PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

ireborin
28.11.2009., 15:58
Nadogradnja se stavlja kad nema dovoljno zubnog tkiva da se na njega stavi krunica. Nadogradnje obično teško pucaju, osim ako su stvarno loše napravljene a to je rijetko. Ono što najčešće strada kad već nešto propadne je zubno meso (povlačenje)ili zub tj.korjen koji je ispod te krune i nadogradnje. Keramička kruna i nadogradnja ne propadaju tako lako a ako takav zub jednog dana mora van onda imaš implantat ili most kao rješenje

Znaci, sve dok ima korijena u koji se moze staviti, nadogradnja je rjesenje.

Sto se ovog drugog tice, znaci li to da kada krunica "propadne" (obicno se spominje neki rok trajanja od 5-8 godina), na tu istu nadogradnju se jednostavno stavlja nova krunica ? Ili se ona nekako isto s krunicom vadi van pa mijenja ?

Sto preporucate kao materijal za krunicu ?
Estetika mi nije primarna sve dok doenkle zadovoljava neki skromni standard, no zanimalo bi me da nad+krunica sto duze traju <-- najvaznije.

(pri cemu mi je taj zub "zvacni" i jedan od samo 4 dodirna <-- samo se oni dodiruju kad stisnem celjust <-- zubar vec na ovo upozoravao).

Poluplave okice
28.11.2009., 16:00
ja imam ceste upale zubnog mesa i uvijek mi i zubar i ortodont kazu cetkaj, cetkaj i cetkaj, ne ekstra jako, vec normalno, kruzni pokreti i cetkaj meso dulje nego inace. ja jos koristim i caj od kadulje, muckam ga i nakon 2 dana se upala smiri.

TooNais
28.11.2009., 16:22
ok, budem, pa cemo vidjet... nego dali je bitno koliko je caj topal ili jednostavno kako meni pase, vazno da je kadulja unutra? :)
naravno volio bih cuti i druga misljenja...

mandragora.
28.11.2009., 17:08
hm.. koliko ja znam, moja prijateljica je isto tako imala jedan zub, kojem su umrtvili živac i izbušili ga (što ona nije osjećala), i stavili joj kao nekakav ljek i privremeno zatvorili.. i 2x15 dana joj je izvukla taj ljek i stavila novi. inače zubarica joj je rekla da ako joj se desi da ta privremena plomba ispadne da hitno mora doći jer može doći do pogoršenja.. nakon ta dva mjenjanja tog ljeka, otišla je na snimanje. sinimka je uspoređena s onom snimkom na početku prije lječenja zuba. i tada su joj zatvorili kompletno zub. kao novi je. samo je mrtav kao.

borna07
28.11.2009., 17:58
Za poečtak pozdrav svima i hvala svima koji će te dati pametne savjete kako se riješiti mog problema a i sličnih...

Dakle, prije 2 mjeseca otišao sam kod zubarice misleći kako ću opet kao i zadnji put imati samo pregled reći da su zubi zdravi i bez karijesa, ali na moju žalost to nije bilo tako...
Kad sam sjeo na stolicu i kad mi je počela pregledavati zube, krenulo je, + plomba, krunica itd, dok nije dosšla do prvog karijesa, pa do drugog, te na kraju do trećeg, ovaj treći karijes je bio posebno zanimljiv jer se bio sakrio izmedu dva zuba i nije bio vidljiv mojim okom jer je bio pod nekim kutom... Dok osobno niti ova dva trenutno ne bas toliko bitna mala karijesa takoder nisam uspio vidjeti... No prvo mi je počela malo bušiti taj "treći" karijes koji se "sakrio" i malo pomalo pobrusila mi je pola zuba i napravila veliku rubu u njemu, te me upitala šta te ne boli, a moj odgovor je bio, pa baš i ne, možda na trenutke malo, na što je ona rekla pa ja ti se "šećem" po živcu na što sam ja naravno ostao paf... Nako n toga ona mi je jos izbušila taj zub i stavila mi ako se dobro sjećam (toksin) uglavnom neku tvar, crnu mislim, odvratnog okusa u tu rupu u zubu, (kasnije sam cuo da ce mi to umrtviti zivac) te je stavila recimo neku kratko trajnu plombicu da zatvori taj zub, te me je ponovno narucila, uglavnom kad sam dosao opet, taj postupak je bio slican, izvadila mi je tu tvar iz zuba, te stavila novu i ponovno ga zatvorila i poslala me na slikanje zuba... nakon toga ostao sam bez zdravstvene mojom greskom, no to nije bitno, vec, nisam otisao jos kod nje nakon sto mi je rekla da slikam zub, jer trenutno nemogu priustiti placanje zubara, no stvar je u tome da mi je ta "plombica" otpala i da mi je i ta tvar naravno ispala iz zuba i sad imam jednu veliku rupu u zubu koja ne boli jer mislim da ili nema ni zivca ili je mrtav... nebih znao, no stvar je u tome da mi se prije par dana, cca. 7 upalilo zubno meso iznad njega, cini mi se da je na vrhu korijena i nije mi svejedno jer evo dans je i počelo bolje samo od sebe, a prije samo na dodir, te sad ja vas pitam, kako da si to izliječim tu upalu jer kao sto sam rekao trenutno si nemogu priustit zubara... inace majka mi je medicinska sestra na hitnoj pomoci (na kolima) i dala mi je antibiotik silapen za tu upalu, dok sam citao po forumima i ostalo, da je vrlo vazno četkanje, e sad kakvo neki kazu polako ne po mesu previse, neki po mesu, neki ovako neki onako. Molio bih vas za pomoc i te misljenje o antibiotiku, dali smatrate da bi mogao pomoci i da li sam pogrijesio sto sam ga poceo uzimati, s obzirom da sam poceo, sad cu i zavrsiti dozu, ali volio bih cuti strucno misljenje. Ispricavam se zbog dugog teksta, ali krace nisam mogao, i jos jednom hvala vam na vasem misljenju i savjetu! Do citanja! :)

Nemaš upalu zubnog mesa, već ti se razvila upala u kosti oko korijena zuba koj se manifestira na zubnom mesu (prevedeno-imaš granulom na zubu). Antibiotici će možda malo smiriti stanje, ali jedino rješenje je što prije kod stomatologa ako hoćeš spasiti zub!

borna07
28.11.2009., 18:09
Znaci, sve dok ima korijena u koji se moze staviti, nadogradnja je rjesenje.

Sto se ovog drugog tice, znaci li to da kada krunica "propadne" (obicno se spominje neki rok trajanja od 5-8 godina), na tu istu nadogradnju se jednostavno stavlja nova krunica ? Ili se ona nekako isto s krunicom vadi van pa mijenja ?

Sto preporucate kao materijal za krunicu ?
Estetika mi nije primarna sve dok doenkle zadovoljava neki skromni standard, no zanimalo bi me da nad+krunica sto duze traju <-- najvaznije.

(pri cemu mi je taj zub "zvacni" i jedan od samo 4 dodirna <-- samo se oni dodiruju kad stisnem celjust <-- zubar vec na ovo upozoravao).

najbolji materijal ti je zirkon keramika. Dovoljno čvrst za žvačnu funkciju, a zbog kompjutorske izrade iznimno precizan i dugotrajan.
E sad, pitanje o vijeku trajanja je vječita borba pacijenta i stomatologa.
Ako je rok trajanje neke krunice 5-8 god, znači da se nakon tog vremena ona skida i na isti zub i nadogradnju napravi nova. S obzirom da svi mi u svojim ordinacijama vječito susrećemo pacijente sa pričom- rekli su da će trajati 5 godina, a traje već 15- e kod takve priče kad skineš krunicu najčešće cijeli zub mora ići van.
Zaključak: ako želiš sačuvati zub, nije bitno koliko traje određena krunica na njemu, već da se držiš rokova mijenjanja te krunice. Onda zub može trajati jaaaaako dugo!

TooNais
28.11.2009., 18:49
odlicno, bas mi je to trebalo, a kako zubar to lijeci?

te dali bih ja to mogao kako rijesit, kao sto sam rekao nemam zdravstvenu (mojoj greskom) a i nije bas da si imam za priustit placati zubara... pa ono...

borna07
28.11.2009., 19:23
odlicno, bas mi je to trebalo, a kako zubar to lijeci?

te dali bih ja to mogao kako rijesit, kao sto sam rekao nemam zdravstvenu (mojoj greskom) a i nije bas da si imam za priustit placati zubara... pa ono...
Očiste se kanali u korijenu i u konačnici napune i hermetički zatvore. Cijena, ovisno o zubu, kreće se od 500 kn za prednje do 1000 za stražnje zube. Sam si pomoći ne možeš. Nažalost, jedino za što ti ne trebaju ni novci ni zdravstveno je vađenje zuba na hitnoj.

mali miš
28.11.2009., 19:26
pozdrav svima :) imam jedno pitanje i nadam se da cete mi pomoci. naime, moram izvaditi 8icu. moja zubarka kaze da odem u prekovcevu ili u novu bolnicu dubrava. ima li tko kakve preporuke?
sa uputnicom pretpostavljam da ne placam nista?
hvala

TooNais
29.11.2009., 06:42
hvala lijepa, ali zub nebih vadio, imao sam prije problema VELIKIH kao dijete jer sam imao sepsu i zbog zeljeza i lijekova otisli su mi zubi... dakle nema mi pomoci ili nabavit 1000kn ili si iscupati zub... a koliko imam "fore" sa tom upalom prije nego bude vecih problema nego sad, dakle osim ove upale da to rijesim, odnosno da skupim novce ili dobijem zdravstveno sa novim poslom? to je pocelo prije cca. 6 dana najvise da mi se pojavila upala.

ireborin
29.11.2009., 08:30
najbolji materijal ti je zirkon keramika. Dovoljno čvrst za žvačnu funkciju, a zbog kompjutorske izrade iznimno precizan i dugotrajan.
E sad, pitanje o vijeku trajanja je vječita borba pacijenta i stomatologa.
Ako je rok trajanje neke krunice 5-8 god, znači da se nakon tog vremena ona skida i na isti zub i nadogradnju napravi nova.
S obzirom da svi mi u svojim ordinacijama vječito susrećemo pacijente sa pričom- rekli su da će trajati 5 godina, a traje već 15- e kod takve priče kad skineš krunicu najčešće cijeli zub mora ići van.
Zaključak: ako želiš sačuvati zub, nije bitno koliko traje određena krunica na njemu, već da se držiš rokova mijenjanja te krunice. Onda zub može trajati jaaaaako dugo!

Nemoj krivo shvatiti, ali ne mogu reci da mi je ovo bas jasno / ima smisla. Kakve veze ima kompjuterska izrada s materijalom ?

Te zasto bi se nakon 5 godina ispravna krunica skidala (kak se to skida, reze ?) da bi se nova stavljala gore ? Mislis zbog provjere da li postoji neka upala ispod i sl. ?

No dobro, ako se taj postupak postiva ... onda pretpostavljam da zub moze trajati znatno iznad tog roka ?

borna07
29.11.2009., 11:45
Nemoj krivo shvatiti, ali ne mogu reci da mi je ovo bas jasno / ima smisla. Kakve veze ima kompjuterska izrada s materijalom ?

Te zasto bi se nakon 5 godina ispravna krunica skidala (kak se to skida, reze ?) da bi se nova stavljala gore ? Mislis zbog provjere da li postoji neka upala ispod i sl. ?

No dobro, ako se taj postupak postiva ... onda pretpostavljam da zub moze trajati znatno iznad tog roka ?

Krunice na zubima rade se od materijala koji nema rok trajanja. One su same po sebi vječne!!! Ono što određuje rok trajanja krunice na zubu je cement kojim se ona cementira na zube. Što je sloj cementa tanji ( kompjuterska izrada=točniji dosjed-= tanji sloj cementa) to je trajnost rada veća. Trik je u tome što cement ne popušta odjednom, nego postepeno i krunica je klinički čvrsta i dobra, ali ispod nje nakon određenog vremena ( to je rok trajanja) dolazi do otapanja određenih djelova cementa i stvaranja prostora u koji ulaze bakterije i rade nove kariese i nerede na zubima ispod krunice. Zato se moraju skidati i mijenjati. Da, režu se kod skidanja.

ireborin
29.11.2009., 15:29
Krunice na zubima rade se od materijala koji nema rok trajanja. One su same po sebi vječne!!! Ono što određuje rok trajanja krunice na zubu je cement kojim se ona cementira na zube. Što je sloj cementa tanji ( kompjuterska izrada=točniji dosjed-= tanji sloj cementa) to je trajnost rada veća. Trik je u tome što cement ne popušta odjednom, nego postepeno i krunica je klinički čvrsta i dobra, ali ispod nje nakon određenog vremena ( to je rok trajanja) dolazi do otapanja određenih djelova cementa i stvaranja prostora u koji ulaze bakterije i rade nove kariese i nerede na zubima ispod krunice. Zato se moraju skidati i mijenjati. Da, režu se kod skidanja.

Aha ... sad stvar postaje jasnija. No, kad se radi o krunici s nadogradnjom onda ovo nema veze ... jedino pretpostavljam da se nesto moze desiti "cementu" kojim se nadogradnja ucvrscuje u korijen ?

Krumpir
29.11.2009., 15:49
Aha ... sad stvar postaje jasnija. No, kad se radi o krunici s nadogradnjom onda ovo nema veze ... jedino pretpostavljam da se nesto moze desiti "cementu" kojim se nadogradnja ucvrscuje u korijen ?

To je jos vaznije! Jer u tom slucaju karies, bakterije itd itd idu prema korijenu. Ovisno to tome koliko zuba fali moze se pristupit ili metalnoj ili kompozitno-fiberglasnoj nadogradnji.

hsfi
30.11.2009., 08:09
Molila bih na PM preporuku za kvalitetnog privatnog zubara u Zagrebu, prednost centar i (šira) okolica. Hvala!

tulipancica
30.11.2009., 11:59
Pozdrav svima..
E nemojte mi zamjerit ako je vec bilo postova na ovu temu,al fakat ih je puno za citat... prekjuce na moje veliko zaprepastenje podjem do zubara samo da mi popravi jedinicu,ustvari plombu koja se malo okrnula..pritom mu kazem da osjecam taj zub kako reguje na toplo-hladno... i on kaze ajd da skinemo plombu,i kad je to uradio poce zub da krvari..da ne duzim,morao je izvadit zivac i evo sad kao malo da se makne sukrvica iz kanala,pa ce zatvorit...najveci uzas je kad mi je rekao da ce mi taj zub potamnit aaaaaaa... a moji zubi odlicni kao sa reklama,jedino je jedinica imala tu plombu...
Ljudi pomagajte,da li postoji nesto sto se moze uradit da zub ne potamni,a ako ne, sta radit kad se to desi? Da li da stavljam navlaku ili nesto drugo moze.... helllllpppppp ......

Krumpir
30.11.2009., 12:50
Pozdrav svima..
E nemojte mi zamjerit ako je vec bilo postova na ovu temu,al fakat ih je puno za citat... prekjuce na moje veliko zaprepastenje podjem do zubara samo da mi popravi jedinicu,ustvari plombu koja se malo okrnula..pritom mu kazem da osjecam taj zub kako reguje na toplo-hladno... i on kaze ajd da skinemo plombu,i kad je to uradio poce zub da krvari..da ne duzim,morao je izvadit zivac i evo sad kao malo da se makne sukrvica iz kanala,pa ce zatvorit...najveci uzas je kad mi je rekao da ce mi taj zub potamnit aaaaaaa... a moji zubi odlicni kao sa reklama,jedino je jedinica imala tu plombu...
Ljudi pomagajte,da li postoji nesto sto se moze uradit da zub ne potamni,a ako ne, sta radit kad se to desi? Da li da stavljam navlaku ili nesto drugo moze.... helllllpppppp ......

Neće odmah potamniti, trebat će neko vrijeme da se to dogodi. Ono što se možete poduzeti da biste to odgoditi je napravit strojnu endodonciju, uz odlično koronalno brtvljenje. A kada potamni, onda možete radit unutarnje izbjeljivanje.

tulipancica
30.11.2009., 13:14
Hvala na odgovoru...
a sad cu biti dosadna i pitat mozete li mi malo objasnit sto je to ... zubar kod kojeg idem je privatnik,sumljam da ima neku vecu aparaturu sem osnovnog... cisto da bih se mogla upravljat prema tome,jer bi on ili danas ili sutra zatvorio zub,pa da se ja odmah dogovaram ....

malena24
30.11.2009., 16:58
prije nekog vremena ispala mi je plomba iz zuba...nisam odmah otišla zubaru i nije me ništa boljelo.. jutros sam otišla i stavila mi je lijek ..kad mi je popustilo djelovanje inekcije počela je strašna zubobolja ne znam više koju bi tabletu popila.. zubarka radi tek sutra poslije podne ... dali bi trebala izvadit taj lijek da otvorim zub... zašto me boli.. ima li tko iskusto s tim ?? :confused: :confused: :(

Krumpir
30.11.2009., 20:12
Hvala na odgovoru...
a sad cu biti dosadna i pitat mozete li mi malo objasnit sto je to ... zubar kod kojeg idem je privatnik,sumljam da ima neku vecu aparaturu sem osnovnog... cisto da bih se mogla upravljat prema tome,jer bi on ili danas ili sutra zatvorio zub,pa da se ja odmah dogovaram ....

Malo sam u guzvi pa malo izmedu pacijenta, Strojna endodoncija: http://www.youtube.com/watch?v=9npwqge8Dng

mali miš
01.12.2009., 10:13
Molila bih na PM preporuku za kvalitetnog privatnog zubara u Zagrebu, prednost centar i (šira) okolica. Hvala!

Poliklinika Dr. Putar Dubrava 15
cijela obitelj mi je tamo i svi smo zadovoljni
ima tamo vise doktora, ja sam prije bila kod jedne mlade doktorice (zaboravila sam ime), nisam vise jer sam se preselila
mama i tata idu bas kod dr.putara i jako su zadovoljni :top:

grdobina031
01.12.2009., 10:30
jel mi moze itko reci jel boli vise vadjenje zuba ili kad ti reze meso sa skarama i tiska gnoj.....ovo drugo sam prosao,jedva,sad me ceka jos vadjenje

Gutaperka
01.12.2009., 11:53
jel mi moze itko reci jel boli vise vadjenje zuba ili kad ti reze meso sa skarama i tiska gnoj.....ovo drugo sam prosao,jedva,sad me ceka jos vadjenje

ako je anestezija dobra ni jedno ni drugo ne bi trebalo bolit,osim u nekim iznimnim situacijama

tulipancica
01.12.2009., 14:29
Malo sam u guzvi pa malo izmedu pacijenta, Strojna endodoncija: http://www.youtube.com/watch?v=9npwqge8Dng

uh ovo bas jezivo.... ma jeste on cistio i burgijao kanale,ali bez ove tecnosti..al je nemoguce jedinicu ovako izbusit,pa ove burgije su debele kao moj zub,a cini mi se ni korrjen nije nesto jaci.. imam bas tanke jedinice..
ma nema tu spasa,, nek tamni a onda cu posle gledat sta mogu uradit..
hvala anyway

Phoebos Apollon
01.12.2009., 16:12
Pozdrav stomatolozima;
Zanima me kako izbjeći klasično bušenje (karijes) i poći na tu ozonoterapiju. Je li se isplati, je li se zub odradi u jednom tretmanu i postoji li itko tko ima takvu tehniku (Split-Zagreb). Kolike su cijene takvih zahvata?

I da, nedavno sam vadio živce iz zuba, i zubar ga je zacementirao, ali mi zub ne izgleda mrtav. Dapače, nekako mi izgleda živ, osjećam ga. Je li riječ o ostatku živca koji je ostao unutra, ili to mora tako bit?

I da, klasično bušenje karijesa, je li se može odraditi pod anestezijom? Je li se pritom osjeća bol? Moj zubar ne želi čuti za anesteziju, iako ga molim kao boga. Inače sam hipersenzibilan na bol, pa mi stvarno stvara neugodu i probleme.

Unaprijed zahvaljujem.

borna07
01.12.2009., 20:13
Pozdrav stomatolozima;
Zanima me kako izbjeći klasično bušenje (karijes) i poći na tu ozonoterapiju. Je li se isplati, je li se zub odradi u jednom tretmanu i postoji li itko tko ima takvu tehniku (Split-Zagreb). Kolike su cijene takvih zahvata?

I da, nedavno sam vadio živce iz zuba, i zubar ga je zacementirao, ali mi zub ne izgleda mrtav. Dapače, nekako mi izgleda živ, osjećam ga. Je li riječ o ostatku živca koji je ostao unutra, ili to mora tako bit?

I da, klasično bušenje karijesa, je li se može odraditi pod anestezijom? Je li se pritom osjeća bol? Moj zubar ne želi čuti za anesteziju, iako ga molim kao boga. Inače sam hipersenzibilan na bol, pa mi stvarno stvara neugodu i probleme.

Unaprijed zahvaljujem.

Terapija ozonom primjenjuje se kod zubi koji su u početnom stadiju kariesa, ako je karies veći ništa od ozona, samo klasično brušenje.
Naravno da se radi uz anesteziju!!! I ništa ne boli.
Napravi RTG liječenog zuba da se vidi zašto ga osjećaš.

Nora Medica
01.12.2009., 21:09
Ja sam jučer bila na spaljivanju mesa jer umnjak nema kud rasti.. bila sam u Poliklinici Fiziodent dva.. trajalo je 2-3 minute.. boljela me injekcija, a dobro preživjela sam.. pošto spaljivaju mesu, užasno smrdi...
stomatolog Zoran je super, sestra također! išla sam preko dopunskog osiguranja. platila 0 kuna :cerek:

Krumpir
01.12.2009., 21:14
Pozdrav stomatolozima;

Unaprijed zahvaljujem.

Ja imam ozone u svojoj ordinaciji. I kako je kolegica Borna rekla, kod karijesa se koristi u inicijalnog fazi kako bi se sprijecio daljni napredak istoga po zubu. Ali karijes nije jedina indikacija za ozon terapiju, ima ih jos mnogo vise. Uglavnom karijes se nemoze odradit u jednoj posjeti, mora se radit u 3 posjete (prva, druga za tjedan dana i treca za mjesec dana). A cijelo vrijeme se koristi posebne remineralizacijske paste u trajanju 6 mjeseci.

Bez slike tesko je reci, ali zub nakon endodoncije znaju nekada biti temperamenti do par dana nakon zahvata.

DA, ja sve svoje zahvate radim S Anestezijom! Aposolutno se svaki zahvat moze radit sa anestezijom! Ako vaš zubar za to neželi ni čuti, siguran sam da u vašem gradu postoji više stomatologa koje tako rade.

Krumpir
01.12.2009., 21:16
Ja sam jučer bila na spaljivanju mesa jer umnjak nema kud rasti.. bila sam u Poliklinici Fiziodent dva.. trajalo je 2-3 minute.. boljela me injekcija, a dobro preživjela sam.. pošto spaljivaju mesu, užasno smrdi...
stomatolog Zoran je super, sestra također! išla sam preko dopunskog osiguranja. platila 0 kuna :cerek:

To je čudno, jer koliko znam, dopunsko u stomatologiji pokriva samo participaciju kod stomatoloških zahvata.

grdobina031
01.12.2009., 21:20
kolko treba da mi splasne bar malo obraz?..pijem vec dva dana antibiotike klimicin po 2 svakih 8 h....i bio jucer i prekjucer na rezanju mesa.....

Krumpir
01.12.2009., 21:22
kolko treba da mi splasne bar malo obraz?..pijem vec dva dana antibiotike klimicin po 2 svakih 8 h....i bio jucer i prekjucer na rezanju mesa.....

