ODMAH otvoriti zub, izcistiti i prositi kanale, dezinficirati, eventualno staviti kalcij-hidroksid pastu (ako je otok ostaviti otvoreno da se drenira), i napraviti inciziju AKO je otok zreo za to, te dati antibiotik i narucit pacijenta za 2-3 dana max. I tada sve zavrisiti. Tebi se nije nista od ovoga desilo.....

danas sam također napravio ortopan, i odmah bio kod nje, te me je več naručila za dva dana, iako imam termine i za dva tjedna. kad sam momku koji mi je radio ortopan rekao tko mi je stomatolog tj njeno ime, on je samo rekao: ''odlično''.

Super! Znaci da ce se sve brzo rijesiti! Sada je vazno brzo djelovati i rijesiti taj problem

srećom da sam promijenio svoju bivšu stomatologinju, ova je vrijedna i mlada i voljna radit, a i očito vrlo vrlo dobra, i tek sad znam šta znači imat kval zubara, nije me ničeg strah. da sam prije naletio na ovu sigurno bi imao manje problema jer sam dosta sr.. imao zbog lijenosti bivše(npr. morao sam vaditi desnu gornju četvorku koju sam spašavao punjenjem kanala kod specijaliste, ali ova bivša nije to dobro održavala pa je moralo van) :) ipak nisam zakasnio skroz :)

uvijek se sjetim dana kad sam došao iz tog specijaliste koji mi je valjda našao 4-5 drugih kvarova i zapisao na uputnicu a ja to pokazao svojoj bivšoj st., a ona samo ''uh. šta je natrpala''.. na kraju su mi se ti zubi i pokvarili...

Šta češ socijalni zubari. Znam da zvući grozno da to izjavi jedan stomatolog ali je nažalost tako

preporuka također svima: napravite ortopan ako sumnjate na više kvarova, jer su se meni otkrili neki koji se nisu mogli vidjeti..

Ostavimo takve preporuke stomatolozima ;)

krumpir i gutaperka, zanima me hoće se šta moć vidjet slikam li fotoaparatom svoj ortopan pa da mi date par savjeta il da ga ipak skeniram? bar u vezi ove osmice. čisto da sam miran do preksutra :)

Skeniraj sliku, tako se najbolje vidi.

đej_đej_kejl(:
14.04.2009., 23:26
pa mislim da je ona od toga većinu radila baš u ponedjeljak. da li je moguće da mi ta osmica koja tu teško niče i nije izašla do kraja udara u kost i to stvara ovakvu intezivnu bol i upale?

đej_đej_kejl(:
14.04.2009., 23:29
i reci mi jel problem da npr. odem sutra slikat tu osmicu posebno, ako sam danas bio na ortopanu, zbog zračenja i to? vjerojatno nije, al moram pitat jer sam laik. :)

Krumpir
14.04.2009., 23:34
i reci mi jel problem da npr. odem sutra slikat tu osmicu posebno, ako sam danas bio na ortopanu, zbog zračenja i to? vjerojatno nije, al moram pitat jer sam laik. :)

Molim te ne ide se sam slikati :) Ako ces se vec slikati onda se slikaj sa RVG-om zrazi 95% manje....

đej_đej_kejl(:
14.04.2009., 23:37
Molim te ne ide se sam slikati :) Ako ces se vec slikati onda se slikaj sa RVG-om zrazi 95% manje....

šta je rvg? znači da ne idem?

Krumpir
14.04.2009., 23:47
šta je rvg? znači da ne idem?

RVG objasnim sutra, idi na slikanje SAMO kada ti tvoj stomatolog to kaze...

zuzz
15.04.2009., 08:15
moram priznat da nemam pojma na sta mislis...
ajde da si rekla prije...al kasnije...ne kuzim...
jos to imas? kako izgleda?

ma izgleda da sam ja neš krivo shvatila..dok mi je punio zub, tip je stalno spominjao neku kvačicu i dao mi injekciju da me ne boli dok to stavlja. nakon što je bilo gotovo rekao je da će mi zubno meso biti nadraženo zbog toga pa sam pretpostavila da je kvačica ostala unutra..ali izvana se ne vidi ništa osim ranice na zubnom mesu. sad me samo zanima je li izvađeno ili nije? :ne zna:

Jeli uz kvacicu isao i gumeni omotac?

ne bih znala, bila sam sva utrnula i ništa nisam vidjela od onog svjetla....uglavnom, ugodno sam iznenađena jer nisam znala da se zub može očistiti i napuniti u jednom navratu samo me brine da ta kvačica nije ostala unutra pa da ću imati probleme sa zubnim mesom

bitchy-as-usual
15.04.2009., 09:20
krumpir evo sad me petice bole same od sebe..probudila sam se sad u bolovima i rasturaju me..ne znam dal me rasturaju rupe ili petice pored.. uff sto boli.. nekako mi se cini da nije normalno da me bas ovoliko boli..ne znam sto radit :tuzni:

sunchana123
15.04.2009., 11:01
Zbilja ti zelim srecu stime! Svakako javi kako je proslo! I slika kada stignes, ako ti je bad ovdje onda na PM.

Evo mene, zapunjeni kanali, i fousse route (ako sam ispravno napisala) i pravi, pravi je napokon i počišćen! No nažalost, sliku me zamolili na faksu da uče studente pa sam ima dala, u svakom slučaju, svakome stomatologu i kirurgu zanimljiv i težak slučaj, i neka se uče. No, mene i dalje čeka operacija da mi sa vanjske strane saniraju rupe i korijenu, jadan moj zubić.... :(
Tako da mislim da ću ipak morati pokupiti sliku za operaciju. Pa ako ikoga sa prof strane zanima, šaljem za kojih tj dana.....

I ako me ne boli zub, onda sam na konju jel? No nažalost, teško da će 20 god izdržati zub, šteta je na korijenu samome jako velika.....
Molim te, ono što me zanima, sada imam ono privremeno punjenje, trebam ići po plombu, kako mi je zub žućkast, i izbijelila bi ga malo. Da li je to pametno raditi prije same operacije ili da čekam? Jel to slabi zub? Idući tj zovem doktora pa ću i njega još pitati naravno.....

crna ovnica
16.04.2009., 18:08
Molila bih Gutiperku i/ili Krumpir ili nekog trećeg stomatologa s foruma da mi odgovori na moja pitanja.

Prije 8 god. u inozemstvu, na lijevoj gornjoj šestici mi je vađen živac: nesnosni bolovi cijeli dan, cijela strana lica me boljela - sutradan vađenje živca uz anesteziju (novacaine), "lijek" u zub, privremena plomba, nekakav antibiotik sam dobila da popijem - tjedan dana kasnije - završavanje čišćenja živca ili korijena:confused:, privremena krunica, sljedeći tjedan prava krunica s onom metalnom kopčom s jedne strane.

Prije nekih tjedan i pol taj me zub počeo opet mučiti ali ovaj put bol je vrlo blaga, tupa, ali ne boli na dodir i kuckanje, toplo-hladno...zub se malo vidi ispod krunice i jako je taman, skoro crn. Osjećam da mi je upaljen taj zub ili zubno meso, a uz to osjećam i da mi gore oči i usne (ne znam je li to možda povezano).:confused: A i taj osjećaj mi stvara nervozu.

Budući da sam završila za sva vremena sa svojim dosadašnjim stomatologom mislim otići drugome, možda čak i privatniku baš za ovaj zub budući da ovo nije obični karijes a i želim to što prije srediti. Ovaj moj stari mi je rekao da treba napraviti RTG sliku tog zuba.

Mene zanima:

Mogu li tražiti da mi se napravi RTG slika svih zuba odjednom (umjesto samo tog jednog zuba)? To zato jer nisam godinama slikala zube a još sam iz jednog zuba vadila živac pa da se bolje vidi cjelokupna situacija. Koliko to otprilike košta kod privatnika? (slikanje svih zuba)

Isto tako koliko bi otprilike koštalo čitavo saniranje tog zuba?(anestezija obavezna)

Budući da već imam krunicu, da li bih mogla zadržati tu staru ili bih morala plaćati novu krunicu?

I, znam da se bez RTG snimke ne može previše zaključiti ali zanima me koliko ozbiljno zvuči ova moja situacija? Užasno se bojim da ću ga morati vaditi ili na operaciju.:(

Gutaperka
16.04.2009., 18:42
Mene zanima:

Mogu li tražiti da mi se napravi RTG slika svih zuba odjednom (umjesto samo tog jednog zuba)? To zato jer nisam godinama slikala zube a još sam iz jednog zuba vadila živac pa da se bolje vidi cjelokupna situacija. Koliko to otprilike košta kod privatnika? (slikanje svih zuba)

Isto tako koliko bi otprilike koštalo čitavo saniranje tog zuba?(anestezija obavezna)

Budući da već imam krunicu, da li bih mogla zadržati tu staru ili bih morala plaćati novu krunicu?

