PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

ella__17__sb
05.08.2009., 21:06
ja imam jedno pitanje ako mi neko moze odgovoriti!imam jedan pokvareni zub,onako vidi se da je crnji nego ostali,supalj je i stalno osjetim pulsiranje u njemu,malkice mi je otekla celjust na tom mjestu gdje je korijen tog zuba,onako malo je ukoceno.sad me zanima dali moze doci nedaj Boze do ispadanja ostalih zubi od toga,jer se zaista bojim vađenja zuba i stalno nekako odgađam ici zubaru iako znam da cu kad tad morat to napravit!?ako neko zna nek pomogne :(

umorna
05.08.2009., 21:48
ja imam jedno pitanje ako mi neko moze odgovoriti!imam jedan pokvareni zub,onako vidi se da je crnji nego ostali,supalj je i stalno osjetim pulsiranje u njemu,malkice mi je otekla celjust na tom mjestu gdje je korijen tog zuba,onako malo je ukoceno.sad me zanima dali moze doci nedaj Boze do ispadanja ostalih zubi od toga,jer se zaista bojim vađenja zuba i stalno nekako odgađam ici zubaru iako znam da cu kad tad morat to napravit!?ako neko zna nek pomogne :(

jadnaaaaa:(:(:(:(:(:(
ne bi ti bila u koži, ali nije ni meni bolje..

Gutaperka
05.08.2009., 21:49

kod zubara ćeš svakako doć.Ako odeš prije onda će ti popravit taj zub a ako odgađaš i odeš kasnije onda će ti ga vadit.

Dakle samo je pitanje vremena hoćeš li ostat bez tog zuba ili ćeš ga i dalje imati

Gutaperka
05.08.2009., 21:53
jadnaaaaa:(:(:(:(:(:(
ne bi ti bila u koži, ali nije ni meni bolje..

onda svrati do mene pa će bit bolje :w

ella__17__sb
06.08.2009., 08:15
meni je taj zub supalj skroz,ostalo je samo okolo ovo,a poceo je crnit,korijen me boli i malo je poceo oticat,i rekla je zubarka da se taj zub nemoze spasit da ga treba izvadit,al vjerujte mi da ja nemam hrabrosti sjest na onu stolicu i da mi cupa kljestima :( prosli put kad sam tjela vadit taj zub sat vremena sam se drmala pred telefonom i gledala u njen broj da ju nazovem,i kad sam skupila hrabrosti i nazvala nje nije bilo,to ja zovem baksuzom :moli: uglavnom,mene sad zanima moze li mozda celjust oslabiti zbog tog pokvarenog zuba pa da mi ostali zubi pocinju ispadati il nesta??stvarno me strah vađenja zuba,nikad nisam vadila :clint:

umorna
06.08.2009., 14:31
onda svrati do mene pa će bit bolje :w

išla bi bilo kud kad me ne bi bilo strah.. a i zubari su grozni.. i onaj njihov alat, ko da će me ubit.. i kak sve smrdi.. fuuuj..:eek::eek:
nikad nijedan zubar kod kojeg sam do sad išla nije imao vremena objasnit mi šta će raditi, pa da znam šta da očekujem.. uvijek im se žuri, ja mislim da će nešt zajebat, 100 baba vani čeka.. i zato plačem:(:(:(:(

Vodenna
06.08.2009., 14:40
ovako.. postoji li negdje u hrvatskoj zubar koji ne popravlja zube ko da će me ubit? mene je užasno strah, zub me ponekad boli, imam lijek već preko pola godine, ali me strah ići.. strah me anestezije, brušenja, ma stah me svega.. jel postoji negdje neki drugi način? ili je moguća opća anesetzja pa nek kopa kak hoće i nek odmah sve provjeri i eventualno popravi?

Tak mi je i samoj, trebam vaditi 6-icu jer mi je pukla, ali imam loše uspomene na vađenje umnjaka od prije 2 godine tako da odgađam i odgađam....trajalo je sat vremena, bio je zacvikan ko sa klamericom, duboki korjen, rečeno je da traje najviše 30 min...a koštalo me 1.780,00 kn kod privatnika...jer se upalilo pred blagdane naravno!!!

Gutaperka
06.08.2009., 14:48
Tak mi je i samoj, trebam vaditi 6-icu jer mi je pukla, ali imam loše uspomene na vađenje umnjaka od prije 2 godine tako da odgađam i odgađam....trajalo je sat vremena, bio je zacvikan ko sa klamericom, duboki korjen, rečeno je da traje najviše 30 min...a koštalo me 1.780,00 kn kod privatnika...jer se upalilo pred blagdane naravno!!!

donji umnjak je nešto sasvim drugo.Ostali zubi,pogotovo oni koji su dugo pokvareni ni približno ne prave problema kao donji umnjak niti su komplikacije nakon vađenja tako izražene

ella__17__sb
06.08.2009., 17:51
moja zubarka je ovako ok,ja dodem,uvalim se u ono,znoj me pocne oblijevat cim vidim busilice i brusilice i ostali alat,odma me pita "dušo koji zub popravljamo danas?" ja pokazem,ona se baci na posao,mene znoj i dalje probija od zvuka bzzzz.Sasvim je u redu zubarka,radi perfektno sve,nema toga da sto prije napravi samo da joj ispadne iz ruku,jednom prilikom mi je rekla čak da moram smirit crvenilo zubnog mesa jer kad stavi plombu malo pocne krvarit pa plomba malkice primi boju,kaze ja radim profesionalno sve i mogu jos bolje od ovoga sto sam ti sad napravila samo da je meso zdravo,odma sam pomislila ko zna sta mi je napravila sad sa zuba kad kaze mogla sam ja i bolje :eek: reko sad kad dodem kuci a ono groblje u ustima,kad ja pogleda u ogledalo ono se ni ne vidi da je plomba na zubu,potpuno neprimjetno :eek: stvarno zena rastura al nesmijem ja i dalje otic izvadit ovaj bolesni zub,čim priđe onim kljestima ja sam vec vani :usama: :trk:

Phoebos Apollon
06.08.2009., 20:03
Danas sam slikao zube, a sutra idem vidjet što će biti s time!
Javim sutra što sam sredio, a možda i pobjegnem... Držite fige, lp!

umorna
07.08.2009., 14:22

aa?:confused:
pa ja bi si ga sama izvadila, makar krepala:rofl:

Roza Smota
07.08.2009., 17:48
imam nekoliko pitanja u vezi liječenja bolesnog korijena zuba, jer sam s 1 zubom s identičnim procesom u roku nekoliko mj imala 2 sasvim oprečna iskustva.

- je li liječenje upalnog procesa na korijenu zuba područje spec. endodoncije ili općeg stomatologa, odnosno o čemu to ovisi?
- je li se čišćenje korijena (ili kako se to već zove) radi u jednom posjetu ili u više njih?
- jel postoji neki suvremeniji način liječenja koriena od onih iglica složenih po veličini (nešto sam čitala o nekim električnim spravama)?

jasno mi je da puno toga ovisi o kliničkoj procjeni, ali zanima me postoji li neki algoritam ili opća preporuka?

suprotno očekivanom, moje iskustvo govori u prilog liječenju u 1 posjetu :confused: naime, imala sam upaljen korijen 7-ice dolje s fistulom, stomatolog1 je u 3 ili 4 navrata, svakih 7 dana, čistio korijen, a kako nije bilo bolje uputio me na stomatološki faks na zubnu patologiju.

onda sam, nakon što su me tamo naručili tamo za negdi prid penziju, otišla stomatologu2, koji je pogledao isti RTG i rekao da će pokušat, i tako ga stignem izvadit. radilo se o 1 posjetu, u kojem je doduše znatno duže kopao, tražeći korijenje i umećući različite instrumente. posli, više nije otvarao, već bi svakih 7 dana bacio oko, kuckao, pritiskao na desni i sl. za 10 dana se fistula spontano zatvorila, nije bolilo ni oticalo. nakon cca 25 dana je zatvorio. zub ponosito stoji i služi svrsi, ja sam ganuta pobjedom ljudskog duha i herojskim spašavnjem korijena :lux:

ali, bez zajebancije, jel to faktor znanja, vještine, opreme, vrimena, sriće...? da se znam za u buduce...

marxsy
07.08.2009., 18:55
Pozdrav svima.Na početku drugog semestra negdje u 3.mj.prilikom hranjenja gornja šestica na lijevoj strani mi je malo pukla i tu se stvorila rupa.Kako nisam imao vremena,a ni novaca odlučio sam taj zub ostaviti da čeka.Međutim ni sad kad su mi predavanja završila ja nisam bija u stanju otići kod zubara jer mi nije toliki problem pretstavljala ta rupa sve dok veceras nisam malo jace zagrizao i zub je dodatno pukao.Taj isti zub je punjen bijelom plombom i ona se sad strašno klima te imam osjećaj da će mi svakog trena ispasti.Taj zub sam popravljao prije par godina,živac mi je vađen i sjećam se da mi se strašno vrtilo u glavi prilikom brušenja.Da još napomenem da osjećam užasno neugodan miris pa pretpostavljam da se gangrena stvorila.Da li netko na osnovu ovako napisanog stanja može pretpostaviti ima li nade za spas tog zuba.

Gutaperka
07.08.2009., 18:56
imam nekoliko pitanja u vezi liječenja bolesnog korijena zuba, jer sam s 1 zubom s identičnim procesom u roku nekoliko mj imala 2 sasvim oprečna iskustva.

- je li liječenje upalnog procesa na korijenu zuba područje spec. endodoncije ili općeg stomatologa, odnosno o čemu to ovisi?
općeg stomatologa ali ako je neki komplicirani slučaj u pitanju onda se šalje endodontistu

- je li se čišćenje korijena (ili kako se to već zove) radi u jednom posjetu ili u više njih?

ako je u pitanju samo čišćenje kamenca s korjena onda se radi u jednoj posjeti.Ako je u pitanju kiretaža tj. dubinsko struganje korjena kod parodontopatija onda može ić u više posjeta
- jel postoji neki suvremeniji način liječenja koriena od onih iglica složenih po veličini (nešto sam čitala o nekim električnim spravama)?

da ali je tada iglica montirana na tu električnu spravu,ništa bez iglica
jasno mi je da puno toga ovisi o kliničkoj procjeni, ali zanima me postoji li neki algoritam ili opća preporuka?

stomatologija nije matematika
suprotno očekivanom, moje iskustvo govori u prilog liječenju u 1 posjetu :confused: naime, imala sam upaljen korijen 7-ice dolje s fistulom, stomatolog1 je u 3 ili 4 navrata, svakih 7 dana, čistio korijen, a kako nije bilo bolje uputio me na stomatološki faks na zubnu patologiju.
ovisno o slučaju može bit jedna ili više posjeta kod liječenja korjena
onda sam, nakon što su me tamo naručili tamo za negdi prid penziju, otišla stomatologu2, koji je pogledao isti RTG i rekao da će pokušat, i tako ga stignem izvadit. radilo se o 1 posjetu, u kojem je doduše znatno duže kopao, tražeći korijenje i umećući različite instrumente. posli, više nije otvarao, već bi svakih 7 dana bacio oko, kuckao, pritiskao na desni i sl. za 10 dana se fistula spontano zatvorila, nije bolilo ni oticalo. nakon cca 25 dana je zatvorio. zub ponosito stoji i služi svrsi, ja sam ganuta pobjedom ljudskog duha i herojskim spašavnjem korijena :lux:

ali, bez zajebancije, jel to faktor znanja, vještine, opreme, vrimena, sriće...? da se znam za u buduce...
najviše vrimena.U jednoj trenutno vodećoj knjizi u svijetu na području endodoncije autor piše da je najvažniji faktor uspjeha kod endodontskog tretmana korjena - vrijeme tj.koliko je stomatolog voljan odvojit vremena za pojedini slučaj.Samo kad to ide procjenjivat neki pacijent to može bit vrlo varljivo jer za neke slučajeve treba znatno manje vremena nego za druge pa tako pacijent to ne može procijeniti.

Zato neka ti kriterij odabira stomatologa bude ovisno koliko povjerenja imaš u kojeg stomatologa,one kriterije po algoritmima zaboravi jer ne poznaš sve varijable,niti ih ti kao pacijent možeš znat

Gutaperka
07.08.2009., 18:59
Pozdrav svima.Na početku drugog semestra negdje u 3.mj.prilikom hranjenja gornja šestica na lijevoj strani mi je malo pukla i tu se stvorila rupa.Kako nisam imao vremena,a ni novaca odlučio sam taj zub ostaviti da čeka.Međutim ni sad kad su mi predavanja završila ja nisam bija u stanju otići kod zubara jer mi nije toliki problem pretstavljala ta rupa sve dok veceras nisam malo jace zagrizao i zub je dodatno pukao.Taj isti zub je punjen bijelom plombom i ona se sad strašno klima te imam osjećaj da će mi svakog trena ispasti.Taj zub sam popravljao prije par godina,živac mi je vađen i sjećam se da mi se strašno vrtilo u glavi prilikom brušenja.Da još napomenem da osjećam užasno neugodan miris pa pretpostavljam da se gangrena stvorila.Da li netko na osnovu ovako napisanog stanja može pretpostaviti ima li nade za spas tog zuba.

najvjerojatnije ima,taj miris je od bakterija koje su ušle ispod te plombe koja se klima i to ne znači da imaš gangrenu.A ako je i imaš onda se može izliječiti.

Jedino ako se zub odlomio preduboko tj.ispod razine kosti onda je za vađenje.Inače se na njega može staviti ili nova plomba ili ako je ostao samo korjen onda se stavi nadogradnja s kolčićima i keramička krunica pa opet imaš svoj zub

Roza Smota
07.08.2009., 19:22
dankešen.

samo još 1 pitanje, čemu služi aparat po konstrukciji nalik na ampermetar, s elektrodama koje idu u usta?

najviše vrimena.U jednoj trenutno vodećoj knjizi u svijetu na području endodoncije autor piše da je najvažniji faktor uspjeha kod endodontskog tretmana korjena - vrijeme tj.koliko je stomatolog voljan odvojit vremena za pojedini slučaj.Samo kad to ide procjenjivat neki pacijent to može bit vrlo varljivo jer za neke slučajeve treba znatno manje vremena nego za druge pa tako pacijent to ne može procijeniti.

Zato neka ti kriterij odabira stomatologa bude ovisno koliko povjerenja imaš u kojeg stomatologa,one kriterije po algoritmima zaboravi jer ne poznaš sve varijable,niti ih ti kao pacijent možeš znat
u pravu si, stomatolog2 je ima certifikate na zidu i časopise na stolu uredno složene po datumima. eto znaka da se radi o 1 kvalitetenom opsesivcu :zubo:

Gutaperka
07.08.2009., 19:30
dankešen.

samo još 1 pitanje, čemu služi aparat po konstrukciji nalik na ampermetar, s elektrodama koje idu u usta?

u pravu si, stomatolog2 je ima certifikate na zidu i časopise na stolu uredno složene po datumima. eto znaka da se radi o 1 kvalitetenom opsesivcu :zubo:

to je endometar,služi za točno određivanje duljine korjenskog kanala,preciznost 0,1 mm.

A ovo o certifikatima i uredno složenim časopisima može ali i ne mora bit kriterij jel neko kvalitetan ili nije.Npr.ja certifikate ne slažem po zidovima (a imam ih poprilično) a časopise mi često pacijenti porazbacaju i to bi onda značilo da možda ne spadam u krug onih koji kvalitetno rade.Koliko kvalitetno radim to samo ja znam a ljudi koji su zadovoljni preporuče me dalje.

Ako mene pitaš kako izabrat pravog stomatologa najbolje da poslušaš preporuke prijatelja pa da po tome probaš od nekoliko njih nać nekog koji se tebi najviše svidi ili imaš najviše povjerenja u njega

Berkut
07.08.2009., 19:30
dankešen.

Taj aparat je endometar i služi da stomatolog vidi kad je sa iglicama došao do vrha korjena zuba,te da pomoču njega odredi dubinu tog kanala,ta ga lakše napuni nakon čišćenja i širenja...
Jer ne valja kad je kanal ni previše ni premalo napunjen..

marxsy
07.08.2009., 19:48
najvjerojatnije ima,taj miris je od bakterija koje su ušle ispod te plombe koja se klima i to ne znači da imaš gangrenu.A ako je i imaš onda se može izliječiti.

Jedino ako se zub odlomio preduboko tj.ispod razine kosti onda je za vađenje.Inače se na njega može staviti ili nova plomba ili ako je ostao samo korjen onda se stavi nadogradnja s kolčićima i keramička krunica pa opet imaš svoj zub

Hvala ti puno na ovoj informaciji.Ništa mi drugo ne preostaje nego se strpjeti do ponedjeljka i otići privatno kod stomatologa.Iskreno se nadam da neće doći do vađenja zuba,jer i ovako se strašno bojim.Odlasci zubaru su mi nešto najgore.Još jedno pitanje otprilike koliko dugo se liječi gangrena,da li je to liječenje dugotrajno i koliko bi me otprilike mogao koštati liječenje takvog zuba.

Gutaperka
07.08.2009., 19:55
Hvala ti puno na ovoj informaciji.Ništa mi drugo ne preostaje nego se strpjeti do ponedjeljka i otići privatno kod stomatologa.Iskreno se nadam da neće doći do vađenja zuba,jer i ovako se strašno bojim.Odlasci zubaru su mi nešto najgore.Još jedno pitanje otprilike koliko dugo se liječi gangrena,da li je to liječenje dugotrajno i koliko bi me otprilike mogao koštati liječenje takvog zuba.

ako ti ga bude htio vadit a ti želiš da ga spasiš onda potraži drugo mišljenje.

Po tome što si opisao ne bi rekao da je uzrok smradu gangrena nego bakterije i hrana koje su upale ispod te plombe koja se miče.

Cijena je ovisno o tome šta treba radit i o stomatologu koji to radi

unclesam
08.08.2009., 05:31
Meso iza zadnjeg kutnjaka mi je upaljeno vec treci dan, vidi se otok i meso siri se na kutnjak, postoji jaka bol u celjusti i grlu prilikom gitanja, jutros sam primjetio sukrvicu oko toga. Zubar mi je prepisao antibiotike, zanim me da li je netko imao slican problem i koliko je trajao i kako je zavrsio.....

Gutaperka
08.08.2009., 08:13
Meso iza zadnjeg kutnjaka mi je upaljeno vec treci dan, vidi se otok i meso siri se na kutnjak, postoji jaka bol u celjusti i grlu prilikom gitanja, jutros sam primjetio sukrvicu oko toga. Zubar mi je prepisao antibiotike, zanim me da li je netko imao slican problem i koliko je trajao i kako je zavrsio.....

po opisu izgleda ili kao da raste umnjak ili ako je već izrastao onda imaš otraga džep i višak mesa koje treba odrezati

taichi134
08.08.2009., 17:40
Raste mi umnjak gore lijevo već neko vrijeme i do sada nisam imala nikakvih problema. Ali, prije dva dana mi se javila bol u čeljusti pri jačem otvaranju usta tj. imam osjećaj da ih ne mogu otvoriti do kraja. Bol se smanjuje, ali sam svejedno zabrinuta. Je li to normalno kod rasta umnjaka (umnjak je već skoro cijeli vani) ili se radi o nekoj infekciji, krivom rastu...?

Bani
08.08.2009., 20:24
ja idem u srijedu na kolinje :D. Sreca je kaj mi je frendica zubarica a nesreca kaj mi anestezija ne prima na donjim zubima :mama: Uglavnom mijenjala mi je plombu prije godinu i pol na sestici i sve je bilo super. U meduvremenu sam zvadila donje umnjake i ocito da su mi se zubi pomakli i ova sestica sjela u dzep koji imam vec dugo. Zub mi je posato grozno osjetljiv cak i kad bi presla jezikom po njemu. Otisla ja kod moje zubarke, pogleda detaljno i veli da perem sa sensodynom i neverovatno kad mi je strugala po tom zubu nista nisam osjetila :rolleyes: e sad nakon skoro pol godine idem opet, Sensodyne je pomogao no sad tocno mogu locirati da mi sva osjetljivost ide od onog kuta di mi je dzep i siri se po tom zubu ako gutam nekaj hladno pa i toplo, uglavnom dode mi do mozga :rolleyes: Gutaperka any ideas? sam da mi nije zivac jer bum se vubila ovak i onak od boli kopanja po zubu... zubi zu mi tak osjetljivi da kad mi sprica ona voda iz busilice po ostalim zubima koda mi neko svrdla po mozgu :mama:

Bunny
08.08.2009., 20:37
ja idem u srijedu na kolinje :D.

A ja u utorak. :mama:
I to na ugradnju implantata.
Pod lokalnom anastezijom kazu ne bi trebalo da boli, al mene vec sama pomisao boli. :mama:

zubi zu mi tak osjetljivi da kad mi sprica ona voda iz busilice po ostalim zubima koda mi neko svrdla po mozgu :mama:

A joj, to grozno zvuci. :grli:
Ja inace obozavam to tusiranje zubica.. :D

ella__17__sb
08.08.2009., 20:56
prvo da pitam,Bunny jes ti s livade??Onda vam moram reci da sam danas malo cackala po netu i trazila nesta protiv upale zubnog mesa,protiv cisti u ustima i tak tih bolesti usne supljine,posto je meni zubno meso gotovo uvijek nateceno nađem ja neki lijek zove se Betadine.Poslala ja mamu da ode kupit to i mama donijela kuci,prvo sto sam primjetila je to da bocica izgleda ko od otrova za stakore,a kad sam otvorila to...Zamalo sam se srusila kolko smrdi,smeđe je boje,i naterala sam ja sebe da brckam to u ustima,bolje neg da mi zubi poispadaju...Stavila ja to fino,pocela brckat po ustima i pljunila :eek: ono žuta boja neka,a smrdi po infuziji.moram ispirat tako dva-tri puta dnevno,pa cu vam javit jel reagira.Uglavnom,procitala sam da je dobro kad raste umnjak,za upalu svega u ustima,lol i tako... nemojte se trovat dok ja ne probam pa vam javim :mama:

sensica
09.08.2009., 08:22
Moram ići na ugradnju implantata, tražim dobrog stomatologa u Splitu koji to radi.Nije bitna cijena, trebam stručnjaka, možete mi nekoga preporučit, na netu sam našla dr.Bilandžić i dr.Ježina, čine mi se dobri ili je to samo dobra reklama?????