Kojeg mesa?

grdobina031
01.12.2009., 21:43
Kojeg mesa?

od kutnjaka....neznam,....trenutno imam dren,da mi se to cjedi

borna07
01.12.2009., 21:58
od kutnjaka....neznam,....trenutno imam dren,da mi se to cjedi

Antibioticima treba vremena. Sutra, preksutra bi trebalo početi splašnjavati, ako ne, treba promijeniti antibiotik. Idući put- na vrijema kod stomatologa. To se sve moglo izbjeći...

grdobina031
01.12.2009., 23:13
Antibioticima treba vremena. Sutra, preksutra bi trebalo početi splašnjavati, ako ne, treba promijeniti antibiotik. Idući put- na vrijema kod stomatologa. To se sve moglo izbjeći...

ma bio sam ja vec...vadjenje zivaca,da bi mi nakon 2 mjeseca nateklo,pa onda dobio klavocin,sve splasnulo i taman nakon sto sam popio klavocin mi opet nateklo....od sad sam na maksilofacijalnoj svaki dan na kontroli

Nora Medica
02.12.2009., 10:06
To je čudno, jer koliko znam, dopunsko u stomatologiji pokriva samo participaciju kod stomatoloških zahvata.

Poslala sam pp, ali ako nekog još zanima.. dobila sam taj br od svoje zubarke.. nazvala ih i pitala je ću kaj platiti.. rekli su NE! napravili mi cirkumciziju, i nisam ništa platila..
ja ne pijem nikakve antibiotike..

Krumpir
02.12.2009., 13:06
Poslala sam pp, ali ako nekog još zanima.. dobila sam taj br od svoje zubarke.. nazvala ih i pitala je ću kaj platiti.. rekli su NE! napravili mi cirkumciziju, i nisam ništa platila..
ja ne pijem nikakve antibiotike..

Thx, i ja imam privat ordinaciju pa me zanima na koju foru to rade tako da i ja to radim :)

Nora Medica
02.12.2009., 19:33
Pitaj tu svoju privatnu ordinaciju.. ako nedaju, nazovi Fiziodent dva..
zašto ne? puno bolje i prijaznije od bolnica.. žalosno,ali istinito :p

Krumpir
02.12.2009., 19:43
Pitaj tu svoju privatnu ordinaciju.. ako nedaju, nazovi Fiziodent dva..
zašto ne? puno bolje i prijaznije od bolnica.. žalosno,ali istinito :p

Nisi skuzila, ja imam svoju vlastitu ordinaciju. Pa me zanima kako su oni to izveli tako da ja mogu u svojoj ordinaciji nuditi.

xx23
02.12.2009., 20:05
Nisi skuzila, ja imam svoju vlastitu ordinaciju. Pa me zanima kako su oni to izveli tako da ja mogu u svojoj ordinaciji nuditi.

Imaju specijalistički ugovor sa HZZO-om.

Krumpir
02.12.2009., 22:22
Imaju specijalistički ugovor sa HZZO-om.

I C, thx !

TooNais
02.12.2009., 23:21
ocito nitko nije procitao sto sam zadnji put napisao... uglavnom imam suplji zub jer mi je ispao lijek i sad je otvoren, dobio sam granulom i pijem antibiotik silapen koji mi je dala moja majka koja je inace med. sestra na kolima hitne pomoci... nemogu kod zubara jer nemam zdravstveno a ni 1000kn za popravak istog...
uglavnom granulom sam dobio prije 10 dana, antibiotik pijem 4 dana... koliko imam "fore" sa njim da ne prijede u neki novi stadij i jos zakomplicira stvari... odnosno koliko mogu ovako dok ne dobijem posao(zdravstvenu, to je jedini nacin) ili dok ne dobijem negdje 1000kn (igre na srecu XD )

Maska
03.12.2009., 01:21
Pozdrav nasim dezurnim stomatolozima, a i pacijentima :D

Procitao sam veliki dio ovog topica ,i nasao odgovor na mnoga pitanja,ali..Naravno,imam jos mnogo nedoumica,pa molim za odgovore.

Situacija je sljececa:
U donjoj vilici mi nedostaju jedinice i dvojke,a trojke su mi nositelji tog 6- clanog mosta.
Prije par mjeseci me lijeva trojka(koja je prije stavljanje krune lijecena) zabolila,i sad se ponekad pojavi malo gnoja i krvi .Sve to izlazi van izmedju zuba i desni.Na korijenu nema nikakvog granuloma.
-Da li je moguce ovaj zub izlijeciti samo endodoncijom,ili je potrebno i apikotomiju raditi?
-Da li je lakse i kvalitetnije uraditi ako se skine kruna sa zuba,a time i kompletan most?Ionako imam namjeru staviti novi?
-Koliko vremena treba proci da smo sigurni da je zahvat uspio,pa da se krene izgradnja novog (peljeskog :D ) mosta?
-Koliko uobicajeno je strojno ciscenje kanala kod hrvatskih stomatologa privatnika? Da me nece covjek blijedo pogledat na taj zahtjev ? :)
-Koliko kanala imaju donje trojke?

Kako sam mogao iz vasih pretjodnih odgovora zakljuciti ,novi most bi najoptimalnije od zlato keramike napravit.Prevelik raspon za cirkonij keramiju?
Ima li gdje slika uradaka od zlatokeramike?

Zahvaljujem na iscrpnim odgovorima :top:

borna07
03.12.2009., 08:41
Pozdrav nasim dezurnim stomatolozima, a i pacijentima :D

Procitao sam veliki dio ovog topica ,i nasao odgovor na mnoga pitanja,ali..Naravno,imam jos mnogo nedoumica,pa molim za odgovore.

Situacija je sljececa:
U donjoj vilici mi nedostaju jedinice i dvojke,a trojke su mi nositelji tog 6- clanog mosta.
Prije par mjeseci me lijeva trojka(koja je prije stavljanje krune lijecena) zabolila,i sad se ponekad pojavi malo gnoja i krvi .Sve to izlazi van izmedju zuba i desni.Na korijenu nema nikakvog granuloma.
-Da li je moguce ovaj zub izlijeciti samo endodoncijom,ili je potrebno i apikotomiju raditi?
-Da li je lakse i kvalitetnije uraditi ako se skine kruna sa zuba,a time i kompletan most?Ionako imam namjeru staviti novi?
-Koliko vremena treba proci da smo sigurni da je zahvat uspio,pa da se krene izgradnja novog (peljeskog :D ) mosta?
-Koliko uobicajeno je strojno ciscenje kanala kod hrvatskih stomatologa privatnika? Da me nece covjek blijedo pogledat na taj zahtjev ? :)
-Koliko kanala imaju donje trojke?

Kako sam mogao iz vasih pretjodnih odgovora zakljuciti ,novi most bi najoptimalnije od zlato keramike napravit.Prevelik raspon za cirkonij keramiju?
Ima li gdje slika uradaka od zlatokeramike?

Zahvaljujem na iscrpnim odgovorima :top:
Kažeš da je trojka liječena prije stavljanja mosta i sad gnoji, a nema vidljivog granuloma( pretpostavljam da je napravljen RTG).
Moguće je da gnoji iz parodontnog džepa, moguće da je korijen pukao, ili postoji neobrađeni kanal u korijenu ( donja trojka može imati 2 kanala). U svakom slučaju treba napraviti dobru dijagnostiku i sukladnu terapiju da bi se izliječio. Puno je lakše ako se most skine, obzirom da ti je to u namjeri.
Cirkon keramika je materijal izbora ( nema ograničenja u rasponu za cirkon keramiku).
Koliko vremena treba ovisi o postupcima koji se rade, u svakom slučaju uobičajena praksa je da pacijent ima privremeni most do izrade trajnoga.

Nora Medica
03.12.2009., 11:32

Sori nisam skužila... ajd jedno pitanje, stomatolog mi nije rekao da odem do svoje zubarke po antibiotike.. mene sad to dosta boli, pijem nalgesin tablete, jedva žvačem. jel će mi zubarka dati antibiotike, ili je to takva reakcija pa da i dalje pijem nalgesine? hvala :mig:

Hard Candy
03.12.2009., 12:18
Prije par godina kad se islo na ciscenje kamenca obicno bi zubar ocistio sve plohe zuba, a sad sam cula da se pod time podrazumijeva ciscenje rubnog djela uz desni, a da ako se hoce sve plohe onda je za to pijeskarenje? Je li to zaista postala praksa, je li zato uvedena 'nova usluga' da se pacijentima naplati vise ili kako vi, zubari na temi, gledate na to?

borna07
03.12.2009., 14:44
Prije par godina kad se islo na ciscenje kamenca obicno bi zubar ocistio sve plohe zuba, a sad sam cula da se pod time podrazumijeva ciscenje rubnog djela uz desni, a da ako se hoce sve plohe onda je za to pijeskarenje? Je li to zaista postala praksa, je li zato uvedena 'nova usluga' da se pacijentima naplati vise ili kako vi, zubari na temi, gledate na to?
Pjeskarenjem se ne skida kamenac. Pjeskarenjem se skidaju naslage na zubima koje se ne mogu ukloniti četkicom za zube( pigmenti od kave, čaja cigareta, coca-cole i sl). To su dva potpuno različita zahvata.

Krumpir
03.12.2009., 16:00

ultrasonično se skida tvrdi kamenac a pjeskarenjm se skida također kamenac na teško dostupnim mjestima te kako je borna rekla. Drugačiji su metode ali i jedno i drugo služi za skidanje kamenca i naslaga. Svakako je za preporućit ako niste dugo skidali kamenac. A kako vidim niste skidali vec par godina.

Hard Candy
03.12.2009., 18:51
Moja poanta je prije se islo skidati kamenac i izlazilo s ociscenim zubima skroz, a sada ako se to zeli mora se jos dodatno platiti.

Krumpir
03.12.2009., 20:55
Moja poanta je prije se islo skidati kamenac i izlazilo s ociscenim zubima skroz, a sada ako se to zeli mora se jos dodatno platiti.

Pa nebi se uopce slozio sa vama. Danas imamo nove metode, naprednije i puno bolje nego ikad prije u povijesti stomatologije. Temeljito skidanje svih vrsta naslaga je jedino moguce kombinacijom tih dvaju metoda. To vama cuva zdravlje i vaše zube. Jedino ako vam nije stalo do zdravlja vaših zuba, parodonta onda mogu vidjet kako je to gubljenje novaca i vremena.

borna07
03.12.2009., 22:07
U potpunosti se slažem s kolegom:)
Pa ne mora se pacijent odlučiti na pjeskarenje, ako to ne želi. Nekada pjeskarenje nije bilo opcija, dans je. Ono poboljšava rezultat ultrasoničnog skidanja kamenca, ali ga pacijent može i ne mora napraviti. Po izboru. Nekada je bilo normalno da ljudi od 50, 60 godina nose totalne proteze. Danas više nije. Ali to je opet odabir pacijenta. Na nama stomatolozima je zadaća da pacijente upoznamo s mogućnostima moderne stomatologije i da im omogućimo provođenje iste. A što će pacijent izabrati, osobna je stvar i stav svakog pojedinca...

Hard Candy
04.12.2009., 11:02
S cime se je nekad radilo, ajmo reci, poliranje? To se nekad zvalo 'ciscenje i poliranje' ili je poliranje nesto trece?

borna07
04.12.2009., 12:15
S cime se je nekad radilo, ajmo reci, poliranje? To se nekad zvalo 'ciscenje i poliranje' ili je poliranje nesto trece?
Poliranje se radilo, i danas se radi, četkicama, gumicama i pastama. Ono služi za zagladiti zube nakon ultrazvučnog skidanja kamenca ili nekog drugog postupka. To nije isto što i pjeskarenje. I nakon pjeskarenja se zubi moraju ispolirati.

thenana45
04.12.2009., 13:35
Zanima me da li se može nekom metodom (osim nošenja proteze :tuzni: ) ispraviti zub koji je malo nepravilan,tj. uvučen?
Jer nebi htjela nositi protezu zbog samo 1 zuba.:ne zna::kava::confused::confused:

Unaprijed hvala.:):)

PlaviAlien
04.12.2009., 13:42
Hvala na odgovorima i savjetima. Nije slučaj da je zub liječen endodontski uništen. Kruna mu je uglavnom cijela i nema plombe i cijeli je s te strane prema četvorci. Četvorka i petica se dodiruju međusobno gore, no što se ide bliže mesu se zubno meso kao povuklo i imam rupicu između njih u koju mi upada hrana i smeta mi... To mi se dogodilo nakon tih liječenja. Četvorka ima smeđkastu mrlju kraj plombe (vjerojatno karijes) koja se počela širiti u razmak između ta dva zuba, tako da sumnjam da je nešto i s njom krivo.

U prilogu je kako to izgleda sa strane gledano. Nije neka kvaliteta, ali se vidi...

možda je karijes a možda je plomba loše napravljena pa se tu skuplja hrana i uzrokuje upalu od koje se povlači zubno meso.Uglavnom nemoj odugovlačit s posjetom stomatologu jer se s vremenom situacija pogoršava

Sjetila sam se ovog foruma, pa da napišem što je na kraju bilo. Hvala inače na pomoći još jednom.
Ipak je bio karijes u šupljini između dva zuba. Zato se zubno meso povuklo. Karijes je bio i na četvorci i na petici sa strane. Promijenila mi je zubarica plombe i očistila taj karijes i sad je super sve. :) Nema više rupe. Vratilo mi se zubno meso na mjesto.

Gutaperka
04.12.2009., 15:56
Zanima me da li se može nekom metodom (osim nošenja proteze :tuzni: ) ispraviti zub koji je malo nepravilan,tj. uvučen?
Jer nebi htjela nositi protezu zbog samo 1 zuba.:ne zna::kava::confused::confused:

aparatić,ne proteza.AKo ti se to ne sviđa imaš mogućnost da se doda malo kompozita di fali a malo izbrusiti zub di strši.Zatim može se staviti keramička ljuskica di fali zuba (di je uvučen),eto to su možda najbolje opcije ako baš želiš nešto učiniti s tim zubom a nećeš aparatić

Krumpir
04.12.2009., 22:24

Može! To je jedan vid proteze (apratića) koji je potpuno proziran i nevidljiv. A uvijek možete to riješiti protetikom (ljuskica, krunica)

BlueMarine
05.12.2009., 00:28
ocito nitko nije procitao sto sam zadnji put napisao... uglavnom imam suplji zub jer mi je ispao lijek i sad je otvoren, dobio sam granulom i pijem antibiotik silapen koji mi je dala moja majka koja je inace med. sestra na kolima hitne pomoci... nemogu kod zubara jer nemam zdravstveno a ni 1000kn za popravak istog...
uglavnom granulom sam dobio prije 10 dana, antibiotik pijem 4 dana... koliko imam "fore" sa njim da ne prijede u neki novi stadij i jos zakomplicira stvari... odnosno koliko mogu ovako dok ne dobijem posao(zdravstvenu, to je jedini nacin) ili dok ne dobijem negdje 1000kn (igre na srecu XD ) Zašto se igraš sa tim? Pa možda neće doći čak 1000 kuna. Otkud ti cifra tisuću kuna? nazovi više privatnika, odi na besplatne preglede zuba ( većina ih nudi), pa izaberi nekog tko je relativno povoljan. Nema ti druge. Ili nabavi nekako zdravstveno.. Pa prijavom na HZZ, dobivaš besplatno zdravstveno..

dinda
05.12.2009., 08:45
Pozdrav!:W
Imam pitanje.Trebam vadit umnjake,dva donja,jedan nije jos probio a drugi probija,e sad,za perkovcevu,gundulicevu i dubravu se ceka mjesec dana i sad me zanima jel mogu jos negdje vaditi na uputnicu ili ako mi netko moze reci koliko dode to kirursko vadenje kod privatnika,negdje da je povoljnije jer do sad sam samo vidjela cijene 800-1000 kuna :rolleyes:
Zahvaljujem:D

TooNais
05.12.2009., 15:17
Zašto se igraš sa tim? Pa možda neće doći čak 1000 kuna. Otkud ti cifra tisuću kuna? nazovi više privatnika, odi na besplatne preglede zuba ( većina ih nudi), pa izaberi nekog tko je relativno povoljan. Nema ti druge. Ili nabavi nekako zdravstveno.. Pa prijavom na HZZ, dobivaš besplatno zdravstveno..

Nedobivas besplatno ako das otkaz i ne prijavis se nakon mjesec dana u mom slucaju mjesec i 4 dana, vec ga dobije sljedecim zaposlenjem

btw, hvala na odgovoru

borna07
05.12.2009., 17:56
Nedobivas besplatno ako das otkaz i ne prijavis se nakon mjesec dana u mom slucaju mjesec i 4 dana, vec ga dobije sljedecim zaposlenjem

btw, hvala na odgovoru
Prema zakonu o zdravstvenom osiguranju RH, svaka osoba s prebivalištem u RH ima pravo na zdravstveno osiguranje.
Ne znam koje su ti životne prilike ( godine, s kim živiš i sl..), ali postoje osnove za zdravstveno nevezano uz posao.

TooNais
05.12.2009., 19:40
Prema zakonu o zdravstvenom osiguranju RH, svaka osoba s prebivalištem u RH ima pravo na zdravstveno osiguranje.
Ne znam koje su ti životne prilike ( godine, s kim živiš i sl..), ali postoje osnove za zdravstveno nevezano uz posao.

radio sam u plodinama, i dao otkaz, 37 dana se nisam prijavio na socijalno od isteka ugovora u plodinama i imao sam 30 dana da se prijavim na biro i na socijalno, biro sam obavio ali ne i socijalno i kad sam dosao 37 dan, zenska mi je rekla da nemam pravo na socijalno dok se ne zaposlim ponovno...
i da, izvanredni sam student, ne radim i zivim sa roditeljima...

borna07
05.12.2009., 21:25
radio sam u plodinama, i dao otkaz, 37 dana se nisam prijavio na socijalno od isteka ugovora u plodinama i imao sam 30 dana da se prijavim na biro i na socijalno, biro sam obavio ali ne i socijalno i kad sam dosao 37 dan, zenska mi je rekla da nemam pravo na socijalno dok se ne zaposlim ponovno...

Koliko ja znam nemaš pravo na zdravstveno preko biroa, jer si zakasnio, ali ima članak u Zakonu o obaveznom zdravsrvenom osiguranju koji kaže da kao uzdržavani član domaćinstva svojih roditelja ( ne radiš, nemaš prihoda, studiraš-znači oni te uzdržavaju) imaš pravo na zdravstveno po toj osnovi. Raspitaj se na zdravstvenom gdje se diže potvrda o statusu uzdržavanog člana ( možda porezna uprava), i onda se osiguraš preko jednog od roditelja.

Zikomid
05.12.2009., 22:18
Koliko ja znam nemaš pravo na zdravstveno preko biroa, jer si zakasnio, ali ima članak u Zakonu o obaveznom zdravsrvenom osiguranju koji kaže da kao uzdržavani član domaćinstva svojih roditelja ( ne radiš, nemaš prihoda, studiraš-znači oni te uzdržavaju) imaš pravo na zdravstveno po toj osnovi. Raspitaj se na zdravstvenom gdje se diže potvrda o statusu uzdržavanog člana ( možda porezna uprava), i onda se osiguraš preko jednog od roditelja.

Borna07 izvanredni student ne može biti osiguran kao član obitelji. TooNais, javi se na pp.

Krumpir
06.12.2009., 22:50

Zovite ordinacije, sugurno cete naci nesto sto se uklapa u vas proracun.

heky
07.12.2009., 14:25
Prošli tjedan (četvrtak) mi je zubarica promijenila staru plombu na jedinici jer je sumnjala da se ispod stvara karijes. Taj dan je sve bilo ok, ali u petak mi je zub postao osjetljiv na toplo i hladno... I kad kažem osjetljiv, mislim HIPEROSJETLJIV.
Na dodir nije bolan i mogu gristi na njega, ali čak mi i udisanje hladnog zraka na usta stvara bolove. Kad sam se požalila zubarici primila me odmah u subotu ujutro i premazala ga nekom otopinom - impregnacijom. Od toga mi je zub "utrnuo" ali bilo je dobro preko vikenda. Danas se bol ponovo javila - opet na toplo, hladno, zrak, više nemam osjećaj utrnulosti, ali u trenucima me boli i neizazvano. Stvara mi probleme i kod jela - jer mu temperatura hrane nikad ne odgovara - ili je pretpola ili prehladna... Sutra popodne idem na još jednu impregnaciju, ali već sada sam lagano luda (i gladna!). Od zubarice nisam uspjela dobiti jasan odgovor što mu je ili što bi moglo biti, samo da će to prvo pokušati ovako riješiti, a ako ne ide onda ga misli ponovo otvarati.
Molim za neku preporuku šta da radim (čak i ako predlažete strpljenje) i eventualno kome da se obratim - neki privatnik ili poliklinika na području Opatije, Rijeke?

BongoB
07.12.2009., 20:49
Dakle došao i taj dan.....odlučio povadit klimavce. Pet banki je tu. Uz svu oralnu higijenu i redovite posjete zubaru paradentoza je napravila svoje. Prednji zubi se počeli lagano klimat. Uvjerava me moj zubar da ima i gorih stvari i da ih još ostavim. Ali meni već polako postalo frustrirajuća bojazan da će koji od njih samo ispasti. Pročitao svih stotinjak stranica i nisam puno pametniji. Sve uglavnom mlađi ljudi i stavljali bi po jedan šaraf i na njega jedan novi "zub". Kaj ak ja hoću povadit više toga? Koliko jedan šaraf može nosit novih "zubi"? Ili postoji neka druga solucija? Više nisam ni sam pametan, a moj mi zubar kaže da nek čekam dok ne ispadnu A ja imam takvu želju opet zagristi jabuku bez straha...uhhhh
Nekakav savjet ako je itko imao sličnu situaciju bi bio više nego dobrodošao

borat&bruno
07.12.2009., 21:03
Prošli tjedan (četvrtak) mi je zubarica promijenila staru plombu na jedinici jer je sumnjala da se ispod stvara karijes. Taj dan je sve bilo ok, ali u petak mi je zub postao osjetljiv na toplo i hladno... I kad kažem osjetljiv, mislim HIPEROSJETLJIV.
Na dodir nije bolan i mogu gristi na njega, ali čak mi i udisanje hladnog zraka na usta stvara bolove. Kad sam se požalila zubarici primila me odmah u subotu ujutro i premazala ga nekom otopinom - impregnacijom. Od toga mi je zub "utrnuo" ali bilo je dobro preko vikenda.

moguća su 2 razloga:

1. plomba nije dobro napravljene tj. nije dobro prekriven plombom zub pa se javlja bol. treba napraviti novu plombu.
2. oštećen (upaljen) je živac pri brušenju. Živac se vadi van a kanal napuni. Nažalost mislim da je u tvom slučaju upravo o tome radi. Nikakva impregnacija tu neće pomoći.

U svakom slučaju nešto nije uredu i ak nisi siguran u svoju dr potraži drugo mišljenje.

borna07
07.12.2009., 23:19
Dakle došao i taj dan.....odlučio povadit klimavce. Pet banki je tu. Uz svu oralnu higijenu i redovite posjete zubaru paradentoza je napravila svoje. Prednji zubi se počeli lagano klimat. Uvjerava me moj zubar da ima i gorih stvari i da ih još ostavim. Ali meni već polako postalo frustrirajuća bojazan da će koji od njih samo ispasti. Pročitao svih stotinjak stranica i nisam puno pametniji. Sve uglavnom mlađi ljudi i stavljali bi po jedan šaraf i na njega jedan novi "zub". Kaj ak ja hoću povadit više toga? Koliko jedan šaraf može nosit novih "zubi"? Ili postoji neka druga solucija? Više nisam ni sam pametan, a moj mi zubar kaže da nek čekam dok ne ispadnu A ja imam takvu želju opet zagristi jabuku bez straha...uhhhh
Nekakav savjet ako je itko imao sličnu situaciju bi bio više nego dobrodošao
Čekanje da ispadnu je najgora stvar koju sebi možete napraviti!!!!! Kad zubi odu uslijed parodontitisa, oni odu jer je nestala kost oko njih. Osnovni uvjet za postavljanje implantata je količina preostale kosti. Naravno, postoje tu i mogućnosti dodavanja umjetne ili transplantacije vlastite kosti, ali veliki nedostatci prirodne kosti rezultiraju lošim estetskim rezultatom, ili dugotrajnim i ne baš lakim ( za pacijenta) operacijama da bi se kost nadoknadila.
Implantati se mogu postavljati kao nosači mostova. Koliko? Ovisi o tome koliko zuba fali. Pitanje je uopće da li su vama implantati potrebni, jeste li bili kod parodontologa, liječili parodontozu?