I, znam da se bez RTG snimke ne može previše zaključiti ali zanima me koliko ozbiljno zvuči ova moja situacija? Užasno se bojim da ću ga morati vaditi ili na operaciju.:(

1.možeš slikat sve zube,mislim da ortopan u zagrebu dođe nekih 200-tinjak kuna
2.ako je stomatolog stavljao kolčiće u kanale onda se revizija punjenja ne može raditi osim iznimno ali bi onda trebalo ispilat krunicu,skinut nadogradnju i vadit kolčiće.I to samo ako nije lijevana nadogradnja,u tom slučaju možeš zaboravit na reviziju i ostaje samo apikotomija kod oralnog kirurga.

Koliko bi to koštalo ovisi o situaciji s tim zubom i o poslu koji treba napravit.Ako se nema kolčića u kanalima onda se samo trepanira krunica i izvrši revizija punjenja.To bi u Zagrebu kod privatnika koštalo negdje do 1000 kuna po mojoj procjeni.

Ako su kolčići u kanalu,ali ne lijevani nego konfekcijski onda se skida čitava krunica,pokušavaju se vadit kolčići i ako se uspije onda se radi revizija.U takvom slučaju bi još dodatno morala platit za novu krunicu i nadogradnju s kolčićima pa bi te sve skupa došlo možda do 3000 kn.

U slučaju da je tu lijevana nadogradnja onda ostaje samo opcija apikotomije,mislim da je u ZG negdje 1500 kn kod privatnika.

Probaj slikat zube pa sliku stavi na forum,iz toga će se moć vidjet s čime imaš posla,kakva je situacija i šta je tu izvedivo

Krumpir
16.04.2009., 21:09
Molila bih Gutiperku i/ili Krumpir ili nekog trećeg stomatologa s foruma da mi odgovori na moja pitanja.

Prije 8 god. u inozemstvu, na lijevoj gornjoj šestici mi je vađen živac: nesnosni bolovi cijeli dan, cijela strana lica me boljela - sutradan vađenje živca uz anesteziju (novacaine), "lijek" u zub, privremena plomba, nekakav antibiotik sam dobila da popijem - tjedan dana kasnije - završavanje čišćenja živca ili korijena:confused:, privremena krunica, sljedeći tjedan prava krunica s onom metalnom kopčom s jedne strane.

Prije nekih tjedan i pol taj me zub počeo opet mučiti ali ovaj put bol je vrlo blaga, tupa, ali ne boli na dodir i kuckanje, toplo-hladno...zub se malo vidi ispod krunice i jako je taman, skoro crn. Osjećam da mi je upaljen taj zub ili zubno meso, a uz to osjećam i da mi gore oči i usne (ne znam je li to možda povezano).:confused: A i taj osjećaj mi stvara nervozu.

Budući da sam završila za sva vremena sa svojim dosadašnjim stomatologom mislim otići drugome, možda čak i privatniku baš za ovaj zub budući da ovo nije obični karijes a i želim to što prije srediti. Ovaj moj stari mi je rekao da treba napraviti RTG sliku tog zuba.

Mene zanima:

"Give me Novocain" - Greenday Super si me podsjetila morat cu si staviti nesto greenday na svom IPOD-u od ordinacije!

Kada ste rekli inozemstvu i novocaine mozda ste to radili u Americi, oni vole novocain?
Manje vise sve sto je rekao kolega stoji. Ja bi jos htio dodati vasa situacija nema veze dali isli kod socijalnog ili privatnika, kod oba cete morati platiti cijeli zahvat ako hocete da se to napravi vrhunski.

Za vas prvi korak je ortopan i nakon toga ciljana RVG slika tog zuba (bolje RVG manje zraci od klasicnog RTG-a). Prema ovome sto si napisala izgleda da se nesto oko periapeksa tog zuba desava ali slika ce reci svoje 100%. Ako se desava onda se krunica mora skidati (ne moze se ponovno izkoristiti), treba se raditi ponovna endodoncija. Znaci mora se napraviti revizija, ako ima u kanalima štiftovi oni se moraju vaditi a to poskupljuje cijelu stvar. Nakon toga nova nadogradnja + krunica. Proces ce biti dugotrajan ali isplativ jer se takve stvari mogu spasiti, i kostaju daleko manje od implantata + krunica.

Ako imas bilo kakvih jos pitanja samo pitaj! Ako napravis sliku tog zuba stavi ga tu gore pa cemo je analizirati.

bubicaa
16.04.2009., 21:54
Prije nekih mjesec dana sam popravljala peticu, dio skroz uz korijen, sa strane uz obraz... Imala sam kamenac, i tu se naselio i karijes i povukao zubno meso (ali nije ništa boljelo, samo mi meso znalo krvariti za vrijeme pranja)... Nakon popravka jedno vrijeme mi je taj dio bio osjetljiv na hladno, ali više to ne primjećujem. Zubno meso se oporavilo. Ali danas sam slučajno skužila da me taj mali dio zuba boli na jači dodir (tipa noktom), i to uglavnom u jednoj točki. Inače stvarno ništa ne osjećam, ne boli, nije osjetljiv, normalno jedem. Da li bih se trebala zabrinuti? Ili je taj dio osjetljiviji jer je skroz uz zubno meso, koje je bilo povučeno?
Sve si mislim kako ću opet morati na popravak toga... :tuzni:

Krumpir
17.04.2009., 00:06
[QUOTE=bitchy-as-usual;20002870]krumpir evo sad me petice bole same od sebe..probudila sam se sad u bolovima i rasturaju me..ne znam dal me rasturaju rupe ili petice pored.. uff sto boli.. nekako mi se cini da nije normalno da me bas ovoliko boli..ne znam sto radit :tuzni:[/QUOTE

Sigurno su to rupe do. Sorry tek sam ovo skuzio

Krumpir
17.04.2009., 00:08
Prije nekih mjesec dana sam popravljala peticu, dio skroz uz korijen, sa strane uz obraz... Imala sam kamenac, i tu se naselio i karijes i povukao zubno meso (ali nije ništa boljelo, samo mi meso znalo krvariti za vrijeme pranja)... Nakon popravka jedno vrijeme mi je taj dio bio osjetljiv na hladno, ali više to ne primjećujem. Zubno meso se oporavilo. Ali danas sam slučajno skužila da me taj mali dio zuba boli na jači dodir (tipa noktom), i to uglavnom u jednoj točki. Inače stvarno ništa ne osjećam, ne boli, nije osjetljiv, normalno jedem. Da li bih se trebala zabrinuti? Ili je taj dio osjetljiviji jer je skroz uz zubno meso, koje je bilo povučeno?
Sve si mislim kako ću opet morati na popravak toga... :tuzni:

Sve je normalno, bijele plombe nekada znaju biti osjetljive neko vrijeme

idač
17.04.2009., 01:48
jaaaaa imam pitanje!
imam 17 godina i dva mliječna zuba. danas sam bila kod zubara i ona se totalno iznenadila kad je vidjela, poslala me na rendgen. mene sad zanima kaj mogu očekivati, kaj će mi biti s tim zubima?! obadva su petice i ne bih da mi ih vade zato kaj mi je to preodvratno vidit na nekome, da nema zuba.
jel neko imao slično iskustvo ili nešto?
čitala sam na nekoj stranici da vrlo vjerojatno ispod tih zubi nema više drugih, da ako mi ih izvade da neće narast novi. recite da nije istina! pa neću valjda ovak izgledat :zubo:

Chain
17.04.2009., 05:51
ako ispod nemas trajnih zubica, a mlijecni su ti zdravi...nece ti ih niko vadit

crna ovnica
17.04.2009., 11:06
Puno vam hvala doktori! :)

Evo upravo sam slikala taj zub, dakle gornju lijevu šesticu. Ovo je RTG snimka, doktorica mi je rekla da se RVG može eventualno napraviti samo na jednom mjestu u gradu i to preko veze. :confused: Aparat za ortopan im je u kvaru pa to još nisam.

Skenirala sam sliku i povećala je, ne znam jesam li to dobro napravila ali evo:

http://img411.imageshack.us/my.php?image=apr1701.jpg

http://img411.imageshack.us/img411/9028/apr1701.jpg

Ništa ja tu ne razumijem ali mi nekako izgleda gadno.:cry::mama:

Ima li nade za moj zub? :moli:

Gutaperka
17.04.2009., 11:21

Evo upravo sam slikala taj zub, dakle gornju lijevu šesticu. Ovo je RTG snimka, doktorica mi je rekla da se RVG može eventualno napraviti samo na jednom mjestu u gradu i to preko veze. :confused: Aparat za ortopan im je u kvaru pa to još nisam.

slika je očajna,skoro se ništa ne vidi.Vrati se tamo da ti ponovo slika jer je jako loše ispalo.Ili je loše ispalo skeniranje pa probaj ponovo skenirat

Uglavnom čini mi se da imaš karijes na zubu iza ovog s krunicom(iako to možda samo tako izgleda zbog loše snimke) i vrlo lako da ti je taj zub uzročnik te boli (ako je to karijes s prednje strane sedmice).