Bani
09.08.2009., 09:56
A ja u utorak. :mama:
I to na ugradnju implantata.
Pod lokalnom anastezijom kazu ne bi trebalo da boli, al mene vec sama pomisao boli. :mama:
A joj, to grozno zvuci. :grli:
Ja inace obozavam to tusiranje zubica.. :D

oo long time no see :grli:

u jebate implantat, ne bi ti bila u kozi :eek:
cuj ja znam da bum tam izvodila bijesne gliste jer znam da mogu :D. no dobro kad mi je frajer (oralni kirurg) vadil donje umnjake (to je njen frend kaj dode to napravit jer sam joj rekla nikam u bolnicu ni mrtva, a da ne velim da imam konjske zube i da to treba scupat) daval anesteziju pod nekim kutem tak da mi je dosel do zausne zlijezde tj. lovil je kak bi rekli debelu granu zifca :D i onda smo cekali, popili kavu, popusili jednu (inace ne pusim) i krenuo covjek na posel. Zacudo primilo je a nisam izasla van smijuci se ne jednu stranu (znam crni humor no uvijek postoji rizik). No ne bum rekla da mi je troje drzalo glavu dok ga je cupal (jako korjenje, veliki zdravi zub...). No moram priznat da mi nis nije razvalil jer me drugi dan sam malo bolilo i sve je vrlo brzo proslo :s ali busenje :mama:
edit: ak ti prima anestezija pa ne bu te bolilo nemas straha. meni na prednjim zubima kad je nekaj delala super primi i nis ne boli.

Bani
09.08.2009., 10:02
prvo da pitam,Bunny jes ti s livade??Onda vam moram reci da sam danas malo cackala po netu i trazila nesta protiv upale zubnog mesa,protiv cisti u ustima i tak tih bolesti usne supljine,posto je meni zubno meso gotovo uvijek nateceno nađem ja neki lijek zove se Betadine.Poslala ja mamu da ode kupit to i mama donijela kuci,prvo sto sam primjetila je to da bocica izgleda ko od otrova za stakore,a kad sam otvorila to...Zamalo sam se srusila kolko smrdi,smeđe je boje,i naterala sam ja sebe da brckam to u ustima,bolje neg da mi zubi poispadaju...Stavila ja to fino,pocela brckat po ustima i pljunila :eek: ono žuta boja neka,a smrdi po infuziji.moram ispirat tako dva-tri puta dnevno,pa cu vam javit jel reagira.Uglavnom,procitala sam da je dobro kad raste umnjak,za upalu svega u ustima,lol i tako... nemojte se trovat dok ja ne probam pa vam javim :mama:
Betadin je dezinficijens na bazi joda... a da probas ispiranje s zalfijom? ja sam nekad kupila Gingival C ne znam jel to jos postoji i nije bilo lose. Uglavnom kupi si tus za usta i preporodit ces se

ella__17__sb
09.08.2009., 12:45
Ispirala sam sa zalfijom al nista se ne povlaci,izgleda da imam tesku upalu :ne zna: znam samo da kad perem zube i ako dodirnem meso da suze frcaju na sve strane...Ma jooooj nea ništ gore neg kad to meso boli,cijela usta onda bole :cry: sad cu pokusat i mazat s ovim pa cemo vidit sta ce bit,kad sam bila zadnji put kod zubarke rekla mi je da ispirem usta sa Beloseptom,ja sam vec potrosila cijelu bocicu al nista ne djeluje,pa cu sad vidit jel ovo djeluje,stvarno uzasno smrdi al eto...Pozdrav svima!

Tracker
09.08.2009., 12:54
Jel netko možda zna koliko košta onaj fiksni aparatić koji se ne vidi, praktički samo bijela crta?

caterina
09.08.2009., 15:00
Jel netko možda zna koliko košta onaj fiksni aparatić koji se ne vidi, praktički samo bijela crta?

fulao si temu ovdje manje-više pitamo zubare a tebi treba ortodont, imaš temu o fiksnim aparatićima pa možda tamo znaju

Gutaperka
09.08.2009., 17:53
Raste mi umnjak gore lijevo već neko vrijeme i do sada nisam imala nikakvih problema. Ali, prije dva dana mi se javila bol u čeljusti pri jačem otvaranju usta tj. imam osjećaj da ih ne mogu otvoriti do kraja. Bol se smanjuje, ali sam svejedno zabrinuta. Je li to normalno kod rasta umnjaka (umnjak je već skoro cijeli vani) ili se radi o nekoj infekciji, krivom rastu...?

po opisu rekao bi ništa zabrinjavajuće.Ako si ti uznemirena onda svrati do stomatologa na pregled čisto da budeš na miru

Gutaperka
09.08.2009., 17:56
ja idem u srijedu na kolinje :D. Sreca je kaj mi je frendica zubarica a nesreca kaj mi anestezija ne prima na donjim zubima :mama: Uglavnom mijenjala mi je plombu prije godinu i pol na sestici i sve je bilo super. U meduvremenu sam zvadila donje umnjake i ocito da su mi se zubi pomakli i ova sestica sjela u dzep koji imam vec dugo. Zub mi je posato grozno osjetljiv cak i kad bi presla jezikom po njemu. Otisla ja kod moje zubarke, pogleda detaljno i veli da perem sa sensodynom i neverovatno kad mi je strugala po tom zubu nista nisam osjetila :rolleyes: e sad nakon skoro pol godine idem opet, Sensodyne je pomogao no sad tocno mogu locirati da mi sva osjetljivost ide od onog kuta di mi je dzep i siri se po tom zubu ako gutam nekaj hladno pa i toplo, uglavnom dode mi do mozga :rolleyes: Gutaperka any ideas? sam da mi nije zivac jer bum se vubila ovak i onak od boli kopanja po zubu... zubi zu mi tak osjetljivi da kad mi sprica ona voda iz busilice po ostalim zubima koda mi neko svrdla po mozgu :mama:
nastavi prat sa sensodyne,ako ti je pomoglo znači da ti ta pasta djeluje i s vremenom bi se moglo očekivat još poboljšanje

Gutaperka
09.08.2009., 18:01

rekli bi ti susjedi "mani se ćorava posla".To ti mućkanje neće popravit zub,pomaže samo kod pvršne upale zubnog mesa a procesi u korjenu zuba zbog kojih lice otekne ostaju netaknuti.Niti će ti to popravit neki zubni kvar,može samo dodatno odgodit posjet stomatologu i time pogoršat stanje.

Umjesto toga radije kupi štagod za smirenje i pravac kod stomatologa

ella__17__sb
09.08.2009., 18:02
ja ne vjerujem u te paste za zube,paradontax,sensodyne...ja sam prala sa ovom paradontax iako je ruznog okusa,al s vremenom sam se navikla na nju,zubno meso mi nije krvarilo skroz dok sam koristila tu pastu,al je bilo i dalje nekad nateceno,al kad sam ju prestala koristit krv je opet pocela ic kad perem zube,meso je i dalje osjetljivo,mislim da to samo djeluje dok koristis tu pastu,kad prestanes ko da nikad nisi ni koristio...bar meni... :ne zna:

ella__17__sb
09.08.2009., 18:05
Ma Gutaperka pa prvo moram smanjit upalu zubnog mesa da bi mi mogla radit nesto oko zubi,jer cim pipne necim ono krv ide,bas je osjetljivo jako,tako da prvo moram upalu izlijecit a onda cu valjd skupit hrabrosti i otic da mi izvadi zub iako se panicno bojim vađenja al eto...cim pomislim na ona kljesta i ono sve,ma joooj... :cry:

Gutaperka
09.08.2009., 18:17
Ma Gutaperka pa prvo moram smanjit upalu zubnog mesa da bi mi mogla radit nesto oko zubi,jer cim pipne necim ono krv ide,bas je osjetljivo jako,tako da prvo moram upalu izlijecit a onda cu valjd skupit hrabrosti i otic da mi izvadi zub iako se panicno bojim vađenja al eto...cim pomislim na ona kljesta i ono sve,ma joooj... :cry:

prvo trebaš na pregled a onda ono šta ti kaže stomatolog,ovo šta sad radiš neće ti puno pomoći.Vidim tipični primjer ponašanja kao u djece tj.odgađanje,sve činiš samo da ne bi otišla kod stomatloga,100 izgovora i radnji koje kao trebaš učinit prije toga.Ali u biti sve to samo da ne odeš tamo,nisi ni prva ni zadnja koja tako radi.

Malo sam oštar ali vjeruj mi stomatolog sam i znam šta ti velim.Uzroka krvarenja može biti više npr.karijes,kamenac,...pa ti to mućkanje možda ne koristi previše.Druga stvar da je u pitanju samo čista upala zubnog mesa pa da ti to pomogne ali po ovom šta si opisala ja bi rekao da je kod tebe u pitanju upalni proces na korjenu i odatle oteklina.A kod toga Betadine ne pomaže ni malo

Gutaperka
09.08.2009., 18:19
ja ne vjerujem u te paste za zube,paradontax,sensodyne...ja sam prala sa ovom paradontax iako je ruznog okusa,al s vremenom sam se navikla na nju,zubno meso mi nije krvarilo skroz dok sam koristila tu pastu,al je bilo i dalje nekad nateceno,al kad sam ju prestala koristit krv je opet pocela ic kad perem zube,meso je i dalje osjetljivo,mislim da to samo djeluje dok koristis tu pastu,kad prestanes ko da nikad nisi ni koristio...bar meni... :ne zna:

normalno da ti neće pomoći kad tom pastom za zube pokušavaš izliječiti nešto što se time ne liječi

ella__17__sb
09.08.2009., 18:31
ne,nije istina,ja imam gingivitis a na paradontax pasti pise da je to za gingivitis i paradentozu ali nista ne reagira to kod mene,sve je super dok ja perem s njom,a kad prestanem opet isto...

ella__17__sb
09.08.2009., 18:51
Gutaperka jel se vađenje zuba osjeti ista???narucena sam u utorak na popravak jednog zuba al ako skupim hrabrosti recu joj da mi izvadi ovaj pokvareni...

Gutaperka
09.08.2009., 19:01
ne,nije istina,ja imam gingivitis a na paradontax pasti pise da je to za gingivitis i paradentozu ali nista ne reagira to kod mene,sve je super dok ja perem s njom,a kad prestanem opet isto...
ti imaš gingivitis? Jel ti znaš da uzroka gingivitisa može biti više i da se kod nekih gingivitisa izliječenje postiže uklanjanjem uzroka a ne mućkanjem nekakvim vodicama za usta i pastama za zube? I ko ti je postavio dijagnozu gingivitisa? Ako si sama onda ne budi baš sigurna u tu dijagnozu.

Gutaperka jel se vađenje zuba osjeti ista???narucena sam u utorak na popravak jednog zuba al ako skupim hrabrosti recu joj da mi izvadi ovaj pokvareni...

ne bi trebalo bolit a probaj skupit hrabrosti jer ako ti zub trenutno nije pod akutnom upalom onda je vađenje puno lakše nego kad ti se upalni proces aktivira pa se tada zub mora vadit

ella__17__sb
09.08.2009., 19:15
Nisam ja sama utvrdila da imam gingivitis,nego mi je zubarka rekla to i da si uzmem pastu za zube paradontax da perem s njom,znam da se zub mora otklonit al me tolko strah,neznam zasto...Covjece samo kad pomislim da ce mi cupat zub sa kljestima a zub nit se klima ni nista :eek:

Gutaperka
09.08.2009., 19:22
Nisam ja sama utvrdila da imam gingivitis,nego mi je zubarka rekla to i da si uzmem pastu za zube paradontax da perem s njom,znam da se zub mora otklonit al me tolko strah,neznam zasto...Covjece samo kad pomislim da ce mi cupat zub sa kljestima a zub nit se klima ni nista :eek:

ako ti je ona rekla za gingivitis onda ok.

Što se tiče tog zuba,ako imaš RTG stavi ga na forum pa ti mogu više reć jel za vađenje ili nije.Jer se u 80% slučajeva,možda čak i više zubi ne trebaju vadit nego se mogu izliječit.AKo želiš spašavat taj zub ili se nadaš da bi se mogao spasiti onda traži drugo mišljenje,po mogućnosti kod privatnika

ella__17__sb
09.08.2009., 20:06
nemam RTG al opisat cu ti sta mi je sa zuba...Skroz je unutra šupalj,samo je ostalo ovo okolo,i s vanjske strane je poceo crniti,osjecam pulsiranje u njemu,rekla mi je zubarka da je zub za vađenje da se nemoze izlijeciti jer je šupalj skroz i da ga zatvori ono bi mi buknilo u ustima jer bi se bakterije prosirile.Ali odlucila sam da cu u utorak otici izvadit taj zub i popravit sve ostale koji su mi pokvareni tako da se ne kvare dalje od ovoga.Gutaperka kolko imas ti godina? :)

Gutaperka
09.08.2009., 20:12
nemam RTG al opisat cu ti sta mi je sa zuba...Skroz je unutra šupalj,samo je ostalo ovo okolo,i s vanjske strane je poceo crniti,osjecam pulsiranje u njemu,rekla mi je zubarka da je zub za vađenje da se nemoze izlijeciti jer je šupalj skroz i da ga zatvori ono bi mi buknilo u ustima jer bi se bakterije prosirile.Ali odlucila sam da cu u utorak otici izvadit taj zub i popravit sve ostale koji su mi pokvareni tako da se ne kvare dalje od ovoga.Gutaperka kolko imas ti godina? :)

ovo boldano mi je najdraži dio :D 36,još misec dana pa 37

ella__17__sb
09.08.2009., 20:24
svaka ti cast sto mos bit zubar,ja bi stvarno mogla svasta radit,mogla bi otvorit covjeka al vadit zube...nedaj Boze :D

Bani
09.08.2009., 20:51
nastavi prat sa sensodyne,ako ti je pomoglo znači da ti ta pasta djeluje i s vremenom bi se moglo očekivat još poboljšanje

hvala Gutaperka :) znaci mislis da bi to moglo biti jos bolje :misli: al ja nis ne gutam na tu stranu jerbo kad dode sladoled jao kuku lele :D uvijek sam skepticna kad su u pitanju zubi. Uglavnom bum onda javila kaj sam zbavila u srijedu :)

Bani
09.08.2009., 20:58
...Covjece samo kad pomislim da ce mi cupat zub sa kljestima a zub nit se klima ni nista :eek:

bu ga rasklimala taj cas :zubo: ak su moje umnjake rasklimali tak da su mi troje drzali glavu da se ne mice a kirurg klimo i onda scupal bez da mi je ista mesa razvalio stvarno memrem rijec rec :s
ne filozofiraj niti misli nek hodi zubaru da ti ne nastane kanalizacija u ustima :) (naj se srditi i ja sam ostra no tak sam i prema sebi :D)

ella__17__sb
10.08.2009., 08:09
Idem sutra zubaru,držite mi fige da ne pobjegnem kad vidim kljesta i njihov alat :D

Bani
10.08.2009., 11:11
ma dat ce ti anesteziju i ne bus nis osetila :)

Bunny
10.08.2009., 16:05
prvo da pitam,Bunny jes ti s livade

Livada, shumica, potocic :cerek: .. to su ti moja omiljena mjesta. Al' ne zivim tamo. :D

oo long time no see : grli:

Je fakat.. bas mi je drago sto smo se opet nasle. :kiss:

u jebate implantat, ne bi ti bila u kozi : eek:

De suti.. toliko me prpa od sutrasnjeg dana da vec razmisljam da si nabiksam facu i sakrijem se negdje u shumu. :rofl:

cuj ja znam da bum tam izvodila bijesne gliste jer znam da mogu : D. no dobro kad mi je frajer (oralni kirurg) vadil donje umnjake (to je njen frend kaj dode to napravit jer sam joj rekla nikam u bolnicu ni mrtva, a da ne velim da imam konjske zube i da to treba scupat) daval anesteziju pod nekim kutem tak da mi je dosel do zausne zlijezde tj. lovil je kak bi rekli debelu granu zifca : D i onda smo cekali, popili kavu, popusili jednu (inace ne pusim) i krenuo covjek na posel. Zacudo primilo je a nisam izasla van smijuci se ne jednu stranu (znam crni humor no uvijek postoji rizik). No ne bum rekla da mi je troje drzalo glavu dok ga je cupal (jako korjenje, veliki zdravi zub...). No moram priznat da mi nis nije razvalil jer me drugi dan sam malo bolilo i sve je vrlo brzo proslo : s ali busenje : mama:
edit: ak ti prima anestezija pa ne bu te bolilo nemas straha. meni na prednjim zubima kad je nekaj delala super primi i nis ne boli.

Ludaca.. :zubo:

Meni dok su vadili umnjake nije bio bed. Anestezija je super primila :top:.. jedino sto znam je da kad su mi vadili lijevog umnjaka mi se neko vrijeme slina cijedila na tu stranu jer nisam imala nikakvog filinga, pa su me brisali gazom k'o malu bebicu :D ..al sve ostalo je bilo okey.

Aj, drzi mi fige da prezivim sutrasnji dan. :moli: .. i da si danas ne pocupam sve obrve od zivcanosti :rolleyes: jerbo vec ih skoro i nemam. :bonk:

ella__17__sb
10.08.2009., 21:20
i tako...ujutro moram kod zubara na vađenje zuba,al neznam dal ce ona to tjet jer imam upalu svega u ustima :bonk: ako sutra nebude tjela necu vise imat hrabrosti doc :cry: molite se za mene da prezivim :D

Bunny
11.08.2009., 05:11
:cry: molite se za mene da prezivim :D

Drz' se malena. :mirko: :grli:

Ev' ja skoro ove noci nisam ni oka sklopila. Ima da mu tamo na stolici zaspim k'o medo. :D

ella__17__sb
11.08.2009., 08:31
jaoooooooo još sat vremena i ja sam na zubarkom stolu :D zeludac me boli,imam nocne more i tak...nist strasno :cry: javim vam ako prezivim kak sam prosla :grli:

ella__17__sb
11.08.2009., 10:28
evo meneeeeeeeeeee :eek: izvadila sam zub,nije bolilo nist,da sam znala da je tako osla bi ja prije :D uglavnom,jos mi curi krv iz rupe i boli me rupčaga :cry:

Bani
11.08.2009., 10:32
eto vidis! sam ne kpaj s jezikom po rupcagi i koji ibuprofen i bila bus ko nova sam malo krezuba :D

Bani
11.08.2009., 10:34
De suti.. toliko me prpa od sutrasnjeg dana da vec razmisljam da si nabiksam facu i sakrijem se negdje u shumu. :rofl:

Aj, drzi mi fige da prezivim sutrasnji dan. :moli: .. i da si danas ne pocupam sve obrve od zivcanosti :rolleyes: jerbo vec ih skoro i nemam. :bonk:

pa ceg te onda strah kad ti prima anestezija :confused: :ne zna: osim toga onda pada holivudski smjesak :D

ha cuj ak ti nis od obrva ni ostalo lepo ih nacrtaj :zubo:
ajd javi kak je proslo. Ja sitno brojim jos jedan dan :D
sretno

ella__17__sb
11.08.2009., 10:37
ne kontam zasto jos krv ide,proslo je vec sat vremena od kak je izvadila a krv jos curka,jel to normalno il sam ja nenormalna? :zubo:

opopBubamarac
11.08.2009., 12:13
hmmm da imam problem. meni nije narastao 1 zub a imam 17 god. isao sam snimati nekoliko puta taj zub i ljudi su zaključili kako korijen tog zuba je počeo krivo rast te je došao do korjena zuba do njega ( njega imam :D, al je neki bezveze, omanji i ide u koso i malo prema van) i da zbog toga on nemože izać. uglavnom prvo je neka privatna stromatologinja napala moju staru jer ona misli da je do toga došlo suljed nekog udarca u usta ( kaj ona misli da je mene stara tukla šakom u usta:confused:), onda sam išao na kirurgiju u dubravu pa su rekli da moram prvo aparatič nositi kako bi se ispravio ovaj zub do pa da tek onda oni mogu njega izvlačiti i od toga sam odustao i dogovorio sam se sa stromatologom da mi ona napravi zub ( fejk ne onaj kaj se drži u vodi:rofl:) i poboljša ovaj do kada cu imati 17 i pol. i ja sada imam 17 i mislim ici u 9 mj. na kontrolu i reči joj da mi počne raditi zub al ona će mi ziher reč da čemo to na zimu jer još nemam 17 i pol. zakaj treba imati i tih pola ???????

ella__17__sb
11.08.2009., 12:20
prebaci se kod drugog zubara,ne trati vrijeme na budale :ne zna:

ella__17__sb
11.08.2009., 12:21
BTW ja sam sad ovakva :zubo:

ella__17__sb
11.08.2009., 14:57
isuseeeeeeeeeeeee kako me boli ova rupa,gore nego kad sam imala pokvaren zub :eek: :eek:

ella__17__sb
11.08.2009., 21:34
jeste vi živi? :o

zeroO
11.08.2009., 21:38
imam piercing na usni, pa me zanima jel stalno kuckanje pirsa od zub može imati neke negativne posljedice.

druga stvar, jedna od posljedica može biti spuštanje zubnog mesa. ako se već jednom meso spusti, jel se može vratiti na staro vađenjem pirsa?

ella__17__sb
11.08.2009., 22:15
Zeroo ako imas bilo kakvih problema s mesom kupi si Betadine otopinu,ja sam imala uzasno upalu mesa,plakala sam dok sam prala zube,i trljala sam par dana meso s tim(ruzno je)ali se isplatilo...Cijena ti je nekih 20-25 kn

Bunny
12.08.2009., 11:45
pa ceg te onda strah kad ti prima anestezija :confused: :ne zna: osim toga onda pada holivudski smjesak :D

ha cuj ak ti nis od obrva ni ostalo lepo ih nacrtaj :zubo:
ajd javi kak je proslo. Ja sitno brojim jos jedan dan :D
sretno

Operacija uspjela, pacijent lupa glavom u zid.