BongoB
07.12.2009., 23:53
Čekanje da ispadnu je najgora stvar koju sebi možete napraviti!!!!! Kad zubi odu uslijed parodontitisa, oni odu jer je nestala kost oko njih. Osnovni uvjet za postavljanje implantata je količina preostale kosti. Naravno, postoje tu i mogućnosti dodavanja umjetne ili transplantacije vlastite kosti, ali veliki nedostatci prirodne kosti rezultiraju lošim estetskim rezultatom, ili dugotrajnim i ne baš lakim ( za pacijenta) operacijama da bi se kost nadoknadila.
Implantati se mogu postavljati kao nosači mostova. Koliko? Ovisi o tome koliko zuba fali. Pitanje je uopće da li su vama implantati potrebni, jeste li bili kod parodontologa, liječili parodontozu?

Zahvaljujem na komentaru/odgovoru/savjetu.
U trideset pet godina promijenio tri zubara. I sa svom trojicom bio zadovoljan. U stvari niti nisam imao nikakvih problema sa zubima. Obvezni pregledi 2 puta godišnje i sve je funkcioniralo odlično. Sva trojica rekla da me čeka parodontoza, ali nikad nije ništa (tek sasd vidim) učinjeno po tom pitanju. Još od mladih dana mi se stvara jako puno kamenca i rekli su da je to jedan od uzroka. Kamenac čistim dva puta godišnje još od mladosti. Ali unatrag dvije tri godine primjetio sam da su mi se prednji gornji i donji zubi (po 4 gore i dolje) počeli lagano klimati. Pri upitu stomatolog mi je rekao da je to od parodontoze i da samo i dalje nastavim sa čišćenjem kamenca, pa da ćemo vidjeti kako dalje kad dođe vrijeme. E sad, ja mislim da je to vrijeme već odavno došlo i zbilja nemam namjeru čekati da se svi rasklimaju. Vrlo rado bi nešto učinio po tom pitanju, ali čini mi se da mooj zubar baš i nije prava osoba za protetiku ili kak se to već ne zove. Popravci i ostalo super, ali za ovu zadnju fazu mojih zuba baš i nisam siguran.
Što više čitam o tome sve sam zbunjeniji tj. neodlučniji. Straha od samog zahvata nemam, ali 6-8mjeseci....uhhhh. Muka mi od pomisli biti bez zubi toliko dugo ili da mi toliko dugo ispada privremena proteza. Naletio na "nobel guide" postupak i proučavam. Čini se da je vrijeme ugradnje smanjeno, ali još nisam nigdje naletio na iskustva ljudi. Jel ima neto ovdje iskustva sa tom metodom? Bio bih zahvalan na savjetu i komentaru
Jedino čega se užasavam su posjeti od vrata do vrata i slušanje raznih savjeta i preporuka.
Također je svaki savjet, osobno iskustvo i preporuka više nego dobrodošao i unaprijed zahvaljujem

BUBI69
08.12.2009., 01:11
Zanima me nesto,vajda je pravi topic.

Prije mjesec dana sam si kupio pastu za zube, nista skupo.
Ugl pasta sluzi za za poliranj zubi-Corident Pearl se zove. Sadrži natrijev monofluorofosfat 0,80%. I pise da je samo za odrasle.

Koristi se mjesec dana, i onda stanka od te paste od par mjeseci, trebalo bi se snjom prati zube 3 puta godisnje po mjesec dana.

Zanima me dali je to skodljivo jako???

Inace sam pastu kupio "na svoju ruku" bez icije preporuke, i rezultati su odlicni, moja zubarica mi je rekla da je bja zubi u tih mjesec dana za 2 nijanse bjelja.
Pa zato pitam jer sam koristio pasti za zube i po nekoliko mjeseci nikad nista, a ova samo u mjesec dana tolko izbjeli zube.

heky
08.12.2009., 07:08
Hvala na odgovoru i savjetu... Potražiti ću drugo mišljenje već danas popodne... Može li mi netko objasniti što se točni i KADA to treba učiniti kako bi se izbjeglo da zub kojem je izvađen živac promijeni boju? Kod mene se radi o prednjem zubu (jedinici) pa mi je ti jako :eek:
Mislim, shvatila sam listajući forum da je neizbježno da promijeni boju, samo me interesira da li se neki koraci mogu poduzeti već sada kod postavljanja novog ispuna ili trebam čekati pa opet otvarati zub? Pliiiz, pomalo sam očajna :(

borna07
08.12.2009., 10:58
Zahvaljujem na komentaru/odgovoru/savjetu.
U trideset pet godina promijenio tri zubara. I sa svom trojicom bio zadovoljan. U stvari niti nisam imao nikakvih problema sa zubima. Obvezni pregledi 2 puta godišnje i sve je funkcioniralo odlično. Sva trojica rekla da me čeka parodontoza, ali nikad nije ništa (tek sasd vidim) učinjeno po tom pitanju. Još od mladih dana mi se stvara jako puno kamenca i rekli su da je to jedan od uzroka. Kamenac čistim dva puta godišnje još od mladosti. Ali unatrag dvije tri godine primjetio sam da su mi se prednji gornji i donji zubi (po 4 gore i dolje) počeli lagano klimati. Pri upitu stomatolog mi je rekao da je to od parodontoze i da samo i dalje nastavim sa čišćenjem kamenca, pa da ćemo vidjeti kako dalje kad dođe vrijeme. E sad, ja mislim da je to vrijeme već odavno došlo i zbilja nemam namjeru čekati da se svi rasklimaju. Vrlo rado bi nešto učinio po tom pitanju, ali čini mi se da mooj zubar baš i nije prava osoba za protetiku ili kak se to već ne zove. Popravci i ostalo super, ali za ovu zadnju fazu mojih zuba baš i nisam siguran.
Što više čitam o tome sve sam zbunjeniji tj. neodlučniji. Straha od samog zahvata nemam, ali 6-8mjeseci....uhhhh. Muka mi od pomisli biti bez zubi toliko dugo ili da mi toliko dugo ispada privremena proteza. Naletio na "nobel guide" postupak i proučavam. Čini se da je vrijeme ugradnje smanjeno, ali još nisam nigdje naletio na iskustva ljudi. Jel ima neto ovdje iskustva sa tom metodom? Bio bih zahvalan na savjetu i komentaru
Jedino čega se užasavam su posjeti od vrata do vrata i slušanje raznih savjeta i preporuka.
Također je svaki savjet, osobno iskustvo i preporuka više nego dobrodošao i unaprijed zahvaljujem

Parodontoza se LIJEČI. Ne čeka se da zubi ispadnu. Prema vašem pisanju, ako je pitanje samo prednjih zubi, možda još nije kasno.
Prilikom implantacije rade se provizorni mostovi kad god je moguće, ne proteze, tako da niste bez zubi kroz to vrijeme. Nemojte se zamarati proučavajući razne sisteme ugradnje jer je tu previše parametara uključeno da bi vi kao laik mogli znati koji je za vas postupak primjeren.
Činjenica je da danas možemo u jednom posjetu izvaditi zube, postaviti implantate i odmah na njih postaviti privremene krune, ali svaki zahvat ima svoje indikacije i kontraindikacije. Što je najbolje utvrđuje se pregledom na temelju fakti i činjenica,za svakog pacijenta ponaosob, ne pregledom literature.
I još jedna bitna stvar. Implantati se ne ugrađuju u usta zahvaćena parodontitisom koji nije liječen prije toga.Znači prvo liječenje parodontitisa, onda implantati ako treba, jer inače će vam se s implantatima desiti isto što i sa zubima. Nestati će kosti oko njih.Pošaljite mi pp odakle ste, možda vam mogu dati preporuku gdje da se javite.

borna07
08.12.2009., 11:02
Zanima me nesto,vajda je pravi topic.

Prije mjesec dana sam si kupio pastu za zube, nista skupo.
Ugl pasta sluzi za za poliranj zubi-Corident Pearl se zove. Sadrži natrijev monofluorofosfat 0,80%. I pise da je samo za odrasle.

Koristi se mjesec dana, i onda stanka od te paste od par mjeseci, trebalo bi se snjom prati zube 3 puta godisnje po mjesec dana.

Zanima me dali je to skodljivo jako???

Inace sam pastu kupio "na svoju ruku" bez icije preporuke, i rezultati su odlicni, moja zubarica mi je rekla da je bja zubi u tih mjesec dana za 2 nijanse bjelja.
Pa zato pitam jer sam koristio pasti za zube i po nekoliko mjeseci nikad nista, a ova samo u mjesec dana tolko izbjeli zube.

Sve paste za izbjeljivanje zuba u širokoj prodaji temelje se na viokoabrazivnim česticama koje doslovno mehaničkim struganjem cakline "izbijele" zube. Što je "učinkovitija" to je jače agresivna. Zapitaj se koliko si cakline na zubima skinuo s tolikom "Učinkovitošću"?

Dodge-167
08.12.2009., 14:20
Evo i kod mene jedan problem, prije 2 mjeseca me bolio kutnjak, otisao sam kod zubara, on je to sv izbusio, stavio plombu. Sve je bilo ok jedan tjedan, ali sam dobio temperaturu, grlo me boljelo i to nije prestajalo, svaki tjedan temperatura, i nateknuta mi je neka zljezda tocno ispod tog zuba, tj. na vratu lijevo, doktorica mi je rekla da je mozda do zuba, otisao sam vaditi krv i pokazalo se da imam bakterije u krvi, sada svi sumnjaju u zub, ako i je do zuba sta moram uciniti?

Krumpir
08.12.2009., 14:53
Evo i kod mene jedan problem, prije 2 mjeseca me bolio kutnjak, otisao sam kod zubara, on je to sv izbusio, stavio plombu. Sve je bilo ok jedan tjedan, ali sam dobio temperaturu, grlo me boljelo i to nije prestajalo, svaki tjedan temperatura, i nateknuta mi je neka zljezda tocno ispod tog zuba, tj. na vratu lijevo, doktorica mi je rekla da je mozda do zuba, otisao sam vaditi krv i pokazalo se da imam bakterije u krvi, sada svi sumnjaju u zub, ako i je do zuba sta moram uciniti?

Morate otici kod stomatologa vašeg i objasnit mu situaciju. Vjerovatno ce trebat zub slikat i vidjet dali je on uzrok vasih problema.

Dodge-167
08.12.2009., 14:56
Morate otici kod stomatologa vašeg i objasnit mu situaciju. Vjerovatno ce trebat zub slikat i vidjet dali je on uzrok vasih problema.

Sutra sam dogovorio, slikat ce ga... Ali mene hvata panika pomalo...:(
Iskreno, nadam se da je do neceg drugog...

I zasto zubar to nije provjerio kada je lijecio zub, nego sada sve isponova mora raditi... :(

Krumpir
08.12.2009., 21:31
Sutra sam dogovorio, slikat ce ga... Ali mene hvata panika pomalo...:(
Iskreno, nadam se da je do neceg drugog...

I zasto zubar to nije provjerio kada je lijecio zub, nego sada sve isponova mora raditi... :(

Šta ga nije slikao nakon punjenja kanala!?!?

Dodge-167
09.12.2009., 00:59
Šta ga nije slikao nakon punjenja kanala!?!?

Punjenja kanala?:confused:
Samo mi je maknuo karijes, bilo ga je dosta i samo stavio plombu
Ne nije ga slikao...

Krumpir
09.12.2009., 11:37
Punjenja kanala?:confused:
Samo mi je maknuo karijes, bilo ga je dosta i samo stavio plombu
Ne nije ga slikao...

Ah, ok, nakon stavaljanja ispuna ne treba se slikat zub. Kako ste objasnili vašu situaciju činilo se kao da je zub bio endodontski tretiran.

PixieVague
10.12.2009., 05:59
Ovako, molim za savjet nekog stručnog!

Imam veliki kompleks zbog svojih žutih zubi već godinama. Zbog nestručnosti zubarke koja mi nije dobro popravila prednje zube prvi put, drugi put je morala izvadit živac pa je jedan čak i siv. :( Ta dva prednja zuba su jednostavno tolko slaba i tanka i prozirna da mi je zubarka savjerovala da ih ne izbjeljujem. Imam problem i sa sitnim karijesima između nekoliko zubi :(. Većinom prednjih. Ti karijesi su se počeli razvijat još u ranom pubertetu, al čini mi se da se ne šire baš brzo jer ih redovito čistim koncem. Zubarka mi ih nije željela popraviti jer su kao premali bili. :( Sad imam 19 godina.
Muče me zubi, muči me to što se ne mogu normalno nasmijati. Jel postoji neki način kako da dođem do bijelih zubi? Jel moguće na ove zube između kojih je karijes staviti ljuskice pa da ih one zaštite i time spriječe širenje karijesa? A ove ostale izbijeliti?
Pojma nemam...Molim savjet!

Chain
10.12.2009., 06:11

Imam veliki kompleks zbog svojih žutih zubi već godinama. Zbog nestručnosti zubarke koja mi nije dobro popravila prednje zube prvi put, drugi put je morala izvadit živac pa je jedan čak i siv. :( Ta dva prednja zuba su jednostavno tolko slaba i tanka i prozirna da mi je zubarka savjerovala da ih ne izbjeljujem. Imam problem i sa sitnim karijesima između nekoliko zubi :(. Većinom prednjih. Ti karijesi su se počeli razvijat još u ranom pubertetu, al čini mi se da se ne šire baš brzo jer ih redovito čistim koncem. Zubarka mi ih nije željela popraviti jer su kao premali bili. :( Sad imam 19 godina.
Muče me zubi, muči me to što se ne mogu normalno nasmijati. Jel postoji neki način kako da dođem do bijelih zubi? Jel moguće na ove zube između kojih je karijes staviti ljuskice pa da ih one zaštite i time spriječe širenje karijesa? A ove ostale izbijeliti?

svi tvoji problemi su lako rjesivi...

prvo

zub koji je siv zbog vadenja zivca...da se selektivno izbijeliti metodom endogenog izbjeljivanja i oko njega ne moras brinuti. Metoda je takva da se taj zub eventualno poslika da se vidi kakva mu je situacija oko korijena...on se tada otvara, ako ima problem oko korijena, ponovo se napuni...a ako nema zapocne se sa engogenim izbijeljivanjem. E sad...koliko su oni mali jadni i tanki ja to ne mogu procijeniti na osnovu toga sto ti kazes da je ona rekla...to jednostavno treba vidjeti. Nazalost forum nije mjesto za davanje tocne dijagnoze i plana rada ali ti se moze objasniti odokativno kako bi isao proces.

drugo

karijesi i sitne plombe...to se naravno ora sve rijesiti, a popravlja se na nacin da bude u skladu sa bojom koju ces dobiti...preporucam...zoom izbjeljivanjem. Ljuskice ti vjerojatno ne trebaju. Nisu ljuskice samo tako...ajmo to napravit pa gotovo...one zahtjevaju brusenje zdravog zubnog tkiva, a ti si za to premlada. Treba cuvati tvoje prirodne zube koliko god je moguce.

izbjeljivanje je najmanji problem i izbjeljivanje dolazi kao krov na zdrave temelje....dakle treba imati zdravu usnu supljinu bez aktivnih karijesa, kamenca ili plaka...ovisi sto tebi treba raditi mogu se napraviti popravci pa izbijeliti zube ili prvo izbijeliti pa napraviti popravci.

to ako ces trebati ja znam covjeka kod kojeg sam i sebi radio takve stvari i jako sam zadovoljan...pa se javi na p.m. da ne ispadne da reklamiram

grdobina031
10.12.2009., 09:52
izvadio sam zub nakon jake upale....tijekom upale dobio sam uz antibiotike belosept tekucinu za ispiranje....pa me zanima jel da ispirem i sad nakon sto sam izvadio zub??e da...i zanima me jel smijem navecer popit koju...ako treba i rakiju,i zapalit cigaretu...

Gutaperka
10.12.2009., 11:15
izvadio sam zub nakon jake upale....tijekom upale dobio sam uz antibiotike belosept tekucinu za ispiranje....pa me zanima jel da ispirem i sad nakon sto sam izvadio zub??e da...i zanima me jel smijem navecer popit koju...ako treba i rakiju,i zapalit cigaretu...

nipošto ispirat bilo čime,a alhohol i cigarete smanji na minimum,po mogućnosti potpuno,barem prvi dan

grdobina031
10.12.2009., 11:18
nipošto ispirat bilo čime,a alhohol i cigarete smanji na minimum,po mogućnosti potpuno,barem prvi dan

ok...hvala....jel da stavljam led??

Ivanchic@
10.12.2009., 17:13
Bila sam danas kod stomatologa i zanima me nešto. Imam zub kojem se jedan dio prilično odvojio, dakle zub je puknuo uzduž, zubarka taj dio ne može izvaditi već me šalje ortodontici da ona potvrdi da mogu cijeli zub izvaditi i da ga odmah i izvadim. Rekla je da trebam što prije otići kako mi se taj dio zuba ne bi odvojio dok spavam i ne otišao u pluća. Zanima me je li to moguće da mi se zub dok spavam odvoji i padne u pluća ako ga ona sa onim svojim priborom još nemože iščupati. :confused:

morbidangel
10.12.2009., 18:16
Kako zaustaviti krvarenje nakon vađenja zuba, kutnjaka. Sestra je izvadila zub, prije nekih pet sati, ali još uvijek krvari iz rane. Hvala.

grdobina031
10.12.2009., 18:56
Kako zaustaviti krvarenje nakon vađenja zuba, kutnjaka. Sestra je izvadila zub, prije nekih pet sati, ali još uvijek krvari iz rane. Hvala.

pa i meni jos krvari a ujutro sam vadio....al puno manje nego prije nekoliko sati....to je valjd normaln0

Gutaperka
10.12.2009., 20:24

kompresijom,nađi komad sterilne gaze,presaviješ je koliko je potrebno,neka to stavi preko rane,zagrize(koliko može ako boli) i drži desetak minuta ili ako ne stane neka drži dok ne stane

grdobina031
10.12.2009., 21:35
jel da perem zube danas,pitam zbog te rane??

thenana45
10.12.2009., 22:09
hvala puno :zubo::trio:

Gutaperka
10.12.2009., 22:10
jel da perem zube danas,pitam zbog te rane??

normalno peri

borna07
10.12.2009., 22:27

Ako su ti prednji zubi tako tanki i slabi kako kažeš onda na njih trebaš napraviti krunice ( navlake). Tako oslabljeni zubi imaju jako veliku mogućnost puknuti i to na način da se više ne mogu spasiti. Ljuskice se mogu stavljati na zube ako kariesi nisu veliki na njima(nakon odstranjivanja kariesa, naravno). Kod velikih kariesa one nisu pravi izbor za zaštitu zuba, jer je zdravog zubnog tkiva premalo.
I kariesi se ne uzgajaju! Popravljaju se. Kad su mali. Jer je tada i zahvat mali. Ako se ne poprave, oni se šire. Ne nestaju sami od sebe. Nikada!

borna07
10.12.2009., 22:44
svi tvoji problemi su lako rjesivi...

drugo

karijesi i sitne plombe...to se naravno ora sve rijesiti, a popravlja se na nacin da bude u skladu sa bojom koju ces dobiti...preporucam...zoom izbjeljivanjem. Ljuskice ti vjerojatno ne trebaju. Nisu ljuskice samo tako...ajmo to napravit pa gotovo...one zahtjevaju brusenje zdravog zubnog tkiva, a ti si za to premlada. Treba cuvati tvoje prirodne zube koliko god je moguce.
Kao prvo zubi koji imaju karies na sebi teško mogu proći u kategoriju "šteta brušenja zdravog zubnog tkiva". Pogotovo što, prema navodima pacijenta, ti kariesi traju godinama.
Kao drugo, potpuno je suludo govoriti osobi od 19 godina da treba čuvati zdrave zube pa makar su ružni, žuti i kariozni samo da se ne bi brusili. A dotična osoba ima veliki problem sa zubima i smijanjem.
Osmijeh i smijanje je pravo svakog čovjeka i mladog i starog. Ako na zubima postoji nešto što osobi stvara smetnju i nelagodu kod smijanja onda su tu stomatolozi da mu/joj pomognu!!! Hvala bogu da bar danas imamo jako puno mogućnosti za rekonstruiranje osmjeha prema želji pacijenta. Cost benefit svaki pojedinac određuje sam za sebe. Ponekad se samopouzdanje i sigurnost dobiveni lijepim osmjehom ne mogu mjeriti ničim drugim...
P.s. Znate li da u USA od pustih milijardi dolara potrošenih godišnje u stomatologiji, 60% ide na čistu estetsku stomatologiju.(zahvati bez pokvarenih zubi, samo da bi čovjek izgledao ljepše i osjećao se bolje)

Krumpir
10.12.2009., 23:07
Kao prvo zubi koji imaju karies na sebi teško mogu proći u kategoriju "šteta brušenja zdravog zubnog tkiva". Pogotovo što, prema navodima pacijenta, ti kariesi traju godinama.
Kao drugo, potpuno je suludo govoriti osobi od 19 godina da treba čuvati zdrave zube pa makar su ružni, žuti i kariozni samo da se ne bi brusili. A dotična osoba ima veliki problem sa zubima i smijanjem.
Osmijeh i smijanje je pravo svakog čovjeka i mladog i starog. Ako na zubima postoji nešto što osobi stvara smetnju i nelagodu kod smijanja onda su tu stomatolozi da mu/joj pomognu!!! Hvala bogu da bar danas imamo jako puno mogućnosti za rekonstruiranje osmjeha prema želji pacijenta. Cost benefit svaki pojedinac određuje sam za sebe. Ponekad se samopouzdanje i sigurnost dobiveni lijepim osmjehom ne mogu mjeriti ničim drugim...
P.s. Znate li da u USA od pustih milijardi dolara potrošenih godišnje u stomatologiji, 60% ide na čistu estetsku stomatologiju.(zahvati bez pokvarenih zubi, samo da bi čovjek izgledao ljepše i osjećao se bolje)

Ubiti moje mišljenje je negdje točno između vas, bliže chainu. Pošto sam i sam Amerikanac a uz to sam i stomatolog (american dentist hehe) znam dosta toga vezano da američku stomatologiju. I upravu ste tamo se više troši na estetiku negoli na sanaciju. Ali u ovako mladoj dobi treba se prvo iscrpit sve opcije za što manje traumatski zahvat. Kolega Chain je upravu kada kaže da se prvo proba sa izbjeljivanje (zoom najbolje riješenje), i zatim radit visoko estetski ispuni (moderni materijalima se može puno toga postići npr. jedan moj rad od ne davno u gornjoj fronti: http://img171.imageshack.us/img171/4097/dsc08864n.jpg ) i svakako i ortodoncija u tako mladoj dobi. Ako to NE zadovolja estetske kriterije onda se ide na ljuskice bez brušenja, visoko estetske ljuskice uz brušenje pa onda krunice.
"Savršen osmjeh" je moguč i može se doć do njega na više različitih načina. Moje mišljenje je da se treba prvo iscrpit sve manje traumatske metode prije negoli krenemo na brušenja zubi.

borna07
10.12.2009., 23:30
Ubiti moje mišljenje je negdje točno između vas, bliže chainu. Pošto sam i sam Amerikanac a uz to sam i stomatolog (american dentist hehe) znam dosta toga vezano da američku stomatologiju. I upravu ste tamo se više troši na estetiku negoli na sanaciju. Ali u ovako mladoj dobi treba se prvo iscrpit sve opcije za što manje traumatski zahvat. Kolega Chain je upravu kada kaže da se prvo proba sa izbjeljivanje (zoom najbolje riješenje), i zatim radit visoko estetski ispuni (moderni materijalima se može puno toga postići npr. jedan moj rad od ne davno u gornjoj fronti: http://img171.imageshack.us/img171/4097/dsc08864n.jpg ) i svakako i ortodoncija u tako mladoj dobi. Ako to NE zadovolja estetske kriterije onda se ide na ljuskice bez brušenja, visoko estetske ljuskice uz brušenje pa onda krunice.
"Savršen osmjeh" je moguč i može se doć do njega na više različitih načina. Moje mišljenje je da se treba prvo iscrpit sve manje traumatske metode prije negoli krenemo na brušenja zubi.