Što se tiče šestice ima jedan kolčić u kanalu ali zbog loše snimke se vrhovi uopće ne vide pa ne mogu ni vidjet jel imaš proces na tom zubu.

Krumpir
17.04.2009., 12:29

Kada budes skenirala opet korisiti vise pozadinske svjetlosti iza slike. Prijedlog probaj staviti na ekran biljelu pozadinu pojacaj brightness i uslikaj foticem sa makro ukljucenim. Ali provjeri da je slika oštra a ne mutna.

crna ovnica
17.04.2009., 15:04
Evo mene opet. :D

Sve sam pokušala s onim skenerom ali nisam to uspjela skenirati kako spada pa sam RTG sliku uslikala digitalcem i stavila gammu na maksimum da se posvijetli jer se jedino tako može sve vidjeti. Sad najviše liči na RTG sliku i ne može bolje. Nadam se da sam ju okrenula kako treba. Moj prst prekriva samo crnu pozadinu.

http://img406.imageshack.us/my.php?image=posvijetljenaslikazuba.jpg

I da, u SAD-u sam popravljala taj zub uz novacain.(meni vrlo drag:D)

Što se tiče sedmice odmah do tog bolnog zuba, i ja sam mislila da je možda ona u pitanju jer je bila vidljivo dosta pokvarena ali prije par dana sam bila kod svog (sad bivšeg) stomatologa i on mi je to popravio i stavio plombu. Kad sam mu rekla za ovaj zub rekao je da ta tupa bol nikako ne može dolaziti od te sedmice već bi mogla baš biti ta šestica iz koje je vađen živac. Tad nisam bila sigurna o kojem zubu je riječ, sedmici ili šestici. Međutim, jučer i danas me nekako kao da malo boli (na isti način - tupo) i petica odmah do pa sad više ni u što nisam sigurna - na kraju će doći do jedinica pa ću završiti ovako - :zubo:. A par dana prije gornje lijeve sedmice zubar mi je popravio lijevu donju šesticu.

Gutaperka
17.04.2009., 15:57

Sve sam pokušala s onim skenerom ali nisam to uspjela skenirati kako spada pa sam RTG sliku uslikala digitalcem i stavila gammu na maksimum da se posvijetli jer se jedino tako može sve vidjeti. Sad najviše liči na RTG sliku i ne može bolje. Nadam se da sam ju okrenula kako treba. Moj prst prekriva samo crnu pozadinu.

Što se tiče sedmice odmah do tog bolnog zuba, i ja sam mislila da je možda ona u pitanju jer je bila vidljivo dosta pokvarena ali prije par dana sam bila kod svog (sad bivšeg) stomatologa i on mi je to popravio i stavio plombu. Kad sam mu rekla za ovaj zub rekao je da ta tupa bol nikako ne može dolaziti od te sedmice već bi mogla baš biti ta šestica iz koje je vađen živac. Tad nisam bila sigurna o kojem zubu je riječ, sedmici ili šestici. Međutim, jučer i danas me nekako kao da malo boli (na isti način - tupo) i petica odmah do pa sad više ni u što nisam sigurna - na kraju će doći do jedinica pa ću završiti ovako - :zubo:. A par dana prije gornje lijeve sedmice zubar mi je popravio lijevu donju šesticu.
slika je sad puno bolja,ono što jasno vidim je da sva tri kanala nisu dobro napunjena i da imaš procese na dva a možda i na trećem korjenu.Pošto u jednom kanalu koji nije dobro punjen imaš kolčić da bi se to riješilo imaš dvije opcije:pilanje čitave krunice,pokušat izvadit kočić i radit reviziju punjenja.Tu krunica propada pa ćeš morat radit novu a im malo je naizvjesno hoće li uspjet vađenje kolčića jer je kod tebe u pitanju onaj koji nema navoje pa se ne može odšarafit nego se mora pokušat rasklimati a to baš uvijek ne uspjeva.Sve ovisi kojim cementom je cementiran.

Ili druga opcija da se krunica samo trepanira,naprave se revizije ova dva kanala koji se mogu tako riješiti a na tom trećem korjenu se napravi apikotomija.Tu ćeš morat na operaciju ali ti zato ostaje krunica.Po mom mišljenju ovo bi možda bilo jednostavnije rješenje,osim ako te nije strah operacije

Petra_d_looda
17.04.2009., 17:12
Imaš nekoliko opcija. Najagresivnija metoda su krunice, kod njih moraš odstraniti cirkularno dosta zubne supstance.
Najbezbolnija metoda se naziva dental veneers ili estetske ljuskice. Shvati ih ko umjetne nokte tj. ispreparira se samo prednja strana zuba i to vrlo malo cca 0,3-0,5mm. Nakon toga se naprave umjetne ljuskice od porculana koje se naljepe za zube. Večina holivudskih zvijezda to ima, zub se može brusit bez anestezije tj.postupak je gotovo bezbolan

woow koliko te koštaju??
ja to mislin stavit za svoj 17 rođendan pa me baš zanima ako mi itko može reć=)

Petra_d_looda
17.04.2009., 17:23
ljudi mene zanima koliko se plaćaju porculanske navlake?
hoćeli mi to uništiti zube.tj.kako će mi zubi(samo na 2 bi stavila), ta dva zuba izgledati kad bi se skinile navlake?
i dalie se to isplati stavljat?
inače stavila bi to na gornje dvojke jer su malo zarotirane(ne baš previše)?

Gutaperka
17.04.2009., 17:47
hoćeli mi to uništiti zube.tj.kako će mi zubi(samo na 2 bi stavila), ta dva zuba izgledati kad bi se skinile navlake?

u mene su 1000 kn po navlaci ali ako su ti dvojke samo zarotirane to se dade riješit ubrušavanjem djelova šta strše i eventualno dodavanjem kompozita tamo di su uvučene pa se na taj način dosta daju poravnat bez nekog znatnijeg brušenja

Gutaperka
17.04.2009., 17:49
@crna ovnica,sad sam primjetio da mi je u odgovoru ispao onaj beljo,da ne misliš da te idem zafrkavat nego nisam pazio na slova iza dvotočke pa je tako ispalo a nisam na kraju prekontrolirao upis

idač
17.04.2009., 18:45
ako ispod nemas trajnih zubica, a mlijecni su ti zdravi...nece ti ih niko vadit

ajme, tako bih voljela da imaš pravo :( bila sam na slikanju danas i rekli su da ispod nemam trajnih, te da će vjeorojatno sami otpast u jednom trenutku. bilo kako bilo, ako ne otpadnu sami morat će ih vaditi i stavit aparatić da se sve to rasporedi. ščrbek bum :(

crna ovnica
17.04.2009., 18:46
Ma nema problema Gutaperka, hvala vam na odgovorima, i vama i Krumpiru.

Sad se tek bojim...:( ali sredit ću ja to, u pon ću se pokušati prebaciti kod doktorice od frendice, ona je navodno jako dobra i poznata u svom poslu -radi privatno i preko HZZO-a. Nekako, čini mi se da je bolje da mi ona to radi preko HZZO-a (a krunicu ću platiti) pa ako se ne uspije izvaditi kolčić, da idem na tu apikotomiju strašnu :mama: privatno, nego da sad idem privatno napraviti reviziju koja možda uspije a možda ne, pa se još i tu potrošim i opet završim na apikotomiji:visi::tuzni::cry:.

Je li moguće da osjećam da mi gore oči, usne, dio čela i unutarnji dio nosa zbog te upale? :confused: Taj me zub žuljaaaaa!

wanda77
17.04.2009., 21:39
imam i ja problem ili dva bolje reci.

na jedinicama mi je caklina otisla, bas se vidjelo da je jako izribano, a jos su mi se i rubovi skrhali. imam male zube, izgledaju kao djecji, i ti rubici su bili onako prozirnkasti i nazubljeni kao pilica. privatni zubar mi je na te jedinice stavio materijal poput bijele plombe, kao da ih je presvukao time ali je rekao da to nije trajno rjesenej i da bolje staviti krunice, tj. umjetne zube. pokazao mi ih je, stvarno su prekrasni ali ja ne dam svoje zube, zelim ih imati dokle ide. sve mi je amalgame zamijenio bijelim plombama i stvarno krasno izgleda, kao pravi zub, tako je nekako "modelirao", no stalno me nagovara da te jedinice sredim a ja necu. problem je sad u tome sto je na rubu jdna jedinica kao malo pocrnila, to se vidi pod odredjenim kutom, a ne znam kako se to da maknut strah me ici njemu jer ce mi reci da eto to je ono o cemu mi je pricao i opet ce me nagovarati na te keramicke ili kakvi su vec, zube. jel se moze nekakako napraviti da ta presvlaka plombom traje dulje, ne znam jel to tamno samo neki pigment ili se sad i karijes na to hvata, poludit cu. mislim da sam malo premlada za te navlake i strah me jako toga. jest da su mi od petica nadalje svi zubi plombirani, cak i umnjaci, ali svi su moji i u dobrom su stanju, nikad nisam imala nekih vecih problema, vadila zubwe i slicno.