Mene, osim sto ludjaCki boli (citaj pri svakom pokusaju da kazem nesto mi se smrkne) ne mogu skoro nista jesti. Pola hrane ne smijem, uglavnom mlijecne proizvode (a dan ranije sam zatrpala frizider jogurtima :bonk:), a drugu polovicu ne mogu. :(

K svemu tome mi se glava raspada na tisucu dijelova. Ne smijem piti kavu pa mislim da je zbog toga. :ne zna:
Eh, i ono jebeno busenje (zvuki je prilicno slican busenju betona) u kost mi ne izlazi iz glave. :visi:

Nadam se da si ti bolje..?

Bani
12.08.2009., 11:49
o hirota :grli:
pa kaj smijes onda? :confused: kakve veze imaju mlijecni proizvodi :misli:
ak smijes kresni si ibuprofen od 600mg (ne znam jel si tu il negdi van :misli:) i bit ce bolje sigurno
ja idem danas u 17.00 pa kom obujci kom opanci :zubo: :mama:

Bunny
12.08.2009., 12:14
o hirota :grli:
pa kaj smijes onda? : confused: kakve veze imaju mlijecni proizvodi : misli:
ak smijes kresni si ibuprofen od 600mg (ne znam jel si tu il negdi van :misli:) i bit ce bolje sigurno
ja idem danas u 17.00 pa kom obujci kom opanci :zubo: :mama:

Bas.. *daje se grliti* :zubo:

Voce i povrce smijem.. malo prije sam si naniku zdrobila i papala. *njamiii* :klopa:

Nemam pojima zasto ne smijem papat mlij. proizvode.. kad mi je sestra pocela nabrajt sto sve ne smijem jesti smucilo mi se pred ocima, tako da je nisam htjela vise nista pitati da se ne sjeti jos neceg. :rolleyes:

Ibuprofen 600 uzimam i jos tamo neke tabletica da ne dodje do infekcije.. tya, ne preostaje mi nista drugo nego sutjet (zenski stvor pa da suti - ovo je gore i od pakla :eek: :rofl:) i cekat da se zacijeli.

Samo hrabro.. :mirko:

ella__17__sb
12.08.2009., 15:15
ja uopce ne žvacem nakon izvađenog zuba,ja gutam onako neprozvakano jer nemogu zvakat,uvatio mi se ugrusak u rupi pa da ga ne maknem :zubo:

Bani
12.08.2009., 20:28
Eto mene :). Moja prijateljica meni sve pogledala i veli peri dalje sa Sensodynom. Lepo me poslusala ko psihijatar i sterala doma. Tada sam shvatila koliko malo covjeku treba da je sretan :zubo:

no prije mene je primila zensku koja je imala situaciju ko ela.Zvadila joj je zub za cca dve minute ali joj je morala i kiretirati zubno meso jer je sve bilo u gnoju :eek: i tu je zenska jaukala unatoc anesteziji a ja sam bila :eek::eek::eek:

ella__17__sb
12.08.2009., 21:10
:zubo:

Gutaperka
12.08.2009., 22:02
imam piercing na usni, pa me zanima jel stalno kuckanje pirsa od zub može imati neke negativne posljedice.

druga stvar, jedna od posljedica može biti spuštanje zubnog mesa. ako se već jednom meso spusti, jel se može vratiti na staro vađenjem pirsa?

bilo je slučajeva da su zubi frakturirali od piercinga na usni.

A ako se meso spusti ponekad se vrati ali češće ne

Gutaperka
12.08.2009., 22:07
jeste vi živi? :o

čini se da jesmo.A ti?

ella__17__sb
12.08.2009., 22:55
Ma živa sam al čovječe nemogu žvakat ništa,gutam sve ne prožvakano :D

Bunny
13.08.2009., 08:38
Eto mene :). Moja prijateljica meni sve pogledala i veli peri dalje sa Sensodynom. Lepo me poslusala ko psihijatar i sterala doma. Tada sam shvatila koliko malo covjeku treba da je sretan :zubo:

Supeeeeeer.. :)

Pa ti si onda jos i najbolje prosla od svih nas. *zavidna*:zubo:

Bilo kako da bilo, meni je danas mrvicu bolje.. jucer sam se osjecala i izgledala k'o zombi. :rolleyes:

Tjesim se da je najgore iza mene. :misli: :ne zna:

I tako.. cica mica gotova je prica. :D

:w

ella__17__sb
13.08.2009., 09:32
korisnica se davi u jelu nakon dva dana gladovanja :s :hekla: :trio:

aaaa
13.08.2009., 16:50
Kako i koju električnu ILI na baterije četkicu za zube izabrati??????

:D

Bani
13.08.2009., 20:49
Supeeeeeer.. :)

Pa ti si onda jos i najbolje prosla od svih nas. *zavidna*:zubo:

Bilo kako da bilo, meni je danas mrvicu bolje.. jucer sam se osjecala i izgledala k'o zombi. :rolleyes:

Tjesim se da je najgore iza mene. :misli: :ne zna:

I tako.. cica mica gotova je prica. :D

:w

:grli: bit ce bolje :grli:
a sad na moreno :)

Krumpir
13.08.2009., 21:43
Kako i koju električnu ILI na baterije četkicu za zube izabrati??????

:D

Pricamo o četkicama jeli :D hehehe

Najbolja ručna, vjerovali ili ne. Ali mislim da su danas sve električne ipak powered by Baterija :)

aaaa
13.08.2009., 23:57
Pricamo o četkicama jeli :D hehehe

Najbolja ručna, vjerovali ili ne. Ali mislim da su danas sve električne ipak powered by Baterija :)

a je??
ja baš oćo sad električnu :p :)
kakve su razlike, pa pošto takva četkica i košta neznan kako da odaberem onu pravu :ne zna:
:D:D:D

June
14.08.2009., 10:25
helou!!
imam veliki problem. u utorak ujutro sam vadila zub i jos danas me sve luđački boli, bez tablete svakih 6 sati postaje nepodnosljivo. lagano mi je taj dio celjusti natecen, ali nije tak strasnoi imam neki odvratan okus u ustima ( kazu mi da je to od zaostale krvi).
ovo sam prvi put vadila zub pa ne znam koliko bi trebao trajati oporavak i da li je normalno da boli tako dugo. inace, zub je bio dosta velik i dosta duboko jer nikada nije izasao do kraja van.
molim za savjet, ici na hitnu ili izdrzati jos koji dan?????

Marcelina
14.08.2009., 12:01
pozz!
nesto mi se cudno događa sa zubom, a nije mi jasno sta
uglavnom, šestica plombirana, izvađen živac prije cca 2 godine. ima pola godine da mi je puko komadic tog zuba, skupa sa plombom, al samo sa strane. sve je bilo ok do prije par dana, kad sam pocela osjecat nekakav tlak u njemu, pritisak...tesko za objasnit, jako neugodan osjecaj, dođe i do boli, al ne one kasicne nego bas kao nekakav tlak. i to traje pa prođe, pa nista, pa se opet pojavi... cak me i kretanje zna smetat, npr. sjedim i ok je, ne osjecam, onda se dignem, i pocne nekakav pritisak, tlak...:confused:
sta bi to moglo bit?
zubara trenutno trazim, jer ne zelim ic u ove kod koje sam, a nisam bila u mogucnosti odma kad je puklo otic jer nisam bila u svom gradu duze vrijeme..sad jedva cekam da nađem nekog
ulavnom, jel moguce da je ostao komadic zivca, ili sta? cudan osjecaj jako
i ima li mu spasa? :(

Gutaperka
14.08.2009., 14:12
pozz!
nesto mi se cudno događa sa zubom, a nije mi jasno sta
uglavnom, šestica plombirana, izvađen živac prije cca 2 godine. ima pola godine da mi je puko komadic tog zuba, skupa sa plombom, al samo sa strane. sve je bilo ok do prije par dana, kad sam pocela osjecat nekakav tlak u njemu, pritisak...tesko za objasnit, jako neugodan osjecaj, dođe i do boli, al ne one kasicne nego bas kao nekakav tlak. i to traje pa prođe, pa nista, pa se opet pojavi... cak me i kretanje zna smetat, npr. sjedim i ok je, ne osjecam, onda se dignem, i pocne nekakav pritisak, tlak...:confused:
sta bi to moglo bit?
zubara trenutno trazim, jer ne zelim ic u ove kod koje sam, a nisam bila u mogucnosti odma kad je puklo otic jer nisam bila u svom gradu duze vrijeme..sad jedva cekam da nađem nekog
ulavnom, jel moguce da je ostao komadic zivca, ili sta? cudan osjecaj jako
i ima li mu spasa? :(

najvjerojatnije punjenje nije bilo dobro pa se stvorio upalni proces oko vrha korjena,tom zubu će trebat revizija punjenja.Male su šanse da je zub za vađenje,možda u slučaju da se revizija ne može napravit ili da se nešto nepredviđeno dogodi tokom revizije (pukne igla,...).

Zato ako ti ga bude htjelo vadit potraži drugo mišljenje,većina takvih zubi se bez problema dade spasit

Gutaperka
14.08.2009., 14:15
helou!!
imam veliki problem. u utorak ujutro sam vadila zub i jos danas me sve luđački boli, bez tablete svakih 6 sati postaje nepodnosljivo. lagano mi je taj dio celjusti natecen, ali nije tak strasnoi imam neki odvratan okus u ustima ( kazu mi da je to od zaostale krvi).
ovo sam prvi put vadila zub pa ne znam koliko bi trebao trajati oporavak i da li je normalno da boli tako dugo. inace, zub je bio dosta velik i dosta duboko jer nikada nije izasao do kraja van.
molim za savjet, ici na hitnu ili izdrzati jos koji dan?????

ajde na kontrolu kod stomatologa,možda je to posjedica teškog vađenja a možda je ispao ugrušak i rana se inficirala.Uglavnom ništa strašno ali vrlo neugodno

June
14.08.2009., 17:14
ajde na kontrolu kod stomatologa,možda je to posjedica teškog vađenja a možda je ispao ugrušak i rana se inficirala.Uglavnom ništa strašno ali vrlo neugodno

thanx na odgovoru!!!! :-)
danas se malo intenzitet boli smanjio... popila sam oko 10 tabletu i tek je sad pocelo malo boljeti... tako da cu navecer staviti jos jednom oblog od leda i popit tabletu.
al ako skroz ne prodje za 2 dana otici cu do doktora...

Hard Candy
14.08.2009., 18:18
Zasto zub koji je savrseno popravljen i plombiran bijelim ispunom nakon nekog vremena pocne siviti iznutra?

Gutaperka
14.08.2009., 22:05
Zasto zub koji je savrseno popravljen i plombiran bijelim ispunom nakon nekog vremena pocne siviti iznutra?

jer mu je prije toga izvađen živac ili je živac odumro a da toga nisi bila svjesna tj.nije bilo simptoma

MalaLu
15.08.2009., 08:52
Evo da se i ja malo potuzim ...
zadnjih 7 mjeseci nisam bila kod zubara jer sam rodila, prije poroda sve popravila sta se imalo popraviti.
prije tjedan dana su me jako poceli boljeti zubi. Otisla kod zubarice, nikako nismo mogle locirati bol - jednostavno me sve boljelo, pa je nasla karijes na dva zuba, to popravila. i sve ok, nakon 2 dana, mene opet boli na toj strani.
Inace imam jos i na drugoj strani hrpu za popraviti.
Jasno mi je da mi se od trudnoce i dojenja jace kvare zubi, ali da su bas toliko losi...
i zasto ne mogu odrediti di me boli???
idem opet u pon, pa cu traziti da me posalje slikati zube, ovako se vise ne moze.

MalaLu
15.08.2009., 08:54
Gutaperka, vidim da si stomatolog, pa bi molila jedno iskreno misljenje o izbjeljivanju zubiju.
Naime, imam jako lose zube, uz to su mi sada i jako pozutili :rolleyes: , ima li neko sredstvo, i na koji nacin izbjeliti zube, a da se dodatno ne unistava caklina.
Citala sam malo o pjeskarenju zubiju, jel to ok metoda??

Hard Candy
15.08.2009., 08:56
A je li se cesto dogadja da se zub popravi pa zivac odumre? Mislim, nije mi to logicno, ako nije prevelik karijes u pitanju i popravi se zub (u ovom slucaju bila je zamjena plombe) zasto se to dogodi? Hvala.

Gutaperka
15.08.2009., 09:22
A je li se cesto dogadja da se zub popravi pa zivac odumre? Mislim, nije mi to logicno, ako nije prevelik karijes u pitanju i popravi se zub (u ovom slucaju bila je zamjena plombe) zasto se to dogodi? Hvala.
Ako je stara plomba bila siva moguće da je od nje zub posivio pa se to više primjeti kad se kasnije stavi bijela plomba. A živac može odumrit iz više razloga npr.prije je na tom zubu bio duboki karijes ili si nekad davno dobila udarac u taj zub

Gutaperka
15.08.2009., 09:28
Gutaperka, vidim da si stomatolog, pa bi molila jedno iskreno misljenje o izbjeljivanju zubiju.
Naime, imam jako lose zube, uz to su mi sada i jako pozutili :rolleyes: , ima li neko sredstvo, i na koji nacin izbjeliti zube, a da se dodatno ne unistava caklina.
Citala sam malo o pjeskarenju zubiju, jel to ok metoda??
Pjeskarenje skida površinske naslage pa možeš s time probat. Ako ti nakon toga zubi budu svjetliji onda je uzrok u tome bio. Ako ne onda ćeš morat na izbjeljivanje ako želiš svjetlije zube

angel_croft
15.08.2009., 16:18
nekoliko pitanja za sve koji bilo sto o tom znaju-VENEERS LJUSKICE

-nacula sam da par zubara u dragoj nam Hrvatskoj radi s njima,sko sam u pravu,i ako znate mogli biste ih nabrojati(moze i na pp ako je protiv pravila)?

-koliko kostaju po zubu?

-koliko bi bilo potrebno za citav 'osmijeh'?16?

-kakva im je trajnost,koliko dugo?

-kako se popravljaju ako su ostecene?

-kako se uklanjaju ako se zele skinuti,koliko kosta takav postupak,i ostecuje li se ikako vas zub?(tijekom nosenja,stavljanja,skidanja?)

-izgledaju li prirodno ili se bas vidi da su umjetni?

nadam se da cu pronaci nekog da mi odgovori barem na neka pitanja,i unaprijed se zahvaljujem:top:
lijep pozdrav:W

ella__17__sb
15.08.2009., 19:40
osjećam se tako krezavo bez ovog jednog zuba :zubo:

zeroO
15.08.2009., 23:09
bilo je slučajeva da su zubi frakturirali od piercinga na usni.

A ako se meso spusti ponekad se vrati ali češće ne

pretpostavljam da je fraktura zubi uslijedila nakon nekog naglog udarca ili ugriza u pirs, a ne zbog kuckanja.

hvala ti puno na odgovoru!

Dzana
17.08.2009., 14:37
evoo ovako da se i ja javim tu...prije mozda dvije god sam isla zubaru vaditi korijen zuba koji je ostao u mesu ii strasne sam trenutke prezivila...mada sam bila jos mlada...i tako eoo poceli su se nizati nevlje sa zuibima o tome ovdje ne bi..ali eto to su primijketili i moji roditelji da skrivam osmijeh...ii goivore oni meni cesto sutra idemo zubaruu i ja kazem hajdi al nikad ne odebb jerr me je jako strah...all blizi mi se jako skola srednja ..i to medicinska...za dvije sedmice a ja se n mogu ni zasmijati...eto rekla sam sama sebi juce cu im reci pa puklo da puklo i opet nisam..jker znam da sad nisu u najboljoj finan.situaciji....de plkizz recite kako da se oslobodim tog straha i da im kazem da idemo zubaru..al znam da ce i zubar da galami na mene jer nisam prije dosla i sve to....ali bilo je sta je bilo..zelim iznova da krenem

pomozite

Teeja
17.08.2009., 18:36
Pola hrane ne smijem, uglavnom mlijecne proizvode (a dan ranije sam zatrpala frizider jogurtima :bonk:), a drugu polovicu ne mogu. :(

zasto se ne smiju jest mliječni proizvodi nakon vađenja zuba?! ja danas srknila 2 jogurta i sladoled jer jedino to mogu jest, a ono prvi glas odi na forumu da je to štetno.. zbog? što se još ne smi jest nakon vađenja umnjaka i što je preporučljivo?

Teeja
17.08.2009., 18:47
p.s.
Ukoliko i nakon 30 minuta i dalje krvari iz rane, zagrizite novi tampon. Ako krvarenje nastavi i nakon 1 sat, javite se svom stomatologu!

još uvijek imam krvavu pljuvačku, ne gustu ali krvi ima... prošlo je skoro 10 sati od vađenja?

Gutaperka
17.08.2009., 21:15
p.s.

još uvijek imam krvavu pljuvačku, ne gustu ali krvi ima... prošlo je skoro 10 sati od vađenja?
Ništa alarmantno a jogurt možeš jest samo ne ispiri ranu ničim i nemoj je isćućavat da ti ugrušak ne ispadne

grey
19.08.2009., 00:23
Na mjestu gdje mi je djetetu pao zubić zbno meso je crne boje! Nista ga ne boli, ali mi nije jasno sto bi ovo moglo biti?
Puno hvala na odgovoru unaprijed.

Happy_Day
19.08.2009., 07:15
Molim vas da li netko zna plaćaju li se dvokomponentni bijeli ispuni do trojke? Meni je moj stomatolog rekao da preko HZZO-a idu samo jednokomponentni i naplatio trojku lijevo gore. Hvala!

Šaban
19.08.2009., 07:48
jel ovde mogu da pitam?

bolio me zub dva dana, bolio, pa ga odlučio vadit van. zavezo sam ga za konac pa za kvaku i zovem ženu da s druge strane iz kuhinje povuče vrata a ona umesto da otvori trzajem polako otvarala vrata i još zazvoni telefon pa mi osto zub onako na pola. sad boli ko vrag. ne mogu ga izvuć do kraja jer se nakrivio. sad šta mi je? dal da ga čupam il da ga prvo nabijem nazad pa nanovo?

Gutaperka
19.08.2009., 10:53
jel ovde mogu da pitam?

bolio me zub dva dana, bolio, pa ga odlučio vadit van. zavezo sam ga za konac pa za kvaku i zovem ženu da s druge strane iz kuhinje povuče vrata a ona umesto da otvori trzajem polako otvarala vrata i još zazvoni telefon pa mi osto zub onako na pola. sad boli ko vrag. ne mogu ga izvuć do kraja jer se nakrivio. sad šta mi je? dal da ga čupam il da ga prvo nabijem nazad pa nanovo?

izađi iz kuće,zaveži zub za ulazna vrata,pritisni zvono ali ne puštaj.Žena će bit toliko živčana kad povuče vrata da nema šanse da zub ostane u ustima :top:

MalaPlavaLajava
19.08.2009., 16:20
Mene zanima zakaj ljudima koji imaju most ili krunicu meso uz rub postane ljubičasto ubrzo? Jel to znači da nije dobro napravljeno ili kaj?

MalaPlavaLajava
19.08.2009., 16:23
jer mu je prije toga izvađen živac ili je živac odumro a da toga nisi bila svjesna tj.nije bilo simptoma

Ili, što se meni dogodilo, imaš upalu kod korjena zuba, jer to sve nije dobro počišćeno i ispunjeno. Meni je to npr. bio prvi znak, pa me zubar uvjeravao da umišljam. Poslije smo slikali pa vidli da ima svega :-)

Niksić
20.08.2009., 17:54
Imam pitanje. Pila sam neke hormonalne tablete i počeli su mi svi zubi biti osjetljivi kad pijem vodu, normalnu iz pipe i meni je kao da mrzlu pijem pa me probadaju svi zubi, tj, više na lijevoj strani. Odkud ta osjetljivost? Kako se to rješava?

miss-rebel
21.08.2009., 13:12
http://www.forum.hr/showthread.php?t=437998
E sad, imam jedno pitanje... neke informacije sam saznala na ovoj temi, al opet mi nije sve baš jasno.

Počeo me bolit zub (6-ica, punjena plombom prije oko 6 godina) i trk kod zubarke, veli da mi je malo natečen (ja nisam niš vidla :kava: ), malo mi ga probuši (prestane bolit :mig: ) i da mi antibiotike - klavocin, odem slikat i skuži da imam impaktiran zub ispod tog zuba (koji je već u položaju horizontala!:eek: ) i pošalje me u Dubravu u onu zelenu podmornicu. :p
U međuvremenu ja idem žderat čips na tu stranu i pukne mi taj gornji zubo, vertikalno, s tim da mi se desna polovica do jezika klima, a ova druga ne. Ovi tam mi vele da ne bi oni operirali taj impaktirani jer je preduboko nego da bi vadili ovaj gore... Idem danas tam, veli da bi oni samo tu polovicu koja se klima, a ova druga da se još da spasit.
:confused:
Kaj sad s tim? Koja je najbolja opcija za popravljanje te polovice? Ja sam misla da je sporno to kaj imam taj friki zub ispod i da se obavezno mora maknut ovaj gornji da mu ne stvara probleme i upale...