U potpunosti se slažem s cijelim tvojim postom. Moja poanta je bila da želja i potreba za "savršenim osmijehom" je pravo i/ili potreba svakog pojedinca. Da je ispunjenje te želje odluka pacijenta, a ne doktora. Na nama je da svojim iskustvom i znanjem odredimo plan terapije i sugeriramo pacijentu zahvate koji dovode do željenog rezultata.Bitno je uskladiti želju pacijenta za konačnim rezultatom s minimalnom destrukcijom tkiva. Isto tako nezadovoljavajući rezultat nije nešto što će pacijent objeručke prihvatiti uz objašnjenje da zubi nisu brušeni. Uostalom "savršen osmijeh" je pitanje osobne percepcije kao i estetika općenito. A to je percepcija pacijenta koji se svaki dan gleda u ogledalo i sviđa mu se ili ne sviđa ono što vidi...

Chain
11.12.2009., 02:11
U potpunosti se slažem s cijelim tvojim postom. Moja poanta je bila da želja i potreba za "savršenim osmijehom" je pravo i/ili potreba svakog pojedinca. Da je ispunjenje te želje odluka pacijenta, a ne doktora. Na nama je da svojim iskustvom i znanjem odredimo plan terapije i sugeriramo pacijentu zahvate koji dovode do željenog rezultata.Bitno je uskladiti želju pacijenta za konačnim rezultatom s minimalnom destrukcijom tkiva. Isto tako nezadovoljavajući rezultat nije nešto što će pacijent objeručke prihvatiti uz objašnjenje da zubi nisu brušeni. Uostalom "savršen osmijeh" je pitanje osobne percepcije kao i estetika općenito. A to je percepcija pacijenta koji se svaki dan gleda u ogledalo i sviđa mu se ili ne sviđa ono što vidi...

u potpunosti se slazem s boldanim...ali pod jednom velikom pretpostavkom...da prvo gledas dobrobit pacijenta a ne svog novcanika...i da se pacijentu onda objasnjava ono sto je ZAISTA bolje za njega...a ne sto tvoj novcanik zeli da pacijent prihvati.
Ako na taj nacin svojim pacijentima objasnjavas...skidam kapu.

borna07
11.12.2009., 06:58
u potpunosti se slazem s boldanim...ali pod jednom velikom pretpostavkom...da prvo gledas dobrobit pacijenta a ne svog novcanika...i da se pacijentu onda objasnjava ono sto je ZAISTA bolje za njega...a ne sto tvoj novcanik zeli da pacijent prihvati.
Ako na taj nacin svojim pacijentima objasnjavas...skidam kapu.
Opet ću ponoviti moj stav prema pacijentima i stomatologiji koji je naveden već nekoliko puta u mojim postovima. Odluku donosi pacijent ne doktor!
Jedna od najbitnijih faza u odnosu pacijent i doktor je RAZGOVOR. On je temelj svake dobre stomatologije i estetskog i funkcionalnog rezultata.
On zahtjeva jako puno vremena, znanja i strpljenja.
Ali samo na temelju punih podataka o svim mogućnostima, svim plusevima i svim minusevima svake mogućnosti i dobrim shvaćanjem istih pacijent može donijeti odluku koja je najbolja za njega.
Ako ja kao stomatolog preskočim objasniti iti jednu od tih mogućnosti, znači da sam donijela odluku umijesto pacijenta. Tko mi daje pravo na to? Nitko!
Da, radim tako već 15 godina na opće zadovoljstvo mojih pacijenata....
A kolege koji misle samo na svoj novčanik... nažalost ima toga puno, ali sve je to kratkog vijeka. Pacijenti danas više nisu neznalice niti neinformirani ( hvala bogu na internetu i protoku informacija) i zato takvi doktori neće više dugo...

Hard Candy
11.12.2009., 10:43
Zanima me je li semo moze kombinirati rad, npr krunice na jedinice, a na dvojke ljuskice? I je l se mogu kombinirati materijali? Naime, glupo mi je stavljati krunice na dvojke ako su ok samo da prate jedinice.. Ne bih stavila niti na jedinice, ako bas ne moram (caklina unistena), odnosno ako se nadje neki zubar koji misli da moze izvesti sve u ljuskicama.. Uglavnom, uzalud trazim zubara s kojim bih normalno porazgovarala i osjetila upravo ovo o cem vi pricate, bila sam na par pregleda, ali ili su pre sigurni u sebe, ili pre nesigurni.. Trazim nekoga tko zna sto radi, kako bi to napravio i da oboje budemo zadovoljni. Financije su manje bitne, kolko je bitno da se pokusa napraviti sto manje invazije na zubima.. Ako netko se prepoznao slobodno se javite na PM za kontakte.. Hvala.

KK_Bosna
11.12.2009., 12:58
hvala onima koji su izmislili "google" pa se moze naci neki ovakav topic :)

moj problem je sljedeci: bio sam kod prijatelja i zabolio me zub, on mi dao neku rakiju (bog te pito koliko stepeni ono ima...) i instant me prodje zub... ujutro se probudim - natekao. odem na posao, sve ok bilo, samo mi jedan obraz kao u popaja, al mi to nije smetalo.

dodjem kuci, legnem spavat i (posto nisam imao slicnih iskustava prije) - stavim ruku na obraz gdje me boli da zagrijem.

kad sam se probudio oko 1 iza ponoci imam sta da vidim - pola oka mi zatvoreno koliko je nateklo.

srecom postoji google i izguglam sta je u pitanju (jer do sada nisam imao takvih problema) ... odmah odem u hitnu zubar mi propise lijek (amoxicilin), uzmem, popijem ga i spao mi otok...

odem kod svog zubara, on pregleda i posalje me da slikam kompletnu vilicu... kad sam mu donio snimak obradovao me - moram na oralnu hirurgiju.

korijen (lijeva gornja sestica je u pitanju) mi je u maksilarnom sinusu i, kako mi je moj zubar objasnio, morat ce mi krpiti sinus nakon sto mi izvade zub.

e sad, da li boli? koliko traje operacija? kazu da 10 dana poslije necu moci nista jesti koliko ce me vilica boljeti??? :(

Chain
11.12.2009., 14:15
Zanima me je li semo moze kombinirati rad, npr krunice na jedinice, a na dvojke ljuskice? I je l se mogu kombinirati materijali? Naime, glupo mi je stavljati krunice na dvojke ako su ok samo da prate jedinice.. Ne bih stavila niti na jedinice, ako bas ne moram (caklina unistena), odnosno ako se nadje neki zubar koji misli da moze izvesti sve u ljuskicama.. Uglavnom, uzalud trazim zubara s kojim bih normalno porazgovarala i osjetila upravo ovo o cem vi pricate, bila sam na par pregleda, ali ili su pre sigurni u sebe, ili pre nesigurni.. Trazim nekoga tko zna sto radi, kako bi to napravio i da oboje budemo zadovoljni. Financije su manje bitne, kolko je bitno da se pokusa napraviti sto manje invazije na zubima.. Ako netko se prepoznao slobodno se javite na PM za kontakte.. Hvala.

a kakvu ti situaciju imas? imas li mozda i slikicu kakvu?

Gutaperka
11.12.2009., 15:03
hvala onima koji su izmislili "google" pa se moze naci neki ovakav topic :)

moj problem je sljedeci: bio sam kod prijatelja i zabolio me zub, on mi dao neku rakiju (bog te pito koliko stepeni ono ima...) i instant me prodje zub... ujutro se probudim - natekao. odem na posao, sve ok bilo, samo mi jedan obraz kao u popaja, al mi to nije smetalo.

dodjem kuci, legnem spavat i (posto nisam imao slicnih iskustava prije) - stavim ruku na obraz gdje me boli da zagrijem.

kad sam se probudio oko 1 iza ponoci imam sta da vidim - pola oka mi zatvoreno koliko je nateklo.

srecom postoji google i izguglam sta je u pitanju (jer do sada nisam imao takvih problema) ... odmah odem u hitnu zubar mi propise lijek (amoxicilin), uzmem, popijem ga i spao mi otok...

odem kod svog zubara, on pregleda i posalje me da slikam kompletnu vilicu... kad sam mu donio snimak obradovao me - moram na oralnu hirurgiju.

korijen (lijeva gornja sestica je u pitanju) mi je u maksilarnom sinusu i, kako mi je moj zubar objasnio, morat ce mi krpiti sinus nakon sto mi izvade zub.

e sad, da li boli? koliko traje operacija? kazu da 10 dana poslije necu moci nista jesti koliko ce me vilica boljeti??? :(

možda ga ne moraš vadit,velika većina takvih upaljenih zubi se dade liječiti i tako spasiti

KK_Bosna
11.12.2009., 15:35
možda ga ne moraš vadit,velika većina takvih upaljenih zubi se dade liječiti i tako spasitizub je pokvaren vec duze vremena a posto je mene strah zubara nisam ga pravio... tako da sada tu nemam krune nikako i oba zubara (onaj u hitnoj i ovaj moj) su mi rekli da je za vadjenje

Krumpir
11.12.2009., 16:53
Stavi sliku tu pa čemo vidjeti.

Gutaperka
11.12.2009., 16:55
zub je pokvaren vec duze vremena a posto je mene strah zubara nisam ga pravio... tako da sada tu nemam krune nikako i oba zubara (onaj u hitnoj i ovaj moj) su mi rekli da je za vadjenje

to šta je vrh korjena u sinusu nije neki problem za vađenje nego samo zahtjeva dodatni tretman tj.šivanje rane pa te zato biće tvoj stomatolog šalje na oralnu kirurgiju.Ne znam ko ti je rekao da nećeš 10 dana moć jesti,oporavak nije ništa posebno problematičan,osim u iznimnim situacijama

borna07
11.12.2009., 17:49

Ako su ti samo jedinice oštećene, rade se samo jedinice. Zašto bi se dvojke dirale? Dobar tehničar može u potpunosti napraviti jednu jedinicu u skladu s ostalima, a kamo li obje. Ako su i dvojke estetski problem, bez beda se kombiniraju ljuske i krune i ne moraju biti isti materijali, ali samo u bezmetalnoj keramici.

KK_Bosna
11.12.2009., 19:38
Stavi sliku tu pa čemo vidjeti.

evo male slike zuba, ako bude trebalo skenirat cu veliku... ovu sam uslikao (nadam se da se fino vidi)

http://img69.imageshack.us/img69/8995/dsc00099a.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/7365/dsc00097c.jpg

to šta je vrh korjena u sinusu nije neki problem za vađenje nego samo zahtjeva dodatni tretman tj.šivanje rane pa te zato biće tvoj stomatolog šalje na oralnu kirurgiju.Ne znam ko ti je rekao da nećeš 10 dana moć jesti,oporavak nije ništa posebno problematičan,osim u iznimnim situacijamameni kako je stomatolog objasnio, meni ce izvaditi zub a posto je u sinusu napravice se rupa na tom mjestu gdje je korijen bio pa ce se to morati "zakrpiti" necim jer je opasno da je sinus otvoren...

a ovo za 10 dana, prijateljica mi je prije godinu dana vadila zub iz sinusa i 10 dana nije mogla nista jesti koliko je boljelo (ali to je vjerovatno od individue do individue jer nju boli stojmak 10 dana krvnicki u "one dane")... plus jucer sam na kosarci igrao sa prijateljem koji je 4. godina stomatologije i on mi je takodjer rekao da cu otprilike sedmicu moci samo supice jesti i tako to...

i usput da pitam je li mi stetno da igram kosarke, nogometa...? i da pijem jer mi se sutra prijatelj zeni? :)

BTW, u ponedjeljak sam narucen za vadjenje

borna07
11.12.2009., 19:59
evo male slike zuba, ako bude trebalo skenirat cu veliku... ovu sam uslikao (nadam se da se fino vidi)

http://img69.imageshack.us/img69/8995/dsc00099a.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/7365/dsc00097c.jpg

meni kako je stomatolog objasnio, meni ce izvaditi zub a posto je u sinusu napravice se rupa na tom mjestu gdje je korijen bio pa ce se to morati "zakrpiti" necim jer je opasno da je sinus otvoren...

a ovo za 10 dana, prijateljica mi je prije godinu dana vadila zub iz sinusa i 10 dana nije mogla nista jesti koliko je boljelo (ali to je vjerovatno od individue do individue jer nju boli stojmak 10 dana krvnicki u "one dane")... plus jucer sam na kosarci igrao sa prijateljem koji je 4. godina stomatologije i on mi je takodjer rekao da cu otprilike sedmicu moci samo supice jesti i tako to...

i usput da pitam je li mi stetno da igram kosarke, nogometa...? i da pijem jer mi se sutra prijatelj zeni? :)

BTW, u ponedjeljak sam narucen za vadjenje

Nemoj pjetjerivati s pićem zbog infekcije koja je još prisutna. Sport ne škodi, barem ne do vađenja. Ako je zub u sinusu i sinus otvoren, nakon vađenja moraš izbjegavati sve što povećava pritisak u sinusu. Tu spada i sport, a osobito kihanje i ispuhivanje nosa.
Bolovi i način prehrane su jednaki kao i kod bilo kojeg vađenja.
To sve vrijedi ako gnoj nije ušao u sinus, a s obzirom na tako veliku oteklinu na obrazu, najvjerojatnije nije.

KK_Bosna
11.12.2009., 20:17
Nemoj pjetjerivati s pićem zbog infekcije koja je još prisutna. Sport ne škodi, barem ne do vađenja. Ako je zub u sinusu i sinus otvoren, nakon vađenja moraš izbjegavati sve što povećava pritisak u sinusu. Tu spada i sport, a osobito kihanje i ispuhivanje nosa.
Bolovi i način prehrane su jednaki kao i kod bilo kojeg vađenja.
To sve vrijedi ako gnoj nije ušao u sinus, a s obzirom na tako veliku oteklinu na obrazu, najvjerojatnije nije.dobro znaci smijem popiti koju al da se ne napijem.. cisto da ne ostanem na 0 promila :)

kako mislis "ako je zub u sinusu i sinus otvoren"? pa ako ce mi izvaditi zub onda ce mi valjda i "zakrpiti" sinus?

bolovi i nacin prehrane su isti... hmmm... pa ja sam za pretprosli prvi maj izvadio donju desnu 6 i 7 zajedno i jeo sam sutradan normalno i nije me nista zaboljelo...

oteklina na obrazu mi je spala, amoxicilin je uradio svoje... e sad da li to znaici da je gnoj usao u sinus? (a to mi nikako ne zvuci lijepo - gnoj u sinusu)... al kad razmislim... da je gnoj usla u sinus valjda bih trebao imati problema sa tim sinusom (jer se, koliko sam upucen, sinus upali kada nesto udje u njega?)

borna07
11.12.2009., 20:29
dobro znaci smijem popiti koju al da se ne napijem.. cisto da ne ostanem na 0 promila :)

kako mislis "ako je zub u sinusu i sinus otvoren"? pa ako ce mi izvaditi zub onda ce mi valjda i "zakrpiti" sinus?

bolovi i nacin prehrane su isti... hmmm... pa ja sam za pretprosli prvi maj izvadio donju desnu 6 i 7 zajedno i jeo sam sutradan normalno i nije me nista zaboljelo...

oteklina na obrazu mi je spala, amoxicilin je uradio svoje... e sad da li to znaici da je gnoj usao u sinus? (a to mi nikako ne zvuci lijepo - gnoj u sinusu)... al kad razmislim... da je gnoj usla u sinus valjda bih trebao imati problema sa tim sinusom (jer se, koliko sam upucen, sinus upali kada nesto udje u njega?)

AKO kod ako je zub u sinusu znači da možda nije u sinusu!! Sinus sam zarasta, ne krpa se. Rana od zuba se šiva, ne sinus.
Oteklina na obrazu ukazuje da gnoj najvjerojatnije nije u sinusu.

grdobina031
11.12.2009., 21:53
jel onaj ugrusak koji nastane nakon vadjenja zuba bijel???

KK_Bosna
11.12.2009., 22:06
AKO kod ako je zub u sinusu znači da možda nije u sinusu!! Sinus sam zarasta, ne krpa se. Rana od zuba se šiva, ne sinus.
Oteklina na obrazu ukazuje da gnoj najvjerojatnije nije u sinusu.pa zubar kaze da je u sinusu na osnovu slike (one vekuje gdje je citava vilica uslikana) :(

a znaci u tome je fora, sinus se ne krpa, on ce sam od sebe doci sebi...

a otekline sada nemam

Krumpir
11.12.2009., 23:58
Bosna, imam dobar feeling da budes prezivio :) Ne zamaraj se sa sinusima i ostalo. Ono što je važno reći da neki kliničari rade prevelike fame oko tog sinusa. Stvar je jednostava, ako ima komunikacija radi se zatvaranje ili sa augmentacijom (ili bez nje) uz sivanje i za tjedan dana si kao nov.

Chain
12.12.2009., 13:39
jel onaj ugrusak koji nastane nakon vadjenja zuba bijel???

da....pobijeli

grdobina031
12.12.2009., 14:03
da....pobijeli

ok.....vec sam pomislio da se nest zagnojilo.....jebote...vec treci dan i dalje moram pit tablete za bolove...katastrofa....

zvonac_1
12.12.2009., 16:21
Kratko pitanje,imam nadogradnju,gornji zubi,materijal,kromasit.Zubar mi je rekel ak bum ih održaval da će potrajat dost vremena,prošlo je već godina i pol od kad sam stavio zube.E sad kolko sam ja miran s tim zubima uz naravno uvjet da ih svakodnevno održavam?hvala

Krumpir
12.12.2009., 17:34
Kratko pitanje,imam nadogradnju,gornji zubi,materijal,kromasit.Zubar mi je rekel ak bum ih održaval da će potrajat dost vremena,prošlo je već godina i pol od kad sam stavio zube.E sad kolko sam ja miran s tim zubima uz naravno uvjet da ih svakodnevno održavam?hvala

Imaš samo nadogranju!? Bez krunice? Trebate krunicu cim prije.

zvonac_1
12.12.2009., 17:41
Imaš samo nadogranju!? Bez krunice? Trebate krunicu cim prije.

nadogradnja,kompletna..
Bil sam prije dva dana kod zubara,pogledal je,očistil plak,veli da je zadovoljan sa stanjem(prošlo je godina i pol od zadnjeg susreta sa zubarom),naravno uz naglasak da se svakodnevno održavaju zubi.Inaće trebal bi ići svakih 6mj.na kontrolu.A ja sam malo "prespaval"pa sam otišel nakon god.i pol:D
Rekel sam mu da testiram zube još..heheee:D

Krumpir
12.12.2009., 18:13
nadogradnja,kompletna..
Bil sam prije dva dana kod zubara,pogledal je,očistil plak,veli da je zadovoljan sa stanjem(prošlo je godina i pol od zadnjeg susreta sa zubarom),naravno uz naglasak da se svakodnevno održavaju zubi.Inaće trebal bi ići svakih 6mj.na kontrolu.A ja sam malo "prespaval"pa sam otišel nakon god.i pol:D
Rekel sam mu da testiram zube još..heheee:D

Samo vi to testirajte, ali nemojte čudit kada vam jednog dana zub frakturira i budete morali implantat stavit. Potroši sada malo, da biste dugoročno ušparali puno....

zvonac_1
12.12.2009., 22:37
Jednog dana,dok ovi odrade svoj posel,mislim da ću ipak stavit nekaj kvalitetnije gore,a do tad....

vidra
13.12.2009., 21:49
Gutaperka , pomagaj brate , neko vrijeme perem zube sa sensofin + F pastom jer imam problema (zgulio sam meso na zubima i sada me boli na ladno toplo i na dodir ) , jel ima što da se ublaži to osim rakije

Gutaperka
13.12.2009., 23:10
Gutaperka , pomagaj brate , neko vrijeme perem zube sa sensofin + F pastom jer imam problema (zgulio sam meso na zubima i sada me boli na ladno toplo i na dodir ) , jel ima što da se ublaži to osim rakije

ako si zgulio meso onda lako moguće da nepravilno pereš zube i/ili da imaš tvrdu četkicu.Prvo od svega nikad ne pereš zube ribanjem tj.horizontalnim pokretima preko zubi(osim preko griznih ploha zubi) nego uvijek od zubnog mesa prema zubu ili kružnim pokretima.Ako imaš tvrdu četkicu sutra kupi srednje tvrdu i s njom nastavi pranje zubi,tvrdom nemoj više prat ili samo iznimno.

Šta se tiče osjetljivosti,tu bi ti moglo pomoć da promijeniš pastu ako ti ta koju sad koristiš ne pomaže.Uzmi npr.Colgate Sensitive pa par mjeseci peri isključivo s njom.I kad pereš nemoj prejako strugati po zubima jer.

Ako to ne pomogne postoje različiti premazi ali oni s pranjem nakon nekog vremena odu.Također se može preko površine zuba nanijet tanki sloj kompozita koji može ublažit bolove

Chain
13.12.2009., 23:30

gutaperka tije sve rekao...a sto se tice ovog boldanog dijela s rakijom...zaista se nadam da si ovonapisao u sali a ne da stvarno pokusavas srediti te rane rakijom :)

Gutaperka
14.12.2009., 08:33
[/B]

gutaperka tije sve rekao...a sto se tice ovog boldanog dijela s rakijom...zaista se nadam da si ovonapisao u sali a ne da stvarno pokusavas srediti te rane rakijom :)

ne znaš ti našeg vidru i dogodovštine s rakijom :D

Hard Candy
14.12.2009., 10:43
A sto je onim nekim jako skupim samovezujucim plombama koje se stavljaju uz rub desni na ogoljene djelove?

grdobina031
14.12.2009., 11:45
gutaperka,jel ranu od vadjenja zuba(sva je bijela..izgleda ko da je gnoj) moram "busit" kako bi krv ponovno krenula i normalno zarasla??.....to sam negdje procitao...hvala

Krumpir
14.12.2009., 11:59
gutaperka,jel ranu od vadjenja zuba(sva je bijela..izgleda ko da je gnoj) moram "busit" kako bi krv ponovno krenula i normalno zarasla??.....to sam negdje procitao...hvala

Ne dirati tu ranu. Ako je gnoj, imali biste upalu, jaku bol, otok. Ako se pojavi koji od tih simptima onda do stomatologa otici, a ne sami čačkati po rani.

Krumpir
14.12.2009., 12:01
A sto je onim nekim jako skupim samovezujucim plombama koje se stavljaju uz rub desni na ogoljene djelove?

Mislite obični bijeli ispuni? Oni se mogu smanjit/zaustavit osjetljivost.

Dea007
14.12.2009., 12:22
Molim misljenje stomatologa, vidim da ih ovdje ima nekoliko.
Dakle, prosi tjedan zubar mi je izbrusio 4, 5 i 7 (6 fali vec nekoliko godina).
Dobila sam provizorij, ali 7 me boli, kucka i pulsira. 4 i 5 nista, oni nemaju zivac, ali 7 ima, i kada ga je zubar otvori, nasao je karijes, ali je rekao da nije dosao do pulpe. Danas idem slikati zub, ali me brine, ako mi je vec uzet otisak za most koji trebam dobiti za dan, dva, sta sada...Da li ce se raditi novi most? Ako ce trebati lijeciti 7, koliko traje lijecenje?