Krumpir
17.04.2009., 21:42

Meni je i ova slika ne dovoljno jasna. Nisam 100% siguran da se na toj sestici ista dogada. Ono u sto jesam siguran, je to, da je sigurno 1 a mozda i 2 korijena na toj sestici potpunjena. Zbog toga sto je maksilarni sinus to izuzetno jako blizu ja bez orginalne slike meni u rukama nemogu 100% reci dali ima periapikalni proces ili ne. Ako je taj zub uzrocnik boli, onda se mora napraviti sve ono sto sam nabrojao u ranijem svom postu. Dobra situacija je ta da bi se onaj metal post trebao relativno "lako" izvaditi kod nekoga tko je dobro opremljen i tko ZNA sta radi...

Krumpir
17.04.2009., 21:46

Ako mislis na ljuskice za koje se moraju prednja ploha zuba brusiti onda se krecu od 1700kn pa navise. A ako hoces npr lumineers (ljuskice bez brusenja) onda cca 3500kn. Ako si pak mislila na krunice onda se krecu od 1000/1100kn pa na vise.

Krumpir
17.04.2009., 21:48
imam i ja problem ili dva bolje reci.

na jedinicama mi je caklina otisla, bas se vidjelo da je jako izribano, a jos su mi se i rubovi skrhali. imam male zube, izgledaju kao djecji, i ti rubici su bili onako prozirnkasti i nazubljeni kao pilica. privatni zubar mi je na te jedinice stavio materijal poput bijele plombe, kao da ih je presvukao time ali je rekao da to nije trajno rjesenej i da bolje staviti krunice, tj. umjetne zube. pokazao mi ih je, stvarno su prekrasni ali ja ne dam svoje zube, zelim ih imati dokle ide. sve mi je amalgame zamijenio bijelim plombama i stvarno krasno izgleda, kao pravi zub, tako je nekako "modelirao", no stalno me nagovara da te jedinice sredim a ja necu. problem je sad u tome sto je na rubu jdna jedinica kao malo pocrnila, to se vidi pod odredjenim kutom, a ne znam kako se to da maknut strah me ici njemu jer ce mi reci da eto to je ono o cemu mi je pricao i opet ce me nagovarati na te keramicke ili kakvi su vec, zube. jel se moze nekakako napraviti da ta presvlaka plombom traje dulje, ne znam jel to tamno samo neki pigment ili se sad i karijes na to hvata, poludit cu. mislim da sam malo premlada za te navlake i strah me jako toga. jest da su mi od petica nadalje svi zubi plombirani, cak i umnjaci, ali svi su moji i u dobrom su stanju, nikad nisam imala nekih vecih problema, vadila zubwe i slicno.

Dali si razmisljala o ljuskicama?

Krumpir
17.04.2009., 21:53
Ma nema problema Gutaperka, hvala vam na odgovorima, i vama i Krumpiru.

Sad se tek bojim...:( ali sredit ću ja to, u pon ću se pokušati prebaciti kod doktorice od frendice, ona je navodno jako dobra i poznata u svom poslu -radi privatno i preko HZZO-a. Nekako, čini mi se da je bolje da mi ona to radi preko HZZO-a (a krunicu ću platiti) pa ako se ne uspije izvaditi kolčić, da idem na tu apikotomiju strašnu :mama: privatno, nego da sad idem privatno napraviti reviziju koja možda uspije a možda ne, pa se još i tu potrošim i opet završim na apikotomiji:visi::tuzni::cry:.

Je li moguće da osjećam da mi gore oči, usne, dio čela i unutarnji dio nosa zbog te upale? :confused: Taj me zub žuljaaaaa!

Revizija + novi endo ce uspjeti, samo je pitanje sto ce biti sa kolcicem. Kod tebe je DALEKO bolje potrositi sada malo vise i napraviti to kako treba. Ovo si napravila prije 8 godina da su kanali bili punjenji kako spada onda danas nebi bila ovdje. Drugim rijecima hocu reci da je bolje malo investirati i napraviti stvari od pocetka kako se spada. Endo u Hrvatskoj sa revizijom cca 1000-1200kn u americi kn pretovri u $ :)

Stonožica Bosica
17.04.2009., 22:39
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanjce za uvažene stručnjake...
Prije 2 tjedna sam imala apikotomiju na gornjoj jedinici i još uvijek mi je zubno meso malo spušteno.
Zar se ne bi već trebalo vratiti u normalu? A i čini mi se da je previše bljedunjavo, kao da nema još onu zdravu roskastu boju.

lovacmaki
18.04.2009., 22:23
Pozdrav...mene bi samo zanimalo je li moguce dobiti stomatolosku uslugu bez kartona s obzirom da nemam stomatoloski karton?

E da
18.04.2009., 22:33
Koliko sam ja cuo od drugih moguce je. Nazoves privatnika, narucis se, obradi te, platis i to je to. Kao da si gumu isao mjenjat kod vulkanizera.

lovacmaki
18.04.2009., 22:46
Koliko sam ja cuo od drugih moguce je. Nazoves privatnika, narucis se, obradi te, platis i to je to. Kao da si gumu isao mjenjat kod vulkanizera.

Hvala na info

Niksić
19.04.2009., 14:23
Stavila sam neki dan most, jedinica mi je bila izvađena : ( ali imam pitanje:
Dvojka na koju je stavljena navlaka tj most baš nije ušla pod zubno meso već kao da se meso malo raspucalo pa vidim rub mosta -izvana kad se nasmijem. Kaže mi zubarka da će se meso samo vratiti tj. izrast preko toga a meni je to malo čudno pa može vaše mišljenje i jel bi šta pomoglo da četkam zubno meso prema gore da to kao navučem?

Gutaperka
19.04.2009., 16:08
Dvojka na koju je stavljena navlaka tj most baš nije ušla pod zubno meso već kao da se meso malo raspucalo pa vidim rub mosta -izvana kad se nasmijem. Kaže mi zubarka da će se meso samo vratiti tj. izrast preko toga a meni je to malo čudno pa može vaše mišljenje i jel bi šta pomoglo da četkam zubno meso prema gore da to kao navučem?

kad pereš zube onda četkicom navlači meso preko mosta,to zna pomoći

Niksić
19.04.2009., 16:57
Jel smijem odmah dok je još to onak iziritirano? Napravio mi se tanki sloj nečeg bjeličastog ko poučina pa sam mislila da je to od hranice pa sam štapić za uši namočila u vodu i prešla lagano po tom djelu zubnog mesa i kad sam to povukla ispod je kao istrugano meso crnenkasto. Hm, a jel smijem kaj sutra u apoteci kupit da nečim ispirem da to malo brže zacijeli? Jel moguće da zubar malo sa nekim insrtumentom odmakne zubno meso i nekak ga namjesti nad krunicu pa da se taj rub od mosta prekrije i ne vidi?

Gutaperka
19.04.2009., 17:19
Jel smijem odmah dok je još to onak iziritirano? Napravio mi se tanki sloj nečeg bjeličastog ko poučina pa sam mislila da je to od hranice pa sam štapić za uši namočila u vodu i prešla lagano po tom djelu zubnog mesa i kad sam to povukla ispod je kao istrugano meso crnenkasto. Hm, a jel smijem kaj sutra u apoteci kupit da nečim ispirem da to malo brže zacijeli? Jel moguće da zubar malo sa nekim insrtumentom odmakne zubno meso i nekak ga namjesti nad krunicu pa da se taj rub od mosta prekrije i ne vidi?

ako ti je zubno meso tu iziritirano onda tu samo lagano peri da ga dodatno ne iritiraš a kad se smiri onda ćeš onako prat

Krumpir
19.04.2009., 22:03

Za sada mi sve zvuci normalno (Kao da je gingiva iziritirana zbog brusenja). Ono sto mozes napraviti je korsiti corsodyl i ispirati usta da drzis tu gingivu cistu. Corsodyl korsiti 50% voda 50% corsodyl u maloj čaši (poput one kod stomatologa) dva put na dan 5 dana i četkaj.

Krumpir
19.04.2009., 22:28
Pozdrav...mene bi samo zanimalo je li moguce dobiti stomatolosku uslugu bez kartona s obzirom da nemam stomatoloski karton?

Moze se, ali ces morati ispuniti upitnik o zdravlju, napravit ce ti se pregled i status. I onda ovisno o situaciji ili pregled za xy mjeseci ili liječenje...