Inače, dijagnoza doktora u Dubravi je: (na hrv.) Na rtg snimkama vidljiv ostitički proces u projekciji apeksa zuba 36 i prekobrojni impaktirani zub ispod 36. Prije 5 dana završena antibiotska ter. zbog "upale" 36.
:s
Molim objašnjenje i savjet, ako netko zna.

Gutaperka
21.08.2009., 18:43
http://www.forum.hr/showthread.php?t=437998
E sad, imam jedno pitanje... neke informacije sam saznala na ovoj temi, al opet mi nije sve baš jasno.

Počeo me bolit zub (6-ica, punjena plombom prije oko 6 godina) i trk kod zubarke, veli da mi je malo natečen (ja nisam niš vidla :kava: ), malo mi ga probuši (prestane bolit :mig: ) i da mi antibiotike - klavocin, odem slikat i skuži da imam impaktiran zub ispod tog zuba (koji je već u položaju horizontala!:eek: ) i pošalje me u Dubravu u onu zelenu podmornicu. :p
U međuvremenu ja idem žderat čips na tu stranu i pukne mi taj gornji zubo, vertikalno, s tim da mi se desna polovica do jezika klima, a ova druga ne. Ovi tam mi vele da ne bi oni operirali taj impaktirani jer je preduboko nego da bi vadili ovaj gore... Idem danas tam, veli da bi oni samo tu polovicu koja se klima, a ova druga da se još da spasit.
:confused:
Kaj sad s tim? Koja je najbolja opcija za popravljanje te polovice? Ja sam misla da je sporno to kaj imam taj friki zub ispod i da se obavezno mora maknut ovaj gornji da mu ne stvara probleme i upale...

Inače, dijagnoza doktora u Dubravi je: (na hrv.) Na rtg snimkama vidljiv ostitički proces u projekciji apeksa zuba 36 i prekobrojni impaktirani zub ispod 36. Prije 5 dana završena antibiotska ter. zbog "upale" 36.
:s
Molim objašnjenje i savjet, ako netko zna.

ukratko,ako je taj ispod duboko nema ga smisla dirat ako ne pravi probleme.U tvom slučaju ne pravi probleme pa na njega možeš zaboravit.Ono što je problem je taj koji je puknuo ali se dade spasit.

Dakle,treba ga liječiti,napuniti i gore stavit plombu ili krunicu,sve ovisno o tome koliko je zuba ostalo pa ćeš tu opet imat zub kao i prije

Čokolada07
22.08.2009., 13:11
Uh.. od kud pa počnem....

Kao kliknka popravljala sam dvojke... ostala bez živaca.... nakon nekog vremena karijes ćopio i jedinice. Popravljeno. Kako godine prolaze dvojke iznutra postaju crne.

Imala sam divnog zubara.. i svakih 6 mj sam bila na kontroli... al nikad mi ništa nije rekao za te "crne" dvojke.. da bi ja jednom pitala šta je s tim jer je stvarno ružno bilo za vidjet kad bi se nasmijala.... i odlučili stavljat navlake jer je njega to bilo strah popravljat da ne bi skroz ostala bez zuba. Napravila navlake na gornje dvojke i jedince. Zadovoljna.

Preselila se u drugi grad i ostala bez svog zubara. I sad prije tjedan dana mi natekne nešto na nepcu.. boli za poludit.. ne mogu jest.. ma ništa. S vremenom bol prolazi i prođe ta oteklina i preseli se iznad gornje dvojke i jedinice (desne) i skužim da je upala desni. Kupila Belosept i ispirem s tim 2 puta dnevno. Otišla sam kod dr opće prakse po antibiotik jer kod zubara ne mogu. Imam malo dijete i sama sam stalno s njim doma i nema ga ko pričuvat da ja odem do zubara. Ali znam da mi ionako ne može ništa radit po upalom. Sad čekam popit taj antibiotik pa otić kod zubara.. do tad će doći sveki pa će pričuvat malog.

Ono što je mene najviše frka je to što ja kad pritisem dvojku osjećam kako trni. A i to je zub pod navlakom. Kako se ta navlaka sad skida da bi mi pogledali ta 2 zuba.. jel to boli... šta ako zubu nema spasa.. :eek::eek:

mejan
22.08.2009., 13:27
imam jedno pitanje vezano za povlacenje zubnog mesa pa molim vas da mi se jave oni koji imaju slicnih problema ili neki koristan savjet :)
naime, samo kod jednog zuba mi se povuklo zubno meso i to pocetkom ove godine. znaci sad vec nekih 8-9 mj. e sad, pocela sam koristit meku cetkicu, koristim lacalut kaladont, jedino sto nisam bas prehranu promijenila no, dobro.. poanta je u tome sto mi je na tom mjestu se stvorila kao neka bijela "tvorevina". nekako izgleda kao "novo meso" ali je bijelo, nije ruzicasto. i to je stalno takvo. nist me ne boli (/kuc-kuc o drvo/) ali me ipak brine jer nije bas dobro da mi to tako stoji. koliko sam cula to mogu bit 'ulazna vrata' bakterijama...
savjeti???? tnx

domo_zg
23.08.2009., 21:21

Imam sličan problem. Prije dvije godine ugrađena mi je keramička krunica na donju četvorku od koje je ostao samo korjen bez živca. U zadnje vrijeme mi sve češće ide krv iz zubnog mesa ispod te krunice i osjeti se prilično neugodan miris, onako ustajali. Mislim da nije gangrena jer mi je zubno meso normalne boje i vjerojatno su u pitanju bakterije ispod krunice. Zanima me na koji način se to rješava?
Imam 29 godina i ovo je jedini zub s kojim imam problema, još od srednje škole kad se jednostavno počeo raspadati.
Hvala unaprijed.
Pozdrav svima

darren
24.08.2009., 10:42
Pozdrav!

Moj problem je u tome što me boli jedan od tri zuba koji drži most.Zanima me da li je problem skinuti most,te da li to može svaki zubar ili je to za nekakvu zubnu kirurgiju.Trenutačno je natečeno,može li se i tada skinuti most,koliko bi otprilike moglo koštati?Ako netko zna...

Gutaperka
24.08.2009., 13:57
Pozdrav!

Moj problem je u tome što me boli jedan od tri zuba koji drži most.Zanima me da li je problem skinuti most,te da li to može svaki zubar ili je to za nekakvu zubnu kirurgiju.Trenutačno je natečeno,može li se i tada skinuti most,koliko bi otprilike moglo koštati?Ako netko zna...

most se rijetko dade skinut.Ako situacija dopušta može se probušiti most i kroz tu rupu izliječit korjen.Ako situacija to ne dopušta radi se apikotomija

Gutaperka
24.08.2009., 13:58
Imam sličan problem. Prije dvije godine ugrađena mi je keramička krunica na donju četvorku od koje je ostao samo korjen bez živca. U zadnje vrijeme mi sve češće ide krv iz zubnog mesa ispod te krunice i osjeti se prilično neugodan miris, onako ustajali. Mislim da nije gangrena jer mi je zubno meso normalne boje i vjerojatno su u pitanju bakterije ispod krunice. Zanima me na koji način se to rješava?
Imam 29 godina i ovo je jedini zub s kojim imam problema, još od srednje škole kad se jednostavno počeo raspadati.
Hvala unaprijed.
Pozdrav svima

moguće da se radi ili o karijesu ispod krunice ili o povlačenju zubnog mesa.A moguće i da je karijes zahvatio susjedni zub.Ili krunica jednostavno nije dobro napravljena pa se skupljaju bakterije i hrana ispod i zbog toga smrdi

darren
24.08.2009., 14:30
most se rijetko dade skinut.Ako situacija dopušta može se probušiti most i kroz tu rupu izliječit korjen.Ako situacija to ne dopušta radi se apikotomija

Gore nego što sam očekivao.Možda bolje da pričekam,pa se upala smiri...Hvala na odgovoru.

Čokolada07
24.08.2009., 14:58
Uh.. od kud pa počnem....

Kao kliknka popravljala sam dvojke... ostala bez živaca.... nakon nekog vremena karijes ćopio i jedinice. Popravljeno. Kako godine prolaze dvojke iznutra postaju crne.

Imala sam divnog zubara.. i svakih 6 mj sam bila na kontroli... al nikad mi ništa nije rekao za te "crne" dvojke.. da bi ja jednom pitala šta je s tim jer je stvarno ružno bilo za vidjet kad bi se nasmijala.... i odlučili stavljat navlake jer je njega to bilo strah popravljat da ne bi skroz ostala bez zuba. Napravila navlake na gornje dvojke i jedince. Zadovoljna.

Preselila se u drugi grad i ostala bez svog zubara. I sad prije tjedan dana mi natekne nešto na nepcu.. boli za poludit.. ne mogu jest.. ma ništa. S vremenom bol prolazi i prođe ta oteklina i preseli se iznad gornje dvojke i jedinice (desne) i skužim da je upala desni. Kupila Belosept i ispirem s tim 2 puta dnevno. Otišla sam kod dr opće prakse po antibiotik jer kod zubara ne mogu. Imam malo dijete i sama sam stalno s njim doma i nema ga ko pričuvat da ja odem do zubara. Ali znam da mi ionako ne može ništa radit po upalom. Sad čekam popit taj antibiotik pa otić kod zubara.. do tad će doći sveki pa će pričuvat malog.

Ono što je mene najviše frka je to što ja kad pritisem dvojku osjećam kako trni. A i to je zub pod navlakom. Kako se ta navlaka sad skida da bi mi pogledali ta 2 zuba.. jel to boli... šta ako zubu nema spasa.. :eek::eek:

Meni nitko ništa neće reći... :( frka me... :eek:

Gutaperka
24.08.2009., 15:36
Gore nego što sam očekivao.Možda bolje da pričekam,pa se upala smiri...Hvala na odgovoru.

upala će se smiriti prije ili kasnije ali će problem ostati pa će ti se upala s vremena na vrijeme vraćati,obično kad se prehladiš,iscrpiš,pod stresom,oslabi ti imunitet ili kad ljeto dođe jer su takve upale ljeti češće

Gutaperka
24.08.2009., 15:38
Meni nitko ništa neće reći... :( frka me... :eek:

možda ima spasa,dosta zubi se dade spasit.Po opisu čini mi se da je u pitanju upala oko vrha korjena ali i ne mora bit,uglavnom idi kod stomatologa.Ili slikaj zub (RTG slika naravno) i stavi sliku na forum pa ćemo ti moć više reć

odoacer
24.08.2009., 16:01
hvala vam na prijašnjim odgovorima.

mene zanima kako to funcionira kod stom koji rade komb. - hzzo i privatno, dal je usluga u tom slućaju jednako dobra, il taj dio šta pokriva hzzo su jeftiniji materijali, nekužim,,,
- i GDJE da pronađem točne podatke što sve pokriva hzzo?

dalje, hoće li mi netko objasniti koja je razlika, tj što je i zbog čega bolje (što tvrđe) između obićnih komp ispuna i porculanskih.
pošto vidim da su ove višestruko skluplje, dali je cijena opravdana?
- dali to pokriva hzzo ? (djelomično?)

e još nešto, jel privatnici pored tih cijena naplaćuju uz to i možda sam pregled?

tenkjuu :D

ps još nešto, dali postoji možda najbolji odabir u lampama za izbjeljivanje??
(koji je to :D)
i nije moguće da nema kakvi loših utjecaja takovo izbjeljivanje??:top: eo baš sam neki dan bio kod zubara moram riješiti dva zuba, čovijek je stvarno vrhunski stomatolog dr.sc....kad sam mu spomenuo porculanske samo se nasmijao, i rekao da to koriste samo oni specijalci iz hollywooda, i da treba flex da ih oblikuješ...to ne možeš raditi preko hzzo, najbolje je privatno raditi.....10000000000000% i ništa ne brini....

ja sam radio dva zuba preko hzzo, i samo je još gore napravio nego što je...eo danas sam bio na operaciji baš ta dva zuba...i katastrofa, samo privatno idi, i ne žali novca...

Čokolada07
24.08.2009., 17:02
možda ima spasa,dosta zubi se dade spasit.Po opisu čini mi se da je u pitanju upala oko vrha korjena ali i ne mora bit,uglavnom idi kod stomatologa.Ili slikaj zub (RTG slika naravno) i stavi sliku na forum pa ćemo ti moć više reć

Hvala na odg... a jel mi možeš još samo reć.. jer je to zub pod navlakom.. kako se ta navlaka skida.. toga se najviše bojim... :eek:

Lilit
24.08.2009., 17:06
kako izgleda pravilan zagriz? moze neka slika? jel moguce da zubno meso tj donja celjust stoji tako da se zubi ni fixnom ortodoncijom nemogu pomaknut? naime nosim aparatic i sve je pri kraju, zagriz je skoro pa ustiman ali mene uporno muci sta s jedne strane gornji zubi idu vise preko donjih nego s druge strane pa se pocinjem pitat jel moguce da nemoze drukcije radi celjusti/zubnog mesa ili je uvijek moguce dovest do savrsenstva? hvala.

Gutaperka
24.08.2009., 17:38
Hvala na odg... a jel mi možeš još samo reć.. jer je to zub pod navlakom.. kako se ta navlaka skida.. toga se najviše bojim... :eek:

pitanje jel se uopće treba skidat,ako da onda se prepili posebnim svrdlima.Ali najčešće se ili krunica probuši ili se samo odreže vrh korjena.

Krunice se skidaju kad ih treba mijenjat ali ne kao u tvom slučaju

Čokolada07
24.08.2009., 19:06
pitanje jel se uopće treba skidat,ako da onda se prepili posebnim svrdlima.Ali najčešće se ili krunica probuši ili se samo odreže vrh korjena.

Krunice se skidaju kad ih treba mijenjat ali ne kao u tvom slučaju

:eek::eek::eek::eek:

I onda meni nakon toga treba nova navlaka... o đizus... :(

Nakon antibiotika idem pa ću vidjet šta je i kako... oteklina prolazi.. više ništa ne boli.. čak ni one trnce na pritisak više ne osjetim...

darren
25.08.2009., 12:24
upala će se smiriti prije ili kasnije ali će problem ostati pa će ti se upala s vremena na vrijeme vraćati,obično kad se prehladiš,iscrpiš,pod stresom,oslabi ti imunitet ili kad ljeto dođe jer su takve upale ljeti češće

Da,to ste u pravu,kada imam prehladu boli me dosta.Nego,da li je manji problem ako se vadi most sa zubima,konkretno,imam jedan most tri zuba na moja dva zuba,i mislim,ako bi dobio anestetik možda bi se to dalo izvaditi sa zubima, kod svakog zubara,da ne idem kod kirurga?Ako to tako čvrsto drži,da uhvati klještima most i čupa,samo da ne moram na kirurgije...Barem taj most,pošto imam još jedan od pet koja drže tri zuba,i još jedan ali taj mi ne pravi probleme.Da sam to znao,ne znam da li bi ih ikad stavljao.I šta mi ostaje uopće kada izvadim,a da je kvalitetno?Čuo sam za neku novu metodu,i baš konkretno vidim da dolaze Italijani u jednu polikliniku u Rijeci,baš ih uočljivo ima.Tamo se radi nešto najmodernije,ne znam točno šta,ali je dosta i skupo,mada za zube ništa nije preskupo,ukoliko se ima mogućnosti...

Gutaperka
25.08.2009., 13:44
Da,to ste u pravu,kada imam prehladu boli me dosta.Nego,da li je manji problem ako se vadi most sa zubima,konkretno,imam jedan most tri zuba na moja dva zuba,i mislim,ako bi dobio anestetik možda bi se to dalo izvaditi sa zubima, kod svakog zubara,da ne idem kod kirurga?Ako to tako čvrsto drži,da uhvati klještima most i čupa,samo da ne moram na kirurgije...Barem taj most,pošto imam još jedan od pet koja drže tri zuba,i još jedan ali taj mi ne pravi probleme.Da sam to znao,ne znam da li bi ih ikad stavljao.I šta mi ostaje uopće kada izvadim,a da je kvalitetno?Čuo sam za neku novu metodu,i baš konkretno vidim da dolaze Italijani u jednu polikliniku u Rijeci,baš ih uočljivo ima.Tamo se radi nešto najmodernije,ne znam točno šta,ali je dosta i skupo,mada za zube ništa nije preskupo,ukoliko se ima mogućnosti...

ako se ide skidat most na silu riskira se fraktura zuba nosača pa to baš ne bi preporučio.

Most se može ispilati posebnim svrdlom ali ni to ne garantira da će ti se korjen moć izliječiti.Jer ako imaš nadogradnju ili kolčiće u zubu tada se oni teško ili nikako mogu izvaditi da bi se mogao korjen liječiti.

Ako nemaš kolčiće ili nadogradnju onda se most ne treba ni skidati niti trebaš ić kod kirurga nego se most probuši i kroz tu rupu se liječi korjen.

A ono šta si pitao pretpostavljam da su implantati.Ali za njihovu ugradnju moraš proć kirurški postupak bušenja kosti i ukucavanja implantata u tu rupu pa ti se beš ne bi svidjelo ako ne voliš kirurgiju.

Po mom mišljenju za tvoj slučaj je najjednostavnije ili ovo što sam gore napisao ili rezanje vrha korjena

emmica
25.08.2009., 15:49
ovako,ispala su mi dva zuba i sad ih trebam ponovno staviti jel zna itko kako se krecu cijene? hvala

Gutaperka
25.08.2009., 16:58
ovako,ispala su mi dva zuba i sad ih trebam ponovno staviti jel zna itko kako se krecu cijene? hvala

kako ispala???

Ako si mislila na implantate onda računaj otprilike 1000 eura po zubu.A ako misliš na keramičke krunice onda je nekih 1500 kn po zubu

emmica
25.08.2009., 17:27
kako ispala???

Ako si mislila na implantate onda računaj otprilike 1000 eura po zubu.A ako misliš na keramičke krunice onda je nekih 1500 kn po zubu

uf dosta para hvala na odgovoru..

tnt_tunja
25.08.2009., 18:04
ljudi jedno brzo pitanje!

ovako imam problem sa jedno 2-3 zuba nish strasno samo mislim da mi je na svakom po jedan dio plombe ispao...to se desilo mozda prije jedno godinu i pol dana...jos nisam isao zubaru...koliko je to opasno i dokle bi moglo dovesti?

Gutaperka
25.08.2009., 18:54
ljudi jedno brzo pitanje!

ovako imam problem sa jedno 2-3 zuba nish strasno samo mislim da mi je na svakom po jedan dio plombe ispao...to se desilo mozda prije jedno godinu i pol dana...jos nisam isao zubaru...koliko je to opasno i dokle bi moglo dovesti?

Možda nije ništa a možda ti zubi mogu propasti i boljeti.Savjet je da ideš kod stomatologa što prije i da to ne odugovlačiš

MalaPlavaLajava
25.08.2009., 19:48
Hello,
evo mene i mog slučaja. Prije par godina mi je zubar slomio instrument u korjenu zuba tj. onu "iglicu". Zabio ju je van kanala, u meso i slomio.
To je tako stajalo par godina, a oko toga je bujala upala, dok zub nije puknuo. Išla sam na apiktomiju, ali kirurg nije moga izvaditi cijeli instrument, samo dio, i rekao mi je da "zahvat nije uspio". Od toga su prošle 2 godine i sad mi se nad tim zub opet pojavila "kvrga" tj. oteklina. NE boli me, a imam dojam da nekad čak i malo splasne, ali dugoročno "raste".

Što sad? Zubar mi je rekao vjerojatno vađenje zuba. On brije da je to "tako" i da možda nije potrebno vadjenje, ali ja nekako imam dojam da jest. Ako ta oteklina dugoročno raste, onda više nema pomoći, jel tako?

I što sad? Novi zub, ušerafljen, je 1000 eura. KOliko to traje?
Ili radije most? Što je bolje? Bušiti kost i ušerafiti zub ili stavljati most. Čak mi nije najvažnija cijena, nego dugovječnost tog rada. Ima li smisla uništiti još zub do da bi popunila tu gonju peticu? Ili radije bušiti kost?

Gutaperka? :-) Help? :-)

Ili da još čekam dok me ne zaboli i ne pukne i bok, onda ću bar biti ziher da ga moram vadit?
Ali opet, možda bolje ne čekat to kronično stanje, nego sad riješit i bok?*

MalaPlavaLajava
25.08.2009., 19:50
Bajdvej, svaka čast zubarima, a Gutaperka, tebi još i dodatno jer nas tu savjetuješ :-)
Ja bih radije prala javne wc-e nego bila medicinski radnik. Nekak mi je to previše zastrašujuće....hvala hvala

darren
25.08.2009., 20:20
ako se ide skidat most na silu riskira se fraktura zuba nosača pa to baš ne bi preporučio.

Most se može ispilati posebnim svrdlom ali ni to ne garantira da će ti se korjen moć izliječiti.Jer ako imaš nadogradnju ili kolčiće u zubu tada se oni teško ili nikako mogu izvaditi da bi se mogao korjen liječiti.

Ako nemaš kolčiće ili nadogradnju onda se most ne treba ni skidati niti trebaš ić kod kirurga nego se most probuši i kroz tu rupu se liječi korjen.

A ono šta si pitao pretpostavljam da su implantati.Ali za njihovu ugradnju moraš proć kirurški postupak bušenja kosti i ukucavanja implantata u tu rupu pa ti se beš ne bi svidjelo ako ne voliš kirurgiju.