Gutaperka
14.12.2009., 12:54
Dobila sam provizorij, ali 7 me boli, kucka i pulsira. 4 i 5 nista, oni nemaju zivac, ali 7 ima, i kada ga je zubar otvori, nasao je karijes, ali je rekao da nije dosao do pulpe. Danas idem slikati zub, ali me brine, ako mi je vec uzet otisak za most koji trebam dobiti za dan, dva, sta sada...Da li ce se raditi novi most? Ako ce trebati lijeciti 7, koliko traje lijecenje?

to što malo osjećaš tu 7 ne znači da se mora živac vaditi,zna se dogodit lagana iritacija zbog brušenja koja se smiri nakon nekog vremena.A ako ipak bude morao vadit živac ne moraš radit novi most a liječenje traje od jedne do možda nekoliko posjeta,ovisno o kompliciranosti slučaja

Krumpir
14.12.2009., 16:30

Vrlo vjerovatno samo iritacija zbog brušenja, kako kolega gutaperka kaže. Šteta toliko zuba izbrusiti da bi se samo jedan nadoknadio. Valjda su ovi drugi bili u totalnoj komi?

Dr.Milkun
14.12.2009., 20:39
pozdrav!!

evo prije 10 minuta sam radio sklek i nekako mi se ruke izmakle i pao sam bradom na pod i malo mi se komadić doljeng zuba odlomio..doljni zub znači.odma prednji.to se uopće ne vidi ni izbliza ali je onak dosta oštro pod jezikom i malo me boli kada prstom stisnem.i boli me kad udahnem onako zrak kroz zube.. dali je to nešto ozbiljno?

Chain
14.12.2009., 22:25
pozdrav!!

evo prije 10 minuta sam radio sklek i nekako mi se ruke izmakle i pao sam bradom na pod i malo mi se komadić doljeng zuba odlomio..doljni zub znači.odma prednji.to se uopće ne vidi ni izbliza ali je onak dosta oštro pod jezikom i malo me boli kada prstom stisnem.i boli me kad udahnem onako zrak kroz zube.. dali je to nešto ozbiljno?

ako se odlomio fakat mali komadic, onda nije nista strasno....bit ce osjetljivo na hladno par dana...postepeno ce prolaziti

Dr.Milkun
15.12.2009., 08:47
ako se odlomio fakat mali komadic, onda nije nista strasno....bit ce osjetljivo na hladno par dana...postepeno ce prolaziti

komadić je veličine npr.. strelice na enteru..ne cijele strelice nego samo ovaj vrh.. :ne zna:

Chain
15.12.2009., 11:45
komadić je veličine npr.. strelice na enteru..ne cijele strelice nego samo ovaj vrh.. :ne zna:

ona nije ni blizu pulpe...ne brini...osjetljivost je prolazna

Dr.Milkun
15.12.2009., 21:27
ona nije ni blizu pulpe...ne brini...osjetljivost je prolazna

hvala ti puno..cijenim to..šta misliš koliko će otprilike trajati dok se zub sam ne izgladi i dok me presatne bolit na dodir i hladnoću?:top:

Chain
16.12.2009., 07:13
hvala ti puno..cijenim to..šta misliš koliko će otprilike trajati dok se zub sam ne izgladi i dok me presatne bolit na dodir i hladnoću?:top:

ma nece se to samo od sebe zagladiti...kako je to ful mala pukotinica, ocito nije dosla do dentina...a s obzirom da se u ustima konstantno odvija proces demineralizacije i remineralizacije, to sto se tebi otkinulo ce ostati jednako hrapavo, ali ce se na mikroskopskoj razini odviti remineralizacija ostecenih kristala na povrsini cakline.
Ti si mozes pomoci koristenjem fluora....imas u ljekarnama kupiti malene tabletice fluora za cuclanje koje urokuju povecanje koncentracije fluora u slini i time se povecava omjer remineralizacije u odnosu na demineralizaciju.
A ako nista, mozes otici svom stomatologu da ti zagladi tu hrapavost ako ti smeta, pa da ti on premaze usnu supljinu fluorom (gel).

Marek15
16.12.2009., 16:12
Ovako imam problem nisam bio dugo kod zubara i to sve i sada sam od 9 mjeseca poceo popravljati zube njih par mi je pokvarenih t je vec zavrseno a sada je na redu vadjenje onih koji se nemogu popraviti pa me zanima dns sam izvadio prvi i odmah 5. gornji pa dali bi mi mogli reci dali je itko vadio taj kako je navikao jednostavno na tu rupu i to sve nakon koliko zacijeli itd. Hvala :zubo:

Gutaperka
16.12.2009., 16:55
Ovako imam problem nisam bio dugo kod zubara i to sve i sada sam od 9 mjeseca poceo popravljati zube njih par mi je pokvarenih t je vec zavrseno a sada je na redu vadjenje onih koji se nemogu popraviti pa me zanima dns sam izvadio prvi i odmah 5. gornji pa dali bi mi mogli reci dali je itko vadio taj kako je navikao jednostavno na tu rupu i to sve nakon koliko zacijeli itd. Hvala :zubo:

ja sam izvadio dosta petica,rupa brzo zaraste a nedostatak tog zuba najbolje da nadomjestiš implantatom ili ovisno o situaciji mostićem

Marek15
16.12.2009., 16:59
O tome sam i ja razmisljao al nemoguce trenutno ostvariti jer starci mi nisu bas u idealnoj situaciji da bi mi to platili jbga morat cu ovako :)

johny777
16.12.2009., 17:02
znam dosta njih sta jos iz mladjih dana ne peru zube i ne brinu o tome ili se boje zubara.U 90% slucajeva i žive s tako pokvarenim zubima tak da mi je cudno da si se ti konacno osvjestio.:)

Marek15
16.12.2009., 17:05
znam dosta njih sta jos iz mladjih dana ne peru zube i ne brinu o tome ili se boje zubara.U 90% slucajeva i žive s tako pokvarenim zubima tak da mi je cudno da si se ti konacno osvjestio.:)

Upravo tako ali imam srece sto su mi samo 2 za vadjenje ili 3 nisam siguran a ostali su vec popraviti s toga sam poceo brinuti ali kad razmisljam najradije bih sam sebe nasamarao zbog toga :ne zna:

Nego da vas pitam sada dok sam ovo pisao mi je odjednom ugrusak koji se napravio je jednostavno otpao dali je to normalno ili ?

Gutaperka
16.12.2009., 18:00
Upravo tako ali imam srece sto su mi samo 2 za vadjenje ili 3 nisam siguran a ostali su vec popraviti s toga sam poceo brinuti ali kad razmisljam najradije bih sam sebe nasamarao zbog toga :ne zna:

Nego da vas pitam sada dok sam ovo pisao mi je odjednom ugrusak koji se napravio je jednostavno otpao dali je to normalno ili ?

jesi siguran da je to ugrušak iz rane? I da je sad rana šuplja iznutra,bez ugruška?

Marek15
16.12.2009., 18:24
jesi siguran da je to ugrušak iz rane? I da je sad rana šuplja iznutra,bez ugruška?

Mislim da je iako mi je zubar stavio nesto sa f nisam siguran je ono meso se spustilo i jednostavno otpalo i sada se opet spustilo i cini mi se da ce opet otpast tj. to mi vjerovatno otpada kada pljuvacku skuplajm pa to onak povucem.

Gutaperka
16.12.2009., 18:49
Mislim da je iako mi je zubar stavio nesto sa f nisam siguran je ono meso se spustilo i jednostavno otpalo i sada se opet spustilo i cini mi se da ce opet otpast tj. to mi vjerovatno otpada kada pljuvacku skuplajm pa to onak povucem.

bitno da nije ispao ugrušak koji je unutar rane,da rana ne ostane prazna iznutra.Jer onda se počne skupljat hrana i rana ne može zacijeliti.Nije to ništa strašno ali ako je rana ostala bez ugruška iznutra trebaš se javit stomatologu da je očisti pa će se nakon toga stvorit novi ugrušak koji je potreban za zarastanje rane

Marek15
16.12.2009., 18:54
bitno da nije ispao ugrušak koji je unutar rane,da rana ne ostane prazna iznutra.Jer onda se počne skupljat hrana i rana ne može zacijeliti.Nije to ništa strašno ali ako je rana ostala bez ugruška iznutra trebaš se javit stomatologu da je očisti pa će se nakon toga stvorit novi ugrušak koji je potreban za zarastanje rane

Nezznam ni ja ispadne nesto kao ugrusak kao sirovo meso nesta :ne zna: al sutra ujutro mi je rekao da dodjem pa cemo vidjeti hvala na pomoci :)

btw. sada probam jezikom krv mi i dalje curi a kad jezikom probam osjetim jos dio zuba to normalno ili ?

Chain
16.12.2009., 19:27
Nezznam ni ja ispadne nesto kao ugrusak kao sirovo meso nesta :ne zna: al sutra ujutro mi je rekao da dodjem pa cemo vidjeti hvala na pomoci :)

btw. sada probam jezikom krv mi i dalje curi a kad jezikom probam osjetim jos dio zuba to normalno ili ?

ne..nije normalno da osjetis ostatak zuba....
ali to ces vijeti ujutro

preporuka...nemoj ceprkati jezikom po rani...ideja je da ugrusak bude tu sto dulje i da se ne provocira krvarenje...

Marek15
16.12.2009., 19:31
ne..nije normalno da osjetis ostatak zuba....
ali to ces vijeti ujutro

preporuka...nemoj ceprkati jezikom po rani...ideja je da ugrusak bude tu sto dulje i da se ne provocira krvarenje...

Oke hvala vam :)

cross_that_line
17.12.2009., 01:35
Pozdrav,bio sam prosli tjedan kod stomatologa jer mi je napukla jedna plomba na zubu koji sam prije nekih godinu dana popravljao,valjda je ulazio zrak u tu rupicu i bolio me zub da nisam mogao spavat.Stomatolog mi je izvadio staru plombu,malo ocistio i stavio novu.Dan-dva je bilo sve ok da bi me onda pocelo žuljat kad bi dotaknio taj zub,također je jos uvijek bio osjetljiv na dodir,lagano.Pretpostavljao sam da je mozda stavila previse plombe u zub i da ce višak otpast s vremenom.Evo sad prije neka 2 sata me odjednom jako zabolio taj zub,pojacanja osjetljivost na dodir te sam u ogledalu primjetio da je zub onako blago ružićaste boje (pretpostavljam da se upalio).Zanima me dali zub promjeni boju kad je upaljen? Primjetio sam svaki put kad mi se upali neki zub da ima tu neku blago ružićastu boju? Jedva cekam jutro da odem kod stomatologa,taman sam mislio da sam rjesio problem kad ono,cini se upala zuba :flop:

Irra
17.12.2009., 08:03
pozdrav!

molim pomoć, samo ne znam otkud početi....

1. gore desno imam umnjak koji je "krenuo" s rupicom (niknuo prije 15-20 g.), a sad ga fali pola (i to vanjska strana, sve se skrhalo, a unutrašnja strana još stoji). trebala sam ga vaditi prije godinu dana, ali zbog trudnoće nisam, pa je došlo ljeto, pa ne po vrućinama, itd... imam poznanika kojeg sam pitala, ali da pitam i tu: imam ortopan koji je rađen prije cca 2-2,5 godine. on kaže da bih ipak trebala napraviti novi. meni se ne da čekati u perkovčevoj (zadnji put 4,5 sata :eek:) a nije da mi se ostavlja 200 kn koliko košta u jednoj ordinaciji.... + posao, dijete, ni love ni vremena...
moje pitanje je da li moram raditi cijeli ortopan - zašto ne samo slikati taj zub; ne mislim da se nešto puno promijenilo, osim izvana što je još više rasturen, ili sam u krivu?

2. s obzirom da su mi se u međuvremenu "skrhala" još zuba (5 i 6) na isti način - pola fali, pola krhotine (ljušture) je ostalo - šta učiniti kod takvih situacija? od prije imam jednu krunicu, ali koliko znam moram imati središnji dio zuba da bi mogla staviti krunicu. šta mogu napraviti s ovim zubima koji mi pucaju na način da ostaju vanjske ljušture? mislim na neki jeftiniji način ako postoji, jer iskreno nemam novaca za plaćanje raznih nadogradnji, jedva sam otplatila i tu 1 krunicu, nažalost. i naslijedila sam loše gene za zube (mama pola povadila već s 20) i trudnoća mi je dodatno pojela sve to....

ispričavam se na podužem postu...

borna07
17.12.2009., 08:54
pozdrav!

molim pomoć, samo ne znam otkud početi....

1. gore desno imam umnjak koji je "krenuo" s rupicom (niknuo prije 15-20 g.), a sad ga fali pola (i to vanjska strana, sve se skrhalo, a unutrašnja strana još stoji). trebala sam ga vaditi prije godinu dana, ali zbog trudnoće nisam, pa je došlo ljeto, pa ne po vrućinama, itd... imam poznanika kojeg sam pitala, ali da pitam i tu: imam ortopan koji je rađen prije cca 2-2,5 godine. on kaže da bih ipak trebala napraviti novi. meni se ne da čekati u perkovčevoj (zadnji put 4,5 sata :eek:) a nije da mi se ostavlja 200 kn koliko košta u jednoj ordinaciji.... + posao, dijete, ni love ni vremena...
moje pitanje je da li moram raditi cijeli ortopan - zašto ne samo slikati taj zub; ne mislim da se nešto puno promijenilo, osim izvana što je još više rasturen, ili sam u krivu?

2. s obzirom da su mi se u međuvremenu "skrhala" još zuba (5 i 6) na isti način - pola fali, pola krhotine (ljušture) je ostalo - šta učiniti kod takvih situacija? od prije imam jednu krunicu, ali koliko znam moram imati središnji dio zuba da bi mogla staviti krunicu. šta mogu napraviti s ovim zubima koji mi pucaju na način da ostaju vanjske ljušture? mislim na neki jeftiniji način ako postoji, jer iskreno nemam novaca za plaćanje raznih nadogradnji, jedva sam otplatila i tu 1 krunicu, nažalost. i naslijedila sam loše gene za zube (mama pola povadila već s 20) i trudnoća mi je dodatno pojela sve to....

ispričavam se na podužem postu...
Ni ja ne znam odakle da počnem s odgovorom.
Ono što ja čitam iz ovog posta je slijedeće:
Imaš, kako kažeš loše zube, koliko vidim i poprilično neodržavane.Zubi nisu sanirani, ne ideš redovno kod stomatologa, ne pereš redovno zube (trudnoća ne jede zube, samo nepranje jede zube) i sad kad su problemi sve veći tražiš soluciju koja je tebi prihvatljiva(jer ti misliš da ne treba novi ortopan, na temelju čega?), ne možeš platiti, ali istovremeno ne želiš čekati.
Pomoći ćeš si najviše s temeljnom promijenom stava prema zubima, sve ostalo (pa i ta krunica koju imaš) je vrlo privremenog vijeka trajanja ako se sama ne počneš brinuti o svojim zubima...

mimoza40
17.12.2009., 09:39
Koliko plaćate tzv bijele plombe kod zubara koji je ugovorni sa HZZO?

Dea007
17.12.2009., 10:02
Vrlo vjerovatno samo iritacija zbog brušenja, kako kolega gutaperka kaže. Šteta toliko zuba izbrusiti da bi se samo jedan nadoknadio. Valjda su ovi drugi bili u totalnoj komi?

Krumpir i Gutaperka, hvala na odgovorima.

Ovako, slika je pokazala da je na 7 početak upale (pulpe? ako sam dobro shvatila), uglavnom dobila sam lijek i ponovno će ga otvoriti za 7-10 dana.

Uglavnom, sada se cijeli proces malo odužio, ali šta se može. Kaže zubar da je bolje da je sada reagirao, nego kasnije po protetikom.

Inače, da imam nažalost jako loše zube. Ovi zubi koje ulaze pod most su pod ogromnim plombama i zubar je savjetovao da ih obuhvati mostom. Čak 5 zuba sam izgubila (vadila) do 20te godine. Nažalost, tada sam radi financijske situacije zube liječila kod socijalnih zubara, koji nisu uvijek napravili najbolje što se moglo.

Također ću dobiti još 1 krunicu dolje (na drugoj strani) i 2 mosta sa po 3 člana gore. Obišla sam 2 stomatologa, dali su manje-više iste preporuke, tako da sam se odlučila za jednog da obavi te radove. Sada sam spremna izdvojiti koliko treba da sredim zube.

Inače, nakon što riješim i obavim te nužne radove, zanima me šta da radim da gornjim prednjim zubima, do 4. na svakoj strani, dakle 8 komada. Svi su pod plombama, i to dosta velikim, koje su požutjele i tamnijih su rubova.
Jedan stomatolog je preporučio da se stavi 8 cirkonskih krunica. Smatra da izbjeljivanje ne bi dalo dobre rezultate nego kontraefekt, s obzirom na veličinu plombi i nesavršenost zuba (npr. jedinice su dolje na rubovima okrhnute). Drugi je rekao da bi pričekao još godinu, dvije, promijenio bi ove plombe i ne bi razmišljao o cirkonskim krunicama još neko vrijeme.

E sad, ja razmišljam, s obzirom da sada imam vremena i mogućnosti to sve srediti, da li bolje da to obavim ipak sada (dakle, ovi nužni radovi - mostovi i krunice su na stražnjim zubima i to svakako stavljam sada, ali me zanima i estetsko sređivanje prednji zuba) i kompletno sredim zube ili da pričekam sa tim estetskim radovima.

Osim toga, stvarno imam ružne zube i želja mi je da se nasmijem bez kompleksa.

Inače, imam 35g.

Irra
17.12.2009., 10:13
Ni ja ne znam odakle da počnem s odgovorom.
Ono što ja čitam iz ovog posta je slijedeće:
Imaš, kako kažeš loše zube, koliko vidim i poprilično neodržavane.Zubi nisu sanirani, ne ideš redovno kod stomatologa, ne pereš redovno zube (trudnoća ne jede zube, samo nepranje jede zube) i sad kad su problemi sve veći tražiš soluciju koja je tebi prihvatljiva(jer ti misliš da ne treba novi ortopan, na temelju čega?), ne možeš platiti, ali istovremeno ne želiš čekati.
Pomoći ćeš si najviše s temeljnom promijenom stava prema zubima, sve ostalo (pa i ta krunica koju imaš) je vrlo privremenog vijeka trajanja ako se sama ne počneš brinuti o svojim zubima...

Dakle, ovako:
kod zubara visim svakih nekoliko mjeseci (opet drugi tjedan da budem precizna) (min. 2 puta godišnje, i REDOVNO sam išla zubaru od malih nogu, a do prije godinu dvije nisam imala nikakvih većih problema, osim karijesa koji su uredno sanirani).
Održavani su tako da je moja četkica u pogonu MINIMALNO 3 puta na dan (imam ju i na poslu); kaladont po preporuci zubara sensodyne; upotreba konca, zubobrana, tooth mousse, skidanje eventualnih naslaga, ne pušim, ne pijem gazirano, zubar mi je rekao (ti tvrdiš da to nije tako) na početku trudnoće da će mi zubi rapidno "otići" tj. beba će "popapati" jer mi očito nedostaje kalcija i nekih minerala u organizmu koje sam nadoknađivala svom mogućom prehranom i pripravcima međutim ništa; uz redovnu higijenu dakle još koristim i tooth mousse i razne premaze opet prema preporuci zubara (zubar je btw vrlo cijenjen i stručan i inače sam zadovoljna s njim)
pitanje za ortopan je bilo zato što me moj zubar poslao na vađenje sa starim ortopanom i rekao da je to ok, a poznanik kaže da bi ipak trebala imati friški - to su 2 različita mišljenja pa zato pitam za treće.

e sad na temelju moje opisane higijene, šta bih ja po tebi još trebala promijeniti u svom stavu prema higijeni zuba ne znam :kava:, jer smatram da stvarno pazim i čistim, i kontroliram, itd....

i naravno da tražim prihvatljivu soluciju, jer mi novci ne padaju s neba nažalost (čemu svi silni doprinosi, ali to je off topic), a unatoč svom trudu mene i moga zubara dolazi do pogoršanja .

na kraju krajeva, "koliko vidim poprilično neodržavane", to ti uopće ne vidiš nažalost, pa mislim da je brzopleto nekome odgovarati bez potpunog uvida u stanje stvari - a ja nisam htjela odužiti post sa svim opisima šta radim za svoje zube - a da uopće ne brinem o zubima kao što insinuiraš, onda se ne bih ni trudila ovdje postaviti bilo kakvo pitanje.

Hard Candy
17.12.2009., 10:56
ne pereš redovno zube (trudnoća ne jede zube, samo nepranje jede zube)

Koja glupost.. ponekad i pretjerano pranje moze unistiti zube..
Irra, ja ti ful vjerujem jer i sama imam losu kvalitetu zuba, a znam vise o odrzavanju i primjenjujem to nego prosjecni covjek.. Takodjer TM i slicno.. malo se istrcao pred rudo :)

Gutaperka
17.12.2009., 11:51
Irra, ja ti ful vjerujem jer i sama imam losu kvalitetu zuba, a znam vise o odrzavanju i primjenjujem to nego prosjecni covjek.. Takodjer TM i slicno.. malo se istrcao pred rudo :)

e baš me nasmija :lol:

Hard Candy
17.12.2009., 13:21
Ja ozbiljno sad sumnjam u strucnost zubara na temi, niste nikad imali ljude s losom kvalitetom cakline koji su po konzumaciji gaziranog, kiselog i td ili tijekom trudnoce ili bulimije manicno prali zube i unistili time caklinu? Mislila sam da se danas zna da nije preporuceno prati zube unutar pola sata poslije jela dok se ne neutralizira kiselina i slicno..

Gutaperka
17.12.2009., 13:38
Ja ozbiljno sad sumnjam u strucnost zubara na temi, niste nikad imali ljude s losom kvalitetom cakline koji su po konzumaciji gaziranog, kiselog i td ili tijekom trudnoce ili bulimije manicno prali zube i unistili time caklinu? Mislila sam da se danas zna da nije preporuceno prati zube unutar pola sata poslije jela dok se ne neutralizira kiselina i slicno..

kolegica je rekla da dotična ne pere redovito zube,nije spominjala da treba pretjerano prat zube.A zna se šta je redovno pranje zubi,da sad ne duljim.

A oni koji imaju toliko lošu kvalitetu zubi da im se zubi troše pri pravilnom redovitom pranju zubi srednje tvrdom četkicom,takvima će se zubi potrošit i bez pranja

Hard Candy
17.12.2009., 13:54
Zena je napisala svoju situaciju, a dobila je odgovor - ne peres zube?? Lako je lijeciti tinedjere sa super zubima, mini karijese, ortodonciju, uljepsavanje lijepih zubi, izbjeljivanja iz mode i slicno.. treba moci pomoci nekome tko ima zaista probleme, a ne pristupiti na nacin da zena ne pere zube.. i onda se zubari cude zasto ljudi ih ne vole i imaju fobije..

Irra
18.12.2009., 07:51
jučer nisam stigla, pa eto mene opet....

ukoliko je borna07 zubar/ka, suvišno mi je komentirati da se dijagnoza ne radi naprečac i bez uvida u stanje kao što sam već i rekla; iskreno takvom zubaru nikada ne bih išla, pa ako se neko uvrijedi neka izvoli...

inače, pitala sam 2 teoretska pitanja, na koje mi dotični/a uopće nije odgovorila :flop: (pitanje za ortopan tj. da li slikati 1 zub odnosno razliku i pitanje što se sve može, opet teoretski, učiniti u slučaju situacije br. 2) već se uhvatio odmah komentirati moju higijenu zuba (za koju ja smatram da je daleko veća od higijene prosječnog čovjeka :kava:).

a vidim da ne postoji niti konsenzus među zubarima što se tiče nekih stvari, npr:
- da trudnoća utječe na kvalitetu zubi
- da pranje (prečesto ili prerijetko) utječu na kvalitetu zubi
- da caklina propada ukoliko jedete voće (što ja jedem u velikim količinama) i odmah poslije operete zube
- da jabuka nije zdrava za zube kao što većina ljudi misli,
itd.

ovo su samo neki primjeri koji su mi pali na pamet a o kojima sam razgovarala sa svojim zubarom, a vidim da se neki tu čak izruguju određenim primjerima.

off topic, kosa mi strašno opada poslije poroda, a redovito ju perem, ali prema analogiji bi ispalo da onda ne održavam ni tu higijenu jer trudnoća ne jede zube, kosu itd.... ... :kava:

Irra
18.12.2009., 07:58
kolegica je rekla da dotična ne pere redovito zube,nije spominjala da treba pretjerano prat zube.A zna se šta je redovno pranje zubi,da sad ne duljim.