Krumpir
19.04.2009., 22:29

Pa bas i nije kao da si isao kod vulkanizera, čak nije ni slično...

Krumpir
19.04.2009., 22:30
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanjce za uvažene stručnjake...
Prije 2 tjedna sam imala apikotomiju na gornjoj jedinici i još uvijek mi je zubno meso malo spušteno.
Zar se ne bi već trebalo vratiti u normalu? A i čini mi se da je previše bljedunjavo, kao da nema još onu zdravu roskastu boju.

Kako misliš spušteno?

carolina87
20.04.2009., 02:38
prije svega pozdrav!!!onda iman pitanje za stučnije osobe koje nešto više znaju...možda je neko ima već ovakvo pitanje, al previše mi je ovo čitat.Ovako, prije 7 godina sam operirala cistu poviše dvije jedinice i sad su one počele tamniti.i moja zubarica mi savjetuje da ih izbjelim i naravno ja pristanem, ona izvadi od straga zuba plombu i stavi neku smjesu u zub i to kao stoji 3 do 5 dana, rezultat katastroga.sad su ta dva zuba bijelija od ostalih, ali ono šta je prije bilo tamno ,sad izgleda još veći konrast.žali bože bačenih para.sad me zanima je li bolje stavit krunice ili ljuskice??razlika kvalitete i cijene, tajnost???unaprijed hvala

Gutaperka
20.04.2009., 08:06
prije svega pozdrav!!!onda iman pitanje za stučnije osobe koje nešto više znaju...možda je neko ima već ovakvo pitanje, al previše mi je ovo čitat.Ovako, prije 7 godina sam operirala cistu poviše dvije jedinice i sad su one počele tamniti.i moja zubarica mi savjetuje da ih izbjelim i naravno ja pristanem, ona izvadi od straga zuba plombu i stavi neku smjesu u zub i to kao stoji 3 do 5 dana, rezultat katastroga.sad su ta dva zuba bijelija od ostalih, ali ono šta je prije bilo tamno ,sad izgleda još veći konrast.žali bože bačenih para.sad me zanima je li bolje stavit krunice ili ljuskice??razlika kvalitete i cijene, tajnost???unaprijed hvala

ja bi ti preporučio krunice jer krunice ojačaju zube koji su bez živca.Trajnost im najčešće ovisi o stanju zuba nosača na kojemu su,obično 10-15 godina.Cijena po krunici u Splitu 1000-1200 kn,Zagreb 1200-1500 kn (to je za metal keramičku tj.onu klasičnu krunicu).

Dalje imaš zlato keramiku koja je skuplje nakih 300-tinjak kuna i nešto kvalitetnija od obične metal keramike i na kraju bezmetalnu keramiku i cirkon keramiku koje su od 2000-3500 kn a daju nešto bolju estetiku

Limeni Nos
20.04.2009., 22:49
Bruksizam

Spomenut ćemo još jedan prilično nezgodan poremećaj - bruksizam - koji se definira kao nevoljno, nesvjesno i pretjerano škripanje i stiskanje zubi. Sile koje u tom slučaju djeluju na zube, desni i zglobove tri su puta veće nego prilikom žvakanja. Postoje dvije vrste pokreta - škripanje koje uključuje pokrete donje čeljusti i ponekad može biti prilično glasno i nečujno stiskanje kod kojeg nema pokreta donje čeljusti. U oba se slučaja troše zubi koji postaju osjetljivi i lako lomljivi. Situacija se postupno pogoršava, pa se na kraju u 50-godišnjeg pacijenta može naći gotovo potpuno bezuba čeljust kojoj je potrebna temeljita protetska rekonstrukcija. Budući da se gubi zagriz, mijenja se i fizionomija lica, a čeljusti teže približavanju, što dovodi do približavanja nosa i brade. Kod dugotrajna poremećaja dolazi do hipertrofije žvačnih mišića koji posljedično uzrokuju karakterističan četvrtast izgled donje trećine lica. U kasnijoj fazi bolesti javljaju se bolovi u čeljusti, osjetljivost i umor mišića, jutarnje glavobolje te bolovi u vratu i uhu. Bruksizam se smatra i jednim od glavnih uzroka poremećaja čeljusnog zgloba.
Kako bi se sve te promjene prevenirale ili barem ublažile, treba na vrijeme zatražiti pomoć stomatologa, koji će nakon uvida u cjelokupnu situaciju predložiti odgovarajuću terapiju.

Upravo sam nabasao na ovaj tekstić o bruksizmu i NIKAKO mi se ne sviđa što piše o mogućim dugoročnim posljedicama.
Meni kažu da nekad znam škripati zubima dok spavam i da nije baš nečujno.
Da se konzultiram sa stomatologom ili što? :cry:

Teeja
21.04.2009., 00:27
Recite mi još samo je li paradentoza izlječiva ili se samo može tretmanom odgoditi razvijanje situacije koja je neizbježna?

Chain
21.04.2009., 05:41
Upravo sam nabasao na ovaj tekstić o bruksizmu i NIKAKO mi se ne sviđa što piše o mogućim dugoročnim posljedicama.
Meni kažu da nekad znam škripati zubima dok spavam i da nije baš nečujno.
Da se konzultiram sa stomatologom ili što? :cry:

da....a posjedice se daju izbjeci udlagom

Chain
21.04.2009., 05:43
Recite mi još samo je li paradentoza izlječiva ili se samo može tretmanom odgoditi razvijanje situacije koja je neizbježna?

ta se bolest danas dade jako dobro kontrolirati i pritom to ponajvise ovisi o volji pacijenta da provodi pravilnu higijenu

Gutaperka
21.04.2009., 05:54

parodontitis nije izlječiv i kombinacija je više faktora.Ali oni koji imaju predispozicije mogu ga značajno usporiti,čak i zaustaviti.Ono što je bitno je otići kod stomatologa da očisti kamenac i popravi pokvarene zube jer sve to potiče povlačenje zubnog mesa i dalje godišnje ići na redovite kontrole.

Ono što pacijent sam može učiniti je redovito i pravilno prati zube,prestati pušiti,koliko je moguće smanjiti stres u životu,naći nekakvu fizičku aktivnost kojom će se rekreativno baviti jer se pokazalo da sportaši i rekreativci imaju znatno manje problema s parodontom,pravilna prehrana sa dosta svježeg voća i povrća i antioksidansa (C-vtamin,crno vino,...) i na taj način ne samo da će popraviti stanje parodonta nego i cijelog organizma

stef_zg
21.04.2009., 07:40
Koji mogu biti sve razlozi za preosjetljivost zuba nakon popravka?

Popravljao sam 5-ticu gore lijevo prije nekih mjesec dana. Karijes se razvio bočno od strane 6-tice i nije se primjećivao izvana, vidio se tek nakon slikanja. Sâm zub nije bolio prije popravka, niti pravio ikakve probleme. Nakon popravka reagira dosta na hladno, upravo s te strane od 6-tice. Mislio sam da će proći nakon nekoliko dana, ali nije.

Na 6-tici pored se također radilo, sad je gore nadogradnja s kolčićima, danas bi upravo trebao staviti krunicu. Da li je moguće da 5-tica to "navlači" od susjednog zuba koji još nije zatvoren krunicom? Ili možda plomba (kompozit) nije dobro primila? Ili je nešto treće.

Chain
21.04.2009., 14:45

Popravljao sam 5-ticu gore lijevo prije nekih mjesec dana. Karijes se razvio bočno od strane 6-tice i nije se primjećivao izvana, vidio se tek nakon slikanja. Sâm zub nije bolio prije popravka, niti pravio ikakve probleme. Nakon popravka reagira dosta na hladno, upravo s te strane od 6-tice. Mislio sam da će proći nakon nekoliko dana, ali nije.

Na 6-tici pored se također radilo, sad je gore nadogradnja s kolčićima, danas bi upravo trebao staviti krunicu. Da li je moguće da 5-tica to "navlači" od susjednog zuba koji još nije zatvoren krunicom? Ili možda plomba (kompozit) nije dobro primila? Ili je nešto treće.

nije rijetkost da zubi reagiraju na hladno tako dugo nakon tretmana...
mogucnosti je dosta...bilo bi dobro da odes kod stomatologa da dobro preispita kvlaitetu ispuna...da slucajno negdje nije ostala pukotina izmedu zuba i plombe.
Osim toga postoje i "nevidljivi" faktori koji su vezani uz samu tehniku izrade plombe...ako nisu kvalitetni, moguce je da zub poslije boli.
Ako je to bol na hladno, pretpostavit cu da jako dobro osjetis koji zub boli...prema tome to je petica. Nema mogucnosti "navlacenja" boli.

bubicaa
21.04.2009., 18:57
Sve je normalno, bijele plombe nekada znaju biti osjetljive neko vrijeme

Evo opet mene :D

Jel to osjetljivo znači baš ko što sam ja opisala, osjetljive na neki jači dodir? Tipa noktom? Jer kad jedem ne osjećam. Ali ako ovako probam dirnuti, baš me zaboli, nekad baš oštro, i samo na tom jednom mjestu. A sad ne znam dal si umišljam, ili me zna neki puta jače boljeti :( (sad naravno ne mogu pustiti zub na miru :zubo:)

Pa me sad zanima kad da se počnem brinuti i kad trebam otići do zubara...