Po mom mišljenju za tvoj slučaj je najjednostavnije ili ovo što sam gore napisao ili rezanje vrha korjena

Ako bi me često bolilo i pravilo mi problem - a sve ide prema tome - mene ne zanima tada ni taj zub,ni njegov korijen,ni živac,ni fraktura dotičnog,ništa,samo da prestane i da ne treba na kirurgiju...

A što se tiče kolčića ili nadogradnje,mislim da to nemam.Konkretno što znam je da sam napravio tri mosta kod iste(i to u fušu,tj.neprijavljena ordinacija,600 kn po zuibu).Postupak je bio taj da bi mi pobrusila zube,pritisla nekakvu glinu da uzme mjeru,za koji dan došao bi na probu,pa za par dana iza toga zacementirala bi mi te zube od keramike.Jedan most drži odlično,drugi je nakon 10 god počeo boljeti,a treći od prvog dana me boli...Ali da se to tako prilijepi da se ne da tek tako skinuti,to nisam znao,i biti će problema velikih oko toga...

A to rezanje vrha korijena,da li je to jednostavniji postupak?...Sreća u nesreći je ta,da imam iza ova dva mosta još po jedan svoj zub,pa bih mogao opet nešto,ali ne ovako kao do sada...

Kako god,puno ti hvala na savjetima,upala mi se malo smirila,ali još ne jedem ni 30% na tu stranu...

U stvari,zub - ispod mosta - koji me najviše muči je lako dostupan(odmah na završetku usnice) i mogao bi ići nekom da mi to probije i stavi lijek,ili šta već treba.Ali kome u Rijeci,to još ne znam,kod bivše ne bi više išao.Samo te molim da mi u grubo kažeš koliko bi me došlo tako nešto.Ako se radi o nekih 500 kn,već bi ovaj tjedan otišao potražiti zubara...

Što se implantanata tiče,već me glava boli od ovog što sam pročitao...Moj stari ima protezu kao onaj Braco iz Noćne more:Skine i stavi kada hoće,opere je...Nikakvih problema niti zubobolja nema...Razmisliti ću i o tome ako poskidam ove svoje...

A što se tiče ovih korisnih savijeta,slobodno ostavi žiro,ili na PP...pošaljem ti 50 kn za ove informacije,da se počastiš nečim,puno mi to znači,a nemam koga pitati...

Gutaperka
25.08.2009., 21:15
Hello,
evo mene i mog slučaja. Prije par godina mi je zubar slomio instrument u korjenu zuba tj. onu "iglicu". Zabio ju je van kanala, u meso i slomio.
To je tako stajalo par godina, a oko toga je bujala upala, dok zub nije puknuo. Išla sam na apiktomiju, ali kirurg nije moga izvaditi cijeli instrument, samo dio, i rekao mi je da "zahvat nije uspio". Od toga su prošle 2 godine i sad mi se nad tim zub opet pojavila "kvrga" tj. oteklina. NE boli me, a imam dojam da nekad čak i malo splasne, ali dugoročno "raste".

Što sad? Zubar mi je rekao vjerojatno vađenje zuba. On brije da je to "tako" i da možda nije potrebno vadjenje, ali ja nekako imam dojam da jest. Ako ta oteklina dugoročno raste, onda više nema pomoći, jel tako?

I što sad? Novi zub, ušerafljen, je 1000 eura. KOliko to traje?
Ili radije most? Što je bolje? Bušiti kost i ušerafiti zub ili stavljati most. Čak mi nije najvažnija cijena, nego dugovječnost tog rada. Ima li smisla uništiti još zub do da bi popunila tu gonju peticu? Ili radije bušiti kost?

Gutaperka? :-) Help? :-)

Ili da još čekam dok me ne zaboli i ne pukne i bok, onda ću bar biti ziher da ga moram vadit?
Ali opet, možda bolje ne čekat to kronično stanje, nego sad riješit i bok?*
treba na licu mjesta vidjet kakva je situacija pa prema tome se odlučivat.Ako situacija dopušta ja bi tu rađe išao na implantat

Gutaperka
25.08.2009., 21:21
Ako bi me često bolilo i pravilo mi problem - a sve ide prema tome - mene ne zanima tada ni taj zub,ni njegov korijen,ni živac,ni fraktura dotičnog,ništa,samo da prestane i da ne treba na kirurgiju...

A što se tiče kolčića ili nadogradnje,mislim da to nemam.Konkretno što znam je da sam napravio tri mosta kod iste(i to u fušu,tj.neprijavljena ordinacija,600 kn po zuibu).Postupak je bio taj da bi mi pobrusila zube,pritisla nekakvu glinu da uzme mjeru,za koji dan došao bi na probu,pa za par dana iza toga zacementirala bi mi te zube od keramike.Jedan most drži odlično,drugi je nakon 10 god počeo boljeti,a treći od prvog dana me boli...Ali da se to tako prilijepi da se ne da tek tako skinuti,to nisam znao,i biti će problema velikih oko toga...

A to rezanje vrha korijena,da li je to jednostavniji postupak?...Sreća u nesreći je ta,da imam iza ova dva mosta još po jedan svoj zub,pa bih mogao opet nešto,ali ne ovako kao do sada...

Kako god,puno ti hvala na savjetima,upala mi se malo smirila,ali još ne jedem ni 30% na tu stranu...

U stvari,zub - ispod mosta - koji me najviše muči je lako dostupan(odmah na završetku usnice) i mogao bi ići nekom da mi to probije i stavi lijek,ili šta već treba.Ali kome u Rijeci,to još ne znam,kod bivše ne bi više išao.Samo te molim da mi u grubo kažeš koliko bi me došlo tako nešto.Ako se radi o nekih 500 kn,već bi ovaj tjedan otišao potražiti zubara...

Što se implantanata tiče,već me glava boli od ovog što sam pročitao...Moj stari ima protezu kao onaj Braco iz Noćne more:Skine i stavi kada hoće,opere je...Nikakvih problema niti zubobolja nema...Razmisliti ću i o tome ako poskidam ove svoje...

A što se tiče ovih korisnih savijeta,slobodno ostavi žiro,ili na PP...pošaljem ti 50 kn za ove informacije,da se počastiš nečim,puno mi to znači,a nemam koga pitati...

ako nemaš kolčić onda ne bi trebalo bit problema da se krunica probuši i kroz nju izliječi korjen.Za cijenu računaj nekih 200-tinjak kuna po kanalu,dakle ovisi o kojem zubu se radi.Plus možda neki naplaćuju trepanaciju tj.probijanje mosta,ako treba liječenje i završnu plombu,dakle još nekih par stotina kuna.

A ovo zadnje,savjete ovdje dajem besplatno a ako baš imaš želju popij koju u moje zdravlje :zivili:

darren
26.08.2009., 10:31
ako nemaš kolčić onda ne bi trebalo bit problema da se krunica probuši i kroz nju izliječi korjen.Za cijenu računaj nekih 200-tinjak kuna po kanalu,dakle ovisi o kojem zubu se radi.Plus možda neki naplaćuju trepanaciju tj.probijanje mosta,ako treba liječenje i završnu plombu,dakle još nekih par stotina kuna.

A ovo zadnje,savjete ovdje dajem besplatno a ako baš imaš želju popij koju u moje zdravlje :zivili:

Da,hvala na odgovoru..Upala mi se poprilično primirila,oteklina je spala i sada je problem što sam težak ići liječiti to, kada mi ne pravi problem,ali znam da hoće ubuduće pa ću si dati truda i otići kod nekog zubara i riješiti taj problem..Radi se o donjem zubu,nije kutnjak,uži zub,drugi ispred kutnjaka,ne znam ni sam koji je to broj...

Što se tiče savijeta,stvarno ti hvala,pošto,već sam napisao,nemam koga pitati,a da nekom banem u ordinaciju i počnem ispitivati šta i kako...to baš ne bi bilo u redu,pogotovo ako ne bi kod istog rješavao probleme,tj.plaćao usluge...A u tvoje zdravlje svakako ću nešto popiti...

tnt_tunja
26.08.2009., 11:40
Možda nije ništa a možda ti zubi mogu propasti i boljeti.Savjet je da ideš kod stomatologa što prije i da to ne odugovlačiš

eee kako mislis propadati? je li mislis na to da se pocinju kvariti ili bukvalno propadati da im se smanjuje visina?

helokin
26.08.2009., 11:42
E ovako,posto sam primjetio da mi se na dva zuba pojavio karijes,a ne zelim busit zub u svoje standardne zubarice jer sam cuo za tu novu terapiju ozonom koja je nusporedivo bolja i kod koje nema bespotrebnog busenja(kod manjih karijesa) te zub poslije bude bolji i jaci nego prije terapije bez ikakvih plombi.:D
Sad me zanima jeli zna ko dobrog privatnika u Splitu koji lijeci ozonom,te kakve su cijene i vasa iskustva s navedenima?
Gleda sam na internetu i nasa "Stomatološka ordinacija, Ante Vuković" , "Dental centar Ruzevic - Split" i "Dr.Helge Burow"-neki njemac sta se doselia u Hrvatsku,Split.

Gutaperka
26.08.2009., 12:13
eee kako mislis propadati? je li mislis na to da se pocinju kvariti ili bukvalno propadati da im se smanjuje visina?

ne mora visina,mogu se kvariti i iznutra šta ne možeš vidit sam.I kad dovoljno oslabi samo pukne.Zato treba ić na kontrolu barem jednom godišnje jer stomatolog na vrijeme uoči karijes koji ti ne možeš vidjeti i popravi ga dok još nije napravio puno štete

igor.lunder
26.08.2009., 12:59
Nov sam ovdje, pa nisam siguran da li bi ovo trebao samo dodati kao reply u vec aktualnom "zubarskom" topicu, ili to administratori poslije premjeste ...

Na gornjoj petici vec jako dugo nemam "vanjski" dio zuba. Najveci dio "unutrasnjosti" je takoder izvaden, tako da su ostali samo korijeni i ljuska koja nekih 1-2mm viri izvan zubnog mesa. Kako nisam zelio vaditi taj zub, vec dva ili tri puta zubar mi je to zalio u plombu, koja taman dode do tih 1-2mm izvan, tako da "izravna" zub.
Nikad s njim kao takvim nisam imao nekih problema (jedem iskljucivo na tu stranu i sve), no shvacam da cu jednog dana morati to rijesiti.

Molio bi, ako netko od prisutnih zna, kakve su mi opcije u takvoj situaciji ? Dva zuba do toga nisu skroz zdrava, imaju plombe, ali su dosta u dobrom stanju, pa bi zelio nastojati izbjeci brusenje njih radi reparacije ovog.

Da li se na ovaj moze staviti krunica (koliko joj treba da se primi ? Da li se kod ugradnje moze srediste zuba ispuniti nekim "jacim" materijalom, pa na njega staviti krunica ?)?

Savjeti i iskustva dobrodosli.

Zahvaljujem, Lund

Gutaperka
26.08.2009., 13:02
Nov sam ovdje, pa nisam siguran da li bi ovo trebao samo dodati kao reply u vec aktualnom "zubarskom" topicu, ili to administratori poslije premjeste ...

Na gornjoj petici vec jako dugo nemam "vanjski" dio zuba. Najveci dio "unutrasnjosti" je takoder izvaden, tako da su ostali samo korijeni i ljuska koja nekih 1-2mm viri izvan zubnog mesa. Kako nisam zelio vaditi taj zub, vec dva ili tri puta zubar mi je to zalio u plombu, koja taman dode do tih 1-2mm izvan, tako da "izravna" zub.
Nikad s njim kao takvim nisam imao nekih problema (jedem iskljucivo na tu stranu i sve), no shvacam da cu jednog dana morati to rijesiti.

Molio bi, ako netko od prisutnih zna, kakve su mi opcije u takvoj situaciji ? Dva zuba do toga nisu skroz zdrava, imaju plombe, ali su dosta u dobrom stanju, pa bi zelio nastojati izbjeci brusenje njih radi reparacije ovog.

Da li se na ovaj moze staviti krunica ?

Savjeti i iskustva dobrodosli.

Zahvaljujem, Lund
izliječi se korjen ako je potrebno,stavi se nadogradnja i keramička krunica.To je najjednostavnija,najjeftinija i najbolja opcija

igor.lunder
26.08.2009., 13:29
izliječi se korjen ako je potrebno,stavi se nadogradnja i keramička krunica.To je najjednostavnija,najjeftinija i najbolja opcija

Nemojte me smatrati nepristojnim, no biste li mogli malo objasniti sto mislite pod lijecenjem korijena i stavljanjem nadogradnje. Dio o krunici mi je relativno jasan.

Happy_Day
26.08.2009., 17:30
Molim vas da li netko zna plaćaju li se dvokomponentni bijeli ispuni do trojke? Meni je moj stomatolog rekao da preko HZZO-a idu samo jednokomponentni i naplatio trojku lijevo gore. Hvala!

Gutaperka? Anyone? :ne zna:

MalaPlavaLajava
26.08.2009., 17:43
Gut, ti si M? :-)))

Hvala na komentaru. Jel bi čekao da stvar postane "bolna" ili da ja krenem u radove odmah? :-) Hvala ti na savjetu za implantat, ali da li bi mogao dati i neki argument?

Ja sam ti žensko, volim znati ZAŠTO :-)

Gutaperka
26.08.2009., 17:48
Gut, ti si M? :-)))

Hvala na komentaru. Jel bi čekao da stvar postane "bolna" ili da ja krenem u radove odmah? :-) Hvala ti na savjetu za implantat, ali da li bi mogao dati i neki argument?

Ja sam ti žensko, volim znati ZAŠTO :-)

da ne trebaš brusit susjedna dva zuba da bi nadoknadila taj jedan.A kad pogledaš ni razlika u cijeni nije toliko velika,ako bi tu išao most od 3 člana to bi bilo oko 4500 kn,implantat je oko 1000 eura što je otprilike 2500 kn razlike a susjedna dva zuba ostaju intaktna

Gutaperka
26.08.2009., 17:50

ja stvarno ne bi znao jer nemam ugovor sa HZZO

Krumpir
26.08.2009., 20:20

Ne, HZZO to ne pokriva. Pretpostavljam da je stomatolog koristio više boja kompozita da bi dobili najvecu estetiku na front. U kojem slucaju HZZO to ne pokriva. Odnosno, svi materijali koji stomatolog koristi u sklopu HZZO košarice su najjeftinije, najosnovniji, najnekvalitetniji moguću materijali na tržištu.
Ja više ne radim u ordinaciji koja ima ugovor sa HZZO, nekad sam radio, pa znam kako je to. Sada sam u svojoj privatnoj ordinaciji, pa nemam vise veze sa time....

nadam se da sam vam pomogao.

Teeja
26.08.2009., 21:46
Pozdrav, imam pitanje :)

Naime evo prošlo je malo više od tjedan dana od mog izvađenog zuba i jedini mi je problem što u rupu stalno upada hrana koju ne mogu ni doseć čačkalicom, a mućkanjem i ispiranjem ne ide baš najbolje... postoji li neka metoda da hrana ne truli unutra?

cucek999
27.08.2009., 09:07
Dentagra, Kneza Višeslava 9 Zagreb. Vrhunska i brza usluga, a zračenje smanjeno za 70% nego kod klasičnog rtg-a tao da je odlično i za djecu. Tel. je 01/4572-454 :top::top:

dakkar
27.08.2009., 18:13
pozdrav,
koje su najboje tablete za zubobolju, a da se mogu kupiti u ljekarni bez recepta! al nešto da djeluje, ak znate i cijenu.hvala.

Gutaperka
27.08.2009., 22:04
pozdrav,
koje su najboje tablete za zubobolju, a da se mogu kupiti u ljekarni bez recepta! al nešto da djeluje, ak znate i cijenu.hvala.

voltaren ili diklorapid,12 kuna

Happy_Day
28.08.2009., 06:24
Ne, HZZO to ne pokriva. Pretpostavljam da je stomatolog koristio više boja kompozita da bi dobili najvecu estetiku na front. U kojem slucaju HZZO to ne pokriva. Odnosno, svi materijali koji stomatolog koristi u sklopu HZZO košarice su najjeftinije, najosnovniji, najnekvalitetniji moguću materijali na tržištu.
Ja više ne radim u ordinaciji koja ima ugovor sa HZZO, nekad sam radio, pa znam kako je to. Sada sam u svojoj privatnoj ordinaciji, pa nemam vise veze sa time....

nadam se da sam vam pomogao.

Zub je sa nutarnje strane imao točkicu kao da je s vrhom olovke napravljena, dakle 1mm materijala. I još mi je stavio A2 jer A1 nema jer što će mu boja koju ima jedan od 500 pacijenata, da mu se to ne isplati naručivati, a da mi se s nutarnje strane tako i tako ne vidi da je tamnije od mojeg zuba :flop:
Hvala na odgovoru :)

remplir
28.08.2009., 18:28
Ovak...

zbog guzve u ustima :D morao sam vaditi zube... 2 dolje i 2 gore. Izvadih 3 i kako bijah glupo dijete bilo mi je dosta vadjenja zubiju i nosenja aparatica i tako nisam izvadio zadnji zub gore. Zbog toga su se svi pomaknuli malo u stranu. Sad... imam 21 godinu i imali li smisla izvaditi taj zadnji zub i moze li se sve pomaknuti nosenjem aparatica ili cime vec nazad na mjesto? Jel ima smisla ili je prekasno? =/

Krumpir
28.08.2009., 20:49
Ovak...

zbog guzve u ustima :D morao sam vaditi zube... 2 dolje i 2 gore. Izvadih 3 i kako bijah glupo dijete bilo mi je dosta vadjenja zubiju i nosenja aparatica i tako nisam izvadio zadnji zub gore. Zbog toga su se svi pomaknuli malo u stranu. Sad... imam 21 godinu i imali li smisla izvaditi taj zadnji zub i moze li se sve pomaknuti nosenjem aparatica ili cime vec nazad na mjesto? Jel ima smisla ili je prekasno? =/

Pozdrav!

Nista nije prekasno! Jos uvijek se moze sve ispravit. Vjerovatno ćete morat i taj zadnji zub izvaditi. Ali ovo je slucaj za ortodonota pa posjetite jednog! BTW, socijalno vam ovo NE POKRIVA.

Rezime:

- Nije prekasno
- Sve se može ispravit
- Posjetit ortodonta
- Ne pokriva socijalno

- šmrc moj godišnji je gotov! :)

remplir
29.08.2009., 00:01
Rezime:

- Nije prekasno
- Sve se može ispravit
- Posjetit ortodonta
- Ne pokriva socijalno

- šmrc moj godišnji je gotov! :)

Hvala! Ali... kako ne pokriva zadravstveno? Pa prosla 3 je pokrivalo. Ima veze s punoljetnosti ili? Imam i dopunsko zdravstveno, zar to ne bi trebalo pokriti dodatne troskove?

Osiguranici dopunskog zdravstvenog osiguranja ne plaćaju sudjelovanje u troškovima tijekom korištenja zdravstvene zaštite, tj. ne plaćaju sudjelovanje za bolničko liječenje, ili ambulantno liječenje, ili dijagnostiku u bolnici, ne plaćaju za ortopedska pomagala, za specijalističke stomatološke usluge, fizikalne rehabilitacije u kući i kod liječenja u inozemstvu.

Ali pretpostavljam kako ce svi reci da je bolje ici privatniku? :\

Krumpir
29.08.2009., 14:37
Hvala! Ali... kako ne pokriva zadravstveno? Pa prosla 3 je pokrivalo. Ima veze s punoljetnosti ili? Imam i dopunsko zdravstveno, zar to ne bi trebalo pokriti dodatne troskove?

Osiguranici dopunskog zdravstvenog osiguranja ne plaćaju sudjelovanje u troškovima tijekom korištenja zdravstvene zaštite, tj. ne plaćaju sudjelovanje za bolničko liječenje, ili ambulantno liječenje, ili dijagnostiku u bolnici, ne plaćaju za ortopedska pomagala, za specijalističke stomatološke usluge, fizikalne rehabilitacije u kući i kod liječenja u inozemstvu.

Ali pretpostavljam kako ce svi reci da je bolje ici privatniku? :\

Imate vise od 18 godina. I HZZO vam to vise ne pokriva kao i cca 80% stomatoloških usluga i zahvata. Nema veze što plačate dopunsko osiguranje.
Tako da ako to hočete riješit morat ćete ići privatno, jer socijalno ne postoji ortodoncija za 18+. A koliko čujem u idučoj će godini navodno još i manje pokrivat...

remplir
29.08.2009., 15:30
Ok, hvala na objašnjenju :D

ana_vz
30.08.2009., 15:05
pozzzzz,

ali ste se raspisali, nadam se da ćete mi oprostiti što ovo sve nisam čitala, i sigurno je to već netko pitao, ali eto i ja ću :)

Naime, nikad mi jedan zub izrastao, i iako se ne vidi kad se smijem, jako me nervira to što nemam zub. Stoga, zanima me dal je bolno stavljati umjetni zub (ili kako već se to stručno zove), dal se vidi je to umjetno, i naravno koliko je cijena??????

ajd nadam se da će se naći netko tko će mi odgovoriti........

pozzzzzzz

Krumpir
30.08.2009., 17:24
pozzzzz,

ali ste se raspisali, nadam se da ćete mi oprostiti što ovo sve nisam čitala, i sigurno je to već netko pitao, ali eto i ja ću :)

Naime, nikad mi jedan zub izrastao, i iako se ne vidi kad se smijem, jako me nervira to što nemam zub. Stoga, zanima me dal je bolno stavljati umjetni zub (ili kako već se to stručno zove), dal se vidi je to umjetno, i naravno koliko je cijena??????

ajd nadam se da će se naći netko tko će mi odgovoriti........

pozzzzzzz

Pozdrav!