A oni koji imaju toliko lošu kvalitetu zubi da im se zubi troše pri pravilnom redovitom pranju zubi srednje tvrdom četkicom,takvima će se zubi potrošit i bez pranja

još samo ovo i neću više, ovaj topik baš i nije od pomoći, barem meni....

tvoja kolegica ne može reći da (ja) "dotična ne pere redovito zube" jer to ne zna; mogla je pitati, a ne donositi glupe zaključke prije nego što sve čuje.... i da, ja znam šta je redovito održavanje i pranje zubi, to sam već rekla....

drugo, ja očito spadam u kategoriju jako loše kvalitete zubi i "takvima će se zubi potrošiti i bez pranja" - ako je ovo savjet zubara da ne perem i održavam zube jer mi u biti dođe na isto, onda stvarno :flop:; zubar bi trebao biti tu da daje savjete, i da predlaže sve moguće načine saniranja, rješenje uvijek postoji, ovakvo ili onakvo, a na meni je da odaberem opciju...

i da, uvaženi zubari na ovom topiku nisu mi odgovorili konkretno na moja 2 pitanja....

Gutaperka
18.12.2009., 09:21
još samo ovo i neću više, ovaj topik baš i nije od pomoći, barem meni....

tvoja kolegica ne može reći da (ja) "dotična ne pere redovito zube" jer to ne zna; mogla je pitati, a ne donositi glupe zaključke prije nego što sve čuje.... i da, ja znam šta je redovito održavanje i pranje zubi, to sam već rekla....

drugo, ja očito spadam u kategoriju jako loše kvalitete zubi i "takvima će se zubi potrošiti i bez pranja" - ako je ovo savjet zubara da ne perem i održavam zube jer mi u biti dođe na isto, onda stvarno :flop:; zubar bi trebao biti tu da daje savjete, i da predlaže sve moguće načine saniranja, rješenje uvijek postoji, ovakvo ili onakvo, a na meni je da odaberem opciju...

i da, uvaženi zubari na ovom topiku nisu mi odgovorili konkretno na moja 2 pitanja....
nisam ja nigdje napisao da ti imaš takvu kvalitetu zubi niti sam zaključio ili savjetovao da ih ne pereš,to je tvoj zaključak.Ono šta je kolega rekao da beba "izvuče" kalcij iz zubi neću niti komentirati.U trudnoći zubi u najvećoj većini slučajeva propadaju zbog povećane sklonosti karijesu,žene obično nastave prat zube kao i kad nisu bile trudne ali to u trudnoći najčešće nije dovoljno.A izvlačenja kalcija iz zubi nema.Da li ti pravilno pereš zube ja ne mogu reć,ti možeš mislit da ih pereš kako treba ali samo pregledom se može ustanoviti jel ti zaista tako.Jer ti ih čak i možeš prat vrlo temeljito ali često se svakome može nać da mu se plak negdje u ustima skuplja.To doduše i sama možeš znat,postoje posebne boje (revelatori) koji otkrivaju mjesta koja nisi dobro oprala ali ne možeš vidjet zakutke koji se samo ogledalom mogu vidjet.Nisam siguran jel ih ima u ljekarnama ali ih može naručit tvoj stomatolog pa da ti on dade,nisu skupi (4 tabletice dođu mislim dvi ipo kune a možeš svaku par puta upotrijebit).Te tabletice oboje crveno mjesta koja nisi dobro oprala pa ih opet prođeš četkicom dok boja ne nestane.

Ortopan ne moraš ponovo snimat,dovoljna je ciljana mala slika samo tog zuba

Chain
18.12.2009., 09:46

po propisu komore najjeftinija takva plomba mora kostati najmanje 200 kn

Krumpir
18.12.2009., 11:18

HZZO NE pokriva bijele ispune na zubima dalje od trojke, i prema tome nema veze dali ordinacija ima ili nema ugovor sa hzzom, jer je to full privat usluga. Na fronti pokriva, ali su toliko loše kvalitete da ih nebih preporučio, bolje platit i to nego imat loš materijal u zubu i tako izgubit zub.

Najnižu cijene bijelih ispuna određuje komora (one mogu biti i više od tih cijena samo nesmiju biti manje, jer uprotivnome stomatolog će bit novčano kažnjen te će mu licenca biti oduzeta. Več ima slučajeva kažnjavanja)

http://www.hsk.hr/adminmax/File/MINIMALNIH%20CIJENA-ozujak%202009%204%2000%20kn-finalno%20cjenik%20web.pdf

Bijeli ispuni:

jednoplošni: 212kn
dvoplošni: 256kn
troplošni: 300kn

borna07
18.12.2009., 13:22
Dakle, ovako:
kod zubara visim svakih nekoliko mjeseci (opet drugi tjedan da budem precizna) (min. 2 puta godišnje, i REDOVNO sam išla zubaru od malih nogu, a do prije godinu dvije nisam imala nikakvih većih problema, osim karijesa koji su uredno sanirani).
Održavani su tako da je moja četkica u pogonu MINIMALNO 3 puta na dan (imam ju i na poslu); kaladont po preporuci zubara sensodyne; upotreba konca, zubobrana, tooth mousse, skidanje eventualnih naslaga, ne pušim, ne pijem gazirano, zubar mi je rekao (ti tvrdiš da to nije tako) na početku trudnoće da će mi zubi rapidno "otići" tj. beba će "popapati" jer mi očito nedostaje kalcija i nekih minerala u organizmu koje sam nadoknađivala svom mogućom prehranom i pripravcima međutim ništa; uz redovnu higijenu dakle još koristim i tooth mousse i razne premaze opet prema preporuci zubara (zubar je btw vrlo cijenjen i stručan i inače sam zadovoljna s njim)
pitanje za ortopan je bilo zato što me moj zubar poslao na vađenje sa starim ortopanom i rekao da je to ok, a poznanik kaže da bi ipak trebala imati friški - to su 2 različita mišljenja pa zato pitam za treće.

e sad na temelju moje opisane higijene, šta bih ja po tebi još trebala promijeniti u svom stavu prema higijeni zuba ne znam :kava:, jer smatram da stvarno pazim i čistim, i kontroliram, itd....

i naravno da tražim prihvatljivu soluciju, jer mi novci ne padaju s neba nažalost (čemu svi silni doprinosi, ali to je off topic), a unatoč svom trudu mene i moga zubara dolazi do pogoršanja .

na kraju krajeva, "koliko vidim poprilično neodržavane", to ti uopće ne vidiš nažalost, pa mislim da je brzopleto nekome odgovarati bez potpunog uvida u stanje stvari - a ja nisam htjela odužiti post sa svim opisima šta radim za svoje zube - a da uopće ne brinem o zubima kao što insinuiraš, onda se ne bih ni trudila ovdje postaviti bilo kakvo pitanje.

Uh, što smo se raspisali...
Postoje neki osnovni postulati u stomatologiji i zdravlju usne šupljine koji bi pacijenti morali konačno prihvatiti kao takve. A to je slijedeće:
1. karies je bakterijska bolest. On nastaje JEDINO I ISKLJUČIVO ako su bakterije u dovoljno velikom broju i dovoljno dugo prisutne na nekom zubu.Bakterije se odstranjuju četkanjem zubi (primarno) i koncem, tekućinama i ostalim dodatnim sredstvima. Zaključak koji se nameće iz toga ( a za to čovjek stvarno ne mora biti stomatolog da shvati) da KARIES NASTAJE ZBOG NEDOVOLJNOG ILI NEPRAVILNOG četkanja zubi i održavanja usne higijene.
2. karies nikada ne prolazi sam od sebe. On se mora popraviti. Mali karies=mali ispun. Veliki karies( neodlazak kod stomatologa na vrijeme)=veliki ispun ili vađenje živca. Zubi koji se "krhaju sami od sebe" su zubi koji nisu sanirani kad je karies bio mali, već imaju ogromne defekte zubnog tkiva i još su neadekvatno opskrbljeni.
3. Trudnoća NE KVARI ZUBE. Kalcij u zubima (za razliku od onog u kostima) vezan je u čvrstoj svezi i ne može biti "potrošen" niti upotijebljen u ostatku organizma, niti u trudnoći niti u bilo kojem drugom stanju. Ono što se događa u trudnoći je to da se mijenja PH, da je povećana aktivnost bakterija koje mogu izazvati karies i da zbog povećanja količine krvi u organizmu dolazi do "bubrenja" svih sluznica ( nosa, vaginalnih...) pa tako i zubnog mesa. Pri tome nastaju zakutci koje je otežano čistiti i gdje se može razviti karies. Ali ako pacijent redovno i dobro odstranjuje sve te bakterije iz usta, novih kariesa u trudnoći NEMA.
4. Kao što je kolega Gutaperka napisao: manje je bitno KOLIKO često se zubi peru, već KAKO se operu. Zubi se peru minimalno 2 puta dnevno (poželjno iza svakog jela), ali je puno bitnije kako su oprani.

I kad je pokušam pomoći da shvatiš da su tvoji problemi proizašli jedino i isključivo iz nedostatne zubne higijene ti se vrijeđaš...

borna07
18.12.2009., 13:32

Nepravilno pranje zubi može oštetiti zube. Može oštetiti caklinu, uzrokovati gingivalne recesije, napraviti klinaste defekte, ali ne i izazvati karies. to su druga stanja i dijagnoze...
Zato tražite od svog stomatologa da vam objasni koji način je najbolji za vas i vaše zube, postoji jako puno načina pranja zubi i nisu svi za svakog pacijenta niti dobri niti učinkoviti.

borna07
18.12.2009., 13:39
Zena je napisala svoju situaciju, a dobila je odgovor - ne peres zube?? Lako je lijeciti tinedjere sa super zubima, mini karijese, ortodonciju, uljepsavanje lijepih zubi, izbjeljivanja iz mode i slicno.. treba moci pomoci nekome tko ima zaista probleme, a ne pristupiti na nacin da zena ne pere zube.. i onda se zubari cude zasto ljudi ih ne vole i imaju fobije..

90% "situacija" u stomatologiji proizlazi iz NE DOBROG pranja zubi. ( ako pročitaš malo pažljivije moje postove vidjeti ćeš da uvijek naglašavam razliku). I rješavanje svih problema kreće od svijesti pacijenta za potrebom dobrog i kvalitetnog četkanja. Ali lakše je čuti da će "beba pojesti zube" nego da nisu dobro oprani.... takve stomatologe sigurno više volite...

Hard Candy
19.12.2009., 22:28
Ja nemam niti jedan karijes u ustima (info od prije 2 tj) i pricam o losoj kvalieti zuba bez karijesa, ne znam sto si se za karijes ulovila.. zub se moze trositi i bez prisustva karijesa, a deficit kalcija (vit d i sl) u tijelu moze utjecati na cvrstocu zubi kao i boze moj svih kostiju.. mi ti tu pricam o stvarnim problemima bez karijesa, al ti ocito samo s karijesima radis, to popravis i zamisljas si da si super stomatolog..

borat&bruno
20.12.2009., 18:08
Moram reći da potpisujem svaku riječ od kolegice Borne u prethodnom postu. Nažalost puno ljudi nasjeda pričama o genetici i nasljedno lošim zubima i svako malo u ordinaciji slušam takve priče.Ima itekeko puno urbanih mitova o stomatologiji, zubima, popravcima, ali to je jedna druga tema.
Međutim činjenica je da 99 posto karijesa uzrokovano neadekvatnom oralnom higijenom, ma koliko je to teško pacijentima čuti, a stomatolozima najlakše reći.

Krumpir
20.12.2009., 18:47
Ja nemam niti jedan karijes u ustima (info od prije 2 tj) i pricam o losoj kvalieti zuba bez karijesa, ne znam sto si se za karijes ulovila.. zub se moze trositi i bez prisustva karijesa, a deficit kalcija (vit d i sl) u tijelu moze utjecati na cvrstocu zubi kao i boze moj svih kostiju.. mi ti tu pricam o stvarnim problemima bez karijesa, al ti ocito samo s karijesima radis, to popravis i zamisljas si da si super stomatolog..

Evo i mog mišljenja. Smatram da je za trudnicu najkritičnije razdoblje prvo tromjeseće. Tu ulazi puno faktora, gubitak minerala (koji bitno ne utječu na zube btw), stress ali možda najviše trudničke mučnine sa učestalim povračanjem. Naime, zelučana kiselina je izuzetno jaka te ona uzrokuje demineralizaciju (slabljenje) cakline. I u ovoj fazi je oralna higijena IZUZETNO važna. Drugim riječima, želučana kiselina oslabljuje caklinu/zub te otvara bakterijama mogučnost da brže, lakše, jače i destruktivnije prolaze kroz zubne strukture. Zbog toga bih trudnice morale u ovoj fazi, imat pojačanu oralnu higijenu te koristiti dodatne preparate za jačanje (hipermineralizaciju) cakline/zubi poput tablete fluora.
Znaći opet oralna higijena je od izuzetne važnosti.

Berkut
20.12.2009., 22:08
Evo i mog mišljenja. Smatram da je za trudnicu najkritičnije razdoblje prvo tromjeseće. Tu ulazi puno faktora, gubitak minerala (koji bitno ne utječu na zube btw), stress ali možda najviše trudničke mučnine sa učestalim povračanjem. Naime, zelučana kiselina je izuzetno jaka te ona uzrokuje demineralizaciju (slabljenje) cakline. I u ovoj fazi je oralna higijena IZUZETNO važna. Drugim riječima, želučana kiselina oslabljuje caklinu/zub te otvara bakterijama mogučnost da brže, lakše, jače i destruktivnije prolaze kroz zubne strukture. Zbog toga bih trudnice morale u ovoj fazi, imat pojačanu oralnu higijenu te koristiti dodatne preparate za jačanje (hipermineralizaciju) cakline/zubi poput tablete fluora.

Ovome se nema što dodati......
Potpisujem...:top:
A i ono o mitovima od kolege borata&brune je 100% istina...

borna07
21.12.2009., 07:46

Samo mali dodatak:
tablete fluora nemaju učinka kod odraslih, puno su bolji preparati za površinsku primjenu poput aminofluorida, pasta za zube s dodatkom fluora i ostali pripravci za primjenu u usnoj šupljini.

El Hefe
22.12.2009., 17:28
Pošto imam loše navike kao što su pušenje i kava primjetio sam da su mi zubi počeli žutiti od toga :flop:

Dajte neki savjet za izbjeljivanje zubi?! Kako? S čim??

Krumpir
22.12.2009., 18:32
Pošto imam loše navike kao što su pušenje i kava primjetio sam da su mi zubi počeli žutiti od toga :flop:

najbolje kod svog stomatologa na skidanje kamenca + pigmentacija sonicflec/kavitron i pjeskarenje. I nakon toga profesionalno izbjeljivanje, ako hočete potpuni effect. Ako ne onda kamenac + neka pasta za zube za izbjeljivanje (nece izbjeljit zube, ali ce barem bit cisti)

Chain
22.12.2009., 18:33

zutjeti ce i dalje...jedino sto ti ozbiljno moze pomoci je profesionalno izbjeljivanje i to preporucam zoom.
No bez obzira na metodu...s tim navikama ce ti se hvatati pigmenti i dalje. Trebao bi mozda prekontrolirati i kamenac i posavjetovati se sa stomatologom o metodama odrzavanja higijene ako vec ne mozes prestati pusiti

cross_that_line
23.12.2009., 20:59
Pozdrav,imam upalu zubnog mesa uzrokovanu jednim zubom koji treba sanirat,lijeva strana lica je blago natecena,ne boli nista.Dobio sam Amoksicilin 500mg da pijem svakih 8 sati.Sad znam da nije bas preporucljivo ali mogu li pit alkohol između uzimanja kapsula,moze li alkohol ikako negativno utjecat prilikom oporavka zubnog mesa? Znate sad su praznici Bozic,Nova Godina i to :D

High_Hopes
23.12.2009., 21:55
Eo ako je netko imao ovakav problem..dakle , primjetila sam da mi je zubno meso malo upaljeno , vec nekih mjesec dana , ali ne sve , nego samo na mjestu ispod dva prednja donja zuba ; znači jedinice.. ovo sve ostalo normalno. Svi zubi su mi zdravi , nemam karijesa.. i sad ne znam zašto samo ta 2 zuba? Uskoro cu kod zubara...

ČmareC
24.12.2009., 06:32
E,nije me dugo bilo,a sad imam i ja jedno pitanje :zubo:

Prije cca. 2 mjeseca su mi na cetvorci cisceni kanali i plombirana je,a sad zadnjih dana jedem neku mesinu na poslu,i cini mi se kao da je malo upaljena,onako kao da sa vremena na vrijeme neku tupu bol osjetim :ne zna:
Sad je moje pitanje da li je mozda nadrazena od tog mesa ili je to upala u pitanju neka zbog nestrucnog ciscenja kanala ?

:s:s:s

borat&bruno
24.12.2009., 07:46
Pozdrav,imam upalu zubnog mesa uzrokovanu jednim zubom koji treba sanirat,lijeva strana lica je blago natecena,ne boli nista.Dobio sam Amoksicilin 500mg da pijem svakih 8 sati.Sad znam da nije bas preporucljivo ali mogu li pit alkohol između uzimanja kapsula,moze li alkohol ikako negativno utjecat prilikom oporavka zubnog mesa? Znate sad su praznici Bozic,Nova Godina i to :D

Ako piješ amoksicilin možeš popiti čašicu ili dvije ali neko oblokavanje ti ne bi preporučio. Ne toliko zbog moguće interakcije amoksicilin - alkohol nego zbog iscrpljivanja organizma.
Inače uz Medazol je strogo zabranjeno piti alkohol.

borat&bruno
24.12.2009., 07:53
Eo ako je netko imao ovakav problem..dakle , primjetila sam da mi je zubno meso malo upaljeno , vec nekih mjesec dana , ali ne sve , nego samo na mjestu ispod dva prednja donja zuba ; znači jedinice.. ovo sve ostalo normalno. Svi zubi su mi zdravi , nemam karijesa.. i sad ne znam zašto samo ta 2 zuba? Uskoro cu kod zubara...

Očito ima neki razlog: nakupljanje plaka i nedobro oprano zubno meso, pušenje, disanje na usta po noći... Najdjelotvorniji lijek je temeljito četkanje i masiranje zahvaćenog zubnog mesa.u početku će krvariti al vrlo brzo će se smanjiti i prestati. Dakle - ribaj.

borat&bruno
24.12.2009., 07:56
E,nije me dugo bilo,a sad imam i ja jedno pitanje :zubo:

Prije cca. 2 mjeseca su mi na cetvorci cisceni kanali i plombirana je,a sad zadnjih dana jedem neku mesinu na poslu,i cini mi se kao da je malo upaljena,onako kao da sa vremena na vrijeme neku tupu bol osjetim :ne zna:
Sad je moje pitanje da li je mozda nadrazena od tog mesa ili je to upala u pitanju neka zbog nestrucnog ciscenja kanala ?

:s:s:s

Uz pretpostvaku da se radilo o granulomu ta bol je normalna i može dulje vremena biti prisutna. Organizmu treba i do 2 godine da granulom zacijeli tj da se stvori nova kost. da li zub pravilno napunjen bez rtg slike se ne može reći. Bilo bi dobro nakon punjenja uslikati zub.

Krumpir
24.12.2009., 23:10
SRETAN BOŽIĆ SVIMA!

andromeda01
26.12.2009., 09:01
Operisala sam donju osmicu prije gotovo mjesec dana. Operacija je bila prilično teška jer je doktor rekao da je zub bio ogroman.
Nakon vađenja konaca je sve bilo u redu, ali nakon 10 dana mi je natekao obraz. Na klinici su mi rekli da se rana inficirala, pa su mi radili kiretažu i stavili jodoform gazu, a iza toga gazu s lijekom. Na zadnjoj kontroli opet kiretaža i stavili mi opet konce.
Kad sam ih pitala zašto ne zacijeljuje kažu jer je duboko. Šta da radim? Antibiotike pijem bez prestanka, a nagutala sam se analgetika. Ako iko ima ikakav savjet recite mi, očajna sam.

istoki
26.12.2009., 15:30
da li se umjetni, keramicki zubi mogu izbijeliti za koju nijansu?

Krumpir
26.12.2009., 16:43
da li se umjetni, keramicki zubi mogu izbijeliti za koju nijansu?

Ne

-Cyclone-
27.12.2009., 19:18
Evo ovako, zadnjih par dana gornja petica me boli na zagriz, znaci kad jedem i ta bol se povecaje prema veceri. Zub je plombiran ali ta plomba je dosta mala i uredno izgleda kako mi je rekao moj stomatolog kod kojega sam bio prije mjesec dana. Meni je jasno da se tu vjerojatno radi o odumiranju pulpe jer sam istu situaciju imao kod gornje jedinice koja btw uopce nije bila plombirana i isto tako je uredno izgledala. Moje pitanje je da li postoji ikakva sansa da se tu radi o necem drugom? I zasto dolazi do te situacije kod zubi koji normalno izgledaju? Ovo vec stvarno frustrira.

borat&bruno
27.12.2009., 20:47
Možda je plomba previsoka pa udaraš prejako na taj zub i otuda bol. To je bolja varijanta jer se plomba lako pobrusi tj. skrati.
Lošija je varijanta da je stvarno pulpa odumrla pa je došlo do upale oko korijena zuba. u tom slučaju se mora raditi endodoncija i punjenje kanala.
U svakom slučaju obavezno što prije kod zubara koji će lako utvrditi o čemu se radi-provjeriti vitalitet zuba plus rtg slika zuba.

Inače, pulpa zuba (živac) zdravog zuba ne može odumrijeti sama od sebe.Uvijek postoji razlog tipa karijes, trauma itd.

Krumpir
27.12.2009., 21:39
Evo ovako, zadnjih par dana gornja petica me boli na zagriz, znaci kad jedem i ta bol se povecaje prema veceri. Zub je plombiran ali ta plomba je dosta mala i uredno izgleda kako mi je rekao moj stomatolog kod kojega sam bio prije mjesec dana. Meni je jasno da se tu vjerojatno radi o odumiranju pulpe jer sam istu situaciju imao kod gornje jedinice koja btw uopce nije bila plombirana i isto tako je uredno izgledala. Moje pitanje je da li postoji ikakva sansa da se tu radi o necem drugom? I zasto dolazi do te situacije kod zubi koji normalno izgledaju? Ovo vec stvarno frustrira.

Niste rekli koliko je stara plomba, kako je kolega rekao moguce da je malo visoka plomba (ispun). To pacijenti obicno shvate par dana nakon zahvata jer tada se oporavi stomatognatni sustav od zijevanja, anestezije i slicno. Ako je davno ispun stavljen, i ako se bol sama od sebe javlja ili ako se javlja na podražaja toplo, hladno pa onda traje nekoliko minuta sati onda je živac odumrio i vrijeme je za endodonciju.

-Cyclone-
27.12.2009., 22:51
Plomba je stara otprilike godinu i pol - dvije godine. Do sad nije bilo nikakvih problema. Zub ne reagira ni na toplo ni na hladno, iskljucivo na zagriz, takoder kada kuckam po njemu osjeti se malo ili nimalo. Kazem, ista stvar je bila i s jedinicom prije samo osam mjeseci, zato mi i je cudno. Bol se javi i nestane, ne traje. Sto se tice kakve traume, stvarno ne znam. Moze li bruksizam uzrokovati takvu traumu? Ne znam, mozda bruksam a nisam svjestan.