E vidiš, tako je slično kod mene, isto petica, ali sa prednje strane, uz zubno meso. Samo što je moja preosjetljivost na hladno prestala, jaaako rijetko se sad dogodi da osjetim. Ali me boli na direktan pritisak na plombu :(

wanda77
21.04.2009., 19:30
Dali si razmisljala o ljuskicama?

ne znam niti sto je to? mozes malo opisati poblize, i koliko je to trajno?

tko to u zagrebu radi, jer meni moj zubar nista o tome nije rekao? moze na pm

Krumpir
21.04.2009., 21:05
Evo opet mene :D

Jel to osjetljivo znači baš ko što sam ja opisala, osjetljive na neki jači dodir? Tipa noktom? Jer kad jedem ne osjećam. Ali ako ovako probam dirnuti, baš me zaboli, nekad baš oštro, i samo na tom jednom mjestu. A sad ne znam dal si umišljam, ili me zna neki puta jače boljeti :( (sad naravno ne mogu pustiti zub na miru :zubo:)

Pa me sad zanima kad da se počnem brinuti i kad trebam otići do zubara...

E vidiš, tako je slično kod mene, isto petica, ali sa prednje strane, uz zubno meso. Samo što je moja preosjetljivost na hladno prestala, jaaako rijetko se sad dogodi da osjetim. Ali me boli na direktan pritisak na plombu :(

Pozdrav!

Kod jednog i drugog slučaja vrlo je važno da bol (i na pritisak), kako vrijeme ide bude sve manja i manja. Ako je kojim slučajem veća ili ista otiđite kod svog stomatologa.

Krumpir
21.04.2009., 21:07
ne znam niti sto je to? mozes malo opisati poblize, i koliko je to trajno?

tko to u zagrebu radi, jer meni moj zubar nista o tome nije rekao? moze na pm

Pozdrav!

Ljuskice ili veneers. Keramičke fasete koje idu na zub. Imaš ih 2 oblika 1 za koji treba brusiti zub, drugi za koji ne treba brusiti zub nego se lijepi poput bravica kod fiksnih aparatića.

wanda77
21.04.2009., 21:49
hvala na odgovoru:)

a koje su bolje i trajnije? i kako da se sad sa mojih zubi skine taj materijal kojim su presvuceni, to ce pretpostavljam trebati brusiti?

stef_zg
22.04.2009., 11:08
Pozdrav!

Kod jednog i drugog slučaja vrlo je važno da bol (i na pritisak), kako vrijeme ide bude sve manja i manja. Ako je kojim slučajem veća ili ista otiđite kod svog stomatologa.

Hm, čak mi se čini da prvih nekoliko dana nakon popravka zub nije toliko reagirao. Npr. na hladnu vodu, sladoled ili bilo što iz frižidera sada zaboli kao da me netko letvom udario po glavi.

Jučer je privremeno zacementirana krunica na 6-ici pored pa je sad 5-ica malo zaklonjena i više nije tak često i strašno, ali ipak. Uglavnom, pogledat će stomatolog prije konačnog fiksiranja krunice na 6-ici.

Novo pitanje: koliko je normalno da se na zubu na koji je (privremeno) postavljena krunica osjeća pritisak na strukturu ispod krunice prilikom žvakanja ili zagriza? Probao sam malo žvakat kaogumu na tu stranu, onako, malo čvršće. Stavljena su 2 kolčića ispod ... nije bol, al se osjeti pritisak u dubinu.

E da
22.04.2009., 12:51
Moze se, ali ces morati ispuniti upitnik o zdravlju, napravit ce ti se pregled i status. I onda ovisno o situaciji ili pregled za xy mjeseci ili liječenje...

Al taj upitnik je gotov manje vise za pol minute. Bar je tako moj kolega jedan otisao kod privatnika, rekao mu koji zub oce ljecit, zubar je poslikao fino, povadio zivce, stavio ljek, kasnije i trajno zatvorio, naplatio i to je to.

Ili si mozda mislio za hzzo kad imas osiguranje al nemas bas karton kod tog drugog zubara?

Krumpir
22.04.2009., 15:31
hvala na odgovoru:)

a koje su bolje i trajnije? i kako da se sad sa mojih zubi skine taj materijal kojim su presvuceni, to ce pretpostavljam trebati brusiti?

I jedan i drugi su jednako trajni. Samo ovisno o sitaciji, možda bi kod vas zbog toga jer je cijela fronta zuba u kompozitnom materijalu bilo bolja opcija brušenja. A možda i ne :) Dok se ne vidi nezna se

Krumpir
22.04.2009., 15:35
Hm, čak mi se čini da prvih nekoliko dana nakon popravka zub nije toliko reagirao. Npr. na hladnu vodu, sladoled ili bilo što iz frižidera sada zaboli kao da me netko letvom udario po glavi.

Jučer je privremeno zacementirana krunica na 6-ici pored pa je sad 5-ica malo zaklonjena i više nije tak često i strašno, ali ipak. Uglavnom, pogledat će stomatolog prije konačnog fiksiranja krunice na 6-ici.

Novo pitanje: koliko je normalno da se na zubu na koji je (privremeno) postavljena krunica osjeća pritisak na strukturu ispod krunice prilikom žvakanja ili zagriza? Probao sam malo žvakat kaogumu na tu stranu, onako, malo čvršće. Stavljena su 2 kolčića ispod ... nije bol, al se osjeti pritisak u dubinu.

Što se tiće petice čekajte još tjedan ili dva i pratite situaciju. Dali bol odlazi ili ne. Ako ne odlazi ili se pojačava javite se stomatologu koji je radio ispun.
Novo pitanje, da budem iskren nebi trebali ništa osječati. Odnosno to što opisujete nije normalno, vjerovatno je gingiva pritisunta pa to osječate. Ali isto pravilo ako se stanje vremenom ne popravi onda odmah stomatologu koji je to radio.

Krumpir
22.04.2009., 15:38
Al taj upitnik je gotov manje vise za pol minute. Bar je tako moj kolega jedan otisao kod privatnika, rekao mu koji zub oce ljecit, zubar je poslikao fino, povadio zivce, stavio ljek, kasnije i trajno zatvorio, naplatio i to je to.

Ili si mozda mislio za hzzo kad imas osiguranje al nemas bas karton kod tog drugog zubara?

Tako nešto "pol minute" treba da se ispuni :)

Preko HZZO-a možeš ići JEDINO kod svog izabranog stomatologa! Ako odeš drugom, drugi te gleda/tretira kao PRIVATNOG pacijenta bez obzira on radio sa HZZO-om ili ne. Takav je zakon! Isto tako ne zaboravimo da HZZO pokriva možda 20% od ukupnih stomatoloških zahvata. U tim slučajevima je potpuno sve-jedno kod koga češ ići, privat ili kod socijalnog stomatologa.

Ako imaš bilo kakava druga pitanja možeš ovdje ili na PM ;)

E da
22.04.2009., 21:17
Treba ic prvo na burzu sredit zdrastveno, posto vanredni studenti sve pršte od prava :D

Inace kad se zub izvadi, kakav je ono gel sto se stavlja nakon? Jel to nesto sto sprijecava ulaz u ranu? Nisam prije za to cuo, bas mi zanimljivo.

Gutaperka
22.04.2009., 22:34
Treba ic prvo na burzu sredit zdrastveno, posto vanredni studenti sve pršte od prava :D

Inace kad se zub izvadi, kakav je ono gel sto se stavlja nakon? Jel to nesto sto sprijecava ulaz u ranu? Nisam prije za to cuo, bas mi zanimljivo.

misliš na fibrinsku pjenu?Ako si na to mislio to je za popunjavanje volumena ako je rana velika

E da
22.04.2009., 22:39
Moguce. Koliko se sjecam to je bio neki smedi kvadar, supljikav kao spuzva. Vjerovatno je u toj spuzvi ta pjena. Uglavnom zanimljivo mi je, bas korisna stvar. A rana je takva da konj moze nogu slomit :D

Gutaperka
22.04.2009., 22:44
Moguce. Koliko se sjecam to je bio neki smedi kvadar, supljikav kao spuzva. Vjerovatno je u toj spuzvi ta pjena. Uglavnom zanimljivo mi je, bas korisna stvar. A rana je takva da konj moze nogu slomit :D

je to je to,Gelaspon

VedranT
23.04.2009., 08:40
Pozdrav svima :)

U proslim postovima sam pisao vezano za svoj fixni most .... naime sljedece pitanje i isto na tu temu...