Sto se tice boli, nema je, jer se korisiti anestezija. Sada za nadoknadit jedan zub imate vise opcije. Jedan je most (jeftinija cca 2900-9000kn ovisno o materijalu ), gdje se susjedna dva zuba bruse (smanjuju) kako bi se nadoknadio taj jedan koji fali. Implantat (skuplja cca 7900-11000kn), gdje se nadoknaduje samo taj zub koji fali. Estetski ishod ovisi o strpljenju pacijenta, materijalima, cijeni i o stomatologu. O cijenama je tesko pricat bez pregleda, cijene koje sam naveo su SAMO "ball park" cijene.

MalaPlavaLajava
31.08.2009., 08:41
voltaren ili diklorapid,12 kuna

Meni su ti lijekovi apsolutno neunčikoviti za bilo kakvu zubobolju ili glavobolju.
Meni pomaže samo Plivadon:-)

Mislim da je diklorapid neka "verzija" voltarena, zar ne?
A zar nije voltaren bio zabranjen u nekim zemljama pa i u Hrvatskoj zbog nuspojava? Neibtno, samo lamentiram..

Poluplave okice
02.09.2009., 08:43
kako se i moze li se znati jel nam medju trajnim zubima ostao koji mlijecni?
jer sam cula za situacije gdje netko sa dvadesetak i vise godina ima mlijecni zub...

Tajda
02.09.2009., 19:04
Imam jedno pitanje.

Stavila sam navlake na prednje zube pred nekih 4-5 godina. Od početka nisam bila zadovoljna s njima, ni bojom ni oblikom, baš ničim. Dobro, kasno se sad kajat, al zanima me mogu li se one skinut i stavit nove? Jel postoji rizik od oštećenja zubi? Zubi ispod navlaka su izbrušeni

I zanima me gdje se mogu informirat o navlkama, krunicama, ljuskicama. Htjela bi malo saznat više o tome. Što sve postoji, koje su novosti na tržištu itd.

Krumpir
02.09.2009., 19:35
kako se i moze li se znati jel nam medju trajnim zubima ostao koji mlijecni?
jer sam cula za situacije gdje netko sa dvadesetak i vise godina ima mlijecni zub...

Najbolje otiđite nekom stomatologu na pregled. Isto tako mlječni zubići su manji od trajnih, malo se bojom razlikuju.

Krumpir
02.09.2009., 19:36
Imam jedno pitanje.

Stavila sam navlake na prednje zube pred nekih 4-5 godina. Od početka nisam bila zadovoljna s njima, ni bojom ni oblikom, baš ničim. Dobro, kasno se sad kajat, al zanima me mogu li se one skinut i stavit nove? Jel postoji rizik od oštećenja zubi? Zubi ispod navlaka su izbrušeni

I zanima me gdje se mogu informirat o navlkama, krunicama, ljuskicama. Htjela bi malo saznat više o tome. Što sve postoji, koje su novosti na tržištu itd.

Da naravno da se može! Krunice se skinu, bez nekih znatnijih trauma za zube nosače! Te se napravi novi rad.

Tajda
02.09.2009., 21:05
Hvala Krumpir. Još samo da ispadne kak treba.. Ne bi preživjela još jedan fijasko i nezadovoljstvo ko prvi put :(

Imate kakve prijedloge za dobrog estetskog stomatologa? (može i na pm)

Jel tko bio tu? http://www.dentorium.hr/hr/about/dentorium_tim/

Poluplave okice
03.09.2009., 12:28
Najbolje otiđite nekom stomatologu na pregled. Isto tako mlječni zubići su manji od trajnih, malo se bojom razlikuju.

hvala, da preciziram moj ''problem'' napisat cu ono sto sam napisala na temi az zubni aparatic
da i ja podijelim koju brigu s vama
moja desna trojka donja je od uvijek bila cudna kad je izrasla imala je abrazivnu povrsinu, onak gruba je bila i malo zutija od drugih zubi.meni je moja prva zubarica nju ''presvukla'' stavila je nes (ne znam vise sta, davno je to bilo), preko nje da ne izgleda tako ruzno. pri postavljanju donjeg aparatica, ortodontica se malo cudila toj trojci pa sam joj sve gore navedeno ispricala. kao ona je pomislila da nemam mozda mlijecni zub, da ta trojka nije trajni. pa sam se i ja zapitala, al stvarno se ne mogu sjetiti je li to trajni ili mlijecni, nije mi nikad palo na pamet da bi mogao biti mlijecni. ona je rekla 'oke' i postavila donji aparatic pocetkom 7. mjeseca. u medjuvremenu mi je bravica dva puta otpala s tog zuba jer sa gornjom trojkom bez obzira na stopere tu i tamo bi zapela za tu bravicu. od postavljanja sam imala jednu promjenu zice. e sad u medjuvremeu se stvorio razmak izmedju dvojke i te trojke, zguram interdentalnu cetkicu iz dm-a izmedju i slicno mi se radi i na lijevoj strani, sam nije velika rupa. dakle valjda je to dio terapije. ja tu trojku ''osjecam'' vec 5 dana, nije klimava, al ono utrne. to moze biti jer sam je non stop ''svjesna'' jer me brine pa je to na psihickoj bazi ili se pomice zbog aparatica. i kad jedem sve mi je nes cudno (opet psihicka baza mozda )
e sad posto sam ja veliki panicar , mene brine sta ako je to zapravo mlijecni zub. sta se dogodi u toj situaciji? vec mi je aparatic dva mjeseca na donjim zubima, da to i je mlijecni zub sta se nebi vec nes i trebalo dogoditi (stogod da se dogodi sa mlijecnim zubom koji sudjeluje u ortodontskoj terapiji)?
uglavnom..malo sam si panicarka ovih dana

Blackey
03.09.2009., 16:51
možda je neko već pito, nisam sve čito (:rofl:rimuje se)
dakle treba mi savjet u vezi zubne paste za izbjelivanje,
koja je marka najbolja, dal stvarno izbijeli i za kolko vremena se vide prvi rezultati

djevojka-broj-8
03.09.2009., 22:01
može neka preporuka kod koga u zg-u ic zbog estetske stomatologije?a da cijena nije neka urnebesna:ne zna: 2prednja zuba su mi malo veca, na dvojkama imam krunice s tim da mi je na desnoj strani spusteno zubno meso(i usput kako ga podici-oduvijek pamtim da mi je to tako izgledalo al moj zubar tvrdi da nije),ostalo mi je vise manje ok..

Krumpir
03.09.2009., 22:44
možda je neko već pito, nisam sve čito (:rofl:rimuje se)
dakle treba mi savjet u vezi zubne paste za izbjelivanje,
koja je marka najbolja, dal stvarno izbijeli i za kolko vremena se vide prvi rezultati

Nope, ne rade, mozda mogu odrzavat bjeljinu nakon profesionalnog izbjeljivanja. Ali da ce vam izbjeljit to nece.....

Krumpir
03.09.2009., 22:55
može neka preporuka kod koga u zg-u ic zbog estetske stomatologije?a da cijena nije neka urnebesna:ne zna: 2prednja zuba su mi malo veca, na dvojkama imam krunice s tim da mi je na desnoj strani spusteno zubno meso(i usput kako ga podici-oduvijek pamtim da mi je to tako izgledalo al moj zubar tvrdi da nije),ostalo mi je vise manje ok..

Nazalost i ja bih Mercedes po cijeni Jugića, ali nikako da to nadem :(

Blackey
04.09.2009., 09:54
Nope, ne rade, mozda mogu odrzavat bjeljinu nakon profesionalnog izbjeljivanja. Ali da ce vam izbjeljit to nece.....

šmrc :(:(

Marcelina
04.09.2009., 12:10
pozz
evo ja napokon izvadila šesticu koja je vec dosta dugo niškoristi i za vadit
bilo super, je da ne osjecam po glave još i imam osjecaj razvaljene vilice, al inace sve ok
nego mene zanima sta sad? citam da ce se zubi s vremenom pomicat, primicat, i to kao nije bas dobro..da li radit most ili implantat, ili mogu ovako do daljnjeg?
sigurno si necu moc tako skoro priustit implantant, al mozda jednom...
ima li to uopce smisla radit na sestici?
(vec mi smeta ovaj ogroomni prazni prostor, al valjda cu se naviknut, i valjda ce se smanjt to...?) :(
btw, jos mi umnjak nije tu izasao pa je teta zubarica rekla da ce se sad napravit prostora pa da mozda oce
:ne zna:

Krumpir
04.09.2009., 14:10
pozz
evo ja napokon izvadila šesticu koja je vec dosta dugo niškoristi i za vadit
bilo super, je da ne osjecam po glave još i imam osjecaj razvaljene vilice, al inace sve ok
nego mene zanima sta sad? citam da ce se zubi s vremenom pomicat, primicat, i to kao nije bas dobro..da li radit most ili implantat, ili mogu ovako do daljnjeg?
sigurno si necu moc tako skoro priustit implantant, al mozda jednom...
ima li to uopce smisla radit na sestici?
(vec mi smeta ovaj ogroomni prazni prostor, al valjda cu se naviknut, i valjda ce se smanjt to...?) :(
btw, jos mi umnjak nije tu izasao pa je teta zubarica rekla da ce se sad napravit prostora pa da mozda oce
:ne zna:

Pozdrav!

Najbolje rijesenje je svakako implantat, jer njime nadoknadujete zub kojeg ste izgubili. Druga opcija je svakako most, ali za most cete morat brusit susjedna dva zuba da biste nadoknadili taj jedan. Ako su vam ti susjedni zubi citavi, onda je most zbilja steta radit. No međutim ako oni imaje velike ispune i defekte onda je mozda most bolja opcija.

nemasmisla22
04.09.2009., 15:23
Škripanje zubima

Hello ekipa! Ne znam dal je potrebno otvarat novi topic, i nadam se da cu tu moci dobiti odgovor :)
Naime, već duže vrijeme, po noći, u snu, škripam zubima (nekad jače, nekad slabije). Nekad se i sama probudim od tog zvuka, nije ugodno.

Je li uzrok tome može biti samo stres, ukočenost vilice? Ili se to meni događa iz nekih drugih razloga? Dal' se može događat zbog krivog zagriza?

Hvala vam na eventualnim odgovorima : )

Gutaperka
04.09.2009., 16:11
Škripanje zubima

Hello ekipa! Ne znam dal je potrebno otvarat novi topic, i nadam se da cu tu moci dobiti odgovor :)
Naime, već duže vrijeme, po noći, u snu, škripam zubima (nekad jače, nekad slabije). Nekad se i sama probudim od tog zvuka, nije ugodno.

Je li uzrok tome može biti samo stres, ukočenost vilice? Ili se to meni događa iz nekih drugih razloga? Dal' se može događat zbog krivog zagriza?

Hvala vam na eventualnim odgovorima : )
škripanje se obično događa kad neko prolazi kroz teže životno razdoblje,kroz neke probleme pa se nakupljeni stres noću manifestira tim škripanjem.

Sa stomatološke strane se može napravit udlaga koja može pomoći kod tog problema.

Ali najvažnije je rješavat uzrok tj.ono što je dovelo do škripanja a za to je najbolje otić na razgovor sa psihologom.

Ima i drugih uzroka škripanja pa možda ne bi loše bilo otić na pregled kod stomatologa pa neka on dalje vodi i upućuje tvoj slučaj

nemasmisla22
04.09.2009., 16:36
škripanje se obično događa kad neko prolazi kroz teže životno razdoblje,kroz neke probleme pa se nakupljeni stres noću manifestira tim škripanjem.

Sa stomatološke strane se može napravit udlaga koja može pomoći kod tog problema.

Ali najvažnije je rješavat uzrok tj.ono što je dovelo do škripanja a za to je najbolje otić na razgovor sa psihologom.

Ima i drugih uzroka škripanja pa možda ne bi loše bilo otić na pregled kod stomatologa pa neka on dalje vodi i upućuje tvoj slučaj

Hvala ti puno na odgovoru, idem ovih dana na pregled stomatologu, pa mu skrenem pažnju i na to.
Istina, škripanje je počelo u jednom JAKO stresnom i teškom razdoblju u mom životu, al sad nisam više pod nekim jakim stresom, a to se nastavlja.
Probudim noću članove obitelji kolko jako znam šrkipat, i pomalo je i mene strah,

Što se tice tih udlaga, dal je to skupo? :)
Inace, idem privatno stomatologu.

Gutaperka
04.09.2009., 18:40
Hvala ti puno na odgovoru, idem ovih dana na pregled stomatologu, pa mu skrenem pažnju i na to.
Istina, škripanje je počelo u jednom JAKO stresnom i teškom razdoblju u mom životu, al sad nisam više pod nekim jakim stresom, a to se nastavlja.
Probudim noću članove obitelji kolko jako znam šrkipat, i pomalo je i mene strah,

Što se tice tih udlaga, dal je to skupo? :)
Inace, idem privatno stomatologu.

čim ti i dalje škripiš očito u sebi nisi to riješila sama sa sobom ili zbog tog problema trpiš posljedice.Zato bi dobro bilo da s nekim o tome porazgovaraš,naravno nekim ko je tu kompetentan.

A za udlagu ti stvarno ne bi znao reć,pitaj tog stomatologa kod koga ćeš ići ili ti možda neko drugi ovdje s foruma može više reć o cijeni udlage

hasnfefer
04.09.2009., 20:23
Pitanjce:

Svaki puta me zub boli nakon zahvata (a kod mene je to često), nekada odmah, a nekada nakon dan dva, pa se to ponavlja par dana! Nekada zna paklenski boliti, a nekada kao da zasvrbi i onda prestane, i više nikada ne zaboli! Koliko je to normalno, i dali je moguće da je riječ o iritaciji živca, budući da anesteziju ne dobivam, osobno čak smatram da i ne treba, ponekad me na sekundu zaboli kod bušenja!!

Krumpir
04.09.2009., 20:35
Pitanjce:

Svaki puta me zub boli nakon zahvata (a kod mene je to često), nekada odmah, a nekada nakon dan dva, pa se to ponavlja par dana! Nekada zna paklenski boliti, a nekada kao da zasvrbi i onda prestane, i više nikada ne zaboli! Koliko je to normalno, i dali je moguće da je riječ o iritaciji živca, budući da anesteziju ne dobivam, osobno čak smatram da i ne treba, ponekad me na sekundu zaboli kod bušenja!!

Normalna reakcija, jednostavno neki ljudi tako reagiraju. Ja sam jedan od tih ljudi, meni cak osjetljivost zna trajat i do mjesec dana! To sto dozivljavamo je upravo iritacija zivca.

MalaPlavaLajava
04.09.2009., 21:37
Imam pitanje - ako postoji "dublji" karijes, jel se taj zub moze izbrusiti i odmah zatvoriti ili ga je ipak potrebno "liječiti"? Ako je riječ o živom zubu?

nemasmisla22
04.09.2009., 21:56
čim ti i dalje škripiš očito u sebi nisi to riješila sama sa sobom ili zbog tog problema trpiš posljedice.Zato bi dobro bilo da s nekim o tome porazgovaraš,naravno nekim ko je tu kompetentan.

A za udlagu ti stvarno ne bi znao reć,pitaj tog stomatologa kod koga ćeš ići ili ti možda neko drugi ovdje s foruma može više reć o cijeni udlage

hmm, vrlo vjerojatno je tako. Al nemam se ja hrabrosti obratiti pravoj osobi za pomoc, ili mislim da mi ne treba...

Pitam stomatologa, idem ovaj tjedan na pregled, pa usput pitam.
Hvala ti...

Gutaperka
04.09.2009., 22:59
Imam pitanje - ako postoji "dublji" karijes, jel se taj zub moze izbrusiti i odmah zatvoriti ili ga je ipak potrebno "liječiti"? Ako je riječ o živom zubu?

kako kada,ponekad ga se može odmah završiti a ponekad je dobro stavit lijek na neko vrijeme jer se tako povećavaju šanse za preživljavanje živca.Jer kad god je duboki karijes u pitanju živac je u većini slučajeva načet,više ili manje bez obzira što možda nikad nije bolio

Gutaperka
04.09.2009., 23:01
hmm, vrlo vjerojatno je tako. Al nemam se ja hrabrosti obratiti pravoj osobi za pomoc, ili mislim da mi ne treba...

Pitam stomatologa, idem ovaj tjedan na pregled, pa usput pitam.
Hvala ti...

za početak možeš otvoriti temu o tom problemu na Psihologiji,ako ti je neugodno možeš pod drugim nickom,možda se tako malo otvoriš oa ti kasnije bude lakše potražit stručnu pomoć.Ili pitaj svog stomatologa,kako ti se već bude svidilo

Krumpir
04.09.2009., 23:38

Slažem se sa ovim što je rekao kolega gutaperka, ali pošto sam iz drugog topica vidio da vas neki zub strahovito boli, pa ću pretpostavit da se radi o ovoj situaciji ovdje. Vrlo vjerovatno znaći da je živac odumro, odnosno da je nastupila ireverzibilna promjena te da treba napravit endodonciju ASAP. Kako bi vas prestalo boljeti....

Told you I wasnt that other guy :cerek:

MalaPlavaLajava
05.09.2009., 02:06
Iskreno, jebe mi se tko si, ja samo znam da meni i noćaš oči iskaču od bolova i da ću ga lijepo pozdravit na mobitel ovaj vikend. I jebat mu mater ako ne riješi problem ili mi, ne daj Bože kaže, da ne može doć u ordinaciju. A ti odjebi od mene jer mislim da si fakat on!

Gutaperka, hvala!

Krumpir
05.09.2009., 07:10
Iskreno, jebe mi se tko si, ja samo znam da meni i noćaš oči iskaču od bolova i da ću ga lijepo pozdravit na mobitel ovaj vikend. I jebat mu mater ako ne riješi problem ili mi, ne daj Bože kaže, da ne može doć u ordinaciju. A ti odjebi od mene jer mislim da si fakat on!

Gutaperka, hvala!

Pozdrav!

Nisam ti on, moze vam pomoc diclorapid ili voltaren. Ako vam kolege nece doc u ordinaciju da vam to rijesi, posaljite mi P.M. Pa cu ja doci u svoju...

nemasmisla22
05.09.2009., 09:36
za početak možeš otvoriti temu o tom problemu na Psihologiji,ako ti je neugodno možeš pod drugim nickom,možda se tako malo otvoriš oa ti kasnije bude lakše potražit stručnu pomoć.Ili pitaj svog stomatologa,kako ti se već bude svidilo

za početak ću pitati stomatologa, a onda dalje ću vidjeti.
još jednom, hvala ti na odgovoru :)

sabina95
05.09.2009., 13:44
Gornja desna šestica mi je jako bila zahvaćena karijesom,prije dva dana stavljen mi je otrov u nju i moram ponovo doći za 14 dana.Interesuje me zašto zub nije liječen standardnim procesom kao i gornja lijeva petica koja je bila u istom stanju.Nadam se da će mi odgovoriti neko sa iskustvom,unaprijed zahvaljujem......

borat&bruno
05.09.2009., 14:24
Pod predpostavkom da se u oba slučaja (zuba) radilo o pulpitisu tj. upali živca zuba onda stomatolog to može riješiti na dva načina.

1. da ti anesteziju iliti injekciju i pomoću posebnih iglica izvadi živac iz zuba ili

2. da brusi do živca i onda stavi lijek Toxavit (otrov) na 14 dana da umrtvi živac i onda ga izvuče van i nastavi s liječenjem zuba.

Obično se na kutnjake koji imaju najčešće 3 ili 4 živca (kanala) stavi Toxavit.

sabina95
05.09.2009., 20:16
hvala na odgovoru:D

ul7
08.09.2009., 10:28
Imam dva pitanja.

1. kad se stave one bijele plombe jel se one nakon nekog vremena trebaju mijenjat? ili kad se stave stoje za stalno kao i one amalgamske?

2. zasto se na rubu plombi sakuplja nesto smedje? a ne moze se to ocistit cetkicom.

zuzz
08.09.2009., 13:05
sutra idem na endo izbjeljivanje devitaliziranog zuba. da li treba taj zub slikati prije izbjeljivanja i da li će biti potrebna revizija punjenja?
Naime, nije mi jasno zašto zub koji je navodno dobro očišćen/napunjen i dalje tamni- ako unutra nema više krvi?

Krumpir
08.09.2009., 13:06
Imam dva pitanja.

1. kad se stave one bijele plombe jel se one nakon nekog vremena trebaju mijenjat? ili kad se stave stoje za stalno kao i one amalgamske?

2. zasto se na rubu plombi sakuplja nesto smedje? a ne moze se to ocistit cetkicom.

1. Ni bijele ni amalgamske plobme nisu vjecne, odnosno moraju se mjenjati svakih 5-10 godina. Ili dok ne do traje (odlome se, sekundarni karies, rekurentni karies)

2. Otiđite kod stomatologa da vam napravi pregled, možda je došlo vrijeme da se ta vaša plomba promeni.

Krumpir
08.09.2009., 13:16
sutra idem na endo izbjeljivanje devitaliziranog zuba. da li treba taj zub slikati prije izbjeljivanja i da li će biti potrebna revizija punjenja?
Naime, nije mi jasno zašto zub koji je navodno dobro očišćen/napunjen i dalje tamni- ako unutra nema više krvi?

Pozdrav!

Ja obicno napravim RVG sliku prije tog zahvata. Razlog za ponovno tamnjenje ima dosta. Prvo zub vise nije vitalan te nema protoka krvi kroz njega, drugo iz paradonta se moze bakterije, krv ulazit u akcesorne kanale pa uzrokovat obojenje.
Izbjeljivanje ce sigurno dobro proci i zub ce opet bit bijeli, jos dugo vremena!

emmica
08.09.2009., 17:26
molim neka me nekoga uputi na koji broj zvati za stomatoloski fakultet da se narucim za popravak zuba?
neka mi posalje na pp znam da se ovdje ne smiju brojevi stavljati

yeta
08.09.2009., 20:31
molila bi da mi pomognete, umnjak mi se klima, boli me a plombiran je. dosta je stara plomba.
imam problema s gingivitisom ali redovito čistim kamenac pa ne vjerujem da je od toga, jer samo se on klima.
jel znate kako je to moguće???

hasnfefer
08.09.2009., 20:37
Normalna reakcija, jednostavno neki ljudi tako reagiraju. Ja sam jedan od tih ljudi, meni cak osjetljivost zna trajat i do mjesec dana! To sto dozivljavamo je upravo iritacija zivca.