Krumpir
28.12.2009., 09:55
Plomba je stara otprilike godinu i pol - dvije godine. Do sad nije bilo nikakvih problema. Zub ne reagira ni na toplo ni na hladno, iskljucivo na zagriz, takoder kada kuckam po njemu osjeti se malo ili nimalo. Kazem, ista stvar je bila i s jedinicom prije samo osam mjeseci, zato mi i je cudno. Bol se javi i nestane, ne traje. Sto se tice kakve traume, stvarno ne znam. Moze li bruksizam uzrokovati takvu traumu? Ne znam, mozda bruksam a nisam svjestan.

Kakav je ispun? Sivi, bijeli? Može bit par problema, može bit parodont, ako nije to onda može bit sekundarni karijes ispun ispuna. Najbolje bi bilo da odete stomatologu.

-Cyclone-
28.12.2009., 10:33
Bijela je plomba. Moj stomatolog ne radi do 4.1., zato i pitam ovdje inace bi odavno bio na stolici. : ) ako se radi o karijesu valjda moze cekat do tada?? Od 365 dana bas se za blagdane ovo mora desit. U svakom slucaju, hvala na odgovorima.

melt
29.12.2009., 18:27
auu, evo i mene od zubara. bio prije neki 4 sata. problem je bio: prije nekih 5 dana kad sam zagrizao kruh osjetio sam u gornjem desno zubu (cetvorka se zove taj, ako se nevaram) u svakom slucaju sljedeci zub odmah iza ocnjaka. Nakon toga me je stalno bolilo, ali manje i manje. Jucer navecer mi je malo lijevi obraz nateko. Ujutro se probudim, pogledam u ogledalo a izgled skoro ko kod boksera nakon borbe. Lijevi obraz jos vise bio nateko i ispod oka nateklo isto. Odmah sam otiso kod zubara, jer nemoz nista radit vise normalno u takvom stanju, cak ni jesti. Zubarka odmah röntgen, nakon toga mi je rekla da ima dosta karijesa u zubu i da je zivac/korijen malo "napadnut". Ovdje je to bilo u njemackoj pa specifikacija nakon tretmana na papiru ovako izgleda:

Intraorale Infiltrationsanästhesie (intraoralna infiltracijska anestezija - tj. dali mi injekciju)
Trepanation eines Zahnes (trepanacija zuba - neznam kako se to kaze na hrvatskom)

bilo je busenja, pa je nesto "grebala" zub, izgleda da je otvarala kanal(e) da iscuri gnoj, pa onda neke "vijke" stajaznam, vrtila u taj zub, pa nakon toga mislim da mi je ugurala neki medikament. Oteklina je sad manja, ali je jos tu. I da, rekla je da ce zub bolit iducih dana (i sad boli), nije ni cudo jer je zivac pri ciscenju dodirnula, pa sam digao ruku kad ga je svaki put taknula (nisam vristao, ali je bilo bolno). Rekla je da nazalost moram malo izdrzat dok procisti i iscuri to. Perem svaki dan barem jednom zube, ali kaze zubarka da to nista nije dobro kao profesionalno ciscenje karijesa. Eto, htio javit ^^ neda mi se vise tipkat, boli me permanentno. Mozda kasnije popijem aspirin.

Krumpir
29.12.2009., 22:43
auu, evo i mene od zubara. bio prije neki 4 sata. problem je bio: prije nekih 5 dana kad sam zagrizao kruh osjetio sam u gornjem desno zubu (cetvorka se zove taj, ako se nevaram) u svakom slucaju sljedeci zub odmah iza ocnjaka. Nakon toga me je stalno bolilo, ali manje i manje. Jucer navecer mi je malo lijevi obraz nateko. Ujutro se probudim, pogledam u ogledalo a izgled skoro ko kod boksera nakon borbe. Lijevi obraz jos vise bio nateko i ispod oka nateklo isto. Odmah sam otiso kod zubara, jer nemoz nista radit vise normalno u takvom stanju, cak ni jesti. Zubarka odmah röntgen, nakon toga mi je rekla da ima dosta karijesa u zubu i da je zivac/korijen malo "napadnut". Ovdje je to bilo u njemackoj pa specifikacija nakon tretmana na papiru ovako izgleda:

Intraorale Infiltrationsanästhesie (intraoralna infiltracijska anestezija - tj. dali mi injekciju)
Trepanation eines Zahnes (trepanacija zuba - neznam kako se to kaze na hrvatskom)

bilo je busenja, pa je nesto "grebala" zub, izgleda da je otvarala kanal(e) da iscuri gnoj, pa onda neke "vijke" stajaznam, vrtila u taj zub, pa nakon toga mislim da mi je ugurala neki medikament. Oteklina je sad manja, ali je jos tu. I da, rekla je da ce zub bolit iducih dana (i sad boli), nije ni cudo jer je zivac pri ciscenju dodirnula, pa sam digao ruku kad ga je svaki put taknula (nisam vristao, ali je bilo bolno). Rekla je da nazalost moram malo izdrzat dok procisti i iscuri to. Perem svaki dan barem jednom zube, ali kaze zubarka da to nista nije dobro kao profesionalno ciscenje karijesa. Eto, htio javit ^^ neda mi se vise tipkat, boli me permanentno. Mozda kasnije popijem aspirin.

Imate neko pitanje ili samo iznosite iskustvo?

Krumpir
29.12.2009., 22:44
Bijela je plomba. Moj stomatolog ne radi do 4.1., zato i pitam ovdje inace bi odavno bio na stolici. : ) ako se radi o karijesu valjda moze cekat do tada?? Od 365 dana bas se za blagdane ovo mora desit. U svakom slucaju, hvala na odgovorima.

Mislim da može do tada čekati.

cross_that_line
30.12.2009., 07:46
Popio sam sve kapsule amoksicilina 500mg koje sam dobio zbog upale zubnog mesa oko zuba na kojem je nedavno promjenjena plomba,meso se upalilo nekoliko dana nakon novog plombiranja.Jos uvijek nije splasnulo,malo se smanji oteklina onda se opet malo upali pa se poveca i tako stalno.Zubarica je rekla da dođem nakon sto popijem kapsule,sad ne bih bas riskirao da mi danas nesto radi jer se sutra ceka nova godina pa mislim nek ostane kako je pa cu otic odma poslije nove godine.Sta mogu ocekivat? Nisam siguran postoji li gnojna vrecica ili ne,stalno provociram upalu,idem jezikom po tom ili brzo micem ustima,krvarenja nema.Ja bih rekao da mi ona nije dobro ocistila zub nakon mijenjanja plombe ili kanali nisu ocisceni pa se zato upalilo meso oko zuba.Jel preporucljivo sto vise provocirat oteklinu nebi li ona splasnula?

Chain
30.12.2009., 08:03
Popio sam sve kapsule amoksicilina 500mg koje sam dobio zbog upale zubnog mesa oko zuba na kojem je nedavno promjenjena plomba,meso se upalilo nekoliko dana nakon novog plombiranja.Jos uvijek nije splasnulo,malo se smanji oteklina onda se opet malo upali pa se poveca i tako stalno.Zubarica je rekla da dođem nakon sto popijem kapsule,sad ne bih bas riskirao da mi danas nesto radi jer se sutra ceka nova godina pa mislim nek ostane kako je pa cu otic odma poslije nove godine.Sta mogu ocekivat? Nisam siguran postoji li gnojna vrecica ili ne,stalno provociram upalu,idem jezikom po tom ili brzo micem ustima,krvarenja nema.Ja bih rekao da mi ona nije dobro ocistila zub nakon mijenjanja plombe ili kanali nisu ocisceni pa se zato upalilo meso oko zuba.Jel preporucljivo sto vise provocirat oteklinu nebi li ona splasnula?

sve sto ti mislis napraviti...nije dobro i nema nikakve veze s logikom...nemoj sebe slusat vise! :)
Idi na tu kontrolu danas...ne moze ti bit losije nego sto je...mislim moze, i ako ne odes na kontrolu vjerojatno ce ti i bit gore...
a drugo...daj mi molim te objasni po kojoj si ti logici zakljucio da provociranje smanjuje upalu???? Nikako...ne...zaboravi!! Provociranje upale moze napraviti samo suprotni efekt od onog sto ti mislis da radi....odmah s tim prestani!

spoki007
30.12.2009., 08:50
moj problem,zubi su redovno odrzavani i popravljani(plombirani),prije cca 1,5-2godine mala kcerkica me negoticno udarila glavom u predio nosa i zubi,osjecao sam malu bol ispod hrskavice nosa i iznad zubi (gornjih jedinica) ali sam mislio da je to normalno...da bi mi prije 3-4 tjedna poceli trnuti gornje jedinice (obje),odlaskom kod zubara i trepanacije jedne jedinice stvar se nije poboljsala,slijedila je odlazak na mfk (osijek) i snimka rtg na kojoj se vidjela cista iznad gornjih jedinica
trepanacija i druge jedinice te nakon tjedan dana cekanja da se cista drenira kroz jedinice (nije curilo nista ) endodonski zapunjeni zubi i narucen na apikotomiju i cistektomiju.....
tijekom oper.zahvata (lokalna anestezija) doktor (dent.medicine,spec oralne kir.) je odlucio povaditi prednje zube i "pocistiti" sve temeljito jer je cista bila poprilicno velika....
problem je sto se kost iznad jedinica povukla od ciste tako da sada nemam kost iznad prijasnjih gornjih jedinica te na pitanje doktoru kada ce se kost oporaviti odnosno regenerirati on odgovara sa 6-7 tjedana?
hoce li se ta kost stvarno regenerirati i koliko bi trebao sacekati da sve sve povrati da pocnem praviti zube?

cross_that_line
30.12.2009., 09:00
sve sto ti mislis napraviti...nije dobro i nema nikakve veze s logikom...nemoj sebe slusat vise! :)
Idi na tu kontrolu danas...ne moze ti bit losije nego sto je...mislim moze, i ako ne odes na kontrolu vjerojatno ce ti i bit gore...
a drugo...daj mi molim te objasni po kojoj si ti logici zakljucio da provociranje smanjuje upalu???? Nikako...ne...zaboravi!! Provociranje upale moze napraviti samo suprotni efekt od onog sto ti mislis da radi....odmah s tim prestani!

Sto se tice kontrole necu riskirat jer je sutra docek nove godine,zubno meso je malo nateceno ali ne boli,samo mi fali da danas odem pa da mi tamo oce rezat to s skalpelom i sta ti ja znam,ili da mi da jos antibiotika koje naravno nebi ni poceo pit prije 2.1.2010. taman dok dođem k sebi od proslave nove.Ne isplati se riskirat.Ovo za provociranje,pa nije to bas tako kako izgleda,nekad prelazim jezikom malo preko tog i to je sve,nista ja ne tiskam,ne silim i sta ti ja znam.Kazem oso bi danas na kontrolu samo da sutra nije silvestrovo.

borna07
30.12.2009., 09:05
moj problem,zubi su redovno odrzavani i popravljani(plombirani),prije cca 1,5-2godine mala kcerkica me negoticno udarila glavom u predio nosa i zubi,osjecao sam malu bol ispod hrskavice nosa i iznad zubi (gornjih jedinica) ali sam mislio da je to normalno...da bi mi prije 3-4 tjedna poceli trnuti gornje jedinice (obje),odlaskom kod zubara i trepanacije jedne jedinice stvar se nije poboljsala,slijedila je odlazak na mfk (osijek) i snimka rtg na kojoj se vidjela cista iznad gornjih jedinica
trepanacija i druge jedinice te nakon tjedan dana cekanja da se cista drenira kroz jedinice (nije curilo nista ) endodonski zapunjeni zubi i narucen na apikotomiju i cistektomiju.....
tijekom oper.zahvata (lokalna anestezija) doktor (dent.medicine,spec oralne kir.) je odlucio povaditi prednje zube i "pocistiti" sve temeljito jer je cista bila poprilicno velika....
problem je sto se kost iznad jedinica povukla od ciste tako da sada nemam kost iznad prijasnjih gornjih jedinica te na pitanje doktoru kada ce se kost oporaviti odnosno regenerirati on odgovara sa 6-7 tjedana?
hoce li se ta kost stvarno regenerirati i koliko bi trebao sacekati da sve sve povrati da pocnem praviti zube?

Nakon vađenja potrebno je 6-8 tjedana da zacijele meka tkiva. Regeneracija kosti nakon operacije ciste u gornjoj čeljusti traje puno duže. Ovisno o veličini ciste, minimalno 4-6 mjeseci. Gledano izvana, iz usne šupljine, regeneracija kosti neće smanjiti defekt koji je nastao vađenjem, dapače, zacijeljivanjem rane defekt će se još povećeti i preostala tkiva i kost kolabirati.
Bez obzira na koji način odlučiš nadomjestiti te zube, uvijek je moguće napraviti provizorij odmah nakon vađenja.

borna07
30.12.2009., 09:11
Sto se tice kontrole necu riskirat jer je sutra docek nove godine,zubno meso je malo nateceno ali ne boli,samo mi fali da danas odem pa da mi tamo oce rezat to s skalpelom i sta ti ja znam,ili da mi da jos antibiotika koje naravno nebi ni poceo pit prije 2.1.2010. taman dok dođem k sebi od proslave nove.Ne isplati se riskirat.Ovo za provociranje,pa nije to bas tako kako izgleda,nekad prelazim jezikom malo preko tog i to je sve,nista ja ne tiskam,ne silim i sta ti ja znam.Kazem oso bi danas na kontrolu samo da sutra nije silvestrovo.

Baš zbog toga što je sutra silvestrovo, otiđi na kontrolu! Šansa da se sutra probudiš natečen puno je veća ako ne odeš kod stomatologa. Vjeruj da ti danas nitko neće raditi ništa što bi ti moglo pogoršati stanje, ali pusti stomatologu da odluči što ti ga može popraviti. Pa ako ti i kaže čekaj do iza nove, bar si na miru.

cross_that_line
30.12.2009., 09:24
Baš zbog toga što je sutra silvestrovo, otiđi na kontrolu! Šansa da se sutra probudiš natečen puno je veća ako ne odeš kod stomatologa. Vjeruj da ti danas nitko neće raditi ništa što bi ti moglo pogoršati stanje, ali pusti stomatologu da odluči što ti ga može popraviti. Pa ako ti i kaže čekaj do iza nove, bar si na miru.

Otic cu danas pa cu vidit.

panj01
30.12.2009., 10:25
Dragi forumasi, prije jedno mjesec dana me poceo boliti sedmi zub sa lijeve strane (sedmica) na kojem je bila stara plomba (oko 10 god) otisao sam zubaru i on je tu plombu skinuo ispod koje je bio karijes i ocistio zub skroz do zivca pri cemu je bilo potrebno izvaditi zivac sto je i napravljeno (umrtvljen je zivac i onda izvadjen) pri cemu je nastao proces lijecenja korijena no medjutim nastali su problemi, nastao je GRANULOM ! zub me bolio za poluditi, otisao sam zubaru i zub mi je otvorio dobio sam antibiotike koje pijem vec treci dan, zub i dalje povremeno zaboli po 2 il 3 sata, jel to normalno da boli, kolko ce dugo jos boliti ?? Dal da ga izvadim il ce prestat ti povremeni bolovi ????? Hvala svima !

kupusichka
30.12.2009., 15:22
trebam savjet.tj mišljenje.

do 4.1. ni moj odabrani stomatolog ni privatnik kod kojeg imam namjeru otići ne rade...a meni je danas pukao 2. zub (nekidan već jedan), oba endodonski liječena (tj.bez živca), oba liječena napamet (u trudnoći-bez rengenske snimke)..i sad izgledam strašno-mlada žena s dvije pukotine u ustima:eek:
oba su pukla horizontalno, samo iznad površine, prednjii dio.

jel postoji ikakvo riješenje problema osim vađenja i implantata? Ne mora biti riješenje zauvijek, al da zub bude estetski i funkcionalno-normalan.
stavlja li se u ovakvim slučajevima krunica?

Naime, dojim i namjeravam još duže vrijeme, barem godinu. A sigurno ne dolazi u obzir da godinu dana hodam krezuba. Koliko sam shvatila vađenje i implantat iziskuju opću (tj implantat) anesteziju, lijekove protiv boli...a to ne ide s dojenjem?
postoji li šansa da prođem bez ovoga-zasad?

hvala

inače, čitam ovo o neadekvatnom pranju i higijeni i dodje mi da se ubijem.
perem ih i ribam non stop. 3 puta minimano, obavezno konac. Kod zubara sam prošle godine bila 6 puta.
Moguće je da ih perem jako loše, ali:(
vlastiti mi brat pere zube samo ujutro i svi zdravi. Znači nije ni genetika.
Ubit ću se.

cross_that_line
30.12.2009., 22:35
I tako odem ja danas kod zubara na kontrolu,oteklina zubnog mesa i dalje prisutna nakon 500mg amoksicilina.Izvadi mi plombu i ostavi tako otvoren zub,u trenutku vađenja plombe osjetim olaksanje jer vjerojatno nije bio dobro ociscen zub a ona je stavila plombu na to i tako plomba nije dobro sjela,pritiskala je to,zub je zuljao i vjerojatno je tako doslo do upale.Rekla je da ce sad oteklina splasnit,ja bas ne vidim pomaka,i dalje je nateceno.Rekla je da dođem iza nove godine.Jos je navela da redovito cistim taj zub nakon jela da nebi ostajali komadici hrane unutra itd.Kako maknit tu prokletu oteklinu,rezat zubno meso da iscuri sve sta ima unutra? Ja vise strpljenja nemam.

borna07
31.12.2009., 07:55

do 4.1. ni moj odabrani stomatolog ni privatnik kod kojeg imam namjeru otići ne rade...a meni je danas pukao 2. zub (nekidan već jedan), oba endodonski liječena (tj.bez živca), oba liječena napamet (u trudnoći-bez rengenske snimke)..i sad izgledam strašno-mlada žena s dvije pukotine u ustima:eek:

jel postoji ikakvo riješenje problema osim vađenja i implantata? Ne mora biti riješenje zauvijek, al da zub bude estetski i funkcionalno-normalan.

Naime, dojim i namjeravam još duže vrijeme, barem godinu. A sigurno ne dolazi u obzir da godinu dana hodam krezuba. Koliko sam shvatila vađenje i implantat iziskuju opću (tj implantat) anesteziju, lijekove protiv boli...a to ne ide s dojenjem?

hvala

perem ih i ribam non stop. 3 puta minimano, obavezno konac. Kod zubara sam prošle godine bila 6 puta.
Ubit ću se.

Ako su korjenovi zuba dobri i nisu pukli zajedno s krunom zuba, na te zube se može napraviti nadogradnja i kruna. Nema ih potrebe vaditi.
Treba napraviti RTG (digitalni RTG ima izuzetno malo zračenja i ne smeta kod dojenja), napraviti ponovno liječenje u slučaju da prvo nije adekvatno i zbrinuti ih protetski. Kod implantata se ne koristi opća anestezija, a u slučaju potrebe, analgetici i antibiotici koji se prepisuju prilagode se dojiljama.

cross_that_line
31.12.2009., 12:08
Pola zubara nezna svoj posao,neke stvari sam otkrijes i popravis,bitno da su mene sjebali za novu godinu,nateceno zubno meso vec tjednima.Sad sam skuzio da moram lagano trljat cetkicom po tom zubu (koji je otvoren) da izlazi ta sukrvica van,odma se osjeti olaksanje.

Krumpir
31.12.2009., 21:00

hvala

Ubit ću se.

Zubi koji su endodontski liječeni imaju vecu mogucnost loma od onih koji to nisu. Pogotovo se to odnosi na premolare i molare. Ako zuba puno fali + endodontski liječen i neki stomatolog vam stavi ispun na takav zub RADE VAM MEDVEĐU uslugu. Gotovo uvijek takvi slučajevi ovako završe.
Moj savjet vama je da NAPRAVITE apsolutno sve moguće da to sanirate Kako se spada i trajno.
Sada u vašem slučaju ako imate sreće možete napravit: Ponovno endodonciju + nadogradnju + Krunicu. Za implantat vam NE treba opća anestezija, treba vam lokalna i ugradi se za 20min, ako mi nevjerujete uploadat ću vam filimić ugradnje koju sam napravio nedavno.
Vaš problem, nije higijena ni genetika, nego jeftina stomatologija koja se nažalost radi u večini ordinacija da bi vama pacijentima "sačuvalo" 100,200-500kn na početku je to super, a na kraju vas to košta puno puno više. Bilo pshički, estetski, zdravstveno ili ekonomski.

Krumpir
31.12.2009., 21:02
I tako odem ja danas kod zubara na kontrolu,oteklina zubnog mesa i dalje prisutna nakon 500mg amoksicilina.Izvadi mi plombu i ostavi tako otvoren zub,u trenutku vađenja plombe osjetim olaksanje jer vjerojatno nije bio dobro ociscen zub a ona je stavila plombu na to i tako plomba nije dobro sjela,pritiskala je to,zub je zuljao i vjerojatno je tako doslo do upale.Rekla je da ce sad oteklina splasnit,ja bas ne vidim pomaka,i dalje je nateceno.Rekla je da dođem iza nove godine.Jos je navela da redovito cistim taj zub nakon jela da nebi ostajali komadici hrane unutra itd.Kako maknit tu prokletu oteklinu,rezat zubno meso da iscuri sve sta ima unutra? Ja vise strpljenja nemam.

Besplatna, HZZO, nestručna endodoncija = FAILURE

Linija
02.01.2010., 10:17
Pozdrav!
Da li je moguće malo skratiti duzinu prednjih zuba, ako su duzi od dvica?
Da li bi ti moglo imati neke posljedice? Ako se to radi, kako se radi? Jel se samo izbrusi i ostavi tako ili se nakon toga zubi premazu nečim ili?

Gutaperka
02.01.2010., 21:26
Pozdrav!
Da li je moguće malo skratiti duzinu prednjih zuba, ako su duzi od dvica?
Da li bi ti moglo imati neke posljedice? Ako se to radi, kako se radi? Jel se samo izbrusi i ostavi tako ili se nakon toga zubi premazu nečim ili?

zubi se mogu skratiti ali jedinice su prirodno duže od dvica i ako ih skratiš na istu dužinu izgledat će neprirodno.Jedino u slučaju da su jako duge i da su znatno duže od dvica onda ih se može malo izbrusit,inače ne bi ti preporučio

Linija
02.01.2010., 22:03
Vec sam to danas uradila, zubar mi je skratio jedinice vrlo malo, max 1mm, i to malo zaoblio vrhove, i poravnao jer sam imala one " rese" ili kako se već zovu, valoviti zubi. Da, bila sam ko zeko, a i sad su mi duze oko 1 mm od dvica.
Uglavnom, nakon sto je izbrusio, ispolirao, na kraju nije nista stavio na zube, sto me je zacudilo, pitala sam ga zar ne bi trebalo to nekako"zatvoriti".
Rekao je, kako sam ja shvatila, da tu ima dosta zubne gleđi i da ne treba nista raditi nakon brusenja i poliranja.
Koji su razlozi protiv ovoga cina, kasno je za mene, ali ako nekome drugom bude trebalo? Zbog cega ti ne bi to uradio sebi?
(sad osjecam neko strujanje u jedinicama, uglavnom osjecam zube:), to mi se ne sviđa)

Hard Candy
02.01.2010., 22:39
Nece ti nis bit, dobro si napravila ak su ti se zubi poceli trositi, i meni je to zubar svojevremeno predlagao, da poravna malo. Sto se pasti tice, kupi si sama, dobro dodje i za ostale zube. Osjetljivost ce ti proci..

zacky
02.01.2010., 22:48
Gdje kupiti malo paste za popravak zuba?
Neko malo pakiranje,da ne kažem na rasprodaji.