Uglavom, sad ce skoro mjesec dana kako sam uradio most, (sa trice na sesticu...) i ovako me nista ne boli, ali redovno me muklo zaboli kada grizem nesto kao koru, ne bas da je tvrdo, onako srednje... dakle osjetim muklu bol iznad mosta, ali kada diram meso sa bilo koje strane, ne boli me.. dok me prije bolilo.. dakle to je proslo.. ali me interesuje da li je normalno da se tako u nekim slucajevima kao u ovom mom slucaju, desi to da me na griz, odnosno pritisak zaboli muklo... bol je malo ne definisana.. dakle zaboli me nekad onako malo jace muklo, i brzo prestane... bol ne ostaje... meso kada diram rukama uopste ne boli, osim ako skroz jako jako pritisnem...

A zanimljivo je to sto kada rukama guram most u bilo koju stranu, mene nista ne boli, niti ista osjetim...

Jeli moguce da se meso jos navikava ? I jeli normalno da me na hladnu (ne bas bukvalno hladnu) vodu zabole zubi na kojima je most ?

Pozdrav i hvala !

Gutaperka
23.04.2009., 09:00
Pozdrav svima :)

U proslim postovima sam pisao vezano za svoj fixni most .... naime sljedece pitanje i isto na tu temu...

Uglavom, sad ce skoro mjesec dana kako sam uradio most, (sa trice na sesticu...) i ovako me nista ne boli, ali redovno me muklo zaboli kada grizem nesto kao koru, ne bas da je tvrdo, onako srednje... dakle osjetim muklu bol iznad mosta, ali kada diram meso sa bilo koje strane, ne boli me.. dok me prije bolilo.. dakle to je proslo.. ali me interesuje da li je normalno da se tako u nekim slucajevima kao u ovom mom slucaju, desi to da me na griz, odnosno pritisak zaboli muklo... bol je malo ne definisana.. dakle zaboli me nekad onako malo jace muklo, i brzo prestane... bol ne ostaje... meso kada diram rukama uopste ne boli, osim ako skroz jako jako pritisnem...

A zanimljivo je to sto kada rukama guram most u bilo koju stranu, mene nista ne boli, niti ista osjetim...

Jeli moguce da se meso jos navikava ? I jeli normalno da me na hladnu (ne bas bukvalno hladnu) vodu zabole zubi na kojima je most ?

Pozdrav i hvala !

ovo što boli na hladnu vodu se može očekivati od nedavno brušenog zuba,to je preosjetljivost koja s vremenom prođe.A ta bol kad grizeš može bit ili zbog privremenog cementa ili taj zub prije nije imao zagriz pa sad kad je došao pod most ima opterećenje za koje mu treba vremena da se privikne.

Uglavnom svi ti simptomi bi trebali nestat kroz par mjeseci ili kad se most trajno cementira

VedranT
23.04.2009., 09:34
ovo što boli na hladnu vodu se može očekivati od nedavno brušenog zuba,to je preosjetljivost koja s vremenom prođe.A ta bol kad grizeš može bit ili zbog privremenog cementa ili taj zub prije nije imao zagriz pa sad kad je došao pod most ima opterećenje za koje mu treba vremena da se privikne.

Uglavnom svi ti simptomi bi trebali nestat kroz par mjeseci ili kad se most trajno cementira

Ovaj most je trajno cementiran... jer koliko ja znam zubar nije nikada pricao o nikakvom trenutnom cementiranju.. uglavnom, okej je to sto kazes... ali da me muklo zaboli na zagriz, to je jedino mozda zato sto mi meso, koje je uz zub i skroz unutar, duboko, nije jos naviklo...

Pozz

Sun_Flower
23.04.2009., 10:06
Imam 2 pitanja. Prvo, imala sam staru plombu na sedmici dolje, pa mi je zubar to skinuo i stavio bijeli ispun, no nisam zadovoljna bojom. Imam jako bijele zube, a taj ispun je pretaman žućkasto-siv. Znam da je gornja ploha zuba prirodno tamnija, no ovo je jako velika razlika od mojih ostalih prirodnih kutnjaka. Može li on pobrusiti gornji sloj i staviti bijelji ili se mora sve vaditi? Osim toga ostavio mi je tamniji dio (pretpostavljam karijes) na stijenci do šestice koju radi i na koju će ići inlay. Kad sam ga pitala rekao je da on te sitne stvari bude popravio na kraju jer bi tako mogao brusiti u nedogled i do kraja skinuti tu bočnu stranu do šestice. Nije mi baš jasan takav posao, zar nije mogao staviti privremeni ispun i onda paralelno završiti oba zuba, a ne se vraćati na ovaj gdje mi je već stavio bijelu plombu. Takvim poslom nisam zadovoljna, prvo jer plaćam, a drugo jer mi je jako stalo do zubi i u estetskom i u funkcionalnom smislu. Puno hvala!

Gutaperka
23.04.2009., 10:59
Imam 2 pitanja. Prvo, imala sam staru plombu na sedmici dolje, pa mi je zubar to skinuo i stavio bijeli ispun, no nisam zadovoljna bojom. Imam jako bijele zube, a taj ispun je pretaman žućkasto-siv. Znam da je gornja ploha zuba prirodno tamnija, no ovo je jako velika razlika od mojih ostalih prirodnih kutnjaka. Može li on pobrusiti gornji sloj i staviti bijelji ili se mora sve vaditi? Osim toga ostavio mi je tamniji dio (pretpostavljam karijes) na stijenci do šestice koju radi i na koju će ići inlay. Kad sam ga pitala rekao je da on te sitne stvari bude popravio na kraju jer bi tako mogao brusiti u nedogled i do kraja skinuti tu bočnu stranu do šestice. Nije mi baš jasan takav posao, zar nije mogao staviti privremeni ispun i onda paralelno završiti oba zuba, a ne se vraćati na ovaj gdje mi je već stavio bijelu plombu. Takvim poslom nisam zadovoljna, prvo jer plaćam, a drugo jer mi je jako stalo do zubi i u estetskom i u funkcionalnom smislu. Puno hvala!
ne vidim razlog zašto je tebi toliko bitan redosljed kojim će tvoj stomatolog popravljat zube,ako je rekao da će na kraju to napravit onda ne vidim razlog za brigu.A ako je tebi nešto baš stalo da bude kako ti želiš onda mu to naglasi.

I onaj ispun šta je tamniji,može se skinut gornji sloj kompozita i stavit novi svjetliji

stef_zg
23.04.2009., 14:02
Novo pitanje, da budem iskren nebi trebali ništa osječati. Odnosno to što opisujete nije normalno, vjerovatno je gingiva pritisunta pa to osječate. Ali isto pravilo ako se stanje vremenom ne popravi onda odmah stomatologu koji je to radio.

Za sad je krunica stavljena samo privremeno, da vidimo kako će to klapati ... da li se nakuplja hrana negdje , da li se može održavat higijena normalno i tako to. Krunica se čini dobro "prilagođena" i dobro naliježe na zub sa suprotne strane. Zubno meso mislim da nije pritisnuto nigdje, niti ne boli. Čak niti prstom ne mogu toliko jako pritisnuti zub da bih osječao nelagodu.No prilikom jačeg žvakanja imam neugodni osjećaj kao da se cijeli zub (ispod krunice) utiskuje unutra :ne zna:. Dakle, osjeća se u dubinu, prema jagodičnoj kosti.
Sličan osjećaj sam imao prilikom stavljanja jednog od kolčića (drugog nisam osjećao). Ne znam, bumo vidli kakvo bude stanje drugi tjedan kad je planirano konačno cementiranje.

Sun_Flower
23.04.2009., 19:51
Nije mi bitan redoslijed, ali ako je jedan zub završen, onda mislim da treba biti završen do kraja, a ne stavljati bijeli trajni ispun dok na rubu ima karijesa.