Zahvaljujem na odgovoru, baš sam malo prije čitao gdje ste spominjali sekundarni karijes, i još nekoi drugi! Sekundarni je ponovna pojava karijesa na popravljanom zubu! Dali se to misli na bilo kojem mjestu, ili baš specifično moja sutuacija gdje se karijes nekako pojavio ispod plombe?

zuzz
09.09.2009., 07:09
Ja obicno napravim RVG sliku prije tog zahvata. Razlog za ponovno tamnjenje ima dosta. Prvo zub vise nije vitalan te nema protoka krvi kroz njega, drugo iz paradonta se moze bakterije, krv ulazit u akcesorne kanale pa uzrokovat obojenje.
Izbjeljivanje ce sigurno dobro proci i zub ce opet bit bijeli, jos dugo vremena!

hvala na odgovoru :)
imam još par tehničkih pitanja...hoće li zub biti "gotov" isti dan ili treba sredstvo ostati unutra nekoliko dana? kako se kreću cijene endo izbjeljivanja u zg-u?

Krumpir
09.09.2009., 09:35
molim neka me nekoga uputi na koji broj zvati za stomatoloski fakultet da se narucim za popravak zuba?
neka mi posalje na pp znam da se ovdje ne smiju brojevi stavljati

Mislim da samo odete tamo i da vas naruce. Ali budite spremni da ce na vama raditi samo studenti i to vjerovatno svaki put neki drugi.

Krumpir
09.09.2009., 09:37
Zahvaljujem na odgovoru, baš sam malo prije čitao gdje ste spominjali sekundarni karijes, i još nekoi drugi! Sekundarni je ponovna pojava karijesa na popravljanom zubu! Dali se to misli na bilo kojem mjestu, ili baš specifično moja sutuacija gdje se karijes nekako pojavio ispod plombe?

Da, moze nastat na bilo kojem mjestu. Ne mogu reći za vas slučaj jer za to treba napravit pregled...

Krumpir
09.09.2009., 09:42
hvala na odgovoru :)
imam još par tehničkih pitanja...hoće li zub biti "gotov" isti dan ili treba sredstvo ostati unutra nekoliko dana? kako se kreću cijene endo izbjeljivanja u zg-u?

Koliko će trajat terapija ovisi o tome koliko je zub potamnio. Cijene mislim od nekih 200-600kn

sonea
09.09.2009., 17:46
ovaj forum je odlican,a i tema,svaka cast:s

imam jedan problem,naime pre nekih mesec ipo dana,mi je popravljena sestica gore desno,stavljena je bela plomba i receno mi je da postoji mogucnost da 3-4 nedelje zub bude osetljiv na hladno-toplo i na zagriz ali da je to prolaznog karaktera
medjutim meni se zub jos nije smirio,i dalje jako reaguje na hladno i boli na zagriz:ne zna:
juce sam bila kod zubara da se posavetujem i pomalo sam razocarana njihovim ponasanjem,tvrde da je to bio mali kvar i da nema tu sta da boli,a osetljivost na hladno je zato sto su mi se desni malo povukle
takodje su mi rekli da mogu da mi promene plombu i stave amalgamsku,ali da meni verovatno ni to nece pomoci,a sledeca opcija je vadjenje zivca
zubarka je bila prilicno,pa recimo neljubazna,kao da ja zelim da me boli,isuse

ne znam sta mi je ciniti,ona mi je malo obrusila plombu i sad me vise ne boli na svaki zagriz ali cim je tvrdja hrana boooooliiiii
ja sam sama pokusala da ustanovim odakle dolazi bol,i boli kada noktom stisnem plombu,znaci ne zub,nego plomba:confused:

rekli su mi da se strpim do ponedeljka pa ako me ne prodje do tada da se javim pa ce mi staviti crnu plombu
malo me je razocarao taj pristup kao da sam ometena u razvoju pa ne znam da li me boli ili ne i bas se lose osecam,znacio bi mi bilo kakav savet
da li ste imali ovakvih iskustava?
unapred zahvalna i beskrajno tuzna:(

Gutaperka
09.09.2009., 22:13

imam jedan problem,naime pre nekih mesec ipo dana,mi je popravljena sestica gore desno,stavljena je bela plomba i receno mi je da postoji mogucnost da 3-4 nedelje zub bude osetljiv na hladno-toplo i na zagriz ali da je to prolaznog karaktera
medjutim meni se zub jos nije smirio,i dalje jako reaguje na hladno i boli na zagriz:ne zna:
juce sam bila kod zubara da se posavetujem i pomalo sam razocarana njihovim ponasanjem,tvrde da je to bio mali kvar i da nema tu sta da boli,a osetljivost na hladno je zato sto su mi se desni malo povukle
takodje su mi rekli da mogu da mi promene plombu i stave amalgamsku,ali da meni verovatno ni to nece pomoci,a sledeca opcija je vadjenje zivca

ne znam sta mi je ciniti,ona mi je malo obrusila plombu i sad me vise ne boli na svaki zagriz ali cim je tvrdja hrana boooooliiiii
ja sam sama pokusala da ustanovim odakle dolazi bol,i boli kada noktom stisnem plombu,znaci ne zub,nego plomba:confused:

rekli su mi da se strpim do ponedeljka pa ako me ne prodje do tada da se javim pa ce mi staviti crnu plombu
malo me je razocarao taj pristup kao da sam ometena u razvoju pa ne znam da li me boli ili ne i bas se lose osecam,znacio bi mi bilo kakav savet
po tvom opisu čini mi se da plomba nije dobro napravljena i da bi je trebalo promijeniti.Možda je ostao mjehurić zraka na dnu pa zato boli ili je došlo do popuštanja na rubovima pa plomba sjeda direkt na plohu na kojoj je živac,teško je ovako reći ali mislim da je rješenje u promjeni plombe

Garf
10.09.2009., 10:41
Sinoć sam osjetila da me zubno meso kraj donje šestice malo boli dok sam prala zube. Jutros sam se probudila otečena, kraj tog zuba mi je velika oteklina i to modra:(
Zub me ne boli.. E sad mog zubara nema do sutra popodne, a ovaj iz druge smjene me navodno ne može primiti, ako nije hitno, odnosno ako me ne boli jako.

Trebam savjet, da čekam do sutra ili da idem ovog uvjeravat da je hitno iako mogu podnijeti bol?

sonea
10.09.2009., 10:47
gutaperka hvala do neba na odgovoru,i ja zivim u nadi da je do plombe,i da ce sve biti u redu kad je promene,mada se jako lose osecam jer ne kontam zasto od toga prave takav problem,ja razumem da je njima taj zub jako lep i da im plomba super izgleda,i meni super izgleda kad pogledam na ogledalo,ai sta vredi bela plomba kad me izludjuje:ne zna:
nista,cekam do ponedeljka,da budem poslusan pacijent:D,pa ih onda zovem,javicu sta sam uradila,nadam se da cu imati lepe vesti
hvala jos jednom na odgovoru:cerek:

sonea
10.09.2009., 10:53
Sinoć sam osjetila da me zubno meso kraj donje šestice malo boli dok sam prala zube. Jutros sam se probudila otečena, kraj tog zuba mi je velika oteklina i to modra:(
Zub me ne boli.. E sad mog zubara nema do sutra popodne, a ovaj iz druge smjene me navodno ne može primiti, ako nije hitno, odnosno ako me ne boli jako.

Trebam savjet, da čekam do sutra ili da idem ovog uvjeravat da je hitno iako mogu podnijeti bol?

Garf ja sam nova na forumu ali iz mog licnog iskustva bolje nazovi bilo kog stomatologa i zakazi pregled,ne mora on da ti nesto radi ali moze makar da pogleda,zar ne?
najgore je da sedis i cekas,pogotovo ako te boli,ja bih izludela
nazovi bilo koju ordinaciju i neka ti to pogledaju,bar ces znati na cemu si,a ako nije nista ozbiljno ti onda uvek mozes sacekati tvog stomatologa:mig:

meni licno je najgora varijanta da sedim u neznanju,bude mi upola lakse kad makar znam na cemu sam,zelim ti sve najbolje:cerek:

Gutaperka
10.09.2009., 11:33

bolje da odeš da ti pruži hitnu pomoć

Garf
10.09.2009., 12:17
Ispirala sam corsodylom i pukla mi je ta fistula ili što već je. Naručila sam se u drugom gradu u privatnog zubara večeras, jer ga u mene nema pa ću ići večeras. Thanks na odgovoru.

Pharmacist's Daughter
10.09.2009., 15:15
pozdrav,
dolazim frisko sa zubarske stolice i imam problem koji me muci vec dosta vremena :D
guzva u ustima, previse zubi za premalo zubalo. trebala bi izvaditi 4 zdrava zuba (2 gore, 2 dole). gornji ocnjaci mi vec duze vrijeme nadrazuju unutarnju stranu usnice i to mi uzasno smeta a i boli :(
trebala bi vaditi ove iza njih da bi oni sjeli na mjesto, znaci nakon vadjenja odmah aparatic.

problem je (izmedju ostalog) u strahu od vadjenja :( koliko se razlikuje vadjenje zdravog zuba od bolesnog? koliko boli tad a koliko kasnije? kakav je osjet na jeziku kad se dira mjesto di je prije bio zub? :eek: koliko krvari? kakav je osjecaj kad ti se čupa zub? pls ako netko ima iskustva nek ga podjeli.
danas me zubarica dodatno zamislila rekavsi ako mi pocnu rast osmice bit ce jos gore jer ce one sve gurat jos vise naprijed.

bojim se pomisliti kako ce sve izgledati za 10-15 godina ako pustim ovako.
riskiram karijese na mjestima gdje su zubi zbijeni. jedan sam danas sanirala. zub me uopce nije bolio nego mi je meso krvarilo pri pranju zuba. karijes je bio gotovo do korijena :(
znam da moram nes poduzet.

sonea
10.09.2009., 15:35
evo,ovo ti pise neko ko ima nenormalan strah od zubara,ja bih radije jednom mesecno vadila zub nego ga popravljala jednom godisnje:lol:

jednom sam vadila zub i bukvalno nista nisam osetila,cak je bilo malo komplikovanije vadjenje,jer je u pitanju sestica,velik zub sa gomilom korenja pa su cak vadjenje zavrsili u hirurskoj sali da me ne bi previse mucili na stolici
ali veruj mi da je za mene licno to bilo smejurija naspram busenja i popravljanja zuba:top:

e sad nakon vadjenja ces imati grozan ukus u ustima,ali to prodje vec sutradan,a sto se tice pipanja jezikom,to ni slucajno ne smes da radis:tuctuc::azdaja:
ta "rupa" ce polako da zarasta,na njoj ce se stvoriti ugrusak i to ni slucajno ne smes da diras,u suprotnom ces sebi napraviti problem,moze da se inficira,a onda:o:visi:
dakle nista strasno,veruj mi,dobices dovoljno anestezije da te nista ne boli,meni je tad pola glave utrnulo,a ne jedan zub:cerek::cerek:
opusti se,sve ce biti dobro,mozda da potrazis jos neko misljenje,ako te toliko plasi vadjenje,da vidis sta je sa osmicama,pa tek onda da krenes u akciju,sve najbolje ti zelim

Pharmacist's Daughter
10.09.2009., 16:21
:rofl: mene nije strah popravljanja iako sam imala jedno gadno gdje je bio i zivac u pitanju (neznan vise sta je tocno bilo, polu mrtav polu ziv, znam da mi je gurala igle unutra :D ). ali me strah vadjenja i "nakon vadjenja" :(
znam da nesmijem dirat :o ali mi je u navici jezikom prelaziti preko zubiju i tako :zubo: pa me strah da cu zaboraviti i proc preko i onda puj :(
zubarica me nebi jos poslala slikati da se ne zracim bzvze posto jos nema naznaka da bi osmice mogle doc ali ako odlucim vadit ionako cu morat ic slikat.
hvala puno :grli: nadam se da ce se jos ko javit :(

hasnfefer
10.09.2009., 20:42

Wow, ovo je kao da prepričavaš moj slučaj! Jedino što je kod mene tek treći dan, ali boli kad jedem da bih najrađe vrištao! Za sada ću čekati, ali zubar mi je rekao ako ne prestane za tjedan dana da dođem na pregled:ne zna: uglavnom užasno!

mljac1
10.09.2009., 21:24
pozdrav,
dolazim frisko sa zubarske stolice i imam problem koji me muci vec dosta vremena :D
1. guzva u ustima, previse zubi za premalo zubalo. trebala bi izvaditi 4 zdrava zuba (2 gore, 2 dole). gornji ocnjaci mi vec duze vrijeme nadrazuju unutarnju stranu usnice i to mi uzasno smeta a i boli :(
trebala bi vaditi ove iza njih da bi oni sjeli na mjesto, znaci nakon vadjenja odmah aparatic.

problem je (izmedju ostalog) u strahu od vadjenja :(
2. koliko se razlikuje vadjenje zdravog zuba od bolesnog?
3. koliko boli tad a koliko kasnije?
4. kakav je osjet na jeziku kad se dira mjesto di je prije bio zub? :eek:
5. koliko krvari?
6. kakav je osjecaj kad ti se čupa zub?
pls ako netko ima iskustva nek ga podjeli.
7. danas me zubarica dodatno zamislila rekavsi ako mi pocnu rast osmice bit ce jos gore jer ce one sve gurat jos vise naprijed.

riskiram karijese na mjestima gdje su zubi zbijeni. jedan sam danas sanirala. zub me uopce nije bolio nego mi je meso krvarilo pri pranju zuba. karijes je bio gotovo do korijena :(

Evo, označio sam pitanja po točkama:

1. Ja sam vadio dva donja zdrava zuba kao klinac. Razlog je bio isti. Premalo mjesta u čeljusti. Nije zubar znao da ću tolko narasti. Sad ima mjesta za još dva zuba sa svake strane... :D
2. Nemam pojma. Nikad nisam vadio bolestan zub. Al dobiješ inekciju pa mislim da nema razlike.
3. Tad ne boli. Od inekcije ti utrne pola glave. Nakon što inekcija prestane djelovati shvatiš da si stoput ugizla usne i unutrašnji dio ustiju pa te to boli više nego zub. :D
4. Glupav... :zubo: pod jezikom osjetiš krater...
5. Ovisi o tome koju temperaturu ustiju održavaš. Ja sam se najeo sladoleda više nego cijele godine...:D Znači, u usta trpaš samo hladne stvari. Vruće stvari mogu izazvati krvarenje.
6. Ne mogu opisati... netko čeprka po tebi i grči se, a ti ne osjetiš ništa (mislim na bol)... Vjerojatno se osjećaš kao boca dobrog vina (i to crvenog) dok joj otvaraju čep...
7. Bit će još gore ako ti počnu rast osmice i to ukoso. To se zna desiti kad nema mjesta. To se onda rješava na zubnoj kirurgiji. I tad bolovi traju cca. mjesec dana

Nadam se da sam pomogao...

mljac1
10.09.2009., 21:29
zubarica me nebi jos poslala slikati da se ne zracim bzvze posto jos nema naznaka da bi osmice mogle doc ali ako odlucim vadit ionako cu morat ic slikat.
hvala puno :grli: nadam se da ce se jos ko javit :(

Imaš u ZG, negdje na zelenom valu zubni rendgen koji snima cijelu čeljust s novim aparatom koji malo zrači. To je super za takve stvari...

mljac1
10.09.2009., 21:44

Wow, ovo je kao da prepričavaš moj slučaj! Jedino što je kod mene tek treći dan, ali boli kad jedem da bih najrađe vrištao! Za sada ću čekati, ali zubar mi je rekao ako ne prestane za tjedan dana da dođem na pregled:ne zna: uglavnom užasno!

Mijenjajte zubare! I to odmah!

Ako zub boli na hladno onda se zub popravlja. Ako zub boli na toplo onda se zub vadi!
Popravljeni zub koji je reagirao na hladno može boljeti nakon popravka nekoliko sati kao reakcija na bušenje. I to je to. Ako zub i dalje boli, popravak nije napravljen kako treba. To ne ovisi o plombi. Zubar će vam sad popraviti zub kako treba i onda pričati kako su stare plombe bolje... Bullshit.
Ajme, i još bi vadila živac zbog parodentoze. Meni je zubar premazao (dobro, imao je tu dosta posla, i to bolnog) korijen zuba gdje se meso povuklo prije tri godine i dan danas ništa ne osjećam na tom mjestu. A i za te stvari je najbolje preći na pastu za zube Sensodyne. Kroz nekoliko dana smiruje bol zbog povlačenja zubnog mesa.

Gutaperka
10.09.2009., 22:14
Mijenjajte zubare! I to odmah!

Ako zub boli na hladno onda se zub popravlja. Ako zub boli na toplo onda se zub vadi!
Popravljeni zub koji je reagirao na hladno može boljeti nakon popravka nekoliko sati kao reakcija na bušenje. I to je to. Ako zub i dalje boli, popravak nije napravljen kako treba. To ne ovisi o plombi. Zubar će vam sad popraviti zub kako treba i onda pričati kako su stare plombe bolje... Bullshit.
Ajme, i još bi vadila živac zbog parodentoze. Meni je zubar premazao (dobro, imao je tu dosta posla, i to bolnog) korijen zuba gdje se meso povuklo prije tri godine i dan danas ništa ne osjećam na tom mjestu. A i za te stvari je najbolje preći na pastu za zube Sensodyne. Kroz nekoliko dana smiruje bol zbog povlačenja zubnog mesa.

zub se ne vadi ako boli na toplo

morbidangel
10.09.2009., 22:40
Trebam izvaditi umnjak koji ima karijes ali još ne boli, pa mislim da bi ga bilo bolje izvaditi dok nema komplikacija u vidu otečene polovice glave itd. Ne može se popraviti jer je zub pod nepravilnim kutom (nagnut je prema zubima ispred pa postoji velik džep, koji se teško čisti i u kojem je karijes) i jedan dio je pod zubnim mesom - zubar rekao da ću ga trebati izvaditi kirurški. Kakva je procedura? Zubaru po uputnicu, pa u Stomatološku kliniku? Ili neku bolnicu na kirurgiju:confused: Jel se trebam prije naručiti u bolnici ili samo dođem sa uputnicom. Anestezija je pretpostavljam lokalna i nakon pola sata, dok se krvarenje malo smiri idem doma!?
Jel mogu uopće tražiti vađenje zuba koji još nije "kritično"? Ili da nastavim prati kako mogu i čekati dok mi se ne upali?

Pharmacist's Daughter
10.09.2009., 23:33
tnx mljac, pomogao si brdo :) al bas i nemogu do zg samo radi slikanja :ne zna: jedino ako dogovorimo pivo prije i poslije :rofl:

mljac1
11.09.2009., 07:53
zub se ne vadi ako boli na toplo

Točno, ako se radi o osjetljivom zubu ili parodentozi. Ja sam, međutim, gore pričao o pokvarenom zubu...

mljac1
11.09.2009., 07:54
tnx mljac, pomogao si brdo :) al bas i nemogu do zg samo radi slikanja :ne zna: jedino ako dogovorimo pivo prije i poslije :rofl:

Znaš kak se kaže - ljudi smo... :D

Krumpir
11.09.2009., 08:33
Točno, ako se radi o osjetljivom zubu ili parodentozi. Ja sam, međutim, gore pričao o pokvarenom zubu...

Ne vadi se ni ako je pokvaren. Molim te nemoj pričat o stvarima o kojima nemate pojma, samo ćete ljude zbunjivati!

mljac1
11.09.2009., 08:47
Ne vadi se ni ako je pokvaren. Molim te nemoj pričat o stvarima o kojima nemate pojma, samo ćete ljude zbunjivati!

OK, ti imaš jedno iskustvo, ja imam drugo iskustvo. :kava:
Ljudi, nedajte se zbunjivati i pitajte zubare što napraviti sa svojim zubima... Naravno, one u ordinacijama...