Gutaperka
02.01.2010., 23:05
Vec sam to danas uradila, zubar mi je skratio jedinice vrlo malo, max 1mm, i to malo zaoblio vrhove, i poravnao jer sam imala one " rese" ili kako se već zovu, valoviti zubi. Da, bila sam ko zeko, a i sad su mi duze oko 1 mm od dvica.
Uglavnom, nakon sto je izbrusio, ispolirao, na kraju nije nista stavio na zube, sto me je zacudilo, pitala sam ga zar ne bi trebalo to nekako"zatvoriti".
Rekao je, kako sam ja shvatila, da tu ima dosta zubne gleđi i da ne treba nista raditi nakon brusenja i poliranja.
Koji su razlozi protiv ovoga cina, kasno je za mene, ali ako nekome drugom bude trebalo? Zbog cega ti ne bi to uradio sebi?
(sad osjecam neko strujanje u jedinicama, uglavnom osjecam zube:), to mi se ne sviđa)

osjetljivost će proći,ako je samo malo skratio rubove tu ne treba ništa stavljati

Gdje kupiti malo paste za popravak zuba?
Neko malo pakiranje,da ne kažem na rasprodaji.

kakva pasta za popravak zuba? Ako misliš sam nešto nadograđivat sistemom Uradi sam ne znam na šta će to ispasti

Krumpir
02.01.2010., 23:43

Pa zubar ti je zube mozda zeznuo jos vise. Možda su vam dvojke bile pre-male pa je trebalo to riješit sa ljuskicama. Uništio vam je estetski prirodni izgled zuba. Uglavnom ja to nikad tako na taj način nebi napravio.

Hard Candy
02.01.2010., 23:49
Ah evo opet.. a u biti je njen problem to sto ne pere zube, da skratimo pricu :D

Krumpir
02.01.2010., 23:52
Nece ti nis bit, dobro si napravila ak su ti se zubi poceli trositi, i meni je to zubar svojevremeno predlagao, da poravna malo. Sto se pasti tice, kupi si sama, dobro dodje i za ostale zube. Osjetljivost ce ti proci..

To ti misliš da neće ništa biti. Sva sreća da vam nije dirao te zube jer bi samo ubrzao proces propadanja, te napravio estetski masakar! Inace takve stvari se riješavaju ovako:

http://img171.imageshack.us/img171/4097/dsc08864n.jpg

dobro usporedite gornju i dojnju sliku

Linija
03.01.2010., 00:14
Sad ste me zabrinuli. Bila sam uvjerena da mi ne bi predlagao nešto od čega cu uništiti zube.
Krumpir, molim te da mi objaniš koje su moguće posljedice?
Takođe, zubar mi je preporucio neki gel aminfluorid (nisam sigurna) da koristim povremeno. Da li da to kupim i mažem zube??
Kupila sam pastu Sensodyne i njom perem zube. Trenutno jako osjećam strujanje u vrhovima jedinica.:(
Što se tiče ove slike, moji zubi nisu bili ovako "reckavo-valoviti" ovi mi djeluju istrošeno, nego ono dječje valoviti, kao čipka. I na dnu si bili skroz tanki u presjeku, gotovo providni.

rbW
03.01.2010., 09:50
Imam pitanje,

Dakle imam inače odlične zube, mlad sam 22 god., kod zubara idem polu redovito čisto na kontrole i to, e sad prije par dana mi je navodno trebalo popravit neki zub koji je bio pokvaren (a nije me boljelo) i sada nakon što je popravljen me konstantno boli i to poprilično, jedva spavam po noći:eek:
Dal mi je zubar kod kojeg sam išao nešto zeznuo (a čuo sam od dosta ljudi, al eto računam da plombu valjda zna stavit) pa da mijenjam zubara il da odem istog pitat u čemu je problem ili ako ko zna općenito o čemu je riječ.
Sada me i vrat boli, cijela desna strana glave, joj mene joj.

Hvala

Krumpir
03.01.2010., 13:17
Sad ste me zabrinuli. Bila sam uvjerena da mi ne bi predlagao nešto od čega cu uništiti zube.
Krumpir, molim te da mi objaniš koje su moguće posljedice?
Takođe, zubar mi je preporucio neki gel aminfluorid (nisam sigurna) da koristim povremeno. Da li da to kupim i mažem zube??
Kupila sam pastu Sensodyne i njom perem zube. Trenutno jako osjećam strujanje u vrhovima jedinica.:(
Što se tiče ove slike, moji zubi nisu bili ovako "reckavo-valoviti" ovi mi djeluju istrošeno, nego ono dječje valoviti, kao čipka. I na dnu si bili skroz tanki u presjeku, gotovo providni.

Možda je dentin izložen pa zato imate osječaj strujanja po vrhovima jedinica. Vaši zubi su bili onakvi kakvi moraju biti. Pogledajte kako izgledaju te jedinice nakon što sam ih obnovio. Pogledajte rub, valovit, lagano proziran....

alette01
03.01.2010., 13:24
Danas mi je pukla četvorka no ostalo je neka 2 mm zuba.Je li moguće napraviti nadogradnju i što to zapravo znači?I kako se kreće cijena?Hvala

Linija
03.01.2010., 13:32
Možda je dentin izložen pa zato imate osječaj strujanja po vrhovima jedinica. Vaši zubi su bili onakvi kakvi moraju biti. Pogledajte kako izgledaju te jedinice nakon što sam ih obnovio. Pogledajte rub, valovit, lagano proziran....

Ovo je tačno, u svakom slučaju, ali... Od jutros ne osjećam strujanje i drago mi je zbog toga. Inače, još uvijek mi je rub providan.
Kad odem sljedeći put kod zubara pitat cu ga još malo o ovome.
Da i ako moze komentar o ovom gelu o kojem sam pisala :)

Krumpir
03.01.2010., 13:48
Imam pitanje,

Dakle imam inače odlične zube, mlad sam 22 god., kod zubara idem polu redovito čisto na kontrole i to, e sad prije par dana mi je navodno trebalo popravit neki zub koji je bio pokvaren (a nije me boljelo) i sada nakon što je popravljen me konstantno boli i to poprilično, jedva spavam po noći:eek:
Dal mi je zubar kod kojeg sam išao nešto zeznuo (a čuo sam od dosta ljudi, al eto računam da plombu valjda zna stavit) pa da mijenjam zubara il da odem istog pitat u čemu je problem ili ako ko zna općenito o čemu je riječ.
Sada me i vrat boli, cijela desna strana glave, joj mene joj.

Hvala

Kada je raden? Vjerovatno je malo ostao visoka plomba da stvara probleme. Najbolje otici kod stomatologa i objasnit mu sto se događa.

Krumpir
03.01.2010., 13:52
Danas mi je pukla četvorka no ostalo je neka 2 mm zuba.Je li moguće napraviti nadogradnju i što to zapravo znači?I kako se kreće cijena?Hvala

Da moguce, kako ste opisali izgleda da vam treba nadogradnja + krunica.
Nadogradnja = 580kn + krunica metal/keramička (najeftinija) = 960kn pa naviše ovisno o kakavoj se krunici radi.

Krumpir
03.01.2010., 13:53
Ovo je tačno, u svakom slučaju, ali... Od jutros ne osjećam strujanje i drago mi je zbog toga. Inače, još uvijek mi je rub providan.
Kad odem sljedeći put kod zubara pitat cu ga još malo o ovome.
Da i ako moze komentar o ovom gelu o kojem sam pisala :)

Gel je dobar, koristi se radi hipermineralizacije tvrdih zubnih struktura. Koji uzvrat smanjije osjetljivost.

Linija
03.01.2010., 14:17
Hvala Krumpir! :top: :)

Lesli Eldridž
04.01.2010., 16:48
Nezgodan je i teško "prolazi". Sam od sebe i ne može nestati. Radi se o krvnom podljevu i sličan je pliku (izgleda kao krvavi plik). Šta raditi? Meni već dva puta probijaju "plik". Stavljaju lapis. Sad se smanjio u promjeru, ali u sredini je još više narastao u visinu. Zacjeljuje sa strana (kao i svaka rana). Znam da nema univerzalnog odgovora jer zacjeljenje zavisi od veličine, ali mislim da će poslije nekoliko probijanja i čišćenja i tretmana sa lapisom nestati. Može li se kako to ubrzati?:confused:

Gutaperka
04.01.2010., 17:11
Nezgodan je i teško "prolazi". Sam od sebe i ne može nestati. Radi se o krvnom podljevu i sličan je pliku (izgleda kao krvavi plik). Šta raditi? Meni već dva puta probijaju "plik". Stavljaju lapis. Sad se smanjio u promjeru, ali u sredini je još više narastao u visinu. Zacjeljuje sa strana (kao i svaka rana). Znam da nema univerzalnog odgovora jer zacjeljenje zavisi od veličine, ali mislim da će poslije nekoliko probijanja i čišćenja i tretmana sa lapisom nestati. Može li se kako to ubrzati?:confused:

nisi rekao di se nalazi i kako je nastao

Lesli Eldridž
04.01.2010., 17:19
nisi rekao di se nalazi i kako je nastaoNa dlanu. Uštinuo se prije 3-4 mjeseca na roštiljanju kad sam lomio rukama drvo. Bio je manji krvni podljev koji se vremenom uvećao. Kad sam ga probio jer nisam mogao da čekam da sam pukne strašno je krvarilo. I "plik" se opet napuni krvlju. Na kraju je liječnik rekao da to ne može da prođe samo od sebe i da to treba hirurški odstraniti. Na plastičnoj hirurgiji su rekli da će probati to malo očistiti i čekati da se vidi kako će se ponašati, pa ako ne reaguje na lapis tek će se onda odstraniti i zašiti rana. Sad je opet očišćeno, ali je promjer bio znatno manji, a vrh je narastao u visinu. Opet je čišćeno i tretirano lapisom. Za tri dana ću vidjeti kako se ponaša. Očekujem da će biti manji, ali nisam siguran da će potpuno nestati. Mislim da će se samo promjer malo smanjiti. I tako će vjerovatno trebati to par puta ponavljati...

Gutaperka
04.01.2010., 19:55
Sorry ali definitivno moraš stomatologu. :D Prvo trebaš poslikati da se vidi situacija. Mogu te preporučti mojoj zubarici koja radi u Velikoj Gorici - Kožulj dr.stom. - 01/6215824 ili ikozulj7@gmail.com

jel to Ivana Kožulj?

Gutaperka
04.01.2010., 20:27
Na dlanu. Uštinuo se prije 3-4 mjeseca na roštiljanju kad sam lomio rukama drvo. Bio je manji krvni podljev koji se vremenom uvećao. Kad sam ga probio jer nisam mogao da čekam da sam pukne strašno je krvarilo. I "plik" se opet napuni krvlju. Na kraju je liječnik rekao da to ne može da prođe samo od sebe i da to treba hirurški odstraniti. Na plastičnoj hirurgiji su rekli da će probati to malo očistiti i čekati da se vidi kako će se ponašati, pa ako ne reaguje na lapis tek će se onda odstraniti i zašiti rana. Sad je opet očišćeno, ali je promjer bio znatno manji, a vrh je narastao u visinu. Opet je čišćeno i tretirano lapisom. Za tri dana ću vidjeti kako se ponaša. Očekujem da će biti manji, ali nisam siguran da će potpuno nestati. Mislim da će se samo promjer malo smanjiti. I tako će vjerovatno trebati to par puta ponavljati...

šta je to lapis? Moguće da je došlo do infekcije kad si ga probušio jer krv je odlična podloga za razvoj bakterija pa sad treba da organizam smiri infekciju

Krumpir
04.01.2010., 20:51
Hvala Krumpir! :top: :)

No frks :)

simba_m
05.01.2010., 11:43
Kolika je cijena popravka zuba (boli zadnji kutnjak na dodir) bez dopunskog zdravstvenog?
Zubarka je kao i svi privatna, ali radi u ambulanti (znači valjda preko HZZO)

Krumpir
05.01.2010., 12:24
Kolika je cijena popravka zuba (boli zadnji kutnjak na dodir) bez dopunskog zdravstvenog?
Zubarka je kao i svi privatna, ali radi u ambulanti (znači valjda preko HZZO)

Dopunsko u stomatologiji vas samo oslobađa onih 15 participacije koje morate platiti pri svakoj posjeti kod stomatologa. Što se tiče vašeg stanje ako idete kod ugovorenog stomatologa onda RUČNA obrada i punjenje kanala pokriva zdravstveno. A strojna obrada NE pokriva zdravstveno i morate to platiti. Na to ide ispun koji je od 200kn pa naviše ovisno o tome koliko zuba nedostaje.

nia-nya
05.01.2010., 15:45
Pozdrav!
Molim za jedan savjet. Prije mjesec i pol imala sam upalu zubnog mesa, sve je bilo crveno, pogotovo na prednjim gornjim i donjim zubima i osjećala sam bolno strujanje unutar zuba. Nakon slikanja, moj zubar je rekao da se kost na nekim zubima povukla i da su se napravili džepovi, pogotovo u gornjoj vilici. Očistio je zube od kamenca ultrazvučno i napravio terapiju ozonom. Stanje se malo poboljšalo, iako i sad, skoro mjesec dana kasnije još uvijek osjećam upalu i bol u gornjim zubima, makar redovito održavam, perem i koristim vodice i zubni konac. Inače nosim i zubnu navlaku po noći kao zaštitu od škripanja zubima. Bojim se tog gubitka kosti i ne znam da li ipak trebam otići paradonotologu na pregled da mi veli trebam li još nešto napraviti.

Lesli Eldridž
05.01.2010., 15:51
šta je to lapis? Moguće da je došlo do infekcije kad si ga probušio jer krv je odlična podloga za razvoj bakterija pa sad treba da organizam smiri infekcijuLapis ti je neko sredstvo slično stipsi. Ustvari malo jača stipsa ako sam dobro shvatio kad sam pitao. E sad kakve veze ima granulom na dlanu sa zubima?:confused: Malo se neko zeznuo pa prebacio moje pitanje i temu u stomatologiju.:confused: Što se tiče probijanja nije bilo ništa zagađeno i probijeno. Jednostavno se javio krvni podljev i nije bilo zagađenja izvana. I opet mi nije jasno kakve veze to ima sa zubima.:confused: Došlo je do greške moderacije.:ne zna:

mijauuu
05.01.2010., 21:52
Pozdrav,

Rastu mi umnjaci na donjoj čeljusti i osim što ih s vremena na vrijeme "osjetim" nekih većih problema nisam imala. Kako su oba većinom vani ali jedan dio zuba je još pod mesom koje se još nije povuklo, to meso se upalilo i skuplja mi se hrana u džepu između zuba i mesa. Osjetim miris na četkici i u ustima. Čeka me odlazak zubaru i zbog redovnog održavanja ali dok ne dođem do njega molim savjet kako ublažiti upalu, neka otopina za ispiranje ili slično. Hvala na pomoći!

zacky
05.01.2010., 22:05
osjetljivost će proći,ako je samo malo skratio rubove tu ne treba ništa stavljati

kakva pasta za popravak zuba? Ako misliš sam nešto nadograđivat sistemom Uradi sam ne znam na šta će to ispasti

Da,nemam problema sa karijesom,nek samo želim nadograditi zub,možda
čak nekoliko njih.Meni ne treba brušenje ili bušenje koje dodatno troši zube.

Gutaperka
05.01.2010., 22:38
Da,nemam problema sa karijesom,nek samo želim nadograditi zub,možda
čak nekoliko njih.Meni ne treba brušenje ili bušenje koje dodatno troši zube.

sam tu ništa ne možeš uradit,to može samo stomatolog.I to samo u slučaju da se to može uopće učinit jer u nekim situacijama se može u nekim ne može

borna07
06.01.2010., 08:42
Pozdrav!
Molim za jedan savjet. Prije mjesec i pol imala sam upalu zubnog mesa, sve je bilo crveno, pogotovo na prednjim gornjim i donjim zubima i osjećala sam bolno strujanje unutar zuba. Nakon slikanja, moj zubar je rekao da se kost na nekim zubima povukla i da su se napravili džepovi, pogotovo u gornjoj vilici. Očistio je zube od kamenca ultrazvučno i napravio terapiju ozonom. Stanje se malo poboljšalo, iako i sad, skoro mjesec dana kasnije još uvijek osjećam upalu i bol u gornjim zubima, makar redovito održavam, perem i koristim vodice i zubni konac. Inače nosim i zubnu navlaku po noći kao zaštitu od škripanja zubima. Bojim se tog gubitka kosti i ne znam da li ipak trebam otići paradonotologu na pregled da mi veli trebam li još nešto napraviti.
Ako se na RTG-u vidi manjak kosti oko zubiju, svakako otiđi kod parodontologa.

borna07
06.01.2010., 08:52
Pozdrav,

Rastu mi umnjaci na donjoj čeljusti i osim što ih s vremena na vrijeme "osjetim" nekih većih problema nisam imala. Kako su oba većinom vani ali jedan dio zuba je još pod mesom koje se još nije povuklo, to meso se upalilo i skuplja mi se hrana u džepu između zuba i mesa. Osjetim miris na četkici i u ustima. Čeka me odlazak zubaru i zbog redovnog održavanja ali dok ne dođem do njega molim savjet kako ublažiti upalu, neka otopina za ispiranje ili slično. Hvala na pomoći!

Možeš koristiti otopine za ispiranje na bazi clorheksitidina ( curasept, corsodil isl.), ali samo kao pomoć kod akutne upale, ne više od tjedan dana u komadu ( neće ti proći od toga, samo će malo ublažiti upalu). Pokušaj što bolje iščetkati mjesto gdje se zavlači hrana, tu ti pomaže zubni tuš. Kad odeš kod stomatologa, zamoli ga da ti da par običnih šprica i igala bez vrha i da ti pokaže kako ćeš ispirati taj džep.

tomek0612
06.01.2010., 16:23
Ovako, problemi sa tim zubima su počeli prije cirka 1.5god. Naime na desnoj strani lica me počelo užasno boljeti osjećao sam bol u zubu užasnu i cijela desna strana lica pogotovo kod oka cijeli živac sam osjećao. Onda sam otišao kod zubara i zamolio da mi to pogleda i otvorio mi je desni donji umnjak(valjda), stavio lijek neki i rekao da dođem za par dana. Naravno mene nije boljelo i nisam se više vratio. Onda je 6mj bilo dobro a zatim opet ista situacija. Opet ja kod zubara i ovaj put mi otvorio desni gornji umnjak(opet valjda) i on je bio pun gnoja pa ga ostavio otvorenog kakti da to iscuri. I nakon toga sve super. I sad jučer OPET bolovi i sve. Ali ovaj put boli onaj donji umnjak i sav je crni unutra tak da pretpostavljam da je sad u njemu problem. Sad mene zanima jel se može to kak sigurno utvrdit da je sad problem u njemu a ne da opet dođem pa da buši sve od reda dok ne dođe do pravog. I pitanje još kak da si olakšam bol? Jer tablete baš i ne pomažu jedino kratkoročno stalno hladnu vodu držat na zubu i med. Ali to je isto skoro pa niš jedino što stalno pišam i muka mi je od meda više :(

Lesli Eldridž
06.01.2010., 16:28
Ovako, problemi sa tim zubima su počeli prije cirka 1.5god. Naime na desnoj strani lica me počelo užasno boljeti osjećao sam bol u zubu užasnu i cijela desna strana lica pogotovo kod oka cijeli živac sam osjećao. Onda sam otišao kod zubara i zamolio da mi to pogleda i otvorio mi je desni donji umnjak(valjda), stavio lijek neki i rekao da dođem za par dana. Naravno mene nije boljelo i nisam se više vratio. Onda je 6mj bilo dobro a zatim opet ista situacija. Opet ja kod zubara i ovaj put mi otvorio desni gornji umnjak(opet valjda) i on je bio pun gnoja pa ga ostavio otvorenog kakti da to iscuri. I nakon toga sve super. I sad jučer OPET bolovi i sve. Ali ovaj put boli onaj donji umnjak i sav je crni unutra tak da pretpostavljam da je sad u njemu problem. Sad mene zanima jel se može to kak sigurno utvrdit da je sad problem u njemu a ne da opet dođem pa da buši sve od reda dok ne dođe do pravog. I pitanje još kak da si olakšam bol? Jer tablete baš i ne pomažu jedino kratkoročno stalno hladnu vodu držat na zubu i med. Ali to je isto skoro pa niš jedino što stalno pišam i muka mi je od meda više :(Kod tebe je nešto sa zubima u pitanju. Može možda biti i granulom, ali mene staviše u ovu temu, a granulom na dlanu. Nikakve veze sa zubima nema. Znam da može biti na plučima ili na drugim organima, ali ne shvatam zašto moj granulom na dlanu povezuju sa stomatologijom:confused:

tomek0612
06.01.2010., 16:31
A neam pojma ne razumijem se u to znam samo da boli ko sam vrag :ne zna:

Fuel
06.01.2010., 18:54
Ima li koga da nije 8 godina bio kod zubara? :) Ima li uopće takvih slučajeva u novijoj svjetskoj povijesti? Inače su mi zubi ok. Imam plombu na jednom zubu,pa nisam osjetio potrebu,luđak.

Cpatain Rbubish
07.01.2010., 00:17
Osjetit ces potrebu, bez brige, ali tada ce ona biti duboka...endodontski duboka. :D

simba_m
07.01.2010., 07:21
Dopunsko u stomatologiji vas samo oslobađa onih 15 participacije koje morate platiti pri svakoj posjeti kod stomatologa. Što se tiče vašeg stanje ako idete kod ugovorenog stomatologa onda RUČNA obrada i punjenje kanala pokriva zdravstveno. A strojna obrada NE pokriva zdravstveno i morate to platiti. Na to ide ispun koji je od 200kn pa naviše ovisno o tome koliko zuba nedostaje.

Hvala na info

nia-nya
07.01.2010., 08:30
Ako se na RTG-u vidi manjak kosti oko zubiju, svakako otiđi kod parodontologa.

Hvala puno borna07!

Fuel
07.01.2010., 09:36
Osjetit ces potrebu, bez brige, ali tada ce ona biti duboka...endodontski duboka. :D

:rofl::rofl: Znam,da hehe

ljubimica
07.01.2010., 10:37
imam upalu zubnog mesa, tj. gingvitis... :rolleyes:
htjela bi vas pitati da li je to tko imao i kako se to liječi??
ja sam prije par godina bila kod zubara zbog toga i rekao mi je da to treba "spaljivat" :mad::mad: ajmeeee kako grozno zvuči :mad:
pobjegla sam odmah kad sam čula za to...:rolleyes
imam u planu idući tjedan posjetit zubara zbog toga jer se želim riješit .. to več imam 10 godina i več mi pomalo smeta kako zbog toga što s pranjem zubi imam lokvu krvi u umivaoniku a i najviše zbog estetskih razloga... ružno izgleda :rolleyes:

mijauuu
07.01.2010., 10:39
Možeš koristiti otopine za ispiranje na bazi clorheksitidina ( curasept, corsodil isl.), ali samo kao pomoć kod akutne upale, ne više od tjedan dana u komadu ( neće ti proći od toga, samo će malo ublažiti upalu). Pokušaj što bolje iščetkati mjesto gdje se zavlači hrana, tu ti pomaže zubni tuš. Kad odeš kod stomatologa, zamoli ga da ti da par običnih šprica i igala bez vrha i da ti pokaže kako ćeš ispirati taj džep.

Hvala na savjetu! Postoji li neki način kako spriječiti daljne upale, da se to meso "otkloni" ili nešto slično. Da se pripremim na sve što bi me moglo dočekati kod stomatologa :). Veliki sam plašljivac naime. Zube ne bih baš vadila ukoliko nije doista nužno :), budući da su mi praktički vani osim tog zadnjeg dijela koje je još prekriveno mesom koje mi eto po prvi put zadaje probleme. Hvala!