Gutaperka
23.04.2009., 23:03
Nije mi bitan redoslijed, ali ako je jedan zub završen, onda mislim da treba biti završen do kraja, a ne stavljati bijeli trajni ispun dok na rubu ima karijesa.

to tamno ne mora biti karijes nego sklerotični dentin koji je čvrst i nema potrebe da se uklanja.Osim u estetskom slučaju ako se vidi i estetski smeta

Sun_Flower
24.04.2009., 08:41
A onda dobro...pošto je to rub sedmice ne vidi se, pa bolje nek ne dira. Puno hvala!

marijola87
25.04.2009., 14:13
Evo da vam i ja napišem šta se je meni jučer dogodilo prilikom vađenja šestice!
Zubar mi je rekao da sam medicinski fenomen,i da to šta je jučer vidio nije još nikad vidio.Naime radi se o tome da moram vaditi tri šestice,dvije dole i jednu gore.Jučer je bila prva na redu.Došao sam kod zubara,sve smo lijepo poslikali ustanovili da korijeni nisu zapetljani,šta je trebalo načiti da neče biti problem za izvaditi,jedini problem je trebao biti taj što je od te šestice ostala samo krnja,koja se podvukla lagano pod peticu,pa je možda trebao biti problem isčupati van.
Nakon svih analiza smo kenuli.Posao koji je trebao trajati max. 10 min,je trajao dobrih 40 min.Korijeni su mi toliko jaki da je zubar morao prepiliti zub na pola,pa korijen po korijen,nakon 15 min,jakog čupanja uspjeli smo izvuči prvi korijen koji je imao neko zadebljanje pri dnu,te je to pravilo problem,a nakon 25 min. čupanja i razbijanja smo izvukli i drugi korijen.
E tad se imalo šta i za vidjeti.Na korijenu koji smo izvadili postojao je još jedan korijen koji je izrastao na tom korijenu,znači ne treči korijen,nego je bio korijen na korijenu.
Rupa je bila toliko ogromna da je to bilo nešto strašno,a za hrabrost sam na kraju dobio i dva šava...hhehhehehe
Na svu sreču danas ne boli baš ništa,barem za sada,a nadam se da ni neče,jedino što usta nemogu otvoriti do kraja koliko mi je čeljust razvaljena...heehhe
#Eto ja bi zamolio ukoliko tu ima ljudi koji se bave stomatologijom,da mi malo prokomentiraju,koliko je čest slučaju,da postoji korijen na korijenu!
Eto ispričavam se šta sam toliko ispisao..:!!!!!
pozzz:):):)

prilika
25.04.2009., 14:37
Imam jednu bijelu plombu dosta veliku na gornjoj četvorci već tri i pol godine. To je inače mrtvi zub. Ne znam bi li trebalo promijeniti tu plombu jer je nekako udubljena i kao da je malo čini mi se samo površinski oštećena na stražnjem dijelu prema petici. Mora li se skinuti i puno zuba, ako se odlučim promijeniti tu plombu jer meni se do sada činilo da mi je uvijek barem malo bio zub stanjen kada sam mijenjala stare plombe? Inače pod jezikom ništa ne osjetim da bi ta plomba bila oštećena jedino sam vidjela jedno malo površinsko kao točkasto oštećenje kada sam gledala sa ogledalom. Zubarica mi nije ništa rekla za taj zub. Jedino bi je ja još mogla pitati slijedeći tjedan kada završavam dosadašnje popravke.

Da pričekam do jeseni sa mijenjanjem te plombe ili da je odmah sada promijenim? Meni se nekako čini da je ta plomba ipak još dovoljno dobra i da bez problema može izdržati možda i godinu dana.

Chain
25.04.2009., 15:00
Imam jednu bijelu plombu dosta veliku na gornjoj četvorci već tri i pol godine. To je inače mrtvi zub. Ne znam bi li trebalo promijeniti tu plombu jer je nekako udubljena i kao da je malo čini mi se samo površinski oštećena na stražnjem dijelu prema petici. Mora li se skinuti i puno zuba, ako se odlučim promijeniti tu plombu jer meni se do sada činilo da mi je uvijek barem malo bio zub stanjen kada sam mijenjala stare plombe? Inače pod jezikom ništa ne osjetim da bi ta plomba bila oštećena jedino sam vidjela jedno malo površinsko kao točkasto oštećenje kada sam gledala sa ogledalom. Zubarica mi nije ništa rekla za taj zub. Jedino bi je ja još mogla pitati slijedeći tjedan kada završavam dosadašnje popravke.

Da pričekam do jeseni sa mijenjanjem te plombe ili da je odmah sada promijenim? Meni se nekako čini da je ta plomba ipak još dovoljno dobra i da bez problema može izdržati možda i godinu dana.

sve sto ti govoris je subjektivno i...sorry al nestrucno...i na osnovu stvari koje si opisala nitko ovdje nemre sa sigurnoscu rec...napravi to i to.
Najbolje ce ti moc rec tvoja doktorica koja ce izgleda jedina imat priliku vidit kak to izgleda i procjenit kvalitetu tvoje plombe.

stef_zg
25.04.2009., 15:01
#Eto ja bi zamolio ukoliko tu ima ljudi koji se bave stomatologijom,da mi malo prokomentiraju,koliko je čest slučaju,da postoji korijen na korijenu!
Eto ispričavam se šta sam toliko ispisao..:!!!!!
pozzz:):):)

Mene isto interesira. Čuo sam da ima slučajeva da raste 6-ica po drugi put.

prilika
25.04.2009., 15:08
OK, hvala. Pitati ću još slijedeći tjedan. Znam da nisam stručnjak, ali imala sam dosta iskustva sa stvarno lošim i nemarnim zubarima, zadnji puta prošlo ljeto i zato sam se već na jesen krenula kod novog privatnog zubara. Prošlo ljeto meni pukne zub pod zatezačem, a ona meni kaže ništa zato, pa rekla sam ti da je od tog zuba malo ostalo. Upravo ona je bila kriva jer je jedno pet puta brusila tu stranu zuba prema obrazu i u tom brušenju je stvarno pretjerala, nije morala skinuti baš toliko zubne supstance jer je ionako taj mjesec izvadila živac iz tog zuba. To što sam morala raditi krunicu koju nisam uopće očekivala to joj je baš bilo nevažno. Naravno da nisam kod nje radila krunicu jer uz to što mi je slomila zub bila je i bezobrazna jer ja kao nisam imala povjerenja u nju. Ako sam barem malo informirana i pitam ono što me zanima u vezi liječenja zuba ja automatski nemam povjerenja.

comeback
27.04.2009., 07:15
što je to akrilna protetika? naime, navodno u Splitu postoji zubarica koja radi protetiku od tog materijala za samo 50e po zubu? je li to moguće? i koliko je to kvalitetno i dugotrajno? :ne zna: :confused:
naime, u Zagrebu sam kod prof Menige bila, i u njega je implantant 1000e po zubu što trenutno za 10 zubi nemam, no ovo drugo riješenje bih mogla isfinancirati, svjesna da nije jednako kvalitetno kao implantanti, ali bi bilo riješenje za nekoliko godina dok ne skupim lovu za implatante?
ima li kakvih mišljenja po ovom pitanju?
unaprijed zahvaljujem na odgovorima :D

Gutaperka
27.04.2009., 07:26
što je to akrilna protetika? naime, navodno u Splitu postoji zubarica koja radi protetiku od tog materijala za samo 50e po zubu? je li to moguće? i koliko je to kvalitetno i dugotrajno? :ne zna: :confused:
naime, u Zagrebu sam kod prof Menige bila, i u njega je implantant 1000e po zubu što trenutno za 10 zubi nemam, no ovo drugo riješenje bih mogla isfinancirati, svjesna da nije jednako kvalitetno kao implantanti, ali bi bilo riješenje za nekoliko godina dok ne skupim lovu za implatante?
ima li kakvih mišljenja po ovom pitanju?
unaprijed zahvaljujem na odgovorima :D

akrilna krunica je plastična krunica i radi se kao provremeni rad,rijetko kao trajna jer nije baš najkvalitenija da bi se stavljala kao trajna krunica (mijenja boju,mekana je pa se može trošiti ili puknuti,...).I moguće je da je to 50 eura.

A implantat je nešto sasvim drugo,to je umjetni korjen.Ne možeš stavljat u istu kategoriju implantate i krunicu,implantat se ugrađuje kad nemaš svog korjena (kad je zub potpuno izvađen) a na implantat onda ide krunica.Dok krunicu stavljaš ako imaš svoj korjen ali na tom korjenu ili nedostaje prirpdna kruna ili je toliko uništena karijesom ili je pukla da preko nje treba doć umjetna kruna od keramike ili akrilata(koju ti spominješ).A na implantate se također stavlja umjetna kruna od keramike ili privremena od akrilata

comeback
27.04.2009., 08:48
hvala na detaljnom objašnjenju gutaperka :top:
e, sad, ako sam ja dobro shvatila, i moj laički stav je bio na dobrom tragu - te akrilatske krunice nisu dugoročno riješenje, pa je i moguće da koštaju koliko koštaju jer ni ne traju dugo - a koliko je to dugo? par godina ili mjeseci ili? :confused:
i je li onda u slučaju da mi se netko misli stavljati taj akrilat bolje napraviti porculanske krunice jer su iipak dugotrajnije - koliko otprilike? :ne zna:
a implantant je riješenje za vijeke vjekova, no takva mu je i cijena, pa će taj vic u mom životu ipak malo pričekati.... :mig:

još jednom puuno hvala na upućivanju u male tajne zubarskih pitanja :D

camundongo
27.04.2009., 09:20
Paradontologinja mi je savjetovala da koristim Listerine 3x dnevno, ali procitao sam na netu da je povezan s rizikom raka usne supljine (ocito zbog prevelike conc. alkohola) :flop::ne zna: Sto da radim?