Gutaperka
11.09.2009., 08:54
Trebam izvaditi umnjak koji ima karijes ali još ne boli, pa mislim da bi ga bilo bolje izvaditi dok nema komplikacija u vidu otečene polovice glave itd. Ne može se popraviti jer je zub pod nepravilnim kutom (nagnut je prema zubima ispred pa postoji velik džep, koji se teško čisti i u kojem je karijes) i jedan dio je pod zubnim mesom - zubar rekao da ću ga trebati izvaditi kirurški. Kakva je procedura? Zubaru po uputnicu, pa u Stomatološku kliniku? Ili neku bolnicu na kirurgiju:confused: Jel se trebam prije naručiti u bolnici ili samo dođem sa uputnicom. Anestezija je pretpostavljam lokalna i nakon pola sata, dok se krvarenje malo smiri idem doma!?
Jel mogu uopće tražiti vađenje zuba koji još nije "kritično"? Ili da nastavim prati kako mogu i čekati dok mi se ne upali?
zubaru po uputnicu za kirurga i RTG (ako već nisi slikao),pitaj zubara di da ideš na kirurgiju,anestezija lokalna,nakon zahvata malo pričekaš i ideš doma.Savjetujem da slušaš savjet stomatologa jer ta situacija kako si je opisao nije baš dugoročno gledano povoljna.Ako čekaš da ti se upali samo ćeš dodatno patiti pa ne znam koliko ti se to isplati

sonea
11.09.2009., 11:27

meni nije toliko strasan bol ali ipak izbegavam da jedem na tu stranu
ja odavno znam da se prilikom stavljanja bele plombe moze dogoditi ta pojacana osetljivost ali ona traje 3-4 nedelje i onda se polako povuce,ako traje duze resenje je u tome da se promeni plomba i stavi amalgamska(crna)

ne bih sad objasnjavala zasto se to desava,koga zanima ima gore post u kom je gutaperka to sjajno objasnila

mene je isto prestravilo jer su mi sve plombe bele a nikada nisam imala ovakav problem,ali valjda za sve postoji prvi put:ne zna:

ali potpuno te razumem jer sam i ja prvih dana potpuno poludela,nisam znala u cemu je problem,ja u ponedeljak idem da mi zamene plombu i nadam se da je tu mojim mukama kraj,javicu kako sam prosla,a ti nemoj da panicis,opusti se i sacekaj neko vreme mozda ce se smiriti,ja sam upoznala jednog zubara koji mi je rekao da on licno posle stavljanja bele plombe ne moze usta da otvori koliko mu je zub osetljiv ali da mu se smiri kroz 2 nedelje,tako da ako mozes sacekaj,naravno ako zub pocne spontano da boli,pravac kod stomatologa:top:

Krumpir
11.09.2009., 12:14
OK, ti imaš jedno iskustvo, ja imam drugo iskustvo. :kava:
Ljudi, nedajte se zbunjivati i pitajte zubare što napraviti sa svojim zubima... Naravno, one u ordinacijama...

Nemam jedno imam ih malo vise, i nisam zubar nego stomatolog :) I ljudi pitajte vase stomatologe koje OPCIJE imate za vase zube! Vađenje je zadnja i najskuplja opcija!

Krumpir
11.09.2009., 12:18
meni nije toliko strasan bol ali ipak izbegavam da jedem na tu stranu
ja odavno znam da se prilikom stavljanja bele plombe moze dogoditi ta pojacana osetljivost ali ona traje 3-4 nedelje i onda se polako povuce,ako traje duze resenje je u tome da se promeni plomba i stavi amalgamska(crna)

ne bih sad objasnjavala zasto se to desava,koga zanima ima gore post u kom je gutaperka to sjajno objasnila

mene je isto prestravilo jer su mi sve plombe bele a nikada nisam imala ovakav problem,ali valjda za sve postoji prvi put:ne zna:

ali potpuno te razumem jer sam i ja prvih dana potpuno poludela,nisam znala u cemu je problem,ja u ponedeljak idem da mi zamene plombu i nadam se da je tu mojim mukama kraj,javicu kako sam prosla,a ti nemoj da panicis,opusti se i sacekaj neko vreme mozda ce se smiriti,ja sam upoznala jednog zubara koji mi je rekao da on licno posle stavljanja bele plombe ne moze usta da otvori koliko mu je zub osetljiv ali da mu se smiri kroz 2 nedelje,tako da ako mozes sacekaj,naravno ako zub pocne spontano da boli,pravac kod stomatologa:top:

Super savjet! Zato i mi jesmo tu da pomazemo ljudima! Kod bijelih/kompozitnih ispuna osjetljivost moze trajet neko vrijeme nakon postavljanje istoga (premda se ta post operativna-osjetljivost moze smanjit koristenjem visoko kvalitetnih (skupljih) materijala, ozona itd itd). Ali jedna stvar je bitna kod svega toga, a to je da ta osjetljivost prolazi i smanjuje se kako vrijeme tece. Znaci ako se bol iz dana u dan, tjedan u tjedan smanjuje onda je sve super. Ako pak raste, ili ostaje ista onda se nesto desava.

sonea
11.09.2009., 12:25
krumpir bas je to moj problem,kod mene se osetljivost nije smanjila nego je potpuno ista kao i prvog dana,ja se nadam da ce sve biti dobro kad mi stave amalgamsku plombu:s
ako ne bude bolje,eeeeeee onda cu poceti da panicim:lol:
koliko mi je poznato onda je jedina opcija vadjenje zivca...nadam se da cu to izbeci,mada kakav sam baxuz nista me vise ne moze zacuditi:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Pharmacist's Daughter
11.09.2009., 12:39
jos jedno pitanje vezano za vadjenje, znaci osjetim ne nis jer mi glava utrne, vidim ne nis, cujem li ista? :D

Gutaperka
11.09.2009., 12:41
jos jedno pitanje vezano za vadjenje, znaci osjetim ne nis jer mi glava utrne, vidim ne nis, cujem li ista? :D

to šta si opisala je nakon Šakomicina :D kod ove naše lokalne čuješ sve

Pharmacist's Daughter
11.09.2009., 12:53
:rofl: a daaaaj. jel mogu ic na vadjenje sa slusalicama u usima? :D

Zli Mali Medo
11.09.2009., 12:56
problem je (izmedju ostalog) u strahu od vadjenja :( koliko se razlikuje vadjenje zdravog zuba od bolesnog? koliko boli tad a koliko kasnije?

Ovisi o puno faktora. Vadenje zdravog je opcenito zajebanije od vadenja bolesnog. Takoder, utjece i velicina zuba, broj korijena, itd. Samo vadenje zuba ne boli apsolutno nista. Nista ne osjetis. Kirurg daje lokalnu, klijestima ide vamo tamo i zub je vani. Meni je vadio jedan 2 minute, drugi 3 minute. :)

Nakon vadenja malo boli. Nije to neka strasna bol, onako, boli tek toliko da ti ide na zivce. Ja nisam bio nikakve tablete protiv bolova, nis. Iako su moji zubi veliki, zdravi i dva su korijena pa bi me trebalo boliti jebeno.

kakav je osjet na jeziku kad se dira mjesto di je prije bio zub? :eek: koliko krvari?

Ne smijes jeszikom dirati po ugrusku :D Sve dok rana ne zaraste. To je najgori dio vadenja, to sto moras paziti kako ces jesti i kuda ces s jezikom. Stvarno, ali stvarno, meni je opaki problem s jelom, pogotovo jer i puno jedem. Za sada miksam, jedem proteinske sejkove i tak, snalazim se. Jucer sam jeo lubenicu i purece medaljone. :D Zalogaji su ekstra mali i jede se kutnjacima. Pazi, ti ne moras vaditi po dva odjednom, nego svaki zub svakih nekoliko tjedana, pa je onda to mnogo lakse sto se tice jela.

Krumpir
11.09.2009., 13:04
krumpir bas je to moj problem,kod mene se osetljivost nije smanjila nego je potpuno ista kao i prvog dana,ja se nadam da ce sve biti dobro kad mi stave amalgamsku plombu:s
ako ne bude bolje,eeeeeee onda cu poceti da panicim:lol:
koliko mi je poznato onda je jedina opcija vadjenje zivca...nadam se da cu to izbeci,mada kakav sam baxuz nista me vise ne moze zacuditi:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Nemoj Amalgam stavljati! Neka ti ponovno stavi bijelu kompozitnu! Kad su meni radene mjesec dana mi je bilo osjetljivo i onda je sve ok bilo. Uglavnom, moj savjet je ne amalgam!

Pharmacist's Daughter
11.09.2009., 13:06
klijestima ide vamo tamo i zub je vani.

Zalogaji su ekstra mali i jede se kutnjacima.

Pazi, ti ne moras vaditi po dva odjednom, nego svaki zub svakih nekoliko tjedana, pa je onda to mnogo lakse sto se tice jela.

:eek: :mama:

okej, inace jedem malo i kutnjacima.

nego kako cu? dva mjeseca vaditi 4 zuba? :eek: :mama:

Krumpir
11.09.2009., 13:06

Možeš znam ja gdje! ;)

To bi čak i stomatolog vaš volio jer nebi čuli :hebemu: ako bude malih komplikacija! hehe :D

bitchy-as-usual
11.09.2009., 13:10
pozdrav,
guzva u ustima, previse zubi za premalo zubalo. trebala bi izvaditi 4 zdrava zuba (2 gore, 2 dole). gornji ocnjaci mi vec duze vrijeme nadrazuju unutarnju stranu usnice i to mi uzasno smeta a i boli :(

problem je (izmedju ostalog) u strahu od vadjenja :( koliko se razlikuje vadjenje zdravog zuba od bolesnog? koliko boli tad a koliko kasnije? kakav je osjet na jeziku kad se dira mjesto di je prije bio zub? :eek: koliko krvari? kakav je osjecaj kad ti se čupa zub? pls ako netko ima iskustva nek ga podjeli.
danas me zubarica dodatno zamislila rekavsi ako mi pocnu rast osmice bit ce jos gore jer ce one sve gurat jos vise naprijed.

što se tice samo vađenja ne boli apsolutno ništa. ja sam vadila 3 zdrava zube i to četvorke.. svaki zub je izvađen za doslovno 5 sekundi... činjenica je da rana nakon vađenja zdravog zuba boli više nego ako je zub bio pokvaren.. mene je bolilo poprilično i morala sam piti tblt protiv bolova... mislim da ti je najpametnije prvo posjetiti ortodonta, a onda vaditi zube.. svaki ortodont ima svoju zamisao kako poravnati zube.. ja sam znala da moram vaditi zube jer su mi je to rečeno sa više strana.. od nekoliko ortodonata pa čak i od moje zubarke.. samo je problem bio sto je jedan ortodont htio vaditi sve osmice, drugi četvorke, treci nesto sasvim drugo itd.. srecom ja nisam isla vaditi osmice nego sam prvo otisla na nekoliko besplatnih pregleda.. kada sam napokon nasla ortodonticu koja mi se svida, cijena mi pase, ono sto zeli raditi sa mojima zubima mi je ok i kad sam pristala na terapiju kod nje tada sam i znala sto trebam vaditi.

da sam slucajno vadila sve osmice opet bi trebala vadit i četvorke.. na kraju bih počupala 7 zdravih zubica :horor:

stoga prvo pronadi ortodonta. u mom slucaju meni su zubi vadeni kod ortodontice, a ne kod nekog zubara ili na stom. faxu i slicno.
aparatic je prava stvar i sredit ce ti zube.. isto tako postoji mogucnost da ti se zubi nece vaditi..
što se tice krvarenja hmm rupa krvari mozda minutu dvije i onda staje.. svako prčkanje jezikom po rupi i slicno dovest ce do toga da se opet pojavi krv. ali to nije krvarenje samo po sebi.. Što bi bilo da krvaris po cijeli dan?znaci nemoguce...

meni osobno čak nije bila bol nakon vađenja toliko grozna koliko osjecaj rupe pod jezikom.. bas je nekako ljigavo... meni je cca trebalo 20-tak dana da rupa prestane biti ljigava, osjetljiva i da ne boli.

prvo sam vadila gornje dvije četvorke i to je kasnije dosta boljelo..mozda zato jer su odjednom boljele dvije rupe.. kad sam na doljnjoj čeljusti vadila jednu četvorku puno manje je boljelo.. u svakom slučaju da se izdrzati, a ako ti se cini da ne mozes izdrzati uvijek imas tblt. U svakom slučaju stavi aparatic morala vaditi zube ili ne. Neces pogriješiti :)

Pharmacist's Daughter
11.09.2009., 13:25
Možeš znam ja gdje! ;)

To bi čak i stomatolog vaš volio jer nebi čuli :hebemu: ako bude malih komplikacija! hehe :D

:rofl: kod gutaperke? :D

Pharmacist's Daughter
11.09.2009., 13:29
tnx bejb :cry: ovo je jako utjesno :grli:
za gornju celjust ne sumnjam da cu morat vadit, ali dole me plasi pomisao da ako izvadim cu imat rupu. pravu pravcatu. medju zubima :( i kako ce to izgledati dok se ne sredi :cry: :mama:
za ortodonte cu se jos raspitat, kod jednog sam bila prije ohoho vremena kad je izvalio ogromnu cifretinu za vadjenje i stavljanje aparatica, spominjao je najprije jedan, pa drugi nakon nekog vremena :eek: negativno iskustvo.
tesko je nac dobrog, najradje bi da mi zubarka sve napravi. stvarno je naj :(

bitchy-as-usual
11.09.2009., 13:40
da i moja rupa dolje je nekako veca nego gore.. četvorke sam gore vadila 2 mj nakon stavljanja aparatica, a četvorku dolje nakon 4 mj nošenja apartica.. tako da mi je sad doljnja rupa veca od ovih gore :rofl:

nosim ga vec 7 mj i dalje imam ogromne rupe ali to je zato jer jos nisam u postupku zatvaranja rupa.. tek ce mi sad u 9 mj stavljat zice i pomicat zube da se pocnu zatvarat.nemam pojma zasto to tako ide ali postoji razlog sigurno.. ja sam isto mislila kak cu to izgledat s rupama itd.. sad sam se navikla i uopce ih ni ne kuzim, a zaista se vide...

ja sam jako zadovoljna svojom ortodonticom i mogu reci da sam jeftino prosla pa ako te zanima mogu ti poslati podatke na pm pa da odes bar na besplatni pregled da cujes jos neko misljenje :)

Pharmacist's Daughter
11.09.2009., 13:44
mislim da mi se gornje nece kuzit ako vade ove koji su izgurani iza tako da "vampirski" sjednu :D ali dole....
aj salji pa ako mi nije daleko mogla bi :D

sonea
11.09.2009., 14:14
Nemoj Amalgam stavljati! Neka ti ponovno stavi bijelu kompozitnu! Kad su meni radene mjesec dana mi je bilo osjetljivo i onda je sve ok bilo. Uglavnom, moj savjet je ne amalgam!

mislis da mi opet stavi kompozitnu?ne znam,videcu sta ce mi reci u ponedeljak,zar bi mogla ponovo bela plomba?
uh vec jako pocinje da me nervira ovaj zub,toliko sam nervozna da vec pocinjem da umisljam da me boli,pa me ne boli,pa je osetljiv,pa nije....jao samo da docekam da mi promene plombu da konacno znam na cemu sam:(:(:(

Gutaperka
11.09.2009., 15:42

možeš naravno,mislim da je svakom stomatologu u interesu da je pacijentu manje stresno vađenje pa to ne bi trebalo bit problem.Meni je u ordinaciji uvijek Otvoreni radio na repertoaru ili pustim s kompa neku mjuzu šta sam je ja po vlastitom izboru skidao s neta.

Nije ti vađenje neki problem,bol ne bi trebala osjećati,jedino ćeš osjećati dodir pa da te to ne zabuni.Vađenje zdravog zuba ne bi trebalo bit neki problem.Bude utrnuto neko vrijeme,nekima sat-dva,nekima više.

Ništa ti neće bit ako jezikom takneš ranu ali ćeš trebat pazit da ne mućkaš niti ispireš ranu da ne bi ugrušak ispao.I ribu nemoj jest taj dan jer kad riblja kost uđe u ranu od vađenja onda je to živa jeza od bolova,to naučih dok sam radio na jednom našem otoku di ljudi jedu puno ribe pa im se to treba stalno naglašavat.Ostale upute će ti dat stomatolog koji ti bude vadio zub

felga
11.09.2009., 15:54
Znate li što je meni zanimljivo kod ovih tema o plombama?

Znam nekoliko stomatologa, i često me ta tema zanimala pa bih upitao koje su bolje? Neki govore amalgam uopće nije štetan, da je čvršći, dugotrajniji i jedina mu je mana što nije estetski prihvatljiv. Neki govore, amalgam nipošto, pun je žive a živa je toksična...šteti zdravlju i da ne može amalgam zatvoriti zub kao bijela plomba, jer neki rubovi ostaju kod amalgama...i navodno se više zub mora brusiti kada se stavlja amalgam.

Hajde neka sada čovjek bude pametan! :ne zna:

Pharmacist's Daughter
11.09.2009., 16:19
...

ako je tako, onda predobro :cerek:
inace pomno pazim da kost ne udje u usta tako da nema straha :D
cokolade se isto treba odrec do danjeg nakon zahvata jelda? :(
no dobro, vec ce stomatolog dat upute kad i ako odem...

hvala puno svima :)

Gutaperka
11.09.2009., 16:22
Znate li što je meni zanimljivo kod ovih tema o plombama?

Znam nekoliko stomatologa, i često me ta tema zanimala pa bih upitao koje su bolje? Neki govore amalgam uopće nije štetan, da je čvršći, dugotrajniji i jedina mu je mana što nije estetski prihvatljiv. Neki govore, amalgam nipošto, pun je žive a živa je toksična...šteti zdravlju i da ne može amalgam zatvoriti zub kao bijela plomba, jer neki rubovi ostaju kod amalgama...i navodno se više zub mora brusiti kada se stavlja amalgam.

Hajde neka sada čovjek bude pametan! :ne zna:

osobno nisam neki pristaša amalgama ali jedino mogu reć da ima slučajeva kad je bolje stavit bijeli ispun a također ima slučajeva kad je bolje stavit amalgam.

Ovo o toksičnosti amalgama,bila je jedna tema ovdje na Zdravlju baš o tome.Tamo sam stavio link na jednu studiju o tome koju je provela Stomatološka komora i zaključak je bio da amalgam nije štetan u ustima pacijenta.Također u toj studiji piše kako mnogi stomatolozi istupaju u javnim glasilima tipa novine,TV,radio o tome kako je amalgam štetan ali nemaju nikakav dokaz o tome tj.ni jednu reprezentativnu studiju koja bi to i dokazala.

Sad ti vjeruj kome hoćeš tj.za koga smatraš da je vjerodostojniji.Ali uvjek možeš reć da ne želiš amalgam kad ti stomatolog bude stavljao neki ispun na zub

sonea
11.09.2009., 16:42
ja sam bila veliki pristalica belih plombi (kompozitnih ispuna) ali posle ove epizode sa zubom stvarno vise nisam pametna:ne zna::ne zna::ne zna:

iskreno ne znam da li cu sledeci put dozvoliti da mi stave belu plombu,bas me je izmorilo to cekanje da osetljivost prodje,pa evo ne prolazi i sad pitaj boga sta ce biti sa mojim zubom
naravno ja zivim u nadi da ce sve biti kako treba kad mi zamene plombu,ne zelim ni da mislim o drugim opcijama:eek::(:rolleyes:

Krumpir
11.09.2009., 18:58
ja sam bila veliki pristalica belih plombi (kompozitnih ispuna) ali posle ove epizode sa zubom stvarno vise nisam pametna:ne zna::ne zna::ne zna:

iskreno ne znam da li cu sledeci put dozvoliti da mi stave belu plombu,bas me je izmorilo to cekanje da osetljivost prodje,pa evo ne prolazi i sad pitaj boga sta ce biti sa mojim zubom
naravno ja zivim u nadi da ce sve biti kako treba kad mi zamene plombu,ne zelim ni da mislim o drugim opcijama:eek::(:rolleyes:

Ma sve ce bit ok! :) Samo mi reci dali je se radi o velikom, dubokom kariesu?

sonea
11.09.2009., 19:42
krumpir ja sam mislila da je bio dubok kvar pa da je zato osetljiv,ali moja zubarka tvrdi da nije ni blizu zivcu i da nema sanse da je to u pitanju

cak mi je i na snimku pokazala i zaista nije blizu zivca,ali meni moj"zivac" ne da mira:lol::lol::lol:

znas kako ,ta ordinacija vazi za najbolju u gradu i stvarno su opremljeni brutalnom opremom,sve moje snimke drze u racunaru pa smo ih zajedno prostudirali,i ja stvarno imam poverenja u njih,ali od ranije imam nekih losih iskustava koja su dovela do toga da ja postanem veoma "tezak"pacijent jer se panicno plasim stomatologa:ne zna:

zato mi nenormalno mnogo znace tvoji i gutaperkini postovi,bas smirujuce deluju na mene,inace bih do ponedeljka:horor::visi:

hvala vam puno:kiss:

Gutaperka
11.09.2009., 20:56
krumpir ja sam mislila da je bio dubok kvar pa da je zato osetljiv,ali moja zubarka tvrdi da nije ni blizu zivcu i da nema sanse da je to u pitanju

cak mi je i na snimku pokazala i zaista nije blizu zivca,ali meni moj"zivac" ne da mira:lol::lol::lol:

znas kako ,ta ordinacija vazi za najbolju u gradu i stvarno su opremljeni brutalnom opremom,sve moje snimke drze u racunaru pa smo ih zajedno prostudirali,i ja stvarno imam poverenja u njih,ali od ranije imam nekih losih iskustava koja su dovela do toga da ja postanem veoma "tezak"pacijent jer se panicno plasim stomatologa:ne zna:

zato mi nenormalno mnogo znace tvoji i gutaperkini postovi,bas smirujuce deluju na mene,inace bih do ponedeljka:horor::visi:

ako nije blizu živca onda pretpostavljam o čemu se radi,ništa ozbiljno,samo treba promijenit plombu jer ova nije dobro sjela i to je to

Krumpir
11.09.2009., 21:26

Ma onda je vjerovatno to, sto je rekao kolega Gutaperka. Kazete da je ordinacija dobro opremljena, znaci da oni voli svoj posao i da im je stalo do pacijenta (OVO NIKAKO NE ZNACI DA MANJE OPREMLJENIM ORDINACIJAMA NIJE ISTO TAKO I DA NE DRZE DO SVOJIH PACIJENATA) i da ulazu u sebe i svoje znanje, jer koliko ta oprema kosta mogli su sto sta drugo kupit vjerujte mi hehe :)
Nekad se isto zna desit da pri modelaciji ispuna dio bude pretanak ili previse izbrusen te je na tom djelu zub bude osjetljiv. Znam to, jer i ja volim oblikovat ispune da zub nakon toga izgleda kao zub, a ne kao heliodrom te se i meni nekad to desilo. Obicno se ili doda jos kompozita i sve bude ok.